fallimur) germanam vobis hiſtoriam
familiariter expono. Quo tempore no-
bilitas glorioſum adhue, & ad poſteros
magnificum ducebat, maria transmitte-
re, exteraſque Regiones aut belli ſtu-
dio petere, aut viſendi deſiderio pera-
grars: Bertulfus quidam in Germaniæ
proceribus eminebat; vir, ut armorum
uſu, & generis gloria, & facultatum
copia præpollens; ſic fundorum plu.

rium, & oppidi locupletis regulus. Eum

an⸗

190 L IBRI II.
annis & juventa vegetum, cupido inceſ-
ſerat, (ut animo etat apprimè pio, Jin
Palæftinam trajiciendi: ubi præſens càùm
alla Religionis longinquæ miracula co-
gnoſceret; tum verò prima Salutis incu-
nabula religiosè veneratus: indidem me-
lior in patriam ſanctiorque reverteretur.
Audierat enim legeratque ſæpe, quas
majores noſtti, eùm olim oſculum loci
illius veſtigüs tuliſſent, lacrymas ibi
profuderint: quantiſque rerum cæleſti-
um deſideriis illic incenſi, reliquum vi-
tæ, domi ſuæ, velut Olimpionicæ ‚tran-
ſegerint. Hos ille tales non magis legen-
dos fibi, quim re etiam ipsàâ imitandos
proponebat.
(20. Uroru querele.)

JAN eò perductæ res fuerant, ut ne-

eeſſriis ad iter præparatis, adſcitiſque
conſilii ſociis, dies una, quam edixerant,

exſpectaretur; cùm interceſſit magna re-
mora, uxor lectiſſima matrona; quam

pari ſanguinis claritudine, paucis ante
annis Bertulfus ſibi junxerat Er namque,
eùm, quid molirentur, ex marito reſciſ-

ſet, validis momentis, ne iter juxta lon-

Lin-

ſigg⸗

ucu, kan
un 6,
ne Aieonti
auai
Aubanku
e
lneeck
ſiutn inleznett
maliſei
Cmmnn a
ſiun ialr
nu huc ⸗
niin na er
e

urſni,

4

11
dclbcine.
inn go
Pitrtutt
2 Uirtellt⸗
ilnielnen⸗
inlenne.
etegerkten.
Weler n
Imoſoclen KN
t, lemnu i
Urtennatet⸗
1, teigunte
mninte, n⸗
nnig, er
mriinnuce

ui)
gintut, n
tnis, Aile
duuntllt
celit upin
atrOi i
e. Hltſs
lte, ma⸗
etat Eiunf

toOH
er Maf

geitetſuu⸗

4CNEO AMA II. 191
ginquum, ac periculoſum ſuſciperet,
difluadebat. Rem mille caſibus ſubje-
ctam eſſe. Neque mari, tot olim naufra-
giis infami, fidendum, ubi, ut venti un-
dæque clementius, præter ingenium, ad-
ſpirent, in portu timeri perniciem poſſe.
Barbaros ibi portitores eſſe; ibi publica-
nos, euncti & juris & fidei expertes: ibi
Turcos, fæcem generis humani: quos
non ratie, ſed effrenata libido modere-
tur. Multos ibidem, cùm de via paullu-
lum deceſſiſſent, inſidiis exceptos in er-
gaſtulo conſenuiſſe, multos in carceris
pædore vænalem animam traxiſſe, donec
ære., avariſſimè exacto, redimerentur;
Et tametfi nolim, inquit, is verbis omen eſſe,
tamen andiyi ſapé, QUOD EVENIRE CUI-
WWM POTUIT, cniyis poſſe. Tum autem à
quibus tu tandem, atque unde diſcedes? Pæ-
tri«, & natalis bac aula eſt: circumſtant
amiti; amant, coluntijue Cipes, otii tran-
guilli, & poluptatis babes abundé: rerum ver?
epumque, quantum hic alius nemo. Nſi mei
te unius pertæſumi eſt, at bac cauſa fugam tibi
ntes eſſe caye ſendam: Qusd ego, quia non
yereer, unſum, gaſo te, fas intempeſti-
N

192 LIBRIII.

num hoc iter; & vel apud tuos bie libens re-

ſiſte; vel, ſi certum eſt abire, ME RAPE IN OM-
NIA TECUM.
(21. Bertulß reſponſio.)
Dosur in lacrymas oratio; ſed nalis

tamen ille movetur fletibus, aut voces ullas

miuit abilis æualit. Negat primum temerè
aliquid decreſſe. Nec adeò udem æquo-
ris ſeſe, ut indolem feram, & intracta-
bilem ignoret. Porrèò in ſuis amandis co.
lendiſque nemini conceſſum velle; vo-

luptatum verèòè in poſtremis ſe habere;

Nec eam profectioni ſuſceptæ obtentui
eſſe, ſed animum Religionis ſtudio ferri;
à quo ſi avoeare pergeret uxor, non eam
marito ſed cœlo pugnaturam. Aperit de.
inde, quos curandæ rei domeſticæ, quos
civibus ſuis, quos gynæceo tutores præ-
fecerit.Ita proſpectum ab omni parte per
ſuam induſtriam videri, ut patremfami-
lias abeſſe, nemo ſit facilè ſenſurus. Ad
hæc abſentiam ſpondet opinione brevio.
rem fore, nec annum ultràâ, ſi vetis re-
ſpondeat, exceſſuram. Sin humani quid
accidat, non proindè ſpes opeſque Ger-
maniæ peſſum ituras. Debere quemque

ctlam

uiin in
u
Moken o

aeſtennttun

ianan, /
n
nani in
MMamumun

nimin nn

atfinl ui

nin

Elnd

n

al

Am ilen.
ANG

hnd.
Nlato ,eec eel
, Af uAA
örun beret
dendkennt⸗
Eum Aimnir
dinlg mucze
Nerſunſtle,
Nſrenikilen
lilezrethimi
Gineflloten
erlor Nohenn
nnum. Mnt.
denthen e
nnmmotden
mibomiſunf
i, ufilenmu
ſiclelenlnng
Efin
mulut, en

