tis ſũt dolentq; ſe geoꝛgicani vtriuſq; ſpeciei fautoꝛi comiſſos.Canonici capituli
pꝛageñ.ad mi ſcripſerut vocatos ſe ad coronationẽ vicẽtes dicũtq; ſe neſcire qd
agãt. Si nõ eũt timent reg indignationẽc᷑.ſi ꝑgãt foꝛmidãt inſidias gubernaton
2 rocbegane. Vlerent q; ne cogaut᷑ cõpactata recipe ⁊ rocheʒanã i aſchiepᷣm ad/
mittere.petũtq; ↄſiliũ meũ qꝛtẽpus adhuc longũ E,Scripſi eis velle m de tali re
S. d. ufin ↄſulere. Ideo bec ſuſplico dignemini pietate aplice nota efficẽ vt ſua
ſapiẽtia ꝓ ſuo arbitrio Sautdent. Hutare bonũ eſſe capitulo ecclię pꝛageñ.in pilʒi
na cõmoꝛãti.vnũ bꝛeuè ſcnibi. ꝑ..n. in quo madaret᷑ illis ne quid in facto cõpa-
ctatoꝝ ad cuiuſuis inſtantiã attẽptarẽt. Id ſufficeret eis pꝛo excuſatiõe. Poſſet
aũt hoc bꝛeue virigi Reuerediſſimo dño meo ſancti petri ⁊ is vlteriꝰ facili moge
ad pilziud trãſmitteret. iec cũ fiducia ſcribo. R. dignatiõi vie qua reb pijs affe
es naemlgoEbi ma ſp S in mee d gnanonis veſtr reuerediſſime ⁊ illi ſer
nire. Ex gretð die.xxvij.iulij. Anno. D.cccclij.· R lan
Conißt no agen eradu ſehabest. — iſtola. clvij.
Meas ⁊c.ecano ⁊ capitulo ecdie pꝛageñ. Aenera hiles vini amici hono
rãdi. Lr̃as vr̃as accepimꝰ magnaſq; illas mentiũ veſtraruʒs fluctuationes
cognouin. qᷓ nos impñtiarũ nõ ſine cà exagitat ⁊ ſup quibꝰ nufm oſilium
petitis. Reſpongebim bꝛeuiter pꝛudetie vꝛeqᷓ multa ex paucis cõpꝛehegere no
uit.Affecti fuimꝰ ſemꝑ ecdeſie veſtre.vtinã potuiſſemꝰaliqñ vt optauim illi p⸗

Ocfſſe.Certe mimi ad ꝑtes iſtas ꝑ.S.d.n.anno ꝓxime pᷣterito:ſperauim bobe⸗

nis accolitũ ſe eſſe di

mio intrarè. ad quã regionẽ legati de latere fanete ſedis apnce auctoꝛitatẽ habin/
mus ⁊ adbuc habemus.ſed interciderũt aliaua impecmẽts ter que noſtro de/
ſiderio locꝰeſſe nõ potuit.neq; nũc in bis terminis ſum vt cñ ereniſſimo rege la/
diſſao ad coꝛonationẽ eius tranſire poſſumꝰniſi aliud ſanctitas dñi noſtri nobis
iniũgeret:cuiꝰmãdatis parere cogeremur. Optaremus añt veſtri cauſ a id itine⸗
ris aſſumere vt vobis aſſiſtere ⁊ veſtris rebꝰↄſulere poſſemꝰ.At ſi nos nõ venie/

mus de qua re nullũ mãdatũ habemꝰ:foꝛſitan alius veniet ex diſpoſitione roma⸗

ne ſedis cuiꝰdirectio ⁊ auctoꝛitas vobis vtilioꝛ erit qᷓ; noſtra eſſe potuiſſet. Atqʒ
bec ad ea dicimus qᷓ noſtrũ in bohemiã trãſitũ reſpiciũt. Nũc ad cõſiliũ qð peti
rñdere ꝑgimꝰ. Gꝛauis res ⁊ ardua que nobis ĩminet ⁊ maioꝛ e;t nos dirigi poſ⸗
ſit. Scimus vos eẽ pꝛudentes nec dubitamus:ex duobus malis quin id recipiat

quod minus poſſit nocere.Zamẽ aliqua ꝓ captu nr̃o bona fide ⁊ ſincero dicemꝰ

aio. Sane ꝑcipimꝰ in vtrãq; partẽ vobis iminere pericula. Siue pꝛa gã intretis
vocati ſiue recuſetis ire. Si pergitis duo pericula inſtat. Anũ ne ꝑ inſidias ad

uerſantiũ in moꝛtis aut carceris incomodũ rapiamini. Alterũ ne cõpactatis cõ/

ſentire ac rochezane electioni ſubſcribere cogamini. Magna ſüt hec ⁊ animi coꝛ
poꝛiſq; diſcrimen in ſe babent.At ſi vocati nolitis ire: cõtẽptꝰ regiꝰ opponi vob

poterit:multa ↄ vos dicent᷑. Foꝛſitan ⁊ in locñ vrm lij ponent᷑:⁊ implebit᷑ nobi

lis eccha ſciſmaticis ⁊ bereticꝭ miſtrꝭ. Quid h̊ ↄſulamꝰ: ſane beremꝰ timemuſq

ne ſille voꝛaginibꝰimergẽdũ cupiger euitare caribdim. tcũqʒ ſit illud nob pᷣma

frõte ſuadẽqũ videt᷑. Si vocat vos regia ſblimitas nõ exiſtim amꝰ declinãdũ ĩpe-
riũ:ſᷣ petẽdũ ſaluũ ↄductũ ad tpᷣs nõ bꝛeue:q̃ recepto potert aliqͥ vrjm intrare pꝛa

gã: ſꝑ alidbꝰ extra manẽtibꝰinuenie apud regẽ multos bonos viros.q cauſe vie

aſſiſtent: infoꝛmabitis ↄſiliarios eius ius veſtrue dicetis. Credimꝰ equidẽ plures
erũt cauſe vĩ e effecti:qᷓ; rocbezane. Neces putamꝰ vos ↄpelli ad rẽ aliqua iiuſtã
⁊ cõtra ſtatũ eccliaſticũ dũ publice ſecuritaſlr̃as babebitj. M ſi vobis aut de ro⸗
chez ana in archiepᷣm recipiẽdo.aut de cõpactaſtamplectẽgig verba fiant: poteri/
tis vos ſo ad dm noſtrũ papã referre dicẽtes. M ſine eiꝰ ſpali mãdato nihil in
talibus vos agere liceat. ⁊ ita vobis cõſulimꝰ. Neq; nũc aliud dicendũ videt᷑:niſi
5 rogamus vt foꝛti aio temꝑtatiões ꝑferatis:qm̃ virtus in aduerſitate ꝑficit᷑.
los tñ hec que ad nos ſcripſiſtis ſanctiſſimo dño noſtro cũcta ſcrivſimus.Supꝝ
plicauimuſq; ſue ſanctitati vt de vobis vraq; fidelitate paternno moꝛe cogitet.ſpe
ramus aliquid ſua ſanctitas meditabit᷑: quod ad veſtrũ ac regni veſiri oſolatio⸗
nẽ ꝑtincat. Nãetſi nũc ſuꝑ renagrer r ictis multa diſponere hʒ.nõ tñ oꝛtho⸗/
doroꝝ qui ſũt in bobęmia oblit?eſt. pᷣs dñs noſter vos tueat᷑. VHalete ⁊ in diui
na ſperate miſericoꝛdia que pꝛeſto eſt cũ ſinceritate adeã recurrentibꝰ. Datũ in
gretʒ ſtirie die.xxvij. Julij. Anno quo ſupꝛa. DW „
Hoꝛtat᷑ foꝛtit᷑ aduerſa ecclie tolerare. iſtola. clviij.
MHeas dño wenceſlao de crumnau decretoꝝ doctoꝛi:decano ⁊ adminiſtra

