bi ⁊ gandeo mihi:qꝛ te põtificẽ nõ titularẽ audio.Tua foꝛtuna oĩs mea eſt: neq;
ſine me vel triſtari vel gaudere potes. Aidebo te vt ſpero ꝓpediẽ. Hã ceſaris vo
luntati domũ ad dies aliquot repetã.Et ſi deus annuet curabo in eccleſia ꝑſeuera

re:viuereq; mihi ⁊ populo meo. Interdũ ⁊ romã veniẽs te cõueniã:⁊ dulcis nfre

cõſuetudinis fructũ capiã. Muis talia iã ex grecia noua ferunt᷑: que nullũ xpᷣia-
nũ bonã bꝛe mentẽ pꝑmiſſura vident᷑.Apud vos nõ dubito illa eſſe q;ᷓnotiſſima.
Quare mibi feceris rem aeceptã ſi vt negocia conſtantinopolitana rome dicunt᷑
geſta me docueris. Aale optime ⁊ reuerẽdiſſimo dño nr̃o cõmuni comendatum
ine facito. Ex gretz die.x.auguſti. Anno. M. cccciij.
Noꝛtat᷑ papã vt xpianos othurcos vſendat: ⁊in⸗. EHiſtola.cxl.
uoteſcit qᷓ p manibꝰ ſunt int bũgaros ⁊ auſtrales. ⸗ 5 Wweene X
AEatiſſime pater ⁊ clemẽtiſſime dñe.poſt deuota pedũ oſcula beatoꝝ ⁊ hu
milẽ niei recomendationẽ.Scripſerã nuꝑ.S.veſtre de ꝑditione conſtãti/
nopolis. einde noua bic fnerũt que ciuitatẽ illã adbuc ꝑ xpᷣianos teneri
dicebãt. Id mibi ad tẽpus cõſolationi fuit. Sed nunc inuenio pꝛimũ uunciũ ni⸗
mis verũ fuiſſe. Quibus ex rebꝰetſi mibi aliter non ↄuenit de tanta re had:raenen
vt xpᷣianus tacere nõ poſſum. Multa cũ ceſare de hac calamitate reipublice xpᷣia
ne ſum locutus. Inuenio mentẽ eius bonã:ſed impoſſibile eſt pꝛeclare agere euʒ
ceui deſunt facultates. ſi veſtra ſanctitas cui pꝛincipes auſcultant ad hocnaua
rit operas. Non eſt mihi dubiũ quin furorthurcoꝝ compꝛimi poſſit ⁊ xpᷣiano po
pulo bene cõſuli. Lanq́; igit᷑ vermiculus ſcripſi nuꝑ ⁊ modo ſcribo vti ad rẽ hãc
veſtra pietas viriliter aſſurgat oꝛo velit ⁊ toto pectoꝛe negociũ fidei ſuſcipiat.ſcri
batq;ʒ ceſari ſuum ꝓoſitũ qui ꝓfecto volẽs eſt:⁊ aplica mandata totis conatibus
exequet᷑:quẽadinodũ ex ſuis ſr̃is cognoſcetis. De rebꝰharũ partium hec referre
poſſuʒ.Hũgari ad feſtũ ſancti bartbolomei ꝓximũ conuentũ habituri ſunt apud
poſſoniũ cũ rege ſuo. Ibi tria dicunt᷑ agenda.Pꝛimũ danda eſt opera vt pax cuʒ
veſare tractata ratificæt᷑:ad id auſtrales cupientiſimi ſunt. Comes cilie aliũ aim

la. cxxxviij.

e
ſic
ni
ſonch
itw
giun

dic⸗

efen
nraß
nüin

ria eliminari poſſit qui multas ſtrages hungaris vedit. Fert᷑ q; ia m. xiij.milia bo⸗
minũ in armis bahere ⁊ ad ess iam confugiſſe giſkram nonnulli tradunt:fed hoc
nondũ certũ eſt q;uis receſſiſe eum mali animi a rege ladiſlao conſtet. Lercium
eſt vt de facto thurcoꝝ conſiliũ capiat᷑.hec de hñgaris.De auſtria hec ſunt. Ae
niunt nũc ad ſanctitatẽ veſtrã legati regis dicunt᷑ acturi de cenſuris ⁊ de eccleſia
patauieñ.De hoc vltimo ſcit veſtra pietas quid ceſani ꝑꝛomiſſum ſit. DHurum eſt
offendere tantũ pꝛincipem ⁊ ecdeſiam ſemper vacare foꝛtaſſe durius.Heſcio qͥd
dicam veſtra ſanctitas melioꝛẽ partem eliget.Aiunt aliqui legatos illos etiã de
compactatis bobemoꝛum cum veſtra ſanctitate acturos. Haʒ rex illa bobemis
ꝓmiiiſſe fert. Male vt intelligo res apud bohemos ſe habent: quando heretici
dominant᷑. Comes cilie parum de fide curat. Rex puer tantũ cupit quantũ ſapit
unc apud vꝛatiſlaũ inter regẽ polonie ⁊ alberti filiam matrimoniñ tractat᷑: ore
it᷑q; iam cõcluſum. Hec habui que modo pietati vreſcriberẽ. Cõmendo me pe
dibuꝶ veſtre.S.quam diuina pietas diu ſoſpiteʒ nobis pꝛebeat.Ex greʒio ſtirie

die.xi.auguſti.Anno quo ſupꝛa.

babet. Plus tamen valituri q; mali credunt᷑. Secundũ eſt vt axamit ex bunga/

Coſtantinopolicana dades veridice refer’f. Epiſtola. cxlj.

Euerendiſfime in xpᷣo pater ⁊ dñe mi colendiſſime.poſt bumilẽ recõmen⸗/
Qationẽ. Oedi nuper dignationi vꝛe litteras pꝑ quas aisbã noua huc dela⸗
ta eſſe:q̃ calamitatẽ cõſtantinopolitanã denegarent. Ita equidẽ factuʒ ẽ.
Mam de venetus illa vana leticia venit. Sed nunc ex plunbus locis habemus ni
mis verũ fuiſſe pꝛimũ nunciũ. Ham ⁊ conſtantinopolis capta ꝑ thurcos in ſerui
tutẽ redacta eſt:bominũ magna cedes facta anime multe abducte ſunt: ⁊ alia ple
raq; loca occupata. Quibus ex rebus veriſimile eſt ſuperbũ ⁊ crudelem boſtem
non quieturum:neq; per ignauiã ⁊ ſocoꝛdiã:tantam victoꝛiã neglecturum. In/

cũbit ergo apoſtolico culmini:detanti periculi auerſione cogitare:admonere pᷣn/

cipes ac populos inſtare ZBßlare⸗Fellngre nihil omittere ex his que ad reipu-
blice ſalutem pertineant.Ad quam rem licet ſacrum oꝛbis ſenatum ardentẽ nõ
ambigo.Zamen dignationẽ veſtrã pꝛo veteri ſeruitute mea his paucis onerare
pᷣſumpſi.Quibus me veluti xpᷣianũ de talibus nomtatibus anxium eſſe: catboli/
ce religioni timere ⁊ pꝛouiſione optare.Heq alia ſuꝑ hoc modo: de rebus bobe/
inicis aliqua nuper dignationi veſtreſignificaui: ſi Seeeutottone veſtras licet:
cupio reſponſum babere. Meq; veſtre. P. reuerendiſſime quoad poſſum me fa/
cio commẽdatũ:quacũq; in re poſſum illi ſeruiturũ.Ex greʒio ſtirle die.xj.augu⸗/
ſti. Anno. M. ccccliiid.