N
,8

. Knhumut
eles ore⸗/
Debete g.O
4

6

ACROAMA II. 193
etiam domi calamitatem exſpectare: &
ſcire ſe aliquos, qui navigare mortis hox.
rore noluerint, in lectuli plumis mors
tem oppetüſſe: multis è contrario propi-
tium Numen etiam in pelagi fluctibus
fuiſſe. Quibus dictis cùm opponi Ber-
rulfus, præter lachrymas, nil videret;
& has tamen ipſas obſtinatè rejiceret, in
paucis diebus, cum lecto comitatu ites
ingreditur.
[12. Bertulßi proſedtio.]

MAGNUM erat omnium deſiderium;

eaque causa feſtinabam. Sed eos Adria-

ticum mare, quòd venti adhuc dubii

nondum addicerent, dies pluſculos,
quodam quaſi ſufflamine, diſtinebat.
Poſt autem ut aura corlumque addixêre,

mirum viſu, quantus omnium ardor in

præcipienda navi tenuerit, non tam

navigare ſe, quàm volare credebant,
Sed ut elementa properarent, vectores

moram remigium, mariſque ſegnitiem

accuſabant, argonautas habere ſe, pro

nautis opinati. Verùm ex Adriæ fauci-

bus auſpicatò in magnum Jonium delati,
inſulas ex aliis alias

prætervehuntur

1 Cre-

194 LIIFBEI II R
Cretam Labyrintho Minoque-tauro in-
famem, inde Rhodon Coloſſo inſignem:
atque inde Cyprum fabulis & ære no-
tam: dum poſtremò in portum invecti, Cnuunt
Palæſtinà potiunrur. Hajus aſpectu quam
voluptatem Bertulfus ceperit, ſuperva- elnen
euum ſit narrare. Illum neque caulæ im in
Bethlemiæ ſpelæa, neque amnis Jorda- Ifüümmn
nifluenta, quamvis annuo ſpextaculo 6üntumuln
ſaturàfſent. Quid illud deinde ſaxum, DEctirli
funeris divini conditorium, quas illi aNarmiun
lacrymas concivit? Et illa Numinis in Ar detlch
cœlum abeuntis vefſtigia, quos in animo irlun intt
motus, quos in pectore ſenſus non excie el,imun
trunt: illenii
(23. Uxoru ſolitudo.) cintlu th
INTEREA temporis Ansberta id ne- tine imunl
bili matronæ nomen erat) abſentem ma: (unn, ͤ
ritum, non aliter, quâm ſi extuliſſet, an ninuin
quotidie lugebar. Inde publico abſtinere, iutine mn
& incluſa gynæceo, mundum mulic. iglem ia
brem abjicere, & cum ancillis, tanquam 1le
in ſolitudine, vitam degere obſtinabat.
Erat eadem artis muſicæ cum primis, & Wü
ſupra fæminam, perita; ut pauci cùͤm ain *
fuerint, qui cancre ſidibus, tractareque um
teſtu· l
1

1 I. 4CRO41MA TI. 155
MAutI teſtudinem æqueè, ac illa, callerent. Scd ea
hbhile tamen nec antè facilè, niſi præſente con-
dlltrer juge, eoque invitante ſpecimen hujus
Hpormmimed dederat: tum autem marito peregrinante,
Huece quaſ omnem vitæ lætitiam ejurâſſet,
Cehett, ſheni⸗ quidquid oblectare ſenſus, aut afficere
In u animum paſſet, longè ab oculis auribus-
GNHH que, faſtidiens removebat. Nam in luctu
RuNehi cum alia multa ſunt homini odioſa, tum
IAtineim, præſertim moleſta & importuna eſt mu-
Werm ul ſica. Sic enim illa nec abſurdè quidem ſta-
VElRmin tuebat. Abeſt longè, jactaturque fami-
Gi aunin Aiæ Pater, & jam, vel cum æquorum pro-
elair cellis, vel cum barbaris gentibus confli-
tatur; deplorari dignior quàm cantari:
h) S ego delicatula teſtudines hic meas,
uäraſif cheleſque ſomniarem? Non ea domus
reinſ hinn fortuna eſt uc pſaltriam fidieinamque
unbeank Poſcat: reduci marito ſoſpitiq; hos plau-
Aenhlath⸗ ſus reſervet. Interea matronam, ſi honeſta
o,mmin u eſt, Iqualentem videat domus, non audi-
marllu if at pſallentem.
leget H (24. Nuntius Bertulfo.)
ne⸗ N IN hunc ferè modum, cùm vitam fœ
ice 1 mina inſtituiſſet, labebantur non dies
elli! “ tantummodè multi, ſed ꝑluſculi etiam
tichet 4 “ I 2 men-⸗

