annis maguam vite ptem in armis militiaq; ꝓſueris. Conſiderare nibilominꝰ
debeas q;tumn ocia delicieq; nõ in iuuenibꝰ mõ. ß etiam in ſenibꝰ ꝑoſſint. Suam
igit᷑ femina vtpote a te genita⁊ etate iuuenis ⁊ vtraq; de cã ↄcupiſcibilis deſidę/
rij plena. Cui ͥdem cupiditati innumerabiles inſuꝑ ſliamas addiderũt. ex pte q
dam nupta dum eſſem hmõi cupiditatis explẽde voluptates. His ego ſtimulis
noctes dieſq; vꝛentibꝰ. cum reſiſtere neqrem tandẽ ſuccubui.Adhibits nibilo⸗
minꝰ diligentia q;tum fieri bumano oↄſilio potuit.ne infamiaʒ res iſta tibi mibi⸗/
qʒ afferret. Cui nempe voto pius amoꝛ ⁊ foꝛtuna benigne annuerat occultamq;
viam mihi oñderat.p quam latenter ⁊ a carne nuilo alio ↄſilio ad optatũ veſide
riũ puenirẽ.Hoc aũt vndecũq; tibi indicatũ ſit. vel vndecũq; cognoꝛis edem
nõ iuficioꝛ veꝝ eſę. Guiſgardũ veꝝ nõ fato vt ſolẽt mulieres. cogitate delibera
teq; quẽ amare delegi. ſagaciq; ↄſilio introduxi.⁊ ↄſtãti pſeuertia.fructũ amo⸗/
ris mei longo tꝑe ſummoõ cũ gaudio ſuſcepi.qð a te mibi dei ohilitate illiꝰobij⸗
cit A etch me foꝛet. ſi nobilẽ aliquẽ delegiſſem. In H falſaz opinionẽ vul
gioↄſecutꝰes nec vides te ñ guiſgardũ.ſ foꝛtunã accuſare.q freq̃ᷓnt᷑ indignos ad
alta leuat.Dignoſq; humi depmit atz peſſundat. Reꝝ vt omittamn? B 2 ncipia
reꝝ ↄtemplemur. Certũ eſt nos oẽs hoĩes ab vno hoie aganen habuiſfe vt?/ ſo
la èliter nos natos diſtingnit ⁊ qm opa extollũt.eos nobiles ⁊ claros reddit.X
q;uis vulgi opinio ignara qdem atz indocta alit ſentiat veritas tñ ſuo demoue/
ri loco baud qͥʒ poõt. Itaq; is eſt vere nobilis exiſtimãdus cuiꝰ oꝑa vᷣtuoſa ti⸗
ciunt᷑ ⁊ ͥ aliter eum aſpellãt nõ illi vetrabit quẽ appellat ibm ignoꝛãtie ſtulti⸗/
cieq; ↄdemnat. Intueare igit᷑ tãcrede nobiles tuos.vitamꝗ vnſuſcuiuſqʒ mo/⸗

res examina. aliaqʒ ex ꝑte guiſgardi moꝛes vitãqʒ; recenſe.Certe ſi iudicare vo⸗

lueris nõ dubito qn en nobiliſſimũ fatearis. pᷣo nobiles iſtos tuos longe abeſt
a nobilitate.Eqͥdẽ de guiſgardi vᷣtute at⸗ p̃ſtatia. nulliꝰvlteri mag q tuis aſſen
tõibꝰ ꝛ pdicatõibꝰ credidi.qᷣs vp vſazadeo laudat a te vt llle in cñct oib?

qui ad exercitationem ꝑtinent virtutis nec ſane in merito. Nam niſi meum fal/

„ „ .

labat᷑ iudiciuim nulla laus illi tnibuta eſt.quam nõ minificentiꝰ etiam quam a te
dictum eẽt adimpleret.Dices g̊ me mihi hominem ignobilẽ delegiſſe.¶erte fal⸗

£

ſum dices.Atz ſi inopem dicis ↄcedo eqͥdem id cũ dedecoꝛe tuo. q̃̊ viꝝ pᷣſtant᷑.

familiarem tuũ nullis afficere pᷣmijs ſtuduiſti. Nerũtamen inopia generoſitatẽ

nõ tollit q;q; oꝑa impediat.Multi deniq; reges pᷣncipeſq; fuere.nati ſunt ab ini

tio tenues atz inopes. Multi etiam nũc inopes atz ꝓpꝛijs manibꝰ opꝰ faciẽtes.
vel paſtoꝛitiam exercẽtes. Jam ipᷣi ⁊ ſui diuitijs habudarũt.Ox aũt extremo lo⸗
co dixiſti ambiguaʒ tibi de me eſſe ſniazʒ.nec ſtatuere adhuc potuiſſe qͥd ſit agẽdũ
Poneqſo hanc ambiguitatẽ.Si in guiſgardũ ſeuire ↄſtituiſti vᷣte in me crudeli⸗/

tatem tuam.q̃ delinqndi cã atʒ pᷣncipiũ fui.eqͥdem nec penam dep̃coꝛ nec foꝛmi⸗

do. addo⁊ illud.in guiſgaraum qͥcqd a te factum erit etiazʒ ſi in me idem nõ fecen

mea tñ manꝰ ipᷣa efficiet.nũc muliebꝛi moꝛe lacrimas ſparge etiam vno eodẽq;

ictu.illum ⁊ me(ſi ita meriti vxidemur int᷑ſice. Senſit magnitudinẽ animi.ta
credus in filia ↄcitari nõ tñ eſtimauit ad extremũ vt vba ſignificabant cſſe factu
ram.itaq; ab illa digreſſus.cũ ſecum ipᷣe ſtatuiſſet nuilo mò in filis ſeuire alieno
ſangne cogitauit amoꝛis incẽdiũ in illa reſtringere.Pꝛecepit g̊ cuſtodibꝰ qͥ guiſ/
gardum obᷣuabãt.vt ꝑ ſilentiũ nat ſine vllo tumultu iuuenẽ snenlanf corin
illiꝰ? detractũ ad ſe deferrẽt id cũ feciſfſent. & ãcredus patera aurea coꝛ illò ipoſitũᷣ
Eferri ad filiã iuſſit cũ his vbis. Pr tuus hᷣ̊ tibi dno mittit.vt ↄſolente de ea re.
quã tu plimũ amas quẽadmodũ ⁊ tu cũ ea re quꝗ ipᷣe plimũ amabat ↄſolata es.
iſmũdaʒ firmo parẽdi ꝓpoſito poſt pꝛis a ſe digreſſuʒ berbas.radiceſq; ve

t te
n hag diſtn auerat eãq; diſtillatõʒ ᷣuauerat ad moꝛtis viam ſi qͥd ( vt foꝛmi/

dabat / de guiſgardo ↄtigiſſet.Ad quã poſtqᷓ; patera eſt delata ⁊ vᷣba deſuꝑ dicta

intẽto vultu.rcepto dono.patera deſuꝑ aꝑta coꝛ aſpexit.⁊ vᷣba ſecũ ipᷣa reuoluit

ſtatim haud ambigua fuit. coꝛ illud eẽ gulſgardi. Itaq; ad famulũ qͥ donũ xtu/
= indt. Mon aliud ꝓfecto ſepulcꝝ q; aureñ tali ↄueniebat coꝛdi.⁊ in
ãdem decent facti eſt a pꝛe bis dict ad motũ coꝛ ad labia oſculata ẽ.deinde
ſubiñ rit. Cũctis rebꝰ ſꝑ vſq; ad ̊ extremũ vite mee.repi erga ine tenerã admo/

