ſares q;uis ſcio tuã circũſpectionẽ ita me ſuũ ſeruitoꝛẽ amare:vt nibil in ſiniſtrã
otẽ recipiat. Cõmẽdo me iteꝝ atq;ʒ iteꝝ paternitati tue ad eiꝰmãdata Ratiſſimuʒ

266.

Er vꝛbe die. xxvj.mẽſis nouẽbꝛis.Anno.M.cccclvij.

Coõſulat᷑ cõquerẽtibꝰ grauami/ 2AI .
na vꝛbis cõtra alamanos .R ſtola. cccxix.
Meas cardialis ſeneñ.Lheoderico archiepo colonier. S.p.d. Ex lr̃is q̃s
mihi cſemo dño nr̃o ſcripſiſti ſerenitatẽ tuã erga ſcam romanã pꝛi
imnaqʒ ſedẽ plane cognoui:neq; ambigo vbi tua dignatio ſit:ibi nihil ↄclu
di poſſe nõ iuſtũ ſanctũq;.Ago gras benignitati tue qᷓ palã mihi dignata ẽ agire
qð ſentit. Veꝝ qꝛ certiſicatꝰe dñs nr in ouẽtionibꝰq i germania fiũt aliq tractati
qͥ bãc ſedẽ cõceruũt.Oꝛo ne tua circũſpectio bis aures adhibeat qͥ nouitates ef-/

ficere cupiũt vt vel ſicemergãt. Mãq; ſi romane ſedis autoꝛitas depꝛimeret᷑ cre/

dito qꝛ nec tua nec alioꝝ epoꝝ ſalua manebit.Audito tñ que cõſulis vt hic quoq;
es refoꝛment᷑ q̊ odiũ tue natiois pariũt:⁊ ego ſi mea vox audiet᷑ ad id oꝑaʒ dabo

Mam ⁊ bic aliqua cõmittunt᷑:que nõ laudo oia.Aerũ illud falubꝛc puto vt ſuper
grau aminibus que veſtri allegat ad rom anũ põtificẽ recurſus habeat᷑: qui nõ ne
gabit aſſenſuʒ iuſta petẽtibꝰ. Mihi ea cura eſt vt ea ſꝑ agꝗ que natioi tue de qua
quodãmodo vnũ me puto ⁊ honoꝛi ⁊ vtilitati ſint. In rebꝰ aũt q̃ tue ꝓpꝛie ſũt ita
me babeo ⁊ habebo quoad vixerim tãd; inęeſint. Scio em̃ quãtũ dignationi tuę
debeo cuiꝰhũanitas multis me affecit beneficijs.Ceterũ qꝛ pᷣpoſitura ſautenſis q̃ᷓ
nũc mihi cõmẽdata eſt in dioceſ.ac dominijs tuis ſita ẽ:placeat patẽtibꝰlr̃is mã⸗
dare vt officialibꝰ meis quatinꝰcõſuetũ eſt apſq; cõtrouerſia pareęãt: ita vt gau/
deat ea dignitas ſe mibi cõmiſſam eẽ.Et cardinalẽ ſeneñ.apud pᷣſulẽ:colonieñ.in
telligat no eſie in vltimo loco.Hec alia modo.Cõmẽdo me tibi ex romana vꝛbe
auen nona cv Auno- WM. ccdvi. . è
ſe ceſari cõmendatũ fieii PRiſtoela rrerr
ob neglectas litteras ꝓmotoriales. 8 Epiſtola. cccx X.
mMeas cardinalis ſeneñn. Alrico epᷣo Fargef O. d. Suſcepjis n⸗ tuis vo
cauimꝰad nos cueſtigio ꝓcuratoꝛẽ berfoꝛdenſiuʒ cũ quo plura locuti ſu⸗/

mus. Illud ab eo tandẽ obtinuimꝰvt in cã illa teſtamẽtaria nõ ꝓcedatur

nobis inſcijs: Et pautamus eũ quieturũ iuxta deſideriũ tuũ donec adueniat noſter

ſenſtlieben.Eſt em hic ꝓcuratoꝛ vir bonꝰ⁊ infoꝛtunio tuo cõpatit .Solũtimet ne

vncipales ſui eũ tergiuerſari ſuſpicent᷑. Nec alia mõ rogamꝰ vt nos maieſtati ce/
ſaree cõmẽdes ⁊ nos in gra ei retineas qꝛ ipe eſt cui pᷣ ceteris qͥ viuũt obligati ſu
mus. Diſplicet nobis nõ habuiſſe nos illã foꝛtunã vt ꝓ nobis ceſarea maieſtas
regi polonie ſcripſerit in cqꝗ varinieñ.ecclie. Fecit hec vet? vlrici ↄſuetudo q grazs
ceſaris nobis impediuit. Id nobis eſt nõ pano ſolũ ſed etiã infamie.Hã qui nos
annis.xv.ſeruiſſe ceſari ſciũt noſtrã paruifaciũt exiſtimationẽ:cũ lr̃as cõmẽdati/

cias ex curia eivobtinere neuerimꝰ. Deinde rogamꝰ? aliter agat᷑ nobiſcũ qͥ dies
nocteſqʒ; ceſari ſeruire ⁊ ſuis curialibꝰmoꝛẽ gerere ſtudemꝰ. Aale optime.Ex vꝛ⸗

be Lommian i⸗ Eo Rcebvg. muno. M). ccclvij.
Sdenegatã diſpenſationẽ vt in TLPP —Pf
ſacris cõſtitutus nubat ſignifictt. Epiſtola. cccx TI *
Ieas cardinalis ſeneñ. Johãni frunt. S. p.d. Affecerũt nos lr̃e tue non
paruo gaudio vir pᷣſtas ⁊ amice ſingularis:qñ nude ſcribis ⁊ interna ani-
m tui pãdis. Credimꝰte vti nõ inſulſo ↄſilio ſi cũ neqas ↄtinere cbiu

ꝗris q́;uis id pꝛius cogitãdũ fuerat añq́; initiareris ſacris oꝛdinibꝰ. Sʒ nõ ſum/
dij oẽs qͥ futura ꝓſpicere valeamꝰ.Qñ huc vẽtuz ẽ vt legi carnis reſiſtcre neqdas
meliꝰeſt nubere q; vri:nõ tñ hec põtificis ſnia vt diſpẽſandũ cẽſeat:ſtat i ſua ſere/

nitate:nec putat vni cocedendũ qð multos in noxiñ vertat malũ:⁊ vnũ pati pꝛo

mulij nõ incõucniẽs arbitrat᷑.Expectãdus eſt & vt tute agas alteriꝰaplatus q mi
tioꝛ ſit. Neſcimꝰtũ an vita tãdiu comes erit. Ha ſepiꝰagni pᷣmoꝛiunt᷑ ouibꝰ.Cu
quã de nobis geris opinionẽ vt deponas rogamꝰ:neq; em̃ nos hi ſumꝰ qs arbi /
traris. Atinà ita viuamus ne cardinalatũ indigne videamur adepti. Cupimus

nos ſepe reuerẽdiſſimo pꝛi dño nr̃o colonienſi facias cõmẽdatos cuiꝰvitã diutur
nã cupimꝰ⁊ ſue dignatioi rẽ gratã facere optamꝰ. Pꝛepoſito ſci floꝛini ⁊ tilmãno
vt nos offeras petimꝰ quos inter amicos obſeruamꝰ. Hec ſecꝰ de iohane polart
dicimꝰ. Sumꝰem̃ oibus obligati. Aale ⁊ ꝓcuratoꝛes nr̃os vthliqd cõſcquamur
adiuua. Datũ rome die.vij.decẽbꝛis.Anno. M.cccclvi

Coͤmittit diligentiã ꝓfectus “ 1. .
eSreirer Kpiſtola. cccrxyj.

