Kh39
author: Bidermann, Jakob

N125 11090419 021

UIIIIIIIIIMIIIIuI

Tübingenyn

rrnre

An Alaubet gnzaxe

4

. e E weHen, 121 mesS

inc Togno; non mh S l,
n* &αα Shem Sibe acc

Pi. faland uel Ae E Aecdan,
meng. nanicn one eaßse
E

eenin

chie,
nn leſen⸗
40 uf, mè
19 “ am

4 ſicn:
bone erſyer

TACO BI
BIDERMANI
E 4
SocIETATE IESU
ACROAMATUM
ACADEMICORUM
LIBRI III.

EDITIO Neviſima, juxta
Ant yerp. , e er ier . .74 emen-

COLONIZ,

Apud FRANCISCUM METTERNICH

Bibliopolam Unter goͤlden Waagen /
Anno M. DCC. VII.

100)
rurbik
“ gnieim
uſtn

hnt “
acbet ade
Ainid me
Dſerietr
Pnkedikre
aN6 lami
tigau un
Ufufkann
tn 4
lu ug nuki

n len
Z
atim

OFERIS TOTIUS
ARGUMENTU M.
Nolo, meis lecte ribus libri titulus im-
ponat; ut ü, eùm frontem AckROAMATE
inſeriptam viderint, exiſtiment, non niſi
lætas hie feſtaſque narrationes promitti.
Vulgi hic error ſit, ut vocem Acroamatis
tam anguſtis finibus circumſcribat. Nec
enim, ſi Tullius eo vocabule in hanc par-
tem ſemel eſt uſus; ut Themiſtoclem, in
ſuis laudibus audiendis, àtν αaρααα
quaſi aliquid mulſo melleque delibutum,
a gnoſcere diceret: continuèò eſſecit, ut a-
liorſum flecti vox eadem non poſſet. Cer-
te enim & Xenophonti r Xοναυα
legimus, ρρνοααις Xα „ννιοπττα1ο vοEαοa⅞.:: &
Æſchynes ipſe, cùm, neſcio quid injucun.
dum recenfſeret, id ααταaαναραHαα ap-
pellabat. Ut proinde viri ſint docti, qui-
bus hodieq; non aliud ferè ſonet àρανοααι
quàm quod ſonaret, duναναaα generatim.
uos ego ſequutus, cùm& has narrationes,
quamquaâ non omnes perinde lętas, Acroa-
mata nuncuparem; neminem arbitrabar
fore, qui libri Epigrapben porrò damnaret.
Vale tu interim amice Lector, & brevem
hunc Acroamatum meorum indicem habe.
A 2 LI-

LTIBRI PRIMI.

I. Ingeniorum certamina, in voluerum fabella.
II. Symbolum juventæ, in hiberno ſchemate. 0004
III. Ingrata remuneratio, ex Animantium e

Apologo.
IV. Nimius amor, ſui ipſius ultor. III1
p. Error humani amoris, detelctus ingenio Regit. —
VI. Suparbia correctio, in Regis exilio.
VII. Majeſtas Principis, in illuyvie Carceris. ſewcin
LIBRI SECUNDI. ns
J. Amor inopia, ex formidine pænæ. Men
II. Virtus celata, clarior. in
III. Injuria barbarè vindicata.
IV. Somnus nocturnus, diei mimus⸗ mlnii1
V. Infantia, virorum magiſtra. ilemn l
VI. Sui diſpicientia, nobilis. ſiin
FII. Librorum lenocinia, animoruni venena. Fennd- 1
LIBRI TERTII. urhini
J. Mala vita, eæ ignorata Dialectica: eunmmmi
II. Boni dilatio, mali inceptio. A Nl
III. Inter aqualiæ, optio diffcillima. Ai a
IP. Mortuidiſerti. Aunlen
V. Qud major, hoc miner. ſeumig
yI. Laborisſa ignapia. Eeu
II. Extrema gaudii, étus. , “ů
ACROA

ll

runfchl

nd ſcleng,
Aiſtcntue

le.
eninte⸗
grugl.
riuA

W.
an⸗
.

fiua

4.

Crorer enske

ATII.
ti.

flimg.

c.

E

C 5 :(
X N4 »„ N X „X X N X xX X 6 X X X, V V
„ X W r X X XW X X X &

ACROAMAT UM
ACADEMICORUM
EIB I K PKEI M 5§.

W☛

I *⁶

INGENIORUM CERTAMINA,
IN VeLIUCRUM FABELL A-
(1. Doctors philoſophi meta.)
UO primse tempore ſortiti pro-
vinciam hane ſumus, ut abdita
naturæ ſcrutari, pattitis inter nos ſtu-
diüs, juberemur: ſic mecum ego ſem-
per exiſtimavi, nihil à me veſtris de=
bere commodis anteferri, quoad eum
omnes fructum pereiperetis, quem ſive
indoles magna promittere, ſive. majores
de ſingulis veſtrum ſperare, bonique
publiei ratie exigere videbantur. Qu

conditione femel acceptâ, in curam hane

unam intentior, neque dies mihi, neque
noctes eſſe quietas volui, dum initis ra-
tlonibus, huic omnium deſiderio face-
A 3 xeiV

