Anthonii, Arsenii, Mauri, Macharii, Hilarionis, Columbe, Pauli, Iohannis, Columbani,

Galli, Magni, Othmari, Symeonis, Udilonis et omnium sanctorum monachorum et_ here-

mitarum. Continentur in eodem altari reliquie sancte dei genitricis Marie, Mathie

22

Codex

apostoli, Laurentii martiris, Benedicti, Galli, Othmari, Columbani , Symeonis, Udilonis

abbatum, et sancte Scolastice virginis.

Romanorum pontificum.

Altare, quod est proximum medio in dextera parte, sSexto nonas Maii conse-

cratum est in honore omnium sanctorum romanorum pontificum.

In _ quo continentur

reliquie sancti Iacobi apostoli, Clementis pape et martiris, Allexandri, Kalixti, Ste-

phani pape, Urbani, Cornelii, Fabiani, Marcelli, Gelasii, Gregorii, Leonis, Vigilii.

Altare sancti Andree.

Altare terclum a medio in dextra parte quinto nonas Maii consecratum est

in honore omnium sanctorum apostolorum et evangelistarum, et precipue sancti Andree

apostoli. Continentur autem in eodem altari reliquie eiusdem apostoli Andree, scilicet

dens eius, et sanctorum apostolorum Bartholomei, Philippi et Iacobi, Symonis et Jude,

Thome, Iacobi fratris domini Mathie, Barnabe, [Fol. 22a.] Ioannis et Marci evan-

gelistarum, Agathonis, qui fuit unus ex LXXII discipulis, et sanctorum martirum Abun-

dii, Valentini, Tiburtii et Valeriani.

Altare sancti Martind.

Altare quartum a medio dextrorsum quinto nonas Maii consecratum est in

honore omnium sanctorum confessorum, et precipue sanctorum Martini, Silvestri, Gre-

gorii pape et doctoris, Nicolai, Remigili, Udalrici.

Continentur autem in eo reliquie

eorundem confessorum, sanctique Iacobi, Zebedei, Blasii martiris, Augustini, Ambrosii,

Valerii, Willibaldi, Severi Mediolanensis, Severini Coloniensis, Prosperi episcopi et doc-

toris, Hermachori, Hieronimi presbyteri et Maioli abbatis.

Altare omnium sanctorum.

Altare quintum a medio dextrorsum kal. Augusti consecratum est in honore

omnium sancterum et sancte Mechtildis virginis. In quo continentur reliquie sancto-

rum apostolorum Andree, Iacobi, Mathie, Iohannis Baptiste, Stephani protomarüris,

Clementis pape, Sixti, Donati, Hypoliti, Crisogoni, Pancratii, Valentini, Prothi, Iacineti,

Cipriani, Blasii, Quintini, Sebastiani, Tiburtii, Senonis, Lamperti, Eustachi martiris,

Gregorii pape, Udalrici, Cuillibrordi, Guillibaldi, Iustini, Aurei, Celsi, Valerii, Maximi

confessorum, Cecilie, Barbare, Walpurge, Iuliane, Scolastice, Severe, Felicitatis mar-

tirum; item reliquie de vestimento beate Marie dei genitricis, de sepulcro domini Adal-

berti et Valentini martirum, de terra sancti Udalrici episcopi.

Altare sancti Emmerammi martiris.

Altare, quod est proximum a medio in sinistra parte, [Fol. 22 b.] sexto nonas

Maii consecratum est in honore preclari martiris atque pontificis Emmerammi et

omnium sanctorum prophetarum. Continentur in eo reliquie sancti Mathei evangeliste,

Blasii, Christofori, Valeriani, Marci et Marcelliani, Pancratii, Valentini, Dionysii, Pe-

Jagii, Magni, Nicomedis martyrum, Wolffgangi, Erhardi, Burckardi confessorum, sancte

Felicitatis martiris, Walpurge virginis

Altare sancti Laurentit.

Altare tercium a medio sinistrorsum quinto nonas Maii dedicatum est in honore

sancti Laurentii martiris et sancti Stephani protomartiris, Innocentii, Blasii, Mauritii

Hirsaugiensis

23

Sebastiani et- omnium sanctorum martirum.

Continentur

SOCIOTrUMUE €E1IUS,

Georgil,

in ipso altariı reliquie sancti Laurentii,

sancti Iacobi fratris domini, Mauritii, Blasii,

Georgii, Sebastiani, Victoris, Thebei martiris, Lamperti, Bonifacli episcopi et martiris,

Kiliani, Marcellini et Petri, Romani, Naboris, Felicissimi et Agapiti, Exuperii, Genesli

Viti, Quirini, Theodori, Floriani, Senonis, Gangolfi martirum

Altare omnium sanctarum ’l)“"gl’)’b’l“’)’b.

