LIII3a_fol
author: Pregitzer, Johann Ulrich

—

N12511492246 021

ILIIANIIIIIuIIAII

UB Tobingen

„

—

—

EREN ISIMA DOMUS WIRTEMBERGICA
TABULIS GENEALOGICIS,

Omnibus undique partibus ſuis abſolutis,

In Uſum

SERENISSIMI PRINCIPIS HEREDIS,

GCAROLI.

DUCIS WIRTEMBERGIE A0 TECCI, &. &.
PRINCIPIS JUVENTUTIS,

repraeſentata,
Et à primis inde initüs ſuis, Auguſta Origine, Incrementis, Propagatione,
ac praeſenti, quo nunc effloreſcit Vigore,
Retrogrediendo ad duodecim, & quae excurrunt, Scculorum Decurſus =

deducta;
Nubjunktis inſupen, quae Hiſtoriarum Monumenta ſubminiſtrant, Notaminum quorundam luminibus,
Hinc inde ex Pharetra Probatiorum, eorundemque Antiquiorum, Mediorum, ac Recentiorum, Genealogica Scribentium,
quin & ex Scripturis tam domeſticis, quam publicis, atque iis inprimis, quae in Sacrario Ducalis Archivi Wirtembergici latitant,

Depromta & concinnata,

B. OHANNE ULRICGCO PREGIZERO, U. J. D.

Aſſeſſore quondam in Supremo Appellationum Dicaſterio, ac Profeſſore Juris Publici, Hiſtoriarum & Eloquentiae in Illuſtri Collegio Tubingenſi, poſtea vero Conſiliario
Juſtitiæ & Regiminis, nec non Archivario Primario in Tabulario Ducali, quod Stutgardiæ eſt,
Poſt Ipſius autem Anno 1708. ſubſequuta Fata,
Longius diducta, & ad publicos Lypos adaptata,
Hasque in Tabulas, vinculis Genealogicis rite invicem connexas,

. Redacta
Studio & labore Filii Ejus Junioris,

JTOHANNIS EBERHARDI PREGIZERI, U. J. L.

Senioris in Conſilio Regiminis Secretarii.

EMMERICUS I ex Regio Sanguine Franconico, Merovingicae Stirpis, prognatus, isque Regis Francorum, CHLODOVEI Magni Dux & Major Domus, cui prima debentur Natalia Auguſtae Domus Wirtembergicae. Idem ipſe Regi CHLODOVEO, Anno 499. in Acie coram Alemannis, quibuscum Europae Principatum

aemulabantur, ſtanti, juxta Tolbiacum Rheno in confinis Coloniae Agrippinac proximum; atque iterum Anno 500. prope Oppidum Waiblingam manus porrigebat ad debellandos Ipſos, auxiliatrices: Hinc primus ille poſtmodum Dux & Gubernator devictae factus fuit Alemanniac. Ex illo tempore per duo cetiamnum Lu-
ſtra vivebat, occupata Arce, Domoque Wirtembergica Gentilitia, cum & Pagus Beutelspacenſis ipſius olim Auſpiciis extrueretur.

EMMERICUS II. Regis Francorum DAGOBERTI Magni Major Domus, Anno 63 1. incoluit W'irtembergiam & Beutelspacum.

ALBERTUS I. Regis Francorum, Pipini Dux, primus, qui circa annum reparatae ſalutis ſeptingenteſimum quinquageſimum ſecundum Dynaſtae ac Comitis Wirtembergiae Dignitatem gerebat, Inſignia cornibus tribus cervinis notata primùm ſuſtinens: Conjux Ipſius, cujus Praenomen hactenus latuit, Comitiſſa erat Fer-
retae. Inſuper Antiquiores Rerum Germanicarum Scriptores ſubſequentem EBERHARDUM, ALBERTI fuiſſe Filium, uno omnes ore atque ſententii pronunciant.

DPynaſtae EBERTHALIUS, ſive EBERHARDUS I. Dynaſta & Comes Wirtembergiae, Imperatoris CAROLI Magni Dux, & Major Domus, Pincerna Haereditarius, ac Ejus vel tandem Gener; qui armis Socero Imperatori ad ſubigendos tum Saxones fortiter ſuceurrebat, extinctus

.1 . . Anno &11. in EÆde Sancti Dionyſu, Gallice St. De-
& nys, humatus: Conjugem, Filiam Imperatoris Romani, CAROLI Magni, nomine HILDEGANDINA inſignitam, Anno 784. eſt nactus. .

Comites. . —,—
Wirtembergia. Calva. S
WERNERUS I. Dynaſta ac Comes Wirtembergiae. Florebat is Anno 361. Nomen vero lpſius Conjugis nusquam patet. ASTULPHUS, Comes Calvae: Primus & antiquiſſimus Comitum Calvenſium Parens: Fundator inſimul celebercimi per totam Germaniam Cœnobii Hirſaugienſis
EBERHARDUS II. Dynaſta & Comes Wirtembergiæ, Comes ſimul Palatinus Lutetiæ Pariſiorum, ab Oicio tum temporis ſic dictus, Regis Francorum, Caroli ALBERTUS II. Dynaſta & Comes Wirtembergiac. Hic Anno 887. dicm obiit.

