worden. Daß aber derſelbe ermeltem
Exercitio nach Belieben / und ad pro-
rium Intereſſe, nachdem es ſchon uͤber
hundert Jahr gedauret / ein ſolche Ge⸗
ſtalt anſchmuͤtzen will / als ob es auß gu⸗
ter Nachbarſchafft precariò waͤre zuge⸗
laſſen worden / iſt durchauß nit jugedul⸗
den weßtwegen es auch abſo

ute Con-

tradiciert wird: und auch contradiciert
worden von Herrn Abbt Chriſtoph. Vi-
deatur Beylag in noſtris ſub lit. I. wann
ſolches Exercitium nur precariò und auß
gutter Nachbarſchafft waͤre nachgeſe⸗
hen und erlaubet worden / haͤtte ſich
Zwyfalten gewißlich reverſieren muͤſſen /
leichwie in andern oben ſpeciſicirten
Faͤllen geſchehen; abſonderlich weilen
die Reuͤrtlinger ſolche Zelotæ ſeynd fuͤr
ihre Religion. Es ſeye von ihren Vor⸗
fahreren / ſagen ſie / in gewiſſer ſpecifi-
cirter Maaß precarid zu gegeben wor⸗
den. Wie wiſſen ſie das? wo ſeynd
authentica inſtrumenta? wo die Rever-
ſales? wie wollen ſie ſolches auf hundert
Jahr erſtreckendes Aſſertum probieren?
Ecce! das Exereitium privatum von
Paſſauiſchen Friden her iſt in confeſſo,
& conſequenter in poſſeſſione: daß es
auß ihrer Gnad und precariè geſchehen /
iſt nit wahr. Ihnen ligt die Probation
ob: Quod enim quis in ſuo facit, cenſe-
tur proprio jure id facere, niſi evidenter
probetur: iſt ein allgemeine Reichs⸗
ehr.

18.
Item nimmt man fuͤr bekannt an /
daß die Proteſtationes nit wider das
privatum, ſondern nur publicum exer-
citium geſchehen / ergo verbleibet das
privatum unberuͤhret. Ob es aber gleich
ein publicum Exercitium koͤnne genennet
werden / wann Exteri ſich darbey einfin⸗
den / iſt ein andere Frag / die ich allhier
nit eroͤrtern will.

19.
Wann der Magiſtrat in ſeinem
Schreiben anreget / daß demſelben jus
Epiſcopale cum jurisdictione Eceleſiaſti-
ca vi territorialis ſuperioritatis gebuͤhre:
will man in denen Orthen / ſo ermelter
Superioritat unterworffen ſeynd / nit di⸗
ſputiern; ſondern laſſet diſes Lutheriſche
principium in ſeinem Werth und Un⸗
werth beruhen. Daß aber der Hof der
Stadt Territorial Superioritat jemah⸗
len ſubject geweſen / wird nit eingeſtan⸗
den. Er iſt zwar in Territorio; aber
ig de Territorio. Præſumptio iſta de
erritorio fallit in multis caſibus, uti
patet ab Eebeſtsdeia vill geiſtliche und
adeliche Hoͤf befinden ſichin denen Staͤd⸗

ten hin und wider / ſeynd dannoch E⸗
Xempt,.

— —

4
udten: amn
. Nimngen inn
ang Snirme
lelel un er
ww Enn une⸗
ſr Fahmekeane
ſrain henn Ne
10.
KCrde nrſtude ſr .
Dern Rizdns gte
NWWen oirin
Dnähirmerns
W uuri
Mg ar mim/an
run M ai
Pmin cntndt e nn
Nlern d . en
Oneſklm, eſtn
Gun An in, Nb. n
uptkr ſanm hs
Durdeſenwuis is
Mran Muf/
prinolelinetnri,
nmemeder uß i,
ſartdar Nſtem
manminent
u nepentdenena
Pihrrdarſaitfen
Werim wen e
urtignian

amin gerum
Dahnu n
buni Nn lg
nr Nn ne
.R
ene enrunſe
Nlen tchun
ningeren
unger ſalle n
Bion. E s idſ
„Libm
ſnn e. Whenſht
n ſe/n mſtr aiß
Gaz recand gen ſoc⸗
Rzugtander⸗
de ſen ſrhe ne ed
hmenn ,ſleſt.
aan ſe ltat nn
ndes ſemn men
4 Ltrium Drmum hog
dn het iinankt
r b gleſiar: At;
ecnigft,
1 u Nlintein
tun Wnlionich ell⸗
. „ n i endt
”

1
m an ſirilinne/
wtmeder n M N
ammr khlamere
a e whhe des
e Dhago
HEuHRGNIN
mb ſoNdher⸗
ader n Nin ehr
1.

„
N Uuaf i iim
mit NA. Mſihn
edlelceiii⸗
N ſemm
umeſgii ⸗
Mseft
n l⸗
Dar W0
4 M eſenc⸗
Weinttcl
ndmencſen
mo ir
io Aud
lom

punl

Dre
o. Ie. ,1

In nn

der Reüttlingiſchen Repraͤſentation. 89
.

cempr. Das Baarfuͤſſer Cloſter 5

Reuͤttlingen / da es noch Catholiſch wa⸗
re / iſt qauch exempt geweſen / gleichwie
alle Cloͤſter ſeynd bey denen Catholi⸗