Auctoꝛitatẽ abſoluẽdi impetrat vicario. Epiſtola. cxlij.
Euerẽdiſſime in rpᷣo pater ⁊ dñe mi colendiſſime poſt humſlẽ recõmẽda/
tionẽ. Aſſumpſit als veſtra reuerendiſſima. DP.ad pꝛeces imperatoꝛis in
ſuum vicariũ bonoꝛabilẽ ⁊ modeſtum virum dominũ iacobum plebanũ
in ſtain:qui ⁊ ceſari charus eſt ⁊ omnibꝰ acceptug. Acrum in litteris vicariatus
nulla ei facultas cõmiſſa eſt:aut conferendi beneficia:aut in caſibus reſeruatis ab
ſoluendi delinquentes. Sed hancfacultatem babere dicit᷑ epiſcopus pectineñ.
que res domino iacobo grauis eſt. Audire eniz cauſas ⁊ coꝛigere exceſſus odio/
um eſt. niſi ⁊ poteſtas ſit abſoluendi ⁊ gr̃as cõcedendi.Credit autẽ ipſe ⁊ mibi ſa

tis veriſimile videt᷑ dignationẽ veſtrꝗ inaanetenreroominige Eabzopt mul⸗
tũ deſiderat vt officiũ ſuũ ampliare dignemini ⁊ ptãtem ſn Siniſtis

ibi cõcedẽ.
Ad quã rẽ qꝛ ceſar ſcribit:nõ ẽ opus multa me vᷣba facere.Tiñ teſtificor id futuꝝ.
ceſari chariſſimũ ⁊ dñm iacobũ ꝓ ſua ptute hboc bonoꝛis mereni. Cupiẽs etia me⸗/
as pᷣces apð viam dignationẽ ſibi vtiles eſſe. In ꝑtibꝰiſtis nõ habemꝰalia noua
viſi ills boꝛꝛibilia ⁊ volenda de coſtantinopoli ꝑdita.Que ve nos dicscurbae⸗
. . . iuo

æ bñm noſtrũ ⁊ facrũ collegiũ meroꝛe afficere nõ ambigo. Velit aũt pietas diui/
na oibus xpianis regibꝰmentẽ dare:vt ſuꝑ his cogitent:⁊ ad obuiandũ thurcoꝝ
potẽtie feſtinent:de qua re parũ ſpero:niſi dñs noſt er ſanctiſſimꝰeius rei ſe pꝛin
cipẽ pᷣbens toꝛmiẽtia bominũ pectoꝛa excitauerit. Recõmẽdo me reuerẽdiſſiine
paternitati Nae:ad cuius mandata paratiſſimũ me ſꝑ habebitis.Ex gresio pie.x.
Excuſat ſe cur patriã vt dixit reuiſat. Epiſtola. cx .
Kimie doctoꝛ amice colédiſſime. M ad me nõ ſcripſeris ꝑ oꝛatoꝛẽ regis
tui id arbitroꝛ cauſe fuiſſe:qꝛ non putaſti me iam rediſſe in patriã. Ma &
mei ob litus ſis nõ ca

15 cadit in mentẽ. Houi em̃ qꝛ tenaciter amas neq; pue/
roꝝ moꝛe variaris. Miraberis ergo cũ ſcripta bec recipies in quibus me intelli/
ges adhuc germanũ cẽ ac vita in exilio ducere:cuʒ tibi me bꝛeui domũ velle repe
tere dũ peuas nos aderas affirmauerim. At cã rem anſionis mee fuit bellũ tuſcie
quod rex aragonũ floꝛentinis intulit. Id em̃ patriã meã in turbine multo tenuit
qua de re fuit mihi antiqus abeſſe. Nunc vo qñ obnixe ſumus:põtifex paci faciũ
de operas nauat. Spero me bꝛeui eccleſiã meã repetiturũ:ac dulcibꝰ amicis ⁊ x/
ximis vſurũ:quibus iã duobꝰ ⁊ viginti annis carui:qᷓ;uis aliqũ paucis diebꝰ v᷑/
mi fuerim. Nec volui tibi velut amico ſcripſiſſe: cui oia cõſilia cõicanda ſũt. Que
apud nos agant᷑ ex oratoꝛe regio plenius intelliges. Ceſarea cõiunx bene valet
ſcitqʒ boibꝰvti ſũt vti:magnũq; tota germania pulchꝛitudinis nomẽ bʒ.̊ maius
prudẽtie atq; modeſtię:vtinꝗᷓ ⁊ ſoꝛoꝛvna ex ſuis ad ꝑtes bas nuberet. Sic em̃ ſo
roꝛ ſoꝛoꝛi ↄſolationi eẽt:ad id ego quãtũ valeo tantũ nitoꝛ ⁊ cõſilio. Rogo te ſe⸗
reniſſimo regi tuo⸗ quẽ nr̃i ſeculi decus magnũ eẽ confirmat:cõmedatũ ⁊ dedituʒ
me facias.Hñm lupũ ſi redicnit ſaluũ dicas meo noie:⁊ ſilr alterũ lupũ ꝗͥ quõdã
baſilee mihi beniuolus ⁊ ſingularis amicus. Aale cũ cõiuge ⁊ liberis ſi q tibi ad/

₰

huc nati ſunt.Ex greʒio ſtirie die.xxiij.Auguſti.

Aeener⸗ ſrenn mrongebeee .. Epiſtola. cxliiij.

