tuendæ amorem prona, ingenium- antiquiſſima quadam Arbore Genealogica, in Ducali Archivo recondita, Princeps & Comes Wirtembergiæ, pro- CUS, Comes Marggravius Badenſis, ſteinii, I 318. quo obierit ros transmi- April Rinc Majo, in Coœnobio Re⸗ ad nialis 05
que ad ſumma omnia natum ſplendi- uti ſubſequentes Ejusdem Domus Comites omnes, ſalutatur, isque in Imperatoriæ Dignitatis Faſtigium electo Truhendingen- ad quem Durlacum & Idem tempore, obſcurum gravit. Qua- mortalita- Vahenn divæ Crucis Ha ns ſenhuſana,
do Jubare in omnium oculos eluceſ- A. I1308. HENRICO VII. Luzelburgico, cujus ſolennibus præſto aderat, plurimorum ſententia ab Electo- ſis. Beſighemium fuerunt eſt: deinde RUDOL- driennio ante, tc egreſſus Uxor fuit ELIOAFETRA, ſ. 8 vita A.
ceret. Juvenilibus ſtudiis & ULRICI ribus nonnullis maxime honoratus. De tempore Ipſius Genethliaco parum ſibi conſtant Scriptores. Quippe Matrem devoluta; extincta Ejus PHUS, Marggravius Ba- ſcil. 1313. 10. Txrein ha ICor1 BARNABTTF Vice- 1331 dif.
hujus, & Comitis, Fratris EBERHAR- EBERHARDI Eidem filio ſuo enitendo immortuam, Ipſumque adeo A. 1265. 13. Mart. ex utero fuiſſe exſeca- ſtirpe A. 13 3 3. præma- denſis, Idem nonnullo- Nov. Maritus puit AMA- Comitis Mediolanenſis Filia ech.
Dl, Comes Groœeningæ, HARTMAN- tum nonnulli conjiciunt; aliis è contra, Ipſum jam Anno I260. aut potius 1255. in lucem prodiiſſe, autuman- turo Filii Marggravii rum conjectura, omnium Ejus, Comes LIAM. Dy- cui vita cum morte 1388.
NUS II. Utriusque Tutor & Agnatus, tibus. Verum enim vero Tutela ac Regimen Ejus, Fratrisque Senioris, Comitis ULRICI, ( id quod, ſub- RUDOLPHI HESSO- hodie viventium Marggra- Oetlingæ „ex- naſtiſſam X. 23. Aug. erat conamatanrdls .
diligenter & provide formandis præe- ſecuti iſtius Fatis, ſolus adminiſtraverat,) per ſexaginta durabat annorum decurſum. Inſuper nego- NIS Fato. viorum Protoplaſtus, A. piravit. End. I338 Aug. .
rat. Hinc Magiſtratum gerens ſedem tiis amplis & arduis, quæ Ipſi præter ſex Imperatores, cum vicinis Principibus Statibusque interceſſe- 1348. defunctus eſt. Extremi Fati
poſtea fixit in Domo Wirtembergiæ rant, occupatus, illuſtrem ſimul tanquam celeberrimi Achillis Splendorem per univerſum, qua patet, Ro- dies nemi-
Gentilitia . ubi amicus cum Fratre Ju- manum Imperium ſpargebat. Genius, quem ſpiravit EBERHARDUS, otioſus nunquam per omnes Regiminis glorioſiſſimi dies erat, neque parcus vel ſui Ipſius, vel aliorum; nem non la-
niore, Regiminis Conſorte vixerat, quin unde in Symbolum ſcite verterat hoc effatum: DEI AMICUS, MUNDI INIMICUS! Limen Regiminis, durante Interregno, Ducibusque Sueviæ funeſto CONRAODINI ſupplicio Anno tet.

. imo Utrique eadem erat & communis
Oeconomia Aulica, in Conditionem i-
bi collocatis pluribus ſpectatis, quibus-
dam etiam, qui Nobilitatis genere cla-
ri fuerant, Miniſtris. Teſtantur hac
de re Rüttels Wirt. Stamm- Baum im
Archiv: Fürſtlich-Wirt. Heſsiſche Heim-
führung; Manuſcripta. Henningeſius
docet, ipſum cum Comitibus Zolleren-
ſibus belligeraſſe. Conjux fait IN-
ME NE ARKLDIS „ Filia BURCK-
HARDI, Comitis Hohenbergenſis; &
MAKCGRETIHIA, Comitiſlæ de Für-
ſtenberg, Soror ANNAM, quæ Ipſa Im-
peratoris RUDOLPHI I. Habsburgi-
ci Uxor fuit, fato A. 1311. functa.

