n e hieronymũ. alteꝝ ambꝛoſiũ. alterũ gregoꝛiũ. Et ne grecos pᷣtereamꝰ q religio vi
fimh rũ vnq; babuit qͥ oꝛigeni cõpari poſſet.q;uis hic in pleriſq; locis errauit. E uis
oo. iohãni criſoſtom exegquabit᷑:qs magno baſilio.qs cyrillo.qͥs euſebio/qᷣs grego
P ti. nio nazãzeno. Mõ ſufficiet dies ſi numerare ꝑgim? illuſtres nre legis doctoꝛes ſi
Hoͤl⸗ ue viuos ſiue moꝛtuos.qᷓuis no ſint moꝛtu: vᷣ nũc marime viuũt ⁊ tãq; ſtelle in
ouos firmamẽto lucẽt.ꝗ fidẽ ſacratiſſime trinitatꝭ elucidarũt. Quid dicemꝰ de religio
cſe. ſis vomibꝰ in quibꝰ angelica ducit᷑ vita: ⁊ pꝛo peccatoꝛibꝰ aſridue effundunt᷑ pꝛe
inq, ces dño:nec vnq; ceffant diuine laudes ac pſalmodie. Ben edictus mirſien ſig
7ciaſi abud nos mulo; monachoꝝ toctseꝛ ⁊ pater extitit.apud grecos magnꝰ? baliliꝰ
rſero ſecuti ſũt bernardus abbas clareuallis. 1 bꝛuno qui carthuſiam inſtituit. quoti
gu de⸗· die ſanctoꝝ viroꝝ apud nos auget᷑ numerꝰ?:edificant᷑ noua monaſteria ⁊ ſancta
giliud renouant᷑ inſtituta. Quos fructus edidit ſeraphicus fran ciſcus eximius pauper
icins tatis amatoꝛ in vmbꝛa( que pars eſt italie natus.Quot eũ diſcepuli ſecuti ſũt.
gcet Quot ſub eius regula viri ſancti fiouerunt. Anthomus pataui iacet miraculis
cc iiij

int⸗

cdlarus. Bern ardinus ſenenſis in aquila:quẽ noſtra etas quaſi alterum pauluta
pꝛedicantẽ audiuit. Hicolai lyritani extant opera que omnes admirant᷑. Somi⸗
nicus in extremis hiſpamie natus boꝛis quaſi aliꝰ veſper emicuit:qui nouũ quen
dam ſanctũ ⁊ nitidum viuendi moꝛẽ ſuis auditoꝛibus tradidit ⁊ pdicatoꝝ inſti/
tuta regula vniuerſum illuſtrauit oꝛbem. Multi ex diſcipulis eius clariſſimi eua
ſerunt:ſed ſeeeipua eſt magni alberti fama.qui nullum doctrine genus ignoꝛaſſe
creditus eſt. Nec minoꝛ es tbomas aquinas fuit in litteris.⁊ ſi maioꝛ extitit ſan
cutate. Claruit ⁊ meo ſeculo ſub eadem regula vicentius biſpanus. quem no-
ſter anteceſſoꝛ inter ſanctos xpᷣi confeſſoꝛes retulit. Et in oꝛdine diui auguſtini
nicolaus tolentinas pauloante inter celeſtia relatus ſanctoꝝ agmina. Houa in⸗
dies pꝛole floꝛeſcit noſtra religio ſi non teſunt peccatoꝛes diuinq pꝛouocantes
maieſtatẽ.nõ deſunt etiã conſiliatoꝛes viri ſancti deo accepti.⁊ virgines immacu
late pꝛecibus aſſiduis diuinã iram auertentes.nec timemus ruina tantis adiuti
patrocinijs. Tu erę pꝛinceęps nobilis qui non es rõnis incapax neq; ingenij ob
tuſi. collige que diximus ⁊ cõſerua in mente tua. ⁊ cõſule tibi ⁊ tue genti.⁊ noli ecẽ
incredulus ſed fidelis relinque tenebꝛas ⁊ lucẽ ſequere intellige quo pede claudi
cat tua lex: ⁊ quatis ſcatet erroꝛibus et q pꝛocul a veritate recedit ⁊ ꝙ nõ eſt ĩ ea
ſalus.noue ⁊ antique legis inimica. Intelligis q;ſolida eſt euangelica doctrina.
uera: q;ſancta: q;mũda ⁊ immacuſata:⁊ ꝙ ea tm̃ iter in celuʒ oſtendit ⁊ nõ alia
Intelligis ſi verba noſtra memoꝛie tenes ꝙ trinitas in vnitate ⁊ vnitas in trini
Jgate coleda eſt: neqʒ altera cõtradicit alteri. Intelligis quonã modo pater ſibi fi
lium equalẽ genuit. ⁊ quoinodo a patre ⁊ filio ſanctus pꝛocedit ſpiritus qui eſt
chanitas ⁊ amoꝛ ⁊ ſimul colendus eſt ⁊ deus eſt ⁊ ꝙ filius pꝛo noſtra ſalute incar
natus eſt. moꝛtẽ tulit ⁊ ſpoliato inferno tercia die reſurgens.quadraginta diebꝰ
cum diſcipuis conuerſatus aſcendit in celum:ſedet ad dexteram patris ventu/
rus in fine ſeculi iudicare viuos ⁊ moꝛtuos.quo facto mali perpetuo penã ignis
ſubibunt. boni eterno beatitudinẽ cõſequent᷑.nõ in carnalibus deſiderijs autum
pudicitijs nõ in cubilibus.ſed in dulcedinę mentis ⁊ in charitate chꝛiſti que ſupe
rat omnem ſenſum. Ante omnia vo monſtratũ eſt non poſſe te affequi inter chꝛi
ſtianos gloꝛiam ⁊ potẽtatum quem videris optare: maxime apud europeos et
occidentales populos:duʒ tua in ſecta ꝑſeueraris.M ſi velles chꝛiſtianis initia
ri ſacrio magnã tibi ſpem fecimus ⁊ potẽti e⁊ gloꝛie. Memento igit᷑ verboꝛum
noſtroꝝ ⁊ accipe fidele cõſilium:ſume baptiſmũ chꝛiſti ⁊ lauacrũ ſpirituſſancti.
Ylmplectere ſacroſanctũ euãgeliũ ⁊ illi te totum committe Sic tuam animam
lucrifacies:ſic thurcoꝛum popalo bene conſules.ſic tue cogitationes adimpleri
poterunt: ſictuũ nomẽ in ſecula celebꝛabit᷑:ſicte omnis grecia:omnis italia: ois
europa demirabit᷑.ſic latine te littere ſic gꝛece ſic bebꝛaice ſic arabice omnes bar/
bare celebꝛabunt: ſic nulla etas detuis laudibus cõtiteſcet. ſic pacis auctoꝛ ⁊ fun
datoꝛ quietis apellaberis.ſictethurci animarũ ſuaruzʒ repertorẽ ⁊ chꝛiſtiani ſue
vite cõſeruatoꝛem vocabunt:ſiri:egyptij:libici:grabes:⁊ quecũq; ſunt alie gẽtes
extra chꝛiſti eaulas.aut his auditis tuꝗ viam ſauenr aut tuis ⁊ xpᷣianis armis
paruo negocio dmabunt᷑.Etſi noluerint in noſtra lege te ſociũ habere experien
tur dominũ in ſua:nos te iuuabimus ⁊ vmniũ eoꝝ aſſiſtente diuina gratia legiti⸗
mum pꝛincipem conſtituemus.Hec ſunt que tibi cum baptiſmo pꝛemia pꝛomit/
tunt᷑. His te bonitʒ diuina pietas pꝛoculqubio cumulabit obſequentẽ euangelis
ꝙ ſi reſpueris conſilia noſtra:peribit tãq; fumus gloꝛia tua.⁊ tu moꝛe hominum
reuerſus in cinerem totus moꝛieris.Chiĩiſtus regnabit ineternũ cui eſt bonor ⁊
gloꝛia in ſecula ſeculoꝛ.Amen.