toꝛi eccleſie pꝛageũ. Aeuerabilis ⁊ eximie do ctoꝛ amice honoꝛande q;uis
lr̃as veſtras libenter accipimꝰ.q̃ veſtrã mem oꝛiã recentioꝛem nobis fece

rint. contenta tñ earũ inuiti audiuimus:quippe dolemus eccleſie veſtre inſignis

negocia nõ bene ac votiue ſuccedere.ſimulq; vobiſcũ timemꝰ ne peioꝛa emergãt

Hoꝛtamur aũt vos:qñ vocati eſtis in arcẽ ſolicitudinis.vt foꝛti pectoꝛe cũctis

cellis reſiſatis.vt vim oẽm aquerſantis inimici ſolido ſcuto fide repellatis: aſſi
ſtet vobis dñ̃s:⁊ qᷓuis vꝛgeri ventoꝝ turbinibus ſus nauẽ patiat᷑. nõ tamẽ ſinit
ſubmergi. Cũ magis tribulat᷑ eccleſia:tũc foꝛtioꝛ aſſurgit.Cõfidite in dño ⁊ virili
ter pugnate p cqᷓ dei. Dabit᷑ victoꝛia legitime pugnatibus: Seribimus venera-
bili caplo vꝛo.qͥd nobis in rebꝰ vris ex vſu videat᷑.Quia legetis vna cũñ capitulo

nfras litteras.nõ eſt cur verba repetamus.Cõpatimur veſtris laboꝛibꝰvellemus

⁊ cõſilio ⁊ auxilio eſſe.ſed tantũ facimꝰquantũ poſſumus.Scripſunꝰ dño noſtro
9 5

ſperamꝰſanctitatẽ ſuã res vr̃as minime neglecturã.Qu nobis reſceribent cura⸗
bimꝰ vꝛe pꝛudẽtie nota facere ⁊ vbicũq; poterimꝰta vꝛepſone q; memoꝛabili ec-
cleſie pꝛagen.vſui ſtudebimꝰeſfe. Rogamꝰnos magnificis ↄñis de roſenberg:pa

tri ⁊ filis quoꝝ memouã colimꝰ ⁊ obſeruamꝰ cõmedatos facia᷑ ⁊ ad vota eoꝛuz3ʒ

offeratis. Aalete in xpᷣo optime.Ex gretʒ die.xxvij. Inlij.Anno quo ſupꝛa.
Dux venetũ reddit certũ imꝑatoꝛẽ ro/ 6E iſtola. I ⸗
manũ declade conſtatinopolitang. EEEP HE X.
Ereniſſimo ⁊ excellẽtiſſimo dño dño Friderico diuina fauẽte clemẽtia ro

manoꝝ imꝑatoꝛi ſemper auguſto ac auſtrie ſtirieq; duci ⁊c. iluſtriſſimo.

Franciſcus foſcari dei gra dux venetiarũ ⁊c. Recomẽdationẽ ⁊ ꝓſperoꝝ
ſucceſſuũ incremeta. Hibil nobis attulerũt noui ſereniſſime pꝛincepo littere vẽe
ceſarie maieſtatis ſi quẽadmodũ ipa ſcribit:graui moleſtia ac meroꝛe cõmota ꝑ⸗
ſtiterit cũ pꝛimũ innotuerit ſibi acęrbũ ⁊ hoꝛꝛẽdũ nouũ vꝛbis cõſtãtinopolis quã
ꝓfidiſſimi theucri magna xpᷣianoꝝ ſtrage ſuo imꝑio ſubmiſer̃t.Eſt ſiquidẽ caſus
iſte infelix:tãtũ magnifaciedus.vt nil ſupꝛa tꝑibꝰnr̃is ↄtingere potuiſſet.At qi
vra ſerenitas neq; em̃ indigne cupꝑe videt᷑ eiuſce nefãde rei ſeriẽs nobis certiꝰ ac
geichlarn kalige rſ bec referetes voloꝛẽ ⁊ amaritudinẽ renouemꝰ: vt tñ maie-
tati vꝛe moꝛẽ geramꝰ/nũciamꝰeidẽ:imꝑatoꝛẽ thurcoꝝ qͥ cũ maxima potẽtia in/
credibiliqʒ apparatu fra mariqʒ õ vꝛbẽ oRanenzopolttans caſtrametatꝰ erat die
xxix.maij pᷣteriti:ciuitati ibi quã circũquaq; obſeſſaʒ tenebat oiq; toꝛmẽtoꝝ belli
coꝝ genere debellauerat:maximũ ⁊ acernimũ bellũ itulit. Candeq; eã die ipᷣa ine
numerabili xpᷣianoꝝ cladę ſubegit:rẽq; vtiqʒ obſcurã:calamitoſaʒ ac xvᷣiano no/
mini ſũmũ imodũ ꝑiculoſam.Hec ſi quidẽ noua:vtinã taʒ falſa eſſent . nitniuz
vera ſũt. MNaã ea accepimꝰa capitaneo galearũ nrarũ nuꝑ buc regreſſo:qͥ ad illud
viagiũ ↄſtantinopolis ⁊ vomanie cuʒ nonullis nf̃is triremibꝰ: inoꝛe mercatoꝛio
pꝓfectus erat. Qui ve cũ eiſdẽ galeis ad tutandã vꝛbẽillꝗ vſq; ad vltimũ eꝰ exc/
Qiũ cõſtãs ꝑmãſit:ita vt magna ꝑs boium:triremiũ earũdẽ male xierit. Hã ꝑtiz
trucidati partim in miſerabilẽ captiuit atẽ abducti ſůt. Multi q́; nobiles ciues ⁊
mwercatoꝛes nr̃i qͥ in ea vꝛbę aderat cũ facultatibꝰ⁊ bonis ſuis magni valoꝛis aut
gliadio pierũt aut ad ſeruitutẽ ipᷣaʒ crudeliſſimã deuenerũt:nec abſq; magno ere
edimi poterũt. Preteres ſubinde nũciatũ ẽ.teucrũ ipᷣm occuꝑaſſe cuitate pęre.
⁊q dã alia loco finitima cũ magno vxpᷣianoꝝ excidio Oe qua tñ re aliã certioꝛeno
tiaã nõdũ accepimꝰ. Enimuero pnceps excellẽtiſſime. hoſtis iſte truculetiſſimus
adept?ẽ vꝛbẽ pᷣcipuę.Cõſtãtinopolis nobiliſſimã.⁊ tq rõneę ſit: q; ex alijg dignis
oↄgitionibꝰ aptiſſimã ⁊ mirũimmodũ accõmodatũ ad potẽtiꝗᷓ ſuã augẽdã:ita vt
vbiq; terra ⁊ mari de hoc potẽtiſimo hoſte ſit plurimũ dubitadũ.Et ꝓfecto niſi
xpᷣiane potetie alit᷑ excitẽt: ⁊ buic moꝛbo validis ꝓuiſiõibꝰoccurrãt. anqᷓ vlteriꝰ
pꝓlabat᷑ vidẽ videmur magna picula incũbere toti xp̃iane religiõi. Quib nõ faci
ie iepianie Polnibeb eſtere. Daen int ducali palatio die.xxvij.mẽſis
Sung intedẽs iconomo inſtruit᷑ qͥd agẽdiũ. ola. clx.
rimie toctoꝛ fili cpariſſime. Sex mẽſibꝰ poſtq; ſenis ſcripte fuert:reſtitu
te ſũt nobis littere tue:q̊s lʒ veteres:tñ auide legimꝰ: cũ loqui tecũ quem
peabem'chariſfunũ videmur. Eſt nobis voluptati ꝙ athoniaʒ tibi placere
gis:ſuoſq; moꝛes laudas:ſperamꝰindies acceptioꝛẽ tibi futurã:ſi mõ veſtigia pa

