gistri, ad œcum professionis pumatcm quæsitum eunt ; il-
lumque in templum ad sedem precationis adducunt.
Genua flectit primas : Sancti Johannis Evangelium gla-

168 P1ECES CONCERNANT

diumque magistralem jurat dicens : « EâO. N. promitto
» quôd, Dei Patris et Filii et Spirits Sancti gratid , adju-
» vanteque Maximo, Potentissimo e Excellentissimo Domino,
»° cratissimo patre , Supremo Magistro , munera primatialia
» fideliter explebo. »
Posteà primas antè thronum adducitur. Supremus Ma-
gister annulo , mitrâà pedoque primatialibus et Ordinis magno
rosario ecclesiastico, primatem donat, manibusque 1lli impo-
sitis, dicit: « ad ñîâjorem Dei gloriam , Patris et Filii et
» Spiritüs Sancii , in nomine illustrissimorum ac sacratis-
» simorum dominorum , patrum nostrorum , S. Johannis
» Baptisiæ e: S. Johannis Apostoli, N., te legatum ma-
» gistralem , primatem pontificem super militiam eccle-
» siasticdm constituo. Benedictio Patris + et Filii + et
» Épiritüs Sancii + descendat super te et maneat semper.
» Amen.» !
Quo peracto , supremus præceptor exclamat dicens: « /V.
» Ordinis primatem renuntio. N. in ecclesiasticam em-
» nentiam , primatem pontificem , supremi magistri lega-
» tum , per universum orbem , habeant cuncti. Vivat pri-
» mas. » Exclamant omnes: « Vivat. »
119. Primas, providente Supremo Magistro > super coad-
jutores generales , coadjutores , capellanosque auctoritatem
habet ; disciplinam ecclesiasticam moderatur; coadjutoribus
generalibus , et coadjutoribus institutionem canonicam con-
fert , ecclesiasticisque actis supremis chirographum apponit.
120 Acta primatialia à Supremo Magistro non sancita
exsecutioni non mandantur. ‘
121. Quatuor sunt coadjutores generales primatis vicarii.
192. Indefinité eliguntur coadjutores generales.
125. Coadjutorum generalium sic se habet electio.
Inter universos coadjutores quinque candidatos proponunt
primas et coadjutores generales : inter quinque candidatos
coadjutorem generalem cligit Supremus Magister.
194. In conventu magistrali instituuntur coadjutores gene-
rales qui Evangelium Sancti Johannis et gladium magistralem
jurant : discentes : « Se, Dei gratid, Patris et Filii et Spi-

L’Orpre nu TEmPLcre, 169

» ritûs Sancti, adjuvantibus maximo , potentissimo eé excel-
» lentissimo domino, sacratissimo patre , Supremo Magistro,
» eminentique , reverendissimo et sanctissimo patre , pri-
» mate, Supremi Magistri legato , vicarialia primatialia
» munera fideliter expleturos. »
125. Absentis aut mandantis primatis vices gerit senior
electione coadjutor generalis.
126. Primatialis dignitatis honoribus potiuntur coadjuiores

generales.

CAPU T AIV.
De Magno Senesca£lo.

127. Indefinité Magnus Senescallus à Supremo Magistro
vocatur. ; | |
128. In conventu magistrali instituitur Magnus Senescallus
qui Evangelium Sancti Johannis gladiumque magistralem
jurat : « Se officii munera fideliter expleturum. »
120. De singulis Ordinis rebus sibi à magistrali secretario
traditis cognoscit magnus Senescallus.
150. Curiæ præceptorialis et comitiorum statutariorum re-
rum cognitor ac relator, sigillique curiæ præceptorialis custos
est magnus senescallus.
151. Decreta singula magistralia in tabulas magni senes-
calli referuntur , quorum exemplaribus chirographum subseri-
bit magnus senescallus.
152. Chartæ transmissionis, statutorum, regularum, le-
gum ac decretorum magistralium exsécutionis obses et viola-
tionis , si quæ sit , reus est magnus senescallus , nisi eam ad
Supremum Magistrum denunciaverit.

CAPUIF 4&°.
De Magistrali Secretario.
153. Indefinité magistralis secretarius à Supremo Magastro

vocatur.
154. In conventu magistrali instituitur magistralis secreta-

170 PIÈCES CONCERNANT

rius, qui Evangelium Sancti Johannis, gladiumque magis-
tralem jurat « Se officii munera fideliter expleturum. »
135. In magistralibus consessibus magistralis secretarius
scribit magistralia decreta in tabulas refert et sic subsignat :
« De mandato suæ eminentissimæ Celsitudinis : minister
» Ordinis , magistralis secretarius. N. » ; ;
156. Nullum editur apographum nisi jubeat Supremus
Magister. [

C1U T X1
De Comitis Statutariis.

