rimũ vᷣſus eſt. Et in vbis dem grecis vtẽdum eſt declinatiõe latina q̃uſq; patit

decoꝛ. vt plato palemo. nõ platon palemonq; dicat᷑.qꝛ rectus in on latinꝰ exire ñ

ↄſueuit. Hon tñ admodum abſurde greca quoq; declinatio nonnunqꝙᷓ recipit᷑ ?ꝛ

pᷣſertim in carmine.vt apud Airgilium. Audiat hoc tantum vel qui venit ecce

palemon. Et nobis idem alchimedon duo pocula fecit. Et oꝛpbes auẽ in medio

poſuit ⁊ phullida amo ante alias.⁊ aulay in medio libabant pocula hachi. Nee
patiebant̃ antiqui in as greca nomina maſculina finiri ꝑ rectum.ideoq; apud
pleroſq; reꝑit᷑.Enea pelea. Anchiſa.bermogoꝛa at mõ viciũ eẽt niſi peleas ene
as anchiſes hermogoras diceret᷑.vt iaʒ latinũ declinatio grecavſui obtinuerit
Simplicia vᷣba ſunt amo lego.ꝓbꝰ territꝰ ⁊ his ſimilia.õpoſita vo vt adamo
plego impꝛobꝰ pterritꝰ.fiut ù ↄpoſitões aliqñ ex duobꝰ.vt ꝑterrit ex ꝑ ⁊ terni
tus. aliañ ex tribꝰ vt impterritꝰ.ab in p ⁊ territꝰ. Dutat Cicero Capꝛeb ex eo
fieri qdð eſt cape ſi vis.Et ſunt qͥ luꝑcalia naregtent Ludere ꝑ capꝝ.Jgunt᷑ at
vᷣba ex duobꝰ latinis integris vt ſupfui ⁊ ſub fui.q;uis ex integr an ↄpoſita ſint
queri poſſit. aut ex integro ⁊ coꝛrupto.vt maliuolus.Aut ex coꝛrupꝑto ⁊ integro
vt noctiuagꝰ.Aut ex duobus coꝛruptis.vt pediſſequꝰ. Aut ex nro ⁊ ꝑpegrino vt
biduum. Aut ecõtra vt anticbato. Jut ex duobꝰ ꝑegrinis vt epiredia ⁊ antixpᷣc.
Epi greca pᷣpoſitio eſt. Rede gallicum vebiculum neqʒ grecꝰ? inde neq; gallicus
dixit eniredium NRom ani ſuum ex alieno vtroq; fecerũt ꝓpꝛta vo verba illa dicũ
tur.que illud ᷣuunt ad qð pᷣmũ denominata ſunt.vt flumen qd aq multitudie
fluit ſemꝑ.Zoꝛrens qð inundatõe tumeſcit ſiccitate deficit.Atʒ in his cogn oſcẽ
dis recteq; locãdie nõ parua diligentia opus eſt.vt edem ꝓ templo deiꝓ domo

2

omasni viri.non econtra dicamꝰ. Aut laboꝛem ꝓ doloꝛe aut doloꝛem ꝓ laboꝛe

ponamꝰ. Zranſlata vo dicunt᷑ que alium natura intellectum. alium loco pᷣbent
veluti gẽma.ſᷣm naturam cioſum lapillum ſignificat.ex loco trãſlata in locum
ſisnificare guttam põt.quam vitis putata mittere ſolet.ſeu pullulãtem pᷣmo vxe
ris tꝑe ramuſculum.Trãfſfert᷑ aũt verbum ex loco in qͥ pᷣmum fuit.in alium in qͥ
aut pꝛium deeſt aut tranſlatum ꝓ pꝛio meliꝰ? eſſe videt᷑. Compellitq; nos vᷣba
traſferre aut neceſſitas. aut vtilitas. Meceſſtas vt iam de gemma diximꝰ. Mec
em̃ nomẽ aliud habuit ruſticꝰ.qͥ ſe monſtrantem pᷣmo ramuſculum ſiue guttam
liqͥris exinde manãtem appellaret. Heceſſitate qͥ; vuꝝ hoiem dicimꝰ atz aſpeꝝ.
qꝛ non babemꝰ ꝓpꝛium qd demꝰ his effectibꝰ vocabulum.vtilitas bifariam diui
dit᷑. qꝛ vel ſignincqtiꝰ vel oꝛnatiꝰ qᷓ; ꝓpꝛijs trãſlatis vtimur. Significatiꝰ dum di
cimꝰ hoĩem incenſum ira.aut inflamatum cupiditate aut erroꝛe lapſum. Jratũ
em̃ ⁊ cupidum ⁊ errantem ꝓpꝛie licuit ß minꝰ ſignificater. Oꝛnatꝰ cauſa multa
int᷑polu trãſlata ſolent.vt lumen oꝛοnis. genent dlaritatem dtronumn vcellae elo
uentie fulgura. Modi tñ at opoꝛtunus traſiationis vſus illuſtrat oꝛonem.
reqns aũt nimius obſcurat ⁊ tedio complet.Continuꝰ vᷣo in allegoꝛiã exit atzʒ
eniginata. Mec parum iudicij neceſ arium eſt. vt que continua que vel defoꝛmis
tranſlatio ſic cognoſcat᷑. Honeſta ꝓfecto mihi atʒ iocũda diui Auguſtini tranſ/
latõ videt᷑.ouin in ſmone innocẽtum inqͥt.Qui vo dicunt᷑ martyxꝝ floꝛes.q̊s in
medio frigoꝛe infidelitatis exoꝛtos.velut pᷣmas erumpentis ecclie gemas qdaʒ
pſecutòis pꝛuina decoxit Cicero caſtratam moꝛte.Affricani
dici eriſtimauit. Quid ſi illũ audiſſet qͥ pſitacũ ait monetare vba. qꝛ voces emu-
lari nras conat᷑. Aſitata ſunt vᷣba que ↄmuni terunt᷑ vſu.⁊ bis tutiꝰvti poſſumꝰ

