per universum Ordinis imperium, in statuta; exsequendâs

DEcrEviT. 5
CAPUT PRIMUM.
De Ordine.

ArTicuLus Primus. Templi commilitonum Ordo è cunctis ,
secundüm regulas, ritus et usus Ordinis, cooptatis et conse-
cratis Equitibus , constat. — ; |
». Templi commilitonum @Grdo , täm extrinsecùs quàm in
inferioris militiæ domibus , Orientis Ordo designatur.
3. Ordinem regunt acta supréma , scilicet: Regulæ à sancto
Bernardo scriptæ , Charta transmissionis à Supremo et glo-
riosissimé Magistro Johanne Marco (cui konos et gloria),
die decimÂ tertià mensis februarii , anno millesimo trecente-
simo vigesimo quarto emissa, et à Supremis Magistris ejus
successoribus subscripta , regulæ , juxtà art. 16et 17 , et leges
juxtà art. 16, in Conventibus generalibus sancitæ , decreta-
que magistralia. ' |
“ Ïnsi%nià Ordinis sunt insignia à summo pam{ﬁœ Eu-
genio 111 concessa, adhibitä autem cruce in chartà transmis-
sionis adscriptä. ‘ —
5. Insignia Ordinis ad singula acta apponuntur. {
- 6. Acta suprema sigillis Ordinis antiquis , nimirüm, sigillo
Supremi Magistri Johannis , sigillo Equitis cruciati, sigillo
Sancti Johannis , obsignari quæunt. ‘
7. Magnum Ordinis vexillum , Baucennus dictum est
album , cruce Ordinis ornatum. |
8. Vexillum belli est albo nigroque palatum.

CGAPUT. 1F
De Ordinis Hierarchiä.

o. Ordinis sic se habet hierarchia : Convenius generalis ;

L’Ornpre n u TEMPLE. | 151

Supremus Magister ; Consilium privatum ; curia præcepto-
rialis ; comitia statutaria; magnt prioratäs ballivatus ;
commendariæ; Conventus vel Equitæim et novitiorum ædes ;
postulantium capitula et initiationis cœtus; pro equitissis ,
verd et canonissis,, abbatiæ. |

CAPUT 111

De Conyventu generali.

10. Conventus generalis ex Equitum universà congregatione
constat. [ [
11. Quisque Conventus generalis, saltem sex mensibus
antè sessionem , litteris communicatoriis , ad priorem cujusque
Conventüs missis , indicatur ; de quibus litteris suæ obedientiæ
Equites prior commonere tenetur.
“ 19. Convocationis decretum à magistrali secretario ad
magnum comitem stabuli mittitur ; qui comes simul cum gu-
bernatore generali ct magno mandatorum magistro , decretum
exsequi tenetur.
15. Magistrali tantum decreto congregatur Conventus ge-
neralis , salvo art. 14. — [ ;
14. Vacante Magisterio seu Magistrali Supremo Ofkicio ,

elapsisque trecentis diebus , si non congregatus fuerit Conven-

tus generalis , trecentesimà alterà die , decimâ horâ ipsâ ma-
tutinâ, ad palatium magistrale jure convenit. Conventui ge-
nerali præest Eques inter adstantes majoribus insignitus hono-
ribus. ‘ ; = ‘
15. Nullum in Conventu generali fit propoSitum , quin tri-
ginta saltem diebus antè Conveniis sessionem , in Magisterui
tabulas consignatum fuerit ; è quibus propositis sic consigna-
tis, Conventüs generalis constat commentarium.
… 16. In solo Gonventu generali feruntur aut temperantur re-
gulæ ; feruntur autem et teﬂ1}aerantur regulæ si annuentium
numerus saltem octiès major fuerit renuentium numero. ‘
17. Regulæ non temperantur nisi proponat solus ipse Su-
premus Magister : regulas autem à sancto patre Bernardo
scriptas chartamque transmissionis temperare nefas est, nisi

1523 . Prikècrs CONCERNANT
*

sit maximi momenti et ponderis , duoque, juxtà art. 16 , an-
nuant Conventus generales. | 4
Antiquantur aulem et antiqua remanent (ex art. 54 re-
gulæ specialis , die 284 lunæ Tammuz b93, à Conventu ge-
nerali decretæ) suprà dictaram P. Bernardi regularum et
chartæ transmissionis , sicut et statutorum, legum et quo-
Tumcumque decretorum disposita quorum inferpretatio præ-
sentibus statutis ipsiusque dispositis et menti contraria ads-
taret.
18. In solo Conventu generali et majori suffragiorum nu-
mero , feruntur, temperantur aut antiquantur leges : eodem
modo sanciuntur aut antiquant

UWr magistralia decreta quorum
trigi—nta salte

m diebus , antè sessionem Conventés generalis ,
m tabulas magni senescalli consignata fuerit appellatio.
19. Ad magistralem dignitatem vacantem , candidatos ;

° % A a ; » °
juxtà art. 3o, indicat Conventus generalis, majori suffra-

giorum numero.

