tembergicos fato iſthoc nonnihil turbatos, atque hinc languefieri ad pugnandum viſos, hortabatur, ut animum ab horrore allevarent: Nolite , inquiens, eum tollere: Cecidit ut alius Miles; Incurrite vos alacres hoſtem!

Lotharingiæ A. 136 1. 26. Dec. Lotharingiæ. Hunc
Socer Juvenem, qui bellum contra Parentem gerebat,
captum libertati poſtea reſtituit. Poſt Ejusdem fata
Ducatum Lotharingiæ per integrum luſtrum Admi-
niſtratoris titulo gubernans. A. 1392. Ipſe mortuus
eſt. Promanant ex connubii hujus Principalis fonte
ſubſequentium omnium Lotharingiæ Ducum Natalia,
atque Stirpes etiam, hodienum effloreſcentes vigo-

— N. Comitiſſa Wirtembergiæ, nata 1387. atque
V. Comes XIV. Comes

ULRICUS XV. & EBERHARDUS IX. Junior, Regnans Comes Wirtembergiæ, & Montispeligardi, Luci publicæ A. 1388. 23. Aug. eo quidem die, qui Avo, Comiti ULRICO in Acie ad Weilerſtadium emortualis fuit, redditus commemoratur. ELISABEYHA, Comitiſſa Wirtembergiæ, †. Maritus Ejus OH ANNES.
LUDOVICUS Illuſtris Idem erat, & Parentis Exemplo mitis ac gratioſus ſimul. Intererat Anno 1414. cum Parente Concilio Conſtantienſi, ubi Gratiam & Favorem & Imperatoris SIGISMUNDI, & plurimorum tum praeſentium Secula- Comes Werdenbergæ ,Dynaſta Heiligenberg 1430. 24. April. Ex hoc ipſo
IV. Comites rium æque ac Eccleſiaſticorum Principum, Virtutum ſuarum dotumque animi prorſus illuſtrium Eminentia ſibi conciliavit. Succedens Parenti in Regimine Anno 1417. glorioſo quidem & brevi Regimine Res ſuas Connubio Celliſſima Domus Zollerenſis & Für enbergica poſtmodum per Li-
Wirtembergix, geſſit. Inſuper Terras ſuas Comitatu Montispeligardenſi adauxit. Idem Anno 1419. 2. Jul. Waiblingæ Fato extinctus praematuro, Stutgardiæ funcratus fuit. Breve ante tempus, quam exſpirabat, Camera in Cho neam Fœmininam ulteriores Radices egit, & hunc usque diem propagata
Juvenes ſunt 10 Templi ibidem Metropolitani delapſa, Inſignia, Epitaphia, & Monumenta antiquiſſima defunctorum Wirtembergiæ Comitum ita conquasſavit & diffregit, ut plurima ne cognoſcere quidem, vel legere amplius eſt. Hæc ipſa vero Comitiſſa ELIABE. in teneræ ætatis Flore Duci
defuncti. liceret: Unde inſignis & adhucdum dolendus Genealogiæ Wirtembergicæ hiatus ſuccrevit. Auct. cit. Möödta. — . . . . . . Bavariæ, ALBERTO III. Conſobrino ſuo Parenfis auſpi. cis deſponſata, ac inter
Conjux HENRICA, Filia Primogenita, Eademque Haereditaria HENRICI, Ultimi Comitis Montispeligardi Anno 1395. ad Nicopolin in Certamine contra Turcas occiſi. Ipſius Connubii hujusce vinculo Comitatus Mon- utrumque Parentem, Ducem ERNESTUM, & C nitem EBERHARDUM, tan-
, S erat præfulgida. Eadem poſt praematura Mariti fata Tu- quam Affines germanos, fœdus initum matrimoniale fuit: ELINABEYHA

. . z . i 25 lites i bernatricis gloria, ſed magnanimæ etiam Heroinæ Fama
tispeligardenſis cum Wirtembergia conjunctus Eidem poſt multas lites inhæſit. HENRICAñ Iſta non modo cordatæ Gu cis g gnanin. 2 4 .
telam utriusque Filii Ludovici c Ulrici, ſapienter & glorioſe adminiſtravit. Splendida inſuper erat Aula Ipſius non modò præſentia duorum Ducum, ſcilicer ULRICI Teccenſis, & REINHOLDI Urslingenſis, præter Comites Sulzenſes, autem cum ad maturiores Annos pervenerat, pactum illud omni modo recuſa-

. Je ſis Huitibus & Nobilibus, qui ex parte Miniſtri erant Illius & Alumni; ſed & IIla vit: hinc eodem modo, quo colligatum erat, cum conſenſu utriusque Partis
ſteinenſes, Lœwenſteinenſes, Gundelfingenſes, & Zimmeranos; Dynaſtas Rechbergenſes, Freybergenſes, & Steislingenſes, ac cum multis genero luitib , , . 8 kat, . 4
ed Commitenn FRIDERICUM. VII. Hohenzollerenſem, qui commoda & Bonorem Ipſius nne non mediocri labefactare auſus cſt, bello perſequutum caßtivavit, Domo Arceque Hohenzollerenſi oppugnata & everſa. Practerea cQum rurfſus diſſolutum eſt, ELISABEYHA & contra Connubium cum fupra
plurimis Imperii in Suevia Civitatibus amico Fœdere erat conjuncta. Diviſa ad extremum Nürtingæ I442. inter binos Filios, Comites LUDOVICUM & ULRICUM Summa Terrarum, fato Anno 144¼ 4. 13. f. 14. Fcbr. Waiblingæ memorato JOHANNE Werdenbergico, pro animi ſui deſiderio inire contigir.

tanquam ſuæ Viduitatis Sede functa eſt, atque Montispeligardi humata. Aucz. citati; item D. Pregitzers Regierungs⸗ und Ehren⸗Spiegel⸗ .

