que neceſſaria ſunt eccleſie nõ opoꝛtune coſuluiſſe:cũ de ſyna goga yſaiam dicat
quid vſtra facere debui vinee mee ⁊ non feci. Itaq cum neceſſe ſit ad pꝑfectũ regi
men vnũ pᷣeſſe a quo ceteri ependeant:minimę dubitandũ eſt quin ex oꝛdinatio
ne xpᷣi vnus eccleſie pꝛeſit.Et nos hũc romanũ pᷣſulẽ appellamus:vulgus papam
nominat. Inſuꝑ cum cccleſie regimeu ab eo inſtitutum ſit ꝑ quẽ reges regnant ⁊
legis conditoꝛes iuſta decernũt: non eſt ambigendũ quin eccleſie regimẽ optime
ſit oꝛdinatũ. Optimũ aũt multitudinis regimen illud eſt quod ab vno regit᷑. Jd
aũt ex fine patet.Nã finis optimi regiminis pax eſt ⁊ vnitas ſubditoꝝ. Anitateʒ
aũt que pacis eſt nutrix nemo dubitauerit longẽ meliꝰ ab vno ſeruari qᷓ; a pluribꝰ
Anus em̃ dignitati cõgruit. Ob quã rẽ nõ eſt ambiguum quin eccleſic regimini

tãqᷓ; optimo pᷣſit vnus. HMuc accedit að in apocalipſi Jobannes ait ſe ſqz vidiſſe

bieruſalem deſcendentẽ de celo. Et moyſi mandatũ eſt vt omnia faceret ſin exem
plar ei monſtratũ in monte. Quibus ex verbis quid aliud colligimꝰ q; militantẽ
in terris eccleſiam: inſtar eſſe trinphantis eccleſie in celo.At cũ in illa vnus ſit dᷣ
minus dicente eodem iobanne rurſus in apocalipſi ipſi populus eius erũt: ⁊ ie
deus cum eis erit eoꝝ deug. Quis non intelligit eccleſie militantis vnũ eſſe pꝛin-
cipem opoꝛtere. Recte igit᷑ oſce pꝛimo ſcriptum eſt. Cõsregabunt filij iuda 7 fili⸗
iſrabel pariter ⁊ ponent ſibimet caput vnu. Oñs quoq; apud iobannẽ ait. Fiet
vnum ouile ⁊ vnus paſtoꝛ.Et ad epbeſios doctoꝛ gentium paulus.Soliciti inqt
ſitis ſerua re vnitatẽ ſpiritus in vinculo pacis. Anũ coꝛpus ⁊ vnus ſpũs ſicut vo/
cati eſtis vna ſpe vocationis veſtre. Anus dñs:vna fides:vnũ baptiſma: vnus
deus. Sed dices foꝛtaſſe vnũ caput:⁊ vnus paſtoꝛ eccleſie xpᷣe eſt qui eſt vnus et
vni?eccleſie ſponſus:⁊ bic cũca gubernat:nec opus eſt aliũñ adhibere pa ſtoꝛem.
Aana eſt argumẽtatio tua. Nam cũ omnia eccleſiaſtica ſacramenta xpᷣs ipᷣe pfi/⸗
ciat. Ipſe eſt enim qui baptizat ⁊ peccata dimittit:ipſe eſt enim verus ſacerdos
qui ſeſe obtulit in ara crucis:⁊ cuius virtute coꝛpꝰeius quotidie ↄſecrat᷑:poſſemꝰ
dicere minime neceſſarios ſacerdotes quod quate ſit abſurditanequaq; te latet
Scimꝰem̃ vxpᷣm cũ ex hboc mundo trãſiturus eſſet ad patrẽ: cũ coꝛpoꝛe affuturus
erat:elegiſſe miniſtros ꝑ quos ſacramẽeta fidelibus diſpenſaret.Eadẽ em̃ ratione
neceſfariũ fuit aliquẽ eligere cui vniuerſalis eccleſie curam cõmitteret quod fecit
Dixit enim petro ante aſcenſionẽ ſuatm. Paſce oues meas ⁊ ante paſſionẽ tu in-/
terim cõfirmꝗ fratres tuos.Et rurſus petro ait. Libi dabo claues regni celoꝛuʒ.
Temys

Quibus verbis palã oſtendit poteſtatẽ clauiũ ꝑ petrũ ad alios diriuandã vt ec-

deſie ſeruaret᷑ vnitas. Hec fas ẽ dicere bac dignitatẽ petro datã ad ſucceſſoꝛes

eius non diriuari. Hã vpᷣs ecclęſiaʒ vſq; ad fine ſeculi duraturã inſtituit ſᷣm illud

„

Iſaie.ix. capitulo. Sop ſoliũ daiu ⁊ ſuꝑ regnũ eius ſedebit ⁊ ↄofirmet ⁊ voꝝobo
fet in iudicio ⁊ iuſticia ãmodo ⁊ vſe; in ſempiternũ. Mã ptãs apud eos qͥ cũ xpᷣo
vixere:ita inſtituta eſt vt bogege ae pꝛo vnitate eccleſie vſq; ad finein
ſeculi.Et boc eſt qꝗð ipſe ſaluatoꝛ ait Mathj vltimo.Ego vobiſcũ ſum vſqʒ ad cꝗᷣ
ſummationẽ ſeculi. Itaq; liquet vnũ eſſe potificẽ qui pꝛeſit eccleſie vniuerie.Et h̊
poſt xpᷣmi petrus fuit: illo aũt vita functo ſucceſſoꝛes eius vſq;ʒ ad calixtũ tercium

xp̃ᷣi vicariatũ tenuere. Nec pot did aliã quẽpiꝗ eccleſã hoc pᷣrogatiuo gaudere.
ec ipſa quidẽ hieroſolomitana in qua fuit officina noſtre ſalutis:⁊ cui iacobus

trater dñi magnus pꝛefuit aplus. Mam xpᷣs cum vicariũ ſuũ petrũ elegit: ei loco

hanc dignitatẽ conceſſit quem petrus ipſe ſuo ſanguine conſecraret. ieroſolo

mitanꝗ autẽ eccleſiam q;uis nycena ſynodus ab omnibꝰbonoꝛandã eſſe volue/
rit ſaluũ tamen eſſe decreuit ius ceſaree paleſtine:que tunc eius erat metropolis

mana igit᷑ eccleſia vt ſacri canones aiunt caput omniũ eſt: que pꝛincipis apo-⸗

ſtoloꝝ ⁊ ctoꝛis gentiñ ſanguine dedicata ibi apud ſe celeſte regnum habere mę

ruit:vbi terrenũ vſq; ad ſummũ creuerat imperius. Mam ſicut romulus ⁊ remꝰ2

mitiũ ibi moꝛtalis imperij fecere:ita petrus ⁊ paulus celeſte regnũ fundauere.

Pꝛeconizatſcripta eius. Epiſtola. cccij.