20. Conventui generali præest Supremus ﬂÎagz"sler. u-

premo Magistro non Conventui præsidente , præest unus
inter vicarios magistrales : vicariis autem absentibus , præest
Eques inter adstantes majoribus insignitus honoribus. ‘
21. In Conventu generali scribit novissimus electione inter
summos præceptores adstantes ; absentibus verd summis præ-
ceptoribus, scribit dignitor inter adstantes, præside excepto.
29. Si flatin Conventu generali suffragiorum æquatio , rem
decidit Supremus Magister, aut præses ex art. 14. …
23. Non infirmantur , valent autem Conventés generalis
acta ; licèt unus absit Eques vel plures absint Equites.
24. Solvitur Conventus generalis commentario peracto.
25. Conventum genéralem prorogare potest Supremus
Magister. (

CAPUT 1V.

De Supremo Magistro.

26., Suprémus Magister Ordinis gubernacula tenet ; idcoque
supremam eminentiam , supremam auctoritatem, summæ-

IS

cL’'OnnprE p u TEmPLE. 153

que potestatis plenitudinem super universum Ordinem , ipse
solus, habet. 5
27 Ad inservienda jura et privilegia Ordinis , universè ,
privatimque uniuscujusque Equitis , invigilat Supremus Ma-
gister. |
28. Pro vitâ eligitur Supremus Magister.
20. Inter universos Equites , religionem catholicam profi-
tentes ( primate autem , coadjutoribus generalibus, coadju-
toribus , capellanisque excep‘as) in Conveniu genemlz Su-
premus Magister el3g1tur
3o. Supremi Magistri sic se habet electio.
Quinque candidatos equites proponit Conventus generalis.
Tres inter quinque candidatos à comitiis statutariis desi-
gnantur. !
31. Quando comitia statutaria , in privato conclave palatii
magistralis congregata , tres elegerunt inter quinque candi-
datos à Conventu generali propesitos ( tenente semper Con-
ventûs generalis sessione ), regens, consilium ejus privatum,
principes , primas ejusque coadjutores generales , ministri et
noyvem, secundûüm professionem antiquiores , Equites , sint
aut non sint dignitatibus , titulisque beneficialibus donati,
coëunt subitô in magnum consilium privatum, quo durante,
tacitis suffragiis et absolutä suffragantur pluralitate. Supremus
Magister eligitur inter candidatos quos præsentaverunt co-
mitia statutaria.
S1 bis emissa suffragia absolutam non dederint majoritatem,
tertio consultantur suffragatbres , de amborum alterutro can-
didatorum qui pluriès fuerint in ultimâ aleâ designati. Tunc
pluralitas relativa sufficit. |
Si vero , 1n hoc tertio casu ; b1partumtur sufframa , Can-
didatus ille qui priùs fuerit consecratus Eques Oridinis tem-
pli, proclamatur Supremus Magister, quod Conventui ge-
nerali illicà nunciatur.
32. Supremi Magistri sic se habet inthronisatio.
, Ordinis ministri ; Magnus comes stabuli , magnus maris
præfectus , magnus prior generalis , magnus ballivus , magnus
gubernator , magnus baucennifer, magnus camerarius ,

u‘îŸ:.-" 7 ÀA
k" Q*“’

154 /PIÈCES CONCERNANT

magni solemnium rituum magistri Supremum Magistrum
electum ad œcum profess1oms quæ51tum eunt, et in templum,
ad sedem precationis adducunt.
À secretario magistrali electionis acta leguntm
Munere accepto , Supremus Magister electus genua flectit.
Primas ,, ministrantibus coadjutoribus generalibus , psalmum
LXV recitat. Electo Supremo Magistro, fausta precatur.
IHum benedicit , dicens : Benedictio Patris + et Filii +
et Spiritüs + Sancti d€sœndat super te et maneat semper.
AÂmen.
Manus illi imponit, dicens : Labe Pneumé Agion : an
tinôn aphès tas amartias , parü tôn stratiatikôr nomôn ,

- aphientai autois ; an tinôn crates , kecratentai (1).

