præterea milite domeſtico ita diſponeret, ut paucorum intra dierum ſpatium vel ultra viginti millium, qui quidem arma
noſſent tractare, exercitus cogi potuiſſet. Fdificia per tricennale bellum plurima everſa inſtauravit, multa artis ſingularis
ipſe curavit exſtruenda. Varias quoque Dynaſtias & locos haud ignobiles coëmendo, inſignes ſuis terris acceſſiones ad=
junxit: adjecit nempe iſtis Anno 1666. Bönnighemenſe oppidum, cujus in Pago ad Zaberam flumen ſiti, pluribus Do-
minis commune regimen eſt, ad triginta annos ab Electore Moguntino pignori datum, & quicquid pagorum FErlighemenſis
& Cle ebronnenſis eo pertinuit: Nobiles inſuper Dynaſtias, Liebenſtenium, Kaltenweſthemium & Ottmarshemium: Ho-
henkarpfen prope Duellium, Huſam quoque ſupra Frehnam, Riethemium, Neidlingam ſupra Kirchhemium, quod eſt
infra Teccam, & Ochſenwangen, Brentiam pariter, Gomaringam, & partem pagi Köngenſis dimidiam, multasque
alias poſſeſſiones haud contemnendas & proventus, ex quibus omnibus, ut propriis ſibi poſſeſſionibus, junctis, cor-
pus aliquod peculiare, (Cammer⸗Schreiberey⸗Verwaltung appellatum) conflavit. Sereniſſimi appellationem ab Im-
peratore Leopoldo accepit, à Rege Daniæ Friderico III. quem altero quidem cognationis gradu attingebat, Elephantini
Ordinis dignitate, ab Hiſpaniæ autem & Galliarum Regibus ſplendidis ad ipſum miſſis legationibus ornatus, & ab Imperii
multis Electoribus, Principibus & Comitibus, dirimendis gravioribus litibus Arbiter, & Illuſtribus Pupillis Tutor fuit

rogatus.

Multa ejus in eo ſemper cura fuit, ut Circulo Suevico, hujus quippe Director, pacem & ſecuritatem, mutuam

quoque, quæ antiquitus obtinuerat, fiduciam ſervaret illibatam. Suo denique Nomini tantam tum extra tum intra Im-
perii fines gloriam conciliavit, ut de ejus prudentia, juſtitia, clementia, amore in Deum & pacem ſingulari, fama poſt

ejus quoque fata ſuperſtes ſit.

Ejus obitus, cum ex inveterato pedum malo 1674. 2. Jul. deceſſiſſet, tum familiæ au-

læque, tum regioni univerſæ ingentis cauſa mœroris extitit. Autb. cit.
Conjux 1. Anna Catharina, Filia Johannis Caſimiri, Wild-& Rhenani Comitis. 1637. m. Febr. † 1655. 27. Jun.

2. Mäaria Dorothea Sophia, Filia Joachimi Erneſti, Comitis Oetingenſis, nupſit marito 1656. 20. Jul. Onolsbaci † 1698⁸.
29. Jun. Nürtingæ in ſede ſua dotalitia. Uraque juxta Conjugem humata Stutgardiæ.

NB. NB.

Ducis Eberhardi III. Filiæ ex utroque Conjugio ſuſceptæ.
I. Sophia Louypſa, Duciſſa Wirtemb. n. 1642. 18. Febr. eonjuncta matrimonio 1671. 19. Jan. † 1702.3. Oct.
Conjux, Chriſtianus Erneſtus, regnans Marchio Brandenburgico -Culmbacenſis. † 1712. 10. Maji.
Materni Avi Poloniæ Regis jam regnantis, Auguſti III. Electoris Saxoniæ.
1. Doerotbea Amalia, Duciſſa Wirtemb. n. 1643. I3. Febr. † 1650. 27. Mart.
I. Chriſtina Friderica, Duciſſa Wirt. n. 1644. 28. Febr. matrimonium iniit 1665. 2 8. Maji. † 1674. 30. Oct.
Conjux, Albertus Erneſtus I. Princeps Oetingenſis. † 1683. 29. Mart.
Auctores hujus Familiæ Principum, & Materni Avi jam regnantis Imperatricis Ro-
manæ, Eliſabethæ Chriſtinæ,
1. Chriſtina Charlotia, Duciſſa Wirtemb. n. 1645, 21. Oct. nupſit 1662. 4. Maji. † 1699.: 15. Maji⸗
Conjux, Georgius Chriſtianus, Princeps Friſiæ Orientalis, † 1665. 6. Jun.
Hujus Familiæ Auctores.
1. Anna Cuibarina, Duciſſa Wirtemb. n. 1648. 27. Nov. † 1691. 10. Dec. Aurici, Orientalis Friſiæ Urbe.
1. Eberbardina Catbarina, Duciſſa Wirtemb.: n. 165 I. 12° Apr. nupſit 1682. 30. Apr. † 1683: 19⸗Aug.
Conjux, Albertus Erneſtus, primus Oetingenſium Principum, † 1683. 29. Mart⸗
2. Jophia Charlotia, Duciſſa Wirtemb. n. 1671. 22. Febr. nupſit 16 8S8. 20. Sept. † 1717. 11. Sept.
Conjux, Johannes Georgius II. regnans Dux Saxo-Iſenacenſis, † 1698. 10. Nov. ex variolis.
Filii ex utroque Conjugio, in infantia denati.
I. Ludovicus Fridericus, Dux Wirtemb. n. 1633. 2, Nov. † 169. 18. Jan.
1. Chriſtianus Eberhardus, Dux Wirtemb. n. 1639. 29. Nov. † 1640. 23. Mart.
I1. Eberhardus, Dux Wirtemb. n. 1640. 12. Dec. † 1641. 24. Febr.
1. Carolus Maximilianus, n. 1650. 28. Jan. † 2. Jun. ejusdem anni.
2. Filius, ſine vita in lucem editus 1659. 12. Apr.
2. Albertus Chriſtianus, Dux Wirtemb. n. 1660. 13. Jun. † 1663, 20. Jun.
2. Joachimus Erneſtus, Dux Wirtemb. n. 1662. 28. Aug. † 1663. 16. Febr.
2. Philippus Sigismundus, Dux Wirtemb. n. 1663. 6. Oct. † 166%. 23. Jul.
2. Carolus Ferdinandus, Dux Wirtemb. n. 1667. 13. Oct. † 1668. 23. jun.
2. Eberhardus, Dux Wirtemb. n. 1672. 1. Jul. † 27. Nov. ejusdem anni.
2. Emanuel Eberhardus, Dux Wirtemb. poſthumus, n. 1674. 11. Oct⸗† 1675. 1. Jul.

