. Meas cardinalis ſenenſis Henrico ſenftleben. S. p. d. Dominus noſter
ſanctiſſimus mittit laurenciũ rouarellam qui bas litteras ſecuʒ affert ad
ſſereniſſimuin bungarie regem. Mon fuit homo als in auſtria. Meceſſaria
erit ei inſtructio ⁊ directio tua. Cõmmendamus eum tibi.donus vir. eſt: doctus
theologus. Cura eius erit vt captiui imperatoꝛis dimittant: varadieñ.relaxet᷑.
Et pax ſi fieri poteſt illas demum partes inſpiciat. Ab eo intelliges italicaruʒ re-
rum ⁊ huius vrbis ſtatum. plus mali qᷓ; boni audies. Meq; enim italia quieſce/
re conſueuit.voſq; germani didiciſtis moꝛes noſtros ⁊ non modo vicinos ſᷣ fra/-
tres atq; ipſos parentes bello pꝛemitis. Mibil eſt vſq; tutũ. Damnoſiſſimum eſt
ſpere indyta domꝰin ſeipſa diſcidiũ hʒ. Oeus illos ͤncigen aliqñ melioꝛi re/
iciat oculo. Et quos fecit maximos faciat amiciſſimos. In c varimen.elpe-
ctamꝰ qͥd ſequat᷑:qꝛibi multũ ſpei collocauimꝰ:alioqᷣn ad mẽdicitatẽ redacti ſu/
mus. Sʒ ſi qd in partibꝰillisgvacat qu obtin eri poſſe cofidas:velis nobis ſigniſi⸗
care:gratias agito regie maieſtati ꝓ lr̃is miſſis pape regratiando de mea ꝓmo⸗/
nione. Bene vale. Ex roma die quarta Julij.Inno. M.cccclvij.

— —

SM — 5 . . „
Meas cardinalis ſenenſis Johanni inhili.S. p.d. Que ſcripſiſti de curia
poſtri ceſaris iam pꝛidem noueramus. Yuit nobis res permoleſta agimꝰ
DDoo gratias qui perſonam ceſaris cuſtodiuit. Credimus impatricem ani-
mo conturbatã eſſe.eiuſq; cõpatimur adoleſcentie:que ad calamitates in germa
niam venit ꝑferẽdas. Putamus tamẽ eam ipſam ſibi cõſulere:⁊ cõſolationes qᷓ
rere.oſflictiones hungarie didicimꝰ:omnia ſunt ad churcoꝝ potentiã augẽda:
ferenda ſunt que deo volente fiunt. Ille ex malo bonũ elicit. Si dabit᷑ aliquando
facultas cogitabimus de te non aliter q; de noſtro fideli ⁊ ſingulari amicol. Lau⸗
renciũ rouarellã qui cũ pꝛeſentibus ad te veniet nunciũ apoſtolicũ tibi cõmẽda/
mus vt aſſiſtas ei ⁊ cõſulas ſi qua er te queſierit.Cu quoq; ſi aliqd monaſteriuʒ
vel pᷣpoſiturꝗ bonã vacare ꝑceperis fac nos qᷓ;primũ certos. Potes ꝑ venetias
mittere lras. Illinc em̃ frequẽtes ad nos currunt tabellari mercatoꝝ:querenda
ſuffragia ſũt. Nale ex roma die.iij. Julij. M.ccccl vij.

De eodẽ ⁊ cõſolat᷑ ſu moꝛte amici. Epiſtola. cclxx xvij.

NUeas cardinalis ſenenſis Pꝛocopio rabenſteyno.S.p.d. Ex wienna tu
s accepimus lr̃as cũ bohemiã peteres.Heſcimꝰ an redieris. JRudiuimꝰ
inſignẽfratrẽ tuũ ⁊ amicũ noſtrũ ſingularẽ iobannẽ equitẽ extremo die fũ⸗
ctũ.Credimus teturbido ⁊ amarulento eſſe aio. HNã ⁊ nos tali ſocio pꝛiuati non
wlere vebemẽter nõ poſſumꝰ.Sed qͥd agamtrita eſt bec via:aut no naſci opoꝛ
tet:aut natũ moꝛi. NHos paretes pꝛeire:fratres ſoꝛoꝛes amici: pauci admodũ ſũt
cũ quibꝰiã viuere delectet.Hã etate graues:parare nouos amicos neſcimus. Et
veteres paucis demptis moꝛs abſtulit. NHec mõ aliud cxpectamus: niſi aut eripi
nobis eos quos amam? reliquos:aut nos auferri ab illis. Atqʒ qñcũq; dies illa
venerit nõ erimꝰ inuiti vt olim:quibꝰaꝗ maioꝛc amico ꝝ cumulũ erit eundũ.Cre/⸗
dimus te iſta etiã meditari nec egere coͤſolatione.ideo pᷣte rimus hec. Accepimꝰ
turbulẽtas eſſe res germanie neq; imꝑatoꝛi bene eſſe cum rege hũgarie.Dolemꝰ.
Nã res peſſima eſt ⁊ noxia nõ modo auſtrie ſed vniuerſe reipublice xpiane. Deꝰ
melioꝛa ꝑmittat. Cupimus de rebus bohemicis fieri certioꝛes: ſed ⁊ quid ſperan⸗
dũ ſit.Laurenciũ ronarellã qui bas ad te defert. Cupimus tibi cõmendatũ eẽ fra⸗
ter eſt archiepi rauennatis tibi amiciſſimi cõſiliũ tuũ optabit in rebus atendis.
Nẽ deſit ſibi rogamus pꝛudentia tua. Aale ⁊ nicolaũ noſtrũ ꝓ tua cõſuetudine
come uael̃ be Er vꝛbe die.iij. Julij. M. cccclviij. H
.Detit ad poſſeſſionẽ ep̃atus voa⸗ ENiſłala PPPE
rimeñ.ꝑ ꝓcuratoꝛes ſuos induci ple/ Ep iſtola cclxxxv j.
riſq; capiãs beniuolentiãà reigs.
Illeas cardinalis ſeneñ. Caſimiro regi polonie.S. p.d. Cũ vacaret nuper
EcgbQggclia varimeñ.cõueniẽtes canonici eiꝰin glogonia maioꝛi ⁊ cogitãtes de
ffuturo põtifice:vota ſua in me direxerũt poſtulãtes a ſũmo põtifice vt ec
deſiã illã mihbi ↄmitteret. Idẽq; feccrũt ſereniſſimi pᷣncipes dñi imꝑatoꝛ ⁊ rex bũ
garie atq; bohemie cõſanguinei ⁊ affines tui.Annuit btiſſimꝰpõtitfex pᷣcibꝰeoꝝ.⁊
fũmo cardinaliũ ↄſenſu ecchaʒ illã mibi cõmedauit. Mittã pe diẽ ꝓcuratoꝛes
meos ad ſerenitatẽ tu cũ l̃is aplicis:q̃oꝰ pᷣcoꝛ vt ad poſpionẽ capiedã neceſſari
os vel imꝑtiri fauoꝛes.Scio em̃ qꝛ ſine tua oꝑpa paꝝ. ꝓficerẽt.cũ iã pꝛuſcia i mãu
tua pene tota eẽ ferat᷑. Intelligo me magno munere vonatũ a tua mãſuetudine.
ſi mei ꝓcuratoꝛes vt nõ ãbigo tuis adiuti pᷣſidijs ecclie poſieſſionẽ ↄſequant᷑.Fa
cies rẽ gratiſimã ſimo põtifici ⁊ ſacro collegio:ſimulq; imꝑatori ⁊ regi hugarie
uos nõ dubito maieſtati tue ꝓ me ſcpᷣturos eẽ.Ego vᷣo conaboꝛ nocte dieq; oĩ
cudio ⁊ diligẽtia tue ſerenitatime gratũ oñdere: atq;ʒ ita efficere vt mibi ꝓfuiſe