1269. extinctis, ingrediebatur, binc incrementa & Terræ FBERHARDI & Facultates Ipſius ceperant, Bonis Natalitiis Ducum Suevicorum ceu Agnatorum, partim ex Hæreditatis Jure, par-
tim Armorum vi, aut alio quocunque modo, ſibi in proprium vendicatis, ſumma Imperatoris RUDOLPHI I. Auctoritate ad Imperii nutum, Ejusque nomine juſtus Poſſeſſor exhibitus. Pu-
gnam inierat non unam, quippe conflictatus trinis vicibus cum tribus Imperatoribus Romanis, cum RUDOLPHO fcil. I. Habsburgico, cum Imperatore ADOLPHO Naſſovico, ac vel tandem
cum Imperatore HENRICO VII. Lüizelburgico. Hinc bellum gerere pergebat cum nonnullis Electoribus & Comitibus vicinis, ſcil,. nomine Imperatoris ALBERTI I. cum Electore Palatino, cum CON-
RADO, Tecciæ Duce, cum utroque Marggravio, FRIDERICO & RUDOLPHO Badenſi, Conjugis ſuæ Patruelibus; tum etiam cum Comitibus Zollerenſibus, Haigerlochenſibus & Hohenbergenſibus,
atque iterum trinis vicibus cum Eſslinga; quas inter plurimas, durasque admodum & difficiles conflictationes Oeconomiam ipfſius Regiminis tam provide & ſapienter inſtruxit, ut frugalitate
paratas inſignis copiæ facultates alis Principibus, Magnatibusque, & Auſtriæ inprimis ac Bavariæ, ipſa durante vi Armorum, ſubminiſtrare valeret. Nihil præterea reliqui faciens ad locuple-
tandas Terras ſuas, quarum fines prolatare curæ cordique habuit, comparando Urbes bene multas, Arces, Pagos, aliasque ſplendidas cum Comitatibus & Dynaſtüs opes. Conſequutus vel tan-
dem eum gloriæ apicem eſt, ut cum Imperatoris RUDOLPHI I. Gratia reconciliatus maximis in Domum Auſtriacam, atque in Imperatores potiſſimum, Al-BERTUM I. & FRIDERICUM
PILCHRIM, meritis inclareſceret; qui poſtremus inprimis præter diverſos alios Principes & Comites, quin imo, quod inſigne pondus addit, Potentiſſimum Bohemiæ Regem OTTOCARUM,
eorundem Celebritate accenſus, Fœdera cum Ipſo contrahere nullus dubitavit. Tandem EBERHARDUS hic, Heros æque Magnus, ac glorioſus ſuæ Gentis Princeps & Pater, decurſo feliciter
omnis generis gloriæ ſpatio, A. 1I325. grandævus expiravit & religioſus. Profectus paucis aunis ante extrema fata Avignoniam in Gallia, ubi Pontifex OHANNES XXII. veniam Ipſi, Ec- .
cleſiam Collegiatam Beutelspacenſem Stutgardiam transferendi, indulſerat; quam poſtmodum eximie ampliatam ornatamque ſua MunifGcentia, utpote in plurima tum Cœnobia, atque Albam
maxime Dominorum, & Bebenhuſam patentiſſima, largiter dotavit. Hic Ipſe EBERHARDUS erat Primus Wirtembergiæ Comes, cui ſolennium Exequiarum honos, in Eccleſia, quæ Stutgar-
diæ eſt, Metropolitana obtigit. Plura de Ipſo hoc MAGNO EBERHARDO Cedrus Wirtembergica latius pandit teſtimonia, Pag. 7. Accipe hoc unum ſub Epilogum de Ipſius Uxoribus, qua-
rum Prima fuerat ADkLHEIDIS, Comitiſſa Werdenbergæ & Sigmaringiæ: Succeſſit 1297. in hujus thorum, quippe fato 1296. defunctæ, IN ME N AlNrDI., RUDOLPHII I. Marggra-
vii Badenſis Filia, poſt cujus extrema fata, eademque neſcio quo tempore inſequuta, MAGDALEMA denique ultima in Matrimonio fuit FRIDERICI, Ducis Lotharingiæ Filia: Quod po-
ſtremum connubium in dubio quidem inter Hiſtoricos relinquitur, quippe plerisque contrarium aſſeverantibus, IX ME NG ARDIMfatis EBERHARDI fuiſſe ſuperſtitem. . „

