fautor, qui perdito, ne in arena jugu.
laretur, pollicem premeret. Neminem
uſquam reperienti, ſuaſit ultimus vitæ
amor, ad preces deſcendere. Itaque ſup-
plex, ut provocare ſibi ad gravius ſan-
ctiuſque tribunal liceat, orat. Neque
nim necem ſe ſuam, niſi injuſtam, de-
pre-

7

(c heir

11
Gilhen
uuole
unhn
ſhenim vorn
l ſireil

lntan
kngvmn
1
Clnmkord

Auuuereer

Wennhn
1

Un

,1
lih wehen

ll
eckin li
E int,
lin genii
d Uettl
uelrhid
altluee))
adEidenh
lile,mieen
n, Meen den
ur. Cxeninu
umdin Aenin,
dutenit:dun
inel eig lien
necai, eae
Uhber gl
NMhonofa
Cone enil
,u⸗ Aele
in Kenn up
elel. Neminen
ſrllinus in
e liſleſt⸗
A ganius n
on. Ner

lnulen, 4
1r

₰ℳ C RKO 4 M ℳ M. 57
precari. Arbitrum hunc, etiam principio
de ſua legum imperitiã conqueſtum, præ-
terquam quod ex ſenio deliret, haud oc-
cultis ĩintemperiis agitari, eaque propter,
ſententiam morbo magis, quàm judicio
dixiſſe. Vivere alibi Jureconſultos alios;
qui ſi æquè contra ſe pronuntiaſſent, ul-
tra nequaquam interceſſurum. Æ grè ani.
mum induxit Draco, ut paciſceretur: fu-
turi tamen ſecurus, noviſſimè conſenſit.
(45. Lis ad æquum delata.)
SAIUTATO judice, digreſſ; præter ex.-
timi nemoris arbuſta, in agrum paſcuum
deveniunt. Equus ibi pabulabartur, ſtri-
goſus, piliſque defluentibus glaber; &
ægro lentoque inceſſu, quod ei medica.
tis centonibus pedes vinciebantur, &
ungulæ omnes detritæ maleque habitæ
erant. Is, viſis in vicina viatoribus, ob-
tusè primum adhinnire: pèſt, ut propiùs
acceſsère, nova hominis ac Draconis ſo-
cietate captus, quid uterque ſe velint per-
eontari. Occupat homo, arque id, quod
erat, contendi ait ſuper jure & αu ος
velle diſcere ſeſe, quinam pervulgati eo-

rum ſint mores, inter quos data accepta-

C 5 que

4
58 LIB RI I.
que beneſicia fuerint: iine ſoleant paria
ſemper acceptis reddere; an magis alia,
longeque diſſimilis reponere? Hic quus,
ui e videret in tantum honorem eſſe
aulò elatior, magnificè circumſpicere;
atque ut verba momentum haberent,
multa cæpit de majorum ſplendore præ-
fari; omnemque gentis ſuæ fortunam
recenſere, priuſquam ad cauſæ di-
ctionem veniret. Tunc pro eo quidem
ſtatu, in quo tum verſabatur, arro-
ganter.
(46. Equi oratis.)
Pegaſas, inquit, caput méterque gene-
yis mei, per longam nepetum ſucceſſionem,
etiam mibi heminam de pateali yenâ, quem
ipſe primis unguli felici effoderat, legavit.
Ex eo die, liquoreni maſicum, pelut patri-
monium mihi, pigilatè attentèque ſemper ſer-
yavi: Ut aded noritu, rem vobis eſſe cum
judice non imperito. Caterum fatite deeſſe
bæreditariam nuhi litteraturam; nen tamen
ita ma uſus omnis experientiaæque deſeruit.
ut ex meis, majorumque meorum eyentis,
decidere vobis hanc controverſiam non poſſim.
Nam de Pegaſo mihi adhuc ſolo tompertum

101

M
, Oℳ

6

l, l

AN, Khe

—

Naner Me
n nud
( nun
Amnde
4 loßm
pn, 94

Hii,

l, Mnf

ini

e e
ünd ien
ilnizun
1eſen,
anle la
N
n
An iae
aplie.

.
e Clemzti
umngßtl,
nekellrign,
lheudren el
taiunſiten

Num hibeten

Uiekorehtr
ig e tortanan
culle l
Netoed gilen
ſetlibunt, an

ℳ)
Pel .
nn ſlſnen
tedihetd gn
ſArg ert

en, lletNe

nlenſi ⸗
uni ſſn
nun fit 1
m; er ℳ
te n
teß ill
imn nunli
6
enn
ifn

1

A C RO A4 M A III. 79
ſt, eum ab immoertale me: itum, ad Su-
peros eyaſiſe, & ab iiſdem civitate dona-
tum, mortalitatem exuiſſe: ſed & buce⸗
phale deinde, Alexandrum honores habuiſſe:
cateram ejus propaginem omnem, & Næ-
tos Natorum magna ludibria, quâ in vita,
qua poſt mortem perpeſſys, nibil à quoquam
pramii retuliſſe. In his accepi INeITATUM;,
¶duem proapus meus tritavum atayi ſui
ſape memorabat) Gajo Imperatori aliquam-
diu chari ſimum fuiſſe; Conſulemque de-
ſignatum, in auro atque ebore pabulari
conſuéſſe. Qui tamen, eo magiſtratu non-
dum inito, quòd ante Kalendas Januarias
deceſſerat, huc miſeriarum poſiremò reci-
dit, ut inbumatus prater Corvum non ba-
buerit, qui oßa legeret. HiRPINUS major
minorque, de eaâdem uterque ſtirve, quam-
viè Circus iis plus tricies applauſerit, tamen
ut in aurigatione emernerunt, ſenestuti
ſua, apud nullam factionem, ſtabulum re-
perére.
[ 47. Equi Merita.]
Antiquaæ nimis, & ab hoc ayo longin)
qua repeto, cùm recentium ſit abunde, qilæ
inore oculiſ que his geſta, neceſſe habetu au-
C 6⁶ Ane