Linea Neoſtadienſis.

FRIDERICUS, Dux Wirtember-

giæ, n. 1615. 19. Dec. Prudens,
eruditus, ſtrenuus & Heroicæ
plane Indolis Princeps. Suam
fortitudinem egregie admo-
dum demonſtravit in Exercitu
Vinarienſi, in acie ad Guelpher-
bytum, & Kemporum Land⸗
Wehr, in arvo, quod An-
tonii vocatur, 1642. neque
minus 1648. cum prælio ad op-
pidum Grevenbrük intereſſet, ut
ſupremus in Exercitu Haſſo-
Caſſellano Excubiarum Præfe-
ctus. Anno 1649. oppida tra-
ctusque Neoſtadienſis, Vinimon-
tanus & Meckmühlenſis ex fra-
terna ipſi Conventione obtige-
runt. Neoſtadium ſedem ſuam
inſtaurat, ampliat, exornat.
Singulari in Eruditos propenſio-
ne fuit, ipſe autem Bibliothe-
cam amplam adeo inſtituit, ut
ultra viginti voluminum millia
haberet, Technophylacium ador-
navit eximium, ingentis quo-
que pretii & priſcæ antiquitatis
monetarum aliquot millia coë-
git. A Rege Daniæ Friderico III.
Elephantini Ordinis Equitibus
adſcriptus eſt, & Anno 1672. in
ipſis Imperii Statuum Comitiis
ab Imperatore & Imperio ſupre-
mus rei tormentariæ Præfectus
& pedeſtrium Copiarum Dux
renunciatus. † 1682. 24. Mart.
Neoſtadii humatus. Wirtem-
bergiæ Heßiſche Heimfuͤhrung,
Ephemerides. Imboff. Lairiz.
Opener. Lobhmayer. TZab. Tub.
Pufend. Contin. Ata publica.

Conjux Clara Auguſta, Filia Au-

guſti, Ducis Brunſwigo-Guel-
pherbytenſis ; matrimonium in-
üit 1653. 7. Jun. † 1700.
6. Oct. Pietatis & virtutum
ſtudio clara. Ad Conjugis la-
tus ejus Neoſtadi Sepulchrum
eſt.

ULRICUS, Dux Wirtembergiæ, n. 1617: 1I5.
Maji. Strenuus bello Heros. Satis peregrinatus,
cum onnes fere regiones communis tum bello-
rum tirba involviſſet, ad Venetos 1639. ad
Bavarie poſtea Electorem militatum abiit. Vir-
tus ejts bellica inſignis extitit in præliis ad Jan-
kovian Bohemiæ Pagum 1645. ad Allershemi-
um, Anno pariter 1648. prope Sondershuſium,
quod haud procul Auguſtà Vindelicorum eſt,
ubi qudem ipſe tum Excubiarum ſummus Præ-
fectus xtrema cum acie à quarundam anguſtia-
rum adéitu eò usque prohibuit Vinarienſem &
Suecomm Exercitum, dum Bavarorum incolu-
mis evaſerat. Poſt ratam Pacem Weſtphali-
cam ſuim operam Hiſpanorum bellis commoda-
wit, & Germanici Exercitus Equeſtris Dux con-
ſtitutus, multis iisque difficillimis præliis interfuit,
inprimis urbium Moſomi & Rhetelii expugna-
tioni 16 51. Anno 1652. cum Hiſpanorum Ex-
ercitu ipſa Lutetia proxime abfuit. Eminuit
ejus etiam animi intrepiditas 165 3. in obſidenda
& expugnanda Rupe Regia, in iterata pariter
Atrebati obſidione, quà urbem hanc primariam
Galli liberaturi cum ſuis Hiſpanos caſtris ejeciſ-
ſent, ille per bihorium exinde in iisdem perſeve-
rando, Hiſpanis in tutiorem ſe locum recipiendi
poteſtatem fecit, tum & ipſe cum ſuis, nulla
affectus clade, retro conceſſit. Anno 1656. in
Valencænis liberandis obſidione multa quoque
ejus foftitudo fuit. Anno 1658. Gallorum am-
plexus militiam ab his Generalis Locum tenen-
tis munus accepit, Anno 1664. ab Imperatore
& Imperio Equeſtribus copiis præfectus eſt. Anno
1666. à Friderico III. Daniæ Rege in Equitum
Elephantini Ordinis numerum cooptatus, ejus
autem militaris opera & ab codem & ab Impe-
ratore annuo ornata beneficio eſt. Pro ſede ſua
habuit Neuenbürgam, ad ultimum tamen in au-
la Stutgardiæ utplurimum commoratus mortem
ibidem obiit Evangelicam plane & Chriſtianam.
1671. 4. Dec. Lairiz. Tab. Tub. Wirtetnbergiæ
Epbhemerides. —
Conjugum I. ma Jopbia Dorothea, Filia Henrici
Wilhelmi, Comitis Sulmonenſis. 1647. 10.
Oct. † 1648. 17. Sept. in ipſis partus dolori-
bus.
2 da Habella, Filia Alberti, Ducis Arembergen-
ſis, 16 51. 4. Maji. † 1678. 7. Aug. in Gallia.