rentũ ſecuta fuerit. HMãq; vt de ſoꝛoꝛe nra taccamꝰin qᷓ coõmẽdãda poſſet nos fai
lere ſanguis.Ouis bartholomeo pꝛe modeſtioꝛ:qͥs ſuauioꝛ:qs amãtioꝛ:vtinam
iuueneſceret ho ille. Sed nimis ia ſenio ↄfectus ęſt.Oia pꝑ etatẽ labunt: animus
qᷓ fit tpe debilioꝛ. Juueneſcũt tñ in filijs ⁊ quodamodo renaſcunt᷑ hoĩes.qñ ha-
ternos babit? ſepe liberi refertut.enes qͥd dicere velimꝰ:athoniã ſua virtus ⁊
imitatio paterna nõ ſinet nõ eſſe grata. Hec plura de bac. ve vicario cognouimꝰ

ſenpts ſũtate ⁊ a vno gregoꝛio: qi bꝛeui qd vos redire ſtudem?:mõ ẽ cur ink⸗

neg
mor

lat
moe
ber
nas
gten

2

Nce⸗

Uee
N

ſuꝑ eo dicamꝰ. Habet dñs gregoꝛpmentẽ nr̃am. Multa tolerare oz beics cõpa
ti q́ᷓ alterutrũ ↄuen it. Cuiq; ſun viciũ eſt viuẽdũ ſine ſocio fuerit q vitiũ habenti
noluerint cõuerſari. HMeq; coꝛpa ſine macula:neq; animi ſine menda repiri facile
poſſunt. Cu dno bartbolome⸗ ꝓcuratore cupimꝰ coputn fieri:ne cũ venerimus
eürei curaã babeam?:nouimꝰ eũ bonn eſſe viru. Sz nemo eſt qͥ nõ ege adiutoꝛe
deo te boꝛtamur cũ ꝑ occupationes iʒ ſupintẽdas domui noſtre. De frumento
epe mentẽ noſtrã intellexiſti: credimꝰ vos 6 melioꝛa ſũt agere viuimuſq; aio ce⸗
tioꝛi dum te curare ſimul cũ manna res noſtras intelligimꝰ. Cõömendamus tue
ſidei matrẽ ⁊ ſoꝛoꝛes nepoteſq; ac nepꝑtes noſtras. Bartholomeo ſocero vt nro
noie multas ſalutes dicas bonũq; anim facias opt amꝰ: que loco patris habe
mus plurimũq; eeviohtam⸗. Francilen er filin ſaluere iubem?. Antoniũ ne/
potẽ ſi qñ errat:acriter coꝛripito ⁊ ad ſtudiũ incendito. Amicis nris.d. mariano
loʒino:geoꝛgio andrentio:franciſco patricio:thomaſio ⁊ anthonio ac guidoni pi
Zolnang tediat nra vice ſatlutes vicere vale optime. Ex grezio die. xiij. Julij
nno quo ſupꝛa. S — OI PI
Rata habet facta ab amico noie ſuo. . Epilſtola .Clxj.
Mheas ſenen. eps dno frãciſco de tholomeis canonico ſenẽſi. Aenerabilis
⁊ eximie coctoꝛ amice ⁊ frat amãtiſſime. Zuas lĩas poſtqꝙᷓ ſenis date ſũt.
Sex mẽſib? accepimꝰ. In qᷣbꝰde collatione auuſdã eccle mẽtionẽ facis:
cupiſq; tuũ ꝓbari factũ.Quid ni ꝓbemꝰ:aut qͥd a te fieri põtnõ ꝓbatu dignum
placẽt nobis oia quę facis:la-damus ꝓbamu q; ſingula. Haetſi rõnẽ facti nullã
afferas. vides quatũ virtuti tue tribuinꝰ: ipa nos auctonitate moueres. Habeto
bonũ aim nõ eſt cur tua geſta reſcindere cupiamꝰ. Aiuerem? auippe ſecuriores:ſi
te vices nras ſemꝑ ducere ſciremꝰ:tibi nach nibil boneſtate ? aiaꝝ ſalute nouimꝰ
e antiqus.Sed mittim bec qm̃ ppe viẽ te viſere atq; amplecti ſperamꝰ?. Interea
cupim? reuerẽdo pꝛi nouello epᷣe greſſetano mẽdatos nos facias:cui ꝓmotio/
nẽ auide intelleximꝰ:etſi nemo ex nris de re illa nobis ſcripſerit. Aicariu noſtruỹ
tue charitati acceptũ ee cõmendatũq; cupimus.Cui cũ nouiſſime ſcripſerimus:
nõ fuit mõ neceſſa rin ſt̃as multiplicare. Qale ⁊ noæ ʒins. ⁊ nra cura vt ſoles: ſci/
toq; te nobis eẽ charifnimũ. Ex grezio ſtiriẽſi die.xiij. Julij. .cccclii.
Ald nicolaũ qntũ pötiſicẽ ſummũ de dade vniuerſalis cccleſie orthodoxe ⁊ de
ſitu ⁊ fertilitate hũgarie ⁊ & aduers pꝛutenoꝝ cruciferos oꝛdinis theutonicoꝝ
Muitus quide beatiſſime parer aduerſa ſüt ſcribo: ſʒ cõpellit me debitũ
aoſfficij mei qui iuſſu pietat vꝛe germaniã incolẽs: qcuh; accidũt ſiue ſecũ/
de ſiue aduerſe ſortis nouitates. Aolico teneoꝛ culmininolas facere. Sa
neꝑ hos dies noua res in hũgaria exoꝛta eſt: ꝙᷓuis mala 2 aduerſa pac boniſch
moꝛibꝰ?:tñ ſatu digna ⁊ admirabilis. Quã vꝛe ſcitati referre bac epla bꝛeuiter in.
ſtitui.HNuũgaria ſicuti vꝛe beatitudini ↄſtare nõ ambigo: ⁊ vltra ⁊ circa danubin
latiſſimas terras occupat. Quod citra danubin eſt: oliz panonia fuit: q ab oꝛiẽte
moeſiã: ab occidẽti noꝛicu babuit ſeptẽtrionẽ ei danubauſtrũ illirici mõtes exce
pere. Quo iſidoꝛus magno erroꝛe vt mibi videt᷑ decept? apẽninos vocitat. Quę
trãs danubiũ bũgaria iacet..S ſcithie pꝛiPerat: duaiq; getes babuit gepidas