137. Comitia Statutaria constant r°. Ë magnis comitibus ;
2 , Ë consistorianis cbmitibus , Ë palatinis comitibus ; 4°.
Ë gentilibus comitibus ; aliis et alteris militiæ præfectis gene-
ralibus. |
138. Magni comites sunt magistrales consiliari, Ordinis
ministri , in art. 78 designati , quorum adstantium dignior co-
mitiis statutarus præest. |
139. Comites consistoriani sunt ,
1°. Magnus stabuli comes ; exercitui terrestri imperans ; à
Supremo Magistro jussa , et, tempore belli, à principe 1m-
perante , quotidiè tesseram excipiens , decretaque suprema ex-
sequenda curans.
2°. Magnus marescallus ; magni stabuli comitis vicarius ; à
Supremo Magistro jussa excipiens.
5°. Magnus maris præfectus ; exercitui navali imperans ; à
Supremo Manisiro jussa excipiens, decretaque suprema ex-
sequenda curans. à
4°. Magnus maris propræfectus ; magni maris præfecti vica-
rius; à Supremo Magistro jussa excipiens.
5°. Gubernator generalis ; custodiæ urbis magistralis præ-
positus, cæterarum urbium gubernatorum præfectus ; à Su-
premo Magistro quotidiè tesseram excipiens decretaque
suprema exsequenda curans.
6°. Magnus prior generalis; magnorum priorum præfectus ;
de rebus linguarum ad summum præceptorem administrantem
referens.

%

08Dn u Trürrr. 191
7°. Magnus ballivus ; magni prioris generalis vicarius.
S°. Magnus hosp1talauus ; hospitiorum Ordinis omniumque
plorum operum rector generalis. [
9°. Magnus cancellarius ; majoris sigilli magistralis , sigil-
lique comitiorum statutariorum custos : ; singula conventuurn
generalium , et Supremi Magistri acta in suas tabulas refe-
rens , et illorum apographis sigillum magistrale suumque chi-
rographum apponens.
10°. Magnus procancellarius ; magni cancellarii vicarius.
11°. Magnus thesaurarius ; præpositus Ordinis ærario in
palattum magistrale deposito, tribusque munito clavibus de
quibus unam ipse, aliam magnus prior generalis , alteram
magnus cancellarius tenent; reditus , fructus , pecunias que
generales in Ordinis ærarium referendas percipiens ; conven-
tum generalem, Supremum Magistrum et comitia statutaria
monens de linguarum, conventuum, abbatiarum , postulan-
tiarum , cætuumque ærariis. ;
L2, Magnuæ prothesaurarius ; magni thesaurarii vicarius.
15°. Conservator generalis ; de singulis Ordinis statutis cu-
rans ; chartæ transmissionis , 1egularum legum et decretorum
magistralem exsecutionis obses et VlOl&thﬁlS ; s1 quæ sit, reus,
nist ad Supremum Magistrum eam denunciaverit : ; absentis
vel mandantis magni senescalli vices gerens.

14°. Procurator generalis ; conservatoris generalis vicarius.
15°. Magnus trierarchus : ; constructiones et commeatus na-
vales curans.
16°. Magnus rei tormentariæ Magutcr singulorum terres-
trrum et navalium belli instrumentorum mspecîor ac rector.
; Rei tormentariæ dux generalis ; magni rei tormen-
t_amæ mag15tr1 vicarius.
18°. Equitatüs dux generalis ; cqucstr1 militiæ imperans
et à magno comite stabuli { jussa excipiens.
19°. Peditatüs dux generalis ; militiæ pedestri i imperans et
à magno comite stabuli jussa excipiens.
- Armigerorum generalis dux ; novitiorum et militiæ
1nfemons inspector ac rector.

°. Magnus mandatorum Magister ; In comitiis statutariis

PIÈCES CONCERNANT-

scribens ; ad Supremum Magistrum referenda edicta cu-
rans ; appositum tabulis præsidis et secretarii chirographum
in apographis memorans , et sic subscribens : « De mandato
» comitiorum statutariorum : comes consistorianus , Mag-
» nus mandatorum Magister. N. »
22°. Magnus Ordinis tabellariuS; in Conveniu generali et
comitus statutariis tabellas colligens , veredariorum inspector ,
edicta statutaria ad Supremum Magistrum et magistralia
decreta ad Conventum generalem transmittens , magni man-
datorum magistri vicarius.
24°. Legationis generalis præfectus ; de singulis exterio-
ribus rebus cognoscens , singula legationum et nunciatuum
negocia curans , illaque ipse ad Supremum Magistrum re-
ferens. ‘
24.° Dominiorum gencralis præfectus ; Ordinis dominia
gerens.
25°. Magnus baucennifer ; magnum baucennum ferens
in singulis supremiS consessibus sicut et in castris. Magnus
vero baucennus in castris non tollitur, nisi prælietur zpse
Supremus Magister.
140. Comites palatini sunt :
1°. Magnus palatii marescallus ; de palatio magiﬂrali cu=-
rans.
2°. Magnus stabuli magister ; de stabulis magistralibus ,
ephebis , servientibusque curans. en
3°. Magnus stabuli pro-magister ; magni stabuli magistri
Vicaruus.
4. Magnus camerarius ; suppellectilibus palatinis , ac so-
lemnibus ritibus Conventüs generalis, palatii magistralis,
comitiorumque statutariorum providens. ‘ ‘
5°.et 6°. Duo Magni rituum solemnium magistri ; Magm
cameraril vicaril.
7°. Magnus Pincerna ; magistralia cænacula dispensans.
8°. Palatii cancellarius secretarius ; magni palatit mares-
calli acta singula in tabulas referens et subsignans: ‘
141. Comites gentiles sunt magni priores uniuscujusque
gentis de quibus agitur in cap. XVIII.

