thurci ↄſtantinopolitani eſt paratiſſimꝰ adimplere oinnia q̃ ꝓmiſit. Que aden

— —

f2242 2 — — —

veſtris ptibus bellum tdurcis inferendo.alioquin ſi vos non intẽditis hoc bellũ
ſuſciꝑe.nos ad exoluenda ea que ꝓmiſimꝰnullo modo ſumus obligati.qᷓ;obꝛem
rogo vt omnibus rehꝰpoſtpoſit.velis ad hoc bellũ intendere.necte diſtrabant
aut diuertant a tamſancto ꝓpoſito alia q̃cunq; ſint obſtacula quemadmodũ ego
feci.q̃ ſi difficultatibꝰ q̃ᷓ mibi occurrebant cendere voluiſſeʒ.nunqᷓ; dño patri/
arche nr̃o paruiſſem.cuiꝰ oꝑa ⁊ mandato ̊ noſtra liga ⁊ ↄcoꝛdia int᷑ nos facta ẽ.
Munc vxo licet in qᷣbuſdam rebus tꝑalibꝰ mihi damno h ↄcoꝛdia fuerit.tñ ↄten
tiſſimꝰ ſum illud pegiſſe. cum ſpnale a deo pꝛemiũ ꝓpt hoc expectem. Impñtisꝝ
aliud ad te non ſcribo ꝗm̃ mitto ad te oꝛatoꝛem meum vnacum dũno patriarcha
nr̃o cuiꝰ vᷣbis fidem adbibeas.qm̃ ex ipſo omnia poteris cognoſcere habeaſq; eũ
ↄmendatũ.⁊ vt des illi tuas lrãs rñſionis te oꝛo.vt poſſim intelligere tuã ſniam
⁊ opinionem. Aale in xpᷣo.Dats in caſtris nris ꝓpe tentoꝛium. Anno.M.cccc.

lix.die.v.nouembꝛis. , . J Priiiz
Oꝛatio legatoꝝ oꝛientalium pꝛincipum Ep iſtola. cccx Ccinj.
ad ducem burgundie ad bellum tburcum ↄgregandum.
CLce magi venerunt ab oꝛiente ad ſtellam quam viderũt in occidente. Si
hodierno die xpᷣianiſſime pꝛinceps de pꝛiuatis rebus gut paꝝ neceſſaris
eẽm apud tuam dñationem vᷣba facturus.nõ auderem ꝓfecto ſine animi
ↄmotione qᷓdam aut foꝛmidine dicere. Hon em̃ ignarꝰ ſum qnta tue celſitudiniſꝰ
diuina ſapia toto terraꝝ oꝛbe celebꝛata ac diuulgata.⁊ mee tenuitatis minime
ſum oblitus.Ceteꝝ quotiens bꝛeuis buiꝰoꝛonis nf̃e neceſſitatem ⁊ publicam ſan
ctiſſime religionis vtilitatem mecum ↄſidero.totiẽs animi timoꝛem atʒ foꝛmidi
nem abijcio. Aellem nr religioſiſſime pᷣncens.vt dignitati ac magnitudini reꝝ de

●—

ſbus impñtiaꝝ agit᷑ par ect oꝛo ⁊ ingeuium.Sʒ qm̃ neceſſitate muner mibi in/
iuncti id recuſare nõ potui.fretus incredipili benignitate ac ſapientia dminatio
nis tue. que acumineæ ingenij ex paucis multa ꝑcipere ſolet.vtcunq; potero di/
cam.Et dicam bꝛcuiꝰ qᷓ; tanta res dici poſſit.qc.ſ.afferant dd petant hi clariſſi-
mi oꝛientalium Pꝛmeißien oꝛatoꝛes.quos apud dominatõʒ tuam aſtare vides.
⁊tuam pñtiam auguſtiſſimam intueri.Magnificꝰ dñs michael de alguri oꝛatoꝛ
ſereniſſimi dñi dauid npgroderaſheſ undaꝝ excellẽtiſſimꝰ ↄſul. Hicolaꝰoꝛa/
toꝛ geoꝛgij allexandri magni regis ꝑſaꝝ diligẽtiſſimꝰ in rebns agẽdis.machome
tus machometiſta oꝛatoꝛ aſſerimbꝛech thurcumani regis meſopotamienfide-
lis ſtrẽnuus miles.Cuſtodam oꝛatoꝛ bellicoſiſſimi goꝛgoꝛe ducis geoꝛgiane lite-

ratiſſimꝰ.moꝛatꝰ vaut bercb armenie minoꝛis oꝛatoꝛ.Et in pᷣmis religioſiſimꝰ

pꝛ ⁊ dñg dñs frat ludouicꝰpatriarcha anthiocenꝰ.oꝛatoꝛ ſanctiſſimi dñi nr̃ipa⸗/
pe.qͥ qm̃ ab ineunte etate in regionibꝰ oꝛient vᷣſatꝰ ſit.tanto vſu reꝝ diuinaꝝ ⁊
bumanaꝝ pollet.vt ↄſilio ⁊ aunctoꝛitate ſuaq̃ plurimum valet) apud illas exte
ras nationes effecerit.vt omnes vniuerſalem pacem ⁊ vnitatem amplecterent᷑.
⁊ hniꝰ legatõis potiſſima cauſa fuerit. Sʒ qꝛ ꝓpt᷑ moꝛam diuturni tꝑis q̊ apud ii
las gentes vᷣſatus eſt.nõ recte tenet vſum ⁊ ↄiuctudinem latini ſᷣmonis.licet in
alijs linguis ſit peritiſſimꝰ.⁊ ipſi oꝛatoꝛes ſint latine lingue penitus exꝑtes. Id/
circo voluit ⁊ mandauit vt ego vice oim mea voce latine eoꝝ ſniam explicarem
mibi vo cqam aduentꝰ eo ꝝ ad.d.tuam diligentiꝰ ↄſideranti.nimiꝝ illud euangeli
cum dici poſſe videt᷑. Ecce magi venerũt ab oꝛiente ad ſtellam quam viderũt in
occidente.nõ auꝝ non thus.nõ mirramq̃ caduca ſunt lafferentes.ſᷣ alia qdam
multo maioꝛa deferentes.pacem.ſ.⁊ vnionem cum occidentalibꝰ denunciantes.
xpᷣianos ad ↄmunem fidei nr̃e defenſionem ⁊ amplitudineʒ exhoꝛtantes.⁊ te ad
decus ⁊ ad gloꝛiaʒ ⁊ immoꝛtalitatem tue domꝰ illuſtriſſime exuſtitantes.Ad ſtel
Iaim inquã veniunt occidentalem hoc eſt ad tuam.d.q̃ cum fidei lumen vpᷣianiſ-

