re. Id ego ſanè, quia facturos ultrò vos,
auguror; tantum abeſt, ut laudibus veſtris
hodie obtrectem, ut boni potiùs omnis
causâà, primus omnium plaudere, atque
hoc, quidquid eſt regni, gratulari vobis
publicè geſtiam: gaviſus ex magno meo-
rum numero multos Philoſophiæ regulos
exſtitiſſe. Qui ipſi, ſi quondam none-
rubeſcent, ut un plumes humeris meis di-
cantur inſediſſe, donec ad plenum hunc
volatum ipſi matureſcerent; cogent mo-
deſtiâ me ſuàâ, ut palam ego nunc excla-

mem, Tales me toto triennio ſectateres

habuiſſe, quales votis potuerim avarilſſi.
mis exoptare.

B 3 II.

30 IIBNHI
II.
SYMBOLUM JUVENT X.:
IN HIBERNO SCHEMATE.
(21. Moræ impatientia.)
7 Iriuk generis humani eſt, quòd is
in rebus, quas plus æquo deſidera-
mus, plerumque patientiæ obliti, mo-
ram omnem ingentibus querelis onere⸗
mus. Diem aliquis, auroræque dilucu-
lum optavit? Nihil is nocéte ſibi ſuâ pro-
lixius putat. Idem, ſi feflus interdin,
noctem exſpectet, erepuſeulum, tamerſi
properet, cunctari ſemper, retroque ce-
dere, clamat. Alium optata Senis here-
ditas allectat, & hic, ſuperi boni t quan-
tis probris Libitinæ ſegnitiem fagellat?
Sic ſuo Captiyo libertas: fic A4gro ſperata
ſanitas, ſemper eſt lenta; eaque dum po-
tiatur, annum in dieculæ faſtidio accufat.

Quid multa? Sic omnes, ut quidquid nos

moratur, impatientia victi, continuè la-
mentamur. Eſt tamen hoc Adoleſcentia
præ cæteris uni fatale; ut, niſi flores illa,
pænè præcoces, maturet; hinc præpro-

=

,aunh
lenael
nrt
Shenren
Eun kun
odnmeno
nar ſeng
ul
ſthen .
lnteipae
Arpam
Nlen Chin
ul ueun
Main
llenn
ir n
ir,nnn
lünlaen
mmmuni
Plene
alul

giin
8Egun

peta

UNIN
CNNI.

tieie
nmniet,nti
n lbottll
Kniie On, r
n nenis t
utotegte in
nocke lilunt
6 EKuuintaln
latlun, tm
Pet,lerogtet
Ptetr HKlii he
Gei doliſau⸗
inien Mglt
4 Sehnhhen
eagie Gunp
ſetihidio Lell
. raitgninn
dl conkinud
⸗ ulſen
Ul lugi
ejhi 47

ACROAMA II. 3 1
pera parentum ſpes, hinc avida Magiſtri
vota, de lenta confeſtim indole conque⸗
rantur, quouſque fructus in præſentia non
vident, in perpetuum conelamatos, vo-
ciferentur. Hos arbitror ego, Sapienti ve-
terum commento, ad ſeri fœnoris exſpe-
Gtationem perappoſitè invitari.
(22. Inſula hyems.)
Ap ſeptem Triones inſulam ii quan-
dam eſſe fabulantur; admirabilem illam,
& regionum noſtrarum pleraque diſſi-
milem. Ubi natura legibus ſuis ſoluta,
prout nuſquam alibi, perpetuò ludat.
Nunc enim frigoris & rigoris immodi-
cam, ſævire; nunc plenam veris & amœ-
nitatis, ridere; mox frugum ubique pro-
digam, mox autumnirtatis opulentam ,
laſcivire. Cæterum cùm annus hyemat »
tunc cœlo tam aſpero, atque inclementi
ingenio locum eſſe, ut fæta furentibus Au-
ſtru Acolia, & natale Aquilonis domicili-
um poſſit videri. Canæ perennibus prui-
nis filvæ; obliti glacie colles; gelu obſeſſæ
valles, aggeſti nivium montes; ad poſtre-
mum, quaqua reſpicias; facies rerum
tetra & horrida.
B 4 (23

32 L I B RI TI.
[23. Inſula Ver.)
Arſimul hæeibi tempeſtas hyberna
deſæviit; mutato repente ingenio, cœ-
lum incipit omne miteſcere: emicant flo-
res, pubeſcunt prata, frondent arbo-
res. Negares ullam id loci hyemem fuiſſe.
Afflant Favonii, ventilantur auræ, ſali.
unt undæ, & murmure grato ſenfibus ani-
miſque blandiuntur. Quidquid heri prui-
nis riguerat, rore jam natat, & campi, qui
nuper glacie torpuerant, odores am-
broſios halant. Quà nives jacuêre, vi.
rent jam herbæ, fragrant caſiæ, vernant
roſæ. Quàâ Boreas turbarat, ludunt Ze-
phyri, ſuſurrant rami, murmurant rivi:
dumque æmulo concentu, hic frigillæ

queraulæ, hic achantides blandæ, hic

luſciniæ ſonoræ, decertant, vocalis ubi.
que ſilva eſt, & grata oculorum aurium-
que palæſtra. Viſunturjam aprici colles, &
innoxii ſaltus, jam opaca nemora, & lauri
umbracula; & mille amœnitatum theatra:
ut regionem totam aliud eſſe non credas,
quàm imaginem gaudentis naturæ.
(24. Inſula autumnus.)
Snb neque his inſala bonis contentat:
cùmn

(1
zum:
eutt
t, Gun
Geandu,
Genlunbe
Apermut
lugli
uNGam,
Anmi
faue
itcuunr
lun Cern
Keünki⸗
Ualltil,

A l

ſkebunl
in kin
d n
14 e,
un
niſict

lu hyben
dngerio, e.
e: dnicnk,⸗
Tonlen me.
ilgenentil.
ntar 0l
Itolenſhnuer
cgicleii
an Keungſer
N, Nolesd
gikeiſtelet, i
r ale, ielt
1rr, udun-
hurnmurantint
nn, hieſig
kesblande, 1
Il, ſelitil
lotum auint
aitiellen
lenolt lil
iarumthenn
elenonctels
snttue⸗

bli.

