initio:nõ muto ſentẽtiã. Ilud me diſcutere ampliꝰ cõuenit quod ſupꝛa de pocis
eſt tactũ. Heq; em̃ idcirco poetã pꝛius q́; ſacris oꝛdinibusinitiatus eſſeʒ me ap
pellaui:quoniꝗ vel mantuano vel peligno vellem videri ſimilis.aut par alteni
cuipiã veterũ:quos vates ⁊ claros ⁊ ſanctos vocãt:mẽtis diuineę participes:ſed
ita boc nomẽ mihi aſſcripſi.quẽadmodũ in vna eplarũ ſeneca ſuſcipit:qui oĩbus
verſus faciẽtibꝰ hoc nomẽ cõmune dicit: q;uis abſolute ꝓnũciatũ apud grecosʒ
vomer:aud latinos virgiliũ denotet.Edidimus ⁊ nos aliquãdo verſus.ſcripſi
mus elegias egiogas ſatiram q̊z dictauimꝰ nõ tamẽ poete nomẽ ꝓpꝛia temerita
te ſuſcepimus:nec pꝛius boctitulo ſumus vſi qᷓ nos fridericus ceſar apud frãck
foꝛdiã: viſis quibuſdã epiſtolis noſiris laurea nos vonauit. Qnẽadmodũ autẽ
qui iuri aut canonico aut ciuili operã dederũt.poſtq; masiſteriũ accepemint cum
Iras ad amicos miſſitant.aut decretoꝝ aut legũ doctoꝛes ſe inſeribũt:ita ⁊ nobig
poete nomẽ aſſumere licitũ arbitrati ſumꝰ:ne vel cõceſſuʒ bonoꝛẽ vel cõcedentẽ
cõtẽnere videremur: ⁊ nos em̃ manũ ferule ſubduximꝰ ⁊ lucũ nouimꝰ martis ⁊
quas toꝛqueat vmbꝛas eatus: ⁊ quantas iaculet᷑ monichus oꝛnos videbamur
noſtro vti iure ſi eius artis titulos aſſumeremus in qua nõ paru etatis partem
coſumpſiſſemus. Sed fuit alia nõ minoꝛ ratio que me boc nomine frequẽtiꝰ vti
coegit. Etenim cũ veniſſeʒ in auſtriꝗ. in ſecretariũ ceſaris aſſũptus:offendi oẽs
q̊ periti apud wiennenſes babebant᷑: poeticã veluti rem ꝓnicioſam ⁊ abomina/
bilẽ deteſtari. Cepi ergo eos arguere:diſputare ſepe cũ eis:oſtẽdere poeticã qui
recte vterent᷑. His frugiferã eſſe:nomẽq; talis doctrine habendũ ⁊ bonoꝛabile ⁊
ſanctũ.Tũq; ne quis me nomẽ hoꝛꝛeꝛe crederet qd lauderẽ poctã me ſcribere ce
i. Meq; dimiſi titulũ illũ donec ad ecdeſiam venics ſacros ordines ſubiui: ⁊ ad
acerdotiũ ꝓmotus ſecli pompã ſaperẽt poſtergaui.Habes cur me poetam
dixerim ⁊ q̃d de meipio ſub tali titulo ſenſerim. MNũc qm̃ de poetica admoduʒ
perite nõ nipil diſputaſti: nõ erit ab re qͥd mihi de poetica tenendũ videat᷑ in me⸗
diã pferre.in cuiꝰdefen ſionẽ ſepe ſcripſi:ſepius aduerſus cõtentioſos ſermones
ferui quos in hac epla ſuccincte repetã. Oim es qui poeticeſunt inſfeſti ſi moo
aliqua ſunt imbuti voctrina. bis argumẽtationibus in eã vtunt᷑. Platoſ q fuit
omnium pbiloſophoꝛum pꝛoculdubio excellentiſſimus ex ea ciuitate quam fin
xit cum moꝛes optimos ⁊ optimum reipuhlice ſtatum exquireret poetas edu Ee
Ee ſiij

quod miniine feciſſet ſi vtiles fuiſſent:non ſunt igit᷑ admittendi poete. Cicero in

tu ſculanis cñ de woloꝛe diſputat.lides ne inquit poete qͥd mali afferat:lamẽtã/
tis inducũt foꝛtiſſimos viros.molliũt animos noſtros.ita ſunt deinde dulces vt
nõ legant᷑ modo:ſed etiꝗ ediſcant᷑. Sed ad malã domeſticã diſciplinã vitamq;

vmbratilem ⁊ delicatꝗ cũ acceſſerunt:etia poece neruos omnis virtutis elidunt

Totũ bic cõpꝛebendit᷑ quod dici cõtra poctas põt. Pergunt tñ qui verboſioꝛes
ſunt atq; amplius aut manſuetioꝛẽ muſam inſectant᷑. Boetius inquit vir ſane
peritiſſimus ⁊ vite nglonis phiarn inducit ſibi loquẽtẽ.que ſcenicas meretricu
las ⁊ poeticã ⁊ oꝛatoꝛij videt᷑ apellare:que doloꝛes egrote mentis nõ modo vl/

lig remedijs nõ fouẽt: ſed dulcibus inſuꝑ alunt venenis:boimqʒ mentes aſſuefa
ciũt moꝛbo nõ liberant. Catho qui fuit romanoꝝ ſeueriſfimꝰ: Marco nobilioꝛi

velut probꝛũ obiecit quoniã poetas in pꝛouinciam duxiſſet:duxerat enim ille in
echoliã cnniũ.Hieronymus clarũ iubar eccleſie verberibus ſeſe ceſum ab ange
lo ſcribit:qm̃ ciceronianus magis qᷓ; xpᷣianus eſie videret᷑.qd ſi virgilianũ aut te
rentianũ illũ angelug inueniſſet. Carpunt᷑ ab eo nõnulli epᷣi qui codices euãgeli
cos poſtponẽtes lectione poetica ſe oblectãt.Quo kacto inſuper poetas ample
etemur:quoꝝ ſcripta nõ ſolũ hominuʒ ſ̃ deoꝝ qᷓʒ ⁊ ſtupꝛa ⁊ adulteria cõmemo⸗
rãt potare:amare:ſcoꝛtari:adoleſcẽtes inſtruunt:quis maioꝛ ad imitãdũ qᷓ; deꝰ
ueniri põt.aut quis eũ coarguat qͥ ſe dei ſecutũ exempla demõſtrat. Jouis ex/
em plo tenerã coꝛꝛupiſſe virginẽ.Lerencianꝰſe chereas iactitat. Multũ eſt cum
d? autoꝛ habet᷑. Pictura inqͥt ille bee merat. JSouẽ quo pacto dane miſiſie aiũt
quõdã in gremiũ imbꝛẽ aureu.Egomet q̊ʒ id ſpectare cepi:⁊ qꝛ còſimilezʒ luſerat