Amum ſempꝑ extiterit.tum vo iſtis diebꝰ tanto ſplendoꝛe effulſit.ad oꝛientẽ vſq;

choꝛuſcans.tum fama puulgatiſſima oĩm gentium ⁊ nationum.tum pᷣdicatione
Rd. patriarche vt oꝛientales pꝛincipes ⁊ nationes illuminans. noua conſilia

inire nouaſq; tes moliri ꝓ amplitudqine ſanctiſſime fidei xpᷣiane docuerit ⁊ oꝛato
res ſuos clariſſimo lumine ad tuã vſq; pñ̃tiam auguſtiſſimã pduxerit.⁊vt ſpa⸗
mus Jampliſſimo lumie vniuerſum oꝛbẽ illuſtrabit. Mon em̃ caſu aut repẽtino
q̃dam ↄſilis vel temeritate aliqᷓ vucti hi oꝛatoꝛes ab illuſtriſſimis pncipibus eox
⁊ pplo miſſi veniũt ad.d.tuatn.ſᷣ matura de iberatõe ⁊ dina diſpoſitõne ducunt᷑.
a3 quẽadmodum magiiilli ab oꝛiente ad ſaluatoꝛem nrm deñ ven 2 autoꝛem
religionis xpiane puenerũt.initium ipiꝰ ſurgetis fidei ſignificantes. ſic ex hiſdex
regionibus ncipes ad te dei nri veꝝ imitatoꝛem pium pacificum ⁊ religioſum
ncipem patronũ ⁊ ↄbuatoꝛem illius ſanctiſſime fidei ↄfugiunt.ꝓclamant.⁊ in
uitant. vt 1 vetuſta ↄſuetudine tua vna ſecũ non ſolum illam tuean q̃ a barban
ignominole verat᷑ ⁊ lacerat᷑.̊ exonerare ⁊ amplificare velis ⁊ domum ſanctam
ibꝛlin a fediſſima infidelium vᷣuitute liberare.quẽadmodũ eam ſuꝑioꝛibꝰ tpibuſ
reiigioſisvin coli inbabitariq; curauiſti. Haʒ l nõnullipᷣncipes xpiani pace eoꝝ
dixerim regio noie ierdſolomitano ſoleãt inſigniri. tu tñ ne vbis ſᷣ re illum titulũ
iam pᷣdem tibi attribuiſti ac vendicaſti.tum aſpera ʒ infideles gerẽdo bella. tum
ianos hoĩes i bi degẽtes ac ↄmoꝛãtes opibus annuiſq; ſumptibus ſuſtentado
5 cum hᷣ luce meridiana clarioꝛa ſunt.⁊ in oꝛe oim Fentiuin ⁊ nationũ vᷣſent᷑.ñ
ero impñtiaꝝ in hbis exponædis occupatus. Aeniã ad ſanctam diamc delibera⸗
tõʒ pᷣncipum oꝛientalium q ſuꝑioꝛibus annis tum ꝓpt antiq odia ꝗ int᷑ ſe exerce
bant acerrima gererẽt beila. tuʒ autoꝛe ⁊ ꝑſuaſoꝛe. d. patriarcha pacẽ? vnio
nem expetiuerut. ſedus acligam oẽs iecerunt. ⁊ tum 2 ceteros xpiane religionis
inimicos. tum maxime ò turculẽtiſſimũ ⁊ inaniſſimũ thurcum oↄſtantinopolita
num xpᷣiani nominis inimicimimũ.admirabili qdam ↄſenſu ↄiurauerũt.q facile
ſe deliberaturos boctꝑe ꝓ ↄpto hñt.ſi modo er iſtis occidẽtis ꝑtibus bellum vł
garuumn illi mou eat᷑.Cogitantes igit᷑ ipſi ᷣncipes diu multumq;.ad quem potiſ
imũ occidentis pᷣncipem ꝓ tanta re ꝑagenda mittere deberẽt. occurrebat in pꝛi⸗
mis illuſtriſſima.d.tua ꝗᷓ multa ꝙ fide xpianoꝝ vtilitate ↄmuni clariſſima ſan
ctiſſimaq; facinora pegit. Itaq; omuni oim vtilitate atz ſnia poſtq; rem matu⸗
re int ſe examinauerũt. munibuſq; copijs maximum exercitum Opauerũt. non
nulliſq; pᷣncipibus inſidelibus thurci tñ ↄſtantinopolitani inimiciſſimis onera
lecum adſcitis. ac ↄfederatĩ. decreuerũt tandem mittere ſuos oꝛatoꝛes cum lfis
⁊ nuncijs ad omnes pᷣncipes occident:.ſ in pᷣmis ag illuſtriſſimam potẽtiſſim/
q;.d.tuam tanq; ad autoꝛem ⁊ pᷣnapem huiꝰ belli felici auſpicio gerẽdi. Manda
uerũtq; ipſis oꝛatoꝛibus.vt pᷣmo denũcient tibi q̃d ipſi pᷣncipes in ouente ꝑfece/
rint. Deinde te oꝛent ⁊ ꝓteſtent᷑ vt cum ſis ſacri baptiſmatꝭ fonte renatus.⁊ xpᷣi
ſaluatoꝛis noie inſignitus.⁊ int᷑ xpᷣianos pᷣncipes maximꝰac potẽtiſſimus.tante
ↄmoditati tibi diuinitus oblate deeſſe noli. imo ad defendendum ⁊ amplifican-
dũ xpᷣianũ nomẽ cũ ſumma laude ⁊ glia nois tui te ꝓmptiſſimũ ac beni niſſimũ
pᷣbeas.laec magnanime pᷣnceps oblatio ñ eſt pfecto ↄtemnẽda.nec vllo pacto
negligenda. in tanta pᷣſertim aioꝝ gentium oim oꝛbis terxaꝝ cupiditate atʒ ardo
re belli ſuſcipiendi. impijſſimos boſtes ſaluatoꝛis nri Bu xp̃ᷣi ⁊ violatoꝛis gen⸗
tium. Fleꝝ.qꝛ xpianum nomen eterra delere ⁊ penitus extinguer e omm conatu
viribuſq; nitunt᷑.nęc aliud ↄmodius tpᷣus expectare oʒ.cce remotiſſime gentes
a nr̃o climate ſe offerũt. oꝛant.obteſtant q; ¶ q nunq; auditum nec lectum ſupio
ri tꝑęg auſim affirmare teip̃m eligunt oꝛictales. iut tot pucipes occidentꝭ te om⸗
nes pᷣncipes.te omnes ꝓpli ⁊ nationes occiduaꝝ ꝑtium ſeqnt᷑.ce dxenicq; oes xpia/⸗
ni ſitibundo pectoꝛe ⁊ accincti armis expectant. tm̃ pᷣncipio opꝑus eſt. Aaeo em̃
xpᷣianoꝝ oĩm animi q̊s audiuimus ad boc uſtiſſimuʒ beilum ſuſcipiendum ſunt
parati atz infiamati. vt ſi ncipium aliqð fiet. ingens ⁊ incredibilis hoim multi⸗
tudo cõfluet ad inilitandum ſub foꝛtiſſimis ſignis ac yexi llis illuſtriſſime.d.tue.
Quid oicam de ſanctifſimo no pontifice pio.ij.pomine( vt omnibus pſpicuum
eſt ingentis animi ac ſapientie.qᷣ ꝓ ſuis in repub. xpianaʒ meritis.nuc in terris

— –— – = —

—, ☛ E –.

