recitetur? an contenti, rem accipere, meipotanuion
ſua verba philoſopho remittitis? obtem- hrdhinlun in
P perabo. Syntheſinatus hic gurges cum Mif mundhe;
cœnæ accumberet, faſtidiebat lectulos, sahedkisf in
oſtro lùm purpuraque inſtratos; ni Wüüm, kemm
pulvlli ſerici, ſtragulumque omne, m (dh ge
roſarum foliis effarcirentur. Itaque ut cnpire
magnus familiæ ſeriuſque labor erat, im- Amurrim an
menſam roſæ vim eolligere, qua capaciſ- Aihhlent, glol
ſimum triclinii ſigma quotidie ſternere- Imntldlen an
tun. Et animadvertite tamen, qua cura ium, urren
ſtudioque hæc roſæ folia non ſpargenda aukiitnniant
ibi, ſed anxiè diſponenda fuerint, & col- umnlet,

locanda. nuimnien,
llen

(70

Amnat, D
Autghienen
ninn wiit
Nr. Engie
udhbanlet
etn, nonut
ihe ünln
Inni, enuitt,
Gorninüfnn
õ
Acrnnz echor,

une Urmn i

lrughungt Ce,

tienni Iis
eiigelbuitt
pallete, guii
n oict n
emt unelſn

llutn
kai

ACAROA MA DI. 38;5
(70. Hbarita roſa.)
Nocrz quadam, cùm ignaviſimum

eadaver jam ibi recumberet, derepente

non fine ejulatu familiam excit: ve-
nirent properè, & viderent, ecquæ
ſpinæ tam acutæ, quive tribuli tam ine
tratabiles, roſis ſe miſcuiſſent, latus-
que herile foderent? Concurritur, non
ſegniäs, quâm ſi Annibal arcendus à
mœnibus foret. Lectuli culcitræ, ſtra-

gulaque verſantur; ſubtus ſupraque quæ-

ritur; dum exploratis omnibus, en tra-
gicæ rei ſpectaculum! invenitur (quid,
niſi ferreos mucrones, aut hamatos
murices exſpecteris?) invenitur umus
roſæ foliolum, tenerum id quidem ac
delicatum; ſed, quæ ſervuli incuria
fuit; temeré conduplicatum, & minus
æquabiliter extenſum, cui follis hic Epi.
cureus incubuerat, quodque illum iner-
tiſſimi lateris dolorem, cum tanto ulula-
tu, excitarat. Quis veſtrůúm hic dubi-
ter, quin lectiſterniator flagitioſus, ſu⸗
ſtuario mox luerit, qui deſidiæ herili
pulvillum tam immitem, ex roſæ plicato
folio ſubſtraviſſet?
(71.

334 LIBRI III. .
(7I. Syberitæ labor.) maun
Sryn eundem hunc popinenem, vegé⸗ 2 n Irotionn
tum annis, & viribus pollentem, major iir
adhuc alia, raris audita ſæculis vecordia n ikc/
vexavit. Quæ autem excogitari major nen⸗
adhuc poteſt: Siotio illum diffluxifle "1 li⸗
dicerem, ſi ſomnio indulſiſſe, ſi in luxu W
conſenuiſſe; nihil novi utique memora- Alhunne
rem. Facta ſunt hæc olim, & faciunt ho- umn “
dieque vulgo. Quid, ſi nec opus ullum nkhi⸗ anen⸗
feciſſe Stertinium hunc, nec operæ ul- mmumnnſel,
lius dixero auctorem fuiſſe? Novum id aunmalplinn
certè probrum illi impingerem; ſed non il- barelni
tamen ſupra hominis fidem : invenien- nt, Ummmil
tur, qui credant; aliqui etiam (abſit au⸗ it Enntin
gurium] ſequentur. Audite, veſtram fi- AMhlunfn,
dem! audite. Dico eum præ animi mol- Mrſum iike
litia, nullius unquam laboris, ne alieni Nancnt, ann
quidem, ſpectaterem acteſtem fuiſſe. Menlbonuelen
Nam de monſtro hominis, quid laudati tmantmirfn
ſcripteres prodiderint, nen omitto pau- Mimn ſeliiſ
cis ſubjicere. Aliee NCNn
(72. Ylarita vikicas.) Allin rbireben
VENERAT in ſuburbanum, hexapho- ) Kuilon,
ro, ſex Cappadocum cervicibus geſta- Ndm ine ,
tus; ſed molliſſimo inceſſu, ne ſuccute- Mgatilinit
re⸗ 1

cr . r ;
rerur nam villam ibi ad meras miras-
ul que delicias excultam poſſidebat. Cauſa
lenen,n veniendi fuit, ut otio marcentes oculos,
RZMW elegantis viridarii afpectu recrearet. Id
autin i loci, cùm incautiùs circamſpexiſſet, in
ulmncdne! villicum incidir; qui foſſam ducturus,
hnell Uum raſtris, neſcio quid, altiùs ſublatis, præ-
tee validum libräârat ictum, Quod ſpectacu-
Ndniesd lum homini, ut novum, ſic nimio plus
tieudn quàm crudele, & lamentabile fuit. Nam
N. Viſo lacertorum impetu, & pondere ra-
riik emg ſtrorum exanimatus, ut vix longe pòſt ad
liriemn eln ſeſe rediit, ſeverè edixit, ne porrè in-
uhin, ſpectante ſe, raſtrum villicus levaret, 1
gtin n. ſalvum à ſe Smyndiridem abire vellet.
uün i. Expendite vobiſcum jam, an huic tene-
brioni grave ſuum fuiſſe orium non pu-
tetis: Villicus certe, cum ſtrenuè navi-
terque faceret, laborare ſe non ſentiebat.
At hic poſtremæ inertiæ fucus, qu opus
fieri alienà manu ſpectâſſet, ſaxum ſe
Siſyphi volvere, & cum Atlante, cœli
ujhu ruinam fulcire arbitrabatur.
ie ue (73. TTgri laborant.)
mmümm 1 EAM Ob rem linguæ Romanæ con-
nc⸗, ditores ſapienter inſtituére; ut ſi quem
aigli R aut

