bac, & oficiss, ut meritum auditis, colite.
(42. Edicon perſonatus agneſcitur.)
IrERUM deinde juvenem complexus,
inſtat obſecratque, ut nomen genuſque
ſuum, quod in digreſſu promiſerit, ali⸗
quando tandem aperiat. Qui medeſtè

renidens, facturum ſe ſpondet, ſi conju-

gem priuùs, quam geratarn toties inſi-

damque ſibi accusãâſſet, coram ſiſteret.

Ea-

lelul⸗
Lclnonſe⸗
lapeſtn⸗
„ H,
gicgntn
rlafemkl .
, vrion
Nocruuld.
Nim Uint
eacnennetdz n
ciammmenrnen
v, 1 r
ls Aadenu
mſen Alne⸗
olln, giun
ueronummdun
4muptman
keu
Ueglnotalne A
6, hin
Ncklel
Moreng ge

—

1 ACROAMA II. 217
t, H, Ea continuò quæritur. Sed perdiu quæ-
et Mum ſita, neque in cubiculo, quo ſeceſſerat, nee
,Aus/ reliqua in domo uxor ulla, aut nxrios
anſfil, ai umbra reperitur. Id anſam convivis præ.
muuimntiii, buit, rurfus inſimulandi. Non utique re.
imug cedere ab ingenio œminam: ſed eam,
n Mniu⸗quod abſente viro fecerit, facere etiam
eiindha pPræfente, Excipit opportunè fidicen:
Haierſnſhtin eam enim verò, quod fecerit abſente, id
Ennak mie etiam præſente marito, ringentibus licèt
Wniftiin aliis & adverſantibus, morem gerere
VG natul ſemper, & ſemper geſſiſſe. Simul galeri-
s culum, quod capiti adaptatum fuerat,
m d rejicere, cinnoſque propendulos, qui
naſiaſnin frontem obumbrabant, removere; & co-
mih lorem, quo perſonam ſibi fecerat, ſuda-
udnirad rio detergere: unoque momemo, ex pe-
uts atA Tegrine fidicine, Aauibertaprodite.
RKR’K” (43. Ansberta abſelvitur.)
8 a NoxN paſſus hic illam Bertulfus verbum
Eſnenn 1. dicere: ſed ipſe plenus ſtuporis, occupax
, mnaß prior genua; fidaſque manus oſculatus,
igelen , jam planè ſe carcere ergaſtuloque di-
penn. E 4 gnum vociferatur, qui ſervatricem &
meſme, Kolidus non agnôrit ſuam, & ingratus
nn vn perperam traduxerit. Perdidiſti operam
mie, eum K uor,

–

4138 L IBRI II.
uor, ꝗu talem tibi maritum redemiſti. Red.
de aratro me mee, redda vincalis & catens,
quibus ingratum exuiſti. Sine me pœænas ibi,
ꝗquas mereor, expendere: ſine ruborem hunc te-
gere, quo toties ego perfunder, queties me ter-

ra marique quaæſitum audiam, quem terrà

marique eſſugere tu debaiſſes. Sed non latebit
hac Pirtus tuz, quæ famæ præconio per Grbem
utraumqus audietur. Et peſtquam omnia tibi,
quæperſouato pdicini promiſeram, largiſime

praæſtitero, tu poſteris adhacomnibus exemplam
manebis, MAGNI MERITI, SED PESSIME
E⅛N ENSATI.
1II. .
I N JU RIA BARBARE
VINDICAT A.
(44. Jernorum vindicta.)
Qoin olim quantumque dominis in

MKſervos licuerit; quämque impunè

illes aut loris ii conciderint, aut ferro

mutilarint, aut in crucem ſæpe ſublatos,

nulla juris miſericordia peremerint, no-

tius in vulgum eſt, quàm ut debeat

demonſtrari. Sed nihilo obſcurior 8& a
ſervorum vindicta eſt; qua multi quon-

dam

Inn cii in
alninh

.

umtiiiin
Cin ac
Pnnuſt
Ma, wn i
lun Mnniid,
ſeſtumarne imn
ulgamunh
Pirorznteca
nnggnum
aldun
SAll

AANNNVee

Amegm u
ndi va
l Aaruin
r, nelna
inin, Uelnne
(thr hinn

u.
1
er.

ene 4
le
huenn

1

I. f
Munliſ
ihiet
Gu nid
Huninnient
g li gen
, linmi
e llemleizt
iunnden
Mpn itſ,
nſran ifn
armmiknun
Mnm, K

4

4

IINRI

cNI

dü)
AEINNeCN
. ſunen⸗
Neletin, a
Menlrſeld
1Delethett,
lihe 1
,gin u
Utüo blnn

4CNROA M A III 2r/S
dam, ut jugum excuterent, rabie armati
ferrumin dominos converterunt. Qua

in re conſirmanda non committam, ut

Tyrios vobis ex Juſtino, aut alios ex aliis
ſeriptoribus moleſtè obtrudam: quos
jam ipſi meminiſtis, per noctis unius te-
nebras, mana ſervili nefariè eſſe truci-
datos. Novum aliud, ac neſeio, an multis
veſtrum antehae inauditum producam.
Quod quamquam ſpectatu fœdum fuir

& atrox; miteſcet tamen hic paulum „

ſi è longinquo narratum, inter Acroamas

ta audiatur.

