[vt fama eſt theſaurariꝰ ceabit᷑ ⁊ bartbolomeꝰ regnatiꝰ ꝓthonotariꝰdignita⸗
tẽ aſſequef᷑.cardinalis papieñ.infra biduñ aduenturus fert. Oe neapolitano ni
hil eſt certi cũ rex ille nõ oino cũ pictate aplica ↄſonct. Floꝛẽtini arbitrali dñi nfi
ſententia in.xviij.milibꝰaureo damnati ſunt dñis de gãbatritis ob certa qꝗᷓ itis
otpida abſtulerunt nihil plus noui eſt. Cõmendamus nos tibi cui ſeruire pꝛeſto

ſumus.Ex vꝛbe die.xxii.febꝛuarij. NH).cccclvij.

Refert grates clero ſuo ꝑ peuratoꝛẽ ſuũ de cari · Cei z
tatiuo ſubſidio ⁊ pᷣcipit ſatagere vt detẽtð emãcipet᷑. Epiſto. CC lij.

Meas cardinał ſenen. Fraciſco picholomeo.S.p.d.Accepimꝰ tuas lr̃as
triplicatas.Ad ꝑꝛioꝛes rñdimꝰ qᷣbꝰ de locatiõe epᷣatus mirari videris.

Mihil eſt ꝙ inde comouearis. Nos clero noſtro nũq; oncri fuimꝰnec vo/
Iumus ecẽ.Quippe qͥ plebẽ nõ modo clerũ affectu colimꝰ ſingulari. Mõ diſpone/

.

mus yt putam? de illo reginine añ aquẽtũ vrm.Et tũc faciemꝰ vt bonũ paſtoꝛc

— — — — —

=èð .

—, — — —

decet qui no cõmẽdat oues lupis. Placet qdð feciſti c̃ dero. Sutnuſq; de ducens
ducatis cõtẽtiſſimi ſciẽtes inopi in qᷓ eſtis. Placet qͥʒ differre ad tẽp? exactionẽ᷑
medie ptis. Nolumꝰ vt nr̃o nomie ipſi clero gras agas ⁊ dicas nos ſemꝑ futuros
ad ea que illis conducãt paratos. Miramur capitulũ in facto pᷣpoſiti nõ aliter
de nobis qᷓ; ſcribat fidẽ adhbibuiſſe.nec ſcimus an velimus hoc onus iudiciale ac/
cipere ⁊ ſtrepitũ illũ audire.cupimus leonardo beneuolenti becipſa referas · In
facto Gꝛegoꝛij laudamꝰoiligentiã tuã vtq; cõtinues hoꝛtamur donec bon? aſſit
exitus Na gregoꝛius vt vidimus ex copia citationis ꝓeſus eſt innocens. Yit em̃
q̃ eũ criminat᷑ Anno dñi.M. ccccliiij.ienſe apꝛili locutũ eſſe gregoꝛiñ cũ aliqͥbꝰ
in ſancto deſiderio. JIterum eodem menſe pulopoſt fuiſſe in vmo omnimode
bellantibus. YJterum eodem menſe paulopoſt fuiſſe. vt audiuit accuſatoꝛ ipſum
gregoꝛiũ in tomo oꝛatoꝛis veneti⁊ ibi ſcripſiſſe cũ alijs cũ iacobo piccin ino. Ni-
des cñ non ponat᷑ dies mẽſis rem ꝓtendi veriſiliter ad.xv. ꝛ.xx.diẽ aprilis anc;
ſcriberet piccinino.at gregoꝛiꝰquarta mẽſis die ex ſenis abijt ad regẽ aragonum
accuſatoꝛ inſuꝑ de audito loquit᷑. Iſta nõ coberent. Pꝛeterea velis hominẽ ino/

centẽ iuuare ⁊ potiſſime nr̃o intuitu ĩmo iuſſu.Libi em̃ pᷣcipimꝰ vt pᷣlatus tuus

ne quo pacto hãc defenſionẽ pᷣtereas.Scimus viros magnificos Johannẽ guc/
ci ⁊ Franciſcũ luctiũ ⁊ crinoferũ nantis amicos eẽ noſtros nobiſq; fauere. Hos
aũt alios adito ⁊ cura hanc cãm ꝓ nr̃o deſiderio terminari qũquidẽ nos ſemper
ad ea tendimus ã ſũt illi regimini vtuia ⁊ honoꝛifica. Aale ex roma die. xxiij. Je⸗
bag .Einno: ia cccxv. De nepte nr̃a dicito cũ parentibꝰnos manꝰlauimꝰ.
ꝛatanter ſuſcipit carmen de eius. 2i rI
pꝛeconijs anpoſtring. EPiſtola. ccxj liij *
HMeas cardinalis ſeneñ.Loduſio crebello mediolanẽſt i. S. p. d. Nccepimꝰ
carmen tuũ.Loduſi nobis amãtiſſime nõ ſine animi ſingulari voluptate
— zis nobis plura tribui vis qᷓ; debita ſunt. Scimus impꝑfectũ noſtrum ⁊
q́ᷓ; pꝛocul ab eo ſimus boie quẽ deſcribis nõ ignoꝛamꝰ.At ſi peccari erga nos ali⸗
quẽ opoꝛtet.malimus laudado qᷓ; vituꝑando metas abiillo trãſgredi.Feciſti qᷣ
amãtes cõſueuere. Sixiſti de nobis nõ que modo ſciebas verũetiã que voluiſſes
eſſe vera. Permittim ꝰoĩa dilectioni tue. Meſciebam?ꝰ ante bos dies vbilocoꝛum
eſſes vel que te foꝛtuna teneret.nũc certioꝛati ſumꝰ ⁊ tuis ſeriptis ⁊ ducalis oꝛa⸗
toꝛis verbis.eſſe te optimo loco apud illuſtriſſimũ ⁊ magnanimũ ducc mediola/
ni ab eo q; wiligi. Dd eſt ſupꝛa modum nobis gratiſſimuz. Aidemus em̃ toe vᷣtuti
quã ſp magnifecimus ſuũ locũ eẽ tributũ. Dignus ẽ ille cui puias.ſi cui hoc ße
boneſtius famulen qᷓ; ei ꝗͥ totius italie ſplendoꝛ eſſe ⁊ decus ſingulare oim iudi/
cio exiſtimat᷑ Perge oꝛamus ⁊illi vt tua ꝓbitas te hoꝛtat᷑ indefeſſe tuos pᷣbela/
boꝛes.Meqʒ em̃ ſinet ille tuã virtutẽ iacere.Cũ aũt facultas aderit nos illius ex/
cellentie cõmendatos efficies.qᷓ ꝙ ſingulari manere feremus ſiqũ aliquid accidat
in qᷓ ſibi ßuire ac ꝓdeſſepoſſimꝰ. Aale ex vꝛbe die.xvij.febꝛuarij ãno. M. cccclv.

