ſomnio, & quod mortem anteceſſit ,
evaſerint.
(67. Bucchanani mors.)
GHORGIUM Baschunanum plerique
noviſtis omnes, quàm non plebejum
Pocëtam, tam nobilem ſcurram, & pa-
ſtam in hara Calvini, aut è Priapi paſcuis
eductam ſcrof m. Is, inquam, tenebrio,
oum vana, profanaque & impia per vi-

„1f de-

II19
“ 6

à44 1 IBRI IJ.
demum aquäâ inter cutem diffus? eu4
moleſtè graviterque- vexatus, cœ pit foras ud,
ſpectare. Igitur priùs aliquanto quàm auldn 6
expiraret, Caper illum Calvini vocatus gen gel
inviſere; & conſpicatus res hominis in Mnaliidl ri
anguſto eſſe, moriturum hortari, ut in en glaſmtt
neceſſitate poſitus, precem Domini- tn
cam, verbis conceptis pronuntiaret. Hic rtbiſeſe⸗
homo ſemianimis, quem juſſio inſolens ſen Uur hu
excitârat, reſumit vires; & collectis ttlun fun⸗
animi reliquiis; quas mihi tu preces, in- 10, Kliann
quit qualeſque imperes, neſcio. Nam vltert Len d
annis eas quadraginta, quod memine- lanu⸗
rim, feci nunquam: Sed quas unas in Wur, illii
Propertii ſinu condidici, eas verò me- mimumt
morià expromptâ recitabo: inſtititque Z *
ultimum halitum in hune Poëtæ verſum im lelen

impendere, adn pun
Cynthia prima luu miſerum me cepit Netuenen 4
ocellis. Aiunn denan
eaque Precatione luſtratus, ad ſuumn Pro- (In ſiu, I
pertium recto itinere conceſſit. amua
(68. aſſauboni mors.) U im l ſc

PIDEM veſtram! Si adhue dubitaſtis, nſtan
ꝗuid flagrio hic obſcœnus, cùm maxi- ſah .
meé vigilaret, cùm ſtuderet, cùm ſeri- aa
be.

au
uet
cnpel

aag 44 C K O 4 MA IV. 245
RKZZð berer, aſſidué actitarit; hoc unum cjus
3 “ ſomnium, mentiſque amentis delirium
lrlliine auſcultate & vitæ omnis vigiliæque
8 aunre ephemeridem legiſtis. Neque diverſos
Aini aliorum exitus exſpectate „quos memi-
nln niſtis iiſdem pervigiliis operatos ſemper
Nunni, fuiſſe. Nam quos alios potuit præſides
hmutk præſtitéſque Caſſaubonus ſperare; cum nu.-
unhiik per in littore Britanno miſer animam
ig, Aalt exhalaret; quaàm ſuos Athenæos, Sue-=
ur“ tonios, Spartianos, quibus commen-
Wrn, Mn tandis ætatem prius omnem conſecràâ-
n un, rat: Utique tune iidem illi clientem
mi habuere ; ii ſenſum illius animumque
G aeiè obſederunt: ii rogatam operam, extre-
din: Hn m que offieii ſolatium abeunti præſtite=
um Enn runt. Quid alter ille Batavorum Troſſu⸗
uus, à quo pœhas improbæ juventæ
GN Oceanus exegit? An aliud ejus animo
ſimulacrum obſervatum fuiſſe creditis,
Uhrnn alin, quàm Triphona?s, Eumolpos, & quic-

eolelt quid olim Propudioruin ex Arbitri ſta⸗
Fachnt ln⸗ rat * Certé cum naufragus mediis in
ion, 4 Ructibus nataret, ſuus illi poruit Lycas,
c omne laudatæ tempeſtatis choragium

nln P3, oc

246 LIB RI II.

memor,

.. Centum aquoreas Nereo genstore pu-

ellas

advocare, ut familiares, laſſo ſupponers

brathiacollo properarent, niſi Oceanus, ad
preces querelaſque ſurdus, peragere ſu-
um officium fluctus juſſiſſet, & fantem
adhuc plorantemque, torta vertigine cir-
cumactum, ad Petrony ſui muſæum a-
mandàſſet.
. (69. Mors Anonymi Adoleſcentit.)
VERUM his omiſſis, alium adhuc ado-
leſcentem, illis nihilo feliciorem, vobis

produco. In quo adoleſcente, DEUM ego

immortalem obteſtor, precorque, ut ſerii
vobiſcum cogitetis, quanti referat, benè
aurmalè à pueris conſuèêſſe: quando
quicquid conſuetudinis invaleſcit, id
omne poſtremò, non ſolàùm ſomnianti,
ſed etiam morienti, diſticillimo tempore,
ac ſæpe cum æternitatis diſpendio recur-
ret. Teſtis mihi eſt locuples vir gravis ,
q i annis abhinc paucis recenſuitiin uxbe

quadam literis atque ingeniis florenti,
rem

occurrere potuit de ſe iĩpſe tunc dicere,
En bomo, quem admodum natat? Potuit,

etil
ial n iuſij
Vohen
cthun U
plintnn 1
gue, Noltt
uiebum afun
,lagtikain
ichruanim
Nenuhtn
Gyennt/l,
cimtui t
lgmenunmn
LGeNn Ei
Flumiäin
pee liiun n
Cerinttit kle n
niunlen .
Minanmhuntr
E/ntiret
anun
iu mlelai
ſak

