ub verxillis eccleſie ac viuifice crucis ſigno aduerſus impios thurcos autoꝛe do

mino felicit᷑ pugnaturi. Cruce ſignati aut qͥ ſuis aut mittentium ſumptibꝰ in hac
pia expeditione militaturi ſunt.vt nauigia equo pᷣcio ad traijcẽdum venetis ba
beant curabimꝰ. Eapꝛopter vos omnes ⁊ ſingulos cardinales.patriarchas.ar
cbie el
.

os.abbateęs ⁊ cuiuſcũqʒ ↄditionis viros eccleſiaſticos.religioſos et
de ſoꝛte dñi effecti eſti.Aos q̊ʒ imꝑatoꝛẽ.reges.duces.marchiones.

ulares

comites. ↄuitates. barones. nobiles.milites.ciues ⁊ alios quoſciq; fideles ſiue

in vꝛbibus ↄmoꝛemimi ſiue in agris.ꝑ viſcera miſcdie dñi noſtri ihu xpᷣi.ꝑ paſſio
nem eiꝰ qua nos redemit.ꝑ iudiciũ extremũ in qͥ ſtabitis añ tribunal eiꝰacceptu/
ri vnuſqᷣſq; ſᷣm oꝑa ſua. Der ſpem vite eterne quam repꝛomiſit vñs diligẽtibꝰ ſe
obnixe monemꝰ.reqrimꝰ ⁊ obſecramꝰ.vt ꝗᷓ ↄmode poteſtis.in hãc ſanctam ex⸗
peditõz nobis auxilia pᷣbere nõ differatis.ſ̊ in tꝑe pᷣdicto ad nos mittatis. Aeni
at ſeipᷣm qͥ validus eſt ⁊ ↄnvmode põt.Qui vo non venit mittat alium aut alios
iuxta vires ſuaꝝ facultatum.Si neq; alium põt mittere.de bomis ſibi a deo colla

8 . .

tis.qᷓ;tum pᷣm ↄſcientiam ſuam põt ꝑ fideles manꝰ in hanæ expeditõem ↄtribu/

at. aut in ciſtis reponat que ad hoc opus in ſingulis dyoceſibꝰ ↄſtituent᷑. Nec du

bitet quiſpiam magna pmia ↄſecuturos a dño eos.i boc ſanetũ o 5 tanecel⸗
lecherdsH dd ees n e

ſarium ꝓ ſuis viribꝰadiuuerint. Manifeſtuin em̃ exploꝛatumq; eſt omuibꝰ.qͥ ſa
croſanctam eiKanen dẽq; oꝛthodoxam adiuuerint. auxerint. dfenderint.cer
tum eſſe in celo diffinitũl ocum in q̃ beati euo ſempꝑifno fruanf. Credẽdum ẽ ſ
ſacris veteribuſq; ſᷣmonibꝰ. poſt hac vitam migrãdum eſſe in alterã aſſerẽtibꝰ.
Et qͥ pie in boc ſeculo vixerũt legemq; dñi ſᷣuauerũt in altero vitam beatam ſine
ſine ↄſecuturos.alios vo miſeram infallibile ꝗpheticũ illud eſt qd neq; oculus
vidit.nec aurl audiuit.nec in coꝛ hoĩs ſcenag ꝓmiſit dñs diligentidus ſe. ⁊ ꝙ
( Deus teſte non neagne paſſiones huiꝰ ſeculi ad futuram gloꝛiam q̃ reue
labit᷑ in nobis. Juſtiſſimꝰeſt retributoꝛ dominꝰ.qͥ nec bona ſine pᷣmio nec mala
ſine pena pᷣterit. Confidite in doo ⁊ ñ ↄfundemini. Date de bonis veſtris ciqᷣ de/
dit vobis.⁊ centum accipietis ꝓ vno ⁊ vitam eternam poſſidebitis.quamvt cer
tius ↄſequi valeant qͥ noſtris expoꝛtatõibꝰ obedientes boc ſanctum opus ⁊ ne/
eſſarium iurta poſſibilitatem ſuam adiuuerint. Mos de omnipotẽtis dei miſeri
coꝛdia.⁊ beato ꝝ Petri ⁊ Pauli apłoꝝ eius auctoꝛitate ↄfiſi.de plenituine ptã
tis celit?nobis ↄcese.omnib? vere penitẽtibꝰ⁊ ↄfeſſis q in hanc expeditõem no
biſcum venerint. aut 9 hungariam aut aliam viam ò thurcos arma ꝓtulenint.⁊
annum aut ad min? ſex mẽſes ſi ampliꝰnõ potuerint in bello ꝑſeuerauerint.
pleniſſimam oim pctõꝝ ſuoꝝ remiſſionem ⁊ veniam elargimur.ita vt ꝓ ſatiſfa⸗
tione delictoꝝ ⁊ penaꝝ qᷓ fuerant imponende. ſuccedat labo⸗ itineris atʒ militie.
MHec ſacerdos aliam pniam ↄfitẽtibꝰ imũgat iĩ vẽturi ſunt. Nolentes eos qͥ vt
nicen eſt ad hboc ſanctum opꝰ ꝓficiſcent᷑.oinnem grm ⁊ indulgentiaʒ ↄſe/
H. quam nr̃i pdeceſſoꝛes ꝓficiſcẽtibꝰ in ſubſidium terre ſancte ⁊ in anno iubileo
romam petẽtibꝰ dare ↄſueuerũt.non dubitãtes quin anime illoꝝ qͥs ad hoc bel
lum ꝓficiſci bona mente ris ne⸗cum bfacrſnin ſanctoꝝ Patꝝ ⁊ angeloꝝ dei
ſpiritibꝰpoſt bac vitam in celeſtibꝰ ſedibꝰ collocent.⁊ ↄſoꝛtes imppetuum xpᷣi fa
cte et᷑na felicitate fruant᷑ Quod ſi foꝛſitan anno nõ exacto ipoꝝ aliq̃s poſt iter ar
reptum in ꝓſecutione tampij ⁊ tamſancti oꝑis ex hac luce migrare ↄtigerit.xo⸗
lumus 2 ↄcedimꝰ.vt tales nihilominꝰ p̃fatam indulgentiam integralit᷑ ↄſeqᷓnt
Similit᷑ ⁊ eos qͥ non venientes alium vel alios ſuis expenſis ſm ſuaꝝ virium fa
cultatẽ tranſmiſerint vice ſua ad annum aut adminꝰ? ad ſexmenſes in hpoc bello
militaturos.ita vt nõ ſolum mittentes indulgentiam ⸗ SFrin hmõi ↄſequant᷑ Nᷣ
etiamꝰ? niſſi. Et vt omnis etas ⁊ ſexus ⁊ cuiu En. pfeſn nis homines buiꝰ ſan/
cte indulgẽtie ꝑticipes eſſe poſſint.volum ? vt ꝑſone qrumcũqʒ monaſerier ſeu
locoꝝ religioſoꝝ marium ſiueę allcr ch uſcyd oꝛdinis ſeu ꝓfeſſionis exiſtant.
que ꝓ ſingulis decem ſuppoſitis clauſtri ſui vnum bellatoꝛem deſtinauerint hac
eæadem indulgentia ⁊ gratia plenarie Faugeant ⁊ miſſus ipſe gaudeat. Idem cõ
cedimꝰ ⁊ indulgemꝰ vniuerſis fidelibꝰ qͥ non valentes ſe ſinguli alium mittere
duo ſimul tres ve aut qᷓtuoꝛ aut plures vſq; ad decem vnum miſerint.qͥ vice eo
rum in bello pugnaturꝰ aut aliud opus vtile facturꝰ inffuerit.volentes vt ⁊ ipſe
pariter gre ꝑticeps fiat ſiꝑ annum aut adminꝰ ꝑ ſe menſes continuauerit.aut
poſt iter arreptum in via decefferit. Juſuꝑ qͥ commode venire aut alium ꝑ ſev
cum alio aut alis mittere nõ valens.q;tum bebdomadam cum familis ſua ex-⸗
ponere ↄſueuerit in archa in ſua ciuitate vel dyoceſi ob hanc cauſam conſtituen
da impoſuerit.indulgentias hinõi pariter afſ equatr̃. Aolumꝰ autem ⁊ apoſtoli/

