munt illi jim quidem, deque tot in-
vemperiis ſæpe lamentantur: quarum
ſi auctorem à me requirerent, ledum
illis ego Naſonem, ego Pyrami furta, ego
au.

in lueem adhuc protrahuntur, tum, f

ſe, Ainu
1 Mne un
urinun, te⸗
1 Mt
Cinuris aneent
ENau dn wwent
ſec gelre n
Imeruſa, lgin
elnllon gentaane
lngtanlbn
Wlnil
Akſiltinni

,

uſnhe
Alutmeinn

l M

4
lln
Günmn, hu
icnt nin
peiin il,
hie lenun.
ielimmgin
en! ien Al
Uuns gleaggl
Belckuc Wt
m i mn
Wonmonl)

uahzrtsſumne

Aebenuln
ihit ſin nt
ingagn
Een Gegt 4
Reitantut: A
glüreten 9

enifn
Pleiie

1CNRO M 4 VI. 299

aurium dehoneſtamenta Thaidas, NAja-
adaſque monſtrarem: quæ dum olim diſſua-

dere magiſtri nequicquam laborarum,
has oriri in capite tempeſtates hodie con-
queruntur.
(114. Ledlio periculoſa.)
AroUrz utinam hæc lenocinia charta-

rum, hoc ſolum minerval à ſuis lecori-

bus exigerent; neque porrè ad peſſima
ees facinora facienda, explendaſque
omnes libidines inflammarent! Certè
enim non de n hilo vereor, ne, qui tur-
piſſima jam legunt, legenda propediem
faciant. An aliquos tu fieri Hyppolytos
ſperes, ubi tot quotidie Phadra ſaluten-
tur: Novercæ ſunt; indolemque caſtam
tolli non ſinunt; ſed veneno ipſæmet tol⸗
lunt. Impunè tales baſiliſci nec aſpi-
ciuntur ab adoleſcente, neo audiuntur.
Er minus olim nocuit Meduſa; cujus
aſpectu lapideſcere mortales fereban-
tur- at hæ Sirenes, lapides ipſos in ceram
emolliunt, arte tot mortalibus damaosâ.
Quòd ſi Fauſti cujuſdam infauſta hiſtoria,
non valde illecebroſa, & vix ad momen-
tum temporis eminùs inſpecta, lectorem
N* ta⸗

300 PIBRI II.

tamen ita perturbavit, ut multis annis ex-

tricare ic à Syge nequierit; iſti, qui codi-
cespennâ Cupidinum exaratos, noctu di-

uque per vitam volutant, & & ſinu ma-

nuque fine oſculo nunquam deponunt,
quid ſibi ſecuritatis pollicenture Rem vo-
bis alibi auditam, niſi odioſum aſt „
paucis hic, ad inſtituti mei rationes, e⸗
narrabo.
(I1II5. Adoleſcentis nobilis egeſtas.)
Efamilia nobili Juvenem paupertas:
militare coëgerat. Is in ea militia, quod
aliis haud ita crebrum eſt, melior cæpit
ſeipſo fieri, atque à Luthero, cujùᷣs pla-
cita jam puer hauſerat, ad' Catholicos
tranſire: magnis cur itz vellet, momentis
inductus. Stipendiis aliquot confectis,
àmanipularibus ad ſuos „ex intervalle
tevertit. Hi ubi hominem à ſua diſcipli-
na ſenſerunt divertiſſe, tanquam alienum
averſati, & nulla ope adjutum, domo ex⸗
eludunt. Falſus animi juvenis, jamque à
neceſſariis deſertus, & quid exinde age-
et, ambiguus ,„ conſtituit poſtremò
caſtta repeterc. Bidui iter aut tridus
emenſus, cœpit teĩ Pecuniariæ commea-
tu

ell
Elhun le

gnuri l,

Gein nu
Inifrimin,
inhin nk

pni,eunennm

tAnl
CCenar neet
kiz tern,
alotni im
Eilhute ſmin
Uuiiriin
Innumk, We
Prmdtmum
iun iu ul,⸗
Keünſta gen
ſitir ue
undrle bgit
bikaeintten
Erifi niii
trafnen
uii
8

E
Mtuine,

niniitii
lenn l
line nin
mnti, niga
ilele, gin⸗
1, ACate
ikla nmrei
an Wli,
I, Aue
Nlen ilute
Engumden
Eutfnun er
niſeni ſn
Cgid ene
li iet eud

.

A41CROAM A VII. z01
tu laborare; & quod uſu talibus venit,
multum itineris, parum æris reliquum
Rabere; tres quatuorve ſeſtertios num-
mas, in unam merendam nec valde lau-
tam, prodigendos. Eo peculio viaticatus,
tabernam ingreditur vinariam (credo,
ur propter viam faceret, loculoſque cum
patrimonio comeſſet) jubet aliquid ob-
ſonii, cui tenue marſupium ſolvends eſ-
ſet, inferri.
(116. Adoleſcens legit Fauſtum.)
AccUMBIT interes, & futuræ mox
egeſtatis metuens, in omnem partem
(quod anxii ſolemus) oculos verſat, vi-
det ad feneſtræ forulos libellum negli-
genter illuc à familia abjectum. Eum
in manus ſumit, aperitque imprudens :
legit male ominatum Infauſti nomen, &
otiosè paginas nullo ordine perluſtrat.
Hic inauſpicato in eum locum incidit „
ubi ratio moduſque deſcribitur, quo
nummos ille, ab orci trapezita emunxe-
tit. Et iſte continuò ſecum; quid ?àQ mihi ſa
eadem argenti conficiendi ratio mon-
ſtraretur: quem ego repentè me ferrem ?
Smul animum colligens, & quòd
Sð N 7 te.

