perpetua stabilitate prefato abbati eiusque successoribus possidendam, tenendam et

secundum deum libere disponendam constituit et confirmavit.

Si quis vero aliquid

earum iniuste abalienare vel violenter invadere presumpserit, maledictionem et per-

ditionem anime et corporis in apostolico privilegio'), quod in predicto monasterio

antiquitus conseriptum servatur, sibi imminere non [Fol. 34a.] dubitet, nisi digna

emendatione resipiscat. Denique hec tradicio prefati viri Diemari facta est anno do-

minice incarnationis milles imocentesimo tercio indictione secunda die dominica sep-

11038,

tima luna XV. kal. Febr., scilicet in natalı sancte Prisce virginis et martyris, regnante

Heinrico rege quarto.

Testes autem, qui hec cum numeroso populo viderunt et

hii sunt:

Ebo et filiu seius Goswinus de

audierunt,

predicti comites quatuor,

Mergentheim, Gerunc de Rutingen et. duo filii fratris sui Rihmunt et Adelbert,

Embrich et frater eius Conradus de Ratherssheim, Gundelo de Pfussech et duo filii

eius Bernger et Conradus,

Bucco de Corba, Burckart de Uffenheim et duo filli

eius Heinrich et Gumprecht de Buchenbach, Udalricus et frater eius Hartheroch de

Eskendal, Gumprecht et frater eius Meginwart de Eckebruck et duo filii eius Adel-

boch”) et Burckart, Rauenolt de Wiblessheim, Sigeloch de Custulare et frater eius

Marquart, Adeloch de Dieffen et filius eius Adeloch, Reginolt de Cubenheim et frater

eius Wignant, Heinricus de Hartbach, Heinricus de Hildenheim, Rugger de Hirsslanden.

1) Ohne Zweifel die Bulle Gregors VII, v. 1075 (W. U.B. 1, 281).

?) Wohl verfchrieben für Adelhoch,

ö

32

Codex

Otto de Wingerssheim, Adelbero de Slierstat, Eberwin de Zimbren, Wolffram de

Glatebach, Otker de Burbach, Wigpret, Volemar de Dagsteten, Adelolt de Isinbretss-

dorff, Fridrich de Bilrieth, Hartman, Hartwig, Heinrich, Salecho de Sintprechtsshusen.

[Fol. 34b ] Alpwinesdorff in concambium tradita est Otkero de Burbach, qui pro ea

dedit quadraginta hubas, quarum queque solvit quinque solidos Spirensis monete; in

Burbach ecclesiam et XI hubas et vineam; in Flahingen quinque hubas et duo molen-

dina; in Gundelssheim XI hubas et dimidiam et dimidium molendinum et partem

ecclesie; in Sickingen duas hubas.

Sed sciendum , quod predietum predium, scilicet

in Gundelssheim , datum est pro alio in Ditzingen.

Predia vero in Bennendorff et

Brunnen data sunt pro centum marcis argenti, de quibus triginta tres date sunt pro

predio in Frickenfelt, quod est situm in pago Spirensi, in comitatu Lutrammesforst,

et insuper predium eiusdem Diemari in Karentzheim. Predicetum predium in Frickenfelt

postea venditum est pro quadraginta marcis, quarum octo date sunt pro duabus hubis

in Nussdorff in Entzgowe et tres marce pro vinea in Binnickem, sex marce pro dua-

bus hubis in Bebenwiler, tredecim marce pro predio in Sigolssheim in Alsacia, id

est duas curtes, XIL iugera agri, unum pratum et decem iugera vinearum. Sexaginta

vero et tres marce de eadem pecunia computate sunt pro predio in Ruderchingen,

quod situm est in pago Swiggerstal, in comitatu Egenonis comitis, et due marce fratri

Hugoni de Rotingen ad emptionem cuiusdam predii.

Que marce insimul collecte

faciunt nonaginta octo marcas.

Sed predietum predium in Ruderchingen emptum

[Fol. 35a.] est a domna Richinsa, vidua de Spitzenberg, septuaginta octo marcis,

quarum sexaginta tres sumpte sunt de predio predicti Diemari, quindecim vero de

precio predii, quod Geba prediceta dederat in Frubrechtsshusen. Predium ad Rintbach

datum venditum est totum Ssive agris sive silvis vel stagnis pro centum marcis;

familia autem servilis, que ad eandem curtim pertinebat, non est data.

De predicta

vero pecunia sexaginta marce date sunt pro predio in Hessickeim.

Reginherus de Nanthesshusen cum filiis suis dedit quatuor hubas in Westheim.

Fridericus de Swaldorf dimidiam hubam iuxta Virnsul dedit, que postea pro

predio ad Toffingen data est.

Diemarus clericus et frater eius Engelboldus de Bustnow dederunt capellam

in eodem loco, ad quam pertinet ipsa villula cum ommni iure et due hube in Moringen

et una in Erlebach. Postea predicetus Engelboldus pro se et pro filiis dedit predium

ad Utisshusen.

