leranihen
miam muen
bfenmi

nrr mi

Aikisuin
Miciegtate
en u
ſlenetke, Ae
ukiti

ckertenn
nlülumern.
lleconunzet

inhi
ſein nun.
uun n.
denigna⸗
e!Fühonhen
hen gütenn
niormenkann,
Mni unir
1, Cunſienn.
pumnrnt &l⸗
ſueband cidid
lirnickk
Cerugernnn
ugte, gi ſ
moniti irnie.
er aticumont,
am kllle
hecin ſerei
zrebl i
Uibus ltulmnſe
indiebind
kinnif

ACAO4MA VII. 163;
habuêre, ut conſpecta vel hoſti laerymas
excuterent: tamen unum præter cætera:
flentibus amicis admirationi fuir, cùm
uveni ſene tam toto vertice mentoque
viderent præproperè ſparſam eſſe, & cri-
nes, ſua nuper juventa flaventes, repen'e
cunctos in canitiem vertiſſe: ut unius car-
ceris ærumna ſuam fimul & dignitatem
principi, & ætatem juveni videretur eri-
puiſſe. Nimirum is ejus barathri fuerat
ſquallor, ea victs inopia, rerumque cæ-
terarum egeſtas, ut vel brevis ibi commo-
ratio, non tormam homini detrahere, ſed
vitam animamque potuerit exturbare.
(141. Princeps reducitar.)
VaRUM utut illa ſe omnia demum ha-
buêre, certè cives principem ſuum, vel
talem inveniſſe læti, nihil operæ præter-
miſerunt, quin cunctas corporis ſordes,
& longi carceris illuviem extemplo de-
tergerent, demptiſque vinculis liberum
educere, & pranſum tonſumque purpurâ
amicire, poſtremò cum nobili comitatu,
quaſi triumphantem, in urbem aulam-
que revehere, per effuſas gratulationes
pro perarent. Equidem hic oneri ſuccum.

bamn,

164 L IBEI I.
bam, fi narrart aggrediar, quis ubique
aut occurrentium cœrus, aut ſpectantium
kabitus, aut geſtientium plauſus fuerit.
De matre verò, in filii eomplexus ruente,
quantacumque dixero, verebor: ne diſſe-
rendo faciam veris minora. Quis enim
hoc fortunæ ludicrum, pari verborum
choragio adæquet:? Statuite vobiſcum ip-
ſi, qui animi affectus exiſterent, ſi qua fra-
trem germanum, torannis miferrimè de-
ploratum, inſperantes à morte reducem
amplecteremure enim verò quidquid in
ea fortuna, quiſque noſtrum faceremus;
id omne tunc, & filium redeuntem, &ma-
trem occurrentem factitaſſe.
(142. Modus inſidiarum.)

VIDzO pleroſque veſtrum in hac tra⸗

gia deſiderare, ut memerem, quas ho-
mo nefarius, qualeſque Principi inſidias
ſtruxerit, & quà illas ſolertia in annum
leptimum, ne proderent, celârit Neque
diſſimulo, & mihi jam pridem hoc deſi-
derium fuiſſe. Sed, quando & auctor ſce-
leris, & quotquot auctoris flagitium con-
ſcios traxit, fuga dilapſi, quæſtionem
eluſerunt, nobis rem geſtam explorare

ſünzmonn
ſaulotnun
cu h
gigi
Nunili
aiüiniMn
ennoclal⸗

en
lun, Genne
occAanende
lürnenzuten

0,
4

4
8

=—

llle, eyntel

lechelkel
Nelint, tun.
cilctaieennn
Ur A
Nünngekixm
fun tennene
Cenmmitte⸗
hortiint, 4
nonmntelie
neni Aaſe
ei,Kui
leofäigg⸗
Ceftntie

uhedtnin
1luulufrei
Menunen,
lebor deſiſe⸗
n enn;
Muigerdotrn
irnchlemg,
wendui
Uirniknimet⸗
inorrehen
lilgitt
Hunkrznte
Geunene
l.
)
romunmuen
nalemgkute
Mincßiinit
dlettiginennun
celiti! en
lgemkoed
aude
Kugtiuna
, Jueſon

ſnerglu

4CROAM4 II. 165
licuit; modus, quo geſta res fuit, in ob-
ſeuro remanſit. Cæterum iſtud vulgo per-
crebuit; Principem à cœna forte frigi-
dam popoaſciſſe, qua perhauſta, cum iſto,
quem diximus, in pomarium deſcendiſ.
e: & inibi, ſomno repentè illapſo, exa-
nimem procubuiſſe. Hunc occuſtè infen-
ſum, eâque propter ad talia attentum.
occaſioni non defuiſſe: Sed principem in-

ſcientem per hortuli poſticum clam ex-

tuliſſe, cymbæque impoſitum ad villam
uſque devexiſſe: Ubi quid ſe fieret, priùs
neſcierit, quàm ſub alterum diem, in
earceris ſui tenebris evigilſſet.
(143. Sceleris vindicta.)
UrcüNQUE iſthæc habuere: recepto
principe pulchrum ac momorabile par-
tium certamen tenuit. Nam cives qui-=
dem uno ſuffragio, cuncti abolendam &
hominis ingrati, & ſceleratæ arcis me-
moriam cenſuêre. Eruendum à funda-
mentis infame prædium. Nec enim par
videri, ut poſt facinus tam barbarum,
ulla hoſpitu feralis, aut forma aut fama
ad poſteros exſtaret. Poſſe unius domus
excidio ſecuritatem publicam ſtabiliri.
Non

166 BPTB RI I.
Non eſſe innoxios lares, qui principem
in vinculis habuiſſent. Ita propè jam abe-
rat, ut injuſſi faces ac tela jacerent: ni ru-
entes unus, qui loci injuriam ſenſerat, in-
hibere, arcemque ſervare ſapienti conſi-

lio maturaſſet. Quid enim pece ſſe lapi-

des, ut ple biſcito tam atroci pœnas pende.

