nobis ingeniũ ſermonẽ virtutẽ vires coꝛpis atq; aſe dedit.Et cũ pꝛimi parẽt cul
ainferni mãcipiũ facti eſſemꝰ:vt nos redimeret deſcẽdqit de celo:exinaniuit ſeipᷣʒ
foꝛmã ſerui accepit:boĩem induit:factꝰobediẽs vſq; ad moꝛtẽ: moꝛtẽ aũt crucis:
inqᷣt apłs. Sub ipſa aũt paſſione ⁊ qruce pꝛiuſq; ad crudelitatẽ necis ⁊ effuſioneʒ
ſauguis pueniret᷑ qᷓ̃ cõuicioꝝ ꝓbꝛa:q;̃ ↄtumeliaꝝ lu qibꝛia tulit:ſputamina inſultã
tiũ ccßie. Aſuts ſuo ceci oculos aperuerat:fiagellatusẽ qͥ ptatẽ flagellãdi de/
mones hʒ. Spinis coronatus eſt q̃ ſcõs ſuos floꝛibꝰcoꝛonat eternis palmis. In
faciẽ ceſus eſt qͥ veras palmas mũdũ vincentibꝰtribuit. Spoliatus eſt terrena ⁊
caduca veſte qͥ celeſti atq; imarceſſibili cãditate aias veſtit. Cibatꝰ eſt elle qui ſe
cibũ hõi pᷣbuit. Potatꝰeſt aceto qͥ pplo ſuo nectaria pocula repꝛom nrr. den ille
innocẽs:imo ipᷣa innocẽtia:ipᷣa iuſticia int᷑ fac noꝛoſos cõputata eſt.pepẽdit inter
latrones deꝰnr.viderũt facie eiꝰ ⁊ nõ erat ſpẽs neq; decoꝛ.A vertice capit vſq; ad
plantã pedis nõ erat in eo ſanitas.ſ paſſus ẽ vt nos redderet impaſſibiles.mor/
tuꝰ?eſt vt nos redderet imoꝛtales. Paſſus qꝛipᷣe voluit:⁊ iniqͥtates niasis oꝛ
tauit.O bonitatẽ o clemẽtiã magni dei:miſeratiões diuinę pietatis incredibiles:
q;maxima ⁊ inextimabilia ſint xpᷣiano populo ſ̃ſtita beneficia. Sed coꝛã ſũt hec
in oẽs fideles dona dei. Aos aũt o germani pecularioꝛ qdã bonoꝛis rõ reddit ob
noxioꝛes. Mꝗ qͥ vobis imperiũ dedit. JIs vos oibꝰpopulis gentibꝰ nationibꝰ pꝛe
tulit.Hec ẽ em̃ pꝛima in ſeculo dignitas:cui oẽs pꝛincipes:oẽs reges cedũt.Ouã
ſaluatoꝛ ſm carnẽ naſcẽdo:pegrinãdo:moꝛiẽdo dignam cenſuit quouis honoꝛe.
Que in ꝓphetis pmiſſa in cuãgelio cõpꝛobata.in aploꝝ ſcriptis magnifice com/
mẽdata exiſtit. Hcc eſt illa excellẽtiſſima dignitas qua ſtãtenõ eſt cur antixpᷣi foꝛ
midemus aduẽtũ quẽadmodũ ⁊ terculianus ⁊ cipꝛianꝰ⁊ auguſtinꝰ ⁊ multi vete/

eẽ atq; videri. Hec eſt em̃ vna virtus nõ ſolũ maxia ſ᷑ mater oim vᷣtutũ reliquaꝝ

nt
ma

nich
wos

tini

ruz ex verbis voctoꝛis gentiũñ pauli colligere vident. Hinc antiqui nr̃i ſpuᷣſancto
leni: q;uis adbuc idola colerẽt. Impatores pſequerent᷑q; xpianos. Aitã tamẽ-
illis ꝓl ixam imperiũ ſecurũ:domũ tutã:exeratũ foxẽ.ſenatũ fidelẽ:populũ pꝛo/
bu: oꝛbẽ auietẽ optabãt. Aos igi᷑ magni:vos inclitio germani quib? tata digni⸗/
tas credita eſt:curare pꝛe ceteris debetis: ne vobis imperãtibꝰ xpᷣiane religionis
maieſtas intereat. Sed quid vos ad bec deo rependitis: imo quid nos oẽs xpᷣia/
ni p tantis benefics agim: vbi tantoꝝ bonoꝝ memoꝛia eſt. Dꝛincipes vbigre
titudo eſt viri potẽtes terrã ſacratiſſimꝗ in qua viſus eſt deus noſter ⁊ annis ſu⸗
pꝛa triginta homo cũ bominibus cõuerſat? agareni occupant. officinas nre ſalus
machometus obtinet ſacroſanctũ dñi ſepulchꝛũ lectũq; i lũ veneratu digniſſimũ
in quo ꝓpter nos vita nr̃a obdoꝛmiuit in dno ſaracenoꝝ impurate manꝰ obtre⸗
ctãt. loca illa ſcã loca benedicta:loca pᷣcioſa ⁊ agni imaculati purpurata cruoꝛe:
dũ nos ſilem boſtes fidei nre cõculcãt. Et qͥd ad bec aitis pᷣncipes. Cur hec acci
diſſe putatis:abbꝛeuiatã ne manũ dñ creditis:aut impotẽtẽ factũ qui eſt oĩipo/
cẽs. Mudqd nõ põt mittere plus q;. xij legiones angeloꝝ qui ſaracenos thurcos ⁊
tbanmaros ſe blaſpbemãtes exterminẽt. Aut certe tm̃ vᷣbo dicere ⁊ fiat qð volue⸗
rit. An qui ferocitatẽ ſennacherib angelo dimicate cotriuit:q furibundũ bolofer
nẽ in manũ mulieris vidue dedit:qui enat reges magnos ⁊ occidit reges foꝛtes
3 dauſit egiptis mare.qͥ ſodomitis ſulpbur pluit ⁊ignẽ:q ventis impat mari. ᷓ
ecit celos in intellectu. machometi ſuꝑbiã frenare no poterit: omne ſubeſt ei cuz
voluerit poſſe. Euid igit᷑ opinamini.quid creditis pꝛincipes. emptat vos dn·s
de noſter:experiri vult an ſe diligatis.an virtute pꝛeſtetis:an religioſi an grati ſi/

tis: quid inter nos ſi ſit aliquis qui ſapiat ⁊ intelligat ac requirat bec ⁊ indoleatvi

