[Fol. 7b.] de eo ordinari velit, agnoscamus.

Quod consilium cum placuisset ceteris,

eligitur ei locus inter paludes Rheni, Bruhsel, nuncupatus, quem antecessor eius meniis

satis munitum reddiderat, sed tunc magna ex parte collapsa fuerant, hoc ei primitus

fide confirmantes, ut, si de hoc seculo. migrasset, absque ulla cunctatione ad monaste-

Tribus dehinc evolutis mensibus in eodem loco diem

rium corpus eius perduceretur.

Magno ergo cum

clausit extremum, et ad monasterium, ut desideraverat, reducitur.

honore suscipitur a Hirsaugiensibus et in maiori tumulatur ecclesia. Prefuit in mona-

sterio annis quatuordecim, mensibus tribus, in episcopatu vero anno uno, mensibus

Obiit kal. Martii.

1107.

quatuor.

Cum primum in monasterio fratribus intimatum fuisset, quod illorum spiritualis

pater in episcopalis gradus dignitatem promotus esset, visa est inter eos aliquanta

contencio versari. Nam alii molestias, quas ab anterioribus Spirensium presulibus per-

tulerant, rememorantes aiebant, hoc eis omnino profuturum esse, si eundem abbatem

quem et episcopum haberent, cuius auctoritate et defensione non parum comodi Se

habituros confiderent.

Econtra alli, non hanc esse defensionem, sed magis inicium

destructionis et eversionis possessionum monasterli, presertim cum episcopus cum multi-

tudine militum multociens eos visitandi causa adiret et per queque monasterli predia

mansiones habiturus, et que ipsi [Fol. Sa.] cum diutina sollicitudine congregassent,

ille in brevi tempore dissipaturus fuisset.

Sed et hoc nihilominus eis quam maxime

pertimescendum, nc predia monasterli per amicos et milites per potenciam distribueret,

et unde alia quam plura monasteria destructa jam cernerent, sibi nihilominus immi-

nere non dubitarent.

Unde consultius eis videri, ut talem sibi abbatem eligant, qui

inter .illos modeste et regularıter vivat, quam illum super se stabiliant, cuius auctoritas

magis terrori sit quam defensioni.

Episcopus vero occulte per nuncios advocatum et

fratres, quos ad _ hoc idoneos estimaverat, subnixius precabatur, beneficiorum veterum

memores ut essent, ne se ablici vel alilum in loco eius abbatem substitui consentirent.

Quod consilium fratres quoque non latuit, unde et ipsi abbatem eligere omnimodo

accelerant, ut eius obtectos annisus intercipere valeant.

De Brunone abbate,

1602

Anno igitur millesimo centesimo quinto eligitur domnus Bruno senior, qui quon-

dam erat canonicus et matricularius sancte Marie Spire, licet aliquantis in eius electione

non concordantibus. Sed multitudini pars minor consensum prebere non tardat. Electus

est autem pridie kal. Decembris, ipso mense, quo antecessor eius episcopatum suscepit,

12

Codex

et in ipso monasterio a Richardo, Ostiensi episcopo, septimo kal. Januarii ordinatus

est

Hic mitis et timidus homo erat et ex ipsa natura mansuetus.

Corpore quidem

[Fol. 8b.] imbecillis fuit; sed propter fratris amicorumque subsidium eum quam maxime

eligere studuerunt, ut si quid adversi ab episcopo obortum fuisset, ab his destrui

potuisset. Nam frater eius vir potens erat inter Suevigenas, de quorum stirpe de-

scenderat. Virilis stature erat, recalvester et canicie respersus caput. Que disponenda

in monasterio erant, maxime per subditorum industriam gerebantur. Nam pondera

secularium negociorum homo quietus animo ferre non poterat. Et quamvis natura

nobilis esset, nil tamen in habitu vel vestitu arrogancie ostentabat. Prefuit annis

quatuordecim, mensibus tribus, diebus viginti duobus.

Migravit de hoc seculo X.

kal. Aprilis.

De Volmaro abbate.

1120,

Anno millesimo centesimo vicesimo constituitur domnus Folmarus consensu tocius

congregationis.

Electus est autem tercio die post discessum antecessoris sui, et conse-

cratur pridie nonas Aprilis ab Adalbertho Moguntino archiepiscopo in ecclesia sancti

Albani Moguncie. Hic de Suevorum genere ortus fuit, procere stature, vir magne pru-

dencie et clare eloquencie. Hic tam secularibus quam spiritalibus timendus videbatur.

Sub _ hoc res monasterii satis sunt ampliate tam in prediis quam edificiis.

Pro utili-

tatibus monasterii multos labores sepe pertulerat. Prefuit annis triginta sex, exceptis

1156

octo septimanis.

Quinto kal. Februarli prima vigilia noctis de hac vita migravyit.