rent? Quibus ſenſus ad flagitium patran-
dum non fuerit, ſenſum iiſdem nec ad lu-
endum ſupplicium fore. Sinerent magis,
ut impunita ſaxorum congeries, in bene-
faciendi materiem verteretur. Scire om-
nes, quàm præclarè de ſe faber ille cæmẽ-
tarius meruerit: cui, qui referre gr ates
non licuerit, ne liberis quidem illius, qui
certè vivunt, cenſerent referendas ? Refe-
ræam ini vel iſas, ut hos illos pradio auctos eſe
donateſque jubiam. Exſtet eadem domus, æter-
num & perſidi elientu, & munifci pr insipis do-
caæmentum. Euſtent, inquam, durentqaꝶe lon-
gum bilares: & inter tot aula plaudentis oßf.
cia, lequaæntur ſemper & muti bi parietss: me-
ꝗue fortuna meæ commouefaciant: ut ege, qno-
ties ad carcerem moum oculos advertero, cegi-
tem, & illinc edaci principem potuiſe; &
illue reduci poſtliminiò poſſe.
FINIS LIBRI I. A-

AMONN

Min

(! Auld
Peluur e

Lnigntid
DlEMIN N
Mherulm
Cognnityse
itennt g
Henntliin
Uete Kaung
Alaniri
Peen Ceie
weniemin

nn 60

11
giifinfn
Propeſeni
iſucetent in
numſenlrni,
ſeſhieniok

In Malſeli⸗

ifenuſente
Nildknnnecl
eAernng,
ongeneilhen
neretu. Niren
leberllecan
Olittnegnu

ileniling d
Nlerenlustl⸗

lupilvabt
alee tunt,1

ginfitiuf 0115 . 1
iterum é diverſo; res nobis tam affixa

, A
alegAlN
Ptikizeitii
in Niißn

ecArtf,hln
ymtunſt

nlſ,
INI

3

4 CRO AA MA YJ. 167

X X X X X „ *½ X . ,n X ½ X X
X Æ☚e . e e e X X Lr e

ACROAM ATII M
ACADEMICORUM

LIZE R S ECVNLDUSF§

I.

4MOX INOPIE, EXPOENE

FORMIDINE.

(1. Metus futuri, lenimentum praſentu.)
Sͦ Mortalia ſuis quæxque momentis
æſtimare, & de rebus ſtatuere, nulle
decepti præjudicio vellemus; vitæ ge-
nus nullum adeo durum odioſumque
nobis accideret, cujus horrorem formi-
do gravioris moleſtiæ non leniret. Atque

hæreret aulla, quin ejus vel amorem exi-
mere, vel contemptum inducere, magni-
tudo minantis periculi valeret. Ea Pro-
pter & vectores, quamvis avaros, cùm
ruentibus procellis naufragium ingruit
audimus, aurum contemptum in Huétus
ſpar- 1.

168 LIBNRIII.
ſpargere; rerumque quas in vita chariſſi-
mas habent, jacturam in lucro reponere,
dum capitis vitæque difſcrimen amolian-
tur. Nec aliam mentem iis neceſſe eſt eſſe;
quos videmus, abdicatàâ voluptatum
opumque conſgetudine, ad vitæ aſper-
rimæ conditiones ultrò deſcendere; ne
pœnis atrocioribus enecentur: eoſque,
quantis antè ſtudiis eſſe conſpicui con-
tenderant, tanta mox ambitione, igno-
biles latere velle, obſcuroſque ſeneſcere.
[2. Conjuratio in Caſarem.]
IN his ego, dum veterum annales evol.
vo, Gualterum fuiſſe reperio, virum illu-
ſtrem, & inter Germaniæ dynaſtas, ge-
nere opibuſque clarum. Hunc, anno ab-
hinc ferè trecenteſimo, funeſta procerum
conſilia, in ſœdi facinoris ſocietatem
pertraxerant: cùm Cæſaris ſui ætatem
pPertæſi, impiè de parricidio deliberarent.
Caput auctorque conjurandi erat Joas-
ges, ſanguine princeps, & ejus ĩpſius Cæ-
ſaris propinquus: qui cùm primus Al-
berti jagulum [id Cæſari nomen erat]
ſtricto mucrone petiiſſet, alii omnes, ve-
lut accepto ſigno, hi latus haurire, hi
be-

el
eigbe⸗
. Urite
H
anrlunift
linin
Apu
unmn
Uanſetun
Petllahh
fſummnenerutt
ignuohmn
genlun ue
MnCenen
Eenin e,
Mrterenitn
Syyannuctaun
mnewaän han
ſrn Awun
tenr, 1
teig amignnn
derr uct⸗
Polennlen
„I
Vrrpen

Srunftnn

6
dul K

1
ginſinchiz.
lantpnn,
tlinenanole,
nereſetke
ri lern
Alnie her,
loenler; n
Cenm eoge
ſ Crliciin
tnbiighe in
Moſgleſeien
GCG
manikten
eng miumi

utu

Hc Dne

ehngtem
eneis ſeeett
Aluis ſinn
iciocelbenm
rindl en⸗
Eeſteliul
Aun Nenn
ti nonen ti
,iliomei
urhuuin
7

