de Trumehtingen, Diepertus de Gnotzheim, Heinricus de Ettstat, Adalbertus de Lo-

merssheim.

Hartmannus frater noster dedit curtem unam ad Beblingen et dimidiam hubam.

Mulier quedam nomine Ruzela dedit curtim unam in eodem 10co scilicet Beblingen,

Alwig et Arnoldus frater eius dederunt predium ad Schafhusen.

Reginbertus de Kandstat dedit predium ad Geiseburg.

Eberhardus de Crenckingen dedit predium ad Scherwiler.

Conradus de Hemmendorff divina inspiratione compunctus seculum reliquit et

in nostrum collegium se suscipi rogavit.

Tradidit autem quicquid in Hemmendorf

hereditario iure possedit in agris in pratis. Dedit quoque silve non modicam quanti-

tatem et familie utriusque sexus plus quam triginta.

Conradus de Burladingen dedit pratum in Hemmendorff.

Adalbertus comes de Lewenstein dedit sex hubas in Sindringen et unum mo-

lendinum.

Adalbertus comes filius eius cum fratribus suis Bertoldo, Gotefrido et Conrado

1145.

dedit alias sex hubas in eodem l10co,

um

[Fol. 47a.] Fridericus comes de Zolra dedit nobis crucem auream et ciphum

1145.

argenteum deauratum decem marcas appendentem admirandi decoris et operis. Dedit

quoque ecclesiam et quicquid habuit in Genckingen, unde dantur singulis annis qua-

tuor talenta, quorum duo ad anniversarium eius impenduntur, duo pro caseis dantur.

Luitfridus de Cimbren et frater eius Heinricus dedit predium de Eberdringen.

Sigibolt dedit hubam unam in Gechingen.

Deimo de Darmssheim dedit duodecim iugera ad Töffingen.

Pro Bertoldo de Heimssheim dedit uxor eius cum filiis Heinrico et Udalrico

hubam unam in Rutmarssheim.

Birthilo de Brötzingen dedit hubam unam in Bochingen.

Diemo de Berge dedit silvam iuxta Durnckeim,

Rudolffus presbiter de Mercklingen pro fratre suo dedit dimidiam hubam in

Schafhusen.

Drutwinus de Riethe dedit tres hubas in Dalhvingen.

Wernherus de Rosswag dedit molendinum in Mulhusen eo pacto, ut cum ipse

aut aliquis heredum suorum decem marcas nobis tradiderit, hoc idem molendinum

recipiat.

Adalbertus presbiter de Blieningen cum fratre suo Wolfframmo dedit hubam

unam in Nuhusen, ut ex ea [Fol. 47b.] anniversarius dies patris eorum Wolfframmi

agatur.

Diethericus dedit predium suum in Altheim iuxta Randingen.

Drageboto de Pfortzheim cum consensu domni sui Friderici ducis dedit hubam

unam in Pfortzheim; sed Walcuno camerarius, frater noster, dedit marcam unam eidem

duci, ut hoc annueret.

Domna Uta, soror Gotefridi palatini comitis, predium suum ad Heilbrunnen,

quod ei paterna traditione traditum est, ex integro sanctis apostolis Petro et Paulo

42

Codex

pro remedio anime sue donavit. MFrater vero eius Gotefridus palatinus comes post-

modum hoc ipsum predium attraxit et multo tempore iniuste retinuit. Sed circa finem

Vvite de commisso compunctus in manus domni Wolfframmi de Winsperg prefatum pre-

dium tradidit, ut quod ipse diu iam iniuste detinuerat, per eius defensionem Mirsau-

giensi ecclesie restitueretur, Post hanc autem traditionem domnus Welff dux, qui

filiam eius in coniugium acceperat, quasi hereditario iure idem predium ad se retraxit

1147,

et multis diebus retinuit. Cum vero in expeditione Hierosolimitana iam positus esset,

premonitus a fideli coniuge sua, nomine Uta, et alıis fidelibus Christi pro dei amore

et pro remedio anime sue apostolis dei et Hirsaugiensi ecclesie restituit, cum uxore

et filio Welffone coram multitudine clericorum et laicorum, quos in natali domini con-

gregaverat in loco, qui dicitur Bitingowe.

[Fol 48a.]

Hec autem sunt, que ab illis

donata sunt: salica terra et XVIL hube et quatuordecim prestationes ad vineas colendas

et prestationem preconis et prestationem bubulci et dimidium mercatum :et dimidiam

monetam et portum et villam Hanbach totem et montam, qui dicitur Nortberg,. et

familiam omnem ad ipsam curtim pertinentem.

