c(cripſeris aliquanto: diciſq; iq eſe ſigni nec conſtantis nec veri amici me
fnngi officio. Sic em referunt qͥ ex te bue alcunk Facis ſicut mancipia ſolet;

ttis

tu.
we/

.
ario.
wen

rhie
in
eo
L

as

inno
us.
en
Nreg⸗
ſſs
tmdhi

que vbi pecearunt pꝛius clamare ⁊ vociferari incipiunt:q; dñi.crimenq; aliquod
excogitant að heris aſcribẽtes obliuionẽ pctõꝝ ſuoꝝ inducãt.ſᷣ errgs:nõ patiar:
tuam negligẽtiam inultã.nec ꝓptea excuſatusg eris qꝛ pᷣus ↄqrarl. Scio ego has
arteg.noui bas vᷣſucias.calleo has tegnas. Mihil agis mi frigerice dũ me accu
ſas qͥ nũqꝙᷓ ad me ſcpᷣſiſti poſtq; abs te receſſi niſi paucula vᷣba bus amici tgi cãʒ
ↄmẽdabas.Ego vo ad te ſepius ſcpᷣſi ⁊ anteꝗ irem romã ⁊ poſtq; reuerſus ſum

Si g̊ me vincere vis.nõ q̃rendo ſ ſcribẽo id facies meliꝰ. Nunc tñ miſſa h̊ facio

2—

veniãq; d.ſi mõ in futuꝝ alit᷑ agas.Ego nũc qð ad te ſcribam nõ habeo aliud ni
ſi me tuũ dixerim.tibiq; velle ↄplacere:te collere.te amare ⁊ obſuare vnice.tuũ⸗/
q; bonũ ſtatũ.valitudinẽ optimam.⁊ tuoꝝ felicẽ ſucceſſum optare.ſ iſta vetera
ſunt ⁊ tibi notiſſima ⁊ int᷑ amicos minime repetẽda:qͥ magis fact q́; pbis cogno
ſcunt᷑.cã tuoꝝ ciuiũ nõduʒ ẽ terminata.Ego libẽter viderẽ haꝝ litiũ finẽ qͥ vrbi
e geſtine ac ciuibꝰ oibꝰ ſum affectꝰ. Mec placet mibi videre bonos illos vir os
ac ſui reipublice amatoꝛes totiẽs huc trahi.nec rurſus libent᷑ audio poſtponi ne
gociariqʒ nr̃o pᷣncipi qᷓ̃ debent᷑.qd ſi eẽntmediatoꝛes qͥ ſtudio pac intenti eẽnt q
ſunt pac ↄſulerẽt:nõ tadiu res iſta penderet.Meliꝰ eſ ( crede mibi de ſuo iure
aliq̃d tradere cũ pace.qᷓ; totũ litigãado ↄſeqͥ. At iſta viderit qͥ plus ſapiũt.Ego mi
hi viuere volo nõ ſꝑ alijs.ian regia maieſtas bñficia mihi largita eſt qͥbꝰ poſſuʒ
honeſte viuere:ſeãſtrabo me tandẽ ab big curiaꝝ miſerijs.Et qꝛ ſenect adeſt vr
getqʒ moꝛs:cogitabo quõ bene moꝛiar. Id em̃ eſt deniqʒ recte phari.i.ſcire.i.eẽ
ſapietẽ. M q iura nouit ⁊ aſtroꝝ curſus ⁊ pluuiaꝝ vẽtoꝝq; cãs ⁊ argumẽtandi
rõnes ⁊ mẽſurã terre ⁊ carmis ⁊ oꝛois vires ⁊ oẽm armonias.is tñ nihil ſcit:niſi
moꝛi ſciat. Altimꝰ humanoꝝ actuũ moꝛs ẽ. Qui oĩa recte fecit⁊ in fine deficit.is
fruſtra oꝑpatꝰẽ. Inſulſus poeta ẽ ꝗ actũ qntũ negligit.ſic qͥ moꝛtẽ neſcit bñ ↄclu/
dere: demẽs eſt. Curãdum eſt g̊ mibi vt finẽ bonũ faciami.ſatis luſi:ſat puer ⁊ iu/
uenis fui.ſatis mũ to pᷣuiui:imo nimis. Jam hoꝛa me admonet:rvedeundum ẽ in
viam:faciam niſi falloꝛ. Idẽ ⁊ tibi cẽſes faciẽdum.qᷓ;uis in eaʒ rẽ iamdudũ accin
ctus fuer ſ ꝑſeuera oniugẽ tus ꝓbam mulierẽ ⁊ honeſtiſſimas filias tuas atʒ
fuliũ tuũ adhuc adoleſcẽtem ⁊ q inuẽtus imꝑitat faciẽtem iubeo ſaluere ⁊ incolu
mes eẽ cupio. Idem iacobꝰ facit:qͥ eſt iãẽ plebanꝰ inſignis ecclie. H.ſeq; tibi cõ/
mende iue . vononint wur ziin n vn ſenat?ꝰ pᷣncipem meis vᷣbis ſalutato.
Hoꝛtat᷑ legatos regni hungarie vt l⸗ Epiſala PPrris
diſlaum abſq; ↄditione regem recibiant. E iſtola. lxxvi *
Joniſio ſancte romane ecclie cardinali archiepᷣo ſtrigonieñ.pꝛi ⁊ dño co/
lendiſſimo.Eneas ſilui poeta.S.p.d.Siq̃s me roget pᷣſtatiſſime pꝛ.Cur
ego natꝰ in hetruria de ſtatu regni hũgarie loqͥ pᷣſumam. Rñdebo me hbo
minẽ eſſe ⁊ vt terentianꝰille cremes dicebat. HNumani nihil a me alienũ putare.
Dicaʒ me italũ ſcire plures mei gener hoies in regno vio ⁊ opibꝰ ⁊ bonoꝛibꝰau
ctos:ad magnaʒ gliaʒ euaſiſſe. Sicam me legiſſe hyſtoꝛias vꝛas:inueniſſeq; bũ/
garos mult victoꝛijs claros nomẽ ad aſtra tuliſſe. Atʒ ideirco ſicut nã iubet eo
rũ me vᷣtutibꝰ affici.Quid plura xpᷣianũ me dicam: ſolicitudinẽq; hꝛe vt xpᷣiana
religio in tuto coilocet᷑.q; ſanę fieri nõ põt niſi murꝰ eius qͥ eſt hũgaria ſit ĩco/
lumis:ſum igit᷑ anxi nec aliud h̊ ene oꝑto: q; vèe largitõi bonũ finẽ im poni.Aeꝝ
dum h̊ mecũ ſept aio reuoluo:multũ ̊ ex tua ⁊ collegaꝝ tuaꝝ volũtate diſpoſi⸗/
tõeq; pẽdere reꝑio. Maʒ cũ vbiqʒ id eueniat vt tũc res bũ ↄcludãt᷑.cũ nũcij qͥ eaſ
tractãt volũtarij ꝓniq; ſunt:q̃nto h̊ mag nũc ſperãdum ẽ.ſi vos inclinati ⁊ affe⸗
cti ſitis qͥ nõ ſolũ legati eſtis regni:ſᷣ ipᷣm qdaʒ mõ regnũ in ptãte habetĩ.qꝛ qd p
vos fieri ↄtigerit.nemo dubitat apud alios qꝝ noie veniſtꝭ hꝛe ratum. Sũt igit
be cauſe q̃ me tue.R.p.nõnulla ſcribere ↄpuler̃t:q̃ ⁊ in bonaʒ ꝑtem recipi pᷣcoꝛ ⁊
alijs colleg tuis ↄmunicari.qꝛ ⁊ ſi vm acre iudiciũ q̃ regno vꝛo ↄducãt optime
videat:nõ tñ qð exteriſentiũt negligendũ eſt. Loq̃r aut cum tua dignatõe tanq;
ceteri ex collegis audiant. In pᷣncipioq; meoꝝ verboꝝ illud fundamẽti loco re/
M e iij