— - — — - 5 . —
ULRICUS VIII. Hoœfingen- ULRICUSIX. Seni- ULRICUS X. junior. Regnans Comes Wirtembergiæ, in lucem A. 1298. progenitus, isque A0 SLA, ADEI.DIS, Co- IA ME. N AKDI., Co- MARGARE. GiIACo- CLANA, Linea Landavienfis in Italia & Auſtria.
ſis, talis Ille quidem inde ab or, Comes Wirtem- glorioſa cordatæ & excelſæ Indolis eminentia floridus ‚arteque & ſcientia regnandi, ubi vir- Comitiſſa mitiſſa Wirtember- mitiſſa Wirtembergiæ, 7HA, Comi- mitiſſa Grœ- Comitii- ADELHEIDIS, LUDOVICUS, Comes Landavii, A. 1398.
Hœfinga, Leonbergæ fini- bergiæ, quem fa- tutes, non vitia & ſordes ſectabatur, non obiter tinctus. Terris ſuis tanquam Princeps præ- Wirtember- giæ, in Orbem A. lucis uſura Achalmi tiſſa Wirtem- ningæ,igno- ſa Grœ- UKSLA, & 1I. Oct., mortuus eſt. Conjux &G UZA,
tima, ubi frequentiſſimus tis paternis Anno fuit felix, ſapiens, & amicus. Glorioſis incrementis adolevit ſplendor ULRICI, cum Ter- giæ, nata A- 12 95. procreata, A. frui cœpit Anno 1291. bergiæ, Anno rata utplu- ningæ, †. ELIS APBPE- Dynaſtiſſa Gundelfingæ cum Marito in
erat, cognominatus. Vitæz 1315. I. Novemb. ras ſuas illuſtribus creſcere acceſſionibus provide curaret, ſcilicet in Poteſtatem ſuam nactus chalmiAnno 1342, mortalitatem Eademque A. 1341. 1346. cxſpira- rimum, Maritus YHA, Comitiſ- Cœnobio ad Vallem divæ Crucis contu-
generi ſacro delecto Ordi- præreptum, regnan- præter Comitatum Harburgenſem, & Dynaſtiam in Allatia Richovillam, Comitatum cum 1293. de- depoſuit: Corpo- toto luſtro poſt extre- vit, cujus ex- quando ob- Ejus OS- ſæ Landavii, mulata eſt. Poſterorum Ipſius hujus LU-
ne, Canonicus factus eſt; di Poteſtas, plurimis Imperii Vexillo Grœningenſem, qui ad Domum Wirtembergiæ quaternis vicibus, Ipſo Re- nata 1351. ris extincti exuviz ma fata Mariti A. 1336. trema fata, e- ierit: obſcu- WAL- Eædemque ſin- DOVICI pars per Italiam fuerat diffuſa,
hinc Præpoſitus Eccleſiæ St. id quidem conje- gnante, devolutus, nunquam aliorſum transmigravit, quippe firmo tenacique hæreditari? Maritus E- Gnadenthali re- 16. Jun. extincti, RU- lapſo quadri- rus conſimi- DUsS, gulæ Virgines pars vero per Auſtriam diſperſa. PETRUS
Guidonis, quæ Spiræ eſt, ctantibus, defecit. proprietatis Jure Eidem in peculium domeſticum deſignatus. Neque hæc ſola fuerunt, quæ jus HENRI- conditæ ſunt. Ma- DOLPHI videlicet Se- ennio, Mari- liter Maritus Comes ad Vallem di- LANDUS in Italia eadem ex ſtirpe pro-
datus, mox cetiam Eccleſiæ? LN MK N AGN- ſuffecerant, cum ſupervenerint poſtmodum Urbs Tubinga cum Arce, Oppida Vayhinga, Wila CUS, Co- ritus Ejus CRATO nioris, Comitis Hohen- ti, EITEL ULRICUS Warten- væ Crucis Mo- creatus A. 1545. Dux erat Venetiarum; In
Sindelfingenſi Collegiat?z, Dtanquam Con- Kircho-Teccenſis, Grœzinga, Aichelberga, &c. Item Protectionis ſimul & Clientelæ jus in mes crat Senior, Comes Ho- bergæ, verſari inter FRIDERICI, eſt, Comes bergæ. naſticæ. Auſtria vero Dynaſtæ & Comites Landa-
A. 1332. publica auctori- jux ULRICI, Filia Monaſterium Bebenhuſanum, ut & utriusque Civitatis Imperialis, Donawerdæ ac Wile Werden- henloicus, nupſit A. Mortales, transactis re- qui Comes Ho- Aichelber- 1364. vienſes, quippe ſeculo ante & quinqua-
tate præfuit. Dirutam im- erat ex ſeminebatris Oppignoratio. Deinde Cæſar LUDOVICUS BAVARUS Comiti ULRICO cum Imperii bergæ, Anno 1320. exſpiravit. bus humanis, deſiit; henzolleren- gæ, 1365. 1... ginta annis Flore eximio vigentes, poſtea vero deflorati,
manitate Imperatoris HEN- ALBRECHTI, Co- Vexillo Præfecturam ſupremam indulſit in Sueviam & Alſatiam, cognitis plurimis Ejus Me- 1316. igno- A. 1344. d. 8. Maji. Cujus exuviæ prope la- ſis A. 1305. quo è vita inde ex Comite LUDOVICO Natalia ſua ducunt. Equi-
RICI VII. Arcem Wirtem- mitis Hohenbergen- ritis, quibus fidem ſuam adverſus Pontificem inprimis OHANNEM XXII. pondere non le- ratus vero, tus Mariti jacent in Ec- fuerat, obitus diſceſſerit dem documentum quoddam ſingulare Stutgardiæ anno in-
bergiæ ſuis denuo curis ſis educta. Hoc ipſo vi probavit. Enimvero cum hic lpſe Pontifex, neſcio quo furore abreptus, in Cæſarem IL.U- quando fue- cleſia Collegiata Ehingæ ad Nicrum, ubi Monu- 1349. ſubſe- tempore. de 1554. literis conſignatum proſtat, unde intelligitur,

quutus eſt. Comitem LUDOVICUM tanquam ab Imperatore undique
deſtitutum, venditis ſuis quibusvis facultatibus, Venetiam
migraſſe, ubi Nobilis cujusdam, ſ. Patritii, quem vocant,
Filiam connubio ſibi junxit, inter poſteros ſuos PETRO
LANDO, Duce Venetäs relicto; id quod Chronicon
etiam Cœnobii ad Vallem divæ Crucis ſuo comprobare

calculo traditur.

Matrimonii fodere, rit mortuus. mentum utriusque ſepulchrale adhuc proſtat.
tanquam recta via
notabiliores Tra-
ctus Nigro -Syl-
veſtris loci; fcil.
Wildberg , Na-
gold, Heiterbach,
aliaque id genus
plura, ad Domum
Wirtembergicam bervenerunt.

& auſpiciis, cum antiqua
illa, quæ Stutgardiam Me-
tropolin ornat, procreavit.
Exrxtremo Spiritu A. 1348.
d. o. Mart. efflato, Sin-
delfingæ fuit funeratus.

