multa dicamus modo.Solũ illud te ſcire volumꝰ:ſ. upplicauimꝰ ceſari paucis añ
bunc diebꝰ:repetẽdi domũ ad tẽpus facultatẽ vt nobis varet. Mis aũt q́;uis ſu-
bendiimperiũ habeat:tũ rogauit ad.xv.diem poſt feſtum diui michaelis apud ſe
maneremus. Inſtat em̃ eo tꝑe coꝛã ſua maieſiate grande iudiciñ: inter ciuitates
quinq; ⁊ quinquaginta pꝛuſſie ⁊ fratres oꝛdinis beatem arie tbeutonicoꝝ. Jn à

nõ vult nos abeſc. Heceſſe eſtigit᷑ ad illqᷓ diẽ vt pſeueremus. Exinde mox con/

ſcenſis equis ad vos veniemus:⁊ anteq; intret aduentus dñi ſideus dabit vobi -
ſcũ erimus: deq; rebus ſinguiis tranſigemꝰ. Fortaſſe medio tpe calamitas cõſtõ⸗
tinopolitana nros italos pace cog tare magiſq; hactenus adinonebit. Ex Sre

ʒio ſtirie. v. idus auguſti. Anno.M. ccccliꝗ.

infelix ac doloꝛoſum nũ cin optato ⁊ fauſto ſemꝑ credibiliꝰ. Quibus
Srehus ſi nõ dubitemꝰ. S. veſtr his cognitis excitatã eẽ ad cogitãdũ in ueniẽ?
ſq; modos quibꝰ tam ꝑiculo ⁊ potẽti boſti ne ampliꝰnoceat opoꝛtune reſiſtat᷑.

3 veſtrã ꝓ cõi fideliũ ſalute accenſaʒ: magis acma

rũ cũ tanto negocio nõ vn ꝓuincie.aut paucoꝝ hꝛincipũ.ſᷣ oim xpᷣianoꝝ regum
leu certe magne ꝑtis eoꝝ neceſſarie vires exiſtat. Dicemꝰ ↄfidẽt᷑ q; nobis ex vſu

vnelen ad hocipᷣm cõnocare:⁊ alia q iuxta cõſiliũ veſtrũ putauerimꝰ opoꝛtuna
lere nõ negligemꝰ. Quia vo ad bmõi negociũ marimie cõducere arbitramur
Italica bella q;oꝛimũ ſopiri q;uis beatitudinẽ vr̃am ad boc conari ⁊ p ſe ſuffice/

NNSrrree

W— =

– = —

— —U
2 R

r

—

8 fS

Deſcriptio vꝛbis tpiennenſsg
boetã eneam ſiluiũ edita.

Epiſtola. clxrv. =T r⸗D

Jenna ambitu muroꝝ cingit duon miliũ paſſuũ: H bʒ ſuburbia maxia er rrnnenſe

ambicioſa foſſa ⁊ vallo cincta. Arbs
paltũñ. Ncnia deinde ſpiſſa ⁊ ſubli

aut foffſatũ maguũ hbʒ:inde aggerem
mia:frequenteſq; turres 7 Pugnacula

adbellů pmpta. Edes cuiũ ample ⁊ oꝛnate:ſtructura ſoli a ⁊ firma:vbiq; foꝛni
ces aule late. Aieꝝ bis eſtuaria ſut loco tridinioꝝ q̃ ab hbis ſtube vocitãt᷑. ã bye

mis aſpitatẽ h domitãt mõ. Feneſtre vnd

‚—

iq; vitree ꝑlucẽt ⁊ oſtia plerũq; ferrea

In his plurime aues cãtãt. In tomibꝰ iita mũda nuſpellex. auor iumẽtoꝝ
Jois geueris capacia ſtabula:alte domoꝝ facies magnificeq; viſunt᷑. Anũ id de⸗
ecoꝛi eſt:ꝙ tecta plerũq; ligna contegũt:pauca latẽ.Cetera edificia muro lapi⸗

deo ↄſiſtũt. Dicte dmꝰ ⁊ iteriꝰ: exten ſplẽdet. In
te gucipis veniſſe putabis. Nobiliũ pᷣlatoꝝq; dom

„

greſſus cuiuſq; domũ i edes
libere ſũt neq; ciuitatis ma-

giſtrat in his ius babẽt.Celle vinarie adeo ꝓfũde ⁊ ſpacioſe ſũt vt ſub terra non
minꝰ qᷓ; ſupꝛa trã edificioꝝ apð wienꝗ eẽ ferat᷑. Dlateaꝝ ſolũ ſtratũ lapide duro
vt neq; olauſtroꝝ rotis facile ↄterat᷑. Scis celũ fenẽtib? ipiq; maxio deo tẽpla di⸗
cata ⁊ ampla ⁊ ſplẽdida:ſecto lapide oſtructa:plucida ⁊colunaꝝ oꝛdinibꝰadmi/
rãda. Scõꝝ plurime ⁊ pcioſe reliqe: argẽto:auro.gemis veſtite. Teploꝝ ingens
oꝛiatus:diueſq; ſuppellex. Sacerdotes abũdãtes bonis pluribꝰ. Qui clero pᷣeſt
apð ſanctũ ſtephanũ ſolo romano pꝛiucipi ſubeſt. Ciuitas in arochia pataniẽ/
ſi ẽ maioꝛ filia matre. Dlures in cuitzte domꝰ cõſecratas ecchas hñt ⁊ pꝛios ſa
cerdotes.Quatuoꝛ oꝛdines mẽdicãtiũ ꝓcul a mẽdicitate ibi abſunt. Scoti ⁊ ca
nonici regulares ſci auguſtini admodũ diuites habent. Mõialeſq; ſacre ⁊ ſcẽ vir
gines. Ibi q; monaſteriũ eſt ad ſanctũ bieron ymũ nũcupatũ.in q̊ ineretrices cõ

uerſe recipiunt᷑ ꝗᷓ die ac nocte bymnos lin

guꝗ theutonica decantãt:quarũ ſi qua

redire ad peccatu eõpbẽſa fuenit.i danubin pᷣcipitat᷑. Sʒ git ibi pudica ſcninq;

vitã. Rarus de his ſerino malꝰaudit᷑. Scola q̃ʒ hic ẽ libera

iũ artiũ ac tbeologie

⁊Z iuris põtiſicij. Noua tñ ⁊ ab vꝛbano ſexto papa aceſt. a. Magn? ſtudetiũ nuime
rus eo ↄfluit ex hũgaria ⁊ altnanie ꝑtibꝰſuꝑioꝛibꝰ. uos hic claruiſe cõpertũ ha

beo pᷣſtates theologos. Henricũ de hafnia:
ſitat aduolauit:pᷣmuſq; cathedrã rexit:ac
pſit. Alt fuit nicolaꝰde dinckelſi puhel ſuen
mones hodic auide a doctis leguũt᷑ Eſt =

q panſ edoctꝰbuc in pᷣncipio vniuer

lurima volumina notatu digna oſcri

pita bona ⁊ doctrina mſta car. Cuiꝰ
ille bogie thomas baſelbach nõ incele

„

bꝛatus theologus:qu em ſcribere hiſtoꝛias non iutiles aiut: cui?ego doctrinam

laudarẽ:niſi duos ⁊ viginti annos yſaie pmũ capi

tulũ legiſſet: neq; adhuc ad cal

cẽ veniſſet. Maximũ aũt huiꝰgim naſij vitiũ eſt ꝙ nimis diutinã operãq in dyale⸗
tica:mmiũq; tpis in re nõ magni fruct?terũt. Qui magiſterij artiũ titulo decoꝛãt᷑

hac vna ĩ arte maric examinant᷑ Ceteꝝ ncq; muſi

—

.

