Leniat rnie

,
tic⸗
noner: 4Oadl
Eentt, urnin
Inle eNdintene
nn Alaegaen
elnroſence
N,MWndete
nmngiin
Antes Lenelelel
Mrilum opesh⸗
Nislonunis
e: C fie
nec viihent
1e Mimmunn e
—1

1CROAMA I. 8;
& inter inteſtina mentis diſſidia tumul-
tuari, bellum jam non erat; pacemque
cùm diu nullam reperiſſet, demum etiam
quærere deſuit. Effuſo in hanc licentiam,
viſum eſt, uxoriæ rei nee ætas interce-
bat] ſtudere. Uſus hic ſive parvo, ſive,
quod propius eſt ſuſpicari, nullo con-
ſilio, virginem domum duxit, indotatam,
ac cætera, quæ ambiri ſolent, imparem:
eaque propter utrique parentum [quod
familiæ cladem maturavit inviſam Sed
ea cùm in manum ita jam conveniſſet, ut
exturbari conjugio non poſſet; inftitit
paterfamilias & nurum, malis auſpici-
bus nuptam, & filium, juxtà habere; ut
nihil modè inter eos amicum eſſet; non
verba, non vultus ad concordiam ſpecta-
rent. In ſummâ, familiare jam bellum
erat, nondum vocabatur.
(68. Adoleſcenti ſtomachatio.)
Pos ασ“½“ adoleſcens patrem in dies
eſſe moroſiorem, atque eò paullatim pro-
gredi ſenſit; ut mandare pænè vernilia,
heroque minori vix decora, inciperet:
frenos abrupit modeſtiæ, ſtomachans
animus, ſecumque hæc, furenti propior,
D 6 quâm

24

LPY 7BERYIY.
quàâm conquerenti: Quid e ergone hanc
mihi gratiam capularis ſenex? Aut verò ullum
farentem hac decent, ut his lenociniis obſe.
Juia nati compenſet ? An ille filium etiam
videtur agnoſcere, quem ne voce quidem
niſi tetrica funeſtuque vult dignari? Et ta-
vien enm ego (hyaic nati patriſque puder!)
am, inquam, ego, ut nuper penfi haberem,
Si humana mihi jura, his divina poſtfaére.
Odedecus meumi! Patrem ego Dao pretuli, vix
pater me ſervo, vix imò jumento. Quid ergo?
Patiar ilum ſic ego pergere? patiar ſic illum?
Non patiar. Neque petmiſit furor, ut ultra
diceret, ſed major ſe procella intra æ-
ſtum cogitationum includebat. Quo fa-
Gtum, ut ſenex, nihil adhuc metuendum
ſibi ratus, rigorem inceptum „extremaâ

1(0
Nediotin
lnten
Anheibe
4ldie .
raude⸗
iiclarunce
Mummun
Ldmmsnun⸗
inneſtehn
Denifind,
Vermum
pih uen
bolumkluer
Eniutuct

=S .
vee, ,
AMr/ali,

1

conſtantiãâ retineret: donec ſe filius in bre. Kinnücalten
vem libertatem, immani flagitio aſſertum Primitah
ivit. Res in hunc ferè modum evenèêre. Eaelti

[öö'. Patris profectio.
IN ſuburbano erant vineæ, non ul-
ira primum lapidem, peramœnæ ube-
reſque, porticibus tetragonis cireum.
mœnitæ, Uvidum collem circùm un-
aique vites, & temulenta opacitas pre-
munt.

1 itipli

“

linen
en ohſc
SN

1 5
Auct, one ha
Aln
1di angi,
hle ſlin gig
nNe itn
bihei gi
ſerſugl
e ſſ uenn,
i lhiußhin
Dumnuthn
pnung ſlnnt
i oe ſln
nieuon uu
Eorlrinme
Ceit (lott
Chue nemendhn
Cephum erten
oreſe lund
nifigtoilm.
noclmerenen
ne
utinee, MM
ument
gtagblizcli
len ctcim
an ohectus⸗

4CNOAMAIIV. 8 5
munt. Medio vineto, prætorium ſurgit,
æſtivis volupr atibus Kutm⸗ Juxta in-
tervirent herbæ, alludunt auræ, ſaliunt
undæ. Indidem liber in ſfilvulas, & ſub-
jacentia prata deſpectus; ubi altercanti-
um avicularum convicia, & rivulorum
labentium murmura, & Zephiri frigora,
& mille artis naturæque ludicra. Hac loci
iturum ſe pater, aut tædii levandi, aut o-
peris inſpiciundi, oſtenderat: promiſsâ
ſervoram manu; aliis, qui luxuriem pal-
mitum putarent; &, ſi quis termes mal-
leolis malè hæreret, arctique ad ſurgen-
tes ridicas vincirent, ne ſuo pondere vi-
ris laboraret: aliis, qui aliud agerent,
ſeque lentè ſecuturum præcederenrt. Ster-
ni deinde mulam jubet, quâà vehere ſem-
per in vicinia conſuerat; filium autem,
imperiosè domi tantiſper curare, neque
pedem, quoad rediret, efferre. Dato ne-
gotio, proficiſcitur: ſui plus quàm conve-
nerat, ſec urus.
(70. Elii conſecutio.)
Nox eadem adoleſcenti interes qui-
es: Hunc, digreſſo parente, cùm recens
diſcordia, tum veteris injuriæx memoria
gra⸗