LEOPOLDUS FRI-

Conjux Gibylla, Filia

GEORGIUS, Dux Wir-
tembergiæ & Montis-
peligardi, n. 1626. 5.
Oct. Eruditus quidem,
at varii ingenii Princeps.
Harburgo primum pro
ſede uſus eſt, quem
Comitatum cum Ric-
covilla ab initio ſtatim
habuit. Cum in Re-
gimen Comitatus Mon-
tispeligardi defuncto
ſine hæredibus Fratri
1662. ſucceſſiſſet, quin
ad Academiam, Gy-
mnaſium, quod ibidem
floret, eveheret, bel-
lorum turbæ obſtite-
runt; poſt factam au-
tem, Duce Mareſchallo
Luxemburgenſi, incur-
ſionem Anno 1676.
ſuis ipſi plane terris
excedendum fuit, Oels-
næ aliquantiſper, mox
Weiltingæ, alibi alio
tempore poſtea com-
morato. Ex Pace tan-
dem Riſwycenſi terras
ſuas recuperavit 1697.
†. haud multo poſt A.
1699. 1. Jan. Wirtem-
bergiæ Heßiſche Heim⸗
fuͤhrung. Wirtember⸗
giæ Ephemerides. Zab.
Tub. Lairiz. Lobmayer.
Conjux Anna, Filia Ca-
ſparis de Coligny, Du-
cis Caſtellionis, Galliæ Mareſchalli, & Annæ

DERICUS, Dux
Wirtembergiæ &
Montispeligardi. A
Parentis obitu eo-
rum, qui cogna-
tione illum proxi-
me attingebant,
Tutela & Gallia-
rum Regis prote-
ctione uſus eſt, ipſe
natus 1624. 30.
Maji. Redditus ex
Pace Weſtphalica
Comitatui Montis-
peligardi, huic in-
ſigni cum prudentia
neque minori ſuo-
rum utilitate præ-
fuit; longinquis
etiam ſuſceptis iti-
neribus clarus. †
1662. 15. Jan. Mon-
tispeligardi, ibidem
ſepultus. Wirtemb.
Heßiſche Heimfuͤh⸗
rung. irtemb.
Ephemer. Zab. Tub.
Lohmayer. Imboff.

Johann Friderici,
regnantis Wirtem-
bergiæ Ducis, 1647.
2. Nov. † 1707.
21. Maji, Stutgar-
diæ, ubi quoque
humata fuit.

de Polignac, 1648. 9. Mart. Cum ingenti pe-

cuniarum copia, & inſignibus in Gallia præœdiis
ad maritum venit, quorum hic alia vendidit,
aliorum aliam jacturam paſſus eſt. † 1680. 23.
Jan. cum mentis infirmitate conflictata.
CHRISTOPHORUS, Dux Wirtembergiæ, n.
1620. 25. Dec. † 1621. I. Jan.
HENKRICALOUISA, Duc. Wirtembergiæ, n.
1623. 20. Jun. † 1650. 24. Aug.
Conjux, Albertus, Marchio Brandenburgico-
Onolzbacenſis, 1642. 21. Aug. † 1667. 22.
Oct. .
HENRICA, Duc. Wirtembergiæ, n. 1627. 19.
Dec. † 1628. m. Jan.
GEORGIA LoUISA, Duciſſa Wirtember-
giæ, n. I. Febr. † 2. Apr. 1630.

Conjux ,

Dux Wirtembergi-

coO-Oelsnenſis, n.

1622. 2. Maji. Eru-
ditus & in multis
Scientiis peritiæ
haud vulgaris Prin-
ceps. Suæ regioni
bene præfuit. Sin-
gulari in Theologi-
am & Hiſtorias a-
more propendebat:
belli quoque ſub
auſpiciis Ducis Vi-
narienſis Bernhardi,
fortunam tentavit.
Subita illum morte
corripuit Apoplexia,
Anno 1664. 16. Apr.

Briſæ: Oelſnæ huma-

tus eſt. Fuͤrſtl. Wirt.
Heſſ. Heimf. Wirt.
Ephemer. TLab. Tub.
Lohmayer. Lairiz.
Eliſabetha
Maria, Filia eadem-
que Hæres Caroli
Friderici, Ducum
Münſterberge &
Oelſnæ poſtremi, &
Sophiæ, Duciſſæ Sa
xoniæ, nupſit 1647.:
28. Apr. Ex ſingu-
lari Imperatoris Gra-
tia Ducatum Sileſiæ

tingenſis.

SYLVIUS NIMROD, MANFREDUS, RODERI-

Dux Wirtemb.
Weiltingenſis .
n. 1626. 5. Jun.
Et hic juvenis
belli adibat di-
ſcrimina, quo
tamen ob infir-
mam corporis
valetudinem
mox ipſi exce-
dendum fuit.
Poſt Fratris na-
tu majoris, Ro-
derici obitum
cum in ejus lo-
cum ſucceſſiſ-
ſet, Weiltin-
gam pro ſede
habuit. † 1662. 15. Maji.
Wirt. Ephem. Tab. Tub.
Conjux Juliana, F. Antonii,
Comitis Oldenburgi & Del-
menhorſtii, & Sibyllæ Eli-
ſabethæ, Duciſſæ Brunswi-
go-Dannebergenſis. Matri-
monium iniit 165 2. 3 I. Oct.
1691. 16. Maji. Pia; pru-
dens, & frugaliter admini-
ſtrandæ rei familiaris admo-
dum perita Princeps. Poſt
Conjugis mortem Filiorum
tutelam multa cum laude
geſſit.

CUS,
Dux W.
n. 1618.
19. Oct.
Ex mul-
tis itine-
ribus &
literarum
bellique
inſigni
peritia
clarus †.
1651.
19. Nov.
Suecorũ
caſtra
ſecutus.

Oelſnam, cum Dy-

naſtiis Medzibor &
Sternberg Marito de-
tulit. Cum ex hu-
jus obitu in ejus
Tutelam Filii veniſ-
ſent, ad frugem o-
mnes egregie inſti-
tuit. Wiri. Kphem.
Wirt. Heſſ. Heimf.
Zab. Zub. Lairiz.