Tumulatur in maiori ecclesia ante altare sancti Michaelis.

De Hertwigo abbate,

[Fol. 9a.]

Domnus Hertwigus in abbatem eligitur tali consensu congregationis, ut ne

unus esset qui contradiceret,

Hic primum fuit decanus, postea prepositus, dehinc

camerarius in maiori domo Spirensis ecclesie. Electus est autem ipso die, quo prede-

cessor eius decessit, prima hora diei. Hic de genere Francorum fuit, sciencia literarum

clarus satis, seculari quoque prudencia non minus pollebat.

Erat autem pius homo,

placidus moribus.

Hic multa bona, priusquam ad conversionem venisset, nobis con-

tulit.

Cum vero secularem vitam relinqueret, in varia supellectili, hoc est in auro

et argento, in purpura et vasis argenteis, plura et varia donaria obtulit. Consecratus

1156

est autem Treviris ab Illino archiepiscopo quarto nonas Martii, quo die dominica

secunda *) evenerat quadragesime.

Hic supplevit ebdomadas, que predecessori eius

defuerunt de triginta Ssex annis.

Nam octo tantum septimanis prefuit; octavo kal.

Tumulatur in maiori

Aprilis prima vigilia noctis, sicut predecessor eius, discessit.

ecclesia ante altare omnium sanctorum.

De Manegoldo abbate.

Anno domini millesimo centesimo quinquagesimo Sexto constituitur domnus

Manegoldus abbas circa horam terciam ipso die, quo precessor eius decessit. Hic erat

statura brevis, ex cognatione predecessoris Sui, annos etatis habens fere LX. Primum

erat adiutor cantoris, et in ipso officio constitutus plus quam sexaginta libros fecit

conscribi, amicis eius secularibus dei et amore eius ad hoc sumptus administrantibus.

Postea prior in ma- [Fol. 9b.] iori monasterio factus.

Eodem anno consecrandus

1) Vielmehr: prima.

13

Hirsaugiensis,

multo et celebri comitatu Spiram proﬁciécitur‚ ubi fere viginti quinque monachi in

sabbatho XIT leetionum au‘umnalis ieiunii a Gunthero, Spirensi episcopo, ordinantur.

Postera die, hoc est decimo *) kalendarum Octobrium die, consecratus est ipse astan-

tibus sibi sex abbatibus, festivis indutus vestibus, in domo sancte Marie Spire, die

dominico. Hic gente Francorum ortus, placidus erat moribus, Suavis, affabilis eque

omnibus, humilis, castus et homo fidelissimus. Prefuit annis decem, mensibus quatuor I

diebus septem.

Obiit kal. Augusti post meridiem.

Tumulatur ante altare sancti

1165.

Michaelis.

De Ruperto abbate.

Anno dominice incarnationis millesimo centesimo sexagesimo quinto domno

Manegoldo abbate de medio facto, succedit ei in claustri regimine domnus Rupertus,

vir procere stature, personatus facie et pulchra venerandus canicie.

Hic gente Fran-

corum ortus, placidus erat in moribus, consilio bonus et in rebus agendis circumspectus.

Primum abbas fuit Gottesaugie, ubi dum importunitatem quorundam sSua, non que

Jesu Christi, querentium ferre non posset, relictis illis, quos incurabiles vidit, abbacia

se abdicavit, et ad locum proprium redüt.

Postea prior ad Sconrein destinatur; sed

interiectis aliquot annis domno Manegoldo abbate hominem exeunte, domnus et abbas

huic loco preponitur, ubi per undecim annos sedens, [Fol. 10a.] quum dies mali erant

et redimere tempus necesse habuit, fratres non ut voluit, sed ut potuit, rexit, Capel-

Jam sancti Nicolai, que est in maiori monasterio, fecit construi et caritatem, que fra-

tribus ad cenam per annum ministratur, quam nos vulgariter cenam dicimus, ipse dari

instituit.

Ad ultimum fessus senio, cum labori tanto non sufficeret, absolvi peciit et

impetravit preposituramque Rothe a fratribus, unde sustentaretur quoad viveret, accepit.

Per annos igitur aliquot ibi laboriose vivens, ıam ad purum excocta si qua animam

ejus maculaverat peccati scoria, nature debitum solvit et, ut ita dixerim, vitam vita

commutavit.

Rogatu suo in ipso limine ecclesie est sepultus, eo quod precibus cal-

cantium cineres Suos domino se commendandum credidit attencius.

De Conrado abbate,

Postquam pie memorie domnus Rupertus abbas suscepti regiminis onere de-

1176,

posito nomen et locum pastoris mutavit, domnus Conradus communi fratrum censura

et acclamatione canonice et iuste sibı subrogatur, brevique tempore transacto a domno

N.*) Babenbergensi episcopo solenniter et officiosissime ordinatur.