86 LB RI I.
gravius icit, quàm vereri poterat Senex.
Et nempe hoc m cum, inquit, aſſidueè actu-
rus eſt ille? Qui ducere familiam debeo, du-
dum in ordinem redactus, ſeni unius manci-
pium fſio. An ſati non habuit, cælo filium
detraxiſſe, miſi mor igerum etiam domo per
injurias exturbet ? Occupabo prior & quod
illi natura faceret olim, faciam hodie id ego.
Secundùm iſta conſilium capit, patris
necandi. Mox, familiaribus reli ſtis, ve-
ſtigia abeuntis inſequitur: quem & fu-
riis vis compendiariã ducentibus, brevi
aſſecutus, procul ſubſiſtere, pro impe-
rio, jubet. Reſpicit ad inſperatum im-
perium ſenex, filiumque præter opinio.
nem conſpicatus hactenus excanduit, ur
malis illum avibus, redire confeſtim es-
dem juſſerit, unde injuſſus veniſſet. Ade-
ôn vecordem fuiſſe, ut quid imperatum
à ſe eſſet, oblitterarit? Interpellat objur-
gantem adolefcens, & mittere Man-
lianas edictiones jam jubet, quibus diu
abuti, per filii patientiam, infuêrit; de
cætero non perinde uſurus. Nunc te-
merè non eſſe, quòd patrem id loci fi-
lius conveniſſet. Simul in mulæ frenos
in.

NN
Pp biſe,
icen.
ian/u
Ger nun
gikulen
1.
ſerm Ehun
cgäleninir
ſalrnnden
Neno Guem
Ederer, end

gern en
NANe E
hmmzgiit⸗
Nan, na
uie in,
A 4

l
eiſwert Eete
Ar, Auqd
llvn⸗ n,
lia ari⸗
alt, aa un
n Hin imug
guinn il
n Uliilge
ünhunicd,e
imn: gen d
idcembus, de
alilgemtumnn
le ete Npini⸗
Userreunton, 6
Creconlebamer
brenle 41.
itnheun
iemrluobi
Ennrere M⸗
let, glblzi
un,initeit 6
lirn. Nunet.
nen ig len
lnanle lin

1CROAMA IV. zy

invadit, ſeni que, ut in pedes illico de-

ſcendat, imperat. Inſolens facti pater,
minari malum, ni ocyus homs faceſſat.
Sed perſtat impotens ſenemque adole-
ſcens vi de mula deturbat.
7 1. Elii oratio.]
HACTENUS progreſlum audaciæ Ju-
venem, ut pater vidit, facilè habuit
cogitare, tragœdiam apparari, quâ non
ſcriberetur Oedipus, ſed ageretur, Ju-
mento igitur excuſſus, jam fractà æta-
te Senex, cùm lacertis deſperaret, va-
lido Juveni longè impar, ad preces con-
fugit. Sed eas fore caſſis, haud obſeurè
eonjecit, cùà m filium perturbat è ſic in-
terpellantem audivit: Anmi ſunt amplius
tres quatuorye, pater, cum tu primu velita-
tione me adortus, ex optimorum hominum
tætu, renitentem licèt & oblulct antem, blax-
Hientibus lacrrmis, extraxiſti t Pauci dein-
at poſt menfſibus, alter à tud nefarià molitio-
ne, indidem ſetundum expuliſßti. Ab eo tem-
pore, nec animum mihi tranquillum, admiſſi
ſceleru conſcientia reliquit, nequs tu aut vul-
tum aliquands æmicum, Ant quietum domi-

7

cilium praſtitiſti. Atqué ut noru, in com-

ben⸗

88 LPI B RI I.
pendio, quid egeru, Memet mihi, tibique
gravem; mortalibus & iminoertalibus, ex
æquo inriſum; ſolis inferis gratum amicum-
que reddidiſti. In has ego injurias omnes, uno
jam parricidio vindicabo. Tu victima procum-
be, ſerrumque, quod ſtrictum vides, aliquan-
do recipe.
(72. Patris occiſio.)
FRUSTRA ſim, explieando quis cala-
mitoſo patri ſenſus hic fuerit. Veſtrům
per ſe quisque cogitare poterit, in tali
rerum facie, quid & particidam agere, &
dicere ſenem, convenerit. Obſecrantem
ſupplicemque, humi tandem infelix af-
fligit; & calce, ſupra pectus jacentis im-
preſſo, falcem recurvam expedit; impi-
am lanienam auſpicaturus. Extrema vox
morientis fuit: Se caret jugulum, parrici-
da, manuſque ſanguine paterno cruen-
taret. Neque enim par videri, ut ab eo fi-
dem pater exigeret, quem iĩpſe docuerit
datam Deo fidem fallere. Dictis poſteâ
factiſque adoleſcens inſuper habitis, ad-
actà in jugulum ſica, per inciſas furore
barbaro ſauces ferale theatrur abſolvit.
Ipſe, cùm nemini longinquè conſ bedutn

1110
Pokgunt
don

“
fpe Ala⸗
gunie
1C
anun be
Cln Wn
feſenſuet
leagtkei
umgkkint
dicen In,
odermwani
iciknnie

i

nnn
um ent
etintriͤ
Uur(aunimn
. , 1
Heuleſtinnl
Uulkirraer
Humln,
Knnckiin
eenkuhn
1 lner
ui e
Anig

1
lnunli, G
mimniu
Il atin en.
gn onu
unlkneynn
umid Ane.

nihe)
enc gurck
Alchern, Feirn
ut Meit, inl
pnclmmggeet
elent Obleaunen
Uuncem ukli
Necluſrenipn⸗
meneltzin⸗
Curls Lutemaft
eitglum unn
Une utnocnun
liceiradeo
vnipeechent
e Diget
ien lubii⸗
erinclas fue
tenrun 1N
. 1 6
nkcalß⸗