Oꝛatio pij pape.ij.habita in ↄuẽtu mãtuano ſexto .
Kalendas octobꝛis. Anno dũi,. M. cccclix. CCCCXj.

2*

+2rre Lr☚G

=

— — — ,— — £᷑£ 22,)

1

cu⸗
Hl

eca
Nol
dit
G

zi⸗
fmn

4

ſne
e
nis
nien

i⸗

2

Am bellũ bodie aduerſus impiam thurcoꝝ gentẽ ꝓ dei houoꝛe ac ſalute
reipublice xpᷣianę ſuaſuri ſimꝰ. Bene eſtvenerabiles in xpo fratres ac filij
dDllectiſſimi pꝛiuſq; vos verbis aggrediamur. diuinitatem ipſam cuius in
pꝛimis auxiliũ expetendũ eſt:paugis in bunc moduʒ affari. Dꝛotectoꝛ nur̃ aſpice
dus ⁊ reſpice in faciẽ populi tui. Reſpice ſuꝑ bãc familiã tuã ꝓ qua dñs noſter
ips xpᷣs nõ dubitauit manibꝰeradi nocẽtũ ⁊ crucis ſubire toꝛmentũ. Miſerere
plebis tue:⁊ nę des hereditatẽ tuazʒ in ꝑditionẽ quã pꝛope mõ inſtsre videmus.
Surrexerũt em̃ iniq ⁊ imꝑii qͥ te nõ nouerũt.Aenerũt gentes in hereditatẽ tuaʒ
polluerũt tẽplũ ſanctũ tuũ:poſuerũt bierin pomoꝝ cuſtodiã. Aineã tuã exter/
minauit aper de ſilua ⁊ ſingularis ferus tepaſtus eſt eꝗ̊. NMos c;uis boc i loco tuo
vt arbitramur ad tuẽdã religionẽ tus ↄuenimꝰ:nihil tñ poſſumus niſi ades ⁊ /
ſigiũ affers:nibil ſine te valec hũana fragilitas:tua ẽ ꝑtãs:tuũ impiũ:tua oĩis vᷣtꝰ.
Tu fundaſti celũ ⁊ terrã:mare ⁊ oia que in eis ſũt. dẽ eſt tibi velle qd poſſe.Hi
bil eſt að tue valeat reſiſtere volũtati.Adiuua nos in te vo ſperãtes ⁊ te ſolum
deũ pura mẽte colẽtes. Fac nobiſcũ ſignũ in bonũ ⁊ mitte nobis auxiliũ de loco
ſancto tuo.Da nobis coꝛ vt faciamꝰ volũtatẽ tuã.⁊ in pᷣceptis tuis ambulemus
Scimꝰqꝛ nõ dees tu dñe deus opẽ tuã ſuppliciter imploratibꝰ:ſᷣ noſipi deſumuʒ
nobis.Yrigẽt pectoꝛa nr̃a:ingere calorẽ:ingere flãmas:vꝛe coꝛda ⁊ renes nroæ
vt tuo tm̃ igne ſuccẽſi:q̃ tibi ſut placita meditemur.ac fedã ⁊ peccatricẽ tburcoꝝ
gentẽſi tua volũtas eſt de xpᷣianoꝝ finibꝰeijciamꝰ.Aos aũt magnanimi ⁊ g&
neroſi ꝓceres qᷣ ageſtis:ne claudite pᷣcamur aures:ne diuertite mentẽ. Aperite
deo interioꝛa via qͥ mox volentibus vobis in aias vꝛas illabet᷑.⁊ vos ſibi templũ
e habitaculũ facict. Audite nos ſua vice loquẽtes. Aerba nr̃a verba dei ſunt.
q̊ filij ſui ihu xpi q;uis indigni vices in terris gerimꝰ.ipᷣe nos fari iubet.ipſe in oꝛe
nr̃o verba poſuit ipᷣe nos bellũ ſuadere in tburcos imꝑat. Mõ vos hodie cardi⸗
nales aut epᷣos aut minoꝛis oꝛdinis ſacerdotes ſermone nr̃o cõpellabimꝰ quos
cõſtat armis ineptos eſſęe ⁊ piaculũ ac ſacrificiũ fuerit:niſi per ſeipſos in cauſa fi
gei q̃ ſũt ab eis expetenda:hoc eſt aurũ ⁊ oꝛones ſua ſpote abtulerint.Aos iliu/
ſtres duces:vos marchiones:vos comites:vos regũ ac pꝛincipũ oꝛatoꝛes:vos
foꝛtes ⁊ exercitatos in bellis viros verba nr̃a cõmonifaciãt:vos tãgẽt:vos reqͥ/
rent quibꝰdatũ eſt:arma ſumere nõ vt inter vos dimicet!.ſed vt ecclian vt reli⸗
gionẽ vt fidẽ xpᷣianã a barbaroꝝ ⁊ inſideliũ incurſibꝰdefenda. Poteſtas em̃ vt
inquit paulꝰ gladiũ poꝛtat ⁊ vindictã maloꝝ.Laudẽ vᷣo bonoꝝ videi in quo ſia
tu:in quo diſcrimine ſumꝰ:⁊ quãtum a thurcł Faer er infeſtamur:
nõ ignoꝛat.niſi arma ſumẽtes eoꝝ impetũ retũdit:baud dubiũ quin lex euãge
lica ⁊ ois nr̃a religio peſſundet᷑.Audiie igit᷑ vini foꝛtes atqʒ attẽtas aures adhibe
te:bellũ ſuaſuro qð hodię nobis nimis incũbit.Lria vt nra fert opinio pᷣncipali
ter explicãda ⁊ ſuadẽda ſũt. Dꝛimũ eſt vt cauſas iuſtas atq; vrgẽtes oſtẽdat ꝓ/⸗
pter quas pugnare opoꝛteat. Scgm vt facultates adeſſe doceat belligerendi ⁊
certã quodã modo victoꝛie ſpem faciat.Cerciũ ac poſtremũ vt magna ſecutu/
ros pꝛemia victoꝛes pateſaciat. In his hodię nobis elaboꝛãduʒ eſt: atq; in his
tota nr̃a cõſumet᷑ oꝛatio..De cauſis belligerẽdi pꝛimum dicere opoꝛtet que due
ſũt pᷣcipuę et maxime. Pꝛima eſt vt ſuſceptas iniurias vlciſcẽtes res amiſſas re
cuperęmꝰ. Altera vti futura que pꝛope imminere videmꝰ) pericula euitemꝰ.
Oſtẽdamꝰque nã ſunt illa que amiſimꝰquas nobis et veo noſtro iniurnias intule
rũt tburci. Inſflicta xpianſtatati vulnera:illatas cõtumelias iniuſtqꝗ̊ notam faci/
le cognoſceſ.ſi que fuit olim xpᷣiana religio et que nũc ſit omnino eſtimabiij.Co⸗
gnoſcite boc rogamꝰ et quãtum gloꝛiari poſſii animaduertite. Sacroſanctũ euã̊
gelium quod ablaſ idoloꝛum ſpurcitijs ſaluatoꝛ noſter mundo inſeruit ne vnuũ
dũtaxat terre angulum aut vnã pꝛouinciã ſed vniuerſum ferme oꝛbẽ impleuit:

quẽadmoqũ regiꝰ ꝓheta multis ante ſeculis de beatis aplis futuris pꝛeuiderat

dicẽs. In oeẽm terrã exiuit ſonus eoꝝ ⁊ in fines oꝛbis terre verba eoꝝ. Per hos
em̃ euãgeliũ mũdo innotuit quos ex piſ. catoꝛibꝰ ſaluatoꝛ ipſe pᷣdicatoꝛcs effece/
rat dicẽs. Aenite poſt me faciam vos piſcatoꝛes
Piſcati em̃ ſũt apli:non ſibipſis:ſed xpᷣo dño vniuerſum ferme oꝛbem. Omnes
reges omnes populi in eoꝝ ſeu retia ſen ſagenas inciderũt. Impletũ eſt em̃ illð
danielis vaticiniũ vicẽtis. Omnes reges omnes tribus omues ingue ſeruiẽt ei.
Uerius xpo q;ᷓ auguſto virgilianum iſtud attribui põt ſup garamantos indos
2oferet imperiũ. Jacet extra ſydera tellus:extra anni ſoliſq; vias vbi celifer at/

as:axem humeris toꝛquet ſtellis ardentibꝰ aptum. Mã circa tẽpoꝛa conſtantini

magni.natum ex maria puen. Indi ſimul ⁊ hiſpani colebar. Mec ſeptentrio nec
meridies xpᷣm ignoꝛabat.Aoxr᷑ romani pᷣſulis tãq; ihu xpᷣiicarij maria cterras
venetrabat. Dax alta ꝑ oës trãdqlla qs xpᷣianos ibat. iacebat pardꝰcũ agno ⁊
eo cũ vitulo accubabat. Gens ſancta/gẽs electa:ſplłs acdſitiõis xpiani habebãt᷑
Zributa ex gẽtibꝰacepies ⁊ in capite ſploꝝ poſiti.Hec fuit olið o xpᷣiani maioꝛũ
vroꝝ gloꝛia: poc imperiũ:bec autoritas. Mũc auo nos thurci ⁊ ſaraceni redigeft

paucis aiaduertite docebimꝰ. Indi q;uis xpᷣiani ferunt᷑ ⁊ armeni ꝑ aſiã diſperſi ?ꝰ

2

ariter etbyopes:in multis tñ verſant erroꝛibꝰ ⁊ ignoꝛãtes quã noſſe debuerant
ter legem: ignoꝛant a dño. Quid reliquũ eſt:aſie atq; affrice xpᷣi nomẽ atq; legez
in pacato pſequit᷑ odio.Cepit hec calamitas ſub heracleo ceſare. Mã cñ aperta
ſet ommibꝰ via ſalutis per xpᷣi ci filiũ:qui aniis antea circiter ſexcentis moꝛtẽ
noſirã moꝛiendo deſtruxerat: inuidẽs bumano generi dyabolus ⁊ nimiũ dolens
xpᷣm vbiq; regnare pſeudopꝛophetã erxcitauit. In arabia machometum nom i⸗
ne ſceleratũ bominẽ qui ſe dei nũcium einentitus cõtrariã euãgelij legem condi/
dit.de qua paulo ſuo loco dicemus.Degenerauerat iam apud grecos imperium
⁊romana virtus ſub aliuditrqſlata celum elanguerat:que res xpianos opes hau
latim euertit. Manſerũt tamẽ in aſia complures rpᷣiani vſq; ad tempoꝛa pipini
francoꝛum regis:qui anno ab binc circiter. de magno nomine apud germanos et
gailos regnauit. Lunc vo digreſſi a ſcithia thurci:capadociam:põthũ:lbithiniã:
troadem: ciliciã: ⁊ omnẽ minoꝛem aſiam occuparũt.⁊ noſtra negligẽtia potetes
facti nõ ſolum veros chꝛiſtianos ex aſia pepulerũt. ſed tranſmiſſo nauibus hel⸗
leſpont macedoniam: traciam:atticam: boeciam: phoadem:acbaiam: acbarna
miã:epirum: poꝛmam: ⁊ vtrãq; miſiam armis inuaſere:⁊ in egeo aciamio mari ci
clades ⁊ alias q;plures inſulas ſubijcientes hos vpᷣianis ad oꝛientis terminos
poſuere. Ad meridiem barbari ex affrica non ſolum inferi maris inſulas: ſed ipᷣs
quoq; italie littoꝛa claſſbus infeſtant. In occidente magnam bithice partẽ quꝗ̊
granatam vocant mauri occupant: ⁊ hiſoanos agitant reges. Ad ſeptentnonẽ
geledamq; arcton luctuani: polonis cõtermini magna ex parte nitu gentiliuz vi⸗
nunt. Aeteres bungari ad oꝛtum chanais iacentes. ⁊ tartari cum quibus liuonij
pugnãt. chꝛiſtum pꝛoꝛſus ignoꝛant:⁊ vltimi noꝛtne populi cum ſemiferis ho/
minibus bellum gerũt. Hi ſunt termmini veſtri o chꝛiſtiani ſic circũdati eſtis:ſic in
angulum coartati potẽtiſſimi quondãa dñi ⁊ oxis poſſeſ. oꝛes. En quantum im/
periũ amiſiſtis:quot nobiles vꝛbes:quot ditiſſimas pꝛouincias pdidiſtis. Int᷑
quas etiam iudeam neg exiſtis:terrã nobilẽ:terra ſanctã:terrã lacte ⁊ melle fluẽ⸗
tem:terrã in qua pꝛimi noſtre fidei floꝛes alparuere. Heu pudoꝛ:beu doloꝛ: fons
⁊oꝛigo noſtre ſalutis. Syon ad boſtes defecit. Cemplũ illud ſalomõis fama cla⸗
rum. In quo dñs totiens pᷣdicauit. Bethleem in qua natus eſt. Joꝛdanem in q̊ᷓ
baptizatus eſt: tbaboꝛ in quo tranſfiguratus. caluariã in qua crucifixus ipſiꝰ cru
cis poſſident inimici:ſepulchꝛum dñi gloꝛioſum:lectãq; illum purpureũ crocos
ſpirantem ⁊ ſuauiſſimis fragrantẽ odoribus:in quo pꝛopter nos vita noſtra ob/
doꝛmiuit in dño.niſi hoſtes velint inuiſere non poteſtis.At ſaraceni machome⸗
tam habẽt in poteſtate:in qua ſi vera eſt ſama.falſi ꝑꝛophete cadaueri archa fer
res cõditum. vi magnetis pẽdet in gere. AHos vo infelices ac miſerrimi xp̃iani ſe⸗

