forrè pervenerat. Ibi cùm viduam ho-

neſtam, liberoſque eo die ineœnates re-
eriſſet, miratus quid agerent, jejunii
cauſam ſciſcitatur. Fœmina, quod res
erat, eo die ſe, cunctamque familiam
ait conſuéêſſe, cœnàâ abſtinere; quod
olim à viro ſancto, neſcio quo, didi-
eiſſet: Si in magnæ Virginis honorem,
ſtatuto jejunio diem Sabbathi coleret;
non permiſſuram Virginem, ut chien-
tula priùs vivis migraret, quàm animi
expiandi copiam nanciſceretur. Anim-
advertite, quid momenti, apud ho-
mi⸗

li

de
1 Prlalg
elßen
En 4
e
e
ne ndi en
Armni
ilnniii
Srrtueikem
Mhirmuß
e eri dtaun
6 Muuc
H tärtn

eain

rrui tun
ſdethen, ker nn
hminl ſanel
ilmeusemen:
Düürmull,
ti n ui

urlikit nel

ln er i
ui gge

Feinn
tinm N.
RKrZ
1 rn
ſtile an.

NH
Mrinm
Monm mti
Uodin D
Enbil Hud
akinigk
Mnre henn
lahelmn ⸗.
einritile.
Grun Fi.

”õ

Nangelmin
ibtirr; ga
leco n⸗
lüpmihentt
beticts
gnen, 15
mt, ini
igent in
Mbeni,4 L

A1CIOAMA II. 355
minem facinoroſum, aniculæ piæ, bre-
vis rudiſque oratio habuerit. Captus hac
præmii illecebrâà, colligtu animum graſ-
ſator, votumque & ipſe nuncupat, eum
diem, quoad viveret, Virgini matri,
perpetuo jejunio feſtum ſolennemque ha.
bere. O facilem felicemque diſcipulum!
quem anicula ſimplex verbis tribus ad rei
pulcherrimæ imitationem permovit. In-
dolem profectò dignam, quæ ad plurium
virtutum ſcholas invitetur; ſi, quicquid
agi præclarè videt, tam facili pronoque
ſtudio diſcit æmulari. Sed nos, quid por-
rò evenerit, audiamus.
[43. Prado capitur.
LATRO jam doctior aliquantò, pau⸗
loque melior (adhuc tamen Iatro) re, cu-
jus gratià venerat, effectà, diſcedit è
viduæ tabernà: nec multè pôſt ad ſua
facinora miſer, ſuaque latrocinia rever-
tit; à latrociniis tamen ad ſtata jejunia;
ab his iterum ad illa, conſtanti incon-
ſtantiàâ, redit. Fugiunt in hac hominis
conſuetudine dies, menſes, anni: dum
denique infelix, eo ipſo in loco, quem
latrociniis flagitiiſque infeſtum ſepe ha-
ue=

376 LIEXI III.

manu capitur. Carcerem hic aliquem
reus, & plurium dierum inducias exſpe.
ctabat, donec dicta cognitaque causa .

Per judicis ſententiam ſe ſupplicio ſta-

tueretur. Verùm inanis hæc ejus exſpe-

ctatio fauit. Nam quod omnem cirea vi-

ciniam ille diu graviterque vexaſſet,
communi ſtudio, ommium fuſtes enlſes-
que in illum ſtringebantur, ut moræ
rantum non dederint, dum quæſtioni-
bus fubd tum, ac legitimè damnatum
plecterent: ſed in veſtigio deprehen-
ſum juſſerint obtruncari. Nudatur li-
ctoris gladius; libritur fatalis in ju.
gulum ictus; ferro cervices amputantur.
krane verò, infelix? huc tua tot Sabba-
tha ? huc vota ſignara? hac ſuſcepta jeju-
nia deſierunt: ubi ſpes illæ, quibus tua
te magiſtra quondam implerat:? ubi fœ=
dera & pacta, quibus in Virginis patronæz
ſidem conceſſeras? Nempe paſſuram ne-
garas, ut mortem prius oppeteres, quàm
copiam feciſſet Sacerdotis. Occubuiſti
miſer; & Sacerdotem tamen, qui mo-
rientiadſiſteret, qui de noxiis confitenti
au.

buerat, oppreſſus, à magna civium

u
N ht
ſnnn rin
ſorol
4 Llegten

ſ ment
mn En
(heuet,gtiids

ilt 1
Am
nife iiſiler
ne ſinnt

Uumichetun mn

Umn Aulln ken
mapr, Agungt

nnuagrl
unclEifi
Enn uArirdi
Uge E ir un
ir EA
liten, nld
güiliit
1 gind lenl
nigun
ienn in iie⸗
Enn Mirm
n Augtinn

kümm, II

nn n i
in tonnn
tigo H
Inun Aumel.
ir Aia ..
miaummat.
ANe
nlhellafuee

Ginhlen u
Vüegnuznm
UCpel
En tmei, ,e

Puni e
4

4CNROAM A Iv. z57
aures præberet, qui animum ſacris pro-

curaret, nullum habuſſti.