Meas car.ſeneñ. Johi tolner. S. p.d. Que ſcribig oia cũ voluptate legi

mus aduertẽtes q̃ nos aĩ ſinceritate ⁊ amoꝛe ꝓſeqᷓrl. Lua nobis ⁊ fides
ꝓuidétia magno emolnmẽto ẽ. Circa rẽ ppoſiture expectamꝰ decanũ.ꝓ⸗/

—

curatoꝛẽ. Sʒ ille foꝛtaſſe iõ tardioꝛ eſt qꝛ ſperat nouis qᷓ cudũt᷑ legibꝰ ſeſe magnũ

ſieri. Atinã magnꝰſit cũ reipublice ytilitate xpᷣiane.Intelligimꝰ eccliaʒ quã nob

—ꝑ

2
— —

— – E le —r

ti
eſ

in

ad

bee
tr

o

ꝓpᷣpoſitura dimittere intẽdit domũñ bẽe ruinoſaʒ qu palatinꝰ comes ecclie fum

ptibꝰrepari vult.Oð ſi foꝛte redditꝰ pluriũ annoꝝ in eã ↄferant᷑id nobis eẽt one
roſum. Rogamꝰigit᷑ attente iſta penſes ⁊ cũcta nobis reſcribas. Pꝛo ecclia col/
legiata impetrauimꝰſeptẽ annoꝝ indulgẽtias plures obtinere nequiuimꝰ⁊ illas
Ar. annos duraturas.Si volũt expedire poterunt hi quibus ea cura cõmiſſa ẽ
Nos q̃ poſſumꝰcũ honeſtate ꝓ eccha varinien.efficere volũtarij ſumꝰ.Cõinẽda

nos epᷣo ⁊ decano ac iohãni de pakenſtein amicis optimis.Et vale in dño ſemper

Er roma die. vij. ſeptembꝛis. M. cccclvu.

Notificat animũ de ſe ſentientin. Epiſtola. cccxxiij.

Neas cardinalis ſenenſis Johãni cardinali ſci angeli.S.p.d.Accepi ex
laurino las tuas.Scripſiſti nos hic oĩa bene agere. Putaui id yronice d-

ctũ eſſe:nũc yroniaʒ oẽm abfuiſſe cõtẽdis.Cedo vincentiq; do manũ. De

re altera bobemica nõ eſt ꝙ mõ diſputemꝰ:libꝛis nõ lr̃is eẽt a genda ⁊ tãdem ſua

cuiq; ſnia remaneret. Aelle dignatio tua ĩ germania daruſc̃ in hũgaria degeret

Idq; putarẽ vtiliꝰ.Res ꝑnicioſe agit ant᷑:q cõtra nos ſũt gallicanã appetũt ſan/
ctionẽ q̃ nobiſcũ ſentiũt papatũ ex aplłica ſede reqrũt.Lua pꝛudẽtia multũ vtilis

eſt ad obuiandũ pꝛiuſq; vulnꝰ infligat᷑. Sũt quidã de hic ſtantibꝰ qͥ ſe oĩa vno
omog . tes illas emitterent᷑. Sʒ ita ẽ humana cõo
ditio oĩs pluris apud noſipᷣos q;ᷓ apud alios ſumꝰ.Cum xba fiũt de tua ꝓuiſione

bo modificaturos aiũt ſi cũ imꝑio ad

apud põtificẽ maximũ abũde ſe ſua ſanctitas tue dignatiõi neceſſaria miſtrare af
firmat. De bñficijs biſpanicis ſcis nõ dubito meã vocẽ eẽ tenuiſſimã qͥ nec ſenen
ſia impetrare valeo, Houa ſũt apud nos ſicut heri ⁊ nudiuſterciꝰ. Rex ara gonũ
claſſe ingẽti liguribꝰminat᷑ ⁊ tuſcos t᷑ritat. Jacobꝰpiccininꝰobſidionẽ tenere fer
tur ↄ ꝑgulã ſigiſmũdi opidũ.Sʒ metꝰeſt maximꝰne ſigiſmũdꝰ⁊ ipᷣe ſiml ↄueniẽ/
tes iuſſu regis ſenã ꝓficiſcant᷑ diuiſionibꝰlaboꝛãtẽ. Hã finito octobꝛi nõ ẽ iaco

bus ampliꝰ ſenẽſibꝰobligatꝰ.Hec alia mõ.Cõmẽdo me reuerẽdiſſime pꝛnitati tue

—

ad eius madata paratũ.Ex roma die.ij.nouẽbꝛis.Anno.M.cccclvij.

2

eSerEEPiltolg. cccxriij.

Meas cardinalis ſeneñ. Pꝛocopio de rabenſtein. S.p.d. Pꝛeſiptio nr̃a
foꝛtaſſe eſt ꝙ tibi in patria inter neceſſarios int᷑ dulces amicos conſtituto
lr̃as dãtes abillis te vertere ad ſcripta nr̃a ↄfidimꝰ Sʒ nos ſumꝰetiã ami
ci ⁊ timemꝰne int᷑ delicias tuas obliuioni demur:ꝙ ſi pᷣſumimꝰnimis:pᷣſũptioneʒ

charitas pepꝑit.Libi certe non erit facultas qͥn viſo epigramate nr̃o ad interioꝛꝛ

trãſeas inqͥréda. Scis em̃ qꝛ nõ fruſtra ſolemꝰ ſcribere. Sʒ qͥ dẽ dicis magnũ eſt

