uiam miſſus. Sũmã ſcriptoꝝ tuoꝝ quatenus opus fuit regie maieſtati expoſui.
Sed nihil ad rem qd mibi placeat rñſum eſt. Ego ſuadeo vt ſibi qͥſq; cſulat. HNe
minem tñ ꝑſecutio q;uis maxima ex recto fideitramite depellat. Henceſlaũ nrjm
ſi qñ vides meis verbis ſaluũ iubeto:dicitoq;ʒ nullũ ſacerdotiũ tanti eẽ vt calamũ
ſmnere dediguek cmale eme dt ſoles am. ää
Suaget pacẽ particularẽ vbi vniuerſalis ₰ 2
hꝛi nõ pot pbiber mendacijs vwi. Epiſtola. lxxxxvj.
NMNeas ſiluius poeta magnifico ⁊ generoſo viro caſpari ſcblick impꝑiali cã
cellario. S. p. d. Leonardo eqti nobiii d in ſaxonia iniſſus eſt verboſas lit
teras cõmendaui:ex itinere vt tue magnificẽtie trãſmitteret:tuncq; ſin
la ſqipta digna recẽſui:ſiue rẽpublicã ſiue pᷣuatꝗ tuꝗ ↄcernerẽt. Spero illas ĩ ma
nus tuas delatum iri niſi iam delate fuerint. Mõ igit᷑ que tũc ſcripſi hoc loco repe
tã ne ſim verbo ſioꝛ:ne dicã tedioſioꝛ. Poſt hec duʒ eſſeʒ i auia regia caſu: cõperi
franciſcum ſtraſoldiũ inſignẽ equitẽ tuiq; obſeruantifſimuʒ. Percõtatus ſum ex
co quid cũ paneratio geſtij eſſet. Js ai: ventuꝝ ſead merelaturũq; ois ex oꝛdine

—
„ ☛ —— – –– 2MU

Sic actũ eſt. Cõuenit me homo in cãcellaria legationẽq; ſuã ⁊ pancratij rñſionẽ
expoſuit: nec cõtentus big vt eſt vir diligẽs ⁊ amicꝰamici ſuſcepto calamolr̃aruʒ
oim rerũ indices ad te deferendas dictauit:mihiq; tradidit:quas cũ ptibus traſ
mitto. Nec plura in hoc dico:qꝛ ex frãciſco pleniſima inſiructionẽ recipies. So
lũ cõſulo vt q̊ pacis ſũt amplectaris ⁊ cõſideres neqtiꝗ tꝑis. Hõ em̃ vt veumꝰ?
ß vt poſſumꝰ viuẽdũ ẽ. Coaptãda eſt tꝑi vita nr̃a.Mꝛihi exintegro nõ videt᷑ hũ/
Saria niis tꝑibꝰpacẽ babitura.ꝛ ſi qͥ via eſt vt pꝛiuatim ſit pax in bonis tuis id
ꝓbo: ↄmẽdo:ſuadeo.Z abellarꝰq ex bũgaria venit ait. In feſto diui nicolai ↄuẽ
tũ regni apud albã regalẽ eſſe babendũ venturũq; illuc polonie regẽ vt eſt hoim
audacia confirmauit. Mira res ſi tanto tpe vel moꝛs vel vita vniꝰ hois ignoꝛari
t. Quibuſdã mentiri vtile eſt vũ ſe ſic exaitãt. Floꝛetinoꝝ ꝓuerbiũ eſt dũ bel/
a vigent vtendũ eſſe mẽdacijs. Qð palatinꝰ noſternõ negligit. Sʒ ſũt oẽs puſi
lanimes vicioſi ꝑfidi ſceleni qͥ medacio ſe potiꝰꝙ; veritate defendũt. Socrates in
iudicio reẽmoꝛi poti voluit qᷓ; falſitatꝭ plena e ſchinis o?onę liberari. Abiecte cõ
ditionis eſt bõ ꝗ ne qͥd dignitatis vel foꝛtunarũ amittat ad mẽdatia ↄfugit. Dir
foꝛi ⁊ bonꝰ nũq; timet dicẽ fateriq; verũ. Sʒ mitto iſta. Niuiana nra in iudicio ẽ
cõtra bartholomeũ veroñ.cui?cꝗ plurimũ vocillat.Et ſi refutate imꝑiali iudicio
auſtrie tribunal nacta ſit:qð foꝛſitan ſibi in vanũ verget. Cofeſſa ia eſt bona ſe pi
ma qᷓ fuerũt dñi. B. obtinuiſſe. q;uis illa ex mariti ſucceſſione ad ſe veniſſe cõten⸗
derit. Ego ſibi cõpatior quã video vndiq; ſpoliari. Sʒ mag bartbolomeo faueo
quẽ ſuq amittere pecunia iniquũ eſſet: cuiq; nihil omnino eſt ⁊ ſoꝛoꝛẽ habet an-
nis nubilẽ: 2 foꝛma pulchꝛã. Judiciũᷣ craſtina die hapendũ eſt. Ego multũů hoꝛta
tus ſum ad cõcoꝛdiꝗ vt femina inclinaret iᷣ durioꝛ eſt adamãate.Credo ſpem vi-
ctoꝛie ſibi datũ eſie.ſᷣ faciat coacta qd volũtarie recuſauit.Alia nũc ſcribenda nõ
occurrũt. Recõmẽdo me tue magnificentie tuiſq; collegis. Juſſibꝰ tuis obedire
vaegte acie fiigalſati obſedit ſn⸗ i Hij
pbin regis frãcie fin? alſatiã o ui⸗ PPD
tenſes apud baſileq̊ miſerabili clade ꝓſirauit. Ep iſtola. lx X Xvyj.
Meas ſilui?poeta. S. p. d. dno iobi gers regio ꝓthonotario viro pᷣſtanti
amici amico. Scio te optare lr̃as meas:vt qͥd reru agamꝰ noſcas.Eſt ei
bumanꝰaius ſꝑ nouitatũ cupidus. Ego aũ̃t ſcripſiſſeʒ tib i iã diu ſi certos
habuiſſem nũcios. Sʒ cñ aliqᷣͥ a te veniũt qi de induſtria me fugiunt ne faſticulis
ſtan onerent᷑ meaꝝ:vt ſũt bodie boĩes ad cõplacẽdũ tardiuſculi.Sʒ decreui has
lr̃as foꝛtune cõmittẽ: vt ſi poſſint te adeat:teq; nouaruq nũc maxime ſũt efficiãt
certioꝛẽ Credo te volucri fama ꝑcepiſſe gallicoꝝ aduentũ.Sʒ accipe nuncex me

certitudinẽ ⁊ qð tibi ſcribo tãq; euãgelii hotes referre:·Si mõ id affirmatũ i mea

