bant, delegavit. Waltherus de Dettingen quatuor hubas pro se ipso in Gilstein dedit,

quintam in concambium pro alia in Messteten sita.

Diemo de Dusslingen dedit pre-

dium in Ginningen, quod datum est pro una huba in Gilstein. Adalbertus de Sallsteten

dedit duas hubas in Gilstein. Idem Adelbertus quod ad Gundlingen dedit, pro duabus

hubis ad Gilstein datum est.

Ceisolff de Brackenheim unam hubam ad Messesten

dedit, que pro alia ad Gilstein data est. [Fol. 59a.] Adalbertus de Mulhusen partem

prati, quod dicitur Luss, dedit nobis; pro hoc dedimus ei pratum inter duas vias ijuxta

pontem. Item dedit pratum, quod dieitur Luss, integrum et dimidium; pro hoc dedi-

Item dedit nobis pra-

mus pratum, quod dicitur Kesselpoden, et agrum ad Ridern.

tum, quod dicitur Gero, in loco, qui dicitur Sew; pro hoc dedimus agrum, qui adiacet

Istud est de prediis ’ecclesie

regie vie ijuxta agrum Bertoldi, qui nominatur Wuler.

in

Gilstein.

Item dedit de prediis ecclesie in Mulhusen cum consensu prespiteri

Wernheri duas partes prati, que Luss nominantur ; pro hoc agrum dedimus in Mulhusen,

quem dedit Sigifridus servus ecclesie nostre in Reistingen. Wangerus dedit nobis pra-

Adalbertus Munlof

tum, quod dicitur Luss; pro hoc dedimus pratum in Winkele.

dedit Luss in Sew; pro hoc dedimus ei pratum in Staden. Eticho de Witingen dedit

nobis duo Luss et dimidium in Sew; pro hoc dedimus ei agrum iuxta pratum circa

viam silvaticam et partem prati in Winkele, quod erat Reginboldi. Idem dedit unum

Luss in Sew; pro hoc dedimus :ei partem prati, quod adiacet suo prato in Gilstein

ijuxta molendinum. Hec sunt stabilita ab ipso Etichone et a liberis eius. Adelbertus

de Rotenburg et filius eius Conrat et servi eius Gosolt et ceteri dederunt nobis unum

Luss et unum Fursal; pro hoc dedimus ei partem prati in Bretwiss iuxta pratum

suum et agrum in [Fol. 59b.] Wulfness iuxta agrum, qui dicitur Crumberg. Sigeboto

et frater eius Hermannus dederunt nobis pratum in loco, qui dicitur Gero; pro hoc

dedimus eis pratum in Winkele et unum talentum.

Adelheit de Gilstein et filii eius

dederunt nobis pratum in loco, qui dicitur Gero, ijuxta viam, pro hoc dedimus eis

pratum longum iuxta molendinum, quod dicitur Reimul.

Megingoss, Conradus et

Walcun clericus de Gilstein dederunt nobis partem prati in Sew, in ultima parte prati;

Luitgart de Gilstein dedit nobis pratum; pro

pro hoc dedimus eis novem Solidos.

hoc dedimus ei agrum in Grupen et decem solidos. Adalbertus de Mulhusen et Wal-

therus frater eius cum filiis suis dederunt nobis agrum; pro hoc dedimus eis duas

partes agri et unum talentum.

Item dederunt nobis unam partem agri in Grupen;

Erckenbertus dedit nobis agrum

pro hoc dedimus eis alium agrum iuxta Mulhusen.

in Malmen cum consensu Waltheri, domni sui; pro hoc dedimus ei unam partem agrl.

Adalbertus Maselini filius dedit nobis agrum in Malmen; pro hoc dedimus duos agros.

Item ipse dedit nobis quartam partem curie iuxta Slengenbrunn; pro hoc dedimus

agrum unum ad Calhofen et sex solidos.

Adelburg soror eius dedit nobis quartam

partem eiusdem curie; pro hoc dedimus ei partem agri in Calhofen et sex solidos.

Herman et frater eius Sigebertus dederunt nobis dimidiam partem eiusdem curie; pro

hoc dedimus [Fol. 60a.] eis agrum in Hungerberg additis decem et octo solidis. Adal-

bertus, qui et supra, dedit nobis pratum unum, pro quo dedimus quatuor solidos.

Wangerus de Gertringen dedit nobis agrum in Malmen, pro quo dedimus partem agri

et curiam unam. In eadem immutatione dedit unum agrum iuxta vineam. Adalbertus

de Gertringen dedit nobis unam curiam, pro qua dedimus agrum unum ad Assgess.

Item ipse et frater eius Waltherus et Luitfridus dederunt nobis silvam in Brunnhalden

pro uno talento. Adalbertus de Pfrundorff dedit nobis partem eiusdem silve, pro qua

dedimus ei agrum, qui adiacet regie Vie.