Scis quãto laboꝛe ↄcluſionẽ i re bobemica deduximꝰ:ſcis qt ſint aduerſantes ⁊

magni ⁊ rubꝛi capit. Mũctẽpꝰ ẽ neruos intẽdas tuos ⁊ opam naucs dũ rex apꝭ
te ẽ: cudito ferrũ dũ calet ⁊ nobis q;celerrime ſcribito qͥ nũqᷓ; in facto illo deerimꝰ
Meſcimꝰan cardinalis ſci angeli pr, optimꝰ ad te vẽturꝰſit quẽadmodũ papa ſibi
mãd auit:credęremꝰ dignationẽ tuã vtilẽ eẽ in tãto ↄuẽtu qd deꝰↄcedat. Roga⸗
mus te vt in cã varinien.ęos fauoꝛes nobis pᷣbeas q̊s ſperamꝰ.Nã lukoibi no/
tus nobis aduerſat᷑ ⁊ hʒ fauoꝛẽ regis polonie:italia ſatis qcſcit. Sʒ metꝰmaximꝰ
eſt ne finito menſe octobu:rex aragonũ etruriã infeſtis ſignis terra mariq; petat
Den ⁊ daſſem habet ingentẽ: ⁊ iacobũ piccininũ cũ exercitu miſit in marchiaʒ
æꝰinelioꝛa ꝓmittat. In cã olonunerenſi faciemꝰcõtẽplatione tui quecũq; pote
rimus. Tu aũt deinceꝑs curato vt ir̃e regie ad papã dirigende in cauſis epᷣalibłs
ad nos trãſmittant᷑.Et ſichoterimꝰmagis pꝛodeſſe. NMam cauſe illis cõmitti ſo⸗
lent qui lr̃as regias pñtant.Et ita nũc factũ eſt cũ dñs papieñ.illas habuiſſet.Ex
pedit igit᷑ poſt hec cõſiderare qui ſint illi quibꝰlr̃e cõmittunt᷑ afferende.Cupimis

⸗

Ex roma die.ij.nouem bꝛis.Anno.M.cccelvij.

vt nos maieſtati regie ⁊ magnifico gubernatoꝛi ſepius cõmendes. Aale optime

laoꝛtat vt rer ouerſet ſides Epiſtola. cccxxv.

bis quos lõga expientia nouit. , .
Meas cardinalis ſenen. Henrice ſenſtleben. S. p. d. Are tue. xxvij. ſeptẽ/
bꝛis ſcripte bodie nobis reddite ſũt. Cognouimus ren geſtaꝝ apud vo⸗ʒ
. oꝛadinẽ. Omnia placẽt pᷣterꝙ diſcoꝛdia que pꝛincipes exagitat. Sed poſt
bellũ erit aliquãdo paci locus.Rouarella ſi cõmẽdauit amicũ nõ miramur. am-
bo galliant: ardet bomo incredibili deſiderio: vt tbeutonicus videat᷑ ⁊ theuto⸗

nice rectoꝛ. Rer ſi ſapiat his vtet᷑ cũ quibus ſalis comedit modiũ. Cardinalẽ ſci

angeli pꝛobatiſſimũ patrẽ cupimus albania reuiſere ⁊ conſulere rebus agendis:
mitto ſibi litteras apoſtolicas ſuper facto varinieñ. eccleſic in fauoꝛẽ noſtrum et
contra lutikonẽ curato vt ſibi q́;celerrime tradant᷑: ne noſtri pꝛocuratoꝛes impe
diant᷑ circa poſſeſſionẽ ſi às ꝑ mendacia regẽ detineret: ſcribẽdo ꝙ papa ſpez da⸗
ret pꝛo lutikone: cõmẽdamus tibi paulũ legendoꝛff vt iuues eũ in adipiſcẽda poſ
ſeſnione decanatꝰglogouie maioꝛis quã ſibi cõferri fecimꝰ:bonus vir eſt ⁊ omnif
uoꝛe dignꝰ. Si placuiſſet tibi olomũzeñ ecdeſia. dq; tuis lris intellexiſſemꝰ? omiſ⸗

ſemus ad bonoꝛcẽ tuũ ꝓcurandũ ſed viſum eſt reuerentiã tuã non habere in ea fe

annmũ:ideo ſupſedimus ne credentee. placere diſpliceremus. Hicnon ſunt noua
memoꝛatu digna niſi ꝙ piccininus iam eſt in marchia ⁊ obſidet locũ cui nomẽ eſt

Egula Sigiſmũdi malateſte. Dꝛer̃ectus vrbis egrotat ſed cõualitu rus creditur.

ale optime. Ex vrbe romana die.ij.nouẽbꝛis.Anno.M.cccclvij.

De eodẽ ⁊ petit resis nuptias eẽ fauſtas. Epiſtola .cCccCCxxvj.

Heas cardinalis ſeneñ. Johanni rhode ſecretario regio. S. p.d. Facis

be ꝙ ad nos ſepe ſcnbis. Oſtẽdis em̃ te noſtri amicũ:⁊ voluptate nos a
ciis oꝛnati
pꝛudenter agere.Zum qꝛ ſua natura in bonũ fert. Tum quia ſtipatus eſt cõſilia/
rujs optimis. Cupimus eius nuptias fauſtas eſſe ⁊ oꝛbi futuras quales ſperant
Cõmendaſſe rouarellam in ſuo receſſu bominẽ de quo ſcribis nibil miramur am
bo pariſius ſtuduere:ambo gallixat.ſed maior ille rectoꝛẽ ſe germanie ⁊ patrem
regis videri vult. ſeegia vo maieſtas ſi moꝛe patrio vtet᷑ illis ſe credet quibus cũ
ſalis mealium edidit ⁊ amicitias veteres repoet nouis. Gaudemus te cõſecu/
tum eſſe beneſicin ⁊ iam deniq; obligatum eccleſie:videbimus te ꝓculdubio ma/
gnũ ſi vixerimꝰ.Es em̃ apud eũ regen qui tue vtuti debita no denegabit pꝛemia:
tm̃ perge vt cepiſti ⁊ ab optimo regis latere nũqᷓ;ᷓ diſcedito.Cuiiſi nos aliquando

cõmẽèdaueris facies:qd de tua crgà nos charitate nõ dubitamꝰ. Datũ die.iij.n

uembꝛis: ꝓluno. M. cccclvij.

Cõmẽdat ſe foueri in cauſa Epiſtola. cccxxvij. .

varinieñ.epᷣatus.

Meas cardinalis ſen eñ. Micolao liſtio. S.p.d. Credimus te miro pfrin
gaudio in bobemiã reuerſum. Rogamꝰ ne viuitie pꝛagenſes memoꝛiã ti⸗
bi noſtri auferãt:ſed cures potiꝰ quõ res inchoata cõcoꝛdie ſuum teneat

curſum ⁊ nobis reſcribas perſepe.Cauſazx quoqʒ varinieñ.ecdleſie tãq; tuã tibi cõ

mẽdamus:neq; em̃ nobis ſine reſuriſe erit:ſtude vt frequẽtibus litteris ex ca
eſſionẽ capiendã miſſi iuamẽ habeant:⁊ co

ria regis pꝛocuratoꝛes noſtri ad po ndar m c
fundant᷑ tuo patrocinio qui nobis aduerſi ſunt:videbis que ſcribimus magniti/

co cãcellario.Cura ita fieri vt cupimus ne plus apud regem videant᷑ valere qui

F „

iunioꝛes ſunt in eius gratia. Credimus te plane intelligere que dieimus. Moſtra
italia nũc quieſcit:ſoli genuenſes cũ rege aragonũ lites babẽt ⁊ Sigiſmũgus ma
lateſta quẽ miſſus eſt iacobꝰpiccininꝰſed magnus timoꝛ eſt ne ſigiſmudus ipſe
cũ comite iacobo cõueniẽs aduerſus etruſcos noſtros incẽdiũ vertat ⁊ regia clat
ſis thelamonẽ aggrediat᷑.Mã id iã hoĩes auguriari vident᷑.Ccetera apud nos qᷣe⸗

ſcũt. Aale optie ⁊ ſerenitati regie ſiſq; gubernatoꝛi nos aliqñ cõmẽda.Ex roma.

