reddat. Satum rome apud ſanctũ petr um ſub annlo piſcatoꝛis die.ij. Janua/

rij.Anno.M/Cccclxiii.
ga üij

D

Denitet olim cõpoſuiſſe tracta/ 2
u. de duobus ſe amatibus. .— Epiſtola. cCcCcCix.
NPactatũ de amoꝛe olim ſeuſu pariterq; etate iuuenes cũ nos ſcripſiſic re
colimus karole hii dilectiſſime penitẽtia imodica pudoꝛq; ac meroꝛ aim
noſtrũ vehenmnenter excuciant. quiſpe qui ſciamus quiq; pteſtati expꝛeſ-
ſe fuimꝰ duo contineni in eo libello:apertã videlʒ ſed heu laſciuã nimis pꝛurien-
temqꝗ; amoꝛis hiſtoꝛio: ⁊ inoꝛale quod eqᷓ conſequit᷑ edificãs dogma. Quoꝝ pꝛi/⸗
inũ fatuos atq; errantes video ſectari q;plurimos.Alterũ beu doloꝛ pene nul/⸗
los. Ita imnpꝛauatũ eſt atq; offuſcatũ intelix moꝛtaliũ genus.e amoꝛeigit᷑ qua
ſcripſimus olim iuuen es cõtemnite:eo mo:tales atq; reſpuite:ſequimi que nunc
dicimus ⁊ ſeni magis q; iuueni credite. Nec p:iuatũ honiimnẽ pluris facite q; pon
tificem. Eneam reijcite: Pium ſuſcipite. Jilud gentile nomẽ parentes indidere
naſcenti: hoc chꝛiſtianum in apoſtolatu iuſcepimus. oꝛꝛ0 ſi quem deſcripſimꝰ
curiali lucretieq; amoꝛem deuoti vt accepimus.O mũieri:çh inſipiẽtes perlegi⸗
tis huic pꝛo penſius iamiam accedite. Quando quidem non duoꝛum modo:
omnii:m amoꝛeiinmo vt poete fingunt deum amoꝛis cupidinem quanto vale-
mus iugenio quanto poſſuinus artincio deſcribemus. Si artem queritis o ſcri:
ptorum noſtroꝛum curioſi lectores:plus artis pꝛofecto bic q; ibi reperietis. Si
fructum:ſi compendium:ſi oꝛnatũ bic totus eſt rructus compendium totum:de

oꝛnatu alioꝛum detur iudicium.

Idimus effigiem laſciui nuper amoꝛis
Que nimium mentem mouit imago meaz
Nec barbã malis:nec coꝛꝑe tegmen habebat
Mudus terga manus pectoꝛa crura pnecdeos
At bumeris ale ſuberant ⁊ flexilis arcus
KRuimina ſub tenero ceca ſupercilio
Cur puer imberbes nulla lanugine malas
Qur melius nulla coꝛpoꝛe vceſte tegat
Luinine cur careat pharetram cur gcſtet ⁊ arcuam
Cur habeat pennas calliopea refrer
Sic Co. Sic retulit queſitas ilico cauſas
Maxima pegaſei calliopea choi
Qui ſapit euitat maleſana cupidinis anma
Et tm̃ pueros intrat ineptus amoꝛ
Siue c eſt pucro ſimilis qui cepit amare
Et perit mente.pingitur inde puer
Pingit᷑ ⁊ nudus.nullum ſeruare pudoꝛem
Et meminit ſimplex ⁊ manifeſtus amnans
Leingitur ⁊ cecus quia non bene cermnit honeſtũ
Miec icit quo virtus quo ferat erroꝛ amans
Vel quia que peccet credat ſecreta latere
Cuncta nec in ſeſe lumina verſa videt
Sic eſt omnis amans ſic ſe ſic om nia neſcit
Conſilium famam federa iura doos
Aurea ꝙ curuo toꝛquebat ſpicula coꝛnu
Nungere coꝛda ferus ſignificatunamoꝛ
Mleuibus volucres humeris ſuſpendeat alas
au ſa eſt:hucilluc ꝙ leuis errat amans
el ꝙ amoꝛ curſum non ſemꝑ ſeruat eunden
Nunc abijt ⁊ paruas poſt redit inde moꝛas
ixcrat ⁊ pꝛeſſis ominutuit oꝛſa labellis

/.

— —— — ——

s E

=

r.

ſere
Stt
neſ⸗
en⸗
pi⸗
nul⸗
kaua
nune
on
lae
lin⸗/
3
e⸗
1

Erudi tales pꝛotinus oꝛe ſonos
Nuã vidi effigiẽ pbaretrã geſtabat ⁊ arcũᷣ
XFaxtamen in dextera non fuit vlla ſua
Sed quoniã veterum fini cre poemata vatũ
Quos ego quid temere cõmemoꝛaſſe putem
Pie quare nam tedas fertur geſtare cupido
ic pꝛecoꝛ armiatas cur habet igne manus
Queſitam verbis reſpondens muſa duobus
Sic leuiter cauſam reddidit. Arit amoꝛ
ccipelaſciui quenam ſit amoris imago
Carole cypꝛiace gloꝛis magna ſoli .
At melius miſcrù caueas dum noꝛis amoꝛẽ
Et redeas ad te dum mea metra leges

On inſule igitur vt eſt apud lactantium quidam poeta triũphum cupidi
nis deſcribens non modo potentiſſimũ deoꝛum cupidinẽ ſed etiaʒ victo/
rreum facit. Enumeratis em̃ moꝛibus ſinguloꝝ quibus in poteſtatem cupi
dinis ditionẽqʒveniſſent:inſtruxit pompam in qua iupiter cum ceteris dijs ante
currum triumphantis ducitur cathenatus.Eleganter id quidem a poeta figurſa
tum:ſed tamen non multum diſtans a vero. Qui enim virtutis eſt expers:qui
cupiditate aut libidinibꝰ vincitur malis.non cupidini vt ille finxit ſed moꝛti ſubꝰ
iectus eſt ſempiterne.Stultus aũt marcuſtullius inquit lactantius qui gayover
ri adulteria obiecit:eadem enim iupiter quem colebat adiniſit qui pelodio ſoꝛo⸗
ris inceſtum. At illi optimo maximo fuit ⁊ ſoꝛoꝛ ⁊ coniunx.Quis eſt ergo taʒ cx-
cors qui hunc regnare in celo putet:qui ne in terra quidem debuit. Aſpice quoq;
pbᷣos vite magiſtros moꝛeſq; eoꝛum ⁊ vitam diligenter inquire:⁊ inuenies pau/
cis exceptis iracundos:cupidos:libidinoſos:arrogantes:proteruos:⁊ ſub obtẽ
tu ſapientie ſua vicia palliantes:cum domi faciant es qᷓ in ſcolis arguiſſent. Mẽ/
tioꝛ foꝛtaſſe accuſandi gratia. Monne idipſuzʒ tullius fatet᷑ ⁊ querit in hec verba
Quotus quiſq; phoꝛum inuenit᷑:qui ſit ita moꝛatus:ita animo ⁊ vita inſtitutus
vt ratio poſtulat qui diſcipiinam non oſtentationẽ ſcientie legem vite putet: qui
obtemperet ipſe ſibi ⁊ decretits pareat ſuis. Aidere licet alios pecunie eupidos:
alios gloꝛie:multos libidinũ ſeruos:vt cum eoꝛum vita mirabiliter pugnet oꝛa/
tio.Hec cicero.Qua de re coacti ſunt q;plures:hi vᷣo maxime qui ſequunt᷑ in ve
nerem.inq; libidinoſos ⁊ molles:immo in bꝛutales veneris mundiq; amatoꝛes
taliter exdamare.

