expreſſas, inibi ſe viſuras: Atque ecce tibi!

Vix dum extima veſtium dimoverant;

cùm trunci ridiculi ſtipes informis, & pa-
leæ ſtupæque ſarcina iners, quæ ficulne-
um Hermam farciebat, apparere, oculif-
que deforme cæpit cadaver occurrere.
(90ο. Statua intima.)
Hie primâ ſpe deluſi, cum inter ſe
E y ta⸗

Loo LIFERII.
taciti diu aſpicerent, animadvertunt

trunci meditullium in ventris ſpeciem

tumere, fartumque adhue aliquid cela-
re. Perſecuti manu aliud nihil præter Sa-

miam trullam reperiunt, ſtipitis umbi-

lico præligaram, ceraque diligenter &
pice ferruminatam. Atque hiĩc certè ali-
quid exteriori ſtatuâ dignum latere opi-
nati, teſtam datâ veniâ effringunt. Con-
tinuò terra ſe Mephitis prodere, & qua-
quaverſum pædor infamis meare, na-
reſque adſtantium maleolenti nautea op-
plere; ut facile ſentirent omnes, certè
opobalſami nihil in ea trullæ pixide ſer-
vari. Quare erubeſcere teti, oraque &
nares divertere. Et quoniam deprehenſi,
nec ſuum pudorem tegere, neque Re-
gis aſpectum ferre, neque in loco ſub-
ſiſtere diutiùs potuèêre, fugâ dilaꝑſi, rem
paulè antè perditiſimè amatam lauda-
tamque, pertinaciſſime omnes damnaâ-
runt.
(91. Admoenitio Regi.)
Q alii dicturi in illo ludo, quoſve
riſus daturi fuerint, equidem non habes
Nunc æſtimare: Certè autem, quid ſapi-
ene

610
prſtein 1
S
hinin 1
pin n
vnviülth
unmit
Cinun
Pohenn mnwen
lm ginen
nicclrshue
Ctenkiti,
unzentn
Auuthtnin
ain att
Mlud
derm un
Alhk
n enl
mirnnn
ſinlec
Horiutim
elein
SSðZ
R
Nont unt

1
, minaden
eni bren

neälgilet

Anälleng
,, ſitis unn
Gle Clgene
Mgrlitende⸗
ghmieng
üchngen
üiſtede, A

luniz nene,⸗

ntloheminen
tientonnes,
emle liten
1e tol,, Agt,
ciumcenehe
exn, uege
nglen ud

ſig Aler

gi mianlu
ne Onnesdun

,)
loluo, ,

Plentan,

4

„

4CRNROAMA V. rrII
entifſimum Regem memorent feciſſe,
operæ pretium mihi eſt, non tacere. Is
enim amicos, è fugi retractos, orarione
appoſitâ, à mimi ſui ludicro, ad ſerium
veri adſpectum traduxit. In ſtatuæ ſuæ
commento aliud nihil quàm corporis hu-
mani, quantumvis regii, imaginem fuiſſe.
Cujus ſtolida admiratio, apud multos im-
modicum amorem favoremque conci-
liaret: quippe qui phaleras ſolum, & ex-
timi coloris parerga; lippientibus oculis
contemplati, ad ejus latebras inſpicien-
das non penetrarent. Sed in mellitis ali-
quando globulis venena ſervari; & intra
piſcium cupedias, hamum plerumque
abſtrudi: Nec ea ſemper, quæ foris pul-
cherrimè niteant, æquè intrinſecus ve-
nuſta eſſe: poſtremò ſub regum diade-
mate, tot æmulorum votis expetito, cu-
ras ingentes moleſtiaſque celari. Quare
ſcirent & ipſi; Naturam in cujuſque cor-
pore, tametſi purpuriſſo pictum, auro.
que & unionibus cinctum id appareat,
aliquid non perinde gratum-amænum-
que abdidiſſe. Idque ſalubriter æquè ac
providenter; quò hominem, dum reli-
ctis

112 L 1 B RT Y
ctis aliquando extimis, ad ſcrutanda pe-
netralia convertitur, à nimio ſui cultu a-
moreque ſevocaret.
(92. Adoleſcentu error.)
FACTUM Regis dictumque ſapiens!
quo ille non modò Clientum ſuorum
oculis conſuluit; ſed noſtros etiam (niſi
fortè aſpernamur) animos erudiit; ne
fuco miſerè decepti, ad pœnitendos amo-

res abſtraheremur. Nam putate vos ho-

dieque cincinnaculum hic Juvenem vi-
dere, lilio nivique certantem, pennis plu-
mantibus criſtatum; omniumque non
modò favores provocantem; ſed qua-
quà inceſſerit, etiam clamores plauſuſ-
que excitantem. Narciſlis omnibus &
Hyacinthis invidendas; ſub illâ pube-
ſcentis ætatulæ prætextã, ſub oris formoſi
coloriſque gratia, ſub his anteventulis
atque dependulis cincinnis quid recon-

ditum aliud, quam clauſam puris ac ta-

bi (ne quid latinius dicam) Mephitim
circumgeſtat? Dimovebit hanc ejus pur-
puram die craſtino Mors; & labem occul.
tatam inſpecta cadaveris cimelia nuda-
buut. Volat tamen adhuc ipſe, ſeque ut
ama.

0167
Penin Uniu
lhniman

gart
frin
pulen Ahon
aafebkirt
tinfihm,,
Atnggnünt
Syruu
ie nen
n Ws, i
Opucleggrt
Omuen auur
Mdluther
Hi lnmus⸗
MAhurd
Inbenmknte
ininmez
butinnr
ChN Mncs
Vigtiinch
AMm
Mlginten
teln

11
Aſennl,
nimniolualn

6 n)
hng ſnen
Ctenmn ſonn
N tmktl
Günmteniit
Aitertoen
Nnpmnr ut
n heſpem
ulenpellift
omningnen
ten, Lo
Andeerpkulte
0n omidu
, lint
Niſborähn
bhöameent
nns güilte
lun hurs

an) Mettt

Pichene
Abben

cinela 1q4

ine, e

ACNO AMA V, nz
amabilem in omnium oculis jactet, lacu-
næ ſuæ infamiam auro ſericoque infelix
prætexit.

