LI3d-1887_03

%

NN

e

E

—

—-

A

E

A

SS

K P

E

C

S

s

:

i

Ya

E

s

S

2%

J”\»«

SI

E

S

E

Ka

C

-

©

h al

REr

FEA

S

mn

an

*

J/L$"" b

M

SSS

X

e

Da

m

27

Tannacpe

f

;

b

z

C

N

S

47

A

y

S

{

l ®

x&

i

R

{

b

E

C

K

S

au‚.“‘

“

a ‚ß

L

S

w

w.”

S

8

A

{

®

r

5

;

.„1%«

,

S

r

S

F

t)

Ar

A

>

D

}

SO

e AA

Z

O

Vn

R

A

F

*

4 ,

+

«ziﬂg„‚

'1=

‘74„." {

da

d

S

N

47

S

>

o

K

S

A

n

E

p

w

D

E

AUFES

‘‚

$

S

ya

SS

S

N

C

L&

&s

AT an

F

M

HE

E

1:

_

Ka

Z

SS

HA

<&

«

D

é +

er

K

&“

C

K

z

> 7‚

ar

A

\

8

An

He

S

“

\

v‚q_A

ELE

A

C

Va

A

A

.E

AF

*

R

a

R

a

E

€

WEr

SE

>;:

D

3

ö4

K3}

F

$

4

f'7

DE

S

:

S

&

C

Bn

Ta

i

d

D

'»

A

EF

_

Z

i

;’_

E

}

;-_

h‘

R

{r

}

E

C

_l.‘

{;:

®

%

SEn

„‘D

%

E,

F

f

{

S

n

„;;fir

G

$

s

i

*A

B

D

e

'ä'

Z

Nrn

}

B

Ar

#

2

Kra 2 S

5

SN

A

.

E

E

E

4

B

a

K

W /‘. Z

Z

Fg

e

An

E

Va

z

CR

NS

A

D

P

Z

®

3

Gx

_»

r

S

17

A

z

LE

Ya

_

VF

ä

(

i

CS

}

A

S

S

N

f

“a“

w ”

%

E

. EW

Ü

eb

5£1

{&

u

Bra

s

(;..

Z

.

E

a

a

x

Xx

F

.‚»%

5 An

%

lä‘

HG

A

A

M \

r

F

E

‚‘

C

F

N

F

’;„

e

Ö

&*4

Dn

e

A

w

£

3

A

\’t

87

LE

2

R

%©

Dr

>

S g S

d

B

56

N

S

5

J.I

+

A

S

wı

A

B

Arl

2

S

n

&n

SAa Aa

8r

i:.

&s

.3} .

P

E.

2

S

A

3

12

M0

;ä

*.

%,

x

3

w“

&

8

S

e

Yr

f

S

58

6

M

Pr

b ©

A

un 1

A

£

«4'

Br

;

3

{

CR

8

w wrx

R

E

.

n

3

P

7

5

b

ü

A

z

b F

x

N}

d E

;

K

w

3

E

Fr

. —.

&. A

2

8

&x

C

WE

‚>—‚

é

#

IS

Sch

V

<

A

)

4

H

3

\

e

M

_

* A‚‘}<'

D

Ha

Ü

;

{

A

e

s

}

S

&

I

2

j}

X

L

X

8

;

3

Jr

+

X

37

D

.r

MX

Sa

“\

’‚

C

;

ı

3

Gr

x

|

D

2n

i

::

K 6

X

A 8

Y

'%'_ﬁ.w

—

C

K Pr

A

b — Z

En

4CM

a P

<

Ar

S

n

’ä

W

>

A

44

dn W

(

{

Pr

d a

2

‚o

|

4

K

Pa

7l

;

$

H

A

&

<

Ca

P

*

{b

‘;

g

e

$

i

}

A

E

O

x

%

;?;

:‘

v

8

n

4

v

Z

S

Z

C

3

|

s

:

4

ar

}

:.'

Cr

E

A

n

E

?

RA

U

n

Pr

j's<

?

_

A

e

I®

I

£

u

(n

®

‘%

B

“ Q.„ﬁ»

F

E

.,.R.

n

S

Ca}

IS

:

ä

Ca

7

$

PZ

E

ä:.

e

' ‚*_'kvs

M A

Tön

s

;

X

Y

l

W

r

?

B

E

N

x

w A

S

3A76

2

u

+

+

RX

CO

<

:

A

v.‘v

A0

w

U

x

>4

.

4

A

A

S

A

]f‘ F

Pa

08

'

®

S

ar

L

i

ö

w

B

E z

E

w

8

N

c

4

f-

u“ ET

&e

#%

S

n

A,

‚

N Jr

F

’g_'_<‚'

K

x

; OE

<

!

E

A

a

25 i

AT

\3'.

A

*

A

R

“

A

$

E

Ar

s&

aln R

D

7

A

B

6 A N

%

B

«

7

c

B

E

o

SEL

7 ‘.1«‘‚/

-

C

d

S

B

i

A

7

>

:

y}

E

IN

W

e

w

A

R

&.

M

8

A

S

Z

Ran

A

:"

}

C#

D

S

e

f

d

%.

N

B

r

‘

%

i

Pa

.;:r‘j

;_&

}

£

„ —.

IX

%

..

»

WD

©

e

{

>

A . D

’v-"“!*.:

Mk

8

e

Ir

ÜF,

——

Br

.

<

?.