DOVICUM publici anathematis fulmine ſæviret, ac evulgando undique per Imperium ſo-
lennis ſuæ Excommunicationis Bullam, quam quidem faſtuoſiſſimæ auctoritatis impetu & ta- . .
bulis ſuſpendi imperabat, Principes, Comites, Statusque Imperii ſingulos obſequio, cultuique in Imperatorem religioſo penitus ſubtrahere præpoſtero conatu fuerit machinatus
Tum ſane Comes UI-RICUS juſto indignationis ſenſu in hanc Pontificiam inſaniam invectus, chartas iſtas fulminatrices in Terris ſuis plane diſcerptas, atque inde exterminatas Reut-
lingæ vel maxime etiam nomine Cæſaris proſcribi publico Edicto poſtulavit. Hinc ULRICUS, conciliato LODOvVICI Imperatoris, Præter luculentum hoc conſpicuæ Fidei &
affectus minime fucati documentum, pluribus aliis inſignium impreſſis Meritorum veſtigiis, Favore, in vicinis que ac remotiſſimis Imperii Regionibus gloriæ celebritate non vul-
gari inclareſcens, Auctoritate PETRI II. in Sicilia Regis, cujus Conſanguineus ſalutabatur, ſplendido Legationum Munere fuit cohoneſtatus. Poſtremo in aliquas confſfictationis cum
ALBERTO II Duce Auſtriaco de Urbe Ebinga turbas ULRICUS eſt prolapſus: Poſt factum prope Mengam hoſtilem congreſſum, in quo Palmam Comes obtinuit, Mengamque
Urbem oppugnatam totam cum mœnits diruit, Ann. 1343. Læta Pax eſt inſequuta; cui Princeps hic glorioſus A. 1344. II. Jun. ſive Jul. immortuus Stutgardiæ in Templo
Metropolitano terræ fuerat datus. Conjux WPIA- Filia erat ecx DIEPHOLDO, ſ. THEOBALDO II. Comite Ferretæ oriunda, Eademque Comitis ULRICI V. Neptis.

—

6GATIARFV MARGARETHA,

–— —— —.— 7 — . . .
ULRICUS XI. AGE NA, Comitifla Wir- ULRICUsS XII. Conregnans Wirtembergiæ Comes, communibus cum Fratre, Comite EBERHARDO opti- EBERHARDUS VII. (der Greiner) Regnans Comes Wirtembergiæ, isque Orbi A. 1311. datus tale cognomen vel inde capiebat, dum ₰ .
Filii Filius di- tembergiæ Primus Mari- me imbutus ſtudiis, Faſces Magiſtratus iciſſim cum Ipſo communes per octodecim annorum ſeriem glo- aut fleviſſe ſe in Utero conjicitur, aut quia ingentia geſſerit Bella, quippe eô quidem, ut Contentioſus (Graner oder Greiner, wie NA, Comitiſſa Comitiſſa Wir-
ctus „Comes tus Ul-RICIIS IX. Comes rioſe & amice geſſit; eosdem poſtea Fratris Poteſtati ſoli, exurgente invicem diſcordiarum turbine, totos auch der Rauſchenbart) ſalutaretur, valuiſſe credita. Præter generoſam Indolem, quam ſpirabat, Cordati nomine Principis erat Wirtembergiæ, tembergiæ; Ma-
Wirtember⸗ Helffenſteinii 1321. qui A. 1362. conceſſit. Unde prona occaſione ſumtum tunc temporis prima vice motivum fuit, ſacro quo- glorious, præpotensque inter Magnos olim ſuæ ætatis Principes & Comites, Heros ſimul bellicoſus, & Victor feliciſſimus. Cum cui Markus in ritus Ejus ADOL-
Zi, Impro- luſtro poſt. ſe. 132 6. extin- dam Pacti indiſſolubilis Fœdere æternum Terrarum Wirtembergicarum Connubium communiendi. exercim præterea, quo erat ſtipatus, coque inſignis roboris & virium, ſelectiſſimæ Miniſtros Nobilitatis aluerat, faceſſitis univer- Matrimonio erat PHUS, Comes
lis & vita A. ctus eſt: Alter Matitus, Cæterum Comes UI-RICUS à Cæſare CAROLO IV. magni habitus, Eundem numeroſo Exercitu adverſus ſo propemodum Imperio, Ejusdemque potiſſimum Civitatibus, plurimis magnæ molis negotiis. Interfuerat, vivo adhuc Parente, ULRICUS IX. Ravenſteinii. †...
1321. diſ- CONRADUS, Comes GUNTHERUM, Schwarzburgi Comitem, Ipſumque tum Electum Cæſarem propugnando, Urbi Tiguri- A. 13 7. certamini militari Ingelheimii agitato, ubi præſtantia virtutis militaris ſingulis comprobata, æquale Imperii Principibus Junior, Comes
ceſſit. Schluſſelburgi, isque ſimul næ obüidendæ manum admovit auxiliatricem, quippe ante aciem tanquam Dux belli collocatus. Curſum dignittis præmium naétus eſt. Per quinquaginta annorum Regimen adeo non erat otioſus, ut bellis potius gerendis ſæpiſſime Hakenleini. .
xſpira 0

5 . . .. . — .1:
oceupiretur. Imperator CAROLUS IV. apud quem equidem gratioſus erat & charus ob officia inprimis religioſe & utiliter
ræſtia, primus provocavit arma EBERHARDI ad pugnam, quippe à Civitatibus Iinperii de Præfectura Imperiali, utpote quam
ab InPeratore ſibi tum concreditam cedere adeo facile Mandato Cæſareo renuerat, acriter eò usque laceſſitus & permotus in-

Clementia æſarisUDO-
VICIIV. Comes Grœnin-
gæ conſtitutus; quem Co-

vitæ in Oppido Niffenſi 1366. 26. Jul finiit.
Conjuges obtigerunt Ipſi C AL HARINA, ULRICI, Comitis Helffenſteinii Filia, & APDELVHEIDIS. Co-
mitiſſa Hohenloica; cujus poſtremæ auſpiciis Divæ CAY HARINA Xenodochialis ædes Stutgardiæ

A. 1360. atque
præterlapſo tre-

mitatum Comiti Wirtem- fuerunt conditæ; locupletato ſimul Divæ iterum CAT HARINA Xenodochio Eſslingenſi binis Pagis, Vay- di naionis, ut trium Copiarum cxercitu, fortiorem cujus Manum Ipſe Imperator ducebat, convocato in ſubſidium ab Electore cennio Mariti
bergiæ, ULRICO Juniori, hinga & Moœhringa (auf den Fildern) Vidua mortua eſt, atque Wieſenſteigii humata. Cruſius, Lairiz. Palatino, ab Epiſcopis Conſtantii Auguſtæque Vindelicorum, & Imperii Civitatibus Rhenanis æque ac Suevicis, milite ſupra quadra- ſubſequuta ſunt
ſuo Affini, A. 1330. ti- n 5 inta Rillia numeroſo in E BERHARDU M hoſtili animo prorumpens, Oppida, Schorndorffiam, Goœppingam, Grœningamque uno auſu fata.