piſcatoꝛes hoim. Mec vana ꝓmiſſio fuit.

— w ☛n — -—

ne
1
1
1,

—. —

giſc⸗

pulchꝛo dei vr̃i ⁊ vꝛbe dariſſima hieroſolima pꝛiua

ati eſtis. Lacemaletandria;

thebas:mẽphim:ac oẽm egyptũ:tacemꝰ anthiochia in qua pꝛimũ xpᷣianoꝝnomẽ
eſt auditũ. tacemꝰepheſim ⁊ alias aplcas ſedes in aſia pditas.Lacemꝰſepteʒ ec⸗

cleſias ad quas iobãanes ſcripſit apocalipſim. NHieroſolymã noui ac veteris teſta
mẽti matrẽ in boſtiũ eſſe poteſtate.Satis flere ⁊ dolere 16 Ponun. ꝓ qua recu

perãda nullus laboꝛ euitari deberet: nullũ declin ari bellũ. Mam ſi pꝛo repetẽdis
rebꝰiuſtam belli cauſam veteres putauere.quis vnq; inſcius induit arma qvos
xpᷣiani.quibꝰtot vꝛbeęs.tot pꝛouincie ſũt erepte.tot adempta regna:tãtum abla

tum imperium. Judei cum federis archam amiſiſſent/p recuperatione nullum

belliſpericulũ vitauere.Gꝛeci ob raptam helenã decennale bellum geſſere. Car⸗

thaginẽſes ꝓpter fines paululũ am ftiandos cruentiſſima pꝛelia cum cirenẽſibꝰ

Coõmilere.pꝛo quibus etiꝗ phileni fratres interierũt. Romani ſepe ſocioꝝ cauſa
fumptis armis in pugnã exiere. Reuoluite hyſtoꝛias nullũ vnq; bellũ tot cauſas

habuit:quot vobis aduerſus thurcos occuxrũt. Sed quid ad nos vetera dicat
aliquis: tolerauerũt bac infamiã pꝛoaui noſtri. cur nos illis melioꝛes ſumꝰ: cur
tanta gioꝛie cupiditas vt maioꝝ iniurias noſtro ſanguine vindicemꝰ. Eſto pa/

tres veſtri negligẽtes fuerint:honoꝛẽq; ſuũ paruifecerint. An ꝓpterea veſtrũ ne/

gligetis ⁊ duplici notari turpitudine bereditaria.ſ. veſtra patiemini.an potiꝰ

„

gniticis operibꝰdeterſa ꝓgenitoꝝ infa mia gloꝛioſus nomẽ acquirere conabimi⸗

ni. Sed negligamꝰſi ſic libet antiquã igno miniã: vetuſta vãna. nec nos vrgeat

quod nos pupugit anos. Trãſeat omnis aſia. omnis affrica. Europã ſaltẽ in Gi

ciamus ⁊ noſtri tpis rõem reddamꝰ.an parũ noſtra etate noſtra culpa perdituʒ
eſt. Cõſtatinopolim oꝛientalis imperij caput ⁊ totiꝰgrecie columen. non patreg
noſtri ſed noſipſi amiſimꝰ. Qui dum toꝛpẽtes in ocio tomi ſedemꝰvſq; danubiũ
2 ſanũ thurcoꝝ arma penetrare pmiſimꝰ. Capta eſt nobiliſſi ma vꝛbs regia cul/
palinoſtra.quam pauſamas pꝛi macõdidit. Conſtãtinꝰ magnus inſtaurauit: ⁊ in
emulationè antique rome amplificauit magnificauit. In ea getis imperatoꝛ ⁊
ipe cõſtãtinꝰ nomine interẽpeus eſt.turba inges crucidata. tẽpla dei magni pollu

ta ſunt. Inter que nobile opus iuſtiniani ſancte ſophie vocatũ.tetro machome/

tis ritu fedatũ eſt. Beate virginis matris domini ⁊ alioꝝ ſanctoꝝ imagines dele
teſ. gtaltar diruge reliquie martyrũ porcis obiecte.ſ. crdores orci matro⸗
ne ⁊ puelleipᷣeq; ſacre virgines ad libidmẽ rapte. Mobiles vꝛbis int Nnà ⁊? epu-
las ibius thurcoꝝ ducis iugulati. Saluatoꝛis nri ſimulacrũ in cruce. pendẽtis in

₰

eriſionẽ atq; cõtẽptũ pᷣcedẽtibꝰ qui dicerẽt. bic eſt xpᷣianoꝝ deꝰ.in caſtra elatũ.