D

II
ſeiſenr 4 6 1 0 4 4 1,. 247
* rem unam in raris memorabilem- veriil-
ſimte, ſe propemodum inſpectante, ſic
uln contigiſſe. AporESCENS ibi, cum alüs
contubernalibus vitam aliquamdiu de-
h gebat; qui omnes ad ſtudia liberalia, non
ai m illiberali nec ſumptu, nec Mœcenate
Gndl utebantur. Is longâ conſuetudine inde
uine, abultima pueritia ad flagitium, neſcio
ne in quale, occultè conſciſcendum aſſiduè
emm trahebatur: & quamvis per ſtatas exo-
milimme mologeſes identidem luſtraretur, tamen
ſui oblitus continuò in mortem naturam-
τι⅝ que regrediebatur. Sæpe data conſilia,
Anadts ſæpe remedia tentata, additique terro-
ien, i res, minus minimo profecère. Noviſſi-
Aen N meéè gravi eorporis morbo conflictatus,
umei & ope medicà deſtitutus, ubi vita mi-
uu grandum ſibi ſenſit; cœpit ſeriò omnem
mdceu juventæ laſciviam mutare: atque tum
Alas Dnein, demùúm redé velle vivere, cùm vivere
elun onn porrò non liceret. Vocatur Sacerdos;
Acrellnon expiatur ægrotus, mortemque ſui ſecurus
lee“, operirur. Apperit interea nox, & paulè
* inf poſt adoleſcens ex morbo decedit; ſpei
rültellii plenus, quam de ſalute æternitateque?
4 Pgei conceperat. 1.

.

,1112
rISR IJI
[70. Adoleſcens damnatus. 10 ſa
MANEF cùͤ/ —᷑ primùm vulgata mors nunn e
eſt, exſequiale pro mortuo Sacrum ap- lie g
pParatur: quod facere Sicerdos commo- rln
dum inceperat, cùm veſtis ei talaris, ad Puchnn 4
infima pedum vellitur. Id ille fortui- ene
t fieri ratus, inſuper haber; inque re ſglufe n
c&ρhâiâ peragere pergit. Non diu factum. e
atque ad poplitem temurque idem mo- id auutli

242

=

nitor obturbat. Mirari tum quidem lcy hiim un
Sacerdos: ſed quòd neminem videret, inne Pan
negligendum & iſtud putat. Brevi dein liblennife
imparientior umbra, circum latera in- tiuntike,
ſtat, vellieatque. At ille ne ſie quidem: Hücgenr /n d
movyetur, ut ſollicitè requirat. Denique amwkedmm
ecce tibiab aræ an gulo ſiniſtro defor- mulh alantn
mem fumanmtemque nebulam; atque & chnphuke
nebula vogem! Ceſſaret facere ceſſaret ml⸗
operam impenſar perdere, nunquam li- ( un
taturus. Imim in
Hic perturbatier, nee injuriâ, Sacer- Nnilen inin
dos; ecquid ergo id umbræ ſit, percon- (hhin

B B hanneri
tatur. Audit eum adoleſeentem eſſe, J. ten n
1 . „ . 1B . S H 4
pridie luſtratus piaeularibus ſacris de- n
ceſſiſſet. Jam hæc mali ominis exordia ſe ni

non placebant. Inſtat tamen, Ss quid an unm
ilIo- Au

I .

ieftialn, .

n,Alen.

Anhe, de
Mnehn:

Nnük ine

Meni un git
MAmütnit:,
ntzrn kein
Ne, Aum mnd
lrbgitr,
Ergin Deie
gaſaitn En
eWlem AN
Cluntrre lt
nelac,unt

õ
oAundtel
lolekefrenti
alrhußi⸗
enll onini i

6 * 60 1
Mürtmel, H

11CROAMAIV. 243
illo ſactum fuerit, perquirit. Ille rauco
murmure, ſuppliciis æternis addictum
ſeſe, & orani ſalute privatum confite.-
tur. Meliora DEUS! inquit: an ego te
ritè non expiavi? Tu verò recté, inquit,
integréque omnia, Nee mihi tum ali-
quid reliquum culpæ: Sed inter Dar
filios jam jam adoptatus, cheu! impro-
viso exhæredor. Subjecit, æquo DEr
judicio factum, ut inter ipſum lactan-
tis animæ egreſſum, veteris conſue.
tudinis illecebraâ percelleretur: de qua
ſi triumphaſſet, ævum æternum porròô
felix degeret. Jam, eheu! victuri ſeſe,
& ex more delectatum, ſimul e corpore
exceſſiſſe, ſimul ad infernos cruciatus ir.
vevocabili judicis ſententia condemna-
tum fuiſſe. .
((J71. Qualis vita, talis mors.)
His utriuſque fortunæ documentis
partim à Xaveri piorumque ſtudio, par-
uim ab improborum exitu adductis, ad
vos orationem, quæ reliqua eſt, conver-
10:: idque jam nunc agendum in primis
cenſeo, ut utrorum eligere conditio-
nes malitis, maturè vobiſcum ſeriòque

L 5 ſta⸗

250 L B k II.
ſtatuatis. Qui enim ſimiles olim exitus
non perhorreſcunt, poſſunt jam ii cum

Bucchanano Cypriiſque Sodalibus vitam in

commendandis cantandiſque Cyathiis

degere; poſſunt honeſtis ſuſque deque

habirie. per impura fœdàque omni rue-
poſſunt improbris ſuis ad conſuetu-
dinenn uſque pervigilare; non fallet ſua

illos opinio. Sentient quondam, ſentient

à ſuis vigiliis, neque ſomnia ſua ‚neque fu.
nera diſcrepare. Vos autem, 5 melior in-
doles, vos, qui noctes mortél ſque felicio-

res exoptatis qui ad ultimos eonflictus

intenti, de armis proſpicitis: qui poſtre-
mas orci molitiones artéſque jam nunc

trepidi provideris; Xayerii IImiles vigili-

as agitate: & ſecuri noctes omnes mor-
teſque olim contemnetis.

INFANTIA VIRORUM
M AGISTRA.

(72. A mmimis docemur.)