Amicitiam ſuã notificat ⁊ ſe Se IT
cõmendari exoꝛat pꝛincipi. Epiſtola.ccxliiij „
MHeas cardinalis ſeneñ. Stephano de curtc. S.p.d. Expectanimus inſi/-
gnis eques poſt nr̃aʒ ad cardinalatũ aſſũptionẽ duos mẽeſes ſi foꝛte aliqᷣd
nobis ſcriberes. Aidebat᷑ em̃ nobis a te ſcribẽdi initiũ ſumẽdũ.ne gloꝛia
bũde nouã dignitatẽ nob creditã ſignificare videremur.neſcimꝰqᷣͥd factũ ſit.nul⸗
le ad nos tue Ire allate ſũt.nec de te qdq; audiuimꝰ.atemurnos victos eẽ ſilen
tio tuo.neq; poſſe tãdiu tacere q;diu ipᷣe taces.Fo:taſſe tibi equiꝰ videt᷑ nos an/
teſcribere debuiſſe. Credimꝰtibi ⁊ ab oꝑtimo ſingulariqʒ amico nõ egre vicimur
Habeto igit᷑ has lr̃as qbꝰnõ ꝓmotionẽ nr̃am( quã ꝑ multoꝝ cognouiſti lr̃as/ſᷣ

animũ noſtrũ erga te illũ eſſe ſcias qͥ ſo fuit. Amauimꝰ te vnice in epatu.mamꝰ

⁊i cardinalatu nõ minꝰ.tu noſti naturã ⁊ moꝛes nr̃os.nõ tumemꝰ nouis honoꝛ

bus quos nobis oneri cognoſcimꝰ:boꝝeſcimꝰ:cũ eo loco nos euectos cernimus
quẽ viris clariſſimis debitũ intelligimꝰ.Aeremurq; ne gradug nr̃a virtute altioꝛ
ad ruinã nobis ſit etq; ideo ſi vnq; amicis eguimus nũc potiſſine illoꝝ nobis co
pia neceſſaria eſt.Et quoniã te veracem ⁊ amantiſſiniũ experti ſumus:nõ poſſu⸗
mus te pꝛo veteri conſuetudine nõ colere ⁊ obſeruare.Cupimuſqʒ idẽ erga nos
teagere ⁊ eundẽ eẽ modo qui fuiſti actenus.Expectamus tuas lr̃as qͥbus de tua
foꝛtuũa ⁊ tui pᷣncipis optima valitudine atq; felicitate certioꝛes nos eęfficias. Gꝛa
tũ aũt nobis fucrit ſi noſipſos dño duci cmendaueris ⁊ quãta ſit nr̃a in eũ deuo
tio demoſtraueris.Eſt eniʒ ſiquis pꝛincipũ et italici nominis cuius ꝓſperitati fa⸗
ueamus.is vnus eſt cuius ingenti virtute ⁊ clariſſimis rebus geſtis noſtrũ ſecu/
lum illuſtrabit᷑.Cũq;ʒ ille in hac curia plurimos habeat ſeruitoꝛes nobis quidem

„*

circũſpectione:doctrina: autoꝛitate pᷣſtantioꝛes.At fide ⁊ effectu qui nos erga eũ

..

Ex vꝛbe die.iij.febꝛuarij. M.cccclvij.

ſupet neminẽ. Atq; boc te illi nomnine noſtro dicere ⁊ afirmare optamus.Aale

Congratulat᷑ pꝛomoto ex vir/

tutibus enarratis e merito. Epiſtola. ccx lv.

Mgdreas cõtrarius venet Enee cardinali ſeneñ. S.p.d. Poſtqᷓ; mibi nea/
poli allatũ eſt reuerendiſſime pater ⁊ dñe ſacroſancto collegio te aſſocia⸗
tuũ.Saneſvt debui /cõgratulatus ſum eccieſie dei. Dehinc vt tui aman⸗
tiſſimus atq; obſeruatiſſimus maximo gaudio ita me deus amet atq; incredibili
leticia affectus ſum.Tu eniʒ reuerendiſſime pater cũ pꝛo viribus de ſacroſancta
romana eccleſia nũc publice nunc pꝛiuatiʒ ſemper benemeritus ſis pꝛofecto nũc
egregie tue virtutis pꝛemia cũ ingenti laude ⁊ gloꝛia pulcerrime es conſecutus.
Pꝛeſertim cũ ſemꝑ ca de te omniũ eſſet opinio ꝓ tuis ampliſſimis atq; maximis
in rẽpublicã xpᷣiana meritis ⁊ officijs pꝛo gloria rerũ ad te geſtarũ.pꝛo tua ſũma
integritate:coſtantia:religione:ſanctimonia:pꝛudẽtia:coctrina:eloquẽtia: ⁊¶ vt
vno verbo ꝑſtringã oiuinarũ atq; bumanarũ ſcia vt ab oibus ſũmo ſacerdotio
digniſſimus habereris.Hõ ſcribo bectemere:noui aium. noui ingeniũ:noui cõſi⸗
liũ tuũ:nẽpe quãti te fecerit vir ille diuinus Hicolaus q̃ntus potifex maximꝰ qͥ
quidẽ cũ cẽt/ vt ita dicãꝗ ſpectatoꝛ ꝑſonarũ vt oibus notũ eſt. mirũ in modũ de/
lectat uauitate ingenij tui: ꝓbitate:virtute: innocẽtia atq; incredibili ſapictia.vt
te nõ ſolũ dilererit veruetiꝗà amauenit ardentiꝰ. Argumẽto ſũt ſuis in rebꝰ maxi⸗
mis ⁊ grauiſſimis ad mũdi reges ⁊ pꝛincipes tot clariſſime legationes qbus q̃dẽ
ꝓ repu.pꝛo ecclia dei ac pꝛo totiꝰxpiani populi pulcerrime.integerrime atq; ſan/
ctiſſime functus es. Quid dicã de illuſtriſſimis atq; inuictiſſimis orbis pᷣncipibꝰ
ſcʒ Friderico ceſare auguſto romãoꝝ imꝑatore:atq; aragonũ rege iclito alphõ/
ſo:quoꝝ alteri tuis pᷣſtantiſſimis rebꝰgeſtis q;carus q;iocũdus q;q; gratiſſimus
fueris.quippe ampliſſima atq; maxia iſta tua foꝛtuna atq; vignitas ded arat.Alt᷑
vᷣo ſepenumero multis audiẽtibꝰ.ita regie ita honoꝛifice:ita generoſe:ita inagni/
fice atq; ſplendide de te loquit᷑: ⁊ quidẽ cũ ſummo omniũ fauoꝛe atq; aſſenſu vt ⁊
mihi dictu foꝛtaſſis ⁊ tibi ſuaſu difficile eſſet. Sed quid ago reſpu.ſane cũ impꝛe/
ſentiarũ cõgratulationc vtendũ eẽt abundantia quedã amoꝛis mei erga te vt ti/
bi animus meus multo notioꝛ atq; illuſtrioꝛ eſſet boc tꝑe facere nõ potui quin pa
rũ d tuis laudibus ſcriberc. Aeru cõſultius eas in aliud tẽpus diſ eramus.e/
indeq; ne lõgioꝛ ſim excellẽtià tuãꝗ oꝛo.vt poſtq; fauẽte deo ĩmoꝛtali ad tãte digni
tatis culmẽ euectus es.hoc eſt ad apicẽ cardinalatus q́; humaniſſime qucadmo
dũ ſuꝑioꝛi parte ſolebas me aio cõplectare. Js enim ſlm reuerẽdiſſime pater ?
Vmine qui pꝛo mea vice:fide:charitate ac beniuolentia vehemẽter cupio excellẽ
tia videre tuã ⁊ alloqui quod bꝛeui ſpero me cõſecuturũ. Aaleat excellentia tua
Ex neapoli pꝛidie idus Januarij.⸗nno.ANd.ccccl vj.