tuãqᷓ elemẽtiã nõ penireat. Jacq; ꝓ ttiea virili in ſacro collegio honoꝛẽ tuũ tutare ce
pi. Maãq; cũ ageret᷑ de culmine eccleſie pꝛo qua ſcripſeras.eratq; qui omnino illaã
cõmittẽdã eſſe dicerent pꝛocuratoꝛiimnasni ima ſtri oꝛdinis beate marie teutho
nicoꝝ. Ego pꝛoꝛſus reſtiti: ineaq; ſi uaſione factũ eſt vt res ſuſpẽſa ſit.cũ tue maię
ſtatis pꝛeconia:ſimulqʒ genitoꝛis tui ⁊ germnani qui pꝛo fide catholica in bello cõ

tra thurcos obijt clariſſimas virtutes retuliſſem. Quibus auditis ſedes apoſto-
lica que pꝛius inclinata erat ad pꝛomouendũ pꝛocuratoꝛẽ ordi nis: mox ſentẽtia

mutauit:decreuitq; ſu perſedere. vt interea tꝑis aliquid de cõcoꝛdia ⁊ paceę illarũ

partium tractari poſſit:⁊ medio tꝑe rectoꝛẽ aliquẽ ſiue adminiſtratoꝛẽ illi ecle-⸗

ſie dare:qui tueſ. erenitati merito diſplicere no debeat. Aeruzʒ ego pꝛo ca qua tuo
culmini euotionce afficiot 1 alere
mul cũ illis de terra pꝛuſcie oꝛatoꝛes ſuos ad ſedẽ aꝑlicam mittere q;totius ſtu.⸗
deat:viros pꝛeſtabiles ⁊ autoꝛitate in ſignes:qui offerẽtes via iuris ac concoꝛdie
cũ aduerſarus coꝛam ſanctiſſimo dño noſtro cenſuras eccleſiaſticas in terra pꝛu/
ſcie quomodolibet fulminatas aut tolli aut ſi uſpendi petant. Spero em̃ eo modo
res magnifice ad bonoꝛẽ tue ſublimitatis ⁊ illarũ partiũ trãquilitatẽ cõduci poſ-
fe:cum ſanctiſſimus dñs noſter ad hec optime ſit inclinatus.Et multi ſũt in ſacro

collegio cardinales reuerẽdiſſimi qui maieſtati tue ſunt affectiſſimi. Inter quos

eſt reuerendimꝰ dñs rotbomageñ. Ego vᷣo minimus int oẽs nibil omittã ex bis
que ad auginentũ ſtatus ⁊ gloꝛie ptineãt tue ſublimitatis.Cui me humillime re⸗

cõmendo. Ex roma die vltima auguſti. ).cccclvijj.

Recòmendat iliis eccleſſe Epiſtola. cclxxxix.

ratiſpaneñ.pꝛouentus. 741 .
.: MHeas cardinalis ſenẽſis Ott oni ⁊ ludouico bauarie ducibꝰ. S. p.d. Ob

tinuiſtis tandẽ eccleſiã ratiſpan eñ. reuerendo patri ruperto filio ⁊ nepoti
veſtro comendari. Satiſfactũ eſt deſiderio vꝛo. Merebat᷑ inclyta domus
veſtra exaudiri in ſuis pᷣcihus. Meęc talis eſt ecclia ratiſpaneñ.que vel ꝓbitati vł

nobilitati eiuſdẽ ruꝑti ſatiſfaciat. Ouo tñ obſtabãt petitionibꝰ vꝛis.etas ſcilʒ ꝓp-
mouẽdi mino? 2 capituli ipſiecclie deſideriũ a quo erat ali⸗ electus nõ indignus

neq; ignobilis. Sed cũ reperiſſet pietas dñi nri electionẽ ipſam minꝰ canonicam
eſe ⁊ binc ruꝑti merita libꝛaret.pᷣtulit nobilioꝛc. Nec putauit in etate momentũ

—

eẽ facieſdũ.quã tante domꝰ claritas cõmuniſſet. Eſt igit vr̃m recognoſcere h̊ be

neficiũ ab ipſo dño nr̃o ſanctiſſimo.Qui etſi fecit qd debuit.honoꝛãdus eſt tñ iu-/

uandus ⁊ extollẽdus qͥ hboctꝑe nobilitatis cultoꝛ ⁊ cõſeruatoꝛ exiſtit. Nerũ cum
eccſiam ratiſpaneñ.qᷓ olim floꝛẽtiſſima fuit ⁊ a ꝓ enitoꝛib? vꝛis fundata magnis
opibꝰ abũdauit:iã pauꝑem:ac pene tente ⁊ vndiq; lacerã eẽ intelligamꝰ: nobili

tatẽ vꝛam rogamus obnixe. vt poſtq; ad man? vias redijt ⁊ caro vꝛa illi pᷣeſt.ita

efficere velitis vt palã oibus fiat vos nõ vᷣbo ſed opꝑe ipſius ecdleſie ꝓtectoꝛes?
aduocatos exiſtere. Sit vobis comendata deni libertas:date opain vyt diſtracta

⁊impignoꝛata bona ipſiꝰecclie abſq; grauamine deri recupent᷑. Sit ipſe ruptus .

