pendunt. Metium videre Suffetium vos ere-
deretis, non ſanguine adhuc rorantem,
Kalanean⸗ jam certè lacrymiſque cun-
um palatium implentem. Igitur quando
ſpes regni huc reciderat, ut de vita
jam quoque pericelitaretur; Cælitum ho-
minumque fidem ejulans obteſtatur: pa-
ratus regem regiamque æternùm ejurare
atque exulde cæterò vivere, dummodòè
pœæna tam infami gravique abſolvatur.
Quibus tantis precibus exorari ſe judices
paſſi, vinctum exſolvi, dimittique ab ur.
be jubent.
(I17. Regis tranſitus ad anacharetam.)
DATA miſſione, cùm ægrè ſe reus ex
vitæ deſperatione collegiſſet, non cre-
didi

(A
Ircin
Ernun
Enntei
ſi 1ßil
tynn 4
cea, nn
ulnttnit
nelnmtkn
fnſen
it
ll
onrie unn
i ligen
Eelei pn
elagur
oc
Agnonler⸗ 1
Clhen
endlenn

*
.

111
Euin
Rch
ln ger
dentipurcnt
In Cnkking
2bratonntt
Enmmkrir
milemne
idegühme!
lerliſfune
ine Adhuetaun⸗
Nen Yiur ut
itt . 4
n Crlhunt
lus daken
ge Kemunefn
hiinete, Anm
tigre nt
us etorarleſi
,Cmminie 4

4

=

—

AAANARN
amn egeen
leglet, n

4CNNOAMA VI. 137
didit conſultum, ut aliis porrò comitiis
regnum tentaret, eujus rivalem tam po-
rentem reperiſſet. Aulà tamen urbeque
ejectus, ne quà in publico pernoctaret;
id perſugium habuit, ut ad caſulam di-
verterer, quam haud longè diſtantem
Anachoretes vir pius incolebat: à quo,
ut auxilii nihil acciperet, hoſpirium ta-
men fortè & conſilium, certè auem ſola-
tium ſperabat. Venit, jamque ſeipſo ſub.-
miſſior, non regi obſequium (uti priùs)
ſed exuli pauperique hoſpitium; id eſt,
humile contra noctis injurias teéctum o-
rat. Inſcius rerum, quæ agebantur, ſe-
nex, aperit gratuitos lares; deque foeo
cœnulam, quam uni ſibi parârat, hoſpiti
ſuo comiter apponit. Samia omnis ſup-
pellex, & in qua patrem ſuum Agathocles
agnoviſſet: Nec epulæ ab abaci ornatu
difſerebant. Frigidam deinde haurir,
eamque de paupere culullo ſitienti con-
vivæ propinat.
[118. Regis Cænula.]
IEI Rex veteris opulentiæz memor, &
ſua nuper murrhina, vitreique luxus cry-
ſtallum; & dapum, menſæque lautitias
re-

recordatus, Hem, inquit, inane ludibri.

um! heni yanum regii tumoris faſtum! Hauc

infelices recidimæs. Simul congemiſcens
obticuit: largiſque imbribus hoſpitalem
menſam pertudit; ut ex omni voce, quam
increſcens delor ſtrangulabat, ſoli ſin-
gultas andirentur. Senex, tametſi non
dubitabat, quin meritò lacrymaret, qui
veſtem infelix non haberet; tamen ſuſpi-
catus aliud item ulcus latére, quod do-
lori eſſet: id aggreditur molli manu ex-
plorare. Diu mhilo plus, quàam è muto,
elicit. Denique tentatis omnibus per-
vincit. Et hoſpes quidem rebus, ſic ut ge-
ſtæ fuerant, commemoratis; hoc epi-
phonemate fabulam clauſit; ut opum
honorumque perfidiam execratus, im-
Providum nimis cæcumque fuiſſe ſe fa-
teretur; quem ſuæ felicitatis inſidiæ tam
diu non advertiſſent. Anachoretes, qui
Regem ſæpè jam antè viderat, faſſus
eſt: Nullum quidem ejus indicium in
exulis vultu ſe agnoſcere; nolle tamen
idcircò fidem abnuere; ſed re ita verâ
eveniſſe credere. Eaque propter, ſi ita
eſt: L

G1¹ 19.

Mralunte⸗
nEceenun
ummdhulfe,
Nyneſtun
Qt mn
Peerhen
MMeſuineint
lobraune
chilleni
Un

Ulugllll

Mügi
Cllelkenin

.
t, taullt
mi ſiin 1
llengenice
ibbue loptlen
onniſeegn
glubt, ll
Iel, Wmeii
udlcgnue,l
Dettzlmenſß
du kir, gle⸗
Cur wolinant

un, unin
us onnbus
entebit hen⸗
Colaii, hoe e

Gaulk; do

un eitenit,

nngle lilet
elciai nüle!
Alucholtte
Ale figenn,
nebu ilite
ete; nolen
e lel li

gee Ptopte 4

CROAMA VI. 139
[n9. Anachoreta oratio.
ERANT hæc tibi fortunæ ludicra jam
tum, inquit, metuenda, cùm adhuc feli-
citas blandiebatur: Serò metuitur, quod
jam ſentitur. In regni penetralibus hoc
tuum exilium aderat, ſed aderat perſo-
natum, & opertum fuco. Texerant illud
immodicæ opes, texerat honor & vo-
luptas, infelix cruſta, & præſens futuræ
cladis involucrum. Ita ſub ovi tunica
aſpides foventur, ſemper noxiæ, ſed tunc
nocituræ, cùm teſtam perrupéêre. Neque
tu hodie caſum doleres, ſi de ruina heri
cogitaſſes. qraviſſimè ſauciat telum, quod
ſecuriſſimé ſtringitur: At hoſtile fertum,
ſæpe, dum cernitur nudari, hebetatur.
Et tibi ſecuritas imperii tui nunquam
nocuit gravius, atque dum maximè pla-
cuit: diffidenti tutior, quàm amanti. Sed
nimirum hæc rerum eſt viciſſitudo. Ro-
tantur humana; & quos in ſublimi nunc
conſpicaris, ubi ſe rota converterit, humi
abjectos videbis: tuque iterum fortaſſis
ab alto deſpicies quem humilis nunc ad-
miraris. Quare veneratus agnoſce Nu.
men, & tecum ipſe reputa; tam bene reſti.
tui

