uit ⁊ a ſeruis ſuis ꝓpter ſcelera quibꝰ imꝑlicatus erat occiſus fuit. Quid ioachim
referã ⁊ duos ioachim patrẽ ⁊ filiũ.aut ſedechiã nomine qui perdita icroſolyma
captus a caldeis pꝛi añ ſe natos ſuos occidi vidit:poſtea pᷣuatꝰeſt oculis.i oẽs
infra.iij.⁊.xx.annũ regnare ceperũt:⁊ qm̃ inexꝑti erãt.malũ coꝛã deo gerẽtes:⁊ ſe
⁊ ſuos populos peſſundarũt.Quoꝝ ffulticie cõtraria eſt adoleſcentia tua.que lʒ

quãtũ in hac etate põt eſſe multũ pꝛudẽtie ſoꝛtita ſit.ſpemq; maximaã de ſua ſapi

entia pᷣbeat:nõ tñ pꝛius ad regenda ꝓuinciã mitti voluit q́; robur etatis ⁊ rerũ
aſſequeret᷑ experientia. Sciebas nãq; tuapte ingenio qm̃ nõ recturus led regen/
dus ires.quod ſub patrueletuo ccſare nr̃o ſapietiſſimo potius qᷓ; ſub alijs tolera
re voluiſti:vt interim dum etas creſcit regiã maieſtatẽ ſecutus interſis cõſilijs:in
dicia noſcas:res arduas videas:viros ſapiẽtes audias:dietim fias rerũ experien
tia doctioꝛ.At cũ his ſeruandũñ eſt quod ſupꝛa dixi vt tempoꝛis aliquod ſpacium
cõcedas lr̃is:que reliquas virtutes tuas condiant ⁊illuſtrent:quibus ſi fueris vt
te ſpero futuru rite imbutꝰ:cũ ad regendũ venies nõ par alijs ſed oim pꝛincipum
eris ſpeculũ:teq; vicini oẽs ſuarũ litii moderatoꝛẽ ⁊ arbitrũ facient. Et quẽad/
modi ad viſenda ſapientiã ſalomonis regina ſaba ⁊ alij oꝛientales cõcurrerunt
ſic te totus occidẽs venerabit᷑ ⁊ ſeptentrio:⁊ ad famã tue pꝛudentie infiniti viſu
n te veęnient.Eris enim quaſi ioſias aliꝰ filius amon.populũ tuũ recte gubernãs
nec ad dexterã neq; ad ſiniſtra declinans. Age igit᷑ pꝛinceps optime ⁊ adoleſcẽs
cLlariſſime dum tempus habes incumbe ir̃is: ediſce ſapientiam ⁊ ſtudio tey ebe
Mec ſit tibi cure ſi res alique in atheſi ſunt innouate:illas em patruelis tuꝰcõpo
uiet ⁊ pꝛo ſua eximia tum ſapientia tũ bonitate pacabit:teq; cum tenßu. aderit
⁊ dominio ⁊ virtutibꝰ actũ remittet in patrigꝗ. Interea regimen recte illi cõnuſſuʒ
elſt:quia indiget atheſis regio fauoꝛe ꝓpter finitimos plures quituis inhiant ter/
ris ⁊ apertis faucibus expectãt quõ tuũ poſſint patrimnoniũ deuoꝛare.nec aliud
verent᷑ q; nomen regium imperialẽq; dignitatẽ, Et licet nõnulli aliqua impᷣſen-
tiarũ temptent:melius tñ regio qᷓ; ducali nomine compeſcentur:qui ſi tu regeres
adoleſcentiã contemnentes tuã acerbius alſliegen terrã. Sed mitto hec quia
tu te ſciſti quid eſſet agendum ⁊ te reg cõmendaſti. Meũ eſi te boꝛtani vtiraruʒ
quanta ſit vtilitas quantuſq; fructus noſceris. Hon nihil hoꝛarũ ſtudio tnibuas
quod iam tibi ſatis arbitroꝛ perſuaſum. Mon cloquentia mmea que nulla eſt ſʒ bo
nitate tua qui ab ipſa natura ſitire videris amoꝛẽ ſcientie. Sed facio iain finem.
quia rumoꝛ vociferatio ⁊ ſtrepitus in quo ſum non fert vt plura dicã. Nenio em̃
inter clamoꝛes qui rumperent ſomnũ druſo vituliſe; marinis. Anicũñ eſt toti cã/
cellarię receptaculũ.omplures ſumus vnis in edibus cõmenſantes ⁊ combibẽ⸗
tes. MHec foꝛmice tam pꝛeſſe in ſuis antris q; nos vna in auleola degimꝰ. Apes di
ſtincte cellulis i alueanibꝰ deliteſcũt:nos vno in cõclaui velut oues in ſeptis alter

☛ä —

alterũ pꝛeinimus.nec ſpuere quiſq; põt niſi alterius cõmaculet veſtẽ. Lantumq;

inter nos ſeruamus ſilentin vt picas in nemoꝛibus vel coꝛnices aut in paludibꝰ
ranas audire cenſeas te. Miroꝛ mei qui tantũ griner eihiponinn SDzʒz boc
foꝛſitan nimis eſt tibi.qui iam lr̃as ua iugum aliqð abieciſti nüc magis vocã
dus es ad ſtudium q; trabendus. Iillud mibi moleſtum eſt ꝙ adte ſcribens inter
vexationes plunmas perpolire non potui quod te legere ſperaui.At tu veniam
dabis ⁊ loco ⁊ ingeniolo meo.quod tam bebes eſt vt nedum in tumultu ſe ed vixi

„ „„

quiete oꝛnare queat quod ſcribit. Aale iam tandem ⁊ me quãtum ceſar ꝑmiltit

fuũ babeto. Ex gretʒy.

