miles ⁊ bellis aſſuetꝰ in certaminibꝰ.pugiles feroces ⁊ ſtructas pᷣlio ꝓpulſat aci⸗

es. Mon ꝙ ab re fuerit te quem ſepe thurcos pugnarencẽium erit.arcũ in pue⸗

ricia tendere.fundam iactare.rotare.ſagittam dirigere. Maſtam iacere.eqs aſcẽ
dere.curſitare.ſaltare.int᷑eſſe venationibꝰ.nãciſci nandi ꝑiciam. Mihil eſt turve

diſcere q lʒ honeſte facere.Audivirgilium de pueris ytaloꝝ que referat. Matos

ad flamam pᷣmũ deferimus.ſeuoq; geln vuramꝰ⁊ vndis.venatu inuigilat pueri
ſiluaſq; fatigat flectere e̊s ludos ⁊ ſpicula tẽdere coꝛnu.Ceteꝝ nec puero ludos

intdixerim ſq̃non ſunt obſceni.ludere cum eqlibus pila.quẽadmodum tibi Jo-
hannes binderhach vir doctus Scar⸗ ↄſcripſit.⁊ laudd ⁊ SE Eſt trocus.ſunt
1

⁊ alij pueriles ludi.q̃ nibil turpitudinis hñt.qͥs tibi nonnũ Gepeoꝛes ꝑmitte/
re dñt vt ſic laboꝛis remiſſio fiat.⁊ alacritas exatet᷑. Hon eſt ſꝑ lr̃is ſerioſiſq; re/
bus incũbendum.nec imenſi laboꝛes ſunt puer adijciendiſub qͥbus defeſſi coꝛ/⸗
ruant.⁊ alioq̃̊n pondere moleſtiqʒ pᷣſſi dctrinain minus maſuete ꝑcipiant.Plã

te nanq; cum modicis alunt᷑ aquis.multis ſuffocant᷑. Moſie oꝑtʒ vitam nr̃am
in duas pꝑtes eſſe diuiſam.in ſtudium ac remiſſonẽ.Sic vigilię ſomnus pax bei⸗
lum eſtas byems operoſi feſtiq; dies laboꝛis ↄdimentũ eſt ociñ. Itaq; nec labo

rem ſumere nimiñ.nec ocio nimis indulgere oꝑtzʒ. Noſtes em̃ diſciplinaꝝ vt a

Quali cibo ⁊ potu puenis vti ↄuenit. .
Piꝛpalia pueroꝝ exercitia regnum expectant q̃lia dñt eſſe.qleſq; ludi
iam tenes. Munc de cibo potuq; dicamꝰ. Modicus ac tempat cibus. vt
bpieronim ad ruſticum ſcribit. ⁊ carni ⁊ anime vtilis eſt. Aſſit igit̃ rõ vt
tales ⁊ tantas aſſumas eſcas.qͥbus nec coꝛpus onerer.nec libertas anune pgra
uet᷑. Et cᷓuis cibi refutandi ſint à difficult᷑ digeri pñ̃t ꝓuidendum tñ eſt ne deli/
catis aſſuetꝰ cibarijs ↄmunia demum faſtidias. Non ſo eſt in vꝛbibus degengũ.
Eris noõnunq; in caſtris.ᷣin ſiluis.in deſertis locis vbinccium erit groſſioꝛibꝰ? vti
cibis. Sic nutriendus eſt puer. ne cum tempus expoſtulet. bouinas carnes ab-
oꝛreat. Adde ꝙ bellatoꝛi hmõi futuro ↄuenit poꝛrigere dapes.nõ que delicatũ
que robuſtum coꝛpus efficiant. Si qs pterea paſſi ulis. amigdalis.confectis ex
ſuccaro cibis. paruis auiculis. bedulis. agniculis lenioꝛibuſq; ſemꝑ menſis vtat
ᷣbus demuin menſis releuari reſtaurariq;ʒ poterit ſi ceꝑit egrotare.
Re ſupfluitate in eſu quarundam patitiar.
TZtingõ nücalicd⸗ q multi ex tuis ſubdit repꝛobãt.Quis em̃ vel auſtra
lis eſt vel bũgar? vel bohemꝰ. de frugalitate mẽſaꝝ libent audiat diſpu/
tantem. Quid em̃ eſt qd in his regiombꝰ maioꝛibꝰ offerat᷑ pconijs ciba.
rigꝝ luxurie ⁊ laute glia mẽſe. Quid eſt qd familia maſ ꝓbet magiſch ßidicft qᷓ;
vdᷣiitis cene numeroſa ſercnla. Ile magnificꝰ inqͥunt.ille celebꝛãdus.illi volup/
pe ſeruierim. cuiꝰ culina ſemꝑ fomat.ſempꝑ vncta eſt. cuiꝰ gule nulla obſt ant pꝛe

cia.ͥ ſplendide cenat. 2 raris ⁊ longe queſitis vtit᷑ ferculis.Cuiꝰcellaria redun/

dan ferculis patentq; omnibꝰ. Sic biſtriones loqui. ſic paraſiti ſcurreq; ſolent.
qbus viuendi cura in ſolo palato ↄſiſtit. Et qͥ ſardanapalli ſequentes ingluui⸗
em. gruis collum mallẽt bꝛẽe q; ſuum. Sʒ nibil eſt optime puer indolis.qd equę
effugere ſapientem opoꝛteat.q; viuere ad oſtentatõem.populares aures ſeqᷣ. nõ
aut veram rõem vſq;adeo viuendi ducem bꝛe. Spernendi ſunt inanes rumuſcu
li. fugiendi aſſentatoꝛes. Mon eſt apetenda laus qꝗᷓ oꝛe ab inſani manat. Clanſſi
m opatruelis tuus fnderic?ceſar.̊ nunc monarchiaʒ tenet imperij.tan ſapiẽs
tamſobꝛium ſe oñdit:non vino non cibo ſe implet. caſtigata pꝛandia caſtigatas
agit cenas.nõ curat h qͥd de ſe bibuli ferant. Sapientum nãq; nõ ebꝛioꝝ pᷣconia
wenat᷑.ſele longiꝰ euagemur. Quid ſibi vult tanta ferculoꝝ numeroſitas. q di⸗

uerſitate carnium atz ſapoꝝ delectatõe ↄuiuas qſi caprds tenet. Mõöne moꝛ/

bi ex nimia ſaturitate ↄcitant᷑. Quot ſunt qͥ poſtq; gule voluptatem expleuerit.

