cribens : « De mandato postulantiæ , velcapitularis consis-
torii , vel sapientissimi Emmanuelis : secretarius-admi-
nistrator IN. | [
289. Administratorum postulantiæ congressus capitulare
consistorium nuncupatur.
200. Capitulari consistoria præest sapientissmus Em-
manuel. se ; [
291. Ad consistorium singula in postulantià proponenda
mittuntur. Nulla autem valent acta postutantiæ , nisi à ca-
pitulari consistorio fuerint proposita , salvo cap. XXVIT.
292. Acta consistorialia exsecutioni non mandantur , nisi
à postulantià fuerint sancita.
293. Major1 suffragiorum numero , salvis art. 545 346 et
347 ; postulantiæ et consistorii eduntur acta. Si fiat suffragio-
rum æquatio , rem decidit sapientissimus Emmanuel.
204. Postulantia res postulantiæ curat ; singulos postulan-
tiæ Fratres in judicium vocatos judicat : sententias simül et
- acta cætuum initiationis , qudrwn interposita fuerit appellatio ;
sancit aut recusat : acta autem singula initiationis cætuum ,
quoque trimestrio , missa antiquandi‘jus habet.
995. Singula postulantiæ initiationisque cætuum acta ad
Conventum , quoque trimestrio , mittuntur.
5g6. Regulas sibi proprias statuere nequeunt postulantiæ.
Ordinis regulis, legibus et decretis , necnon linguæ , ball-
vatüs , commendariæ et Conventüs actis reguntur postulantiæ.

vOrpre n cu TemrrE. 181

297. Inter magnos-À quilæ-Nigræ-Sancti-doannis-À postoli-
Adeptos elguntur postulantes. |
298. In postulantiis , salvo jure Supremi Magistri , coop+
tantur postulantes ex cap. XXVII ; recipiuntur vero juxtà
ritualem librum.
299. Unius postulantiæ subjicruntur obedientiæ et in 1llà
tantäm , salvo art. 344 , suffragantur postulantes.
300. Initiationis cætuum, ni jubeat Supremus Magister ,
aut statuat sententia præceptorialis, nullus obedientiæ subji-
citur postulans ; in illis vero suffragari et præesse potest pos-

tulans quisque . ;

3o1. Postulantiarum , täm intrinsecùüs quam extrinsecus ,
quæcumque famulariæ curæ à fratribus servientibus præs-

tantur.

. 502. Fratres servientes cooptantur ex art. 3555 , obedien-
tiæque postulantiæ juxtà ritualem librum addicuntur.
303. Ex Ordinis insignibus formatur postulantiarium sigil-
lüm , scutulo nigro superposito cui inscripta .est Crux Orien-
talis alba , inustà Cruce Orientali minori rubrä , in umbilico
verño delta aureum, Verbo innominali insculptum. Sigilli sic
se habet inscriptio : Postul. primæ, vel secundæ, vel, etc.,
etc. N. (nomen commendariæ ) Sigill. |
304. Postulantiarum nota fit à pelecano , nexu unionis cir-
cumdato. Notæ sic se habet inscriptio : Urget prolis amor..
505. Vexillum postulantiarum fit ex Ordinis baucenno , 1n
utrâque parte , vexillo minore nigro velato , cui inscripta est
Crux Orientalis ex art. 503. In areæ vero quaäran*@ superiore
et exteriore inscribuntur rubro , in scuto albo, nomen com-
mendariæ numerusque institutionis. ‘
506. Inter postulantes , receptione novissimus fert vexillum,
tabellasque colligit. *

CAPFUI XX V1
| De Initiationis Cœætibus.

- 507. In uniuscujusque postulantiæ jurisdictione constitui
possunt initiationis cætus.

188 PIÈCES CONCERNANT
308. ÀA consilio institutionis instituuntur initiationis cætus.
3og. Ex initiatorum , indefinito numero , congregatione
constant initiationis cætus.
J10. Inittatorum quinque sunt gradus.
u Magni—Aquilæ-Nigræ—Sancti—Johannis—Apostoli—Adepti ;
2°. Orientales-Adepti ; ‘
5°. Adepti ;
4°. Intimi-Initiati ;
5°. Initiati.
511. Imitiationis cætus , in unäquâque commendariâ desig-
nantur, ex ordine institutionis ; primus , secundus , etc.
312. Primus initiationis cætus , in urbe magistràli institu-
tus, magnus iniliationis cætus metropolitanus nuncupatur.
Discedente vero Supremo Magistro , nomine Magni proyin-

cialis initiationis cætus donatur , nisi , propter linguæ sedem,

metropolitanus sit initiationis cætus.
313. Primus initiationis cætus in linguæ sede institutus me-
éropolitanus N. ( nomen linçuæ) initiationis cætus nuncu-
patur. '