ce neq; rethoꝛice neq; ariſme/

trice cura gerũt:qᷓ;uis metra q̃dã ⁊ eplas ab alijs editas imperite magiſtrãdũ cõ

pellat.Oꝛatoꝛia ⁊ poetica apud cos penit in
vaniſq; cauillationibꝰ ſolidi haud qqᷓ; muicij

—

q libꝛos areſtotelis alioꝝꝛ ponba

beãt raros iuenies:cõmẽtarijs pl erũcq; vtunt. Ceterũ ſtudẽtes pi voluptati opc
rã pᷣbẽt: vini cibiq; auidi. DPauci em rgut docti: neq; ſub cenſura tenent᷑: die no⸗
ctuq; vagant᷑:magnaſq; ciuibus moleſtias inferut. d hec mulierum ꝓcacitas
mentes eoꝝ alienat. Ciuitatis populus qnquagint miliũ cõicantiũ credit᷑.Cõö⸗
ſulatꝰ octo ⁊ decẽ viroꝝ cligit᷑. Cuʒ iudex qͥ lure reddũdo p̃eſt. peinde magiſter MMMUM
ciuiñ qͥ curã ciuitatis gerit. hos pꝛinceps aſſimit. quos in ciuitate ſibi fidelioꝛes .
arbitrat᷑:atq; ab eis iuſiurãdũ exigit. Magiſtratuꝶ alij nulli ſũt niſi q vini exigut
vectigal adillos oia referunt᷑:quoꝝ ptãs annua eſt. Yucredibile videri pöt quet

p dies ſingulos in ciuitatẽ victualia ingerunt᷑. Ouoꝝ atq; cancroꝝ multe quadri

ge adueniũt.piſtus panis:carnes:piſces:volatilia ſine numero afferunt᷑: vbi ad/

ueſperaſcit nihil venale ex bis inuenies. VNi
tendit᷑:nuillo non die trecenti currus onuſti

ndemia his ad quadraginta dies pꝛo
vino bis terq; iaferunt᷑. Oucentos ⁊

milie equos indies ad opus vindemiarũ exercet. Ex villis pᷣteren ad feſtum vſq;
martini libertas oĩbꝰelt vinũ in vꝛbe redigere. Incredibile dictũ ẽ quata vis idu
cat᷑ vini.Qð vel wiẽne bibit᷑: vel ad extraneos ꝑ danubiũ ) curſuz aque magno
laboꝛe mittit᷑. Ex vino qð wiẽne vẽcdit᷑ minutim xecim? denariꝰ pᷣncipi cedit.Ca
res auri duodecim milia quotãnis ad camera efert: in reliquũ parũ oneris ciui/
bus ineſt. eterũ in tata ⁊ tãnobili ciuitate multa enoꝛmia ſũt: die noctuq; rix·
admodũ pᷣlij gerũt. Mäc artifices aduerſus ſtudẽtes. Hũc curiales in artifices
nũc iſti opifſices aduerſus alios arm⸗ ſumunt. Rara celebꝛitas abſq; homicidio
Pagit᷑. YFrequẽtes cedes cõmittũt᷑. Abi rixa eſt no ſüt qͥ diuidãt cõtedetes. NHeqg
magiſtratus neq; princcps cuſtodiã vt par eſſet ad tanta mala adhibẽt. Elinu
domi vẽdere nibil extunatiom officit. Oes fere ciues vinarias tabernas colunt:
ſtubas calefaciũt:coqᷣnã inſtruũt: bibulos ⁊ meretrices accerſiũt: biſq; cibi aliẽd
cocti gratis pᷣbet vt ampli?bibãat. ̊ minoꝛẽ mẽſurã his dant. Plebs vẽtri dedita
voꝛax qcqd ebdomada manu qſiuit. id feſto d e totũ abſumit:laceꝝ⁊ in cõpoſitũ
vulgus. Meretricũ maxinbnumerꝰ?. Raro mulier eſt vno otenta viro. Mobiles

vbi ad ciues veniũt:vxoꝛes eoꝶ ad colloquiũ ſecretũ trabut:viri allato vino:do
mo abeũt cedũtq; nobilibus. Plurimeq; pue lle patribꝰinſcijs viros ſibi delegũt

Viddue intra tꝑa luctus ex arbitro ſuo nubũt. Dauci in ciuitate ſũt quoꝝ ꝓpauos
vicinia noꝛit:rare familie vetuſte. aduene aut indlini fere oẽs. Mercatoꝛes diui
tes ſenio ↄfecti puellas i mrimoniu dncũt: eaſq; bꝛeui dimittũt viquas. Ille int
familiares domeſticos cũ quib ? ſepe ↄſuetudinẽ adulterij habuerũt iuuenes vi⸗
ros accipiũt.ita qꝛ beri pauꝑ hodie diues luenit᷑.Cotra qʒ bi ſuꝑuiuẽtes:vxoꝛes
alias accipiũt reſqʒ ꝑ circuiũ ducit᷑. Raro filiꝰ hꝛi ſuccedit. Lex apð eos eſt. q ſuꝑ⸗
uiuẽti Zingi ꝑtẽ defucti bonoꝝ medi tribuit.Leſtamenta libera ſunt. Ita ⁊ xii
vxoꝛibꝰ ⁊ vxoꝛes viris bona teſtant. Captatoꝛes bereditatũ multi qͥ ſenibꝰ? bladi
entes ſcribi beredes ſeſe curãt. Aiũt ⁊ mulieres ee admodũ multas qͥ viros gues
vxoꝛibꝰ veneno euferũt. Cõſtat ſepe a nobilibꝰceſos eſſe cuues: q vxvoꝛes ſuas v⸗
bo terruerũt: äͤb? amatoꝛ es ĩ curis fuert. Aiuñt pᷣterea ſine vlla ſcripta lege.N⸗o
res aiũt ſe tenere yetuſtos.qs ſepe ad ſuũ ſenſuzʒ vel adducũt vł interptan t. Jus
admodũ venale eſt ꝗ poſſũt ſine pena peccãt. Pauꝑes atq; amicos nudos iudi⸗
cia plectũt. Jurameta ꝗ publica ſũt tenaciter obſeruat qð negari iuratũ põt: nul
lã vim bʒ. Mutuũ dantes ad tẽpus ſid detrimenn tulerint.elapſo termino iu.
reiurãdo quã ſũma volũt extimat: marioq; dãno debitoꝛ es afficiut. Dignoꝛa d
mutui cã dant᷑:ſi iid afferũt nõ extimãt vſuras. Excoicationes tantũ timet quò⸗
tũ infamãt aut dãno tꝑaliſũt. urta que apud furẽ inueniunt iudici cedũt.Ad
bec feſta parũ religioſe colũt. Carnes oi feſto võdunt᷑. Yurige nullo vacant die.
In auſtria reliqᷓ multa opida ſũt:nullũ aũt magni nois. Barones multi poten⸗
tes nobies. Inter qs pꝛimũ dignitat locũ obtinet ſchaumburgen. 1 maitburge
depuchau. Hec