Anselmus Swabelle dedit nobis agrum in

Rinnen, pro quo dedimus agrum in valle Winfretsstal et decem solidos. Rudingerus

dedit nobis duo iugera iuxta viam, que ducit Dalvingen.

Adalberto cognomento

l

Hirsaugiensis.

Munsolff dedimus curtim Bertoldi ducis et quatuor agros iuxta viam, que ducit ad

Neberingen, et unum in Mungsstal pro duobus agris, quos nobis donavit, unum, qui

jacet in extremitate vinee, que respicit Gilstein, alterum, qui iacet ante portam et

pertingit infra portam pene duos passus.

Post has commutationes querimoniam commovit domnus Hugo comes de Tu-

um

wingen, quod sine ipsius consensu tales permutationes facte essent, cum ipse advocatus

1160.

eiusdem ecclesie in Gilstein esset. Ad hanc comprimendam data sunt ei decem talenta,

ut in perpetuo [Fol. 60b.] stabilis et sine contradictione permaneat. Huius rei testes

sunt Diemo, Craft, Wanger, Hugo, Udalricus, Irnfrit, Mahtolff, Gebilo, qui et fide

data ipsam firmitatem a Heinrico, predicti comitis fratre, se spoponderunt impetrare.

Monachi interfuerunt Rupertus, Diepoldus, Conradus Bertoldus.

Berwardus frater noster ad conversionem veniens predium, quod in Husen

hereditario iure possederat, nobis tradidit, molendinumque in eodem 10c0 fabricavit ;

insuper et tres hubas ad Seltenbach dedit. Idem Berwardus, postea in hoc l0co celle-

rarius factus, quali studio vel industria egerit, ut predium ad Blanda in nostram prop-

rietatem veniret, qui Scire cupit, in subsequentibus cognoscere poterit.

Anshelmus,

barbatus frater, eius consiliis acquiescens, duas hubas et dimidiam, quas ibi habuit,

nobis tradidit. Crafft de Mercklingen unam hubam dedit; sed Conradus Stoll, in bene-

ficio eam prius habens, noluit se ea abdicare, donec ei tantum datum est, quantum

Rudolffus decanus pro XII talentis, quod ibi habuit, nobis

pro illa ipse poscebat.

vendidit.

Soror autem ipsius, Adelheit de Sulch, unam hubam pro remedio anime

sue dedit.

Cum hec omnia sic acta fuissent, predicetus Rudolffus decanus cum sSuo

advocato et nostro, Scilicet Adalberto comite, et cum omnibus propinquis et cognatis

suis, qui ei hereditario iure succedere debebant, locum istum adiens, tam pro predicta

peccunia [Fol. 61a.] quam pro salute anime sue, que prius memoravimus, perpetua

stabilitate super altare sancti Petri delegavit et contradidit. Predium Sarnagel senioris

ex parte pecunia coemit et pro altera parte Swiggero de Malmssheim curiam Ernfridi

et partem agri in eodem loco dedit, Swiggerus autem, ut post obıtum suum mutuata

ad nostrum usum transeant, concessit et legitima donatione confirmavit.

Tres agros

Buggonis de Mercklingen emit.

Gernado bovem et vaccam pro uno agro dedit ‚et

Rudigero, fratri ipsius, ut assensum preberet, solidum unum. Wahssmundo et filiis

eius duos equos et nummorum aliquam quantitatem dedit, ut quicquid ibi tam in agris

quam in pratis habuit, in nostram proprietatem cederet.

Ab uxore Emisonis Adel-

heide dimidiam hubam emit et filiis ipsius ob emptionis recordationem singulis num-

mum unum dedit.

Locum curie pro septem solidis ab uxore Rapotonis et eius filiis

emit. Huius Rapotonis filius, Hug nomine, cum matre et ceteris suis fratribus dede-

Gerhardus de

runt nobis dimidiam hubam in Blanda et integram in Sumenhart.

Malmssheim dedit nobis predium et familiam suam et ipse Hierosolimam profectus

finem vite ibi est sortitus extremum.

Heredes vero ipsius pro predio querimoniam

habentes nullomodo ab ea abduci potuerunt, donec eis multa tam in peccunis quam

aliis rebus data sunt. Homines vero familie censuales fecit, ut quilibet quatuor num-

mos persolvat, [Fol. 61b.] defunctus vero ex eis vir, quod optimum in animalibus hab-

uerit, det, femina vero quod optimum in vestimentis. Burgoni pro predio suo decem

talenta dedit et hoc predium rursum Wernhero de Mercklingen mutuavit pro predio,

quod in Altheim habuit, scilicet duas hubas et dimidiam. Predium, quod in Merck-

lingen habemus, dedit nobis Hugo de Ostelssheim, filius Sarnagel; sed heredibus ipsius

querimoniam inde habentibus quinque talenta dedit. Ad hoc ipse Berwardus hec tam

diligenter describi mandavit, ut si qua querimonia in futuro de supradictis mota fugrit,

in hac descriptione rei geste veritatem et ordinem quilibet invenire possit.

