vinum. vniuerſis im ergi volupꝑtatibꝰ. Etſi em aliq ieiunia in lege tua pᷣcipiun k.
id etiam ad irritãda voluptatẽ factũ ẽ. Maʒ ſaraceni diẽ iciunãtes.nocte qlõga
eſt epulant᷑ ⁊ bibũt.nec aliam ob cãm vini vſus intdictus eſt.niſi qꝛ noceret in ar
denti terra Iie eſt arabia. ⁊ maioꝛ eſt infrigidis voluptas poculis. Hoc vnum
machomet inuentũ fuit. vt legemn paganit ſuam. ea pᷣcipiens qᷓ grata eẽnt au/
ditoꝛibꝰ. maxime plebibꝰqᷓ iumentis ſimiles exiſtunt.nec fefellit eum opinio in
bacpte. Placuit noua lex ⁊ bꝛeui tpe ita coaluit.vt in multis plis. gentib? ac lin⸗
guis recipet᷑ cui fundamẽta in voluptate iacta fuert. Aeꝝ ſicut agricola nõ im-
pꝛudens poſtq; vineam plantauit foſſam circũducit ⁊ ſepem.ne deſtruat᷑ a feris
ita ⁊ machometes ſuam legẽ ↄᷣuare ac munire ſtatuit. Animaduertit hõ ſagax
duohus modis ſuum dogma ↄuelli poſſe atz ↄfundi.aucte.ſ.⁊ rõne.Atʒ aduer-
ſus h duo que poteraut inueniri remedia non neglexit. auctoꝛitati appoſuit.ad
pauloante retulimus.antiquam.ſ.⁊ nouam legem depꝛauatam ee. nec clcc; veri
reſtare niſi qd alkeꝛanus hꝛet. Roni arma obiecit. iubens ue q̃ſpiam de ſua lege
diſoutaret. neue roem quereret.in eum qͥ g niteret᷑ ferro vindicadũ eẽ.atʒ hmõi
valio ſuam legem callidus veteratoꝛ ↄmuniuit. nõ eſt H̊ adamantinꝰmurꝰ ne/
q; ferreus neq; ex viuo lapide. Fragilis inateria eſt creta ⁊ luto munita domus.
faciie opugnabit᷑ neq; reſiſtet telis nris. Yacle ruunt edificia in arena fundata.
egorediamur h telis tue legis munimẽta. Coꝛruptõʒs in ᷣmis ſacraꝝ lraꝝ obijci
tis. ð ei ranum fuerat q factum aſſerit.nobis ſatis erat Pre factum.libet
tecum alit᷑ agere.⁊ aptam tui legiſlatoꝛis calumniam oñdere.Lex iudaica quam
moyſes ⁊ ꝓpᷣe tradiderunt anteq; machometes naſceret᷑ pluribꝰ⸗ ſeculis ſcpᷣts
fuit.⁊ multis in locis ꝓmulgata.⁊ in alienas trãſlata linguas.nec fuit vnus int/
pꝛes ſᷣ dlunnit. Kogaiſee ptolomeo philadelpho.lxx.pᷣſbꝛi legem interpᷣtati ſunt
2 ↄſona vixerunt. Adia etiam ⁊ tbeodoſion ⁊ ſymacbus ⁊ alij vetus teſtamen/
tum traduvxerũt. Facta eſt antiqᷓ lex ⁊ greca ⁊ latina multis ctatibug anteq; tua
Zerngarree. Jen plete ſunt omnes bibliotbece moyſaica? alioꝝ phaꝝ traditõe
lexandrie. rome. athenis. carthagine. ſyracuſis. toleti. Cugduni.⁊ in omnibus
locis quę inſignia eẽnt.ſiue apud grecos ſiue apud latinos.vetus teſtamentum
ex bebꝛ ca veritate traductum.⁊ babebat᷑ ⁊ publice legebat᷑. qs ille iudeus tã/
otens fuit qͥ coꝛrumꝑe legem erat xp
xx.interpᷣtum editio facta eſt.q tꝑe nulla erat cauſa coꝛrumpende legis.cũ nulla
eſer ſven 5ianig nondum natis de lege ↄtentio.nec ꝓpter alios opoꝛtebat legi
alicjd. dett ⸗ .
Siqua coꝛruptio interuenit.in ea potuit interuenire que apud hebꝛeos reman-
ſit. nõ in ea que int᷑ latinos ⁊ grecos diuulgata eſt. ⁊ ꝑ infinitas diffuſa puincias
q;q; nec iudaica coꝛrupta eſt q̃ vſq; in hanc diem cum greca ⁊ latina traditione
ↄcoꝛdat.difficilis ac pene impoſſibilis fuiſſet coꝛruptio in tot manibꝰ. Macho⸗
metileue fuit vnum codicem coꝛrumpe ⁊ illum tanqᷓ; ven his tradere qͥ ſibi ab

ſnitio crediderunt. ꝙ ſimulti ſunt hodie apud vos codices vniꝰ ↄtinentie.nõ tñ

idcirco veritas in eis eſt. Ib vno em̃ qͥ falſus erat. emanantes omnes falſitatem
ptinent.qꝛ non defluunt ex amaro fonte dulcesg riuuli.Queri mꝰex te magne pᷣn/
ceps.ſi te iudice duo rõnum codices afferant᷑.q̃ꝝ alter ex altero Fafer peue eri/
ſtat ⁊ in eo de q̊ eſt facta tranſſcriptio. Sempꝛonimiule debere talentaſ cript?eſt.
in exemplari duo milia.cui potiꝰ ſidẽ dabis.an non exemplo magis qᷓ; exeplato.
Hebꝛei parentes antiq̃ legis exiſtunt.⁊ apud eos exempla legis hñf.ãapud alios
exemplaria. ſturſus ex te querimꝰ. qtuoꝛ inueniunt᷑ rationum libꝛi apnd ũtuoꝛ
negociatoꝛes.ſeium.gaium.titũ ⁊ ſeinpꝛoniũ. In eo quem ſempꝛoniꝰ ꝓducit. cre
ditoꝛ ipſe lucij in cent᷑ũ talẽtis ſcript? inuenit᷑.in alijs debitoꝛ.cui credes.qd rñde
es

bis.an nõ tres libꝛos vni Pfer Certe nõ dubitabis pᷣferre.Si ita iudicas ſoluta

qõ eſt. Quatuoꝛ libꝛi vet hnt ceſtamẽtũ.vnꝰ? eſt hebꝛeoꝝ. alt gentilium. ⁊ tercius

vbic; gentium potuit. Mõdum natꝰerat xpᷣc.cuʒ

ere.qͥ legem non acceꝑant.nec ꝓpter ſe qͥ talem accepant ⁊ laudabat

. xpianoꝝ. vltim? faracenoꝝqͥ a cetenis diſerepat. Mẽdax.n. ẽ nã reliqͥ cofoꝛmes
iueniunt᷑. Mã ⁊ greci qͥ gẽtiles erãt añ vxpi aduẽtũ:⁊ latini añ machometẽ vet?ꝰte