Pꝛudentiius MD
Ma venus ad nutum trabis om nia numina celi
Aſtra moues alioq; rotas erroꝛe planetas
Accendis gelidam ſub fratris lampade pbebem
LZu fera:tu ceca:ceci tu ianua leti
Coꝛpoꝛa tu maculas animas in tartara mergis
Abde caput triſti: ism feruida peſtis abyſſo
Occide pꝛoſtibulũ:manes pete:claudere auemo
Inq; tenebꝛoſum noctis detrudere funddin·
Archbitrenius WW
Combuſſit frigium paſtoꝛem pergama grecos

A veneris ſurgens faculis amoꝛ ignis ⁊ira

Canduit alchides venens meſſiq; fauilla
Hoc ſale ſal hominũ ſalomon inſulſos amari
Demeruit:moꝛẽ qui amaro gcſſit amoꝛi

Juuenslis S=
Sunt qui vicia berculis inuadũt ⁊ de virtute loquuti
Ciunem agitant ego te ccuentem ſexte vereboꝛ
nfamis varillus ait:quo deterioꝛ te MUĩ
oꝛipedẽ rectus derideat etbiopem albus òèMUã
Zactantius. Igit᷑ qui docent tm̃ nec faciunt:ipſis pᷣceptis ſuis detrabũt pondus
Quis em̃ obtemꝑet cũ ibi pᷣceptoꝛes doceãt nõ obtẽperare. Bonũ eſt recta ⁊ bo
neſta pꝛecipere ſed niſi ⁊ facias mendaciũ eſt.Et eſt incongruẽs atq; ineptũ:non
pectoꝛe ſed in labijs babere honitatct. “
Seneca in eplis. lcriq; phoꝝ tales ſunt vt ſint deſerti in conuiaũ ſuũ. Quos ſi
audias in libidinẽ in auariciã in ambitionẽ peroꝛãtes:iudiciũ ſuũ ꝓfeſſos putes
adeo redundant ad ipᷣos maledicta in publicũ miſſa. Quos no aliter intueri de⸗
cet qᷓ medicos:quoꝝ tiguli remedia babent Palaes venen. Boſel⸗ vo nec pu
doꝛ tenet vicioꝝ ſ̃ patrocinia turpitudinis ſue fin gũt: vt eti boneſte peccare vi⸗
deãt᷑. Faciet em̃ ſapiẽs qᷓ nõ ꝓbabit vt etiã ad maioꝛa trãſitũ inueniat.S kalinge
moꝛes bonos ſᷣ tꝑi aptabit ⁊ quibꝰalij vtunt in gloꝛiã aut voluptatẽ vtet᷑ agẽde
F ca. Lactanti? inſtitutionũ libꝛo tercio ariſtippo cirenaicarũ mgro cuʒ thaide
obili ſcoꝛto fuit ↄſuetudo.Qðd flagiciũ grauis ille phie doctoꝛ ſic efendebat vt
diceret multũ int ſe ⁊ ceteros thaidis amatoꝛes int eſſe ꝙ ipſe haberet thaidem:
alij a tbaide baberent᷑.O pclara ⁊ bonis imitãda ſapiẽtia. Huic viro liberos in
diſciplinã dares:vt diſceret bꝛe meretricẽ. Alidd int ſe ⁊ nditos inteſſe dicebat:
illi ſua bona gderét ipᷣe grat luxuriaret᷑. In quo plane ſapiẽtioꝛ meretrix fuit
qᷓ ſic pᷣm habuit ꝓ lenone:vt ad ſe ois iuuẽtus doctoꝛis exemplo ⁊ autoꝛitatę
coꝛupta ſine vlio pudore cocurreret. Quid & interfuit quo phs ad meretricẽ ſa
moſiſſimã cõmearet:cũ eũ populus ⁊ riuales ſui viderẽt oibus pditis neauioreʒ
Mec ſatis fuit ita viuere ſ etiã docere libidincs cepit:ac moꝛes ſuos delupanani
ad ſcolas trãſtulit:diſſerẽs voluptatẽ coꝛpis eſſe fümũ bonũ.Que doctrina exe/

cra e apudenda n n ocrde id in Miumeretricſg eſt uarn.
eſerat thurco fidei noſtre veritatẽ ⁊ col/ — PPPY
lidit erroꝛes machometi atq; ſectã ſuuam. Epiſto. ccccx.
. Jus ep̃s ſeruoꝛum dei. Illuſtri macbomęti pꝛincipi tburcoꝝ.Timoꝛem
diuini noĩis ⁊ amoꝛc. Scripturi ad te aliqᷓ ꝓ tua ſalute ⁊ gloꝛia.pꝛoq; cõi
multaꝝ gentiũñ cõſolatione ⁊ pace.Hoatamur vt benigne audias verba
nra nec pꝛius damnes qꝙᷓ iudices:nec pꝛiꝰiudices qᷓ ſingula dil Gen intelligas
Accipe que ſcribimꝰ in bonã partẽ ⁊ vſqʒ in finẽ patiẽter audi.Si bona ſunt que
ſuademꝰamplectere.ſin mala reſpue ⁊ in ignẽ mitte. Meq; idcirco eplaʒ reijcias
qꝛ xpᷣiam bois eſt: ⁊ eiꝰxpᷣiani qͥ ceteris peſt. Mõ em̃ te odio pſequſmur:neq; tuo
inſidiamur capiti q́;uis nr̃e religiõis hoſtis exiſtas: ⁊ armis xpᷣian⸗ vꝛgeas plebẽ
opibus tuis nõ tibi ſum? infenſi: dili myiubẽte dño inimicos nos. P pferuto⸗
ribꝰnfis oꝛamꝰ. Sapientibꝰ⁊ inſipiẽtibꝰdebitoꝛes ſumꝰ⁊ oẽs cupimꝰfieri ſaluos
grecos: latinos: iudeos: ſaracenos:oibus optamus bona. Sʒ ſcim? verg bona ne
minẽ affequi poſſe. qᷓ extra euã geliũ degit: ⁊ a xpo dño nro eſt alienus. Moliaũt
aures claudere aut oculos auertere:cũ xpᷣm noſamꝰ quẽ machometea lex in qua
natus es ⁊ virũ ſanctũ ꝓham magnũ:⁊ virginis filiũ:⁊ miraculis claruz dicit
Nyulta tibi p eũ ⁊ marima bona aduenient ſi ei credideris ⁊ eius ſacris initiari
volueris.Hoꝛ:eſces hec cũ pꝛincipiũ accipies:ᷣ audienda eſt tota lex.deinde iu-
qiciã pmendũ.Audi:quo tendimꝰ. Multa tibi ⁊ tuis ꝓ genitoꝛibus cũ xpianig