cẽ eis. Quid moꝛamini quid ſtatis:an nõ eſt hicmaximꝰbellãdi fructus:maxia
vtilitas vra.ſi pliũ aduerſus inimicos crucis comittetis vos beneficij memoꝛes
oſtẽditis: deo nro placetis:aĩas vꝛas lucrifacitis ⁊ habitaturi cũ angelis:triũpba
turi cũ ſanctis martyribus:regnaturi cũ rpᷣo celñ acquintis. Omitto hic pꝛinci⸗
pes id emolimenti quod pleriq; oẽs milites nri tꝑis ex bello querũt aurũ ⁊ar.
tum: teuromata: pictas tabulas:equos: veſtes: eruos:ancillas. Mã q;uis multa
bmõibec expeditio repꝛomittit. Molo tñ vos xpᷣi milites hec ambire:nolo vos ra
nas qrere: nolo vos ſpolijs gaudere. Duſilli eſt animi lucris inhiare terrenis.
Vẽs generoſa ⁊ alta celeſtes aſpirat in tbeſauros. Hꝛeuis eſt vita hoĩis ſuꝑ ter
rã. Fugiũt animi nr̃i liciũ vite nre ſũt aranearũ tela:cito dirũpit᷑. Feſtinat em de⸗/
currẽ velox floſcul?.anguſte miſereq; bꝛeuiſſime vite pᷣcio.duʒ vna cibos ſõniaq;
poſcimꝰobꝛepit nõ intellecta ſenectus.nemo ſcit qͥd veſpere vehat. Curriculum
eui nri in certũ eſt. Deregrini in terra ſumꝰ.ſpes nfa in celũ tendẽda eſt: vbi euan
elio teſtenec fures fodint nectinee rodũt. Multe ſüt vie qͥ nos eo ceducũt. Sʒ
. Pfecto tge pᷣncipes nullũ iter certiꝰ.nullũ ſecuriꝰ.nullũ expeditũ.nullũ glo⸗
rioſ eſt.quo poſſimcelũ ſcandere:q; ſi cotra thurcos celeſtis patrie nir̃e ciuitaᷣ
ſuꝑne hieruſalẽ ꝑfidos inimicos arma ſumẽtes puris ⁊ cõſtantib ꝰanimis bellũ
geramꝰ. Cognoſcitis vt arbitroꝛ iaʒ pꝛincipes hui helli qd ſuademꝰ nõ honeſta
tẽ mõ:verũetiã vtilitatẽ. Mũc de facilitate gerẽdi beili paucaſubnectã. Noc eſt
em̃ de quo tercio loco victurũ me ꝓmiſi.Fruſtra em iuſtũ bellũ.fſruſtra cõmodo-
ſum pbauerimꝰ:niſi etiã factu facilene dicã poſſibile demõſtremꝰ. In bac parte
illud meo iudicio aiaduertendũ eſt: optimi ꝓceres. ne maioꝛ⸗ hoſtib? qᷓ; nobis ſit
ſcia rei militaris:ne frequẽtioꝛ vſus ne pecunia:ne copioſioꝛ potentia: ſupioꝛ ne
deus ipe fauentioꝛ:qnimmo neęq;ʒ ſi pares vtrinq; vires fuerint bellũ ſuaſeriʒ. Mã
teſte oc tauiano ceſare qui pᷣliũ ſine certa pᷣꝛogatiua cõmittit ſilis ei eſt qui hbamo
piſcat᷑ aureo: facile nãq; plus amittere ꝙᷓ lucrari põt. At mihi ſeu noua cõſiderã⸗
ti ſeu vetera mẽte repetenti:inter oẽs nationes quas bello idoneas iudicant.nu k-
la expeditior: nulla foꝛtioꝛ: nulla peritioꝛ:nulla audentior q;ᷓ veſtra icet⸗ Hoht
boies. vobis equi· vobis arma: vobis pecunie ſunt. Mulla natio tamgrãdis ſub

„ .
„⸗
5* ”

celo eſt q̊ habeat deos appꝛopinquãtes ſibi ſicut adeſt nobis dñs deus noſter. Et
vbi obſecro tot clanſſimi pᷣncipes:tot generoſi ꝓceres:tot foꝛtiſſimi eqᷣtes:tot po
tentes cquitates:tot diuitie:tot auri:tot argẽti:tot ferri minerc.vbi tãta ppei mul
titudo:tãta iuuentꝰ:tatũ animi:tãtũ roboꝛs.Germanie ſines vt vet eres tradũt
ab oꝛiẽte viſcella fluuiꝰ⁊ bũgarie limes fuere.Ab occidẽte renꝰ. A menidie danu
biꝰ. A ſeptẽtrione occeanꝰ ⁊ mare balteu quod pꝛutenicũ vocare aſ mꝰ. Hüc
quãtũ extra hos terminos poſſideatis ipſi videtis vos angliã pulſis bꝛitanis oc
cupaſtis vos belgarũ helnecioꝝq; fines eiectis gallis obtinuiſtis. Nos reciam ⁊
norciã inuaſiſtis.vos vſq; in italiã pedẽ extendiſtis.vos hulmerigros qui nunc
pꝛuteni vocant᷑ ex manibꝰ infideliũ detraxiſtis:ſoli ex alicnis in vr̃o ſolo bobemi
ſedẽt potentiſſimi ⁊ nobiliſſimi populi.Sed ⁊ illi ꝓeſtro imperio parere ſe aiunt.
Regẽq; habẽt vꝛi an uinis nobiliſſimũ ladiſlaũ. Aos igit᷑ magni vos bellicoſi
vos potẽtiſſimi:vos foꝛtunatiſſimi ac deo accepti germani eſtis.qbus adeo fines
extendiſſe licuit:⁊ ſuꝑ oẽs mortales romane potẽtie datũ fuit obſiſtere. Mã ter.
rarũ ille calcatoꝛ oim: ⁊ orbis domitoꝛ iuliꝰceſar q;uis ſubactis gallis ſepe renuʒ
tranſiuerit reſq; maximas in germania geſſerit. Bellicoſam tamen ⁊ aſperã ſue/
uoꝝ gentẽ dimiſit indomitaz. Auguſtus octauianꝰ cui ⁊ parthoꝝ ⁊ indoꝝ reges
muuera miſerũt qui vnus oim romanoꝝ foꝛtunatiſſimus creditus eſt de quo illa
ſunt metra.Auguſtus ceſar diuũ genꝰ aurea condet. Secula qui reuerſus latio re
Snata ꝑ arua. Saturmo quõdã ſuꝑat garamãtas ⁊ indos ꝓferet. Imperiũ iacet
extra ſydera tellus extra anni ſoliſq; vias.vbi celi fer atlas: axem humero pꝛemit
ſtellis ardẽtibꝰ aptũ. Ille inquã feliciſſinus im ꝑatoꝛ nullibi vnqᷓ; niſi apud ger-
manos ſuccubuit. Mãa lollia nã ⁊ varianã dadẽ in germania ꝑpeſſus ẽ.Lollianqᷓ
maioꝛis infamie q́; œtrimẽti:varianꝗ pene exitiale:tribꝰlegionibꝰ cũ duce legadſ
⁊ auxilijs oibus ceſis.Longũ eſſet referre quas intulerũt romane reipublice mo⸗/
leſtias germam.qͥ ⁊ ſi romanoꝝ foꝛtunc aliquãdo ceſſerũt.poſtea tñ ⁊ ipſi de ro⸗/
manis de gallis de hiſpanis de hbũgaris xeg alns diuerſis gentib? ſepenumero tri
umpharũt. Mec romani cũ rerũ potirent᷑ res magnas ſinę germanis auxilianti/
bus pegerũt.quoꝝ tanta in bello virtus.tanta in domo ſides fnit: vt ceſarei coꝛ/
poꝛis cuſtos cohoꝛs ex germãis potiſſime legeret᷑. Cõferamꝰ nũc thurcos acvos
inuicẽ ⁊q̃d ſperandũ ſit.Si cuʒ illis pugnetis examinemus vos nati ad arma illi
tracti. NHos armati illi inermes. Aos gladios verſatis:illi cultris vtunt᷑. Aos ba
liſtas tenditis illi arcus trabũt:vos lorice thoꝛaceſq; ꝓtegũt:illos calcitra tegit.
Aos equos regitis illi ab equis regunt. Aos nobiles in bellũ ducitis.illi ſeruos
aut artifices cogũt. Aeſtri milites nati atqʒ; nutriti in armis ſunt:illi copias ſuas
exceptis quindecim milibꝰpugnatoꝝ quos expeditos habent:ex agris atqʒ offi/-
cinis erũt. Nobis flectere ludos cequos ⁊ tendere ſpicula coꝛnu. Nos omne cuuʒz
feroꝛe teritis.veſtra iuuẽtus toꝛneamẽtis intenta eſt.aut quatit opida bello: nec
tarda ſenectus veſtras vires debilitat mutatq; vigoꝛẽ caniciẽ galea pᷣmitis: ſem
perq; recentes belloꝝ babere cauſas cupitis:⁊ viu ere in armis:illis pictis croco