4

Eaꝛaktiſſime pater ⁊ clementiſſime dñę poſt deuota pedum oſcula beatoꝛuzʒ

⁊ bumilem mei recõmendationẽ. Muis meis litteris iampꝛidem ſpecta/
tum ⁊ doctũ virũ dññm thomam pirkamer in iure canonico licentiatum.
veſtre beatitudini cõmendauerim:ſuper lite quam habet de eccleſia ſancti Lau
rencij nurbergeñ.cum aduerſario ſuo. Lamen quia lis ipſa nondũ peciſa eſt.non
ab re puto eundem veſtre pi t in ſun
ucat᷑. HNeq; enim aliud is petit q; iuſticie complementũ:quod etſi ſperare omnes

de ſumma veſtre ſanctitatig equitate poſſint:bunc tamen nonnulle pꝛerogatiue

certum reddere videntur. MNametſi ainbo allitigangeoe boni viri ſunt docti: ⁊ be

nefigio de quo litigant digni.quia tamen vnius eſſedebet.non duoꝛuʒ bic merito

pꝛeferẽdus eſt: qui ⁊ poſſeſſoꝛ eſt: ⁊ cuis ⁊ acceptus populo.Quodq; magis põ
derandũ arbitroꝛ etiam ceſarea maieſtas huic affecta eſt: eumq; in ſua ciuitate

hoc beneficiũ obtinere appꝛime cupit:quẽadmodũ ex ſnis litteris veſtra clemen /

tia plenius intelliget. Quibꝰex rebus valde vtile putarẽ ſi fieri poſſet ꝙ in bac ec
cleſia pꝛedictus tbomas quietus dimitteret᷑ ⁊ aduerſario ſuo de aliquo alio bene
ficio ꝑ. modũ ↄcoꝛdie ꝓuideret᷑. Sic em̃ veſtra ſanctitas illis ciuibus nurember/

7

genſib?de ſede aplica benemeritis ſpeciliſſimã gratiã faceret:ecdleſie bene conſu

leret:virũ bonũ ꝓmoueret:⁊ ceſareo culmini cui res coꝛdi eſt cõplaceret. HNec ꝓ
debito meo erga pietatẽ veſtrã volui ſcribere:cui me iteru atq; iteꝝ facio cõmen
gatũ.Ex greʒio die.xxiiij. Auguſti.Anno.M.cccclij.
Impetrat cuidã gratiã ceſaris. = iſtola. cxlv.
Neas eps ſeneñ.docto ⁊ pꝛudẽti ſacerdoti pño iobãni foꝛſter amico ſuo.
S..p. 9, Binas eplas tuas ꝑ hos dies accepi. In pꝛunis comendaſti ami

etati de nouo facere recõmiſſum:vt in ſuo iure confo

din
i
giin

age
nerſu
ſacot
abſo
tere
oet
diſo
fas

btut

ſune
kre
pere
euc
aut
tt
ſeui
ins

thine
inch

iui⸗

in
iine
r

citui cãm. In alteri tuũ negociñ. Dꝛimis vt te latere nõ arbitroꝛ abunde ſatiſfe
ci. Alteris quoqʒ geſſi vt potui moꝛc᷑.ui cũ ceſare de tuo caſu locutus. Oſtendi
tus innocentiã: inõſtraui tuain fidẽ: de tua doctrina ſuʒ locutu:. DSupplicaui te in
am recipet. velletqʒ te ſuis in dwminijs tuto eſſe. Pñtes fuer̃t viricus ſonnen/
erger ꝛ⁊ iohes hinderhachiꝰ viri boni ⁊ tui amãtes. MRñdit ceſar nibil ſe bięad/
ucrſũ te fauereqʒ tibi qũ velles ⁊ vbi velies in ſuis territoꝛis moꝛ faceres. Oñs
iacobꝰtũc egrotꝰ fuit neq; potuit ſermoni intereſſe. Quãtũ tñ ad bãc ꝑtẽ res tua
abſoluta ẽ:poteſq; cũ voles tuto venire.De ſeruitio aũt neſcio vbi nũc ig tibi pa/
tere poſſit.Si venerit ſaltzburgeñ.antiſtes:ęro tui memoꝛ ſtudeboqʒ tuãa ↄditio/
nẽ efficere melioꝛẽ.apud me nõ vacat locꝰ.Fatilia mibi eq̃̊ maioꝛ ẽ:⁊ ego indies

diſpouo domũ repetẽ ſeruilẽq; bãc vitã nelinqnere ec ad cãm dicta ſint: tuas

lr̃as pꝛobo ⁊ cõmẽdo ⁊ ſuadeo vti ꝑſeueres.Doctꝰes fies bꝛeui detiſſimꝰ: neq;
vᷣtuti tue locus deerit. Aale ex grezio ſtirie.die.xxv.auguſti. Anno.M. ccccliij.

Significat amico infirmitates.ſuas. EEpP iſto la * C lvj
Itteras tuas amãtiſſime frater ſan? accepi quibus egrotatus rñdeo que
res valitudinis genus ueq; ab re a deo nullũ mihi ignotũ eſt. Mulla ſunt
„.coꝛpoꝛis aut incõmoda aut ꝑicula:que non ꝑtulerim. ebꝛiuz mille ſoẽs
ſum Atuen vſu veluti quotidiano moꝛbo aſſignatus ſum. Calculi paſſo fami
karis cſt mibi. Doloꝛes ylioꝝ rome duodecim diebꝰ me vexarunt. Oculos pegi
perdidi. Oolui dentes in vltima bꝛitanie partęquꝗ nuc atpellãt ſcotiam. nõ ſine
cruciatu podogra quocũq; terrarũ pergo me ſeae. Quid ſtomachi debilitatez
aut ventris toꝛſiones referã. Nulla mihi moleſtia coꝛpopis nõ eſt nota. 4num
erat incõmodũ quod nondum attigerã. Arinarum pꝛoſfluuiũ ac veſice laſſitudo
veluti quedam paralyſis. Id nuncexperioꝛ:nõ ſine coꝛꝛoſione camis ⁊ fluxu ſan
guinis: Credo te cũ bec audies crediturũ me magnope aftlictũ eẽ neq; falleris ſi
ita credis. Crucioꝛ.n. ⁊ toꝛq̃or nõ coꝛꝑe ſolũ ſ etis mente. Cuius em̃ tamferreus
animeſt vt volente coꝛpe noõ coleat: Cõiuncta ſunt hec duo coꝛpꝰ ⁊ animꝰ. Neq;
dũ gerũt hoĩem alten alteri?nõ turbari moleſtia põt. lerũ ego etſ angoꝛ non tñ
ita cõſternatus ſuʒ vt nõ aim ad mẽtẽ reuocẽ cogitẽq; doloꝛes iſtos aliqñ vel ſa/

nitati finiri vel moꝛte. Medicus mibi vir bonꝰ æ mei amantiſſimus quẽ optime

noſti. Hobilis eques iacobꝰ de ladrona ſpeʒ ſalutis ꝓximã facit:cui ego multum
tribuo.⁊ pter doctrinã ⁊ ꝓpter fidẽ quã ſcio in eo ſummã eẽ. Itaq; ſpero me bꝛe/

ui cõualiturũ. Quod ſi deus dederit mox equo cõſcendo.ad te venis domi qd ſu⸗

pereſt vite ↄſumpturus.Cogito tamẽ ⁊ in alterã partẽ res poſſe deſlecti. NHanqʒ

cũ dubia vita ſit beneualeutis que nõ põt in es rotante certitudo reꝑiri.Exiſtimo
fieri poſſe vt vel hoc augeſcente moꝛbo:vel alio ſuꝑueniente:vitã ei qui dedit red
dam. Meq; in hoc mihi cõſolatio deeſt. Hã etſi moꝛi extra patriã longe a neceſra⸗

ris nõnulli miſerũ putent.ego q̃ libentius inter meos ꝙᷓ inter exteros moꝛerer.