Altare quartum a medio sinistrorsum quinto nonas Maii consecratum est in

honore omnium sanctarum virginum et precipue Agathe, Agne, Lucie, Cecilie

Con-

tinentur in eo reliquie earundem

nec non Margarete, Walpurge, Scolastice, Otilie

Regine, Tecle, Eulalie, Basille, Concordie, Prisce, Juliane, Helene, Felicitatis, Chri(tine

x

Wiberade

egule, Sabine

Kategundis, Guthildis, Zoe, Affre, Ursule

Binnose, Vi-

ventie, Cordule

Altare sanctı Mihahelis archangeli,

[Fol. 23a.] Altare quintum a medio sinistrorsum quinto nonas Mali consecratum est

in honore sancti Michaelis archangeli et omnium celestium spirituum

et in eo COon-

tinentur reliquie sancti Thome apostoli, Agapiti, Sergii et Bachi, Nicomedis, Valentini

Tiburtii

Anthonini

Gangolffi, Ursi

Materni

*

L

*

*

*

*

*

*

Anno incarnationis dominice millesimo quadringentesimvo quadragesimo Octavo

dedicata sunt quatuor altaria sequencia a venerabili domno Petro

Mitrensi episcopo

reverendi in Christo patris et domni domni Reinhardi, episcopi Spirensis, vicario gene-

rali in pontificalibus

Altare sancti Sebastianit.

Altare primum a medio erucis dextrorsum consecratum est quintodecimo die

Maii in honore sanctorum Pauli apostoli, Fabiani et Sebastiani atque Christofori mar-

tirum

Continentur in eo reliquie eorundem

nec non et aliorum plurimorum Sanc-

torum et sanctarum.

Altare sancti Nicolai.

Altare primum a medio sinistrorsum quinto decimo die Mali consecratum es-

in honore sanctorum Petri apostoli, Nicolai, Udalrici, Aurelii episcoporum et Galli cont

fessoris, quorum reliquie in eo continentur cum allis reliqulis plurimorum sanctorum

et sanctarum

Altare sancte Katherine virginis.

Altare secundum a medio crucis dextrorsum sedecimo die Mali consecratum

est in honore sanctorum Ioannis Baptiste, Katherine, Barbare, Margarete, Ursule et

sodalium eius virginum, quorum reliquie continentur in eco cum allis plurimis

Altar

sanctorum trıum MAGOTUWM

Altare tercium a medio erucis sinistrorsum sedecimo die Maii consecratum est

in honore sanctorum trium magorum, [Fol. 23b.] Andree apostoli

Georgili martiris

Osswaldi regis et martiris, Viti martiris

quorum reliquie in eo continentur cum

alıis plurimis.

Anno domini millesimo quadringentesimo septuagesimo primo consecxata sunt

altaria duo sequenclia;

24

Codex

Altare sancti Benedicti

extra altare tercium a medio crucis dextrorsum consecratum est ydibus Octobris in

honore sanctorum Benedicti abbatis, Hieronimi presbyteri et Agathe virginis et mar-

tiris.

Continentur in eo reliquie de ligno dominico, Ioannis Baptiste, Pauli, Andree,

Thome apostolorum, Stephani prothomartiris, Laurentii, Georgii martirum, Silvestri,

Nicolai, Benedieti, Iuventii, Decentii, Egidii confessorum, Marie Magdalene, Scolastice,

Margarete.

Altare sancti Stephani prothomartiris.

Altare quartum a medio crucis sinistrorsum ibidus Octobris consecratum est

in _ honore sancti Stephani prothomartiris, Herasmi martiris, Nicolai episcopi, Dorothee

virginis.

Continentur autem in eo reliquie sanctorum Andree apostoli, Marci evan-

geliste, Stephani prothomartiris , Mauritü martiris, Cirilli episcopi et martiris, Ana-

stasie , Iuliane, Margarete, Marie Magdalene, sanctorum innocentum martirum, ‘de

presepio domini.

Altare sancte Marie Magdalene.

Altare secundum a medio crucis sinistrorsum idibus Maii anno domini mille-

simo _ quingentesimo concecratum est a venerando domno Heinrico, Termopolensi epis-

copo, reverendi in Christo patris et domni domni Ludovici, Spirensis episcopi, suffraganeo,

in honore sancte et individue trinitatis et domini nostri Iesu Christi glorioseque vir-

ginis Marie, sanctorum Ioachim et Anne [Fol. 24a.] parentum eius, Marie Cleophe et

Marie Salome, Ioseph nutricii ac toclus progeniei salvatoris, nec non et in honore

sanctorum Andree apostoli, Marie Magdalene, Marthe et Lasariı, Ioannis, Mathei, Marci

et Luce evangelistarum , Gregorli, Ambrosli, Augustini et Hieronimi doctorum, Ana-

stasii pontificis, Wolffgangi episcopi, Onufrii, Eustasii, Fridolini confessorum, Vincentii,

Georii, Blasii, Erasmi, Panthaleonis, Viti, Christoferi, Dionisii, Ciriaci, Achatii, Eu-

stachii, Egidii, Barbare, Margarete, Katherine, Cecilie, Helene regine, Pelagie, Marie

Egyptiace, Helysabeth vidue, Affre sodaliumque eius,

Et in eodem altarı continentur

reliquie S. Marie Magdalene, Andree apostoli, Georii, Panthaleonis, Vincentii et Christo-

fori martyrum, Ambrosii et Anastasli confessorum, Cecilie, Notpurge et undecim milium

virginum, Helysabeth vidue et aliorum multorum sanctorum et sanctarum.