Nungrüni
Culbtih kin
uen elckn il
inu gila
tün vonornn,e

386 LB RI III.
aut veterno languidum, aut nervis fſtu-
pentibus ægrum, in lectulo cubantem
eſſent deſcripturi, non eum quieſcere,
aut in otio verſari,“ ſed cum primis lIa-
borare dicerent: eòè duntaxat, quod
membra tunc morbis impedita, dum

munere ſuo non funguntur, triſti qua-

dam ignavia ſic obſidentur; ut ægrè len-
teque moveantur: Inde laboerare mem-

bris, id eſt, labore moleſtiaque fati-

gari, judicabant. Fac, hominem deinde,
receptis viribus, lecto ſe proripere, fac
ad officium redire, fac domum percur-
rere, remque familiarem alacriter cura-
re; eum deſiſſe laborare continuèò dicent:
quem jacentem priùs, morbique deſidiâ
pigrum, graviter laborare cenſuerunt.
Quid, quod iidem Sapientes, nunquam
dicebant, copias ſitas aut exercitus labo-
rare, quamdiu miles vallum jacere, ſca-
las ferre, teſtudine factâà in muros eva-
dere nitebatur. At ubi nutare legiones,
ubi pedem referre, terga vertere, arma
projicere per ignaviam cœpêre; enim-
verò tum, tum laborare exercitum cre-
debant; dum conſerta manu pugnare,
dum

»

ben kile,
nt, Ungt
, kän
r ſgiir, ain
els nclbat, b
elweedins:
Miete ugnte,
Melungt e
e Cammici n
lnmian oalen
je huemmnl
tcuuns cl dond
e kor, d i
Ehend ketimnt
Tungle, irauo r

Edltka in Kah

5

1

Meenpentll, ed

nnge lotin
1 n find de

in min Arer

N liind Peret
Ssele
ln nchert
en lele zugen
A
Aut iſſ ſe

Eng; imn

in, n
ülchhag l
Uilte
eon ie
aygnnu,
duu, lu
L inln en
ſunm, Uhir
lem unte
hlelctntne
mbiice ir
t Mnrlnt,
Aol oee kr
teNne
lienaudiur

tudnne der

Nneili
herrmn Cnunn
Nneng, nugi
es unde
gellnſinſ

ghlt nnunt

aunelnie
iei nnte⸗
hun epet
En dtlin!

In mn

41CROAMA yI. 387

dum hoſtem ferire, dum fortiter facere

cernebantur, iaborare eas nemo judica-
bat. Adde, quòd & lunam nos, cum in
ſtatione vigilat, cùm diligenter, & in-
connivens excubat, bene habere ſe,
vecteque lucere dicimus: ſimul autem ac
oppalleſcere, languere, deficere incipit,
jam omnes laborare lunam voeiferamur ,
adeò ne Grammatica quidem abſtinet;
quin Ignaviam omnem && ipſa appellet
laborisſam.
(74. lgnaporam labor.)
Ar quantus eſt porrò, & quàm mo-
leſtus hic labor, quo iſti Stertinii ne-

potes perpetuò vexantur; Meminimus,

fieri plerumque, ut quo tempore ſe me-
liorum induſtria in ſtudiis honeſtis ju⸗
cundiſſimè experitur, eodem iſti, aut in
tabula chartaque luſoria ſordidè trium-
phent; aut in vino aleaque ructantes
pPernoctent; aut in platea (quod alicu-
bi ſolet) furiose pererrent, & inter
ſilices imbellem machæram turbulenti
explorent. Tædet pudetque rem verbis
exaggerare; ipſa ſe probris ſuis exem.
plisque infamat; dum labores eorum
R 2 non

388 LIBR III.
non diſſimulat, qui in olida caupona no-

Gtem ſolidam pervigilant, donec crapula

vinique fæce marcidi, aut inter ipſa men-
ſæ ſigmata, aut humi etiam, in competi-

torum triviis, ſeri madidique condor- en

miſcant. Quam in rem, aceipite, ni piget,

fabulam; ab aſotis duobus, qui in litte- -

rarum ſtudio decoxerant, & poſtmodum
ad hoc inertiæ ſtabulum divertére, feſti-=
vè lepideque actam.
(75. Helluonis tonſor.)
Hi uterque, jam uncti potique, de
popina exierant, ut noctem, ex more;
clamoribus inquiet arent. Sed cùm ca-
pitis vertigo pedes ebrios turbaret, in-
ſtabili greſſu hac illac delati, alter ab
altere paulatim aberrârunt. Et iſte qui=
dem, ubi & ſeipſum in trivio amiſit,
pedibus ægrè nitens, humi denique pro-
labitur; & gratuitum in publico fime-
to lectulum ſortitur. Ibi ſopitus, cra-
pulam non edormire lurco, ſed inglu-
viem (date veniam narrationi) ructare,
& vinum, qua parte ingeſſerat, fœdum
in modum egerere incipiebat. Accuba-
bat in eodem grabato canis fortè fame-
lichs:

alro lngre ſen
rNuntletlizt
iüihanlelenne

allllcs, h

mnn: Aanpeln
Alelehld Gggeſe
onni Kubiis, b
zpnirsclepenti
Imiuinugſtrda
Nannunia
6 luni e
e Aeno conpe
Iin olrrate. N
1 meiein, her
CE, Cummm erd
bcenanbis i
Angrellemn,
Aulgmetchchink
almaol
Euubihm; Pul
)