Hiltebrant de Burbeltingen dedit quicquid habuit in Bietikeim. Sed Rugerus

de Bietikeim cognatus eius magnam inde querimoniam concitavit, asserens, quod prius-

quam ipsum predium nobis donasset, illum omnium prediorum suorum se heredem

fecisse,

Domnus vero Volmarus abbas nullo modo hanc querelam compescere potuit,

nisi equali facta divisione prediorum nos dimidiam, Rugerus vero quamvis iniuste

alteram partem acciperet.

Richardus dedit hubam unam in Steten.

Conradus de Oberacker dedit duas hubas in Muntzheim.

In eodem loco emit

Walcuno camerarius frater noster predium a Sigewardo quindecim talentis, a Wolff-

rammo et Eberhardo de Uterssheim viginti quatuor talentis, a Wernhero de Heidelss-

heim quinque marcis et quatuor talentis.

Omnibus Christi fidelibus tam presentis quam futuri temporis notum esse

preoptamus, quod quidam clericus, nomine Eberhardus, ex nobili et libera stirpe ori-

undus, predium, quod ei ex paterne hereditatis iure in ius et liberam dispositionem

eius cesserat, [Fol. 48 b.] Hirsaugiensis fratribus cenobii cum manu fratris et advocati

sui Brunonis absque contradictione contradidit, videlicet .quicquid in KEberdringen

habuit et ecclesiam in Nussdorff, que et ipsa iuris illius fuit.

Verum quia frater

ipsorum nomine Drutwin querebatur, non equam secum factam divisionem hereditatis

paterne atque ideirco hanc traditionem non immerito irritam fore censendam, quatuor

marcas ipsi ea conditione donavimus, ut eius manu et assensu delegatio firmissime

corroboraretur, ne quis postmodum adversus fratres scrupulus oriretur. Frater quoque

ipsorum predictus, Bruno videlicet, partem sue hereditatis ex integro simili devotione

contradidit.

Propter quod etiam eidem Drutwino tres marcas obtulimus accipiendas,

ut scilicet his septem marcis illeetus omni semetipsum in hoc predio proprietate abdi-

caret et huic traditioni propria manu astipularetur. Ex recompensatione autem cari-

tatis concessit domnus abba duobus filiis eius clericis Conrado et Drutwino eandem

ecclesiam , ut uterlibet eorum dum ex hac vita migraverit, alter eorum Oobtineat.

In

eodem loco emit Walcuno camerarius frater noster predium a monachis de Sacra

silva undecim marquis, a quodam Welchone triginta marcis, a Hartperto duabus marcis,

1165

ab Alkero sex marcis. Postmodum vero peticione venerabilis sacerdotis Drutwini abbas

bis

Rupertus consensu tocius congregationis constituit anniversarium |Fol. 49a.] Eberhardi

1176,

sacerdotis pie memorie celebrari et parentum suorum, Dietherici patris sui et Abe

matris sue, cum ceteris parentibus suis, prima die post annuntiationem sancte Marie,

et ut eadem die camerarius fratribus ad caritatem tres hamas vini et sex maldra puri

43

Hirsaugiensis,

tritici et unam marcam persolvat. Quod'si quis infringere, quod absit, presumpserit,

perpetuo puniendus anathematis vinculo religatur.

Gerungus de Hohenrieth primus predium in Steten dedit.

Postea a filiis

sororis ipsius Drutwino et Megingoso de Bellenheim, que ipsi iure hereditario posse-

derant, comparavimus.

Trutwinus predictus de Bellenheim partem hereditatis sue tradidit nobis pro

Hec tradicio in

quinquaginta sex marcis, quas Hertwigus, Spirensis decanus, dedit.

Gisingen facta est.

Hii testes fuerunt: Ruger de Bietikeim et frater eius Birthilo,

Belrein de Owenbuhel, Otto de Wiler, Bertoldus de Murra et filius eius Adalbertus,

Witgowo de Steinheim, Emhart de Rothe, Hugo de Hahenrieth et fratres eius Gerung

et Rudolff, Walpret de Stockem, Egilolff de Eglessheim et’frater eius Hug, Swicger

de Westheim et frater eius Conrat, Wernher de Usingen et frater eius Hug. Hanc

secundam traditionem idem Drutwinus fecit in Gruningen cum filio suo, nam primam

sine ipso fecerat.

Hanc traditionem adyvocatus noster Adalbertus comes de Calwa

suscepit.

Hii sunt testes: Adalbertus Adal- [Fol. 49b.] berti comitis filius de Calwa,

1140.

Adalbertus de Steineck et filius eius Reinboto Engelbolt de Gruningen et filii eius

Conrat et Walther, Wernherus de Moringen et frater eius Billunc, Segewin de Urach,

Ernest de Ruxingen, Wernher de Buhelen, Eglolff de Brandeck,

Diemarus de Mentzingen dedit cum uxore et filiis Diemaro et Walthero pre-

dium in Steten pro triginta quinque marcis.