293. Veri amores & ſancti.]
Arnolim, auditores, hoc tali amo-
re cæcos perinde & vos agitari. Volo, Ma-
teriem pulchram, vobiſque dignam re-
quiratis; quæ diligi reverà mereatur. Eam
ſi per vos ipfi nullam adhuc reperiſtis;
adeſte, quotquot eſtis, adeſte. Matrem

ego vobis, pulchræ dilectionis eſtendo.
Opulchram pulcherrimæ prolis matrem!?

O matrem amore dignam ! in qua cùm

Macula nota ſit nulla, non habemus ves

reri, ne ſi intima ejus ſcruremur, defor-
me quid, aut erubeſcendum reperiamus-
Imò enim verò ſcrutemur audacter. Nam
in intimo ejus complexu, inter nexus

brachiorum, in ipſo gremii ſinu, PUr-

CHRAM DiLECTIONEM, id eſt, ſormoſæ
Virginis ſormoſiſſimam prolem, caſtiſſi-
mi Amoris materiem, deprehendermmus.
Huc oculos veſtros menteſque advertite,

adoleſcentes, Hic omnes amandi & vires

& artes exſerite. In hanc pulchritudineé,
ve⸗

114 LIBRTI.
veſtra & deſideria, & vota, & ſuſpirla,
& gaudia impendite. Sola hæc forma eſt,
quæ amari nimis à nemine poteſt, quan-
do ne ſatis quidem ab ullo poteſt.

VI.
SUPERBIX CORRECTIO,
IN KEGBIS ExILIO

[2924. SFnperbia punita.]
Eranromnein in partem documen.
ta, nec adeò pauca, nec valde ob-
ſcura; eaque jam inde à mundi naſcentis
primordiis edita: quibus nos omnibus,
quàm ſevere DzUs graviterque & ſuper-
bos preſſerit, & ſupplices modeſtoſque
clementer extulerir, admonemur. Sed
non veterum major, quàm recentium eſt
copia: utriſque abundamus. Mihi tamen,
non æquè ſupplicii gravitate, ac ultionis
novitate, unum in paucis eximium ha-
betur: quod ego ſi familiariter, qui (meus
eſt mos) narrare ſumpfero, volentibus
vobis facturum me ſperabo.
(95. Regis potentia.)
RECEM Opulentum, fortunæ ſavores
altiùs extulerant, quàm ut capere jam
ille
4

„*

S 1c101

linigd
orniun Anen
vrbel in r

n nigrſn,

kumnniae
unſuptumn
metgludn
emmnfte
olkhim kamn
Urünmnen
wmuNI, H
lallonuzdp⸗
Iuun immmti
enizfuer
u inl un
M u,
A
Uün gr
Iugrulie,
jelem ijni⸗
ttürthur
Nerluinn n
En D
Atlinin z
ner derd
teg

eſole E iſie
Aeheelang
mßert

lupbet,

RNcTNX

Lid

nſein
nhnen n
An, Meſihel

imundinde

bustoromn
niennec in
ce: nocell

noremme.

untetenuin
Emuhiu
mirre elli
cs eniur
Uuirtcuit
ſeto, Wen
oo.
enti.
ſotunt iin
inu n,

1CNOAM A PI. II5
ille in ſublimi faſtigio ſe poſſet. Nam ubi
rerurnm omnium affluentia beatus, & flore
juventæ ferox, hinc proceri corporis vi-
gorem, animique vim, inde regni ſui o-
pumque magnitudinem reſpexit; ſimul &
gentium ſubjectarum tribata, & provin-
ciarum vectigalia. & littorum portoria;
atque iterum tot partæ victoriæ inſignia,
tot hoſtium cæſorum trophæa; iterum-
que hic civium erga ſe ſtudia, hic mili-
tum arma, legionum ſigna, hic mille
alia felicitatis & potentiæ fulcra conſide-
ravit: immemor ſu cœpi aliquid homi-
ne majus ſpirare; & mortalitatis propè
oblitus, ſuprà, quâm etiam Regi conve-
nerat, tumere.
(26. Regis auſcultatio.)
Er fortè quadam, cùm elatus hac ſua

magnitudine, ad templi adyta ſub diei

veſperum divertiſſet; evenit, ut modu.
latis ibi vocibus celebre VIRGINIS car-
men incineretur, quo DEUMilla quon-
dam Magnificabat; ſolitum, potentes de
Solio deturbatos, in imo, cuùm luberet, deſti-
tuere: iterumque cùm placeret, pauperes
& abjectos; in regia ſella fortunaque reponere.
His

1 69 0 1
d uumwe
„unrbielihfl
giriiten

116 LI BRI I-
His ille modulis dum aures aliquamdiu
aceommodat, eèò pertractus eſt ſenſim,
ut etiam verba carminis arripere, & ea, 1
quo pertinerent, cœperit expendere. E- inißt
rat argumentum hominis exſpectatione Aerihetl
triſtius, necanimo vaſto valde congruens. NMn
Eam ob rem periculi anxius, pauliſper hæ- Cmmiin
ſit. Certè enim, ſi ludum hunc ita ludere Cr inii
Deus conſuéſſet; ergo ne ſe quidem extra uſ, non
aleam fore, imumque repente ex ſummo N1N
fieri poſſe; inſtitit deinde omnes aditus ex- MunuI
plorare, per quos ipſe deſciſcenti fortunæ ile ſil
patere ad ictum videretur. chin fhnmen
[297. Regi confidentia.] lcn elen
ILICGENTER inſpectis rationibus, ni- Miin Mil
hil admodum reperit; cujus timeri rui- mu!
na deberet. Quid enim? Aderant opes, Elienan)
multis abundes Regibus ſuffecturæ. Erat den l auli
aula, familiaque ſuperfluentibus bonis Aquutnum
circumfuſa. Jam nulla voluptas neque entdum,
animo cùm veller, aberat; nec corpori itm e
ſeſe negabat. Ad hæc metuabant unius . ungn
nutum exteri, amabant imperium ami- iln g
ci. Idem ſtipendiarios trahebat dinaſtas, dlgn i
idem obnoxioscives, idem devotos ſibi dh lat
clientes, & ad omnia auctoratos exerci⸗ Aubn
tus.

