iacet ⁊ bꝛeuiariũ ꝑ qð oꝛet.Cibꝰad eum bis in die deſert᷑.ex his bibit ⁊ comedlit
q̃ familie ceſaris apponunt᷑. Fateoꝛ miſera vita eſt ſᷣ bãc freq̃nter ſuis delict hbo

mines aſciſcunt. Judicis in eum nõ pᷣncipis babeo ptãtem.legẽ me ſcriptam nõ

meũ ſeqᷓ arbitrium ↄuenit.Oꝛ ſi libera mibi ptas ect.cũ ſim ego pctõꝛ in ↄſpectu
dei. dignuſq; graui fulmine.pᷣſtarem me caſpari qͥlem mihi vellem deũ eſſe. Nec

difficilis venie reꝑirer. cꝰ? dies nocteſq; indigẽtem me nõ ſcio.At mõ iudex liga⸗/
tas habeo ad leges manꝰ.neq; ſeuire in caſparem debeo. neq; illum ꝑ indulgẽti

am impunitum remittere.dum ps eſt qᷓ iudicium petit. Facio igit niſi falloꝛ qd
mibi incñũbit. Ea pꝛoptervellẽt aliqͥ qͥ ceſari ꝓximioꝛes ſunt ⁊ in ↄſilio pᷣmi caſpa

rem toꝛqre vt plura ↄfiteret᷑. Jdq; me ſibi licere depoſcunt.negaui næ qᷣcq; ꝑ
miſſuꝝ niſi qd iudiciariꝰ oꝛdo reqreret. Sic hõ vſq; in hc diem intactꝰeſt.q;uis
ſua culpa cuſtos eius capite plexus ſit.quem ipᷣe ad relaxandum ſeſe induxerat.

Ant H̊ᷣ habic? ſunt.qᷓ;plurimi tractatꝰpacis cũ auſtralibꝰ. Modo rex ladiſiaꝰ.mõ
ungari. mõ bobemi liberatõeʒ eiefflagitarũt.qbus homo neq; negat⸗ eſt ne
ↄceſfus.mihi dum talia pendent.nõ eſt viſum expedire aut officij mei eſſe ſolici⸗

tare pceſſum. Taceo igit᷑ neq; plus qᷓro qᷓ; queroꝛ. Ceſaritñ ſepe vt captiui miſe

reat᷑ vbum feci.quem libent᷑ extra miſeriam viderem.tum ſui cui exceptis crimi

nibꝰ faueo.tum ſpt᷑ ine vt onꝰ hoc nõ leue deponerem.Sic res in hãc vſq; diem

deducte ſunt.ſi ſum culpa dignus acre tuũ iudicium excutiat. Male vt arbitroꝛ
tuis vel modicũ im Bueant reddũtq; ꝓ bo/
1 nebꝛas lucem. Aeritas tñ enatabit. nec
me reoꝛ falſa calũnia oppꝛimet. Sum mihi ↄſcius.⁊ qᷣcqͥd reliq̃ ſentiat. Gandeo

ↄſcientia mea HG̊ volui ad ſcripta tua dixiſſe.qbus me nõnulloꝝ vocibꝰ male no

tatum ſcribis. Siqͥs dignationi tue deinceps incuſauerit.hẽbis q̃ poſſis ꝓ defen

ſione mea obijcere.ſpero aũt qꝛ nõ cniq; mihi detrahenti credas. Mtum vᷣo ad

irãs ſacri collegij attinet ego illas diuo ceſari reddidi.⁊ qᷓ viſa ſunt ad rem addẽ
da v̈ba his terq́; ſubiũxi.inaieſtas ſua deliberaturaʒ ſe ait ⁊ ſacro ſancto ſenatui
que melioꝛa cogitauerit rñſuram.Ago tibi ingentes grãs ꝙ negocia bohemica

me rogante. S. dño noſtro expoſuiſti. Aale ex nous ciuitate die.xij.mẽſis nouẽ/⸗

bꝛis, Ano.LM. cccc.liij. 8ʒ—

Dogins de ſcola Epycure factionis. EDiſt L 4
. aulregnatin theutonia. i. balneo natu/ Epiſtola.ccccx Xxv.
rali dominoꝝ de baden. ,
Ogius floꝛentinꝰ ad leonardum aretinum.S. p.d. Si vales. Ego guoch;
valeo. Der quẽdam ↄtribulum meũ ad te ſcripſi ex ↄſtantia.x.Rlaꝝ mar-
cias vt opinoꝛ eplam quqdamm. quã ſi recepiſti ꝓfecto ad riſum te debuit
ꝓmouere. Erat em̃ longiuſcula iocis referta ⁊ ſalibꝰ. dicebam multa de lfis be/
ꝛaycis qbus opam dabam. Plura iocabar in wetoꝛem ipm vt captꝰ eoꝝ eſt. q;
ex iudeis xpᷣiani efficiunt᷑. Atrum leuem inſulſum atʒz incõſtantem. Riteras vo
ad voctrinam vt rudem incultam atzʒ agreſtem facecijs qbuſdam leuiter ꝑſtrin-
gebam. venꝝ ſuſpicoꝛ eam eplam ⁊ item alteram quam leonardo aretino dabaʒ
Sobis redditas non eſe. Hag mediuffidiꝰ tua eſt diligentia in officio lrãꝝu.re
ſcripſiſſes poſtmodum alidqd ⁊ vel ſaltem mecum ↄgratulat? eſſes.hanc nouam
noue wetrine viſeplinam 24 quam ꝑdiſcẽdam me ſepiꝰes hoꝛtatus.q̃ etſi vſus
nulliseſſe ↄſpician: ad ſapiẽtie facultates. ofert tñ aliqͥd aduf̃a ſtudia humani/
tatis. vel ex boc maxime ꝙ moꝛem Nieronimiin tranfferendo cognoui. bas vᷣo
iras exr bis balneis ad te ↄſcripſi ag que cum me ↄtuliſſem. incerta re man? cura
cui de cã rem dignaʒ putaui vt eoꝝ ſitum atz amenitatem ſimul ⁊ moꝛes baꝝ ge⸗
tium tibi deſcrerem ⁊ ↄſuetudinem balneãdi. Multaqʒ dicunt᷑ ab antiqᷣs. Re
rum ſcriptoꝛibus de baineis puteolanis ad qᷓ vniuerſus pplus romanus cã vo/
luptatis ↄfluebat. Sʒ nequaq; arbitroꝛ illa ad boꝝ iocunditatem accedere po
tuiſſe, aut cum his nr̃is fuiſſe opanda. Nam voluptatem puteolanam magis af
ferebat locoꝝ amenitas ⁊ villaꝝ magnificentia q; feſtiuitas bominũ aut balne/
oꝝ vſus. bec vᷣo lioca cum nullam vel admodum paruam ſtent animi relaxatõ
nem.reliqua omnia immẽſam tribuunt iocũditatem.vt ꝑſepe exiſtimem ⁊ vene

rem ex cipꝛo ⁊ qcqͥd eſt vbiq; deliciaꝝ. ad bec balnea ↄmigraſſę.ita diligenter il-