Meas cardinali ſenenſis. Epo oneteñ. S. p. d. Litteris tuis ⁊ letati ⁊ ob

iliectati ſum. Yctati quid t FPon uolftd daris fioꝛere ingenijs ⁊ vims
innt Euere paſſum creſcere atq; ac

res vti nouiſti. Eſt em̃ ſimile boc ſli qnod de virgilio legimꝰ:qui cũ crimini ſibi da

2

tet᷑: ꝙ bomeri verſus openi inſereret ſuo. At boc uiquit quod vituperatis laude

pᷣcipua pignum eſi:tanq; ego dauam ex manu berculis arripuerim. Moc itidem

Enos wotho ingenio vicmus. Herge gik a oꝛentes eloquu tui vires ſepe exer⸗
Ee. Sic enim erit inter diſerros oꝛatoꝛes
Er bumilitate ſe indiunng

gardinalatu confert. “ Epiſtola.ccciij.

Meas cardinalis ſeneñ. Leodriſio cribello. S. p. d. Affecerunt nos baud

modica voluptate pꝛeſtans vir ⁊ amice

AUiiolano.xvi. kl ſeptembꝛis ad nos ſcripſiſti:legimus iohannis criſoſtoni

ępłam:quam ex athica romanã feciſti.Heſciebamus te ante greci ſermonis gna/
rum eſſe:pꝛius tranſlationẽ hanc vidimus q;te grece toctum audiremꝰ. Tanto
te magis extimamus quanto magis eſt vuas S qᷓ; vnã noſſe. Mon eſt no/
bis iudiciumi ve grecs. At quod latine ſcriptũ eſte ge
ſentimus admodñ laudabile eſt: terſum:ſnaue:nitidum. Gaudemus te huic do-

ctrine pꝛofectum vt laudari ab omnibus tua ſcripta debeant. At quod de nobis

7„

iudicium facis. Longe maius eſtqᷓ; noſtra exigant meri

fallimur cum laudamur. ad cardinalatũ euecti ſumus diuine miſerationis eſt

*

non noſtre virtutis. Nec omnia conſilia dei

„

Sepe ad noſtraʒ ruinã tendũt que nos quaſi felicia vel cupimus vel admiramur

7

Meq; dignitas cardinaliũ tantũ in ſe boni habet quantũ pꝛe ſe ferre videt᷑: ⁊ qui

dem nob's quitante gloꝛie impares ſumus inſtar eſt potius miſerie q; kelicitatis
Itaq; pꝛobe ad nos epiſtolã de cxilio militis miſiſti vt ſolamen noſtre calamit.

exteras penetrare nationęs animaduer
blectati autem ꝙ in epiſtola tua multũ lepoꝛis: multũqʒ ſalis inuenimꝰ
Et cũ omnia que ſcribis grauia dignaq; philo ſopbo pꝛoculdubio ſint:tum nobis
illud pꝛecipuã quandã exbibuit voluptatẽ: ꝙ in exemplis ietro ⁊ moyſe quibus
iimnpugnabaris: quaſi armaturis tuis quibꝰ ⁊ defeudereris ⁊ aduerſariũ tuũ feri/

nõ vulgare nomen tuũ. Aale quanti cs.

ſingularis littere tue quas ex me-

ex greco verſum: ſi quid eſtqad

ta:noſcimus noſipſos nee
bumana põt inueſtigare cogitatio.

— –– — —

—

15

afrerres aliqð: egemus em̃
cum cetui admiſcent᷑ pꝛobatiſſimoꝝ:

mendant faciunt magis quo
uarieñ.ad quẽ ſcri .
teiüle ⁊ amat pꝛoculdubio in paradi
abit:mec; viri boni ⁊ ſtephano pares adinſc ren⸗
recta via celum petunt ei ſeruituri:eoq; fruituri a quo receperunt eſſe. Ex vꝛbe ro
mana die. xxij. octobris. Anno dñi. M) cccclvii.

amatos in mentetua. Accepimꝰmodo litteras tuae nibus amie
bis cõmendas. Erit nobis cure cauſa ſua:⁊ intelliget ſi opus fuerit tua

ſñ cõſolatione nõ parua.N am ſicut pᷣſtantiſſimi patres

inter viles exulant boies:itaq; ignari noſtriq; ſimiles auaſia patria fugati ſunt
Idq; nobis accidit in ſacrũ collegiũ accerſi/

s viuimus. Faxit deus vt ſi non implemus opiniones homi⸗/

tis in quo tremente . inon us opinie i⸗
fundamus eos qui de nobis bona pꝛedicant. Airi pꝛeſtantes

num:at ſaltẽ ne con .
⁊ euo noſtro ſingulares NHicolaus arcemboldus ⁊ ſcenacoꝛtenſis dum nos com

dᷣ ſe decet q́; quod meremur. Stephanus cacia no⸗
ibcbas diez obit. Hos loco ſuo tuas legimus litteras.Amauit
ſo viuens. on em̃ perit aſa cum a coꝛpoꝛe
dinferos migrant:dum ſatis fungun ſed

Sponget cõmendato ꝓficere.

S5 Heag cardinalis fenc. Micolao arimboldo. S. p. . Mille annis ſita/

cuiſſes nibil ad me aut de me ſcribens:nibil tñ de noſtro erga te amoꝛe di⸗

minuiſſemus. Heq; em̃ nos latet quocũq; in ſtatu fimus nes caros eſſe ⁊
cũ comariũ no/
s cõmẽda

tio nes ſibi fuiſſe vtiles. Hic cardinalatus quẽ ſine vllis meritis cõſecuti ſumus:

nulla in re nobis voluptati eſt: niſi vt aliquãdo prodeſſe poſſumꝰ amicis noſtris

inter quos tua pꝛobitas pcipuũ babet locum. Luum eſt igi vyt opera noſtra cõ/
fidenter vtaris. Cupimus tibi conſoꝛtiq; ⁊ liberis bene eſſe. Nale optime? ⁊ no
quando facu ltas ſeſe exhibet domino duci comendatos eff e.Ex roma die. xxu.