314. Magni provincialis initrationis cætus aut provincia-

dis initiationis cætus titulum de Ordine benè-meritis initia-

tionis cætibus conferre potest Supremus Magister.
315. In linguâ magistrali tres tantüm institui possunt magni
provinciales initiationis cætus ; in aliis verd linguis duo. Ufri-
que ex Ordine institutionis designantur. ‘
316. Initiationis cætum regit præses sub titulo Fenerandi
Decani , à linguæ institutionis consilio indefinité vocatus.
Nullus autem vocatur Venerandus Decanus , Nis1 saltem sit
postulans.
317. Inter magnos aquilæ nigræ adeptos, quoque anno ,
undecim eliguntur administratores, quorum quisque, anno
elapso, iterüm eligi potest.
3183. Sunt administratores annui :
1°. Venerabilis ; venerandi decani vicarius ;
29. Custodum præfectus ; cætui advigilans ; s
3°. Censor-hospitalarius; doctrinæ institutionumque pro-
fessor ; de rebus cætualibus cognoscens , illasque in consessibus

LU

DUs

z “

L'OrprEe n u T EMmPLE. 189

cætuahhus et consistorialibus referens ; disciplinam et singula,
legalia acta observanda curans ; horum exsecutionis obsçs et
V101atmnœ , SI quæ sit, reus , nisi eam ad venerandum deca-
num, ad cætuale consistorium , vel ad superiores, pro eventu,
denunc1avcut ; eleemosynarum dispensator ;
â. Cañcellarms, cætus et consistorii acta in tabulis me-
morans; apographis singulis sigillum cætûs suumque chiro-
graphum apponens ;
Quæstor ; cætûs denarios fructus et reditus percipiens,
Ilosque simul ac sigilla , tabulas , chartasque majores custo-
diens in arcâ tribus clausä clavibus de quibus unam ipse,
aliam venerandus decanus , alteram cancellarius tenent ;
G se 88 et o°. Quatuor custodes ; alii }31‘æ51d15}1155& foras
transmuttentes, alii vero quæ extenus agantur accurantes et
ad custodum præfectum referentes. Novissimus :autem inter
custodes de militià , cujuscumque gradûs initiatos edocens.
10. Solemnium rituum magister ; solemnibus ritibus in
cætûs consessibus præpositus ; cætûs suppellectilia curans ;
servientesque regens.
. Secrctarius; in cætûs et consistorii consessibus scri-
bens ; cætùs consutor1.quc acta in tabulas referens; exem-
plaria danda exscribens , et in apograplus ch1rographum præ-
sidis et secretarii memorans , sicque subscribens: — « Dé
mandato initiationis cæœtûs vel cæœtualis consistorii V‘€l ve-
nerandi decani: secretarius-administrator. N. »
319. Administratorum cætualium congressus cæiuale con-
sistorium nuncupatur.
320. Cætuali consistorio præest venerandus decanus.
5ar. Ad consistorium singula in initiationis cætu propo-
nenda mittuntur : nulla autem valent acta cætûs, nisi à
cætuali consistorio proposita fuerint salvo cap. XXVII.
322. Acta consistorialia exsecutioni non mandantur , nisi
ab initiationis cætu fuerint sancita.
323. Majoni suffragiorum numero , salvis art. 545, 346 et
347 , cæths et consistorii eduntur acta. Si fuerit suﬁ‘rawonum
æquatio , rem decidit venerandus Decanus. |
324. Orientales Adepti ; adepti , intimi initiati , et initiati

77

zw RS 2

190 PiècEs COÔNCELNANT
cætüs initiationis consessibus adstant , in quibus celebraniur
gradus ad quos ipsi provecti sunt. In cætibus autem consul-
tantur , non suffragantur, salvo art. 344.
395. Initiationis cætus res cætuales curat singulosque cætüs
fratres in judicium vocatos judicat.
326. Singula initiationis cætûs acta ad postulantium ,
quoque trimestrio, mittuntur.
327. Hiegulas sibi proprias statuere nequeunt cætus initia-
Hionis. Ordinis regulis, legibus ac décretis nec non linguæ ,
ballivatüs , commeridariæ , conventüs et postulantiæ actis re-
gunlur cætus. '
528. In cætibus , salvo jure Supremi Magistri , cooptantur
initiati cujusque gradûs, ex cap. XXVII, recipiuntur verd
juxta ritualem librum. ; :