bella fuerũt. Multus ſanguis effuſus eſt. Multe vꝛbes delete. Sacre edes incẽ

ſe. Rapte virgines. Aiolate matrone. Aaſtati agri. Scelera ppetrata ſunt.que⸗
cũqʒ in mentẽ venire poſſunt duz thurcus ⁊ xpianꝰ vter impet gladio contendit.
Tibi vt fama ⁊ oꝑa ipa loquunt᷑:ingens deſigeriũ rbio ub iugũ mittere:
⁊unperiũ latini noĩs obtinere.Et ſunt foꝛtaſſie qui boc facile ſuadent: ⁊ oĩa tuis

'ʃ &lã ⸗öÄ»———ͤ, „ —.—. — . C¶„ ——— —

— — — — — ——

r. .—

— —

—f f

— —. S

— —– —-

PTꝓx–VV—

arimis peruia dicunt:⁊ alij tuas vires ain ——R;R;R;— attenu ant.alij in di
uiſionibus ⁊ odijs que gentẽ noſtrã excedũt ſpem col ocant:haud diffcile exiſti-⸗
mantes eos vinci ab exteris poſſe:qui domi diſſident. Hos nõ ita ignaru te credi
mus nr̃arum rerũ.quin ſcias quanta eſt rpiane gentis potentia q; valida biſpa/
nia: q;bellicoſa gallia:q;populoſa germania:c;ſoꝛtis bꝛitãnia:q;audax polonia:

—

qᷓᷓſtrénua bũgaria:q;diues ⁊ animoſa ⁊ bellicarũ perita rerũ italia. Sola hunga

ria diu pgenitoꝛes tuos ⁊ teipſum fatigauit. Octuageſimũ iam annũ aduerſus

bungaros thurcoꝝ ſigna ferunt᷑: ⁊ adhuc circa ſanum ac danubiũ herent. vna te
gens tuaſq; vires agitat: quid facias ſi tibi cuxitalis aut gallis aut germanis res
erit ampliſſimis ⁊ robuſtiſſimis populis. oꝛtaſſe eſt qui dicat iuſtinia nu im/
eratoꝛẽ conſtantinopoli ſedentẽ miſſo in italiam belliſario: eũ parua manu mi⸗
tum perditã romam a reliqua loca vſqʒ ad alpes recuꝑeraſſe: nec te iuſtiniano
minoꝛẽ eẽ. Caue ne te fallant adulatoꝛes: domeſtica regn ⁊ aſſidua peſtis.facile,Zʒ
pamepegnsene e leieir r ꝛeſtant atq; idcirco ſepe decipiunt. Ra⸗
rus eſt qui non ſe vero maioꝛẽ credat. Juſtinianus vniuderſc grecie ⁊ illirici ⁊ aſię
?libie dñs erat:⁊ italiã nõ acquiſiuit:ſed recens perditã recuꝑauit:⁊ a gothis gẽ

te barbara:non ab italis abſtulit:nondũ amoꝛimpij romani in mẽtibꝰitalis refri

guerat:neqʒ vllus erat qui barbaricũ iugum equo animo ferret:cuncti arma pꝛo
imperio ⁊ pꝛo patria magnis animis ſuſceperũt.nec tam belliſarius italis liber/
catem reſtituit q; itali ſuum decus vendicarunt.Tui proßent oree nũqᷓ; aut poſ/
ſederunt italiam aut viderunt:nec tibi ius vllum in ea eſt ꝙ ſi pergas italiam in·

nadere.ſenties tibi cum viris bellum eſſe. Yatemur res claras tui maioꝛes egere

nectua minoꝛa ſunt opera qui conſtantinopolim expugnaſti:⁊ peram e regione
ianuenſium.coloniã ⁊ peloponeſum:magna ex parte in deditionẽ accepiſti: ⁊ ix
raſtia ⁊ in walachia non paucum agri adeptus es:⁊ ſepe tuos boſtes fadiſti.⁊ H
anno. Synopem vetuſtã vꝛbem metis eupatoꝛis patriã ⁊ eius tyrannn cepiſti:
⁊trapegunte direpta incolas eius ⁊ imperatoꝛein in captiuitatẽ abduxiſti.Et io
bannem caſſanum pꝛelio congredi auſum ſuperaſti. Magna bec tibi vident᷑ nec
nos parua dicemus. At iulius ceſar cum de victoꝛia pontica triumpbaret in cur
ru quo vebebatur hbęc verba iufſit inſcribi. Aeni: vie vici:imbelles eas gentes
⁊ parui momentiexiſtimans.quas pompeius pauloante doinuerat: ⁊ tu bac eſta
te ſuperaſti. Alia eſt italoꝛum natura: alie vires: alia ingenia: alij aninei. neſciunt
ſubeſſe qui ſoliti ſunt preeſſe:⁊ nunc tota italia armata eſt equis ⁊ bominibꝰ ple/

na.nec pecunia caret:que neruus belli dicit᷑. NMõ pugnabis contra feminas: aut
italiam: aut bungario: aut aliam in occidenti pꝛouinciaʒ ingreſſus: ferro hic res
gerit᷑ nõ aſiaticis ſudibꝰ calibeꝰ toꝛax pectoꝛa tegit.equi ſil ⁊ hoies tecti pugnãt
ordines ſeruant: nec vano metu pauent. Foꝛtioꝛ ſit neceſſe eſt manu ꝓmptioꝛ
⁊ animo pꝛeſtantioꝛ q̊ eos loco depellat. HNec chꝛiſtiana diſcidia deſidenio tuo cõ
ducere putes: aut in bis conſidas:vnient cbꝛiſtiani omnes:ſ. quando te audiant
interioꝛa xpᷣianitatis accedere:nec tu melius chꝛiſtianoꝝ paci conſulere potes:
qᷓ;validis ⁊ magnis copijs rpᷣianitatem inuadens:ceſſabũt pꝛiuata odia vbi pu/
blica ſenſerunt: ⁊ cõiunctis viribus aduerſus cõmunẽ hoſtẽ arma ſument᷑. Mec
tu neceſſe arbitreris ad pulſandas tuas incurſiones ad cõpꝛimendũ tuũ impe/
tum: tuaſq; vires elidendas: totam xpᷣianitatẽ vniendã eſſ. e: qd fatemur difficile.
Sed vna ex quatuoꝛ nationibus ſatis fuerit ſuꝑq; ſatis tuas copias pꝛofligare.
Atqʒ vt de alijs taceamꝰ qᷓplures eſſe in tuo palatio arbitrant᷑ qui terrã italiã liu
ſtrauerũt: ⁊ vires ⁊ ingenia noſcũt:ipᷣos audi atqʒ iterroga:an equari tuis viribꝰ
italia poſſit. an vinci tuis armis.an tuo unꝑio ſubijci. Plus negocij romãis fuit
italiã acdqrere q; oꝛbi reliquo frena imponc. Dicet aliqs að ſi⸗ tetigimꝰ inte/
ſtina odia que nr̃am gente exagitant: introitũ tibi in italiã poſſe pꝛebere etſi vnd