.

iã olim ille ludũ impendio magis animus gaudebat nubi veũ ſeſe in boieʒ cõner
tiſſe atq; in alienas tegulas veniſſe clãculũ ꝑ impluuiũ fucũ factũ mlieri.At quẽ
dũ qui tẽpla ſũma ſonitu concutit.Ego hoc boinuncio nõ faceres.Ego illud xo
feci aciubens.Faceſſant & poete qui talia de dijs referunt.q̃ ſibi turves indigna
lenones ducerent. Quid agat cũ ea legerit imberbis iuuenis.cereus in viciũ fle
eti ſic natura iubet velocius.⁊ cicius nos coꝛꝛũpũt exempla magnis cuʒ ſubeant
sios autoꝛibꝰ. Mo erit igit᷑ bene inſtituta ciuitas:q̃ poetis nõ occluſerit ianuas
Sic mecũ ſepe cõtendiſſe aliquos memini.Quibꝰego in hũc modũ reſpõdere cõ
ſueui.Quid vos mihi ciuitatẽ platonis obijcitis:que nulla vnqꝙᷓ in pꝛouincia ſe/
dem repsrit.quid curet ex ea ſe ciuitate pꝑgetarũ choꝛos exulare:que neq; in celo
neq; in terra viſa eſt vnqᷓ;. At cũ poetarũ fictiones bicipitis plerũq; parnaſi ſom
nia referãt.nõ poſſuʒ nò admirari:cur ſomniatoꝛes ex ciuitate ſomniata plato
deduxerit.Cur ego nõ exularc ex ca ciuitate voluerim quã conditoꝛ eiꝰ inhabita
re nõ poſſit.Aut equidẽ ſuã ciuitatẽ neceſſe fuiſſet. Platonẽ relinquere:aut ſecũ
introducere poetas.cũ fuerit ipſe poeta.Cuius apud macrobiũ verſus nonnulli
referunt᷑.magis petulci q; tanti viri grauitati cõueniãt. Meccicero illaʒ ingredi
ciuitatẽ ꝑmitteret᷑: que poetas repelleret:cũ ⁊ ipᷣe tres libꝛos de tẽpoꝛibꝰ ſuis car
mine cõſcripſerit. Sed licet laudet e latont de ſua ciuitate poetas excludẽtẽ
nõ tñ ipſe de roma cui ſe oia debere fatet᷑ poetas excludit. Archiaʒ poetam egre/
gium dñi cũ gradius negaret in ciuitate retinendũ:quis illum defendit niſi cicero

Extat eiꝰ oꝛatio de q̃ ſupꝛa meminii q̃ hec verba ponũt᷑.Sic igit᷑ ſanctũ apð nos

bumaniſſimos boies h̊ poete nomẽ.qdð nulla vnqᷓ; barbaries violauit:ſaxa ⁊ ſo⸗
litudines voci rñdẽt.beſtie ſepe imanes cãtu flectut᷑ atꝗ; ↄſiſtũt:nos inſtituti re
bus optis nõ poetarũ voce moueamur.Ecce cũ ad ſeriũ:cũ ad veꝝ vẽtũ ẽ:nõ abi
git ex ſua ciuitate poetas cicero ſᷣ retinẽdos ⁊ admittẽdos:⁊ honoꝛbꝰcumulan
cios ſu adet. Quid de boetio dicã.Quis riſuzʒ teneat cũ dãnari a poeta poeticaʒ
audiat. An nõ ipᷣe ẽ boetiꝰ tãmaxie poeta:cũ poeticas carpit muias:qͥ ꝑ biam ſe
cũ verſibꝰagẽtẽ ⁊ vtẽtẽ fictiõibꝰ introducit.Quot apud eũ fabule ſũt.Quot me
troꝝ generà. Oũ poeticã dãnat boetiꝰ ſilis illi videt᷑ qͥ iurabat nõ eẽ iurãdũ.Sʒ
altioꝛ boetio mẽs fuit qᷓ; vł poetarũ hoſtes appᷣhẽdãt:vł bac eplari diſputatiõe

in

öf ☛ — f—

1
4

rũ faciũt mẽtionẽ:neq; phos intueri lʒ qͥrũ ſcripta deoꝝ noibꝰ

ofrit exponi. Quiſpe aut lesedi ſũt poeta ꝝ libꝛi aut ipᷣe toto fugiẽdus oꝛbe: cu⸗
ua cõſolatiõe boeti apud quẽ phia cñ de puidẽtia diſſerit magni dei familiare
ſuũ appellare lucanũ nõ veret᷑: ⁊ illi ?inſerẽ moꝛtui ſniaʒ victrix c̊ deis lacuit: ſ
victa catboni. Hec me catbonis auctoritas frã git cui nec nobilioꝛ auſcultauit:
neq; ſenatꝰceſſit apud quẽ maxio ſo bonoꝛe poete ſũt habiti.MHabeo clariſſimoꝝ
viroꝝ co piã q̊s catboni valeã obiectare.de bꝰ poſteriꝰ dicã.Ad hieronymũ trã
ſeo cuiꝰ optarẽ qͥ viuũt oẽs fieri ꝑſiles:ſic em̃ ⁊ ſcimonia vite ⁊ eloquetie copia
oẽs valeren:ꝰ. Scatet h̊ vndiq; poetaꝝ dict:neq; vl tractatũ eiꝰreferes vlł eplłaʒ
vbinõ tulliana redoleat ęloquẽtia. Sic de ceten eccke doctoꝛib?lʒ iuenire.q̊ꝝ fa/
cũdiã q inuta fuiſſet aliodn illuſtrauẽ poete. Sane hieronym cũ ſecularibꝰ plenꝰ
lr̃is eẽt:gẽtileſq; diſciplinas qſuis ebibiſſet:tũ ſe vberihꝰ affectũ dixit: pmitto id
oẽs agãt cũ poetas oẽs viderit legerit pidicerit:tũ ſeculaꝝ ſtudia lr̃aꝝ abiurent.
nil obſto:nil aduerſoꝛ: neq; ego is ſuʒ qͥ npõtifices maxios relict enã gelioꝝ codici
bus:aut titire tu patule aut arma virũq; canẽtes laudaueri. Sint nõ ſolũ etati.
verũetiã dignitati ſua cuiq; ſtudia.Sicut.n.grãmaticã atq; vyaleticq epin digi⸗
ciſſe nõ diſcẽ voluerim ſic poetas illi notos optaueris:noſcllos iã mime ſuaſeri
Sʒ hieronymi qd ſit iudiciũ inferexponemꝰ. Altumũ qd iſti grauiꝰputãt illud