Füirſtlich- Wirtemb. Heſſiſch- Heimführungs-Werck. „ 3 6 5
— 3 valßret. Ille ſapienter Ppræparatis omnibus, forti animo manuque hoſti obſtitit undique, ubi intercedentibus ſimul Moguntino Ele-

– . — .. . . . .
ADELEEIDIS, Comitiſſa Wirtembergiæ. †... terræ data in Eccleſia Collegiata Badenſi traditur: Maritum Gore, aliisque Principibus Arbitris, pernitioſa bellantium conſilia, perditis maximam partem ultra mille ducentis Pagis, A. 1360. a04
habuit RUDOIPHCM Juniorem, Marggravium Badenſem & Hochbergenſem. jtuendam Pacem inclinabantur. EBERHARDUS ad reparandas vires bellumque renovandum intendit animum, Principes tum,
2 833 2 reſt ur. U 4 P
qñ „inde à Dynaſtia Hohenbergenſi & Urbecula Haigerlocha, aggreſſus, Urbes

tulo Emtionis poſtmo-
dum conceſſit. MSta.

uc Auftriacos primum unte di

ao?

.

intrat Rothenburgum, Horbamque ad Nicrum, cum Buſſenberga, Arcem ſimul Hohentwilam, eandemque & ſitu & opere multum editam, ac inexpugnabilem pene, cum Stenio in Hegovia & Pago Scaphuſienſi oppugnare adortus eſt, quæ ſingula vero, contracta Pace, Ipſoque ſatis, quod eſt, reconciliato, priſtino ſuo decori & in
tegritati A. 1357. fuerunt reſtituta. Hinc iterum in Acie verſatus EBERHARDUS decertavit, incognita utplurimum certaminis cauſa, cum Regnante Lotharingiæ Ducc, JOHANNE . cujus vero vel tandem reconciliata amicitia fuit, ducendo Unigenitam Comitis EBERHARDI Filiam &α P⁶âäHIAMEn Matrimonium. Itaque ad
primum deventum erat ingens quoddam bellum Civile, Ildemque Anno inde 1360. ob Præfecturam Imperialem exorſum, ubi quidem dimicantium utrinque animi acerrimo invicem æſtu incenſi, ſtatim conſopiti ſunt & placati: Cum inſuper apricum ſit, & ſupra demonſtratum, EBERHARDI Famam & Gloriam, hoſtis machina-
tionibus valentiſſimi, quocum ſibi Res ſuæ nuſpiam licet omnino adjuto gerendæ fuerant, nullo unquam pacto occubuiſſe. Succedebat ſecundum bellum Civile, atque id quidem A. 1 370. invidia adverſus Auguſtam Vindelicorum accenſum, unde cum HENRICGI Preybergenſis, aliique Domus Wirtembergicæ Miniſtri impugnati
fuerint, occupatis & combuſtis Eorundem Arcibus, Eam Comes EBERHARDUS vi Armorum obrutam eò quidem perduxit, ut Pacem pretio quadraginta millia florer orum redimeret. Atqui impigre bellum intercedentibus aliarum Civitatum armis adverfus EBERHARDUM parabatur; facta vero A. 1372. prope Althemium Ul-
menſis ditionis clade immani, Pacem ſollicitabant, eandemque, propoſita conditione, ducenti millia florenorum perſolvendi, vel tandem obtinuerunt. Enimvero cum Pleræque in Suevia Civitates Imperiales, Pace recuperata, ſolvendæ pecuniæ obſtiterint, tertium exoriebatur A. 1376, bellum Civile, cui ſuum manum Impe-
rator CAROLUS IV. interponens, iſthac in acie EBERHARDI vices propugnavit, qui igitur Imperatoris, Ducumque & Auſtriacorum, & Bavarorum, & Teccenſium Copiis adjutus Civitatem Ulmenſem Ipſe coram oppugnare adortus eſt, ad Eſslingam & Reutlingam Manu Filii, Comitis ULRICI admota, eo quidem even-
tu, ut reliquæ Cwitates Imperiales auſu ejusmodi exaſperatæ in Terras Wirtembergicas irrumperent. Ita utraque Parte grandi malo concuſſa, atque etiam intercedentibus Imperatoris CAROLI IV. A. 1378. ultimis fatis, mutuum odium, interventis Arbitris, hoc ipſo adhuc anno ſopitum quidem, ſed non ſublatum penitus
fuit. Quippe Civitatibus in Suevia Imperialibus fœdera protinus cum Rhenanis adverſus EBERHARDIUM contrahentibus, EBERHARDUS mutuis Pactis Bavariam inter, nonnullosque Epiſcopos præparatis reſpondit. Crebrius igitur varieque turbata invicem utraque Parte, quartum vel tandem valido igne 1388 accende-

batur bellum Civile, idque iterum Auguſtæ Opera Vindelicorum, & Argentorati; EBERHARDO ctenim adverſus Vindelicios, Bavariæ Duces, tanquam ſuos, Filiique Affines, contra Argentoratenſes vero Epiſcopum ſuum, FRIDERICIM II. natum Comitem Blanckenheimenſem tuente, Civitates Imperiales iterata acie ferociter