gnum hungarie cui vix ſimile vidit ſol.ſic di

cipiam. Quicqld bomines ex ſuo arbitrio faciant:id ſib: vtile iudicare Nam qð
ſibi dãno ſit:nemo ſcics volẽſq; facit. Aos igit᷑ hũgari viri clariſſimi.qͥ hucveui
ſtis.in ↄuetu peſtiẽſi pᷣꝰ fuiſt.ac cũ ceteris regni baronibꝰ⁊ accolis ladiſlaum re
gem expetere decreuiſtis.nunc legatõʒz explẽtes.dari vobis regẽ cum ſancta co/
rona poſcitis.Coꝛonari ic regem vultis homagia ſibi pᷣberi:⁊ ipᷣm exinde
in aliꝭ̊ regui loco ſub tutela friderici ceſans ſui patruelis ↄſtitui.Hece ſi recte te
neo ſumma vẽe petitõis.qd minime ↄcluſiſſetis.niſi ⁊ regno ⁊ vobis ſingulisid
itaueritis expedire. Quid ad h rñſur? ſit ceſar nõ ſcio. IFlud aũt ſcio qꝛ ⁊ ſuam

q̊ʒ vtilitatemn a patruelis ↄmodum ceſaria maieſtas intuebit᷑. Mec ſcient alichd

ꝓmittet.qð ſuo ac patruclis ſtatui poſſit obeſſe. Sicjs g̊ vult int ceſarem ⁊ vos
plenam fieri ↄcoꝛdiam:is ea media offerat q ſint vtriq; ꝑti accommoda. Hemo
em̃ monis oꝛnatu ac vᷣboꝝ lenocinio plus ſuadet᷑ q; vtcilitas. Cum && bis in re-

bus q̃ nunc agunt᷑.⁊ vos hungari vim ↄmodum ſeqmini ⁊ auſtrales ſuum.libʒ
iht 28 regni in medium referre.Sic em̃ q ſint vobis
vtilia meliꝰ intuebitmur. Mam ⁊ apud auſtrales in eandẽ ſniaʒ ſepe ratiocinatꝰ

₰.ℳ „

mihi pauca d ſtatu ↄditioneqʒ vꝛi

ſum. Elos qð ex pura mẽteę ſinceroq; coꝛde ꝓmit᷑.benigna fronte ⁊ letis animis
audite.⁊ qᷓ vobis ſint vſui( quis lõgemeliꝰ q; ego ꝓſpicitis) me referẽte notare

nõ pigeat. Statꝰ regni dungarie ꝓchdoloꝛ nõ ſine gui damino totiꝰ xpᷣianitatis
oↄfractus.q̃ſſatus.laceratꝰ.⁊ omni ſplendoꝛe nitoꝛeq; pᷣſtino denudat? eſt.tãtaq;
inutatio in regno vro a paucis annis citra facta eſt.vt ſiqs ꝓceꝝ antiq iam ab
inferis reſurgeret.bũgariamq; intraret:nullatenus ſuaʒ patriam recognoſceret.
Apud hyſtoꝛiacos veteres reperi vẽin regnum floꝛentiſſimũ qͥndam fuiſſe ⁊ bo

ininibꝰ ⁊ opibus beatum.Cuiꝰtanta latitudo lõgitudoq; fuit.vt ⁊ a ↄſtãtinopoli
mariq; pontico vſq; ad auſtriaʒ ⁊ a polonia vſq; ad ſinum adriaticum ꝓtẽderet᷑
n cui? ventre ſeptem ampliſſima regna claudebant᷑:q̃ a coꝛona hungarie tanq;
euda depedebant. vt merito q dam non tm regem ſ archiregem bungariam bie
dixerint. Mec ſat fuit tot gentibus hũgaros imꝑare:ſ ex ſe q̊ʒ pplos emiſerunt.q

omnem illam italie ꝑtem ꝗᷓ olim gallia tranſalpina vocata eſt:bodie vᷣo ab ipſis

hungar longas barbas ferentibus lombardia dẽ occupare. x vobis inſuꝑ du
ces exierunt qͥ ⁊ almaniam ⁊ galliam ⁊ hiſpaniazʒ inuaſerũt. Hec gens fuit oꝛbe
toto.ꝗᷓ vim tunc regnum laceſſere auderet.tam venerabile ⁊ claꝝ erat vbiq; ter
raꝝ hungaroꝝ nomen.At nũc q; laceꝝ ſit vim regnum ipſi ſcitis:circũſpicite to

tum. Aeneti qͥ qndam ꝓ fundo ciuitatis ſue tributa pendebant. iam dalmaciaʒ
magna ex ꝑte tenẽt.thurci qͥ trãs eleſpontũ foꝛmidarevĩos arcꝰſoleł ant.in ipis

bungarie viſceribus craſſant᷑. Doloni dammodo regni vii cenſebant᷑. molda⸗
niaʒ ſui iuris fecerunt.nec thurci ſine poꝛtione vioꝝ dominioꝝ ſunt.nec bobemi

nec theutonici. Quid ſciſmaticos ⁊ hereticos referam.ꝑ bungariam debachan⸗
tes.qd triſtia bella:pꝑ vos cum thurcis geſta.qͥd animas pene inſinitas er regno
vio qtamnis expoꝛtari.Quid abigeri pecoꝛa ⁊ omnia in pᷣdam duci.q̃d monaſte

ria magniq; dei templa vbiq; apud vos ruere.O regnum olim opulentiſſimum.