ouiũ ſuarũ nõ lupus ſed paſtoꝛ:ſit canonicoꝝ ⁊ alioꝝ clericoꝝ nõ tyrãnus ſed pa
rer Meminent ꝛ iuber an u⸗ vt nõ dñemur in clero:ſed tãq; foꝛma facti gregis
ecclie pᷣſideamꝰ. N

rupertus ⁊ qui res ſuas gerũt nõ inſultẽt ſed cõpatiant᷑:nõ iniurient᷑ ſed feueant
potius ⁊ ipſum ament.ſt em̃ vir bonus cuius nobilitati ingenui coꝛeſpondent
mores. Etenim manifeſta eſt nobig eius ꝓbitas. Mã lʒ multain eũ queſita ſunt

teſtimonia ad eius famã denigrandã.nemo tamen repertus teſtis eſt qui eiuspo

æt vtraxerit. Daſſus eſt vir bonus nõ modicã iacturꝗ. Aenit romò cũ graui⸗

fficior: audeoſſuadere: idq; vtile arbitroꝛ. vt tua ſerenitas ſi /

ouerit nõ ſe ecclie ſed eccliam ſibi cõmen ata eſſe. Comenda⸗
mus deniq; etiã excellẽtie veſtre venerabilẽ henricu de babſperg. cuius electio nõ
ſuis demenitis: ſed ꝓpter omiſſas iuris ſolẽnitates reiecta eſt. dignus eſt certe cui⸗

„ =mà —☛—☛h-

/

nt
t

b0

bus expenſis.fuit bic ea ꝑte anni qñ eſt ardentioꝛ ⁊ ꝑpiculoſioꝛ aer.⁊ ppeſſus ẽ cõ/
plures laboꝛes:⁊ tandẽ ſuccubuit. DPꝛoſequebat᷑ cam ſuã.queſierat bonoꝛẽ quẽ
ſibi debitũ exiſtimabat.Fecit quod ceteri moꝛtales agunt. Mã quis eſt qui elcctꝰ
in epiſcopũ alicuius ecdleſie nõ conet᷑ electionẽ ſuã tueri:⁊ a ſummo põtifice con
firm ationẽ ſuã obtinere. Qui epᷣatum querit inquit apoſtolus bonũ opus que/
rit. Aerũ ea vſus eſt modeſtia:ea grauitate in ſuo iure pꝛoſequẽdo.vt nulli vnqᷓ;
bonoꝛi detraxerit.nullius fame pᷣiudicauerit.nullius ꝑſonã in diſcrimen adduxe/
rit. Idẽ fecere ⁊ qui cũ eo miſſi ſunt a capitulo.Teſtes nos ſumus coꝛam quibus
cauſa agitata.Lantũ eſt q;uis in electũ ipſum ⁊ eligentes nõnulla erimina obijce
rent᷑ per pꝛocuratoꝛes ruperii. Ipſetamen electus ⁊ ſequaces nibhil aliud queſi/
uere qᷓ; ſe purgatos atq; innocentes oſtendere. e ruperto nibil vnqᷓ; repꝛeben⸗
ſione dignum dixere. Sed tam ipſuʒ q; pgenitores ſuos ⁊ excellentias veſtras:
ipſamq; bauarie domũ cũ magna veneratione cũ ſumma reuerentia ⁊ ſingulari
quadam maieſtate no:ninauerũt.Quibus ex rebus iuſtum ⁊ ſupꝛa q iuſtum eſſe
putamus vt eundẽ benricũ ⁊ qui cũ eo venere cõmendatiſſimos ſuſcipiatis.eiſo;
fauentes ac conſilijs aſſiſtentes ⁊ auxilijs quod eſt vere nobilitatis erga eos oſtẽ
datis:que viciſſe contenta non inſultat victo ſed victum ſepe iacentem eleuat et
in partem felicitatis aſſumit.Hec pꝛo noſtra erga vos charitate ⁊ indytã domi
veſtram affectione dixiſſe volumus: q;uis ſciremus nobilitatẽ veſtrã quod ſcri
pſimus per ſeipſam id fuiſſe facturam. Datũ Rome die quarta ſeptembris.An⸗
no. M.cccclvij. “JMMW

De eodem. M Epiſtola .CCXC.
Maeas eardinalis ſenenſis Ottoni ⁊ Ludouico bauarie ducibus. S.p.d.
Annuit ſanctiſſimus dominus noſter pᷣcibus veſtris ac ratiſpaneñ.ecde/
ſiam reuerẽdo patri dño ruperto filio ⁊ nepoti veſtro cõmendauit. Vo/
luiſſet apoſtolica pietas eam eccleſiam multo maioꝛẽc ⁊ ditioꝛẽ fuiſſe:⁊ talem que
nobilitati ⁊ moꝛibus ipſius ruperti ſatiſfaceret.Sed qliſcũqʒ eſt recipi debet ala/
cri animo:⁊ habende ſunt ingentes gratie eidẽ dño noſtro:qui valde libere deſide
rio veſtro ſtuduit complacere.Cõmendamꝰigit᷑ excellentie veſtre eccleſiaʒ ipſaʒ
⁊ clerum eius:q;uis certi ſumus fundationẽ pꝛogenitoꝛũ veſtroꝛum in manibus

veſtri ſanguinis conſtitutam felicibus incrementis augendam eſſe. Inuiper qꝛ

venerabilis vir henricus de babſperg qui fuit electus a capitulo in pꝛoſecutione
iuris ſui modeſtiſſime ſc habuit:idemq; fecerunt qui cum eo miſſi fuerunt ad con
firmationem eęlectionis petendam.dignum cenſemus vt eos benigne recipere ⁊
tractare velitis.non permittentes eis aliquãlinferri moleſtiam vel iniuriam. Ma
cum ipſi tam de pꝛefato Ruperto qᷓ; de vobis ⁊ incdlita domo bauarie cum ſũma
ſemper veneratione locuti ſint. pꝛoſequendi ius ſuum honeſtam modeſtiaʒð pbg
buerunt.non eſſet pꝛopterea iuſtum eos iacture aliquid ferre. Scimus bec per ſe

nota eſſe pꝛudentie veſtre ideo non plura ſcribimus. Zm̃ rogamus vt ſi qui ſint
qui eos in conſpectu veſtro criminari voluerint tanqᷓ; litigando in hac curia ho/

noꝛi veſtro detraxerint:nolite illis crcdere:ſed nobis potius fidem pꝛebere corã

quibus eſt cauſa agitata ⁊ qui vobis ſcripſimus. Datum romce die.vij.ſeptẽbꝛis

apotld. vtione ⸗„
ꝛates refert de pmotione ⁊? ef/ TTPLRi —,
flagitat iterum pꝛomoueri. Refert Epiſtola. ccx C *
etiã nouitates vꝛbis.