Oleo sancto illum in capite consecrat , dicens : Ungatur
et consecratur capui tuum cœlesti benedictione , in ordine
patriarchali : in nomine Patris + et Filii + et Spiritis +
Sancti. Amen. Pax tibi. Amen.
Posteà, orat primas , dicens : Christe , qui perunxisti hunc
patrz'afc‘ñahè oleo sancto undè uncti fuerunt sanctissimæ luæ
ecclesiæ fideles custodes , conservatores et defensores , pe-

runge illum oleo sancto undè unxisti reges et principes qui

per fidem vicerunt regna , operati suni justitiam , adepti
sunt repromissiones. Tua sanctissima unctio super caput
ejus defluat , adque interiora descendat , et cordis illius in-
tima penetret et promissz‘onibus quas adepit sunt religiosis-
simi reges et principes gratid tud dignus efficiatur, qua-
tenùs et in præsenti sœculo feliciter regnet , et ad eorum
consoriium in cæœlesii zegno perveniat ; Per. Chr. Dom.
lNostr. Amen. 4
Peractâ oratione , facit unctiones in cap1te pectore , dorso,
scapulis et brachiis , dicens : Ungo te in principem de oleo
sanctificato : in nomine Patris + et Filii + et Spiritüs +
Sancti. Æmen.

(1) Intcîhg1tur, his verbis, potestas magistralis remittendi aut
retinendi culpas contra dxsc1plmam Ordinis, non autem potéstas ec-
clesiastica vel sacerdotalis. ( Quod est à primate nunciandum. )

c'Orpre n u TEmPLE. 155

Den1que palmas inungens , dicit : Ungantur manus istæ
de oleo sanctificationis undè unhcti fuerunt reges et. pro-
phetæ ; et sicut unxit Samuel David in regem et p1 rophetam,
ut sis benedictus et constitutus princeps in regno Christi,
evangelisans peruniversum orbem, quem Dominus tuus dedit
tibi ad regendum auctoritate patriarchali et potestate ma-
gistrali. Suf dextera tua gladio sancto tremenda ; sit altera,

‘ éruce sancté potens. Quod ipse præstare dignelur qui viyit

et regnat Deus per omn. sœc. sœcul. Amen.
Quo facto , consecratum Supremum Magistrum thure ho-
norat.
Tunc affernntur evangeliorum liber, regulæ S. P. Ber-
nardi , charta transmissionis , statuta , ïalzc]uzœ martyrum,
et gladius, quæ sic jurat Supremus Magister consecratus:
« Ego , N., militiæ templi gubernacula , paterné pietaie ;
» tenere ; crucem sanctam tueri ; regulas S. P. Bernardi,
» chartam transmissionis , Ordinis statuta , regulas , leges ,
» decretaque singula servare et executioni mandare; vires-

» que et vitam, in ordinis singulorumque fratrum honorem,

» lutelam et saluiem, impendere, voLo , DicOo , JURO. »
Statim, ornamentis maëistralibus, secundûm ritualem
librnm benedictis , induitur à primate Supremus Magister
consecratus ( gladio et diademate exceptis).
Descendunt è sedilibus, regens , vicarii magistrales et prin-
cipes. Ad sedem precationis accedunt. Supremo Magistro
novissimè consecrato diadema coïmponunt , ipsinsque dex-
tram gloriosissimi magistri, martyris, Jacobi ( cui honos
et gloria) gladio , alteram vero cruce coarmant. |
“ Regens dicit : ad majorem Dei gloriam , Patris + et
Filii + ez Spiritäs + Sancti; in nomine illustrissimorum et
sacratissimorum Dominorum , Patrum nostrorum , Sancti-Jo-
hannis- Baptistæ , e: Sancti Johannis apostoli , et de mandato

‘ ordinis : Accipe , sacratissime Pater , potestatis et auctori-

tatis-magistralis plenitudinem super universam militiam Or-
dinis Templi , sicut ab Ordine tenuerunt aut tenere debue-
runt singuli Patres nostri, Sacratissimi Domini, Supremo

huc usqué insigniti Magisterio , ( quibus honor et gloria) :

150 PIÈCcES CONCERNANT
ÆAmen. Vive , Pater , et regna in pace , et in fide illius qui
vivit ‘et regnat , Deus , in sæcula sæœculorum. Amen.
Supremum Magisirum ad thronum coadducunt regens ,
vicaril et principes. Supremus Magister inthronisatus , secun-
dùm ritualem librum, à primate proclamatur. [
Hlico , magnus comes stabuli , magnus maris præfectus , in-
thronisationem nuntiari curant. Ordinis tubæ solitis resonant
clangoribus. Equitum armis, baucenno et vexillo belli salu-
tatur Supremus Magister.
33. Post inthronisationem , aperiuntur januæ. Intrare licet
novitiis , canonissis , fratribus militiæ inferioris , subjectis ,
aliisque fidelibus. Tunc supremus præceptor , pro curià præ-
ceptoriali ; primas , pro ecclesiasticà militä; magnus stabul
comes , pro comitibus consistorianis et palaätinis ; magnus
prior generalis, pro magnis ‘prioribus ; legationum generalis
præfectus, pro legatis magistralibus et nuntis ; magnus bal-
Jivus, pro ballivis ; màgnus gubernator, pro commendatori-
bus ; conservator rrenerahs pro prioribus et Equitibus ; senior
électione inter Equ1tes, pro abbatissis , equitissis et canonissis ;
generalis armigerum dux , pro novitis ; procurator generalis ;
pro inferioribus domibus , Supremo Magistro dant fidei jus-
| mrandum |

Postremd et unâ voce , fidei ]us]ulandum dant Supremo
Mawstm fratres et sorores subjectique adstantes. Tunc pr imas
smguhque adstantes psalmum XIX concinunt.