ERPAUCI mortales eò ſe Sapientiæ
perveniſſe gloriantur, ut borrò, ſi
res ferat, erudiri fotmarique à minori-
— bus

uIN
ch Gul
r nn

l
l in

n n lles s 1
kln d

n
pein ſ
ſee /ANNnin
elhien
Uun wele/0
ei dche, il
Nrſiemerme
nl N
8lanlgnin
1aele
ZM
I iler 1
D

. .

gi
Nenn gedlt
1 Clllen i
Alri l Linronl
a Cle Oden
rli ui
hkichani
le

I
nlka 4
lin mi
llte
Ghrcen
em lle.
uilaten.

Knollete

N
1 1
Clhnozenten
in nlr.
ehte nun
iimlerigle)
GWeomnnnnr⸗

e
.
FIANON
.
lar.

nt, en
.
nuigte H

4
„
“
4
3

1

4CROAMA p., 255
bus aſpernentur. Nam & Cuniculus, pa-
vidum parvumque animal, magnos
belli duces, mœnia ſuffodere, turréſque

ac urbes docuit ſubruere; aliquibus for-

mica providentiam, induſtriam apes,
vigiliam grues tradidére, magiſterie
non pœnitendo. Quid, quod ipſa Dei
Sapientia ſuos juſſit ab arbore ficu di-

fſcere : & Bernardus truncum rudém-

que ſilvæ ſtipitem, non erubuit in con-
ſilium vocare ? Que minus inſolens
videri debet, ſi legamus, Inſubres de
Antiſtite ambigentes, pueri conſilio Am-
broſiam optâſſe. Nec valde erit ingra-
tum, ſi ex vulgi opinione, de puero quo⸗-
dam, Auguſtino Magiſtro, memore-
mus. Ex vulgi, inquam, opinione. Nec
enim ad hiſtoriæ ſidem hic ullam pro-
vocamus.
(73. Auguſtini annbulatio.)
FERUNT enim creduntque, Auguſti-
no quondam ſeria ſcitùque difficilia
meditanti, de improviſo rem ferè hu-
juſmodi accidiſſe. Obambulabat is for-
tè præter Libyci maris crepidines: ibi-
que ſive ſolus ſecum ipſe, ſive ut ejus
L 6⁶ mos

Zs LIBEBRIITII.

mos ferebat, cum amieis, in rerum cœ⸗

leſtium diſquiſitionem ingreſfus, multa:

feliciter ingeniosèque diſſerebat. Nec.
enim exſpectari ab Auguſtino aliquicdd
poterat, quod pium plenùmque ingenii
mon eſſet. Verùm evenit, ut cum aliucd

ex alio ſereretur, paulitim cogitatio di-
ſputatiòque ad eruendum Divinæ Tria-
dos arcanum delapſa, ſe ipfam velur in:
immenſo pelago amitteret. Pergebat
tamen Auguſtinus; & animumm ratus in-
tendi illac renus poſie, quoad veri quan-
dam ſimilitudinem conformaret, varie
ie anxièque in omnem partem verſabat.
Nec ſanè abſurdæ imagines occurre-
rant, quibus ad umbram ejus arcanz
pertigiſte ſe nonnunquam confide bat.
Sed erant eæ mox ipſæ, cùm penitus in-
ſpicerentur, tam rudi penicillo ductæ;
ut quaà etiam acceſſiſſe proximè vide-
bantur, infinità etiamnum diſſimilitu-
dine recederent, Igitur aliud ſuper aliud
exorſus, ultrà inſiſtere, vimque ſibi no⸗
vam identidem afferre, & ſi quid ab in-
genio, etiam invito, extunderet, labora-
re, Verùm quantè impenſiùs illuc ni-
te⸗

Angndenulrr

d
(rrpenm,

eMN

(ntiir un
iltun
ar t, Ul
AMünlut
mi Gtniſfttn

Anigüln

ener, Aiſen

nin A tnn

potnt Aenmn
heoßedkn
Heſt, Miiud,
eitrutmineae
In mper, 1
wreumdns:
Hurin, d Nlg
unrttrlne,
üenlni
Peit anin
lu ln

incetilim

Unin ndi

1 1
il, Gunn,
nnerlu, 4
k lkrhr D
ntin 1
uingene
n,ann
hin Retn 4
nDnelie
Wkhinken
unt. Nitt
Kuümmtn
“M Culnite
Cötonmner, ue
pmen
inginzgeunt.

Nen iſn eni.
tis ingenio ſe indulgeret. Jam ipſa unda-

nnmchhüin.
, Cneumt⸗
Uigenilnetn
oinne
Entun Mie
Niiulii
e, Unget
Auncete, H
Nreli 1

ebatur, tanto repelli ſe longiùs à veri ac-
Geſſu ſentiebat.
(74. Maris contemplatio.)
CM in hoc tam pertinaci conatu,
diu ſe Auguſtinus improbè fatigâſſet,
neque tamen, ur quidquid inceperat,
exitum in re ardua reperiſſet; æger ani-
mi, cireumſpicit æſtuantis Oceani cam-

pos, alibi quidem velut ſtrato æquore

jacentes:: alibi verò immenſis fuctibus,
Jam in alta montium, jam in vallium
profunda, alternante fremitu, receden-

tes. In eo ſpectaculo cœpit animus, ut

ſæpe fit, ab inſtituto, ad vaſtam oceani
magnitudinem imprudens divertere.
Nece deerat ſane maeries, quæ admiran-

rum congeries infinita, ad lunæ im-
per um exundans: jam perennis reci-
procatio, quâ pelago in ſe recedente,
mox undantur littora, produntur vada,
deſolantur navigia: quæ eadem mox e-
vagante fluctu, rurſus omnia ſubruun-
tur. Ad hæe belluarum ibi natantium

monſtra, & inſularum immenſa ſparia;