JULIUS PERE-
GRINANTIUS,
Dux Wirt. n.
1627. 5. Sept. †
1648. 28. Oct.
Gothæ.
SUENO MAR-
TIALIS EDEL.-
NULPHUS, Dux
Wirt. n. 1629.
1. Jan. Suecorum-
contra Polonos
militiæ ſe dedit,
† 1659. 9. Maji
Thorunii Boruſ-
ſiæ urbe.
UIIAFELICI.
2ℳ Duc. Wirt.
n. 16 19. 19.Dec.
† 1661. 3. Jan.
Conjux Johannes,
Dux Holſatiæ, E-
piſcopus Lubec-
cenſis, cuĩ nupſit
1640. 7. Maji. I-
pſe obiit 1665.
18. Febr.
FLORIANA
EXNNESYA,
Duc. Wirt. n.
1623. 8. Maji. †
1672. 6. Dec.
Conjux, Fridericus
Grafft, Comes
Hohenloicus, ma-
trimonium con-⸗
traxit 16 57: 18.
Maji. † 1681.
8. Apr. .
FAUSYINA
MARIANA.
Duciſſa Wirt. n.
1624. 2. Aug. †
1679. 15. Apr.
AMADEA
FRKEDONIA,
Duciſſa Wirt. n.
1631. 30. Jul. †
1633. 27. Maji.

1
. 8 4 . 2 . .
*
„
—Rr—— — . 4
ðð . — * — — . — . — — — =!ðèů ðð
*
*
8 *
*1
* „ * „
*
.
„
.
*
₰
D
.
2
4
4 .
4 .
. . 2
nnnnnnnmmnn „ . 2 . 2 . —

.

*

1
. Linea Friderici-
ano-Carohna.
JOHANNES FRIDERICUS, Dux Wirtem- WILHELMUS LUDOVI- FRIDERICUS CARO-
bergiæ, Primus hæres, n. 1637. 9. Sept. CUS, regnantium Wir- LUS, Dux Wir-
Ingens erat hujus Principis, quam ſuſtine- tembergiæ Ducum no- tembergiæ, n. ex
bat, Expectatio. In IIIuſtri Collegio nus, ex priori conjugio Conjugio priori,
Tubingenſi ipſe cum minoribus natu Fra- ſuſceptus, 1647. 7. Jan. 1652. 12. Sept. Sin-
tribus ad omnia, quæ Principem ornant, Benignus admodum, fa- gulari virtute, vegeta
literarum Studia & Exercitia egregie for- cilis & miræ comitatis & fervida admodum
matus eſt. Cum in itineribus eſſet, in Princeps. Perductis in indole, in quo tamen
Anglia Londini præmatura cx vVariolis Illuſtri Tubingæ Colle- priſcam Germano-
morte obiit 1659. 2. Aug. Stutgardiæ tu- gio ad finem, quibus f
Ex mulo illatus. Zab. Zub. Wirtembergiæ exornari Princeps ſolet cuit. In Illuſtri Tu-
priori Ephemer. Lairiz. . Studiis & Exercitiis, Iter, bingæ Collegio lite-
Con-* CAROLUS MAXIMILIANUS, Dux Wir- quod per Europam mo- ris ſatis imbutus,
tembergiæ, n. 1654. 28- Sept. Cum Fra- liebatur, ingreſſus An. omnium itinerum ſuo
tribus Studiis, Exercitis, Itineribusque 1669. præter Aulas, quas ſe Fratri natu majori
paribus operam dedit. Ejus in Patriam Germania habet præci- Wilhelmo Ludovi-
amorem demonſtrat cura, quam in ejici- puas, Galliæ quoque, co ſocium adjunxit,
endis Stutgardiæ Gallis adhibuit ſingula- Angliæ, Sueciæ, & Da- ipſe quoque Italiam
rem Anno 1688. m. Dec. † repente ex niæ Regna, Hiſpanorum adiit, & eximia in
Apoplexia, Vayhingæ, quæ eſt ad flumen Præterea & Fœderatum Exercitiis, quæ in
Enzam. 1689. 9. Jan. Wirtembergiæ Belgium obiit. Difficil- Principem congruunt,
Epbemer. TZab. Tab. limo bellorum & ancipiti dexteritate eminuit.
CGEORGIUS FRIDERICUS, Dux Wirtem- temporum curſu, ſuàrum Suæ fortitudinis
bergiæ, n. 1657. 24. Sept. Tum ex Studiis regionum aggreſſus regi- exſtare primitias vo-
& ſtineribus, tum ex bellica fortitudine men, facilitate & indul- luit in obſidendo
peritiaque ingentem nominis famam con- gentia iſtis ſingulari præ- & expugnando Phi-
ſecutus eſt. In propugnanda à Turcarum fuit, easque variis me- lippsburgo A. 1676.
obſidione Vienna, & bello deinde Hun- diis prudenter uſus, à Equeſtri ex Impera-
garico, in acie prope Barakanum admo- turbis etiamnum ſervavit toris Copiis Legioni
dum difficili, in expugnando Strigonio, immunes, mutua fidu- tum præfectus. Ex
1683. priori Budæ obſidione, 1684. obſi⸗ cia Circuli Suevici Sta- Fratris obitu Ducis
dione & expugnatione Neoſelii, S inſi- tus continuit, & ſpecta- Wilhelmi Ludovici
gni iſta prope Strigonium acie 1685. in eo, tæ in Imperatorem & ad ſe delatam Tute-
fummo Excubiarum & pedeſtris Legionis patriam univerſam fi- lam & regiminis ad-
Præfecto tum ab Imperatore conſtituto, dei ſemper fuit; inde eſt, miniſtrationem 1677.
inſolita animi magnitudo rerumque clari- ut in communi omnium egregiè ſane curavit
tas emicuit. Poſt ea cum in Hungaria amore & admiratione Anno 1688. ſub Gal-
ſuperiori Caſſoviæ intereſſet obſidioni, verſatus, cum ſubita & Hici belli initia ab Im-
obliquos ad urbem acceſſus ingreſſo⸗, ex- præmatura morte in Mo- peratore Leopoldo
ploſa pila tormentaria mortem attulit pla- naſterio Hirſaugienſi An. ſummi Caſtrorum
ne Heroicam, 1685. §. Oct. Stutgardiæ 1677. 23. Jun. eripere- Præfecti vices pri-
Majorum illatus monumentis. Auth. cit. tur, ſuæ univerſæ genti & mum gerendas acce-
Akta publica. Regioni luctum afferret pit, Exercitus mox
LDDOVICUS, Dux Wirtembergiæ, n. 1661. acerbiſſimum. Auth. cit. Equeſtris Dux renun-
14. Aug. Parem cum literarum Studiis & Conjux Magdalena ibylla, ciatus, Imperatoris
Itineribus, Belli artes FPamam huic Principi Filia Ludovici VI. re- tandem & Imperii
conciliarunt. Suſcepta in Hungariam Ex- enantis Landgravii Haſſo- copiis ad Rhenum
peditio 1683. pro Tirocinio ipſi fuit. Darmſtadienſis. Nupſit cum ſummo aliquo-
. Strigonii 1683. Neoſeli 16 5⁄. Budæ & 1673. 6. Nov. Prudens, ties Imperio præfuit,
Albæ Regalis 1686. & Bellogradi 1688. virtutum & pietatis ſtu- ubi multa eademque
obſidionibus & expugnationibus interfuit. dio, in egenos munifi- præclara ſuæ virtutis,
Ad aciem prope Strigoniam 1685. prope centia, in univerſam pa- militaris prudentiæ,
Dardam 1687. & poſthæc ad id, ut in triam amore ſingulari in Rempublicam ſtu-
Imperatoris ditionem concederet Tranſil- inclyta. Huic quippe di, & in tutanda Im-
vania, ſtrenuam operam navavit. Cum Stutgardia inprimis perii Germanici ſalute
liberata ejus cura hoſtibus Stutgardia eſſet 1683. & omnis regio A. ardoris plane ſingu-
1683. regionis extrema ſuis ob idendo co- 1707. ſuam ſalutem & laris Exempla edidit.
piis ab ejus aditu Gallos prohibuit. Per quod, factis Gallorum Satis parata, prout
plurimas quoque ab Anno 1688. usque incurſionibus, everſa Chriſtianum decebat,
ad 1697. Belli Gallici expeditiones ſingu- funditus non fuerit, po= mente, ex diuturno
laris, quæ ipſi aderat, rerum militanum tiſſimum, multum quo- tandem morbo obüt
peritiæ varia extant documenta: ſub belli que ob Tutelam utiliter 1698. 20. Dec. Wir-
finem ab Imperatore & Circulo Suevico aliquantiſper adminiſtra- tembergiæ pbemer.
ſupremi Caſtrorum Præfecti demandatas tam debet. † 1712. 9. Tub. Zub. Leich⸗Ba.
ſibi vices accepit, & Equeſtri Legioni præ- Aug. Kirchhemii, quod neralien und Paren-
fecdtus eſt. † 1698. 30. Nov. Iſenaci ex infra Teccam eſt; Stut- tation.
variolis. Auth. cit. gardiæ humata, ubi di- Conjux Eleonora Tuli-
JOHANNES FRIDERICUS, Dux Wirtem- lectiſſimi Conjugis latus ana, Filia Alberti „