54. Inthronisationis acta 1n tabulas à secretario mag15trah
1nscnpta et altâ voce recitata, fratrum et sororum adstantium
chirographis muniuntur et inthr onisati Supremi Magzstrz chi-
rographo chirographisque sicut et sigillis regentis et principum
adstantium confirmantur.

55. Supremus Magister Or dmem universum regit, decre-
tisque moderatur. Regulas et leges à Conventibus generalibus
statutas executioni mandat. Sententias præceptoriales , statu-
taria edicta , magnorum prioratuum , ballivatuum, commen-
darium , conventuum, abbatiarum et inferiorum domuum
acta sancit aut recusat.

L'Orpre cv TEmprE 157
56. De singulis Ordinis rebus , summis referentibus præcep-
toribus , inquisitionem audit Supremus Magister.
37. De sumptibus Ordinis generalibus statuit Supremus
Magister.
35. Regulas et leges interpretandi jus habet solus Supremus
Magister ; valetque interpretatio usque ad contrarium Con-
ventüs gèneralis statutum. /
3g. Conventus , capitula, cætus , abbatias singulosque Or-
dinis fratres et sorores , cunctos etiam Ordinis administratores,
interdicto , sires est , subjicere potest Supremus Magister.
| 40. À curiâ præceptor1ah 1rrogatas pænas 1em1ttere potest
Supremus Magister.
41. Ordinis officia de collatione quorum in statutis non
agitur , Equiti cuilibet confert Supremus Magister.
42. Equitum et Equitissarum professionem diplomate con-
firmat solus Supremus ﬂÎag13æ:
43. Per universum orbem legatos Magistrales mittere lmtest
Supremus Magister.
44. Ad singulos potentatus nuncios mittere potest Supremus
Magisier.
45. Legationum et nunciatuum munera Mag15trahbus litte-
ris statuuntur. ‘ |
46. Vacante Supremo Magisterio, sive Supremi Magistri
morte , sive liberäâ et voluntariâ ejus abdicatione » protinus
Ordinis gubernaculo providetur , ex inferiùs statuto modo
47. Qui Magisterium abdicat Supremus Magzsær ; ipse

magistralibus absolutè potitur honoribus. In omnibus Ordinis

consessibus , 1u unoquoque Conventu generali aut T 1\Œag19trah,
etc. assidet à dextris throni in unâ cathedrâ altiùs elatä quàm.
vicariorum magistralium cathedra. Bireto ermineo , diade-
mate aureo , allisque ornamentis magistralibus 1n51gn1tu5 ap-
paret ; et in solemmitatibus procedit medius inter suum succes-
sorem , Supremum Magistrum , ejusque vicarios magistrales ;
t, delegato instituto, Vel successore præfato mortuo , inter
delegatum aut administrum Ordinis et vicarios magistrales
sedem tenet.

43. Supremus Magister , post abdicationem , iisdem ut

158 : PrècErs CONCERNANT

anteà insignitur ttulis et insuper priümus Ordinis princeps
appellatur. ;
49. Quâcumque de causà, Supremo Magisiro successorem
substituere nefas est , nisi ipso Supremo Magistro defuncto ,
vel post ipsius liberam et voluntariam abdicationem.
5o. Inito Magisterio , primum vacantem magnum priora-
tum, pr1mum vacantem ballivatum , primam vacantem Com-
mendariam, cuilibet Equiti linguæ, pr1mamqne vacantem
abbatiam cuilibet equitissæ linguæ , largiri j ]urls est Supremi
Magistri.
51. Supremo Magzstro novem inter Equ1tes addicuntur
castrenses adjutores, quos ad nutum ipse Supremus Magister
vocai aut revocat. ‘
52. Singula primatialia quæ ad. milittam attinent munera
et officia, secundûm temporis et rerum leges , ubique exse-
quendi potestatem e magistrali consecratione tenet Supremus
Magister.
53. Ex Ordinis 1n51gmbus p10prusque Supr«3mz Magisiri

Ansignibus quadripartitur sigillam magistrale , majus et minus.
CEI 0
De Sede Magistrali.

54. Sedes est magistralis palatium Supremi Magistri.
55. Consessus Conventüs generalis, consilii privati, magni
consilii, magistralis consilii, Conventüs magistralis , curiæ

præceptorialis, comitiorumque statutariorum , in palatio ma-

gistrali habentur.
56. Regulæ S. P. Dernardi, charta transmissionis , archiva
secreta , Ordinis statuta regulæ leges , ant1qua 51g111a , mag-
nus baucennus , belli vemllum et sacer thesaurus , in magistrali -
palaho à Supremo Magistro tuenda deponuntur. |

CAPUT VE

De Consilio privato.

