i ᷣ negocio qͥ cq; age:ſᷣ oʒ nõnũq; eriã cũ ꝑiculo res aggredi:qð dictũ ſoem mihi
fecit poſſeſſiõis Pae⸗ Arie ag admodũ letatꝰeſt.ſperãs oꝑa ſusa rẽ hãc ↄcludi.
actũ ẽ. Scis ꝑ hos mõtes ñ eẽ diuerſoꝛia vt i vꝛbibꝰ iſignibꝰ:nec eſcaꝝ hꝛi copiã
cãcellarieq; nr̃e malũ iter patẽ int᷑ milites:Hoc fecit vt nr̃e ꝑ diẽ pꝰregẽ ꝓſiciſoi
vellẽt. Ego vo timẽs ne interdum res friſingeſ tractaret᷑:putãſq; bonu eẽ pnᷣtiã
miea: vt abirẽ ↄſiliarios amicitie tue mẽoꝛiã facerẽ:accerſito iacobo ⁊ vno fami
liari:regia caſtra ſecutꝰſum.Sʒ nihil ĩ via geſtũ ẽ᷑:qm̃ nuſqᷓ;ᷓ rex qeuit.Ait cũ eſſe/
inus i burgo iudeoꝝ vidẽs aꝛ ↄſiliũ tenebat᷑:ↄmõui regẽ tui vt mẽoꝛ eet qʒ doſte
inq̃t q̃eti erimꝰme ↄionefacito.Hoc aũt ifra triquũ erit:⁊ ſicxſq; buc ꝓducti ſu
mus re infecta.Ego interiz auiſamẽta nõnulla ↄfeci:q̃ michael ex latinovertitin

theutonicũ:beriq; regilobtuli petẽs vt i ↄſilio legi iuberet.rq; friſingeñ.expedi·

c laurẽtij mãdare reſtitui.vt obnoxiꝰ ſim manibꝰ

bus nüc 8 5 poſſuz. Qà 2 referenda ſũt geſta plu
ra:⁊tu dᷣ młtis inſtrui cupis:q̃ paues vᷣbis cõplecti nõ queo.HNec em̃ ego ille ſuʒ

ltio vixit rex velle ſe ad ↄciliũ h̊ deducẽ᷑: Sʒ qꝛ i craſtinũ abiturꝰerat.nihil illi

nor⸗
ilai
emo⸗

tãꝗᷓ ⁊ bꝛeuẽ oñdit vt fiat ↄuẽtꝰpꝛinci

bat᷑ ſuʒ allocutꝰ. Sʒ veꝝ ẽ qð dici ſolet:bonos ↄſulareslmalũ collegin.Oẽsvno
ſe oꝛe a tuos eẽ ⁊ cꝗs tuas coꝛdi bꝛẽe dixer̃t. Cõſiliarij vo pñtes bi ſũt. Mgr̃ came
re:iohes de eberſtoꝛff:waltherꝰʒebinger:leupoldus aſpch.Ceteri abſũt. Inter
hos res geſta ẽ:legitq; mgf̃ vlricinſtructiões q́s feci ⁊ qᷣrũ copiã cũ pñtibꝰ ma⸗
Eccdei tue trãſmitto. Relatꝰ?fuit ctiã lraꝝ tuaꝝ tenoꝛ:ſᷣ oĩa in vanuũ traſierunt
oc.n. mihi demũ rũſum eſt. Regẽ inpñtiaꝝ ceit ex cauſis velle ſuꝑſedẽ: roga
req; tuã magni ficẽtiã ne egreferet:qꝛ boni reſpect? ect: mãdatũq; ẽ vlrico vt lr̃is
regijs te ad curiꝗ aduocet.Haci cã friſingeñ.ꝑſiadeo mibi tuã abñtiã bis i rebꝰ
admoduʒ nocuiſſe:qꝛ pũti dat᷑:abñti detrabit᷑.Et veꝝ ẽtritũ ſermone ꝓuerbiũ.
Facies hois facies leonis.Oẽs bodie ſimulati ſumꝰamici:amare fingimus non
amamꝰ. Atq; idcirco vbi ades:ſubſeruio tibi:obſeqr:qͥcq̃d iubes facio vt videar
te diligẽ: vbi abſis nibil te pendo:qꝛ vel nõ redibis vel ſi remeaueris:dicã me fe/
ciſſe oẽm diligentiꝗ ⁊ alios in culpa fuiſſe:ꝙ res ex tua non ſit expedita ſnia. Ita
E certe adulatoꝛes ſumꝰ nõ amatoꝛes:nec fict?amoꝛ int abñtes aliqd hʒʒ vigoꝛis.
Credo me plane intelligas.Sʒ fingẽdũ eſt poſte;ᷓ oẽs fingũt. Haʒ ⁊ ihs finxit ſe
lõsiꝰire:vt hoies ſunt ita vcamur.Extrabedũ ẽ ex petra mel ⁊ oleũ ex ſaxo duriſ
ſimo.Exiſtimo i tuo reditu dñcta reſarciri.Cũ.n.regiꝰanimꝰbonꝰſit neceſſe eſt vt
reliqui ſubſequant᷑:qꝛ að illũ velle ſciũt:nõ audent diſſuadẽ.Que aũt cã ſit ꝓpter
quã rex dicat ſe nũc ſuꝑſedere nõ ſco niſi ꝓpter mutationẽ atheſis.foꝛſitan inten
dit bauaros duces aquerſus plebẽillã in ſui fauoꝛc trabere:⁊ ob eã rem nõ vult