les comites:oſpib añt ſupare credunt᷑ de walſe: & liechtenſtain
parũ habent nome puttedorffer ſtareberger eberſtoꝛffer eckertzauer bobenber
ger ⁊ alij q;plures.Eytʒinget licʒ nouiſſimi ſint:potetia tn bodie ⁊ auctoꝛitate in
ter pꝛimos babent. Monaſteria qplurima ſunt ⁊ magna ditia. Eccleſie pꝛete

rea catbedrales ſaltzvurgenſis: patauieſis: ratiſpaneñ.f. iſingen. latiſſimas pol⸗

ſeſnões ĩ auſtria caſtellaq; plura poſũdẽt ac domos coregias qꝝ ſhabitat. Sut ei
oẽs ↄſiliarn ducũ auſtne boſq; veluti maiões bonoꝛat. Siue bellũ gerẽ ſiue cuna
kerabücltpie velit auürie vuces 7 bᷣlatos pceres veluti reges i comitatu babet.
ractatus pulcherrim? enee 26 ääs
Rlun, de eunali miſerüös. . EPiitola. clxvj.
Heas ſiluius picolomineus. S. p. d. Dño iobanm aich perſpicaci ⁊ daro

iuriſconſulto. Stultos eſſc qui regibusg ſeruiunt vitaniq; tum inſelick tus

milerrima vucere curiales:vereoꝛ neq me arguant mibiqʒ maledicant:iRi
pac epła quã tibi ſũ ſcripturꝰondero. Hec ei er tme pncipib?ferat 2 boſtẽ

2 „ð,ð
0 r—— f f — „ N ᷑— —

Gð

fd—ęz

—

N
i
s
/

du,

reddere curẽt:qmvidear hoĩes ab eoꝝ obſequijs arcere. Hã q̃s p bac inqinẽt illi
regũ atria frequẽtabũt:ſi ſe futuros illic miſeros intellexerint.At ego non id ago

vt pᷣncipibꝰ derogẽ:ſ illos potiꝰmagnis leuo molęſtijs. Inſtat aſſidue q;pluruni

⁊Z nobiles ⁊ magni viri:q regũ aures obtũdũt dũ in curia pᷣcibꝰrecipi poſtulat:q̊s
cũ neaueũt reges aut vtilit reciꝑe:aut honeſte repellere:in magnaq; ꝓpterea ſint
anxietate: gra mibi nõ odiũ hii debebit ſi quẽ ex bis monuero: curie regis vt ſu/
apte renũciet. Nec timẽdũ eſt meis ſcripi id fieri vt regũ aule deſerant᷑:erit enim
ſp ſtultoꝝ numerꝰ in finitꝰ:qͥ vitã beata apð reges ſolũmodo iudicẽt iuenini. Sʒ

caue dicũt alij ne diuinis aduerſere pᷣceptis dũ regũ ſuades euitari ſeruitia:cũ pe

trus aploꝝ pᷣnceps ⁊ caput ecclie ſubiecti eſtote dicat oi creature bumane ꝓpter
deũ:ſiue regi quaſi pcellẽti ſiue ducibꝰ q́i ab eo miſſis. Abſit aũt a me ſcel hoc vt
apio cõtradicã vel regibꝰdicq nõ eẽ parendũ.cũ ⁊ veritas in euã gelio reddi q ſũt
ceſaris ceſari iuſſerit ⁊ ꝗ̃ dei ſũt doo:cũq; ad romanos paulus doctoꝛ gentiũ dicat
Ois aia ptãtibꝰſublimioꝛibus ſubdita ſit:nõ eſt em̃ ptãs niſi a deo.lamo ⁊ ego