=2 . . .. . 1 . 8 5 4
II smplicis Dux S Maior Domüs. Cecidit in Acie Anno 893. contra Qttonem, Comitem Andegavenſem tum inſtructa, parato per hanc Regi ad Impium

ℳ₰ . —

EBERHARDUS III. Dynaſta & Comes Wirtembergiae. Scribunt de hoc EBERHARDO nonnulli errore ſatis palpabili ac evidenti, Ducem Suevorum, HER-
MANNUM, habuiſſe illum Anno 939. Magdeburgi ſecum ut ſocium, celebratis ibi Ludorum Equeſtrium ſolennibus, id quod ipſe Annus Ipſius emortualis
920. tanquam hallucinationem veſanam penitus refellit. Cum & contra vel hoc factum Ipſius temporibus fuiſſe inter omnes conſtat, quod Imperante LUDO-⸗
VICO IV. qui poſtremus ex Auguſtisſima ſtirpe Carolina progeneratus Imperator eſt, Suevia, quam late patet, univerſa, Hunnorum moliminibus immaniter
devaſtata fuerit, Urbibus poſtmodum, Arcibusque bene multis, Suevicis acque ac Wirtembergicis maxime, validis Murorum ſepimentis circumvallatis. Cone-

jux Hiſtoricorum fugit notitiam.
ℳ.

ULRICUS I. Comes Wirtembergiae, Palatinus Comes Lutetiae Pariſiorum, Regisque Francorum, CAROLI III. Major Domus, qui in Italia A. 923. ſtra ta ge⸗
mate pernicioſo periiſſe circumfertur Praetenſi tum Imperatoris BERENGARII, cui quidem ab excelſa indole ſcientiaque, & uſu rerum militarium non vulga ri in-
ſigniter erat ad breve tempus commendatus; at Ejus poſtea, cum Regiminis minus laudabilis admoneretur, in indignationem juxta cum Magnatibus ſociis
prolapſus. Durabat Ipſi iniquum hoc fatum eò usque, ut perpeſſis magno numero duris Calamitatum telis, promtaque ac forti oppoſita hoſti manu, Hun-
norum tandem vi, prope Brixiam Anno 92 3. ſive aliorum calculo, Anno 931. poſtquam acriter dimicatum utrinque fuit, proſtratus, aut prout celebris Hiſto-
riographus Henningeſius, cujus quidem oraculo Comes Palatii in Svevia pronunciatur, poſtulat, ipſis BERENGARII manibus eſſet interfectus.

- . . . . . . „
EMMERICUS III Comes Wirtembergiae & Grœningae, Dynaſta Beutelspaci, qui magnis erat de Imperatore HENRICO I. Aucupe, nec miuns de Im-
perio Romano Meritis undiquaque Inclytus: Hunnos namque aut Hungaros A. 923. & 932. in Germaniam atque Saxoniam potiſſimum, Sueviamque iterata
acie irruentes, eodemque conatu immania molientes excidia, Idem Comes Milite Suevo, probe inſtructo, numerumque multorum millium excedente, ſub HER-

CHLODOVEUS, f. LUDOVICUS I. Comes Wirtembergiae Anno 938. Hoc ipſo tempore Tertius extabat Comes Wirtembergiae ,‚ cujus de Praenomine nil
vVivebat. conſtat. Cecidiſſe hic commemoratur in Acie prope Richovillam in Alſatia, Exer-

Monumenta id edocent Archivi Ducalis, pondere non levi. citu Regis Francorum, HUGONIS CAPETI, Ducisque Lotharingiae utrinque clauſus.

MANNO, Suevorum Duce, A. 93 3. in Saxonia prope Martisburgum penitus profligare eo gloriae eventu conniſus eſt, ut non haec ſolum conamina, ſed alia

inſuper Ipſius Dexteritate ac Fide inſigni conſpicua Merita liberali manu remuneraturus Imperator HENRICUS, immediatum Ipſi Imperii Comitatum Grœnin-
gam in praemium vindicaret. Hic ipſe Comes, poſtquam publica Ludorum Equeſtrium ſolennia Magdeburgi celebrari juſſerat Imperator, ſocietati plurium,
corumque quindecim numero, Comitum Suevorum junctus, quibus primum Galeas ſpectatum praeferri curabat, praeſto Ipſe etiam iisdem aderat; tranſigens
poſtmodum vitam per trium adhuc annorum Epocham, fato functus eſt ſat Grandaevus, Exuviis Corporis extincti Grœningae humatis, quarum Monumentum
ibidem extructum adhuc extat. Conjux erat A DELHEIDIS, Duciſſa Sueviae.

Evincitur hoc ipſum antiquiſſimae Arboris Genealogicae in Ducali Archivo reconditae Auctoritate.
ℳ

CONRADUS I. Comes Wirzembergiae, A. 980. florebat, coaevo Ipſi utroque Imperatore, Ottone I. Magnus dicto, & II.

Hoc ipſo Ejusdem Comitis tempore Hunni,
rum vi exhauſti penitus proſternebantur. Novam poſtea induit heic Rerum Scena faciem, quippe Comitum honore ſupra Eminentiam Dynaſtarum, qui quidem caeteroquin Allodialium, ſeu Patrimonialium Bonorum facultatibus, iſtis inſigni quodam praepondio validiores erant,

ſucceſſu plane irrito, dum juxta Auguſtam Vindelicorum A. 95 5. Armo-

Igne militari adbuc fervidi, moliminibus repetitis in Germaniam, Sueviamque penetrant,
transvecto. Inſuper Dynaſtae, Splendore Nobilitatis

ſatis canae, quin imo Regiae partim Stirpis conſpicui Eminentiis, ſubſequentis decurſu temporis Comites ſimul erant. Adnatum inde eſt Hiſtoriographis fundamentum haud ignobile, quo Dominos Wirtembergiae, priusquam Imperatores Saxonici innoteſcere cœperunt, mox Dynaſtas, mox Comites Wirtembergiae vago nomine ſalutent.

(Videatur D. Pregitzers Teutſcher Regierungs⸗ und Ehren⸗Spiegel) Conjux hujus Comitis nemini ex Scriptoribus nota eſt.