& ſpumantibus undis collifa Ceraunia,
L 7 &

& diſcordium ventorum ęterna prælia;
& hæc hujuſmodi plus ſexcenta ſeſe AA-
guſtino objiciehant; in quibus vel ſingu-

lis multorum admiratio laborâſſet.
(75. Puer in littore.)
SEpp nondum ad ſe ita redierat Augu-
ſtinus, ut ab oceani magnitudine, quam
oculis emetiri deſperãârat, diſcere per ſe
ipſe poſſet, quid animus ſtatuere, de me-

tienda Triados immenfirate deberet: ea-

Propter opus magiſtro jam erat, cujus
ille ducu ad magni arcani penetrale de-
veniret. Eequem autem Auguſtinus, Or-
bis magiſter, magiſtrum he exſpectaret?
Non Ariſtotelem opinor aliquem: quip-
Pe qui ne unius quoque Euripi ingenium
ita veſtigare potuerit, quin ipſum Euri-
Ppus, inter experimenta præfocaret. An
Potius de Socratis ludo alium, ipſo So-
crate majorem? Quaſi verò Platones ulli
docere poſſint. quod diſcere nunquam

ipſi potuerint? Videte, quæſo vos, &

qua licet, etiam auſcultate novùm do-

(ctoris maximi doctorem! Eten'm cùm

de eo, quem demonſtravimus, loco;
Maris æ quor immenſum Auguſtinus pro.
ſpi.

N e

Aen
Mian

Aliannh
“ uftfülten

ten n bn

„ ſ.
Ccolcha n nne
Pas kein iid)

kelrin
biuer uuni
Elen, Auuarn

ſhn/,
Ylen, NA

gdkcgi mandn
ol luben bin
WIicten enarer

7
gen 14
lente
nnbun L
lute
e

elert H

Wmnün, gen

n, Gmz
lert ke
Aelcheten
iu nen an
en ene.
nltarki
tlaen gin
Dmhingnn.
Aunigumdi⸗
inten /
Hiinm, eN
Feoluned
äteenneu
glebi
Uleue nonn
nl Denad

Eunimms, .

lignkun

*
e

ſcrobiculumtransfundere; idque iterum

4CROAM1 v. 2
ſpiceret, videt fortè ad extimi littoris
crepidinem, ignoti oris habituſque ephe-
bulum, venuſtâ cum primis ac decenti
formâ puerum; ſed eum ejuſmodi tamen,
quem fari per ætatem vix etiam dum
poſſe ſuſpicaretur, imperat ſibi vir gra-

vis, ut propiùs luberet accedere, & quo

Scipiones olim Læliéôſque meminerat
conchas in littore legiſſe, conſtituit,
quas res in otio puer adtitaret, etiam
ipſe velurin ludo obſervare.
(76. Pyueri luſus.)
Is autem puerulus, ut humi fortè con-

ſederat, ſerius attentuſque opus ætati

congruens, in ſabulo moliebatur. Opus
id erat hujuſmodi. Aliquantulum ejus
ſabuli ſolerter identidem fodiebat, foſ-
ſumque cavà manu tantiſper hauriebat;
quoad ſerobem ibi modicum, palmari
non majorem excavarxet; quam tamen
rem ille non aliter agebat, quâ ſi magnis
ſudotibus Iſthmum eſſet perfoſſurus. In-
de minuſculo vaſe (cochlear putares) in
manus ſumpto, aggrediebatur. Oceani
undas haurire, hauſtaſque guttatim in

tek⸗

256 L TBRI II.
tertiumque, idque ſæpius deinceps ſæs-
piuſque ſtndio indefeſſo actitare. Con-
templatus jam dudum Antiſtes, mox
etiam adiniratus, contentum pueri, irri-
tùmque ſtudiam quéfſpectaret: demum

. . . X . ä,/,
in loco blandè ſuavierque percontatur. Al

Puer, quâdebebat, modeftiâ renidens,
velle ſe, ait, immenſos Oeani vortices,
in ſcrobis unius, quem ſibi fodiſſet, an.-
guſtias cogere: idque adeò eſſe, in quo-
tam operosè laboraret. Delectatus inge.
nuo candore Antiſtes, jubet otioſum ab
ejuſmodi cura infantem eſſe: certè e-
nim inanem eum ſibi laborem ſumere,
qui nunquam ſit ad exitum perventu.
rus. Aliud proinde ſtuderet, neque in re-
tam deſperata actum porrò agere perſe=-
Vveraret. .
(77. Pueri dictum ſapiens.)
CoNTINUO puer; derides ſanè iu au-
daciam, inquit, ſcrobiculi mei. ſpe ſtal⸗
tà irrirz que totum ſibi Oceanum deſti-
nautis. At quantò melius illos ego de-
riſero, qui cœlum omne cœlique arca-
na, ingenio mortali (quid niſi parvulo
ſinu ) comprehenſuros ſe ſperant: Ab.
ſiſtant

Eesnumu dltn
Gnlei unlin

1i10

aaligrnd,

=—

aſek,
,Iwoke, ge
uime,
Ael anſd
ur, kMn

E

eutil, ign
ck

ſetugunmen
4en ln uet
aCcle Aaßten
1Dochngnoteti⸗

Ninind 4enn

len lenllanura
Ala ut
Aiſenumumuin

en Autni i
ell Ariſefenl

Ack uum a

Unkinſgen Nellir,
unleran
ll nenne Uecee⸗

Aßni,u
lhnno Coen
mhent,

—

u 1— R O e 752
ant ſiſtant & illi nitendo „ac ne adtum agere
1i mnexcum perſeverent „cogitent, quædam
Wenn n rutius credi poſſe, quarmn veſtigari. Ob.
umli ſtupefecit Auguſtinum pueri dictum ſa-

