ſecuritas eruptura ſit, exſpectare. Nam
& Navarchi, tametſi ventis obſequenti= einig
bus, anchoras ſubducunt, velaque latiſ- mumimm
ſimè pandunt; tamen advigilant ſimul, M in im
clavoque affixi omnes aêris motus ob- iml mun
ſervant; ne plus nimio ſecuri, decipian- Imbiinte
tur. Quod utinam & huic adoleſcenti hunmnkſin
in mentem veniſſet! Cautier profectò Kinin Ki
ſcopulos, quibus mox illiſus interiit, evi- Mdttetniin
tâſſet. Animadverto mirari vos, quibus Din Aunin
Ulum in ſeopulis naufragium Keiſt elik almn
☛

Mlakele
n An
hien
ahlce Ann.
lülem
lartinn
men ,
Geiulreni

in nii
n, uin ,
alſeinr Nn
lgrnuilettit
uunn Kurt
maliginin
Nnes Telinild
nolean bi
u hie An
Cue
n tarl 4

uuniinn

A CROAM A II. 327

dixerim? Non diu vos hic ſuſpendam:
Sed omne periculum, ut evenerit, nar-
rabo. Accepto paucis, quem audiſtis
nuntio, paulatim animus liber ab inſti-

tuto vitæ curſu divertere, curasque
primas cœpit non neceſſarias putate cum
ſociis, quorum dilectum priùs habue-
rat, temerè, ut obviam quique fiebant,
miſceri: omnium collequiis & jocis in.
tereſſe; und conventus agere; conſilia

conferre; de ſymbolis comeſſe; operam

ludis ludicrisque dare. Quid plura ex-
ſpectatis ? alter alterque menſis nondum
totus exierat, & in adoleſcente, nu-
per integerrimo, alter jam adoleſcens
erat.
(19. Adoleſcens 4 ſe degenerat.)
SEp prælusére duntaxat iſta, ut majo-
ribus viam aperirent. Nam brevi poſt
intervallo, quemadmodum volubile
ſaxum ab alto monte deturbemus, len-
te primum ægreque promovetur: at ca-
pto ſemel impetu, per abrupta præceps,
nullo obice celerrimè fertur; ſic iſte, cum
ab optimo pedetentim ac ſegniter re-
ceſſiſſet, ſemel mutatus in deterrimum
Fe⸗

323 LBRI III.
repentè evaſit: ut adeò ruptis habenis, elep,
leges humanas divinasque calcare jam ſenſn ie
omnes videretur. Furentem iigitur, & in cpluli
hac vitæ licentia Pergræcantem, diu non ani- D
Parentes potuerunt abducere, non propinqui: e 94
& magiſtratue ultimò repulſi abierunt. Quis iht
animum nuper tam facilem, non mira- bukbe
retur, obdureſcere tam repentè potuiſſe: ianißſbt⸗
Et potuit tamen re vera ſed potuit ma- Seäiakhiid
5 ſtra, quam ſibi legerat, ſecuritate. Nam Mamlian
i percontêre tu iklum; quàâ confidentiaã uinumman
Patrare fcelus illud nunc audeat, quod Umniſrktnin
cogitare priùs, aut audire non ſuſtinuiſ- an,a ieti
ſet ? Non ſuperos ille teſtes minantem- Mlmnulin
que judicem vereaturznon caminos per. Aniſuimma
timeſcat, ſempiternis incendiis arſuros? dabm
Nihil jam, inquiet, iſtorum. Quĩ dum uummmint
autem: Quia priùs ego quàm mors oc- butmimmel
cupet, reſipiſcam; vivensque admiſſam syunglny
flagitium expiabo. Quid: ſi prior fortaſ. Ginfum
ſe mors occuper, quid ages: Non occu- Nmumigale
pabit; datum acceptumque eſt pignus; anditent⸗
interpoſita fides, ſtipulati cœlites. Præ- kuintttg u
monebor. mithägenn
(0. Adolekens in latrones incidit.) Wikaini
IA dilata vitæ correctio, & in dies Rr
men. D

6,

1 l
el
rne

. 4 . 4
rin CROAMA II. 3 15
ünu . menſesque protraéta, denique in cen-
S temptum vertit: ut muhtis conclamara
ren , jam ſalus, pro deplorata haberetur: a
Aun lun cælites majoribus remedis morbi perti-
er ier uifnaciam oppugnarent. Quanquam ne hos
Wü G quidem profeeiſſe, res „quam hic ſubji⸗
* cio, declarabit. Evenerat, ut iter hem ini
R in vicinum oppidum efſer: in quo itine-
„ Eiratranſennd ſilvula & interjectæ mon-
Eikunk tibus convalles erant. Illuc ingreflum,
um lan manipulus latronum excepit, ſtrictoque
n un ab omni parte ferro, cùm effugium non
mulumita, pateret, acd vitæ deſperationem adegit.
lct,mm Quid hic jam adoleſcens temerarie, quid
mmanit molieris? Nondumne cœptanefaria, qui-
nüunhdms bus cœlum Deumqueirritaſti, teque ca-
üm An putque tuum orco ſexcenties auétorafti,
tuegdhm hic tandem ahrumpes? Non infernos ig-
Wakiih nes, ne nunc quidem perhorreſces? Ad-
Cifügmin huc alium, què mortem cervicibus immi.
lee nentem nuntiet, exſpectas Exſpecto in-
enngkiiff Auit: & cum dicto capit impetum, pet-
iplincah⸗ que micantes gladios, non ſine vulnere
erumpit; ac ſubditis equo calcaribus, in
Uimarzl Lutum anhelans æſtuansque evadi ; pro-
pedien ſe, etiam ipſo dererior amnt
2 I.