(45. Barbarus Captirus.)
ADOLESCENTEM & barbaris, haud ſcio,

bellone captum, an de cataſtà emptum,

vir nobilis ſevére magis, quam libera-
liter, ad o peras ſerviles damnarat; eum-
que, ne clam effugeret, compedibus
vinctum, arctè ſemper anxieque cuſto-
diebat. Ea ſervitus cùm per ſe dura,
tum etiam diuturna, omnem homint
calamitoſo ſpem libertatis præciderat.
Qua enim parte tentaret? An auro for-
taſſe, quo ſæpe libertas, nonnunquam &
vita emitur? Sed hujus inane votum eſt,
K 2 ubi

220 T I B R I II.

ubi in tegete rupto, laceroque centone n
ounmne peculium ſepelitur. At fugàâ certé,
quæ quondam deſperatis etiam ſaluti

fuit? Ad hauc verò non conſilium dee-
rat: ſed rimam infelix, quàâ elaberetur,
uſquam videbat. Obſtabar⸗ domeſticus

carcer; aut ſi quà hic olim fatiſceret,

catenæ morabantur. Igirur vim, inquis,
pararet: effractôque ergaſtulo, & pertusà
compede, erumperet. Atqui dictu faci-
lius hoc nobis eſt, quàm illi factu; deni-
que vel precibus dominum aggredere-

tur. Hunc verò nec affabilem habebat,

& ad fuſtes impingendos, quàm audien-
dis precibus, benigniorem. Reſtabat u-
num, ut viveret ſervus & moreretur.
(46. Barbari neliberatio.)

CUM hac fortuna dum annis pluribus

luctatur, adoleſcens paullatim in virum
evxvaſit, validum viribus & lacertoſum.
Sed cum viribus, ex æquo & labor illi

creſcebat. Inde ſervitus indies gravior.

Victus igitur impatientiàâ, cœpit occul-
tè vindictam cogitare: Nam quid multus

hic ego per lenta ſuppylicia contabeſco? Si

morienium ſimel in yinculis eſt, moriamur;

ſes

. ⸗ uit

aſii
G l
mengun
Nuirin.
e gui
Cbrun
eninſen i⸗
Arau Er amn
aulauinetit
Mir n
(AEn Aas
Erni nntt
Mn
n Lanmn
ſir ti
Ilinn miihf
u i

i N.

nii
.

1 I

kebc W

—

Tig einn i
Mcontlumge⸗
Pietheen,

li daneli⸗
n lulen,
mein i .
Nitdſe
Griiiti
oninnn Ate
Litclentte
s lnuer
gen Nlilr.
Enmdak.
Aete
ahmmmüzttt
Grlindint
Cbu 8 lente
Aelo AAen!
tusincies gnnt.
eni, rfuc⸗
E: MYN
64 And
alutf, 4—

1ACROAMA III. 22 1
ſed cit?: & quod ſolatio ſit, non ſoli moria⸗
mur. Ex eo die totus ad componendam
tragœdiam incumbere, moduùmque ini-
re, quo heriles injurias ulciſceretur. Hæc

cogitandi multa quotidie in mentem ve-

miebant. Quid obtruncari per inſidias

komo unus quàm facili negotio poteſt?

Res ictu peragitur. Aut ‚ſi vis aperta
non placet, in promptu venenum eſt:
uid cefſas ? Ægriùs hero facere non
potes, quàm ſi vitam eripias, qua gaudet.
Quid ?ægriùs illi non poſſim: Poſſum
enim verò, ſi ſapio; poſſum. Non illime-
cum tam bene eonvenit, ut morté ul⸗=⸗
ciſcar. Gravior eſt ira, quàm ur malo tam
brevi ſatietur. Quæreſidum ſu pplicium,
quod duret; & cujus ille tædio mortem
in remedium quærat.
(47. Diſſimulatie ſceleris.)
Hc apud animum ſuum barbarus
ita volutabar, ut nullo tamen indicio
meditatum facinus proderet. Sed'ante
occupet hie aliquis: ecquid- atrocius
morte parare ſceleſtus in herum porue-
rit? Et ſubibit fortaſſe; illum potuiſſe,
de domini fortunis & Cimeliis expilan-

222 L TIB RI II.
dis; aut ædibus, quas ampliſſimas cole-
bat, inflammandis, cogitare. Nam, ut
Euacliones avari hæc pertinacifſimeè reti-
nent, ſic eorundem jacturam, vel acer-
bius, vel certé diuturmùs, quàâm ipsàâ
morte cruciantur. Nihil iſtorum iſte: Sed
hoc vindictæ genus, ut plebejum & hu-
mile aſpernatus, ad aliud matre Mede4,
vel patre Thyefte dignum accingitur.
Quod quidem tam immane, tamque
ſævum nefas, ut priùs ille non prodidit,
quàm re ipſa perperravit; ita neque vos
mihi vim hanc afferetis, ut antequâm ip.
ſa narrationis ſeries poſtulet, in medium

tifeinti
glrſli
tun mbinut
ntienn
mlluz
i Mnnc i

intempeſtivè producam.
(48. Pradiumn ſuburbanum.)
CM nemo de familia ſuſpectam ad-

Ruc perfidiam haberet, nemo etiam erat,

qui à mancipio, ecque vincto, timen-
dum cuiquam crederet. Quo factum eſt,

ut hero aliquoties aut venatum egreſlo,

aut peregrè profecto, uxor liberique do-
mi prepemodum incuſtoditi relinque-
rentur. Id non proinde, ac putabatur,

barbarus negligebat: attentus ad rem,

ſimul oportunitas foret, auſpicandam.
OðU Igi.
Si⸗

Eßtemintiiß
ARummtn
Gonn Wien
4 n
unnſtin
irilur
iniha ienm
nn
Euen
etn

luen iln.
1 Cgtit Ne
ereillelline⸗
lcnn e
umi, gin
S
neren
AAalnuelet
le öhun Kenn

M inmne, nn

Fſäüsgllenngnni,
IEmnit itkeſ
Kruzur mennt;
Gyukten ttnelit
ten
Nea)