—

⏑, —

——— — ——,,——N

—

——,— —— — — — —

— — —

—1 —

e⸗
a/
mn/
bil

5 ——èðJ
Peeodem. EEpiſtola. cclxvj.
Artholomeus factius Enee cardinali ſenenſi.S.p.d. Et lr̃as meas re-
uerendiſſime pr̃ dñationi tuea leeo ſenenſi redditas ⁊ congtulatõneʒ
meam tibi gratam extitiſſe letoꝛ. Ceq; exiſtimare magne mihi voluptati
fuiſſe dignitatis tue aſcenſionem. Ego enim nullum meum in te officium ſine ma
gna repꝛehenſione videoꝛ mihi poſſe pretenire. Tanta eſt enim tui erga meamo/
ris magnitudo vt quis maxima tibi optare atq; ãplitudini tue fuire debeã. Ha/
rete multos cxiſtimo qui dignitati tue fauesnt:quiq; te in ampliſſimo ſtatu cupi
ant. Sed certe non concedam vt eorũ quiſq; tibi aut vehementius affectus aut
bonoꝛis tuicupidioꝛ ſit. De quo plura ad te ſcribere vereoꝛ. ne dubitare videar
animũ in te meum dominationi tue non ſatis exploꝛatum eſſe. Poliotationes
tuas mihi gratiſſimas fuiſſe cito pꝛeſertim ꝙ eas ab optimo animo ꝓfectas ſcio
ac pꝛo bis domiationi tue gratias ago. Abi opus fuerit et opera tua libent᷑ vtar
et quid a te agi velim preſcribaʒ . Expectamus regeʒ bꝛeui ex a pulia beneuẽtuʒ

7

iam pꝛofectũ. Ego ad vꝛbẽ redij q;ᷓuis de fremotu nonulla adhuc ſuſpitio ſit. Ei
brum quem de viris illuſtribus ſcripſi regi dedicauiac tradidi. In auo oꝑe vt ale
quando videbis ſi non quantuʒ virtutum tuaꝝ magnitudo poſtularet.At quã
tum ingenij mei paruitas potuit quãtumcunq; res ipſa paſſa eſt tibia me tribu⸗
tum cognoſces. Siquid vero eſt quod a me agi dominatio tua cupiat iube. Ua/
le pater reuerendiſſme ⁊ domine mi pᷣcipue.Ex neapoli die. ”

Iniuſte danmatum erxcuſat. Epiſtola. ccxlvij.

Meas cardinalis ſenenſis Bartholomeo maſrano.S.p. d. Intelleximꝰ
eximie doctoꝛ et fili noſter amantiſſime que ad nos ſcribis de fratre nro
HBDrrꝛegoꝛio. non tuo exindicio pꝛodijſſe ſedalius quemp iam vt adnos ea
ſcriberes ſuaſiſſe. Reſpondebimus tamen tibibꝛeuiter. Gregoꝛium nos iniuſte
damnatum:non arbitramur modo ſed ſcimus. Si tamen pena ea eſſet que tole⸗
rari ab eo poſſet ſuaderemus collum ſummitteret et foꝛtune nouercanti cederet
Sed quid tibi vt videtur ducẽtos aureos ſoluere ⁊ vigintiannis relegari. Quo
argento papiam Gregoꝛius petet omni ere vacuus ⁊ nibilominus auro mulcta
tus.faciet qdð ſibi libuerit im Eadibie non ſuadebimus, Quod ſi patria idcirco
nobis indignabitur ſi populi ſenenſis fauoꝛe pꝛiuabimur.ſi maledictis ⁊ obꝑꝛo/
bꝛijs ſubijcemur. Mon erit hboc primum. Sufficit nobis cõſcientia noſtra. Sci/
mus indigna nos eſie paſſuros.Et id quidem verum eſt. Omnes qui pie ac iu-
ſte viuere volũt ꝑſecutones patiunt᷑.Seruiuiimꝰ hactenꝭ patrie magnis in rebug⸗
⁊ fideliter et vtiliter.nõ meremur hec pᷣmia fratrem noſtrum in domo nr᷑̃a maneę
tem virũ bonum atq; innocẽtiſſimum de re publica optime meritũ tamatroci ſẽ/
tentia oſpꝛimi. Dutabamus etiam ſi norius idem fuiſſet ob nfa tñ in patria me⸗
rita eundẽ nobis cõdonari.⁊ tu bone vir times nepopularẽ auram ⁊ plebis ru⸗/
muſculosſadmittamus. Atẽtur arbitrio ſuo ſenẽſ. Hũquid i nobis cauſam iue⸗
niẽt curnos oderint: Si gregoꝛius ius ſuum apud romanũ põtificẽ pꝛoſequat᷑ ⁊
auxiliũ petat.oppꝛeſius virẽ etatẽ habʒ pꝛo ſe reſpondebit. Hos nihil male eum
agere arbitramur qᷓ iudiciali via ſuam inocentiam oſtedere conatur. Scripſimꝰ

balie ⁊ ciuibus pluribꝰ.nihil valuere pꝛeces noſtre.patimur necꝓpterea populo
indignamur. Atlſi pplus cõtra nos ipſe mouet᷑: deꝰ inter nos diſiudicabit. tu ( vt
videris ſenis ꝑſeuerare vis pꝛocul a ꝓpoſito de quo olim locuti ſum?, ad Ste/
phanum ſcribis. Aincat tuus ſenſus ⁊ tibi habe delicias fenen.nos romectiam
ſine tetuiſq; viuemus.nũc pꝛoficiſcit᷑ ad vos epᷣus aretinus legatus pape. Jube
eum in domo noſtra recipi ⁊ ſibi cuncta miniſtrari pꝛo perſona ac iumentis duʒ

ibi mãſerit.Aale ex Roma die.iiij. Marcij.Anno.M.cccclvij⸗.