ptermini germanis fuerut dacos. Mõ q nic vaci vocat᷑:quoꝝ tex aq occeanu
kennanien int᷑ ſueciã ⁊ ſaxonia latiſſimo regno:s paluſtni potit᷑. Mꝗ hi vanime
ius atpellant. Sed qͥ ea loca tenuerũt ꝗᷣ nũc tranmnluani occupat vicina tartar?
in coꝛone ſpeciẽ moͤtibus cincta. In bac parte hũgarie:que gipidarũ fuit adbuc
gerritoꝛi eſt: quod ſepuſiñ apellant pꝛo gepudgio. vbi aaue fünubaber in quo
merſa ferri materia in cupꝛu vertit. gieba illicfrumenti ferax. Auri ⁊ argenti vi⸗/
nites vene multũů pecoꝛis aer ſalubꝛis: terra optimmis coͤparanga niſi ſua ſe vber⸗
tate conuperet. Nerũ iatrones ex omnibus ꝓuineljs g aircuit vepulſob in e

inuitat fecũ clitas. Illic em̃ velut aſilũ impunita babeant: oẽs qui otto vl pt
ſflagiciũ vel pter ſeditiones exulat: armati ſeſe eluͦt. Cenſualeſ ſibi cele
reddũt.Sepe illic dũ ſigiſnudus imperauit latrõibꝰ receptacula patuere.
alberto ceſare raptoꝛibꝰea regio caruit ſub rege polonie pax miſer incolis igno/⸗
ta fuit. Hiſchꝛa bohemus nõ alto loco natus: multa vi animi ⁊ coꝛpoꝛis eã pro⸗
uinciꝗ:magna ſibi ex parte ſubegit: multa ibi pᷣlia varia foꝛtuna cõ ecit. Sepe cũ
paucis magnas boſtiũ ſuoꝝ copias fudit ſepe victoꝛ raro victus. Landẽ büga⸗/⸗
rie ꝓceres ipſumq; regni subernatoꝛẽ moꝛtuo rege hotonie pacẽex ſe petere cõ/
pulit. Ciuitateſq; regionis illius viutine ac miſerane eſeruitut iugo cõtriuit.Mo
uiſſime aũt cũ ladiſlaꝰalberti fli pacernu regnũ ſuſcepiſſet. Giſcraq; data pecu-
nia ſepuſinis opidis cedere ſuaſi et: ſpes erat quieturã terrã.atq; poſt nogis bel
Ki calamitates dulcis tandẽ ocij ſuauitatẽ fruiturã. Sʒ minime ita viſuz e ſuꝑis
Mouꝰlatro noua pᷣlia miſcet. Mempe int montes ⁊ ſiluas:q;ᷓ poloniã bugariaq;
diſterminãt.diu ſatrocinatus eſtbobemus quid obſcura domo vilibuſq; parẽti
bus oꝛtus:ß audax bõ manu atq; ngno ꝓmptus laboꝛis patiẽs:piculiq; cõtẽ/
pto:cui: tmulca facinoꝛa referunt᷑. ni cuz ſericeã dyploigem dño cui ſeruiebat
oliz furat? ect: cognomẽto eramit aſppellat? eſt: qd latine vilioſũ ſericũ ſonat. Hic
poſtiᷓ giſcrã ſepuſio amot ũ augiuit: terrãq; milite vacua agnouit: cõgregata nõ
pua iatronũ manu quaſi in ei? locũ ſuffectus egionẽ inuaſit:vuabuſq; arcibꝰ na
tura ⁊ arte munitis:pꝑtiʒ vi ptim dolo receptis:mox ruriculos in aptis villis c0/
moꝛates.ferro atq; igne eterritos: miſtrare victui neceſra ria pecumas dare mẽ-
ſtruas ad oẽmq; nutu pᷣſto eſſe coegit. Cũq; munitiones aliqͥt locis opoꝛtunis cõ
ſtruxiſſet atqʒ in his p idia collocaſſet: iuitates q munitas ſibi tributarias red/
didit. Oeinde aſtutus bõ qꝛ in potẽti regno diu craſſan ſine magnis copijs:ſe nõ