Itaque ad altiora

provectus, ut scriptura refert, quanto magnus es, humilia te in omnibus, ad omnia se

omnibus proniorem exhibuit et, ut dicitur, nobilis quasi non vilis, dignitatem generis

vite et morum nobilitate decoravit.

Nam Suevorum nobili propagine ortus comitis

Hermanni*) de Kilhberg [Fol. 10b.] frater fuit.

Hic sui curam non laute, sed caste

et caute gerens secundum verba domini congruo tempore tritici mensuram Conservis

suis ubertim et plenarie erogavit, dum in disponendis ecclesie rebus, admodum alacris

et officiosus, fratrum usui necessaria solerti diligencia et studiosa sagacitate admini-

stravit.

In mensa inter epularum convivia adeo largus et dapsilis habebatur, ut aut

nullus aut vix ullus in hoc sibi parificari posset.

Niger erat facie, statura mediocris,

gestu et habitu corporis despicabilis, animi vero virtute utrumque graciosus et specta-

1) Vielmehr; nono.

3

*) Vielmehr: annis novem, mensibus quinque.

Verfchrieben für H, (Hermann I[.).

*) Hartmann? (v. Stälin, Wirt. Gesch. IT, 405).

)

14

Codex ‘

bilis. Duodecim annis prefuit et circa ultimum vite sue terminum apud cellam sancti

Gregorii, que Richenbach dicitur, arduum Neg0clum pro commodo eiusdem ecclesie

exacturus, cotenus proficiscendi iter arripuit, ilucque perveniens, crebis febrium ictibus

pulsari cepit et ut bonus athleta felici ag0Ne Cursum vite sue consummans in brevi

diem clausit extremum. Cuius corpus filii et fratres huius ecclesie cum timore dei et

paterna reverentia reducentes ac lugubres exequias pro eo celebrantes ad introitum

maioris ecclesie ante altare omnium sanctorum cum summo devotionis et honoris studio

terre commendaverunt.

De Heinrico abbate.

1188.

Anno millesimo centesimo octogesimo octavo, post decessum domni Conradi

abbatis, domnus Heinricus unanimi voto, communi omnium sentencia abbas eligitur.

Hic primum cantoris gerens [Fol. 11a.] officitum, velut oliva fructifera in domo domini,

pluribus bonis hunc locum adornavit.

Singula altaria oleo cum lampadibus decenter

illustravit, vineas plantavit, predia ampliavit. Igitur operum eius fama crescente, fratres

de Benwilre eum sibi in abbatem expetunt.

Apud quos cum aliquandiu commoratus

esset, victus eorum importunitate et loci paupertate, sed et plurima sui corporis in-

firmitate abbaciam resignavit, et ad nos denuo rediens pristinum gradum et officlum

cantoris recepit. Postmodum nobis abbas ordinatus, per aliquot annos satis modeste

et regulariter suam et subditorum vitam instituit. Dumque in processu temporis cure

et negocia seculi contra eum nimis excrescerent, cum cervice corporis flexit rigorem

mentis et factus est in observatione sancte regule paulo remissior, quam tempora

et mores expeterent,

Ob hoc penitens et timens anime sue, licet renitentibus amicis

suis et cognatis, abbacia se abdicavit et ad sustentationem vite sue preposituram Rothe

a fratribus accepit. Ibi ad dimidium fere annum in merore vivens et lacrimis quarto

1196.

nonas Junii de hac domo Iutea transivit ad eternam, que est in celestibus. Prefuit

annis octo, vir tenuis corpore, statura mediocri, raros pilos habebat in capite. Corpus

eius iuxta ossa domni Ruperti abbatis humatum est in ipso introitu ecclesie.

De Marquardo abbate.

Domnus Marquardus abbas, magnis natalibus ortus, unanimi sentencia capituli

electus, [Fol. 11b.] anno millesimo ducentesimo quinto dominice incarnationis obiens, fratri-

bus orbatis et bono aliquo pastore reficiendis, seminarium infestissime dissensionis reliquit.

Nam in primis pro libertate familie monasterii Romam pergens et post per alios identidem

mittens, in camino ferventissime contradictionis pressurarum tempestatibus excoctus est.

Preterea A. comes, advocatus monasterii, plenus minarum spirans, camerarium ecclesie

ante fores monasterli captivaturus, prius in abbatem pro camerario stantem impetum fecit

et camerarium tenens manibus a tergo legatis durius afflixit.

Quo tandem soluto solutus

est etiam sathanas a carcere, qui consilio suo turbatis rebus et directo dolo in manu

impii plurimam partem fratrum probris et contumeliis affectos, a claustro procul fieri

fecit.