329. Unius cætüs obedientiæ subjiciuntur, gradibus cætua-

libus initiati fratres et iri illo tantüm, salvo art. 344 , suffra-
gantur magni aquilæ nigræ adepti. ;
350. Initiationis cætuum , täm intrinsecus quam extrinse-
cùs quæcumque famulariæ curæ à fratribus servientibus præs-
tantur.
551. Fratres servientes cooptantur ex art. 555 , obedien-
tiœque cætus , juxtà ritualem librum addicuntur.
559. Ex Ordinis insignibus formatur cætuum sigillum ,
scuiulo albo superposito quem stellæ circumdant et cui in-
scripta est aquila migra delta sacro fastigiata , unguibusquê
tenens vittam argenteam , hisce litteris imscriptis, H. C. f
Sigilli sic se habet inscriptio : Inie. Cæt. Pr. vel Sec. Com-
mend. N. Sigïll. "
335. Cætuum nota est delta ex nubibus fulgurans.
334. In cœtibus sunt duo vexilla ex Ordinis baucenno ,
confecta citrd réetroque vexillo minore velato , quadripartito ,
cruceque ornato. Primi vexilli crux est subflava. Superior
areæ quadrans , juxtà hastäm , est cæruleus , alter verd ruber.
Inferior quadïanà, juxtà hastam , est ruber alterque cæru-
leus. Secundi vexilli crux et alba. Superior areæ quadrans ,
juxtà hastam , est aùrantiu5 , alter verd niger. Inferior qua-
drans , juxta hastam , est niger'alterque aurantius. In ütroque

A0 ,
rtio,
peﬂ0f
,«ub€lï

gr

L’'OrnprE p u TEmPLE. 191

nRigro quadmnte scutum album appomtur cui acupicta est
aquila sigilli. In umbilico autem vexilli acupœta est Ordinis
torques et in cà inscribitur nomen commendariæ , cum insti-
tutionis numero.
355. Inter magnos aquilæ nigræ adeptos duo , receptione
novissimi , vexilla ferunt tabellasque colligunt.

CIPUT xXXYVIE
De Cooptatiomibus.

356. Nullus ad initiationem accedit , nisi Christianus ,
hberaliter institutus , civili ordine insignis , virtute, moribus ,
fide et urbanitate præstantissimus.
- 357. In mulitià inferiori aggregari possunt minoris con=
ditionis viri qui, propter artem, Ordini perutiles esse
possunt.
538. Ad quemcumque Ordinis gradum quemlibet cuvoptare
potest Supremus Magister. Cooptatus autem frater vel in
conventu”, vel in capitulo , velin cætu , sieut et in abbatiâ
cooPtata soror , juxtà magistrale decretum , recipitur , solem-
niumque ritaum et usuum in receptione solitorum immunis
fieri potest, Equestri consecratione exceptâ, quâ nullus do-
natur nisi votis solemnibus susceptis.
33g9. Ad initiationem, vel ad quemcumque Ordinis gra-
dum , salvo jure Supremi Magistri , nullus cooptatur , nisi
proprià manu subscriptam petitionem præbuerit. Quæ pe-
titio irrita est’, nisi eam frater saltem ad gradum pelitum pro-
vecius chirographo firmayerit notitiâque super candidatum
munierit.

340. In consessu petitio recitatur à præside qui fratres hor-
tatur ut de candidato accuratè inquirant.
341. De petitionibus ad conventum spectantibus secretarius
monet cunctos linguæ conventus , conventusque moniti anté
qualuor menses elapsos respondere tenentur,
542. De petitionibus ad domum inferiorum spectantibus
secretarius monét cunctas ballivatds domos ejusdem gradûs,

192 PIÈCES CONCERNANT
domusque monitæ ante duos menses elapsos respondere te-
nen‘ur.
543. Tempore definito elapso , si nullum pervenerit impe-
dimentum , scrutinio secreto de petitione consulitur , his

%

verbis : admittatur , vel non admittatur.
344. Quisque frater suffragari potest , in quoque consessu,
cum agitur de candidato ad gradum ad quem ipse provectus
est , novitiis exceptis in sessionibus conventualibus. Servientes
autem nullo casu suffragantur.
345. Si unum neget suffragium , vel plura suffragia negent,
ad consessum proximé sequentem iterüm offertur petitio et de
illà, ut antè , secreta suffragia feruntur. Nec valet ullum suf-
fragium negativum, misi causas negationis referat. Manu
autem alienä scriptas negationis causas præbendi qmsque fra-
ter jus habet.
346. Consessu domüs manente , ad consistorium illico à
præside negationis , causæ afferuntur ; quæ 'si leg1t1mæ et
sufficientes judicantur, indefinité rem1tt1tur petitor.
Si vero consistorium rejectionis causas non recipit , de illis
à præside ratio fertur ad consessum ; rationeque agitatâ,
scrutinio secreto , his verbis : admittatur vel non admit-
tatur. Suffragantur fratres, quorum si saltèm decima pars
renuat , non admittitur petitor.
547. Simili modo consulunt domus de petitionibus monitæ.
Tenentur vero causas negationis præbere. Quâ negatione ma-
nente , petitio non admittitur.
348. Cujusque admissionis vel non admissionis tabulæ
apographum ad magnum priorem linguæ domus mittit ; supra-

d1ctumque apographum 'Chll‘0gl”&PhO suoque —51g1]10 munitum

ad Supr(3mum …M'agist-rum mittit magnus prior; Supremus
autem Magisier cæœteras Ordinis domos de admissione , vel
non admissioneé monet.

349. De petitione viri qui aliam domum jam adierit con-

sulere in quâcumque Ordinis domo nefas est, nisi jubeat
Supremus Magister.