20-

dñ pꝛis mei charitatẽ Aerũtñ nüc multomagis qᷓ; vnq als.iõ ad extremas gras

q̃s ꝓ tanto munere ſibi debeo ꝓ mei ꝑte illi referes. ↄuerſa poſt h ad pateram
quam ſtactis tenebat manibꝰcoꝛ ipᷣm intuẽs ſic locuta ẽ. Oiocũdiſſmũ ac ſua⸗
uiſſimũ hoſpiciũ voluptatũ meaꝝ.Pereat illiꝰ crudelitas qͥ vt te oculis ↄſpiciã
facit. Mã ſatis erat mete ⁊ aio intueri pegiſti curſum tuũ ⁊ quẽ tibi ꝛtuna dedit
⁊ funcct?ꝰ es fine.Et ab inimico tuo id ſepulcꝝ habuiſti.qð tua merebat᷑ pᷣſtantia.
Mec qᷣcqꝙᷓ deerat funeri tuo pᷣterlacrimas eiꝰ.quã tu tamardent᷑ ( dum viueres
dilexiſti.qs vt aſſeq̃re deus parenti meo poſuit in aio.vt te ad me mitteret ⁊ ego
eſoluãꝗ eas.lʒ ſiccis oculis ſtatuiſſet moꝛi.His vᷣo ſolut vt aia mea ↄiũgat᷑ effici
ar q̊ em̃ comitę mihi iocũdiꝰ eẽ poſſet iter aut tutiꝰ.ꝑſuadeo em̃ mibi aim tuũ.hᷣ
adeſſe ⁊ circũ H̊ volitare.loca ſue voluptatl ↄtempſãtẽ.Cũq; adhuc amoꝛe mei
teneat᷑ ne mihi pᷣſtolat᷑.ac ſine me abire nõ vult.His dict no alit᷑ q; ſi fons qͥdẽ
in oculis affuiſſet.nullo clamoꝛe edito vt femine ſolẽt.ſ̊ tacite in patera inclina/
ta maximam vim lacrimaꝝ Gcde⸗Snnnme apiſia ſiloſcula moꝛtuo coꝛdi infli
gens.Que aderãt ancille qͥd coꝛdis id eẽt.aut qͥd ſibi vellẽt xba iũiliꝰ ign oꝛabãt
Cõmiſeratõʒ tñ affecte lacrimabãt oẽs.cãʒ ab ea ſciſcitantes tam vehemẽtis do
loꝛis ꝓſolabant᷑ certatim vt q;q; maxime. Ipſa vo cum ſatis ſibi deploꝛaſſę viſa
foꝛet.ſublato vultu ac ſiccatis oculis ait. O amatiſſimũ mibi coꝛ ꝑſolui eqͥdem
tibi offm̃ meũ.nec aliud reſtat iam.niſi vt te comitẽ ſeq̃r.ſubindeq; acceptũ po/
culum illud moꝛtifen impauida hauſit.Cũ vᷣo potaſſet lectũ ſuꝑaſcẽdit.pateragʒ
cũ coꝛde mianibꝰtenẽs.amãtiſq; coꝛ coꝛdi ſuo apꝛopinq̃ntẽ moꝛtẽ iam tacite pᷣ/
ſtolabat᷑.ſ q̃ lam circũſtabant mulieres atʒ ancille qq; neſcirẽt qͥd poculi eſſet.

qð biberat.tñ ex actu ipᷣo lamẽtoq; ſuſpicantes rem oẽm ꝓere ad tancredum

pit

detulerãt. Qui ⁊ ipſe foꝛmidãs,.nèqͥd dur in ſeipam filia moliret᷑ afeſtim in cu
biculum eiꝰ deſcẽdit.ſᷣ tarde q dem ⁊ ſero ferre auxilium ⁊ ↄſolari afflictam cona
tus intellecta moꝛtꝭ neceſſitate miſerabilit᷑ ſeim ac filam deploꝛabat.Cui ſigiſ/
mũda loquẽs. ↄpua indqt tãcrede lacrimas tuas.ad caſus illos qͥ ꝑ te optati non
ſint. nec mibi eas impẽde.qꝛ nec deſidero illas neq; volo.⁊ Js vnc pter te ploꝛa
uit. idipᷣm qdð fieri coꝛrupit. Sʒ tñ càᷣd etiam nũc ſuꝑeſt eiꝰ charitat quã erga
me babuiſti extremũ boc munꝰ oꝛo.pᷣcoꝛq; coꝛpus vt meum cñ guiſgardi coꝛpe
vno atʒ eodẽ ſepulcro collocet᷑.vt poſtq; tacite ac a bſcõdite cũ eo me viuere no
luiſti.moꝛtuã ſaltẽ palam atz aꝑte.cũ illo/ vbicũq; eum ꝓiecen/reponas. Ma⸗
gnitudo doloꝛis atz gemitꝰ.pᷣcluſerat tacredi fauces nec rñdere poterat. Sigil⸗
mũda vo ſentiẽs finem vite ſegucure ſtringẽs ad ſe guiſgardi coꝛ velat oculis
omnes valere iubẽs expirauit. Hũc acerbũ babuere guiſgardi ⁊ ſigiſinude amo/
res. Tãcredus vo poſt multos ac miſerabiles gemitꝰ.ductſera pnia.publico ⁊
eaoſ Dlemnirmo funere in god' epulco ambos ſepeliri fecit. „
Nindicta illateviolentie.quam de ſe extoꝛſit. -. 2ðð
Zucrecia romana ſpeculum pudiciiie. .CcCccCxxvuij.
Agcrecia ſpurij lucrecij filia ⁊ collatini latini vxoꝛ a ſexto taꝛqno regis taz
qni filio ꝑ vim cognita ipa ↄſentiente.ſolum infamie metu.ne tarqnꝰ ſcẽ
minabat᷑ ſibi occiſe iugulatũ ſuũ ei ſociaret. Aocatis ad ſe pꝛe ⁊ viro elꝑ
rem narrat. vltõz ꝓmitti facit.⁊ demũ ſe vult occidere vetãt pꝛ ⁊ ↄiũx eiuſmodi
vᷣbig. Moli te afflictare lucręcia ſatis magnũ argu mẽetum dediſti te adultero ñ
ↄſenſiſſe. tibiq; vim illataz quò penam eiexpectas qᷓ vltro qð celare poterð ac
cuſas.Hoc adiuuat vita pᷣcedens tua.ꝗ̃ nõ ſolum in hoũn oculis. ſ̃ etiaʒ in ſe/
cretis domꝰpenetrabilibꝰ ⁊ frugalitatẽ pudicitiam coluiſti.an recolis mea lucre
cia. cñ paucis añ diebꝰvnacũ impꝛobo illo adultero.pᷣma facie buc aduenimus
tu int᷑ ᷣuas lanificio es reꝑta.intea impꝛouiſa.incauta.necviꝝ nec hoſpitẽ tunc
expectãs.ea dies illa depbenſio caſtitat tibi victoꝛiam dedit. Regisz nurꝰ ⁊ filias
ↄmeſratõibꝰoccupatas inuenimꝰ.tu illis pᷣlata es.tibi incoꝛru ptibilie glia pudi/
citie ꝑata eſt. Hos iniuriam vlciſcemur.ꝗᷓ meſta violẽtos ↄpᷣſſus impꝛobi iuue/
nis ptuliſti. duz ille mala gaudia ex inuita capiebat. videbis leta meritũ regia de