—

affeft. q; poetas plurima tradẽ demoſtrat: dbꝰnõ ſolide inẽtes capte delabuk: ſi ⸗
ue cũ deoꝝ mẽtionẽ efficiũt:ſine cũ voluptates ↄmẽdãt. e dijs añt nõ eſſet cur
poet᷑ ſit iraſcendã:tꝑis illud nõ ꝑſenaꝝ eſt viciũ.Etas eoꝝ dei vniꝰ?baud plenan?
noticiã habuit. Gẽtiles fueft q̊ iouẽ: iunonẽ:ſaturnũ:martẽ:ꝓ dus habuẽ: nech
id erroꝛis poetas mag q; phᷣos inuaſit. Socrates:plato:areſtoteles:eno:clean
der:dyogenes:ariſtippꝰ:dijs litauẽ.Quid imiꝝ ſi pocte hos deos collaudant.ꝗs
ſua credidit etas:celn incolẽ.publicꝰerroꝛ excuſatiõiẽ᷑:ſinõ lʒ Focras legẽ e deo
ciũt 1 ut referta. ſᷣ quis
bodie tãbebet᷑ ẽ ingenij: q ꝓpterea ioui ſacrificet aut tburificet herculi: qm̃ xeos
illos poetaꝝ carmia vocitat oẽs pueri etiã qͥ nõdũ ere lauf:boies illog fuiſſe im
puros atq; nepbarios didicẽ: de qᷣbꝰ ſane rectiꝰ poeteq; phi ſcribũt. Rekferẽtes
em̃ turpia illoꝝ facta. mãifeſte nob ondũt diuinitatẽ lõge ab bis fuiſſe deliraſſeqʒ;
oẽs vetes qͥ eis aras dicauẽ. Oꝛ aũt voluptates appꝛobãt:doloꝛẽq; ſũmũ ec ma⸗
lũ ſentire vidẽt᷑: amoꝛes refert:opotatiões ↄmẽdat ⁊ laute fercula mẽſe magnis
extollũt vocibꝰ.nõ eſt qd mouẽ nos debeat. Inducũt poete diuerſas ꝑſonas te⸗
nẽteſq; legẽ art:cauẽt ne foꝛte ſeniles mãdẽ Juueni ꝑtes pueroq; virits.Aliꝰ
ſardanapalli õmo. Aliꝰ arbat erat.intererit dauꝰne loquat᷑. An audax pithias ca
thoni ſeueritas gayo ceſari clemẽtia tribuet᷑.Aliꝰbonis fauebit lr̃atos reget ami

ca ↄſilia pᷣbebit: peccarętimetes amabit.bꝛeuioꝛis mẽſe laudabit dapes:ſalubꝛẽ

iuſticiã cõmẽdabit.Aliꝰvᷣtutis inimicꝰ:cedis auidus:nulli fi dus:vẽtri atq; vene
ri deditus: cõſentanea ſuis moꝛibꝰ vba ꝓfundet. Opoꝛtet em̃ p oetã eoꝝ exẽplar
intueri quoꝝ ꝑſonas in mediũ ꝓfert.atq; illinc viuas deducẽ voces.Cũ vᷣo exꝑ
ſona ſua poet a loquit᷑:tũ qͥd patrie debeamꝰ:qͥ amicis ecockt: Je ſit amoꝛepa⸗
rẽs. quo frater amãdus ⁊ boſpes.qð ſit offici ſenatoꝛis:qð iudicis: qd ducis in
belia vadent: mõſtrat q̃laus ⁊ quãta bonis ſit viuere paruo.quo virtus quo fe/-
rat erroꝛ indicat: omnes ad ſũtnũ bonũ via pararec contendũt.ſiquis aũt callem
nõ rectũ aperit: ⁊ aut in voluptate aut in bonoꝛibꝰ aut in potẽtia felicitatẽ aſſerit
veſtigandã. Mõ eſt qd miremur qñ ⁊ phoꝝ in bac ipᷣa re multas bereſes eſſe cõ⸗
ſtat.Eapꝛopter cũ vebemẽti quodã impetu cõmotus in tuſculanis cicero. połę-
tas acrius momoꝛdiſſet. qui foꝛtes viros muliebꝛiter ferre doloꝛẽ traderet:mox
tñ ſeſe coꝛꝛexit:⁊ quaſi duriꝰeſſet inuectus penitẽs ait. Sed quid poetis iraſci-
mur. virtutis magiſtri pi inuenti ſunt qui ſummũ malũ doloꝛeʒ dicerent. At ſi
vitare poetas idcirco volumus:quia aut eiulantẽ berculem aut querente ſuas
penas pꝛometheũ ſiue pꝛiamũ filioꝝ necẽ:aut andromathei viri obitum deploꝛã
tem referũt. Aereoꝛ ne ſacre derogemꝰ hyſtoꝛije.que dauid ſanctũ viñ ⁊ gcceptũ

deo: mortem filij im patienter tuliſe cõmemoꝛat.ſilttniabſalon ſinquit ille abſa⸗
lon fili mi.ꝗs mihi tribuat vt ego moꝛiar ꝙ te abſalon fili mi ſili mi abſalon. INi
hil eſt quod apud poetas neges eſſelegendũ:cuius nõ ſimile ſacra volumina cõ
tinest. Mundi pꝛincipiũ paricidio ↄtaminat᷑. Oꝛeuaricãtes ſilij der diluuio cau
ſas pꝛebẽt. Sodomꝗ ⁊ gomonã turpiſſima libido ſubuertit.Ebꝛietatẽ ⁊ inceſts
venerem loth ſomnolentus oſtẽdit. Iaac ab vxoꝛe decipit᷑:a fratre ſupplãtatur
eſau. Rachelis nuptias bis ſeptẽannis venat᷑ iacobi.videbant᷑q; illi pauci dies
pae magnitudine amoꝛis. Hẽdit᷑ a fratribꝰioſepb. Judas er nuru filios accepit.
Saꝛnſon in ſinu meretricis obdoꝛmit. Filiaʒ iepte ſacriſicat. Innoxiũ effundit
ſanguinẽ athalial. Zrãſi iudicũ facta:inſpicc regum. Inuentus iuxta coꝛ dei da-

uid tradimentũ adulterium bomicidiũq; cõm ittit. Soꝛoꝛẽ viciat amon fratreʒ

interficit. Abſalon regno patrem deijcit ad cõcubinas eius ingredit᷑. Inter con⸗
cubinas atq; vxoꝛes conumpit᷑ ſalomon.lapidibus ruitur nabuthiniquis dum
regẽ regit ielabel non eſt quod epiſtole cõmitti poſſt quantũ ſceleris ſacra nobis
byſtoꝛia aen avege mus tñ hanc fructũq; de bis ſugimus: cum malam vi⸗
tam male finitaʒ:⁊ bonos bonoꝝ reperimus exitus: nec ſecus in alijs gentium
hyſtoꝛijs aut in narrationibus accidit poetarũ. Ob quam rem credo abunde p/
batum eſſe.non idcirco vitari poetas opoꝛtere quoniã turpe ſepe comemoꝛent.