ꝓ altero colit᷑ deo.pfecto dies nocteſq; nil aliud cogitat.nil aliud molit᷑ niſi quo
mõ.qvia.qbus medijs tburcum ip̃m imaniſſimum aggredi poſſit.cuiꝰqdem rei
teſtimonio ſunt ⁊ dariſſime legatoes.qͥs vt pᷣmum pontifex maximus declaratꝰ
eſt ad omnes oꝛbis terraꝝ pᷣncipes ⁊ natõeęs diligentiſſime miſit.⁊ ipſe pᷣter va/⸗
litudinem ſuam aſꝑrimo hiemis tꝑe dimiſſa vꝛbe mãtuam ſe ↄtulit.qͥ faciliꝰ ibi
celebꝛato ↄſilio.ↄpꝑatiſq; ſinguloꝝ pncipuʒ ⁊ ꝓploꝝ copijs õ conatus impijſthur
ti inſurgeret. Pꝛincipio itaq; opus eſt.qͥ igit᷑ h̊ pᷣncipium faciet nõ pᷣncipium tm̃
ſ̃ totaz rem pfeciſſe vʒ. Sʒ h ⁊ bmõi illuſtriſſime pᷣnceps.v.tue tua ſingulari ſa
pientia ↄſiderãda relinqͥ. Reuertar nũc ad oꝛatoꝛes nꝛos.nihil ipſi poſtulqt.neę
pecuniaʒ nec ſubſidium regionum ſuaꝝ.v vt tu quem occiqentales ſeqnt᷑ ex bũ
Krt oꝛis atz ↄfinijs thurco ↄſtantinopolitano bellum inferas. Jpſi vo oꝛiẽta⸗
es ex alio latere thurcieſ quam nataliam alhelaf Jipᷣm vrgebunt adeo vebemẽ

tiſſime. vt vᷣtute duoꝝ exercituum ex diuer lateribus pᷣſia ceruice manusvictaſ
pᷣbere cogat᷑.S de ̊ ſatis. Ham qͥd ipſi petat qͥd offerant qd polliceant.q;ᷓ etian⸗
res ſit facilis.ſi mnõ aliqð pᷣncipium iaciat᷑ ſat certioꝛatam.d.tuam ⁊ lris ⁊ vᷣbis
arbitramur. Itaq; ne idem ſepius recẽſendo aures tuas in rebus arduis occuꝑa
tas videar obtundere.illa ↄſulto pᷣtereo. Illud vo qð pꝛium eſt hui oꝛonis nre
⁊ votum ac deſideriũ oim xpᷣianoꝝ minime pᷣtermitto oꝛare.ſ.⁊ obſecrari vt ani
mitui religionem ⁊ pietatem erga deum nrjmquaʒ ſꝑ in pluribus difficilibuſq;ꝰ
rebus oñdiſti Inũc gloꝛioſe pᷣnceps ꝓ fide. ſalute oim xpᷣianoꝝ aim oñdas.ſu-
ſciꝑe patrocinium fidei ſanctiſſime. Sẽtiant ⁊ male expiant᷑ hoſtes.crucl poten
tiam ⁊ felicitatem tuam in re militari.Et vt finẽ aliq faciam. cum nullus ſit pᷣ/
ter te cui huius belli gerẽdil puinciaſſit dmãdanda.qͥ pietate.religionę.qͥ nõ mi/
nus foꝛtuna ⁊ potentia qᷓ; ſapia.⁊ ingenio atð magnitudine exceiſis.qͥ deniq; rei
militan Sria omnes facile ſuꝑas qͥ ſcis paci imponere ſinem ⁊ ꝑcere ſubiect!.⁊ de
bellare ſuꝑbos. Incumbe oꝛamus ꝑ imoꝛtalem deum ad boc ſuſcipẽdum.defen/
de religionem ⁊ fidem xpᷣianaui ab incurſibus barbaroꝝ. Vindica ſanguinẽ tot
xpᷣianoꝝ humi ſparſum.⁊ qd magis dolẽdum animas tot fidelium vpᷣianoꝝ in
ſpurciſſimam ac fediſſimã ſectam. Machomceti ꝓlapſas atz impoſteꝝ euẽturas
ad fidem ſanctiſſimam reuoca barbaricũ impetu ac rabiẽ inauditam.q ritu fera
rũq; omni humanitate ſublata in xpᷣianos turculẽtiſſime ſeuitum eſt.ↄpeſce ats
ↄtere. Heq; eo aio aduerſus alios boſtes pugnare ſoles.ſᷣ cũ indignave qdaʒ
atz ira.velut ſi vuos tuos ↄ.d.tuam repetere videres. Alciſcere etiam aliqũ pᷣn
ceps iuſtiſſime tantam ignominiã imiſſaʒ xpiano lło ⁊ ſaluatoꝛi ⁊ deo nro.qͥ vt
nos redimeret pᷣcioſiſſimũ ac ſanctiſſimũ ſanguinè effunqere nõ dubitauit᷑.in di⸗
reptõe inclite olim vꝛbis ⁊ nũc infeliciſſime ↄſtantinopolis.Expugnata em̃.⁊ in
buitutẽ redacta ipſa vꝛbe.q̃ fediſſime ac crudeliſſime geſſert truces canes.qnta
cedes ⁊ cruoꝛ manauerit dictu icredibile ẽ.boies pti trucidati.ꝑti acerbiſſimo ᷣui
tut iugo ſubacti ſunt.tẽpia dei religioſiſſima polluta.⁊ tetro machometi ritu fe
data. ſanctoꝝ ſtatue i fruſta diuiſe. Imagines vo ꝑietibꝰ depicte ꝑti luto ꝑti ſter

coꝛibus deturpate.⁊ in pᷣmis ipſius beate Marie vᷣginis ⁊ mf̃is.vt fidedigno te
ſtimonio accepturus es imago.pꝑ g̊ nefas ignominoſe tractata. altaria diruta.re
liqͥe martirum poꝛc obiectẽè.ſacerdotes occiſi.matrone ⁊ puellę ipſeq; ſacre vᷣ⸗

gines rapte. Hobiles vꝛbis int᷑ vina ⁊ Baskün rlion duc crudeliſſimi iu⸗

gulati.ſinulacꝝ ſaluatoꝛis nfi in cruce pendęt.in deriſionem atz ꝑtemtũ ſputo.
luto ac feditate iactatũ. O fides. o pietas.qᷣs h credet. Sunt tñ ⁊ H. ⁊ multone/-
phandioꝛa in obpꝛobꝛium fidei nr̃e ab illis canibus geſta.nec qͥcqᷓ; augẽde cu⸗
delitat? ↄfictum eſt cã. Sʒ ſic ſe res babuit.vt ab bis qͥ tantꝭ facinoꝛibus intfue/
runt fidelit᷑ eſt relatum ſanctiſſimo.d.nro ſummo elſic ⁊ ſacro collegio cardi⸗
naiinum. Sʒ qͥd vetera recenſemus.qᷓſi deſit aliqd indignum recent᷑ ⁊ nudiuſter
cius ab ipſis ppetratũ.q̃tidie de xpᷣianis triumphat.nouas villas opidaqʒ; naci⸗
ſeunt᷑.no em̃ ↄtenti ſunt victoꝛia miſerrime vꝛbis ↄſtantinopolis.vbiõð ius ſaſa⸗

