cuisfermo vt cancer ſerpit ⁊ auditoꝝ coꝛdibꝰimoꝛtale virinfudit.Sʒ nõ põtifica
lis ̊ peſtilẽtie cathedra eſt quã tuꝰoccupat rocheʒana inęr erroꝛis ⁊ artifex coꝛꝛu
pẽde vtutis egregiꝰ.q derelidt fontẽ aque viue⁊ effodit ſibi lacus detrios qͥ no
ſt aquz poꝛtarèe loqr apꝑte að ſentio nihil reticeo. Quo pacto romanus põtifex
uic tatã eccliaz ↄmedare põt q ↄfũdit aplicã ſedẽ. Qui maledicit toti ecclie qui
nouos ritus inducit. Qui nullo ſe ſubijcẽ vult examini q̃ pacẽ dñi diſcoꝛdie furo/
re conꝛũpit. Qui cñ velit pᷣeſſe q; multis:nulli vult ipe ſubeſſe. Siccine lupo cõmit
temoues: qͥd dicãt ceteri de regno qͥ romang eccliazʒ foꝛti pectoꝛe imobili coꝛ⸗
de nũc vſq; ſecuti ſũt.An nõ ſic agsredi ſũmũ põtificẽ poſſent ſi rochez anã ꝓmo
ueat. Cui nos pat ſancte cõmittis. Cui nos credis. Qui tibi fideles fuimꝰhoſti no
ſtras aias occidẽdas pᷣbes. Hũqͥd apð nos eſt quẽ poſſis ccclie nre pficere. NMos
plurcs ſumꝰſiue nobilitatẽ resni ſiue plebẽ adueri. Quid iuuat nĩa fides:qͥd cõ⸗

ſtãtia melioꝛi loco apud te ſũt:qͥ tibi aduerſi fnerũt heccinetuis fidelibꝰ pᷣmia red
dis. Archiepm illi babebũt q̃ͥ cõſonẽ ſub duplici ſpecie tueat᷑. Nos qͥ ſub vna cõi
camꝰoꝛphani relinquemur. Mõ arbitroꝛ geoꝛgij fieri poſſe qd petis.van a roche
zane:vana ſoes vꝛa eſt. Ox ſi pacẽ queritis ſinite illuũ. Hec ſigilla vos ten egt: qꝛ. ꝓ
miſiſi is aſſiſtere. ſad eſt diligẽtiã ipediſſe. Impoſſibiliũ nulla obligatio ẽ. NHec ve
Ers; eſt papã zogere ſeqᷓmini ritũ ecclie ⁊ alioꝝ xpᷣianoꝝ vos moꝛibꝰ coaptate:ſic
benignũ paꝑã:
nis in pace frui poteritis. Deoꝛgiꝰ. Places mibi qꝛ neq; fictus neq; tectus es:hᷣ
̃ coꝛde geris oꝛe ꝓfers.Ego tibi ꝓpemodũ babeo fidẽ. Neq; de rochezana ſpe/

icoẽs vobis affectos inuenietis. Sictrãquilli feliciſ; regni bo.

—

randũ eẽ ãpli? arbitroꝛ:i alios cura vertẽda ẽ. Quia tñ regni voto electus eſt ille

cõömouẽdus ⁊ inducẽdusg erit electioni renũciare:tũc aliũ ex aplce ſedis clemẽtia
poſtulabimꝰ?. Eneas. Facite vt libet dũ rocheʒana deſiſtat qͥ ſi reſpuerit ⁊ hũili

—— „% *

tatẽ induerit. graʒ iueniet ⁊ aplici culmis benignitatẽ exꝑiet᷑:qꝛ nõ eſt abbꝛeuiata

manꝰeisetſi tu rẽ bac ad optatũ ꝑduceres finẽ vt ante dixiſti:⁊ honoꝛibꝰpᷣmio cu
mulaberis. Mea tñ ſnia eſt ne vnũ ſolũ:ſj pape plures viros noietis ex qͥbꝰ vnuz
doctriua ⁊ vita ꝓbatũ poſſit eligere. Ceteꝝ aꝛ de cdione duarn ſpecierũ deh pce⸗
pto dũñi ſermo incidit. neq; ociũ ẽ tãti ſacri miſteriũ nũcexponerechuis diſputata
baſilee declarataq; tibi ⁊ oĩ xpᷣiano ſufficere debeãt. Quia tñ vri ſacerdotes nõdũ
ↄucerſi ſũt ſuaqʒ malũt pꝛudent᷑ ingerere q; nr̃a patient audire. Cõſulo tibi adue/
nienteſiohãne de capiſtrano docto ſcõq; viro:q ſũt apud te dubia ſibi exponito.⁊
oĩa tue mẽtis archana patefacito/ Hã ſi operã meędicãtis cxpectas detegẽda ſunt
vulnera.iuenies ſi volueris ſanitat. Geoꝛgi⸗ De rochez ana cogitabimꝰ q̃ pa-
ci regnoq; cõueniãt. De iohãne capiſtrano q;pꝛimũ ad nos rumoꝛ venit decreui

q̃ uũc dixiſti ⁊ ſi nullus mones facere. Neq; em̃ alta ſentio ⁊ timeo ne offendam
neq; mibi cõfido:neq; nr̃is ſacerdotibꝰ habeo fidẽ ß vale.Mã tẽpus eſt alia ĩ ma

nus recipe. Eneas.Et tu vale nr̃i ſermonis memoꝛ. Sic facto verbis fine diſ/⸗

functi ſumus. Complura fuerunt inter ues dicta ſed bic ſenſus coꝝ ẽ que de re

bus eccleſie diſputauimꝰ. Et q;uis verba nõ eadẽ fuerint: ſniam tñ immutilataʒ
inuariatãq; refero. Intellexiſti que cũ geoꝛgio de bodiebꝛat cõtuli. Mon ſunt vt

mea fert opinio varui põderis. Mã geoꝛgi? apuꝗ bobemos magnũ nomẽ hʒ et
potens eſt: ⁊ illius partis que ſub duꝑlici ſpecic cõicat:⁊ multi ex alia parte in fe-
bus bellicis iuncti fũt ei. Si quis eſt qͥ ciuitates ad vnionẽ trabere poſſit geoꝛgi⸗

eſt. Sed tranſeamus nũc ad alia. Noſtq; ſoluta cõgregatio eſt. Acceſſit nos bẽ
ricus de roſenberg:dixitq; ſe patris ſcripto monitũ:ne quo pacto domu redeat ni

ſi ⁊ nos ſecũ adducat.Onerauitq; nos multis pᷣcibus extoꝛſitq; tandẽ vt ſecum

iremꝰ. Cũ ꝓpe thaberiter facerem? eſſetq; hoꝛa pꝛaudęedi exeũtes thaboꝛitehen-
rico ⁊ ad ſe diuert at ſecũq; pꝛãdeat pᷣces accumulãt. JIs q̃rit ex meiturus ne ſim