KimgEI piens: ut facilé conjiceret, majus ali⸗
ekm, quid infante, in balburientis ephebi
nemun ſchemate latuiſſe, à quo tam opportunè
udäiſiin res maximas didiciſſet. Quanquam ſi re
Een üntlt⸗ etiam verâ puerum infantem eſſe, credi-
ig I diſſer, nunquam tamen is fuerat Auguſti.
n Mlug nus, quem olim puderet, aliquid etiam à
enst tali didiciſte. Suſcipienda nobis eſt hæz
Werd tanti Doctoris modeſtia, & multò magis
Gueninm, etiam imitanda. Atque utinam eandem,
lam me. non dicam, Tertullianus olim & Orige-
ure ne nes, ſed hiſce noſtris temporibus multi
uwirent⸗ tenuiſſent! non tot erroribus hodie labo.
antem labantémque Kempublicam ha-
n beremus. Nunc i veſpertiliones, dum ſeſe
,leiksltns, quilas eſle gloriantur, &audaciũs evecti,
eline, ſet ſublatis in Solem oculis, omnia cæli ſe⸗
Oemm creta rimari pertentant, ab ipſa Solis lu=-
ce retuſi miſerrime occæcantur.

eoelattn (78. Augutſtini panegyricus.)
m ilide Ar non hocuno documento ſe no-
Ae. Bis Auguſtinus probavit, ut neceſſe ha-
Cnl. en beam,

2;3 LIBRI II

ctorem agnoverit, rem hujuſmodi

recenſet. Erat forte Mediolani, ibat-

que, ut panegyricum, quem ingeniosè
laborioseque commentus fuerat, Impe-
ratori recitaret: ibat, inquam, magno

ſamiliarium comitatu; ſed majori cura-
rum ac ſolicirudinum exercitu ſtipatus.

Nam quos cogitationum æſtus in ejus
extit ſſe pectore putemus, quem inde

gloriæ ingens cupido, hinc eventus in- fui n
(riunufmm ir

certi formidines, velut marinis jactatio-

nibus collidebant? Obſervabantur jam

tum animo, mox etiam in ore oculiſque

futuri, ille virorum principum conlſeſ-

ſus, illa conſulis purpura & faſces, illa

Ceæſaris tot populis adorata majeſtas. Et

quantum lucri gloriæque ſperabarur, K

dicenti plauſus in tam illuſtri theatro da.

retur: tantum curæ naſcebatur, ne ſpe
magnàâ orator exciderer, ne Auguſtino

indignum, ne Auguſto faſtiditum, ne
Po

beam, ad vulgi credulitarem vos ablez
gire. Demus enim, ur pictores in pue-
ro, quem dixi, nos laferint: cercè non
ipſe nos etiam Anguſtinus fefellit: qui ²
de ſe, qualem in vili mendicahulo do. “

culegulnuum
nei i zuin in
õ
1
() Muun
Euamnüenpn

5 Iuiun Aed aob

Fui oponm.

Mliem An

IsCunerentn

Uſhiuntinenden
mugrnenh
Duandnimd onn
Cuulm Aamun
8 iter Aehie
ud Helni
tir h
l taen

I
dun lat
L che
Ken, Dl
hmil .
n hint
Gmnd dr⸗
Msunchei
Nmu tenl
1, nun i⸗
llria
mn gethiihen
õ
Enl, gonin
tir eenncir⸗
A Nütüſttin
Wemhonnf⸗
imnin tolis
m ALlk,1
Tnrni tutid
e Heren

Eileiritreu

nſetball 1
lre behi⸗
hlie⸗

4 C ROA MA4 P., 259
opaulo tritum aliquid proferret. Ocuras
boininum! quantum eſt, (ut ait ille) in re-
bus inane! Nempe nondum ibi is erat Au-
guſtinus, ut hac fugientis gloriæ ſomnia
non amare, aut ſui deſpicientiam poſſes
non extimeſcere. Magiſtro adhuc opus a-
liquo erat, qui ad hanc eum diſciplinam
erudiret; qui curas animum rudentes exi-
meret; qui panico terrore, & mendaci
gaudio, errantem ignorantemque libe-
ratet. L .
(79. Mendicus triumpbans.)
EcE autem in tempore hunc ipſum !
pec quæſitum adeò conductumvè, ſed
incogitanti peropportunè obvium ope-
ræ gratuitæ magiſtrum. At qualem tamen
illum? iterum quæſo vos, paucis auſcul-
tate. Qua prætereundum Auguſtino tum

muncio: quem apparebat, in tegete ma.
lis centonibus ſarto, omne patrimonium

circumferre, & avitum in ponte hoſpi-

tium habere. Miſerabilem primo ſtatim
aſpectu judicàâſſet; veluti quem abjeciſſe
fortuna in ludibrium humanæ ſortis vi-

deretur. Sed ille tamen, quod àpræ.

tex⸗

h

—

erat, obviam fit mendicantis fortunæz ho-

26 LIBRI II. s.
rereuntibus argenti paululùm in ſtipe Mn
acceperat, eôque obſonium fami com- ne n
parârat, curis omnibus vacuus, lætuſ- Puud i
que in publico geſtiebar & cantitabat. g
Friumphantem crederet Auguſtinus, ni er r i
tunica male PicrA deformâ⁴ſſet. Non ubtis
illum reditura mox inopia, non exigen- imiſu
danox in paupere culeitr, non fames Alin ucn
ante occaſum Solem reverſura ſolicita- Mu Nid