363 LI1NIII.

ego neſcio, cæcum rectius appellem, an

ſurdum: quando monitorem ſuum, in dn
hac tantäâ mortis viciniãâ, nec reſpern

innuentem, nec audiit increpantem!
Quid enim aliud hæ latronum inſidiæ
fecerunt, quam, ut illi tot gladis cir-
cumvento, mortis nuntium apporta
rent à Sed hunc ille nuntium, indignante

(21. Latrones, primus mortu nuntiu. Hicns⸗

O MrszRUM adoleſcentem! quem dbl

.

6 .

Nlan / i
e,me
muia Ii

bomägfrn
ſd,
en

animo, & ſenſu aurium æquè ac ocu- 4 ℳ4

lorum obſtructo, contempſit pertinax,

abegit, rejecit. Ecquos autem alios ti-
bi tu nuntios promittis infelix: Sicatios
hic tuos, tuosque carnifices videbas.
Intentos hinc pectori enſes, hinc lateri

haſtas, hinc jugulo mucrones ſentiebas;

& in hac lanienà, monitorem adhuc,
qui mortis præſentiam nuntiaret, requi-
rebas? Sed condemnemus hunc tibi ſtu-
porem, ut nuntium adhuc alterum præ-
ſtoleris. Mox alterum, quæ ceæ li facilitas
eſt, habebis. YMVM
[21. Tempeſtas, pro ſecunde nuntio.

Vix dum vulnus in cicatricem coie-
rat ; cn efferatæ mentis adoleſcens, ai
navi

gpln ümuin
Nuputliitl
Ptuin Anditn
emtn une
clartnn en
nii etutn de⸗

iinmgrenen

Clnnenke, en
Ajumarii

kli min,

tnunnmnn 1

enig 4CROAMAIJ. 331
S navi conſcensa, mare ſudo liquidoque
nrin A cælo ingreditur. Comitantur lurconem
win ſoci; junctisque copiis non navigatur,
N ſed eſtar, potatur, luditur in altum
PR in ta longiuſcule provecti, vident coire pau-
E kuun latim nubes, tonare cælam, micare
nnti/f ignes, ruere noéctem. Præliantur utrin-

rbutni que venti, ſurgunt undæ, crebriſque
Mmnn fluctibus navim oppugnant. Ergo ad off-

duinn cixm tripidi diſeurruxt naxtæ, at vela tem
Wen peſtati ſubducant. Alii clamare, & ma-
nnſt nus tendere, alü vota fignare, ſi por
. rantigi tum incolumes tenuiſſent: omnes ſcele-
niith/is rum veniam orare, vitæque mutatio-
vanin i nem ſpondere. Solus hic noſter quamvi s
alk-intei pallere valtu, animo tamen obſtinato,
unuIIEnI nec ſalutis anxius, & veniæ rogandæ in-
Aummudh curioſus perſtabat. Cæteris enim, nau-
gimuumm fragii metus præſentem interitum, & eum
wenutii corporum ſtrage, animorum queque
mdhunhmf excidium intentabat: eaque proprer in
mtztli lachrymas precesque fuſi, reſipiſcebant.
At iſte ſe miſer nondum, uti convene-
uds rat, monitum putans, has curas ſtolidè
auis aliis annis locisque refervabat. Interea

lun nui⸗ deſæviit tempeſtas: hominemque im-
pre⸗

” lennil,
372 LIBRI M. Gbenst
probum, non pro ee ac meritus erat, in en en
Portum ejecir. Quare & ipſa hæc maris Iil R
rabies, in adoleſcente monendo moven. n eiad
doque actum egit. –
(23. Ruina domus.) 11tl
Qvo magis proinde vereor, ne ſerò al
id illi uſu veniat, quod in jocis narrant, li RK
alteri contigiſſe. Domum ille, cum NRu. Mül au
tis caſis venalem infcripſerat; Emptor mn ne 8
inſpectis ædibus, videt parieres paſſim tuini
fatiſcere: & ſitus, inquit, ac forma bene mumffiril
ſe habent: ſed malé farti parietes rui- Menfki ßfi
nam minantur; inquilinos quondamr ſi Mein
oppreſſuri, Jubet emptorem home bo- ialeiit/
nam mentem habere. Nam ædes, in- imnuntiuch,
quit, cafuræ priùs non ſunt, quàm ſeie ifrlli 4
caſuras eſſe proclamarint. Hac ſpe e- mneſcein
muntur, poſſidentur. Sed emptor, vkii, Mium
quod ubique ſe prodebat, impatiens, Ma mn
cœpit calce ſubactà omnes murorum unumn in
hiatus opplere, rimasque dehiſeentes ita Adnm üie
ferruminare, ut nihil jam uſquam vitii kümninidi
compararet. Verùm id hominis ſtu- mnd mign
dium ut intempeſtivum, ſic fruſtra fuit. Adi lan e
Nam fœdere infido, vix paucis menſi- Ahume
bus cohæsére farti centones: cùm rurfas ninn i is
aper-