cheis Anno. Merrcdeueã glunñ V N. “r
* riſius crebellus ad eneã ſiluiuũ carch⸗ SeE „
ualẽ ſeneñ.in eplam iohis criſoſtomi plog⸗. . Epiſtola. cccv.
Dpatrem reuerentia cultuq; digniſſimũ dñm eneam ſiluiũ epiſcopum ſe
neenſem ⁊ ſacraſancte romane eecleſie pꝛeſbyterum cardinalẽ benemeri/
tiſſimum leodriſius c ehbellus. S. p. d. Exiſtimo diguiſſime pꝛeſul ingen/

tem iam eſſe litterarũ aceruum:earum que ex omni italig germaniaq; ⁊ ab opti⸗

mo quoq;ʒ viro ſtudio congr atulandi per bos menſes ad tuam dignita tẽ ſunt cõ
ſcripte. Et q;uis virtutes alias:alia merita: ſpes etiam in futurum vbkrioꝛes ſin
gillatim 2 faale ⁊ vere:ex magna copia vt cuiuſq; animus tulit etſi non iſdem
verbis jannotauerit: eandem tamen ſcriem eancſemq; voluntatẽ videre videor
om nes imitatos eſe. Quo num ero cñ ⁊ ipſe fuerim ab amplitudine tua nõ ab in
genio meo vires capiẽs:ſtatui impꝛeſentiarũ:nouo ac diuerſo ſcemate fe icitatẽ
tibi tuã ⁊ diuinc maieſtatis pitiũ numen ante oculos ponere. Hec eſt epiſtoia io
hannis criſoſtomi:qui cu ex pontificali tbꝛono ſuo pulſus ⁊ exilio damnatus eet
amiciq; exinde ſui ſeq; ſcitatis ⁊ eloquij diuini cultoꝛes meroꝛe ⁊ quciatibꝰ? affi⸗
cerent᷑: ad ciriacũ epin ⁊ ip exilio danatũ bc eplam luctus ⁊ miſeriarũ pꝛimo:
deinde ↄſolationis plenã ſcripſit. Quã ego du e greca latinã feciſſem ſtatui pᷣſtã⸗
tiſſime dignitati tue: ea poti wa à dorer tin⸗ ligas quãto melioꝛe ↄditione te
cũ diuina pietas agat. Alũ em vira ſapiẽtia ⁊ ſciĩtate pꝛiariũ:inimicoꝝ fraus po/
tẽtiaq; peſſundedit:tu oiuʒ aduerſantiũ iuidiq mirabili ingenio ⁊ vite cãdoꝛe ſu/
paſti. Ale ex pꝛia cudelit᷑ pulſus Etuaremolregidil⸗ uis ibi etiã felict dege⸗
res feliciꝰtñ in pꝛiaʒ es reuocatꝰ. Ale de tbꝛono ſuo eiect)e:tu ad maioꝛẽ ſublima
tus es. Illiꝰ ruina ſuos oes miſerabili calamitate iuoluit:tua⸗ vo felicitas tũ cete
ris oib? amicis ⁊ cliẽtibꝰtuis:ti mihi maxime pbennis leticie mam pbuit. taq;
leges bec diui criſoſto mi ſcripta non ingratis oculis. Sed ita tamen vt ſcriẽtis
grauitas interpᷣtis nouitateno ledat᷑. Zuꝗ vo reuerẽdiſſimã paternitatẽ diutiſſi
me bñ valere pcibꝰ pcoꝛ: culus grg uifimi pcones: nicola? archembolqus ⁊ ſeen⸗
emnbegis vreſn

—

curtenſis non in boc clariſſimo ſenatu tm̃ ſed in omniitalia pꝛimarij viri eidem
ſeſe ſũmo affectu coõmendant. Mediolani.xvj. kl ſeptẽbꝛis.
Johannes criſoſtomi archiepᷣi conſtantinopolitani in exilio cõſtituti ad ciria-
cum epᷣm ⁊ ipſum exulem Epiſiola e greco in latinũ traducta a leodiſio crebello.

Epiſtola. cccvj .

Se rurſus exhauriã merorem tui vultus ⁊ diſſipabo cogitationes q̃ hanc

nu bem efficiant. Quid em̃ eſi q cõtriſtans ⁊ meres:qꝛ graus eſt ꝓcella 2
acerhbi naufragin quibus eccleſia ꝑturbat᷑.MHec ⁊ ego ſcio nec quiſqᷓ; infi/

ciabit᷑. Sed ſi velis harũ tibi rerũ imaginẽ fingam: mare cum videt᷑ ab ymo fun

do ventis cõuelli:nautas vo ipos ⁊ cſauis 2 remis manꝰ genibus complicare: ⁊
APter tempeſtatem deſperatione deficere:non celũ aſ picientes:nõ pelagus: non
arida: ſed ꝑ tranſtra iacẽtes lamẽtari ⁊ flere:atq; bec quidẽ in mari ꝓueniũt. Mũc

aũᷣt in nro mari peioꝛ tumultus peioꝛes etiã fluctus:pꝶ tu roga dñm noſtrũ iheſuʒ

xpᷣm qui nõ arte ſuꝑat tẽpeſtatẽ:ſed ſpuſancto ꝓcellã diſſoluit. Et q́;uis rogaue-

ris neq; cxauditus ſis ne deficias animo.mõi cm̃ cõſuetudinẽ ſeruat benignus
deus:nec em̃ ille tres pueros liberare nõ poterat ne in foꝛnacẽ ignis mittcrent᷑:

cũ captiui facti eent ⁊ in barbaroꝝ regionẽ depoꝛtati:nudati inſuꝑ pat᷑na beredi/

tate: ⁊ ab omnibꝰderelicti:nihilqʒ eis reliquñ ſuꝑeſſet:tũ ſubito xpᷣs verus deꝰ re⸗
peutino miraculo diſſipauit ignẽ. Cũ em̃ ſcòꝝ virtutes ignis no pferret:exilijt fo
Ias: 2 quotquot circa foꝛnacẽ inuenit chaldeoꝝ abſumpf t. Eccleſia igit illis fuit
foꝛnax:ipi vo creaturã oẽm inuocabant viſibiliaqʒ angelos ⁊ ptãtes atq; ita oia
colligẽtes dicebãt. Bñdicite oĩa opa dñi dñm. Aides vt ſcõꝝ patiẽtia ⁊ignẽ ⁊ ro
ſe mutauit: ætyr anuũ cõuertit. Eris em in vniuerſum oꝛbẽ dimims: magnꝰ inqt

ſydrach miſac ⁊ abdenago.Quãtã inſu 13 q;q; acerbã penã impoſuit ſi qͥs verbũ

„

aduerſus eos ꝓtuliſſet:publicet᷑ ei?dvm oiſq; ſubſtãtia diripiat᷑. Ne igit᷑ deiecto

atq; puſillo aio eſto. Ma ⁊ ego cũ a ciuitate expellebar nibil hoꝝ nõ cogitabã ſed

mecũ ipᷣe dicebã.Si quidẽ voluerit:imꝑatrix me exilio daͤnare dãnet. Oñi ẽ ter⸗

ra ⁊ pꝓlenitudo eius:ſi mediũ ſecari voluerit. Secet. Iſaiã habeo in exemplũ.Si

in pelag?me ꝓijci iubeat:ionã reminiſeoꝛ. Si me velit in foꝛnacẽ mitti:tres pue/

ros habeo boc ꝑpeſſos.Si me vultferis obijcere danielẽ in fouca leonibꝰappoſi9

tũ eeoꝛcgr. Si me lapidare voluerit lapidabit: ſtepbanꝰ mecũ eſt ꝓthomartyr.
e

SDi capu?᷑ auferre auferat:habeo ioheʒ baptiſtã. Si facultates arriꝑe arripiat:nu
dus eriui de ventre matris mee ⁊ nudus reuertar. Hoꝛtat᷑ me apls dicẽs. Perſo
nã hois deꝰnõ accipit:pᷣ ſi boibꝰplacerẽ xpᷣi ſeruꝰnõ eẽm. Armat me dauid inqẽs.
Loqbar in ↄſpctu regũ ⁊ nõ cõfundebar. Multa aduerſuʒ me ↄfinxerũt dicẽtes