Meas cardinalis ſenenſis Imperatori frederico. Salutem plurimam di
cit. Accepi ſuperioꝛibus diebus litteras tuas ſuper negocio concernen/
te reuerendum patrem epiſcopũ laurieñ. Introduxi ad ſanctiſſimũ dñm

no trũ nunciũ tuũ.obtinui lrᷣas fieri im deſideriũ maieſtatis tue quas idem nun
cius appoꝛtabit. Supplico ſerenitati tue digueris ita facere vt capitaneꝰ in voꝛch
cenſteyn non ſit nimis oneroſus illi ecclie laurieñ.qꝛ reuera muleum exoꝛbitat ⁊

rauat clerũ. tua maieſtas ſꝑ pia fuit ⁊ ſacre religiõi affecta. Cõtinuet᷑ in hac ſua
gloꝛia tua pietas nec patia a ſuis officialibꝰvexari cleruũ quẽ ſp miſericoꝛdit tra/

ctauiſti. HMec dico qꝛ cupio ſp bonoꝛi tuo bñ cõſultũ eẽ.Accepi ⁊ alias lr̃as q́s in

Scto ratiſponeñ. ecclie trãſmiiiſti.ruꝑto fauẽtes iꝗ ille ꝓmotus erat ad ipᷣaʒ ec-
deſiam qꝛ repta fuerat electio capituli inualida.Cã mibi cõnuſſa erat. Et ego in
ↄſiſtoꝛio relationẽ fecerã. Doſtq; dñs nr̃ ↄſiderauit ſeripta ꝗ pꝛiꝰ tua maieſtas
miſerat fundata ſuꝑ electiõc canonica. nõ dubitauit qn ea reꝑtꝗ inualida ꝓmo/
tionẽ ruꝑti cõmẽdares qð ego etiã ita putaui futurũ.Et ita coplacitũ ẽ illi nobi⸗
liſſme domui. Inſupꝑ gras ago maieſtati tue ꝓ lr̃is ſanctiſſimo dño nr̃o ⁊ ſacro
collegio ſuꝑ facto varien. ecche in men fauoꝛẽ miſſs. Mũc cũ idẽ dñs ni eccliam

illã mibi comẽdauit. ſuplex oꝛo vt digneris ̃as opoꝛtunas i bona foꝛma ſcribe
re ad ſereniſſimũ polonie regẽ.ſubſcribẽdo illas manu.ꝓpꝛia:vt maioꝛ videat᷑ affe
ctio: rogãtes eũ vt ꝓcuratoꝛibꝰineis poſſeſſionẽipſiꝰecclie aſſignari faciat. Aeni
et em̃ infra paucos dies vnꝰex ꝓcuratoꝛibꝰipᷣis ad ſerenitatẽ tuã ꝓ lris accipien
dis auẽ cupio celeriter expediri. Se nouitatibꝰbaruʒ ꝑtiũ hoc tmm̃modo ſcribere
poſſuʒ. Rex aragonũ maximã ⁊ potẽtiſſimã hʒ in mani daſſem minat᷑ genuẽſibꝰ
Sʒ alijs q;pluribterroꝛ incutit.Comes iacobꝰpiccininus cũ excrcitu regnuʒ
apulie exiturus eſt pe viẽ. Dicit ſe vtraſt igiſmundũ maleteſtã arma ſumpturum
ſut tñ qui ſenẽſibꝰ ⁊ qui eccfie romane timedũ putt.Orſini ⁊ comes euerſus int
ſe cõtendunt. nec finis pot inueniri diſcordie.Cardinalis de vꝛſinis quaſi papaʒ
timeret ex vrbe iam pꝛidẽ receſſit:⁊ inde ſimultates nõ pauce exoꝛte ſunt in t᷑ iðᷣm
⁊zromanũ pᷣſulem. Mifſus eſt tñ mõ ꝑ collegiũ cardinalis ſancti marci qui eum
apłce pietati recõciliet. Meſcio quis fructus ſequet᷑. Hõ ſumus ſine ꝑiculo inte/
ſtini belli ſi vꝛſinoꝝ domus implicata remãſerit.Ex oꝛicte nouitas allata eſt fra⸗
trem cardinalis poꝛtugalieñ. veneno perijſſe in cypꝛo: qͥ regnaturus eo ꝓfectus
erat ac filiã regis duxerat.Lhurcoꝝ claſſis mitbelenã inſulam conatu vexatura
fert᷑:ſʒ auxilio illi erit legatus aplicus cũ triremibꝰſuis ⁊ rhodiẽſi manu. Alia qᷓ
ſcribã nõ babeo. Cõmẽdo me humillime ſu blimitati tue ad cuiꝰ mandata ſꝑ ere
paratus. Ex roma die. xj.ſeptẽbꝛis. Anno dñi. M. cccclvij. 2ðè
De ecodem. . Epiltola. ccx. Ch.
Meas cardinalis ſeneñ. Ladiſlao regi bungarie. S.p.d. Que ſcripfſiſti mi
bi ſuꝑ negocio vꝛatiſlauieñ.electi.curaui atq; diligent pegi: q;uis res eet
difficilis T pecuniaria. Geſtus eſt mos tue ſerenitati ⁊ remiſſa electo ma/
gna pecunie ꝑs.Laboꝛauivt ſatiſſicret deſiderio tuo circa ratiſponeñ. eccham 2
obtẽeta ẽ tug golũtas. Pꝛefect ẽ em̃ üli ecclie illuſtris pᷣnceps ruꝑtꝰ bauarie dux
cõſanguin? uus:fui ego in ea cqᷓͥ cõmiſſariꝰ:⁊ quẽadmodu debui conatus ſuʒ eã
relationẽ facere qᷓ cũ veritate eidẽ ruꝑto vtilis ect.eci id libent᷑ qꝛ intelligebam

me ſuhlimitatitue.ſimul ⁊ indite domui bauarie côplacere:⁊ ecclie illi bñ ↄſulere
nec de ̊ plura. Aerũ ſereniſſime rex cũ tua pietas dignata fuerit dño nro pape /p

mę ſcribere atq; inſtant᷑ ſupplicare vt ecclia vannieñ mihi com ẽdaret᷑.idq; iã fa-
ctũ eſt rogo ⁊ ſupplico vt ceptũ cõtinuãs bñficiũ:ſereniſſimo regi polonie ſoꝛoꝛio
tuo vꝛgent᷑ ſcribere dignen ꝓ poſſemõe ipſiꝰecclie meis ꝓcura toꝛibꝰ dãda quł-
admodũ henricus ſenſtleben decanus vꝛatiſlauieñ.tue ſublimitati latius declara
bit neceſſariũ eſſe. Idẽ etiã celſitudini tue nouitates baꝝ partiũ quas ſibi ſcribo
ſerioſius exponet. Mec aliud impᷣſentiarũ niſi ꝙ metue ſublimitati ite ru atq; ite
rũ cõmendo ad eius ſemꝑ mandata paratũ. Ex roma d:e xj.ſeptẽbꝛis. Anno de
mini. M. cccclvij.