6 TI B RI 7.
rem ſatis., Id quando conſecutum hodier-
no die me video; magnis ſane gaudiis ,
mea veſtraque cauſa, merito perfundor.
Defuncti enim ſuo quiſque munere ſu-
mus: ego quidem, qui veſtros conatus,
mediocriter adjuvifſe: vos autem, qui
ſpem de vobis antè conceptam, docu-
mentis pulcherrimis videmini impleſte;
dum alteri alteros generosàâ contentione
tranſcendere, ita ſtuduiſtis, ut victam ſe
quiſque ab univerſis crederet, niſi vince-
xe unus univerfos laboraſſet.
[2. Polucrum comitia.
IN quo ſtudio, tametſi ingeniorum
diverſitas apparuit magna, induſtria ta-
men fuit propemodum una: qua alii ſuis
viribus nitendo, ad ardua ſe altaque ex-
tulerunt: alii ſibi diſti, alienis opibus,

eodem evadere; alii in medio curſu de-

fecturi, occumbere eitius, quàm ſuccum⸗
bere voluerunt: ita quidem, ut non in-
jucundo ſpectaculo, veterem fabellam,

velut in ſcena theatrali exhibitam mihri „

arbitrarer. Fabellam dico veterem, quâ
vule memorant, AvEs quondam uni-
. . — A
verlas cùm liberà etiamnum republicâ
Ute⸗

mmnn,
Füniu
ſüͤ
ltn geun
tultt
Aurkrenute
ugmii
gnflin
Enkriu,
in un
luhng
iutn,
ufrur
benhin
en
Aumern
tan
me⸗

Wun odie
negdi,
inoperhenc
e Wunete l
roscongn
1os aueiczi
teptam, “
nin inpeke
0ti cntenici
ls unichent
Geret,ullifine⸗
Aler
niu.
ingenionn
1, induttrunk
nn:qun düli
1 le Aragneer⸗

Mens opbhs,

eliocutiite
Auinſnamn:
em, utnohl⸗
gemlabelin
bbium gili,
ſeletenn, d
ndamn nl
Huan ſepnble
e⸗

.
.

ACROA M A I. 7
uterentur, de Rege nominando cemitia
edixiſſe: ratas, ſi principe defenderentur,
id genti & perhonerificum fore, & ad
aucupum terrorem, qui prælicenter impu.
neque graflabantur, in primis valiturum.
(3. Competitorum frequentig.)
Vix etiamdum vulgata res dictuſque
comitiis habendis dies faerat, cùm con-
tinuò ſive edictio, ſive ambitio populum
omnem fuis ſedibus excivit; brevique
campꝑum, quantus oculis proſpectum eri-
peret, candidatis implevit. V idifſetis cir-
cumſtare roſtratas éiceniarum acies, cu-
neate agmine ſubire gruss, properare rau⸗
cas anſerum phalanges, & regnum, pennis
adhuc madentibus, ambire 48nates. His ni-
hile ſegniores, advolant è ſegetibus alau-

daæ, & paludibus apupe, & turribus columbæ.

Feſtinant eodem, & hoſpitæz umbrarum

noltue, & prænunciæ luétus alulæ, & inqui⸗

linæ ſilvarum luſcinia. Sua om aes Milvii
furta, ardeæ paſcua, coryi pabula deſerunt.
Deſinunt gemere turtures, pipire paſſeres,
ſibilare æccipitres, regnoque intenti, unam
omneshanc curam ſuſcipiunt, ut conſenſu
ſtatuant, quis unus cæteris imperare, & cui
A 4 cæ.

LIBRI .⸗
cæteri obtemperare omnes jubeantur.

Inter hos notæ fanuliæ competitores, eti-

am peregrini litoris hoſpites apparuêre:
Hic advena de Phaſide gallus, & aurita la-
gopus: hic de Numidico paſtu gallina, & fre-
quens ex Alpibus turma. Non ſuos India
Pſittacos, non Græcia Paros tenuit: Stru-
shiomem miſit Africa; Ognun Caycus è My-=
ſia; & Phænicem, quem Orbis unicum re-
ſervarat, legavit Syria.
(4. In competitoribue Aquila.)
Srp in tot candidatis, emlnuit Acur-
IA: non Candidata quidem & ipſane
coloris prærogativa, Regnum ambiſſe
perignaviam, diceretur] lengo tamen
pullorum agmine ſtipata; qui omnes ,
quamquam involucres adhuc, benegue
implumes; tamen nullo degenere nictu
Solem excipiebant: eoque magnis paren-
tem ſuffragiis juvêre. Longo poſtinter-
valle: greges miſcellanei ſecuti: inter
Acanthides turdi; inter Merulas picæ; inter
Ficedulus caſſitæ. Mox birundines & ſturni;
mex cornices & mergi. Auxére numerum,
vocis abſonæ cuculus, & immodicus lin-
guæ graculus; & prædæ cupidi Mmttene:

apwin

ali

n r

Aunin

(IImul

fuin
uie
Aunfilia,
D D
Cnnwicet
runate
lunarne
Pichnini⸗
nnt an
inae
n Mdddn
Anmi

—

==

Dilergi

lenn
Punß

bernn.
deitotet ei⸗
Pahpatule
,Kantihe
lim Ak.
on lioslale
tenuit gn.
Ceheurt.
üsuncumte

Ale)
enlout 4.
len Kipl r
naun nb
lorgo tunn
gi omnes,
ne, penet
Geeneleniit
enugli⸗ putr⸗
g⸗ holiner⸗
ſeeni: imet
laßkszinei

iur fwi;

gemumerun,
nnocleus ⸗

Awlme;
Hiclme,

4 C R O— ₰ M A B S
& apum avidi Meropes. Denique non avis
ulla tam parvi aut nominis fuit, aut cor=
poris, quæ ab his regni conſilis æquo
animo excludi ſe pateretur. Solæ comi-
tiis reſpæ muſcaque exactæ, ſua gens im-
pudentia vilis; Simul culices cum Scara-
bao, & cum cicadis crabro, & eum locuſtis
papilio, finibus ante noctem excedere
edicto juſſi; ne ſi aut ſuo ſuffragio quem.
quam juviſſent, aut ipſi cujufquam ſuf=
fragatione eſſent adjuti tribus omnes
communi dedecore onerarernr.
[S. Competizorum conſilig.
IN hoc tam celebri congreſſu, ut fado
ſilentio cæptum eſt deliberari; multi
magnis diſſenſionibus, eccui ſumma res
permitteretur, dimicarunt. Jactabat mo=
lem vaſtiſſimi corporis Struthio; eaque
ſe gloria, non dubiè cæteris præferebat.
Sed ſtolidam ambitionem omnes tribus
damnarunt. Quid enim? Eine, cui per
corporis inertiam, evolare pedem plus
unum vix liceat; quique id ſolàm inſigne
ferat, quod comeſſe ferrum inſuerit; eine
obnoxium eſſe rem tantam publicam de=
bere? Fugiendum hoc magis & deteſtan-
A 5 dum

