. . . 1.4. .. . . . — . ltuario dam Jirtembergico, ia II 1 . 2 zuevic. „e § . .
quod haud ſemel Wirtembergicæ Jurisdictioni detraxerint Reutlingenſes, tum quod de interemto ibide n Saltuario quo Oegt enim tum ex ſuis, tum ex Helvetiis Eercitum confcriptum, qui viginti millia explebat, ad ditionis ſuæ
Bavariæ Duces, privati in Ulricum odii explendi occaſionem aptiorem ſibi nunquam fore rati, hâc feliciſſime uſi ſunt. tut e runn ex ſu ⸗ dn er eetd ie negabant: Tum wemo füne illt teriis expalſus . tepusnanfibus
onfinia pro be Blabyram admovebat Ulricus, imminentibus tamen Fœderis Suevici copiis pedem illum referre oportnit, quoniam Helvetii contra ocia .— P Sonen dangem opitulante lariins Gallia Kege Franeiteo l. (i cchus Anla
. lam n der Gonftitutionibus ipfas autem Carolus V. ære ſibi vendicavit; inde Ulricus per tria luſtra omnium ſuarum rerrarum Eaul permnn ie d K en metencihn eae e libs wurch Fiderten in camacnone Ca
aliquantiſper degerat,) & Philippi Magnanimi aliorumque Principum ſubſidio uſus, ſuas ſibi terras 1534. armis repeterer, quarum . eſ on ann ſii d Aujus ilii ſucrung Piccns Ge cius Regionm's perreperunt; Veri
arlen . 1 1 ri2! . 5 1 1 amn . . ——
danenſi anquam invito neque nihil contradicenti in oneroſiſſimum Subfendi, quod vocant, Auſtriaci nexum ipfſi tandem conſentiendum uit. e eanen ununent, Binge Sripencdinum Whelogicum, daod Monachi, Anpuſtini
lanenti, quanquæ .. . . P4 . . . recuperatas regionces ſuas 4 ſing⸗ li gieu na⸗
tate enim Evangelica, cujus cognitione, cum in Saxonia, Haſſia & Brunſwiga commoraretur, Principis animus imbutus fiut, . in primis Acadefiæ Tubingen’ de idoneis Doctoribus bene proſpiceretur. Ut religionem Evange
re zulatk ſecuti, antea habebant, & reliquas Scholas clauſtrales inſtituit, ſacris reditibus in eum uſum converſis, ut inde Eccleſis Scholisque & inf Acæa ge
gulam iecuti, antea hz nt,

ſili 1 Horffi Kirchhemium & Aſpergam munimentis fitiavit; hinc ſuis terris altera vice cxcedere coactus 1546. e i Man
licam tum temporis admodum preſſam & ipſe levaret, in Fœderis Smalcaldici ſocietatem venit, eoque conſilio Schorne 0 » . ab Imperatore Carolo V. recuperait. Iterata regionum Wirtembergicarum poſtulatio, & de iisdem
tamen uanquam ſub acerbioribus conditionibus, quarum una erat, ut ad libellum Interim regionum ſuarum Saera compo neret, he ar arolo e de- Penſtianam ien enen lſt en 13,, e Micn⸗ Fenkhmn Cr
actio R' Ferdinäando I intenta male ipſum denuo habuit, qua de re graviter quidem apud Imperium conqueſtus, pendente tamen ctiamnum lite in a ingent

. . . ozi ee i . . & id; J . propenſiori voluntate.
thedrale Tubingæ ejus exuvias habet. Zitbemiu’“. Hortlider. Auth. cit. qui ipſe hujus Connubii auctor fuerat Paude 1 en Dereg em Vonen Nebem millia id tem
. i lebr . rei indicio eſt, peregrinorum equorum ſep -
. . „ . ; 5 . lebratum; g † . .1:
Connubium A. 1511. 2. Mart. multo magnificentiæ ſhle Pore⸗ nec minori Electorum, Principum, Comitum, Equitum & Nobilin N.——H Con'Sis usque mortem Perſtitnn Poſt hanc ut rediret, à Matre Filius
I5II. 2. mul ag er Ple .. . 7. 1: t e ſubduxit, & in Bavariam recepit, ibidemqu ui . . rpus appoſi
poris fuiſſe ibidem ſuſtentata. Gravi autem poſtea inter ipfam & Conjugem cxorto diſſidio, ab ipſo 1517. clam ſe ſubduxit, centia mult tuit. †. 1564¼. 39. Aug. Conjugis lateri ejus corpus appoſitum.

. : 8... ej; grotis levandis ejus benefi
Chriſtophorus ſplendida legatione lmpetravit, eique cum victu ſatis lauto Nirtingam pro ſede dotalitia conceſſit, ubi in egenis & ægrotis levan 1

Lairiz. Fuͤrſtl. Wirttembergiſche Heſſiſche Heimfüͤhrung. Ephemerides Weriemb.

GEORGIUS, Princeps & Comes Wirtembergiæ & Montis⸗: MARIA, Comitiſſa Wirtem-

beligardi, n. Anno 1498. 4. Febr. Uraci. Pietate & virtute
ſingulari, idemque rebus adverſis nunquam fracti & gene-
roſianimi Princeps. Moribus & equeſtribus exercitiis,
quæ quidem Principem decent, linguis etiam & artibus
liberalioribus in aula natu majoris Fratris Ulrici felici-
ter inſtitatus eſt. Cum Fratre à Fœdere Suevico terris
pulſo eadem ipſe fortuna uſus, utplurimum inde Argen-

bergiæ & Montisbeligardi, n. A.
1496. 15. Aug. † 154I. 28.
Dec. Guelpherbyti, Ganderſ-
hemii ſepulta. Pietate & vir-
tutum ſtudio clara, ex animi
ægritudine obiiſſe dicitur, cu⸗
jus cauſas alibi videas.