ſchen: und dannoch ware es in der Stadt

territorial diſtrict gelegen / gleich wie es
noch darinn liget. Alſo iſt auch der Zwy⸗
faltiſche Geiſtliche Hof bey dem Catho⸗

liſchen Reuͤttlingen allzeit ein Freyhof

geweſen / und ehe Reuͤttlingen eine
Stadt ware: wann nun das Lutheri⸗
ſche Reuͤttlingen denſelben will ſubject
aben / muß es probieren wann / und wie
derſelbe ſubject worden: angeſehen der
Hof der Stadt niemahlen cedirt wor⸗

den / gleichwie die Franciſcaner ihr Clo⸗

ſter cedirt haben. Mutatio enim non
Præſumitur, ſed probari debet, uti eſt
notiſſimi juris.
20. .
Ferner meldet obbeſagter Brieff / daß
die Stadt nit ſchuldig ſeye Exercitium
alterius Religionis zugeſtatten / es ſeye
dann / daß er deſſen poſſeſſion, vel qua-
ſi juxta Inſtrumentum pacis Art. 5. F. 2.
den 1. Januariĩ Anno 1648, gehabt habe.
Ich will allhier nur kuͤrtzlich ſagen / (her⸗
nach ein mehrers) daß ermeldter erſter
Tag Januarii nit alſo univerſaliter pro
termino conſtituirt ſeye: ſonſten haͤtte
die Exceptio §. 12. ejusdem Articuli:
Qui ſive publicum, ſive privatum exer-
citium Anno 1024. N B. quacunque an-
ni parte &c., keinen Platz. D
Unterdeſſen will ich es transmittiren;
und reponire darauf / daß Zwyfalten
allzeit in poſſeſſione exercitii privati ge⸗
weſen in ermeldter Hauß⸗Capell: ange⸗
ſehen nit wahr / daß ſelbige neuerlich erſt
nach annum normalem angerichtet wor⸗
den / wie ſchon oben erwiſen. Zu deme
geſtehet ja Gegentheil ſelbſten / daß man
das exercitium privatum geuͤbet von
dem Paſſauiſchen Friden her: wann er
aber ſagt es ſeye precarid aus guter
Nachbarſchafft nachgeſehen worden / re⸗
det er ohn allen Grund / und Wahrheits⸗
Schein: kan auch auf kein Weiß pro⸗
biert werden.

00) S
6

Ob der Gegentheil etwas aus

dem Iaſtrumento Pacis fuͤr ſich probiren
koͤnne?

I⸗

Weilen Gegentheil hin und wider auf
pPacem Weſtphalicam und deſſen Inſtru-
ment pochet und behaubten will / die
Capell und darinnen haltender Gotts⸗
dienſt ſeye wider gemelden Fridenſchluß;
iſt es der Muͤhe werth / daß ich die Sach
etwas genauers examinire / und ſeinen
Ungrund klar vor Augen lege.

=ð
Er allegirt fuͤr ſich Articuli F. §. 2. qui
ita habet: Terminus à quo, reſtitutio-
nis in ecdeſiaſticis, & quæ iutuitu eo-
rum in Politicis mutata ſunt, ſit dies pri-
ma Januarii Anni 624. fiat itaque reſti=
tutio omnium electorum principum, &
ſtatuum utriusque Religionis compre-
henſa libera imperii nobilitate, ut & com-
munitatibus & pagis immediatis plena-
rie & pure, caſſatis omnibus interim in
iſtiusmodi cauſis latis, publicatis & in-
ſtitutis ſententiis, decretis, tranſactio-
nibus, pactis, ſeu dedititiis, ſeu aliis, &
executionibus, reductione ad ſtatum di-
Gi anni, dieique in omnibus facta.

Haæc jam in Generali dieta ſunt: eſt
tamen hic notandum ſingulariters quod
reſtitutio præſupponat poſſeſſionem an-
tecedentem: idenim quod nunquam ha-
bui, neque poſſedi; mihi reſtitui non po-
teſt: Quod ipſum Inſtrumentum pacis
clariſſimis verbis indicat Art. . cit. §. 3
qui incipit: Bona Eccleſiaſtica im-
mediata. & §. 8. V. Quæcunque

& v. Omnia quoq; Monaſteria:
in his locis expreſſe requirit realem poſ-
ſeſſionem: ut exchudatur mencalis, ſeu
civilis poſſeſſio, quæ hàc non attenditur:
ſed ſfficit realis, ſeu actualis detentio,
an jure, au injuria, nihil refert: con-
ſentit Author Anonymus meditationum
ad inſtrum. pacis Anno 1706. editus fo-
lio mihi 233. lit. M.
Aa

Hie⸗

90 Wahrhaffte Widerlegung.

Hieraus formirt Gegentheil ſein Ar-
gument, nemblich / daß die Stadt nicht
ſchuldig ſeye exercitiumn alterius Keligio-
nis zu geſtatten / es ſeye dann / daß er
deſſen poſſeſſion vel quaſi juxta inſtru-
mentum pacis Art. . §. 2. den 1. Janua-
rü 1624. gehabt habe.

Ob zwar der Schriffkſteller vermei⸗
nen will / der F. 2. ſupra allegatus wer⸗
de ihme lſuffragiren; ſo gibe ich aber zu
bedencken / was in §. 12. begriffen. Wahr
iſt / daß F§. II. & §. 12. ab initio denen
liberis civitatibus imperü, & aliis ſtatibus
das jus reformandi zugelegt wird / ſo iſt
doch ſolches nit ſine limitatione: ange⸗
ſehen in dem §. 12. cit. ein merckwuͤrdige
exception à Regula prius tradita begrif⸗
fen iſt is verbis: Hoc tamen non ob⸗-
ſtante ſtatuum Catholicorum Landſaſſii,
Vaſalli, & ſubditi cuj scunque generis,
qui ſive publicum; ſive privatum Augu-
ſtanæ CGonfeſſionis exercitium An. 1024.
NB. quacunque anni parte, ſive certo
pacto, aut privilegio, ſive longo uſu, ſ=
ve ſola denique obſervantiàâ dieti anni
habuerunt, retincant id etiam in poſte-
rum una cum annexis &c. ldemque obfer-
vVetur ratione Subditorum Catholicorum
Auguſtanæ Confeſſio nis ſtatuum, ubi
dicto Anno 1624. uſum & exercitium
Eacholicæ Religionis publicum, aut pri-
vatum habuerunt.