ee eereeee —

un Meas ſiluiꝰpoeta nicolao twartenburgẽſi. S. p.d. Querebaris mecũ no/-
beu⸗ ccte pᷣterita ꝙ amoꝛi operã dares:ne delibutũ ac vincitũ aim ſoluere poſſes
and DODiriſti te nec virginẽ nec nupta nec viduã amare: ſed muiiere q;uis Zul/
n tin chꝛã meretricẽ tñ q buſlibet viris pᷣcij cã ſeſe ſubſternetẽ. Id tibi moleſtũ eſſe aie
. in bas libent ql amoꝛẽ huc velle te poſtergare:ſᷣ viã modũq; neſcire quo fieri liber ⁊
donn amore vacuꝰpoſſes. MHã aſi plures ſacerdotes ↄſulueris.neininẽ tũᷣ remedia q̃ ti
ho⸗ bi viderent᷑ efficatia ptuliſſe dicebas. Rogaſti igit᷑ me magniſq; pᷣcibꝰefflagitaſti
ge egritudini tue vt aliquã efferrẽ medela ac iter oſtederẽ tibi quo poſſes arqentig
e amoꝛis flãmas effugere. Darebo deſiderio tuo. Salubꝛia pᷣbebo tibi remedia ſi
luſ ea amplecti volueris. Nec vereboꝛ medici culpã mibi aſcribi: ſi tu obedietis egro
is nei ti pſonã ſuſceꝑis:q;nis arbitroꝛ qͥs cõſuluiſti ſacerdotes ſatis tibi feciſſe ſi pcepta
Untgen⸗ tenuiſſes que illi dederũt. Sed tibi viſa fuerũt foꝛtaſſe grauia. Ma cũ dicerent fu
btoon ge ilã: nibil ſibi ioquaris:nibil de illa audias:durũ verbũ viſuʒ eſt. Ac febꝛicitäs
ſlistin quoq; inuitus audit frigida pocula ſibi negari. Si tñ ſanari vult qd medicus mꝶ
venien dat diligenter obſeruabit. Zu & mi nicolae ſi vis amoꝛẽ euadere liberq; fieri:pꝛe
am para te vt que pꝛecipiã facias. Moſcito egrotũ te foꝛe maximaq; infirinitate de/
eis t tentũ: ⁊ pter ſanitatẽ dura ⁊ aſpera eſſe plura ſubeunda. Hepe egrotus eſt mi ni
nahumn colae oinis eĩ qui amat.Ac ne dum egrotus ſed ſeruitute etia captus atq; in⸗
tgpend⸗ ſanus amens. Se amoꝛe in quã illicito. Mã deñ colere ⁊ amare parentes vxoꝛe
MMerunt 2 liberos virtutis eſt nõ vicij:ſanitatiſq; nõ egritudinis.ctu amoꝛẽ ulicitũ ſeq/
eiNan ris.Quid tu eſſe amoꝛẽ illicitũ de quo iam lodmur credis. Aeteres putarũt illum
tnis ex venere vulcanoq; natũ puerũ cecũ alatũ ſagittã in manibus habente.quibus
lis viros ac mulieres feriens ardorẽ vilectionig infunderet. Apud virgiliũ legimus
pehe Nunc ſcio quid ſit amoꝛ duris in cantibus illumiſmarus aut rodope aut extremi
lope Faramante⸗ nec generis noſtri puerũ:nec ſanguinis edunt.Sed erroꝛ hic moꝛta
gerit is populis fuit:qui veritatẽ attingere non potuit amoꝛ. vt in tragedus inquit ſe-
ici neca. Mihil aliud eſt niſt visanecmagna metig ghonduſa animi caloꝛ inuenta
htter, gignit laxu ocio inter leta foꝛtunebona nutrit. Hic mente hominis eripit: iudi
gid dum einn gemeitit ſen n h St⸗animd ertinguit Hach eus muleer Siltets
fſen no in te ſed in ila vinig. Que igt peius eit q; viuente non vincere q; ſenſum ba nofe
W bentẽ non ſentire: q; oculis pꝛeditũ no videre. Equidẽ qui amat in alium mutat᷑
elli virũ:necloquit᷑ nec facit que ante ſolebat. Hinc Pmeno apu dtherentiu. Dij bo⸗
ſng ni quid boc moꝛbi eſt adeon bomines mutarier ex amoꝛe nõ cosnoſcas eundem
is eſſe. Dutat comieus moꝛbũ eẽ amoꝛẽ:nec male putat:nam apud macrobium:
o luxuri que vel mater amoris eſt: vel filia teterrimi moꝛbi parteꝭ ypocras eſſc di
n. cit. Nic moꝛbus pleruũq; iuuenes aggredit᷑:ſed vires quoc; ſeneſq; vexat.tãtoq;
4 . periculoſioꝛ ⁊ riſu dignioꝛ eſt: quanto ꝑſona que capta eſt etate aut ſcientia cen/
“ ſet᷑ pꝛeſtãtioꝛ. Cuʒ ergo ypolite captus ſis amoꝛiq; ſeruias:ſcias te moꝛboſuʒ ec.
6 Si moꝛboſus es liberari ſtude. Nam quis moꝛbũ patit᷑ qui curari non velit. Sa
4 ne vt moꝛbus grauioꝛ eſt acerbioꝛ periculoſioꝛ eo moꝛboſi maioꝛ ẽ de ſanitate cu
8 ra. Tua infirmitas magna eſt:ſit ⁊ cure viligentia magna.Logita mi nicolae quo
in ſtatu es. Zu nihil te extimas:quicquid tibi eueniat leue eſt. Solũ ſuper amicã
anxius eſt. Hon parentes nõ neceſſarios non benefactoꝛes magnifacis. Solus
tuus animus in amica eſt. Ilam amas illam pꝛomoues illam ſomnias de illa co
e gitas de illa loqueris deilla ſuſpiras:uihil agis quin memoꝛiam eius habeas. En
ſtulticiã amentiã moꝛbũq; teterrimũ.An non eſt petenda cura. Quis non hoc
te moꝛbo ſanari velit. Ceterum adq ſalutẽtuã bec ſunt neceſſaria nicolae que ſi fece
ain ris ſanus eris ſi neglexeris ſepelieris in moꝛbo tuo: nec te quiſq; iuuari potenit.
ir Cogita pꝛimũ q; remote a pꝛeceptis dei receſſiſti.qui cũ debeas deum ex toto coꝛ/

iltit de diligere creaturã gmaſti:⁊ in eg omnẽ tuam delectationem Zoblectationé po⸗
S ii