⁊ fulgenti mirice veſtis deſidieq; cordi ſunt. Sũma volũtas eſt in dulgere coꝛeis.
Solus machometus ⁊ quos vixi quidecim milia expediti ſunt.quos ſonus dele/
ctat armoꝝ:⁊ animꝰin bella paratus exbibet audaces.eteros inexpertos timi/
dos effrenatos nulli? pꝛecij iudicetis. Oꝛ ſi manꝰcum illis ↄferatis nihil eſt qd de
victoꝛia dubitetis. Si modo quã geſturi eſtis pꝛo deo pugnã:aduerſus deuz non
cõuertatis mala mente ꝓcedentes. Cũ ergo maioꝛes veſtri pꝛincppes eẽs vici/-
nos ac longe poſitos populos armoꝝ Poda ſunn uerint cuʒ timentes ipſi nullos
omnibus terroꝛi fuerint. Cum vos ipſi nibilo minores veſtris pꝛogenitoꝛibus
ſitis: cum omnibus bis rebus abundetis quas belio neceſfarias putant. cum vo-
bis foꝛtiſſimi milites. peritiſſmi duces ac ſatis foꝛtunati ſint:cum deum in cauſa
ſua pꝛopitiũ ſperare par ſit: cum veſtri hoſtes longe inferioꝛes vobis exiſtant nõ
eſt cur tam honeſtum tamq; vtile bellũ ꝓ deo vro gerendũ detractare quoq̊ mõ

tpo
mul
düͤt
dann
Ne
igoe
luma
inune
obent
ziunt.
licoſ
fnes
er;
ʒ
ſue⸗
ges
iore
aet
emit

lani
no⸗
ro/

nti⸗
C
0s
mili
sb
tegtt.
os
3as
o⸗
;
bee⸗
ſem
ged
nes.
de⸗
nin⸗
ſon
ga/
ſos
bus
vo/
uſe
tno

debeatis. Dicat bic foꝛtaſſe quiſpiã. Rẽ nð eẽcũ thurcis tm̃:ſed cũ thartatis ſim:᷑
7 ſaracenis:cũq; oibꝰgentibꝰquas illi ſubiectas bñt.lainc ego ↄtra inſto.necego
vos ſoli tbeutones inquã pugnabii.Ex italia ex gallia ex biſpania multi ↄcurrtet
nec hũgari deerũt:nec bobemi foꝛtiſſime gẽtes. Raſtiani bulgani oẽs illirienſes:
oẽs grecj ſumpta occaſione còſurgẽt. Aicini qʒ in aſia dabũt manꝰ. Molite exiſti
marẽ pꝛincipes. Ita oẽm aſiam machometo parere:vt nõmulti ſint xpᷣo ſeruien
tes.multi in cilicia:bitinia:capadocia:pẽto:ſiria:xpᷣiani ſũt q;uis iugo vᷣuituiᷣ op/
arma ſumere ſi vos viderit audẽtes.Aeneti z ⁊ ianueies potẽtes populi qᷓ;uis
pacẽ cũ thurcis bñt:pꝑtes tñ vr̃as claſſbꝰadiuuabũt.Coacti nãq; ne ciuitates oꝛi
entis adinitterẽt pacẽ facere. At qð boĩesiuiti ac neceſſario faciũt neq; diu neq;
diligent᷑ facẽ poſſut. Aeneti certe fidẽ imꝑatoꝛi dedere:facturos ſe qdð deceat xpᷣia
nos ſi bellũ coi fideliũ ↄſilio ↄ thurcos decernat᷑.Ego ⁊i erte ſcio ꝓceres vobis
arma ſumẽtibꝰ ex tota xpᷣianitate affutura pᷣſidia. Mibilominꝰ⁊ illis dmi manẽ/
tihꝰ:huic bello ſolã germania ſufficere nõ dubitauerim. Scio em̃ gotfridũ q̃ fuit
lothaꝛinge dux:cũ ſolis traſkenanis theutonibꝰ⁊ aliq bꝰgallicis paucis italis hũ
garia ꝑcuſſiſe:greciã penetraſſe:bhelleſpõtũ trãſiſſe:aſiã pᷣmeaſſe. Jeroſolimã ex
ptãte infideliũ vẽdicaſſe:victis ac ꝓſtratis oibꝰ ꝗᷓ occurrerẽt i medio gẽtibꝰq;uis
⁊thurci ⁊ ſaraceni numeroſi reſiſtere conarent᷑. In eiꝰ exercitu ducẽta milia pu/
gnatoꝝ fuiſſe tradunt᷑:atq; multo maioꝛes copias ſola germania cogere põt.Sʒ
dicitis vt exiſtimo quõ foꝛis bellũ geremꝰ qͥ dmi coͤtẽdim?:nec poꝛtio eſt germa
nie vlla qͥeta. Sit pax intus nõ recuſabimꝰextra bellare. Pꝛiꝰ thurci renũ attin/
gãt q; lites oẽs extirpent᷑. Idcirco ſapiẽtes illi qͥ ratiſpane fuerũt:indicẽdas ito
ta germania qͥnquẽnales inducias putauerũt:id nũc explẽdũ ẽ.Oẽs qͥ cõtendũt
impij pᷣncipes:ac vaſalli aut ſub diti ſunt.niſi ceſaris mãdata cuſtodiãt: fidẽ fran
gunt:honoꝛẽ maculãt:rẽpub.ledũt:ſibipſis nocẽt.Qðd ego de tãta nobilitate mi/