5.
Sonderbahr iſt allhier zu notiren / daß
in S Art. F5. der erſte Tag deß Jeners
Anno 1624. pro termino aſſignirt wird /
wie ihn dann der Gegentheil aſlignirt:
in §. 12. aber quæcunque anni pars. Wo⸗
raus zu erſehen / daß der erſte Tag deß
anuarii it univerſaliter pro termino
conſtituirt iſt? ſondern auch quæxcunque
anni pars. Nun mag die Stadt diſen
oder jenen erwaͤhlen / ſo fallet deroſel⸗
ben Argumentation zu Boden. Was
allhier zu ſagen haben die Commenta-
rores vill Nachſinnen gethan. Supra
citatus Anonymusin meditationibus ſu-
is ad hæc ipſa verba §. 12. fol. 536. ſcri-
bit: exiſtimârunt fere omnes interpre-
tes inſtrumenti pacis hæc ſibi invicem
contradicere, adeoque Antinomiæ, ut
ipſis videatur, tollendæ, variaexeogitâ-
rum. Beceptiſſima hatenus ſententia

fuit, quæ inter bona Eccleſiaſtica, & Exera⸗

citium Religionis diſtingui voluit: illo-
rum reſtitutione ad Calendas Januarias
retracta, huic vero exercitio quæcun-
que pars anni data. Valde favere huc
diſtinctioni videtur §. 7. Art. 5. cit, ubi
numerus Canonicorum in fundationibus

immediatis mnixtis die primâ januari de-

terminatus fuit: poſteâ additur per par-
ticulam adveriativam: Exercitium vero
mixtis Epiſcopatibus ita reſtituatur, &
permaneat, ubi & quatenus id Anno
1624. palam receptum, permiſſumque
tuit. Ecce! quod exercitium concernit,
non aſſignat diem primam Januarii, ſed
totum annum. Ergo quoad Exercitium
Religionis debet attendi quæcunque
pars anni. Veruntamen adverſari vi-
detur §. 12. ubi aſſignatur quæcunque
Anni pars non ſolum pro exercitio, ſed
etiam bonis Eccleſiaſticis per illa verba;
nec minus maneant in poſſeſſione om-
nium dicto tempore in poteſtate eorun-
dem conſtitutorum templorum, funda-
tionum, Monaſteriorum, Hoſpitalium
cum omnibus pertinentiis, reditibus &
acceſſionihus. Quæ res cum ſine dubio,
inquit Anonymus fol. 536. cit. ad bona
Eccleſiaſtica pertineant, nihilominus ta-
men judicandæ ſunt in causàâ reſtitutio-
num faciendarum ex quacunque Anni
1024 Parte. IUt verum fatear, hæc res
non eſt admoduùm plana. Ipſe Anony-
mus loc. cit. putat diſtinctionem facien-
dam inter ſtatus immediatos, & media-
tos eorundem ſubditos; illis aſſignatam
eſſe diem primam Januarü: his vero
quamcunque anni partem. Parum ab-
ſum, ut illi conſentiam, quia mihi pro
nunc commodior modus non incidit An-
tinomiam evitandi. Nolo tamen hic
longam diſputationem inſtituere, quam-
vis hæc fruſtra non memoraverim; ut
ſuo loco videbitur.

6.
Nunmehro den Ungrund deß Gegne⸗
riſchen Arguments zu erweiſen; ſo ſetze
ich fuͤr das Fundament die Subjection
deß Hofs / welche die Stadt mit allen
Kraͤfften ſich bemuͤhet zu behaubten.
Pono igitur hunc Syllogismum: Land-
ſaſſii, Vaſalli, & ſubditi, qui quacunq; an-
ni parte publicum, vel privatum Exerci-
tium Religionis habusrunt, illud reti-
neant

7 Dar

— —

it anoce
ſel anluri da
rgeke ſonden
ntent der Genmtn
Go n ignorun,
Veunt ber rie de
Maſe Tag Mn
N wuht un
Nichen desr n ae
olubdiis lemen, L
lmiun: Mo n a
õ
den an gio termn
Wnn n dumd
.

vil gen dun
lnmemia Ne
Nonfa Aalarn
ledeng enerin e
r dn rteuücn A n
ien iinzi ain l
runk Aind un
; buc id buntt
iunt nl, Min
Aun ek: Eher Anm
Ntelierto Neigeee
us weiabes henen
üenakra ain,
Ganun inn
A uani, ſolden gn
Aui en gſtenn ge⸗
eroeett i ud
Kinin D *
Emn. nd
Rüridnn
Egerte
inine
A

Lum
e 8
afi Aunni
Cn Aſi
nennilti
ulan Miniſamutt
. Maagcin
enum rre K.
nuuimiinzn
Padunr iunn

i han

—
eannemni
duri,, ſed
lno –
ebet e ſeungee
ſermumen Atſeilſi⸗
Agnatur Peamte
n ang eketiib, e
ktn peril h;
une oltlionr an⸗
neer Icln eonn.
r I Wir.
udsiN Nit
Augtmi, Kll
N Qerzaundiedbbin
4l /, ci h
vrtcurt, iimima-
imin anai lint-
ra A Ccngle Ami
Drnitat ele
in n e un
l
mlnits ihuu
tmn na imnin
wwalett, 4 mii 1
. ordud niitir⸗
vtuodi Mb unen
aeriiülen id⸗
n do Neuſein .
.

