Uun Lun n
urng ,
Uinetide, g
6uros Aer⸗
tuewäluin
4
es ſinn,
4 ps
gin 1Rre
õ
Paretn⸗
uoptetts
u malin

4CROAMA VI. 271
plexu exceperit; idque adoleſcentem
feciſſe veræ adhuc ſapientiæ rudem,
neque dum ad Chriſti leges auctoratum,
neque ullà immortalitatis ſpe adductum;

X

hærebit animi dubius, utrum audiri

modeſtiam ſuam, an exprobrari impa-
rientiam putet; niſi & lpſe jam (quippe
Chriſto iĩnitiatus, & mille eœli præmiis
invitatus) non modò dicatur contemnĩ
ab aliis non recusâſſe, ſed avidè etiam
concupiſſe, & deſiderâſſe; ſeque pri-
mus ipſe deſpicere, & infra omnes ultro
abjicere, atque in hac ſuĩ deſpicientia,
velut in regno geſtire gratularique ſtu-
duiſſe. Et verò palæſtrã huic indeli pau-
liſper exercendæ Deus aperuit, Tho-
mamque in ea adverſariis ita commiſit,
ut præſentes editæ virtutis ſpectaculo,
poſteri trophæe, utrique exem plo ſaaviſ-
ſimèe caperentur.
En Ar ille cum ad cæteram honeſta-
tem apprimè compoſitus, tum autem
legum ac diſciplinæ, quam ſanxerant
majores, longè omnium obſervantiſſi-
mus. Sanxerantii, ut ſilentlo pené py-
thagorico, in litteris artibuique diſcen-
M 4 dis,

172 LIB RIII.
dis, magiſtrum auſcultarent. At quem ,
Deus bone, & qualem ii Magiſtrum e
Nam ſi de trivio aliquem, aut e plebe eulle

.

. . . grlen
magiſtellum; haud mirêre lege ſilen- u .
. . —p . GWer 100
tium eguiſſe, metuque diſcipulos ad mon
. . . d, e
audientiam fuiſſe cogendos. Ut verò ſemd

Alexandros Halanſes, utque Albertos, famâ Guiti⸗ 1
virtuteque Magnos audire attentiſſime Trlimaln
vellent, im perium omne ſu Pervacuum 0 Galg
potuit videri. Os enim tam impa- ilen Atiat
riens, qui Doctoribus tantis, de Sapien. Forchulel
tia humana divinaque diſſerentibus „Sa- üllehnl
mium auditorem ſe ultroò lubenſque non hnſen ſl
Præberet? Dabimus tamen in ma na imn,riuin
juvenum claſſe aliquos (uti ſolet) offi- rinnimiin
cio defuiſſe: Aqainas hic certé „ cui e

nihil ſtudio parendi erat antiquius, non K
commiſit, quin ad nutum obtempꝑe- M
raret.

„

ummemanchin
Piinedtle Nn

[89. S. Thomas carpitur. 4
ViIDISSETIS adoleſcentulum illuſtrem „

. DA m,
quem ſupra cæteros & ingenii gloria, irlar 4
& familiæ decora attollebant, ſu? velat „ A

oblitum in turba deliteſcere; jamque in- N A 1
. . . „ . 3 u
ver Alexandri pulpita, jam inter Alberti

84 nnn len
ſubſellia imum aſlidere: nec ambitioſis Nei
cla- Wgyen

1

lnren, 4

Audnnil
uigene
Weun n i

1

Vrnt eſte
o ſſarsgel
Nilniz
. n eA vl.. /
rllulheizn
M ault/ .
u e ed
und mitin
aümm in
NaAi
Geennuun dr
tc genüfi
ltelebent, K

kieteer;im⸗

lnn mninet

Aber utun

GAnriNun

1CNOAMAYI. 27 ½
elamoribus intempeſtivè contendere Mec
ea, quæ perſpiczcibus mentis oculis ipſe
penetràſſet, paſſim oſtentare; ſed con-
ſtanti quodam ſilentio piſcem penè Pon-
ticum vincere: idquse unum ſemper ſtu-
dere, quemadmodum ab ore Magiſtri
afſiduè ſuſpenſus, aures quidem oculòſ-
que illi impenderer, ſed linguam carcere
arcte vinculiſque coërceret. Laudare
talem adoleſcentis modeſtiam vel ipſe
livor debuiſſet; & reperti tamen è turba
multi fuerunt, qui carperent: rémque
eò rraherent (mali malevelique con-
jectores) ut ſtudium virturis hebetudi-
nem ingenii mentiſque ftupiditatem in-
terpretarentur.
(590. Bes mutus vocatur.)
FERRI contemptus hic poterat, ſi in?
tra animum concluſus, nullo indicio ſe
ſoris prodidiſſet. Nunc audaces, etiam
in verba provecti, quid clàm de ipſo
quiſque ſentiret, palàm omnibus fe-
cêre. Jam ſagaces præcipitis opinor,
genus modùmque convitü: & Tho-
mam utique, aut Bæotiæ colonum, aut
vervecum è patria civem ſcurrili cavillo
M 5 co-