4CNXO A MA TII. z3
cùm primùm autumni ſefertilitas mo-
vit, jam fructus toto ſinu, quos hyeme
celaverat, omnifariam effundit. Aperit
vitiferos tractus, &uvidas amnium ripas,
racemis liventibus, prælumque poſcenti-
bus, prætextas: temulentiam ſucco nobi.
lem, & neque Falerno, nec Cæcubo, ſi
litem moverint, ceſſuram. Ridet in ſolo
fertili matura ſeges, manuſque poſcit. In-
vident Gargara, vincique ſe inſulæ de-
liciis mirantur. Campis omnibus conti.
nuum Cereris Bacchique certamen eſt.
Accedit olei generoſus liquor, Venafra-
no conferendus; accedit ficuum ſapor,
etiam melli præterendus. Dependent
ramis felicibus mille pomorum genera:
hic, primi coloris aurea: hic, plena
ruboris, punica. Alibi aut Perſicorum
ſudar humor, aut Citreorum vagatur
odor. Inde pyra ſunt volema, pondere
ſuo gravia; inde Amerina, ſero pro-
ventu ſegnia; inde Muſtea, ſucco nati-
vo dulcia. Denique quicquid nobile Po-
mona vel ipſa ſerere didicit, vel parturi⸗
re autumnum docuit, id ſoli feracis patri-
moniumeſt.
B 5 (25.

34 L IB RI I.
(25. Gentis colloquia.)
IN his hujuſmodi campis, populos
ajunt perantiqui candoris morisque con.
ſedifle: quos bifariam diviſos, ultra citra-
que flumen ſic habitare; ut amnis medios
ex æquo interluat, vaſtus in primis, atque
impetu præceps: & fieri, ut, quamvis
urente gelu, nunquam tamen alveus con.
glacietur. Porrò indigenas illos, congredi
inter ſe nequire; quòd neque navigia de-
ducere, neque amnem ponte jungere, ne-
que adeò natatu flumen trajicere didice-
rint: Amicitias tamen contrahere, & fœ-
dera ferire, atque alia, quæ uſus ferat,
ſacera conſuèêſſe. Cæterùm hanc omnem
familiaritatem in eo conſiſtere, ut eminus
utrinque colloquia ferant; & voces ſuas
ad alteros alteri transmittant. Hactenus
illorum commercia valere, nec ultra poſ-
ſe. Quis neger, hanc, quamvis exiguam,
genti tamen aſſuetæ, ju cundã neceſſitu-
dinem eſſe'Interrogant hinc inde alterni,
& indidem, quæ viſa ſunt, alterni reſpon-
dent: & multa modè verbis ultro citro-
que commeantibus, modè niétu oculo-
zsum, corporisque motu, modè riſu &

e1
rthlt
ſtm
Pkli
ruhrei
cerin
Puun rare
Kiram
Cälnin
Gime
Mmmitmn
lnlie
Amminmet
7 Cin lne
Mumgeru
tuim n
onng,

1
R

ftimg

ſatm
unſi
ihit

.

ürdn

D

en

S —
– — E

1

i4)
hig ſopuin
ttgleenn.
lnnr.
tamlinec
thäingen
B , gumn
nenalelsen
gllsgngel
gtenuigate
neugeetb
nſcetdiite
nehere Al.
grelli kelt,
Rhancommen

lere uteninn“

Xroces D
nnt. Huden
epeenlee n
mnizergn,
nlinrcelin
Jenitehar
belerochno⸗
6natoel⸗

dotlin

4CROAMA II. 35
manuum geſtu, docent inter ſe, diſcunt-
que uſque eò, ut eſſe diſcretos fluvii inter
vallo, ſe ipſi vix advertant.
(26. Verba glaciata.)
SEp eſt ea loci, cæterà tam beati, con-
ditio; ut foveri hæc vicinorum neceſſfitu.
do, ſine querelis aliquando non poſſit.
Fit enim, ut amne, aëre, cælo, conjuran-
tibus, hæc eorum commereia, non peni-
tus quidem dirimantur, certè autem im-
pedianrur hyeme, & retardentur. Nam
quo anni tempore, ventis obnoxius lo-
cus, nive ſua geluque adſtringitur, tanta
frigoris intemperies ingruit, ut præter
amnem, curſu violentum, omnia ibi cæ⸗
tera congelentur. Enimverò tunc fluminis
accolæ, qui ex citima crepidine, in ripam
ulteriorem transmittere voces, more
gentis, conantur, totam ſentiunt oratio⸗
nem gelu intercipi; voceſque ac ſyllabas
prius, quàâm trans flumen deferantur,
omnes obſtinato frigore conglaciari; ar.
que ibi medio are, veluti vinculis quis
buſdam attineri; donec tertio quartove
poſt menſe, miteſcente cælo, commea.
tus impetretur.
B8 6 (27

ILB RI I.
[27. Verba regelata.
EcoAM patientiam, hæc inſolens vel
loci natura, vel frigoris ſævitia non fran-
gat:? Aut quis perdere ſe verba, poſſe alibi
putet, ſi in hac glacie ſtrangulari perire.
que ea non credat ? Id accolæ tamen hi
credere certè ſe negant. Perſiſtunt enim
perguntque, cùm uſus eſt, colloquia,
etiam indignante hyeme, miſcere; & ,
quanquam fremant Aquilones, cælum-
que glaciale obturbet, verba tamen vo-
cesque ad accolas finitimos audacter ab.
legant. Id verò quàò freti fiduciâ tentent,
quosque ſpes illæ eventus ſortiantur, non
fuerit ingratum paucis recenſere.
(18. Verba paſt adita.)
Vocis ſemel in maſſam, ut dixi, con-
glaciatis, indigenæ, (gnari, otâà jam hye-