550. Nisi remissionales pateant litteræ magistrales , nullus
ad

L’'OrnprE nu TémpPLE. 193
ad quemvis gradum provehitur qui gradu proximè inferiori
anteà donatus non fuerit. :
351. Nisi remissionales pateant litteræ magistrales , nullus
è gradu inferiori ad gradum superiorem antè annum elap=
sum provehitur.
352. Nisi remissionales pateant litteræ magistrales , nullus
cooptatur anté annum ætatis legitimæ. Est autem annus æta-
üs legitimæ : pro initiato decimus quintus ; pro intimo ini-
uato decimus sextus ; pro adepto decimus septimus ; pro
adepto Orientali decimus octavus ; pro magno Aquilæ-Nigræ
adepto decimus nonus ; pro postulante vigesimus ; pro novi-
io vel Equite vigesimus primus.
353. Salvo jure Supremi Magistri , tres tantüm Equites
consecrare licet in unoquoque Conventüs consessu , nisi hunc
numerum excedendi veniam dederit linguæ magnus prior.
354. Templi commilitonum posteri; Equites Christi ; Equites
teutonici ; Patres à mercede ; Patres à redemptione captivo-
rum , s1 jubeat lingualis congressus , in inferioribus domibus
admittuntur , sicut et ad novitiatum illicô provehuntur , te-
nenturque tantüm fidei dare jusjurandum. |
355. Servientes utriusque militiæ, inter Christianos , mo-
ribus et fide notabiles, à consistoriis cooptantur et initiandi
in inferiorem gradum , ad cætum initiationis proximum mit-
iuntur.

CAPUT XXvVIIL
De Vestitu.

356. Vestitus et ornamenta professionis sic se habent :
- Cingulum lineum circà lumbos ;
Annulus professionis aureus , Ordinis cruce micans , litte-
risque, P. D. E. P., intùs verd religionis ac familiæ nomi-
nibus professionibusque die et anno insculptus , indicique
digito gestatus dextro ;
Chlaïnys alba lanea , cruce Ordinis rubrâ laneä , in latere
sinistro , insignita ;
lorques rubra, albo marginata serica, cui pendet crux
Conventualis ;

II, 15

194 PIÈCES CONCERNANT
Fascia alba serica , extremis cruce Ordinis rubrâ insignitis ,
rubroque fimbriatis ;
Pallium album laneum cruce Ordinis rubm laneä in latere
sinistro 1nsxgmtum ;
Biretum album , laneum , apice rubro laneo , et pennà
rubrâ ornatum ;
Femoralia alba lanea ;
Ocreæ fulvæ , rubro marginatæ ;
Calcaria aurea ;
Gladius equestris , capulo argenteo crucis formam habent1
cruceque Ordinis insignito , balteo serico viridi gestatus.
357. Adhibentur ettam , secundùûm Equitum d1gnûates,
Balteus magnæ crucis, albus , sericus , cui pendet magna
crux Ordinis rubra ;
Torques comitialis, alba , rubro marginata , serica, Cui
pendet crux Conventualis & vittäà rubrâ albo marginatâ se-
ricà ; |
Trina vitta castrensium adjutorum , serica rubra, albo
marginata et auro fimbriata , ex humero dextro pendens.
358. Supremi Magistri chlamys pellibus ermineis suffulta
est et marginata, magnâque cruce Ordinis rubrà , laneà ,
thoraceä , insignita.
Torques major ferro conficitur , catenæ formà , annulis oc-
toginta et altero, cui pendet numisma aureum , Sacratissimi
Patris Hugonis (cui honor et gloria ), effigie , rectô ornatum,
hisque verbis inscriptum : pro Deo et Patrid, versoque
Sanctissimi Patris Bernardi efligie et his verbis : Ferro non
auro se muniunt , insculptum , cruce Ordinis rubrä circum-
fixÂ. |
Torques minor auro conﬁ01tur , rosarii formâ , globulis
ovatis octogmta et altero , rubro encaustis , nono quoque ex-
cepto , qm nonus, major, litteris H etl (hoc modo I-I-I )
micat , primâ nigrâ , alterä rubrâ , quas circumdant duæ pal-
mæ virides , cui pendet crux Conventualis.
Pro balteo magnæ crucis , rosarius aureus globulis ovatis ,
albo encaustis , gestatur.
Fascia auro fimbriata est.