140 LIBKI I.
tui in regnum ab eo te poſſe, quàm ab es
facile fuiſti ejectus.
[120. Regi reſtitutis.]
Movir exulem ſenis oratio, ut in pe-

tionem, etiam in Regibus, flens agno.
ſceret i Deique nutu, & auferri imperia,
[dotus experimento] & rurſus confer-
ri poſſe, [mox etiam docendus] con.
fiteretur. Commodum huc ille ſe de-
miſerat; cùm videre fuit, actæ trageœ-
diæ cataſtrophen. admirandam. Quippe
ſenex, quod ante nequierat, cœpit Prin.
cipis in eo lineamenta agnoſcere, Re-
gemque germanum non credere, ut
priùs, ſed videre, & venerari. Nox ea
tamen acta Regi in tugurio eſt: qui die
altero veſtitus comitatuſque dum in ur-
bem revehitur, ab univerſis accepta-
tur. Non civis occurrens, non matrona
proſpiciens, auſi de principe dubitare-
Et fmuli dominum, & aulici Regem,
& clientes patronum pro ſe quiſque ve.
nerari. Fervent ſtudiis atria, ſtrepit ob-
ſequiis aula; commune omnium certa.
men eſt, qui nutus obſervent, qui juſſa
ca.

des abjectus, fragilem hominis condi.

atli

Gun .

iI
gpin 1
lreſuun
megufu
tun; Wm1
Olenn Reri
RR
ovophan
Cogtentn
Cungien,
lumletin
ſl d
u
nNum
nugtmmnt
tunit en
muinnleen

ltat

cin
1 N

1
D Tütaen

K

1
ine

.
Nto, Iin
vonitt cld,

1, ſenignn

letingein,

Nnmkkuscoler
Coenlu l
1 We lle eed

ſe aA⸗ e
itndn Qin
iera, cuptln
nllere, N
on cleete, d

cnent. NMt

incke gis
lge unnt
nifells olt
, norhun
inepe Ohin
aulciNer
oſegiſſe
gti, keti
eonmniunch
enfent, 6.

41CKNOA MA VI. II
eapefſant; qui menſas inferant; in vi-
tium uſque officioſi. Nemo qui igno-
tum ſpreverit, qui pulſaverit, qui expu-

lerit, reperitur. Denique jam Regni

competitor & æmulus, nuſquam ullus:
& ille perſonatus Amphitruo, per om-
nes angulos quæſitus, nunquam inven-
tus; fabulam utique divinitus actam
oſtendit: Regnique jacturam, Superbiæ
vindictam fuiſſe, & modeſtiæ magiſtram.
REONo in hunc modum tecuperato, ſe
quoque reſtitutum ſibi Rex ſenſit: jam
cautus, imperium, quod faſtu ſemel ami-
ſerat, modeſtia retinere.
(121. Ubique timendum.)
FACEREM hic more meo, ſi perora-
rem. Sed occupavit pſa rei narratio, &
mater em perorandijam præcepit. Quid
enim iis, quæ vel ab Anachoreta ſapien.
ter, vel à Rege breviter, vel in ipa nar-
tationis ſerie copiosè dicta ſunt, addi
adhuc poſſe exiſtimemus ? Et tamen
aliquid exifſtimo poſſe. Nam ſi Regum
etiam principumqe felicitas ſecura non
eſt, quin ad quemque nutum Naminis
verti evertique facillimè poſſit; quem
no-

142 LLBRI I1
noſtrum, obſecro, ſua, id eſt, imæ cus
juſdam felicitatis aura tantùm inflare at-
tollereque audebit; ut ſecurum ruinæ,
& adverſum caſus hos munitum ſe opi-
netur? Fallimur immane quantum, falli-
mur, quotquot hæc noſtræ aut adole-
ſcentiæ lubrica, aut formæ inania, aut
gratiæ fluxa & evanida magnis ampullis
jactamus. Ipſa gloriæ umbra, & volup-
tasum illecebra, & opum irritamenta,
nullam nobis inconſtantiam, niſi blando
mendacio pollicentur. Denique nee viri-
bus ullis, nec artibus, in hanc fortunæ
perfidiam ſatis armamur. Una noſtra,
certaque ſecuritas eſt. Uique formidare.

VII.
MAJESTAS PRINCIPIS IN
ILLUVIE CARCERI S.
(122. Bona printipis.)

ORTUNA ludentis ingenium in alia
vobis imagine monſtrari deſideratis.
btemperabo: nolo tamen, Jugurthæ
vos Tullianum, aut Albam Perſei, aut
vetus alind carceris exemplum hic erl pe.
Ktetis.

luln In il
inn lmunt
Uurn hinn
Oelnlrr
caltim
Drnchupen
glunphr.
gueelelem
Vnu, Een
MWni
Kikuungne
Uitr nn⸗
Nüſltierer
le Nlrdein
Letenn

