plebi calicẽ dicat. Cũ latina ecclia id ſeruet dceat mãdat. Suadeo vt vos illi ob

temꝑetis: cuſtodiatiſq; legẽ matris. vt addat᷑ gr̃a capiti vĩo ⁊ toꝛques collo vrfo
Sicut ſalomonis vᷣba ꝓmittũt his que ſunt matribus obſequẽtes. Micolaus.

Eſt nę vllũ aplice ſedis aut generalis ↄcilij ecretũ ꝙ laicos ſub vtraq; ſpẽ cõica/
re phibeat. Eneas. Aultis obtempare ſi decretũ oſtendo. Micolaꝰ, Obtepe
rabimſi nõ eritlegi diuine cotrarin. Eneas. Lex diuina nulla ẽ cui talis ſanctio
poſſit eẽ contraria. Micolaꝰ. Tibi ſic videt᷑ nobis longe alia ſnis eſt. Eneas.

Vlos cõionẽ duplicis ſpeciei de pᷣcepto dñi dicitis. Nos cõtra.Cui magis creden

qũ eſi:vobis an ſedi romane. Micolaꝰ.Ei credendũ ẽ cui ſcriptura viuina ſuffra⸗
gat᷑. Eneas.At vos dicitis legẽ diuins ſentirevobiſcũ. Hos ↄtra qd mõö. Mi
colaus.Qui vᷣbis diuinis legis ꝓpinquior eſt:bqc fidem dignioꝛe puto. Eneas.
Quig ſi eſt boc dubiã. Quis obtinebit · Nicolaꝰ. Xps vns iudicabit. Eness

ð
ð
4

M

eccdeſie vnitate receſſiſtis. Galethb. Arguis paucitatẽ noſtrã

Mullũ ergo vt intelligo indicẽ:nuliũ iĩ tera ſupioꝛẽ vultis qͥ res dubias dimniat
Sic neq; romanũñ pontificẽ caput eſie xp̃ᷣiani populi creditis.neq; militantẽ ec-

deſiã bonoꝛatis: q;uis eſt magiſtra fideliũ:doctnx veritatis:inimica mẽdacij:ma
ter noſtra que nos xpo regenerauit ⁊ alit atq; nutrit in fide. Oꝛ ſi vos aliud ʒon

moueret: veſtra vos paucitas exterrere dveberet. Quot em̃ eſtis qui aduerſus vi-
uos innumerabiles ⁊ moꝛtuos infinitos lin ꝗquas acu itis. Lota xp̃ianitas contra
vos eſt. tamen a ſnia non receditis. Que ſi vera eẽt omnes noſtri ꝓgenitoreg
cũ diabolo eivangelig arderẽt:qui calicis ex ertes fuerũt. Hã regnu hoc poſt
facramentis eccleſe relictis idolis iniciatũ eſt:ſemꝑ aplice ſedis ritu cõicauit:cx-
ceptis paucis annis eui nr̃i.in quo monitoꝛe Jobanne buſs ie Picon ⸗ ab
leth. rguis bene ſtra: ſed xp̃s aduerſus
multitudinẽ iudeoꝝ paucis diſcipulis circũdatopᷣdicare nõ timuit nec multi erat

= —

iudei cõſiderata gẽtiliũ multitudine añ legẽ acceperũt moſaicað. Eneas. Xpᷣs

deus ⁊ bono dñs ⁊ igr:nouã daturus legẽ in mudũ venit redẽpturuſq; populũ
Qualis cõpatio lucig ad tenebꝛas. Terre ad celũ.Xpᷣi ad belial. Mõ tñ dñs ſine
miraculis creditus eſt: neq; moyſes abſq; ſignis legẽ tulit. Ad vos q̃ ſigna facitis
vt vĩe paucitati credamꝰ: vobiſcũq; ſimus. Galeth. Generatio pꝛaua ⁊ adulte
ra ſignũ querit. MHos paucitatis nre tutoꝛe xpᷣm habemꝰ?:q apud euãgelium dicit
Abicũq; fuerint duo aut tres collecti in noie meo ego cũ eis ſum. õ indigemꝰ
bumano fauoꝛe qui vucimmur celeſti vuctoꝛe. Encas. Apud ciprianũ martyreʒ
bis ſoꝛoꝛia verbis nonuili iactabat. Quibus ille ſic ridit. Coꝛuptoꝛes euangeli
atqʒ interpꝛetes falſi extrema ponuũt⁊ ſugiora pᷣtereut.partun memoꝛes partim
ſublole copꝛimẽtes vt ipſi ab eccleſia ſcifi ſunt:ita capituli vni?ſententig ſcindũt
Dñs em̃ cu diſcipulis ſuis vnanimitate ſuaderet ⁊ pacc. Dico inquit vobis: quo
niã ſi duo es vobis cõuenerint in terra xxomm xe quãcũq; petieritigs ↄtinget vo/
bis a patre meo qui in celis eſt. Abicũq; em̃ fuerint duo vel tres collecti in nomi-
ne meo ego cũ eis ſum. Oſtegens non multitudini ſed vnanimitati depꝛecantinʒ
plurimũ tribui.Si duo inquit ex vobis couenerint in terra vnanimitatẽ pꝛius po
ſuit. cocoꝛdiã pacis ante pᷣmiſit: vt coueniat vobis fideliter ⁊ firmit docuit. Quõ
aũt põt ei cũ aliq̃ cõucnire qͥ cũ coꝛꝑe ipſiꝰ eccdlie ⁊ cũ vniuerſa fraternitate nouꝰ?
venit. Motate verba ⁊ ſignate myſteria. Mõ eſt cum eis xpᷣs q̊ ab ecclia recedũt.
n vna ecclia fuimꝰ oẽs: pꝛiꝰ vna fides: vn?ꝰ deus: vnꝰritus ⁊ vobis ⁊ nobis erat.
5 nos a vobis: vos a nobis receſſiſtis:faciẽteſq; vobis cõuẽticula diuerſa: pe
grina dogmata recipiẽteg. nõ audiuerãt aerg nri veritatis caput atqʒ oꝛiginẽ
reliquiſtis. Oꝛ ſi xpᷣi pnñtia cupitis ad ſponſaʒ ei redeundũ eſt. Galeth. Nos in
eccha ſumꝰneq; ab illa receſimꝰ vncᷓ. Crãſire aũt ad vos dũ xpᷣi legẽ violat nul-
larõ ſuadet. Quia nũq; myſtico vpi coꝛpoꝛ ingit᷑. ab eius euggelio ſepatur. ſed
cur nobis retices. ſi qu eſt aſtitutio ꝗ umere calicẽ vetat. Eneas. Quia nolui
ſtis obediẽtiã polliceri. Sed dica tñ.ego ita vos peritos arbitroꝛ vt ↄſuetudineʒ
vniuerſalis eccleſie nõ minoꝛis efficatie cenſeatis q; ſcriptã legẽ qꝗꝛ vis legis ex cõ
ſenſu reſultat. Cõſenſus aũt nunoꝛ no ineſt ↄſuetudini q;ᷓ legi cõſcripte.Hã ↄſue/
tudinẽ longus ⁊ appꝛobat vſus inducit. Que nullius impedimenta clamoꝛe:di/
uino magis qᷓ; humano videt᷑ recepta cõſilio. leges ant chuis dei nutu decerni cre
dant᷑:ſepe tñ vel populi vel ſenatus magna parte diſſentlente tradunt᷑. Ob quaʒ
rem non minus plectendus eſt vetuſte confuetudinis q;ᷓ ſcripte legis pꝛeuarica⸗
tor. Cu igit᷑ iã pluribꝰ ſeculis obſeruarit eccleſia ne plebes de calice biberẽt: dece/
bat ⁊ vos bohemos huiꝰ obſeruantie taqᷓ́; paternelegis emulatoꝛes exiſtere:q̃ ſi
cut ante dictũ eſt:neq; noui neq; veteris teltamẽt i codicibꝰaduerſat᷑ ſed rõne ma
na T honeſtate ſubnixa eſt. Aerũ qꝛ ſcripti vecreti ſanction requiritis: no ſru⸗
raboꝛ erpectationẽ vram. Euoluite conſ antieñ.concilium atq; eius acta perqͥ;
rite. Conſuetudinez quam modo expoſui ⁊ atpꝛobatam ⁊ pꝛo efereran ⁊ Kcri
pto firmaz reperietis. In baſilez auoch dum generalis ſynodus illic erat:poſtq;
Meranee een