60 LIEBRII.

dire. Nam rerum buc facientium, egomet

mihi documentum magnam, & plus unum
fui. Siquidem verna in herili ſtabulo natus ,
cum etiamdum invalidis eruribus eſſem, jam
filio familias operam locabam, eumque jo-
cantem adhuc, quò lubuiſſet, cum cura de-
portabam. Poſt, habitiori corpore, curribus
jungi, onera ſarcinaſque vectare, & quan-
doque veredus eſſe, ſuſtinui. Tum herus item,
uoties equs vehere geſtiebat, me unum ac-
cerſere: eum ego jam militia armatum ge-
fare; jam ab boſtium telis curſim in tutum
recipere: alibi cum ipſo aut flamina trana-
re, aut foſſas trajicere, aut montes cenſcen-
dere: eaque in cauſa algere, aſtuare, ſudare.
Et interim ille quid? Tanquam ego manci-
pium extrema inertiæ forem, ita mihi ſegni-
viem exprobrars, latera calcaribus fodere,
dergum ſcutieaæ ferire; & iratus famem
miſero necemque comminari non omittebat.
biter quæ tamen omnia, vici ego me, nt
Rurarem: ſtimulosqus in joci numeravi; ver-
bera, popyſmos aſe; & minas heri, meras

eſſe blanditias, diu credidi. Denique nibil

aadverſi me fregit; & inter aſueta conyitia a-
golt yi.
(483:

1

5

61

Dey

zran⸗
vVA G
1 “
vs Nn

u er e⸗
aa ,
e ungu
D irn 9

Aaufutr
Nonſumnß

ſeſhalufe
Cn Nua
ipumninn,
l an ine
A ſii i

Mmm ien
uit

iunn
ſaun gne
let hine
n inte
astugen

Zun,

W

li.

/

4

.

inin, el
1, 6 lunnen
lkng
n ſen . n
a, nl .
ſt an cg/e
ont anl
lot, Eher
lu herutnen,
Ce, M gun
Nlu ,Nan .
ayin Knue
Atfunie
Nt nte, tr.

Ciat ſiien

gian r nunn⸗

n Keniti eee

dirit ſue
us ſm
Gi mmmt
N e,,
eumrinl;.
u hi, M
Dniſke M
ℳ hind⸗

.

4CROAM A M. ér
[48. Domini in Equum injuria.
Poſt verò quàm atas grandior, & ipſe me
labor aſſiduus confecit; debilem & quietis
egentem, noya inſuper calumitas oppreſſit.
Nam ſentis praparcas heri manus; & in-
dies annonam fieri arctiorem, dum de di-
menſo, cæteroquin haud nimis liberali, plus

gquo deducitur; idque ipſum, quod avarè

maligneque prabetur; video ſtomachante vul-
tu animoque miuiſtrari. Verùm & his ego for-
tè ſim ferendus, ſi modus hic limesque ſit arum.
narum. Nunc autem his omnibus, quantò
ingraant triſtiora, audite. Heri admodam

ſerò, ſtabulum ingreſſus eſt homo barbaurus,

quem priſtini publiei redemptorem ferebant.
Is ubi sorporis habitudinem conſideravit,
damnata macit, uugulas exbhiberi juſſit. Has
ipſas càm fœde protritas cerneret, nau-
ſeaus dentes exploravit, de quibus ætatems
computaret. Proſtremò in digreſſu, ad herum,
Cervi pabulum hoc, inquit, etſi ne ſtabuli
quidem fortuns eſt dignum, & corium ha-
bet vix cribro idoneum; ſi tamen numms
ſeſtertio mihi addixeru, praæftinabo. Herus
tum pretium aliquando grandius indicaſſet 2
à ſtabulo ſe ſubduxit. Iuterim ego animi

622 LIB RI I.
dubius, Juz int er ipjos conyenerint, ignore;
nili qndòd paulò prſt ſerrus ad me reverſus, cùm
vultushor. lateri perticam impegihet; tu, in.
ꝗuit, ſiſtertii peculinm, ex hoc hoſpitio pes
rendi migrabis; & molam verſatilem ten-
tiſper ages, dum vertigine fameque ſatur,
ad volucrum paſcuaæ reltgeris. Ex eo dictoe, ju-
gu eſt mihi formido, & miſerum futuri omen.
Atque hac tametfi per ſe cruciant, hoc ta-
men graxius dolent, quòd ab iis acciaunt
guos omuia mihi ſumma dibere, vanus opi-
nabar. Audiſtis meam & fortunam, hoſpi-
tes, & ſententiam. Cireumite vicatim. &
rogate ſingules; nihil diverſum, etiam di-
yverſiſimi docebunt. &lambunt emnes pejores
ex beneficiis fimut.
(ʒ(49. Appellatio ail tertium tribunal.)
VIeTUS & hoc judicio villicas, cùm
nihil reſtaret conſilii, hoc unum repe-
rit; ut neque hune judicem, quidquam
pro ſano agere, dictitaret. Privatam duo-
rum opinionem eſſe, & ex vane hau-
ſtam. Præſtare. conſuli talem, qui extra
aleam poſitus, nihil pro animi libidine
judicet. Cæcutire enim vel Sapientiſſi-
mos in ſuis pervidendis. Per jura delnde
omnia

Guluj
eA,
A:
wieit

Irarfen

auC

Cümne

en

IGen

ain en ge,
leye e,
litl D

.
enn, Hn
Nrmnmſenen
Pelſe, te
lahegie 1
nſitle te.
ngu ſelt
kul i

ſegeteeue
ſunfinimna

ion, kete
Ai ing
Amt, uf⸗
ſatum, i.
Mn 6
Nin, Mc

ronmaeſn

6ntrchind)

0 Nlens, en

Cebnun leſt
en, Alidun
.Draramd
er fino in
gen, glienn
ſel Sieni
lrſurchtn
.