—,—

lnan
. AWNA
ec,,
unen
NAe
e
1e i

,
G

ACROAMA PII. 143;
lel, iunm Ketis. Sunt quædam & hujus ævi docu-
minillen menta, quæ deſultorism fortunæ levi-
nmnie tatem incuſent: Nec ſunt ea tam ob-
uniun lent ſcura, ut ad hanc rerum vertiginem pro-
unm Pandam, luce indigeant exteræ narra-
e alen tienis. Etenim vel iſtud ne longiùs ab-
uin ducam] hujuſmodi videtur Copioſa
wpiümhl quædam florenſque Civitas, càm opum
cæterarum habebat abundè, tum optimi
Principis gloriã potentiâque in primis
triumphabat. Fortè evenit, ut in Iudos,
ques ille ſolemnes edixerat, intenta Ci-
vitas, magnis ambitionibus laboraret.
Non pigitum ibi, nec operam ponere,
nec ingenium contendere, nec ſumptus
profundere, dummodè [quod in pom-
pa pleriſque votum eſt] omnes conſpicui
NWcCIISh eſſe, & alter alteri palmam præripere me-
rerentur.
actIIS (123. Ludi indicti.)
h) LUpr erant, Juvenum quidem, Eque-
ſMFtres; (nam puerm acies pedeſtris, Tro-
igeniun ii jam edocti ludere) & præmia, quan-

ne, Anlle
Dun ktianen,
tun müüblen
Dennenetſi⸗
kamekotnne
Uu noltn,
heſmitan,

etans
D quam ex auro argentoque non deerant,
re, le animos tamen, haud perinde ac ſpes glo-
un elt, riæ accendére. Placuiſſe Principi ſuo,

cert
Ulcel,
pplun .. plus

144 LIBRI .
plus omnibus præmiis erat. Hue certan-
tium arma ſignaque tendebant: huc &
juvenum plumantes galeæ, & puerorum
bullæ, & omnium induſtriæ ſpectabant.
Eodem equorum lectæ propagines &
phaleræ; equitum penſiles arcus & pha-
rettæ: veſtium textilis cultus & faſciæ;
denique eòdem & populi ſtudia, & ci-
vium deſideria, & ipſa Circi ſpatia vo-
cabant. Sed neque Prineipis partes ab eo
choragio excluſæ. Seorſim illi jam arma,
jam equos, viroſque, & quidquid eſſe
ſpectaculo poterat, adornãſſe ferebatur;
ſolus in ea pompa, ſi exteri hanguerent,
civium oculis votiſque ſuffecturus.
[124. Ludi iuchoati.]
CXATERUMadvertite, quid rebus mor-
talibus, cùm minimè exſpectatur, ple-
rumque ilſudat. Feſtinat interea tempus,
aſtriſque ſtatione iubmotis. Matuta cœ-
lum occupat. Fit continuèò ſtrepitus, au-
ditur fragor, urbeque tota diſcurritur.
Complentur theatri ſpatia; & plerimi,
dum de loco pugnant, excluſi, vix de
ſumma cavea ſpectare permit untur. Eo
ipſo tempore, quo plebs in Circi Sa
us

161091
kaluiti
iſti ef
aver:
eingtalan
Ptenkouanin
Aentirmm
calgüf
zgrnhourn

fuittmtwr
Hanemohlan
lblcaum
niitk Auan
Mlinetum:
lurtm menle
W amnlrcn
füwezni
lut,
!
m Prü⸗
elithtit
nnulitie
ten nor n
ent nn

e

ie

.
1

liugten

11
6rnnlleceng
tban int
keAPletont
lie elihn
2 Mopzpites
laiteuheſtr
daruk l
NaCräiſhuin
nchispatun⸗
eotnilijmen
e, galgitl
cornalelerben
eelen nguen
elokedurar.
Bluheet)
1e güdubun
d erſelm
inarintereiten
bemotis Munun
rinuorepin⸗
ſue tot air⸗
Piu; .
Nt, erclihil
te penmi m.
lebein Cnd

1CROAMA1 PII. 145
bus tumultuabatur; jam alibi nobilitas ad
fores palatii, equis armiſque inſtructa
præſtolatur: ſpectaculo omnes, priùs
etiam quàm decurrerent, digni: tantus
veſtium luxus cultuſq; emicat. Nec aliud
ad pompæ ſummam deerat, quã ut prin-
cipis exſpe ctati juventa cum præſtolanti
agmine ſociaretur. Quis in ea tum urbe
fuit, tam circumſeſſus à luctu, qui pubem
kanc nobilem conſpicatus, inter gaudis
publica ducturum ſe diem illum non ſpe.
rärit? Aut quis aliquid in pompatam
hilari mœſtum: aut ſub ludicro tam feſto
ſuneſtum metuiſſet 2 Et parturiebat ta-
men jam tum illa cœli malacia nimbum,
qui nec opinanti lætitiæ ſuperfundere-
tur.
(125. Ludi in luctum.)
ETENIM, ſpes mortalium incertas?!
dum apparati hi omnes, alii in palatii
veſtibulo, alii in Circi curriculo, multi
in urbis trivio expectant, ut prodeun-
tem mox principem dato plauſu ſalu-
tent, omnes unius Principis adventus
moratur. Conſtanter id primèò ferre po-
pulus: pòſt, deinde ſegnitiem mirari; pôſt
S rupta

146 LY B 17 .
ruptâ patientiãâ indignari, diemque perire
per ignaviam, queri. Poſtremò equos
etiam mora longior perturbavit, ſtare
loeo inſuetos: inde crebri hinnitus: inde
prurire pedes, ipfique vix etiam frenis
contineri. Quare primores juvenum, qui
agmen duétabant, intrò in palatium ir-
rumpunt, viſum, & quid Principem pom-
pamque remoretur. Ibi, ecce, ingens per
aulam trepidatio! Alii ſurſum deorſum
currere, & omnibus in angulis capita
conferre, alii clam muſſare, alii palam

clamoribus domum implere, alii alios, ut

quemque obvium habent, inceſſere:
omnes conſilium quærere, nemo inve-
mire. Equites nondum planè, quid fierer,
gnari, infortunio ramen familiam premi
conjectant. Sed obfſtinaverat aula, factum
occulere: & ne qua foras indicium ma-
narer, cavere, donec arcani impatiens
dolor erupit; & per fublatos omnium
ejulatus, cladem vulgavit.
(126. Princeps ajniſſus.)
JuvENES ergo ad ſuos regreſſi, pa-
lam amiſſum infertunioe principem vo-

eiferantur. Quo clamore, velut fulmine
cXxä⸗

1610
n ee
ünrmn 4
rnn t .
oe, ui
niruft
,iRcee
iaeßten

—
S=

le 4

4
II. N

Z
1

dl

Rdn
lten aumn
cet,hin
Aa,oiein
inerpieen
ſoſtlacen
imner,R.
elegun
Wgktdite
uduniird
lerſhninr
Walanert
tenſemgn