Neſcio em̃ quõ mollius oſſa cubent manibꝰtumulata ſi uoꝝ.Teneo tamẽ menti
quod ille ait: non incelebꝛatus philoſopbus:vndiq; tantũdẽ eſſe ad inferos vie.
immo etiai ad ſuperos ad quos me tranſiturũ nõ deſpero. Mãetſi magna pecca
toꝝ ſarcina ꝑremoꝛ:maioꝛẽ tñ eſſe diuinam miſericoꝛdiã qᷓ; meam iniquitatem
non dubito. In hacconfido:in bac metotũ reſoluo. Nec ego cum illis ſentio qui
poſt banc vitam extingui animos putant.Ac pꝛopterea moꝛtem timendam ne⸗
gant in qua nihil ſit mali:moꝛtẽq; dicũt eſſe totũ quod ante nos fuit: ⁊ quod no⸗
bis deſinentibus eſt futurũ. Mam quid homini moleſtius dici poteſt: q; eum ita
deſinere moꝛientem vt nihil omnino poſt moꝛtẽ ſentiat. Sitq; velut extincta lu⸗
Erna quæ neq; pꝛiuſq; accẽderet᷑ lumẽ habuit. neq; cñ exticta eſt babet. Mecem̃
gederẽterrere ne pꝛofecto moꝛiturũ. Sed perſuadeo mnibi ven eẽ qd magni
pbiloſophi tradiderunt.quod xps ſaluatoꝛ pꝛedicauit quod mater eccleſia docet
Erutis coꝛpore animabus vitam eſſe alterã in qua bonia mals ſcoꝛluz bah ifen
ii

a alij beatam ⁊ alij miſerã viaã pꝛout in coꝛpoꝛe geſrerũt recipiẽtes.HNec mibi ve
ra conſolatio videt᷑:cũ vita excedendum ſit: ſperare in conciliũ migrare ſi anctoꝛũ
aſcendereſi ußer ſydera: intueri celum: ↄiungi beatiſſimis angeli s: diuinitatis in/
finic atẽ intelligere cognoſcere trinitatem:⁊ omniu que nobis in terra manentib?
obſcura vident᷑ tenere cauſas:rationes inſpicere: atq; mibi ita nedum in moꝛte
nibil mali:ſed multum boni eſſe perſuadeo.His tamẽ quos xps ad ſe vocat:vo/
cat aũt omnes qui cuʒ vocant᷑. libenter eum comitant᷑. Lalibus ego inter egro
tandũ exhoꝛtationibꝰ vtoꝛ. Pꝛeparo me ſi vocer ad exitum :vt ſi foꝛte vita pellar
ſeculi buius:non taʒ binc eiectus q; deſuꝑ citatus videar. Hectibi pꝛo egrotatio
ne mea ſint dicta. Aerũ quia tibi nibil tacendũ eſt. Mõ me ſolũ valitudo mea cõ⸗

mouet:ſed etiã petri nepotis qui febribus acutiſſimis detinet. Jam tñ meliuſcu/

le ſe babet: extra periculũ poſitus fuit:non ſine diſcrimine liberat᷑: non ſine tẽpo/
re. Vibꝛatim vt aiunt moꝛbi veniunt:vnciatim abeunt. Ses iſta parẽtibꝰ ſuis oc
cultanda ſunt curandũq; eſt vt filiũ pꝛius ſanũ intelligant q; egrotũ fuiſſe cogno
ſcant. Munc ad id venio in quo me vehementer accuſas:velut patrie parentuʒ ⁊
amicoꝝ penitus oblitum:qui nolim comuʒ redire. Mon ſum gregoꝛi vt eſtimss
meoꝝ immemoꝛ. Sies nocteſq; duice ſolũ patrie ante oculos babeco. Munc ma
trẽ nũc ſoꝛoꝛes:nunc nepotes:nunc te mente reuoluo. MHeq;ʒ aliud cupio iᷓ domũ
q́;pꝛimũ repetere.Miroꝛ te poſſe opinari de me. Scribis etenim vbi ego vel dul
cius:vel ſuauius eſſe poſſum:qᷓ ea in terra que me pꝛoduxit: ⁊ vſq; in viruꝰ aluit
vbi amicoꝝ copiã habeo ⁊ ꝓꝓinquoꝝ.Et quod maximũ eſt cum aucteꝛitate ⁊ ho/
noꝛe inter meos eſſe poſſum. An non putas me cupide ad ea colloquia reuerſuxꝝ
que aliquãdo ſimul amici conſueuimus. Abi nunc marianus zoſinus. Mũc fran
ciſcus patricius: nunc geoꝛgius andrentiꝰ ſermonẽ babea t. An non me delecta/
bit: mmodo franciſcũ ptholomeũ:modo iobannẽ campanium:iam mibi epiſcopa/

li dignitate equatũ audire loquentẽ. Pꝛetereo dulces cognatos ⁊ affines. Feſti⸗/
no ſane: neq; aliud cogito:niſi vt quatotius ad vos redea. Sed curo ne dum tuo⸗
ineoq; deſiderio ſatiſtacere conoꝛ. Ceſaris animũ offendã. Decimũ ſibi iam annũ
lſeruio:inueni gram in oculis eius. Creui ſub eius vmbꝛa multũ me ſua benigni⸗

tas extulit. opam cũ bona gra:ab eo recedã ne malꝰ ſit finis:vbi pᷣncipiũ bonũ
meliuſeʒ mediũ fuit. Omniũ reru exitus extimari ſolet. Detiui per hos dies licẽ-
tiam vilendi domũ:eamq; ceſar ita mibi conceſſit:ſi pꝛius inter pꝛutenos iudiciũ

ageret᷑: cui dies.xij.Rl.nouembꝛis dicta eſt. Yllũ ergo erpectare non ceſarea ſelũ
voluntas:ſed ętiam eg tudo me cogit. Tunc autẽ ſi ſanitas aderit:itinęri me ſts
tim cõmittã. Interea te rogo mearũ rerum curam geras. matrẽ meã comenda.