—

—

Linea Uracenſis.
LUDOVICUS V. Senior, Regnans Comes Wirtemb. & Montispeligardi, in Orbem Waiblingæ
A. 1409. progeneratus. Is Tutelæ Auſpiciis maternæ cum Fratre Juniore feliciter enutritus
pacificam, cordatam, piam, & generoſam Indolem ſpirabat, amiciſſimus præterea Ordinis Ec-
cleſiaſtici, & liberalis Eccleſiarum Dotator. Cum Matre ad tempus regnabat communi imperio;
diviſis poſtmodum A. 1442. cum Fratre Juniore Terris, Ipſi generoſi animi inſtinctu liberam
relicturus optionem, accepit Tractus partem ſuperioris cum Comitatu Montispeligardenſi,
Harburgo & Richovila in Alſatia. Sedem figebat Uraci, ubi collapſa Arce priſtinæ ſuæ inte-
gritati reſtituta Cœnobium ad Gutterſteinium in Carthuſianam ſedem transformavit. Suam
Terrarum partem luculentis locupletavit acceſſionibus, quò inprimis Tecciæ Domum Gentili-
tiam, Blabyræ Oppidum & Diœceſin, cum Præfectura in Monaſterium, deinde Achalmam, Bah-
lingam, Ebingam, Roſenfeld, Duslingam, Nehram, Breitenholz, Dornham, Dornſtadium, Horn-
bergam, Neoburgum, &c. &c. devolvit. Domui Auſtriacæ ſubſidia miſit obvia ad impugnandos
Helvetios. Conjugatus cum Baſilea, Argentorato, Colmaria, Mühlhuſa, Schlettſtadio, aliisque Im-
perii Civitatibus, Fœderali vinculo, Pacem bellorum turbis ſemper prætulerat, atque ſic feliciter
tuebatur vigorem, & ſalutem Terrarum, quibus quidem laudabili imperio præeſſe curæ habuit,
eclectis ſcilicet in amicitiam ſanctiorem cordatis & præſtantibus Conſiliariis, quorum in numero
Comites Hohenzollerenſes, Helffenſtejnenſes, Werdenbergenſes, & Nellenburgenſes, quin
etiam Abbas Salmanswilanus, habebantur. Interiit Uraci Anno 1450. 23. ſ. 24. Sept. ex
graſſantis Peſtis malo. Funeratus primùm in Coœnobio Carthuſiano ad Gutterſteinium, poſtea
Tubingæ in Choro Eccleſiæ Collegiatæ humatus fuit. Auctores cit. .
Conjux MECHIIILDIS, Filia LUDOVICI III. Barbati, Electoris & Comitis Palatini ad Rhenum,
eademque MECHIILDIS Comitiſſæ Sabaudiæ, minime vero, utut communi propemodum
plerorumque Hiſtoricorum hallucinatione ſomniatur, Electoris LUDOVICI IV. Filia, ſed, ve-
rius quod eſto, Soror Ipſius; quippe Anno demum 1424. Orbi dati; cum contra MECHIIL-
DIS Anno jamjam 1419. naſceretur. Nuptias ſuas 1439. Stutgardiæ celebrabat. Comite
LUDOVICO mortuo MECHZYILDIS ſecundum cum ALBERTO, Auſtriæ Duce, Impera-
toris FRIDERICI III. Fratre, iniit connubium, cujus ſolennia nuptialia Bœblingæ in Ejus ſe-
de Viduitatis fuerunt adornata. Poſtea per longum tempus Rothenburgum ad Nicrum inco-
lebat, anno abhinc 1463. poſt extrema Mariti fata cum Filio ſuo, Duce EBERHARDOI. Bar-
bato, atque ctiam in Palatinatu commorata. Artium culturam liberalium incitatiori quodam
proſequebatur affectu, utpote qui Marito Ejus ſecundo, Auſtriæ Duci, ALBERTO conſilium &
voluntatem Academiam Friburgenſem fundandi A. 1461. inſpiravit, atque Ejus etiam Filium, Du-

ULRICUS XVI. Beneamatus, Regnans Comes Wirtembergiæ Kujus Orlki dies natalis A. 1410. illuxit. Ipſe comitatis atque benignitatis notam in fronte gerens ſplendidis corporis animique dotibus,
2 8 1 P 8 g P. 4

—☚

Linea Stutgardiana.
ANNA, Comitiſſa Wirtembergiæ,
quam excellens ingenii ſagacitas,
mensque caſta & generoſa non
mediocriter ornabant. Exſpirat A.
1471. 16. April. Waiblingæ, ubi
Epitaphium ejus orichalco excu-
ſum hodienum perſpicere datur.