ltn

der Reuͤttlingiſchen Repraͤſentation. 9

neant in poſternm: ſed curia Zwifal-
tenſis juxta adverſarium eſt vel Landiaſ-
ſia, vel ſubdita: Ergo quacunque anni
pParte exercitium habuit, illud retineat
inpoſterum. Major propoſitio eſt in
Inſtrumento pacis: Minor eſt Adverſa-
riorum: Concluſio eſt in formà. Ergo
non requiritur dies prima januarii ſed
ſuſſicit pro Curià ſubdità quæcunque
Anni pars. Dardurch will ich darumb
mit eingeſtanden haben / daß der Hof
die 1I. Januarii das Exercitium mit ge⸗
habt habe; ſondern allein zeige ich / wie
ungereimt der Gegentheil arguire; an
dolo, an ignorantiâ? Weiß ich nit.
Wann er aber durchaus pro termino
den erſten Tag deß Jenners behaubten
wolte / ſo wurde er eben darumb ein⸗
geſtehen / daß der Hof nit ſubject: Dann
Pro ſubditis iſt der Terminus, quæcun-
Jue Anni pars: Ergo pro ſolis non ſub-
ditis dies prima: Indem alſo die Stadt
diem primam pro termino aſſignat:
Bekennet ſie eben darumb / daß der
Hof derſelben nit unterworffen.

7.
So vill der glatte Buchſtaben deß
Inſtrumenti Pacis. Was nun aber der
Gegentheil darzu ſagen wird / kan ich
nit errathen. Will er Keceptiſſimam
hactenus ſententiam amplectiren / quæ
inter bona Eccleſiaſtica & Exercitium
Religionis diſtingui voluit illorum re-
ſtitutione ad Calendas Januarias retra-
ctà; huic verò Exercitio, quacunque
anni parte datâà, uti ſupra n. 5. inſi-
nuatum eſt: Eben darumb / weilen al⸗
hier de Exercitio Religionis, und nit de
bonis Eccleſiaſticis gehandelt wird; ſo
iſt abermahl klar an dem Tag / daß ad
continuandum Exercitium nit dies pri-
ma Januarüi, ſondern allein quæcun-
que Anni pars erforderet werde: Et
hoc procedi, es mag der Hof ſubject,
oder frey ſeyn: Dann dieſe Diſtinction
iſt generalis. Warumb aſſignirt dann
der Gegentheil diem primam Januarii,
als ob er nothwendig waͤre ad reti-
nendum & continuandum Exercitium?

8.
Ob zwar derohalben die Status im-
mediati vi ſuperioritatis Territorialis
das jus reformandi haben / ſo muß man
dannoch die gemachte Limitation ob⸗

ſerviren. Wann deroſelben ſubditi das
Exercitium privatum, vel publicum
quâcunque Anni 16024. parte gehabt
haben / kan ihnen ſolches mi genommen
werden: Haben ſie es aber durch das
ſanze Jahr niemahlen gehabt / ſo ſeynd
e vi inſtrumenti pacis der Reformati-
on Unterworffen.

9.
Auß dieſem erhellet / daß die Propo-
ſition deß Gegentheils: Wuͤr ſeind
nit ſchuldig einem anderen / wel⸗
cher neben uns das Territoriale
Dominium nicht hat / das Ex-
ercitium Religionis alius zuge-
ſtatten / es ſeye dann / daß er
deſſen poſſeſſionem, vel quaſi
den 1. Januarii 1624. gehabt: daß
diſe Rropoſition, ſag ich / ſic ſim⸗
pliciter prolata nit wahr iſt;
weilen auch in der gemachten

Exception pro ſubditis quæcunque An-
ni pars genug iſt: Wann dahero der
Hof und die darinnen wohnende Leuth
ſubditi ſeynd / ſtehet fuͤr ſie die in in⸗
ſtrumento pacis befindende Exception.
rgo male requiritur dies prima Ja-
nuarii.

10.
Was allhier konte reponirt werden /
ſiehe ich nit: Wil der Magiſtrar den
Hof tanquam ſubditum haben: Muß
er das privatum Religionis Exercitium
geſtatten: Weilen ſolches in anno nor-
mali geuͤbet worden. Will er aber
rimum diem Januarii pro termino ha⸗
en; muß er den Hof tanquam non
ſubditum erkennen: Sonſten ſcheinet
nit / wie die Antinomia in Inſtrumento
pacis koͤnne evitirt werden. Idipſum
inſinuat citatus Anonymus acerrimus
Acatholicus fol. 199. ad verba: Ter-
minus à quo. ibi: Tandem media via
electa eſt Anno 1624. pro termino reſti-
tutionis aſſumpto. Atque id rurſum du-
plici modo, pro reſtituendorum condi-
tione. Nam Electores Principes & Sta-
tus Imperii juxtà Calendas Januarii di=
ti Anni reſtitui placuit: At ſubditos
Aaz sorum

92 Warhaffte Wiederlegung

eorum diverſæ Religionis ex quâlibet
Anni parte &c. Ex quo ſequitur, ſi
ſtatus immediatus Imperii die primàâ
Januarii 1024. aliquid realiter poſſedit.
quod eidem anteà non fuit ſubd um,
ſed occupavit in illis turbulentis tempo-
ribus, anjure an injuri4, nihil refert 3 &
ſteà iterum perdidit per ſententiam, Vel
expulſionem armatam &c. reſtitui de-
beat. Si verd ſubditi alicujus Status
Exercitium Religionis in quâcunque An-
ni parte habuerunt, debet ipſis permitti
cum omnibus annexis, ſcilicet Mona-
Rteriis, reditibus &c. & ſi perdiderunt
poſtea, reſtitui.
I10
Ich habe oben geſagt: Weilen
das Exercitium in anno norma-