„

ſrimo dicẽdi genere regiã maieſtatẽ nibil credimus nõ iuſte non

— — ⏑ — — ͤ— — — — *
☛ 2 —– — .

.

=

E E S

N.

facultas adeſt. Yui

liqua om mia quieſcunt. Hec imperatoꝛie maieſtati ſignificare po nolchz
Spenae ad eius ſemꝑ mãdata paratũ.Datũ rome die.ij.nouembꝛis.Anno
LL. ccCCQK«yU.

9 9 *&
—
Petit creditũ reſtituu. Epiſtola. cccxxviij.
Meas cardinalis ſeneñ. Alrico riedrer. S. p.d. Miramur nõ eſſe reuerſũ
eũ cui mutuas ineeſeculige cũ in cã laurimeñ.ab imꝑatoꝛia maieſta·
te fuiſſet miſſus. Si qͥd de eo audiueris velis ꝓcurare vt nobis fiat ſatiſta

ctio. De tua diſpenſatione faciemꝰ cũ dño coꝛꝛectoꝛe quãtuʒ erit nobis poſſibile-

qꝛ cognoſcimus nos eſſe obligatos in oibus moꝛẽ gerere voluntati tuc quãtuti
1 iſſet tamẽ neceſſe vt alias cũ de pꝛioꝛibꝰ diſpẽſationibꝰ noticiã
nõ habeamꝰ. In cꝗq varinieñ.credimꝰiã te expegiuiſi⸗ enunciũ nrm:ſi qͥd fiendum
deinceps eſt cam illiq amicitietue comẽdamꝰ.Haudemꝰ reuerendũ patrem dñm
rcen.libertati reſtitutũ eẽ. Sed dolemꝰgraui eũ pecunia mulctatũ:ſue ſapiẽtie

„

uit equo aio tolerare buiꝰmũdi còſuetudinẽ in quo nihil eſt certi. Cupimꝰ tandẽ

pacẽ eſſe inter ceſarẽ ⁊ regẽ quã deus ipᷣe largiaat᷑. NHos bic alia nõ habemꝰ noua.
niſi ꝙ rex aragonũ comitẽ iacobũ piccininũ cõtra ſigiſmũdu malateſtã miſit.ſed
multoꝝ opinio eſt illos duos duces int ſe cõcoꝛdiam habituros.iunctis viribus

ↄtra ſenã ituros. Heſcimꝰ de futuris iudicare.Claſſis magna regis:tyrenũ naui/
gat equoꝛ:⁊ dum genuenſibus minatur.genueñ.⁊ floꝛentinos ſimul territat: re/

eſtati ſignificare poteris.noſq; ſibi

Creditũ repetit vt fideiuſſoꝛia libereł. Epiſtola. cccxx X.
Meas cardinalis ſeneñ. Johᷣi binderbach.S.p.d. Accepimꝰ ſr̃as tuas qᷓ
nobis gratiſſime fuęrũt.Cõgaudemꝰtibi bñ ſuccedẽ vtinꝗ ⁊ pacẽ in cõi ba
beres.Expectamꝰfratrẽ tuũᷣ vt qᷓ;cito redeat ⁊ ambꝛoſio ſatiſfagiat:q nos

ſepe in cã pecuniaria moleſtat. Expectamꝰ tandẽ aliqd grati audire. Cõmenda-
mus tibi ecchas nr̃as in greczʒ:⁊ in birninge vt tuo fauoꝛe iuuent᷑ ⁊ nobis deniq;
vtiles eſſe poſſint. Silr ⁊ iacobũ nr̃jm ſucher tibi cõmẽdamꝰin agẽdis ſuis.Cupi

mus vt nobis ſepe ſcribas ⁊ nos imꝑatoꝛie maieſtati vmẽdes. In pᷣpoſitura tug

vſq; mõ nibil ſentunꝰ aduerſi:ſi q̃d ſenſerimꝰ erit nobis amici cura vt dꝛ. Alia nõ

ocrit. Zale gpeſne Si roma die.ij.nouẽbꝛis. M.cccclvij. “”
Coõgaudet redẽpto ex vin⁵gà DPLiſoela rürrerr
lis ⁊ ſe totũ Pollickk. H Epiſte la. ccc. XX.

Neas cardinalis ſeneñ. Alrico epᷣo gurcenſi.S. p.d. Muis pindleſtum
nobis eſt ꝙ audiuimꝰde magna pecunia tibi impoſita. gaudem? tũ ꝙ car⸗/
cerẽ euaſiſti ⁊ tandẽ libertas parta eſt. Si qua fũt q̃ tui ca facere poſſumꝰ

pabes nos in oẽ deſideriũ tuũ ⁊. ꝓnos ⁊ volũtarios.⁊ illi ſumꝰin amicitia qͥ ſemꝑ
fuimꝰ. Rogamꝰ vt equo aio feras foꝛtune nouercãtis impetu.q⸗ hic eſt mũdi cur
ſus:⁊ is recte vtit᷑ eo qͥ minꝰ inouet᷑ aduerſis.Aale oꝑtime.Ex roma vt ſupꝛa..

H Pelli cet pmotionẽ. MMB Epiſtola. cccxxxj.

„

Ueas cardinalis ſeneñ. Johinibhili. S.p.D. Jocũda ſũt nobis oia ſcripta

tua qbus germanica negocia patefacis:q;uis nõ ea ſũt qᷓ vellem. Deus
aliqn finẽ im ponet diutine calamitati ⁊ ↄpſanguineos reges nõ ſinet inter

„ 2.

ſeodijs amplioꝛib? deflagrare. Italia nr̃a non minus q́ᷓ; germania diſcoꝛs eſt:vbi

ſemp aut viget bellũ aut belli metus inſtat. De beneficijs poſtulati olomunzeñ.

no videmus quid ꝓ te fieri poſſet cũ poſtulato reſeruata petant ob eceleſie tenui

tatẽ. Curauimus conferri tibi iam pꝛidẽ canonicatũ vꝛatiſlauieñ.quod tibi wen/
ceitaverpoſuiſſe debuit. Si varinien.cõſequimur eccleſiã erimꝰ tui in pꝛimis me

moꝛęæs ⁊ dices nos te ꝓculdubio amauiſſẽ. Aale ⁊ ſereniſſime imꝑatrici cõmen/

datos nos facito. Datũ rome die.ij.nouembꝛis.

Erculat ſe de gelt s cõtra varadieñ Piſtola. cccxxxij.