juge.

Ex
altera
Con-

juge.

rum fidem videre li-

bergiæ, n. 1669. 10. Jun. I. literarum
Studus & conficiendis Itinerib 8 Fratrum
ſocius, nec belli gloria inferior ipſis eſſe
voluit. Multa ejus in oppugnanda 1689.
Moguntia fortitudo fijit, ubi quidem, ab
Imperatore ſummi Excubiarum Præfecti
Adjutor conſtitutus, cum acceſſuum ad
urbem anfractus eſſet ingreſſus, vulnus
accepit, neque non omni teſtandæ adver-

claudit.

ſus Gallos ſuæ fortitudinis occaſione ſtre-

nuè uſus eſt, à Circulo quippe Suevico
Dimacharum Legioni præfectus. Singu-
lari certamine cum Comite de 6 prope
Herrenbergam 1693. 15. Oct. congreſſus
plumbeà glande trajectus eſt, & ex iſthoc
lethali vunere, neque morti tamen non
ſatis paratus, obiit.

NB. NB.

wig Fridrich ic. ſo oben auf Bogen IV. ſo
hen, muͤſſen abgeſchnitten und hier unter
NB. NB. ſtehen, angekaſcht werden.

Die Füͤrſtl. Kinder, als Printzeßinen, Sophia Lauyſa ic. Printzen, Lud-

mit NB. NB. bezeichnet, ſte⸗
Johann Fridrich zc. wo dieſe

regnantis Marchionis
Brandenburgico-O-
nolzbacenſis. Con-
juncta matrimonio
1682. 31. Oct. †
1724.4. Mart. Onols-
baci, Stutgardiæ pro-
pter Conjugem hu-
mMata.

FRIDERICUS FERDINANDUS WILHELMUS, Dux Wir-⸗ CAROLUS RU-

AUGU-
STUS, Dux
Wirtembe
giæ, n. 16 54.
12. tii.
Benignus
admodum
Princeps &
in Eruditos
animo pro-
penſiori. Ab
itineribus &
hic redux
militiam ſe-
quitur, in
expugnanda
Treviri 1675
& in acie
prope Enſis-
hemium ſu-
am fortitu-
dinem inte-
ſtatam haud
reliquit.
Neoſtadium
ſedem habu-
it, inter-
dum etiam

Gochshemii

commora-
tus, cujus
quidem op-
pidi arcem &
templum,
incendio à
Gallis con-
ſumta Anno
1689. ci-
neribus qua-
ſi neque levi-
bus impen-
ſis denuo
excitavit,
plura inſu-
per tum ad-
vVerſus hujus
oppidi inco-
las, tum ſu-
os omnes
benigne ad-
modum egit.
Chriſtiana
ſane morte
deceſſit
1716. F.
Aug. Neo-
ſtadii tumu-
lo illatus.
Wirtember-
giæ LEphem.
ZJab. TZub.
Lairiz.
Conjux, Al-
bertina do⸗
phia Eſter,
Filia Caſi-
miri, Comi-
tum Eber-
ſteinenſium
poſtremi.
Matrimoni-
um iniit
1679. 9.
Febr. Cum
Gochshemio
aliisque non-
nullis prædiis
Lotharingiæ
confinibus
ad Maritum
venit. Vidua
Gochshemii
commorata
† 172⁸.

tembergiæ, n. 1659. 12. Sept. Fortitudine,
prudentia, felicitate, rei militaris peritia Illu-
ſtriſſimorum ſuæ ætatis Heroum nemini
ſecundus. Spectandam primaùm exhibuit