41CNOAMA4IL 165
pectus fodere, hi, qua quiſque potuit,
parte ferire, & vulnera inſtiterunt eir-
cumvento ingerere: dum denique de
equo lapſum obtruncant, fœdèque lace-
ratum, & ſanguine ſuo innatantem humĩ
relinquunt. Quem, quæſo vos, etiam bar.
barum ſpectatorem res tam barbara non
perculiſſet? Si hoſtem vobis b hoſte cæ-
ſum memorarem, ſi de plebe viatorem,
ab ignoto latrone peremptum referrem,
gemitum, puto, narrata calamitas cieret.
Dùm Cæſarem verò Romanum, tot mo-
dò gentium regnorumque Dominum,
non ab externis victum, ſed à ſuis ſæviſ-
ſimè contrucidatum audimus, quem par
erit, ut animi horrorem concipiamus ?
Verùm educuntur hæc inter homines
exempla; ut, qui quaſi Dii quidam à cæ-
teris formidantur, non mori ſolùm de-
bere, ſed occidi quoque per injuriam ſe
poſſe recordentur.
[ 3. Sicarii inquiſiti.]
VIx perpetratum adhuc infame fla-
gitium fuerat, cùm è veſtigio ſecutus eſt
vindex: non ille ſolùm, qui ſceleri ſolet,
ſimul atque admiſſum eſt, imminere
ani-

170 L I B A 1I II.
animus, inquam, ſui ſibi delicti conſcius,
(hic enim abeſſe carnifex à ſcelere ſuo
non poteſt) ſed ille, inquam, inſecutus eſt
vindex, qui ferrum vibrare, qui ignem
faceſque circumdare, qui ſuppliciis in
corpus artuſque jubet ſævire. Armatur
lecta militum manus, centuriantur copiæ,
& profſcripti parricidæ toto imperio re-
quiruntur. Non larebræ uſquam ullæ,
non arces, non turres ſecuræ: Nulluſque
nec ubi conſiſtant, locus, neque ubite-
gamur, ſinus, neque quò confugiant,
portus relinquitur. Etiam aræ timentur,
templiſque diffidirur, & mortem omne

aſylum minatur. Igitur viri nobiles, hic

ex abditis ſilvarum, alii ſuper alios pro-
trahuntur; hic è terrarum cavernis eruti,
vinciuntur: hic ab hoſpitibus proditi
raptantur. Expediuntur ſecures, figuntur
cruces, candeſcunt forcipes. Siearii pars
capite truncati, pars eliſis cruribus in ro-
tas implexi; pars quadrigis diſtracti; pars
facibus uſtulati, miſerum in modum catr-
puntur, lacerantur, torquentur.
(4. Joannes exul.)
IMFINITUM hic mihi negotium ca-
piam,

01
ſun⸗ ſn
1ei 1
Hyimm⸗
luvcnrtin
ſein lu

ialnenm

4

iln uit
uttüten
ſaganutg
Gein 4
emoteblect
Uintehiig
Anpezmuimn
eru/
ummi ſant
Arltrule
ziit Ghn
Kooprinm
Doofrunn
altrgnn
keit llnti
tetikentn
cntiu,
br lin

1
idiente
ilcckete i
hinſtennud
e, gign
llopleisi
1e Amtu,
ineutdrie
düinpeiat
Agunll
le Nlli
,negleitie
b cnturn
urtinenn,
Nunen, onk
iibikes, A
eiüine⸗
nehenuen
Ahibe Fil
ſeclep keun
ihes deni .
cruribuent

g Eltrch,

nin monnd

Ceynn
4.
Hegorie
r

3

4

₰₰ CROA M I. 171
piam, ſi cunctam theatri funerei ſcenam
exequi, atque adeò illos ſicariorum aut
fugientium metus, aut morientium eju-
latus coner exprimere. Satis mihi ſuper-
que fuerit: Gnalteri unius latebras, quas
ille, ut lanienam hanc effugeret, labori-
oſiſſimè quæſiit, aperire. Nam quid Ze.
annes quidem, Cæſaris ille perempti con-
ſanguineus egerit, aut quid potius non
egerit, ut fallere carnificem poſſet, etſi
memorabile cum primis eſt; in eo tamen
alios habuit, quos imiaretur. Etenim ex
ampla provincia, quam ſolus omnem di-
tione tenuerat, profugus, exilium in tota
Germania quæritabat: felix futurus, ſi
quod inveniſſet. Mutata quotidie hoſ-
pitia, abjectæ veſtes, exuta propè oris
& corporis forma, nihil ad ſecuritatem
profecerant: donec vagus denique ex in-
cuſtodito portu, furtim in IrALIAMtra-
jecit: ſed nec ibi latuit parricida, & ultri-
ces à tergo aquilæ premebant. Quid face.
ret deprehenſus?
(5. Mex cœnobita.)
INTEILEXIT miſer ſubitis non modè
ctaſibus, ſed etiam neceſſitatibus prom-
: H z ptum

1772 LIBRI II.
ptum eſſe ingenium debere. Eo ſapienter
uſus, perſonam, quam ad id loci malè
ſuſtinuerat, generosè abjicit. Nempe &
principem, inquit, & parricidam hi quærunt:
faxo, nentrum in me reperiant, yeniant modò,
& irruant audacter, ſtrepitu catenaram lit-
tora terreavt; culleum, & quidquid aliud for-
midinu eſt, expromant; Manus adeo, ſi lubet,
injiciant: Rimam mihi reperi, qua vel omnia
gimantibus elabar. Dixit hæc ſecum ille; &
ejurato principe, inter Auguſtini religio-
ſiſſimos clientes allectus, cum religionem
ſolenni bus verbis juraſſet, ita perſequen-
tium aut oculos fefellit, ut in cœnobita],
nec principem, nee ſiearium agnoſcerent;
aut animos certè emolliit, ut parricidium,
quamvis compertum, in cœnobio vindi-
candum non putarent. Hoc hujus conſili-
um, per me licebit, ut ingenioſum appel-
letis: ego certè felix dicere ſanumque
non dubitabo; ſi etiam princeps, ut cul-
Jeum evaderet, cuculam induit, quia tamen
habuit alios, quos hac in re ſequeretur,
non æquè novum mihi ejus conſilium
potuit videri, atque iſtud Gualteri fuit,
de quo nunc ingredior narrare.
(6. Enal-