nũc ipᷣis diſplicẽ ſi tibi poſſeſſionẽ pᷣbuerit ⁊c. De bullis aplicis quas putabas iã

eẽ in auſtria nihil ſubodoꝛo.qð ſi veꝝ eẽt iã henricus me cõmonuiſſet.Sʒ videt
mihi rurſus inſtãduz ap dñm iohem caruaial vt lf̃e veniãt. Ego fecivt rurſus

tioni daret. Cõueſerã antea oſiliarios q̃ſq; ſingulatis vbis ꝗ mibi idonea vide

rex ſcpſit ↄcilio vt circa ↄfirmationẽ ꝑtis aduerſe ſuꝑſederet. Idq; ad ꝓpoſitũve
nit. Obijt em̃ ꝑ hos dięs gregoꝛiꝰbꝛixinẽſis epᷣs:⁊ qui mane ſoſpes erat in ſero ſe

pultus ẽ.Genus moꝛtis feliciſſimũ ſi bene illi cũ deo fuerit. Si minꝰmiſerrimꝰtrã
ſitus. Sʒ s tãiuſtus eſt vt ↄfeſſione nõ egeat.qͥs mũdus a peccato ẽ. MNibil mi/⸗
bi cõſcius ſum apls inqͥt nõ tñ in hoc iuſtiſ̃catus ſum. Quid nos dicamꝰ abſir ſa
nobis moꝛtis ſubitanee caſus:deturq; ſpaciũ pnie tãtomagis quãtoplus delinq/⸗
mus.Ob hãc necem ſcriptũ eſt ⁊ ꝓcilio ⁊ Pape metropolitanoq;:ne circa puiſio/

nẽ brixineñ.huius ecclie qcqͥd agãt: la coonen nein quẽ pᷣlatũ regiꝰ animꝰ

inclinet᷑ Meue clectũ aut poſtulatũ ↄfirmẽt aliquẽ.Ego puto eccliam illaʒ duos
babiturã ſponſos:nec tercius foꝛſitan aberit. Illi.n.canonici eligẽt:nec papa ca
rere ſuo iure volet.Et in eius inuidiã ↄciliũ dabit tercium.felix vxoꝛ tot maritos

habitura. Si mõ id põt fieri vt nõ ſint adulteri. Hoc malũ facit eccliaſtica diui⸗

ſio:ad quã tollendã nimis ſumꝰtoꝛpentes.Aidi qͥd reges ſcribũt ex copijs lfaꝝ
nec deſpero rẽ poſſe bñ ↄduci ſi aggredi veęlimꝰnegociu.Oibꝰ.n.vt vides diſpli/
cet ſciſina:oẽs abhoꝛꝛẽt. Aiã aũt ſopiẽdi ̊ malũ carolꝰrex francie niſi falloꝛ ⁊ tu
. pũ vleoꝝ oꝛstoꝝ in cõi aliqͥ loco ibiq; vna re
cipiat᷑ ↄcluſio ꝑ oẽs.Ad h̊ aũt pagendũ opꝰeẽt rurſus ſcribẽ cuctis regibꝰ pᷣnci/
pibuſq; vt oꝛatoꝛes ſuos argẽtinam vel coſtantiã mitterent pleno madato ſuf/
fultos ad pacẽ ecdlie gtractadꝗ. Fienda eẽt rurſus expẽſa:q̃ anno pᷣterito facta ẽ
vixtricẽtoꝝ aureoꝝ. Pauloplꝰcoſtãtinꝰ i cõgregatioe niceni cilij expoſuit.Hec
via nõ poſſet impediri:nec papa vel ↄſiliũ reniti poſſent:tãq; hͥ abſqʒ ipis fieri ne
qret.Lʒ.n.pᷣncipibꝰſecuiaribꝰↄuenire iuito clero:⁊ tũ illic vnio fieri poſſet. NHaʒ
ille papa indubitat?eẽt cui spncipes obedirẽt.HNõ video clericos qͥ velint pꝛo
iſta vłila pꝑte martyriũ ferrę. OQẽs bãcfidẽ hẽmꝰquã nr̃i pᷣncipes:qͥ ſi colerẽtido
la ⁊ nos etiã coleremꝰ.Et nõ ſolũ papã ſᷣ xpᷣm etia negaremus ſeculari ptãte vꝛ/⸗
gente.Quia refriguit charitas ⁊ ois interijt fides:vtcũq; ſit pacẽ deſideraremus
que ſiue ꝑ aliud cõciliũ vel ꝑ cõuentũ principũ det᷑ nihilivendo. Mõ.n.de nomte
.