Wirtembergiam incurrentes, munitum Cœmeterium Dœffingæ Boœblingenſi ditioni conterraneæ occuparunt, iisdemque adeo conſiliis ſuis pertinaciter inhærentibus, EBERHARDUS cum Filio ULRICO Exercitum validum & robuſtum oppoſuit, utpote Copiis multorum Principum & Comitum auxiliatricibus, quibus quoque nu-
meroſa Nobilium, tanquam Domus Wirtembergicæ Vaſallorum multitudo interfuerat, communitus; ubi prope Weilerſtadium vehementer & acri Prœlio 4A. 1388. 23. Aug. accenſo, EBERHARDUS quidem felici triumpho hoſtem debellans, Ipſum Filium Unigenitum ULRICUMZin acie occiſum reliquit. Hinc Civitates Im-
periales Pacem ſollicita prece efflagitatam recuperarunt. Nihilo tamen ſecius, cum Fortuna, durante longo illo duriſſimorum bellorum tempore, tot inſignia bona in EBERHARDUM cumulaſſet, plurium avarus, Urbes, Arces, Pagos, lautasque Facultatum Opes ſibi comparavit, iſtis ſcilicet, atque alio quocunque modo Terras
ſuas locupletando, dimidia inprimis Ditionis Calvenſis parte, præter plurima alia loca, Lauffam, Kirchhemium ad Nicrum, Schoenbuchium, Bœblingam, Nagoldum, Heiterbacum, Sindelfingam, Zavelſteinium, Dizingam, Tecciam, Kircho- Tecciam, Owam, Guthenbergam, Brackenhemii dimidiam partem, Schiltacum, Her-
renbergam, Waltenbuchum, Beilſtenium, Bottwariam, & quæ plura ſunt, ſuam in Poteſtatem redacta. His omnibus Advocatia in Cœnobia Reuthin ⸗ Murrhardum „ & Oberſtenfeld, Commendam etiam Rohrdorffenſem, fuerat ſuperaddita. Jam vero Imperator CAROLUS IV. variis Clementiæ luculentiſſimæ ſpeci-
minibus profuſus in EBERHARDUM, Ipſum inprimis non Præſidem tantum & Protectorem extare voluit viginti quatuor per Sueviam Civitatum Iinperialium, utpote Advocatia, quam vocant, in Easdem antea quidem Imperatoris Favore, LUDOVICI IV. Bavari, ſui Conſoceri, jamjam potitum; verum etiam Judicem delega-
tum Electoratus Palatini, atque Eſslingæ vel maxime etiam, & Auguſtæ Vindelicorum Imperatoria Auctoritate Eum denunciavit. Quam inſuper illuſtris fucrit, & eminens EBERHARDI Gloria celebritas per totum, qua patet, Imperium, inde porro ex Fœdere non uno prona conjectura intelligirur, quod cum Ipſo con-
trahere, quin imo ſæpius in ſua commoda ſollicitare, Regi Gallorum IOHANNI, Ducibus Auſtriæ, Bavariæ, & Lotharingiæ, Comitibus Palatinis ad Rhenum, Marggraviis Badenſibus, Burggraviis Noribergenſibus, multisque Epiſcopis & Comitibus volupe fuit. IIluſtravit porto EBERHARDI Splendorem, Auguſtum Filii,

Comitis ULRICI Connubium cum Filia Imperatoris LUDOVICI Bavari initum: Auxit Ipſius Decus Filiæ Unigenitæ, Comitiſſlæ *⁶âú HIIA., Fœdus conjugale, quo Regnanti Lotharingiæ Duci juncta fuit: Inde mutuum quoddam Wirtembergiam inter & Lotharingiam Ducatum, cui quidem EBERHARDUS per totum luſtrum

Adminiſtratoris titulo præfuit, Pactum Gentilitium emerſerat. Hinc Prolis EBERHARDIN utriusque Thorus auſpicatiſſimus foœcunda ſpargebat ad propagandas Wirtembergiæ & Lotharingiæ Stirpes ſemina, unde ſimul ſingulæ ſummorum Principum, Domorumque per univerſam Europam Sereniſſimarum Familiæ progermi-
naverant: Teſtante id IV. Sectione Cedri Wirtembergicæ. Cæterum Idem EBERHARDUS Ducum ALBERTI II. & LEOPOL-DI in Auſtria ſtrenuus numeroſiſſimo Exercitu adverſus Helvetios, aliosque hoftes Promachus erat, tandem vitam Glorioſus ille & Felix EBERHARDUS Grandævus Stuttgardiæ A. 1393. d. 15, Martii

finiit, cujus tum in Templo ibidem Metropôlitano humati Effigies monumento lapideo inciſa etiamnum omnibus patet. Nauclerus, Cruſius, Henningeſiug, Reuſſerus, Walzius, Tpenerus, Imheſzus, Lairizius, Hubnerus, Hiſtor. Bilder⸗Saal. Wirtemb. Heſſiſche Heimfuͤhrung. Puffendorf Continuation. MSta.
Conjux ELINABEYHA, Filia HENRICI X. Principis Comitis Hennebergæ, nupta 1340. Marito attulit dotem, Wildberg, Kœnigshoffen, & Irmelhuſam in Franconia, quæ duo poſteriora Comes EBERHARDUS Herbipoli poſtea, ſolutis nonagentis millibus florenis, conceſſa cum aliis opportunioribus Terrarum iſtarum locis commuta-

vit. Mortua 13 89. 30. Mart. prope latus Mariti quiefcit. X
EBERHAR- ADELEHEI- ULRICUSXIII. Comes Wirtembergiæ, qui Orbem exorto circa annum 1342. ſidere natali ſalutavit. Tyrocinia Rerum bellicarum tenerrimæ ætatis flore præguſtans, manu Parentis, quem ſua ætas tanquam Heroum celeberrimum eſt deoſculata,