torati commoratus eſt. Ulricus ſuis terris redditus Conjux HENRICUS Junior,

1534. Harburgum & Riccovillam, ejusdemque deinceps
Filius Dux Chriſtophorus Montisbeligardi Comitatum cum
Dynaſtiis eò pertinentibus, in ipſum & Hæredes, Neuen-
bürgum autem, quoad viveret, transtulerunt, ex conven-⸗

Dux Brunſwigo Luneburgi⸗
cus; 1515. 18. Febr. † 1568.
11. Jun.

tione Anno 1552. Quibus Regionibus, dubites, prudentia, an amore juſtitiæ majori ſempet
præfuerit. Pro ardenti ſuo in Religionem Evangelicam amore ſtrenuus quoque ejus Defen-
ſor erat, ceandemque cum alis Proteſtantibus Principibus Statibusque fœdere & bello Smal-
caldico magno ardore, at impari felicitate propugnavit; inde tenacem adeo Imperatoris Ca-
roli V. offenſionem incurrit, ut Proteſtantium Principum ille poſtremus in ejus gratiam
rediret, poſtquam Baſileæ ſatis diu exul degiſſet. Hinc clepſydram Symboli loco ſibi elege-
rat, hac addita Inſcriptione: Affert Hora finem. Superitoritatem, quam vocant, territori-
alem, in Comitatu Montisbeligardi ſartam tectamque ſibi conſervavit, quam ſibi, qui tum
Biſuntii Comitatus Burgundici regimini Imperatoris nomine prwerant, iniqué vendicaturi
erant. Multum inſtante & auctore Duce Chriſtophoro jam natu grandior ſibi Con-⸗
jugem adſciſcit, & ita ſuam familiam ab interitu vendicat. † I155 8. 17. vel 19. Jul. Hir-=

ckelii, in oppido Bipontino, ubi affinem, Woligangum Comlitem Palatinum inviſerat;

in templo Parôchiali Biponte humatus. Auth. cit.

Conjux B AKBANA, Filia Philippi, Magnanimi, reghantis Haſſiæ Landgravi, 1555. 10.
Sept. Riccovillæ matrimonio conjuncta. Poſt mariti obitum altera vice nupſit DANIELI,=
Comiti Waldeccenſi, 1568. quem autem nunquam Patrem fecit. † 1597. 11. Jun. Hel-
drungæ, in Ceœnobio Nezza, quod prope Waldeceam eſt, corpus ejus fuit reeonditum.

—

.

„

A

II

ULRICUS „Princeps
& Comes Wirtem-
bergiæ, n. 1556.
I4. Jul. † 1557.
9. Mart. Montis-

abſolutiſſi
mum. Suis terris expulſo Patre Anno 1519. ipſe quadrimulus, quadraginta nobilium clientela ſtipatus, qui turbulentis iſtis temporibus juvenis Principis in ſe defenſionem receperant, arcis Tu-
bingenſis tulit obſidionem; qua expugnata, ad Matrem, hujusque Fratres Bavariæ Duces Monachium abductus, Oenipontem inde miſſus eſt, ubi Ferdinandus Archidux, qui Wirtembergiam
tum temporis habebat, omnium liberaliorum artium ſtudiis moribusque, quanquam non eà ratione, quà Principem & ex pacto quidem decebat, ſed ut privatum inſtitui curavit; latinæ inpri-
mis linguæ tantam ibidem notitiam hauſit, ut loqui iſtam & ſcribere expedite ſatis noſſet. Poſthæc Eum Imperator Carolus V. Viennam; ubi tum degebat, in aulam ſuam receptum non ſine
multa gratiæ ſignificatione ſecum eſſe voluit, cujus itinera ſecutus multas regiones & provincias obiit. At cum tandem in Hiſpaniam itineris ſocium eſſe vellet Imperator, neque temere con-
. jicerent, qui ſolitudine illum Monaſtica ibidem obrutum iri crederent, ingenti enim Hiſpanorum odio laborabat; Cognatis ſuis, Bavariæ Ducibus, ſuaſoribus, ab Imperatoris aula commode ſe ſub-
duxit, inde fideli Informatoris Tifferni uſus opera, tempeſtiva ſatis & felici fuga, Hiſpanis ſtrenue ipſum inſecutis, ſe eripuit, & in Bavariam incolumis clam evaſit. Poſthæc cum ejus Parens ſuas in terras redi-
tum moliretur, easque, quod Imperatorem Chriſtophorus, Ulricus autem Imperium, ut ſuis terris redderetur, multum diuque, ſed fruſtra flagitaverant, armis vindicaſſet, ad aulam Franciſci I. Galliarum Regis
ſe contulit Dux Chriſtophorus 1534. cui ad bellum in Provincia & Italia geſtum ſtrenuam & fidelem operam navavit. Cum 1539. illuſtri Imperatoris Caroli V. Regis Franciſci I. & Pontificis Pauli III. conventui

—
ANNA, Duciſſa CHRISTOPHORIS, ex regnantibus Wirtembergiæ Ducibus quartus, n. 1515. 12. Maji. Pii, prudentis, eruditi, ſtrenui & pacis amantiſſimi Principis Exemplar omnibus numeris
Wirtembergiæ
& Tecciæ, n.
1513. 30. Jan.
11 1530. 29.
Jun.

peligardi humatus.

FRIDERICUS, Ducum Wirtembergiæ regnantium ſextus, n.