Dedicatio oratorit omniıum sanctorum.

Anno domini millesimo quadringentesimo octogesimo septimv dedicatum est

oratorium omnium sanctorum a Heinrico, Termipolensi episcopo, in honore sancte et

individue trinitatis et omnium sanctorum.

Continentur autem in altarı reliquie de

digito sancti Petri apostoli, decem milium martirum, Georii, Hypoliti et Christofori

martirum, Aurelii, Nicolai et Anthonii confessorum, Agathe, Katherine, undecim milium

yirginum et Marie Magdalene, de ligno vivifice crucis et de mensa domini. Dedicatio

eius peragetur dominica proxima ante ascensionis dominice solennitatem.

L

4

*

Ö

Hirsaugiensis,

25

[Fol. 25a.] Tempore Ludovici Pii et pie memorié imperatoris Karoli Magni

filii erat in partibus Alemannie provincie quidam religiosus comes nomine KErlefridus.

Qui divina tactus inspiratione ob amorem celestis patrie decrevit deo cenobiale

monasterium construere in predio suo, in loco scilicet ameno, qui Hirsaugia nuncupatur,

idque Christo annuente feliciter et efficaciter patravit. Nam et monasterium edificavit,

quod in honore sancti Aurelii confessoris atque pontificis, cuius etiam COrpuS Sacra-

tissimum ibidem reconditum est, consecrari fecit et fratres secundum regulam sancti

Benedicti summo regi militaturos collegit, quibus et de prediis suis, quantum ad

corporalem sustentationem sufficeret, contradidit.

Dedit enim prefatum locum cum

viculis circumiacentibus et silyva non modica.

Dedit in Stamheim ecclesiam et magnam

eiusdem ville partem cum viculis ad eam pertinentibus.

Dedit in Teckenpfrun eccle-

siam et quicquid ibi habuit, in Gilstein XII hubas, in Möuchingen XII hubas et eccle-

siam, in Töffingen ecclesiam, in Munchelingen predium bonum.

Hec sunt autem

nomina villularum: Lutzelenhart, Altbura, item Lutzelenhart, Ebersbuhel, Cobelbach,

Nagalthart, Ottenbrunnen, Hussteten , Gumprechtesswiler, Sumenhart, Waltingswant,

Wirtzbach, Calenbach, Altbura villa dimidia.

[Fol. 25b.] Postquam ergo universa cum dei adiutorio secundum propriam

voluntatem consummavit et fratres, qui illic convenerant, regularis vite tramitem ali-

quandiu fideliter observarent, post illius obitum peccatis exigentibus sancta illa conver-

satio paulatim imminuta est, deinde etiam, quod dictu miserabile est, penitus deperüt.

Substituti sunt in locum illorum clerici, qui non canonice, sed seculariter viventes, ea,

que solius dei servicio mancipata fuerant, coniugibus suis et filis diviserunt.

Perdu-

ravit hoc usque ad tempus comitis Adalberti de Kalwa et uxoris eius Wieldrude,

quorum corda deus succendit, ut pristinam conversationem in predicto loco reparare

cogitarent et, ut id efficacius fieret, omnipotentis dei auxilium et virorum religiosorum

consilium obnixe quererent. Supervenit per idem tempus Leo papa, avunculus eiusdem

Adalberti, qui sibi privilegium monasteri presentari fecit lectisque literis et cognita

veritate eidem nepoti suo sub interminatione divine ultionis precepit, ut absque dila-

tione monasticam religionem reformare studeret.

Quod ille ac si de celo sonuisset

suscipiens cum omni diligencia sibi imperata perficere curayvit.

Adalbertus comes senior de Kalwa, consenciente uxore sua Wielicha filiisque

um

1075.

suis Brunone, Adalberto, Gotefrido ac filiabus Uta et Irmingarde, dedit ad monasterium

sanctorum apostolorum Petri et Pauli sanctique Aurelii confessoris, quod est construc-

tum in Hirsaugia, in Wile quindecim hubas, in Dambach novem iugera vinearum,

[Fol. 26a.] in Waleheim vinetum, in Biberbach ecclesiam dimidiam et unam hübam,

et villam Botenanc, et duas hubas in Malmsca, et dimidiam partem Gumprechtswiler,

Hec _ autem ‚omnia in concambium dedit pro curte ad Louffe.

Idem comes postea ad

Scaltebrunnen decem hubas dedit, quinque pro coniuge Wielicha et quinque pro filio

Adalberto.

vor

Rudolfus rex dedit ad Burchhalden XI hubas,

1080,

Bertholdus dux in Gilesten novem hubas et dimidiam ecclesiam et dimidium

um

mercatum in concambio pro predio in Wilheim dedit; quod predium dederat nobis

1095.