(44. Prads obtruncatus loquitar.)
CREDERETIS hanc inſultantis vocem
audiuſſe ; adeò non diſtulit, quin illicò
reſponderet; & neque irritam patronæ
ſidem, nec deceptam eſſe clientis ſidu-
ciam, teſtaretur. Id autem que pacte
oſtenderit; quæſo vos, adeſte auribus
animiſque; & ſi qua licet, oculis etiam
uſurpate, ſpectaculum ab Orbe condi-
to non facile viſum unquam, non au⸗
ditum. Attollit fluentes ocules cruen-
tum caput, & quamquam revulſum ab
humeris, caboque & ſanie ſus madidum,
tamen circumſpicit: Non jam de vul-
nere ſuo, aut vulneris dolore ſolicitum,
neque de vitæ ſanguiniſque jacturâ
querulum, ſed voti ſolius, & jeju-
nii ſui memor, validis cœpit clamori-

bus, (quaſi ad Virginis fidem provoca-

rat) Confeſſionem, iterumque Conſeſſio-
nem ingeminare. Quo quidem inſolenti
oſtento, etiam hoſtes attoniti plerique
diffugiunt; aliqui arma, quibus invaſe-
rant, lictor ipſe ferrum, quo abtruncà-
Tàte

aſpiciunt.
[45. Pradoconßitetur.]
INIEREA Cům pertinax Capitis clamor
non quieſceret: ſed magnis ululatibus
Conſeſſientm urgere identidem perſevera.
ret; cives repreſſa, quam geſſerant,
ira, ad miſericordiam verſi, jubent Sa-
cerdotem continuè acciri. Is ut non di.
Kulit venire (quis enim ad hanc ſpecéta-
culi novitatem venire differret?) caput
reſectum jubet cum corporis ſui trunco,
quoad poterat, conjungi. Factum. Et
ecce! denuo latre jam obtruncatus,
diſertè multa, cum adſtantium horro-
e, memorare: raptandum ſe jam jam
ab infernis prædonibus, & prout meri-
ta erant, in perpetui carceris ignes præ-
cipitandum fuiſſe; ni Virginis parentis
imperio coëtciti, tantiſper injicere ma-
nus emiſiſſet, quoad noxias ipſe luſtran-
das Sacerdoti ſubjicerer; veniaque im-
Pertià, cum cælo Deoqe in gratiam
rediret. Nec mera interceſſit dehinc ulla;
&

rat, abjiciunt: aliqui tamen, ignari quid
alind inciperent, pallidi ſubſiſtunt; &
in re novâ, trepidi mutique alteri alteros

nn
e inzu
.
mdhh
rten Eünft
d,nar Mald
mnn hetafel
zrbalin, Halß
e Chnl
ſEl eüntuk
i ainutii⸗
pnlnllri
uin
mNntt Een
grem ung
lil, wniemn
mliralliu
Llünke, iin
anm Iſtand
in irbnn
Kilepfigk i
1 4 (Uruen.
it N un

SSZ

n
nueitcn,
Annlie
aikngeie
In glen
in t,
Mduniti kumnd.
iinalin fir
einrckmhen
unathntlinnn
Ahiti ,in 1
ſn Gmen,
n Wamumme
tmenuakjnt
onihr Kſonne .
õ
iſgnife
, mmiſetüſt
õ

(dicte; eig

cbege if
enamtſid .

S

ACROAMA IV. 23759

& reus, admiſſa facinora religiosè confi-
tetur; & venia impertitur: & animus,

accepto commeatu, liber, quo debuit,
roficiſcitur.
(46. B. Virginis patrosinium.)
IHNGENS hic mihi campus aperitur, per
quem effuſa oratio, ni frænis ⸗ dductis
coërceretur, decurreret. Nm ſive Vir-

Zginis noſtræ, in tendis glientibus po-

tentiam; ſive in compenſandis obſequiis

mun ficentiam, liberet perſequi: non

poſſet neque ſcribendi uberior, nec
eloquendi plenior materies, quâm hæc
hujus prædonis hiſtoria, optari: quippe
quæ vel una ſatis documento eſt, interire
neminem poſſe, qui præſide tam cle-

mente potentéque defendarur. Verùm

hoc in præſentia non agimus: eontenti
indicàſſe, pœnitentiam ſeram, & ad

mortis uſque confinia procraſtinatam,

eſſe quidem aleæ, periculique plenam:

eam tamen, ſi Virginis hujus tutelà ful-
ciatur, interdum in ipsa non mortis ſo-

lùm ſed orci quoque vicinia, tempeſti-
vam eſſe, ac ſalutarem. Quæ quidem
ratio debet tantum apud nos pondus

bnſun
ln imn au
u Gulich
6 muld⸗

3 60 L IB AQI TII. “
habere; ut ſi plures cauſæ non ſuppe:
tant, hac unâ adducti, omnes ad hujus
nemihis patronam, turmatim certatim J
que confugiamus. .M hia
(47. Miles occiſus.) W uln ,
EAQGE propter, ne alia hujus argu. Nmnd hüi-
menti prodigia putetis eſſe nulla, re⸗ gre il,
tium operæ faciam, ſi geminam huie

—

uie Ain amüdli
alterum, iiſdem quos antea dixi, teſti u demn ie
bus confirmaro. Annis abhinc circiter Sr NI,4 Nel
ducentis, S giſmundus, Romani nomi- an Adummm Ne
nis Imperater, bella trans Alpes magna, ilrſie Heiße
& diuturna, nec ea ſemper incruenta o iei, Mec
geflerat. Quibus in bellis, (ut anceps pug- Wn nundhang
nantium eſt fortuna, dum ultrèò citròôque emelir, mwi
cædunt alii, alii cadunt) miles gregarius, Nüiaur
idemque vir ſtrenuus ac fortis, cum a⸗ Alndnnisin
criter in hoſtem diuque pugnàſſet, ad- au Aunnt, E
verſo vulnere ſauciatus occubuit. Qui Vialriftin
tamen quia non eo loco natus fuerat, cu- „
jus nomen à ſanguinis prærogativa com- S6 un
mendaretur; ideò perfacile, cum omni di r
ſui memoria interciderat, ni ſe ipſe ab intn
oblivione, magno miraculo, vindicaſſet. n unar

Id autem, quem in modum acciderit, nli t;
ingredior narrare- õä

Uulifurn.

Eml

nUpnnni
Ammmnli 1
Ani uimrin

ni, Muan:
Nlurn Apugt

tulene D

leiraen

,Anlwangre

Ufrlegennn

Wnmd,eNt.

lugefmilen

DB

Olrenenuhee

inisen ginin

lcle .