196 LIIHRI II.
menſes: Nec longè jam aberat, quin anno
circumvoluto, Bertulfi reditus exſpecta.
retur: cùm adeſt, ecce, nuntius, & litteræ. No
Bonum factum-agnoſcit manum ſignum- “
que Aniberta: & exfiliens, à meo ſunt, zus ſn
inquit, à Bertulfo meo ſunt certè. Si- mrmn ſa⸗
mul reſignat legitque. At in legendo unliſtueg
paulum progreſſa, mutat colorem; pal. upihd
lidaque, & mox in lachrymas effuſa, mi- munhin
ſeram ſe afflicamque cœpit clamare: ln A
inde pectus plangere, genaſque cædere, mcniit, in
& crines vellere: quoad accurrente gy- eudn omi
næceo coërcita manus eſt; & mens. quam ſe mme i
dolor improviſus concuſſerat, ad offici- utennmeti
um reverſa, ſenſibus vocique impera. cs mani
vit. Perſeverat tamen vatem ſe dicere, figſel
quæque Conjugi jam acciderint, ea & n deer ns
prævidiſſe dudum omnia, & verèò etiam iei mmin
monuiſſe: Sed furdis auribus excepta, giltlun,
hue recidiſſe denique, ut, quid facto jam aalti rir
opus ſit, ægrè diſpieiatur. Tum litteras ilatmn n
jubet palam recitari: quæ quidem hæc neräit gunn
ſerè, ne ſingulis nos immoremur, ſumma- kutt 4
tim contine bant, Eei
(25. Litteræ Bertulſi.) Dõ e
BrERTUIFUM, luſtratâ dicbus pluribus n bln
pa. 6

Wun⸗

utusgin
rimelß
eunmnidklan
ens,1 ne in⸗
tſinant
N. Minkge
mudlan
Nhrfnuthlit
1 caji dnn
geuigteceln
Wlutunng
etAnengr
ullur, Mn
ſwolte rs
Ntenladtn
Wdtind
nh, Entn
Auauibuueng
, litiiti
ianur, Iul
mmoremn

zynahi)
midinß

1CXOAMA II. 1
palæſtinã, cum ſocuis Ægyptum petüſſe:

ut Nili ſeu reſtagnantis diluvia, ſeu ex

alto præcipitati Caradupa, viſeret: ut-
ue maris Erytheri littora, & Moyſi
quondam populoque pervia vada, rem
memorabilem; præcipuc verò illas inſa-
næ molis pyramides ( barbari faſtus ſum-
ptuſque ludibria: & jam olim in mundi
miraculis famoſa) contemplaretur. Ia
ee loco, quod ab alis alii incautiùs di-
vertiſſent, per inſidias Arabum circum-
ventos, omneſque in vincula abſtractos
eſſe: jamque alios alibi, ut quemque
nacti emptorem ſint, ſervitutem ſervire.
Bertulfum præ cæteris, in barbari ſæ-
vique brineibi⸗ poteſtatem veniſſe. Ibiĩ
noctu leverè duriterque in ergaſtulo
haberi: interdiu aut aratro trahendo,
aut foſſis ducendis, ſervilem in modum
eccupari, flagriſque, ſi quò ceſſet, iden-
tidem moneri. Vitam reliquam ægtè;
nec aliter, quàm atro mucidoque pane,
& hauſtu paluſtris aquæ tolerari. Spem
l¹bertatis, aut nullam prorſus, aut hanc
unam apparere, ſi coram uxor ipſa la.

erymis potis, quàm auro, ferocem
I 3 Prin-

132½ 11IBRI 11.

Principis animum tentaret. Quod ut face-
re illa ne gravetur, Bertulfum, per quid.
quid jucundum utrique in vita fuiſſet, o.
rare atque obteſtari: Memorem ejus be-

neſiciis, quoad ulla hominum memoria

exſtaret. B ”

26. Ansbertæ deliberatio.)
LzcrA cum gemitu epiſtolàâ, amici
procereſque ſententias rogant. Nemo
omnium fuit, qui expeditionem ſua-
deret. Terram oppidò longinquam, ac

praopè in alio Orbe ſitam eſle: quam
adüſſe, cum ne viro quidem impune

fuerit, quid tuti ſibi fœmina pollicere.

tur? Et virorum, ſi in barbaros incidant,

libertatem, vitamque periolitari, at
ſœminas aliquid utraque charius cir-
cumferre, pudorem, cui tuendo maximum
aſylimn ſit, ſolitudo: peregrè Veſtales non
ubique ſacroſanctas vagari, nec barba-
rorum injuriis immunes. Fingeret tamen,
aliquem ab iis pudiciti? commeatum
dari; ſalvamque ipſam, quo tenderet;,
deferri: quid hoc ad ſummam rei eſſet
profecturum? An mutue duorum con-
ſpectu, vincula nęxuſque dilſolventde
ut

(gonmihaun

(v ar Auitil

veſneten
Elrnnmmi
,
Mnlrty unn
rmiell
en Winn
Udten amm
luin len
(arlnk Ueth
unlalg nin
lnn bru i
Unconenrn
nmuhtn
ult uli
guein
SS

“

n 1
tuttuolig
nuſin, K
min ſi tile
mnonn ejn P

Pnium enni

Uünin)
in Ween N
Uuupünten
S
de lunch

iy giteint

Enin, zwle
barbtror nlda,
E Fidtui D
ung erime
cünentgonm
pergtſtus
Ungnn, 1

n

Ccrie Onm
fented
ſan, tet
Alummmt'

1CRNROAMA IL, 199
Aut aratri pondus pluma confeſtim le-
vius reddetur! Greſcet imò utrinqus
dolor; dum neque dominum ſuæ com-
edes abſolvent; & dominam, viſa virĩ
calamitas, æquè ac ipſum compedes,
gravabit. At lacrymis certè ſuis tyran-
ium inflecet? Quid laerymis tyrannos
Gaudere his illi paſcique ſpectaculis ſo⸗
lent. Neque enim tyranni forent, ni mi-
ſerorum lacrymas amarent. penique cau-
ſas, cur domi remaneat Matrona, apba"
rere graves ac multas; inſtituendæ pro-
fectionis vix ullas.
(27. Littere Ausberte.)
AnszRRTA, quanquam non levibus
momentis impelli ſe ſentiebat, ut ami-
cos erederet ſalubria ſuadere, tamen
inducere animum non potuit, ut con-
ſilium de conjuge liberando mutaret.
Cæzterum he adverſarii pergerent, ſa-
pienter ſimulat, in amicorum poteſtate
fururam. Litteras deinde dictat, tem-

pori congruentes, ut veri doloris plenas.
Mortem accidere tam acerbam non po-
tuiſſe, quàm calamitas ſibi fuerit mariti:

eaque propter nihil intentatum relictu-
1 4 ram

a0o LIBRI II1.
ram, dum ex vinculis in libertatem aſſe.