ꝓle ſuſppliciũ. Cur coacta p buiſti ſibi de libidine nephãda ſolaciũ.tua nooꝛte.tuo

cruoꝛe vis ferocẽ aim eiꝰ ſaciare. An tibi nõ ſat nõ crudelitas pris imanitas fi
lioꝝ.iſte coꝛuptoꝛ tui coꝛꝑis q̃t cedes expleuit in gabios.qt ibi intierũt innocẽ-
tes.ſi ĩm odis.ſi ſibi ex aio ſuppliciũ exoptas.fac viuas. fac vtte videat in ſuis
penis exultare.fac ꝙ cum ſe viderit in viſum ⁊ infamẽ pituꝝ.te cui? coꝛplattigit
videat integro fame lumine ſupeſſe. Holi lucrecia viquare viugẽ. oꝛbare pentẽ.
2 filijs inr̃em auferre. Opta vitam.vt aſpicias aliqñ vindictam nõ habes vnde
moꝛi velle debeas. pollutũ eſt coꝛpꝰ.ſ integer ani.nulla ſine ↄſenſu culpa Zhit.
Quis neſcit te nõ potuiſſe reſiſtere.nudã.doꝛmiẽtẽ.incautã.⁊ nihil tale verẽtẽ.
armato iuueni ad boicidiũ vei adulteriũ pꝑato. potuit ille etate floꝛida. ⁊ auẽte
regia. quãlibet aliam pmulcere. ⁊ ſecũ in illecebꝛas trabere. rigidũ vᷣo pectꝰ tuñ
mollire nõ potuit. Solꝰ? ille cũ duo tm̃ eẽtis violẽtiaʒ tulit.⁊ in coꝛpꝰ tuũ adulte
rium pat: auit atz pfecit. Cu qð muliebꝛis fragilitati eſt. iniuriꝗ ptuliſti.mẽtẽ in-
tra ↄcubitꝰ violẽtis pudiciſſimqᷓ ↄpuaſti.ſi gliaʒ q̃ris.nihil hbic glie potes adijcẽ.
qᷓ iuueni amãti ⁊ auide libidinẽ ſuã explẽti tenõ mulierẽ carneã. ſiatuam mar
moꝛeam pᷣbuiſti. Adde chara lucrecia ꝙ tu nõ moꝛtẽ vllo violẽto ↄſenſu. infa⸗
miã effugẽ voluiſti.Lũc em̃ demũ patiaz pᷣbuiſti tyrãno. cũ ſe tibi ingulãde ſᷣuñ
illa quã vocas culpa danare. infamiã moꝛte fugemꝰ.tu famã coꝛrũpis triſticiaʒ
vite nobis moꝛte illata finimꝰ.Lu vidicte gaudia moꝛtẽ hpans.ñ expectas de/
niq; ſcelus aliqd.dũ manꝰnob inijcim?ꝰexpiamꝰ.tu innocetiaʒ occupata.moꝛte
eoꝛruptura es Wir pz bꝛut? ⁊alij ↄiũcti qͥ te culpa agbſoluũt./ net e occidas vetat
. 6

Cur te occidendo iudicium ipſoꝝ damuas.ſi te occidis culpam tibi qua cares.
quque fugis incurris. Hunq; unbueabit innocens.qͥ ſe nocentẽ ſuꝑplicio africit.
Mñũ ſio lucrecie añq; ſe enſe pfodi c 5
mihi charioꝛ ↄinx.moꝛti ꝓhibere niſi me occidero.nũq; nides erit me potiꝰ infa-
miã qᷓ; moꝛtẽ vitare maluiſſę.qᷣs vnqꝙᷓ credat.qꝙ ille me vᷣuicidio terruerit.meqʒ
magis ↄſociandi ſᷣui ignomiaʒ ſuſpicioſam timuiſſe q; moꝛtẽ.niſi moꝛiẽdi foꝛti/
tudine audaciaq; ꝓbauero. Reſtabit me miſer turpiſſima labes infamie lucre

2

ciam poti adulterã voluiſſe viuere.qᷓ; buglcan moꝛi.nõne videt.qꝙ me nõ vite

vultj. infamie ↄpuare.ↄſulit qð ꝑmiſiſtis iniurie.Sãctitate mr̃imonialesg tho
ros facite ꝙ vltro tãti flagicij ſecuros reddat aliaꝝ ſomnos. ſi negligentiꝰ h̊ ege
ritis vagabit᷑ effrenis libido.⁊ nedum viris abñtibꝰ.ſᷣ etiaʒ in maritoꝝ oplexibꝰ
rõne mulieres ꝓtuoꝝ iniuria iuuenũ ↄpᷣment᷑.Etem̃ q̃ mulier crit tuta. violata
lucrecia.tu at chariffime ↄinx.quõ poten ire ĩ meos amplexꝰ.q te ñ tenere vxoꝛẽ
tuã. ſ̊ ſcoꝛtũ tarqᷓns recoꝛder.⁊ tu pꝛ ſctiſſime.quð me tuã filig apellabis.qᷓ pu/
dicitiã quã ſub optia tua diſciplina ab infantia didici.tã infelicit amiſi tãq; iniu
rioſe coꝛrupi.me miſerã videbo ne natos intueri q̃ꝝ ventrẽ adult᷑ oppꝛeſſit.q̃d ſi
ſemẽ infelix infauſtũ viſceribꝰ inbeſit meis.an expectabo donecex adulterio mr
lſam. Moli mihi ſplẽtoꝛẽ exacte vite añ oculos ponere.ꝗᷓ ſi qᷣcq; ſinceꝝ tot anig
Imaculatũq; uaui infeliciſima vna nocte dũ accipio ñ boſpite.ſᷣ boſtẽ amiſi.nõ
eſt vlteriꝰmea vita iocũda.ſentio ꝙ pudicitie ſtudiũ opoꝛtunꝗ me fecit iniurie.ñ
foꝛmiã ſ̃ caſtitatẽ meã expugnare voluit nephãdus adult.ſi bũc fructũ ↄtinẽtie
tuli.qͥd pollutũ ſtupꝝ ⁊ adulteriũ manet.niſi ꝙ ñ meretrix lupanaribꝰ icludar.ſᷣ
paſſimvbiq; diuolãs feda ꝓſtituoꝛ.Heu mibi poterit ne iſte animꝰinſons ⁊ ſine