guqdo ⁊ honeſta frequentius incultant. Supererat nunc ad exempla deſcende/
fe viroꝛum illuſtriũ:qui poetas ardenter amarunt ac eoꝝ openbus ſunt delecta

ci. Quippe non ſingulanũ modo viroꝝ ſed publico ciuitatũᷣ conſenſu cõmenda/
tog poetas accepimꝰ. Oꝛpheum aui fuit er vetuſtiſſimis oeagrij filiug. tracem
poetam adeo vetuſtas coluit.vt imaginem eius in tem plo pieriduʒ collocauerit
QAue ſicut arrianus auctoꝛ eſt vſq; in alerandni tempus perſeuerans. Cum vjſcif
ſet illos ille triuallos:ſubieciſſet illirios.thebas dirimiſſet. atbenis pacem dedifſ⸗
ſet continue ſudaſſe viſa eſt:ſigniſicans vt aniſtander diuinatoꝛ ait.ingentem in
ſtare laboꝛem poetis qui alexandrini eſſent.⁊ alexandri res geſias verſbus cõ/
miſſuri.Nomeruim vt cicero tradit colophonij ciuem ſuum eſſe dicunt. bi ſuum
vendicãt. Smirnij vo ſuum eſſe confirmant.itaq; etiam delubꝛuʒ eius in oppido
edicarunt. Athenienſes ſacratiſſimis ſolonis legibus inſtituti. adeo poetas in
honoꝛe babuerunt:vt non ſenatum ſolum:verũetiam belli curam eis crederent
bello eñ quo cum ſpartanis acerrime dimicatui eſt:duos duces delegerunt pe
riden ſpectate virtutis virum.⁊ ſophoclen ſcriptoꝛem tragediarũ:qui diuiſo in⸗
terie exercitu: ⁊ ſpartanorum agros vaſtarunt ⁊ multas aſie ciuitates atbenien
ſium imperio adiecerũt. Quid de ſpartanis eiſdez dicam:qui q́;uis eſſent duris
lygurgi foꝛmati legibus ⁊ moꝛibus aſperi. bello tamẽ cõtra meſſenios occupati:
cñ iuberẽt ducẽ militie ab atheniẽſibꝰpetere:biq; tirteñ poetã claudũ pede miſiſ
ſe parẽ poete nõ recuſarunt.ſub o victi duobus pꝛelijs.victoꝛiã boſtibꝰ ꝓcul⸗/
dubio reliquiſſent.niſi cõpoſita tbirteus carmina exercitui 3 cõcione recitaſſet
in earet⸗ vireutis dãnoꝝ ſolatia.belli cõcilia ſcripſerat. Itaq; tantum
ardoꝛẽ militibꝰiniecit.vt nõ de ſalute ſed de ſepultura ſoliciti teſſeras inſculptas
ſuis ⁊ patrũ noibus dextro bꝛachio illigarẽt:vt ſi oẽs aduerſum pᷣliũ cõſũpſiſſet:
⁊ tẽpoꝝ ſpacio cõfuſa coꝛpoꝝ lineamẽta eſſent:ex iudicio tituloꝝ tradi ſepulture
poſſent.Atq;ʒ ſic animatis militibꝰcõmiſſa pugna victoꝛes tandeʒ lacedemones
euaſerint. ides vt grecie ciuitates apud ſe natos gaudẽt eſſe poetas. Meclati
ne minus letant᷑ ſuis vatibꝰ. Hotũ eſt illud carmẽ. Mantua virgilio gaudet ve
rona catulio. Coꝛduba lucano ⁊ ſeneca gloꝛiat᷑ oꝛato venuſum pacuuio bꝛungu
ſium ſtatio burgdegalis. Deligni naſonẽ memoꝛant.Aquinates iu uenalẽ biblis
maralẽ floꝛẽtini quis materna voce locutñ:tñ apud ſenatũ dantẽ int maxia ci
uitat ſᷣconia ducũt. Quiſpe veteres ẽt dijs ſuis q̊s celũ colẽ putabãt:cure fuiſſe
poetas affirmãt. Cũu liſander! acedemoniꝰ obſideret atbenas al ibero pꝛe ꝑ qᷣetẽ
monit hibet: vt delicia o ſuas ſepelini ſineret. Jacebat tũc inbijatũ coꝛpꝰlopho

‚

——— ☛ r 2 — —

n
en
ns
ti⸗
,
et
n
ns
ſch

6

cddis tragici:de quo ſup:a mẽtionè fecimꝰ. Quo cõpto liſanger inducias deqtt: ve
claro poete cõgrue fierẽt exequie. Sitnonides apud hoſpitẽ ſuũ in theſſalia ce/
nãs caſtoꝛis ac pollucis monitu triclinij ruinã euaſit. Sed ꝑgite regũ ac ducum
exempla referamꝰ ſolon qui leges vt tactũ eſt athemiẽſibꝰ dedit:vt ſalaminaʒz
inſulꝗ quã megarẽſes ſue cuitati ſurripuerat vẽdicaret: ꝓgreſſus in publicum
etiã còtra naturã ſuã poetã ſe ſimulans:inſolitis ſibi verſibꝰcõtra megarenſes vxt
arma ſumerẽt ſuis ciuibꝰ pſuaſit tbemiſtodẽ illũ ſummũ athenis virũ:cũ ex eo qᷓ
reret᷑:cuius vocè libentiſſime audiret:rñdiſſe aiũt:eius a quo ſua virtus optime
dicaret᷑: excelltẽ ꝓfecto poeętã ſignificans: in cuius verbis indita virtus ſicut
n auro gẽma ꝑlucet. Alexander aminte fil? diues babitus:cui ante omnes ioui

Clfico ſtatuas aureas miſit pindarũ.linicũ poetã apꝛime dilexit archelaꝰqͥ ab eo

regnũ macedonie accepit. Euripeditragico ↄſilioꝝ ſũmã credidit: cui ſupꝛema
nõ cõtentꝰ ꝓſequi ſumptu funeris:⁊ crines tonſus eſt:⁊ meroꝛẽ quẽ aio conce-
at vultu publicauit.Cũ trãſiret in aſiami magn⸗alexzude fuis multos rerum
iſſet

ſuarũ ſcriptoꝛes ſecũ haberet:cũ tñ in ſigeo tumulũ inſperxiſſet achillis.O foꝛtu⸗