ſan
unu
grut d
unfnt

)

is dun
ſigergertnn
1 inln
(lemn gi
lleibebete
(en ern
Auirmn
nine ti,
üratormrk
nTegu,
golt en
Pliniant⸗
elerluc
Olleceme
Unretrieg
Gerlin n
li i
Mi

7

4
e, o ſgie
ſi Meng
en Uigtnn
ſnnr l,
CCteterh,/.
nlaulfn
ueln lue,
i, eflent
Neſecun let
oentninte⸗
cuntelgien
Piuetegnen
in ndbig

nigicleenn

uVNicdn)
Coca Fl
echiſtiend
Ngenolmiff
Eicere nuun
Prinehei
ndeit gtinn

inte an

hiejns l/
ddnb

nalrale⸗

1CNRO₰ MA J. 173
(6. Gualterus quæritur.)
JAM parentatum Imperatoris cæſi
manibus erat; ferrumque in magno-
rum procerum cervicibus hebetatum
languebat: cùm ſubduéto reorum nu-
mero apparuit, unum adhuc de cunctis
ſicariis Gualterum deſiderari; haud le-
viora meritum, quàâm qui datis jam pœ-
nis, vel in ſtipite arſiſſent, vel per equos
diſcerpti quadrivium cruentâſſent. Ni-
hil ei debere nec ſanguinis vetuſti ſplen-
dorem, nec toparchiæ, cui imperet, am-
plitudinem patrocinari; quin effractis
utrinque tibüis, brachiiſque in rotæ ra=
dios inſertis, doseat, etiam ſummates
inſimæ fortunæ ſubjectos eſſe. Igitur da-
tum negotium, ut in unius latebris in-
dagandis omnium opera induſtriaque
poneretur. Nihil actum in aliorum ſup.
pliciis videri, ſi vel uni ſceleris impunitas
eſſet. Ita redintegrata proſcriptionis ta-
bula, Gualterum omnes ubique columnæ,
omnes valvæ publicæ, omnia tribunalia
vexabant. Alibi præconum clamores au-
diri, alibi indices ad præmia vocari: aliè
qui proſcriptum tegerent, quive nen
H 3 kero⸗

174 LTBAMIII.
producerent, minis & mulcta terreri, fo-
ra ubique lictoribus, vitæ emiſſariis & ex-
ploratoribus fervèêre.
(7. Gualteri fuga.)

Ninmm. rerum iſtarum ſic gerebatur,

nt poſſer à Gnaltero ignorari: & verò
nullius perinde intererat ſcire. Hinc ad
omnia intentus, noctu diuque conſilia
mutat. Nuſquam requieſcere. Non libe-
ris, non uxori fidere; & modèò invios
montes, modèò devias valles hoſpitium
habere. Excitabat reum inquies animus,
& neque ſomnum ſinebat, neque cibum
capere: in omni umbra Carnifices oc-
curſabant. Heu! quâm malè eſt extra
legem viventibus; (ut ſapienter jam alius
dixit) nam quidquid merentur, ſem-
per expectant. Et iſte præſertim, quid-
ni etiam exſpeéctaret? Socios audierat
ſuos, alium in crucemüſſe, alium ab

)

etomtt
Culn ie
gnudn 4
lrc

Mne
AK

4
7

equi caudâ raptatum, & ultima omnia

perpeſſum, inter exquiſitos cruciatus
animam efflaſſe. Audiit, nullis ante ſe,
neque fugæ conſilia, neque antrorum
ergaſtula, nec amicorum auxilia pro-
fuiſſe; ſed æquè omnes in judicum KM
teſta⸗

4

t u
mud
nne
4 u
i
A uNirt
uihullin
Aung /
laß in
etiutn
dt G
e
Muri
Gitnmntca
tlig rnt
Munumne
namten
ſuntlſee
Gile

Aſian

1,

SSS

enilatinke

legettbim,
du! En,
UGne, Hnea
Lnmne cll
ae Nenl
K mocbiin
Uulles uiin
ningles uut,
t, Neglechi
Crnices ℳ
mil e an
jenmſemiin,
Kiedt, 4
rricin, Ai
ocio; udr
müle, n
Klin *
eiig an
Pullsurt
degle Annd
Im murlu;
in cn

N

4CROAM A JI. 17 5
teſtatem redactos, negotium ſupremum
cum carniſice habuiſle. Itane verd? Ne-
getium cum carniſice mihi? Mihi (aput hoc
lictorem obnubere? has mihi nanus lacertos-
que ſervum publicum vincire: Quid autem
vincire? huo candentibus laminis arere? imd
rotis inſultantibus frangere, ſuſtinebo? Et
exemptum ab pas infami« en pes, 6
meum me ganus, won geſti boneres praſtabunt?
O malè losatas in re frivola ſpes meas! falcra
fragilia, & ſæſtinenda huit moli non ſufectu.
ra uni me tali arundini tautum auſum cura-
rum pondus imponere 7 & nequiiſe animum
cacutientem, bas reram anguſtias præyidere?
Nam ego, ut ſi nihil imperium opulentiæ mmea
faret, ita me temerè in quas, miſer, neceſſitatts
iucluſi, nullo nune conſilio eluct andas!
(8. Gualteri deliberatie.)
Nisr per has fortunæ mea reliquias ſberen
exitum inyeniri adbuc poſſe: (ſimul annulos
triſtis, & armillas; ſimul veſtem aure
purpuraque fulgentem; ſimul quidquid
ornamenti fuga reliquerat, aſpectat) at
quomodo per has: Nimirun ſi catera me omnia
defendant, ha ſola me phalera damnabunt.