„

culpa flagicij vlteriꝰ cũ iſto coꝛpe coꝛrupto pmanere. Mõ putat vllã eẽ coꝛpis

coꝛrupti voluptatẽ. fateboꝛ occultũ nephbas.pce parens.pceqʒ marite.⁊ vos dij
caſtaꝝ mentiũ indulgete. Mõ potui fateoꝛ tant aio ↄcipe triſticiam. nec ab illo
ↄplexu mẽtẽ adeo ruocare.qͥn ſberit male obediẽtiũn mẽbꝛoꝝ illecebꝛe.qͥn agno
uerim veſtigia maritalis flame.illa triſtis ⁊ inſta.lʒ qliſcũq; tñ voluptas ferro
vlciſcẽde eſt. vim ant erit.ſi d in vobis romani ſpus ⁊ ſcelus iſtud vlciſci.extin·
guat᷑ qͥ bũit aliqd voluptatꝭ. Mimie ſt᷑ vires veneris.nolo ꝙ vnq; tãti facino
ris imago añ oculos vie mẽt agat᷑.nibil muliere mobiliꝰ egritudinẽ aiq; motus
neqdũ mollit. nedũ extinguit tpᷣus ſi diſtulero. foꝛſitã incipiẽt flagicioſa placere
Sidtmitte ferro trãſfigam h̊ pectꝰqð ille violẽtꝰ amauit. in qͥ pmũ excitametum
libidinis infixis mãmillis digitis ↄtrectauerit ſuis. Holite me ad mei miſcdiam
excitare.ſi vite parco.igm adultere parca.ſi parcã leeea rarezdckelteno.
ſi parcã adulterio iaʒ placebit adulteriũ.iãq; placebit adult᷑. Inceptũ eſt in me
flagiciũ ſi vite moꝛte ꝓhibeã ne aliqñ viuet inceptũ explere.nunqᷓ; ſcelus rema-
nebit vbi incepit, Crédãt oẽs mei infamiã timuiſſe nõ moꝛtẽ. qð teſtibꝰ ꝓbareñ
poſſum.ſanguine meo ratũ efficiã. J. mi.aie incoꝛrupte imaculate teſtibꝰ? innocẽ
tie mee. apud minoys ⁊ achaꝛõt tribunal. ibiq; ꝓlẽ regiam violate pudicitie ⁊
polluti coꝛꝑis accuſabis.Luq; terreſire coꝛpꝰ.qꝛ tibi caz adult erij pepiſti.effun
de aiam eęffunde cruoꝛẽ.boc omen vt bꝛe incipiat ſuꝑbi regis ⁊ infauſte ꝓlis ex/
cidium. Zuq;ʒ virindam chariſſime.tuq; pẽ ſanctiſſime àꝝ oſpectũ pudoꝛe ⁊ in
felicitate libent᷑ miea effugio voſq; amici valete.nulli romane mulieri det᷑ in exẽ-
den nacecis ſbi ſuaaleane imnuckiei⸗ licitam foꝛe vitam. .
ommendat frẽs eati franciſci de obſeruãtia. E i. ccccxxix.
Meas epᷣus ſeneñ.Dominico car.firmano.S.p.d.Nuis ſcribente ceſa
re ad negocia fratrum beati Franciſci de obſeruantia ↄmendãte mode/
ſtius fuerit me ſilere.qꝛ tñ ob memoꝛiam diui Bernardini ↄterranei mei

hbuic familie ſingulariter afficioꝛ. nequeo me compꝛimere. cogoꝛ aſſiſtere ſancte

familie.neq; mea patrocinia bis negare poſſum. que nõ me ſolum ſ omnes xpi/

diat. Molite me pꝛ ſanctiſſime tu qͥʒ luce qndã

—

t.

1/

de
ite
o

igt
be
1n
/
in
11
iis
1o
.
te

e

cum bis ↄtendere. Q ſi dicat᷑ multo p Doctrin⸗ .
pſpicatioꝛem videri.pᷣdicatões quoch in omnibꝰ? vꝛbibꝰ? audiri. Mibil moueoꝛ.