In qua dispersione pane arto et aqua brevi, nec non aliis penurlis aliquamdiu

Tandem triun-

contriti, nisi divina gratia refecisset cos, ad nihilum redacti fuissent.

phatis omnibus emulis suis et auctoritate apostolici mandati renovata libertate monasterli

sui, simul etiam duobus lateribus in ambitu claustri, que collapsa fuerant, ad integrum

renovatis, cum muro, quem ante fores monasterii nobili opere satis eleganter inchoavit,

sed immatura morte preventus ad plenum non perduxit; gravi namque molestia COr-

poris arreptus et diutina animadversione quartanarum febrium cum effluente dissen-

teria quasi [Fol. 12a.] persecutionis gladio nimis attritus tredecimo kal. Februarli

carne solutus est.

Homo, cui vix nostris temporibus aliquis tante largitatis, tante beni-

15

Hirsaugiensis.

volencie, tante fidei similis inveniri poterit, excepto quod maculis quibusdam tepitudinis

et negligencie in claustralibus disciplinis cecutire videbatur. Prefuit autem annis octo,

mensibus sex et septimanis tribus.

Tumulatur ante altare sancti Nicolai.

1205.

Lutfridus

hic fwit 10. Hirsch, abbas, eligitur anno 1205.

Vir ingenio clarus, moribus integer,

Conversatione maturus, vita religiosus, quippe qui tam in se ipso, quam in sibi subiectis

schema rigoris monasticae inviolatum custodire curavit; praefwit annis 11, diebus 15 satis

utiliter.

Eberhardus

undecimus Hirs. abbas eligitur anno 1216.

Vir scientia moribusque clarus, ac regularis

disciplinae solicitus conservator; pracfuit annis 15, mensibus S, diebus 20, iura lübertatesque

monasterii strenue defensans.

Ernestus

duodecimus abbas Hirs. cligitur anno 1931.

Vir mansuetus, yius, religiosus ect regularis

institutionis arctissimus observator ; praefuit annis 13, mensibus 2, diebus 7.

Volpolchus

abbas 13. Hirs. cligitur anno 1245

Vir qwidem in se bonus, sed parum eruditus, sub

quo ferwor monaslicae religionis claudicare coepit; Praefuit annis 20, mensibus 4, die-

bus 283.

Johannes

[Fol. 12b.]

14, abbas Hirs. eligitur anno 1265,

Vir honestac conversationis, qui Claudicantem regularis

observantiae disciplinam paratus solidare parum praevaluit; praefwit annis 11, mensibus 3,

diebus 15.

Volandus

15. abbas Hirs. eligitur anno 1276.

Vir laborum impatiens, moribus vivens iuventutis,

praefwit non satis provide annis 3, mensibus 4, diebus I, curam regiminis, cuwi minus

utiliter praeerat, cum administratione abbatialis dignitatis in manus fratrum resiqgnans.

Crafto

16. abbas Hirs. cligitur anno 1280, ypatria Suevus, genere nobilis, sed. virtutum claritate

nobilior, vita probus et integer moribus placidusque conversatione, qui lapsam religionis

monasticae 0bservantiam crigere conatus, parum praevaluit; praefuit annis 13, diebus 20.

Gottfridus

17. abbas Hirs. cligitur anno 1293 ex genere nobilium de Minchingen ortus, substantiae

46 bonorum monasterii, quae distracta, dispersa et impignorata fuerant, reparator et conser-

vator diligentissimus, mediocriter literis eruditus, moribus contentus avitis ; praefuit annis 7,

mense. uno0, diebhus 24,

Heinricus

hwius nominis secundus, 18. abbas Hirs, eligitur anno 1300,

Vitam suam iuxta quam

reperit vivendi normam rexit et parum in utroque statuw utilis fuit,

Tandem

iubente

Tudovico Bavaro imperatore depositus; praefwit annis 17.

16

Codex

Sigismundus

19. abbas Hirs. eligitur anno 1317. Patria Suevus ingenwis parentibus ex nobili genere

de Minchingen ortus, moribus placidus, natrio sermone promtus atque dZS‘PTt’M.S' temporalia

utiliter dispensans et impignorata bona redimens; praefwit annis 4,

[Fol. 13a]

Wichardus

igesimus abbas hutus monasterii eligitur anno 1341

Vir in gerendis rebus arduis cautis-

simus, qui alienata monasteriü bona ad ius proprium revocavit

fuit homo laboriosus et

singulari prudentia in rerum temporalium administratione circumspectus; praefuit utiliter

annis 1

Wickhardus secundus

91. abbas Hirs

eligitur anno 1354

Vir prudens

bonus et circumspectus , pro viribus

alienata bona monasteriü recuperare studuit

verum ylura fecisset

S4

CUM

invida mors

diutius vivere sustinuisset.