7

nate inqt adoleſcẽs.qͥ tue virtut pᷣconẽ bomerũ inueneris.Et vere vt ait cicero
nã niſi illi ars illa extitiſſet. idẽ tumulus qui coꝛpus eiꝰ cõtexetat.nomẽ etiam ob
ruiffet. Idẽ q̊ alexander cũ thebas dirueret: pindari de quo ſupꝛa meminimꝰ?.
tomũ ⁊ ſtirpẽ teſte arriano ob reuerẽti poetici nois ↄſeruauit.Liſimachꝰer ſuc
cefſoꝛibꝰ alexãdri Hõ comico familiarit vſus eſt. Cernitis vt grecip
ceres poeticã venerant᷑ accipitę mõ latinos africanꝰ pꝛioꝛ qnti ennij ſtatus in/
poni ſuo ſepulchro iuffit. Alter ſcipio terentiũ comicũ ex carthaginẽſi captiuita/
te redẽptũ:in triũpho ſuo quẽ roine egit:pileatũ duxit taq; libertate donatñ lu⸗
cullus archiã poetã ingentibꝰhonoꝛibꝰ? cumulauit. Hictatoꝛ gilla gallos atq; hy
ſpanos poetas.donis q;pluribꝰↄſecutus eſt:nec ſedulitatẽ mali poete indignaz
mio duxit. Metellus piꝰ etiã coꝛdube naſ poeſ ac pingue ac egrin ſona tibꝰ
aures accõmodauit. Dõpeiꝰmagnꝰtheophanẽ initileneũ reꝝ ſuaꝝ ſcptoꝛ? i co⸗
tione militů einitate wonauit. NHemo ẽ vt cicero teſtat᷑ tã muſis aduerſus qͥ non
mãdarivſibꝰet᷑nã ſuoꝝ laboꝝ pᷣconiũ facile patiat᷑ Itaq;ʒ ille Simnar Fuis ma
ximꝰ impatoꝛ:natura tñ ferox ⁊ inurbanis moꝛibꝰeximie lucin plociũ dilexit cuiꝰ
ingenio purabat ea q̃ geſſerat poſſe celebrari. Juliꝰaũt ceſarnõ mõ poetas dile-
xit ſ in collegio poetarũ aſeribi voluit. Neq;ʒ actio poete ſuccẽſuit. quis ſibi col
legiñ intranti nõ aſſurgeret:cũ a latronibꝰ captus donec pecunias cogeret obſe⸗
uaret᷑:oꝛationes ac poeęmata que ſcribebat teſte plutarcho eis legcbat.Et q̊ͥ mi⸗
nus ea vehement laudaſſent.fatuos ac barbaros a pellabat auguſtꝰ octauianꝰ
qᷓ;benignꝰ ꝙ;liberalis in Farri:⸗virli Baccad- fuerit. nemo qͥ vel pꝛimas didice
rat ſr̃as neſcit.Euitqʒ ipſe vt trãqͥllus ꝑbibet poematũ nõ imperitus:lectaba
turq; comedia veteri: ⁊ ſepe eã exbibuit publicis ſpectaculis. Ingenia nãq; ſecu
li ſui oibꝰ modis fouit recitãtes.⁊ benigne ⁊ patienter audiuit. Hectm̃ carmina
⁊ hyſtoꝛias:vᷣ etiã oꝛones ⁊ vyals os. Cõponi tñ alidd de ſe niſi ⁊ ſerio ⁊ a pꝛeſtã
tiſſimis offendebat᷑. Heſpaſianꝰ qͥ dirũ in ſaluatoꝛe nr̃o cõmiſſũ piaculũ expia-
uit: ingenia T artes vel mavie fouit: pꝛime fiſco latinis greciſq; rethoꝛibꝰ annua
centena ↄſtituit.pꝛeſtãtes poetas necnõ ⁊ artifices coemit. Titus quẽ genetis
humani delicias vocauerũt:latine ⁊ grece lingue peritiſſimꝰ:vel moꝛando velin
fingendis poematibꝰ pꝛomptꝰ⁊ facilis fuit. Seuerus ceſar appi anũ poetam qui
genera ac naturas ⁊ captionẽ piſciũ verſu deſcripſerat.ꝑ ſingula metra aureo nu
mo tonauit:vnde aurea poſt awpiam nuncupata ſunt. Gꝛatianus litteris baud
mediocriter inſtitutus. carinen facere:oꝛnate loqui:explicare controuerſias re-
thoꝝ ſolitus erat. Quid nobis tot tantiq; viri greciq; la tini:idonei ne videntur
quos cathoni platoniq; opponainꝰ. Sed dicitis foꝛtaſſe ethnicos iſtos eẽ nec vo
cẽ babere que apud eccleſiã audiatur. Lranſco ad noſtros quos reuellere nemꝰ