.
274 LY B XI II.
cog.tatis fuiſſe appellatum. Non longè
abitis. Nec nullum hoc quidem convi-
tium fuiſſet, adoleſcenti ingenuo pingue
bubulcorum, barbarorumque ingenium
exprobraſſe! tamen utcumque ſic inſal-
taſſent, ſuum illi, id eſt, hominis certè
nomen adhuc reliquiſſent: quo demum
ipſo ut eum prorsùs exuerent, (indignior
etiam abſens) pecudem, Bovemque mu-
tum, geminato convitio nominarunt.
Quid perſeveras hic, indoles modeſta,
atque in his aliorum ludibriis placere tu
pergis: Non expergiſceris aliquando;
atque utinjuriam defendas, obſtinata
linguæ filentia tu rumpis? Cyr: filium
intantem, cùm loqui pro ſe natura ve-
ruiſſet, fari pro parente pietas coëgit. Te,
quem natura & diſciplina ad alios tuen-
dos dilertum fecêre, madeſtà in tui de-
ſenſionem proloqui non ſinit? Non finit
hoc illa, non ſinit. Quid aliud autem
ea ſinir, ex Thoma licet ipſo perconte-
mur.
(291. S. Thomaæ patientia.)
Q☚Mαν“4M, quid enim eſt, quod
perconiemur: Jam tum profectò, cùm
. 8

eni

4

ie ,
en Nrand⸗
Coclun Khe
Aes hie
olelene i
Certiun M

nuln/d
Alin elua
uumataf
1Mr Nn
Wulntinn

Auantle

ll
Auen. Nont
Allenen
niggennn
unmgeiven
hung Ninlnl
ltt lontuere
en nbenm
Z

(Chrlo

1I
Nnlcenstlauna
V
,,. ſ. 0
Celaunn onln
. . 9
Noearake.
wee
K. ling al erne⸗
Vanlmalnunmn
1
ete, Necdeſtahi.
17
Ci

n leer igo

elgeien,

i⸗ .pinek

1CROAMAVI. 275
in hoc ſuẽ contemptu Thomas obmu-
teſeeret, càùm hilari vultu ad ipſas inju-
rias renideret; cùm obtrectantium ſcom-
mata blandis officiis vindicare; cùm
adverſariis ipſis favere identidem per-
eret; jam tum, inquam, ille, quid
modeſtia ſineret, juberètque, demon-
ſtravit. Hac eloqui voce etiam mutum
docuerat; & hoc ejus ſilentio, omnium
aures animéſque impleverat. O vocem
adoleſcente ingenuo dignam! 6 elo-
quentiam non e Tullii præceptis hau-
ſtam, ſed è Chriſti loquentibus exemplis
comparatam! ex eadem omnino ſchola,
qua & illa quondam prediit, non di-
cendi vis, ſed tacendi virtus, qaâà Con-
ſtantinus cauſam ſuam diſertiſſime pero-
ravit. Statuam ejus apud Æ gyptios

factioſi quidam lapidârant: eam ille con-

tumeliam ne impunitam relinqueret, cùm
à4 multis crebrò urgeretur, faciem ejus
ſœdum in modum laceratam, ſauciatum.
que caput dictitantibus: hactenus excan-
duit, ut lentã manu frontem genàſque
explorarir; & mox gratùm renidens, ſe
verò incolumem eſſe, nec ullo ictum la-
M s pigs

a96 L I3II II.
pide videri, reſponderinat. Eant, eant ad
Foſteros hæc modeſtiæ exempla: &, K
quos hunc adoleſcentulum piget æmula-
ri, Imperatorem certè æmulari nen eru-
beſcant.
(92. S. Thomæ laudartio.)
Sep inter hæc virtutis experimenta,
oùm indies magis magiſque adoleſceret
Thomas, non paſſus eſt arbiter ille,
qui omnia moderatur DrUs, ut obnoxia
convitio virtus aſſertore ſuo vindice-
que deſtitueretur. Albertus is erat, quem
Avita dectrinaque Magnum appella-
mus, acri ingenio judicioque vir. Hic,
ut fortè reſciſt, Thomam familiari con-
tempta Borem, eumque Mutum à con-
diſcipulis nominari; plenus numine,
ita vos quidem, inquit: At hunc ego
Bovem intantes ajo propediem boa-
us erupturum, quantos Orbis hic uni-
verſus, cum omnium veſtrum ſtupore
ſit auditurus. Fulminati hoc omnes ora-
culo, ipfſi quidem æternùm obmutuee
runt: At Thomas ea mox dicere ſcribe-
reque exorſus eſt, quibus omnes DD.
cathedræ ſcholæque efſfuſis laudibus ap-
plau-

e10
rr efi
emnn
ceriſhe
(angril,
heneünler
etnt ir
ſjünuietenmn,
(oetio bhert
4
( Oun
G 1olen
le afi, M

.1 em G

Uitzun Netm
Unknenenag
Alikgtllen
in Ehntrier
Cercontle in
elennnenn

Mer

1n,
eirlree
gemol,
tinfkn

1uln
Kimem
Penrlilien
un ithmi
n ninn
nng iil⸗
Pemnitien
Nn Ppe
Uige tnAe,
I Anlkien.
lun ur,
ens Win
g: Nicrtg
6l rorecnn N
Gnu Oniit
ekuunty
uitoedng
zemnnn h
or dicttet
ibuome
☛

3

NCROAM I. 277
plaudere inceperunt; ur nulla ſint ho-
die tam remora terrarum ſpatia, quèò
ernditi ejus clamores non perferantur ;
factumque jam ſit, ut i, qui mutum de-
riſerant, ipſimet elingues, illum omnis
ſapientiæ interpretem venerentur. Nem-
pè fic fermè conſuevit Deus: oppreſſæ
virtutis filentium, diſerto multorum pa-
trocinio ubereque proventu compen.
fat.
(93. Concienatoris irritas laber.)
Quo eodem ſpectare mihi non ab-
furdè videtur facinus conſimile, quod
de Franciſci Xaperii comite quodam
famàâ celebratur. Hic, cum ultimas In-
dorum oras genteſque ingenti anime
adiiſſſet; neque is laboris aut cenſilii
quidquam prætermiſiſſet, quo barba-
ram ferocitatem ad Chriſtianæ manſue-

tudinis leges adduceret: Atque idcirco

jam diſputatisnibus fœdos eorum er-
rores convellere, jam concionibus mo-

res efferatos componere, jam colloquũs

animos Chriſto devincire impensè con-
tenderet: actum tamen agere, omnem-
que ſe operam perdere in co opere ſen-
M 7 tie-