‘

57. & Magistralibus vicariis constat consilium privatum.

L'Orbre nuv TEmpLe. 150
58. Vicarii Magistrales à Supremo Magistro spontè nomi-
nantur , possuntque ab co ultrô revocari.
5g. Eliguntur autem .vicarii magistrales inter Ordinis Equi-
tes , qui antiquiùs fuerint in Ordinem cooptati , sint aut non
‘sint titulis beneficialibus vel aliis dignitatibus insigniti. |
60. Qui fuerit inter vicarios magistrales inscriptus Eques ,
s1 priûs munere quodam aut dignitate, ad Supremi Magistri
nutum revocabils , donatus fuerit , ille missum facit munus vel
dignitati renuntiat , servans titulos beneficiales.
61. Unusquisque vicarius magistralis, quandiù suo fruitur
munere , uno è titulis beneficialibus in art. 384, n°.2°., adno-
tatis , insignibusque decreto magistrali institutis, donatur.
62. În singulis curiæ præceptôrialis, comitiorum statuta-
riorum , aliisque Ordinis consessibus , jure , adstant, suffragia
ferunt, et ( Supremo Magistro non adstante ) præsunt vicarii
magistrales. Præest autem inter vicarios præsentes antiquiùs
ad dignitatem vicarialem vocatus. |
63. Qui fuent à Supremo Mfagistro revocatus magistra-
lis vicarius , etsi titulo beneficiali privatus , potitur , tamen ,
quandiù vixerit, titulo et honoribus principis Ordinis. In
cunctis generalibus aut privatis Ordinis consessibus , post vi-
carios magistrales primus apparet et antè supremum præcep-
torem concidet.
64. Princeps , qui vicarii magistralis munus abdicat vel eo
privatur , pristinum resumit titulum beneficialem et insignio-
rem, aut eo nominatur titulo quo donatus fuerit à Supremo
Magistro. Deniquè, si nullo fuerit beneficiali titulo insignitus,
proprio nomine Equestri designatur, et in utroque ë prædictis
casibus , se Equitem principem Ordinis Templi profiteri præ-
fato principi licet.
65. In Conventu Màgistraîi sic se habet vicarii magistralis
exaltatio ad principis Ordinis titulum.
Ordinis ministri, præeunte primate , magnus baycennifer ,
magnus camerarius, magni solemnium rituum magistri, œcum
professionis adeunt principem quæsitum à Supremo Magistro
vocatum, et in Templum ad plateum precationis adducunt,
ubi genua flectit, novissimé vocatur princeps.

Î

_d1gmtahs vicarialis ad quam evehitur princeps ; deinde

10 ‘PriècEs CONCERNANT

À secretario magistrali vocationis legitur decretum.

Primas , vocatum principem , benedicit his verbis : Bene-

dictio Patris + et Filii + et Spiritäs + Sancti, descendat

super te et maneat semper. Amen.

Post orationem solitam , vestes benedicit ornamentaque

præeuntibus Magnis solemnium rituum Magistris, adjuvante
primate , ad thronum accedit exaltandus princeps qui , flexis
genibus , manu dextrâ super Magistri Supremi gladium su-
131‘àque Sanctum Evangelium positä, sic jurat : « Fgo.. .lV..
» promitto me, Dei Patris et Filii et Spiritäs Sanctigratid,
» aaÿuvanle su eminentissimé celsitudine , maximo , po-
» tentissimo .et excellentissimo principe, serenissimo do-
» mino, Sacratissimo Patre, Supremo Magistro, Ordinis
, principum munera fideliter expleturum esse. »
/ Quibus peractis, Supremus Magister novum principem
ornamentis vicarialis dignitatis induendum jubet, excepto
gladium quem super caput ejus impositum tenet, dicens : « Ad
» majorem Det gloriam , Patris + et Filii + et Spiritüs +
» Sancti , in nomine illustrissimorum et sacratissimorum pa-
» trum nostrorum Sancti Johannis-Baptistæ e Sancti J channis
» apostoli, auctoritatisque nostræ patriarchalis et potes-
» tatis nostræ Magistralis gratid , accipe, Frater dilectis-
» sime , virtutem Ordinis T empli prznczpum Âmen »
Tunc Supremus Magister , gladio in vaginam pr1nmp15 re-
condito , dicit : « /Von Îzunc à vaginé educes , nisi pro nostré
» defensione legisque tuteld , cujus , NOs zpsz sumus con-
» servalor. » \
Princeps, manum capuli sui pilæ admovens, dicit : « Juro .»

Supren us M’agzsler pr11101pem osculatur 1llumque sedere

]ubet in uno è quatuor sedilibus quæ thronum circumstant.