ſupꝑbe impant. crudeliter dñant᷑. ſ in nos nephanda dictu moliunt᷑ noua ↄſilia⸗
in pectoꝛe ſuo volutant.vt ꝓpꝛiũ ſibi ↄſtituant imꝑiuzʒ.leges ↄmutãt.⁊ ſua ſanxi
unt. oĩa iura dina humana ꝑuertũt atʒð ↄtaminãt.xpᷣi vo cultoꝛes ⁊ eius moꝛte
2 ſanguine redempti ad dec?⁊ ad libertatẽ nati.⁊ aio q̊ victi eẽ ſolent.qᷓ;turpiſſi/
meꝑ vim ꝑ arma ſub ᷣuili atʒ ĩtollerabili iugo pᷣmunt᷑.Quas ob res inuictiſſime
nceps ſi furoꝛem ⁊ rabiem inſurgas.pᷣmũ a deo imoꝛtali cuiꝰres agit᷑ ſupꝛa q;
um ana lingua dici poſſit.mirũimmodum gloꝛificaberl. Deinde amicis tuis.⁊
bis qͥ ꝓ tua celſitudine te colunt. ⁊ obſeruant charioꝛ indies efficicris. Inimicis
vo tuis(ſi q̊ foꝛtaſſe ſint terroꝛem ⁊ foꝛmidinem nõ paruaʒ incuties.Et demn
deo nibil acceptiꝰ.nibil in terris pᷣſtantiꝰ.⁊ maximo xpᷣianiſſimoq; pᷣncixi digniꝰ
agere poſſes.qᷓ; omnia miſſa facere ⁊ omni cura ⁊ cogitatione de omni republica
xpᷣiana bene mereri.Omnes ꝓfecto xpᷣi cultoꝛes qᷓ ſunt.quiq; futuri erũt vt gra
ti vt memoꝛes vt iure o ptime eẽ debebunt.gloꝛie ac ſapientie tue fauebunt.⁊ ꝙ
reipublice xpᷣiane tantũ ↄſilij.ingeniʒ tui oñderis.in tanto ac tamcoõmuni bono.
ſimoꝛtales atz ingentes grãs habebunt.nomenq; tuum ad ſydera tollent. Adde
etiam ꝙ ſi iutta pboꝝ ſniam omnibꝰ qͥ patriam ↄpᷣuauerint adiuuerint. auxerit.
gertum eſt in celo diffinitum locuz eẽ.vbibeati ſempitno euo fruant᷑.qͥd tcibi pi/
iſſimo ac xpᷣianiſſimo Snept ꝓ maximis atʒ ampliſſimis meritis in rempu.debe
vit᷑.ꝓfecto ĩmoꝛtalia atz ſimul ꝑpetua vtriuſq; vite pᷣmia ↄꝑabis.Et ſtella q̃ in
occidente clariſſima viia eſt.q̃ ſemꝑ in fide xpᷣiana reꝑlenduit.oꝛientales illumi
Rawrt⸗⸗ rgeozibus la⸗ ahaetin penni lumine vniuerſum terraꝝ oꝛbem illuſtra/
it ꝑ infinita ſeculoꝝ ſecula Amen. . . 2
Conat᷑ ducem burgundie inſtigare palatinum Ep l. CcCX (V.
reni ⁊ eᷣm magũtinum Apt᷑ trius pꝛincipum captiuuitatem.
u8 Sie ſeruus ſeruoꝝ dei. Dilecto filio nobili viro duci burgundię.S.
⁊.a.b. Scripſeramus ſuꝑioꝛibus menſibus chariſſimo in xpᷣo filio.Fride
nco romanoꝝ imꝑatoꝛi auguſto qᷓ́; potuimus accurati. vt cauſam defen
fionis eccleſie moguntine amplecti vellet ac oꝑam daret liberationivenerabilis
fratris noſtri Geoꝛgi epi meteñ.⁊ dilectoꝝ filioꝛuz karoli marchionis badeñ.⁊
vdalrici comitis mirtenburgeñ.qui ſuꝑioꝛi eſtate rebꝰ aduerſe geſtis a friderico
comite palatino reni capti extiterunt. Reqͥſiuimus ſuam ſerenitatem vt aggre/

di velletepec oꝑa in quibus ⁊ laudem ⁊ gloꝛiam ſibi parare poſſet.Reſcripſit no

dis nupꝑ ſua ſublimitas animumq; ꝓmptum qͥdem ⁊ optime diſpoſitum demõ/
ſtrauit. Adiecit autem int᷑ cetera nonnulla de puerſo ꝓpoſito palatini pᷣdicti. eũ/
qʒ; accenſum contra honoꝛem nr̃m ⁊ apoſtolice ſedis eẽ ſignificauit.ꝙq; poſt in/

„

ducias nurẽberge initas inter ipſos idem palatinus aſtu ⁊ dolo nonnullis pꝛin/
cipibus ⁊ pᷣlatis ac ↄmunitatibus ſe ↄiungere ⁊ colligare nixus eſt eo conſilio.vt
apoſtolicaʒ imꝑialemq; dignitatem ꝓ damnabili ſua libidine ↄfundere ⁊ peſſun

dare poſſet. Suadet imꝑatoꝛ obuiandum eẽ tante iniqͥtati. ⁊ ad conſeruatiõem

vtriuſq; dignitatis pꝛe ceteris vnam ⁊ expeditam viam nobis obtulit.qua via
vna oꝑa occurri poſſit malignitati palatini ⁊ ↄplicum.⁊ liberatio epi meteñ.aii/
oꝝq; captiuoꝝ ꝓcurari.Ea ẽ vt nos ſimul cum ipſo imꝑatoꝛe ↄmuni nomine no

blitati tue aut dilecto filio karolo nato tuo.õ palatinum ⁊ ditbeꝝ de yſenberch.