pꝛincipum te excludat:alterum incluſurũ daturumqʒ aditum. Sũt diuiſiones ſa
ne ⁊ inimicitie ⁊ ſimultates inter italos plures ⁊ graues ⁊ꝑiculoſe:⁊ vtinaʒ non

eent. Sʒ nullus ẽ ꝗͥ dñm pati nõ xpᷣianũ velit oẽs ĩ fide oꝛthodoxa moꝛi volunt.
Mulli animꝰẽ a religiõe recedẽ. Mõ bicinuenies qd tui maioꝛes apð grecos qͥ cõ
tendẽtibus de imꝑio duobꝰ:nũc vni nũc alteri minꝰpotẽti auxilia miſtrauere do/
nec ambos eneruatos ⁊ exhauſtos eiecẽ:⁊ ſibi pꝛincipatũ arripuere.Alie ſũt ita/
lie potẽtie:alij regũ oculi:alia ciuitatũ ↄſilia venetoꝝ reſpublica ſapia diues ⁊ au
ro:xpᷣo deuota:vi nr̃a fert opinio prius euertet᷑ funditꝰ q; hoſtẽ religionis in ita-
liã patiat᷑ intrare.atq; hec qdẽꝑ ieſe qñ ſtatuerit nullis adiuta vicinis tuas opes
euertet tantũ terra maꝛiq; põt.An floꝛentine vꝛbis magniſicentiã ignoꝛes ⁊ vi-
res ⁊ opes et qutus ẽ in ea religõis cultus:quãta erga ihm reuerẽtia: quantus
amoꝛ:credis ne fieri poſſe vt hec ciuitas italiã diuerſe religiõis hoibus aperiri ſi
nat:Sũt alie multe vꝛbes inſignes:multi pᷣncipes clari et magni.Nibil de regno
ſiciie dicimu”ꝶ qd armis bac tepeſtate ↄcutit᷑:nõ poſſumꝰmulta nobis de illo ꝓ/⸗
mittere:lʒ tũ boc aſſerere ꝙ q;q duo reges de ipſo litigẽt et bello decertẽt:malue⸗
rit tñᷣ vterq; regno pꝛiugri qᷓ; tuig auxilijs victoꝛia potiri ꝙ ſi ad te alter ↄfugerit
totiꝰitalie in ſe odia cõcitauerit. In gallia cis alpina qᷓ et ipᷣa pars ẽ italie du?x me
diolanẽſis in armis exceilit et potẽtia:par regdꝰbꝛ. Hec parue ſũt ducis mutine
vires aut ianuenſis qui liguribus pᷣeſt mari.Hõ ↄtẽnendus ducis ſabandie opu
leus et validus in italia pncipatus.deſt marchio matuanꝰ.Sũt alij cõplures
vꝛbiũ dñi.qͥbus nihil põt eſſe moleſtius qᷓ; nobilè italiã vane ſuꝑſtitionis nitu fe
cari.ide nobis et eccle romane auitatibus et ꝓuincijs taccmus.qñ nr̃am tibi ꝓ
feſſonẽ haud ignotã eẽ ↄfidimꝰ:quibus ſola cura eſt ſeru de et ampliande fidei
dñi nñi ibeſu.Hec ſi accepiſti ab alijs gaudemus.veritatem em̃ accepiſti. Si mi-
nis boꝛtamur hec diſcutias et verũ veſtiges:inuenies nibil nos eẽ mẽtitos. Hõ
foliũ ſibille vt quidã ait de euãgelij pagina recitamus.Difficile eſt atq; adeo dif
ſicile vt impoſſibile dici queat:te tua in lege ꝑpmanentes:voti cõpotem fſieri ſi vt
aiunt imperiñ xpᷣianoꝝ veſideras.Dices q;plurimos tibi xpᷣianos ſubeſſe: et de
reliquis idẽ ſperas:nõ eſt par rõ.pauaſſimi ſub tuo imperio xpᷣiani ſunt:qͥ ad ve
ritatẽ ambulent euangeli. Omnes aliquo ſunt erroꝛe imbuti. Muis vpin co/
lant armeni:iacobite:maronei:et alia quedã nomina greci a romane eccleſie vni
tate aberant.cuʒ tu conſtantinopolim inuaſiſti:neq; adhuc decretum florentinũ
acceperans et in erroꝛe ab⸗r neh de ſancto ſpiritu:ncq; de purgatoꝛio igne cõ
ſona recte fidei ſen tientes. Pauci foꝛtaſſe inopes veri xpᷣiani:neceſſitate nõ vo⸗
luntate tibi obediũt.At vꝛbes italie potetiſſimas nõ eſt tuus cogere:validioꝛes
ſunt q; tuis queant exercitibus ſuꝑari. NHoſti que tibi acciderũt cum taurinũ in/
uaſiſti:qd noſtra etas belgra dũ vocat. Hauci cruce ſignati innumerabiles tuas
copias pꝛoſtrauerunt. MHõ eſt de italis ſperanda victoꝛia quibus aduerſa fuit in
bungaris pugna. Quocirca vt eo tandẽ veniamus quo noſtra feſtinat oꝛatio et
id dicamus quod ad ſcribendũ cõpulit:tuame;ʒ gloꝛiã et tuam ſaluteʒ tibi deniq;
oſtendamus.Adbhihe bis paucis animũ.Si vis inter chꝛiſtianos tuum imperiũ
pꝛopagare et nomen tuum qᷓ;gloꝛioſum efficere.non auro:non armis:non cxer/
citibus:non claſſibus opus eſt. Parua res omniũ qui hodie viuunt: maximum
er pogentiſamum et clariſſimũ te reddere poteſt. Queris quc ſit non eſt inuentu
difficilis neq; pꝛocul querenda:vbiq; gentium reperit᷑ id eſt aque pauxilluʒ quo
baptiſeris et ad chꝛiſtianoꝝ ſacra te conferas et credas euãgelio. Hec ſi feceris
non erit in oꝛbe pꝛinceps qui te gloꝛia ſuperet: aut equare potẽtia valeat. NHos
te grecoꝝ et oꝛientis imꝑatoꝛẽ appellabimꝰ:et qð iõ vi occupas et cuʒ in iuria
tenes:poſſidebis iure xpiani te oẽs venerabunt᷑ et ſuarũ litiũ iudicẽ faciẽt.Op⸗

pꝛefſi vndiq; ad te veluti cõe patrociniũ cõfugiẽt: ex toto fere oꝛbe ad te ꝓpuoca/

bit᷑:multi ſponte ſua ſeſe tibi ſubijciẽt:tribunalia tua ſequent᷑:et tributa pᷣſtabũt
Licebit tibi ſurgẽtes extiguẽ tyrãnides.iuuare bonos:oſpugnare malos:nec ro
mana ecclia te arguet recta viavadẽtẽ. Eadẽ enit erga techaritas pᷣme ſedis qᷓ ice
teros reges:et tqto maioꝛ qnto eris ipᷣe ſlimioꝛ.Yacile h̊ pacto ſine ſãguie ſine

=☛π .