„

iius inſtituta Puant᷑. Ad vnguem eius moꝛes aclaſciuiam repᷣſentant vt q;q; nõ
legerint beliogabali contionem.tñ ipa natura ſatis docti ſatis inſtituti eſſe vige
ant᷑. Sʒ qm balnes h̊ tibi ſum deſcripturꝰ.nolui pᷣtermittere viam ꝗ huc itur ex
ↄſtantia.vt piecturare poſſis qua pte gallie ſunt ſituata. Dꝛima die nauicula ꝑ
tenum veniens ad oppidum ſchaff huſen milib? paſſuum qtuoꝛ æ viginti. Cum
deinde rer ingentẽ fluminis deſcẽſum ꝑ abꝛuptos mõtes ⁊ ꝓfragoſa ſaxa iter
eẽt pedibꝰ ↄficiẽdum.ſuꝑ renum noie keyſerſtul hoc eſt eoꝝ ceſaris ſedes
bũc locum opinoꝛ ex eius noie pt i ſidopoꝛtunitatem. Eit em colle excelſo imi
nens flumine.qͥ dum ꝑco – galliam ↄiũgit germanie. quondam romanoꝝ
caſtra fuiſſe. boc in itinere rem vidim? caſum ex alto mõte ſ. copulis int᷑ruptũ ma
guo fragoꝛe ac ſonitu ⁊ ipſemet caſum ſuũ qri ac lamẽtari poſſis exiſtimare.Cũ
mibi venit in metem illuc eoꝝ qᷓ ferunt de nili eſcenſu tampᷣcipiti.nec miroꝛ ac⸗
colas arcũ vicinos ꝓpt᷑ admirabilẽ ipſiꝰ ſtrepitũ ⁊ fragoꝛem ſur dos putari. cum
buiꝰ fluminis terroꝛes ex eo loco exiſtimari poſſit inſtar nili. tribꝰ vo ſtadijs ru⸗
moꝛ eraudit᷑. Opidum eſt deinde Baden ſatis opulẽtum. qð eſt balneũ alema/
noꝝ ligua.ſitum in ↄualle mõtibꝰ circum ſminẽtib? penes qddam ſlumen inges
rapidiffimi curſus.qð in renũ fluit lõge ab oppido milib? paſſuum ſex. Pꝛope opi
vum ſtadijs qtuoꝛ eſt villa ſun flumen pulcemima in vſum balneoꝝ fabꝛicata.
Area pampla eſt media ꝓte ville ⁊ circũ hoſpicia magnifica. multa receptacu⸗
la gentiũ. Singule domꝰ ſua bñt balnea interiꝰ. in bꝰ abluunk hi ſoli q̃ ad eas
diuertere. balnea em̃ publica tũ pᷣuata ſunt numero. xxx. publica tiñ duo exiſtüt
pailam ab vtraq; pte aree.lauacra plebis ⁊ ignobilis vulgi ad ã mr̃es atz vini pu
eri nupteq; puelle. ⁊ oim circũfluentium fer deſcẽdit. In his vallis qJdem int cu
rijs vtpote int paciñcos ↄſtructaviros a feminis ſe iungit. Ridiculum ẽ videre
vetulas decrepitas ſimul atoleſcentes nudas in oculos oĩm agra⸗ ingredi. ve
renda ⁊ nates omnib? oſtentates bominib?. Riſi ſep boc tampclaꝝ ſpectacu⸗

N

õ
.

sõs

rrrrr——— .

enus.mentem reuocans ad floꝛales ludos.⁊ mecumiet iſtoꝝ ſimplicitatem

li
achenratus ſum.qͥ neq; ad hoc oculos aduertũt.neq; dcq;ᷓ ſuſpicant᷑ aut loquũt̃
mali. At vᷣo balnea.que in domibꝰ ſunt pᷣuatoꝝ ꝑpolita ſunt.⁊ ipis viris feminii

* —

q́; ↄmunia. tabulata qᷓdam eos ſecernũt. ⁊ in bis feneſtrelle ꝑplures demiſſe qui
bus ⁊ vna potare ſimul colloò ⁊ vtriq; videre atzʒ attractare queant.vt eoSg
ℳ

.

ns eſt ↄſuetudo. Hec deſuꝑ cingunt deambulatoꝛia in qbus ↄſpiciendi ofabu-
ſãdiq; cauſa hbomines ↄſiſtunt. Haʒ cuiuſlibet viſendi.colloquẽdi iocũdi aclaxã

di animum gr̃a alioꝝ balnea adire ⁊ pᷣſtare.adeo vt cum exeunt,. ⁊ingrediuntur
aquas femine maioꝛi fte coꝛpis nude ↄſpiciant᷑ nulle aditus cuſtodie ſᷣuãt.nul
la oſtia phibent. Mulla ſuſpicio inhoneſti plunibus in locis.idem q viris ⁊ mu/
lieribꝰ quoq; ad balnea ingreſſus eſt vt ſepiſſime accedat ⁊ virum ſeminude fe⸗/
mine. ⁊ feminam viro nudo obuiam ire. Maſculi capeſtribus tm̃ vtunt᷑. At vᷣo
femine lintheis ind uunt᷑ veſtibꝰcruꝝ ꝑte tenꝰ ab altero latere ſciſſis ita vt neq;
collum. nec pectus. nec bꝛachia. aut lacertos tegant.in ipſis aquis ſepe de ſim-
bolis edunt opoſita menſa deſuꝑ aquam natante quibus yiros afſtere ↄſueue-
runt. Nos qdem ea in domo qbus lauabamur ſemel vocati ſumus ad cam con
ſuetudinem. Eqdem ſimbolum ↄtuli. infeſſe nolui.Licet ſepe rogatꝰ nõ ꝑmotꝰ