„1N O 414 4 k. z33
l ie apertis diſſidiis in Partes diſceſsre; mu-
nln nique uno omnes impetu afflicti conci-
M derunt. Hic ſtomachari enimverò em-
tor; & cum fundi auctore injuriarum
ulnl agere. Hæc nimirum illa fuiſſe præcla-
eimn, D 1eE promiſſa 2 ædes . longo ante tem-
AII pPore, quâm caderentllocuturas, domis
MIIHH numque moenituras eſſe. Fabula! Ta-
n cuerunt, imò & corruerunt. Eum igitur,
aui damni infecti promiſerit, oportere
sm damnum rependere. Excepit alter; de-
Alngs; mum emptoris periculo cecidiſſe, ut
ed qui dehiſcentium parietum fauces indi-
gumhmd taà calce ſtrangulärit: vocemque illis,
Murel n quâ proclamare jam jam parârint, in-
olnt, Ends tempeſtivè præcluſerit: eò factum eſſe,
min. NE ut monere ex pacto, caſumque denuntia.
1 Kenmn ii re prohiberentur. .
lhu, de [24. Morbus, tertius nuntins.)
Romamm ANIMAPDVERTITIS jam puto, quid
nelliin conſimile dixerim „ in hoc argumento
lmie me ſubvereri: aut ſi cui ambiguum id
wA bonb etiamnum eſt, res ipſa non multò poſt
“ explicabit. Etenim adoleſcens, cum
s hæc vitæ morumque probra perdiu
käfr continuaret, inque dies longius prove-
enoſckten ho-

D

334 1u1B11 III.
heretur; inſperatò cœpit ſimul capitis
deloribus, ſimul viſcerum tormentis
graviter vexari, Inde febris hominem ni
adorta, paucis diebus ita confecit, ut ne⸗ D
pro depoſite conclamaretur. Adſunt n
in tempore medici, monent, de ani- f e
mo procurando jam cogitet; nam ar- men
tem corpori ſervando nihil ſpondere. ulfſiß-
Negat æger feſtinandum eſſe: etenim lihfiiftan
ſe ſibi, quando videretur, non defu- AA huid
turum. IIli ad parentes verf, in que 7„
ſtatu verſetur ægrotus, oſtendunt. Vi- ( Uin n
derent ipſi, quidagerent. Nam filium Amudin
quidem triduo ſuperſtitem non fore. n ltitinnil
Conſternata metu familia concurrit 4 un ah i
Urgent omnes, mater lacrymis, pater mimleidn
precibus, amici conſiliis, ut ægerin irmm i
re ſumma properet, & maturè curam uttiin
ſalutis aliquam ſuſcipiat. Ipſe facturum iu, aummn,
ſe ſpondet, ſed olim: in præſenti ju? imuglum,1
ber, moleſtos nen eſſe. Ita repulſi ad lmii hnen
loci Curionem, qui ſacris præerat, de- nn annitnii
currunt: orant, opem laboranti, ſi eind unn
quam pofſit, accelerer, Curio non ſe- imi gihnn
gnis, è veſtigio advolat; quid medicus Nufkiumtia
morbusque minentur, exaggerat: mor- Aine an
tem

III T C E ⅓AMA I1.
g nig tem in limine graſſari vitæ vix paulu-
enn n lum, ſpei minus, quàm nihilum reſta-
ektikhn te. Icleò blandé ad ſcelerum expiatio-
Wan, nem invitat: mox acriter ſeveréque ob-
n jurgat: miſcet preces, addit colores,
lmn em & quicquid impiis aut metum injicere,
Ni ue aut fletum excutere ſolet, id omne gra-
thlkn phicè depingit. Sed æque irritum, &&
nuind loe⸗ hujus inceptum fuit, dum ægrotus,
rm, us voce jam intermortuà, moriturum ſe
unni, ie negat.
n n. (25. Ultimas nantins mortis.)
Ugn ain JAMiinterea calor artus extremos de-
hettin mie ſerens, ſeſe in intimos finus recipiebat:
itl aumn jam nox oculis offuſa diem ſubducere,
urkufim &tenor ſuus à venis, & vigor à membris
mliu, ui incipiebat recedere: durat tamen, 8e
a Erm dr perſtat adoleſcens ſtolidus nuntium ex-
inn helinn ſpectare, qui mortem, jam dudum in
l n iai viſceribus graſſantem „numiaret. Senſit
ach. lungt hanc alumni ſui dementiam cœleſtis
iünen, tutor & continuèò ſe accinxit, ut erro-
bedi rem vel eximeret adhuc viventi, vel
morienti exprobraret. Eum ut æger
im * tanto poſt intervallo reducem agnovir,
us „auidiitque, vitæ vix breve momentum
an uſht 8 fu.

36 LIEBAI III.
ſupereſſe; perturbatus cœpit expoſtula. mi
re; & maniteſtò deceptum ſe dicere; ur e
qui præmiſſis triduo antè nuntiis moni. 3,
tum iri ſe crederet. Hæccine fides, quam G
dederas? hoc triduum illud præclarum, .
quod convenerat? Nempe morâtutuè nde
clientem fefelliſti. Sne cuſtode, tutore.
que fuiſſet, hodie non periclitarer. au .
(26. Moritur adoleſeens.) nlu, iud
Quio alumno reſponderit, affectus Savn 4
convitio tam luculento patronus, ſi P,stunfl
rem vulgi judicio permitteremus, pro- H me
num eſſet conjectare. Nos enim laceſſi. nſt onmtſinn
ti, confeſtim excandeſcimus, unam- e onns ien,
que injuriam multis injuriis compenſa- Elmdi
mus ; impetu rapti magis, quàm duéti Alaſe ae
ratione. At nihil iſtorum ille: ſed uti lumnuni
querelas, quanquam injuſtas, animo idiaan
tranqnillo audiit, ſic verbis non acerbè unlmnt ze e
neque turbidè reſpondit. Nam grapiter Inndli
gemitus imo de pectore ducens, quàm fide. Mim
liter pactis ſteterit, quàm tempeſtive, mlialkn
quamque ſolliciré, quàamque ſæpe, at- Mirrhnn
que adeò aſſiduè monuerit: quos nun- iialilinig,
os identidem, quæ conſilia, quæ man- mmialginm
data fubmiſerit, oſtendit. Verùm inf- allanti anen
ci⸗ 3