exacte viſa ſunt ⁊ diligẽter excuſra ſacrarũ teſtimonia IFarũ: magnoꝝ cõcihoꝝ de⸗

cretis:ac ſanctoꝝ patrũ ⁊ illuſtriũ docoꝝ traditionibꝰ enucleate penſatis:decre/

tũ ꝓmulgatũ eſt:quod aꝑte declarat ſideies laicos ſiue clericos coicautes ⁊ nõ cõ

. „ „ „

fiactes ad ſuſcipiendũ ſub ſpecie panis ⁊ vini diuinũ eukariſtie ſacr̃m ex pᷣcepto

dñi nõ eſſe aſtrictos. In cuiꝰnine ſubiũgit᷑. Laudabilis q; ↄſuetudo cõicãdilaica

lẽ populũ ſub vna ſpecie ab ecclia ⁊ ſcis patribꝰ introducta:ac hactenus diutiſſi-

me obſeruata ⁊ a dctoꝛibꝰdiuine legis ſanctaꝝ ſcripturã atq; canonũ multã pe/
riciã habentibꝰ:ia lõgo tꝑe cõmendata ꝓ lege habeda c. HNec alicui licitũ ẽ ea re
pꝛobare:aut ſine auctoꝛitate ecdleſie ip̃am imutare.Sic ergo ⁊ ſcripta cõcilioꝛuʒ
habetis decreta ⁊ vetuſtũ eccie rituĩ. Galeth. Põt ecclia vel cõciliũ q̃ xpᷣꝰ inſti/

tuit ſacramẽta ꝑuertere. Eneas. Mõ põt. BGaletb. At ſacramẽtũ hoc ſub ſpe

cie panis ⁊ vini xpᷣs ĩiſtituit.Cur ꝑuertit ecclis qᷓ ꝑpanẽ ſolũ ad laicos defert. Ene
as. Mõ ꝑuertit eccleſia ſacr̃m ſed ritum mutat.Que ſunt em̃ de neceſtate ſacra⸗

mentoꝝ imutabilia ꝑſeuerant.Que circa ritum ſunt imutare ecclia põt.uiꝰ po
teſtas nõ minoꝛ eſt hodie q; ſub aplis erat. Ptaãs aũt ⁊ adminiſtratio ecclie ſicut

doctoꝛes tradũt:tribus in rebꝰcõſiſtit. In oꝛdinibus diuerſoꝝ pᷣlatoꝝ. In admi

niſtrationibꝰ ſacramẽto ꝝ. In diuerſis pᷣceptis ſubditoꝝ.Ob qua rẽ nõ ſine rone
putauit doctoꝛ inſignis aqninas.in arbitrio eſſe eccleſie diuerſos gradus pᷣlatoꝛũ

inſtituere ⁊ inſtitutos pꝛo reꝝ diuerſitate vel tpoꝝ amouere. Sic ſubdiaconi ſũůt

oꝛdinati:quos eccleſia pꝛimitiua neſcuit. Sic plati pᷣſbyteris cᷓi quos olim bie/
ronymus equalis fuiſſe ptatis affirmat. Sic cardinaliũ ſacer ſenatus inuentus:
eccleſie magnũ decus ⁊ ſtabile firmamentũ. Põt etiã eccleſia in adminiſtratione

ſacroꝝ abolitis pꝛioꝛibꝰ nouos ritus inducere ⁊ cerimonias nouas. Qua derel,ʒ

dñs diſcipulos ſuos facta cena cõicauit:eccleſia tñ neq; pꝛãſos neq; cenatos fra⸗
tres:niſi neceſſitatis cꝗ tantũ ſacramentũ ꝑmittit aſſuniere.Rurſus quoq; q;uis
amictus linthea ꝑpᷣs.quotidianaq; veſte indutus.boc ſacram entũ inſtituerit:di
ritq; pauſſima verba.eccleſia tamẽ ob eius reuerentiã ⁊ oꝛnamenta veſtimen

toꝝ ſacerqotibꝰdedit: ⁊ miſſarũ ſolẽnia ꝓphetaꝝ ⁊ aploꝝ lectionibꝰ ⁊ deuotis oꝛa

tionibus adoꝛnauit.Sic em̃ in veteri lege rubꝛicatas pelles ⁊ rudia tabemaculi
ſacra ſublimis gloꝛia templi ſecuta eſt. Sic ⁊ in nouo teſtamẽto poſt illa eccleſie
pꝛimitiue rudimẽta pedetentim ſplendoꝛin cultu diuino ⁊ ritus ſacramentoꝝ ex
politioꝛ ⁊ maſeſtas ſacerdotij maioꝛ ſucceſſit. Cercio loco põt eccleſia ſtatuta ⁊
oꝛdinationes patrũ que de moꝛibꝰagũt: ꝓut loco tꝑi ⁊ ꝑſonis videnit ↄuenire im
mutarę ⁊ abꝛogare:ſicut ⁊ puꝰdiximꝰ.Sed q;ᷓntũ ad ſacramẽtũ heiner qð neceſ-
ſariũ eſt tolli no põt.qð neceſſitati nõ ſubeſt ⁊variari põt ⁊ tolli. In eukariſtia vᷣo

ſicut ante ꝓlatũ eſt nõ eſt vſus vtriuſq;ʒ ſpeciei populo neceſſariꝰ: adimi altera