5

pudoꝛe q̃ ꝓ ignauia babet᷑ ac ruſticitate.ſᷣ iuſticia monis fatuuʒ dqdem mihi vi

debat᷑ 1 bominem yvealum adeſſe. Pꝛeter bas multiplices io cũditates eſt ⁊ ſia

non mediocris. pꝛatum eſt ingens poſt villam ſec flumen multis arboꝛibꝰvctũ
Eo poſt cenam ↄueniũt vndiq; omnes tamuarij ludum faciant.qdam choꝛeis
gaudent. cantant qͥdazs. plurima pila ludũt. non dem moꝛe nr̃o. viri ac mulie
res pilaʒ tintinabulis plenam.alt᷑ ad alteram dilectioꝛem ꝓijciunt.tum ↄcurrit
vndiqʒ ad illam excipiẽdam.qͥ illam accipit potioꝛ bẽ. Iq; eam iteꝝ pijcit ad ꝑ/
ſonam ſibi acceptioꝛem. Cum illam multi expectant poꝛrectig manibus atʒ ipe
modo ad illam ſimulet ſeiactuꝝ. Multi pᷣter bos ioci fiunt.q̊s longuin eẽt recẽ
ſere. Hos aũt retuli vt ex paucis ↄphendas qnta h ſit ſcola epycure factõis. At
qͥ ego bunc locum illum eſſe cred.in qͥ pᷣmum bominẽ creatum ferunt.quẽ gau⸗
dem bebꝛei vocant. B eſt oꝛtum Noluptatte. Plann ſi voluptas vitaʒ beatam effi
cere poſſit.nõ video qd huic loco deſit.ad ꝑfectam ⁊ omni ꝑte ↄſummatã volu
ptatem. Oꝛ ſi qᷓ virtus aquaꝝ ſit qris. tum varia eſt ⁊ multiplex.tũ vo illa eſt ag/⸗
mirabilis. eaꝝ vtus ⁊ pene diuina. Hego vila etiam in oꝛbe terraꝝ balnea ad fe
cunditatem mulieꝝ magis accõmodata. Itaq; cum plures ſterilitat cã acceſſe
rint mira llaꝝ vᷣtute experiunt᷑. Seruant em̃ diligent pᷣcepta abus adbibent᷑ re
media ad eas q̊ ↄcipe neq̃unt. Int᷑ cetera illud eſt memoꝛia dignum innumera/
bilis multitudo. Hobilium parit᷑ ignobiliumiducẽta muũlle paſſuum huc veniẽ/
tium.nõ tam valitudinis cã q;; voluptatis.Omnes amatoꝛes.omnes ꝓci. oin⸗
nes qbus in delicijs vita eſt poſita.huc ↄcurrũt vt fruant᷑ rebꝰ ↄcupitis. Multe
coꝛpoꝝ ſimulent egritudines.cum animo laboꝛant. ita videbis innumeras ſoꝛ
ma pᷣſtantes ſine viris ſine cognatl.duabꝰ ancillis ⁊ Ffuo. Aut aliqᷓ affini anicula
quam leui ſit fallere q; nutrire. Singule aũt qad pñt.veſtibꝰauro argeto gem⸗
miſq; veniũt oꝛnate.vt᷑ nõ ad balnea ᷑ ad celeberrimas nuptias eas diceres ac
ceſſiſſe. Hic q̊s vᷣgines veſtales vel vt rectiꝰ loqr floꝛales.Hic abbates mõchi
frẽs ſacertotes. maioꝛiq; licẽtia ceteri veniũt.⁊ ſimul qñqʒ cum mulieribꝰ lauan
tes ⁊ ſertis qᷓ comas oꝛnantes.omni religione abiecta.omnibꝰ vna mẽes eſt tri⸗
ſticiam fugere.qrere bilaritatẽ.nihil qᷓrerẽ niſi quemadmodum leti viuaut.gau⸗
vijs fruant. Mon de ↄmuni diuidendo agit᷑ ſ̊ de municando diuiſa. Mirabili
dictu eſt in tanta multitudine. Eſt em̃ ferẽ hominũ millein tamuarijs moꝛibus.
turba tamebꝛia. nullam diſcoꝛdiam oꝛiri.nullam ſeditionem. nullum viſſidium.
nullum marimur. nullum maledictum. Cemũt viri vxoꝛes tractari.Cernũt cuz
alienioꝛibꝰ loqͥ. ⁊ qdem ſolam cum ſolo. Mibil his ꝓmouent᷑ nibil admirantur.

Omnia bous ac woiueſtica mente fieri cogitant. JItaq; nomen zelotipi qð quaſi

omnes maritos nr̃os oppꝛeſſit.apud iſtos locum non babet. Incognitum eſtig
verbum. inauditum. Meſcint hoc genus moꝛbi. nomen qꝗᷓ bec paſſio appellet᷑ nõ
Bñt. nec minoꝛ eius rei nomen apud iſtos nõ eſſe.cuiꝰrei c non ſubſit. Heq; em̃
ſſq; eſt in iſtis innentꝰqͥ Zelotipus eſſet. O moꝛes viſſimiles nr̃is q̊ ſemꝑ omnia
accipimꝰ in deterioꝛes ꝑtes.qͥ vſqʒadeo calumnijs delectamur ⁊ obtrectationi
bus. vt ſi qͥd ꝑ vllam videmꝰ ↄiecturam.ſtatim ꝓ manifeſto crimine atteſtamur
Inuigdeo pꝑſepe iſtoꝝ qeti ⁊ nras exequoꝛ animi puerſitates.q̃ͥ ſemꝑ querimꝰ.ſp
appetimꝰ. qͥ celum terram maria puertimꝰ ad pecuniam eruendaʒ. nullo ↄtenti
queſtu.nullo lucro ſaciati.dum futuras expaueſcuinꝰ calamitates.ↄtinui calami
tatibꝰ anxietatibuſq; iactamur.Et ne miſeri fiamꝰ nunꝙ; miſeri eſſe deſiſtimꝰ. ſp
inbiantes opibus.nunq; animo nunq; coꝛꝑi indulgemꝰ.At iſti puo ↄtentiin di⸗
em viuunt quoſlibet dies feſtog agunt non aſpetentes diuitias.minime futuras
opibꝰ. gaudent ſuis nõ pauent futuris. Si qͥd aduerſi euenit bono animo ferũt.
Ita bãc ſola dictante ſnia vixit dum vixit bene. ß̊ hec omittamꝰ. Neqʒ em̃ ꝓpoſi
tum eſt meũ vel bos oollaudare vel nos repᷣhendere. Aolo eplam totam iocun/
Ditate plenam eſſe.vt eẽvoluptatis quam pũjs in balneis pcepi.Lu q̊ʒ abunde ⁊
ſris meis poꝛciunculam aliquam ↄſeqris. Aale mi leonarde iocundiſſime ⁊ caꝝ
Reee atnal 29 amicoꝝ int᷑ ſe vamunia omnia ſint) ꝑticipem faci⸗-
s meis omnes ſalutate. Ei
De ↄdemnatione bieronimi heretici Epiſtola.ccccxxvj.
in concilio conſtantieñ.
. Sgins. S. p. v.Leonardo aretino. Cum pluribꝰ diebꝰ ad balnea fuiſſem
ſcripſi ad nicolaum nrm ex ipſis balneis eplam quam exiſtimo te lectuꝝ.
DSeinge cum ↄſtantiam reuertiſſem paucis poſt diebꝰ cepta eſt eauſa bie
ronimi quem bereticum ferũt qdem publice.anc vo tibi recenſere inſtitui tuõ
Apter rei grauitatẽ.tum maxime ꝓpt eloqntiam hominis ⁊ doctrinam.fateoꝛ me
neminem vigiſſe vnqᷓ.q̃ in cã dicendi pᷣſtim capitali magis accederet ad facun/
diam pᷣſcoꝝ q́ tantoꝑe admiramur. Mirum eſt vidiſſe qbus vᷣbis. facundia
aᷣbꝰ argumẽt?. qͥ vultu qᷓ oꝛe.q fiducia rũderit aduerſarijs.Ac demum cãm poꝛa
rit vt dolendum ſit tanobile ingeniũ.tanq; excellẽs ad illa bereſis diuertiſſe ſtu/
dia ſi tñ vera ſunt qᷓ ſibi obijciunt᷑.nõ em̃ mea inteſt tantam cãm diindicare.accj⸗