— . . 6g r.
bant. Denique ſui ſecurus, nulla nec ho- W, An

noris ambitione, nec contem ptůs formi- AiN

dine percellebatur. R mlim uſ⸗
(S80. Auguſtinusi diſcit.) (Munn ali

PRETERIERANT hunc talem Magi=- aiinelfln
ſtrum alii multi; ſed oſcitantes, & ach! tthltlanni 4
rer, non aſſequebantur. Enimverò non idiaatn
eadem negligentia ſtupérque Auguſti- Mnn urinn
ni. Senſit hic continuòè, quid ille etiam Mhlyeenmnen
tacens profiłeretur à atque ut erat inge- Rlugoltldee
nio docili, magnos inde mmiréôſque pro. ſhiiltani
greſſus repente fecit. Exfpectatis à me, A unſt iil
quos ille qualelque progreſſus fecerit 2 n Wartmihn
Geram accentibus morem; & vel egé- a ihun
mét breviſſimé prodam, vel, quod malle nn tinnle
vor arbittor, ipſum vobis Auguſtinum „ anaſn
utie

l AAC hOAMA4 YV s
In, uti narret, adducam. Animadverti ego pau-
ſöninine, perem, inquit, hunc mendicum jocantem,
en atque latamtem. Animadverteris ſane tu
e Ken videriſque talem; quid porrò tùminon alii
W, non æquè viderunt? nihilo tamen, quâm
ENn ; antea doctiores. Animadverti, inquir.,
mi ,. ingemui: & lotutus ſum cum amicu mis 9
Aen WI Mmaltos dolores inſaniarum noſtrarum: quia
Ameltiin ommmibus conatibus noſtris; qualibus tunc
kannellnt lIaborabam , nihil vellemus aliud, niſi ad
Mutmiia Tecuram latitiam pervenire, qud nos men.
. dicus ille jam praceſſiſſet; aunquam fortaſſe
ugit illue venturos. O diſciplinam ſalutarem
uris eximium é ſechola paupere Profectum!
Cine AA Quæ te Stoa Zenomis, Auguſtine, quæ
garikele Platonis Academia, quæ Ariſtotelis am-
n, Unmu -Pitioſa Lycea, ad hoc philoſophiæ com-
1 tnemeigt Ppendium, æquè ac ludus iſte, Per duxiſ-
, glllemmn ent?ed perge tu tamen: & ſi gucl præte-
ateteni Tea fuit, quod ibi didiceris, ablolve. Quid
Güncte wa: ego vobis abſolvam: Didici indidem ego,
ins inane vVanumque tuiſſe omne ſtudium
aelR Meum. Quod enim tum ille pauculu, & emen-
knd dicatis mumulis adeptus erat; ad hoc ego tam

en ærumnoſis anfractibus ambiebam. Ille lataba-
n 5 ſec tur, ego Anxins eram; ſetur us ille, go trepidus.
Uſobis le Ue

2

ass 1LI 1IB;RI II.

Me hilaritate perfundebatur, cuùm ego cunr-

eyiſcerabar.
(8S81. Auguſtini docilitas.)
NuARUM hæc neſcieras priùs, Augu-
ſtine: tibique conditione tuàâ plus æquo
blandiebâre, quippe quâ propediem in
veri gaudii poſſeſſionem, mentiſque tran-
quillæ ſerenitatem perventurum te ſom-
niàâras. Nunc animi falſum, magniſq; er-
roribus deluſum fuiſſe te, magiſter hic
docuit. Docuit, inquam; at tu faceri for-

taſſis apud alios iſtud erubuiſti? Enò dixi,

inquit, in hanc ſententiam multa charu men,
C& ſape adyertebam in his, quomodo mihi eſſet:
& invemiebam, malè mihi eſſe, & dol bam &
conduplicabam ipſum male. Et ſi quid Arriſißes

proſperum, taæadebat apprehendere; quia pené

prins, quàm teneretur, apolabat. Quid ais,

e nifeu 1
mrtrhenni
Rperialn
,An uhlin
AAborulte dn
Grllekrunmt
lkii iſ
berl lla
ncinelelli
Krnte mhiun
Ui;Adlcizen
menti
it ni lu
Wintfinne

MMilfimrun:
itznengihr

Augauſtine? Hæceine tu talia ex tua ſcho- zſetnn A

la: hæc, inquam, omnia ex una? & qui-
dem ex illa? Satis eſt (cogit exclamare
me admiratio) ſatis eſt profectò ſuper-
que, quod hic uno die, unoque in ludo,
ac penè per ludum te audimus didiciſſe.
(82. Ambitiaſi indociles.)
Nos tardà ſegnique indole (pròô Cœ-
Ulites

bihifiin
ummirmn, 4
Unifefrianm 4
r lline,
digl Neenn

lu

ſnent

46GKRO 4 M A P. 26
en in 5

ſites boni!) quibus exemplis, quanto-
d due majoribus magiſtris aflidué doce-
mur? nec docemurtamen. Clamant, non
Grui i iſti de ponte Satellites; ſed cum ipſo jam
bmntiſten Auguſtino ſapientiſſimi clamant Antiſti-
Almi tes, clamant purpurati Martyres; cla-
nnmiemn. mant docentque candidatæ Virgines .
mUA nen hiſce ſtudiis noſtris? votiſque mani-
dilin i⸗ bus illuc iri, ubi quieſcere animus,
iln,mel gaudere ſe poſſe confidat: alia cuique via
n miai, nitendum eſſe. Tu, inquiunt, adoléſcens
Wmiäku miſerande, ambitione, per præceps eni-
anim teris; & ad felicitatem per avia inviaque
i mnnie contendis. =
οα Non eſt, ſalleru, haæc terenda, non eſt,
Arine Qus vis ire via, terenda non eſt.
gtwinn fuß Hac ad inſomnes curas evaditur: hac ad
, olilili pervigiles metus: hac ad caſus ruinam-
euidis que properatur. Magè ru nos imitare:
muamH Auæque tibi veſtigiain plano ſignavimus,
4 Gnſfdn ca tu naviter ſerva, & preme: tramitis
ia achit⸗ boni viæque ſecurus. Alium vident auri
Bi) opumque defſiderio, per maria terraſ-
– que, raptari. Revocant validis clamo-
ribus.
Gfodll TIugue 6 falleris«què, & emineſas
eblleſ .