Quod ad Erlebach dedit, domno Conrado de Wirtenberg datum est.

Wernherus cum fratre suo Wolfframmo de Eichaha quatuor hubas in Tuntz-

lingen dederunt.

Gerlach de Haslach unam hubam in Dietelhusen et quatuor et dimidiam in

Mundenhart et quicquid in Armbach habuit, pro uxore eius et filio Diemaro traditum est.

Trutpertus et frater eius Adalbertus ad Wesingen du- [Fol. 35b.] as hubas.

Hoc et quicquid in eadem villa habuit, dedimus pro alio predio in Zimbren, pro quin-

que hubis Swiggero, fratrı Trutperti, et quinque marcis.

Swiggerus unam hubam ad Wesingen dedit in extremo.vite sue tempore,

Cuno de Gruor dedit quatuor hubas in Dulingen, quod in concambium dedi-

b

mus Friderico comiti pro predio in Walthusen.

Adalbertus clericus unam hubam in Eschelbrunn, filius eius in eodem loco

dimidiam.

Burckart dimidiam hubam in Schafhusen dedit.

Adelhelmus de Elingen unam hubam in Wettingen et in Aslubingen unam et

yvigniti mancipia.

Arnolt de Bebilingen dimidiam hubam.

33

Hirsaugiensis,

Wecil de Mercklingen et filii eius Ingram et Wernherus quatuor iugera in

villa Blanda et unum pratum dederunt.

Adelbertus de Mercklingen et uxor eius Hadwick tria iugera in eodem 10c0

dederunt, et quedam mulier duo iugera ad villam Wile.

Beselo dimidiam hubam ad Stutpferrich dedit.

') Seiant omnes christiaue fidei cultores tam futuri quam presentes, quod

quidam miles nomine Conradus de villa Merlenheim, non obscuro genere exortus, CON-

versionis gratia se contulit ad monasterium Hirsaugiense.

Sed priusquam monachi-

cum susciperet habitum, bona, que hereditario iure possedit, super altare sanctorum

apostolorum [Fol. 36a.] Petri et Pauli sanctique Aurelii in proprietatem et usum deo

inibi servientium legittima donatione delegavit, presente domno Brunone abbate eius-

dem monasterii totaque fratrum congregatione cum allis multis. Predia autem, que

dedit, et loca, in quibus sita sunt, hec esse noscuntur: in pago Spirensi, in comitatu

Luitrammesforst, in villa Seurheim quinque hube agri et quindecim iugera vinearum;

in Gensen XVII iugera agri et quatuor iugera vinearum; in comitatu Bretheim in

villa Gartaha dimidia ecclesia et una salica terra et due vinee; in Gruppenbach due

hube et dimidia cum omnibus ad hec pertinentibus. Dedit etiam tres curtes et man-

cipia fere quinquaginta ad persolvendum duos nummos secundum ius censualium. Post

hec frater predicti Conradi nomine Stephanus conquestus est, non eque factam Secum

Quapropter utriusque fratris peticione facto

a fratre divisionem paterne hereditatis.

multorum et non parve estimationis virorum conventu in villa Odenheim, inter quos

aderat episcopus Spirensis nomine Bruno, eorum consilio et auxilio idem Stephanus a

prenominatis rebus fratris sui penitus se abdicavit et, quod frater inde fieri decrevit,

benigne collaudavit et confirmavit. Ut autem hoc pactum deinceps sine contradictione

ratum permaneret, Bruno abbas Hirsaugiensis eidem Stephano predium apud Gensen

pro caritate reddidit. Testes, qui hec audierunt et viderunt et quorum [Fol. 36b.]

studio hec ita peracta sunt, hic nominatim subseripti sunt: Bruno episcopus Spirensis,

Eggebertus comes Spirensis, Erckenbertus de Merlenheim et Diemarus filius eius, Vol-

marus de Swabecheim, Gotefridus de Offenbach, Guntherus de Vischlingen et frater

eius Ludevicus, Eppo et Adalbertus de Veingen”), Ludewicus de Bullickeim, Rapertus

de Ceisenckeim, iudices; Volmarus, comes de Humburg et filius eius Volmarus,

Eberhardus de Steinssberg, Hartmannus de Ucklingen, Marcquardus de Dandstatt,

Rachwinus de Waltorff, Adelbertus de Gomeltigen, Marquart de Heimfelt, Gotzolt de

Ertbach, Egeno de Assenheim, Wolffram de Muncenheim, Sigefridus de Strassburg,

Megenlach de Setingen, Hesso de Gumprechtsshoven, Masslin de Rietburg, Adelbertus,

Amelungus, Diethericus Franci, Bertoldus, Wecil, Anselmus, Wortwinus, Eberhardus,

Hermannus, Adelbertus, Arnoldus et frater Egeno, huius legationis nuncius. Acta sunt

hec anno dominice incarnationis M. C. IX. regnante Heinrico V. rege.