16 LIFERI L
dum in Regibus omen; ac de ingenio
mitiori cogitandum. Ab hac hujus repul-
ſa, aliis, quò quiſque Struthionis diſſimi=
lior erat, animi creſcere ? Jamque auda-
ciores, hinc ſuum candorem eſtendere

Cygnus, fuam inde vocem extollere Gallus,

Mox oculeo Pgyus ſyrmate, picturate
Pſittacus tegmine, invicto Aquila robore:
ſe oflerre. Paſſerem nativa commendabat
aſtutia. Gruem vigilia, Phænicem ſenecta.
Ab alia parte Iurturi caſtimonia, isdico
thraſoni palearia, Phænitopteris cerebella:
Mella dein Apibus, Muſica luſcinis, alia
merita aliis, & ſua cuique propria, fave-
bant; ut nullis defuerint ſua decora, qui-
bus ad ſpem imperii accenderentur.
(6. Comitiorum ſtatuta. )
VISA res proximè feditioni adeſſe, ſi
jactare ſua ſinguli, ſeque ambitiosè ven-
dere ſinerentur. Igitur paucorum inter-
ceſſione ſublatum diſcrimen eſt; quibus
ꝓlacuit, regni majeſtatem volatu conſti-
tuere. Hahc unam gentis eſſe gloriam, à
majoribus, jure hæreditario acceptam.
Quæcunque alia cujuſꝗ; ornamenta fo-
rent, ea nihil admodum ad gentile decu⸗
actu-

een
iau
gen
guimit
vianhe
züllin⸗
ialngun
ngeti
mneneng
Peſerten
ce
anni
inch
Uurtue
uſenna
run, kh
maßtiv
ligiſue
Uuremmii
olen
9 e⸗
mrlt
Knmnine
MManmmn
Win
ene

.
1

Eeingein

iir repll.
oni Cilmni⸗
Amgleaudn
en etenler
olerecie,
e, iclln
lnilatohon,

Cöhnmmencdibt

enenteneh
Emonia, i
ruceiehelt:
nlſinig i
ropti ir
decote,gii
Cerentur.
tte.)
ni Aele,
Abinoze ſeb⸗
Geotumine,⸗
lrm evſ⸗
N goim
gio ctepili
ramenta 1.

genile

4CROA MA I. 11
faura. Si enim moles eximia Regẽ crea-
ret, feras utique omnes Hlephanto (quali
& quàm informi monſtro?) obtempera-
turas: Si robur, leoni: Si formæ gratia, aut

coloris fallacia, aut vocis lenecinia, cuĩ

dubium fere, quin faſces ad igaaviſſimum

quemque & imbellem ſint deferendi? At

volatu ſe præter ceteros probare, &oſten.

dere, quantis terram ſupra cænumquu in⸗
tervallis ſe poſſit attollere, proximéque

ad cæli viciniam adſcea dere: eam profe-

&ε rem eſſe, & volucrum propriam,

regno regique non indecoram. zapropter
accingerentur, qui vellent, humique tan-
tiſper omnes, velut intra carceres, quieti
ſignum exſpectarent: ur miſsà denique
mappa, fui quiſque cùm periculum in vo-
lando facere, tum virtutis regiæ vel omen

capere, vel ſpecimen dare, conniteretur.

[2. Deſperantium inertia.]
REBUsS in hunc ferè modum decretis,

videre confeſtim erat, diverſas ubique
motus animorum: &, ut cuiq; vires etant,

deerantve, ita vel ſpem addisvel injici de-
ſperationem. Degener factio, quibus ven-
tris ignavia, aut adipis ſarcina obſtabat,
A 6 qui⸗

12 L IBERI TI.
quique ferociſſimè provocarant, jamta-
citi certamen detrectare; humique deſi-
des, ad ſuam plerique cortem redire.

Pars natandi, quàm volandi peritior, in-

ter cgnos mergoſque ſtagna repetere. Pars
quietis appetens, tepentes nidos, aut hu-
milia ſenticeta, notaque gurguſtia reviſe.
ge. Coturnices in ſegetis aream, perdices
in nemoris umbram, anſeres ad graminis
ſaginam concedere, Aliquos viriam de-
bilitas tenuit: aliquos obſcuritas nata-
lium repreſſit. Hos conſpecta accipitra
roſtra, hos milyii acetabula terruére. Mul.
ri, ne in turbæ comprefſu eliſi, multi, ne
pedum unguibus obtriti diſperirent, ul-
trò receſsére. Ita factum brevi eſt, ut
magna frequentia, complures deterriti,
& hac illac dilapſi, aut penitus deſpera-
rint, aut ſpectare jam alios otlioſi malue-
int, quàm volatu cum illis decernere.
Cæterum hoc præpropero ſegnium di-=
ſceſſu non fracta virilior pubes, inſtitit
eò acriuùs pugnare, quò longius à turba
deſide ſegregatam ſe animadvertebat.
(8. Trochili aſtutia.)
RMANSERAT in ee certamine cum

I
Sn Nno
ztinen
crirluu
ſzmie
irutti
aleit
Eſen len
anr kn
Ceinucn
Gn end
lenloe
ln 1
uihin
inin
kuen 1
Annc
h
unim

ler

tt

igenn,n
A Nwdinn
aa
Wnei
i

4

tt, en
hmigne kel
Nentedte,
Uheiiogin.
Fepetelt Ne
nido ant⸗
teuſiuret.
tenn hetle
alprrin
Anrftänk.
Maütus ur
lhech aihitn
tenmnete Al.
elli mult,
herient, 1
breſtelt, u
lues etenii
eninn deetr
otol nd⸗
Ui Eecenele
Egnüun ii
bes, itin
lntimituhn
acſelteber

l.