„

ca auctoꝛitate mandamꝰ.vt quicũq; huic operi tamſancto ſe geliganenne. ſalu⸗
. lllius memoꝛi/

tare ſignum viuifice crucis veſtibꝰiinpꝛimant. ⁊ in humeris ſuis illius meme
am poꝛtent. cuius paſſione ab eterna damnatõne redempti ſunt ipᷣm imitantes
cui ob noſtram redemptionem crux impoſita fuit. cum factus eſt unapeee ſuꝑ

bumen eius. ⁊ qͥ nos admonens ad ſectanda veſtigia ſua. Qui vult indqt venire

poſt me abneget ſemetipᷣm⁊ tollat crucem ſuam ⁊ Fauat me. MHe vᷣo becnoſtra

ꝓfectio ⁊ im pfectiouis tempus fideles populos lateat mandamꝰ omnibꝰ⁊ ſin
gulis ꝑ totum oꝛbem metropolitanis in vim ci? quam nobis debent obedientie

—

— — — —

‚· — -rʒ—————

,
ſe
t.
bie

lre

- —

ð

vt ipſi pbꝛimnm in ecclefſjs eoꝝ cantata miſta ſolenni ſpirituſſancti.⁊ connocato

populo bas noſtras lrãs publicent.⁊ in circuitu eccleſiaruʒ ꝓceſſiones faciant.
Deinde copias eaꝝ autenticas ſuffraganeis ſuis q;totius mittant.illos monen/
tes vt ⁊ bocipſum in ſuis eccleſijs cum deuotione ⁊ diligentia faciant. Ceteꝝ in
tanto xpᷣiane religionis diſcrimine q;tum a thurcis impᷣſentiaꝝ cernit᷑ immine
re.nulli dubium eſſe debet.quin xpᷣiani omnes tam reges ⁊ pꝛincipes qᷓ; alu po/
tentatꝰ ⁊ pᷣuati bomines.ad defenſionem catholice fidei ⁊ ſancte legis euange/
lice iuxta poſſibilitatem ſuam cum bonis ⁊ coꝛpoꝛibꝰ ſuis de neceſſitate ſalut: vt
riliter aſſurgere ⁊ indeſinent aſſſtere teneant᷑. Eapꝛopter fideles ipſos ihu xpᷣi
cultoꝛes.vniuerſos ⁊ ſingulos cuiuſcũq; ſtatus.⁊ conditionis fuerint.ſiue ponti

ficali ſiue imꝑatoꝛiavel regali p̃fulgeant dignitate.baꝝ ſerie monemꝰ ac requiri⸗

mus. ⁊ in vim ꝓmiſſionis facte in ſacri ſauſceptiõe baptiſmi.⁊ in vim iuramenti
pᷣſtiti cum dignitatum ſuaꝝ infulas ſuſceperut.⁊ ꝑ ohedientiam nobis debitam.
eis ⁊ eoꝝ ſingulis mandamꝰ.vt hanc ſanctam expeditionem ad quam ꝓfecturi
ſumus.nõ ſine maximo coꝛpis noſtri diſpendio.modis qyibus poſ. Eur Factem⸗
me adiuuare ⁊ ꝓmouere feſtinent.ab illo cuiꝰ cauſa agit exuberantia ſuſcepturi
pᷣmia. ⁊ in pñti vita ⁊ in futura. Hegligentes autem negligent᷑ ⁊ in extremo iudi
cij die minime inter illos inuenient᷑ quibꝰ dicturus eſt vminus.Aenite benedi
cti patris mei ꝑcipite regnum. Ham quo pacto cum xpᷣo regnaturꝰeſt.qui ten/
poꝛale regnum aut delicias aut voluptates ꝓ xpᷣo non vult relinquere. cum di⸗
cat ipſe rpᷣcin euangelio.Qui diligit patrem ſuum ⁊ matrem ſuam aut vxoꝛem
aut filios plus qᷓ; me.non eſt me dignus.Conſiderate iſta fideles xpᷣiani.⁊ monte
reuoluite diligenter.nę ignoꝛantes ignoꝛemini.⁊ tandem peniteat nõ adiuuiſſe
in ꝑiculo cõſtitutam ihu xpᷣi aifeigrin ⁊ fidem. Caucant ſibiqͥ tales extiterint.
Tu vo quicũq; fueris xpᷣiane fidelis.qͥ ꝓ tuis facultatibꝰexpeditõem ð thurcos
ſubeundam adiuueris. Benedicteſto in ciuitate.⁊ benedictꝰ in agro.benedieꝰ
fructus ventris tui.⁊ fruct? terre tue fructuſq; iumentoꝝ tuoꝝ ⁊ armẽetoꝝ ꝛ gre
gum. benedicta hoꝛrea tua ⁊ benedicte reliquie tue.benedictꝰ eſto ingrediens ⁊
egrediẽs. Det dñs inimicos tuos qͥ Sfuraune aduerſus te coꝛruẽtes in ↄſpectu
tuo.⁊ mittat dominꝰ benedictõem ſuꝑ cellaria tua⁊ ſuꝑ omnia opa manuum tu
arum ⁊ abũdare te faciat omnibꝰ bonis ⁊ ↄſtituat te in caput ⁊ non in caudam.
Zibi autem qͥ nolens audire verba noſtra.nõ modo iuuare opus ſauctiſſimum
ad qdð anbelamus negligis.verũetiam volentes adiuuare impedis aũt deterres.
Mon ſolum nouiſſima illa tremendi examinis dies coꝛam redemptoꝛe tuo cui
omnia dedit pater in manꝰ.ad ſempiternum ſupplicium eſt expectanda.ſᷣ miſera
interim 2 omnem vitam timenda calamitas. Juſtum eſt em̃ veri dei iudicium.
Juſte vltiones ſue. Conſiderat ſemitas pedum tuoꝝ. nec falli in faciem poteſt.
Paratam vᷣo bonoꝝ ⁊ maloꝝ operum gerens mercedem nec irremuneratum
qð bene.nec impunitum qð malè geſſeris eſſe ꝑmittet. Fidelis autem ꝓpli ſui 7
ancte eccleſie ſue ⁊ legis ſue catholicam fidem pꝑturbans.vbicũqʒ eris inuenien
ab eo ⁊ ᷓ diuine voces iniqͥ denũciant.erunt tuo capiti boꝛis omnib trepidan
da. ne videlicet maledict? ſis in cinitate.maledictꝰ in agro ⁊ ne mittat dns ſuꝑ
te eſuriem ⁊ ſitim ⁊ increpatõʒ in omnia tꝑa tua.ne egeſtate.febꝛe.⁊ frigoꝛe teꝑ/-
cutiat. ne ſis ſꝑ calũniam ſuſtinens ⁊ oppꝛeſſus cũctis diebꝰ ⁊ ſtupens ad terroꝛẽ
eoꝝ videbunt oculi tui.ne det tibi dñs coꝛ pauidum ⁊ deficientes oculos ⁊ ani
mam erroꝛe ↄſumptam ⁊ ne ſit tibi vita tua qᷓſ pendens ante te.⁊ netimeas no
cte ac die ⁊ nõ credas vite tue. Aduerſus vᷣo hãc iram dñi dei tui ptãs nullatua.
nomen nullum tuũ. nec terrenum pᷣuilegium poterit pᷣualere. Sagitte eiꝰ acute
enetrant ad intima coꝛdis.⁊ carbones deſolatoꝛij animam nocentem exurut.
Aos vo infelices pirate ⁊ infelices latrones qᷣ vel terra vel mari dyabolo mili/
tantes in xpᷣanos latrocinia exercetis.ſi eũtes ad hanc ſanctam expeditiõem.ſi