Pluarine,

Nlldenn n,
U 1

ert

t

denaept

1

hennbeſt, in

thrihinningne

Eefir eiunſten
les enun e

dn Aummt.

idhinchenpe
ecct, hirf
Miſatamceote
u in ugllt gin
Unlae, Air
inpen, idictt
uben, eſen
utte, hennb ile
ddiunt gidin

ceniamilangte

enetutlleſit

uleruincun. .

net nt injn

Kublutds N

hnn.
1onſu)
luos egel,
tio pnafen
gore, u

. 4C ROAMA PII r7

7

exanimatus eſt omnis ſcenæ pompæque
apparatus. Trepidant clientes, dilabun-
tur cives, conſternantur omnes. Mox
comploratio publica & luctus. Non equi-
ti cupita placet victoria: non prætextatos
ephebulos Troja, nec ſua plebem tenent
ſpectacula. Sed univerſi undique pulſe
publico excedunt, & ſuo dolori privatum
larem quærunt. Triſtior in gynæceo fa-
cies, ubi vidua ſe mater lacrymis confe-
ctura, miſericordiam movebat. Quis e-
nim explicet, quid in funere tam luctuo=
ſo, vel agere matrem, vel omittere dolor
impulerit? Nam illud quidem, capillos
vellere, genas unguibus cruentare, Na-
tumque è laniato pectore refoſſum ire,
vulgare tantùm, & ſexui commune præ-
ludium fuit. Cæterùm, caput parieti illi-
dere, ſparſoque cerebro luctum finire,
aut animam certè inediâ pellere, aut mor-
tem per præcipitia quærere, id paulatim
placere inceperat. Subibat, huc recidiſſe
omnes fortunas ſuas, ut, quæ elato
pridem marito vidua luxerat, pariter
extinctis etiam liberis, in perp etuo mœ-
rore ſqualleret.
G 2 (127

1413 LIEBRIE
[127. Princcps reqzairitur.]
Nox omisére primi procerum in hac
patriæ orbitate Rempublicam capeſſere;
& quidquid reperiendo Principi foret,
maturare. Expediuntur præcones, qui
edicta populo promulgent; invitantur
præmiis judices, qui nuntient: dimittun-
tur omnes in partes equites; qui avia in.
viaque permenſi, aut fugientis veſtigium,
aut latentis hoſpitium, aut occiſi condi-
torium requirant. Nec interim conje cto-
rum ingenia cunctantur: Sed quod cui-
que ſuſpicari pronum eſt, illicò in medi.
um affertur. Nam ubi ſit, longiùs abiüſſe
profectèò non poſſe: quippe quem pridie
cœnantem in triclinio omnes conſpexe-
rint: adde, tum aut ob ſeratas jam pala-
rii fores, aut vigilum excubiis cautè mu-
nitasita fuiſſe; ut elabi indeprehenſus ne-
quierit. Et verò Dædalum certè non fuiſ.
ſe, qui quemadmodum è catcere, ſic è pa-
latio per ara præpes avolarit. Reliquum
igitur eſſe, ut vel intra palatii limites, vel
nuſquam alibi abſtrudatur.
(1238. Conjectura de princiße.)
CoerrATI, guet sircxm circ“, qam-
16

pentiauf
nejfnindalr

nu ngln
wai iin e

Fatilun 1

iglnanc

Salug filt
Pp,

fni n

lchagengit
niguklerfgn
nin ucip in
veſlinur
Kirl
NN
Kfn hinmn

nihnen

₰ c XO 4 M A VI. 142

in gue abditi ſint receſus? Quid prohibet in
kane borum aliquo latere ĩ Idam ngulus E& ho-
Rin D minem capere, & tegere principem poteſt.
“ Maandro⸗ »ecce, flexuſqne hos borti oſtri
i an cireuite. Qauid enim ſi labyrintho ibi ſe ali-
iit gjao in duit, & voluptarius error:, in caree-
ümtdnimn vem illi vertit? Ad bæo celas pennarias &G
hung;üui bypogea viſite, aut ſi quid alind ſubtirra-
nhenienln geo ſornice clauditur, aperite lætere S i
niiimn aliquis poteſt. Multisr oines injuriis obnoxii
eieintneh ſumus; aliuss ſomnus, & lectuli pluma
glg rangulavit: alinm ſui ſecxnrum rei par-
t,Udum vulæ ruina ſepeliit: aliquem in plans am-
i, lugindi balantem pes fefeflit; lapſumque doler vo-
lppe glen git ce & epe priyavit. Duid, quod hominem as
ommenin junt fusſe, qaees nuper in ſus Cimelia in-
naänun greſum, coeuntes atergo fores inelaſerint;
unhitlin goque in loco fruſtra quiritantem qaoa ne-
inlenthen aini andiretur] fames inopiaq; inter ſum-
lun antnt mas opes extincerit? Cogit ate, ettam hit e⸗
etcetſtiin di Iudos hos pot uiſe. Et qram proclive fuit,
nolrt in aut per obſoura nodtium, i putei voragin e
pilnülinint ant psr lubricx marginum, in piſeinæ v=-
nur⸗ varia decidiſſe; Quærendus vobis nullo nen
4 piufe loco eſt, quem amitti tot locis videtis po-
ma,“ Snihe.
4 G 3 (129⸗