eſco eoꝝ fententus q̊ ſapientioꝛes babent᷑. Heq; tñ exiſtimato me in oꝛatoꝛijs

moꝛe.ſingulatimi cqm referre.lõguin id eẽt ⁊ multoꝝ dieꝝ opꝰ ꝑtingam qſdam
locos illuſtrioꝛes qᷣbꝰ viri doctrinaz poſſis pſpicere.Cũ multa in bñcpiero nimũ
geſta eẽnt e boargumẽta bereticꝰatz ea teſtibꝰ firmata.tãdem placuit vt publi⸗/

ceę ſingułq ſibi obijciebant᷑ rñderet. Ita in ↄtionem deductꝰ. cum iuberet᷑ ad illa

rñdere.diutiꝰrecuſauerit.aſſerens ſẽ pus cãm ſuam agere.qᷓ; rñdere m aledictis
aduerſarioꝝ. Ita ſe pᷣus ꝓ ſe dicẽtem audiedum eẽ affeucrabat.tuʒ ad emuloꝝ
ſuoꝝ ꝓbꝛa in eum ↄgeſta deueniẽdum. vᷣ cũ H ↄditio ſibi denegaret᷑.tum ſtans in
medio ↄtionis. Que nam eſt h̊ iniqtas inqt. vt cuim.cccxil.diebꝰ q̃bus in duriſſi-/
mis catceribꝰ fuiin ſoꝛdibꝰ.in ſqualoꝛe.in ſtercoꝛe in ↄpedibꝰ.in reꝝ oĩm inopia

aduerſarios atz obtrectatoꝛes meos.ſꝑ audierit me vnam boꝛam audire nolii
Hinc eſt vt dũ illis ſinguloꝝ aures paterẽt atʒ in tamlõgo tꝑe vobis pꝑſuaſerint

me bereticum boſtem fidei eccliaſticoꝝ pſecutoꝛem. mihi aũt me defendẽdi nul
la det facultas.vos me pᷣus impꝛob um boiem iudicaueritis in mentibꝰ vꝛis qᷓ;ᷓ
q̊ foꝛem potuerit cognoſcere. atz inq̃t boĩes nõ dij eſtis.ñ ppetui F mõꝛles. labi
errare.falli. decipi. ſeduci poteſtis. Hic mũdi lumina. B oꝛbis terraꝝ ſapientioꝛes
eſſe dicun mAune vos decet elaboꝛare.ne qd temere.ne qᷣd incõſulte.neue qͥꝗ
5teriuſticiam faciat?.Eqdem ego bomũcie ſum. cuiꝰ x capite agit᷑ ec me B
loq̃r. mõꝛlis eriſto. Hen: indignũ mibi vi. ſapia alidd tot viros aduerſum me
ſtatuere pᷣter eq̃tatem.nõ taʒ re q; exemplo nocituꝝ.Hec ⁊ multa pᷣterea oꝛnate
diſſerens ſtrepitu ⁊ murmure plurimoꝝ.ſmonẽ eiꝰ intpellante. Zandẽ decretũ

multitudinẽ ac pondus.res ea die traãſigi neqret in diẽ terciũ vilata

eſt ot pꝛimum ad erroꝛes q̊ in eum ↄſerebant᷑ rñderet. Deinde loquendique veſ
let daret᷑ facultas.Legebant᷑ igit᷑ ex pulpito ſingula capitula accuſatõis. Dein
d teſtimonijs ↄfirmabant᷑.tuʒ rogabat᷑.an aᷣd vellet obijcere incredibile victu
qᷓ;callide rñderat.qbus ſe tueret᷑ argumẽtis.nihil vnq; ꝓtulit indiguum bono
viro.vt ſi id in fide ſentiebat.qð pbis pfitebat. NHulla in eum nedum moꝛtis cã
inueniri iuſta poſſit.ſ̊ nec dem leuiſſime offenſionis omnia eẽ falſa dicebat. om
nia crimina ↄficta ab emulis ſuis. Int᷑ cetera cum recitaret᷑ illus ſedis aplice de-
tractoꝛem.ougnatoꝛem romani pontificis. Cardinalium hoſtem.ꝑſecutoꝛem
5pᷣlatoꝛum. ⁊ cleri xpᷣiane religionis inimicum.Zũ ſurgens qrebunda voce.⁊ ma

nibꝰ poꝛrectis.Quo nũc me vᷣtam inqᷣt patres ↄſcripti. Quoꝝ auxilium implo

rem.q̊s depcer.s obteſter. vos ne. At iſti ꝑſecutoꝛes mei.vẽas mentes a mea ſa
lute abalienauerũt. cum vniuerſoꝝ boſtem me eſſe dixerunt. eoꝝ qꝗ me ſunt iudi

caturi.Nempe arbitrati ſunt ſi etiam que in me finxerunt.leuia viderent᷑ tñ vog

vꝛis ſententis oppꝛeſſuros ↄmunem oim hoſtẽ atʒ o ugnatoꝛem.qlem me iſti

faiſiſſime mentiti ſunt ita ſi eoꝝ vᷣbis fidem dabit.ni il eſt ̊ de mea ſalute ſpan/
dum ſit. Multos ſalibꝰ ꝑſtrinxit.multos ledoꝛijs.multoꝰᷣ pꝑſepe in re meſta ride
re coegit iscando in iloꝝ obiurgatões.Cum rogaret᷑ qͥd ſentiret de ſacẽco. Indt

antea panem. in ↄſecratõe ⁊ poſtea veꝝ xpᷣi coꝛpꝰ.⁊ reliq ſᷣm fidem. Lũ adem

aiunt te dixiſſe poſt ↄſecratõz remanere panẽ.Cũ ille. apud piſtoꝛẽ inqᷣt panis
remanet. liꝰᷣdem ex oꝛdine pᷣdicatoꝝ acrpinuehente. Tace indt ypocrita.al
teri ꝑ ↄſciẽtiã ſuam ð ſe iuranti.ec inqͥt tutifſima eſt ad fallẽdum via.qᷓndã pᷣ⸗

— ₰„

cipun aduerſarium nunq; niſi canẽ aut aſinum appellauit. um vᷣ yt⸗ cminũ
eſt. Ma die
cũ ſingloꝝ criminũ argumẽta recitata eent.ac ſubide plurimis teſtibꝰaffirmarẽt