ACROAMA III. 635
emnia orat, alum ut adhuc aliquem di.
cere jus ſinat, à quòè appellare neutri
poſthac liceat: isque pro victo diſcedat,
contra quem pronuntiatum eſſet. Dra-
co, toties victor, inſanire, & nimirum
ludificationem hanc manifeſtam clami-
tare; non forum, à ruſtico, ſed fugam
quæritari. Porrò paſſarum ſe nunquam,
ut diem reliquum his artibus odiosè pro-
ferat. Contrà alter in pedes accidere, la-
crymansque moram tantiſper orare quod
in jure liquidius vinceretur.
[5o. Lis ad Vulpem delata.]
INTER hzæc partium jurgia, Vulpes,
quæ in tempore poſt ſenticetum, oc-
cultè latuerat, auditâ duorum lite, ho-
mini decrevit advocatum agere: eam-
que in rem opportuna, ceu temerè pro-
ſiliens, præter litigantium ora decurrit:
à quibus conſpecta, cùm ſimulatèò fu-
gam pararet; ſubſiſtere in loco, &, per
quidquid ipſi charum eſſet, de re ſum-
ma colloqui, jubetur. Et nempe hoc ip-
ſum aſtuta cupiebat. Draco jam interim
exoratus, in hunc quoque judicem con-
ſentit: poſt eum, ruſtico nullius moræ
gra-

64 L IBRII.
gratiam facturus: Ita æteranos, inquit, ig-
nes, ita ſidera conſcia teſtor. Simul omnia
vulpi, quæ evenerint, compendio renar-
rat. Ipſa callide interea ſimulare; & mul-
ta jam tacitè admirari, jam palam rejice-
re; iterum aliqua abnuere, aliqua ultrè
eomprobare; intenta, dum rei gerendæ
occaſionem prehenderet. Denique, quod
ſieri in lite ambigna ſolet, pauliſper di-
greſſa, feſtivi doli conſilium capit. Ne-
gat, rem ejuſmodi eſſe, quæ decidi con-
gruenter poſſit, ni ſeorſim prius cum ſin-
gulis deliberetur. Secundàùm hæc innuit
draconi, eique de via ſeducto, quædam in
aurem garrit: ac poſtremè altius. Ita me
omnes, iRquit, pulli, pullorumque matres
deament, ut caufam tu vincibilem habes.
Tametſi æquum eſt tamen, ut pars etiam
adverſa audiatur, Draco ſibi jam plaude-
re, & victorem certo certius ſe ferre: Ru-
ſticus animo concidere, & laqueum re-
medio velle: à Vulpe tamen ſevocatus,
ecventum adhuc præſtolatur.
(5 1. rpulpis cum ruſtico colloquium.)
Iy eo ſeceſſu, eùm Vulpes hominem
de periculo docuiſſet; quemadmodum
cau⸗

lt
latti
cvy
mtalnnn
6oraolh,)
fufein
1e Mrn
Olerchehee⸗
infenunt, .
icnt⸗
Grll, ze
Cr Neue

—„

aler
W h

4 Ne
lel

4 .

1
,, inctit
. lat
nhenkotenn
lne Aen.
nhlimteſ
e,igulth
untigene⸗
Mengregul
4 Eliſſech
Mlumcit. N
r leicionr
en Har nnn
cho gvebemit
1altbs lan
Munclematt
nnchlendhebe
en, u weinm
lbiin unte
ikekene: N
Alqeumn
gebleſoetlui
Nut,
legiun)
peshomine

Nendlid⸗
1.

ſiſſet, perſpectam adhuc non haberet.

1CROAMA III. £;
sausâ manifeſtò laboraret; & ſecundàm
inclitum morem, vindicias habere in
foro nullas poſſet; Addidit, aut igitur
occumbendum hic ei, aut ſuo certè con-
ſilio eluctandum eſſe. Quod eſtecturam
ſe ingenio ſuo, recipit: ſi quæ poſtulen.
zur, ſanctè obſervata velit. Villicus ubi
vitæ ſpem adhuc, aliquam ſenſit alluce-
re, facturum ſe imperata qualiacunque
oſtendit: Nec adeò exſpectaturum, dum
imperentur, ſed ultro jam nunce omnia
Vulpi conceſſurum: idque imprimis, ut
domi ſuæ, poteſtate tribunitiâ utatur, &
quoties velit, gallinis, cortique univetſæ
jus dicat. Rebus conſtitutis; monetur
home, ut nutus obſervatè omnes atten-
dat; quodque vulpes in tempore ſieri
vehr, id ſtudis quanto maximeo feſtinet.
Modum deinde, & rationem confilii
ſui docet: atque ita edoctum à ſe di-
mittit. Tum in medium regreſſa, Cau-
ſam. ait, ſibi propemodum liquere;, quam
tamen ne continuò pronuntiet, eo ſe
uno prohiberi, quòd tetri carceris faci-
em, è quo Ruftici operâ Draco emer-