che

nus
feie
ſor

hint
ate
Po
adſ⸗
mitt
nis:
pert
hoe
ſon
ſnu
teri
col⸗
au;
tur.
dicti
den
cſup
Anno

ſat
mue
mman
taſu
hoſit
conſe
iga
citiz

mo⸗/
num

haleſ.
itat
ſioti
ahes
nnpre
i⸗

Hoꝛtat᷑ vice ſua pꝓmotiones pꝛin/ ZARiſEae ASE
apum ad regẽ polonie impetrare. Epi tola. ccx Ciij.
MHeas cardinalis ſenẽſis henrico ſenftleben. S. p. d. Scripſiſti nobis bis

diebuofequentee Erer gn e ibus gratias agim tibi: qui veri opti
mi amici officium imples. Intelleximus illarũ diſturbia partium. Dole/

mus pancipes veſtros non tam ſe beniuolentia q; ſan guine contingere. Euius
rei cauſam non ipſis aſcribimus ſed illis quoꝛum voces pꝛe ceteris audiunt. In
foꝛtuniũ eſt bocnoſtri tempoꝛis vt tunc potiſſime dunſi ſimus cñ expediret ma⸗
xime eſſe vnitos:ſed dabit deus bis quoq; finem Pꝛo electo vꝛatiſſau ieñ. laboꝛ a
uimus diligenter: tandẽ confecimus quod petebat᷑. Ham tria milia ſerme dun⸗
catoꝝ remiſia ſunt. In qua re intelliges ex wenceſlao que fuenint partes noſtre.
NRogamus velis eſſẽ cum maieſtate regia ⁊ ab ea litteras opoꝛtunas impetraxe⸗
ad ſereniſſimũ polonie regem ⁊ alios vt opus eſſe putabis duplicatas. NHam ipe
wenzeſiaus offert ſe iturum nomine ſuoꝝ vominoꝝ in poloniam: ⁊ nos ſtatim
mittemus bartholomeũ canonicũ varinien cum litteris ⁊ pꝛocuratoꝛijs opoꝛtu
nis: neceſſariũ eſt ꝙ ambo babeant litteras regias. Nam nos eiſdem ducibus
per bos dies non paruũ obſequiũ fecimus:qui pugnatibus fere ceteris cardina

libus:ſanctiſſimo dño noſtro ſuaſimus conſanguineuʒ eoꝛum rupertum ad rati-

7

ſpaneñ eccleſiam pmouendũ eſe:cum eſſemus cõmiſſarij alterius electionem
inueniſſemus non valere. Mittimus tibi litteras credentiales anaru vigoꝛe po
teris eis ſupplicare vt tibi amſſtant ad regias litteras impetrãdas oropio unt
colao ſcribimus quos arbitramur ſuos fauoꝛes non negaturos. ardinalem ſci
anseli vellemus apud ſe eſſe vt cius ſumma pꝛudentia lites auſtralice cõponerẽ
tur. Rogamus vt noſtras litteras ſibi tranſmittas. Et deniq; cures vt veniẽtibꝰ
dictis wenzeſlao ⁊ bartbolomeo littere que neceſſarie ſunt in pꝛomptu babeant
De nouitatibus harũ partium pauca ſunt que ſcribere poſſumꝰ.Eac ſunt bmõi
vtiſupꝛa in littera imperatoꝛis. Aale optime ex roma die ſeptima ſeptembꝛis.
e enwmoeo piſtola. ccrciiüj.
1 it patrocinari vt m — * 8 N——— »— 27 15
regs imetrerur. õ Epiſtola.ccxciiij.
Meas cardinalis ſenenſis Dꝛocopio cancellario bobemie. S. p. d. Muis
raro nobis ſcribis. Ex nicolao tamen ſimulq; benrico ſenſtleben intelligi⸗
mus te veterem erga nos beniuelenti ret inere omni officio veri amici
fatiffacere:nõ repetiinus que pꝛo nobis feciſti. Sunt ef plurima: nec nos bi ſu/
mus qui referre gratias valeamus. Illud tamen quod poſſum facimus: reda/
mamus magnincentiã tuꝗ: ⁊ animũ babemus paratũ omnia facereque tibi gra-
ta ſunt ⁊ nobis Poſibilia. Ja oſtendemus ſi quãdo ꝓ venerabili german otuo ß
poſito vice gradeñ.aliquid acciderit quod ſibi vtile futurũ putemꝰ ⁊ in nr̃a ptãte
conſiſtat. Interea rogamus te vt pſeueres in officio charitatis ⁊ tui enee ſemper
memineris. Inſuꝑ qꝛ mittemus pꝛopediẽ pꝛocuratoꝛes noſtros cũ ̃is apo oli
cis ad capiendã poſſeſſionẽ varinieñ.ecclie ſi ſaltẽ haberi poterit. Rogamꝰ? ami/
citiam tuã vt eas litteras impetrare velis a regia maieſtate gae Penici⸗ pꝛedi
ctus dixerit opoꝛtunas. Nam tantũ pondus buiuſce rei con equende in ſereniſſi
mo rege ipſo bungarie atq; bobemie c ſiſtit: 2 qui cegit perficiat. Erimus ineter
num ſue maieſtati ⁊ tibi obligati.Quiſpe qui eccleſiam eam ſuo ⁊ tuo fauoꝛe ob/⸗
tinuerimus. Conati inq;ᷓ ſemper ſumus nos gratos oſtendere. Credimus cardi⸗/
nalẽ ſancti angeli iam apud vos cõſtitutũ eẽ. Quod ſi ita eſt cõmẽda nos ſue di⸗
gnitati tãqᷓ; patri veneratu diguiſſimo.Que ſũt apud nos nouꝗʒ ſcribimꝰ ipſi hen/
nco tibi cõicanda. Feruet apoſtolica mens deſiderio exterm inãdi thurcos ſᷣ̊ pꝛin
cipes xpᷣiani inrer ſe diſcidentes pium pꝛopoſitũ pꝛoꝛſus deſerunt. Deus melio⸗
ra pꝛebeat:quod ſperamus. Aale optime. Ex roma die. xj. ſeptembꝛis. Anno do⸗
mini. M.cceclyij. „

Hoꝛ k oncoꝛdie imperatoꝛis 2, wre
äz Eipſtola. ccx CV.