tam dabeas. Bartholomeñ cognatů uen lenl gfa accepi: meo nominę vi
tes:vicariũ boꝛteris officiũ ad reditũ eõtinuare. artholomeũ ꝓcuratoꝛẽ domne
ſtice cure ſolerter intendere. Amicis omnibus ex me multas ſalutes dicas. Se/
natui ciuitatis me cõmendes:cui ex his regionibus paucas nouitates referre poſ
ſum. Mã dolendũ illud acerbiſſimũ conſtantinopolitanũ nouũ:is vetus apud
nos eſt. Stulte xpᷣiani pꝛincipes egerint:niſi furentibꝰthurcis occurrere ſtudueę-
rint. Germani modo pacati ſunt: ⁊ ſi quis eos ad e rẽ excitaret: no apti modo:
etiã volũtarij reperirent᷑. Rex bũgarielin poſonio conuetu reoni habet. Tria ibi
tractant᷑: Oe modo expellẽdi latrones qui regnũ infeſtant. De pace cũ ceſare fir
manda. Ac de modis inueniendis ꝑ quos thurcoꝝ conatus ne vlterius ſerpat co
pꝛimi poſſit. Aale ex gretʒ ſtirie.iij.die ſeptẽbꝛis. nno. M. ccecliij.

„

Sperat ladiſlaum regẽ bungarie PIvüj.
cum ceſare pacem confirmare. Epiſtola. Cr. lvij.
n eeng 26. Meérico ſenſtiebẽ. Aenerabil amice chariſſimę. Gꝛate ſñt mihi

ſemp littere veſtre:ex quibus nõ mea ſolum negocia quẽ curſum bab eãt.

ſed etiã de ſtatu curie:ac etiã totius italie certus fio. Dꝛo quibus rebꝰ? in

gentes vobis gratias habeo. Intellexi aue nuper egiſtis in receſſu cardinalis ſei

—,—

bive
ttoꝛi
isin⸗
ntib?
worte
rvo⸗
nego
pele
röteti
meach
liuſan⸗
etipo⸗
☛
cogno
nt4
ſimis
nema
dowi
da
duie
te ho⸗
wverſur
fücſfmn
u,
ſcoo⸗
Feſi/

ungeli circa remimionẽ annate:obligatis me dietim magis:faxit deus vt aliquan
do vices rependere poſſm. De conſtantinopoli cognoui que ſcripſiſtis. Ego q̊ʒ
pꝛius in ea re vobis litteras dederam. Calamitoſa ⁊ deploꝛanda res cſt. Sic no-
ſtre nequitie flagitant diſcoꝛdamus omnes vulneramꝰ noſipſos intus cedimur:
⁊ exterius flageſlamur:vltio peccatoꝝ eſt:res male ſunt:ſpes vᷣo multopeior: nã
que tanto vulneri medela paretur non intelligo: doꝛmiunt noſtri pꝛincipes de ſa
lute cõmuni nemo cogitat:niſi põtifer maximus quem de pacanda italia ſollici-
tum eſſe accipio. Neſeio quantum eius votibus itali pareant. Sed ⁊ tanta res
quanta eſt thurcoꝝ potentia non italos ſolum:ſed omnes contra ſe xpᷣianos ex
oſcit. Nos iſtis in partibus quieti ſumus.Gꝛegoꝛius de puchaim ceſari reconci
iatus eſt. Rex ladiſlaus in poſſonio cõuentũ habet regni hũgarie:ſperat᷑ confir-/
maturus cũ ceſare pacem. Mã ſatis habet per ſe negocij aduerſus axamit:qui cũ
magna multitudine latronum ſepuiſnos vexat.ogitare quoq; de thurcis vltra
omnes xpᷣianos reges habet:qui eis vicinus eſt. Dꝛomiſit etiã bohemis ad feſtũ
michaelis ꝓximũ bohemiã ingredi coꝛonaʒ recepturus:que res foꝛſitan facient
pacem cum ceſare vt libentius amplectat᷑.Hec habui que nunc ad vos ſcribereʒ
Finito negocio pꝛuthenoꝛum cuius cauſa manere me ceſar voluit:domũ repetã
tumq; vos viſere curabo.Eius rei dies eſt.xij.l. Mouẽbꝛis. Aalete ex gretʒ die

97

iij.ſeptẽbꝛis.nno. M.ccccliijj.

DPatrtauieñ.epᷣus electus pꝛepedit Ep ſt. inf
ↄfirmari ꝓpter ceſaris indignationẽ. iſtola. cxlviij.

Meas ſenenſis epᷣs.id.petro de noxeto.Magnifice com es maioꝛ bono/
rãde poſt recõmendationẽ. Suſceptis litteris tuis vna cũ bꝛeuibꝰ.S.do
mini nr̃i mox ceſareã maieſtatẽ adiui que tunc foꝛte in mẽſa ſedebat.Ex/

pectaui finẽ pꝛandij:deinde ſemotis arbitris:reddidi ſibi aplica ſcripta: fingens