Gebehardus, Constantiensis episcopus, frater predicti ducis Bertholdi. Postea in eodem

loco addidit predicetus dux V hubas.

Bertholdus comes de Chirchberg VI hubas dedit in Gilesten.

Waltherus de Tettingen IV hubas in Gilesten dono dedit, quintam in con-

cambium pro alia in Messesteten sita.

Burckardus comes de Stouffenberg tres hubas et partem ecclesie ad Nieueren dedit.

26

Codex

Bertholdus frater eiusdem Burckardi comitis ad Forcheim in Brisgowa duas

hubas; in Endingen quicquid vinearum habuit; ad Noppenow in Martnowa quinque

hubas, et in eodem pago ad villam Acchara partem ecclesie et ILIII hubas; ad Vulten-

bach unam hubam, et insuper quicquid de suo iure ad easdem villas pertinet; ad

Mulenbach dimidiam hubam ; ad Steinbach partem ecclesie et quicquid ibi terre, vineti

et silve habuit. [Fol. 26b.] Sed ea, que ad Mulenbach dedit, et partem eorum, que

ad Steinbach, postea data sunt in concambium pro duabus hubis in Almentingen et

duabus in Dudelingen; ad KEberstein quartam partem ecclesie et insuper quicquid

in eodem loco. habuit; quicquid etiam habuit ad Cuppenheim et ad Rasteten et ad

Forcheim; ad Niueren partem ecclesie et IIIL_ hubas; ad Wile XV hubas et molen-

dinum; ad Rumfelt quicquid ibi habuit, quod venditum est et precio eius id, quod in

Pforzheim emimus, ex parte comparatum; ad Ramesberg duas hubas.

Quod ad En-

dingen et Forcheim et ad Niueron datum est, fratribus ad sanctum Gregorium con-

cessum est.

Idem Bertholdus in Pforzheim octavam partem ville excepto mercato dedit.

Insuper habemus ibidem quartam partem ville, que hereditario iure cessit in partem

fratrum eius Anselmi et Adalberti, quam nos coemimus a Hermanno eiusdem Anselmi

filio LXX marcis.

Huius rei testes fuerunt Adalbertus de Sallestat et frater eius

Bertholdus, Eberhardus de Sedorff, Bubo de Veningen, Waltherus de Wiler, item

Waltherus de Geroldsecca, Luitfridus de Owenswiler.

um

1100,

Esso et filius eius Sigehardus de Wolfessleden in Tegerloch XII hubas; in

Wurmlingen V hubas et unum vinetum, et in Durinkeim tres silvaticas hubas et

vinetum.

Idem Sigehardus dedit duas hubas ad Scadewiler.

[Fol. 27a.]

Heinricus serviens eorum in eodem loco dedit tres hubas. Idem postea emit

um

dimidiam hubam ab Erckinberto de Ambera pro quinque talentis in eodem 10c0.

Sigefridus Spirensis episcopus, filius predicti Sigehardi, pro fratre suo Gotfrido

1130,

dedit molendinum ad Sulichin; postea pro remedio anime sue quod residuum ei erat

sancto Petro tradidit.

Benso de Gerringen unam hubam in eodem loco, que data est pro alia huba

in Toffingen.

Sigehardus de Kalphen XII hubas et dimidiam ecelesiam et octavam eius

partem ab Grubbingen, que in concambium data sunt pro dimidia ecclesia in On-

dingen et quarta parte eiusdem ville, quod ipsum postea in concambium ad Burbach

datum est.

Marquardus de Werstein et uxor eius Gepa, filiusque corum Wernherus ad

Mulen unam salicam terram et unam hubam et duo molendina; ad Altheim unam

hubam; ad Raggesingen IIII hubas; ad Vischingen unam hubam.

vor

OM

Agnes imperatrix dedit quinge hubas ad Sultzuelt, pro quibus sex date sunt

in Ruthmarsheim.

um

1150.

Gemma comitissa de Tuwingen cum filiis suis Heinrico et Hugone pro marito

um

suo Hugone ad Eckenwiler dedit unam salicam terram et tres hubas.

1080,

Diemarus de Triuels XII hubas et unum vinetum et unum molendinum ad

Vberncheim, et decem hubas [Fol. 27b.] et dimidium molendinum ad Osenhusen, et

tres hubas ad Katzenbach cum omni iure et proprietate absque ulla contradictione,

quod fratribus ad sanctum Gregorium concessum est,

Cuno de Tahenstein ad Mortenstal et Bienenheim XII hubas et vinetum dedit,

quod fratribus ad sanctum Gregorium concessum est.

Goswin de Tullinshusen, quicquid ad Waleheim habuit, dedit.