DSDeinãdat pcuratoꝛi vt legatũ ſummi põo Eeiſ‿e r- 7
tifico funstccblat et udace il aſſiitir. Epiſtol a. ccxlviij.
Meas cardin alis ſenenſis Bartbolomeo ꝓcuratoꝛi ſuo.S. p. d. Venit
impᷣſentiaꝝ ad ciuitatẽ ſeneñ reuerẽdus pater dñs Angelus epᷣus Areti
nus ſanctiſſimi dñi noſtri legatus ꝓ nõnullis rebus arduis.Et inter cete
ra etiam de Gregorio nr̃o vᷣba faciet. Uolumus igit᷑ vt eũ in domo nr̃a recpias
ſibiq; ⁊ familie ſue iumẽtiſq; honeſtas ac decẽtes miniſtrare ſtudeas expẽſas dũ
ibi mãſerit.et ita ſecũ te ⁊ cũ ſuis babexs.vt in reditu eius optimã de te relationẽ
habeamꝰ.Lu q̃ᷓ et vicariꝰ noſter ſibi in agẽdis aſſiſtetis.ita tamẽ vt non meti/
culoſe/ vt ſoletis) ſ᷑ ardenti animo. et audaci mente cauſam iuſtiſſimã gregoꝛij
tueamini et ita noſtro nomine ipᷣi vicario dices. Scripturas inſuꝑ de quibꝰſcri⸗
pſiſti nr̃as ꝑ ipᷣm epᷣm ad nos remittere poteris. cogitauimꝰ de tritico ſonitille.
vtile videt᷑ id adbuc non alienari niſi aliud ſcripſerimus ⁊ ita illi pᷣbytero iube/

„ 2 .„

dis. Datum rome die.iiij. Marcij.Anno M.cccd vij.

Scribit ne affectionem ta/ SRiſtale P
citurnitas diminuat. . Epiſtola. ccxlix *
Meas cardinalis ſeneñ. Ludouico cardinali ſanctoꝝ.iiij. coꝛonato ꝝ lega

to bononie. S. p. d. Mihil ſcripſi reuerẽdiſſime paternitati tue ab ea die
te qua binc receſſiſti vſq;nũ c. Mibil em̃ erat ſcriptõne dignz. Fuit tamẽ
animus meus erga dñationẽ tuã ſemꝑ intentꝰ memoꝛq; ſuauiſſime ↄuerſatiõis
noſtre.nec modo qᷣcq; eſt qd magnoꝑẽ memoꝛandũ ſit. Sʒ vincendũ fuit ſilenti
um ne taciturnitas affectõnem diminuatam ſignificaret.cupio noſſe qui ſint tue
reuerendiſſime dñatõnis ſucceſſus. Meq; ego qcq; audiam libentius q;ᷓ; ꝓ voto

cũcta tibi ſuccedere.Hinc qð ſcribã nibil aliud ẽ niſi ſanctiſſimũ pñm nr̃jm bene

optieq; valere ⁊ reip. ꝓ ſua ↄſuetudie vtiliterpᷣeſſe. Si ua ſint i qͥbꝰ dignationi
tue aut volũtati vtilis eſſę poſſem. cupio ꝓ imꝑio tuo me vtaris ad madata ꝑa
tiſſmũ amicũ ambroſij nr̃i Jo.de ſpannochijs digneris ↄmendatũ habere qui
ambo tui ſunt.nec plura. Recõmendo me iteꝝ atq; iteruʒ tibi.Ex roma die.viij.

„*

Marcij. Anno. M). cccclv.

Mouit ates refert ⁊ dire cũ ca ptiuo egiſſe repᷣbẽdit. Epiſtola. ccl.
AWWeas cardinalſeneñ. Magiſtratui balie ſeneſis. S. p.d. Que de Jacobo
piccinino ſcribitis accepim etiã aliũde.ſed abſq; fũdamẽto neq; putaui/
mus dignã rem eſſe quã ſcriberemꝰ. nũc q̊q; nõ arbitramur futuꝝ hipin
ſed accepimꝰ aliq̊s ex comitiua illius vẽturos in auxiliũ comitis euerſi cõtra vꝛ⸗
ſinos q;pꝛ mũ herba vireat paʒalia ⁊ neſcimꝰ.qͥs aliũ peditũd uctoꝛes miti ſũt.
dies caſſi ſũt nõ a capitaneo ſed ab ipᷣo dño nr̃o cũ nimis mła peterẽt. An hi ſũt
qui cũ uca ſclauo territoꝛiũ vim inuadere conent᷑ ignoꝛamꝰ. Atile ẽ opoꝛtũe ꝓ/
uidere ⁊ reipu.bñ ↄſulere.nos papã alloqᷓmur vt petitis ⁊ rñſuʒ ſigniſicabimꝰ.
Gaudemꝰ aduẽtu leonardi oꝛaton vr̃i quẽ viꝝ ⁊ ſolertẽ ⁊ circũſpectũ nouimꝰ.
Atilis erit eius moꝛa ĩ hoc loco.De gregoꝛio nr̃o lõge alr qᷓ;ᷓ nos ſentit. Hõ em̃
miſcditer ſʒ ſeuere ⁊ dire ſecũ egiſtis.nec ſatiſfacit ꝙ dicet:mẽſeʒ datũ ad purgati
on ſiqͥ velint ſe inocẽces oñdereę niſi id fieret i loco tuto. Aidebimꝰ tñ quõ rñde/
l oratoꝛi aplico.Et ſiqͥd valẽt dicta pape ⁊ pces nr̃e. Da.ro.viij.die Marcij.

Commẽ datoꝛia cũ clauſula credẽtie. Pi 0 9. CC 1 „*
Meas cardinal ſenenſis Sacre imꝑiali maieſtati.S.p.d. Reuertitur ad
maieſtatẽ tuã vir bonꝰ ⁊ honoꝛe dignꝰ henricꝰ ſenftlebẽ ſbᷣlimitati tue et
uiinꝑio ſacro deditiſnimꝰ.mibi ãt ſinglaris amic.Et qͥ iuſſu tuo ꝓ motiõeʒ
meã mag fide exacta ac ſinglani prudẽtia vᷣſecutꝰẽ. Mõ ẽ cur eũ tuo culmi ↄmẽ/

. rrrr — —,,U——ẽ.o

nit

te
s
d
N
eti/
P

le.