Dico nolle me ampliꝰ apud boſtes fidei diuertere.Triſtat benricꝰ. Mã ⁊ viſere

ciuitatẽ cipiebat:⁊ me ſolũ relinquerenõ audebat᷑ ⁊ accufabãat mne oẽs dnrumqeʒ
dicebãt ⁊ inuꝛbanũ ⁊ agreſtẽ qui nollem nobili vño moꝛẽ gerere.Luʒ pꝛocopius
Quin tu inquit ingredenis ciuitatẽ Mũc ea facultas erit dicere que pꝛiꝰ voluiſti.
Mũc tus cõicientie ſatiſfacere poteris. Monuerũt me vᷣba ꝓcopij:intrauiq; ciui
tatẽ ⁊ neq; comedi quicq; illic neq; bibi. Repetiui tñ vectus boſpitiũ:ibiq; manſi
diũ ceteri pꝛandebant:vixq; curru deſcẽdera cũ ſacerdotibꝰopidi ad me venerant
Nicolaus quẽ dicũt epᷣm plenꝰducũ maloꝛũ. Jobãnes galeth qͥ nuꝑ ex polonia
fugerat ignẽ timẽs:⁊ wengeſlaus torãda vetus dyaboli mãcipiũ.qͥ ſacramẽtũ al
taris ſola figurã ſignificationcq; eſſe cõtẽdit.Cũ his fuerũt ſcholares ⁊ ciues plu
rimi latinũ edocti ſermonẽ. Ma ꝑſ dũ genusillud bominũ hoe ſoluʒ boni babet
qꝛ lras amat.Hoꝝ cõſultatio in hbũc fere modũ fuit qͥ pᷣſcriptus ẽ.Gaudeamꝰ pa⸗/
terqꝛ ciuitatẽ nramintroiſti.noſq; viſere dignatus es.ſuſcipimꝰte libẽtiꝰaninis
vtq; nr̃is boĩis vtaris cupimꝰ.Eũ pꝛi? hic fuiſti nõ te acceſſimꝰ:qꝛ nõ eramꝰpñtes
Mũc cũ te videmꝰ pᷣcamur aliqͥd nobis ↄſolationis ediſſeras fructũq; vt nobis
aliquẽ tuꝰaduẽtꝰpariat.Lũc ego data mibi occaſionẽ loquẽdi letꝰ arnipui dixiq
illis. Oꝛ me voluiſtis accedere. Reſq; vr̃as obtuliſtis vrbana res eſt ⁊ digna ſuſci
pidi.Sũt em̃ hoſpites ⁊ oĩi bumanitate fouẽdi:ſicut aplꝑg ait.hoſpitalitatẽ autẽ
ꝑſequẽtes:neq; ſine cã vᷣbũ ꝑſecuti adiecit.vt non leui ⁊ vſitato ſermonce atq; vt
ita loquar.ſũmis labijs boſpites inuitemꝰ:ſᷣ toto meni ardoꝛe teneamꝰ tanq; au
ferẽtes ſe de lucro noſtro atq; cõpẽdio.At ego hic nõ facio pꝛãdiũ neq; cibum ad
noctẽ vſq; recipiã.Quia vᷣo cõſoiationẽe ex me queritis:loqr vobis qᷓ mihi ↄſola/
toꝛa vidcbunt᷑: eritq; ſermo me nõ in ſublimibꝰbumane fapiẽtie vᷣbis:vᷣ in ſince
ritate coꝛdis puroq; mẽtis affectu:ſobꝛietatis ⁊ veritat᷑ ſenſa depꝛomaã:vtinã re⸗/
cipiant᷑ vba mea ſicut a me ꝓferent᷑ aio bono. Quibꝰvicẽtibꝰ ⁊ audire libent᷑ et
audiri velle. Juſſi eos ↄſidere.Cupiẽs certare foꝛtit᷑:ſacri mei memoꝛ ⁊ fidei. Ce
tera ſequũt᷑ qꝛ dialogi foꝛmã habẽt ſeruabo quẽ ſupꝛa oꝛdinẽ cepi.On ſi aures
adhibueris ⁊ineptias nr̃as audies ⁊ int᷑audaces ſenes puerilẽ pugaa ſecmavis.
Eneas.Optatis ex me viri thab oꝛite ↄſolationẽ audire.Eſt igit᷑ alid qd vos
pᷣmit. Mã milſeros triſteſq; còſolan nõ beatos ſolemꝰ. At cũ video vos in cuita
te munita bonis tpalibꝰbabũũdare:pacẽ cũ vicinis habere:fruiq; ſanitate. Heſcio
cur vobis ↄſolatione ſit opꝰniſi foʒtaſſe in his q fidei ſũt vacillatis: ⁊ fttißir ſaſg
vrm dubitatio. Qð ſaſᷣ mibi veriſile ẽ. Naq; cũ mult in rebꝰ ab vniuerſali eccdlia
diſcoꝛdet᷑:neceſſariũ eſt mutare credulitarẽ vr̃am ⁊ aios triſtari vros. O ſi cõoſo
latoꝛia pterea vᷣba deſideratis obſeq̃r petitiõi vꝛe:certũq; ſolamẽ oñdaʒ. Dubia
vos cruciãt ex ſacris lrfis oꝛiunt᷑:neq; em̃ ſcriptura vnqʒ vlla ſic apenta claraq,
uit: vt in diuerſos flecti ſenſus neòret:traxerũtq; ſacris ex codicibꝰ oꝛtũ oĩja que
ab initio ſurgẽtis eccie vſq;nũc fuerũt ſciſmata.Sed noꝛat hoc futurũ deꝰ. Jd/
circo cũ ꝑ famulũ ſuũ moyſen iſrabelitico pplo legẽ dediſſet:⁊ qͥd ſectãdũ: q̃due fu
giendͤi Et manifeſta ſerie ſcripſiſſet. Sciẽs tñ futuros eẽ qui legi ſue diſſonos ſeꝝ
us accõinodarẽt. Cõſulturus futuro ſeculo ⁊ obicẽ poſiturus hereſibꝰſupꝛemũ
tribunal in terra cõſtituit ad qad maioꝛes cauſe ⁊ oẽs afferri dubitatiões de lege de
berent. Ait em̃ in deutro.dñs.Si difficile ⁊ ambiguũ apud te iudicium eſſe: pꝛo/
ſpexeris inter ſanguinẽ ⁊ ſanguinẽ:cauſam ⁊ cãm:lepꝛa ⁊ lepꝛam:⁊ iudiciuʒ inter
poꝛtas viderisverba variare:ſurge ⁊ aſcende ad locũ quem elegerit dñs deꝰtuuns
venienſq; ad ſacerdotes leuitici generis:⁊ ad iudicẽ qui fuerit ilio tꝑe: ⁊ queres
ab eis qui indicabunt tibi iudicij veritatẽ:⁊ facics quecũq; dixerint qui pꝛeſunt
loco quem elegerit dñs ⁊ docuerint te iuxta legẽ eius: ſequeriſq; ſententiam coę
rum.nec declinabis ad dexteram vel ſiniſtram. Qui autẽ ſuperbierit nolens obe-
dire ſacerdotis imperio qui eo tempoꝛe miniſt at dño deo tuo: ⁊ decreto iudicis
moꝛiet᷑ homo ille:⁊ auferes malum de iſrabel. Sic veteris teſtamenti ſequacibꝰ
do ninus imꝑauit:ne quis ſua ſe ſiuctus opinione ſcindere populũ peregrinaſec
religiones introducere poſſet. Haʒ aui ambulaut in errore coꝛdis ſui veniẽt ſun