voſſe intellexit. Ad ingenin bobemici reces. pulchzã fallaciã comẽtus . qua la

crones vniuerſos ex ꝓximis regionibꝰ ad ſe traberet. Omnibꝰ em̃ qͥ ſub eo mili
tare vellent:ſtipedia publicauit:bõi eqſtri in ebdomad⸗ aurei numum: pedeſtri
mediã ꝑtẽ:actributoꝝ ⁊ ſpolioꝝ oim AQus cuiq; viſtributionẽ. QOuicad em ex tri
butis ra inſn coꝛꝛadit᷑ in Si reponit᷑ Cüq; pfinitũ diuiſiõis adeſt tẽpus: emeri
a cuiq; ſtipẽdia pſoiuunt᷑. Od ſupat virſtin⸗ diuidit᷑.atq; vt mos bobemoꝝ ẽ ad
eua gelij coꝛticẽ cucta referre. Latũ ↄſequũt᷑ ꝗ vltima die mens in ſocietatẽ belli
veniut. quatũ qui menſeʒ integrũ arma tulerũt. Sic em̃ euãgeliũ velle ait i quo
vlcimi veniẽtes Qpꝛima hoꝛa venerant oparij cõparant᷑.Qua re cognita oẽs 18
ſlagiciũ egeſta 8. coõſcianimꝰ domo ꝓtulit ad aramit cõfu giut. &x dboille iz qnq;
miliũ tecoflautt exercitũ:ac iã nõ. Sepuſinnis tm̃ ſᷣ vmuerſis bungaris
cerribilẽ foꝛmic bilẽqʒ ſe etleq iohes himyad gubernatoꝛ huiꝰ hois impe/
tu cõpeſcere põt. Qui ⁊ ſi maioꝛes ſepe motꝰſedauerit:maioꝛeſq; hoſtes regnimn
ingreſſos deleuerit.nõ tñ mõ latromis huivobuiare conatib⸗ audet.Cui 2 nonut⸗
liregni barones s man vord gere pꝑhibẽt:qbygubernatio iobitz dinturnioꝛ gra⸗
nioꝛq; viget. Ob quãa rẽ int᷑pellatus eſt ladi aꝰrex. vt in hũgariq aduerſus latro
nes pficiſcat᷑ niſi regni magnos motus.ſubditoꝛumq; varias dades audire velit
Hic aũt etſi bohemis ituru ſe pꝛagã ꝓmiſerit:tñ qꝛ inaioꝛi piculo pꝛi occurrẽdũ
putauit:exercitũ tota guſtria atq; moꝛauia cõgregan mãdauit. Publice dictitas
aduerſus axamit pſonaliter ſe velle ꝓficiſci. Periuaderi tñ lplo nõ poterat regey
pneꝝ adquerſus latronẽ ductare exercitũ. Sed opinabant᷑ noõnulli hãc eſſe comis
alle tiohqnis gubernatoꝛis hũgarie tegus:qui pacẽ cũ ceſare tractatã bꝛe ratan
nequaqᷓ; volut. Nec militẽ cogrnegare poſſut: cupientibocin auſtralibꝰ. Ydeo qſi
atamit exterminaturi:ingẽtes hiecopias ſtudebat.quas cogregatas in celaren
Yercerent. Quidã vo altiori cõſilio rem penſitãtes in caput iobanis cudendam
abã exiſtimabat. qui parĩ regi paret:nec unbiiec viginciquatuoꝛ milia ſloꝛeno
vt aũt in qnos ingulos regali erario cõtribuit.qð ſuꝑat ſibi retinet: regnũq;
P ſuo arbitracy goberngt. louc extolleo:illü buimillans⸗ yt impetium apud eum

4

ſytti
e
gtoen
ſenoc̃
bivur
hoſtts
etgpn
cſcſ.
negan
titudi
aaere
nibilo
gariã
ſesact
Hueat
fepetin
ggeretn

5. . . „

eius appetere:neq; poſſe ad eũ puenire niſi iohãnẽ fraude circũueniat. Eũ igit᷑ cõ
mentũ eſſe vt cõuocent᷑ oẽs ex bũgaria:auſtria moꝛauiaqʒ barones in exercitum
ad pᷣſentizꝗ regis cauſam couocationis axamit babunde pᷣberenõ voſſe. Johan/
nẽ nõ cõparere:Cõparentẽ aũt in vincula recipi cõpelliq; regni quecũqʒ bona ſi-
bi vſurpauerit:re irgäderenſ: oomir? voti eõpotẽ fieni. Que res mibi haud
vo ſilis eſſe viſa eſt. Mecq; em̃ facle decipi gubernatoꝛ poteſt oculatus hõ ⁊ ami/
cis pꝛudẽtibus circũdatus.Fruſtra quiſpe iacit᷑ retbe añ ocuios pennatoꝝ. At/
cũq;ʒ foꝛet auſtrales inſidias veriti ſine cõuẽtu ten genan delectu babere inilitũ
negauerunt. Comes aũt qui multis nõ ignoꝛat inuiſuzʒ ſe eſſe: cõgregationẽ mul⸗/
titudis veluti peſtẽ vitauit:ne vt ante ceſaris:ſic ⁊ tũc ſuũ iugũ excuteret. Peck
carere exercitu maluit q; cuocando populũ regimẽ ſuũ in dubio ponere. Hetiᷣ
nibil oino feciſſe videret mercenarios milites ere publico mille coduxit atq; i hũ
gariã miſit quiſe copijs gubernatoꝛis adiungentes in axamit vaderẽt. Quõ aũt
res acta inter ilios ſit nondũ erfloꝛgen habeo: timẽ dũ eſt ne foꝛtuna latronibus
faueat vt ſepe malis q́; bonis eſt melioꝛ Interea bobemoꝝ legati wiennã vene⸗
re:petiueruntq; regẽ ad eos q;pꝛimũ iter facere:coꝛonãq; regni accipe. Miſi hboc
ageret:mutationes in bohemia timendas dicentes.His rñſuʒ eſt regem ad feſtũ
ſancti michaelis iturũ:pꝛius etſi maxime velit nõ poſſe: multis in auſtria moꝛa⸗

regni titulus apud balkene videat᷑: Judicabãt igit aliqui comitẽ cilie locum

uiaqʒ negocijs occupatũ ⁊ auro excuſſum:nõ habere comitatũ regi cõöuenientcʒ

Cũ tꝑe fieri oia.Legati q;uis reſponſi eos tederet:illud tñ in bobemiã relaturos
ſe ꝓmiſere. Interea fratres ſancti franciſci:qui ꝑ ſigiſmundũ ceſarẽ poſt multas
huſſitarũ clades ad pꝛagã reducti fuerant. conante rochezana repulſi ſunt. Sa/
cerdotes ſi qui bene de fidę ſapiũt infinitis cõtumelijs afficiunt᷑:oia in manu bere
ticoꝝ habent᷑:neqʒ illicxpiana religio poſtq; bo hemi baptiſmũ ſuſceperũt mag?ꝭ?
vncq̃ᷓ eeRa fnit modo:neq; pᷣdia:neqʒ coꝛpoꝛa tueri poſſunt.Qui fideʒ oꝛ
thodoxam ſequunt᷑ ex arbitrio ꝑfidi ⁊ boim qui viuunt ſceleratiſſimi rochedane
cũcta gerunt᷑. Ladiſial em rex geoꝛgio gubernatoꝛi ptãtẽ regnii clericos laicoſqʒ
2ceſſit. Js vᷣo qꝛ cõionis labẽ induit. Rochbezane quẽ maxime timet nihil cõtra⸗
dicit. Lempꝑalia ſolũ gurat. Spiritualia rocheʒ ane pꝑmittit. Sicregnũ illud no-
bile ⁊ olim opulentiſſimũ ab bereticis ex integro gubernat᷑:qdð ante bunc dieʒ in
auditũ eſt. Muis em̃ buſſitarũ rabies pꝛimas in regno partes aliquãdo poſſede
rit:ſemꝑ tamẽ aliquot ciuitates atqʒ barones eccleſie romane ritũ ſeruãtes :exx
tra imperiũ illoꝝ manſ. erc. NHunconmis nobilitas omiſqʒ plebs geoꝛgio parct.
Mic pugeeps bic caput habet᷑. Hec dubiñ eſt ͥn moꝛes drñantis imitari ſeruien
tes ſtudeãt. In de malũ ingens geo maice v Vieinis regionibꝰ imenſa calami ⸗
tas miſi rex ladiſlaus cito bobemis ingrediat᷑ rebuſqʒ; modũ agabibeat meliore,z
Qð futurũ multi Pera. Ego cũ videro tunc credò.ivolẽda ſũt hecq̃ modo nar
ro.Sʒ ꝓteſtatus ſum ab initio de reb?aqueri s me verba facturũ. Pergaʒ vltra
nõ vt moleſtus ſim vꝛe ſanctitati.ſᷣ vti vrm ſoliũ quãtũ valeo nibil ignoꝛare ſinã
Agenanogiur agant᷑. Huz bohemi atqʒ hũgari q̃ dicta ſunt gerüt. ꝛuteni qui
ſnKn didinis Euenarerbcnco nco⸗ certũ int᷑ ſe nõ laudãdũ ſedus
pepigerãt. Nocati ad iudiciñ ceſaris:legatos ex ſe FPnanles hoies delegerãt: q̊
maieſtatẽ ceſare accedẽtes cauſam ſuam tuerent᷑. Sed fuit hig iter per moꝛa/
uiã latronibus inbabitatã terram vbitanto quiſqʒ nobilioꝛ ducit᷑:quanto ſpolia
maioꝛa cõmiſit:ibihomines intercepti:excuſſiqʒ rebus oibus aliquibus eoꝛum
occiſis:in captiuitatẽ deducti.quis ⁊ ceſanis ⁊ ladiſlai regis publice fideil̃asbo
zacr Sico vicrs iudicij dics circũducit᷑: neqʒ ſpes eſt iuſticie locũ fieri. Pꝛoceꝰ
dere naqʒ aduerſus abſentes qͥ cõparere non poſſunt nulla rõ patit᷑. Dꝛofitem
dies ſine ↄſenſu ꝑtiũ nõ põt:qñ ex cõpꝛomiſſo res agi f. Meaʒ. pꝓcuratoꝛes magni
mgrioſenſuzs progationi adhibent: nuo attñ ceſar pot ad ↄcoꝛdiã nauatoperas
Sũt em̃ aliqui ex parte ciuitatuʒ:qͥ ⁊ iuri ſtare non poſſint.Cõpoũtionis tñ d
KemsuahicEP3