o aureaʒ ꝓuinciã.o era. decꝰ?.quõ ſic ex te nitoꝛ omnis abſceſſit.quõ ſic abije
etuo

coloꝛ optimꝰ. Abi figoꝛil x bominũ.vbi reuerẽtia.quam tibi omnes getes⸗

impendebant. vbi maieſtas regs. vbi gloꝛig. Quid tibi tot victoꝛie ꝓfuerunt ſi
tamcito in triumpbum duci debebas.Quid romanoꝝ ducũ reſtitiſſe potẽtie iu/

uit. ſi nũcilioꝝ vicinoꝝ ineptos incptꝰ ferre potes. Heu foꝛtuna.beu reꝝ viciſſi⸗
tud.q;cito impia variant᷑.q;cito mutant᷑ regna Henete dilabunt᷑ ptãtes. Re⸗
r. ſripatũ eſt vt vix int ſe ꝑtes vlle cohe
reant. Quẽ aũt ſit tantę mutatois ac ruine cã. nõ eſt intueꝛi fagle:qꝛ occulta ſunt
iudicia dei.nõ minꝰ hodie q; olim fertiles agri ſunt.nõ minus fecunda pecoꝛa aſ-
ſunt vineaꝝ puentus:reddunt vſuram eſtoſe auri ⁊ argemi minere. Senſati ho
mines ſunt induſtrij.magnanimes.multaꝝ reꝝ exꝑti:lre tað vigent q; vnqᷓ;;. Nõ
poſſum ego de ceter loqͥ qs nõ vidi.de vobis q bᷣ eſtis.illud poſſum dicere qð de

nqs
veni
mre
300/
inde
gete
lsid
ſan
ic
1s
ene
t⸗
n.b;
vebs
cinn
ims
tre
taq;
mad
cket.
eibe

Zuis botninum genere dici põt. Nideo em̃ vos foꝛma ꝓceros coꝛpe decoꝛos. vi-
ribus robuſtos.pᷣmone gtos ⁊ in om̃i oge acceptos.Quid igit᷑ eſt qd regnũ vĩ

tantoꝑe depᷣſſt.cum nec vires vꝛis boſbꝰ deſint nec ingenia:ſicut ex oibꝰaudio c
vꝛaʒ regionem ꝑagrarunt.ſunt foꝛcaſſe nõnulla pctã q̃ deus pun ire vult:qiad/
modum in veteri teſtamento factum nõnunq; legimꝰ. Ob quam rẽ ↄſider dum
eſt diligent᷑.vt ſi qͥd erratum eſt emẽdet᷑.vt ꝑ oꝑa pietat dina maieſtas mitiget
quam pr iniqtatem aliquaʒ ↄſtat iratam eẽ.nec miremur ſi Arerim int᷑ vos ali
44 iniqtatꝭ eſſe. Maʒ nulla eſt oino pPuincia iniqtat expers. Ceteꝝ cum his pie
ac miſcditer deus agit q̃ꝝ delicta in ̊ mdo punit.Deus em̃ bomiĩes 5 filijs hʒ ⁊
q̃s diligit arguit ac caſtigat vt ꝑ multaſ aduerſitates ad oꝑa vᷣtut inducat qͥ̊s qt
nihili facit.delicate ⁊ delicioſe patit᷑ viuere.qꝛ nõ illos emẽdatõe ſua dignos.Cũ
aũt regnum vrjDUm deus multis plagis afflixerit ſignũ eſt qꝛ vos amat ⁊ ſaluos eẽ
deſiderat. Munc vim eſt vt emẽdetis in abꝰcogitare poteſtis offenſaʒ eẽ maieſta
tem dinaʒ.int᷑ alia vo q̃ deus egretulit.foꝛſitan illud eſt.qdð eſt regi ladiſlao infan
ti oꝛphano ſine crimine nõ vti paꝛ fuerat fauoꝛabiles extitiſt. Maʒ qᷓ;uis blerih
vẽm er magna cã ipᷣm reliqrunt.qm̃ ſibi qͥſq; ↄſulere dz. regnum tñ totuz excuſa
ri nõ põt.qð ſi vnitum pꝓ iuſtcia pueri fuiſſet:nunqᷓ; polonꝰ ex aduerſo intraſſet.
vtcũq; ſit.vidẽdum eſt vt deus placet᷑ vbi offenſus eſt.vt inde medela ꝓdeat vñ

vulnus fuit illatum. Mempe qᷓntum ego im aginari poſſum.ex deo datum eſt vt

regnũ bungarie qð ſub aqulterino rege ꝑiclitatum ẽ.iaʒ ad ſuum veꝝ⁊ legitimũ
regẽ ladiſlaum reuęrtat᷑.ſub cuiꝰauſpicijs reintegrari poſnit ⁊ ad pᷣſtinum reduci
nitoꝛẽ. Bona eſt eq̃dem vꝛa deliberatio.ꝓbãda.recta.ſalutifera.Aeꝝ qꝛ ⁊ añ de
ſertum ladiſlaum imo ⁊ diu añ ſigiſmũdi ptatem regnũ vim declinare cepit. nul
lam g cãm vr̃e ruine maioꝛẽ fuiffe arbitroꝛ qᷓ; diſcoꝛdias vias. Namq; ſicut res
vꝛe ꝑ ↄcoꝛdiam creuerũt.ſic ꝑ diſcoꝛdiain ſunt diminute.qm̃ nulla durare ptãs
valet vbi diſſentio regnat.Romani tãdiu magni ⁊ reꝝ dñi fuerunt.q;diu in cha
ritate vixerũt:vbi vo ciuilia ⁊ inteſuna bella ſuboꝛta ſunt.mox ⁊ maieſtas roma
na de ecit. Sic ⁊ athenas ⁊ ſpartam ⁊ cartbaginẽ tomeſtica deleuerũt odia. Ciui
les aũt diſſenſiões inuidia ⁊ ambitio alunt.q̃ peſtes in regno vꝛo craſſantes.oim
intentionũ viaꝝ maloꝝ ⁊ oim cã fuere.Et vtinã etiam nõ bhodie int᷑ vos bi eẽnt
moꝛbi.nãqʒ ſi depoſit ſimultatibꝰiteſtiniſq; odijs ↄcoꝛdes eẽtis⁊ vnanimi voto
ad cõe regni bonũ intẽdẽtl.nihil eſt qð vꝛi vicini ↄ vos auderẽt.nec em̃ puincia
vlla cẽ.q̃ ſi viros hʒ ⁊ hi ſunt vniti.ſuũ nõ tueri poſſit ſtatum. Difficile monumẽ/
tum ẽ amoꝛ ciuium.inexpugnabilis ẽ ciuitas quaʒ vnitas ppli tuet᷑.Oꝛ ſi ꝑua xe⸗
gna.ſterilia.pauꝑcula.ꝑ ↄcoꝛdiaʒ ſeſe tuent᷑.nec vicinoꝝ impetꝰ timẽt.q̃ntoma
gis gloꝛioſuʒ regnũ vrjm ampliſſimũ.ditiſſimũ.⁊ oim reꝝ copia habundas.inſul
tantibꝰ reſiſteret hoſtibꝰ ſi oẽs in vnũ barones regnicoleq; ↄcurrerẽt.ſᷣſt᷑ onexe
inuicẽ neſcio quõ iuſticia atzʒ ↄcoꝛdia.nec vſqᷓ; altera ſine altera repit᷑.niſi foꝛſan
ad modicũ tõᷣus etiam in malo q̃ͥdam ↄſpirauerit. Sʒ hi nõ pñt eſe diuturni.qꝛ
nulliꝰ criminis eſt longeua ſocietas.qͥ diu ↄcoꝛdiaʒ appetũt.hos neceſfſe ẽ in vᷣtu⸗
te iacere fundamentuʒ. Dicam plane qð ſentio.nec vos egrelaturos puto.qð in
bonum finem eloqͥr. Liqdum ẽ apud me.idcirco vrjm regnũ in magna pꝑte vaſta
tum eſſe.qꝛ ↄcoꝛdia caruiſtis.Concoꝛdia vᷣo ꝓptea vos deſeruit.q iuſticiam non