vomitꝰcogunt᷑ ſuſtinere moleſtiam.vt qð turpit᷑ ßeſteri turpiꝰegerant. Affe
46

rent miniſtri tui ſi ſapient coꝛaʒ te nõ plurimas epuls noli pᷣfinire numeꝝ. qͥ te
regunt ⁊ ſanitatis ⁊ vᷣtutis ⁊ maieſtatis ⁊ tois ⁊ loci ↄſideratõs babeant. Impa
toꝛiam domũ iulius ccſar niſi ſolẽne ↄuiuin fuiſſet tribꝰvoluit ferculis ↄtentari.
Ceſar auguſt ꝰin ſummo faſtigij culmine ſecũdario pane ⁊ piſciculis ↄtentoiubi/
lIus erat. Sicct aliqs. qd nero.qd caligula.qd vitellius. Nuncd ↄmeſſatões in
modice freãntamꝰ.haud inficiamnur. imitaꝛioptimos no peſſimos ⁊ gloꝛioſos
nõ illaudatos decet. Rurſus aduciat᷑ alit᷑ in ytalia vbi famem caloꝛ extinguit.

aliter in germania vbi frigus comedendi puocat appetitum regulanda eſt mẽſa

Heq; boc negamꝰ. At nõ multum comedere cuiꝰ ardet ſtomacbi rabies.ſᷣ varia
illum ſumere pcioſaq; ꝓbibem?. Meminiſſeq; te volum. victi duiuaꝝ vocabu
li. Mon ęm̃ vt greci.ſic ⁊ maioꝛes nr̃i ↄpotatoes ↄmeſſatõeſqʒ; voluerũt.qſi vini
cibiq; gr̃a ↄueniat᷑.ſᷣ ↄuiuia vt ſimul viuerẽt.Socrates multos pᷣterea velle vi
uere dicebat vt ederent 2 biberent. ſe aũt ꝓptea edere ⁊ bibere vt viueret. Ad
quem modum qᷣcunqʒ ſelimitauerit is ꝓfecto no magnos ſumptꝰ in cenis bẽ⸗
bit. paucis nãq; ⁊ minimis rebꝰ natura ↄtenta eſt. Areſtoteles vir darus ⁊ incli

tus cum de voluptate guſtus atz tactꝰ.i.cibi ⁊ veneris diſputaret.ab bis ꝓficiſce

rent᷑ ſenſib? delectatões ſolas hoibꝰ omunes eſſe cum beſtijs alſerebat. Zlt. iacir
co in pecudum bꝛi ferarumq; numero ᷣſqᷣs eẽt bis voluptatibꝰimpeditꝰ.Cetere

,.e.ẽᷣ —

— Cü-.ð — —
—☛e — — = ☛☚m e.

er rebus alijs pdeuntes bomini tĩ pꝛie ſunt ſicut apud macrobium in ſatix
nalibꝰ Euſtac is affirmat. Quis igit᷑ hñs aliqͥd bumani pudoꝛis voluptatibus
bis duabꝰcoeundi atz comedẽdi gratulet᷑.qᷓ ↄmunes ſunt cum aſino ⁊ ſi ue. Sed
de venere adoleſcentem magis q́; pueꝝ ↄmone facere opoꝛtebit. Juterim cum
cenaꝝ ſumptꝰ reppbendimꝰ. Catonis pᷣmo venit in men em. q cuat ud romanũ
Pplm in Pdigalitatem⁊ in modicos ſumptꝰ inueberet᷑.O? incſt dift cile eſt advẽ
trem oꝛoem hẽeq aures nullas bʒ ⁊cc. “DMD
Me pueri imocderati ſint in bibendo.⁊ ꝙ; turpꝑe eſt eis vinum appetere.
*CErum cum delectatio guſtus pleroſq; nõ minꝰ in potu q; in cibo detineat
Cauendum eſt tibi ne vel multibibꝰ vel optimibibꝰ? fias.oẽinq; inebꝛiem
vitabis. Sit moderata bibitio nõ que mentem grauet ßß ꝗᷓ ſitim auferat.
Multuzʒ ſucci in pueris eſt.lacte ſunt ⁊ ſanguine pleni. raroqʒ ſitim ſentiunt.lp
petitoꝛe vini puero nibil turpiꝰeſt. Aſus vmi ſicut ANaleriꝰait.romanis olim fe/
ininis ignotus fuit. Quid pueris feremꝰ ne pueroꝝ bachari mẽtes aut vini ſur/
gentem ingenij iugulabim? mero. OMuis theutonico moꝛe in vas vino miſcere
aquam. mibi tñ nulla rõne ꝑſuaſum fuerit fumoſum vinummiſi a caſtigatum
pueroꝝ menſis atponi debere. Relatum eſt mibi ex bohemis ꝓceribꝰ quẽdam
fuiſe qͥ liberos ab infantia ſuos atʒ ab ipis in cunabulis ſoliue. Maluiatici aut
reuolij magnis ⁊ crebꝛis hauſtibus aſſuefaceret. Sic em̃ aiebat. Doſtq; viri fue
rint multũqʒ biberint.nulliꝰ vini potentia mentem amittũt. Sic foꝛtaſſe nutre
tus fuerat Cirus iunioꝛ d cum lacedemonios vt ſecum ſocietatem inirent hoꝛ/
taret᷑. Coꝛ ſibi dicebat longe graui? eſſe q; fratri. NHam⁊ plus meri q; ille biberet
⁊ meliꝰ ferret. Stulta ⁊ inanis cautio.nẽ ſis aliqũ ebꝛius ſempꝑ ebꝛium eſſe.aon
pdunt qͥ ſic nutriti ſunt mẽtem.cũ maxime bibũt.ſ ſtultam a herẽtemaz ſemꝑ
ebꝛietatem ↄtinuãt. Hon ibi memoꝛia eſt. nõ viuoꝝ ingeniũ.nõ honaꝝ cupido
artium. nõ gloꝛie nõ boneſtat ſtudium. Aeꝝ ne cñ iſtiuſmodi beluis ↄ flictarivi
deamur. qbus int bomines locñ daręe ſcelus arbitramur. ad platonem traſeamꝰ
⁊ quam ille diuinus vir de vini votu ſniam tulerit audiamꝰ. Hicem̃ non paſſiin
baurienda vina ̊ modicis ⁊ boneſtis int bibẽdum remiſſionibus refici integra
riqʒ animos ad inſtaurãda ſobꝛietatis officia ſapient᷑ exiſtimauit.nec diffugien⸗/
das eſſe oĩno vini potatões.qꝛ nullus ↄtinens ꝓꝛſus aut tpatus ſatis fidelit᷑ vi
deri põt. cuius vita nõ int picula vicio m in medis voluptatum ſllecebais explo
rata ſint. Nam tui libentie greqʒ omnes ↄuiuioꝝ incognite ſunt. aani loꝝ oino
exgs ſit.ſi euen foꝛte ad pcipiendas has voluptates aut voluntas tulerit. aut ca
ſus indirerit aut neceſſitas unpulerit.mox deliniri⁊ capi.neqʒ mentem eius aim
qʒ ↄſiſtere neceſe eſt. Muniẽcus eſt 6puer aduerſus vinimmaliciam.nõ fuga ſiẽ
egyptij faciũt.neqʒ ingurgitatoe ſicut bobemis placuit ſᷣ animi vigoꝛe ⁊ ↄſtan-
ti ptia. ⁊ vſus moderatoe tpatus fiat ⁊ ↄtinẽs. Atimur aũt vino nõ nobis vti
dominet. 5 vt calefacto ſimul refectoqʒ animo ſi qͥd in eo vel frigide triſticie vel
toꝛpentis verecũdie fuerit diluamus.qð tũc faciamus.cũ modicum ⁊ tolerabi/
le vinum ſumimꝰ. Sint ↄuiuia qᷓ te pñ̃te fiunt ⁊ in cibo ⁊ potu caſtigata. ſuiſqʒ
regulis limitata.ſobꝛia ſine luxuria.ne vel anime vel coꝛpis officia pᷣpediãt. Hõ
ſit illictriſticia nec vult?nubili. aſſit alia riſus. Mon laudo. Craſſum quem ſe/
mel in vita riſiſſe Cicero ſcribit. Nam ſaluatoꝛemnrm riſiſſe nunqᷓ;.alteriꝰ qᷓ bo
minis officium fuit. Aſſit in ↄuiuio grauitas ſ leticiam nõ excladat.Aſſint vo.
zunrates laſciuiam nõ inducãt.Aſſit muſica oblectamẽeta ſ nibil turpitudinis
afferant. R H
De coꝛꝑalibus delitũs ↄpeſcendis. l
Eteꝝ qꝛ coꝛpus adhbuc tractam? cultum.ſuccincta platonis ſnia referen
da eſt. His tantũ indulgeri coꝛpi vult. vt phie miſteriũ pᷣſtare poſſit. Qd
dictum pꝛudent᷑ putamꝰ.ſi reipublice curam ſub phie ſtudio volum? ↄti
neri. Mam q coꝛproptime curãt. aĩiam vo eius uitio vti dz negligũt. nibil ab