Zn

;

@n

;

f

i

a

©g

ar

Fa

*

är

v

K

C

G

24

I

{»

_‘(’

E

Ag

M

C

d

8

HE

r

}

Y

-

&f

{

F

4—-:;?’

A&

5

;

P

F

Y

»

Ka

«$ ?h}

n

®

m

.

Ka

e

f

o

N

%

\r

L Ala

A

H

©

A

6

T,

g

A

F

2

En

a

«

*

S ;

5

AF

e

A

. Bn

5

PE

i

mo

Yg

3

e

®

4:

;

„ rn

T

A

x

;

n

‚L—i

%

®

ä

*53

E

r

-

Fa

&r

7

V

SE

DE

An

x.

16#

F:

n

z

A

A

ama

®

P

{

“

z

%.

G

s 4X

%

P

€ r

€

$.$„‚

79

n

ö

N

W

Ö

E

“

?(

”

A

a

r

A

Y

d

e

Z

F

7

Aur

G

Ö

OEn

SAn

e

>

15

n

s

—_

«

®

(3

HE

E

E

IAd

86

w}

A

e

Z

e

e

F:

©

Z

CR

b}

Sn

DG

©

S

a A

X

;

Sn

R2

30

&

’>"i

%*

e

Alg

{n

[

D

E, —

E — ——

%

N12<528001772 021

amnı *p

3

r

EW . 12

RA N L .59 Aa S

RN

— WÜRTTEMBERGISCHE

GESCHICHTSQUELLEN

INWVERBINDUNG

MI

DEM VEREIN FÜR KUNST UND ALTERTUM IN ULM UND OBERSCHWABEN, DEM WÜRTTEMB. ALTERTUMSVEREIN IN

STUTTGART, DEM HISTORISCHEN VEREIN FÜR DAS WÜRTTEMB. FRANKEN UND DEM SÜLCHGAUER ALTERTUMSVEREIN

HERAUSGEGEBEN

VON DEM

KASTALMSENSCHEN LANDESAME

L

e

STUTTGART,

W

KFE HA N RR

1887.

e

S

®

A

N

8

Ü

s

%S

M

.

0

3

i

RN

A

A

&5

N

PE

ka

S

©8

N

®

r

DE

.

‚

An

}

4

K

W

©

Ba

A

A

2

In

F

Kn

S

W

%

*

za

:T

N

_

Sa

äv

D

&e

E

Z ’ä;

N

E

1

Al

C

e

%S

U

R

F

ä

r

P

%.

5

e

.

,{.

3

i

i

;

Y

%

8

A

F

A

pn

R

:«

|

+}

A

D

".'?Mr 38

1

E

S

}

#

MLEKET

+

Da

3

F

3

a

A

SEEDE

FEn

Ji

M

Hf

Hd HATAS RM

Y '5T;H?Ä F4

d

$

AD

3

8}

E

}

>

%

X

$ Paif

A

M W

aa ;;;f';'fé‘;;f?:'j; Z

eéif an ww e

n

C

D }}‘„ €

}

*

KK 46

W wELt

S

v w w

SE

R

A

4

® M

<

‘.

839 m j

.

Dn

S&

$

€

M

A

i

:

D

%.

n

A

5

A

A

8

C®

M

5

xa

z

(

%

S

*

AT

Ar

D3

S

N

39

Ta

W

E

E

E

%

Bn

A

®

RE

3

N

DEn

S

Y

S

K3

E

&S

d

b

N

n

N

Ö

x

E

n

@

6

F

Z

M

N

S

A

%S

d

S

6S

A

:

f

S

F

Hin

ÖN

A

S

RN

®

S

.

3

I

E

A

S

A

s

R

A

Cn

3

M

A

W

G

\;.;‘w

E

S

I

OR

&}

S

<n

E

A

X

;

e

©

AA

S

U

©

©

S

E

A

n

R

Bn

Y

3

A

v

0(O0DEX HIRSAUGIENST

HERAUSGEGEBEN

VON

1Da 1, SCHEUN BIND 186

1887.

@

SE

A

A

C

Br

jn

.

S

WE N ea

A

A

T

Y

$

Kn

DA

e

SE

.

E

‚“

N

an

r

RO

M

$

E

g

7

M

M

n

M

c}

z

X

N

E

k

E

e

s

©

X

s

DE

n

D

8

S

S

An

J“

.

/M„

SE

NC

C

P

S

Wr

.w

e

A

{

S

ü„W«‚„

s

R

An

<

E

C

n

©

.

f

A

S

S

Dn

i

S

S

e

R

%

En

e

E k

r

G

S

A

vr

e

7

ü

E

e

e

*

n

*z

E

S

C

w

i

A

e

A

d

<

RS

XS

25

S

@

T

D

-

S

n

$

E

E

n

S

,

x

&S

<

E

Cn

B

F

S

S

S

S

K

S

A

Z

vn

D

A

a

S

S

R

S

2

W

E

E

CS

4

CR

Sn

z

®

5

R

7 E

Ö

r

A

DEn

E

Ü

r

n

S

D

s

e

r

..‚„

3

27%

\

S

S

A

K

x

W

A

e

A

En

Z

S

D

D

O

n

—

B

S

CR

e

SA

M

S

D

E

S

DE

e

LA

s

K

E

S

7E

E

—

P

Sn

on

e

8

K

Z

E

M

D

©

K

GE

A

D

ama

D

e

Z

S

4‘..\

3

M

E

S

S

A

e

e

*

Z

F

e

zr

F

E

aal

&r

H

Z

r

}

.„

b

H

an

u‚

A

An

W

®

A

E

An

Z

M

n

Dn

OE

.