inuenies epla. Aenit ꝑ hos dies ludouic delpbinꝰ wiẽneñ. ac pmogenit? reg fra⸗
cie cũ magno exercitu infra limites imperi:Opidũq; obſidione cinxit: cui nomẽ
eſt mons belligardi:qðᷣ ab imperio comites de wirtenbergbabent in feugu. Ibi
cũñ aliq;diu deiphinꝰmaneret:cũ caſtellanis tandẽ couenit: vt ſibi ad certũ tẽpus
opidãũ traderet: quo lapſo id libere reſtitueret. Maz alit vi vecreuerat expugnare
vt locũ hẽet in q̊ moꝛari poſſet.qꝛ nõ decebat regis filiũ i cpis degere abſh tecto
Poſtq; delpbin⸗ bgga potiteſt famã vndiq; ſui aduẽtus publicauit:ꝑ ñ vno
mõ apud oẽs. Apud aliqs nãqʒ ſe in auxilin nobilitaſveniſſe pdicabat tãq; i ger⸗
mania ꝑ cõitates eet oꝑpꝛeſſa.Apud alios vᷣo vocatũ ſe dicebat romanoꝝ regẽ
Ʒ ſuitẽſes. MHoõnullis aut ſe velle vẽdicare iura domꝰ? fracie gſſeuera bat: q vſq; ad
rbenũ ꝓtendi dicebat.Ex bac cã vꝛbẽ argentinã obſeſſux ſe affirmabat. Dicebat
em̃ etià 2 ꝓpt ducẽ ſigiſmũdum ſe veniſſe. Et has rumoꝛes vhiq⸗ publicari ſtude
bat nõ ꝙ ita eet: ſed ꝙ fauoꝛẽ ob eã cam ſeſe putabat habiturñ.Duʒ hec fama ſic
ꝑcurrit: Mobiles alſatie q̃bꝰgrauio⸗ videt᷑ ſuitenſiũ dñatus:oꝛatoꝛes ad delpbi/

nũ mittunt: eũq; ro gant vt pᷣſidia cöͤtra ſuitẽſes pᷣbeat.De delpbini exercitu va
ria dicts ſunt.qui moioꝛa ſequunt᷑ ly.milis boim in eius comitatu fantur bab

Qui tinoꝛa pꝛobãt.v.⁊.xx.imilia. Medũ vel.xxx.vel.vj.⁊.xxx.milia echſent eẽ.
Concoꝛdatũ inter delphinũ ⁊ alſatieñ.v.⁊.xx.milia hoim ex ſuo exercitu ꝑ hanc
byemẽ in opidis alſatie recipi debere. Ipſeq; delpbinꝰ ⁊ thuriceñ.⁊ alijs obſeſſis
ferre opẽ ꝓmittũt. Neniebat iam delphini gentes qᷓ vulgo vocant᷑ armeniaci in
ſubſigiũ cuiuſdã caſtelli qd ſuitenſes ꝓpe baſileã obſidebãt.Suitenſes vt hoc ſen
lerũt:nõ expectatis hoſtib?ad viã pgunt pᷣmaſq; armeniacoꝝ turmas inuadunt
ſtragem dant plurimoſqʒ neci pᷣhent armeniaci retro pedetentim fugientes ad
maioꝛc excrcitũ ſe recipiunt. Illi ſanguinis cupidi ⁊ auidi victoꝛie:dum gloꝛiam
arũt puã: ſalutẽ amittũt. Nentũ erat ad hoſpitale ſancti iacobi qd vix quatuoꝛ
ſtadijs a baſilea diſtat. Ybi vniuerſa multitudo armeniacoꝝ in ſuite ñ.irruit non
nullis añ poꝛtas baſilien.poſitis:qͥ exñtes obſeruarẽt cederẽtq;.Cõmittit᷑ atrox
⁊ miſerabile pᷣliũ:cedunt᷑ q; ex vtraq; pte q;plimi.Honꝛẽdũ auditu eſt. Euellebãt
ſanguinolentos ex coꝛpoꝛibꝰſuis ſagittas ſuiteñ.ac trũcatis manibꝰin boſtes ir/
ruerũt:nec pꝛius aiam exalabãt q; occiſoꝛẽ ipſi occidiſſent. Quidã haſtis cõfoſſi
⁊ onuſti telis int armeniscos currẽtes necẽ ſuã vindicabãt.rãt quatuoꝛ arme
niaci qͥ ſuiteñ.vnũ inſequebant᷑. Jãq; illi telũ ↄfoſſui ſtrauerat ⁊ ſupꝛa coꝛpus
craſſabant᷑:tũ eius comes ar repta bipẽnij ĩ q̃tuoꝛ illos fert᷑. Ex bꝰ duos obtrũ
cauit.lios vo in fugã dedit ac deinde ſemianimũ coꝰpꝰſuꝑ bneris recepit ⁊ inui
tis ho ſtibꝰ poꝛtauit ad ſuos. Erat retro ſuiteñ.murus qͥda oꝛti ſancti iacobi qͥ illi
ſe tutos ab vna pꝑte rebant᷑ ſolũꝗ; in fronte pugnabãt.Sʒ theutonici qͥ cũ arme⸗
nicis erãt intràtes oꝛtũ:muꝝ ꝑfodiũt:ſuiten.q; a tergo ferũt q̃ res magna ca rui
ue ſuitenſiũ fuit.Dugnat᷑ tum ante tũ retro. 35 viro vir iminet nec iam eminꝰ ſ