1.

de
e
js
lent
ta
ve

4

1

dem quetm ſcio acceptiſſimũ.His referet que apud nos agũtur omnia habet in
mãdatis exboꝛtari vice oꝛatoꝛis ſerenitatem tuam in expeditõne ↄtra thureos
Perſuades mibi eam rem tue gloꝛie pſuaſam eſſe. Mam ꝓfecto nibil eſt qd noi
tuo autoꝛitatiq; auguſtali magis ↄueniat q; ꝓ defenſione fidei catholice ⁊ xpᷣia
na ſalute arma ⁊ ſcutum ſumere.Cum omnes in tug maieſtatem oculos ita inten
tos habeant yt ea ꝓficiſcente ꝓfecturi. ea deſcenti àcturi videãtur. Scribo hec
fide q̃ tuo ſolio ſum aſtrictus.nihil beſitans omia in partẽ recipi melioꝛc. Ne/
rum ſereniſſime ceſar cum ego tuo munere ad cardinalatꝰ bonoꝛẽ aſſũptusſim.
nihilq; magis inibi in boc officio incumbat q; ea regereq putem glie tue condu/
cere. Reliquũ eſt vt de meo ſtatu cogitare digueris vt babeam vnde viuã. Manz
ego bactenꝰ fui diues ſatis ⁊ quãqꝙ; pauca poſideã erat tñ illa dignitati mee ſuffi
Ktis. Huc vo pauprim ſum ⁊ iam pᷣmũ qd ſit miſeria expioꝛ. Oua ſublimitas
abſq; damno ſuo inopie mee coſulere pot ſi patit aliq bnfida ex ſuis teꝛrnitorijs
me impetrare quẽadmodũ pᷣfatus HMenricus latius manſuetudinẽ tuam alloqᷓ/
tur. Cui pꝛecoꝛ in bis que noie meo direxenit pienã digneris fidẽ ⁊ benignas au/
res adbibere Ex roma dic. viij. Marcij. M. cccclxvjj.

Decima ⁊ indulgentia pᷣdicat᷑ contra thurcos. Epiſto. cclij.
MHeas cardialis ſenenſis Jobauni cardinali ſancti Angeli. S. p. d. Per
ſuaues et vt optaui p longas epias tuas redditas nobis. xj.ianuarg die
cognoui quas ↄſcribis de ictu thurco ꝝ. illũ.ſ.nõ ſine cura et diligentia
tua diuinitus datu. Mec ego ſecus qͥd arbitrabꝗr. q;uis ſcripſerim dignationem
tuam mes opinione elefere q vbi geſta resẽ nõ interfuiſti: nõ eſt ꝙ bis addane
iquid. doleo obijſſe illũ xpiani exercitus ducem vaynodam ſineſvt aiunt bu⸗
matẽ. Mam moꝛte illius bes quoq; noſtra interuſſẽ videt. Nil em raiaronne
ruʒ principes cogitare vident᷑.nemo oſponit ꝓ nfa fatute manu. Põtifex maxi
mus clamat ⁊ no audit᷑. minat᷑ ⁊ non timet᷑. Et qdð ſua.b.pot nõ ſufficit tãte be⸗
loꝝ moli. Rex poꝛtugalie aduẽturꝰ fert. Sʒ timeo ne alioꝝ deſigia illius diligeti
am impediat. Quid em ſolꝰ agat ex vitimis terraꝝ r occidetis finibus in grecio
aſiãq;ʒ ꝓĩectur?. niſi data oꝑa vt tbeutones bobemi hungari omun animo co/
pias parent. Mõ intelligo qd alij acturi ſunt. Hec dixi pfi optimo. Papieñ: car/
dinalis ex alemania decretaqʒ ſibi ꝓuincia reuerſus ait tbeutones ad expeditõ/
nem inclinatos eſſe ſua ogꝑaſi modo cõuentꝰ agere pꝑmittant᷑ ſinc⸗ uentib? nihil
putat eos acturos. Cardinalis neapolitanus apę diem in reſſurꝰ credit᷑.cũ rę/
ge aragonũ nõ ẽ ea ſinceritas quã negociꝗ nr̃a reaͤrerent. Ex francia multa refe⸗
funt᷑.que mibi ꝓ nusis ſunt.ſer vꝛ caſtelle in grauata ductur? copias dicit᷑. Pa

„ „

cit et decimas et indulgẽtias in ſuis regnis pᷣdicani. medietatẽ vecuniaꝝ inde ꝓ⸗

ueniẽtẽ ſibi in id bellũ recipit. Alterã medietatẽ cõtra tburcos pape larat. Dno
ſancti marci cardinali cõmiſſum ẽ vt de vacatõne eccleſie prageñ ſe infoꝛmet vt
ille pᷣficiat᷑ ĩ archicpᷣm datarius pape. Mec babe ex nobis ⁊ dilige tun eneaʒ vt ſo
les.tuam omnem familiam cum dignatione tua optime cupio valere. Ex vꝛbe

viu · ie marcij. M.cccclvij. „„ eer
Epiſtola.ccliij.

Meas cardinalis ſeneñ. Alrico epᷣo Burceñ. S. p. d. Reuertit ad te hen/

ntus ſenft eben vtriuſq; nſm amtiſtimꝰ. HNome cur mmulta ſcribam⸗i ſe
niia erit epla qͥ nouit animi noſtri ſecreta. Qui fuimꝰ olim erga te.illi ide,F5
ſemper erimus.nec obliuiſcemur vncq; ſuauifſime conſuetudinis noſtre necim⸗/
memoꝛes erimus tuoꝛum erga nos meritoꝝ. Cupimus ſi qua ſunt que tibi gra⸗
B tapoſſumus nenobis ienon ae onſige n a inr tul mante⸗ qui maioꝛi
afrectu tua negocia ſit acturus q; nos quis plurimi ſint tui qamantes qui plura

Fngs poſrunt. Sed quid aarnus iniutig henrico facimus dum tot ſcribimus
Ipſi omia còmittimꝰ. Illud tm̃ addimus vt nos diuo ceſari ⁊ modo ⁊ ſemꝑ co/
inendare velis.cui omnia debemꝰ cũ ab eo omia habeamꝰ.Datuʒ rome die q̃r/

to marcij. Anno. NM.ccccl vij. „
Se gratũ refert obſequia pſtare. Epiſtola. ccliiij.