—

——

— —

—

arinis multa poteris nãciſci egna.mladiſlaus lituanie pᷣnceps vituldi frat᷑ cum·
aſpiraret ad regnũ polonie:ęctq; infidelis vt voti ſui cõpos fieret:xpᷣianꝰ effectꝰ
E ⁊ regnũ obtinuit:nũc fili?caſimirus regnat:alt filiꝰ q etiõ apð hügaros regna
uit in bello Z genitoꝛẽ tuũ geſto ſupatꝰ occubuit.Quid reris de te fiet xpianis ini⸗
tiato ſacris. Magnꝰerit ad te cõcurſus ⁊ felicitat genꝛexiſtimabit᷑ int ſubiectos
tuos qnum erari.Quiſpe vt arbitramur ſi xvᷣianꝰfuiſſes:moꝛtuo ladiſlao hũga/
rie acbohemie rege:nemo ppᷣter te ſua regna fuiſſet adeptꝰ. Speraſſent hügart poᷣ
diuturna belloꝝ mala ſub tuo regimie pacẽ ⁊ illos bobemi ſecuti fuiſſent. Sʒ cuʒ
eẽs nr̃e religionis hoſtis elegerũt bũgari viri foꝛtes ⁊ fideliſſimi: religionẽ potiꝰ
cũ bello cetinẽ q; ea ꝑdita pacẽ ↄſeq· Quot ſũt in epiro:i pelopõneſo macedo⸗
nia:i reliqᷓ grec a:i dalmacia:i inſulis.ęgei:carpacij ⁊ vonij maris:q tuũ imꝑiũ nõ
alia de cã refugiũt:niſi qꝛ alien? es a xpi ritu.⁊ bi mõ ad nos mõ ad alios recurrt:
opẽq; petũt:extreima oia ſbᷣituri pᷣuſq; te circũciſũ ⁊ alienigenã:dñʒ ferãt:⁊ nos
eos aliqñ argẽto aliqũ frumẽto aliañ rebꝰ alijs ſubleuamꝰ.Od ſi baptizatꝰ eẽs ⁊
nobiſcũ ambulares in domo dñi cum oſenſu: necilli tuũ imꝑiũ tanto tꝑe foꝛmi/
darẽt:nec nos eis aduerſus te ferremꝰ opeʒ. Sʒ tuũ potiꝰ bꝛachiũ in eos implo⸗
rarem⸗ꝰ:q iura ecclie romane nonũq; vſurpat: ⁊ ↄ matrẽ ſuã coꝛnua erigũt.Et ſi⸗
cut nr̃i an ceſſoꝛes ſtepbanꝰ adrianꝰ lco aduerſus haerſtulphũ ⁊ deſideriũ gẽt lõ.
gobarde reges pipinũ ⁊ karolũ magnũ accerſiuerũt.⁊ liberati de manu tyrãnica
imꝑiũ a grect ad ipos liberatoꝛes traſtulert. Ita ⁊ nog in ecclie neceſſitatibꝰtuo .
pꝛocinio vteremur.⁊ vicẽ redderemꝰ accepti bñficij. O qnta eẽt abũdãtia pacis
quãta xpᷣiane plebis exultatio:quanta iubilatio in omni terra. redirent A i
te4:2 q poete vocãt aureꝗ ſecula renouarent᷑. Hitaret pardꝰcũ agno:⁊ vitulꝰ cũ
leone. BGladij verterent᷑ i falces i vomeres ac ligones rediret oẽ ferrũ:excolerent
agri:euelleret᷑ aſpera pumꝰ:terra niteſceret:vici reparent᷑ ⁊ vꝛbes reſurgerẽt tẽ
pla deo ſacrata qᷓ cecderũt emergerẽt:collapſa mõaſteria ⁊ plena viris religioſis
diuĩs oia laudibꝰ oſonarẽt. O quata tibi redũdaret felictas q̃ ad eterni paſtoꝛis
ouile cũctas redigẽs oucs.O quãatũ te oes amarẽt: obpuarẽt: extollerẽt: qͥ cois
oĩm pacis ⁊ ſalutis fuiſſes auctoꝛ.Dicet alis hãc pacẽ bãc vnionẽ bãc cõem le⸗
ticia hĩi ꝑoſſe ſub tua lege. Errat ͥ h̊ cẽſet: multos reges młtos populos vnitos
eẽ Anſeßtug legẽ vbie diſſemines:nec ſi vnias coꝛꝑa vnies aios:ſciũt xpᷣiani
ſuã legẽ ſanctã eẽ ⁊ verã ⁊ ſalutare:nec dimoueri ab ea pñt.qᷓ;uis gliqͥ au libidie
ducti aut auaritia tracti:aut voluptati illecti:aut metu moꝛt attõitiaut cruciatu
ſuꝑati.nõnũqᷓ; crcũcidant᷑:⁊ ĩ tuos rit ↄcedãat.qꝝſi coꝛda poſſes inſpicẽ:itellige
res neminẽ eẽ qͥ libent ↄſultoq; receſſerit ab euãgelio.Ondimꝰ iupꝛa qntũ pcel⸗
lãt xpᷣiane gent vires.Et q;difficile ſit totnationes xpᷣm coletes euiccẽ. Mõ ẽ qͥ pa
cẽ ſperes ſublege machomethea:ĩ qᷓ nõ ẽ ſalꝰ.diſticultates expimeniipᷣe vides q
etſi muli us hiſq; oino nõ veris imꝑas:mime tñ eis tuã legẽ gſuadẽ potes
minꝰꝑſuadebit᷑ veris q̃ nõi argunetationipecondu: iſolo ferro fũdata ẽ:⁊ q̃ vi /
cere diſputãdo ñ ſperat: ⁊ vici foꝛinidat. Mõ ſat xpᷣiani qͥ vel bello ſuꝑari poſſnt
vel diſt uraerdh Veibi⸗g ⁊ar nis excellũt ⁊ rõnibꝰmunitiſſmi ſũt:nõ ſolũ diui⸗
ne ſcripture:ſ ẽt phice. Impoſſibile eſt ſub lege machomethea vnionẽ fieri. ſub
xpᷣiana facile fieri põt.Et id mas ex ꝑtei tua volũtate cõſiſtit. Tu vnꝰ ſi annuas:
thurci oẽs annuẽet. Mec ſyri aut egyptij aut arabes aut libies aduerſabunt᷑:tecu,3ʒ
qcqͥd ẽitra belleſpotũ ⁊ euphꝛate ⁊ qᷣcqͥqd poſſides i europa ↄuertet᷑. Quid faciet
baculꝰegyptioꝝ arũdineꝰ.qũñ xpianũ te viderit efectũ.Quid imbellis arabs qd
nudus aſcr. Oibus his ethiopes iminẽt:pbꝛo iobãni parẽtes.qͥ xpianus eſi non
poterũt ⁊ illis ⁊ reliqs xpᷣianis obſiſtere. Mili curſuz retinere poſſũt etbiopes.?
Ogregata aqua dimitte qᷓ rüpat aggeres.Et totã inundet egyptũ.atq; ſubinerget
cu ſy-dus aparet arcturi hyſpani ⁊ ſiculi facile mauritamaʒ inuadũt A4 catbalani
cũ ianuẽſibꝰ.Scis quãtũ valeãt occidue claſſes.⁊ quãtus eſt terroꝛ vel tirijs v
alexandrinis vel ceteris oꝛiẽtalibꝰqñ xpᷣiane triremes ad eos nauigãt.Zua certe