cominus ferrũ ſtringit᷑. Suiten.quaſi leones ꝑ oẽm exercitũ inuictoꝛes vagant᷑

cedunt ſternũtqʒ oia:vt qui iã nõ in ſpem victorie:ſj in moꝛijvltionẽ ſe pugnare
ſciunt.pᷣliũ a pꝛincipio diei vſq; in finẽ tractũ eſt.Ad extremũ nõ victi ſuiteñ.ſed
vincendo fatigati inter ingẽtes hoſtiũ cateruas cecidert. Nictoꝛia lugubꝛis atq;
q uentiſſima armeniacoꝝ fuit:cãpuſq; liber eis mãſit nõ virtute ſed multitudine
ſuꝑantibꝰ.Ex ſuitenſibꝰͥ plures occidiſſe iurat ſete: milia:qͥ minꝰmille ⁊ qngẽ⸗
tos viros cecidiſſe aiunt. Ex armeniacis dicũt aliqͥ plures deſideratos eſſe q; ex
ſuitenſibꝰ magna cedes cquoꝝ fuit. Plures tbeutones dũ vlciſci ſuiteñ.volũt vi
ta amiſerũt. Suiteñ.aũt nulla res mag extinxit ä magnanimſitas ſiue illa teme
ritas fuit. NHa dũ hoſtes paruipendũt co deducri ſũt vñ exire nõ potuere.Qui ſa
pit nec nimis timet boſtes nec cõtẽnit nimis. Dũ bec agunt᷑ rex romanoꝝ oꝛato
res ad delphinũ mittit ep̃ᷣm auguſtenſem ⁊ iodᷣm de aicoõ doctoꝛc᷑: nõnulloſq; mi
lites pſcrutatũ: qd cauſe ſit ꝙ imperiũ cũ exercitu ſit ingreſſus. Redeũt oꝛatoꝛes
⁊ cũ his delphinꝰſuos ad regẽ deſtinat qͥnq; viros pᷣſtãtes. Interim cx ꝑte cõcil
baſilicſis cardinales duo arelatenſis ⁊ ſci calixti plureſq; alij doctoꝛes de phbin
adcũt.⁊ cũ his ciues baſilieñ.depᷣcant᷑q; ne vel ↄc lio vel ciuitati noceat. Is rur/
ſus ſuos baſileã cũ bis nũcios mittit: qͥ adhuc ibi ſt:hñtq; diuerſos ↄcoꝛdie tra⸗
ctatus.Mã ⁊ oꝛatoꝛes pape felicis ac ducis ſabaudie totiuſq; ſuitẽſiũ factionis ij
lic ↄuenerũt.Rumoꝛ ẽ potiſſime vꝛbẽ baſilieñ.tãqᷓ; regni frãcie ſibi reſtitui.quod
ſi fiat magna pᷣuilegia i li ciuitati pollicet᷑. Oꝛatoꝛes aũt delphini qͥ h̊ ſunt: aiunt
deipbinũ vocatu regis õ ſuiteñ.veniſſe:dicũtqʒ ſe iã ſtrauiſſe magnã iuinicoꝝ ma
nũ ſuaq; oꝑe remotã ex thurego obſidionẽ. Petũtq; firmari pacta cũ nobilibꝰ al
ſatie pcuſſa:ſtationeſq; in bùchyemẽ exigũt.q̃ ſibi ſi negẽt:nõ poſſe ſe dicũt abſti/
nere qn noceãt. Habet iâ lauffenburg ſecgingen ⁊ alia qdã opida:ſ illa nõ ſuffi/
ccre pᷣdicãt. HBꝛiſacũ ⁊ friburgũ volunt adiungi.Exinde ſigiſmundũ auſine ducẽ
ad cõſũmandũ matrimoniũ cũ filia regis ate delobinꝛc⸗ ſoꝛoꝛe trãſmitti qᷓrũt
Mibil adhuc rñſi ẽ datũ. Ciuitates ⁊ pᷣnapes nõ ↄſultãdi ſunt.Faxit deꝰ vt finis
ſit bonꝰ. Mã murẽ in pera nutrire SEtveñ ſit ꝓuerbiũ docet. Anguis toꝛpẽtẽ fri/
Teie bermaciũ domi ſuſcepit:qͥ caletact? extẽſis pẽnis anguẽ domo pepulit. Ai⸗
at nri pᷣncipes vt ↄſulti faciãt:ne poſt factũ dicẽ habeat:nõ putauimꝰ.Mabes

5 fhfhff— —.

S

—
—

fuerint tacendũ eẽ:

ex me vir pbatiſrime q̃ꝗ rebꝰarmentacoꝝ gerat. In factis eeche nulla adbucẽ

*

recepta ↄduſio.Sũt h ꝗtuoꝛ electoꝛes:moguntinꝰ:triuerẽſis:dux ſaxonie ⁊ mar
chio bꝛãdeburgenſis. Palatin? ꝓpter armeniacos indultũ bʒ ne veniat tueat᷑q;

patriã. Colonienſis archiceps in obſidione ſuſatẽſiũ occupat? venire hucuſch nõ
potuit:ſed nuncꝑ oꝛatoꝛes Fegis factis indutijs vẽturus di. Sũt h ambaꝝ ꝑtiuʒ
oꝛatoꝛes ⁊ qſq; ſuaʒ rẽ tuet᷑. E

p̃s virduñ.ex ꝑte ducis burgundie buc venaæma-

„

gnopꝑeq; ſuadẽ nitit᷑ vt maieſtas regia cũ tota natiõeꝓ papa eugenio ſe declaret qᷓ
bodie coꝛã toto cetu magnã oꝛonẽ habuit.Hec ſũt qᷓ nũc ſcribere poſſuz. Tu va

le cũ cõſoꝛte tua magis bona qᷓ; foꝛtaſſe pꝛudente:qꝛ int᷑ feminas nõ ſolet regna/

.

re pꝛudentia. Iteꝝvale ⁊ me ama. Ex nurẽberga anno. M. cccc.xliiij. HD

Moꝛi ⁊ ſi oĩbus foꝛmidabile 51
ſit omnibus tamen neceſſe et. · Epiſtola. xxxv *
Heas ſiluiꝰpoeta. S. p.d. dño iobãni gers regio ꝓthonotatio. Dechad
te ĩas ex nureberga ſcripſiq; tibi armeniacoꝝ aduentũ credẽs tibi cõpla/
cuiffe. ſi ã ⁊ ſic mibi abs te dum deſcẽdiſti pᷣcepas. Nunc autẽ rurſus hoc

mnueni neſcio quare moleſte tuliſti ꝙ in epla calce ſcriptũ erat: cõthoꝛalẽ tuaʒ vt
iuberes faluere: adiunctis verbis qbus eã ꝓbioꝛem q;; ſapientẽ videbar ſenſiſſe.
Hoc vt accepi tu egretuliſti: neſcio an credq is qui mibi hec inſi inuarũt. Maã boc

—

nõ wiẽnè ſed int wiennã ⁊ nouãciuitatẽ at int equitandũ mibi relatũ ẽ.qð ſi wiẽ
ne id cõtigiſet:verbis potiꝰ qꝙᷓ Ifis apud te purgaſſem. Atcũq; eſt mibi nõ fit ve/⸗

„

riſinule te vin etate matuꝝ ⁊ moribus cõpꝛobatũ:vba q̃ nunc attigi nõ bono aio

☚ „

tuliſſe. Mã qͥᷣd S ieigeiikinl ꝓbitatẽ diminui ſapiam. Scio qꝛ nõ ignoꝛas ec
cleſiaſticis vpa. Aiꝝ de mille vnũ repi mulierẽ ex oĩbus nõ inueni. Sed quid ego
de mulieribꝰ cũ ⁊ ĩ viris laus ſit pbioꝛð eſe q; ſapietẽ.nãq; ſiut ad choꝛinthies
inat paulus. Stultã ſacit deus ſapiam buimũdi.Ac iõ in euãgelio vñs. Miſi cõ⸗
uerſi fueritis indᷣt ⁊ efciamini ſicut ꝑuuli nõ intrabit regnũ celoꝝ. Mõ em̃ ſapiẽ

tiã buiꝰ mũd ſ coꝛ ſimplex T mentè purã duͤlgit dñs. Et bis dotibꝰ pollere cõiugẽ
tuã ſcripſi: Mõ eſ eã coꝛneliã graccoꝝ matr

oꝛatricẽ dixi:aut calphurniã i cau/

— „

ſis patrocinantẽ ſed talẽ pᷣdicaui quꝗ deus ipſe nõ aſpnaret᷑: qͥ ſtulta huiꝰ mũdi

delegit ⁊ ſapientiã gaice ſapientu. Sed dixerit aliqͥs foꝛtaſſe de vxoꝛibꝰ qleſcũq;
eẽ: Hoc ſi apud vos moꝛis eſt:fateoꝛ me vꝛe vſt uetudinis inſciuz
peccaſſe:vaudãq; erranti venia eẽ. MHã ⁊ paulꝰveniã meruit ecchiam dei ꝑpſeq̃ns
qᷣ ſe benefacẽ credidit. Dꝛiſci aũt quos legi plures ſolẽt ad amicos ſcribẽtes mul
ta de Siugbeſerereaebigrannidcren E:ſenecã:ouidih de triſtibꝰ. Mul
ta ibi de alienis yxoꝛibꝰetiq cñ gra maritoꝝ ſcripta repies. Adducerem plura in
hüc effectũ. Sed nequeo arbitrari te virũ:tum doctũ tum hꝛudentẽ animũ indu