quippe omnes inde fallacium ſimulationum impoſturæ exulah int, inſtrtus, atque ad beneficentiam in miſeros inprimis & egenos pronus erat, unde quidem Bene-ſive Adematus fuit cognominatus.
Præterea, quicquid ornare Principes vValet, Scientia ſcilicet, at que Peril Rerum Militarium, idem animo non leviter impreilit. Is equidem annis egreſſus Minorennitatis Auſpicia Regiminis cum Fra-
tre Seniore, Comite LUDOVICO communia eò usque habebat donec dividerentur invicem bona, ubi A. 1442. optione propoſita, ULRICUS Tractum Terrarum Wirtembergicarum in rem ſele-
git, atque hinc ſedem ſuam Stutgardiæ fixit; quæ ipſa Metropols Ornamenta ſua atque amplificationem Ipſi potiſſimum debet; unde jure ſummo alter Ejus Fundator ſalutari inferiorem promere-
tur, ubi nempe Arcem interiorem cum ſic dicto Reut⸗Schnecken, dmidiam partem Cancellariæ, & Domum Dominorum, ſive das Herren Hauß ædificavit, ut & ambo Suburbia, Eſslingenſe nimirum,
& ſic dictam die reiche Vorſtadt, eondere incepit, quæ durante ballo Civitatenſi potiſſimam partem extructa ſunt. Simul A. 1473. Cœnobium Prædicatorum, quod transformatum poſtea in Xe-
nodochium quoddam publicum fuit, extrui ibidem curaverat, profusisque ſuis paſſim in Terris, liberaliſſimis in alia inſuper inſtituta, in fundandas Ædes ſacras, atque Cœnobia condenda, ſumtibus,
ſuas propemodum exhauriebat facultates: Regimen Ipſius fama gloriaque non carebat, neque idem vacaſſet unquam longe feliciore ſucceſſu, ſi bellorum monſtra, quæ quidem pleraque extorqueri Ipſi, vel per alias etiam cicumſtantias,
implicare eundem cœperunt, procul abfuiſſent. Ac primo quidem bella exardeſcebant civilia, cum Imperii Civitatibus quaternis vicibus iterata, ubi à Civitate Eſslinga plurimum fuit fatigatus. Occaſionem iſtis ſubminiſtrabat Comitis
ULRICI Fœdus cum ALBERTO contractum, Teutonico iſto Achille, Marggravio tunc temporis, poſtea Electore Brandenburgico, quem tuebatur Comes ULRICUS pro Fœderum valore contra Noribergenſes, quippe à reliquis
in Franconia & Suevia Civitatibus eo eventu juvatos, ut gliſcens tum bellandi fomes vel tandem A. 1448. in integras flammas prorumperet: Ex quo tempore Comiti ULRICO cum Sucvicis, Marggravio autem ALBERTO cum Fran-
conicis Imperii Civitatibus res ſuæ erant gerendæ, neque unus alteri commode poterat præſto adeſſe. Utut vero Imperator FRIDERICUSIV. intercederet, Pace inter Comitem ULRICUM & Imperii Civitates aliquoties compoſita;
quarta tamen vice bellum accendebatur, quo etiam. Comitiis in Marchionatu Onolsbacenſi habitis, A. 1454. conſopito, plurimum quidem Comiti ULRICO ſatisfactum fuit. Enimvero infauſtum iſthoc bellum, quo ducenti Pagi
& ultra conſumebantur, longe pernitioſiores ſubſequutæ fuerant turbeæ, quæ UILRICO cum Palatino Comite, FRIDERICO Elcctore, ſuo Avunculo, binis quidem vicibus interceſſerunt. Primum igitur bellum Palatinum Dos con-
fuſa & præcerpta tertiæ ULRICI Conjugi, concitabat, cujus primus Maritus Elector erat, LUDOVICUSIV. Electoris FRIDERICI Frater; atvero turbæ iſtæ per unum ſaltem annum graſſantes, quantumvis ſtatim, A. ſcilicet 1459. de-
ſævierint, ad novas tamen conflictationes diſcordi Archi-Epiſcopi Moguntini Electione, inter DIETERICUM, Comitem Iſenburgenſem, & ADOLPHIIM, Comitem Naſſovienſem, deveniebatur. Heic vero ULRICUS ADOLPHI par-
tes Mandato Imperatorio ſuſcipiebat, & Elector FRIDERICUS in Palatinatu, Comitis DIETERICI cauſam tuebatur, quo facto acre exortum eſt bellum, idemque maxime infauſtum ULRICO, utpote qui A. 1462. 30. Jun. cum
Marggravio Badenſi, CAROLO, Ejusque Fratre GEORGIO, Metenſi Epiſcopo, ſuis Confœderatis in Certamine ad Seckenhemium, armorum vi Comitis Palatini, & Electoris FRIDERICI devictus & captus fuit. Hoc ipſo infelici con-
flictu ULRICO quingentorum millium florenorum pretio emuncto nihil quicquam vel ab Imperatore, vel ab Imperio fuit reſtitutum; Ipſe licet nunquam ſuo impetu, ſed Imperatoris FRIDERICI IV. nutu & mandato bellum hoc,
prouti ſuperius commemoratur, inchoaverit. Ex ipſo illo tempore in UI-RICUM, & præfatum Marggravium Brandenburgicum ALBERTUM in Acie adverſus Bavariam Imperiali ſupremum in Imperialem Exercitum Imperium,
& Præfectura fuit collata, tradito inprimis & demandato Ipſi per ſingulare quoddam, idque in Ducali etiamnum Archivo reconditum Diploma, Imperii Vexillo. Hinc ſubditi Ejus dum fidem ſuam ſatis exploratam & conſtantem per acer-
ba ſingula iſta turbarum bellicarum fata probaverint ULRICO; ita Idem reciproca fide & favore gratiſſimum iſtis ſeſe præbuit Remuneratorem: Quo pacto etiam turbulentam tunc temporis bellorum tempeſtatem Statuum Provincia-
lium fœcundam extitiſſe Matrem conjicitur. ULRICUS vero, cujus ſpectatiſſimus inter ſubditos ſuos amor erat, & minime fucata fides, religioſe iterum grato eorundem affectu colebatur & amabatur. Enimvero exantlatis tur-
binum bellicarum ærumnis Terras ſuas per viginti adhuc annorum ſeriem amico & tranquillo Regimine feliciter gubernavit, easdemque, ubi unum vel alterum collapſum videbatur, ad meliorem ſpem erexit, atque acceſſionibus non
exiguis locupletavit; ſcilicet Oppido & Dynaſtia Heidenheimenſi, ut & Præfectura clauſtrali, cum Advocatia in tria Cœnobia, Anhuſam, Herbrechtingam & Koœnigsbronnam; Heidenhemium licet ad Bavariæ Domum tunc temporis mox
devenerit. Cæterum A. 1473. cum Patrueli ſuo, Comite EBERHARDO I. Barbato, eoque poſtea Duce, Uraci tranſactionem quandam inierat, ubi quidem ſancivit, quibus legibus Terræ ſuæ adminiſtrari, & in connubio minus inter-
rumpendo perſiſtere debeant, Transactionem iſtam Pactum oppido inſequutum eſt Minſingenſe. Eodem ipſo anno Comes ULRICUS Conventui Trevirenſi ſplendido Comitatu & Satellitio aulico ſtipatus interfuit, ubi Dux Bur-
gundiæ CAROLUS ab Imperatore FRIDERICO IV. Regiam irrito quidem ſucceſſu efflagitabat Dignitatem; cum contra DLRICO Ejusdem Imperatoris Favor latius pateret, utpote quo Ducalis Eminentiæ ſplendor Ipſi deſtinatus offe-
rebatur, quem vero, tanquam Principali pompa & fulgore dudum ſam antea illuſtris, à ſe declinavit. Inſuper fato functus eſt A. 1480. 1. Sept. Leonbergæ, Brachi's incumbens Agnati ſui, Comitis EBERHARDI I. Barbati, à quo
evocatus eò ad Venationem cervinam antea vix fuit, udi præter expectationem omnem morbo abreptus extremum efflavit Spiritum. Hinc Stutgardiæ ſplendida ſolemnium funeralium Pompa inter communia ſubditorum deſideria