Tum ſurgens ille qm̃ inqt aduerſarios meos tqdiligent᷑ audiſtis.ↄueniẽs eſt. vt

me 5 dicentem eqᷣs animis audiatis. Oata tñ ʒ multis pſtrepẽtibꝰ facultas di

cendi. Hic pᷣmũ adeo exoꝛſus depcatꝰ eſt eam ſibi mentẽ dari.eam ſihi dicẽdi fa

cultatem qᷓ incomodum ac ſalutẽ anime ſue vteret᷑. Deide ſcio inqt.R.d.plures

fuiſfe excellẽtiſſimos viros.indigna ſuis vᷣtutibꝰ peſſos.falſis oſpꝛeſſos teſtibꝰ

iniqͥ̃ſſimis.iudicijs ↄdemnatos. Incipiẽs aũt a ſocrate quem iniuſte a ſuis ↄdẽ/
natum xetulit. nec eñ poſſet euadere voluiſſe vt duoꝝ qᷓ aſpima hominibꝰ vide/

rent᷑.metũ demeret carcer.ſ.⁊ moꝛtis. Lum platonis captiuitatemeanaxagoꝛe

ſgarn. ezengens taameuta anſson beehe ntilium iniqs donatões Rupilij
exi

ium Boetij ſimul ⁊ alioꝝ q̊s ipᷣe boetiꝰ re ert. indignam moꝛtem ↄmẽoꝛauit

Deinde ad hebꝛeoꝝ exempia traſijt. Et pᷣmũ moren illũ liberatoꝛẽ ꝓpli.l egũla/

toꝛem.ſepifſime a ſuis caluniatũ eſſe dixit.tanq; eductoꝛ eẽt.aut ↄremptoꝛ ꝓpll.

Joſepb inſuꝑ a fribus venditũ ob inuidiam.poſt ob ſtupꝛi ſuſpitõeʒ in vincula

piectum recẽſuit. ꝛet᷑ hos yſaiam danielem ⁊ ferme Bas omnes tanq; ↄtẽ/
ptoꝛes dei tanqꝙᷓ ſedicioſos iniqs circũuentos ſentẽtijs. Hinc etiam ſuſanne iugi
cium. multov pterea qͥ cum viri ſanctiſſimi extitiſſent.iniuſtis tñ ſentetis piert
Poſtea ad iohem baptiſtam. einde ad ſaluatoꝛem nr̃jm deſcendẽs.falſis teſti/

bus.falſis iudicibꝰ ↄdemnatos inqᷣt omnibꝰ ↄſtare. Deinde ſtephanum a ſacer
tum collegio intfectum. Aplos aũt omnes moꝛti vamnatos no tanq; bonos
6ß ſeditioſos ſploꝝ ↄcitatoꝛes.ↄtemptoꝛes deoꝝ.⁊ maloꝝ opeꝝ effectoꝛes. Ini/

quũñ eſſe ↄdemnartiniuſte ſacertotem a ſacerdote. ⁊ id factũ fuiſſe do cuit iniãſſi⸗
me a ſacerotum ellegio⸗ Aexich eremoplo ꝓbauit. Iniqſſimũ vo a ſacerdotum
ↄcilio id etiam accidiſſe moſirauit.Hec vdiſerte.⁊ magna cum oim &. ectatione
diſſeruit. Atz cũ omne põdus cauſe in teſtibꝰ ſitum eet. multis rõnib? Weuit nut
lam bis teſtibꝰ fidẽ adbibẽdam. ptim cũ nõ ex veritate ſ̃ ex odio ac maliuolẽtia
æ iuidia dixiſrent. Cũ odij cãs ita explicuit. vt haut ꝓcul fuerit a hſuadẽdo. Ita
em̃ veriſimiles. vt excepta fidei cã. pua illis teſtimonijs fides adhibita eẽt.Com

—ℳ

mote erant oim mẽtes.⁊ ad miſcdiaʒ flectebant᷑.addiderat em̃ ſe ſpõte ad ↄcili/

uin veniſſe ad ſe purgãdutn.vitam ſuam ⁊ ſtudia expoſuerat.officij plena ac vir
tutum.vixerat hune moꝛem pᷣſcis coctiſſimis viris ac ſan ctiſſimis fuiſe.vt in re

bus fidei inuicem ſententijs diſceptarent.nõ ad peſſundandam fidem.ſᷣ ad ve⸗/

izten regienclaz. ⸗ auguſtinum ⁊ bieronimum diſſenſiſſe.nec ſolum diuer/
ſa ſenſiſſe
purgaret retractando obiecta.vel erratoꝝ veniaʒ poſtularet. At ille nec ſe erraſ-
ſe aſfeuerans.nec ſe retractare alioꝝ falſa crimina velle oñdens. Candem deſcẽ
dens in laudatõʒ iohis huſſi vudum ad ignem damnati. Aiꝝ illũ bonum.uſtũ.
ſanctũ aſpellans.⁊ illa moꝛte indignum. ſe qͥʒ patum qduis ſupliciũ adire foꝛti
animo ac ↄſtanti ſeq; inimicis cedere.⁊ teſtibꝰillis impudent᷑ mentientibꝰ.qͥ tñ
aliqñ coꝛam deo. quem fallere non poterãt eſſe rõem eoꝝ qᷓ dixiſſent reddituri.
Magnꝰerat circũſtantium animi doloꝛ.Cupiebant em̃ viꝝ tam egregium ſal-
uari.ſi bona mens affuiſſet. Ille aũt in ſnia ſua ꝑſeuerãs.vltro moꝛtem appetere
videbat᷑.laudãs iohᷣem buſſi.ait em̃ nibil ilum aduerſus eccliam dei ſtatum ſen/
ſiſſe.ſᷣ aduerſus abuſys clericoꝝ aduerſus ſuꝑbiam.faſtum ac pompaʒ pᷣlatoꝝ.
Maʒz cũ ecchiaꝝ patrimonia pᷣmo deberent᷑ pauꝑibꝰcũ boſpitibꝰ.deinde eccliaꝝ

fabꝛicis indignum illi bono viro videri diſpdi illa meretricibꝰ ↄuiuijs equoꝝ a

canũ ſagine.cultui veſtimẽtoꝝ ⁊ alijs rebꝰ indig nis religioni xpᷣi. Hic aũt maxi
muin genij fuit.cum int᷑rumꝑet᷑ ſepiꝰ oꝛo ſua varijs rumoꝛibꝰ laceſceret᷑ q; a non
nullis eiꝰ ſnias carpentibꝰneminem eoꝝ intactũ reliqᷣt.parit᷑q; omnes vlciſcẽs
vel erubeſcere coegit vel tacere.Surgente murmure ſilebat.turbam qñq;ʒ incre/
Pang poſtes oꝛonem ꝓſeq;bat᷑.Oꝛans atz obteſtas vt eum loqͥ paterent᷑.cũ nõ
ampliꝰ ſe eẽnt audituri. Munqᷓ; ad hos rumoꝛes expauit mẽte firma atʒ intrepi
pa. Alud vo admirabile mẽoꝛie argumẽtum.cccxl.diebꝰ fuerat in fundo turris

fetide atʒ obſcure cuiꝰ aſpitatẽ ipſemet queſtꝰeſt.aſſerẽs ſe vt bonũ ⁊ foꝛtem vi