poſſit. Sauid quem tota canit ecleſis: nunquig poete officio fungiturzꝛmetro

—

apud bebꝛeos Aens⸗Seloms e; ⁊ aliqui ꝓphaꝝ verſuũ mẽſuris vtentes:poe
tarũ locũ ⁊ nomen obtinẽt.Quie de ercitus ⁊ o
aplus paulus.nũqͥd ad grecũ ſcribẽs epymenidis verſiculũ reddit.Cretenſes ſʒ
mẽdaces male beſtie ventris pigri. In alia q epla meandri ſenariũ ponit.Coꝛ/⸗
rũpunt moꝛes bonos cõfabulationes male.Et apud atheniẽſes in martis curia
diſputãs aratũ vt bieron ym ſaihit teſtẽ vocat. Quid tertullianꝰ:qͥd cypꝛianꝰ:
lactatiꝰfirmianꝰ:ambꝛoſiꝰ:auguſtinꝰ:gregoꝛiꝰ⁊ ipe de q̊ ſepe locuti ſumꝰbierony
mus:nulla iſtoꝝ opuſcula leges in quibꝰnibil poeticũ redoleat: q;uis cypꝛianuʒ
firmiano narrãte nõnulli momoꝛderint ꝙ aduerſus demetrianũ lcribẽs.teſtimo
nijs vſus ſit ꝓpharũ ⁊ aploꝝ:que illi ficta ⁊ comẽticia eſſe dicebãt:⁊ nõ potiꝰ phi
loſoppo ⁊ poetaꝝ quoꝝ auctoꝛitati vt etbnicus cõtraire nõ poterat. NMempe
augu ſtin? de virgilio grauiſſimũ teſtimoniũ pᷣbet:dum in pꝛimo de ciuitate libꝛo
Apterea inquit eũ paruuli legũt:vt videlicet pocta magnus oĩmqʒ p̃clariſſimus
atq; optimus.teneri ebibitꝰ annis:nõ facile obliuione poſſit aboleri:ſᷣm id oꝛa/
cij quo ſemel eſt imbuta recens ſeruabit odoꝛẽ teſta diu. Negat clarifnimus eccle
ſie doctoꝛ obliuioni eſſc dandũ virgilium:nũquid ergo ⁊ legendum ſuadet. MNec
hieronymus ab hoc ſenſu eſt alienus:qui neceſſitatis in pueris eſſe aſſerit virgi-
len tenere in manibus.ãʒuis id crimen in epiſcopis dixerit eſſe voluptatis.Quis
pᷣterea centenas dãnare pᷣſũpſerit:quarũ ex altera homeri verſibus aꝑud grecos
altera ex virgilij carminibus apud latinos incarnationẽ ſaluatoꝛis:pᷣdicationẽ᷑:
ſigna:moꝛtẽ:reſurrectionẽ:⁊ in celũ aſcenſionẽ poctico moꝛe cõſcripſit. An non
dignus laude legẽdus cunctoꝝ oꝛe dicct᷑. JInuẽtus fiſbyter qui ſub conſtãtino ce
ſare hyſtoꝛiã dñi ſaluatoꝛis verſibus explicauit:nec timuit euãge ij maieſtatẽ ſub
metri mittere leges.Quid de apollinari ſyro dicã:qui heroicis verſibus hebꝛai⸗
cã ſcripſit antiquitatẽ.vt ſozomeni placet ⁊ imitatus meandri comedias euripi
diſeꝶ tragedias:⁊ lyram pindari euãgelicasg lectiones poetico ſcemate concluſit
Quid ni legat᷑ ſi ſit in manibꝰ aduerſatus xpᷣiane religioni iulianus aꝑoſtata: cũñ
peruaſiſſet imperiũ:tunc ſe plurimũ nocere putauit:cũ lectionẽ homeri ceteraqʒ
grecoꝝ ſtudia chꝛiſtiano populo ꝓhibuiſſet. C(ui ⁊ noſtri boſtes cõcoꝛdare vidẽ
tur.En q; rudis inepta ne dicã feralis vox illoꝝ eſtq̊ͥ poetas omnes aſſerũt eli/
minãdos.Exreãt ipſi potius ⁊ qui lras humanitatis abhoꝛꝛent:fugiant hoĩes ſi
biq; ſimilibus bꝛutis aſſocient᷑.En qͥd ais dicet qͥſpiã diuo bieronymo maledicꝭ
Riſfmd obiurgare audes virũ:ſpeculũ xpᷣiane religiõis obnubilare ↄtẽdis. Hie
ronymus ſi neſeis quo nemo duriꝰ in poetas inuebit᷑. Demonũ cibus eſt inquit
carmina poetaꝝ:ſecularis ſapia:rethoꝛicoꝝ põpa verboꝝ:bec ſua oẽs ſuauita/
te delectãt:⁊ dũ aures verſibꝰ dulci modulatione currẽtibꝰcapiũt: aiaʒ q̃; pene/
trãt ⁊ pectoꝛis interna deuin cũt. Aerũ vbi cũ ſũmo ſtudio fuerint ac laboꝛe ple/
cta:nibil aliud niſi inanẽ ſonũ ⁊ ſermonũ ſtrepitũ ſuis lectoꝛibꝰtribuũt: nulla ibi
ſecuritas vᷣitatis:nulla iuſticie refectio repit᷑. Studioſi eaꝝ i fame ⁊ veri ⁊ vᷣtutũ
penuria ꝑſeuerãt. Mõ me latetad damaſum de filio ꝓdigo talia ſcribẽ hierony/
mũ:ſᷣ lege totã eplaʒ:nõ ſubſideo ĩ ꝓhbemio.nihil iudico niſi tota lege ꝑſpecta ꝓ/⸗
ſeguoꝛ magni vᷣba doctoꝛis. Inuenio illũ bis vᷣbis nõ poeticã ſolũ ſᷣ retboꝛicam
phiam ⁊ oẽm ſecularẽ ſapiam deteſtari:qꝛ plus floꝛis q; fructus babeat nec viaʒ
vite veritate docet.fallatqʒ ſepe legẽtẽ. Nec ego inficias eo ſi de gẽtilibꝰtm̃ poe
tis ac ph̊is verba fiant.q̊s ignoꝛaſſe xpᷣm ⁊ crucis pᷣmiũ palã eſt. Sunt tñ in illis
cõplurima vite documẽta.que nobis turpia diſſnadent: ⁊ honeſta demõſtrant:
vtqʒ aliquid in mediũ ꝓferamꝰ.Quid illis iuuenalis vᷣſibꝰad vᷣtutẽ ſuadendam
dici potuerit efficacius.Oꝛanqũ eſt vt ſit mens ſana in coꝛꝑe ſano. Foꝛtẽ poſce
aim moꝛtis terroꝛe carẽtẽ.MHeſciat iraſci cupiat nibil ⁊ potierꝭ.Herculis exrñnas
redat ſeuoſq; laboꝛes. Et venẽ ⁊ cenis ⁊ pluuia ſardanapalli.Et alibi.Eſto mi⸗
les bonꝰ tutoꝛ bonꝰ arbit᷑idẽ. Integer ambigue ſi qñ citabẽteſtis. Incerteq; rei
falleris:lʒ imperet vt ſit. Falſus ⁊ admoto dictet ꝑiurnia tbauro.ſũmũ credo ne/