Cicero dicit que pᷣmo dura fuerũt vſu molliri nec tꝑe ſuo ſatis audacter vrbanũ

„

dicebant. nec viuo Quintiliano pꝛacticã at h hodie trita ſunt qͥs aneiꝝ vel ſcã

dalum vel gebenaz dixiſſet. iſta nobis lectio euãgelica tradidit. Hinc id oꝛatij
veꝝ reddit᷑. Multa renaſcent᷑ iam cecidere cadũtq;. quennuc ſunt in bonoꝛe
vocabula ſi volet vſus. Quez penes arbitrium eſt a ius ⁊ noꝛma loqndi. Ficta
vocabula ſunt qꝗᷓ ſibi qͥſq; nouit᷑ fingit vt apud oꝛatium.inimicat vbes.̊ eſt ini/
micitias facit. Idẽ qͥʒ pᷣbñ fingere vẽ alio loco.volucriſq; fati tardauit alas hoc
eſt diſtulit. Serui? ait qbnſdam herbis olim ſacertotes amaſculari fuiſſc moꝛis
vt ampiiꝰ coire nõ poſſent.vᷣbum eſt ex maſculo fictum.ſᷣ̊ nõ lʒ ommbꝰ vᷣba fin⸗
gere. vba nousa. O em̃ ait flaccus licuit ſemꝑq; licebit ſignatum pñte nota ꝓdu
cere nomẽ. vt ſilue folijs patronos mutant᷑ in annos pᷣma cadũt ita vboꝝ vet? i
erit vſus.Et iunenum nitu floꝛet mõ nata vigetqʒ. ad eos referẽdum eſt.d iam

rem publicã in epte

oꝛãdo atq; ſcribẽdo magnũ ſibi nomẽ fecerũt. Sicut therẽtius qui pꝛimũ dixit

At ex recto q̊ bos eſt fieri bouè ⁊ a lauãdo fieri lotũ atqʒ illotũ.variant᷑ nãq; l
u

—

obſequiũ ⁊ beatꝰinuẽtoꝛ meſſalia atq; inirabiliũ excog tatoꝛ.Augꝰ.Qui medio

cri ſunt ingenio nõ inuenire vocabula ſ inuẽtis vti debebut. In oibus aũt vbis
ſiue noua ſint ſiue antiq̃ᷓ ſiue nr̃a ſiue aliena ſiue ꝓpꝛia ſiue tranſlata:nullꝰhonoꝛ

fuerit nullaq; laus niſi bene rebꝰaccõmodet᷑.Cũq; duo ſũt tantũdeʒ ſignificãtia
eo vti pᷣſtat qd meliꝰſonat vt faciliꝰinte ligat᷑ vt beatitudinẽ q; potiꝰdicas.
Oe variatione dictionũ ⁊ declinatione tẽpoꝝ ⁊ caſuum. U
Ognuita vᷣo natura vboꝝ diminutiones declmationes deriuatiõeſq; pᷣno
ſcere opoꝛtebit. Memineris ſcabeliũ ex ſcamno:vinũ ex villo.ex ꝑuo pu
ſillũ.Ex pinna qð eſt acutũ bipennẽ qᷓ ſecunis eſt vtrimq; habẽs aciem.
rimũ dictiones ⁊ in caſibꝰ ⁊ tpibus ⁊ in numeris ⁊ in nodis.vt hec tradita ſunt
apud grãmaticos admodũ diffuſe. Hec pᷣpoſitio ↄiũcta verbis ſp eundẽ rema/
nere patit᷑ ſonũvt cadat excidit:calcat exculcat teſtimonio ſũt:fuerũt qͥ pepegi ex

vbo paſciſcoꝛ deſcẽdere putauerũt qdð mime verũ eſt. gara pterito tꝑe

1 llian? ffir ficiſci s eſt paco
Inuẽtũ eſt em̃ in duodecim tabulis pacũt:cuius eſt ſimie cadunt.at hoc ex ca/
o ſumit᷑:ſic ⁊ pacũt dixer ex paco.Cado cecidi pᷣteritũ bʒ.paco pepegi.dꝗ
adijciẽda ſũt genera ne maſculinũ dixeris qð femininũ ſit aut neutrum aut cõs.
doſt hec qd maius eſt ↄnexiones vᷣboꝝ nominũ quo pacto fieri debcãt. Sciẽ
ũ eſt vt apte ꝓpnomina pticipiaq; locant᷑.nec aduerbia pᷣpoſitiones interiectio

Sractteſe ſe foꝛmat.nõ pepegi qð qntilianꝰ ab eo affirmat

neſqʒ negligant᷑. Canendũqʒ totis animi viribus crit.vt in oi verboꝛũ ꝓnuucia

tione barbariſmi feditas abſſſi.
Barbaniſmus cõmittit᷑ in cõmixtione idiomatũ. H
Arbariſmus ace er multiplia manat fonte. Ex gente vt ſi latina in oꝛa/
tione vocabulũ afrum vel hyſpanũ vel theutonicũ miſceas.quod non ſit
vyüjlſu latinum.Ex natura vt ſi inſolenter minaciter ac crudeliter loquaris
barbare nãq; vixiſſe videberis ex alteratione dictionũ vt ſi detrabas vel addatʒ
vel varias ſyllabas vel lr̃as aut de loco ſuo tranſeuntes.vt tinga placentinus qͥ

percula pꝛo gula dicebat. duplicis ab hoꝛtenſio barbariſmi notatus vicio. Hoc

tñ apð ſcriptoꝛes carminũ aut veniã ſepiꝰ aut laudẽ meret᷑.vt virgiliꝰ.ec ſpes

libtad erat nec cura peculi ꝓ peculij.Et alibi. Cingite frõte comas ⁊ pocula poꝛ⸗

ite dextr. pꝛioꝛgite tãq pꝛioꝛigite dixit.Et iuuenalis adijciẽs ſyllabã de nerone
ic ait. Qualeæſunt epulas ipſum glutiſſe patamus induperatoꝛẽ: ꝓ imperatoꝛẽ
metri menſura depoſcit. Quedam ſunt verba que ſi proferantur ſingula vicioſa
ſunt.iuncta vo ſine repꝛebenſione dicuntur. Nam ⁊ dua ⁊ tre ⁊ pondo barbare
ſapiunt. Et duapondo ⁊ trepondo recte dici.Quintilianus affirmat. Nec bar·

barbari mus abfuerit ſi que longa eſt ſyllaba bꝛeuiter pꝛonunciaueris:aut coꝛꝛe

m pꝛoduxeris quod poetis aliauando ꝑmiſſum eſt. vt italiam fato pꝛofugus
auinaq; venit. Airgilius enim italie pꝛimam ſyllabam aue bꝛeuis eſt vbiq; pꝛo
ductam facit. . H
Qualiter ⁊ quãdo cõmittit᷑ viciũ ſoleociſmi.
Oleociſmi quoq; viciũ multifariã cõmittimus vt cñ ſuum rei nõ redcht᷑
genus:vt ſi bunc arboꝛẽ dixeris quod femininũ eſt. Coꝛticẽ tamẽ ⁊ ama⸗/