.
5

SHHñ

anctoꝛitas ⁊ ai maguitudo:⁊ in bellis felicitas apud oẽs ammirationi eſt qͥ ma/
cbhometeã ſequũt᷑ lege. M ſi te nobis adiungeris bꝛcui totus oꝛiens reuertet ad
xpm: vna tĩ volũtas pacare oꝛbẽ põt.Et ea tua eſt ſi ad baptiſmi gram fe cõuer
tat. In te eſt crudelibꝰbeliis imponẽ finẽ ⁊ tantũñ pᷣſtare moꝛtalibꝰbonũ quantũ
effari nõ poſſumꝰ.Queret aliqs quõ quieſcet oꝛbis thurcis ad xpᷣm cõuerſis.ꝗñ
necipſi xpᷣiani inter ſe ↄcoꝛdes exiſiũt.⁊ multa italiã germania galliã: ⁊ reliqᷣs
uincias deſeuiũt bella. Oiximꝰ diſſidere inter ſe ↄcoꝛdes cxiſtũt.Et multaꝑ ita
liã germaniã galliò nre gentis boics nõ negamus ⁊ pluribus in locis ferro con-
tendit᷑ diuino olim cõſilio ſub octauiano ꝓpter reueretiã ſaluatoris qui tunc ᷣm

carnẽ natus eſt ea pax in oꝛbe fuit qᷓ nec antea nec poſt ea viſa c. Difficile eſt ⁊ ꝓpe

modũ impoſſibile quieſcere in terris oia:vbi hoies ſunt affectibꝰſubiecti repꝛo/⸗
bis. Illũ ambitio exagitat:bhũc cupiditas trabit:libido aliũ impellit: multa ẽ int
moꝛtales belli materia:ſed nõ ſunt tamatrocia inter xpᷣianos pᷣlia q; int thurcos
⁊ xpᷣianos.Chꝛiſtianus cũ xpᷣiano de agri poſſeſſione:de regno:de imꝑio:de gloꝛia
contendit:cnʒ thurco de religione:de libertate:de vita. Inter xpᷣianos qui bello
vincunt᷑ poſitis armis nec vitã nec libertatẽ amittunt:⁊ multis etiã patrimonia
dimittunt᷑.pꝛincipes imperio pꝛiuant᷑:inferioꝛes dominũ mutat.reliqua tenent.

In pꝛelijs que gerunt᷑ aut cũ thurcis aut cũ ſaracenis qui ſuccũbunt ſi vitã non

amittũt in ſeruitutẽ redigunt᷑.⁊ multi etiã religioni rennciare cogunt᷑.Hec acer/
bimimalſunt ⁊ imaniſſima bella:que ſi tollant᷑ quod in te ſitũ eſſe monſtrauimus
pax marima exoꝛit᷑ ⁊ vniuerſalis quies. Mõ ſunt reliqua bella buic comꝑata fa/
ciem quodamodo pacis babent ⁊ ocij:necilla tamulta erunt qudo vnus aſt qᷣ
ſolo nutu cõpeſcere poſſit iniurias.qualiterte futurũ nõ ambigimus ſi cũtua po
tentia xpianus efſiciaris. Nides ne quatũ tibi laudis affert baptiſmi lauacrum
quãtũ cũ xpᷣo ſublimis ⁊ cõſpicuꝰredderis.Quis ꝓbibet aquã quid metuis.o
ces foꝛtaſſe aulicoꝝ times tuoꝝ:quoꝝ non dubſtam?ꝰ dicturos tibi aliquos: qͥd
cogitas qd agis. quoꝛſum te tua voluntas trahit. Uis baptizari vis xpianus fie
ri. Heſcis quod periculũ adis.oẽs te thurci deſerent:⁊ vbi exiſtimas fieri magnꝰ
fies nullus:⁊ thurcus natus thurcos deſeres inter thurcos creuiſti:thurcoꝛuʒ te

manus ertulit. thurci aſiã ⁊ grecià gubernãt:tcburci exercitibus pᷣſuut.qui ſi vᷣel
peratotẽ aliũ ſubſtituẽt tu nudus ⁊ expulſus euaſeris:apud xpᷣianos mẽgicabis
panẽ:nã qͥs tburcus eſt quẽ ſue religionis peniteat.moꝛiemur oẽs pꝛiuſq; nr̃i ꝓ
pbete iugu excutiamꝰ.Mõ ſũt parua qᷓ iſti obijcũt adbibẽda eſt ⁊ buic parti me⸗
dela: quà nemo teipo meliꝰinuenerit. Hoſti tuos hoies ⁊ qᷣbus ꝓuincias cõmiſe
ris:nò ignoꝛas quata ſit cuiq; fides.⁊ qᷓs animꝰnõ te latet nõ fit ſine pieculo ma/
gnũ facinus ⁊ memoꝛabile:vilia ſunt qᷓ paruo emunt᷑:diligẽtia hic ⁊ laboꝛe opus
eſt. pueſtigãda ſũt amicoꝝ cõſilia. noſcenda ſubditoꝝ ingenia: ⁊ bis vtẽqũ eſt qs
fidos ⁊ pꝛudentes videris. Seruiũt tibi nõ pauci ex xrpianis nati.q quis circũci
ſi ſunt nõ tñ xpiani nomẽ oderut.His exercitus his pᷣfecturas reddẽ potes qͥ tui
ſint amãtiſſimi: ⁊ ita regnũ oꝛdinarę:vt qñ velig pᷣſto ſint oĩa tui ſubditi magna
ex pꝑte greci ſunt ⁊ armeni vt diximꝰ. Jacobite qͥ etſi aliquot erroꝛis bñt.xpᷣiano
tũ noĩe cenſent᷑nec aliud magis cupiũt ꝙᷓ te ſilem eis ee:⁊ illũ de colere quẽ co⸗
lũt ipi.ſperarẽt melioꝛi eẽ loco futuros q̊ nũcmãcipia qᷓuiliſſima ſt.tributa ex⸗