ſuiſti:ſic eĩ fact? eg idoloꝝ cultoꝛ. Mã qͥ creaturꝗ deo pᷣponſt idolatra eſt. Mega
bis te idolatrã eẽ qi nõ pᷣponas creatoꝛi creatũ.At ſi verũ fateri vis plus tuam
amicã diligis quã deũ. MNã q̃ de mãdat negligis:poſtergas:contẽnis. Que vult
amica ſũma cũ viligentia curas adimplere.⁊ B; nẽpe eſt pᷣferre mulierẽ deo. Heu
agnũ ẽ malũ qᷓ; piculoſum ꝙᷓdeteſtabile creaturã ſic amare vt deũ ꝑuifacias.
Devci eſſes nibil te aliquid eẽ fecit vt poſſes ſcire diuina ſacr̃a ⁊ viꝗ qua itur in ce
lũ. Ipſe qͥʒ deus cũ ob culpã pꝛimi parẽtis tu ⁊ ceteri boĩes paradiſuʒ amiſeritis
nalci ꝓ te voluit fieri hõ:capi:cedi:vituꝑari:crucifigi:moꝛi:ac ſuo te pᷣcioſo redi⸗
mere ſanguine.En q;magna ingratitudo eſt inidtas:inbumanitas:feritas:bunc
qͥ tãta ꝓ te fecerit ꝓpter vilẽ relinre mulierculã.̊ᷣ ſat te ceteroſq; xpᷣianos mo⸗
uere dʒ ab amoꝛibꝰilliciſ̃ deo ſoli ſeruire. Sʒ cogita vlteriꝰqͥd agis nicolae. Pul/
cra tibi videt᷑ amica tua:credis ne ſic ſꝑ pulcra erit. Res ẽ ſoꝛma fugax vt inquit
tragedi:mulier qᷓ bodie foꝛmoſa eſt cras defoꝛmis erit.Auid tua bona ꝑpetua ⁊
imutabilia ꝓ caducis mutabilibuſq; ꝑmutas.Sit vt putas ſpectabili foꝛma miu
lier:leue h̊ bonũ eſt. MNihil foꝛma mulieris ẽ niſi moꝛibꝰadiuta.Caſtitas ẽ quefe
minã laudat nõ foꝛma.Tu nõ caſtitatẽ ſeq̃ris:foꝛmã ſolũ amas. Foꝛma bec vti
vt flos agri decidit.Roſa mane rubet:ſero lãgueſcit. Nihil foꝛmoſi?ꝰ ẽ vᷣtute atq;
honeſtate:ſi hãc intueren multo tibi foꝛmoſioꝛ videret᷑ qᷓ; fuã ſit amica.Etem̃ nec
nicifer nec beſpemtã coꝛꝰc q; ipſa facies honeſtat:quã qͥ relinqͥt ꝓpter mulieres
extima oꝛo qᷓ; ſit delir?⁊ amẽs.Ceteꝝ nicolae vt tecũ ñ mult vtar.ecquã amas
mulier nõ tua ſola ẽ:ſ cõplures eã babẽt. Mec ipſa te ſolũ amat:ſ̃ alios q̊ʒ diligit
Ouid tu in turba vis facere.Cogita te iam eẽ in veſpo iã ſenẽ iã meriti ꝓximum
Vis ne cũ iuuenibꝰ otẽdere:vis cũ robuſtis pugnare.Quid tibi in eo pᷣlio queris
in quo victoꝛ ſuccũbes. Magna res ẽ virũ ſenẽ a iuuenibꝰextoꝛq̃re mulierẽ. Sis
tñ potẽsvt extorqueas qͥd viciſti cũ pᷣliũ hmõi ſit vt vincẽs ſuccũbat.Quid ẽ oꝛo
mulier: niſi iuuẽtutis expilatrix vixoꝝ rapina.ſenũ moꝛs patrimonij noꝛatri?
bonoꝛ is ꝑnicies:pabulu viaboli.ignua moꝛtis.inferniſuſplementũ. Cogita nico
lae quot mala ꝑ mulie ẽ obuenerit: cũ ſalomõ:cũ holofernes:cũ ſampſon ꝑ mu/
lierẽ decepti fuerint.Mõ te credas ſic foꝛtẽ eſſe vt nõ illudaris. Sed quãto viris
illis debilioꝛ es:incautioꝛ:impꝛudęetioꝛ:tanto te ab eo loco ſemouę in quo potes
decipi. Mibil eſt mulieris amorqͥ cũ peęccatolſit.Mõ eſi in muliere ſtabilitas ꝗᷓ nuc
te amat cras aliũ amabit. QAuid tu buc amoꝛẽ extimes qui in plures diuiſus eſt.
Mulla mulier tã fixe aliquẽ amauit.que veniente nouo ꝓco nouiſq; pꝛecibus vel
muneribꝰ:non mutarit amoꝛẽ. Mulier eſt animal imꝑfectũ:variũ:fallax multis
moꝛbis paſſionibuſq; ſubiectũ:ſine fide:ſine timoꝛe:ſine cõſtatia:ſine pietate.de
his loquoꝛ muliernibꝰq̃ turpes admittũt anozes Au be ſtabiles ſunt. Maq; vt
ſemel a recto tramite receſerũt:i ſe liberas arbitrant᷑.vt quocũq; velint vagent᷑
nec ampliꝰvel mariti vel amici timoꝛẽ babẽt.Credo equidẽ illã coeundi fetidam
voluptatẽ tibi qui i ſenio expauſtus es parũ placere.Mã q̃ͥd neduʒ tibi antiquo
⁊ arido:ᷣ iuueni humecto illa inepta ⁊ ſpurcida voluptas cõferre põt: quã mox
penitudo ↄſequit᷑.an nõ n Kne res eſt ammonitio illa accitatio ſiue cõmutatio
quedã que poſt peceatũ eueſtigio mentè bominis cruciat:qᷓ iniquꝰ eſt hõ qui to/
ciens ammonitus nõ quieſcit qui punitus non emendat᷑.aui coꝛectus non effi-
cit᷑ melioꝛ.Quid ille actus carnalis operat᷑ niſi camis interituʒ vtinãꝗ ſolã carnẽ
interimeret ⁊ nõ occideret animã. «t duo cum inuicẽ coeũt vir atq; femins:qua/
ſiduo vaſa teſtea mihi vident᷑:que inter ſe confricent᷑ donec rumpant᷑ ⁊ ad nibi/
lum redigant᷑.Lu tamen non in coitu ſed in viſu ſermoneq; foꝛſitan oblectaris
Quid obſecro in viſu eſt tam pulchꝛi vt non inuenias aliquid pulchꝛiꝰ. DPulchꝛi
tudo quã debemus querere in celo eſt:cui nulla põt res mudana comparari. In
illa omnis ꝑfectio eſt:mundana ſemper tdiminuta ſunt. Illa ꝑpetua.hec caduca.
Illa fixa.hec fluxa.hanc quã tu miraris foꝛmam paulũ quid febꝛis eripiet.aut ſi
moꝛbus abfuerit:ſenectus nõ deerit que illam teretẽ ſucci plenãq; facie; rugoſaʒ

criſpq; reddat.Sicut ſila que nũc mirarl mẽbꝛa de curſu tꝑis grida nigra ſqua/

LzL22ä——or

—— ☛ — — — — — — —

— — — —

— —

zi
5tl.