rum decet.nõ ꝓptea ingemiſcere ꝙ indigno ppeſſus ẽ.ᷣ mirari aduerſus ſe inbu
manitatẽ.q̊ in loco nedũ legendiſᷣ ne vidẽdi q gẽ hũit facultatẽ. Mitto anxieta/
tem ment.q̃ opoꝛtuit illum qͥtidie agitari qᷓ oẽm mẽoꝛiaʒ excutere debuiſſet.Cũ
tot toctiſſimos ac ſapientiſſimos viros in teſtes ſua ꝝ opinionũ allegauerat tot
doctoꝛes ecclhaſticos in mediũ ꝓtulit in ſniam ſuam vt ſatis ſuꝑq; ſatis fuiſſet.ſi
toto boc tꝑe ſi:mmo in ocio ſumma dete ſapientie ſtudijs opꝑam dediſſet. Nox
eiꝰ ſuauisapta reſonans erat.Quadam cũ dignitate geſtus oꝛatoꝛius.vel ad in/
dignatõʒ expᷣmẽdaʒ vel ad vmouẽdam ↄmiſeratõeʒ.quã tñ nec poſtulabat nec
ↄſeqͥ cupiebat. Stabat impauidus.intrepidus.moꝛtẽ nõ ↄtemnens ſolum ſᷣ᷑ ap

etens vt alteꝝ catbonem dixiſſes. O viꝝ dignũ memoꝛia boim ſempit᷑na nõ

audd ſi qͥd aduerſus inſtituta ecclie ſentiebat.doctrinaʒ admiroꝛ plurimaꝝ rex
ſcientiam eloqntiam dicẽdi ſuauitatẽ ⁊ argutiua rñdendi. Sʒ vereoꝛ ne H̊ om/
nia in peſtem ſuam ſibi fuerint a natura ↄceſſa.Datum deinde ſpacium peniten
di biduo. Multi ad illum acceſſere viri eruditiſſimi vt ipᷣm a ſua ſnia dimoue
rent. Inter quos cardinalis floꝛentinus eum adijt vt illum flecteret ad viam re
ctam. Sʒ cum ꝑtinatiꝰ in erroꝛibus ꝑſeuerabat ꝑ ↄcilium hereſi damnatꝰ⁊ igni
pꝓbuſtus iocunda fronte ⁊ alacri vultu ad exitum ſuum acceſſit nõ ignem expauit

nõ toꝛmenti genꝰnon moꝛtis.nullus vnq; ſtoycoꝝ fuit tã ↄſtanti animo.tã foꝛ/

ti:moꝛtem ꝑpeſſus.qᷓ; iſte appetiſſe vẽ.Cũ veniſſet ad locũ moꝛt ſeipᷣm exuit ve/
ſtimẽtis. Cu ꝓcumbens flexis genibꝰ veneratꝰ ẽ paluni.ad quẽ ligatꝰ fuit.Dꝛi/
inũ funibꝰmadẽtibꝰ cũ catbena nudus ad palũ ↄſtrictꝰ fuit.ligna deinde circũpo
ſita pectꝰtenꝰnõ minuſcula.ſᷣ groſſa paleis interiectis.Cũ flama adbibita canę/
re cegit ymnum quẽdam quem fumꝰ ⁊ ignis vix intrupit.Moc mõ vir (pᷣter fi-
dem egregꝰ ↄſumptus eſt. Nidi hunc exitum.ſingulos actus ꝑſperi.ſiue ꝑfidia
ſiue pᷣtinacia hoc egerit.certe ex phᷣie ſchola interitum viri deſcripſiſſes:Longaʒ
tibi cantilenam narraui ocij cauſa.Nibil em̃ agens aliquid agere volui ⁊ res ti/
bi narrare paꝝ diſſimiles byſtoꝛijs pᷣſcoꝝ.Maʒ neq; mutiꝰ ille tãfidenti aĩo paſ-

etiam ↄꝛia.nulla hereſis ſuſpitõe.Expectabant aũt omnes vt vel ſe

v1121215

—...—

pias facics ſi in eo digne videbimur. q̃ in manꝰexeant alioꝝ. Aale.

ſus eſt mẽb vri.q; iſte vniuerſum coꝛpꝰ. MNeq; ſocrates tamſpote venenum bi⸗
bit. q;ᷓ iſte ignem ſuſcepit. Sʒ hᷣ ſatis ꝑcevbis meis.ſi longioꝛ fui.res tũ maioꝛẽ
narratõʒ poſcebat ſ̊ nolui nimis eẽ loquax.Aalę mi iocũdiſſime leon. Conſtã.
iij.Rł. Junij q̃ die h ieꝛonimꝰ hereſis penas luit. Aale meq; dilige. .
dSꝭSe crudeli amoꝛis exitu Guiſgardi ⁊ Sigiſmũ/ Epi. ccccxxvij
t Tancredi ſolernitanon pnepis flie. £ Pl. CCCCYLVI.
L Eonardus arẽtinꝰ bindactio Ricaſſolano viro pᷣſtantiſſimo.S. Cum ſe
piꝰmecum ęgiſſes vt fabulam illam Boccacij de tancred pᷣncipe ſoler⸗
. nitano. eiuſqʒ filia Sigiſmũda vulgari ᷣmone ſcriptam in latinum ↄuer
terem.recepi me tandem eẽ factuꝝ.ea maximia ſuaſione inductꝰ ꝙ frãciſcum pꝑe
trarcham viꝝ clariſſimum aliam eiuſdem liba fabulam marchionis vicʒ mõtis
ferrati in latinum vtiſſe ggnoueram. Recepta igit᷑ ea re tꝑa q̃daʒ occupatiſſima
intfuenerũt.ꝑ ꝗᷓ differre ã ꝓmiſeram ↄtigit. Itaq; nũc tãdem eaʒ fabulam vt vo
luiſti.latinum ꝑ męe factum ad te mitto.Et ne moꝛa.Hec dilatioq; intpoſita ſi/
ne vſuris trãſiret aliam de meo adiñxi fabulam.ſelaici ⁊ anthiocu filij Sꝛio peni
tus exitu euẽtuq; ↄcluſam eam vulgari pᷣmone ſcripſi.vt vnam de vulgo ſumerẽ
aliamq; p eo redderem nõ minꝰ amenam.Tu igit᷑ eas leges ceteriſq; legẽdi co