xiſſe vt iſta penſites: ſiq; veſtis q̊ apud nos acerbe craſſat facit:vt mnagis de mö

moriẽdi cogitẽ qᷓ; vt eplas dictare curẽ.Hãq; cum audio nunc illũ nũc iſtũ effer/

ri tradiq; ſacerdotibus. Heus tu inqᷓ enea nec tu ſcis qñ certatoꝛ aſſit qͥ te ad tri
bunal vocet. vbi nec aduocato nec ꝓcuratoꝛe tuerite oſſis ſᷣ tua te oꝑa iudica/
bãt. Terribilis eſt equidẽ mi iopes huiuſce rei recordatio. Debemꝰ tñ gr̃as agẽ
creatoꝛi qui nos vocatis pluribus alijs hmonet: nec erga nos facit vt ad teſſalo⸗
niceñ. ſcribit pauius qͥ ventuꝝ dñm ſicut fur in nocte affirmat. Sʒ vtit᷑ nobiſcũ
üla clemẽtia de qua in apocalipſi meminit iobannes. Ecce ego ſto ante oſtium ⁊
pulſo:ſi s audierit vocẽ meaʒ ⁊ aperuerit ianuas introibo ad illuʒ ⁊ cenabo cñ
eo ⁊ ille mecuʒ:vtinazʒ deus adapiat oculos nr̃os ⁊ det nobis huius ſeculi blãdi/
mẽta: iſlecebꝛaſq; cotemncre ⁊ ad pᷣiam puenire ꝑ quaʒ dicamus cus paulo cu-
pio diſſolui ⁊ eẽ cuʒ xpo. Mira res vt hoĩes peius in bac vita hñt eo difficilius
Kediunk Durus foꝛſitan h̊ ſermo videbit᷑:ſᷣ audi ⁊ oßnoſer me vera dixiſſe.
uis eſt obſecro q miſere vſuit niſi qͥ peccaſ eſt deditus.Hec ſnia eſt tbeologoꝝ
2 phoꝝ. Mã cicero in aradoxis hoc ait: oẽm malñ ſeruũ: ⁊ apls quoq; peccat
leruis peccatoꝛuim ac ſerui peccati.Mi ſunt qui egerime moꝛiuntur. Ham Enß;
it

in peccat᷑ vellẽt ꝓuelui.Et bi nõ petã dimittũt:Eᷣ a Rccas dumittunt᷑ qñ moꝛs
adeſt. Nos igr̃ ſi ſagemꝰ recõciliaremꝰ nos creatoꝛi nro qͥ nob vitã tedit:illãq; ſi
bi anñcũq; repoſcẽt libẽti aio reddẽmꝰ:ß tenet nos cecitas ꝑctõꝝ q̃ obuclauit ocu
los meut nre.Deꝰni miſereat᷑ ⁊ extẽdat erga nos pietatẽ ſuã detq; nobis aimvt
qnñcũq; nos vocet ꝓmpꝑti ſimꝰ⁊ hilares. Haq; ſiue ſpõte ſiue iuite: moꝛiendũ eſt
tnᷣ. Sec nos moꝛs pᷣtenibit ꝗᷓ pꝛiſcos reges atq; ceſares nõ pᷣterijt ꝗᷓ nec ipᷣi crea/
toꝛi oim deo poſtq; humanitatẽ induit parcẽ voluit.Oialnata occidũt ⁊ oꝛta ſe⸗
neſcũñt:ſtat ſua cuiq; dies bꝛeuę ⁊ irrecuꝑabile tpᷣs. Hemo natꝰ? cui nõ ſit moꝛiẽ⸗
qũ. Hos igr̃ ad hac accingamꝰmoꝛtẽ vt cũ venerit tata minꝰ acerba ſit qntoma
gis pᷣcogitata. Moꝛs qͥde nõ mala eſt: finis poti? teterrimi carceris.his q̊ͥ benę
moꝛiũt᷑: binc celeſtig vox audita iohi. Geati moꝛtui qͥ in dño moꝛiũt᷑. Atinã deꝰ
q quos vult eligit ⁊ qs vult repꝛobat:his nos iũgat cũ fati dies affuerit vtinã coꝛ
meũ ad hec q̃ ſcribo ſeſe diſponat:vtina nõ alia iueniat᷑ mẽtis cogitatio quam ſi/
gnat barũdo. ꝙ ateoꝛ me multa ſcribere i bonũ qᷓ̃ nõ operoꝛ:ſ in oibus miſereat᷑
mncpl ns q̊ mudũ põt imũdo Scere. Ca vale mei memoꝛ ⁊ amatoꝛ vt ſolebas
Sopõdet ꝓmoucre cãm quoa LD =
ſe vires ſue extendunt. ““?ͦJZẽ Epiſtola. lxxxix *
Meeas ſiluiꝰpoeta. S. p. d.iohi frund ſecretario ciuitaſ colonienſis. Fuit
apud me tuus fanuiliaris qͥ bolaenor negociũ mult᷑ mihi verbis cõmẽ
dauit.Ego vt ſuʒ tuus cupioq; tibi rebꝰin oibus moꝛẽ gerẽ cepi curas ad/
mouere nitiq; vt ad metã qð oꝑtabas duceret᷑. Sʒ inueni pᷣmo in limię magnas
difficuſtates:q̃s cũ vellẽ amouẽ plurioꝛes offendi.Mõ poſſuz ſcribere qd impedi
mẽti fuerit.ſi vnq; te videro planiꝰoia dicã.Satr᷑ ẽ tibi qð ĩ mediatoꝛis locũ vłtra
ctatoꝛis nõ ſuz viſus ydone. Mũcius ipe tibi pia dicet.Ego nihil magis cupio ᷓ
tuis optatibꝰſatiſfacẽ. Sʒ tua bumanitas nõ ergar plufck p̃ſtare ques. Rẽ mini
mã de cõmiſſione cauſe tuoꝝ amicoꝝ impetraui facile:ſum em bõ ad pauca natꝰ
⁊ i minimis rebꝰbenignos pᷣncipes inuenio:ſi qͥd poderis bꝛe videt᷑ i alias manꝰ
traſfert.De rebus bu gari puto te ia audunſie ladiſiaũ regẽ cum voto totius re
gni hoſtulari.Credo te eti audiuiſſe me romã ꝓſectũ:mirariq; idcirco. Sʒ ſcis
parẽdũ eẽ pᷣncipibus aut cedędũ cune. MNemo vt vult apuq pꝛicipes viuit. Mã
cipia ſumꝰ ⁊ foꝛtaſſe iumẽta:qͥ alienũ panẽ moꝛdemꝰ. Aiuũt oẽs infelicit ͥ oꝛbẽ
incolũt:nulli?tñ vita miſerioꝛ eſt:q; eoꝝ ꝗᷓ ad alienũ comedũt appetitũ ad alienã
ſitim bibũt ⁊ ad alienũ ſomnũ doꝛmiũt.Hac de re ſcripſi nuꝑ eplaz admodũ lon
gã. Igeo nüũc h pᷣtereo. Meus itus ad vꝛbẽ boneſtã ob cãm fuit. ipt᷑ vnionẽ. j.
T vt illa qᷓ nureberge ↄcluſa fuer̃t. Quid aũt repoꝛtauerim frãck furdie videbit᷑:
uis 2 ipᷣa taciturnitas indicat qd allatũ ſit. NHũc in franckfurdia res tranſigent᷑
Ego nihil magis vereoꝛ q́; nationis diuiſionẽ. Aalde nãq; turpe eſt ne dicã inuti
le germanos q diuiſaʒ eccliam iã qͥnq; annis vnire ſatagebãt:in ſe tandẽ reddi di
uiſos. Mea opinio fert tanti põderis tantiq; nois eẽ germaniã:vt in quãcũq; ꝑ⸗
tein reliqus xpᷣianitatis portionẽ ad ſe trabat:dñmodo integra ſit. Mõ dicã plu
ra tu me cõmendati fac reuerẽdiſſimo dno meo arcbipᷣſuli colonieũ.eiuſq; ger⸗/