nnr⸗
uite
Hifß
4,
ſhi⸗
nis

le.
tſi
ſ;
u

*

lida fetoꝛe ac ſpurcitia plena. Mõ oculi ſplendoꝛẽ vndiq; ſernabunt. Fetebit os:
collũ incuruabit᷑.Coꝛpꝰvndiq; ſicco ⁊ arido trunco fiet ſimile. Cogita hec ⁊ auer

te ſpem pꝛiuſq; fuge priueris. Multo em̃ meliꝰeſt rem ↄtẽnere q; pdere⸗ Jam
vo de ſermonèe ſua dulci placido ⁊ mellifluo auo te dicis oblectari admodu; mi/
roꝛ. Quid em̃ ſermo muliebꝛis in ſe dulce habet. Quid dicit tibi amica. Menpe
aut queritur aut ploꝛat aut minat᷑:aut tibi inanes refert fabulas. icit quid cum
vicina fecerit: qͥd ſomniauerit. quot oua gallina peꝑit. quibus floꝛibꝰ ſerta copo/
nant᷑. Omnis ſermo mulieris de re vang leuiq; eſt. In quo qui oblectat᷑: ⁊ iim le
uẽ eſſe opoꝛtet. Marrat tibi nõnũq; ⁊ cũ alio amatoꝛe ⁊ quo pacto iacuerit.qᷣd xx
ni receꝑit: quã cenꝗ habuerit: quibus voluptatibꝰ fuerit vſa.Que res nõ gaudiũ
tibi: ſed cruciatũ afferũt. Sʒ accipe ꝗᷓ velis gaudia i ſermone amice. eris ne aines
rõniſq; in ops vt nõ magis in alicuiꝰdocti viri verbis ſermonibuſq; leteris. Reſu

me oĩia ſimul que in amoꝛe ſunt gaudia. rurſuq; tedia:multa iſta:pauca illa repe/

ries. AHerãq; illius ſniam dices qui parũ mellis in multo fello merſum inqͥt amo

rẽ eſſe. Cum && nicolae totus amoꝛ de quo loquimur vanus aſper amarus dãno-
ſuſq; ſit: ⁊ bominẽ moꝛbo grauiſſimo teneat: curandũ eſt vt ab eo libereris.Cura
aũt ea eſt vt menti tue pſuadeas malũ eſſe amoꝛe. Poſt hegdeclines amice ſerino
nẽ: ociũ fugias in negocio ſemꝑ ſis: viros bonos quite inſtruant ſeauaris. nulli
ludo. nulli cõuiuio interſis. Si quid largita eſt amic⸗ abs te abijcias. Mibil pe/
nes te ſit qdð illius fuerit.puta illã eſſe nunciũ dyaboli qui te perdere velit. Sint
in meimnoꝛia rp̃i beneſicia qᷓ tibi impẽdit. Cogita quot benefaclẽti pᷣmia in celeſti
bus ſedibꝰ.⁊ at malefaciẽti ſupplicia zlr inferos ppata ſũt. Cogita dies tuos aſ
ſidue fieri brenioꝛes inſtarech emp vltimũ. Cogita qꝛ irriſui eſt qui amat ⁊ pᷣſer-
tim vir euo maturus Cogita inſtabilẽ mulieris aim: cogita ꝑditionẽ tempoꝛis ꝗᷣ
nihil eſt pᷣcioſius. Cogita diſſipationẽ bonoꝝ. Cogita vita quꝗ viuimꝰ?bꝛeuiſſims
in boc ſeculo iᷓuis voluptatibſit edita ⁊ in alio mundo quẽ inarimnullũ eẽ fi⸗
nẽ. Hec ſi tecũ ſedulo cogitaueris ſᷣceptaq; iſta tenueris amoꝛes quo cruciaris a
te daen tꝑe relegabis virũq; te p̃ſtabis deo gratũ celoch dignum. Zale. „
Friſingeñ. epiſcopatus de⸗ —eD f.
ſpõſat᷑ benrico ſeblick. J Epiſtola. cvij S
mgqgqAYeas ſiluius poeta Reuerenda patri d. benrico ſchlick elgcto friſingen.
S. p.d. Heri dum caſus neſcio qs in curia me duxiſſet. Jobs nieperg lit /
teras quaſdam ducis bauarie alberti: ſibi ⁊ walthero zebinger deſtingtos
pꝛoduxit.wolfſgãgoqʒ noſtro legẽdas dedit. In his ſcriptũ erat ioboneʒ cardina
lẽ ſancti martini in ep̃m friſingen. electũ ac rite cõfirmatũ fuiſſe nec aliud ſibi ob/
re ad poſſeſionẽ adipiſcendã niſi regem ⁊ caſparem ſchlick quod ſibi iniuſtũ tũ.
tum inbumanũ videret᷑.cum ille ius baberet caſpar nihil tituli poſſet oſtendere.
Rosgabaut᷑ ergollli duo magniſq; pꝛecibus oꝛabant᷑ vt cardinali eſſent auxilio.
regemq; bac infamia liberarent quezʒ totus oꝛbis iniuriari ⁊ vim facere iobanni
cacdinali cognoſceret. Cardinalẽ vᷣo iam eẽ ppoſiti regem viſere. Sed cũ hi duo
puaſi regij currus aurige foꝛent.rotas voluere deberent: ⁊ obuiarene cardinaleʒ
opoꝛteret venire iniurias queſtuõs. Hec ergo pꝑtim intellexi duz legerent. Mã ar/
rigo aures cũ friſingeñ. ecccliam audio nominari Partim vo expoſuit mibi wolf
gangꝰ. Hibillilli ad bec reſpõderũt. Sed id bonã in parte ſuʒ intexpᷣtatꝰ qñ lectu
ra conuſſa eſt noſtro. Si qd em̃ male mẽtis illi babuifſent nõ pmiſiſſent nos hec
ſcire NMã qui nocere vult eos fugitat qͥ poſſunt obſiſtere:he po lĩe cur ſcripte ſint
⁊cui ſuaſu tto magis exiſtimare poteſtis q ogoꝛcquato iudiciũ veſtrũ eſt ad cõ/
iecturã qᷓ meũ ſagacꝰ. Mihi nõ eſt veriſimile h fuiſſe ſcriptũ niſi exbæccuria cõ/
monitio ꝓceſſiſſet. Opoꝛtuit nãq; pꝛiꝰſcitũ eẽq foꝛẽt ⁊ apud regẽ auditi ⁊ veſtre
ptis defen ſoꝛes. Ac mira res vt eadẽ dies res cõtrarias tulerit nũc meſticiã nũe
leticiã dederit. Aerũ eſt qð dici ſolet. Multa dies variuſq; laboꝛ mutabilis eni.
Ketulit in meiius nemo diẽ lauget aut damnet niſi agueniente ſero. Hecman?
JͦJ́ͦJè́ HDZ iiij