Vestigiis avunculi sui inhaerendo praefuwit annis 5, mensibus 8

diebus 21

Wignandus

22, abbas hkhwius monasteriü eligitur anno 1359

natione Germanus, patria Suevus ac

militari genere ortus, secundumquec ‘ sui temporis conditionem vita et moribus apprime insti-

tutus

Hic propter maliciam temporis et hominum

labescentem

regularis observantiae

disciplinam, quia sustinere non yotwit, aridam dereliquit; praefuit annis 20, mensibus 10

diebus 20

monasterium Yrelinquens aecre satıs gravatum alieno

Gottfridus

huius nominis secundus,

93. abbas Hirs. eligitur anno 1380

Vir mansuetus, pius, Paci-

ficus et quietus

Hic monasterium in utroque statuw miserabiliter suffocatum

reperiens

libenter quantum in ipso fuerat, erexisset

verum quoniam wvires deerant, non quod volwit.

sed quod potwit, fecit; praefwit magna solicitudine et malicia temporis annis I, mensibus 2

diebus 15

Wighardus

2)

tertiuSs huius nominis,

D

. abbas, eligitur anno 1389

Vir in agendis rebus temporalibus

accomodatus et providus

atque secundum seculi dignitatem magnificus.

Monasterium, ut

reperit, in utroque statu distractum reliquit; praefuit annis 11

HFridericus

Patria Suevus

vita. et mo-

huius nominis secundus, 25. abbas Hirs. eligitur anno 1400

yibus maturus, temporalia et spiritualia utiliter dispensans, ac subditorum vitam ad regu-

laris normam disciplinae corrigens

Quippe qui in concilio Constantiensi personaliter con-

stitutus multum pro libertate monasteriü conservanda, maxime contumaciam et inobedientiam

Praefuit annis 28

fratrum in Roth et Richenbach compessendam laboravit

[Fol. 18b.]

Wolframus

dictus Meyser

26. abbas Hirs

cligitur anno 143°

Patria Suevus, genere nobiWlis , x

ynarentela Meyser ortum ducens

vir secundum seculi aestimationem a yluribus observatus.

Hic post Basiliense concilium, cui personaliter interfuit, Melicensem primo, deinde Burst-

feldensem reformationem introducens, regularis observantiae vitam instaurare contendebat

fwit autem vita et conversatione liberalis, monasterium aere gravatum alieno relinquens.

S

Praefuit annis 31, mensibus 9, diebus

C

.

IU

Hirsaugiensis.

Bernhardus

Vir moribus et conversatione notabilis, ac monasterü

27. abbas Hirs. eligitur anno 1460.

pene in utroque statw collapsi secundus reparator, in actione providus, in vita exemplaris

atque in conservanda Bursfeldensz' iam pridem plantata reformatione sollicitus. Cactera

desiderantur .

Georgius

98. abbas Hirs. eligitur anno 1482.

Vir nlacidus et ynius, in conversatione ylurımum

acdificatorius, pracfuit annis 2 minus 20 diebus tam utiliter quam religiose, curam abba-

ialis dignitatis resignans, cum %er annos ferme I3 praepositurae in Roth prius pr acfuisset.

In utroque statw laudabiliter et cum fructw praesedit.

Blasius

929. abbas Hirs. eligitur anno 1484,

Vir prudens, sagax et sapientia tam seculari quam

spiriluali pracditus, in agendis rebus providus, in vita et conversatione maturus; praefwit

annis 15, mensibus 9, diebus 14.

Bona libertatesque monasterii cum ylurimis sumptuosis

acdifictis amplians.

Johannes

30. abbas Hirs., patria Suevus , plebeis sed honestis parentibus ex oppido Calw, unanimi

fratrum consensu eligitur anno 1505, warto nonas Augusti.

Hic anno regiminis Sut 14.

ad honestam fratrum suorum petıtionem hoc picturae opus posteritati benemerenti fieri fecit.

Quem d xtris pollere successibus in religionis et reipublicae incrementum superi condonent

atque incolumem diw conservare dignntur.

Vivat, valeat feliciıter atque fiat, fiat.

[Fol, 14.2.]

Johannes

31. abbas Hirs., natione Suevus, natus ex oppido Bietigkhaim, cum ageret priorem in

Reichenbach, defuncto abbate antecessore suo huc est vocatus et in abbatem electus anno 1524

Quo praeside Udalricus dux Wirtembergensis a ducatu per 16 annos abfuit, anno 1554

ad ducatum est reversus, evangelii doctrinam doceri, papisticam tolli curavit. Monasterium

igitur magna mMultitudo monachorum cum inhabitaret, cum illis id egit, ut aut ecclesiae

docendo evangelion inservirent, aut alio sese conferrent, aut privati agerent vitam, ubi nla-

Ceret, cx monasteriü redditibus in victum et amictum aliquam summam pecuniae accepturi,.