ſpẽs nõ ineute potuit:quia nõ eſt hoc ſacramentũ variare ſ̊ vſum. Galeth. Sa
cramentũ eſt ſub ſpecie vini quis neget:ergo qui vini ſpeciẽ tollit:ſacramentũ tol
lit. Eneas. Haud recte infers. Septẽ ſunt ecdeſie ſacramenta ⁊ ſi vos qñq; tm̃
recipitis.ex his vnũ eſt eukariſtia pᷣcellentiſimũ ⁊ maximũ hoeſern⸗ integrum: 2
vni eſt ſiuę ſub vna ſpecie ſumit᷑ ſiue ſub duabus:⁊ licet mille ꝑticulę panis fiant
viniq; totidẽ:vnus tamen eſt vbiq; totus ⁊ integer chꝛiſtus. Mec ſubtracta vi-
ni ſpecie ſubtrabit᷑ ſacramnentũ.qꝛ totuʒ in altera ſumit᷑.Rectęigit᷑ ⁊ ſanctiſſimę
romana ecdleſia in huius obſeruantia ſacramenti ſeſe habet.Quibus ex rebus ſi
cõſolatione ſpñs cupitis:ſi quietem amatis:ſi veritatẽ queritis:ſi lucriſacere ani
mas vultis:ſedẽ aplicam audite:ſequimini traditiones eius: honoꝛate illam qm̃
ſancta eſt inmaculata ſponſa xpᷣi:colũba purg ⁊ albiſſima:ex cuius ore felicis ra/

mus oliue dependet:qui pacẽ hoibus pollicet᷑:ſupbis bello minat᷑. Finitis ſer/

monibus iſtis aſſurrexit vnus d pꝛimoꝛibus thaboꝛitarũ ⁊ ani:mo ſatis inflato.
Quid tu nobis inquit apoſtolicã ſedẽtot verbis amplificas.Hos papã ⁊ cardi⸗
nales auaricie ſeruos umhinsdiipagcteszinacsenanlgog:valer⸗ ac libidini
Wditos:miniſtros ſceleru vyaboli ſacerdotes ⁊ antixpi peurſoꝛes quoꝝ de vent᷑

r/
ſer⸗
t⸗
rci/

gen⸗

tſt pccunia celũ. Erat hichð ventroſus craffus ⁊ multo abdomin? pinguis quẽ

cũ aſperiſſem admoui ventri ei?leuiter man? ac ſubꝛidens.Aade inqua tumoꝛ H

„
.*
*
4

.

vẽtris eſt. Cur te ieiunio maceras ⁊ affligis inedia. Riſerũt ocs magniſq; ulg⸗ ca
chinnationibꝰexceperunt. At ego cũ aiaduerterẽ ſacerdotes illos magis dio
cõtradicendi q; voto diſcendi ad me veniſſe.poſui modũ verbis meis ſubtraxiq;

diſputationi pedẽ. Intellexi em̃ qꝛ faaliꝰ ⁊ leuiꝰ eſſet turbulẽti maris cõcitos ſlu
ctus clamoꝛibꝰretundere:q; illoꝝ rabiẽ ſermonibꝰcohercere. Mã laboꝛ irritus ⁊
nulli? efrecteſt offerre lumèe ceco:ſermonẽ ſurdo:ſapiẽtiã bꝛuto. Cõuerſus tamẽ

.

„
4

ad eos dixi.College mei pꝛãſi ſũt: ⁊ itineri ſe accingut.hoꝛa eſt vt a vobis recedaʒ
ſatis diu ſimul diſputauimꝰ. Aos tñ vt video nec meis verbis fidem pᷣbetis:neę

ego vꝛis argumẽtationib ?moucor: remaneamꝰ oẽs qd ante fuimꝰ.Exiſtimaui

pꝛiuſc inciperẽ molui trãſilire vt mea tacturmtas opinionũ vr̃arũ fieret auctoꝛi
tas. Nec qs poſt bac diceret: fuit apud thaboꝛitas ſeneñ.epᷣs nec q̃cqᷓ; aduerſus
illoꝝ ſniam dixit. aut eos vera ſentire putauit: aut eoꝝ arguinẽta poſſẽ ſupare dif

fiſus ẽ. M ſi nihil aliud vᷣba nr̃a fecerut:hoc tñ ſt⸗ 2 me vris opinionibꝰ aduer
oꝛtaſſe

ſantẽ oẽs q aſtãt intell exerũt. Aos tñ ampliꝰ⁊

taſſe meliꝰcogitabidſj. Lũc illi ſi

tpᷣs eẽt afferemꝰ huc libꝛos oſtẽderemuſqʒ tibi:qꝛ xpᷣi ſequaces ⁊ legis dei zelato⸗

res ſumꝰ. Sʒ vale.Mꝗâ q̊s ego. NHec vobis nec mi

».

.
*

ec mibi ociũ eſt:valete. Atq; hoc mõ
a me eos diiniſi ⁊ exeũte dño de roſenberg cũ eo ſoboſlaniã veni atq; indecurnaʒ
inſuiã ⁊ ſenioꝛc de roſenberg dñm petiui.videbat᷑ mibi vltra ſauromnathas ⁊ gla
cialẽ occeanũ fuiſſe. inter barbaros.int᷑ antropofagos.aut int᷑ mõſtruoſas indie
libieq; gentes: nec ſane in omni terra 3 circuit amphitrites. gens nulla eſt mõ
ſtruoſior thaboꝛitis. Ethiopes em̃ quoſdã ⁊ ſcitas ⁊ trapobanas coꝛꝑis vicio mõ

ſtruoſos aiunt. Zhaboꝛitas vo depꝛauate mẽtis vicia ⁊ innumerabiles aie macu

le mõſtruoſos eficiũt.Ad quos oẽs hereſes migrauere. q̊s ab initiꝗ naſcẽtis ec-

.

.

cleſic vſq;ᷓ in bũc diẽ peſtifera ingenia ſeminarũt. Sũt ibi nicolaite.ſũr arriani:ſũt
manic hei:ſũt armeni:ſũt neſtoꝛiani: ſũt berẽgam:ſũt pauꝑes de lugduno. DPꝛeci
pui tñ apud eos waldenſes babent᷑ vniꝰ xpᷣi vicarij ⁊ aplice ſedis inimici.qͥ dum
frena ſupio:itatis abijciũt:libertatẽq; pᷣdicãt.neceſſariũ eſt vt oẽs errores admit
ãt.Aqͥbꝰ duʒ exiuiſſes.ex inferioꝛi videbar inferno reuerſus. Hec me pꝛiꝰad ſu/
peros recepiſſe put aui q;ᷓ budwiſeos atq; vlricũ de roſenbergↄueni: NMa ⁊ bud⸗
wiſei nullis hereſibꝰinqᷣnati ſũt. ⁊ vlri cacerrimꝰhoſtis hereticoꝝ verꝰ ecche fut⸗
inter alios bohemie pᷣncipes qͥ fidẽ catholicã vᷣbis armiſq; tuent᷑:anterioꝛ eſt di/