*

cõtigerunt.Sero aũt ad me venit tabellariꝰ apricus q̃ritãs afferre lras tuł
miſſonis ſe dixit. Suſcepimꝰeũ oẽs gaudio pleni.Et in cena nobiſcũ babuimꝰ
30 qꝛ nõ reperit te ſtatuerat ſe wienn venturũ laturũq; lras. Sed amonui ſibi
hãc mentẽ retinuiqʒ apud me lr̃as ꝓuiſionis que ſunt numero nouẽ duas dau⸗
ſas Id te remitto ⁊ iniſſiuas oẽs que tuʒ tibi tuʒ cancellanio dirigunt᷑. Nõ vſum
eſt mihi tutũ pꝛincipales ſr̃as maioꝛi dimitti giculo.Scitis qꝛ inſidie ſuut:⁊ iq no
tum erat plurib in hac curia buc adueniſſe nuciũ. Satiseſt tibi has lr̃as in cãcel-
laria foꝛe.Ma ⁊ huc rediture eſſent cũ petenda poſfemo ſit. Littere pleni ſũt pꝛo
uident᷑ qʒ tibi ꝑ reſeruationẽ. Et date ſũt oẽs ſenis er die tibi noto. Ege mane
id regi dicꝗ no petẽs poſſefſionẽ.qꝛ nihil ꝓficerẽ ⁊ ſtultũ ẽ petere quod impetra/
ri nõ põt. Scio hoc reſeruan in aduẽtũ cacellarij. Sʒ volo regeʒ ſciri nibil falſi p
cãcellariũ ſibi ſcriptũ fuiſſe de lrfis. Nũc mihi ↄſuleũ videt vt cacellario mox ſcri⸗
bã: ⁊ vt hãc męã epłam ſibi deſtines ne qd ignoꝛet ne vel aliũ in curiã mittat nũ
ciũ: ⁊ yt qfeſtinant᷑ veniat puto poſſeſſonẽ baberi poſſe. Ego lras diligent aſſer
uabo. Hõ ect foꝛſitan abſq; vſu certũ nũciuʒz illi rurſus mittere:tu tñ fac vt libet
Et me ſi qͥd ampliꝰ actuꝝ vis ſcribe qꝛ ꝓns eſt obediẽtia mea. Aale optime.

Sornnlum wefoꝛtuna. Epiſtola. cviij.

NMNeas ſiluiꝰpoeta S.p.d.dño pꝛocopio de rabenſtain militi lfato ⁊ pᷣſtãti
Moctu pᷣterita pꝛi qᷓ; me qͥeti cõmitterẽ:multa mecũ de te locutꝰſuz. Mi⸗/
rabar tuis virtutibꝰ nõ dani locũ cõueniẽtẽ:qꝛlʒ acceptus ſis ceęſari.nõ tñ
vt par eſſet efferri te video. Ha cũ reluceat in te nobilitas ⁊ ꝓbitas:nð video cur
int pꝛimoꝛes poninõ debeas.Accuſaui g foꝛtunã ꝗᷓ tũ honoꝛis tuʒ diuitiarũ cre
dit᷑ diſpẽſatrix pluraq; mecũ ſtomachatus vixi vt ꝗ viros pᷣmerei bonos:extolle
ret malos:nec finẽ feci donec altꝰme ſomnꝰ oppꝛeſrit. Inter doꝛmiendño mira
P quietẽ ſum cõtẽplatus q tibi nũc referre decreui.Tu arrige aures reſq; tus mi/
ras tũ ſtupẽdas agnoſce. Jaz noctis decurſo ſpacio ſyderibꝰdubijs poſiq; pigri
boete frigida ſarrata circũegerãt viſionẽ bãc babu Jn locos letos ⁊ amena vi⸗
reta deueni.gramineꝰ campꝰ in medio fſoꝛtunati nemoꝛis erat riuo cinctꝰ 2 muro
due illicpoꝛte:altera onegꝛaleena cãgęti nitẽs ebne Maun altiſſimi ex ada
eſſug ad poꝛtas niſi ꝑ põtes:qui

mãte cõſtructi. Riuꝰimenſeę ꝓfũditat. Huili acce niſi ꝑ⸗
tñ cathenis eleuati pauq adueniẽtibꝰ dimittebant᷑ . In ripis eregione poꝛtaꝝ ex
iſtentibꝰ: ingẽs viroꝝ ac feiarũ turba ↄſedebãt.tẽdẽteſq; manꝰ oꝛabãt trãſimitti.
Cerrit hac nouitatę vñ hac ⁊ illac circũcurſo. Plures mibi obuij danr qᷣꝝ facies
agnoſcebã. neſcio tñ qre factñ ſic yt nẽo mibi mõis copis facẽt. Heni ad coꝛneã
poꝛtã:i cuiꝰſũmo h̊ xba lr̃is antiqs iſcripta ↄſpexi.paucos admitto.ſᷣuo paucio-
res. Auidꝰnoſſe qͥd foꝛet iteriꝰ. Juuenẽ ꝗ ſupꝛa turriʒ erat magnis pᷣcibꝰ obſecra

uiicaſſuʒ tñ mibi vt foꝛes paderet.Lũ foꝛte adoleſcẽs venit magᷓ comitãte ca/

therua. Cos ſco babitũ ex rheni ptibꝰerat. Quiſnã hic ẽ inq; accedit᷑ mevir togatꝰ
credo me italũ nouit italꝰ: ⁊ ludouioe h̊ ait vux bauanie. pꝛinceps electoꝛ ͥ trãs
illũ murũ nos ducet:at ego mi vir ipera ⁊ mipi trãſituꝰ:ſi dd iun bʒ cõis int nos
Ppꝛia. Yaciã inꝗᷣt ille vixq; locuti eramꝰ cũ põtibꝰ dimiſſis ludouic? igreſiꝰ ẽ ⁊ vna
lecũ q;oles alij q̊ͥs ianitoꝛ noiatis axpellauit.Ego vt exploꝛatoꝛ ſub palio pᷣncipis
q ludouico bebat ⁊ vn ex bradẽburgen.marhionibꝰ viſus ẽ latitãs itraui. vllic
floꝛea pꝛata riui t lacte tũ vio currẽtes:frigidi fõtes.lacꝰpiſcibꝰpleni:balnea ſua
uiſſima:dẽſi luci:vineta ſ vuis onuſta:arboꝛes ꝑpetui autũni:qles oꝛt? lheſperi/
dũ vłpheates habuiſſe credut᷑. Dõa q̃rã ſolo paſtanodoꝛe ꝑ ſiluas.fere mẽſuete
captu faciles. Nolucres ⁊ eſui ⁊ cꝗtui nate.vnicc apð ethiopes locꝰ eliotrapeʒa
nũcupat?:opipan epulſp refertꝰ? qͥbꝰ idiſcretim oẽs veſcũt᷑.apð quẽ lacꝰtenuis la
ticis hauſtu ſaluberrimꝰ. Hic plima ſunt bmõi loca.mẽſe ſub arboꝛibꝰꝑate gẽma
tis vaſcul pateriſq; aureis onerate. Mullũ valernũ cõparari vino põt qd ex viuo
ſaxo illic inanat. Melia pamiz fluũt:arũdineta ſuccaro plena.Omne genꝰ aroma
fũ ex arboæę cadit.Aun ⁊ argeti inexbauſte minere.Lapilli pᷣcioſi tãq; ceruſa ĩ ne/