ſuam virtutem Anno 1675. in acie prope

Trevirim; in Scania deinde Anno 1677. in
obſidendis Chriſtianoſtadio & Coronia; po-
ſtea Anno 1683. in liberanda ab obſidione
Vienna, & expugnando Strigonio A. 1684.
in obſidione Budæ 1685. & Neoſelii expu-
gnatione 1686. In expugnanda quoque Buda
& Anno 167. in acie prope Dardam &
Siklos; quibus præliis voluntarius ille ad-

fuit, & tum temporis jam à Daniæ Rege

Generalis Locumtenentis ornatus munere,
& Regiæ Satellitum Legioni Præfectus. Quæ
ipſa obiit munia, cum ſeptem Danorum
millibus imperium in Hibernia præiret, quo-
rum tum operam Anno 1690. & 1691.
cruentiſſimis ſpectatam præliis, prope Trog-
heda & Achoim, & in acerrimis difficillimis-
que obſidionibus & expugnationibus Urbi-
um & Caſtellorum præcipuorum, Trogheda,
Charlemont, Califergus, Cork, Kingſal,
Ballimor, Athlon, Galloway, Limmerik,
& rel. Ad id, ut Regiæ ditioni ſubjiceretur om-
nis Hibernia, utiliſſimam Regi Wilhelmo III.
exhibuit. Cum inde A. 1692, usque ad 169 72
Danorum in Belgio copiis præeſſet, ingentem
ſemper gloriam fortitudine exæquavit:

ruenta inprimis Anno 1692. acie cum ho-

ibus prope Steinkircham congreſſus, opus
edidit inter prima cjus gloriæ numerandum:
at vero cum in ipſo, victoriæ inſignis ab
univerſo Gallorum Exercitu reportandæ:
limine ſtaret, quorundam invidia, qui ſpe-
ratis illum auxiliis deſtituerunt, in ejus quaſ
manibus palmam infregit. Anno 1693. ſu-
perata munitionum à Gallis in Flandria ob-
jectaruin ſerie, & Unitorum fœdere Statuum
res multum adjuvit, & ipſe ſeptuagies cente-
na florenorum millia ex imperato hoſtili di-
tioni ſtipendio coëgit, cui tamen ingenii
pecuniarum vi, quem ſuum faceret, ne o-
bolum quidem detraxit. Poſtea pedeſtris
Belgarum Exercitus Ducem, & Regiorum
ex Belgis Satellitum Præfectum, annuenu-
bus Fœderati Belgii Ordinibus Rex W'ilhel-
mus Ipſum renunciat, hac inſuper ſingulari ho-
noris & gratiæ uſus ſignificatione, ut fortiſſi-
mum Principem ipſe Rex præſentem Legioni
exhiberet, ejusque manibus ſariſſam inſere-
ret: Quem vobis, inquiens, præficiam,
Wirtembergiæ Duce digmiorem non invenié.
Anno 1694. mira ejus circumſpectio conſilii,
quod in Neoportum moliecbantur Galli, ef-
fectum morata cſt, & hac ratione inſignem
urbem ſervavit. Quod pariter Anno 1695.
cum triginta millium agmine caute, pruden-
ter, neque non honorince retto conceſſerat,
eò Galliæ Mareſchallum & Ducem de Vi-
leroy deſtinata animo. exeq i prohibuit, qui
ſeptuaginta quinque hominum millibus in-
ſtructus cladem hujus agminis jam animo
certam adeo præceperat, ut in iſtum quoque
eventum per curſores ſuam apud Regem fi-
dem interponere non dubitaret. Inde à Re-
ge Wilhelmo, & qui ipſi fœdere ſociati fue-
rant, urbis Namurcenſis obſidioni acrius

DOLPHUS,
Dux Wirtem-
bergiæ, n. 1667.
29. Maji, Prin-
ceps hic Sere-
niſſimus avi-
tam ſuæ genti
fortitudinem ,
& invictum
mentis robur
Anno 1687. &
1688. in Morea
& ad Negro-
pontem de-
monſtravit, un-
de vulnus,
glandemque

MARIA CA
HAKIMA,
Duciſſa Wir-

tembergiæ,

n. 12. Sept.
denata 15.
ejusdem m.
1648.
MARAAN-
MNA IGENA-
11A, Duciſ-
ſa Wirtemb.
n. 1652. 27.
Dec. † 1693.
m. Dec. Lug-
duni in Gal-
lia.

plumbeam ſuo etiamnum inhæ-
rentem corpori reportavit. Cum
Sereniſſimo poſtea Fratre Ferdi-
nando Wilhelmo in gloriæ ſocie-
tatem venit, editis pariter præ-
clariſſimis belli facinoribus in Hi-
bernia & Belgio, inde ab Anno
1690. usque ad 1697. in bello
quoque de Hiſpaniæ Succeſſione
exorto ab Anno 1702. usque ad
1712. in Belgio & Germania, in
præliis præſertim 1704. prope
Hochſtadium, prope Judoniam
Brabantiæ oppidum 1706. ad

tes Hannoniæ

Aldenardum 1708. prope Mon-

1709. quorum

ſingulorum felix eventus, ad in-
ſignem quoque hujus Principis
Virtutem, qui Danorum tum
copiis, quorum commodata Uni-
tis foœdere Potentiis opera fuit,
cum imperio præerat, haud im-
merito refertur. Neque non in-
gentis uſus hujus Principis virtus
erat in expugnandis etiam integris
provinciis, Brabantia, Flandria,
Hannonia, juxta cum urbibus &
Caſtellis primariis, Bruxellis ni-

mirum, Mechlinia,

Lovanio,

Oſtenda, Menia Inſulis, Ganda-
vo, Bruga, Tornaco, Monti-
bus, Duaco, Fria, St. Venantii
Fano, Bethunia, Buchanio, Quer-

ceto aliisque.

Danicarum Co-

piarum Dux earundem in Pome-
rania Summæ præfuit, Regis
quoque Daniæ Satellitibus præ-
fectus & Equitibus Elephantini

Ordinis adſcriptus. Cum in Sere-

niſſimi Fratris Friderici Auguſti
regimen ſuccederet, Imperatorio
ſe munere abdicavit, Ducis uti-
que & virtute bellica & pruden-
tia ingentique animo ſpectati glo-

riam ubique aſſecutus.