AeRNO1MA TI. 39
ſe crederet, cadavere propter viam publi-
cam relicto, domum per devios tramites
flexuſque, velut ex arena, victor, & ſan-
guine cognato aſperſus recurrit.
(73. Cadayeris inyentio.)
APPETEBAT inter hæc diei meridies ;
Neque dum ſenex in vineam, quò con-
dixerat, venire. Sol ipſe provectior, in
veſperum properabat; necdum ille ad-
eſſe. Veſper denique in crepuſculum um-
bramque deſierat; nuſquam interim he-
rus videri. Tum vero familia diſcurſare,
noctemque curis inſomnem ducere igna-
ri quid hero majore fieret. Filius omnia
diſſimulans fidiſſimum quemque ſervo-
rum increpat, eos comitari ſenem, nec à
latere abire debuiſſe. Bene ſe quidem ſpe-
rare: Cæterum ũ quid ei ſeeus accidiſſet,
pœnas ſuæ ſibi negligentiæ daturos. Ita
nox illis inter querelas minasque acta.
Poſteà quam illuxit, ecce, rumor in urbe!
latrocinium eſſe via militari patratum: ja.

cere cadaver informe, gulam fœdè per-

foſſam; humum ſanie taboque ſparſam:
plura neſciri. Brevi poſt cadaveris agni-
tio, & mox fama, ad quam illa clades
fa-

90 LIBARI I.
familiam pertineret. Accurritur ad fune:-
ſtas ædes, nuntiatur: fit comploratio;
auctorque ſceleris, omnibus exemplum
eſt doloris. Dubitaſſetis, pertinacioresnè
ad jugulandum haberet manus; an exer-
citatiores vultus ad ſimulandum.
[274. Parricidæ ſimulatio.
Nox enim contentus, pectus plan-
gere, ſpargere lacrymis, dulciſſimum
parentem ingeminare; aut fſi quid aliud
in luétu plebejus dolor extorſit: Sed fi-
dem hominum cælitumque clamabat,
ſed Magiſtratus jura, ſed prætorios fa.
ſces, & judicum ſecures implorabat ;
ne impunitam eſſe diri facinoris imma-
nitatem vellent. Calere adhuc à recenti
cruore jugulum, pæneque veſtigia parere
animæ fugientis. Sicarium, nec dudum
abire potuiſſe, nee longè. Perſequeren-
tur fugam latronis, juſtoque ſuppliceio
piis manibus parentarent. In ſummã ;
dixit ea fecitque, uc unicum pii grati-
que filium exemplum in urbe jam memo-
raretur; monſtrarentque multi liberis
ſuis, quemadmodum colere parentum
memoriam ab eo diſcerent. Nam, ut oc-
Cu⸗

610
weinn
helien
1 1

epou,unct⸗
irkun
. .
Aent
Dvmmudene
cinuninſaen
upeeunie
ecuinu:
fruninuk
Memnumgt

ate

WI

Aulttlei⸗

en Ennhe
etkut H
Uithniinn i
MMnginin
ercgi
Wm iamiinen
Drunr ſen

nln

7
c

1

Aoominr,l
rconlerne
hnib Gemin
keis deniwucotene
entnan;deltn
EmHndn.
nle
enm, Miln ⸗
Efnn, lltline

ut; lgitin

Colotendnte Es
Aungte cdinttt
u, ezrennil
une inprzhn
i ciors innas
er aAliat ateeen
õ
riun, Mel
elge Uulglet
auge it
Euen loſunni
Nlnicin bü
ninrbejamhe⸗
nge nlilk
dert hale⸗

gen. Nun,d,

ACROAMA IV. 9 1
cubuerit miſerè pater, felicem tamen fu-
iſſe, qui ſuperſtitem hunc ſibi filium reli-
quiſſet. Itaque perſuaſit facilè, cùm ipſa
rei atrocitas, tum calamitas pietaſque o.
rantis. ut de auctore ſagaciter inquirere-
tur.
(75. Sicarü inquifitio.)
BiouUMtriduumque exercita quæſtio
minus nihilo profecit. Hoc vehementius
urgere patticida, atque inſtare judieibus,
ut ne causà prius abſiſterent, quâm de

ficario liqueret. Promittitur judici gran-

dis pecunia; denique iſtud reſcitum.
Diebus proximis opilionem cum pecere
ſuo in paſcuis fuiſſe, qui procul ad viam
regiam, duos conſpexerit, nec quid,
nec quare, litigantes; id, quod ex va-
ria brachiorum jactatione, corperisque
motu, conjecerit. Inde alterum duorum,
transverſa per arva curſim fagiſſe: & ſi
quam, in tanto intervallo, oculi ſidem
mereantur, Veneti coloris pallium ab
ſiniſtro humero defluxiſſe; quod exſerto
brachio croeeaque manicàâ, identidem
in ſinum collegerit. Modum ſtaturæ, ni
longinquitas fefellerit, medium, aur
me-

92 L I B 1I I.
medio proceriorem eſſe. Opilionem, pe-
cori intentum, plura curioſiùs non obſer-
vaſſe.

(76. Sicarii deprehenſio.)
DUM hæc talia deferuntur; advertit
prætor, indicium magnam partem ad

filium familiâs ſpectare. Nam & tempo-

ra congruebant, & veſtium color: &
jam olim cum parente minas ei conve-
nire meminerat. Quaæ argumenra, cùm
judices ſpernenda non putarent, vernas
ſeorſim aliquot in familiarem quæſtio-
nemtrahunt. Comperiunt, circiter illud
tempus, quod cædes funeſtaverat, he-
rum minorem nuſquam intra penates vi-
ſum: ſed poſt ſextam diei, attonito aut
cerito ſimilem redüſſe, ſudore madi-
dum, neque loqui diu cum quoquam, ne-
que congredi auſum, ad noctem uſque,
publico abſtinuiſſe. Hic viſi auctorem te.
nere, incipiunt cum eo callidè ſermonem
habere. Atque æſtimatis ibi diligenter
verborum rerumque momentis (neſcio,

an etiam in veſte maculas, facti indices,

an quæ alia cædis argumenta deprehen-
derint) homini, quid de ipſo ſuſpicen-
tur:

e10
eUlaran
Msmun luguu

.
unnkt, E

nl mathed
Hnleuotn
eNokunkus
Mmumlenmin
g e
Nls inle,teon
lenunbbeclir

ttlen 100

glke ete
Rtulignn Eed

ne⸗

lnbrnhtiin
otaen ie
All l
fenme
uten
k e⸗
trirte

0
W

=

i n

l .
8 Ohlinen,
auolitwonede

gyief⸗
unmn Weni
mgun onen
Nncenp⸗
E Nm cdot
Ane ninis d dane
Vengmmenutn
Nn Mnekt ſenl
ulinen gut,
gtiar, dcieni
Anelafent,
ninmnpeneet
Cei, mnorton
le, tons du