& dolores humatus fuit. Auctores citati. Hiſtoriſcher Bilder⸗Saal, Sigmunds von Bircken Oeſterreichiſcher Ehren⸗Spiegel. &c.
Conjux prima MAKG ANETLHA, ADOLPHI I. Ducis Clivenſis Filia, eaque W'ILHELMI, Ducis Bavariæ Vidua, 1440. 27. Jan. Stutgardiæ. Moritur 1443. 8. Jun.
Altera Uxor ELIJABEYMHA, HENRICI, Ducis Bavariæ Filia 1445. 5. Febr. Nuptiæ celebrabantur Stutgardiæ inter ſolennes & magnificas Ludorum etiam Equeſtrium Pompas & Splendores. Vita 1459. 29. Decembr. exceſſit.
Poſtrema Conjux MARG ARETHA, AMADEI I. Primi Sabaudiæ Ducis, poſtea Pontificis Romani FELIECIS V. Filia, Eademque Vidua primum LODOVICI, Regis in Sicilia, poſtea LUDOVICIIV. Electoris Palatini 1453. 9. Jul.
Moritur 1479. 30. Sept. Quæ Maucleri deprædicatur oraculo tanquam Princeps Foemina elegantis formæ illuſtriumquèe animi dotum laudibus inſigniter conſpicua. Cum Triga hac Uxorum, atque inprimis poſtrema, ULRICO ſuave &
amicum intercedebat connubium., .

cem EBERHARDUM I. Barbatum impulit, ut 1477. tanquam Comes olim Univerſitatem condi
Tubingenſem ſuis auſpiciis curaret. Cum MECHIILDIS ſupremum obiret diem A. 1482.
1. Octobr. Heidelbergæ, Ipſa quidem ad latus primi Mariti ſuas collocan Exuvias deſideravit.

Dum Limes nunc figitur Tabulis antiquiorum Dynaſtarum & Comitum, poſtea Principum Comitum Wirtembergiæ Genealogicis; Sequuntur jamjam concatenata Serie propullulantia inde Ducum Wirtembergicorum Stemmata; ab
EBERHARDO Barbato ad noſtram usque ætatem: Subjunctis conſimiliter & cujusvis Regiminis, & Factorum celebriorum ſuccinctis Commemorationibus.

ARBOREM HISTORIGO- GENEALOGICAM
Augiſtæ ac Celſiſſima

DOMUS WIRTEMBERGICA,
SERENISSIMO PRINCIPI HEREDI AcCc DOMINO,
DOMINO
C ARO& L O

Duci Wirtembergiæ ac Tecciæ, Comiti Montispeligardi, Dynaſtæ Heidenhemii, &c. &c.

PRINCIPI JIUVENTUTIS,

PRINCIPDI ac DOMINO SUO CLEMENTISSIMO,

Humillimo ac cſequioſiſſimo
Animi ultu
dat, dicat, conſecratque
Editor ac Continuator,

Johannes Eberhardus Pregizer, II. J. L
Senior in Conſilio Ducalis Rigiminis, quod Stut-
gardiæ eſt, Secretarius.

Francofurti ad Moœenum,
XIII. Aprilis Anno reparatæ ſa-
lutis M DCC XXXV.

.
. — — . . ⸗
õ 2* 2
.
4
.
— . 4
— — — — 2
RK

GENTIILE SLEMMA-

LINEA HRACENSIS.
LUDOVICUS V. Senior, Regnans Wirtembergiæ & Montisbeligardi Comes.

LINEA STITGARDIENSIS.
ULRICUS NVI. Adamatus, Regnans Comes Wirtembergiæ & Montisbeligard.