302 LIBR I1.

temere cogitaſſet, execratus librum cum
diris abjicit: precatus Deum, ne qua vo-

tum impradens eventum ſortiretur. Inter
hæc dapes non nimis opiparæ, cùm Zy-
thi ſextario inferuntur: quibus homo bre-
ves à fame ſitique inducias pactus, cum
ad aſſem omnia decoxiſſet, è taberna &
mox de oppido egreditur. Delatus paulò
poſt patentem in campum, diuque ho-
minum, quos nullos obviam haberet, ſo-
litudinem miratus: conſpicatur denique
procera ſtatura opilionem. Quem de viæ
diverticulis ſciſcitatus, reſcut, longè de
via ſeſe aberrafſe: poſſe tamen, ſi
ſequeretur, compendium oſtendi. Se-
quitur.
(117. Perſonatus paftor.) Wr
IN vIA ultro citroque multa. Ventum
eſt eò demum, ut opilio requireret, Cu-
jatis homo eſſet; quidve conſilii animo
verſaret? Namque eum, niſi frons men-
tiretur; ſubtriſtem videri. Reſponder
juvenis quod erat; ducem ſe requirere,
ub quo nova ſtipendia mereret. Reni-
dens opilio ſe verò ducem eſſe, & undi-
Que volones, ſi quos nanciſceretar, colli-
gere.

7

7

R

grbl
enea
lenkil
unlitt
itere ganr

müütithze⸗

et, CAem f-
, lixlie
eebete ollnt
chttorannni

nchntctei

mmuru i
Gleplnrmmma
Clalt Aleneme
uteininn 0
uühkentfi⸗
anſien hun
l linabre,
I Mirn
Muuntcle ne
nelemiirite
maſere umme
mi 4
Ufſ nm

KRK
. ninegt,
umn Unlen ,
Nugheue n
iiemnn
udi,
hilt, künut
in Maugt
ennmn ne,
Aisthinline,
enliennlen
iurn lu
iun kin t
k. M u,
Mnlin Alant ſ

Mſi
Mgemnin ſenn
agiorgünſe
ütſe Collite,
genn, Iliniun
a i. NMi
ern kelel
61 nerett.
luen l,.

4CROAMA VII. 3z03

gere. Simul auri crumenam, ſi cujus ege.
ret, oſtendere. Hæſit attonitus miles,

ut qui ducem in paſtore non exſpectaſſet.

At alter aſſeveratè rem eſſe contendere:
X

& nempe itinerum pericula cauſari: quæ

perſonam ſibi ejuſmodi induxiſſent. Mul-

ta in tempora ſapienter diſſimulari; quæ⸗

dam ubi neceſſſe ſit, etiam ſimulari opor-
tere. Cæterum re vera militiæ ducem ſe
eſſe. Ita perſeverat homini fucum face-

re: deque poſtulato argento philippicos

aliquot non avarè, neque parcè in ſtipen.-
dium obtrudere: Eos cuùm diu miles ani-
mo conſtanti repudiaſſet; ac poſtremò,
eccui ergo Imperatori copias ſcriberet?
cui hoſti, & ubi terrarum bellum factu-
rus eſſet? requireret ? Op-lio tergiver-
ſatus ſubobſcurè quis eſſet, quidque age.
ret, confitetur: Principi ſe Iuperatoriqus
mundi, milites auctorare.
(118. Infdiatur Orcus.)
INTELLEXIT fscile miles, quocum ſibi
res eſſet, territuſque oſtento ferali divi-
nam opem ter quaterve inclamat; nec
Kipendiis talibus auctorari ſe velle
profeſſus, omnem veteratori conditio-
nem

ye ½ FLIFRI II.

nem renuntiat. Atque abiit ex oculis tum un-
quidem mimus, at brevi poſt reverſus,
aſſiduis juvenem, non ſolum inſidiis pe-

tere, ſed damnis etiam injuriiſque in]
ceſſere perſeveravit: identidem obtun-
dens, ſerò miſerum à conventis pacétiſ-
que reſilire: firmata ſibi jam fœ dera ſtare:
jam adnumeratum illi ſtipendium fuiſſe:
Victimam oreo deberi: id ſolùm inter-
eſſe, volens libenſque immolari, quâm
contumax rapi trahique præoprtaret:
Qod ſi porro abnuere pergeret, ſe verò
laceſſere perrecturum ; nec deſiturum

Prius infeſtum eſſe, quàâm præda in po-

teſtatem veniſſet. Inde refu gienti inſta-
re;, & modò laqueum, à quo ſe necte-
rer; modò ferrum, quo kechus hauri-
vet: modèò præcipitium monſtrare, per
quod ſe devolveret. Ita circumibat juve-
nis infelix; multiſque annis nequicquam
opplorans, apud ignotos æquè notoſ-
que remedium inquirebat. .
(119. Periculum à libris.)
TANTI nimirum ſtetit unius temeri-
tas lectionis! Et cujus verò lectionis?
Non annis menſibuſque multis conti-
nua-⸗

Ed

n ſeun

iuiukt
nos inda
Ali ii

i elſin )

mer Uui,
ſinlluis,
eutlu: licine
fnuänin

Pite

IUII

1
1

Ni ACROAM A VII. zo/
l nuatæ; ſed lectionis, ut ſuprà monui,

min er imprudentiam cœptæ ſimul, ſimul
R itl deſitæz. Quid jam de illis ergo ſentie-
a mus, quorum omnis labor eſt, & legere
R im ſemper obſcœna, & legentes defende-
Ntanen dt. re, & reprehendere caſtigantes: Quid
imtrinie juris in illos Tartareus hic prædo habe-
ziüſhalmi bit 7 quas illis in tudio tam improboin.
Weielünin ſidias locabit? quos laqueos ubique &
rimnii hamos intendet? niſi fortaſſis iterum
tän mmis iſti, minus exiſtiment periculi fubeſſe,
ei in Apullei Arbitriqus lenociniis, quàm
m/ Mi in præſtigiis Fauſti lectitandis? Imo e.
Humtis emimverèò in utriſque, idem capitis di.
Mutigemii⸗ ſerimen & ſalutis eſt: ſed multèò præ-
mimkeik. lentius in illis: ubi quia exitium non ti-
enu metur, minus etiam longéque negli-
finunku gentius cavetur.
n hatcurun
igrmnisngin
gong ti

FINIS LIBRIII.

keir nimne
ag ſdit

W ACROA

306 L 1 B RI II.

„* X xX X r X X X X X g X X X X X
„ „ X X X *

* „. X
AC ROAMATI·I
ACADEMICORUM
L I BI K TE RTIVG&
MALAVITA EX IGNORATA

D I A LECTIC A.
[I. Malæ vita ſcaturigo.)