ðõ

ſideles ſuis oꝛationibus ac pijs operibus adiutant.vtinam eſſet in me auxilij co
pia ? aliquid poſſet patrocinium meum. ꝓfecto nihil his de ſeruis denegarem.
Mametſi ſum ipſe peccatoꝛ ⁊ iniquitate circũdatus. diligo tamen eos quoꝝ vi-
tam caſtam mundamq; video. quia quanto minus eſt in me virtutis. tanto eos
iuuare attentius debeo.quoꝝ ꝓbitas in aperto eſt. At ſi nequeam meis actibus
deo placere boꝝ ſaltem ↄmendationibus reddar acceptus. ſicut em̃ pauidi ac
puſillanimes in pᷣlio ſeculari milites foxium viroꝝ virtute ſaluant᷑.ita⁊ in beati
Petri nauicula pꝛudentes ⁊ animoſi naute.vecoꝛdes atz ignaunos ſeruiant remi
ges. facit boc religio beati franciſci que apud obſeruantes habet᷑. Hec enim ve⸗
luti lectimima militum manus vndiqʒ; xpᷣianoꝝ luſtrat exercitum. nũc iſtam nũc
illam partem tuet᷑. arcet inſidias.impetum frangit boſtium.ſemꝑ armata.ſemꝑ
in vigilia.ſemꝑ in negocio.nobis vt ocium pariat. Scimꝰ qntum ſub Bernardi
no ſenenũ iaz ſupne hieruſalem curie bec religio eccleſie catholice ꝓfuerit.qntũ
qʒ modo ſub fratre Jobanne capiſtrano vtilitatis attulerit. ⁊ qd bec religio ali/
ud agit. que iubere nouimus euangelium ſentes ac tribulos ex agro dminico
diuellit. ſemen bonum ſeminat.5izaniam ⁊ lolium ſarculo vitatis pcidit.exter
minat auariciam. pellit libidines. fulminat illecebꝛas volupt tes.ſtrangulat am
bitiones ⁊ odia fugat.ignauie ac ſecoꝛdie ſtimulum adigit.⁊ apiens in ccclia die
bus ſingulis os ſu pniam ſuadet.⁊ viaʒ domini in weritate vcet. Hec ſunt oꝑa
fratrum àᷣ de obſeruantia nuncupaur. Heſcio cui H̊ͦ non placeant. Cred qᷓ noꝝ
ſuut omnino pciſa ab ecchia meinbꝛa. omnibꝰ? hoꝝ gratam eſſe ↄuerſationẽ.nec
me dubium hz quin ſancta ſedis aplica bis xpᷣi militibꝰ afficiat᷑. Nam ⁊ romani
pᷣſules q;plurima buic familie pᷣuilegia ↄtu erunt.qᷣbꝰ ab infeſtationibꝰ hoſ ſuʒ
pſeueraret illeſa. Sʒ audio nouiſſimis diebꝰ non nihil ſuggeſtum beatifſimò pa
tri noſtro nicolao nto aduerſus hmõi ſanctam ſacramqʒ; ↄgregationem. Fert᷑
em̃ ſanctitatem ſuam lrãs eugenij pᷣdeceſſoꝛis ſui.que in fauoꝛem hoꝛum deob⸗
ſeruantia fratrum emanauerant. ſeu reuocaſſe ſen ſuſpengide. qad minime feciſ⸗
ſet niſi vt aiunt ſiniſtre de ↄuerſationibꝰ hoꝝ fratrum fuiſſet inſtructus. Derni/
cioſa res eſt ligua fallax ⁊ ſubdola.multumq; damni ſepe in ↄmuni affert. ̊ ma⸗
gna vis veritatis.que ↄ omnium inſidias facile ipſam emergit. Aita hoꝝ fratꝝ
in apto eſt. MHon pot abſcondi ciuitas ſupꝛa montem poſita. Eſt hec familia q̃ti
lucerna ardens ſupꝛa candelabꝛum.que domum domini hoc eſt eccleſiam miro
ſplientdoꝛe irradiat. AHenit aduerſus eam pᷣnceps buius mundi.⁊ nibil be in illa.
Fundata eſt domꝰ ſupꝛa firmam petram. Mihil eſt auod in eam valeant aqͥlo/
nes. At q;uis credit᷑ bec celeſtis impatoꝛis ſuſtentata mmanu.neq; timeat verſu-
cias ſerpentinas.cupit tñ eius conſilt o confoueri.qͥ locum magni dei tenet in ter
ris. Hametſi womus ipᷣa diruiſiue demergi beati franciſci nauicula nequeat.pñt
tñ er inqlinis ſiue ex nautis nonulli piclitari.neq; omnino tuta eſt niſi aplice ſe/
dis pſidio muniat᷑. Meum nibil eſt de alto indicio ſacri ſenatꝰ cenſere.aut de pꝛi
ma ſede qᷣcq; dicere.cuiꝰoꝑa iudicarę in terris moꝛalium nemo põt.non tamẽ
errare me putauerim ſi apudwignatõz tuam animi mei ſecreta aperuerim. ⁊ q
ex vſu crediderim. ſapientie tuẽ palam fecerim. NHam ⁊ hoc iuraſſe memini me
factuꝝ.cum ſacris pontiſicalibꝰ initiarer. Ego vt aꝑte loquartua dignitate ve/
bement᷑ timeo. ne nouitas bec ſcandalũ pariat. ſi fratres de obſeruãtia ad ↄuen
tuales migrare ꝑmittantf᷑. Hoc em in pinis non intelligo licitum eſſe. Nouete 2
reddite ſeriptum ſcimꝰ.ſuanda ſunt qᷓ ſane mentis ꝓmittunt puberes.Claudẽ
da eſt poꝛta que ducit adunteritum. apicnda que monſtrat vitaz. Sunt pᷣteres

vät fama eſt ſupꝛa viginti milia fratrum qui de obſeruantia dicunt᷑.Lota cbꝛiſti⸗

anitas his plena eſt non eſt leue tantam offendere multitudinem. incautum eſt
Oꝛ ſi dicat᷑ multo plures eſie ↄuentuales.doctrinamq; boꝝ

Parum ꝓdeſt ſermo cui vita contraris eſt. Meq; ſcientia ſine ſapientia ꝓficit.

Wonaſteris oientualiutm oininui acruere cernimus. Obſeruantiutn augent :
ſioꝛent. his pᷣncipum aures patent. neq; pontifices alij aut alij pᷣlatibis aduer/
ſant᷑. Mibil em̃ ab his parochialium iura ledunt᷑.ſubſidio piebanis ñ oneri ſunt

Gonuentuales aut nũc offertoꝛia recipiunt.nuncde iure ſepulcrali ↄtendunt.ob

q́s res acceptioꝛes omni ꝓplo ſunt obſuãtes q; Puẽtuales.Taceo de vita diſpa
ri que ipo nomine deſignat᷑.mihi ꝓfecto nõ videt᷑ exoediens romanum pontifi/

cem hanc familiam ↄtriſtari deb ere.Et qm̃ tua dignatio veritati fauere ac diuer

tere ſcandala ꝙ ſua virili ↄſueuit.pᷣſumpſi hᷣ tibi ſcribere. Intelliges ex l̃is ceſa
ris animum.eiꝰvtile cenſeo ꝓuideri.Frat᷑ iohes bomo dei eſt.pli germanie q̃ſi
Wbam eum bñt. poſſet cum vellet eleuato digito magnam turbam facere.ſentõ
er bis qͥ penes eum ſunt egre ſibi eſſe adð de bulla Eugenij fert. ſͤ homo ſapiens
ſpem vultu ſimulat.pᷣmit altum coꝛde toloꝛem.qᷓ;uis ſcio ↄſtantiam eiꝰ imobi/
lem neq; timendum eſſe ã ſo aplice ſedis dignitatem ac eminẽtiam pᷣdicauit re-
frocedere liguam. Decet tñ ſummi pontiſicis ꝓuident ã his bñfacere.eoſqʒ oſo
lariqͥ de romana eclia ſunt benemeriti.qᷓlem eſſe hũc iohem cum ſuis fratribus
nemo qͥ ſapiat infidias ibit. IHec bona venia dixiſſe veluerim. tua dignatio ꝗᷓ li-
bera voce bico in ꝑtem recipiat melioꝛẽ.meq; ſuo moꝛe ↄmẽdatum babeat.Ex
noua ciuitate die.xj. Janua

. Repᷣbendit ſcribentem inlolito latino. Epiſtola cc ccxxj x

Meas epᷣus ſeneñ. Ambꝛoſio ſpãnochie.S.p.d.Cincurellus pape tabel/

lariꝰ tuas lrãs ad me detulit.ũs rectiꝰ dixerim lituras. Meſcio grece an
J hebraice ſcripſiſti.Latine ãdem minime.nõ intellexi vnicum vᷣbum.nec
penes me qᷣſq; fuit qͥ tuos caracteres cognoſceret.pinde eſt igit᷑ acſi nihil ad me

ſcripſiſſes.repuo penes me ſcripturam tuã.vt cũ rome veniam.tibi reddam ⁊a
te petam expoſitõʒz. Interim non eſt qð poſſim rñdere niſi mihi gloſulas miſer

Aale ⁊ ſcias me dein ceps latinas lrãs non vncinos mercatoꝛios didiciſſe.Ex ra

tiſpona dic.iij. Maij.Anno.M.cccc.liii.

Tiractatulus de educatõe liberoꝝ ꝑ eneam ſiluium edi - = =⸗
tus.ad Iadiſlaum nobiliſſimũ hügarie ⁊ bohemie regem. CCCCXXXYj.