.
Mitiiei rus. In quo tanto certamine prehenſantis
niutlieie atque ambientis fortunæ, mirabatur ho-

WManen a mo, ſi fieri infelix aliquando poſſet; aut
Gteect eò certé redigi, ubi nullos ſplendoris ſui
Ukapttin ſatellites videret. Quare adverſus ærum-
leei nam planè munitus, n. hil jam inconſtan-
nli tiæ formidabat: atque ideò ſecum, ipſe
nhmenls ſi frattus, inquit, ilabatur erbi; impapidum
nküknen fertent, (imò nec feriunt) ruinæ.
tenrentelſmn (93. Nlicitas inconſtans.)
Eansdtn INTELLIGITIS, opinor, quæ confiden-
Akeniim tiæ ſuæ præſidia finxerit ignarus. His
em, enim fundamentis, velut æternis, ſub-
ſtructam effultamque ſtare fortunam
Gutbes àſormniabat. Sed fulcra debilia! & im,
cipimin Parem huic moli ſubſtructionem 1 Vi-
Alimes det riderque hanc Regis dementiam Nu-
Dulleket men: &&, quod facere plerumque ſoler,
etklenb aliquamdiu connivens diſſimulat . olim
hlnu certé oſtenſurum, qum facilis bre-
elatz net eol viſque trames de Regno in exilium fe-
gelubitk Tat. Verùm age tu interim, & animi
im: Præfidens, quò cupiditates te vocant,
nine obſequere. Incumbe favoniis blandien-
lilebat i tibus audacter, & aurâ, dum potes lu-
en Geoe ,

betque, uter e, ut Icaro duce ſublimis illuc
uckorao; uai⸗

.

118 L I BRI I.
enitaris, unde omnes tu longè deſpicias,
unumque te omnes alii ſuſpiciamus. Me-

mini tamen ego, vidique magiſtrum inde

tuum decidere; & indidem excidendi
ſuis diſcipulis viam monſtraſſe. Servat
hoc ſuum fortuna ſolemne, ut, cùmo-
lim joeari cogitat, ſic aliquamdiu præ-
ludat: tollatque in altum, quos lapſu de.
inde graviori elidat. Cæterum ur inſtituti
memor in viam regrediar;
(99. Regu piſcina.)
IN urbis regiæ ſuburbano lucus erat, a⸗
mœniſſimi nemoris viretum: inibi piſci-

na ſalubris aquæ; declivi crepidine mar-
ginata, arborumque ambitu concinne:

velut aulæis quibuſdam prætexta. Medi-
am hanc interluit limpidæ ſcaturiginis ri-
vus; qui leni murmure illapſus, cùm ſi-
num limphis relucen ibus implevit, quod
reliquum undæ vehit, omne per diſpo-
ſitos elices in Prata campoſque educit:
Aqua vix largius uſquam
Indulſere ſibi; paſſim nemora alta citatis
Incubuére vadis; Fallax reſponſat image,
Frondibus, & longas eadem fugit umbra per
undas.
Ad

ZD

“ 7101.

Autguuhi⸗

Geſeinhellel
(, lſan .
lqeni , 4
Iazhunclfen
Nll
Ermi ikun

” AEnnlu

Lencinnun i
ebim Nide
ebereecre:
(doo. d
lumonmt
Chlntn han
ugunamie,
anztannn
cbi
eſn
cchrenn krte
aum ui
olimm
en mnin i
ſitenan
libun e H
Eit

n
kil

1I1

hulon hi

Ullinn à Sole) cum Rex ſeu feriè, ſeu conſilio

Aemegitunn
dllen aiten

Nollele Nn

4
eme, A cine

cunin

hmn gnilgi

CGeumund R
vitabant: Nec ſuberat, qui principis in-

riu;
4)
Uutbttoltaten

irun,inbimS

indnen
Anbinconeinn,
nrrrn N
llenmgi
e Nulu n
buingeiige
oe hel 4
olte 4
n
inmn ℳ
4 mna 4

ns

₰ℳ C ROA M A FI. 119
Ad has igitur Bajas (nam intepuerant
delarus, nativam loci amœnitatem, &
rivuli liquentis cryſtallum, & vitreum
piſcinæ ſinum conſpex ſſei; hactenus pro.
bavit, ut abluendi corporis, æſtuſque
minuendi deſideriumconceperit. Quip-
pe & venatu plus æquo incaluerat, &
nemoris arcanum locique ingenium in-

tercedere decreto auderet.
(100. Regis balneum.)
IcerrUR omnia confeſtim accurantur:
Chlamydem Rex tunicamque exuitur;
cingulam, armillæ, diadema, cum reli-
quo corporis ornatu, ſubter vicinæ quer-
cs umbram, deponuntur. Comites, au⸗
læque pompa, ne quem Regis, nuditas
adverteret, ſecedere, juſſi; & extra lu-
cum tantiſqer præſtolari, dum ſigno,
quod convenerat, revocari, Pſychrolu.
ten amicirent. Dictum factum. Et iſti
quidem extemplò, qua cuique placuit,
dilabuntur. Ille autem ut ſine arbitro jam
eſſe ſe vidit, liber nuduſque in piſcinam
infilit ; totamque hac illac pervagatur. &
mo-