li geuͤbet worden. Glaube nit /
daß Gegentheil dis negiren werde:
Dann neben dem / daß es ſchon oben
cemonſtrirt worden / ſo wohl aus denen
Cloͤſterlichen Documenti, als auch aus
denen Schreiben deß Magiſtrats ſelb⸗
ſten / wiewohlen er ein Precarium dar⸗
aus machen will / und ein Exercitium
nach deſſen parere modiſicatum; ſed
fruſtrà de quo poſtea 3I wird ſelbes wei⸗
ter ſtabilirt: Erſtlich auß dem Brieff deß
Herren Doctors Schatzen: Auß deme
bekant / daß die Stadt vor der Schwe⸗
den Ankunfft / doch auff ſolche hoffend /
Wachten vor dem Hof geſtellt / die Ca⸗
tholiſche Leuth von dem Gotts⸗Dienſt
abzuhalten: Daß moͤchte geſchehen
ſeyn circa Annum 1030. ergd iſt vorhe⸗
ro Gotts⸗Dienſt in dem Hof gehalten
worden / den doch die Stadt dazumahl
mit getraut hat zu verhinderen / noch
im geringſten was darinnen zutentiren:
Ergo auch Anno 1624. & anteà: Nam
qui poſſidet, ſemper cenſetur poſſediſſe,

niſi contrarium probetur.

12°
Zum anderen confirmiret das con-
tinnatum Exercitium die Anno 1650.
abgeordnete Deputation- welche nichts
geandet / als den Accurs deß Volcks
weilen es einem publico Exercitio gleich
ſehe: Welches auch in anderen Brief⸗

fen geſchehen: Ergo iſt das Exercitium (

privatum ſchon vorhero in continuato

uſu geweſen / und vor Anno 1650. nie⸗
mahlen einige Proteſtatio, teſte D.
Doctore Schatz in Vorſchein kommen:
adeòque ware der Hof in poſſeſſione
auch Anno 1624. oder Gegentheil muß
das Contrarium probiren: Und lieget
die Prob mit dem Hof auff; wiewoh⸗
len ſolche Ubung ſchon oben dargethan

worden. Es ſagt zwar das Inſtrumen-

tum pacis §. 12. cit. aut exerclta fu-

iſſe probare potuerunt. Woraus
man ſchlieſſen moͤchte / daß mit der
Stadt die Prob / ſondern dem Hof
obliege: Es leydet aber doͤch ein Ex-
ception, Krafft dero mit demjemgen /

der das Exercitium hat / ſondern der es

wehren will / die Prob zuſtehet: ita
Anonymus ad recitata verba: fol. 545.
In dubio igitur, inquit, onus probandi
ad ſubditos ſpectat, niſi forte NB. tem-
pore concluſæ pacis fuerint in poſſeſſio-
ne (veluti Zvvifulda:) Tum enim Ter-
ritorii Dominus Exercitio Religionis
ſubditos ex formulâ pacis prohibiturus
vel templum vindicaturus ſuam etiam
intentionem probare debet & oſtendere
NB. poſt Annum demum vigeſimum
quartum cepiſſe ſubditos exercere Re-
ligionem ſuam, cùm in poſſeſſione
præſumantur NB. ſemper fuiſſe, donec
ab alio probetur, quo tempore initium
fecerint ſui Exerciti &c. Videatur to-
tus ipſius hâc de Re diſcurſus.

13.
Ob zwar der Gegentheil der Sach
ein andere Geſtalt geben will: Indem
er Anno 1609. ſchreibet / man habe es
precarid, privatim, excluſis iis, die nit
in Hof gehoͤren ꝛc. So iſt aber diß
ſchon oben contradicirt worden: Das
Factum iſt in confeſſo; die Limitation
kan nit probirt werden: Hinc manet
præſumptio; quod quis in ſuo facit,
jure ptoprio cenſetur facere. Und
wann es auch wahr waͤre / wurde doch
ſolche Einſtreuung nichts verfangen:
Weilen das Inſtrumentum Pacis ſolum
ſfactum requiriret quàcunque demum ex
cauſa. Te ſole Anonymo Acatholico
cit. ad verbum: habuerunt: fol. 539.

ſimpliciſſimà voce: habuerunt:
inquit) Lex utitur, ut omnem juris
quæſtionem cxcludat. Habuiſſe ikn
iutk.

äsl

—¶

w

lekin e

j Winen itn
Wheſſ ennn
chet arnpr Mnmd
rer,A Rer/ℳ1
Mn ſein 1 an de
regencel Ponnn.
Gchceng Nhhed
Cn: aneſchen aud
utha Sensden
W weſdencengenc
NCſas o N
unnes e ech fen
Ceumlintk wnden „
Mirntindit n
e Nebagr

aunſt iunki
N Prob Nie n
Au Ctns ſett: lſe,
e, uni, ou bec
Pr, il fne hen.
Müiain n ollr
a Tumeumer.
Drwin Ntinni
Vn eN lund tin
1 ohrr Eeht A lleager
Aamd dm, 5einln
Achn, AMenen N-
m, (cun il leſſor
ape tule donee
mn Wentt atn
bilrmnk. Vt

.
r M Bihnha Eig
Gcſar Nn . N
,. ſnig M lr
vimn, nn i Rſt
em Erkdad
aumächibtdn.
1 cwllels: M liniaidn
ud. Hr uun
(woN dn 11 ſo hei/

der Reüttlingiſchen Repraͤſentation. 93

fa cit, quod fadti eſi, & probatu omnium
facillimum, quo titulo, quaâve ex cau-
ſa habeant, non licet diſputare. Adhuc
clarius loquitur ad verba: Omnium
dicto tempore: fol. 77. Omnium,

inquam; ergo etiam eorum, quæ ſacella

ſuere ad domeſticos aliorum uſus deſtina-
ta ſed in quibus ſubditi Anno 1024. Re-
ligionem ſuam exercuere, etſi primo N B.
uſum precario, vel jure Amicitiæ impe-

traverint: nam quæ initio voluntatis fu-

ere, ea tranquillitatia publicæ cauſa lex
effecit, ut ſint neceſiuatis. Kan alſo
Gegentheil mit ſeinem: Præcario:

daheim bleiben. Factum eſt, ergo ma-
neat.

