nec rurſuʒ te ſine deo cẽ cẽſemꝰ? ſicut oliʒ de callecis in hiſpa nia traditu ẽ qͥ nulluʒ
collebq veũ. Et de pitagoꝛa quẽ ferũt dicẽ ſolitũ eẽ:nõ liqre ſibi an de? aliqͥs eſſet
ꝗᷓ diſputatio adeo ipia iudicata ẽ:vt ab atheniẽſibꝰ auctoꝛ eiꝰ eiectus ſit. Et libꝛi
in qbus ea ↄtinebant᷑ exruſti. Doſndoniꝰſcripſit epicuꝝ nihil de xo ſenſiſe: ea qᷓ
de dijs locutus eſt inuidie depellede cã dixiſe. Stultoꝝ becẽ aſſertio ſicut ĩ ꝓpha
legimꝰ dixit inſipiẽs ĩ coꝛde ſuo nõ ẽ deus. Haud eqᷣdete adeo rudẽ exiſtimamꝰ
vt᷑ celũ credas rectoꝛe carere:⁊ bãc pulcerrimã mũdi machinaʒ caſu emerſiſſe: ⁊
oĩa fieri foꝛtuito Sed arbitramur te deũ nrm ↄfiteri: ⁊ in eñ credere qͥ celũ crea/
nit ⁊ terrã ⁊ oĩa q̃ in eis ſunt:⁊ ꝙ q creauit nõ negligit. Nec te ignoꝛare cenſemꝰ
incoꝛꝛuptibiles eẽ aias hoim:⁊ cu e nr̃is coꝛpoꝛibꝰiigrãt in alias regiones trãſ-
ſerri:⁊ bonas leta ſortiriloca:maias ad ſup liciñ rapi.qð nõ ſolñ in euãgelio nr̃o
fſcriptũ eſt ⁊ in ꝓhis:ſ tua qͥʒ lex idẽ docet:q;uis in ̊ mũdo tpalia qᷓ putant᷑ ho⸗
na cãu quodã foꝛtuito euenire nõ recte arbitrat᷑. Socrates ⁊ plato ⁊ ariſto.pho/
rũ pᷣncipes:de mũdi regimine:de imoꝛtalitate aiaꝝ:de deo esdẽ crediderũt q xpᷣia
ni q;uis aliq̃ noue legis archana quenõdũ edita erãt ignoꝛauerũt. Platonis in
in eplis bec vᷣba legunt᷑. Credendñ eſt autẽ ſꝑ veteribꝰ ſacriſq; ſermonibꝰ nobis
aſſerentibꝰ aſam eſſe imm oꝛtalẽ:iudiceſq; hẽe ac penas dare maxim as cũ a coꝛte
fuerit ſepata.qdð intelligendũ cum male vixerit. Non eſt bic locus apudte altius
cxaminadus:q̃ pꝛo tua lege deũ eſſe intelligis q̊ͥ oĩa videt ⁊ oĩa indicat:⁊ aias coꝛ L
poꝛea mole ſolutas:ꝓ ſuis opibus in alio ſeculo vel pᷣmia recepturas vlſupplicia
nõ dubitas. Que cũ ſint ſtultũ cognoſcis terrenis rebꝰita aliquẽ inherere. vt ce⸗
leſtia negligat: ⁊ dũ coꝛpoꝛi ſtudet:siam perdat. Bꝛeue eſt omne quod viuimus
etuum:etiain ſi mathuſalem:aut etiam neſtoꝛis annos poſſimus attingere.quic⸗

qd eternitati 9pat momentaneũ eſt. Quotꝰ hodie repit᷑ ᷣ centeſimũ videat au⸗
tũnũ.Quot?qͥ octuageſimũ impleat annũ.vita bois vyt inqͥt ꝓphᷣs in ipſis ſeptu

aginta anis in potẽtatibꝰ.aliqñ ad octuaginta ꝓtẽdit᷑ vlteriꝰ laboꝛ⁊ doloꝛ.Quo

tus iteꝝ ex eis qͥ naſcũt᷑ ad ꝑfectã ꝑuadit etate.qᷓ;multi moꝛiunt᷑ infantes.q̃t pu
eros extigũt moꝛbi pauciſſimi iuuetutẽ ſugꝑãt.Anguſtiſſima ẽ vita bois ⁊ icerta.
mille inſtat i oẽs hoꝛas picula.nnile moꝛt fauces vite nr̃e iſidiat᷑. mima res cuꝝ
ſum nr̃m intrũpit.Alieno h̊ axbitrio ſumꝰ vocat nos deꝰ qñ vult.⁊ vbi vult.⁊ cũ
mime credimꝰ tũc citamur.ꝑẽptoꝛia monitio ẽ.nec lʒ ꝓuocare aut ᷓ niti.paren.
dũ ẽ altiſſimo dño.⁊ villicatois rõ reddẽda.ſapiũt qᷣ ita vitã inſtituũt.vt vocati
alacri aio abeqt. coꝛã iudice qͥ nibil ignoꝛat ipauidi ↄſiſtãt.in die illa tremẽda⁊
amara valde.in q̃ nibil ãpliꝰmereri lʒ.⁊ oĩs ſpes ac metꝰ ex his q̃ acta ſt᷑ pendet.

„

nec ſupplicare iuuat neqʒ negare.Eſt igit᷑ e aia curãdũ.q̃ pꝰ hac vitã alia bʒvitã

in qᷓ v olet vrgaudet.qͥd ꝓᷣdeſt hoi ſi vniuerſum mom lucxret᷑.inᷣt in euãgelio
dñs.aie vᷣo ſuae detrimẽtũ patiat᷑.aut quã ↄmutatõʒ dabit boᷣ p gia ſua hac viui⸗
mꝰ.ac ſapimꝰ.bac deoſſiles ſumꝰ.h̊ melioꝛ ꝑs nr̃i eſt.rebꝰoib pcioſioꝛ.h dimiſſo
coꝛꝑe in alias regiones ingredit᷑.coꝛpꝰin tra iacet.⁊ in puluerẽ ↄuertit᷑.⁊vſq; ad
vltunũ maximq; iudiciũ ſenſu carebit.tũc P5 merit qᷓ illi cũ aia fuere cõia.vel
ad ghaʒ vei ad penã reſurget. Quidinino ꝓdeſt late ꝑ aſiã imꝑaſſe.qͥd ſemirami
di qd dyoniſio.qd herculi ad indos vſq; penetraſſe.qd vydãthirſo ſcithie atzʒ aſie
iugu impoſuiſſe.qͥd nabuchodonoſoꝛo ad gades vſq; ꝑrexiſſe.qͥd oſiridi dimiſſa