Ad has propositas conditiones cum pars ad ecclesiae ministerium, aliqui ad alia monasteria

abirent, pars vero hinc illine privatim vitam ageret et in singulos annos 40 florenos singuli

acciperent, abbas ipse solus in monasterio mansit, privatus egit, 500 aureos singulis annis

accepit.

Anno gratiae 1548, quo anno Sphinx Augustana Interim dicta napisticam doc-

trinam et religionem yrius explosam reducere conata, abbati quoque omnem yotestatem

restituit.

Quo facto monachos privatım agentes, ut et maritos, non solum revocat, sed et

adolescentes novitios in monasterium recepit, iuxta regulam Benedicti ut agerent et monachi

fierent.

Ita vita monastica iterum locum habere coepit, quod duravit usque ad mortem

Udalrici. Anno 1550 die 6. Novembris Christophorus, Udalrici filius, patrı successit; hic

evangelicam doctrinam restitwit, postquam confessionem suam concilio Tridentino prius

anno 1552 24. die Tanuarii obtulisset,

Cum abbatibus deinde egit, ut iuxta illam omnia

sua instituerent, praesertim autem scholas olim in monasterlis usitatas restituerent et in

dis coelestem doctrinam docerent [Fol. 14b].

Proposita ergo aliqua certa forma, quod

factum est anno 1556, ad scholam Hirschaugiensem wvocatus est M. Heinricus Weicker-

schreiter , ecclesiae Calvensis pastor, ut yer aliquot tempus saltem scholae huic operam

Fontes I,

2

18

Codex

suam locaret, quod etiam fecit.

Collegam habuit M. Sebastianum Blossen.

FEodem anno

153. die Degembr. Toannes abbas moritur.

Ludowicus Felderer

32. abbas eligitur Stuttgardianus, ubi aliquamdiu privatus vixit, ut supra dietum, monasterio

relicto anno 54.; faclus est principi supplex, in abbatem ut eligat, praesertim cum prius

priorem egisset; factus est votl compos, praefwit officio usque ad annum 60, 18. Aug. vita

functus, natus annos 84.

Heinricus

Weickerschreiter

55, abbas, eligitur anno 1560 mense Augusto, moritur anno Christi 1569 die 8. Aprilis,

Fuit natione Francus ex oppido Schwabach, sacrosanctae theologiae doctor, vir placidus et

humanus.

Verbum dei magno zeluv docwit et constantia et primus, qul puram evangelii

doctrinam in hoc coenobio plantavit, principe existente Christophoro.

Johannes Parsimonius

yatria Augustanus, abbas evangelicus secundus, ordine 34,

Vir theologus, eruditione, yictate,

constantia, experientia, fide clarus, de ecclesia et schola optime meritus, minister verbi in

distinctis locis (utpote Augustae Vind., Thubingae, diaconus Blabyrac, Canstadii, ubi et

decanus fuit, Stuttgardiae in aula principis); fuit per annos 42 consiliarius ducis Wirtem-

bergensis, praesul domus hutus fidus, cus munert yraefuilt annıs 20. Moritur anno 1588

in vigilia nativitatis Christi yie et placıde, anno aetatis Ö3., cutus corpus hic etiam quiescit,

anima autem vivit in deo expectans optatam resurrectionem,

Antonius Varnbilerus

sacrosanctae theologiae doctor, nascebatur Lindauiae [Fol. 15a.] anno salutis 1555 die

17. Ianuarit.

FExinde in eius urbis, posteaque Tubingensis et Argentinensis qgymnasit dis-

ciplina educatus , evasit vir pietate, ingenio, eruditione atque iudicio pracstans.

Qui etiam

anno aetatis 21. ad ecclesiae Tubingensis ministerium wvocatus coque annis octo tanta

commendatione functus est, ut ab illustrissimo principe domino, domino Ludovico, Wirtem-

bergiae duce inclyto, in eius consistorium ecclesiasticum aulicumque concionatorem cooptatus,

quinquennio post abbas monasterii huius ordinatus fuerit 35. in ordine, reformati tertius;

quo munere vixdum annis duobus yie ac sancte gesto gravi morbo affectus ac victus pla-

cide in Ohristo Tesuw obdormivit communique piorum luctuw hic sepultus est &. die Mati

e

%.

anno 1591, aetatis 36.

Utebatur vivens hoc Nagianzeni dicto: Aoyhy

TATOY AL TENOG

moler deov.