*

Meas catdinalis ſeneñ. Jopᷣi troeſter. S. p.d. Scripſimꝰtibi ꝑ nicolaumn
creul quid fecerimꝰin rę varadieñ.patris optimi.Rñdiſti nobis oia bene
D ſæ habuiſſe fuit nobis id gratũ. Sed accepimꝰ poſtea rouarellã vᷣbis ſuis
ĩa in bonoꝛẽ alteri?ꝰtrãſtuliſſe que noſipſi feceramꝰ põpoſuʒ illũ ventoſum ac
fumo plenũ quẽ optime noſti oim rerũ auctoꝛẽ dixiſſe credimꝰpatrẽ illũ ſapiẽtex
nõ plus credere q neceſie ſit: ⁊ optime noſſe ꝗᷓ ſit natura galloꝝ quos neceſſe eſt
cacumina petere:vt indę clamãtes meliꝰ audiant᷑. Sʒ iſta quoꝛſum velint ꝓrũ⸗
paãt dilabantk qz. Mos q9 fuimꝰid erimꝰ erga varadieñ.Tu cura vt valeas ⁊ nob
ſhanne ſcribas cuiꝰlr̃as ſcimꝰveraces eẽ. Datũ rome eodẽ die quo ſuꝑio es.

õmiſeret᷑ cõpatit᷑ meréti Si rrrpPPin
Srrmnaeanne n Epiſtola, cccxXLiij.
mMmMeas cardinalis ſeneñ. Andree vicecomiti. S.p.d. Accepimꝰhodie litte
raua83 tuas antea vo nullas.Obitũ reuerendipatris epᷣi nouarieñ.vna tecũ
txeploꝛamus:deus illi miſertus ſit ⁊ locũ pacis dederit. Aellemꝰ audire de
te melioꝛa ⁊ oia tibi ad votũ ſuccedere. MHã te loco fratris amamꝰcuiꝰ nobis ami
cLitia quoundꝗ dulciſſima fuit:⁊ nũc gratiſſima recoꝛdatio. Miramur magnificuʒ
ſcaraum nõ te fraternis oculis intueri. Scribemꝰſibi ⁊ ꝓ virili nr̃a hoꝛtabimur
ne carnẽ ſuãꝗ veſerat. Laudamꝰmagnificũ alexandruʒ qui tibi non veeſt ⁊ nomini
ſuo ſatiſfacit cuius eſt eſſe liberalẽ. Hos ſi qũ pinguioꝛ foꝛtuna reſpexerit:nð da/
bimus obliuioni andreã nr̃m cui ⁊ ꝓ ſua virtute tenemur.Et qꝛ ex ills domo natꝰ

cſt ul deneunoia beneßeſs que inde accepimus.Aale.
Diſpẽſationẽ ſuꝑ bigama LStiſtoe PrYPYPPiif,
obtinere nõ potuuiut Epiſtola.cccxxxiiij.

Ieas cardinalis ſeneñ. Johi de liſura. S. p. d. Mõ potuimꝰ diſpẽſationẽ

ptso amico tuo obtinere ſup bigamia. ifficilẽ hanc rẽ ſumm potifex arbi

Moſtro mandauit ſua ſanctitas vt vocato iudice cauſe pꝛeciberemus ne vlterius
ꝓcederet᷑. Judex erat bernardus de buſco quẽ noſti:vocauimus eum ⁊ volunta
tem ſummi pontificis notam ſibi fecimus. Is pariturũ ſe ait:vbi cõſtiterit illum
contra concoꝛdata vexari.⁊ nunc id diſcutit᷑. Quantũ noſtre facultatis erit non
violahit᷑ concoꝛdia nationis pꝛo cuius honoꝛe ſemper pugnabimus. Per vigan
dum ſecretarium moguntini miſimus tibi alppabetum ⁊ nunc duplicamus ſi foꝛ
ſitan iud non recepiſti:poteris ſcribere mentis tue conceptũ: ⁊ conſulere eccle/
ſie neceſſitati. NHotũ eſt nobis acumen ingeni tui multũq; tuo iudicio deferimus
Zaboꝛe tuo noſtroq; quietã cõſecuta eſt eccleſia noſtris diebus apud germanos
Faxit deus ne lacerari videamus quod aliquando reſarciuimus,. Multa rumoꝛ
affert ⁊ germanos fierigallos imitatione contẽdit. Hobis illa via ſalubꝛioꝛ eẽ vi

la inuenient. Hec facile ſua in dyoceſi quiſq; pontifex ꝑapatũ babebit: ⁊ ſunt qui
querunt ⁊ eius rei cauſa nigrum in candida vertunt. Sed tu benę vale. Audies
vocationem oꝛatoꝛis pꝛincipum que bic facta eſt. Atinam ea aliquid boni pa/

Epiſtola. cccxxxv.

riat. Satum rome.iij.die nouembꝛis.
Hollicet᷑ ſe germanice pficere.

uMmleas cardinalig ſeneñ. Johãni tolner. Accepimꝰ ir̃as tuas pꝛo quibus

gatias tibi agim? qui noſtris in rebus ſideli ſolicitudine vteris: grauamꝰ
S teſec non poͤr fien auin amicoꝝ vtamur opera. Et nos aliquado ſi deus
dabit aliquid pꝛo te faciemus:Erpectamus cyriacũ qui veniet in facto pꝛepoſitu
re ⁊ quantũ in nobis erit cõcoꝛdabimꝰcñ decano.qꝛ poſtiq; pmiſſum eſt nolumꝰ
retrocedẽ.i e pᷣbenda woꝛmaciẽſi ſcripſimꝰ vt petro moꝛeʒ gereres.babita aliqᷓ
recopenſa.nęſcimus quid ille fecerit tecũ. Idẽ quo q; de pᷣbẽda collegiata ſentire
gupimus quõ ſe babuerit ilie cni pꝛominmus cedere. Quod nouiſſime accepta ſit

tratꝰ eſt.pꝛo eo qꝛ contra cõcoꝛdata vexari dicebat᷑. Fecimus verbũ dño

detur qua patres noſtri ambulauere. Si noua tentabunt᷑ itinera nouaq; pericu/

ini
vt
ſtian

os

alia pᷣbenda noĩenr̃o nõ placet. Aolumꝰeẽ in pace cũ iſtis paruis beneſicijs: nec
intẽdini ſi poſſumꝰcuipia eẽ moleſti.bñficio q̊ ↄ cõcoꝛdata nolumꝰacceptare id

eſt monaſteria:⁊ vtinã poſſemꝰfacere etiã ſine pᷣpoſitura:qꝛ nolemus illi nationi
q̃uis mõ diſplicere:ſᷣ neceſſitas vꝛget ſi ſtatũ tenere debemꝰ cõuenietẽ ⁊ reoutam2

nos eẽ germanos qᷣ tanto tꝑe illi nationi ſeruiuimꝰ.Qðò ſi natio illa nos ꝓꝛſus ex

dudere vult:eqͥ feremꝰaio:nec minimũ bũficiũ ampliꝰin illa qᷓremꝰ.Qð de beni

gnit ate illoꝝ pᷣlatoꝝ nõ arbitramur eẽ. Aale ex roma quarta nouẽbꝛis.

Waagnifacit renia ex amoꝛe mitten /- Eriſt. rre „
tio n Rer Kaeg obdns enn Piſtola. cccxxxvj.