bis differunt.q̃ vt oꝛgana ꝑfectiſſima poſſint babere omni ſtudio aunnt nr⸗
tem vᷣo cuiꝰgra ↄparant oꝛgana omnino deſpiciũt.Contra uandum eſt. Naz
caſtigare ⁊ ↄpeſcere eius impetꝰ velut imanem qᷓndam beluaim opoꝛteret.⁊ ei
aduerſus animam temerarios motꝰ rõnis habena cobibere. Pitagoꝛas cum in
tellexiſſet ex familiaribꝰ ſuis qndamexqᷣſit vt pinguis fieret indulgere cibarijs
lNic indqt non ceſſat moleſtioꝛem ſibi carcerem ſtruere.Gneus do Pomeidcut
maguo cognitõe fuit.cũ aduerſa valitugine laboꝛaret.iuſſit medicꝰvt turdo vę/
ſceret. Illum ſui fruſtra qſiuere:Erat em̃ pᷣter anni tpᷣus.Cũq; ex familiaribꝰqͥ/
dam diriſſet foꝛe vt apud Lucillum turdi.quem penes annũ integꝝ nutrirent
inueniri poſſent.Lũ ille q;uis egrotꝰ. inqᷣt niſi Lucillus ſtuderet delicijs.viue
re Pompeiꝰ uõ poſſet.ac dimiſolmedico patu facillimis ac vilibꝰ vſus ẽ. Illud
ſolum cibo curandum eſt.vt neceſſitas coꝛpi tribuat᷑.vt poſſit eẽ laboꝛis patiẽs
Itaqʒ ventri nõ ad voluptatem.ſᷣ ad ſuſtentatõs poꝛrigere oꝑtz. NHam qͥ cenas
ſp o e mẽte agitãt epulaꝝq; gra terras mariaq; pſcrutant᷑.miſerabili ad/
modum fuitute qnunt᷑.⁊ guiſſima dño tributa pendũt.mibi leuiꝰpatientes.qᷓ;
qᷓ apud inferos penas dant veluti ignem viuidentes ⁊ cribꝛo aquam ferẽtes. ac
pfoſſum vas implere anbelãtes ſicut baſili?ait. Quentñ qͥd de veſtitu ceteriſq;
Fꝛpis cultibꝰ ſentiamꝰ.abſoluam pauc arbitrer faciendũ.Londeri aut ani
mari vltra q; neceſſitas ſit aut miſeroꝝ eſt/ teſtimonio dyogenis jaut iniuriaꝝ
itaqʒ occupatũ eſſe in coꝛꝑis oꝛnatu aut leuis eſt hois aut oino vani. aut illiꝰ qͥ
ꝓbaꝝ inſidiat᷑ vᷣginum matronauq; caſtitati.Obſᷣuandum eſt ſuꝑuacue molia
rigꝛe Huns corpi tribuas q; anime ↄmodum ſit. turpeq; regi fuerit t᷑ñ nimiam
coꝛpis curã effeminatũ videri.Eſt aũe adbibẽda in omni cultu mũdlicia.nõ odio
ſa necexdſita nimis. vᷣ agreſtẽq; fugias ⁊ inbumanam negligẽtiam. Naʒ demo/
ſteni ⁊ hoꝛtenſio ꝓbꝛo datũ eſt.qꝛ veſtitu ⁊ cetero cultu coꝛpis nitido venuſio ni

miſq; accurato fuiſſe tradunt᷑. Puero tñ ⁊ viro regi dignitas bäde eſt. Medum

iactantie rumoꝛem fugit in auaritie labat᷑ infamiam.q ubil eſt in pᷣncipante de
teſtabilius. 1

nibil eſt in terra pᷣcioſiꝰ nibil pᷣantius illuminato intellectu.

Bſolutis bꝛeuiterbis que de coꝛpis cura dicenda ſenſuimꝰ:ad inſtitutõʒ
mDmentis feſtinat oꝛo. In q̃ re pſuadere volimꝰ nihil eſſe qd bomines in ter
unra poſſideant pᷣcioſius intellectu. Cetera qdem bumanevits bona puſilla
ſunt atz indigna.qᷓ mult laboꝛibꝰ inſectemur. Pulcra nobilitas ſᷣ alienũ bonũ.
ꝛecioſe diuitie.ſᷣ foꝛtune poſſeſſo.venuſta gloꝛia:ſ᷑ inconſtans.Foꝛma decẽs
caduca puoq; durans tꝑe. Optanda ſanitas ſ̊ pmutationi ꝓꝛſis obnoxia.cð
cupite vires ſᷣ endine aut ſenectute facile ↄtabeſcũt. Mihil pᷣſtatiꝰintellectu
⁊ rõne.Hoc nullus foꝛtune tollet incurſus.nulla calũnia diſtrabet.Cunq; reliq
omnia tge minuant᷑.ſciaʒ ⁊ õem ſenectꝰ auget. Belium ſingula trabens atʒ oĩa
ferens.ſolam voctrinam neq̃t erige. Megaraʒ cũ demetrius captam ſolo cqſiet.
Stilphonẽ phm illic oim nudũ introgauit.an ſuoꝝ qcqᷓ;ᷓ amiſiffet.Cui ſtiphon
haud eqdem inqt. bellum em̃mulla ex vᷣtute ſpolia ducit. Ac ſocrates cũ Goꝛgi⸗
as pcontaret᷑.an ꝑſaꝝ regem felicem eẽ putaret. MNeſcio inqᷣt qᷓntum vᷣtut/ hẽat
⁊ diſcipline.Perinde ac hiſce nõ aũt foꝛtune bonis ꝑſiſtat beatitudo.Acci b di⸗
ctum eſt ⁊ mẽoꝛie ↄmendato Ladiſiae rex olim ditiſime q́;uis regna tibi maxia
debent᷑:non tñ felix dici poten.niſi ᷣtute pᷣditꝰ ⁊ aie magis qᷓ; foꝛtune bonis ha⸗
bũdauen. Regna nãq; ⁊ opes nõ magis poſſidentium ſunt qᷓ cuiuſcũq;. vᷣ vt in ſe
culari ludo nuc huc tran ſeũt nunc referunt᷑ illuc. Sola vᷣtutꝭ ⁊ viuenti ⁊ moꝛtuo
ſtabilis eſt ⁊ firma poſſefio. Jureq; diuitibꝰ ſolò inqᷣt. Et nos nõ pꝑmutabimꝰcũ
vtute diuitias. Tibi g cum viuitie affluat. curanqñ eſt ne vᷣtutes deſint ſine bꝰ
nedum regis ſ̊ nec viri nomen qᷣſqʒ meret᷑. Sicut byemi nccia ꝑ ſerenitatẽ pare
ↄſueuit.ita ⁊ boni ⁊ optimi ad ſenectutẽ vtutꝭ viaticũ in puericia vendicare dñt