p̃ſſſi. byberi q̊ ⁊ georgiani vocat. Araen uncij:armeni:xpᷣm colũt.nec cunctabũt᷑

nime putaueriz. Nã qͥs erit adeo durꝰ:adeo obſtinatꝰbonis:adeo aduerſus mo⸗/

ribꝰ vt treugas ꝓ cõi xpᷣianoꝝ ſalute indictas pᷣſũmat infningere.Eſt bic legatus
aplicus qͥ cenſuras eccliaſticas interponet.Legati ceſaris imꝑiale bannũ ⁊ als pe
nas adimẽt. Pꝛoch germani nobilęs:gẽs bellicoſa:ges alti coꝛdis:an mõ in tata
⁊ vr̃a ⁊ oſin xpᷣianoꝝ neceſſitate deficietis:eritis ne adeo incauti adeo ceci vt rane
muriſq; fabul in vobis impleri ſinatis:qͥ duʒ inuicẽ ſe moꝛderẽt preda milui fue/
re. Mõne cernitis dñ ſimul tẽditis venientẽ thurcũ ⁊ oĩa rapientẽ.que vos liti/
Gare cõpellũt:Expellite pꝛiꝰ cõmunẽ hoſtẽ:tũ ſi pacẽ tenere neqᷣtis de terra: de do

minio de ceteris bonis:pugnate qᷓ nõ thurcis ſ̃ vr̃is filijs relinquere valeat.Eq /

dẽ ſi has inducias amplectimiui pᷣncipes.nõ eſt mibi dubiũ qͥn validiſſimũ ⁊ co/
pioſum exercitũ cõparare poſſitis:quo educto pacẽ in almania neceſſario relinq/
tis:latrones em̃ ⁊ raptoꝛes eẽs exibũt agricola ⁊ artifſices dmi manebunt:para
tũ genꝰboim quẽadmodũ tꝑe cõꝛadi ceſaris eueniſſe ↄſtat.cũ ille copias aduer/
ſus ſaracenos ⁊ thurcos eduxit.Et foꝛtaſſe hec vna eſt pacãde germanie via: ne
ſcio an vos als habeatis.Sʒ dicitis qͥd cũ pꝛutenis agemꝰ:qͥ rebellantes ſuis do
minis relicta religione theutonica:ad magnũ regẽ polonie deſtinerent.Tria hic
remedia ſũt:duo dicã:terciũ in aliud tempꝰretinebo.Aut ſeruent᷑ bic inducie ſi⸗
cut i ceteris germanie litibꝰ.Aut ſi hoc durũ religioni videt᷑:ſinite frẽs religioſos
cũ ſaxonibꝰbohemis ⁊ alijs quos poſſunt allicere:ſuã ꝓuincia vendicare. Heqʒ;
em̃ ꝓpterea veſter exercitus magnope impediet᷑. Mã ⁊ imperate conrado deqno
pauloante dixi.cum teraꝰ eugenius romanus pontifex xpᷣianos excitaret ꝓ tu/
tela terre ſancte:quã ſaraceni euertere conabant᷑ pꝛuteni cũ ceteris vlterioꝛibus
idola colebãt:ac crebꝛis excurſionibus:nunc ſaxoniã:nuncalios vicinos xpᷣi cul/
toꝛes infeſtabãt.Conradus aũt dimiſſis ſaxonibus aut ceteris vicinis qui domi

cũ prutenis ac reliqs barbaris decertarẽt:ipſecũ renenſibus:ſueuis:franconibꝰ:

bauaris:hieroſolymã penetrauit.dẽ ⁊ nunc vobis agere licet. Ceteꝝ aꝛnon

nullos eſre audio aui machbometũ deinceps quieturũ exiſtimãt. nech vt ego dico

tantopꝑe feſtinãdũ ceſtent. Reſerabo vobis aliqua de ↄſuetudine ⁊ natura huius

boĩs.que mihi ꝑ eos nota ſũt.qͥ ſecũ aliquãdiu cõuerſati fuere: vt qͥq ſperanduʒ
ũdue timendũ ſit eo certius habeatis.Eſt aut machometus adoleſcẽs annos na
tus qnatuoꝛ ⁊ viginti aio truci ⁊ gloꝛie cupido:robuſto coꝛpe ac laboꝛis patiente
neqʒ vino neq; cenis indiget.⁊ ſᷓuis moꝛe gentis libidinoſus.nõ tñ inter vxoꝛeg
ritu langueſcit: coꝛeas fugitat:vnguẽta deuitat.raro induit᷑ mollibꝰ: nõ cantu nõ
ſono delinit᷑:non canes alit: non aues nutrit vna ei voluptas eſt arma tractare.
Honoꝛat milites:equos amat:naues:curros:macbinas bellicas: foꝛmoſis mu/
lieribꝰpᷣfert.Et q;uis eſt natura barbarꝰ:abboꝛꝛetq; lr̃as.geſta tñ maioꝝ cupiqe
audit.ac iuliũ ceſarẽ ⁊ alexandrũ magnũ oibus anteponit.quoꝝ illuſtria facta ſu
pare poſie ↄfidit atq; cõtẽdit:nec ſe min? aptũ ad ſubiendũ oꝛbẽ dicit qᷓ illi fuerũt
cũ ſua ſint longe maioꝛa pꝛincipia qᷓ illoꝝ referãt᷑.Et qm̃ falſo ꝓphete ſuo macho.
exquo coſtãtino ſubiecit.nõ dubitat qͥn ad ro.ſubmittere poſſit barbars temeri⸗
tate ⁊ aſiana ſuꝑbia plenus.aiceſt veſter hoſtis:pceres exiſtimatote nũc.au tal
naturã qeſcere ſit veriſilłe. Sed qd cõiecturis aut argumẽtis in rebꝰ vtimur mani
feſtis.Hone hic victa ↄſtantinopoli mox pera delcuit:ꝓpinquas ciuitates oppᷣſſit
Cicades inſulas maris egei magna ex ꝑte diripuit. Diſpo:ũ ex roſtia pepulit.Et
q;uis eſſent cũ hungaris inducie:eoꝝ tn fines ingreſſus:nõnullos agros depopu/
latus eſt. Ecce pacẽ thurcoꝝ optimi pꝛincipes. Ecce qᷣetez quꝗ ſperare poteſtis.
Molite ↄfidere:nolite differre.Cõſulite vobiſipſis ⁊ vtilitati libertatiq; vfe duʒ
tempꝰbabet. Cauſa belli vt intelligitis ⁊ iuſta eſt neceſſania ⁊ maxima vobis ad
pugnã oĩa qᷓ; thurcis melioꝛa Saſue Dat vos ceſar ne xpᷣiane reipublic ne vo
biſipſis boc tꝑe deſitis.ſed quẽadmodũ ratiſpane cõdictũ eſt: quos poteſtis mi-
lites equos arina currus inſtr a bellica cõmeatus pᷣparetis. Ha ⁊ ipſe que ſunt in
ua ptãte ad boc opus oĩia ꝓmittit:quęcũq; ſibi vt imꝑatoꝛi romanoꝝ.vt auſtrie