Perdengan

egl inch,
unt fentlnni.
d unotlb 4
nenoct
olnge, 4

hi: AMenuun

1 blet, gie

L

4

1CROAMA III. 22 ¾
Igitur cùm exſpectatione ſæpè delusà

cœ ptum nefarium diu diſtuliflet, au-
. . 4
dendi copiam, quanta nunquam ſpera-

bpatur, occaſio facit. Per ealores æſtivos

cuncta familia in ſuburbanam prædium,
ex more conceſſerat. In es prædio erant
cm aliæ voluptatum illecebræ multæ,
cùm przſertim elegans prætorium in
arcis ſpeciem ædificatum. Circum circa

piſcinæ foſſæque, ſtagnantibus undis lo-

cum ambibant; ita quidem, ur modico

ponte, ad arcem acceſſus paterer; ſubduei
tamen penſilis pons facillimé poſſet. Su-
pra portam edita turris eminebat; é qua
deſpici omnis vicinia percommodè pote-

rat. Hanc turrim homo ſuæ ſibi tragœæ-

diæ ſcenam, & lanienam optàârat.
(49. Opportunitas ſceleris.)
FekTE dies feriatus, iſque ſolito ſe-

renior illuxerat; & auræ pomeridianæ

invitabant. Sternuntur equi; junguntur
currus, heruſque cum famulis evehitur.
Sequitur cum alio grege uxor, campi-
que & valles animi causaâ peragrantur.
Ad arcis cuſtodiam ſervus otiòsé relin-
quitur, unaque in gynæceo nutrix, quæ
K 4 ke⸗

224 L IBRI I/.

heriles libros curet. Cætera omnia ſoli-

tudo; quâ mhil opportunius audendo-
ſceleri. Iſte occaſionem, velut in ſinum

delapſam arripit; primumque omnium,

adduéto ponte, tam effugiendi, quàm
intrandi locum intercipit. Tum infan-
tes pueros nutrici per vim erepros, &

ne quidquam flentes, in turrim, quâ de

diximus, abſtrahit: atque inibi ſeſe il-

loſque beſſulis adductis, includit & mu⸗-

nit. Nutrix, quamquam neſciebat, quid

homo moliretur, tamen mali aliquid

metuens, domum ululatu, & œmineo-
clamore implet; ſuperumque & homi.
num opem ſollicitans, quærit erumpere
aliqua, & familiam vocare. Sed præce-
perat hoc ejus conſilium ſceleſtus, cum.
prævidens pontem reſcidit, nihilque mu-
lieri liberum, præter ſteriles lachrymas
Teliquit.
(50. Berbarus & turri deſpicit.)
INTEREA dum hæc domi inſtruuntur,
foris familia cum dominis animos laxa-
Pat; ignara, quantum infortunium re-
verſuris occurreret. Herus in primis ſuâ
dAelicitate lætus, uberes hinc inde agros:

ſanuimun
aulen k
nnigelatr
Spnenimnii
Cheineißen
elonmauum
Arhlithetan
Anſechnneun
muiii niſt
Enſeg urn
e r girn

lu e inn

tnd leiinan
ſiinnuirin
Algtgirn
ſu u
helle

1/

EnNlktnn.
tnnmgeonnin
hienl, gin
nn Umittn,
inegn
edmtin gu
ragrndi
ci nhtn.
Cun klilt ,i
imen l it
llnn, Aente
nne d n
rutennſer
it n⸗
un Cern r
tacdranitenr

n etleilauu

mniG.
Aedoilin.
Orinizzina
Gn Tottnim

entine en
3

4CRO 4 MA4 M. ꝛ2 5

& vineas uxori & latifundia monſtrabat,
quibus abundarent: amplum communi-

bus liberis certumque patrimonium. In-
ter quæ colloquia paulatim ad prædium

reverſi, vident præcluſis foribus, ſubla-

toque ponte „ingreſſum negari. Simul e.

julantem audiunt nutricolam: ſimul plo-

rantes liberos. Hic incerti quid fieret,
mutique alter alterum aſpiciunt; & in re
nova conſilium à famulis, at iſti ab heris
imperium exſpectant: dum denique ſer-
vus, èQ ſummæ turris pinna proſpiciens,
excluſos heros amariſſimè deriſit. Qiem
conſpectum paterfamilias, cùm prolixe
convitiis prius miniſque intenuiſſet, a-
perire fores, pontemque illicò dimit-
tere jubet? ſenſurum intus continuò,
quid periculi ſit, herum ludificari. Ille
adverſus hæc imperia pridem arma-
tus tant& liberius inſultat? & flocci ni.
hilique minas facit: dum herus in rabiem
actus, comites jubet erucem, & quidquid
aliud fervilis ſupplicii eſt', properare,
alios faces promere „ & alios rotas

Peruein anH expedire, quibus in verberonem ani-

madvertant. .
K 5 (51.

—

226 L I BRI II.
[5I. Barbarus paciſcitur. ]

BARBARUS nihil, ne fic quidem terri-
tus, ulttò& & per ludibrium, ecquid ad-
huc paciſci de venia poſfit, incertogat.

Quid de venia tu, ſceleſte? de venia tu
ulla? Non ſi terrarum Orbis mihi ſup-
plicet. Necvivam in craſtinum ego, ri

peſſimis exemplis hodie te ulciſcar. Ire-
rum ille deridens, negat facturum id he-

zum: fſed agne mitiorem, mox etlam no-
lenti veniam promiflurum. Quibus au-
ditis, tantùm non erepuit iracundii
herus, fuique velut impos, hac illae
diſecurfare, vocare operas, admovere
ſcalas, adh umque vi quærere, nequid-

.

quam molitur ꝛ cum, ecce Kliolum videt

,
l,an

et
ante ⸗
üdeeneſiß
Elan

Kenſurt

E uußtwt
5
aler eret

Cloruedinnoern
Slhenmen

(cle Uuverur

MAun eti

AWI

infantem, ab ipfa illa turri manus tende.

re, & in ſervilibusulnis, mammæ tattæs
que nomẽ blæſis clamoribus vocare. Hic

demum intelligere parens, quo loco res

eſſent. Utique periſſe filium, ni carnifici
pater ſupplex ferer. Igitur poſitis minis
ipſe uxôrque ad preces verſi, veniam
præteritorum offerre, & petere: inſuper

infantem dimitteret, libertatem ſervo,

aurumque, quantum vellet, promittere.