△ . 8 =
EBERHARDUS Junior, Ducum Wirtemb. regnan- HENRICUS VI. pari CAHARINA, MAKGARE- ULRICUS ELISABETYHA, PHIILIPPINA, MAlRG ANE.-

HELENA, GEORG, Co-

—
— — .- P EI 2 7HA. .. . .. wvy: . — .
Duaces EbrRHARDUS LUPLIEWSXX1 bnni delig ach 4en ae. Wie zad. TVA Rr tium ſecundus, A. 1447. 1. Febr. Ex alienis mo- cum Principibus di- Comitiſſa IA, Co- XVII. Comitiſſa Wir- Comitiſſa Wir- HA, Comi- Comitiſſa mes Wir-
. ir . ontisbeligardi omes mitiſſa irtemb. irt. „ 11. ‚1. . . . . . . : 1 4 .; rir .
Barbatus, Se Wirtemb z M. Waſt Wirtem P I493:. Comur ſe. n. 1447. f† ribus, quos ad Caroli audacis & deinceps ad gnitate Comes W. Wirtemb. Ab- mitiſſa Wir- Comes tembergiæ, n. rembergi † tiſſa V ir- Wirtem- tembergiæ
nior, Ducum orncde n ni enm ſr⸗ bergi⸗ I UDVIC §. III 8 Nupta Ludovici IX. Galliarum Regis aulas, ut ejus & Montisb. nat. batiſſa Lauf- temb. Mo- Wairtem- 1454. † 1501. 1479. Conjux tembergiæ, † bergiæ, † Montisbel.
Wirember Ingr. Communi Tut. a per Cunasvi In G . 1 OHANNI ibi mores & equeſtria exercitia formarentur, able- 1448. 7. Sept. Pri- fenſis, n. Anno nialium So- bergiæ, † 6. April. Conjux JACOUS, .. . . Conjux 1506. 19. ex altero
i atu minori Matris Tutelà per unas vi- ngenuus dictus . Al, 3 — 5 . — 7 Comes R- r. TI. no:
glr omnlum aln d is ſpatium ulßs vus non Regnans Halſiæ Comiti Naſſo- gatus, adumbravit, non plane nihil noxæ con- mam juventutem 1441. 7. Dec. cictati Lie- ipſo æta- FRIDERICUS, Hornj Bale EEERIIAR Febr. U conjugio
Dec in huus dminieui. . exceſſit Landgravius, cui vio -Sarponta traxit. Poſt Parentis obitum cum ultro ſe regi- quamvis in aula piet atis fama benavii ad- tis flore, Princeps & Co- orn in Belgio. DUS, Comes tra decies ſuſceptus.
1 1 annos 71X- e . — 4- AA . K& . 1 . j 10. ſenpti en:
11. Dec. in Nuus 4 nere 0, mataz deſponſata 1453 no 1470. 2§. mine abdicaſſet, id ſuarumque regionum poſſeſ- Caroli Burg. tranſe- inclyta. † ſcripta, n. A. mes Henneber- †.. in Konig- ſepties Juyvenis
lucem editus um Jmatuo ccim Endent. 12. Jun nupſit Oa. † 147:. ſionem ex Münſingenſi conventione 1482. in giſſet, ejus tamen 1497.28. Jun. 1442. † gicus, 1469. † ſtein. 1473. Mater obiit.
= . . . 8 . 4 . . .Cp .ẽ8
e r 6 wtatis venlam i Etra 1454. 1. Sept. † 2 5. Julii. Vay- Patruelem Eberhardum Barb. tranſtulit, utpluri- atrociſſimas inimi- 1470. 148 8. 16. Nov. † . . . . facta.
inci „ Xtatis veniam im . 44. I. .* . . . . 1t: . jux
ineidis ſi vir Præmarura morte Uraci 1471. 6. Nov. & hingeæ. 2. mum exinde extra Patriam commoratus. Iſio citias ut poſtea in- Geniur e w ed
Virtute un. t. rmalur. ita gentis Haſſiæ HENRICO, autem extincto ad regimen quidem denuo ca- curreret, fecit Mon- ohenloicus, cui deſpon-
gnis & conſi- ereptus 1457. 2. vel 3. Nov. 4. 8£ 1; 1 . erſi . Qtamen 1498. eô tisbeligard. Comi- ſata 1475. Stutgardiæ ma-
acerrimi Gutterſtenii ſepelitur. Zab. Zu- Principum univer- Comitistollber- peſſendum reverſus 1496. mox tamen 1498. SS . trimonio conjuncta 1476
lio . z⸗ Lairi. Wirtt. Heſſ ſæ Auctores exti- genſi 1474. 2 1. ſe per tranſactionem Horbenſem exuit, idemque tatus, quem vivo Juncta 1476.
juventuf Stu- 9. Lah. irtt. . terunt Oct. † 1508. ſtipulatus ſibi, quæ ad vitam Principe dignam etiamnum Parente . — „ „. . . 26. Febr. † 1503: 2. Aug.
diis forman- Heimfuͤhrung. neceſſaria eſſent, ſuo ex Fratre Nepoti, Duci Ul- ex Conventione Uracenſi 1473. cum omnibus Dynaſtiis, Harburgum præterea & Riccovillam & Bileſtinum Wirtembergiæ Utrumque Conjugem
dæ præfuit . „ ; . E jam i ſſi d id btinuit. A Caroli B dici iniquis poſtulationibus cum maſcule fortiterque ſibi vendicaſſet Comitatum Mon- commune Oehringæ ſe-
. ibus i itij ile eff. um egreſſus, a oppidum obtinuit. aroli Burgundici iniqui- ulationibus cum q a
celebris famæ Nauclerus; ipſe autem potiori opera equeſtribus inſumta Exercitiis facile effecit, ut in iis dex- rico ceſſit. Inde Patriam iter g 4 1 zbbili Duatus ahanand Brcnchunetnlis ed enim Henricus quorundam negotiorum cauſ profeclus crat, Confinia pulchrum haber Ad i-