52

Codex

Idem Berwardus, postea prepositus factus, ea que subscripta sunt, ad com-

munem prebendam fratrum sSuo labore et industria superaddidit et hoc modo eam

melioravit.

Dietherico namque de Heilprunnen, multas iniurias et damna rerum pro

molendino, quod in eodem 1o0co habemus, nobis inferenti octo marcas dedit, ut tam

ipse quam heredes eius, quicquid sui iuris in”illo esse videbatur, se abdicarent, qua-

tenus singulis annis duo larduales porci nobis inde dentur. In Hessickem prius nullum

molendinum habuimus; sed ipse propriis impensis unum ibi fabricavit, et simili modo

in Nippenburg fecit, ut et ex his duobus molendinis duo larduales porci annuatim

nobis dentur. Ab hominibus quoque familie nostre in eodem loco quatuor [Fol. 62a.]

jugera vineti acquisivit, ut semper in festivitate apostolorum Petri et Pauli octo

hame vini inde persolvantur.

Ipse quoque Berwardus, prepositure gerens officium, curtim in urbe Spira

quadraginta sex marcis comparavit iuxta forum sitam et omni forensi usui‘ commodam,

bonis quoque edificlis et utilibus instructam; ex qua due marce argenti purissimi sol-

vuntur, una in purificatione sancte Marie, altera in nativitate sancti Iohannis Baptiste,

quas ipse in commune obsequium fratrum in die assumptionis sante Marie delegavit,

ut ea die ob honorem beate dei genitricis Christi pauperes ex suis laboribus et indu-

stria

recreentur.

Nihilominus idem Berwardus predium in Husen cum sorore sua

Irmingard dudum possederat, unde quandam partem sui iuris eidem sorori ob eius

indigenciam relevandam concesserat.

Sed ipsa beneficii accepti non immemor ante

obitum suum, quicquid in eodem predio iuris aut proprietatis habuerat, libere et ab-

solute deo beatoque Petro tradidit; de quo predio annuatim tria talenta persolvuntur,

que fidelis et prudens Christi famulus in octava Penthecostes, quando memoria sancte

trinitatis agitur, in refectione fratrum expendi constituit.

Hec autem omnia, curtis

videlicet et predium, in potestate et providencia cellerarii consistant, ut ipse diligenter

1165

et suo tempore fratribus hec impendere curet.

Acta sunt hec presidente monasterio

bis

Ruperto abbate, qui nimirum auctoritate sua facta roboravit, ut perpetue [Fol. 62b.]

1176,

inconvulsa permaneant.

Postmodum predium in Talacker ab abbate de Mulbrunnen

comparavit quadraginta marcis, cuius redditum annuum sic divisit, ut dimidia pars in

vigilia apostolorum Petri et Pauli in refectionem fratrum erogetur, dimidia in nativi-

tate sancte dei genitricis Marie,

Frater Swiggerus suis impensis et industria acquisivit predium in Ihingen,

quod solvit talentum et quinque Solidos.

Hunc censum consensu abbatis et fratrum

delegavit ad comparandum oleum, ut semper in festo sancti Andree fratribus exhibea-

tur, non de papavere, sed de nucibus purissimum.

In Cobelbach quoque acquisivit

prediolum, quod solvit quinque solidos, quos impendi statuit ad reparationem cerei

ad sepulchrum patris nostri domni Wilhelmi. In Alpurg etiam dantur quinque Solidi,

ex quibus ova dabuntur fratribus nocte, qua vigilie celebrantur in anniversario pre-

dicti patris.

Adalbertus de Ruthmarssheim dedit ad Geberssheim unam hubam, ad Sumen-

hart duas, unde duo solidi dantur sacriste, ut omni dominica nocte ad altare sancti

Nicolai lumen accendatur.

Wolffram de Winsperg dedit ad Erlebach duo iugera vineti et unam curtim

et tria iugera agri et pratum.

Hartmut de Heilprunn dedit nobis vineam in eodem 10co.

[Fol. 63a.]

Sigeboto de Hessickeim dedit nobis inibi vineam et curtem.

Notum sit presentibus et futuris, quod domnus Conradus, presbiter de Of-

1176

bis fingen, multa bona nobis conferens rogavit,

ut auctoritate domni Conradi abbatis et

1188.

58

>Hirsaugiensis.

consensu tocius congregationis firmaretur, ut in amniversario suo etiam domni Mar-

quardi filii sui et Mahtilde matris eiusdem Marquardi omnium simul commemoratio

fieret, et ex prediis, que nobis contulit et comparavit, caritas et refectio omnibus

fratribus daretur. De Eltingen singulis annıs talentum unum debet persolvi ad similam,

de Biberbach talentum et quinque Solidi pro piscibus, de communi vero cellario quatuor

hame vini. Quicquid vero de vineto, quod in Hessickeim emit et in Durnckeim propriis

impensis excoli fecit, potuerit dari, constituit his omnibus superaddi, ut habundancius

et plenius possit fratribus inde ministrari.