₰D
Tancredus fuit pᷣnceps ſolernitanꝰ.vir mitis qͥdem ac benigni ingenii.ſi mõ
ſn ſenecta manꝰ ſuas amãtium ſanguine nõ fedaſſet. Hic toto vite ſpacio ſobo/
lem nõ ſuſcepit pᷣter fliam vnicam.lõgeq; meliꝰ ſecum actum eẽt ſine ipſam eiʒ
ſuſcepiſſet. Filiam vᷣo hãc vt vnica erat ſic vnice dilexit eaq; eximia charitate af
fectꝰ.Et ſi multi puelle eius ↄiugium affectabãt.tñqʒ egre diuelli a ſe patiebar
vlcra legitimos annos illam domi retinuit. Landem vo filio campani ducis in
mr̃imonio collocata.nõ multos poſt annos marito defuncto.vidua eſt ad pꝛem
reuerſa.Erat h foꝛmoſiſſima coꝛpe atz pulcerrima vultu plenaq; nature venuſta
tis. Ingenio aũt ⁊ intelligẽtia maioꝛe q; foꝛtaſſe mulieri ↄueniret. Moꝛam igr
trabens apud patrem.⁊ vtpote magna mulier.multis delitis affluens.qñdem
ganimaduertebat. patrem Pe eximiam ſuilx ilectõz de altero ſibi tradẽdo ↄiuge
minime cogitãtem.⁊ ↄ pudoꝛem erat hoc ab eo poſtulari.Secum ipᷣa ſtatuit vt
ſi fieri poſſet occulte amãtem aliquem generoſi animi ſibipſi ↄq̃rere. Erat pat/
na domꝰ plens nobilium ign obuenrnc vt aule magnoꝝ pᷣncipum eſſe ↄſueuerĩt
multoꝝ penſatis moꝛibꝰ vitaq; ⁊ foꝛma.demum ad iuuenem qᷓndam nomie
uiſgardum humili natum genere.ſᷣ moꝛibꝰegregium nobilem.ſuꝑ omnes ali/
os mẽtem deflexit. eumq; freqᷓnter intuens. ⁊ indies magis ac magis illum ꝓ⸗
bans. ardent᷑ amare iuuenem cepit. Ipſe q̃̊ʒ nequaq; ingenio tardus. dephenſa
muiieris mẽte.ita illi?amo:e incẽſus eſt.vt cũctis alijs pᷣbabitis curis.de illa ſola
nocteſq; vieſq; cogitaret. Derbũc ĩmodum.ſeſe mutuo amãtibꝰcum nihil ma⸗
gis optaret mulier q; in vnum ↄueniri nec cuiqᷓ; alteri mẽtem ſuam apire de ea
re vellet talem demum viam excogitauit. Juueni ſcribit ⁊ qd facere illum velit
pꝓlrãs monet. Eas vo lrãs vano arũdinis baculo ĩcludit eâq arũdinẽ qſi iocãs
iuueni dat iubẽs vt eã ancille ſue tradat ꝑ ↄmodũ iſtrumẽtũ ignis ſuſcitãdi guiſ
garqdus aũt arũdine ſuſcepta cogitãs nõ ab re ſibi traditam fuiſſe domum abijt
arũdine q̊ʒ patefacta. lrãs repit.qbus lectis.⁊ qͥd illa fieri vellet edoctꝰ.incredi/
hili leticia ꝓfuſꝰ? eſt.Confeſtimq; dare oꝑam cepit. q̊ ad illam quemadmodum
ipfſa oñderet ꝓficiſceret᷑. Erat iuxta pᷣncipis edes antiquum antrum. deſuꝑ foꝛa
men. Etem̃ iamdiu ipᷣo antro nullus vtebat᷑ vepꝛes arbuſtaq; veſtierãt.Ex an⸗
tro aditꝰerat ſecretꝰ ad cubiculum. in q̊ tunc temꝑis mulier degebat.lʒ magno
roboꝛe poſtis clauſus ⁊ obſeratus.Et qꝛ penitus in deſuetudinem venerat ne/
mo eins aditus tenebat memoꝛiam.Sʒ amoꝛ/cuiꝰ oculis nibil abſconſum ẽ)
reduxerat bũc in mentem amãtis mulieris.que ſagaci ↄſilio ãnixa affixa.ne quẽ
ↄſcium facti hĩet ipᷣaſ licet ꝑ ſe longo conatu aꝑiendi oſtij inuenerat facultatẽ.

Inde ipla ſola antrum deſcendẽs ac foꝛamem iliud vndelumen infundebat᷑ ſpe
culabat᷑ ꝑ eum locum vt ad ſe veniret SGuiſgardus ſcripſerat.Altitudinis etiam
mẽſura lr̃is denotata quo ille ꝑato inſtrumento deſcendere poſet. Suiſgardus
igit his omnibꝰꝑ mulieris lras cognitis. qua cauſa exequ eret᷑. funem nodis ca⸗
piſtriq; im pigre preganerati quem deſcendere ⁊ aſcendere valeret.coꝛioq; in⸗
dut?. quo a vepꝛibus tutioꝛ fieret.nullo penit comitãte vel ↄſcio nocte inſequẽ
ti ad foꝛamen huenit.ligatoq; funis altero capice. ad arbuſtum quoddaʒ in oꝛe
foꝛaminis natum.ꝑ funem ſeſe vimiſit in antroc; vt optabat ↄſiſtens muliereʒ
pᷣſtolabat᷑.mulier vo vbi oies alluxit.neq; pᷣus arciſcendi facultas aderat finxę
rat ſe redetis ſomni indigere. ac eo pᷣtextn comitibꝰ ancilliſch dimiſfſis. Ipſa int?
ſola oſtium aperuit rcnennic; in antro iuuenem cupientiſſime in ↄplexum rece-
pit. Ingreſſiq; ſubinde mulieris cubiculum inenarrabiles dietu cepert volupta
tes ſumptaq; inſecutuꝝ tpus.quo amoꝛes eoꝝ ſecretius foꝛet ingenioſa foꝛma.
Buiſgardus in ansꝝ rcuerſus eſt. Mulier autem obſerato oſtio ad ancillas iaʒ
ſuas. comiteſq; regredit᷑. Yacta deinde nocte Guiſgardus ꝑ funem aſcendẽs fo/
ramen ipßm vnde deſcenderat egrenus. nemine penit? ſentiente domum ſuam re
petijt. Cũq; id iter didiciſſet freqnter eo reuerſus cum amante muliere. ipſe non
minꝰ ainans ogrediebat᷑. Sʒ foꝛtune tamlonge voluptatis inuidia triſtiſſimũ
tadem euentum vuoꝝ amatium in luctum amariſſimum acerbiſſimumq; ↄuer
tit. Conſueuerat em̃ Lancredus ſine vllo comite in cubiculum filie deſcengere.
ibeq; ᷣmone aliqͥ inſtituto. cum ea aliqñ moꝛari ac poſt nodum abire. Ex hac igr
ↄſuetudine. cum foꝛte die qdam ꝑ meridiem in cubiculum filie Tancredus de/
ſcendqiſfet nemine ibi repto. Dꝛopterea Sigiſinunda ſic em̃ filis vocabat᷑) vt
ancille in oꝛtis erat nolens eam er ſuus velectatõib? anocare cum feneſtre cubicu
li dauſe.ac ꝑiſtromata lecti dimifſa eẽnt.iuxta lectuʒ ipᷣm in poſtrema ꝑte ſuper
puluino qdam ſedit reclinatoq; ad lectum capite ae ꝑiſtromate añ ſe tracto ſo/
poꝛari cepit. Cum ita doꝛmiret Sigiſmũda ⁊ in fauſta ꝑ eum diem facto. Guiſ⸗
Sardum ad ſe venire fecerat.relictis in oꝛto ancillis. pedetẽtim in cubiculum ſe
recepit. Clauſoq; cubiculo(nec viſo pꝛe /oſtiũ antri reſerat. Guiſgar doqz intro⸗
miſſo ſup lectum vt ↄſueti ert. ludentes plaudẽteſq; ↄſiſtere.His excitatꝰ Tã/
credudᷣ. cum vigil factꝰ?cẽt. ſenſit ⁊ vidit omnia ꝗᷓ fiebant. Summoq; oloꝛe ↄci
eus pᷣmum erclamare voluit.poſtea meliꝰ illi viſum eſt ſilentio latere.q̊ cautius
ac magis tecto dedecoꝛe ſuo.vt iam cepat anumo ſuppliciũ ſumeret, At duo amã
tes ſecuri ꝓtinꝰ.ac nullius inſidie gnani cum ſatis diu voluptatibꝰ pfuncti eẽnt.
tädem ſurgentes. Guiſgardus qdem in antꝝ Sigiſmũda obſerato poſtea oſtio
ad ancillas reuerſa eſt. ancredus esdem qua venerat ſolitudine. cubiculo filie