: ſtamẽtũ no alio mõ habuer̃t q́; nos hodie haben. Hoc foꝛtaſſe inficiari poſſes
4 qꝛ nõ reꝑiũt᷑ hodie gẽtiles qͥ bibliothecas hẽant veres. Sʒ introga iudeos inue/
3 nies vera eẽ q̃ dicimꝰ:⁊ adhuc extat ioſephꝰbebꝛe:qͥ trãſlationẽ antiq̃ legis i ma
, nu ptolomei quẽ noſauimꝰ:gẽtilis hois atteſtat᷑ factã:ex q̃ poſtes traductiones
c49 emanarũt:q̃ vſq; in hãc diẽ ꝑſeuerat ⁊ hebꝛaice vitati cõcoꝛdat. Stulta ẽ igẽ ma
n/ chomefictio ⁊ turpis inuẽtio:nec qcꝙᷓ bʒ viſile:nec tã ofutatiõe q; irriſiõe digna
n⸗ F:qd dicimꝰde veteri teſtamẽto idẽ lʒ de nouo intueri.qð nec ab vno ſcriptũ ẽ:nec
FppByJ in vna lingua:neci vno loco:nec in vno tꝑe:⁊ tñ vna ſnia ẽ:⁊ vnica ↄcoꝛdia.Qd&
2 greci hñt:P latini: ̊ hebꝛei. G̊ ſyri armeni:̊ oẽs barbari xpᷣm colẽtęs:quis bere
x„ tici aliq̃ ad tuẽdos erroꝛes ſuos coꝛũpꝑe nõnullos codices auſi fuert.Quid ages
3 qͥd dices:cui fidẽ adbibeb:an ſoli ſaraceno:an latino:an greco:an hebꝛaico. Ml⸗
toantiqoꝛ ẽ xpᷣiana lex ꝙ;ᷓ ſaracena. Audita ẽ i oĩ terra euagehj tuba: ſicut ſcriptũ/
4 E. In oẽm terrs exiuit ſonꝰeoꝝ:⁊ i fines oꝛbis terre vᷣba eoꝝ.Aulgata ẽ ⁊ recepta
ſer rpi ꝑ totũ roanũ impiũ.puſq; tuꝰlegiſer ꝓdiret ilucẽ.Er ide euqgeliũ q nunc
4 hbabemꝰ? oẽs gẽtes ſuſcepe. Hec fuit maioꝛib nris aut facultas coꝝnupẽdi rẽ adeo
8. vulgatã aut necitas cũ nõ eet machometes cũ q̊ de ſide ↄtẽderẽt.Coꝛꝛuptio ei ne
t. ceſſaria fuit q́ nouâ legẽ edẽ voluit: veteri ⁊ noue ↄꝛiꝗ:nec dubiñ faciet iuſtus iu/
Aer qn xpᷣiano maioꝛ fides adbibẽda ſit vł xpᷣi legi q; ſargceno. Jpe.n.Oſuatoꝛ ẽ
t ſue legẽ: ⁊ manet traditiõe patrũ. Saracenꝰ ab ea receſſit ⁊ iutioes ſeqᷣt nouas“
. dus ſui maioꝛes igrauerũt.Euãgelia apð nos qtuoꝛ recepta ſũt:q̃ ſũma diligetia
”M vigẽti ſtudio.⁊ acri diſcuſſioe:lĩci patres ĩ gnalibꝰↄcilijs nõ pꝛiꝰ amplexi ſũt ꝙ; eẽ
. veriſſima muliij modis recognouerũt:nõ ẽ igit ꝙ tuꝰlegifer de coꝛuptiõe ſacrarũ
2 ir̃aꝝ poſſit obijcẽ. De ciuitatę dñi ꝗᷓ ẽ ecclia mqͥt in pſal.dð. Fudauit ea ineternũ

M eêt fũdata ineternũ eccia:ſi fũgamẽtũ ei? qd ẽ euãgeliũ violari aut coꝛũpi
potuiſſet. NHec veꝝ fuiſſet qd ait ꝓpha baruth loquẽs tæ lege dei:lex qᷓ ineternum
ec üllud ſtaret qd dicẽt inetnu punanet vbũ tui:⁊ iĩ ſeculi ſeculivᷣitastua. Nec
ſſaias vera fuiſſet de xpo locutus vicens. Sup ſoliũ dauid ſup regnũ eius ſede
bit: vt còfirmet ⁊ coꝛroboꝛet illud in iudicio ⁊ iuſticia vſqʒ i ſempiternũ. Nos ga
ä bbrꝛieli angelo credimꝰ qͥ de xpᷣo marie virgini ſicait. Dabit illi dñs de? ſeds dauid
patris eius.⁊ regnabit in domo iacob ineternũ. Quomodo regnat xpᷣs in domo

5 dauid niſi per fidẽ. Quomodo per fidẽ niſi ꝑ euãgeliũ.Quomodo ꝑ enangelium
hli ineternũ ſi corꝛuptũ eſt euangeliũ.mendax lingua.falſa calumnia. Ego vobiſcuz
g ſum in quit dñs vſq; ad ↄſũmationẽ ſeculi.Et oſee ꝓphe verba ad eccleſiꝗ confe
bit runt᷑. Sponſabo te mibi in fide vſq; in ſempiternũ.Et ad petrũ vicanũ ſuũ inqᷣt
n, faluator. Zu es petrus ⁊ ſuꝑ bãcpetrã edificabo ecchiaz meã:⁊ poꝛte inferi non
iis pualebũt aduerſus eã. Et iterũ. Rogaui ꝓ te petre vt nõ deficiat fides tua. Dꝛe-
ne ualuiſſent poꝛte inferi ⁊ defeciſſet fides petri.ſi falſuʒ eſſet eusg geliũ qð ſequimur
bo⸗ Sed manet fides magni paſtoꝛis in eccleſia romana:que nũqᷓ; inuenta eſt erraſſe
ib neqʒ; errabit ineternũ. Magiſtra eſt em̃ ⁊ mater oim fideliũ ⁊ diſciplina veritatꝭ.
ſotn Caue machom etes caue magne pꝛinceps ne ſequaris erroꝛe poꝛphirij ſiculi: qui
Ro. tue legi conſona dixit. Is ex vpiani ſinu ad igela traſiẽs:ait ſe deos cõſuluiſſe qᷣd
eot de rpo ſentirent: ⁊ illos reſpodiſſe bonũ virũ fuiſſe xpᷣm. ſed peccaſſe diſcipulos
go eius.qui diuinitatẽ ei attribuerat qua ſibipſe nũq; erogaſſet: hoc deoꝝ teſtimo/
niũ eſt idoloꝝ.que tu demonia eſſe non dubites.in nõ intelligis fraudem:an nõ
t. viges tui legiferi ⁊ demonũ eſſe vnũ argumentũ:vnã colluſionẽ:vna fallacia⸗ʒ. ⁊
os rpo vyabolu inuidere eiuſq; gloꝛie ⁊ maieſtati detrabere.Cuius cõſilio atq; ſua-
oꝛ H ſu tua lex edita eſt:euangelicè atq; moſayce cõtraria.ices pari modo xpᷣianaʒ
de legẽ moſayce aduerſari.Ma que iuſſit moyſes:plurima vetat: ⁊ pinittẽs queille
jde vetuit. Meſcis antique legis archana que diu grauida fuit.nouã in vtero gerens
uts ⁊ cᷓ ſiatutũ diuino cõſilio tẽpus venit es peꝑi: Qidit ieremias ꝑ ſpiritũ lege hac