ACRO4 MA 32
unt licus: hunc exciit nidor ejus culinæ, ur
eini, ſportulam ſibi ex repotiis ſperaret; lurgit,
enn l accurrit: unctumque V hominis os offi.
i n ciosè magis, quâm urbanè, ſublambit:
H arque ut blandum eſt præter cætera ani-
kid. mal, cxſerto linguæ peniculo, labra lur-
euſ conis mentumque diligenter excergit. At
Arhrihs, ille⸗ qui titilari ſe ſentiret, ſomno crapu-
Hr aque confuſus, in balneo eſſe tonſtrina-
kie que ſomniat: Atque inibi barbæ lanugi-

ee nei, quæ mento excreverat, deponere.-
Gni 4 I S .
n ea ſomni ſtultitia, barbæ metuens,
Lden, Ane it tonſoris cl H .
un tua cc pit tonſoris clementiam fidemque ob⸗
4 . . . —₰ 8 .
nuc e reſtari; Parcius magiſter cautiuſque mentum
nnlit, dh Adraderet, ne cutim innoxiam noyaeulA anci⸗
edti, Anh ⸗
. , . NAel,
imm Ehnr (76. Potoris grabatu.)
Emitne ni NüNC altero comipotore quid in-
Mmilieſt terea fiat, obſervate. Nam & ille, cùm
õ lares invehire diu, per tenebras non
Hlb,n. poſſer, ſcamnum alicubi in corte repe-
Uelnco, rir, dignis centonibus ita concinnatum,
nion tnn ut nulla neque culcitra, nec lodice ſed
Nnuttton/ 4 ra⸗ 2
tglE rudi nudaque tabula inſterneretur. Infra
Einzehn. tabulam, anſeres & gallinæ „ſuis quæque
4 „ i . . . . 2=
uncniint ovis incubabant; pullique jam aliqui
K 3 plu⸗

.

396 LIEBRI 111. ins
hlumantes ſuberant. Huc ut homo ma⸗ 4 nn
5 . . „ . 4 U
idus ſe abjecit, noctem rhonchis ſox 1 amtun
naneihu⸗ ſic exegit, ut identidem tamen neſ a
atus alternaret. Mane cuùm fomno ſolit- n i
4 lI

tus, diem aſpexiſſet, vini reliquias ſenſit,
4 etiam tum in capite tumultuari: Sed Gnnn
omnium graviſſime querebatur, tergum In
ſibi coſtasque ab eo lectulo male habi-

tas, peneque diffractas eſſe. Caſtigarunt INtin
querelam combibones: Nec enim con- u

queri eum de lectuli contumaciâ debe-
re, qui ſupra tot anſerum gallinarum- nrnaclliel
que plumas recubuilſſet. Quibus ille non i indlulu
infacetè, plumas quidem, reſpondit figrllunſ,
lecto non defuiſſe ; ſed inter coſtas ſiras ealetungue
Plumasque, oppidèò dura toralia inter- I NMugt onn
ceſſiſſe. gelu: g
(77. Omen ignayia.) liofuunſe
O ſervum pecus! ſtragulis hiſce pul- atiuin Cäm
vVviInisque dignum! qui, ut ſuave virtutis anßkiottbum
oriu m effugiant, ad hos priſtini ſudores Eipfiiint,
ultrè ſe, turpiterque condemnant. Cæ- Illhupelktini
ter um pergant ii, ſi porro placet; & iner- aultineſami.
tia ſua, non ſolum ignobili, ſed etiam iurillignd.
di icili ac laboriosa fruantur. Induſtriæ Mmi
ſigna ordineſque, ut inſtiterunt, deſe- lund in mi

R
lrrt⸗
Unltu D
tann
n le
ckch
N nnnon.
nnmn i
Mleim glemn.
le(nlenn
ſüiten, hent,
Hürr a,ſn
Cirlaihe.

p.
uuglt hleſi
i Aſunkimn
Ahuprſtnlur
ecohlentiin 0
mſkie ſr
inobl, ſ
gruum D
titnti⸗
4

tant; à caſtris virtutis,

1CXOAMA FVII. 391
qusm oderunt,
refugiant: nunquam eſſicient profectò,
uin olim, quantum oti & voluptatis
in Induſtriæ caſtris cepiſſent; tantum
tædii ac laboris ex ignavia ſua ſe retuliſſe
lamententur.
VII.

EXTREMA GAUDII,
LUCTUS.
[78. Sub Carolo VyI.]
PEGITACULUM, qued Saturnalibus
dari, jam olim Gallia viderat. triſte
cum primis ac luctuoſam, admonet, ut
alterum hic alterumque ejus ferè gemel-
lum, ac pleraque omnia ſimillimum,
narrare aggrediar: quorum illud pa-
trum, iſtud noſtra nuper memoria, ſpe-
Gatum in noſtra Germania fuit: eò mi-
ſerum magis & acerbum utrumque, què
clades ejus vicinior, non aurés dun-
taxat noſtras perſtrinxit, ſed ĩpſos propè
etiam oculos funeſtavit. Rem tragicam,
ui non vidiſtis, audite.
(79. Anno 1570)
HEMARE jam anni bruma
K 4

deſierat,
cum

3922² LP IBRI III.