redeuntes ab ea impedire.carꝑe vel ſpoliare qcunq; pꝛetextu eritis auſi. Nos

imquam cum adiutoꝛibus veſtris.cũ fautoꝛibꝰ ac receptoꝛibꝰ anathema eſtote.
⁊ ah eccia xpᷣi penitus alieni.Aos qʒ iͥ ſcienter his venditis aliqͥd emitis ab bis
aliqd.poꝛtum aut loca eis ↄceditis.cum eis publice vel occulte ↄmunicatis.pa
riter anatheina eſtote. In vos añt vniuerſitates locoꝝ ⁊ ciuitatum mandamus
ecchiaꝝ platos intdicti ſniam ferri.nolentes vllum pᷣuilegium ſedis ↄcilioꝝve

*

;cunq; vboꝝ vim babeat.vos ab hac pena defendat.etismſi de vbo ad vᷣbum
inſeri vel pticulatim illud expmi ⁊ recen ſeri opoꝛteret.At tu dñe deꝰ qͥ noſti coꝛ/
da hominũ ⁊ renes illoꝝ ſcratarl.⁊ nihil ignoꝛas eoꝝ q̃ fiunt.ſi bene agunt xpia-
ni pᷣncipes pᷣuatiq; homines.ſi de tuo honoꝛe ſoliciti ſunt.ſi expeditioni quam ꝓ
tuento euangelio ppamus queſpſtare pñt auxilia nõ denegant. Adiuua eos.di-/
rige greſſus eoꝝ dieſq; multiplica.retribue mercedem ꝓ benefactis ↄbvᷣua eis re-/
gna ⁊ pᷣncipatus.patrimonia ⁊ poſſeſſiones auge.⁊ tãdem ad piguia paſcua tuʒ
⁊ diuites menſas accerſito.M ſi coꝛdc indurato ſua poti qᷓ; tua querentes.pꝛi/⸗
uatas cauſas magis qᷓ; publicas curant. auaricie ſtudent.voluptatibꝰac delitijs
indulgent. ⁊ nos ad tus bella vadentes nolunt aſſociare aut auxilio iunare cum
poſſfunt.quin poti?opem ferrevolentes impediũt.aut ↄuerte illos dñe ⁊ ſana að
infirmum eſt. aut qd noxium eſt ne noceat cohibeto.anguſtias nras aſpicis pie
deus de excelſo ſancto tuo.⁊ noſti qꝛ pᷣter goꝛiam nois tui ⁊ pᷣter ſalutem gregis
eninici nil aliud q̃rit vox nr̃a. Memẽto dñe ihu xpᷣe.qm̃ beato petro ⁊ ſucceſ/
ſoꝛibꝰeiꝰ claues regni celoꝝ tradidiſti.volẽs quecũq; ligarent᷑ ab eis in terris li
gata eſſe in celis.q ſoluerent᷑ ſoluta.Ecce aſſum beati petri ſucceſſoꝛ. Jimpar me
ritisauẽte non minoꝛ.indignꝰ vicarius tuꝰ. Reſpicę ad pᷣces nr̃as ⁊ exaudi nos
de alto ſolio tuo. Benedicito qͥbus ipᷣi bñdiemꝰ.⁊ qbus maledixerimꝰ maledi/

cito. Ne memineris iniquitatum nr̃aꝝ antiq̃ꝝ cito anticipent nos miſcdie tue.

Adiuua nos deus ſalutaris nr. ⁊ ꝓpt᷑ glouam nois tin dñe libera nos.⁊ ꝗpieus

eſto peccatis nr̃is ꝓpt᷑ñ nomen tuum. Oa felicem curſum ceptis nr̃is. ANltio ſan/
guinis puoꝝ tuo qͥ effuſug eſt a tburcis introeat in ↄſpectu tuo.Aut gemitꝰↄpe
ditoꝝ. ⁊ redde inimicis nr̃is ſeptuplum in ſinn ęoꝝ impꝛoperiũ aò expꝛobꝛauer̃t
tibi. Reſpice ſuꝑ pplin tuuin henignis oculis. Y–ac nos ire cum pꝓſpitate ad bel-
lum tunm ac reuerti felices. Pa nobis victoꝛaʒ de tuis boſtibꝰ.vt tandem recu
pata grecia ꝑ totam europaʒ dignas tibi cantemꝰ laudes.tibiq; ppetuo uiamꝰ

.

⁊omnis terra te adoꝛct ⁊ nomini tuo pſallat in ſecula ſeculoꝝ. Datũ romę apud

Z ernun anzoincamatbis dñice.M.cccclxiij.xj.Ral.nouembꝛis. Pontiſi

oen lenad lirtum papam offerendo obedi ſif
Oio Enee ſilui ad Calixt offerendo obedi⸗ —, 72
enclam impacoꝛis. Aae ccccxij.