7

me in cõionẽ qſdã accepiſſe poſtq́; iã comediſſent. Odð ſi qdẽ a ine factũ ẽ: deleat
nomẽ meũ de libꝛo aploꝝ:neq;ʒ ſcribat᷑ ĩ libꝛo fidei oꝛthodoxe. Hã ſi hmõi q̃piã a
me factũ ſit eijceret me rpᷣs de regno ſuo.Si vo maxie bec dicẽtes ↄtendũt: cõdẽ
nẽt ⁊ paulũ qͥ cena facta integrã domũ ba tizauit: odẽnẽt ⁊ iᷣm xpᷣm qͥ poſtqᷓ; ce
naſſet aplis cõionẽ dedit:dicũt me cũ muliere iacuiſſe nudate corpus meũ ⁊ inue
nietis mẽbꝛoꝝ meoꝝ moꝛtificationẽ. VHerũ hbec oĩa liuoꝛe impulſi fecerũt. Lu au
tem valdę cõtriſtaris ciriace frater pꝛopterea ꝙ bi quibꝰauctoꝛibus in exiliũ pul
ſi ſumus ſumma fiducia ꝑ foꝛum ambulant ſtipati ſatellitũ turba. NHerũ ⁊ tu rur
ſus diuitẽ ⁊ lazaruʒ memoꝛia repete:vtri eoꝝ in pꝛeſentiſeculo afflictionis vtri
gauclia cõtingent. Quid illi nocuit paupꝑtas nunqd velut athleta ⁊ victo: in ſinu
abꝛabe depoꝛtatus eſt. Quid aũt illi ꝓfuere diuitie in purpura ⁊ byſſo ſupbienti

vhi lictoꝛes:vbi ſatellites:vbi in aureis frenis equi:vbi paraſiti ⁊ regalis menſa?-
Munqᷣq taq; latro ducebat᷑ ad monumentũ nudq aiam de mungo efferens ⁊ ex-
clamat inani voce· Pater abꝛabã mitte laʒarũ vt irriget extremũ digiti ⁊ refrige/
ret mibi linguã. ANroꝛ em̃ vebementer. Ouid patre vocas abꝛaham cuiꝰ vitam

„

non es imitatus. Ille vmus ye chctis bominibꝰhoſpiciũ pꝛebuit:tu aut nullius

+ —

— —

sðs

— —Bð

⏑☛ ⸗ð

h h fh f— .

Ttãqᷓ;

paupis vnq́; curã egiſti. Mon eſt ꝙ lugeam? aut deſleamꝰ.Maʒ qui tantarũ erat
diuitiarũ ↄns:aque gutta digaus nõ fuit.Cũ participẽ micarũ nõ faceret paupe
rem:guttã aque nõ Peene Zabreme nõ ſeminauit miſericordiã venit eſtas et

nõ mefuit. Et bec dñi eſt diſpenſatio qui ex aduerſo ſtatuit ꝑditionẽ impijs ⁊ iu⸗
ſtis retributionẽ:vt ſeſe reſpiciãt ⁊ inuicẽ cognoſcant.Tũc eteniʒ qͥlibet martyr
Apꝛiñ cyranni cognoſcet:⁊ tyrannꝰ ꝓpꝛiũ martyrẽ quẽ afflixit:s nequaqᷓ; bec mea

verba ſunt.u audi ſapientiã dicentẽ.Lũcin multa fiducia ſtabit iuſtus in con

ſpectu tribuſãtiũ ſe. Quẽadmodũ em̃ viatoꝛin eſtu ꝑambulãs ſitiq; argẽs ſi lim
podiſſimũ inuenerit fontẽ: ⁊ multa coꝝeptus fame ſi ad mẽſam omnibꝰ repletazs
Abarijs ↄſederit:ꝓbibeat᷑ aũt a potẽtioꝛe aliquo menſam nerinere aut cibis ve

ſci toꝛqbit᷑ vebemeti animi doloꝛe: ⁊ affliget qm iuxta fontẽ cõſederit aque vſus
neset᷑. Sicin die iudicij videbnt impij exultãtes ſanctos:a regalis aut mẽſe frui/

tcionęe acerbunt᷑ ⁊ bona tm̃modo videntes eoꝝ vſu carebũt. Etem̃ cũ vellet deus

vlciſci adam:fecit e regione paradiſi terrã:vt ꝑ ſingulas boꝛas ad illaʒ reſpiciens
optatã regionẽ vnde exierat animi doloꝛe toꝛqueret᷑.Sic ⁊ nos bic inuicẽ nõ con

gredimur:ulic em̃ nullus nos a mutua cõuerſatione ꝓhibebit. Aidebimꝰ autẽ il/
los qui nos in exiũiũ deqerũt quẽadmodũ laʒarus diuitẽ ⁊ martyres tyrãnos ſu/
os. Ne igit᷑ deſperaueris ſed recoꝛdare ꝓpbete dicẽtis:ſubſannationẽ hominum

ne timneritis ⁊ eoꝝ contẽptu ne vincamini. Sicut em̃ lanaa tinea ſic coꝛodent
1 tãq; veſtis inueteraſcent. Aiaduerte aũt ⁊ ibſum dñm quẽadmoduz ſtatim ab
incunabulis ꝑſecutionẽ patit:⁊ in barbarã terrã eijcit᷑ is qui mundũ cõtinet:exẽ
plũ nobis factus ne moleſte aduerſa feramꝰ. Memoꝛia repete ſaluatoꝛis paſſio
nẽe quãta obpꝛobꝛia ꝓpter nos ſuſtinuit. Quidã em̃ eũ ſamaritanũ vocabãt:qui/
dã vo demoniacũ ⁊ guloſum ⁊ pſcudo ꝓpbetã.Dicũt em̃.Ecce homo edax ⁊ vini
Porazeo: ⁊ qui in pꝛincipe demonioꝝ demonia eijcit. Quid aũt cũ eum ad patibu/