Megingoss clericus per manum fratris sui predicti Drutwini partem hereditatis

Et hii testes fuerunt:

sue in Steten dedit nobis pro quinquaginta marcis et caballo.

Egino de Assenheim, Stephanus de Merlenheim, Heinricus prepositus Spirensis, Hert-

wigus decanus Spirensis.

Nendant de Becgingen dedit nobis in eodem loco predium pro viginti sex

et dimidia marca, quas item domnus Hertwigus dedit, exceptis duabus et dimidia

Marca,

Huius rei testes fuerunt:

Ceisolfus et Wignandus filius matertere sue de

Winsperg, Emhart de Heten!), Volpertus et Billunc de Gartha.

Postea emimus a Rudolffo de Heinrieth hubam et vinetum pro duabus hubis

et octo marcis, Huius rei testes sunt: Adalbertus comes de Calwa, Rugerus de Bieti-

keim, Diethericus de Gilstein et alii quam plures. Insuper Rudigero de Heinrieth pro

querela XII marcas et caballum dedimus et fratribus eius XIIII marcas

[Fol. 50a.]

Evyoluto post hec multo tempore Adelhelm de Sweigern, qui ultimam filiam predieti

Nendandi in matrimonium accepit, conquestus est, quod sine Consensu uUXoris sue pre-

dium patris sui venditum esset. Ad hanc sedandam querimoniam date sunt octo marce

et ipsa et soror eius omnino se abdicaverunt et in manus domni Ruggeri de Huten-

heim omnino sancto Petro conservandum tradiderunt, astante Manegoldo abbate cum

fratribus suis. Huius rei testes sunt: Rugerus de Bietikeim, Herman de Loufen,

Warmunt de Massenbach, Emhart de Steten, Warmunt, Friderich, Otto de Sweigern,

Heinricus de Mebossheim et filius eius Heinricus, Wichelm de Sweigern, Heinricus

de Steten.

Domnus abbas Volmarus emit predium Udalrici de Rode, quod in Wingarten

habuerat, quadraginta et quatuor marcis. Huius rei testes sunt: Gotefridus palatinus

comes, Volckerus et filius eius Rudolffus de Stetfelt, Diethericus de Stamheim. Idem

domnus abbas emit predium Adalberti de Steineck, quod in eodem loco habuit, viginti

et quinque marcis, his testibus presentibus: Sigefrido episcopo Spirensi, Heinrico de-

1140.

cano Wormaciensi, Eckeberto comite, Adalberto comite de Calw, Bertoldo de Eberstein,

&,

Zn

BL

®

1) Verfchrieben für Steten,

44

Codex

Emichone de Wirtenberg, Gerhardo de Schowenburg, Conrado de Offenbach, Egilolffo

de Brandeck, Ottone de Rexingen.

Post hec filius Ceisolffi de Mulhusen nomine

Volcknon et tres sorores [Fol. 50b.] eius conqueste sunt de ipsius predii venditione.

Ad quorum querelam comprimendam data sunt viginti talenta ipsi Volcknando et

sororibus eius et viris earum, Conrado videlicet, Heinrico et Reinhardo sub his tes-

tibus: Eckeberto prefecto Spirensi, Adalberto comite de Calw, Gerhardo de Schowen-

burg, Conrado de Altheim, Drutwino de Bellenheim, Ottone de Rexingen. Cum autem

uxor predicti Adalberti de Steineck obisset et in 10co nostro eam sepeliri fecisset, in

hora sepulture rogatus idem Adalbertus, ut filios suos Reinhardum et Conradum se

abdicare faceret de querimonia, quam super idem predium habuerunt, nulla ratione

hoc a filiis impetrare potuit. Tandem precibus patris victi diem constituunt, Hirsau-

giam adeunt, predium ipsum cum manu patris super altare tradunt, hanc promissionem

a domno abbate et tota congregatione recipientes, uß quilibet ipsorum, pater et filii,

infirmi aut sani, viventes aut mortui, si in nostrum consorcium venire voluerint, devote

um

suscipiantur. Traditionis huius testis advocatus noster, comes Adelbertus, extitit, qui

1150.

etiam in ipsa hora coram altari astitit.

Testes quoque hii: Rudolffus Rudolffi filius

de Kislach, Reinhardus de Calwa, Ortwinus de Waldeck et filius eius Ortwinus.

Sigefridus de Gertringen hubam unam in Wolfftal.

Eticho filius eius dimidiam hubam in Eschelbrunn sancto Petro tradidit.

[Fol. 51a.] Gotefridus frater noster de Offenbach hubam unam in eodem

10co _ dedit.

Brunicho presbiter de Stamheim quicquid in eodem loco possedit totum

nobis donayvit.

Richinso presbiter de Bondorff dedit nobis yineam in Heilprunnen.