2 comitem de katzenbelleboge.⁊ illis adberentes ac ſequaces.capitaneatum cõ
mittamꝰ.lraſq; apoſtolicas cum cenſurxis ⁊ penis eccleſiaſticis ad coercẽduin re

belles ⁊ hoſtes ↄcedamus. Placuit nobis ⁊ placet imgꝑatoꝛis ↄſilium.idq; am/⸗
plecti sanimo decreuimꝰ. Sʒ qꝛ neſcimꝰ que ſit in bac re intentio tue nobilitatis.
deliberauimus Bs adte ſcribere vt nobis ſigniſices quid intendas. Nam ſino/
uerimꝰ tibi coꝛdi hanc rem eẽ alacri animo.capitaneatum hmõi.vt im ꝑatoꝛ cen
ſet defereimnus. Hobis em̃ gratum ſupꝛa moduʒ futuꝝ eſt. vt nobnitas tua aut fi/
lius tuus onus ipᷣm aſſumat.⁊ vt aſſumere volet affectuoſe boꝛtamur ac reqͥri-
mus. Id etiaim poſtulantes vt ſuꝑ eam rem tuam intentõʒ nobis notam faclas

————————

—

ie

i⸗

uun
en
/
eno
ach.
mn
inte
an⸗
s.

an
Gth⸗
iri⸗

tue laudẽ ⁊ gloꝛiam

tionis dñice. M. cccclxij.xiiij.kal. Febꝛuarij.pontificatꝰnf̃i anno q̃ͥnto.

ſi eam acceptandas duxeris nos confeſtim irãs apoſtolicas ad te tranſmittem⸗

Confidentes nibilominꝰ ꝙ pt boc non deſeres religionem xpᷣianam. quin ei õ

tburcos (vt ſepe pollicitꝰes auxilia opoꝛtuna ipſe pᷣſtes.Erit igit᷑ p:udentie tue
examinatis rebus id ↄſilij càpe.qð dignum ſit tanto pꝛincipe.⁊ a& tibi ⁊ domui

afferat.Ceteꝝ ex ipſis imꝑatoꝛis lr̃is leto animo accepimꝰ

eum decreuiſſe. nr̃a pᷣſtim ↄtempiatione ocedere tibi regalem inueſtituram.ſuꝑp
quo in tui fauoꝛem ſepiꝰad celſitudinem ſuam ſcripſiſſeę meminimꝰ.Et nõ ſolun

boc facere deliberaſſe.ſᷣ etiam affinitatem tecũ ᷣbere rõne filij ſui ⁊ filie tui nati.

ac tibi vicariatum imperij in terris gallicanis vltra renum ↄcedere ſtatuiſſe. 5

ꝓfecto nobis eſt gratiſſimum. Idqʒ ſerenitati ſue ⁊ generoſitati tue ꝓſpeꝝ ⁊/

lix eẽ optamꝰ.ad pacem ⁊ ꝑpetuam ↄſolatõʒ vtriuſq; vim ac ſedis aplice ⁊ xpᷣia/

ne religionis ↄſeruatõʒ ⁊ augiientum. Datũ ro.apud ſctm̃ petꝝ.anno incarna/

Moꝛtat᷑ ducem burgundie vt voto ⁊ ꝓmiſſis Epiſto. cccCxcvj .

ſatiſfaciat.⁊ ſecum bello int᷑ſit thburcoo. —

Jus epus ſeruus ſeruoꝝ dei. Oilecto filio nobili viro Dbilippo vuci bur⸗
gundie. S. ⁊.a.b. Rumoꝛad nos delatus eſt nobilitatem tuam qᷓ magno
2 alto animo. Italiam petere cum valida claſſe ac deinde in expeditioem

g thurcos immanẽq; beluam machomet em xpianum ſanguinem ſinefine ſitien
em nobiſcũ pficiſci ꝓmiſerat. mutato ↄſiio dvmi remanere.certumq; bellatoꝝ

numeꝝ qͥ tuam vicem impleant mittere. Dubia res nobis eſt nondum veritatę

ↄdpta. neicimꝰ an qð refert credere debeamꝰ.fidem expoſcit ſcribẽtis auẽtas.de q́

⁊ timoꝛ exoꝛit᷑ qͥ ⁊ magnꝰeſt ⁊ bꝛe ſe grauia teſtimonia dieit.Concreſcat oſtãtia
tua ⁊ votum ⁊ ꝓmiſſio ⁊ bonoꝛ ⁊ ipſa reꝝ neceſſitas.nounim?te ↄſtantem eẽ ac ꝑ/
ſeuerantẽ in ꝓpoſito.diu meditan ſoles ac deliberare anteq; aliqð magni decer/

nas. decretũ incõcuſſum ſeruare. Hon eſt veriſimile qð de ꝓfectoe tua iam pᷣd

ↄſulto ſtatuiſti nũc mutatũ ire. Scimꝰaũt multos ⁊ nagnos viros poſtq; audi⸗/

nere te ventuꝝ conatos fuiſſe tuam fectõem impedire.multaſq; tibi vel rõnes
vel cãs expoſuiſſe curnõ eẽt veniendum. Inter qͥs ⁊ ſoꝛoꝛ tua nobiliſſima? cha⸗
riſſima ⁊ amantiſſimꝰ filius tuꝰ vt relatum eſt) diſſuadentes iter pba feccre ve
bementibꝰ pᷣcibꝰ teneras lacrimas ac ſuſpiria miſcentes.nec te tñ flectere potue
runt. Manſiſti penes tuam ſniam ſolidus ⁊ imutabilis ſicut annoſa qrcus bo/
realibus fruſtra ↄcutit᷑ ſpiritibꝰ.aut aſpera cautes aſſiduis incaſſum agit᷑ ꝓcel/
lis.nec ioco ſuo dimouet᷑. Ita ⁊ conſtans animns tuus eo pᷣncipe dignus. ſua/-
ſionibus qᷣbuſcunq; reiectis vſq; in hanc diem ꝗpoſitum ſuum tenuit. Mon eſt
credibile pſeuerantiam tuam nunc perijſſe. Accedit votum publice factum qadʒ
ſui natura inuiolabile eſt tanq; deo debitum. Aouete indt ſcriptura ⁊ reddite.
MHon eſt fallendum numen dei. Si ſeruanda eſt hominum fides.qᷓntomagis deo
pſtringere vota impune non cedit. Ipſe deus vñs eſt ⁊ iudex. nec decipi poteſt.
tua nobilitas non conſueuit bomines fallere verax ⁊ dicti ſui tenax. MHon eſt cur
credamꝰ te modo in voto tamſolenni.tampublico.tamſancto a tua bonitate re-
cedere ac mutare naturam. Obſtant 2 Pmiſſa tua ferrarieñ.epᷣo nomine noſtro
ad te miſſo facta. Lenes memoꝛia qᷓ uli dixiſti. cum te lectulo decumbentẽ ⁊ egri
tudine laboꝛantẽ inuenit. affirmaſti ſanitatem cũ illo ad te miſſaz ⁊ omnia factu

ram tuam nobilitatem ꝓ defenſione ſidei.miſſuramq; in bꝛeui legatos cũ ptaãtẽ

ↄdudenditam de tranſitu tuo q; de rebus alis ad expeditõem neceſſarijs. Ve/

nere legati tui viri pᷣſtantes ⁊ in Oſilio tuo pꝛimarij.qui nos tybure ↄuenientes.