Igitur si ipse vel ipsa foris obierint et

amicis suis, ut ad nos non deferantur, derelicti fuerint, a nostris hominibus et vehi-

culis ad nos debent deferri et anıma eius a nobis deo et in plena caritate et frater-

nitate corpus terre commendarli.

Heinricus de Hefingen dedit nobis agrum in Mure eo pacto et conditione, ut,

eo de medio facto, nos propriis sumptibus eum ad nos transferamus et obsequium

nostris fratribus monachis debitum omni reverentia sibi impendamus.

Quod si vivus

et incolomis ad nos [Fol, 63b.] venire disposuerit, eandem gratiam, qua ceteri potiti

sunt, obtinebit.

Conradus dei gratia Hirsaugiensis abbas.

Iustis peticionibus annuere plisque

desideriis effectum tribuere tum officii nostri necessitate, tum fraterne caritatis intuitu

justum ac rationabile constat.

Eapropter cunctos Christi fideles tam presentes quam

post futuros scire desideramus, quod frater noster Wernherus de Cuppingen pro mer-

cede anime sue de propriis läboribus ac sumptibus predium in Eberdringen consilio et

auxilio fratris nostri Ernfridi camerarli conquisivit, quod deo et sanctis eius apostolis

Petro et Paulo obtulit.

Idem vero predium talentum et unum solidum persolvit, de

quo censu duodecim sSolidos sequestrari statuit, ut ex his semper in cena domini sep-

tuaginta duobus pauperibus, qui super numerum fratrum in claustrum introducuntur,

singulis duo nummi tribuantur.

Quod vero de illo censu superfuerit in usum came-

rarli cedat eo pacto, ut si forte predium illud, ut assolet fieri, grandine vel igne vel

quovis alio infortunio devastatum fuerit, tunc quicunque camerarius fuerit, illos duo-

decim solidos pauperibus absque ommni contradictione impendat.

Quod si camerario

visum fuerit, ut idem predium in suam utilitatem attrahat, libere hoc faciat, dummodo

id provideatur, ut pauperes illis nummis non defraudentur. Quia vero nostro permissu,

immo nostro consilio et auctoritate sunt hec acta, nos ista per maiestatem divinam

et [Fol. 64a.] nomen sancte trinitatis confirmamus ac roboramus, et ut a nullo unquam

infringantur vel evacuentur, interpositione divini nominis et perpetui anathematis modis

omnibus interdicimus.

Hee sunt possessiones, quas dedit nobis ducissa Uta: oppidum Zell cum iure

patronatus ecclesie, villam Ernstmulin, Schamberg, Colbach dimidium, Meisenbach

totum, Böselsperg, Niderlengenhart, Wickartsshusen, duas partes in Igelssloch, cum

hominibus, silvis et aliis omnibus attinenciis et eodem iure, quo ipsa possedit.

um

Rupertus de Esslingen frater noster viginti duas marcas pro remedio anime

1185.

sue et omnium parentum suorum et uxoris sue Willebirge nobis tradidit.

Unde con-

stitutum est in capitulo a domno abbate consenciente congregatione, ut in die, qua

celebratur commemoratio omnium fidelium, quatuor hame vini fratribus impendantur

et sex maltra frumenti purissimi de Gilstein ad similam faciendam.

Marquardus de Esslingen, gener predicti Ruperti, triginta talenta nobis obtulit

ut eius impendiüs vinum ad missas ministretur et frumentum ad oblatas faciendas ob

Sul memoriam et omnium parentum suorum et precipue coniugis sue. Gisele.

Rupertus predictus cum filio suo Heinrico comparavit predium in Teckenpfrum,

ex quo semper in festo sancti Michaelis decem solidi tribuentur s\ororibus ad [Fol. 64b.]

54

Codex.

sanctum Candidum, ut in commemoratione omnium fidelium defunctorum exinde ancillis

Christi charitas impendatur.

Cristina, uxor Eberhardi de Strubenhart, dedit nobis unam hubam in Bon-

hartsshusen quatuor uncias persolventem Spirensis monete eo iure omnique utilitate et

libertate, qua et ceteris hubis abutimur, et constituit nobis annuentibus, ut in anni-

versario ipsius aliquod solacium fratribus inde impendatur.

Quoniam iustis votis non annuere non debemus, significamus omnibus Christi

fidelibus tam presentibus quam futuris, quod quidam laicus, nomine Adalbertus de

Ensingen, utpote homo pie devotionis tactus virtute ex alto, cum uxore sua Adelheit

nomine spretis omnibus huius transeuntis mundi pompis contulit ecclesie nostre et

indigenciis fratrum in predicta ecclesia deo militantium pondus quinquaginta duarum

marcarum ea conditione, quatenus ei iusticia perfecte prebende, quoad viveret, impen-

deretur. Consummatis vero diebus vite sue hoc votis omnibus, dum adhuc viveret,

um

supplicibus precibus exoravit, ne cursus perpetuarum orationum sibi et uxori sue sub-

1160

traheretur; quod etiam consecutus est.