me neſcire quid illa continerent.Ceſar vt aꝑerirẽ vtq; legerẽ iuſſit:quo facto re/
manſit aliquãtulũ territus:dixitq; alia iſta ſcripta ſunt:q q̃ nuper accepimꝰ.Cui
ego noua inquã ceſar impedimenta.noua remedia querũt.Peinde ꝓſecutꝰ mub
ta in eã ꝑtẽ locutus ſuʒ vt mentẽ ceſareã ad volũtatẽ dñi nr̃i ſciſſimi ꝑducerẽ:pe
ciui qͥ dari rũſum. Sed multũ animꝰ eius turbat? erat:duo potiſſime cõſideras.
Anũ ꝙ electus cõtra volũtatẽ ſuã in ciuitate imꝑialis feudi obtineret epᷣatũ.Al/
terũ ꝙ tamanifeſte ⁊ publice ꝑ oꝛatoꝛes electi diffamatꝰiſſet.Quibꝰcuin mederi
verbis ſtuderẽ:rũſumq; tãdẽ depoſcerẽ.Ait ſe velle reliq̊s cõſiliarios h ꝛe atq; cũ
bis pleniꝰdeliberare:iuſſitqʒ vt cũ illis venirẽ ad ſe. Res eſt dilata ꝑ aliquos dies
vt eſt madus curie nr̃e:q̃ nibil abſoluit ſine moꝛa.Cũ reuentũ eſſet ad cõſiliũ:ma
giſter vlricus ſonnenberser ⁊ ego ſoli mern ul ꝑtes electi iuuimꝰ: conatiq; ma⸗/
gnoꝑe ſumꝰ ceſaris mentẽ ad illũ inclinare. Sʒ neq; ceſar flecti potuit neq; relid
ↄſiliarij eiꝰ poſiti erat vt electo mos gereret᷑.Sic res ipeditalłẽ:eo tñ deductũ ne
gotiũlẽ vt placet ceſari eccie patauieñ.ꝓuideri q̃cũq; ꝑſona excepto electo quẽ
admodũ exlr̃ig ungialb vlene ꝑcipies. Heq; plus bac vice obtineri notue Fi⸗
cit ſibi boc incõmodũ electus ipᷣe:qui nimis niſus eſt ceſarem paruifacere. iſit
em̃ huc ex ſuis vnũ ſecretiſſimũ mareſcallũ. M.curie ſue ꝑ eũq; non decẽ milia ve
mentiti ſunt oꝛatoꝛes ſui rome: ſed duo milia tm̃ floꝛenoꝝ obtulit ſi ceſar ſibi in/
iurias remittens ꝓ eo pape ſcriberet. Aiſum fuit cęſari graue tantã iniuniã plłtã⸗
parua pecunia remittere. Ille añt dixit ſe ad ſuũ dñm ituꝝ:reuerſurũq; poſt dies
aliquot cũ maioꝛi ptãte:ſperareq; bñ poſſe negociũ terminari.Sic ille abijt: neqʒ
vnq; reuerſus eſt. Scripſimus magiſter vlricus ⁊ ego ipᷣi electo ſperabamuſq; ne
gociũ ꝓ minoꝛi ſũma poſſe cõponi:qᷓ; ſex miliũ floꝛenoꝝ. HNeq; putabanꝰ reʒ illi/
citã ꝙ ille pecuniã daret ꝓ offenſa dño ſuo facta:ſi gram mereri vellet. Eſt enim
modus oim gentiñ vt dãna pecunijs reſarciãt. Ille añt electꝰ qͥ pluries mibi ſcri
pſerat ⁊ m gro vlrico vt cãm ſuam adiuuaremus:neq; nunaũ ad ceſfarem remiſit
neq; ad nos reſcripſit. Meſcimꝰ q̃ cauſa eũ retinuit: niſi quia putabamꝰ babuige

eũ ſcripta te curia:ꝑ que certificat?ſit etiã inuite ceſare papã ſibi puiſurũ.Sic bo
nus vir ſibipſi turbas facit.Et nüc pcuratoꝛes ſui ceſarẽ publice diffamãt.
qᷓ;moleſte ſublimitas impatoꝛia tulerit neqo expꝛimere. Atcũq; ſit ceſar ad id de
uenit vt placeat ei ecclie patauieñ.de qᷓuis pſona ꝓuideri:vũmõ elect exdudat᷑:
pꝓ bãc via poterit dñs nr eccliaʒ illã pacificare. MNeq; em̃ difficile erit aliũ reꝑire qͥ
ſuam eccllaʒ electo tradat ⁊ accipiat patauieñ.vel friſingeñ.vel bꝛixineñ.ve eyſte/
tenſis vel auguſteñ.vel aliꝰq uiuis reqrat. Mihi tñ hoc mediuʒ videt᷑ magis 3
ſubijciã videlz. M dñs noſter ſcſſſimꝰ on? hoc ↄcoꝛdãdi electũ cũ ceſare in ſe ſu-
ſciperet:⁊ faceret ꝙ electus ratũ ſe bᷣe ꝓmitteret:qͥcqdꝑ ſuã ſanctitatẽ determi/
naret᷑ dandũ ceſari ꝓ ſatiffactione iniuriarſ. Putarẽ em̃ hoc imꝑatoꝛẽ nõ recuſs
turũ:⁊ ſic ille cccliam obtineret:alioquin nõ intelligo ꝙ papa poſſt ſine indigna/
tione ceſaris bũc electũ ꝓmouere:⁊ poſſent ĩ hac re naſci multa mala. Mec expe/
diret inter papã ⁊ imꝑatoꝛẽ qui modo ſe ſumme amãt naſci rubiginẽ ꝓpter hanc
eccleſiã. O litteras meas legis ⁊ ſũmo põtifici quatenꝰ opus eſt erponis: maxie
mibi voluptati eſt:multũqʒ idcirco tibi ſuʒ obnoxiꝰ. MNeq; expeto vt reſcnibas ſʒ
q̃ tuas occupationes innum eras eſſe ſcio: ſatis ſuꝑq; ſatis ẽ:ſi ſcripta mea digna
ris reſpicere.tua tũ bumanitas oẽm laboꝛẽ vincit.⁊ mibi vel manu ꝓpꝛia reſcri/⸗
bere nõ refugit.Eſt in te ↄſtãs amicitia neq; defluit amoꝛ tuꝰ.Adhucte baſiliẽſez
recognoſcis ⁊ vſure vcteris memoꝛiã tenes.Scis quãatas ſil duximꝰnoctes:pau
ci ex achademia ſuꝑſunt:miti ex amicis veteribꝰ periere. Quãto numerus amico
rũ reſtrictioꝛ eſt: tanto decet amoꝛẽ eſſe feruentioꝛẽ. Queʒ te pᷣſtare in me ſũmum
neſcio dicere quãtũ me delectat. Tu te ipſe melius cogitabis:qͥ meos moꝛes egre
gie calles. Oe patria que ſcripſiſti plene apud mę nota ſũt:doleo terrã illã tot cla/
dibus affici. Spere tamẽ ſapięntiꝗ ſummi põtificis id curare:vt noſtris ſaltẽ die
bus vltimis pacẽ habeamus.h ſi xpᷣiani pꝛincipes non tĩ Bueint vt inter ſe
lites finiant. Inuenient qui eos docebit tburcoꝝ impatoꝛẽ.Et illa nobis fabu/
ia decantabit᷑:quã de rana ⁊ mure ſcribit eſopus. eus tantum facinus auertat.
Aerum vt de domo mea dicam:qᷓuis hoc tempoꝛe non fuiſſeʒ illic quieto aio vt
ais:tamen illi ciues frequentibus ine litteris vocitant: meãq; moꝛam tqdiutinã
egerrime ferre vident᷑. Munq; ex tuſcia nuncius venit abſq; citatoꝛijs lris Sunt
modo pᷣces modo mine Auibys ad reditũ vocoꝛ.Hõ video me poſſe amplius ob
ſiſtere. Cognoſeo me ſen rno bis Epiprpograuszeaqg ſtatug ſi deo placuerit
in patria moꝛi.ſRogauiq; ceſarẽ vt indulgeret me domũ viſere. Conceſſa eſt mibi
licentia circa feſtũ martini quindecim ante diebꝰ:eo tñ pacto vt redeã in curiam
Dico me reuerſurũ ſi comoditas affuerit.At cũ tomi fuero ꝑ lr̃as me abſoluam.
Meq; em̃ meũ eſt ſemꝑ exulẽ eẽ:ſcio nõ multos mihi annos ſuꝑeſſe:ne dicã dies
eos dignũ puto inter dulces cognatos ⁊ affines cõſumere:quoꝝ mibi ⁊ magna ⁊
boneſta copia eſt. Mic puto multos eſſe ſau ꝓpoſitũ meũ dãnabũt:⁊ illos potiſſi/
meq me maioꝛẽ cupiũt. Dicẽt. Si mãſiſſet eneas apud ceſarem:hoc illi ⁊ boceue
niſſet. Fateoꝛ petre amãtiſſime:me pluris fieri dũ ceſari ſeruio:q; vuð maneo D/
mi. Sʒqͥd ad me falſa boim exiſtimatio. Molo ex alieno pẽdere. In me mihi ſta⸗
bilitatẽ quero. Molo ſꝑ ſeruire: mibi viuere aliqn decreui. Quis pꝛeterea nouit ſi
apud germanos manens melius habiturus ſim. Ego de me ipſe iudico quod in
alijg inſpicio: ⁊ que peioꝛa ſunt poſſe mihi accidere no dubito.· Pꝛeparoq; pect⸗
tmeũñ aduerſus oes foꝛtunę cõtumelias:ſi cõtra me velit iraſci:q;uis ĩ hãc vſc⸗ diẽ
nõ babeo ꝙ foꝛtune accuſem. Naʒ ſiue boneꝛes ſiue opes ſiuę alia bui? ſeculi bo⸗
na inter hoies eque diſtribuant᷑:ſcio me plus virili ꝑte aſſecntũ. Itaq; nihil mi pe