1109,

Wecil de Meginssheim quatuor hubas in eodem l0co.

Hermannus de Liningen et uxor eius Adala et Diemo comes de Bratseleden

dederunt centum hubas in Rotha et circumiacentibus villulis pro se et omni cognatione

sua deo et beato Petro in monasterio Hirsaugiensi, ea scilicet conditione, ut provi-

dente eiusdem monasterii abbate servicium dei secundum regulam [Fol 37a.] sancti

Benedicti ibidem instituatur.

Predietus comes Diemo dedit duas hubas ad Dieffenbach.

Reginhardus et Meriboto et mater eorum Swanilt ad Nernsteten et ad

Sessingen et ad Berchusen dederunt decem hubas.

1) ef. W, U.B, I, 338.

*) Verfehrieben für Veningen.

Fontes I.

34

Codex

Adelbertus et fratres eius Wimarus et Luipertus de Iseldsshufen dederunt

nobis quicquid ibidem habuerunt, quod datum est pro alio predio in Argossingen.

Wichardus de Stamheim quicquid in eodem loco possedit cum omni iure beato

Petro tradidit.

Udilo de Stamheim per manum domni sui Gotefridi comitis et advocati nostri

dedit in eodem loco quicquid possedit.

Ipsi tamen Gotefrido comiti predium in

Blaichahe pro mercede dedimus, ut hoc annueret.

Omnes Hirsaugiensis cenobii incole tam futuri quam presentes memorie sSue

commendent, quod quidam civis Spirensis nomine Bebo primo quidem omnium dedit

illis calicem argenteunmı quatuor marcas appendentem; deinde quedam predia ad Mul-

husen et in allis locis quinquaginta marcis comparavit eaque beatis apostolis Petro et

Paulo sanctoque Aurelio, Hirsaugiensium patronis, in perpetuam proprietatem talis

pacti provisione delegavit, ut de censu ex eisdem prediis annuatim solvendo, qui

pleniter efficit quinque marcas, una marca pro piscibus et vino expendatur, quibus in

die omnium

sanctorum

monachis communiter serviatur.

Reliquas vero [Fol. 37b.]

quatuor marcas idem Bebo ita constituit expendi in servicio fratrum, ut in festivitate

sancte Marie, que dicitur purificatio, et in singulis omnium apostolorum solennitatibus

integro verdungo et dimidio pisces ad refectionem coemantur, vel si pisces tunc

acquiri non possunt, aliud tale pulmentum inde comparetur; hoc tamen observato, ut

cum duorum apostolorum natalis in uno die evenerit, quod ter in anno contingit,

non amplius, quam in festo unius apostoli constitutum est, detur.

Item predictus Bebo

tradidit nobis duas hubas in Candstat, de quibus hoc ordinavit, ut in anniversarlis

patris sui et matris singulis diebus unus quadrans marce pro piscibus emendis persol-

vatur. Hec omnia sepedicetus vir pro remedio anime sue et parentum suorum fratrisque

sui Wolffelini et omnium consanguinitate sibi coniunctorum ita fiere decrevit et a

fratribus Hirsaugie annuatim diligenter observari importunis precibus supplicavit

et

obtinuit.

Sed et hoc summopere inculcavit, ut predicta predia cellerarius noster

ın

potestate sua et cura habeat et pro nulla unquam necessitate aliud, quam quod

In

presenti conscriptione firmatum est, agere presumat.

Hoc autem totum actum

et

bis diffinitum est in capitulo Hirsaugiensi coram abbate Brunone et cuncta fratrum Con-

1120. gregatione, ubi etiam eidem Beboni data est plena fraternitas sicut uni ex monachis,

_ [Fol. 38a.] quia non solum hec predicta, sed etiam multa alia beneficia sepe nobis

cum magno affectu caritatis impendit; quod ei dominus omnipotens eterna beatitudine

recompensare dignetur.

Amen.

w

Post hec fratribus Hirsaugiensibus quodam tempore in magna tribulatione

positis ob indignationem regie maiestatis, debitum quoddam sub gravi interminatione

exigentis, ipse pro eis persolvit quinque marcas et dimidiam probati auri, pro quibus

de peccunia sua non minus expendit quam dquadraginta quatuor marcas argenti.

Deinde in processu temporis conquisivit predium in Dieffenbrunnen et Friolssheim et

Blancken situm cum triginta et tribus marcis a monachis, qui appellantur de Monte

sancti Petri.

In predictis etiam locis Dieffenbrunnen et Friolssheim postea comparavit

predium aliud cum nonaginta marcis ab abbate de Hugsshofen.

Circa finem vero

vite sue plus quam ducentas marcas dedit.

Dedit quoque predium ad Blancken, de

quo annuatim marca et dimidia dantur, ut in die obitus sui vinum et pisces cunctis

fratribus administrentur.

Nam ad similam faciendam septem maltra de predio in

Fecit etiam

Friolssheim dabuntur.