Johannes Brentius

natione Suevus, natria Halensis, doctor theologus, clarissimi illius theologi Toannis Brentii

praepositi Stutgardiani filius, annos circiter triginta scholam et ecclesiam Tubingensem

sincera doctrina quam fidelissime instruxit ibidemque mores stipendii ducalis vigilantissime

yexit. Inde praesul hutus monasterti renunciatus, quo munere Yostquam SumMMa Cum Laude

quadriennium cum semestri defunctus esset ac per omnem ıitam nrofessionem vitae Inno-

centia antiqua et fide ornasset, placide in Ohristo obdormivit 29. Tanuarii anno 1596, cum

vigxisset annos 56, menses 5, dies 22, triste desiderium suis ut et altis pis relinquens.

Johannes Hutzelius.

[Fol. 15b.]

1

Hirsaugiensis.

[Fol. 17a.]

Sequuntur nomina Episcoporum seu Abbatum, qui de nostro

conventu et monasterio ad alia loca dati sunt.

Domnus Diemo martir et archiepiscopus propter periculum excommunicationis,

que sub Heinrico rege quarto facta est, primum abbaciam suam in Saltzburg dereliquit

1085,

et pro desiderio vite perfectioris monasterium nostrum adiit. Postea ad eundem locum

1090,

archiepiscopus eligitur. Circa finem vero vite sue cum allis quam plurimis principibus

Hiecrosolimam proficiseitur et in itinere a paganis captus claro martyrio coronatur.

Gebehardus, frater Bertholdi ducis, ad Constantiam episcopus datur, vir magne

sanctitatis et innocencie, cuius vita eximia luculenti sermone descripta habetur.

Ipse

auctoritate et precepto domini pape Urbani secundi monasterium nostrum maius

Hirsaugiense dedicavit cellamque sancti Gregorii, que Richenbach appellatur, similiter

consecrayit.

Tandem virtutibus plenus in pace quievit, eiusque transitus in profesto

sanecti Augustini festive recolitur.

Gebehardus, nostri monasterii abbas, Spire episcopus constituitur, vir magne

sciencie et prudencie.

Dietgerus primum abbas ad sanctum Georgium in Nigra silva datur, postea

ad _ Metense episcopatum eligitur *).

Nomina Abbatum ad alıa loca transmissorum.

[Fol. 17b.]

Sigefridus abbas ad Schafhusen mittitur.

Diepoldus postea ad eundem locum datur abbas.

Heinricus abbas ad sanctum Georgium datur.

Diethericus abbas ad Petrisshusen destinatur.

Gisilbertus abbas ad Hasunga mittitur et cum toto grege Suo pene quin-

1081.

quaginta fratribus ad nos propter excommunicationem revertitur, quia in eodem 10co

eos non passı sunt permanere, nisi consentirent excommunicato regi,

Quibus deo di-

lectus pater Wilhelmus abbas cellam Richenbach ad habitandum assignavit, quousque

pravorum conquiesceret livor.

Postea idem Gisilbertus cenobio Rinhartssbrunnensi

preficitur, cum quo etiam monasterium ad Ertpfurth procurandum suscepit.

Nothgerus abbas ad Zwivalta mittitur.

1091.

Gotefridus postea ad eundem locum.

Guntherus abbas ad Camberg,

Adalbero abbas ad cellam sancti Petri.

Welicho abbas ad Altdorff.

Azelinus abbas ad Burren,

1091

Otto abbas ad eundem locum datur, cum quo postea cenobium ad Rinowa

suscepit.

z

HET

*) Zusatz von späterer Hand:

S

. His additur Sigismundus, S. Aurelü monachus, fit episcopus Halberstatensis,

w

. Bernwardus, monachus S. Aurelii, fit episcopus Herbipolensis,

. Reginboldus, S, Aurelit monachus, fit episcopus Spirensis.

R

. S. Theogerus fit abbas ad S, Georgium in Nigra silva, fit deinde episcopus medio-

matricis Metz.

20

Codex

1098.

Hilteboldus abbas ad Maideburg,

Hugo abbas postea ad eundem locum datur.

Erckinboldus abbas ad Hugsshoven *).

Brunno abbas ad eundem locum datur.

um

1085,

[Fol. 18a.] Wecilo abbas ad Lauen in provincia Carentinorum.

Sigewinus abbas ad Rosatz iuxta Aquileiam. Hic Sigewinus cum alio, nomine

Gaudentio, cum domno Wetzilone supradicto missi fuerant, et uterque abbacias absque

permissu abbatis acceperunt. Sigewinus autem pro facto compunctus ad monasterium

revertitur ; quem abbas Gebehardus ad comprobandam penitudinem eius in ultimo loco

congregationis sedere fecit.

Quod cum humiliter eum sufferre videret, proprio illum

loco restituere non distulit.

Gaudentius vero nec penituit nec gratiam fratrum Suo-

rum obtinuit, ideoque inter abbates, qui de nostro monasterio dati sunt, illum non

annumeramus; sicut nec domnum Manegoldum, qui interventu amicorum suorum

Campidonensem abbatiam sine consensu fratrum suorum a Heinrico quinto rege obtinuit.