L'Orpre p v TEempr r. 173

142. Possunt comites gentiles magnis aut consistorianis ;
aut palatinis donari muneribus.
143. Comites consistoriani aut palatimi, magistrali de-
creto, ad oflicia vocantur et ab officiis revocantur.
144. Quisque revocatus aut officium abdicans comes con-
sistorianus palatinusve , comitialia ornamenta amittit 1 s1
magno priorali beneficio sit donatus. |
145. Comitia statutaria de rebus Ordinis majoribus , sci-
licet , tributis , samptibus etc. edicta edicunt ; abbatias, con-
ventus , commendarias , ballivatus , magnos prioratus , offi-
cia , dignitates etc. , creant aut creata antiquant.
146. Primo mense cujusque anni et per mensis decursum ,
jure , conveniunt comitia statutaria. Extrà modum autem
conveniunt à Supremo Magistro convocata.
147- Majori suffragiorum numero comitiorum statutario-
rum edicta edicuntur. Si fiat æquatio suffragiorum , pronun-
ciat præses. ;
146. In statutariis comitiis conclusiones emittit ideoque
non suffragatur magnus senescallus.
149. Non valent comitialia edicta , nisi conclusiones emi-
serit magnus senescallus.
150. Exsecntioni non mandatur comitialia edicta , nisi à
Supremo Magistro fuerint sancita.
151. Comites Ordinis in singulis conventibus adstare et
suffragari possunt. |
152. Comites , nisi jubeat Supremus Magister, aut sta-
tuat sententia præceptorialis ,, obedientiæ ullius domüs or-
dinis non subjiciuntur : revocati autem vel officium abdicantes
comites obedientiæ metropolitani vel alterius conventûs , pro
voluntate Supremi Magistri, subjicruntur.
153. Conventualia munera # nisi jubeat Supremus Ma-
gister, exsequi comitibus Ordinis non licet.
154. Ex Ordinis insignibus fit comitiorum statutariorum

sigillum. Sigilli sic se habet inscriptio. Mfil. Templ. Comit.
Statut. Sigill. |

174 PrècEs CONCERNANT
GAPUT KVIT
De Magnæ Crucis decoratione.

155. Magnæ crucis decoratione jure insigniuntur principes,
ministri, comites , legat1 mmcuque mag15trales, castrenses
adjutores et abbatissæ metropolitanæ.
156. Spectatissimis Ûrdmm Equitibus et Equitissis à solo
Supremo Magistro conferri potest magnæ crucis decoratio.
157. Nullus magnæ crucis decorationem amittit, nisi amis-

sionis pænam ‘irrog get illi Supremus ﬂÏagz5161 vel curia præ-
pt0r1ahs Ë

CAPUT XYIIL

- De Z%wms Prioratibus fveÏ me>uzs.

158. Apud unamquamque gentem eonstitui potest Magnus
Prioratus , qui ‘dicitur etiam Lingua.
159. Urbs imperii caput , magni prioratüs est sedes.
160. Magnum prioratum seu linguam regit magnus prior.
161. Pro vitâ confertur magni prioratüs beneficium.
162. Regulas , leges et simgula decreta exsequenda curat
in linguâ magnus prior ; horum exsecutionis obses et viola-
tionis , si quæ sit , reus est, nisi eam ad Supremum Magis-
trum denunciaverit.
163. Magni prioris vices ger1t magnumque prioratum va-
cantem , per modum prowsmms ; gubernat Conventüs metro-
politani prior.
164. Magni prioratüs beneficium vacans seniori electione
inter ballivos Linguæ , salvis art. 5o, 165 et 166, petitä per
annum institutione , à Supremo Magisiro confertur.
165. Institutione denegatâ, eliguntur à Linguali congressu
ires alii ballivi, quorum unus à Supremo magistro magnus
prior instituitur.
166. Magnus prioratus non petitus juxtà art. 164 et 165,
cuilibet Ordinis ballivo , anno elapso,, à Supremo Magistro

conferri potest.