Ereniſrimo pᷣncipi dño ladiſlao pãnànioꝝ ac bobemie regi ⁊ potent! au
ſtrie duci.dðño ſuo.Eneas epᷣus tergeſtinꝰ. Si quem vᷣtuti am dare.to

tuimq; ſe bonis pᷣbere actibꝰ oꝑtz. bunc eſſe te ladiſlae rex inclite nemo 4
ſapiat inficias ibit. Maximis nãq; regnis ⁊ ampliſſimis pᷣncipatibꝰpoſtq; tute
le finieris annos expectaris impaturꝰ.qᷣbus niſi ↄſummate pꝛudentie fueris diu
dñani non poteris. Regna vᷣtuti parent ⁊ reſiſtũt vicijs. Sicut olim impatoꝛis
ignauiam roma non tuiit. ſichodie regis deſidiam bungaria deteſtat᷑. NHulli ma
ſis q́; regnanti opus eſt ſapia q̊ pacteo ere gubernauers alios. Et quem ꝛiꝰ
ubuertit erroꝛ rex inſipiens ſe pdit ⁊ ppin. Sapienti in meli? om gaint. er
me inqͥt ſapia reges regnãt ⁊ legum ↄditoꝛes iuſta decernunt.u dum puex
agis. ⁊ eum natu grãdis fueris. optimis te pᷣceptis imbui ſines.Ad q́s res ꝓuo
care te q̊z maioꝝ tuoꝝ exempla debebũt.q romano imꝑis cum marima laude
p̃ᷣfuerũt paterni atʒ mat᷑ni pgenitoꝛes.Et qͥ te genuit diue atʒ indelende memo
rie pĩ albertꝰ.qͥbꝰ dedignareę fediſſimum fuerit. Maioꝝ qͥ regna ſuſcipit.⁊ vir.
tutes q́ ſuſcipiat ↄſentaneũ eſt. Succedis in nobilitate.cura vt moꝝ ſimili inõ
ſucceſfoꝛ fias. Mobilitas fanctis veſtita moꝛibꝰ laudi vat᷑. NHihil eſt nobile qdð vi
cioſum. Quis em generoſuin dixerit bũcqͥ indignꝰ generec.⁊ pᷣclaro nomine ta
tum inſignis. Sane vt animalia muta q;uis laudatis oꝛta pentibꝰ nemo gene/
roſa optat niſi foꝛtia. Sichomines appellari nobiles iure nequeũt.niſi vᷣtute ꝓ/
pꝛis ↄinẽdati. Miſeꝝ eſt vt iuuenalis ait. aliencincumbere fame. ne collapſa in

— — — —

— —

.ẽ S

—

π. — —☛n , ☛ ☛ — —

pꝛiicipes dum reſpᷣ

ant ſubductis tecta columnis Ad vᷣtutem autem capeſcendam lrãn ſtudia pti

rimum adiumenti pᷣbent. Mec cuiq; magna qᷓ; regi voctrina ↄgruit.Qð intelli/

gens rom anus imperatoꝛ francoꝝ regi cui tuncam icitia iunctus erat.ꝑ epiſto

lam magnopere ſtudebat liberos vti ſuos literis erudiri curaret. Illiteratum
eni Vil aliud q coꝛonatum aſinum eſſe dicebat. Hec ego Romanoꝛum
ublica fioꝛuit illiteratos eſſe comperi.ſed donni atq; militie.
⁊in ſenatu ⁊ in exercitu dominatam eſſe doctrinam. manifeſtninq; ommibus eſt
poſtqᷓ; excluſe ſunt litere omnes elanguiſſe virtutes. Mam ⁊ armate quoqʒ mi/
lit. e infirmata eſt manꝰ.⁊ ipſi⸗ pᷣncipatꝰ q̃ſi pciſa radix. Socrates qͥdem /vt eſt
a boetio relatũ) ſoꝛtunatas eſſe reſpublicas opinabat᷑.ſirectoꝛes eaꝝ ſtudere ſa
piẽtie ↄtigiſſet. Soli nãqʒ ꝑfecti ſunt hoies qͥ ciuiles cũ phia ꝑtes querũt ĩmiſce
re.ſibiq; gemina vendicat bona. Mam ⁊ eoꝝ vitaʒ qͥ ↄmuni fpuit vtilitati.⁊ ſum
ma cũ tranqᷣllitate nullis obiecta fluctibꝰ:ꝑ ſapie ſtudia vᷣſat᷑. Dꝛincipibꝰ igitᷣ ⁊
q̊ regnaturi ſunt expiundũ eſt totis viribꝰ. vt ⁊ publica oficiant᷑ negocia ⁊ phia
vendicet᷑.quemadmodũ ꝓ tpibꝰattinere videbit. Sic em̃ pęcieles ciuilia tracta
uit officia.ſic archita tarentinꝰ.ſic dyon ſyracuſanꝰ. ſic rabanꝰ epamunidas. q̊ꝝ
duos teſte plutarco platonis ↄſtat fuiſſe diſcipulos. Pꝛetereo nros ſcipiones
fabios. Cathones. marcellos ceſares. dbus ſumma laus ſumma eruditio fuit.
vid boꝝ g te modum cũ tpᷣus aderit cupimꝰ regnatuꝝ.vt fatigata magnis cala
mitatibꝰ bũgaria. ac ſeuis erroꝛibꝰ ↄculcata bobemia.te duce reſpirent.ſplẽdð/
riqʒ pᷣſtino reſtituant᷑. Quod ꝓculdubio ↄſeqᷓmur.ſi ſpem quam de te pᷣbes ſecu

ta res fuerit. Odoꝛẽ nãq; bonũ de te bauſimꝰ ſic odoꝛ agri pleni cui dñs bnit⸗

Wagnũ eſt future ꝓbitatis indiciũ. qꝛ nec videre nec audire turpia potes Ne/

mo tibi nõ modeſtꝰ ſodalis placet. Moꝛales biſtoꝛias totis haurꝭ auribꝰ.indi⸗
eſq; fieri melioꝛ pᷣceptoꝛis tui monitu niteris. Sic mihi qͥ te inſtruit teq; obpᷣuat
æ amat maxime.vir tum doctꝰ tum ꝓbus de te locutꝰ ẽ caſpar.cuiꝰ hoꝛtatu lihel
lum bũ̃c de te ſcribere ſumꝰ agsrem.Dꝛecatꝰem̃ ſummo ſtudio nos fuit.vt aliqᷣd
ſeriberemꝰ ad eruditõʒz inſtitutõemq; tuam.aptum ⁊ ↄpendioſum.Optauiſſe/