Harburgi, Alſatiæ oppido, 1557. 19 Aug. Multa ejus, cum
prudens, generoſus & ſplendoris amantior eſſet, ex regimine
fuit gloria. Exacta in aula Ducis Chriſtophori Stutgardiæ
juventute prima, Academiam poſtea adiit Tubingenſem. Re-
gendo Comitatui Montispeligardenſi Anno 1581. præfectus,
celebratiſſimum cum Reformatis ibidem Colloquium 1586.

inſtituit, ex ſuis pariter Theologis, qui colloquio intereſſent cum Pontificiis haben-
do, Ratisbonam ablegavit.
apud Regem Henricum III. deprecatorem ſe præbuit, multa præterea cura & ardore

Suſcepto deinceps in Galliam itinere pro Reformatis

EVA CHRISTINA, Comi⸗
tiſſa Wirtemb. & Montis-
peligard. n. 1558. 25.
Oct. poſt Patris obitum.
† 1575. 30. Mart. Kirch-
hemii, quod eſt in fra ar-
cem Teccenſem. Tubingæ
in Templo Cathedrali re-
condita, ubi ejus monu-
mentum etiamnum eſt

Nicienſi intereſſet, quamquam Evangelica Sacra tum nondum amplexus, Pontificis tamen pedibus oſculum denegavit. Acceſſit ad alias rationes Gallorum poſtea invidia, magnam ejus apud Regem gratiam æmu-
lantium, ut in Germaniam rediret; tum Comitatum Montisbeligardenſem adminiſtrandum à Patre accepit, Copiarum Imperialium Præfecturam, ab Imperatore & Imperio ſibi oblatam geſſiſſet ipſe contra Turcas,
niſi de Eo, futuro ſuæ gentis Propagatore, alia plane conſilia ejus Parens ſecum agitaſſet. Quo defuncto 155. pleno ſuis terris regimine & ſapienter adeo præfuit, ut à Ferdinando intentam actionem 1552.
Tranſactione Paſſavienſi reſcindi faceret, Hiſpanorum præſidiis ſuam ditionem liberaret, in ſacris libellum Interim penitus aboleret, eximiam ſuæ fidei confeſſionem publicæ luci expoſitam Tridentino etiam Concilio
exhiberet, rem ſuæ ditionis Eccleſiaſticam probe curaret, Ducale Stipendium Theologicum Tubingæ augeret, Scholas triviales præclare adornaret, Monaſteriis denique ad juſtum uſum reductis Alumnos imponeret.
Neque vero minus præclare rem quoque civilem egregiis inſtitutis & legibus firmavit, recens auctum jus provinciale ſanxit, pondera & menſuras per ſuas omnes regiones exæquavit, quæ tutandis ſuis regionibus
eſſent neceſſaria, egregie curavit, Commerciorum uſum expeditum reddidit, res Circuli Suevici, ut hujus Præfectus, utiliter diſpoſuit, arces & ædificia plurima ſplendide extruxit, ad pacem Religioſam ſancien-
dam Anno 1555. multum contulit, in rationes Judicii Imperii Cameralis ipſe præſens inquiſivit, auxilia Imperatori contra Turcas miſit, Electorum & Statuum Evangelicorum Conventibus, Francofurti & Naum-
burgi habitis, ipſe, Poſſiacenſi autem in Gallia Colloquio ejus legati adfuerunt, cum Cardinali, qui tum Tabernis Alſaticis erat, de Religione conſultationem habuit, Maulbronnenſi Colloquio, cum Palatino Ele-
ctore Friderico III. 1564. ipſe præfuit, Veritatem etiam Evangelicam cum Turciæ & Orientis finibus, Primi Truberi opera, communicavit, ſuasque terras, à quibus nunquam non prohibuit judæos, variis auxit
acceſſionibus. Tanta ejus præterea tum intra tum extra Imperii fines erat Auctoritas, ut multis litibus, quibus inter ſe Imperii Status diſſidebant, adhibitus arbiter, eas utplurimum feliciter compoſuerit & tranſe-
gerit, ipſe cum Electorum, Principum, Statuumque Imperii plurimis arctiori vinculo conjunctus. A Galliarum Rege ſæpius ejus conſilio de rebus ad rempublicam pertinentibus efflagitato, annis Regis Caroli IX.
adhucdum tutelaribus, ejus quoque regni adminiſtratio ſub certis ipſi legibus delata eſt, quâ tamen abſtinere ipſi viſum fuit. † 1586. 28. Dec. ex veneno, clam ipfi in Italia olim propinato, nec ſine edito per
omnem ejus ditionem quaſi meœroris certamine corpus ejus Tubingæ tumulo illatum eſt. Duodecim liberorum Parens factus, quos infra videas, in corum educationem, ut Principibus digna eſſet, omnem curam in-
tendit, cœnare utplurimum cum ipſis ſolitus: filias haud ſecus ac filios, præter reliquas artes & ſcientias, latina quoque lingua voluit inſtitui. Cruſius, Henninges, Reuſſner, öpener, Imbeff, Lairix, Lohmager,

TZab. Zub. Fuͤrſtl. Wuͤrttembergiſche Heſſ. Heimfuͤhrung. Wirtemb. Ephemerides. MSSta.

Conjux Anna Maria, Filia Georgii Pi, Marchionis Brandenbur.