HENRICUS I. Comes Wirtembergiae, ULRICUS II. Comes Wirtembergiae ſumtus erogabat in- BEKLHA, Comitiſſa Wirtembergiae. Auſpiciis EMICHIUS
Dynaſta Beutelspaci Anno 1001. vi- gentes in ornandas ampliandasque EÆdes ſacras Beutel- ſuis extruendum curat Sacellum Amandi, op-
vus adhuc, improlis poſtea in Matri- ſpaci, tum Majorum Curis ac inſtitutis conditas. Ad- pidp Canſtadienſi vicinum, noſtra nunc ae-
monio cum IILIRUDINA, Land- ſcribuntur Ipſi non minus tanquam primo ac genuino taté ſepulturis publicis antiquae Ejusdem Ur-
gravia Alſatiae, Comitiſſa Egishemii, Parenti, Natalia quoque celebris Pagi nundinarii Fellba- bis conſecratum, idque Fellbacum verſus
& vita eſt egreſſus. cenſis. Diſceſſit è& mortalitate, liber à vinculo Matrimo- ſitum.

nii 1048. terræ datus Beutelſpaci.

bantur jura haereditaria ad communiendam Principum Comitumque per
tium Auctoritas conſtabiliebatur: Hujus vero ſcil. Imperatoris HENRICI II. ſuperba acerbitate plurimum affligebantur Svevia & W'irtembergia, bellis quippe acriter concuſſa, poſt-
quam Dux Sveviae, HERMANNUS II. cum ipſo HENRICO de Imperii faſcibus ambiguo eventu aliquamdiu certarat. Juncta Ipſi Matrimonii Fœdere Filia erat Comitis de
BOGEN, HARTWIGII, cx Auguſtiſſima Imperatoris CAROLI Magni Proſapia oriundi.

II. Comes Wirtembergiae A. 1020. vitam degit, unà cum utroque Imperatore OTTONE & HENRICO II. IIlius Auſpiciis ac Clementia latius ſemper pande-
Germaniam & Sueviam Superioritatem, quam dicunt, Territorialem; unde & publica Imperan-

ℳ

ALBERTUS III. Comes Wirtembergiae & Lœwenſteinii, Comitem de Bogen ſe ſecundum Matrem dixiſſe fertur.
temporibus illuſtri non ſemel radiabat luce, eademque ad diſſipandos hoſtes Terras Ejus violare auſuros maxime efficaci.
ſpectantibus, Valleque Remſia, amico connubio ſibi conjunctas, nec minus Comitatum Lœwenſteinienſem conſociatum in ſinu ſuo includeret.
bat in Cœnobium St. Blaſii Nigro-Sylveſtre, dotata imprimis Ejusdem Praepoſitura, quae Nellingae eſt, inſignibus villis munificentiſſimè.
Loquuntur hac de re Cruſius, Henningefius, Ealzius, Bucelinus z item Fürſtlich-Wirtemberg-Heſſiſches Heimführungs-Werck, & Manuſcripta.
Accedit, quod bis maritatus, in Thorum Matrimonii primi fœdere Filiam ſuſceperit Comitis Groeningae ultimi.
Comitis OTTONIS de Wolffrathshauſen & Scheirn, Auguſtiſſimae Imperatoris CAROLI Magni Familiae conjuncti, EUi’GARDINAM, quae Religionis ſacra
manu erogans liberaliſſima. Adeantur heic iterum Henningeſius, Ealzius, Crufius, & Manuſeripta, quae Rem hanc fuſius elucidant.

Equidem de vera primi hujusce Conjugii certirudine nihil certi nonnullorum, Genealogica ſcribentium obſervationibus pronunciatur:

. . . »„ „ „ * .*
Prolixi ſunt Scriptores in depraedicandis ſplendidis Ipſius Virtutibus ac Meritis, quorum in Catalogum Fortitudinem inprimis connumerant eminentem, quae penes Ipſum turbulentis Imperatoris HENRICI IV.
Teſtatur inſuper Chronicorum calculus,
Ornabat Eundem Comitem Anno I080. adhuc ſuperſtitem, Virtutum cminentiſſima, Liberalitas ac Beneficentia, quae fœcundo jubare ex ſpiritu Ejus verè excelſo reſplendeſce-

Wirtembergiae fines tam latè tum jam protenſos fuiſſe, ut Urbes celebriores, Stutgardiam ſcilicet, Canſtadium, Leonbergam, Schorndorffium cum Pagis eò

„

Altero autem connubio conjunxit ſibi Filiam Comitis ENGELBRECHTI, aut
colcbat ſanctiſſime, inſignia ſimul beneficia in Præpoſituram Nellingenſem, Cœnobiumque Beravienſe in Sylva, quam dicunt, Nigra ſitum, ubi & vita emigravit,

Nota. Hunc Ipſum Comitem ALBERTUM publica Ducalis Archivi Stutgardiani Documenta, reconditaeque ibidem Tabulae Genealogicace in primariam ſedem, unde ad reliquorum Geneſin, qualis inde ab anno milleſimo & octogeſimo nativa, & nunquam interrupta ſerie plus ultra fuerit progreſſa, juſto tramite deſcenda-

tur, aequali conſtanter calculo collocant: Quo vero ordine ſuperiores Comites, quippe ex ipſa

reliquis omnibus praepoſitum, Ipſumque adeo recta via ſtatim conſequentes Dynaſtas & Comites Wirtembergiae ſingulos, ad EMICHIONEM II. usque, Comitem Wirtembergiae, eodem iſto Munerum, Eminentiarum,

hac celebri AL-BERTIN ſtirpis Radice protruſi proceſſerint invicem, jure ambigitur.
re aſſeveratione; adde, quod intervallum chronicum nimis hiet, indeque cuivis facile pateat, vaſto quinque ſeculorum ſpatio & capacitati minus ſuffivere decem modo Generationum propagationem. Inſuper Hiſtoriae

Hinc talem iſtarum Generationum ſeriem, qualis quidem ſupra ex Hiſtoricorum conjecturis prodiit, pertinaci neminis eſt confirma-
& Franconicae, & Germanicae monumenta undique conſentiunt, EMMERICUM I. hac in Tabula
Honorumque ſuperbiiſſe ſplendore, quem inde ab anno 50o. ad A. 1020. delineatum dedimus.