— „

3 quẽ ſedes aplica int᷑ caros habeat ⁊ int mos honoꝛct. Scripſi hec tue ßſtabi
itati feſtino ⁊ currẽticalamo: Pꝛoꝑante nãq; romã iohe meo quẽ ꝓbenoſti:ma
lui te q̃ mihi in hac via ↄtigerãt vtcũq; narrata cognoſcẽ q; penitꝰ ignoꝛare.Res
altas de fide diſputãtes ⁊ archanos ſcripture ſenſus attingẽ pᷣſũpſimꝰ. Scio qꝛ
nõ dafuerũt ineptie. Mã rudẽ ⁊ inexꝑtũ tyronẽ bec me pugna ſuſcepit. Sʒ nolui
latrãte s impune lupos abire:nolui deſerere veritatẽ:nolui ecclie deeſſe: ⁊ qm̃ im
peritię mee tenebꝛas nõ ignoꝛaui: ſuꝑne claritatis lumẽ intrepidus expectaui: ia
ctaui ſuꝑ dñm curã meã ⁊ ipſe adiuuit:ſenſi diuinit? aſſiſtentiã.naʒ verba neſeio
quõ ſuapte fluebãt.quibꝰ miſeri thaboꝛite miſerabiliter ᷣmebant᷑ benignꝰ ⁊ mi⸗
ericoꝛs dñs:qui nec peccatoꝝ voces obaudit. redo ⁊ certus ſuʒ qꝛ non mnea vi
ta:ſed mea fides meruit audin: ne thaboꝛitarũ elenchiu inuoluerer ant ſophiſma
tibꝰ caperer: vtcũq; res acta ẽ. Scio me pła tũc dixiſſe ⁊ minimo ſcripſiſſe digna
coꝛꝛeptione. Sʒ ꝗᷓ tũc dixi coꝛꝛipi nequeunt.qꝛ ſemel emiſſum volat irreuocabile
verbum. QAue nũc ſcribo facile poterunt emendari pꝛiuſqᷓ; edant᷑. Ideo te per ve
terem beniuolentiã ⁊ quam mibi ſemper oſtendiſti charitatẽ pꝛecoꝛ te ⁊ oꝛo huic
opuſculo vt tuã limã ſummamqʒ; manũ admoueas. Heqʒ pꝛius in lucem ſinas
exire q; tuo fuerit acri ⁊ graui iudicio compꝛobatũ. Aale noſtri memoꝛ ⁊ amans
uando deus ⁊ fata vo ent veniem? ad te. Ex noua ciuitate.xij.kl ſeptembꝛis.
ub anno dñi. M. cccclj. m iß

Oꝛatio enee de cõſtantinopolitana cllde Eerpyj „5
2 le cter⸗ urcos Sareg go. ade Epiſtola. cxxxj.

Onſtatinopolitana dades reuerẽdiſſimi patres. Illuſtrifſimi pꝛincipes:
ceteriq; viri genere ⁊ doctrina pᷣſtabi cs:qᷓ; tburcoꝝ gradis victoꝛia. Eꝛe-
coyn extrema ruina. Catinoꝝ ſuma ifamia fuit:vnũquẽq; vr̃jm vt arbitroꝛ
ctãto magis angit magiſq; cruciat:quato ⁊ nobilioꝛes eſtis ⁊ melioꝛes.Quid em̃

viro bono ⁊ nobili magis congruit:q;; curã kerereſice oꝛthodoxę: fauere religio

ni xpᷣi nomẽ ſaluatoꝛis pꝛo ſua virili magnifacere atq; extollere. Sed amiſſa nũc
cõſtantinopoli tanta vꝛbe in ptãte hoſtiũ redacta:tanto xpᷣianoꝝ ſanguine fuſo
Cot animabꝰ?in ſeruitutẽ abductis:vulnerata eſt miſerabiliter catholica fides.Cõ
fuſa turpiter nr̃a religio:xpᷣi nomẽ dãnificatũ nimis atq; oppꝛeſſuʒ. Neqʒ ſi verũ
fateri volumꝰ:multis ante ſeculis maioꝛẽ ignominiã paſſa eſt q; modo xpᷣiana ſo
cietas. Retroactis nãq; tꝑibus in aſia atqʒ in aphꝛica:hoc eſt in alienis terrisvul
ierati fuimꝰ:nũc vᷣo in europa id eſt in patria in domo ꝓpꝛia. In ſede nr̃a pcuſi
ceſiqʒ ſumus.Et licet dicat alids ante plurimos annos:ex aſia thurcos in greciaʒ
tranſiuiſſe.LChartaros citra thanaim in europã cõſediſſe. Saracenos berculco
mari traiecto hiſpanie poꝛtionẽ occupaſſe.nunq; tñ aut vꝛbẽ aut locũ amiſimꝰin
europa.qui cõſtantinopoli poſſit equari.Eſt em̃ ciuitas illa totiꝰ terre q̃ cõmode
colit᷑ pene centrũ. Doꝛtũq; hʒ ⁊ ampliſſimũ ⁊ tutiſſimũ:in quo nõ dicã naues ſʒ
numeroſeclaſſes armari ſuſtentariq; poſſũt:atq; indeꝑ boſroꝝ:binc ꝑ heleſpõtũ
ad oia mediterranei maris ſiue tuẽda ſiue vexãda littoꝛa trãſmittit. At bic locus
tꝗ cõmodꝰ tã vtilis tã neceſſariꝰ nobis tacẽtibꝰ:ne dicã doꝛmiẽtibꝰamiſſus xpᷣo
ſaluatoꝛi:lucrifactus machometo ſeductoꝛi eſt.Quid ꝙ ibi ex duobꝰimꝑatoꝛibꝰ
xpᷣianis alter occiſus eſt. Mõne ex duodꝰ xpᷣianitat oculis alteꝝ erutũ:ex duabus

manibꝰalterã amputatã dicere poſſumꝰ.Addite ꝙ ex quatuoꝛ ſedibꝰillis patri-

archalibꝰ pmis ⁊ pᷣncipalibꝰ:qbus veluti ſolidiſſimis baſibꝰxpᷣiana ſubnixa fides
ſioẽm terrã ramos ſuos extẽdit. Maioꝛes nr̃i duas ſilł cũ viaoſoynntäna igna
uiã atq; ſecoꝛdiã ꝑdiderũt:nos terciã ⁊ illã quidẽ cui oẽs pꝛuteniimulti ad boꝛeã
multi ad orientẽ:thanaim iacẽtes populi ſeruiebãt.nõ minori deſidia: maioꝛi tñ
infamia ꝓꝛſus amiſumꝰ. Nimirũ pꝛincipes ſi doletis oẽs ac de tanto xpᷣianitatig
vuinere:quo cecidiſſe grecos:ſuꝑaſſe thurcos:ↄfuſos eẽ latinos aſaduertitis:cõ
ſternati atq; attoniti eſtis. Sʒ no eſt minoꝛ diui ceſaris friderici di noſtri gloꝛio
ſiſſimi ꝙ veſter meroꝛ. Aidiſſetis eũ ci tanti mali factus eſt ꝑꝛimũ certioꝛ: in cu/
biculo flentẽ:in aula meſtũ:in oſilio ſolicitũ:in eccleſia ſupplicẽ:in quouis loco tur
batũ ⁊ anxiũ. Aerũ cũ res xpᷣiane nõ tam doloꝛẽ ⁊ lacrimas:q;ᷓ vigoꝛẽ ⁊ arma re/
quirent.( Mã thurei maioꝛa indies mala minant᷑ ſoperepciũ exiſtimauit ſua ſere