20. Maji, Nürtingæ in ſede ſua dotalitia. Lateri Conjugis Tubingæ juncta.

ℳ

gico -Onolſpacenſis, & Hedwigis, Duciſſæ Münſterbergenſis, matrimonio conjuncta 1544. 24. Febr. Onolſpaci. Pia & generoſa Princeps. † 1589.

religionem Evangelicam complexus.
ſingularis adeo à Regina Eliſabetha honos fuit habitus, ut Periſcelidis Equeſtri Digni-
tate illum ornatura ipſa eſſet; quod tamen cum Reginæ mox inſecuta mors antever-
teret, & Succeſſoris jacobi I. manibus iſtam accepit Dux Fridericus, Equeſtri etiam S.
Michaclis Ordini ab Henrico IV. Galliarum Rege adſcriptus.
locum cum ſuccederet 1593. non Cadanenſis & Paſſavienſis Conventionum, ſed Diplomatis, quod Erectionis vocant,
rationem habuit in capeſſendo Wirtembergiæ regimine, quam à Subfeudi Auſtriaci nexu, quod quidem multi la-
boris & impenſarum opus erat, per Tranſactionem Pragenſem 1599. ſuã ope liberatam, oppidorum & quæ ſin-
gulorum præfecturis innexa erant, Beſſighemenſis, Mundelsheimenſis, Altenſteig, & Liebenzell, quorum alia em-
tionis, alia permutationis jure ſua fecit, Prioratus inſuper Reichenbacenſis, oppignorati Normandiæ Ducatus Alenco-
nienſis, urbis tractusque Oberkirchenſis, aliorumque quorundam pagorum caſtellorumque acceſſionibus, ſplen-
didis etiam ædificiis, metallifodinis & Commerciis auxit & inſignem admodum reddidit.
dum Freudenſtadienſe, perfugium pulſis Auſtria Exulibus futurum, extruxit, Collegium Montispeligardenſe, mu-
nimenta la Grotte dicta, & ad D. Martinum, quod ibidem eſt, templum aliaque per ſuas regiones templa, quorum
numero Freudenſtadienſe, Heidenhemenſe, Waltenbuchenſe, aliaque veniunt, exſtrui curavit.

In Angliam 1592.

conſpicuum. In aula Du-
cis Chriſtophori fuit edu-
cata.

profecto, multus isque

In defuncti ſine Hæredibus Agnati Ducis Ludovici

In Silva Hercynia oppi-

In Italiam & Ro-

mam præcipue, ut Jubilæi ibi ſolemnia ſpectaret, cum abiiſſet, ab Italiæ ſingulis aulis, eximia honoris ſignificatione

ornatus, ab ipſo Pontifice paria, niſi ipſe noluiſſet, experturus erat.
navienſem contulit, à turbis immunem præſtitit Argentoratenſem Epiſcopatum: Suevicum autem Circulum, cujus

Sua opera, quam ad Tranſactionem Hage-

erat Præfectus, multis, quoad fieri potuit, oneribus exemit, neque non inſigne in propugnanda cauſa Donawertenſi

ejus ſtudium extitit.

Singulari veritatem Evangelicam ardore propugnavit, & multa per omne Romanum Imperi-
um, ut & apud reliquos Europæ Reges auétoritate valuit. † 1608. 29. Jan. repente ex apoplexia.

Conditorio Ducum

Wirtembergiæ, ſeptendecim ab ipſius obitu dierum ſpatio extructo, in Templo Cathedrali Stutgardiæ illatus. Auth. cit.
Conjux Gibylla, Filia Joachimi Erneſti, Principis Anhaltenſis, matrimonium iniit 15S1. 22. Maji. morum ſinceritatis,
integritatis & pietatis ſtudioſiſſima. † 1614. 16. Nov. Leonbergæ in ſede ſua dotalitia, Stutgardiæ humata.

Superior Linea Stutgardienſis cum Duce Ludovico extincta.

EBERHARDUS, Dux Wirtemb. Princeps Hæreditarius, n.
1545. 7. Jan. ingentem ſed virtuti parem ſpem ſuſtine-
bat. In ipſis inaugurati Maxim. II. Imperatoris So-
lemnibus Eques factus 1562. † 156 8. 2. MaJji Göppingæ
ex ardenti febre, à Wilhelmi V. Bavariæ Ducis, Nuptiis
redux factus.
MAXIMILIANUsS, Dux Wirtembergiæ, n. 1556. 27. Aug.
Ex ſacro Baptismatis fonte à præſente Stutgardiæ Maxi-
miliano II. Imperatore ſuſceptus fuit, cujus quippe gra-
tia & amicitia ſingulari ſemper uſus eſt Dux Chriſtopho-
rus. † 1557. 17. Mart.
ULRICUS, Dux Wirtembergiæ, n. 155 8. 11I. Maii. † 7. Jul.
ejusdem anni.
HE DüIG, Duciſſa Wirtembergiæ, n. 1547. 15. Jan. Baſi-
leæ. † 1590. 4. Mart. Marpurgi. Conjux Ludovici,
Landgravii Haſſo-Marpurgenſis. 1563. 10. Maji. † 1604.
9. Oct.
ELIS ABETHA, Duciſſa Wirtembergiæ, n. 1548. 3. Mart.
† 1592. 18. Febr. Durlaci. Conjugum 1I. Georgius Er-
neſtus, Principum & Comitum Hennebergicorum poſtre-
mus. 1568. 1. Jun. † 1583. 22. Dec. 2. Georgius Gu-
ſtavus, Comes Palatinus Rhenano-Lautereccenſis, 1586.
31. Oct. † 1630. 2. Jul.
&ABINA, Duciſſa Wirtembergiæ, n. 1549. 2. Jul. † 1581.
16. Aug. Rotenburgi, quod eſt ad Fuldam. Maritus
Wilhelmus regnans Landgravius Haſſo-Caſſellanus, 1566.
II. Febr. † 1592. 25. Aug. Ad utrumque hunc Conju-
gum genus ſuum referunt gens Principum Haſſo-Caſ-
ſellanorum, & Familiæ Hirſchfeldenſis, Eſchwegenſis, &
Rhenofeldenſis.
AM'AILA, Duciſſa Wirt. n. 1550. 19. Aug. † 1589.
12. vel 2 5. Maji, Simmeræ. Conjux Richardus, Comes Pa-
latinus Rhenano-Simmerenſis, 1)78. 27. Maji. † 1598.
13. Jan.
EERoRX1, Duciſſa Wirtemb. n. 1552. 22. Mart. †
1618. 12. Jan. Darmſtadiji. Priori matrimonio conjun-
cta Joachimo Erneſto, regnanti Principi Anhaltenſi, 1571.
9. Jan. † 1556. 6. Dec. altero autem nupſit Georgio,
regnanti Landgravio Haſſo-Darmſtadienſi, 1589. 11.
Febr. † 1596. 7. Febr.
Nota. ELEONORA, ex priori conjugio, Anhaltino-Co-
thenienſis, & Serveſtanæ Familiæ Principibus originem
dedit.
DOROTYHEA MARLA, Duciſſa Wirtemb. n. 1559. 3.
Sept. † 1639.
Conjux Otto Henricus, Comes Palatino-Rhenanus Sulz-
bacenſis, 1582. 25 Nov. † 1604. 19. Aug.
ANNA, Duciſſa Wirtemb. n. 1561. 12. Jun. † 1616. 7.
Jul. Nupfſit I. Johanni Georgio, Duci Lignitienſi, 1582.
17. Sept. † 1592. 6. Jul. 2. Friderico, Lignitii & Bre-
gæ Duci, 1594. 24. Oct. † 1596. 6. Apr.
oP⅛ÜhHIA, Duciſſa Wirtem bergiæ, n. 1563. 20. Nov. †1590.
21. Jul. Vachæ, ex filii partu. Conjux Fridericus Wil-
helmus, Dux Saxo-Altenburgenſis, & Electoratus Saxo-
nici Adminiſtrator. 1583. 5. Maji. † 1602. 7. Jul.