\\€

T >

L OrprE p u TEmpLEe. 199

Pallium pellibus ermineis suffultum est et marginatum.
Biretum è pellibus ermineis confectum , in solemnibus ;
aureo diademate cingitur : plerämque autem , vittâ aureâ ,"
aureo apice et triplici cristâ albâ coronatur.
Femoralia sunt serica et auro marginata.
Ocreæ sunt albæ , auro marginatæ , talariis rubris. ‘
Gladii capulus est aureus , carbuncalis micans. Balteus
autem gladi est aureus.
Alia vero ornamenta sunt : |
Annulus magistralis seu patriarchalis , carbunculo micans ;
dextræ digito annulari gestatus ;
Pedum magistrale seu patriarchale , aureum ; In cacumine
cujus crux Ordinis super orbem exaltatur.
Vicariorum Magistralium eadem sunt ornamenta , ex-
ceptis diademate , torque majori , gladio magistrali, annulo-
que et pedo patriarchalibus.
Biretum , autem, est sericum, pellibus ermineis margina-
tum , quod cingit aurea vitta , quodque apex aureus et trina
crista alba coronant.
Chlamys et pallium pellibus zibellinis suffalta sunt , ermi-
neisque marginataî —
Gladii capulus et aureus : gladius , antem , à balteo aureo
pendet.
Principum eadem sunt ornamenta ac vicariorum magis-
tralium. Biretum , autem , non aure vittâ y triplicique cristâ ,
sed tribus dumtaxat pennis albis decoratur.
559. Curiæ præceptorialis ministrorum chlamys pellibus
zibelhinis suffulta est et marginata ;
Torques comutialis est ; .
Fascia auro rubroqùe fimbriata est ;
Pallium pellibus zibellinis suffultum est et marginatum.
Biretum sericum est , pellibus zibellinis marginatum orna-
tumque apice serico , rubro auroque contexto, et tribus pen-
nis : quæ pennæ sic se habent : pro supremo præceptore ,
nigræ ; pro aliis, prima nigra , secunda alba , tertia verd,
pro quoque summo præceptore , ex insignium colore vica-
rialis beneficii cujus dimidium administrat ipse , scilicet : ad

S Ë g_‘.ä;'&""‘ ;

3"96 Piècrs CONCERNANT

Europam , coccinea , ad Asiam aurantia , ad Africam viridis ,
ad Americam janthina. Magni senescalli sicut et magistralis
secretarii , tertia penna est alba rubro fimbriata.
Femoralia sunt nigra , serica , auro marginata ;
Ocreæ sunt nigræ , auro marginatæ , talariis rubris ;
Gladii capulus est aureus : gladius , autem , balteo , auro
et bombyce viridi contexio , gestatur.
3Go. Comitum Consistorianorum , palatinorum et Gen-
um. . ;
Torques comitialis est :
Chlamys, pallium et biretum rubro margimnata sunt ;
Biretum duobus penniâ , unä albâ , alterâ rubrâ ornatur.
561. Ballivorum bireti penna est alba , rubro fimbriata.
569. Commendatorum bireti penna est rubra albo fim-
briata.
365. Hæc sunt vestitus et ornamenta ecclesiastica :
Primatis :
Cingulum lineum circà lumbos ;
Annulus professionis ;
Annulus pontiﬁcalis ;
Toga alba lanea , rubro marginata , Ordinis cruce rubrà
laneÂ sinistro latere insignita ;
Torques comitialis ;
Fascia 13ræceptorialis ;
Pallium album , laneum , cruce Ordinis laneâ , latere s:-
nistro , ins:gnitum , pellibus zibellinis suffultum , ermineisque
marginatum ; {
Biretum ecclesiasticum , rubrum , sericum, pellibus ermi-

neis margmatum et apice serico , rubro auroque contexio ,

ornatum ;
Femoralia alba , serica ;
Ocreæ rubræ , auro marginatæ ;
Calcaria aurea ;
Gladius præceptorialis ;
In divinis , autem , rochetum lineum ;
Rosarius primatialis ; —
Stola , serica , alba , auro fimbriata et acupicta ;

L'Onnpre pu l EmPLE. 197

Mitra aurea ;
Pedum pontificale ;
Coadjutorum generalium eadem sunt , his exceptis :
Pallium non marginum ; |
Stola , alba , serica , auro rubroque fimbriata :
Primate , autem , adstante , coadjutor generalis , nisi cele-
bret ipse, rosario , mitrà, pedoque non exornatur. .
Coadjuiorum eadem sunt ornamenta et vestitus, rosario
semoto. ‘ ; |
Stola verd est alba , serica , rubro fimbriata ;
Gladius Equestris ;
Ocreæ rubræ.
Capellani vestitu et ornamentis Equestribus induuntur ,
adhibitis togâ albâ laneâ et bireto ecclesiastico albo, rubro
prætexto , apiceque serico rubro ornato , in divinis, autem,
rocheto lineo , et stolà sericà rubrâ albo fimbriatà.
364. Novitiorum sic se habent vestitus et ornamenta :
Chlamys alba , lanea ;
Dalmatica alba , lanea ;
Torques alba , serica cui pendet crux conventualis ;
Fascia, alba, serica , albo fimbriata , extremis cruce albâ
ornatis ;
Biretum album, laneum , pennâ viridi ornatum ;
Femoralia alba lanea ;
Ocreæ fulvæ ;
Calcaria nigra ; |
Gladius , capulo argenteo , crucis formam habenti , balteo
serico viridi gestatus.
365. Hospütalarii servientes chlamyde nigrâ laneà induun-
tur , scapulario albo superposito. ac torque nigrà laneä albo
prætextä , cu1 pendet crux orientalis nigra , albo marginata.
Fasciam albam laneam nigro marginatam , femoralia nigra
lanea , ocreasque nigras habent.
366. Sic se habent vestitus et ornamenta postulantium :
Chlamys alba lanea ; ‘
Dalmatica viridis lanea ;
Torques nigra , serica, rubro prætexta, cui pendet cru:

198 PIÈCES CONCERNANT

Orientalis aurea , albo encausta , inustâ cruce Orientali mi-

nore rubrâ ; in umbilico vero delta aureum Ferbo innomi-
nali inscriptum est : ex adversâ parte , crux inscripta est , In
extremis , his quatuor litteris : [. N. R. T. et in umbilico , his
verbis : In hoc signo vinces ;
Biretum viride laneum , pennâ viridi ornatum ;
Fascia alba serica , albo in extremis fimbriata ornataque
cruce latinä nigrâ , rubro prætextà ;
Triangulum pelliceum, album , rubro marginatum et in
umbilico cruce rubrä ornatum ;
Gladius argenteus , balteo serico viridi gestatus.
567. Adeptorum aquilæ nigræ Sancti Johannis ap05£olz
hæc sunt ornamenta et vestitus :
Chlamys alba lanea ;
Dalmatica fulva , mgro seu balt<—n colore , mar gmata ;
Balteus niger , sericus , scuto albo insignitus cui inscripta
ést aquila ex art. 352.
Biretum laneum , fulvum , pennâ fulvä ornatum ;
Crux orientalis argentea ë balteo pendens ;
Crux argentea in latere sinistro acupicta, auro radiata , um-

bilico nigro , rubro limbato , hisque verbis inscripto : Honos,

Charitas , Fides;
Fascia alba serica, albo ﬁmbr1ata in extremisque ornata
cruce latinâ è colore balte ;
Triangulum pelliceum , album , marginatum ë colore balte1;
Gladius argenteus, balteo viridi serico gestatus.
368. Âdepêorum orientalium eadem sunt ornamenta et
vestitus , baltei excepto colore qui est aurantius. Balteus autem
est inornatus. |
369. Adept0rum eadem sunt ornamenta et vestitus, balter
excepto colare qui est ruber.
370. Intimorum initiatorum eadem sunt ornamenta et
vestitus , exceptis baltei et crucis acupictæ coloribus, Balteus et
crucis limbus sunt cærulei ; crucis autem umbilicus fulvus est.
Ô7L Initiatorum udem sunt vestitus ac intimorum. Dalma
tica verd non est marginata. Nec balteo cruciali, nec cruce
orientali donantur ; cruce tamen argente& insigniti apparent.

U

23
pa,

es

L’Ornpre n u TEmpPLe. 199

Fascia est alba , albo fimbriata , serica ;
Triangulum pelliceum est, album , fulvoque marginatum ;
Gladius et balteus gladialis intimorum initiatorum ab ini-
tiatis gestantur. :
372. Fratres in militià inferiori , ariis gratid, admissi ,
præter vestitus et gradualia ornamenta , cruce Ordinis, albo ,
non rubro, encaustâ , donantur , quæ in latere sinistro , de
Vittâ nigrà , aurantio prætextä , pendet.
373. Postulantiarum et initiationis cætuum servientes cla-
mydem habent laneam fuscam. Fascià fulvä trianguloque pel-
liceo fulvo cinguntur.
374. Utriusque militiæ Fratres, in quocumque tempofe et
loco , propriu gradüûs vestitus et ornamenta gerere tenentur.
Numquam inferiora gerunt, salvo Supremi Magistri jure.

CAPUT XXIX
De Honoribus.

375. Accedenti Supremo Magistro , salutantibus armis et
vexillis, obviam eunt cuncti Fratres, præeunte cujusque do-
müs præside. In domüs autem consessu sedente Supremo
Magisiro , in ejus nomine semper profari tenetur præses.
376. Non adstante Supremo Magistro , vel ejus delegato ,
vel regente, eodem inodo honorantur vicarii magîstraîes ;
principes, singulique magistrales legati et nuncii.
377- Accedenti Ordinis ministro , salutantibus armis et
vexillis, obviam eunt præses, cancellarius, rituum Magistri
octoque Fratres. In domüs autem consessu offertur ministro
sedes præsidialis.
378. Alteri cuilibet comiti statutario , vel magnä crnce de-
corato Fratri accedenti , salutantibus armis et vexillis, obvièm
eunt pro-præses , cancellarius , rituum Magister, octoque
Fratres. In domüs autem consessu offertur utrique sedes præ-
sidialis.
379. Accedenti cuilibet ballivo, commendatori vel ( in
linguä non verd in Conventu proprio ) priori metropolitano ,
salutantibus armis et vexillis, obviàèm eunt cancellarius , ri-