— -
WERNERUS II. Comes Wirtembergiae,
Imperatoris HENRICI IV. ad Pontifi-
cem Romanum Legatus, cuſjus
plurimum valebat apud Imperatorem
Fides & Auctoritas, ut Ejusdem ful-
cris Comes innixus injuſtam Pontificis
GREGORII III. cum Perſonam Romae
Imperatoris ſuſtineret, Electionem eo
Conatus ſucceſſu revinceret, quo ful-
minis in Imperatorem Pontificii vibra-
tio mox ſubſequeretur. Indulgentiam
hujus Comitis ac liberalitatem larga
menſura expertum eſt Coenobium Hir-
ſaugienſe, qui innuptus poſtea A. 1096.

deceſſit.

ALBERTUS IV. Comes Wirtem-
bergiae, eminenti Auctoritatis &
Fortitudinis ſplendore, Facundiae-
que laudibus eloquentiſſimae val-
de conſpicuus, lethali & vulnere
teli percuſſu in conflictu adverſus
Ducem Bavariae, LEOPOLDUM,
inflicdto, in Cœnobio St. Blaſii,
Anno III10. erat demortuus.

CONRADUS II. Comes Wirtembergiae, Dynaſta Beutelſpaci, a-
bundantiſſima opum affluentia praepotens olim Sueviae Comes,
Familiae ſuae Propagator; Fidus Imperatoris, HENRICI IV. in
hoſtium adverſus Ipſum conflictibus Propugnator, nec minus Cœ.
nobii utriusque, Hirſangiae ſcilicet & St. Blaſii Dotator indul-
gentiſſimus, poſtquam A. I121. mortuus eſt. Annus agebatur
milleſimus ſeptuageſimus ſecundus, ex quo primum iniit connu-
bium cum GEKYRUDINA, ſive HEDWIGIA, & ſtirpe Dyna-
ſtarum Ultima, eademque Haereditaria Beutelſpaci; Alterum cum
WILLIBVURGI, Comitis Rudolphi Filia, cujus Fratres crant
Cœnobii Zwifaltenſis Fundatores, Comites Utrique Achalmenſes,
LUITHOLD & CUNO. Triennium ultra Luſtrum effluxit,
uod viveret adhuc, Tertia in Matrimonium ducta Conjuge
WE RNNIRVDINA, Comitiſſa Eberſteinii, Fato Mariti ultimo
A. 1I125. ſuperſtite. .

deinde A.

cujus in ſi

re datur.

BRUNO, Comes Wirtembergiae, Literarum
Virtutumque Cultura inclytus, Spirae pri-
mum Canonicus erat Cathedralis, electus

Abbatis ĩn Cœnobio Hirſaugienſi dignitatem,

fuſa mu nera ſatis ſunt aprica.
Sacello, ſplendide tum quidem cxtructo, at
Galloruen Intemperie, quae ſimul Cœnobi-
um iſtud devoravit totum, immaniter poſtea
A. 1692. violato. Monumentum Ejus ſe-
pulchrale i

d. 23. Mcirt. in Sanctorum transſcriptus le-
gitur Famuliam.

III& 1RDIJS., Comitfla Wirtembergiae, MECHILDIS.
Munificentiae rivos larga liberalitatis men- Comitiſſa Wir-
fura in Coœnobium derivabat Hirſaugien- tembergiae ,
ſe, ubi A. 1120. Vidua vivere deſüt. Ma- Grandaeva o-
ritus Ejus, Comes de Scheyrn & Wittel- biit cujus Ma-
ſpach, Beneficentiam Conjugis in Cœno- ritus Dynaſta
bium proxime laudatum ipfa ſua amplius de Stöffeln
diducebat manu indulgentiſſima. Ejus- fuiſſe legitur.
dem ex Comitis Proſapia, tanquam nati-
vo Fonte, Auguſtam Comitum Palatina-
tus ad Rhenum, Bavariaeque Ducum Fa-
miliae enaſci & propullulare inter o-
mnes conſtat.

BERCHTOLDUS, Comes Wirtembergiae, vitam inter Mor-
tales A. 1108. ſpirans, Terram Comitatus Lœwenſteinenſis
à Patre & Majoribus poſſeſſam, ſolus pleno jure ac po-
teſtate occupans. Celebratur conſtanti Hiſtoriarum Fama
ut alter quaſi Achilles, cujus pugnaciſſimam manum atque
ſtrenuam Fortitudinem in ſuos ſcite converterat uſus Impe-
rator HENRICUS III. ut Sueviae Dux bella adverſus Ba-
variae Duces, HENRICUM & GUELPHONEM, qui Ar-
cem Wirtembergiae A. I108. occupatam, fulmine incen-
diorum ſaeviente extirparunt. Hinc Idem Comes facinus
illud atrociſſimum ſua oppoſita vi vindicaturus, Ipfi ſibi
unà cum PFratre vulnus non unum in conflictu conciliavit;
Improlis poſtmodum & Mortalitate egreſſus: Conjux Ipſius
ADELHREIDINA, Comitiſſa de Lechsgmund, A. 1105.
terram incolebat.

IIOS. d. 30. Nov. ad gerendam

num conſpicuae liberalitatis pro-
Ibidem in

nter Rudera etiamnum perſpice-
Egreſſus hinc & vita A. I121.

ℳ

7
.