36

me comperendinatos ſe eſſe) tum quidé

ad ſuos quisque ſedes revertuntur; & do-
mi dies ac menſes patienter in hybernis
præſtolantur; quoad anni tempus, lociq;

indoles medeatur. Atque ecce tibi! vix

etiamdum vernis vaporibus intepeſcere
auræ, ſoleſque pati incipiunt; cùm iidem
emnes(docente jam uſu) ad fluminis ripas
tur⸗

4

wummn
utiet
tenun
AIudine
Mun
mtune
Kumur
dg
upnd
uigar
Uanmnnet
Prklinhn
ſgun ete
igc
Al mitt
anliſi
Nahin
rri
u
Enlen
en
Veuun
4

Al⸗
8

tde !
.Dectuner
Bck le,
Ehiuhlit
Nlikn
Ilornait
teenlete,
ai.
la Kinn

ACKOAMA II. 37
turmatim ruunt: & quo quisque veſtigio
nuper conftiterat, in eodem ſubſiſtunt;ut
verb's internuntiis, perque frigoris inju-
tias tam diu retentis, libertatem gratu-
lentur. Mirabile viſu! Faullatim & verba
glacie ſuàâ, velut carcere, ſoluta, reviviſce-
re; & nutus antiqui geſtuſque è cuſtediâ
dimiſſi, ad vigorem coloremque redire:
tum voces & ſyllabæ omnes, aliæ poſt
alias rege latæ, in oppoſitum littus conti⸗
nenti agmine tranſice; atque auribus ibi
præſtolantibus, nuntium, tantò ante ab-
legatum, perferre. Hinc autem quæ par.
tium gaudla? qui plauſus: dum aliqui ſibi
audiunt gratias haberi, quas propè deſ-
peràrantzaliqui ſibi ſalutẽ nuntiari, à qui-
bus exſpectarante Ille, propinqui valetu-
dine lætus, de qua timebat: ille, amici
fortunàâ gaviſus, quam optabat: alii allis
rebus inſperatò cognitis, triumphant.
Neminem toleratæ aut moræ, aut patien-
tiæ piget: neque lapſæ hyemis injuriam
meminiſſe, gaudii præſentis ubertas, cæli-
que jam blandientis amcenitas permittit.
(29. Adoleſcentiæ hyems.)
EQUDEM, fi de hoc hujus fabulæ com-
B 7 mente

3 8£ LIBRI I.
mento rogare ſententias cæpero, putem
non facilè huc omnes pedibus ituros, ut
germanum AnorEscENTYZ habitum, his
coloribus expreſſum eſſe confiteantur.
A quibus ego ſi unus diſſenſero, cùm
rationes acceperint, veniam non deſpe-
rabo. Nam ut anceps ea plerumque eſt
ætas, & æquè malis ac bonis, ur quiſque
prior invaſerit, obnoxia degit; ita, neſcio
quid, habet, cùm anni cælique tempe-=
ſtate, jam aſperâ, jam lærà, commune:
ut qua parte rudis adhuc, & morum juxta
ac diſciplinarum eſt expers, Hyemem, fri-
gore ſuo informem, & humum ſterili
glacie torpentem, repræſentet: in qua,
tametſi longo & parentum & magiſtro-
rum cultu, plurima ſementis fiat, non-
dum tamen oculis ulla ſe ſeges, aut ſpe-
ratæ meſſis indicia oſtendant; ſed quaſi
præfocatæ in ſemine fruges, geluque
exanimatæ, ſpem futuri provemus eli-
dant. Quot toto tempore, Cælites boni?
quot querimur labores neſtros in irritum
cadere? quot menſium impenſas operas
perire? quot vota in unius indolem ſpe.
Kantia decipi

(302

10
Sicenu
aluanirf
atfanm
(ſemilan
Aauaftl
(Unbeeneg
Au nn
puuun
Mtmei
UIlunkinmn
ni ,
Muluin
uanc 4
Muih⸗
4 Uilren
hemn

A4CROAMA II.

eeelg le [3 0. Quarela de Adoleſcentia.
iliih NEQEE de mhile nobis hæc lamenta-

ütiimm I ritalia videmur. Nos enim, quòè rudes
Gaudem, alumnulos ab inertia ad frugem, ad ſapi-
ne e Entiam, ad gleriam exeitemus, ſudamus
mm permulti & algemus vigilamus item &
aſnget Pallemus: utque alli nobis conſerventur,
Urd noſtram ſæpe nos valetudinem vitamque
ltinit affligimus. Interea temporis, quid illi:
micigkine Nempe vagi interea, curisque vacui er-
zi, umme Tant; nempe inflati juventa ludere, & ali-
egmumfn quid non ſerium ſibi licere adhuc volunt;
n un; aut pertæſi „non omnes continuèò nutus
Emunke Noſtros anxie ſervant; aut merita quæ-
i: n dam, minoris, quàm ea nos facimus,
klemet: In qr . .. —.
unk nit Pendunt: aut in alio demum, quicquid id
Peni t,id eſt . magnitudinem exſpectationis non
bank implent. Eſt omnino quis abnuat? Jeſt
elt M duædam hæc Adoleſcentie hyems, qua
eun Magiſtri ſudores, quamvis ardenti la-
fiet, e pore expreſſi, aliquamdiu congelentur.
roſenm, Sed quid tamen tu etiam tum agas: An
Cirihnl hieme tu ſteriles jacere campos, & alibi
oſternirin nivibus opertos torpere, alibi glacie
inpnluchen ſquallenres herrere, ſtemacharis Nem-
uniiktn pe hæc hyemis natura eſt; qua ne grico⸗
*