Itneri ſe committat, ſi geri mos illi non
poſſet, daret veniam imbelli ſexui, daret
Pudicitiæ periclitanti, daret poſtremò
amicis, qui cuncti profectionem diſ-
ſuaſiſſent. Ipſe interea fortunam animo
magno patientique ferret. Suppetias in
trempore & loco non defuturas. Cum
his mandatis nuntium, unde venerat,
remittit: ſeque iterum, probantibus ami-
cis, intra gynæceum, uti fecerat, includit,
lugenti ſimilior, quàm alia conſilia ma⸗
shinanti. U
(28. Bertaiſi qugrelæ.)
Eo tempore Bertulſum non ergaſtuli
magis ærumna diſcruciabat, quàm uxo-
risin horas expectatæ deſiderium ſuſpen-.
derat. Menſes illi, dieſque numerati;
quibus nuntii, tam euntis illuc, quâm
illinc revertentis tempora diſtinguebat.
Et hes calculos, miſer, ſive cùm aratri
molem traheret, ſeu cùm alio in opere

ſefſus anhelaret, aſſidue ſubducebat 3

ſpe magnàâ erectus, quam illi tamen,
Præter ipſum, nemo faciebat. Perlatæ
dce

emm .
ratur. In eo tamen, quòd poſtuletur, ut

n⸗
4

M 8 4,
Uaſi
iu um
mibrai
cmim um
golnm n
Eignetmatn
e,uchlin

culeht

nr gtl
Iut lptt
Emmnn Aln
mimugen
eridtherdure
u, Khununn
kiſogkinn
iiptekdn u
ngtnie i
duntinn⸗
latindi
ie
a

in
Uerioril
d
du Loltend
lklenen
nnmaine
n. Wreit
Eitng
n, e
n Ncbunun.
Nnifeni
umeni
odr, Wn
zülenniid
,delſe unmi
eunis Ulr gun
pon linnn
e, Men
Icun d ie
Sdue ſbunt
gem iline

cLOAM AI. 201

demum, acceptæque ſunt literæ. Qui-

bus avidè perlectis, ubi de Conjugis
adventu juſſus eſt deſperare, in ultimum

mærorem delapſus: Hic tandem me tetum,

inquit, fortuna triumphaſti. Quod enim ſum-
mum in humanis praſidium exſpelctaram, id
inopinanti jam immarentique eripaiſti. Prô
kominum cælitumque fidem! uxor,
quod nemo quondam crederer, fefellit.
Et quæ tamen qualiſque uxor? Nempe
ea, quæ cunéta mihi ſua reſerre in ac-
ceptis ſolebat: quæ me ſibi ſuperſtitem
optare, quæ de ſuis annis ad meos ad.
dere ſe velle jactabat: ea nunc ipſa (°
ſpes hominum fallaces! ) ur carcere
tyranni me hujus educat; ut aratri jugum
àcervieibus meis removeat: ut compe des
has, & hos manuum nexus exſolvat; ut
lenti ſupplicii mortem, ab implerante
marito depellat, unum movere pedem,

domoque prodire faſtidioſa detrectat.

Aadiant hoc cives mei, audiant amici:

& crimine ab uno diſcant, nec ſuorum
promiſſis, nec lachrymis, nec phalera,
tis dictis, ni falli miſerè prodique velint,
conſidere. —
1 5 (29.

sos LIFI II. en
(19. Fidicen comparet.) 1ͦ ni
Ix his querelis triduum Bertulfum non ldh
ſine ſtomacho duxerat, cùm in Regiæ afin
veſtibule juvenis peregrinus ex impro- 4
viſo viſitur. Endromis ei villoſa ſuras in- urzi l
fra defluebat, humeros penulla ſcortea, gntian
& flavam cæſariem cauſia, ſeu galerus Eilihun
tegebant: pedes cothurnis ineluſi, via- Mniidüin

cinem monſtrabant: Grata in oculis vul- muntitt,
ruque modeſtia: qua tamen ipſa meror (lnihin
animi, qui ſuberat, ægré conderetur. lundkn
Hic talis, ut opportunum credidit, exor- A pheni ant
ſus eſt, auream teſtudinem movere An Mlien,
ſeitaque manu chordas animare: Mox i min mun
plenis fidibus, quàm potuit ſuaviſſimè iimmmm
coneinere. Reſonabat nobili cantu veſti- umn ludit
bulum, & aures etiam barbaras muſica uoſtnimmt
trahebat. Properat excita Principis aula, ülcumn
concurrit familia, ſtupidique omnes, Phnuatum

torem, teſtudo de baltheo fuſpenſa, fidi- ſen

ut in miracule auſcultant. Et alii teſtu- Lorntfin en
dinis formam fabricamque commen- dfli li
dant; alü artificis manum, agileſque Aut u 1
digites laudant; cæteri tinnulas fides, ltlli gt
& ſonantes multifariam nervos miran; kniiiing
ur.