„ —,t6p

inos

lola
ema
viuo
voma
gine⸗

de lapide miiles inſignis:nõ minus lraꝝ q; armoꝝ n
ſcẽde cupidus peragrauit:quid ſuis meritis dignũ eſt affecutus.Campiſius no/

morib? pẽdẽt venuſte Enelle: legateſ iuuenes ppetuas ducũt coꝛeas. Quicqᷣd
muſicũ ẽ illic reſonat.Mõ ta voluptudſam ſuis ſequacibꝰ paradiſuʒ machomet?
repꝛomiſit.qᷓ; hic vidiſſes.Hiſpẽſatoꝛes buc ⁊illuc diſcurrebãt bach? ceres ⁊ ve/
nus. Silua mirthea cõcubit? admittebat. YJꝗ ego ex palio pꝛodier cupidu vi
dẽdi ꝑ medias letãtiũ turbas ibã ſecurus. Tuʒ vegius poeta laudẽſis me agore
dit᷑. Et o inqͥt enea quo buc pacto veniſti.amplexus amicũ expoſui caſuʒ. LTu ille

voluiſſem te vocatuᷣ fuiſſe. Nã hic pᷣteriuſſuʒ bere nemo manere põt. Illa ſi tevi

— —

gerit mox iubebit expelli. Lũñ ego quenꝗ ẽ hec dña cuiꝰerpectat᷑ vocatio. Hera

foꝛtuna rũdit vegiꝰ cuismunẽ oẽs qͥ ſum? h felict᷑ viuimilli tot obedit oꝛbis aͤc-
ad beciuſſit factu ẽ. Zũ ego i tu er felicibꝰ vn? es qͥ ſolebas eẽ q;miſer. Suʒz inqᷣt
vegiꝰ: dilexit me tandẽ bec dña.ſũmiq; põtificis mihi grazʒ cõciliauit canonicũc;
bafilice.s.petri fecit. HNa inauã ego iã incipiã coleretus dnam ſi qͥs bonos euebit

Esgo ſepe eã inuectꝰſuʒ q; malis bonq ⁊ malã honis eã vigebã.Scis q; bon?fue/
rit ſocrates nũqᷓ;ᷓ illi arriſit. Platonc q̃ fuit pᷣoꝝ maximꝰin ſuitutẽ redegit. Pit

tagoꝛã ſꝑ vagari cõpuitt. Ciceronẽ q;uis ex retboꝛe ↄſulẽ fecerit.in manus tamẽ
poſtmodũ inimicoꝝ dedit ⁊ anthonij gladiꝰ interemit. Scipioneʒ in exiliũ miſit.
Fabꝛiciũ in catino terreo ſeu ligneo comedere fecit. Dꝛimũ cathonẽ paupertate
Sangeltüb vt manus cõſciret alterũ iuſſit. Aſpice viuenteg. Quid iuliano car

„

inali ſci angeli tot ᷣtutibꝰoꝛnato repenſuʒ vides. Quid iohi ſci petri. Johi ſci

2„

calixti:aciobãni tarẽtino eiuſdẽ oꝛdinis viris.Quid eſt his qd vel ꝓbitati vl ſcie
coꝛꝛoſpõdeat.Quis dicere boe a Pane cjcellari q;uis ducẽ ſibi coniugẽ copu
larit. dignas laboꝝ retributiones tuliſſe qͥ ſ triũ ceſarũ cãcellariꝰ fuit: wilbelmꝰ
armoꝝ ſcius:qui mundũ virtut agno

ſter phᷣia plenꝰ.qͥ ſedis aplice ſeruitijs etatẽ ſuꝗ conſecrauit pauperioꝛ codro eſt.
Vnicus iniles eſt aut ſi comites habet vix quatuoꝛ ſunt. Pꝛocopiꝰbohemꝰ in cu
ria ceſaris qui licet r̃as amet colatq; indocti tamen atq; hebetes ſibi pferũt᷑.No
lo referre quos aſinos viderim exaltatos ſuꝑ cedros libani: qui etiã hodie floꝛet
homines ſine l̃is:elingues ſine ſenſu:vix manꝰdextra quot habeat digitos noꝛũt
Securieſt moꝛtuos q; viuẽtes carpere.Quid deteriꝰ aut hoꝛꝛibili? monſtrũ ne/
rone fuit. Quid tyberio ſceleratiꝰ.bis tamen imperia qᷓ veſpaſiano ⁊ tito pijs c
ſaribus diuturni oꝛa fuerũt. Quid domiciano turpiꝰ.beſtiã tñ illã mundi ceruici
bus imminentẽ pluribꝰ annis ꝑtulit oꝛbis. Jouinianum qꝛ religioſus clemenſcq;
fuit oppreſſum fumo carponũ mox amiſit.Quot criſpinus villas erexit mõſtruz
a vicijs nulla virtute redemptũ. Spado claudij neronis dophide⸗ tot diuitias
poſſedit: vt edes ſuas oꝛnatioꝛes ⁊ amplioꝛes capitolio conũſrueret. Gabꝛin? cre
moneñ. vij. dños ſuos interemit quibus in fetida ſepultis cloaca dñatum ſuſce-
pit. Hon poſſum viuentẽ aliquẽ nõ tangare patrẽ philippi ducis q̊ͥ nüc burgũdiã
tenet: in pꝛeſentia regis francie pꝛepoſit pariſieñ.ſecuri pcuſſit. JIs nũc in pꝛouin
cia quietiſſima habet iesigingua is donatus. Hic tñ ⁊ hbomicidiũ fecit ⁊ ꝑi
blica fidẽ fregit:qui miſer ille ſecutus fuerat.Hec mihi bilẽ ſep? cõmouerunt.At
poſtqᷓ te viru ꝓbũ ⁊ doctũ iã foꝛtune blãdimẽtis video delinitũ:fio mitioꝛ illi:pu
toq; tenõ ſolũ ex bonoꝝ numero gratũ eſſe huic matrone:ſed duc me oꝛo vt illaʒ
intuear. Ita eſt indt vegiꝰplures boni ſũt i boc ↄuẽtu q́uis mihi non arrogo qð
tu nomẽ das.Scio me peceati reũ eẽ:indignũq; gradu meo: ita placitũ eſt tuʒ
foꝛtune tũ meo põtifici.atqʒ vt agnoſcas bonos qù huic dñe gratos eẽ. Audi me
parũper nolo cõſtãtino magno nerue troiano duobuſq; theodoſijs ipſiq; pꝛimo
auguſto quãta felicitas arrilerit qꝛ pꝛobi fuerũt nũc diſputare. Ad viuos venio.
Quid tuo ceſari religioſſimo. Quld meo põtifici ſanctiſſimo. NHum blandã foꝛ-
tuna oñdit. Regẽ aragonũ qͥs eſeuauit niſi foꝛtuna. Quis ducẽ cloceſtrie magnũ
fecit. Quis coloniep.⁊ treuereñ.antiſtites.inagna eſt hoꝝ virtꝰ:⁊ tñ foꝛtune fla/