nitas:tum pꝛincipũ:tuʒ ciuitatũ accerſiri conuentũ.in quo de tuẽda xpᷣiana rezau

blica ↄſilia cuperent᷑.Hã pꝛiuſqᷓ; incipias cõſulta ⁊ vbi cõſuluernis mature facto
opus cẽ. Fuit itacß cõciliũ apud ratiſpanꝗ Socaen queſ geſta ſunt oẽs tenetis
Ex auctoꝛitate illiꝰ cõgregationis hic nũccõuentus habet᷑.Cur non fuerit apud
nurẽbergam indicta couentia:⁊ cur nequiuerit ad hec negocia ceſar aſcẽdere.ſa⸗
tis his dienerholt eſt. Ille quidẽ ꝓ tanta xpᷣianitat neceſſitate in hoc cõuen⸗
tu minime dekuiſſet:ſi dᷣmũ tuta relinquere potuiſſet. Sed cũ eiꝰdeſideriũ ab bis
impediret᷑.quibꝰnõ tam pax ⁊ ociũ qᷓ; cõtentiones ⁊ bella ſunt vſui miſit hoſce pᷣ⸗
ſtantiſſimos ⁊ celeberrimos legatos:qui ſuũ locũ tenerẽt.ſuaſq; vices inplerenut
cñ plena ⁊ ampla ptãte.ſiue res imperij ſiue cõe fidei tuẽde negociũ tractare libet
pꝛeſto erũt.Ceteꝝ qꝛ ſuꝑ articulis aiſgan⸗ meditatis:hec potiſſimũ cõgregatio
ↄſultura eſt.voſq; ceſaris animũ circa ilos cognoſcere cupitis.que ſit eius mens
que ſententia:que voluntas.aſperire me nunc collegarũ meoꝝ auctoꝛitas iubet.
E qul malo ꝑ obedientiã parũ pꝛudẽs qᷓ; per cõtumaciã videni ſapiens.onus
meis humeris pene intollerãdũ ſubiui confiſus in eius auxilio qui victimis obe⸗/

gientia pꝛetulit. Mectimeo ſub tanto faſce deficere:auãdo pꝛeſto ſunt qui caditi 1

67

—

— fdf——

. mibi manñ ponigant. DPareo quoc in bac e tanto libentius: quato ⁊ cõſpeetns

j. vrm frequentioꝛ? intueoꝛ: ⁊ mibi benignioꝛẽ autumo.Hec ego de oibus articulis
es: verba faciã:ſed illum qui eſt pꝛincipaliim aggredioꝛ:boc eſt an ↄtra thurcos:qͥ
e⸗ cõſtantinopolim ꝑ iniuriã inuaſerũut: nobilitatẽ cñ pꝛincipe grecoꝝ occiderũs:ſa-
tro ca ni a oia polluerũt. ⁊ vltra vincula verbera cedes xpᷣianis omnibus minitant᷑:
deñ fit bellũ ſuſcipiendũ. Quo ꝑſuaſo quantas babere copias neceſſe:quõ legẽdi mi/
d9o. lites.que ſtipendia danda.que pꝛiuilegia cõcedenda:vnde cõmeatus habendi:qᷓ
znue belſiica inſtrumẽta paranda.quo tꝑe qua via ſit eundũ facile cõco ꝛdabimꝰ.Capi/
fuſ⸗ taneũ quoq; ſeu belli ducem quẽ pꝛiſti romanoꝝ imperatoꝛẽ alpellare conſuenue⸗
805 runt: non enit arduũ nominare. Meq; dubitabitis illum eligere in quo ſit ſcien⸗
ven tia rei militaris eximia: virtus excellens: autoꝛitas euidens: pꝛeſumpta felieitag
naſ⸗ qui ſit laboꝛioſus in negocijs.foꝛtis in periculis.induſtnus in agendo.celer in cõ
Gpul ſiciendo: cõſultus in pꝛouidendo:qualem reperiri apud vos minime dubitaue-
aſ rim. Hec de pace domi tuẽda multn laboꝛabitis.ſi foꝛis bellũ gerere decreueritis
ai; vät poſtea ſuo loco dicemꝰ. Intelligitis iã pꝛincipes oro mea quibꝰ in reb? radices
ieo agat. ⁊ qᷓ ſit cã in manibꝰ videtis de hello gerendo tota cõſultatio eſt. Ego qͥ noie
din cæſaris bellũ venio ſuaſurus:nequaq; hoc oneris accepiſſem.niſi rẽ dignꝗ vrq vᷣ⸗
de tute. vr̃a nobilitate.vr̃aq; natione.manifeſtiſſime pꝛi intellexiſſem. gite. igit᷑ au
5 dite ⁊ cognoſcite an bell hoc ꝓ fide vr̃a Fizne Eſeide debeatis. Ois ſenatus
hos oſſq; populus cui bello gerẽdo ↄſultatio eſt:clariſſimi pᷣncipes tria diligent ac ri/
oas gicge ⁊ pꝛeſſe diſcutere debeatis.ne quid agat cuiveniq; penitudo ſequat᷑.Zurpe
* iſt em̃ vt ſcipionis puerbiñ fuit: poſtq; erratũ eſt dicere non putarẽ. Bellũ ge⸗
trup⸗ ſiurus pꝛimo querat an ſit iuſtũ.ſecũdo an vtile.tercio an facile. Niſi em bectria
ts cõcurrãt. nõ eſi cur bonis atq; pꝛudeutibꝰviris helligerẽ duʒ ſit. Siſcutiamus 7
umn⸗ nos hec er oꝛdine pꝛinapes. Ic pꝛimũ d belli iuſticias cognoſcamꝰ. Bellů quod
ſies ꝓ tuẽda religione.ꝓ ſaluãda patria:ꝓ cõſeruandis ſocijs:ex auctoꝛitate ſuhtorte
gereret᷑ nmo vnq; veteꝝ reput auit iniuſtũ. Hinc moyſi. binc ioſue. binc aulis.
hins dauidis: binc machabeoꝝ pᷣlia comendant᷑. Hincilli vemoſcenis clamoꝛes
4 qͥbꝰplenũ exultab at apud athẽnas theatrũ in marathonein arthemſio in ſalami
r na ꝓ patria defunctos cõmẽdani.Ninc ex romanis oꝛacij:decij: fabij:⁊ alij pene
inds innumerabiles celebꝛant᷑. a ꝓ ſalute ſuoꝝ ciuiũ ſe deuouere. Hinc ex vr̃is ger-
is manis Raroli: rolãdi: raynaldi:cõradi:ottonis: benrici:friderici:eternis pᷣconijg
gor extoliu t᷑. Qui ꝓ tutãdis xpᷣianoꝝ finibꝰ:maximis ſe piculis obiectarũt. Muqᷓ; R
una, tñ vris ꝓgenitoꝛibꝰtã iuſta pugnãadi cã q; vobis obiecta eſt. Mũq; illi tã atroce
Ntooe iniuriq taminſignem cõtumelia ab inſidelibꝰ acceperũt.quẽadmoduʒ ppeſſa e
n/ bec noſtro tpe xp̃ᷣiana cõitas. ſRepetẽda eſt bꝛeuiter boc loco cõſtantinopolitana
l calamitas. Si em̃ iniurie magnitudo nocioꝛ ⁊ belli iuſtiaia manifeſtio: erit.nul
la pulſatus iniuria machometus. Sic em̃ vocat᷑ qui thurcis imꝑat. Bellum gre⸗
9 „ Ics incdlixit. Cöſtantinopolim obſedit. ac male defenſam expugnauit.Abi cõſtan/
ſeis tinus gre coꝝ im ꝑatoꝛ intrantibꝰ vꝛbem thurcis in extremo patrie ſue piculo foꝛ
tiſime pugnans obtrũcat᷑.Caput eius lancea infixum ſpectaculo fert. Fit miſe/
iy randa grecoꝝ cedes. occidunt᷑ nõ ſolũ qui ſe tueri conant᷑.verũetiã qͥ ꝓtectis ar
- mis ſeſe dedunt Nec go hoc mage duco in ipᷣo furoꝛe pᷣmi introitus trocidatos
pbis eẽ q;plurimos. Jilud hoꝛꝛeo illud abhominoꝛillud oino deteſtoꝛ.Capta ciuitate
p⸗ repoſitis armis: cõiectis in vinculis ciuibꝰ.tuz maxime ſeuituʒz eſt. tü filij añ oꝛa
ut parentũ occiſi.tuz viri nobiles velut beſtie mactati.tus ſacerdotes laniati:tũ mo
4ſber nachi excarnificati. tũ ſacre virgines inceſtate.tũ matres ac nurus ludibꝛio habi-
gtio te. O miſerã vꝛbis faciẽ. O infelicẽ populũ.O ſceleratũ machometũ.Quis talia
nens fa ido temperet a lacrimis. oĩa luctu plena cede cruoꝛe cadaueribus erat cerne-
ubet. re. Machometus ipe terribili facie tetris oculis terribili voce crudelibusverbis