*

lum ducerent. Quid etiã cũ aceto ⁊ felle potarẽt eum. Quid cũ caput eius arun

dine ꝑcuterent. Quid inſuꝑ cũ clamidẽ induerẽt ⁊ ſpinis eũ coꝛonarẽt ⁊ ꝓciden
tes en illuderẽt:oeimnq;ʒ in illũ cõtumelie ſpeciẽ exercetes.Cũq; circũducerẽt illuʒ
ſanguinarij illi canes:tũc cũ nudus ad paſſionis locũ cõduceret᷑. Cũq; illum oẽs
deſeruiſſent diſcipuli:⁊ vnus quidẽ ipᷣm negauit:alius vᷣo euʒ ꝓdidit:ceteri fuga
ſeſe occultarẽt:⁊ ſolus ſtetit in inedio turbe illius:dies em̃ feſtus tũcoẽs ongre/⸗
gauerat.tãq maleficũ in medio ſceleratoꝝ eũ crucifixerũt.Cuũq; inſepultus pen/
deret.non ante eum a cruce depoſuerũt q; im quidꝗ epern t:qm̃ ſepultura cum
ceteris dignꝰ nõ videbat᷑:cũ tamen nullã in eũ culpãa adinueniſſent.Et dixerunt
ꝙ nõ reſurrexit ſed furati ſunt eũ diſcipuli eius. Recoꝛdare rurſus ⁊ aplos qu⸗
admodum omnibꝰex locis ꝑſecutiones patiebant᷑ abſcondebant᷑q; ꝑ ciuitates

cũ nõ poſſent in publicũ pꝛodire quẽadmodũ petrus apud ſimonẽ coꝛiaꝛiũ latuit

dum aũt omnia plana facta ſunt eis. Lu quoq; non triſteris.Audiui em̃ ⁊ ego de
illo delirante nectario:quẽ conſtituit imperatrix in thꝛono ꝙ fratres ⁊ virgines
aff lixit:qui cõicare ſecũ noluerint:multi etiã eoꝝ ꝓpter me in carcere moꝛtuĩ ſunt
Etem̃ ſub ſpecie ouis lupus ille figurã oſtendit epi. Mechus aũt cxiſtit. Sicut
em̃ mulier adultera eſt que viuente marito alteri iũgit᷑:ſic ⁊ ie adulter eſt nõ car
nis ſeq ſpũs:viuente me eccleſie meethꝛonũ inuaſit.ec em̃ tibi ſcripſi a ſyracu⸗
ſo eecilie vbi nos regina mandauit exulare. Multe vᷣo tribulationes in via no/
bis acciderũt:at nos nullius curã fecimꝰ.Cũ aũt veniſſemus in regionẽ capado
cũ ⁊ in thauro ceciliã:coꝛee inqᷓ; nobis obuie fuerũt patrũ ſanctoꝝ viro ꝝ: nec ſo
lũ hi ſed multitudines monachoꝝ ⁊ virginũ imoꝛtales lacrimarũ fontes effu/
dentiũ.Flebant cũ viderent nos exiliũ abeuntes dicebãtq; ſecũ vtilius ſolis ra/
dios obſcurari qᷓ; a Jobannis oꝛe ſilentiũ agi.Hec me perturbauerũt ⁊ afflixerũt
cñ viderem omnes flentes circa me qui cetera omnia paruifeceram. Aalde autẽ
benigne nos ſuſcepit epᷣus ciuitatis buius multãq; in nos charitatẽ oſtendit vt

⁊ paulus apud venditricẽ purpure mulierẽ. Hec em̃ diuitibus fidebãt. Poſtmo

ctiam ſi poſſibile eẽt tbꝛonũ ſuũ nobis oceſniſtet niſi nos lege teneremur. Obſcaro
. ungenu⸗ 3 3 Fo obteſto: dio⸗ huius meſticie luctumi ꝓ nobis memoꝛiã ba
pẽs ad deũ. At h̊ nobis ſcribas obſecram?ꝰ. Di OI
BDaiꝛeconiʒat ſcripture oꝛnat. . Epiſtola. cccvij *
Meas cardinalis ſeneñ. Dosio floꝛẽtino. S. p.d. Rure datas pogi aman
tiſſime lr̃as tuas accepimꝰq̃ nobis ⁊ iocũditati⁊ voluptati fuerũt. MNeq;
eenim eſt ali? quiſq; hoium cuius ſcripta libentius q; tua legamꝰ. Eſt enim
in eis ⁊ dicendi oꝛnatus ⁊ ſine quo ſacrif cin veteres fieri noluerũt debiti ſalis cõ
dimẽtũ. Gaudeinꝰte bñ valere.Et int ruſticãdũ philoſophari. Ztinã ⁊ nos par
vita teneret. Sũt qᷣͥ egreferũt inter ruſticos vitõ agere ex aͤbus nibil aueãt diſce/
re. Mobis aũt moleſtũ eſt int eos verſari quos nibi wocercpoſſumꝰ. Ledet ſem
per diſcere ⁊ mgr̃i voces oĩbus boꝛis auribꝰinculcati nris. ſi alterũ eligenduʒ
cſt: audit oꝛes ibentiꝰqᷓ; voctoꝛes feremꝰ. Ma ſi pueris moleſtũ ẽ ſo audire:qͥd ſe
nes agãt. Poeta inſignis in oꝑis ſui initio. Semp ego indt auditoꝛ tm̃ nũq; ne
xcponã veratus totiẽs rauci tbeſeide codri. Multi ſunt bodie ⁊ codri ⁊ traſones
quos audire inuite cogimur ⁊ nibil diſcẽtes diſcere. NHos igit᷑ te felicẽ picimus
apud eos euũ traducis qͥ te plane ſapiente fatent᷑ ⁊ audiũt ꝑcupide.Muis alio
loco fueris idẽ tibi accidat neceſſe e: cuiꝰ etiꝭ apud patres nros nomẽ laudatiſſi/
mũ fuit. Ad oblationes tuas nibil mõ reſpõdemꝰ. ñ pꝛioꝛibꝰlr̃is ⁊ quo te loco
habeam? qles erga te ſumꝰ abunde a nobis ſcriptũ fuerit. Credimꝰ te arbitrari
nos ⁊ tibi ⁊ tuis eẽ deditiſſimos ꝙ ſi eo es aio nihil fallens. Mos oia de te nobis
pſuademus. Aale ex vꝛbe. xv. Rl. decẽbꝛis. Anno dñi. M. cccc vij. ,