/

6
8
i

ſ⸗
e

18

ne er

Quis nouit humane vite variabiles caſus. Nihil eſt ſub luna firum nunc diui⸗
tes homines ſunt nũc pauꝑes.nũc regnant nũc uiũt.nũc ſanitate gaudẽt nunc
egrotant. Nemo ſcit mane q̊ͥ veſp vehat. NHemo tamdiuinos bũit fauentes cra⸗
ſtinum ſibi vt polliceri poſſit.Ob quaʒ rẽ Tbeſeꝰ vt ſcribtum apud Eutr ipedẽ
Cicero refert.ſic dicere ſolitꝰerat. NHam qͥ audita a docto meminiſſem viro futu
ras mecũ ↄmẽtabaꝛ miſerias.aut moꝛtẽ acerbam aut exilij meſtam fugam.aut
ſ. aliquã molẽ meditabar mali:vt ſiqᷓ iniecta duritas caſui foꝛet ne me inꝑatuʒ
cura laceraret repens. Sʒ nulla res eſt q̃ aduerſus nouercãt foꝛtune impetꝰ cer
tiꝰ ꝙᷓ; phia ſolamẽ pᷣbeat.NHinc iunioꝛ dyoniſiꝰcũ eięctus tyrannide ⁊ in exilium
actꝰ int᷑rogaret᷑ qͥd ſibi plato ⁊ phia ꝓfuiſſent.vt eq̃ͥ rñdit animo facileqʒ ferres
foꝛtune mutabilitatẽ. Siue igit᷑ aduerſe nobis ſiue ſccũde res fuerint.ad phiam

qð eſt vᷣtut ſtudium recurrere debemꝰ.cuiꝰpotiſſime reges ↄueniilamatoꝛes ex/

iſtere. Hluria ſunt nccia regi.qͥ ſicut Areſtotili placet lex eſt qꝗdam aiata. M)a/
gnum ẽ regni pondus.qꝛ nõ tm̃ ſui curam rex bꝛe dʒ vt ſaluꝰ fiat:b ppli q̊ʒ vt cre-
ditam ſibi multitudinẽ recte dirigat ꝑ iuſticiam in viam ſalutis ⁊ pac. Scriptũ
eſt em̃:rex inſipiens diſſipabit ꝓplm.ſapiẽs aũt ciuitates ditat Aere q̊ʒ Aegetiꝰ
inqᷣt. Nullus eſt quem opoꝛteat vel plura vel melioꝛa ſcire q;ᷓ pꝛincipem.cuius
pꝛudẽtia dʒ omnibꝰ ꝓdeſſe ſubiect. Ideoqʒ ſalomon cũ tanti ponderis guitatẽ
in ſe ſentiret. optioneqʒ habuiſſet.vt qᷓ vellet a ↄpno poſtularet. Dabis inqt vᷣuo
tuo coꝛ docile vt iudicare poſſit ym tuuʒ.⁊ diſcernere int᷑ bonum ⁊ m alũ. Pb
lippus aũt maced cũ alexandꝝ filium ſuũ ↄmoneret. iubebat eum vt ⁊ areſtoti
ſen Pn er ⁊ ph̊ie ſtuderet.⁊ adiecit. Ne multa buiuſcemodi agas que me be
nitet egiſſe.
Oꝛ pbᷣie ſtudium ſicut omnibus ſic ⁊ regibus vtile eſſe dinoſcit᷑.

Vemadmodũ tihi iaʒ pſuaſum eſſe putamꝰpuero qͥ regnaturꝰ ſit neceſſa
rium eſt phandi ſtudiũ. Phia vo oim mr̃ artium.quꝗ plato donum. Cicę⸗
ro inuentum vocat abſqʒ lrf̃is haud facile ꝑcipi põt.Hec te pᷣmũ ad diui
num cultũ.deinde ad ius hoĩm qð ſitum eſt in gener bumani ſocietate tuum ad
modeſtiam aim erudiet.⁊ ab aĩo tanq; ab oculis aligiges remoucebit. vt omnia
ſuꝑa pᷣma media ⁊ vltima videas. Quis igit᷑ lr̃is inſudare noluerit añ tantꝰ ex
bis fructꝰpcipit᷑.in q̃bꝰ eſt boni ac mali noticia.q̃ nobis pᷣterita referantepñtia
moderent᷑.futura inducant.Sine lr̃is ois etas ceca ẽ. Nec alieno carere ducatu

psöt illiteratꝰ pᷣnceps.Cũqʒ adulatoꝛibꝰ plene ſint regum aule.qͥs veꝝ pᷣncipi di