man.
unn lenthi

1CENOAM1 II. 28;
[30, Fidicen ad Prineipem ductus.
t ien Æ quum erat, ut ſuavitas, quam plebs
,dnhe captabat, etiam Principi ſe impertiret.
etgimering. Igitur ſuêre, qui ad ipſum referrent,
Geinletus ſare in palatii veſtibulo juvenem, in
Lellm, quo præter formam veſtemque, mor-
nh, nglu tale nihil appareret. Vocem artemque
unNn, ſupra hominis cenditionem eſſe: & ſi
Mield, ralaria ferrer, utique Mercurium; aut ſi
Cmmncé arcum tenderet, Apollinem: nunc quia
uuntr ien citharâ peritè luderet, ſuſpicari ſe Or⸗
1, enm pheum eſſe: vellet, j¶uberet accirizeumque
mmmatide, in principis cænatione, ſui ſpecimen

uter dare. Invaſit hic etiam ferum pectus cu-

Aamd Pido artificis audiendi: jubet adduci.
m Et hoc futurum præviderat fidicen. Ad-

nuſuihin .
GnNcWe ducitur. Ingreſſus aulam, videt omnem
cundehanme alr vete ri, luxuque barbarico renitere.
taindingin Videt in ſolio tyrannum, gemmantibus
Alniciglehnie ke opis ardere, torvoque ſupercilio, quid
Calur. Kün ominis veniret, opperiry Eum ritu pa-
Nandk iE trio fidisen, haud inſcitè veneratus, cum
un ſonare teſtudine paulatim incepiſſet,
muI, ſenfit illicò vultum hominis frontemque

netl 1 mnu ſerenari; & faſtum oculorum cadere,
Gun Ne s. animum denique, quamvis immi-

204 LIBRY. II.
tem, mutato ingenio miteſcere. Id juveni
omen erat non irriti ſucceſss. Quare in.
ſtitit operi, ut, quidquid artis induſtriæ
que poterat, id eo certè in loco, ſi uſquam
alibi, expromeret. Quo factum eſt ut
cùm numeros identidem modoſque do-
cte variaret, brevi hominem totum fece-
rit ſuæ poteſtatis.
(31. Ludit in cæna.)
HoRAM circiter, aut amplids hæc

nectaris hujus promulſis tenuerat; cùm

inde principem cœna, quæ regium in
morem parata nuntiabatur, avecat. Is

haud perinde epulis intentus, quàm

teſtudinis avidus, comitari juvenem,
dapeſque ſibi condire acroamate muſico,
jubet. Ergo dum diſcumbitur, adſtant-
que proceres, aut miniſtrant, cithara
erinitus Jopas perſonat auratâ, vocemque
ſidibus, plectròque manum, ſupràâ quàm
arbarus caperet, eleganter peritèque
attemperat: & quidquid tibia quondam
vel querulum in Lydio, vel lætum in
Phrygio, vel ſonorum in Dorio luſerat; id
hujus teſtudinis ſuavitas non æquat ſo⸗
km, ſed etiam tranſt & ſuperat. Per-

mul.

6npuin
alingfuktl
i, gümniet
e
Nuunn
(rtinuhtl
lommtzrit
MMuan diair
ninelnn
iniegiiidh
AARmümie
men ſem,
inlnlet igyn
9 nl u

mm ca fanſen

nſauh⸗

anemn
aiſtir

Re. . ACNOAMA1 TY 25
telin n mulétus abunde hac voluptare princeps,
lrti E. negotium dat familiæ ut ſuum ſibi Or-
kulaufil 4 pheum lautè opipareque habeant, & cu-
ian A rato corpere, hoſpitium ei in palatio,
Anal nonilliberale adornent: ejuſdem operà
“r 4, ſe rurſus, cum illuxiſſet, uſurum. Ita di-
W. greſſum, in conclave deducunt, rebus ne-
e ceſſariis copiosè inſtructum: & puerum
ci, qui tantiſper inſerviat, relinquunt.
uhk (32. Colloquium cuim puero.)
lnn DERCOMMoODE evenit, ut is ipſe puer
,eNn Chriſtianis eſſet ſacris inauguratus, nec
eiiu, l multè antè per infortuninm captus. Ex
mm, uh iſto cum alia multa fidicen opportunè,
min ien, tum iſtud præſertim ſtuduit callidè per-
umitnih contari: ecqui alii Chrifſtiani, atque ubi,
INRIN AN e quàâ conditione ſervirent? Puer, cùm
Wulhm, cæters, quæ norat, edixiſſet; Nomina ta-
ut, n men, inquit, Aptiyvorum non teneo. Sed cras
uun, ilu ego te, ſi voles, ducam; Abi de feneſtra omnem
Eyma nf csorum cataſtam proſpicies. Nam ex ergaſtulie,
ibagni aAd opus fuciendum longo agmineprodacentur:
lo, Ne O alios aratro, alios palxdibus ſiccandis, aut
tDeioliel, sadendu ſaxis aucteratos, won idebu tu ma-

iasnon a A quàm deſlebir. Piyvunt enim miſeri, non
Ke laborem, ſed laborant, ut lente miſereque

—

moriantier. Videbo, inquit, eos liben-

ter: tu cras in tempore me commonefa⸗

cias, vide. Secundùm hæc obſerat con-

clave puer: atque abit. Sequitur nox; quæ

hoſpiti menſæ longior viſa, dum percu. .

pidè lucem operitur, qua ad promiſſæ
trageœdiæ theatrum evocetur.
(32. Prodeunt captivi.)
SUB galli cantum, primo auroræ dila-
culo adeſt puer, januamque cubiculi cæ-
dit; & hoſpitem jam ante vigilantem,
quo convenerat, educit. Feneſtra erat in
palatii ambulacro, qua in ſubjectam pla-

nitiem latè proſpectus patebat. Hic, in-

quit, ad lævam ergaſtula ſunt, ubi vincti,
quos dixi, cuſtodiuntur. Pauliſper ex-
ſpectemus. Nam verberum crepitus,
quibus ii ſuſcitantur, jam hine, puto, au-
dimus. Nec diu erit, ut prodeuntem
pompam videbis. Igitur dum otioſi cam-
pos locique ſitum eonſiderant. & quæ-
dam ultrè citroque fabulantur, crebre-
ſeit fragor, dehiſcit bararhrum; pro-
deunt, velut ex Cyclopis antro non ho.
mines magis, quàm hominum umbræ;
plerique macie & ſqualere conſumyti,
or.