40 LIHQE I. 86
læ quidem de jacta ſemente meſſem exi-
gunt; ſed moræ patientes, dum anni calo. mnn
res adoleſcant, præſtolantur. un
(3 1. Adoleſcentia ver.) iemi
Qurp ni igitur & nos tantiſper exſpe- ucpi
ctemus, dum ſe Adoleſcentiæ glacies rum- Salpgu
pat; unaque quidquid moleſti frigoris uüuni
habuit, venturis propediem caloribus Pituim
depellati Nec enim ſui moris pertinacior uii
adoleſcentia erit, quaâm retinens ſui fri. nntan
goris illa regio fuit. Urrique mutabile & hlnümen,
cælum & ingenium eſt: itaque hybernant Snutni
ibi brumæ, ut nunquam tamen eæ peren- Pn gel
nent, ſed brevi tranſitu in vernos ſoles, , Aiiun
clementesque ravonios deſinant. auos ibi Milbmna
tum bonæ indolis mores: quos prodeun ifüulu
tis ingenii flores licebit intueri alios, ve- Nnutin
lut in gemma etiamdũ naſcentes; alios ex enmnii
hiante jam calice promicantes; alios rup- incfri
t4 jam vaginâ pubeſcentes. Ibi tu areolas, Iu r
ibi pulvilles, ibi omnia ſuaviſſimis dices uüui
odoribus fragrare. Tum illos tu& molles rne e
Zephyros, & beatos imbres & liquides ſo- A
les laudabis, quorum ſalubri aura, fertili gad
rore, ſerenâ luce, violarium illud toties ſwa
afflatam irrigatumque memineris fuiſſe. e
(32. S

nt neſene
Glm miel
H
mmun.
wgunlettt

ſenisenn

l ckliftt
edien eAnn
inmniennn
Uunttünensſitt
Uigtenmtiel
õ
tanenerſit
minpernos
Celunt
e gcsprote
zigzwerizlos
auenles t
Uieanegtloin
raltinan
1ſufilinistit
lstnktett
eklquiden
. . .
munih

4CKNNOAMA TII. 41
(32. Adoleſcentis mutatio.)
Er quemadmodum tanto jucundior
veris aſpectus accidit, quantò gravior an-
teceſſit hyems, ita major quædam eſt ve-
luptas, cùm reputamus, ex qualibus ado-
leſcentulis, quales quantique viri, nobis
inſperantibus evadant. Quid enim pleri-
que noſtrum fuimus, cuùm è rudibus eu-
nis emerſi, de parentum gremio, in ma-
giſtri ſinum trauſibamus? Nihil exceſle-
r0, ſi informem, atque inanimem fuiſle
ſœtum; aut hoc ipſo monſtroſius aliquid
appellaro. Nalli tunc mores, nülla inſti=
tutio, diſciplina nulla. Cogitate recen-
tem ab urſæ partu catulum: quem hiſto-
riographi tradunt; inter primos natales,
portento quam animali propiorem, nec
lineamentis ſuis dignoſci, neque mem-
bris artubuſque diſtingui, neque modu-
lis figurari; ſed imbellem maſſam, ipfſi-
que etiam matri metuendam, velut ab-
ortum projici: Nec eum, niſi crebro de-
inde linétu, ad formam aliquam natu-
tamque confingi. Scilicet tanti non fue-

rat, deformem peperiſſe, quanti laboris

eſt, eundem refingere. Haud multo alii
tum

4² L IBKII.
tum eramus artium bonarum inopes, re-
rumque inſcientia circumſeſſi: eramus
fandi agendique expertes: eramus non-
dum ullo hominis ornamento conſpicui;
nondum aut linguæ modeſtia, aut inge-
nii ſolertis probati: non ſales adhuc ul-
li, non comitas in moribus, non in re-
dus arbitrandis prudentia comitabatur.
Quid plura? Dubitabatur, an homines
e iam nominaremur.
(3 3. Adoleſcentia Rores.)
EosoEM Adoleſcentes, cùm ex Magi.
ſtri conſuetudine manſuelcere poſtmo.-
do cæperunt, iterum, ſi lubet, contem-
plamini; &, mentiar ego, niſi alies vi-
dere jam hoaunes credetis: Jam urique,
litteris bonis initiatos; jam diſciplinis
moribuſque excultos; jam officii ſtuj⸗
dioſos, & beneficii operæque impen 1
memores: denique tales, qui, ſi adver.
ſus ſpeculum ſe ipſi examinent, novos
omnino ſe, ac nuper adeo renatos ſim
exiſtimaturi. Qua tam præclara mutatio-
ne, patatisne aliquid poſſe ad animum
Magiſtri accidere jucundius? Aut ſues
ülle labores tum audebit perditos dicere;
Juos

a,
Ar. nn
un

Gihent
6 ee
. aunm ipmn

. ann,

ndmen n
ntrmi ur
Aiam N

Dunnkuka
n.