S

BAn

e

E

P

S

F

4

Dr

E

%.

xx

Z

&}

D

S

&3

L

Sn

E

GE

Ga

Kr

%:

5

c

3

D

“

DA

S

S

S

dn

z

E

E

S

CS

S

E

n 1M

E

Z

Sa en

Anl

Zn

S

E

v

WE

-

Sa

Ü

Fn

S

n

:

FE

W

D

z

s

S

3B

;

A

e

3

K

f

S

-

S

S

w

n

A

S

i

E

D

RE

E

A

R

D

O

A

s

S

S

&

e

E

x

K

s

S

S

SA

B

E

n

S

F

i

M„‚

s

E

Wz

e

O

S

w

A

*&

H

D

s

E

U

n

B

I

n

A

1

Z

n

An

.

R

S

O

2

E,

S

RC

A

S

e

C

‚E

i

e

3

a

A

A

Za

E

x

£

Z

e

„.“1

i

n

NR

.W.w

K

&®

Z

Z

A

S:

&

7

B:

4S

7

CR

...‚

ö

S

w

S

z

R

RA

—

®

S

!

TE

7

AAN

f} w.

S

>

z

E

e

S

SS

e

EL

e

A

Z

S

A

A

S

R

X

u_‚

6

S:

IN

A

e

<

E

e

A

x

ü

r

LA%

S

wn

e

P

a

Z

e

4

E

n

WE

A

s

n.1

S

E

SE

b

A

Z

K

S

6E

.Mß„‚w

A

S

r

RE

Pa

r

Ar

28

>

S

N

vn

F

E

S

:

Rn

S

x

C

s

2

v

Y

€s

E

S

n

W

A

S

z

r

%e

®

E

S

n

e

2

H

SE

O

S

f.%„

7

X

S

S

&.

e

e

S

Fa

S

$

3

P

M

E

$m&;v

AL

®

P

F

S

2

A

®

M

S

P

K

I

A

S

R

Pa

A

2

ig

R

X

CS

.

Or

l

yr

SE

n

S

Der Codex Hirsaugiensis, welcher im kgl. Staatsarchive zu Stuttgart aufbewahrt

wird, befteht ans 70 Pergamentblättern von etwa 29 >< 20 cm. Das erfte Blatt ift unbe(chrieben,

eben(o je eine oder mehrere Seiten nach den einzelnen Hauptteilen. Die Schrift, obgleich dem Anfange

des 16. Jahrhunderts angehörig, macht den Eindruck viel größeren Alters, was damit zufammen-

hängt, daß man damals

in den oberdeutfchen Klöftern der Bursfelder Kongregation, ohne

Zweifel mit Anlehnung an alte Vorbilder, eifrig kalligraphifche Studien trieb*). Jede Seite ift

gleichmäßig liniert und enthält 27 Zeilen,

Auf Blatt 12—15 befinden fich Nachträge in der

gewöhnlichen Kurlive des 16. Jahrhunderts,

Das Alter der Hand(chrift wird beftimmt durch die Angabe, daß ein Altar im Jahre

1500 geweiht worden (ei (Bl. 23b.).

Ihre Ent{tehung hängt jedenfalls zufammen mit der Arbeit

Tritheims, der um 1495 begann, die Gefchichte des Klofters Hirfau darzuftellen.

Die verfchwindend geringe Zahl der f(päteren Nachrichten der Handfchrift — Bl. 19 und

23—24, die in unlerer Ausgabe durch Zeichen vor und nach den betreffenden Abfätzen unter-

fchieden find — beweilt olne weiteres, daß der Verfertiger ältere, in (ich abgefchloffene, Auf-

zeichnungen ab(fchrieb, welche er nur für die neuelte Zeit etwas ergänzen konnte.

Über diefe

Vorlagen haben wir bei den einzelnen Ab(chnitten des Codex zu handeln,

Der urfprüngliche Inhalt deslelben zerfällt in 4 Hauptabteilungen: I. Gefchichte der

Gründung und Chronik der Äbte (Bl. 2—15), II. Verzeichnis der aus HMirfau nach auswärts über-

Jaffenen Biflchöfe und Äbte (Bl. 17—19), IIT. Verzeichnis der Altäre des Klofters und der in

ihnen enthaltenen Reliquien (Bl. 21—24), IV, Verzeichnis der Schenkungen und Erwerbungen

(Bl. 25-—70).

I. Die Gefchichte der Gründung und Chronik der Äbte geht bis zum Jahre

1205.

Sie zerfällt wieder in 2 Ab(chnitte?)

1. bis zum Abt Bruno (1105—1120), 2

bis Abt

Marquard (1196—1205).

Der erfte Abfchnitt zeichnet fich durch größere Ausführlichkeit aus,

er beruft fich auf Nachrichten älterer Zeitgenoflen (Bl. 4b), kennt die Vita Wilhelmi (Bl. 5b)

und (cheint die Urkunde König Heinrichs IV. von 1075 Oktober 9 für das Klofter benützt zu

haben,

Diefer Abfchnitt ilt fehr wahrfeheinlich fehon dem Annalifta Saxo (Mitte des 12, Jahr-

hunderts) vorgelegen,

Der zweite Abfchnitt enthält kürzere Notizen, welche, ganz gleichartig

angelegt, namentlich regelmäßig den Ort des Begräbnifles angeben.