ſputo: luto:atq; omni feditate iactatũ. Noua ſunt bec ⁊ ſub oculis noſtris geſta

ec fiũt tñ excitari nõ poſiumꝰ.cũ vitulis marinis cũ druſo doꝛmimꝰ:letarguʒ
patimur qui tot cotumelijs agſtati e ſomno ſurgerenõ valemꝰ. Meu furias:heu
artes demonũ.pugnare poci? int ſe xp̃iani volũt ꝙ; thurco g adoꝛdiri. Ciuilia bei
la magis cupiũt qᷓ; externa:⁊ ſepeparuis e cauſis cruentimima cõmittũt pꝛelig.
Pulſatus modo villicus mõ ſeruꝰ.masgnos traxit in arma reges. In thurcos dq
deũ noſtrũ blaſphemãt. eccleſias noſtras diruunt. ⁊ omne xpianñ nomen pdere
ſatagũt.nemo audet arma ſumere. DOẽs in arcũ pꝛauũ dati ſumꝰ.declinauinus
omnes. ſimul inutiles facti ſumꝰ nõ eſt au faciat bonũ nõ eſt vſq; ad vnũ. Sed
cogitabitis meliꝰviri pꝛudẽtes ⁊ foꝛtẽ induentes animũ.recuꝑare que ſũt amiſ
fa: ⁊ acceptas iniurias vindicare conabimini. Actantũ de pꝛioꝛi belli gerẽdi cau

ſa ſit dictũ. MNũc alterã attingamꝰ:boc eſt vt futura ⁊ ppe iminẽtia nr̃is ceruicibꝰ

*

mala euitemꝰ. Doffent foꝛtaſſe aliquo modo tolerare pᷣterita ſi finio maloꝝeẽt.
æ nõ maioꝛa impedirẽt diſcrimina. Sʒ ꝗᷓ pacto ſperare qᷣeteʒz ab ea gẽte poſſum⸗
q̃ ſanguinẽ nrm ſitit. Oue occupat grecia in bũgariã.i.in viſcera nra gladiũ ad/
egit. Juuenis ẽ aduerſari?nr etate floꝛida. robuſto coꝛpe. o vaſto. tumido cur/
ſu victoꝛiarũ.ꝗs ſibi nra negligẽtia pepit. vanꝰeſt. decept?eſt ſi qͥs arbitrat᷑ ado⸗/

—

leſcẽtẽ quietuꝝ eẽ:aure abudatẽ: armis aſſuetũ:⁊ dñandi cupiditate inflamatũ

Ponite bac ſpem nũq́; ille arma deponet᷑:niſi aut victus aut oĩm victoꝛ extiterit
Pꝛoxima illi queq; victoꝛia:gradus erit alteriꝰ.donec ſubactis occidẽtalibꝰregi
bus.deleto xpᷣi euagelio.machometicã legẽ vbiq; gentiũ inſerat: Meq; arbitremi
ni longã moꝛã pꝛiuſq; vos adeat.Hã vicine ille gentes tot bellis attrite niſi opꝑẽ
fert amplius carpere nõ audebãt.Soli fideles bugari ꝑſeuerãt.nõ tñ diu ſtabũt
niſi adiuti.Et hi qͥdẽ muriloco vobis ad oꝛiẽtẽ remãſerũt.quo diruto neq; theu/

tones neq; bohemi neq; poloni ſatis tuti erunt.Hõ aſperi montes nõ alta flumi

na iter impediẽt. Mihil erit victa hungaria thureis inuiũ: nibil inſuꝑabile oꝛbis
iimperiũ querẽtibꝰ. Per caruos ⁊ foꝝ iulij terreſtribꝰcopijs facilis in italiã pate⸗/

bit trãſitus. Maualis exercitus ex vallana quã thurci poſſidẽt.vniꝰnoctis naui -
ſacſone bꝛunduſiũ patet ⁊ in ſuperiori parte ⁊ in inferioꝛi aperta eſt thurcis ita-
.

Atin mẽdaces ⁊ falſi ꝓphete ſimꝰ in hac parte.Sed credite nos foliũ recita/
re ſibille. Neniẽt veniẽt thurci niſi obiiã imus ⁊ auferẽt nobis locũ ⁊ gentẽ.Nõ
timẽt hec foꝛtaſſe hiſpani ⁊ galli neq; theutones qui rbenũ accolũt.neq; anglici
occeano circũfuſi.Ac pꝛudentes reipublice gubernatoꝛes:bellũ foꝛis q; dtomi ma
lũt ⁊ remotiſſimã laudant miliciã. Dernicioſa ⁊ funeſta ſũt q̃ gerimꝰ in nf̃is lari

bus bella. Romanis vꝛbis domitoꝛibꝰnulla ſuſcepta calamitas durioꝛ qᷓ;i italia

mit. Mec illi banibal feliciꝰq; i affrica vicerũt.redite nobis ꝓceres credite nob
Mõ eſt cur ampliꝰdiffimulet:nõ eſt cur ampliꝰdifferat arma ſumẽ. Si agros ve⸗

ſtros.ſi focos.ſi liberos.ſi vxoꝛes ſi libertatẽ.ſi fidẽ ip̃am in qua baptiʒati ⁊ rena
tteſtis netinere cupitis:bellũ nobis credite bellũ geratis opoꝛtet.Neq; nos bellũ

iniuſtũ ſuademꝰ qui eiꝰlocũ tenemꝰ de quo ſcriptũ eſt iuſticia ⁊ iudiciũ pᷣparatio
ſedis tue.MHec plura de pꝛimo ⁊ pꝛincipali mẽbꝛo. Audiſtis viri pᷣſtantiſſimi ac

nobiliſſimi quag ob cauſas in tburcos pugnare opoꝛteat. HMã ⁊ ſuſcepte iniurie

——

id expoſcũt ⁊ in futurũ Fio indẽénitati cõſulendũ eſt. Hic qð erat ſᷣm noſtri
ordinis mẽbꝛũ.i.an poſſitis hoc bellũ gerere et an victoꝛia ſperanda ſit aiaduer/
tite. Cũ xpᷣianis nobis ſermo eſt:qui diuiteʒ italiã.nobilẽ galliã.foꝛtẽ biſpaniam
bellicoſam ac populoſam germaniã incolũt.his arma.his equi.his homies.his
pecunie abunde ſuppetunt. His vires longe maioꝛes qᷓ; thurcis aſſunt. Audi/
mus tamẽ nõnullos eſſe qui tburcos ſupꝛa modum extollũt.nec ſuperabiles pu

tãt tot pᷣleoꝝ victoꝛes. Mos magnas eſſethurcoꝝ opes fatemur.ſᷣ̊ multo mino⸗

res qᷓ; fama ferant᷑:neq; noſtris quouis mõ cõpando. Illi em̃ etſi oẽs conatꝰad/

hibeat ſupꝛa tñ ducẽta milia boĩjm nõ educẽt. Sʒ quos hoies imdelles atq; iner.
anes ex aſianis et grecis mixtos noſtis quati faciat aſianos. Remus ille virgilia
hꝛide neq; em̃ phriges ite ꝑ alta dindima vbiaſ

nus cuiꝰilla ſũt verba.O ere
ſuetis biffoꝛẽ dat tibia cantũ.Ti 8 t bere⸗
dee. Sinite arma viris et cedite ferro.Gꝛeci qͥ illuſtres quõdã aie hbaud quaq;vi

goꝛẽ antiquũ retinẽt.idegenerauerũt ferme oẽs quitburcis parent neq; in ar-

mis neq; in Ir̃is pꝛiſtinũ referunt ſpiritũ.Ceciderũt oia cum imperio. Hon ſtant
ſimul fortia pectoꝛa et ſeruitus quiſfoꝛtes viri in caſtris thurcoꝝ nulitãt ex xpᷣia