Anselmus presbiter de Gruningen partem possessionis in Hessikeim emit nobis

quinquaginta marcis et aliud predium in Binnickeim viginti quatuor marcis, de quo

constituit domnus abba Volmarus carradam vini cellerario singulis annis dari, ut in

eius anniversario die pisces fratribus nostris ministrentur; vinum vero et simila de

cellario dabuntur.

Ceisolffus venerabilis Moguntinensis archidecanus domum suam, curtim et offi-

cinas cum duabus curtibus coquine adiacentibus beatis apostolis Petro et Paulo, Hir-

saugiensis ecclesie patronis, eo pacto tradidit, ut de ipso tributo annuatim de his

omnibus soluto sive de precio his venditis comparato in eius anniversario vigilia et

missa pro eo celebrata quoquo anno ad refectionem fratrum marca persolvatur. Isti

sunt fideiussores, in quorum manibus a predicto decano eadem tradita sunt per manum

eius et Arnulffi comitis urbani: Arnulffus, qui fuit centurio, Waltherus filius Sigelonis,

Walpoto, Wielandus filius sororis Wielandi villici, Hartwigus, qui vocatur comes urbanus,

Ab his quatuor fideius- [Fol. 51b.] soribus universa supradicta sunt requirenda, vide-

licet domus ac curtis cum suis appenditiis.

Udalricus minister Gotefridi palatini comitis advocati nostri dedit apud Argen-

tinam curtim bonam, ad omne comodum forensis negocli aptissime sitam, bonis quo-

que et pulchris edificiis instructam. Hanc curtim vendidimus et de eius precio curtim

aliam in eadem urbe comparavimus.

Boppo et Benso emerunt nobis curtim in Spira.

Nickilm conversus de Altheim dedit pro prato et in varios usus quadraginta

marcas, et ad cellam nostram Richenbach dedit viginti marcas,

Volcho de Dambach dedit vineam unam in eodem loco.

Rudigerus de Munchingen et fratres eius dederunt hubam unam in Mura

cum consensu domne sue Adelheidis de Nusslingen.

Hirsaugiensis.

45

Conradus de Bruhsel dedit curtim, hubam et dimidiam in eodem 10co.

Boppo et filius eius Bernger, frater noster , quicquid ad Eltingen habuerunt,

dederunt sancto Petro.

Waltherus de Rotenburg dedit molendinum unum et silvam in Randingen,

Swiggerus presbiter de Sindelvingen emit a nobis tres hubas pOoSseSSiONIS

nostre, duas in Utichsshusen, terciam in Horwa sitam pro decem marcis, quas iterum

pro remedio anime sue nobis tradidit [Fol. 52a.] ea videlicet conditione, ut quilibet

frater noster custodis officio in maiori ecclesia functus eadem predia perpetualiter

possideat et excolat et post obitum eiusdem Swiggeri annuatim tres quadrantes argenti

cellerario persolvat, quod absque examinatione ignis melius potuerit inveniri, et hoc

XII diebus ante tempus anniversarli diei, ut ad refectionem fratrum pro recordatione

eius pisces possint acquiri.

Adalbertus de Hiesingen dedit in eodem loco curtim unam et quicquid ıbi habuit.

Wernherus presbiter de Eltingen per manum iratris sui Marquardi dedit,

quod habuit ad Busselvingen.

Marquardus predictus de Blieningen dedit ad Töffingen hubam unam et quic-

quid ad Westheim habuit et ad Blieningen curtim et novem iugera arabilis terre.

Quod ad Blieningen dedit, ipsius peticione uxori et liberis ipsius hereditario beneficio

concessum est, et annuatim duos nummos inde persolvent.

Bertoldus et Swiggerus, fratres eiusdem Marquardi, dederunt duas hubas in

Töffingen,

Predium, quod habemus ad Hessickeim, quomodo nobis collatum sit vel quali

iure, cunctis notum facimus.

Erckinbertus de Dunckdorff ecclesiam et totum, quod

ad Hessickeim habuerat, cum omni iure, libertate et immunitate, quo ipse possederat,

nobis tradidit.

Quam tradicionem fecit in conspectu [Fol. 52b.] Herbipolensis epis-

copi cum manu uxoris sue et duorum filiorum suorum astante Alewico de Stochusen

et allis quam plurimis.

Hanc traditionem Hiltebolt de Botba suscepit.

De familia

vero tantum Beringerum et fratres eius dedit, pro .quibus nos illi tradidimus predia,

que domnus Sileloch de Gernah ad. Schonrein dedit, exceptis duabus hubis.

Insuper

dedimus ei centum viginti marcas argenti, quarum sexaginta Anselmus, presbiter de

Gruningen, dedit; alie sexaginta de precio predii domni Diemari, quod vendidimus in

Rintbach, donate sunt. Fratribus autem ad Schonrein dedimus, quod ad Hoferstat et

ad Ochsenfurt habuimus, pro his, que eis abstulimus.