—2

obedite pncipibꝰ vr̃is oẽs populi. Subijcite vos ſublimioꝛibꝰptãtibꝰ oẽs gẽtes
Sʒ memineritis qꝛ petrꝰ ꝓpter deũ vt ſubiſciamini iubet.no ꝓpter opes potetias
vel bonoꝛes.Atiſta nõ ſũt cõtraria meis ſcript ſi cũ ꝓpbeta dixerim nolite ↄfide-
re in priueſil⸗ in filus boim in bynõ ẽ ſalꝰ. Pꝛeterea q;plures obiectiões alias
q̃bus tę reſpõſoꝛẽ ↄſtituo.ſi q ſint qͥ velint me ampliꝰ impugnare.Ego ad rẽ ipaʒ
veniã ſi pꝛius qauid boc me diſputare cõpulerit paucis abſolueęro.Genitoꝛ meus
ſiluiꝰ qͥ moꝛtuo pꝛe poſthumꝰ natus paternũq; nomẽ tulit: adoleſcẽtie ſue floꝛeʒ
apꝑud antiquũ ducẽ mediolanẽſem:huiꝰphilippi duos patrẽ ꝑegit: affectuſq; tan
curie tedijs:domũ rediit vxoꝛẽ duxit:filios genuit ⁊ vſq; in bãc diẽ vitꝗ qetaʒ
audstach degit. Is cũ ad ſe duo ſenenſes iuuẽnes admodũ nobiles acceſſiſſent:
⁊ an regi ſeruire ↄduceret ꝑcunctati fuiſſent:ſic rũdit. N)enippus cũ adoleſcens
apud bomerũ heſiodũq; diuerſa deoꝝ ſcelera legiſſet:ea licita eẽ atq; boneſta cx
debat.nã qd dij faciat qs nõ arbitret᷑ boneſtũ.Hic vir poſtea factus: cũ illa tãq
turpia ꝓhiberi legibꝰ aiaduerteret.incertus ai phos adijt: ſciſcitaturus ab eis qͥ
nã eſſet optima vita:ſed neq; phi ſatiſfecerũt:cũ inter ſe diſſentirent. ⁊ alij volu/
ptatẽ:alij vacuitatẽ doloꝛis:virtutẽ alij.quidã vᷣo animi coꝛpoꝛiſq; ⁊ foꝛune bo/
na ſimul iũcta vitã dicerẽt pᷣſtare beatã. Inceꝛtioꝛ igit᷑ ille multo q; antea.vt ver
bis vtar terentij:cõſulere moꝛtuos decreuit:⁊ ad inferos penetrauit:ac ex thire/
ſia qui ⁊ iße vates diuinatorq; fuit:vbi vita beata eſſet ꝑquiſiuit:cui cñ vates diu
reſpondere negaſſet.in aures tãdẽ inſuſurrãs:apud pᷣuatos inqᷣt optimà vitam.
boc eſt felicitatẽ iuenies. Gyſes qͥ lyddoꝝ rex:qͥ ſe pꝛe ceteris foꝛtunatiſſimũ re/-
putabat. Appollinẽ cõſuluit qͥs ſuo tꝑe felix ect:cõtẽpſit oraculum regias opes ⁊
aſparatꝰ:atq; aglaũ quẽdã arcadẽ modici ruris cultoꝛẽ: q metas agelli ſui cupi⸗
ditate nũ qᷓ; exceſſerat:felicẽ eſe reſpondit. Aos igit᷑ o iuuenes ſi quo modo viua
tis optime queritis:minime reges adibitis.nã cũ ipſi felicitatis expertes ſint: feli
ces 8 ſibi dicati ſunt nullo pacto poſſũt efficere:quippe ꝙ pꝛincipibus ſeruientes
nihil ſibi libertat relinquũt.vt ea ↄſequi poſſint quibꝰ potiti multo ſint q́; antea
mmiſerieꝛes. Nirtutes ei o iuuencs felicis vite ſũt effectrices:qᷓ a pꝛincipũ domici-
lus exduſe:ſi qñ caſu aut erroꝛe limẽ ingrediunt᷑:eueſtigio cogunt᷑ fugere:pterri
te ſiniſtris moꝛibꝰqͥbꝰ in altis palatijs viuit᷑: ſi tẽpus diſſerendi daret᷑ mõſtra/
rẽ vobis oẽs hoĩes ſtultos eẽ:qui viiã habẽtes aliã in qua poſſint honeſte verſa-
ri in curijs pꝛincipũ ſe pᷣcipitant. Sed abeſt ociũ. Ideo vos tm̃ moneo:vt agrum
hũc hiſtriones ⁊ adulatoꝛes ⁊ alios nebulones metere ſinatis: qui nigrũ in can-
dida vertunt:nullus eſt em̃ viris bonis apud pꝛincipes locus:nulla emolumẽta
laboꝝ ⁊ vt iuucnalis verba reſumã. Minoꝛ eſt hodie res heri q; fuit:bec eadem
cras vetrabet exiguis aliqͥd. Sic ſiluius genitoꝛ. Illi vᷣo ab inſano ꝓpoſito reuo/
cati dmi manere ⁊ ſibi ⁊ muſis viuere decreuerunt.At paterna vox minꝰ in filio
qᷓ; in extraneis potuit:nec em̃ me pater ab obſequijs curie valuit auocare: ;uis

ſepe multine me poſt pꝛinciꝑũ veſanias ire ꝑditũa i
qð pꝛius nõ credidi:verãq; pꝛis ſniam inuenio:de q̃libet me nũc in bac epla diſſer
markigrauicß en⸗ iudicio remittere cũcta.nã ⁊ tu annis cõpluribꝰint᷑ aulicos ca/
nes latrauiſti. Aidi te apud albertũ ceſarẽ honoꝛato in loco: ⁊ cũ te p imũ noui⸗
oꝛatoꝛ ſuus in baſiliẽſi ↄcilio bñdictionẽ ſibi ex patrũ cetu petcbas:cum is regni
hũ garie diadema moꝛtuo ſocero ſuo ſigiſmundo ceſare ſuſcepiſſet:atq; poſtꝙ; is
q̃ʒ vitafũctꝰc.ñ em̃ triẽnio toto imꝑauit:ad nepotẽ eiꝰalbertũ auſtrie ducẽ te cõ/
tuliſti cuiꝰes adhbuc ↄſiliari. Quã rẽ nõ ſum neſcius apud naos reꝝ mee ſnie
lurimũ detrabere. quis em̃ infeliciter viuere curiales crediderit:cũ tu qui vir ha
eris bonꝰ⁊ ſapiẽs:ſolut?ꝰſemel curie vinculis.iterũ te vincieris ſed ſum ego qʒ in
cadẽ qua tu es cauſa.qui annis iaz.xv.curialẽ ſeruitutẽ ſeruiui.⁊ nũc eccſiaſticos
nũc ſeculares ſecutus ſuz pꝛincipes.⁊ q;uis liber nõnũq; euaſerim.inox tameni
vincula meapte redij. Itaq; poſſet aliqͥs oꝑinari:vt ſolus vel cũ paucis curie vo
luptatibꝰfruar:idcirco memoꝛ es curie coꝛã alijs deteſtari ſic apud mediolanum
qui bernardino pᷣdicatoꝛi cõtractus vſurarios accuſabat:vt ꝓhibitis ab his re/
liquis ſolus ipſe feneraret᷑. Sʒ lõge aliter eſt:nõ em̃ qꝛ pla ceat mibi curia iõ ver⸗
ſoꝛ in curia.ſed ne leuitatis accuſer:qui genus vite receꝑtũ neſciuerim ꝓſed:idẽ
⁊te arbitroꝛ retinere.Accidit em̃ nobis ſicut co niugat.Sunt em̃ admodũ multi
qui viuente ↄiuge mfimoniũ damnãt:⁊ vxoꝛis obitũ cupiũt libertat amoꝛe.ſꝑq;
illiPad coꝛinthios pauli mãdati meminerit. Solutus es ab vxoꝛe noli q̃rere vxo
rẽ.At hi poſtqꝙᷓ libertatẽ ſũt aſſecuti.mox alterã ducũt ↄiugevt vix dã exequias
defũcte valeãt expectare.Sic em̃ ẽ hoĩm calamitas:vt vitã quꝗ viuũt diuq;ʒ vixę
rũt etſi malã ſcint. mutareę tñ aut neqᷓant aut neſciãt:binc oꝛatiꝰad eos qͥ ſuq vitꝗ
danãtes alienã laudãt. Ja faciã qð vuli inqᷣt.eris tu qͥ mõ miles mercatoꝛ:tu cõ
ſultꝰ mõ ruſticꝰ.bic vos bic mutaſ diſceditę ptibꝰ.cva qd ſtatis volũt.Plima ſũt
ini iohes q̃ nos cogũt ꝑſeuerare ſ nulla ẽ rõ So⸗ qᷓ; am bitio.qᷓ tãq; emula cbarita
tis oia fert onera q;uis guiſſima vt bonoꝛibꝰſeculi ac iplaribꝰlaudib? cefferat᷑. Oꝛ
ſi biles eſſemꝰ ⁊ aſaʒ potiꝰlucrari qᷓ; vanã venari gliaʒ ſtuderemꝰ:haud multi ꝓ
fecto iĩ bec tedia ſeſe recigent.Ad eos igit᷑ q ptea ſeqͥ reges volũt q;ꝛ platos ⁊ do⸗
ctos ĩ curijs eẽ ↄſpiciũt.ſaluatoꝛis nri ̊u vocẽ obijciam. Suꝑ cathedram moyx
ſi ſeder̃t ſcribe ⁊ phariſei q̃ dicũt facite ſm oꝑa eoꝝ nolite facẽ. Nõ igr qð iſignes
viri ac magfr̃i vite faciũt· ſᷣ qd facẽ debẽt imitari oʒ Expẽdat pꝛiꝰſeipʒʒ q ſe d ſcare
vult regibꝰ an tolerare laboꝛes famẽ ppeti:ſitiz ſufferre:otuineliaſq; valeat ſuſti
nere. DSeinde ꝓſpiciat diligẽt᷑ vtrũ ex curia ↄſeqͥ poſſit qð ſuꝰdeſiderat aiꝰ?:in ihi ⁊
ãguſtie apð pᷣncipes ĩfinite ĩtolerabiles eẽ vidẽt᷑:⁊ qͥ boics optãt illic nuliatenꝰin
ueniri quo fit vt verã pꝛis ſniam arbit᷑ de q nũc trãſigemꝰ. Repetẽda ẽ igi᷑ pater
na vox.qͥd ille ſtultos eẽ autumat ſinguios ꝗͥ nõ coacte: ncipibꝰuiũt.Clara vox
dura tñ foꝛtaſſe nõnullisvidet᷑. Sʒ audiãt qͥ pacto ꝓbet᷑.Stultiqͥ ad ppoſitũ nrjm
tribꝰmodis dicũt᷑ hoĩes. Stultꝰ? q q̃ritat að neÄͤt iueuire. Stult?⁊ q qrit qð no
cet inuẽtũ. Stult? qᷓ ⁊ ille ẽ qͥ fine ꝓpoſito ad quẽ tẽdit.cũ plures babeat calles.de
terioꝛẽ deligit ⁊ piculoſioꝛẽ.vt ſi romã pctiturꝰ cũ due ſibi pateãt vie: altera bꝛe⸗
uis atqʒ ſecura:altera lõgioꝛ plena latronibꝰ ꝑgere vltimꝗ velit. Curiales igit᷑ ho
mines aut pꝛimã ſtulticiꝗ incidũt aut alterã aut terciã. Aut em̃ qð aſſeq nequeũt
inueſtigãt.aut qd inuẽtũ detrimẽto ſit qrũt.aut ſemitã peioꝛc deligũt qs res me/
liꝰ longe cognoſcemꝰ ſi q ſint curialiũ deſideria ⁊ qs ſibi ↄſtituãt fines pꝛeuideri⸗/
mus. Mihi vident᷑ oẽs qͥ regũ vel pꝛincipũ latera ſtipant: aut honoꝛes querere.
famãq; ſeculi:aut potẽtiã aut diuitias aut voluptates. Hec inſicias eo nõnullos
eſſe qui ſe apud pꝛincipes lucrari aias arbitrent᷑:vt meritũ tanto mai? nãciſcant᷑
quãto cũ maioꝛe piculo militauerint. De bis igit᷑ qnq; generibꝰ hoĩm diceg eſt
uobis:q̊s tantũ diſtare vt ſapiẽtes ſint oñdemꝰ:vt facilẽ quis eoſqẽ deliros: amẽ
tes inſanos acſtultiſſmos qat cognoſcere. DPꝛiꝰtũ q; hoc aggrediar:oẽs oratos
volo ne me quẽpiã pꝛincipũ carꝑe cenſeat:aut quouis pacto ſereniſſimo diuoq;