„ —

duci. vt religioſo pꝛincipi.vt homini xpᷣiano incũbunt exequi.pᷣſto eſt ⁊ valẽs: tm̃

vos pꝛincipes in boc loco de bello gerẽdo cõcoꝛdes ſitis. Mã ſi vnqᷓ; pugnãdi tẽ/

pus fuit: ꝓfecto nũc eſt:qñ nõ ſolũ bonoꝛ ⁊ ſtatus veſter:ſed ipſa libertas veſtra:
ipla fides:ipſa vita in dubio ponit᷑. Meq; em̃ ſi tburcos ꝓgredi ad vos ſinitis:q̃/
rendũ erit in 0 ſtatu:in qua fide viuere ſ᷑ viuere debeatis. Memẽtote patrum
vꝛoꝝ generoſi ꝓceres:ponite antę oculos illuſtria facta maioꝝ: recolite q̊tiẽs ꝓ
Genitoꝛes vꝛi cn magnis exercitibꝰ alpes italietranſire. Alfonſuz lõgobardoꝛuzʒ
regẽ ſteppano pape moleſiũ pipinꝰ cohercuit deſideriũ ei puincie regẽ. Adriano
infultantẽ earolus magnꝰcõpeſcuit.Romanos foꝛmoſo põtifici rebelles arnol⸗

fus edomuit: Berẽgariñ q ſe regẽ italie iactitabat:vocatu iobãnis pape otto pꝛi

mus magno bello cotriuit. Referre quidẽ grauiꝰ fuerit qauotiens vi anteceſſores
ꝓ romana eccha:p fide catholica: ꝙ ſalute cõi decertauerũt: Illi quidẽ dus pato
⁊foꝛti aio xrpᷣianã religionẽ tuerent᷑ romanũ imperiũ ad ſetraxere. Aigete nunc
quẽ vobis animũ ſuſcipiẽdũ eẽ putetis:patres vri ſuis nõ dicã ciuibꝰ ſed agri
culis paulo cõtumelioſius tractatis ſepe bella geſſerũt.vos vno imꝑatoꝛe cu to⸗
ta grecia nobilitate crudeliſime necato.nõ putabitis eſſe pugnandũ. Illi frequẽ
ter ſuis miniſtris parũ reuerẽeter cõpellatis nõ dubitarũt arma recipe:vos deove
ſiro pbꝛoſe eõtempto nõ armabimini. Illi ꝓ amplectẽdis xpᷣiano ꝝ finibꝰ duriſ/
ſimis ſe pꝛelijs cõmiſerunt.vos ꝓ tuẽda religione fideqʒ veſira recuſabitis arma
capeſcere. Non eſt de rebus leuioribꝰboc beilũ:pꝛo patria: ꝓ liberis:p vxoꝛibus:
ꝓ ſocijs: p libertatę. p vita: ꝓ fide: ꝓ religione: ꝓ ſanctis martiribus:p magnis
apoſiolis: pꝓ gloꝛioſa matre dei aduocata noſtra regina celi. Maria ꝓp lio dei: P
redemptoꝛe: p ſaluatoꝛe: ꝓ maximo ⁊ certiſſimo deo veſtro: pꝛo ſpnſancto dire⸗

cctLZtoꝛe: p patre eterno: ꝓ diuiniſſima trinitate. quaʒ ſpurcidus ille machometꝰ ꝑ/

ſequit᷑: comittendũ eſ plin. Cogitare pꝛincipes quo redacta ẽ rpiana religio quã/
tñ in oꝛiẽte:quãtũ in meridie diminuta ẽ noſtra figes. Sumite alta coꝛda.iudui⸗

bico
lins
duz
Rne
nente
es
tund
im⸗

chſ

cho.
men,
nti⸗
nani
oſſit
4,6
N
6.
fedr;
bisa4
epeſe
5Mi
rin
itff
lto⸗/
160
unn
tiesp
ſdons
en⸗
Moh⸗
,
res
ato
une
gn
t,
ſtece
zNoe
Pun⸗
d
us:
is
u:

dire⸗
⸗

te foꝛtes animos: defendite matrẽ veſtrã eccdleſiã q̊ vos xpᷣo regenerauit. Accin⸗
gimini gladio ſupꝛa femora veſtra potẽtiſſimi. occurrite inimicis xpᷣi. Nolite eſſe
vltimi quos imꝑij dignitas iubet exire prioꝛes. Carolus rex francoꝝ ⁊ nobiliſſi

mus ⁊ potentiſſimus pugnaturũ ſe dicit ſi vos armemini. Que ſit mens inditi la

diſlai regis bungarie ⁊ bobemie ex ſuis oꝛatoꝛibaudietis. NRegis dacie ſuecie ac
noꝛwegie lr̃as babemꝰ que mentẽ illius optima exponũt.Alfonſus rex aragonuũ
⁊ ſicilie noſtri ſeculi clariſimũ ſidus:etiã ſilentibus ceteris boc magnificũ bellum
banc gloꝛioſaʒ expeditionẽ ꝓ xpCi nomine vltro ſuſcepturũ ſe pollice᷑. Philippꝰ
burgundie dux nõ minus aio quã ſanguine clarus:potẽtatu ac dominatu par ma
gnis regibus non mõ ſe iturũ ad bocbellũ pꝛomittit: ſed alios queq; vt ſe accin-
gant maguoꝑe adboꝛtat᷑. Intueamini hos duos pꝛinapes alfonſuz ⁊ philipuz
marimos pños terra mariq; potẽtes:ambo etate ꝓfecti ſunt:ambo ſexageſimus
annũ tranſiere. Ambo tñ certamini ſeſe offerũt nech in pꝛijs ꝑſonis pꝛo deo ſuo
pugnare recuſant. Quid vos faciatis clectiſimi pꝛincipes quibꝰ etas floꝛida eſt.
quidus ebulit ſanguis:quibus marcius laboꝛ iocundus quidẽ ludus videri debet