DUS, Co- DIs, Comi-
mes Wir- tiſſa Wirt.
tembergiæé, F... in Tem-
Certamini plo Ecc-
ad Weiler- leſiæ Colle-

ſtadium giatæ Baden-
cumbparen- ſis funerata Atque hinc novis opportune convocatis ſubſidiis labantes erexit; Agedum !acclamans, Ferite! hem vobis! Fugiunt. Ita Copiis EBERHARDI animum recuperantibus, hoſtilem aciem terrore undique circumfudit, hacque adeo fugata,

te & Fratre eſt. Maritus integram quidem, magno licet pretio & ſanguine notabilem victoriam, quippe hoſtium cæde præter ULRICUM, EBERHARDI Filium, tribus Zollerenſi, Lowenſteinio, & Werdenberga Comitibus, inter ſexaginta Nobiles multis Equitibus, cum
interfuiſſe Ejus Rudol- centenis aliquot vulgarium militum ſtratis, reportavit. Hoſftis vero, cujus longe abundantior erat multitudo, quingenti ultra duo millia, relictis ſexcentis captivis, conſumebatur. Inter hæc notari id meretur, quod Senex EBERHAR- Pe eie
traditur. phus Marg- DUS, occiſi Comitis ULRICI Pater, cum loco certaminis fatum Filii deplorans inſtiterit, nuncio audito, ſibi ex EBERHARDO Mitiore, tanquam ULRICGI Filio, Pronepotem, EBERHARDIM fcilicet juniorem fuiſſe procreatum, lætabundus re ſuo; ſcilicet Elboeuf, Harcourt, & Lilibonne; nec
1.... gravius Ba- proclamaverit: Jam laudatus eſto DEUS! Spes Seminis nova exſurrexit. Poſtea extinctum ULRICI Corpus in Templo Stutgardiæ. Metropolitano inter publicos luctus fuit humatum. Conjux, ELINABEYHA., Imperatoris nan Sinen jam Familiæ Vaudcmont, Guiſe, Mayen-
denſis. f.. Romani, Bavariæ Ducis, LUDOVICI IV. ut & MARGRETHA, Comitiſſæ & Hæreditariæ Hollandiæ & Seclandiæ, Viduæ JOHANNIS, ultimi Bavariæ Inferioris Ducis Filia, cujus Nuptiæ A. 1362. 26. April. Stutgardiæ magnifico ſolen- ne, Chcvreuſe, Joyeule, & Aumale.
nis Pompæ ſplendore fuerant concelebratæ. Deprædicatur illa conſtanti fama tanquam Princeps fœmina perita & pia. Moritur A. 1400. 22 6. Sept. Stutgardiæ, cujus ad latus Mariti Exuviæ ibidem jacent.

ULRICUS EBERHARDUS VIII. Mitis & Senior; Regnans Comes Wirtembergiæ, natus circa A. 1364. EBERHARDO Contentioſo, Av ſuo in Regimine ſucceſſit. Huic cum leni placidaque Indole excelſas ingenii dotes amico connubio copulanti, Pie-
tatem, Juſtitiam, & Pacem, quorum ſtudium & amor Principum Purpuram plurimum valet ornare, ambabus, ut ajunt. ulnis ampleci, & colere volupe erat; Unde Cognomini Ipſius non evanidæ, & inanes oberrabant umbræ, dum ipſum Cor- 141 5. adhuc mod? dum viva. De fatis Ipſius diverſi
Wirtem- Wirtemb. pus illuſtriſſimarum virtutum eo quidem pondere aderat, ut Alter Salomo, aut Numa ſuæ ætatis ſalutaretur, quo titulo Ipſum plerisque Principibus, Statibusque Imperii ad dirimendas maximi momenti lites, cauſasque in Arbitrum cooptatum ſentiunt. Quippe ex illo tempore Domui Wir-
bergiæ, Canonicus vel Electores maxime etiam, abdicato Cæſare WENCESLAO, cum RUPERTO, Electore & Comite ad KRhenum Palatino ad capeſſendum dignitatis Imperatoriæ faſtigium quali Ealeulo: & ſuffiaaio deſtinarunt. Terrarum ſuarum felix & re- tembergicæ futurum quendam luctum præſagiri
cum Fra- Auguſtæ ligioſus erat Gubernator, legibus, & inſtitutis muniendo iſtas utiliſſimis. Adde, quod Miniſtros eligeret optimis dotum virtutumque Ornamentis inſtructos; ſplendorique Aulæ Ipſius nullum deficiebat decus & pompa, qua ſuperbiendum nonnunquam, haud obſcure traditur. Mta.