ABORATUM eſt à multis, diuque

non ſegniter quæſitum; eccur eo-
rum plurimi, qui ſe Chriſtianis le-
gibus auctoratos gloriantur, ita quoti-
die vivant, ut pleriſque in ſtudiis mori-
buſque ſuis, vetus illud occinere vide-
antur: Pideo meliora proboque, deteriora
ſequor, In qua tanta quæſitione fuerunt,
qui non immeritò vereri ſe dicerent, ne
mos tam improbus ſuam in ignorata Dia.
lectica originem haberet. Quod ii ne exi-
ſtimentur nulle judicio dixiſſe; non pige-
bit momentame quædam promere, qui-

bus eos in hanc perſuaſionem induétos

arbitrer fuiſſe.
(2²

inn⸗

a
onn

ln⸗ 4

ee ru, E,,
. cnil Fin

/ *
An feun
mn
l DAruf

mmmiu
aniſe ft⸗
ettglatlin
cin ginit
imm einm
Gnu,AA
6 Cnet ine
Etun
emu) aln
li lo in n
un Mahbun.
Penir e (uit⸗
Eein Enlnod
rtnr
ngeine
Uundmi

Z

un

NNRN.

ie

Auin ſon,

mn uinn nt

ni ithnti
luun, ligul
igen tlli ui
tilrd arei
Nripint, e
uungtelnmuinn,
ii etniſe na
Duſuntniran
Ahöete, tir
plepciiie
egelinſron
tludoſen

8
4

ACROA M4 L. 307
(2. Dialectica vis.)
Si Logicæ vis omnis in eo præcipuè

tconſumitur, ut quid reétè ex quoque

conſequatur, diſpiciat; utque idoneam

cuique poſitioni concluſisnem, veluti ne-

geſſariam appendicem ſcienter anne-
ctat: dubium eſſe non poterit, quin ille,

qui alieniſſime à propoſito concludit,

apud Dialecticos proſectò conturbarit.

Tum autem ſi animi ſenſa rectiùs ex fa-
ctis cujuſque, quàm dictis conjici deben;
certè quos audimus verbis quidem prin-
cipia legitima ſic approbare, ut factis
ramen ipſis exitum longè diſparem ſe?
ctentur; eos iterum nemo ſapiens di-
cet, congruenter apteque concluſiſſe.
Quæzæ duo ſi dederimus (quidni autem
daremus?) cauſam habebunt ii, quos

dixi nullo jam propè negotio pero-
ratam. Monſtrabunt conrinuòô vobis, ur
quemque de Chriſtianis improbum vi-

derint; quemadmodum is ab exordio,
quamvis luculento per liquidam, pro-

bamque afſumptionem, ad multè abſur-
diſſimam complexionem, inſciens de-

labatux.

303 LIBRI III.
(3. Malorum ſupplicia.)
NAM facite, ni piger, adeſiſe talem
hic aliquem: eum ego, non violentâ
quæſitione, ſed amicè placideque ſciſ- D
eitabor ; Ecquid oraeulis divinis fidem
eſſe habendam puter ? iis præſertim, quæ 6 4
ſempiternos ignes, ſceleratis quibuſque 4
minitentur? Videbitis hominem nulla
mora, & toto, quod ajunt, capite, an- In .
nuentem; idque unum ſtomachantem, Hilfleſ
quèd in re tam comperta etiam inter- vonlloina
rogatur. Quem enim, niſi qui deliret, uc
ambigere, quin decreta apud inferos Müün uid
ſupplicia, iis æternum ſint perpetien- Iuun ileiit
da Non ita ſe inſtitutum à parentibus ufrin hn
eſſe, ut metus iſtiumodi, inter aniles: Aun kum
nænias, explodendos ducat. Licuiſſe Arlmagenin
Poẽëtis neſcio quæ, Siſyphi ſaxa, & rotas Mli imn
Ixionis, & Titii vultures fabulari: ſe uiien leni
commentis talibus haud egere; qui di- Ilänle inil
dicerit, omne genus improbos, non i, Eminon
Rhadamanti, ſed Chriſti ſententia præ- uni K
damnatos, in ea, quæ commereantur, AUirn binn
incendia derurbandos eſſe. Bene jam unrn ſe