gde te ↄtendẽdũ eſt:voca panẽ ſi piacet lapidẽ ⁊ da mihi dus fameſco. Non vo/

cat᷑ ↄciliũ vocet᷑ cõuẽtus vocet᷑ cõciliabulũ agregatio ſynagoga nihil intereſt dũ
ſciſma depellat. Ideo mihi admodũñ placet qð rex francie ſcribit eiuſqʒ ſnieinbẽ/
rein. Mã videt᷑ regi nro ꝑmittere beeHgresanatiſe vocationẽ:nobilis ille qͥ ſe/
cũ fułt:cui ⁊ inſtructiones dediſti reuerſus eſt:ſ nullas attulit lr̃as. Nunc ad res
atheſis reuertoꝛ q̃ turbulẽtiſſime ſũt:⁊ neſcio an regẽ moueãt.Nã ſꝑ vniꝰ eſt vul
tus:lʒ res ſua gerat᷑ incerte cuiꝰminimũ intereſt imo nihil:niſi regis cã maxie cõ
turbãt.Oꝛatoꝛes ex atheſi gretʒiũ venerũt.Eoꝝ petitio fuit vt ſigiſmũdꝰ ⁊ the
ſaurus remitterent᷑:qꝛ iam pᷣterijſſet inſcriptionis tẽpꝰ: poſtq; in atheſim veniſ⸗
ſet ſigiſmũdus ↄſiliarios dare ſibi patria vellet iureiurãdo aſtringere. Zũq; ſi
cũ eoꝝ oſilio ſi igiſnundne vellet patriã ſuã regi cõmittere:vel dua alberto: pari
ruri eſſent:bec legatio eoꝝ fuit. His rñſum eſt. ſRegẽ non teneriad bec:ſecũq; ſi-
giſinũdũ vnanimẽ foꝛe:miſſos eẽ oꝛatoꝛes in atheſim bac de cꝗ quoꝝ rũſuʒ expe
ctaret᷑. Cuꝑe tñ regẽ vt atbeſum mitteret aliq̊s cũ ꝑtãte tractãdi cõcoꝛdiã ne res
in tali diſturbio ꝑſeuerãtes magni alicuiꝰmali foꝛẽt origo.Cũq; his reiniſſi ſunt
oꝛatoꝛes:pᷣenerat eos cõſtan.eps.quiſe mediatoꝛẽ interponẽ cupiebat.HNuiclʒ
nõ magna fides ſit pᷣbita ꝓpter fratrè qͥ nouãdis rehꝰcam dedit. Multa tñ ſunt
cõmiſſa eiq; inãdata ẽ cõcoꝛdie pꝛactica. Jãq; in atheſim ſe recepit: qͥd egerit ñ
põt ſciri.Oꝛatoꝛes regij nõ ſunt admiſſi:ſed expectãt i rubeoburgovbi clauſura
eſt. THrilbelmus illic numerat piſces qui ꝑ flumẽ trãſeũt. Multũ.n. ocij bʒ. Id/
ipᷣm ⁊ college faciũt:q;; ⁊ aliqñ ludit᷑ ales ꝑ noctẽ. RNuſtica illic plebs in armis ẽ
Et aditã qᷓſi ſepulchꝛu dñi cuſtodit:nõ tñ doꝛmit vt pilati ſatellites:ſᷣ die noctuqʒ
bibit. Recepcft.n. atheſim ducales redditꝰ ⁊ cũ his ꝑlebẽ in armis alũt: nullu ſch
aditus caret cuſtode. Snia oibus vna eſt aut ſigiſmudũ recuꝑare:aut in liberta-
tẽ ſe vendicare: qui ſi nõ ſatis ſua ſponte inſaniut ſuitenſes inſtigatoꝛes babẽt qͥ
ſe adiutoꝛes nefandi ꝓpoſiti repꝛomittũt.Tridẽtini adhuc in fide manent: quis

p alios dietim ſtimulent᷑:dicunt ſe id acturos quod epᷣs eoꝝ iuſſerit. Ex cuius iuſ