Proditur ſuo ſylendore aurum, & prodit: ut
H 4 Kul⸗

176 LP IBAIIIL.
ſtultum adeò ſit, ullis tum hec ornatu latebras
Perart. Adde, qud nec faciunt ad fugam ha
appendices. Ouerant magis, & retardant,
Tum autem, quamdin me plumæ veſtient iſte,
gun ſ̃ obyiam fiat, non agnoſcet: Qurs vel agni-

tum, vel ſaſpect um non prodes: Qunrenda me-

tamorphoſis eſt; itaque facits vertenda, & me
ipſe, quaqua otcurram, eſſe GUALTERUM
vegem. Hoc æſtu abreptus, cùm ſudore
totus maderet, audit equites per vicin a
vallium; audit ruentium canum latratus;
& adeſſe hoſtem non temere ſuſpicatus,
Projectis repentè omnibus, properat de.
vios receſſus, & inacceſſam rupem occu-
Pare; atque inibi, dum noctis crepuſcu-
lIum appetat, inermis ac nudus quieſcere:
tum deinde incertis itineribus, per igno-
tos &aſperos montes vagari; ignarus quò
porrò fugere, quemque aut viæ, aut vitæ
finem deberet exſpectare.
(9. Gualterus nuſquam inyentat.)
EoUTTESinterea loci adſunt; & con-
ſpecto propter viam, hic pallio, quod in
fuga reliquerat; ibi veſte, quæ in pulvere
jacebat; alibi pugione & enſe, quem eum
baltheo projecerat: attoniti ſabſiſtunt:
quid-

gice
Uollliu
uuun
ntllenn
4 inln
Gernf
eele N
Eennuun
iinntat
lanerin
iltt, i
Munited
Eelalint
latnen
7 nkiunmer
foyimnamni
Plifſ.
olule
iitin
eni knk
le,ſuln
We aahi
lae
gullait,

11
cnallee
EN
16 flcia
ſie
Cun t
Auniun
ntanle, E
Crurn
Gm inhen
ütetper fen
Ntanum mu
enllzenn,
g Mepernte
henheen
Citctehnn⸗
s gielegt.
idn Erig⸗
Piirugi
ur ſis uſn
znirtig.
Clamt; Aun
pllo⸗ n
ue 1 ninn
enle,beni
Ngid lobelu.
*

1CROAMA I i„
quidque id ſpolii ſit, autquèò ſpectet,
conſiderant. Id ſatis conveniebat, exuvi-
as plebejas non eſſe; ſed ſuperſtes bonæ
fortunæ ſpolium, hærede carere. Poſt au-
tem re diligentiùs inſpectà, conſentiunt.,
indicia ad Gualterum, eum ipſum, quem
quærerent, pertinere: illac eum profectò
divertiſſe, & rebus deſperatis, ne in pote-
ſtatem vivus veniret, mortem ſibi volun.
tariam conciviſſe. Rem veri ſaciebat ſimi-
lem præterfluens amnis; cujus vorticibus
hauſtus, ſui ipſius carnifex crede batur.
Manavit hæc deinde fama, Gualterum vix-
iſſe. ĩdeo Magiſtratus quod pœnas in par-
rieida ſumere nequibar, iras in ejus ſtatu.
am vertit: unaque fortunis fiſco addictis,
nominis memoriam tum æterne convitio
proſeripſit.
(10. Gaalterus in Wirtenbergiam. )
Ar nihilo deinde dehinc quietior fuga
tenuit: & fama hæc ipſa, ingenio quoti-
die, ne qua elangueſceret, alenda fuit.
Quare cùm alia aliaque exilia diu mu-
taſſet, obſoletâ jam veſte indutus, bar-
baque & fame inſuper curaque defor-

mis, promptum porrèò credidit, etiam

H 5 ob-

178 LTIBAIII.
obvios fallere, quoad peregrè ſedem re-
periret. Ita incognitus, quàm occeultiſ-
ſimè poteſt, in Wirtenbergiam (nobile
vinetum, & germanum Liberi Cereriſ-
que regnum) defertur. Ibi, quantum

ex præterito metu refpirärat, tantum

futuri ſollicitudine anxius, ecquam vitæ
rationem inſtitueret, diſquirebat. Res
eò demum evasêre, ut ſervilem operam
locare apud ignotos, neceſſario magis
quâm honeſto conſilio, vellet. Nam
excantari fames eo ſolo carmine poſſe
videbatur. In eo tamen diſputabat; ec-
quam operam navare præcipuè didi-
ciſſet: Dionyſium, inquit, cum reguo excidiſ-
ſet, memini ludum aperire, & putri, què in-
epiam toleraret, literas tradere. Cæſarem juo-
que, neſcio quem, imperio dejectum, forunt
ad Muſicum confugiſe , & eo in templo,
guod apud Nemetes ſuis ipſe ſumptibus ex-
ruxerat, canere mercede cupiiſſe. At mihi,
ꝗui futuri tam proſpiciens non fui, ut tantꝭ

antè conſulerem, & de hac ope adyerſus fa-
mem proyviderem, bis uti exemplu non licet.
Ineunda quæyu alis ratio eſt, qua paupertas

æpellatur.
( 11.

e!
Dmeusn
Wel Mu
afulin
¹ Utunet⸗
Tugurhn
Cumſon⸗
. eEßett
ablegin
mßtete
cnaun
i, Ne
lilittmwau
eriunſ

1

Rumnee Nn
Uek Kernn
ule l
* Munlgectlee,
Ponelin ,
ſincliin

Eilbattarn

—

—

Il
1 ecden ⸗
imoceltl.
n Nol
ei Cerei,
gninun
1t, lantumn
cuunne
ercdu. Ne.
flemopen
Kelnonun
Nelee. Nn

Cunine M

ud,4

a int di⸗
nſirari⸗

4

un n,

1Con fe⸗
lelckem, iin
Fun l
N ſnta
ih.
4 9

un AUrel.