Domnus Wilhelmus de Hes-

sickeim in eodem loco totum, quod habuerat sive in agris sive vineis, cum omni liber-

tate et immunitate nobis dedit.

Et ideo omnibus notum sit, quod nulla comitis

potestas agenda est in eodem Vico.

Heinricus quondam decanus sancti Petriı Wormacie multa beneficia nobis con-

tulit, Dedit namque tres cappas purpureas, unam cum aurifrigio, et subtile purpureum

et casulam purpuream. Dedit quoque LX marcas ad predium emendum, ut inde anni-

versarius dies ipsius ageretur.,

Sed famis inopia cogente, pro frumento et allis utili-

tatibus distracte sunt.

Postea domnus abbas Volmarus, ut ipsius peticio non irrita

fieret, cum consensu tocius congregationis dedit predium, quod habuimus ad Bietikeim,

in potestatem [Fol. 53a.] camerarii nostri Walcuni, ut ipse et omnes successores eius

annuatim in anniversario ipsius similam, vinum et pisces fratribus omnibus administrent.

Anselmus frater noster dedit predium suum in Senfelt, quod quadraginta

quinque marcis distractum est; ex quibus viginti tres commodate sunt camerario ob

imminentem quandam necessitatem. Constitutum est autem a domno abbate cum con-

sensu fratrum, ut semper in eius anniversario tres hame vini de Scherwiler fratribus

impendantur.

46

Codex

*) Notum sit tam futuris quam presentibus, quod ego Lieberadis pro salute

anime mee tradidi domum meam, quam habui in Colonia civitate, sitam in Engen-

gassen, sanctis apostolis Petro et Paulo et fratribus, qui ipsis et deo serviunt in Hir-

saugiensi ecclesia, in conspectu civium Coloniensium eo iure, quo ego ipsa illam habui.

Constitui autem domnum Sigewinum comitem in conspectu domni Walcuni camerarii

defensorem super eandem domum, ut cam cum omni iusticia conservet, Hirsaugiensi

monasterio. Ipse vero comes commendavit eam his septem viris : Heinrico theloneario,

Heinrico cognomento Vasolff, Marckmanno Gliss, Marckmanno Hoier, Winrico Omelin,

Luitolfo filio Heidenrici et Erckinberto, ut si quis in illo anno, quo hec donatio facta

est, aliquam querimoniam super eandem domum haberet, ipsi secundum iusticiam

rationem redderent,

Coloniensem

Sed nulla ipso anno de cadem [Fol. 53b.] domo

querimonia facta est. Hoc est autem pactum meum, ut predicta domus perpetualiter

ob mei memoriam Hirsaugiensi ecclesie remaneat, quod si quis abbas vel aliquis sub-

ditorum eius eandem vendiderint vel aliquo modo ecclesie alienaverint, heredes mei

sine precio absque omni contradictione in potestatem suam recipiant, excepto nisi

meliorem vel utiliorem cum ea acquirere voluerint, que et ipsa mee memorie attri-

buatur.

Huius pacti testes hii sunt: Hecman frater Kugilonis, Waldeuer filius Rase-

manni, Waldeuer Crispus, Diethericus advocatus, Bruno filius Sigesonis, Goso inter

macellos, Udalricus Swevus, Adalbero cognomento Hertfuss, Wernherus Swevus, Con-

radus filius Rilindis, Eberhardus Risimal, Wolpero cognomento Schlegel, Heinricus

Bretigo, Hermannus Comes, Richolff cognomento Sperwer, Heinricus Tiso, Aper.

Hec

autem acta sunt tempore Conradi regis tercli, Arnoldi archiepiscopi, comitis Heinrici,

adyocati Hermanni, anno dominice incarnacionis millesimo centesimo quadragesimo

1147.

septimo.

Diethericus de Winsperg dedit pro filio suo predium in Hirsslanden.

Adalbertus presbiter de Mettlingen dedit pro fratre suo Rudigero dimidiam

hubam ad Forst.

Udelricus de Hefingen dedit hubam ad Burbeltingen,

Bertharath uxor eius dedit nohis vineam unam ad Cimbern.

[Fol. 54a.] Wortwinus de Gerringen dedit, quicquid in eodem loco habuit,

astante domno suo Welffone.

Waltherus de Heidelssheim dedit curtim et pratum ad Munciheim.

Rudolffus, frater Altmanni de Bretthen, dedit dimidiam hubam ad Gelsshusen.

Gerungus frater noster de Mersche dedit duas hubas ad Burbach.

Crafft de Mercklingen dedit hubam unam et quartam partem hube ad Blanda,

Rickowo de Offenhusen dedit unam hubam in Biberbach et pratum et aliud

predium in Botenanc.