Rapoto de Breitenowa ad Altheim V hubas et ad Nieueren duas hubas dedit,

Hirsaugiensis,

27

Hermannus de Sultz dedit ad Nieuefen VI hubas; ad Gotelubingen tres hubas,

Quod ad

et ad Harthusen tres hubas, que tres date sunt pro alio predio in Oswile.

Gotelubingen et ad Niueren fratribus ad sanctum Gregorium datum est.

Wintherus de Oswile in eodem loco unam salicam terram, et in Almendingen

IT hubas et ecclesiam dedit.

Hesso de Westheim dedit in codem loco unam salicam

terram et unam hubam et partem ecclesie,

Gebehardus de Bebelingen et uxor eius Adelheit duas hubas ad Westheim.

In eadem villa habemus alias septem hubas emptas viginti septem marcis ab Adalberto,

eiusdem loci indigena, quarum quinque culte, due sunt silvatice.

Trasemunt de Bebelingen ad Fügingen tres hubas dedit, quarum due date

sunt in concambium pro [Fol. 28a.] quodam predio in Westheim.

Adalbertus de Cnuttlingen dedit ad Westheim partem, quam in ecclesia habuit.

e

Luitfridus

in eadem villa dimidiam hubam

dedit.

Gumpertus quoque dimi-

diam hubam.

Geba conversa et comitissa de Osterfrancken dedit sancto Petro Hirsaugie

um

LO

octo hubas in Westheim, quas emit XXXII marcis.

Strute dedit domnus Diemarus

militi suo Rudolfo in proprietatem, quod postea emimus. In hac emptione dedit eadem

domna Geba novem marcas et domnus Bruno abbas sex marcas; octo enim sunt hube.

Stutpferrichen decem marcis emit eadem Geba circa VI hubas a Reginboto comite de

Malsga.

In Frubrechtshusen dedit XII hubas, que hereditas eiusdem domre Gebe

fuerunt.

Insuper frater Egeno cum pecunia eiusdem Gebe videlicet viginti marcis

emit in Owenswiler VII hubas et quartam partem ecclesie. Huius rei testes sunt

Udalricus de Weibstat et filius eius Sigeboto, Ceisolfus et frater eius Riccowo, Marc-

wardus de Nussboum et frater Hertwigus.

Huius donationis traditionem fecerunt Luf

Preterea de eiusdem

et frater eius Gosmarus ad Gartaha, et ibi emptio facta est.

domne Gebe pecunia cesserunt in usum fratrum XXX marce, Dedit etiam nobis cali-

cem unum et stolam aurifrigio et tinnulis decentissime contextam, et aliam rubeam

minoris quidem precli, sed honestam, lapidem altaris argenteis brateolis ornatum,

crucem, que super maius altare ponitur [Fol. 28b.] in sanctorum festivitatibus, casu-

lam unam et duo vineta, unum in Owenswiler, aliud in Frubrechtshusen.

Quod in

Frubrechtshusen dedit, rogavit nos, ut idem predium daremus fratri suo Goswino pro

XXX marcis, quod et factum est. De eisdem marcis due date sunt Friderico preposito

ad coemptionem predii in Stamheim; fratri Bertholdo pro predio in Burbach et in

Suttren tres marce et dimidia; fratri Walcunoni pro predio in Tüntzlingen quatuor

marce; fratri Adalberto de Zimbren pro predio in eodem 10co sito dimidia marca;

fratri Heinrico de Wurmlingen pro predio in eodem loco dimidia; fratri Hugoni de

Rutingen tres marce; quindecim marce in emptione predii in Ruderchingen; quarum

summa simul collecta fiunt XXVIII marce et dimidia.

Heinricus de Rüggsingen dedit V hubas et vinetum, et ad Bietikeim duas

hubas,

Quod ad Rugsingen dedit, pro alio in Mura datum est.

Rügerus de Bietikeim et uxor eius Himeldrut dimidiam hubam in eodem loco

dederunt.

Rüggerus cognatus eius et uxor eius Gerdrut dedit unam hubam in Helmolds-

heim, que vendita est.

Rüggerus, prefati Ruggeri filius, dedit unam hubam ad Wingarten.

Diemo de Tuscelingen dedit quicquid ibi habuit et in Ginningen predium,

quod datum est pro una huba in Gilesten. Ad Wilritingen quoque dedit [Fol, 29a.]

unam hubam, que data est cum predio, quod ad Egge habuimus et silva in alio loco

sita Adalberto de Obernsteten pro predio in Stutpferrich, quod auferre nobis voluit.

28

Codex

Quod vero ad Tuscelingen dedit, datum est pro alio predio ad Swaldorff Diemoni

ministro Hugonis comitis de Tuwingen.

Buggo, cognatus eius, quicquid ad Tuscelingen habuit. Preter hec habemus

in eodem loco predium, quod XXX marcis emimus ab Adalberone, fratre archiepiscopi

Annonis.

Adhuc habemus ibidem aliud predium, quod cum duabus hubis ad Chal-

denwank a Burckhardo de Wilheim mutuavimus; quod totum datum est supradicto

Diemoni.