quibus diebus hoditeque, non aliter,
quaàm ſi lege juberemur, certatim ubi-
que potatur, eſtur, luditur. Quæ qui-
dem veſania, plebem ſi ſiolùm, imoſque
hominum vexaret, licèt convitio pro-
broque non careret, ferri tamen inter
ævi noſtri dedecora utcunque poſſet :
Atquiin procerum certè nobiliumque
aulis, tantòmos ille indignior habetur,
quanto cum plurium pernicie, horum
vitia exemplaque vulgantur. Nam quod
iſti plerumque faciunt, ic mauli zecte
factum ſapienterque credunt; & pru-
ritu, neſcio quo, imitantur. Ex ea factio-
ne tres adoleſeentes produco, claro-
genere prognatos, & longà majorum
imagine illuſtres: qui nos novis ſuiſque
exemplis dionyſia infamarent, nihil ope-
ræ& impenſæque omiſerunt. Convene-.
rat, ut Waldenbergam., Eberhardi con.
ſanguinei Toparchæ arcem peterent; ibi
frenos cupidini ſuæ per dies aliquor laxa-
suri. Venére ad condictum, non ingrati
hoſpi=-

cùm calere Bacchantium Hilaria cœpe-
re: & dies, olim biduo circumſcripri,
in menſtrui luxus licentiam eruperunt:

zLlulckd.
neraellon

Aigi

ſ⸗ Iumn
,llflnodi lun
zalhcko, dun
i, Cüllimnln
Henn ſtheli-
rertchareue
cubusleroale
An dui, int
Kelhebi
ini Aletune
Aus Alosge d⸗
AWiſur anmmm
in iete nen gon
Phnimtlkemno,

M ritatcen

Kt elouäonnet
len,, ulloſtt ine
klit gil
llte, Jne nin

r,

* ui
nnggalen
ier U Ale
n, gniin i⸗
Aitin alg⸗
Uhartin 1
e,knme
1 Menngte l,
en ul
kadmithien
n enut, Aunn
Nemm me
i Ealints
clun A
Umun klaldd⸗

1e lin e

Alagt ninn
ginttülſt

anlell,i ſ

ienm., Ce
nheuts
denlen krlt
eegiabe .
mitigien
Mddmn, Mi
N

2

4CXNOU A MA VII. 39 3
hoſpites; & cuùm ſanguinis reſpectu,
tùm temporis causàâ , lautèé opipare-
ue accipiuntur. Aderant omne genus
cupediæ; aderant riſus & joca ; aderant
hiſtriones & ludicra: & nullus nec epulis

interea, hec poculis modus. Sciretis, Bac-

chanalia agi-
(80. Tres perſonati.)
HIS hujuſmedi ſtudiis ſtrenue pro-
luſum eſt biduo ? dàm denique veſpe=
appetiit, qui ultimam ludis coronidem
aptaret. In eum veſperum edictæ fami.
liaribus, præter choreas celebres, erant
aleæ, quibus alteros alteri provocarent.
Jam aulam palatü, viri virginésque im-
pleverant: & exſpectabantur ſoli, qui
talos primi & teſſeras moverent;: inde
ad choreas, aliosque ludos ducturi. Sed
nec iſti paſſi ſunt annum ſeneſcere. In
tempore, ecce tres, quos dixi, juvenes,
compoſito inter ſe mimo, prodeunt; co-
mitantur pueri totidem daduchi; larvis
inductis, perſonati omnes ; ac ni aliunde
agnoſceres, nullo ſui indicio noſcendi.
Nam perſonæ, quas induerant, none-
juſmodi fuere, quæ riſum intuentibus
R 5 mo-⸗

394 1IERI I171.

moverent; horribili imò, fœdoque aſpe giam. n

ctu omnes, & quibus occurrere vel me- l
ridie, funeſtum. Veſtis erat linea, cum Mdun

villis undique, ſetisque hirſura; tum a- ſeo ,e
remte ſtupa piceque illita. Color Ethiopis: giul
pedum ungulæ à Faunis commodatæ ſa-

ciem larva inumbrabat, adeò non huma- bos Alla ,e,

na, ut in ea ſeipſam Tiſiphone formidaſ- rlinn, 1

. . “ . 1
ſet: frons cornibus efferata: capillamen- laͤmat⸗
tum prolixé per humeros turpideque Mitetunn Um

ſparſum: cætera corporis ad hanc for-

Keuliocet

mam omnia torva, tetra, horrida, Gefnſthin
& ſtigiis quoque Lamiis invidiam mo- wWonilimmenn

tura. uuum en! g
„ (1. Ludunt alei ſecuri.) Ausllicilmial
Huc nimirum dementiæ venimus ut , Pchingvam /

belli nobis formoſique non videamur „» Sigrennt glin
niſi belluis ipſis fiamus deformiores: & augleletenunlel

quaſi naturæ nos noſtræ pudeat, Sylva-
nos Satyroſque, jam dudum moribus &
vita, nunc etiam veſte habituque imita-
mur. Cum hoc choragio palæſtzam in-
greſſi hi pugiles, omnium in ſe ora ocu-
loſque convertere. Principio filentium,
& meri nutus: Mox ſinguli, ut quemque
adverſarium deſignarunt, concuſſa teſ-
ſexa

.

Eeltt heglegte
nell, Kufitt
1nl n ninamis
1I ir hore dl
Eunekt, eumlennen
Piol ondelin e
l d noc n
Diummn ull

3

Cen ne
Aidhnin.
N mn, ini,
“

Mleſetin A

Buickmn,
N Adonndten
Olr Alet
mddum nubal

Cktahinge nn.
hnzo Aehmm

nium dleend
api⸗ DW
niüngli,igef

Pnn ali

ℳCROAM A VII. 397
ſera invitant. Jaciuntur tali; ſonant
fritilli; ponuntur numi : & fortuna jo-
cante, perdunt alüſua, alii aliena lu-
crantur. Nemo, jacturæ impatiens, de
damno caniculæ queritur: ubique pro-
miſcui riſus, & alterni plauſus. Fervet
factionibus aula; & dum teſſeris ibi
numisque luditur, alibi poculis epulis-
que; alibi choreis & tripudiis, alibi jocis
& fabulis certatur. Omni in angulo gau-
dium eſt; & exilio decreto, mœror lu-
Quſque proſcribitur. Quis actor in hoc
theatro moriturum ea ſe nocte credidit?
Moriturum autem? quis imè ſe morta-
lem: quis ulli calamitati, ac præſertim
vicinæ, propinquum ? Atque adeèò, ſr
omnes rogarentur. quis ibi non felicem:;
beatumque ſe reputaſſet? Ertamen, [
imbecilles fragilesque mortalium ſpes!
mentes æquè, ſeu futuri improvidas,
ſeu mali jam minantis inſtantisque in-
cautas! ) vix horæ adhuc momentum
intercedet, cùm ſentietis, quàâm facili
negotio de comæ dia veſtra fieri trageæ-

dia poſſit. Sed modò res potiùs ipſas,

quàm hæc rerum auguria proſequamur.
R. 6⁶° Cæ.