MNeas cardinalis ſenẽſis Diueleonoꝛe imꝑatrici. S.p.d. MNibil ẽ ſerenii
ſima auguſta q nunc aliud velim. niſi manſuetudineʒ tuam bene valere
ct ꝓ ſuo deſidẽrio felicitate potiri. Ego qui cõſoꝛtis tui diui ceſaris rogati
bus ad cardinalatũ nil meritus ſum vocatus.debeo tanti voni tãtiq; boni omni
tempoꝛe memoꝛiã tenęre.⁊ ita facio qͥdem atq; idcirco ⁊ ſibi ⁊ tibi ſepiꝰ ſcripſi et
nũc ſcribo.ſcribatmq; frequẽter vt oꝑa mea fideliſſimi mãcipij oibus ĩ rebꝰ vta/

mini. Nam beatũ tũc me exiſtimabo cũ veſtris negocijs exerceboꝛ. Mil aliud his

Inis volui cõmendo me ſublimitati tue.quã vt diuina pietas ad vota dirigat feli
citer obſecro.Ex vꝛbe roma.die.x. Marcij. M.ccccxlvij. 1

Hoꝛtatur bono vxpᷣianitatis cõſulere ⁊D impa/- ti
toꝛẽ ad iq inducere. . Epiſtola. cclv.
Meas cardinal ſenenſis Johãni vnguardio imperali camerario.S.p.d.
Neuertitur ad ceſarẽ venerabilis vir benricus ſenſtl eben. Cui papa nõ/
nulla commiſit ceſareo culmini referenda ſuper expeditõne contra thur/
cos ducenda. ANelis ſuadere ceſari vt circa rem illam animum intendat:iſuũ quo
niam ita gloꝛie ſue competit. Omnes em̃ in ſuã maieſtatẽ oculos direxere et niſi
ſua maieſtas aliquid agat.timenduʒ eſt ne xpᷣiani plaga afnigant᷑. Inſuꝑ aliqua
noſtro nomine dicet tibi beinricus. Aelis ei benignas aures ⁊ fauoꝛes vt ſpera⸗/

mus gratos impertiri.Datũ rome die.x. Marcij. M. cccclvij.
Cubpit ſcire quo iuõ valeat.

Epiſtola. cclvj.
Meas cardinalis ſenẽſis Johãni nihili aſtronomo bobemie. S.p.d. Ex
benrico ſenftleben intelliges que apud nos agunt᷑.Et quid roꝛatus ſom
nreet in eccleſia pꝛageñ et que in tua diſpenſatõne acta ſunt.nos tui cõmo/
di ſem erimus auidi eque ac tuipſe. Derge vt nos ama et vt ſoles. Si qͥq ben/
ricus noſtro nomie ex te petierit aſſiſtito ſibi ⁊ facito ꝓ nobis vt conſueuiſti. Aa

*

le ex roma.x. Marcij.M.cccclvij.

Pꝛomotionem ſuam notificat ⁊ ſe cõmen⸗ Z;
datum haberi exoꝛꝛt. Epiſtola. cclvij.

Neas cardinalis ſenenſis Oyoniſio cardinali Strigonieñ. S.p.d.Que
fuerit mens mea.quis antebac animus erga te nõ ignoꝛas.nam ſemꝑ di/
. gnationem tuam optimi patris et benigniſimi domini loco veneratꝰ ſuʒ
Ita tua bonitas merebatur. Verũ ſi vnq; fui tuus vel filius vel ſeruus.nunc me
potiſſimũ id pᷣſtare opoꝛtet quando ad eum oꝛdinem ſine meritis ſum vocatus.
in quo tu iure optimo iamdudũ ſedes Placuit aplice pietati me cardinaliũ col/
legio nil merentẽ aggregare.Sentio quautũ ⁊ tue dignationi ⁊ ceteris reueren⸗
diſſimis patribꝰ debeo. Pꝛecoꝛ igitur meam volũtate amplectaris.Et me vetcrẽ
ſeruitoꝛẽ iam factũ nouũ mancipiũ tuum intelligas. Imperes mibi ommi tempo
re ſi quid eſt in quo tibi obſequi poſſin.nazʒ mihi voluptas erit q̃tiens videro in
tuis aut in tuo amicoꝝ negocijs me poſſe exerceri.Cupio inſuꝑ ſereniſſmo re/

Ci ⁊ domino cõmuni aliquando me cõmendes vt ſit memoꝛ ſua maieſtas que de/

uotio fidei erga ſe mee.quia omnibus meis ſcriptis. ⁊ verbis vbicũqʒ fui ius ſuũ
in regno hungarie cõtra polonos tueri ſuʒ conatus. Vlalcat optime dignatõ tua
Cui mehumillime cõmendo.Ex roma die.x. Marcij.Anno.M.cccdvij.

foꝛ
lat
tbi
pin

hos
bis⸗

Pollicet gratitudinẽ ꝓmotionis ſue. Epiſtola. cclviij.

Mleas cardinalis ſeneñ. Aaradieñ.epo.S.p.d. Scripſimꝰnuꝑ nr̃a ad
cardinalatũ aſſumptione quã tua ꝓ motione factã no ambigimꝰ quantũ

tibi teneamur id etiã tũc diximus. Mõ eſt cur modo iam dicta repetamus
Nos in hac dignitate cõſtituti quãtũ hungarie regno quãtũ regie ꝑſone quãtuʒ
dignationi tuè debeamus ante oculos ſemꝑ habebimus.uũ erit oꝑa volunta
rij bom inis vti.nobig in tuis negocijs exerceri volupta s. Interea rogamus re/
gie ſublimitati nos cõmendes.ſtudeaſq; vt de noſtra pꝛomotione ſũmo pontifi/
ci ⁊ ſacro collegio gratias agat:cũ ꝓ nobis ſepius ſcripſerit. Aale optime ⁊ nos

vt ſoles ama.nã nos dignationẽ tuam vti patrẽ colimus ⁊ obſeruabimꝰ. Ex vꝛ⸗

de Romana die.xj. Marcij.lvij.