MMeas cardinalis ſenenſis Jobanni cardinali ſancti angeli.S. p. d. Bꝛe/

ues moꝛe tuo ſcripſiſti ad me nuper epiſtolas. Aidi eas libẽter quia ſigni
ſlſicabant te ex boſna reuerſum prope bungariam degere: ac bene valere
quod pꝛe ceteris mibi iocundiſſmũ fuit:Spero hec ſcripta mea repertura eſſe in

auſtria perſonam tuam:inter mitioꝛes gentes. Atinã ita fiat. Nað pꝛeſentia tua
fnturum opinoꝛ vt pꝛincipes illarum partium pꝛoꝛſus componant᷑.Ait em̃ car/

dinalis papieñ.ſe cum anno ſuperioꝛi ageret in auſtria omnes lites inter imꝑato

rem ⁊ regem hungarie adeo attenuaſſe:vt parum ad integram concoꝛdia ſuper/

fuit.Compoſuiſſet omnino partes ipſas vt eſt opinio: niſi coactus fuiſtet nurẽ/

bergam aſcendere.Exiſtimo igit᷑ haud dubie dignationẽ tuam fide debito termi

naturam quod ille infectũ reliquit:ſi tamen ita eſt vt compoſitionitamparua vt
teferunt res defuerit. Atcũq; ſit elaboꝛandũ eſt eo negocio. Nec minus erit coö/

poſuiſſei:nperatoꝛem ⁊ regem ꝙᷓ thurcũ deleuiſſe. Et ego quidem banc coꝛonaʒ
tue dignationi auguroꝛ ⁊ opto. Houitates harum partium non dubito intelligis

ex alioꝛum litteris.Ex me tamen bec pauca habe. Rex aragonum maxim am ba
det in mani claſſem galearum ſupꝛa.xxx.magnarũ onerariarũ ſeptem: minoꝛum

nauigioꝛum q;plurium. Oicit ſe iturum in catholouiã vt inde foꝛtioꝛ redeat con
tra thurcos. Inde factum eſt vt rex poꝛtugalie aduentum ſuum ſuſpenderit. Ge=-
nuenſes hanc resis claſſem contra ſe armatam putant:ſimulq; cum eis floꝛenti⸗/
ui ⁊ ſenenſes timent:certitudo nulla eſt quid tandem rex intendat.Comes iaco⸗.ä

bus piccininus cum exercitu circiter duoꝛum milium bellatoꝛum exiturus bellũ
fertur. Cerritat eccleſiam ſimulq; ſenenſes:cum ſe contra ſißin mu ndũ maleteſts
pꝛofecturum nninat᷑. Arſini ⁊ comes euerſus adhuc inter ſelitigant.Cardinalis

de vꝛſinis iam pluribus diebus e curia receſſit:veritus ne quid ſibi ſiniſtri accide
ret:cum papa exercitum miſiſſet aduerſus fratres eius. Hunc rex aragonum vꝛ/
ſinoꝛum familiam in ſuam pꝛotectionẽ recepiſſe fertur. Timoꝛ eſt ne romanus

ager nouis inuoluat᷑ litibus. Miſſus eſt cardinalis ſancti marci ex parte collegij
di ſum dominum de vrſinis vt ſi poſſibile e controuerſie cõ ponant᷑. Domin
noſter ſanctiſſimus iterum duas galeas c pecunia ad legatũ mittit in oꝛientem
facit tᷣus ſater quod põt.ſed relinquit᷑ a pꝛincipibug nec ſolus poteſt tanti belli
molem ſufferre. Impatoꝛ thurcoꝝ contra mithelenã miſſurus claſſem fert᷑ non
modicam: ſed dñs inſule ſpe legati fretus ⁊ auxilio genuenſiuz nauale bellum in⸗/
ſtupiqus inanet. In albania dicunt ſcanderberchium magnalia ppetraſſe cõtra
thurcos. Quod ſi verum eſt melius tua paternitas reuerendiſſma que perid tẽ/
poris ꝓpe fuit exploꝛatũ habuit:Cupio vt tandẽ redeas nec velis trienniũ com/

„

oni tue ad eius mandata ſemper paratum.Ex roma die.xj.ſeptembꝛis. Auno

4 . „

Neas cardinalis ſenenſis Micolao liſtio. S. p.d. Gꝛate fuerũt nobis lit/

tere tue quibus germanica negocia nobis ſignificaſti vtinã melius ſe res
baberent. Sed ferenda ſunt que nobis tempoꝛa dant᷑. Faxir deus vt pꝛin

ecipes illi veſtri aliquando cõcordes ſint:ne qui ſunt ſanguine pꝛoximi odio diſiun

ant Saulemus mocobimn conualuiſſe ⁊ noſtri memoꝛein eſte.upimug nos
entie

ue maguific hius efficias comed atos. Scribimus regie maieſtati ⁊ ſibi de
litteris neceſſarijs a obtinendã eccleſiam varinieñ. Rogamus in ea retuo moꝛe

ſis vigil.Et ita efficias quẽadmodũ henricus ſe expetierit qui ↄditiones

iilius patrie nouit: noſter eſt fideliſmſimus amicus. Ab eo ſcies que ſunt bicnoua
Fluctuamus ⁊ nos moꝛe bominum nauiga utin. rater tuus vulterras repetiſt

blere niſi pꝛincipes contra tburcos excitari poſſe cõfidis. Recòmendo me digna

Phuitagſi elit pmotenesinperet. EPilſtolq. ccxcvj.

1
u

ii
ne
be
tor
ſbil
glin

luin
po
cun
inen
cni⸗
tunne
tbus
fuertt
ſurn

N

ſicenr

Cart

wuiti

pius ſcribe. Datuz rome die,xſ. ſeptembꝛis.Anno dñi. M. cccclvij.