mano dño traiectẽſi antiſtiti.Et qꝛ te audiunt vnũ ex me dicito:mihi adhuc nibui

vigeri vtiliusad pacẽ ecdie reſartiendam ⁊ auctoꝛitatẽ ecclie cõſeruandꝗ.iq; viã

illã tueri ꝗᷓ nureberge fuit aꝑta:ſi modo iteꝝ poſſit haberi:firmarẽ h multis rõni
bus ſicoꝛ eẽm:ſᷣ abſentẽ me nõ decet nec expedit oĩa cõmittẽ calamo.Aale.

Refert grates de munerib? oblatis. . — iſtola. x C-⸗
Meas ſilui poeęta dño iohi tuſchoni ciui pꝛageñ.⁊ ainico ꝓbato.S.p.d.
Munera tua qᷓ nuꝑ ad me trãſmiſiſti:ſuſcepi libent᷑.tum Ipter rẽ qᷓ mibi
locũda fuit: tum ꝗꝓpter mittentẽ cuius memoꝛia ſꝑ beret meti mee: non ſi
ne leticia ſingulari.Tum deniq; ꝙ illoꝝ poꝛtatoꝛ boneſtus adoleſcens maioꝛ coꝛ
poꝛe q; etate ꝑliberalis mibi viſus eſt ⁊ dignꝰ qͥ reg ſeruiret queadmodũ poſtes

bE —U

2 –☛ e ——

☛

1

nouacinuitate ꝑ pꝛius:dein

factũ eſt.Mã ⁊ ad regiã cgcellariã ſuſceptus ẽ. In quo loco ſi ꝑſeuerauerit vti ſoe
ro:claꝝ in virũ ſurget.Ego illi qꝛ virtute pᷣditus ẽ:⁊ tu eũñ mihi cõmẽdaſti nũc de⸗
ero vita comite:ſᷣ in mè ſi qd eſt artis:ſi qͥd eloquij:ſi qd induſtrie totũ ſibi coĩca
bo:qꝛ nõ ſuʒ auarus hmõi reꝝ.MHec vt pecunieſſic ⁊ ſcie cõſeruatrix ẽ auaricia: qᷣ
lr̃as ſuas magis abſcondit:is eas magis adnihilat:q̃ vicio ſtudui ſꝑ carere. Mec
us in ſecreto tenui qᷓ; in publico. Jdq; faci q̊ad ſpũs hos reget artus.Ałq; de
oc ſafrãciſcus vir mitis nulliq; noxius ſʒ oibus qad põt frugi bobemiã repetit
Credo in patria ↄtẽtari modico:qᷓ; multo inter gẽtes exteras vult: ⁊ foꝛtaſſe plꝰ
ſibi pꝛagẽſis ceruiſia placet qꝙᷓ; vin wiẽnẽſe.Habet em̃ magnã vim ad retinẽdos
boies natale ſolũ. Aerũ cũ mõtiũ accole lactetm̃ nutriti ⁊ aqua:neſciãt alibi vi⸗
uere qᷓ; inter oues ⁊ boues cũ qͥbus ſũt nati.Fraãciſcũ mirari nõ debemꝰ:ſi natus
in patria nobilibobemoꝝ ſolo feraci oim bonaꝝ copiã ſuppeditanti ad ſuos re
uerti vult:⁊illi terre ã dedit coꝛpꝰreddẽ. Quis em̃ no mollius atq; ſuauiꝰ iacere
boĩm coꝛpa pꝛmoꝛtẽ arbitret᷑ in humo natiua ꝙᷓ in aliena. Laudo ego franciſcuʒ
⁊ mihi ſi par cõditio foꝛet:eſſet nõ impar voluntas. Is ad te venit bonitateʒ viri
tibi cõmẽdo:hũanũ ẽ hoieʒ hõi auxilio eẽ. De biblia emẽda boc eſt deſiderin meũ
Si papiria eſt octo floꝛenos dabo.Si eſt ĩ ꝑgameno duplũ videto tũ vt correcta
ſit ⁊ digna pᷣcio.De libꝛis alijs alio tꝑe tibi ſcribam.wenceſlaũ nr̃m ſi vnq; vides
ineis verbis ſaluũ dicito: cui facilius erat in ocio qᷓtuoꝛ mihi vᷣba ſcripſiſſe ꝙᷓ; mę
iun negocio verboſas eplas deſtinare.Sʒ do veniã homini ſi ſcriptura i odit in qᷣ
vitã ↄſũpſit.Aellẽ ipᷣm mei cauſa repetere curiã vt eſſet mibi cũ quo nõnũq;ᷓ mi⸗/
ſerias ſpuerẽ:ſibi tũ nõ audeo ꝑſuadẽ:ſʒ paro eũ viã optimã delegiſſe.q̃ nõ poſſit
ab eo meternũ auferri.Aale meq; vti ↄſueuiſti dilige qd mutuũ eſt.Ex wiena.