Rouꝗ cñ ait. Eccè dies venient dicit dñs:⁊ feriã totui iim ⁊ taui iuda fedus no

uũñ.nõ pᷣm pactũ qð peꝑegi cñ patribꝰ eoꝝ:ſᷣ hoc erit pactũ qð feriã cũ domo iſrł

„.

eã: ⁊ ero eis i eũ. Houũ fedus inqt:qꝛ baptiſmꝰcircũci

Poſt dies illos dicit dũs:dabo legẽ meã in cerbgon: ein coꝛde eoꝝ ſcribam
1

oni ſucceſſit: ⁊ legẽ meã

inqᷣt ſcribã in coꝛde eoꝝ.qꝛ vetus lex in tabulis lapideis ſcripta fuit. Noua ꝑ cbs
ritatẽ i coꝛd eboim radicata:⁊ ero eis in deũ: qꝛ noue legis auctoꝛ ⁊ ꝓmulgatoꝛ

p̃ᷣs de ⁊ hõ eſt.antiqua 4 moyſen innotuit tm̃ heiem:⁊ aduemiẽte pfecto euacua
tũ eſt impfectũ nec ampli

me audieg.Et ſubdit. Ponã verba mea in oꝛe eius:loquet᷑q; ad eos oia verba qᷓ
ata ⁊ cerimonie defutura erãt:ſicut apud matheũ ſcriptũ eſt. Lex ⁊ ꝓphe vſq;
ad iohem. Sacra.neꝗᷓ veteres obſeruabat:annũciatiua crãt vẽturi xpᷣi:q̃ in eius
aduentu cõpleta cefſauerũt: ⁊ alia inſtituta ſũt:virtute maioꝛa:veritate melioꝛa:
actu facilioꝛa:numero paucioꝛa. Et ſicut ſacerdotiũ mutatũ eſt.ſub cuiꝰ admini
ſtrationc lex erat:ita ⁊ legẽ mutari opoꝛtuit.Mõ eſt igi᷑ aduerſa veteri noua lex

oqᷓ in eiꝰ ventic còcluſa crat.Et adueniẽte xpᷣo ⁊ euãgelij luce clareſcẽte patefacta

circũciſioni ⁊ alijs cerimonis antiqtus obᷣuat᷑:ſicut pᷣfinitũ erat finẽ impoſuit.

Eſt aũt vpᷣiana iex tãto dignioꝛ qᷓ; iudaica:quãto nobiliꝰ ẽ oꝛaculũ dei q;; hoĩis.i.o

noſcis iãſ niſifallimur veritatẽ ⁊ maieſtatẽ nr̃e legis:uec vtilitatẽ ignoꝛas:in⸗
cipiſqʒ de tua diffidere ⁊ ardes deſiderio diſputãdi:veliſqʒ latiꝰ cñcta diſcutẽ. Sx
obſtat legifer tuꝰ⁊ inqᷣrere verũ ꝓbihet:⁊ interminat᷑ ⁊ clamat:inõ eſt mes lex qͥ
diſputationi ſubijciẽda ſit.Caue ne qͥd loqᷓ̃ris arma ſunt in manutcua:dum mi
credis multũ imꝑij adeptus es:qͥ nõ audint meã vocẽ gladio ↄterendi ſunt.En/
ſis mee legis dignitatẽ tuet᷑. In arabia ortus eius fuit.ex ꝑuo pꝛincipio quãtum
creuerit vides.Egyptũ adieci mee legi:⁊ ſyriã ⁊ meſopotamiã:⁊ libyam ⁊ numi-
diã ⁊ mauritania:⁊ ptẽ biſpanie:⁊ diuitẽ aſiã:⁊ toctã greciã:⁊ fortẽ traciã:⁊ nobi
lẽ macedoniꝗ. Sũt ⁊ alie q;plurime regiões ſub imꝑio mee legis.que armis non
verbis qſiteſũt.muliebꝛe eſt vᷣba vᷣbis reuellere:viri ferro decertant:ſi nõ fuiſſet
vera moa lex.nõ dediſſent ſuperi imꝑio nro necuõ vñatiõi noſtre tãtos ſucceſſos
atq; ꝓſperitates. Amat nos deꝰ ⁊ legis odoꝛẽ ſentiẽs gratulat᷑: ⁊ ſternit iter vi/
ctoꝛijs nr̃is. Scis q;feliciter ſepe in boſtes pugnaſti:⁊ modo in põto ⁊ ſepe i gre
cia. En fili d cogitas:qͥd moliris:tot triũphis ſub mea lege illuſtratꝰ xpᷣm ſeque
ris cui? cultoꝛes ſtrauiſti toticẽs:⁊ interitionẽ vſq; cecidiſti.Caue ne meã linquẽs

—

legẽ: relinquaris a veo.Credimꝰbis te verbis nõ parũ cõmoueri: ⁊ aliquè ineſſei
tua inẽte timoꝛẽ.Sʒð audi q;inanis eſt timoꝛ.Ois q̊ maluʒ facit inqᷣt in euqgelio
veritas odit lucẽ. Fures noctuomos pfodiũt:⁊ in obſcuro adulteri latitat: nõ
adbibent teſtes qͥ peccãt:nolũt depᷣhendi mẽdaces.Cum bis ſentit tuus legifer.
Aeret᷑ ne diſputando ſue legis vanitates innoteſcãt. Aeret᷑ ne pudenda ſua de/
tegant᷑:Pꝛobibet diſceptani verbis.armis defendi ſuã legem iubet:nec aliũ iudi/
cẽ q́; ferrũ depoſcit. Multũq; gloꝛiat᷑ de ſue legis increm ẽto:diximꝰ cur creuerit
plebes voluptas allexit:neq; inficiamur multas tue õss et
ingẽtia ↄfecta bella.Et tuipſie in pᷣlijs clarus euaſiſti. Aiciſti hoſtes nõ paucos ⁊
triũphaſti ſepe.fuiſti tñ etis aliqñ victus. Parua vxpᷣianoꝝ manꝰ tuas ingentes
copias vt ante diximꝰ apud coſiuetes ſanũ ac danubiũ paucis ante annis dele/⸗
uit:nõ milites veterani:nõ duces in bellis ante ꝓbati.nõ viri nobiles armis po
tentes ⁊ equis:ſed pauci cruce ſignati.ex agris collecti:inermes ⁊ nudi: fide tm̃
arinati.ferro fulgentes ⁊ auro tuos fuderũt excrcitus. ſi victoꝛia veritatẽ legꝗ
oſtendit:hoc vno pᷣlio ſatis admonebare:in quo multi fugerũt paucos:tue victo
rie nibil mirsbili pabẽt ad quas nũqᷓ ſine grandi tuoꝝ pᷣꝛogatiua ventũ eſt. Sed