ſuin

aumun,

ulaſ

u tinh⸗
Armitzu b
re Kl
kiat Uen,
ihenke
RZ
n a
Kulg the
e Geuirt
llrnin
1
len
Wan

S
== ⸗ S-

dminohet
nlel erann
etamnusnor⸗
endcnhhhl⸗
tu, Aunne
lllen adhuel
bus, MiN.
tin comitdbant.
n, honue

uſne.
et, cin er lii
lelere, oltui
Slber collel
go, ni Aon
A emdigt
ſn aßple

m ofti 1
Prrzheinſen
1e i Aaht
aminent, uof
1leo tenilcs
thara munn
oſead min
odins Aurl

hel Airos C
RZG

4CRO M IIJ. 43
quos viderit, parvulo poſt intervallo, tam
ubere proventu eſſe compenſatos? Aue
verò odiſſe hyemis exactæ moleſtias de-
bebit, per quas ad hanc lætiſſimi veris

ſerenitatem ipſi patuerit via? Nunquam

ille, mihi credite, videri ram malus
rerum æſtimator volet, ut exigui frigo-
ris patientià tantam vernanmtium florum

amœnitatem, id eſt, merum pulcherri-

morum venuſtatem ſibi emendam fuiſſe
diffiteatur. B
[34. Juyenta autumnus.
Ab autumnum ſi poſtremè reſpicias,
quos tu Adoleſcentiæ prioris, non modò
ſlores, ut in vere; ſed uberes etiam, ut in
autumno, fructus, ha bebis intueri; Quid-
quid ſementis feciſſe te naper in campo
ſterili credideras, id ſenties, opimam
in ſegetem meſſemque luxuriaſſe. Senties,
alium beneficis tuis non impares gratias
referre, alium, majores etiam, quâm
tu merueras, redhibere. Senties aliquem.
qui, quòd æquare tua ſe merita poſſe de-
ſperet, de hac unainjuria tua lamente-
tur, quòd vivere tum ilum morique gratum
non ſings. Ad extremum erit, Aulidem
tibi

44 L I B RI I.
tibi minerval liberali marſupio perſolvat;
quod unum ab alumnis ſuis vir olim Sapi-
ens exigebat; cùm à magaæ indolis ado-
leſcente rogatus, ecquo munere ſua ſibi
beneficia vellet remunerari? Hoc ane, reſ-
pondit; ut es decora, qua olim in te plurima
Iaudabuntur, me doctore comparaſſe te vonfite
are. O parvum in ſpeciem; re autem verè
dignum præcepiore minerval! & quid ni,
cuivis beneficio par; quando pleriqueSa.
pientum, hoc pretio aut æquari poſſe me-
rita ſua, aut etiam ſuperari, cenſuerunt?
Qaproprer tanto æquius erit, ur ipfſi
quoque adoleſcentes advigilent, ne do-
ctoris memoriam obſoleſcere patiantur;

quam æternitati poſſunt, confeſſione fa-
cillima vindicare,
III.

INGRATA REMUNERATIO.
EX ANIMANTIUM APOLOGO.

(3 5. Meriti humani mertes.)

ILaer multorum animis hæc, per-

tinacior dicam, an pernicioſior opi-
nio:

H

e1.
iuimmii
an ge⸗
(ſ il n
Erin
er omun
Unibi o
Ceenlmm,
Aüitim
UNünn
lugtli, 3
A rlde
(nmn iu
Ekunc hen
Aumtnnun
i Klut
(A un
And
Nlrenii
ſeneh
ui an d

Uen iee

—

P

CROAMA III. 4 5
tnopeiin nio; ut præmiis humanis, quibus inter
enittlne, nes ſumma quæque merita compen-
einiclsd ſantur, nihil purent in vira poſſe ſua-
nuer uſh vius, neque opimius exſpectari: eaque
nhen mH. Propter fortunatos pronuntient, qui
Insn, totam in hoc operam ſuam induſtriam-
melſunfa que conſumunt, ut maximis impenſis,
EeNEiE terniſque ſudoribus eam ſibi mercedem
iunilKid nundinentur. Quos ego mortales, cuùm
Auruigtengid ita perſuaſos, agi ferrique Præcipites ſci-
tenuinen arn ; neceſſe habeo, quâm longè à de-
Nun, tltent ſtinatione ſua aberrant commonere.
Mmiuni, Ufi Sed quando nondum ii per ſe ipfſi ſic vi-
Anialen, dedh gilant, ut rationum momenta expendere,
Eer ium ducique per ſeria ſe ſinant: Sinite vos
t,Anefakei experiri me, an ad veri radium aliquem
adinittendum, fabulæ jocantis ludicre
poſſint excitari.
1 [36. Pillici aberratio.
“ Quo tempore brutis animantibus,
CNERII ſuus olim ſermo, & libera linguæ com-
mercia fuêre; Villicum ajunt, homi-
IOIOe nem antiquum, cùm urbem prædio
peteret, in ſilvam deveniſſe, vaſtam hor-
wai.] ridamque: inibi [quod nondum luceſ-
gins he, ceret] de via aberrâſſe: deinde, cum
emic⸗ o ſtel⸗
I

4 6G LIERI I.
ſKtellis cedentibus diluculaſſet;, ſeque
jam homo inter infermia teſqua deſer:
tum, amiſſo viæ indicio, vidiſſet; terri-
tum ſimul & loci horrore, && barbaræ
vocis, quam procul hauriebat ejulatu,
diu, quid confilii caperet, ignoraſſe:
Utrum ſui rationem habere, & omiſſis
aliis, in viam regredi properaret: an eju-
lanti, quiſquis is eſſet, ire ſuppetias de-
beret: denique ut redeundi cupidinem
miſericordia vicir, ire illac inſtituiſſe,
uàâ ululantis veſtigia ducebant. Longi-
us illac per & devias valles & invios col-
les, aliquamdiu proceſſerat, cům demum
trajecto torrente, ad horrendæ rupis hia-

tum defertur. Ibi caverna ſuberat, „-humi s
altiùs depreſſa, & ut ſaxo temerè ſub-
lapſo prorſum obſtructa, ita Per rubes,

perque mille dumeta, homini ægréè ac-
ceſſa. Atque ab eo nimirum carcere, omi:
noſi queſtus emergebant.
(37. Ejulatus ex Antro.)
RusrICUs quamquam ſuſpenſe gradu
lente lucceſſerar, adire tamen tam cautè

line

lwche
,
“
l
Sfenin,
ud1
Nanmi
tdhnn ben
um
i nin 4
oliinihi
ng gi,
nl,

——

.