.
Cõmẽdat vitã aggreſtem ⁊ comoga rauris. Epiſtola. xcj.
MNUeas ſiluius poeta. S. p.d. Johi luterbach ſacerdoti ⁊ viro pꝛobiſſimo
amicoq; optimo.Credo te qd agã ⁊ vbi ſum ex mult ꝑcontani cũ me apꝰ
regẽ nõ eſie cognoſcis.Sed nemo tibiboc melius exponet q; me calamꝰ
libent᷑ deſiderio tuo moꝛẽ herei lacns qꝛ me amas. udi & qͥd accidęrit nobis ĩ
deinde qͥd faciꝗ ⁊ vbi ſim bꝛeuiter edoceberis.Eramꝰ nuꝑ
in curia ceſaris apud viduã quandã ſermonis gnaram italici:Ha ⁊ in domo illo
rũ ve ſcala ſeruiuerat duʒ vguncula fuit.NHic pꝛimũ mango qͥ miniſtrabat equis
egrotare cepit ac ſeptima die deceſſit e vita. Moxqʒ alius ex familia vir robuſtꝰ
epedimiã ꝓfeſſus eſt ſe ꝓpeti.cuius moꝛbi tãta vis fuit vt eñ triquo interfecerit
xinde mox hoſpita dolere caput ⁊ ancilla febꝛicitare ceperũt. Germanꝰ q ma/
gnifici dñi caſpar cãcellarij vᷣtiginẽ patiebat᷑pauẽ atq; de fuga oẽs cogitare cepi
mus. Acceſſit cãceliarius regẽ licentiãq; fugiẽdi moꝛtiferã luem ſuſcepit.Atq;
ſicut hodie ſunt octo dies buc ꝑpuenimus:ſumus hic in plebe reuerẽdi patris vni
electi friſingeñ. opidũ notũ tibi arbitroꝛ prug nominę:inter duas aquas muram
atq; murzam que bic ante opidũ copulant᷑ ⁊ vnũ facientes flumen:in ſauum fe-
runt᷑.Hic nundine ſunt queper octauã diui martini ſolent perdurare.Ego remiſ
ſis oibus curis:nunc merces ae vndiq; huc afferunt᷑ contẽploꝛ: nunc in agros
egredioꝛ monteſqʒ apꝛicos ⁊ ſiluarũ latibula ac lucidas fluminis limphas:non
abſq; ſingulari mentis oblectatione intueoꝛ.Habes nunc ⁊ vbi locoꝝ degam ⁊
quid terũ agam. MHunc illud te volo ſcire:beatum mihi videri qui vitam ab nego
cijs pcul publicis ſibi delegit:ſicut pꝛiſca gens mortaliũ conſueuit.Quisem̃ non
felicẽ ilium dicat:qui nullo fenoꝛe aut ere alieno obligatus paterna rura ſuis bo⸗
bus exercet.Audiqᷓ́;beatus ſit. Hempe non truci exctat᷑ daſſico auo bellum pe⸗
tere ac pugnã iubeat᷑ inire. Non boꝛꝛet iratũ mare foꝛuʒz vitat ⁊ litigantiũ iurgia
MHon viſitat ſuperbia diuitũ atria. Mon faſtidioſis curialibus eſt ſupplex. Sʒ aut
altas populos adultis viciũ pacinibus maritat aut in ſecreta re netac valle
exrantes boues ⁊ arments paſcentia ꝓſpectat. Interdũ ramos inutiles falcere⸗

ſecat:at felitioꝛes inferit: Interdũ mella que pᷣſit:puris recondit ampboꝛis:aut
oues tondet lanaſq; recipᷣit. At cũ autũnus decoꝝ caput mitibꝰ pomis ꝑ aoros
extulit:magno afficit᷑ gaudio:pira ex arboꝛ bꝰ decerpes quas ſua manu inſeruit.
Interdũ ⁊ purpureas vuas colligit ⁊ aut ſuſpendit in vſuʒ byemis aut muſtuzʒ
æxpamit. Libet illi iacẽ mõ ſub antiqᷓ ilice:mõ itenace gramine:Tabunt᷑ aꝗ ex al
tis rupibꝰ. Querunt᷑ aues in ſiluis.Obſtrepũt fontes manatibꝰlimphis: ſom-/
noſqʒ leues iuitãt. At vo bibernꝰaduenit ãnꝰ⁊ imbꝛes niueſq; dñant᷑.Aut apꝛos
multo cane inobſtantes detrudit plagas.Aut rara rhetia lem amitte ſeu furca S
edaces turdos ſuſpẽdit:aut pauidũ lepoꝛc ⁊ aduenãꝗ gruẽ laqo captat.M ſi pu/
dica mulier illi fuerit qles olis fueft ſabine:ſeu de qͥbꝰ ſacra ſcriptᷣa meminit.ſara

rebecca:vel rachel qᷓ ſolibꝰpuſta domũ ſeruet:⁊ dulces nutriat liberos:multo be

gtioꝛ fiat cũ illa in aduẽtũ lami viri vetuſtis lignis ſacrũ extruat focũ:claudẽſq; te
xtis cratibꝰletũ pecus diſtẽta ſiccabit vbera: ⁊ dulcia vina dolio ꝓmens dapes
ineptas apparebit. Quis hãc nõ laudet ac deſideret vitꝗ. Mõ me ampliꝰ lucrina
cõchilia aut rambi vel ſtari ex quis mari vel flumie q̃ſiti piſces iuenerit q;leta de
pinguiſſimis ramis arboꝝ oliua decerpta aut agna quã paſcalibꝰfeſtis ruſtici ma
ctãt:vel hedus ab oꝛe pꝛuptus lupi.Hã quãtũ iuuat int ruſticales epulas micia
poma ⁊ caſtaneas moiles ac ꝑnas ⁊ caſeù.paſtas oues videre cũ domũ ꝓperant
intueriqʒ feſſos boues inuerſuz vomerẽ collo trabłtes lãguido. Multa ſũt rur?
gaudia q̃ nic ſingula ꝓſeqͥ nõ eſt eplaris anguſtie. Iqeo vale ⁊ hec multa ex pan
tis ts awors ue aliqñ ingue. Ztenva emei vt ſoles memoꝛ.
Increpat eũ q nõ bone ꝓpoſito amicꝭ 3
nuptui dedit ⁊ ſuadet caſtitatt. E iſtola. xcij.
MUeas ſiluiꝰpoeta impialiſq; ſecretar. S. p.d.dño iohi freund inſignig
ciuitatis agripine ꝓthonotario ⁊ amico ſuo ꝑcaro. Pauci dies ſunt qbꝰ

tuas recepi lFras:oꝛnatas quidẽ ⁊ multa cõtinẽtes. Quibꝰ rñſurus neſcio

4 pꝛimũ attingã:ſed tuũ ſeruabo moꝛẽ.De puella tua pꝛimo dica quã viro tra/
didiſti laudo in ea re factũ tuum. Quid em̃ melius eſt q; nuptias ↄiungẽ ex qbus
ſoboles fiũt ⁊ replent᷑ libenis ciuitates. O aũt poſt factũ doleas naturã ẽ.HNec
ef̃ ſolet alicuiꝰ oꝑatio virtutis pniam habere qͥ virtuoſe agit letus ẽ: dolet qui cri
mẽ cõmiſit. Quò & fit vt tu doleas qᷓ actũ feciſti virtutis. NHẽpe arbitroꝛ qꝛ bonũ
feciſti:ſed nõ bene feciſti.Aduerhia ſunt mi iohannes qᷓ nos beant.nõ verba no
mina vel participia. Hẽ qͥd hõ faciat ſed quõ faciat querendũ eſt: ⁊ in oibus re/
bus finis expectat᷑.Si iõ puellã manifeſtaſti vt ꝓbꝛo leuauer bene feciſti. Si ẽt
ad rẽillam timoꝛ acceſſit dei.at ſi ſolũ qͥꝗ hoies loquerent᷑ ↄſideraſti nõ ſatis eſt.