int᷑ pᷣma colloquia ꝑcunctati ſunt a nobis.an adhuc PEc eſſemus quod tibi
p ferrarienſem epiſcopum fuerat ſignificatum.boc eſt an pſonaliter contra thur
cos in beilum ꝓfecturi eſfemus. Reſpondimꝰ nihil nos eſſe mutatos.venturoq;
tibi pculdubio futuros comites.q dicto ſubintulere legati ſe be in mandatis vt
aſfirmarẽet nobis excellentiaz tuam aut venturam ad uos eẽ.⁊ iu ſancta ꝓfectõe

ituratn aut in itinerè moꝛituram. Credidimꝰ oꝛatoꝛibus tuis.⁊ adhuc credimus
Secuta eſt ꝓmiſno in ↄſiſtoꝛio publico facta.aſſeruerũt oꝛatoꝛes tui in magno
ↄuentu rome coꝛam nobis te ꝓꝛſus ventuꝝ.nec vllo pacto remanſuꝝ domi.niſi
tale impedimẽtum interit qd toto mũdo iudice legitimuʒ eſtimet᷑.vulgata eſt ꝑ
oꝛbem fama nobiliſſimũ ac potẽtiſſimũ burgũdie ducem ſtatuiſſe vna cum roma
no pontifice bellũ thurcis inferre.totiſq; conatibꝰ defenſionem religionis ample
cti. Audiuit tota xpᷣianitas hãc tuam ꝓmiſſionẽ, erexere exinde aĩios veneti.atʒ
in thurcos multo q; pᷣus audatioꝛes effecti ſunt. Anganſpes pulcerrima iniecta
eſt. ꝗᷓ ſe tandem de imaniſſimis hoſtibus vlciſcant᷑.regnumq; ſuũ ꝑpetuo thurco
rum moleſtia liberet᷑. Gꝛecia tota omnis illyricus tractus de libertate cogitare
cepit.thurcoꝝ aios nõ paruus inuaſit metus.Lanta eſt nomis tui eſtimatio.qͥs
nuc arbitret᷑ generoſitatẽ animi tni ꝑoſt tot ꝓmiſſiones ac ſpem tantaʒ de re pᷣ/
ſtitam velle mutare ↄſilium.triſteſq; fideles piptb reddere.⁊ letoſq; cruc ho
ſtes. Mullum intceſſit impedimẽtum qð mũdus legitimũ iudicat.imo nec tuipᷣe
excuſatõʒ vllam iudicaſti ſufficiẽtem.qͥpe ꝙ neq; ſenium neq; debilitatẽ tui obij
ceres atzʒ idcirco te remẽoꝛari conatibꝰ aſſeruiſti Hũc te ob has cãs aut alias re/
manſuꝝ putet.qͥ excuſatum ſenſerit nõ excuſante mũmw.Abi bonoꝛ vbi eſtima/
tio tua remanet.q̃d dicet pplus. Mõneilluſos ſe om̃es xpᷣiam cenſerent. Inclita
FTrancie domug honoꝛẽ ſꝑ ceten rebus antepoſuit.nec tu francie ſanguis vnqᷓ; fu/
iſti ꝓdigus. Munqͥꝗ aduerſus honoꝛẽ ſepe facere magne ſubũſti ꝑicula.aut nũe
potiſſime ꝙ hactenꝰ ↄſtantiſſimꝰ ⁊ ꝓmiſſi victiq; tenax atʒ obſᷣuautiſſimꝰ fuiſti
Mibil apud te iuuenẽ honoꝛe chariꝰ fuit.nõ eſt ꝙ moto in etate matura ⁊ cñ maʒ
xime ſapis bonoꝛis ↄtemptoꝛẽ putemus.cuiꝰnobis ſola vel ꝑauc alijs relicta ẽ
ſp voluptas.ↄfidimus pᷣterea te ꝓ tua pꝛudẽtia nõ ignoꝛare.q;ꝑiculoſa ſit tua do
mi remanſio.qᷓ;tum rebus gerendis noceat.q;tum xpᷣianos debilitat.qᷓ̃ntum ro
bur aduciat boſtibꝰ. Ham qꝛ audito aduẽtu tuo ext᷑riti erant. coguita remãſiõę
roꝛnua erigent.⁊ in ſctm̃ ęguangeliũ ferocius inſultabũt.nobiſq; amãaãtiſſime ſili ſi
veꝝ fuerit qð arbitrari nõ poſſumus mutati ↄſilij tui fama haud paruam afferet
Mam ꝙ de victoꝛia belli ſpẽ e certã ↄceꝑpamꝰ.te nobis deficiente rem dubiam
cernimꝰ. leremur ne tuũ exemplũ ſeqntes ſocij remiſſioꝛes efficient᷑.atʒ qᷓrent
cũ hoſte ↄditões vt eſt nã moꝛtaliũ regni q; fidei tenatioꝛ Mec tua auxilia ſine te
tuũ ſatis implere offm̃ poterũt.nullus exercitꝰ tuus tantus eſt qnti tuipſe.nihil
tantũ valet in bello q; auẽtas ⁊ ſepe iam vincit opinio. Lu ſi nobis deſis cuius
nomẽ eſt apud foꝛmidãdos ⁊ apud nr̃os honoꝛatiſſimũ.facile intelligis qtũ re/
bus gerendis officias.Mõ eſt igi᷑ cur oppꝛimente ↄſilio mutato velle dmi ma/
nere.q ſepe dixiſti.⁊ſi tibi moꝛiedum eẽt in hac ꝓfectõe ventuꝝ te.tñ q;uis ſi ve
nias (vt ↄfidimꝰ in dño vita tua lõgioꝛ erit ⁊ validi coꝛꝑis.⁊ redibis cuʒ gloꝛia
Vinũ victoꝛ boſtiũ.xpᷣiane religionis ↄſᷣuatoꝛ. In domo timẽda eſt ira dei. ſcis
qtiens infirmitates q̃ſi monitòes q̃dazʒ te inuaſeft.tu teipᷣm monitũ dixiſti fuiſ
ſe.vide qd agas.caue ne monitões vdñi irritas facias.nec pᷣferas hũana mãdata
Binis. HNos qdem niſi aliud audiam ꝰexpectamus excelletiaʒ tuâ cũ deſiderio.⁊
te veniẽtẽ ꝑcupide vidębimus ⁊ amꝑlectabimur.tecũ ꝓficiſcemur in hoſtes qͥbꝰ
tota italia comes erit.Decretũ em̃ nrj̃m & decimis viceſimis ⁊ triceſimis ⁊ idul
gentijs ab oibus italie potẽtibus receptũ eſt.⁊ oẽs auxilia ꝓ ſuis facultatibus ꝓ
mittũt.nec floꝛẽtini deſunt viri pꝛudẽtia potẽtes ⁊ opibus.q;uis de his aliqñ fue
rat dubitatũ.nũc certũ eſt eos egregie i thurcos de expeditõe laturos opẽ. Mobi
lis vir frãciſcus Sfoꝛtia dux mediolañ.vnũ ex filijs ſuis ſe nobiſcũ ꝓmittit.⁊ cũ
eo eqͥtum peditũq; validum. Succeſſura ſunt oĩa te venturo quẽadmodũ ſpera
mus ex voto.qd ſi deo ꝑmittente pt᷑ pctã noſtra tuus aduẽtus fuęrit impedituſ
non tñ iter noſtrum retardabimus.Et q;uis non fuerit ꝓfectio nr̃a ꝓmiſſa niſi
te veniente.ibimus nibilominus nec fraudabimus ſua ſpe ꝓplin xpᷣianum, facie/
mus qð ꝓmiſimꝰ ⁊ vltra qᷓ; ꝓmiſſũ ẽ.lHeo dicturus ẽ.H̊ ꝓmiſit pius põtifex ⁊ i