u elgrn det
d,iclle,en
te Ababen
Anücht efln
hlet, ſoniſe
dlbeke, N Onlll
Nopetuet aneſ⸗
iſihein
elennl cugiüne
te Uu atnii
uurchmn In
rilex Ainniote

Aenncün dem

onenlenußisli
eruuſcbelin hi
1lud ienete
da, inelthe
un, bonilegtn
mitum ucelec
hint
ulrate)
aiti,
ieunentume⸗

jentoti dicnk

minete ſe Chn

ACROAMA III. 47
& villico, jam prope adſtanti, lenis in
hæc verba ſupplicare Per ego te hoſpes, per,
quidquid es, moriturus obteſior; patere me-
am tibi me vitam debere, quam dare clienti
novo patronus potes. Cedo ben:fcam manum,
& fer oyem perdite, quam tibi tu peteres, ſ
liber non eſſes. Lucem dienque redde, quam
in hoc antrum abſtruſo, fortuna ludentu in-
juria ademit. Communiæ rogo, factuqus fa-
cilia: quæ omni« mihi caàam dederis, eadem
tibi tu omnia reſeryabis. Inter hæc exor-
dia, villico ut difficilis minimè erat]
oculi jam udi lacrymis ſtabant. Nec du-
dium erat, quin morem, quaquà poſ-
ſet, geſturum ſe polliceretur. Infiſtit ta-
men, & priùs, ecquæ vitæ ſit conditio,
quis in carcerem abſtraxerit caſus Poſtre-
mò quis adjuvandi ſit modus, perconta-
tur. Hic ille, mortalem ſe, pzæneque mor-
tuum dicere: Cæterùm culpæ omnis in.
ſontem; aliena noxa in eas compactum
latebras, ſextum jam diem, cum perti-
naci inedia depugnare, ægreque animam
trahere: moriturum ſine dubio, nèmox
patronum exoraret. Quem ſibi ſi hoſpes
præſtare vellet, oportere conatu medico
In

4⁸ L I B RI I.
in obſtantem januam niti, ſaxique obi-
cem tantiſper amoliri, dum ſe captivus
in liberratem vendicaret. Ei beneficio

grande ſe præmium ſpondere; quale ni-
mirum, quantumque bene merentibus, repen.

di ubique gentium, conſuéſſet. Si falleret, e-
nim verò dejurio fe obſtringere.
(3 8. Draco liberatus.)
Nox aſpernatus homo tam liberale
præmium: dabo, inquit, operam ego,
ne tui te promiſſi; tu viciſſim vide, ne
mei me laboris poſſit pœnitere: & cum
dicto, nitibundus in rupem incumbit;

obicemque, uti convenerat, molitur.

Sed prodeuntem inde libertum ſuum
dum vigilatè exſpectat: ecce tibi! Mon-
ſzrum borrendum, inferme, ingens: draco
viſu dictuque terribilis, immanis bellua.
Recedere oculi exſangues, ſtare jubata
cervix; criſtatus rigere vertex, dehiſsere
rictus, lingua ſeſquipedem exſerta mina-
ri; corpus omne ſquamis, varium & lo-
ricatum horrere; caudæ volumen traétu
lubrico, in mille ſpiras glomerari. Quid
multis? Monſtrum borrendum, informe, in-

gens prorepere. Enim verò tam animus
he-

rth ue
Calie mmn

, ⸗

Molen

n ..
) (an erge
M War

N
Ncenen

1, igkeit
nnſecanit
en Ui benetet
ere, llalene
Munli, t.
6t Alleae,
küee
d)
onotm en
Git cgenmeg,
miclin ſice, N
Penittte, Kenn
Nlen eunbi
nett, Molin-
Pbenun ſun
eetbdi! M
ſ; en Greel
immuns hel
gues, ſute bn
bfellel, s
Lenetletunn
is, Ntium
eolunen ut
nent. CG

n, iiini

4CROAMA IIL 49
homini compaveſcere, ur ſui incertus,
certus periculi, de fuga deliberaret. Sed
jam bellua quadrupes viam obſidebat; &
villicus quaquà ſe averteret, hæſuram
in tergo peſtem ſentiebat. In re tamen
deſperatâà, placuit ab audacia conſilium
capere, & ultrò, quam paéti fuerant,
mercedem poſtulare. Sic rectiſſimè, &
ſuum diſſimulari umorem, & inhiberi
draconis violentiam poſſe. Negat, cauſas
habere ſe, cur de grato animo ſui liberti
dubitet; cæterùm ea certè ſua fuiſſe me-
rita, quæ etiam ingratum deberent, ad
referendam patrono gratiam excitare.
Draco, meminiſſe ſe omnia, dicere; &
habiturum idcirco gratiam; ſed qualem
quantamque ſpopondiſſet. Ruſticus, eam
verò ſe ſolam, nec illà majorem ait expe-
ctare. Simul circumſpicit, ſi quid auri vi-
deat, quod congeſtum in ſpeluncæ receſ-
ſu, bellua ſervaàſſer. Ubi nihil eſſe peculii

ſenſit; jam non ambiguè circumventum à¾

dracone ſe deluſumque animadvertit.
(39. Draconis & bominis lis.)
NAMiſte, dum ex pacto mercedem
poſcitur, rictum cæpit immanem, & va-
C cuam