Domno Manegoldo, tunc temporis abbate, cum

universo suorum fratrum collegio annuente et, ut scriptis hoc confirmaretur, iubente

perpetue memorie beneficia predicti hominis et nunc et in eternum et ultra con-

tradita sunt.

1080

[Fol. 65a.] Domnus abba Gebehardus*) et frater eius, comes Egeno de

Urach, tradiderunt nobis ad Owa et ad Atenherd unam salicam terram et octo hubas,

quod fratribus ad sanctum Gregorium concessum est.

Predietus comes Egeno tres hubas rogatu Hugonis, clientis sui, in Erltingen dedit.

um

Luitolffus comes et frater eius Cuno de Achalm ad Tagelvingen decem hubas

1090

et suam partem de ecclesia et unam salicam terram dedit.

Wernherus comes de Gruningen curtem unam ad Essingen cum mancipiis et

mansis ad eandem curtim pertinentibus, et quicquid habuit ad Scherwiler in Alsacia,

ad Vilowa quoque tres hubas sancto Petro tradidit.

Ludovicus comes de Turingia et frater eius Berngerus in Osterfrancken iuxta

fluvium Meyn locum, qui dicitur Schönrein, cum quinque hubis adiacentibus et duobus

molendinis et silva non modica tradidit.

Notum sit omnibus in unitate fidei viventibus, iusticiam et veritatem amantibus

Christique misericordiam prestolantibus, quod fundatio et constructio monasterii in

Richenhach modo et forma se habet, ut infra patet”). In nomine sancte et individue

trinitatis. Ego Wilhelmus nullis meis meritis, sed sola dei misericordia Hirsaugiensis

cenobii abbas notum esse desidero omnibus tam futuris quam presentibus, quod quidam

ingenuus se- [Fol. 65b.] nior, Bern nomine, prediolum suum in Nigra silva situm in

loco, qui a rivo, qui ibi Murgam influit, Richenbach vocatur, sancto Aurelio Hirsaugie

in presencia idoneorum testium in eternam hereditatem tradidit, id unice postulans,

ut ibidem monasterium construi satagerem.

Accepto igitur communi concordique Se-

niorum nostrorum consilio, misimus fratres nostros monachos tres et laicales quinque

in idem prediolum nemore densissimo hispidum, quatenus silva eruta locoque purgato

construerent monasterium beato Gregorio. Anno igitur incarnationis dominice MLXXXII

indietione quinta circiter idus Maii cum venissent idem fratres in predicetum locum,

haut paucis diebus pro tugurio nuda fruebantur abiete. Horum autem unus vocabatur

Ernst, vir probus et curialis, qui iam pridem se suaque omnia nostra dediderat obe-

dientie, quem cum suis omnibus eidem 1oco in adiutorium concessimus. KExstit[it] igitur

1) noviter ad conversionem veniens (Reichenb. Schenk, Fol. 9a).

1) Cf. W. U.B. I, 284; II, 391,

55

Hirsaugiensis.

idem Ernst loco et fratribus provisor et quasi pater secundus, qui ad extirpandam

silvam, ad

purgandum locum, ad edificandam cellam, ad construendas officinas maxime

ipse suas impensas dedit et undequaque competenter acquisivit. Sui ergo parentum-

que ipsius sicut meam MeorumMquUe memoriam ibidem celebrem haberi dignum iudicayi

libensque firmavi. Sane positum est fundamentum ecclesie anno sequenti et infra tres

1086,

annos consummata. Anno MLXXXVI. dedicata est a Gebehardo, Constantiensi epis-

copo. Terminus autem eiusdem [Fol. 66a.] Joci est versus occidentem usque in me-

dium Murge, versus septentrionem usque in Richenbach, versus meridianam plagam

usque in Mugespach et usque in verticem montis, qui Brugberg dicitur, in quo etiam

cella in honore eiusdem sancti Gregorii est constructa, ad quam idem Bern senior

dedit hubam unam in Vischbach.

Locum, in quo cella sancti Gregorii sita est, dedit Bern de Vischbach sanctis

apostolis Petro et Paulo sanctoque Aurelio pontifici Hirsaugie eodem, quo ipse hunc

iure possederat, firma stabilitate cum CcONSeNsu uxoris sue et fili eo pacto, ut inibi

dei servicium institueretur. Quod pie recordationis pater Willehelmus opere complevit,

et in hoc labore cooperatorem sibi coniunxit Ernestonem de villa Gisenheim, que sita

est in territorio Moguntinensi. Qui Ernst et filius Sororis eius Volradus dederunt