„

rũ poſſumꝰ ⁊ amaram dicere cum ſit vtriuſq; virgilius auctoꝛ:ſi verbo vł

participio vel pꝛepoſitioni nõ reddit᷑ ſuus caſus ſoleociſmus adeſt:ſi vnũ ad te

vocans venite dicas.aut ſi plures a te dimittens ita loquaris abi:aut ſi diceiuti
quẽ video ita accurris.aut reus ens ſoleociſini ſi magnũ peculiolũ aut grandem

te dixeris equulũ poſſidere iuis impꝛo pꝛie loqueris nõ tñ cõmittis ſoleociſmũ.
4

an ⁊ aut cõiunctiones ſunt:ſi tamen requiras.bhic aut ille ſuerit in vicium cadis:
MNec minus peccabis ſi pꝛo illud ne feceris nõ feceris dicas.Quia licet ne ⁊ non

aduerbia ſunt:alterũ tamẽ negandi alterum vocandi eſt. In ſacra tñ ſcr deurs

neſis teſtimonio ariden 1 llauit humi voc⸗
builũ poſt ea natũ ẽ. Alij verba quaſi ab gere verberato ⁊ ſtellã quaſi luminis ſtil

. 8 .

repertũ eſt. Mõ ſurtu feceris cũ furtũ fieri pꝛohibet᷑. ſed ibi quoq; vt in poctis:
tmulta licenter q; ſignata magis dicunt᷑. Quedaʒ ſunt que ſingulariter dũtaxat:
efterunt᷑. quedã pluraliter tm̃. Quedã per paucos caſus dicdi volunt. cõmutata
o ſoleociſmũ babent. Mec em nex mibi inſtat dicere licet:neq; moꝛtes imminẽt
q́;uis ⁊ boc aliqñ ꝑmittat᷑ ſi refers᷑ ad ꝑlures.Hã vnꝰvnã ti moꝛi motẽ põt.
NHec paterno mani ſacra factio dicendu eſt.ſed paternis manibꝰ.MHabẽt autem
uöna ſoleociſmi faciẽ nec tñ vicioſa ſunt.vt tragedia thieſtes. Qudi fioꝛalia ⁊2
egalenſia ſtem ata: bec nominant᷑ frequẽtioꝛa quidẽ apud poetas: ſ oꝛatoꝛibꝰ
guac pnuſſa ſũt ⁊ nomina feminina quibꝰ mares vtunt᷑ ⁊ neutra quib femine
vt ſilla:catilina:iugurta:imeſſalia:galba:dolobella:agripa:gliceriũ:doꝛtiũ: phi⸗/
loꝛtiũ:euſtochiũ.Nec viciũ babent. In quibus omnibꝰſi quis vicio carere vult
quatuoꝛ eñ noſcere opoꝛtebit Rationẽ:vetuſtatẽ:auctoꝛiatẽ: cõſuetudineʒ de
ratione pꝛimũ eſt tranſigendũ ⁊cc. .
De analogia ⁊ etbimologia. .

—

Altionẽ qus de gramatica põt analogia p̃ſtat aut etbimologia. Ex bis tñ

nõ tantũ ratio q; exemplũ valet:quia cõſuetudini ſeruiũt:ob quã rem in/
epti ſunt qui pertinaciter deriuationibꝰ aut ſimilitudinibus magis herẽt

ſer m na deetanacirt dicere volũt:non audacter:⁊ conire non coire.?ꝰ
uigalis no frugi: lʒ oẽs oꝛatoꝛes aliud ſeauank. Anglogia ex latini greco in lati/

.*.

nũ trãſlata poꝛtio nũcupat᷑:potc; vici ſimiliũ roò.QOuiꝰvis eſt vt illud qd dubiũ

eſt. ad aliqd ſimile referamꝰ de quò nõ querit᷑ yt incerta certis ꝓbemꝰvt ſi quera

mim.finis femininũ ſit:an maſculinũñ.ſimile illi ſit panis.ſi dubiũ eſt dmu dicen

dũ ſit an hac domo:ſimilia ſint anus manus. Si ſcire cupias an ferueo.es.ſit me

dia ſylluba lana vel bꝛeui.Erũt illi ſimilia pꝛadeo ſpondeo p endeo qᷓ ſpõdexe
pꝛãdere pendẽ facint:mediãq; ꝓductã retinẽt. Sʒ multa eſt in his dece tio. Re
pertũ eſt apud lucillũ Eenſteni ⁊ feruet nũc ad oia vt ſit feruio.is.it.Nirgilius
quoqʒ feruere litoꝛa late:media coꝛꝛepta dixit. Hos etiz in dmo fuimꝰ:nõ i do⸗
mu dicere ſolemus.Lupus ⁊ lepos nõ minꝰcõfoꝛmia ſunt q; panis⁊ ſunis:lepꝰ

tamẽ epichenũ.lupus maſculinũ eſt q;uis barro lupum femineã dixerit. Enniũ

ſecutus ⁊ fabium pictoꝛem.

De sbimologia que verboꝝ reauirit oꝛiginẽ.

—

DYVbitmologia que verboꝝ exquirit oꝛiginẽ multã babet eruditionẽ.laãc

aliq notitionẽ appellauerut. alij veriloquiũ:ſed qui vim potius intuiti ſũt

dOilginationez vocitaret.Eius exinde marcus telius in ſe poſuit tamen ſe
eſſe bominẽ frugi pꝛobare voluit.nõ qꝛ eſſet abſtinẽs. Ma id quidẽ mentirni non
poterat. ſᷣ quia vtilis multis id eſt fructuoſus vnde ſit dicta frugalitas. Muius

ethimologie quidã nimis ſtudioſi verba paululũ declinata varie ⁊ multipliciter
aut coꝛꝛeptis: aut pꝛoductis: aut abiectis: aut detractis: aut mutatis de loco ifis
vel ſyllabis ad ſuũ vſum reducere canant᷑. Ita vt in paruis ingenijs a fediſſima
vſq; ad ludibꝛia dilabant᷑.vt ſunt qui boiem ꝓpterea appellari putat.quia ſit hu

„ „

ino natus:tãqᷓ; pꝛimi moꝛtales ante nomẽ impoſuerint terre ß ſibi. Licet em̃ ge

de nomẽ deus indiderit:nõ tñ humũ appellauit ſ̊ humi voca

Iam. Et celibes veluti celites:qꝛ grauiſſimo vacent onere: ⁊ wiennã quaſi bian⸗/
n am dici ſtultiſſima ratione iudicãt qꝛ duobus annis iulij ceſaris obſidionẽ per⸗
tulerit. Cñ viuẽte iulio nondũ cõdita fuerit: ⁊ in eius initio non wienna:ſ flauia/

nũ appeilaret᷑. Sed cui nõ venia dabit᷑ oñ teſte quintiliano masnus varro &ce-
ptus eſt. Is em̃ agrũ ꝓpterea dictũ putat qꝛ in eo aliquid agat᷑. Et graculos qꝛ
gradatim volant. Quintilianus aũt alterũ ex greco duci: alterũ ex vocibus ſuis
denominari cõfirmat. Iec deſunt qui ꝓpterea merulã dici cenſeant. q; ſola volat

quaſi mera volans. Sed nõ eſt in omnibus oꝛiginationibꝰ? auſcult andũ:niſi ifue/
rint gbilluſtribꝰ oꝛatoꝛib? appꝛobate: vel manifeſtaz deriugtionẽ pꝛeſetulerint.