nis ſunt ad ſummã quadraginta milia:nigre atq; infelices anime que vbi vos ar
matos viderint furijs agitate ſuoꝛnm ſcelerum et vltoꝛẽ deũ ante oꝛa cernentes

ferrũ ſtringere nõ audebũt. Reliqua turba in pꝛelio nulli eſt vſui.niſi cede ſua fa

tiget hoſtes. Percurrite geſta maioꝛum. Aſiana bella muliebꝛia putauerũt.Ale⸗

xander magni alexandri pꝛopinquus cũ bellũ gereret in italia.ifrater meꝰ inqᷣt
in aſia cũ feminis pugnat. Mihi añt cũ viris certamen eſt. Julius ceſar cum de
potichbus gentibus triũpharet que aſiam incolunt:in curru ſuo bec verba iuſſit
ſcribi. Aeni vidi vici acſi ſolo aſpectu ſuoerandos diceretaſianos. Gotfridus et
alij qui ſecũ in aſia militarũt parua ſepe manu innumerabiles boſtiũ copias de⸗
leuerũt acipſos thurcos tãq; pecudes mactauerunt. Sed arbitramini foꝛtaſſe

melioꝛes hodie thurcos eſſe:victa grecia q; olim fucrint.Ad quales ſint pugna

thaurinẽſis oñdit anno ab hinc tercio geſta.Chaurinũ vocauere pꝛiſci opidu ad

=
=

inpana nos buxaſcq; iuuãt berechintea matris

it
egi
ni
e

‚/
m
bis
lte⸗
i/
t
t,

deleui

cõfluentes ſanũ ⁊ danubiũ ſitũ.Hoc euo nr̃o alij albã alij beldradũ vocantipter
ſitum:nõ magni momẽti caſtellũ.id cũctis viribus ſuis thurci expugnare adnixi
ſunt. Nugnatũ eſt inter diu noctuq; ſma ↄtentione.Erãat vxpᷣiani milites qͥ owi⸗
dũ tuebant᷑ pauci cruce ſignati:nõ nobileęs aut diuites.nõ hellis aſſueti:ñ armis
tecti:ſ rudes incõpoſiti agreſtes.Et hi tñ thurcos vicere:nõ tam ferrũ q; fidẽ ho
ſtibus opponẽtes.Ab his tumidus ille thurcoꝝ imꝑatoꝛ inſuꝑabilis antea credi
tus ⁊ terroꝛ gentiũ appellatus in acie victus:ab obſidione deiectus.caſtris exutꝰ
turpẽ arripere fugã còpulſus eſt. Quid iobanis de himiad victoꝛias referamus
Quid geoꝛgij albani triuũpbos comemoꝛemꝰ:cuius cõſpectũ nũq; ferre thurco/
rũ acie potuere vnus nobis exẽplo ſat eſt. Yobanes vintimiliꝰ qui cũ trecẽtis mi
litibꝰ in Pin ꝓfectus ſupetias nepoti feres ſupꝛa decẽ milia boſtiũ fudit:ſtrauit
euit. Hi ſunt hoſtes vri o xpᷣiani.Cũ his vobis hoĩbus pugnandi eſt qui neq;
ferire neq; feriri niſi i terga nouerũt. Quãq; ⁊ ſi foꝛtiſſimi ecẽnt ⁊ bellacimimi. JIOIn
deo tñ ſperãdũ erat qui cauſe ſue nequadᷓ dcſſet.An mõ ſcriptũ ẽ:i deo faciemꝰ2
virtutẽ ⁊ ipᷣe ad nihilũ deducet inimicos nr̃os.Oꝛabat moyſes in mõte ⁊ popu/
los vincebat in acie.Sol retinuit curſum ſuũ ne victoꝛis ioſue retinret curſum.
Madianitaꝝ pleniſſima ⁊ munitiſſima caſtra cñ trecetis viris diſſipauit gedeõ
Ammonitarũ num eroſuʒ exercitũ cũ pauc militibꝰſuꝑauit iepte.Suꝑbiſſimo
pbiliſteos ſolꝰhun:iliauit ſampſon. Nec i manu femine cũ de voluit victoꝛia de/
fuit.Hotẽtes in armis cananeos exterminauit delboꝛa:ſiſarã intertfecit ibael.Et
bolofernẽ obtrũcauit iudith. Multa ſũt huiuſcemõi i veteri lege. Nec noua m⸗
gnificis caret exẽplis cõſtatino magno pugnã timẽti:ſignũ crucis in celo moſtra
tũẽ:⁊ vox diuinitus audita qᷓ dicere In hHoſtatine vince. e theodoſio pijſſi-
mo im ꝑatoꝛe illi ſunt verſus.Omniũ dilecte deo cui militat ether.Et piurati ve

niũt ad claſſica vẽti. In bꝛitania ꝗᷓ nũc anglia nücupat᷑ vt autoꝛ eſt beda barba⸗

roꝝ ingẽtes copias pauci admodũ xpᷣiani ⁊ inermes alta voce canentes alleluia
deleuerũt.Mõ e abbꝛeuiata manꝰ dñi:q;uis elõgata ẽ a nobis miſericoꝛdia ſua
pter peccata nr̃a:ſᷣ ꝓpiciabilis eſt vñs deus noſter ⁊ multꝰ ad ignoſcenqu:ſi redie
rimꝰ ad eñ ⁊ ipᷣe ad nos redibit.Facile ꝑ obedictiã placabimꝰquẽ per cõtumaciã
irritauimꝰ:q vt pꝛimũ nos vid erit humiliato coꝛde.mox odiũ in nos coceptum

vertet in hoſtes ⁊ nobis victoꝛiã mittet.Hãc deã eſſe veteres putauẽ quã iupit᷑
mitteret. Illa vᷣo taq; regi deoꝝ obtẽperantẽ ad eos ire q̊s iuſſerit:⁊ in eè parte
ↄſideret. At h̊ verũ eſt ſicut ait augꝰ. Mõ de illo ioue quẽ droꝝ regẽ ꝓ ſua-opinio
ne finxerũt:ſᷣ illo vero rege ſeculoꝝ J mittat nõ victoꝛiã que nulla ẽ fubKatia
ſed angelũ ſuũ:⁊ faciat vincere quẽ voluerit.Sicut in caſtris aſſirioꝝ accidit eʒe