Guta, vidua Manegoldi de Rordorf, ad Forst iuxta Essingen XII hubas dedit.

Eberhardus comes de Monte et filii eius Eberhardus et Harnidus villam

Detenhusen cum omni iure dederunt, unde nobis annuatim dantur mille casei, mille

ova, duo porci larduales et quatuor minores et XII maltra leguminum et duo boves

pascuales.

Alewig comes de Sultz unam hubam et vinetum in Bocksberg*!) dedit, quod

venditum est,

Eberhardus de Hilrespach tres hubas ad Achara dedit.

Oggerus et filius eius de Hugginberg duas hubas ad Chaldewanc dedit, que

date sunt pro quarta parte ecclesie et duabus hubis in Friolssheim.

um

1110.

Adalbertus de Sallesteten ad Ruthmersheim [Fol. 29b.] ecclesiam dedit et

totum, quod illic habuit, et quicquid ad Wolfftal habuit, et in Gilesten duas hubas,

et quicquid in Gundlingen habuit, et in Bleichahe unam hubam et dimidiam et unum

molendinum; in Messingen ecclesiam et quicquid ibi habuit et totum, quod in Sall-

steten habuit. Quod in Bleichahe dedit, Gotefrido palatino comiti pro predio Udilonis

de Stamheim est mutuatum.

Quod ad Gundlingen dedit, in concambium datum est

pro duabus hubis in Gilesten et quinque hubis in Wolftal.

Predium in Messingen,

quod dedit nobis Adalbertus de Sallsteten, concessum erat eiusdem Adalberti peticione

cuidam Walthero, cognato suo, ut singulis annis inde acciperet fructum, usque ad vite

sue terminum. Quod quia nobis erat dispendio, videlicet annuatim tali carere predio,

pactum inivimus cum eodem Walthero, ut singulis annis acciperet duas marcas argenti

a nobis et predium libere serviret utilitatibus nostris. Huic rei testimonium perhibent,

quorum hic nomina subnotata sunt: comes Adalbertus, Alberich de Slettorf, Reginboto

de Talacker, Luitfridus de Eskingen, Ceisolfus de Wile, Egino de Burbach, Bubo de

Veningen, Udalrieus de Stuffeln.

Predium, quod sepedictus Adalbertus in Sallsteten

dedit, pre timore cognati ipsius Gerungi, qui nobis multa mala propter ipsum predium

irrogavit, Gotefrido palatino comiti pro villa Hohenwart dedimus, quam Vvillam et villam

Scaltebrunn sive [Fol. 30a.] in silvis, sive pratis vel agris cum omni iure et pro-

Item ipse Adal-

prietate, quam ipse in eis habuerat, Hirsaugiensi ecclesie donavit.

bertus et frater eius Bertholdus dederunt duas hubas ad Haldewanck.,

Bubo de Veningen in eodem loco unam salicam terram et V hubas, et capel-

Jam unam, et unum molendinum cum pratis, silvis et mancipis dedit.

Diemo de Sachsenheim et filii eius Hugo et Gerlach dederunt duas hubas ad

Tuntzlingen, et in eodem loco Eberhardus de Buggingen unam hubam; item in ecodem

loco Eberhardus de Struberssheim unam hubam, et comes Egeno dimidiam hubam.

Wernherus de Binnickeim quicquid in eodem loco habuit sancto Petro dedit.

Adalbertus de Reineckeim in eodem loco duas hubas dedit, que vendite sunt.

Erckinbertus de Bugingen predium et unum vinetum ad Schopfheim dedit.

Bertholdus de Hessikeim unam hubam et vinetum, Wolffgang frater eius

vinetum in eodem loco dedit.

1) Wahrfeheinlich verfchrieben für Rocksberg.

Hirsaugiensis,

29

Gisela et Hilteburg, sorores Meribotonis, dederunt nobis predia sua in diversis

locis; quibus venditis precio eorum acquisita est dimidia pars eorum, que habemus ad

Bochingen. Reliqua pars empta est pecunia Humberti, clerici de Moguncia. Sunt

autem omnia triginta ijugera vinearum et quinque hube.

[Fol. 30b.]

Marquardus de Gechingen duas hubas in eodem loco dedit; Bertholdus ibidem

XH iugera.

Burckardus et frater eius Hesso de First ad Swaldorff unam salıcam terram

ct quatuor hubas et quicquid ibi habuerunt dederunt sancto Retro.

Wolfram de Glatbach pro se et fratre suo Wicnando et patre eorum Anselmo

ad Hirsslanden in Osterfrancken novem hubas dederunt; quod fratribus ad Sconrein

concessum est, quod ipsi postmodum vendiderunt.

Fridehelmus et Reginherus de Senesfelt duas hubas ad Gundelssheim, que

tradite sunt pro predio in Bach.

Rutmannus clericus de Stoffeln quatuor dedit hubas in Herschwiler, quod

fratribus ad sanctum Gregorium datum est.