„

LUDOVICUS, quintus ex regnantium Wirtemb. Ducum numero, n. 1554. 1. Jan.
Benignus admodum Princeps. In ætatem ejus pupillarem quod Parentis obitus in-
ciderat, ex hujus Teſtamento Wolfgangus, Comes Palatino-Rhenanus Bipontinus,
Georgius Fridericus Brandenburgico-Onolzbacenſis, & Carolus, Bado- Durlacenſis
Marchiones, quibuscum Principibus eorumque familiis ſingularis ſemper amicitiæ
uſus interceſſerat Duci Chriſtophoro, juxta cum Matre, Duci Ludovico Tutores
deſtinati, Henrico autem Comiti Caſtellano adminiſtrandi Regiminis cura fuit com-
miſſa. Cui vix tum admotus ipſe, oblatam ultro ſibi à Circuli Suevici Ordinibus hujus
Præfecturam accepit. Rem publicam bene curavit, cum Europæ Regibus & Imperii
Statibus Concordiam ipſe coluit ſolicite, horum autem nonnullos mutuam in gratiam
reduxit. Inſigni ardore complexus eſt veritatem Evangelicam & Auguſtanam Con-
feſſionem, cujus ctiam penitiorem notitiam, ſub ejus auſpiciis mutuus literarum
uſus, qui cum Jeremia Patriarcha Conſtantinopolitano Wirtembergiæ Theologis
interceſſerat, ad Græciæ, Turciæ & Orientis usque terminos protulit. Ad Badenſe
Colloquium ex ſuis Theologis ablegavit, eorundem uſus opera in componendis, quæ
Saxoniæ dividebant Theologos, diſſidiis. Neque minus in promovendo ſanciendæ
Formulæ Concordiæ opere perquam arduo ejus opera efficax fuit 1580. plurimis,
qui ab hac illum ſententia dimoturi erant, fruſtra obnitentibus, quæ, ut Pius appel-
laretur, cauſa fuit. Rem præterea per ſuas Regiones Eccleſiaſticam, Scholaſticam,
& civilem egregie conſtituit, adjectis ad iſtas locorum aliquot incrementis. Ad
Comitia 1582. Auguſtam Vindelicorum profectus, quæ & re Imperii fuerant, mul-
ta ibi confecit. Illuſtre Collegium vel Equeſtrem Tubingæ Academiam, multis fa-
Gis impenſis 1587. inſtituit, quam 1592. ad finem perductam ſolemniter ipſe di-
cavit, ad D. Petrum Monaſterii, quod ex incolarum deflagraverat incuria 1580. pro-
ventibus eo collatis. Suburbanum Stutgardiæ Prætorium, magnificentiæ, dubites,
an majoris artis monumentum exſtruxit, tricenties mille florenorum ſumtibus in
id erogatis. Et perpetuo & domeſtico ſuo milite Comitatu Montisbeligardenſi
factam Duce Guiſio incurſionem depulit. Contra Turcas auxiliis Imperatori ſub-
venit. De eligendo Argentoratenſi Epiſcopo diſſidiis, & enato inde bello in Alſatia
Lotharingico finem attulit ſtudium ejus interpoſitum. † 1593. 8. Aug. Apoplexia
ſubito correptus, nullis ex ſe Hæredibus, & Agnato inde, Duce Friderico, ſtemma-
tis Montisbeligardenſis, Succeſſore relicto. Tubingæ tumulo illatus, ubi egregium
ſibi monumentum ex Pario Lapide juxta priorem Conjugem ante ſuum ipſe obi-
tum poni curaverat. Auth. cit.
Conjugum I. ma Dorotbea Urſula, Filia Caroli, regnantis Marchionis Bado-Durlacen-
ſis, & Annæ, Comitiſſæ Palatino-Rhenanæx. Matrimonium iniit 1575. 7. Nov.
Stutgardiæ, ubi multo ſplendore & editis etiam ludis equeſtribus præclaris nuptiæ
inſignes fuerant. † 1583. 19. Maji Noribergæ, ſuo cum Conjuge à connubio So-
phiæ, Sororis hujus natu infimæ, quæ Friderico Wilhelmo I. Saxo-Altenburgenſi
nupſerat, domum reverſura; Tubingæ ejus corpus fuit reconditum, ubi cjus hono-
ri præclarum & lapide Pario Monumentum dicavit Conjux, quod in receſſu Tem-
pli ibidem interiori etiamnum videas.
2. Uyſula, Filia Georgii Johannis, Comitis Palatino-Rhenani Lüzelſtenii, & Annæ Mariæ,
Regiæ ex Suecia Filiæ, 1583. 10. Maji. † 163 5. 5§. Mart. Nürtingæ, in oppido ſuo
dotalitio, ubi quidem acerbæ admodum belli calamitates, quibus occupato poſt in-
fauſtam prope Nördlingam aciem oppido, ipſam Croatæ afflixerant, ejus haud pa-
rum fata accelerarunt. Et hæc Conſjugis latus Tubingæ claudit.