X

“”

bus ſcimus ſtirvem maſculini generis. Et palũbem ⁊ ſilicem

mines qꝙᷓ; quo loquunt᷑.Expoſcebat rõ vt inuidere te ſicut vi

ſerit. Mec diequinte vel diequinti copulate ꝙ aduerbi

vt conſul a cõſulẽdo vel adiudicãdo.Mã ⁊ hoc cõſulere veteres vocauerũt. AUn

de eſtiillud rogat vt boni cõſulas idẽ bonũ iudices. Mecte lateat ethimologian⸗
vt pꝛedictũ eſt ſeruire cõſueeudini.Hinc triquatrã ſiciliciã nõ triquadriã.Et me
ridiẽ nõ medidiẽ dicimus.vetuſta verba maieſtas quedã vt ita dixerim religio

— —

ſe comẽdat. NHã que ſunt a vetuſtate repetita:nõ ſolũ magnos aſſertoꝛes habẽt:
ſed etiã afreruũt grauitatẽ oꝛationi nõ ſine delectatione:cũ ⁊ auctoꝛitatẽ antidtat
babeãt. ⁊ qꝛ intermiſſa ſunt gratiã nouitati ſimiliter pariũt. Sed opus eſt q̃ cre
bꝛa ſunt nec manifeſta.qꝛ nihil odioſius affectione nec vtiq; aꝑ vltimis ⁊ oblitte/
ratis repetita tempoꝛibus. Meminiſſe opoꝛtet fauoꝛini phi.qui vt eſt dictum

apud agelliũ denoctibus adoleſcenti verboꝝ cupidiſſimo pleraſq; voces nimis
pꝛeſtas ⁊ignotiſſimas in quottidianis cõmunibuſq; ſermonibꝰexpꝛimenti. En

mius inquit ⁊ fabꝛicius ⁊ comentanꝰ antiquiſſimi noſtri ⁊ bis antiquioꝛes hoꝛa

cius. rigimera ⁊ plane ⁊ dilucidęe eũ ſuis fabulati ſunt. Meq; aruncoꝝ aut ſic/

canoꝝ qͥ pꝛiuu coluiſſe italiã dicunt᷑ quicqᷓ;ᷓ dictaſſe pegrini reperimꝰ:ſed eta ſue

verbis locuti ſũt. Lu aũt pinde accũ matre euandri nucloquere ſermone aqhue
multis annis iam deſito vteris.qꝛ ſcire ataʒ intelligere neminẽ vis ꝗ dicas. Mõ/
ne homo inepte vt qò vis cõſequaris abundetaceres. Sed antiquitatẽ tibi pla

cere ais ꝙ; honeſta ⁊ pulchꝛa ⁊ ſobꝛia ⁊ caſta ſi it. Riue moꝛibus pᷣteritis.Loꝗ/
re verbis preſentibus. Ad id quoq; a & ceſare excellẽtis ingenij ac pꝛudẽtie vi/
ro in pꝛimo de analogia libꝛo ſcriptũ eſt. Habe ſemꝑ in memoꝛia atq; in peetoꝛe

vt tãq;ᷓ ſcopulũ ſic fugias inauditũ atq; inſolens verbũ. Adbibenda eſt igit᷑ mo/

deratio ne vel nimia ſint vel nimis obicura vel omnino refutata que a vetuſtate

verba reperiunt᷑. Quis em̃ nũenox pro nocte:aut ym pꝛo eũñ diceret: at bec bñt
duodecim tabule ſic em̃ illic ſcriptũ fuit. Si nox factũ furtum fuit: ſiym ſiue oc/

vciderit iure ceſus eſto.

Quos autoꝛes imitari licet ⁊ a quibus eſt autoꝛitas requirenda.

Atoꝛitas ab oꝛatoribus vel byſtoꝛicis peti ſolet. Nec minꝰ? a poetis qñ

non magis hoc qᷓ; illud modulatio metri depoſcit. Qualia ſunt immo de
ſtirpe reciſum ⁊ aeree quo congeſſere palumbes. Et ſilige in nuda ex qui-
18 ſtirpen i ge⸗ 1 feminini eſſ⸗ e: cum
inetrum in mutatione generis nil requiſuerit. Sumoꝝ aũt in eloquentia viroꝝ

iudicium pꝛo ratione ⁊ velut erret᷑ boneſtus ẽ magnos duces ſequestibꝰ. Sed
hoc quoq; videndũ eſt ne nimiũ antiquos imitemur aut nimis obſcuros. Maz ⁊=
ſi põt videꝝ nibil peccare qui vtit᷑ bis verbis qᷓ ſũmi autoꝛes tradiderũt multuʒ

tñ refert nõ ſolũ qd dixerint aiaduertere.ſed etiã quid ꝑſuaſerint.Oio pꝛeterea

cuius fſũma vis eſt perſpicuitas q;; vicioſa fuerit ſi egeat interpꝛete. E uis mo
do nocte cõcubia dixerit ⁊ bac noctu filio pendebit eutruria tota q;uis vtriuſe

ſit ennius autoꝛ. Quis lucrũ ⁊ babundum vt cathbo. Quis gladiola ſicut meſſa

la pꝛonundiauerit.

SDe vſu loquendi ⁊ deriuationibus terminoz. .
Uoerat igit᷑ ↄſuetudo certiſſima loquẽdi magiſtra.Cui ⁊ rationes cedũt
2⁊vetuſtas ⁊ autoritꝗs oĩs parere cogit᷑. Atẽqũ ẽ mone vt numero cuĩ
publica foꝛma c. Ha pene ridiculũ fuerit.malle ᷣmonẽ quo locuti ſũt ho

ges guunt. Erpoſc inuiderete dere te diceremꝰ q;
actius in menalippo dixit. Quis non floꝛẽ libꝛũ inuidet meũ.Cicero tñ dicit hoc