Luitfridus clericus de Westheim dimidiam hubam in eodem loco dedit.

Gunso de Hundersingen dedit Rockesperg et ad Haslach duas hubas et

quatuor mancipia.

Warmunt de Magstat unam hubam ad Oswile,

Hiltwinus de Biluingen unum vinetum dedit in Bochingen.

Arnoldus de Bochingen unum vinetum et tres curtes in eodem loco dedit.

Nibelunce de Sweicheim dimidiam hubam dedit in Bunningen.

Dietericus de Terdingen dedit nobis duas marcas ad redimendam casulam et

duas alias ad redi- [Fol. 31a.] mendum predium, duas scilicet hubas in Burbach.

Sigward de Urah dedit unam hubam in Garta, que data est pro predio in Bach.

Marquart de Lungen‘) unam hubam in Siessen dedit.

Cuno et Rudolffus frater eius de Buhele dederunt quicquid habuerunt super

montem Egge, quod Adalberto de Obrensteten datum est, et huba una ad Wilrtingen

et silva ad Kontzenbuhel, ut abdicaret predium ad Stutpferrich, quod attrahere volebat.

Waltherus de Rieggsingen dedit unam hubam in vadimonio positam pro V

talentis et una libra argenti.

Sigeboto de Rüxingen pro coniuge sua duas huhas apud Mura dedit.

Villula Mura cum omni iure pertinet ad ecclesiam istam.

Isto autem modo

tradita et conquisita est: Sigeboto de Ruxingen, cuius et tota erat, in primis pro

anima coniugis sue Gisele dedit ibidem duas hubas, deinde cum predio Heinrici de

Ruxingen mutuavimus ibi prope tres hubas. Defuncto autem Sigebotone a Wolfframmo

de Glatbach et Bertholdo de Waltdorff, qui filias illius uxores duxerant, reliquam

partem acquisivimus isto scilicet modo: quadraginta marce argenti Wolfframmo pro

sex hubis dato sunt; quicquid autem super hec ipsi residuum fuit, id est fere tres

hube et dimidium molendinum, pro se et omnibus suis deo et beato Petro contradidit.

Partem vero Bertholdi [Fol. 31b.] tribus hubis in Bussingen sitis et duabus marcis

comparavimus. In predicta autem pecunia date sunt XX marce, quas Bernardus comes

de Scira pro cellula Bauaricensi ?) dederat, et due armille auree appendentes XV uncias,

quas Luitgart, soror domni Brunonis abbatis et°) Conradi de Wirtenberg, ad faciendum

1) Wohl verfchrieben für Linigen.

?) Gemeint ift Fiflchbachau (11083).

9) Vielleicht ift coniux vor Conradi ausgefallen, durch deffen Einfetzung die ältefte

wirtenbergilche Genealogie in Ordnung käme.,

30

Codex

calicem tradiderat, ciphus argenteus, quem Richinsa comitissa de Lenseburg dederat

patera argentea

quam Adalbertus comes de Calwa obtulerat

ınsuper et aliorum

fidelium oblationes.

Possunt autem esse XVII hube et molendinum.

Bertholdus et uxor eius Adelhait de Eberstein cum filiis suis Bertholdo, Eber-

hardo et Hugone quartam partem ville Eltingen cum omni iure deo et sancto Petro

tradidit, tum pro remedio anime mariti Snl

qui hoc ipsum in extremis suis obnixe

postulaverat

tum etiam pro se et pro tota utriusque cognatione.

Huius rei testes

sunt Gotefridus comes de Calwa, Eberhardus de Helffenstein, Hugo comes de Tuwingen

Udalricus de Lustnow, Reginboto de Talacker, Maselinus de Rietburg,

Ratpoto de Grun-

bach, Wolffram de Mulhusen, Wolffram de Saldingen

Buggo de Ruthmarssheim duas hubas dedit in Eschelbrunnen

Ceisolff de Mulhusen unam hubam in Toffingen

Hartmann de Ruthmarssheim unam hubam ibidem

[Fol. 32a.] Adalbertus comes de Egenssheim et uxor eius Heilewig in Alsacia

ad villam Wintzenheim unam salicam terram et vinearum non modicam partem dedit

quod filius eius nobis abstulit

Reginboto comes de Malscha dedit ad Stutpferrich ecclesiam et XX hubas, id

st medietatem illius predii, nominatim pro fratre suo Ruperto defuncto et se ipso et

0mn1 cognatione sSua

Post quam donationem domna Geba quartam partem eiusdem

predii emit decem marcis

quas idem comes nobis reddidit

postmodum vero ipsum

predium pro anime sue mercede donavit

Ibi testes affuerunt Adelbero de Grauen-

husen, Berthold de Bietikeim , Folkerus de Stettueld, Waltherus de Engen, Burckar-

dus de Strubenhart

Adalbertus de Luden, Eberhardus de Messingen

Luitfridus de

Grauenhusen, Hugo et frater eius de Heidelssheim , Swigger, Conrat de Strubenhart

Walther de Wagendorff, Wernher de Kirchen.