Rudolffus de Kislach dedit pro filia sua Adelheide duo iugera vineti in Zutern,

et predium in Bonhartsshusen, unde annuatim dantur decem solidi Spirensis monete.

Et Conradus de Kurnbach, qui eam in matrimonium duxerat, dedit unum iugerum

Hec autem omnia ea ratione data sunt, ut de ipsis

vineti in predicto loco Zutren,

vineis in anniversario eius fratribus nostris interioribus et exterioribus vinum admini-

stretur et decem solidi pro piscibus dentur.

Predicetus Rudolffus dedit aliam hubam

in Bonhartsshusen, que persolvit etiam decem solidos Spirensis monete, ut inde fra-

tribus vinum detur in anniversario uxoris sue Ite, et constituit, ut,hii, qui predictas

hubas possident, sub eorum iure sint, qui habent quod dieitur rotlehen, et nullus advo-

catus ibi sit, nisi ipse [Fol. 54b.] vel aliquis successorum eius.

#) @ W U I ,

47

Hirsaugiensis..

Diemo de Cannstatt dédit curtim unam pro se et uxore sua in eadem villa.

Gotebertus de Offenhusen dedit hubam unam in Westheim.

Wickardus frater noster de Nussdorff, cum administrator esset prediorum,

que ad pastum mulorum frumenta nobis comportancium concessa sunt, alia quedam

predia coemit vel in vadimonium accepit, que subter annotata sunt, ut ad idem offi-

cium deinceps pertineant. Igitur ob sui memoriam , quamdiu ipse prediorum illorum

procurator sit, licencia domni Volmari abbatis annuatim quinque solidos quartadecima

die ante Penthecosten cellerario monasterii se daturum repromisit, ut in die sancto

Penthecostes aliqua exinde caritas fratribus nostris impendatur. Et ut quilibet Suc-

cessor eius annuatim prescripto tempore denarios illos persolvere non omittat, in capi-

tulo est constitutum et in presenti pagina annotatum.

Hec sunt rura, que ego frater Wickardus sancto Petro aut coemi aut in vadi-

monium ex beneficiis prioribus recepi: a Conrado et Adelberto fratre eius pratum unum

quinque solidis in vadimonium accepi; ab eodem Conrado sex iugera agri quatuor-

decim solidis; novem iugera XVII solidis, octo ijugera ad quercum, nonum ijuxta pra-

tum; duo iugera ad colles, qui dieuntur Lewer, novem solidis; unum iugerum decem

solidis [Fol. 55 a.] iuxta plateam; tria iugera sex solidis ad Lusse; retro curtim nostram

duo iugera quinque solidis; quatuor iugera XIX solidis iuxta plateam lapidum. Hec

omnia a Conrado in vadimonium accepi in Ruthmarssheim. Ab Adalberto, fratre pre-

dieti Conradi, unum agrum septem solidis emi; a Wernhero in ecclesie platea duo

jugera decem solidis, a filia Ludowici unum curtile tribus solidis emi; a filia Walradi

unum curtile uno sulido redemi; a Bertha curtile unum triginta nummis emi; a Wern-

hero unum curtile XX nummis, ab Eberoldo tria iugera quatuor solidis emi.

Hec

omnia in Ruthmarssheim comparata suut.

Conrado per omnia sex talenta et unum

solidum dedi, ceteris duo talenta uno solido minus, que fiunt octo talenta. Ad Beb-

lingen rus sex solidis redemi, unum iugerum sex Solidis emi.

In vadimonium tria

jugera XIMT solidis accepi, que faciunt talentum unum et sex solidos.

Hermannus de Altpurg tria ijugera vinearum in Durnkeim et in Hessickeim

nobis emit, et unum pratum in Altpurg, unde singulis annis decem solidi persolvuntur;

et ex eo, quod de vineis et prato provenire potuerit, fratres in anniversario eius vVino

et piscibus sunt reficiendi.

De predio vero, quod in Stammen habuit, septem maltra

kernen ad similam dari constituit. In anniversario eius etiam uxoris sue nomine Cuni-

gunt simul est habenda memoria, [Fol. 55 b.] et nullum ex his prediis pro vadimonio

emit, ut ad heredes redire possit.

Diethericus de Bilstein cum uxore sua Irmingarda, quicquid in Rieth ha-

buit, dedit.

Frater noster Wolffgang de Witingen, quicquid in eodem loco habuit, dedit,

Frater Sigeboldus de Darmssheim, homo liber, cum filio suo Conrado predium

in eodem loco cum curte et adiacenti bono prato et aliud in Töffingen dedit, tercium

in Detthingen.

Sarnagel quidam. de familia ecclesie nostre cum filio suo Adalberone in eodem

loco, Scilicet Darmssheim, predium dedit cum curte sua.