278 LIFB RI II.

tiebat. Reddidir illum hæc gentis pervi.
cacia diu perplexum, unde argumenta

. „—. . e etr
porrò exſeulperet, quibus ejus inſania Maun

expugnaretur. Sed quod menſibus adeò
quinque clamando docendéque, ne
unum quidem hominem ab impio cultu
aſſeruiſſet, æquè ſeipſum ac illos miſerè
deplorabat.
(4. Coeucionator conſpuitur.)
AcciDIT fortè fortunâ, ut in via pu-
blica ex more, ſuper divinis rebus, ad
frequentem populum copiosè religioſè-
que diſputaret. Concurrebant undique
multi: Non eodem ſenſu omnes: Alii
riſu peregrinum oraterem excepturi:
alü ſannis, & ſi quid pluſcalum diſplis
ceret, injuriis hominem traducturi, cir-
cumſtabant. Et repertus in ea turba eſt
homo, non ſolúm barbaræ mentis, ſed
impuri etiam oris; qui ut ardorem ſive
d'centis, ſive diſputantis importunè re-
ſtingueret, auſus eſt (videte impuden-

tiam plus quàm ſcurrilem!) auſus eſt ani-

mæ fœtentis infame fputum, ſonanti
ſcreatu è faucibus attractum, in ora do-
ceutis deſpuere, perque incredibilem
con-⸗

n
how

er

1en,
menmr

4
ſe C

n 4
eta
gugl ſ

Ue, ,eAoobe,
em

4

W

brmturdl
Unctnamm
Erortio, uini
1lie neihn
Cuntcheven
rfr hit
Nr kin e.
Nans
3Cgind
Eimminon n
laſge ini
Uenm talhmo

1

füncitt glere

ln⸗ llne

ethotui

o, Mumm in
. 1

IILE
Aunſee eni
nnle
buenti
. lt,
mnihiintan
Fnaliuit
Menggin

Lpenu dard⸗

W

1 gin duu
S
cunlenn)ale⸗
uehhumn ,
GtAnn, I
, An Uckes

4CXIOAMVI. 279
contemptum honeſtam ſacerdetis fron-
tem, homo effrons evomere. Quis hic ali-
ud expectaſſet, quàm ut corona omnis in

verniles cachinnos continuò ebulliret;

& à Doctore ſuo, velut ab humuncione
rofano abjectoque, cum ludibriis pro-

tugeret? Quis ullum præterea pondus

ineſſe tam eluſæ diſputationi credidiſſet?
aut quod momentum habere ea videre-
tur oratio, quàm auditor non ſtrepitu,
ut ſæpe, nec riſu, ut aliquan doʒ ſed quod
ſ: cum adhuc nemo meminerat, vomitu
excepiſſet: Et videte vos tamen, quòèòd o-
peræ pretium ea diſlertatio denique ſit
conſecuta.
(95. Concionatoris patientia,)
SAcERDOS quanquam luculenta ſe af.
fectum injuria nonignoraret; atque os
oculoſque impuriſſimi liquoris excre-
mento conſpurcatos undique ſentiret;
nullo tamen animi ſtomachantis motu
perturbatus, c&œpit ſuum è ſinu fuda-
rium otiosè colligere, eòque exprom-
pto, humorem ſpurciſſimum, qum

licuit, placidiſſimè extergere: neque

verbo cum alüs commutato, Sœpratm
ora-

orationem voce tranquillà ſerenaque ſind 6
fronte ad finem perducere. Ita tum qui. en

dem ex ea coneione diſceſſum eſt, ut
neſcires, auditum magis Oratorem 2¾
turba, an contemptum diceres. Sed bre-
vi poſt eventus aperuit; nunquam antea
elarius auditum, quàm quando per illi-
beralem hunc cottabum ei turbulentiſſi-
mè obſtrepebatur: Neque majori cum
approbatione exceptam fuiſſe orationẽ,
quàm ubi liquidiſſimo cum probro fue-
rat exploſa.
(96. nbitus frultus.)
NAM ecce tibi! poſt pauculos dies,
tata civitatis facies inſpirato muta-a,
ſeipſa, quid ageretur, atque unde aut
quò abrepta feſtinaret, neſciebat. Ab
omni parte concurritur: alii ſuper alios
ad oratoris domicilium advolant: ni-
hil cauſari ſe profitentur, quin volentes
jam in poteſtatem veniant, atque ei do-
ctrinæ, quam ſpernati tamdiu fuiſſent,
victi denique ſuccumbant. Exinde ho-
mines non minus quingenti, paucis dle-
bus manus dare; & in pedes cum lscry-
mis veniam orare; nec priùs ablſiſtere,
Juamn

e
A
lin
rnleſen f
zigeunu
lelpdft
asmmltnlui
adahthud
ler euln
nlnuirillen
Femileizhm

ocxrer tannet

sugunenn

ellutiſhn
olawwanutee.
Inen
A
enen inn
eluan ſia
ler gr
tn En itel
Ewen km
eſe at⸗

E1.
Me

atelt z gnl

anrti i

nIn .