habet, jacéta ſunt rei totius fundamenta. metüiin

Hnũſiſtendum munc operi ; atque ut reli-

Eimnnn
quam

nunſlie 4
, 1 uam 4 M
en Ah 4 ſyllog ſmi fabri 4 1I.
30, gigz, gend abric . 30
me gi *“ d reſtat, aſtun oliamur, ur:-
elir uf dem ü RERE PrOind nſcientia.)
cerc, e tor: um ; & Ex e
ahl hl 5t ⸗ ipſene ſtel abnuente α⸗
ins “ que eiſe con ſit. erarum ſe im percon-
wifn n inertiaque I reatur? qui probum-
anhe pernoctet difluar; qsiin win qui luxu
nen Pobins a qui r Ro hdodue
in iſin lo conſilio eaque decoque ortunas in
tan ann præceps tranſverſus iſtat; qui aut
it divinae „ in flagitia ruar aut voluptate
lend ſolem guc jura flocci non D humana
kuin mnl inſt unc facin faciat ; qui
Cſerl Pe . Oru „ qu
Aülukn duin Sorencue re Wrmi uorumn õ
ures ene. Equa *MR iſtorum eſt et: aut ſi nec-
Mukuleet tit hil li Aniquà, lberri 2 qun omnia ſibi
Pu ilhnii tati, pert tuæ, nihil effræ at, & ni-
Cridilena: ſudet Barniitun non cred natæ cupidi-
1,Aucunn miſerè mvis, & omne ar- Hic talis
erè vertat fl omnem in 2
õ em, ſeque“ negare tamen
que infi . malu
ciari no lum eſſe perdi
n audebit. L. rdi-
oquen-

ueli; dur ſui pro ipſa
4 Piomo .
1eS; affirmabit
vita
2
vo-

310 LIBRI 1I11.

vociferabitur conſeientia; & vel ipſo ſe

ſilentio ſuo talem eſſe proclamabit. Ha-
bemus igitur poſitiones jam duas ordi.
ne collocatas, & sb ipſomet reo datas,
ut videtis, atque conceſſas. Quid erit
jam porrò, quod exſpectemus à Imè
enimverò exſpectamus adhuc, ut prin.
cipiis iſtis, I audire dialecticus cupit,
complexionem nunc adſtruat, abſolvat
inceptum epichirema, nomenque quod
ei negatur, violentus evincat.
[S. Abſurda coneluſio malorum.]
QW poſitis, inquam, iſtis, homo pro.
fligate concludis? Etiamne taces ? quid

ais? an tu talibus flagitiis opertus, hos

ipſos cruciatus etiam tibi ſubeundos,
non vides? aut ſi vides, non ſaltem jam
times? Reſponde. Hie ego nunc Audi-

tores, quid verbis iſte ſit reſponſurus,

ſuſque deque habeo. Certè autem ſi vitæ
morumque reſponſa perpendamus; pa-
lam ille nec timere ſe illos, nec etiam vi-
dere reſpondebit: Sed inſuper ebulliente
cachinno cœlum, vel inertiâà duce, adi-

turum confidet. Quod malum, hæc hu-
jus non hominis, ſed pecudis eſt inſci-

entia?

luntbſenf⸗
Mnmbl
u Unbni
aimneruten,
uiium
iuteiinlin
uißz tin u
egluc .
(Galmai
Kunnh
Dfir intnos
uliere N
laen ute
Uin toe n
Uutenen)uenn
ünggt
nüteitli e
eien

en elg 4 4cNO4 A 4 . Irr
te entia? An poteſt ſano cuiquam talis con-
tn cluſio pro ſanâ approbari? Aut ſolet ab
M lud ullo, logicis diſeiplinis vel levitertin-
a nute to, ulla tam infaceta imperitaque ra-
¹ tiocinatio inſtitui? inpiis ac facinoroſis
muhl pœ na ſempiterna & pertimeſcenda jam eſt,
uuu un & olim ſiuſtinenda. Ego me eſſe impium præ-
länan ter cateros & facinoroſum agnoſco. Mibi igi-
milnn zur nec metusnda illa jam eſt, nec olim ſuße-
oum rend. Lalem tu mihi de cane tuo ſi ſyl-
menon legiſmum excuderes, omnes te ſcholæ
umiun ſibilis conſectarentur: Nune pejorem
Vhun ihtng de vita, de anima, ſaluteque tua cùm quo-
imuan tidie ſtruis, tibi tu, quafi Dialectico, ſtos
iiqem, i lidiſſimè applaudis.
in i enng [6. Copia malorum dialecticerum.
is,uIng Ar pauci fortaſſis, aut vix etiamulli,
Menmk tam ſtulté jam ratiocinantur. Utinam
etüik iinfrin iſtud! auditores. Meliùs aliquanto con-
uCtamii ſtantiuſque res noſtræ ſe haberent. Et
teehlm dquantis hoc verum deſideris votiſque
Elenaié mercaremur? Cæterum haud abs re ve-
Altipr“ reor, ne iis quoque hoc argumentandi

diheniid acoëthes inſederit, qui vel ſapie ntiſſi-
lulas mè philoſophari ſe glorianrur. Cirecum-
4

ſpicite otiosè mecum, atque orbem hunc,

. becllbeh
is 4 qua-

1141
312 LIBRpI III. pi
quacunque patet, pauliſper examinate: (M al
mentiar ego, ni plenam hoc genus pa- 6 Hiin
ralogiſmis (quid niſi prebris, id eſt, phi- ut in
loſophandi & vivendi diſſidiis) omnem iß alen

& Zenonis porticum, & Academiam udum
6
e

Platenis, & ſcholam Socratis, invenie-
tis. Ambitioſus hic, ecce, faſtuque tu. M
mens eſt Thraſo, Roga; Cœlumne cre- lr
dat ſuperbiæ patrocinari, an ultimis eam ludl ne
odiis averſari? Ipſe non adeò rudis, ut ini e
ignoret Luciferos cum ſociis, quos ea miul
labes infecerat, cœlo dejectes peſſam 1M
iiſſe; fatebitur ultro, Deum ſuperbis 1
infeſtum & perinfenſum eſſe: Sibi tamen ulmn inu
gquamvis ambitioſo propitium faventem-
qbue certè pollicetur. Illic impurus ab lenn
Epicuri ſaginâ eſt lurco: qui cùm omnes Kntikl
ad cœlum aditus omni laſciviæ videat miinent
occluſos; pergit tamenipſe, & laxa- ülifikrin
tis cupidinum frænis, per omnes affi- n um
duè ganeas bacchatur: cælumque, quod gierbunhi
ſui ſimilibus pervium eſſe jam negârat, halefliigi
aditurum ſe aſſeverat. Aandähmin
[7. Mortes incertæa.] Minmnie
Arii funt alii, quos perpetua cogit binnqr
vel avaritia pallere, vel livere invidia, Qinſinmn
vel