Anniversarius eius cum quinque candelis agitur.

constitutiones filie sue et filie sororis sue, quid eis singulis annis, quamdiu vivunt,

largiatur, que alias scripta sunt. [Fol. 38b.] Et hoc sciendum, quod nullus heredum

carum post obitum ipsarum aliquid inde hereditabit.

Hirsaugiensis.

35

Alwig et frater eins Hermannus dederunt nobis quartam partem ecclesie ad 1336

Burckardus vero et frater eius Bertholdus de Stouffenberg

Nieveren cum omn1 iure.

dederunt nobis eiusdem ecclesie alteram quartam partem cum omni iure, et ita dimidia

ecclesia apıd Nieveren pertinet ad monasterium Hirsaugiense cum libera proprietate.

Udalricus filius Ruperti de Gretzingen iuxta Dagelvingen dedit nobis in Sun-

nessheim et in Rorbach duas hubas, in Kachelwanck tres hubas, in Asmundesshart

dimidiam hubam, que ab eodem Udalrico data fuerat in vademonium cuidam militi

Radebotoni pro quatuor marcis. A quo Radebotone postea duas marcas accepimus et

ei in proprietatenı dedimus; quas duas marcas in comparatione molendini in Tuntz-

lingen dedimus. Quod ad Sunnessheim dedit et ad Rorbach in concambium datum est

Reginhero de Calwa pro dimidia huba ad Forst et una ad Wile.

Hartmannus de Ucklingen dedit nobis suam partem ecclesie in Zutrin et

Huius rei testes sunt Burckardus de Ingerssheim,

quicquid in illa marca habuit.

um

Wernherus comes de Gruningen, Eckebertus de Spira, Adalbertus de Stoffeln, Burckar-

1090

dus de Strubenhart, Engelbolt de [Fol. 39a.] Moringen, Ceisolff de Gretzingen, Erle-

winus de Ratfelden, Marquardus de Mulhusen, Adalbertus de Gerringen, Rudolffus de

Pfullingen, Gerungus de Eningen, Wernherus et Rudolffus de Cuppingen, Egeno de

Burbach, Hartwigus de Cimbren, Sigefridus de Horwa, Bubo de Veningen, Adelbertus

de Rinickeim, Bertoldus de Hessikeim.

Sigeboto Spirensis clericus et fratres eius Heinricus et Ceisolffus de Mulhusen

dederunt nobis tres hubas in Gartha et duas vineas, que in concambium data sunt

Conrado de Quirnbach.

Idem Sigeboto ad Wile dedit octo hubas et novem curtes,

Luitprant de Husa dedit tres hubas in Dagerssheim.

Hugo de Ostelssheim dedit unam hubam ad villam Chele.

Bertoldus de Bietikeim dedit nobis vinetum ad villam Hasla

et beneficium

pertinens ad culturam eiusdem vineti.

Egilolffus de Hohenheim dedit nobis in eodem loco unam hubam et ad Rode-

berg unam.

Richmunt de Sulchen dedit nobis unam hubam in Schadwiler, que data est

pro alia in Wurmlingen.

Richinsa de Simeringen dedit nobis in Waleheim terciam partem quarte parti

S um

30I®,

ville.

Ab ipsa domna‘ Richinsa emimus predium in Ruderchingen septuaginta 0Octo

marcıs.

Conrado insuper cognato eius de Wirtenberg pro sedanda querimonia, quam

pro ipso predio habuerat, date sunt triginta marce.

[Fol. 39b.]

Udalricus clericus, Ludewicus et Manegoldus germani fratres de

Simeringen dederunt nobis in Dalvingen‘), quod iuxta Gilsten situm est, dimidiam

ecclesiam et quatuor hubas arabilis terre.

Udalricus de Ubtingen dedit nobis tres hubas ad Husteten.

Hugo de Moringen et vidua fratris eius Bertoldi dederunt dimidium molen-

dinum iuxta fluvium Blanda et quinque iugera agri.

Wolfframmus de Ceisenhusen dedit nobis unam hubam in Burbach.

Herman de Karlebach dedit nobis quatuor hubas ad Ginnenheim iuxta Scur-

heim et totidem curtes; in quibus hubis provenit fructus frumenti et vini, quod in

concambium datum est pro predio in Hohenstat.

Otto frater eius dedit duas hubas in Dettenheim.

In Alsacia ad Sigoldssheim habemus duas curtes et novem iugera vinearum

et agrorum duodecim et pratum.

*) So von gleichzeitiger Hand korrigiert aus Tegelvingen,

36

Codex

Cuno de Horburg dedit nobis predium in Osthusen.

Conradus filius eius dedit nobis in Holtzwiler dimidiam ecelesiam et salicam

terram et sex prestationes ad eandem pertinentes et silvam et prata cum omni iure,

Wilhelmus de Hessikeim tradidit super altare [Fol. 40a.] sanctorum aposto-

lorum Petri et Pauli in monasterio Hirsaugiensi unam salicam terram in eadem villa

1105

Hessickeim sitam et unum vinetum, quod ad Sex carradas vini potest sufficere, quod

bis

factum est sub abbate Brunone.