ſolunt grauia:iniurijs afficiunt᷑ quotidianis ad bellũ ducunt᷑ inuiti ⁊ inermes ce

dibus exponunt᷑.pꝛiuant᷑ liberis ⁊ vxoꝛibꝰ:miſerrima res eſt poſtq; filios equca
uerũt:eos ꝑdunt:rapiunt᷑ in palatiũ pueni circũcidunt᷑ ⁊ machometeis nitibꝰim/
buunt᷑. ANidẽt infelices parẽtes nõ mõ coꝛꝑa liberoꝝ verũ aias etiã ire perdituʒ
⁊ anguſtiati inter tot calamitates ploꝛaꝛe nõ pᷣſumũt.maioꝛs mala timetes. Ne

mo horũ te diligit.neq; em̃ natura fert vt eos amemꝰa qͥbus patimur mala:q ſi

te xrpᷣianũ cernerẽt:mirũimmodũ diligeret felicitatẽ tuã cuperẽt: ⁊ ojbus ſtudijs

10.
d
er⸗
tn
8s
ſta
n⸗
fm

,
nt

tuà gloriã q̃r erẽt.⁊ filios ſuos ⁊ ſeivſᷣos qlibẽtiſnime tibi vnarẽt mag ẽ boꝝ muil
titudo:⁊ ꝓ ſua religione oſtãtia.x ſi pꝛudent eos tractauen.nihil tibi de religio
ne thurcòꝝ verẽcũ erit. Der mecdios int xpᷣianos ſeſevidẽtes tue potiꝰ volũtatę
oↄſentiẽt.foꝛtunas ⁊ dignitates pᷣuaturi ꝙᷓ mori ꝑioula ſe ſubijciat. Mõ ſuadem⸗
rẽ nouã aut inſuetã.tritũ eſt iter qd oſtẽ imꝰ. ¶ulti H ag reges ingreſſiſũůt
Apud frãcos ⁊ geętilis ⁊idolatra xpᷣian ꝰeffect?ẽ clodon.⁊ ſimul cũ eo regni ꝓ-
ceres baptiz ari nõ recuſarũt.Apud bũgaros ſtephanꝰnf̃is iniciatꝰſacris oẽin il
lã gẽtẽ xpᷣo acdſiuit.Apud veſogotas qᷣ lõgo tꝑe i hiſpania regnauerũt ⁊ vſq in
bec tꝑa eiuſce geni ſanguis impat.Ricarcemugildi filiꝰ ſuadẽte ledro ipaleſi
epᷣo arriane renũciauit hereſi.⁊ cũ oi ißete ſua catbolicã fidẽ cõplexꝰeſt. Apud i⸗
obardos agilphboſuaſu ↄiugis theudelinde reliqtidola.⁊ cũ oi ſplo xpᷣianeę ſeſe
legi ſubiecit. Apud byberos q ſũt i aſia imꝑante aſtãtino maioꝛe:rex geni cũ con
zuße ⁊ oĩ nobilitate atqʒ plebe ad pᷣdicationẽ vni?captiue mulien relicto idoloꝛũ
infauia baptisat? eſt. Sʒ qd moꝛamur.⁊ nõ exempii illud adduximꝰ qad oĩim ma
ximũ ↄſiãtinꝰipᷣe imꝑatoꝛ ac monarchba viã aꝑuit quã tu ⁊ tui ſiles ingrediabſa

vlia cũctatione poſſetis.Oẽs q eũ pᷣceſſerãt imꝑatoꝛes excepto pbilipo gẽtiles

fuere:iouẽ:mercuriũ:apollinẽ:herculẽ.⁊ alia q̃ füt mõſtruoſa noia tãq; deos co/
lebãt. Senatui ci rõano pplo ſtulticia rs erat. Dꝛoponebant᷑ paſſim edicta ã⸗
rianos coõpᷣbẽdi iubebãt:⁊ niſi ſacrificarẽt idot crudelibꝰinodis intfici. Mil vi-
lerat noĩe xpᷣiano. Infame genꝰ ⁊ maleſicũ bẽbat᷑ oim q̊ xpᷣo crederẽt ſub nero.

ne:ſub domiciano ſub diocletiano crudeliſſima ĩ xpianes deſeuit ꝑſecutio.ac cõ/

ſtãtinꝰ accepi imꝑij faſtibꝰpoſtqᷓ; ꝑſuaſus ẽ a ſilueſtro pᷣdeceſſoꝛe nro i ſimulacr
demonia coli ⁊ vnũ tm̃ den eẽ cu pꝛe ⁊ ſpũſcõ xpᷣm ihᷣm ⁊ i euãgelica tm̃mõ le
ſalutẽ iueniri.nõ ẽ cũctatꝰxpi fidẽ ãplecti.nõ dixit ſenatꝰmihi aduerſus enit.ren/
ſtet pyls: copiaꝝ duces alienabũt᷑ imꝑio veijciar. Sʒ alto aio iactãs ĩ des ſpcʒ ſuꝗ
edidit q̃ͥ publice xpᷣm coli iuſſit:⁊ eã fidẽ teneri ab oibꝰimꝑio ſubiecꝭiiquã bti apli

petrꝰ? ⁊ paulꝰròanis tradidiſſent: nec ꝓpterea ſiniſtri aliq; ſibi accidit.Sʒ tũc po