, zule
1 elnn wn

nulli Umn

ncnti nei.
n t, iugen
eKme
Dl

henmakin

muan lii e
rin, Haii
taunel in
nrinnen
I. Ueannu
Wutn dme
u onni läik it⸗
n mnielh
mi, e ini
den Clme,
giuntleſun
Ger.
Pwient.
Gnſelten

len, Whee,

ℳACROAMA I erz
yel marcere ignavia: atque alii rurſus, qui
quàâm liberè ſua per luxum prodigunt.
tam violenter & aliena rapiunt, & inju“
riis graflantur, & jura legeſque calcant.
Atque hi plerique, ſi percontêre, damnan“?
dos iterum hos aliorum tam barbaros
mores clamitabunt: ſe tamen iterum, poſt
etiam quàm agnoverint reos, indocti ju-
dices abſolvent. Sed nullorum ego ſtulti-
tiam æquè admiror, ac illorum; qui, cùm

non oraculo ſolùm moniti, incertam eſſe

mortis horam; & plerumqae inepinata m
ſciant; verùm oculis etiam ſuis, ſubitos
multorum interitus quotidie cernant:
ipfi nihilo minus ſecuri, dies nocteſque
uc tranſigunt, ut vitæ rationes per plures
annorum decades otiosè diſponant; nec
àmorte ſibi timendum antè perſuadeant.
ꝗquâm longà ſenecétute feſſi, ſcelerumque
ſuorum & cupiditatum ſaturi, mortem
ipfi, qualem lubuerit, invitent. Rudes om-
ninò, maliq; philoſophi! dum periculo,
quod cunctis eſſe credunt commune, ſe
ſolos fore immunes imperitè concludunt.
(8. Mira concionatoris prafatio.)
“ in re ſubit memorare, quod in-
ter

314 LYBRI III.

ter adoleſcentes, ipſe adhuc adoleſcens

memini audire: feſtivum inceptu ac le-

pidum; ſed grave & ſerium eventu. Se- Eit

nem dicebant quendam, cui virtus exi-
mia nomen & venerationem conciliârat,
in magna populi corona, ut verba face-
ret, rogatum fuiſſe. Sed eum ſæpe diu-
que tergiverſantem, &, quèd fandi
imperitiam exeuſaret, valde renuentem:
denique compulerunt, & in ſuggeſtum
aſcendere, & indidem vel tria verba diꝗ
cere, quo populi deſideriis faceret ſatis.
Ille de vi conqueſtus, cùm aliud non
liceret, conſcendit. Inde concionem
populi de loce ſuperiore contem platus,
cùm oculos hac illac diu convertiſſet; ac
modèò in ſingulis, modè univerſis, hæ-
rere ſe monſtraſſet; magnam, quid alla-
turus eſſet, exſpectationem movit. De-
mum ſimplici brevique facundiâ veniam
precatus: Cùm ex hoc loco vos, in quit, in-
tueor, video cœlites noſtros, Antonium & Be-
nedictum; video ſequaces horuvs, Bernardum
& Fanciſcum; video complures alios, qui
cœlum Abi ſuis pirtutibus apernére, omnes,
eum vitum adhuc in terris degerent, amentis
de.

in
zer⸗ h,
Ieckinen
in Aollt⸗ 1
,K
n haruntin

Pile,ſtimnt i

en int
altaut is
l Mavi
Feie Alint
nannien
kine, Mütii
lune A Nmn in
nit Araut
den Lin
leriuten ne
Hura mhin

ilan ulin

hgie urni
1

1CNO M 1 J, z15
imin deſipxiſſe, & nimium quantam ſimplices, deli-
llina raſe. Quibus dictis quaſ jam peroriſſer,
ln de ſuggeſtu deſcendit.
Ie; (9. Prafatio explicatæ.)
Nim ad exſpectationem populi æque
kiiet novum potuit accidere, atque hæc ſenis
.R A præfatio : quæ variè excepta, diverſos
Alme interpretes trahebat, ac niſi de viri vir⸗
R tute conſtitiſſet, erant, qui vocem im.
Rü piam, aut mentem ſenio anniſque turba.
i, tam, aut aliud quid ſiniſtrum ſuſpecta⸗
Atüitiinli rent. Hæc inter ſe clam muſſitantes cùm
iu, ih iun ſentiret, veritus ne, niſi dicti ratio redde-
h Mmin retur, populo ſermonem daret: retulit
Pitanml, pedem, ut ex eodem loco, diſertiùs, quàm
kinemetle inceperat, mentem ambiguæ orationis
,RUNN aperirer. Quid ni enim delirare credam
—D illes, qui cùm videant, plano ſe ameœne.
Päumrn ul que itinere, & vià thymo rolſisque ſtratâ,
rieklannuu decurrere ad metam ſuaviter poſſe; ipſi
Gele Ccireuire, & per aſpera ſenticeta, perque
uuupt 41n arduos montes, & horridas rupes, &
— ſquallentia teſqua, eodem eniti laborio-
lremiott ſſſimèm alint nullo alio pretio, quàm ut
M nint diutiùs fatigati, tardius perveniant? Vos
6umn,ng ipſi, opinor, hos mihi tales non fore ſa-
O 2 pien-