nephbãdis nutibꝰ homicidia mãdat.nũc iſtũ nũc illũ ad cedẽ poſcit:imanus i ſan

guine xpᷣianoꝝ lauat. Oia fedat.omuia polluit. Lempla dei noſtri pſeudo ro⸗
m in

☛ £

W

phete tradunt᷑:diuina altaria ꝓterunt᷑.Oſſa martyrũ ⁊ alioꝝ ſcõꝝ iat cum ⁊pᷣo
regnantiũ.aut poꝛcis aut canibꝰobijciunt᷑:fragunt᷑ ſtatue:picture Nn ank

„

tris dñi regine celoꝝ gloꝛioſe marie virginis imagini parcit᷑:qͥn ⁊ ibᷣm ſaluatoꝛis

xp̃ᷣi q ucifixi ſimulacru cũ magno clamoꝛe:maioꝛi irriſione pᷣecdentibꝰ tyinpanis

actubis in caſtra defert:buc atq; üluc rapit᷑ cõſpuit᷑:luto pꝓuoluit᷑. O nephas in

- *. .

cxpiandũ.Oiignominiã xpᷣiane gent.O dedecꝰ nf̃i noĩs ſempiternũ.Huic ſigsno
in quo redepti ⁊ ſaluati ſumus:thurcoꝝ fetidũ genꝰ illudit: ⁊ quaſi nos ſignum
nõ ſignatũ colamꝰ.Hic eſt inqᷣt xpᷣianoꝝ deus.Sentio qꝛ cõmouemini pꝛincipes

duʒ ſaluatoꝛis iniuriã refero:duʒ tante ciuitatis dãna cõmemoꝛo: ſᷣ quis cladeʒ

illi? vꝛbis: qs funera fando explicet aut poſſit lacrimis equare laboꝛes.hoꝛꝛet ani
mus talia meminiſſe luctũq;ʒ refugit.OQ nob:lis grecia:Ecce nũc tuũ finẽ:nunc x
mũ moꝛtua es. Heu quot olim oꝛbes fama rebuſq; potetes ſut extincte. bi nüuc·
thebe vbi athene vbi nicene vbi lariſſa vbi lacedemon vbi coꝛinthioꝝ ciuitasvbi
alia meorada opida: quoꝝ ſi muros qras nec ruinas inuenias. NHNemo ſolũ iquo
iacuerũt queat oſtendere:greciã ſepe noſtri in ipſa grecia reqrũt:ſola ex tot cada

uerioꝰciuitatũ cõſtãtinopolis ſuꝑat:quẽ paruo ambitu bizantij a pauſonia quõ/

dã cdita. ꝑ conſtãtinũ primũ impatoꝛẽ eius nominis in emulatione romane v·

bis erecta.tantũ opeꝝ mirabilin.tantũ armoꝝ.tantũ lr̃aꝝ.tatũ gloꝛie habuit.vt
omniũ ciuitatũ dana bee fola vꝛbs recõpenſare ac reſarcire videret᷑:binc poſt pa
cẽ cũ gratiano factq.⁊ a tbeodoſio cõfirmatã veniẽs conſtãtinopolim: rex goto/
rũ athenaricus:cũ regie vꝛbis amplitudinẽ ſplẽdoꝛẽq; cõtẽplatus eẽt veluti ſtu
pens dixiſſe fert᷑. Nere deus terrenꝰ eſt imꝑatoꝛ bic habitãs.Et quiſqͥs aduerſus
eũ manꝰmouerit: ipſe ſui ſanguinis reus exiſtit. Et q;uis poſt imꝑium ad vos o
germani trãſlatũ:ſcpe cõſtai rnoſolig capta direptaq; fuerit:nũq; tñ in ptãtem
xpᷣi hoſtiũ:niſi mõ deuẽit:nũq; baſilice ſcõꝝ dirute:nũq; bibliothęce ↄbuſte:nũcdẽ
monaſteria deſolata.nũq;ᷓ ſacra nr̃a ex toto niſi nũc deleta fuere. Itaq; mãſit apꝛ
cõſtãtinopolim vſqʒ ad nr̃m tpᷣs vetuſte ſapiẽtie monumentũ: ac velut ibi dmi⸗
aliũ lraꝝ eẽt:⁊ arxſũme ꝓhᷣie. Nemo latinoꝝ ſatis toctus videri poterat niſi con
ſtantinopoli aliquãdiu ſtudiſſet.qdᷣq; floꝛente roma doctrinaꝝ nomẽ habuerũt
athene. hoc tẽpeſtate nr̃a cõſtantinopolis obtinebat:vñ ⁊ multa veteꝝ ſapiẽtuʒ
voluming ſuſceperamꝰ⁊ in futurũ ſuſciꝑe ſperabamꝰ.At nũc vincentibꝰthurcis
⁊ oia poſſidentibꝰq̃ greca potẽtia tenuit:vereoꝛ ne de lris grecis omnino ſit actũ
Neq; cm̃ vt pleriq; arbitrant᷑ aſiani ſunt ab oꝛigine tbura:quos vocãt theucros
ex quibꝰeſt romanoꝝ oꝛigo quiblr̃e non eſſent odio. Scitaꝝ genus eſt ex media
barbaria ꝓfectũ.qð vltra ex euxinũ pirrichioſq; mõtes vt ethico ph̊o placet ad