200 PrikcEs CONCERNANT

tuaum Magister et septem Fratres. In domüs autem consessu
offertur utrique sedes præ51d1a115
380. Accedenti priori( in obedientiâ non verd in Conventu
proprio ) salutantibus armis et vexillis, obviam eunt ritaum
Magister et sex Fratres. In postulantiarum autem et initia-
tionis cætuum consessibus offertur priori sedes præsidialis.
581. Accedenti Equiti, salutantibus armis et vexillis, ob-
viam eunt postulantiæ, vel initiationis cætus rituum Magister
et quinque Fratres. In consessibus autem postulantiarum vel
initiationis cætuum offertur Equiti sedes præsidialis.
352. Accedenti novitio , salutantibus armis et vexillis , ob-
viam eunt postulantiæ vel initiationis cætûs rituum Magister
et quatuor Fratres : in postulanha rum autem vel initiationis
cætuum consessibus offertur novitio sedes præsidialis.
383. Accedenti postulanti, obviàèm eunt cætùs initiationis
ritaam Magister et duo Fraires.

CAPUT-X X X.
De Ëen€ﬁczïs et Mansis.

584. Sunt munera in Ordine beneficialia :
1°, Magisterium, seu Magistri Supremi summum affi-
cium ; |
Quatuor vicarialia magistralia officia quorum nomina
sic conferuntur unicuique & vicariis magistralibus, scilicet :
Europœus ; Astaticus ; Africanus ; Americanus ;
Novem præceptorialia officia quôrum nomina sic con-
feruntur præceptoribus, scilicet : supremo præceptori, præ-
ceptorianus, et summis præceptoribus , sud-Europœus; nord-
Europœus ; sud-Asiaticus ; nord-Asiaticus ; sud-Africanus;
n0rd—-Àfricanäzs » sud-Americanus ; nord-ÂAmericanus ;
. Magni prioratus quorum nomina gentilibus comitibus,
ë suprà d1do modo , conferuntur ;
5°. Ballivatus quorum nomina ballivis, è supra dicto
modo conferuntur ;
6°. Conzmendarzæ quorum nomina commendatoribus , è
suprà dicto modo , conferuntur ;

N

m
,
l
y

c'Orpry nu T emere. 201

79. Abbatiæ metmpolüamë et abbatiæ commendatariæ
quorum nomina abbatissis, è suprà dicto modo, confcmntur
385. Unicuique beneficialis muneris titulario assignatur
Mmansa.
386. Ë vigesimâ parte redituum, fructuum et pecuniarum
generalium è quibus beneficialis cujusque officii æraria fiunt,
constat ipsiusmet beneficialis muneris mansa.
58 Supremo præceptor1 ires VIP€SHD… partes mansualis
fructus cu;usque summi præceptons , IN mansam, conce-
duntur. _
388. Primatis, coadjutorum generalium , magni senescalli,
secretaril magistralis, magni prioris generalis, magni thesau-
rarii, magni hospitalarii , magni cancellarii, Magni manda-
torum Magutn, statutario edicto, unoquoque anno, indi-
catur mansa, et ex Ord1ms thesauro solvitur.
389- Coad;utorum mansæ à congressibus lingualibus sta-
tuuntur et à linguæ fructibus solvuntur.
3go. À Supremo Magistro institui possunt niansæ in alio-
rum Ordinis administratorum gratiam. Quæ, statutario edicto,
mansæ indicantur.

; CAPE T X XI
De T'itulis.

Sor. Supremus Magister Ordinis his titulis honoratur :
Eminentissima celsitudo , maximus, potentissimus et excel-
lentissimus princeps , serenissimus dominus.
3g2. Vicarii magistrales et principes his titulis hono-
rantur : Celsitudo, maximus et excéllentissimus princeps ,
serenissimus dominus.
3g3. Quisque minister his titulis honoratur : Fæcellentia ,

maximus et illustrissimus dominus , honoratissimus Frater.

304. Quisque comes consistorianus, palatinus aut gentilis
his titulis honoratur : Clarissimus et honoratissimus dominus
comes , nobilissimus Frater. [
395. Quisque verè magnus prior, in obedientiæ linguâ ,
sicut et legatus magistralis , vel nuncius, per missionis tempus,