ULRICUS III. Comes Wir-
tembergiae, ſcientia, usu-
que Rerum militarium
ſubactiſſimus, anticipavit
A. II12. fatorum decre-
to Parentis obitum.
Manuſcripta im Fürſtli-
chen Archiv.

MrnIILDIS, Co-
mitiſſa Wirtember-
giae, quo haec vi-
xerit tempore, nemi-
ni non ignotum eſt;
Maritum habuit Co-
mité de Helffenſtein,
LUDOVICUM.

EBERHARDUS IV. Co-
mes Wirtembergiae,
in Cœnobio St. Blaſi
Nigro-Sylveſtri, quo
ſe contulerat, exſpira-
Vit.

quicquid nervorum in viribus ſuis erat, adverſus vim hoſtium tuebatur, aſſidu

jux Ejus Palatina crat Comitiſſa Tubingae, eaque A. 1150. adhuc viva.

HEINRICUS II. Comes Wirtembergiae, Fide in Imperatorem, LOTHARIUM II. fervidus, Eundem

1138. in Italia fruitus conſortio, donec Eidem paulo poſt ad Superos & vita fiait transmigrandum.
Breve elapſum erat ultra quadriennium ſpatium, ex quo, Domo Fratris, Comitis WERNERI
praematuro fato exhauſta, Comitatus Groœningenſis Terra ad Ipſius poſſeſſionem fuit devoluta. Con-

Prima Linea Grœningenſis.
WERNERUS III. Comes Wirtembergiae & Groeningae, curas ſuas ſumtusque eò potiiſimum converterat, ut Coœnobium Braitenau in
Haſſia A. 1170. conderetur, evocatis huc, quos de BRUNONE, Abbate Hirſaugienſi Patruo ſuo petiit, duodecim Monachis, ornato-
que ſplendidae liberalitatis muneribus utroque Coœnobio, Zwifalt & Hirſaugia. Inſuper in Aula Imperatoris HENRICI V unde Comi-
tatum Grœningenſem, tanquam Feudum, ſeu P'ignus pro viginti millibus florenis, mutuo datis, nactus eſſe legitur, Auctoritatis erat
ſpectatiſſimae. An etiam Terra, Homburgo Caſſellisque intermedia, Ipſi Imperatoris favore collata, in qua Sylvas Fuldam & Eder
circumjacentes poltmodùm extirpavit, ſuperſtructa eidem Regioni Arce Haldorft. Tandem mortuus eſt Anno I1221. in Coenobioque
Braitenau tumulatus. Quae fuerit Ipſius Conjux cum ignaris ignoramus.

Imperatoris Anno

EMICH III. Comes Wirtembergiae,
in Aula Imperatoris FRIDERICI
BARBAROSS I. A. 1154. Ver-
ſabatur.

ULRICH IV. Comes Wirtembergiae. Hic Ipſe ctiam Comes
Aulae intererat Imperatoriae proxime dicti BARBAROSSXE,
apud quem Munere defunctus militari, Ludis quoque Eque-
ſtribus in Pago Tigurino celebratis, pracſto adfuit.

vore, eminenti explendeſcebat auctoritatis
aut prouti alii ponunt calculum ſuum, 1170. extinctus.

₰
LUDOVICUS II. Comes Wirtembergiae, ſummo potitus apud utrumque Imperatorem, CONRADUM II. & FRIDERICUM. I. fa-
penes Ipſos lunine, atque aſſiduus inprimis in FRIDERICI Aula erat, isque A. 1160.

naſtia Hohenbergenſi BURCKARDI, cujus curis ac inſtitutis Cœnobium Reuthinenſe enatum eſt prope Wildbergam, ubi cum U-
xore LIIGAKDINA, Palatina Comitiſſa Tubingae, eſt tumulatus.

—

CONRADUS, Comes Wirtembergiae
& Grœningae; qui laudatur in Dota-
tionum Codice Cœnobii Hirſaugien-
ſis: obſcurus praeterea de obitus tem-
pore, Conjugisque nomine.

RUDOLPHUS, Comes Wirtembergiae
& Grœningae, quem commemorat
Codex Dotationum Cœnobii Zwifal-
tenſis, A. 1143. mortuus eſt. De I-
pſius Conjuge nibil conſtat.

Conjugem in Matrimonio habuit AG ALHAM, Filiam Comitis in Dy-

LUDOVICIS III. Comes
Wirtembergiae, quem
ImperatorespHILIPPUS
& FRIDERICUS II. ſin-
gulari amplexus muni-
ficentia & favore, Anno
1210. Corporis vigore
adhuc vegetum.

EGON, Comes Wir-
tembergiae, IIluſtre
condidit Cœnobi-
um Monialium ad
Vallem, quam vo-
cant, divae Crucis,
A. 1240. vita de-
functus.

Vitam cum Morte commutans.

HENRICIIS III. Comes Wirtembergiae. Quamvis plerorumque judicetur ſententia, Domum Wirtembergiae, LUDO-
UICO III. Satore, ulterius effloruiſſe; veriſimilior tamen ſi arripitur conjectura, Ipſum Comitem HENRICLM Paren-
tem Ejus atque Auctorem eſſe, inde quidem intelligendum credulitate haud fallaci erit, quod nusquam evidens appa-
ret, Conjugem LUDOVICO contigiſſe, veſtigium. Mortalitatem exuit A. 1226. Hujus Comitis, cui duae obtigerunt
Uxores: Conjux primi Matrimonii IR ME N ARDIS cxtitit, Filia HENRICI, Marggravii Burgoviae & Ramsbergi;
Altera, ADELEHEIDIO, Fundatrix Cœnobii Urſin ad Kauff byram Anno 1182. conjunxit Ipſi connubium Anno 1230.