316 L IBRI III.
pientiſſimos, concedetis. Atqaui Fran-
ciſcus certè, quosque alios modè nomi⸗
navi, quid aliud, quæſo, egerunt? Qui, us,
ut ſecuri cælum occuparent, gravia per- Ngi
peſſi, æternis vigiliis noctes traducere, in e
lachrymis perennibus ocules exſtingue- Ggi el .
re, fame inediaque vires conficere, fri- rbwis
gore corpus vexare, cupiditates frangere, in iui
omnium injurias ſecreto ſilentio, quaſi manul
ſcuto quodam excipere ſummis affidue erin
ſtudiis laboràrunt: Non iſtos, inquam, i nie
ſimplices ac propè fatuos dicetis, qui ndhe
ad cœlum per hæc prærupta viarum eensennm,
contenderint; quèò pervenire vos poſ⸗ minkecuig
ſe, tam molli brevique compendio, mcam

ſpernatis. MipnzemNi
(10. Studis grefana.) Au in i
Vos ecce, deliciis illecebriſque aſſſeti, ſann lan

jejunia cuncta refugitis. Vos ſomnos cvacls tv at
inter plumea ſtragula in diem uſque 6ne
producitis. Vos corpus omne cococo 1 nuin
purpuràâque veſtitis. Vos manus armillis, Ceuume
& digitos auro gemmaque accenditis; h

S&& aures unionibus, & frontes margaritis, iegi
& cervices monilibus oneratis. Quid, Menmr ühen
„„. . * . ,. „ ..
quèd injurias vos veſtras mille injuriis

Uliig amnd d
6

li iei 1CIOAMA HI. 317
nnhr ilnnn Vndicatis: quôd honorum dignitatum-
que faſtigia ambitu quæritis; quèòd glo-
rias inanes faſtu jaétatis? quèòd æquales
invidia, quèd minores contempru pré-
mitis? Taceo divitias, quibus arcas avarè
ſtrangulatis, dum pauperes interim hos
nudis pedibus nivem glaciemque calca-
NEugoſienn 4 re ſinitis. Taceo dapum cupedias qui-
Aleſeeinni. Hus ſaturi vos & ſaginati hos Chriſti cli-
Nrin in entes fame palleſcere; fame autem, imè
lmn 14 inedià inopiäque t- beſcere ſuſtinetis.
tami Taceo poſtremò, ſeu ſimultates, quas
wimmriig invereratas exercetis, ſive odia, quibus
rae 4 immortalibus conflagratis, ſive alia pro-
rari, Pra, inter quæ enutriti ſeneſcitis Hoc
» 5
in unum unicumque non tacee: vos, cùm
“ . cæœleſtium pert æſi⸗ humanorum cupidi,
dhlaunied zternorum incurioſi Vivatis ; ceælum
tyi ien ramen ſecuri vobis certique ( ſi placet)
ehn nf promittitis.
Ktapit enn (11. Studia piorum.)
En ſumuut QQ talia certè, ſi providè vos ſa-
Ermten pienterque decernitis; ſi hoc tali vehi-
Aiumem culo, & compendiariâ hàâc viâ, s molli
hu rti hoc tramite, ad beatorum domicilia,
GEnH evchi ves, quamvis otioſos ſopitoſque
3 po

elen
uclanng G
1 SS
ltai
Heſitenien i
cinn

—— ——

318 L I B RI 111.
poſſe confiditis: da veniam hanc iterat,
Benedicte, da Franciſce, date alii cœ- n
lites boni, ut vos ego, nulla injuria ve- e
ſtra, deſipuiſſe quondam ac delira ſſe Pro. gei
nuntiem; quando vos, ut cœli mœnia „ eun
expugnaretis, tot olim machinas con- uu ti,
ſtruere, tot baliſtas & catapultas in- 4en aben
tendere, tot arietes impingere, labore Aln d
ſupervacuo voluiſtis. Ab his nimirum ſer man
auditoribus meis diſcere vos poteratis, eag e
quos illa propagnacula milites, & po- Ulnl WM
liorcetas exſpectarent. Hi digito vix uno umai
cædere cælum incipient, & omnia con- uetnfenn
Eſtim valla oſti que dehiſcent: ut ades iafft
non per arctas vabiſcum anguſtaſque inllufi 4
fauces irrepere; ſed patentibus amplis- ind⸗
que portis irrumpere, liberrimè poſſint. Grſſ
Vos interea vepribus cruentati, vos ob. “
ruti nivibus, vos gelidis lacubus merſi, t uuif
vix demum, quàâ vobis aditus pateret, Mlumn i
timulam inveniſtis. Nempe decepti exi- m / un ,
ftimabatis, vi opus eſe, nec niſi àiolentis n Maumte
oceupari hæc cœli clauſtra poſſe. Fabulæi id pern
Si hes mees interrogetis, otio ſomnoque Kummlund
opus eſt; & à delicatulis, ignavisque ex-

ſuitirni
pugnantur. leiihinn,
IrA.

ni a ACROAM J7. 3z19
tule, e (12. Populi paralogiſmus.)
,lin IN hanc ſententiam denex, cum plura
“ quædam haud abſurd dixiſſet, ita de-
nler nique concluſit, ut inde non vulgares
nein an morum motus excitarentur. Sed hanc
D ejus qualemcunque oratlonem eò ſolùm
a hic recitatam volui „ut ſtenderem,
A aliud illum in auditoribus ſuis non re-
R uun prehendiſſe, quàm dialectices, qua de
us loquimur, ignerationem. Colebat enim
MaltiHA Antonlos & Bernardos populus: &
unHisn quamvis eos tanquam germanæ Sancti-
n Imin catis exempla intueretur; tamen errore
EAIH tidiculo deluſus, hunc ſibi paralogiſmum
Alunn All in ludo ſuo quotidie ſabrieabat. Fran-
Hurmhun ciſcus, & ejuss alii ſivnles, cum ſeſe & ſua
Minch. vitia perpetuo vita rigore demuiſſent, per veras
umeri un ſolidas que virtutes cœlum emeruerunt. Igitur
Plighen. E 05, ubi deliciis flagitiiſque operam, quam
bi Clu ſ lubebit, dederiniis; eodem iter expeditum⸗
Merpeonnt ſecurum ac planum, perfacili negetio vepe-
otectliis riemus. Negabitis puto, tam inſcitè im-
Autes peritéque argumentari ullos potuiſſe.
ges, “ Negarem libenter & ego, ni nos etiam
nis gen ipſos ſie ratiocinari quotidie viderem:
hec ſolo diſcrimine, quèd non verbis
O°ρn“⁰ꝛcꝑ4 quł