. ium ſi is & conditionis mox princeps haberetur. Maternæ primum Tutelæ fubfuit, cum Philippum Elegtorem Palatinum ſe contulit 6 tisbelig. ad Ducatu quar - genſis, eni quort g an „ cot . 1 1
Aume oed Nritl⸗ Connti Ludovi . nioris in ipſum regimen tranſiret; cui cum ipfe admove- tandem in arce Lindenfels, quam Silva Ottoria redux factus 1475. in Caroli poteſtatem captivus devenit, à quo ultra biennium per ſemeſtre duriſſime habitus eſt, vel ipſam p 55 gens Comitum Ho-
ex obitn Fratris natu majoru; d mn 3. wwiel m ut vel Ber omucm Orbem opiimi Principis Exemplum habet, diem obiit ſupremum 1504. 17. Febr. Hei- capitis pœnam non ſemel, præſertim, cum Montisbeligardum obſideret, comminato. Cui quidem fortiter ſubeundæ ani- henloicorum univerſa ſu-
retur, tanta innocentiæ Se pru entiæ laude Pran lni roſe i ſunt, luculentiſſimo erat indicio ſermo in delbergæ poſtea tumulo illatus. Cuſius, Ope mum jam paraverat Henricus, ipſam quippe vitam profundere ſatius fore ratus, quàm de ſuis & Imperii Juribus quiequam am refert originem.
haberetur, amoris autem venerabundi, quo Ipſum ſui prolec —R— „ inum ner Imhoff Lairiz, Tub. Tab. Wirs. Ephe- concedere, & imperatam Caroli Clientelam ſubire. Neque vero magis, qui Montisbeligardo præfectus erat, Caroli
. . . . On 2 — . . c . . . .. . .. . . . — . . . . . . . .
corum ore frequentiſſimus: Deus ipſe niſi Deus foret, quem Potiori jure, quam 1 omin mgn ge, Fürſtl Wirt. Heſſ. Heimfuͤhrung⸗ minis, niſi nimirum ille deditionem faceret, Henricum Comitem proxime abeſſe à ſupplicio (huic quippèe parata omnia & Comes ipſe nigro holoſerico ſtra-
ſuum Deum eſſe optarent. Neque vero minori in ſuos ipſe cives amore ferebatur, qui tanta de Conjux, E AEZA, Alberti, Cermanorum gulo innixus genibus, ex adverſo arci Montisb. monte Kuttenberg, Præfecto apparebant,) ad deditionem adigi potuit, non Henrico ſoli, cauſatus, ſed
. 1 . . —. X, E. LJo. 1, 7 „ . . . . . . . „ . . . . .
eorum in ſe fide perſuaſione animum imbuerat, ut cum ſæpius alias, tum aliquando in Comitis;, muita Achillis, Electoris & Marchionis Brandenburgici; univerſæ Ducum Wirtembergiæ genti fidelitatis ſe Sacramento obſtrictum, ad tutandam vel ipſo ſuo ſanguine arcem urbemque Montisb. teneri Qua in-
. —. . . . . . —, 1 ar „ . S . .. . . .; . . 5 . 15
& Electorum & Principum frequentia, iſtam prædicaret: Equidem auſim, inquiens, ſicubi ver & Margareibk, Marchioniſſe Badenſis fi- trepida & Henrici & Præfecti conſtantia permotus tandem Carolus, ſoluta urbis obſidione, libertati, nullo etiam ejus accepto pretio, Henricum
regiones meas viarum aliquo erorre implicari mihi contigerit vel in umbrofiffima lia. Matrimonium iniit 1465. 3. Jun. † 1524. Comitem reſtituit. Hujus tamen acerbitatis vivido adeo ſenſu perfuſus fuit ejus animus, ut pro Lunæ varietate ex varia quoque mentis infirmitate laborare
P . i jusque meorum civium obvii gremio caput reponere tuto dormiturus. 28. Mart. Nürtingæ in urbe ſua dotalitia. Cor- coeperit. Inde eſt, ut ſe muneri ſacerdotali addiceret, eique Moguntiæ primum Canonicis adſeripto poſtea Epiſcopi etiam ibidem vices demandarentur;
VIvVa in cujusq 1bu indulg im iter in Palæſtinam confeciſſet 1468. ingenti nobilium turba ſtipatus, pus cjus Stutgardiæ fuit reconditum. Pietatis quod quidem ipfſi, ſuperiora fortunæ ludibria nondum experto obtigiſſe, ſunt qui contendant. Utut vero iſta ſint, Henricus, intellecto, neque ex
Zuorurn Smlamri die lol nitamtt adlri tus eſt. Suam in Imperatorem fidem crchriori opera bellica decla- & virtutis plane ſingularis, nec minoris beneficen- Fratre Eberhardo II. neque Patruele Eberhardo Barb. Hæredum ſpem ullam relictam, vitam ſacerdotalem egreflus, provectiori jam ætate matrimo-
iti eroſolymitani a r. „ Sud vera 11 ol * Pi 5. . . . —. —. . : 4: . . . — .11: . —. — . N———ð
Equitibus Schu li A Caroli Burgu mdier obſidione Noveſio A. 147 5. in bello contra Bavaros geſto, && tiæ laude florebat. Nihil ex ipſa Liberorum ſuſ- nium iniit, & ita ſui generis ſtirpem ulterius propagavit. . Sced cum mentis imbecillitas paria cum ætate incrementa caperet, Montisbeligardi regimini renun-