167. In unoquoque magno prioratu sunt linguales con

0—s Cs

US

C.{(

L'OrprEeE n u Temrir. 175
oTrc ks Linguales congressus è ballivorum lineuæ congrega-
gressus. g g 12 1greg
tione constant.

168. L1n@uahhus congres&bus præest magnus prmr
169- Ma;ou suffragiorum numero , lmgaahum congres-

suum acta eduntur : s1 fiat sufiragiorum æquatio, rem de-

cidit magnus prior. |
170: Undecimo mense cujusque anni , et per decursum
mensis , Linguales congressus habentur. Extrà modum au-
tem conveniunt à Supremo Magistro convocati.
171. Lingualis congressus res prioratüûs curat ; singulos bal-
livos in judicium vocatos judicat. Sententias simul et acta bal-

livataum quorum interposita fuerit apellatio, sancit aut re-

cusat. Acta juris»äàictionum inferiorum antiquandi jus habet.
172. Singula lingualis congressüs jurisdictionumque in-
ferlorum acta ad Supremum À Ïagz°z‘:”um , quotannis,, mit-
tuntur.
175. Ë gentis nomine in quâ magnus prioratus constitu-
tus est , fitnomen linguæ et tﬁulvm seu beneficiale nomen
magni prioris , secundùm art. 334 , n°. 4.
174. Ex Ordinis insignibus ﬁÈ magnorum prioratuum si-

gillum. Sigilli sic se habet inscriptio : Magn. Priorat. N.

(nomen linguæ) Sigill. :
175. Ex Ordinis baucenno , magnorum prioratuum cons-
tat baucennus , in medio appositis gentis prioralis insignibusÎ
176. Insignia magni prioris partita sunt, à dextrâ , ex in-
signibus gentis ,prioralis insignibusque beneficiorum inferio-
rum, si quæ sint, et à sinistrâ, & gentilitiis insignibus ; in
capite verd positis Ordinis insignibus.

CA BU I KEX

De Institutionis Consiliis.

177. st in quolibet magno prioratu Institutionis Con-
silium. ;
158. Ë conventüs metropolitani consistorialibus adminis-
tratoribus constat institutionis Consilium.
179. Consilio institutionis præest magnus prior.

176 PIrkcES CONCERNANT

150. Majori suffragiorum numero Consilii institutionis acta
eduntur : si fiat suffragiorum æquatio, præses pronunciat.
181. Consilium institutionis postulantium capitula initiatio-
nisque cætus in linguâ instituit et receptionis ad novitiatum et
ad inferiores gradus diplomata edit.
189. Postulantia et initiationis cœtus non instituuntur nisi
veniam dederit Supremus Magister.
165. Ex Ordinis insignibus fit Consilu institutionis sigil-
lum. Sigilli sic se habet inscripto : Institutioms N. (nomen

linguæ) Cons. Sigill.
CAPUT XX
De Coadjutoribus.

184. In quolibet magno prioratu unus est Coadjuior qui
pro vità eligitur. ‘
185. Coadjutoris sic se habet electio.
Inter cunctos Ordinis capellanos quinque candidatos pro-
ponunt primaâË—:t coadjutores generales. Unum è quinque
candidatis cligit Supremus Magisier.
186. Primas vel coadjutor generalis vel coadjutor aut qui-
vis alius missionem apostolicam habens , consecrat coadjuto-
rem , si nondum episcopus fuerit consecratus electus Frater.
187. Coadjutor à primate vel ipsius legato canonice insti-

tuitur et à magno priore ‘n sessione Conventüs metropoîitani

constituitur.
188. Coadjutor capellanos sacris ordinibus inaugurat , ca-
nonicè instituit et ecclesiasticà disciplinä regit.
189. Obedientix Conventüs metropolitani subjicitur linguæ
coadjùtor. Ejusdem Conventûs administrator est consistorialis.
GA PLl f XX 4.
De Ballivatibus.

190. In uniuscujusque magn! prioratüs jurisdictione cons-

titui potest Ballivaius.
191. Unam provinciam, vel plures provincias complectitur
ballivatus ,