chiã regẽ obſidentibꝰ:in quibus angelus dñi centũ ⁊ octuagintaquiq; milia bo

minũ vua nocte interfecit.HNec victoꝛia id eſt hic angelus:omnibꝰpꝛoculdubio de
celo mittit᷑ q̊ pꝛo cꝗ dei recto ⁊ magnanimo pugnant.Aerũ cũ in eo boſte nobis
usnãdũ eſt qui deo noſtro pꝛoꝛſus aducrſat᷑.libet boc loco pauca de ſaracenoꝝ
ege referre:quam thburci ſequunt᷑:vt confidentius pugnã ineatis.quo fedioꝛes
ac magis impios cognoueritis. Sceleratiſſima eſt machometea ler que non ſo⸗
lum xpᷣi diuinitatẽ reſpuit.ſed innumerabilibus alijs ſcatet erroꝛibꝰ.Haq; vt pꝛe

teream deliramenta ineptias illas:quibus angelos coꝛpoꝛeos de flama ignis

creatos intertinos aſfirmat:⁊ oꝛigeni conſentiens demones aliquãdo ſaluados
tradit:⁊ celũ de fumo factũ ⁊ lunꝗ eque ſplenduiſſe cũ ſole:ſed volitantis angelis
gab ielis ala tactam fulgoꝛẽ amiſiſſe. Quis illud tolerare queat ꝙ mundũ cum
democrito ſentis foꝛtune caſuiq; ſubmittit ⁊ diuinã p ouidentia aufert. Quid
ꝙ ſacroſanctã trinitatẽ reſpuit ⁊ impoſnbile ait deum babere filiũ.Et q;uis vpᷣna
ex virgine natũ cõſentit:iuſtũ ⁊ ſanctũ hoĩem aui cũctas curauerit egritudines.

Ctxiũ tñ eſſe cũ arrio negat.nec ꝓ nobis obijſie cenſet.ſed ſublatũ a deo in fine ſecua
li moꝛituꝝ ⁊ tũ deniq; ſurrecturũ.iudeos aũt aliñ ſibi ſiſem crucifixiſſe delirãt. nec

ſciſpũs dignitati gloꝛieq; ↄſentit quẽ creatura ci neſtoreo macedonioq; mentit

Et omne fidei meritũ auferẽs In ſua quẽq; ſecta ſaluari hoĩem pbibet. Aliodn

recte viuẽtẽ niſi a ſua lege abierit.Et qꝛ nõ ↄſtãt inter ſe mẽdacia.Alio loco nem

nẽ ſaluari aſſerit extra legẽ a ſe traditꝗ. In qua beato paulo ↄtradicẽs. Circũciſi
onẽ ſeruari pᷣcipit. Et vini tm̃ ↄſuetudinẽ ꝓhpibẽs:ceteras voluptates indulget:
ſtupꝛa ⁊ adulteria cũ captiuis ⁊ emptis mulieribꝰadmittit. VNxoꝛes plurimas:⸗
cũ bis diuoꝛtia paſſim cõcedit. Mec cõcubitus nature aduerſos inhibet. Doſtre
mo bõ ⁊ beſtialis future vite beatitudinẽ ſola carnis voluptate metit.En ſapiẽ/
tem hoiem qͥ ſe dei pham audet nominare temeratoꝛ antiq legis:coꝛꝛuptoꝛ no/

ue:pſtitutoꝛ aĩarũ:verus ꝓcuratoꝛ oꝛci.Et pꝛimꝰſathane ſatelles:cuiꝰauditoꝛes

inferni miqcipia ſũt: quales thurcos eẽ nõ dubitamꝰ: aduerſus quos armis cõtẽ
dere ſacrificiũ deo fuerit ⁊ acceptiſſimũ ſpectaculũ.eterũ qꝛ diuinitatẽ xpᷣi vt di

ximꝰ impia ſaracenoꝝ ⁊ tburcoꝝ ſecta ꝓꝛſus excludit:nõ ab re fuerit boc in loco

maieſtatẽ eiꝰ ⁊ goꝛiã in mediũ aſterre cũctiſq; palã facere xpᷣm quẽ colimꝰ⁊ cuiꝰ
cã bellũ ſuademꝰ vem deũ eſſe ſibiq; thura deberi ⁊ diuinos honoꝛes. Agerela⸗
mur igit᷑ bũc articulũ. Sp em̃ conadũ ẽ vt veritas magis atqʒ magis eluceſcat.
Agemus aũt pingui minerua nõ moꝛe ph̊oꝝ quos vix iluminatiſſime pũt intel⸗
ligere mẽtes:vt ſqs cũ ꝓximo ſuo loquit᷑:ita ⁊ nos hodie vobiſcũ loqmur. Cu/
epimus em̃ etiã a piſcatoꝛibꝰ intelligi qͥ fidẽ a piſcatoꝛibꝰaccepimꝰ. In pꝛimis aũt
illud affumim? qð oẽs ferme cõcedũt.den.ſ.vnũ eẽa quo oia cõdita ſunt ⁊ guber
Eenn vniuerſa. Hocẽt tm̃ viri ſapiẽtes mnũdi machinas ⁊ tãtũ rerũ oꝛdinẽ:quatũ
m mũdo cernimꝰſtare nõ poſſe niſi ⁊ vnꝰeẽt rectoꝛ oibug imꝑans. Recipimꝰigr
ↄfeſſa maioꝝ qͥ mdialis machine rectoꝛẽ ⁊ ddẽ vnũ eſſe fatent᷑:eũq; deũ vocãt
Jao yinl maiꝰnibil meli?aut inueniri aut excogitari queat:bũc nos xpᷣm eẽ luce
clarioſtendemꝰ: ad qð efficieneũ tutiſſima ⁊ apꝑtiſſima via er miraculoſis eius
opibus patet. Mã ⁊ ipe interrogatus a iudeis an xpᷣs eẽt.Coquoꝛ vobis inquit ⁊
nõ creditis mibi oꝑa que ego facio in noie patris mei ipᷣa teſtimoniũ phibent de
me. Jaceſſant igit᷑ dyaleticoꝝ ſiogiſmi ⁊ oꝛatoꝝ inquctiones.ipᷣa nohis vxpᷣi oꝑa
xpᷣi diuinitatẽ oſtendt:religoniſq; nre fidẽ cõfirmẽt facta nõ vbai. Ponat᷑ igit
ante oculos nr̃e ment hõ:qui vocat᷑ ad nuptias aquã in vinũ cõuertat:quocũq;
iter faciat egrotos ſolo verbo ſanitati reſtituat: mutoꝝ linguas ĩ eloquiũ ſoluat
Caudis gradiẽdi facultatẽ tribuit.ecis lumẽ:ſurdis auditũ pᷣbeat:paralatico
mẽbꝛa cõſolidet. ſReſperſos elephãtie maculis repurget ac nõ ſolũ vires imbeci
lis adijciat:ſed ipſos quoq; moꝛtuos in ſepulchꝛo quadriduanos tq; ſomno ſo
lutos ad vitã reuocat. Secreta ⁊ cogitationes hbominũ intelligat:futura pᷣnũciet
xemonia eijciat:ſug aquis ſiccis pedibꝰ ambulet:ventis imperet atqʒ mari. Po/
ſiremo voles iuxta ſermonẽ ſuũ pꝛius babitũ:captus a iudeis. Crucifigat᷑:inter