tre Senio- Vingdelico- Principibus Imperii eſt; Cum & Epiſcopi Conſtantiæ, Auguſtæque Vindelicorum, Præpoſitus Elvacenſis, Duces Tecciæ & Urslingæ, Marggravius Hochbergenſis » octo Comites, quinque Dynaſtæ, cum ſeptuaginta Nobilibus, quos tanquam fre-
Præterea locupletabat Terras ſuas Oppidis, Bietighemio, Duttlinga, & quod alii credunt, Bahlinga. Cumque ſub ipfis auſpiciis & limine ſui Regiminis ſeditioſa tumultuantium quorundam No-

re, Comi- rum. †. . . uentes ibi, in familiaritatem ſuam ſanctioraque Conſiliorum adyta admittebat, candem colluſtrarent. n mi tlin P
te EBER- iln Conjuratio adverſus Ipſum exſurgeret, qui argenteos malleolos ceu conſpirationis notas circumtulerant, oppugnata Heimſia Imperii Turbas iſtas conſopivit. Ludis intererat Equeſtribus in Pago Scaphuſienſi A. 1392. & Heilbronnæ 14058. Evocatus A. I414. nutu Regis SIGISMUNDI ad Concilium
HARDO A. 1415. Con- Conſtantienſc, ſplendida ducentorum Caballorum pompa ultraque quadraginta Comitatu Dynaſtarum, Equitum, & Nobilium ſtipatus e eſt profectus. Invaſus deinde febris torrentis xſtu, oraculo cujusdam Medici prædictæ, A. I417. 16. Maji. Gœppingæ fuit extinétus, Exuviis Stutgardiæ huma-
cilio Conſtantienſi inter- tis. Teſtantur idem Auctores hactenus laudati Gladovius, Tabulæ Tubingenſes. Prima Conjux ANONIA, BARNABONIS, Vice-Comitis Mediolanenſis Filia, eaque Regi in Sicilia, FRIDERICO III. A. 1377. ante nuptias mortuo, deſponſata. Hinc EBERHARDUS Sponſalibus cum AM-
fuit. T... 70NIA A. 13 80. initis, A. 1386. ipſa connubii feſta ſolennia concelebravit cum Ipſa, quæ centum millia florenorum pro dote attulit Marito. Iſthoc Matrimonium EBERHARDI Mater opera Nepotis ex Fratre ſui, Bavariæ Ducis Ingolſtadii, STEPHANI II. cum ANZOUNIA Sorore, 2 HADEA
matrimonii foœdere conglutinati, conciliabat & urgebat. Quemadmodum mox poſtea Ducis STEPHANI Frater Dux FRIDERICUS Landshuti, atque tertii Fratris, Ducis Monachii, JOHANNIS, Filius Dux ERNESTUS, Conjuges in Matrimonium adciverant, MAGDAIE NAMI, & ELINABE-
7HAML, ANONIX & 71 A DEA. Sorores, ut ideo Comiti EBERHARDO tres Duces Bavariæ, ceu conſobrini ſui, quin imo connubio Conjugis etiam proximi obtigerint Affines; unde inter utrasque tunc temporis Domus, Bavariam & Wirtembergiam crebrius intimiori vinculo invicem colligatan familiariſſima interceſſit ami-
citia: Conſimiliter Affines EBERHARDI erant PETRUS, Rex Cypriæ, LEOPOLDUS III. Dux Auſtriæ, JOHANNES GALEAZIUS, Dux Mediolanenſis, & FRANCISCUS GONZAGA, Marggravius Mantuanus, qui ſinguli cum germanis ANZONTMX. Sororibus uxorati erant. ritur 1405. 26. Mart. Stut-
gardiæ, ubi & humata eſt Altera Conjux ELISABELHA, JOHANNIS III. Burggravii Noribergenſis unica Filia, eaque per Ipſius Conjugem MAKIAM., Hmperatoris CAROLI IV. Neptis, quæ in Imperatoria SIGISMUNDI, tanquam Avunculi ſui Aula educata fuit. Inde etiam Imperator SI Ss MUNDUS, Magnus EBER
HARDI Kſtimator, hoc co amnubium conciliavit 1406. Moritur 1429. 2 8. April. Stutgardiæ, ubi in Choro Templi Metropolitani quieſcit. .. . . . ⸗ . .
Nirs Prætenſum nonnul orum Scriptorum opinione ſecundum vel tertium Matrimonium cum Teccenſi Filia hæreditaria Ducis FRIDERICI ultimi, falſa eſt & rejectanea conjectura: Id quod latius demonſtrat Parallelismus Hiſtorico-Genealogico-Chronologicus, unde evidens eſt, Ducatum Tecqſe, non connubiis, ſed partim

enuione, partim ai nis fuiſſe à Comitibus Wirtembergiæ comparatum. „.

WPHIA, Comitiſſa Wirt. nata A. I345. demortua 13 81.

ad militarem peritiam obfirmatiorem felicibus auſpiciis fuit adaptatus. Idem Bellorum varia diſcrimina, cum Parente ante aciem ſtante, tum ſolus etiam Copiarum Dux exſuperavit „ unde cordata & excelſa Ipſius indoles illuſtri omnino ju- ſ. 1382. Maritus Ejus, IOHANNES, Dux Regnans
bare reſplendeſcens ubique & ſemper conſpiciebatur, eaque in quaternis maxime bellis Civilibus à Parente geſtis, ubi A. 1370. Vindeliciis ad meliora conſilia perductis A. 1372. hoſtilem tum Civitatum Imperialium prope Althemium Ulmen-
ſis ditionis vim UI-RICUS profligare conniſus, illuſtrem iſtis conatibus Parenti Victoriam paravit. Adverſam poſtmodum infauſtiori pugna expertus fortunam A. 1377. acri cruentoque ad Reutlingam Pprœlio, quantoscunque licet viribus ten-
taverit conatus, non ſolum ingentem Equitum, Nobiliumque ruinam, ſed funeſtam etiam ſuæ Ipſius vitæ in ultimo bello Civili jacturam paſſus eſt. Enimvero Certamine tentato, ubi quidem locum in anteriori Cornu aciei tuendo, animo-
ſiſſima fortitudine dimicans ut Vindex modo præfati immanis damni, lethali vulnere vel maxime ad primum impetum percuſſus, extremum „durante ipſo conflictu, Spiritum A. 1I 388. 23. Aug. exſufflavit. Parens igitur EBERHARDUS, Wir-