„

amaſtis. Aoſipſi poteſtis reminiſci multis in locꝭ apud maioꝛes vr̃os iuſticiain
fuiſſe neglectaʒ. Hris vᷣo tꝑibꝰ magnũ illud fuit.qð ladiſtaum depuiſtis infantẽ
⁊ nullũ bñtem qͥ ſuum ius tueret᷑ niſi deũ.qᷓ;uis nõnulli vrm neceſſitate magis qᷓ;
volũtate ab eo defecerint.qbus nihil eſt imputãdum ſi metu graui ꝑculſi vite ſue
ↄſulere voluer̃t. Hec em̃ hihodie ſumꝰ q ꝙ iuſticia capita nr̃a ponamꝰ.Diximꝰ
iam cãꝝ aliqᷓs.regno que vr̃o obfuerunt quantum nos opinari valemus. Apud
deum foꝛtaſſe motoꝛẽ oĩm in cuiꝰmanu ſunt omnia regna mdi.alie ſunt qᷓs igno
ramus. Munc de remedijs trãſigẽdum eſt.vt ea⸗ inueniamꝰ quaʒ qnmꝰvtilitatẽ
Mempe viri pᷣſtantiſimi ſi resgnũ vrjm vult inſtaurareſ vultis em̃ ñ ambigo ⸗
e iiii

vijs artibus euitãdum eſt: querẽda iuſticia eſt. habenda ↄcoꝛdia.iungẽdus amoꝛ
ladiflao.qͥ verus rex eſt repetẽdus.iuuãdus.fouẽdus.vt violata in egiuſticia re⸗
ſartiat᷑. Dicitẽ ſoꝛſan fruſtra ſic loqris cum iaʒ ob eam cõʒ h̊ ſimꝰ.ſ h haud ſatis
eſt. Maʒ ⁊ legatio vĩa ↄditiões qſdam hʒ.q̃s poſſibile eſt ceſarem nõ agmittere.
Quid tũc facietis.qͥd ſi non det᷑ puer ad albam regalem.qꝛñ videt᷑ ceſari facun
du m. Quid ſi neget coꝛonatio noua. an in fecto negotio recedetisg. Hic H delibe
randum c. Hoſulẽdum.h̊ videnqum c. ne iuſticia qſerat᷑.⁊ ne qd expedit regno
vro negligat᷑. Scit qꝛ iuſgẽtiuʒ ẽ.neqʒ electõʒ neqʒ coꝛonatõʒ tegnũ dare ß ſuc
ceſſionẽ.qð ſi qbuſdaʒ in ſobnis electoõ regem facit.id cerce apud vos nõ eſt. MHã
⁊ aplice ſedis ſnia eſt ſucceſſionem in regno vio locum bꝛe. ſicut ⁊ bonifaciꝰ diffi/
niuit ⁊ vetus obuatio docet.Eſt igit᷑ vobis aꝗ iuſticiaz ↄᷣuandam ladiſlaum in
regem bñdus.q ſigiſinundi nepos.alberti ⁊ elizabethb fillus.auito patno ⁊ mat/
no iure regnum vendicat. Minus pꝛi viuo ſucceſſit apud aſtirios:apud macedo⸗
nes philiſpi ſucceſſoꝛ allerander extitit. Apud bebꝛeos ſalomon pais dauid ſoliũ
tenuit. Apud rönos cũ ꝓle careret iulius.adoptiuũ filiũ auguſtũ ſucceſſoꝛẽ hũit
Apud troyanos laomedontam pꝛez ſecutꝰeſt pamꝰ.ꝑud francos pippini ſedẽ
poſt obitum karolus magnus accepit. Apud gothos aũt ꝗq⁊ ipſi vꝛi generis fuę
re almal pꝛi ſuo gapt ſucceſſit. Sic ⁊ alberto regi vi par eſt ladiſlaum ſucceſſoꝛẽ
füium ſuccedere.niſi ⁊ pictatem ⁊ humanitatem oim pploꝝ gentium nationnqʒ
iura velimꝰ? puertere. Neꝝ ne ꝓpoſiti nri metas egrediamur.cum iuſtum ſit ladiſ
laum apud vos regnare.videamꝰan etiã vtile exiſtat. Stoicoꝝ ſnia eſt mibil vti⸗
le foꝛe qð non ſit idem honeſtum.nec vt nuhi videt᷑ falſe arbitrant᷑ ſtoici:qꝛ nibil
eſt vtile qd turpe ſit.videri põt vtile.eſſe aũt non põt. Mam turpia ⁊ vicioſa ca⸗/
duca ſunt. mutabilia. fluxa. curas ſꝑ atz moleſtias affereętia. Que iuſta ſunt ⁊ ho
neſta ea manent nec vnc; mẽtem turbant. diſſeramꝰ h alio modo· Sunt vt ac/⸗
cepi nõnulli:q nec vocãdum ladiſſaum rent᷑.nec cum ceſaꝛe qcq; pꝛacticandum
Quidam vo boneſtum aiunt ( vti iaʒ factum eſt vocari ladiſiaum.qð ſi nõ det
ꝑ alium modũ regno ↄſulẽdum cẽſent. Apud hoſce hoſes minima eſt de iuſticia
mentio vtilitatem ſoluũmodo ſectant᷑.ſᷣ neſciunt aꝛ nulla eſt ſine vᷣtute vtilitatis
poſſemio. Siſcutiamꝰ iſtoꝝ opiniones rũdeamuſqʒ ↄꝛiantibus.Ego adem tũc

vtile putarem regno vꝛo negligi ladiſlaum.ſiſſine ipſo ⁊ ↄcoꝛdes eſſe poſſet ⁊ ab
hoſtibus regnum tueri.O ſi B abſint.Dqͥd vodis vtile eſſe qat.Examinemus iſta