50 LIBNJ L 2
[129. Servi in qushtionem rapti.]
HAc taliaque à multis ſuggeſta. Nec
ulla afferri ſuſpicio tam abſurda poruit,
quæ inſupef habenda videretur. Quare
ſedulò, ut quidquid auditum conſili
fuit, capeſſitur. Ruunt, quærunt, agunt
omnes omnia; nec tamen amiſſis ado-
leſcens reperitur. Placuit poſtremè in
vlgiles cuſtodeſque animadvertere, ita
commeritos. Quid enim cauſarentur
ignavi? An de nihilo fe crederent excu-
bare juſſos? Quorſum principi tot ad-
diti Comites, qui curarent? Tot ſatelli-
tes, qui defenderent Primam his ratio-
nem, æ què & ſervandi principis haben-
dam fuiſſe, & amiſſi reddendam eſſe.
Atque erant ii per ſe ipſi tales, ut posnam
meruiſſe ultrò ſe omnes dicerent, luere
nulli vellent. Veruùm ut exercita quæſtio
eſt, ne fidiculis quidem ullis effodi plus
potuit, quàm ut conſtanter, neſcire ſe:
inter tormenta aſſeverarent. Reſtabat id
modò percontari, ecquo tempore, quo-
ve loco Principem noviſſimè conſpexiſ-
ſent? Tum verò indiciis hactenus varia-
tum eſt, ut plerique redeuntem àâ cœna

vi⸗

noche⸗ role

fyüumiaegen
agli uignil
inin en in

Wühen hun
Duin Wen
,
töun, Annen
kiingin

ſun hur

NIE

lctne

4 1
Ranaſe . i
AAEüriin

inei
wihnr

li⸗ ei 8
alrd ui
ſikerent, E
adiun col
clet, gll

men mwier.

hrit lrend
Aumechenert,
Penin cultent
lolaeleruan
un Prnegitan⸗
Ularen? Totlrel
Miiman gistun
Eiihi Mahen
edtencamn 4
Uürles ufan
es Actlent, 1
ltelereli n
en Wluehhl
nbtuntet, elit
uen Ninn
guotennpol,
oriine l⸗
cis hadenut
leleutn!

»

4CROANMAVII. 151
vidiſſe dicerent, ultrà non obſervatum
Aliqui tamen in procœtone viſum recor
dabantur; aliqui etiam in horti porticu
ſpatiantem:inde nuſquam in conſpectum

veniſſe. Sed hæc omnia demum huc de-

ſierunt, ut interim cœpta familiæ clades
nuſquam ſarciretur.
(130. Cerman da principe.)
Nox potuit rei tragicæ fama ſuis mœ⸗
nibus includi; ſed ubi civium aures ani-
moſque concuſſit. exſpatiata provinciam
finitimaſque gentes circum omnes, im-
plevit. At non eodem ubique ſenſu ac-
cepta; paucis quibuſdam lætior, cæteris
ingrata, certè omnibus neva accidit,
& inſperata. Ea una fabula diu in omni-
bus fotis, & hominum circulis narrari;
poſt, ut poëtas quoque excivit, ſcribi
etiam, & numexris lugubribus incluſa.
lectitari vulgè incepit. Erat carmen ei
ſuper re, linguâ vernaculà factum, ple-
num querelæ: id omnes æquè in convi-
vis choraulæ: atque in vicis pſaltriæ,
atque in colum fuſumque aſſiduæ: idem
& inter paſcua paſtor, & per ſilvam via-
tor, & ad ſtivam arator, & alibi paſſim
6 4 nes

152 LIBRI I.
memo non ozcentabat. Viſæque ſunt hie
riguæ valles, ibi concavæ rupes, alibi
penduli colles, audito flebili carmine
viciſſim opplorare; & acceptas voces cũ
queſtu remittere: juga demum omnia
reſponſare, & rem ipſam, ut geſta fuerat,
prodere; ſi voce prius, quâ oportuit, in-
terrogarentur.
(13 1. Spes reperiendi principis.)
CuMinter hæc populi ſtudia paulla-
tim acceptæ cladis memoria ſeneſceret;
cœpit una etiam luctus intepeſcere, &
apud multos, areſcente jam lacrymàâ,
priſtinis nitor & hilaritas valere. In ſola
matre pertinax hærebat, atque adeò
creſcebat dolor. Ubique illi ſua orbi-
tas, & filii (ubicunque is eſſet) calamitas
occurſare: Neque noctu requies ulla, nec
interdiu dari, ſed, velut in recenti fu-
nere, ſemper aut lacrymæ cadere, aut
gemitus audiri, aut planctus ſonare. Mul.
ri jam adeò menſes, atque anni haud mi-
nùs ſeptem ita abierant, ut in hoc fortunæ
ludo nihil interim mutaret. Tum, ecce
tibi! inſperata fabulæ cataſtrophe; Fos-
tuna perſonam, quam ſumpſerat, exuit;
atque

Eti Nl

luf
bunn ün
l.
Uon enkenlin

Arnullas

niclun be

je, Mkut
teti keele
n nall

Murduheut
ldnn e⸗

1

un
utin
Afluchrir
lor, lume
duſlt uin
len plent
Eenn anl
lin, ſin
S

Nleeutn
ne iſet, d
o kehi cunin
ehtutſre,
Giennn onl,
, uegeti Ter
chichantitt

inlfficni)
ohlliſaleel
memorlakene i,
u urelere

bente n hehn

iasſalbet. Mllt
ebct, Agle 1
Aillelnnon
enele)echui
Aunegirllun
elcrin ttcen
gnr cilele,

Ddkuskonarel

Jbeinnihunn
in hockaru
let, Tum, 6.
ilttophef
unplera⸗ e

1

AC ROA M A VII. r1/7
atque extriſti tetricaque lenior facta „
frontem cœpit explicare,& tanquam con-
ſtantiæ ſuæ peœnituiſſet, ore ſereniore
jam renidere. Quod que madmodum eve-
nerit, deinceps enarrabo.
(rʒ 2. Olcaſio principu inyeniendi.)
Ap quartum ab urbe lapidem præ-
dium erat & villa, quam arcis in mo-
dum vallo foſſaque cinctam, vir nobilis
domicilium habebat. Umbratiles ibi
ſilvæ, uberes undæ, molles auræ. Na-
tus æſtivo ſeceſſui locus, & meliore Do-
mino, quâm cui ſuberat, dignus. Illuc

planum ab urbe reétumque iter ferebat.