)1‘|
l
u

‘ûÏÊ\\‘À

fLE

tL'OrnprEe ncuv Temrvr r. 177

ballivatus , juxtà creationis decretum. Urbs princeps provin-
ciæ vel provinciæ majoris sedes est Ballivatüs.
192. Ballivatum regit Balliçus.
1953. Pro vitä confertur Ballivatäs beneficium.
194- Regulas, leges et singula decreta exsequenda curat in
Ballivatu Ballivus. Horum exsecutionis obses et violationis ;
s1 quæ sit, reus est, nisi ad magnum priorem vel ad Supre-
mum Magistrum eam denunciaverit.
195. Ballivi vices gerit , et Ballivatum vacantem , per mo-
dum provisionis , gubernat commendator sede proximior.
196. Ballivatäs beneficium vacans seniori electione inter
commendatores Ballivatüs , salvis art. 50, 197 et 198 , petitä
per annum institutione , à Supremo Magistro confertur.
197. Institutione denegatä eliguntur à Ballivali congressu
tres alii commendatores quorum unus à Supremo Magistro ,
Ballivus instituitur.
198. Ballivatus non petitus juxtà art. 196 et 197 , cuilibet
commendatori linguæ, anno elapso , à Supremo Magistro
conferri potest. ‘
199. In unoquoque Ballivatu sunt Ballivales congressus ;
qui Ballivales congressus à commendatorum Ballivatüs congre-
gatione constant.
200. Ballivalibus congressibus præest BälliVüS. | ;
201. Majori suffragiorum numero congressuum Ballivalium
acta ed11pttll‘. S1 fiat suffragiorum æquatio , rem decidit Bal-
livus. _ [
209. Decimo mense cujusque anni et per mensis decursum ,
Ballivales congressus habentur. Extrà modum autem conve-
niunt à magno priore convocati.
203. Ballivalis congressus res Ballivatäs curat. Singulos
Ballivatüs commendatores in judicium vocatos judicat. Sen-
tentias simul et acta commendariarum, quorum interposita
fuerit appellatio, sancit aut recusat. Acta autem singula juris-
dictionum inferiorum quotanhis missa antiquandi jus habet.
204. Singula Ballivalis congressûs jurisdictionumque infe-
riorum acta ad linguæ congressum , quotannis , mittuntur.
205. E nomine provinciæ in guâse:det Ballivatus ﬁt Ba…—
1I, 12

178 PIÈCES CONCERNANT
vatls nomen et titulum seu beneficiale nomen Ballivi, secun-
dùm art. 384 , n°. 5. { |
206. Ex Ordinis insignibus fit Ballivatuum sigillum. Sigilli
sic se habet inscriptio : Balliy. IV. (nomen beneficiale ) Sigill.
207. Ex Ordinis baucenno Ballivatuum constat baucennus ,
in medio appositis provinciæ Ballivalis insignibus , superins-
criptoque nomine linguæ. ; [
208. Insignia Ballivi partita sunt, à dextrâ , ex insignibus
provinciæ Ballivalis insignibusque commendariæ , si quæ sit ,
et, à sinistrâ, è gentilitiis insignibus , in capite vero positis

Ordinis insignibus.
CA P t P XK }1
De Comme7zdarüs.

209. In uniuscujusque ballivatüs jurisdictione constitui pos-
sunt Commendariæ.
210. Cuiqüe commendariæ plures assignari possunt urbes
illarumque territoria. Urbs præcipua sedes est commendariæ.
211. Commendarium regit commendator.
319. Pro vità confertur commendariæ beneficium.
leges et singula decreta exsequenda curat
Horum exsecutionis obses et
nisi ad ballivum vel ad supe-

913. Regulas ,
‘n commendariâ commendator.
violationis , si quæ sit, reus est ,
riores , pro eventu , cam denunciavenit.
214. Commendatoris vices gerit et commendariam vacan-
tem, per modum provisionis , gubernat prior Conventüs
proximioris ; Conventäs metropolitani excepto priore.
215. Commendariæ beneficium vacans seniori electione in-
ter priores commendariæ , salvis art. 50, 216 et 217 , petità
per anñum institutione , À Supremo Magistro confertur.
‘216. Institutione denegatä , cliguntur à commendariali
congressu tres alii priores quorum unus à Supremo Magistro
commendator insütuilur.
217. Commendariâ non petitâ , juxta art. 215 et 216, CuI-
libet priori linguæ , anno elapso, à Supremo Magisiro con-

ferr1 poîestQ

e s,
osità

LOrnrE n u Tremprr. 179
‘216. IN unâquâque commendarià sunt commendariales
congressus. Commendariales congressus è priorum commen-
dariæ congregatione constant.
210. Commendarialibus congressibus præest commendator.
220. Majori suffragiorum numero congressuum commen-
darialium acta eduntur. Si fiat suffragiorum æquaüo, rem
decidit commendator. .
221. Nono mense cujusque anni, et per mensis decursum ,
commendariales congressus habentur. Extrà modum autem
conveniunt à ballivo convocati.
222. Commendarialis congressus res commendariæ curat.
Singulos commendariæ priores in judiéium vocatos judicat.
Sententias , simul et acta Conventuum, quorum interposita

fuerit appellatio, sancit aut recusat. Acta autem singula ju——

risdictionum inferiorum , quotannis missa , antiquandi jus

‘ habet.