Ctumqvoindt

,A boden
lenlucdorent
alicelermon
is bi lige
dorenis N
lus, ſadt nt⸗
nenti ef

ſe ,

le irlo lin⸗

CRNROAMATV. 93
tur, aperiunt: ipſum illum videri facinus
id feciſſe. Vidiſſetis confeſtim facie totâ
colorem mutare, linguam hærere, mem-
bra compaveſcere; & quod imparatus,
horum nihil tum exſpectabat, ipſo ſilen-
tio reum ſe noxiumque confiteri.
(77. Parricidæ ſupplicium.)
IrA eo die in cuſtodiam datus, urgen-
te Nemeſi ultrò ſtatim omnia prodidit;
patratum à ſe parricidium eſſe; cauſam,
modumque eum, quem demonſtravi-
mus, fuiſſe: ab eo tempore, quo ſemel pa.
rentum blanditiis Deum poſthabuerit,
animi tempeſtatem tranquillare ſe nun-
quam potuiſſe; ſed in dies pejorem, ad ul-
tima ſcelerum, quodam quaſi præcipitio,
veniſſe. Abjectà deinde vivendi ſpe, cœ-
pit ad fupremam neceſſitatem ſeſe com-
ponere, & ſententiam exſpectare. Paucos
dies in vinculis habitus, quoad de ſuppli-
cio ſtatueretur, ad tribunal producitur.
Fertur in eum capitalis ſententia; quæ eſſe
talis debuerat, ut more veteri damnatus,
ad Romanæ ſeveritatis exemplum, cu-
leo inſutus, mari demergeretur. Sed im-
Petratum precariò mitius ſapplhtiun.
n-

— 4 T IBRII.
Interfuêre ferali ſpectaculo; & funebrem
pompam proſecuti ſunt multi, qui nuper
ejus familiares ac neceſſari; nec multis
antè annis in ludo condiſcipuli fuerant.
Hi illum vidère exſanguem, peneque
mortuum, ante quàm moreretur, cir-
cumſpicere; notoſque voce tragicâ ob-
teſtari: Caverent, ne affectu parentum,
à ſanctioribus conſilüs cœptiſque abdu-
ci ſe aliquando paterentur; niĩ ſibi vellent
ipſis, ni parentibus pefſimè conſultum.
Nam aliorum ſcelerum ſupplicia à Deo
nunquam condonari, hujus ne quidem
differri. Quèd ſi meo mavultis, inquit,
exemplo credere, veſtro vos nunquam

experiemini. Dixit, atque abdito capite,

à carnificum globo abreptus, graves &
interempto patri, & deſertæ Religioni
pœnas ex ſolvit.
[78. Sceleris imitatio.)

SEp non uns Hiſpania hos nobis ludos
præbuit: quinipſi novimus, qui alibi imi-

tarentur: Vidimus, inquam, plures, à di-
vortio, quod cum Religioſæ familiæ diſ-
ciplina fecerant, ad hæc Circenſia tranſi-

re, ibique vel pati mox paria, vel patrare:

Tam

4

e1
Nliem
1
gal gi
r,
una M
.
lnlgen e
i Khrclelen
1errurn Nun

(e, Muſeen

denalbwac
ols ted An
Pltintmfri
m rirertin
11 ſuintalt
ihunmce

lalezmnl
gllatn
clan en

I Ceeneeen
aumnn

4Plinen, ,,e
uſ
e. N
uiiin 1

11
Kullzätfni
mmlli Clinn
altiie nli
ballahll hienn
egtn, rene
n Meteb d
Aenenad⸗
räuenn
in Grplgeee
untmeinltbifele
Ielmtonin
un ihlcti
i, Miutegit
ninlli, ugin
tominuggun
ebünett
eniu, Eud
lene Ni

luuchul
nugidlbi
lan,lutent
Ctrenlau⸗
ipeße,

2—

ACROAMAIV,
Tuam facili ſemente ſeges mala ſurgit! Ah
eno
Crimine conſpecto, qui conſpexiére, tra-
huntur,
Auditumque placet ſtelus ; Inventorque
tacetur.
Unum aliquem pater, impendio blan-
dior, è domicilio ſacro, ad veteres la-
res retraxerat. Non multi abiêre men-
ſes, & filius patrem, haſtàâ inſectatus ex
iiſdem ædibus, in quas ab illo fuerat re-
ductus, ejecit. Alium, affinis homo no.
bilis jam ante per internuntios occupa-
tum, huc dementiæ impulerat, ut è reli-
gioſo tyroeinio transfuga, equum, qui
ei ſtratus ornatusque præſtolabatur, in-
ſcenderet, ſecumque ad patriam matrem
que illicò rediret. Factum, abjecta veſtis,
abdicata diſciplina, mutati mores. Tum
reduci occurrere propinqui, gratulari,
applandere; & ad ſympoſia eognatasque
epulas alii ſuper alios trahere. Vix liba-
tã etiamdum primãâ libertate, venatum
abducitur. Ibi dum eximiâ magnitudine
cervum perſequuntur; diverſi hac illac
dilapſi, ad prædam ſe, ut quiſque Po-
tuit,