SSSL

mittende ptãtem habent. Meqin hacre magna ſpes eſt cinitstes fedus dimitt?

religioſi ꝑmittẽ nolũt. ſi reb?ꝰ infeciſjbic ꝑtes abeãt: magnũ diſcidin magnũq;

malũ inſtat. Religio potes eſt armis amias auro babũdãs: neq; ciuitates nude
ſunt. Quinqʒ ⁊ nꝗginta ſimul opida incta ſũt. Ciuitates imperij qᷓs vocãt ſta/
gnales:cũ bis ſentiut:opẽq; pollicent᷑.Rex qͥʒ polonie vicinciuitatũ partes ad/
iuturus timet᷑:qᷣ ſepe religioni ⁊ nnagno mgro fuit infeſtus. VNiri ſenioꝛes cũ ve/
tera mẽte reuoluũt admodũ verct᷑:ne bohemis pꝛuteni ſiles iãt. Indeq; magn⸗
dũle ⁊ clariſſimꝰtheutonicoꝝ oꝛdo pellat᷑. Mec ad extrema germanie ꝑtinẽt ⁊ ad

— „

occeanũ verſa:parũ mediterraneos mouẽt hoies. Sed quid illud boꝛꝛibile nouũ
modo allatũ de conſtantinopoli tremit manꝰ dũ hecſcribo:hoꝝet anim:neq; ta
cere udignatio ſnitnec doloꝛ loqui ꝑmittit.Neu miſerã xpᷣianitatẽ. Dudet is
vite: felidter vtinã ante bũc caſũ obijſſemꝰitalia:germania:gallia ⁊ hiſpania ma
gna ex parte ſalua.pꝛochpudoꝛ ab effeminatis thurcis inditã vꝛbẽ cõſtaãtinopo/
lim capi ꝑmittimꝰ. Credo beciam vẽc pietaſ aures accepiſſe:egredioꝛ germaniã
⁊ ad greciã pergo:thurcoꝝ imꝑatoꝛ magnis militũ copus MRatinopoln: prunis
bis diebus obſidiõe terra mariq; cinxit. Atq; admotis machinis ⁊ inſultu ter fa/
cto expugnauit:populũ oẽm gadio extinxit. Sacerdotes diuerſis toꝛmẽtoꝝ ge/
neribus excarniſicauit. neq; ſexui neq; etati peꝑcit:quadraginta ⁊ ampliꝰ milia ꝑ

ſonarũ illic occiſa referunt. Qui res geſtas ad nos ex raſtia venientes enarrant.

Paleogolũ qui apud eos imperauit capite mulctatũ. filiũ eius ereptũ fuga i pe/
ra modo obſeſſum aiũt. Holo iſta ſigillatim ꝓſequi:q ꝑ alios ⁊ meliꝰ⁊ veriꝰ ſan⸗

ctitati vic ↄſcripta eẽnõ ambigo. Satis eſt mihi cũ vꝛa pietate de tta xpᷣianita⸗
ruina dolcre. Aꝛbs ꝙᷓᷓ pꝰ cõſtantinũ in annos. M.c.⁊ vlcra durauerat:neq; vnqᷓ;
in ptãtẽ venerat iufideliũ.ſpurcſſimoꝝ thurcoꝝ hoc infelici anno virectioni pa
tuit. Roma quoq; poſt ſua cõditionẽ in anno. M. clxiiij.ꝓ gothoꝝ regẽ athlari/
tũ direpta retert᷑. Sed hic ne tẽpla ſanctoꝝ violarent᷑ edixit. Churcos aũt in ec
geſia dei ſeuituros s dubitet. oleo tẽplu illud toto terrarũ oꝛbe famoſiſſimuʒ
ſophie:vel deſtrui vel pollui. oleo infinitas ſanctoꝝ baſilicas oꝑpe mirãdo con/
ſtructas: vel ruine vel ſpurcitie machometi ſubiacere. Quid de libꝛis dicaʒ q illic
crãt innumerabiles:nodũ latinis cogniti. Heu qð nüc magnoꝝ noia viroꝝ peri-
bũt. Secũda mors iſta homero eſt.ſecũdus platoni obitus. Vbi nunc phoꝝ aut
poetarũ ingenia requiremꝰ.Extinctus eſt fons muſaꝝ. Atinã tantũ nobis ſuꝑa/
ret ingenij vt hãc calatitatẽ dignis vocbꝰveploꝛare poſſemꝰ. Admodũ iſta coꝛ
meñ vꝛgẽt atq; erpungũt ſciſſime pat. Aideo ſimul ⁊ fidẽ ⁊ doctrinã deleri. Jdqʒ
nra deſidia accidit qͥ ſolum pᷣtia reſpicimꝰ.Oꝛ ſi feruẽtioꝛes ad rẽ xpᷣi publicam
aios adbiberemꝰ: hec ꝓfecto nefanda clades inferri nobis mime potuiſſet. Cert⸗
ſuin qꝛ meroꝛe magno vꝛa ſanctitas eſt affecta:multũq; rei hu deploꝛat euentũ
Meq; ab re quidẽ. Hemo eſt em̃ cui magis tati malifama:q; vie pietati ſit obfu-
tura. Hã ſcriptoꝛes gẽs q̊ apud latinos romanoꝝ põtificũ geſta referẽt. cum ad
vrm tps fuerit ventũ in bãc ſniaʒ de vꝛa gloꝛia ſcribẽt. Nicolaꝰ papa qnt? natiõe
tuſcus. Sedit annis tot. DPatrimoniũ ecdeſie ex tyrannoꝝ manib vẽdicauit:di
uiſaz ccciam vnioni reddidit. Gernardinũ ſenẽſem in catbalogo ſcõꝝ annume-
rauit. Palatiũ ſci petri ↄſtruxit. Gaſilicã ei mirifice repauit. Jubileũ celebꝛauit
Fridericũ terci coꝛonauit. Dulcra bec ⁊ decoꝛa de vio nomine pᷣdicabimt: Fil⸗
id oĩa funeſtabit: c in fine adiciet᷑. At bin? tpe vmps regia oſtatinopolis a thur
As capta direptaq; eſt: neſcio an diruta incenſaue dici poterit: quig in manu bo⸗
ſtiũ data minpcxuſta nobis q; itegra poſſit obeſſe. Itaqʒ luęt via fama ſine vra
culpa. Qui ⁊ ſi totis conatib ope⸗ fe rre miſere ciuitati ſtuduiſtis: nõ tñ vpianis
regibꝰpſuadere potuiſtis vt arina ſil capeſcẽtes cõe fidei negociũ adiuuarẽt. Ne
gabãat tantũ eẽ piculũ quãtũ dicebat᷑:mẽtiri grecos:mẽedicareq; pecunias arbitra
Seant᷑ oia ficta vanaq; reputabãt. Fecit vra beatitudo að potuit. Hibil eſt qdð vꝛe
deemẽtie poſſt impingi.ſᷣ tñ impinget boc vio nomini poſteritas rerũ ignara.cu