egypto.p ſyriã ⁊ aſiꝗ iĩ traciã duxiſſe copias.qͥd agamẽnoni yliũ exuſſine.qd cyro
pſaꝝ rii ticuiſſe, dd alexâdro magno illdð euertiſſe. ⁊ viq; ad hyſpaſim ĩ oꝛiẽ
tẽ.⁊ ad iaxartẽ fluuiũ ſeptẽtrionẽ vᷣſus arma tuliffe.qͥd hanibali italia vexaſſe.qᷣd
ſcipionibꝰ cartaginẽ deleuiſſe.qͥd põpeio oꝛientales reges debellaſſe.qͥd iulio ceſa
ri ſubacta gallia rönum impin inuaſiſſe.dd hunoꝝ regi athile pânoniaq; potita
aq legiaʒ in italiam ſubuertiſſe.qͥd tamerlano tot aſie ſyrieq; vꝛbes incẽdiſſe.ats
auũ tuũ pᷣlio ſuꝑaſſe.qͥd genitoꝛi tuo amirati.ſepe de grecis.ſepe de hungaris triũ
phaſſe.qᷣd ceten regibꝰ at imꝑatoꝛibꝰ res magnas ⁊ cdaras venine eſt ſi abſ⸗
qʒ ↄgnitiõe veri dei moꝛtui ſunt.⁊ nũc eoꝝ aie apud inferos cruciant᷑.landant᷑ B̊
⁊ ardent illic.Que ſane voluptas ĩ cruciatu eẽ põt.q̃ dulcedo glie in doloꝛibꝰ.du
ra vox ẽ eoꝝ.qͥvł i tbauro pbalaridis btitudinẽ eẽ dicũt.ñ bñ cohitãt tolo acvo
luptas.nec vllꝰẽ in felicitate meroꝛ. In celo plẽa felicitas ẽ.apð iferos plena mi
ſeria. cũ eo ventũ eſt nihil iuuat ghia q pᷣceſſt.⁊ fama ſeculi.Studẽdũ igit᷑ ẽ vt pꝰ
obitũ qͥ g oẽs ſe hoꝛas infert.cert? ⁊icertꝰ aiabꝰnf̃is bñ flam⸗ eeuemeche
pijs oꝑibꝰ dies moꝛtl.⁊ oẽs actꝰnf̃i ita dirigẽdi.vt deo placeamꝰ. Jpe ẽ em̃ finis
oĩm ⁊ ſũmũ bonũ.ad qð aſpiramꝰ⁊ ipᷣa btitudo ccupiditas oibꝰmõꝛlibꝰineſt.qᷓ⸗
rendũ eſt iter ad eã. Id recta fides oñdit.⁊ oꝑatõ iuſticie.qꝛ nec iuſticia ſine ſge
nec fides ſine iuſticia ſufficit.iuſt?ꝰ ex fide viuit vt ſcptũ ẽ.⁊ ſine ſide nẽo ẽ acceptꝰ
deo. Tua lex vt aiũt.i ſua quẽq; rligiõe ſaluari hoĩem cẽſet. ſi alioqn caſte iuſteq;
viuat niſi machometea traditoe relicta ad aliã trãſierit.dicũt ⁊i tua lege ſcpᷣtus
eẽ ẽ ei ſibipſi ſepe ↄꝛia Inulli ſalutẽ patẽ niſi ĩ ea.nos ↄ ſentimꝰ⁊ certi ſumꝰviãvi
te ſoli xpiano ſi hñ agat aptã eẽ. Ait ei veritas nia in euãgelio.qͥ crediderit ⁊ ba⸗
ptizatꝰ fuerit ſaluabit᷑.qͥ nõ crediderit ↄdẽnabit᷑.tu & ſi futuꝝ credis ſeculum.ſi
vis fieri ſaluꝰ ſi aie tue bñ ↄſultũ cupis.vt fidẽ rõne ecclie extra quꝗ nõ ẽ ſalꝰꝛba
ptiſmũ recipias oʒ.His duabꝰclauibꝰ fide ⁊ baptiſmo aꝑiunt᷑ ꝑadſi poꝛte.ilłeñ
q̃ appoſite ad fidẽ viuũt.nã ſine oꝑibꝰ fides moꝛtua c̃.Euãgelio pᷣbẽde ſt᷑ aures ⁊
xpᷣi doctrina ſeãnda q̃ nullũ fallit. Dic nolle tue legi nrãz pponc.aut machome/
tẽ relinqre hᷣaʒ magnũ.rogauimꝰab initio vt benigne audires.idẽ nũc petimꝰ
⁊nũc maxie attẽtis auribꝰ⁊ pia mẽte opꝰ ẽ.⁊ iudicio receo qñ ad radicẽ arboꝛis
infructuoſe admouemꝰ ſecuris. Audi ſeriẽreꝝ.noſſe hyſtoꝛiã fidei.pᷣbe aures ve
ro.cui ꝑraro ẽ in altis edibꝰ locꝰ? caliſtenẽ phᷣm crudelibꝰmodis laceꝝ in cuſtodi
um rapuit alexnader.å vera Nana piuinũ cultum bomini wncgzuie aclith phi⸗

liſpi laudes ↄmẽoꝛantem lancea tranſfodit. timent bomies erempla ⁊ videntes
meliꝰ adulatoꝛibꝰ ſuccegere q; recta monẽtib⸗ ad nugas ſe ↄuertũt.⁊ qᷓ placeãt

loquunt᷑.Anthigonꝰaliqñ vnꝰex ſucceſſoꝛibꝰ alexandri qͥ regnauit in aſia.int᷑ ve

nandũ mutata veſte.relictis comitibꝰ.errabũdus apud agreſtes hoĩes invili tu-
Surio ꝑnoctauit incognitꝰ ⁊ ↄbibens.de ſeipſo.tanq; de altero ꝓꝑcũctatꝰaſtantes
oia qᷓ fecerat mala ab eis audiuit. Mane qᷓſitus atʒ inuẽtus.cu veſtẽ allatã ⁊ re⸗
gium oꝛnatũ vidiſſet.date inqt purpurã.quam vt pᷣmũ indui.veꝝ de me niſi bac

nocte nũqᷓ;; audiui.Et auguſtꝰmoꝛtuo varo.idcirco ſeibʒ ſupꝛa modũ dolere aie-

bat.qꝛ nõ eẽt a qͥ veꝝ audiret.Ad pauꝑes phos relegata ẽ inqͥ ſitio veri.qͥ tea
ſapie amatoꝛes vocant᷑ qꝛ veritati uiunt ⁊ nolũt decipi.turpe eſt cuiq; boi erra
re.maxie regi.qͥ ſi ꝑ ſeipᷣm nõ ſatis intelligit.pe bʒ mgrõs q̊s introget.tĩ place

at audire nec pudeat diſcẽ qd ignoꝛas. DZria ſt hoim genera vt inqͥt heſiodus.

„*

pᷣmi ⁊ optimi ſunt qͥ ꝑ ſeſe oia noſcũt.His ꝓximi q recta monẽtibus auſcultant
Lercij pꝛſus damnadi ſunt qͥ neq;ʒ vidẽt neqʒ vidẽtibꝰ credunt.ſᷣ nulla in re
ſier idẽ.neq; vtilius inuenit᷑ veꝝ. Recte ad anti
patꝝ te alexandro ſcribit ariſt.monẽs ne ꝓ tot exercitibꝰ victoꝛiſſq; ⁊ ſubiuga⸗/
tione oꝛbis terraꝝ gloꝛiet᷑.ſ cogitet ꝙ ſi s de deo recte cognoſcat.no minoꝛi glo
ria vignus eſt.q; iple ꝓ tantis rebꝰgeſtis tantaq; potẽtia. Et in ethicis ſapientẽ
inqͥt eẽ amiciſſimi deo.ſapiẽs añt nemo exiſtimadus eſt.qͥ a recta fide eſt alienꝰ.
In his vᷣo qꝗᷓ ſunt fidei neq; tuꝰ legifer ſatis intellexit.neq; tu in bãc vſq; diem ſa
tis didiciſti. An vo recta monẽtẽ audire ⁊ ſeqͥ veł futurꝰ dies oñdet.ſi vo h̊ ã ad
te ſcribimꝰ audien..ſignũ erit ad diſcendũ ꝑati.ſi fecen qᷓ monemꝰeris pculdubio
ſapiens. NHemo Kbi; ↄtẽnit.nemo odit.nemo eſt qͥ nolit cẽ ſapiẽs. Aeꝝ pmus
ßͤlibentiſſime audire. maxime in bis rebus vñn
ſalus. ſic inat᷑ ad et᷑naʒ vitam.Yiudi gveꝝ circa religio
nem.Si nõ ſcribinꝰveꝝ argue ſcribẽtes ⁊ deſpice tanqᷓ;ᷓ ſtultos.ſᷣ noli falſum di
cere niſi cognouenfalſum eè. Et narrabimꝰ bꝛeuiſſime ab initio mòi vſq; ad obi