ↄſuetudine pꝛohiberi iduare.vnde idus dicte ſunt. vetuſti eutruſtoꝝ populi idẽ
eſſe aiebant quod diuidere.vnde vidua auaſi valde idua.id eſt diuiſa.aut a viro

io quiſc; ſcribere
ſuis pompeianiverſus ſuffraget᷑ autoꝝtas. qui eſt ex attelliana que mathia in-

piuiſa. Hodie nemo dixerit iduare q́;uis nobis idus ſit ianzſe cõſuetudo dimi
c

ribere auſus fuit

ſcribit dies bic ſextus cũ nil egi diequarte.moꝛiar fame die pꝛiſtine. Eodẽ modo

auctoꝛitate non indoctoꝛũ veterum reperitur dictum ꝙ ſignificabat dieniſtine

idẽ pꝛioꝛe ad nũc pꝛidie dicit᷑:cõſuetudine magis boc q; ila pꝛobante.Sʒ ẽ hic
quoqʒ iudiciũ neceſſariũ.ne paſſim vulgus imitemur.Co nſtituẽdũ eſt in pꝛimis
quid ſit ißm quod cõſuetudinẽ apellamus. Mã ſi ex eo ꝙ plures faciunt nomen
accipiat:periculoſum dabit pᷣceptũ vt quintilianus ait:non oꝛationi modo: ſed
quod maius eſt vite.Nnde em̃ tantũ boni in pluribus que recta ſunt placeant.
õ in multitudine ſed in paucitate ſapiẽtia reperit᷑. Mec eloquẽtia populi: ſed
eſt paucoꝝ. Maximus eſt eoꝝ numerus qui comas nutriunt ⁊ in gradus fran/
gunt.Et qui perpotant in balneis qui ſummo ſtudio cenas inſectant᷑.qui lucris
illicitꝭ qui libidini ſeruiũt. Dauci qͥ ab his abſtinet:abſit vt illos imitemur.iſtos
fugiam? qᷓ;multi ſunt qui verba latina depꝛauãt. Pꝛo eo qð eſt amare atq; inſedqʒ
veneris cupiditate:feminas bouiſare buius terre ꝑopulus dicit. Sũptus qͥ fint
ab itinerãtibꝰceralia vocant.Quãdo vẽturũ quẽq; ſignificare vult ipᷣe inquit nõ
veniet ſed erit cito venire.Quid igit᷑ ſequemur ne iſtos quia plurimi ſunt.⁊ lo/
quẽdi cõſuetudinẽ ex multitudine recipiemus:fateſcat hic erroꝛ. Mon em̃ quod
vicioſe q;uis multis inſiderit ꝓ regula ſermonis accipiẽdũ erit:qꝛ nõ vicia ſ̊ᷣmo
res hboni cõſuetudinũ faciunt. Sicut ergo viuendi conſenſum bonoꝛũ ſic ⁊ loquẽ
di cõſonantiã eruditoꝝ appellari ⁊ imitari cõſuetudinẽ opoꝛtebit. Succincte ti
bi ⁊ admodũ bꝛeuiter que ſint fontes pꝛime partis grãmatice:nõ expꝛeſſimꝰ ſed
indicauimꝰ quibus potare te tui poterunt:debebũtq; pᷣceptoꝛes pꝛiſtiani ⁊ alio
qui ſign ate locuti ſunt libꝛos aperiẽtes. Mos interea ſecunde partis intentio qᷓ
ſit in medium afferanmus. —R—
peritiam loquendi nullus aſſequitur niſi poetas byſtoꝛicos ⁊ oꝛatoꝛes
perlegerit diligenter. 65

Oncathenate ſũtiinter ſe diſcipline:nec vnãquiſqᷓ; adipiſci põt niſi lumẽ
alterius cõſequat᷑.Quis enim recte loquẽdi peritiam bhabet niſi poetas

vildgerit byſtoꝛicos ⁊ oꝛatoꝛes perlegerit. Quod rõnisg eſt quod autoꝛita/
tis eſt ac conſuetudinis in grãmatica:vnde niſi ab bis ſumit᷑: vult ergo ſecũda
huius diſcipline particula non ſolum prefatos auctoꝛes legi atq; intelligi ſed oẽ
ſcriptoꝛuʒ qui diſerti fuerint ⁊ pꝛobati diſcuti genus. Mõ pꝛopter byſtoꝛias mo/
do:verũetiã ꝑꝛopter verba que frequenter ab autoꝛibus ſumunt᷑:ideo cõducibi
le ⁊ neceſſariũ eſt:vt ad colligendos pꝛeceptoꝛes tui nõ parum diligẽtes ſint.vę
teres inſttuant vt ab homero atq; virgilio lectio incipiet.qᷓuis ad intelligendũ
eoꝛuʒ virtutes opus eſſet firmioꝛi indicio. Sed huic rei ſupeſttempus. Ncq; em̃
ſemel legent᷑. Interea vero ⁊ ſubtilitate heroici carminis animus muerilis aſſur
get:⁊ ex magnitudine rerũ ſpirituʒ ducet ⁊ optimis imbuet᷑.quod auguſtinꝰ qᷓʒ
pꝛobat in pꝛimo qui de ciuit ate dei inſcribit᷑ libꝛo. Sed tibi non video quo modo

greca tradi poſſit. cuius rei pᷣceptoꝛ abeſt. Dicerem aũt etiã illa tibi addiſcenda

ſi facultas adeſſet.Ham ⁊ ad regnũ bungaric melius dirigendũ cui greci cõplu/
res ſubſunt nõ parum cõduceret:⁊ ad latinã oꝛationẽ multuʒ tibiluminis affer/
rent littere grece:quas nõ pauci latinoꝝ imꝑatoꝛes maximi didicerũt. Plus em̃
apud me valet magni cathonis auctoꝛtas qui vel ſenex grecis litteris operaʒ de
dit.q; gaymarij qui eas ̃as turpe putauit diſcere quarũ magiſtri ſeruient:ſᷣ no/

„

bis voluntas adeſt facultas abeſt: i 2 n
eſt vt cũ his efficẽ latinã sꝛonẽ nõ poſſumꝰ⁊ plenioꝛẽ ⁊ ornatioꝛ.
Quomodo germanie ꝑtes poetas deſpiciũt ⁊ theologiã colunt. .
Ocuturo mihi de poetis eoꝝq; lectiones ſuaſuro.mihi turba iſlloꝝ inſul⸗
tabit qui videri magisq; eſſe tpeologi volũt.Quid tu nobis ex italis poe
tas adducis inquiunt:ſanctoſq; germanie moꝛes eneruata poetarũ laſci
nia coꝛꝛũpere ꝓperas. Hũqͥd obiectũ ẽ vt ꝓbꝛũ a rõanis tuis marco nobilioꝛi ꝙ ᷑

etholiam conſul poetã enniũ duxit. NHũquid tuus cicero quẽ ſequeris quẽ imita

ris in tuſculanis queſtionibus recte poetas edoctos a platonę cõmemoꝛat ex ea
ciuitate quã finxit:cũ optimos mores ⁊ optimum reipublice ſtatum exquireret.