——— — ———ʒ—JN—N—

vꝛo tꝑe ↄſtãtinopoliz amiſſas didicerit.Cimui femꝑ hoc beatiſtime pꝛ cũ mu lta

ex ſciã vꝛe gloꝛie ſu

curſuʒ impedies:lacrimabilẽ
luminibꝰ alterũ iã videm? eru
extinctã cernimꝰ. aioꝛes n

—

ccedere aiaduerterẽ: ne ſiniſtrũ aliqd emergeret qð felicita tis
afferret materiã. Ecce qð timui ex duobꝰ xpᷣiani tat
tũ. Oꝛiẽtalis impni euerſazʒ ſedẽ. Gꝛecã oẽm glo ꝛia
rtincta 8nri bieroſolimã: accaron: anthbiochiã ꝑdiderũt fa te-
oꝛ:ingẽs malũ:ᷣ nulla clades moderne ruine cõꝑanda eſt: i aſia ⁊ in aliena po ſſeſ
ſione nri veteres vꝛbes amiſere:
mã vꝛbẽ:oꝛiẽtalis imꝑu caput gre
nimꝰ expugnari. Ja regnat int᷑ nos mach

coꝝ gladiꝰ. Jã nobis

„

nos in europa in nr̃o ſolo:int xpᷣianos potẽtiſſi
cie:columẽ ſ̃arũ domiciliũ ab hoſtili manu ſi/
ometꝰ. Jaʒ nfr̃is ceruidbꝰ iminet thur⸗/
auſus eſt euſinꝰ⁊thanays inacceſſibilis factus. Jã wala-

chos thurcõ parere neceſſuz ẽ. Indead bũgaros. Inde ad germanos thur coꝝ
giadiꝰ penetrabit. Et nos interi domeſticis qtim ur odijs. Reges frãcie ⁊ an glłie
inter ſe litigãt. Germani pꝛincipes inuicẽ bella gerũt. Raro hiſpania tota qeſcit.

Italia nr̃a pacis exꝑs de alieno

iure ↄtẽdit. Oquãto meliꝰtãtũ armoꝝ tantuqʒ

militie i boſtes fidei verteremꝰ. AHeꝝ beatiſſine pat᷑ nõ ſcio cui magis ꝙ; vie ſan-

ctitati bec cura debeat᷑. Aeſtrũ c iã aſſu
Mucqʒ duʒ malũ ẽ recẽs xpᷣiane reipublice cõſulere feſtinẽt: paceʒ aut inducias

—

inter ſocios fidei egonat⸗gecg iunctis viribus aduerſus ſalutifere crucis inimi-
noueãt. S ſtra ſanctit as ſuo er moꝛe boc negociũ fer/
uido ⁊ ardẽti aĩo totoq; coꝛde ꝓmouẽdũñ acceꝑit.⁊ deũ ⁊ boĩes aſſenſuros:futu/

cos arma moueã

rũq; bꝛeu vt inſolẽtie ſue tburcos penit
Hec habui que nũc ad vꝛam pietatẽ ſei
tamarduo negocio maioꝛes vi

meæ alienũ puto qð

bunt: clcta pietate vfamm ꝑ
veie pietati: quã pius ⁊ optimus deus fclice
tẽ ⁊ letã cõſeruet.Ex gretʒio ſtirienſivic.xij.

pero equidẽ ſi veſtra

„

ra debe i ſurgere: ſcribere regibꝰ: mitterelegatos:mo
nere:boꝛtani pꝛincipes atq; coitates in aliquẽ cõem locu: aut veniãt aut mittãt.

⸗

etburcos peniteat atq; in altum xpᷣiana fides emergat.
ptiõe digna putareʒ. Et q;uis de tanto ⁊
ros qᷓ; ego ſim loq deceat. qꝛ tñ xp̃ianꝰ ſum: nihila

xpᷣiane religionis vtilitatẽ cõcernat. Hec ambigo q̃ ꝑ me ſcri/

Imdpatoꝛ ſũmo pontifici ſpondet

tẽ accipe melioꝛẽ nec alia modo. Recõmende me
fclicẽ eccleſieq; ſue ſtatũ diu ac votiue ſoſpi
Julij. Anno. M. .

ccccliij.
Epiſtola. clxiij.