Ut autem hec traditio firma et inconcussa semper

1120.

permaneret, idem Wilhelmus venit ad Ingerssheim in locum secularibus placitis con-

stitutum, ubi predietus abbas Hirsaugiensis cum comite Adalberto presens erat, et cum

multis probis et idoneis huijus rei testibus, ubi etiam idem Wilhelmus omni proprietate

eiusdem predii se abdicavit nullo contradicente, et hoc coram omnibus confessus est

et confirmavit,

Huius rei testes fuerunt Remming de Hochdorf, Erlewinus de Stein-

heim, Ruding de Rutingsshusen, Wernherus de Erckmarsshusen, Wolffgang de Hessickeim,

Swigger de Botebor et Hiltebolt filius eius, Swigger de Sweigern et Birtilo frater eius,

Eckhart de Hessickeim, Matolff de Illingen, Rutger et Bertoldus de Bietikeim, Gerlach

de Ruxingen, Folpertus de Lochenheim, Heinricus de Emhart, de Friecheim !) Bertold

et Ruding de Murra.

Fridericus frater episcopi Babenbergensis dedit nobis hubam et dimidiam in

villula Altheim iuxta Radingen?) sita.

Tiutfrid frater eius dedit in Schafhusen predium.

Lüff de Kurnbach dedit unam hubam in eodem [Fol. 40b.] loco et unum

jugerum vYineti.

Buggo de Bebilingen dedit in eodem loco sex iugera agri.

Erckenbertus de Helmssheim dedit hubam unam

in

Nanthesshusen et in

Flahingen dimidiam hubam et pratum.

Otwinus de Helmssheim dedit unam curtem ad Grunbach et unum vinetum.

Hacecha uxor Nibelungi de Wormacia dedit unam hubam ad Wefingen et

partem ecclesie, et soror eiusdem Haceche unam hubam in eodem loco et partem

ecclesie.

Et preter hoc idem Nibelung ad Wesingen novem iugera et unam curtem

dedit, ea conditione, ut omni anno, dum ipse vivit, unus nummus sSuper altare in

Wesingen et post mortem eius annuatim unus solidus detur.

Hiltigart de Usingen dedit nobis predium in eodem loco.

Adalbertus de Waldeck dedit nobis in Alsacia, in comitatu Hugonis de Egenss-

heim, quicquid in Sigoldssheim hereditario iure possederat, tum, pro remedio anime

sue et parentum Suorum, tum pro precio septem marcarum.

Dedit autem curtem

integram et XII iugera agri et octo iugera vinearum et pratum et partem curtis

ecclesie oppositam, cuius alteram partem ab Arnoldo milite decem talentis emimus

Basiliensis monete.

Postea emimus ab eodem Adalberto curtim et vineam adiacentem

curti in Sigoltssheim octo marcis et caballo.

Dedit etiam idem Adalbertus hubam

unam ad Nallingen.

[Fol. 41a.] Sigefridus miles de Anselssheim unum iugerum vinee adiacens

vinee nostre in Sigoldssheim contulit nobis pro remedio anime sue.

Conradus eiusdem ville civis, homo liber, dedit quinque iugera Yvinearum.

Sigeboto de Druhterssheim coemit nobis septem marcis quoddam predium in

Sigoldssheim, id est unam curtim et tria iugera vinearum et XII iugera pratli et pratum

ad duas carradas feni.

Apud villam Mittelwiler emit domnus abbas Bruno unam curtim

1) Der Text ilt verderbt; wahrfcheinlich ilt zu lefen: Heinricus et Emhart de Steten,

‚.. de Forcheim,

?) Desgl. Randingen.

Hirsaugiensis,

37

et partem vinee cum tribus talentis Basﬁiensis monete. Item aput villam Conssheim

iuxta Sigoldssheim sitam empta est una huba cum XX talentis eiusdem monete.

Burckardus de Moringen dedit dimidiam hubam ad Grur, que concessa est

fratribus ad sanctum Gregorium.,

Bubo de Wormacia, assenciente filio nomine Gumperto cum duobus viris, qui

filias eius uxores duxerant, quorum vocabula sunt Ernst et Gosmar, dedit nobis in

villa Sultz quatuor hubas et dimidiam.

Hartnidus, frater Gebehardi fratris nostri, duas hubas ad Bugingen dedit.

Wolffgang et uxor eius Heilewic de Witingen dederunt sancto Petro totum

predium, quod habuerunt ad Witingen, excepta una huba et tribus manciplis; quod

traditum est in manu domni Eberhardi de Strubenhart.

Ipsi autem pro annuali de-

nario a domno Volmaro abbate illud receperunt ea gratia, [Fol. 41b.] ut si ipse con-

verti voluerit, Suscipiatur, uxor vero eius, cum obierit, in hoc loco sepeliatur.

Hi

testes fuerunt: Fridericus dux, Adalbertus comes et Bertoldus frater eius de Calwa,

1150.