incipũ velanias ire ditũ admonuerit. Sed exptus fum

— — —

in

S= π ☛n ° . —

☛ S=

—
—

ð

pꝛincipi meo friderico ceſari detrabere. Mã etſi dicturus inter diſpntandã fuenʒ
vicioſos pꝛincipes eſſe.⁊ libidinũ ac ſtulticie ſeruos:nõ tñ id oibusg aſcipſerim.
necenim me latet inueniri nõnullos vᷣtutũ ac ſanctionis cultoꝛes qͥ a pꝛincipatu
vicia diuino quodã munere ſeꝑent.quẽadmoduʒ boni apud gentiles pꝛincipes
unaans veſpaſianus titus traianus ⁊ anthoniꝰ pij ſunt habiti ⁊ apud vpianos
cõſtantinus arcadius bonoꝛiꝰtheodoſius carolus magnus ⁊ quẽ bamberga ve-
nerat᷑ benricus ſanctus in quibꝰſi vel pietatẽ vel mãſuetudinẽ vel pacis amoꝛcʒ
vel iuſticie elũ vel religionis affectũ requiris. Fridericũ noſtrũ nulla in re mino
rẽ inuenies.Lantũqʒ abeſt vt meis ſibi ſcriptis velim detractatũ:vt eius laudes
illuſtrare. verſibus quoad poſſim ⁊ oꝛone ſoluta decreuerim:nec me nũc eiꝰ cu-
ria detineret niſi ſua me bonitas allexiſſet. Sed me quãta ſit curialiuʒ infelicitas
oſtẽſuꝝ:nõ q̃d ipᷣe ⁊ alij pauci quos eq̊s amauit iupit᷑ ſ̊ d cõit᷑ pꝛinapes agant
referre opoꝛtuit:ꝙ ſi oĩa que inferius mala recenſent᷑ in noſtri pꝛincipis inueniri

chria dixerim: apte mẽtiar nec minus mẽtiar.ſi nibil illoꝝ hic eſſe ↄtenderim nec

ego quẽq; momoꝛderim.qꝛ ſic eſt hoim vita vt plus mali vbiq; q́; boni repiat᷑.
MHoſtra intentio eſt fatuos eſſe qui pꝛncipibus herent diſoutando mo nſtrare
iaʒ igit᷑ illos aggrediamur qui tanq; appetietes bonoꝛem pꝛincipiblſeruiũt. Ad
uerſus quos cu iuuenali libet exclamare. O medici mediã pertundite venaʒ: de
lirant enim qui pꝛopter honoꝛẽ pꝛincipibus famulant᷑:ad quoꝝ purgandas mẽ-
tes non meis ſcriptis ſed elleboꝛo potius eſſet opus.quis enim in aulis pꝛincipũ
verum bonoꝛẽ dixerit inueniri. Dant᷑ honoꝛes in curijs nõ ſm moꝛes atʒ virtu
tes. Sed vt quiſq; ditior daec potentioꝛ eo magis honoꝛat᷑.Mã quẽ vncd; paupe
rem taetſi Sant, virtute pꝛeditũ:regũ aliquis ſublimauit.Audio q obijcis fue
rũt uõnulli dicis obſcuro nati loco atq; inopes quondã.q̃ nũc oĩbꝰ ſũt pꝛelati: ſic