„

quid agimꝰ nõ bis argumẽtationibus ſtat recta fides vici ſudiboſtes imperium

2

eſt impfectũ nec ampliꝰ in ppucio nobiſcũ deꝰ:ſ in coꝛde paſcit᷑:dicentel apio.
Licet circũdamini nil ꝓdeſt vobis.Mec vlteriꝰcerimonie legis bñt locũ.venit.n.
ille de quo loquit᷑ in deut᷑.moyſes ꝓpha. De gẽte tua ſuſcitabit te deus.ipᷣm ſicut

eenen⸗ illi. De xpᷣo bec ꝓpha locutus è ex oꝛe dei qd verũ erat os:in cuiꝰaduẽtu

teneo. Si ſic licet arguere vera fuit ſub alexqdro nagno tot victoꝛijsilluſtrato:⁊
ſub eius ſucceſſoꝛibꝰ religio: q̊ ⁊ in grecia ⁊ in aſxa ⁊ in ſyria. ⁊ in egypto ⁊i libyxa
2zin pſide ⁊ in ſcythia ⁊ in indis resnauereimpꝑio ꝑ arma queſito. Aera ẽt roano
rũ fides vſq; ad poꝛẽ ↄſtãtinũ:qͥ obẽ ſibi ferro ſubiecert:⁊ oẽs woinuere ds adie
re gètes. Scimtñ ⁊ alexandrũ ⁊ ei heredes:õanos ⁊ q̊ͥ ſub eis erãt:iudeis exce
ptis. idola coluiſſe: alij iouẽ: alij martẽ: alij mercurinꝛn önulli ſolem ⁊ alia ſydera:
multi ẽt vt egyptij aialia bꝛuta colebãt: qs neſcit inqᷣt vn?ex poetis voluſi bithu-
me: q̃lia demes egypt? poꝛtẽta colat.crocodillon adoꝛat.Et qð ſtultiꝰ fuit ⁊ alliũj
⁊ poꝛos ⁊ cepe int numina poſueft. Dꝛeclaretñ egyptioꝝ victoꝛie meinoꝛant᷑.
ſicut de oſiridi ꝓditũ eſt qͥ victũ pagrauit oꝛbẽ. & deos egyptioꝝ recipiemꝰ:⁊ ve
rã eoꝝ religionẽ fatebimur qꝛ vicerũt. Mõ:nõ ſicrõ ſuadet:neq; ſic indei ſenſere:
q̊ victi ab aſſyrijs ⁊ ab anthiocho ⁊ a romanis ⁊ in fuitutẽ ducti:nõ tñ victoꝛu
leges de bis acceperũt:ᷣ victi ⁊ angariati 2 mille nodis oꝛeſi in ſua lege maͤſe
rat. Mec nos xpᷣiani cũ plio ſupamur aut alijs calamitatibꝰ affligimur. lege nfaʒ
aut relinqmus aut accuſamꝰ:ſᷣ arbitramur piũ deũ.nos tãqfilios ꝓpt᷑ peccata qᷣ
cõmittim? verberare. qꝛ nõ parem euãgelio:nõ ſeruamꝰlegẽ nram: neq; maneæ-
mus ĩtraditiõe ſcõꝝ patrũ:v victi fragilitate aberramꝰælabimur yt boies. Jpe
So lapſos coꝛigit ⁊ plagisg mulin as initates emẽdat.Cogſcimꝰ errata nra:et
ↄſiderãteęs qᷓ fecimꝰ mioꝛc eẽ penã q; delictũ non iguoꝛamꝰ. Si caqimꝰin bello: ſiꝰ
amittimꝰ? regnũ:ſi iu go ſeruitut opꝛimimur dicim?cñũ vaniele ꝓha. Deũ eẽ i ce
lo qͥ reuelat myſteria: inutat tpa:⁊ trãſfert regna vt vniuerſi cosſcãt: ꝙ dñat ex⸗/
ceiſus in regno hboim: ⁊ cui voluerit dabit illud. NHouimꝰ deũ indeos ⁊ xpᷣianos
poſſe cũ velit: ⁊ voluiſſe aliq: alteri:ſecte hoibꝰ ſubijcẽ pt offenſas pli: q eñ ad
iracũdiã puocauit:pᷣ cõuerſi ad eñ nõ deſperamꝰ miſericoꝛdiã ↄſeq̊. Muis.n.ira/
ſcit᷑ de vt inqt phᷣa nõ tñ obliuiſcit᷑ miſeren. Diꝰ ẽ et benignꝰ nec deſerit camã
tes ad ſe. Abſit aut vt ꝓpt᷑ victoꝛiã melioꝛ e credamꝰ religionẽ victoꝝ. Sic. n. fa
tẽdũ eẽt. oẽs qͥ vicerũt bebreos meliꝰ de deo ſenſiſe q;ᷓ ipi victi: qd neq; tu dicẽs
neq; tuaus legiter q̊ fenſionẽ ſue traditiòis iĩ armis collocat ⁊ o genꝰ rõcinatio
nis effugit:maximũ iniqtatis indicin. Mõ ſic beatꝰ petrus . donat? a xpᷣo dño ce
leſtis resni cauibꝰ ⁊ paſtoꝛ ↄſtitutꝰ gregie rkian⸗ .paratũ ſe ait rõnẽ oibꝰ reddẽ
de ea q erat in ea fidenec aliter ſuos auditoꝛes edocuit beatus laurentiꝰ martyr
MWea nox inqͥt o bſcurũ nõ bʒ ſ oia ĩ luce clareſcũt.Et in eusgelio:nõ ꝓbat dñs
eũ qui lucernã accendit ⁊ ſub modio ponit. ſu candelabꝛũ eam eſſe vult:vt lu⸗
ceat oĩbus qui ſunt in domo: ⁊ pꝛedicari verba ſua ſup tecta iubet:⁊ de ſeipſo di /
rxit. Ego palã locut? ſuʒ mũdo.ideceptoꝛes ⁊ pſeudo ſphete in angulis:pᷣdicãt/⁊2
volunt occulta eſſe ᷓ dicũt:at iuramẽta taciturnitaijexigut. Sicut rome accidit
in his qui baccanaria celebꝛabãt. In occulto em̃ deo ſuo ſacrificãtes nullũ flagi
tiñ libidinis omittebãt ꝙ ſi alia nõ eẽnt aduerſus tuã legẽ iudicia:boc vnũ ſuffi⸗
cere potuit:qꝛ ꝓbibuit eius latoꝛ in diſputationẽ venire. Sciebat non equa eſſe
neq; vera quetradiderat. Aidebat veterẽ z noua legem contra ſe ſtare:intueba
tur phliloſophoꝝ acutiſſimas rationes ſibi aduerſas eſſe nec ſperauit in cetu bo
minũ aut in ſcolis virorum excellentiũ ſua dveliramenta poſſe defendi. Aiaduer/
tit bomo ſagax vingenioſus in malo:gentiles qui deos colebant damnatos eſſe:
⁊iam pꝛope modum exterminatos: neciudeis locum eſſe quoꝛum lex tranſlata
eſfet cum facerdotio ad cpꝛiſtianos. Cũq; ſtatuiſſet noua legem idernq; ſibi no⸗
men daret:ſperauit quod modo euenit:iratuʒ deum cbꝛigianis gri ſua legis mã
data tranigrediebant᷑ aduerſus tranſgreſſoꝛes victoꝛiam conceſſurum atcʒ id/
circo ſue legis defenſionem in armis collocauit. quam alioquin hominibus gra/
tam pꝛopter licentiã voluptatum nõ ambigebat: dyaboli hoc fuit inuentũ: anti⸗
quus bãc viam ſue nequicie ſerpens excogꝗſtauit:qui cuʒ vidiſſet ſeſe pꝛocul eijci
erx chꝛiſtiana religione augeſcente:idola deleri:nec amplius deoꝛum multitudini
locuin eſe. ſed vnum ti deum adoꝛari cum patre ⁊ ſpirituſancto ibeſum Guſs