Ungei
llen, lan
d ſn
1cr Nen
Wndlen g,
ſuunnnene
Ungnhyi
Wminnbien
eere
nmtil nme
An ungiti

₰ℳ C RO4 M A VI. 2 8”
quàâm Sacris noſtratibus omnes initia-
rentur. Rem planè admirabilem audito-
res; & dignam, in qua contemplanda de-
ſixi pendeamus. Paraverat hic ſeſe ſtudi-
os& Sacerdos; diuque elamans ac labo-
rans, omnia tentârat; intentus, uti res di-
vinas barbaris auribus opportunè infun-
deret. Nihil egit. Preces etiam calentes,
multaſque addiderat, quibus Cœlitum
opem ad expugnandos Indorum animos
evocaret: tantundem profecit. Multa ex

libris argumenta, multa à ſociis conſilia,

t lun)
tnurlird
ifirn mrr
eN
NuN, WMt!
iiim mWinr
Gennt, giüneh
Uenunt, mMtt
nnkndu
vnbam. i.

le, eehlu .

nec ulla à ſe ĩpſo artificia, ad rem idonea
violentus extorſerat: nihil ne ſic quidem
promovit.
[27. Cauſa ſubiti frud us.
INcENiOsiOhR demum ad hane, quâ
de loquimur, ſuĩ contemptionem de-
ſcenderat: Atque ecce omnia illi re-
pentè prona & facilia eſſe: nemo jam
ferocire, nemo abnuere, omnes ultro
adeſſe, audire, inhiare, verumque, quod

docebatur, læti agnoſcere, & Chriſto

auctorati, priſtinos vitæ errores æter-
nis proſcriptionibus damnare. Quis hic
rerum æquus eſt æſtimator, qui obſtu-

Pe-

282 L I BRIII.
peſcere ſe tam inſperatos evenrus non
fateatur? quis imò, qui hanc docendi
dicendique rationem, humano magis
commento initam, quàm divino conſk-
lio inventam traditamque ſuſpicetur: Si
tamen mortale magiſterium (quod equi-
dem non puto) partes in hac ſchola ſibi
aliquas vendicaret; ſcreator hic utique
ſputatérꝗque unus minerval mereri ſe
crederet; qui materiem, in qua ſe ora-
toris hujas modeſtia exerceret, ſuppe-
ditavit 1 ine quo fuiſſet, vim perſuaden-
di oratio (quod apparuit) aut nullam aut
perexiguam habuiſſet.
(98. Alexandri Minæ.)
DM hæc ego mecum admiror, ſubit
epportunè, quod philoſophum ajunt,
ingenioſo commento adinvenifle. Lam-
pſacum Alexander cum copiis venerat; &
civibus iratus, urbis excidium minaba-
tur. Nec inanes hæ Regis minæ fuerunr.
Jam enim in eo res agebatur, ut nullis
precibus exorabilis, verberari machinis
mœnia, vimque admoveri juberet; cùm
Lampſateni deſperatũ ſuorum ſalute,
Ansximenem, (quem auctoritate pu
6-

1elll/

“
rNNg
ch ⸗
muifet⸗
“
cenee Aihe
i ige
tush k
aAn kE Nu

KR
A

rnkuzen
geclas, Ann
Cmiignent
evr, Vevenen
6 Neeshm

E

n mbigent,

al leeleln
Nkue AMnner
nii k air⸗
Gtudun
nlen e
r uxetlt,i
nnicl nn, 1e
Uiſran N,
Pe.
9) lutun
iflnre e

Auielht

enerung enn
tni giueg
unen unn
unplien
giktün ulet

kahinen

r drhei
W Wnel

Uuin, Alut

ni⸗ euen ,
elila iuntun
Anuihunn
Auad, M/
Tecunannd
AA lcur⸗
nd Awded 1

1

ehamlan
eolel —“S
cbiln ſethen/
cednofelp⸗
Eti bun
(En on

4 C 1O A MAVI. 283
Alexandrum haud nih l poſſe audierant)
in caſtra, deprecatum veniam aman-=
dant. Regisquondam moderatoris fuerar,
eaque propter & ſenio, & beneficio
conſpicuus, flectere hoftem ad miſeri-
cordiam poſſe unus credebatur. Suſce-
pit provineiam Senex; urbe egreditur,
meditans, quibus idoneis verbis an la-
crymis, ingruens urbis excidium depre-
cetur. Venientem eminùs videt Alexan-

der: præceptorem agnoſcit. Et quia

non ambigebat, quin pro patria ſer-
vanda ſe eſſet rogaturus; idque ipſe, ni
maturè præverteret, negare magiſtri
meritis haud poſſer: oecupat procul;
manuque elatàâ Deos omnes Deaſque ju-
rat, nihil ejus, quod precaturus Anaxi-
wenes tunc eſſet, facturum. Quieſcerot
proinde Senex, neque ad violandum
jurisjurandi Religionem ſollicitari fe
pergeret.
(99. Anaximenis ingeninn.)
ExANIMARE vel diſeztifmſimum orato-
rem hæc Regis obnunciaio poruiſlet:
quæ nullum porrò nec gratiæ locum, nec
veniæ relinquebat; ut adeò ſpes omnis

de-

4–

28 LI B NI II.
decollàſſe jam videretur. AtquiSenem in-
genioſum nihilo magis abſterruit, quàm
ſi promitti ſibi addicique omnia ſenfiſ-
ſet. Etenim vixdum co fe jurejarando
Rex obſtrinxerat, cùm philoſophus con-

tinuò ad genua accidere, ſapplexque

inſtitix orare; vellet juberet Alexander,
Lampſacum patriamque funditus exſcin-
di, flammàâque & ferro vaſtata mœnia
ſolo æquari: nulli eivium, nec ſexui, nes
ætati parceret; ſed juxtà omnia verteret,
peſſundaretque. Voto hominis tam im-
robo & improviſo expalluit Hoſtis: do.
Rirque Lampſacenos, quos diſperire peſſi.
mè omnes capiebat, ultrò flagitâſſe, ur
diſperirent. Hæc enim poſtulata, dum iis
juratus abnuehat, ſenſit eorum voluntati
ſeſe vel iratum invitumque omnia con-
ceſſiſſe.
(100. lagenium Sanctorum.)
Si comparare mihi mortalla cum di-
vinis fas eſt, exiſtimem ego Deum im-
mortalem, quædam iſtis haud diſſimilia
decrêſſe. Cùm palàm diſertéque edixit:
Ommnem, qui ſuperbè ſe ipſe cætuliſſet, de.
preſſuu iri: contra verò; quiſquis modeſtè
in

e
miuif
cmitobed
airntſenen
Kifimnin
eNpfaſtene
Dautlineh⸗
llliretgi⸗
gtenOpene
baetrotn
6scnumtludl
inkenmtpin
tieiifume
luuieri⸗
Chhentrne
igleskuunng
leiles N
unfticenneie
u dn ene
–
nng Anmen
ekeidn
SðZ
h mii