14.
Hierau Diſt nun klar demor ctrirt / daß
wann der Hof und darinnen wohnhaff⸗
te ſubditi wÄͤren/ hoc ipſo d' Exerci-
tium muͤſte gedultet werden / weilen ſol⸗
ches quacunque anni 1024. parte in uſu
geweſen. J
Weilen aber Zwyfalten behauptet /
der Haf ſey niemahl ſubject; ſondern
allzeit exempt erkennet und gehalten
worden: iſt die Frag / was in diſem ſup⸗
poſito wegen dem erſten Tag lanuarii
dem Gegentheil zu opponiren. Was di⸗
es anbelangt / iſt dem Handel bald ge⸗
olffen: angeſehen auch primà die &
equentibus Gottsdienſt gehalten wor⸗
den / wie ſchon oben gemeldet / und aus
deß Cloſters ſelbiger Zeit documentis,
wann es die Noth erfordert / klar kan
demonſtrirt werden. Ergo hat man
das Exercitium actuale primà die Janua-
rii gehabt / wie Gegentheil erforderen
will.

„ 157.
Damit ich aber von Inſtrumento pa-
ciĩs quoad hoc punctum ein mehrere Er⸗
laͤuterung gebe / will ich den Caſum ſe⸗
ten; es ſeye kein exertitium Actuale
deß Gottsdienſt prima die Ianuarii ge⸗
übet worden / oder doch ex parte Zwy⸗
ſaten nit probierlich. Quid tunc juris?
ſolle dann gleich das jus oder exerciti-
um habituale, ſo man alzeit vorhero ge⸗
habt/ propter omiſſum actuale exer-
citium die I. Ianuarii verlohren gangen
ſeyn / und die quaſi poſſeſſio diſes juris
zerfallen?

16.
In diſem Fall kan man ſich halten an
die receptiſſimam ſententiam: de qua ſu-
pra, quæ diſtinguit inter Bona Eccleſia-
ſtica, & Exerc tium: Krafft diſes ſen-
tenz univerſaliter iſt denen bonis Eccleſi-
aſtic:?s ſtatuirt pro termino reſtitutionis
prima dies lanuarii: dem Exercitio aber
quæcunque anni pars, es mag hern
in ſubdidls „Oder nit ſubditis ge 4 leg
ſententia univerſaliter loqu tur. Hoc
ſuppoſito hat die Sach keinen Anſtand?
weilen allhier allein de exercitio, und nit
de bonis Eccleſiaſticis die quæſtion
iſt.

. 17.
Will man abex deß allegirten Ano=
nymi Meynungfuͤr die Haͤnd nemmen/
qui diſtinguit inter ſtatus immediatos &
sorum ſubditoc: alſo daß pro ſubditis
uæcunque anni pars der terminus ſeyn
ſoue pro ali is autem ſola dies prima la-
nuarii; ſive dein quæſtio ſit de bonis Ec-
cleſiaſticis, ſive Exercitio Religionis,
ſo ſolle die Frag geſtellt ſeyn in hoc lup⸗
berid⸗ ob der Zwyfaltiſche freye/ und
er Stadt territorial Superioritt nit
unterworffene Hof hoc ipſo die Poſſeſ-
ſion der Gerechtſame / und conſequen-
ter Faue Exercitium Religionis verloh⸗
er be / ann er nit erbirren kunte /
prima die lanuarii Gottsdi
halten worden. enſt ge⸗

18.
Bevor ich antwortte / muß ich quæ.
dam certa ſupponenda voran ſetzen zigi⸗
tur certum eſt primo daß Zwyfalten den
Reuͤttlingiſchen Hof von Anbeginn mit
allen Gerechtigkeiten / ſambt Freyheit /
exercitio Religionis, und allen zugehoͤr⸗
ten ingehabt / und beſeſſen hat biß anno
1632. wo derſelbe durch die Schweden

entzogen / und der Stadt geſchencket
worden (ſi tamen donatio dici poteſt)

welchen aber die Stadt hat muͤſſen An⸗
no 1634. reſtituiren: ausgenommen /
was ſich ratione Religionis in der S. Jo⸗
hanns⸗Capell exercendæ in etwas ge⸗
aͤnderet: de quo poſtea. .

19.
Certum eſt ſecundò daß die jetzmahli⸗
ge privat Hauß⸗ Capell ſchon An. 19.
ausgemahlet worden; wie oben ad o⸗
Bhb culum

94 Warhaffte Widerlegung

4
culum demonſturt/ und auch der Ma⸗
giſtrat anno 1609. in ſeinen Briefen mie⸗
mahlen contradicirt. Dahero iſt ein
calumnia, wann Schrifftſteller ſagt/
ſie ſeye neuerlich / vor einigen Jahren
heimblich adaptirt worden.
Certum eſt tertio daß darinnen nach
belieben das Exercitium privatum Keli-
gionis von deſſen Erbauung her gehal⸗
ten worden / ſine requiſitione Magiſtra-
tus. auch nit bey verſchloſſenen Thoren⸗
Und wiewohlen der Magiſtrat erſt Anno
16 55. und dann anno 1669. ſich unter⸗
ſtanden ſolche modihcation vorzuſchrei⸗
ben / hat man doch niemahlen parirt / iſt
auch memahlen etwas von den Hof
ausgeſchloſſen worden / der dem Gotts⸗
dienſt hat wollen beywohnen: wiewoh⸗
len teſte Doctore Schae in ſuis literis der
Magiſtrat vor Ankuͤnfft der Schweden
die Leuth durch geſtellte Wacht ſich be⸗
muͤhet abzuhalten / der doch nit getraut
in dem Hof ſelbſt ein Execution vorzu⸗
nemmen. Vorhero aber iſt nit probier⸗
lich / daß etwas dergleichen geſchehen /
weder durch Decreta, weder Proteſta-
tiones.