223. Singula commendar1ahs Congressüs jurisdictionum=
que 1nfer10rum acta ad ballivalem congrcssum quotannis
miituntur.
224. Ë nomine urbis in quä sedet commendaria , fit nomen
commendariæ et titulum seu beneficiale nomen commendato-
ris, secundum art. 384 , n°. 6.
295. Ex Ordinis insignibus, fit commendariarum 51gﬂlum
Sigilli sic se habet inscriptio : Commend. N, (nomen benefi-
ciale ) Sigill. ‘
226. Ex Ordinis baucenno commendarialis fit baucennus ,
in medio appositis urbis commendarialis insignibus supérins-
cripto nomine linguæ , subinscriptoque nomine ballivatüs.
227. Insignia commendatoris partita sunt, à dextrâ , ex
insigmibus urbis commendarialis et, à sinistrâ, è gentilitus
insignibus , in capite verd positis Ordinis insignibus.

GA PU TE,KXIIS

De Conventibus.
226. In uniuscujusque commendariæ jurisdictione constitui
‘possunt Conventus.
*

‘ 180 PIECES CONCERNANT

229, Ex equitum-professorum , indefinito numero , congre-

gatione constant Conventus.
250. À comitiis Statutariis constitauntur Conventus.

2351. Conventus uniuscuäusque commendariæ designantur

ex ordine creationis , primus , secundus , etc.

252. Primus Conventus , in urbe magistrali constitutus ,
magnus metropolitanus Conventus nuncupatur. Discedente
verd Supremo Magistro, magni provincialis Conventûüs
nomine donatur, nisi propter linguæ sedem Conventus sit

’metro‘politanus ;

933. Primus Conventus in linguæ sede constitutus Metro-
politanus N. (nomen linguæ ) Conventus nuncupatur.
254. Magni provincialis Conventüs aut provincialis Con-
ventûs titulum , Conventibus , ‘de Ordine benemeritis , con-
ferre potest Supremus Magister. ;
235. In linguâ magistrali tres tantüm constitui possunt
magni Conventus provinciales ; in aliis vero linguis duo. Utri-
que ex Ordine constitutionis designantur.
236. Conventum regit prior, à magno priore , inter cunc-
tos Equites linguæ , indefinité vocatus. |
257 Inter Eqmtes Conventüs , tertio quoque anno , qua-
tuordecim ehguntur administratores, quorum qmsque trien-
nio elapso , iterüm chg1 potest.
938. Sunt administratores triennes
/1°. Subprior ; prioris vicarius ;
Comes stabuli ; militiæ conventuali imperans , arma-
mentaria , stabula servientesque regens ;
J°. Marescallus ; comitis stabuli vicarius ;
4°. Gubernator ; custodiæ Conventüs et urbis Conventualis
Præposûus ;
5°, Præceptor ; doctrinæ , disciplinæ Conventualis , insti-
tutionum at traditionum Ordinis professor, et de omnibus
quæ non ad administrationem spectant , concionator ;
6°. Hospitalarius ; hospittum Conventuale curans , eleemo-
synarumque mspensator ;
7°. Cancellarius ; Conventüs et magni consistorii singula

ÿ

n

L'Ornpre n u T'Emrpr | 181

acta in tabulas memorans , apographis singulis Conventüs
sigillum suumque chirographum apponens ;
8°. Thesaurarius ; Conventûs denarios , reditus et fructus ,
percipiens illosque simul ac sigillam , tabulas , chartasque
majores deponens in arcam tribus clausam clavibus quarum
unam ipse , aliam prior , alteram verd cancellarius tenent.
9°. Conservator ; de rebus Couventualibus cognoscens ,
illasque in concessibus consistorialibus vel Conventualibus
referens : Statuta et singula legalia acta observanda curans ;
horum exsecutionis obses et violationis , Sl quæ sit, reus,
nisi ad priorem , ad magnum consistorium vel ad superiores,
Pro eventu , eam denunciaverit. ‘
10°. Procurator ; Conventüs supellectile , vestiarium , cæ-
naculum , et quoscumque sumplus curans.
11°. Novitiorum præfectus ; novitios gubernans , et ad mi-
littam edocens.
12°. Baucennifer ; Conventüs baucennum ferens , tabellas-
que colligens.
13°. Solemnium ritaum magister ; solemnibus ritibus in
Conventüs consessibus præpositus.
14°. Secretarius ; in Conventûs et magni consistorii con-
sessibus scribens. Conventüs et magni consistorii acta in ta-
bulas referens. Exemplaria danda exscribens ; in illisque chi-
rographum præsidis et secretarii memorans , sicque subscri-
bens : « De mandato Conventüs vel magni consistorii , vel
prioris : secretarius - administrator. N. »
; 23g. Cuique Conventui suus est capellanus , inter Equites
à consilio institutionis indefinitè vocatus , à linguæ coadjutore
aut ab alio pontifice , sacris Ordinibus inauguratus , si jam
inauguratus non fuerit, et à solo linguæ coadjutore canonicè
institutus. Nullus autem capellanus vocatur ,, nisi religionem
catholicam profiteatur.