96 LIBRI I.
tuit, accingunt: arma primus omnium
ille, quem dixi, aſfinis expedit; ignem
nitrato pulveri ſubdit; globumque plum⸗
beum, deſtinato ictu, in cervum, ut vi-
debatur, emittit. Socii, tactam in dume-
30 feram rati, conclamant, accurrunt:
& ecce, transfugam es globo trajectum
occ. ſumque reperiunt. Poteratne Juvenis
tam obſequens, dignius ab affine, cui
DEUM nuper poſtpoſuerat, præmium exz
ſpectare:
(79. Transfaga panitio.)
AriUitem accepimus; in urbe cele-
bri, cùm ſanéctioris vitæ pertæſus, ad ma-
trem viduam, haud abnuentem reverti
nuper conſtituiſſer, rem eò deduxiſſe; ut
miſſionem denique impetrarit. Propè ab-
exant ædes maternæ. Illuc Juvenis, ante
noctem, quàâ tranſire decrêrar, mittit, qui
matri ſignificent, venturum primis faci-
bus filium: Preinde hoſpitium pararet.
Gaudium ab eo nuntio ingens: diſponun-
tur loca, & lautia: exſpectatur. Nox ſube.
rat; & Juvenis veſtitu jam alio inſignis,
teloque (ut nobiliſſimus erat) aceinctus,
egreditur. Vix yaſſus proceſſerat decem
cùm

ni Un
„trhuthin,
Gü urßt ſ
Gkrothrurt.
N
unn. Amumn
Aromunmen
tenen Min
e⸗ iglarehl

Iulllrpert

elugt/gnir
ramminang ,
1 Köelonn

D „ 1.
Seneſiägami

h.
lanenlaut
lunkian.
uuminn
ali kon
amnmnllüen
1

1 4C& M 4 IVy. 9y

Eupinuemn cutn in flexu viæ publicæ, quà ad matrem
ndeelt in ibatur, occurrit homo, neſcio quis, ini-
igeumghi micum fugâ elapſum inſequens. Is ut
G,Neuu hunc in tene bris obvium habuit, irâ &
Nel mdm amenti præceps, ignotum atque inde-
Wnmmum fenſum ferro obtruncat: humique abje-
nassaetiin tum, pro ipſo pænè domũs veſtibulo
mkuamui relinquit. Mater interea præſtolari, ho-
Ggiu bihe, r&αue omnia momenta computare, dum
ortiNenim venientem filium videret. Esdem tem-
pore, vigilum præfectus, cum ſatellitum
Aii manu illac præterit, videt cadaver, vertit
gimuiukec verſatque; agnoſcit viduæ filium eſſe,
euriu Cæterorum ignarus. Negotium dat ſuis,
Ouuenen en, ut ſublatum ad ædes matris deportent.
mahlelailet Præit ipſe, & ab oſtio vocat. Aperitur.
retri tohts Omnes venire filium rati, cum facibus
e Iie ſenuu accurrunt, pleni gaudiis. Jamque brachia
mater in amplexus laxabat, cum visà de
improviſo tragœdiâ, exanimis collabitur,
jam ante Kilium ſepelienda.
[80. Alterius animaldverſio.]
SUPPETUNThoc genus plura, quæ
nilonii Contendi cum iſtis æqué omnia poſſent:
Aſmil Verùm ne Acroama exemplis, non modò
mmeni * triſtibus, ſed etiam multis oneretur; uno
oellen j E 10-

eecltt nintg
numm ini l
lohinum zun
Giknscihun

ümn Ml

93 L I B RI I.

ſolo contenti, quod recentiſſimum, his

oculis ſpectavimus, narrationem conelu.

demus. In urbe Italiæ principe, ado-

leſcens ingenuus deſiderium conceperat
abdicandi mortalie, Deoque ſe emanci-
pandi. Huic fini, jam veſtes, & alia, quæ
uſui forent, procurârar. Conſilium reſciit
cognatus, haud memini, patruus an avun.
culus; moramque abituro objecit. Cum
mora, paullatim & animus elanguit: &
adoleſcens ſui oblitus, brevi in præceps

abiit. Jam vitam ejuſmodi agitabat, quæ

ſumptum poſceret: quem, quia facere
cognatus (vir magno natu,) abnueb at;
viam ipſe ſibi ad ſumptum ſumendum
aperuit. Nam chelin, quæ fortè grandior
aderat, ſidibus exarmat: clam inde in
patrui cubiculum illapſus, fides ad lectuli
ſpondam appoſitè alligat. Ipſle poſt tape-
tes tantiſper latet, dum ingrefſus ſenex
condormiſcat. Ad primos hujus rhon-

6107
6, nin
al ununlhi
rsdiumt .
uumin
mimnhuihe
*RZ mn
Lalioglan
ainaftinß
ulueraumtr
lmin hun
Mre hurlükn
iatenznlu
whmmncevann
ipuntnmn nan
Unlknmn
Nüre
duund
Menli

cos, prorepit ex inſidiis latro; chor-

dam collo tacitè circumdat, adductam-

que in nodum altrinſecus ærctat; quoad

ei fruſtra aſſargenti, & inter tenebras
luſtanti, gulam eliſit. Inde auro, quo
V902

Cenitinmn, 8
tuügencodel
inche, l⸗
küun hnleſe
Dge eelune⸗
elAaig
Chhtluntetet
ipanumenn.
nocbfet, 0n

ninns Aogun 8
6, hriingren
Naduttn, e.

en, utnen
Mn/sMebt
n nenn
eſnegend
n: Gmmindet
nuſletket
r. Peepalen
mn ögelu
inos hju
ölro;
, Adt
uan;
Liner lenen
ludeauto,