Si pacem in regno ⁊ ↄcoꝛdiam vult bꝛe aut populare regimẽ aut regale habẽ/
dum eſt. Dimitto nũc illam ariſtotel quam in politic de mõ regendi ↄſideratõeʒ
babuit. Haz ad ̊ duo pñt omnia referri.qͥd vos obſecxo int᷑ h eligetis.qs vim
eſt ꝗ populare regimen audeat ſuadere. Omnes vos ̊ bic eſtis nobilis eſtis.at
in regimine populari omnis nobitas ſuſpecta. Surgunt plebei ⁊ eqto iure rem
publicam adminiſtrant qcqͥd excellit amputat. Reſpicite ciuitates qᷓ in ↄmuni
gubernant᷑. nullus in atrio nobilis eſt.mercatoꝝ ſunt omnia. Ego nõ puto quẽ/

q; oẽm ſub artificibus potius eſſe qᷓ ſub regibus.Aqꝗ boc eſt evim regimen vſq
in hoc eui ſo ſub auſpicio regum gubernatum eſt. Mec reoꝛ nouitatem vos velle

nunc agere.ꝗᷓ mr erroꝛis eſſe ↄſueuit. Exinde cum regnum vim vndiqʒ bellis fla
gret: neceſſarium eſt regem bꝛe ad quem omnia referunt᷑. Abi pax eſt multitudo
regnare põt.vbi ſunt bella niſi vnus ſit qᷣ dirigat:omnia coꝛruũt. Cum cimbꝛi cũ

tricentis milibus armatoꝝ italiam peterent. vꝛbes italie qᷓ tunc erant libere.ſpõ

te ſua romanum ſibi plin pfecerunt.Romani autem marium ducem oim ↄſtitu
ere. Nec em̃ ſine pᷣncipe frementibus arinis pnt ꝓPuincie defendi. VUos q cum
thurcis aſſidue bella geritis. neceſſariũ eſt regem bꝛe. Sʒ hic qͥʒ de rege deliberã/
dum eſt. Niunt nõnulli multos eſſe in regno ex ſanguine claros ⁊ vᷣtutibus pᷣdi/
tos. quos reges eſſe nequaq; dedeceat.qð ego non negauerim. Mam ⁊ ex vobis
qͥ hic eſtis nò irem inficias.coꝛona dignum aliquẽ foꝛe.ſiue claritas generis.ſiuę
foꝛme decus, ſiue animi magnituto ⁊ ꝓb

–„

tas redrat᷑. Neꝝ cum nõ poſſit niſi vn?ꝰ

—

rex fieri. Inter vos autem plũures ſint dyademate digni.ſitqʒ masgna eqlitas in⸗
ter vos.is nõ videat magnam inuidiam naſci.ſiqͥs vim in regem ſublimet᷑.int᷑
pares nunqᷓ; inuidia deeſt.nec eq̊ animo ſui ſimileʒ ſibi pᷣferri ſinit. Sunt int᷑ vos
diuerſe voluntates.Et vt comicus ait.q̊t capita tot ſnie.Quis vnq; ſibi ſuadeat
tot pᷣlatos.tot ꝓceręs.tot ciuitates.tot incolas invnum ↄſentire.q ex huᷣgaria
pficiat᷑ in regem. Addite ꝙ inimici vii circũſtantes thurci.vires mox vias ↄptem
nerent audientes ex vobis eſſe creatumlregem.&um ptea ſcirent vos ab omi/
bus xpᷣicolis deſtitutos ⁊ a germanis pᷣptim.q̃ ſanguinẽ iniuriam reliqſſetl.qd
vltra.an putãadum ẽ regem boſſine diſpotumqʒ raſſie ⁊ alios bungarie magna/
tes.qͥ vix ſigiſnundum ludouicumqʒ regem ſupꝛa ſe ferebãt. iam vnum ex vob
eq̃ animo ſibi dnãntez pati.Laceo domũ auſtrie ⁊ comitẽ cilie qͥ nunqᷓ; ab obe/
dientia pueri recederet. Quo circa nõ video quõ ex vobis eligi rex poſſit.qͥ ⁊ ho⸗/
ſtes repellat? regnicoł pacez pᷣbeat. Aenio extra regnum nec q̊ pacto ex alijs gẽ—
tibus regem bꝛe poſſit video.nec em̃ adeo deductos vos arbitroꝛ.vt ex infideli -
bus reges accipiatl.q multis nõtc icam annis ſ ſeculis ſidem xpᷣi ꝓpꝛio ſanguine
ʒ infidelium impetus defendiſtis. Dolonia qᷓ vobis regem dare voluit.in eo iaʒ
ſtatu eſt. vt vix ſibi regez inueniat. In almania qcunqʒ ſunt pᷣncipes regio digni
faſtigio ladiſlao regi arctifſima iuncti ſunt ↄſanguinitate.nec qᷣſq; eſt taregendi
cupidus.vt ꝓpꝛium ſanguinẽ ledat. Bohemia ladiſlaum reſpicit.Cetere natões
remotiſſime ſunt.ex dbus ſi regem velletꝭ vocare.⁊ ſi ꝑſonaʒ hꝛet.auxilium tũ
ꝑtot regiones tot gẽtes tot fraꝝ mariſq;ſpacia nõ poſſet hꝛe.ſᷣ ↄcedamꝰ eẽ ali /
quem vel in germania vel alibi qͥ vèo voca agegnum accipiat.vt ſit veꝝ qd vſur
pare ceſar ſolebat ex euripide.ſi violãdum ius eſt.regnaãdi cꝗ violadum eſt.in ce/
ter rebus pietatẽ colas.An ꝓptea pacẽ hẽatl.an thurc reſiſtere poteritl.an vtili
tatẽ quam vultis ↄſeqmini.Huũc bic auſtrales indcthurci regnũ vim infeſiabũt
Mũ ꝑtes in regno erũt q̃ nibil ocioſe fieriꝑmittẽt.Sane viri prudẽtiſſimi ⁊ alto
ſangnine nati.ſi pacẽ in ecno vult bꝛe inimicoſqʒ thurcos ꝓcul arcẽ.nec ꝓplare
hbñdum ẽ regimẽ.nec ex vobõ rex affumẽdus:nec in alia gẽte qrendus.Qm̃ in au/
ſtria hᷣ eſt de qͥ locutꝰ ſum ⁊ quem vos accerſitis ladiſlaus alberti filius.in qͥ ſi no

—

bilitatem qᷓritis.nemo ẽ eo in oꝛbe toto nobilioꝛ.Cuius pat᷑nũ genus ab ipſa iu/
lij ceſaris ſtirpe diriuat᷑.Sic em̃ domus auſtrie initiũ hʒ.in q̊ͥ plurimi romanoꝝ
reges fuere.q̃ ⁊ bobemie ⁊ polonie ⁊ alijs regnis pſepe reges dedit. Mat᷑nuz ge
nus ex regibus vꝛis ꝓdit.mir illa regina vꝛa elisabeth fuit.auus ſigiſmundus im
pat oꝛ. ꝓauus karolus qrtus. Exinde iohes rex bohemie achainnicus ſeptimus
ceſaꝝ.q poſt traſlatõ ͥ imperij apud geninanos excelletiſſimi fuere.vbi na tanta
nobilitas tãtaq; ſanguis claritudo.Certe h̊ potiſſime ex oĩ xpᷣianitate dignus eſt.
q̃ vob gener claritate pollẽtibus eẽ rex deat.Hic int᷑ vos natus ẽ ⁊ in ipᷣſa infan
cia coꝛonã vꝛaʒ adeptus.nemo in regno vꝛo ius hʒ niſi puerulug iſte.Hic vobis
theutonicos oẽg amicos reddere pot.atz bobemos ↄiungere.h̊ pacẽ vobis in/
trinſeca reddet.h̊ diſpotum ⁊ comitẽ qllie in vnum vobiſcum iunget. H vob fri
dericum ceſarẽ patruelẽ ſuum affectiſſimum faciet. Hic oĩa dñia auſtrie.h̊ duceʒ
burgundie ↄſanguineum ſuum ⁊ francie dñm ſibi ↄiunctuʒ in vim auxilium cu,ʒ
opus fuerit aduocabit. In ̊ puero regia maieſtas relucet.i in puerili etate libe
ralitatẽ oñdit ac pꝛudẽtiaʒ pᷣ ſe fert ſingularem. Foꝛmalilli egregia ⁊ plus qᷓ; dici
poſſit decoꝛa.iã patnaʒ magnanimitatẽ ⁊ auit ſagacitatẽ indicat.bꝛeui tpe grã/