Pollicek pecuuid cõccder Enieten -rreoc.
920 redimendis litteris. Epiſtola CCXcCvij.

italia multis in locis peſte laboꝛat:ſed potiſſime fena. Maʒs que bello afflicta fuit

⁊caritate annone: nunc quod tercium erat moꝛbo langueſcit. ANale ⁊ nobis ſe⸗

.„

Meas cardinalis ſenenſis Ulrico ridrer. S. p.dicit. Recepimus litteras
tuas quas reddidit nobis iacobus imperatorie maieſtatis nuncius.Agi
mus tibi gratias pꝛo litteris ſcriptis in facto eccleſie varinieñ. Scimus
enim te eas dictaſſe ⁊ expediri feciſſe.Nunc opus eſt vt alias iterum expediri fa-/
cias ad ſereniſſimum regem polonie ⁊ alios pꝛout opus fuerit: latius te admo/
nebit pꝛocuratoꝛ noſter quem ſtatim mittemus ad poſſeſſonem capiendaʒ. Su
per facto laurioneñ. expediuimus litteras iuxta deſiderium maieſtatis impera.
toꝛie:quas ipſe Jacobus ſecum appoꝛtabit. Rogauit enim nos vt concedereinꝰ
ſibi pecunias.Conceſſimus primo ſex aureos. Et deinde iterum rogauit nos vt
alias ſibi pecunias mutuaremus pꝛo reditu neceſſarias. YFecimus ſibi illas per
bancum oncegi cobliganlinus nos pꝛo eo intuitu maieſtatis imperatoꝛie cui
ebemus omnia. Aoluiſſẽmꝰ ꝙ ipſe babuiſſet aliqua ſcripts vel maieſtatis eiu
dem vel tua. Libentius ſibi ſubueniſſemus:tamen quia nuncius imperatoꝛis:no
luimus eum derelinquere ſicut ab eo intelliges. Rogamus des operam cum co
poſtq; redierit vt nobis ſatiſfaciat. Intelleximus de diſpenſatione tua: erimus
cum coꝝectoꝛe:⁊ videbimus quid faciendum ſit:ſcito ꝙ littere nulle poſſunt ob/
tineri gratis ab iſto papa:niſi pꝛo perſona im peratoꝛis.Si vis ꝙ exponamus pe
cunias pꝛo te ſcribe nobis ⁊ libenter id faciemus: q;uis pauperes ſimus: adbuc
tamen pꝛo te inueniemus centum aureos cum opus fuerit. Mabebis cum pꝛeſen
tibus litteras ad Jobannem binderbachiuzë. Rogamus eas ſibi mittas vbicucq;
fuerit. Et nos ſublimitati imperatoꝛie comendes ad cuius mandata paratiſſmi

ſumus. Ex vꝛbe die.xj.ſeptembꝛis.Anno.M.cccd vij.
Signifi cat cõcoꝛdiã factã ⁊ exoꝛat au· Epi ſi7
xilio ESg poſſeſſione ecclie aſſequẽda. Epiſtola.ccxcviij.

Meas cardinalis ſenenſis Johanai binderbachio.S.p.dicit. Laboꝛaui
mus diu tui cauſa aduerſus aduerſariuʒ tuum ſuper pꝛebẽda ratiſpanen’.
2 deinde peperimus tibi pacem. Obtinuimus nanq; pꝛebendam pꝛouiſi
ratiſpaneñ.dari domino humanno vt tibi quies eſſet.Et ita factum eſt. HNoc ſcri/
bimus ad conſolationem tuam. Rogamus vt nos imperatoꝛie maieſtati cõmę/
des iuues nos ad poſſeſſionem habendam eccdleſie varinieñ. Aale optime.Ex
roma die.xj.ſeptembꝛis.Anno.M.cccclvij. “”UDẽ

Credentiarũ littere. Epiſtola.ccxcix.

MMcas cardinalis ſenenſis Ludouico bauarie duci.S. p. dicit. Nenietad
excellentiam tuam venerabilis vir benricus ⁊ aliqua noſtro nomine refe⸗
rret. Cui rogamus vt plenam credentie fidem preſtare velis.Et in his que
vice noſtra petierit benignũ impertiri fauoꝛem quemadmodum de tua erga nos
charitate plene confidimus. Ab eo etiam ſcies negocium eccleſie ratiſpaneñ.pꝛo.

tuo deſiderio exrpeditum eſſe. In qua re fecimus quod vires noſtre potuere vt ho

noꝛi tuo ſatii

nn fieret. Ex Roma die vndecima ſeptembꝛis. Anno domini. M.

22

V 1

ALittere cöõmendatoꝛie. Epiſtola. ccc.
Neas cardinalis ſeneñ. Ludouieo duci bauarie.S.p.d. Sigiſmũdꝰ?ſchbꝛe/
tel bonęindolis adoleſcẽs pᷣmus huc venit in cauſa ecclieratiſpanen. Dꝛi
muſq; ir̃as tuas nobis reggidit. Zuſtirit die noctuq; diligentiſſime labo.
rans vt deſiderio tuo ſatiſfieret. Cũ res ſit ad votũ expedita dignu s eſt qui digno
fauoꝛe tractet᷑. Rogamus igit᷑ vt ruperto adminiſtratoꝛi ratiſpaneñ.conſangui⸗
neo tuo eñ cõmendare eigar te efficere vt de pᷣmo beneficio vacaturo ⁊ cõ/
uenienti:ſibi omnino pꝛouideat᷑. Reddes enim mercedẽ condignam ſuis laboꝛi-/
bus:⁊ nobis ſin gularẽ cõplacentiã facies:qui eum iam pridem nouimꝰ: ⁊ ꝓ ſus

virtute dileximus. Datũ rome die.xj.ſeptẽbꝛis.Anno dñi.M.cccclvij.
Coõtra negãtes auctoꝛitatẽ ſũmi Ep ſtola cccj
pontificis a xpᷣo inſtitutã eſſe. 2 1 in. J.
Meas cardinalis ſenenſis Martino mayer.S.p.d. Sunt nõnulli natio/
nis tue boies parũ ꝑpenſi habẽtes:qͥbus romani põtificis auctoꝛitas neq;
sſseeceſſaria eſſe videt᷑ neqʒ a xpᷣo inſtituta. Cõtra quos bãc eplłam ſcribere
⁊ tibi trãſmittere decreuimꝰ:vt ſi qñ tales homines te adierint:habeas ex nobis
quo gladio eoꝝ temeritatẽ cõfodias. Ha qñ eos nõ ſolũ ſcripta iura reuellunt ⁊
auctoꝛitas ecclie longe lateq; diffuſa:ſed eE naruralls rõ eis aduerſa eſt:que
lex nature imobilis ⁊ inuariabilis adeo fixa eſt:vt neq; epicheiã ferat.Audi ergo
quo modo iſtos reuincimus:reucilimus: ꝓſternimus:cũ xp̃ianis nobis queſtio ẽ
i euangeliũ recipiũt ⁊ xpᷣm filiũ dei ꝓ noſtra ſalute incarnatũ ⁊ paſſum fatent᷑.
Hi nobis haud quaq; negabunt ſacramenta in ecclia ab ipſo filio dei inſtituta:q/
bus ad ſalutẽ noſtram vtimur:baptiſmi:confirmationis:ecuchariſtie: penitentie