4CROAMA k. 1
multis etiam TReCHIUS, parvi corporis
avicula, & inter volucres nulletum qui-
dem nomine clara. Quæ, ut viribus im-
par, cireumſtare tot gentis ſuæ proceres
vidit, ingenio ſibi, ſi certare vellet, uten-
dum intelligebat; &, quando ſuis æquè
non porerat, alienis certè pennis remi-
gandum. Nec audacia deerat tentandi.
Cæterùm in eo tamen ambigebat, cujus
ſidem opemque tutiſſimò imploraret.
Ergo fortiſſimos competitorum inter ſe
comparare, ac modò Milvium à tergo,
modòè Niſum, explorator callidè eircum-
ire, rurſus vulturem, rurſus alium, alium-
que præferre: ac poſtremò, æſtimatis
omnibus, unam Aℳquilam, non malus re=
rum arbiter, malle. Hanc nimirum eam

eſſe, quæ, Jovis armigera, id eſt, triſulciò

fulminis miniſtra, ſi paullum adnitere-
tur, facilè cæteros aut vinceret volatu,
aut profectò adæquaret: de reliquo, ſe
ſibi, ut res ferret, conſulturum. Secund
dùm hæc, Trochilus inter prægrandis
alitis plumas abditus, nemine, ac ne
Aquila quidem, ſentiente, perlevis ſar⸗
cina, conſedit.
A 7 (2. Am-

L IBRI I.
[9. Ambientiumi pugna.
JAMQUEF adeò momentum ſuberat, que
provolandi ſignum acciperetur. Eo com-
modùm dato, uns omnes cum ingenti
alarum plauſu, ab humo ſeſe tollere, cer-
tatimque, quàâ data cuique via eſt, per aera
evadere; ac pari dein conatu, ſed con ſtan-
tia eventuque diſpari, ad uſque nubium
caligines, & ipſa cæli confinia tendere.
Tendere, inquam: Nam principio qui-
dem, cùm mira omnium alacritas tenuiſ-
ſet, nemo animum deſpondere, nemo de-
ſicere; ſed omnes, ſi ſudoribus largiſſumè
Auerent, & volando plurimos longiſſime
tranſirent, pulchrum credere. Paullatim
verò, ut ventum ad ardua eſt, cæ pit mul-
torum calor intepeſcere: ut, pennis de-
fluentibus, complures fatigati, alii poſt
alios ignavè deſtiterint, &αgnata pa-
tientia, labori, cui ferendo non erant, ſuc-
cubuerint. Viſæ ante omnes luſciniæ (de-
licatum ac vocale genus lin arborum cel-
ſarum frondibus interquieſcere: birundi-
nes ad nocarum ædium lares divertere:
Cicoeniæ ipſæ in mœnium faſtigiis ſubſiſte-
re: aliæ inter rupium cavernas, aut mon-

14

tium

Akfun
Hunmnhan
umintin
Irts Edkin
iſuignn
heil
ian
(. N
mX
Neun
shrl
lralinin
eunnni
ien u
ain u
uian

erinn

jenn 144 1

lun

* nuimeln

enior⸗
en ni⸗

₰ CROAMAI. 15
ium cacumina reſpirare; jamque cæteris,
nllertn ultra etiam dum enitentibus, laſſæ fractæ-
tentoen. que palam de palma concedere. Pertina-
Sunngm cius aliorum ſtudium fuit; quos nondum
enlee. neque turrium apices, neque montium
ehein vertices, neque nubium caligines reti-
nſedcn, nuére; dum ſupra nivis imbriſque regio-

Auennin nes abeuntibus, jam fulminis patria, lus
Gnnn enee næque vicinia, conſpicerentur.
ftnhioi⸗ (10. Trochili victoria.)
naheinsterl VERUM & hi poſtremè, cùm exhaufti

iegemk, longé ſe relictos poſt unam omnes vidé-
cbuulugn re; AcUIT, needü hærenti, ſed per ianvia
imelongln quæque altius adhuc altiuſque eluctanti,
lere, Daulii (dolentes quamquã & indignantes) ſuc-
el ceun cubuerunt. Lætum id in paucis Aquilæ
n, Peinitl auſpicium fuit; Si quidem ne ipſa quidẽ,
ign, ii etſi cæteris una vegetior erat, durare ſe ad
Keungnne hajora ſ. Patia ſentiebat. Igitur, ut pPrimum
lononermn ir potuit, infta fe omnes deſpicere 5 ter in
mnesine Syros gloriose circumvecta, editoque ter
inghonme clangor e, ventum ad metam eſſe Prenun-
Ceel adeò, nec, ſi maximè lubeat, porrèò licere.
4 be Simul de contentione volatus (ignara,
it⸗ nun quæ ſarcina tergo infideret) remittere;
enu⸗ iin 2 8&