Poſterior Linea Stutgardienſis.

JOHANNES FRIDERICUS, 7. mus ex regnantibus Wirt. Du-

cibus, n. 1582. 5. Maji. ſingulari pacis amore ſuum verè
nomen expreſſit. In aula primum Agnati Ducis Ludovici,
in Illuſtri poſtea Collegio Tubingæ Exercitia & ſtudia ejus,
quæ quidem in Principem conveniunt, egregie adeò formata
fuerunt, ut publice etiam ibidem diſputaret. Italiatn poſt-
hæc, Galliam, Belgium, Germaniam, Daniam, Bohemiam,
Auſtriam & Hungariam peragrando, in plurimorum Germa-
niæ Electorum & Principum aulis, in Electoris præcipue Bran-
denburgici, aliquantisper perſtitit. Parenti cum 1608. ſuc-
ceſſiſſet, rationem veritatis Evangelicæ & Germanicæ liberta-
tis propugnandæ præcipuam habuit, cujus tutandæ cauſa in
Unionis ſocietatem venit, civitatis præterea Donawert-
henſis admodum tum preſſæ ſatis ſtrenuus defenſor. Cu-
ram quoque eò intendit planè ſingularem, ut Comitatum
Montisbeligardenſem & quæ hujus ditioni innexæ, ſive feudi
vinculo Burgundiæ conjunctæ, ſive ab ipſo liberæ eſſent,
Dynaſtias omnes ſibi integras ſervaret. Viam componendæ de
Juliaca ſucceſſione liti faciſem omni ſtudio perquiſivit: in
bello, quod per Alſatiam jam latius ſerpere cœperat, & de
Epiſcopatu Argentoratenſi exortis diſſenſionibus componen-
dis haud parum elaboravit. Hoſtili vi, à qua ipſi metuen-
dum erat, ſuſtinendæ ſe paravit, tum cive armis probe aſſue-
facto, tum aliunde etiam conſcripto milite. Ut & Suevici,
& qui hunc vicinitate contingunt, Circulorum Superiorum,
Statuum inprimis Proteſtantium ſecuritati conſuleretur, in
denudando munimentis caſtello Udenhemio, nunc Philippo-
burgi nomen eſt, cum aliorum operis ſuam conjunxit. De
concedendo, unde vitam Principibus dignam ſuſtinerent ejus
Fratres, cum hiſce ipſi convenit ex Transactione fraterna A.
1617. In id etiam valde conniſus eſt, ut mutuam Statuum
Imperii fiduciam, qui utraque diſſidebant religione, inſtau-
raret, omnibusque bellorum periculis magnisque oneribus
invictam ſuam Imperatori fidem præſtitit. Ab unionis ſo-
cietate digreſſus 1621. multum cum Duce Lotharingiæ, ut in
Imperatoris gratiam rediret Elector Palatinus, ſed fruſtra ten-
tavit 1626. Circuli denique Suevici, cujus & ipſe Præfectus
erat, ſuæque ditionis terras, tam ancipiti temporum pericu-
lo, & in caſum pertracta omni vicinitate, à turbis tamen, dum
viveret, immunes præſtitit. † 162 8. 18. Jul. Auth. cit. Lheatr.
Europ. Akka publica.
Conjux, Barbara dphia, Filia Joachimi Friderici, Electoris
Brand. & Catharinæ Marchioniſſæ Brandenb. Splendidæ ad-
modum, nuptiæ & multa Electorum, & Principum, vel ab
hiſce ablegatorum frequentia conſpicuæ, Stutgardiæ fucrunt
celebratæ 1609. A tenera inde ætate pietatis rerumque divi-
narum amantiſſima, & in ægros preſſosque calamitatibus be-
nefica admodum fuit. Brackenhemio, quo ut in ſedem
ſuam dotalitiam poſt Conjugis obitum ſe contulerat, ob
factam hoſtium in Patriam incurſionem 1634. Argentoratum
conceſſit, ubi † 1636. 13. Febr. Primum ibidem in Tem-
plo ad D. Thomam, Stutgardiæ deinde anne 1655. tumu-
lo illata.

peligardenſis.