xerit.An nõ ↄcqicibile eſt regem lrãs noſſc.vt in phᷣoꝝ libꝛis ipe veritatẽ ſibi vYᷣ
dicet. DOemetriꝰ qpe valeriꝰ Ptolomeũ regem monebat. vt libꝛos de regno im
pioqʒ ſibi ↄparet atʒ ꝑlegeret.Quelem̃ amici nõ audẽt monere reges.Hec in li
bꝛi s ſcripta reꝑiunt᷑. . ’ M
Quo tꝑæ pueri Iis tradi debenrt. . .
Anda eſt igit᷑ ſummo ſtudiolis oꝑa.ſᷣ queſitũ olim fuit.q̊ tꝑe tradi ſr̃is
bpueros oꝑtʒz. Añ ſeptimũ annũ ñ placebat theodoſio.qm̃ illa pueri etas
⁊ diſcipline capax ⁊ laboꝛis patiẽs videret᷑. Idẽ q̊ʒ pᷣcepit hereſtbotenes.ſ̃ᷣ ari⸗
ſtophones atz criſippus qbꝰ ⁊ qntilianꝰ aſſentit᷑.nullũ tpᷣs cura vacare volueft.
Fuiſſet igit᷑ ab ipis cunabilisincipiendũ vt nutnces etiax nõ ni hil tibi ↄtuliſſent
qᷓs ſi fieri poſſet ſapiẽtes.Criſiſpus optauit.ne qͥd ab illis ↄtagionis pᷣhi poſſet.
deterioꝛa nãqʒ ꝑtinatiꝰ herent.⁊ bona facile mutant᷑ in peius. Mat᷑nꝰ ᷣmo ſapi
entia ↄdit? ⁊ elegantia ſepe filijs ꝓfuit.vt de coꝛnelia graccoꝝ mr̃e pleriqʒ ſcri/
bunt. cuiꝰeloquẽtia in filjs redũdabat. Multũ inteſt facũde ſint an rudes.pꝛu⸗
dentes an ſtulte que pueros nutriũt.ſiue mr̃es ſint ſiuę alie queuis.Sʒ tu nutri
cis iam euaſiſti iugum.mr̃em clariſſimaʒ ⁊ vltra modũ ecloquẽtiſſimã pᷣus ami⸗
ſiſti q; nouiſſe potuiſti.ᷣ omittamꝰ pᷣt erita q̃ magis culpariq; refoꝛmari pñt.ad
tõs in nũc es veniamꝰ. S

Qualibus pꝛecipue inſtrui debent pueri xpiani. .
Redimꝰ te inſtructũ eſſe vt xpianũ decet.oꝛoeʒ ſcire bñicam. Salutatoʒ
beate marie vᷣginis iobis euangeſium.ſimbolum fidei. collectas q plu-
res. Que ſint moꝛtis pctq. ſpnſſancti tona.qᷓ magna pᷣcepta xi.q oꝑpa
miſcdie. que deniq; ſaluãde anime ⁊ m celũ referẽde ſit via.pſuaſum tibi nõ am-/
gen voſt ha⸗ vitam repiri aliam.q bonis leta dulciſq;. malis amara ſit ⁊ mo
leſta.Hoc em̃ nõ ſacri ſolum codices.ſᷣ ipſe gẽtiles qʒ ondunt lr̃e.Socrates cin
vt apud ciceronem legimꝰ.duplices eẽ vias duoſq; curſus aiaꝝ a coꝛpe excedẽ⸗
tium diſſerebat. Mam qͥ bumanis vicijs atz flagitus inqnauiſſent ⁊ totis ſe libi
dinibꝰ dediſſent. vel in republica violanda fraudes incepiſſent. bis deuium qð/
dam iter eſſe ſecluſum a oſilio oꝝ.q aũt integros ſe caſtoſq; ſeruaſſent.eẽntq;
in coꝛpibꝰ humanis vitò imitati deoꝝ.bis ad illos a qbꝰeẽnt ꝓfecti reditũ facile
paterę. Quid nos dicemꝰ qͥbꝰeuãgelia pᷣdicata ſunt.Et q̃ ſaluatoꝛis inc rnatõʒ
tot miraculis ↄfirmataʒ ſcire magis q; credere videri poſſumꝰ. Hos aͤgem ſi re
cte ſapimꝰ.bãc b᷑manam vitam nibil eè arbitramur.nec bonũ qᷣcq exiſtunãdũ
eſſe cenſebim?ꝰ qd ad vitam alteram nõ ſuppeditat vtilitatẽ. Mon itaq; dignitatẽ
nõ amplitudinẽ maioꝝ.nõ coꝛꝑis vires.nõ foꝛmam. nõ magnitudinẽ. nõ a cũ/
gtis boĩbꝰ habitos bonoꝛes.no ipᷣm impium.nõ qͥcqᷣd dici põt in bac vita excel/
lens. vltra pcedere ſpesg nre debebũt.⁊ ad alteriꝰ vite ppᷣpatões cuncta mo iri.
Que aũt illa ſit vita aut qᷓ pacto illa viuat᷑.plus negocij eet oñdere q; nos impñ
tig ſuicepimꝰ. Maioꝛes etiam auditoꝛes qᷓ; ipſe ſis ad ꝑeipiẽdum res ita reaͤrit
5boc ſolũ dixiſſe ſufficiat.ſi ds oẽm poſt crestos boies felicitatemn meteↄepi
at. ſimulq; in vnũ ↄgerat vniuerſum. ꝑuazʒ qdem ptem illoꝝ bonoꝝ adeqre ↄpe
rict. S illi? vite hona oia bumana ſimul collecta. magis abeſſe qᷓ vmbꝛam 2 ſom
niñ a veris rebꝰ. Ad bãc poꝛro vitam ſacri vucũt ſmones . occulta nos erudie
tes.ad qͥꝝ ꝓfundũ ſenſum dũ tibi 3 etatem venire nõ lʒ. nõ eſt ab revt in alijs do
ctoy tñ viroꝝ libꝛis erudiaris. Eſt em̃ ⁊ poetis ſicut baſiliꝰait actoꝛibꝰ ⁊ ſcripto
ribꝰ ceter ⁊ oĩibꝰ boibꝰ inberẽdum.vñ nobig ad ingenij exeretatõʒ aliq ſit vtili⸗
tas acceſtura. Sic deũ pceter oẽs colẽdum lr̃e clamitãt.Huic te pᷣmũ dabis cõ/

mendabiſq;. ̊ tuꝰeſt auctoꝛ.tuus pꝛ.tuꝰdñs.buic oia debes.Cñqʒ oẽs hoies So

referr gras debeant. tu illi maxime nenan ⁊ buire teneris.cui munere factum
E vt rex naſcereris.poteras vnus ex plebe aut vn ex rure naſci. Sʒ inſcrutab ile
dei indicium in ſublimi te ſolio collocauit. Mõ efferri debes. nõ tiuneſcere. nõ ſu⸗
pbire:qdð tibi datum eſt.alteri dari potuit. Quanto maioꝛ es natu tanto debes
te bumili? gerere. ſubijcere collum regi vni inteſſe diuinis officijs. Nam cui diui
nus gultꝰeſt coꝛdi.facile reliqͥ famulant᷑. Dꝛimũ querite regnũ dei ſcptura dicit.⁊
poſt ̊ omnia adijcient᷑ vobis. Romani q;uis gentiles erant omnia poſt religio
hem ponenda duxerũt. etiam in bus ſumme maieſtatis ↄſpici decꝰ voluert. nec
dubitauerft ſacris imꝑia ſuirę.ita ſe humanaꝝ reꝝ futura regimina exñtia.ſi di/
uina ſubeſſent bñ atz ↄſtant fuiſſent famulata. Quid nos veri dei noticiz hñtes
facere dedemꝰ. Cauè ne tibi religionẽ putes eſſe ſubiectaʒ q;uis max mi puci pis
nomine gaudes. Non dñs ſ fili ecche. ſacerdotis imꝑio in bis que dicta ſunt dei
ſubiectꝰes. Zheotoſiꝰ ceſar q́is potẽtiſſimꝰ eẽt ⁊ romanum gubernaret impein
Ambꝛoſio tamen Mecolañ.ecclie pᷣſulatum tenenti collum ſubiecit.impetatã
qʒ penitentiam pegit humiliter. Conſtantinus autem maxiinam ſacerdotio re⸗
uerentiam exbibuit. Judicium ſuꝑ epiſcopis in concilio niceno ferre non voluit
aſſerens deos ab hominibꝰnõ eſſe iudicandos. NHNec miꝝ. Ait em̃ in epiſtola ſua
Clemens.qui beato Petro in apoſtolatu ſucceſſit. Omnes vᷣncipes terre Ich⸗
ctos homines ſacertotibus obedire.aut capita ſubmittere debere. Eos aũt a ſo/
lo dño iudicãtos:qꝛ ſui ſunt ⁊ nõ alteriꝰ.Et quis eſt qui alterius iudicet buum.
Naʒ ſi iſta non patiuntur bomines. nec deus deoꝛum ⁊ dominus dominantium
bec vllatenus patietur. Sic ſanctiſſimusille pꝛeſul beatum Petrum eterne vite