1 1CROAMAII. 337

Aich ciant adhuc illo, ſe aliquid iſtorum acce-
RK piſſe .Quta videre nimirum, inquit, & af-
ki⸗ R dire ti ſia nolusras. Qutd enin ego nuperri-
Dä me, cum tibi latronum Rica: quid paule .
Melm cam in mari naufragia; qitid deinde, cam
Er nmiuu morbi tai incommoda imminerent; quid alimd
Mudhkan Meborayri, qudm at praſentem interitis tus
mkinm. wantium agneſceres; vitaque, cujus ma meos-

uniin Iue pudebat, yat ionem marares? Quid: his
orpnkit, A epſis diebus quid fcii pratermiſi? qtoties in-
Mimn mu Miti ? quotiss urſi ?è Triduum eft, & medices

upnmt enſtigari, qus mortem indicarent ; çon-
n Mann tempſiſti. Parentesſubornayi, qui monerent 3
auliim, i gejeciſti. Curionem legayvi, qui ſuaderet, ex-
Miimmnti sluſiſti. Et tamen nunties ad te meos yeniſſe tn
Enld gegas & adbuc fidem, quam fregerim, accu=
nmdeil Sssà Secunduùm hæc verba ex oculis eva-
miin,A nuit: & adoleſcens, ùm quod acciderat,
tnnten circumſtantibus ægrè recenſuiſſet, infe-

ak li lir animam exhalavit.

, (27. Noſtri nuntii. )
gen, Clin VIPETUR & fuam hic animam efflare
1,Roratio, dum verba non reperit, quibus

Eng hanc hujus adoleſcentis, ejuſque ſimi-
Ganm lium vecordiam deplorer. Sentimus ipfſi,
unl⸗ oculiſque noſtris ſexcentos quotidie vi-
P de.-

338 L I B RI III. O ghf
demus, qui moriendi neceſſitratem de- iel ni
nuntien“. Alii ſuper alios aſtiduè con- Wuuyte AG

clamantur, efferuntur, ſepeliuntur. Nec Ilu
exemplum ſoli ſunt ſenes; at plebis gnn
quisquiliæ pauperes; aut pontis inqu e tenn
lini, centones: Sed in hoc proſcenio ln ſ
ludunt, pubentibus annis, adoleſcentes; wpr N “
& plenis viribus, juvenes; & ab orcheſtra ſututuf
detracti nobiles, & inteſtati divites, & 4
avidi hæredes: denique ni ſponte cæcu. mineß
tiamus, ubique theatrum eſt, in quo agi alif
tragœdiam hanc ſpectemus: Ubi quot niian
actores quotidie numeramus, tot mortis Pr MIien
neſtræ, non è longinquo minitantis, ſed Eu den
cervicibus jam imminentis nuntios aſſi- Auürnunm g
duè monitoresque audimus! atque uti- Aninacde onnn
nam tamen, utinam audiamus! ”
11I. AIII MGN

glltumi:
INTER £Æ QUALIA, OPTIO
DIFFICILLIMA. “ ſluntnnn
un li n
(28. Optio duorum quando grayis.) il nien
6£. Uos uſu pleriſque venit, ut oblata Aenrhltani
rerum pulcherrimarum optione, ſa gin
perægrèé ſecum ſtatuant, utram duarum, erlgte

. . „ . .
. cum potiri utrâque non licet, eligendam nok en
ibi 1.

4

ln ACROAMA III. 339

i in Ebi judicent: i4 nobis ipſum video poſſe
KM contingere: ur ſi ſoruiri hodie jubeamur;
nm VUtrumne virorum, de ſalute periclitantium,
iile (auſam ſuſcipere; an tacti commiſeratione,
ken Anunumg pios manes ſlammis purgantihus eripere ma-
AIhie Mi limus? In bivio deprehenſi, vehementer
Bmtsnds Auctuemus. Nec enim aliud nobis ne-
NGaNIH gotium tunc erit, quàm illi legimus patri
Amu In fuiſſe, quem in hujuſmodi bivio ſl ctuan-
kigkihan tem æſtuantemque, Calliftus pene lacry-
emd/i mans depingit.
ienn H . [ 29. Periclitantur dus fili.]
enmmamme HUNG, Thefſalonicam e negotio pe-
nen niing, tentem, liberi duo impuberes comita-
Hinnrl univit bantur, quàm annhis uterque teneri, tam
euimn mI Worum innocentia commendari. Sed
unuhm patrem, alia omnia, quàm h ſtilia me-
tuentem, improvisò milites adorti, di-
In “ ſtrictis gladiis circumſiſtuut; & vielenti
Cült parvulos ad cædem depoſcunt. Hic mi-
en lerumin re ſubita, cùm omne con ſilium
enn inlt defeciſſet, lacrymæ ſolæ precesque non
Eigeſen i teliquerunt. Delabitur in genua, hoſtiq ie
enimunmß, ſupplex; quicquid Pro ſalute ſua non fa-
Gtmumniune ceret, pro liberis facit: & nihil eorũ, quæ
lebeß prodeſle vel damnato porerant, inſons
õ P 2 omit-