ſu adhuc regi vſq; ad mẽſes quatuoꝛ ſunt obnoxij.Rex tñ ad eos nõ bʒ aditũ ni/
ſiꝑ dominia venetoꝝ:⁊ ꝑ viq hãc mittent᷑ nũc oꝛatoꝛes illuc. Dicũt aliqͥ comitẽ
galeazeñ cũ peditibꝰqdringẽtis tridenti foꝛe ⁊ ꝑtes regis tueri:qð tñ mihi nõ eſt
lucidũ.Sũt qͥ putãt obitũ bꝛixinẽſis epᷣi accõmodũñ eẽ:q̃ is occulte mala bec fu
erit exoꝛſus. Me alia ſnia tenet.Arbitroꝛ.n.eneſtigio pꝛincipes factionis accur/
riſſe bꝛixinã Ibicg oꝑam dediſſe vt eoꝝ ſnia fiat epᷣs interea vᷣo iam arceslcuſtodi
ri ꝑ eos.Sʒ ſʒ cuilibet opinari:vaticinari paucis:qm̃ futuroꝝ euentũ ſolus deus
nouit:humane mẽtes in tenebꝛis degũt:nec videre ſᷣ argumetari pñt ex pᷣteritis
⁊ inſtãtibꝰ quid ſit futuꝝĩ eo ꝙ ſepe fallunt᷑:vt qͥ ꝑ vitrũ vltra inſpiciũt:aut iadqs
iactãt viſuʒ. Hec ſcripſi ad.v.Ralẽdas ianuarij putas me ſtatiʒ miſſux lr̃as.cNũe
2 ſuꝑeſt ſpaciũ adijciã reliqua. Junioꝛ comes cilie buc heri aduenit: dux albertꝰ
hoꝛatim expectat᷑.Similit᷑ ⁊ comes goꝛicie cũ eius vxoꝛe. Aceepi goꝛicie comitẽ
feuda ſuſceptuꝝ:qð ſi ſic erit:nõnibil ad cãcellariã veniet:cuʒ his vt cõiecto vtq;
pcepi tractabit᷑ d¶ modo intrãdi atbeſim. Aiunt em̃ quidã ꝑ terras boꝛicie acceſ-
ſum patere atheſinoſq; timere comitẽ cilie. Aget᷑ quoq; vt ſubodoꝛo ꝙ hic cilien
ſis in curia ꝑſeueret. Sed bis in rebꝰnemo vtilioꝛ eẽt tua magnificẽtia. Nemo h
eſt q ſciat quales ſint Pabiti tractatus cũ comite ipſo ⁊ ad regiſtru recuriit᷑. Co⸗
mitis goꝛicie vxoꝛ:q̃re hucadueniat neſcio:niſi queſtura iniurias viri:quẽ aiſit vl
tra qᷓ; dici poſſtt iniuriũ.M ſi eo nimis licet qꝛ vir etate ↄfectꝰ ⁊ foꝛma ineptꝰ con
ſoꝛtẽ pene diuinã ſoꝛtitus fuerat. Qua ſi bene vſus fuiſſet nemo eſſet beatioꝛ eo.
Inter bumanas nãq; felicitates bec vel maxima eſt vt cõiugẽ qs hulchꝛã ſoꝛtia
tur ⁊ bonã. Zum quod eſt tritũ fecundã ſicut hãc eẽ referunt᷑.Quida rentur eaʒ
oino diuoꝛtiũ petiturã:qꝛ vite ſue timeat:qᷓ;uis cõiunx mirũ imodũ ſibi blandiat᷑

dum ambo hic erũt altius rem inueſtigabo.Hec ſatis ad res carinthianas. Muũc
in hũgariã pergo.Scripſi dudũ tibi dietã certã indictã fuiſſe ꝑ bũgaros vt ambe

—

. —— „ „ „ — 1 „ 1— 2
partes bude cõuenirent ac de regni cõmodo trãſigerẽt:quodimihi admodũ diſ/

„

licebat: ꝓpter locũ quo nil agi poſſe cernebã niſi ex arbitrio regis polonie:time/

bamq; ni m infantulũ iure pꝛuari ſuo. Sed reſpicit illum deus: ⁊ quia bumana

deſtitutus eſt ope:ex alto reperit auxiliũ nondũ perdita ſpes eſt. Hec tam felix ẽ
aduerſarius qᷓ; fama pꝛedixit. Cum efſemus nuper in via buc venientes:ohuios
oꝛatoꝛes hungaros apud pꝛugsam babuimꝰ:qui vſq; in luben regiam ſecuti ſũt
maieſtatẽ. Hi attulerut litteras ex parte cõitatum quas optime noſti. Ac ex ꝑte
ſtrigonienſis archiepiſcopi giſe ⁊ ladiſlaibani. Mi fuerunt etiaʒ hoc anno apud
wiennã: vnus eſt quem giſcha tunc miſit. Alter miſſus fuit per cõmunitates ca/
ſchonie quez nomine philippũ dicunt. Mi retulerũt partem regni que obedit la⸗
diſlao nullatenus conſentire voluiſſe in vieta budenſi. Sed contenti ſunt omès
vt duo conuẽtus fiant. Dars quidem polonoꝝ bude conueniat: ⁊ pars ladiſlai
apud ſtrigoniũ. Idq; in purificationis feſto pꝛoximo. Petũt quoq;ʒ ladiſlai te vt
rex ad ſirigoniũ oꝛatoꝛes in pꝛefixa die tranſmittat nec velit res tantas negligere
Poſtularũt etiã regẽ ſuũ ad cõtermina regni deduciſicut eis ꝓmiſſuʒz eſſet. Oꝛa
toꝛ giſte retulit dminum ſuum q;uis vxoꝛem alterius haberet ſtabili mente la/
diſſai partem tueri: nectimere aliquẽ nec debere illum ſic eſſe vxoꝛiuʒ vt ꝓpter fe
minaʒ regem deſerat. Sed viã ſibi per boc patere qua ſibi attrabat alienos. Mu
lieremq; viro ſubeſſe non virum mulieri. Et boc coniugiũ nõ parũ conducere la/
diſlao.Hoc reſponſum eſt regis.ladiſlaum nonaũ miſſum:qꝛ egrotus fuiſſet ſed
mittendũ eſſe q; pꝛimũ rer in auſtri reuerteret᷑. Oꝛatoꝛes futuros in dieta vt pe
titum eſſet:⁊ ſuper boc rectoꝛibus auſtrie ſcriptũ eſt vt oꝛatoꝛes ipſi mittãt. ꝛa