ſeptẽtrionalẽ occeanũ ſedes babuit:gens imũda ⁊ ignominioſa. foꝛnicaria in cũ/

ctis ſtupꝛoꝝ generibꝰ.q̃ vt tradit veſter otto friſingenſis epᷣs:non futulis auctoꝛ:
regnante apud francos pipino mõtes caſpios exiuit:ac longo itinere in aſiam ſe
recepit:ibiq; poſt hac moꝛata eſt. Et quis ſubmitti celo mudioꝛi terra per tot ſe
cula parũper exculta ſe pᷣbuerit.ſapit tñ adhnc multũ pꝛiſtine defoꝛmitatis.neq;
oẽim barbarie deterſit.Carnes adbuc euo veſonciũ vulturũq; comedit.libidi/

ni ſeruit:crudelitati ſuccũbit:litteras odit:humanitatis ſtudia ꝑſequit᷑. In cuius

manus veniſſe nũc doctã eloquẽtẽq; greciã.neſcio ds latis deſlere queat.Sed di⸗
citis milites.Quid tu nobis lraruʒ detrimentuʒ cõmemoꝛas.quid nobis delñis.
nos haſtas aaaſezvaſ amus. Aos genus ignauum erd Fauclenſe 7 vmbꝛa⸗
Immo vo ſoꝛtiſſimi equites nullius q; veſtri magis intereſt ſtudia litterarũ eſſe
ꝙ floꝛentiſſima.Quid em̃ vos viri exceilẽtes aliud q̃ritis: cũ preſtanti aio ⁊ alto
coꝛde pꝛeliũ cõmittitis qᷓ; fame dulcedinẽ laudare vultis ſcio. ⁊ gaudetis cum de
vobis bonos eẽ rumoꝛes auditis.Lrabimur oẽs ſtudio laudis ⁊ optimus duiſc
gloꝛia ducit᷑:inquit cicero.Sed que laus vf̃a diuturna eſſe põt niſilris cõſecret᷑.
Bꝛeuiſſima eſt fama que bumane vite ſpacio terminat᷑. Aiuũt noi

m eꝓbemij às
lre iuſertos habent foꝛtunati ambo ſi quid mea carmina poſſunt.nulla dies vncqᷓ

is
wch

me moꝛi vos eximet euo. In curialũ ⁊ uiſum inquit maro. Necnos aut ſampſo/
nis aut gedeonis aut ieptẽ aut alioꝝ iudicũ foꝛtitudinęs reguq; magniſica geſta
ſciremus:niſi lr̃is edocti eſſemꝰ.Quãto er aſeirn nobiliſſimi equites aut

induſtrioꝛ eſt aut foꝛtioꝛ animoſioꝛ:tanto fauere ingenis aclĩis magis dʒ. HHec

*

ſunt em̃ que pgenitoꝛes vꝛos virtute pᷣſtantes:qᷓ;uis iamdudũ moꝛtnos:memo

— —

rie tñ hoim quaſi viuẽtes exhibẽt:⁊ que vr̃m nomẽ ſi viriles fueritis ad poſteros

deferre cũ laude queant. Senſerat hec alexander macedo.qui cũ in ſigeo ſepulcrůũ

vidiſſet acbillis. O foꝛtunate inquit adoleſcens qui tue virtutis p̃conẽ boꝛneruz
inueneris. Et vere inquit oratoꝛ. Hã niſi illi ars illa fuiſ et: ide tumulus qui coꝛ

pus cõtexerat nomẽ etiᷓ obꝛuiſſet. Chemoſcenes aũt ille ſůmus athenis vir: ceGd

ex eo quereret᷑ cuiꝰvocẽlibẽtiſſime audiret.A quo ſũmia virt?ꝰ inqait optime lau/