auxilio eſſe cõtra tburcos Eeg.n
va.e/atiſſime pẽ ⁊ dñe reuerẽdiſſme.Cũ nobis renuciatũ eẽt his diebꝰ ↄſtan

tuinopolim grecie caput ⁊ oꝛiẽtalis inꝑij gusdenn ſedẽ ꝑ thurcoꝝ dñm ex/
1

pugnatã ⁊ in ſeruitutẽ redactã:multũ
uiter quidẽ vt debuimꝰ ⁊ m S

atq; iacturã:intelli

timeam?ꝰtante vꝛb
rumor ad nos delat?: hoi ntam it.
a diuino nomini dedicata funditꝰ diruta. Naues nõ pauce ca
1 moſiſſima ⁊ rõnc ſitus ⁊ alijs ↄditionibꝰad tutelã xpᷣianita
modũ neceſiaria. In qua ꝑ multa ſecula ⁊ patriarchalis dignitas claruit ⁊

rabile duce.Leẽpl
tis a

pte. Zn. a ciuitas famoſi

gentes nõ de pꝛeterito

2

ſo

itxpᷣiani ſanguinis fuſuʒ eẽ. Oꝛ2

oleſiiſime tulimꝰ cõem xpᷣiane religionis calamitatẽ

lũ qd doleamus:ſed de futuro qͥ̃q; qð

is amiſſionẽ fidelibꝰxpᷣianis babũde pᷣbere. Maqʒ ſi verus eſt
hoĩm qᷓdraginta milia ceſa ſũt. Aie plures in ſeruitiũ miſe/

impialis maieſtat inſignia floꝛuerũt: taceamꝰ & litteris ac bonar oim artiũ ſtu/

dijs:qᷓ veluti tomiciliũ
cũ ciuitate cadẽtibꝰnu

ruina ſupꝛa modũ

E ecclie catholice nro tꝑe.ac m

Ppꝛũ ex tota grecia cõſtantinopoliʒ habuere. Quib? imõ
ſiũ ꝓfecto credimꝰ eẽ xpᷣiano noie iũgnitũ:qͥ de tate vꝛbis

nõ angat᷑ ⁊ doleat. Maximũ certe atq; Poꝛꝛibile vulnꝰ illatũ

*

aiꝰqᷓ; ſcripi poſſit aut vbis expᷣmi. At cũ potẽtiſſi/

mus bo ſtis crudeliſſimꝰ imaniſſimuſq; in manu victoꝛiã bãc.locũq; nactus ſit:
ane qu ꝑſequit᷑ ꝓ ſua iibidine poſſit ofſcere: qs nõ eũ indies plura
conaturũ exiſtimet qᷣbꝰxpianoꝝ Hentkin pniciẽ deſolationẽq; ducat.Quippe vi/

ex q̊ fidei xpᷣiane a

—

ctoꝛia ſui natura inſolẽs.etia ſi a

dit. Quid cũ his a

erxv illis ꝑtibꝰ ad nos veniũt:

inites venenit.feroces eos im pudenteiq; red/

j his agat qui ſuapte ingenio ſoliti ſunt ſcruire: an putare quiſq;; põt
iratoꝝ hominũ cupidoꝝ atq; acerbiſſimoꝝ quietur eſſe victoriã. Eunnuero qͥ

7 perã aiut xpᷣianis ꝑditam ⁊ alialplerac loca vicina

c ſtãtinopoli ꝑ thurcos occupata q̃ pximã quãq; victoꝛiã nõ deſidie aut focoꝛ
die ducũt.ſᷣ inſtrumentũ ſequẽtis habẽt: ſtudijſq; oib? enitunt vt xpᷣianũ nome
ad internitionẽ redigãt.neſcimꝰan vera ſint auctoꝛe nõ certo dicunt᷑ Timere
tñ q; ſperare multe nos vꝛgẽt rõnes.⸗Fama qᷓ de vẽturis tourcoꝝ exercitibꝰ erat

ciuitas regia ꝓ magnitudine ſ. ua parũ popu oſa: hoſtiũ pinquitas: auxilij ſpes

.

remotioꝛ.⁊ infeli

CLaimẽ qꝛ nos quoq; velut impatoꝛẽ ⁊ aduocatũ ecclie res iſta cocernit: baud ab

—

re credimus eſte. Si clementi

gis inflãmare nitamur. MNeq; em̃ res eſt que vel negligi debeat vel diferri:occur
rere opoꝛtetpriuſqꝙᷓ; vulnus altiꝰinfigat᷑ aut veneni labes in coꝛda decedat. Cete/

—

vider:neq; dubitamꝰqͥn dicta nr̃a vra ſ anctitas in ptẽrecipiet melioꝛẽ. Sanc p
tanto ⁊ tãneceſſario oꝑe optimũ factu cenſemꝰ: clemẽtiã vr̃aʒ q̃ locũ tenet in ter

ris ſaluatoꝛis nri ihu xpi:cuisres agit᷑:nũc cxurgere:ſcribere regibꝰ: legatos mit/
tere:monere.hoꝛtari pᷣncipes ac còitates in aliquẽ cõcm locũ:aut veniãt aut mit

cant. Nunc dum malũ eſt recens:xpᷣiane rei cõſulere feſtinẽt. ace aut inducias
bong cre crucl inimicos
arma ꝓ moueãt. ſi vr̃a. S. toto pectoꝛe ſuoq; moꝛe ad rem banctampiã ⁊ vti
lẽ intenderit:nõ eſt nobis dubiũ quin plures ⁊ reges ⁊ pꝛincipes: in quibꝰ ʒelus
Vmus dei ⁊ ardoꝛ fidei oꝛthodoxe nõ eſt extinctꝰ: ad mãdatũ veſtrũ volũtarios
⁊ obſequẽtes ſe pᷣbeant. Hos certe pietati vre vt libuerit:⁊ aſſiſtere ⁊ cooperari
vt vrm in hoc negocio

inter ſocios fidei cõponãt:atq; iunctis viribꝰ aduerſus ſaluti

„

ꝓnfi officij debito minime omittemus. Soluz pꝛecamur
cõſiliũ ⁊ intentũ cõicare dignemini.Hãq; ſi fuerit opus n

fe rõnis ⁊ imperij ſacri
imp

renõ ambigamꝰ?.Zñ qꝛ anno pxime decurſo ⁊ rome ⁊ neapoli ⁊ ferrarie ⁊ vene⸗

tijs: de hoc plurimũ egimꝰ: lʒ fruſtra ſi pictati vre impñ̃tiaꝝ quouiſmõ expedire

videt᷑ ꝙ oꝛatoꝛes aut ad. S. vr̃am aut ad oↄtes contendentes mittamꝰ. ſiue alio
modo ꝓ pace celenus cõſicienda laboꝛemꝰ.vt veſtre ſanctitati fuerit viſum: eo

modo faciemꝰ omniqʒ cura ⁊ ſtudio pꝛoni erimus ad ea intẽdere: p que pace taz
italis qᷓ ceteris xpᷣianis data:⁊ furoꝛi thurcoꝝ reſiſtat ⁊ xpſᷣiana religio in ſuo ſta

tu cõquieſcere poſſit ⁊ debito ſub ſplendoꝛe foueri.Datũ ⁊.

Sponget ſe citius patriã viſuruuz. Ppiſtola. clriiij.
NUeaess ſeneñ.epᷣs dño geoꝛgio nicolai eximie doctoꝛ frater amantiſime.
Scripſimus tibi nuꝑ de receptione tuarũ lraꝝ que nobis cumulatim red

6

dite ſunt.Ex quibingratuillũ ⁊ tolendũ tue matris amicenoſire ſanctiſ

ſimefemine cognouimꝰ obitum. Reſpondimꝰad ojĩa que ſigniſicaſti. Non eſt cop½