120 L IBRI I.
modò pronior in pectus incumbit: mo-
dè ſupinus in tergum recumbit; modè
aliter in aquis aliterque plaudit: natan-
di peritior, quàmi Kegi fuerar neceſſe.
Nec jucunda ſolùm hæcei libertas, ſed
etiam eſt diuturna. Per idem tempus
haud diſpar & Comitum licentia valuit;
qui aeceptâ miſſione, omnes, ut e juſ.
que mores ferebant, ad diverſa intenti;
hi humi ftertere, hi junéti fabulari; pars
ambulare otioſa aut ludere: pars aliud
agere; nemo unus regem ſervare; nemo
ad veſtes curare-
(101. Regis amulus.)
In verò tempus Numini viſum eſt
oportunum, quo in ſtultam Regis con-
ſidentiam animadverteretur. Vos rei ſe-
riem cognoſcite: Deique etiam, cum pœ.
nas ab homine ſumit, clementiam obfer-
vate. Dum in hoe balneo Rex, & alibi
Regis ſatellites, curis ſoluti, vagantur:
prodit admirabilis, ecce, Mænechmus!
Regios oculoſque ſimilis: ipſaſque eas
veſtes, quas temerè incuſtoditas reli-
querant, induitur, & raptàâ perſonâ, Re-

gem faberrimè aſſimulat. Quo conſpecto

[quam-

le.
nnuntßil
Gelnndcan
(conis rfl
iIn micui
üallelsegu
gsfhrnie
ur Nmii
dnennhſein,
Muhitdgun
ubſrlrun
Arnſeme
Mndmun
tglrlemin
(el N
ie
kincrtunn
nul
SB
Cltmun ant
aaluin
emnt
inclune

*

.
kinnnii .
Krunbt, Nn
eliult u.
fen weel
Leeilbenu, ie
iten *
nlkenardi
nnei Weſ
Aetlinen
Ingibuchi,r
tllee: Mi
Nrſkiate i

Ala/
Munini fln 4
lem egste
eterut Nosles
etimen,
clereniundd
e Net, Anl
Ni, wgunn
e, Mlerectm
ls igele
Celtoeru 4
gri helon

.(ok.
ſ

ACROAMA PlI., 111
[quamquam opinione citiùs aderat] om.
nes continuò comites occarrere, & ludi-
cris omiſſis, frequentes ad officium re-
dire, alii currus jungere, regemque im-
ponere; alii juxià, utrinque incedere;
alii conſcenſis equis præire; & regem his
copiis ſtipatum in urbem aulamque re-
ducere. Nemo hic interim erat, cui in
mentem veniret, de Principe dubitare.
Non oris dignitas, non orationis gravi-
tas ſuſpecta erat: geſtus denique inceſſuſ-
que ad verum expreffſi, fucum texère. Ita
Mænechmus in regiam ingreſſus, haud
ſegniter Rempublicam capeſſit.
(102. Reæx deſertus.)
Ar Pſychrolutes interea (ſic eum, qui
frigidà ſe abluerit, appellemus) ubi ſuas
in undis cupiditates explevit: ignarus
facti, de balneis inauſpicatis, ad notam
quercum recurrit. Visà ibi ſubucid
[quam ſolam ei reliquam æmulus fece-
rat] perturbatus, famulos inſiſtit vocare.
Cunctantibus primis, alios ſuper alios
inclamat. Etiam his tacentibus, impa-
tiens, diris omnes miniſque increpat.
Inter quæ tamen omnia, nemo parere,
ne⸗

122 L I BRI I.
nemo aut verbo illum, aut obſequio di-
gnari: niſi quòd vociferanti, quædam
retuſæ vocis imagines, quali per ludi-
brium, reſponſarent. Hic ille commo-
tior, cum raptàâ ſubucula, de luco demum
procurrere; viſum, quid fieret; quaque
ignaviã tot modèò comites torperent? Ec-
ce autem! circum undique ſolitudo. E-
qui, currus, canes nuſquam ulli: famuli &
cuſtodia nulla. Tum verè jam furens Irâ
ringi; malumque deſertoribus & ſuppli-
cium minari.
(103. Regis quarela.)
Cujus enim exempli rem fore, ſi vi-
Gus impatientiâ ſatelles, Regem ſinere-
tur impunè mediis in ſilvis prodidiſſe?
Et eſto; pertæſum moræ tam longæ fuerat: ideo-
ne ſugere clam omnes oportuit? An non monuiſ.
ſe me prins, aut ſervulum, ſaltem unum decuit
manſiſſe, qui domum reäuceret ?à qui mon-
ſtraret? Vel veſtem certè aliquam in ſpolio
reliquiſſent, quâ corpus hot deſertus prodi-
tuſque tegerem. Nunt ſine pediſſequo ince-
dere, & in hac ſubuculæa purpurà cui uſ-
quam oſtendere me homini audebo? Palatium,
eredo, urbemque nudus repetam “ Nempe,
qui

1elt
ℳ
e

Kbl
aoyrni
milente,i
ulie
ourlma
in a
maſt
N Nrwrern
iliſnanl
4 nilee ſnß⸗
mdlhiun

4

Vnle
. Giſstigtne
etn
ſonlenläft

—

idetnn i

ſrimrien
ictnik e

1.
tcegin
t⸗ tum, Nrtn
gul Prl
Heile amm
l,Cehrocent
lkete n,un
ſenanndil
Wnreſdinche!
unil ſeil
nenfunfuent
kenmnburkeigt

atu 7
ren bre, I
1 lgnne
ſis ohl
Mhliefunel 1
Gtlt Ar uuren
/m leik
mt! Hn
n 16
r N
Miſe 4
nm⸗ 1
ℳ elele
rmcn/N

1

1cRNOAMAPI. 125

q74.4 in hac ſolitudine memet erubecſco, in oc.