xpᷣiani aũt doctoꝛ exercitus ⁊ oꝛatoꝛ inuictus

— rs

ſt

,

phas aiam pᷣferre pudoꝛi:⁊ ꝓpter vitã viuendi ꝑdere cãs ⁊ paulopoſt. Doneire
frena modũq; pone ⁊ auaride miſer inopũ ſocioꝝ iteger vite ſceleriſq; purꝰinde
oꝛatiꝰ:nõ eget in auris iaculis nec arcu nec venena guida ſagiti fuſce pharetra
Quoſcũq; crãt tutũ eſſe boms viris iter oñdit:qͥs iuſtũ illo meliꝰↄſcnibit. Juſtũ
ait ⁊ tenacẽ ꝓoſiti virũ:nõ ciuiũ ardoꝛ pꝛaua iubentũ:nõ vultꝰ inſtãtis tyranni
mẽte quatit ſolida.Quid virgiliꝰſibi vult.dũ inferna loca dſcribit ⁊ eliſios cam
pos:niſi virtutis amoꝛẽ odiũ ſuadẽ vicioꝝ.Hic indqt apud inferos qͥbꝰ inuiſi fra-⸗
tres dũ vita manebat:pulſatuſue parẽs ⁊ fraus iuexa cliẽti:aut q diuitijs ſolet in
cubuere repera: nec partẽ poſuere ſuis:qᷓ maxia turba ẽ quiq; ob adulteriũ ceſi:
quiq; arina ſecuti impia. nec veriti dñoꝝ fallẽ dextras acbeatoꝝ ſedes. Audi q/
bus aſſgnet bic manꝰ aito b patriã pugnãdo vulnera paſſi.qqʒ ſacerdotes caſ
dã vita manebat. qq; pij vates ⁊ pheho digua locuti. Inuẽta aut qͥ vitã excolue
re ꝑ artes.Quiq; ſui memores alios fecẽ merẽdo.Quid theſeꝰ ille apud tragedũ
ſenecã: nõnẽ ſoꝛoꝛia bis de inferno refert.qð qͥſq; indt ille fecit patit᷑ auctoꝛẽ ſcelꝰ
repetit:ſuoq; pᷣmit᷑ exẽplo nocẽs.Statiꝰqͥʒ malefactis inſtafe ſuꝓpliciñ aſſerit: S
videt bec ait videt ille deũ regnatoꝛ ⁊ auſis ſera quidẽ manct iratu. Deq; inferis
inqt ſtridoꝛ ibi ⁊ gemitꝰ penarũ atroq; tumultu feruet ager tãq; legiſſet euãge/
liũ:vocẽq; ſaluatoꝛis audiſſet:mittite illũ in tenebꝛas exterioꝛes:ibi erit fletus ⸗
ſtridoꝛ dentiũ. Quid poſtremo ſibi lucanꝰqrit dũ catbonẽ bammonis reſpõſa còᷣ
tẽnentẽ inducit:vorſuſq;ʒ illos in eũ uqir. Yol⸗ manu ſua pila gerens pᷣcedit ha/
neli militis oꝛa pedes mõſtrat tolerare laboꝛẽ nõ iubet.nulla vehit᷑ ceruice ußt⸗
nus.Carpente ſedens ſomni parciſſimꝰ ipſe vltimꝰpauſtoꝛ aque.Cuʒ tandẽ fon/
te reꝑto indiga cogat᷑ laticis potare iuuẽtus:ſtat dũ lixa bibat ⁊ paulopoſt.hunc
ego ꝑ ſirtes libięſq; extrema triũphũ ducere maluerim qᷓ; ter capitolia curru ſcq/
dere.pompeij qᷓ; frãgere colla. Jugurte nõne aꝑte ⁊ magna voce.O boijes inat
ſit vobis cura virtutis. Alacres ſubite laboꝛẽc.vincite ſitim.famẽ.ſomnũ. ſicitur
ad aſtra. Quid dicin:ꝰ noſcere iſta bonũ au malũ putamus.Hec ne magnus ille
ſieronymus fugienda ſnadet. ſↄꝛetereo phoꝝ libꝛos doctrina ſalutari plenos
quos auide legimꝰ:q;uis nõnulla veneni ſemina in ſe habeãt: nec hieronyinus
omni lectione ſecularis ſapiẽtie oſtinẽdũ pꝛecipit:ſed docet ille vt ante dictũ eſt
damaſuʒ quo pacto ſint ſeculares philoſophi ac poete legendi.ipus imuit ſe⸗
cularis ſapie in deuterono mio ſub mulieris captiue figura deſcribit᷑: de qua diui⸗/
na vox pꝛecipit vt iſraelites ſi eẽ babere voluerit vxoꝛe:caluiciũ ei faciet:vngucs
pꝛeſecet:pilos auferat.⁊ cum munda fuerit effecta:tuuctranſeat in victoꝛis am
plexus:bec ſi hin litteras intelligimus nonne ridicula ſunt:itaq; ⁊ nos bec facere
ſolemus quãdo ⁊ pbiloſophos legimus/quado in manusg noſtras libꝛi veniunt

ſecularis ſapiẽtie.Si quid in eis inutile reperimꝰ ad noſtrũ dogma cõuertimus:ſi

quid vᷣo ſuꝑfluũ de idolis:de amore:de cura ſeculariũ reꝝ:bec radimꝰhis caluiciũ
inducimꝰ.Ponit ⁊ hãc ſimilitudinẽ alio loco hieronymus: ad magnũ oꝛatoꝛem

verbis rome ſcribens.Et adijcit. Quid ergo mirum ſi ⁊ ego ſecularẽ ſapientiam

ꝛopter eloquij venuſtatẽ ⁊ membꝛoꝛum pulchꝛitudineʒ de ancilla atq; captiua
iſrahelitẽ facere cupio: ⁊ quicquid in ea moꝛtuũ eſt idolatrie voluptatis erroꝛis
libidinuzʒ vel pꝛecido vel rado.⁊ mixtus puriſſimi coꝛdis coꝛpoꝛi vernaculos ex
ea genero dño ſabaoth:⁊ laboꝛ meus in famiiia xpi pꝛoficit:hec eſt libera vox ⁊ ex
ꝓpoſito diui hieronymi ſentẽtia. Interrogatus ille ppiloſophos ne xpiani poe/
taſue queant ſalua cõſciẽtia legere:nõ omnibus legere negat:ſed illis negat qui⸗
bus animus eſt in eoꝛum lectionibus quieſcere. Sequimurq; ⁊ nos boc iudiciuxz
damuſq; ſancto doctoꝛi manus.Mã cñ varij multiformes ſint pocte:non omni⸗

bus que ab ipſis dicunt᷑ adbibendã mentẽ ſentimus:ſed cum excellentiũ viroꝛꝛ

dicta aut facta comemoꝛant:tota mente moueri atq; inflamari debemus:vt ta⸗
les ipſi ſumus quales ipſi fuere.Cũ vᷣo impꝛoboꝝ hominũ mẽtionẽ inciduũt fudi
endãa eſt ilorũ imitatio:aureſq; claudẽde nõ ſecus atq; ipſi ferunt adq ſyrenarum

eantus dauſiſſe. Accõmodatiffſimus eſt ad boc poſitũ quẽ greci mirant᷑ magnꝰ

baſilius ſic illeſ vt aretinus trãſfert de poetis iudiciũ tulit. Mos igit᷑ inquit lau
damus poetas:nõ cñ ſcurras aut amãtes aut ebꝛios aut dicaces imitant᷑: neq;
cũ diuite mẽſa cantuq; diſſoluto felicitatẽ difrniũt mime v⁊o cũ de dijs aliquod
dicũt mentionẽ. Oeinde apiũ introducẽes vt em̃ ex floꝛibꝰceteri qͥdã nihil ſumũt
inquit pᷣter odoꝛẽ ⁊ coloꝛc:apes etiã mella ſciũt inde excerꝑe. Ita qui nõ ſolum
feſtiuitatẽ ſequunt᷑ verboꝝ:fructũ aliquẽ ex poetis ꝑcipere poſſunt: ⁊ ſubiungit
ille em̃ nec pariter oẽs floꝛes ademit.nec ſi quos ademit eos totos aſſumit ⁊ nos
quoq; ſi ſapimus cũ id exceperimꝰ quod veritati amicũ conſentaneũq; ſit.cetera
oĩa tranſgrediemur. HNeq; bis cõtẽtus ꝓſequens adijcit:Et ꝗm̃ ad hanc noſtraʒ
vitã ꝑ virtutẽ aſcendit᷑:virtus aũt ipſa multũ a poetis:multũ ab byſtoꝛicis:mul
to etiã a phis laudat᷑:coꝝ verbis maxie eſt inberendũ.At quoq; baſilius ex quo-
dam viro ſe qui ad veſtigandas poetarũ mentes acutiſſimus habebat᷑ audiuiſſe
cũ diceret totã homæri poeſim laudẽ eſſe virtutis:omniaq; illius poete huc ten
dere:nſi ſi quod interdũ incidẽs ſit. Sic de poetis ſecularibus magni ⁊ ſanctivi
ri diffiniũt. Eccleſiaſticos aũt quos plures eſſe manifeſtuʒ eſt: q;uis heſitatione
legẽdos appꝛobãt:venerãdũq; nomẽ eoꝝ ⁊ dogma ſuſcipiũt:qualis fuit bilarius