Cum

ſumma Ducis copiarum Impera-
toris dignitate etiamnum gaude-
at, quin cjusdem in præſenti
bello munia obiret, nonniſi in-
firma corporis valetudo abſtinere
Principem potuit.

expeditius inſiſti potuit. Cluſis deinceps, & quæ has ambiunt, caſtellis, cum o-
mni Flandria Belgica Præſes in Fœderati Belgii Ordinibus datur. Ex frequenti & ſum-
tuoſo admodum mutuarum literarum uſi, factæ in Gallia contra Wilhelmum
Regem Conjurationis Anno 1696. indicia accepit, Rege nimirum, quando vena-
tum exiiſſet, interfecto futurum fuiſſe, it Gallorum copiæ, quæ ultra viginti

—

millia explebant, &

caſtris ad Dunquercim & Caletum, plurimis, quæ paratæ

aderant, vectoriis navibus, in Angliam continuo ſub auſpiciis Ducis de Berwick,
transveherentur: At ita pernicioſiſſimum conatum mira inhibuit opportunitate.
Anno 1698. Polonorum & Saxonum Exécitus in UÜkrania contra Turcas ejus au-
ſpicia ſecutus eſt, ubi haud parum eò quedue contulit, ut ex Pace Carolovicenſi
Caminecia à Turcis Poloniæ redderetur. Cum eodem fummi Ducis Munere Da-
norum in Holſatia Exercitui præfuit Anmo 1699. & 1700. & Töningæ, exte-
rioribus ſine mora munimentis denudatæ, Pyrobolis acriter inſtitit. Regi quoque
Elephantini Ordinis Equitibus adſcriptus ſierat. Auno 170 1. 7. Jun. Cluſis illum
Apoplexia corripuit, & hac ratone univelæ& Germaniæ eximium Principem ſuæ

gentis ornamentum, Equitem glorioſiſſinim, Heroem invictum, & cx Europz

Ducibus bello præcellentiſſimis unum eriplit, duo præterea mireris tantam fuiſſe
pietatem, Juſtitiæ amorem, Modeſtiam, placidam vivendi rationem, & inſignem

munificentiam. Neoſtadii tumulatus eſt. Vid. Ehren⸗ Pflicht oder Leich⸗Predigt

Hertzog Ferdinand Wilhelms.

LEOPOLDUS
EBERHAI
DUS, xX
Wirtemb. &
Montisbeli-
gardi, n. 16
21. Maji. Sua
Studia & Ex-
ercitia forma-
turus in IIIu-
ſtri Tubingæ
Collegio per
aliquod tem-
pus commo-
ratus eſt.
Nonnullis
poſtea in
Hungaria Ex-
peditionibus
interfuit, us-
que ad Pacem
Carolovicên-
ſem 1698 Im-
peratoriæ Le-
gioni pedeſtriĩ
à ſe ipſo con-
ſcriptæ impe-
rium tum
præiit. A Re-
ge Daniæ
Chriſtiano V.
Regii Elc-
phantini Or-
dinis dignita-
te ornatur. †
1723. 15.
Mart. nullis,
qui quidem
ſucceſſionis
forent capa-
ces, ex ſe hæ-
redibus re-
lictis. Poſt
ejus ergo obi-
tum partim
jure hæredita-
rio, partim ex
conventione
Comitatus
Montisbeli-
gardi in Sere-
niſſimum Du-
cem, qui regi-
mine & vita
proxime de-
ceſſit, Eber-
hardum Lu-
dovicum
tranſiit.

*

4

OTTOFRIDE-
RICUS, Dux
Wirtemberge
n. 1650. 17.
Aug. † 1653.
9. Jan.
CONRADUS
LUDOVI-
CUS, Dux
Wirtemb. n.
1658. 28.
Maji. † 1659.
HEDWIGIS,
Duciſſa Wir-
tembergiæ, n.
1667. 22.
Mart. † 1715.
27. Deç. Wra-
tislaviæ.
Ehiſabetha, Du-
ciſſa Wirtem-
bergiæ, n.
166f. 1
Mart. nunc
Vidua.
Conjux Frideri-
cus Ferdinan-
dus, Dux Wir-
tembergico-
Weiltingenſis.
1689. 9. Sept.
1705. 8.
Aug.
Anna, Duciſſa
Wirtemb. n.
1660. 3 0.
Dec. †. . ..
Eleonera Char-
lotta, Duciſſa
Wirtemb. n.
1656. 20.
Nov. Vidua
per aliquod
tempus in Gal-
lia degebat.

Conjux SYL-

VIUSFRIDE-
RICUS, Dux
Wirtembergi-
co-Oelsnenſis.
1672. 7. Maji.
† 1697. 3.
Jun.
Henrica, Du-
ciſſa Wirtem-
bergiæ, n.
1654. 8. Jan.
† 1680. m.
Jan.

Olsna.

SYLVIUS.
FRIDE-
RICUS,
LDux
Wirtem-
elsnen-
66, 11
165 1.2 I.
Febr. Fa-
cilis &
benignus
valde
Princeps.
† 1697.
5. Jun.

ſine hæ-

redibus.

Conju-
gem ex

aſſe hæ-

redem
teſtamen-
to inſti-
tuit.,
quod
fraudi
utique
Bernſta-
dienſi &
Julius-
burgenſi
ſtemma-
tibus fuit.
Conjux
Eleonora
Cbarlotta,
Filia Ge-
orgii, Du-
cis Wir-
tember-
giæ Mon-
tisbeli-
gardi.
matri-
monium
iniit An.
1672. 7.
Maji.