re cur nõ bono aio eſſe debeã. YZacio qð ſuades lec? ſum. Gaudeo his ꝗᷓ voſſideo

bonis: gaudeo in amicis:gaudio in meipſo. Atina in alio ſcculo mihi ſecũda ſint
gia quantũ in pñ̃ti fuere. Quis em̃ me miſe ru vicere poſſit:qui ⁊ ſũmi põtificis ⁊
imꝑatoꝛis gratiã reperi. Magna cõſecutus ſum tuo fauore:⁊ ſanctiſſimi dñi nr̃i

benignitate:neq; deſpero quin alia etiã maioꝛa ex via beneficentia ſuſcipiã. Mon

——————,,T ʒ—

lebe
idde
ſi⸗
Neq
ein
ſeſo⸗
tenni⸗

exinde pᷣiudicũ

arbitrio cõtentus remanebit. Ali

tamen id apud me firmũ eſt:ſcio poſre mutari aplicam mentẽ ⁊ alia multa cõtin/

gere ꝓpter que fallat᷑ opinio mea: immo vt verũ fatear:pſuadeo mihi nihil futuꝝ
ex his que magna voce vel mibi vel ceſari ſunt pꝛomiſſa. Mõ ꝙ verba reputem
data:ſʒ quia mortales intelligo moꝛes:reuertar atq; domũ vt his qui velit inter

ſuos moꝛi ⁊ iam ſe muneribꝰhuius ſeculi defunctũ putet:ſi quid pꝛeter ſpem eue/
ncrit:id cũ terentio nro deputabo eſſe in lucro. Yorſitan aliquis erit qui cum tur
binibus ſeculi exemptũ me viderit.O enea dicat ſolus ſcis viuere.ſicut de vaccia
dictũ ſcribit ſeneca:⁊ ſi illud non pꝛobat.ec volui apud te dixiſſe:ne mentẽ me
utes grauẽ habere:qui iubes ⁊ bene iubes:vt animo bono ſim:ſum nõ bono ſo

Iũ:ſed etiꝗ iocũdo:atq; eo magis leto ꝙ te cito viſurũ me arbitroꝛ. De litteris mi/
litie tue q́;pꝛimũ ceſani verbũ feci:mox cõmiſſa res fuit.Amat em̃ te ſua maieſtas

tibiq; gratã rẽ facere cupit:ac de tua virtute grauiter ⁊ inagnifice loquit᷑. Titulꝰ
litterarũ erit ille quẽ denotaſti. Meq; deinceps tibi magniſico ſcribet᷑. Gubernato
rem cancellarie nolui in bac re tua onerare:quẽ neqʒ in meis nũqᷓ; negocijs acce-
do:neq; em̃ mibi amicus eſt. Sʒ habet ceſar duas cacellarias:imꝑialẽ ⁊ auſtralẽ
Qui auſtralem regant ad vnũ oẽs mihi beniuoli ſunt. Ibi ego oia expedio. Illie
eſt magiſter iobaunnes binderbachius decretoꝝ doctoꝛ ſingulari beniuolentia mi/
hi cõiunctus:huic ꝓuinciã cõmiſi. Is res tuã libent᷑ abſoluit ⁊ aio volenti. Itaq;
e tue ꝑ latoꝛẽ pñtium expedite ad te veniẽt.Cũ hec ſcripſiſſem,placuit iobanni
binderbach qͥ intra vdecẽdiũ ad curiã venturus eſt:lr̃as tuas retinere ⁊ illas ſecũ

ee vece giamunete ad te ꝓficiſceret᷑. Mec ego id ſibi negare volui qñ nullũ
patauieñ.Ad eũ modũ diſtnbuẽdis vt ſcribis:habeo tibi ingẽtes gras:pᷣcorq; id

ſolidũ eſſe ꝓcures:ſi cõfirmari cũ aut ꝓuideri ſibi cõtingat. Doſt hbeciam ſcripta
Captata hoꝛa magis felici allocutus ſum iteꝝ ceſarẽ ſuꝑ facto pᷣfati electi.dixiq;
ſibi me timere ne tandẽ ꝑpapa cogeret᷑ electo ꝓuidere:qꝛ nõ facile reꝑiret᷑:qͥ ꝓmo
uẽdus eẽt ad eccliam quã alius pofſideret:durũq; eẽt romano põtifici inſignem
eccliam diutius vacantẽ dimittere ⁊ multoꝝ pꝛincipũ ꝓ electo rogantius ſꝑnere
pᷣces. O ſi ille ꝓmoueret᷑ inuita ſua maieſtate nimis ſibi dedecoꝛoſuzʒ eẽt.Ex alis

„

pte ↄſiderare me aiebꝗ. Gꝛaue eẽ ſue ſerenitati ↄſentire ꝙ ſuꝰinimicus nõ recõci/

ſiatus ⁊q̃ͥ nullã ſuꝑ dãnis ⁊ iniurijs ſatiſfactionẽ inpendiſſet ad ecchiaʒ inſignena