currentis pepuli frequentid quem colerẽ te-
nebo? Potius igitur eſt, at noctem in hoc egs
nemore degam, quoad profugi cowites, die
1 graſtina we requirant. Sed ſtelid um eſt, hos
ab is obſequium expebtare; quibus ſi mei
deſiderium eſſet, hinc tam perfide non diſ-
ceſſiſent. Qxid, qued ne pernoctare quidem
bie tutum:, Terreut miſe ſerarum genera,
milis Aiſcrimina latrenum: Sipſa etiam te-
nebræ, neſcie quid mibi non amicuss ha-
beni. Spectrin infeſta, & lemurum inſidiis
obſeſſa pleraque ſunt nemora; at Mroinde ſ
momenta omnia epandaa, uee prodire ul-
terius pudor, nee manere hie timor me ſinat.
(104. Kegis tranſitus anlarcem.)
JACTATVUShoc æſtu circumſpicit
emnem loci viciniam; nec procul inde
videt arcem, in colle viridi amœnoque
ſitam; quam ipſe viro nobili, clienti ſuo,
non dudum donàârat. Atque hunc certè,
ſi quem alium, & ante id hac fidelem nõô-
rat, & memorem adhuc beneficii ſpe-
rabat ; neque antiquius aliquid habitu-
rum, quàm ut patrono gratiam refer.
ret; veſte que ſaltem & comitatu orna-
PF 2 tum,

124 LIBRI .
tum, in urbem reduceret. Erectus eâ ſpe,
imperat rubori ſuo; ſemique nudus iter,
quod neceſſitas jubebat, ingreditur.
Nec diu factum; &errabundus per devia
vallium, & incerta viarum, ad collis
optati radices eluctatur. Inde in clivum
ægrè ſubrepit, arcique propinquat. Ex-
cubabat in foribus recalvus, horrenti

barbà impexaque ſenex, Charonti, ſi

remum haheret, ſimilis- At iſte pro remo
fuſtem manu alterâ, alterà, ut janitor.

ferream clavem prægrandem geſtabat;

Utque ſubeuntem aſpexit; & è ſubucula
cenſum hominis facilèe omnem conjecit;
ratus eſt. à ponte Cynicum venire, aut
Codri fabula ludionem: moxque occu-
pat portas, non permiſſurus pedem in-
ferre. Oſtendit tamen paratum ſe, ſi ſup-
plicaret, bucceam panis, aut, ſi moleſtus
eſſet, fuſtem objicere.
(105. Colloquium cum Toparcha.)
ApDvVENTOR, ne cum homine barba-
to litigaret, id unum flagitat, ut col⸗
loquendi patris familiæ copia fiat. Jani-
tor etiam hoc exorari difficilis, quod
indecorum crederet, virum nobilem 4

I
(Co
arwrt
OClN.
4
1A eum
ſet N
Aemg
Cl, Wm
Junn

Uigten
Umt
Phnnn
Anzn
Aeßtanl
oeker
kluben
ſrer uiͤ
telee.
Leirien
uliautn

7 inlnce
Uueſile

en bece,
enirncun
mhundu Nere⸗
Ilun, A
un, Meinch
Neoagur!
8ttelzn, wn
ſnet, Cuon,
nls Altene
4, dei, wjen
neguſcen En
eii, Kelin
AMomven coge
nicun ſenlet
ven:norges
eniiunu peln
en ruumſel
uit AAhMaot
te,
n dun Npet
cum honie N
ugrt,
lecopi i
tui Cſkali
,uun

1CNOGAMA VI. 12 5
ad illas hominis ſordes evocare: tamen,
ut odioſo rogatore ſolveretur, abiit, he-
ro dicere. Is, etſi commodum ex urbe,
(quòè Regem è venatu reduxerat) adve-
niſſet; animum tamen inducit. pauperem
adire. Inerant in portarum valvis macu-
læ ferreæ, per quas dum clanculèò proſpi-
cit, videt ſimulacrum hominis nudi ,
quivix campeſtribus tegeretur; & eum
utique clivi accolam ſaſpicatus, ſtipis au-
tumat egere. Objicit igitur ſeſtertium
nummum; ſeque avertit. Vociferatur iſte
ad regis contemptum id pertinere: ſi ne-
que ipſe, cui ſerviret domino, fateretur.
Non ſeſtertio ſua tot poſſe merita com.
penſari. Equum potius comiteſque in-
ſtrueret; qui deſertum Regem, prodi-
tumque ad palatium, adhuc ante noctem
reducerent.
(106. Regis repulſa prima. )
OrFENSUS inſolenti prece toparcha;
ſtetit ambiguus diu ſtolidène ſuperbum,
an luculente ſtultum crederet, eum, qui
in ultima egeſtate regnum auderet ſom.
niare; & in lineà ſubueulàâ, purpuram ,
ac diadema ambire, Aut enim ſi Rex
F 3 ellet.

126 LIBRI Y.
eſſet, mendicitatem exueret; aut. ſi men-
dicus re vera ageret, regni ſpem abdica-
ret. Ex utroque ſchemate, quid niſi Chi-
meræ fabulam conflari ? Pſychrolutes
ramen, ut portò ſidem ſui faceret, ſu-
pra cœpit repetere; quemadmodum in

ſuburbano luco proditus deſertuſque ad

hanc mendicantis fortunæ nuditatein
deciderit. Aliud modè neceſſe non eſſe,
quàm ut veſtitus in ſuorum conſpectum

veniret, ibi continuèò felicem ſeſe; &, fi

juvaretur, memorem; ſin repudiaretur,
injuriæ vindicem fore. Tum ſeriò excan-
deſcere Toparcha; & cum convitüs San-
nionem miniſque à ſe abigere. Crede.
retne tam palàm illudi ſuis oculis poſſe,
ut vile ſibi ſervitium, pro Rege obiru-
deretur ? Admodum è palatio regreſſum
ſe, ibidem Regem incolumem reliquiſſe.
Iret ocyùs veterator, & comminiſci tam
ſtulta omitteret: aut malum continuò
habiturum. Simul foribus impatienter
occluſis, diſcedit.
(107. Regu tranſitus ad præadium.)
Qurd in hac regni repulsà calamito-
ſus faceret à aut quo pacto vim inermis
Alu⸗