tie acte ſunt ꝙ in budenſi dieta non ſit conſenſus pꝛeſtitus. Scriptũq; eſt caſtel/

lano gretʒenſi vt purum bis oꝛatoꝛibus oſtendat: ⁊ boc modo dimiſ i ſunt bun⸗

gartinwlenn. õuentus habet᷑ patrie:eoq; iohannes niperg miſſuseſt qui nõ
dum redijt: nec quid ſit geſtũ ſcitur. NHunc tepus eſſet res italas ingredi:ſed nibil

2

babeo illinc ſcriptura dignũ. Yata eſt comitẽ franciſcũ mille quingentos equi/

tes amiſiſſe qauos picẽninus bello ſuſceꝑit. Id tamen dubium eſt. Eugenius ro/
me manet. Partes ille ſicſe babent vtnoſti. Mihil innouatũ audio. Memo huc
oꝛatoꝛes mittit:⁊ nos illuc neminẽ deſtinamꝰ. Montes niuoſi ⁊ nimis alti inter/
ſecant aditus:nec tu me pendis nec ego te magnifacio vt volũt principes ſic ex⸗
iſtimant᷑. Aigilare laboꝛare currere plurima opoꝛtet:ſi qs velit haberi magnꝰ:qᷓ

—

dã modico ſut cõtenti ⁊ recte ſane:ſi ad naturã viuẽtes deũ reſpiciꝗt ⁊ quieti ſũt
animi. Ylle nõ eſt laudandus qui multa cupit ⁊ aggredit᷑ pauca.Opoꝛtetnãq; ⁊

„

aim ⁊ opa còuenire ſi quia comẽdari debeat. Miroꝛ venetos hic ꝓpinquos nulli
milſiſſe. Aut nos cõtẽnũt:aut maioꝛibꝰſunt occupati negocijs. Ego nri cã optaſ/

ſem marie illoꝝ aduentũ.Sed tranſeo hec vt ad res ecclie reuertar q̃ hucuſq; di/

late finẽ hodie ſuſceperunt. Res in cõcilio hec geſta eſt:lre in pꝛimis tue perlecte
ſũt:tũ oꝛatoꝝ:tũ regũ. Doſt alia ſcripta oꝛdinẽ babitũ apð vos referẽtia nibil ali
ud diſceptatũ eſt niſi an veniẽdũ eſſet nurembergã.Sed poſtq; diſcrimẽ iminere

oſtenſuʒ eſt niſi veniret᷑: placuit aduentũ polliceri:totaq; diſputatio de tpe man/
ſit. Alijs purificationis diẽ:alis mediũ quadrageſime: alijs feſtũ martini: alijs
ſancti geoꝛij placebat eligere:obtinuitq; tandẽ vltia ſnia. Scribitq; rex tibi ⁊ pᷣn
cipibꝰ quibꝰals ſcriptũ eſt: velle ſe oĩno in die ſancti geoꝛij apud nurẽberga vide
ri:ſicut ex eis lĩrſis cognoſces. Rogant᷑q; pꝛincipes vt interiʒ maneãt indeclarati

⁊ſæ cõtinuatione diete vſq; in tps illud nibil eſt dictũ. Sʒ apparet ex taciturnitate

totũ remitti ad vos qͥ dietã tenet. Multa viſa ſunt placere tum regitum cõſilia

rijs via quã rex frãcie aperuit. ⁊ chimenſis eps ill in auada ſua cedula plurimũ

ↄmẽdauit. Mihi etiã vt ſupꝛa dixi ſi quid video ꝑlibens eſt exquo pꝛincipes ger
manie nõ ſunt vniꝰ voti.Tibi aũt ſeoꝛſum ſcribit᷑ vt oino reuertaris:qð mibi bis
rõnibꝰ ꝑſuaſum eſt. Primũ ꝓpter eccleſiam friſingenſem vt interim ꝓuideas poſ

ſeſſonem babere: quia ſequat poſtea quicqͥd velit:res tua in vado e q;q; non

u

video ꝙ bececdia manus poſſit effugere tuas ſi velis inſtare. Mã vt ir̃eregũ ca

nũt:oẽs eugenio parẽt:illũq; venerant ⁊ colũt.Et ipoſſibile ẽ declarationẽ aduer

ſus eũ fieri niſi maiſciſma ſuboꝛiat᷑. Idcirco ꝑſeuerare in ſnia debes:⁊ bõc ecde