deo de latinis dicamꝰ quoꝝ nõ tanta inopia

— —

—

finiti pene adduci.qui

Quid boetius.nũquid poetarũ muſas ſcenicas meretriculas appellauit. Quid

diuus bieronymus inquit ꝓpterea ſe verberatũ ab angelo dicit.qꝛ litteris incũ/

beretſecularibꝰ: Abi tu pꝛocul a nobis atq; poetas tecũ referto. Neq; ab his i

riſte quidꝗ diſcrepabãt: quoꝝ doetrina nõ in textibꝰ in gioſis heret:quiq; nihil
oꝛnatiꝰ in iure ciuili reperiri cenſent. Autẽticoꝝ libꝛis quibus pauca rndentes
dicimꝰ. Si oẽs qui ſunt hoies in germania idẽ ſentiẽt:libẽ tius migrabimꝰ:qᷓ; cũ

tanta ignoꝛãtia aut cecitate moꝛabimur.Sʒ ſunt eti bis in regionibꝰviri docti
P* poetas ⁊ oꝛatoꝛes magnoꝑe colũt:nec argumentis mouent᷑ aduerſarioꝛuam

„

tatuſq; ipſum eſt affricanus maio::qui nõ contẽtus poetã dilexiſſe ſtatuã eiuſdẽ

ennij ſuo ⁊ maioꝝ anlegulchꝛ imponi iuſſit:vt ſi decertatũ de autoꝛitate fue

rnit.plus ponderis in affricano nobilioꝛeq; dixernim qᷓ; reliqua populi multitudo
goſſit habere. Mec diſficulter auertit᷑ platonis auctoꝛiras que a ciceronerefer?

Yudi que cicero ſubiunxit hec eius verba ſunt. Sed quid poętis iraſcimur: vir
tutis magiſtri phi inuenti ſunt:qui ſummũ malũ toloꝛẽ di t. Atq; ſubiude re

fert exempla phᷣoꝛum qᷓ;multa:qui doctrinã introduxerũt ꝑnicioſam. Qua ergo
rone poetas excludit plato:eadem phos opoꝛtuiſſet expellere Quid de theolo⸗
gis dixerim.Quis erroꝛ in fide nõ a theologis pfectus. Quis arrianam indueit

veſaniã. Quis grecos ab eccleſia ſeparauit. Quis bobemos ſeduxit niſi theolo/⸗
8 Romnoni quond amne medicor eenus er vbe pepulerut:ꝛ multa in hio f⸗ HM

anoꝛa ſunt reꝑta:poſtinodũ vo caſtigatis ſontibus innocẽtes receperũt.Quid

oꝛatoꝛes. Mõneait cicero ciuitates cplurimas pꝛopter facundiã maloꝝ boim
funditus fuiſſe delatas.Ac ſicut nec oꝛatoꝛes:nec medici:nec theologi nec phi:

oes ꝓpter aliquos malos reſpui debent: ſimiliter nec vniuerſi poete Pter nõn ul
loꝝ vicia ſunt abhoꝛꝛendi.Alioquin ⁊ ipſe plato fuiſet ex ciuitate quã foꝛmauit

cijciendus.Cũ ⁊ tragedie deditus fuerit ⁊ carmina eius apud macrobiũ ferant᷑:

ex quib? cõſtat ixſum fuiſſe poetã:nec cicero in ea ciuitate maſiſſet qui nõ ſolum
poetaru maxiin cultoꝛ fuit: 5ͥ libꝛos qͥʒ tres de ſuis tꝑibꝰ poetico moꝛe carmini⸗
buſq; deſcripſit.Quod ex boetio videt᷑ obiectũ nõ tam ſolutionẽ qᷓ; riſuz meref.

Auis em̃ cachinnum retineat: cũ danari poetã a poeta referat᷑.An nõ ẽipſeboe
tius vir poeticus. Ha ipſa phia que cũ eo loquit᷑:vtplurimiũ verſibus agit ⁊ fi

ctionibus.Quot ſũt ibi fabule:quot metroꝝ genera. Similis illi videt boetius
qui iurabat noeſſe urandũ. Sed nõ boc beocio imputamꝰ:magno tuʒ pho tuʒ

poete:iſti ſentiũt:ſᷣ ali

Cum domũ vndiq; oppleueris:tunc vt recte viuas memẽto. Si caret bic vndiq;
qꝙᷓuis ⁊ ciceronẽ ⁊ ſeculares qu Si
dctoꝛibꝰ dixerim quoꝝ facundiazʒ que muta fuiſiet alioquin iliuſtrauere poete.
MHec mirum cum toctoꝛ xpᷣiani exercitus ⁊ oꝛatoꝛinuictus apoſtolus paulꝰpoe
tarũ volumina perlegerit quoꝝ verſus in epiſtolis eius inſerti reperiunt᷑. Nam
quod ad titum ſcribit hieronymo teſte.Eretenſes ſemꝑ mẽdaces male beſtievẽ
tris pigri.verſiculus eſt epimenidis poete.Alibi quoq; menãdri ſenariũ poſuit
Coꝛꝛumpũt moꝛes bonos cõfabulationes male.Mec mirũ ſi apud latinum me

poetarũ dictis:nec verſus eſt waß eius: qui nõ tullianam redoleat eloquentiam
oſuis codices abnegauerit. Sic de ceteris eccleſie

trũ nõ ſeruat ad verbũ expꝛeſia trãſlatio. Cũ homericus eadẽ lingua verſus in

pꝛoſa vix cobereat.Latus ad diſputandũ cainpus ⁊ materia diues. Doſſent in-

—

ras ſeculares ⁊ pſercim poetas cõfirmãtiegendos.Hem

pe cipꝛianus vir eloquẽtia clarus:⁊ martyriofirmiano narrante moꝛdet᷑ ꝙ ad/
uerſus demetrianũ cribẽs teſtimonijs vſus ſit pharum ⁊ aploꝝ aucnle fictaz
,

cet enim detractoꝛes nobilioꝛ tulerit nõ tamẽ detrabẽti multitudim ceſſt: imi

aliã illi ſuiſſe mentẽ exiſtimamus:de qua nunc dicere longum
eſſet. ad hieronymũ venio cuiꝰoptarẽ qui viuunt oẽs ſequi veſtigia. Sic em̃m elo⸗
quetia vi eq; ſanctimonia cũcti eſſemus pᷣditi. Quod opus eſt ilum obijcere j
poſtqᷓ; gentilia ſtudia ꝑluſtratus eſt oia:tn demũ verberibꝰaffectũ ſe dicit: fecwi me
iudice hoc in negocio ſicut in re familiari ꝓuerbiũ eſt floꝛentinoꝝ.Sic illi aiunt.