tu ſunt ſublimati. Diceret moguntinus:meum genus erexit me.Sic ⁊ ſaxones ⁊

dauarie duces dicere poſſent tãqᷓ nibil in eis foꝛtuna fuerit opata. Sy s eos tẽ
alte naſci fecit niſi foꝛtuna. Doterat hec ſivoluiſſet regis biſpanie vl anglie melo

co ſupponere.nulla virtute nr̃a ſ̃᷑ caſu generis nanciſcimur claritatẽ. ſi ꝑplures
ſuntoirtuoſi quos foꝛtuna pꝛeterit nemo iraſci dʒ. Dõt em̃ hec dña qꝗ ſua ſũt bo
na cui vult elargiri.Hoies ĩ mũdũ nõ ad opes poſſidẽdas aut ꝑfruẽdas delicias
ſed ad laboꝛes naſcunt᷑.viuere in terris nõ tãq; incole ſᷣ vt aduene pegriniq; de/
bẽt/futurãq; Rarn ꝑ opa virtutis inqrere:in magna vo foꝛtuna nõ facile virtus
repit᷑:qð aiaduertẽs thebanꝰille phᷣs ingẽs auri põdus in mari cõiecit vt expedi9-
tioꝛẽ ſe traderet phie. Xpᷣs ſaluatoꝛ deuſq; noſter diuitias tãqᷓ; ſpinas ⁊ tribulos
docuit fugiẽdas:eius diſcipuli pauꝑtatis amatoꝛes fuerũt victũ ⁊ veſtitũ haben
tes his cõtẽti erãt. Mec hiero.q;uis doctiſſimꝰin tenui gasꝰa foꝛtunꝗ accuſauit.qꝛ
nõ illã dñam:ſed xpᷣm dñm ſequebat᷑ traſitoꝛia ꝓ ꝑpetuis ſpernẽs.Anthoniꝰab⸗
bas qdð foꝛtuna dederat ſpõte reiecit. O ſi ſane mẽtis eſſemꝰodiũ potiꝰ qᷓ; fauoꝛẽ
alpeteremꝰ foꝛtune.cuiꝰblãdicie maximũ pᷣſtãt impedimentũ ad eterne vite con
ſccutionẽ. Raruſ⸗ eſt ⁊ coꝛuo rarioꝛ albo:qui ⁊ foꝛtuuã ſimul ⁊ iter in celũ ſequi
valcat. Sed cõpꝛimo me ne huic dñe videar detraxiſſe cuiꝰ amplexibꝰi delectoꝛ
Tu tñ caue ne ꝓcopiñ vel alios quos noĩaſti virtutis amatoꝛes:dicas expertes

foꝛtune. Hec em̃ vel carnales vel milites eẽnt vel generoſi niſi fortuna iuuiſſet.

Sobꝰcãpiſiꝰẽ ex quo nihil ſuñũ põt foꝛtuna repetere.Sʒ eamꝰſi ſtat ſnia pꝛopius.
Aideamuſq; dñam iſtã regnoꝝ atq; imperij motricẽ.Eamꝰ inq; ego ⁊ ſi foꝛſitan
hoſpes inuiſus ero:vix quãtũ velox ex arcu ſagitta volitãs curnit vie ↄfeteramꝰ.
Zũ appᷣhendẽs vegiꝰdextrã meã:reſpice inqᷣt dextroꝛſum en ea.ibi mirſis eſt do/
mina.Z ẽtoꝛia illic purpurea erãt margaritis oꝛnata:q̃ centũ iugera coopericbãt
In medio ſoliũ erat ꝑaltũ:lucẽs claris ſmaragdis:miri pᷣterea lapides cbur ſolij
veſtiebãt. Sagada gẽma q̃ in ꝓfundo eufratis carine nauis ſe ſolet adnectere io
cũdiſſime virẽs. Mirthites coloꝛis mirre qͥ ꝑ ad coloꝛẽ attritꝰnardi odoꝛẽ ſpirat
Mitridas ꝗᷓ ſole ꝑcuſſa varijs emicat coloꝛibꝰ. Lũ pirites qui ſe teneri nõ ſinit
vchemẽtiꝰ chalachias grãdinis cãdoꝛẽ pᷣferẽs ethites vipereas babẽs maculas

vyoniſias:qͥ ſui natura fuſtus eſt qͥ mixtus aqua ſi cõterat᷑ vinũ flagrat. Solis gẽ

ma ꝑcãdida ⁊ ſpeciẽ fulgidi ſyderis venens crinis d rufoꝝ criniũ faciẽ pᷣfert. Se
lenites fulgoꝛe candido traſlucẽs piropꝰqͥ flãmas imitat᷑. Mecenites papauera
expꝛimẽs: Mirmites reptãtẽ foꝛmicã.Calcoptõgos vt era pulſata reſonãs.Si/
derites ceri maleficijs incãtatus diſcoꝛdias excitans ſilisg ferro. Flogites qͥ intra
ſe qi ſtãmas extuãtes oſtentãt.Antracias vt ſtella coruſcãs.Enchbidros exudas
vt clauſazʒ i eo putes fontaneã ſcaturigin: Melochites arabiccraſſiꝰ ſmaragdo
virẽs infantũ piculis reſiſtẽs. Iris ĩi mari rubꝛo reꝑta que aeris repcuſſa celeſtis

arcus ex ſe ſpeciẽ iacit. Adradamas nitoꝛis argẽtei aioꝝ talentũ ipetus mollis
⁊tumẽtes refrenãs iras ⁊ cõtra moleſtias nernoꝝ:vtilis pederos aſpectu ebur/

₰ —

neo ⁊? graꝝ ↄciliatoꝛ acbates. Incredibile ẽ gẽmaꝝ ꝗᷓ illic ꝑlucẽt ſi qͥs referat mul

titudinẽ. Ipſa foꝛtuna grãdis matrona duplices aſpectb ado vultu nũc terriſi

co. Aeſtibꝰauraſ᷑ gẽmatiſq; altioꝛẽ choꝝ tenebat oculis grãqioꝛibꝰ. Sed plerũq;
clauſis in auribꝰ ceras vidi illa de naui petitas qᷓſiculos cautꝰ effugit remige ſur-⸗
do. Cadeceũ in manu tenebat. In dextera eiꝰdũatus ſedebat honoꝛ:fauoꝛ: ſplen
doꝛ:gaudiũ: officiũ:feſtus:riſus:amoꝛ: ↄiugũ:vigoꝛ:robur:decꝰ:cãtus.potꝰ. Nec
minoꝛi loco: fama:gloꝛia:victoꝛia:nobilitas:reuerẽtia:pax:leticia:potẽtia:foꝛma
laus.gra:ſuauitas:iocũditas:hilaritas:dignitas:elatio:põpa:pᷣſtatia: familiari/
tas: clientela:rapina:vltio:ſupꝑbia:libido:arrogãtia:obliuio:nuptie: conſultatio.
Ad pedes eiꝰ q̃i ancille ſiue pediſſeque:diuitie:pecunie.delicie:blãditie:volupta/
teſq; ſtabãt arrect auribꝰſi qͥd iuſſiſſet hbere auditure factureq;. In gramie vᷣo lo/
coq; decliui ſelle plurime cernebant᷑ oꝛcheſtra tecte:vbi plurimas vmbꝛas ſegere
cõſpexi. Perlucebãt em̃ coꝛꝑa ſedẽtiũ qᷓ;uis palida erãt:verſuſq; ad vegiuʒ. Qui
ſũt bi obſecro ſedẽtes viri reuerẽtia vigui ſubtriſteſq; Hi fũt int vegiꝰ quos hec
dña ab initio naſcẽtis mudi dignata ẽ inagnos faccre.Sed iã ſatis ſuncti huc ve⸗