„

ſiã ꝓſequi qᷓ tua ẽ: vel rex vt puto aduerſus erit dictis ſuis.Solet.n.qð ꝓmittit
ratũ g:nec verbũ regiũ facit irritũ.Et ob hãc rẽ venire oino debes: ne ꝓpt᷑ abſen
ciꝗ tuꝗ aliqd innouet᷑ ꝑ aliquos qͥ hucdietim veniũt ex bauaria. Rex pᷣterea mul
tũ tui eſt nic indigens.Et tũc bonũ eſt ſᷣuire hncipibꝰ cũ res pᷣter ſniam eunt.Ze
res atheſis:cilie:hũgarie:bohemieq;:depoſcũt.Mõ dico italas:qꝛ illaꝝ nð eſt cu
ra. Sũt tñ ⁊ ſueuica negocia ſiue alſacie vnde legatio buc venit auxiliũ aduerſus
ſuitenſes poſtulãs:alioqn tacite interminant᷑ ducẽ burgũdie foꝛe accerſiendum
vides qꝛ neceſſarius eſt tuꝰaduẽtꝰ: vetere occaſiõe data: qꝛ rebus tuis admodũ
Oducit.Exinde cũ ſicut ſcribis neceſſariũ ſit regẽ aſcendere nurẽbergãq; petere:
hneceſſariũ eſt te penes regẽ eſſe:vt inſtes comoneas ꝑicula demonſtres ⁊ pſua⸗
deas. Nacq; ſitu ades:poterit rex illuctrabi: aliter vo timeo:ne qð nũc ſcribitur
euaneſcat: ⁊ ſit erroꝛ nouiſſimꝰ peioꝛ pꝛioꝛi:Scio nõ nullos eẽ qui libenter vide⸗
rẽt te ſemꝑ abeſſe:ſj tuũ eſt deſideriũ potius regiũ intueri ⁊ tuũ cõmodũ qᷓ; illoꝝ

—

volũtatẽ. Nõ ſcripſi adbuc tibi qᷓ; exaltatus ſit magiſter vlricus qui affecutus

plebẽ illã ꝗᷓ pꝑtinebat ad vniuerſitatẽ wiẽnenſem q qugentos aureos annuatim
pᷣbet:̊ dignus eſt ̊ bono:vtinã nulli minꝰ incõuenient beneficia cõmitterentur

Ego qᷓ;uis indignꝰ ſum bono:auidus ſuʒ tñ boniita vt fit. Nã qͥ paucioꝛa meret

plura cupit:qꝛ nemo ſe vt eſt extimat.HNoc facit vt ſcribã j mihi obtigerit in ple
be ſarantane vallis:quã tuo beneficio rex mibi ↄceſſit:vt ſi poſſibile ſit ⁊ ↄſilium
offeras ⁊ opem. AHicarꝰ tridẽtinus receptis lris quas a rege obtinuimus metcã
(nã me mutuo diligit in vallẽ ſaratane ſe ↄtulit poſſeſſones petijt tm̃ apud pa⸗/
rochianos egit vt poſſeſſio ſibi meo noie tradita ſit. Sʒ opoꝛtuit eũ ꝓmittẽ con⸗
ſenſuz ducis ſigiſnüi ſubſecutunꝝ foꝛe: alioqn poſſeſſio vim amitteret. Ita ſcri/
hit mibi vicari pfatus ꝑ tres lr̃as:ſuadeętq; vt habeã lr̃as Sõõ dñi ducis p
ds appareat eñ fore ↄtentũ de his qᷓ rex fecit. Interim vo poſſeſſionẽ hʒ. Mibi
res viſa eſt impetratu grauis in bacreꝝ turbine. Sʒ expectabã reditũ tuũ. Inte
rea męr̃ vlricus q ſuã ſaratanã mimis tuet᷑:meq; ſui ca ſpernit:verbũ ex ꝑtẽ reg⸗
hoc ad me habuit. Inquit.n. regẽ cuꝑe me ſaratane fratrẽ ſiu eis nepos eſt aͤetu
dimittẽ mibiq; ꝓmittere eccliam pꝛimã q̃ vel in auſtria vel in ſueuia vel in atbe