—

‚—
—— — - —

—,—

SSE“

R

S ν Oςςπω -S

ð

☛. —— — ——N

eos mala. Sed nec xõs dñs noue legis conditoꝛ. veꝛitatis ma giſter ⁊ ſalutis in/
uentoꝛ ſuperni refugiũ tribunalis omiſit.Elegit em̃ petrũ ⁊ in ꝑetro ceteros ro/

inane ſedis antiſtites.qui poſt eiꝰin celum aſcenſionẽ vicariatũ tenuerũt ⁊ in ec/
cleſia pꝛimũ locũ.Cum claues regni celoꝝi

illi pꝛomiſit acligandi ſoluendiæ; po⸗

teſtate.⁊ tande paſturaʒ gregis comiſit dicẽs. Paſce oues meas.ur boc. Quid

tunc opus erat petrum fieri paſtoꝛẽ claues resni tenere:pꝛincipatũ accipere. xpᷣi

vicariatũ gerere.niſi vt errantes reduceret.ignaros inſtrueret.timidos roboꝛa/
ret.pertinaces eliminaret.ſidclibꝰſubueniret:hereticis repugnaret. Si iuſti eſſe/
mus ac noſtro ingenie verũ videremꝰ ⁊ ſequeremur omnes.neqʒ lege neq; pꝛin-
cipe opus eſſet. Sed quia inſurgunt ingenia ꝑnitioſa que doctrinas peſtiferas ſe
minant.funduntq; venena letalia ⁊ occidũt credulas animas.neceſſaria fuit ſu-/
õ erectio ꝙ inter lepꝛã ⁊ lepꝛã iudicaret. Hoc aũt eſt apð apoſto
icam ſedem que cardo ⁊ caput vt factũ eſt a dño.⁊ non ab alio eſt cõſtituta fide/

liumm. Et ſicut cardine oſtium regit᷑ eccleſie dño diſponente regunt᷑.atq; vt calixti

pape ſanctiſſimi verbis vtamur. Mulli dubiũ eſt ꝙ apoſtolica ſedes mater ſit om
nium eccleſiarum:a cuius nos regulis nallatenus conuenit deuiare. Aos igitur
thaboꝛitę ſiqua vos fidei dubitatio tenet conſulite romanqꝗ eccleſiaʒ.audite vica
riñ xpᷣi. Facite quecũq; dixerint vobis qui pꝛeſunt loco quẽ dñs elegit. Dicite cũ
yſaia. Aenite aicendamꝰad montẽ dũi ⁊ ad domãũ dei iacob.⁊ vocebit nos vias et
ambulabimus in ſemitis eius.Quis eſt mons dñi niſi aplica ſedes. Que domus
dei nifi eccleſia. Quis locus electꝭ a dũo niſi roma.quã beatoꝝ petri ⁊ pauli mar-
tyriũ cõſecrauit. Fugiebat petrus ex vꝛbe moꝛtẽ timẽs.ſed cũ obuiuzʒ babuiſſet
in via dñimm.vixit ad eũ.dñe quo vadis.⁊ dñs ſibi. Aado romã iterũ cruciſigi. Sic
reuerſus petrus catbedrã ſummi pontificatux erexit vbi crucis patibulũ ſubijt.
Huc ergo recurrendũ eſt.binc octrina ſumẽda eſt. binc veritatꝭ hauricdi laticeg
lHic fons aque viueſignatus ſcaturit.hic oꝛtus ↄduſus:hic archa dñi extra qua
omnis ſalus reſilit. Hon pudeat vos thaboꝛite que de fide ſentitis aplice ſedi re
ferre. Ham paulus vocatus e celo ſegregatus in euãgeliũ xpᷣi.ſecuritatẽ non ba/
buit euãgeliũ pᷣdicandi.niſi petri ⁊ ceteroꝝ aploꝝ qui cũ eo erant fuiſſe ſententia
roboꝛatũ. Ea ꝓpter ad galathas = inquit aſcendi hieroſolyina cũ bar

naba aſſumpto tito. Aſcendi aũt pm reuelationẽ ⁊ cõtuli cũ eis euãgeliũ.ſeoꝛſum

aũñt cũ bis qui credebant᷑ aliquid eſſe.ne foꝛte inuacuũ currereʒ aut cucurriſſem.
Et diuus hieronymus doctrina plenus ⁊ oẽm ſcientiã callens. cñ fidei ſcripta di
ctaſſet ad damaſus.bec eſt inquit fides papa beatiſſime quã didici in eccha quãq;
ſemꝑ tenui. In qua minus perite aut parũ caute foꝛte aliquid poſitũ eſt emcdare
a te volo qui fidẽ petri tenes ⁊ meritum. Sic ⁊ vos facere thaboꝛitas exboꝛtoꝛ.

Oſtẽdite vos ⁊ doctrinã veſtrã romano põtifici.facite q̃ iuſſerit neq; ad dextram

neq; ad ſiniſtrã veclinantes. Sicↄſolationẽ ſpũs.ſic anime veſtre quietẽ aſſequẽ
tur ⁊ ſalutẽ. Micolaus.Obediremꝰ apoſtolice maieſtati ⁊ omni deuotione ſub
iecti eſſcmus.niſi legi diuine cõtraria iuberet. Eneas. In bis qᷓ ſunt fidei nũd;
reꝑta eſt aplica ſedes erraſſe aut adulterinis acquieuiſſe dgmatibus. Baleth.
At fuit in agnete manifeſtus erroꝛ. Eneas. Quã tu mibi agnetã cõmemoꝛas.
Galeth.Quã romana ſedes feminã ꝓ mare coluit.⁊ in apoſtolatus apice col/
locauit. Eneas. Iſtic neq; fidei neq iuris erroꝛ, ſed ignoꝛãtia facti fuit. Meqʒ;
certa biſtoꝛia eſt. Micolaus.At plures romani potifices criminoſi fuerunt qui
nũc dant apud inferos penã. Eneas. Helcio ſi quis tñ peccaſſe comꝑtus ẽ.fra
gilitate deceptus.moꝛe hoim lapſus eſt. Sed boc auſim dicere romanus pᷣſul in/

dubitatus nemo vnꝙᷓ inuẽtus eſt falſe doctrine publicus aſſertoꝛ. Micolaus.