— ₰ℳ₰

Meas cardinalis ſeneñ. Ludouico beatoꝝ qᷓtuoꝛ coꝛonatoꝝ cardinali le
gato bononieñ.S.p.d.Et oliuas ⁊ tutera quibꝰmę honoꝛare voluiſti cuꝰ

pigdiſnme accepi:tũ ꝙ hoc genꝰalimẽti hic rarũ ⁊ pᷣcioſuʒẽ.Zũ ꝙ id genꝰ
alimẽti ex amãtiſſimo ⁊ mihi pᷣcipuo ⁊ benefactoꝛi ſingulari venerit.A quo que/
cũq; venerint nõ poſſint mibi nõ eẽ gratiſſima:⁊ xenia qdẽ tanto acceptioꝛa ſunt
quato is qͥ mittit amãtioꝛ ẽ.Qua rõne nõ potuiſſent munera tua apud meeſſe io
cũdioꝛa q; ſũt quã ⁊ me amari a dignatiõe tua nõ vulgarit᷑ ſum erptug 2 ego tue
reuerẽdiſſime patnitati tãqᷓ; pꝛi optimo ⁊ dño benigniſſimo ſuʒ affectꝰ. Aellẽ aũt
ea i me facultas eẽt qᷓ poſſem me gratũ oñdere nõ vᷣbo ſ̊ facto. Scio tñ pꝛudẽtiãẽs
⁊ mãſuetudinẽ tuã ex me nihil ampliꝰcxpectare qᷓ; poſſim ⁊ in redditionẽ bñficio
rũ aĩ tm̃ inſpicere ꝓmptitudinẽ.Sʒ me muli dignationẽ tuã moꝛer qð ſemel di/

— ₰ — — . —

nalatũ ꝓmotiõe:nũ qᷓ; ex aio meo illa cadet:nec vnqᷓ id cõmittã vt tãti bñficij i/
memoꝛ dici poſſʒz. Qð ſi nõ ſcribo ad tuã benignitatẽ nõ mioꝛẽ mea deuotio nec
minꝰ amo. Id tua reuerẽdiſſima pꝛnitas experiet᷑ ſi q̃ i re mihi poſſibili mea oꝑa

„ 722

vti dignabie, Mecpiuta i. Batu rome dig vi: marqij. Anuo. . eccel vij. .
Excuſat ꝙ cõtra cõmendatt u LPhiſtola rürrrrronii
ſniam ꝓtulit iuſticia extigetntte. Epiſtola.cccx XXvh.
Mleas cardinalis ſeneñ. Latino cardinali vꝛſino. S. p.d. Redcdite fuert᷑t

ctũ eſt id nuq;ᷓ indictũ erit. MNo ſti q̃ fuerũt int᷑ nos xᷣba dñ ageret᷑ de me adcardi

nobis lre tue qbus gundiſſalui familiaris tui cẽm cõmẽdas.Legi tua ſcr/.—

pta nõ ſine iocũditate cũ plena eſſent charitatis ⁊ beniuolẽtie. Illud aũt

moleſtũ fuit ꝙ deſiderio tuo moꝛẽ gerere nõ potui. Mã iudex in cã ↄſtitutꝰ ſolum

verũ ſeqͥ deb ui.neq; fas fuit ad dextrã vel ad ſiniſtrã declinare quoad tñ liehit ꝑ/

tẽ familiaris tui iuuare nõ deſtiti.Accerſiui ad diſcuſſionẽ negocij tres ex rota vi

ros pᷣſtabiles quos ꝑtes ipſe delegerũt cũ his fuit ⁊ auditoꝛ meꝰ ⁊ iohes de ceſari

nis nõ indoctus legũ interpꝛes.viderũt bi regiſtra:⁊ pluribꝰinter ſe diebꝰde meri

tis cauſe cõſultarũt. Poſtea coꝛã ↄſtituti retulerũt familiari tuo haud quoq; ius

còpetere. Jdgq; pꝛeter vnũ oẽs affirmauere. Aolui ⁊ ipſe cognoſcere cqam ne li

pis oculis iudicarẽ. NHeq; bis cõtentus ſeoꝛſuʒ aduoca vialiquo⸗ iuriſconſultos
2 deniq; nemo fuit qui gundiſſalui partes tuendas diceret. Eapropter interpel-
latus ꝓ ſententia feci quod iudicis fuit.Si tua reuerendiſſima paternitas iudex
fuiſſet.haud aliter ſeſe babuiſſet qᷓ; ego. AUnũ quod potui nõ obmiſi. Induxi autẽ
partem aduerſam ndeipelari dimiſſionẽ:ſi familiaris tuus nõ appellauerit.Hec-
acta ſunt per me in cau E Doleo n :ſecutin⸗ u⸗
dicia collectoꝝ auditoꝝ. Scio dignationẽtuãꝗ non plus ex me velle qᷓ; ferat hone

ſtas. Oe reliquis que apud nos agunt᷑ nõ ſcribo paternitati tue quia nibil hic /fi

quod te fugiat.De germania credo audiuiſti mathiam vaynode ſiliũ in regẽ ele/
ctum bungarie annis.xviij.natũ q;uis in bobemia eſſet captiuus:ſed quinquagi/
ta milibus aureis redimit᷑. Bohemie regnum adhuc pendet ⁊ ſtatus auſtrie a
bobemiam aſpirat ſimulac dux ſaxonie wilbelmus:⁊ gubernatoꝛ regni geoꝛgiꝰ
diſpotus raſcie moꝛtuꝰeſt. Cardinalis auinioneñ:reuerſurus bꝛeui creditur. Ati -
nam idem facercs cum tuo honoꝛe ⁊ cõmodo tuipſe poſſes.Ex roma die.ix.mar/
cij. Anno.M..cccclvij. 5
n eer 2 ge i

a gundiſſalui. Ooleo nõ fuiſſe ius pꝛo eo:ſecutus ſum iu

„7.

De moꝛte dini ladiſlairegis. Epiſtola. cccxxxviij.
002

Meas cardinalis ſeneñ. Johi roct. S. p.d. Calamitatẽ ülã lugubꝛẽ dep
randãq; regis ladiſlai moꝛtẽ: alioꝝ officio tue dignationi inotuiſſe autu-
mo. Ob quã reꝓ tua erga ipʒ deuotione iã plene inueterata.icredibili te

2.