41CROAMA TI. 29
voluit, potitus, elabitur. Lux prima ta-
men & facinus vulgavit: & brevi pòſt au-
ctorem. ni comprehenſus ac faſſus, pom-
pà lugubrè mæſtumque opplorante, tædis
atrum fumantibus, & cætero reorum cho-
ragio, ſtipatus, (annorum octodecim a.
doleſcens) :d ſupplicium rapitur. Ubi dex.
trà prius amputat, ipſe in furcam pro æ-
dibus ſuis erectam actus, ab infami laqueo
ſuſpenditur: Priùs tamen, quam occum-
beret, hanc ſui & ſceleris, & interitůs o=⸗
riginem profeſſus eſt, quòd parthenio
bonorum cœtu digreſſus, religioſi inſtitu-
ti propoſitum, in cognati gratiam nefariè?
abjeciſſet. Pependit ſpectaculo in diei oc-
caſum: & quamquam mutus jam mortu-
usque; magnis tamen vivisque clamori-
bus auditus eſt, in prætereuntium ani-
mis vociferari: Diſcite ſuſtitiam moniti, &
non temnere Dipos.

zoo LTERIY.

V.

ERROR HUMA NI AMORIS
DETECTUS INGENIO REIGIS.

(81. Amoriu errores.)
QRern ſenſiſſe mihi rectiſſimè

videntur, qui olim negarunt, vi-
vere hominem ſine amore poſſe: in eo
tamen miſerè fallimur multi, quèd
nullo delectu, res ſæpe infimas amore
dignandas ſic arbitremur, ut ad ſumma
complectenda conditos eſſe nos obli-

viſcamur. Quotus enim quisque eſt, qui

trahi ſe decipique vel oeulorum aſpectu,
vel aurium tinnitu, vel animi affectu,
vel alio alioque rerum ludibrio non pa-
tiatur? Et ideò, ſi fatenda mihi res eſt,
mentiti coloris illecebra, adid aman-
dum plerumque ferimur, quod ipſum
ſi introſpectum penitiùs fuiſſet, illicô
faſtidientes averſaremur. Exemplum, in
veri ſpecimen, exſpectatis? Quod mihi
proximum ſuccurrerit, dabo. Neque
enim unius modi materies ſe offert, in
qua noſtri amoris ſtolidos errores, aut

de.

Wnut
Fuizero

ort⸗

Snumu
Nren e
ockanit
rottluclenn,
eornidetek

(anl hen amn
WMWilla gi

1

Mnrage Ait
. 4 .
en Hnna
AlnaeAre
(oſtacren .

enni,,
ILFrutnn

4

eletig
mnen
41t. en
Naclaunn
G

1,

7 .
1¹ 4CROAM A py. TIoOI
deplorandos vobis, aut (ſi quid mitius
jubetis) ridendos ac ſupplodendos obji-
MA/RH cerem ,ſi altius repetere hæc amantis de-
n en liia conſtituiſſem. L
n.) (82. Materies errsrum amoris.)
. . . NAM avaris ego ſuper auri acervos
enIINGe incubantibus, ſi terræ viliſſimæ pallorem
n,, exprobrarem, quem Eucliones illi, repu-
mrin diato cælo miſerè depereunt; an ſtulti
i/ amoris luculentum errorem demonſtràſ-
Hehkmn m ſe non viderer? Aut alios illos ſaus amor
ne,uNnnn forre fallet, qui dum argenti facti infecti-
is ele oncl que cumulos improbè flagellant; beatos
nauneet, ſe, in luti degeneris albente ſpuma arbi⸗
un e, trantur? Quòd ſi Vitellios, & Helluo-
mini den, num nepotes, ad vini dapumque inglu-
Re viem auctoratos; ſi tricongios aſotos,
mst, S& fumantes adhuc à popinæ nidore Api-
, A cios proferrem; quorum omne ſtudium
1, olin in ventris abdomine ſe jacétat: an ibi,
lkt, Uun decepti amoris, & vix pecude digni pu-
renplon,1 dendus error, non pateret? Quid 1 ſ
i olt Alexandros, tumentis gloriæ vento in-
be. N Aatos, laudumque cupidine, & ſamæ
iesleofen, creſcentis mendacio paſtos? Si Sardanapa-
enet los, inter voluptatum propudia turpiter
4 E 3 nu-⸗

182 X IBnRI 1.
nutritos, producerem: Quibus (DzUs
bone!) documentis ſtultitiam deliri amo-
ris, condemnarem?
(83. Erxor amoris circa Hominem.)
His tamen ego, velut externis, & ad
inſtituti rationes haud æquè facientibus,
ſic ſuperſedebo; ut intra hominem etiam
ipſum, id eſt, in ipſis cujuſque viſceri-
bus, circumferri quædam oſtendam, quæz
cùm odio ſint & horrore digniſſima, no-
ſtris tamen illa amoribus dignanda judi-
semus. Quo quidem pudendo errore fir;
ut, poſteà quam ipfſi nos, infelices Nar-
ciſſi] perditè deluſimus; ab aliis etiam
diligi amarique ambitiosè cupiamus. O
mentes oculoſque ſinceri omnis & pul-
chri ignaros! rudes colorum arbitros!
His nempe auctoribus incautos falli nos
ſinimus; ut, amabile quiddam, & ſtu-
dio dignum intra nos circumferre pute-
mus? Detrahamus ſuam ſibi quiſque
perſonam; &, ne cæco judicio præcipi-
tes agamur, penetrale corporis hujus
(ne de mentis fuligine jam quærar) pro-
piùs exploremus. Quas ibi voluptatum
opumque copias (amore ſcilicet proſe-

quene

,1
l a
Aigiar,
alu lefent
anlihi
r⸗ 6
Nenn

ar ue
Giornm, Eun
uinr, ni
— len
Ctesſosmnd
lgconcti,
trt
wümeka
urln;e
(rirur e
hußn Alete, n
uüngh i 1
Cdin hneann
fe eale⸗
in
zm
K
n Ra