N

8

per

a64 LIBRI.· 11I.
Per rupes ſcopuloſdue, perqus torts
Inſani ruu æquor u charybdes.
Hic Syrtes iter occupent, & haſt Am
VUndis triſtihus obruunt carinam:
Hc Aſtu mare ſeryet: Mic doloſaa
Blando in vertice ſaviunt procellæ; M –
Non eſt hac viæ, Tergas verte non eſt. giuulnhin
Tutiuùs hac flecte; atque ut portum tene- iMgnn.
285, quâ navigalle nos vides, illac tu ra- 1 N
tem & vela cautior imende. Qvapign
(8S3. Voluptuarii indociles.ñ) Vccl ANl
RUnRSUsS alium vident, juventa fero- Auninſmninen
cem, inferni cupiditate in prærupta vo- fienielliaft
luptatum, non currere, ſed ruere; inde- iWo iennni
que, unde cladem accepturus ſit, beati, menyk amt
tudinem exſpectare. Hunc verò talem Illman
vel maximèe laborant hi noſtri doctores ri nki
ab in incepto deterrere. Quò cæcus amenſ- kgin der
que raperis? Non tu hiatum hunc Cur- uſelui
tium, non voraginem hanc vwides? nemo ſan eng
hac uilus ante te iit, quin præcipitio in. Wonimn , Ga
teriret. Hic ecce Samſonis adhuc veſti- Imn
gia: hic Salomonis impreſſa vides. Uter-
que hic peſſum ĩere: & cum aliis ſexcen- lNaiiin
tis deorſum acti, triſte ſequacibus docu- Minn

mentum fuêre. Tu primus hoc excidium
ul-

4
un güce gui

6 ſ
I.

.

ergger
4
nun gg
it
inmnd
nengmn
CWEIENNN
tmnk Urnn
Clinente.
Gnminti
n nlen iunin.
Giükiünennd
nr Alnnt i
unnluf, leni

e Munceidden

n Maſai
Er neun
udinun MN

Gameili-
n an Nuft

ni Ae
Z

CRO AMAVv. 2865

ultimuſque evades ah! non evades.

Hæc talia nobis aſſiduè occentant multi:
& quotus eſt tamen quiſque noſtrùm, qui
vatibus his aures animumque advertat?
qui ad meliera faeilem ſe docilémque
præbeat? Magiſtris nempe nos deſumus,
quoties ad ſancta ducunt, ad mala nullie
indigemus.
(84. Augiſſtini mutatio.)
Quo magis ego gratulandum Augu-
ſtino cenſeo, quem videam ab homun-
cionis unius fortuito conſpectu, tantum
in Sapientiæ ſtudio ptefeciſſe, ut ex am-
bitioſo gloriæ mancipio, gloriæ omnis
contemptor; ex profano Rhetore, ſa-
piens Theologus; ex mendici diſcipulo,
Orbis noſtri prodierit magiſter. Nam
cœlo quidem Deôque, quale id credi-
mus ſpectaculum fuiſſe ? quàm gratum
viſu? quàm dignum applauſu? Videre
hominem, paullò antè nimiaâ ſpe tu-
mentem, atque alta ſibi omnia grandi
ſupercilio deſtinantem, nec ſuis ſe ſpa-

tiis, ſed animi deſideriis metientem; re-

pentè in medio conatu, quo Cæſaris au-
rem aulamque implere magno inani

M a.

266 L IBMRI II.
apparabat, mutatis conſiliis ad ſtudias
longiſſimè contraria divertiſſe? Exe ſſe ab
illo jam animo curas mortales; jam ho-
norum tædia ſubire; jam urbis aulæque
faſtidia naſci; hæc, inquam, ii Ccxlites
quanto cum gaudio aſpexerunt?à Quid
rurſus, cùm eundem viderent, jam æter-
na ſpectare? jam ad cœleſtia ſe attollere
jam immortali Numini ſe ſuaque conſe-
crare? Ego, ut ſuaviſſimis illos voluptati-
PBus perfuſos fuiſſe non dubito; ita per-
ſuaſum habeo, haud multò inſuavius iis
ſpectaculum fore, ſi pari conditione &
nos mutari videant; videantque multos
hodie, qui ſequi Auguſtinum adhuc diſ-
centem noluerunt, jam velle imitari do-
g«entem.
VI.
SUI DESDICIENTI A.,
NOEBILIIS.

[5. S. Thomaæ Caſtitas. 3

EThoma, quem Aquinatem à pa-

tria nominamus, ſi dicere ingredi-
ar, erunt continuò, qui præcipere jam a-

nimo ſe putent, quàο omnis hæc oratio
ſir

lein
e

. 4
nein
Ani

(Kunmian
lntun
Satii
1 .
Sannsnn 4
1 lerm in

Lenm, fhen
cinen dich
Ientatuunun
nin elnn
ten, Knmd
U ‚Mlnaurt

Alan erlacen

4

.

n, Wynnns in
.

znbe 1.,
Gum

4

ſelctngin 1
5 e,

ſn 6:
Waleel

1

le een

K

I
oonllir A
Urrilebr
rig int
inttinalg
mn, ICele
ermm! Git.
Ce nar.
Wehickedlet
ikiunna
ſnislungu⸗
nibmn inn
Akoudoimons
Iymiuniott
neane Nlte
üumadnecl
enhä

=

11
1
leleſtn
11
n Aaun,
1,0 cale 4
cinrechen,
46 Nns

4CROAM4 yI. 26 7
ſit exitura. Utique è magno virtutum
agmine unam eſſe tam conſpicuam ejus
Caſtitatem, ut ea narrandi materiem ve‚l
ſola poſſit infinitam ſuppeditare, in qua
dicentis eloquentia ſe jactet. Equidem
ego inficias non ĩbo. Quam enim aſpectu
pulchrum fuit, adoleſcentem videre
tenerum, pro ea virtute fortiter dimi-
cantem, cui expuganandæ, tota ſe Ve-
neris caſtra armârant; tam fore ſeu mihi
narratu, ſed vobis auditu jucundum cre-
derem, fſi facinus id hodie perſequere-
mur. Nihilominus tamen hoc in præſen-
tia mihi non agetur; cùm ipſe nos ad aliud
quiddam, inter ſua decora contemplan-
dum, opportuniùs invitet.
(86. Philoſophi patientia.)
Fürr enim neſcio qaid ſingulare &
admirabile illa ejus inſignis modeſtia ,
quà non ſolum de ſe ipſo nunquam aus
ſentiebat magniſicè, aut loquebatur ela.
tè; ſed neque ſi aliis contemptui ſe vi-
deret eſſe, de ulla cjuſquam injuria
querebatur. Quanquam hac ego voce
laudem adoleſcentis videor obſcuraſſe,
em eum de accepta injusia commo-
M 2 tum