240. In unoquoque Conventu metropolitano duo sunt ca-
pellani, coadjutoris linguæ vicarii generales.
241. Capellani , in Conventibus , muneribus funguntur ec-
clesiasticis. Conventäs sunt administratores.

182 PIÈGES CONCERNANT
-249. Administratorum conventualium È:Qngressus magnum
vel Conventuale consistorium nuncupatur.
243. Magno consistorio præest Ï)1‘i01‘
244. Ad consistorium singula in Conveniu proponenâa
mitluntur. Nulla autem valent acta conventualia , nisi à
magno consistorio proposita fuerint , salvo cap. XXVII.
‘245. Acta consistorialia exsecutioni non mandantur , nisi
Conventu fuerint sancita.
246, Majori suffragiorum numero , salv1s art. 345, 546 et
347 » C0nvenîuaha et consistorialia eduntur acta. Si fiat suf-
fragiorum equatio , rem decidit prior.
247. Conventus res conventuales curat , singulos Conven-
tus , Equites et novitios , servientesque hospitalarios in judi-
cium vocatos judicat. Sententias simul et acta postulantia-
rum, quorum interposiîa fuerit appellatic , sancit aut recusat :
acta autem singula jurisdictonum inferiorum , quoque tri-
mestrio , missa antiquandi jus habet. ‘
248. Singula Conventäs, jurisdictionumque inferiorum
acta ad commendarialem congressum , quotannis, mittuntur.
249. Regulas sibi proprias statuere nequeunt Conventus.
Ordinis regulis , legibus ac decretis necnon linguæ , ballivatüs
et commendariæ actis reguntur Conventus.
250. Inter novitios-Armigeros eliguntur Equites.
251. Inter postulantes eliguntur novîtii—Armi£geri.
252. In Conventibus, salvo jure Supremi Magistri , coop-
tantur novitii et Equites ex cap. XXVII. Recipiuntur vero
novitii et consecrantur Equites juxtà ritualem librum.
253. Hæc in Conventu (salvo Supremi Magistri jure)
vovent ‘
u 1100
C
111
29911141
258. Nullus Templi Eques consecratur, nisi prius Fques
armatus fuerit. Qui verd non jam fuerit armatus Eques, m
sessione tantüm comentuah ; salvo Suprcmz Magistri jure ,
armatur.

L’'OrprE n u TEMmPLE. 183

259. Unius Conventäs obedientiæ subjiciuntur Equites et
novitii. In illo tantäm Conventu suffragantur Equites , salvo
art. 344 , nequidem novitii etiamsi de candidato agatur.
960. Postulantiarum aut initiationis cætuum , ni jubeat Su-
premus Magister, aut statuat sententia præceptorialis, nullus
obedientiæ subjicitur Eques aut novitius. In postulantiis verd
initiati‘onisque cætibus suffragari et preésse uterque potest.
261. Quâcumque de causä, ab Ordine deficere Equiti nefas
Si autem honoribus equestribus vel militià indignus judi-
catus fuerit Eques , 1m propru Conventüs albo ,, singulisque
Conventuum , abbatiaram , postulantiarum initiationisque
cætuum albis , pro sententiâ , adnotatur : vel ab equestribus
honoribus suspensus ; vel ab equestri militid interdietus ;
vel utrâque militid indignus.
262. Singuli Equites , semel per vitam , quantüm fieri po—
test , PläfIl peregunatmnem in Paiœslmam obne et sancit
Sepulchri Templum adire tenentur.
263. Singuli Equites, semel per vitam , quantüm fieri po-
test, piam peregrinationem obire tenentur in urbem ubi :llus-

trissimorum Templi martyrum cineres servantur et locum

adire quo fuit martyrium consummatum.
264. Conventuales , tam intrinsecüs quâm extrinsecùs ,
quæcumque familariæ curæ à Fratribus-Servientibus-Hospita-
lariis præstantur. | | [
265. Fratr es—Servœntes—Hoswtalaru cooptantur ex art. 355,
obedientiæque conventuali, juxtà ritualem librum addicuntur.
266. Ex Ordinis insignibus fit Conventuum sigillum. Sigills
sic se habet inscriptio : Primi , vel secundi, etc. etc. Con-
ventés commendariæ. N (nomcn commendariale) &gzl[umz
267: Ex Ordinis baucenno fit conventualis baucennus , in
medio ; scutoàlbo opposito cui nomen commendariale ordi-
nalisque numerus constitutionis adscribuntur.
268. Prioris sicut et cujuscumque Equitis beneficio non do-
nati formantur 1 11151gn1a ex 1n51gmhus gent1htus ; LEL capﬂ:e po-
sitis Ordinis insignibus.
269. Novitiorum- Armigerorum insignia formantur ex in-
sigmibus gentilitiis , capite argenteo.