Gerhardus de Schowenburg cum uxore sua Heilecka et filiis eorum predium

um

1150,

in Eltingen, id est salicam terram et duas hubas et dimidiam cum quarta parte ecclesie,

pratis et omni iure tradidit, quod comes Ludewicus de Wirtenberg pro viginti marcis

in vadimonio habuit, in cuius redemptione domnus Volmarus abbas sedecim marcas,

ceteras fratres dederunt.

Notum sit omnibus tam futuris quam presentibus, domnum abbatem Volma-

rum in emptione predii, quod in Wingarten ab Adelberto de Steineck comparavimus

48

Codex

duodecim marcas et in redemptione predii, quod nobis domnus Gerhardus de Schowen-

burg in Eltingen dedit, sed domnus Ludewicus pro viginti marcis in va- [Fol. 56a.]

dimonio habuit, sedecim marcas expendisse, que simul fiunt viginti octo marce. Hac

ergo de causa has marcas dedit, ut post obitum eius in ipsius anniversario die fra-

tribus tam exterioribus quam interioribus vino, piscibus et pane de Wingarten rite

Charitas impendatur.

Sigifridus decanus de Pfortzheim, qui postea apud nos monachus factus est,

dedit nobis ducenta maltra puri frumenti, que computata sunt- pro viginti marcis.

Idem dedit quatuor marcas. Postea dedit septem marcas et equum, qui datus est pro

quinque marcis, Item dedit viginti quatuor talenta ad emptionem predii in Muntz-

heim.

Dedit et septem talenta ad emptionem vinee in Zutern; que omnia fiunt tri-

ginta due marce et unum et triginta talenta.

nach

Notum sit tam futuri quam presentis temporis fidelibus, qualiter beate memorie

1155.

domnus Hertwigus, sancte Spirensis ecclesie prepositus, qui et postea in Hirsaugiensi

cenobio abbas est constitutus, de predio suo in Steten, quod beatorum apostolorum

Petri et Pauli ecclesie Hirsaugiensi contulerat, tres solennes refectiones fratribus deo

famulantibus tam exterioribus quam interioribus pro remedio anime sue parentumque

suorum exhiberi constituit.

In anniversario namque Suo duas marcas, et patris sui

marcam et dimidiam, item in anniversario matris sue marcam et dimidiam [Fol. 56b.]

in precium disposuit piscium, adiiciens In suo anniversario in consolationem pauperum

decem solidos et dimidiam marcam pro decimatione elemosinario, ne predictum pis-

clum precium minueretur.

Similaginem vero de communi granario, vinum vero de

cellario sumendum ordinavit.

Sciant omnes tam futuri quam presentes fideles, quod Waltherus de Horwa

filius Cunonis, ut Bertham de Stammen cum filiis suis ad ecclesiam Heiterbach per-

tinentem nostre ecclesie iure posset conferre, quosdam de familia sua cum omni pro-

prietatis iure eidem ecclesie, scilicet Heiterbach, pro illis contradidit.

Cunisa de Wirspach, mater Adalberti comitis, villulam, que dicitur Holsshofen,

apud Winsperg sitam, sanctis apostolis Petro et Paulo atque Aurelio in silvis et in

agris pene viginti hubas et molendinum unum in eodem loco contradidit.

Notum sit omnibus Christi fidelibus, quod Ruthardus, Moguntinensis ecclesie

canonicus, curtim nobis in Binga contulit pro remedio anime sue, quatinus post mortem

suam tributum, quod inde persolvebatur, in Servicium fratrum erogaretur annuatim

die obitus sul.

Eo vero de medio facto corporalis frater ipsius, noster vero_ spiri-

tualis frater Hugo curtim vendidit et precium eius, sedecim videlicet marcas, camerario

nostro Diepoldo tradidit eo pacto, ut tam ipse quam successores eius singulis annis

unam carradam vini fratris sui anniversario [Fol. 57a.] in servicium fratrum distri-

buendam nobis presentent in Pfortzheim in festo sancti Martini. Verum. ne forte suc-

cessoribus suis grave videretur, et cur vel unde fieri deberet causarentur, quatuor-

decim marcas supra memoratas pro tribus partibus vinearum, quarum una Ruthardi

vinea dicitur, altera Marcolfi et secus vallem, que Dieffental dicitur, est sita, distraxit,

ut evidens posteris maneat indicium, unde debitum illud sit persolvendum.

Post aliquantum temporis Heinricus, predicti domni Ruthardi fratruelis, qui

et ipse canonicus fuit Moguncie, duodecim talenta Hugoni, quem antea memoravimus,

tradidit et exinde predium aliquod in Swevia, quo anniversarius Suus, Si quando

mortem obiisset, celebraretur, comparari rogavit. Quod et factum est. Nam domnus

Hugo, patruus ipsius, tria jugera vinearum hoc argento in Gerringen a quodam Wort-

wino et eius nepote, qui Wortwin Mulich dicebatur, emit, et quicquid in his iugeribus

Hec

necdum excultum fuit, annuo eiusdem vineti fructu colere et meliorare statuit.