cõmentaria eſſe vicebat. Et nõ poti phᷣoꝝ poetarũ:quoꝝ autoꝛitati vt etbim/
cus cõtraire nõ poterat. Sy quid opus eſt alios poſt paulũ citare teſtes: aut cui
fid ẽ pᷣbebit:qaui paulo nõ credit. Sequat᷑ quiſq; ſi vult erroꝛc ſuũ: nos cũ paulo
ceteriſq; ſanctis ⁊ eruqitiſſimis viris poetarũ tectionũ nedũ nõ vitabimꝰ:ſ̊ am
plectendã ceteris modis legibuſq; ſuademus. “
DPꝛ nõ omnibiis poetis dictis adhibenda eſt mens.
On eñ poſſim quoſq; poetas legi atq; bis berere totos pueroꝝ pᷣ̃cipimꝰ
gios. Ma cũ pleraq; in his amatoria vicioſaq ſint nõ ominib? que ab ipis
dicunt᷑ adbibẽda eſt mens. Sicut nectheologi nec phᷣi oẽs audiendi ſunt
Sed cum excellentiũ viroꝝ dicta aut facta cõmemoꝛant tũc tota mente mouen
⁊inflamari lectoꝛ debet:maximęq; conari:vt ipſe talis ſit quales illi fuerut. Cũ
* vo impꝛoboꝝ hoim mẽtio incidit: fugiẽda eſt illoꝝ imitatio. Audi baſi iliũ ſanctiſ
ſimũ atq; peritiſtſimũ virũ. Hos inquit ille laudamꝰpoetas: c nõ iurgiã referũt
neq; cũ ſcurras aut amantes aut ebꝛioſos aut dicates imitant᷑:neq; cum diuite
menſa cantuq; diſeluto felicitatẽ diffiniũt. Minime vᷣo cũ de dijs aliquid dicũt
maxime cũ de ſllis ita narrant quaſi plures ſint atq; diſcoꝛdes:⁊ pauloplus ca/
dem bec dicẽda ſunt ait de ceteris ſcriptoꝛibꝰ:⁊ tũc maxime cũ ad voluptatẽ legũ
tim. Et iterũ :ſed tunc potiſſimũ oꝛatoꝛes amplectimur:duʒz aut virtutẽ extollũt
aut vicia efulminãat. In lectionib digit᷑ poetarũ ⁊ alioꝝ ſcriptoꝝ imitari apes de
cebit. AXt em ex floribus ccteri nibil ſumũt pꝛeter odoꝛẽ ⁊ coloꝛc.Apes vo etiam
melis ſciunt inde excerpere. Ita qui no ſolu feſtiuitatẽ ſequunt᷑: verboꝝ aliqueʒ
fructũ ꝑcipere poſſunt. Hec inſuper apes oès pariter floꝛes adeunt.nec ſiquos
adeũt eos totos abſoluũt: ſed eo ablato qð operi ſuo aꝑtum ſit:reliquũ omneva
lere ſinunt. Mõ poſſumus facere aui viuibieronvmi rurſus vtamur teſtimonio
vt inderem ediñ pꝛcbere doceamus vnde vulnus fuit inflictũ. Nic cũ in epiſtola
ad oꝛatoꝛẽ vrbis ſcrivta nõ ignoꝛaſſe paulũ gentiles Ir̃as ⁊ vſum poetarũ carmi
nibus oſtendifſet: mox ita ſubiungit. Legant e in veutronomio dñi voce pꝛece
ptum mulieris captiue:radendu caput ſuꝑcilia oẽſeq; pilos ⁊ vngues corpoꝛitꝑʒ
amputandos eſſe:ſicq; eã habendã in cõi ugio. Moxq; de ſeipſo ſubijcit. Quid
mirũ ſi ꝓgo ſapientia ſecularẽ ꝓpter eloquijvenuſtate ⁊ mẽbꝛoꝝ pulchꝛitudinẽ
de ancilla atq; captiua iſrabelitam facere cupio: quicquid in es moꝛtuũ eſt ido
latrie: voluptatis:erroꝛis: libidinis: vel pꝛeſcindo vel rado: habes iam formã le-
ſenc poetas ⁊ autoꝛes alios. Cum eſ id ex bis exceperis qað eneaentancn
lit:cetera oĩa trãſgredieris:⁊ velut in roſis legendis ſentes vitab s: Ita quantũ
vtiliter ſcriptũ eſt accipiẽs:reliqua que nocere poſſe unt declinabis. pꝛincipio naq;
cuiuſuis viſcipline que nꝗ illa ſit veſiderare opoꝛtet ⁊ ad finẽ dirigere. Et quonia
ex bac vita per virtutẽ ad melioꝛc yducimur: virtus autẽ q;multũ a poetis mul
tũ ab byſtoꝛicis multo etiam magis a philophis laudat᷑:eoꝛum verbitz naxime
inberendũu eſi. Mec enim parũ babet vtilitatis cõſuetudo quedã ⁊ familiaritas
virtutũ mentibꝰ? pueroꝝ ⁊ animis infuſa recentibus:cum valde inberere ſoleant
7 pene indelibiliter: que in tenera etate viſcunt᷑:vnde hoꝛatiꝰ. Quo ſemel imbu⸗
ca recens ſeruabit odoꝛem. CTeſta viu. Sic exlectione veterũ ⁊ nouoꝝ qui ſeri.
Buut pꝛudenter autoꝝ duplex te autouta⸗= comitat᷑. Hã ⁊ vitazs ſtudio virtutů
efficies melioꝛẽ: ⁊ gra maticã peritiãq; ſermonis optimoꝝ⁊ oꝛnatiſſimoꝝ verbo
rũ ⁊ ſententiarũ magnã ſuppellectilẽ tibi cõparabis.
Oui autoꝛes quiue poete pueris ſint legendi.
cCd accipe rurſus a nobis aliã regulã:⁊ qui ſunt autoꝛes tibi legendi puʒ
puer es noſcito. Sunt poete:ſunt byſtoꝛiq ſunt phᷣi.ſunt oꝛatoꝛes. Maʒ
theologos in aliud tempus reſ eruamus. Muis boꝝ multi ſine pericu⸗
ilo vt poſt diceinus tradi puero poſſunt. qui tñ ⁊ iꝑſi phoꝝ nomine cotinentur.
NMNihil em̃ eſt quod ignoꝛatũ philoſophia pᷣtereat. In poetis legendũ qui tibi cre
dendi ſint pceptoꝛis iudiciñ affit. Inter heroicos virgiliũ cũctis pꝛeferant: cuiꝰ
tanta eoquentia tantaq; eſt gioꝛia: vt nullius laudibus creſcere: nullius vitupe