n
ſine
inch
it
(

n
e

N
dO
um
bie
ſu⸗
hes
iu
14
igi⸗
ec⸗
idi⸗
tis

dauigeꝝ p̃dicaſſe ↄmiemoꝛat. Zu oͤchꝛos à̊ dei miniſtri ſunt bono abis. non
ſines oppꝛimi.nõ grauari.nõ affici qpuſuis iniurijs. Hec dices ineptꝰ ſaceros ẽ.

indignꝰ. mundus. nihil ad te. iudices bʒ. nõ erit inultum qð ↄmilſerit ſcelus. Lu

dignitatem 1 ſacramẽtum veneraberis. nec audies diſculos enoꝛmeſq; iuuenes
ᷣ tibi ꝑ adulatõs ſecus nitunt᷑ ꝑſuadere. WM
Cum qͥbus expedit pueros ↄuerſari. 2G
tEaãrit hic loc vt qles tibi iuuenes ↄuiuere tiniſtrareq; pueros iuſta rõ
ne velunꝰpalam fiat. Et binc em̃ põt vtilitas dominiũq; redũdare.Sint
ecerrgo qͥ tibi aſſtunt moꝛibꝰ inſtituti.nullum ſit in eis vicium. non vtank
vocibus dep:auatis.facile em̃ imitandis turpibus ac pꝛauis omnes ſumꝰ.Et in
ꝓuerbio dr. Si claudo vicinus habitaueris ⁊ ie nõnunq; claudicabis. Nultũ
eſt in teneris ↄſueſcere ſicut virgilius ait. Caueant aũt pᷣceptoꝛes tui.ne qͥs tibi
adoleſcens affentato: adhbereat. Eſt em̃ peſtifeꝝ; genus bominum qͥ laudãt que⸗/
cũq; audiũt laudari.⁊ rurſus cum vituꝑante vituꝑant.negant ſi qͥs negat. af
firmant niſi audiunt affirmantem. atz vt polipus ad ſpẽm ſubiecti ſoli coloꝛem
mutat.ita ⁊ iſti ad voluptatem audientium ſi iam variant.pæti ⁊ aduerſus iuſti
ciam ⁊ aduerſus deum teſtificari.ſi placitũ eſſe putanint audiẽti. Abigat᷑ ex tuis
edibꝰ h̊ peſtis. Sint veraces tecum pueri verecdi.pudici.modeſti.cultoꝛes ⁊ ſa
nitatis.non ficti.non fallaces.non ꝑtinaces.non vinolenti.nõ crapuloſi.nõ in/
iurij. Ex his qdam bungaricum qdaz patrium qdam bohemicum.omnes gute
latinum bmonem noꝛint. vicifſimq; obloquòt᷑. Sic abſq; laboꝛe ⁊ qſi ꝑ ludum 5
omia ꝑdiſces vdiomata.⁊ alloqͥ tuos ſubditos ꝑ teipᷣm poteris. Mibil eſt ꝙ ſus
bnap fauoꝛem ſpii conciliet q;ᷓ gra monis.Et indignus quodammod regno
videt᷑.qͥ ↄquerentes aut aliqͥd expoſtulantes regnicolas non in telligit. Auo tuo

△

materno maximi coꝛdis regi tantum ꝓfuit liguas noſſe ↄplures.qntum pꝛi tuo

nocuit iguoꝛaſſe. Metridatem qᷓ regnauit in ponto.qͥs non omendabit qͥ vigin
ti duab? gentibꝰ qbꝰ ipauit abſqʒ interpte loquebat᷑. Hec ego te plug auſtralibꝰ
plis affectum q́; bobemis bungariſq; voluerim. Lui ſunt omnes eqli ſtudio vi

rigendi. indignam rem agit teſte platone. qͥ vnam ꝑtem reipublice ſic curat. vt

alteram deſerat. Que res maximè ſepe calamitatis cauſa pᷣnapibꝰ fuit. Atz rõ h
potifſima eſt qᷓ nobiliſſimam ytalie ꝓuinciam ſubtraxit inngic. Quia ↄtenti pa
trio ſolo reges tbeuthonici nimiſq; ſuis affecti laribus ytalie regimẽ neslexer̃t.
Regna non minꝰ amoꝛ qᷓ; ferrum tuet.ſᷣ amari q̊ͥ non amat impoſſibile fuerit.
amoꝛis aũt .iatoꝛ ligue ↄmercium. Tibi cum . etatem lʒ intẽtum eſt vt au⸗
dire ꝑ te ſubditos intelligere ⁊ affari poſſis.Contingũt ſepiꝰ aliqua.ꝗ tibi ſoli re

ferre ſubditi velint. nec interpᷣti ↄfidunt. Pꝛinceps inſuꝑ c p alium ſꝑ loquit᷑ ni