egreſſus. incredibili voloꝛe ſuffuſus in ſi uum cubiculum abit. Miſſiſq; ꝑ noctẽ

famulis.q foꝛamen illud cuſtodirẽt.ꝑ adð Guiſgardus exiturꝰ erat coꝛio indutꝰq

ↄpᷣbenſo pᷣncipi pnñtatꝰ lacrimans Zancredus.ſic eum allocut?eſt. Benignitas
mea Guiigarde quam erga te habui.neqq; boc dedec?⁊ iniunam in meis eri re
bus a te merebat. vt ego ſum hodie meis oculis ↄſpicatꝰ.Ad h̊ guiſgardus nil
aliud rñdit. q; hec. Dꝛinceps inqᷣt. multo maioꝛ eſt amoꝛis ptãs q tua aut mea
Impauit igi᷑ Tancredus vt ſecreto cuſtodirct᷑. Sequenti mox die.ignara oim

ſgiſmũda. cum varia ac diuerſa Tancredus cogitaſſet in cubiculũ filie quẽad/

modum ↄſueuerat poſt pꝛãdium delcendit. Remotiſq;ʒ arbitris lacrimãs ita cñ
illa locut?eſt. Cum viderem mibi ita ſigiſmũda ⁊ boneſtatem ⁊ ptutem tuam ſa⸗
tis ꝑſpectam bẽe ⁊ cognitã pſuadere animo meo nullus potuiſſet vne iam mõ
ↄſuaſiſſe ſ̊ ne cogitaſſe qͥdem de pudicitia tua alieno viro ꝓſtituẽdo. niſi hocipᷣm
ꝓpꝛijs oculis pſperiſſem. Itaq; bꝛeuiſſimũ hoc vite ſpaciũ. qð ſenectuti ſugpeſt
inee in luctu ſꝑ ac meroꝛe vego.refricante memoꝛiam animo ſlagicij p te ↄmiſſi.
Atz vtinam poſtq;ᷓ ad tantum ſcelus deſcenſura eras.viꝝ ſaltem dele fſes tales

qlis nobilitati tue ↄgruebat. Sʒ ex tanta multitudine eoꝝ q̊ aulam frequẽtant

—

ðð

— =

— — — — — -— — —

mmd— —

fd ,.. -----——

S

—

— —.. —

— —

—= =

S2 ——

A — —— — ☛ ☛s ☛ r – ☚ee

noſtram. Guiſgardum tibi delegiſti humili ge ſoꝛdido genere pcreatum. ⁊ àQ no⸗
bis ob inopiam pentum ſuoꝝ ab ipſa adoleſcentia (q̃ſi quadam ↄmiſeratione
nutritum. Quamobrem.q̃ me vertam neſcio.vt qd ↄſilij ſumam. Nam de guiſ-
gartd dem. q bac nocte meo iuſſu captus apudme cuſtodit᷑.qͥd faciendum ſit
ipe mecum ſtatui.de te autem incertꝰ ſum ↄſilij nec ſtatuere adhuc potui.quid
agere debeam. cum ex altera ꝑte dilectio quam ego maioꝛem qᷓ; vllus vnq;; pens
erga te babui me retrabat.alteravero ex ꝑte. Juſta indegnaris tua.culpa flagici
umq; impellat qꝝ altenvt ignoſcam alteꝝ vt ſoluama boꝛtant. Sʒ puſq; cer⸗
tum aliqͥd ſuꝑ te ſtatuam.qͥd de boc rñdeas audire cupio. His victis vultuz di

miſit. Inſtar pueri lacrimans vapulantis. Sigiſmũda vᷣo poſtq; Guiſgardũ

captum ⁊ amoꝛes ſuos patefactos intellexit. incredibili doloꝛe ꝑculſa vix a femi
nili ꝓlatu ac vociferatõe ſeſe potuit ↄtinere. Masgnitudine tñ aninn femineam
vincens fragilitate: Conſtanti vultu fronteq; elata rñdit.ſecum ipᷣa ſtatuẽs e
vita decedere velle. qũquidem ei?amans Guiſgardus vel deceſſiſſet. vel certe de
ceffurꝰeẽt. Ita nec veniam petere nec placare hꝛis iram pꝑrexit. ̊ foꝛti inuictoqʒ
animo.vitazʒ deſpiciẽs ad bũc modum locuta eſt. Tancredeneq; negatius equi
em. neq; cepcatura ſum. qm̃ alteꝝ mibi ꝓdeſſe non poteſt. alteꝝ nolo vt ꝓſit.
Pꝛceterea nulla p enitus in re captare beniuolentiam.aut indinare manſuetudi

nem tuam oↄſtitui.̊ factum plane ↄfitendo.verbis efficacibꝰ veriſſimis rõnibug

purgare famam meam pmo.deinde pari magnitudine animi. facta bis ↄſenta
nea oñdere. Fateoꝛ igi᷑ amaſſe Guiſgardum donec vita fuppetetl qð erit ꝑbꝛe
ue hunq; amare illum deſiſtam qnetiaʒ ſi poſt mo:t ſenſus aliq̃d remanet. tũc
qᷓʒ ilũ amabo.ſᷣ in ei?ꝰsmoꝛẽ nõ ta cupiditas muliebr me impulit.q; negligentia
tua. Cogitare ꝓfecto debuiſti tancrede.cum tue carne ſis.filiam q̊ tuam e carne
enuiſſe. nõ aut lapideã aut ferrez memiſſe etiã debuiſti. q;uis in ſenecta tu nuc
is. qles ⁊ qᷓ;violenti ſint in iuuenta nature feruoꝛes ⁊ impet?.Et lʒ melioꝛibus