Sepe romanꝰpõtifex legem pꝛeceſſoꝛis euertit:aut vnus ergo aut alter errauit.
Eneas. In anis argumétatio tua eſt. Licet em̃ vetus decretũ. nouus papa de⸗
turbet:nõ tñ pꝛimi cõditoꝛis ſniam teprobat.qi ſᷣm tꝑaleges variant᷑ bunane.
Meq; em̃ ꝙ ſemel vtile fuit decretũ:ſꝑ vtile ꝑſeuerat.Mõ errauit ecclia pꝛi ſtiua

que ſacerdotibꝰ ptniſit vłoꝛde. Mecemat modemna que ſubtrabit. Et vos ;nis
multis in rebꝰromanã impugnatis ecdleſiam. Cdiugia tñ pᷣſbeoꝝ abijciẽtes neq;

pꝛimitiuã eccleſiaʒ neq; grecã ſed nr̃am ſequimini. Quia vo moꝛes boim tpe va

rian decreta q̃ ſuꝑ his ꝓmulgant᷑ ꝑpetua eẽ nõ pñt:ſed vtiliter ſepe cõſcripta la

ꝑſui this vertunt ad noxam:ex quo fit vt alteruter ſit cmendadus.⁊ qͥ pꝛius edi

dit.⁊ ꝗ poſtea decretũ abꝛogauit. Moyſen nouimꝰmãdato dñi ſerpentẽ eneũ fa⸗

bꝛicaſſe.quẽ xpi figurq fuiſſe doctoꝛes nr̃i teſtant᷑. HNunctñ esechias longopoſt
tꝑe ſine culpa deſtruxit.Sic ⁊ romanꝰ pᷣſul anteceſſoꝛis ſui legẽ ſupꝑ moꝛib editã

⁊abſq; ſuo põt ⁊ abſq; illius erratu caſſare.Ox ſilex fidẽ reſpicit ⁊ aliqͥd in fide de

darat imutabilis eſt. Mã verũ fidei ſemꝑ eſt vnũ:nec vllo põt vel loco vel tempꝑpo

*

re variari. Ideo decreta qᷓ ſunt de fidea fanctis patribus inſtituta:ſũma venera⸗
tione recepta ſunt ⁊ imutata:atq; inuiolata ꝑdurgt. Galeth. Pergis romanã
Eeccliaʒ ab erroꝛe defendere. Incaſſuʒ laboꝛas. Mã cõtra euãgeliũ xpᷣi pdicat atq;

agit. Eneas. Abi nꝗq; quibꝰ in rcbꝰ. Galeth. Abiq; gentiũ ⁊ in altaris ſacro

Eneas quo pacto effare. Galetb. Doꝛꝛigi calicẽ populo vetat chꝛiſtus iuſſit

Eneas. Oſtende vbi iuſſit. Galeth. Apud iobannẽe inqᷣt dñs. Hiſi maduca/
neritis carnẽ filij hois ⁊ biberitis eiꝰſanguinẽ nõ babebitis vitã i vobis.Qui mã:

qucat carnẽ meã ⁊ bibit meũ ſanguinẽ babet vitã eternã. Magna eſt audacia ne
dica temeritas aplice ſedis qᷓ potu ſanguinis populo ſubtrahit:ſine quo negat do

minꝰ habere vitã eternã. Sed accipe nũciĩ natali magni buiꝰſacri que fuerut xpᷣi
verba. Mathe? ſic rem geſtã cxponit.Cenãtibꝰaũt illis accepit hieſus panem ⁊

benedixit ⁊ fregit deditq; diſcipulis ſuis ⁊ ait. Accipite ⁊ comedite hoc eſt coꝛpus

meñ. Et accipies calicẽ gratias egit ⁊ dedit illis dicẽs. Beoite ex hoc oẽs.hic ẽ em̃
ſanguis meꝰ noui teſtamẽti qͥ ꝓ multis effundet᷑ in remiſſonẽ peccatoꝝ. Vlidet᷑
vt imꝑat oẽs bibere.Sed audi marcũ ⁊ mãducãtibꝰillis ait.Accepit hieſus pa/⸗

né ⁊ bñdicẽs fregit ⁊ dedit eis ⁊ ait.Sumite hoc eſt coꝛpꝰ meũ. Ec accepto calice
gras agẽs dedit eis ⁊ biberũt ex illo oẽs:⁊ ait illis.bhic ẽ ſanguis meꝰ noui teſta⸗

mẽti q ꝙ vobis effundet᷑. Lucas pᷣmo vo ſic ait.Et accepto pane gras egit fregit
⁊ dedit eis dicẽs.hoc eſt coꝛpus meũ qð ꝓ vobis dat᷑.hoc facite in meã cõmemo⸗

rationẽ. Similiter ⁊ calicẽ poſtq; cenauit dicẽs.Hic eſt calix nouũ teſtamentũ in

+

meo ſanguine qͥ ꝓ vobis effundet᷑.Oſtendũt euãgeliſte vt vides:qꝛ iuſſit dũs fa
cere qð ipe fecit:verbo vſus imꝑatiue facite.O ſi quis exiſtimat circa pꝛioꝛẽ dũ/

taxat ſpęciẽ ſtare pᷣceptũ dñi:ſicut lucas teſtari videt᷑.audiat ad choꝛin.paulum:

d ille.Ego em̃ accepia dño qð ⁊ tradidi vobis:qm̃ dñs noſter hieſus xpᷣs ĩ qua

nocte tradebat᷑:accepit panẽ ⁊ gr̃as agens fregit ⁊ dixit.Accipite ⁊ ingꝗ ducate.Hᷣ

eſt coꝛpꝰ mei qð ꝓ vobis tradet᷑.hoc facite in meã comemoꝛationẽ. Similiter ⁊

2 .

calicẽ poſtq; cenauit dicens.Hiccalix nouũ teſtamentũ eſt in meo ſangnine:hoc
facite quotiẽſcũq; biberitis in meꝗ comemoꝛationc. Supplet aplus paulꝰ qð euã
geliſtis defuiſſe videt᷑. pᷣceptũq; nõ panis ſoluʒ ſed calicis quoq; ſubiunxit.⁊ ma/
theus circa panẽ.Comedite inquit ⁊ circa calicẽ bibite qᷓ ſunt verba pᷣceptionis.
F ergo paulus ⁊ euãgeliſte ſimul iuncti mãducationis pᷣceptũ ⁊ bibitionis oſtẽ
t.