beraclio imꝑante:machotmetis ſpiritũ excitauit:eũq; ſibi miniſtrũ elegit boĩesva

nũ pꝛidolatra:foꝛtuna paupem:mẽte ſupbũ:natione arabẽ: cõſilio vſus quoꝛiui-/
dã iudeoꝝ ⁊ xpᷣianoꝝ puerſoꝝ:inter quos fuit ſergiꝰſpiritu ambitionis inflatus

legẽ terciã edidit:ex veteri ⁊ noua cõſiatã:multis ineptijs extrinſecus adięct᷑. Le
gẽ diximꝰqꝛ ipſe legẽ vocat:nos blaſphemiã rectius appellabimꝰ:rugaſti fronteʒ
auertiſti oculos:hoꝛꝛuiſti:turbatꝰes:ſubiratꝰ es:dũ h ec dicimꝰ.At ſi veritaſ ami
cus es:audiẽda eſt veritas.neq; tuꝰlegifer ſi tibi amicus eſt veritatẽ interdicet.qᷓ
tqto magis amica eſt:quato ſalubꝛioꝛ:⁊ hoi ab ipſa natura coueniẽtioꝛ.Audi ve
ru ⁊ viſce quõ ſit appellãda lex. Legẽ dicũt eſſe phi qð rõne pᷣcipit᷑. Et ſũt qui nil
aliud legè eſſe affirmat q;ᷓ recta ronẽ a diuino numine ductam. Quicqͥd igit rõni
aduerſuʒ eſt legis noie caret.At tuus legifer rõcinariſce ſua lege ꝓhibet: ⁊ ſolum
Arma illi ſuffragari vult:nõ eſt igit᷑ dicenda lex niſi ex illis quarũ cõditoꝛes apud
iſai dñs maledicit. Docet nos dauid cognoſcere legẽ dñi:dũ ea qᷓ ꝓPꝛia ſũt expo
nit. Attẽde ⁊ videbis an machometea lex de celo ⁊ a numine tracts diuio an ali⸗
unde. Eex vni inqt pha imaculata cõuertẽs aias teſti. dñi fidele ſapiẽtiã pᷣſtãs
paruulis. Immaculata ẽ lex dñi: q; malaqueq; excludit: neq; libidiuẽ neq; turpi
tudinẽ vlla admittit. Sic apud eũdẽ Aphetẽ: eloda dñi caſta dicunt᷑. Et apð iob
legit: nõ inuenietis in oꝛe meo iniqtatẽ:mec in faucibus meis ſtulticia pſonabit.
* Et apls lex ſancta inquit madatũ ſancta ⁊ iuſtũ ⁊ bonũ. At quõ machometen
lex imaculata q ſtupꝛa ⁊ adulteria ⁊ oẽs libidinũ maculas ac feditates admittit.
Dices qꝛieiunia qᷓdã pcepit ⁊ orones ⁊ elemoſynas:nõ dã namꝰhec: abſit vt ea
mala dicamꝰ. Jnuentoꝛẽ coꝝ machometẽ eẽ negamus abſ/ machomete ſcieba
mus bec eè bona. Jeiunauit helias:ieiunauit xpug: oꝛare ⁊ frangere eſuriẽti pa⸗-
nẽ ſuũ ⁊ egenos ⁊ vagos i domũ ucẽ:multoantiqus ẽ q; tue legis inuẽtũ. Mul
ti nos legiſlatoꝛes ad opꝑa pietatis inuitarũt. Veru adulterari: foꝛnicari: ſeruire
ventri: ⁊ in ſceno voluptatũ iacẽ:ſolꝰ tu ? legifer int᷑ bona collocat. Solus macho
metes eſt qͥ turpia docet ⁊ flagitia pᷣcipit us bereticoꝝ moꝛe vt faciliꝰ decipiat
bona ſimula mala ↄmiſcet.At lex qᷓ dñi d vt indt ꝓphᷣa aias cõuertit ad vitimũ
finẽ. At lex machometea nõ ↄuẽtit ad deũ ſ̃ auertit ab eo. Dicit em̃ dũs deꝰ.Eſto
teſci qꝛ ego ſanctus ſuʒ. Machometes vxoꝛes inqᷣt ducite ⁊ cocubinas quot pla
cet:nã ego qdraginta viroꝝ in meis lũbis vires babeo ⁊ vxoꝛibꝰat ancillis per
miſceæ plurimis. Quid de teſtimonio fideli. Cũ data ẽ moyſi lex dni in mõte ſy-/
nai.fulgura choꝛuſcationes aparuerũt ⁊ ſigna de celo q teſtimoniũ aibueft .
Yer xpi mirabilis admodu mult cõfirmata eſt:dicẽteipᷣo. Si oꝑa nõ feciſſeʒ ĩ eis
7 nemo alifecit. peccatũ.ſ.infidelitat nõ hꝛent.Et ꝗpterea de veteri qͥ ↄuertit ad
ſuũ creatoꝛẽ ad ſůmuʒ bonſ: ⁊ noua lege inqt dauid. Zeſtimonia tus credibilia

facta ſũt nimis.Et ĩ euãgelio luce circa finẽ legimus. Illi ant ꝓfecti pᷣdicauerunt

vbiq; deo cooperante ⁊ pmonẽ cõſirm ate ſequẽtibꝰſignis. At machometis legẽ
ꝗ ſigna qᷓ miracula ꝓbat. Audiamꝰeũ. Mõ ſum miſſus indt niſi in vᷣtute gladij: ?
no ſuſcepit meã ꝓphetia occidat᷑: aut reddat tributũ pᷣei ꝓ infidelitate ſua qͥd