IeH E ACRO ₰ M4 pI. afsj

n in imo ſ. ſubſellio collociſſet, eum ad ſumna
em, eyectum, tantèò plus gloriz conſecuturum,
We mn quantminus ambiiſer. Quæ cùm ita ſint,
W nlini mirari jam Aquinates iſtos, eorumque aſſe-
Anhitgt clas multos deſino; quòd omnem gloriæ
en n plendorem aſpernati, latêre modeſtè,
e ude deſpicique inter mortales concupierint.
t indt Nempe proſpexerant, id deinde futurum,
NI nt Deus ad hæc ipſe iis neganda, quæ im.
Huin uis penſiſſimè flagitaàſſent, ſuomet edicto co-
Nnmme geretur. O Sapientes Anaximenis alumnos!
Turuin Vos hoc uno ſtratagemate cunctas à vo-
bentlinne bis contumelias ablegàſtis: quas videra-
uufi tis ita demum fugituras, ſi ultro iis obvi-
Inlgi,n am iretis; ſi otcurrere, ſi vocare, ſi ambi.
ainien te vos illas occiperetis: eaſdem, ſi terga
vos vertere, ſi metuere, ſi deprecari velle-
tis; illicò ſecuturas, & cum æterno dede-
core inhæſuras. Noſttam interea ſtulti-
tiam vos iidem meritèò ridetis, aut quod
rectiùs dixero, ſæpe defletis: qui tam-
etſi hoc numinis decretum haud igno-
remus, adhuc ramen ima refugere, alia-
„que ſtolidé ambire, perverſo conſilie
ſtudeamus; certi, nos quæque poſtule-
mus, contraria poſtulatis conſecuturos.
VI I.

ſeluemmuis
menge Ntch

gin ludn
thirortdhis

en
dm

2,86 LIZZIII.

VII.
LIBRORUM LENOCINIA

ALDOLESLCENTI VENENA,

(101. Decreta dellibris.)
Pscut ſunt in rebus humanis, dus
tametſi rectè ſalubriterque ſuadean-
tur; tamen aut nullis ferè auditoribus »
aut ægrè admodum pauciſque perſua-

dentur. E quo numero vel iſtud in primis

inſigne dueo; quod dudum laborant
viri graves, validiſque rationibus pu.
Zaant, ut inſana quædam librorum com-
menta è ſinu manuque juvenum evel-
lantur Quod ii tamen quàm exiguo cum
profectu adhuc fecerint, per mihi do-
litum eſt meminiſſe. Nam quidni lachry-
mis iſtos ego proſequar, qui trium vi-
ros amorum, artemque Cypriam, &
arte pejus remedium, legere diu noctu-
Bue perſeverant: quando & Ciceronem
legiſſe, Hieronymo capitale propemodum
fuit audite, & ni obriguiſtis, jam con-
tremiſcite.
(102. Hieronymus accuſatus.)
CMäiäle quondam fortunas omnes,
opum-

1 v n
☚ mum
ar. Dharn
Motrlie⸗ wir
in anein
tuib ad
n de ſlbu
Aurbumnanete,
niu Au
inanſkauſene
ur, Eineint
Uurbi Ahrn:
n NMnudreo⸗
mntonkun
e ton ein
uten üpeee 4
Poreinen me P
hr 1buef
fan Ani
n a lie

6 Hines n in

n
fll
1 llocn

nt finnte
i
hunnimnnig
ntakie⸗
Ruhu
n uſg 1
urnniiin
Dd alnlien
igr türh 1
felnmlneune
lr ,ru e
Aſuitelghan
in, Wric
Marinüie
Wegrt, giru
Nergle ginl
En, egenun
. ſunto en
gagitlehto
nohüits

—

un /ℳ
un hnmd

41CAO O AMA VII. 287
opumque & vitæ illecebras ab dicaſſet
ſoli adhuc Tullis aures oculoſque ob-
noxios trahebat. Hic illi dapſiles unus
epulas parare; hie è ſomno lectuloque
divellere; & cum aliorum oratio ſorde-

(ret, hujus placere unius dictio perge-

bat. Omnia nimirum ſuus Hyeronpue
Tullius erat. In hoc adoleſcentis tam im-
penſo ſtudio, morbus ei cœpit obrepe-
re; jam corporis totius artus febrire, jam
venæ pavere, jam anima viraque fugere:
cùm ille ſenſibus defectus, improvisè
ad tribunal cœleſte, pro reo adducitur.
Territus novà loei facie reus, ac Judi-
eis præcipuè conſpectu exanimatus, quid
le fieret, & quo crimine accuſaretur,
ignorabat. Stabat ex adverſo paratus
actor, plenoſque codicillos evolvebat:
interim reo nec patronus ibi, nec advo-
catus erat. Cœpto dein judicio, Hiere-
uymus de vitæ genere, deque cultu & re-
ligione interrogatur. Hic ille reſumptis
viribus, ut, qui cauſæ ſuæ confideret,

Chriſtianum ſe eſſe profitetur: nec aliam

ſibi viræ conditionem faiſſe. At Judex
toto ſtatim capite abnuere; vultuque
atro-