₰

Mõ em̃ hoibus tm̃ ſᷣ deo placere debemꝰ.Queris remedia nec poeticum vis an/

thidotũ. Recipe euã geliũ. Quid eſt fornicatio aliud moꝛs. Tu beat?ꝰ? es ſi te

cognoſcis qͥ materiã delinquendia te abieciſti. Quieſce obſecro neq; vſtra memi
neris tue iuuentuſ delicta. Scio dices ecce q́; ſeuerus eſt eneas: nũc mihi caſtita/
tẽ pᷣdicat:in wienna ⁊ in nouaciuitate aliter mecũ loquebat᷑. Mõ nego iohannes
mi amãtiſſime:ſ labit᷑ tpᷣs dietim:ſenioꝛes ſumꝰ appꝛopinquat moꝛtis dies cogi
tandũ eſt iam nõ quõ vinamꝰſ̊ quõ moꝛiamur. Miſer homo eſt ⁊ gr̃e dei expers
q nõ aliqñũ ad coꝛ reuertit᷑:qͥ nõ ſe recognoſcit:qͥ vitã nõ emẽdet ſua:qͥ nõ cogitat
poſt hoc ſeculñ qͥd in alio ſit. Ege mi iohes ſatis erraui ⁊ nimiũ ſatis. Jã me reco
guoſco ⁊ vtinq non ſit tarde.HNũc q̃drageſimale adeſt tpᷣs:nũc dies ſalutis: nũc
tpᷣs miſericoꝛdie. Done extra mentẽ tuã puellã. Finge moꝛtuã eſſe nũqᷣq velles
viuere. Quid eſt qd cũ ea poſſis habere ſolacij q́; bꝛeuis eſt voluptas ꝗᷓ cũ mulie/
ribꝰbaurit᷑: q́;momẽtanen gaudin.An nõ ſatis ſtultus eſt qui ꝓpter tꝑalia ⁊ mo
mẽtanea ꝑdit etna. Hec dico m tbeologos:qꝛ nõ vis ꝗᷓ poete dicũt audire.ooc
eſt remediñ qð bic in apotbecis inuenit᷑ wiennę.Tu obhſecro vendica te tibi:nec

vna te puella vincat quẽ vix imꝑatoꝛ ſuparet.Lurpe eſt in ꝑuis ſuccũbere quiiin
magnis victoꝛ fuit. Nec tu nuhi d ſueceſſoꝛe nono vbũ facias qð ſuit ouidij re/

° See -

—

dMediũ. Mã quid eſt vna tmuliere relictâ àmhare ali niſt erx igne in ignẽ ſaltare. E

ge abſecro omne femineũñ gen relinque bmõi peſtecũ feminã vides diabolũ eſſe
credito. Sʒ qͥd ego tecũ bec ſerio ſcio fruſtra me fari verbis meis abeſſe fidẽ. Ij
tu me pleno ſtomacho reris ieiuniũ cõmedare. ateoamãtiſſime frater. Dlenꝰ
ſuz ſtomachat? ſuʒ. MNauſeã mibi venꝰfecit. Tũ qͥ ⁊ illud veꝝ ẽ langueſc wres
meas canis aſperſus ſum:aridi nerui ſũt:oſſa carioſa:rugis coꝛpus aratũ E. Mec
Vvlli eso feie poſſuʒ eẽ voluptati:nec voluptatẽ mibi afferre feia põt. Bacho mag
qᷓᷓ veneri parebo vinũ me alit me iuuat me oblectat me beat.bic loqͥr ſuauis mi⸗

—

bi erit vſq; ad moꝛtẽ. Sʒ bic q́; peccatũ ẽ ſi ad iocũditatẽ magiſc;ᷓ ad neceſſitatẽ

biberim. Tu mi lobes ſi foꝛtis es ſi ſanguine ſuccoq; plenus: ſi neruis vales: nõ
miroꝛ te amare:q;uis pluriũ te vboꝝ eec credã q; opuʒ:ſi vel etates vel occupatio
nes vires demũt. Sʒ eſto vt aig robuſt? calidus ꝓmpt? intrepic': tũc bonũ ẽ ci⸗
mẽ abijcẽ cũ tu illud relinds: nõ teipᷣm fugit. Mibi hercule paꝝ meritiẽ in caſti⸗
tate.Mãq; vt veꝝ fatear magis e ven Kai tat qᷓ; ego illam boꝛreo. Sʒ ago deo
gras qꝛ no ẽ maioꝛ aſpetitus q; ptas. Sicis tñ de te nõ eẽ ante pᷣliũ deſerenqũ eE
boſti victoꝛia cedat. Qð veꝝ nõ ẽ in eis hellis in qᷣ vincit victoꝛ. Aeneris pᷣlia qᷓ
plura cõfecit is ſeſe plurib affecit dadibꝰ. Sʒ qͥd ego tamſeuer? ſum. Oẽs quidẽ
cũ valemꝰ recta cõſilia egrotis damꝰ. Sic mibi replicare potes:⁊ illud terẽtianũ

obijcẽ. Lu ſi bic ſis aliter ſentias. Senſi lign au nũc ſentg. Sʒ ꝛ tu aliqñ ſenties
33 ego ſentio añ huc eui venies. Qðò ſi nũc facẽs tato laudabilioꝛ eſſes quto dif
ciliꝰ nitereris: ciceroniſq; tibi verbũ illꝭ cõueniret. Quo difficiliꝰeo clanꝰ. Doſ
ſem plura in hãc ſniam dicẽ. Sʒ neqʒ tu iſta vis audire. Mec iohes noſter nurẽ/
geñ.pmittat ſcribẽ ſeria:qͥ vulturis in modũ cadaueribꝰ nutritꝰi capitoline cam
po venari vellet: nec iã piꝑ emere foꝛmidaręt du feras hꝛet qs poſſet oↄdire. JIs te
amat vnice tuiq; ſepe nè ſine laude mẽtionẽ hab zcubitq⸗ vt buc venias.OQð mi
chael ⁊ ego maxie deſideranmꝰvt loqmur aliq ſil rideam bibemꝰ canemꝰ.Et qð
ſre nõ pſtant ſolamẽè inuicẽ recipiamꝰ. Mimis remotea nobis vitaʒ vucis. Raro
exinde nuũcij venint aᷣbꝰ ras demꝰ. Meq; oĩa cõmitti pñt. De cõuentib q ſup re-
bus ecclie fiunt tuꝗ ſniaʒ ꝓbo. NHec em̃ dieta fit ꝗᷓ dietã nõ pariat. Credo qꝛ femi
neũ ẽ nomẽ libent᷑ impgnari dietas ac ꝑturire. Sʒ ne hec ↄſuetudo piret:ↄciliuxꝰ
nurẽbergeñ. ad erat inditũ neutri generis qð nõ poterat ↄcipe qꝛ fortaſſe finẽ ge
diſſet in rebꝰecche ſublatũ ẽ. Et ad dietas reuẽtũ plificates vt ineternũ fiat ↄuẽ⸗
tiões manęatq; neutralitas:dulce ac nõ nulloꝝ aucupiũ. Min eſt tãparuc curę
teneri ecchiaʒ. Yoꝛſitan ſic deo placitũ eſt cuiꝰ ↄſilia humano necqunt ingenio dep
bẽdi. Ille binc aliquã venat᷑ vtilitatẽ nobis incognita. ſes Käce⸗ ⁊ totiꝰreipu
blice ſtatũ cõcernẽtes: deſurſuʒ oꝛdinat᷑. Mec qſq; ẽ qͥ futura ſciat.Cogitãt hoies
de? autẽ diſponit. Nnũ ſcimꝰbeati petri nauiculã quꝗ eccliaʒ nũcupamꝰ:⁊ ſi flu⸗
ctibꝰagitet᷑: quatiat᷑ ventis innumeris:veret᷑ pcelis:ſubmergi tñ nõ poſſe:qꝛ fu
turã ſecum eã ſaluatoꝛ noſter aßs vſq; ad cõſummationẽ ſeculi re ꝛomiſit.
R de regis coꝛonationęe apud te pᷣdicari dicis:minime veꝝ eſt neq; adhuc vbuʒ
fieri audiui in loco autẽtico & tali coꝛonatione:qð eñ me nõ fugeret. q;uis ⁊ hic
ẽt milti multa loquant᷑ er opiniõe ma gis q; ex ſnia. Moua h alia nõ ſũt niſi ꝙ vl⸗
ricus cilie comes poſt diutinã obſidionẽ caſtri attilie að eſt in bungaria:acꝑ fra-
conẽ germanũ marchionis bani tenebat᷑:tandẽ victoꝛia potitus eſt:vnoqʒ Illius
occiſo filio aliũ cuʒ vxoꝛe ⁊ omni gaʒa ſecũ in captiuitatẽ abpuxit. Giſkra in cam
Po eſt cũ magno exercitu ỹ pancratiu. Itaq; tota bungana trepidat. Conuẽtũq;
abet apud albã regalẽ: ſpeſq; optima eſt Hungas omnes ad obedientiam la⸗
diſlai reuerſuros. Eum michaele coueni de modo quo res de qua ſeribis expedi/
re põt. Is ad te latiꝰſcribit. Meã curã ⁊ diligentiã nulla in re vnq; tua denega/
bo. Tu me vtere vt tuo vale optime.⁊ ſi qñ facultas dat᷑ reuerẽdiſſimo ⁊. L. pn
cioi do neo dño colonienſi eiuſq; germani dno traiectẽſi cõmendatu me facto
mihbiq; ſcribe ſepiꝰ.uã tuis is iochdiſſime fruoꝛ iteꝝ vale.