26 LIBRI
& collabentibus alis, ad terram eæpit de-
ſluere. Enim verò du TROCHILUs ſe pri-
mum erigere; &, qui alieno remigio eve-
Qus ad eam altitudinem fuerat, iple ſuas
jam vires exſerere, iiſque adhuc integris
ad victoriam uti. Mox ab alto conſpicuus,
ſupra AcIIAM ſeneſcentem, intervallis
maximis, eminere; feſſlamque, ad plura

currieula, provocare. Convertit omnium

in ſe oculos triumphans ales: ut orta pri-
mùům admiratio, longo omnes ſilentio ſu-
ſpenderit; ignaros, quo ingenio fuper
Aquilam vicoer Trochilus evolaſſet? Et
gliſcere jam multorum invidia cæperat:
ni Aquila omnium prima clangere, cæte.
rfiſque morantibus, clarum victori ap-
plaudere occupaſſer. Quo facto, diſcuſſa
compeditorum invidia eſt, verſaque in
gratulationem obtrectatio: ut uno omnes
conſenſu, prærogativam effuſis clamori-
bus ſecuti, TRocHILUMſalutarint vio-
rem: & ſe quidem victos, veteriqae con-
ditione victuros dixerint; TRochILoO au-

tem, RzoUITnomen (quando Rscis illi

tribuere, parvitas non ſineret) volentes
libenteſque, cum regni infignibus, per-
petunm donarint. 11.

ſe10
uſe
alllican
1 hame
5 u .
an
uatitlo
nient i
enut
feun,omin
Gannin
hrmm
mnnn mnn
veicgle i
Hfrfei
Güundn
I enbis

Omngre

immn
Apin

enameezte,
MeMUle .

mnotenigioere.
dhnen Nleliu
Madlkeltegt
dinoentlian,
Aen, intenſdlt
lumle uzll⸗
Cohfetkontin
ullgnoreſ
Oonmnesſdemol
Nlo igenio liht
iluuerolaletih
imidiscepet
nichngeteſt
mum ſickoti⸗
ohlo Aln
gel, Netligel
1iot uuoN
vekklschamot
lluaineri
eeiglech
t;lnoch R
uninſecul
etet, ul
gbevibus
iuizai⸗

ACROAMA I. 17
(rI. Philoſopheram comitia.)
FAEULAM hic audiſſe vos Mileſiam àms
tumatis. At eam ego, ſi rectè me tene-
bitis, germanam vobis hiſtoriam exhi-
bebo. Quid enim, quæſo vos, fieri aliud
videtis, cùm ex Academico ritu, Sapi-
entiæ comitia edicuntur, novuſque tri=
ennii campus, in philoſophia decurren-
dus, aperitur? Quis rum gquantuſque
Juvenum, ommibus ex locis, ſit concur=-
ſus, qui certatim Sapientiæ candidates
ſe profiteantur? Quæ urbs alicujus eſt
nominis, quæ tam obſcura muſarum Se⸗
des, aut gynmnaffi tam humilis palæſtra,
quæ de lude ſuo, aliquem aut pugilem
illue, aut pugnæ ſpectatorem aut laureæ-
competitorem non mittat? Tum ipſa de-
in Academia, quid niſi Aquilam in id
theatrum ablegat: eum doctorem, id
eſt, Sapientiæ tsadendæ interpretem „
æmulis tot Juvenibus aſſignat? Et conſi=
derate mecum paulliſper, quantus iſto-
rum inter auſpicia prima ſit ardor? quis
rerum animorumque apparatus? quæ
æmulatio ſtudiorum? Quis unus ibi de

omni numero reperitur, qui in regno Sa

pien.

18 PL I BAI I.
pientiæ, conceflurum ulli ſe dicat: Quis
gloriæ tam deſpiciens, qui jus ſuum ad
principatum talento divendat? Pulchrum
ita ego non mentiar, pulchrum ſpecta-
eulum; S olim, ante Circenſes ludos O.
lympicoſque longè, me quidem judice
ducendum!
[12. Ambientiun H
Hi tamen tot Candidati, ü ſeorſim
quiſque interrogentur; quo aut anime
fieti, aut ſuſtragio con fiſi præcipus ni-
tantur, ut imperium in hoc Sapientiæ
Campo a eptauros ſe ſperent? Audietis
multos, mira diſſenſione, ſtudia in con-
traria ſcindi; & diverſo tramite ad me-
tam hanc perventuros ſe credere. Illuc
aliqui volent per merum otium, perque
blandi ſoporis veternum evehi, memo-
res, jam alios, qui in Parnaſſi jugis de-
ſtertuerant, repentè vates evigilaſſe. Ali-
qui lude ſe credent luſuque poſſe incla-
reſcere, Si regna vini ſortiantur talis, ſi che⸗
lyn moveant, ſi teſtudine ſonent, fi no-
ctem vagante muſica turbent. Nonnullos
fortunæ majorum, & opimior cenſus in-
Kabunt, ut præferendos cæreris ſe putent.
Ali-

ummtu
Sdrin,
eleit⸗
lrden
Aige
inuelent
, Mil
kinan
in Eende

tmiwoen

Ferln ſen
graur⸗
Aknl m
Aukarillen
ulnan
unt,
ulimme
utrtemn
inin
lſrn

lm
gitn Mrode

1 n olen

un 44

litrn

Iulſtslammet

nduihulchnnn
Uchrunſecr
lenles ulor
Leuten in

fui
ladti, leotn
6 onn n
4l Nrcini⸗
in ue Apenir
erenr/ Aulti
, Kudiaincd-
O trmiteadn
le gedele. 14
notnm, pelge
nerehi, nenn.
rniſi ig⸗
geniglale d
nrſoleic⸗

mmtaiict

eſnent, iln

ben. Nonan 4

ainiorcenlisi
.ſe phlel
crienolehin
”D

ACRNROAMA I. 18
Alios, veſtium fortè ernatus, pæneque
muliebris mundus: alies, capitis cirrhi, &e
erinium cincinni, animabunt: alios res
ipeſque aliæ, ad gloriam regni hujus affe-
ctandam erlgent. Qui tamen tales, quàm
ſtultè has fibi ſpes efſinxerunt, tam facilè
exanimati eaſdem abjiciunt, ſimul ut au-
diere, non alia lege ad principes partes
efſe nitendum, quàm ut labore, ſudore
vigilüs, & mille talibus documentis ſ.
triennio toto explorent; ut ſomno etio=-
que bellum pertinax indicant; ut vino
ludoque exilium decernant: ut ſcribant
aſſiduè multa, multa aſſiduè legant, multa
domi ſecum aſſiduè volutent, quæque diu