—

piculoſiꝰerrat᷑ q; in his qͥ ꝑtinẽt ad

ſapie gdus eſt nol

Ppieaus eſt nolleerrare z ven ce
homini ẽ ſalus.ſicut ẽ religio ã oꝛ

tum ſaluatoꝛis xpᷣi nri legis archana.deinde aliqᷓ de tus lege vicemꝰ.eaq; ↄfere/
mus adinuicẽ.⁊ qᷓntũ intſit oñ̃demꝰ.Conabimurq; q;tuʒ ex alto dabit᷑ lucẽ tibi

oñdere.ꝑ auã poſſis ad eã lucẽ ꝑuenire.qꝗᷓ iluminat oẽm hoiemveniẽtem in bũc

mũduen. Cũ creaſſet deꝰ? in pᷣncipio celũ ⁊ terrã ⁊ maria ⁊ lucẽ ⁊ ſolẽ ⁊ lunamꝰ⁊

nabi . .
uit ⁊ inſufflauit in eũ ſpiraculũvite ⁊ poſuit cũ in ꝑadiſo deliciaꝝ.⁊ fecit adiutoꝛi

um ſile ſibi:euam ex coſta eceductas.⁊ data lnia qͥ poſſent ceteros plantationuz
deguſtare tructꝰvt abſtinerẽt a plantatõe pꝛudẽtie imꝑauit.⁊ ambos cñ pᷣuarica

ti eẽnt ex ꝑadiſo deiecit.at in eis hbumanũ genꝰ moꝛte danauit.iuſſit laboꝛioſaʒ
vitam ⁊ erũnis plenam agere.ab his ꝓpagata creatura rõnalis.cũ rurſus aio re/

belli dinazʒ maieſtatẽ ↄtẽneret.⁊ i vicia q̊ʒ ꝓlaberet᷑.aqꝝ diluuio deleta ẽ noe cẽ

iuge ⁊ ſex alis aiabus in archa ſaluatꝰeſt.⁊ ab his oẽs hoies qͥ mõ ſunt ⁊ poſt di

uuiũ fuert oꝛigiuẽ ducũt.Tres filij noe ſem chã ⁊ iaphbet redeũtibꝰaqͥs in locu,ʒ

ſuũ humanã getẽ repauer̃t.adeo vt tradit᷑ pᷣuſq; noe moꝛeret᷑ qtuoꝛ milia hoim

ex ſuis ⁊ filioꝝ lubis exiuiſſe.ex qͥbus etiaʒ iniqͥ emerſerũt. Hembꝛotes fili?chaʒ
⁊qᷓ cũ eo in ↄtumeęliã dñi turrim babel edificare ceper̃t. In ea diuiſum ẽ labium
vniuerſe terre ⁊ ↄfuſione impeditũ opus.ſecuta ẽ pctm̃ peſſimũ pentapolitanz

ſubinerſio.⁊ abꝛabã ⁊ loth iuẽti religioſii ſemine abꝛahbã bñdicte ſt gẽtes.⁊ circũ

ciſionis pactũ cũ eo ꝑcuſſum ẽ.fuit em̃ iuſtꝰ⁊ placuit deo in oꝑibꝰ ſuio.cũ filium
yſaac dino impio imolare nõ detrectaſſet.neq; yſaac pꝛis viam deſeruit cui nat?ꝰ
24 Ialio noie die 1 unt a qbus duodecim tribus
emanar̃t.is cognito wioſephb quẽ putabat extinctũ magnꝰ⁊ potẽs eẽt in egypto
cũ relids filijs ad eñ miguit.multiplicatũ ẽ illic iudeoꝝ ſemẽ.⁊ in gẽtem magnã

eſt iacob.qͥ alio noĩe dict?eſt iſrł.⁊ huic.xij.filij fuer

cũ creuiſſent iſrabelite.ſurrexiſetq; rex aliꝰ qͥ ioſephb ⁊ oꝑa eiꝰigraret.ãuiſſimis

— plantas ⁊ herbas.⁊ volucres ⁊ piſces ⁊ qdrupedum genꝰ inexrmi
evt ſcribit᷑ in gene pᷣncipio.ac reptilia ac alia aiantia. Doſtremo adaʒ crez

laboꝛibus otpꝛeſſi ſunt ⁊ ↄptumelijs innumerabilibus affecti.Et miſerante doꝑ
manꝰmoyſi ⁊ aaron buitutẽ effugerũt.⁊ ſicco veſtigio rubꝛo mari traiecto ꝑ an/
nos.xl.cibo celeſti vitam in deſto egerũt.⁊ circa montẽ ſinay dinaʒ legem in ta⸗

bulis la pideis accepeft. Acqſita eſt terra ꝓmimſionis ſᷣ nõ tota in manu movſi.

Poſt obitum eius mirabilia fuerũt oꝑa ioſue ⁊ alioꝝ iudicum.int᷑ qͥs etiã he

claruerunt viri excellentiſſimi. Succeſſerunt deinde regeg ⁊ alij phe in pplo dei

Z nõ ſine celeſti munimine ↄſeruata eſt gens hebrea. „Pphe acem interpᷣtati le/
geim ſalubꝛia tradidere pᷣcepta. vᷣtutem extollentes.⁊ vicia e

pcet 8.2 vicia effulininantes. ? mul
ta ꝑ illos ericßen ſunt diuinitꝰ reuelata.qᷓ de futuris noticiaʒ pᷣbuere.non tñ pau

ca perpeſſi aduerſa iudei.cum legem dñi ↄtemnerent ⁊ in traditionibus patrum

non ꝑmanerent.ceperunt eos chaldei ⁊ in uitutẽ redegerunt.⁊ nunc ſyri nunc
arabes nunc egyptij in eos arma vᷣterunt.multe fuerunt eoꝝ tribulatones.mul
te calamitates ac miſerie.ſᷣ de omnibus liberaui: eos dñs.cum ad deum clama⸗/

uerunt ⁊ tota mente redierunt.qꝛ coꝛtritum ⁊ bumiliatum nõ deſpicit diuina
maieſtas. Hec vt arbitramur ↄmunia tibi nobiſq; ſunt.⁊ i alcoꝛano machome
teo magna erx ꝑte ↄtinent᷑. Aerax igit᷑ ⁊ tuo ⁊ nr̃o iudicio lex iudeoꝝ verax moy

ſes ⁊ dauid ⁊ ſalomon.⁊ yſaias.⁊ ieremias.⁊ ezechiel.⁊ daniel.Neraces omnes

Aphe dñi. vera iudeoꝝ fides qᷓ ante xpᷣm in lege manſerũt.mendaces omnes gẽ
tes que coluerunt idola. Hotus ante xpᷣm ſolum in iudea deus. Hihil H vſq; con.

tendimꝰ.ↄcedis bec niſi fallimur omnia. In his que ſequunt᷑ diſcoꝛdia erit. Sʒ

nos in luce ambulamus neq; offendimus ad lapidem pedes noſtros.⁊ ne dece-

tero tu qͥ; offendas magnope cupimus. ⁊ vltra ne decipiaris lumen offerimus.ꝰ
Tu creatura ei es ⁊ ouis eius ̊ errabunda extra caulas. in alienis paſcuis P/
cul ab ouili dñico letifeꝝ carpis cibum.⁊ peſtifera aleris herba.nos boni paſto/