De

66 LIBRI .
De quo ſimul palam fſieret, facturam ſe,
quod res poſtularet.
(S2. Vulpu conſilium.)
FACILE Cconvenit, ut partibus conſi =
lium probaretur. Ita omnes, quàâ veò
nerant, reverſi, ad funeſti hoſpitis ſpe-
læum contendunt. Illuc ut perventum
eſt, Vulpes continuèò in intimos bara-
thri receſſus irrumpere, indidemque ex
intervallo recurrere: tum cæci ecuihor
rorem pædoremque damnare, & præ eo,
quodvis ergaſtulum, nugas dicere. Unum
tamen in primis capere ſe nondum poſ-
ſe; quo modo bellua tam vaſta, in Ioco
cæterà tam arcto atque i impedito, tot dies
nocteſq ie quiverit ſpirare! Neque enim
credibile videri, hanc eam eſſe ſpelun-
cam, in qua moles tanta latuerit. Draco-
nem, loci ſimilitudine deceptum, alium
utique pro alio indicaſſe. Contra Draco,
hunc imo ipſum fuiſſe, contendere; &
ejus rei ne fides vacillaret, irrepere ſe ite-
ratò velle. Nihil avidius arripuit vulpes;
idque conſilium eſſe palmarium confeſſat
nega vit aliâ viã finiri citius litem potuiſſe.
Itaque properaret, reque ipſa oſtenderen,
us

616
len
Mrimin
luue
zue
Aulle
Aun Sen
nu
.
hal
W. Clhnere

aci , S

——

41
an ſaltn,

in.)
uibugcod
4 Guines, gu 1
ncktahtute
Uuenenenn
uhindnesbur
et, Ulienger
etmmcriſecuin
lecunnnle Erenn
hMmueeluu
uel indln N
um itt, inlon
einpelltotote
ein tieſhel
malaneit Du
ne leapun,al
le Conmabun
l, nenlete
neyittepert D
Pu mihuitruſ⸗
ulruiumcohe,
ünlten on
r ulene

A4CROA M A III. 67
his certè anguſtiis circumcluſum ſe fuiſſe.
Paret hortanti bellua, & ingreſſa vete-
rem cavernam, indidem proſpectat.
(53. Draco retraſus.) .
SED & vulpecula, cùm in primis an-
tri foribus de induſtria conſtitiſſer, ali-
quamdiu fallende tempus, atque aliud
ex alio ſciſcitande, belluam tenebat:
Ruſtico interim, ſi quid juberetur, an-
xiè exſpectante. Cùm, ecce tibi, Vul-
pes adducto caudæ ſyrmate, dat homi⸗
ni, ſignum; namque & ipſa ex astri fan-
cibus exſilit; & ruſticus obicem, quem

non dudum removerat, ad eaſdem fau-

ces celeriter advolvit: monſtrumque
in veteris barathri latebras poſtliminiò
compingit. Tum mira tortunæ ludibria
patuêre. Villicus ex orci veſtibuls ad ſa.
lutem reverſus, exſilire: draco ex liber-
to, in ſervitutem carceremque retruſus,
fluctuari: ibi iterum vitam, erum liber-

tatem petere; multa rurſus promittere;
7

omnia ſpondere; ſed tam ſurdis jam auri.
bus, quàm fotibus occluſis.
[54. Pacta villici cum Vulpe.
Poſtquam ab inhiantis belluæ rictu

„

68 L IBRI7.
ſecurum ſe villicus ſenſit; ſudore, que
plurimus fluebat, exterſo. Vulpi, verbis,
quibus amplifſimis potuit, gratias agit.
illam, (audiente invidiàâ) ſpem ſalutem-
que ſuam, ſe verò juratum ejus clien-
tem libertumque appellat: & victurum
porrò ſe talem, & moriturum. Contrà
Vulpes, cùm eventu læta, tum in magnæ
fortunæ ſpem erecta, ſe vieiſſim homini
commendat; etiam atque etiam hortans,
ne quà oblitus beneficii, fidem perfidè
mutet; aut inconſtans, ubi in tutum eva-
ſiſſet, promiſſi pœnitentiam agat. Quem
vulpis timorem, ut villicus tollat, itera-
tò& ad gubernandam cortem humaniter
invitat, & prærogativas ei emnes jura-
tus in hæc verba confirmat? B. F. Noctu
intempeſta, diebus continuu viginti, villa,
janua, leporaria patentoe. Pulli omnes &

gallina proſtanto. Canes amoventor. Fide

publisaâ yenire, abire, redire, diripere liceto.
gecus ſi faxit, feciſſe contra jus gentium cen-

ſetor. Retulit jusjurandum vulpes in ta⸗

bulas abiegnas, litteris quadratis; & ab
annoſa quercu ſuſpendit, Urque apud
poſteros ratio temporis conſtaret, ſub⸗
ſcri.

uln eſelee

enneti phn
Eli yer
rn ddi
tunupnn
Unnelet, n
luce. Ne
Uliauchnn

Slen

lnen aen

.
Neiddet, Pglet
yn 4
lin i een
R .n 5

an mei fe

11)

ACROAMA III. 69
lerln, ſl

e, ſoripſit, actum eile ſub divo; poteſta-
tnetaili tis tribunitio die primo.
oit, giu (55. Villici à Vulpe diſeeſut.)
nice)ſeni. HACc dumita gernntur, jam interim
uun ue dies in veſperum :bat, & Sole occaſo,
Phele Ain nondum tenebræ quidem, ſed noctis
Amümmm (r tamen vicinia bropinquabat. Igitur ur-
Inlaungng be omiſs4, repetere prædium villicus
dnbfeſnin decrevit: qui quidem, quo infelicior
MMudktaimiun eſſet, etiam argentum, quod domo ſe-
eil,Hnei cum extulerat, amiſſum eſſe jam omne
Ens Minmmg ſentiebat. Nec ejus recuperandi ſpes
Nirnungn G ulla : quando viam relegere, apperen-
luleites tis jam nocétis crepuſcula prohibuèêre,
nonen un Quanquam, ut per tempus etiam licue=
iut eeiſn rit, remetiri tamen tot illius nemoris
Wenn 1 N mæandros, perque eadem diverticula,
Gntpus gnn, I & viarum flexus regredi ſine ſilo, de-
re. M ſperabat. Longiùs item abierat à villa,
Crunn" quàm ut illuc brevi poſſet reverti. Eam
vlrtAei Ob rem ur ſolus iter faciebat, ita multa
mntfkenunt ecum ipſe interea verſabat modòè cru-
glin ulreinn clari, marſupii tanti jacturà; ſeque in-
Aeans 5 cuſare, qui anime tam omiſſo fuerit, ut
Uane rerum in vita primarum rationem non
haberet: modò, quid laboris operædue
0-