——

mꝰ hoc oneris alteri fuiſſe mãdatum.qͥ ⁊ pulcrioꝛa ⁊ melioꝛa q;ᷓ nos tradere po
tuiffet. Neq; em̃ tu es quem mediocria deceant.neq; nos ſumꝰq̃ ſublimia pᷣſtare
valeamꝰ. Sʒ neq; obſequm tibi neq; pᷣceptoꝛi tuo volũtatem negare vebuimꝰ.
ne vel maieſtati tue vel dilectioni ſue videremur aduer ſi.nũc pᷣſertim eñ ſaluato
ris nr̃i natalitia celebꝛamꝰ. in qbomos eſt fidelibꝰ xpᷣianis inuicem munera miſſ
tare. douandum qdem tibi aliqᷣd bocthe fuerit.Sʒ qͥd eſt að elargiri tibi noſtra
pauptas queat. Mon poſſumꝰ cum piſcatoꝛe dicexe. ſurge ? ambula.qꝛ nec huiꝰ
meriti ſumꝰ. nec tu deo fauente h̊ indiges auxilio.Sʒ auꝝ ⁊ argentũ nõ eſt mihi
expiri lʒ ⁊ dicere. Quid ꝙ tibi donare aliud poſſumꝰ.q; tin qd mgfi pᷣcibꝰ fla gita
mur. pᷣſtant auro atz argento vᷣtutum pᷣcepta.qbus ſi qs equos veſtimẽta lapil
loſqʒ pᷣtulerit.is equo aut lapidi qᷓ; ſapienti viro ſimilioꝛ eſt. Ex his ; ſuccinctus
opuſculum tue pᷣuituti deuoueram qʒ tibi naſcente dño iuxta repᷣſentatõʒ eccle

ſie tot annis inſtitutũ dono daremꝰ. Meſcio qͥ pacto in manibꝰcreuit opꝰ.obſcu⸗
ritatem dum fugimꝰ. bꝛeues eſſe deſinimꝰ. Eſt tñ oꝑi modus.nec faſtidienti. ꝓlixi
tati nec tenebꝛoſe obnoxiꝰ bꝛeuitati. Zu paruum munꝰ?ex pauꝑe domo benignꝰ
ſuſcipe boniq; ↄſule.paruumq; pᷣcio nõ vtilitate penſabis. Hoc em libello auẽ
in ptes qᷓtuoꝛ diuiſimꝰ.q̃ regis pueri.que iuuenis.que vini quecq; ſenis eſte ſtudia
dicant᷑. vt ex daris auctoꝛibꝰaccepimꝰ tue ſublimitati monſtramꝰ. Speramꝰem̃
bas omnes etates nõ ingreſſuꝝ te modo.verumetiam e reſſuꝝ. ad quas beate
beneq; dirigendas.ꝗðᷣ defuerit ſcriptis nr̃is/ non qne id paucum eni jex alioꝝ
fontibus hauries. Aale.

De pueroꝝ ingenio naturali. Et quom odo natura ipſa ceca eſt ſine diſciplina
Rubꝛica pꝛima. 8s ni

ôc ð õ

MWunibus q ad vᷣtutis culmnẽ ducendi ſunt pueris.katuraʒ in pᷣmis bonãä?

⁊ diſcipline capacẽ eſſe oꝑtzʒ. Sʒ hãc pᷣſtare neqʒ tuũ eſt neq; bumani ſtu⸗
dij ic dei munꝰ eſt celef⸗ nu. Paucir.
ſit. Sicut em̃ aues ad volatum. Quintilian?ait.eq ad curſum ad ſeuiciqᷓ gignũt
ſic bois eſt pꝛia agitatio mẽtis atz ſolertia. Ebetes vo atz indociles nõ magis
ſm nãʒ q; ꝓdigioſa coꝛpa ⁊ inſignia mõſtris equnt᷑.Et quis alius aliũ pᷣſtet in⸗
genio.nemo tñ repit᷑ qͥ nihil ſit ſtudio ↄſecutꝰ. Sʒ accipimꝰnaz tibi eſſe rectaʒ ⁊
docilem: ſuꝑeſt igit̃᷑ vt diſciplinaʒz ⁊ exercitatõʒ ſuſcipias.Sicut em̃ ceca eñ ſine

*

biſciplina na:ſic ſine natura macerata eſt diſciplina.in vtraq; paꝝ momẽti fue⸗

7

rit ſi ſubtraxen exercitiũ.ſ hiſce tribꝰ abſolutio ↄpat᷑.Accede igit᷑ fauẽte numine

—

Zacceptl diſcipline regulis exercitatõʒ vᷣtutꝭ amplectere.
Oꝛ in duobus pᷣcipue pueris ſunt erudiendi.

₰ „*

Ao ſunt in pueris erudiẽda.coꝛpꝰ⁊ aia.de cura coꝛpis pᷣus.Nam in mr̃is

vtero qͥ
tõnem deinde mentis annectemꝰ.int̃dum mixtim agemꝰ. Quidam fierl

vtrũq; ſimul cẽſent ap infautia:⁊ pᷣmis vt aiũt ngrrtetltig inciꝑe debere inſtitu⸗

tõʒ pu ęri. Sʒ pᷣteritæ ſunt h̊ tꝑa tibi vtinã nõ ignaue jad etatẽ tuam feſtinãdũ

—

eſt.ad h te pueꝝ bẽmꝰ.audi pcepta q̊ damꝰpuero:dum te alloqr teq; ↄmoneo.

⁊vᷣceptoꝛes tuos qͥ tuam curam gerũt oſes allor. Meminiſſe nãq; ilos optz
eoæ que ad troyanum ceſarẽ plutarchꝰ ſcribit.qͥ publico ſmone diſcipuloꝝ deli
cta in pᷣceptoꝛes refundi ↄmemoꝛat.depꝛauatũ em̃ neronis ingeniũ.nõ defuerũt
ſenece aſſcriberẽt. Socrates cũ malo inductũ bone intolis pueꝝ aſpexiſi et. pe
dagogum ei ? peuſſiſſe tradit᷑. Relatuin eſta babilonio dyogene Lconidaʒ alexã
dꝛi hptoꝛem qͥbuſdam illũ vicijg imbuiſſe.qᷓ̃ robuſtum qͥ ⁊ iam maximũ regeʒ
ab inſtitutõe pueri ſunt ꝓſecuta. Inſulſi g atʒ aio deliri ſunt. 5
qbuſq;ʒ ⁊ ſine vllo delectu ↄmittũt.Ego illos aut eruditos eẽ voluerim qð pᷣmũ
eſt. aut ſe nõ eruditos ſcire. Hil em peius ẽ bis qꝗͥ paululũ aliqͥd vltra pᷣmas lrãs
ꝓgreſſi:falſam ſibiſ vt q̃ntiliani vᷣbis vta mur ſcie ꝑpſuaſioneʒ induerũt. Recte
igit᷑ philippꝰmacew alexqdro filio ſuo pᷣma lr̃aꝝ elemẽta ab areſtotile tradi vo/
luit:ſummo illiꝰetatis ph̊o. HNeſcio qͥs erroꝛleonide locũ fecit. Recte etiam pe/
leus achillis cure pbenicem pᷣfecit vt ei dicendi ꝑit᷑ ⁊ agendi ductoꝛ foꝛet ⁊ ingr.