20.
Oenum eRt quarto daß Zwyfalten in
Poſſeſſione vel quaſi omnium jurium cu-
riæ prius competentium verbliben / es
ſeye dann Sach / daß ſelbes durch ali⸗
quid contrarium entſetzet worden. Wel⸗
ches aber probirt wordenmuß / quia mu-
tatio eſt quid facti: & conſequenter non
præſumitur, ſed probari debet. Nam
ei, de quo conſtat olim poſſediſſe, da-
tur hodie manutentio, dum ex adverſo
non probatur poſſeſſio amiſſa. Baldus
in L. I. C. uti poſſidetis. Dec. Conſ. 126.
circa finem. Ripa in C. cum Eccleſia
Sutrina. V. ex iſtis De cauſa poſſeſſ. &
proprict. Rota Deciſ. 81. p. I. diverſ.
Gregor. XV. Deciſ. 55. n. 10.
Ratio eſt, quia poſieſſio ſolo Animo

retinetur: L. Licet. 4. C. de Acquir. &

Retin. Poſſ. Muratio autem voluntatis
non præſumitur. L. Eum. qui 22.ff. de
probat. Unde, qui in præteritum poſſe-

dit, præſumitur in futurum poſſediſſe.
animumque continuandi poſſeſſionem

habuiſſe. L. poſſideri 3. S. ſi ſervus 10. ff.
de Acquir. & Retin. poſſeſſ. Innocenti-
us in C. 2. de reſtitut, ſpoliat. prælertim,

quando jam diu poſſedit, Menoch.

præſumpt. 64. n. 4. L. 6. Aden
ut olim poſſidenss ſemper pro ſe habeat
præſumptionem, ita ut onus probandi
poſſeſſionis amiſſionem incumbat Adver-

ſario. L. Circa. 14. fl. de probat. L. libe-

tise 7. H. fin. ff. de liberali cauſa.

2I.
Cerum eſt quinto. Daß in zis, quæ
meræ ſunt facultatis, keines der quaſi poſ-

ſleſſion kan beraubet werden/ niſ inter-

veniente facto alterius. v. g. ego habeo
jus, meam domum tollendi altius, vel
in eùâdem novam feneſtram aperiendi
& c. Etiamſi non faciam, jus manet mi-
hi nihilominus integrum, id faciendi,
quandocunque ’ſibucrit; quia ipſum fa-

tum eſt meræ facultatis. Poſſeſſione

hujus juris non poſſum privari præcisè
per non uſum: ſed requiritur zalun al⸗
terius, per quod priver poſſeſſione: quod
contingeret, ſi me volentem altius tal-
lere, vel feneſtram aperire;, alter pro-
hiberet & ego aquieſcerem: tunc alter
conſtituitur in quaſi poſſeſſione juris im-
pediendi, & prohibendi. Ita diſcurrit
Anonymus Acatholicus ſæpius alle gatus
fol. 68. ubi inter cærera dicit: Tum de-
mum illa mera ſacultas, ſeu liberum
erbitrium vim quandam pari, & ab alre
ra parte juris cujusdam quaſi poſſesſio
quæri videtur; ſcilicet (uti immediatè
ante inſinuat) ſi forte aliquando prohi-
bitus fueris ab alio, quo minus libertate
naturali uterere, & tu huic prohibitio-
ni acquieveais nullis actibus contrariis
editis. & fol. 669. Nam hæc jura, qua
non habent quotidianum exercitium, &
quorum omiſſio actui ex jure fluenti non
eſt contraria, tempore adeo facile non
amittuntur, niſi ex quo prohibitio inter-
cesſit, vel coactio, cui paritum eſt cum
ſufſicienti conſenſus ſigniſicatione.
Z 22. :
Quamvis hæc regulariter vera ſint,
nihilominus non videntur in noſtrâ quæ-
ſtione ſuprà n. 17. propoſita, procede-
ge, ed quod Inſtrumentum pacis Art. 5.
G. 11. expreſs dicat; inque eo ſtatu, quĩ
fuit die primâ Januarii Anni 1624. de-
inceps quoque &c. Neranent : Atqui in
ſuppoſito noſtro caſu die primâ Januarii
Excrcitium actuale non fuit; erge in
hoc

adit ginu nden e
Nui wnetdbin /
ilevlermmi urrdh
i ilin, wann
Eneiumg, ih
INrigein Aidn en
Cluneſid , gin
Iunimme, ſel en⸗
Colia. Wra ddnct in
unnglp e utis iau
e Pyre. (bg hn
ſrin ſl in
K mdi midun 4
Wmn hie lurt eire
n, edur i er
CINates in annnt
rle, r in cnertin
Nhenſeln emmn
Oenimns anor
Eencs Veh lan⸗
nnnnii ingir
uauimuen
nünnimnins 6 ſa
feaiaſaentin
Lnck 4
ArNirt. Nee
künn *
nco ler git⸗ n

¹

r barn, gln glnnir
u nl Elele
Eim grini rtie
Aeunat ice
Piknplelge gol
v,IA Wenmmiiutl
m an n
Tennitletn: Meln
rMi Meigeinin
dmuieni id.
czaltu iiilu
ancerndi: Iuncte⸗
Mmlnnt, ien Denum
ma uun, Aidin⸗
aamn en Wrin
Ee. n (e inmtlut
uu) i i andoſnin⸗
gibo, , Alu lent
Ertr, àl i ihii
is uli Ai nuns
16 a un ſi
otnneleeinn,
otdiaineilenimn
4 enzurit ſule m