3

320 LIIARI III.
quidem tam abſurde; re autem ipſa mos
ribusque longe pejus & abſurdius con-
eludere ſolemus.
(13. Praætoris Paralogiſinus.)
QνauN h , ſi paulo adhuc curies
Kiͦs inquiramus, aliquos fortaſſis repe-
riemus, qui palàm, & verbis etiam aper-

tis, diſertè ſic argumententur; ut, quæ

univerſim approbarunt, de ſe ipfis ſint
negaturi. An enim de illo prærore nun-
quam audiſtis?; quem ferunt, non diſſi-
mili forma, cùm jus diceret, eſſe abu-
ſum. Bucula cum à reliquo armento,
Pabuli eauſa deerraſſet, oculos bubulei
efellerat, & incauteè ab amnis crepidine,
quam unda ſubter alluens exederat, pro-
lapſa; prius nempe occubuit „ quàm ex-
trahi per induſtriam poſſet. Pecoris cu-
ſtos, quod præſtandum ſibi damnum
intelligebat, ni culpæ ſuſpieionem pur-
gaſſet, anxiè ad oppidi prætorem accurrit:
rem illi omnem, ut evenerit cum bucula,
harrat; eamque nulla ſua negligentia
periſſedemonſtrat Perdolitum ſibi tamen
i4 infortunium, nihilo aliter eſle quàm
merito ſuo accidiſſet. Præter Momnine
e⸗

„„ 6
elitinnckihd

alk, udunn
isetbuin
Aaeradthunen
di, Min
Gil, ktnmun
mnber en d
cpeuti fnin
Ntuininri⸗
Mnueit
Lwmlent
Enlge licn
lpeu ick, un
Ulnirt inlanr
ar ni i
or Aiin
1

l ramn
ad
krizie
4 Ahuiinn,
rlnl
Atüäim
mmkin
den, eie
inkeleen
nkmn nck
nſuen El
mmirinenen
1l mnl,n
Euemingii,
lumenlug.
Gdig, an

ungla kinn

Andn ſhidant
ahellhichng
Füfreotmntr
Eaeneilcunt
lliſun e
CPeloltunti
üniigel,
lrhaube

1CNOAMA I. 321

benignè audit: & conſtare animo juſſum.
culpa liberat, pœnæque pronuntiat im-

munem. Rem domino periſſe, neque
bubulci referre, à quo damna fortuita, ut
caveri nequierint, ita præſtari nequa-
quam debere. Iret bonis avibus, & pe-
coris domino, quiſquis is eſſet, cladem
imperterritus nuntiaret. Home qui cauſæ
ſuæ timuerat, auditàâ tam æqua ſententia,
reſumit animos, & lætior, ea ſe, ait, gra-
tia adeſſe, ut domino indicaret: Præ-
toris eam buculam fuiſſe, prætor, ubi
eladem ad ſe ſenſit pertinere, enim verò
jam alius, nihil priorum, quæ dixeras,
meminiſſe; ſed mutatum cauſæ totius
ſtatum dicere. Nam, quando ſuum certè
id pecus fuiſſet, jam rotum haud dubio

bubulci periculo periſſe.

[14. Modus evadendi in Dialecticam.
VEL hinc intellexiſtis, judici male
bonam logicen defuiſſe; qui, cujus cujus
id pecus fuiſſet, innoxium cuſtodem
ronuntiarat: ſimul autem reſciit ſuum

fuiſſe, jam hominem & noxium eſſe, &

dammi dati teneri vaniſamè judicabat⸗
Non alia noſtris etiam, quos malos eſſe
5 Chri-

322 L I B R I 1I71.

Chriſtianos ponimus, in ratiocinando h. Ml

en.

bido eſt; dum quicquid de omnibus con-

fitentur, de ipſis ridiculè inficiantur. Tol.

lant ſi aliquando, aut certè mutent hoc

genus diſputandi: unoque venbo, aut Dia-
lecticos bonos ſe negent, qui concluſio.

nes tam inſicetas eolligunt: aut Chriſti-
anos ementiri ſe ceſſent, ſi poſitiones cre-

dere, quas diximus, nelunt. Quod ſi neu-
irum hoc perſuaderi ſibi ſinunt; faciant N
illud certè, qued facere multèò ſalubrius

poſſunt, ut vitam vivere nomine ſuo di g-
nam incipiant; nosque illos, magnis mo-
mentis adducti, mox fatebimur, Bonos ſ-
ſ Dialecticos incepiſſe, peſtquam mali eſſe Chri-
ſiani deſieruns.
II.
BONIDILIATIO, MALI
INCEFPTIO.
[I1. Cura ſalutu maturanda.

UAMQNAMin omni ferè negotio
quod aggredimur, dictum hiſtori-
cum ſapiens apud mortales plurimuͤm
valet, ut, prins quam inceperis, couſulto; &
aubi conſulueri, matur facto epw eſſe, cogite-
mus :

utan n
Cmedſünt a
n iunlt
(Mei,
yuummun
Ahr uinni
Dmu ſ
nrn n in
Mine eumm
lul r n
iget iun n
Mehrann,
Keiu ifri
vint un
rnkntile,
ak

kiülmi
len nlullis
nulrh
Weili nginn
uuinn ,
autſch

,1

XIIO, N

n. Ar
lmoniet ſ.
ugent 69
foreß
4

imniſeim

PIIO.
õ

ACROAM A II. 32 2

mus: id tamen in agenda æternitatis cuta,

tantò majus habere momentum & pon-
dus debebit, quantè ftudium hoc & dig-

nius eſt, ut prudenti conſilio ineatur; &

ſalubrius, ſi quam maximè maturetur.