Hirsaugiensi monasterio predia in duobus locis, scilicet in Isenheim et in Heimerssheim,

que duo predia in concambium data sunt, Isenheim pro Sultzowa et Imnowa, Heimerss-

heim pro predio, quod in Ditzingen situm est. Sed hec duo predia fratribus de sancto

Gregorio pro gratia et fraterna compassione postea CONCESSa Sunt: _ Preterea CxMonNas

sterio Hirsaugiensi eis concessa sunt predia in Obernkeim et Husen, predium in Usen-

husen, quod Diemarus de Trivels dedit Hirsaugie; in Brisgowa predia ad Endingen

[Fol. 66b.] et Forcheim, ad Mortstal et Bienheim, ad Nieveren et in. Argossingen;

in Gotelvingen predium bonum et ecclesiam; in Grur predium; in Herschwiler quatuor

hubas; in Kelwersshusen XV hubas; in Wasteburgsswiler molendinum ; in Owa unam

salicam terram; in Atenherd decem hubas; in Ginterbach predium; in Hirsslanden

predium et plura alia, que alias*‘) conscripta servantur.

Richardus de Tietikeim in Tagenbach unam salicam terram cum decem hubis,

et in Lienah duas hubas cum vineto, et in Issbach prediolum bonum nobis tradidit.

Hericha, pedissequa regine, dedit unam hubam in Gisenheim, pro cuius Con-

cambio dedit Ludowicus comes de Arenstein triginta hubas, quarum quinque ad Niveren

et unum molendinum; ad Zutingen tres hube, ad Eltingen decem hube, ad Warm-

brunnen decem hube, et tercia pars ecclesie in Geberssheim.

Rudolffus comes de Himelssberg quatuor hubas ad Brotzingen et dimidiam in

Barckhusen tradidit.

Bruno abbas noster per manum et assensum fratris sui, Conradi de Butelspach,

predium, quod habemus in [Fol. 67 a.] Pfrundorff, cum omni iure sancto Petro tradidit;

ad Walheim quoque duodecim ijugera vinearum cum beneficiis sex hominum ad easdem

vineas pertinentibus; ad Saldingen quinque hubas; ad Barckhusen duas hubas cum

vineto; ad Swiendorff unam hubam.

Sed filius sororis eius Conradus, adhuc vivente

matre sua, infestissimam exactionem fecit, falso protestatus, quod pars eorundem pre-

diorum iure matris sue ad se pertinere debuerit, cum in tempore, quo ipso hanc queru-

Josam sentenciam adversum nos agere cepit, a die quo huc contradita sunt plus quam

triginta anni processerint.

Hec eius querimonia dum per aliquot annos habita nullo-

modo sedari posset, prospiclens idem domnus abba monasterio nostro plurimum noci-

turum esse, si usque ad obitum suum res indiffinita remaneret, dedit ei per manum

') Ohne Zweifel im Schenkungsbuch des Klofters Reichenbach fol. 3 b. und 10b sg.

56

Codex

advocati nostri, Gotefridi de Calwa, in Erlebach unam hubam et dimidiam, in Durnkeim

quoque curtim unam et duo iugera vineti et sex iugera arabilis terre cum nemore

quodam. Quo facto domnus Conradus non solum de eisdem prediis apertam abdica-

tionem fecit, verum etiam fidelissimum amicum et adiutorem indefessum ecclesie nostre

vor

1120.

se futurum esse spopondit. Huius rei testes sunt Gotefridus comes palatinus, Her-

mannus marchio, Bertoldus de Huggenberg.

Idem Bruno abbas dedit Alkero de Eberdringen et uxori eius quatuordecim

marcas argenti [Fol. 67b.] et dimidiam hubam in Eberdringen pro alio predio in

Mulhusen, que sita est super fluvium Entz. Huius rei testes sunt: Egino de Burbach,

Hartprecht, Megingos, Walther, Eberhard, qui omnes sunt de Eberdringen.

Conradus de Butelspach, frater predicti Brunonis abbatis, cum uxore sua

Werndrut dedit in Durnkeim sedecim hubas cum molendino et in proxima villa eiusdem

nominis vinetum; ad Sarssheim unam salicam terram et quicquid ibi habuit, exceptis

tribus hubis; ad Saltzha decem et octo hubas; item in Schafhusen unum molendinum

dedit.

Post obitum vero domni Conradi uxor eius Werndrut pro traditis predüs,

domno Volmaro abbate assenciente, hoc pactum inlit, id est annuatim se vivente tributum

quoddam in manus Gotefridi palatini comitis advocati nostri a nobis solvendum con-

stituit, ut post mortem suam omne proprietatis ius sine aliqua controversia in libera

um

1125

potestate monasterii sit.

Huius autem pacti testes sunt Adelwig et Arnolt de Nid-

lingen, Adalbertus de Bernhusen et Birthilo, Eberhardus de Halvingen, Dieterich de

Stammen, Rudolffus Volkeri filius de Stetvelt, Eberhardus Dietheri filius de Buwenburg,

Heinricus de Mollssberg, Billunc de Gartha, Gotefridus palatinus.