346 LIEBRI III.
omittit. Libuit aurum argentumque!
mittere, libuit caput vitamque ferro ſr
jicere, l buit omnia conari, dum parvu
innocentibus à vi caveretur. Nec nihil!
tam validæ preces apud latrones effece-
runt. Quanquam quid etiam effecerunt;
ſi cunctis molitionibus hoc demum 1 aun
barbaris impetrârunt, ur ſortiri ſenex nen Itw
de ſuorum cæde cogeretur: Cognolſci lmln
ulo vos, rem tragicam, & non par i na utti
ſolùm inſpectanti, ſed vitrico etiam 14 1 uſiin
dienti luctueſam.
. m eſt
[30. Alteruter eccidendus. iun
PERMITTITUR arbittium feni, ut iun, u
qduobus alrerum, eumque quem videre- d
tur, morti ſabduceret: : alterum relin- a nd
queret, in oculis ſuis illicò jugulan- “
dum. Impetrſſe hic aliquid patrem exi⸗ nunnute
ſtimatis ? Miſericors poterat hoſts vi- usadhimk
deri, ſi nihil conceſſiſſet. Quid enin tbirun
adeò conceſſit? Nempe ut ex duebur Eatellke⸗
alterum conſervaret. Imò ut alterum lenina
duorum jugularet. Nam quo nutu nictu- E A Mnnge
que favere ſe alteri pater oſtenderet; rcak
codem ipſo, jugulum alteri cervicem- wllaten,
que kregiller⸗ Egcbar conſilio novitas in e
cau- rnſſe 8

AACROA M A M. 341
eauſæ; quod tamen nuſquam ullum
uan egrumnoſus ſenex reperiebat. Conſulit
nn Ker culos, uter duorum damnari, cauſa
entutees indicta mereretur: Cunctatur aſpectus,
ume, hebes in utroque; & conſultus, utrum-
ue abſolvit. Ergo claudantur inquit,
n uhmie lumina, & per tenebras cæca ſortitioò
GrCe tehtetur- Sed in tenebris ſortientem
u ali mixtus duorum clamor perturbat Ec-
lnte, Tuem oculu clauſis abdicas pater? quem temere
⸗ (cks adoptas? Si digni non ſumus, qus3
urin vivere villens ſcienſque jubeas: certè indigani
videmar, quos Catis trucidandos carxviſici
ageſtniit radas. Quin iſtuc Agis hie ſaltem; & uter
m iundt 207um tibi pereat, obſervas? Ut niorientt,
Pili g yel hoc ſit ſolatio, in patra oculis occubuiſſe.
Z Excitatus probro domeſtico Senex, un-
nn wi⸗ dantes oculos attollit; & mente ad ofk⸗
“D ecium reducta, iterum ambos, iterum ſin-
Gmnk fulos explorat. Atque ecce! iterumam-
Muei bos, iterum ſingulos amat: neutrumque
e t, præzoptans „ utrumque infelix adoptat.
e Nne Nam quæ adoptio fit illa, quæ etiam ex-
l me hæredat: Certè enim, dum alterum
in uit alteri præferre, pater miſericors ceſſet
n in (quem rei vos hnjus eventum exſpecta-
P 3 tis?)

Iuimm t

342 L IFBR 111.
tis?) utrumque miles, in patris com-
plexu barbarà immanique crudelitate
obtruncat.
(31. Noſtra optio.) (
S hâc me prolulione, quàm diffi- anh
cilis ſit inter res chariſſimas optio, didiz Neen
ciſtis, & nunc animum ad ſe quiſque n lenn
reflectite, & quibus in ſcopulis, quàm- Myn
que perplexi & dub.i, quàâmque anxii imn a i
nos pendeamus, conſiderate; ſi duos r ul
amicos, quos æquis amoribus proſequi; mmi d N
mur, adſpiciamus; alterum adhuc viven. i Aidlt ſal
tem valentemque, ſed ſcelerum mole eumg, itidl
preſſum undique, & obſeſſlum, atque i min lunt
opis ultimæ, ne æternum diſpereat, indi- mlum an
gentem: alterum nexu corporis jam ſo- Pennkbiht
lutum, ſecurum quidem æternitatis, ſed ct dimdm
luſtrantibus fHammis acerrime diſcrucia- eliu mnd
tum, & deplorato gemitu, precum no- cuulmn dur
ſtrarum ſuppetias implerantem. Enim- IMn iid &
verò, mihi credite, luctabimur diu, diu- Mmun emn,
que fluétuabimus, dum oculis utreque dlneahet
verſum retortis, aliquando ſtatuamus. (lulahmen
Equidem hic pre neutra parte, (quod dh innh
orator faceret) depugnabo; ſed acroa- Aru

L n
matis memor, ſatis habebo, rem omnem 6 Kaf
VirS

n
19

Uin “ Virginum duarum exemplo memorabi-
4 li demonſtraſſe.
ign [52. Animorum yulcbritudo.
Nr CATHARIN ; quam Senenſem à pa-
udf tria nominamus, diu graviterque flagi-
ltin tanti ut notæ pervicaciæ malitiæque
t vipera, [fœmina inquam, cùm indole
anin prava, tum linguæ præſertim probri⸗
ut, Eültt que immodica] priùs reſipiſceret, quàm
alihkii natur& conceſſifſet ; DrUs exoratus,
mitns poſtremèò annuit: nec multè poſt ejus
M Aummiun ipſius anniculæ, jam nuper deſunctæ
e Kſeem ſepultæque, manes conſpiciendos ob-
e Hulln jecir; nondum illos cœlo receptos, jam
umei tamien deſtinatos: certè autem tanto
rnemtis ſplendore circumſuſos, ut verbis expli-
tükmemune care, aut ſatis admirari venuſtatem ani-
nötikiil mæ illius Catharina deſperärit. Stabat
tupnil, Ee attonita Virgo, diuque velut à ſenſibus
zu Nmn alienata, in hiabat; & formæ præſtantia
Mintii miraculum venerata, tantùm non ado-
mu, An Cele rabat. Cùmque explere animum tuen-
6 Alumdo do & laudando non valerer, Chriſtum
ernpelt? audut „ in hæc verba colloquentem
lere QLuua, malim, bhæc veſtra, morralee ignapia
enn eſt; non agere rted omnia, it hi Mind .