2 „

En milites:en duces:en robuſtiſſimi iuuenes: ſinitis ne ſenibus maioꝛẽ q; vobis
animũ eſſe. dormietis ne domi cñ ülli foꝛis militent. mnarcebitis ne ocio du illii ne/
ocio vigent. Minime de vobis talia ſnpicor; ne animos timoꝛ arguit.
os aũt erecto animo alacres intueoꝛ. Incipio bene ſperare. Sentio iam titills
re pectoꝛa veſtra ac flagrare amoꝛe beliandi. Mec miroꝛ vos etate integra mili/
cie ſectatoꝛes buius belli cupidos eſſe. Haʒ ⁊ egoipᷣe qᷓuis ſenio grauis:q;uis ec
cleſie deditus. incendoꝛ ⁊ eſtuo nimio feruoꝛe talis viſende pugne. Aeteribꝰ illis
ex quibus vobis oꝛigo eſt principes:cũ eſſent adbuc gentiles. nullũ fuit graue bei
ſũ qð ꝓ patria ſuſcepiſſent.nulla illi moꝛtẽ miſer putauere queꝓr ublica ſubi
ret᷑. Sed que reſpu.inaioꝛ aut melioꝛ qꝙᷓ noſtra xpᷣiana que Pseris dulcioꝛ aut no
bilioꝛ q; noſira.illa celeſtis ad quã cũcti aſpiramus foꝛmoſa hierim. Illi cũ ꝓ pa
tria moꝛerent᷑ tñ maxime exulabãat. Mos cũ moꝛimur tuz finimus exiliũ. tum pa.
triã ingredimur. O felix moꝛs que vita penit tempoꝛalẽ cõcedit eternꝗ. O fauſtũ
ac deſiderabile bellũ in quo ſi vincis in terra ſiue vinceris in celo triũphas.qͥd ni
ergo ardenti pugnem aio quibꝰ tanta ꝓmittunt᷑ emolumẽta. Ecce dñs nij ſan⸗

ctiiſimꝰ xianoꝰ ſummꝰpater nicolaus papa quint: ouiũ xpᷣi paſtoꝛ romanori

põtifex ſucceſſoꝛ beati pe.xpᷣi dei nr̃i vicarius:oibus qui hãc expeditionẽ ſequent᷑
delicta remittit: culpas abluit:venia pᷣbet: celũ pꝛomittit. Mec de ꝓmiſſo eſt du⸗
biũñ qñ is eſt qui ptatẽ habet ligandi ac ſoluẽdi:q locũ üliꝰtenet cui date ſunt cla/
ues regni celoꝝ. Ecce nuc celi aperti ſunt.ecce nũc iter in patriã.ecce ſcalã qua ſu⸗
per oẽs planetarũ oꝛbes ſcandere valeatis: atq; ad ipſazʒ galaxiã ꝑuenire ꝗq nos
ad resia magni dei recto tramite dueat. Mꝛ ſi oibꝰ vt inqt oꝛatoꝛqͥ patriã allexe-
rint iuuerint defenderint. certu eſt in celo eſſe viffinitũ locũ in quo beati euo eter/
no fruant᷑. Quid de vobis putandũ eſt pꝛincipes no q ꝓ terrena ſʒ pꝛo celeſti pa⸗
tria pugnaturi eſtis. Quid dicã. Multa dicere poſſumiſ boctꝑe apli pauli docto
ris gentiũ verba comemoꝛaſſe ſat erit. Quia neq; oculus vidit neq; auris audiuir
neq; in coꝛ boĩs aſcẽdit qᷓ ꝓmiſit dñs dili Etib? ſe. Quales vos futuros eſſe o ger
mani nobiles nemo dubitauerit:ſi hocbe lũvt impator admonet papa petit:xpᷣs
iubet ꝓ diuino honoꝛe atq; amoꝛe ſuſcipietis. ß”M .
Gaudet bñualere amicũ ⁊ ſe incolumẽ crbie⸗ EPiſtola .CXXYXY *
eas Warthbolomeo maſſano. Eximie doctoꝛ fili amãtiſſime.inuentta⸗
d'ẽ alis ir̃e tue ad nos cõnolarũt. Credimꝰſolas timuiſſe tqlõgũ iter. nam
ſil eple tue reddite ſ ut. Cõuenere apud venatias vt arbitramur: ſiue alio i
loco italie ſimul pꝛiuſq; germanie motes penetrarẽt.inde facto cuneo foꝛtioꝛes
audẽtioꝛeſq; trãſierũt. Intellerimꝰ te.nroſq; oẽs bñ valere. qd nobis voluptati
eſt. Oꝛ vo nim reditũ ſuades eẽ celerẽ. cõſulis que nobis ĩ io ſũt.ſtat ſnia medio

mẽle octohꝛis ommino iter aripere. Sic enim licentiã cefaris nõ ſine laboꝛe obti ”ð

nuimus. Aicariũ noſtrum ſperamus non recedere pꝛiuſqᷓ; reuertamur: tuã pꝛu/
dentiã non dubitamus ad id officij ſufficientẽ. Sed noſti clericoꝝ moꝛẽ: qui non 2“
equo animo ferunt: laicos ſibi iudices dari. De hoc reuerſi latius colloquemur. ſ
Anthoniã tibi gratam ⁊ moꝛigeram eſſegaudemus. Matreʒ ⁊ ſoꝛoꝛes noſtras iſer
tue fidei cõmendamus. Bartholomeũ cognatũ noſtrũ tuum ſocerũ optinũ viꝝ Aoitt
⁊ franciſcum eius filiũ ſaluere iubemus. De calculo cum pꝛocuratoꝛe facto intel Evedi
leximus:quia redire intendimus cito non plura dicimus. Aalete optime. Ex gre tene
zio dier. uguſti. Anno. Ni . ccccliij. a
Hoꝛtat᷑ genitricẽ ſuã fouere ⁊ TLti PPTin-
amicũ ſtudio lr̃arũ codacere. Epiſtola. cxxxiij. agte
EFEnerabilis dilecte noſter. Cõqueſti ſumꝰ?te nõ ſcribere:neq; ſine cã. NMam iiid
lfre tue nobis mime reddebant. Hũc vo intelligimꝰ te ſcripſiſſe:ſed lr̃as in ges⸗
via manſiſſe. Mũc em̃ aliquas ex bis accepinꝰ:quibus te plurimũ facis ex Mtu
chuſatũ. Suſcipimꝰ verba tua hono animo ⁊ ita ↄfidim ꝰeẽ vt ſcribis. Multa ba⸗/ ð
beremus tibi reſcribere:ſed quia mẽſe occobꝛis ꝓximio ad vos iter arripere con