N

Giſcnnn
eirüm tn
ul, une
Ind

Ulenetzn

Lunl ect

efn N

Triumphare ſe barbarus tum ſeriò puta-

dehe⸗ cante
RKHh vit, cuùm heros ſibi ſuos eſſe ſupplices V⸗
klck, Ueigs dit: quos tamen eoſdem, quòmagis adhue
llec ideret ‚altero terrendos ſpectaculo cen-
nlleui fuit: alterumque liberorum, jam bimu.
ninmen i lum, indidem eis pinna oſtendit.
RD M 52. Parentum preces.)
RR Hic verò pater inlanum vociferans:
“ & in genua provolutus palmas mancipio
Rlnu W tendere: perque humana & divina, ur
bedk ut duorum innocentiæ parceret, obſecra-
re. Si quod crimen fuerit, id omne patris

y 1, .
Ee N, MI .
,H eſſe: illos nec auſos quicquam, nec po-

Ien Ae tuiſle.
rne Me dede morti: noxium macéta caput.
ai Hoc merge jugulo ferrum; in hoc ſars
hmikNN 8 zaxtage
d umn Cyaſre eckus, mirrufz. Sed longe vi-

untbanu olentior mater, cùm ungues in genis la-
geake —

uep gl imeſ cerandis, vellendiſque crinibus diu fa-

eümnu tigaſſet, ululatus & irritas preces ad exo-

hrn e randum mancipium convertit.
es eli Me me trucida: parte Ju vis, xige
Kperer Immane ſerrum. Aut, peæna ſi grayioy
s,eug lacet,
Gnla, Abſume flammu: ienibus torre: ſeros

. K 9 Pey

a 2S L I B R T II.
Per Adrie diſperge fluétus. Ommnia
Mater merebor. - Animarunt armâ-
cuntque parricidam hæ preces: ut jam
demum voti ſui potitum ſe crederet, cům

vindicandi modum, qui ipſis graviſſime

doleret, inveniſfet. Quare ut auſpicaretur
aliquando tragædiam, manu læva in-
fantem, dextrâ cultrum arripit, eumque
lactenti jugulo, ſie ut videri poſſet, ad-
movet.
(53. Infans trucidatur.)
Norn, importunus hic mihi flagi-
tator inſtet, qui geſtus, & verba, & ſen-
ſus infelicium parentum in hoc ſpeéta-
culo deſiderare fe dicat. Imitari me Ti-
mantem permitte: ut, quod colore nar-
rationis nequeo, velo ſilentii repræſen-
tem. Quæ enim lingua, aut quæ penna
tam prompta, diſerta que ſit, ut illos ani-
mi dolores, quibus parens uterque rum-
pebatur, exæquet? Certè ego, dum huic
Parti orationis ſuccumbo, eam cogi-
tationibus veſtris impreſſlam relinquo-
Nam parricidiam, quod audire nos &
longinqno vix ſuſtinemus, oculis intu-
eri parentes cogebantur. Stat barba-
rus

ſunn

e, o⸗
Piſmrifen
dun ſen
ma uafe
ii ethind
cdaleif

ua u

onclüknen
un, ühlitet

er Alrihe

iſmn o,
(gMote knnid,
mulai metal
urani,
Aicſetcncer⸗
hiu mutie
citltikt incel⸗

r ic

i Iraupten

Pemin kibi

luin e

tin rigin

8 ulir
nn
ied
lſakeſ

1

5

nnn rus carnifex, cultroque in jugulum ada-
„. (co, vagientem puerum lente trucidat:
in: reE & cuùm ſanguine adhuc calenti aſperſiſ-
ecnlen . , 6 E. P .
i6 nn ſet, tremulum corpus è ſumma turri,
elin in in ſubjectæ piſcinæ foſſam, crudelis ab
Mu jecit.
nen (54. Borbarus ſe igſe jagulat.)
nr engt FINITAM hic lanienam exiſtimatis 5
i Non equidem ego: qui ultimum adhue
actum, nihil à cætera ttagœdia ablu⸗
u dentem exſpecto. Itane verò? Perva-
u irnii, ſtatà jam domo, liberis jugulatis, ſaxis
Ei SHM cruore natantibus, heriſque barbarè
mhirſet conculcatis, poteſt aliud adhuc in fami-
uinele lia malum expectari? Poteſt. Nam ut
uNAme. famelici ferè, cùm cætera conſumpsêre,
Anumi in proprios artus rabie feruntur: Sic
ueI furiofus iſte, jam cæde alienã defunctus,
Geheuliu ferrum, ne quâà hebeſceret, in ſe con-
Enneen vertit. Cuùm enim ſceleris jam ſui ſuro.
ep,Ann ciſque veniam, ne à ſe ipſo quidem ſpe-
ubo, en raret: & dudum famulos operaſque
delim m conglobatim accitas irruere, S ſcalas
pyl 1Ndhen) ferre, & portas moliri vectibus videret;
, oli atnens, non expectato carnifice ipfe-
n. u met ſuo ſibi cultro jus dixit; & convitiis
1 K 7 priùs

2zo TLIFBKKI II.