dat᷑:quo dicto nimiꝝ bumanitatis ⁊ eloquẽtie ſtudia magnope comendauit. At

nũc còtrita deletaq; grecia quta ſit facta larũ iactura cucti cognoſcit:qͥ latinoꝝ
oẽm doctrinã ex grecoꝝ fontibꝰ diriuatã nõ ignoꝛatis. Quid & in tanto dano in
tanta iniuria dicemꝰ pᷣncipes. An de iuſticia belli aduerſus bec moſtra boĩm dubi
tabimꝰqͥ nulla bumanitaũ ſtudia colũt: ͥ federa nulla cuſtodiũt qͥ ſanguinenim
ſitiũt:qͥ cedibꝰſaturari nõ haf ut. d̃ ſacra dei nri oia polluũt ⁊ exterminat. Foꝛti/
tudo inquit ambꝛoſiꝰin officis ꝗᷓ bello tuet᷑ a barbaris patriã vel domi defendit
infirmos vel a latronibꝰſodos. plena iuſticia eſt. Ox ſi oꝛdo ille naturalis paci ac/
cõmodat? anguſtino teſte id poſcit vt ſuſcipiẽdi belli autoutas atq; ↄſiliũñ penes
pᷣncipes ſit:neq; bellũ alioqᷣn iuſtũ exiſtimet᷑ videte quãta ẽ hui⸗ helli iuſticia:cuiꝰ
nõ ſolũ papa ⁊ imꝑatoꝛ duo maxia luiminaria: duo pꝛimi in terra principes. ſed
ipſe rectoꝛ orbis mũdiq; fabncatoꝛ deeſt autoꝛ:qui ſponſaʒ ſub cccliam matran
nfam vt pupillꝗ oculi nobis tuẽdã cõmẽdat. Moõſtrauimbelli iuſticiã foꝛtaſſe
pluribꝰ verbis q; neceſſe fuit· ſ trarit me iniuriarũ acerbitas. Narcite ſubirato.
Date veniã leſo. Hũc ex bello ꝗᷓ ſequat᷑ vtilitas bꝛeuit exponedũ ẽ. Cur em̃ ſebel
lo quiſq;ᷓ imiſceat:niũ ⁊ bello ſe iuuat.Aos igit᷑ pꝛincipes ſi fructũ hui belli vtra
thurcos ſuſcipiẽdi cognoſcere cupitis:dãna que toti xpᷣianiſino iminẽt:niſi thur-
coꝝ frangat᷑ impetus pẽſitate. Audiuiſtis ꝗᷓ paſſi ſunt coſtantinopolitani. Ydes
nũc multe ciuitates expectàt.niſi duʒ tpᷣs eſt opitulamini. Serpit indies boc vi/
rus magis ac magis:nũc vna ꝓuincia nũc alia nobis deſicit. Raſcia iq noniſſime
occupata eſt. Diſpot?eiꝰ ꝓuincie cũ cõiuge ⁊ liberis in bũgaria ſe recepit bũgari
q̃ bactenꝰnr̃i fidei clipeꝰ nr̃e religionis murus fuere:bis victi bello poſt moꝛteal/
berti regis:bis capti a tburcis ſunt centũ milia boim aut eoplus duobꝰpᷣlijs ami
ſere. Mò tulerũt integri tburcoꝝ vires quõ fracti ferent. Succubuerũt auxilian/
tibꝰpolonis quõ vinceèt ſoli. Magna ẽtburcoꝝ potẽtia ⁊ in aſia ⁊ i grecia.Char⸗/
taroꝝ ferocẽ gentẽ federe iunccꝗ babẽt. Oucenta ⁊ tercẽtamilia pugnatoꝝ ne di
cam pliura in armis cogere poffunt. Muis ſint bũgari ſtrẽnui ⁊ potetes viri atq;
omni laude digni: non tñ tantis viribus pares habent᷑.Siue vincit᷑ hũgaria ſiue
coacta iungit᷑ tburcis:neq; italia neq; germania tuta erit neq;ʒ ſatis renus gallos
ſecuros reddet. At nõnulli qꝛ ſuis diebꝰnon videre ſimilia nec fieri poſſe ↄfidũt.
Nos aũt ſepe tbartaros ꝓtrita bungaria germanie fines ingreſſos ad renũ vſq;
debachatos nouimꝰ.Hungari pꝛiuſq;; xpᷣm colerẽt:ſepe auſtriã:bauariã:ſueuiaʒ:
franconiã:ſaxoniq ꝑcurrerut. Attila rex bunoꝝ ab bugaria ꝗ tũc pannonia vice
bat᷑ digreſſus:quãatas italie:quãtas germanie:quãtas remotioꝛi gallie atq; biſpa
nie turbas intulerit: nõ ignoꝛamus. Quid gothos:qͥd wandalos. quid gepidas
quid berulos:quid longobardos:q̃d burgudiones referat᷑.Oẽs hi populi pꝑ bun
ariaã ab vlteriori ſcitpia veniẽtes:banc nram xpᷣianitatẽ miris afflixerũt modis
pectabimꝰigit᷑ nũc venire tburcos.atq; accerſitis thartaris nobilẽ atq; po/
tentẽ hungariã ſui iuris ęfficere:ac deinde reliquã xpianitatẽ locuſtarũ moꝛe coꝛ
rodere· Pugnandũ ẽ vobis oino pꝛincipes.ſi liberi.ſi xiani vitã ducere cupitis.
riſtimatote nunc. an ſaluis ⁊ integris ſocijs.an fractis atq; dimiſſis id agere

magis expediat. Romani ques fama fapiẽtiſſimos fuiſſe pᷣdicat.ſocioꝝ tutęlam
ſempꝑ ſuã ſalutẽ eẽ ducebãt.ac foꝛis qᷓ; dmi pugnare malebãt. Mã foꝛis ſi qͥ fue/
rit accepta calamitas emẽdani põt. Que tomi excipiunt᷑ clades exitiales habent᷑
binc hanibal marimꝰ illepenoꝝ imꝑatoꝛ cum regi ſirie antiocho aduerſus roma
nos bellũ ſuaderet:nõ in aſia ſiue in grecia.ſed in italia pugnã dũ eſſe dicebat.Et
vos ergo theutones:ſi quẽadmodũ ſpero ſapiẽtes ęritis maioꝛes vos imitabi⸗
mini:qui remota ſp a domo bella gerere:ac vicinoꝝ fines nõ minꝰqᷓ; ſuos tueri cõ
ſueuerũt. Qð ſi vos germani hboctꝑe bũgaros neglexeritis:nõ enit deniq; curvos
ex gallis auxilia pᷣſtolamini:nec rurſus illi apud hiſpanos opẽ inueniẽt. Atq; ita
fiet:vt cũ ſin gulis ſemꝑ gentibꝰpugnaturi hoſtes.facile qð cupiũt oꝛbis impeniũ
aſſequent᷑. Oʒ ſi acceptis armis ⁊ hungaris ⁊ raſtianis ⁊ alijs xpᷣianis: qui viani
ſũt thurcoꝝ potentie opeʒ tuleritis:nõ ſolũ vicinos vios tuebimini:ſed voſipᷣos
vxores ac liberos vios ex maximo piculo liberabit.Aeq; bec ẽ vt mibi videt᷑ ma
kima vtilitas belli gerendi.Cũ exploꝛatũ ſit ad nos dietim thurcos perare:pꝛiꝰ
occurrite ꝙᷓ veſtros fines ingrediunt᷑ ⁊ auxilia vicinis afferte. HNã tũc tua res a

tur vt ille vt paries cũ ꝓximꝰ ardet. O ſi certimimi eſſetis nũqᷓ; nlos ad vos efe

venturos ꝓ dbito tñ baptiſmi vfi quo eſtis initiati ꝓmaximis beneficijs quibꝰ
vos diuina pietas camulauit:aduerſus bos euangelij coꝛuptoꝛes ⁊ vxpᷣi ꝑfidos
inimicos eiuſq; crucis deriſoꝛes bellũ gerere deberetis.Equidẽ pᷣſtantiſſinn pꝛin
cipes cũ oibus virtutibꝰ affecti ſitis.nihil tñ arbitroꝛ vos magis velle qᷓ; gratos
Quid eſt em̃ pietas niſi volũtas grata erga parẽtes.Qui ſũt qͥ libenti aĩo ꝓ pa/
tria pugnãt:niſi qͥ patric beneficia meruerũt. Qui ſũt qui fidẽ erga pᷣncipes iuio/
latã cuſtodiũt: miſi q cos in ſe beneficos recoꝛdant᷑. Qui ſũt qͥ pᷣceptoꝛes hono⸗/
rãt niſi qꝗͥ ſe voctrina ab bis accepiſſenõ ſũt obliti. Qui ſũt qͥ amicos oi ſtudio ꝓ⸗
ſequunt᷑: niſi qͥ fructũ amicitietenaci memoꝛia tenẽt. Oꝛ ſi erga patriã erga parẽ
tes pᷣncipes:pᷣceptores:amicos grati eẽ debemꝰ:quãtomag erga deũ nr̃m: ⁊ cuiꝰ
obſecro pignoꝛa q; dei nr̃i beneficia ſumꝰei perti. Ille cũ nibil eẽmus nos in eſſe
ꝓduxit neq; lapides aut arboꝛes aut equos ſ̃ boĩies rõnig participes nos creauit