ravit, inprimis in liberando li 1 Brugenſi captivitate aſſerendo 1488 Imperii vexillum, ſi quæ illud ceptum ciavit, quod, cum ejus primum curam ipfſius nomine ſuſcepiſſet Eberhard. Barb. ad Fratrem poſtea, Eberhardum II. & inde ad Filium Ducem
dacoceiran Keze en in⸗ m Patrui Cmitis Ulrici Adamati, tum ex Majoribus aliorum Exem- Ulricum devolutum eſt. Ipſe vitæ reliquum quicte & placide tranſegit. † 1519. 15. Apr. Stutgardiæ Majorum monumentis illatus. Auth. cit.
7. 0 8 QC 8 8 . — .1. . 5 . . . . .—. . . : . . . .
bella oecubarant, ip gellaMir, in e hand ynl a &. in Eruditos & in 1ps ſcientias propendebat, quantum Conjux I. ELISNABEZTHA, Filia Simonis Weckeri, Comitis Bipontini & Bitſchenſis, qui cum Filio cognomine in acie prope Dornacum contra Helvetios
P 4 ſerurus. NS el Kepins dolebat ſbi jureni defuerant, hac, quoad fieri potuit, ratione, compenlſaturus; inde eſt, ut Academiæ Tubingenſis 1477. ipſe Anno 1I499. 21. Jul. occidit. Matrimonio conjuncta 1485. 10. Jan. † 1487. 17. Febr. die nempe, ex quo Ducem Ulricum enixa fuerat, duodecimo,
ipfe aliiquc, quod Iœpi at, 4 = ſeſſionibus, Tubi ſi Canonicorum Collegio attri- Riccovillæ, ibidem humata
1 iſtere P ſituræ inſuper, quæ Sindelfingæ erat, poſſeſſionibus, Tubingenſi Can eg . iccovillæ, ibide ata. . . . .
Auctor & Fundator exiſteret, camque inſigniter locupletaret, Præpoſit Per cux. 8l 38 18 8 ard! isbeligar- ium in ili anni jti iccovillæ, ib recondita. Cura & fide in infirmum mente jugem inſignis.
butis. Jus Primogenituræ in Conventione Münſingenſi 1482. ſuam in gentem poſtliminiò reduxit, Agnatis & Stutgardianæ & RT—— Rirkium 1 2. EVA, Filia Johannis, Comitis Salmonenſis, 1488. † I521. Riccovillæ, ibidem tumulo recondita. a & . Conjugem inſignis
id conſentientibus Monaſterium Eremum Divo Petro ſacram, vulgo zum blauen Moͤnch dictum Initittit 192. ab uno bræboſio, D ii. Snas nun uam
totidemque plebejæ ſortis fratribus Laicis incolendum. Ut ſe vivo Eccleſiæ univerſæ in melius mutatio obtingeret in votis Fednenter u ui . aen luam
rationes ex Pontificis arbitrio prorſus pendentes habuit; ex Monaſteriis, quæ Wirtembergia habet, quorundam disciplinam & wores meliores rerdenh. Nrer
camque inſignem Friderici III. & Maximiliani I. Imperatorum gratiam iniit, quorum hic Equeſtri Aurei Velleris Dignitate jam à ſe ornatum in Co e r.
matienſibus 15 21. Jul, ultroneo mentis impulſu Wirtembergiæ & Tecciæ Ducem renunciavit, ſimulque præ Marchionibus & Tanderaii pr ſonee e: c.
latò in illum præterea Vexilli Oppugnatorii S. R. Imp. beneficio. Cum vero haud ita multo poſt in arce Tubingenſi 1496. 24. Febr. mortem obiret nn liano dei ib
2 . . . . . — . . C7 . Or 11 .
digniſſimam, primum in Monaſterio, quod ipſe inſtituerat D. Petro ſacrum (im Einſidel) humatus fuit, ubi quidem haud unge⸗ tembo nien ſo
Wirtembergiam peragrando ad id ipſum Monaſterium, defuncti noſtri Principis gratia accederfet Maximilianus I. Imperator, ejus tumulo 4 iIlime ontiliis .
blica laudatione funebri decoravit, & ſubortis lacrymis: Hoc inquit, ſepulchrum Principem habet, cujus quidem egomet ſæpi
4a 4 . .,: .; J 1 1 a tempor.
uſus, quem illi & mente & virtute parem exiſtimem, per omne Imperium Romanum non invenio. . aleeneo uren hoſien l emb re
„— . Ins Frus irte 91 jori atis, Conditorio comr ,
cum id Monaſterium deflagraſſet, ablatum inde corpus ejus recens exſtructo Tubingæ Ducum Wirtembergiæ, netio⸗ i Siemmmart ee odomgen, agt zen
etiamnum ejus monumentum hujuſque Inſcriptionem videas. Nauezlerus, Cruſius, Fuͤrſtl. Heſſ. Heimfuͤhrung, Zab. Zub. Wiriemberg bbeme , .
Lairiz, Imhoff, Spener, Gladov, Limnæus, Hortleder, Europ. Herold. MSda. . . . . ul.
. . — . . ——— . icæ : mat ta Uraci 1474. 3. Jul.
4 Conjux BARKBAK A, Filia Ludovici Gonzagæ, Marchionis Mantuani, & Barbaræ, Marchioniſſæ Brandenburgicæ ; in matrimonium accepta Uraci 147
† 1503. 31. Maji. Waiblingæ in oppido ſuo dotalitio, in Cœnobio, quod Moônialium Kirchhemii erat, humata. —
Filius 11Dolcls & kilin 8 A,SA : 4 ultra incunabula ſuam ætatem neuter protraxit. xX„
itterſteni humatus, nata & denata Waltenbuchii . . . . —
Gutrerſteni dumatn nata Linea Montisbeligardenſis Superior.
—