Opoꝛtet aũt pᷣceptoꝝ vitam nullis obnoxiam eẽ criminibꝰ.irrepᷣhb enſos moꝛes

—

optimũ expimentũ vt nec hẽant vicia ã vetant. Mon ſiut auſteritate triſtes.nec
ↄmunitate nimia diſſoluti.q̊s nec odire nec ↄtemnere iure poſſis.qͥꝝ ſᷣmo pluri
mũ de honeſto ſit.ne ab his vicia diſcas q̃ poſtmodũ ſit oꝑus dediſcese.in q̃bus
exuendis magna vifficultas eſt. ⁊ onꝰ detocẽdi grauiꝰeſt q; docendi. ꝓpt᷑ qað Ti⸗
motheum claꝝ in arte tibiaꝝ duplices ferũt ab bis q̊s alius inſtituiſſet ſolitũ exi
gere mercedes qᷓ ſi rudęs diſcipulos accepiſſet.Lecũ certe actum eſt optime.
tales ſoꝛtitꝰes ingr̃os.qꝝ ſi pᷣcepta tenuen.⁊ optimi viri poſſig ⁊ clariſſimi ree
aſſeqͥ famam. Hoꝝ offi eſt vt ſicut coloni ſuis arbuſculis circũponũt ſepes.ſic
tibi ↄſona laudabilis vite inſtituta admonitioneſq; circũferãt vñ rectiſſina mo
rum germina pullulãt.honeſtat em̃ fons atz radix eſt ltima diſciplina. Tecũ tñ
monitl nõ plagis agant.qᷓ;uis em̃ cedi diſcipulos ſit ecee. ⁊ Criſippus nõ im
pꝛobet. Juuen aliſq; vba ferant᷑. Metuens vᷣge iam grãdis achilles cãtabat pa
trijs in mõtibꝰ. Maius tñ apud me põdus bnñt Quintilianꝰ? atʒ Plutharc⸗ qᷣ ad
honeſta pueros ſtudia nõ plagis aut vᷣberibus.ſᷣ monit? ⁊ rõnibꝰ ducẽdos aiũt.

vᷣbera puos decent nõ liberos. Mobilibꝰ pueris ⁊ maxime regũ mais ꝝ laudes

ac vituꝑia qᷓ; verbera ↄmoditatem afferũt. Illa ad honeſta ↄcitant.h̊ᷣ a turpitu
dine cobibent. In vtriſq; tñ adhibẽdus eſt modus ne qͥd nimis ſit. Pueri nãqʒ
in modicis celebꝛati laudatõibꝰ intumeſcũt.nimis aũt affecti iniurijs frangunt
animoqʒ deficiũt.at ex plagis odia ſurgũt que ad viniẽ etatemvſq; pdurãt.Ad-
dilcenti aũt nihil mag aduerſum eſt q; pᷣceptoꝛes odiſſe.quos tu ſi recte facere

eq; bonũ. Dauci repiunt᷑ bus natura indoci

em foꝛmari coꝛpuſculũ pᷣus:deinde aiaʒ infundi vicemꝰ. Er udi/

q̊ filioꝝ ſuoꝝ curaʒ

— — — —

ne ſomno plus qᷓ; ſatis eſt.aut deti indulgeat. Mollis educ
indulgentiam.neruos omnes ⁊ ment ⁊ coꝛꝑis frangit. Vitanda eſt piumarum

platone dictũ eſt laboꝛes ⁊ ſommi.

volueris non minus amabis c pſa kaca. ⁊ parentes eſſe non qdem coꝛpis ᷣ
mentis tue iudicabis.multum boc ⁊ pietas ſtudio ↄfert.Audi rurſus Juuenalẽ
ij maio ꝝ vmbꝛis tenuẽ inqͥt ⁊ ſine pondere terram. Spiranteſq; trocos ⁊ in
vꝛna ꝑpetuum ver.Qui pᷣceptoꝛem ſancti voluere ꝑentis.Eſſe loco.
De cura coꝛpoꝝ ⁊ qliter nutriendi ſunt pueirn.

De pᷣceptoꝛibus ſat dictum eſt. Mũc viden qũ arbitramur quõ illi coꝛpi
tuo curam pᷣbere dñt. Quam ↄſuetudinem puerile coꝛpus accepit.eandẽ

buare ſuccedẽte tꝑe cupis.Cauendum eſt igt ne nimis mollit enutriat
is educatio quam vocamus

mollicies.herere ſericum carni nolim.intdum groſſo lino vtendum eſt. ſic fiunt
mẽbꝛa ſolidioꝛa.⁊ laboꝛis magis patia.Cũq; ſis natura pulcerrimꝰ⁊ dignalſce/
ptro ſoboles:ſtudendum eſt vt geſtus foꝛme rñdeant.vt recta ſit facies nelabia
detoꝛqueas ne linguam ſugas.ne vicium ebꝛietat effin gas.ne ſᷣuilem imiten vᷣ/
nalit atem.ne ſupinꝰ ſit vultus.ne deiecti in terram oculi.nę inclinata vtralibus

ceruix.ne inducte ruſtice manꝰ.ne ſtatus indecoꝛus.ne ſeſſio irridenda.Cilioꝝ

motus apte retinẽdus.recta ſint bꝛachia.neq; in ꝓferendis pedibꝰ ruſticia aiſſi
hil põt placere qdð non decet. NHouit hoc Philippus alexandri pꝛ.qͥ cum multos
q̃s bello cepat venundans.ſublata imꝑeditaqʒ; tunica ſederet nequaq; decoꝛe ⁊

vnus ex bis qͥ venũdabant᷑ clamaret. Ignoſce mihbi philippe.nã a pꝛe milʒ ami

citia tecum eſt. Vñ ſibi amicus eſſet homo infrogat.Et ilio ꝓpius accedẽte atʒ

ſubmiſſa voce dicente.parũper iuferius clamidem demittito.ita em̃ ineptꝰſedes

iſtum ait philippꝰ dimittite. Nam qͥ beniuolus at amicus eẽt latebat.Seruan⸗/
dus eſt igit᷑ in motu omniq; ſtatu decoꝛ. In q̃ re tam curioſi greci fuerũt.vt geſtꝰ
legem ↄſcripſerunt.quam cironomnica vocauerũt.eam ſocrates ꝓbauit. Plato

in ꝑte ciuilium actionum poſuit.Criſippus in pᷣceptis de educatõòe liberoꝝ non
omiſit. Sunt etiam coꝛꝑis qᷓdam certamina q̃ minime ↄtemni vñt.ſᷣ cius rei pᷣ-
ceptoꝛes audiendi ſunt.vt qᷓntum ſatis erit in his elaboꝛes.q̊ ⁊ apta
bꝛoꝝ ↄpoſitio ſimul ⁊ robuſtitas qrit᷑. Bona em̃ in . 1
na q̊ʒ ſenectutis fundamẽta iacit. Cũq; regem ineſſe pᷣlijs ſepius opoſteat.mili⸗

⁊? apta qᷓdam mẽ-
uer coꝛpis babitudo bo
taribus certaminibus exercere pueros ↄuenit.quem regni gubernacula manẽt.

Bellum em̃ educatum in vmbꝛa coꝛpis habitudinẽ repudiat. Macillẽtus aũt