344 LTIBRI TIII.

tam ſeitè venuſteque con formati, ab excidio per. ini

enni per vos aſſerantur ? aut tu Cat barina poſt

bat adeò eris avara, ut quant ayis impensà redeé. Nl

ptam hanc herum jacturum nen velis ? Et cajm
immanitatis ſit, ſinert has tales formas, ſempi-

terni incendis ardere, quas parvulis ſuppetiis

ad aternam felicitatem eychere poſſitu: Ego cer-

tè, hac olim gratid, quas yerberum injurias, qua

probrorum convitiæ, quæ Cruci mortu que ſup.
plicia, & quàm labens lætusque ſuſ:iuuiz Nume-
rate plagas, ſi poteſt, vulnerumque læcunas in-
ſpicite: nihil refugi, dum ab interitu hos animos
vindicarem: pos eadem caus vel digitum ley-æ-
re cur piget.
(3 z. Catharinæ affectus erga improbosg.)
MOVIT hæc virgigem, ſive Chriſti
audita oratio, ſive animi conſpecta
pulchritudo; ut ex eo die, quoad pro-
vixit, in unam hanc curam tota incu-
buerit, quemadmodum ſceleratas vivo-
rum mentes, ab impietate ad frugem
traduceret, & à pravâ vivendi licentiâ
mortales abſterreret. Indidem evenit, ut
oratores Chriſtianos ter quaterque feli-
ces dicere, eoſque cum quadam (ſi loqui
ſic licet) invidiâ ſuſpicere ſoleret; quòd

ii

Clle i ail
ube⸗ 1
m rlulemnd
(len
Dauntt in
nuum,
im Knn
nſenn en

iteni en ennn

Miümun den
irurmice
uin lleni f
Elen lng
nn ghrtha.
imtikfipifn
lmthin
ken unteß⸗
1

7

Bn 1CR O 1 Iä11.) 34
wientin ii animorum aucupiis intenti, res tam
a n tormoſas æquè ac pretioſas, venari aſſi-
iuame quse ſtudioséque lab
SSs * uè ſtu ioseque aborarent. Qu e nec
u imperare ſibi potuit, quin eoru dem
n , impreſſa humi veſtigia, oſculo religioſo
t gei identidem ſalutaret: in partem felici-
tier ratis admitti ſe rata, ſi ore labrisque
unmis lecum attingeret, quum illi plantis cal-
n ceisque ſuis notaſſent. Indidem & hoe
lusſue cjus alterum eſt facinus: quod hic ſeor-
innfline ſim, ut luculentum in paucis eſt, com-
WA memoro.
Aniztgingg . (34. Latrones diceadi.)
DocrANIUR fortè latrones duo,
Sgs ſed potiùs raptabantur, ut populo in-
gen Ri ſpectante, ſcelerum atrocium expen-
N s derent pœnas. Jamque adeèò uſtulati
tandun ſtridenti ferro certatim carpebantur.
manm de Durabant tamen, & contumaci veſania,
mecmsh inter extremos corporis dolores, nul-
mene im lum animi dolentis ſenſum oſtendere,
iels ſed ſuperos inferosque ex æquo con-
elen temnere perſeverabant. Reſciit obſti⸗
ct rqurg: nationem hanc Virgo (nam præter ædes
ad ejus illi tum trahebantur) & propoſiti
higeles memor, opitulari deſperantibus, ſi qua
P 5 poſlet,

346 L I B N III.

oſſet, infſtitit, Veruùm incerta conſilii,
P 3 * 2

quem juvandi modum iniret, diſputabat.

Congrederetur palàm, & obſtinatos

allequio paulatim liniret ? Negabat mo-
ra, obſtabat turba, verecundia prohi-

bebat. Quid enim: Tunc Virgo, Deo

dicata, in publicum prodire; tu per
confertam populi turbam ſola irruere?
tu in lictorum globo videri? & ſi honeſta
hæc tibi ſunt, tu fœmina, in carnificum
ſuggeſto apparere? tu puella, in latro.
num cœtu loqui & perorare non time-
bis? Horum ego penitus nihil, dum duos
à ſalutis præcipitio retraham, nihil for-
mido. Qud porrè? Proſternit in preces
ſeſe, & rem ibi novam, plenamque pro.
digii impetrat: ut, quando palàâm in-
ferre ſe per turbam Virgo non poterart,
animo extra corporis domicilium tan-
tiſper egreſſo, adjungere ſe latronibus
licerer. Miraculum poſt homines natos
inauditum! Licuit; exceſſit; acceſſit
miſeros duos, totis Orci legionibus cir-
cumlſeſſos reperit.
(35. Axyvirgine viſitati.)
Et inde nimirum hæ lachrymæ! Hi
illis

lleetjenn 1
lalninl
ue jom
ali, untl
iMulmpuir
1 deinluun
Aen huclsdin
t, mIndrniet
ürnſe ,uil
etkn nulkar.
Annin it
(ANtt Komu,
Cutunnkan i
N
Aute
(mh krn

lmtirne
miits d
dr ürn
1 talnſegoe
n Iuſtn d
mmoin u
dnidine
dtwichendtinn
bnin, eni
Ee) Aptli den
gil ionn
Nrüüpnli inir
Wii lli
klkemüugren
n ſeranenn.
t, Cnhhlat
nmn Nepnmgen,
amm lnulut
upnet n
cm Nenn
li mtli 4
ntCäkzi⸗
nniie
inki;