296 LIBRI III.
Cæterum ut veri cum primis ratio habe-
atur, non diſſimulo, eventum rei eundem,
rei verò ſeriem, aliter ab indigenis, loci-
que accolis, per Germaniam narrari; ali.
ter ab exteris ſcriptoribus tradi. Quarum
ego partium ut neutri videar obtrect ſ-
ſe, utriuſque narrationem deinceps expo=
Lam-
(82. Saltatio funeſta.)
OXMNIEBUS ad ſua ludicra, aliis ad
alia, ut cuique viſum, intentis; tres ii
juvenes primas ferre, palmamque cæ-
teris geſtiunt præripere; nuſquam in ea-

ſcena otioſi. Qui, ut choreas primi fortè

inceperant, & aliquamdiu ſoli conti-
nuarant, ex improviſo quartum, ſui
conſimilem, æquèe Capripedem horri.
dumque conſpicantur. Ignari primm,„
quis ſuas ſibi copias auxiſſet, aut unde:
quarta ſe larva tribus tam concinnè aſſi-
milaſſet, mirantur: adimirationem pa-
vor, & hunc feralis quidam ut in præ-
ſagiis ſolet] horror conſequitur. Pergunt

ipfſi tamen audaces; Orbemque ſalta-

torium egregiè verſant; nunc pedum
obſequie celeres„ nunc brachiorum
ia⸗
5

I01
3es, gune
igle⸗ ut
Pnes Lelnl
Vl,A culun
ſEoils
l u⸗
Emmconnpu
7 goco cluce
kyd
erdig llkut
tüt ninn
mnen oi
, Ill gfenis
Pbaſbol, 1e ee

4
4

D nonuals
enin ite, U

Att, ſelno
1, tenthetn i
t ebi

M helegle n
ulctalanoin

6 Weil, ſelad

eullr ennel

Anr andcllmtt

Drinleite cumn
Pleſne⸗

unmmunttinn

en

1

—
=
=

arnn,
Vntungl
urd Nn
Erannd,

n

t

ilin, iͦd
N, Ueni;re
Annt e
1e Mnn
durrnnie
Anii lan
.

len Mi
lungnn,

llet, ue

6enconened⸗⸗

Aurtoenfe

Putm ſrnn

Nagunn NH
Obenque?
. ꝗ“
n mr e

u Ncnur

ℳCROAMA VII. 39 7
jactatu agiles, nunc corperum incita⸗
tione ſublimes. Sed nihil horum, tam ras
rum ii, aut ridiculum incipiebant, quim
illud & ſimius iſte faberrime ſequere-
tur: & modò tripudians medium ſeſe in-
gereret, modè clauderet; modè curſimt
in Orbem alios luſtraret, ominoſus cir-
culator.
Nox potuit mimus nimium place-
te, quem nemo agnoſceret. Nec omen
deerat, mali eventüs. Sed infelicibus:
obſtabat pudor, ne ceœpta prius deſine-
tent, quàm martualis chorea inchoare-
tur, Interim iſte, ut ſui monimentum
relinqueret: inſperato, epiſodio flam-=
mam, quam uberem ſinu ferebat, ex-
cutit: eque e tribus actoribus unum
aſpergit, peſteque ſalfurea involvit, &
mox, quaſi deſaltato jam cantico, reque
cujus venerat, peracta, ex hominum
ore oculiſque evaneſcit. Hæc princi-
pia, quæ porrò calamitas exceperir, jam
nunc audietis: cùm prius, quid in hoc
tragœdiæ prologo exteri ſcript res, ab-
indigenarum narratione diſcrepant, in-
dicaro.
R 7 (83.

39 8 LILIBRI III. ine
(83. Variet B H
as ſeriptorum.) Min

NAM, ut ali erant in choreis oceu-
Pati, alium, inquiunt, ludentem alveo- ſeit, kn
lus fefellerat; teſſeraque longius proj cSUiemnelns
cta de menſa deciderat. Ibi puer Suy. lugiknil/
riſcus, qui domino prælucebat, facen cilie ni⸗
illicò tollere, & humi teſſeram, ubi ubl ,aſütegole,
efſet, quæritare. Diceretis, Cleopatræ Oenidcte nil
znicnen, aut ſuum Polyerati annulum, nn i⸗ ropte
ut aliu aliquid Achate charius exci- geno intte
diſſe; ita naviter eſt advigilatum, ut in. eirconrili,
venta confeſtim arma redderentur. Quiz ohummmn foen
S cujus ea tem poris jactura fue- ii En dd,cuh
ſeri pediſſequus remiſſior, operi tam i Ennonfokun
P agis ignar becille Aut quibus ille iginm i
i veltantin non luiſſet, ni telum Amk, ſehnd
quod velltanti hero deciderat, attollere mudl, gü ice
continuo maturâſſet à C 2 Atollere Nalc Art
tenclum puer hau- e Certe commir. pilim pilt
in re maxima, deſid Pur-Nir, ut operam à lkumnunn
raptà, ut dirti, kace te ayarer: ſed ülicd Keml gun
mbnke maktnielnl te Eram humi, inter Aſnmm küin
ä
ter4, Rem ſolert E: fortunaruis Ex. Malllan
Parelk ctiam, in tæda circum- mun Eab e
agenda tenuiſſet. Nunc, quidimprudens ucr Eih trin
oſtenderit, auſcultate. Prudens uüikumn,
Guir wun, in

[34.