—

An ulri
ufmiuli
ſienfrlan
Auurmkmi!
apn kni
ngieunchf
Uoſt econt
olpin
SAn
ymemif,
Wr Erit
Pkarnh
Cpit Cennilen
Agelihan
Meuenluic
Wliinlenn
4 ni inn
afkea,
nlg

*“ horrenti capillo deformes: Cruribus in.
adne ectæ compedes, manibus catenæ. Imna
R corporum, lacero cemone intecta; ter-
R ug gum pecétuſque nuda, & vibicibus livida.
Gnen Sequuntur cuſtodes, & pendente ſcutica
uili minantur: atque ut quiſque vicinior eſt,
c. eum promiſcue loris concidunt. Expallu-
Nin) it eo ſpectaculo hoſpes, & collacrymans
MNm altum ingemuit. Poſt verò quàm jugum
uungkchla apparari, hominemque conſpexit aratro
nmeilng jungi; eum eſſe planiſſime Bertulſum ag-
Aamm novit. Inde conſternatione præceps humi
uuinhen e ollabitur.
utt ,h (34. Fidicini confternatio.)
Aln iinf Nox prætermiſit puer, quæ tempus
tn l monebat, agere; donec frigida perfuſum
em im in pedes erigeret. Atqui ille, ut vires re-
niee Ccepit, deterſis lacrymis ſimulat, tragico
t, ohun ergaſtuli aſpectu exanimatum fuiſſe; Ne-
urAnen que eas ærumnas videre patienter quiiſſe,
mületn AIn quasilli conſtantes tolerarent. Nam ꝗast;,
bllmmnt, am inquit, ſtorum ſunt, quos clari natalibus
bruimmn 6 editos, antram tarteri hajus ebſcurat? Qupt
ApuumN alios epibus quendam praditos, pauperta bie
voninmn egeſtaſ que nuderit? Pide ſis iſtum, alquρ

u n, Sum: an ipſa illorum facits ”ðõä

208 LIBRI II.
felitüs dupibuſque aguetos, & in lauta forta-
na educatos eſſe? Nunc pador illos, & illuries
abſumit: nunc fames & aliquid ſame pejus ex.
tinguit. Hunc aliuim pater ſecurus; ut reducem
exſpectat; alium anxius, ut amiſſum veſtigat;
alium ignarus, ut mortuum plorat. Et hunt
forſitan impubes domi filius, hunc alibi frater,
bunc ſoroer, aut amicus oyperitur. Quid ſi &
conjugem ſuum hic aliqua conjux intue-
retur? quo tu animi ſenſu laturam hoc
putas; Sub hæc redeuntibus lacrymis
linteolum implebat; conſpectoque rur-
ſus aratore, propè aberat, ut rurſus exa-
nimaretur; ni feneſtram in tempore puer
occluſiſſet, ut hoſpitem inde, aliud cauſ-
ſatus, ad conclave ſuum reduceret.
(35. Fidicini offeruntur dona.)
Die interea proceſſerat, & princeps
negotiis cauſiſque publicis, ut quæque
exigebant, peractis prandium ſpectarat.
ITbi memor, quid pridie condimenti ha-

buerit, acciri ſuum ſibi hoſpitem juſſit.

Qui quidem ore ad hilaritatem coacto,
iteratis obſequiis aures cœpit animoſque
mulcere; & ſonoris fidibus cunctum prin-
cipis trichinium animare. Quod iFſam
ille,

7

alte
le, 4

le hfuin
adi
ſotat ul
itanln
gilalini
uauiitn
Düingunge
Cunn, ucngn
ſe Autimn
(uenhttegiu
Guncanune
(Cun yhun
rule ti⸗
uktikn e
“
Wiügtenn
LMenkra
michlümn
Magtenn ein
ioretti .
Emerle an
Knr
S

, G D
4, lb ih

4CRO AMA TI. 109
ille, cùm nihilo parciùs etiam poſterà
luce, idque ipſum deinceps disbus plu-
D tibus aſſiduè factitàſſet, non dubium ſibi
iru unie favorem in aula collegit; uſque adeo,
eſneg ut ei tyrannus decime poſt die, quidvis
unfhs is petendi audaciam ultrô fecerit. Se enim,
Rkfet, ſeu remanendi animus forer, ſive aurum
m Nulid bi argentumque deſideraret, non paſ-
Uuenuimm ſurum, ut conqueri de ulla repulſa poſ-
neinlmm ſet. Arripuit occaſionem fidicen, actiſ-
elemmhum que medeſté gratüs, negavit, auri ſe aut
Heneen opum magnarum curâ tangi; Sed Chri⸗
u um ſt anæ legis ſtudioſum, aliam aliquam
emme operæ ſuæ ſi optio permitteretur „re-
ticec“ enunerationem petere. Juffus illicò,
ule. Aquidquid id eſſet, prodere, veniæ ſecu-
mal Kus: petiit, ut è captivis ille, quem unum
len, um arantem de feneftra proſpexiſſet, liber-
Plat, uerf tati confirmatus, abireſecum ſineretur.