Seine Angaben (find unver-

kennbar zuverläffig; er ilt jedenfalls noch am Anfang des 13, Jahrhunderts ent/tanden.

Die Chronik wurde nicht fortgeletzt, wahrfcheinlich infolge des Verfalls des Klof(ters.

Er/t am Ende des 16. Jahrhunderts wurde in unferem Codex ein Nachtrag eingereiht, der, weil

nicht als Quelle anzufehen und eigentlich nicht hieher gehörig, in diefler Ausgabe durch kurliven

Druck bemerklich gemacht worden iflt.

In den Jahren 1516 und 1517 hatte der Abt Johannes

(1503—1524) im Sommerrefektorium Bildnifle berühmter Hirfauer, vor allem der Äbte, aubringen

Jaffen mit biographifchen Notizen (hoc picturae opus, BI. 13 b).

Die letzteren ftammten aus den

freilich fehr unzuverläfigen Werken Tritheims.

Diefe Infchriften fStellte der evangelifche Abt

Parfimonius (1569—1588) famt (päteren Aufzeichnungen über Äbte zufammen; weitere Zu(ätze

kamen hinzu, und das Ganze wurde am Ende des alten Abtskatalogs angefügt.

Selbft die

Zählung des 12. Abts Lutfrid als 10. nach Abt Gebhard (1091—1107), der eine neue Bilderreihe

begonnen hatte, wurde beibehalten ®).

‘) Helmsdörfer, Forfchungen zur Gefch, des Abtes Wilhelm von Hirfchau 1874, S. 4,

°) Helmsdörfer a, a. 0, S. 5 f, Monum, Germ, Script, 14, 254,

%°) Helmsdörfer a, a. O.QS. 62,

Codex

IIl. Das Verzeichnis der aus Hirfau nach auswärts überlaffenen Bi-

fchöfe und Äbte‘!), welche alle dem Ende des 11. und dem 12, Jahrhundert angehören, ilt

um das Ende des letzteren ent/tanden und beruht wohl auf einzelnen Aufzeichnungen und Er-

innerungen, welche ohne (trenge Einhaltung der chronologilchen Reihenfolge zufammengelftellt

werden. Als Nachtrag aus der Zeit des Abfchreibers folgt nur noch der nach Schuttern über-

Jaffene Johann Widel.

IIL, Eben(o alt ift das ur/prüngliche Verzeichnis der Altäre des Kloflters und

der in ihnen enthaltenen Reliquien mit (feiner durchaus (elb/tändigen, von der Grün-

dungsge(/chichte der Chronik unabhängigen Einleitung. Hier ftanden dem Schreiber noch weitere

Nachrichten aus neuerer Zeit zu Gebote, die er vom 2. Ab(atz des Bl. 23a an beifügte.

IV. Weitaus der umfaffendfte Teil ilt das Verzeichnis der Schenkungen und

Erwerbungen, welche ebenfalls ausfchließlich dem 11. und 12. Jahrhundert angehören. Die

ziemlich planlofe Art der Anordnung diefer Traditionen macht es ficher, daß fie urfprünglich,

wie dies auch nach der ganzen Entwicklung des Urkundenwefens anzunehmen ift, aus KEinzel-

aufzeichnungen beftanden, welche zur Unterftützung des Gedächtniffes gemacht worden waren,

während der Befitztitel felbft durch die öffentlich vorgenommene Handlung begründet wurde.

Die Frage ift nur, ob fie dem Ab({chreiber noch einzeln oder fchon in einem Traditionscodex

gelammelt vorlagen; doch ift dies leicht zu entfcheiden, Wir haben zu untrüglicher Vergleichung

das Original des Schenkungsbuchs des Klofters Reichenbach?). Diefes Klofter weilt als ein

unter Abt Wilhelm gegründetes Priorat von Hirfau eine Menge von Befitzungen auf, welche

auch in unferem Codex vorkommen; (fein Schenkungsbuch ift in der Hauptlache um die Mitte

des 12, Jahrhunderts angelegt mit wenigen nicht weit herabyehenden Nachträgen. Die Namens-

formen des Reichenbacher Codex find nun vielfach urfprünglichere als die des Hirfauer: Argo-

zingun (ftatt Argoflingen, Dizzingun (tatt Ditzingen, Endingin ftatt Endingen, Viskinun (tatt Fi-

(chingen, Herricheswilare (tatt Herfchwiler, Y(olteshufen (tatt Ifeldshulen, Stophilin (tatt Stoffeln u. a.

Diefe Abänderungen [ind nicht er(t durch den (päteren Ab(chreiber erfolgt; dies beweift der Umftand,

daß die den einzelnen Traditionen beim Ab(chreiben vorgefetzten Überfchriften häufig viel jüngere

Formen zeigen als die Traditionen felbft: Affelbingen (ftatt Aslubingen, Berckhaufen (tatt Ber-

chufen, Heinriet /tatt Hohenriet, Mensheim [tatt Mebosheim, Rötberg (/tatt Rodeberg u. a. KEine

Modernifierung ift hiernach fchon bei früherer Gelegenheit eıfolgt, wodurch natürlich nicht aus-

gefchloffen ift, daß unfer Ab(chreiber auch einzelne in feinem Texte vorliegende Namensformen

nicht unberührt gelaffen hat.