bieronymi coetaneus:⁊ qui dulces bymnos in eccleſia ↄſcripſerũt. Nõnulli aũt

nr̃i tꝑis qͥ vt docti videant᷑:quecũq; nõ didicerũt dãnant:digni ſunt quibus cuʒ
bieronymo dicamusg ne veſcentiũ dentibus inuideant.edentuli ⁊ oculos capꝛea
rũs alpe contẽnent.Traxit me diues ad diſputandũ materia: ⁊ dum eplam cre-
do ſcribere tractatum edoſſed daudo ſermonẽ de poetis:cetera contra garrulos
ſapientietue nõ deerũt:ſi quis cõtentus bis eſſe noluerit. Munc ad vltimã trg
ſeo partẽ in qua ꝓ rege ladiſlao facis apologeticũ:multa in laudem tanti pꝛinci-
pis ſcribis quę dicta ſũt aduerſus eũ.nõ minus o:nate qᷓ; caute reuellẽs.Cogita
ni ⁊ ego futurũ boc cũ libꝛũ epiſtolarũ ad te direxi. HNeq; inutile repuraui gquer
ſus ſcripta mea te vicere.que ipſe nõ tãqᷓ; viſa ſed tack audita retuliſſem. Sic.n.
veritas facilius inemk. Zu ergo modo òzuis ⁊ prudentiſſime ⁊ fundatiſſime re
gSis cauſam tuearis:das tamẽ mihi cãm nonnulla vt rememoꝛem.tecũq; pauliſ-
per contendã.non quia te velim impugnare ſed aꝛ magis inſtrui cupiã. Mãetſi
magni Mri fuerũt quibus aures pꝛebui:⁊ quoꝛũ dictis o ſtruxi:meaʒ plus
tainen tuo nomini tribuo. Tum quia rebus de quibus locutus ſum interfuiſti.
Tum quia ⁊ nature ⁊ disnitati ⁊ etati tue mentiri alienũ eſt. Sed audis pauca
que me obſiſtere tuis dictis impellunt:dixi pꝛioꝛibꝰmeis epiſtolis nobiliſſimum
adoleſcentẽ wladiſlaum polonie regẽ ſuoꝝ coucilio victũ:regnũ hungarie occu⸗
paſſe:boc durum ⁊a vero remotũ tua dignatio eſſe contendit: affertq; rationes
ue iuſtũ illum hungarie neßzern poſſint oſtendere:quarũ maxima illa eſt quia de
uncto alberto. regina ⁊ vniuerſi regni accole wladiſian reges accerſiuerint cuiꝰ⸗
ope ⁊ auſpicio catbolica fides ⁊ regni populus ab infeſtatione thurcoꝝ defendi
poſſit:qui tunc hungarie vicini dades q;plurimas inferebant. Addis ⁊ oꝛatoꝛi⸗
bus qui ob eã cãm miſſi fuerant apertñ dictũ aperte exeitiſſe:quia regina pᷣgnãs

ex alberto remanſiſſet:non licere regem exterminiũ regnũ tranſire:illoſq; confu

taſſe.quicquid petitionibus rerũ obijceret᷑ victis inſuper ⁊ decreti copiam quo
regni pꝛelati ⁊ pꝛoceres quecũq; aduerſus coꝛonationẽ wꝛadiſlai dici poſſent in-

aonia eſſe diſfimunt. fateoꝛ oia iſta ita geſta eſe vt ſenbis neq; detuis victis adi/-
mio quicqᷓ;. Sed audi qauid me moueat:dicis albertũ hungarie regem fuiſſe:moꝛ

tẽqʒ relicta vxoꝛe obijſſe:natumq;ʒ ladiſlaum eius filiñ . addo ego ⁊ coꝛonatũ re/
gem paiuſch ꝙ̃ᷓ¶ pladiſlaus eius hungariã ingeeres Sulc bic dicemus. Nun/
321 regũ filij ſoliũ paternũ tenere debent. Quis excluſo regis filio regnũ poſſi-
ens non vicit᷑ occupatoꝛ. Aut ſuccemioniſocus eſt apud hungaros aut electio⸗
ni:cũ rege moꝛtuo filius in pꝛomptu eſt. Si patni ſuccedit filius non video quid
iuris iu wladiſlaũ popularis electio tranſtugerit, Si regeʒ electio facit:attribuo

R
108
era
ra;
uul
/
ſe
/
vi
e
8

☛☚☚⏑⁰dr ☛, ☛ S

— —

ſi⸗
cs
Um
a⸗
ſes

i,
,
ſig,

e
4
1
19
/

60

tue parti victoꝛiã. Mibitamen aui regni ſe moꝛes affirinant ſuccedete pattibus
apud hungaros in reguo filios in iuſſu populi dicunt:idẽq; romanũ pontiſcem
diffiniuiſſe apoſtolicis demonſtrat᷑ apicibus.Heq; menti mee ſatiffacit quod de
thurcis in mediũ pꝛoponit:tãqᷓ; neceſſe fuerit pꝛo regni ſalute.pꝛo xpᷣi nomine
tuendo:regẽ babere qui regerct. Naqʒ ſi bec ꝑmittimus:rarus patri ſuccedet in
dominatu filius. Poterat wladiſlaus ſi celo fidei ſuccenſus erat:ſi vicinoꝝ ſalu
ti cõſulere volebat:ſi tanta eũ cbaritas mouebat:⁊ bungaris ſuccurrere ⁊ pupꝑi
lo infanti regnũ conſeruare:ac veluti tutoꝛ vicini regis regnũ adminiſtrare. Sx
vteris tu mecum ea purgatione qua trogus phbilipum macedonẽ defendit: cum
regnũ nepotis vſurpauiſſet. Itaq; inquit ille pbilippus diu nõ ſe regẽ ſed tutoꝛẽ
pupilli egit.Ac vbi grauioꝛa bella imminebant:ſeruũq; auxiliũ in expectationeę
infantis erat cõpulſus a populo regnũ ſuſcepit. Melius tamen ligurgus qui cũ
fratrę ſuo polibiti ſoartanoꝝ regi ſucceſſit:regnũq; ſibi mendicare potuiſſct.⸗
rulo filio eius qui natus poſtbuinus fuit cum ad etatẽ adultã veniſſet:regnũ ſũ/