Adun tri Satis id ſibi ſuperque præmii fore. Nam
. Aueid præter cæteros, ejus unius commiſera-
Ke m tione ſe tactum. Neque eo munere, ſi
Gnd impetraſſet, charius aliud penüuſque
oci ning habiun Donaera⸗ fidicini Bertulfus.)
uscnndn⸗

4 FRINCIPHN negaſſetis barbarum eſſe,
e. Co . HZ adeo

210 LILNRNI TI.

adeo clementer & facile in hæc juvenis
poſtulata conceſſit. Extemplo properant,

& Bertulfam, rei ignarum, ab aratro ab-
jungunt; ſecumque in aulam prope re-
nitentem pertrahunt. Ibi adſtantem re-
perit fidicinem; auditque numeris muſi.
cis, & fidibus adhuc canentem, metuens
quid porrò ſe fieret. Tum oculis tyran.
nus in Bertuifum conjectis, Jine boc hoſpite
fuiſſet, da ſalnts tus jam, inquit, comelama-
tum. Sed quando vinculi meis te iſte eximere,
quam quidvis auſferre pramii mayielt, ei te,
ejuſque teſtudini, quam andis, emancipo. P-
tronum agnoſce, & cum eodem liber diſcede.
Quæ verba cùm Bertulfo inſperanti acci-
diſſent, homo quid ageret, quid ref.
ponderet, ubi eſſet, præ gaudio neſ-
ciebat. Poſt ubi ad ſe rediit, obortis lacry-
mis, principis clementiam, quoad vita
vireſque ſuppeerent, apud omnes præ-
dicaturum promiſit. Juvenem verô, qiiſ-
quis is eſſet, eo inloco ſemper habiturum,
quo meliori nemo ſuos parentes habuiſ-
ſet. Gratüs inde uterque actis, ex aula &
urbe, cum patrono ſuo aſſertus cliens

diſceſſit.

. 37. uagiin

CI
(
uton
An ſul ⸗
rinitin

hne as

1e ſckhenn⸗
ſeng nßen r
ſge, ddh
Ntoib feinun
tolleliz u

cupinmn

limn Camui
ell utie
Aemarin
EerEnza

, lontkedlnn.

ajhuticerh,
miitineme

(uite ütninn
tituet ntan

ueinimniin

Mi 4

unrie i

l 4CROAM 4 II. 211
un e 2 (37 Keditus in Patriam.)
* n „Non ecxigetis hic „opinor, ur, quæ
n duorum colloquia fuerint, quidque to-
liat de to itinere, dum patriam repetebant,
Midkuene actitarint, prolixe perſequamur. Suffe⸗
Aumnll, cerit, quæ domi dehinc evenerint, cur-
rntnum ſim attigiſſe. Nam eodem uterque navi-
Imulumt gio revecti, cùm mare ſoſpites trajeciſ-
fäi ekif ſent; in portu alter ab altero ſic diſceſ-
imi i sere, ur fidicen, neſcio quam urbem ex
MNAuGι negotio petiturum ſe diceret: ſed rebus
Mi ibi confectis, in arce Bertali paulo poſt
Au,nd, compariturum: ubi demum & nomen
mds/A illi ſaum, & conditionem (quam ad id
Gipanius loci celaſſet) patefaceret: pollicitus, ſi ſe
ues, Wimd dein, pro co ac meritus videretur, reti-
4 Neim nere ſecum vellet, ab ipſo, quoad vive-
rliudeiig ret, non recefſſurum. Excuſſit Bertulfo la-
Genm, Ali crymas ea digreſſie: quas tamen ſperato
1, ANlantift amici reditu, uteunque temperabat. Tri⸗
Iwernti dui iter ab arce ſua tum abierat: in quo
Gnpetkune toto itinere „nunce ergaſtuli ſui miſeriam .
MMend nunc amicorum & uxoris deſid iam; ſed
peregrini præſertim fidicinis charitatem,
animo verſabat. Sibi nimirum, à qui-
bus non expectaxit, opem veniſſe, & ex-
te⸗-

e le ,
1 loalins

7
ł

212 LI B R II.

terum ignotumque viatorem ultro præ. iafi
ſtitiſſe, quod ab ingrata uxore nequic. minu a
quam poſtularit. Cum his querelis ad vi- imd u

rum nobilem, paternum amicum, de via ung
feſſus divettit: ibique triduum alterim, ui.
quoad veſte & commeatu juvaretur, lub- ,
Kirit. Inde præmiſſis, qui adventam nun- Wiyt n
tiarent, iter, paucis comitantibus, in pa- Mlnnpemtn
triam intendit. gullr nwin
(3 8. Civium latitia.) DAullii tünk
Ar familia civeſque per nuntios edo- Grin lunid
ti, portis ommibus turmatim erum- ummm un
punt, ut redeunti Domino ſuo longiſ. Miaimam
ſimè occurrant. Quo quidem primùm ii mmnan
conſpecto, nemo ſe tenuit, quin lachry- unniſinm
mis ſuis gaudium teſtaretur: & alü ali. Nmündini
ter, ut eujuſque ætas aut conditio fere- I
bat, gratulari; hi in amplexus rendere, hi mmelinin
oſculum ferre, hi manus contingere, hi laliriifer
latus tegere: omnes o fliciis obſequiiſque ſeiceil ian
certare. Sed ex omnibus ANSRERT A MiiiiN
præſertim digna ſpectaculo erat: quæ l
cum gynæceo veſtibulum palatü occu-. fihrii
pabat, dum ingreſſum conjugem, modo mani

quo par erat, ſalutaret. Ibi tamen haud rii .