– „ 2.

ris exemplo qͥ relictis nonagintanouem ouibus in dẽto vnaʒ que aberranerat

ſecutus eſt. te querimus.⁊ in viam ſalutꝭ optamꝰ reducere.Dolemus te viꝝ ex-

cellentem.nobilitate maioꝝ illuſtrem.geſtaꝝ reꝝ gloꝛia claꝝ.impio magno pᷣdi⸗

„.

tu m. ⁊ pluribus nature dotibus eminentem.non incedere in vijs dñi.non noſſe

mandata eius.nõ eſſe in lege ſua.Compatimur tibi.⁊ tuoꝝ ſubditoꝝ infelicitatẽ
deploꝛamus.qᷓ tecum pereunt. nec te credimus libent᷑ errare.cnꝰ naturam bonã

eſie ↄfidimus. Ignoꝛantia veri te retinet.tui te parentes ⁊ ſeipſos ꝑ ignoꝛan ti/⸗
am decepere. cum ꝓ genitoꝛibus lab eris. Sʒ timenda eſt ſcriptura que ait igno

rans ignoꝛabit᷑. R ſi ceteris in rebus pᷣcipuam curam.exactam diligẽtiam.ſum
mum ſtudium adhibes.ne qͥs fallat te.circa religonem potẽtiſſime curandum ẽ
ne fallaris.in q̃ tanto cautioꝛem te eſſe opoꝛtet.ꝗᷓnto in ea cum maioꝛi ꝑiculo de

linqt᷑. Eeteraꝝ reꝝ ignoꝛantia. hec que ſunt tꝑalia in hoc ſeculo adimere poteſt.
Religionis erroꝛ alterius vite bona.i.anime felicitatem eripit.qð ne tibi accidat
ſi nobis aures ⁊ fidem pᷣſtiteris.ſacileadiumento erimus.Audiuiſti ea que de ve
teri teſtamento diximus.nunc de nouo agendum eſt in q̊ plurimũ diſcoꝛdamus.
Audi que ſubiungimus.Sic ⁊ tue legis tenebꝛas odio hẽbis vt ſperamus.⁊ nr̃e
lucem amabis.Duo in veteri teſtamento vaticinia reꝑiunt᷑.quoꝝ alteꝝ illud ẽ
aꝛz nõ auferet᷑ ſceptꝝ de iuda neq; dux femoꝛe eius donec veniat ꝗᷓ mittẽdus ẽ
gue vt chalgei dicunt. meſſiag. Alten eſt qd aicicu venenit ſancruſtanctov ceſſa
bit vnctio va. bis vaticinijs hᷣdictum eſt in aduentu rpi iudeos ⁊ regnũ amiffu⸗
ros eẽ. ⁊ ſacerdotium.ſicut ⁊ factum eſt. Regnum qð iudeoꝝ fuerat vdumei ac/⸗

„

ceperũt. regnãte nãq; pᷣmo herode antipatris filio genere ydumeo ⁊ alienigena

xpc ex maria vᷣgine natus eſt dei filius. verus deus ⁊ verus homo.q ſacercotiuʒ
iudeoꝝ ad xp̃ianos tranſtulit. Detro ſibi ſucceſſoꝛe dilecto. in quem pontificis

marimi poteſtatem tranſfudit. Meq; vlteniꝰ apud iudeos paſtoꝛalis ouium cu⸗
ra ꝑmã ſit. dicẽte dño ad petꝝ.paſce oues meas.paſtoꝛ ipᷣe bonꝰ⁊ põtifex magnꝰ
rpc. paſtoꝛes deinceps ⁊ põtifices xpᷣianos ñ iudeos cẽ ↄſtituit.qᷓuis petrꝰ ⁊ alij

piures exiudeisn amoli iude ſummi poͦtiſcſum geceperhit. az in hot mouz

iudaica ceſrauit vnctio ⁊ tranſlatuin eſt ſacer wtiñ. Quo facto ⁊ lex ipſa traſlata
eſt. dicentę apiſ tranſlato ſacerdotio.neceſie eſt vt legisg etiam tranſſatio fiat.
DPes Git mulcifaniam multiſq molis olim paib
ſime ꝑ filium ſuũ quem ↄſtituit heredẽ ED guem fecit ⁊ ſecula.allocutꝰ

boies nouam legem edidit.⁊ noua dedit pᷣcepta vitam!
n tꝑe igit᷑ qdð in altiſſimo trinitat ↄſilio ab etno fuerat diffinitũ.regnante apðᷣ

ebꝛeos berodeimꝑante apud rõnos auguſto. qeſcente mo ⁊ aduentũ dñi ini
rabili ⁊ inaudita pᷣoꝛibꝰ ſeculis pace honoꝛãte. Miſſus eſt Sabne angelus de ce

lo.q̊ marie felicẽ ↄceptõeʒ ⁊ ſacratiſſimũ ꝑtum annũcisret. añ pcurſoꝛ nat? eſt
iohes. q̃ͥ pniaʒ pᷣdicaret ⁊ viam dño pᷣparet.ↄcepit vᷣgo de ſpũ vt hdixerat ange-
lus ⁊ ßuata dignitate vginitat?.ſfiliũ ſimul ⁊ vñm pepꝑit. MNatus eſt xpᷣc⁊ ſaluatoꝛ
viij.tlas ianuarias.⁊ in iſis klis circũciſus eſt.⁊ iuxta vocem euan gelicam ibus
ellatꝰ. qꝛ ſalutem attulit bumano generi. Dlurima de infantia ſaluatoꝛis ſeri
pta ſunt. nec dubiũ eſt qͥn ois etas ſignis ⁊ miraculis plena fuerit.vᷣ ecclie nr̃e g/
nitas ? acre iudicin en tm̃ recipit qᷓ certa ſũt. apocripba pᷣtermittit. uodecimꝰ
ſaluatoꝛis ann?ꝰ mẽoꝛiaʒ bʒ.qꝛ temp lũ areſſus cũ legis woctoꝛibꝰ diſputauit.⁊
aliqᷓ ex ꝑte ſplendoꝛẽ ſue di tarzoßda⸗ 5 anni 1
emicuit. tũc em̃ baptizat? eſt a.iohe.⁊ ioheʒ ipſe baptiʒauit.⁊ pꝛna vox audita ẽ.
ic eſt filiꝰmeꝰ dilectꝰ in q̊ mihi ↄplacui.onuertit aquaʒ in vini ⁊ in innume⸗
rabilib? choꝛuſcauit miracul.Elegit ſibi diſcipulos q̊s vocamꝰ aplos.⁊ circuũiens
eregionem ⁊ mẽtes hoim ⁊ coꝛꝑa ſanauit egrotãtium.⁊ faciẽs ipᷣe docebat toto
trienio pᷣdicauit euãgelium ꝑ iudeaʒ ⁊ vicinaslꝓuicias btiſſima vox eidintonuit
Que vita hoim eẽ deberet ondit. ⁊ pᷣcepta tũ vetera innouauit.tũ noua pᷣoꝛibug
vtilioꝛa inſtituit. abdita ⁊ obſcura q erant in veteri lege mults reuelauit. ⁊ abſcõ
ſos phaꝝ apuit ſenſus. ⁊ q̃ de ſe pdicta fuerãt palqᷓ expoſuit.myſtenũ ſctẽ trini
tat? oñdit. ⁊ vnitatẽ i trinitate mõſtrauit.docẽs tũ pꝛeʒ.tũ filiũ.tũ ſpm̃ſctm̃ dinis
bonoꝛibꝰ pſeqᷓndum. ⁊ bos tres vnũ eẽ den. Dꝛedixit nõ mõ moꝛte ſuaʒ.verũeti

am gen? moꝛtꝭ.⁊ ꝙ tercia die reſurgeret.⁊ ꝙ aſcẽſur?ꝰin celum rediturꝰ eẽt in fine

ſeculi iudicare viuos ⁊ moꝛtuos. Compbenſus eſt ſicut ipᷣe voluit.⁊ traditꝰpila/⸗

to pᷣſidi qͥ eum neci paret.teſtes in en ctati ſunt necẽ inuenta moꝛſcãꝗ.qꝛ petĩ ñ
fecit.nec reꝑt?eſt dolus in oꝛe eius.maximũ crimẽ obiecerũt.qꝛ filium dei ſe fecit.