ULRICUS, regnantium Wirtembergiæ Ducum tertius, n. A. 1487. 5. Febr. Riccovillæ. Excelſi animi Princeps, Veritat

ili 11 i riac⸗ peratoris Maxlmiliani I. Sororis
Conjux &ABINA, Filia Alberti IV. Bavariæ Ducis, & Cunigundæ, Ducis Auſtriacæ, Imperatoris Maximiliani I. .

gnando Burgundiæ Capite Diviono fidem ſuam & fortitudinem luculenter adeo probavit, 1513. ut parum abeſſet, quin ur

.: . . ica inclytus. Idonea ad
is Evangelicæ Defenſor acerrimus, ſingulari in rebus adyverſis ſuperandis conſtantia & irure beines inelprus z⸗ .
. ſimul eo uorum conſiliis adminiſtræ „
. . . . * PFB 8. arat, regimen & fſimul eos, q
frugem inſtitutione uſus eſt Agnati ſui, Eberhardi Barbati. Ex Imperatoris Maximiliani I. Tutoris ſui manibus, quo ſe iue wweln deeſ⸗ abrogata, quibus hactenus Reipublicæ cura continebatur, conſiliorum
gen 48⁸ S . . . . . an; . e regior æeſſe it, gata 1 . einebat 1
accepit, duo ætatis luſtra egreſſus. Elapſo inde triennio 1501. ab Imperatore, cui carus admodum erat, ætatis veniam adeptus, fuis ip 4 ſierrent Mmtwturn expleret. Hoc ferè tempore cum Helvetiis fœderis aliquid inüt, quod idem &
1 8 1 . . . . . . . aR. . „ . 5
1 . incipi i 1 1 . Electori t112 2 2 . . 2
i 1 e rgic n alatino & Saxone Eleé , . 3 rincipibus ſociatas
ante & poſthæc fecit cum Badenſi, Haſſiaco, Bavaro Principibus, Moguntino, Brandenburgico, Colonien ſi, Pa lin Rudeipho Cömite Palatine imperata fuermmt, ut Igectui darentur, ſuas ipfe eum aliis P incin
in Præpoſituram Ellwangenſem ſibi competens inſtauravit. Quæ de proſcripto Philippo Electore Palatino, ejusque Filio ſieinia⸗ Novoſt lienſe præterea, Vinimontanum, Meckmühlenſe oppida, ſingula cum iis, quæ ſingu-
s js Maxzimiliant it; 4 ti . r 4 omite Lövenſteinius ovoſtadien X » anim, kun . Ri
operas ad Imperatoris Maximiliani I. voluntatem compoſuit; ex quo bello Monaſterium Maulbronnenſe, Comitatus äuenller inn ce ai geruliani cumn Electefe Palatino wanſactione, firmtatam acccpie, auétus inſuper Dynaitia
lorum præfecturæ ſuberant, aliaque ad regiones cjus avitas acceſſerunt, quorum poſtea poſſeſſionem, ut impenſæ belli re arcirentur, u be . ¹ deculid Dirioni Montisbeligardenſi prorius adjecit Dynzſtias Hericourt, Blamont .
Heydenhemenſi, qua deceſſit Bavariæ Dux Albertus, quod ſibi auxilio fuerat Dux Ulricus in bello, quod modo corames:nolatimu an a Feui deinceps & Ipſius & Imperii contra Galliam Centurio (Dux) renunciatus, in obpu.
Vé „quaæ . . . elaoſo ſpati V par, Aaximiliano I. auxilio futurus; cui dei 5 ntra. 1. hkine
Chatelot, Clerval, Paſſavant Anno 1506. Annorum inde aliquot elapſo ſpatio contra Venetos bello ſe parat, Maxim bem cxprganret emsqne um Ducatu Bulgundi 24 Impcrii dilonem feducctet, niſi cGpta quidem fel alin
. dem exb em contra Gallos pugnam detectarunt, cum jam deditioni urbs proxime immineret; ea cilicet
Helvetiorum conſilium reddidiſſet irrita, cujus gentis duodecim hominum millia, Exercitus Ulriciani pars, projectis ſubito armis, u terore⸗ r v. ſie Remilana prope Schorndorffium exortas facile compeſcuit 1514. Cum Ordinibus
crat Galliæ pecuniarum efficacia. Fideli ſuorum „Tubingenſium præcipue ejusdemque Tractus Civium opera uſus ſeditionem & turbas z. Narum in de Remlr Bra Dicaſtertt aulict perpetnarn eile volnerit ldari Dladiclai IV.
Provincialibus conventionem ſanxit Tubingenſem, ubi quidem nonnulla eius in Tubingenſes inprimis clementer facta extant, quorum illud unum, u ing⸗

. . . duca X & t lis arct ginculo conjungendis n
. .. . inſtrits 1 ej Archiducatu Auſtriæ & tribus iſtis Regnis arctiori vinculo g 1
— . Sio: z iæ ſſui ge ipſo Imperatore interfuit, inſigni comitatu inſtructus, ubi ejus etiam opera in rch tirz iſcopi Herbipolitani Laurentii,
Hungariæ & Bohemiæ, & Sigismundi I. Poloniæ Regum congreſſui, rogante ipſo mper⸗ , g m Ludovici V. Electoris Palatini, & Epiſcopi Herbipolit⸗
gariæ S& 8 2 G

1 ua excuſatione ſatisfeciſſet, opera & ſtudiu
. . . eni dcr-toris reret, cui cum ſua excuſatione ſatisfeciſſet, op tu 100 al u
parum utilis fuit. Fecit quidem haud multo poſt Cauſa Hutteniana, ut Imperatoris indignationem incurreret, ds mn illuen unimi propenlio ſem per exciitt Hlor defundo urbem Reutlingam cxpuenawt Dux Vlrieus 1519. tu
cum quibus ipſi bene tum conveniebat, interpoſitum ejusdem ipſi gratiam facile reconciliavit; ſingularis enim znnperamris de u bern . hi n Kiagre abnuetemt Suſcepta er à Fodere Secvico urbis defenſione, hujus Prætecti,