Ati,Ciynn
Mührinn
int niten
glen tn

niktm:

nit An
Enlih mitt

/Aund

llet, Uela

ealet, Mi
41 Ced annn
nnit ugks
nuterelll
laumkunise
Uhlunnmn, n
It Dornie
n hradien⸗

D

„

4CHOAMA VII.
(84. Scintilla ex facula.)
Im ea feſtinatione dum faculam puer
incaute verſat, raptimque modo hâc,
modôò illac inclinat; profilit ſcintilla ;
parvula quidem illa & ſtricturæ ſimilis,

399

quam filice quondam excutimus; eo-

que magis neglecta, velut innoxia, dum
ſao ſe nidore mox proderet. Nam urt
in herum illa propter adſtantem inci-
dit, reperto in veſte ſtupeãâ alimento,
paulatim convaluit, donec in haud du-
biam flammam violenta prorupit. Hic
multi, ut in ludo, cachinnum tollere: &
aliqui rem non fortuitò oblatam, ſed
deditâ operâ natum incendium credere;
ut materies ſpectaculo eſſet. At non illi
mens eadem, qui ſerpere in ſe peſtem,
atque ad vivum graſſari jam ignes ſen-
tie bat. Ille manu totoque corpore pu-
gnare, & excuſſa, quam habebat, teſſe=
ra, ad flammam reſtinguendam, omnia
arma convertere. pedemque captum ſtu-
det incendio liberare. Sed peſtis con-
tumacior, dictò citiùs, manum ipſam
auxilio ſubeuntem, pedemque alterum,
corpusque totum, furenti centagio in-
vol-

400* LTBRI I12.
volvit. Tum enim vero ululare infelix, umnſ DM
& veſtem, quæ corpori tenax adhæſe- *
rat, nequicquam revellere; alii murato d con
riſu, queſtus ae gemitus ciere; alii opem gtannnqn
& ſuppetias parare; alii aquam fontem- ggginimnn
que poſcere: omnes omnia agere, nemoe klagl
proficere. n Eumun
(S85 Incendium ex ſcintilla.) Inn, cin Mn
NAM humi abjectus adoleſcens uſtux: siumnaſſann
labatur interea, & in luculento rogo,-,
Herculem OEteum adſtantibus refe- his uifun
rebat; cùm eminus auditi mug entis: Iuüns Mütinn
elamores, movére ſocios, ut labofanti hen üßien
collegæ & ipſi auxilium portarent. Ad-= Amuls Ammn
volant ambo, atque uti erant perſonati. unngl aunlun
ſeſe inferunt, perque turbam vi pene- in znbe gilg
trant & manibus injectis „ſtupeam ve- r (ulenleban
ſtem à fratre (nam duorum hic germa- mihſette; cin
nus erat) deripere, ignemque laborant mi nnenlee
defendere. Quo tamen officio dum im - MWure Alhelhs
pense funguntur, non modò cladem à enee,
ſocio non divertunt, ſed incaute eodem in, ihugſcntn
uterque incendio ſe ipſi involvunt. Viæ nmii nn. Her
erum manu germanum ii contigerant, uumm Linpui⸗
cùm exiliens flamma alterum duorum eril
alterumque corripuit: & inhærens laci- MWuin RM
hiæ

er

fan
leni
ilnkmn n
Alnie t,

l
Wd N

6

t Uulir

lpemuen

eni,

Wnir

e, henk.

um uEm

Nenenelün
Aachrolnir.

1

nodo Nent

Cincunta

linehfunl

Naun din
Ethem

ACRNOAMA MI. 401
niæ momento per veſtemreliquam victrix
cvaſit: quæ veſtis, ut tota floccis penden-
ibus villiſque horrebat, pabulum igni,
nutrimentumque idoneum miniſtrabat-
Ea res vel invitos coëgit fratrem omitre-
re, & de ſuo quemque periculo vitaque
dimicare. Quanquam hoc etiam ipſum iis
ſerum erat, cùm populante flammâ ſep-
ti, tunicam moleſtam uterque ſam induiſ-
ſent.
(86. Tunica moleſtæ trium jurenam.)
AUDISEETIS, hic trium adoleſcentum
lamentabllem ſymphoniam, quâ con-
cordes magnis clamoribus, Cælitum
hominumque auxilium implerabant. Ee
ißſietiam pro ſe quiſque manibus pe-
dibuſque contendebant;, hic ſuam oris-
larvam abjicere; hic capitis galericulum:
& frontis cornua exuere; hic thoracem
diffibulare, & floccos evellere, & per-
ſonam deponere, totamque cum veſte
peſtem, ſi qua poſſet, excutere: Sed irri-
to omnia conatu. Hærebat enim per-

miam tinax ornatus, & impariens divelli, cer-

pus omne validè preſſeque ſtringebat. O
quoties tunc Satyros ii Sylvaneſque exe-
crati »