„

diuſculus erit ac ꝑ ſeipᷣm loqͥ etare ⁊ gubernare poterit.Cuzʒ h̊ extirpare ſciſina
ticos de regno poteritꝭ.cum h̊ thurcos repellere.dalmaciã vẽdicare.⁊ qͥcqd alie
natum ẽ ad coꝛonã reducẽ.paceq; ſancta ⁊ optima frui.Quocirca cum tãta⁊ tã
euidẽs vtilitas apareat.ſi ꝑſeuerare cum ladiſſ o rege volueritis.qᷓ;uis nõ vtpu
to vos vllo pacto abſq; deſiderata cõcluſione receſſuros.vt tñ oꝛatiuncule meę

deſtinatum finẽ imponã.circumſpectões vꝛas oꝛo.pᷣcoꝛ.obſecro.⁊ obteſtoꝛ.vt h̊
tot tãtaq; regni ↄmodaloſiderãtes.cum ceſare nro oĩo ↄueniatis.nec in eo vim

faciatis.ſi qd eſt qd veſtris petitionibus diminua k: dummoo rex in regni veſtni

gliqͥ loco ſit. maieſtati ceſaric accepto. Ham nec ceſar ipſe qð iuſtum fuerit dene
gabit qꝛ etiam de ſua vtilitate agit᷑. cum reguum vrm ainicum hʒ. Mec moueãt
vos in Gructdes in peſte facte. Haʒ ⁊ voſipſi potiſſini autoꝛes eaꝝ fuiſtis. Memo
moleſte accipiet ſiqͥd ꝑ vos ꝓ regni pace fuerit ſmutatum. Palatinus aũt ⁊ qͥ cũ
eo ſentiunt allegare peſtienſes oꝛdinatiões nullo modo pñ̃ᷣt.qͥ ab eiſdem multis

.

iam modis receſſerunt. Sumite igit᷑ animuʒz viri pᷣſtantes.oↄcludite cum rege q̊-
cunq; poteſtis. dicite demum.nulliꝰ vos regis niſi ladiſiai vnatum paſſuros.Am
plectimini iuſticiam pueri.recipite qᷓ vobis vtilia eſſe oñdimꝰ. Efficite vt ⁊ bũga
ria tota ꝑ vꝛãm oꝑam ſeq intell j
laus vr̃ hungarus.ſuum regnum p manꝰvꝛas:vꝛaq; ſtudia recuꝑaſſe cognoſcat

△

⁊cum virilem togazʒ accepꝑit.te cardinalem qͥ gum baptizaſti.te veſpꝛineñ. epᷣm

*

àͥ patri ſuo ſeruiuiſti te nicolaum vainodam q militem eum feciſti. te ladiſisum
banum qᷣ ſanguine ſibi ↄiungeris.te griſkona qͥ eius ꝑtes indefeſſo animo ſꝑ de/
fendiſti.te emericum qᷣ auo ſuo chariſſimꝰ fuiſti.⁊ vos omnes legatos pntes tan
qᷓ; ſuos tutoꝛes ſuos dvefenſoꝛes ſuos pentes veneret᷑.ac bonoꝛibus dignitatibꝰ
opibus ⁊ ommbus officijs ⁊ beneficijs ſuꝑ ceteros regni ꝓceres ſingulari ꝗdam

elens zguſtt iocundirste pſeanat⸗ ,
congratulat᷑ ꝓmoto in epᷣm ⁊ qu zaliter I —†
viuat admonet. pmn 7 quzurct Epiſtola. lxxxix.

Euerendo patri ⁊ daro pᷣncipi dño iobanni de aich. electo eyſtettenſi dño
ſuo pᷣcipuo eneas ſiluiꝰ impialis cancellarius.S.p.d.ſeq; ibᷣm totum ex/
hibet. Feciſti benigne pꝛ optime.ꝙ in lr̃is tuis qᷓs buc ad amicos miſiſti

de tuo ſucceſſu mei qͥ;ʒ mẽoꝛias habuiſti. Nec em̃ eneam tuum q̃ tibi obuenerant
bona ignoꝛare noluiſti.quem ſciebas tua gaudia ſolide gauiſuꝝ. Epo igit̃ vir pᷣ/
ſtantitfime grãs in pᷣmis optimo ⁊ maximo deo refero.qͥ te dignis bonoꝛibus ex
tulit. Doſt boc laudo magnope capitulum tuum ſinguloſq; canonicos qͥſue ꝓui
ſuri eccſe.ñ vt pleriq; faciunt indoctos imꝑitos inerptos inerteſqʒ ſibi aſſumũt
ſ te viꝝ ſcientia iuris ⁊ oim lraꝝ peritia daꝝ.in rebus agẽdis diu vᷣſatum apud

pᷣncipes ⁊ ſingulari ſolertia pᷣditum elegerunt.vtinam boꝝ exemplum ⁊ alij ſeq̃⸗

rent᷑. Mempe non ſiclaycoꝝ impᷣſſionibus ecchie tererent᷑: ſi oꝝ gubernacula

apud eos eſſent às ſtudere ſapientie ↄtigiſſet. Doſtremo tibi admodum regrati/
oꝛ qͥ factus maioꝛ nõ deſpicis me minoꝛem vt plerũq; fieri ſolet. Mos em̃ homi
num eſt vt q̃ infra ſe ſunt ſemꝑ ↄtemnant. Hinc vulgo ꝓuerbium eſt. Societatẽ

bominum dirimi. q̃tientz alius alium dignitate vel opibus excedere cepit. iſta

inter plebeos ↄtingunt.qͥ non in vᷣtute ſ̃ in vtilitate ommnem vite rõem ponunt.
viri aũt boni ⁊ vtutis amatoꝛes vt magis eleuant᷑ eo magis amiconꝝ meminefrt
NHec em̃ affricanus iunioꝛ lelij vnqᷓ; oblitus eſt.aut eum ꝑuifecit.qᷓ;uis ⁊ ipſe du
os ↄſulatus cum ſummo ppli deſiderio ſuſcepiſſet Ale vo candidatus ex ꝑetitõe
deiectus fuerit. Mec peritbeus architam neglexit. ;uis ipſe foꝛtunatus. lle vo
captiuus effet ſ libertatem amico impetrauit.Amicitia nãq; qᷓ intvtuoſos ẽ nec
varietate foꝛtune.nec tꝑe diminuit᷑. Ita ⁊ inteſſe video bonitate tua. qͥ lʒ iaʒ int

antiſtites eccleſiaꝝ ⁊ ſeculi ᷣncipes ſublimatus ſis.q modo puatus fuiſti non tñ
mẽoꝛiaʒ ponis.ſᷣ int᷑ varias occupatões q̃ in ᷣncipijs dignitatum adeptaꝝ eue

nire ſolent.int᷑ magnas curas.int᷑q; diuerſos ſtrepitus de ie ſcribere nõ negleri