teiig
xndt
Cnkutet,

1
5

7 LIEFRI .
domi neglexerit, reputare: dierum tti-
ginta ſudore, damnum unius profectio:
nis ſatciri viæ poſſe. Quem deinde alium
ſumptus in familiam veſtiendam? quem
ad tecta ſarcienda, & ad mille talia præ-
ſtanda, ſuppeditaturum, ſi pater ipſe fa-
milias, ſua tam ignavè omnia profundat:
(56. ilici pœnitude.) G
TUMJ autem, ac po-iſſimàm, illa ſu-
biêre, quæ cum valpe recens convene-
rant: quantum juris in villam, quaatum
in cortem ei temer?è tribuiſſet: Eam uti-
que ſupremam villæ familiæque eladem
eſſe. Quid? Ergone operam, quam illa
paululam dederit, tam grandi fuiſſe præ.
mio remunerandam? Potuiſſe pulli unius
funere præſtinari, quod prodigus im-
pensà corte redemiſſet. Quid enim me-
ruiſſe tot criſtatos ex India gallos ? tot
picturatas Numidiæ gallinas? tot ſagi-
natos in quæſtum ſpadones, ut omnes
ſub unius helluones ingluviem ſubjice-
ren ur? Atque ferri foraſſis potuiſſe, ſi
unum in diem id illi imperium decreſſet.
Sic ſemel in paucorum ſtrage defunctum
fuiſſet. Cæterùm prædæ agendæ dies vi-
ginti

leenen Colttu

zr necellis,4

ſeermntges
Aunſn
wmntg
ifren urot
Pylimnhiz i
Nſeats cn,
ir i ir
u in⸗
ſla geni
ng cul e
ſi Ne
hhurr 1
Ma
Nehhg

kihr onnn

₰ℳ C ROA4 M A Ml. 71
delmnk ginti concedere, quid aliud eſſe, quam
nnnig lſt dictatura perpetuã prædonem amare?
Vuncenckäin Adeè fibi neque conſilium in eo fœdere,
eſhienkmt r nec mentem conſtitiſſe. Hac cogitatio-

Kilnietlin num acie colliſus, cœpit apud animum
um une ſuum agitare, quo pacto, q-æ vulpi con-
Romihti firmaverat, reddi irrita peſſent. Itaze as-
hint) tem ? quæ verbis ego conceptis prennſerim, fæ-
Mollnin, UI difragus moaò non ſervem? Certè enim gali⸗
apelktentolet narium ſciens ego videnſque promiſi: dem
ünilm um obſtrinxi, jusjurandum dedi; ut fallere jem,
einbule bui ü maximè velim, cali orcique metus non ſinat.
lehunleglec Rur ſus autem, corte miſera uid NRet? Num
enum, un ego in oculu meu patiar diripi ? tot ſinam in-
mguliulen nocentes ignapn: ſpectator jugulari: & dem
rilenllu ne ſemel fallam, one villa patrimonium agi
Aulpaümn: ferrique ſiuſtinebo 2 Non iſtua e oculi hi fe-
Ha. Cüd enm rant non ipſa, ixjsam, fami ia ſinet. Et
aln Gugalle qaia certe non iger⸗ Par Erit, ℳ eliam ego 108
,luut mi Jnam. Atque ad:è (quid multu me torquto:)
eg rer .ſinat etiam ipſa, ego non ſinam.
lie, (57. Villici perfidia.)
gret⸗ i IrA juris omnis & æqui oblitus, villæ
ir ſl propinquat : initis interim rationibas,
rfenn 8 quibus domi gallinas in tranquillo re-
n inge eine ponat jcortemque vulpi, cæserà vacuam,
1ol⸗

72
ſolaque perfidià plenam, objiciat. Adeò
nihil neque vulpis merita, nec diſeuſſi
periculi memoria valaere. Atque uatinam
hic modò defunctum fuiſſet! Nam ubi
beneficii oblivio ſemel invaſit, cæ pit ani-
mus ingratus, de injuria, etiam ultre
inferendàâ, cogitare. Et quantum, aje-
bat, lucri, ego propè iuſciens amiſiſſem ; qui
non modò rem partam conſeryare, ſed ex ipſaæ
etian vulpe, yeniat, capere mibi ſolium
jam poſſim? Etenim villoſa pellis illa, quam
opportunum aut pectori niunimentum, aut te-
gumentum capiti dabit ? Quas ila exupias,
delicata, ne aſtate quidem mutat, eas ege

mihi neceſarias in hyemem parabo: & vel

boc tandem quæſto, damnum argentarium,
quod feci, inparte reſarciam. Dum iſtud,
ac neſcio quæ talia, contra vulpem
tacitus adornat; poſt primam noctis fa⸗
cem, exſpectatus, ad villæ limen ſucces
dit; famuloſque ab ofſtio vocatos, ape-
rire jubet. Oceurrit in foribus familia
frequens; ſervi ſoccos detrahunt; alii
feſtinant; cænam apparant; pro ſe quiſ.
que ſedulò faciunt omnia. Inter quæ pri-
mæ villici curæ erant, ut meditata per-

fice-

sfiiit
hoferuin
ſägelriin
en,mnücn⸗
aonuin.
1 1
Vaai
uotenkintte
leh ie
tinnanti
ekltlamei
nen kimnan
Keanmel i⸗
lezien Gin
ltlten M
R aleet
blrntn
ung