402 L 1IB RI 111.

crati, ad humanam redire formam ex⸗ S a
optabant? Quoties talos ſuos teſſeraſ- W eut
que exoſi, bacchanal omne diris & ma- ptii nadn
ledictis de vovebant; Quibus miſeri de- u, iectel
ſideriis, ne arderent, ardebant Quan- l em ſele
tis lacrymis cum latex alius non eflet, tuth
flammas exſtinguere, artus rigare, æſtus ianin
temperare conati, nihil ne iſtis qui- vnel
dem proficere ſe ſentiebant: Nempe, zu ſiri
ut modicum id remedium, ita malo Nalkend
jam ſuperante, ſerrn irrit umque erat. An Mmmmüni
Poſtremèò cùm illis & manuum cutis, 4leno hniun
& digiterum ungues undique ambuſti unis nunn
defluerent; reſtabat: ut collapſi, per ditczenkun
pPavimentum volutarentur, anibi at- las
tritu ſaltem affricuque Hammam eli- Mdhter iwe
derent. Verùm, ut quicquid attigére, uncpiünk⸗
confeſtim ignis, liquente pice effera- Me, Ine
tus, inflammavit: ipfſaque jam do- ainn, äbal
mus, ne quâ ruinam traherer, ſibi genenn Fum
metuebat. Quo factum proinde eſt, ut unencalere
in tot ſpectatorum oculis, tres nobiliſſi- Dln Mlln ſere
mi juvenes, priuſquam ſubveniri hu- menerienor
manitus poſſet, lentis ignibus, quaſi Unkenntgil,
per ludum in ſcena, toſti afſatique con- in engrk
ſagrarint. in am
(Sv7.

mint Net
Xnben t
nit mi
1 ralel
en, Nilia⸗
t Lmnd
lenn ine ſtn
14 rent
n lee, D
nfrind
it an
iun iits

S

ACROAM PII., 40
(87. Spectatorum conſternatio.)
EGUIDEMſentio, rem etſi veriſſimè
uti geſta eſt, enarratam, poſſe tamen
multis, non admirabilem ſolùm, ſed
propé etiam incredibilem videri. Nam
aliquos audio ſic ſecum ipſos: Quid? in
tanta tot amicorum frequentia, adeò
ſtipites omnes, aut ſtipitum truneorum
caudices fuêre; ut cùm iſti tunicà mo-
leſtà ſic arderent, & magno ululatu, Su-
perům hominumque fidem implora-
rent: nemo omnium ſe moverit? nemo
laborantihbus manum commodarit? ne-
mo, qui rabiem fſammarum compeſce-
re; qui frigidam affundere; qui aliud re-
medium obiicere incendio laborarit?
Aut enim oppidè rudes ſimpliceſque hi

tales fuêre ,„ ſi malo facere medicinam

ignoräârunt, aut barbari certé ſævique,
ſi neglexerunt. Fumantem ali doamum
* longinquo conſpexerunt; & mora in-
terpoſita nulla ferendum auxilium,
quamvis exteri ignotique, cenſuerunt:
At miſericordes iſti, ne hominem qui-
dem, eumque & notum in primis, &
nobilem amicum, & genere propin-
quum,

404 LIBRI IIh S e,
quum, ab interitu tam ſœdo vicinoque
Mris
Hæc ego non ſane inficiabor, quin

Sen S s l, tem⸗
vindicarint. N
(88. Spectatorum auxilia.) , mi
meritòô mira videantur, ſi ſpectateres unl
dedero, in ſcenæ hu jus tragœdia, otio- 2 1 .
ſos plane quietoſque ſtertere perrexiſle. ſr g
Aut quanto plus habitura ſunt admira- Ill D
tionis, ſi eos, nihil ſtudi ſuivſficuque hlo E
omiſiſſe; ſi omnia moviſſe, omnia cer=. Iüchio d
tatim- turmatimque feciſſe dixero; & Mklis,
hoc tamen tanto ſtudio ſuo nihil illos ,d An
minuſque nihilo egiſſe: Atque ita pro- gu en Lhn
fecto, ita eſt. Omnia omnes tentarunt „ Mlgyle an
moverunt, egerunt; his tamen omnibus Iilln ili, 4
nihil omnes, & minus nihilo prof- e- Gnucht e
vunt: Non aliâ utique causàâ, quam utiᷣ nutäkmen, K
moertalibus liquidò conſtatet; hoc bac-. ge teiße
chantium ritu, oftenſum iratumque Nu- ſen imejm
men fuiſſe: eaſque flammas in pauco- nddlüm
rum corpora ſævire divinitus juſſas, ut: Mn hldengn
multorum licentiam imitationenique 2 ilitn er,
trium interitu compeſcerent olim, S& Mn alnn di
abſterrerent. Qaod ipſum ne nullis ra- in Clfiin ,
tienibus dictum àme putetis; accipite ddinih tnn
rvem, plus aliis, quas adhuc retulimus », nnn undel
ad=

mani
ellihn, 6
n tſgine
dreln lin
ð
un Waln
aſiſt
wil, CNla
lel ut
lonlis,
henen
innaknnn,

AnenOnnie
8 nle Pr

ant Ani

Ulren Mkle
n iunngee

Unnus dr
iatuflih,1
müutonmnge

Aeen dnn
fünne .
nirb, i

6ahienii-
4

. 0% 41 M A II. 4o;5

admirah dam 2 Arque tum boni, ſi lube-

bit, judices eſſe, temerene hæc cecidiſſe,
ronuntietis.
(89. Irrita auxilia.)
EBERHARDUS, [quem loci fuiſſe do-
minum ſuprà monui] vir prudens, cùm
ludos ejuimodi parari ſentiret, eoſ-
que permitteret magis ipſe quàâm ap-
probaret; provide ſuis negetium jam
inde principio dederar, ut ad omnes
fortunæ caſus, labrum in vicinia peram-
plum, & plenum aquæ reponeretut.
Quod quidem à familia, ur juſſum eſt,
non negligenter factum. Igitur, ubi graſ-
ſari primùm ignis, artuſque juvenum
depaſcere incepit; neque ſtudia familiæ
ſflammas coëtcere, peſtemque exultan-
tem vincere, ac ne ipſe quidem Eberhar-
dus opem afferre jam aliam petpit: ju=
bet omnes ad labrum illud ſeu dolium
decurrere; indidemque velut è fonte
vicino laticem petere, qui ſuperfuſus,
ignium ardores extingueret. Dictum
factum. Confeſtim, ut quiæquid vaſo-
rum obvium eſt, corripitur; ad locum
accurritur, ut inde laborantibus ſuccur-
ra'