priũs, quæ rabies ſuggeſſerat, efluſis lale
dataque vindicta, quam de hero eximi- (n
am ſumpferit, ſeſe ker ro impie immaniter-

que trajecit: deque altiſſima turri eandem
in piſcinam Præceps iit: liberum ſe ratus,
ſi heri minantis & imminentis tormenta
(de æternis parùm ſollicitus) hoc com-
pendio effagiſſet.
(SS.- Infelctutio barbari.)
BARBARAM Audiſtis, non hominis fu⸗
rentis, ſed ſævientis belluæ vindictam.
Quamquam nulla ne bellua quidem tam
immanis eſt. Ecquam enim injuriam,
tantam hic, tamque atrosem in ſe acce-
pit, ut ei ulciſcendiæ, ad fœdum hoc ſæ=
vumque facinus deſcenderet? SHervitu.
tem, inquis, duram & inclementem ſer-
viebat. Sæpe verbis ab hero, ſæpe ver-
beribus objurgatus; trutem quotidie

vultum, & minaces oculos, nullam be-
nevolentis animi ſignum videbat. In.

terea labor aſſiduus & labore molefſtior

ego: Nec enim ſie deliro, ut horinemn
in ea fortuna conſpectum, cum Stoicis

Wuin
YA gngurn, 11
ul n

i en!

t ngaln M
utl Crue⸗

a

4 Au lu 6

cie il

,
ller l mnn

Uuuntni chcnn en
limu

ndllumn
un Alileghen tomht
minm Ulunten
lrtn Uonmn,:

lten Aai inn
contemptus., Hæc illi tu ſuavia fuiſle,
aut jucunda cenſes: Minime gentium i

ſiee Kanm

Crler 1 t
funce ten
dtine
umtten
bnlen
emminnen
Aan imjdran.

.

Genctei )
lt un dntit
di Uelue n ie
Nhluſik 1
unelin ihinn,
Anijkint.

letun boele .·

M
Kdereren
n en
/ ruen ſolr

chlos⸗ Mlink

innm Flchr!
lhe 1
ltu Muurut,
Mauwepe
o, n
ſimn, —

4CRO4 M4 II 23 I

felicem beatumque continuò proclamem,

Cæterùm adeò acerba triſtiaque fuiſſe,
cur illa dicam, ut proinde remedia deſi-
derarint malo ipſo mille partibus acer-
biora ? Ut verbum herile, ſervili ferro:
ut vultus rugoſior, vulnere: ut minæ
vindicandæ fuerint morte? & quali,
Cœlites boni! quali morte: Morte fa-
neſtâ, & tragicâà! Morte, vel audientibus
nobis, ne dum oppetentibus illis, horreſ-
cenda!
3 [36. Apſtropbe Ad heros.
SEp fuerit hæc hujus belluæ (ut ſane
fuit) cæca, & ad ulciſcendam injuriam
ſtolida ſtultaque pertinacia: erit ea ta-

men nonnemini documentum; ut, qui
magnis ſervorum legionibus cingi ſe vi-

det, amari ab illis malit, quàâm formi-

dari: neque ut eò potentiorem ſe putet,

quò torvior aut frontem contrahere, aut

ſupercilio minari, aut vocem aſperare

didicerit. Quid enim his moribus con-
ſequi ſperet, quaàm ut moroſus aliis, odio-
ſus etiam ſuis re ddatux? utque ipſoproce-

dente, omnes, tanquam noxidm atimas 6

cubili proſilierit, diffugiant? Muter hoc

ille

2 3 2. LTB RI IL
ille tam ferum & intractabile in genium;,
atque ut humanius dominetur, Non tonet
Widuè, noque ſemper, quaquâ incedit „ful.
mina mittat: Sed ſervis quoque affabilem ar
ſe facilemque præbeat: Cædo quid ca-
pturus hinc eſi detrimenti? quid? Amebi. ee
tur. O detrimentum hero optabile quem hudh
ante fugerant ſervi oderantque; jam cer=- ulaml
tatim amabunt, & colent: jam ad eum, ehgialnun
tanquam ad parentem, vel ut cum Se- gbonmofttlin
neca loquamur tunquam ad beneficium ſi- aſnll, Mliig
dus advolabunt: jam objicient ſe pro ilio mucro- Fmmnnmim
nibus inſidiantium, & cum neceſſe erit, ſub- uhmdhulien
ſernent corpora ſiuauti iter illi an ſalutem ſter. eiamn
natur. Hæc heris clementibus omnia ſer- pfigt nn
vorum Mnor præbebit zeadem omnia du. ißftiurl

ris aſlperis Timor negabit. ( atikni
IV. ummm giſen
SOMNVUS NOCTURNUS lkinendine
DIEI MIMUS. Pluenz

(57. Xwerij ſomnium.) nn
ber

UM ſæpe mecum diuque res illas Penn
wolursllem , quas FRANCIScCO ajunt u
XAVERILO, inter homines etiamdum ver- e
ſanti, & nocte quadam in paupere ta- ei
ber-

„

d c 4 d 3
Drinet “ berna ſomnum captanti „memorabiles
ui i accidiſſe :non, potui, quin earum ego
B 8 rerum cogitatione perquam commove-
M S rer. Res autem eæ ſicut à majoribus acce⸗-
ahſut pi, hujuſinodi fuéêre.
eiſgi u. Ur fortè paucis diebus, quàâm in In-
Nulinger dias Franciſcus ſolveret, de via feſſus
nfn condormierat, cœpére Lemurum ima-
um ſalm gines, quas orcus intempeſtivas effinxe-
rni ſmi⸗ rat, ſomno præludere: atque in his obje-

aumlgin, ta feralis, neſcio, quæ Lamiæ ſpecies,
Finſnim. gzietum hominem inſolentiùs perturba-
Eummii re. Franciſcus ibi re novà moleſtaque of-
tnilcunk ſenſus, cùm arma manu capere, telum-
uae que ſtringere non poſſer (quis enim

edhnanh vinctis ſopore brachiis dimicaret?) unum
hoc, cætera inermis, habuit, ut animi
contentione, quâ fummâ poterat, in ho-

ocrLNNX ſtem ſeſe inferret; & non modè pPetitiones
E ejus laceſſitus exiret, ſed victor etiam ar-
, mis hoſtem omnibus exueret. Nam etſi
iſenin. dormientibus ſus hbertas haud conſtat,
Ann Guqtekil tite tamen, ut ſimaximè tunc liber eſſet,
N6 pughare priüs non deſtitit, quàm ſangui.
ne inde per nares erũpente, hoſtis impu⸗

Dac erfſindo
gneetunent de
n nfuß⸗ dentiã erubeſcere cogeret, & palmam ex-
1
. in.