timſimũ excellẽs ⁊ glioſus euaſit. cũ i verili ſuis crux dñi ihu aſpoſita reſplẽduit.
Aiderat ꝑ detẽ i aereſignũ cruc.⁊ vocẽ᷑ audiuerat dicẽtẽ i h̊ ↄſtatine vince pa/-
ruit: vexilla eoruc erexit:ciuilibꝰbelł finẽ ipoſuit ſuꝑauit hoſtes barbaros afflixit
imęiũ ampliauit.pacẽ ſubdiᷣ dedit:ecclias aꝑuit:ↄcilia ſacerdotũ celebꝛauit.he-
reſes eliminauit:lucẽ quã acceꝑat᷑ ab euãgelio cũctis gẽtibꝰ cõicauit.agnificꝰ
⁊ æxcelſus ſuꝑ oẽs ceſares inuetꝰ.greos ⁊ latinis nr̃is celebʒatꝰimꝑauit anos ſu
pꝛa.xxx.ſedẽ imꝑij apud biſantiũ erexit. Et ampliat ciuitatis menibꝰ multiſq; tũ
publicis tũ pꝛiuatis ediſicijs magnifice ↄſtructis de ſuo noie cõſtantinopoliʒ ap
ellauit: ⁊ plenꝰ dierũ apud nicomecdià edito teſtamẽto in quo filios imꝑij ſucceſ
oꝛes reliqͥt: vt xp̃ianũ decet ſacris ecclie receptis e vita deceſſit. Quid erat quod
ille ampliꝰin terra poſſet optare:impio potitus eſt oim maxia vita ei ⁊ lõga fuit
⁊pauci obnoxia morbis:inimicos humiliatos vidit:et qd boibus dulciſſimum
e ſolęt.heredes ampliſſime foꝛtune filios vimiſit. Mec alienũ fuenit tantũ imꝑa
toꝛẽ qͥ xpianã fidẽ tatope ampliaueni in alio ſeculo.cũ xpᷣo regnare vt eſt cre
cuiſeruiuit duʒ hic viueret.Qð ſi oibꝰ qͥ patria aurerint iuueriut defengerit:cer
tũ ẽ eẽ in celũ diffinitũ locũ in qͥ bti euo ſempit᷑no fruant᷑:ſicut ph̊i doctiſſimi tra/-
diderũt:multo id certiꝰ de illis ſperãdũ ẽ qͥ x lege dñi vl ᷣuãda vł augẽda ſũmis
ſtudus ↄtẽderũt.ſicut de ↄſtãtino oñſuʒ eſt:quẽ ſicut ĩ terra felicẽ fuiſſe didicimꝰ
ita et ĩ celo btm̃ credimꝰ.Eadẽ pculdubio euẽtura tibi eẽ ↄfidim? ſi nobiſcũ ſapi-
ens xpᷣm colas et magnũ ↄſtãtinũ imiter:quẽadmodũ roani cũ ſuo ipatoꝛe xpia
ni fũt effecti.ita et thurci vna tecũ haptiz abũt᷑ eritq; tuũ regnũ ſupꝑ oia qͥ ſũt ĩ oꝛ
be:et nomẽ tuũ nulla ſilebit etas. Eatine te lr̃e et grece et barbare celebꝛabũt nẽę
int᷑ moꝛtales erit qͥ te potẽtia aut gliapcedat. Magna ſũt h q̃ ꝓmittimꝰ maioꝛa qᷓ
— regno de potẽtia bꝰ?ſeculi.de gůa hũana ſumꝰ?locuti.:Caduca h̊ et incer
.

ta lunt et fluxa, oẽs moꝛimur.oĩa nata occidũt: et om niaoꝛta ſeneſcũt: bꝛeuis eſt

buimanẽ p ſperitaij curſus cito eau denel: nulla potẽtia lõga ẽ. Gloria q́ clari
nois q;uis de maximis rebꝰ diu ꝑſeueret:finit᷑ tñ aliqñ.⁊ cũ tpe deficit:nibil eſt int
moꝛtales nõ moꝛtale.cõterit oia ths:eſto duret ꝑ multa ſecuia nomẽ:qᷓ dulcedo
poſt obitũ laudis:aut dãnatus ẽ hõ in altera vita ⁊ nihil ei ꝓdeſt fama q rxemãſit
aut ſaluatus t᷑: ⁊ ea nõ eget beatitudine:donatus eterna q̃ oi ex ꝑte plenimſima eſt
filios ac nepotes:pᷣdara maioꝝ noia inuant:⁊ nobis q duʒ viuimꝰ dulce ẽ taleʒ
bereditatẽ Kole relinquere.que ſit poſteritati ſolatiũ.Eſt id quidẽ aliquo modo
bonũ:ſ melioꝛa qrenda ſunt ⁊ ſtabilia bona:que noſtra ſint:neq; vnq; nos deſe/
rant. Lbiloſophi q́s ꝑipatheticos vocauit antiqtas tria bonoꝝ genera poſuer̃t
⁊ alia eẽ animi dixerũt:alig coꝛpis:alia externa.Stoici ea dũtaxat bona exiſtima
rũt que animũ excolerẽt.Hec facit iuſticia:pꝛudẽtia:inoderatio:foꝛtitudo:⁊ que
ſunt alie in aio totes:egregiã coꝛpis foꝛmã:roboꝛis multitundinẽ:nobilitatẽ cliẽ/
telas opes:inter bona nõ acceperũt:que neq; ſũt in ptãte nr̃a neq; poſſeſſoꝛi feli
citatẽ pᷣſtat. Sed necq; ille quatuoꝛ vtutes que pꝛincipales exiſtim ant᷑ tranquillã
homini mentẽ reddut.niſi aduniant᷑ alie tres quas theologicas appellat: ⁊ i gio
ſite ſunt:ſpes:fides:charitas.Triſtis eſt ⁊ in anxietate moꝛat᷑ ⁊ toꝛpet ⁊ angit᷑ ⁊
„ nihil boni opat᷑ qui ſpe future vite pꝛiuatus eſt. Sine fide impoſſibile eſi placere
deo q̊ᷓ eſt vltimũ boĩs bonũ ⁊ finis in quẽ tendimꝰ.Charitas dinino amoꝛe feruet
curioſa eſt.aienr̃e ⁊ ꝓximo cõſulit:quẽ iubet lex vt tqq; nos ipſos diligamꝰ. Si
o g animi bona cupimus:⁊ moꝛalibꝰvtutibus opus eſt ⁊ theologicis: neqʒ in bis
vlla eſt nobis cũ tua lege cõtentio.Alia ſunt in quibus diſcrepamus. Fatebitur
tua lex ⁊ vitqꝗ eternã in altero ſeculo reꝑiri: ⁊ in bis itineribꝰad euzʒ pueniri dicet
fidẽ neceſſariã eẽ:veꝝ nõ eã fidẽ quãꝗ nos recipimꝰamplectet᷑. Laudabit charita
tẽ ł alia eius officia dicet q; xpianꝰ. Sine ſpenõ poſſt vene hol ee fatebit ; b ſper ſi
nẽ lõge diuerſum a nr̃o recipiet.pax erit in boibꝰ:bellũ in rebꝰ. Fateſcat bec nũc
ↄtẽtio:⁊ quõ vera ⁊ eterna bona ex fide 1pᷣi ↄſequi poſſis:⁊ aie tue cõſulere.q̃ im-
mortalis ẽ oñdamꝰ. Etſi em̃ buiꝰſeculi ᷓ dicunt᷑ hona cõcupiſcis: ⁊ int moꝛtales
magnꝰ videri vis:nõ tñ aĩe tue oblitũ te credim? nec ex illoꝝ numero cenſemꝰ:qͥ
cũ epicuro ⁊ alijs q buſdã delirantibꝰph̊is:extingui aiam ſil cũ coꝛpe putauerũt.