rvatione minui poſſit. Apud quẽ picendi ſingula genera Anegnaen cfreputant

bꝛeue:copioſum:ſiccum:⁊ floꝛidu ſtudioſus lectoꝛ inueniet.Cucanus adis au
toꝛ hyſtoꝛic: ⁊ ſtatius admodũ limitatus pꝛeteritũ iri nõ debent. Qui ius vbi
triſtis vbiq; dulcis eſt:in pleriſq; tamen locis nimiũ laſciuus:pꝛeclariſſimumt
opus eius: cui methamoꝛphoſeg nomẽ indidit: ꝓpterfabularũ peritiam quas
noſcere non parui fructus eſt: nuͦllo pacto poſtergandũ eſt. Ceteri qui carinine
ſcribũt beroico:remotiſñmi ab bis ſunt:verſiſicatoꝝq; magis q;ᷓ poetarũ nom⸗
ne ſunt apellandi claudianũ ⁊ qui argonauticum ſcripſit minime cont ẽnendos
iudicaueriz. Sathyri apud nos hodiẽti tres inueniunt᷑: hoꝛatiiuuen alis: per
ſius. poteſi ⁊ marcialis coquus ſatyrus videri:ſed carmen ſatyre legem pꝛeteriüt
Hoꝛatiꝰ vir fuit multe eloquentie: doctrine virgilio parũ minoꝛ: vtilis eſt vybic;
ſiue odas ſiue poetriã ſiue ſermones ſiue eplłas legeris. Sunt tamen in eo qdas
que tibi nec legere voluerim nec interpꝛetari. Juuenalis alto ratis ingenio ple/
raq; nimis licenter locutus eſt. In aliquibus autein ſatyris tamreligioſum ſe pᷣ⸗
buit vt noſtre fidei doctoꝛibus in nullo cedere iudiat᷑. DPerſius nimis obſcurus
eſt: vtilis tamẽ. Marcialis pernicioſus q;uis floridus ⁊oꝛnatus:ita tamen ſpi⸗
nis denſus eſt: vt legi roſas abſq; pũctione non ſinat. Eleglam qui ſcribunt oẽs
puero negari debent.nimiuʒ enim ſunt molles Tibullus pꝛopercius catullus 2
que tranſiata eſt apud nos ſapho.raro naq; nð amatoꝛia ſcribunt: deſertoſq; cõ
queruntur amores. Amoueant᷑ igit᷑. aut ad firmius etatis robur reſeruemur.
Comedi plunmum conferre ad eloquentiam poſſunt: cuz per omnes perſonas
⁊ affectus eſſent. Ex iſto generetm̃ duos babemus plautum atq; terentiux. ra
gedie quoq; perutiles ſunt:ſed latinũ hodie pꝛeter ſenecamqui fuit inagni ſo⸗
nece nepos nullum habemus niſi gregoꝛiũ coꝛario venetum qui memne erei fa
bulam que apud ouidium babet᷑ in tragediã vertit. Cũq;ʒ in oꝛatione grauitas
7 clegantia requirat᷑.illam in tragedijs banc in comedijs reperies. Animaduer/
teretamen pꝛeceptorem opoꝛtet:dum tibi comedos tragedoſq; legit:ne quid vi
cij perſuadere videat᷑. Sed perſonas que loquunt᷑ ⁊ effectus qui ſequunt᷑ conſi
Aerari ponderariq; iubetet.
Qui oꝛatoꝛes legi debent ⁊ ꝙ cicero pꝛe omnibus
Ratoꝝ qui legi pogunt maxima turba eſt: ſed omniũ candidiſſimꝰ eſt ci⸗/
cero:qui iocundus incipientibus ⁊ apertus eſt ſatis. Hec pꝛogeſſe tm̃ ſ
etiã amari poteſt. Cuiuſq; de officijs libꝛis tibi nedum vtiles Verũ neceſ/

ſarios aroitxoꝛ. Scripſit ⁊ ambꝛoſius ad eius imitationẽ de officijs non deſpiciẽ

dum opus quod cũ illo legendũ aptiſime putauerim vt que fidei noſtre ex cice
rone nõ conſonant ex ambꝛoſio moderamen accipia nt. Sunt opera lactantij li
matiſſum a. Hibil bieronymi non expolitũ auguſtini ſunt em ẽdatiſſimi libꝛi:grę
goꝛio vti nõ inutiliter potes. MHoſtri temporis leonardi aretini: guarini veronẽ
ſis: pogij floꝛentini:asmbꝛoſij monachi camaldulenſis volumina terſa ſunt. legẽ⸗
tibuſq; fructifera. Sunt ⁊ hyſtorici legẽdi pueris. Liuius atq;ʒ ſaluſtius q;uis ad
eoꝛum intelligentiã pꝛofectu ſit opus. Juſtinus ⁊ quintus curcius ⁊ que petrus
paulus tranſtulit arrianus: in quibus vt nõ fabuloſa ſunt.Alexandri geſta ꝑcur
ri debebunt: quibus adiũgi valerius byſtoꝛicus ⁊ phus ſimul nõ indignus. Sue
tomus puero non eſt cmittẽdus. Ex geneſi quoq; ex regũ libꝛis:exin achabeis:
ex iuditb:eſdra:heſter:ex euãgelijs:er actibus aplorum hyſtoꝛie non ſine magno
fructu recibiunt᷑. Hyſtoꝛia na qʒ vt dicit cicero eſt ceſtis tẽpoꝝ.lux veritaſ.magi
ſt a vite.nuncia veruſtatis.vtiliſimũ ergo eſi hyſtoꝛicas coͤplures noſſe: atq; in
bis ſe exercere.vt alioꝝ exemplo vel vtilia ſequi vel noxia vitare ſcias. Mõ tamẽ
vſq; ad ſuꝑuacuũ laboꝛẽ te volumꝰ occupari:ſ receptas aut a claris autoꝛibus
memoꝛatas ſatis ẽ hyſtoꝛias vidiciſfe. Nullo aũt pacto velbobemoꝝ hyſtoꝛias
vel bũgaroꝝ atq; bis ſimies ſi me benes autoꝛitas fuerit tradi puero ꝑmiſerun
Sũt enim ab indoctis ſcripte:multas ineptiascõtinent:multa menaͤcia . m.

4

las ſnias:nullos oꝛnatus.Mã q; ait pliniug nullus liber eſt tãmalus:ex quo nõ
poſſit aliquid vtilitatis excerpi:ac ꝓpterca ſcriptoꝝ genera q;uis lectioni ↄinitte
re videat᷑:non ad pueros referri:ſᷣ ad viros iã doctos debet. DPueri nãqʒ niſi ab