. Olent pleriq; omnes beatiſſime pꝛ maxime pontifex qͥ ad tradẽdam obe
dientiam buic ſacroſancte romane ſedi mittunt᷑.nõ ſolum ꝑſone ſedenti
in ea. S ciꝰ etiaʒ qͥ ſe mittit ampliſſimis vᷣbis exponere laudes. Idem nũc
2 mibi faciẽdum eẽt qͥ cum collega meo pᷣſtanti ⁊ optimo iur interpᷣte io/
hanne binderbach ceſario noie obediẽtiam ad te defero. At cum ſim cert in hac
tui ſummi pᷣſulatꝰ adeptõe.quam diuinitꝰinſpiratã cun cti fatent᷑.oↄfluxiſſe ad te
buc q;plurimos.tum pncipnm.tum ciuitatũ legatos.tui ↄſocios ⁊ dicendi ꝑitos

nð ſum neiciꝰillos tñ tibi romane ecclie pgtulant aplicum ſacꝝ ſenatũ qͥ̊ de⸗

legit. ⁊ pietatem tuam.qᷓ demandatũ munꝰ accepit magnifice atʒ oꝛnatiſſime cõ
medaſie. Der hoſce vt arbitroꝛ bomines.⁊ veteris ꝓſapie tue alta nobilitas.et
maioꝝ tuoꝝ illuſtria facta. ac oĩs vite tue curſus. ita in lucem ꝓdiere. vt nemo
in boc auditoꝛio ſit qͥ neſcia olaris? .
toꝛ ſubtilis ⁊ vebemens.q;doctꝰ doctoꝛ temines.qᷓ;pꝛonidus apud reges ↄſilia
ru.q;iuſtus in mgr̃ atibꝰ iudex.ꝗq;caſt? in ecclia pᷣſbꝛ.cpſanctꝰ⁊ amabilis epᷣus.q;ᷓ/
verax co runt⸗⸗ cardinalis. Mõ eſt igit᷑ cur tᷣus in exponẽdis feram tuis lau
dibus. Mametii vita tus in hãc vſq; diẽ bmõi fuerit.vt vel milies dictitata dle⸗

iat qpclare ſis natꝰ.q;ſcolaris acutꝰ fueris.qᷓ;diſputa

—– ⏑ —— ———-

etet non ſum tñ ego qᷓ tuas eximiss ac pene piuinas virtntes.equo pᷣconio cete⸗
bꝛare poſſum. Meq; tu is es ̊ rumuſculos qres ⁊ inanes aures li ca tes. ſuffi
cit tibi ↄſcientia tua.qᷓ non ab boie ̊ ab ipſo rege ſe uſoꝝ iuſto iudice no falliẽ=
coꝛonã expectat meritoꝝ. Mos igit᷑ tus beatitudine nihil aliud dicemꝰ.niſiꝛ
tu veluti ſydus qddam clariſſimiũ ⁊ ſaluberrimũ e celo miſſum credimꝰ.ſub qͥ be
ati petri nauicula qᷓ miſerę mergit᷑ felicit᷑ emerger᷑. Conſueult em̃ terra biſpanie
nobiliſſima vñ tibi oꝛigo c.iduſtrios ſꝑ ⁊ fortiſſimos viros aplice ſedi atʒ iis da
re.quẽadmodũ damaſi ⁊ theodoſi tmaniſeſtant.qbꝰ te nullo pacto cenſe emꝰ mi⸗
noꝛẽ ⁊ nunc potiſſime.cũ ex vꝛbis illiꝰimpialis.Senaꝝ mris mee.lraꝝ cultricl z
ocij. tamacrem defenſionem. ⁊ certimimam ↄſeruatõz animaduertimꝰ.e ceſa
re vo a q̊ ſumꝰ miſſi vicere nõ nibil eoꝝ temeritas vꝛget.qᷓ neſciunt vbis extolle
re ſuos dños niſi depᷣmant alienos.Sð hoꝛreinꝰ ingredi cũ ꝑuo nauigio magni⸗
mare.neq; em̃ nr̃a oꝛo eſt.ꝗ maicſtatein tanti pᷣncivis.ꝓ ſua dignitate valeat ex

plicare. cum nõ vno tm̃.ſᷣ qtuoꝛ ex fontibꝰ nr̃i fridericilaus abunde manat. Ex

rõno impio cui pᷣeſt. Ex natõe germanica. ſibi ph ceter obſtaͤt. Ex domo auſtrie

q̃ ſe genuit.⁊ demũ ex ꝑſona ꝓpꝛia q̃ coꝛpis ⁊ animi dotibꝰ egregie pollet. Si ůs

igit᷑ fridericũ nr̃jm vt par eſt.ↄmendare voluerit. Nuic pᷣmo vetuſtas imperij. ?

amplitudo ⁊ auctoꝛitas ⁊ ptãs ⁊ magnificẽtia ⁊ glia ĩ mediũ deducẽda erit. deige

„

qð ſibi velit ingẽs daniełſtatua ꝓpt᷑ ferreas tibias quis imgia pterẽtes. Quie
grandis eʒechielis ſpoꝛeet aqͥla cur affyrioꝝ regna mutet᷑ abytalia ealaam enar
volat?. vt getenſem illũ ionem ſtulte credituũ deum. Et theocũñ
vt troyanos reliq̊s. vt potifſfime pium eneam.in beilis adiuuaret. vt regibꝰ⸗ a a
nis aliqñ fauerit.vt rõnos reꝝ dños.gẽtemq; togatã. vt grecos ĩpatoꝛes.vt ger⸗

randus ois aqle vo

—

—

manos ceſares victoꝛes boſtiũ.⁊ mdi teuictoꝛes effecerit. Quecũq; em̃ de rono

impio pᷣclare dicunt᷑ ad rectoꝛc eiꝰ ꝓcuidubio cũ laude redudane. Mam ſic apſi

petri ⁊ ſilueſtri ⁊ leonis ⁊ aionponriſcunn laudabile nomẽ.te qͥ loco eoꝝ ſedes
ne. 2 auguſti oſtantini magni. Raroli victoꝛis. ⁊ alioꝝ ceſaꝝ ex
cellens glia. Fridericũ nrin qͥ eis ſucceſſit in altum tollit. Scdo exponedum erit

agit ſublimẽ.⁊ auguſti pᷣmi ⁊ 9

Flong ⁊ lata ſit germanica natio.q;religioſa.qᷓ; verax. qsiuſta. q́; ꝓmiſſi tenax.

ploſa.qᷓ; iues.qnta illic nobilitas.q;foꝛtis ⁊ e

dono dedit. Et otto karolũ potẽtiſſimũ bobemie regem qͥ auſtriam ⁊ ſtyriam ro
mano imꝑio ſurripuerat ancipiti bello victũ infemit. Tum duo alberti occune
rent. duo imartis filij.duo fulmina belli. quoꝝ alpbonſum de naſaw.vaſtes impe
rij vſurpantem. apud renum magno tio vicit ⁊ occidit.Alt impios huſſitas ec.
nreſe ſimalleus ↄtriuit. Oe pĩe ladiſlai loãr inditi re
gis hñgarie ac bohemie.ceſar nr̃i patruo. nicq; adimirãda ꝓbata te nihil ſatis

dleſie nr̃e ſeua bella mouentes q̃ſi mall
dici poſſet. Don endi añ ocnlos eent Erneſti leopardi. SF erici ⁊ alij qᷓplures
anime ↄdidiſſime buiꝰexcelſe familie.quaꝝ virtutem adii agis 2*
re valemus. Doſtremo qꝛ ñ imitanti maioꝛes dedecꝰeſt patna laus filio. ad fri⸗