H nũqd maniteſte negat ſe miraculoꝝ vtute carẽ. ⁊ ficta falſaq; eẽ oĩa ſigna demõ
ſtrat:qᷓ tui legis dctoꝛes i populis pᷣdicãt.MHõ hʒ igit᷑ tua lex teſtimonin niſi i ar/

mis:ſᷣ id nõ eſt fidele:vt añ docuimꝰ.Ad vltimũ traſeamꝰ ⁊ quõ ſapiaʒ pᷣſiet parx

uulit.i.plis taa lex aiaduertamꝰ. Sapia(vt antiqͥ tradiderut diuiaꝝ ⁊ bũana/
rũ reꝝ ſciam ↄtinet:eſtq; admodũ ſapida ⁊ dulcl:vũ amoꝛẽ diuinitat᷑ mẽtibꝰno⸗
ſtris inſtillat: ꝓpter qð inqᷣt pſalmigraphꝰ. dulcia faucibꝰmeis eloòa tus:ſug
mel oꝛi meo.Tua lex neqʒ de deo ſapit neq; de celeſtibꝰ:neq; terrena ſat itelligit:
Q putat ſuꝑis cure nõ ec. Magna oliʒ ⁊ fioꝛida iĩ alexãdria phoꝝ ſcola fuit:⁊ int
ti ꝑ ſyria ⁊ aſyã viri toctiſſimi claruerũt:qrũ noia ad nos vſq; ꝑpuener̃t.At poſte
lex machomctea curſũ babuit pauciſſimi noiant᷑ q nature arcbana ꝑſcrutati ex⸗
cellẽtes euaſerint.qꝛ nõ pᷣſtat paruulis ſapiam tuꝰ ꝓpha aut tua lex:cuiꝰ füdamẽ

tñ voluptas eſt ⁊ tutela gladij: Int᷑ nos vo liberaliu artiũ ſtudia admodũ floꝛet

ttes

AEEE

LZegit᷑ publice philofoph a:audit᷑ in ſcolis theologia. Nullũ doctrine genus pꝛe
termittit᷑:gymnaſia lr̃arum in pluribus italie ciuitatibus clariſſima repiunt᷑ nec
trãſalpes in biſpania in gallia in germania in britãnia collegia deſunt viroꝝ er
cellentiũ:qͥ ſapientiã pꝛeſtqt paruulis. Eſt eĩ ingẽs xpianoꝝ cura vt indocti eru
giant᷑ ⁊ veritatẽ intelligãtin nra lege:que nũqᷓ; mẽtita eſt: diuinitus cõpꝛehenſa
At legifer tuus nõ mõ mentit᷑ ſed leuiter ſed indocte ſed impꝛudenter ſed inſibi
de mentit᷑: ⁊ ſibipſi ſepe cõtrariꝰ eſt: qu?admodũ ſuelegis inſpectoꝛ plane intel/
liget. Innumerabiles ſunt eius ineptie ⁊ annales fabule ⁊ pueriles nuge:de qui
bus libet hoc loco pauca referre 6 de ceteris iugiciũ pᷣbeant.Exponẽs machome
tes capitulũ alchoꝛani qð dicit᷑ filioꝝ iirl.in bãc ſniam loquit. Sit laus ei q ſer-
uũ ſuũ ab oꝛatoꝛio qð eſt helcarata ipᷣa eſt dmus meſche vſqʒ in oꝛatoriũ ſancte
dom? bieriin nocte vna trãſtulit. Circa quꝗ benediximꝰ den. O vos hoies audite
⁊intelligite:cũ abij a vobis venit ad me gabꝛiel ſero poſt pſalmodiã veſptinaʒ qᷣ
vltima eſt ⁊ ait. Omachometes iubet deus vt ſe adeas:cui reſpondi ⁊ vbi eũ vi/
ſam ⁊ ait gabꝛiel:vbi ipſe eſt:⁊ iumẽtũ ilico adducit magnitudine inter aſinum et
mulũ elberabil vocãs humane vocis capacẽ.Et vna nõ ampliꝰ hoꝛa iter egi an-
noꝝ qͥnquagiuta milin: ⁊ ait gabꝛiel aſcende animal.⁊ ito ad ſanctã domũ.aſcen
derę volentẽ fugiebat iumentũ ⁊ iuſſuz eſt ſtare.qꝛ machometes aſcenſurus cẽt
nũqᷣd accerſitus eſt indᷣt:⁊ rñdente gabꝛiele accerſitũ eſſe:nõ ſinã addidit:niſi ꝑꝛo
me deũ roget:obtuli pᷣces deo meo ꝓ iumẽto:qð me inſidẽte ſuaui greſſu incemit:
ponẽs vngulã pedis anterioꝛis in oꝛizonte ſui viſus: ⁊ minoꝛi ſpacio q; ictus imꝰ
plet᷑ oculi.ad ſanct to:nũ ꝑueni.comes aderat gabꝛiel qͥ duxit me ad domũ ſan
ctã in bieruſalẽ ⁊ vicinã rupem:dixitq; deſcẽde am̃ ex rupe in celũ aſcẽdes:⁊ col
ligato illic iumẽto poꝛtauit me humenis ſuis in celũ:⁊ cũ aſplicuiſſem⸗ ad celum
mũdi ⁊ ad poꝛtã eiꝰ:pulſauit gabꝛiel:⁊ queſitũ ẽ qs eſſet:⁊ rñdit gabꝛiel ego ſum
⁊iterũ querẽti quis tecũ adeſt:rñdit mnachometes ⁊ ſubdidit ianitoꝛ.nuqᷣd voca
tus. Et ait gabꝛiel vocatus:⁊ apta eſt poꝛta ⁊ vidi angelos: ⁊ bis genua flectẽs
oꝛaui ꝓ eis.Et accepit me rurſus gabꝛiel ⁊ vexit ad ſecũduʒ celũ:⁊ fuit diſtantia
inter celũ ⁊ celũ: quatũ eſt iter qugetoꝝ annoꝝ:⁊ ſicut in hꝛimo celo ita in h celo
pulſatũ extitit. ⁊ rĩũſum pari ſolenitate ad bennn. vſq; celũ ꝓcedit: equã celoꝛũ
diſtantiã ponẽs. Et ait in ſeptimo celo vidiſſe ſe angeloꝝ populũ:⁊ lõgitueinem
angeli cuiuſq; inſtar mũdi fuiſſe:⁊ aliquo mmille vicibꝰ extẽſioꝛẽ.⁊ inter eos vnũ
aliquẽ inueniſſe cui ſepties centena milia eſſent capita:⁊ in quolibet capite toti/
dẽ oꝛa. Et ĩ qlibet ore lingue totidẽ ã ſeptingenis mille milibꝰ ideomatibꝰlauda
bãt deũ.Et rurſus alterũ angelũ ondiſſe qͥ fleret: ⁊ qᷓſiuiſſe càm fletus.⁊ cũ ille di /
xiſſet culpas eẽ.oꝛaui ꝓ eo:⁊ tunc cõmẽdabat me gabꝛiel alij angelo ⁊ ille alij:do/
nec fui in cõſpectu dei:⁊ tribunali eiꝰadheſi:tetigitq; me manu ſua deꝰ int heros
⁊frigiditas manꝰeius ꝑuenit vſq; ad medullas doꝛſi mei. His nugis atq;ʒ delira
mẽtis implet machometes aures populi.Sʒ audiamꝰalterã fabulã in libꝛo cui
titulꝰ eſt de doctrina machometis.duo angeli noiant᷑ arathes ⁊ narathbes: quog
ille aſferit iufn dei i terrã deſcẽgiſſe.vt genꝰhumanũ regerẽt atq; inſtruerẽt tribꝰ
mãda accept. Pꝛimũ ne quẽq; occiderẽt.Alterũ ne qd iniuſte decernerẽt. Ter⸗
ciũ ne vinũ biberẽt.Cũ aliq;diu rexiſſent ⁊ iã ex toto oꝛbe ad eos iudina deuolue
rent᷑:mulier quedã decenti foꝛma ⁊ oim pulcerrima aduerſus maritũ ſuũ cam ba
bẽs iudiciũ ab eis petijt.atqʒ vt fauẽtes haberet iudices.vt apud ſe pꝛandiũ ha/
beant muitis pᷣcibꝰ inuitat.Mõ abnuũt angeli parat᷑ ſolendidũ cõuiuiũ.epulas
2 pocula mulier ipſa miniſtrat.apponũt᷑ fercula multiplicia ⁊ cũ his vinũ:qð cuʒ
angeli recuſarẽt inſtãte ſepiꝰmuliere.⁊ multag obijciete blãdicias tandẽ biberũt
⁊ inebꝛiati vino in hoſpitã incaluerũt.eiuſq; cõcubitũ poſiularũt.ſpõdet mulier
ea cõditione vt alter eoꝝ aſcenſuʒ in celũ onderet.alter deſcenſuz:placet cõditio
illa. At ſter didicit mox in celũ relictiglatq; irriſis angelis quã dens recognita int
ſydera collocauit.cui luafer eſt nomẽ.Angeli ad iudiciũ euocali catenis ferreis
cc iij