— ✕4 PͥJU—B——————— .. .A⏑4Vu w——

——— ——N

1

fecit. Iturum ſe dixit ⁊ non iuit. Magnifica verba ꝓtulit ⁊ non compleuit. Ibi
mus autoꝛe dño marę iutrabimus.in hoſtes nauigabimus. ꝓ victoꝛia nominis
xpᷣiani.ꝓ defenſione fidei totis viribus nitemur. Mõ grauis etas nos retinebit.
nõ impedita moꝛbis arteticis mẽbꝛa·nõ ꝑſimonie ecclie cura.non ꝑicula maris.
nõ moꝛtis metus.Scimus moꝛiẽdum nobiseſſe.nec honeſtiꝰ vndq;ᷓ vitam ſiniri
poſſe qᷓ; inexercitu ꝓ xpᷣo ſaluatoꝛe ⁊ eius lege decertante.Si vxpiani pᷣncipes pꝑl
qʒ auxilio fuerint.neqʒ ꝓ fide laboꝛantes depuerint.nibil eſt qð de victoꝛia deſpe
remus.Si minꝰ nõ cenit vt ofidimus.ipſe deus ⁊ ſaluatoꝛ ihs xpc cuiꝰres agit᷑.
Conſueuit em̃ diuina pietas in ſe ſpantes haudquaq;ᷓ deſerere.cui tam facile eſt
cum paucis q; in multis vincere.⁊ ibi cepit diuinum repetitum pᷣſidium.vbi hbu
manum deſicit auxiliũ. In deo ſpem nr̃aʒ collocabimꝰ.ipſe ſi vult victoꝛiam no/
bis elargiet᷑.Etſi alit maieſtati ſue placuerit.ſatis erit nobis ꝓ defenſione religio
nis qᷓ;tum facultatis datum fuerit eo ꝓceſſiſſe. Juſtus eſt dnñs deus.nec vltraq;
pñt homines exigit.NHobis cauendum eſt ne piuine voluntati aduerſemur ⁊ ne
Plos illuſiſſe videamur.Cunqʒ vulgata ſit nr̃a ꝓfectio.dabimus oꝑam vt opi⸗

nioni hominũ ſatiffaciamꝰ.diuineqʒ voluntati ꝓ nr̃is viribus pareamus.tuam
nobilitatem exoꝛantes.ac ꝑ viſcera miſcdie dñi noſtri ihu xpi in charitate vera

ꝑfecto coꝛde obſecrantes.vt ⁊ tuipſe idẽ faciasnec ꝓmiſſis tuis doo maxime no
biſʒ factis deficias. Memineris dñi dei tui ⁊ qnta ſuſceꝑis ab eo bona.nec ve⸗
lis ingratus videri nec vᷣba cuiuſpiain pluris ꝑñicias qᷓ; dei mandata Conſule ho
noa tuo ⁊ anime tue.nec expeditionem fruſtrare quam fideles xe te ppli bñt.no
li auferre ſpem quam nobig pᷣbuiſti.ↄſolare nos ⁊ vniuerſam plebem xpᷣianam.
vt deus ⁊ pater dñi noſtri ihᷣu xpᷣi ⁊ deus totius ↄſolatiõis ↄſolet᷑ te in omnibus
aduerſitatibus tuis feliciter. Et qð reliquum eſt tꝑis in hoc ſeculo deo offer ⁊ cõ
ſecra. vt tandem in altera vita ſui regni ꝑticipem te faciat. Cupimus ſuꝑ hbis t
l nann nols fngens. Dattatn ſenis.viij.Ral.apꝛilis. Anno.M).cccclxiij.põ/⸗
ificatus noſtri anno ſexto. .
Ruet excuſationi ⁊ minis palatini. ola. cccxcvij.
us epus uus ⁊c. Hobili viro Friderico comiti palatino ſacri imperij
ectoꝛi ſalutem. O te dilectum de moꝛe filium non vocamus neqʒ bene⸗
dicimus tibi.faciunt oꝑa tua q̊ ⁊ ecdeſie maguntine bonaad te detrabẽs
aduerſus aplice ſedis mãdata ditero pᷣuato ⁊ anathematizato iungerenrma nõ

es veritus.eavlterius publica edicta ponere neſs lrãs noſtras in tuis tentoꝛiis

vel publicare vel exequi audeat.moꝛtem ei ↄminatus qͥ ↄtra fecerit. quod nibil
nobis.ipſo tñ iure excõmunicatus es.⁊ extra xpᷣi eccleſiam fa
filius aſpellari potes.neqʒ benedictionis capax haberis.nec tua te tuent᷑ edictgꝗ
nec inbibitiones àbus aplica decreta ꝓbibes ad te deferri.Mon ſlumina.nõ mõ
tes.non muri aut alie quis munitiones excõmunicationis ad te aditum impedi
re pñt.dei fulmen eſt aplicum anathema.cui nulla pñt arma reſiſtere.Lulongaʒ
eplam ad nos ſcpᷣſiſti vt excuſares qð feciſti.ſ̊ ꝗnti momẽti ſint q̃ dicis deus no
uit ⁊ tuipſe ſcis.nec ignoꝛamus.iudicat te ↄſciẽtia tua.q̃ te cauſa mouerit ditero
tuo pᷣus inimico auxilium pᷣſtare ò iuſticiam: omnes intelligunt. Potes multa
dicere. veritas in ſus loco manebit. Petis.ne credamꝰ mimicis tuis.neue cãzʒ
tibi demus querendi remedia qͥbus aeeo ns.2 arroganter aliqua ꝑ minas
ſubnectere videris. Nos ſolum oꝑibus credi .
poſſumus non credere tua offenſio notoꝛia eſt ⁊ manifeſta rebellio.Si te volue⸗
ris emendare vt bonum filium decet apficis obedire pᷣceptis.vtemur pij patris
officio.nec redeuntem filium aſpernabimur.qͥn potius vitulum ſaginatum ap/

eſt aliud q; pᷣme ſedis ⁊ ihu xpᷣi vicario rebellare.Quibus Krebug nong
S8. Heqʒ dilectꝰ

ponemus.ſicut in euangelio erga filium ꝓdigum feciſſe legimus bonum patrec⸗
familias.ꝙ ſi ꝑges apicam ſedem impugnare ⁊ eius decreta ↄtẽnere.ſenties o·
manaʒ eſſe maioꝛe eccliaz / vel tu ſis ve qcunqʒ alius qᷣ tivi opem offerrexo

mus.⁊ ea que palamvidemus non

.