dericum ipᷣm ↄuertenda erit oꝛo. De manſuetudine ſua. de religionę.de iuſticia.
de pꝛudentia faciendum verbum.exponendum eius iter in terram ſanctam. de⸗

clarandus felix reditus. enarranda paucis ↄſilia.ↄmendanda pietatis oꝑa. vi⸗/

cendum quo pacto. ad impium vocatus fuerit. Ad coꝛonam regni germano

apud ciuitatem aquenſem. Imꝑialem in hac vꝛbe ſummo cum honoꝛe ſuſcepit
vt ↄiugem nobiliſſmam ex domo poꝛtigalie duxerit. Alpbonſi pᷣclariſſimi reg⸗

loſa. q; diues. i8 7 expta milicia. qnt ?ecdliaꝝ oꝛna/
tus.qnta glia cleri.q̃nta pᷣncipum magnificẽtia.qntꝰſplendoꝛ vꝛbiũ.qᷓ i facies
que terre vbertas.cuj ꝓuinciaꝝ ⁊ ſpli decus cñ pᷣncipe ſit ↄñe.Tercio deſcriben⸗/
da ſuccurrit inclita domus auſtrie ex q bic fridericus ꝓgnateſt. Mat ⁊ ipſa re
ſum ⁊ imꝑatoꝝ.q̃ ſepe vngarie ſepe bobemie ⁊ aliqñ polonie reges dedit demöõ
ãda ⁊ qntus fuerit magnus ille rudolpbꝰ imꝑatoꝛ.qͥ ⁊ bononia romane ecclie

iirari magis qᷓ; recenſe

neptem. Ande ſibi om̃es biſpanie potentiſſimos reges affinitate ↄiũxit.vt neu⸗-

tralitatem ecche rõne nocentiimnam. ex natõe ſus ſuſtulerit.vt obedietiaʒ ger⸗/

manici populi magno laboꝛe maioꝛi ſumptu atʒ indnſtria.tuis pᷣdeceſtoꝛibꝰeuge
nmio ⁊ nicolao reſtituerit. Unde iecuta eſt qͥ nuc fruimur ⁊ quam tantoꝑe ↄmẽda
nuiuinꝰ eccileſiaſtice ſocietatl vnitas.q;uis ea? rei gloꝛiaʒ pleriq; in alios detinẽt.q̊ꝝ
oꝑa ea fuit.q ſolet uloꝝ ee qͥ fugatim ab alijs ſeſſumq; terinini intcipiut.De his
⁊ alijs ꝙplurumis reoꝰcumulatiſſime putagu uli erit.qͥ ridericum nr̃m digne
S meritis laudare decreuerit. Sʒ non ſunt h onera qᷓ uris humeris ↄmitti debe
aut. Sati eſt cacere q; maieſtacem tanti pᷣnapis reum vt nr̃a eitoꝛone ꝑcurrere.
DPꝛecmittimꝰ igit᷑ moꝛem ab alijs buatu ⁊ oomiſſis h̊ loco tuis ac ceſarꝭ nr̃i lau/
dibꝰ. ad es veniemꝰ? qᷓ coꝛam te dicere ac agere iuſſi ſumꝰ. unuſq; nrm q;bꝛe/
uit᷑ abſoluemꝰ. Sane cũ accepiſſet Eridericꝰ imꝑatoꝛ.ſanctiſſime atʒ indelibi
lis mẽoꝛie.M.papam.v.pdeceſſorem tuũ ex hac moꝛtali luce migraſſe.ↄplens il
lum dies luxit. Mon qdem an cã queʒ ꝓ ſuis gloꝛioſis oꝑibꝰ⁊ ai rectitudine in
ↄcilio beatiſſimoꝝ ſpirituũ ⁊ in regno dei cũ petro ⁊ pauloiam receptũ nõ dubi/
tabat.ſ̊ pt repu.xpianam.cui moꝛtẽ..h tꝑe funeſtiſſimam exiſtinabat.timẽs
ne ꝙ lucceſſous eiecto ſacri ienat? opioes in diuerſa tendetes. incõſutüũem xpᷣi
tuaicam ſcinderet.⁊ iminẽti ceruicibꝰ ur̃is hoſtili gladio vires addicerẽt qð lʒ ᷣ
tanto lumie nõ eẽt credibile.qꝛ tñ acciderat aliqn peioꝛa.ñ fuit abſonũ foꝛmida
re ſilia.Sõͦ quẽadmodũ expᷣmatura ⁊ infauſta migratõe tui pᷣdeceſſoꝛlĩ meroꝛẽ acce
pck ceſar ingẽtem ita ex tepeſtiua ⁊ telici vocatõe tua.ſummũ gaudiũ maxiamq;
leticiã adeptꝰ c. Mouit em̃ te ceſar cũ adbuc in mioꝛibꝰ ageres.⁊ cũ ſe viſitatũ in
hac vꝛbe ſue coꝛonatõis adiſſes q;tũ intellrctu ⁊ werniga⸗⸗ pᷣptim ciuili ſapia qᷓ
miſe i gubernatrix exiſtit. q;tum cn magnitudine ⁊ vite ſanctimonia valeres di
gent expendit.te vnum eſie iudicauit.qͥ.b.p.locum iurl meriti aliqũ teneres. q
nNũic ex ↄcoꝛdi volũtate ſacri ſenatꝰ impletum cognoſcit ⁊ gaudet.Ac cũ ſereniſi
ma ↄthoꝛali ſua leonoꝛa pꝛudetiſſima ⁊ ſanctiſſima femina q̃ᷓ de tuo pontificatu
maximo incredibilit᷑ exultet feſtos dies agit illos.qꝗꝛ ſecum ſerio triumphat ꝙ; tu
ſolus es.q voſt gregoui.xj.ꝑ annos.lxxx.⁊ ampliꝰ ſine ↄpetit oꝛe certꝰ⁊ indubi⸗
tatꝰ.b.p.ſucceſſoꝛ inueniarl.Ea ꝓpt᷑ letꝰ de nucio tue aſſumptiois ceſar.ſolicitꝰ
vebito recognitõis.nos duabꝰ de cauſis ad te miſit. Dꝛima ẽ vt ꝓ vetuſto moꝛe
ſanctitatem tuam recent᷑ affumptã.ſuo noie veneremur. Scecũda vt defendẽda
thurcog catholicam eccliaʒ tue beatitudini mẽdemꝰ. In pᷣmo negocio no eſt
cur imoꝛ enur.faciat imꝑatoꝛ qð ſe dcet. accipiat tua pietas qð tibi debet᷑. Nos
igit᷑ iuſſione ꝑentes eius nomine.qͥ ſacro romano imꝑio pᷣſidet.ſanctitatem tuã
Tomini noſtri ihu xpᷣ locum tenentem in terris ac in gradam ⁊ ducem vniuerſa
luis eccleſie.recognoſcimus te certum ⁊ indubitatum.d.p.ſucceſſoꝛem ⁊ paſtoꝛẽ
dominice gregis.CLe ſanctoꝝ euangelioꝝ veꝝ interpᷣtem. Te doctoꝛem ſaluta/
rem.Te ciauigeꝝ eterni regni celeſtis ꝓtitemur.Cibiq; oẽm reuerẽtiam ⁊ obeę/
dientiam exbibemꝰ.quaʒ romanoꝝ imꝑatoꝛes pᷣdeceſſoꝛibꝰtuis canonice intra/
tibꝰ pᷣſtare ↄꝑtiſunt ſiue iure ſiue ↄſuetudine ſuadetes.ꝙ q;tum nobis pᷣmiſſum
ſit pnti ſacra ira docebit. Hũc de ſcdᷣa noſtre ↄmiſſionis ca tranſigere opoꝛtet h
eſt de tuendo nomine xpᷣiano ð thurcos.non vdico teucros. Nunqᷓ; ergo hic crro⸗
ris ꝓlaboꝛ.vt genti barbare atʒ immundiſimo nomi eoꝝ attribuam q romani
ꝓpii pꝛes habent᷑.CLheucti em̃ idem ⁊ troyani fuerũt.a qͥbus exoꝛtum genꝰmeã/
diꝛum ⁊ gens Julia ꝓfecta romanum fuderat imꝑium.Churci ant etſi nuũc occu
pant loca in dous fuit ylion ⁊ neptune troya.ſcite tamẽ ab oꝛigine ſunt.qͥ regnꝗ
te apud francos pupino in aſiam migrauere.Eãq; pedetẽtim ꝓuinciam ſui iur
fecere Gens ſpurciſſima ⁊ ignomioſa.toꝛnicaria in cuctis ſtupꝛoꝝ generibꝰ.tunc
qdemytoloꝝ cultrix.nuc impij machometi ſectatrix. Hec hoſtis peſſima nr̃e re/
igioms. Quo autem debachati ſunt temꝑibꝰ noſtris thureii grecia.⁊ quo impe-/
tu ↄſtantinopolim expugnauerut. Galathas deleuerint. Raſtiam q̃ ſuꝑioꝛ olim
miiia dicebat oppꝛeſſerint. Ju peloponeſum. In euboeam cũ exercitu venerut
cictilq; ꝑ circuitu xpᷣiauis vin cula/vbera.neces ↄminati ſunt.uò eſt oſitinti