ſeroauopronitindie⸗
6 ſan iunclan

der Reuttlingiſchen Repraͤſentation. 95

hoc ſtatu permanere debet. Citatus A-

nonymus in Meditationibus ſuls ad reci-
tata verba Inſtrumenti fol. 448. refert
ſæpius hi: (inquiens) & alibi eſt diſpu-
tatum, an ſtatus ſiguificet nudam loci
conditionem, ſeu ſtatum, prout illo
tempore de Religione in omnibus cir⸗
cumſtantiis comparatum ibi fuit, ut nec
plura petere fas ſit, nec pauciora in-
dulgere liccat, quàm de facto ibi loco-
rum tum in uſu fuiſſe conſtet? An ve-
æd cum de ſtatu quæritur, id in quæſtio-
nem veniat, in quarum rerum, actu-
umve, vel jurium poſſeſſione & cxerci-
tio reali una, alterave pars diverſarum
Religionum Anno 1624. die I. Jan. cgiſ-
ſe comperta eſt? Et poſt pauca: Tum
enim ſtatim in diſcuſſionem venit, quid
de ſtatu habendum ? Et num is, qui ſub
id tempus facultatem gerendæ rei ha-
buerat, in poſſeſſione & Exercitio etiam
fuiſſe exiſtimandus ſit, etſi neglexerit
uti jure ſuo; modo cum nemo tum uſu
de ſæcto promibuit, aut conatibus con-
tradixit, quibus modis poſſeſſiones tur-
bari non eſt dubium? Vel an non po-
tiùs eo loco omnia manere debeant ſim-
pliciter in illo ſtaru, quo conſtituta fu-
iſſe reperiuntur, aded ut ſola omiſſio,
Vel negligentia actibus etiam meræ fa-
cultatis præjudicio ſit/ quàmvis de nul-
lius prohibitione, vel contradictione
conſtet. Poſteà adducit Author noſter
exempla, ex quibus ſtatus controverſiæ
clare apparet. Quibus ſuperaddit ſuam
fententiam fol. 455. his verbis:
Si mihi permiſſlum eſt ſententi-
am meam häc ſuper re brevibus ex-
ponere, videtur aliquid fintereſſe, num
controvertentes in communione ſint
ejus Rei, quæ in controverſiam venit?
an hoc reſpectu communc nihil habe-
ant? Obſervamus enim in omnibus fe-
re pacis Weſtphalicæ locis, quibus
sommunionis alicujus inter utriuſque
Relig onis conſortes habetur ratio, for-
mulam reſtitutionis & futuræ obſervan-
ciæ ex ſtatu, ſeu conſtitutione ipſius loci
roponi, cùm in aliis ad cujusque pol-
Ileſſionem, Exercitium, & uſum magis
attendatur. Subinde interjectis exem-
liſicationibus ſubjungit: Ex adverſo,
quando lex agit de jure partium utriuſ-

que Religionis extrà reſpectum com-
munionis, magis ex cujuſq; poſſ ſſione 3
quam ex ſtatu, vel conditione loci, de
reſtitutione & futura obſerva jus dici-
tur, quæ duo non ubique ſunt idem.
Status cnim loci, ſi idem manere debexy
qui fuit, nullam admittit mutat/onem?:
At ſtatus poſſeſſionis meæ relhinqui mi-
hi poteſt, etiamſi ſtatus loci in quibus-
dam nautet.

23
In Frafft dieſes Sentenz iſt offen⸗
bahr/ daß wann Zwifalten in quaſi
poſſeſſione jnris, & Exercitii privati vor
Anno 1624. geweſen/ und kein prohi-
bition vorgangen / oder derſelben we⸗
nigiſt nit acquielcirt worden / ſelbes in
ſeiner Poſſeſſion, und folglich deß Uſus
verbleibe: weilen weder der Hof / noch
die privat Hauß⸗Capell beyden ſtrei⸗
tenden Partheyen commun geweſen;
ſondern alleinig dem Gotts⸗Hauß pri-
vativ zugeſtanden / zu welchem die
Stadt niemahlen einiges Jus gehabt.

24.
Dahero ſeye nunmehro die Cathego=
rica Reſponſio ad Quæſtionem n. 7.
pr poſitam; daß Zwifalten in Curià
ſuà, ſibi ſoli propriâ, & non communi
cum Civitate, die Poſſeſſion und Exer-
citium Keligionis behalten / wann ſchon
die primâà januari darinnen kein Gotts⸗
Dienſt actualiter waͤre gehalten wor⸗
den: Item daß es einen Geiſtlichen /
oder Weltlichen: einen Burger / oder
auswaͤrtigen Adminiſtratorem dahin
ſetzen kan; wann ſchon die primà ja-
nuarii dieſer / oder jener a Kualiter nit iſt
im Hof geweſen: Weilen dieſes alle⸗
zeit vorhero ein Sach meræ facultatis
ware / auch kein prohibition, noch viel⸗
weniger acquieſcenz, oder parition ge⸗
ſchehen / und zumahl / quia quæſtio non
eſt de re utrique litiganti communi: und
couſequenter wird allhier allein quaſi
poſſeſſio juris attendirt.

25.
Hoc modo argermentati ſunt Catholi⸗
ci contra proteſtantes, teſte Anonymo
fol. o3. non ferenda interpretationem
Acatholicorum, volentium ſecundum
nudum ſtatum eſſe judioandum, quam-
Bb 2 vis

96 Warhaffte Wiederlegung .
2

vis ii noluerint permictere hoc ſuum
argumentum contra ſe militare: Cùm
ex ſtatu accidentali alicujus loci, vel rei
nemo ſuâ poſſeſſione exturbetur, vel