Quis romanã buius mãdati violatricẽ nõ Vider vonno xpᷣi ſanguinẽ in⸗
terdicit.viãq; ſalutis occludit.His accedit ſanctoꝝ aploꝝ ⁊ alioꝝ obſcruãtia di

ſcipuloꝝ.q̃ͥ noue legis ſenſum nõ ab hoie:ſed aboꝛe dñi didicerunt.Quoꝝ actio
kra i geos erraſſe nephas eſt opinari. Gꝛecia quoq; lr̃aruʒ mater
⁊ ois diſcipline magiſtra traditionẽ pauli imutilatã hucuſq; ſeruauit: qui panis

noſtra inſtructio eſt:

edendi bibendiq; calicis auctoꝛ illi fuit. Sicut eius ad coꝛinthios ſcripta manife
ſtant. Sũt pᷣterea nõnulli woctoꝛes qui iobannis textũ ad nrjm ſenſum accipiunt
⁊leonẽ papa ſtatuiſſe tradunt:vt qui ſacramẽti ſuſcipiat vnã ſpeciẽ.a calice non
abſtineat. Quomodo igit᷑ romana eccleſiam conſulere ⁊ voc e us audire ſerua-
req; legẽ poſſumus.que tãmanifeſte diuinis cõtradicit oꝛiculis.iᷣ ũquid deo ma

gis obedire opoꝛtet ꝙ;ᷓ bominibus:xpᷣo qᷓ pape euãgelio qᷓ; decretalib? Eneas

— 2--—

——

d

4
e
t
00
/

39

ſan guis xp̃ᷣi triplicẽ potũ alberti magni ſententi

Multa æ magna ſunt que diridti. NMam Afucumn veritatis habent ? mulios deal-
pere poſſunt.qui ſacre ſcripture ſonũ audientes ſenſuʒ negligant cuius myſteria

non verbo docent᷑: ſed ſpiritu reuelant᷑. Jdcirco reuela inquit dauid oculos me/
os ⁊ conſiderabo mirabilia de lege tua. Nęmo ſcripturã niſi pirituſancto den/

te cognoſcit. Iinc paulus miniſtros ait: fecit nos deus noni teſtamenti non Ira

ſed ſpiritu. Littera enim occidit: ſpiritus aũt viuificat. Eſt ergo neceſſariũ ſi volu

mus enangeliũ intelligere vt ſpiritu ambulemus.ſicut ad galathas doctoꝛ gen/
tium ſcribit. Nerũ ego peccatoꝛ ſum ⁊ iniquitate circũdatus.non credo mi/
bineq; me puto ſacra eloquia intelligere ⁊ altos percipere ſenſus. Eapꝛopꝑter re-
ſpõſurus tibi nibil de meo.ſed ſancti doctoꝛes diuino afflati ſpiritu tradũt. qa8
tocet ecdeſia dicam. Mam ſibi aſſiſtit xs ⁊ ſuggerit omnia ſpirituſſanctꝰ.Cui⸗

maxima di nitas eũ ſum ma potentia immenſurabilis auctoꝛitas.que neq; fal/

lit neq; falli?. Quã ſi quis docentẽ coꝛꝛpientẽq; cõtempſerit vxt ethnicus ⁊ pu/
blicanus habendus eſt. Atq; vt cipꝛiani dariſſini doctiſſimi martyris ſent en⸗
tie cõſonemus.Alienus eſt ꝓpbanus eſt hoſtis eſt.Nabere iam non pot deum pa

*

trẽ qui eccleſiam non habet matrẽ. Plurima ſunt ſacri codicis verba: que diuer/

ſis accõmodari ſenſibꝰpnt. Quapꝛopter nõ alienũ aut extraneũ foꝛis ſenſuʒ que
rere debemꝰquẽ ſcripture teſtimonio cõfirmemꝰ. Sed abipſa ſcriptura recipien

dus eſt ſenſus veritatis quẽ ſola nouit ⁊ ſuis filijs exponit eccleſia:tenco te foꝛtaſ
ſis nimis ꝑſtringo ſermonẽ ⁊ ad rem ꝓpero.Accuſaſti romans eccleſiã que dũ cõ/⸗
munionẽ calicis plebi denegat.euangeliũñ viciat.xpᷣm negat.ſalutẽ. adimit.Qua/
tuoꝛ ſunt vt video que non te ſolũ ſed oẽs mouent.quos huſſitarũ opinio ne di⸗
cam rabies ab eccleſia romana ſe iunxit. Dꝛimũ eſt iohannis teſtimoniũ. Secun
dũ eſt inſtitutio ſacramẽti per tres euãgeliſtas relata cũ paulo. Terciuʒ eſt ecclie
pꝛimitiue grecoꝝq; pꝛaxis.Quartũ eſt nõnulloꝝ doctoꝝ ac romano põtificuʒz

auctoꝛitas. Sunt ad bec oĩia nobis parata ac clara reſponſa.que de penu ſpuſſan

cti recipit ⁊ miniſtrat mater eccleſia. Hegat iohannes vt ait imo negat apud io
bannẽ dñs vitꝗ eſſe cuipiã.miſi carnẽ ſuã comedenit ⁊ ſanguinẽ ei bibenit. Quibꝰ
verbis nõ minꝰvtriuſq; ſpeciei cõionem q;ᷓ baptiſinatis vndã mandatũ cenſes.

vetus hec armenoꝝ in ſania fuit.qui natos vt in lucẽ veniebant.mox baptiſatos
imnox altaris ſacramẽto reficiebãt quod ⁊ vos aiunt faceꝛe.qui dementes atq; inꝰ⸗

fantes ad euchariſtie libamẽta vocatis:inhonoꝛantes diuiniſſimũ ſacramentuʒ
cõionemq; pauli deſpicientes.qͥ ad choꝛin.ſcribens ait. Dꝛobet ſeipſum homo⁊
ſic de pane illo edat ⁊ de calice bibat.Quõ ſe paruuli ⁊ dementes pꝛobare pñt:dq⸗/

bus nec certus nec verus ronis eſt vſus. Sed nõ eſt in euãgelio iobanis que⸗ ſibi
ſenſus aſſeribitis. Mõ bibitio ſacramẽtalis illic pꝛecipit᷑ ̊ ſpũalis inſinuat᷑. Maʒx

„

anguis xp̃i triplt 1 ntia tradidit. in eo ſermone quez de
xpᷣi coꝛpe nõ minus ſubtiliter q; veraciter edidit. Eſt em̃ potus ſacramẽtalis qu?z
ſoli ſacerdotes accipiũt.Eſt intellectualis qͥ plebibꝰ xpᷣianis ſub ſpecie panis mi

niſtrat᷑. Et eſt ſpũalis quo ſaluãdi oẽs vtunt᷑ incarnationc Tone dñi pia et
aſſidua meditatione recolentes.Et bac bibitione dñs apu