Ilico, magnus comes stabuh et magnus maris præfcclus

\{pr1nc1p1s ‘exaltationem nunciari curant. Ordinis tubæ solitis

resonant clangoribus. Eqmtum armis , baucenno et vexillo
belli salutatur exaltatus prmccps

Exaltationis actum in tabulis magistralibus à secretario
magistrali

ccn ”

L’'Ornpre pt TEmPrEe. 161
magistrali prescribitur et à novissime exaltato principe subsi-
gnatur.
66. Ab Ordinis ministro secretario magistrali, ipso subsi-
gnante , mittuntur ad quamque jurisdictionem, ad quemque
Conventum , et singulas Ordinis ædes, decretum nominatio-
nis et actum exaltationis cujusque vicarii magistralis, ut hæc
acta ubiquè publicentur et perscribantur in tabulis cujusqué
domüs.
67. Vicarii magistrales in consilium privatum advocati ,
1bi cohsultativam tantäm vocem habent.
68. Supremus Magister privatum convocat consilium quo-
tiès utile judicaverit. Hoc tenetur advocare in singulis even-
tibus quos prævident articuli 35 , 37 , 38 , 39 et 40.
In prædictis casibus decretorum suorum rationem semper
exponit Supremus Magister ethäc utitur formulà: Audito
nostro consilio privato , etc.
6g. Absente quodam & vicariis magistralibus à consilio pri-
vato , ejus in locum subditur consulendus quilibet inter mag-
nos præceptores advocatus.
70. Supremus Magister ad privatum consilium convocare
potest principes quoslibet ; sed nusquam in locum vicariorum
magistralium , qui non alio modo suppleri valent, nisi ut
præfatur in articulo præcedenti.
71. Non sunt in privato consilio deliberanda Supreme
Magistri decreta , quæ sunt sui propri graciosique juris ,
scilicet in Ordinem cooptationes , ad dignitates quaslibet , ad
magnæ crucis decorationem , ad beneficiala munera , etc.
promotiones , etc.

CAPU T VII.
De Magno Consilio.

72. Magnum consilium constat è vicariis magistralibus ,
principibus, curià præceptoriali, primate, coadjutoribus ge-
neralibus , ministris , consistorianis et Palatinis , lingualibus-
que in urbe magistrali adstantibus , comitibus ; cujus magni
consilii officium est , regentis ex art. 92, aut delegati ex art.

91 , electio.
II«; ; l I

169 PIÈCcCES CONCERNANT

73. Ubi notum est mortis vel abdicationis Supi‘6ﬂli Ma-
gisiri nuncium , aut advento casu in art. 91 præv1so , dele-
gatus à Supremo ﬂÏaœs[m aut, €o deficiente , vicarius ma-
gistralis antiquius electus inter cos qui urbem magistralem
incolunt, sub sceleris pœnd , tenetur magnum consilium
convocare anté duos dies elapsos , ad electionem regentis aut
délegati.
74. Magno consilio præest Supremz Magistri delegatus ,
si qu1s est , aut vicarius mag15wahs inter præsentes ant1qums
nominatus , vel absentibus vicariis magistralibus , princeps
inter adstantes antiquiüs nominatus , denique , suprà dictorum
loco , præses est quilibet in consessu dignitate excelsior.
Secretarius est aut minister secretarius magistralis, aut eo
absente , Ordinis minister ætate junior inter adstantes.
75. Magni consilii præses donatur auctoritate magistrali ,
usquedûm Ordinis administer ( regens ) se sacramento obli-
gavcut |
Quæ quidem præsidis auctoritas conscripta remanet in 1s
actis quæ ad præparandam et conficiendam electionem inser-
vire quæunt. Curandam habet præses consessûs disciplinam ,
et statutorum , legum , decretorumque exsecutionem. N'ullo
modo potitur Ordinis gubernaculo ; nec ullam potest promo-
tionem aut mutationem operare. ;

CAPUT VIII.
De Consillio Magistrali.

76. Ë consiliariis in art. 78 institutis constat Magistrale
Consilium.
77. Ad nutum Supremi Magz‘sÿtri convocatur magistrale
consilum.
78. Vicarii magistrales et principes, supremus præceptor ,
octo summi præceptores , anas , quatuor coadwtores gcnc—
rales, magnus senescallus et magistralis sécretarius sunt in
Supremi Magistri consilio magistrales consiliarii , Ordinis-
que ministri.

L_’ÛR_DRE pu l'emwPr, | 104
CAB6 T IX
De Conventu Magistrali.

79. Ë comitibus Ordinis, sedente Supremo Magistro , aut
ipsius delegato , aut regente , constat Magistralis Conventus.
3o. In Conventu magistrali à Supremo Magistro , vel ab
ipsius delegato promulgantur decreta vocationis vicariorum
magistralium ; exaltantur Ipsi vicarii ; promulgantur decreta
vocationis primatis , magni senescalli , secretarit magistralis ;
acta electionis coadjutorum generalium , summorum præcep-
lorum , ipsique instituuntur ; proclamantur etiam graciosæ

imstitutiones magistrales et singula decreta quæ promulgandæ
.jusserit Supï‘6muS Ïi‘aîagisær.