—
Secunda Linea Grœningenſis.
HARTMANNUS I. Comes Wirtembergiae, & Grœningae A. 1209. cum Imperatore OTTONE
nera adhuc floridae uventutis actate Brunsviga in Italiam transvectus ingenti ad Favorem propenſiſſimum
Regis in Romano Imperio ſubſequuti HENRICIII. qui ex Imperatoris FRIDERICIII. ſemine progermina-
vit, eminebat gratia, Idem Comitatu potitus Oreningenſi nova ſtirpem hanc Propagine ulterius provexit.
Accedit hoc tanquam Culmen Gloriae lpſius, quod Fidei Meritorumque inſignium Imperatori HENRICO II.
in Regno Neapolitano aeterna conſpicuae Dexteritatis laude praeſtitorum Nomen tulerit ; ſalutatus Hi-
ſtoricorum appellationibus Alter Cœnobii ad Vallem Divae Grucis Parens & Nutritius: Duas habuit in
Matrimonio Uxores; HEDWIGIAM unam, Comitiſſam Uraci, quae quo exſpiraverit tempore, nul-
libi traditum extat, Alteram ex Illuſtri Dynaſtarum & Pincernarum de Schmaleneck Gente oriundam:
cujus Ipſius extrema Fata quando obtigerint, ſimiliter ignoratur. Videantur hanc in rem Lairiæius, Lu-

cae Grafen⸗Saal pag. 361. & Manuſeripta, undique ſuo loco.

IV. te-ALBERTUS,
Comes
Groœningæ,
in ipſo Ju-
ventutis vi-
gore deflo-
ruit: In Cœ-
nobio poſt-
modũZwi-
faltenſi fu-
neratus.

EAnuII6I

HAIUII ILEILD, Comi-
tiſſa Wirtembergiae, ea-
demque Prima, quae Ab-
batiſſae fulgida dignitate
Cœnobio ad Vallem divae
Crucis praefuit, A. 1240.
hinc & Mortalitatis valle
egreſſa.

OTTOBERTUS,
ſ. OTTO, Co-

HUGO, Comes Wir- ULRICUSV. Comes HENRICUS IV. Comes

. A
EBERHARDUS V. Comes Wirtembergiae ſpiritus magnitudine excelſus, atque

CONRADUS, Co-
mesGrœningae,

E HARTMANNUS II. Comes Wirtembergiae & Groeningae, à teneris unguiculis leoninam
indolem ſpirans, praccipuumque inde Magnorum Principum & Regum, ac Impera-

MrCHTIILDIS=

BERCHTA, Co- DIS, Comi-

mes Wirtem-
bergiac, in Coe-
nobio Reiche-
navienſi vitae
Curſu transa-
cto, obiit.

tembergiae. Stre-
nuus erat A. 1226.
Imperatoris RU-
DOL-PHI I. Habs-
burgici in bello ad-
verſus Bavaros,
Regemque Bohe-
miae, OTTOCA-
RUM, Promachus.

Wirtembergiae, A.
1264. d. 18. Sept.
Mortalitatis Jura
perſolvit. Conjux
fuit %%P“âHIA, aut
fecundum alios,
MECHIIIILDIS,
Filia OTTOMAN-
NI, Dynaſtae de
Ochſenſtein.

Wirtembergiae, Epiſ-
copus Aichſtadii A.
1246. Virtutum Se-
ctator indefeſſus, o-
mnibusque Sapientiae
Ornamentis condeco-
ratiſſimus: Diſceſſit &
Vita A. 1259. d. 13.
Mart. in communes
totius ſuae Eccleſiae
luctus & dolores.
Evolvantur Bruſchius
&c Bucelinus.

pronus nativo indolis inſtinctu in Juſtitiam, Terras ſuas Comitatus acceſſione U-
racenſis ſplendide locupletavit, iisdem cum à Privignis, Ultimis Uraci Comiti-
bus ex Teſtamenti Jure, tum ex Domo Fürſtenbergenſi Contractus Fœderc,
tum etiam Permutationis Titulo in Poſſeſſionem ſuam collectis; unde poſtmo-
dum Cornu Venatorium Uracenſe Inſignibus Wirtembergicis A. 1290. eſt ad-
natum. Vivere inter Mortales deſiit A. 1252. ſ. niſi fallit Conjeſtura, 1253.
Conjux extitit Ipſius AGNESIA, BERCHTOLDI IV. Filia; cademque
BERCHTOLDI V. Zaringiae ultimi Ducis Soror, quam Viduzum teliquit Ma-
ritus EGON, Uraci Comes, isque A. 1225. nuptus, triennio peſt elapſa ſex
Luſtra, ſcil. 125⁸. fato functus.

mitiſſa Wirtem-
bergiac, A. 1256.
Apbatiſſa Cœno-
bio Frauenmün-
ſter in Pago PTi-
gurino Praepoſi-
ta, cujus Ipſius
ecmortualis dies
poſt vela ignora-
tionis latet.

toris potiſſimum WILHELMI Favorem, & propenſum Affectum ſibi concilians, qui
eo illuſtriores in Ilpſum ſpargebat radios, quo capacior Eorundem viſa Imperatori fue-
rat fides Comitis, & Conſtantia in Caſtris ad Francofurtum poſitis, ubi HARTMAN-
NUS Exercitu Equitum Peditumque numeroſo inſigniter armatus, ita glorioſe adſtitit
WILHELMO, ut dignus Ejusdem Oraculo Vexilliferi per Romanum Imperium Titu-
lo & Honore pronunciaretur, defuncti poſtea Comitis ULRICI, ( deſs Stiffters) ſu-
perſtitum Filiorum bigae, Minorennium Comitum ULRICI & EBERHARDI Illuſtris
Tutor datus. Ipſum inter EBERHARDUM hunc, & HARTMANNUM Ejus Tuto-
rem, ſimul quoque inter Marggravium Terrarum Badenſium, Palatinum Comitem Tu-
bingae, utroque Uxoris ſuae Fratre, Comites Hohenbergenſes, plurimis ſubortis diſcor-
diarum de perfidioſa Tutelae Adminiſtratione turbis, EBERHARDI IIuſtris ſententia
in Caſtello Asbergenſi, ubi A. 1280. d. 29. Sept, expiravit, in Cuſtodiam fuit traditus.
Eundem tumularunt Groœningac, ubi & Conſugis, HE. DWIIGEIE, RUDOLPHI II.
Palatini Comitis Tubingae, Filiae Exuviae, quas quidem Monumentum utriusque fe⸗
pulchrale ibidem teſtatur, ſunt reconditace.