he

le
or
nc
K

ine

=

——

titudi

nunc ↄmeinoꝛare. Satis em̃ ⁊ in ratiſpana ⁊ in franckfoꝛdia ⁊ in noua ciuitate.
⁊Tſ—aplici ceſarei ⁊ alioꝝ pᷣncipum legati ruinam grecie ecclie nr̃e vulnera deſleue
rũt. In h̊ etiam adiutoꝛio nõ me fugit ſepe de his rebꝰ oꝛones hitas eẽ.⁊ ab ſllis
adem viſſertiſſimis viris.qͥbus ſi velim eãri dicendo manitfeſte de ſapia. Munc
vo nõ vᷣbis nec lacrimis.ſ̊ armis regum ⁊ ſploꝝ eſt opꝰ.Que aũt hactenꝰ aduer
ſus hanc tburcoꝝ inſolẽtiam.ꝓ tutela fidelis pli temptauerit imꝑatoꝛ.optime
nouit tua beatitudo. Nece latet ꝓmiſſa fuiſſevngaris ſubſidia qᷓ pterierunt.Sʒ
q̃iam rõne ꝑturbata ſunt eiꝰ ↄſilia.⁊ qbus artibꝰ impedita ſit hoc anno in thur⸗
cos expeditio malo tecum cogites q; extra me publice andies. Illud tñ non rea
tabo qᷓ franckfoꝛdeñ.ↄſilium faciẽda decreuit.duabꝰ oditõibꝰ ſubnixa fuiſſe.al/
tera vt certitudo claſis ytalice.ꝗqᷓ cũ terreſtri exercitu ↄcurreret ſuo tꝑe hĩet᷑.alte
ra genn anoꝝ ↄtrouerſie qᷓ poſſent inpedire pactum ð medio tollerent᷑. Dꝛimã
ↄditionem irritam fecit tui pᷣdeceſſoꝛis obitꝰ.Secunda ne poſſet impleri ab bis
ꝓcuratum eſt.qͥ ex publico malo ꝓpꝛium ↄmodũ querũt.Atʒ ita dum xpᷣiani cũ⸗
ctant᷑ thurciq; ꝓperant religionem nrãm funditꝰ delere nitant᷑ qͥ non ↄtenti vi/
ciſſe greciaʒ vngarie nobili regno iminent. Angari vo magnanimi ⁊ fideles ꝓxli
aunis ſupꝛa.lxx.hũc hoſtem ꝑpeſſi nunc victi nũc victoꝛes ſuum ſanguinem tu⸗
tati ſunt.qͥ cum nos ᷣuant.optimates ſuos cum regibꝰ ⁊ pontificibꝰ miſerunt.
Mulla domus in vngaria eſt digno nomine qᷓ duobꝰnouiſſimis bellis ð thurcoæ
habitis egregium ⁊ foꝛtem aliquẽ viꝝ nõ deploꝛauerit.hodie vᷣo nõ eſt hoc regnũ
qd thurcoꝝ impetum ſuſtinere poſſt. Attenuatum atzʒ externa indiget opele
ti eiꝰ ⁊ in franck ſoꝛdia ⁊ in noua quitate cũ ceſare ſuꝑos atz hoiĩes teſtati ſunt.ſi
reliqͥn xpᷣianoꝝ pᷣſidia ſentiunt ſe iteꝝ atz iteꝝ belli picula ſubituros. Sin relin/
quant᷑ a nobis leges accepturos.q̊s thurci vederint. Neq; em̃ ↄſilium eoꝝ eſt ſi
ne Pe victoꝛie.vꝛbes ⁊ agros igni.vxoꝛes ⁊ filias lupanari.ſua ⁊ liberoꝝ capita
hoſtili ferro ↄmittere.q̊cunqʒ tandeʒ mõ ad boſtes vngaria defecit.ſiue ytaliam
ſiue germaniazʒ ꝑcurrere ac pᷣdari voluerit in vtranq; terram patenti poꝛta adi/
tum hʒ. Murus vo vngaria eſt ⁊ antemurale foꝛtiffimũ.ſiue clipeꝰ ur̃e religio/
nis.ſub qͥ longe iam em̃ vꝓtecti ſumꝰ.At h̊ nunc clipe nobis ſubtrabit᷑. Murus
vo bombardig arietibus ⁊ quatit᷑ ⁊ nos de remedio aia nulla remoꝛdet.O ingra
nem nraz quam nũc vicem defenſoꝛibꝰ nr̃is reddimꝰ vngaris. O Rulticiã
pl xpᷣiani.o cecitatem atʒ amentiam ab externis inuadimur hoſtibꝰ.⁊ ſos in ci
ues arma ↄuertimꝰ. Sʒ digne patimur ꝓ nf̃is iniqͥtatibꝰ. Hulla intra nos pcoꝛ
dia.nulla obediẽtia eſt. 8 ſpnᷣali neq; tꝑali paremꝰcapiti. Jacet ſoreta religio
iuſticie. Nullus honos.fides penę in cognita.ſᷣ rex qͥſq; ſibi aut PgeEr eſſe vi⸗
det᷑ quot capita tot ſnie. Scindit᷑ in certum ſtudia in còtraria vulgꝰ. Allic germa
niam mille ↄturbant lites iunt᷑ galliam ⁊ angliam vetꝰodium viret.Hyſpanie re
ges imutat ambitio.ytaliam in n0 laboꝛe pacatam. Nouꝰ iam turbo ↄcutit.
Moua exurũt apud ſenas incendia.qͥd ſperemꝰ bis moꝛibꝰ ꝓcuratoꝛes macho⸗/
meti ſumꝰ.nam ſßi patefacimꝰ hoſti.⁊ terga nudamꝰ qᷓ feriat.qd tanta int᷑ nosẽ
inuidia ⁊ maliuoletie peſtl.tantum venenuʒ tanta rabies vt videre videat oplu
res nr̃ereligionis hoĩes ſᷣuire thurce malle.qᷓ; xpᷣianum ferre aliquem pᷣncipem.
tot demũ ſunt in xpᷣiano pplo vectigalia.tot pecuniaꝝ extoꝛſiones.tot rapine to
pᷣncipum ne dictaʒ tyrãnoꝝ nr̃oꝝ in ſubditos ↄtumelię.vt magnoꝑe verear.ne
veniente thurco ⁊ onera relaxanti.Dlebes nr᷑e libẽti aio celſa ſubmittant.maxi
mne vo ſi vt eſt callidus hoſtis libertatẽ de fide fecit. Sʒ o xpᷣianum ſplin.o ꝑlebẽ
electam.o vineam dñi ſabaoth.o xpᷣi hereditatẽ.o teſtamentũ.o regnũ dei q nñc
redacta es vxpᷣiana ſocietas.ex q̃tuoꝛ patriarchalibꝰeccleſus xpᷣiana ſᷣnixa fideg
in oꝛbem vniuerſum palmites extendit. maioꝛes nr̃i duas ꝑ ignauiam ⁊ ſecoꝛdi
am cũ iberoſolimitana ſede turpit᷑ ꝑdiderunt nos terciam.⁊illam dqdem. q̃ poſt
romaʒ ſcᷣa fuit.in qᷓ tot nobiliſſimi imꝑatoꝛes tot ſancti pontifices claruerunt
tot geueralia ↄcilia celebꝛata.tot ſacri canões editi.tot ſacratiſſime leges pmulꝰ-