CAbUT %
De Delegato.

S1. Supremus Magister suam delegare potest auctoritatem
uni € suis Vicariis Magistralibus. L . .
82. Quæ delegatio, usque temporaria , cessat illicd et neces-
sarid, ubi primüm Supremus Magister sua repetit ministeria. ‘
95. Secretarius Magistralis notum facit delegationis decre-
tum cuilibet privato consiliario , Ordinis Ministris ;
præceptoriali et statutafiis comitiis. -
34. Quam uni è suis vicariis protestatem committit Supremus
Magister , ea est aut summa aut sp_ecialis; quod est enun-
ciandum in delegationis decreto.

curiæ

35. Attamen, qualiscumque sit delegationis modus , non
valet delegatus ex art. 17 et 53 statuere , decretaque à S-
premo Magistro anteà edita tollere , rescindere, mutar
temperare.
36. Supremz‘ Magistri delegatus vicarium magistralem
Cooptare aut revocare nequit. Vacantibus autem, sub ejus
imperio, unâ aut pluribus ex istis dignitatibus,
Supremi Magistri huic rei providere.
consilio privato ut præfatum est articulo 6g.
57. Delegatus, ad instar Supremi Magistri , consilium pri-
; +

e aut

unius est
Interedà providetur

164 PrècEsS CONCERNANT

vatum convocare potest, observatis tamen articulis 66, 69
et 70.
56. Non potest delegatus ullam operare promotionem , be-
neficia, honores et magnam crucem conferre , nisi hæc potes-
tas in delegationis decreto expressa patuerit.
S9. Decreta, cunctaque delegati acta non in suo proprio
sed m Supremi Magisiri nomine patent, et in 11sdem verbis
ac si ipse juberet Supremus Magister. Häc formulà desi-
nunt: Æ delegatione suæ Eminentissimæ celsitudinis, Su-
premi Magistri, etc.
go. 51 quo gravi et inexpectato casu, Supremus Magister
sua munia in ullo regionum loco obire, physicè et absolutè,
nequeat, si quem anteà instituisset delegatum , hic Magistra-
lia exercet usquedùm Supremus Magister sua repetere munia
potuerit aut velle declaraverit.
QI. Si vero, in præsupposito casu, Supremus Magister
nullum anteà delegatum nominasset, tunc Ordinis delegatus
instituitur à magno consilio , codem modo ac si eligendus esset
summus Ordinis administer seu regens.
Eâ auctoritate valet Ordinis delemtus, quà pot1retur Or-
dinis administer seu regens.
At cessant delegatt munia ubi primûüm Supremus Magister
suam repetit auctoritatem aut repetere velle declarat.

CAPUT XI
De Regente.

g2. Eligitur Regens à magno consilio, inter vicarios ma-
gistrales, aut principes Ordinis, tacitis suffragus , et absolutä
suffragantium pluralitate ; qui suffragantes, pro electionis va-
liditate, novem ad saltem sunt numerandi.
93. Si suffragia bis emissa non absolutam dederint majori-
tatem, ad tertium recurritur suffragium inter ambos candi-
datos, pluriès appellatos; et tunc pluralitas relativa sufiicit :
adveniente autem suffragiorum æquatione , qui priùs fuerit
consecratus Eques , is regens , id est, Ordinis administer pro-
clamatur.

> OrnprE n u l EmPLE. 165

94. Regentis electio in sessione unä operatur, nullamque
ob causam procrastinanda est, nisi numero sufficientz non
adstiterint suffragatores: quo advento casu, consilii præses
novas convocationis litteras mittendas curat omnibus Ma-
gistralibus Consiliariis, eosque monitos facit qui, hoc ipso
tempore , magistralem urbem incolunt, de necessitate ads-
tandi noviter indicatæ sessioni et de iis pænis q111b115 plectcnd1
essent à curiâ præceptoriali , juxtà art. 261 , s1 inexcusati ab-
fuerint.
93. Si consessui adfuerit regens electus , tunc , manu super
evangelium impositä, jurejurando sese obligat, his verbis :
« Fgo.N... cunctarum legum fidelis ipse observator , re-
» gulas omnes , chartam transmissionis , leges decretaque
» magistralia custodienda curabo , et singula regentis mi-
» litæ munia, mea munia , nobilis et dignus templi Eques ,
» adimplebo.» |
96. Si autem abfuerit electus regens , à præside monetur de
suâ nominatione ; et dies indicatur quâ sacramentum prædic-
tum illi jurandum oportebit in magno consilio.
97. Peracto jurejurando , inciplunt regentis munera. Ipse
rerum habenas suscipit. Acta electionis et jurisjurandi à
præside testificata et à magni consilii secretario subsignata
mittuntur consilio privato , curiæ præceptoriali, cuilibet auc-
toritati , conventibus et singulis Ordinis domibus.
98. Regens , qui Ordinis delegatus dumtaxat temporarius
est, non majori valet auctoritate quam Supremv Magzst:z
delegatus, juxtà art. 85, 86, 87 et 56. ;
9gg. Regens iisdem potitur honoribus quibus ipse pot1retur
Supremus Magister. Decreta aliaque regent15 acta , ipsius
nominibus religionis , et beneficialibus si tis donatus , aut pro-
priis nominibus intitulantur, hâc formulà adhibitä : V. suf=