ſi vacaret. Stiriã:carintbiã ⁊ carniolã excepit. Mihi resviſa ẽ admodũ ſuſpecta

Tum peer hanc exception?. um ꝙ ego poſſeſſoꝛ ſum babẽs ius reſeruatiõis
ius oꝛdinarij ⁊ius patronatꝰ. Alter nullũ ius niſipꝛimariaꝝ pꝛecũ pꝛeſefert. Di
rũ itaq; putabã dimittere:⁊ nõ parere regi duriꝰ. Landẽ ↄſiderãs ꝙ ꝑ medium
cun ius patronat habuerã indignũ putaui aliqd agẽ:niſi te pꝛiꝰcoſulerẽ. ſReſpõ
di g̊ me velle reditũ tuñ manere:qͥ me ꝓmoaiſſes:⁊ quicqᷣd tu cõſuleres id agerẽ
Dic res ſe habet. Nunc pᷣcoꝛ vt velis regi ſuadere ne me deſtituat.ne velit alteri
plus q; mihi affici:ne iuſticiq meò illius iniuſticie pꝛeferat. Nam ⁊ ſua intereſt vt
iuspatronatus in illa eccleſia maneat:nec decet beneficiũ pꝛincipis mutari.Ego
vo etſi parui redditus illa ecclia ſit:tñ cõtẽtus ſuʒ canonicatũq; illic habeo ⁊ vel
Iem aliqñ me ſequeſtrare ab huius mũdi turbinibꝰ deoq; ſeruire ⁊ mibi viuere:
baberẽe illic ducatos ducentos cũ canonicatu annuatim poſſemq; honeſte viuẽ:
Ego iã ſum veſpeꝝ pᷣtergreſſus ⁊ non ſemꝑ potero buc atq; illuc diſcurrere:tſi fa
ciaʒ hoc per ſex annos ſatis eſt: poſtea quieſcere me opoꝛtet:⁊ vtinã locũ babeã
vbi quieſca boneſtũ. Sum animi tui:plus mihi placet hodiernũ ouuzʒ qᷓ; gallina
craſtina. Heſcio quid veſper vehat.quod habemus tenendũ eſt. Ideo tibi ſuppli
Co ibac re vt me iuues vel ſcriptis vel verbis ſi redieris qd omnino curare debes
Mõ mei cã hoc dico. Ego em̃ parui momẽti ſum:ſᷣ pter rõnes pᷣdictas.⁊ vt tri--
ſtes ſint qui te abeſſe ſunt leti.Nõ potui adbuc ſcire ꝑ quã viam tibi redeũdũ ſit.
5 ; ſaens mox ſcribam. Mã ſirex rediret in auſtriq aliud iter eſt: aliud ſi ſe ſuperius

ic

cete
tmictit
aben
mol
Le

aus
naum
mnocs

Neret
oin⸗
Tbirur

us 6
AtIm

—
tranſrerret. De lr̃is arelateñ.alias tibi ſcripſi cũ illaꝝ videbis copiaʒ.Credo me
nõ magnoꝑe dices erraſſe:aut ſi erroꝛ eſt veniã mcret᷑. Cu vale optime cum libe
ris ⁊ coniuge quibus relictis ad nos reuerti cura.

Remediũ ad reſarciendã ecdeſie pacẽ. EPiſtola Iv.

Euerendo in xpo patri dño ſilueſtro epo chimenſi dño ſuo pᷣcipuo eneas
ſiluius poeta. S. p.d. Mõ miroꝛ ꝙ ad me nibil ſcribis.qꝛ nibl me indiges
Allud mirandũ eſſet ſi ego ad te nõ ſcriberẽ qꝛ ⁊ gratia tua ſemꝑ egeo ⁊ be
neficia plura ex te accepi. Ana res tñ me reddit excuſatũ:qꝛ inaniter ſcnbere ho⸗
ininis eſt abutẽtis ocio ⁊ lis:hac de cã tacui bactenus.Nunc vo res ſe obtulit qᷓ
mihi ſcribendi materiã pᷣbuit.vidi nuper lr̃arů copias quas reges imꝑatoꝛi nr̃o

ſcribũt in rebus ecdleeſie:ppendiq; oẽs egreferre ſciſma:quo xpᷣianus populꝰimp/

ſentiarũ cõturbat᷑:multuq; demiratus ſum regis frãcie iudiciũ qð cũ tuo cõcur/
rere cognoui. Memini em̃ cũ als ſimul eſſemꝰ:deq; hac ipſa re ſereremꝰſermonẽ
quo nã pacto pacari ecclia quiret dixiſſe te.Ego ſi ceſaris eſſen: loco:vellẽ cũctos
rogare pᷣncipes.vnũ vt in locũ mitterẽt oꝛatoꝛes qͥ plenã ptãtem baberẽt res ec
deſie cõponẽdi.ã qdð pꝛincipes facerẽt ⁊ populꝰſequeret᷑ ⁊ derus.Ecceqꝛ rex
francie viam hmõi recipit quis dubitet reliqͥs oẽs aſſenſuros ſi natio germanicꝗ
cõſentiat. Jã ꝑmittit rex francie ceſarinr̃o SSgregaionis bmõi vocationẽ vos qᷓ
hbabetis rem in manibus amplecti hboc debetis. Regiq; nr̃o ⁊ electoribꝰ ſuadẽ ne
oblatã negligant viã:qꝛ ſalus hinc pendet maxima.Hec hic 8hoike vel papã re-
Airere vel cociliũ:nolint velintq; illi couenire principes poſſũt ſeqʒ in hãc vel in
illam ꝑtẽ dedinare.At nõ erit hoc cõciliũ nõ ſit qd ad nos:nõ de noie ſed de re q̃/⸗
ſtio eſt. Satis eſt ſi ſciſma de medio auferat᷑:vocet᷑ quocũq; noie qͥ aufert ſciſma.
Stultus qdẽ ſenis bitoꝛẽ in iudiciũ traxit tãq; is negaret debituʒ qui ſolidũ ſe
ſuſcepiſſe fatebat᷑.Cũ ſtultus duodecim denarios peteret apud ſeneñ.tum idẽ eſt
ſolidus qð ⁊ denarij duodecim.Sic in re nr̃a ſtultus erit qͥ tolli ſciſma ꝑ conuẽtũ