— .„

em̃ pꝛincipes voluerũt.ſed quos oꝛo ſic platos ais nẽpe quos ſuis moꝛibꝰ Eõfoꝛ/⸗

mes inuenerũt.quibus moꝛibꝰ auaricie:libidini:luxuric:cra ule:crudelitati. Sic
eſt ſane. Placet auaro regi qui pecunias vndecũq; refert. Gꝛatus eſt libidinoſo qͥ

virgines atqʒ maritatas ſibi conciliet. Carus eſt ebꝛio qui cõbibit. Crudeli iocũ⸗

dus eſt qui angunn qᷓ;multũ effundit humanũ. Memo acceptus eſt nemoq; ex

paruo ſtatu pꝛefert᷑ alijs.niſi magno aliquo facinoꝛe ſeſe pꝛincipi conaliauerit.
At bic nõ eſt verus honoꝛ ⁊ ſtabilis.qui ex radice venit nõ bona. Aera gloꝛia vt

in quit cicero:eſt illuſtris ac ꝑuagata multoꝝq; ⁊ magnoꝛum: vel in ſuos ciues.

vel in patriam.vel in omne genus bominum fama meritoꝛuz: quꝗ nec pꝛincipes
aſſequunt᷑ nec qui ſeruiunt eis. Cum vitijs omnes fere ſint dediti.nec bonũ ali/

quid agant niſi foꝛtuito.At tranſeunti per vrbem tibi indtinabunt bomines.de⸗

nudabut capita: cedent loco:ſalutes dicent.manus oſculabuntur. Ita eſt certe
At vbi trãſigeris digit os retrotendent: ſubſannabũtq; tibi.Et ille eſt inquient:
qui pꝛincipem noſtrum ſeducit.qui bellum ſuadet:qui vectigalia auget.qui one/

ra nobis impoꝛtabilia cumulare facit.⁊ etiam qui verſo pollice quos vult ex no/
deeq; omnes perdãt.ne ſub eius tyrannide diutius ſineus.

bis occidit quem dij on erdãt. ne ſul
Huiuſmodi eſt hbonoꝛ curialiuzʒ.qui ſi tequiſquis es oblectat.non vereboꝛ te ſtul

tum atq; inſanũ affirmare:qui oblectationes tuas in re fallac varia atq; ommino

falſa regonas.At paraſitoꝝ vocibus qui te cenarũ gra laudãt.quãtũ tribui debe/
at tuipᷣe noſti. Pꝛetereo hiſtriões atq; ioculatoꝛes ⁊ totiꝰvulgi laudes.quasvir
pꝛudẽs ꝓ nibilo reputabit.qꝛ nulla eſt vera laus.niſi a veris pꝛoneniat laudatis
Adqde ꝙ; oẽs curie ſequaces nõ quibus pꝛeſint.ſed a quibꝰ pꝛecedantur inſpiciũt

⁊altius ſemper cuolare nituntur atq; cum reliqui pꝛeceſſerint ipſis etiam daßt⸗

bus incipiunt inuidere.quia inexplcbilis eſ bumane gloꝛie appeitt Cui po
te dedideris ſemper illud ciceronis in oꝛe babebis. Quicquid eſt enim qᷓuis am
plum ſit :id certe parum eſt: cum eſt aliquid amplius. Eſt inſuper philoſopho/

rũ ſententia ac pꝛeſertim areſtotilis in bonoꝛibus non eſſefinem ponendum: qꝛ

⁊ res incerta eſt ⁊ in poteſtate alterius.⁊ qui ſeruit honoꝛi ⁊ buiꝰſeculi famene/

eeffe eſt vt multa faciat inuitus. Interdũ plepoiboq deo feruire cogik. Duo eni⸗

cũ ſint honoꝛes:alter viroꝝ bonoꝝ:alter multitudinis. Stultus eſt qͥ pꝛimũ apᷣ
regẽ venat᷑:qꝛ inueniri verus honoꝛ nõ põt vbi virtutes nõ regnãt. Aa do alte
rum multo ſtultioꝛ eſt.qꝛ ⁊ rem ꝑnicioſam ſequit᷑:⁊ vicioſaʒ ⁊ inſtabilẽ ⁊ incertã
Atq; bi quidẽ ꝑpetuis cruciatibus affligunt᷑:cũ ſibi pᷣferri plurimos ⁊ ſeꝑe indi-
iſſimos videant.nec qui bonoꝝeſt auiqus vſq; magiſc in curijs angit᷑ atq; iã
tis de bonoꝛe ſit dictũ. Nũc ad potentiã eamus:pulchꝛũ videt᷑ apu cprinc
eſſe potentẽ.tutoꝛẽ vocari regis:pꝛecipe alije bellũ indicere.pacẽ coponere:poſſe
mũ enervtapu tiberiũ. Meronẽ claudiũ tampotẽs Seianus fuit vt imꝑatoꝛ
apud capꝛeas cũ rege caldeo ſedente:ſolus bic imperiũ adminiſtraret.ſecũdũ
illud totius oꝛbis caput veneraret᷑.Et quitpe ſi ante ipᷣm oppꝛeſſa cefaris ſenect

obeſſe ⁊ pꝛodeſſe 1 luribus. Sed multi decepti ſũt.dum poſſe apud reges pluni

fuiſiet.hunc vnũ populus auguſtũ vocaſſet.Sʒ nulla eſt r pꝛincipes diutur-

na poteſtas.nulliuſq; ſtatus debilioꝛ.nullius incertioꝛ.nullius infirmioꝛ eſt. q; eiꝰ
qui apud pꝛincipẽ videt᷑ eſſe potentioꝛ. Sũt emuli multi:ſimultates: odia.Ois
potentia magne inuidie ſubiecta eſt. Incidũt ſuſpitiones:parantur inſidie:ꝑſtre/
pũt vndiq; delatoꝛes.Atq; vt oculus parua feſtuca turbat᷑.ſic principum gratig
offenſiuncula vel minima cadit. Interdũ eti nullo cnmine pditur. tantũ apud
pꝛincipes ſubdola lingua põt.apud adrianũ imꝑatoꝛẽ delatoꝝ voces adeo valu
erunt:vt amicos ques ad ſũmũ pꝛouexerat:poſt hoſtinm loco habuerit. Sed ad
ſeianũ redeo:vis ne ſalutari ſicut ſeianus:⁊ tam eſſe potens vt ille fuit.At hic vni
ca pꝛincipis epła captus eſt:ꝑ vꝛbẽ vnco ductus ad ſpectaculũ:⁊ in tibꝛidis nipa