50 LIBRI.
cuam alvi voraginem monſtrare, quò⅛
cl ens famelicus patronum conderet; id-
ue ei ex lege præmium referret. Jam-
que oris hiatum, & ventris gurgitem
laxabat, præſenshaud dubiè peſtis; ni
primos belluæ conatus, homo jam cur-
ſim, quà licuit, jam ſaltem exiſſet. Inde
nihil viræ ſuperare, ipſaque hominem
falus deſertum ire. Igitur, ut exitium
vitari fugàâ poſſe deſperavit, arte ſaltem
A fferre ſtudet. Nam ſuperùm hominum-
que fidem teſtatus, id meritis ſuis negat
præmium deberi. Alia nempe captivum
ſpopondiſſe; alia nunc perfidum ingra-
tumque agere. Vitam ſe ei precarièò reddi.
diſſe; fuam fibi illum per vim && nefas
ereptumire! O male collocatum beneſi-

cjum! & clientis barbarum morem! Cùm

iſta prolixè de re queſtus, ægrè conticuiſ-
ſet villicus: mirari ſe draco magnopere,
dixit; homini, quæ conventa primulum
eflent, jam excidiſſe. Nec eum, ſi ſolemnem
generis humani morem meminiſſet, de
injuria expoſtulaturum fuiffe. Nam aliam

ipſum gratiam ſperare non juſſifſe, quàm

1/
luiu

ucfells

4
6

8
le
.

4 ] 1
, ſe Uät
rlontt
caginte⸗

lugeleri

.
Tebi gel

9

Meyolektun, 1

nſin uen
CCüncnece

6 Aecnron B

qualem homines clientibns bene de ſe meritis a eik
n

bpra-

Ittrue, 4

6
tmeanketil
0 ktkeltet, ſan
runt ugten
lahe elts i
,Nono ſunc,
Ueneniſen inde
ar hominen
Gut, M eniin
Netnit, Anelen
Cpimlanint
werniluunet
enpe Capiht
rpetumige
eikeniͤtel
e Fn e
Alocronden
TumnokenC
vegecotit
Arronmzgohe
meitahrinn
tanfigem
venillel,
hite Nemdl
on e,
len 6 . 4

—
—,2

4CROAMA II. zr
praeſtarent. Hos autem conſuéſſe, impenſa
beneficia repenſis maleficiis æquare &
ſumma cujuſque merita paribus injuriis
uleiſci. Id quoniam vel ignoraret ſim-
plex, vel pervicax negaret; non gravatè
permiſſurum ei ſe, ut arbitrum caperet,
cujus judicio ſtarerur. Item eſt in hanc
ſententiam, ut in quemque primum in-
cidiſſent, is pro Prætore jus diceret: ad
id locorum induciæ eſſent.
(40. Li ad Canem dalata.)
Ira, quàâ breviſſimus ſilvæ trajectus fe-
rebat, abeunt. Jamque in patentem pla-
nitiem evaſerant; cùm haud procul Ca-
nem vident, grandem, venaticum; ſenio
quidem ac macie debilem, cæterâ gene-
roſis (quod poſt apparuit) natalibus, &
rerum geſtarum glorià clarum. Hunc
loco idoneo Judicem nacti, ubi paucis,
quid venerint, edocuère: Ortam inter
ſe, ajunt, controverſiam eſſe, de re cæ-
teroquin planàâ; quam partinm tamen
affectus reddiderit dubiam. Sed eam à
Sene, pre ea, quâ polleat experientiè,
diſceptari facile poſſe, ſi in hoſpitum
gratiam, agere forum tantiſper velit. Ad
2 hæc

52 LTIBRI I.

hæc Canis, paulò moroſior, (ut qui pu⸗

tridã reſti ad palum revinctus teneretur)
adhæsè, & quòd pæne jam edentulus
elſlet, impedité; quam ergo litem alter
alteri intenderent, ſciſcitari. Draco,
omnem cauſæ ſtatum exſerté partitèque
cxponere: Ea ſe præmia pollicitum fuiſ-
ſe, quaæ inter homines praſtari bene merenti-
bus conſuêſſent. Nunc in incerto eſſe,
plus boni, an mali promiſerit. Canis, ut
in re perplexa, ſubdubirans aliquamdiu
reſtitit. Mox pauca de ſe præ fatus : Etſi
venatiovtm, qudm legum peritior ſui, po-
remis tamen ,inquit, his anni, aſus mihi
venit, ut meo cum malo cœperim legulejus eſſe.
Quure, qitando pes ad me, conſiſtendæ lite
gausa pveniſtis, faciam, ut vobi de contro-
verfia hacpalàm fiat. Inde partes attentie.
nem parare: at Canis, at oα aſſedit, prur
res in pedes erectus, ſic exordiri.

(41. Cani oratio.)
Vtinam ea nunc tempora viveremus, Au-
ditores, quibus urſoruminter & aprorum

imminium bella, verſari potins, quàm ex

biſce vinculi erars cauſas me oporteret. Nam

Kud, tametſi plexvum pericidi fores, gle-
riap

(40
H

7

,s i

mniat
apermni
M
A eet
mmuſn
nn nf
ellhi in
i min

U Mln⸗

alinn
altſnens,
ſlin lyf
al dlc
iiNinſnir
1 nn

14
Ancgii
e
,

lan i 4
Uangtenetel
janekemnin
lint Deo,
en Mmin
luolctunfl⸗
heipunenm
nen heenoele
Onlett, Cint,
Kriemeliguntn
lekreing:
nnr i,
iuni, n
nmirllen4
e arſſimitl,