.
te.
to/
;

i⸗
.

ni⸗

e⸗

7

l.
lu
ev
Pris
40 d
ſ
r
i,
Nten

ba/
eis
tted/
Pius
N

bent pꝛincipes terre grauem ſibi ducere laboꝛẽ ab illo ſuſceptum amplecti.Ha⸗
bitus es chariſſime fili deuotiſſimꝰ pᷣnceps fidei.⁊ religiõis nre pᷣcipuus.nec ime⸗/

rito ob xpianum nomen egregie a ꝓgenitoꝛibus tuis defenſum. nomen vpᷣianiſ⸗
ſimi ab ſllis bereditarium babes.Accedit potentia ſingular qᷓ iqeo omnipotẽg
deus inſiguiri te voluit.vt eẽt qͥ tꝑe neceſſario ũle nunec iminent.illam ad ꝓtectõ
nem ſui gregis ↄferret. Eriti vt in dño ↄfidimus Jaduẽtus tuus maxime ad boc
ſalutare opus vtilitatis.non eo ſolum ſapienti ↄſilio tuo dirigere tantam mo
lem gloꝛioſiſſime poteris.ſᷣ q: gentes ⁊ regna audientes xpᷣianiſimũ regem frã
coꝝ relictis ſedibus ſuis ad augendam 7 tuendam ↄmunem cãm altiſſimi cũ ro
mano pontifice ↄueniſſe.erubeſcent ipſi exemplũ tuuz nõ ſectari.vt pene ob hoc
ipᷣm plus momenti ceteris omnibꝰ allaturus appareas. Dꝛo deo igit chariſſime
fili. ꝓ ↄmendatõe et᷑na nois tui. ꝓ ↄpaſſione fidelis ꝓpli ↄtinue feritati thurcoꝰ
ſanguinẽ ſuuʒ fidelit᷑ dant.exaudire clement᷑ velis pias nr̃as hmõi pces.⁊ fletua
⁊lacrimis oppꝛeſſoꝝ nobis impoſitas. H̊ em vera ſunt oꝑa regum. h̊ campꝰ in q̊ᷓ
boneſte decertare ⁊ triumphũ vere ſalutis repoꝛtare cũ gloꝛia pñ̃t.Cetera fluxa
ſunt ⁊ caduca. vix ſolide laudis in ſebñtia. etiam ꝑſepe in grata. Oꝛ ſi caſu aliquo
qð deo non placeat carẽdam nobis erit tua pnñtia.⁊ p oꝛatoꝛes ↄplere h munuſ⸗
ↄſtituas.req̃rimꝰeo caſu celſitudinẽ tuam.vt cũ pleno mandato illos trãſmitte
re velis.nõ ad decernẽda ſolum ea qͥꝝ cã vocat es.ſᷣ ad oↄponẽdaʒ pacem vel inꝰ
dicendas treugas cũ illis cũ qͥbus eſſet tibi foꝛſan ↄtentio.vt demũ pacat vtiq;
fi delibus ↄcoꝛdius ceptũ opus ꝓſeq poſſumꝰ.Speramꝰ tñ ↄceſſuꝝ omnipotẽ⸗
tem deũ. vt tua ſerenitas potiꝰꝑ ſeipam q;ᷓ ꝑ oꝛatoꝛes ſuos ſit affutura. Attento
ꝙ; mãtuanaʒ ciuitatẽ tui potiſſimũ cã delegi mꝰ. vt vel ſerenitas tua qd pᷣmũ ex/
petimꝰ. vel ſaltẽ ncipes alid de latere tuo illuc accedere facili⸗ valeant.Moꝛta/
mur q̊ʒ ⁊ redrimꝰ.vt 4 ſtem nũcium velit ſublimitasxua optatũ nobis rñſum
vas eob — ſen. petꝝ. IAnno incarnatõis pñice. M. cccc.lviij.tercio
vydus octobꝛis.ponficatus nr̃i anno pᷣmo. Ja Ee ——„
Mũſio regis franrie . iſtola CCCC.
Eatiſſime pater pacis abbinc diebus beatitudinis veſtre lrãs p latoꝛem
pñtium ſuicepimus.earumq; tenoꝛem attente intelieximus.Et qͥdem in

pᷣmis ꝑſoluende ſunt ipſi pietatis fonti gratiarum actiones ampliſſime

q̃ hoc tempoꝛe foꝛte triſtiſſimo.ad reſartiendas ecclie ſue ſponſe ſnmmanulzee.e⸗
tes labefactas eandem beatitudinem vocarę dignatus eſt. Attollendum qz plu
rimũ ꝓpoſitum eius ſalutifeꝝ ⁊ pie expoꝛtatões ſincero animo amplectẽde.e⸗
rum cum bec res qᷓ nulla maioꝛ ꝓ ſeipſa ſatis exoꝛare videat᷑.⁊ pᷣncipes catholi
cos ad id ꝑſuaſos nimiꝝ eſſe credamꝰ.matura ⁊ ſalubꝛi deliberatione ↄcilij.non
paxꝝ egre S Fiar ↄuocatõʒ ſolennem pᷣlatoꝝ pᷣncipum ⁊ alioꝝ viroꝝ notabili⸗
um eccleſiaſticoꝝ ⁊ ſecularium regni nri intra dietam aſſignatam facere.⁊ tunc
q̃ deliberata ↄcluſaq; extiterint.ꝑ nr̃os ſolẽnes oꝛatoꝛes debita ptate ſuffultos.
eidem beatitudini patefacere plane decreuimus. Doꝛro aſi in rebꝰ humanis ſlu
xis àdem ⁊ caducis pſepe ſoleant turbatões acoidere. In uli tñ miſericoꝛdia *
pietate ſperandum eſt ꝗᷓ neſcit abeſe pie ſperãtibus in ſe.qᷣq; tantaʒ eccleſie ſue
dedit ptatem. vt qᷓntograuiſſimis pſecutoibus inpion ſeuius unongnak⸗rote
poſtmodum ipſi?miſeratione adiuta. potentioꝛ ↄſurgit in aduerſis. Beatudinẽ

vꝛam cui boc ſanctum ꝓpoſitum pie credimus celitus foꝛe inſpiratum.ad eccle/

„

ſie ſue felix miniſterium dirigat ⁊oſeruet is cuiꝰvices in terris geris pius ⁊ miſe-
ncee arir tolll ione pragmatice aſtni
ollaudat de colliſione pragmatice ↄſtõönis. Epi Rai rrrri/,
⁊ hoꝛtat᷑ ↄ thurcum bellum inir. . Epiſtola.ccccj.
Jus epᷣus puus ſeruoꝝ dei.chariſſimo in xpᷣo filio Ludouico regi francie

ſalutem ⁊ aplicam bñdictõʒ.Accepimꝰex iris venerabilis fris noſtri ꝓ
bannis epi attrebateñ.quanta eum charitate oplexus ſis.⁊ q;pium ergs

nos ⁊ romana ecdiaʒ geras affectuz. 1 q;ᷓ ad tollẽdum de regno tuo ↄſtitutõem

—