Hoꝛtat᷑ vt rex hohem e grates referat ſüↄOno iſt Pglip
pon tifici ⁊ cardinalibus de ſua ꝓmotione. Epiſtola .Cclix.
Neas cardinalis ſeneñ. Nicolao liſtio.S.p.d.ꝛatiſſime fuerunt nobis
lIrętue quas de nece comitis cilie ad nos ſcripſiſti.nò ꝙ moꝛs illiꝰ nos le/
tificaret. neq; em̃ alicuius malo gaudemꝰ. ſed ꝙ rem geſtã ex oꝛdine nar/
raſti quã pꝛius cõfuſam accipiebamꝰ.Ecce qᷓ;vana eſt buius ſeculi pompa qᷓ;ca/
duca gloꝛia qᷓ;bꝛeuis potẽtia.Cecidit qͥ ſuo nutu maxia regna rexit.At qͥ ſangui/
nẽ ſitiuit in ſanguine perijt. Dercuſſit gladio alios ⁊ ipᷣe gladio ꝑcuſſus interijt.
nõ põt veritas noſtra mentiri que ait gladio feriẽtes gladio ꝑituros. Sed igno/
ſcat illius anime deus.⁊ reguo bungarie conſulat ne diſcidijs agitet. Scribimus
vomiuio ꝓcopio aliqua de archiepᷣatu pꝛagenſi fac vt ipſe ad nos reſcribat. Res
eſ in ꝑiculo eſt. Inſuꝑ cupimꝰ des operã vt regia maieſtas ſanctiſſimo dño nf̃o
⁊ ſacro collegio gratias agat de noſtra ꝓmotione ꝙ ad ſuas pᷣces nos extulerint
Cupimus etiã aduertas vt quãdo ſcribit᷑ de negocis hungaricis dño nr̃o ⁊ car/
dqinalibus ita efficias vt videamur ꝙ ſumus ipſi.ſ.regi etiã affectiſſimi.nam ſunt
q̃dã qui nos ſuꝑare nitunt᷑ taqꝙᷓ magis regij ſint q; nos. Putamus tñ ſuã maieſta
tem nõ eſſe oblitam noſtre erga ſe deuotionis ac ſidelitatis.⁊ eoꝝ que ſibi puero
ſcripſimus.⁊ quomodo cõtra pol onos omnitꝑeius ſuum defendimus. Jinpar
fuerit ſi noui recenteſq; locũ noſtrũ iuuaſerint. Hec rogamus agites cũ reneren/
diſſimis dominis noſtris ſtrigonieñ.cardinali ⁊ epᷣo varadieñ.qͥbus nos cõmen⸗
datos reddas. In eccleſia colocenſi fecin us quecũq; potuimus:vt plane refer/
re poterit nũcius ad cauſam miſſus. Iterũ vale. Ex roma die.x. Marcij. Anno
dñi. M.cccclvij.

Poſtular cdic p:ageff. ponſus dari. Epiſtola. cclx.

Mleas cardin aus ſenenſis Pꝛocopio cancellario bobemie.S.p.d. Per/
raro ſunt littere ad nos tue:vellemus frequentius ſcriberes qui te vnice
aamamus ⁊ tuas epiſtolas veluti appollinis oꝛacula ducimus. ſcripſimus
tibi quid egerimus in re bobemica neq;ʒ a ce reſponſum habemus. Interea tuus
roꝛatus:homo multiuolus ⁊ magniuolus ex bohbemia pꝛocurauit offerri poſtu/
lationem ad pꝛagenſem eccleſiam cuiuſdam datarij apoſtoiici boni quidem vi/⸗
ri ſed cathelani ⁊ ſermonis bohemidq pꝛoꝛſus Snan. olnmialuonc atenkt lucas
tibi notus monachus quem lucrifaſium appellare ſoles. Yinpediuimus hucuſq;
ꝓmotionẽ huius rei:ne rei noſtre nocumentũ inferret. Limemus ne diutius im
pedire poſſimus. Nam datariꝰplurimos fauẽtes babet.Et roꝛatus die nocteq;
hos illos adit:ſuadens nil regno eſſe vtilius q; pꝛomotionem hac fieri. Aelis de
bis ⁊ regem ⁊ gubernatorẽ comonefacere vt ſciant quibus in terminis res ſunt.
Et an iſta placeãt eis nos certiores facito. Mã regi ⁊ regno vio buire pᷣſto ſumus

Cupimus ds opꝑàðs vt rex de noſtra pinotione ſũmo põtifici ⁊ ſao collegio gra
tias agat. Z; q;primuʒ. Et quotiẽs aliquid emergit vt nobis ſcribat᷑ quia ma
ſeſtati ſue ſempꝑ erimus ad ſeruiendũ pꝛoni ⁊ volũtarij. Ex roma die.x. Marcij.

Anno dñi. M. cccclvj.

Spoõget facile obtinere as öſtare röt. Epiſtola.cclx J.

partim meipſum. Rogo vt illi plenã credenti 2 i
eũ fauoꝛẽ de tua ſubliniitate mibi ꝑſuadeo. Poſtremo meipſum regie maſuetu/

Meas cardinalis ſenenſis Jobani troſter theutonico.S.p.d. Ingrats ẽ
nobis cque ac tibi que te foꝛtuna exagitat. Aellemus tibi quietũ eſſe locũ
in quo tibi ⁊ muſis viuere poſſes:⁊ aliqñ nobis:nũc tñ guodanid archi⸗
em̃ ille

epᷣm ſaltburgeñ.diuertiſti:ſperamus reʒ tuã melioꝛẽ futurã.neq; eſt qui

ſuos amicos lacere ſinat. Oabit᷑ tue virtuti pᷣmiũ.⁊ poſt tenebꝛas ſequit᷑ aliauã/
do lux. Cupim ibſi archiepo cõmendatos nos efficias ⁊ offeras quecũq; poſſu/

mus ad einutũ parata.Lu vo ſiquid vides poſſe nos tibi pᷣſtare.ſcito illud fa/
cile obtentũ.⁊ pſuadetibi te nobis chariſſimũ eẽ. Johannẽ q̊ʒ Lauterbaceñ nr̃e
noiĩe ſaluũ eẽ iubeto.Ex roma die.xiij. Marcij.Anno.M.cccclvj.

Littere credentiarn. ꝗ”òꝗƷMB Epiſto. cclxij.

Meas carqinalis ſeneñ. Ladiſlao hungurie atq; bohemie regi ſereniſſimo
S.p.d. Mõnulla meo nomine referet maiſtati tue venerabilis henricus
ſenftleben decanus vꝛatiſlauieñ que cõcernũt partim regnũ tuũ bohemie

7

efidẽ pᷣſtare digneris: ⁊ in agendis

dini ⁊ do ⁊ cmendo.Ex roma die.x.menſis Marcij.vij

. Coõgratulat᷑ ꝓmotioni ſue in cardinalẽꝗ. Epiſtola. cclxiij.

—

Redericus diuina fauente demẽtia Romanoꝝ imꝑatoꝛ ſemꝑ auguſtus

auſtrie ſtirie carinthie ⁊ carniole vux ⁊ comes tirolis.Enee ſancte roma

ne eccleſie cardinali.Epo ſeneñ.pꝛincipi ac cõſiliario nr̃o chariſſimo.Sa⸗

lutẽ ex l̃is bennia ſenftleben cõciliarij nri vlrico eo Gurceñ.eti pꝛincipi ac cõ/
ſiliario noſtro pꝛidẽ ex vꝛbe deſtinatig accepimꝰpaternitatẽ veſtrã nuper in pꝛo/
ximis quatuoꝛ tꝑibꝰ ꝑ ſanctiſſimũ dũm noſtrũ papã ad dignitatẽ cardinalatus