ficiat᷑: ſepeliat᷑: ⁊ tercia die reſurgẽs:tractadũ palpandũq; coꝛpus ſuum diſcipu⸗/

lis offerat. edat ⁊ bibat cũ eis. Et tandẽ poſt quadraginta dies videntibꝰ illis in
celum aſcendat. Quid bic poſt tot ſigna dicemus. An nõ interrogatus a diſcipu
lis iobãnis. Lu es qui venturus es an aliũ expectamꝰ. Interroaatoꝛes ipos a
miracula remiſit. Certiſſima quippe diuinitatis argumẽtatio eſt miraculoꝝ oſtẽ
ſio.M ſi nõnulli pbiloſo phoꝝ naturã ipᷣam deam eſſe putauerũt: cur nõ magis
deus üle credẽdus eñ.qui nature dominiñ ſe babuiſſe miraculis patefecit. Dicat
foꝛtaſſe aliquis moyſen:eliam:cliseũ:ceteroſq; ꝓphetas ⁊ ipius xpᷣi diſcipulos: ſi/
gna ⁊ poꝛtẽta feciſſe ac nature curſum retinuiſſe:nõ tñ fuiſſe xos. Derũ eſt id qͥ-
dem: ſed neq; illi deos ſeſe dixerunt. Mentiri em̃ ⁊ iniracula facere ſupꝛa naturꝗ̊
que rps fecit nulli eſt datũ. Sicut apud iobannẽ teſtat᷑ cecus a vomino liberat⸗
Scimus inquiens qꝛ peccatores beæ eſt mendaces deus nõ audit.Et nicodemꝰ

rabi. Scimus inquit quia a deo veniſti. Memo em̃ põt bec ſigna facere que tu fa⸗

eis niſi eſret cum eo deus.Ad hec que reti limꝰ ⁊ alia q;plurima de xpᷣ̃o miracu/
la ſacroſancta quatuoꝛ euãgelia tradũt quatuoꝛ vbernimi teſtes affirmãt. Acce⸗-
dut eyle toctoꝛis gentiũ pauli ⁊ actus aploꝝ. Ex quibꝰ pal fices ſigna rᷣm ſe⸗

4
.
——

4
4

ſtinus: ⁊ vltra illos cipꝛianus carthagin?

ciſreꝑ que nature dñs oſtẽderet. Suit igit᷑ c de ⁊ ipᷣe verax: neq; em̃ tmẽdacibꝰ
deus cõiungit᷑. Si ver ax xpᷣs igit᷑ ⁊ deus:qui de ſeipſo dicit in euãgelio. Ego ſuns
via veritas ⁊ vita:⁊ qui videt me videt ⁊ patrẽ ⁊ rurſus:. Ego ⁊ pater vnu ſumꝰ
Et alio loco. Dater clarifica me ea daritate quã babui apud te pꝛiuſq mundus
leret. quibus verbis ſe deum eſſe maniteſtiſſime teſtatus eſt. M ſi s euanse-
lio non credit:non videmuscur moyſi credat ⁊ alijs antique legis ſcriptoꝛibus.
Credunt greci berodoto:tuciclidi:pollibeo:xenophonti: diodero. Credunt ro⸗
mani liuio:ſaluſtio:trago: coꝛnelio: ſuetonio. Credunt ⁊ alij ſuis hiſtoꝛicis.Cur
nos nõ credim noſtris. Quãq; illi minine cũ noſtris cõpandi ſint. illi em nulliꝰ
autoꝛitate recepti ſunt ſanctũ euãgeliũ multa patrũ cõſilia pꝛius appꝛobauerunt

q; legendũñ eccdleſis traderet᷑. Ad cuiꝰrobur etiã martyres accedũt qꝓ teſtamen

to dñi ſua coꝛpa tradiderunt ⁊lauerũt ſtolas ſuas in ſanguine agni. Inter quos
etiã virgũaule mano miraculo nõ expauere ſupplicia. Accedunt ⁊ ſanctiſſimi do
ctoꝛes qͥ cũ eẽnt ꝑſpicaciſſimi nequaqᷓ; euãgelio credidiſſent miſi verã ciꝰhiſtoꝛiã
cognouiffent. Sicut apud grecos dionyſius ariopagita:iohes criſoſtomus:gre.
goꝛius naʒozenus: cirillus athanaſius:magnus baſilius: ⁊T alij q́;plures. Apud
latinos quatuoꝛ doctoꝛes fama iliuſres: gregeu ambꝛoſins⸗Piconinrauu⸗
inu is:yſidoꝛushhiſpalẽſis: bilarius picta/.
uieñ.euſebiꝰ verſalen. ⁊ pximi euo nio. Zhomas aquinas ⁊ albertus magnꝰna/
tione ſueuus:⁊ alij pene innu merabiles qui fide xpᷣi diuinitate nõ moꝛe phoꝛuʒ
qui ſibipſis aduerſant᷑. Sed omnes vno oꝛe loquunt᷑ vt ſine deo putanda non ſit⸗
fanta vnitas atq; concoꝛdia. Cõfert ⁊ multũ romanoꝝ auctoꝛitas qui cu eſſent
ſapiẽtiſſimi atq; potẽtiſſimi quòdã dñi ⁊ oꝛbis poſſeſſoꝛes collum euãgelio nũc;
ſubmiſiſſent:niſi aut rõnibus victi:aut miraculis tracti. Quis pꝛopterea vires
foꝛtes eoſdemq; pꝛudentes hiſpanos:gallos:ac germanos euangeliũ ſuſcepi ſſe
crediderit: niſi magnis rõnibꝰgſuaſos. Sane cñ lex gentiũ mollis eẽt rpianoꝛum
durioꝛ:nemo bãc ſubire voluiſſet niſi auctoꝛẽ eiꝰ eſſe didiciſſet. Sed ill oẽm
ambiguitatẽ excludit:oẽm titubationẽ auertit:oẽm credendi moꝛam expellit qad
multis ſeculis pꝛiuſqᷓ; xpᷣs carnẽ indueret:natiuitas eius ex virgine ſanctimonia
vite: miraculoꝝ patratio:icgis editio:captiuitas:toꝛmẽtum:per peſſio:crucifixio
moꝛs: reſurrectio:in celum aſcenſio:⁊ reliqua que de ipſo legimus:ita in Nopbe
tis ſcripta reperiebant᷑:ſicut poſtea geſta ſunt.Legite iſaism:bhieremiam:danielẽ
ezechielei:dauid:ſalomone:⁊ alios ꝓphetas quecũq; de xpᷣo iam facta comme.
moꝛant:cuageliſte cadez diuino afflati ſpiritn. DPꝛophete futura pꝛedixerũt deũ