S

2 3z4 L IB KI II.

inſultanti Lamia, quamvis non ineruen-

tam, reportaret.
[58. Somnia improberum.]

Hlic ego ſic feré mecum reputabam: Si
homini propè divine, jamque per ine-

diæ famiſque, & magni rigoris mille do-

eumenta conſumpto, hæ tamen tales à

Cypriis portentis locatæ inſidiæ fuêre,

ut ei, diurnis laboribus fracto, & ſuper

iligni lectuli culcitram abjecto, vixque

partem neceſſariæ quietis capienti, tam
præfractè improbeque inſultarent; quid,
Chriſte ſancte, quid fieri illis ego Vene-

ris ne potulis arbitrabor; Quaâmque

licenter in eos grafſabuntur hi noctur-

ni cupidines, quos à ludo vinòque po-
tulentos, dapimnque cupediis paſtos
farteſque; & longa ventris deſidia pin-
gues, in mollibus ſtragulis, in calenti-
bus plumis, in blandientibus umbris, ad
uſque ſatietatem reperiunt, quotidie
ſtertentes à Nempe ad hos aditum non
invenient hæ ſtygis noctuæ: aut ab e-
brüs cubilibus, atque ad omne flagi-
tium patentibus abſtinebhunt; quæ in
has paupetum caſas, & abſtemias cellas,

Per

e! mmuun
6 1
athti, kun
d
Cnigntn
Ttnumintrpens
Pelaucbennein
etoorcunet,d
Cnclnltnent
Cienmlfa
Olnm lizril
minſuangt
Gun, wile,
Fudhtinin
ühnlhänſt
Ucnnn ei
Emnen iridn
lrleriogten
S
Uplinn

D

2

unninine

ininn

elntellin

in ingk i
igntogninmnlech
Euu
NkNriſllake
daduftin, r
larm h i
1 titntn n
Rerälhun gi
Alimibgnle
Mmr/Cumn
ACbumneliwa
gAnlrtkee

n Apin e

nfeniiüi

4

lngli be

M
ein 4
npe Alho “/

4

4CRO 4 M III. 235
per tantas virtutum cuſtodias, illabi ſe

poſſe opinantur?

(79. Vigilie bonorum.)
Runss ego, cum oculos ad illum ſan
geinis torrentem, qui ſe naribus dormi-
entis effudit, retorquerem; cogitabam
illicò, quid facturus hic heros ſuiflet, ſi
vigilanti quondam ac ſentienti, talis Si-
renum intemperies, ſe objeciſſet? Illàſne
belluas oberrare impanè, & oculis ho-
neſtis occurrere, & vel ad horæ momen-

tum conſiſtere pateretur 2 Superi boni!

cujus exempli ſpectaculum in illo nos vi-
diſſemus: Utique ſeu Franciſcum videre,
in nivibus ſuis cum glacie gelùque dimi-
eantem, libuiſſet; alterum Xaverius
Franciſcum in rivibus exhiberet: ſeu imi-

tari Benedictum placuiſſet, cum vepribus

luctantem, Sèque in ſentes ac paliuros in-

duentem; Benedictum monſtrari nobis

*

in Kaverio crederemus: ſive Bernardums
denique inter undas hybernantem, aut

Ephebum Aquinatem titione velitantem,

. Dnebun D

umphantem, aut majus ex omni memo-
tia certamen ſpectare voluiſſemus; fallor
ego

2363 LIBNI Th. outi
ego. vel alterum hodie Bernardum, altez- i
rũùmque & Nicetam, & Aquinatem, in uno 0 ui⸗ nuahe
Xayerio revixiſſe videremus. Jam interea ln ganne
certé, dum adoriri dormientem hoftis “ nn
inſtituit; duas ille res haud obſcurè con- tn
jiciendas nobis reliquit? alteram, quanto Hlun lin
opere formidarit Xaverium vigilantem, iſ 4
quem non niſi ſomniantem i inermemque
auſus ſi it oppugnare? alteram, quanta vi hiin ki
Xaperius, ut ante jam dixi, pugnaturus il i inlnn i
fuerit, ſi interdiu, ſi palàm, ſi armatus, id warian
eſt, videns ſentienſque fuiſſet laceſſitus;: nfklragnn un
qui dormiens & ligatus, in copias hoſti- umm mumt
les pugnâ tam eruentâ dimicarit:ꝭ
(60. Quaſtio propoſita.) lernklictd⸗
CETERUM hanc dormientis velitas iummnte
tionem, dum ira mecum ut dixi, perpen-= numk A
do: videor mihi non temere trahi ſed M ahinian
manu quodam modo duci ad rei pul- Mune, ican
cherrime quæſtionem. Quæ quidem: uiknat
ſeu Surioſt itas debet, ſeu ſciendi cupidi- Rin hinn,
tas mavult appellari, non committam, äniri
quin ejus vos: participes per me fiatis. lfrice⸗
Etenim percontor, quorſum Pertinu- niich Eil
iſſe hoc Franciſci duellum cenſeatis ? in
Nam fr rectiùs id exputemus, neceſſe ad age