406 LIBNI II..
ratur. Sed eluſa properantium contentie egren
eſt. Nam ubi perventum ad cupam fuir, a
quam ſtagnare prius ubere lympha vide. *
rant, unda defectam, planeque ſiccam erl
reperiunt. Obſtupefacti prodigio (nec e- Sedle
nim aruiſſe fortuito, tot amphorarum udl me,
concham putabant) ad alios fontes hae lan ſen
illac lymphati diſcurſant: ibique ſitulas 1 ni
alii, alii orcas, alii cados, quantos quilſ- Niſe, l
que maximos potuit, raptim implent: & Alrefum,
velut invento remedio ſecuri, ad incendi- Winlid, den
um recurrunt. luänn il
20. Evanida aque.] riig liimn
ANN US interea labi, non iis modè Iln Meriſe
viſus, qui conflagrabant, ſed iis etjlam, unmialne
qui cominus integri ſpectabant, dum
Aguarii hi cum ſua quiſque urna com- 1 Mſdn
Parerent. Qui diu nequicquam exſpe. Wihimeul
tati, demum anhelantes alius ſuper tuher leun
alium advolant. Sed omnium primus, kſilimill
feſtinandi ſtudio, in ipſo limine prola- Mr Hin h

pſus; urnam undamque, nullius operæ uinokuinnthenn
Pretio omnem effudit: Tantaloſque im ufnſii⸗
1: . . mat,.
tres undis proximos, non ſolùm ſitien- Mniz s i
tes, ſed ardentes quoque deſtituit. De- dh len
collante hac tam propinqua ſpe, in- Inpeſiſe Nn
Or.

Ntmin D
tl

nadcht
. eenr DM
nupi leye.
umnfunmn
Alnme
iun igehl
ddn grant
uemn iiel

1
d, nood

.
4

4
4

ba de
ngälgt mn
1nnneluun
deluet Anige
lonnin iun
Uiſbinir n
ne lin 1
Ai: Lu
une
D e
gneu .

nklü dn,

ACROAM A VII. 407
hortantur alios, ut ſaltem ipfi gradum
addant, fuſaque frigida, peſtem in cor-
poribus tumultuantem compeſcant. Et
res per ſe unumquemque ſatis mone-
bat, ut maturarent. Verùm ecce tibi!
jam ſcalas alter alterque ſuperarat, jam
ad locum proximè pervenerat; cum
cadus, ut ligneus erat, repente cœpit
fatiſcere, & plenus rimarum hac at-
que illac perfluere, humorque ſe priùs
omnis amittere, quàm sd metam perfer-
retur. Ita dum iterum tertiumque alii
ſuper alios ad fontem nequicquam ab-
legantur, interea peragit ignis manda-
ta, & omnes animæ vitæque reliquias
expugnat.
(91. Iugolſtadii anno 15 96.)
Nox arbitror neceſſe, alis porrèò co-=
loribus hanc ſcenam expingere, quàm
quibus ſeipſam illa lugubribus ſanè moœ-
ſtiſque depinxit. In eam certè ſi per-
ſonati noſtri intuebantur, reperient ſpe-
culum, in quo ſeipſi cognoſcere, ſuæque
dementiæ pares exitus perhorreſcere
fortaſſe diſcent: idque utinam diſcant
tempeſtive! Nam inſpexiſſe memini
alium

408 LIB RI 111.

alimm quendam, ſed ſero, & cùm jam

ipſemet ſuo rogo miſer arderet. Ado-

leſcensis erat, indolis non malæ, niſi ad
malos divertiſſet: apud quos, brevi
compendio, ſociorum, quâm ſui ſimi-

lior perpotare, & græcari, quamvis lati-
nus, didicerat. Hi omnes alternhis co-
me ſlari ſoliti, bona patriæ abliguriebant.
Qo ſtudio, quia facultates eorum, quaſi

flamma quadam, deflagrabant, inde

vocabulum, factioni congruens, ſum-

psére, ut publicè, tanquam proterviam y
feciſſent, Uſtores vocarentur. Ad Iv. NO-

nas Februar. hunc illi adoleſcentem,

ejuſque marſupium adorti, cœnam im-
perant. Celebratur: inter Uftores ſocios

Sympoſium, lautéque bibitur. Nocte
jam ſera, appoti omnes, beneque ſabur-
rati, & popina diſcedunt. Iſte nihilo cæ-

teris ſanior, ad conductum regreſſus

. . 5 .
dum in cubiculo propè lucernam con-

ſidet, vino ſomneque victus, obdormit.

In ea ſemni vertigine, neſcitur quomo-
do, candela propinquiot ſubnculam in-
Hammat: propagato paullatim incen-

dio, totam pervadit. Tum endymion
ex- n wen

4
.

Norlen S
Agclnit Kun
,Aaeenten i
niellio cl
Geeorus in Mun
en de Wertibt

17

illi, zam in
Ahumtaolbcs
Pge, cum ene
lepertncosil
Atuntet, nono
hnei Eelene
ſauenciecllun
riuetelete
inmme, ſwel
A Klatcontt⸗

ll hpen
ee 1

—

R

hunme, 1
er “
.
urliin

ngumitle⸗

Gtgun
in

unNM
tuenn An
eallarn

r
n, cenmin , d .
en epaſta humanis opibus nequiére. Ado-
unnlanf

Nelimm Nun

e iiſeinr
in Heanlna
Kinn
e eeman
Eiicn, n
e, MiIE
lundt
lrint

ACNXNOAM A TIl. 409
expergiſci ſemipotus; & cum exuere ſe
flamtmis infelix non peſſet, ejulans humi
provolvi preſſaque corporis, ecquid
QAammas elideret, laborare.