S ;
“s

202 PIECES CONCERNANT
his titulis honorantur : Excellentia , illustrissimus et hono-
ratissimus dominus , venerandissimus Frater.
596. Qnisque ballivus, vel commendator his titulis hono-
ratur : Clarissimus et nobilissimus dominus ballivus, vel
commendator dignissimus Frater; in obedientiâ, autem ,
venerandissimus Frater. ;
597. Quisque prior Metropolitanus his titulis, in obe-
dientiæ linguä honoratur : Clarissimus et nobilissimus do-
mus prior metropolitanus , venerandissimus Frater.
3g8. Quisque prior his titulis honoratur : Nobilissimus et
honoratissimus dominus prior ,dz'gnissimus Frater; in obe-
dientiâ verd priorali , wenerandissimus Frater.
399. Primas et quisque coadjutor generalis his titulis hono-
rantur : Sanctissima eminentia , maximus , illustrissimus et
honoratissimus dominus , reverendissimus Frater.
4o0. Quisque coadjutor his titulis honoratur : Ærminentia ,
illustrissimus et honoratissimus dominus , reverendissimus
Frater. ;
4ot. Quisque capellanus his titulis honoratur : Nobilissi-
mus et honoratissimus dominus capellanus , reverendus
Frater.
A02. Equitis titulus est : Nobilissimus et fidelissimus domi-
nus Eques ; dignissimus Frater. “ |
403. Novitii titulus est : Nobilis, fidelis et carissimus
Frater, dominus novitius.
ho4. Cujusque sapientissimi Emmanuelis titulus est : Sa-
pientissimus ; addendo titulos proprios. | [
‘405. Cujusque venerandi decani titulus est: Fenerandus ;
addendo titulos proprios , aut titulum carissimi Fratris , si
tantum sit postulans.
406. Cujusque Fratris militiæ inferioris titulus est : Caris-
simus Frater.
407. Servientes vocantur Fratres-servientes-hospitalarii ,
in Conventibus ; et Fratres-servientes in domibus miliüæ in-
ferioris. |

MU

ql
{l-

L'OnnprEe d u TEmPLE. 203
CAPUT XX ? l.
De Subscriptionibus.

408. Supremus Magister, triplici cruce, litterâque ini-
tiali F. præpositis, nomina religionis subscribit.
40og. Quisque magistralis vicarius, triplici cruce litterâque
initiali F. præpositis , religionis nomina nomenque vicaria-
lis beneficii subscmbit.
A1o. Quisque princeps, triplici cruce et litterà initiali F.
præpositis , ex art. 65 et 64 mente , subscribit.
A11. Quisque comes Ordinis et quisque alius Frater, magnâ
cruce decoratus , duplici cruce litterâque imitiali F. præpositis,
religionis nomina nomenque beneficiale majus subscribit ,
nomine vero familiæ adhibito , si non beneficio donetur.
k19. Quisque magnâ cruce non decoratus Eques , simplici
cruce , litterâque initiali F. præpositis,, religionis et familiæ
nomina subscribit.
415. Quisque novitius, litterâ initiali F. præpositä, nomina
religionis et familiæ subscribit, crucemque simplicem post-
ponit.
414. Quisque Frater militiæ inferioris , litterâ initiali F.
præposità , nomen familiæ subscribit.

Cai bl T X XXIII.
De Stylo Cancellariæ.

415. In singulorum Ordinis actorum capite, sunt hæe
verba : ÀAd majorem Dei gloriam. De mandato suæ emi-

nentissimæ celsitudinis , Ordinis Supremi Magistri. ( salvo

art. 99. )
416. Actorum supremorum sic est inscriptio : N. (No-
mina religionis Supremi Magistri) Dei gratid e Fratrum
suffragüis , militiæ Templi Supremus Magister , singulis has
præsentes visuris , saluiem , salutem , salutem. ( salvo
art. 99. )
417- Actorum supremorum sic est subscriptio : Datum N,

204 PIÈCES CONCERNANT
( nomen urbis magistralis ) in aulé nostré magistrali ; die N.
Iunæ N.; anno N. Ordinis ; anno N. Magisterii nostri ;
die N. mensis N. ; anno N. (adhibitis 1°. die lund annoque
Ordinis ; 2°. anno Magisterii Supremi Magistri regnantis ;
8°. die, mense , annoque nativitatis D. N. J. C., salvo
et 99-)
418. Anni Ordinis computantur ab Ordine Templi con-
dito , in anno millesimo centesimo decimo ociavo.
419. In domibus militiæ inferioris anni computantur &
novem millibus anni antè Ordinem Templi conditum.
420. Annus est lunarius , à lunä paschali incipiens , juxtà
annum ecclesiasticum , ex exod. cap. XIl ,, et judæorum re-
ceniiorum correctiones.
421. Sic vertuntur menses ; Nisan, Tab, Sivan, Tam-
muz, Aab, Elul, Tischri, Marschevan , Cisleu , Tebeth,
Schebeth, Adar , et in annis embolismæis , Feadar.

C\ EU T KXXKIV.
Articuli genemÏes.

422. Ordinis superiorum et domorum propriarum jurisdic-
tioni, ex Hierarchià, cap. II, subjecüi sunt utriusque militiæ
Fratres, equitissæque et canonissæ.
425. Servientes-Hospitalarii , in cætu initiationis non ser-
viunt, nisi cætûs præses , saltèm novitius sit. ;
494. Fratres interdictos, vel à militià demotos, in quocum-
que Ordinis concessu , sententià non revocatä, admittere nefas
ést. /
425. Irrita fiant professionis Diplomata, nisi à Supremo
Magisiro ipso, concessa, in magnæ Cancellaræ, magnæ
; que Senescalliæ tabulis memorata, in tabulis Conventüs pro-
prii adscripta , à magno Consistorio qusdem Conventüs sub-