Imperatoris
OTTONIS IV.
Favore, quo plu-
rimum valebat,
ſpectatiſſimus.
Obitus ipſius
praematurus Pa-
rentis Fata A.
1227. antevertis.

tiſſa Grœnin-
gae, Abbatiſ-
ſa Cœnobii ad
Vallem Dwace
Crucis Prae-
ſes, A. 1227.
obiit.

—

.
X
„
.
„ .
.
P * 64 . 8
„ . . -ʒ— * . - . . — õ . 4. . — èòð
— — — — — * — — — — — — . * „
7
☚ „. — — — .
—
— „ 4

„ — — ₰ — — ℳ₰ . .
. Linea Landavienſfis in Italia.
Comites MECHTI PDI. 5 ULRICUS, Comes & 0II. A, Comitiſſa ULRICUS VI. (der Stiffter, oder mit dem Daumen,) Comes Regnans Wirtembergiae, A. 1226. in (rbem fauſtiſſimo ſidere editus, quippe LUDOVICUS, EBERHARDIIS Ex Filiabus binis, B E AYRIX, CONRADUS, Comes Grœningae & Lan-
Principes. Comitiſſa ir- W/irtembergiae, Wirtembergiae. Sapientia ſumma atque Fortitudine praefulgidus, cujus Auſpiciis Vigor Domus Wirtembergicae cim ſplendore ſuo amplioribus ſubinde Comes Grœnin- I. Comes Grœ- quas Comes Comiti ſſa davii. Hic ſuſceptas Agnati Comitis
tembergiæ, An- Isque in Cœno- A. 12757 1I. RU- effloruerat incrementis. Ex codem, tanquam ſupremo fonte, plurimorum Principum, & Regum, Domorumque per Europam Sereniſ- gæ, Conſtan- ningae & Lan. HARTMAN- Grœningæ A. EBERHARDI IIIuſtris partes adverſus
no 1290. Ea- bio Reichenba- DOLPHUS, Pa- ſimarum, promanarunt Natalia. Praefamine, DEI GRATIA, per Literas & Documenta coaequai Sacratiſſimae Principum Auctoritatis tiace & Augu- davii Anno NUS proge- 1297. Cujus Imperatorem RUDOLPHUM I. Habsbur-
demque tem- cenſi dies Vitae latinus Comes Jure, ſuam viciſſim luculenter commonſtrabat Eminentiam. Atque ex ipſo illo tempore Comites Wirtembergiae inter Ipſius Imperii Prin- ſtae Vindelico- 1 29 5. A. au- neravit, prio- Maritus LU- gicum eo fortitudinis felici ſucceſſu tueba-
Poré nemint ad extrema us- Tubingae, jun- cipes connumerati, longe ante, quam Ducum Wirtembergicorum Titulo & ſplendore inclareſcere ceperant, in Sanctionibus & Receſſibus rum Canoni- tem 1321. d. ris praeno- ZELMAN- tur, & plurimum uterque valebat ad re-
coguito mor- que fata, quae ctus Eidem Con- Imperii, atque ideo vel maxime in Orcdänatione etiam Imperatoris Camerali Principum honore ac Privilegiis ſunt perfruiti; Praecipua in- cus, Eccleſia- 29. Maji fato men latet; NUS, Dux deundum A. 1286. cum Imperatore in
tua; Marito Ipſum A. 1250. nubii vinculo e- ſuper lidem in hoc praeter reliquos inferioris Ordinis Comites honoris praerogativa ſuperbientes, qlod Ipfa Sacratiſſimae Majeſtatis Cae- rumque Can- functus. Con- Quippe cogni- Tecciae, Anno effuſam antea gratiam & amicitiam. Lu-
nupta DIEP- hinc E. Mortali- rat, Ultimorum ſareae Auctoritate, nec non in Conſilio Imperii Aulico, ad Comitatum Wirtembergiae, Principali ſuo filgore ſplendidum, Illi tanquam Impe- ſtadii & Groe- jux MECH- tum id ſaſtim 1309. mortu- ſtro poſt ſcilicet 1291. Comitatu Grœnin-
HOLDO, Co- tate eripuerunt, tempore igno- rii Principes inveſtirentur, Votorum Oracula in Comitiis Imperii viritim, quae reliqui Comites cuiatim eloquuntur, Principum in Con- ningae ſub i- 21LDI Co- de Ea eſt, I- us eſt, atque genſi, poſtea Imperatori ADOLPHO Naſſo⸗
miti Ferretae, tranſigens. ratus. ſeſſu pronunciantes. Hic Ipſe Comes, quem laudabiliter & praeclare Pacis Bellique Tempeſtate geſta mirifice condecorant, amplifican- pſum limen ſe- mitiſſa fuerat pſam fuiſſe funeratus cum vico, Agnatorum damno, venali expoſito, A.
viciſſim, quan- do Eccleſiam, quam vocçant, Collegiatam Beutelspacenſem, ad aeternam Nominis Gloriam Celebitatemque cvectus, FUNDATOR fuit culi decimi ter- Pfullingae, Ea- Groœningae Uxore in Cœ- 1300. mortuus eſt. Inter duas Ipſius Con-
do expiraverit, cognominatus: Dictus praeterea ULRICUS cum Pollice inde quidem haud obſcure ſtatuitur, quod pollicem Dextra alteri manifeſto aſpe- tii Rector, is- que in Cœno- ComitiſſamA. nobio Alpir- juges prima nuncupatur LUIG AKDIJ,
obſcuro. * ctu praeeminentem, aut, ſi Cruſium evolvas, aliosve complures, fiſſum, eundemque duplicis adeo ſpecie pollicis notabilem tulerit. que in Cœno- bio ad Vallem 1297. Mari- ſpacenſi. Marggravia Burgoviae, altera INR MENG,AR-
. Terrarum ſuarum fines, Urbes munitasque Arces emendo, provide ampliaverat atque protenderat, eminenti factorum gloria ita undi- bio ad Vallem Divae Crucis tum vero E- DIö. Comitiſſa Ferretae, 1287. quae quan-
que Inclytus, ut in Eorundem praemium Advocatiam, quae vocatur, Civilem in Monaſterium Denckendorffenſe Regis Romanorum, WILHELMI Munificentia, Regis CONRADINI vero, Sueviae Ducis Divae Crucis juxta cum Ma- jus Comitem do obierit, ignoratur.
Favore, Praefecturam in Rempublicam Ulmenſem, cum ſingulis eò ſpectantibus Jurium privilegiis, nec minus Protectionis ac Clientelae in Ipſam Eandem Jus, adjuncto Dignitatis Mareſchalli munere terrae viſce- rito contumu- Montfortii &
in Ducatum Sueviae Superioris (vulgo die Bürſch) A. 1259. impetraret. His omnibus, quanta quanta ſunt, majora ad augendum ULRICI Splendorem accumulabantur, RICHARDI, Romanorum ribus conſe- lata. Feldkirch. 1266.
Regis, cujus in oculis animoque non minoris erat dignitatis & pretii, Clementia, quae collato in Ipſim Comitatu Uracenſi, privilegia ſingula ab Imperatore prius indulta roborabat ſuo pondere. cratus. qui mortuus