Cuno de Hurningen et uxor eius Uta dederunt [Fol. 68a.] undecim hubas

in Berckha, pro quibus per concambium Conradus de Butelspach dedit in Toffingen

tres hubas, in Schafhusen unam hubam et quartam partem ecclesie, et ad Heimertingen

unam hubam et dimidiam.

Adelwig de Nidlingen tradidit in Schafhusen dimidiam ecclesiam et unum

molendinum cum prato ad ipsum molendinum pertinente et duorum hominum beneficia.

Arnoldus filius eius predium in eodem loco dedit.

Woppelinus de Blieningen quartam partem ecclesie in Schafhusen et molen-

dinum in eodem loco nobis tradidit.

Item Uta et filius eius Uldaricus quinque hubas ad Studernheim in Wormss-

feld dedit.

Cuno de Sultza et Crafft de Lustnow quinque hubas ad Bösingen, pro quibus

Hermannus advocatus de Owa ad Töffingen duas hubas, unum molendinum et viginti

jugera agri tradidit nobis.

Bertolffus de Waltorff et frater eius Erpho in Altheim dimidiam hubam et

in villa Ihingen tres hubas tradidit, in quo loco mater eius Luitgart prius dederat

hubam et dimidiam.

Volcker et frater eius Seliger de Stetfeld dimidiam hubam et unum vinetum

in Dietlingen sancto Petro tradidit.

[Fol. 68%.]

Burckardus de Strubenhart ad Wingarten hubam, vinetum et pratum et

plus quam quatuor curtes, et ad Buschlag salicam terram et qnicquid ibidem habu-

erat tradidit.

Wolffhert de Alenfelt tres hubas ad Sultzfeld tradidit.

um

Goswin de Merintheim quatuor hubas ad Ostheim dedit, que date sunt in

1100,

concambium pro alio predio in Goteluben, quod fratribus ad sanctum Gregorium Ccon-

cessum est.

50

Hirsaugiensis.

Reinboto et frater eius Adalbertus de Talacker duas hubas ad Rutmarss-

heim dedit.

Gerholt de Walteck ad villam Munzenheim in Alsatia quinque hubas dedit,

que vendite sunt.

Wetzel de Speche duas hubas in Michelfelt tradidit,

Bubo de Betherah ex donatione et petitione Swiggeri de Hisenburg quinque

hubas ad Wissha tradidit nobis.

Marcolffus de Talacker duas hubas et unum vinetum in Gartha dedit, ' quod

datum est pro predio in Bach.

Volmarus de Bernhusen quinque hubas ad Wasserfallen et unum pratum ad

Rieth dedit.

Volpertus de Lengenfeld duas hubas in Neckkergartha dedit, que vendite sunt.

um

Gosolt de Bliderhusen et uxor eius Friderun [Fol. 69a.] unam hubam et

1100.

unum molendinum dedit in Vastpurgsswiler, et ad villam Argossingen in Sultzgowe

quatuor hubas; quod totum fratribus ad sanctum Gregorium concessum est.

Gerhardus de Oberacker quatuor hubas ad villam Huchenfeld et in Buchha

duas hubas dedit; et frater eius Reinboto unam hubam et vinetum in eodem 10co tradidit.

Burckardus de Tarodingen duas hubas in eodem loco dedit, quod venditum

est abbati de Zwivalta.

Ernst de Gisenheim pro se et Volrado filio sororis sue predium in eodem

Jloco dedit; quod postea concessum est fratribus sancti Gregorli, quod ipsi dederunt

pro predio in Ditzingen.

Reginhardus de Berga et uxor eius Sigeburg quicquid habuerunt ad Heimer-

tingen sancto Petro tradiderunt.

Morhardt dimidiam hubam ad Eberdringen dedit,

Ruding de Steinhem duas hubas in Blidelssheim, postea hubam unam prö

sorore sua Gepa ad Westheim dedit.

Udalricus de Waibstat pro se et filio suo Heinrico occiso dedit sancto Petro

in monasterio Hirsaugiensi predium quoddam cum omni proprietatis iure, quod est

situm in villa Nussdorf in Entzgowe in comitatu Ingerssheim.

Ad culus donationis

confirmationem adhibiti sunt testes XIIII idonei et fideles, quorum [Fol. 69b.] hec

sunt nomina: Andreas, Lutfridus, Bertoldus, Cuno, Waltherus, Volpertus, Volmarus,

Cesolfus, Udalricus, Sigeboto, Reinherus, Volpertus, Gosmarus, Heinricus. Dedit quoque

ad Binnikeim quicquid habuit pro se et liberis suis, et ad Nussdorff novem huhas,

et ad Stammen unam hubam, que in concambium data est pro alio predio in Dalh-

vingen Richwino de Blieningen.

Adalbertus de Stuberssheim tres hubas in eodem loco dedit, que vendite sunt.

Wolffram de Botebor unum vinetum ad Tieffenbach nobis tradidit.