1 e 4
Aclen, ii,
,nnrllo, i
nnolm 1

le⸗

4CROAM A TIV. 361
(48. Occiſus loquitur.)
DEDUXERAT jam exercitum Victor
Sigimmundus; multiſque poſt annis
(multis, inquam audacter; neque rem
exaggero) eodem loci cum copiis ar-
matis reverterat. Præteribat illac ſub
ſignis grave agmen, & ſuos quisque
ordines, ex militari diſciplina, ſerva-
bant: cùm è latere viæ regiæ, fune-
reum murmur, ac neſcio qui mœſti
gemitus audiuntur. MNeglecta princi-
pio (ut ſolet) foccique penſa lamenta-
tio. Poſt verò, ubi crebreſcere queſtus,
& vox mortualis cum gemitu obſtre-
Pere non ceſſabat, movit è manipulis
aliques, ut ad imperatorem referrent.
Hic audita cùm rei novitate, tum per-
tinacia clamoris, dat negotium, ut
unde funeſtus is gemitus exiſtat, acri-
ter indagent. Accepêre negotium di-
verſi; & continuò vepres, ſenticeta,
arbuſta, ut obviam erant, perrupére.
Longa pôſt indagatione, reperitur,ho-
minis jugulati cadaver; è quo 'gemi-
tus illi, & ſuſpirantes quærelæ prorum-

pebant. .
Q [ 42.

362 LIBRI III.
(49. Cadaver militis.) voni it,ii
Ar quale, Superi boni! quale illud len d fin
cadaver? Vereor ego, ne ſola vos nar- eud
ratio rei, & informis ſpectaculi um- mmmmng
bra, in fugam omnes conjiciat : quid igi
ineret, ſi ipſum ejus conſpectum, illum, ſ n
inquam, putridi corporis ſqualorem, wee ehi
illam viſcerum fluentium tabem, illam Iumnd Nin
membrorum verminantium illuviem, iun ſ e
oculis veſtris exhiberem? Jacebat pu- ui n al
tore, ſanie, fœtore horridum mon- Nifn ln un
ſtrum; jam plurium annorum pluvia, ugir tein
nive, humore, & ipſo, ſi hæc defuiſ- muichthull
ſent, tempore conſumptum. Incre- En unt an
verant latè circum, & per totum adesè it, mem
cadaver, paliuri, ſentes, junci, ſpinæ: Abtmiin 4
nihil ex homine, præter animum vo- iiuim kü
cemque hominis remanſerat: nullum tifiiz mikn
neque cerdis veſtigium, nec cerebri iumn ſim
indicium, nec pulmonis hepatiſve alfpu m
ſignum extabat. Hie iſtud portento- Mean Muun
ſum & lugubre ſpectaculum, cùm ad i luni un
ſeſe turmas equitum, & peditum co- Mim'ln
hortes exciviſſet; nec eſſet adſtantium cn aln gle
ullus, qui ſine horrore intueretur; ecce nims annin
nbi! rem dictu viſuque incredibilem! ahiſial
exor-

Eu ACROAMA V. 365
Wüh exorditur flebili murmure cadaver, Sa⸗
3 WD cerdotem flagitare, cui de ſceleribus an-
in⸗ luſet tè perpetratis, Chriſtiano ritu confitere-
Ti hl tur.
Enckin, an [So. Moventur ſpectaculo.]
unſtin in. Nox ſuccenſebitis, uti ſpero, ſi nar-
nmnfmm ratio, miraculi magnitudine interrupta,
tkrinihni ad milites ibi circumfuſos, pauliſper
mmmm In divertar. Nam quos animorum motus,
adanu, in multis eorum putatis extitiſſe; cùm
en hiem putrefactum, & ſitu conſumptum cada-
In mmm ver, tam graviter de admiſſis à ſe noxiis
Ui Inß, lamentari? cùm tantis illud precibus Sa.-
aninmn ian cerdotem vocare; cùm inter innatos
Eumd ſibi vepres, non de vepribus evellen-
ets in ſun dis, ſed de criminibus eluendis ſolli-
e per im Ccitari audirent 5 An dubitatis, quin eo-
rum aliqui hæc tacitè ſecum, Quid? nos,
qui majorum ſcelerum conſci, dudum ob-
noxias ſyygi animas trabimus, niulllone ipſt
dolore tangemur? Nunquam neque de venidᷣ
ekrin 6 hetendi ,nec de Superi Pplacandu ſolliciti Sa-
im, Kret cerdotem vocabimu 2 En, quantu animi noſtri
e hinu curpuntur aſſibuè, & laceræantur? Et
e wHedicum tamen, quamvi obyium averſaæamur?

Dturüuelene . , .
gende⸗ Auin tandem aliquande, quod bi mertui do-
2

.
ti ruuk
len, E
Mrond

cent,

364 LIF RI III. ntit
cem, mMorituri nos addiſcimus? Et ne ſer? 6 ihrs
tunc opem irritam quaramus, wunc ulirò ne.- Gcn M “
Ss oblatam admittimat. uü
(71. Occiſus miles cexptetur.) mal
EQUIDEMfuiſſe tum aliquos, qui zgarinu
ſecum hæc ralia dictitarent, mihi pla. edrind
ne perſuadeo. Ali interea prælens anſl
oſtentum perſecuti, animos ſumunt, ns V
&ι qua lege tot annis ibi ſpiraret infe- fmißt
lix, percontantur. Audiunt Virginis id m ul
noſtræ beneſicium eſſe, quo illa preces s Aun
hominis, & præſtita quædam ejus ob- ais N
ſequia decrêrit remunerari: ut pris * n
ad judicis tribunal animus ne trahe- e⸗ Me
retur, quàm datâà Sacerdetis copiã, rman
culpis exſolutum ſe videret. Quare sho
properarent miſericordes, copiamque 1 u 4
rei, tot annis deſideratæ, non nega- c hni D
rent. Nemo tum omnium dubitabat, unſleutß
quin imicò mos gereretur. Ita adducéto en
Sacerdote, cùm vitam ei, vitæqus er- nugd d
rata, magno cum dolore, prolixe re- lilen M.
cenſuiſſer, noxis exemptus animus, ad iiun üim

⸗

cœæluméè ſtatione miſerrim commigra- m imn mn
vit.

ißſ uhmnaſ
(51. MA n al,

n 10104 44 1r. 5z065
ee S1. B. virgo remuneratur ſuos. ]
Srb eum nos abire non ita ſinemus „

ni G) quin cogitationibus noſtris aliquè uſ-
oνα que comitemur. Et proderit, mihi cre-
kmin dite, comitari. Nam etſi plus admira-
umn, it tionis tam ſera peœnitentia meruit, quàm
urn poſſit habere imitationis: monſtrat tas
, umIm Then eximium quid, ad animandos, ex-
wü bihem t citandosque Virginis alumnos: qui
t Auümſinil ipli, conſpecto tam inſigni prodigio »
nale, gellne videntur ſecum, haud immeritò, ſie
in glnntc ratiocinari: Hem Paqus miles bic nuper 5
õäl latroe jam olim, uterque improbi) paryo
alxr ebſeq uio, tant um adverſus mortem ſtygem-
Leli mi, A2e, in bac Virgine præfidinin inyvenerum:
n. du guid ſi puri integrique totu ilam ſtudiis co-
anlt ging luiſſent, 4nid erant ab ea non impetraturi 5
Utu n quas opes tam peregrinaé, aut quæ tam epim
l pramie non poterant exſpectare *⅓Nukße illus
m Ru inter i conſecuti ſunt, quod ſummum in
nne, in votis mortalibiu babetur, B oNAM MOR-
lor, i TEM. O liberalem virginem! beneſicam
Matrem! dignam, (ui demer endæ, nos »
umgun Jzuot 4s ſumus, omnes non unius diei ope-
anm u „Am, ut ſti; nes breye obſequium, ut multi;
nec aliud minutum quid, per intervallæ,

Q3 ut

4

366 LIBRI III.
ur plerique, ſed omnem de cætero vitam, vires, l iieli
Kuldium, ingeniuen, continenter ingendo. V

Grecib

V.

QO MAJOR, HOC
a. C,

MIN OR.

(53. Paradoxum.)

EREOR, ne multis hoc nevum H
vulgique judicio perabſurdum vi- El
deatur, ſi Maximum quemque inter
mortales, minimuſn eſſe PeSnlciarers⸗ .
Quotu⸗ enim quiſque de plebe eſt,
animum inducat, fieri poſſe, Er iun il
quemque magnitado paryvum, aut reli- Ml ki
Lio improbum, aut Aignitas contemptum. agnen
aut, vicinitas longinquum, aut ipſa de- Euiifin
mum eruditio reddat imperitum ? Tamen I, u dlſnd
veriſſimum id eſſe, & prudentes jam o. “ Gun
lim intelligunt; & ubi rem ego, quam in- Mlt, Uiul
ſtitui, brevi narratione concluſero, conſi- kinain,
dam fore, ut pro paradoxo, quod exſpe- ai
ctatis, verũ audiſſe vos acroama judicetis. N e Alin calte

154. U

igtt numnſtit
ind ctumm e

S

1, mnten 4

wlunghig

Inen.

ann

Enlin Mn

ues ſettuln

uy Cenhle in

ornunnenh,

Elendͤ ei
rei W 1
n, u1
Auu im
un d
Hruonmt I
9
linnegnet
mechllims
lnn an
Aomſ

Xrulena

C RO4 MA V. 367
(54. Dorotbei diſputatie. )
DokRorHEUs, inter veteres claroſque
Aſcetas celebris, lucubrationes juxta pi-
as ac eruditas poſteris transmiſit, quæ

hodieque intermori nomen ejus non

ſinunt. Is forté, cùm de virtutibus
inter ſuos, graviter ac religiose diſpu-
taret: delapſus in eam eſt partem, quàò
ſui cujuſque deſpicientia, & animi ſub-
miſſi modeſtia commendatur. Hanc ille
virtutem, tantò apud quemque altio-
tes agere radices aſſeverabat, quantò

quiſque pluribus aliis ornamentis con-

.

ſpicuus emineret. Inde fieri, ut quos
ſumma vitæ morumque innocentia, ad

intimam DEI amicitiam evexiflet, i

verò ſe omnium diſpicatiſſimos viliſſi⸗
mosque reputarent. Exem pla aderant,

rei, ſi ambigeretur, confirmandæ non
pauca. Aderat in primis Abrahamus:

quo uno, quis alius ſanctiot, cœlo-
que dignior habebatur? Cum illo Deus
ſermones ſerere, illi conſilia ſua, men-
tiſque arcana credere; illi futura ape-

rire: cum illo pacta ligare;, fœdera

icere: ad illum cœlites ſuos, nuntios

4 le⸗

zes 17R 1
favoreſque profundere; & poſtremò,
quid aliud non facere? Petuiſſet hæc ta-
lis felicitas animum inanem extollere,

aut etiam inflare; ut ſeſe aliis majorem n

melioremque crederet. Quid Abraha-

mum? Nempe ſolidis verisque opibus
refertum, altius depreſſit: ut non jam

Dei amicum, quod poterat; non clien-
tem, aut ſervum, quod licebat; ſed vilem
terræ pulyerem eineremqus ſe voluerit Romi.
nare.
(5. Santtorum modeſtis.)
DAVIPDEM deinde, (quem quan-
tumque & regem, & heroëm) quamvis &
vaticinancdi gloria, & rara quædam en-
comia Deo commendarenr: tamen eum
nec partæ tot bellis victoriæ, nec adti
de Golia triumphi, nec ipſa regni, tunc
Promiſſi, mox obtenti, majeſtas impe.
diére, quin ſe ipſe, non modò Paupe-
vem & egenum agnoſceret: ſed etiam
Canem mortuum, & quod obſtupeſe aris]
pulicem appellaret. Non eſt conſilium,
totos hic aliorum indices texere „ per
quos Dorothei ofatio exultavit. Nam

ſi plu.

,
legare; omnes in illum ſolebat opes ſuas, pte dn

ri nuu
*

cnnm elan
g H
A nmm, i
un, um
Cn Ur, n
Ak lenmnen;
AADuolens eg,
,
e Nn
Urmmn kur eis
1 tcemn Ai,
Meinm men en
r atite enmuze
eſuenmh i d
thn küeel
Eün un d
En mititt Ne
nRaüs gic⸗

„ . en
Nnein
eng

War, mce

utlatoſei
vhitigin

huntfij
e Ang
Uuni, zumn4
Krmgalner

Nluem unent

l Wore, Kenk

i egletgi
Ueni, niſtun

6,In nahz,e
Geleet; eit

Acbhe

Nn ck

n Mon tere

.

in Almn

4

ancillæ nomen adoptavit, alius
jor inter natos mulierum nemo fuit, ad
pedem uſque calceamenta ſe abjecit.

41CEROAM V. 369

„

ſ plures ipſe non produxiſſet: quot

alios virtutis hujus candidatos attexere
nos poſſemus? Alia, Mater Dei ſalutata,
cœlique imperatrix conſtituta: ultrè
„quo ma-

Quid, quod vas quoddam electisnis, pri⸗-

mum improborum ſe pronuntiavit? Quid,

quod longè poſt Franciſeius, omnium
conſenſu optimus, ommninm ſe, etiam
latronum, nequiſſimum deterrimum-
que dixit? Hes, inquam, & ſexcen-
tos rales non enumero; ut ad ea, quæ
porrò Derotheus egit;, maturius ve-
niamus,
(56. Pynaſta dubifatio.)
ETENIM hanc ejus diſputationem;

cùm procerum aliqui, & in his dyna-

ſta Palæſtinus, attenti excepiſſent; va-
riè, ut cujuſque captus erat. aſſens Ere.
Sed iſte præſertim, qui dignitate cæte-
ros præſtabat, habere ſe quædam ofſten-
dit, in quibus animus, cùm reliqua ve-
hementer probätit, nondum acquieſ-
ceret. Nam illa ſe quidem, quæ dicta

370 L I B RI III. aAalickl
de modeſtia fuerint, utcunque caperet: lemnon
cùm videat, fieri poſſe, ut, qui major ahnd
apud alios eſt, minorem ſeipſe reputet; oben.
quippe magnitudinis ſuæ ignarus. At . mmenm
verò, qui Hectorem eſſe ſe, gigantém- 1 ahe
que re verâ ſciat, is, quo pacto Aſtia- iu
nacta vel Pygmæzum ſe credat? Nihilo il wrn
magis eum, qui nullius ſib eulpæ con. g 4
ſcius, magno paſſu ad virtutem enita- 4 ar⸗
tur; quique ad DEamicitiam inter „mlrv i
primos adnuſſus, cum eodem familia. nir
titer atque aſſiduè verſetur; poſſe à ſe 1, E
ipſo aut ſceleratum, aut virtutis inimi- 1)men
ecum, aut denique à Drzo longiſſimè nlo, atuifu
difſidentem, (niſi in joco fortaſſis & lu- ugntel ane⸗
do) appellari. umm Auent
(57. Dinaſta Garei.) mm k, d
SENSTIT Dorotheus, hominis non Allmkimch
valde acuti ridiculum errorem: quem Atmiunhn
cùm ipſe poſſet vel Chrifſti Servatoris Giainnden
oraculo, vel rationum pondere ac mo- in Hupn
mento graviter doctéque refellere; ſa- un lnpin
tiùs duxit, argumento popalari (cujus Numntandnh
homo capacior erat) lepidè feſtivéque mmiimil
depellere. Qiod argumentum, ut qua- nulen I
lenam fuerit, cognoſcatis, dialogo llang ie
mihi

unge
Z Hhem
le un
nalt, hinen
1und .
nbaru n
nſihiitn
Ailinmma
4Dnnunn
cun thlen 1
eter Ae
, uINI
1 II lyylt
iwwitil .

anie)
den, inid
lineronn g
Cnnk Nu
unm onltnn
egr eie⸗
mnufl
.1 lnce .
Anſhemnmn

A4CROAMA Y. z71
mihi includenda eſt narratio. Nam Do-⸗
rotheum quidem non fugiebat, qui genus
ille, & unde domo eſſet; utpote Palæſti-
nus, & oppido Gaza oriundus: nihilo-
minus ut argumento gradatim viam
ſterneret, blandè ex eo percontatur:
qua conditione inter ſuos domi vive-
ret à Homo memoria exprompta, pre-

geniem ſuam uſque ab avo atque Atavo pro-

ferens; quo loco, & qua dignitate apud
Gazæos utatur, oſtendit: nobilem in

primis, & opibus bene partis affluen-

tem; potentia deinde clarum; atque
uno verbo, civitatis ſuæ principem eſſe;
& in quem facilè omnes alii reſpiciant.
Dorothæus, agnoſcere ſe confeſſus: nec
eò ſe interrogaſſe, quòd ambigeret.
Sed niſi moleſtum eſt, quæſo te, inquit,
Cæſaream aliquando vidiſti? Cæſaream
ego? Quid ni enim viderim? Urbem Pa-
læſtinæ Principem; & què toties ego
vel animi, vel negotii causàâ proficiſcor?
Tum autem, in ea tu civitate cùm verſaris
cedèò, quem ibi nobilitatis, aut digni-
tatis obtines locum?: Ideémne tibi reſpe-

Qus & honor, qui domi? eadem auce-

Qé6 ri-

37 2 LIBRI III.
ritas, & poteſtas? Minimè gentium in-

quit. Nam in illo nobilium incolarum

ſplendore, vix modici mihi civis locum
videor implere; ne dum de ullo principa-
tu contendere.
[78. Dynaſtaæ Antiochic.
PRZCLARE ſe dabant initia; à quibus
Dorotheus clam ad me tam ſibi propoſi-
tam flectebat: eti necdum homo, quò
ca pertinerent, intelligebat. Igitur in-
ſſtere Dorotheus: quis qualiſque porrò
ſibi videatur, ſi quando Antiochiam de-
latus, illam & urbis opulentiam, & præ-
ſidis proconſulisve pompam, & civium
turbam præſens conrempletur? Ibi verò
me (quanquam fateri erubeſco) ruſti-
cum, inquit, aliquem, aut rure aliquid
vilius agnoſco: adeo nihil tum in me
video, quod ad loci illius lucem non
continuo vileſcat. Progrediamur ergo ,
ſi vacat, ipſamque urbium urbem Gon-
Kantinopolim luſtremus. Et hanc, in-
quit, iplam adii pater: vidique, Su peri?
duæ mœnia, palatia, templa? quæ fora,
Porticus, theatra? quem rerum orna-
dam? quem corporum vVeſtitum? quem
ci.

i ni N
61, lonnut
onimm 1—
,ofrot
üulm, p
efe enimm
mumi
ytelco, Coße
rile nl nn

uetufſi

en, uunment
ntatae.
7 Re
luuu, nnuin
irmik ienun
Whe lolganein
nhichanmßrbt,
Aaludniamglln
EClii urnn
ikllanir
Aeni Cnpe
4, öche mibi
R Hüegunnin
Uri
nerin: D

ncni,
nuler n:
uglire

ud Micint.
kuthnin n

E Apn, Kon

nnttu, liiee
tit .

en, uieili
Ae ünl minr
laidis Man
Iugtlumtepe
eubum het
tmmu. Khy-
u iigne
tnilgt
nl Gen umnd

Unſelina
al

civium luxum: Mitte alia, quæ vide-
rim, percontari. Nam dies, vereor,

ut ſatis ſit, ſt omnia narrem. Tum Do-
rotheus, omittam libenter; fſi unum

adhuc rogavero: Cæſaremne ipſum ibi;

& Cæſaris aulam, & procerum, clien-
tumque frequentiam obſervaris? Vide-
ram, inquit, hæc omnia, & ebſervâram:

Sed ea, neſcio, quo pacto exciderint,

quæ dixiſſe vel primo loco oportebat.

Credo, majeſtas ipſa, ſicut oculos tunc

obtuderat, ita nunc memoriam hebeta-
vit, ne recordarer.
(59. Pynaſta Biz Antii.)
MiRAM, inquit Dorotheus, lIoci,

hominumque elegantiam narras. Sed

abſolve, ſodes, comœdiam: & cùm in eâ
te regiâ circumſpiciebas, tuasque fortu-
nas, quas domi ampliſſimas habes, cum
illa Cæſaris potentia, & illà procerum
purpurâ, & illà auri, & argenti, & gem-
marum affluentià componebas: dic li-
berè, quis eſſe tu tibi tunc videbare?
Quid t quis ego tunc mihi? mentiar, pa-
ter, niſi me meris kominum mendica.
bulis adnumerarim: ita omnis opulen-

QQ7 via

371 LIEBKI III
tia mea in mendicitatem repenté verte- 6, uiſinn
batur. Ipſa hæc mihi veſtis [quà quod Gn 1 inne:no
vides, reſplendeo ad illam purpuræ lu- gihen eu
cem, vix bonis centonibus digna vide- i nt
batur. Nimirum totus ibi non vileſcere e an
ſolùm, ſed & ſordere mihrincipiebam. ⸗“
Finierat Pælæſtinus; Dorothæus con- Sulne te
tràâ, cùm abundè jam, quod cupierat, ex- mil ſianele
preſſiſſet, ad inſtitutum regreſſus, ſic in- unt; chzu
cepit. * mlufunm.
(6Go. Giadario.) 4 la
IN re, ſuper quâ ambigere te dixc- HMun Mnen
ras, ſupervacuum eſt, meam ſenten- Mtün enm,
tiam exſpectare, quam ipſe tu prior, non 1l Mins
abſurdè pronuntiãſti. Fateris enim, cùm 1ie: ümpen
domi tuæ commoraris, nec inopem te, 3Merine ſüen
nec ignobilem haberi: ſed longe omnes, inmm ufnen
qud gloriâ, quà copià, antecellere. Et fa- Min annli,1
cile hoc quidem, in hoc tanto ab urbe Ant Mnmg
regia intervallo. Diſcedis hinc aliquo in unbu cal
uſque, & oppidulum G zæ tuæ relin- Nlineu. Oau
quis: jamque Cæſareæ, vix plebejum te nuns Nenini
civem agnoſcis. Propiùs urbem acce- uitg, s n
dis: & Antiochiæ te ruſticum: poſtre- HD E:
mèô in Imperatoris anlà planè mendi- e
cum eſſe deprehendis. Nempe quò lon- SSl
. gius

a.
Uünämeir.
nt, uni
ungen ni
6laeniann adn
it, Niüſnt,

nelegem

hümtalerb
in tundit
Mede lrun
n uriuti
rr, iüſiein
Hwis unrn
enkicun.
i 4

410cNRO 4MA4 v. z75
gius à Summis & perfectiſſimis abſu-

mus, eò minus inopiam noſtram, & par-

vitatem advertimus: nobiſque divites &

magni videmur, quamdiu majores alios
non videmus. Ita nani quondam &
pygmæi, formicis comparati, vaſtà mole

gigantes, & Enceladi quidam videntur:

ſimul iidem ad viros reſpexêre, in natu-

ram redeunt; id eſt, pumiliones, ut antè

fuerunt, rurſus fiunt.

(61. Applicatio.)
Qui jam tu? Non æquè hæc eadem

2ac multo etiam verius, agi nobiſlcum
arbitraris? Ad hanc Aſfceticen noſtram
oculos adjice: tironem hic aliquem vi-
debis, inter primæ vitæ rudimenta ad-

huc velitantem: is vix etiam dum libatâ
roris cœleſtis guttulã, toto jam necta-
re perfaſum ſe; paſtumque Ambroſià,

abundare omnibus cœli fortunis ere-

dit. Nec id injuria. Oculos enim ſuos
ad vitæ prioris penuriam retorquet:
in qua videt, allis adhuc ecum fame
ſitique negotium eſſe: & idcireo ſe
præ illis [quid enim?] fortunatum
eſſe & copiolum. Fac poſtmodè altius
illum

z377% LIIRI III. aen gen
ülum per diuturna virtutum experis enle
menta evadere, cœlumque propiùs in- ſrium;
tueri: videbit paulatim immenias alio- rnii
rum opes, quibus à Dro multi uber- an ho
rimè ſunt exornati: quas opes eùm " ſe ſüim
è& propinquo mirabitur, jam ſuas vix 1 Cte aliun
efſe mediocres judicabit: modeſtéque ams
ſic alios ſuſpiciet, ut ſe ſuaque deſi- Alii
nas, non modè jactare poſthac, ſed
etiam æſtimare.
(62. Vicinior Deo, remotior.) i
Src vin' eundem poſtremò videre„ Mihr ulü
cùm Conſtantinopolim ingreſſus, ipſum tti⸗ uin n
ibi Imperatorem in ſolio ſuo contem- fium; izui!
plabitur ? id eſt, cùm longo annorum ln, i
virtutumque curriculo feſſus, ad inte-
tiorem Dei, rerumque eœleſtium con- Nuiſßi/en
templationem admittetur? Quem ibi iehn ain
ſe qualemque tune feret; cůùm Numi- ihlkfinu
nis immortalis infinitam, hinc maje- Mi ſie geli
ſtatem S& gloriam, inde bonitatem & Infgennn, N
ſapientiam conſiderabit? cùm alibi im- Wianllin en
menſitatem potentiæ, alibi inexhau- wl Whlen
ſtum pelagus miſericordiæx; & modò u himne t
alias aliasque divitiarum copias exami- unmteſcs e
nabit? Audias illum tu, humi abje- dn Nnit
5 um z

eb nenim 5
nlnchiroleni
i ni Mmieni

fuer 4
1, inſtuit
t: ullen
ubiunl
nr llu,

M nmie
nnmun,
durigeluhi
1llo Avanen
rbenimnn
a, We

e Gtkuunc
inen (eni

lt, n N
Nun, Unn
le borhuml
. a
hilcindir

Gerlz 8

immaguin

Uma, Mn;
“W

1CROAMA V. 377
um; non jam egenum & pauperem,
eum Davide; neque pulyerem cinerem-
que cum Abrahamo; ſed plane mihi-
lum, minuſque nihilo ſe vociferaturum.
Quis enim cum illa bonitate compa-
ratus, nonillicò ſibi malus; aut cum
illa pulchritudine collatus, non appa-
rebit continuò deformis & ſœdus? Ad
illam verò fapientiam potentiamque,
omnis noſtra nobispotentia langueſcit &
vaneſcit; omnis ſapientia delirat &
deſipit. Denique mihi crede, quorties
illum juſtitiæ ſactimoniæque Ocea-
num cogitamus; injurii ſumus, niſi
improbos eſſe nos, injuſtosque procla-
memus. ðð
. (63. Magni ſibi, paryi Deo.)
IN hæc verba cùm Dorotheus ibi
deſiiſſer, ita Palæſtinus ab eo diſceſſit,

ut fructum ſe ſuæ quæſtionis retuliſſe

non exlguum fateretur. Nos qaoque, ut
ne operam hie nullam fecerimus, aliquid
indidem, quod nobiſcum auferatur,
colligemus. Et ſentio profectò, video-
que jam occupare vos, quid mihi velim;
benè divinatis. Nam ſi res ita ſe habent,
(quem-

378 1 I B I III.

[quemadmodum omnino habent] un
quò inſignior quis & ornatior re verà 5
eſt, eò ſe judicet obſcuriorem: & quan-
t5 vicinior, conjunctiorque cum Deo
eſt, tantò ſe remotiorem ac viliorem ag-
noſcat: erit, cur nobis magnopere pleri-

que metuamus; ne multi noſtrum (qui a.
deò nobis ipſis nondum viluimus, ut eti=

am magnitudine noſtra, ſplendoreque

vaniſſimè gloriemur; quique alios aſper-
nati, nos ſolos magniſicè circumſpicimus,
quidemumæſtim ri præ aliis colique am-
bimus)re verâ nullis ornamentis inſignes,
remoti adhuc à DExIcœlitumque conſor.
tio ſimu«, & propinqui hujus terræ cœno
lutoque adhæreamus.