Refert nouitates italie. Epiſtola. cccviij.
NMeas cardinalis ſeneñ. Johani cardinali ſci an eli. S. p. d. Ex buda iteꝝ
. Iras tuas accepi pater colẽdifmime. Ex quibꝰ vidio nõ coperto cõuentu au
iſirales reges dignationẽ tu cũ iaurinũ veniſſet retrocemſſe. Mõ eſt mihi
dubiũ quodcũq; facis optimo ↄſilio fieri. Lurbines illarũ partin nõdũ eſſe ſeda
tos: ⁊ pubſica ⁊ pꝛiuata cauſa moleſte fero. Sʒ nouit deus ſine cuius nutn nihil
agit᷑ quid rei xpᷣiane expediat qð redeas in germ aniã pꝛagãcq; petes ⁊ ꝓbo ⁊ lau
do. Qb times in re bobemica: credito nihil ego temptabo: ſileo ⁊ ſilebo cdiu vo
lueris nõ tñ adulaboꝛ.Mõ ſum in opinione tua vt icandalizari teutbones illa in
re putem. Sʒ q;uis mibi nõ pſuadeas. Hõ tñ plus mibi qᷓ; tibi credo. Cedo ⁊ ca-
ptiuo ingenin meũ: ⁊ vbi nõ eſt rõ auctoꝛitati coõſentio. Illud tñ vaticinoꝛ. Muq;;
vel tua dignatio vel mea paruitas bobemiã ex integro apoſtolice ſedi vnitã vidę
bit. Atq; ego vtinã fallax ſim vates ⁊ inueniqr in hac ꝓpbetia ignauus. De reb?
nfis nihil eſt aʒ ſcribã memoꝛatu dignũ. Arſini cũ comite euerſo ficut heri ⁊ nu⸗/
diuſtercias bello ſeſe agitant. Cõcoꝛdia ſepe qſita nũq; inuẽta ẽ. Cardinalis eiꝰ
familie abeſt neq; ſe tutũ rome arbitrat᷑. Aplica pietas eo ẽ vultu q̊ fuit dũ abijſti
Pꝛefectus vꝛbis e grauiſſima febꝛe cõualuit. Piccininꝰe regno neapolitano cuʒ
copijs ſuis in agrũ picenũ ꝓfect? ſigiſm undo malateſte bellũ intulit: caſtellaq; nõ
nulia ei ademit. Genuẽſes a regis claſſe admodũ oppꝛimunt᷑. Iegat?marchie in⸗
dies 5äs ſcribã non habeo plu ra. Cömẽdo me
iſſime dignationi tue rogãs vt ſi regẽ bungarie adeas. Apud eũ cãm ec/

reuerẽ
cieſte mee varinieñ. adiuues. Ma is cũ regẽ polonie plurimũ pott..
mMefert grates de reſcriptis ma⸗- Epiſtola CcCcCix.

teriã ſcribẽdi querens.

Ogius floꝛẽtinus Enee cardinali ſeneñ.S. p.d. Cũ quererẽ aliguod epi⸗
ſtole argumentũ pater ⁊ dñe mi reuerẽdiſſime nihil ſane occurrebat quod
aut mea ſcribere aut tua ſcrre maxime intereſſet. Et tñ cũ ſcribere cupiaut

recurrã ad illud qð teipſum credere arbitroꝛime penit? tuũ eẽ tibiq; ſatiſfaciendi
cupidũ:ſi qua in re mea tibi cura ſtudio oꝑe diligẽtis opꝰ eẽt: qᷓuis bec mnea polli

——— ☛ )

ſius adbuc bello ſe vexant. Comes iacobus picci

da vi ⁊ tractatu cepit. Papa ſoſpes rcũ fer
ſurgit. Ex oꝛiente certũ eſt nunciũ allatũ tburcos apud mitelenã bello yictos fu-
gatoſqʒ eẽ. Hha nõ occurrũt. Facio me cõmẽdatũ ſublimitati:tue ad eiꝰſemꝑ mã
data paratũ. Ex vꝛbe. xxu. deeembꝛis. Anno. cccclvij. MZ

citatio inanis eſre videt᷑ cũ rure habitẽ vbi nec mihi anidẽ videoꝛ latiſtacere pol/
ſe:nedũ alijs meã operã polliceri.Receſſi iã dudũ cũ familia ab vꝛbe: declinandi
moꝛbi gra. Abi ſuffultus libꝛis inter bos ruſticos aliquid mihi ſapere videoꝛ: le/
gens tamen ſepiꝰ mitigo ſolitudinẽ que hoc tpe videt᷑ eẽ ſalubꝛis:ſed legendo aſ/
equoꝛ vt minime videar eẽ ſolus ſed in pᷣſtantiſſimoꝝ viroꝝ cetu quoꝝ vocibꝰ

*

melioꝛ fio: ⁊ ab inani appetitu remotioꝛ. Aerũ qð in pꝛimis ſe cribi opoꝛtuit:poſtre

mũ erit. Ago tibi gratias quãtas poſſuʒ maximas ꝓ lr̃is qͥbꝰ mee eplłe tãelegant
tãbumaniter tãamice reſpõdiſti atq; adeo ſuauit᷑ ⁊ beniuole vt ne filio quidẽ pa/
rens aliq̃s tanta charitate ac beniuolentia ſcribere potuiſſet. Hec ſcripſi paucis
tecũ loquẽdi materiã q reo. He foꝛte mea taciturnitate antiqᷓ erga me beniuolen/
gie liteſear. Dale diu 3 faiir 2 mert ſoles ama. Die tercia. NHouẽbꝛis rure.
Cõquerit᷑ de odio cãcellarij inꝑialis? EZtf
petit ꝓmotiones ꝑ cãcellariũ auſtrie cõmitti. E iſtola. ccCCX.
Meas cardinalis ſeneñ. Friderico imꝑatoꝛi. S. p.d.Accepilr̃as a bartho
lomeo canonico varinieñ. ꝓcuratoꝛe meo:qͥ ſcribit mihi ſecirca uegociuʒ
meũ bemgmſſimũ ⁊ bumaniſſimũ babuiſſe reſoõſum. Mam vt retulit ſibi
henricus riedreritua maieſtas litteras requiſitas ad ſereniſſimuʒ regem polonie
mei cauſa ſcribi iuſſit. Yecit tua clementia vt conſueuit erga me ſeruulũ ſuũ cuiꝰ
auxilio atq; fauoꝛe ad cardiaalatũ eleuatus ſum. Sed ſeruauit etiaʒ ſuam in me
conſuetudinem cancellarius vlricus qui togatus ⁊ interpellatus multis vicibꝰ
quas iuſſus erat litteras expedire contempſit. Erhectaue pꝛocuratoꝛ meus ſex
diebus ⁊ tandem ſine litteris tue maieſtatis receſſit.Ob quã rẽ negociũ meũ ma
gnũ patiet detrimentũ cuʒ videbor tuo fauoꝛe pꝛiuatus. Heſcio cur me ille adeo
ſequat᷑. Hã ſi ego illã eccleſiã nõ obtinuero nõ tatẽ aliquis amicus ſuus eam
adipiicet᷑. Supplico igit᷑ vt tua clementia ꝑ aliã cacellariqͥ lrfas requiſitas erpedi
ri iubeat. Et deinceps ſi quid occurrat mea cauſa ſcribendũ:in cãcellania auſtrie

dignet᷑ manſuetudo tua id cõmittere expediendũ. Nam ego vlrici gram inuenixe

non poſſum neſcio ſua an mea culpa. Ego bis diebꝰſuum cõſanguineũ apud põ⸗

tificẽ maximũ adiuui ⁊ cuz illi deeſſet pecunia in domo mea alui donec expediret᷑