coloꝛe affectũ eẽ certũ ſao. Mũc aũt te praga ad qua infauſto totiꝰoꝛbis auſpicio
cñ regia celſitudineę ↄceſſi wiennã remigraſſez putaui mibi de hacre ad te aliquid
ſcribedũ eẽ:conãtẽ tñ id facere ſuſpiria lacrime ⁊ ſingult?ita impediũt:vt mibi ex

ea moꝛte ↄceptꝰ doloꝛ nõ mõ renouari:ſᷣ augeri videt᷑. Quid auᷣt potiſſimũ i hac

—

publica clade explicẽ neſcio. Magna ẽ vanetas ſermoni q̊ genere moꝛt fatũ ob
ierit. Ego vo etſi ſcio nemini ꝓꝛſus me cedẽ oꝑtẽ habitudine noticie huiuſcę rei:

q;creberrime apud regẽ etia egrotãtẽ ſim verſat:tñ ſilendũ potiꝰ eẽ dico h̊ tꝑe
q́; loquẽdũ:ſciã rẽ illa indies magis clareſcere.An adoleſcente regẽ robuſtiſſimũ
nullũ pꝛſus vei doloꝛis indiciũ ſentietẽ: cũ quo die lune pᷣtereunte moꝛtẽ:vſq; ad
noctis hoꝛã terciã ſũma poſtrema ⁊ facili leticia fui.xxxvij.hoꝛaꝝ interuallo ali/
qd genꝰmoꝛtig naturalis ꝓſternere potuiſſet añ quẽ vel minimꝰ qͥſq; ex eiꝰ fami-
lia neq; poſt eũ vllus:ctiã eoꝝ qͥ ei egrotqti quotidie aſtetimꝰ.aut alioꝝ qͥſpiã mi
nime ſoꝛtis:hoc genere moꝛtis interijt. Sed repꝛimã o me ne doloꝛi nimiũ idui
gere videar. Scio ꝓcopiñ ⁊ nicolaũ tuũn alit ad te c iſſe abus certe nibil cedo
hbuiꝰ rei noticia. Ha neuter ęoꝝ regẽ egrotatẽ als vidit.Et vt qͥſq; optime de bo-
bemis ſentit:ita bãc rẽ maxie diſſimulat. Oe hoc ſatis ego pic ago dies admodũ
moleſtos:ita ⁊ legatiilli qͥ oẽm fracia petierũt ꝓ regio thalamo. Legati illi qͥ infe
lici boĩ frãciã petierũt ꝓ regio thalamo ad nuptias ſepulcbꝛũñ cõperirẽt. O ianes
nr̃as cogitatioes.O caducaã fallacẽq; ſpẽ ex tato ⁊ tamagnifico nuptiarũ appatu
⁊ ſplédoꝛe:taincredibilẽ meroꝛẽ ſubito interuenire poſſẽ qͥs credere quiſſet. Sed
illa dadẽ qua totus oꝛbis ꝑculſus ẽ in ſalutẽ inutare nequiuimꝰ. Et tantũ de pu/

blico detrimẽto. Oe pꝛiuå rebꝰnibil ẽqd magnoꝑe tue pietati ſcribere queã.Fa

q̃ mihi nũc ſcribis de electo olomunʒeñ.curare vt mibi mos gerat᷑. magna volu/
ptate ꝑcepi. Oeꝰfaxit vt ſedulitas tua voto potiat᷑. Dux albert bic agit expectãs
poꝛtionẽ bereditat ex regia moꝛte ad ſe deuolute.ſatis modeſtus ẽ in petitiõe ſua
quãtũ ad ſe ptinet. Ceſar in noua ciuitate expectat. Doſt bec de ipſis cõponẽdis
cardin alis ſci angellaget ⁊meditabit᷑. Qm̃ ſigiſmũdus dux in itinere eſſe dicitur
ego rõnibꝰ meis ita pibiciã vt regia moꝛtenõ oino attenuat? aut fractus videar.
ue dũ ↄfecero nõ patioꝛi

ſime in columẽ cõſeruare dignet᷑:in quã etiã ſpes mea nitit᷑. Ego ad ecdeſiq meã

me recipiã donec turbationũ auſtraliũ euentũ ſerenitas illuxerit ego quoq; emer

sa wieunne diectiDas. Anno. )ccrelyi RR.0ůů ê
NHoꝛtat᷑ circa plura de 2
dierte ckcr PPiſtola. cccxxix.
ijeas cardinalis ſeneñ. Henrico ſenftleben. S, . d. Gꝛatiſſune fuerul no
bis l̃e tue quibꝰregiũ in bohemia tranſitũ ſigniñicaſti ⁊ nuptias excellen⸗
tes in pꝛaga futuras. Retulim ſingula ſanciſſimo dño qui mox litteras
ſcribi iuſſit ad cardinalẽ ſancti angeli legat manzgel vt eueſtigio hugania poſt
habita ad regiã maieſtatẽ ſe conferat eius nuptias honoꝛaturus. Mittim tibi
ſitteras ipſas ſiue bꝛenia ſunt rogantes ne graueris q;totius eg ſibi tranſmittere
qꝛ pondus babent in ſenõ modicũ de roꝛam nr̃o fecimꝰ verbũ aplice pietati ne-
gat ipe dñs nr̃ decimarũ aliqᷓs bullas illi cõceſſas ecẽ.Laurentio rouarelle bñ a te
Palia aurili Pſtita aht en charitati tue mag magiſq; cõmẽdamꝰ. Rẽ vꝛatiſia
uieñ. epi opoꝛtune abſoluimus ſicut ex venccſlao cognoſces: reſtat epiſcopum
ipſum nobis in agendis noſtris fauoꝛabilẽ foꝛe. Audiès ex bartholomeo canoni⸗/
o noſtro quid actũ ſit in eccleſia varinieñ.. Rein totã ſuis comiſimꝰ humeris vt

4
E⸗

ab eo ſinis habeat qui dedit initiũ. Gandem? cc de reqicu cogitare. Sʒ pꝛius cu⸗

dtuã dignationẽ diu latere quꝗ̊ imoꝛtalis deus diutiſ

.

— s̃DʃEZlb E

.

ſen⸗
res
Schi
te
ine⸗
te
tiſis
umm
oni/
t

cte pecunie ꝑtineãt. Scimꝰem̃ abun

pimus negociũ nr̃m epᷣatus abſolui qᷓ; redeas.að facile fiet ſi quadmodũ fſama
eſt rex polonie ad ꝑꝛagẽ ſe ↄtulit.Cura int᷑ cetera vt ea obligatio habeat᷑ in qᷓ ma
gnꝰ ingf pꝛuſcie añceſoꝛi nro in qnq; milibꝰ floꝛenoꝝ quos mutuo recepat ſeſs

obnoxiũ fecit quẽadmodũ bartholomeꝰpᷣfat? plene iſtruct:c. Houa alia h̊ nõ ſũt
niſi ꝙ int vrſinos ⁊ comitẽ euerſuʒ heri treuge vſq; ad ãnũ ꝑmãaãſure indicte fuer̃t

⁊ab vtra q; ꝑte recepte að ſaluberrimũ ⁊ rebꝰ agẽdis ampꝛime ↄducit. Inter re-
S aragon ũ ⁊ ſigiſmũdũ malateſtã ↄcoꝛdia tractat᷑:q̃ ſi quereret᷑ vt ſpes ẽ res ita

le admodũ ietahi Klale Freine di⸗ pꝛima octobꝛis.
Almonet ꝓmotionẽ regis ſpõſi exigere ad PQi .
rege Porocteve epᷣatũ Jatch ecacat, Epiſtola.cccx l.