⁊regẽ vixit.⁊ ꝓpt᷑ veritatẽ occiſus c.crucifixꝰatʒ ſepultꝰ.⁊ iuxta vᷣbum ſuum re/⸗

ſurrexit a moꝛtuis.Et.xl.diebꝰ cũ diſeipulis ↄmoꝛatꝰ.cũ eos ↄfirmaſſet ⁊ coꝛro/

boꝛaſret atz in oꝛbẽ ire ſuffiſſet euã geliu diſſ⸗ emiaturos. Zandẽ vidẽtibꝰ illis ele
uateſt ⁊ nubes ſuſcepit eũ ab oculis eoꝝ.Aſcendit ad celũa ſedet ad dexterã dei
gia nge veturꝰeſt iudicare viuos ⁊ moꝛtuos.⁊ redditurꝰvnicuiq; ſᷣm oꝑa ſu⸗

nt᷑ea ſpũſfanctꝰ ab eo miſſus oia ſuggerit ecclie qᷓ nccia ſunt ad vitam et᷑naʒ. H

nos rpiani firmit redim Mer eſt fides nr̃a gquam cũctl gentibꝰpᷣdicamꝰ.⁊ im2/

ꝑtiri oibꝰ cupimꝰ.hᷣ ab aplis ⁊ ooꝝ ſucceſſoꝛib ꝑ fideles manꝰ imutilata ⁊ incoꝛ/
uben ad nos vſq; delata ſunt. Hec vos thurci ⁊ ſaraceni magna ex ꝑte negatis.
ĩ em̃ xpᷣm er vᷣgine natũ ⁊ ſctĩ viꝝ.⁊ dei flatũ. ⁊ phas magnũ.⁊ mirabilium
oꝑm eſfrectoꝛ?. ⁊ adbuc viuẽtem ſeenfude tñ ⁊ dei filiũ eſſe inficiami.nec ſibi

nec fanctoſpãi diuinitatẽ ↄceditꝭ.⁊ trinitatẽ pſonaꝝ in dinis reſpuitis.⁊ xpᷣi moꝛ

tem deridetis.quẽ traãſlatum ⁊ aliũ ſibi ſil em loco ſuo intfectuʒ arbitramini.nec

eius aduẽtum in ertremo iudicio expectatis. ⁊ alia nõ pauca xp̃iane legis reicii

⁊ piurima credit: qᷓ apud nr̃os riſu digna vident᷑.⁊ q̃ nõ dimittemꝰ?intacta.Et q̃

nos credimnõ ſolũ ex noua lege ſ er veteri mutuamur. Aos machometi ⁊ alco

rano ei fidẽ tantũmð adhibetis.⁊ boiem moꝛtuũ ſine ↄteſte.ſine rõne.ſine mira
culis ſedmini,nos viuo credimꝰ viuit em vꝛo teſtimonio rpc.nos deo pᷣſtam au
res.⁊ ſignis ⁊ rõibꝰ ſacris vucimur teſtimonijs.M ſinos audies mõſtrabimus
bꝛeuit ne e eide⸗ lucẽ ⁊ tue obſcuram caliginẽ detegemꝰ.ſj opꝰeſt pijs ⁊
ttent aurib? an fidei ſb

riam multiſq; modis olim pꝛibꝰ in phis locut? fuerit.nouiſ-⸗
uat vitam merent᷑ eternã

circa triceſumuz annũ fulgoꝛ ille plenꝰ

imitas attingit ⁊ magni ei pandunk archans. Sepe

has ⁊ inanibꝰ fabulis te pñtẽ adhibuiſti leuioꝛes audiſti namatões.nõ eſt cu
grauia ↄtẽnas aut ea noſſe recuſes.ex qͥbus tua pẽdet ſalus. Non ẽ aia nobilj

cui nõ inſit veritat amoꝛ.nõ eſt homo qͥ nolit ſaluꝰ fieri. udi & q̃ͥ generoſus es.

audi q̃ te ſaluari pnñt.Quid ẽ int xpᷣianos tburcoſq; ↄtrouerſie.in q̊ ſimul otẽdi

mus. que diſcidij cã. Sane nõ aliꝰ diſcoꝛdie fons ẽ.niſi qꝛ circa Sinitatẽ nõ ea

ſapimꝰ.de pꝛe.de filio.de ſpũſancto ↄtẽdimꝰ.̊ eſt Fetpinn diſcidium. q̊ ſublato fʒ
cile oia ↄtemnent᷑.attingemꝰ ̊ ⁊ q ſit in nos de dinitate diſſenſio latiꝰexponẽꝰ.
MNos in deo tres vicimꝰpꝑſonas.pꝛem ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ſctm̃.vos vnam tm̃.quam nec
pꝛem nec filiũ dicitl.ſᷣ deã tm̃ aſpellatis.⁊ hũc vnicuʒ eẽ dicitl.Creatoꝛem celi ⁊
terre ⁊ oĩm que in eis ſunt.nulla ẽ de vnitate ↄt entõ.nõ latent nos vᷣba moyſi di
centis in exoꝛdio legis.audi iſrroñs deꝰtuus vnus c᷑.Et rurſus in lege ſcpᷣtum ẽ.
Ego ſum dñs deꝰ tuus qͥ te eduxi de terra egypti.nõ erũt tibi dij alij pᷣter me.Et
rurſus ego ſum qͥ ſum. ⁊ ſi qſierint nomẽ meum:vade ⁊ dic eis.qͥ eſt miſit me ad
vos. Et in cantico exodi tꝛ. Sñs ompᷣs nomẽ eius.que teſtimonia vnũ eſſe deuʒ
⁊ vnum vñm mafeſte declarat.⁊ vnaʒ ptãtem ⁊ vnam naʒ.nomẽ fatemur idẽ
qd vos.h̊ amicitia ẽ atʒ ↄcoꝛdiavob vnus deus ᷑. Nai deus nature.dñs ptãtig
nomen ẽ nobis vnus.dicitis pᷣncipiũ oim reꝝ eẽ deuʒ.nos idem affirmamꝰ,in
igit᷑ diſſentimꝰ.multa ſunt qᷓ de deo alr xpᷣiani dicũt.alr ſaraceni ſeu thurci. Hos
deum coꝛpoꝛeũ dicitl.nos incoꝛpoꝛeum.vos foꝛtuita eẽ que h̊ in terra gerunt᷑ ar

bitrami nec curare o bis deũ.nos gubernare eum creauit oia nõ dubitamus.
Nos deũ pꝛeʒ in dinitate negatis.nos pꝛem ⁊ fil in cognoſcimꝰ.vos ſpm̃ſctĩ ex