1 4

3
e

nke,
emug,
ighu
Ndandk
1 lndn
4Cenbunte
Imm anl
An ſhecü
nitenneon
1dginen
Illumi
ulurin
1 Wonſinan
Uodeannftomn
Z
Helmn

Claunti

fnufmnlt

rl he

13
Aeet r.
Eeiben D
ilti
in Mehene
en lllrerg
Aenadrotin
in Anlge
hme udne
ð
bonn oliet
bliengeek
t Eepdr
ne Inteiben
Kcumcanniiu
kilirt. (
lii delißf
ohey d
Mintent
colunen ki
Koonnuiil
r maluen kunn
Cubus npir

84 fln
enlſicit
c fiule⸗

A4CROAM A VI. 127
nuduſque vindicaret ? Non deſttutus
jam ſolum, ſed & incognitus, ægrè ſibi
à lacrymis temperat: quas magis tamen
deprehenſa miſeria, quàm ingrati cli-
entis injuria provocabat. Quamquam,
quod ab unius exemplo, non proinde
omnes inhumanos ſibi ſingebat; placuit,
apud plures alios fortunamtentare. Eos
autem dum ſecum ipſe enumerat, unum
præter cæteros charum reperit; quem
olim ſive cenſu equeſtri, ſive aliis præ-
miis eximiè ornäârat. Nec ambigebat ve-
rèò, quin idem, ſi de infortunio reſciſſet,
prolixè omnia in patronum fegereret. Id
modèò angebatur; quemadmodum, aut
ubi cum ipſo congredi liceret. Explora-
to demum viarum compendio, feſſus ad
peramplum prædium devenit; in que
per id tempus eques benefieiarius lautè
cum magna familia ruſticabitur.
[108. Regis repulſa ſecunda.
Eo in loco ſimul conſpectus eſt hoſ-
pes porrectâ ſtipe paupere; jubetaæ in-
de faceſſere, neque aliud ignotus ab
ignotis ſperare. Cùm ille, ſe verò notum

in primis eſſe, dicerer: quem enim no-
F 4 ti0*

128 L IBAII.

tiorem eſſe Rege?: Tum Eques, impu- eblan

dentiam loquentis averſatus, famulos
omnes [& habebat permultos] ad exi-
gendum hiſtrionem advocat. Confeſtim
velut ad claſſieum, procurrere ſervi, ſo-
nare fuſtes, latrare canes, &, quemnam
in hoſtem ducerentur, exſpectare. At
infelix, cùm prælium parari ejuſmodi
videret, iniquo ſe loco, & armis impa-
ribus, pugnaturum ſentiens, fugam ca-
pere, & lamentans de ſua miſeria queri;
quam neque agnoſcerent famuli, nec
ſublevarent amici. Viliſſimos quoſque,
ſimuleſſe miſeri incipiant, mox omnibus
miſerabiles fieri: ſe unum, quantò ærum-
noſior ſit, tantèò digniorem injuriis pu-
tari. Aliquem latrones nadarunt? Ab obyii⸗
iMicò veſtem recepit, illa ipsa, quam perdiderat,
meliorem. Alium annona defecit? fuére, qui
penum extemplò ſuppeditarent, facumque in-
ſtruerent. Aliis ædes incendio conflægràrunt?
quæ Amicorum opibus hodie ſurgunt ampliores.
Ege poſt natos homines ſolus inyenior, quem e-
geſtas omnibus fecerit hoſtem.
[109. Regis tranfitus in urbem.]
Qvoo igitur tam diu tergiverſor, id ſemel
ali-

lt
S
1 Sa
Nanufnt
4 C

en in
ehimmi

Uütnh
llerſen
Cuneen
Dorgcelent
chlurenng
ue Aidu

1/ 1

Aben

5 e .,
Km Wrn

17 .
keueln

uulne
Enucint

mnüam
6alt
le/
lan
lini

lre

uniu n
lim, luni

n!
unll

wultrtti⸗
nhennn
1, ahere
n mn eſln
ded, Kuniin
lnen, ihrn
elunitne

Crn kmnl D.

Nllnus guig
num mren
unguntenn
iorenintisf
Alerte.
uenei
Alfarßin
ut, ,lunſt
nlntienin
ſezuroge
iminin, c.
ℳunu
ennt

6

ACROAM A Pl. 129
aliquando audebo: urbemque petam, etiam nu-
us; & regiam ſubibo meam, infami trium-

pho. Vincit ruborem neceſſitas; & pvulgi riſum

fames contemnit. Urbes ſuas & regna multi
receperint, ſed armati; primus ego dicar, re-
caperaſſe inermis. Secundum kæe iter inſti-
tuit ad urbem. In eum obvii omnes, velut
in ſpectrum verſi, cachinnis ludere, joca
ſaleſque jacere; & nudum, ſed malè un-
ctum pugilem rideret. Aliqui, peregrini

moris delicias carpebant, quèd in linea

nebula ventoque textili mendicus ambu-
laret. Alii aliud, quæ linguæ plebejæ li-
centia eſt, ingerebant. Per quæ tamen con.
vitia, nihilo ſegnior ipſe ad urbem pro-
perabat: Ubi minimo minus ſactum eſt,
ut paludatus imperator, ingreſſu exclu-
deretur. Precariò demum admiſſus, regi-
am petiit: cujus veſtibulum ſtatarius mi.
les perambulabat.
(110. Regs tranſitus in aulam.)
Is advenam contemplatus, Mani-
puli mendicantis credit centurionem

eſſe, aut ex IRIlegione tribunum. Ideo

ne quo ſtratagemate in palatium irrum-
pat, intra ipſas ejus portas opponit ſeſe,
F J haſtæ-