è,
N

in puteo pꝛofungiſſimo religati ſunt vſq; in diem iudicij ꝑmãſuri:cũ elegiſſent in
hac potiꝰvita qᷓ; in altera plecti.Hec eſt ſapiẽtis machomet quã docet paruulos
bec eius theologia:hec doctrina diuinitꝰ feuelata. Mira hominis audacia ne di
camꝰſtulticiꝗ ſeu dementiã.Quot ſunt in his fabulis deridẽda ſomnia. Mõ ob⸗
iurgamꝰiumẽti verba quãdo ⁊ aſinã ſacre littere locutã pꝛodũt:⁊ gẽtiles bouẽ.
Sed quid eſt ꝙ vna hoꝛa iter quinquaginta milia annoꝝ pergit᷑.metire hec ⁊ di
ligenter cogita:an coꝛpoꝛi nõdum gloꝛificato id poſſit accidere:quo iuit:vbi fuit
qd circuiuit:nõ adhbuc celũ aſcẽderat:quibꝰin locis tantũ ſpacij ꝑagrauit:nec iu⸗/

mentũ eũ tulit:quis tulit eũ:vnde venit:quo venit:nihil boꝝ dixit: qͥd peccaueę⸗
rat iumẽtũ vt pꝛecibꝰegeret:cui nõ eſt lex alia niſi nature ⁊ illi paret:qͥd oſtianiꝰin

celo collocatus rogamine machomeegebat:an nõ ſatis felix erat:foꝛtaſſe altius

cupiebat aſcẽdere:tꝗ q; nõ ſit illic ꝑfecta oĩm beatitudo:⁊ Sennr adhuc ambitio
Diſtatiã celoꝝ oſtgdit:⁊ ſperarũ quãta ſit craſſitudo demõſtrat: quingẽtoꝛũ an/
noꝝ iter ex celo in cclù ponit᷑ ⁊ patere ſpiſſitudinẽ. Quid hoc:quis credat genti-
liũ ſabulis ſimile ſomniũ eſt. Yliunt illi dyoniſiodoꝝ quẽdã geometrie ſcientie no
bile in patria ſenectã diẽ obijſſe: ꝓpinquos funus ei duxiſſe.ad quos ꝑtinebat he⸗
reditas hos cſecuſ diebꝰ cũ iuſta ꝑagerent:inueniſſe in ſepulcbꝛo eiꝰ eplam dyo
niſiodoꝛi noĩe ad ſupos ſcriptà: que diceret eũ a ſepulchꝛo ad infimam puemſſe
terram. eſſeq; illuc vſq; nadrgant⸗ milia ſtadioꝝ. Hec defuerunt geometrel vt
plinius ait qui interpꝛetarent᷑ ſignificare eplam a medio terraruʒ oꝛbe miſtam:
quo deoꝛſuin a ſũmo longiſſimũ eſſet ſpaciũ et ibidẽ pile medius ex quo cõſecuta
coputatio eſt:que circuitu terre iꝗ eſt tot pile ambitum ducenta quinquaginta
quinqʒ milia ſtadioꝝ ꝓnũciauit. Sʒ armonica ratio que cogit reꝝ naturg ſibipᷣm
cõgrucre eodẽ plinio teſte: addit huic mẽſure ſtadioꝝ ſeptẽ milia. Heraſtotenes
buiuſcemodi rerũ ſolertiſimindagatoꝛ:vniuerſum terrę ambitũ: ducentoꝝ qͥn
gquaginta duoꝝ miliũ ſtadioꝝ pꝛodidit. Niparchus ſtadioꝛũ paulominꝰ vigin⸗
tiqnq; milia adiecit. Reperiunt᷑ alioꝝ ſnie admodũ diſſone: neq; iu hanc vſq;
diẽ moꝛtali cuipiã ſatis exploꝛatã credim?terre menſuram:cuius neq;ʒ ſeptẽtrio
nẽ neq; meridie verſus cogniti fines ſunt.At tuus legifer maioꝛa cocepit animo
qui ta q; celũ aſcẽderit:quingẽtoꝝ annoꝝ itinere diſtare celum a celo ꝓdigit.qim̃
tãta eſct craſſtudo ſperarũ bocidem afferit rabi moyſes hebꝛe genere phs:qui
apud egyvptios claruit. At ppᷣi quos noſiri pꝛobant nõ ita ſentiũt necptolomeus
glerandrin?aſtronomoꝝ facile pꝛiceps de craſſitudine lunaris ſpere cuz tua lege
ccoꝛdat.in qua iter annoꝝ ſexagintanouẽ ⁊ aliquoꝝ mẽſium ac dierũ poſiut mi
libus paſſuum vigintiqnq; ſeu ſtadijs ducẽtis pꝛo qualibet die cõputaſj. Alij vo
aſtronomi aui bec diligẽter indagauerũt: pera ſolis plo q; ſexcẽtis vicibꝰ ſu pare
lunqᷓ tradiderũt:rurſuſq; mart ſperã q;uis ſole altioꝛ eſt ⁊ longe maioꝛem habet
ambitũ.ſpiffitudinẽ tñ multis vicibꝰſupari.Yinpꝛobũ bumane mẽtis guſum: ve
rũ ita ſubtili argumẽtatione cõpꝛehẽſu vt pudeat aliquos no credere:plurimi 5
iucerta reſpuũt.Zue legiſlatoꝛi foꝛtaſſe credendũ fuerit:no qꝛ illuc angelo bono
vxferẽte ↄſcẽderit. ſed qꝛ cum ꝑuerſo ccciderit ꝙ ſi hac de cauſa fidẽ expetit credi
mus alioqn cũ ſacra ſcriptura dicim?ꝰ:celũ ſurſum terrã deoꝛſuʒ ⁊ coꝛ regis in⸗
ſcrutabile eſt. Sed alia ꝑcurramꝰ angelos ſe vidiſſe affirmat.eoſdẽc; coꝛpoꝛeos:
ſi mũgo maioꝛes augeli ſũt:neceſſariũ eſt aliquã eoꝝ partem extra mungu⸗ eſſe.
At phi mũdi circũſlexu oĩa cõtineri dicũt:ne quicq; exteriꝰeſſe. Tu legifer añ
aliquid ſolito plus adbibit:ſopoꝛi deditꝰ quicd ſomniauit ꝓ vero retulit: ⁊ oĩa ſi