7

ihen

II 1
eunlbſcit
ennn, weril

1CROAMA II. 7;
ficerentur. Quare, dato negotio, cùm
canibus amotis, cortem in tuto collo-
lecte Aletn caſiec deligit ex omni ſuorum numero
unfile iut fervulum; cui unmi plurimùm fidebat .
INAH eique, quid fieri in corte velit, oſtendit.
einſnia, eind Is clav prægrandi, telo ruſtico, armatus,
te utnt ad agendas vigilias diſcedit. Reliqui cum
A/hero, curatis corporibus, in ſomnum
nm/ Cconcedunt.
, mnli,u (5 8. Eulpis adyentas.)
nnl celtile, VIGILABAT inter hæc dudum vulpes,
inaumma moræque impatiens, lenta noctis ſſdera
6) Cudiani increpabat. ka demum, ut Orionem in
nme, Kationem prodiſſe, Urſasque paſtum pro-
õ pulſas eſſe vidit: jam maturum rata, ue
anmn aſelen c ipſa Pabulatum exiret; proxime du-
mum Dunk meto, poſt primam vigiliam egreſſa, no-
omm Wcte concubia ad villæ januam pervenit.
u n quidem ubi nullis obſtructam re-
oinuntod Quam quidem ubi nullis o
nſe Ireriu Pagulis, ſed liberam undique perviamque
ule 4 reperit: ſimul neque à camibus allatrari
hafioſcen 8 ſe, & lucernis probè reſtinctis, celari
En ki t furtum poſſe advertit: laudata hominis
ctzceltthn ſde, qui promiſſi tenax, deludere ſpem
Pum r⸗ injectam noluiſſet; ad prædam, ſui ſe-
nin mer g cura, contendit. Quieſcebant latè omnia,
1, nelin D &

1

74 L 1IBIII.
& ſilentium loci, vulpem animabat. Igi-
tur faventiam ſibi lubentiamque adeſſe
arbitrata, in caveam irrumpit, ubi jugu-
latis pullorum Primoribus, & opiparè
helluata, furtim continuò diſcederet, ad
eandem poſtmodò, cùm fames invitaret,
ſagin am reditura.
(59. Vulpeculæ clades.)
SxD ô caduca mortalium vota, & mil-
le ludibriis obnoxias ſpes! vix dum in-
trò penetrârat, cùm in amplo vivario,
nil niſi vacuum, & mœſtum inane de-
prehendit. Naeque tamen ingreſſu tam
ominoſo deterrita, quòd videre per te-
nebras non liceret, eredidit, condor-
miſſe familiam omnem, inque angulis
hinc inde tranſtriſque, ut genti mos eſt,
conſediſſe: ibi promiſſum obſonium quæ-
rendum eſſe. Ergo circumit, penitoſ-
que ſinus, & caveæ receſſus xplorans,
denique à verna, qui pridem in inſidiis

aderat 5 fuſtuario ſalutatur. Reſpicien-

tem, & quis oſculo tam crudo ſalutãſſet,
admirantem, alktera ſalutatlo, priori haud

1002
welkenn
e e ten⸗
4 ui, lruin
, ur
Clttgte ett 4 N
lah fuentt
CAm mn

.

mil nt
igruſe Ner e
cannmnätnin
a ſ
Runnir/
iimuamm
uaſſnr

.

Vale n
Aallier 4
n n
linii Memmtore
krinyin
Wnlun
Ari . dir

Ban
Na , Ime

multà comior excipit; & elava ſecundàm ( 8 i
latus inflicta, vulpemi iterato pondere u un

elum-

rconfe
Nn

11 ,
Ahen Cirih
enimgt
nnungt is
fnetbiu ken
unnnnn Aakr
cinſametine

Dbullcde)

ALONOAMA III. 71
elumbat. Hic demum quid ageretur, mi-
ſera videre; deceptamque ſe, & neuti-
quam ad gallinarium, ſed in lanienam
divertiſſe, intelligere; ubi non prædam
ex aliis ageret, ſed ipſamet aliis præda fie-
ret. Igitur temeritatis ſerò ſe accuſare;
confiliumque imprudens, quo ſe ipſa
præcipitàſſet, reprehendere: & quia ver-
nanäinfitn, tiginis plena, ſpem fugæ amiſerat, hæc
Muelitt Kecum immoriens lamentari:
Ominmyloir (60. VPulpu epitaphiuni.)
umſunim Sciebam infelix, ſciebam, hæc magnis mé-
eumen igel zitis pramia numerari: quod ni diſemulare
1, l ietee in alieno diſcrimine voluiſſem, in meo conſiteri
t, ecit, n ze nemo audiret. Verum ſera eſt querimenia,
men, ile in qud mala deflentur, qnæ etiam prariſa nen
r, Ngeninn terrubre, Nunc credulam ninis, & fraade
incbionumg ctientis circumpentam ulciſcatur titulus: quem
Paͤrmmt, ni funeri meo moriens, ſupramum hic fige: VIVE-
zelettluntn REM, NISI LIBERTUS PENEFECIO MEO
riknnf VIXISSET. Hæc illa nondum integrè effata
Armn Nei protulerat, cùm à clava tertium fulmen
umcrulo du incubuit, exanimemque ſolo affixit. Ira
krmhoprini quam peſtem ab homine Vulpes officio ·
anſeln 4 diverterat . in ſuum ipſius caput, inſci-
mien m ens immerenſque convertit.