Sed quia multi ſunt adoleſcentes, quibus

hæc æternitatis cura, vel tota prorſus ne-
gligitur, vel ita ſuſcipitur lenté; ut quod
ſapientiſſimè conſuluére, differri poſle ;
per ſtultitiam diutiſſimeé putent: id ii,

quanta cum pernicie ſua, faétitent, do-
cumento jam une (cùm alia vel ſexcenta

ſe offerant) demonſtrabo.
(16. Adoleſcentu pii deſiderinm.)
AporksckNTULUM parentes honeſti
nobilesque, magiſtro tradiderant: nullis
ſibi neque curis parcendum, neque
impenſis rati, dum litteris eum mori-
buſque excultum reciperent. Et ipſe.
quoad ætas, metus, mægiſter aderant, non
implebat hanc modo ſyem, ſed votæ
quoque parentum, quamvis avids, &
per ſe magna, ſuperabat. Etenim illi=
quod hodieque multi, fortunatos ſatis
hoc uno ſe credidere, ſi labantis familiæ
fulcrum, ſi lauti patrimonii hæredem, ſi
0° gesr

324 LIBANIIII.
generis elari ſanguinisque propagates

rem, in ſuccreſcente filio viderent. At
ipſe his etiam majora meditari; & ſupra

mortales ſeſe curas attollens, humana
Paulatim contemnere, feriisque ſtudiis
ad æterna tendere: ut nulla re alia æquè
ſollicitari jam videretur. Scilicet ange-
bat hic animum metus, ne morti quon-
dam, ſi qua improvisò raperetur, impa-
ratus inermiſque occurreret⸗ atque id-
circo æternitatis jacturam, irreparabili
damno faceret. Eam ob rem aſſiduas
preces, vel certè ſuſpiria crebra fſundita-
bat, quibus unum hunc favorem à ſus
peris eblandiretur zuti præmonitus, in-
ſidiantem à tergo mortem, tempeſtivè
non quidem cavere, planéque effuge⸗
re (quis enim hominum hoc ſperet!)
ſed pranſus olim paratuſque exſpectare
poſſet.
(17. Promittitur nuntius mortis,.)
Nxuo tum fuit, qui hæc adoleſcen-
tis poſtulata, tanquam aut curiofa vellet
reprehendere, aut velur intempeſtiva
ridere: denique & laudari fortaſſe po-
vram, ſi modum habuiſſent: qui ta-

(WNenndh

ſa aißl
4 imaum
en Gwwu
Ligim tun
, 1 nuüt
r Mnnmm
n uun, nu
ener, tul
ennnt thft
ſen müi 1
ii en uinn

eentiu
Anmlen e
(lemn M Arn
aluchmidleh.
NAadlies m
Unauain,
MEü itl
, nen ne
whann,
Huin lie
iglarten

neſe

el 6

thrii
W
Aaſe
An N
Muee
Atunnt. D
ürn init
kdm ih
ltiunti
ur nth
AenIil i
Wm, kinin
ſuigrih⸗
münmbeßtn

fmiefit

rmiuini
giher ult
Emilalii⸗
eln inet
Aludriſontf
2Milnif

ACROAMAII. z121 5

men ipſe ſi defuit, aderant alia, quæ ti-
midam ætatem, impudentiamque ex-

cuſarent: in quibus ego commemoran-
dis, otio nec veſtro faſtidiosè, nec meo

abutar. Rem certè ipſam, utut ea fue-
rit, à ſuperis annuentibus impetravit,

quibuſeum eò familiaritatis pervenerat ;
ut cœlitum deliciis alloquiisque aſſue.
tus, ad tutoris ſui conſpectum quan-
doque admitteretur. Qui tutor elien.

tem ſuum, perdiu inſtantem rogitan-

temque, haud paſſus ulrà fluctuare;
afleveravit, & vita pris non abiturum,
quâm nuntiäs à ſe præmiſſis monitus,
accingi ſupremo itineri, plus triduo
poſſet. Videret ſolùm ipſe, ne commes-
tu runc neceſſario, per ſocordiam inter-
cluderetur. Fide adeam rem datâ, ex
oculis alumni diſceſſit. Credi vix poteſt,
quid adoleſcens, nuntie tam expetite,
recreatus ſenſerit, egeritque. Nam, qui
nuper unius periculi metu diſcruciaba-
tur, eo metu jam depulſo, quid niſ vi-
tam beatam agitare ſe, & gaudii ſui ma-
gnitudinem nulla ægritudine contami⸗
nari poſſe arbitraretur? Armetaur, mqun
07 uas-

326 LI BRI III.
ſuasque mors inſidias ubique ſtruat: ha! Mein ,
beo rimam ego, qua ſemper elabar: Non l 4
opprimet incautum. Alium ruina do- nn f nn
müs ſuæ prins ſepeliit, quàm terreret.
Aliquem ſomnus, nec ſentientem præfe- V“ 4
cat. Alium dapes vix contactæ ſtrangu- munſii
lant. Multos pſa voluptas, ſui ſecuros : n

Uin
multos alia aliaque repentè exanimant: an uc,
denique ut quiſque mortem abeſſe lon- idi un 1.
giſſimè putat, ſæpe hærentem in cervici- uck u un
bus portat. Mihi adverſus hæc omnia ſcu- uim
tum eſt. Non obrepent fata inſcienti: ad- Mihlaim
monebor. Puolhrimt
(18. Securitas nimia periculoſa.) nn mun, nn
Hic ego jam incipio, quorſum hæe rizeni, 1n,