Zina maieſtate reijcitis. nos ponimꝰ veneramur. Mitt amꝰalia. H̊ aggrediamur

in qͥ plus ponden eſt. nos xpᷣm dei filiũ dicimꝰ vos negatl.Cur negatl.ſane qꝛ nec
vrxoꝛem hʒ deus ex qꝗᷓ filium pcreare poſet. Mꝛ ſivxoꝛ fuerit filioſq; genuent mũ

dus qͥ vniꝰimꝑio regit᷑.i plures diuiſus dños diu ſtare ñ poſſei In vnitate ↄcoꝛ
dia eſt que puat impia.in pluralitate diſcoꝛdia q̃ᷓ maxima regna ſubuertit. ſᷣ qͥs
tamrudis.tamuecoꝛs.tamdemẽs xpᷣianꝰ ẽ.q generare deũ ex ↄnubio ⁊ pmixtòe
femine arbitret᷑.nõ ſumus adeo bebetes xpiani vt tantũ nephas admittamus.
Saracenis ſuaderi h̊ poſſet.qͥ deo ⁊ coꝛpus ⁊ caput ⁊. manus⁊ cetera mẽbꝛa ↄce
dunt.nos deũ ſpm̃ eẽ aſſerimꝰ incoꝛpoꝛeum imoꝛtalẽ.eternum ⁊ incompᷣhenſibi
lem.qͥ dum ſcipᷣm intelligit in mẽce ſua vᷣbum ↄcipit.qð nos filiñ dei eſſc docimꝰ.
nec aliud ẽ in eo ſeipᷣm noſſe atʒ intelligere q; deum eẽ.nihil etem̃ in deo niſi deꝰ
Seus aũt cui ẽ vbum noiamꝰpꝛẽm.⁊ ꝓceſſuʒ ipᷣiꝰ bi generat õʒ filij dicimus.
Mec veritas h̊ de vᷣbo dei apud xpᷣianos tm̃ illuxit. Gentiles phiañ vxpᷣi aduentũ
eadem qᷓ nos afferimꝰ nõnulli affirmaueft.ſi qdem platonici in ſuis libꝛis aptiſſi
me dixere. ꝙ in pᷣnapio erat vᷣpum. ⁊ vᷣbum erat apud deum. ⁊ deus erat vbum.
B erat in pᷣncipio apud deum. Omnia ꝑ ipᷣm facta ſunt ⁊ ſine ipo factum ẽ nibil.
Et reliq̃ ferme oĩa ↄpꝛobant de vbo dei que iohes in euãgelio ſuo tradit vſq; ad
incarmnatõʒ vbi quam ignoꝛarũt.qꝛ nõdum natus erat xpc.⁊ alta legis myſteria
abſcõderat deus a ſapiẽtibꝰbuiꝰ ſeculi.que reuelauit paruulis. igit᷑ platonid
vbum dei noĩaut ⁊ deum eẽ dicunt.nos filum vocamꝰex deo genitü ⁊ deum eſſe
enun mo⸗ E m mũdi ex filij generdtd⸗ tunem⸗ i Faui vnearst filius eſt.
22filius vnui ſunt. vna ptãs. vna volũtaꝶ vna maieſtas.nec vᷣbum ↄceptum
85 intellectu ↄcipiente diſcoꝛdat. Obſcura ßͦ videbunt atſi voles pᷣſto erunt q̊
lumen afferant ⁊ aꝑtiſſima oia reddant.Et tu ſol em hũc coꝛpoꝛeum cernisiqͥ no
ctem abiens efficit. rediens h̊ a ſeiꝑſo lucis ꝓduoi radios. Hec ꝓductio genera
tio q̃daʒ ẽ in ſole.⁊ radi ſolis filij ſolis ñ incõuenient᷑ vocant᷑.que ſilitado quis
muitifarie eſt inepta. MHam ſolis plunſepe vidimꝰradios. deo vnicꝰ ẽ filius.ĩ eo

tñ ↄuenit.aꝛ vna ẽ 2 ſolis ⁊ radioꝝ ſha.⁊ vna e pais et filij dinitas atz eentia. ;⸗
uis oↄꝑatio coꝛpaliũ reꝝ nalla ſatig c dinis eqpari põt. ſᷣ acope teſtimonia. et ᷓ
rõe nõ capis.cede auẽti. Aetus teſtamẽtũ et iudeis ⁊ xpᷣianis et ſaracenis cõe .

Sucauit indt vauid exoſona dei coꝛ meũ vbu bonũ. ẽ ad dei fui viamus

⁊ vnigenitũ pꝛis eterni.nõ ex carnali ↄiugio aut hũano ↄplexu.ſ ex coꝛde dei.i.
ex ĩtellectu ꝓductũ aſſerimꝰ.⁊ rurſus filiꝰmeꝰes tu.ego hodie genui te.Hodie di
cit.qꝛ dᷣo nec heri pᷣterit.nec cras iĩminet.ſᷣͥ hodie ſꝑ adeſt cui pntia ſũt oia. Iteꝝ
añ lucifeꝝ inqᷣt genui te.vt itelligas qꝛñ loqͥt᷑ ò̊ ſalomõe odʒ.ſᷣ deꝰ pꝛ.& filio deo.

qꝛ? añ lucifeꝝ nẽo fuit.Etem̃ in li.ſapie legiꝰ ſapiam q̃ᷓ dei filiꝰ ẽ dicẽtẽ. Mõdũ erãt

abiſſi ⁊ ego iã ↄceptꝰeram añ mõtes ⁊ colles ego parturie bar. Munq; em̃.pꝛ ſine
filio fuit.nec ſine pꝛe filius ⁊ ̊ eſt ꝗð i euãgelio inqͥtiohes. In pᷣncipio erat vᷣbũ
⁊ vᷣbum erat apð deũ ⁊ ðs erat vᷣbũ.Que myſteria pfunda et alta cũ ñ itelligeret
arri nec machometes ↄpᷣbẽderet.negare maluit di veritatẽ.qᷓ; ſuqᷓ igr atiã ↄfite

ri. et ſuas ieptias ipꝛudẽeter igerere.qᷓ; alioꝝ ſapiaʒ bũiir diſcẽ. Stulta H̊ ⁊ danoſa

ptinatia ẽ.deo ei ⁊ phis oʒ credereę etſi qͥd ẽ Orõeʒ ñ capimꝰ.dẽmꝰcũ paulo dicẽ
O altitudo diuitiaꝝ ſcie ⁊ ſapie di q;incõpᷣhẽſibilia ſunt iudicia eiꝰ⁊ iueſtigabiles
vie eiꝰ. Ygtẽt᷑ iuriſcõſulti.ñ oim q̃ a maioꝛibꝰ ſuis iſtituta ſt.rõʒ reddi peſſe.⁊ tñ

legi ꝑendũ eẽ̃.qꝛ ñ fine cã ↄdita fuerit.qᷓntominꝰ archana di lʒ agnoſcẽ.plurime

ſunt occulte cãe ad q́s nulla potuit curioſitas boim ꝑuenire.ſic oculi noctue ad
ſolẽ.ita ⁊ ur intuit? ad ea q̃ ſt Sinitatl.Mõ ẽ g̊ mirãdũ ſi neq; generatõ⸗ filij ueq;
ſpũſſancti ꝓceſſiõʒ.neq; trinitatẽ in dinitate itellexit carnalbõ vłarriꝰvłmacho

metes.ſᷣ illuq i eis dãnabile ac deteſtabile fuit.ꝙ ſacre ſcpᷣture diniſq; teſtionis