Gerrich et frater eius Rudolffus de Wesingen unam hubam in eodem loco dedit.

Richwinus de Bliningen dedit duas hubas ad Tofüngen,

Ceisolff de Brackenheim unam hubam in Messesteten tradidit, que in con-

cambium alterius predii in Gilstein data est.

Item postea duas hubas cum vineto in

Batenheim et dimidiam hubam in Meinssheim sancto Petro tradidit.

Egilolff de Phullingen in eodem 1loco tres hubas tradidit, que Luitoldo cuidam

commendate sunt; in Brunwiler quinque hubas, ad Bodolsshusen duas hubas.

Cuno de Magerbein et uxor eius in Phullingen duas hubas tradiderunt.

[Fol. 70a.] Diepertus de Tieteburen quinque hubas in Tagenbach dedit,

quas Trageboto, frater Richardi de Tietickeim, a nobis emit et circa finem vite sue

beato Petro redonavit; quod fratribus ad Schonrein CONCcessiMus.

58

Codex Hirsaugiensis,

Egezo de Sulmena quicquid ibi habuit nobis tradidit; quod vendidimus et

predium quoddam in Pfortzheim ipso precio emimus.

Diethelm ex petitione et donatione Ruperti unam hubam tradidit in Aslubingen.

Hazecha de Tintenhofen duas hubas in Talmsingen dedit, quod in concambium

datum est.

Eticho quidam in Vocklingen predium dedit, cuius precium et due hube in

Gartha, quas Beatrix vidua Cunonis dedit, tradite sunt pro quinque hubis in villa

Schafhusen.

Reglint vidua Wolfframmi de Kurnbach dedit duas hubas in Steinbach, quod

in concambium datum est pro predio in Vechlingen.

Conradus et pater eius Wolffgang de Witingen novem iugera in eodem 10co

et ad Steingart unam hubam tradiderunt.

Adalbertus de Wiblingen unam hubam ad Nuwiler dedit, que postea data

est pro qucdam predio in Westheim.

Trutkint de Wormacia viginti hubas emit nobis in Dahtela.

Hartpertus et Egino frater eius de Ruthmarssheim [Fol, 70b.] hubam unam

in eodem loco dedit,

Egeno frater noster de Burbach in eodem loco novem hubas de salica terra

et postea alias undecim hubas et molendinum atque vineam tradidit; sed et in Flä-

hingen decem hubas et molendinum, in Usenhusen octo hubas et dimidium molendinum,

in Cnuttlingen tres hubas et dimidiam, in Bietikeim unam hubam, in Heimfelt septem

jugera vinee et terciam partem molendini, in Muntzheim duas hubas, in Strassfelt

unam, in Nanthesshusen hubam et dimidiam.

Verbefferungen.

S. 25 Z, 13 v. o.]l. Muchelingen (t. Munchelingen.

S& 28 Z 189 % W Z “ AdS

Z d2 w.0. q n(qne I QuINGE:

$& 29 Z Y w @ b aulbas A hunass Z 10 % w b date

st. dato. S. 32 Z. 2 v. u. l. viginti (t. vigniti. Ebenfo (ind einzelne Ungenauigkeiten in Inter-

punktion und Wortverbindung zu verbeffern.

—— OE ——

REGISTER

mit' ELa H-

A,

Adelheid 61. — von Bebélingen é7b. von

Aba 49.

Kislach 54,

von Eberftein 831b.

von En-

Achalm, abg. OA. Reutlingen. — Graf Cuno,

fingen 64b.

von Gilftein 59b.

von Nuß-

Luitolff von 65.

lingen 51b. von Schiferftat 57b. von Sulch

60 b.

Acchara, Achara, Achern, bad. BA.St. 26, 29,

Achern (. Acchara.

Adelhelm, Abt von Ammerbach 18b.

von

Adalbero 42b. 55b. — von Pflugfelt 43.

Elingen 35 b.

von Sweigern 50.

Abt von S. Peter 17b.

von Slierftat 34.

Adeloch von Dieffen 34, von Eckebruck 34

[von Steußlingen] 29.

Adelolt von Ifinbretßdorff 34.

Adalbert 33. 35. 36b. 54b. 59b. 60. — dler.

Adelwig von Nidlingen 67b. 68,

Hl on S1D

von Bernhufen 43. 67b.

Agnes, Kaiferin 27.

presb. von Blieningen 47. Grafen von Calw

Aich (. Eichaha.

2b. 11b. 25b. 26. 29b. 31b. 40. 41b. 43b.

Ayfteten, Eichftätt, bayr. BA.St. — Bifch

46, 49. 49b. 50. 50b. 56b. 60b. von Cnutt-

Eberhard 42,

lingen 28. von Talacker 68b,

von Der-

Alberich von Slettorf 29 b.

dingen 46.

von Trumehtingen 46b.

von

Alpurg f Altbura.

Tuntzlingen 42.