*

hil recti magis qᷓ; regis nomen meret᷑. Mulieri vt bomerꝰi
cus affert at non item viro. H
Quibus modis pmonis vſus in pueris foꝛmari debeet.
Vnc qꝛ de mone incidit mo. Quibomodis in puero ſᷣmonis vſus foꝛ/
mari debest dicẽdum exiſtimamꝰ vt cum virilem togam induerit.non ſo
luzqm loqͥ oꝛnate lod pꝛudentqʒ valeat.ꝙ regi negligendum nemo puta⸗
uit. maxima nãq; pᷣconia ſibi ↄpant.q loquẽdo ceteros ſupant. atz ᷣ vna res fuit
q̃ vlixem eſt qᷓuis imbellem pugnaci Ffect aiaci. Achilles nãq; poſtq; ink empt?⸗
eſt arma nõ foꝛte bꝛacbium ſ floꝛida ligna tulit. Haudigit᷑ recte Ciceronis illud
nönulli carpũt. Cedant arma toge. Concedant laurea ſigue. naʒ vt idem cicero

dicit. Cum idcirco boies a beſmijs differãt ꝙ aliqᷣ pñt.qᷓ demũ laude dignꝰ eſt. q in
ea re ceteros ſupãt.in q̃ boĩes beſtias antecellũt.At vos ligue q́;uis erudite ſer
monẽ magis qᷓ; tarciturni pᷣncipis moꝛẽ ꝓbamꝰ nõ tñũ impmeditatů uen loq́ᷓ
amẽdamꝰ. Qðᷣ em̃ incõſulto ac temerarie dictũ factumue fuerit id puleꝝ eẽ ne-
qᷣt. Jupcogitati mones nedũ pueroꝝ ſ̃ viroꝝ q̊ plurima leuitatę atq in curia

reuerti ſunt. Conſiderata vo pᷣmeditatio oꝛ onem vagari nõ ſinit. Quid dicaʒ de

nt taciturnitas de/

pueris. qñ illuſtres oꝛstoꝛes. Perides ⁊ demoſtenes ſe alloqui ſpim recuſarunt
qꝛ ungaege ſe eſſe dicebant. Si as vᷣo ex tpe ſinat dicere.extreme cãm ganulita aas
tis inſtituit. Molo tibi nimiam puero monis patere licentiam. Magne ſapien/ dbi
tie tempeſtiuumlſilentium eſt. Moõnunq; mone pᷣſtantiꝰ plures dixiſſe q; tacu/ 4
iſſe penituit. Od ſilentio retentum eſt effert facile.qð ſemel edideris. reuocari
nullo mõ põt. MNam ſemel emiſſum teſte flacco volat irreuocabile vbum. Quid
dicemꝰ cum ⁊ ſilencij ⁊ oꝛonis magna vtilitas ſit. tenere te medium volumus.
neq; tacere ſo neq; loqͥ ſp. MHon exigimꝰ pithagoꝛeum id qnquenale ſilentium.
neq; terſitis loqcitatem.linguam dicebant veteres debere non eſſe liberam nec ilt⸗
vagam. vinculis de pectoꝛe ĩmo ⁊ de coꝛde aptis moueri ⁊ qſi gubernari.nam .
g̃iſunt faciles leues ⁊ impoꝛtuni locutoꝛes.boꝝ oꝛonem bũ exiſtimatũ eſt in oee lun
naſci nõ in pectoꝛe. Alixem homoꝝ ſapienti facundia p̃ditum vocem mittere
ait non ex oꝛe ß ex pectoꝛe. NHempe vᷣboꝝ cohercende petulantie vallum poſitũᷣ hisd
eſt dentium. vt loqndi temeritas nõ coꝛdis tm̃ cuſtodia cohibeat᷑.ſ̊ ⁊ buſdam llig
excubijs in oꝛe poſitis ſepiat᷑. Canẽdum eſt ne obici poſſit id epichamij.Cũ
oqin neſciret tatere nõ potuit. aut ſaluſtianum. Loqr indt magis q; facũdus.
Dpng eſt vt loãndi vires radices agant. tum cũ tus aduocarit fandi libertas
det᷑. Himia taciturnitas loquẽdi facultatem adimit. Sicut em̃ qͥ longo tꝑe ↄie/
in vinculis fuerint.ſi poſteriꝰ ſoluant᷑.ob vinculoꝝ ↄſuetudinẽ nequeũt am- .
Pulare.ita qͥ monẽ diutiꝰ aſtrinxert.ſi añ loqᷓndũ ex ipꝛouiſo fuerit ↄmuteſcũt 2ðUWZ-
At aũt recte foꝛmaꝛe ᷣmonẽ poſſis.qglattinet puero nõ nihil dicendũ eſt. Foꝛ/ nn
mãda eſt in pᷣmis vor ne feminea exilitate frangat᷑.neue ſimilit tremat.aut nimi V
um̃ boet. expſſa ſint verba.ſuiſq; ltisg totis enũcient᷑.nõ excitant extreme ſyllabe duii
nõ andiat᷑ vor in faucibꝰ. ats expedita ſit ligua ⁊ os. abſolutiꝰ expᷣſſioꝛq; ſermo. och
Momina qdam pᷣceptoꝛes tui pᷣſuſqʒ offerent tibi affectate difficultatis ex plu⸗ tei
ribꝰ⁊ aſpꝛime coeuntibꝰint᷑ ſe ſyllabis ↄcathenatos.⁊ veluti ↄfragoſos qᷓ; citiſſi S
me vt vuluas atʒ ꝓuincias. NHam ⁊ demoſtenes cũ lingue tardioꝛis eẽt accept? aſa
in oꝛe lapilis ſolus ſibi pnũciabat oꝛones.qͥbus emiſſis facillime sc expolite de⸗ bih⸗
mum in ſenatu ↄcionabbk. H inni
Quales oꝛones quos oꝛnatus pueri ſcire dñt.⁊ ꝙ turpiloquia caueãt que ſo/ erudi
lent bonos coꝛrumꝑe moes. “ nus
ꝓys poſtqᷓ pᷣceptis inſtitutꝰ fueris equales tuos oꝛonis oꝛnatu grauita/ pfeh
teq; ſuꝑare ↄtendas.victoꝛ euadas tum in boc tum in omni laudabili ex tibi⸗
eceercitio. dolebis vinci. vicere gaudebis. Licet em̃ ipᷣa viciũ ſit ambitio.fre- iter⸗
quenter tamen cauſa vᷣtutum fuit. ⁊ ille nimix ↄmendandus eſt puer quẽ laus tt
excitat. q̃ victꝰ ſiet.quem gloꝛia inuat. Abſit aũt in omni pmone turpitud. qm̃ Pbit
actõis vmbꝛa. vt ait democritꝰ extat o?o. Coꝛrumpũt atz bonos moꝛes teſtante “
aplo ↄfabulatões male.Qð ex merãdo fceptũ hieronimꝰaſtruit.Et qm̃ plerũq;
bmones qͥ feſtiuitatẽ bñt. latẽt᷑ aliqd admittũt mali.vt venena melle pmixta bi/
bant᷑.in omni turpiloquio imitãdus eſt vlixes.qᷓ ſeras affixit auribꝰ. ne ſirenax
canteraudiret. Aſſit in colloqndo facilitas.in obuios ↄpellẽdo ſuauitas.in rñdẽ reſt
do benignitas. Mam graues in collocutõibꝰ moꝛes digna in ſe odia pbunt. b Re
ſit in ↄtentõibꝰ ptinacia. vincat pꝛudẽtia. obtineant rõnes. nõ ſolum vincere: 6 af
foꝛte vinci ſpecioſum eſt. Cenẽda ẽ euripedis ſnia.q duobcolloquẽtibꝰ.cum al H vonn
ter fuerit. eum longe ſapiẽtioꝛem affirmat qᷣ verba frenat.Abſit in oĩibꝰ vᷣbis iniu — iIß
ria. MHam mẽtiri ſeruile vſciũ eſt.⁊ a cũctis mõꝛlibꝰ odio inſectandu. OQuantoq; don
dignioꝛ eſt a mẽtit. tanto ſcelus eſt deteſtabiliꝰ. Omne em̃ viciũ iuuenalis indc dioan B
tanto pᷣſtantiꝰin ſe crimẽ bʒ.qnto maioꝛ qͥ peccat hẽ. Sit inſuꝑ ſermo tuus nec; cer i
bumilis neq; depſſus nimis neq; tumidus aut arrogꝗs. Que tumet oꝛo inciuit hel
eſt. qᷓ tenuis nuſq; mouet.quẽadmodũ coꝛpꝰ nõ ſolũ incolume: verũetis bone 4 tan
babitudinis eẽ optʒ. Ita ⁊ oꝛonem nõ mõ nõ egan etiam robuſtã eẽ ↄuenit nd
Waioꝛa ſunt h ꝙᷓ põmis caꝑe.patebit tñ ⁊ hbis ſuũ tpᷣus.Atʒ̊ bãc ſermonis mnaʒ V Nn
ſert