bi licere putauit: quo erroꝛe c angelos coꝛpoꝛeos:⁊ peccare ⁊ egere veniꝗ ⁊ ſe ro
gaſſe pꝛo eis dixit. Simili ſomnolẽtia tactũ ſe ſuper bumer affirmauit manu dei:

euiꝰ gelu vſq; doꝛſi medullas penetrauerit:qᷓ oĩa ſupenꝰ cõfutata ſũt. Quis illug
patiẽter audiat ꝙ angeli dei vino inebꝛiati ſpecie mulien decepti ↄcubinstũ cius
abpetierint.qꝗᷓ iter i celñ edocta ad cõſpectũ magni dei puenit ⁊ honoꝛifice gece-

pta int aſtra locũ obtinuerit.angeli penas dederit.atq; idcirco vinũ hotini int⸗

*

htin dictũ ꝙ tãti mali cꝗ fuerit. Cõmemoꝛat bectuꝰlegifer: tãq; ex penu dei recepta
hoibdinculcat. Aide q;grauit:q;uere:ʒ perite loquit᷑:poetaꝰ figmẽta ã puen le

los ulcat Porauit; qerc: s Er. f⸗
edi gunt᷑. int archana legis inſerit. Pueri nri nõ ſine riſu audiũt: cũ rapte in celũ feie
ob⸗ referunt᷑: ⁊i aſtra cõmutate:q maioꝛ ⁊ mino⸗ vꝛſa vocãt᷑:pigri circa ſarraca boe-
ué. te lucẽtes. Credimꝰ ꝓ tua ſapia teiꝗ puifacere atq; cotẽnereę tue leg figmẽta. Sʒ
di mirar vebemẽter ꝙ indies aliq́ relicto dogmate xpiano ad tuũ migrat: ⁊ aſſerẽ-
ifuit tes iniquã les nraʒ:amplexi tuꝗ circũcidunt᷑:⁊ tuis initiant᷑ ſacris ⁊ q trinitatẽ
ciu⸗ pᷣdicabãt.nũc deteſtant᷑: ⁊ qui xym cruci affxũ colebat ⁊ laudabãt.nũc derident.
zue⸗ Sũt qui hoc agũt noõ dubitam?. Sʒ quinã boĩes ſane aut libidinis ſerui aut am
nis bitionis:⁊ quib⸗ nullus erat loc? in nra lege. Spꝛeti a nobis ⁊ eiectiſtanq; vilia ⁊
tis inutilia mãcipia ad te trãſiuerũt:nec tamẽe illos inertinguibilis cõſciẽtie vermis
bitio rodere ceſſat.M ſi poſſes eoꝝ introſpicẽ coꝛda:intelligeres ꝓculdubio eos qaur
zan⸗ vite futuręe ſpem nullã babere:aut admodũ eſſe anxios.q; fontẽ aquc viue reliq
d% rũt xpᷣm ihm.⁊ neſciũt quo pacto redeãt:maiꝰ ſuũ peccatũ exiſtimates qᷓ; dei mi
eno ſericoꝛdiã. Sed quid miraris ſi ad opes cõſequẽdas:ad volaptates exhaurien⸗/
be⸗ das: nõnulli tue legi ſeſe ſubijciũt:nõ eſt boc nouũ nec dignu adinirationi. Ideʒ
do uoq; ⁊ ſaraceni faciũt qui ſepe ad vos migrãt. Illud eſt mirabile: illud ſtupen/
iſe. ã:illud magnope celebꝛãdũ ꝙ tot milis populoꝝ xpiano inſignita nomine:ſub
felvt tuo imbpio degũt. grauia tributa pendũt:nũc liberis pꝛiuant᷑ nunc cõiugibꝰoſpꝛi/.
ſant munt. duriſſima ſeruitute lacerant᷑.vexant᷑ mille modis.nectñ xpᷣiane legi renũ
ne ciãt. M ſi tuã acciperẽt: mitius ferrẽt imperiũ:fierẽt liberi:bonoꝛes ⁊ opes ſoe-
rare poſſent:ſed malũt tolerare ſeruitut iugus: ⁊ in ſqualoꝛe ac miſeria viuere ch⸗
i⸗ xpᷣm negare.Hoc ſtupẽdũ eſt ⁊ diuinũ opus: ⁊ qʒd te pcipue mouere debet nõ ꝙ
Ve⸗ pauci a nr̃a lege aberret: ̊ ꝙ tãmulti in ea ꝑſeuerẽt:⁊ ꝙ tãta ſit vel in aduerſis cõ
ſtãtia miraculũ eſt:facit hboc bonitas legis: ⁊ ſecuritas eterne vite quã nemo ſa⸗
⸗ piẽs pñti poſtooſuit. Quid tu hic dicas:qͥd cõtra biſcere:aut nutare poteris. Ae
6 ra eſt xpᷣiana lex:ex vtero recepta moſayce ex ꝓpbetis ex diuinis oꝛaculis: deus
ſe auctoꝛ eiveſt: fili dei eã tradidit.exole dei manifeſtata eſt pura eſt mtida ⁊ ima/
o culata ⁊ ſancta. pfecta ex omni ꝑte:nullã habʒ rugã:nuſqᷓ; deficit:nuſqᷓ claudicat
4 in ea q qrit inuenit. qui petit accipit. pulſanti apit᷑. Ypſa eſt fons clementie:iu-
. ſticie culmẽ pietai ſpeculũ.mũſuetudinis ⁊ miſericoꝛdie plena.ꝓ ea martyres
innumerabiles fũt occiſi: ſenes: iuuenes:pueri:matrone:vir gines vicu innu⸗
ens pte puelle: crudelia carnificũ nõ erpgueſcere toꝛmẽta: ſciẽtes beatos eſſe moꝛ/
glee tuos q̊ moꝛiunt᷑ in dño. Pꝛeterim? ſigna ⁊ ꝓdigia que certitudinẽ xpᷣiane legis
itmi oſtẽtant. Quis viros cõmemoꝛare queat ex xrpiano genẽ diuini ⁊ bumani iurig
ijdo ercellẽtiſſimos ꝓfeſſoꝛes.vera mũdi lumina:ſciẽtie fontes qᷣ vſq; ad moꝛtẽ in fi
lgare de xpᷣi ꝑſeuerãtes:pᷣclarꝗ volumina ediderũt.q tac; ſydera qᷓdã woctrinchuma/
baet nas metes illuſtrat. Et qᷓ nã vllo in loco lex ẽ q̃ alterũ babeat auguſtinũ:alterum