L D (61

76 LITIB RII.
(61. Remuneratio melior.)

ArooGαοmeo, quem hic audiſtis, epi-

logum adjicere, velut ex morte cupie-
bam: Neque id facturum me præter in-
ſtitutum rebar; cùm ſuus etiam acrea-
mati finis, & quædam quaſi clauſula
debeatur. Cæterùm ub curioſius circum-
ſpexi, ecquid adhuc addi à me pro epilo-
goô deberet; deprehendi, ſabulsm nihil
mihi reliquum feciſſe quod per ſe ipſa
non perorârit. Niſi fortaſſis hoc unum
illa prætermiſiſſe, vobis videtur, quod
latere ipſa ſub fabellæ ſchemate voluerit,
cùm in hiſtoriæ veſte pulchrius nitere li-
cuiſſet. Eſt enim, eſt profectò, hæc tam
inhamana remuneratio, certier comper-
tiorque, quàm uti, per fabulæ lenecinia,
ſpeciem veri debuerit nundinari. Cujus
rei cùm Sapientes magna dari quotidie
viderent documenta; id providentiſſimè
inſtituerunt, ut ſua ipſorum merita, alibi
certè, quàm apud immemores ingratoſ-

que deponerentur: Alibi, inquam, ubi
meritorum immortalis quædam apud

cœlites memoria duraret: ubi nemo ſpe

ſaa excidere, nemo falli ſe quereretur:

ubi

ünen enen
1

NANNX
um

⸗“
nuun au

1ilnn kAau⸗

ee
Muenurn

Dare
Iul Ka 64

e,ln
alleenr

11

l 1

13111
Glnmnei⸗ nin
Aendi lipe
D
tämmme ert
Cunlous einnan
elen guſ dui
mthcnietecte
ne Adine Nt
rhetli, chtlmn
kale ol ee
Mbradleoen
e, biitint e
helelchenaerole
teultnig nien
At rotechs, heen
rlo,Cenistonn
e Palelencen
leit ndinni 0
e hugnu Ci
uji zrnilent
niſaumgertu⸗
liowenotesi
. Abi⸗ ingin
tlls uelin .
Arret: Chihen

olile gueen

4 CNOAMA TIV. 77
abi nos quoque ſi noſtra collocabimus,
præmia nobis quondam omnes, non ava-
ra parcaque manu numerari; ſed prodi-
go ſinu effandi: Nec meritis noſtris refer-
ri paria, ſed omnibus deſideriis votiſquo
dari majora, ſentiemus.

PARENTUM NIMIUS AMOR:;»
SUI ILSLUS ULITOR.

(62. Parricidium immane. ) .
EM narrare ingredior, unam tacilè
omuium, quas Hiſpaniæ videre
atrociſſimam. Ad cujus immanitatem,
plus quam barbaram, Natura cohor-
ruit; & attonira, ea ſe ſcelera parturire.
erubuit, in quæ declamatum tot modo
ſæculis fuit, quæque, cùm deteſtationem
ſemper habuerint, ſemper repererunt
imitationem. Materies, haud inficior,
magis Tragœdiæ aulæo, qum Acroa-
matis Sipario apta; niſi quòd & triſtia
quondam, cam ſecurè audiuntur, etſi
delectare vix poſſunt, tenere tamen nos
ſolent, & ipſa ſui admiratione, horro-
D 3 rem

rem incutiunt, nec valde ingrarum, &‿
ſæpe profuturum.
(S63. Adoleſcentis religio.)
LITTERIS dabat operam adoleſcens;
navam illam, & utilem, ſi ad fructum
maturuiſſet: Cæterùm in flore adhuc
ſuo, parentum præpropero afftectu cor-
ruptam. Applicuerat hic forte animum
ad religioſi nominis familiam, in qua re-
bus humanis repudium perenne remit-
teret. Pluribus ejus notæ Sodalitatibus
inter ſe comparatis, placuit eam expe-
riri, quam per Hiſpanias haud incele-
brem, & virtutis opiniene florentem
credebat; aditu ægrè patefacto, inter
ejus conſilii tirones profitetur. Sed rem
uti primum evulgatam parentes accepé-
re, limphati ad Urbem accurrunt, do-
mum, in qua filius habitabat, importu-
nis jam clamoribus, jam lacrymis ur-
gent. Natum denique per inaci inſaniâ
repoſcunt. Cùmque omnia quæſtu eir-

Hie ſan

n Keiu en
lomuinm

felentunt
10Cderi un
Euparan
, Aulien
er⸗ uir
migen
lectumle
Ertalmen
epn fre⸗
kunilaun
Nlarun ,

—.

i gi⸗
ühre Na

= —

eum circa exſonarent, loci præſides, ver- am

bis caſtigare hominum impotentiam, &
ſi quàâ dolorem lenirent, experiri. Verùm
ut quidquid ſumpſerant, eludi viderunt,
ne

1

a en,
Ra in
re
0 (A 1

—

4

7

1 1
⸗ D
ſentn lz
R ENS
gerün in ſane
1eropero g
un eſonen
ni fuiin, ug
ulin detllenn
s note eelth
i, AMut em
iiuris eld in
Cpinine ſlen
gt oartid) i
octen. deln
a Mene
Ulben cenrun,
1, hebitebt, Upl
, ſuluni
igte erinncin
ne ontit glett
n hoel relihi
umn inpotennun
eer . eetiiͤ e
ut, uci itei

1CROAMA TF. 79
ne filium dolo malo, aut per vim attinere
crederentur, dant videndi inter ſe lo
quendique copiam.
(64. Parentum oratio.)
IBr Mater (nam hunc ſibi præcipuè
ſexum affectus emanciparunt) in am-

plexus cum filio ruere, lacerare pedus,

crineſque impexes, cum lamentis, con-
vellere: tacità demum eloquentia virilem
adaleſcentis animum verberare. Interim
& pater, oratione vehementi filium ador-
tus, ſuam illi orbitatem & canes oſten-
dere: natique adoleſcentiam & ſtulti-
tiam arguens, jam vitæ nimios rigores,
jam libertatis amiſſæ illecebras percen-
ſere: & quod inter prima irritamenta eſt,
opes partas, ipſique uni para as laudare.
Eccui moriens ego familiam commendaboꝛ Quu
bac mihi lumiua ſuperſtas claudet? Quzm mi-
ſera habebit pareæs, quem calamitoſus pater,
qui funus ducat? qui exequias eat qui in con-
ditorium demittat? Nempe in hanc ſpem te
genuimus, ut olim non eſſes, cui ſuprema man-
data daremus? Nempe, à quo etiam nepotes
exſpoct abamus, is ne filium quidem nobu relin-⸗
Jats? Quin hoc ſaltem tu egu; & honinem
D 4 prius