ſñ̃ acqeuef̃t. Hã qͥd opꝰ ẽ argumẽt vbi ðs ipᷣeloqᷣt᷑.De pithagoꝛic traditũ ẽ ꝙ
in diſputãdo ſoliti erat dicere.ipᷣe at erat pithagoꝛas.tanqᷓ; ęiauẽtiñ liceret ad/
uerſari.qᷓntominꝰ do qͥ verax ẽ.⁊ ois hõ mẽdax.ſᷣͥ negabis h̊ eẽ dei ã afferimꝰ te⸗

ſtimonia. De bis poſteriꝰ aſſeremꝰ nũc ð ſpuũſctõ ageduʒ ẽ.cui tua lex dinos bo-

nozęs abꝛogat.nõ ẽ hmnõi erroꝛis machometes iuẽtoꝛ.arrij ⁊ neſtoꝛij ⁊ macedo/

nij h̊ olim demtia fuit.q̊s ſacra patꝝ ↄſilia dãnauert.ſᷣ eoꝝ virus apð egyptios
⁊ arabes aliq;diu latuit.⁊ poſtremo auctoꝛe machomete ⁊ ijgro eius ſergio late

diffuſuʒ ẽ.ne mouean dũ vera loqᷣmur. caue ne ſeqᷓris cecos.diſce ſpm̃ſan.eẽ deũ
⁊ terciã foꝛe in trinitate ꝑſonã.iiximꝰpauloañ deũ patrẽ dũ ſe cognoſcit vᷣbuz
ↄcipe ⁊ filiũ gignere. nũc ao ſeqᷣt. Adijcimꝰ cognitõi annexã eẽ appetitiuã q̃ndaʒ
oꝑatõeʒ.cuiꝰ pncipiũ volũtas ẽ. Int᷑ opꝑatões vᷣo qs volũtas ꝓducit.pᷣcipua eſt
amare.adbibe h̊ aures ⁊ mẽtẽ erige.in do ꝑfectã ⁊ abſolutã fateri cognitõʒ oʒ.⁊
amox pari mõ.cꝰ ꝓceſſus ꝑ appetitiuã oꝑatõʒ expᷣmit᷑ſicut ⁊ vᷣbi generatõ ꝑ in
tellectiuꝗ.⁊ alia ẽ oꝑatio q̃ intelligit alia ꝗͥ awetit. Intellectiua ex bis ↄplet᷑ q̃ ſt
gqdammõ in ipo intelligẽte.naʒ ſicut ſenſibilia i ſenſu.ita itelligibilia in itellectu
dicimꝰeẽ. Awetitiua at ↄplemẽtũ accipit ᷣm qᷓndã oꝛdinẽ vel motũ ad eas res
q̃ obijciunt᷑ apetitui ⁊ occultũ q̃ddaʒ pncipiũ ſui motꝰihʒ.ea vᷣo ꝗᷓ a pᷣncipio fe/
runt᷑ archano ſpũs nomẽ acceper̃t.nã ⁊ vẽtos ſpũs dicimꝰ.⁊ in ſcpᷣtun ꝓcellaꝝ
ſpũs aſpellant᷑.qꝛ ñ apparet afflatõis ſpũs initiſi.Reſpiratõʒ ẽt ⁊ arteriaꝝ motũ
ab intrinſeco⁊ occulto pᷣncipio manãtẽ vocamꝰ ſpm̃.atʒ h̊ mõ aa ueti qcdhamſ
militudie q;tũ Rina hũanis vᷣbis iudicari pñt.din?ꝰipᷣe amoꝛ a pꝛe ſilioq; ꝓcegẽs
ſpũs dict? eſt. In nob duplici ex cã ꝓcedit amoꝛ.aliqñ ex coꝛpoꝛea.⁊ mali na.et
is Berac inucus E ⁊ mẽti noxid. Aliqñ ex ip̃a ꝓpꝛietate ſpũalis nature.cũ bona
itelligibilia ⁊ rõni ↄueniẽtia agamamꝰ⁊ h̊ purẽ amoꝛ ⁊ laudabilis ⁊ aie ſalutanj
In deo coꝛpalis amoꝛ ſeu mãlis locũ nõ hð·ſ ille tmñ̃ reꝑit᷑ qͥ ſimplex ẽ ⁊ nitidiſſi
mꝰ ⁊ puriſſimꝰ.quẽ ſpm̃ſctm̃ appellamꝰ. Mec nos itellectuali⁊ ſctõ amoꝛe qͥcq; ꝑꝓ
ſeqͥmur.niſi qdð intellectu ↄcipimꝰ. Conceptio ãt vt diximꝰ qᷓ fit intellectu verbũ

eſt.atʒ ita neceſſeẽ amoꝛẽ ex verbo oꝛiri. Amat em̃ deꝰ qð de ſeipᷣo intelligit.i. .

vbum qð ↄcipit.intelligẽw. Elerbũ ãt dei dicimꝰ filiuin dei.q ⁊ ipſe pꝛeʒ nouit ⁊
amat. atʒ ita fit.vt amoꝛ ipᷣe cui õõ cedit. itq; cũ
pꝛe ⁊ filio piter deꝰ. Mam ſicut diuinũ intelligere eẽntie dinitat e

* .

ita amare.
ſicut deus ſe ſꝑ intelligit ita ⁊ ſe ſo amat.⁊ oia amat.ſuam bonitatẽ dum amat.
Rurſuſq; ſicut dei filiꝰ q eſt ᷣpum dei in natura dina ſubſiſtens pꝛi coec᷑nus ꝑfe⸗-
ctus ⁊ vnus dedeſt.ita et ſpnſſanctus de? eſt pꝛi ⁊ filio coeqlis ⁊ coeternus.

leii
ocledi
Zte
o doo.
Wherat
Mne
rupdo
lrer
taate
dänoſa
nlode
Cbiſes
ſe ꝛt
rimne⸗

et ſpũſſanctꝰ. Heq; ꝑpſonas dici

om̃e qð ſubſiſtit in natura intelligibili apud nos pſona di.apuꝗ grecos vpoſtaſ.
oñs eſt vt tres pſonas in dinitate ponamꝰ.qꝛtres ſunt ſubſiſtẽtes pꝛ et verbuʒ
1 im?eẽ ꝑ eentiaʒ diuerſas ᷣ ꝑ ſolas relatões niſti
ctas.ꝗᷓ er pceſſone vᷣbi et amoꝛis ꝓueniũt.Atꝰ in hũc modũ xpᷣiana religio dini
tus illuſtrats. diſtictas tres pſonas ↄfitet᷑ in dinis.nõ tres deos.ſicut machome-
tes falſo opinatꝰc᷑.ſᷣ pꝛem et filiũ et ſom̃ſctm̃ eſſe ab etno deum aſſerimus.nectñũᷣ
ipᷣm pꝛẽm q filiꝰ ẽ nec filium pꝛ ſt. nec ſomſctm qͥ pẽ ect aut filius. Ona eſt em̃
pꝛis et filij et ſpũſſancti eentia in 4 non ẽ aliud pꝛ. aliud filiꝰ. aliud ſpũſſanctus.
;uis in pſonis. alium patrẽ. aliũ filiũ.alium ſpm̃ſctm̃ dina docente auẽte dicãꝰ.
Mec ſiſtudo in bis q̃ creata ſunt ſumme deeſt trinitat. Inuiſibilia di (ſicut apls
ait p ea q facta ſunt intellecta oſpiciunt.ſempitna ùʒ virtus eius ac Zinitas. re
lucet qpe in anima nr̃a et q̃dam dine trinitatis imago. Eſt em̃ aia nr̃a ſa que
dam incoꝛpoꝛea et rõne pᷣdita.et actus qͥdem ſiue foꝛma oꝛganici coꝛpis.qᷓ dum