— „ „

cut verboꝝ euãgeliſte ſeries luculenter oſtend t. Mã cũ dixiſſet vñs.Caro meave
re eſt cibꝰ⁊ ſanguis meꝰvere eſt potꝰ.Qui mãducat mea carnẽ ⁊ bibit men ſan/
guinẽ in me manet ⁊ ego i eo. Multi audietes ex diſcipulis eiꝰdixerũt.durus eſt
bicpᷣmo qs põt eũ audire.Sciẽs aũt iheſus apud ſemetipᷣm qꝛ murmurauerant
de h̊ diſcipuli eiꝰdirit eis:hoc vos ſcãdalizat.Si ẽᷣ videriiiliũ hois aſcẽdenten
vbi erat pꝛius. Spũs eſt qͥ viuificat.caro nõ ꝓdeſt quicq;; Aerba queego ſocut⸗
ſum vobis ſpñs ⁊ vita ſuũt.Sʒ ſũt ex vobis qͥ nõ credunt. Declarat dñs hs ybis
nõ carnalis eſus aut potus illic.ſed ſaaali, archana myſterij ↄtineri. dũ ait ſpus
eſt viuificat. caro nõ ꝓdeſt dcq; Et iteꝝ vba ꝗᷓ locutſum vobis ſoũs ⁊ vita ſůt
Dis aꝑpte cosſcẽ qm de ſpali maducatiõe ꝗ fit p fidẽ loqt euãgeliſta aduerte
dieit vñs. Qui maducat ⁊ bibit inſtanti nõ futuni tꝑis ſunt vᷣpa.Erãt igit duz ſio

iohannẽ pᷣcipit. Si·

loqueret᷑ dñs.q̃ mãducabãt ⁊ q bibebãt en. Mõdũ paſſus dñs erat nec adbucin
Aandtenha. bibãtqʒ xpᷣm niſi ſpnñaliterꝑ fidem ?

ſtitutů fuit ſacramentũ. Quõ⸗ ahat bi . .
charitatẽ credẽtes in eũ ⁊ facietes oꝑa eiꝰ. Hã ⁊ pꝛiꝰdixerat ego ſuʒ panis vite q
venit ad me nõ eſuriet.⁊ qͥ credit in me nõ ſitiet vnq;. Qui credebãt in eũ ⁊ oꝑa ſe
ctabdnt᷑ eiꝰ :hi camẽ edebãt eiꝰbi potabãt ſanguine.Atq; hic verioꝛ eſt euangelij
ſenſus.qꝛ aliter edi caro.aut bibi xpᷣi ſanguis nõ poterat. Fuit em̃ figurata locu/⸗

tio dñi:ſicut ⁊ ſamaritane ⁊ in cruce ſitirẽ ſe dixit.qꝛ fidem illiꝰ ⁊ nr̃am ſalutẽ ſitie

„

bat. Sic gloſatoꝛ intelligit boc euãgeliũ.Sic magnꝰ auguſtinus toctrina ⁊ vere/⸗

cũdia iuſta nobilis: cuius tãta gloꝛia eſt. vt nullius laudibꝰ creſcat: vituperatiõe
minuat᷑ quo poſtpoſito.ſi quis wicleff rochezanãq; ſequit᷑.luci tenebꝛas veritati

„

mẽdaciũ pꝛeſert quid plura. Mõne dñs in tertu euãgelij dicit. Ego ſum panis vi
te q veniet ad me nõ eſuriet.⁊ qͥ credit in me nõ ſitiet vnq;. Eccũ tibi paneʒ cibus
potus eſt qui eſuriẽ tollit ⁊ ſitim. Cui tollit ⁊ quõ.Credetitoliit ꝑ charitatẽ tol
lit. Mã q fide rectã habʒ: ⁊ opa facit digna fide.bic eſt qui carnẽ dñi manducati?
ſanguinẽ bibit ⁊ acqᷣrit vitã eternã:mũdo moꝛtuꝰ xpᷣo viuẽs. Sic qð deiobanne

vobis aſſumitis.noſtre ſententie nõ veſtre confert. NHunc ad reliquos euangeli/

ſtas tranſeamꝰ hiſq; paulũ adiuugamus. Mam ſimul oẽs integrã referunt cenꝗõ

chꝛiſti ⁊ ꝙᷓuis in vno plus qᷓ; in altero ſit. Hulla tñ diſcoꝛdia nulla diſſonantia eſt
Sed qð vnus obmiſit alter admiſit.Et q́;uis euãgeliſtarũ nullus dicat boc faci⸗

„

te in meã cõmemorati

ſunt. his qͥ ſalui eẽ volũt.Quicũq; ſub ſpecie panis ⁊ vini nõ acceperit ſac̃m dã/
nationẽincidit ⁊ iniuſta eſt aplica ſedes buiꝰ inimica pᷣcepti. Sed audi rũſionem

fateoꝛ ſic locutos vt dicis euageliſtas:neq; vbis pauli qcq; demo. Mõ tñ idcirco

ee pᷣceptũ intelligo ſub ſpecie panis ⁊ vini coican plebes. Hã vba q̃ retuliſti non
oibꝰfidelibꝰꝶ aplis ſolũ dicta fuerũt. Quia vt eſt cõis ſnia doctoꝝ aut iã ſacerdo
ces. aut tũc ſacerdotiũ acceperũt.ꝛ ſipᷣceptũ id eſt hoc facite in meã coõmemoꝛa

tionẽ. pᷣceptũ boc nõ ſacerdotes nõ plebẽ obligat eccleſiãq; ſil collectã.nõ qdlibʒ

ecchie mẽbrũ reſpicit: atq; vt tecu neruoſus aga ⁊ argumẽtstionibꝰfoꝛtioꝛibꝰ vtar
aut ſacerdotes erãt apli qũ mãdatũ hoc acceperũt. ⁊ ad id ſoli ſũt obnoxij ſacer/

Qotes:aut adbuc erant laici.⁊ tũc nõ ſumere tm̃ ſ̃ cõficere quoq; ſacr̃in laicis eſt
ſceptũ.Sʒ hoc tã vobis q; nobis abſurdũ eſt. Ergo ſacerdotes erãt apli ⁊ ſacer

gotes tim̃ pᷣceptio ligat. Galeth. At paulꝰad choꝝ.nõ ſacerdotibꝰſolũ ſᷣ vniuer
ſe plebi dericis laicis maribꝰfeminis ſeribit. neas. Mõ mãdat illic paulꝰ.ſed
dñi mãdatũ refert ⁊ rẽ geſtã.⁊ quõ ſacrẽm inſtituit dñs erponit.Cũq; nullus euã/
geliſtarũ verba illa hoc facite in mes cõmemoꝛationẽ pꝰ còionẽ calicis ponat.no
taãdũ eſt quõ paulꝰ loquat᷑.Quid ille poſt panẽ ſacrm inquit boc facite in meã cõ
memoꝛationẽ.poſt calicẽ aũt.hoc facite q̃tiẽſcũq; biberit i meã cõmemoꝛation?·

Addit᷑ bic qtiẽſcũq; biberitis.Quid ſibi vult hoc qᷣtiẽſcũq; biberit int facite.bᷣ

ẽ qñ neceſſariũ erit de calice bibere. Qñ cõficietis an ſacrifciũ offertis boc facitei
meꝗ cõmẽoꝛationẽ.Oð ſolis ſacerdotibꝰcõuenit.Ouobꝰnãq; mõis hoc diuiniſ