Bernſtadium. Julius-

CGHRISTIANUS.
ULRICUS, I.
Dux Wirtemb.
Oelsnenſig, n.
1652. 9. Apr.
Laudabile ad-
modum ejus Re-
gimen in Sileſia
Evangelicis
multo fuit ſo-
latio. † 1704.
5. Apr.
Conjux I. Anna
Eliſabeiha, Filia
Chriſtiani II.
Principis Anhal-
tino-Bernbur-
genſis, & Eleo-
noræ Sophiæ,
Duciſſæ Holſa-
to- Sonderbur-
genſis. Nupſit
1672. I3. Mart.
† 1680. 3. Sept.
2. Nib'ylla Maria,
Filia Chriſtiani,
Ducis Saxo-
Merſeburgenſis,
& Chriſtinæ,
Duciſſæ Holſa-
to-Glücksburg.
Nupta 1683.
17. Oct. †
1693. 9. Oct.
3. Jophia Wilhel-
mina, Filia En-
nonis Ludovici,
Principis Friſiæ
Orientalis, &
Juſtinæ Sophiæ,
Comitiſſæ Bar-
bienſis. Nupt.
1695. 27. Nov.
†1698. 4. Febr.
4. Jophia, Filia
Guſtavi Adol-
phi, Ducis Me-
galopolitano-
Güſtrovienſis, &
Magdalenæ Si-
byllæ ‚Duciſſæ
Holſato-Gottor-
pienſis. Nupſit
1700. 6. Dec.
jam Vidua.

burgum.
JIIILIUS SI-
GISMUN-
DUS, Dux
Wirtemb.
Oelsnenſis,
n. 1653. 1.
Aug. Cum
inde à pri-
ma ſua æta-
te valetudi.
ne eſſet im-
becilli, ma-

tura morte

obiit Anno
1684. 5.
Octobris
Conjux,
Anna W⸗-
pbia, Filia
Friderici,
Ducis Me-
galopolita-
no- Sueri-
nenſis, &
Mariæ Ca-
tharinæ, Du-
ciſſæ Bruns-
wigo-Dan-
nebergenſis.
Nupt. 1677.
2 5. Mart. †
13. Aug.
1726.

4

FERDINAND‧
CAROLUS ,
Dux Wirremi-
bergico. Oels-
nenſis, n. 1650.
15. Jan. Stu-
diorum cauſa
cum Fratribus,
qui proxime
huncg excipi.
unt, IIIuſtre
Tubingæ Col-
legium adiit.
Cum vero in
itineribus eſſet,
præmature o-
büt Caſſellis
166 8. 2 3. Dec.

Ex virtutum

ſtudio ma-
gnam ſibi glo-
riam ſuperſti-
tem reliquit.
Wirtembergiæ
Ephemeriges,
Anna JSophia,
Duciſſa Wir-
tembergiæ, n.
1648.
Aug. † 1661.
13. Apr.
Kunigunda Tu-
liana, Duciſſa
Wirtember-
giæ, n. & den.
1655. 20.
Mart.
SYLVIUS, Dux
Wirtember-
giæ, n. & den.
1660. 2. Maji.

2 9.

FRIDERICUS GU-
FERDINAN- STUS,
DUS Dux Dux
Wirtember- W. n.
giæ, n. 454. 1656.
6. Oct. Valde 5. Nov.
benignus †1689.
Princeps. † 9. Mart.
1705. 8. Aug. MAN-
ſine maſeulis F E-
Iæredibus, DUS,
adeoque huic Dux
Stemmati fi- W. n.
nem attulit. 1658.
Sedes ejus, 18.
Weiltinga & Mart. †
Brentia, ex 1688.
hæreditate 7. Jul.
partim, par-
tim ex Conventione ad
regnantem Stutgardiæ
Familiam poſtliminio de-
voluta eſt.
Conjux Eliſabetba, Filia
Georgii, Ducis Wirtem-
bergico Montisbeligar-
denſis. Nupta A. 1689.
9. Sept. Ex mente cœpit
laborare, & vidua in aula
Stutgardiæ potiſſimum
commorata ibidem obiit
1726. 5. Jul.

2
„
. — £
4 . D . . . . 12 . — R*RZ — er .
s
.
— ” — — W —ꝙ — 2
— S rE - ..ð- . *△ R———K 6 .
6 —
.
„
„
L
. .
5 * 4
.
. .
.
6* . .
*
*
* 2 .
.
. —„
* .
. .
. .
= * l 8 3 . õ
—
.
.
.
.
5

s . 5 * — ðOòOWSBU Zõ ððèè .
. 4 Z = 6 Z * .
* . D
.
* .
5 .
. *
. .
. SW .
5 7
4
4

.
* 4
7
1
.
8
1

*

EBERHARDUS LUDOVICUS, regnantium Wirtembergiæ Ducum
decimus. n. 1676. 18. Sept. Hujus virtutes quam Principe dignæ
eſſent, tum intra tum extra ejus regionum confinia, in Comitiis
præſertim Ratisbonæ mox apparuit; eò enim Sereniſſimus Princeps,
pace à Galiis perexpugnationem Philippoburgi Anno 1688. viola-
ta, conceſſerat. Haud parum deinceps „ cum Electioni & Inau-
gurationi Romanorum Regis Joſephi intereſſet Auguſtæ Vindeli-
corum 1690. ipſo delectabatur Imperator Leopoldus, à quo æta-
tis ebus veniam 1693. ad capeſſendum ſuæ ditionis regimen
acceht turbulentis admodum & difficillimis bellorum temporibus;
eò enim ipſo anno inſignis Gallorum Exercitus, qui octoginta fere
hominum millia habebat, facta Duce Delphino in Wirtembergiam
incurſione, hanc duriſſimis pecuniarum exactionibus urgebat,
plurimis præterea oppidis, pagis aliisque locis per regionem ex-
uſtis. At tamen in Imperatorem & Imperium fide immotus
Princeps perſtitit: Imperatoris & Imperii copias ſua ope inſigniter
adjuvit: ſuum militem contra Imperii hoſtes aliorum copiis jun-
xit: ipſe autem ſingulis, inde à fui regiminis auſpiciis ad pacem
usque Riſwycenſem Anno 1697. ſuſceptis belli Expeditionibus
cum fortitudinis gloria inſigni ex communi omnium calculo adfuit.
Anno 1694. à Rege Daniæ Chrifliano V. Regii Elephantini Or-
dinis, 1706. à Rege Boruſſiæ Friderico I. Aquilæ nigræ Equitibus