—

Deus ſibi melioꝛẽ mentẽ pᷣbeat.HNoua iſtarũ partiũ bec ſũt. Aꝛſini ⁊ comes euer
18 bello t 1 cininꝰ ſigiſmundũ malateſtã ar/
mis laceſſit. Rex aragonũ genuẽſes claſſe pꝛemit:⁊ in riparia genue pligra oppi/

eſt ⁊ in rem eõtra thurcũ feruentioꝛ indies aſ

—2
Excuſatoꝛia ꝙ pᷣpoſiturã uõ impetrauerit. Epiſtola. cccxj.
mMeas cardinalis ſenenſis Jovᷣi nihili. S. p.d. Accepimꝰ lr̃as tuas quibꝰ
rogas pᷣpoſiturã bꝛumeñ.tibi impetremꝰ. Aoluiſſemꝰ nõ pᷣuẽtã amicitiã
tuã. eciſſemꝰ ꝓ te qʒ; noſtre vires potuiſſent. Nã te ſincere amamus et

„

fratrig babem loco.Sed ia circiter mienſes tres elapſi ſunt:ꝙ dñs viceſlaus bo/
bemꝰ: cũ bic eẽt oꝛatoꝛ dñoꝝ de roſis:eã in noſtra pᷣſentia a dño nr̃o petiuit ⁊ pgꝓ
pa nobis cõmiſit vt adueniẽte tꝑe ſibi ad mẽtẽ deduceremꝰ. Itaq; nõ poteramꝰ
fidẽ non ſeruare.Heri ea pᷣpoſitura viceſlao collata eſt q;uis maiceſtas regia reſer
uari illã poſtulato cuperet.Rogamigit᷑ vt equo animo feras qð factũ eſt. NHos
deinceps curabimus pꝛo viribus tuc voluntati moꝛeʒ gerere:ſi quid occurrat in
quo poſſimus tibi adiumento eſſe. Hã certe anxij ſumus ꝓ tua virtute tibi nõ eẽ
ꝓuiſum. Si obtineremus varinieñ.eccleſiã ibi aliquid pingue tibi ↄcederemus.
Sed res longa eſt atq; ꝑplexa. Agimꝰtibi grãs ꝙ nonitates illarũ partiuʒ nobis
ſepenumero ſcribis. Zqqʒ vt ſedulo facias rogamus.Datũ rome.xxij.die nouẽ⸗
hbꝛis. Anno. M. cccclvij. ,,

rkeu⸗ Epiſtola. cccxij.

„

AMeas cardinalis ſeneñ. Johi hinderbachio.S.p.d.Acceꝑim ꝰex litteris

„

bartholomei canonici varinieñ. pcuratoꝛis nr̃i lras in cauſa nr̃a petitas

qᷓ;uis a ceſarea maieſtate ↄceſſas:nõ tñ obtentas fuiſſe:qi cãcellariꝰ cas

expedire ſuo modo neglexiſſet. Ob quã cãm bartholomeꝰ qꝙᷓuis ſex diebus expe/

ctaſſet ſine illis receſſit.Et lʒ artongus illas ad nouã ciuitatẽ deferre debuiſſet ni
bil tñ factũ eſt. Hõ miramur de cãcellario. Ille em̃ erga nos ſeruat ſuã merncli
nẽ. Sʒ miramur te paſſuʒ eſſe res nr̃as in manꝰ illius Eucnilſe aul noſti: ⁊ nos ⁊
illũ. Poteras inſuꝑ cũ eius ꝓcraſtinationẽ videbas ceſarẽ accedere ⁊ rei nre alio
modo cõſulere. Hos hic nullã babemꝰcuram aliã qᷓ; ceſari ⁊ ſuis moꝛẽ gerere: et
ſcimus nos id obnoxios facere nec ceſſabimus vita comite.Equũ tñ putamalit᷑

„ *.

nos in curia ceſarea tractari.Et cũ nõ dubitemus pᷣncipis gr̃am nos bꝛe:nõ poſ/

ſumus nõ vebemẽter admirari cẽita noſtrã eſſe neglectq. Ceterũ cñ pᷣterita rep
bendi facilius qᷓ; coꝛigi queãt. Regamꝰ dei nceps nõ patiaris:quod nos tãgit ad

impialem deferri cqcellariã ⁊ cũ nos hic veſtri ſimus vos illic nõ ſitis nobis alie

ni. Si videt᷑ aliq̃ via ꝙ adhucIr̃e mitti ad regẽ polonie poſſint: facito ꝙ amico

credis eẽvtile ⁊ purga moꝛã. Aale ex roma die.xxij.octobꝛis.Anno M).cccclvij.
NHoꝛtat᷑ in rebus ſuis nõ Ep ſtola. cccxi j
cta negligenter agerr. ——à —& .
Meas cardinalis ſenenſis AUlrico ridrer. S. p.d.Lr̃e ceſaree ad regẽ polo-

nie noſtri cã ſcribende vt ex bartbolomco ſumus edocti q;uis a ceſare cõ/

ceſſe benigne:obtineri nõ potuerũt. NHeſcimꝰan vel vlrici culpa rẽnuit cx/

peditionẽ an tua qui bomini nobis parũ amico expeditionẽ cõmiſiſti. Mos certe

nõ ſine grandi dãno fruſtrati ſumꝰ. Si quid a nobis eſt ꝓpter q ita debeamus in
curia vra tractari rogamꝰ nos certio:es efficias. Etſi peccatũ nr̃m eſt id emẽda/
bimus. Mos certe qui a ceſare veniũt ſũma eos diligẽtia ꝓſeqmur: ac nõ ſolum
verbis ſed etiã pecunijs adiuuamꝰ.velit deinceps tua amicitia negocia q nos cõ
emꝰ.Et lr̃as nr̃as ceſareo culmi

cernũt ad aliã deferre cãcellariã vbi amicos hab

.2

ni Eieo. Deig rome.xxij.nouẽbꝛis. M. ccccl vij.
0

onquerit pmotiones ſuss Epiſtola.cccxiiij .