ſimũ ſacrm cõſideramus.vt ſacramentũ ſolũ vt ſacrificiũ ⁊ ſacramentũ. In ſacri

ficio vtraqʒ ſpecies exigit᷑.qꝛ imago eſt illius ſacrificij. in quo xpᷣs aſſiſtens pon⸗/

tifex futuroꝝ bonoꝝ peramplius ⁊ perfectius.tabernaculũ nõ manufactũ.id eſt

non huiꝰcreationis ſcipᷣm pꝛo nobis ſacrifiqũ obtulit deo pꝛi in ara crucis. Jõqʒ
nõ ſolũ repitan dẽ xpᷣs paſſus.ſ etiã qͥ paſſio rpᷣi in qua ſanguis fuit a coꝛpe ſe/
eréga. In Purd aũt ſacramẽto qð ad ſcificationẽ nraz requirimꝰ:vt in/

Patus refe .
uiſibilis gra ſub viſibili ſpecie nobis tradat᷑ ſufficit repñtatio xpi paſſi quẽ panis
ſhes abunde refert. Quia ⁊ dñs grano tnitici ſe cõparauit qͥ moꝛtuus eſt:vt mſtũ

ctum afferret. Atq; vt altius de tanto ſacramento loquamur. Zriplex eſ vt

— —

. orationẽ niſi ſolus lucas:qui poſt panẽ benedictũ hec verba po
nit. Mec poſt calicẽ geminat.Lñ qꝛ paulus boc ad vtrãq; ſpẽm repetit tenendũ
eſt: ⁊ poſt panẽ ⁊ poſt calicẽ dixiſe dñm.hoc facite in mea comemoꝛationẽ.Exq̃
bus verbis pᷣcepta tibi vtriuſq; ſpeciei cõicatio videt᷑. Et qꝛ pᷣcepta xpᷣi ſeruanda

uge

osin

ls
echen
tſſi
ale

—ꝑ —

—

ait noſter aquinas ſanctus ⁊ ꝓfundiſſimus doctoꝛ huiꝰ excellentiſſimi rei ſigni

ficatio triaq; tha reſpicit. Ex pᷣterito ſignificat nobis dñicã paſſionẽ vocat᷑q ſa/

crificiũ.Ex pñti refert ecchiaſticã vnitatẽ ⁊ comunio dicit᷑. Ex futuro pᷣſignat dei

fruitionẽ quã p̃ᷣſtolamur in celis:⁊ appellat᷑ viaticũ:quia viã pꝛebet ad patrians:⁊

m boc etia euchariſtia id eſt bona gra nuncupat᷑.Et ſacerdotibus quidẽ ſacriſi

—

ciũ cõuenit:ceteris vo cõmunio atq; viaticũ in quibꝰſpẽs panis eſt ſufficiens ſi/

gnũ.qꝛ ex multis granis cõfici᷑ ⁊ pulchꝛe denotat ecdeſiaſticã vnitatẽ: ⁊ illũ pa-
nem aneion quo fruemur in celeſti bierin. GBaleth. Multa ꝓuoluis ⁊ a ꝓpo

ſite queſtionis ſtatu lõge recedis.Hoc facite inqͥt dũs id eſt cõficite vt ego ſacrin
ſumitevobis:bibite ⁊ alijs date bicnodus eſt hic xis. Eneas. Dulchꝛe de nodo
locutus es.Nã tu nodũ in ſirvo queris.ſed nõ eſt hbic nodus quẽ ferũt alexdrũ
in curru goꝛdij reperiſſe.quẽ cum ſoluere manu nõ poſſet enſe recidit. acilis eſt
buius ſolutio nodi. Heq; em̃ inquit dñs quõ ego feci:ſic vos facite.Sed hoc faci

txe.id eſt hoc ſacramentũ cõficite in meã comemoꝛationẽ. O ſi notã pᷣccpti ſub il

lis latere verbis af̃rmas.Accipite ⁊ comedite ⁊ bibite.Dico ꝙ pꝛiꝰ ad lacerdo/

tes mandata referri:qꝛ tunc apoſtoli ſacerdotiũ ſuſceperũt. eterũ ſicut manda

tũ iliud. Euntes pᷣdicate euãgeliũ omni creature.Sic eſt iſtud. Suſcepit eccleſia
non ab omnibꝰ:ſed ab electis miniſtris ac ſacerdotibꝰ excquendũ. Sic doctoꝛes
intelligunt verba dñi:ſic ſancta eccleſia docet. ſi xrpᷣs bis verbis cõmunionezʒ
calicis etiã laicis imperaſſet.non ſolũ bohbemis ſed alijs quoq; gentibꝰ pꝑ tot an-
noꝝ curricula reuelatũ fuiſſet. Sed nulla ſcola hoc ſentit nulla ciuitas ꝓbat:nul

la extra bobemiã collegia tenent. Mirabile dictu eſt:ſi multa fercula ⁊ mixta cer

„

uiſie vina ⁊ longiſſim ſomni melius vobis ſcripturs exponũt q; ceteris abſtinen
tie atq; vigilie. Galetb. Male nos arguis. Mõ em̃ noſtrã ſed aploꝝ doctrinam

recoꝝq; ſequimur, Eneas. At illi nõ dixerũt dãnatos eſſe populos qui de ca⸗
ice nõ acciperent. MHec nos ad oia tenemur que in eccleſia pumitiua patres ege-
runt. Cõplurima illi que ad ęfectionis ſtatũ pertinebãt taq; perfecti obſeruabat
Mec em̃ quicq́; pꝛopꝛij poſſidebant. Sed vt in actibus eoꝝ lucas ait.Oẽs q̃ cre/
debant erant pariter ⁊ babebant oia cõmunia poſſefſiones ſubſtantias vende/
bant ⁊ diuidebãt illa omnibꝰpꝛout cuiq; opus erat. Hos aũt nõ cogimur omnia
vendere:⁊ tamẽ ſaluamur. JYlli carnẽ cum ſanguine non edebant nos comedimꝰ
⁊ non damnamur. Illis vxoꝛes fuerunt nobis deſunt ⁊ magis meremur. Illipo
pulum a cõmunione calicis non pꝛobibebant: nos arcemus ⁊ meritum inde reci

pimus obedientes eccleſie que comunionẽ ſub ſpecje vini ſubtrahendai multi-
tudini monente ſpirituſancto decreuit: dicente apud iobannem vdño. Paraclitus

autẽ ſpirituſſanctus quem mittet pater in nomine meo:ille vos docebit omnia ⁊
ſuggerat vobis omnia quecũq; dixero vobis.Cum em̃ ex pꝛecepto Fpi nõ ſit cõio
calicis in populo.Quis nõ videt in hoc ſicut in ceteris que dominꝰ expꝛeſſe non
iuſit eccleſie ſtandũ eſſe iudicio.Cucta enim que ſub pꝛecepto diuino non cadũt
regentis eccleſie ſunt diſpoſitioni cõmiſſa. Cuius mandata tanq; diuma recipien
da ſunt ⁊ omni deuotione cõplenda:quãdo pᷣcepto dei nõ ſunt aduerſa: vel vtrũ
ſint aduerſa non eſt certa cognitio. Sed nec tu tibi de grecia blandiaris:qᷓ;uis em̃
nõ errant greci vetuſtam conſuetudinẽ obſeruantes:non tamen vobis excuſatio