Dux Wirt. n. 1586. 29. Jan.
Omnibus ſtudiis & artibus,
quæ quidem Pincipem dece-
bant, confectis quoque mul-
tis itineribus exercitatiſſimus
Princeps. Canonicorum Ar-
gentoratenſium Collegio Ju-
venis adſcribitur. Studio-
rum poſthæc gratia in IIIu-
ſtre Collegium Tubingam a-
biit. Splendidam Unitorum
fœdere Statuum nomine ad
Galliæ & Angliæ Reges, Sta-
tusque Belgi fœderatos le-
gationem obiit. Ex frater-
na Conventione Anno 1617.
Comitatus Montispeligard.
cum Comitatu & Dynaſtia
Harburgenſi & Riccovillana,
ipſi obtigit. Poſt fratris obi-
tum Ducis Joh. Friderici
1628. Tutelam & Regionum
curam in ſe recepit, ubi Reli-
gionem Evangelicam, heic lo-
corum ob erepta violenter ad
Edictum Ferdinandi II. Mo-
naſteria aliaque bona Eccle-
ſiaſtica tum temporis admo-
dum coarctatam, acerrimè qui-
dem propugnavit; ea tamen
recuperare non potuit. Ne-
que reliquorum ſuæ Religio-
nis ſociorum Sueviæ Statuum
curam abjecit, quorum etiam
Sacra Evangelica intacta ho-
ſtibus non permanſerant. †
1631. 26. Jan. Montispeli-
gardi, ibidem ſepultus. Wirt.
Heſſ. Heimf. Wir:. Epbeme-
rides, Tab. Iub. Lairiz. Lob-
majer. Imbof. Spener.
Conjux I. Eliſabetha Magdale-
na, F. Ludovici V. Landgra-
vii Haſſo-Darmſtadienſis, &
Magdalenæ „Electoris Bran-
denburgici Filiæ, 1617. 13.
Jul. † 1624. 9. Jun. .
2. Anna Eleonora, F. Johannis
Caſimiri, Comitis Naſſovio-
Saræpontani, & Eliſabethæ,
Landgraviæ Haſſo Darmſta-
dienſis. Matrimonio conjun-
cta 1625. 15. Maji. † 1685.
7. Sept.

Altera Linea Montis- Linea Juliana ſive Bren-

tiana.

LUDOVICUS FRIDERICUS, JULIUS FRIDERICUS, Dux

Wirt. n. 1588. 4. Jun. Singu-
lari comitate & præclara indo-
le Princeps, quam juvenis ar-
tium liberaliorum ſtudiis, in
Illuſtri Collegio Tubingæ, &
obeundis poſtea exteris regioni-
bus auxit & ornavit. Ex mul-
tis per Europam itineribus, &
in Malthenſem Inſulam ex A-
ſia ſuſcepta navigatione, in ex-
pugnauda præſertim Epheſo
multum ſibi gloriæ conciliavit.
Expeditioni Alſatiæ 1610. &
Bello Juliaco interfuit, ex Unio-
nis præterea Copiis equeſtri Le-
gioni præfectus. Brentiam &
Weiltingum, præter pecunias,
quas accepit, per conventio-
nem fraternam, 1617. ſortitus
eſt, quarum hanc modo, mo-
do iſtam ſibi ſedem elegit, ſin-
gulas autem ſingulis ſplendide
extructis arcibus ornavit. Anno
163 I. poſt Fratris Ludovici Fri-
derici obitum Ducis Eberhardi
III. Tutela in ipſum tranſiit. In-
de, miſſis, qui Lipſienſi inter-
eſſent Conventui, iſti ſe fœde-
ri adjunxit, à cujus tamen ſo-
cietate ex pacto Tubingæ cum
Comite Fürſtenbergenſi Egone
ſancito, mox ipſi recedendum
fuit. Haud tamen ita multo
poſt, cum Suecorum armis for-
tuna indulgeret, Proteſtantium
partes denuo amplexum, poſt
infelix Nœrdlingenſe prælium
1634. Argentoratum concede-
re oportuit, ubi † 1635. 24.
Apr. Stutgardiæ ſepultus. Wir⸗
temberg. Heſſ. Heimfuͤhrung.
Wirt. Epbemerides, Zab. Tub.
Lairiz. Lohmayger. Ipener.

Conjux Anna Jabina, F. Johannis

Junioris, Ducis Holſato-Sonder-
burgenſis, & Agneſæ Hedwigis,
Principis Anhaltinæ. Coñubium
iniit 1618. Jul. Sonderburgi.
† 1659. 18. 1. Jan. Leonbergæ.
Juxta Conjugem ejus corpus

Stutgardiæ tumulatum.

„

NIBZYLLA ELI ABETYHA, Duciſſa Wirtemb. n. 1584.
10. Apr. † 1606. 20. Jan. cx vehementiori partus
labore. Multa ejus, ſive corpus, ſive mentem ſpe-
ctes, venuſtas fuit.
Conjux IOHANNES GEORGIUS I. Elector & Dux
Saxoniæ, 1604. 16. Sept. Dresdenæ. † 1656. 8. Oct.
ELRABEIHA, Duciſſa Wirtemb. n. & † 1585. 15.
an.
4 CHRNINA, Duciſſa Wirtemb. n. 1590. 6. Maji.
† 1657. 26. Maji Dresdenæ.
Conjux OHANNES GEORGIUS, Marchio Branden-
burgico-Jægerndorffenſis, 1610. 3. Jun. † 1624.
2. Mart. Leuthibii in Hungaria, Caſſoviæ humatus.
ACGNENIA, Duciſſa Wirtemb. n. 1592. † 1629. 25.
Nov.
Conjux FRANCISCUS ULIUS, Dux Saxo- Lauenbur-
gicus, 1620. 14. Maji. † 1634. 6. Oct. Vicnnæ.
BARBARA, Duciſſa Wirtemb. n 1593. 4. Dec. †
1627. 8. Maji Stutgardiæ. Pia, prudens & generoſa
admodum Princeps.
Conjux FRIDERICUS V. regnans Marchio Bado-Dur-
lacenſis, 1616. 21. Dec. † 1659. 8. Sept. Hujus fa-
miliæ Auctores.
ANNA, Duciſſa Wirtemb. n. 1597. 15. Mart. † 1650.
25. Oct. Ulmæ.
GEORGIUS FRIDERICUS, Dux Wirtemb. n. 1583.
23. Apr. Præclaræ ſpei Princeps. † 1591. 10. Febr.
JOACHIMVUS FRIDERICUS, Dux Wirtemb. n. 1 587.
27. Jan. † 1587. 3 1. Jan.
PHIILIPPUS FRIDERICUS, Dux Wirtemb. n. 1589. 9.
Maji. † 1589. 5. Sept.
FRIDERICUS ACHILLES, Dux Wirtemb. n. 1591.
25. Apr. Eruditus ſane Principes, qui in addiſcendis
literarum ſtudiis, & quibus Princeps exornari poteſt,
artibus liberalioribus multum induſtriæ poſuit, ex im-
preſſis etiam conſultationibus, quas ipſe cum aliis
Principibus & Comitibus publice de principatu præ-
cipuorum in Europa Regnorum in Illuſtri Collegio
Tubingæ habuit, nominis celebritatem aſſecutus. Ex
fraterna transactione Novoſtadium ad Kocheram pro
ſede accepit. † 163 1. 20. Dec. coœælebs.
MAGNUS, Dux Wirtemb. n. 1594. 2. Dec. Egregius
bello Princeps. Cum ſtudiis & itineribus ad finem
perductis militiæ ſe dediſſet, primam ſuam operam
Venetorum commodavit Reipublicæ, ſub auſpiciis
poſtea Fratris ſui regnantis, & Marchionis Bado-Dur-
lacenſis Georgii Friderici ſummis, pedeſtrium & eque-
ſtrium legionum trigæ præfectus, huic in acie prope
Wimpfam imperium præiit, ibique pro Unionis ſalute
multis confectus vulneribus Egregie occubuit, 1622.
26. Apr.
AUGUSTUS, Dux Wirtemb. n. 1596. 24. Jan. † 1596.
21. Apr. .