Betebusboatie reecheauiſunenteõ. Epiſtolq. xcitj.

L MHeas ſiluiꝰdño iohi cãpiſio pſpicaci pho.S.p.d. Argẽi me res bũgare
tibi vt ſepi? ſcribã. Mã ⁊ tu illas noſſe deſideras qͥ ladiſiao regi bene cupis
Lego libent ula aſexibo ꝗ ſcio eẽ vt ſciant᷑ vtilia.In meis auᷣt ſcriptisplu
vimũ intereſt cũ vel affirmo aliqᷣd factũ vel refero qdð audiui. In altero naq; veri
periculũ ad me recipio. In altero fidẽ requiri apud autoꝛes volo.̊ aũt iõ dixi:qꝛ
rumoꝛẽ hic fuiſſe tibi ſigniſicaui regẽ boſſine ꝑ quoſdã vocatũ eẽ vt bũgarie poti
ret᷑ regno.Que res mime ſecuta ẽ. Nec fama vitas adeqᷓuit. Sʒ nũc q̊ pacto int
bũgaros cõuentũ ſit ex me audi. MNã certũ eſt qdð nũc ſcribo.Zu hec reuerẽdiſſi
mo diñjo nr̃o cardinali tarẽtino cõicata facito:vt ꝑ eũ nõ ſolũ ſacri collegij aures
Hipᷣi qͥʒ ſciſſimi ſũmiq; ſacerdotis adire pñtiã queat.HNã ⁊ ſacerrimi illius ſena/
tus intęſt:qͥd in regno gerat᷑ bũgarie ꝑnoſcẽ:cũ murꝰſit illa regio xpᷣiane religio

nis ⁊ nr̃e fidei ſolidus paries.Credo igit᷑ te accepiſſe ꝓceres illos bũgarie:qͥ eſta

te decurſa cũ cardinali ſtrigonieñ h̊ fuert rebꝰ infeci receſſſie. Nã necq; regi eoꝛũ
oblatiões ſatiſfecert nec eis rurſus regis rñſum placuit. Significaui tũc olatibi.
B cũ i bũgariã rediſſet nicolaꝰvainoda traſiluanꝰphima vtẽptauit.Sʒ regni/
coł nulla via pſuaderi potuit q̃ ladiſlañ excludẽt. Cõuenit igit᷑ alteꝝ vainod io
bãnẽ:ladiſlaiq; ius tueri inſil pepeger̃t miſſiſq; claculũ ad ceſarẽ nr̃m nũcije cõfir
mationeq; ſuoꝝ officioꝝ obtinueĩt:ac rurſus facultatẽ qndã cuiꝰvigoꝛe ceteros
regnicolas ad obediẽtia ladiſlai reducẽteg ofticia dignitateſq; poſſent illis pfir⸗
mare.Cõuẽtũq; regni apud albã regalẽ i ̊ tᷣs induxef̃t. Jaq; plłes illic ſinit reli
ꝗs expectãtes. Sʒ laurętiꝰpalatinꝰnõ memoꝛ ſuaꝝ artiũ:vbi ia ſibi fſigmetũ po
lonicũ mime ampliꝰ ꝓdeſſe ppꝑẽdit.ꝗ moꝛs wladiſlai polonie regis oibꝰ ꝑſua/
ſa eſt:qꝛ nõ põt diu latere:nouũ deceptiõis eercoge tauit. Rumoꝛẽ nãq; i poꝑpu
los diuulgat ſc iq cũ duce burgũdie cõueniſſe vt eiꝰfiliũ in bũgariꝗ nauigio trãſ⸗
tnittat:eiuſq; rei mediatoꝛẽ quẽdãa hiſpanũ fuiſſe aſſerit:qͥ clami potice noĩie phi⸗
lippi ducis pᷣerat ⁊ nuꝑ hactrãſiuit romã petiturꝰ: Sʒ nemo ẽ qͥ palatino fidẽ ha
beat. Mec em̃ pꝑꝰtot mẽdacia dignꝰcui credat᷑ eſt. Sciũt inſuꝑ oẽs ducẽ SSõ
rũ vnicũ dũtaxat bꝛe filiũ quẽ mime ire ꝑditũ vellet:cũ ſit diues ac potẽtiſſimus
regt ladiſlao ſanguie iunctꝰ.Cui nõ ẽ putãdũ nobilẽ pᷣncipẽ iniuriari ⁊ maxime
cũ e vñia ab bũgaria remotiſſima ſint:nulloq; poſſint vſui eẽ hungaris q̃ res pa
latinũ nedũ mendacẽ i deliꝝ reddũt.hinc ipſe cũ ſuos conatꝰincaſſuz ire pꝑpende
ret:cõuentũq; apud albã teneri.Jã q; vainodã iohem illic ꝑgere ⁊ ad viceſinuʒ
apidẽ eſſe in vicinia:miſſis lr̃is ac nũcijs iohi indicat inſidias ſibi apug albã ſtru
ctas eſſe nicolaũq; velle in eñ manꝰinijcere.qꝙ ſi velit captiuitatẽ euadẽ aut moꝛ
tẽ:albã ne petat inſtruit. Jo hes territ hoc nũcio.mime vlteriꝰpgit. Accipit h̊ ni