R

gate ſunt nõ minoꝛi damno.maioꝛi tũ deſidia ꝓꝛſus amiſimꝰ. Euangelium ſalua
toꝛis qdð in omnem terram intonuit.ſola iaʒ audit europa.nec ipa c dem omnis
In occidenti ſaracenis pᷣmimur, Septentrionis magnam ꝑtem ceca gentilitas
inuaſit.ex oꝛiente qᷓ grecia ꝓtendit tburci nos pepulere. ꝓpe eſt niſi vigilamꝰni/
ſi ↄſurgimꝰ. Miſi de adiuuat niſi tua ſanctitas vt temꝑet animoſe occurrat vt ⁊

hůc tuum thꝛonum.⁊ qͥcqͥd reſtat xpᷣiani noĩs machometoccupat q̃ͥ iamdine re

ſiſtentia terre dñs ac maris eſſe videt᷑.Aduerſus banc peſtiferam beſtiam ⁊ ad⸗
uerſus hec mala conatus eſt imꝑpatoꝛ. vt noſti remedia ↄqͥrere.ſunt pᷣcepta.ſunt

eius vt añ dixi ↄſilia.nõ ꝓpoſito cadit.neq; animo deficit. deceptꝰeſt nõ defatiga

tus. Mac vo ſucceſſit alia aggrediet᷑ via.qcunq; ſibi vt imꝑatoꝛi romanoꝝ vt ad

uocato ecclie.vt ꝓtectoꝛi fidei ortbodoxe.vt auſtrie duci.vt religioſo pᷣncipi vt

— ₰

homini = incumbere vident᷑.ꝓcuranda religione minime poſtergabit. Sʒ
am̃ ꝓpulſare thurcos.⁊ illatam xpᷣiane plebi ↄtumeliaʒ vlciſci oino opus eſt om
niui fidelium magneq; ſumptu ⁊ maguis viribdindiget. Supplex oꝛat tuꝗ bea
titudinem ceſar quę xpᷣi vicarium gerit. vt anteq; hoſtis appꝛopinquet magl vna
ſecum ad ea intendas aĩm.p ᷓ xrpᷣiane potentat int ſe pacem tenctes. aduerſus
infideles arma ↄuertant. ⁊ ↄmunem hoſtem ex europa deturbẽt. Quollicet dif
ſile videat᷑ bac infelici tempeſtate nra in q tantoꝑe diuiſi ſumus nibil eſt tñ qð
diligentis bominis ſtudium nõ pficiat. A ilanti. inſtanti. vꝛgenti. ꝓ voto cun⸗

cta ſuccedũt laboꝛ impꝛobꝰ omnia vincit. ncidiſti beatiſſime pꝛ in bec luctuoſa

⁊ b᷑t ita dixerim ſaſtidioſa tempoꝛa.ꝗᷓ fidem catholicam pene ↄcuſſam.⁊ vndiq;
laniatam vxpᷣianam plebem oñdunt.Lu ne cede malis.ſᷣ ᷓ audentioꝛ ito.q diffi/
ciliꝰ eo pᷣclarius ages.nõ eſt impoſſibile ſi mibi credis pſtantino olim. totamq;
greciam de manibus thurcoꝝ eriꝑe.ſi mõ bis itinerib incedamꝰ. qᷓ ſunt aptiſ/
ma. neq; mare neq; terra xpᷣiane potẽtie thurc ſunt pares ⁊ bomibꝰ⁊ ecjs ⁊ na/