—

Meas cardinalis ſeneñ. Hicolao liſcio.S.p.d. Jocũde fuerunt nobis lr̃e
tue quibꝰ regiã maieſtatẽ in bobemiã traſiturã eẽ cognouimꝰ pᷣclaras ibi
nuptias ꝑacturã. Atinꝗ oia pijſſimo illi ⁊ ſereniſſimo regi ex ſnia cedant.
Credimꝰcõueniẽete ſecũ potetiſſimo rege polonie ⁊ adueniẽtibꝰpꝛincipibusvt fa
ma ẽ cõpluribꝰ:i eo cuẽtu aliqͥd tractari debere qð religioni xpᷣiane ſaluberrimũ
ſiat.Legatꝰaplicus ſicut ſibi mãdatũ eſt ad vos ſi ↄualebit pꝛſus ſe ↄferet:quo cũ

— — — „ — .

ſapient erit d re tibi nota tracãdũ nã ei nõ oia q̃ alijs placet.Rogamꝰrẽ nri epᷣa

tus varinieũ. ſi rex Boio nie affuerit curãda ſuſcipias.nq vbo vno ſublimitas nr̃i
regis eã abſoluet. Stude vt magnific?cancellariꝰhocipm coꝛdi habeat: nibil eſt
em̃ 4 dubitemꝰfieri nõ poſſe:in quo ſua magnificẽtia neruos intẽderit ſuos.Cõ
mẽda nos ꝓbitati ſue: eiuſq; bone valitudini ↄſule. Hã eiꝰſanitas ⁊ nr̃a ⁊ multo
rũ ꝓſperitas ẽ.Cõmẽda nos etiꝗ veteribꝰamicis ⁊ pᷣſertim varidieñ.ſi affuerit gu

bernatoꝛi dñis de roſenberg ⁊ dñis de cleua:ſilrq; ſelenchoni ⁊ alijs illius regnip

„

ceribꝰquoꝝ cõmoditatibꝰiꝑ ſtudere ꝓni erimꝰ⁊ voluntarij. Bellũ qdð in fonbus
vrbis huiꝰaccuſabas tãdiu imãſiſſe:beri ꝑ inducias qnales ſublatũ cẽ interea pax

integra cõponet᷑.Turbide fucrũt res nr̃e bactenꝰ nũc ſereneſcũt ⁊ vie ſecure fiũt
Jaco bus piccininꝰin marcbiã petit traſitũ ſigiſmũdo malateſta illaturus belluʒ

Sʒh̊ qʒ incẽdiũ extinguere a mittit᷑ potifer maximꝰqdð ſi ꝓ ſpe fecerit tota ferme
italia cõguieſcet:⁊ ad eutandũ cõtra thurcoꝝ ꝑfidiã verã xpᷣi religionẽ liberiꝰ in/
tendere poterit.Hec ꝓcopio ⁊ cardinali ſi aſſit cõicata eſſe cupimꝰ.Zu vale pꝛo
tug⸗ Seeudine noſtri Ppeinor r v:be tercio kal.octobꝛis. .
ndignat᷑ papa epᷣo berbipoleñ. pter vctiſi g 5
pecuniã ſublatã:⁊ heſler iniuriatt. Epiſtola. cccx lj.
Alixtus eps ſeruꝰ ſeruoꝝ dei Theoderico aꝛchiepᷣo moguntino. S. 2.a.
Ex lr̃is tuis quas in fauoꝛẽ venerabilis fris noſti Yobis epi berbipoleñ.
uuper ad nos miſiſti.plane pꝑcepimꝰfraternitatẽ tua de geſtis ipſis epᷣi alit
inſtructã eſſe qᷓ; veritas ipſa requirit:nũqᷓ; em̃ tua moderationis integritas tam
efficaces apud nos pᷣces ꝓ eo ꝑoꝛꝛexiſſet.ſi facta ipſius aperta tibi cognitaq; fuii
ſent. Intolerãda naq; ⁊ deteſtda ꝓꝛſus eſt ei ꝰpꝛeſumptio:qui pecunias aucto
ritate aplłica collectas ⁊ apud fideles manus recõditas:auctoꝛitate pꝛia violent
eriꝑe ⁊ in vſus ſuos cõuertere nõ erubuit.Et cñ nr̃o nomine ad reſtitutionẽ ipaꝝ

pecuniaꝝ requireret᷑:nõ ſolũ mãdata nr̃a cotempſit:ſed in nos quoq; pꝛobꝛa ia/

cere ⁊ maledicta cõferre nõ vubitauit:nũcijs q̊ʒ noſtris quos honoꝛare tenebat

minas inferẽs eos ex territoꝛio ſuo nõ tã recedere qᷓ; fugere cõpulit:cũ nr̃a ⁊ apo

ſtolice ſedis iura requirerẽt. Nec eſt cur ſub coloꝛe chariſſimi in xpo filij nri regis
cipꝛi ſlluſtris cſatige Pieda Non ; ad illũ ex oꝛdinatione nri pᷣdeceſſoꝛis di-
eãt noeñ le qd cũ ipſo rege ſit agendu: nec quiſq;ᷓ eſt
tamparum habẽs ingenij qui romanũ pontiſicẽ d talibꝰ pecunijs libera habere
diſpoſitionẽ ignoꝛet que cum ita ſint:tolerauimꝰ tamen iam ſeptẽ menſibus epᷣi
contumaciã ⁊ rebellionẽ:expectantes non ſine maſuetudine ſi foꝛſitan ad coꝛ re
uerſus cũ debit a humilitate erroꝛẽ ſuũ recognoſcẽs opoꝛtune ſatiſfaceret:vᷣ quã/
to mitius ſecũ agimꝰ:tanto durioꝛẽ eius cõtumaciã experimur.Miraremur cer⸗
*D zzl in

cCe ſiquiſq;; alius epiſcopꝰ eo modo erga nos ſe haberet. Sed multo magis in iſto
miramur quem noſipſi pꝛomouiinus. Et niſi fallimur pꝛimus epjs eſt quẽ nos in
pontificatu noſtro pꝛonunciauerimꝰ. olemus tales eſſe pꝛimitias noſtras: euʒ
potiffime nobis infeſtum eſſe quem noſtri bonoꝛis pꝛe ceteris cupidiſſimũ eſſe de
cebat. Omittimꝰiuramentũ ab eo nobis pꝛeſtitũ ⁊ verba que ſui ꝓ curatoꝛes no-
bis de eo fecerunt:cum pꝛeſulatũ cõmiſimus:longe aliter ſeſe babet q; vt putaui⸗-
mus vel nobis de ipſo perſuaſuʒ fuit. Aeruz q;uis pꝛo tanta ⁊ tamnotoꝛia dicti
epᷣi rebellione merito ad vlterioꝛa ꝓcedere ⁊ couenientis aiaduerſionis in eũ cen
ſuram extendere deberemus.vt tamen pꝛecibus tuis quãtum cuʒ deo poſſumus
deferamus. ⁊ quanto maioꝛ eſt dicti epi contumacia:tanto cementia noſtra luci
dius oſtendat᷑.mãdauimus in cã ipſa ſic pędetentim pꝛocedi: vt poſſet interim:
