dine, mox III. Comite ScHWERINIO, HEISCHIOque ſtipatus, Helvetica me aura, Helvetorum-
que clarorum congreſſu, me roboravi, mox Deinacenſem foôntem, atque Tubingæ HoFMIAN-
NUM, SCHNURRERUM, STORRIUM, egregios viros, inviſi. . . Per varias ſic rerum mearum con-
verſiones, eo tandem perveni, ut ſuperiori auctumno, philoſophiæ doctor atque profeſſor pu-
blicus ordinarius conſtitutus, hac tabula ſuſpenſa, orationem inauguralem, qua de eloquen-
tia academica recte regunda verba facturus ſum, indicere queam, totumque me denuo bPatri
domini noſtri Jeſu Chriſti, illiusque gratia fretus, totum me ſacræ & litterariæ rei ſolenniter
iterum conſecrem; qua mente res meas conſtanter acturus ſum, donec hanc meam ſchedam
emendet olim, ſuppleatque collegarum aliquis, qui poſt me victurus ſit. Tibi, alma nutrix,
bonæ mentis officina, veneranda Studiorum Univerſitas, Argentoratus docta, æternum faveat Deus!

Corollarii loco ſyllabum ſubjungo ſcriptiuncularum.
DiſJertationes;

Origines philoſophiæ apud Romanos. Præſide P. I. MüLERO 1770.
Prælidia interpretationis Novi Teſtamenti ex auctoribus græcis. Præſide J. P. BEYCKERT. 1778.
Caput III. Evang. ſecundum Johannem, cum annotatione. Reſpondente JoH. EERMANN; me Præſide 12786.
Animadverſiones ad nonnulla Voltarii de Chriſt. religionis originis aſſerta. Reſpondente CAk. MAN. FRITZ,
me Præſide 1786.

Utraque harum diſſertationum biga, prælidum moderamine; reſpondentium opera perfecta eſt.

Orationes ſacræ & litterariæ;
Diſcours prononcé à lP'occaſion de la translation du corps de Mr. le Maréchal de Saxe. 1777.

Germanice quoque, tum hic, tum alibi converſa oratio, aliquoties hinc inde prodiit.

Strasburgiſenhe Jubel - Rede 21782.
Alteri editioni, quo ipſe ſermonis fundus auctus eſt, notarum quoque acceſſio facta, quarum potiore
parte, quæ innui, aut attigi tantum, copioſe & docte illuſtravit M. Jon. FRANZ, Jur. Cand., tabulis-
que chronol. inſtruxit, juvenis idem, optima æmulans; anecdota etiam quædam ſubminiſtrarunt cives
Clariſſimi WENCRERUS & SILBERMANNUS.

Rede bey dem Friedens - Feſte. 2783.
Panegyricus Regi noſtro Ludovico XVI. dictus. 1784.

Hæ orationes juſſu publico dictæ ſunt: Homilias inſuper aliquot, ſuadente præſertim publico quodam
eventu, Argentinenſis inventionis fœcundante præſidio, cum auditoribus meis communicavi. Sic
prodiit 1778. Hhicht der Fürbitte für den König; & hoc anno über Unglauben, Aberglauben,
und Glauben bei Anlaß der Ziehenſchen Verkündigung. Quædam etiam aliæ vulgatæ ſunt ſacræ
conciones; Hujus generis libellos, ut in æquore undas, orbis litterarius omnes referre haud poteſt,
haud debet. Perpes tamen agricola ſeminum etiam millena millia, ſerenantis ſolis beneficio fretus,
telluris in ſinu, optima ſperans reponit.

Commentationes aliæ;
TLeben und Tod des Herren Baron von Medem. 27768.

Cum oratione funebri, quam facundus collega meus EHRLEN, Juveni huic vere nobili atque generoſo dixit.

Epitaphium hoc repetitum eſt Noribergæ. Ejus fragmenta in Ccl. FEDDERSENII, KIRSCHII, alio-
rumque dictorum factorumve frugi corporibus comparent.

Eriehungs - Anſtalt im trasburgiſchen Wayſen- Hauſse. 1779.
Infſtitutum ipfum adhuc ſubiſtit, & eo quidem lætius, quo minora promittit, & utiliora præſtat:
id, quod non nili ipſa experientia docemur.

Beitrag zu einem Exempel - Buch. 178. cum contin. .

Auch etwas über Strasburg von einem Strasburger.
Inſerta eſt apologetica hæc ſcriptio, in deutſch. Muſæum. Nro. 1782. Nec nomino, niſi ob patriæ
amorem. Nonnullæ aliæ diatribe, miſcelli argumenti, inſertæ ſunt eidem huic Muſieo, Meuſelii v. Cl.
Litteraturæ hiſtoricæ, Ephemeridibus aliis; ſed leves has, palantesque chartas, ſigillatim referre,
nil attinet.

Zur würdigen Andacht der Chriſten, beſonders bei der Feyer des Heil. Abendmals. 1784.

Praktiſche Seelen -Lehre, 271és libellus LEMPII Manibus dicatus.
valete oives, & favete!

Dicatus Inaugurationi eſt dies proximus Jovis qui menſis hujus IX erit, cui ut in Audito-
rio majori hora ante meridiem decima adſint omnes, qui Rei Litterariæ favent, eandemque
colunt, formulis, quæ quemvis decent, a me rogantur. Scrib. d. II. Nov. MDCCLXXXVI.

. 7
.
.
7 . — .
— 8 — N
7.
2 —
. . . . 2
— 2
5
35
„
.
. 8 X
. .
. .
— 2 — 4 ð – * — — — r
— 8 2.
. .

PROGRAMMA IN

ORATIONEM INAUDONO =
. HY”U 2

QCA

VIR MAXNXIME REVFE

AI Qα EXCELLENTI

JOHANNES LAUI
BLESSI.
⸗

MUNUS PROFESSORIS F⸗
ORDINARII

IN UNIVERSITATE ARGEN. —

. –

£

VierarbSelector Standard*-Euroskala Offset

O Balancde Q

1

Focus

11

10

DIE IX. NoV. MDCCLIXXXVI. HORA

RITU SOLENNI AUSPICO

ARGENTORATI

LErITERIS JOHANNIS HENRICI HEIIZ, UNINE

Copyright 4/1999 VxMaster Gmbh wwWW.yymaster. com

r