=

—*

„

11 „1 C R O 4 M 4 dV. 237
e in⸗ 8

R lins eſt, rei non vulgaris indicium fuiſſe,
uttz i quod, quamvis dormiens, adeòque ju-
tnn knim ris ſui & libertatis expers, ita tamen im-
nenn puratam faciem expaverit oderitque, ut
Clakghlutan in eadem expugnanda, ad ſanguinis uſ-
a que profuſionem (nam de ſadore quid
Neninn dicam?) generoſiſſime laborarit. Et in-
Amannm telligo facilé, quid aliqui veſtrům hic
Wn uN mihl ſint reſponſuri: Opem utique eœ-
ncdi u leſtem; & præſentem Numinis tutelam
ltum in eo conflictu adfuiſſe. Quo enim alio
rnlikin ſcuto poſtit unquam Caſtimenia has in-
lau tgult ferorum molitiones retundere?

intaa ⸗, (61. Solutio Queftienis.)
EGO VeroO & lubens aflentior: Neque

hmei tam ingratus unquam fuero, ut in hoc
kmatie virtutum ſtudio, quid Cclitibus debea-
ntrtt mus, erubeſcam fateri. Quanquam ar-
nilhitif⸗ itror tamen, in eo conſlictu quiddam
en Cr die adhuc aliud demonſtrari: quod quàâm
. auſenei eg0 dignum obſervatu, tam utile v0S
4 ame mMemoratu imitatũque comperietis. Ec-
gelen quid igitur illud eſt, quod ajo demon-
ehace 8 ſtratum, hic nobis eſſe? Ajo, confirma-
el tam Franciſci irroboratamque conſue-
belm tudinem fuiſſſe; quã ſe per omnem prio-
Cchuenu, R rem

“

r r CIuII
2 33½ LIB RI II. 1
rem vitam, adverſus has orci Harpyias vi= An, tnin
gilans ſollicitè cauteque ſemper munie- na 49
rat. Hic illi uſus, exemplis aſſiduis auctus ul ,,
in naturam denique vertit; ut, quod in- Mi⸗
terdiu ſemper fecerat, ſimul atque ob-
ſcœni hi alites, ex Erebi nido emerſi, ob- ich
ſtrepebant: idipſum deinde etiam noctu, ſu “
cùm maximè dormiebat, velut uſu quo. tmüüliit
dam conſtanter retineret. unniind
(&1. Confirmatio.) uuin.
SorxNr enim, neſcio quo pacto, per te-
nebras, dumquieſcimus, noſtrorum, ut vi Cuigeht
tiorum, ita & virtutum ſpecimina, quibus liig uit
multũ aſluevimus, recurrere, & in ſomno i Amln.
plerumque palam facere, qui qualeſque mtelgue
nos fuerimus; antea quàm dormiebamus. Annfiin in
Memini ego, fuiſſe, qui ſua aliis facinora, naieuß
nullis alioqui fidiculis exprimenda, per in nnennil
ſoporem, intempeſtivè diſerti prædica- Ueleznam
rent. Memini viſos, qui noctu præliaren- Eini ianehn
tur, ſtrictoque pugione domum peram- antilgiuln
bularent. Et experimur aliquos noctu cu- gſtelttee
lullos & vina; aliquos, fritillos & ale- Wunin

am poſcere: nempe e
Qualibus in rebus multuùm ſumus antè mo. ſen n
rati, ubi

4

M ACH %4 M4 Il. 232

kumnini in talibus, ut canit ille, noctem quoque
Melnen, ſomnùmque tradueimus. Hinc adeò dor-
uitiat mientes inſuérunt.
i s Cauſidici cauſas agere, & componere
bin line leges,
ihent. Wautæ contractum cum ventu degers
thinuit beclam;
HNai idque non alià certè causès, quàm quod
in. animum his iſdem curis ſtuchiiſque vigi-
nAH les occupärunt.
uguſrh hrn [é 3ʒ. Cur alii in ſomno ſutcumbent.
nNe (Wrv igitur eſt, cur magno epere tu.
unfenngin quiſquis es, admirére; ſi dormientem te
zumekum ſentias, adomnes hos hkoſtium impetus
Argiſeie ſuccumbere: & primo quovis aſſultu con-
nltmum feſtim arma projicere, & manus dedere,
ulinim &j usum accipere; aut jugulum etiam
ipfſum ferro præbere? Mirarer ege, ſi
n iſtt⸗ noctu reſiſteres ignarus; qui ſcichs v0.
kinkne enſque interdiu ſternebaris; Si conſo-
drnnnn i Pitus, animum à †ααſimulacro diver-
u teres; qui oculos antè per omne Capidinis
migu e 4 theatrum traduxeras: ſi ſomnians, Libulli
n, inie leperes, Catullique paſſeres damgates ; 3
. 3 qui vigilans Properti Cynthias, Bibli-
Giſe daſque leétitaras. Et in hac tamen diu-
tux⸗

lueni ünellu f

240 LIBRI II.

turna conſuetudine tua, cauſas otiose re-

quiris, cur ad nocturnos hos Lamiæ aſpe-

Ctus, ſanguinem æquè, acille non etiam ſellii,
effundas ? Quin agis tu prius, & vigil uddh

adſueſcis, cum Nicetæ noſtro etiam inter

vincula ſerica vincere; atquè ubi manus
captivas hic tibi hoſtis ligaverit, cogitas

in ore libero telum adhuc eſſe, quo de.

certes: Poteſt evulſa mordicus lingua
cruentare hoſtem, ꝗquem ferrum non po-
teſt. Hæc, inquam, tu talia vigil & inter-
diu adſueſce; & arma tibi etiam ſomnus
ſuggeret, quibus pro caſtitate veliteris.
(64. Diocles Victor.)
Ac ne noſtratia ſolùm, id eſt, Chri-
ſtiana tibi ſubjiciam: vide Spurinam hic
aliquem; vide alterum Græciæ florem,
ſpectatiſſimi pudoris ephebum, Dioclem:

cui ſi nox ſopôrque par ludibrium obtu-

liſſet: quid eum tu aliud etiam inſomnis

facturum fuiſſe arbitraris, quàm quod
enebe⸗
Malti e

interdiu ſui compotem vides feciſſe? Cũ
regius eum, non amor, ſed furor, omni-
bus in augulis perſequeretur; & demum
in balnei anguſtüs deprehenſum elabi

nuſquam ſineret; conftitit ſuĩ ſecurus, & i
aſy⸗

yer un

ſbomtiſt)