1CEO A M A III. 347

illis oſcin es ſtrepitu ſuo cantuque occen-

tabant, & ad meliora ſurdos contuma-
cesque reddebant. Igitur primum ha-

buir Catharina, ut has Harpyiarum

QIsUs illa ſtudis ſuis effecit, ut

frementium copias in fugam ageret:
tum, ut ſolutâà obſidione, ad aures ani-
mosque latronum oportunè penetraret.
Properatur interea, ut exira meœnia
raptati, ulrimæ lanienæ ſubjiciantur:
jamque ad urbis portas infelix pompa
pervenerat; cùm eecce tibi! Spectaculum
illis, quàm viſu luctificum, tam eventu
ſalutare objicitur; Chriſtus à Cruce
ſuſpenſus, vulnere multo plagaque ſau-
cius, & oblitus ſanguine & cætero habi-
tu, ad conciliandos intuentium animos
factus. Hunc illis Catharina, quod par
erat, nnum oſtendere; hujus vulnera
ſanguinemque, hujus clavos & crucem;
identidem monſtrare. Mox idem illos,
alternis precibus, illiſque ipſum impensè
commendare; & omnia, quæ tempus-
locusque monebant, naviter prompte-

que agere.
(36. 4A4 Chriſtum converſi.)

de=

34 L I B RI III.

oculos aperirent, & animos ad eaandem
effigiem adverterent: ſimul & Chriſtus,

attonitos ad ſaniora, voce flebili invita-

ret; veniamq ie dementiæ, ſi annuifſent,
oſtenderer. Tum verèò illi, repentè alii

eſſe; ac veluti ſi nives urente vento lique-

rentur, toti in lacrymas ruere: & Nu-
minis clementiam, magnis clamoribus
vocare: populo interim, quid repentè
Geret, ignorante: donec res ipſa pate-

fecit, eos divinitus immutatos, ad ſpem

ſalutemque, à qua pertinaces refugerant,
inſpectatô recurrere. Nam quaſi abſter-
ſum tunc oculis glaucoma foret, ſuum
uterque naufragium, à quo pedem vix
unum abfuerant, liquidò viderunt: Sc
inde cum horrore reſilientes, elutis ani-
mi ſordibus, decretum breve ſupplicium,
læti, cùm ab æterno jam eſſent immunes,
pertulerunt.
[7. Chriſtina mirabilu.]
HACTENUS loci, quid Catharinz,
pro improbis, adhuc viventibus ſpiran-
tibusque fecerit, & quid faciendum cui-
que noſtrùm cenſuerit, vidiſtis. Nune

denique & ipſi paulatim, obortâ luce,

Cantkncd
uliinſen
m tirliefin

tnin enm
eherunkni,

EerNglebiun

munmin ⸗
II n, NNMi d
ttmimmi
Jure wwar

Agtienluluel

mllit, 1
Ethr Klieutt
Gilhtlnnams⸗
n ſym lud⸗
Anieltene
fulmiie
Tur iiühene
nhn

ll
kan Aen
Nalkliit
4 nefalini,
iulanllr
kEl
uk e NN.
menn, l ltn
tmenflin
Bunnel ifn
rnuenigen
umehint, Uln
upſn
gihn Arm
tlattzeinn
emirellglin

566)

i, gidnu

uiienbuß⸗
ulirtninn

. .
ern

dun Ghnil

ACROAMA MI.. 349
ad levandas functorum neceſſitates, quas
pi manes in flammis purgantibus pati-
untur, alteram mihi Virginem, incredi-

bilia quædam facientem æquè, ac pati-

entem conſiderate. Ea, Chriſtina eſt co-
gnomento Mirabilis: quam Thomas
Cantipratanus, auctor gravis narrat;
cùm à cœlitibus ephebis, ad illud Tullia-
num, in quo Manes pii luſtrantur, dedu-
Cta, horribiles animorum cruciatus, ocu-
lis ſuis hauſiſſet; optionem accepiſſe: vel
recta cœlum adeundi, ſi diſſimilare con-
temner eque horum ærumnas poſſet; vel
ſi opitulari miſeris, quos viderat, mallet;
tum verè, ut omnes eorum pœnas ſuis
ipſa doloribus voluntariis compenſaret.
Quis neget, gravem hane & lubricam
virginis cauſam fuiſſe? Quamcunque in
partem diſcederet, arctart ſe ſtringique
ſenriebat: & hinc auditi gemitus ac pre-
ces: inde viſi cruciatus ac dolores occur.
ſabant. Juvaret illos? Sexcentas ſibi mor-
tes quotidie ſubeundas videbat. Ca-
veret ſibi? Longa illorum tormenta, di-
Gtuque, & viſu horrenda ſupplicia con-
ſirmabat. -ð

350 LIBRI III.
(38. Juvat defuncétos.)
VIcIT in amb guã lite calamitas alie-
na. Nam miſerata miſericors virgo',

conditionem accepit: in viiam poſt.

liminio rediit : & in vita, Deus bo-

ne! quid expiandis illis aſſiduè fecit?

quid imò, ut rectiùs loquamur, non
fecit? Dies me omnis, & verba, & vox,
& animus; vos autem fides, rerum-
que admiratio deficiet prius, quàm

commemorando, milleſinæ abſolvan-

tur. Vidiſſetis illam, nunc in cadave-
rum conditoriis pernoctare, flentem-
que & ejulantem, ſupra buſtuarios
cineres: ac putentia ofla recumbere:
nunc inter nives glaciemque totis no-
ctibus hybernare, & rigentem gelu,
cum ipſa glacie coaleſcere : mox ebaul-
hHiente aꝛheno, & ferventibus undis ul⸗
tro immergi: rurſfus in ſtridentium
ſtammarum rogos, & cadentes fumos
inſilire; eaque ibi, quæ cogitare mens
refugit, ſuſtinere: & quid fngulis im-
moror? Vidiſſetis illam, infinita his
atrociora, per annos complures, in-
r perpetua vitz mortisque miracula,

it
Cbererin Phe
pn ma
irciun ,
en ſuntunn
Aucyemau,
onen,
(eh; mmn
im, MMft
4 utun u
Mi mlo li
lretnite gore
uuſadi me
ulenln
ul
fimn ) 0pionen
alanktin