truncatus. Oẽſqʒ ipſius ſtatue ex capitolio iecte ſunt.perlege ſacras lr̃as:quot

ſaul:quot dauid:quot ſalomon ex his qul apud ſe potentes erant occidi iuſſerunt
Abimelech qꝛ potentẽ vidit apud ſe yſaac ex regno repulit foꝛſitan ⁊ interfici iuſ
ſiſet.niſi digitꝰ dei cũ illo fuiſſet.Clitonẽ ſue nutricis fuiu ʒ̊ philippi patris laudes
cõpare fuifet. Alexander macedo ſua manu interemit. Extant nr̃i tꝑis admodũ
multa exempla:q̃ ↄſulto fugio ne cui videar detraxiſſe. Oe magno regni appulie
ſeneſcallo nemo me dicere ꝓbibet.qꝛ tuta eſt in moꝛtuos repᷣhenſio. Hic apud re
ginã Joannã pᷣmo in loco tt porentic; ſuã firmioꝛẽ putabat.qꝛ ⁊ ſtupꝛis ſeſe
inſinnauerat. At regina cõuerſo in aliũ amoꝛe:pcuſſoꝛes ad illũ noctu traſmiſit:
quo moꝛtuo alios ſibi cõcubinos ſubſtituit. Darati ſũt qͥ apud reges ppetuo ſint
potẽtes.Sepe qͥ beri lacut hodie diſplicet.nullũ eſt in atrus pꝛincipũ maiꝰſtu/
diũ qᷓ; vt alios de gradu pcipitẽt ⁊ ſe erigãt.potentũ quilibet appetit. nulla inter
curiales babitat fides: nõ frater a fratre tutus innenit: nec patii filiꝰſidus eſt. nec
filius patrẽ ſeruat.quilibet ſibi ſtudet.oẽs pᷣferri volũt.oẽs mãdare. Si quis po
tens eſt. mille circa ſe oculos habet ⁊ totidẽ linguas ad ruinam eius aſpirates: ⁊

vnus binc aliꝰillinc pᷣmit. Mimiũ multos timere habet qͥ multũ põt. illum oẽs

oppugnãt qͥ pꝛincipi gratioꝛ exiſtimat᷑. Ruunt turres ꝗ iuxta flumẽ ſite ꝑpetuuʒ
in ſe aque curſum recipiũt:quid tu facias qui ex vniꝰvolũtate depen des.in cuius

amoꝛe nec ferro nec plũbo ſed cera firus tener:quã vel infrigidatꝰ amoꝛ excutiet

vel ire feruoꝛ eliquabit. ſõ oiĩbus tantũ arnidet fortuna. quãtũ cꝗ cellario noſtri
ceſaris caſpari ſcblick. quẽ vel miranda fati clemẽtia:vel ſingulans virtus. atq;
antial⸗ d⸗ in pauci berepit, res noze⸗
tentẽ reddidit. Ylios vᷣo vix vnq; vidimꝰ in cunia ſucceſioꝛis tales eẽ q̃les apud
anteceſroꝛẽ fuere.Sʒ p̃cipitari coplurimos ex gradu cernimus.ita vt quato pꝛiꝰ

bonoꝛatioꝛes ⁊ potẽtiores cenſebant᷑:tanto cxinde debilioꝛes ⁊ in honoꝛatioꝛes

fiãt ⁊ ſint inimicis gaudio.amicis vo ⁊ ꝓpinquis ⁊ ſibi doloꝛi:moleſtie atq; xæ⸗

decoꝛi.Eſt autem vulgatiſſimus eorum ninis qui apud pꝛincipes vel bonoꝛẽ vel

pot entiam queritant:quos in erroꝛe tam manifeſto cõprehenſos ſtultiſſimos eẽ
nemo negauerit.nec plura de potentia. Munc diuitigs ꝓſequamur quas nume
dubiñ ẽ ↄplures moꝛtales icuriales carceres attraxiſie cũ oꝛatio ſe laboꝛẽ fer/