Richlint de Grifelt, vidua Wolframmi comitis, dedit VI hubas ad Calenbach et

VI mancipia.

Waltherus de Horwa dedit ad Wissaha capellam unam cum tribus hubis et

duas et dimidiam hubam in Mulbrunnen

Erckinbertus de Rutingen ad Kelwersshusen quindecim hubas nobis dedit, que

ratribus ad sanctum Gregorium concesse sunt

[Fol. 32b.] Huius filius Diemarus

divina inspirante gratia cum se ipso quicquid ex parentum hereditate habuit, huic

monasterio contulit, ut in proxima lectione habes

In nomine sancte et individue trini-

tatis

Cunctis Christi fidelibus tam futuris quam presentibus cognitum esse cupimus

quod miles quidam de Rutingen, Diemarus nomine, cum inter capitaneos principes

provincie, que dicitur Osterfrancka

genere et possessione preditus non parve esti-

ationis haberetur suisque rebus diu post obitum parentum suorum cum omni liber-

tatis et pacis securitate potiretur

divinam admonitionem prudenter considerans

qua&

dicitur: divitie virı redempcio anime eius, et item: quid prodest homini si universum

mundum lucretur

anime vero sue detrimentum paciatur? non solum omnia, que sul

juris erant

ad monasterium Hirsaugiense deo et sanctis apostolis Petro et Paulo

sanctoque Aurelio episcopo, ipsius loci patronis, ad usum fratrum ibi deo servientium

delegavit et contradidit

sed etiam ipse in eorum consorcium transire et sub eisdem

communis vite disciplinis deo militare decrevit et efficaciter deo annuente complevit

Predia autem, que dedit, et mancipia hec sunt: In Rutingen iuxta fluvium Tubara in

provincia Osterfrancken

in episcopatu Wirtzburgensi, in comitatu Mergentheim, ubi

ipsius mansio precipue erat, unam salicam terram et septem hubas et unum vinetum

Ceteras hubas in eadem villa habent hü

Richolff [Fol. 33a.] unam, Rihmunt unam

Adalbertus dimidiam, ad ecclesiam pertinet una, mulier quedam unam, que etiam per

31

Hirsaugiensis.

tinet ad. ecclesiam; item Richolff in Naséha unam hubam. Huius viri et supradictorum

virorum-hube ad nos pertinent post obitum eorum; de subscriptis vero hubis servitur

nobis, quas hereditario ijure habent hii: m Rutingen filii Rauenoldi tres hubas et duo

molendina et Megingos in eadem villa duas hubas, ad Strute tres hubas; Engelwart

tres hubas in Rutingen et in Lutenbach decem hubas silvatice et culte terre et molen-

dinum; Sigebrecht unam hubam in Rutingen; Helprecht ad Mannheim novem hubas

ipse et filii eius unam hubam in Hittenheim; ipse et filli fratris sui in Offenheim

duas hubas. Hec sunt nomina villularum, in quibus alia sita sunt: Rietheim, Nasaha,

Ad Rintbach centum et tres arabilis terre

Strute, Biberarin, Argirsheim, Hoferstat.

et plus quam centum de silva; Brunnen XXII hubas; Bennendorff XV hubas; Ochsen-

furt quatuor hubas salice terre secundum computationem illius provincie et alie due,

ubi LX iugera computantur ad hubam, unde secundum illos sex hube sunt, apud nos

vero numerantur XII; in quo loco habemus portum navalem, id est var, qui persolvit

octo solidos Wirtzburgensis monete; ad Ritenowa XX hubas et multum de silva; ad

Alpwinesdorff triginta unam hubam; ad Carentzheim tres hubas et dimidiam salice

terre et vinetum, et ad alias circum- [Fol. 33b.] iacentes villulas decem hubas. Que

autem ex his omnibus nostro usui absolute deserviunt, sunt Rutingen, Alpwinesdorff,

Bennendorf, Brunnen, Carentzheim, Rietenowa. Cetera vero omnia clientibus in bene-

ficia_ab ipso’tradita sunt, ipsique clientes cum possessionibus isdem monasterio Hir-

saugiensi cum ceteris utriusque sexus et mancipiis indissolubili donatione dati sunt.

Ut vero rerum ipsarum testamentaria donacio rata semper et inviolata permaneret,

sapienti usus consilio, antequam monastice professionis habitum susciperet, ad villam,

que Rietheim dieitur, nonnullos regni principes, notos quoque et amicos quam plures

congregavit, inter quos precipui erant comes Gerhardus de Moguncia, comes Engel-

hardus de Lubenhusen et filius eius Waltherus, comes Heinricus de Rotenburg, comes

Bruno de Wertheim, presente etiam abbate predicti monasterii nomine Gebehardo cum

quibusdam fratribus suis et aliis multis, quorum subnotata sunt nomina, quorum 0m-

nium testimonio, consensu, consilio et auxilio predictam bonorum suorum concessionem