9O ccellasio neglecas. —PIIIͦ L .
Meas cardinalis ſeneũ. Alrico epᷣo gurgen. S.p.. Gaudemꝰ de reditu
tuo ⁊ ꝙ maluiſti magnã pecuniã q; coꝛpꝰnegligere

„

aagiumẽéto id quidẽ cupide egiſſemꝰ:neq; negleximꝰ qð in nobis fuit q;uis

ꝓfuit nibil. Ita nũc res ſe bñt:neqʒ bumana neq; diuina iura põdus habẽt.Sed

putamꝰ adbuc illũ daturũ penas qͥ tãtu admiſit ſcelus. Hũc qð ſcribamꝰ non eſt
aliud niſi qd tecũ cõquerimur nõ potuiſſe nosin curia ceſarea ir̃as obtinuiſſe ad
regẽ polonie cõmẽdatiuas.Qd quidẽ nõ de ce ſare diamꝰ nẽ ſua mãſuetudo be-
nigne ãnuit ir̃as ſenbi debere. Sʒ cacellaria impedimẽto fuit.Cuiꝰrectoꝛ ꝓcxaſti
nado negauit expeditionẽ ⁊ ꝓcuratoꝛ nr̃ deluſus abijt ñ ſine dano magno nfo:q̃
lr̃as ceſareas nob admodũ ꝓfuturas arbitramur. Rogamꝰte vt ceſareo culmini
cxponẽ veł.Et ſi qͥs ẽ puidẽdi modꝰrei mee ↄſulito.Ex roma die. xxij.nouẽbꝛis.
Etſi ſe tanta laude indignũ ſciat E 4 ola cccCxv .
mauult laude q; vituperio tranſgredi. P 1 ReoeeeVe.
MHeas car.ſenen.frãciſco philepho.S.p.d.Lras tuas frãciſce amatiſſime
⁊qᷣdẽ ſuauiſſimas accepimꝰ mediolani ad.viij.Kł.nouẽbꝛis ſcriptas.Cũq;
beis dulce carmẽ ſale cõditum oprimno Priotg⸗ nobis reddite fuerãt ⁊
vᷣſus imꝑes ex officina taa piocũdi terſiq;:q̃bꝰiapꝛidẽ reſpodimꝰ. Hũc pauca ad
noua ſcrnipta dicemꝰ. Jobᷣes papa terci ⁊ viceſimꝰcũ plꝰequo laudaret᷑:ſcio inqᷣt
me ludi: falſa qʒ laus inę delectat. Idẽ ⁊ nos dixerimꝰ: nõ ſut nĩe s nob ateri/
buis laudes.Scimꝰqᷓ pede claudicamꝰquẽ olemꝰdentẽ.audari tñ falſo qvero

Si potuiſſemꝰtibi eſſe

——,—

—

b
ſee
t

— ffffcſcſ——— —. —

SISe hf ☛

== —

—

— — r—r— — —

Excuſat quarenò ſeripſerat. Epiſtola. cccx viij

vituꝑari malimꝰ. ibi gras babem?q̃ nos ĩmoꝛtales facis. Libꝛũ tuũ iam dud
in cathaloniã abijſſe putamus. Mibil eſt 5 de illo ſperes. Nacua bibliotheca eſt
ſter verboſas leges nibil bʒ::ʒenophõtẽ filiũ tuñ optimũadoleſcẽtẽ ⁊ tuis imbu

tũ diſciplinis ĩ familiã nr̃am recepiſſemꝰ⁊ ſui ⁊ tui cã libent ſi facultates ur̃e tuliſ
ſent. Sʒ nõ ſũt opes nreqͥ lõgũ ferat famuloꝝ oꝛdinẽ ⁊ curiã ſplẽdidã. Aiuimꝰte
nui tmnẽſa ⁊ int᷑ vltios hꝛi cardinales ſat᷑ eẽ putamꝰ.Aale ⁊ nos ꝑge amarc:qñqdẽ

id recipꝛocũ ſit. Ex vꝛbe romana.vij.ł.decẽbꝛis.Anno dñi.M.cccclvij.

een ronesiis Piſtola. ccCxvj.

Meas cardinalis ſeneñ. Hẽrico ſenftleben. S.p.d. MHegligẽter factũ eſt ꝙ;
lre imꝑiales nõ ſũt hite. Ita illi amici ſũt nos alit᷑ cũ eis agimꝰ.urandũ
eeſt ne deſint. Yoꝛtaſſe ita placet deo:regi tñ ſumꝰ obnoxij. Scimimꝑato/
rẽ nõ eẽ in culpa cuius benignitatẽ exꝑti ſumus:vlrici ea malignitas eſt.Cura ex
periẽde rei tua ẽ.QScũq; mãdatũ ꝓcuratoꝛibꝰ nr̃is dederis:id volumꝰ ratũ eſſe.
Credimus tñ neceſſe erit paulũ eo ꝓficiſci:alioͥn parũ ſperamꝰ cũ te buc reditu/
rũ audiamꝰ.Alia q̃ mõ ſcribamꝰ ñ occurrũt:italia ita ſe hʒ ſicut heri ⁊ nudiuſter/
cius. Hepos pape adhuc egrotat ⁊ putat᷑ euaſurꝰ.Legat ex marchia ꝓpediẽ re/

„

diturus expectat᷑. Vale optie.Ex vꝛbe romana die.xxi.nouẽbꝛis.

dꝛepoſiturã amico unpetrauit. Epiſtola.cccxvij.

Meas cardinalis ſeneñ.imvenceſlao bobemio.S.p.d. Seruauimꝰqð ꝓmi
ſimꝰ ⁊ annuẽte dee ſatiſfecimꝰtue volũtati. Pꝛepoſiturã bꝛumeñ.ↄſecutꝰ
es ⁊ munẽ aplico ⁊ nr̃a potiſſimũ ſolicitudine qͥ iuuãte reuerẽdiſſimo dño
rothbom agenſi cardinalẽ papieñ.alteri ↄſulentẽ vicimꝰ.Luũñ nũc eſt vt poſſeſſio/
nẽ aſſeqͥ ſtudeas ⁊ ꝓ nobis in eccha varimieñ.tuas opas imptiaris in q re noue
indies difficultates emergũt. Faciũt dñi de roſis rẽ nobis gtiſſimã ſi bac de cã ad
regẽ polonie te miſerint.Aale.Ex vꝛbe romana.viij.l.decebꝛis.

„„

O
Meas cardinalis ſeneñ. Latino cardinali de vꝛſinis. S.p.d. Muis nõ ſcri
prlſi hactenꝰ pꝛnitatitue:nõ tñ minꝰilli ⁊ deditꝰ ⁊ affectꝰfui.Sʒ cqm meeta
liturnitatis tua ſingularis pꝛudęẽetia ꝑ ſeſe optime nouit. Mo ſũt ea tpa qᷓ
miſſitationes lr̃aꝝ expoſcat. HNec vidi meig r̃is aliqð afferri poſſe pᷣſidiũ rebus
tuis qd ſi vidiſſeʒ etiã cũ ꝑiculo ſcripſiſſes. Ita em̃ dignatio tua de memerita eſt.
Mũc vo taceo ⁊ ſimul ſupos oꝛo vt finẽ aliqñ tuis tẽpeſtatibꝰtribuãt:⁊ reddant
nobis ꝑſonã tuã:q̃ nõ ſine incõmodo ſacrũ colleg ũ caret. Mouitates nullas ha

beo ſcribẽdas q́s nõ putẽ dignationi tue notas:niſi foꝛte germanicas:ſᷣ impliciti

bello ꝓpꝛio hoies nõ ſolẽt externa curare.Hec ſcripſi ne ꝑpetuũ ſilẽtiũ meũ accu⸗