ſtituimꝰ:ſic em ceſar nobis annuit:nõ eſt cur multa modo dicamꝰ.de cuctis tũc
tranſigemꝰ.Cõtentamur tibi ⁊ vicario noſtro inſimul bene eẽ ac faceſcere diſeor/
dias.iOe frumento qᷓʒ que acta ſunt cõpꝛobamꝰ.Cura vt facis diligẽter negocia
domꝰ:vt redeũtes tua ſolicitudinẽ:atq; ſolerciã cmendare habeamus.d.mari

ano ſiʒino vt nos facias ↄmẽdatos cupimꝰ. Mauẽ cognatũ noſtrũ vt officio ſuo con
accurateę det operã noſtro nomine boꝛtare:de notario apud villas nr̃as tenendo ner
ꝓ reddẽda iuſticia placet:vt que nobis ſcripſiſti.d.gregoꝛio ⁊ ðño bartholomeo neſ
de maſſa dicas vel alteri eoꝝ:⁊ vt ipſi conſuluerint nauim vti faciat noſtro nomi fes
ue imꝑabis. Matri noſtre que vult queq; petit:nulla rõne neges.Scimus enim lab
eam nihil optare:niſi que conſona ſunt rationi.Anthonius niſi ſtudioſus erit:nul or
l apud nos gratiã mueniet ⁊ penitebit eum negligẽtie ſue:ſi redeuntes indoctũ GHG.
inuenerimus. hbomas capellanus noſtertibi reconqliatus erit ex noſtro iuſu.. ELc.
Aale ex greʒio ſtirie die.x.Juguſti.Anno.M.ccccliij. Utag
NHyoꝛtat᷑ vices ſuas paulo longius com Eſtiſtala rrrriiu G
plere aduentũ ſuũ cicius ſpondens. Epiſtola. cxxxiiij. Aip
Enerabilis ⁊ eximie wctoꝛ dilecte noſter. Scimꝰnõ ſine laboꝛe locũ nrm
teneri a vobis. LCamẽ aꝛ cito redituri ſumus fauẽte dño. Rogamꝰ bꝛeue
hoc tẽpus equo aio feratis.Ac ſcᷣm annũ officij vri velitis implerc. Nos
em̃ ad mediũ menſis octobꝛis hinc recedere cõſtituimꝰ:domũ reuerſuri. Sic em̃ taßi
ceſaris licentiãᷓ nõ ſine laboꝛe obtinuimꝰ. In rebus que iuſticiã cõcernunt: ſcitis Pter,
qꝛ vobis plenũ imperin cõmiſimus:bhoꝛtamur ita faciatis:ſicut de veſtra ⁊ doctri l
na ⁊. ꝓbitate cõfidimꝰ. Hec plura impñtiarũ. Redeuntes aũt plura vobiſcũ cõfe . üöc
remus. Aalete in xpᷣo optime.Ex grezʒio ſtirie.x.dię auguſti.Anno quo ſupꝛa. nr
Sccribit nouitates ⁊ alijs referre iubet. Epiſtola. cxxxv. nhe
Euerẽdimimei xpᷣo pꝛ ⁊ dñe mi colẽdiſſime pꝰ hũilẽ rec¶omẽdationẽ. Ma vigee
guo meroꝛe ↄfectã eẽ diguationẽ vr̃am:ex clade cõſtantinopolitana non . doꝛ
aäuàumbigo. Quis em̃ xpᷣianus nõ doleat tim̃ vulnꝰ illatum eẽ catholice fidei agen
Triſtoꝛ ⁊ ego vobiſcuzʒ colendiſſime pater:⁊ quidem aligie poſtem: ſtuderem derſe
Renen virili que xpᷣiane reipublice putarem eſſe ſalubꝛia. Sed ſum ego pꝛiuatus 6ſn
5: nihil ad me magna ꝑtinẽt. At vra dignatio qᷓ inter ſenatoꝛes oꝛbis locũ habʒ 6ra
ſũmoq; ſacerdoti ⁊ affiſtit ⁊ cõſulit.Hõ dubito qͥn mõ ſũmo ſtudio ad ea nitatur 4“ͦð?
que thurcoꝝ furoꝛ ne vlterius ad nos ꝑgrediat᷑ repꝛimi poſſit atqʒ retũdi.Ho . Neigi
ſco em̃ ⁊ zelũ ⁊ fauoꝛẽ animi vri.Quia nõ poteſtis quieſcere duʒ reſpublica xpᷣia nodi

na collidit᷑. Noui quocq; ſciſſimi dñi nri mentẽ ad cõe boni ⁊ ſe olidã ⁊ ardentem. R

N/

non

mur.
ns
nd
Ege

li⸗
En
ſyn
aset
tabe⸗
tun
tie
ſeor⸗

man
doſuo⸗
nendo
lowe⸗
Nomi
in
mul

j
ſſu. .

511

ii.

ſpree

ex Ins quas aplico culmini

ta nõ miror. Eſt em̃ nece

Itac; no ſuz oĩno ſpe vacuꝰ. Cõfido adhuc alid ſieri:p qdᷣ crudeli ⁊ enoꝛmi vnl

neri:nuꝑ apud grecos Bccept medeat᷑. Sane qͥ ſit animꝰ impꝑatoꝛis in ea re ſuis
x Iin 3 cribit pleniꝰ intelligeſ.Mõ ẽ cur multa ſcribõ. Hocſo
lñ dico. Nũq de vlia re ceſarẽ aut frequẽtius lod.aut attẽtiꝰaudire poſtq; ſibi an
nis ſeruio decẽ aiaduerti:actm̃ in hoc negocio. De boheiia miſſe ſũt mibi ̃e per
capitulũ pꝛagẽſe.Jllas dignationi veſtre remitto:vt de hig ñonio ſanctiſſimo
verbũ faciat.⁊ ſi viſuʒ ex vſu fuerit ad cõſolationẽ illoꝝ aliqd reſcribat. Res pru
tenoꝝ cũ ſuis cinitatibꝰ ad.xv. dies poſt feſtũ ſci michaelis ſuſpẽſa ẽ: ꝓpter captu
rã legatoꝝ ciuitatis.Ego ſtatuerã boc menſe domũ petereę:⁊ dignationẽ veſtraʒ
rome viſere. Sed tenuit inuitũ me caſpar ad eã dicẽ.Exinde ꝓmiſit mihi licentis
ad tẽpus dare qua tomũ repeterẽ.viderẽq; res ecclie atq; paternas.Legati pᷣdi⸗
cti iã redditi libertati ferunt᷑. Axamit qͥ bũgaros imit dicit᷑ indies maioꝛes da/
des regno inferre. Recoõmendo me dignationi veſtre colẽdiſſime: cui ſeruire pa/

ratus ſuʒz. Ex gretz die.x. auguſti. Anno.M.ccccliij.