Eberhardus Eberhardi filius de Helffenstein, Adalbertus de Waldeck, KErlefrid de

Ubtingen et frater eius Udalricus, Ruggerus et Sigebolt filii domni Engelboldi de

Kaltendal, Conrat de Munzissheim, Diethericus de Saxonia,

Ebbertus prefectus Spirensis et uxor eius Hadwic cum filio comite Eckeberto

dederunt quinque hubas ad Steine et dimidium molendinum et XII hubas ad Gieber-

chingen et ad Pfortzheim quartam partem predii, quod domni Burckardi de Stouffen-

berg erat, et quicquid in illa marca habebant,

Hartwigus et Egilolffus fratres nostri dederunt ad Bunningen sex hubas, ad

Duttlingen duas, ad Pfuchfelt tres.

Idem Hartwig pro se unam hubam ad West-

heim dedit.

Bernhoch cognatus eorum quicquid ad Bunningen et ad Gisnach habuit sancto

Petro tradidit. Predium ad Gisnach, quod ipsius et Hartwigi commune erat, venditum

est pro sex marcis et datum est in predio, quod emimus in Pfortzheim.

Frideruna soror Hartwigi et Egilolfi cum filio suo Richardo dedit pratum et

quicquid habuerunt ad Zimbren in pago, qui Zaberngow dicitur, iuxta [Fol. 42a.]

fluvium Zabern.

Eberhardus Aystetensis episcopus pro fratre nostro Ottone Ceco, Heinrici

um

1100.

marchionis filio de Hiltersshusen, dedit ad Biberach silyvam et sex hubas et curtes,

quia frater eiusdem Ottonis erat.

Hartwigus de Höfingen unam hubam ad Biberbach.

Heinricus de Bietikeim unam hubam ad Stammen dedit.

Luitfridus de Nussdorf dedit tres hubas in eodem loco.

Untrost pater eius dedit pratum ad Ubtingen.

Bertoldus item filius eius de Nussdorff dedit ad Stammheim hubam unam et

dimidiam, ad Nussdorf quoque dimidiam, quam pro dimidia marca a quodam in vadi-

monium acceperat.

Marquardus item filius ipsius dimidiam hubam ad Eberdringen dedit et dua

mancipia.

Adalbertus de Tuntzlingen duas hubas ad Rischga dedit, Berngerus filius eius

unam hubam ibidem.

Eberhardus filius patrui eius de Tuntzlingen dedit duas hubas ad Cretenbach.

Segewardus de Bussingen dimidiam hubam in eodem loco manu domne sue

Mahtilde dedit.

Que et postea fratrem ipsius nomine Goteboldum cum predio suo

videlicet quatuor hubas sancto Petro tradidit.

Adalbertus de Wesingen quicquid ad Wesingen habuit dedit,

38

Codex

Marquardus de Gruningen unam hubam [Fol. 42b.] ad Nussdorff dedit cum

consensu domne sue Gisele

Gunso de Hundersingen unam hubam ad Bruden dedit

Nibelunc de Wiler dimidiam hubam ad Bunningen,

Ceisolfus et frater eius Wernherus de Binnikeim dedit curtem 1uxta ecclesiam

et vinetum et quicquid in eodem loco habuerunt

Wecil de Binnikeim dimidiam ecclesiam dedit et tria iugera vinearum et unam

hubam et curtim et pratum

Gerdrut de Meginssheim unam hubam in eodem loco dedit

Schwiggerus de Eberdringen dedit unam hubam in Ginterbach, quod ad sanc-

tum Gregorium concessum est

Schwiggerus filius eius cum matre sua Glismut et sorore Liutgarde dedit duas

hubas et dimidiam ad Gebrichingen in manu domni sui Adalberti comitis de Löwenstein.