coꝛpus monet et regit.ſui meminit.ſe intelligit. et ſe diligit.qbus in rebus qdam

aſparet trinitas.mẽoꝛie.intelligẽtie.et amoꝛis. Lria ̊ ad ſema referunt᷑.qꝛ nõ ẽ
amoꝛ ſine mẽoꝛia: nec mẽoꝛia ſme noticia. NHam q̃s meminit aut amat qð neſcit
Inlepabilia ſunt h a ſemetipſis.et tñ qdlibʒ eoꝝ et ſimul oia vna eẽntia ſunt.et
vna vita in aĩa vna. Differunt qꝛ mnoꝛia no eſt intelligetia vel volũtas. ncc intel
ligentia voluntas ſiue amoꝛ. Oꝛ ſi viligent᷑ inſpicias:inuenies ſumme illi tri⸗/
nitat? atz vnitat veſtigium et naginem ndã q;uis imparẽ.· Quicũq; em ſein⸗/
pit᷑nam et incõmutabilẽ naʒ.p mẽoꝛiaʒ remiſcit · intuet p intelligentia m. ample
ctif ꝑ dilectõz. ꝓfecto repit in ſeipo ſumme trinitat imaginem. nõ tñ oino ſilem
ß qlemcũq;.ita vt in ſimilitudie magna inueniafr diſſimilitudo.etſi em̃̃ bõ ſnemi⸗/
nit. intelligit. et diligit. no tñ mẽoꝛia eſt. nec intelligetia nec dilecto. ſunt h in eo
et in vna ba. nõ ſicut accidẽtig in ſubiectis qᷓ pñt abeſſe. ſubſtantialit᷑ exiſtunt
in aĩa. et vnus homo eſt ꝗᷣ bʒ ̊ tria. nõ ipſe eſt ᷣ tria. in ſimplici vo nꝗ q deus eſt
q;uis vnꝰ ſit deus.tres tñ ꝑſone ſunt vt dictum E. et ipſe deus ẽ et tres pſone. ſ̃ il
lud ſatis ad rem nr̃aʒ eſt.ꝗꝛ tria hᷣ aliqͥ mõ vnum ſunt. Regit᷑ et ſub alijs noibus
et alio mõ in nra natura illiꝰ ſumme et ineffabilis trinitatis imago.Ham mens
et noticia eiꝰ et amoꝛtria ãdam. mẽs em̃ nouit ſe et ainat ſe. nec amare ſe põt ni
ſi etiam nouerit ſe.duo qᷓdam ſunt mẽs et noticia eiꝰ. Duo ẽt ſunt mẽs et ꝗmoꝛ
eius. Cũ ſe nouit mẽs et ſe amat manet trinitas.ſ.mẽs amoꝛ et noticia. et. Hᷓ tria
qᷓ;uis diſtincta inuicẽ ſint.vnũ tñ eſſe dicunt᷑qꝛ in aia ſubſtantialr exiſtunt. Et ẽ
ipa mens. q. parens. et noticia eiꝰ.q. ꝓles ei?ꝰ mens em̃ cñ ſe cognoſcit notici ſui
gignit. et eſt ſola parẽs ſue notide.ercꝰẽ amoꝛ q de ipja metc et noticia ꝓce dit
dum niẽs onoſee ſe. diligit ſe. nõ em̃ poſſet ſe diligere niſi cognoſceret. amat
em̃ placitã ꝓlem noticiã ſuã.et ita amoꝛ dqdam ↄplexus ẽ ꝑentis et ꝓlis.nec mi
noꝛ eſt amoꝛ pente et ꝓle.i.mentce et noticia.cuũ tantum ſe diligat mens.qntũ ſe
nouit et qnta eſt. Conſiderat h̊ rõnalis hbomo et videns tnia in vna eẽntia ↄcur
rere.extèdit ſe ad ↄtemplatõʒ creatoꝛis et intelligit vnitatẽ in trinitate et trinita
tem in vnitate. Et vnũ deum colit. enaz eentiaz et yni ßncibi ſicut et pꝛiarche
et ꝓphᷣe atz apli tradider̃t. Sʒ audiam?tãdem ipos et dine legis auẽtem et teſti
monia in mediũ afferamꝰ.ſinę dbus ois eſt vana argumẽtatio. deñ pꝛeʒ oẽs ſa⸗
crelfe ↄfitent. et dei nomẽ pẽmitatẽ ad oia refert. etſi filinñ dicimꝰ.ñ poſſum pꝛe,
negare. de filio adducta ſunt teſtimonia legis. et pꝛoñſus ẽ.ſicut et ſaluatoꝛ ait
Pbilippe. à videt me. videt et pꝛem men. Hũc ve.ꝗ.qð cepimꝰ pſequendum ẽ.
In gen.legimus qꝛ ſpus dñi ferebat᷑ ſuꝑ aquas. Quis tunc dñs niſi veus fuit.
Ft cuius ſpũs niſi dei. Et quõ dei ſpũs niſi deus. Oeus eſt quicqui vei eſt.Nec
aliud illi imixtum eſt. Incompoſitus eſt.ſimplex eſt et purus deus. In iob ſeptũ
eſt. Spũs dñi fecit m et ſpiraculũ omnipotetis dei viuificauit me. dei ſunt hec
opa non hominif. qd facit hoĩem niſi deus aut viuificat hoĩem niſi deus.Eſt igit᷑
ſpus dñi. pter qð dictum ẽ in ys. Spũs vñi repleuit oꝛbẽ terraꝝ. Poe pti⸗

net omnia.qs h̊ ſps niſi deꝰ.cui celum ſedes eſt.⁊ terra ſcabellum pedibꝰ eius.
Et apud poetas deum nãq; ire g omnes terras.tractuſq; man.celumq; ꝓfundũ
traditum eſt. Et rurſus ẽ ne dei ſedes niſi terra.pontꝰ⁊ aer ⁊ celum ⁊ vtus ꝓpter
qd recte inqᷣt dauid q ibo a ſoũ tuo.oñdens nõ eſſe locum in qͥ poſit fugere ſpm̃
dñi qͥ eſt vbiqʒ.Eſſe t biq; implere ⁊ ↄtinere mũdum.ſoli deo tributũ eſt. Deꝰ
igit᷑ ſanctuſſpns eſt.qͥ H̊ ꝑagit ⁊ futura pᷣnoſcit ⁊ pdicit.ſiẽ ſcriptũ eſt. Rñſum ac/
cepit ſymeon a ſpũ ſancto qꝛ nõ moꝛeret᷑ niſivideret xpᷣm dñi.MNon eſt cur deun⸗
negen dei efficit opa. Non igit᷑ ſolus pẽ deus eſt.neq; ſolus filius.ſᷣ ſpũſſanctꝰ
cum pꝛe ſimul ⁊ filio deyeſt. q nõ aduerſat᷑ rõni trinitas ꝑſonaꝝ.in vnitate diui/
nitatquemadmodum ſuꝑi? oñſum eſt. Sʒ iam trinitatem ipᷣam ⁊ ſacris codici/
bus demõſtrem? ⁊ moyſen añ omnes audiamus.cuiꝰ hͥ ſunt vba. In capite libꝛi
quem geneſim nr̃i vocant. In pᷣncipio creauit deꝰ celum ⁊ terram.Terra ãt erat
inanis ⁊ vacua ⁊ ſpũs dñi ferebat᷑ ſuꝑ aqᷓs.tria ↄmẽoꝛat.deum.pᷣncipiuzʒ.⁊ ſpm̃.
Igeo in deo patrem intelligimus.in pᷣncipio filium.in ſpũ domini ſom̃ſanctum.