288 E I BRI IX.
atroei, nugari heminem & mentiri, di.
cere: Nam quoad vixerit, ſemper Tullia- inn

num fuiſſe. Simul argumenta & teſtes pro. Mſi e n
lerre. Pro. eliee

(103. Hieronymus punitus.) ſa lti
OPPRESSUS Teſtibus convicé uſque ado. am
leſcens, quid ageret, aut cujus advo- E .
cationem in foro tam ſerio poſtularet: (aniet
Quod unum infelix potuit, obmuteſcit. Homihm
Igitur latàâ in reum ſententiâ, verbera ir indin
virgæque expediuntur: tunditur ipſe, tnm aun,
feritur, cæditur. Poſt longos hominis unkirtug
ejulatus plagaſque tergo & ſcapulis im- n M 1i
poſitas fuêre, qui clamores adoleſcen- Emni nisſem
tis miſerati, ſupplices Judici fierent, ve- Alr iil
niamque ei de præteritis flagitarent. Ju. lhimm
dex cæterà miſericors, in ſententia per- Mmdhidh
ſtare; neque reum priùs abſolvere, quàm Ihungmit
profana hoc genus ſcripta penitus eju- aelmalln
râſſet: ütque ſi chartas ille Tullianas gilitemn
poſtmodum verſare volveréque inſtituiſ. indmn
ſet, pœnas tum alteras, & tanto gravio- l Nne
res penderet. Enim verô hic Hierony- n ihan
mus nullàâ conditione repudiatâ, omnia KI
volens libénſque promittere, ſtudium Mim
profanum ejurare, & ſi libros porrèò tales kaa ki
aut

CROA M A PII. 289
* * aut legeret ſciens, aut retineret, nihil ſup-
en plicii refugere. In hac ſacramenti verba 1
5 une miſſus, inquit, reyertor: ac ne fabulam
narràſſe Mileſiam credatur, teſtis, inquit,
AR tribunal illud, ante quod tacui : teſtu
judicium triſte. quadl timui.
(10ν. Adoleſceni preclarus. )
Qurs teſtem in hac re graviorem ſan-
t,Ann dioremque Hieronymo exſpectaret? Et
quidem Tullium ille ſolùm, id eſt, librum
u profanum quidem, certé autem ho-
neſtum lectitàrat: quid ſi idem in lene-
num ganeàa, ſi in Appulheii har, ſi in
Petronii popinâ pernoctàâſſet: quid pe-
WEEriculi, Deus bone, in illo tribunali tunc
e.] adiſſet. Hæc chorearum propudia, quam
multos adhuc hodie præcipites agunt?
Memorat gravis Auctor, noſtrà memo-
ria, quendam adoleſcentem familiariter
mnoſſe, qui in frequenti Athenæo, exem-
Hplum archetypon omnis modeſtiæ virtu-
tiſque habebatur. Non eum in rerum cœ-
leſtium ſtudio priorem, non in placi-
(diſſimis moribus parem, vix aliquem ex
velt 4 omni mmmero habuiſſle in laude innocen.
N tiæ ſecundum. Rapie bat in ſe omnium
ocu-

190 LIBRIL II.

lim, niſi inopinata pruina ſtirpem radici-

tus omnem exuſſiſſet. Audite juvenes,

audite quæſo, quàm levis in ſpeciem oc-
caſio, quantam incauto adoleſcenti ſtra
gem maruraärit. MU
[105. Repente mutatu.
Nox ille pervigil inter nocturnes
graſſatores bacchando; non cum diur-
nis aleatoribus conſueſcendo; neque
comeſſatorum intempeſtiva ſympoſia ſe-
Gtando, in diſcrimen venerat (nemo

enim cum ſodalitio tam infami, talem

adoleſcentulum copulaſſet) ſed in ipſo
litterarum honeſtatiſque ludo, vene-
num imprudens hauſerat. Ut enim Poë.

tæ veteris nomen fortuitèò prolatum lau-

dari inaudiit; cùm fibi ſcriptorem, non
qua impurum inceſtumq; Superi aver-
tant] ſed qua tersè latinum nitidumque,
cenſuit continunò emendum. Emptum

legit, lectum probavit: probatum-
que ſuis illico non verſibus [ut con-

ſti⸗

oculos animoſque illa incedentis gravi-
ras, illa ſnavitas loquentis. Nemo non ſ
florem ex illius ætatulæ vagina proditu-
rum ſperabat. Ac profectò prodiiſſet o-

nu k n ant
iatiftin
n, en ne
Ghlfmnaumn Aun
r elh ium
ueriagtn,ii
Cohlecmuude
tein NEn
enun terr unn
ukt akgäin
eun
, inirie

lgaß ſl

ſ ſut

W enenn n
R

¹

line 4 C. K 0 4 M4 PII. 295
alakri ſtituerat) ſed meribus amoribuſque ex-
ene preſſit. Sensére mutatam indolem multi,
icht & clam aliquamdiu ingemuéêre, cùm
⸗Kr in adoleſcente priorem illum adoleſcen-
A tem requirerent. Clades interim ma-
W ieſts ſed cauſa cladis adhuc ignora-
datur.
uiinn (106. Mox proſcriptus.)
4 VrhUM haud longè pôſt apparuit
. HnNn ſimul & mali ſcaturigo, & remedii in-
Eiinii veniendi deſperatio, cùm præceps ani⸗
Kiult na mus, jugo palam excuſſo, cœpit per
MuEHW omnia vitiorum abrupta ferri; pauciſ-
munſgui que menfibus is omninò eſſe, quem
Amman magiſtratus publicus, quia ad frugem
Humt reducere non poterat, infamiâ notatum
nAi edicto ab Academia urbeque proſcribe-
dniMa ret: veritus, ne quantum alis docu-
enuea Um mentum fuerat ad virrutem, tantò de-
aaanibfin hinc fieret ad flagitium incitamento. Di-
aalhinns cet aliquis, unius hoc periculum fuiſſe;
Laudng N alios eadem probra impunè legere. Næ
Gi unmi ille, quiſquis hoc dicet, nimio opere ſe
etdin fallit; ignarus, hieri Juod ctiquiem potuit,
auiri poſſe, imò etiam ſolere. Qualis
ahn enim ſementis in animo fit, talis indi-
ſan N 2 dem

4
.