, fer⸗ 5

A4CNROAM A I. 179
[1r. Confilium de vilico.]
Di meditatus, qua præcipuè re con-
ſideret; inſtituit., ruri apud villicum, ſi
quem nanciſceretur, opus facere: ibi
quantò remotiorem ab urbe, & turba,
tantò periculi fore ſecuriorem. Itane verò
tu? Tu ullam te ſervitutem villico ſervire?
Tu opus ruſtieum inter agricolas facere?
Circumſpice panlùm, & priùs, quid te-
merèſperes, expende. Nam ille te villi⸗
cus, ſi agrum colere, ſi terram fodere, ſi
ligna jubeat cædere, quid ages? Nempe
delicatas tu manus aratro, raſtroque ad-
movebis ?à Nempe palatiis aſſuetus, in
ſtabuli te fimeto occupabis? Aut fortaſſe,
quem à puero phaſidos alites, & turdo-
rum acies, & fartæ turundulis perdices
aluêre; idem nunc terræ radices, nunc
braſſicæ caules, nunc alii fœtentis fæces
mandere ordieris ? Aut vini Falerni florẽ
portare ſolitus, poſea dehinc loraque
ſitim oblectabis? Tum autem, cùm humi
te cubare, cùm inter paleas dermire, & vix
tegitis centonem habere te videbis; quo
tum, inquam, dolore priſtinas noctes,

& pulvinum pluma rosaque fartum,
. H ⁶° &

280 L IBII II.
& lectulum purpura ſtratum, & cubicu-
lIum auleis prætextum, cogitabis? Crede
mihi, Gualtere, in villa tu nec prioris for-
tunæ memoriam, nec præſentis mole-
ſtiam, ferre te poſſe conquerèris.
(12. Gualterus ſubulcus.)
SzD hæc ege ſerus, nequidquam ob-
tundo. Jam enim per ſe omnia Gualterus
ipſe meditata attulerat: & tamen ejus pe-
riculi, quod ingruebat, metu, levia ſibi
hæc eſſe, pæneque ſuavia duxerat: ita
quidem, at uxoris & liberorum, æquè ae
facultatum ſuarum oblitus, inopiam, vi-
tæque ruſticæ ærumnam, nltrèò videretur
ambiſſe. Igitur dum diebus aliquot vi-
catim aberrat, doctus etiam à plebe ſti-
pPem rogare, demum in pago ignobili,
Paſtorem ſuilli pecoris exorat, ut in par-
tem cuſtodiæ admiſſus, ſubulcum agere
Paullula mercede permittatur. In qua
tam ſordida, tamque illiberali cura, ſi
diem unum, ſi paucas diei horas, virum
nobilem dixero poſuiſſe, multi morta-
les, qui audient, à gemitu ſibi non tem-
perabunt. Quid porrò ſi menſes eum
totos, ſi ſolidos annos, ſi plurium anno-

1t
urin
vinee
ltlanpu
ummeni.
our,
umltdet
Cfnorue
egrus
(andlen
iner min
irenun l
Almi
ſudrunn
lhutni,
Ciuwna
1t .
Dkanen
Min ann
Mütrcen fn
Umin
etlimn
nmnes
Am
ci

vulle ⸗
ginmn

—— —

N.
1, enbe
bi,Ct
dpriorisle⸗
eni nols
i

iltumdd.

nCd
mmentu
nenbinc
nen:
nmn lin
nnini
luniten
goen
niſcele⸗
Naewpenn
un, un
Cbalonn
irann
elch
elhoras, in
, lli d,
liint
(ſ menſes

P lunm,
6

4c O AMA L 181

rzum luſtra dicam, in opere tam vili ab-

jectoque patienter duraſſe; quos admi-
tationis motus, quos miſericordiæ affe-
ctus non excitabo ? Audite (veſtram fi-
dem) audite, quotquort adeſtis, quique

etiam non adeſtis, audite. Homo deli-

ciis innutritus ac paſtus, idemque nuper

nec generis gloriàâ, nec opum copia ulli

ſecundus; jam, ecce, ignobilis & egens,
inter non ruſticos ſed ſubulcos ſerviit,
incertum laborioſiùs, an patientiùs:
Sed ſerviit tamen, & quidem ipſos
[audite rurſum, & obſtupeſcite] ipſos
in hara ſerviit, quinque & triginta con-
tinuos annos.
(13. Egalteri latitia.)
OFACTUMheminis, adomnem me-

moriam, cum legentium horrore trans-

mittendum! Factum vere, ut à viro no-
biliſſimo inexpectatum; ita nobis, ni fa-
ctum jam legeremus, fieri potuiſſe, vix
perſuaſurum. Quanquam ſi credimus,
Romanum, neſcio, Tunicaà preſente moleſta,
exclamare potuiſſe, Urere mals manum;
credemus adduci hunc etiam Gualterum
potuiſſe, ut ærumnoſæ vitæ faſtidia, præ
H 7 acer-

acerbiſſimæ mortis infamiàâ, lætus am-
plecteretur. Lætus, inquam, non ope-
ris, quod tractabat, voluptate, ſed pe.

riculi, quod metuebat, declinatione.

Hæc illum conſideratio ad pruinas plu.
viaſque durare; hæc illi nivium rigorem,
hæc cæli hibernantis glaciem, hæc no-
ctis intempeſtæ horrorem lenire conſuê-
rat. Quories illum ardentis caniculæ ſo-
les avertere; queties inedia fameſque de-
jicere; quoties aut labor debilitare, aut
vigilia conficere, aut cura frangere alio-
quin potuiſſent; ni vires hæc illi compa-
ratio, ad omnia ſufferenda, & pervin-
cenda miniſtrâſſent? Hæc omnes illi ci-
bos condire, hæc tempus, etiam ruri,
fallere; hæc quidquid grave accideret,
in ludum jocumque vertere ſolitabat; ut
nullum alibi, æquè peritum repererit, ad
animum tractandum oratorem.
(14. Gualteri mors.)
RELIOUVUMeſt, ut qui vidimus, quem
in ſubulco nobili Mimum Gualterus ege-
rit; nunc itidem, quo modo ſubulci per-
ſonam exuerit, videamus. Anni, quod
diximus, quinque & triginta cucurre-
rant;