nerunt. ⁊ vt quiſq; maioꝛ fuit:ſic foꝛtunꝭ ꝓximioꝛ eſt. Nec hic èx virtutib? loci⸗
dat᷑ ſ̊ ex felicitate. Pꝛimus bic eſt auguſtus ceſar diuini genus: q; aurea cõdidit
ſecula:quiq; ſuper garamantas ⁊ indos ꝓtulit imperin Alexander ſecundus eſt
Tum iulius ceſar. Doſt ſcipiones duo. Inde pompeiꝰ.Alius auẽ luſcum ꝓides
banibal eſt. Cum fabins maximus:emilius:paulus marcellus:alcibiades: pꝛia⸗/
mus:bector:agomenon:achilles:vlixes: Darius:xerſes:uinus:pꝛetereo multos
Ille quem vides ſigno crucis munitũ conſtantinus eſt. bunc ſequit᷑ conſtantius:
conſtans:conſtantinus:valentinianus:theodoſius. Sunt ⁊ iunioꝛes: carolꝰ ma
gnus:pippinus:arturus:mitto vetuſtioꝛes. Sigiſinundũ tuipſe noſti ⁊ albertum
nerũ. qui poſi ſocerum non diu regnauit:foꝛtunam tum ſecundam tum aduer
am expertus eſt. Hic albertus ex duce rex factus hungariã bohemiaq; recepit.
Mec diu poſt imperium eſt aſſecutus:vt tamen cito creuit ita cecidit reꝑẽte.vix
annis tribus regnauerat cum moꝛbo abſumptus ſpiritũ deo reddidit.Lum ego
quo nam modo inquam felicitatẽ gecipis EsoHaud iuuenalem legi.neminẽ ma
lum eſſe felicem.ex bis quos nominaſti peſſimi plures fuerunt. Scis qᷓ; hanibal
ſeuus ꝙᷓfallax q;cupidus fuerit: tu tamen bunc felicem dixti. Ad bec vegius: nõ
vt ſapientes nomen felicitatis ſuſcepi:ſed vulgi moꝛem ſum ſecutus: apud quos
felix dicitur cui plurima ex ſententia veniunt ſiue bonũ eſt ſiue malũ quod optat
Iterum ego. Mon eſt mibi vegi de mortuis cura:viuos rogs mihi oſtende. Re-
ſpice inquit vegius illam plasa: vides ne iuuenem albis comis planiſq; nonduzʒ
annos triginta natus eſt: rarus in oꝛe riſus:grauis inceſſus:viro verba pauca:pu
doꝛ ante faciem:longo vultu:ſtatura pluſq; mediocri:lato pectoꝛe. Dideo inquãꝗ
ſed quis eſt. berus tuus fridericus ceſar inquit vegius. Tum ego agnoſco domi
uum:ſed cur is foꝛtune refugit vultum. Quenã verbza loquit᷑ domuina: audio vo/
cem verba nõ teneo. Dicam tibi enea refert vegius. Hon tam venus odonem di
lexit q; mea domina tuum berum. Is tamen refugit nec aſpiranti annuit. Aultꝰ
foꝛtune vt cernis blandus eſt.friderici toꝛui ſunt oculi:vixqʒ foꝛtunã intuentur.
Mieſcio quid ſibi ſit menti:verba foꝛtune bec ſunt. Maue friderice ⁊ te mihi cre/
de. Hemo regum te felitioꝛ erit.ſi mibi auſcultaueris.Oꝛ ſi tu fugeris ego etiã fn
giã. NHides ne ſilui vt manũ ad ſcapulas ceſaris foꝛtuna poſuit:colliriumq; vult
pꝛendere. Heſcio an ſe capi ſinat ceſar quod ſuperi faxint:ſi fauentẽ foꝛtunꝗq ſpꝛe
uerit fugeritq;. Scio moꝛẽ dñe nũq; ſibi blandioꝛ erit. Superba eſt: rogari potiꝰ
vult q;; rogare. Munqᷓ; vidi hanc heram tam ſe alicui blandãa pꝛeſtitiſſe q;; nuncẽ
tuo dno. Felix ille ſi foꝛtunã ſequat᷑ miſer ſi fugiat. Oum ego quis ille ꝓximꝰ fri-

derico qun eleuata ceruice gradit᷑:paſſumq; maioꝛẽ facit:paululum fuſcus.Ger⸗

manꝰeiꝰinquit.vegius albertus dux liberalis:vaſtiqʒ aniimi eũ ſequit᷑ patruelis
ſigiſinundus inceſſu celer:ingenio ꝓmptus ⁊ manu.Poſt hos vlricus ciliaceus
comes moꝛtalis pugne magiſter: amatoꝛ nõ tã fidelis q; felix. Ille maturus euo
Padic coꝛpe:ſi qͥs ſit qris vide ad pedes ibi calceus vicit: dñs de walſe ego ſuʒ.
Hos ſequuͦt viri pſtãtes cbiemeñ:⁊ gurceñ.epi.Cacellanꝰ?ꝰberꝰtuꝰ caſpar.q vt di
cis minꝰ hʒ q; mereat᷑. Mgĩ camere vebinger mareſcalcꝰ hi directe ſũt nurẽber⸗
gã petere.ſi petierint in patria remanebũt.Leonardus patauieñ.epſᷣs comes de
ſchaunburg. Magjr curie nitperg. Et alij plures qͥ oẽs foꝛtune ſũt filij q;uis lnge
li ſuã querant᷑ ſoꝛtẽ. Rurſus ego qᷓ nã bom foꝛtuna eſt oim bona:inqᷣt vegius. Si
tuus herus foꝛtune vociblauſcultauerit varia ſi obaudierit. Dũ ſic famur video
parua ſtatura virũ nigro vultu letis oculis qͥ man ꝰin capillos foꝛtune cõiecerat:
arreptaq; coma. Sta tandẽ dña mneq; reſpice dicebat.q̊ me fugis iam annis duo⸗