Ea domus perpluere forté locis pluri-
bus cœperar. Inde negotiunt fabro cæ-
mentario datum, tegulas inſpiciundi,
quòè villa adverſus imbres ſarta tectaque
Foret. Is accepto negotio „ dum die-
bus pluſculis tectum omme fedulò per-
reptat, pedetentim ad turris faſtigium
defertur; quæ in villæ receſſa, ur altior
cæteris eminebat, ſic pluviis opportu.
nior, plus operæ poſtulabat. Nam te.-
gulæ ibi multæ vitium fecerant: quas iſte

dum alias ex aliis leco ditmovet, magnam

6 5 ejus

154 L I BRI f.
ejus tecti partem ita denudat, ut admiſ-
ſis radiis tetrum fubjecti carceris bara-
thrum, repentè patuerir. Simul & faher,
inſperato loci hiatu attonitus, hominem
videt, ergaſtuli pzdore deformem, ma-
cieque longâà & illuvie ſqualidum: Simul
homo novæ lucis exortu (quà ſeptem
annis caruerat) recreatus, cæmentarium
audit inter tegulas ignotum, carmen vo-
ee tinnulà modulantem.
(133. Inyenitur à fabro.)
CAPTUs illecebrâ vocis, arrigit im-
penſiùs aures: & ex verbis quidem præ-
lugubre carminis argumentum eſſe ſatis
intelligit. Audit inde, aulæ neſcio cujus,
querelas ingeminari; tum urbis totius
lacrymas; mox viduæ matris orbæque
ejulationes; poſtremò, ne dubitandi
locus relinqueretur, Principis amiſſi
nomen Hebili apoſtrophe laudari. His
homo tot indiciis erectus, venit in ſpem
libertatis, ſi conniteretur potiundæ.
Igitur e profundo carcere quã potuit
mœſtiſſima voce fabrum cæmentarium
compellat. Pòſt admiſſo colloquio, qui-
bus orbis in oris exulet cui Domino lo-
cus

AUlel/Re
mamiit
Sehutteid
ümad
Tiggmil
Vu imu
Iedeuknn
Cele nrte
enert un
irkeamtn.
tlbem A.
Calmi nitii
Müguemn.
S
Doduuhe
tlimlinvacen
enmgitt
nücifui,
leſeng
l
Nrmtüi
J

1
le, i lnn

leuteenben

a.

lus, onien

lehrmen, n
Tulcin Fan
n (gu re
NAs,Ceerade
tun, datnenn
n29
1ſen.)
iwelt itn
erbigglilent
mnemmnelel
Alle neleio li
tumorbston
a nutkotbe⸗
1o, 1e Cbin
„ Nineßt in
dphe huln
us, ſeiniiß
eretut doin
cele gi 4
Un cemen
Pcologti ſ
ainn,

ACRO AMA PII. 15 5
cus teter ac barbarus pareat; quàâm pro-
cul urbe decantatâ diſtet, interrogat.

Septem annis in eo ſe Tulliano per nefas

attineri: neque ubi, aut à quo hofte
teneatur, ſcire. Perſuaſit facile, ut homo
miſericors rem ei omnem proderet, loci.
que & nomen & Dominum;, inſciens
quid agererur, indicaret. Tum verò capti.
vus inopinatâ re obmatuit, quippe qui
neque urbem ſuam crederet tam propè
abeſſe, neque de cliente ſuo ſic meritum
ſe putaret, ut ab eo facinus tam fœdum
in ſe admitteretur. xrgo in lacrymas uber.
rimè ſolutus, aliud non habuit, quam us
de clientis perfidia inſigni, ſuâque æru-
mnà quereretur.
[134. Agnoſcitur 4 fabro.]
LACRYMAShæc hominis fortuna ipfſi
etiam fabro excierat. Sed enim quid opis
ærumnoſo præſtaret, non videbat. Non
qua ipſe ad vinétum deſcenderer, mi⸗
nùs, quàâ ipſum ad ſeſe extraheret: At hæe
neque ſpes aut ad cuftodias fallendas.
aut ad elaves reperiendas apparebats
Optimum factu credidit, juvenem, quiſ-
quis eſſet, ad reliquias ærumnæ ſuæ exci
6 5 pien-

155 LIIRI.
quod res æquitaſque poſceret, facturum.
Atqui ego te ( excipit vinctus) nihil iſiorum
volo, ut tentes: magu iſtud, quod quidem
nullo tuo periculs; meo autem cum incredi-
bili bono perfæcilè poſſis, id ego per omnia4
te humana divinaque, ut facias, oro. 1,
Junntum potes, urbemque curriculo pete,
at que mei ibi ciyvibas, ſuum in hoc carcere
Principem teneri ſigniſica. Verbum ultrà non
adde; & ego te die craftino faxo, magnu in
optbus, quas mereberis, abundes. Nam, ne
quid neſcias, is ipſius ego ſum, cujus tu cla-
dem modò inſciens deplorabas. Non ſuſtinuir
pluribus rogari faber: quem & ſola po-
tuiſſet ſive principis capti miſeria, ſive
præmii promiſſi copia, ad faciendum
officium excitare.
1I35. Nuntius de principe.)
Ierrk omnibus omiſſis, de turri &
veſtigio deſcendit: & quàm occultifſi-
mè celerrimèque poteſt, ad mœnia ver-
ſus fugam intendidæ ultròô geſtiens fa-
mam occupare, & primus urbem gau-
diis implere. Jam aliquouſque at fur-
Him svaſerat; ratus oculorum inſidi⸗
.—