26 3 L IFPRIXII.
tum fuiſſe, aut lamentatum negavi: læ
tatum dixiſſe gavisumque oportebat.
Nam alterum illud, quis in juvene divi-
no. tamquam eximium ſuſpiceret, quod
etiam ab hemine vano legimus factita-
tum? Etenim in Græcia ferunt, primi
nominis philoſophum claruiſſe ; qui
diſcipulo quondam deprecatum ad ſe
venienti, veniam hac lege promiſerit:
ſi priùs omnium contumelias tacens pa-
tienſque triennio pertuliſſet, accepit con-
ditionemtiro; & patientiâ, quod ajunt,
Spartanà, omne ſuĩ ludibrium contem-
p umque ex pacto diſſimulavit.
Quo tam præclaro incepte, cui du-
bium eſt, quin eum modeſtiæ gradum,
de quo agimus, ſic attigerit, ut de nul-
lius injuriis cum quoquam expoſtula-
ret? At quantis paſſibus hanc ille me-
ram poſt etiam tranſierit, accipite. Exeun.
te trienmio rem confectam habere ſe
ratus, quidni doctorem ſibi jam cre-
deret reconciliatum à Nondum erat.
Jubet alterum ecce triennium in expe-

rimentis ita ponere, ut non medè ad

convitia conticeſceret; ſed eorum au-

cto⸗

iell

— = -

cauihin
engin
muithhl
nitenigrin
ſicuni
ſunahklar
lckbalee
eu, Ho,
iiße
Nonn iik
Aend Aua
ente ien
nigkin twn
en nn .
lnn ihhlan.
llntüllaneni
Welln i
Pulgaeke,

Reratan
lnli

1

en.
–
un Nehei⸗
cundnere
unſſie
o einti,
rttunt, nie
N, ,5
Anl
memm ul
dulgefiuin
Gnisus
lleenin
Eübebringer
Alnult
üuert aich
lein giln,
awgun ntel
bg hurlet
enncſich
Conledenn ie
tnen ſuf,
un! NNe

te icoiun

en,I bon 1
on;z ſel ⸗
1

1CROAM A YVI. 269

Ktores porrò donis quemque remunera-

ri; & injurias cæteroqui parvo venales

fingulis affibus mercari pergeret. O do-
ctorem (exclamet hic aliquis) durum,
qui hæc imperare, vel certè diſcipu-
lum ferreum, qui in imperio potue rit tam

immani durare!Et duravit tamen ille, du-

ravit; noviſque exemplis amicitiam emit
ſui doctoris. Hactenus virturis progreſ-
ſum adoleſeentem, non Chriſtianum, vix
aliud habulſſe putabitis, què ulterius ni-
teretur. Habuit. .ẽ
[87. Philoſopbi factum RKtupendum.
NAMeum Magiſter àtot documen-
tis mirificè probatum, cùm amplexus
peramanter fuiſſet, idoneum cenſuit⸗
quem ia Athæneo publico, docendæ
Sapientiæ præſiceret. Ibi Ulli ſub pri-
mum ingreſſum, nova ſe offert velitatio,
adoleſcenti non expeétata. Stabat in
Lycei veſtibulo ſcurra, qui Cynicã di-
cacitate in ſubeuntem invectus, parum
habuit exſibilare, ni male dictis etiam
probriſque inceſſeret? hoſpitemque in-
noxium coronæ circumſtnti ridendum
propinâret. Hic nos abſentes propè ipſi
M 3 com-

270 1 1I B KkK I II.
commovemur, & huic ſannionis im-
pudentiæ ſubiraſcimur: hoſpitem illum
præſentem, quid cogitabimus feciſſe t
Ringi fertaſſe cœperit, rumpique? aut
gravi ſtomacho in canem illatus, mutuis
ſe convitiis ulciſci? Veſtram fidem? quid
fecit: Fecit, quod facturum eſſe nemo
adſtantium eredidiſſet; riſit. Riſerit hac,

inquis, homo contumeliâ vexatus? Ri-

ſit, inquam; & exuberante lætitiãâ tan-
quam beneſicium dediſſet, habere ſe
fannioni gratias dixit. Nane adoleſcens
etiam gratias illi? Quidni gratias ego
illi z Tribus jam annis magno ſemper
emendæ hoc genus injuriæ fuêre; quas
iſte mihi dum gratuitas nunc & libera-
les ingerit, gtatiam inire vos illum à me
nullam exiſtimatis? B
(88. J. Thomaæ ſilentium,)
Hic ego taeitæ admirationis plenus,
ab hoc Philoſopho ad Aquinatem no-
ſtrum regredior: qui ſi adoleſcentem
hune audiat, eò l bertatis evadere potuiſ
ſe, ut contumelias graves tam alto ſilen-
tio vindicàârit, mox dato pretio emerit,
Ademum riſu, velut amiciſſimo com-

plexu

iwten wun
Ai E
nchile
uu e air
Ujſer, ur
rinw
Mamull
Z
1 Mrennti

. 1
Meltortes

epeen
lunbema
, . 1
uſngluronn
Aleni
Külei

ne linini
tbinufe
n ni,
erilng nun
kuitn g
umnchrnn

mmdaruI
ANhennelgtit