Jè
5
J
4
. . —.— 2
4
.
.

.

Linea Olsnenſis. Linea Weil-

HENRIEIZE, Duciſſa Wirtembergiæ, n. 1610.
12. Dec. † 1623. I3. Febr.
ANIUNIA, Duciſſa Wirtembergiæ, n. 1613.
24. Mart. Pia admodum Princeps, prudens &
ſatis erudita, Linguæ inprimis Hebraicæ atque
Cabbalæ haud parum perita. † 1679. I. Oct.
ANNA TOHANNA, Duciſſa Wirtembergiæ,
n. 1619. 13. Mart. Ingenti in ſcientias Mathe-
maticas, artesque liberales, propenſione, ne-
que minori virtutis ſtudio inclyta. † 1679.
5. Mart.
WBZLLA, Duciſſa Wirtembergiæ, n. 1620.
4. Dec. Pietatis & prudentiæ ſingularis, & in
rebus Hiſtoricis Genealogicisque haud vulgaris
erat peritiæ. Hericuriæ, Montispeligardi op-
pido, ubi per aliquod tempus degebat vidua,
ſacellum exſtruxit aulicum, in aula deinceps
Stutgardienſi commorata, ibidem obiit 1707.
21. Maji, & humata eſt.
FRIDERICUS, Dux Wirtembergiæ, n. 1612.
15. Mart. † 1612. 12. Jun.
EBERTHAL, Dux Wirtembergiæ, n. 1623. 4.
Sept. † 1624. 9. Jan.

EBERHARDUS III. octavus ex regnantibus Wirtembergiæ Ducibus, n.
1614. 16. Dec. Excelſum, quo eminebat, animum, vel univerſo or-
bi conſpicuum exhibuit. Formatis in Illuſtri Tubingæ Collegio ejus
Studiis & Exercitiis, in Galliam abiit. Regiminis ejus, quod 163 3.
2. Maji, annos 19: natus capeſſebat, auſpicia in difficillima bellorum
tempora inciderunt; inde cum Sueciæ Rege, & Circulis quatuor
ſuperioribus inita fœderis ſocietate, Comitatum primum Hohenbergen-
ſem occupavit, Villingam deinde cœpit obſidere. Juncto poſtea ad
Nœrdlingam ſuo milite Suecorum Exercitui, cum noſtris ibidem præ⸗
lium infeliciter ceſſiſſet, & ejus inde terræ hoſtium paterent incurſio-
nibus, Anno 1634. Argentoratum ſe recepit. Tum vero omnem Wir-
tembergiæ Ducatum & vis hoſtium, quibus inundatus quaſi fuit, &
peſtilentiæ juncta fames acerrime urgebant, quam tamen calamitatem,
præ inferiori pars regionis ſuperior, duriorem experta eſt. Poſt im-
petratam denuo ab Imperatore Ferdinando III. ſecularis ſuæ ditionis
partem potiſſimam, redux in patriam factus, Anno 163 8. inſolitum
fuis gaudium attulit; at pace demum Weſtphalica 1648. Monaſteria
er ſuam ditionem omnia cum reliquis bonis Eccleſiaſticis, & quic-
quid ſecularium poſſeſſionum reliqui erat, Suecorum in co opera uſus
utiliſſima, recuperavit, cum bellum iſthoc diuturnum ultra quadrin-
genties octogies centum florenorum millium impendio, & ſi bello
Peſtem junxeris, centum hominum millibus conſtitiſſet. Poſthæc ſuis
ita regionibus præfuit, ut juſtiti? amorem augeret pietate, gravita-
tem ſingulari humanitate temperaret, in omnibus autem excelſi animi

conſtantiam, & fidem in Imperatorem & Imperium teſtaretur ſingularem. Superatis belli calamitatibus per ſuas terras,
Eccleſias & Scholas, Academiam inprimis Tubingenſem & Stipendium ibidem Theologicum denuo inſtituit, judicia &
utiles leges ſanxit, ſuamque in re civili adminiſtranda operam & prudentiam eò potiſſimum intendit, ut ſuas regiones
tutas præſtaret; inde eſt, ut caſtellorum auctis munimentis aliisque rebus ſuarum terrarum confiniis conſuleret, & de ſuo