184 PIECES CONCERNANT
CATPU RE 4AALV.
De Abbatiis.

270. In uniuscujusque commendarixæ jurisdictione cons=

litui potest abbatia.
271. Ex equitissarum professarum , indeﬁnito numero ,
congregatione constant Abbatiæ. ;
272. Abbatia in urbe magistrali , const1tuta aébalza me-
tropolitana magistralis nuncupatur. Discedente verd Su-
premo Magistro , magnæ abbatiæ commendatariæ nomine
donatur , nisi propter linguæ sedem sit abbatia metropolitana.
275. In magni prioratüs sede constituta abbatia , abbatia
N. (nomen linguæ) metropolitana nuncupatur.
274. Prima abbatia in quoque ballivatu constituta, abbatia
commendataria. ‘IN. (nomen ballivatüs) nuncupatur.
275. Unamquamque abbatiam regit equitissa à metropo-
litanä Abbatissâ indefinitè vocatä , sub titulo abbatissæ.
976. Abbatiæ à comitiis statutariis instituuntur , regulis-
que anno trecentesimo trigesimo tertio (1451) à Conventu
generali decretis reguntur. ;
277. Ex 11sdem rcgul1s cooptantur inter canonissas et con-
secrantur equitissæ ; coopanturque et recipiuntur canonissæ.

CAPU TF -X XV.
De Posiulanlù&.

276. In umuscu…sque Conventûüs ]urlsdlctlone constitui
possunt postulantium capzlula vel p031ulanlzæ
270. À consilio institutionis instituuntur postulantiæ.
280. Ë postulantium , perfectorum.pelicani ’Adéptérum ,
indefinito numero , congregatione constant pdstulantiæ_.
281. In unâquâque commendariâ postulantiæ designan-
tur ex ordine institutionis, prima , secunda , etc.
202. Prima postulantia in urbe magistfal‘i instituta, 7magna
metropolitana postulantia nuncupatnr. Discedente vero Su-
premo Magistro , nomine magnæ provincialis postulantiæ

U-

, SE
. P.
S

L’'OrnprEe n u TEwPLE. ; 14

donatur , nisi , propter linguæ sedem , metropolitana sit pos-
tulantia.
283. Prima postulantia in magni prioratûs sede instituta ,
metropolitana N. (nomen linguæ ) postulantia nuncupatur.
234. Magnæ Postulantiæ provincialis aut postulantiæ
provincialis titalum postulantiis de Ordine bene-meritis con-
ferre potest Supremus Magister.
265. In linguâ magistrali tres tantüum institui. possunt
magnæ postulantiæ provinciales ; in aliis vero linguis duæ
Utræque ex ordine institutionis designantur.
256. Postulantiam regit præses sub titulo sapientissimi
Æmmanuelis , à linguæ. concilio institutionis indefinité vo-
catus. Nullus autem vocatur , nisi novitiali saltem t1tulo sit
1ns1gmtus
267. Inter postulantes, quoquc anno , novem eliguntur
administratores quorum qmsque , anno elapso , iterûüm ehg1
potest. ;
908 Sunt administratores annui :
Primus gubernator ; sapmnt1551mi Emmanuelis vicarius ;
2°. Secundus gubernator ; capitulo:advigilans; —
5°. Orator-hospitalarius ; doctrinæ institutionumque pro-
fessor ; de singulis, postulantiæ rebus cognoscens , 1llasque in
consessibus consistorialibus vel capitularibus referens ; disci-
plinam et singula legalia acta observanda curans ; horum exse-
cutionis obses et ,, si quæ sit, violationis reus , nisi ad sapien-
tissimum Emmanuelem, ad capitulare consistorium vel ad
superiores , pro eventu , éam denunciaverit ; eleemosynarum
dispensator ;
4. Cancellarius ; postulant1æ et consistorii acta in suis
tabulis memoras apog1 aphis smguhs sigillum postulantiæ suum-
que chirographum: apponens ; ;
Quæstor ; Postulantiæ denarios , reditus et fructus Ppers
cipiens , 1llosque simul ac sigilla , tabulas, chartasque majores
custodiens, in arcâ tribus clausâ clavibus de quibus unam ipse,
aliam sapientissimus Emmanuel , alteram verd' Cancellarius
tenent ;
6°. Primus custodum, præfectus ; interioribus capituli cus-

186 PiEcrs CONCERNANT

todibus imperaù_s , et ad secundum custodum præfectum jussa
præsidis transmittens ;
Secundus custodum præfectus ; exterioribus capituli
custodibus imperans ; quæ exteriùs agantur ac curans , et ad
primum præfectum referens ; neophitos edocens ;
8°. Solemnium rituum magister ; solemnibus ritibus in pos-
tulantiæ concessibus præpositus ; postulantiæ supellectilia cu-
rans , servientesque regens;
9°. Secretarius ; In postulantiæ et capitularis consistori
conssessibus scribens ; postulantiæ consistoriique acta in ta=
bulas referens ; exemplaria danda exscribens etin apographis

chirographum præsidis et secretarii memorans , sicque subs-