30 LPIEBR 21
Prins qaaris, cui paerimonium hoc concreda:
miſi mavis, ut, 72uod extremum infelicitatis ge.
nus eſt, opes tantæ nullum, ne haredem quidem
inyeniant.
(65. Adoleſcautis defectio.)
Dixrr hæc Pater, & quæ alia tempus
monebat. Sed neque famali tacuéêre;
quo telis, infelix, pluribus peteretur.
Illum, herilem filium & magnæ fortu-

næ ſolatium eſſe. Rem in illo publicam

niti; & aliquid Patriæ quemque ſuæ, ſed
ipſum plurunum debere: cogitet: Qui
genus ? unde damo? conſideret, in quem ſtirps
inclinata recumbat Quid ? non tu florem
hunc reſpicis tuæ atatisk Ant ahire ſic annos per
ignaviam ſines: Utere, fruereque, dum potes:
neque tot æquales tuos, qui repocant ,inyi-
Pantque; neque nos vernas & clientulos tuos,
guibus imperas, relinque. Cæterum memi-
niſtis, quid conſequi plerumque ſoleat
hæc Sirenum blandimenta; niſi auribus
maturè ſeram affigas, illa de naye petitam,
7us Siculos cantus effugit remige ſurdo? Ex.
Pugnatus domeſtico ariete animus, pro.
cubuit; & emaſculata conſtantia tandem
adoleſcens, in Parentum ſententiam con-
ce-

o

nr,
ℳUnn

.
I ut
e, co

1 ſ
4 N

ummict⸗
ile, uuhhen
enr u i

60
7 4

is
1

Unngleis kiſen

, Aà 1*
EN
le, ollinn
„

einen hrn

R

111
Fnniniinn,
anenen teu
hnimning

Enn läi
1, Cgrellin
gle hnll inn
Aud ete

din Kngut

Ne nloe
unegemgteiu
eberer clgſet
llcetet i en⸗
KCl mn i
A Artiin
. fumelu lunß
1 gurencent,

Centn

eu Cerrunn
giiperunleh
Dente; nii m
,ANot
rteni eſnit

OAttle ,Minli

n conſtuntiatat
uumlententuun⸗

1CNROAM A TIV. 81
cedens, pullo amictu, ceu eluxiſſet, in pra-
ſinum converſo, ſimul à Deo religione-
que divertit. G
(66. Altera deliberatio.)
At non diu fuit impunè fugitivo.
Domi enim vix paucos illis dies voluptas,
inter parentum indulgentiam, exeme-
rat; em pederentim in pejus omnia rué-
re, animuſque cœpit ereſcentibus in dies
ſcrupulis urgeri. Tanti ſcilicet parentes
fuiſſe, ut iis ſalutem DrUM poſtha-
beret? Quid aliud id eſſe, quàm cælo

nuntium remittere, infernoque prædoni

victimam litare? Subibat, & Chriſti minas
recordari, quibus olim, qui cœpta hujuſ-
modi temereè deſinerent, territarat. Cum
hac intemperie, dies aliquot eonflictatus,
ut partem quietis reciperet, factu opti-
mum cenſuit, ſi ad eandem familiam,
qua diſceſſerat, poſtliminium tentaret.
Quod ipſum tamen, ſeu pudor audendi,
ſeu repulſæ præſagium id fuit, cùm agere
omiſiſſet; proximum habuit, ad rudi-
mentum alterius diſciplinæ tranſire, ubi
fugæ prioris maculam, novâ ſeveritu-
dine, elueret; & animi tumultuantis
D 5 in⸗

32 LI B RI TI.
inquietem, exoratà pace, tranquillaret.
Sic, inſalutatis rurſum parentibus, abit;
monachuinque clam induit; utinam &
conſtanter! Neſcitum principio; ille, &
quà causâ profugiſſet. Sed quò ſagacem
ſolertiam, fallere ſactum diu non potuit:
& parentes, brevi cognito, ubi locorum
filius lateret, iterum ad ſuos queſtus, ite-
rum ad inſidias decurrunt: tantò confi-
dentiùs, quantèò recentior primi ſucceſ-
sůs memoria hærebat.
[7. Altera defectio.
Ac ne multis vos morer: Ad adole-
ſcentem reditur; eadem ibi, quæ prius
omnia aguntur, dicuntur, audiuntur:
poſtremò, ut ne eventa diſcreparent,
etiam perſuadentur. Sic altero jam con-
greſſu victus gladiator, nullam de cæte-
ro palmam, ac ne pugnam quidem co-
gitare auſus, intra penates ſeneſcere im-
bellis ſperabat. Ibi non illum opes & H-
bertas, non, ut in tantis fortunis, pote-
rat voluptas deſtituere: ſolæ furiæ ul-
trices, nec dare ſceleri, nec accipere miſ-
ſionem voluère. Erge animum obſti-
nare tandem ad juges ſtimulos cœpit:
&

tigefoſeune

1104
pirln n
nnn,
ulmnee
et uelt
(en Uön
Gpin tun⸗
orpnimm
Kinn unt
ſanlrerkann
uchriNnE
enlt Ggit

1

lacmwaben
Ncelcen
gteen
Nnuir

n Fy
e ulen
ad uli⸗
ulee

de

1 ,
ut, kinlln
npuenbs 1
idü; Uinunt
irpi l, 4
Elgtilgen
Undlon Pli⸗
Punn Wiegrn
lungttt
Uurin uamdoon

= S=