meditara ſunt, ea in publico, omnium

judiciis approbanda, proferant. Hic ger-
manus adoleſcentum eſt volatus, hæ no-
biles alæ, hoc ſtadium iterque, quo uno
ad Sapientiæ imperium evehuntur.
(13. Deſiiſcentium inconſtantia.)
Er eſt profecto res plena ſuaviſſimæ
voluptatis; intueri, quâm alacriter ge-
neroſi volucres (proborum, inquam,
adoleſcentum indoles) his ipfis legibus
quibus ignavus ac degener ſanguis ab⸗
ſter⸗

ſterrebatur, excitentur? Geſtientes lætis

que in aſperrima Logices vepreta ruunt;

meruſque ludus eſt, per univerſa Porphy-
rüſecreta pervadere, cum decem Stagi-
rite claſſibus concurrere, perplexos Sl⸗
legiſmi labyrinthos & enthymematum
meandres exire; dum inrerea vident ri=
dentque imbellem turbam, in primo Dia-
lectices veſtibulo deſperantem; neque de
palma præripienda; ſed abjectis armis
de fuga deliberantem. Nempe ſua iſtos

libertas, qua otieſt pueritiam exigere „

retardat y ut laboxis inſueti, honeſtum
ejus etiam nomen audire jam detrectent;
humique cum inerti pecore vagari, quàm
ſurſum alis ingenii, ſubvolare præoptent.
Qui tamen ipſi, ſi ſumpto impetu, tridui
nonnunquam moleſtias pervincant; cer-
1 , cùm paulè poſt ad lubricos Locicæ
pontes, auritis Arcadibus fatales, defe-=
runtur, hic obſervante oculis caligine
territi, trepidare? & vertigine confuſi ,
neque evalarejamrultta, nec ambulare
ſe ſentiunt poſle: ſed fallente ſemel ve-
ſtigie collapſi, affurgere rurſus, & pro-
gredi pertinaces recuſant. Ita, mals con-

elb.
ſ„rofein
s) 1
oin
luree
M
ugnin,
tnelant
amirnn
tipfhtk
labie
Gmeum une
elnnln
n, le 1
Ahrluezel

Mlanin,

Atſkarft
darhnet
lu mrl

4

ifiut
Tone
aane

ſilio,

ACNROAMA „ 2:2
eſtenteslei ſilio, & competitores ignavè deſerunt,

Metumn ge pontem ipſum, clade multorum jam
hetſi nſt antè amollm, nova, ſuaque ruina tur-
n Gun pius infamant.
herhennt [14. Durantium patientia.]
emhynenam EOCIDEM & nos in illo tam lubrice

untſiini arctoque tranſitu, eti non multes, at a-
inim A Iiquos tamen certé amiſimus, qui Pontes
enee4 hos jam ante nobiles, inertiâ novàâ fecé-
elism re inſigniores. Hi autem hodie contem-
Memp luki pti, dum ſortis veſtræ felicitatem eminus
tium ein, intuentur; humentibus oculis ſe ipſi, ſu-
Cei, homln amque ſocordiam deteſtantur. Cæteros
ndenen omnes per hæc pontis ludibria cauté
Nerigit transgreſſos, eò feliciter deduximus, ubi
luehteon Scientig ſcaturigines, fonteſque Sapien-
dingen, tie demonſtrantur. Et quos ibi, Deus bo.
nhua ne, quamque ancipites Euripos mecum
rcxl eſtis emenſi? ultro citroque, nunc à Pri-
karlles, ckk mis 4d ultimae progredi; nunc rurſus ab
ells cligi Ultimis ad prima reverti, & artium bona-
igir ntii rum omnes an gulos ſerutati didiciſtis. Ip.
cinblun ſos adeò animi habitus, quò quiſque du-
leneſenelſt ceret; ad quas æctionestenderet: quibus
is, Efi viribus creſceret, deprehendiſtis. Arque
Ia, maet his omnibus, annue decurſu, laboriose
ge ſ ſa-

7

22 LYIB RIY.
ſuperatis, dum & Logico ſtadio mecum
ad abditos Naturæ meatus perrexiſtis;
adverſa habuiſtis multa: quæ quidem ip.
ſa, non frangere animum, ſed numerum
tamen veſtrum aceidere (quo meo cum
dolore?) evaluerunt.
[15. Pugnautium aægritudines.]
EccE enim, in medio ſucceflu, duos
principatui Phyſico intentos, ruptæ pe-
Coris venæ, indidemque manantes ſan-
guinis rivi, ab incepio diverterunt. Alies
plus 2 O. Juvenes (quæ anni unius infeli=
citas fuit) febris pertinax adorta, lenté
ad octavum decimumve menſem exer-
cuit: &, qai libris hærere maluiſſent,
lectulo vel invitos affixit. Alios capitis
ardores à ſtudiis phyſicis abjungere, at-
que ad curas medicas ſpectare compule-
runt. Duobus alüs (ne quid intentarum
fortuna relinqueret) renum ac utifſimi
dolores crudeliter inſultarunt, ut expug-
nare dimicantium conſtantiam poſſent.
Sed nihil egiſti(cogit enim exclamare ſpe.
Gtata tot morbis patientia) nihil apud hos

omnes egiſti, fertuna. Nam retardare co.

natus illorum, atque obſcurare volueras:
&£

*

aanch

110
aplen, dn
ſinmnter
Aiinen
Animen
aham.
an
rne
finetlei

uum n
Ekolrtcbni
kuetehtli
ei anaun
n inauſ
lns in,in
Uükhgn
Achüen
nnllun e
lran
Athehztnnt
Tiſcletnn
1 uih
4 n Seern
nanie