, I F
nug 4CKNOAM 4 III. 35 1
he * gonſtantiſſime perferre. Et quà de causâ
Keni u hæc omnia ? Non alia profectè ulla,
e, qum ut illos piorum cruciatus, quos

4 1 8 ſemel ipſa conſpexerat, hiſce ſuis crucia-
“ tibus, celerrime ſublevarer.,
6 unn (39. Comparatio pirginun. „ .
HKH de SED alicui fortè hæc Virginum dua-
U rum ſtudia intuenti, non diſceptata

Nuumn ils s, „* .
un i, magis, quàm aucta inſtaurataque vr

un ,n debitur quæſtio. Habent enim vivi im.-
lilkii probique Catharinam; habent defuncti
knem . piique Chriſtinam; magnam utrique præ-
in eh ſidem. Veruùm enimvero, ſi rem accu-
,HnM ratius expendamus; hæc ipſa Virg num
Mudh nmmer. documenta, dum in partes nos duas
Pumnge uru diſtrahunt; argumentum, qued pro-
imnn poſuimus, magnoperè confirmant; id
eem eſt, ambigues nos perplexosque, &
tuinsdde quaſi in medio ſuſpenſos relinquunt.
mund him Nam horſum ad Catbarinam converſi,
Kalken vivos defunctis: iſtorſum verò, ad Cbri-
. u agtue ſtinam retracti, vivis defunctos audie-
gdher mus præferendos. Quo ipſo proinde
in, it ſet, ut ſi utroſque juvare ſimul non
mn aniunt poſſumus, optionem hanc certe non
elle facillimam ſentiamus. Sed bono ani-
Kingen mO

354 LIBRI III.

mo vos eſſe Theologia jubet; quæ mi.

nimè vult dubios morari, ut dum deli.
beratis, utros iſtarum adjuvetis, utros.
que (æ uè ac pater ille) crudeli miſeri-

t cenu
cordià deſeratis. Nam juvare ſimul uiros.
5

que poteſtis: dum eâdem operã veſtra,

& vivis auxilia, ad reſipiſcendum: & 1pliit

mortuis impetrabitis veniam, ad pœnæ UIN,
7
decretæ laxamentum. iteuß
(40. Neceſſitas vivorum.) Vylanetiiik,

FiNerTE tamen fieri, ut res aliud quan- „ rkin iit
doque poſcat; dabunt hanc vobis tunc cutcufum

rveniam piorum Manes, ut ipſis pau-

Mmüdk ulun

lulum dilatis, vivorum rationem habea- anumn
tis. Ut enim is, quem vepres inter ſen- Cun ain u
tésque luctantem tantiſper negligeretis, (Minen el
donec alium cæcitate & amentia captum tn Aimn um
Poſſetis à præcipitio interituque retra- u Aniniin

here, ſævos eſſe vos non putabit: It.
iſti ſuecenſebunt; ſi tunc diſterri ſe at-

Enmunbnn quf
e lmuon A

que inter breves cruciatus relinqui vide- n, n
rint: ut aliis ad cruciatus ſempiternos Eu nmtcullen

properantibus viam opportunèe ma-

Einnnlaishen

turéque præcludatis. Aiadiini

N.* † x
X

IV. MOR-

N. Ninmmulin
Sendh, DH

W ACOAMA Tr. 3
a rir IV.
et MORTUI DISERTI.
gnni (41. Sine lingua diſarti.)
ic ARUM ego me totique naturæ mi-
K randum narrare prodigium crede-
HZHM rem; ſi quos excisà evulsâdque à radici.
u bus lingua, diſtincté adhuc, & articu-
Aannn latim eſſe locutos affirmarem. Affirma-
K“ 4 runt id tamen hiſtoriæ; quæ veteres, ne-
hüte e ſcio quos hoc olim oſtento eonſpicuos
bnn ktin prodidere; cum iis tyrannus, ut loquen-
Aln r di docendique facultatem eriperet, lin-
mnuim 4 guas amputavit: nulle alio operæ pre-
gnim. tio, quam ut clarius poſtea diſertiuſque
ie mar, de Deo loquerentur. Sed hæc tamerſt
ENmNuII forent illuſtria, minus tamen haberent
bmme apud vos admirationis, ſi ipſa quo-
EmuIn que mortuorum cadavera dicerem per-
ſaneiltkenig oraſſe. Perorarunt & iſta. Niſi Petrum
Mam n forté vos illum, qui- plus triennio ſe-
tins ſeg pultus, repente cauſidicus prodiit, pero-
iopponin raſſe pro Stænulao duhitatis? Quanquam
rrelllis ego ne hunc quidem in præſens excita-
bo: ſed alio vos pauliſper abducam, &
rem afleram, nili fallor, haud æque in

SN

VUI-=

354 LIBRI III.
vulgus notam: eoque gratiorem, què

minus hoc loci exſpectatam. In mani-

bus erunt libri, auétores reſtes: ſunt An-

ſelm, ſunt Cantipratani, ſunt Pellwarti:
quos de fide mea, ne ſuſpieio ſit, con-
ſulatis. =W

(12. Prado vovet jejunium.)
HoMINEM hi tradunt, prædonemim-

manitate ra bieque barbartum; uno felùm

facinore meluſculo broburm „cæterà
nuſquam ſui diſſimilem fuiſſe. Is quòd
ex rapto viveret, prædis undique agen-
dis intentus, ad pauperem tabernam