eꝛdinis:matrimonn ⁊ vnctionis extreme:quoꝝ vnũ quod eſt pꝛincipaliſſimum

ſcx oꝛdinis alioꝝ duoꝝ que potiſſima eſſe vident᷑:euchariſtie ac penitẽtie myſte/
ni in ſe continet. Ha ſacerdotes bac potiſſimũ cã ſunt inſtituti.vt purgantes ꝑ
penitentiã hoĩes a kecele ſuis ⁊ in gratiã dei redeũtes:idoneos faciant ad coꝛ
pꝓus xpi participandũ. Deinde coꝛpus xpᷣi conſecrantes illud eis adminiſtrent.
Aidemꝰ aũt natura ita cõꝑatũ eſſe vt oĩs ptãs que ad pꝛincipalẽ aliquẽ oꝛdinata
euſt effeęctũ:inferioꝛes oꝛdines ſibi ſubſeruientes babeat ꝗqdð maxime in artibꝰalpa
ret. Mam arti Jhe foꝛmã materialẽ inducit alie ſubſeruint que materiã diſponũt
Et rurſus ars illa que foꝛmam inducit alteri ſeruit ad quã pertinet finis perfecti
operis.MNam qui ligna cedit arti nauifactiue veſeruit. Et bec rurſus gubernato/
rie illa vᷣo militari vel icono mice quẽadmodũ ad diuerſos oꝛdinant᷑ fines. Cũ g
poteſtas oꝛdinis in eum finem conſtituta ſit vt purgatis hominibus coꝛpus xpᷣi
miniſtret palam eſt inferioꝛes oꝛdines ei deſeruire:ea Pderan tes que ad hoc opꝰ
neceſſaria ſunt. Et infimi quidem oꝛdines ſacerdotali deſeruiunt populũ prepa
rantes.Oſtiarij quidem arcendo infideles a cetu fideliũ.Lectoꝛes inſtruendo ca
thecuminos elementa fidei tradentes:pꝛopter quod eis ſcriptura veteris teſta/
mẽti legenda cõmittit᷑.Exoꝛciſte vᷣo eos purgant qui per demonioꝝ vexationes
a ſacramentoꝝ perceptione grpeciunk Brc; ita hi tres oꝛdines diſponendi po/
bunlt curã habent. Eſt ⁊ quartꝰ accolitoꝝ oꝛdo:cui vaſa nõ ſacra credita ſunt in d
us ſacramenti materia pparat᷑. Subdiaconi vᷣo miniſteriũ habent ſuꝑ vaſa ſa/
cra ⁊ ſuꝑ diſpoſitione materie nondũ conſecrate.Diaconi vᷣo vlterius pꝛocedũt:
adminiſtrant em atq; contingũt materiam iam conſecratã xpᷣi ſaguinem populo
diſpenſantes. Sub= eruiunt autem hi oꝛdines ſacerdotali etiam pparatione po/
puli.Mai diaconibus cõmittit᷑ euãgelica doctrina pᷣparanda po pulo. Subdia/
conibus epiſtola.Accolitis luminis eõmiſſa eſt cura.quod ad ſolẽnitatẽ doctri⸗/

ne kaaagio PercnetQeq ita bi ſex oꝛdines ad ſeptimũ referunt qui ſacra/
mctalis aſpellat᷑. At cũ oꝛdinũ hoꝝ collatio cũ ſacramento quodã pficat᷑.ſacra/
mæenta aũt eccleſie diſpẽſatoꝛes rerunt idoneos:neceſſariũ eſt ſuꝑiorẽ aliquam

ptãtem eſſe in eccleſia altioꝛis miniſterij que oꝛdinis ſacramẽta diſpẽſent. Hane
aũt maioꝛes noſtri epalem appellauere:que quis in cõſecratione coꝛpis tpi ſa/
cerdotalẽ nõ excedat:ſuꝑat tñ in his que ad regimen populi ꝑtinẽt. Hã ⁊ ipᷣa ſa/
cerdotalis ptãs ab epali diriuat᷑. Et qᷓ ſunt ardua circa populi curã ep̃is reſerua-
tur. NHec ſacerdotes ipᷣi dũ coꝛpꝰ xpᷣi còficiũt rebꝰalijs vtunt᷑ qᷓ; ꝑ epᷣm cõſecratis
vt altari caliceę veſtibꝰ.Eſt igit᷑ manifeſtũ ſummã regiminis að in populo xpiano
gerit᷑ ad epᷣalẽ ꝑtinere ꝑtãtem. Aerũ q;uis poꝑuli ꝑ diuerſas dioceſes ac ciuita/
tes diſtinguant᷑:ſicut tñ vna eſt ecclia ſponſa xpi:ita ⁊ vnu opoꝛtet eſſe populum
xpᷣiann. Et ſicut in vno pplo ſpali vnus requinit epᷣs ad quẽ ſũma rei deferat᷑: ita
⁊ in toto populo xpᷣiano ꝑneceſſa riũ eſt vnũ eẽ totiꝰeccleſie caput:vnũ pᷣceptoꝛe⸗ꝭ
atq; magiſirũ ad quẽ maxia queqʒ ⁊ difficilia referant.Cũq; ad vnitatẽ ecclie con
ſeruãdã illud potiſſimũ requirat᷑ vt vna ſit oiuzʒ fides:circa ea vo qᷓ fidei ſũt que-
ſtiones varias ſuborin cõtingat:vnũ eſſe pꝛincipẽ vnũq; caput opoꝛtet ⁊ ſupbmũ
iudicẽ qui qſtiones ipbᷣas diſſoluat.Alioquin ſniarum diuerſitas eccleſiaʒ ipᷣas di
uideret atq; ſolueret vnitatẽ Quẽadmodũ factũ eẽ videmꝰ ante ↄſiliũ nycenum

vũ ſibi qͥſq; viuebat ⁊ ad romanã ecdleſiã ꝑuus babebat᷑ reſpectus.Et nos quidẽ

palã videmus oẽs qui tempeſtate noſtra pegrina in uenerint dogmata:⁊ erroꝛes
pᷣdicãt illud in pꝛimis ſibi vſurpare vt romane eccleſie auctoꝛitatẽ ⁊ pncipatum
diffiteant᷑. At cñ xpᷣs deus nr̃ ſpoſam ſuã eccliam taferuẽti amoꝛe dilexerit vt ſan
guinẽ ſuũ ꝓ ea effuderit crucis toꝛmẽtũ ꝑpeſſus.HNequaq;ᷓ credendũ eſt eñ in bis