292 LBRI M. lellens
dem & ſeges pullulat: Neque quàâ lap: wai
pas tribuloſque tu ſeveris, ab ea parte Ninm 4
aut flores exiſtere, aut roſas pubeſcere, chan
aut lilia ſenties ridere. ee e
(107. Catullus & Tilullus.) e
QA“π cùm à Sapientibus permultis Mni
animadverſum providè fuiſſet, quanta hmis
cum morum animerumque pernicie, min ct
auctores ii legerentur, qui Neroniana unund
noctes, & Theatrorum libidines, libellis ir gain
infamibus, latinè nimis prætextateeue ainn gad:
vulgaſſent; rationem inierunt, quâ cla- huubunin
dem jam publicè graſſantem, à capite Penat
fortuniique juvenum arcerent. Ideo ex ian liii
Senatusconſulto viri litterati quidam radd An
juſſi ſunt virgulàâ cenſoriâ, quid ubique ginti nd
expungendum ex quoque volumine fo- les Rn
ret, notare. Inde Catullus ferro ſalubriter fammmn n
inuſtus, honeſtior poſt accepta ſtigmata is Mutii-
ſaniorque prodiit: ut ipſe legi jam ſine miſgni ugin
rubore poſſit, qui quondam ſine rubore miiti m
ſcripſiſſet. Indidem Tibullis capitis inqui- r, ueuim
fitus, cauſamque dicere apud morum in men
arbitros juſſus; dictaque mulétà bonam wCrnnirn
ſuĩ partem amiſit: opulentior tamen ſic Aefnin
amiſſis facultatibus, quàm antea poſſeſſis ſine Cal
re⸗

lr Nen,
4
bi
S

7

dide ile, r
mune icd
um, gi Mt

unhhüie ie

Deinspannm
Geninenn gier
aluen neft
Nun ANern
ii Imni iin
Gſeit, dültiig
na Wnir
Coilukndlit
etnettift
igegfer
ſgtoncumle
NMulscin⸗
Aer li⸗
aane nilii
hlenit 6
uglimane

Hini venlie,

1cCNOAM4 VII. 293

remanſit: ac jam demum eſſe Romanum
equitem ſe credit, cùm in orcheſtram ho-
neſtorum eculorum admitti ſe ſine ſibilo

ſentit.
(108. Propertius, Ovidius.)
INDIDEM ſuum terra Umbria civem
armis muliebribus exuit: & maſculis

armavit. Jamque ſe Prepertius caſtum in

charta miratur, qualem in vita ſe eſſe
miſer ignorärat. Mox alii ex alüs ad
Cenſuram evocati: & aliqui ibi cum
Naſonus artibus tribu penits moti, omne-
que poſtliminium deſperare juſſi: ali-
qui cum Ariſtophanis ſcenà, equum
vendere coacti; aliqui unà cum Satyris

infamiâ notati, foro ceſsèêre. Reſtabat

ex Iberis Biblitanus Martialis; quem
ipfum nuperrimè ita limatum caſtiga-
tumque Raderus edidit, ut jam neque
malâà linguâ, quà gloriabatur; nec Sy-
baritico verſu, quo multis blandieba-
tur, nocere multum juvenibus pofſit.
Quare purgatum luſtratumque ſe per
tot Ceniores, cunctum ferè Latium cre-
debat, jamque in eo res erat, ut luſtro ſe⸗

liciter condito, Cenſores pro eo, ac de

291 LIIBRI I1.
Republica meriti erant, gratias exſpe-
Ctarent. 4
109. Quesrelæ prima
Cux ecce tibi! ab ipſo Oceani littore
elamor! Diceretis, omnes Hircaniæz
canes latrare, rudere Arcadiæ greges,
ululare Lycaoniæ lupos, porcos toliæz

H

grunnire. Ac tametſi haud valde concin- uln

na eſt, Amphionum iſtorum ſymphonis,
placet tamen auſcultare tantiſper, dum
diſtinctiùs quorumque voces internof-
camus. Nam primi, cujus, aut ex crapu-
læ ſomno excitati, aut in impudentiæ lu-
do emeriti, aut inter Priapeos victimarios
ſaginati, hæc hujuſmodi vox eſt: Inju-
riam ſantcti ſimis libellis irregsri, dum ex es-
rum venuſtiſius corpore, partes boneſtiſſima
mputentur. Non iniqua videri hæc
poſſet quiritatio; ſed homini incallido,
qui miniatos iſtorum titulos neſciret ?
quibus obſcœniſſimos Poëtas , Seriè &
Seyerè (perquam!) Caſtigates ementiun-
tur. Ita Arbitrss, quibus nihil eſt nu-
dius; ita Plauti ſales, quibus honeſtati
nihil legi poteſt inimicius; ita Vero-
neuſes hendecaſyllabos, quibus nullum

rich u

iunniſi, 1u,

fas mu

um iui int
eiu
b
Urmi MA
Ki lennihe
An adink
innnnc, uunr
Alumtrgem
Pluem luln
en Lmteniten
Cenura Eri
Cnnte ili endr
(lenlen.
W
hIInan

1

511 1
lem, HZ
nine
oeni
1nler Arn
ulreg
n,ann Kli
NANAane
Münmf
un 4
mu giunn
H
l,drin ubrut
Mrutitn
ucme,
inei ten
n, udenſ
1 gu ii
Ctontiinll,
Nin itllg nit
Gor Mein, 6
CNvse
ſubis i,
1e, dibu
iniens n
luns; Ni,

4CROAM 4 VII. 295
theatrum eſt ſalacius, hi ſerii litteratores,

Seriò caſtigatos, inſcribunt.