Hic Ipſe Rex A. 1260. Comiti UI-RICO in mille Libras Argenti mutuo datas Emolumenta Imperii omnia, quae Eſslinga ſubminiſtrat, Pignoris loco ſurrogavit, CONRADINUM etiam Regem, eſt 1302.
Eundemque Suevorum Ducem, pro nongentis Argenti Libris opes ſuas facultatesque Achalmenſes aeque ac Reutlingenſes oppignorantem, re ipſa & conſilio adjuvit. Quin imo illuſtre uttumque
factum eſt Cœnobium, Pfullinga ſcilicet atque Adelberga, Ejus Munificentià. Tandem vero ſubita morte A. 12.65. d. 25. Febr. extincti, in Sacello Beutelspacenſi humatae Fxuviae ſunt. In Matrimonio Uxo-
rem habuit ANENI AN, BOLESLAI CALVI, Ducis Lignicenſis ex Regia Stirpe Piaſtica in Polonia oriundi Filiam, quae A. 1265. d. 13. Mart. elapſo perbrevi ſeptendecim dierum poſt Mariti fata ſpatio, lu-
ctu & dolore repentinae nimis Ejus mortis acriter perculſa, difficilisque praeterea partus periculo languida obiit. Corpus Spiritu ſolutum Lateri Mariti in eandem Eccleſia Collegiata Beutelspacenſi appoſitum

fuit, Filii poſtmodum, EBERHARDI IIluſtris nutu & voluntate, Utriusque Exuviae inde depromtae, atque ſic Beutelspaco Stutgardiam transvectae, Templo Ejus Metropolitano traditae fuerunt & conſecratæ.
NX

5. . 7
ULRICUS VII. Regnans Wirtembergiage EBERHARDUS VI. Regnans Comes Wirtembergiæ, Isque, quod Illuſtris fuerit nuncupatus, & Matri debet, quippe MrIILDIS, IN MF No ARDIS, Co- LIGARDIS, Comitiſſa AGNESIA, Co- Liaca Landavienſis in Suevia Superiore ———
Comes. Natalium Ejus Sidus Anno ex Regio Stemmate Piaſtico in Polonia ſatæ, & plurimis factis ſuis illuſtribus, maxime vel tandem ctiam ſplen- Comitiſſa Wir. mitiſſa Wirtembergiæ, Wirtembergiæ, A. 1324. mitiſſa Wir- CONRADUS, EBERHARDUS II- Comes Landa- ANN4, Co-
1253. f. Prout alii volunt, 12 54. exor- dore fuo, & Potentia, qua fulgebat, Principali. Enim vero & Ipſe aliorum tunc temporis Principum juribus tembergiæ †... extremum efflavit Spi- mortua eſt. Mariti erant tembergiæ A. ComesGroe- vii; Comitis Wirtember, i mitiſla
. tum eſt tam fauſtis Auſpiciis , ut in ſua verſis privilegia, undique, DEI GRATIA, ſi quas evulgaverat in Terris ſuis Literas, præfatus eſt; id Maritus Ejus ritum A. 1287. Ma- ALBRECHTUS, ſ. HEN- 1317. 18. Jan. ningæ, Isquc ULRICGI Judex Drovincislis Græœningæ
Indoles Ipſius, ad Religionis Pacisque quod ex publicis quæ proſtant, Inſtrumentis, Annis inde 1291. & 1293. haud obfſcure intelligitur. Hinc in erat FRIDERI- ritus Ejus HESSO, RICUS, Comes Lœwen- ſ. Jun. ad ſupe- A 13 43 14 mortuus eſt Anno 1378 M Virgo Mo⸗