HWü 4CRRO 4 V. 10;
li i 1 quendas ) inveniemus? Quanquam in
im hac diſquiſitione, vir ſapiens nos longè
jam alius prævertit, & hoc qualicun-
i mmun. que onere ſublevavit⸗ Ideo eum ipſum,
Arenm, eA quid, & quemadmodum fecerit, quæſo
kaktiutibe auſcultemus.
enminnein [34. Confilium Regu.]
llt iei REGHM accepimus fuiſſe magno con-
mdtmn ſilio virum, & cum primis ab ea ſimu-
melgin, latione, quäâ multi KRegibus plùs nimio
buguheh aſſencantur, alienum. Videbat ille & fa-
rpulntbemni vVores ſuos ambitioſiùs, quàm ferret mor-
u ilee talis conditio, à multis expeti: inſuper
dyeaan & cæteros Amicorum, in ſui quemque
in corporis amore be cultu, modum legem-
Meinnisln que excedcre; eamque in rem, nullis
cdhrmm wm (ut ſolet) neque ſtudiis, neque ſumpti-
bamaluu bus parcere, dum aut formæ gratiâ, aut

lgittm veſtium gloria, alteri vincere, alteros, &
Ccreuntelte oeulis intuentium probari, aſſiduè certa-
a ſig rent. Quemille ram profuſum ſui cujus-

dco n due amorem, ut in amicis blandiſſimè vel
e opotsn . caſtigaret aliquando, vel certe tempe-
ingietu), raret: rfationem ajum ſapienter provi-
Pnku deque iniifſe. Qux duidem talo-; hent 34
Pte ſclicel majoribus ego accepi, hujusmodi fuit.
G. E 4 (852

=

104 LIBRI I.
(85. Sigillum hosminis.) .
SoriUerat in aula regia, 6 quo jura
dare, & gentium legatos audire princehp⸗
conſuérat: Sedes 4 opere ac materiâà in-
ſignis: hinc auxo ſcnè gemmiſque dſtin-
cta; infra, eburnis gradibus eflulta; ſupr à,
penſili conopeo magnificè inumbrata;
circum undique mera ingenii artiſque
oſtenta. Sedem ſciretis majeſtati, non
Ameri, factam. Pro hoc ille ſolio, clam
jubet Hominis ſimulacrum adornari,
conſilio, quod meditabatur, idoneum;
elegans cum primis, & vitendum. Id
ſignum, ad hominis modum ore habitu-
que conformatum, in ſolio decenter
collocat: Veſte conchyliatà locum om-

nem chlamydeque purpureâ circumdat:

Sericum & oſtrum, infrà jüxtaque exten-
dit. Annulis digitos, & manus armillis
induit: baceato monili collum: belluaâ
penſili pectus onerat. Animantur oculi
lucente gemmâ, pinguntur genæ ceruſsâ,
malæ minio fucoq; colorantur. Criſpan-
tur refugi à fronte crines; ludit à tergo,
concolor auro, cæſaries: Surgunt ad tem.
pora cirrhi; pendent cincinni, Auribus

ap-⸗

4

elo
. u

Hê pit

CNnen 6
to, Maoye
nlein Un
Urndi liei
Snnniz ten
Guc, Aln.

Nerkirn
lu

NNN
D u

1 rikn

19
imii.
i e o
Gellte Uühen
t YNuketiin
Kennicnegtn
thuchlleſer
iid mnmben,
nnpeüi mi
tis akri,in
hoelleſglo,en
Wlcren wnt
ehnn iumn

CitnAm!

bnore ubn
inllo Cetene
lildem .
mmattoint
Kiſungteen
A Nurus unI
loolum, bil
Aniwanturo

ur Necen

Cremunr. iin

lodring

Sagun .
cinai, 4u

4

ACNOAMAF. 10 5

appenſi librantur uniones; diademate

frons ambitur: ſerto gemmeo vertex
gravatur. Denique, quid otiosè per ſin-
ula vos duco?ꝛ Hominem à natura faber-
rimè factum, in eo ſolio ſpirare; non ſta-
tuam hominis, ab arte victam, morari
crederetis.
(86. Sigilli ſpectatores.)
CoMposro quàm occultiſfimè mi-
me, Rex opportunum eenſuit, amicos
in Regiam omnes vocare, donumque
mirandi operis, quod aliunde miſſum
ſimulabat, oſtendere. His in aulam de-
ductis, & ſellam regiam circumſiſtere
juſſis; avêre ſe ait audire, ecquid ſingu-
lis de opere tam venuſto videatur? Illi
cùm primùm eculos ad ſtatuam adje-
cerunt, una omnes, ſtupefactos ſe, di-
cere, ac velut in miraculum defixos,
quid primum, quid proximum, in eo
ſpectaculo conſiderarent, neſcire. Con-
ticeſcere deinde, & alius alias ſimulacri
partes, cum cura examinare: taeitique
ſecum, pars aurei texti fulgorem lauda-
ze; pars purpuræ ruborem commenda.

re, abii oris frontiſque gratiam, alii oeu-

E 5 lo.

106 L IBXRII.
lorum formæque venuſtatem mirari; om-
nes denique ad mutæ imaginis conſpe-
ctum, & ĩpſi muti ſubſiſtere. Expreiſit Re-

gis auctoritas poſtremò vocem, ut dicere

palam, quid videretur, auderent. Enim
verò omnes effuſis laudibus, rem in pri-
mis expetendam amandamque clamare.
Irent Jeves Olympii, quos cælo ſubru-
ſtico Phidias olim elaboraſſet. Cederet,
quidquid aut veterum oculis Mentor, aut
Græciæ fabulis Lyſippus, aut Aſiæ mira-
eulis ali memorandum reliquiſſent. Opus

hoc unum & veràâà admiratione dignuum,

& veris amoribus aptum prodüſſe. Ha⸗
Ctenus illi.
(87. Signo locus decretus.)
Ar Principi, cui initia haud malè jam
ceſſiſſent, ſententias rogare porrò pla-
cuit: quo igitur loco reponendam eſſe
ſtatuam ducerent, ut ſedem ſe dignam,
res tam laudata, haberet? Hic nemo jam
ambigere, quin ad ſtatuæ gravem in-
jariam pertineret, ni locus ei longè
pulcherrimus decerneretur. Igitur fuit,

qui diceret, in Regis ſolio relinquen-

dam fbi videri, üApræter Regem ea
ſe.