VI.
IGNAVIA LABORIOSA.

(64. Animal Pigritia.)
Norvun belluæ genus, patrum me-
moria, Luſitani in India reperére:
ſeram, cui ab re ipſa, indoleque no-
men PIcRITIA indiderunt. Quo quidem
nullo nomine alio rectius inſigniri mon-
ſtrum

1 n.
tiingle in t

Ai nle n

Nenati Hon
Urtend fulel
mls iiden &
illeente epot
Pin i udn
udigten, Ido
n, gol nen
auten; aii
mi otezinſt
( Nlonte⸗
uur ne
uhnnhoninen
A epelimer

uge du

unn
kennt ef
ened 1
nne an .
lln
nglheee
Winſg
nklumn de
tu, falrg
imn üuie.
tanmnſtn

felitclien.

ummun

nlungkanil
ithungeceln

130 Rl
1lrn
lt, Mum
D

Eena. Cuc

8

Gan Uigu⸗

4CROAMA PlI. 379
ſtrum id potuiſſe, mox intelligetis. Eam
enim feram, ſcribunt, lento ventris
adipe humum verrere; & ingluvie præ-
pinguem, nunquam in pedes aſſurgere:
denique vel aſſiduè reptando, tam lentè
ſegniterque moliri, ut ipſis quindecim
diebus, continuo motu, ad teli ja dum
Ferægre progrediatur. Interim urgeas
icet; minisque in excitanda torpidi-
ne aſſiduis inſtes: fatigari te quidem
ajunt poſſe, belluam verèò digitum u.
num promeveri non poſſe. Quèd ſi

plagas poſtremò fuſteſque lateri impin-

gas, ſi tundas itidem & contundas; ne=
gant, aliud lucri te reportaturum, quam
ut ingenio ſuo tardam, artifieio tuo
reddas tardiorem, Idoneum profectè
monſtrum, quòèd à nobis trans Ocea-
num quæreretur; niſi jam pridem in-

ter Stertinii nepotes inventum etiam hic

fuiſſet.
(65. Hbarita popinæ.)
Nam ut ab ignava bellua ad mul-
tòignaviorem hominem [ſi tamen ho-
minem] degrediamur ; accipite, quid
magni clarique Seriptores de egtiſisde
V=

7

330 IIBRI III.

mendarint. Smyndirider is erat, ahifſſi-

ma quædam vitiorum vorago & gur-

es: Quem memorant eèò deſidiæ per de-

icias deveniſſe, ut ſe ipſe annis viginti
nunquam nec erientem Solem; necoc-

cumbentem vidiſſe gloriaretur: Aſſi-
duus ſcilicet, aut in triclinio per luxum;
aut in lectulo per ſomnum; aut in alea
per ludum. Et felicem putare hæc ſe pi-
gritia poterat, ſi marcere Smyndiridem
& oſcitare, nullo admixto laboris faſti-
dio, permiſiſſet. Hanc enim unam hic
helluo vitam amabat, quæ laboris ſudo-
risque expers, otium alumnis fuis, quie-
temque voluptariam polliceretur. Sed
ille, quàm longè ſe ipſe fefellerit, ex hoc
poteſtis cognoſcere, quod Athenæus,
ſeriptor nobilis, eum tradit, in cibo ſibi
condiendo tam anxiè ſemper laboraſſe;
ut perægrè profecturus, fame moeritu:
rum ſe erederer, niſi per omnes viæ ta-
bernas, præmiſſa ſervorum manus, gur.
giti venture, annonam culinamque præ-

paraſſet.

Nin
Sybarita publicis litteris librisque com-

eld⸗
Mn Eerf
4 erthle, 10
llenm te⸗
Srlmmihil
vore ſemnule
iniln in
muen Nequi
umi, morm
du Ml
nelltmern,
D clpihtt .
uum, Kebin
31 it, An o
in le Nepnble⸗

ludo,

und Kemind.
luugu nuorezni
Umi iin,
Eunurzwero. Tet
gußſanml, 9
eulrftunlerrn
muuninn in

irnttim

Ntiterinne

ebize
Nan 4
ngo
“
nl eee.
inen
iuki
nmm mi.
nfuerl
un Anndten
inelheriti
enn un
Arlei il
lmntlizli.
Wiarn N
Elilet ain
kian,
udt, bcdeſt
rpellalk
u, kne m
Uſe Oneſen
Gerummang
umcclnunget

4

ACROAMA I. 331
(63. Sybaritæ iter.)
O deſidiam verè laborioſam, quam
tot curæ operæque, non comitabantur
modò, ſed etiam præcedebant! Quan-
quam condonari hic illi mos poterat, ſi
4 ſeptemve vernulæ præmitterentur,
qui menſas maturè inſtruerent, dapes-
que præpararent; ne quam hero, ad ma-
ghafeſtinanti, moram objiceret igna-
vior culina. Nugæ! Viasille omnes,
quaquà inceſſurus erat, totis ſervorum
legionibus occupabat. Et qualium ta-
men ſervorum e Si enim Rhetorum co-
mitatus is fuit, aut philoſophorum,
quibuſcum de Republica moribusque
diſputaret ; laudo, & vel totos illi
exercitus ultrò permitto. Fabulæite-
rum, & magis majores nugæ! Abnue-
tis ſcio; ſimea potius, quâm auctoris
fide, rem narravero. Tote, inquit, sti-
nere aucupei, piſcatores, & coquos mille ſecẽ
trahebat ad domeſticum lurxam. O monſtri
ſimilem comitatum! in quo vel enume-
rando, debuiſſet Sybaritæ inertia fati-
gari! peterant enim hi tot gulæ cura-
tores, Xerxis exercitum onerare, ad ven.
tris

ci

382 1 1BI III. 4
tris unius ignaviam explendam non ſufle- o, tl
Kturi. 2 ſee⸗
[69. Sybaritæ lectulus.] kela
Ar non hoc uno ſe documento Socor- Mdn An
dia prodidit, in pecude ornanda: neque eſn gir
is erat Smyndirides, qui panegyrico tam nd
brevi laudaretur, Longior neceſſe eſt, in 100
illum oratio depingat. Quam quidem grcal⸗
peroportunè Seneca dabit; cùm laboran. 1, Win all
tem ejus inertiam feſtivè, ut omnia ſo- zulue ii⸗
ler, arguteque deſcribet. Vultis hic tota rtiinipln