nt
lita
en⸗
ch/
an
i
no.

nec⸗
nurn
oe
tere
ſiti
lann

nis.
tas
e⸗

ſit
ſ,
Unt

o⸗

êõ, mm

rrrrrmmre —

quam natura miniſtrat grãmatica antigik: acuer⸗ dyaletica. Rethoꝛica ſlluſtrabit
phia ↄdiet atz ꝑficiet.qᷣdus de rebꝰ ſuo loco dictce.
AUt memoiam puer exercaaart. r
Zecum loquendi facultas cuiꝰvba ⁊ ſnie laudent᷑ abſq; ope mẽoꝛie eſſe ñ
poſſit.opꝰeſt vt mẽoꝛiaʒ puer exerccat.hoc ingenij ſignum in pueris ẽ tri
oꝓllcemqʒ virtutem babet.ſine laboꝛe pcipit fideliter retinet ⁊ facile imi/
tat᷑. Huic diebꝰ ſingulis eſt vmittenduz ſiue ſint verſus ſiue ſententie graues ex

illuſtribꝰ auctoubꝰ. Memoꝛia nanq; penu ſcientie dicſt ac diſcipline ⁊ in fabu/

lis muſaꝝ mr aſpellat᷑.qꝛ gignit ⁊ nutrit.hanc tu in vtraq; ꝑte iuuabis ſiue na/⸗
tura memoꝛ ſiue oblinioſus fneris. Aut em̃ rohoꝛabis habudaneiam aut ſuſple

bis defectũ ac vᷣſibꝰpebis beſiodi. Sic em̃ ait Paruula ſi tẽptes ſupꝛadixiſſe pu

ſillis. Idq; fre auẽ pagas graãdis cumulat aceruꝰ.
Hic ↄmendat exercitium grãmatice artis.

Via vo grãmatica tdctrine cuiuſuis oſtium eẽ dinoſenac plus in receſſu
bʒ in fronte. ꝓmittitideſꝑataq; videri põt.niſi ab ephebis pueriſq; ꝑci
piat admonere tepaucis volumꝰ nebanc ↄtemnas artem. qſi regio cul/
maximos viros ↄſtat fuiſſe ſtudioſiſſimos. Oñndit hoc in eplis ad filium ſcniptd
MWarcus tuliꝰoꝛatoꝛ.idẽq; ↄſul ⁊ patrie tutoꝛ Juliceſar ſummꝰ ingator 29e0
ugulk/

mine minus dignam. Mibil em̃ ex grãmatica nocet.niſi qd erndute Cuiꝰ?

vdiligẽs buiꝰ artis fuit.vt emẽdatiffimos ſcpᷣſerit de analogia libꝛos.

„
octauianꝰ qᷓ;ꝑitꝰ grãmatice fuerit in eplis aꝗ ipᷣm ceſarem ſcriptis manifeſtat᷑. qᷓ
teſte ntiliano emendati? dici calidum qᷓ; caldum mauult.nõ qꝛ id nõ ſit latinũ:

ſᷣ qꝛ ſit odioſum. Mon g pudeat te diſcere qd maximi oꝛbis pᷣncipes magno.n/

ciſciſtudio curauerũt. Sireramꝰ ſupꝛa doctrinam regibꝰ neciaz eſſe, æ ſi paꝝ mi
bi babes fidei:regius ꝓphᷣa te ↄmoneat.Et nũc reges intelligite pᷣcipit i le. eru/

dimini q̊ iudicatis terram. Quõ erudiri ⁊ diſciplinam diſcere poteris niſi totiꝰ

eruditõis initium ⁊ fundamentũ accepis qð eſt grãmatica. Sʒ dediſti tu bacte/
nus huic oꝑam arti. nec inuitꝰ ᷣceptoꝛis tui monitis auſcultaſti. non tñ adbuc
pfectꝰ grãmaticꝰeuaſiſti.pgis em̃ adhuc diſcere pfectiꝰ.q̃bꝰ ex rebꝰ decreuimus

tibi nõnulla de gramatica ſcribere.nõ qꝛ velimꝰ ipſe te gramaticaʒ docere: bꝛe
uiter ipos fontes oñdemꝰ.ex quoꝝ potuveri grãmatici fiunt.ad quos vt tui p-
edtares te dueant tanto magis optamus. quanto id magis tibi conducibilius
arbitramur.

Oꝛ grãmatica habet tres ptes pꝛincipales. l
Rammatica ſicut intilian? ait in latinum tranſlata lrãturam deſignax.
babetq; ptes tres recte loquendi ſcientiam. poeticam ⁊ alioꝝ auctoꝛum
enarrationẽ. ſcribendiq; rõez. Setingam?ex bis aliquid quod tibi audi⸗

re ſit vtile ⁊ nobis dicere non indelectabile. Dꝛima ꝑs eſt recte loquendi ſciẽtia.

Rectam locutõem hoc ideo accipin loco. que verbis aptis ⁊ rite ↄiunctis enſ.
ciat᷑ q;uis als vicioſa ⁊ ꝓcax minuſq; iuſta fucrit. Si &̊ grammatice recteq; lo

volumus. noſcendus eſt verboꝝ vſus. Aliqua nr̃a ſunt.aliqua ꝑegrina.aliqua

ſimplicia.aliqᷓ ↄpoſita.aliqua tpꝛia. aliqᷓ tranſlata. aliq̃ vſitata. aliqᷓ ſira.atʒ ie

his tota vis recte loquendi ↄſiſtit.vt bis apte ↄpoſiteq; vtamur. Moſtra dic
omnia que ab ytalicis inuenta ſunt.vt amoꝛ lectio ſcriptio.ꝑegrina ex oibꝰ ꝓpe

gentibꝰ recepta reꝑiunt᷑.vt a gallis. Reda ab biſpanis gurdi qͥ vulgo ſtolidi ro⸗
putant᷑.Ex theutonicis.marchio. Infinita vo ex grecis.vñ romanꝰ ᷣmo vt plus