Esso abbas ad Beinwiler transmittitur.

Eberhardus abbas ad Odenheim.

um

1108,

Gerungus abbas ad cellam domne Pauline.

Udalricus abbas ad eandem cellam.

Wolpoto abbas ad Gotzow.

Burckardus abbas ad locum eundem.

Rupertus abbas ad predicetum locum,

Rudolffus ad eundem locum abbas,

Wolfframmus abbas ad Babenberg.

1114,

Ermenoldus abbas ad Bruveningen datur, vir sanctitate conspicuus, cuius gesta

habentur,

[Fol. 18b.] Drutwinus abbas ad Breittenowa mittitur.

Eckebertus abbas ad Bosowa.

Volpoldus abbas, qui et Hugo nominabatur, ad eundem locum.

Reginboldus abbas ad Naw.

Adelbertus abbas ad eundem Jocum.

Adalbertus abbas ad Elchingen.

Adelhelmus abbas ad Ammerburg, postea apud Mediolacum preficitur.

Wernherus abbas ad Ertpfurt.

Heinricus abbas ad Breitenowa.

Diethericeus abbas ad Schwartzah iuxta Herbipolim.

Conradus abbas ad Schwartzah iuxta Rhenum.

Hiltibertus abbas ad eundem locum.

Burckardus abbas ad Wingarten,

Diethmarus ad eundem locum.

1188.

Megingoss abbas ad eundem locum.

Rudigerus abbas ad Tarissen.

Luipoldus abbas ad Wessbrunn.

Gotefridus abbas ad Brigantium,

0LO76

Sigehardus ad Laurense cenobium abbas.

Heinricus ad Blidenstatt abbas.

Conradus abbas ad Hornbach.

Conradus abbas ad Hugsshofen.

Usenhoven zu lefen.

1) Nach Mon. Germ. Ser. 17, 619, Anm. 50 ist

21

Hirsaugiensis,

Marquardus ad Deckingen abbas.

Conradus abbas ad Alperspach.

01

um

Bertoldus ad eundem locum in abbatem postea transmittitur.

1150.

*

*

*

Ö

L

*

[Fol. 19a.] “ Circa annum domini millesimum quadringentesimum nonagesimum,

reformato per fratres nostros monasterio in Schuttren, preficitur eidem 10c0 domnus

Iohannes Widel, variis officis et dignitatibus nostri monasterii longa per tempora

exercitatus et fidelis inventus; vir utique probitate, integritate, humilitate et sagacitate

nostris temporibus nulli secundus.

*

*

[Fol. 21a.]

De consecratione maioris monastern nostri Hirssow.

Anno dominice incarnationis millesimo nonagesimo primo, indictione quarta

1091,

decima, sexto nonas Maii, ex auctoritate et precepto domini pape Urbani secundi de-

dicata est basilica sanctorum apostolorum Petri et Pauli a venerabili domno Gebehardo,

Constantiensi episcopo, adiuvante honorabili presule Wormatiensi Adalberto in nomine

sancte et individue trinitatis et in honore sancte et Victoriosissime Crucis sancteque

dei genitricis Marie et precipue sanctorum apostolorum Petri et Pauli sanctique

Aurelii episcopi et confessoris et omnium sanctorum.

Altare summum.

Continentur autem in dominico altari venerande reliquie de sanguine domini,

de sindone, de pallio sancte dei genitricis Marie; reliquie sancti .Petri apostoli et

sancti Mathie apostoli, Blasii, Leudegarli, Saturnini, Genesii, Faustini, Fortunati, Iusti,

Probi, Albani, Kastuli, Kiliani, Allexandri et sociorum eius, Materni, Valerii, Aurelii,

Eustachii, Erhardi, Udalrici confessorum; Anastasie, Margarete, Basille et Radegundis,

regine Francie.

Altare sancte crucis in medio ecclesie.

Altare sancte crucis consecratum est sexto nonas Maii in honore sanete crucis

et sancti Loannis Baptiste. Continentur in eodem altarı reliquie eiusdem sancte crucis

et sancti Ioannis Baptiste, Mathie apostoli, Cornelii pape, Eventii, Theodoli, sancto-

rum innocentum, Dionisii, Genesii, Donati, Exuperii, Sigismundi, Valentini, [Fol. 21b.]

Vancracii, Christofori, Pelagii, Wencesslai, Appolinaris martirum; Iustini, Amandi,

Germani, Marcialis confessorum; sancte Felicitatis filiorumque eius et Radegun-

dis regine.

Altare sanctı Benedicti in choro.

Altare medium ad orientalem plagam quinto kal. Octobris dedicatum est in

honore sanctissimi confessoris et monachorum patris Benedieti et sanctorum patrum