130 L IB Rg f.
haſtæque euſpidem minax obvertit; Sci-
ſcitans, quis & cujatis eſſet? quid veller?
pacemue afſerret, anarma? Ille contra &
jam velut in loco familiari hilarior] om-
nia tutavides. Quippe ego, Trejus neas,
gelidis ereptus ab nndu. Miles, qui de Æneâ
nihil admodum legiſſet; eam ſe teſſeram
negat agnoſcere. Clarius rem eloquere-
tur, ſi intrò admitti cuperet. Mirari jam
iſte, ſi ſuum Satelles Principem non nòſ-
ſet, cujus tuendi cuſtodiam acceperit. Sci-
ret igitur apertè, Regem ſe eſſe, qui niſi
mox reciperetur, contumeliam atrocibus
ſuppliciis eſſet ulturus. Simul vi perrum-
pere cuſtodiam conatus, vi majori repel-
litur. Ita dum infiſtit hic, refiſtit ille; o-
ritur clamor, excitantur aulici; concur-
ritur.
(111. Regis repulſa tertia.)
IBI, rem omnes longè ſtukiſſimàm
audiunt: Exulem ignotum, & trivii
paunoſum accolam, ad aulæ comitia
candidatum venire, regnumque petere.
Circumſtant eò magis, & frequentes,
eum, ajunt, ſi ſtultitiæ præturam ambi.
get, auſpicato veniſſe: peteret audacter,
omnes

—

uasru
ien umn
gritt,
nimt .
Unn E
lirenus
Eeßnum 1
Celli un
urdln
ntin
Mliin un

ie inn tenn
Nufln Ur

—

e Nigii
enlatn 0
Ailaniin
t ⸗

II Nn
I ,
6
Unn,

8
KH

111
ucbeent t.
alculnl
6 Leoann
uinliin ,
o, Niuue
le gicekr
enn enlenn
tunic
eter Mruir
Mipent
koämmneſenſ
egenech, gin
Muunelumanetl
. Anu npenn
t, inubatert
lie, elliilt,
Uuttrnci; conn

a t
gonm, An
☛☚
egnumgu⸗ et
1, Alrenen,
. Nrauum

penuls

4CROQ M A VI. 131
omnes continuò tribus laturum: De
alio magiſtratu ſuffra gia, in præſens non
iniri. Hic homo, etiam ſuis ludos fieri
ſe videns, mirificè perturbari, ac modò
lacrymis agere, modò excandeſcere, ac
prope furere: iterum omnia regni ar-
gumenta colligere; ſeque Actæonem
elamare, quem ignari canes deceptique
inſectarentur. Sed nihil æquis auribus ac-
ceptum: & pleraque ejus verba effusè
deriſa; eum multi inſanum dicerent,
pars dolum ſuſpectarent, eoque trahen-
dum in vincula cenſerent „ donec aut
ſtultitiam edormiret, aut verum certè
confiteretur. Vicit eorum ſententia, qui-
bus viſum, intrò ad principem perdu-
cere, ut regni ſui rivalem & competito-
rem rideret. Cui enim dubium eſſet,
quin ea res illi jucundum ſit ſpectaculum
editura:
(1I2. Regis ingreſſus ad Regem.)
FESTINATUR negotium; & nudus ad-
ventor per turbam abripitur, ut Prin-
cipi jocularis reus ſiſtatur. Ingredien-
ti, ſuaque in aula circumſpicienti, in-
gens quod nunquam expectârat) mira-
F 6⁶ exe⸗

132 L J B R1 b
culum objicitur! Hominem ibi videt ,
ſaum planiſſimè gemellum, aut alterum
potiùs ſeipſum, regia in ſella ſublimem,
ſulgentem gloriàâ, & procerum ſuorum
coronâ cinctum. Erat vox & oratio una:
Erant veſtes eæ ipſæ, quibuſcum regnum
in luco exuerat: Nihil denique diverſum
in diverſis apparebat, præter unicum
id diſcrimen, quod inter Mænechmos
duos calamitas fecerat. Quare ſtupet
attonitus, neſcitque, quis Amphitrionem
ſibi tam comparem ſubornãſſet ? Nihil
tamen jam alios auſus percunctari, quis
ſuam illi perſonam commodãſſet; perpe-
tuò flebat. Hinc novæ fabulæ tragieum
argumentum.
(1I3. Primaæ ſententiæ dictio.)
INOUIRITUR perdullionis in reum;
ut quem libido invaſerit, regni capeſ-
ſendi. Rogantur ſententiæ. Aſfſurgit ſe-
nior, graviterque facinus temerarium
deteſtatus, cenſet quæſtionibus ſubjici-
endum. Utique ſubeſſe rei, in ſpeciem
ſtultæ, tectum calidumque conſilium.
Quo enim pacto fieri poſſe, ut hos ille
animos ſumeret, ni abditas vires in in-
ſidiis

1016
lun 8
leig ne
i
iß, 8 n
intks,

leten ⸗

1 ſin
Aurſn ain
in ien
uinrhore
estuil
unrttmi
Cigtntn,l
H
IRnn
Dighi
inß An
lrailt/4
ſiicne
gmuhn
1 NS
intiin
l e.
ſeon

—

11

tünihik

n dlerr
ull Tlhine
eenun r n
ſotaornionne

thlanennn

Einkäneinn
Mern Won
Uun Nenchr,
n un in
ürkapunim
Cborntla! N
nnndn,, li
nnoliſtt zens
ulengien

nnala)
dclnonudnten
ſei, n
emie, unt
chn teneumt
liotibunli
etei,in in
nge oon
gle, Ntka