- fragio magni consilii, regens Ordinis templi, omnibus has

præsentes inspecturis , salutem, salutem , salutem.
Nunquàm in thronum ascendit regens , sed usquè sedet in
cathedrâ super primum throni gradum collocandâ. Illi pa-
riter interdictur signa Supremi Magistri characteristica
induere,

166 Prèoers CONCERNANT

100. Nullâ inthronisatione speciali opus est regentis ad
adventum, cujus ministeria , jure , cessant, ubi primûm S$u-

c

premus ]Ÿ«Ïagisler est inthronisatus.

CAPUT XII.
Ne Curid »Præceptoïzälä.

101. Curia Præceptorialis constat è supremo præceptore,
summis præceptoribus , magno senescallo , secretarioque
magistrali.
102. Sümmi præceptores pro vitâ eliguntur.
1035. Summorum præceptorum sic se habet electio.
Inter professione seniores Equites , religionem catholicam
profitentes ( primate autem, coadjutoribus generalibus , coad-
jutoribus et capellanis exceptis ) à comitiis statutariis quinque
Proponuntur candidati , quorum tres desigrantur à curiâ
præceptoriali. É tribus designatis unum ad præceptoriale
oflicium vocat Supremus Magister.
104. Summorum præceptorum sic se habet institutio in
conventu magist‘rali. [
Supremus præceptor , primas, quinque è consistorianis aut
palatinis comitibus, unus ë magnis solemnium rituum magjis-
tris ad œcum professionis summum præceptorem electum
quæsitum eunt, illumque in templum adducunt: qui summus
præceptor evangelium S. Johannis et gladium magistralem
jurat , « se o/ficii munera fideliter expleturum.»
Postea à primate præceptorialibus ornamentis indutus et
131‘0clamatus , inter pares sedet summus præcepior.
105. Summi præceptores rerum Ordinis sunt inquisitores ac
in magno consilio, quando arcessiti , relatores.
106. Quisque summus præceptor dimidium gerit vicarialis
magistralis beneficii , imperante vicario magistrali. Ë nomine
præceptorialis oflicii, secundüm art. 584 , no. 3 , fit præcep-
torum nomen , seu præceptoriale titulum. Insignia autem
præceptorum ex oﬂicii. propriisq_ue insignibus fiunt, in capite …
positis Ordinis insignibus.

(

v OrprEepo lEmrv. E 167

107. Inter summos præceptores electione senior Supremt
Præcepioris tiulum habet.
108. Suprem1 præceptoris absentis vel mandantis locum
tenet senior electione inter summos præcept01 es. ‘
109. Curia præceptorialis Ordinis disciplinam moderatur ,
comites in judicium vocatos judicat, et sententias quarum
fuerit interposita appellatio , sancit aut recusat.
110. Sententiæ præceptm iales major1 suffragiorum numero
eduntur , nec valent nisi tres saltem suﬁ‘i@gentur consiliaril ,
nisique conclusiones emiserit magnus Senescallus.
111. Si fiat in curiâ plæceptonah suffragiorum æquat10 >
præses pr onunciat.
112. Sententiæ curiæ præc**ptouahs exsecutioni non man-
dantur, nisi eas Supremus Magister ratas habuenit.
113. In curià præceptoriali magnus senescallus est pro-
curator magistralis. Conclusiones emittit , ideoque non
suffragatur.
114. In curià præceptoriali scribit magistralis secretarius :
illoque absente , summorum præceptorum novissimus elec-
tione scribit.
115. Ex Ordinis insignibus fit curiæ præccptor1ahs si-
gillum. Sigilli sic se habet inscriptio : Mil. Templ. Cur.
Prœcept. Sigil.

GAPUT - XIIL

De Primate et Coadjutoribus Generalibus.

116. Primas pro vità nominatur.
117. Primatis nominatio fit eodum modo ac vicariorum
magistralium nominatio. Inter coadjutores vero primas vo-
catur. |
118. Primatis sic se habet institutio in conventu Magis-
trali. |
Coadjutores generalcs magnique solemn1um rituum ma-