K

Agenine

1
wmud
llnß
enla,
inß
utli
lutu den
muim
Kmnn
Anhcrad
dnmmnm
untenet!
numd
uligr i
J
/ Eminon
Enweir
ſelulin ci
Hdmt in
ſununm,
onnumire
lult funn
, iei
cen i

aien 1e

len 1.)
Monor⸗
ne ll
Alnnoone
Mnins ,
ntinren,
n erno.
eol.
cinlee
imelget
keblire, u
ugeri.
tllcan,e
1, C/rnir
Nnneri
Kiantl,
e woert
elluchuz
inthktihi
WOten.
nift.
inus, gen
CNAter H
Loltbleß⸗
„Anni,
gina Aucui

1CROAMA I. 183
rant; aut rectiùs (ne quid errem) lentè ſe
cunctanterque circumvolverant; cùm in-
gruente ſenio, morbi quoque principia
ſubierunt: quibus itidem augentibus ob-
tinuit, ut datàâ miſſione abeſſet à grege,
& corpus affectum, in paupere tugurio
curare ſineretur. Sed nihil ea quiete pro-
fectum. Urgentibus fatis, lababant vires:
& mars indies vicinior aderat: ut adęò
cùm animam agere ſe ſentiret, opportu-
num cenſuerit, ſubulci perſona, quam
diſſimulandi ſui ſumpſerat, remotàâ, quis
qualiſque hiſtrio fuerit, aperire. Eum ſe
illum dynaſtam, Eſcbelbachium Guelterums
eſſe, quem interempti Cæſaris reum, cun.
tæ proſcriptionum tabulæ, anni amplius
triginta requiſitum, ultimis cruciatibus
devoverint. Quorum cruciatuum timore
perculſum, quidquid in vita pretioſum
habuerit, reliquifſe: & non genus ſibi
ſuum aut nomen, non palatium aut opes;
non tori conſortem, nec liberos tanti ha-
buiſſe; quin eorum ſuaviſſimæ conſue-
tudini, omnes exilii ærumnas (dum ju
dicem effugeret) putarit præferendas.
Jam ſtantem inextrema tegula, poſſe
qui⸗

184 L I BRI II1.
quidem, mortalium minas, quas tot an-
nis expaverit, impunè contemnere: Cæ-
terum eo diſcrimine defunctum, majo-
ris ſupplicii metu perturbari, quod irro-
gare ſceleri cœleſtis Judex ſoleat: ad cu-
jus formidabile tribunal jam nunc evo-
cetur. Hæc poſtquam prolocutus eſt æ-
ger, collacrymante adſtantium turbã;
reique novitatem admirante, naturæ
eonceſſit.
[15. Noaſtri liitores.]
Ar ego perinde, ac ſi ipſe quoque
morienti, & hanc tragœdiâ periocham
recitanti, adſtitifſem; haud mihi in eo
conquieſcendum cenſeo, ut ſterili ſetu
excedentem Gualterum proſequar: cui
enim in bono: ſed alio converſus, mo-
res noſtros mecum ipſe deſidero; &
mentem quam ipſe in metu longè minori
habuit, non etiam nobis, qui in diſcri-
mine omnium graviſſimo jactamur, da-
tam eſſe, pridem lamentor. Quid enim,
veſtram ſidem, auditores? Proſeripti
nos fatali decreto, quotquot vivimus,
jam dudum omnes ſumus. A morte,
inquam omnes, alhiduè quærimur. Sex.
centi

11

enicnß
ancud
Murbaß
erl ,
ur auni
mumn Nen
daubiin
dnenic)uen
Oonu, Min
Ageulben
aldin, 1
NeeiPerone⸗
lenner un
pelimu Anr
L lum amon
mimenfun
uiklefin
uu Ard
tenſtnglin
le, Uulennn
Prinürin
uhtann
llind D 4
aneo leerte,

. le)

11
,ustce
einlere,(2
n, niſn
,odino⸗
ler: aucr⸗
nneeſce,
Nohitikr.
fm un
ne, kunt

iſe gen
Ai ructta
mnkiiien
kerliKu.
Nenue:
Wetins,
Eihen
ulenimd
, Tinlie
Cmn,0
4. Citein
1es Mof
gnetfiin
us. Amdt
mut, 4
ken 5

10cNOAMA TI. 183
centi quemque lictores ſcrutantur; toti-
dem minantur carnifices; totidem vi-
brantur ſecures. Jam alii ſuper alios, in
oculis noſtris, ad judicem è fuga retra-
huntur ; quotidie ad ſupplicia tarmatim
raptantur: Nemini parcitur; in omnes
animadvertitur. Nos interim (⁶ ſtolidè
incauti!) nt ſi pacata circum, & tuta ſint
omnia, nuſquam reſpicimus; nulli de
fuga deliberamus; nullum neque à loco
præſidium, neque in aſylo perfugium,
nec à patrono auxilium quærimas; ſed
temere ignaveque in poteſtatem ultro
venimus. Alium avarè ſuis opibus incu-
bantem, aurumque captivum modio
metientem præco jam citat. Alium volup-
tatibus operantem hoſtis à tergo adori-
tur. Alium alius lictor, aut commeſlan-
tem ſtrangulare, aut ſtertentem invade-
re, aut ludentem parat circumvenire. Et
quotusquiſque horum eſt, qui, quamvis
crebrò monitus, fugiat; fugiat autem!
qui imò latum unguem ab incepto ali-
quando recedat?
[16. Gualteri oratio.]
Sxp adhuc ſercnda fortaſſis hæc igna-
via