741

e, uugt

8*

emh

chute 1

4

poechu
lackäunne
(Penlu ſ
Nrts
Gmgläitn

Diann

ln Rn
tafeltmn
lumesbalh
Ginurmn lu

7

luni n

i⸗ Cocc

um
Dont wün
Pn Wan⸗

81
tnnnin,
ngiit Cle⸗
Z
oeenn u en
ere Ein
bu keni Ni
Mudn dmngt
Intsaſnr
harle ene
nbalislennn,
pbu un enin
mtigilenet

Animinecnn,

nun Aolile

Ctu.
miuhundadefr
gueſond
nepottnln 4
llen begnn
rett Henenoy.
tuue greenn
ilbeus eili
enn gun i
ſio telnge
er den

41CROAMA V. 107
ſedes, quemquam pati dediciſſet. Fuit,
qui templo dignandam judicaret, ni
profana foret. Aliqui ponendam in re-
gali porticu, ut videri à pluribus poſſet,
ſed excubiis tamen cingendam, ne quò
poſſet violari. Cui enim bono, ſi opus
tam raræ artis, intra penates, quaſi car-
cere quodam includeretur: Improbarunt

alii, & rectiùs in Cimelis censuêre aſſer-

vandam. Nec committi debere, ut palam
ea proſtaret: ubi, quamvis non manibus,
tamen oculis, certè plebeiis, quotidie in-
quinaretur. Variantibus in hunc modum
ſententiis, prodiit homo cæteris naſu-
tior, & multa de ſtatuæ pretio ac digni=
tate præfatus: id poſtremò fieri dixit
oportere, ut in regium cubiculum de-
portata, æternam ibi ſedem figeret. Sie
enim futurum, ut neque ad plebis inju-
nas proſtaret, neque oculis ſubducta,
carceris ſolitudinem haberet: ſed Regi
proxima diu noctuque adſiſteret; eique
uni arbitro, contemplandam ſe, cum af-
ſidua voluptate, præberet.
(88. zugdicium Regis.)
Rrx approbare ſe, cum priora plera-
que,

18 1 1B I I.
que, tum ultimum præſertim conſilium
prudenter ſimulat; Id enim præcipuè
ex tanti operis dignitate fuiſſe. Verùm
eò ſe ait animo eſſe, ut vinci ſuam muni-
ficentiam ab amicorũ benevolentia non
velit. Quapropter ita ſe pronuntiare Si=
mulacrum, in ſui clientis, qui conſilium
ultimus dediſſet, cubiculo collocari o.

conſpectu oculos ipſe ſenſusq; oblectet,
ac voluptatem inde capiat eandem, quam
principi ſuo deſtinaſſet,. Homo, qui in.
ſperatò mactari ſe tam nobili dono vide-
bat, obſtupeſcere, grates immenſas Regi
agere, ſibique æterni amoris monimen-

ſtomachari, & judicia tantorum poſtu.
nius conſilium ha beri, graviter ferre: tum
autem ut in præmium ei res adeò venu-
ſta cederet, id enim verèò ſeriò indigna-
ri. Excedere donum, mortales fortu-
nas, neque capi privatis penatibus poſſe:
vix in regia locum inveniri potuiſſe, qui
ſtatuam deceret.
[89. Statua interior.]
Nox fefellit Principem, hæc ſuorum
. in.

1e10
Cu: Cun
don Icdhe
tet gial

Alr ſne

M Atcketn

portere; ibique aſſervari, ut ejus aſſiduo

tum id fore, promittere. At alii triſtes

msbguke⸗
fuemnd
kutarie
ſananum
Aer U
sAlbetan
lnelene
1uſlltlin,
Puhnruten
ur Alri
Kneae
bhomn n
entcüt
an
aizi
teteeii
eggi

elee,
ai

kaf

1
Anin Colllr
Denin Mrcin
ir ule, Fern
Bineiſnum mun
eſgleni
ſermnineg
insgicntdlm
Dold caloemin
ui mefualdn
teelucg oeke
Mhintunlengee
l. Hn, gun
MobiiConorit⸗
ksinmells N
moremoniven
e. N Ai trſe
Aumdtunpokt
Printetem
eletabeb ſein
adlaibincire
nonrtle fon
xentbu i
ii oriſt W

1CRO 4MA V. re9
invidia: quam ut ſecum ipſe clam deri-
ſit, ita mox ridendam & aliis præbuit;
dum eos, qui confilio aderant, jubet ad
laudatæ formæ ſimulacrum pfopius,
quàm adhuc fecerant, accedere „atque
intima ejus quæque cominus pertentare;
priùs certè quàm extra regiam exporta-
retur. Faciunt imperata faciles; auſi jam
ſtatuæ manum, ſed non niſi adoratam,
admovere; & modò annulos & gem-
mas, & uberes auri mæandros diſpizere;
modò veſtem (quod Rex apprimè juſſe-
rat) diffibulare; ſericumque textum, &
purpuræ oſtrum, & tunicæ amictum re-
ducere: arbitrati, fuſiles aure thoraces,
& corpus argento candidum, & muſcu-
lorum toros, &nervorum flexus, &mem
brorum proportiones, magnis artibus