ꝓmoeà extitiſie:de quo ꝓfecto leticiã ⁊ cõſolationẽ habuimꝰvalde ſingularẽ.pꝛe

ſertim cũ id multo ia tꝑe deſiderauimꝰ ſũmoꝑe erpectauimꝰ. Gaudemus enizʒ

poꝛꝛecta fuiſſe. M?q paternitas vra bhmõi gradũ in ecclia ſuis etiã meritis ⁊ la-
boꝛibꝰ ꝓ ſede aplica multipliciter ꝑſpectis digne fuerit cõſecuta. Optamꝰitaq;
vt ea dignitas vobis felix fauſta ac longo tꝑẽ duratura exiſtat. Sperantes per.
banc apertã eſſe viã paternitati vr̃e ad maiꝰ aliqð faſtigiũ dño ↄcedẽte ↄſcẽdẽdi
Auéadinodn ⁊ ſepius ſumꝰauguriati. HNec dubitamꝰea quidẽ dignitatẽ in pᷣmis

nos voti noſtri cõpotes effectos.at tot pᷣces ⁊ ſcripta nrᷣa nõ vſq;quaq; incaſſuʒ

ſancte romane ecclie ⁊ vobis pluriinũ decoꝛis ⁊ oꝛnamẽti.nobisvo ⁊ ſacro roma

no impio ac inclyte domui nr̃e auſtrie cuiiĩ minoꝛibꝰſempꝑ fructuoſe ⁊ vtilit᷑ pᷣſu

iſtis nõ mediocriter cõomodũ ⁊ vtilitatẽ allaturã.cũ id longemagis efficere pote

—

rit. Cõfidim? enim ac ꝓ certo tenemus paternitatẽ vꝛaʒ in ea dignitate ⁊ loco ea
ꝗᷓ pſonã noſtrã ſtatũ atq; dignitatẽ nram ⁊ ſacri imꝑi necnõ dicte iaʒ domui nre

ac nr̃jm ac nroꝝ honoꝛẽ cõmodũ atq; vtilitatẽ reſi icere videbunt᷑ ꝓ ſua ſolita in

—

nos fidelitate ⁊ cõſuetudine:necnõ ſingulari pꝛudẽtia veſtra tam apud ſanctiſſi/

mũ dñm noſtrũ:qᷓ;ᷓ etia ſacrũ collegiũ cui modo ſcripta eſt:diligent ꝓmoturam
vbicũq; opus fuerit optime defenſurã. Rogamꝰ aũt ⁊ hoꝛtamur patnitate vNam

qtenꝰ nos ſuis ſr̃is nobis ſꝑ iocũdiſſimis crebro viſitare nec ſuũ circa nos officiũ

intermittere velit. Et nos pꝛo occurrentibus ſingulis ad vos tãq; patronum

5

—

lobn
ama
a.

l.
oc

chi⸗
eſtui
Aoori⸗

timm
ſci

ꝓtmotoꝛẽ negocioꝝ apud fedẽ apoſtolhica agendoꝝ cõtinuo recurtemꝰ. Paterni

tatẽ veſtrã bene valerc ⁊ optimis ſucceſſibus pſperare deſiderantes. Datum in

„ 4

Gꝛetz die dñica.xxx.mẽſis Januarij. Anno.M.cccclv

Conſt antiã ſue amicitie refert. 2 P. LE⸗
Meas cardinalis ſenenſis Bartholomeo factio genuenſi. S. v. d. Jocun

Aliſſimi fuerũt nobis Ir̃e tue quibꝰ amicitiã inter nos apud neapolim con
tractã ex tuo latere affirmas incõcuſſam ſolidãq; ꝓmanere. Igem tibi ꝑ

ſuadeas volumꝰer parte noſtra fieri. Hęq; enim ſumus qui moꝛe adoleſcentu-/
loꝝ nũc amemus nũc odio babeamus.nõ ſumꝰin contrahenda amicitia faciles.
at neq; poſtqᷓ cõtracta eſt illã leuiter difſoluimꝰ?. Dileximꝰ?te poſtq; nouimꝰquãti
eſſes neq; decepti ſumus in eo qð de te iudiciũ fecimꝰ. Itaq; par eſt.amoꝛeʒ erga

te nr̃m dum virerimus duraturũ añ ⁊ tua virtus te minime relictura eſt. Qð ſcri
bis in eo quẽ de viris illuſtribꝰ eui nr̃i cõpoſuiſti libꝛo datñũ nobis eſſe locũ nõ me

ritis noſtnis ſed tue charitati aſcribimꝰ.Et in hoc quidẽ cõfitemur imbecillitatt

noſtrã nõ tã inuiti ſupꝛa meritũ laudamur q; vituꝑamur. Ita em natura cõpara
tũ eſt vt nulli laus oneroſa videat᷑:nos em̃ libꝛũ cu volueris cupide videbimꝰ le/

gemuſq;. MNũc qð tibi aliud ſcribamꝰnibil ſe offert. Cupimꝰ anthoniũ panormi⸗
tã illuſtrẽ poeta ⁊ matheñn malfericũ Juriſconſultũ egregin. etſi quãdo candid,
oꝛatoꝛẽ pᷣſtabilẽ offenderis nr̃o nomine ſaluos dicas.bariſſimũ quoq; fuerit li
qñ maieſtati regie nos cõmendaueris.quã ꝓ ceteris nĩi ſeculi poteſtatibꝰ?⁊ vene

ramur 2 colimus. Ex vꝛbe ro.die.xxv. Marcij. M. cccclv

Gꝛatiſſimus eſt de amicitia regis adepßta. iut igE
MNeas cardinalis ſenenſis Ludouico putio magiſtro de mõteſio. S. p.d.
. uis er vnſt⸗ ſermone ⁊ rebus biſpanicis ad nos ſcribis.plurimũ tn
oblectat nos nultu ein ſa beniuol
Sceimus nos amari a te.⁊ id quidẽ nobis eſt iocũdiſſimũ.diligimur em̃ a magno⸗

⁊ ꝓbato viro.Et ab ipſo quẽ nos pꝛo ſua ingenti virtute pꝛoq; ſuis in nos meri

is amamꝰ obſeruamꝰ vnice:qdð refers de charitate erga nos regia q;uis rñſo
egeat.reſponſum tamẽ nõ inuenit:nã quid nos vermiculi dicamus cur tqti reg
gram adepti ſumus.Suꝑat hoc nõ verba ſolũ verũetiam cogitationes. Atinaʒ
poſſimus aliquãdo vna ſaltẽ in re mõſtrare quatũ nos illi excellentiſſimovegi de
bere fatemur.Aerũ cũ ſciamꝰ nibil eſſe in nobis cur ab eo culmine diligamur.pe

timus rogamuſq; vt tu hbanc nobis gram cõſeruare ſtudeas.Et ſi em̃ indigni ſu/

mnus quos pꝛimus noſtri ſeculi rex amet:nollemus tñ non amari:⁊ tantũ bonuʒ

perdere. M ſuades eius maieſtati ſepius ſcribamus:parebimus conſilio tuo.Et