Piendas adhortari, DzUM in tempore;

1e
eatiuttl
g tuk⸗
uuruin
eßiye⸗
6 Auemin
enKe CMMN
MinnAN
Ponmn in,
cinn fet N
Mrerenetunt
uitmn ulr
Eet, unane
uautre
Alunlpentt
isenirise
ke,Kumn h
den o⸗ 1
luuant,
m bent
Ailtzen
N
a
un
ultni
.

uI
1 ende⸗
Neret an
Auil
ſul, uiſin
Ciß iß in
in er mni

ſciu, lh.

e unln
n N un
14. Pithonlinte
iunſat, in
6, Aunde Nan,
Phn cgut
u Monfun
glemn lahn
tapi mienn, 1
u, A kritni

uipint)
onils, benm
guin eolii
l,idmenun
ulnd getru!
ls uben,
—
Worun

4CRNROAMA PII. 157
ſe cunctas fefelliſſe: cùm prædii Domi-

nus, otiosèe de feneſtràâ, nefcio quid ſpe-

culatus: animadvertit, operas murariaz

ceſſare: ipſumque adeò fabrum deſidera-

ri: quem oculis hine inde requiſitum, vi-
det, contentiſſimo curſu ad urbem con-
tendere. Continuèò ſuſpicatus, quòd erat,
hominem per tegulas cum captivo col-
lIocutum abire, ut rei diu celatæ indi-
cium afferat. Nam quorſum alioqui ita
præceps rueret? cur identidem, velut
pavitans, reique magnæ conſcius reſpe-
Gtaret? Tum autem, ſi ita ſit, quid ſe fu-
turum confeſtim eſſet? Uuque daturum
ex merito pœnas, & lentis luppliciis per
omnis cruciat⁴s exempla, ni præoccu-
pet, periturum. Igitur aut omnia ultima
ſibi mox apperienda- aut nuntü certè fu.
gam, quoquo modo præpediendam eſſe.
Exinde cum telo, quod obvium rapue.
rat, in equum ſe conjicit; & ſubditis
calcaribus fugientem inſequitur.
(136. Nuntius moritur.)
Prus dimidium viæ faber murarius
confecerat, cùm à tergo ſe ruens fu-
tenſque eques oſtendit: qui, quamvis ita
vi⸗

158 XERI
vicinus nondum erat, ut nocere comi-
nus pofſſet; minari tamen, &procul terrere
incipiebat. Eò adniti impenſiùs faber, ut
curſu viam ante caperet, priuſque nun-
tium perferret, quàm eq ues aſſequere-
tur. Verùm omnis ea celeritas hue de-
nique recidit, ut in ipſis propemodum
portis, ſimul & ipſe anhelus feſſuſque
procumberet, & hærens in veſtigiis
Eques, conjeéto telo hominem, inſpe-
ctantibus portarum excubiis jugulerer.
Quanquam iſte, acceptâà etiam plaga, tan-
tiſper animam fugiemtem continuit, quo.
ad obitàâ legatione, Principem, ubi captus
ſervaretur, indicaret.
(137. Apoftrophe ad indicem.)
NNTWM, quâm uni ſibi miſerum,
tam urbi, tam patriæ, tam civibus uni-
verſis fauſtum & exoptatum! Tu tanti
ſtudii tui, tu fidei, tu obſequii non aliud
Præmium tibi, quàm necem hanc miſe-
rabilem merebare: Ubi ergo ja ille, quas
vinctus promiſerat, opes? Ubi quas ſpe-
rare te juſſerat, grates? Pauper in ipſo
bene merendi officio obtruncaris: & quo
in veſtigio ſalutem alteri vitamque pehe⸗
. rigi,

vnniiui
mide kueli
e Gtüki,
gi Kan
eſeinen tn
Aurizhft
Nenim n
Daltoni
cin kni
iatmz ir
ℳ
Uuyudcienn
Pendkemn
lhttami
Urbkehrn
lcgurcir
fi
Kchne
gue ln B

1 ½
rhetke ee
Ktoelen
henſiſtben
rilſgne
ger legnen
leriut bue de
8 oenodn
Mha n
en n Nhe
Nominen, uin
Allis lre
ieiim igir
encoNihui in
vepenubien

Kinlitn)
zumibimiken
uumcifiiun
zrrum Inu
bleguinunii
gecem hanen
ego aile ſ⸗
6Dbii⸗
Mauperitſß
runcaiss
iamgue
.