ęeylſt qui ſub latinis nati educatiq; moꝛibus laudatũ:ſecurum:purũ eccleſie roma-

ne ritum: auctoꝛitate pꝛopꝛia reieciſtis:q;uis oꝛdinationẽ eius ſiue conſuetudinẽ
longo vſu pꝛobataʒ infringere peccatum tranſgreſſionis exiſtat. Mec ſcio quid
vos in bac re grecam magis qᷓ; latinã eccleſiam imitari compellat. Latinus cer/

te ſenatus ⁊ mundius ⁊ ronabilius ⁊ cautius agit qᷓ; grecus.Nam tnibꝰ de cauſis

calicis potum plebibus interdixit. Prima ne rudis populus ſub duplici ſolũ ſpe
cie cõtin eri xp̃ᷣm putaret.Altera neqð eſt liquidũ naultum attrectatuʒ manibus

effũderet᷑ in terrã. Quẽadmodũ nuꝑ in pꝛaga factũ referũt vbi puerulus vix an/

„

uiculus ab ybere matris ad ſanguinẽ dhi raptus calicẽ ex manu min⸗ pu erati

ſacerdotis arripiẽs:ſacramentũ ſparſit in bimũ.Zercia vt impleret᷑ figura ve-
teris legis. Queę licet populo miniſtrari de ſacrficio iuberet:libamina tn ſolis ſa
cerdotibꝰ leuitiſq; reſeruat. Quid eſt greca eccieſ tantoꝑe laudatis. An nõ la/
tim eccleſiam multo floꝛentioꝛẽ eẽ q; grecã cernitis:⁊ nr̃am longe lateq; dñantẽ
Iliã machometi cultoꝛibꝰ ſeruientẽ.Panc vno ſub capite gubernatã:illaj multis
ſciſmatibꝰimplicatã:bãc tẽplis ſublimioꝛibꝰexoꝛnata:illã omni ſplendoꝛe nuda
tam:hanc ſemper recta dogmata pᷣdicantẽ:illꝗ ſepius erroꝛi cõſenciẽtẽ. MHolo cũ
cicerone dicere. Romanis aut nibil a grecis ſuſcepiſſe: aut gb eis recepta keeicſ e
melioꝛa. Laudo ⁊ magnifacio ßreſs ex quoꝝ fontibꝰnr̃i maioꝛes hauſere doctri
nã. Sed cõſenuit grecia. frigida eſt ⁊ nõ babet qui calefaciat eã. Facta eſt ſub tri-/
buto tomina gentiũ ⁊ que fuit aſianoꝝ magiſtra:nũ c eſt diſcipula latinoꝝ.Quid

eſt qd vos bobemos ſub noꝛma latina nutritos in cõione calicis grecari cõpellit

Cur nõ ceteras quoq; grecoꝝ obſeruantias amplectimini. Cur nõ panẽ fermẽta
tũ ↄſecratis. Cur religiões monachboꝝ quas illi recipit aſpemamini.Cur veſtis
oꝛnatus vt illi ſacrificantes nõ recipitis. Cur nõ cõiugio copulamini ꝙ cũ greca
poteſtis ⁊ cũ pꝛimitiua eccleſia facere nõ decet. Uos partim grecos partim lati/

nos eſſe:aut calidũ fieri oportet aut frigidũ. Sʒ agite qð in rem veſtrã eſt. NHoli /

te plus ſapere qᷓ opoꝛtet. Audite docentẽ matrẽ. Amplectimi legẽ eccleſie qᷓ ſan
cta eſt ⁊ boneſte condita. Holite putare ſp aplos alioſq; xpᷣi diſcipulos cõionem
calicis accepiſſe: qꝛ poſt xpᷣi paſſionẽ de calice rarus:de pane frequẽs hĩ ſermo. vt
eſt illud. Cognouerũt eũ in fractione panis:⁊ in actipꝰaploꝝ.Frangẽtes circa do
mos panẽ. Et iterũ ꝑſeuerãtes in fractione panis.Quibꝰ in locis nn läregimmu
de vino mentionẽ. Sed nec moueri debetis ꝙ nõnulli voctoꝛes de coione acr̃ali
Ioquẽtes illãq;ʒ populo ſuadẽtes iohis vᷣba recipiũt.Heq; eĩ ꝓpterea illiꝰ?loci vł
talis verus eſt ⁊ ꝓpꝛi? intellectug. Seg er quaga ſilitudine dſonati rõne trabit
inde ſenſus magis q; ducit᷑ Et lIʒ toctoꝛibꝰoꝛatoꝛio moꝛe loquẽtib nuc figurig:
nũc trãſlationibꝰvti:ex quo ſit:vt ſepe de ſigno loquẽtes trãſeãt ad ſignatũ. Sʒ

plurimũ intereſt an determinãdo docentes an ꝑſuadẽdo cõmouẽtes loquantut.

Et aduertengũ eſt ꝙ ⁊ſ pleriq; doctoꝛes mcident verba iobannis ad ſacramẽtũ
altaris referãt: in ctinua tñ expoſitione nullus id agit.ſicut in libꝛo quẽ de textu
ra euãgelioꝝ ſcripſit vↄacharias chꝛiſopoletanꝰ affirmat. Qð aũt de leonis xcreto
cõmemoꝛaſti:nibil impedit nri ꝓpoſiti curſum. Maqʒ cũ manichei leone ſedente
xpᷣjm nõ vero coꝛpe ſed fantaſtico ⁊ ſine fanguie veſtitũ pᷣdicarẽt:neqʒ reſurrectio

nẽ ei crederẽt: neq; diẽ dñicũ ſanctificarẽt. Sumẽteſqʒ xpᷣi coꝛpꝰſub ſpecie panis
vt ſuũ palliarẽt errorẽ.potũ calicis rennuerunt.Obuiaturus tqte nejcie ponti ⸗
fex ſtatuit vt qui ſub vna ſpecie cõicaſſet ab altera nõ abſtineret. Sic pluriina ſe
pe ſtatuta fũt ex &ᷓ: ex pſona:ex loco:er tꝑe ꝗᷓ ↄſiderare opoꝛtet qͥ de illis iudicane

ne pꝛiꝰinculpẽt qᷓ; intelligãt:pꝛiꝰarguant qᷓ; ſenſu ꝑ uirant. At cñ hodie aliꝰ ſit re

rũ ſtatus.Cuũ vri nriq; ꝓgenitoꝛes ſub vna ſpecie cõicauerint.cũ multi doctoꝛeg

ab eccleſia recepti ⁊ in cathalogo ſcõꝝ cõſcripti miraculis coꝛuſcaͤtes retinẽ