pꝛincipũ negauerit qꝛ cõciliũ nõ vocitet᷑ illa Srega rd. kocet ſinagoga vel con⸗
fectꝰ*. Sed tu ⁊ college tui in cam/

uenticulũ nò curo dum pacis exinde ſequat .
po eſtis vbi hoc gerit᷑ bellũ:⁊ in hac area vbi hec palea terit᷑:videte vt fabã bene
cudatis nedũ ſciſina eccleſie tollere curatis diuiſionẽin imperio inducatis. Hoc
nõ dico veſtri cã.qꝛ rectũ ſcio ꝓoſitũ vr̃Dm ſ̃ vt elaboꝛetis ꝙ germania vniꝰanimi
ſit:vnũq; papã colat ⁊ in vniꝰfigei ſinceritate gradiat᷑.Hec volui ſcripſiſre qꝛ ga
uiſus ſum regis francie ſniam cuenire cũ tua: tu tamẽ ſtude vt illi ſit locus: niſi
quid melius interun cogitaſti. Aale optime ⁊ me extra memoꝛie ſinũ noli abijcẽ
qꝛ tuus ſum quãtuluſcũq; ſum.

Pꝛobibet ne de epatu friſingeñ. ſine ELTri f
ↄſenſu imꝑatoꝛis cuiq; ꝓuigeat᷑. Epiſtola. lvj.
Ncas ſiluiꝰpoeta iohi tolneri romana curia ꝓcuratoꝛi viroq; bono. S.

p.d. Veniet ad curiã vẽam latoꝛ pñtiũ quẽ regia maieſtas ĩ fact eccle bꝛi⸗

xieneñ.deſtiat. Rogo te ſicut ſoles regio deſiderio vt faueas ne qͥs ad illã
eccham ꝓmoueat᷑ añq; rex noĩ auerit quẽ voluerit:nec graueris quõ res traſeat

me inſtruẽ. Scribo tibi ofident᷑ ſciẽs amicitiã qᷓ int dñm cãcellariu ⁊ te viget.Et
cũ ego illiꝰ ſeruitoꝛ exiſta:nõ puto meas pᷣces apð te incaſſuʒ ire. Poſt hiſcire te

volo cundẽ cãcellariũ abeſſe:qꝛ ꝑ regẽ deſtinatꝰẽ nurẽbergã.ſᷣ mox reuertet᷑ qꝛiã
ſibi vt redeat ſcriptũ ẽ. Is ſi nũc adeſſet ſcriberet tibi qͥd opꝰſit in facto friſingeñ.

eccleſie:ᷣ qm ipſe abeſt opus eſt me oialſignificare. Ma ille me in ſuo loco dimiſit

⁊ barũ reꝝ cõmiſit curã. Res ergo ſicſe habet.Aduerſarius qui fuit ꝑ capitulum

electus. Jam adeptus eſt poſſefionẽ oĩm eoꝝ que apud bauaros ſunt.⁊ dietim

inſtat vt caſtra que rex tenet ſibi dent᷑: ⁊ omnes bauarie duces eius cauſam tuent᷑
regiq; moleſtiſſimi ſunt. Rex aũt dediſſet iꝗ caſira dño hennico ſi bulle veniſſent
aplice:pᷣ qꝛ nõ veniũt ſuꝑſedet.Et timendũ eſt ne bauaroꝝ pᷣcibus in alteriꝰ gꝑtis

2£„
Fauoꝛẽ nutet᷑. Zdeo admodũ miroꝛ has lr̃as nõ eẽ ex curia miſſas:qꝛ nõ minug
inteſt pape ⁊ curie vr̃e dñm benricũ hac ſoꝛtiri eccliax q; oñi cãcellarij. Jpſe em̃
reperit bonoꝛificã ↄcoꝛdiã ⁊ ꝓmittit᷑ ſibi aliꝰepᷣatꝰ ꝓ fratre. Sʒ oia refutat intui
tu papeq ſibi tãbenignꝰfuit.Ego tñ timeo ne cogẽt᷑ ncceſſario exquo bulle non
mittant᷑:qꝛ tãtũ impetũ ſuſtinẽ nõ põt.Rex vo ſibi ꝓmiſerat poſſeſſionẽ caſtroꝝ
ꝗᷓ bʒ viſis bullis. Hũc oĩa ꝓpter bullas depereũt. Ideo velis ſuplicare cardialibꝰ
Nã ipi ſũtĩipedimẽto ſicut accepi ne ꝓpter vna annatã centũ ꝑdãt ⁊ illã ñ ha/
beãt. Et rogo dicas tarẽtino q cacellarin diligit ꝙ pꝛudẽtis ẽ aliqñ ſcire ꝑdẽ:nec
dicat᷑ ſpem pᷣcio nõ eẽ emