adſcriptus eſt. Anno 1700. Hiſpanorum & Foderatum Belgium;
hinc redux Galliarum Regis aulam Verſalis privato nomine adiit.
In bello, quod mox deinde cum Electore Bavariæ Rex Galliarum
movebat, multa intrepidi animi, & ingentis, quà Princeps emi-
nebat, fidei extant documenta; in obſidendo præſertim & expu-
gnando binis vicibus Anno 1702. & 1704. Landavio, in difficil-
limis prælis prope Theodophorum in Palatinatu ſuperiori Anno
1703. ad Schellenbergam & Hochſtadium 1704. in qua poſtrema
acie ſua Principem intrepiditas ſingularis in vitæ diſcrimen præſen-
tiſſimum haud ſemel adduxit, ob id ipſum poſtea literis ab Impe-
ratore, coram autem à ſingulis univerſi Exercitus Ducibus, non
ſine inſigni gratiarum teſtificatione, collaudatum; neque eundem
ſe præſtare ante deſiit, quam pax ſanciretur Raſtadienſis 1714.
Ab Imperatore & Imperio primum ſupremi Caſtrorum Præfecti
gerendas vices accepit, Equeſtris deinde Exercitus Dux conſtitutus,
& tandem ob indefeſſam navatam militarem operam, & belli pe-
ritiam, ab Imperatore, Imperio & Circulo Suevico ſupremus Ca-
ſtrorum Præfectus renunciatus fuit; hinc Imperatoris & Imperii
ad Rhenum copiis 1711. & 1712. cum ſummo præfuit Imperio,
atque in tutandam Imperii incolumitatem, & Circulorum inpri-
mis Suevici aliorumque vicinorum ſalutem eas fecit impenſas,
quæ ratam Principis partem multis florenorum millies millibus,
reliquorum autem omnium Principum Statuumque Imperii ſumtus
longe ſuperarent; id quod ſæpius antea etiam fecerat, neque
enim, ſi Sociatorum fœdere Exercitum, cum ejus tranſiret regiones,
Anno 1704. ſua inſigni ope & adjumentis deſtituere voluiſſet,
tam pronum huic fuiſſet, ad Danubium Rhenumque, quæ in Im-
perii hoſtes moliebatur, exequi Haud vero exiguo inde damno
affecta videri debet Principis ditio, Annis præſertim 1702. 1703.
& 1704. Anno etiam 1707. cum Galli eam invaſiſſent; il-
lud enim detrimenti, quod ab hoſtibus ſaltem allatum eſſet, ul-
tra centies, ad quinquagies centena florenorum millia excurrere,
in Gertrudenſi jam congreſſu, 1710. demonſt.rari luculenter potuit.
Inprimis, quæ vicinam Bavariam miſcebant, graves turbas cum
aliis noſter Princeps compeſcuit, cujus exinde prudentiam, cir-
cumſpectionem, inſigne falutis publicæ ſtudium, bellicamque
virtutem, tum in militibus, tum in ipſo Principe, nihil etiam
hyemis inclementia aliisque periculis morantibus ſpectatam, huma-
niſſime ad ipſum ſcriptis literis 4. to Febr. 1706. glorioſiſfimæ me-
moriæ Imperator Joſephus graviter admodum collaudavit. Anno
1709. cum Fœderati Belgii Ordinibus ſub certis legibus illi
convenit, ut ſuarum copiarum pars quinque hominum millia,
quæ à belli inde initiis ad Rhenum & Danubium contra Imperii
hofſtes militarant, Batavorum mererentur Stipendia; horum dein-
ceps in expugnandis Caſtellis primariis, Tournay, Mons, Douay,
Bethune, Aire, St. Venant, Bouchain & Queſnoy, in acie etiam
prope Montes & Malplaquet Anno 1710. cruentiſſima, inſignis
ſemper opera & fortitudo extitit. Neque minori virtute inclaru-
erunt copiæ, quarum ſubſidia ad bellum contra Turcas poſtremum,
& cootra Hiſpanos in Sicilia geſtum Imperatori Sereniſſimus Prin-
ceps conceſſerat. Nicrum præterea navibus aptando ſuæ regionis
commodum uſumque Commerciorum haud parum promovit: in
Orphanotrophium à ſe Stutgardiæ inſtitutum multa fuit munifi⸗
centia: antiquam Principum ſedem, arcem urbemque Stutgardiæ
ſatis ſplendide exſtructis ædificiis ornavit: novam ſibi ſedem eatn-
que ſplendidiſſimam excitavit, arcem urbemque Ludovicopolim
ex ſuo nomine compellatam: IIluſtre autem, quod Stutgardiæ
floret, Gymnaſium, cum Tutelæ adhuc ſubeſſet, Anno 1684.
fuit conſtitutum. Ipſe poſtea regimini admotus, ne peſ-
ſum iret omnis ſua ditio, cura & prudentia ſingulari, qua illi
tum bellorum periculoſiſſimis, tum pacis etiam temporibus pro-
ſpexerat, obſtitit: plurimas etiam ad ſuam gentem poſſeſſiones,
quæ vel ante centum annos inde deceſſerant, reduxit: ut quo-
rundam ſuæ regionis tractuum ſibi feudum conferretur, quod Cu-
ria Feudalis Bohemica, haud tempeſtive ſatis factam rogationem
cauſata, denegaverat 1645. tandem impetravit: Litem, quam de
nonnullis feudis, quod requiſita non fuiſſent, moverat Curia Feu-
dalis Auſtriaca, ad finem perduxit: Imperii nomine geſtandi ve-
xilli dignitatem ſartam ſibi tectamque conſervavit, de cujus juris
futura integritate iteratis aliquoties vicibus Anno 1699. & 1713.
& poſthæc etiam, Imperatores illum confirmarunt: inſignem
Comitatum Montisbeligardenſem ſuo Ducatui poſtliminio adjecit,
ſuo ita jure à poſtulatione liberorum, quos Dux Lineæ Montis-
beligardenſis poſtremus ex variis tenuiore ſorte fœminis ſuſceperat,
ſibi vindicato: hinc Anno 1723. Menſe Julio, ut in fidem illius
incolas acciperet, & dilapſam fere reipublicæ adminiſtrationem

CAROLUS ALEXANDER, jam re-
ghans idemque undecimus nume-
ro Wirtembergiæ Dux. n. 1684.
24. Jan. Studiis & quibus ornari
Principes ſolent, Exercitiis per ali-
quod tempus in Illuſtri Tubingæ
Collegio ſolerti navata opera, &
confecto in Galliam itinere, Sere-
niſſimus Princeps Expeditionibus
Anno 1695. & 1696. in Belgio,
Anno 1697. in Germania ad Tra-
ctum Rheni ſuperiorem, A. 1698.
in Hungaria & Anno 1699. in
Holſatia valde juvenis interfuit.
Apud Regem Wilhelmum III. cum
in Belgio eſſet, ſingularem plane
obtinuit amicitiæ locum, ſub au-
ſpiciis Principum fortitudine cele-
bratiſſimorum, Marchionis Baden-
ſis Ludovici Wilhelmi, Sabaudiæ
Principis Eugenii, Ducis Wirtem-
berga - Neoſtadienſis Ferdinandi
Wilhelmi, & Sereniſſimi Parentis,
Ducis Friderici Caroli, rei militaris
ſcientiam adeptus ſingularem, quam
ſpecimina demonſtrant luculentiſ-
ſima, Anno nimirum 1697. in ex-
pugnando Ebernburgo, A. 1698.
in acie ad Temeswarinum, Anno
1702. & 1704 in Landavio binis
vicibus obſeſſo & expugnato exhi-
bita, cui caſtello Sereniſſimus Prin-
ceps Anno 1713. præfectus, contra
Gallorum inſignem Exercitum,
tenaciſſima urgentem obſidione,
acerrime illud propugnavit. Emi-
nuit ejus etiam virtus, 1704. in
cruenta ad Schellenbergam acie,
in obſidendo Ingolſtadio, & cum

Ulmam obſidione recuperaret: Ing

Italia quoque Anno 1705. in præ-
lio prope Caſſanum & Treviglium.
Anno 1706. cum obſidione feliciſ-
ſime liberaretur Auguſta Taurino-
rum, & proſtratis ingenti cæde
Gallis univerſa Milanenſis & Man-
tuana regio occuparetur, A. 1707.
cum facta in Provinciam incurſione
Tolonium obſideretur: In Belgio
1708. in difficillimis obſidionibus
& expugnationibus feliciſſimis In-
ſularum & Gandavi 1709. Tornaci
& Montium, in acie quoque prope
Malplaquet cruentiſſima 1710. in
obſidione & expugnatione Temes-
warini & Bellogradi 1716. & 1717.
Quæ omnia & plura alia, quædam
Principis corpori vulnera, at ejus
ſimul nomini immortalem gloriam
attulerunt. Meritorum eminentia
per ſingulos Imperii militaris gra-
dus inde à Chiliarchæ Imperatorii
munere ad altiſſimum dignitatis
locum Principem evexit, jam aurei

DOoROTYHIEA
CHARLOY-
7A., Duciſſa
Wirtemb. n.
1685. I. Sept.
† 1687. K.

Mart. 5

FRIDERICUS CAROLUS, Dux Wirtemb. n. 1686. 18. Octobris. Egregiæ ſpei Princeps, † 1693. 12. Mart.

ex variolis.

MAXNXIMILIANUS EMANUEL, Dux Wirtemb. n. 1689. 27. Febr. Fortitudine, reliquis omnibus virtutibus, ani-
mo generoſiſimo, coque, qui in Principem omnino conveniebat, ornatiſſimus. Vixdum ætatis annum deci-
mum quartum ingreſſus Anno 1703. inſaolita fortitudine luculentis demonſtrata in bello contra Polonos ſpecimi-
nibus ſingularem adeo vere magni illius Suecorum RegisCaroli XII. gratiam iniit, ut nusquam à ſe dimittere alacer-
rimi animi Principem, eum potius maximorum, quæ ipſe adiit, periculorum comite
hinc octodecim natum annos veteranæ Scandicæ Dimacharum Legioni Rex præfecit. Mira poſthæc eaque varia Princeps
fortuna uſus eſt, & tum ipſe diſcrimen vitæ præſentiſſimum plus unâ vice adiit, tum Regem haud ſemel conſerva-
vit, quem ipſum intrepidæ mentis inſolitæ fortitudinis, & quantam in ea ætate mireris, prudenti e militaris, teſtem
præſentem frequenter habuit. In prælio ad Pultavam infeliciſſimo 1709. capitur, cum qui em & ipſe & ejus
legio attenuata adeo, ut ultra 5o. viros non haberet, toti Exercitui fuſo fugatoque ſoli ſuperſtites, in hoſtes
Moſcovitas ſuos ultimum ſclopos exoneraſſent. Ab Imperatore Moſcoviæ clementer admodum habitus, gladio
etiam, quem ſibi detraxerat, accingitur; libertati autem mox reddito adjunguntur comites, qui in Germaniam
iter per Poloniam tutum Principi præſtarent. At obiit incomparabilis ſane Princeps, cum in itinere eſſet, Dub-
næ Volhyniæ oppido, 1709. 25. Sept. ex ardenti febre; corpus d

FRIDERI-
CUS CA-
SIMI-
RUS,
Dux W.
n. 7. † 9.
Octobris
1680.

LUDOVI-
CUS FRI-
DERI-
CUS,
Dux W.
Novemb.
1681.

illatum eſt. Adca publ. Funeralien.

HENRICUS FRIDERICUS, Dux Wirt. n. 1687.

CUS SA-
MUEL,
Dux W.
n. I1. †
2 3. Maji.
1684.

16. Oct. cum duobus Fratribus natu minoribus
Studiis, Linguis & Exercitiis in Collegio primum
illuſtri Tubingæ cœpit inſtitui, iisdem deinde Ge-
nevæ navata opera militiam ſequitur, cujus tiroci-
nia inter Batavos poſuit, ut Dux Manipularius
primum, ut ſummus deinde Excubiarum Præfe-
ctus, & tandem Generalis Locum tenentis orna-
tus dignitate, ad Rhenum inferiorem 1703. in ex-
pugnandis Bonna, Rheinberga, & Cæſaris Verda;
in Belgio 170 5. in occupando Hujo, 1706. uni-
verſa Brabantia, Oſtenda, Menino 1708. Inſulis,
Gandavo, 1709. Tornaco, Montibus 1710. Dua-
co, Bethune, Aire, St. Venant 1711. Bouchain &
Quesnoy, 1712. in Hungaria, equeſtri Exercitui
ab Imperatore præfectus 1716. in Temeswarino,
1717. Bellogrado expugnandis; in cruentiſſimis
præterea per Belgium præliis, prope Judoniam &
Ramellies, 1706. prope Aldenardam, 1708. pro-
pe Montes & Malplaquet 1709. in Hungaria au-
tem ad Petri Varadinum 1716. & 1717. ad Bel-
logradum multa fortitudine inclaruit. In ſingu-
lis enim inde ab Anno 1708. præliis & Expedi-
tionibus cum Sereniſſimo Fratri Carolo Alexandro
Socius fere ſemper adeſſet, parem quoque virtu-
Bello, quod jam Italiam occupat
exorto ob merita & mijlitaris rei prudentiam inſi-
gnem ſuis in Longobardia copiis cum imperio Im-
perator Principem præfecit; cujus ampliſſimi mu-
neris partes auſpicatus, ab Imperatore Equeſtris
Exercitus Dux conſtitutus & ad ſuperiorem Rheni
tractum ſuſceptæ Expeditioni adeſſe juſſus eſt. Ex
Dyſenteria inopinatam mortem obiit in oppido
Winnedenſi 27. Sept. 1734. S ita Sereniſſimo
Fratti, ſuæ genti & univerſæ regioni communem
luctum eumque acerbiſſimum attulit.

tem præſtitit.

nimirum velleris Equitem, S. C. Maj. S. R. Imperii & Circuli Suevici ſummum Ca-
ſtrorum Præfectum, Copiarum in Regno Serviæ Imperatorem, & quæ ibidem inſtituta
eſt, reipublicæ adminiſtrationis Præſidem, binarum etiam Imperatoris, totidemque Cir-
culi Suevici & equeſtris & pedeſtris Legionum Chiliarcham. Ducatus & regionum, quas
ex obitu, quo 31. Oct. 1733. nullo hærede maſculo relicto, Patruelis Sereniſſimus Eber-
hardus Ludovicus deceſſerat, Jus Primogenituræ ad ipſum devolverat, regimen abſens
& tum Viennæ degens, 2. Nov. ejusdem Anni, Edicto per ſuas Regiones communi

romulgato capeſſebat, difficili admodum temp

ore, cum paulo quidem ante Galliarum

Rex initam 1714. cum Imperatore & Imperio Badenæ pacem, funeſto prætexens conſilio
litem de Poloniæ Regno exortam, violaſſet, belli factis ab Imperii Caſtelli Kehlenſis ex-
& Vienna poſthæc, 16. Dec. 1733. Stutgardiæ in

pugnatione initiis: cum Bellogrado
ſede Principum antiqua adventaſſet deſi
autem, urbis alterius primariæ cives 1.
larum tractus per Conſiliarios & Præfectos ſuperiores in fidem accepit.

deratiſſimus, hujus urbis incolas 27. Jan. Tubingæ
Febr. ipſe, reliquas vero Civitates & ſingu-
.
Tubingà Duelli-

um abiit, celebratiſſimum illud & inſigne Caſtellum coram primum inſpecturus, ubi qui-

dem Epiſcopus Conſtantienſis,
rem Principi tribuerunt.

Brevi in po
cum iſta vicinitate antiquitus obtinuit, amicitiæ occaſionem amplexus eſt;

& Pagus Schaf huſæ vicinus officioſæ ſalutationis hono-

ſteriorem locum itinere confecto, inſtaurandæ, quæ
hinc ſub

Martii initia Stutgardiam redux factus, quæ ſuſcipicndæ ad Rhenum ſuperiorem Expedi-
tioni neceſſaria eſſent, ipſe ſummus quippe Caſtrorum Præfectus ab Imperatore renun-
ciatus ſolicite curavit, cui & ipſe, ut indefeſſam in Imperatorem & Imperium Fidem, &

ſingulare ſalutis publicæ Studium probaret,
peratoris ac Imperii Copias, tum exhibita ſuarum copiarum parte,

poſthabitis reliquis omnibus interfuit, & Im-
quam & Imperio &—

Circulo Suevico debebat, integra, tum reliquo ſuo milite & recens etiam conſcriptis non-
nullis Legionibus inſigaiter auxit, ob tantam meritorum gloriam & ab Imperio & ab omni-
bus Principibus Statibusque Circuli Suevici ſummus Copiarum Dux declaratus. Alta publica.

Conjux Maria Augieſta, Filia Anshelmi Franciſci,

nio conjuncta 1727. I. Maji.

Principis de Thurn & Taſſis, matrimo-

FRIDERI- AUGUSTUS CAROLUS,

FRIDERI-
cCUS, Dux
Wirt. n. 4.
April. † 21.
Jul. 1687.

Dux W. n.
1688. 26.
Decemb. †
1689. 19.
Mart.

.

ADAM,Dux FRIDERI-

Wirt. n. 30.

Maji. † I.
Jul. 1690.

ciumque eſſe voluerit:

efuncti in Brigenſi Sileſiæ Ducatu tumulo

FRIDERICUS LUDOVICUS, Dux Wirt. n. 1690. 5. Nov.

AoUSTA
SoPHIA.,
Duciſſa W.
n. 169 1.24.
Sept.
Conjux FRI-
DERICUS
EBER-
HARDUS,
Comes Ho-
henloico-
Langen-
burgenſis,
cui nupſit 5.
Dec. 1709.
ELEOM-
,KRA WII-
HELMI-
MA „
CHAR-
LoIA,
Duciſſa W.
n. 1694.
24. Jun.
FRIDERI-
CA, Duciſſa
W. n. 1699.23. Jul.
Sereniſſimi

CUS,
Dux W.
n. 6. Jul.
1. Oct.
1701.

Principis virtus & avita ejus gentis fortitudo ab initio ſtatim in Belgio
A. 1708. & inſecutis annis, ad Inſulas, Gandavum, Tornacum, Montes
&c. in Germania quoque, Polonia, & Pomerania, cum ab Electore pri-
mum Saxoniæ & Poloniæ Rege Legioni præfectus, Summi poſtea Ca-
ſtrorum Præfecti gerendas vices eec ſpectata admodum fuit. Mul-

ta gratia & honore à prima inde

entute Poloniæ Rex Auguſtus, &

gens Electoralis Saxonica univerſa noſtrum Principem mactarunt, ab eo-
dem Rege A. 1726. ob meritorum gloriam Equeſtri Exercitui præfectum.
Inter frequentja demonſtratæ fortitudinis Exempla eminet, quod Sere-
niſſimus Princeps tum à Rege Poloniæ & Saxoniæ Electore ſummus Ex-
cubiarum Præfectus conſtitutus Anno 1715. 3 1. Jul. ſocius ſupremi in-
ter Boruſſicas eoßos Excubiarum Præfecti de Arnheim, in expugnanda
1

cum peditum mi

ibus & quingentis, equitumque turmis octo Inſula U-

ſedomja exhibuit: Trajecta nimirum cum equitum turmis Swina, ex
ingentibus, quæ adiit, periculis, inſignem quoque nominis gloriam
conſecutus eſt; Suecorum enim 600ο. qui Inſulam habebant, acerrima
defenſione, ejus expugnationem reddiderunt difficillimam. Cum 21.
Aug. ejusdem anni munimenta, quæ Pænæ habet oſtium, facto impetu
cxpugnaret, præclara quoque ejus intrepiditas extitit. Defuncto I. Febr.
1733. Poloniæ Rege Auguſto ſuam denuo militarem operam, cum jam
antea ſummus rei tormentariæ Præfectus ab Imperatore conſtitutus eſ-
ſet, ad eundem convertit, resque turbatiſſimas, quas Corſicæ incolæ in
Genuenſium Rempublicam commoverant, ſuis illuc trajectis Copiis præ-
eſſe ab Imperatore juſſus, facile tranquillavit; gladio exinde ab eadem
Republica Adamantibus pretioſiſſimis diſtincto, aliisque muneribus do-
natus largiſſime. Ad bellum, quod Longobardiam miſcere cœpit, ipſe
cum Comite de Mercy, qui Exercitui cum ſummo præerat Imperio,
ſtrenuam navavit operam, cx prælio inprimis prope Parmam præclaram
Reportatam ab hoſtibus Victoriam cum
nova inſequeretur ad Guaſtallam acies, 19. Sept. 1734. plumbea glande
caput trajectus præmatura at glorioſa morte occubuit, quam cum Sere-
niſſimo Fratre, univerſa gente, omnis quoque Regio dolet acerbiſſime.

Virtutis bellicæ famam adeptus.

CHKISIINA CHARLOTYA, Duciſſa Wirtembergiæ, n. 1694. 20.

Aug. Matrimonium iniit Stutgardiæ 1709. 28. Aug. Poſt Conjugis obi-
tum ipſa cum Boruſſiæ Rege Fili unici hæredis tutelam & regiminis cu-
ram in ſe recepit. † 1729. 27. Dec. Conjux, W'ILHELMUS FRIDE-
RlCUS, Regnans Marchio Brandenburgico- Onolzbacenſis. † 1723.
7. Jan. repente ex Apoplexia. Ab his gens Marchionum Onolzbacenſium,
quam eorum Filius unicus jam ſolus ſuſtinet, propagata ulterius fuit.

CAROLUS FRIDE-
RICUS, Dux W.
Oelsnenſis, n. ex
altera Conjuge
1690. 7. Febr.

Oelsnæ ſedem ha-

buit.
Conjux, Iuliana Si-
beylla Charlotta, Fi-
lia Friderici Ferdi-
nandi, Ducis Wirt.
Weiltingenſis,
1709. 21. Apr.
(LoUSA ELIA-
BETHA, Duciſſa
Wirtemb. Oels-
nenſis „n. 1673.
22. Febr. nupſit
1688. 17. Aug.
Calvariæ ordinem
inſtaurat.
Conjux, Philippus,
Dux Saxo- Lauch-
ſtadienſis, Lineæ
Martisburgenſis.
In acie ad Flori-
acum cecidit 1690.
FRIDERICA
CHRISTINA,
Duciſſa Wirtemb.
n. II. Maji. † 3.
Jun. 1676.
SOPHIA ANMUE-
LA, Duciſſa
Wirtembergiæ, n.
1677. 20. Maji.
† 1700. 11I. Nov.
Conjux Fridericus
Henricus,
Saxo-Neoſtadien-
ſis, Lineæ Citienſis.
Nupta 1699. 13.
Apr. † 1713. 18.
Dec.ꝰ
HEODOSIA, Du-
ciſſa Wirt. n. &
den. 10. Jul. 1680.
ELEONOR A
AMOENA, Du-
ciſſa Wirtemb. n.
1678. 16. Oct. †
C 1679. 2. Apr.
CHK ISNTIANA
ANNA, Duciſſa
Wirt. n. I 685.
7. Aug. † 1686.
2 5§. Mart.
EIEONORNA
HEDWIE, Du-
ciſſa Wirtemb. n.
1687. I. Jul. †
1688. 15. Oct.
ULRICAERD-
MüUIRH, Duciſſa
Wirt. n. 1689.
26. Jan. † . . . .
IBZLLA ELISA-
BEYHA, Duciſſa
Wirt. n. 1692.
8. Mart. † 1694.
( 21. Febr.
AaoDTSA LoU-
&A, Duciſſa W.
n. 1688. II. Jan.
Conjux, GEORGI-
US ALBERTUS,

benſis, nupta
1721. 18. Febr.

† 1732.

Dux

Dux Saxo-Bar-

—

CHRISTI-
ANUS
ULRI-
CUS II.
Dux W.
Oelsnen-
ſis, n. ex
altera
Conjuge
1691.17.
Jan. Per
aliquod

tempus 82

Summi
Excubia-
rum Præ-
fecti inter
Danorum
Copias
obiit mu-
nia. Se-
dem ha-
buit ar-
cem Wil-
helminen-
Orth di-
ctam. †
Stutgard.
1734. 14.
Febr. ibi-
dem hu-
matus.
Conjux
Charlotia
Philippi-
na, F. Erd-
manni,
Comitis
de Ræ-
dern in
Sileſia, n.
1690.15.
Febr.
nupſit 13.
Jul.

1711.

Bernſta-
dienſis
Linea.
CAROLUS,
Dux Wirt.
Oelsnenſis
n. 1. Mart.
1682. Jam

Bernſtadio

pro ſede
utitur. Li-
teris ante-
hæc in Aca-
demia
Guel-
pherby-
tenſi ope-
ram dedit.
Conjux Wil-
belmina
Louxſa, F.
Bernhardi,
Ducis Sa-
XO - Mey-
nungenlſis,
& Eliſabe-
thæ Eleo-
noræ, D.
Brunſwi-
go-Guel-
pherby-
tenſis.
Nupt. An.
1703. 20.
Dec.
LEOPOL-
DUS FRI-
DERICUS
D. W. n.
1688. 19.
Febr. †
1691. F.
Apr.
MARIA
oPHIA,
Duciſſa
Wirt. n. 5.
Mart. † 8.
Sept.
1678.

VUIIANA
SIBYTLLA
CHAK-
LOTA,
Duciſſa
Wirr. n.
1690. 14.
Nov.
Conjux CA
ROLUS
FRIDERI-
CUS, Dux
Wirtemb.
Oelsnenſis,
nupta A.
1709. 21.
Apr.

HEDiIo
FRIDE-
KTYCA,
Duciſſa
Wirt. n.
1691.18.
Oct.
Conjux,
JOHAN-
NES AU-
GUSTUS⸗
Regnans
Princeps
Anhaltino-
Serveſta-
nus, Anno
1715. 8.
Oct.
GEORGlI-
US LEO-
POLDUS:
Dux Wirt.
natus 22.
Apr. † 27.
Nov.
1693.

*

5
.

ℳ

. 2
D
„
ů
2
.
y .
*
.
— . „ —=
.
„

SERENIS

Hinc

X. R

Nubhjunktis inſuper, quae H'iſtoriarum Monumenta ſübminiſtrant, Notaminum quorundam luminilus, -

Aſſeſſore quondam in Supremo Appellationum Dicaſterio, ac Profeſſore Juris Publici, Hiſtoriarum & Eloquentiae in Illuſtri Collegio Tubingenſi, poſtea vero

EMMERICUS I cx Regio Sanguine Franconico, Merovingicae Stirpis, prognatus, isque Regis Francorum, CHLODOVEI Magni Dux & Major Domus, cui prima debentur Natalia Auguſtae Domus Wirtembergicae. Idem ipſe Regi CHLODOVEO, Anno 499. in Acie coram Alemannis

aemulabantur, ſtanti, juxta Tolbiacum Rheno in confinũs Coloniae Agrippinae proximum; atque iterum Anno 500. prope Oppidum Waiblingam manus porrigebat ad debellandos Ipſos, auxiliatrices: Hinc primus ille poſtmodum Dux & Gubernator devictae factus fuit Alemanniac. Ex ill
ſtra vivebat, occupata Arce, Domoque Wirtembergica Gentilitia, cum & Pagus Beutelspacenſis ipſius olim Auſpiciis extrueretur.