imis boĩbꝰreꝑit᷑ japud tres ceſares inter pꝛimoꝛes po⸗

tn

o

☛ —

4s4s4e

re dicũt ſenes:vt in ocia tuta recedãt:quidã vᷣo Juuenalis referũt verba:qñ ego
figam aliquid quo ſit mihi tuta ſenectus a tegete ⁊ baculo. Aduerſus quos poſ
ſum ſaluatoꝛis nr̃i ſermonẽ referre:qui tã difficile dicit diuitẽ intrare regna celo/
rũ:qᷓ; per foꝛamẽ acus tranſire cameluʒ:quo fit vt ſtultum ſit diuitias querere:?⁊
ſpem patrie celeſtis amittere:nec mihi gals q; timoꝛẽ famis adducat:quaſi nõ ba
beat xpᷣs vnde alat pauges ſuos.Apoſtoli nauim ⁊ retia reliquerũt inquit hiero
nymus:næctamẽ illis quicq; defuit.Libertas xpᷣi pauperuz ⁊ olera.Creſi diuitijs
pᷣferunt᷑:ſed iſta foꝛtaſſe mmiũ religioſe dicunt᷑:nec talia ſunt que vulgo pꝛobari
queãt.Agamus igit᷑ pingui minerua:cõſentiamuſq; Juuenali ⁊ areſtotili ad fe/
licem vita opus eſſe diuitijs:qꝛ non facile emergunt quoꝝ virtutibus obſtat res
anguſta domi. Sũt qui ſe poſſe putãt diuitias cumulare pꝛincipibus ſeruientes:
at hi vt diuitias cõparẽt libertatẽ vendũt:nec tamen diuitias aſſequũtur:nam ſi
tibi pꝛinceps vel beneficia contulit vel feuda cõceſſit:vel res alias: tantomagis
ſeruire teneris quanto maioꝛa ſunt dona. OQð ſi aliunde neſcis ex gregoꝛio diſci⸗
to. Cũ em̃ inquit ille augent᷑ dona:rõnes etiã creſcũt donoꝝ.O ſi tũc ex curia ve
lis abirecum diues es factus:mox oia perdidiſti. YInuenit᷑ cauſa.Submittit ac/
cuſatoꝛ:cõuinceris reus:etiã nõ cõmiſſi criminis auferuntur bona: ⁊ ne cõquen
vnqᷓ; poſſis eripit᷑ ⁊ vita.Si vo in curia ꝑſeueraueris: opoꝛtet ad aueuis imꝑia
regis eſſe paratũ:ire in bellum:per latrones tranſire:nauigare in mari:manere in
peſte:mille capitis adire pericula.Juſtũ ⁊ iniuſtũ exequi mandatũ: ridere ⁊ flere
cuta rege:laudare quẽ laudat:vituperare quẽ vituperat:nulla tibi in verbis aut
in operibus libertas ſupererit. Quid igit᷑ ſtultius eſt qᷓ; diuitias per tot toꝛmẽta
cogere:cuʒ ſit manifeſta freneſis:teſte ſatiro:vtlocuples moꝛiaris egenti viuere
fato. Nonne pꝛeterea deliramentũ eſt cum duo vel tres cumulauerint opes: oẽs
buius liberalitatis munificẽtiã expectare:⁊ nõ potius infinitos reſpicere:qͥ duʒ
regibus ſeruiunt:ad extrem inopiã ſunt deducti.iam dabit᷑ inquit Perſius iam
iam donec deceptus ⁊ erhee ne quicq; fundo ſuſpirat munus.in imo diuitibꝰnon
nũq; dari ſolent diuitie:ſicut in mare ferunt᷑ aque.HNemo pauꝑ qᷓ;uis diu ⁊ admo
dum vtiliter ſeruiuerit:tantũ pꝛemij repoꝛtabit quãtũ diues ex obſequio paruo.
Mõ enim ſeruicia in curijs pꝛincipũ:ſed perſone ponderant᷑. Nã ⁊ paruos par/
ua decent magnos munera magna. Hec donare reges ſolent:qð nequeant cuʒ
libido fuęrit auferre:itaqʒ nec rẽ tonatã ſi velis alienare poteris: nec in aliud re/
gnũ trãſrerre:nec ex ea quicq; diſponere qð regi nõ placeat. Mõ ſũt igi᷑ tue hmõi
Diuitie q̃bꝰnõ potes vti ꝓ arbitrio.Quid ꝙ neq; teſtadi facultatẽ habebis nãaq;ʒ
fi liberis careas nemo tibi nõ pꝛinceps crit heres:ſi adſunt filij: niſi ⁊ ipſi pꝛincipi
ſeruiãt nõ ſuccedet tibi. Laceo quot diuites necati iuſſu eoꝝ ſint qui eos ditaue/
rint. Solẽt em̃ pꝛincipes ſic nõnullis largiri multa:ſicut ⁊ nos ſues paſcimus vt
eos poſtqᷓ; impinguati fuerint deuoꝛemꝰ. Sic de ſeneca Longinoq; legimꝰ quos
ꝓpter diuitias iuteremptos Juuenalis affirn at his verſibus. Zemporibꝰ diris
igit᷑ iuſſuq; neronis.Longinũ ⁊ magnos ſenece pꝛediuitis oꝛtos.Clauſit ⁊ egre⸗
gias lateranoꝝ obſidet edes. Tota cohoꝛs perierũt em̃ ⁊ laterani ꝓpter diuitias
Sancte igit᷑ ſcriptũ eſt ⁊ vere qui amat diuitias fructũ nõ capiet ex eis.Adde q;
pauciſſimi reges q̃ ſua ſunt donãt:rapiũt em̃ vt donent:q̃ nec vera ſunt dona nec
luſte poſſidẽt. Cũ vix regnũ vllũ inueniat᷑ qð nõ ſit vel partũ vł ↄtinuatũ fraude
q̃d ẽꝗð largire iuſte pᷣncipes poſſint vñ pecunie vñ iocalia veniut qᷓ apud pꝛinci
pes ſũt.niſi ex raptu vł veditione iuſticie: aut ex ſpolijs eccliaru.At iſta ſũt iniqta
tis pᷣmia:q̃ nec regiꝓdeſſe neq; tibi vtilitati ſi dnata fuerit eẽ poſſint. Relinqmꝰ
igit᷑ bãc diuitiarũ cupiditatẽ qꝛ nõ implet᷑ auarꝰpecũia.⁊ auaro vt inqᷣt Hierony
mus ⁊ Seneca pꝛiꝰ dixerat:ta deeſt qd hʒ:qᷓ; qd nõ hʒ.Scimꝰſcriptura dicenteʒ
qꝛ nõ ꝓgerũt diuitie in tꝑe vltionis. diues em̃ cũ interierit nõ ſumet oia ⁊ nõ de
ſcẽdet cũ eo gloꝛia domꝰeiꝰ.Aiuamꝰ obſecro tãq; nibil habẽtes ⁊ oia poſidẽtes
victus atq; veſtitus vt iteꝝ hieronymi vᷣhis vtar:diuitie xpᷣianoꝝ ſunt: ⁊ bas eſt

.

botẽs nebis dũs abſq; miniſterio pᷣncipũ fradere:diuitias veras apud reges vel

nõ inuenim?: vel tales iuenunꝰ q̃s lõge meliꝰfuerat ñ iueniſſe. At boc de viuitijs
libaſſe ſufficiat.Ex qbꝰni falloꝛ mõſtratũ eſt ſtultitie oꝑaʒ dare:qui ob opes pꝛin

cipibꝰ famulant᷑. Nunc ths admonet vt de yoluptatibꝰdifſeramꝰin qauib? multi
moꝛtales beatitudinẽ poſuerunt, Atq; in pꝛis epicurus vir aliqñ magnꝰ quẽ phᷣi
nfi tꝑis magis vbis q; fact repꝛobat.na qtus ẽ obſecro Egleologor qͥ volupta
tibꝰ nõ inſeruiat. Mobꝛẽ ſi que foꝛte inueneris qᷓ aſpnet᷑ oculis pulchꝛitudinẽ re
rũ:nõ odoꝛe vllo nõ tactu no ſapoꝛe capiat᷑:ſedudatq; auribꝰoẽm ſuauitatẽ:huic

ℳ 7 „ 2

ptates hauriunt᷑.Lũq; due vie ſint bus bnñana vita cõtinet᷑:altera vtutũ: alte/

ra voluptatũ:illa deſerta inculta atq; interduſa frõdibꝰ⁊ virgule hecſe boĩuz fre
quẽtia terit᷑ nec q̃ſq; eſt qͥ voluptati non obſequat᷑. Sũtq; admodũ niulti qͥ tãcq;
voluptatioꝰfruituri obſeda pᷣncipũ amplectun :qdc ſtaltiſimũ ſit oꝑepᷣciũ fue
tit ondiſfe:ac de voluptate qᷓ primũ oculis ꝑcipit᷑ pꝛimũ dicamꝰ.Oblectant᷑ nõ/

nulli dũ ſplẽdidos eqͥtes ↄſpiciũt.dũ bęlla geri exercituſq; cõcurrere vidẽt: dum

foꝛmoſas cultaſq; mulieres intuent᷑.dũ cetus boiuzʒ oꝛnatoꝝ:dũ ludos:dũ iocos
dũ pulchꝛos equos:dũ picturas:pũ ſericeos pãnos:purpuręos:aurcos:duʒ mi/

rifi cas vcſtes:inſisnes vꝛbes:egregias domes:alta palatia: marmoꝛea templa:

5*

teſtudines: viriqatia pꝛata:lucos:fontes:flumina:feras ſerenũ aerẽ: mõtcs apꝛi

cos: amenas valles: armẽta: canes: ⁊ hmmoi cetera cõtemplant᷑. ad hec oia multo
iocũdioꝛa ſũt pꝛiuat᷑ boibus q; curie obligat.nã qͥ ſeruicio regũ mãcipatus eſt in
bello nõ vt ſpectatoꝛ.ſᷣ vt miles aderit.⁊ huc atq; illuc cõcurſabit.ac hoſtẽ ferire
ſeq; tueri magiſeß oblectare oculos cogitabit.M)ulieres nõ intuebit᷑ niſi cuz regi