(110. Ridiculo Criſis.)
Quos tamen ſi percontère, qui ibi
tam ſeria fronte, triſtique ſupercilio ca-
ſtigarint? quæ menda librorum, quos
nævos diſpunxerint? operæ pretium ſit
audire, quantis ampullis alius ſe ſenten-

tiam clamet malè haærentem, trajectâ vocula

invit am reyotaâſſe: alius epportune cemmate
implexam periodum diſſociaße: ille paginæ
lacunam felici conjetura«; ille yersſis unius
biatum, (quid niſi Etnæam voraginem?
quæſfta diu ſyllabaæ impleſſe. Nonnemo
ULYSSEN, novo artiſicio, in ULYXEN
vercit, atque unus ipſe, quod nulla quon-
dam, ne Circe quidem potuit, UrYSSEN
immutavit; alius marginem inſignit,
aut aliquam hoc genus operam fecit. Et
ignoſceremus his Thraſonibus, ſi tace-
rent; ſi non identidem ſuum éραα in-
geminarent; litteraſque & litteratos ſi bi

omnes ideo devinctos tain arroganter

contenderent.
(1III. Luerelæ ſecundæ.) .
IITANM autem? vos unam & codice
N 4 men⸗

296 LIBRI II.
mendoſo ſyllabam eraditis, quæ Gram⸗
matices legibus pugnabat: & in eodem
voces ſententialque, quæz humanis di-
viniſque ſanctionibus adverfantur „re-

linquitis? Vos, dum redundantem litte-

ram cxpungitis, ſtudiorum nempe aſſer-

ores audire, & redeuntium ab exilio
Muſarum antiſtites avetis: Nos autem,
dum indidem vitiorumirritamenta, au⸗
rium convitia, morum probra, animo-
rum pericula amolimur, librorum carni-
fices & tyranni (ſi Superis placet Jaudie.
mus: At video, quid miſericordes patroni
Sohqueramini : Innocentiæ nimirum 6
Sauctimoniæ vos miſeret quàâ Poëtæ veſtri,
dum caſttantur z impié crudeliterque
ſpoliari videntur. Ka ne vos rurſum e
Animadvertite adoleſcentes impuden-
tiam iſtorum/ qui Delias Libulli, Cynthias
Propertii, Catulli Lesbias, innocentiam ap-⸗
pPellent! qui quoties Pelignas Veneres,
aut Veronæ paſſeres, aut Venuſinos Cu-
Pidines audiunt, legunt, exſeribunt „
cum demum ſanctum aliquid, cœlòôque
ſuo dignum audire, legere, exſcribere ſibi
videantur.

(ta.

uankſe
tmuti E
nenkini
nhe pßien
, num
, ,ielni
ſußeh
u Nn u⸗
aamileni
Puckmue i
k. mitzinn,
Teiu kenin
ſen il
ünulanen
tn,ſuf ultn
aenn,
Funm kläinne

4

dt: Kinen
e WK
SS
mundenze E.
un lo
Neig. Man
mtinmenn, D
Eunftik A
nnblbunnen,.

Pprütgln ak.

mitiunkinn

tupiinin

ul his tti,
e unllunge
KuWtu
Nelene ihls
Mu liliu
694, ici,
eelonu ſer
au fenlin

iil,

greelitke

ici, 1 4

præterea querelas ingera

1CRO AMA VII. 297
(112. Querelæ tertiæ.)
NockNTEM hanc innoceptiam, pu-
dendamque ſanctitatem, dum ſalubri
conſilio detruncamus; ira immaniter
iſti Grunniũ vociferantur, ut credas, non
ex Martiali impuram ſententiam, ſed
ex corporibus ipſorum impuratam ani⸗
mam exturbari. Sed malo vos, quas ji
nt, cognoſca-
tis. JLadturam littera Faciunt graudem, ſi
omnis bela, inquiunt, & pulchra eX ſcri⸗
proribus proſcribautur. Gravis expoſtu-
latio, ſi vera, non inficior. Ar explicent
velim, quid bellum adeò pulchrumque
videant, & libris ſuis proſcribi Paſi-
phaen, jubetis ajunt, ex Bilbilino, Lean-
dram e Naſone ; Alemenam è Plauto;
imbrem aureum è Terentio, ac mille hoc
genus elegantias libris aliis aliſque
exefſe. Sentitis opinor, quid hi Turpilii
venuſtum & elegans in litteris putent?
Ipſæmet hæ fabulæ, quamquam ſunt op-
pidò inverecundæ; tamen ſi ſenſum habe-
rent, (ſuam puto nuditatem expaveſce-
rent; ſibique umbram, qua tegerentur-
optarent: & ab his tamen talibus Priapis
N 5 in

298 L LB RI II.
qui velum iis obducant, eos verò exani-
mare litteras, eos Muſas è medio tollere,
damnoque Rempublicam peſſumdare
vociferantur.
(113. Querela gquartæ.)

Qr autem, amabo vos, qualinam

damno? Antiquitas, inquiunt, venerands
intercidit; Iatinitas capite cenſa minuitar;

& primi lepores gratiæ que præſocantsr. Apa-

gite vos mihi intempeſtivos hos ſales,
quos meris olim ſeriſque lacrymis opor-
teat diluere. Faceſſite illam antiquitatem,
quæ eripit honeſtatem! Liceat per vos
eam mihi fabulam i gnorare, quæ cogni-
tas tot in animo turbas excitaret. Multos
adhuc lectæ quondam Byblides, maltos
Triphana inquietant; Aliorum oculis Pſy-
sha; aliorum auribus Myrrhe; quorundam
animis Phadræ Thisbeque oberrant; & mo-
leſtis illos molitionibus jam ſenes etiam
Peneque decrepitos impugnant. Ge-