EMMERICUS II. Regis Francorum DAGOBERTI Magni Major Domus, Anno 63 1. incoluit Wirtembergiam & Beutelspacum.

ALBERTUS I. Regis Francorum, Pipini Dux, primus, qui circa annum reparatae ſalutis ſeptingenteſimum quinquageſimum ſecundum Dynaſtae ac Comitis Wirtembergiae Dignitatem gerebat, Inſignia cornibus tribus cervinis notata primàm ſuſtinens: Conjux Ipſius, cujus Praenomen h

.

MA DOMUS WIRTEMBERGICA

TABULIS GENEALOGICIS,

Omnibus undique partibus ſuis abſolutis,
In Uſum

SERENISSIMI PRINCIPIS HEREDIS,

9 —
DUCIS WIRTEMBERGIE AC TECCI, &. &.
Et à primis inde initiis ſuis, Angialta Qrigine ,Incrementis, Propagatione, —
ac praeſenti, quo nunc effloreſcit Vigore, . .
Retrogrediendo ad duodecim, & quae excurrunt, Seculorum Decurfſus „ S
deducta; 2

N

inde ex Pharetra Probatiorum, corundemque Antiquiorum, Mediorum, ac Recentiorum, Genealogica Scribentium,
quin & ex Scripturis tam domeſticis, quam publicis, atque iis inprimis, quae in Sacrario Ducalis Archivi Wirtembergici latitant,

Depromta & concinnata,

B. JOHANNE ULRICO PREGIZERO, U. J. D.

i5

1

K

Juſtitiæ & Regiminis, nec non Archivario Primario in Tabulario Ducali, quod Stutgardiæ eſt,
Poſt Ipſius autem Anno 1708. ſubſequuta Fata,
Longius diducta, & ad publicos Lypos adaptata,
Hasque in Tabulas, vinculis Genealogicis rite invicem connexas,

. Redacta
Studio & labore Filii Ejus Junioris,

JOHANNIS EBERHARDI PKEGIZERI, UI. J. I.

Senioris in Conſilio Regiminis Secretarii.

J

i0

H¶

G

F

N
x*
.
E

5

D

1 3

! simplitis Dux & Major Domus.

Cecidit in Acic Anno 893. contra Qttonem, Comitem Andegavenſem tum inſtructa, parato per hanc Regi ad Imperium

retae. Inſuper Antiquiores Rerum Germanicarum Scriptores ſubſequentem EBERHARDUM, ALBERTI fuiſſe Filium, uno omnes ore atque ſententi pronunciant. ◻
4 Dynaſtae EBERTHALIUS, ſive EBERHARDUS I. Dynaſta & Comes Wirtembergiae, Imperatoris CAROLI Magni Dux, & Majſor Domus, Pincerna Haereditarius, ac Ejus vel tandem Generi qui armis Socero Imperatori ad ſubigendos tum Saxones fortiter ſuceurrebat, extinctus Anno &11. in
& nys, humatas: Conjugem, Filiam Imperatoris Romani, CAROLI Magni, nomine HILDEGANDINA inſignitam, Anno 784. eſt nactus. . .
Comites. “ . . . . . — — . — ◻
Wirtembergia. Calva.
WERNERUS I. Dynaſta ac Comes Wirtembergiae., Florebat is Anno 361. Nomen vero Ipſius Conjugis nusquam patet. ASTULPHUS, Comes Calvae: Drimus & antiquiſſimus Comitum Calvenſium Parens: Fundator inſimul celebercimi per totam
EBERHARDUS II. Dynaſta & Comes Wirtembergiæ, Comes ſimul Palatinus Lutetiæ Pariſiorum, ab Oſicio tum temporis ſic dictus, Regis Francorum, Caroli ALBERTUS II. Dynaſta & Comes Wirtembergiae. Hic Anno 887. diem obiit, „

17

V 2

X

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

—
—

10

1

N Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbti wwW.yXymaster. com