“ 1t114

6lmcßhal

lutlei
Setral⸗

95
1. 4
llnn

3 Clftir. Nheru

altiigen⸗

Oipdrnmknidt,

Eenesbolummu

*

mnel roclimnen

uirdlketemtene
Genilonrlia
Ahe, nine
elart, Maue

Glrſüllenmun⸗

Getollloinlknnn
Auanannanmi

Milier

1ri, g
apüngerlnt
D

Se6 conne

nin 1
1

CEROA M4 Ivy.„ 145
i, aſylum eriam ibi, caſtus captuſque puer
ennkyliiel invenit, Obſeratæ undique, aque op-
t leimt. peſſulatæ jam fores erant; jam obmuni-
gunn An tæ. cratibus ferreis valvæ, exitum nega-
Ankweiinin. bant ; omniaque prædam inermem adju-
g egullinmn menta deſtituerant. Non ſe ipſe deſtituit
lriu ingenuus pudor. Suberat loco ahenum;
ch d quod ſubditisignibus, cuùm latè fumum
Wümimig vaporemque rotaret, & intus aquæ fer-
AnImmng ventes bullis immanibus ſtriderent, me-
adndin tum vel procul intuentibus movebat; uni
tmddinim huic adoleſcentulo potuit placere, eùm-
Wmckni que ut illo velutad pudicitiæ portum
/ vonfugeret, invitare. Accurrit, ecce, in-
n, I;Ge doles honeſta, locumque properè in-
Wuieni ſcendit; in ebullientes undas, veluti ge-
gunCtdliim, lidum in rorem præceps inſiliit; esdem-
iME. que conſilio ſimul & vitam exuit; & pu-
ef ulin. dieitiam cum æterni Regis dedecore vin.
nleimti dicavit.
Tbiran, ang [56. Deliria bonorum.
midek INGENIOSUS hic pudor, etiam in ſomno,
m, Ain⸗reor, inveniſſet, quo blandientis ille-
arruis cebræ petitiones declinaret. Quod qui-
chels dem ego non eò commemoro, quaſi
lies“ imitandum continuò putem: ſed quô
cnn I. do-

142 L IBRI II.
doceam, magnis exemplis, ſi non æmu-
landis, certè autem contem plandis, opus
eſſe, dum à conſuetudine rectè vigilan-
di, ad ſomni Xaveriani victoriam per-
tingamus; talem plerique noctem ha-
bituri, qualem quiſque diem exigemus.
Cæterumhabent iſtud non ſola inſomnia,
cum idem non rarè in iis quoque obſer-
vemus, quo

jecit. Nam his ipſis in rebus delirare per-
gunt, quibus, cùm adhuc ſaperent, te-
nebantur. Ita viros juyeneſque religio-
ne inſignes, audivimus multos de rebus
divinis ſuaviſſimè fabulantes, cùm ægri
jam fractique prorſus, quid fabularen-
tur, ignorarent. Ut ſatis apparuerit,
nihil eos aliud, etiam ſanos valenteſque
cogitaſſe.
ä(66. Deliri« malorum. )
ArUI, quantis intervallis, hæc
iſtorum ſive ſomnia, ſive deliria, videtis
ab improborum quà in ſomniis ‚quà in-
ſaniis diſcrepare;? Quorum alii, quas
opes vivi validique avare corraſerant ,
ecaſdem non ſolùm delirante cerebro,
4

aomm

s urens aliquando febris,
aut alius morbi calor de ſtatu mentis de-

WHNT.

d a⸗

Nenl1

.n
n. Ui
tninin
ſe iafriͦ .
Ainlaln n

n n
irn ummun
Clnm, Cnnutt
nenh enekſin
MfolsCebrtenb
nkkadmmuk
paloahnn, 1
nlltan apnit
nr Orti
Iun Aubrmn
INd,A Ann
ſait
ſir uttgun
Cunen Mia
len ſ
enlra
d.,. nlg, en

lugt
lreſ⸗
1

—

II I 1.
enhle imn
aldeenolmt
ne ectnet
lenſee Nlden h.
rdtneign
Uun dincnia
Rnücnckti
en innndn
Arteltnn enie
inhulung.
mihhegtn t⸗
iferte iß
6r MliddeN
Plnen dinen
n, Gütbler
Vas Arn
minnsaiß

1 um .
ms mmmii,
u, iwe Geltuif
un onis
Otorun u6
8 4

ums,

ate 12
e tam ſcripſiſſet, atque effutüſſet multa 3

4CIOAMAA Irr„, 14 3
ſed emoriente jam etiam manu nume-
rare, congerere, coacervare perſeve-
rant. Alii iras odiaque in æmulos con-
cepta, etiam in eo ſtatu pertinaciter ſo⸗
vent; hoſtemque aut ſomnis pergunt „
aut delirio laceſſere, quem ferire gladio
non poſſunt. Alii laſcivos Cupidines „
vitæque ſuæ turpitudines, etiam tum
volutant, cùm proſtrati mentem jam
omnem, pæneque vitam amisèêre. Et quæ-=
ſo vos, date brevem hanc operam mihi,
ut ad lectulum impuriſſimi lenonis, jim
in morbo cubantis, animamque agentis
vos deducam: cognolſcetis, quantum
in homine inveterati per vitam mores
potuerint, & quò demum iiin poſtremo