—
„ „

uibꝰ ⁊ curribꝰ ⁊ qͥbuſlibet armis ⁊ rei militaris ꝑicia ſuꝑioꝛes ſumꝰ⁊ auro.Ox ſi
armet᷑ xp̃ianũ robur fugient boſtes ſicut ſtipula a facie ven ti.Saraci nur̃is
relinãnt ſpolia ſine vulnere ⁊ ſan uine. Mira res neq; facultas nol . poſ
ſumsthurcos extminare. neq; voluntas. Ham viribamulto⸗ ulli p̃ſtamꝰ. ⁊ ne/
mo eſt xpᷣiano noie inſignitus qͥ nolit pire thurcos. Quid igit᷑ obſtat. cur ſtamꝰ.
cur nõ urgimꝰ.cur nõ fengunpicbenn nf̃am. curnõ ꝓpulſam? iniuriam. S
vnum nobis de iſtis vnum indqrenduz eſt. àͥ babito faale terrebimꝰ 2 ↄſternemꝰ
doſtem. Hocvnum eſt oꝛdo ſine ᷣ nibil eſt ag valeat rite explicare.Oꝛdine care
ma beatiffime pr. ⁊ mõ at nunc tua infeſt⁊ nr̃i ceſaris.⁊ adberere rebꝰ agendis.
Miſi em̃ vos duo luminaria magna.Aos pᷣmi oꝛbis capita.vos ſal terre ⁊ mnũdi
pᷣſules oꝛdinem ponitis qͥ xpᷣiane vires in hoc o 7vniant᷑.nõ eſt ꝙ vel nos ſpe/
mꝰ velthurci timeãt rpᷣianum ↄſlari exercitum. gelgit ſum me poͤtifex. foꝛtem
ſume animum. erige nobiliſſimam mẽtem. laudatiſſimũ illud in omni gente vul⸗
gatum. qd in aſſumptone tua votum emiſiſti añ oculos ſp babeto. Intelligis ꝙæ
ceſar pmittit dariffimum illum aragonie regem potentia ⁊ ſapientia incõpabi⸗/
lem in boc opus valentiſſimum habes philiſpo duci burgundie nobiliſſimo ⁊ pi
iſimo marimis rebꝰ ↄꝑando. nibil magis coꝛdi eſt q; pugnare in thurcos. Hun/
gari auxilia expectant. belli foꝛtunam ſub tuo vexillo iteꝝ exꝑituri in germania

multi ſunt vncipes q coꝛpa ſua aduerſus hos hoſtes deuouere .· Carolus rex frã

coꝝ ⁊ re ⁊ noie xpᷣianiſſim ſuoꝝ ꝓgenitoꝝ veſtigia ñ deſeret.qꝝ foꝛtia facta om

nis decantat ecclia. ne ãq; foxtes vt opino angoꝝ manꝰ deerunt. Caſtellanis
poꝛtigalenſibꝰ reꝝ geſtaꝝ gloꝛia clariſſimis innatum eſt ꝓ fide certare. Aelũta-
ri ſunt ⁊ ꝓmpti omnes pli ꝓ xſi fide grma ſuſcipe.ßᷣ omnes in te oculos direxe
re. omẽs ex te modũ atz oꝛdinẽ expectat. Exurge igit᷑ api eccſiie thesaux. apt celi
poꝛtas ꝓmitte dignam laboꝛe mercedẽ. Efunde largit ſpnalia dona in xpᷣi mili⸗
tes mitie oꝑarios in meſſẽ dño vitiſſimãmetẽt. HNoc tunʒ eſt opus. H eſt in q̊ deo
poſſs ⁊ boibus ↄplacere. Scio multos tibi deberi titulos poſtq; celũ potierl.

ull
fant
to
ien
ſuſeip
tosd
ne
bitri

imng

in nullius ſlluſtrioꝛ ſacrofago tuo inſcribi potenit.qᷓ; ſi pdite ſub pᷣdeceſſoꝛe tuo cöõ⸗

ſtantinopolis recuꝑatoꝝ ⁊ vltoꝛ cõis in vꝛie vociter.Atʒ vt aꝑte dicam qað ſen
tio. laec certifſima via eſt quam xpiani reges ⁊ fideles cũcte natões. tibi vt xpᷣt
4 vicario ceruices ſuas libent᷑ inſiectat.ſi defenſionem ſidei nre foꝛtit᷑ ⁊ magnifice
4 ſuſcipias ⁊ quẽadmodum fouendo ytaliam pacem iuuãto ⁊ ſapientiſſimos lega
8 tos deſignando ſpẽ dediſti exterminadum thuncoꝝ ſedem r impiam getem totk
conatibꝰerect? atz intentꝰ eẽ videare.Pleraq; alia ad rem boc vdones ſemotl ar
iie bitris. cum tue pietati videbit᷑ latiꝰ exrponemꝰTꝰL. .—
16 BOꝛatio enee coꝛam ſanctifſimo ⁊ ſenatu cardinaliun ccccxiiij
t⸗ impꝑatoꝛe coꝛonato pñ̃te ⁊ eius noĩe ad paſſagiũ inducendũ.ꝰ I. *
nt Dyſes vir dei beatiffime pꝛ marime pontifer cum ſibi ſueceſſoꝛem oꝛdi⸗
G naret ioſue filium. Hũ dinas vocem ad ſe dicentem audluit. hoc ſi ach
om aggedum erit. Eleazar ſacerdos ↄſulet dñm.ad vᷣbum eiꝰ egredit᷑ ⁊ ingre-
be dit᷑ ipſe.⁊ omnes filij iſrrabel cum eo ⁊ cetera multitudo. qᷣbus verbis nõ populi
ſe ſolum ß reges ⁊ ncipes mouent᷑.masgnis in rebus ſummi ſacervotis ↄſilium q/
1 rere ⁊ imꝑium ſequi. Quod poſtmodum ⁊ in nouo teſtamento ac in temge gre
multis exemplis autoꝛitatibꝰ eſt firmatum. Sicut ⁊ ↄſtancini magui ⁊ theodo
8 ſij T iuſtiniani ⁊ alioꝝ xpianoꝝ ceſaꝝ geſtateſtant᷑. Cam ob cazʒ cupidus atʒ aui⸗
, diſſimꝰceſar dinꝰ Fridericꝰ?romanꝰ imꝑatoꝛ auguſt? filius tuus obſeqntiſſimꝰ⸗
ſuo temge sduerſus impios machometi cuitoꝛes generale paſſagium fieret.aty
69 in illud ſuum ſtudium ſuaſqʒ curas oẽs ↄuertere.te pᷣus magni dei vicarium.xpᷣi
, ane plebis ſacratum religionis masnũ caput pfectum ducẽ optimum rectoꝛem
veracem mgr̃m. ↄſulẽdum.audiẽqumꝰ ſeqndum cenſuit. Cuiꝰ ꝓuidentiam nre
. autoꝛitas mouere pts implere pot.qͥd ſit agendum. ANenit igit᷑ bodie ad tetu/
umq; ſacratiſſimum ſenatum cefar ſuꝑ vniuerſali paſſagio.cum tua beatituc ne

locuturꝰ. Coꝛonatꝰ em̃ iam triplici coꝛona.eiuſq; regnitua beneficẽtia rex zur⸗ „
matꝰ cuiꝰpotentiam daniei ferro ꝑauit.uiꝰlimites ſolus claudit occean? cuiꝰ Ko. 1
fundatoꝛ romulus. ↄfirmatoꝛ iuliꝰ.amplificatoꝛ auguſtꝰ.Apꝛobatoꝛ vpᷣs ius Nomuig: lahus:
fuit.cuiꝰ autoꝛitas in terris niſi tue cedit nulli. Cuiꝰ officium eſt pcere ſubiectis. cdusta
⁊ vebeilare ſupbos. Quid aliud cogit q;ᷓ paſſagiũ.p ad ⁊ rpiani foꝛtioꝛes. ⁊ in
mici xpᷣi nominis credunt᷑ imbecillioꝛes. Pꝛinceps inquazʒ ſapiens.que ſunt di⸗

GG

32 „ „ „ . 1