Mlen
S

i

kains feltenlin
igle gileni

te (gbomeden
1 „
1hittim:.

oluctel, iag

Melts, ſte ⸗
Panuntetie
oCizeteibbt die
rinniuniusndi

4
Nar Aot, el

ne melenn el
elete nliluiſti
i Alcs cin
6s ungele,1
pelkate conli
vegcimemnun
enun Acutliut
larum ute,l
tunun polen
eimerclnne
ir ihlehiin
mmneenlatet

lann al

=S
SE

cohl nan

ACROAMA Z 23
& acuiſtl, incitaſti, illuſtraſti. Siquidem
hi ipfi tandem, cum tot hoſtibus con-

greſſi, in viam redierunt; ſuosque æzmu-
unn leduumenn

los conſequi, intervallo quidem aliquo,
ſed conſequi tamen, ac poſtremò felicites
afſequi laborarunt.
(16. Pugnantium funera.)
INTER hæc autem luctuofior multè
graviorque calamitas incidit; quæ no-
bis inopinato (neque enim diflimulari
ſe dolor hic ſinit) tres impigerrimos Ju-
venes oppreſſit. Jam ü plus dimidium
ſpatii, cum multorum plauſu, confece-
vant; jam conſpicui eſſe in paucis, jam
proximè primis imminere, & quiddam,
neſcio quid, magnum polliceri incepe-
rant: cùm inſperato omnis ab illis dolor
calorque defluxit; dum creſcente indies
ægritudine, ac naturâ demum labente,
perintempeſtivè nobis extincti, occubue-
runt: ac publico funere luctuque elati,

philoſophiæ meta, eitius adeo quam ex-

ſpectärant, attigerunt. Quamquam &&

iſti ornare competitores ſuoes hodieque

non intermittunt, Reliquêre enim vobis
haud inanem nominis ſui umbram; ſed
lu⸗

24 2IBRI JI...
luculentam vitæ ſuæ virtutiſque lucem.
Nam certè, ne de ſingulis dicam, unius
indoles, fine plurium injuriâ, fileri non
poteſt.
(iIy. Morientis innocentia.)
Is etenim, quod ipſi meminiſtis, ha-
bitus ab omnibus talis omnino fuit, quem

nemo noſtrum vidiſſet, ullius iracundiæ

motu perturbatum, nemo ſui, quamvis
mnia cireùm verterentur, diſſimilem.
Eundem odiſſe poterat nullus, niſi qui
virtutem prius ipſam infensè abdicaſſet:
nullus illum reſpicere, quin adoleſcentis
innocentiam, oculis ſe ſuis videre arbi⸗

traretur. Ille cæteris, ſive modeſtiam exi-

gerent, exemplo; ſive honeſtatem requi-
rerent, documento; ſive rerum morta-
liumeontemptum, cœleſtium verò defi-
derium optarent, incitamento fuit. Et,
cum his ramen omnibus curis, quàm im-

penſum litterarum ſtudium ille con-
junxit ? A quo uno ſuperari ſe, vel la ii
boris patientià, vel commentandi ſoler-

tià, vel diſputandi frequentiâ permiſit:
Vos ipſi mihi teſtes in hanc rem oculati
fuiſtis: Ut idcirco, omnia velle de eo
com-

–

ut, lfe
n,n
Ganfgle
bingene
Haunſiim
luſl iin
nmmi
n ubuen
Faligtrii
I, nnan
Olltke' eden
nnddhnngen,

ilgen 1
bent, r
Uhemtinn
n uri
Gemtlt
nitin

. . . CROAMA J., 155
huigelun commemorare, ſit veſtræ vel benevol
eſce ſie emorare, ſit veſtræ v evolen-
Wcecn, uun tiæ in ipſum, vel memoriæ de ipſo difſi-
ſmiflaim dere. Habeat ſi nunc ille, feratque hoc'4
„ nobis extemporale mnemoſymon; nos
nuini igdem ab illo perenne monumentum: quòd
imenilt⸗ AUors, cum inter juvenes optimum quafiſet, in
nndtngtn Hec Murn ſchola ſe ſenſerit reperiſſe.
Uliuftunn [18. Phyficæ mirabilia.
enoli gum PoRRO autem vos, qui propitio nu-
ent Unls mine, morbis omnibus mortuiſque ſu-
urn, ik perſtites durâſtis; perreliquum Phyſeos
itſhent Male iter, quanto cum ſtudiorum ardore cu-
uunahlei curriſtis: Prodierunt obviam primæ re-
lisileen rum corporumqueorigenes, & longa Se-
Genocekime ries Cauſarum, ut ab incepto curriculo
loretnenten vos diverterent, perrexiſtis. Oecurre-
GGe teummu runt Maturæ artizque miracula, ut injecto
tletim wdtt ſufflamine vos retinerent, tranfi ſtis.
cuneno A! Objecerunt ſe Caſim fortunaque monſtra,
VatsꝗAini ut adſpectu horribili terrerent, perru-
udun e a piſtis. Ves neque Magnitudinis trigemi-
apertiſe, el na mole conſternati, neque atomorum
Pnellind Il exi lit ate decepti. de via regia deflexiſtis.
gteni jeni Vos, non Inpuiti immenſitas in ædium
imetem l conjicere; non Vacui ludibrium in angu.
ſtias adducere: non Leci errores potue-

mtis ſelt
. 6o B runt

26 IL 1B R1 .
runt in devia pertrahere. Vos iidem, tael-
tè labentium Temporum momenta expen-
dere, vos motuum fluxus perennes evol- AIm
vere, vos rerum incipientium æqquè ac deſi. gluheli
nentium moras perſentiſcere, didiciſtis. ufpen)
Quid? quòèd Solis etiam Lunæque vias, Cal- trglcki⸗
lidè indagaâſtis: quòd ſiderum cadentium, Wmil
orientiumque horas enumeräſtis? quèd Auti⸗
ſtellarum omnes magnitudines permenmſi m
eſtis ? Quid uſquam arcani ſibi retinuirt ien
Calum, quod patefacere; quid abſtruſi mam
recondidit Tellus, quod eruere? quid pe- ligi
regrini parturiit Mare, quod veſtigare ve- Auuhen,
ſtra ſagacitas non maturàrit? Quiequid aln ie
inter Meteoron & nubium oſtenta potuit, ⸗
vel anunis metum incutere, vel ocuks lu- W
cem objicere, vel ſenſibus illudere, torum , 4