*

186 L IBRIII.
via eſſet, ſi pœnæ, ad quas hi deſtinan-
tur, ejuſmodi forent, ut perſolvi facilè,
olimque terminari ſinerentur. Nunc ea
[prô dolor!]illarum conditio eſt, ut in

iis modum immanitas, & finem æternitas

jubeat deſperari. Ad hujuſmodi pœna-
rum, non dico, diſcrimen, ſed nomen,
quantò æquiùs cohorreſcere nos opor-
teret, quàm ad ſuarum memoriam terre-
batur Gualterus? Quem proinde ſi poſt-

liminiò ad nos redire, & ea, quæ ſecuri

agimus, coram intueri contingeret, an
non ita vos locuturum exiſtimatis ? Egs
ſceleru unius, quod in hominem ſemel admi-
ſeram, conſcius, quoad proyivere poſtea licuit,
impendentis ſupplicii borrorem circumtuli. Vos
DEUM ſexcentis injuriis cùm laſeritis, noyis
eundem lIaceſſere ſecuri yergitis? Et me qui-
dem mortalis judex, vos immortalis rapi tra-
hique jubet. Mihi ſicurim ile, & rotam (gra.
ve, qus ueget? ſed breve ſupplicium) appara-
bat vobis iſte reges ſempiternes, & perennis

incendii cruciatus cominatur. Comparate

nunc menm veſtrumque crimen; conferte par-
tium jadices, ſupplicia éum ſuppliciis compo-
nite; deisetis igſi continuè; Nahil neque in judice
. ——
mes

waßhn
horp ſin
Nn, Hu
nſeßn
ui
aud gu
emni A
cjrii ſn
Maun
Munmni
WNuuen
rulſierwin

Amhininſi

9, Natan
SSõ
Plcſcſct ur
Uklocte n

4

11
1licet, ACROAMA1 Y 187
deſnu meo ſugiendum, nequs in ſupplicio timendum

petlelf mnihi fuiſe, praquam in yeſtro vobu ſit formi-
dn dandum.
ltoek ui (17. Exprobratis dementic.)
enatmnin Q&α, malum igit ur bac dementia eſt; ut

twi n, ssun rectè me fetiſſe juditetis, qui brerium do.
inne, lorum metu, tet annes, à thalamo lubens di-
verterim; qui nuntium amica liberiſque id-
unim ci/vcà remiſerim; ni lares beatos, & amœ-
miati nas arces; qsihortorum ſelitias, qui menſa
, een capedias; qui rerum onmium illecelas, yagus
ain erxtoerriſqjue abdicarim; qui in exilio obſcurus
inm h Gr ignobilu ſenuerim, ac peſtremò inter ſub.
n lcos enimam panper egenſque exhalarim?
uu, PVos interim rei graviſſimaæ pericule, quo ani⸗
irum miornum interitus metuitar, addauci pertin aci-
mlietem ker recuſetis, non eo quidem, ut ad meam
lin Bus exemplum dimiſſis opibus nudi brofugiatu
mmi ſed, ne tanquam grrpbis auro apare ſordide-
loh Jueineubetis? Nec ut voluptates, etiam ho-
mlum S= neſta⸗ faceſſere; ſed ne fædas vetitaſque ar-
gnm, ͤ ceſſere perſeveretu? Exprobraret hæc mul-
α tis hodie Gualterus, ſi redivivus hic ſiſte-
retur. Quanquam, quid etiam neceſ-

munz lffie
niut ſum eſt, ut huc illum revocemis? Cla-
Amg Mant 5 exprobrantque ejus abſentis aC

.

.

188 L IBRI II.
mortui loquentia exempla; nec audi-
mus.
(18. Surdi ad exempla loquentia.)
Er parum eſt nobis, ut Gualteram (in
re tanta fortaſſe non gravifſimum aucto.
rem) audire detrectemus: Majorum quo-

que teſtium clamores audire, velut ſurdi

comtemnimus: & qualium, DzUs ſancte,
quales clamores? Vociferantur aſſiduè
multi, qui tali quondam periculo territi
Properarunt, omnibus abjectis, alii cum
Alexio à nuptiis refugere; alii pauperta-
tem eum Franciſco adſciſcere; hi ſui deſpi.
cientiam cum Salo ambire; hicum Arſenios
ab aula, aut é patria cum Paulo in remotil-
ſimas terrarum ſolitudines ſecedere; vi-
tamque ibi aſperam, & noſtræ diſſimilem,
inter lacrymas gemituſque exigere. Quo-
rum omnium fortiſſima facta „ quia per
ignaviam imitari deſperamus; ideò & ſa-
pientiſſima eorum conſilia, miſeri vel non
audimus; vel audire magno cum male
noſtro diſſimulamus.

Er
ſ t

buriäs
uti
pyplin lene i
rcecn
lon Milen
Munnt
A 44
llis
Au f
hlum an
Ulrn Gailn
ugliennre
1e, aulel⸗
do Perenie
Grle⸗ hg
Uuerlan,

lln 4

ll

unie
dlhhini
lnmn ade
leprun Alo.
NRlnſud
n Doninde
ermnn Al
Nhenoloent
Pei, zian
r,Ai aen
er,tiliceſi
Aan n
intencii⸗
elee e
r Wonlen
leeügtte
lan, guf
nsieil

4 e
nleien

ugno eunn

1

6

A CNOAMAII. 189
II.

VIRT U S CELAT A
CLIAKARIO R.

(19. Bertulfi deſiderium.)
UOD patrum nuper, aur avorum
certé memoriàâ, lego dignum anna-
libus accidiſſe: id ego; quanquam alibi
non modò pervulgatum jam eſt, ſed &—
populi ſermonibus, & poëtarum verſi-
bus valdè celebratum; tamen, quando
non æquè id etiam hic percrebuiſſe arbi-
tror, abutar patientià veſtrà tantiſper,
dum capite ad calcem uſque, non fa-
bellam Mileſiam, ſed (niſi fide publica