ſui feudi ꝓmoueret᷑.Ob quã rẽ retuli me reperiſſe vnũ mediũꝑ qð ⁊ ſanctiſſimo
dño nr̃o pape ⁊ ſue maieſtati mos gereret᷑. Id aũt hmõi pꝛopoſui ſciſſimo ꝙ ſua
maieſtas remitteret ad dñm nr̃m. S.plenũ arbitriũ cõponẽdi ſecũ ipᷣim electũ:⁊
inducendi eũ ad ſatiſfactionẽ ꝓ dãnis ⁊ cõtumacia impedientem:⁊ quicqd dñs
noſter in hoc facto oꝛdinaret:maieſtas imꝑatoꝛia ratũ baberet:uiſo ꝙ ſiniliter
elect?ꝰipᷣe dũi nr̃i arbitrio acqͥeſceret.Cõfirmabã em̃ ſperare mę.S.dñm nim in/
ducturũ illũ electũ ad cõuenientẽ recòpenſam ⁊ tũcille ſine cõtrouerſia poſſet ꝓ
moueri.Ad bec dixit ceſar ſe de dño nr̃o demẽtiſſimo plene còfidere. Juſſit tñ in
cõcilio rem ꝓponi.quo facto oẽs cõſiliarij hoc mediũ ↄinendarũt: ⁊ ita cõmiſſum
mibi fuit:vt beatitudini dñi nf̃i ſcriberẽ. Sic er go dñs noſter dignet᷑ boc nego/
ciũ in ſe aſſumere ⁊ inducere clectũ ad humilitatẽ ⁊ ſatiſfactionẽ qm̃ ceſar de ſuo
rbitrio 3 rer t. Alioquinn vᷣo ſtante illo ↄtumace nunq; conſen/
tiret eñ ꝓmoueri quẽadmodũ pleniꝰ?⁊ aꝑtiꝰ ſuꝑ boc de mandato ceſareo apoſto⸗

lico culmini ſcribo. Mõ fuit viſum certis de cauſis ꝙ imꝑatoꝛ hoc ſcriberet:ſedve

nigt intra paucos dies ad curiã romanaã ſuꝑ vno alio ſatis magno negocio.dñs
iohes pᷣfatus ⁊ ipᷣe deboc plenã babebit ptãtẽ.Lñ ex nũc ceſar otcẽtũ ſeſe dicit in
eo futurũ eſſe.qðᷣ.S.dũi nr̃i interipᷣm ⁊ eleccũ duxenit oꝛdinandũ:ita tñ ꝙ illę de
dãnis ⁊ iniurijs illan aliquã faciat emẽdã:tãtis exceſibꝰↄuenientẽ.laabes Dᷣdi
re patauieñ.ꝑ me factũ ſit:nõ petui plus ſ ꝑ hũc modũ exiſtimo negociũ ipᷣm bñ
ↄſumari poſſe. ANocet pietas dñi nr̃i ꝓcuratoꝛes electi qͥ dicũt młta imꝑatoꝛi ob/
lata ⁊ dicat eis ſe velle negociũ cõponere.⁊ ſi hũt ptãteʒ iubeat eos ſcnibere dvo

leri tibi cognoſcerẽ:niſi decẽ dieꝝ moꝛã interuenire. De bñſicijz

ſuo ⁊ facultatẽ querere eo mõ aut res votiuã habebit expeditionẽ aut honeſtius
illis reſiſtet. Dõt aũt. S. dñs nr ſcribere ceſari ſe hmõi mediũ a me ſibi tranſcri⸗
ptũ eẽ de inẽte ⁊ volũtate ſuę maieſtat dicere ꝙ id velit arbitriũ acceptare ⁊ tũc
res crit planiſſima:⁊ ſi videt᷑ bonũ S hocl̃e aplice ad me mitterent᷑ añqᷓ;
binc diſcederẽ. Sic em̃ magis inſtructus ad vos venirẽ.nec alia mõ. Aale optie
⁊ me ſũmo pᷣſuli cmendato curatoq; vt ſua erga me benignitas augeat᷑ potius
5ỹ minuat᷑. Itidẽ ego ꝓ te apud ceſarẽ facio ſedulo de tuig familiaribꝰ teneo que
ſcribis. Aale ex gretʒ die.xviij.ſeptẽbꝛis.Anno.M.ccccliij. ,
Gꝛatulat᷑ de ꝓmotione amici in eᷣm. Epiſtola. cxlix.
Euerediſſimo in xpᷣo patri dño iobanni de agaʒoꝛia eccleſie groſſetane põ
tifici. Eneas epᷣs ſenenſis.S. p.ð. Fuerunt mibigratiſſime r̃e tue ex qui⸗/
bus factus ſum certioꝛ non ſoſũ de tua dignitate:verũetiã de ſumma felici
tate an in bac ꝓmotione es vſus.Qui celerrime atq; vno impetu ad ſummuʒ
euaſiſti. Sentio me ꝓpterea deo gratum quando ⁊ amici mei ſue pietati ſunt cari
Tres vno anno ex bis quos in pꝛimis amaui exaltati ſunt nicolaus amiclauus
eccleſiã mediolaneñ.ſoꝛtitus eſt. Johãnes capiſius ad placentinã vocatus eſt:ti
bi groſſetana obuenit. Quis non me felicẽ dixerit cuius amici ſunt foꝛtunatiſſimi
Nerũ iobanes amatiſſime:duobus illis longe a me poſitis vti non poſſum niſi lit
teris.Te frui etiã gnte potero feſtinoq; vt q;celerrime ad te veniã teq; cõplectar
⁊ vna viuã tecũ. Hec ſcio qͥq hoc tꝑe ex diuino munere magis optare potuerin:
qᷓ; diuina pietas iĩ te mihi pᷣſciuit.Ago ſedulo ſuperis gras:qͥ me reſpiciũt: duʒ
meos amicos extollunt. Intelligo ex tuis ſcriptis ꝙq; neceſſariꝰſit meus reditꝰ
eccleſie mee. Idẽ quoq; ceteri ſcribũt:ocs me vocãt amici neceſſarij noti:vincoꝛ
veniendũ eſt: Maetſi ceſari moleſtã rẽ facio:neq; ſũmo põtifici morẽ gero ex al-/
mania recedẽs:ſatis eſt qdð eccleſie qd patri ipi ſatiffacio. Faceſſant oes alie ſpe/⸗
cies mibi viuere cũ iobanne groſſetano pontifice cũ mariano ſoʒino:cũ franciſco
ptolomeo:cũ gregoꝛio lollio:cũ patricio.Cũ ceteris amãtiſſimis patrie mee ciui/
bus:maiꝰ duco q; pape aut imꝑatoꝛis gr̃am.diu curialẽ ſeruitutẽ ſeruiui: diu mi/
liciã ſecutus ſum: mitti tandẽ debeo ⁊ inter vetera nos cõputari. Queris qñ hoc