A ret

le het (ttet
Nrcin ſthft
r
e)
rtwertm 1

ginr 6

Mlt, n
aifnet
it 1

den Nen den

ACROAMA III. 53
riam tamen, atque inmertalitatem, etiam
victo mihi proſtratoque parerst. Ad hac al-
tera, quam videtu, conditio, & ſui diſcri-

nnnis certa jam eſt, & famæ inſuper nomi-

nisque perennem jacturam minatur: Quan-
do fatalis hac ila eſt hora, quaæ, calculis
malè ſubductis, omnia mea merita compu-
tabit; unoque momento, locatam tot anns⸗
rum operam eyertet, Fuimus nos quidem nu-
mero aliquo; ſed olim, cuùm etiamdum gre-
ges à lupis, domum à furtis, dominum ab
inſidiis vindicaremus. Non dies mihi tunc
ullos, non noctes eximias habui, per quas hero
aſyduus excubitor non advigilârim. Ejus ece
tum nutus ſeryare, & ad oculi nictus obtevipe-
rare inſuevi. Ego feroæ alios allatrabam, aliis
landus adulabar, ut qitemque yel gratum
ei, yel inyiſum ſentiebam. A etiam ludere
dilici, inſertasque manus laxo dimittere
morſu „ & mille alias in familia delicias
facere; dum, ne voluptatem ei mea ſtudia
negarent.
[42. Canis merita.]
Si quà venari dein libuiſſet; ibi me ipſos
vegetior ego, primus, narium ſagacitate feras

indagare; primus, ut quamque conſpexe-
C ⁸ ram

54 LT I BRI I.
ram, premere, & tergo genninum defigere.
Uans ego, & fulmineos apros invadere, GG
fagaces cervos dejicere, & tota armenta
ſternere. Demum ille ego latrator nobilis,
alle nemorum omnium terror, dum penſi gu-
lam herilem habeo, complura, quæ cernitis,
in beluarum confliétu, vulnera exeepi. Sen
neqae velitationes ege, aut levis armatura
hoſtem fſafftidivi. Hhint toties, ſtertente ad-
bhuc hero, in ſaltus excnrrere, indidem que
cum ſpolus redire; & modo lepuſculnm illi
paventem, modo ſalientem capreanz aut ve.
locem damulam, aut imbellum hoc genus
prædam, exhibereſtudui. Unde eanarum
ipſe lautitias ſrneret, & eupediarum in-
dagine abdomen ſaginaret. Quid, qued
ſæpe numero nunc vulpis inſidiantis pellicu-
lam, nnue lupi grafßantis exuvias, domum,
non exſpelctato imperio, retuli; uvde ſuas
arcendi ſrigori, & corpori manien do, ve-

ſtes pararet. Quibus illum go quoties inds-

tum video, quid niſi wea in ipſo ben ficia
Sernot
(43. Domini in Canem iniuria.)
Sed quorſum hec ego tam proliad re-
cenſes? Nempe, ut ambitioiè men vobis

1010
mg

MR,
rt,
ſf,
ietnin6
D“

14

un Mſs
G e N
ſen denn
jlut s
n
n, fn
elorucu
Mugniu
in uir
ANnlun
((Bonnn
unn ee
(alzna
ale

lurad
ſmin .
ſl uta
tenſrin
lian
G

e

1
en Ein
ncge,
Eint cpnenn
mitr hii,
n un efhr
tghelerutin
unetrteſl
Glenu ernete
en tertenlet⸗
rurt, ln
lilghrl
nayunain
nlelu M
UdAAN
ueigtin
4.
ſGenti ſetn
1trvie, in
ru
inuritn nr
8 j e n
* zuß,
Gimn
in Frli
ials in .

ACRO A M 4 III 535
merita, vanus oſtentator, commemorem
Imò, at planint, de controverſia veſtra
quia ſentien dum ſit, declarem. Etenin in
bis ego ſtadis, dam annis pluribus conti-

nenser occupor, paulatim, quod neceße

fuit, conſenui; & formæ gratia vireſq ue
deftuxere: Nec ſuus jam aut pedebus eſt,

au: ſenſibus, vigor: anni omniz conſum-

pſerunt. Quare emeritus, cuns alenduns me
in Prytaneo jam credsrem; inſtitui, quod
reliquum vitæ foret, procul a labor tbus
agere, & feris ſilyisque amigit, an dlium
herilium veſtibulo ſegne fatum exſpelctae.
Sea at magno inani plenæ ſunt ſpei noſtræ]
immereniem deſtituit fortuna. Excidere
apad herum tot annoruæ merita, Nam per-
tæſus, & omnium imme mor, quaqua ori&
occurro, jubet, aut calce illiſo, aut fuſte
im pacto, abſcedere; graveque putat, ſiocis
oſibus, aut paupere aplada, vetulazt lie a-
tem alere. Nunc adeò proſeriptum domo, ut
ſupremis favoribus remuneretar, in hes pa-
ticulos relegavit; ubi triſte ſapplicium, quod
de me carnifexæ ſumet, in momenta ſiagnlas
formido. Duci enim me juſſit, & ab has reſti
ſaſpenſam jugulari; ut mox ttiam pelle,
C

4

56 LIBRIII1II.
quam hibi deſtinat, exatus, catera in pulin-
rum lanienam relinquer. Quid emne, quâ
noxiâ meu fat, juærere ſuperſedete: Servivi;
& hero, quàâ potui benefeci. Hic titulus
meaæ eſt mortis: in quem ſi vos intuemini, actau
yobis uterque cauſam habetis.
(44. Appehatio ad aliuil tribunal.)
RUsTICUsS inauſpicatò ſe videns in
jus cum adverſario ambulâſſe; maleque

de eventu jam ominans, judicem hune

eſſe elinguem cupiebar. Cæterùm ut
peroratum eſt, aliquamdiu flentium,
& mutuus partium aſpectus tenuit: dum
Draco denique ferocior, intelligis, litem
hanc, inquit, ſecundàùm me dari; teque
victum æquo judicio, nihil habere, quod
porrò pertinax cauſeris. At homo pavi-
dus obmuteſcere, tractoque gemitu,
hic illac circumſpicere, ſi quis adeſſer