8
—

æqné læta Bertul frons: ſed & vulmi ltni 4

. 4CROAMA TII. 213
agrenn ln . 3

„ meærſtum quid, inter ipſos etiam amplexus
* n eminebat: quanquam causâ tum diſ-
in c, ſimulata, preſſic alto corde dolorem, ur
4 n, cei eum die poſtero coram amicis oportuni-
Mundm, us proderet.
Nunfl... (39. Actuſatio Ansbertæ.)
idenm Posr igitur, quàm die condicto ad
huuntmidun) epulum Kequente⸗ convenêre, multis »„
quod ſoler, in medium allatis; Rertulfis
mlei) paulatim, quid itinere toto, quid in car-
Arlnit cere fibi, quid in reditu evenerit, ingreſ-
Au ummn ſus narrare, magnam apud omnes com-
iunio ium miſerationem excivit. Et in hoc tamen ,
(wmis imn inquit, rerum mearum naufragio, cùm
uns nei, tabulam mihi quærerem; in qua enata-
treu: Am rem, tunc alii quidem plures, ſed in pri-
ütdne mis uxer hæc mea, clamantem oran-
aungenune temque deſtiture. Simul litteras, quas
Iinmmcniget aillam ſibi miſiſſe ajebat, expromit quid-
gehichcif que ii de illis ſentiant, exquirit. Diu ne-
mibus Nnn Wwo— civium ſe movit; quòd triſtitia, ſilen-
tedeldb af tio magis tegenda, quâm lin hilari con-
ſbalan Aun vivio accuſanda, judicarent. Noviſſimè
orflrnin repertus eſt, qui linguæ intemperantior,
lun. ums ut à vinoincaluerat, matronam hone-
ſtiſſimam auderet criminari. Eam, quoad

Him: , ma-⸗

214 L ILBRIII.
maritus abfuerit, in deliciis vitam volu.
ptariam duxiſſe: atque ut hæc ejus viven-
di ratio celari familiam poſſet, uſam in-

genio, & hic illac evagatam, inter ex-

teros ignotos præquâm libenter diſcur-
ſaſſe. Certè enim, ex quo tempore in ſer-
vitutem ipſe venerit illam, nemine con-
ſcio, plus ſex ſeptemve menſes domo ab-

fuiſſe; & nuper admodum, vix triduo,

quam ipſe reverteretur, reverſam eſſe.
Qud interea foris, quaſque res egerit,
nolle ſe divinare: ſed in fœmina tamen
nihil non poſſe ſuſpectum eſſe.
(40. Candemaatis Ansberta.)
PERTURBAVI maritum improviſa hes
conjugis abſentia. Ideò acribus oculis
illam intuitus; ecquid ruborem duceret,
aut rea defenſionem pararet, exſpecta-

bat. At illa cùm rectè ſe ſibi conſciam eſſe,

nec uſquam, niſi vel cum ſuis fuiſſe, vel
ad ſuos iſſe, modeſtiſſimè reſpondiſſet;
precata veniam in cubiculum ſeceſſit.
Qu digreſsàâ, ſententiæ rogantur, quid
eà, ſi abſentia non purgetur, faciendum
putent Plerique cenſuerunt, caſtigan-
dam pro merito videri: ſolus ille, qui
acto⸗

Amntigtlg,
cgreliunf
lbugeilt ℳ
Mie danen
Ount, Miing
ſuttier Aui
un unni
iepuftteit
ud NN
uhemimn
H (Mi
unaen
liuun
ſonen gireil
bu D lit
hütak
itekul

ſen ier D .

nigun, intne
n henerdin
cbenpaeitter⸗
mn, mimer
WWe melſetlandi
nddmn fünie
men, teſetin 4
1, lenei
ldntemnm
ſranel⸗
,ℳ/
uuminzmnig
ribu wl
fünduenint
enpumt, alt
Gkeſhicnint

e ann liileſ

ülimerehni

cbiellun keI. ien ece. Oie
Et rati, indecens, ſi fidicini vir illuſtris

ſe ſubmitteret, certabant, à genibus di-
vulſum, in pedes attollere, atq; ad Con-

tennie gimnſt

r
hmmpenn,

,alleroll /

ei ul,

4CNOAMA II. 215

actoris partes umplſerat, eſſe repudian-
ln. dam. Dum inter hos judices ulirò citrô-

que diu litigatur; inopinatò Muſicam ,

præ ipſis triclinii foribus audiunt: Simul

Atrienſem vident ingredientem. Is nun-
niat, hoſpitem quendam cum teſtudine
veniſſe, qui cupiat intrò admitti. Nec-
dum finierat iſte, cùm ſecutus e veſtigio
fidicen, per ſe ipſe ingreditur, cithara-

que luſtans Bertulfo ſiſtitur. Hic iſte om-

nibus rejectis, velut amens de ſigmate

proſilire: & cæterorum oblitus, uni oc-

currere, hoſpitemque complexu arctiſ-
ſimo ſtringere: & mülle ſexcentis titulis
patronum, parentem, ſoterem appellare:
denique genua præhenſans, ei ſe, quan-
tus eſſet, mancupi tradere, ſuaque om-
nia permittere. .
(41. Merita Fidicini.)
Qui tum aderant, rerum ignari ſtu-

– ‚ undenam hæc Bertal’ adverſus

ominem plebejum exiſteret voluntas ?

vivii ſigna reducere. Sed Bertulfus perti-

215 L IBRIII.
nax, Susite me, inquit, vitium, qusd in
uxore danminſtis, eyvitare? Neque ingratum
eſſe patrono libertam, adue ac ila marite
fuit, compellite. Hic enim eſt ille, se neſcia-
tis, qui inanus has vincali exemit: bic à pe-
dibus meis catenæs diſcußſit: hic unas ergaſtals,
bie ſerritio, bic aratre, bic longo ſupplicis
abſolyit. Quas ei grates idcirco debeam, pos,
qui nunquam apud barbaros ſeryiſtu, impund
ignoratis. Ego, qui jugum in his cervicibas
tuli: qui aratrum bis bumeris traxi, qui arpa
bis genibus perreptavi, ignorare ut maximnè
velim, ſine ſcelere non pogum. Sinite erge
me ſacere oficium meum, ut aternus cliens
patrono huic meo aternam ſerriam ſerritutem.
Et vos porrò BzRTULFUM non odiſtis, bhane
BrRTULFI Soterem «ca meeum smate poft-