Als die Zeit, da jene erfte Zulammenf(tellung , welche manche

Namen fich mundgerecht machte, erfolgte, ilt das Ende des 12, Jahrhunderts anzunchmen, Wäh-

rend der Reichenbacher Codex eine planmäßigere Anlage zeigt (vergl. „que postea plenius

enarrare disposuimus“ auf Bl. 3a.), hat der Verfaffer des Hirfauer Traditionenverzeichnifles fich

zwar offenbar beftrebt, eine gewille chronologifche Reihenfolge einzuhalten, die er dadurch unter-

bricht, daß er topographifch Zufammengehöriges gerne verbindet, Dies ift ihm aber nur wenig

gelungen, namentlich holt er öfters Vergeffenes herein und bringt gar von RlJ. 65 an einen Nach-

trag von älteren Einzelaufzeichnungen, die er vorher nicht unterbringen konute. Jedenfalls lag

ihm die Reichenbacher Aufzeichnung fchon vor (BlJ. 66b.), feine Einträge gehen, (oweit wir be-

urteilen können, nicht unter Abt Conrad (1176—1188) herunter; er übergeht von den aus Hir-

fauer Urkunden bekannten Orten nicht nur die älteren, wie Mettilingan, Grezingan, Grekkenbach

der. Urkunde von 1075 Oktober 9 (W. U.B. I; 276), Alwisbach der

Urkunde von 1130 Feb-

$irar 17 (W. U.B. 1, 381), Wifentfeld, Spurca, Eigelmanneswert von 1139 Febr. 26 (W. U.B. 2, 5),

fondern auch das Ebersheim der Urkunde von 1167 (W. U.B, 2, 154), offenbar weil fie in der

Zwilchenzeit bereits veräußert waren.

Es ift nicht unwahr(fcheinlich, daß der domnus abbas

(Bl. 64) Abt Conrad iflt, welcher kurz vorher in zwei in Urkundenform abgefaßten Aufzeich-

nungen noch genannt wird, und daß er in der bloßen Notiz nicht mehr mit Namen aufgeführt

wird, weil er noch lebt, fo daß die Abfafung des Originals unferes Traditionencodex in (eine Zeit

fallen würde,

Gleichzeitig oder einige Jahre fpäter, entfprechend der Entitehung der übrigen

Teile des heutigen Codex, ilt dann der nachholende Eintrag Bl. 65 ff. anzunehmen.

Gedruckt wurde der Codex durch Gfrörer in der Bibliothek des litterarilchen Vereins (Stutt-

gart 1848), nachdem er kurz vorher aus Weingarten, wohin ein großer Teil des Hirfauer Archivs im

dreißigjährigen Kriege von den Benediktinern verbracht worden war, in das kgl. Haus- und Staats-

archiv gél(0\nmczn. Leider fehlt dabei jede Ortserklärung. In die Monumenta Germaniae (Script.

') Vergl. Gifeke, Die Hirfchauer während des Inve/titur(treites 1884, aus welcher Schrift

Viele Daten entnommen wurden,

?) Abgedruckt Wirt. Urk,Buch 2, 391 ff,

7

Hirsaugiensis.

14, 254 ff.)

find außer der als Hiftoria Hirsaugiensis monalfterii betitelten Abtschronik und dem

höfe und Äbte und der Anfang der Traditionen,

alten Verzeichnis der Altäre dasjenige der Bifc

Fundatio, aufgenommen. Die vorliegende Ausgabe giebt den Text vollftändig wieder mit Aus-

nahme der im Traditionenverzeichnis willkürlich als Über(fchriften ausgewählten Ortsnamen und

der durch (fpätere Benützer des Codex gemachten Randgloffen, namentlich im Nachtrag der

Abtsreihe. Große Anfangsbuchftaben wurden auf Namen und Satzanfänge befchränkt; u wurde

nur vokalifch, v konlonantifch gefetzt. Beigeletzte Jahreszahlen verfuchen die Datierung ein-

zelner Abfchnitte. Das Regifter enthält fämtliche Ortfchaften und Perfonen nebft Erklärung,

wobei (ich der Herausgeber fehr (chätzenswerter Beiträge des Herrn Pfarrer Boflert in Bäch-

lingen zu erfreuen hatte.

[Fol. 2a.]

()uo tempore corpus sancti Aurelii de Italia sit -translatum,

vel quando Hirsaugia sit fundata.

Anno dominice incarnationis octingentesimo tricesimo, anno autem Ludovici

Pii, imperatoris Karoli Magni filii, decimo septimo corpus sancti Aurelii episcopi et

confessoris de Italia translatum est et Hirsaugia primum fundata. Nothingus namque,

Erlafridi comitis filius, Vercellensi cathedra sublimatus, tribuente Mediolanensi archi-

episcopo venerandi confessoris ossa, que in ecclesia sancti Dionisii ciusdem civitatis

episcopi recondita erant, cuius sepulchrum usque nunc ibidem honorifice recolitur, CiVi-

bus ignorantibus accepit ac paterno fundo, ubi postmodum Hirsaugia fundata est, in-

vexit, ubi tunc eiusdem comitis domus saltus fuit. Sacre vero reliquie primum deposite

sunt in ecclesiola, que in honore sancti Nazarii martiris consecrata erat, sita in vertice

prominentis collis, quousque ad ipsius collis radicem condigno decore ecclesia CON-

strueretur, unde et collis idem nunc usque de nomine sancti Nazarli nominatur. Keclesia

construeta ac varlis ornamentis decore adornata in honorem sancti Petri apostolorum

principis consecratur, ac sacrata ossa in eadem sunt collocata, ad quam omnem Circum-

jacentis silve latitudinem a fluvio, qui dieitur Deinaha, usque in fAuvium inferlorem

[Fol. 2b.] Richinbach et alia non pauca predia dedit ac cenobialis' vite religionem

ibidem esse instituit; que et per multa tempora sub constitutis patribus in eodem 10co

effloruit, sed peccatis hominum exigentibus, que regnum in regnum transferri faciunt

et urbes opulentas inhabitabiles reddunt, ad tantam diminutionem spiritalis vite devenit,

ut deficientibus monachis in eorum locum clerici substituerentur, quia, ut scriptum est,

non propter locum homines, sed propter homines deus eligit locum, seu, quod magis

estimari potest, quod per divinam providenciam ex hac diminutione ad maioris spiri-

tualis discipline ubertatem ıdem locus sublimarı disponeretur.

Quod et postea patuit.

Sub hac ergo immutatione aliquantis annis devolutis possessiones ecclesie ab iniquis

inyasoribus distract@ sunt, manuscripta quoque, que ab antiquis principibus pro, loci

stabilitate facta fuerant, disrupta, nec non castellum Kalwa nuncupatum in ipso ecclesie

fundo est constructum. Hec iniusta hereditas ad iniquos heredes per Successiones devol-

vitur, quousque ad Adalbertum comitem seniorem quasi hereditario iure ipsius loci

pervenit providencia, qui aVvaricie frenis laxatis, que ceteri parcendo intacta reliquerant,

hic absque timoris dei respectu quam plura contraxit.

Sed cum diu hac mala parta

hereditate potiretur, contigit, beatum Leonem nonum eiusdem nominis papam, avun-

culum videlicet predicti Adalberti, ad invisendum regnum [Fol. 3a.] Theutonicorum de

8

Codex

Italia progressum ad eundem ob Consanguinitatis causam divertisse.

Qui de fama

sancti Aurelii audiens pro certo scire cupiebat, si ipsius sancti viri reli

quie, ut fama

tulit, in eodem loco reservar

entur. Ex ipsius comitisque precepto accersitis artificibus

non modica difficultate quesitum est ac desperatis rebus cassato Jlabore cessatum. Sed

diligencia cuiusdam peritissimi artificis adhibita, qui ex Venecie partibus cum filiis

advenerat, qui etiam postmodum multa beneficia eidem loco arte sua administraverat,

subtercayatum locum ex malleorum repercussione advertit,

nec sine magno labore

tandem subterlatentem parvam cameram invenit,

in qua adornatum sarcofagum cum

ossibus venerandi confessoris Christi, Apostolico omnibusque una gaudentibus, reperit.

Recognitis igitur ab Apostolico causis, de quibus ad tantam defectionem spiritualis

vite hic sacer locus pervenerit, sub comminatione tremendi iudieii dei prefatum comitem

admonuit, ut iniuste possessa relinqueret. et sacre regule observatores in eodem loco

restituere satageret. Qua commonitione perterritus , vetere ecclesia destructa, que

quidem spaciosa sed in modum veterum ecclesiarum sine columnarum sustentaculo con-

structa fuerat, novum monasterium, quod ad nostra usque tempora permansit, construi

1059,

precepit. Anno ab incarnatione domini millesimo quinquagesimo nono incepta est edi-

OTE

ficari ecclesia sancti Aurelii, anno vero [Fol. 3b.] millesimo septuagesimo primo con-

summata est et pridie nonas Septembres a Heinrico Spirensi episcopo dedicata. Missis

etiam legatis ad monasterium Solitariorum, quod vulgariter Einsidelen dicitur, abbatem

cum quibusdam fratribus impetrayit.

De domno Friderico primo abbate.

1065.

Anno millesimo sexagesimo quinto pridie nonas Decembres Fridericus abbas

cum quibusdam fratribus advenit, qui venerandus vir secundum seculi dignitatem ex

ingenuis parentibus de Suevorum gente originem duzit.

Mediocri statura erat, que

nec multum brevis nec satis longa videretur, in facie plenus, corpore erat robustus,

nec tamen nimium crassus, capillis subnigris, canis aliquantis intermixtis, capite in

circuitu capillato. Hic lectioni et orationi operam dabat, vigiliis et ieiuniis frequenter

inserviebat, vagationes et secularia negocia, que quidam flagranti animo amplectuntur,

postponebat, et contemplative vite dulcedine delectabatur. In tantum autem humilitate

et spirituali occupatione pollebat, ut scriptorium inter alios scriptores habere perhi-

beatur, Pauperum vero curam tam devote exhibebat, ut ex his, que in proprios usus

cesserant, nec non ex communi fratrum victu seu vestitu quantum suppetebat subtra-

heret et indigentium inopie subveniret. Habebat autem duodecim fratres tantum sub

sui cura regiminis per constitutas annonas.

Hii quidem subtus [Fol. 4a.] cucullis,

desuper cappis utebantur.

Sed electorum vita sicut aliis est odor vite in vitam, ita

plerumque fit aliis odor mortis in mortem, quia, unde piis exemplum boni operis tri-

buunt, inde sepe malivoli occasionem obtrectandi accipiunt.

Unde et huic beato viro

quietem, quam in Christo habere cupiebat, non spiritali exercicio, sed ignavie et de-

sidie ascribebant quidam de fratribus, quippe qui nihil eorum exterioribus utilitatibus

provideret, sed inerti tantum 0cio vacasset. Qua de causa animum comitis in tantum

illi offensum reddebant, ut, si aliqua causa excusabili prevaleret, illum iam de mona-

sterli regimine depulisset,

Igitur deliberato consilio maculam adulterii illi impingunt,

ut ob hanc infamiam ijusta ex causa depositus a plebe iudicaretur,

Revera autem

nulla in facto, ut postea patuit, veritas fuit; sed quia vir humilis et quietus fuit,

minus actuali vite intendens minusque se in pastorali austeritate formidabilem prebens,

ideo exosum illum habuerant et ad magisterii gradum idoneum non esse pronunciabant.

Viro autem dei per potenciam comitis deposito, illatas contumelias pro dei amore

Hirsaugiensis,

©

pacienter sufferens, nec locum deseruit, sed pacienter inter reliquos fratres quietus

mansit, quousque Laurissensis abbas nomine Udalricus veniens secum deduceret et in

monte sancti Michaelis, qui Ebernsberc dicitur, manere faceret eco quod pridem illum

pro vite merito familiarem haberet; in quo loco usque ad vite terminum mansit.

Quo [Fol. 4b.] defuncto inventa est corpori eius cathena astricta ; cuius ardoris

in deum vyivens in corpore fuerit, in carne mortui investigari potuit,

In eodem ergo

loco sepulture traditur, et sunt quidam, qui affırment, ad ipsius sepulchrum postmodum

celitus signa non defuisse.

Talis exitus domni Fridericei primi abbatis, sicut ab eius

professis accepimus, extitit.

Prefuit annis tribus.

De abbate

Wilhelmo.

Secundus in regimine monasterii succedit domnus Willehelmus, gente Bavario-

rum ortus. Statura procerus, in anteriori parte capitis calvus erat, in 0ccipicio capillos

raros habebat, faciem productam et cerulei coloris, vocem grandem, digitos manuum

longos et totum corpus extennatum. Hunc quidam de fratribus antea cognitum habe-

bant et, deposito domno Friderico, cum legatione comitis ad monasterium sancti Em-

merammi martiris Ratispone, in quo conversabatur, devenerunt; quem ab abbate et a

fratribus obtinuerunt secumque deducentes monasterii regimini preficiunt.

Qui iniqua

predecessoris sul deiectione cognita satis displicuit factum.

Sed cum mentem comitis

de eius sentencia irrevocabilem cognosceret, nec ordinari, nec in choro in sede abbatis

stare voluit, quamdiu illum in hac vita superstitem cognovit, sicut hii, qui huic negocio

interfuerunt, testati sunt.

Quo de hac vita postmodum cicius migrante quarto nonas

NO

Junii, quo die anno illo ascensio domini evenerat, consecrari consensit. [Fol. 5a.] De

quo plura quidem possent enarrari; sed libellus de vita eius descriptus satis de .his

instruit lectorem.

Hic namque plurimorum animas ad deum exhbortando perducere

studebat et fama sue bone conversationis non nullos ad sancte institutionis propositum

attrahebat.

De hac etiam. causa quam plures tunc maxime seculum relinquere coacti

sunt, quia maledietio anathematis, que super Heinricum quartum regem facta est, in

tantum regnum Theutonicum infecit, ut nullus pene tute posset in seculo conversari,

Unde ad eum

quin aut regis fautoribus consentiret aut illorum vindictas experiretur.

quam plurimi potentes viri ex ordine clericorum seu laicorum velut ad quoddam asiılum

confluebant in tantum, ut plus quam centum quinquaginta monachos congregatos haberet

absque multitudine fratrum barbatorum, quorum conversationis auctor ipse primus

extitit.

Tunc enim ex toto in hac provincia monachilis conversationis pene fervor

tepuerat. Preterea a Secularibus seu spiritalibus satis amabatur. Erat enim vir colum-

bine simplicitatis et magis dei provisioni in cunctis suis dispositionibus intendebat,

quam proprie seu aliorum prudencie. Sub eo quoque maius monasterium constructum

est. Coniunx denique Hermanni marchionis, qui suos clam fugiens ob summi pastoris

amorem pastor pecorum Cluniacensium monachorum factus fuerat, ex proprio sumptu

magna ex parte construxit. Que pro quibusdam [Fol. 5b.] causis offensa imperfectum

reliquit; sed ex sumptu, quem ad ipsum opus preparaverat, reliquum pene, quod reman-

serat, edificatum est; anno vero ab incarnatione domini millesimo nonagesimo primo

1091.

dedicatum est.

In

Congregatio tamen eo vivente de sancto Aurelio non recessit.

ipso autem anno, quo monasterium consecratum est, tercio nonas Julii de hac vita ad

dominum migravit et in ipso maiori monasterio in medio ecclesie tumulatur.

Prefuit

autem annis viginti duobus.

10

Codex

De Gebehardo abbate.

Tercius constituitur abbas domnus Gebehardus natione Suevus,

Literis bene

instructus, eloquencia clarus, in disponendis secularibus rebus satis idoneus, equali

statura erat, que nec longa nec brevis adverteretur, crine nigro, capite in circuitu

capillato, corpore crassus. Hic in Argentinensi civitate sub clericali habitu constitutus,

vinum, quod in eadem proyincia fratribus excreverat, per potenciam abstulerat. Sed

pro commisso admonitus de hac re compositurus iactanter et inflato animo cellam in-

greditur, utpote quem genus et divicie efferebant, nil minus, ut specie demonstrabat,

quam monachicum habitum desiderio gerens.

Sagaci igitur intuitu fratrum conver-

sationem perspiciens, nec non venerandi patris alloquiis illeetus, subito mutata mente

seculo renunciat et monachili scemate vestiri desiderat. In quo cum aliquamdiu sanus

et incolomis [Fol. 6a.] perduraret, qui omnium secretorum investigator est, deus, qui

mortificat, ut vivificet, et qui ante gloriam spiritum humiliat, subito tanta mole infir-

mitatis illum depressit, ut membris omnibus resolutis toto corpore per terram reperet,

scamnellis in modum clodorum sustentatus. Cum hac infirmitate aliquandiu attereretur,

tandem dei respectu et ipsius predecessoris sui precibus adiutus, cepit paulatim con-

yalescere, quousque sospitati redderetur toto corpore.

Tamen ex eadem infirmitate

semper in uno claudicabat pede.

Postmodum prioris suscepit ordinem.

In quo con-

stitutus pro acquirendis sancti Petri apostoli reliquiis ad Romanum dirigitur ponti-

ficem; qui ab eo benigne quidem susceptus hoc tamen, quod petivit, non obtinuit.

A Cluniacensium autem abbate tres crines de eiusdem apostoli capillis cum argenteo

scriniolo accepit, et priusquam ceptum iter in remeando perageret, antecessorem suum

de hoc seculo decessisse cognovit. Reliquias siquidem extra monasterium in apto loco

reservari fecit, et in ipsis kalendis Augusti propter festum sancti Petri suscipiuntur. Quo

die et ipse in abbatem eligitur eodem anno, quo maius monasterium consecratum est.

1092,

Cum de hac re non

Mansit autem usque ad XII kal, Aprilis, quo consecrari renuit.

minimum fratres mirarentur, hac eis ratione satisfecit: quod tam diu, inquit, fratres,

inordinatus mansi, non ob aliud quid feci, quam ut mores meos vobis innotescerem

et vestrum erga me affectum cognoscerem; [Fol. 6b.] nunc autem in vestro adhuc

statuitur arbitrio, utrum ablicere an retinere me malitis,

Tunc demum ad Constan-

ciense oppidum perrexit et a Gebehardo, eiusdem loci episcopo, in natali sancti Bene-

dicti consecratur.

Claustrum et omnes pene claustri officine sub co constructe sunt.

Vir denique honorabilis, Wignandus nomine, Moguntine civitatis Civis, eas eX proprio

sumptu edificayit. Sub eo congregatio de sancto Aurelio ad maius monasterium ‚ trans-

migrayit anno MXCII. Hic erat vir astutus ingenio sepe simulans, ea nolle, que animo

proponebat facere. Erat et capacissimi auditus, ita ut que in semoto loco leniter dieta

fuissent, auditu capere posset. Satis autem nominatus erat tam inter spiritales quam

seculares pro prudencia et eloquencia eius. Sub eo res monasterii satis ampliate sunt

in prediis et edificiis. Ipse primum aqueductum subterraneum in cellam duci fecit et

muro cellam circumeinxit pene totam. Post hec accidit, ut Heinricus quintus rex, qui

regnum adversus patrem suscepit, colloquium cum principibus in Ratisponensi civitate

haberet, ad quod et ipse vocatus venit.

In quo episcopatum Spirensem cum abbacia

1105,

Laurissensi in die omnium sanctorum accepit anno MCV. Qui maioris dignitatis gra-

dum adeptus minoris venerationis habitus est a cunctis eo, quod tante estimationis vir

tam honorabilem locum pro episcopatu relinquere non renueret,

In canticum etiam

vulgi versus est in tantum, [Fol. 7a.] ut quodam in loco cum moraretur, cives eiusdem

loci in ipsius audiencia choros de eco cantantes ducerent, quamvis illis in prosperum

non cessisset; nam amici eius cum militibus accurrentes fustigatos illos disperserunt.

Hirsaugiensis.

JC

Cum vero terminus vite illius immineret, cepit jam diuturnis languoribus fatigari, et

persuasus a quibusdam familiaribus amicis decrevit, secularia negocia cum episcopatu

relinquere et ad pristinum monasterium remeare, ut quos vivens deserere nON TLeCU-

savit saltem vel mortuus jungeretur. Disposito igitur itinere de monte sancti Michaelis,

qui Ebernsberc dicitur, ubi tunc forte manebat, in vehiculo deducitur et antequam

medium iter perficiat, a multitudine Spirensium deprehenditur, quibus omnino hoc

celari ijusserat negocium. Quos omnimodis exorabat precibus, ne propositum iter impe-

diant, neque se ipsos cum eius diutina infirmitate gravent. Et cum multum diuque in

hac re consentire trepidarent, unus ex illis assurgens ceteros hac voce alloquitur: non,

inquit, justum nec honestum videtur, uf episcopum Nostrum, quem legitime Suscepimus,

hac ratione a nobis separariı viventem paciamur et alienis pondus infirmitatis eius

sufferendum imponamus, quia, quam diu in hac infirmitate subsistat, incertum habemus;

eligendus pocius est Secretus ipsius congruus infirmitati locus et per paucos idoneos

ministros, que illius necessaria sunt, ministerio exhibeantur, quousque quid dei presciencia