Ladiſlaũ bohemiã intrare co Riſtala rrrre
ronã ſuſcepturꝰ ſignificat. Epiſtola. cxxxvj .
Agnifice ⁊ generoſe comes maio: honoꝛãde. Mõ eſt mibi dubiũ quin res
grecoꝝ magnas ⁊ tibi ⁊ toti romano curie occupationes pᷣbeat. deo te
paucis tenebo Sorhaſt mihi pꝛidẽ vti ſuadereʒ ceſari ne rem patauieñ.
eccleſe ampliꝰſuſpẽſax teneret:ſineretq; ꝓmoueri electũ. Id feci magno
conatu ⁊ multis vicibꝰ. Sʒ nihil ꝓfuit mea ſolicitudo. Ceſar in ſuo ꝓpoſito pᷣſe-⸗
uerat:neeq; paſſurus eſt anzi in ſe electũ ipᷣm ꝓmoueri niſi humiliatũ. Ille vᷣo
ueſcio qͥd ſecreti habeat ſuꝑbꝰ eſt.neq; dignat᷑ pᷣncipi ſe ſubmittere. Habes quõ
res ſe babeat. Mũc vrin eſt cogitare ⁊ facere qd magis ex vſu ſit. Meq; aliud cir-
ca boc.Hos bic neq; pacẽ babemꝰneq; Palig:peder v. trũq;. In hugaria magnon
motꝰ: axamit excitauit:neq; adbuc repſſus eſt. õſtãtinopolitana clades bhugas
terroꝛi eſt. Rex ladiſlaꝰad feſtũ michaelis ingreſſurꝰeſt bobemiã:coꝛone ſuſcipiẽ

— *

de cã. Hale atq; his paucis eſto cõtentus. Aeniã ad te cito:⁊ ſi ꝑ curas tuas lice/

bit agã verbis qd ſqipto deeſi: cupio. S. dñi nfi pedibꝰ cõmẽdatũ ine facias. Ex
gretzio ſtirie. x.die Auguſti.Anno.¶M.ccccliu.

oeeene Epiſtola. cxxxvij.

Enerabilis vir amice bono:ande.Magna mihi cõſolatio eſt.qꝛ mnibi ſepe
de rebus curie ſcribitis:qᷓ;uis aliqñ què nolis audiꝗ. Sed ſignificare opoꝛ
tet ⁊ bona ⁊ mala vos accurate fa cere gaudeo.O⁊= nõ ſuccedit de anua
ge pauperẽ vt agã vitã: ſic mea natura vult. Foꝛſitan p
pter res grecoꝝ ſtatuet papa ex oĩ clero decimã colligẽ id deerit. duplici malo ple
ctar duʒ vno cupio liberari. Aerũ puto me vt pridẽ ſcripſi bꝛeui ad vos venturũ
tũc videbo:qͥd nã eſſe debeat de annuata ⁊ oẽm foꝛtunã tolerabo foꝛtit. Ceſar an
nuit mibi poſt feſtũ michaeiis expedita re pꝛutenica vt dmũ ad tẽpus repetam.
Acceptaui tẽpoꝛaneã licentiã:ac cũ domi fuero ꝑ r̃as aliã manẽdi facultatẽ:vel
impetrabo vl extoꝛquebo:ne ſꝑ wurialẽ ſeruitutẽ ſeruiã. De patauieñ.eccleſia nõ
video ꝙ ex bocloco vnqᷓ poſſit haberi cõcluſio.Sitñ papa p ſe aliqᷣd ageret:cu-
io 2 dni virici ſonnenberger 1 mei memo: i habeatis. Sed puto mei infoꝛtunij
augendi cã nunq; eccleſia patauieñ.expediet. Oe pace olim tractata vt res ſe ba
beat ſcriptũ eſt a me.pendẽt adbuc oia. Duthhaim qui nobiſcũ ꝑꝛius fuit.iã ho/
ſtis eſt: pter ipenciaue vel nimia petit vel pauca offerunt᷑. Tractat᷑ tamẽ de
cõcoꝛdia ſecũ:de q̃ nõ eſt magna ſpes. Sisſerng aut bellñ eſt:aut belli metus.In
q̃eta eſt bec terra ⁊ aſſiduis vexat᷑ turbinibꝰ. Rex ladiſlaus adbuceſt in poſito

petẽdi bobemiã in feſto michaelis coꝛone ſuſcipiẽde cq̊. Scribo aliqᷓ reuerẽdiſſi/

mo dño meo ſancti angeli defacto capituli pꝛageñ.ſcripſi ⁊ pꝛius dño firmano⸗
Rogo petai vt aliqᷣd rndeãt.ie bello italie quõ ſeſe babeat cupio.d.Stephani

noſtri lis inſtrui. AUglitis en vt ſcribat cõmonefacere. Alias veti me bĩelias wo/
ctoꝛatus ꝓ amico vui afſifſini.eas mecũ afferã ſic ei meo noie dicere uõ grauemi
ni. valere opcine. E grer⸗ die.x.auguſti.anno vt ſupꝛa. 7
Iteꝝ hoc expetit ⁊ qͥd papa ⁊ cardina. Epiſto
les de clade ↄſtantinopolitana ſentiät.
Enerabilis ⁊ eximie doctoꝛ amicè honoꝛã de. Que nupexr ſcripſiſti mihi
de rebꝰ italie cupide legi:notaq; ceſari feci:expecto ex te plura. Puto nũc

x pace apud italos agi:cõmonitos clade grecoꝝ.Apud nes em fama eſt

conſtantinopolim expugnata eſſe a thurcis. Peram captꝗâ. Maues pluris rece/
ptas magnam xpᷣianoꝝ factam cedem. MHiſi ergo nunc inuicem pacificamur. ac
modo reſiſtendi tburcoꝝ furoꝝ cogitamus:actum de nobis eſt. Quippe ceſar
ad eam rem q́;feruentiſſimus eſt. Si modo papa ⁊ alireges concurrere velint.
Oꝛo igit᷑ te nẽ pigriteris mihi de omni ſtatu italie ſcribere quid agat in tauta no⸗/
uitate ſacer oꝛbis ſenatus. Que mens ſit ſummo ſacerdoti: quid pꝛudentes ita/
lie viri de tali concuſſione Einnor ſemocinent. Et ſi res ipſa quo geſta ſit oꝛdi⸗
ne ſcitur apud vos:cupio id mihi coicatum facias. Nos bis in regionibus nibil
aliud noui hbabemus q; ſta de grecia allata nouiter boꝛenda ⁊ wlenda cuncte
popnlo tpiano.Que vtinam tam falſa eſſent q;ᷓ vers timeo foꝛe. Aale ⁊ me ama

vt ſoles.Ex greʒio die.x. Auguſti.Anno. M.ccccliij.

Congratulat᷑ ꝓſperitati ſucceſſus ⁊ petit Ei P
eertior fieri de cade conſtãtinopolitana. Epiſtola. cxxxix.
Euerende in xpᷣo pater amoꝛe frater. Feciſti pꝛobe ꝙ te poſſeſſionẽ ha/
beiturũ ecclie ſignificaſti. Ja em̃ ſcripta nõnulloꝝ ad me venerãt qui ſe ma
le tibi ſperare aiebãt. Que res mihi erat moleſtiſſima. Cõgratuloꝛ igit᷑ ti/