ſti. Judicium eſt hoc mibi maximũ firmaʒ eſſe ſtabilẽ ꝑpetuam ⁊ imoꝛtalẽ beni /
uolẽtiam tuam. VHeꝝ pᷣſul amatiſſime quis ego mibi ↄgaudeo ꝙ amicũ honoꝛi /
bus auctum ⁊ in ſublimi poſitũ video.tibi tñ an ↄgaudere debeam bereo. Nam

tuam dignitatẽ tuaſq; diuſcias multe cure multe anxietates multi met? ſeqntur
Mec em̃ augeri opes pñ̃t:qͥn ⁊ laboꝛes creſcant.omnis potẽtia ſubiecta eſt inui

die. Qui epus eſt in ſpecula ſedet:oiĩmq; oculos in ſe ↄuerſos bʒ.Si bñ facit.feciſ

ſe debitũ dꝛ. ſi male liguis oim carpit. Adde ꝙ nemo tamſancte viuere põt auin

qetam ⁊ paciſicam intelligat redditax. ⁊ pueripſe ladi/

pri

n,

aliqui ſe offenſos reputet Mibileſt mibi crede in bac vita moꝛtali durius qᷓ; pon
tificatum gerere:in q̊ ſi deo places hominibus diſplices.ſuare medium arduũ eſt
Atcũqʒ ſit nauigãdum eſt boc pelagus.ꝓ ſalute ↄmuni ſᷣuiendum eſt reipublice
Hec em nobis nati ſumus yvt plato dicebat. oꝛtus nri ꝑtem amici ꝑtem patria
vẽdicat.Ego aũt addo ꝑtẽ qͥʒ deberi eccleſie: ⁊ ſi nos totos obligatos ſibi tixeri.
qᷓ nos xpᷣo regenerauit:nõ errauerim.cxinde cum te intus ⁊ in cute noꝛim: mode
rationemq; tui animi ſciam.Mullum mibi dubium eſt. qn tuus bonoꝛ ꝑpetuus
ſit.cum tus ſit vᷣtus et᷑na.Et qꝛ magiſtratus viꝝ oñdit:vt bias ait.in hoc beneſi⸗
cio tuo pᷣſtantes animi dotes latebant manifeſtabis. Sʒ oinia bec cum labo/⸗
re multo diuerſiſq; anxietatibus facies. In omnibus his tñ moneo te.pᷣcoꝛ.ob/
teſtoꝛq;.ne magis ſplo q; tibi viuere ſtudess.metire tpᷣus tuum.⁊ aliud reipubli
ce tribuę.aliud tibi retine. Relaxa nõnnnq; curas animũq; oblecta. Scipio leli⸗
uſq; de qͥbus ſupꝛa memini q;uis magni eſſent viri.⁊ rempublicam ſuis ingenijs
ac Rudijs ſuſtinerẽt.nonnunq; tñ in lauretem agꝝ exeuntes ſic ſe ocio qͥetiq; da⸗
bant. vt conchas vmbilicoſq; legentes ad magnam diei ꝑtem iactu lapillav ob⸗
lecterent᷑. Opoꝛtzʒ ſic agereſ mibi creqe ᷣſul inſignis. Haʒ qͥ ſꝑ ſeria tractat q;-
uis noõ eſt moꝛtuꝰ.tñ viuens m oꝛit᷑.Cu crgo qͥ iam maximam vignitatẽ adeptꝰ
es.effice ne te magis dignitꝗs.qᷓ; tu illaʒ in ptate habeas. Multi ſunt modi qᷣbꝰ
animus relaxat᷑. Interdun?᷑ venatibus ac piſcatõibus.multi ſunt mẽtis ſeceſſus
Cura vt fideles comites habeas.cum qͥbus nõ aliter qᷓ; tecum loqris. Interom
nia bominum opblectamenta nulla maioꝛ voluptas eſt.nulla iocundioꝛ nulla ſe/
curioꝛ qᷓ; cum fideles amici inuicem coheunt.deniq; ita eſt nullius bonii vt ſene⸗
ca dicit) ſine ſocio iocunda poſſeſſio. Quãto qͥſq; maioꝛ eſt.qnto ditioꝛ.qnto po
tentioꝛ:tanto fideli amico magis indiget.Tibi hec pluribus vᷣbis dico qᷓ;ᷓ opꝰ ſit
Lu hoc partim legen do ꝑtim int homines viuẽto didiciſti.Facꝙ vti facto opus
ſcis.Ego mibipſi ↄgratuloꝛ ꝙ te ſic ſublimatum audio. Scripſeram tibi nuꝑ de
miſeruis curialium longam eplam.S tu iam eo in ſtatu es vt bis ſcriptis nõ indi/⸗
geas.C urabo tñ vt eplam videas. MHam q;tomaioꝛes ſunt illoꝝ anxietates qui
ncipibus ᷣuientes tedia ſubeunt curiaꝝ:tantomagis letaberis cum te is libe/
ratum videbis. Apud italos antonius maſſetanus ex oꝛdine minoꝝ magnus vᷣ⸗
bi dei pᷣdicatoꝛ fuit.cuiꝰ pᷣmo tam pplo acceptus erat vt ad magnam diei partem
abſq; cibo audiret᷑.Callebatq; homo ⁊ in grecis⁊ in latinis lr̃is.Hunc ſua vᷣtus
generalem oꝛdinis magiſtrum lłecit.poſt ebᷣm maſſetanum.non tamen tot digni
tatibus auctus:pᷣmones deſeruit. Me pñte ſenis pᷣdicare de pauꝑtate cepit muꝭ
taqʒ incommoda paupeꝝ multaſqʒ nuſerias in medium adduxit. Exinde quidq
dicam indqᷣt:tot ſunt pauꝑtatis tedia vt nibil ſupꝛa.Ego qͥdam gras deo refero ũ
ꝑ epiſcopatum bis liberatus ſum. Sic ergo ⁊ tu dicere potes. NHam epᷣatus ex
milſerijs curialium te extraxit quod tam mibi iocundum eſt q; tibi vtile. Zuvide
vt diues factus non ſis pauꝑ. Jam tibi facultas eſt.quia potes qmultos ditare
Cura vt bomines dignos ꝓmoueas. Hon tñ ſic tehac lege aſtrinxeris.quin eti⸗
am ꝓ tuo libito aliquibus beneficias. Is cui ſcripſiſti de tua ꝓmotione multum
in te ſperat.vir bonus eſt ⁊ tui amantiſſimus.Fac vt eius noticia nõ ſit apud te
infructuoſa. Inter alios aũt quos dignos ⁊ virtute pᷣſtantes ad beneſicia ecclę⸗
ſiaſtica ꝓmoueris. Si vnum vel alteꝝ indignum aliquanto aliquo beneficio ſbeᷣ
leuaueris non erit eßtfncenduen.0: non vituꝑat᷑ qͥ ſemel errat ſ̊ qui magis er/
rat qᷓ; benefacit.Concedendum eſt aliqͥd amicitie atꝭ ↄſuetudini.non tamen cuʒỹ
pᷣiudicio veritatis:q;uis ariſtoteles platoni veritatem pᷣtulerit.meo iudicio ma⸗

„

gis fame i veritatis amoꝛe. Aale ⁊ mihi aliqñ ſcribe.