4CROAMA PVII. 155
riſti, in eodem tuam tu ipſe per ſcelus al-
terins perdidifſti. Sed non perinde, ut
vitam, ſic & facti pulcherrimi meme-
riam, hæc tibi cædes eripuit. Nam mo-
nimentum tibi tu are perennius, & quavis
pyramide excelſius, etiam cadens ja-
cenſque erexiſti; neque erit quiſquam,
qui, quem locum tuo cruore reſperſum
eſſe viderit, fiorum tibi roſarumque li-
quore aſpergendum non arbitretur. Ita
præmium, quod poſtero die laturum te
ab aſſerto principe ſperarâs, omnis ti bi
civium poſteritas, quoad hæc veſtigia
caleabunt, aſſiduè perſolvet.
(13 8. Apoſtrophe ad Sicarium.)
TIEIverè, clientum ingratiſſime (co-
git enim abſentem laceſſere Sicarium do-
lor) ecquæ potuit vitæ pars, facinore
tam barbaro, non dicam perpetrato, ſed
vel cogitato ſolùm, eſſe jucunds à Non
tibi perpetuò tuum illud nefarium ſce-
lus, quod in principis innocentiam per-
ſidè admiſeras, ob oculos verſari ſentie-
bas à Aut, quia cæteris clàm feceras, id
etiam celare teipſum cogitabas ? Potuiſti
quidem eſſe tutam demens, ut hæc ier⸗
talie

1600 L1BRI I.
taſſe cogitares: ſed animus ferus & in-
quietus nunquam, ut iſtud abs te impe-
trares, concefſit. Hærebat pertinax in
viſceribus, mentemque conciam rode-
bat vermis. Occurſabant viis omnibus
ultrices ſcelerum larvæ. Obrurbabant
noctu inſomnia, interdiu ſpectra: & quæ
te Furiæ ad conſc: ſcendum flagitium per-
pulerant, eæ dem lento ſupplicio ubique
lacersbant. Quo quidem continuèò cru-
ciatu, quamvis id conſecutæ non ſunt „
ut probri te tui & dedecoris puderet; hoc
tamen proficere ſe utique ſenſerunt, ut
ſceleris conſcientiâ pallentem, & quavis
ab umbra metuentem perpetuèò viderent.
Jam autem, quid illæ te carceris ſepten-
nis cuſtodiæ, quibus tegi tuam perfidiam
poſſe ſperaveras, qu d juvant? Cinxeris
illam tn adamantinis muris; circum-
tluſeris feſſis licet ac vallis; extracta
jam tamen in lucem, non urbi magis ,
quàâm terrarum orb ſe prodidit. Pe-
ſtremèò nuntium, ſi liber, (ur ſanè li-
buit) ne ſceleris occulti ſi index, oeci-
de: nihil ne hoc quidem furore tu ages.
Jugulatus enim es emortuè voce; cla-
xiùs

en

e alin
sl,
albt
en
3 Niiut
mun, in

7

4
CNuul, N
lan lbmii
fn aule
gutn tlmn
Eaitnpen
Genin Nnu
lond Cneauti
tidg ell,
Cit, Atmine
lenlte, MM,
Giär dem /
Mik ilei
nn n⸗
Jüdfuun.
lrnunin A
deuun ean
nlmt,
füfeineb 1
Lleu
nmrrin
eng u

.
imng kenle
asrin,
tehir eiinen
colcam ne
N fisonnib
Ohritheban
ſein Aen
undüumg
dlnpglcotig
ken coninit
one nali,
tohroflenin
e lenenm,1
men, Alen
enofiern.
ectctüisſehen
Ewummſeihli
jnm C
Ititz clenn
nlie, eunt
ubin

godl

e,uſe
Anrinder, ,
1 Wrotetutg
lls foce;,7

4CROAM 4 PII. 161
riàs te, quam ſi viveret clamaretque,
ac cuſabĩt.
(139. Carcer effringitar.)

Er profeétò haud aliter, quàm vati-

cinatus ſum, evéênit. Nam ut prol-to

indicio, fabrum hic eques obtruncavit,
nuſquam conſiſtere, ac ne ad prædium
quidem redire jam auſus, nemox ab
iratis diſcerperetur, fugâà præcipiti inſe-
quentiam minas manuſque evitavit.
Porrèò Cives und omnes, cum aulæ pro-
ceribus effluſi, curfim, qua cuique li-
cuit, ad ominoſæ arcis latumias con-
tendêére, avidi, ut in principe liberan-
do alter alterum præverterent. At fa-
milia loci, quid etiam tum ageretur,
ignara, populum aditu prohibere ne-
quidquam nititur. Effringuntur portæ,
irrumpitur, & ad carcerem undique
decurritur. Sentit interea, auditque
tumultuantes captivus; & magno eju-
latu, ut ſui miſereantur, longique carce-
ris pædore ſe aliquando abſolvant, ob-
teſtatur. Cives, agnita Principis voce car-
dum putant, claves poſcere; (quas ipſas

tamen aut nullas eſſe, aut eſſe amiſſas

men.

162 LPIBRI I.
mentiebatur anus) vectibus carcerem mo
liri, viamque vi aperire inſiſtunt: ac no-
viſſimè cedenti ferri ſaxique contumacia
pervincunt.
(140. Fama inpenti Principis.)
ArTU1 hic ô triſtem aſpectu, miram-
que rerum faciem! hic, inquam, arbi-
trati ſe principem ſuum, quem agnoſce-
rent, reperturos; & ecce! vix hominem
infelices, ac ne hominem quidem ma-
gis, quàm hominis informem ſtatuam,
aut exeſſem urbam, humi inter hu-
mentes paleas abjeétam, conſpicantur.
Veſtis circa omnis computruerat, & la-
ceri. S erum centones defluebant, caduci
principatus inſigne. Capilli turbidè per
humeros effuſi, vultum efferaverant, &
manuum pedumque ungues, qui fœ dè
excreverant; habitum monſtri fimilem
ſigurabant, tum oſſa per aridam cutem
exſtantia, ſe ultrò nudabant: nulluſque
nec in corpore vigor, nec in juvene co-
lor, quem probares, apparebat: & cibi
reliquiæ, furfures, quibus lautitiis pa-
ſtus in illa ſagina fuiſſet, indicabant. Quæ
talia, quanquam per ſe ſingula Pondur
àa.

Iunn
Juraupfe
aclmi i
Pmtund
nutrinhl
ie faine
eglinſetſnen
Vkrincutent
Cismendrn
Päing Arin
Uiſe, Nounn
udgkiin
erulureglun
to enunin
lun annumne
11. iu
olorde⸗