Hirsaugiensis.

49

omnia domnus abbas Manegoldus assensu tocius conventus laudavit et irrefragabiliter

confirmavit.

Seiant omnes tam nostre quam future etatis fideles, quod Ripertus de Du-

wingen!) vinetum huius loci fratribus apud Zutren in monte, qui dicitur Hohenberg,

viginti talentis comparavit, quod domno Diepoldo ca- [Fol. 57b.] merario nostro €o

pacto commendari rogavit, ut tam ipse quam SUCCESSOLES sui annuatim carradam Vvini

de hoc in servicium fratrum persolvant.

Alia quoque viginti talenta huic monasterio

contulit, que predicte oblationi eius ascripta faciunt quadraginta duo talenta. Hec et

alia plura beneficia nobis sub hac conditione contulit, ut si vivus ad nos venisset, in

consorcium nostrum reciperetur, sin autem mortuus, deo anima, terre COrpus omni frater-

nitatis humanitate commendaretur, Acta sunt hec anno ab incarnatione domini millesimo

centesimo sexagesimo quinto, indictione XIIII. sub Manegoldo Hirsaugiensi abbate.

1165,

Hii sunt sumptus, quos frater noster Winterus industria et proprio labore

conquisitos in comparandis prediis et aliis claustri necessitatibus distribuit; quia quic-

quid ascribitur abbati Volmaro, ipse totum dedit: in aqueductu triginta marcas; In

paradiso viginti tres marcas; in Scurheim cuidam Reinberto dedit pro dimidia huba

quinque marcas; Birtiloni de Brotzingen pro dimidia huba in Bochingen quinque marcas;

item in Bochingen pro dimidia huba dedit cuidam domne de Schiferstatt nomine Adel-

Ad hoc addidit

heit quinque marcas; in Wingarten dedit centum triginta marcas.

domna Reginberta quindecim marcas domno Adalberto pro salica terra; in Assenheim

1120

viginti marcas, unde dantur allecia; et laudatum est ei ab abbate Volmaro et a priore

bis

1155

ceterisque seni- [Fol. 58a.] oribus, qui aderant, et constitutum, ut quandocunque ad-

ducerentur allecia, sive in capite ieiunii seu postea, sSui commemoratio fieret in capitulo.

Hee XX marce date sunt Egenoni cognomento Putridus; ipse vero, cum postea faceret se

monachum, reddidit nobis argentum, et datum est pro aliis necessitatibus claustri. In Scher-

wiler pro dimidia huba quatuor marcas cuidam nomine Volco dedit, et in redimendis

agris in vadimonium positis, quod vulgo dicitur aloss, quindecim marcas; in Heilprunnen

pro una huba quatuor marcas; in Steten pro predio, quod emptum est a quodam nomine

Horum summa continet ducentas quadraginta sSex marcas.

Nendant, dedit octo marcas.

Erat quidam homo nobilis in Ruthmarssheim, nomine Conradus, de ministeria-

libus nostre ecclesie et hic homo possidens tres hubas.

Quo de medio facto ad nos

ijure ipse hube tres rediere, quia filii ipsius ad nos non pertinebant. Sed intercessione

um

Conradi comitis de Calwa filia ipsius, Hartrut nomine, unam hubam €eo pacto obtinebat,

1148,

ut in festo sancti Martini quotannis solidum unum persolvat. Hec quoque cum mortua

fuerit, ipsa huba ad nos, non ad_heredes suos, jure et absque omni contradictione redibit.

Erlefridus comes primus in Gilstein duodecim hubas dedit.

Bertoldus comes

de Kirchberg [Fol. 58b.] sex hubas dedit.

Bertoldus dux novem hubas et dimidium

mercatum et dimidiam ecclesiam dedit.

Hoc autem notum facımus posteris, qua de

causa _ hoc fecerit.

Gebehardus episcopus, predicti ducis frater, primum apud nos

monachus factus est et preposituram in Wilheim cum omnibus, que ad eandem pre-

posituram pertinebant, hereditario iure cum assensu fratris sui nobis donavit.

Cum

vero ex nostro claustro ad episcopatum Constanciensem datus esset, predictus dux

omni studio satagebat, ut in eadem prepositura monachos cum abbate constitueret.

Et ut hoc obtineret, predictum predium in Gilstein cum omni iure et libertate, quo

ipse illud habuerat, nobis in concambium dedit.

Abbaciam tamen, ut prius voluerat,

ibi non constituit, quia mutata mente in loco, qui. cella sancti Petri seu Petrisshusen

dieitur, abbaciam fecit et predietam preposituram cum omnibus, que ad eam pertine-

1) Verfchrieben für Durningen.

Fontes I,

50

Codex