. 4 .

Peti inſigne regis anglie ꝓ amico. lrSpiſele
eas ſiluiꝰpoeta. reuerendo pẽi adam de Ep iſtola. lx X. X.
mulin aplice ſedis ꝓthonotario ⁊ ſereniſſimi reg anglie ſecretario. S. p.
d.Tantũ eſt int nos terraꝝ maris montiũ fluminũq;. vt raro inueniã qͥ
vel as te vel abs te veniãt. Sic fit vt nectu meas lrqs vt velles crebꝛas accipias
nec ego tuas videre poſſum ẽ mihi B graue. Haʒ ſũmope qͥd reꝝ agas:dqdue foꝛ/
tunaꝝ habeas ſcire cupio. Hũc cũ latoꝛ pñtin vir ꝓbꝰad te vẽtuꝝ ſe diceret. ſta⸗/
tui bãc bꝛeuẽ eplas ad te deſtinare.Ex qᷓ ſi nõ multa intelligeres tuũ ſaltẽ eneam
bñ valere cognoſceres. Aeꝝ qꝛ nulla petitio amici cꝗ refutada e.Cñ vir lrat?ma
gnach vᷣtute pditꝰ. M.ſecretariꝰ imꝑialis mihi amãtiſſimꝰ viuiſiã ſe ereniſſimi pᷣn
cipis regis tin defeꝛre cupiat.ſitq; H̊ muu? iiun⸗ pᷣcoꝛ hoꝛtoꝛ obteſtoꝛqʒ;
vt ̊ ſibi apud regiaz maieſtatẽ impetratũ reddas:lraſq; mihi traſmittes regiag
. qs ei talẽ diuiſiã ferre liceat.qd ſi feceris mibi ſingularẽ oplacẽtiam gramq; cõ
feres ⁊ boſĩem digniſſimũ ꝓmouebis d diuiſie regie ñ minꝰ honoꝛi pᷣſtabit.q; ipᷣx
ſibi diuiſia dec?pbeat.ſcis em̃ tales res illis ↄmitti deberi qꝗᷓ tueri eaꝝ honoꝛiſicẽ
tiaz poſſint: ſicut is ẽ ꝓ q̊ tibi ſcribo.Lu fac vt pᷣces mee ſicuti ↄſueuert apu q te
bñ recepte efficaceſq; ſint. Nale abich oino r̃ſcribe. In rebꝰ eccle bꝛeui ꝑcipies
ꝗ maieſtatis imꝑatoꝛie mens exiſtat. . PPYPi
Hungari ſpꝛeto ladiſlao regni herede vᷣo. Kpiſtola. xxx J.
regis polonie filium intruſerunt. „ ðMWGNU
Euerẽdiſrimo in xpᷣo pꝛi illuſtri pᷣncipidño leonard epᷣo patauieñ.dño
ſug colentiſſimo. Eneas ſilui? ſecretarius impialis ſeibᷣm recõmendat ac.
S.p.d. Muis res hũgaricas poſt obitum diui ſigiſinüdi ꝑtim vidgerꝭ ptim audi
ueris vſq; in hanc diẽ qͥ pacto ſint eſe. Serigeurtſego nuc aliqᷓ de bũgaris cui
magis q; tue dignatoi talia dirigaʒ nõ ſcio. Mã ⁊ ſi vera ſcpᷣſero autoꝛitateleple

dabis:⁊ ſi falſum aliqd intcederit lima tua eradet᷑. Reſeram g bꝛeuiſſime qð inẽ

ti ſedet. vt ſciant poſteri ⁊ a bus impugnatũ ladiſlai regis hugarie ius fuerit ⁊ a
qbus defenſum. ac ipᷣe poſtea ci gradiuſculus fuerit nr̃a legẽs ſcripta ſi qñ illa ĩ
manus ſuas deuenerſt.qᷓ de ſc bñ ⁊ male ſint meriti ſciat.vt illis pᷣmia ⁊ iſtis ſi
ſe humiliauerint veniã tribuat.ptinaces aũt in pena rapiat.Eſt em̃ pᷣncipis offm̃
pcere ſubiect ⁊ debellare ſuꝑbos.ſᷣ ne modũ ꝓpoſite bꝛeuitat excedam:narratõ
nis b̊ pᷣncipiu erit. In bungaria moꝛtuo ſigimũ do gener ei albert? dux auſtrie
reguum ſuſcepit.q dum varijs belloꝝ ſtrepitibꝰ fatigat᷑.vñq; caloꝛibꝰ inſuetis ſe
miſcet.cto moꝛbo relicta eliʒabeth vxoꝛe pᷣgnante bꝛeui tꝑe extinctꝰ eſt. Hũga
ri moꝛe hoĩm q nouitatibꝰoblectant᷑ reginà adeũt.regnum ampliſſimũ multiſaz
hoſtibꝰ circũdatuʒ rege carere ñ poſſe dicũt.Aiduam q;8 nubere admonẽt.Extoꝛ
nt deniqʒ; wladiſtan polonie regẽ adbuc epbebũ vocari. Illa ⁊ ſi ptũ expectare
cuꝑet: vbi t pᷣcibꝰ locũ furoꝛ negat.oꝛatoꝛes mitti annuit.qͥ mladiſlaũ accerſant
Esa qʒ legẽ adijcit vt ſi marẽ infea pareat:nulla legati vis inſit.Dũ legati viã fa

ciut pᷣuſq wladiſlan oueniãt:piente regina ladiſſaꝰ alb erti filiꝰ naſcit᷑. Scitulus

infans ⁊ in ove toto nobiliſſima ꝓgenies. Scrihit᷑ legat ne qᷣd vlteri? attingat.
ladiſlaapud albam regalẽ ex dvoniſij ſtrigonieñ.archiepi manibꝰ coꝛonã quam
beati ſtephani fuiſie ſacrãq; putãt innct? recepit. Micolaꝰaũt vainoda trãſilua
n militis illi otulit enqʒ gladio cixit. Legati in poloniã mimi ſpꝛeti regine iuſſib⸗
ſiue coꝛrupti auxo( s eiñ ñ munere vincit Iſiue theutonici nois odio Ms rara
int᷑ vicios ↄcoꝛdia ẽ tãq; nihil ð huero ſciret wladiſlaũ accedũt ꝓmiſſoqʒ regno
ſecũ in bugariã ducit. ſibia budã in aduẽtu tradũt.ſcidit᷑ eueſtigio regnũ.⁊ hic
regina puen defendẽte inde polonis inpugnãtibꝰ infinite rapine cedeſq; fiunt.
nicolaꝰ? vainoda trãſiluanꝰ ſiue nouaꝝ cupidus reꝝ:ſiue regine laceſſit/ iniurijs