Eggehardus frater eiusdem Schwiggeri dedit dimidiam hubam in Meginssheim,

Symon et Swiggerus, filii prenominati Swiggeri, dederunt pro eo unam hubam

In Gebrichingen

Conradus filius matertere eiusdem Swiggeri ad Waltorff dedit unam hubam

Uxor Sigebotonis de Ruxingen nomine Petrissa dedit nobis predium -in

Walgartha

Adelbero duas hubas ad Brotzsingen dedit

insuper

eQuUumM SUuUuM CUmM armıs

et argenti circa estimationem viginti marcarum

Adalbertus de Sahssbach unam hubam et dimidiam [Fol. 43a.] et quicquid

sul luris in eodem loco erat dedit

um

Sweneger de Wirtenberg cum consensu domni sui Conradi predium ad

1120

Hofen dedit

Irmingart uxor Drutwini de Bellinheim pro eo duas hubas ad Hohenriet de-

dit; Hermannus filius eius ad _ Michelngartha hubam unam

Waltherus de Appenwiler unam salicam terram et curtim in eodem loco dedit

Anselmus filius eius in eodem loco unam hubam dedit

Wolffgang item filius eius unam hubam ibidem

Sigeboto de Hingsteten pratum et partem silve dedit

Adelbero de Pflugfelt in eodem loco hubam unam dedit

Mahtilt de Ostelssheim emit nobis predium ad Waleheim pro octo marcis, et

ad Sigoldssheim vineam, et predium ad Nasha

Manno de Geberssheim et uxor et filii eius in eodem loco duas hubas dede-

runt

et

ad Erledingen molendinum

et aliud. predium vivens adhuc nobis tradidit

quod vulgariter alosa dieitur

Hemma de Rutmarssheim pro se et filiis et parentibus suis sancto Petro et

Paulo duas hubas et dimidiam in Wissha

in Geberssheim unam et in Ruthmarssheim

tres tradidit

Adalbertus de Bernhusen dedit duas hubas ad Horwe

Heinriceus de Obernrüxingen cum uxore sua Hiltegart vocata pro Udalrico

que pro octo

filio suo, fratre nostro, [Fol. 43b.] dedit sex hubas ad Rickartsshusen

arcis date sunt, ex quibus quatuor in predio ad Hosteten date sunt

Reginboto frater noster partem predii sui ad Altheim nobis dedit

Wernherus de Dalhvingen in eodem loco predium cum consensu domni sui

Udalrici nobis dedit

Hugo de Bingen septem iugera vinearum et tria ijugera agri et curtim dedit

que data sunt pro duodecim marcis

Hirsaugiensis.

39

Conradus de Wiler et frater eius Otto dederunt quinque hubas ad Gruppen-

bach in presencia domni Sigefridi Spirensis episcopi et advocati nostri comitis Adal-

berti de Calwa; hii testes fuerunt: Adalbertus, filius prefati Adalberti, Gerhardus de

um

Schowenburg, frater Sigefridi episcopi, Ludewicus et Emmicho frater eius de Wir-

1140.

tenberg.

S

Burckardus de Ostelssheim dedit dimidiam hubam ad Metzingen et in silva

in marca Stammen predium.

Waltrath vidua quicquid ad Uckelingen et ad Kirchgarten habuit dedit,

Bertoldus de Bugingen unam hubam ad Bettlingen dedit.

Ludewicus de Ostelssheim dimidiam hubam dedit ad Dahtela.

Luitfridus de Eberdringen in eodem loco unam hubam dedit, uxor eius VII

jugera agri ad Batenheim.

[Fol. 44a.] Heinricus de Senfelt quatuor hubas in Kessha dedit.

Ceispreth de Ussikeim in eodem loco predium dedit, quod postea datum est

pro octo marcis.

Heinricus de Blidelsshusen dedit duas hubas ad Lunstbrunn, que pro tribus

marcis date sunt.

Predium ad Sulmen datum est pro tribus marcis, predium ad

Dagenbach pro undecim marcis; et hec omnia data sunt in predio, quod emimus ad

Pfortzheim.

Wolffgang de Struberssheim dedit duas hubas ad Rüstesswiler.

Berngerus de Struberssheim dedit decem hubas ad Metzingen in Swigersstal.

Sed filius Rudolfi de Fricke eas invyadere voluit. Qua de causa filii predicti Berngeri,

Adalbertus et Berngerus, decem talenta nobis tradiderunt ea pactione, ut ipsi predium

reciperent, et quacunque die eadem peccunia eis a fratribus Hirsaugiensibus reddere-

tur, ipsi absque contradicetione in nostrum dominium predicetum predium restituerent.

Luitoldus de Nagaltha predium ad Bassheim iuxta fluvium Nagalta dedit,

quod _ Adalberto de Owa pro triginta marcis in pignus dederat, quam peccuniam nos

illi persolyvere oportebat.

Sed consilio accepto a prefato Adalberto triginta marcas

accepimus et ex integro illi predium dedimus.

Mahtilt de Tusslingen dedit cum filiis Friderico et Diemone tres hubas ad

Horthusen.

[Fol. 44b.] - Fridericus de Entringen dedit unam hubam ad Mebossheim.

Postea pro filio suo Friderico dedit silvam iuxta Wurmlingen.

Gunderat de Dalacker dedit duas hubas ad Dütlingen, que pro alio date sunt

predio; postea dedit etiam unam hubam ad Wile.

Domnus Meginhardus archiprespiter curtim in Wormacia suo sumptu redemit

ea conditione, ut annuatim ex redditu eiusdem curtis nummi in cena domini pauperi-

bus erogandi ob eius memoriam persolvantur et in proximo capitulo recordatio ipsius

cum indulgencie exoptatione peragatur. Quod si aliqua permutatio de ipsa curte post-

modum facta fuerit, ob ipsius tamen memoriam prenominati nummi donentur.

Iam

etiam pridem, exceptis aliis quam plurimis beneficiis, decem marcas tradiderat, que

Rudigero de Schachingen in redemptione predii in Steten date sunt.

Dedit quoque

stolam auro argentoque contextam et casulam purpuream et missalem librum ea con-

ditione, ut infirmis in capella sancte Marie in eo quotidie missa decantetur.

Wernherus de Swertissloch pratum in Ambra dedit et dimidiam hubam, quam

iniuste invaserat, nobis reddidit.

Conradus de Altheim hubam unam in Burbeltingen nobis_ tradidit.

Heinricus de Husen predium, quod in eodem loco [Fol. 45a.] habuit, cum

manu domni sui Hugonis de Altingen et filii sui sancto Petro tradidit pro marca et

40

Codex

dimidia. Postea Drutwino cognato ipsius octo solidi dati sunt, ut huic traditioni

consentiret.

Berwardus in eodem loco dedit hubam unam et dimidiam, et in Seltenbach

hubas tres.

Hiltibertus de Nuhusen dedit dimidiam hubam in eodem loco.

Macelinus de Waleheim dedit vineam in eodem 10co, ut annuatim ex ea anni-

versarius eius agatur.

Goteboldus civis Moguntinus dedit nobis quadraginta sex marcas, ex quibus

date sunt decem pro molendino in Blanda; cetere date sunt pro frumento. Unde con-

stitutum est, ut ad anniversarium eius singulis annis pisces de molendino, vinum de

cellario, simila de communi granario fratribus caritative impendantur.

Burckardus de Buhel dedit ad Wile novem curtes et sex prestationes et mo-

lendinum, et quicquid in eodem loco habuit. Idem dedit in Megenheim in pago Spi-

rensi vinetum et quicquid ibidem habuit.

Erckenbertus de Haslach predium sororis sue Irmingardis, quod in Onsswiler

et in tota illa marca possederat, quodque ei tam iure hereditario quam donatione

legittima ipsius obvenerat, petitione eiusdem Sororis sue sanctis apostolis Petro et

Paulo cunctisque fratribus in Hirsaugia deo militantibus cum omni [Fol. 45b.] iure

contradidit, tum pro se tum pro illa omnibusque parentibus ipsorum, ex quibus idem

predium ad ipsos pervenerat.

Huius rei testes sunt: Eberhardus de Strubenhart,

1150

Nibelunc de Nussdorff, Luitfridus de Eberdringen, Diemo de Mulhusen et Ratpodo de

Nussdorff,

Reginhart de Calwa dedit hubam unam ad Forst.

Conradus filius eius dedit hubam unam ad Hingsteten,

Eberhardus item filius eius ad Wirtzbach et ad Rötenbach octo hubas dedit.

Marquardus de Rutmarssheim unam hubam dedit ad Sledorn.

Wickardus dedit unam hubam in Ostelssheim, in Dagruben unam et ad

Darmssheim duas.

Marquardus de Detthingen et fratres ipsius Hug et Wecil dederunt quicquid

in Dettichingen vel in illo termino habuerunt.

Hugo de Blieningen dedit hubam unam et dimidiam et curtim ad Birckhe

et agrum pro filia sua iuxta Winisperg.

Burckardus de Scibenhart per manum domni sui Bertoldi de Eberstein dedit

hubam unam ad Singen.

Ceisolfus de Gretzingen dedit hubam unam ad Talacker.

Volpertus de Binnickeim dedit in eodem loco vinetum et quicquid habuit, et

in Ramssbach quartam partem ecclesie et sextam partem decime et quicquid [Fol. 46a.]

ibi habuit.

Heinricus de Urach dedit in eodem loco pratum.

Helnwig de Nuhusen ad Forst hubam unam dedit.

Wolffram de Bernhusen quartam partem ecclesie ad Ditzingen dedit, quod

fratribus ad sanctum Gregorium concessum est,

Adalbertus de Derdingen dedit in eadem villa tres hubas et quatuor iugera

vinearum et duo pomeria.

Quod equaliter divisum una pars fratribus ad Odenheim

permansit, altera nobis.

Dedit quoque ad_Rode in Osterfrancken quatuor hubas et

dimidiam et plus quam quadraginta mancipia. Dedit etiam ad Gerringen duas curtes

et duas hubas et quinque iugera vinearum et non modicum silve et prata.

Wernherus de Mercklingen dedit in eodem loco quatuordecim iugera arabilis

terre et unam curtim pro se et pro fratre suo Anselmo.

Hirsaugiensis,

41

Helnwig de Hefingen pro matre sua dedit dimidiam hubam in Gerringen.

Birthilo filius Luitfridi de Blieningen dedit hubam unam ad Horwa.

Egeno de Assenheim quicquid in eodem Joco prediorum habuit in manus advo-

1140.

cati nostri, comitis Adalberti de Calwa, tradidit sancto Petro tradendum coram rege

Conrado in colloquio curiali Wormacie.

Huius rei testes sunt Waltherus de Luben-

husen et fratres eius Engelhardus et Conradus, Wolffram de Bebenburg, [Fol. 46 b.]

Adalbertus de Hittenburg, Hermannus comes de Staheleck, Adalbertus et Fridericus