Citas ſitet
6

4 CcCRO 4. A 4 zI. 133
ſidiis nòſſet? Nulla ne villa quidem, niſi 2
pluribus, inyaditur: : & bhunc exiſtunumus,
ſine ſociis ad ampliſimi imperii fortunam ocu
los adjeciſſe? Conjuratio eſt cives eoque per.

nibioſior, quò minus apparet. Exſpectare

noctem hanc, cenſeo; ſicarios cras in regia
conſpiciemus. Petit adhuc regnum bic prodro-
mus; alii ſtatim, ni iſti obſiſtimus, rapient.
Quin igitur ſubdimus termentis tenebrionem,

cogimuſque fateri verum? Jam frequens cu-

ria in hanc ſententiam ibat; & tetra ear-
ceris facies locique & equulei horror, &
catenarum ſtrepitus, & mille talia, reum
cireumſtabant: Cùm alius;
(114. Secundæ ſententie dictio.)
Ninm vobis metuendum eſt, inquit, ab
eo, quem liqnidò pvidetis, emotæ mentis erre-
rem eſſe. An eniu, ſi cerebri aliquid bic tu-
por babaiſſet, nudus urbem regiam interdis
perambularet An in hoc dedecore ſuo non
ſe ipſe refugeret? an oculis noſtris inſpiciun-
dum oferret? Dicet aliquis; fingere hanc eum
amentiam. Mæ is mihi nimis quam meticulo-
ſus eſi. Prohibet hujus ingenium & natura,
ne ſixgere ſtultitiam poſſit; ſapientiam poteſt.
Oculorum hos obſecro nictus, hunc capitis
V y tre:

134 P I NI f.
tremorem, oriſque totius motum conſiderate:

nonſap iam ego, ſi mens hic hotſt ulla habita-

re. Ea propter ſi me auditis: mer ionem, ſi quo
vobu eſt opus, huuc retinete, qui delicias fa-
ciat aulæ: Regni infidiatsrem apud alios quæ-
rite; Nam hac hujus manifeſta ſtupiditas me-
tu yos abſolyit. Hanc ille ſententiam, eiſi
haud magnopere probabat, priori ta-
men credidit miſer mitiorem: quippe
qui rideri pro morione mallet, quàm in-
ſidiator torqueri.
(1IS5. Tertiæ ſintentiæ dictio.)
FREMENTIBUsS adhuc aliis, & variè, ut
quiſque favebat, afſentientibus, ſurgit
Poſtremèò Juvenis, impensè garrulus &
naſutus (cui viſus nidor im poſturæ ſubo-
lere: Et quid, inquit, ſi verſipelli iſte, hot
certe voluit, as occaſione uſus, eventum expe-
riretur à Sciebat, armato aditum non pate.
7e; at inermem quemque, ut non timeri, ſi
uriſſimè inſidiari. Meò, quo cuſtodias ſalleret,
nudus quidem venit hic pugil; ſed, credite
mihi, venit unctus. Explorate ungues, aut
ſi quid aliud in corpore reconditum eſt: Vbi
ferrum non potefi abſcondi, venenum poteſt.
Wm ſacile eſt menum regu, aut genu, .
E=

mwi
mti
ſidk
Mclaft
junßt
Aieu
uin i
W Mn
imnini
mnii ,
Pa
Nti
lan in
MI
1,
bunin
Unenein
Uſinn
nelklern
eſeg

Il,
uunigtnflee
uinſtlale
ninninn ,
it, lilliuf
mngll inen
uſtinitnen
ltrenn e
, Pnnt
mnann gin

enen

ſwni iia.

nr it,Kunt

Eremlu, in

nenk aunlul
rimualbnelt
frnſgllefe
eia mnmt
atn Elen i
, Hrntm,
lſainſt
l; ſm
oran Nhu/
”õ
1, mum;
ℳ 4

4 C ROAMA PI., 133 5
ſpeciem ſupplicis tangere; ut aliquid Colchici
frigeris diſundas. Aliqui halant virus; &
quos manus vt queuns, ſlatu occidunt. Quid ,
quòd etium aſpectus nonnullis eſt peſtilens
mortem in oculis circumferunt Gorgones iſtæ.
Quamquam ut hac tan quam beregrina tæcea-
mus: quid tandem eſt iſtud , Penetravit hic in
Regis aulam, ac propè etium ad menſam! quam
promotum fuit, poculo toxicum infunlere e

aut cibariæ lanci fatale gelu allinere? aut

obvium quidvis ad ſtruendam pernitiem ani-
inare? Noen magnæ ſunt molitiones: nec to-
tis amphoris aconita potantur: Guttula ſexta-
rium infecit, & totum Sigma interitu ltit.
Ad hac nos tam ſibi regnum hic quærit, quàm
per hunse alius, quem ignoramus. Quare non
ego magu exiſtimo tormentis Confeſſionem;
quam ſupplicis ſangainem expriwendum.
Dixi.
(116. Regis condemnatio.)
AUpITA tam atroci ſententiâ, in qui-
bus anguſtiüis reus eſſe ſe ſenſerit, nihil at-
tinet memorare. Interea certè, dum pur-
g re ſuſpiciones miſer, & objectum cri-
men refellere nequidquam laborat; præ.
tor capitalem ſententiam pronuntiat: Vi-
14

136 LBRLI.
tà quidem condonari gratuitè poſſe, cæ-
terum ne ſtulti itidem alii regnum ambi-
re unius exemplo, aſſueſcant; hunc, quilſ-
quis eſſet, ad equi caudam religatum,
cum ignominia per urbem raptandum eſ-
ſe. Ita èjudicio diſeeſſum. Confeſtim vi-
liſſimus quiſque aulicæ turbæ circumfun-
duntur, rapiuntque, feruntque, trahunt-
qae; & in veſtibulo humi diſtentum, cra-
tique im poſitum, ab equi ſyrmate ſuſ-