—

id veſtri vos juris effeciſtis. OQ Juvenum
ſolertiam, in ſenibus olim ipſis admiran-
dam! ſitim artium bonarum ingentem D
excuſſit ſinus omnes natura, quæq; in imis Aunn

zeceſſibus abdita habuerat, protraxit; ut Agul
veſtra implere quandoq; deſideria pe ſſet: Hiun
ſed pauperem eſſe tum denique ſe ſenſit,
càùm ves etiamnum inhiare, etiamnum Abin⸗
quærere plura majoraque pergeretis. (a Aul

(19.

luülenng
mmomemtete
s Netennttenn.
nun Ntzrig
lcrtt, Alcli
nlundglenugtl
lgnncalenin
gutetiki
Ninndns ne
nenihi n
uee, gil it
detdettrgl,
6gro ſetger
nting! Qun
umokent e
ele, feltall
urlludere, r
eoltis. Oner
olinipt⸗ Ait
ondtun igent
aturvglehill
Uetn iolinl
ogeiteiie
naeiget
Ukiue, küull
ge kk

ACROAMA I. 27
(19. Metaphyſicæ ſublinua.)
NAM de hominis animo corporeque

quid addam? Nihil ibi tam vegetum vi=
vumq; latebat, cujus ultimas adire origi-

nes vos piguerit. Nihil ibidem Senſu vali-
dum, quod veſtri ſensůs acumen effu ge⸗
rit. Nihil mente intelligentiaq; tam ibi ſub-

lime, ad quod acies mentis veſtræ ſe non

erexerit. ausbus à cauſis res aliæ acta mi-
rabili valeſcerent; quibus aliæ viciſſim
decreſcerent, vos ingenie veſtro explo-
raſtis. Cur quidque arreſcere calores; cur
addenſari frigora coëgerint, idem perſpi-
caci obrutu deprehendiſtis. amque ex-
kauſtum vobis, auguſtumque hoc uni-

verſum apparebat; ac niſi ad immortales

porrò, labiſque inſcias Mentes tranſcen-

dere, earumque celerrimos motus, & miri-

ficam ingenii vim tentare: Niſi ad unum,
imò ſupremumque Numen eminus con-

templandum aſcendere, & immenſum
omnium felicitatum oceanum luſtrare

licuiſſet? vos, opinor, impatientes, de Cali
totius anguſtiis jam conqueſtum ibatis.
Igitur ad hæc omnia demùm inſpicienda
alii remotiùs paulè, alii proprius, deducti
B 2 d me

23 LIEBRI I.
à me fuiſtis, ubi, velut germani Aquila-
rum pulli, oculos iis radiis intrepidi ob-
verteretis.
(20. Doctoris vota.)
MACITE animis Juvenes, his artibus
ſtudiisque, ad hoc regni Philoſophici fa-
ſtigium, cum benis omnibus, iſtis: Ad
quod quidem faſtigium, ſicut veſtro Mar.
te conari nequieratis; ſed Numinis ope
cumprimis; ac deinde nonnullo doctoris
adminiculo, quafi Aquilæ prævolantis,
voſque in altum evehentis, auſpicio, egui.
ſtis: ita jam ad hanc rerum ſublimium
cognitionem, meis laboribus, quaſi alis
evecti, pulcherrimum exiſtimate; ſi me
ſuecumbente, vos integri adhuc vegeti-

que, ultra ea omnia, quæ vobis à me de:

monſtrata ſunt, novis conatibus evadere
laboretis. Meminiſtis, quædam inter nos
fic eſſe interdum diſputata, ut diſeepta-
tatamen eſſe deciſaque nondum jactare-

mus : quædam ex arcanis cæleſtioribus
acta potiůs, quàâm detecta reliquimus:

quædam, ne attingere quidem auſi, in-
tento ſeluùm digito, procul oſtendimus:
& aliis vel ingeniis, vel annis reſervanda
cen-

101
Gnd
. Fkubue
Aenti
ieludi
urmürki
Uarolme
Uenmnem
Lleint,
Mrpun
leknde
D
lr alie

——

rille
An lot
nen
ukro

ineng

1

ummehil Od

74)
ents, Auenib
ibhlalpnt
bos ilis:
vbenrekrollr.
el Munnto
Nonpnhecoor
ule eſolnc,

ig,nipicegi.

Zemm iublmum
Nihs, gulit
linne; i
gitdhueſege
4 6
e obisnes
nubtefult

1u, leht⸗
uundunſd
ns elinhi
tr eigimd
ilnul,i
altan
ſe
mnitele

ACROA M A Y 25
cenſuimus. Ad iſta vos poſthac oculos a-
nimoſque adjungite: parvaque & pauca
ducite, quæ meis adhuc auſpiciis oompa-
raſtis; niſi indidem ad plura majoraque,
vim ingenii veſtri exſeratis. Nihil tam erit
altum, quod impedire ſpes veſtras de reli-
quo poſſit; nihil, quod virtus tã exercitata

impervium, aut ineluctabile debeat pura-

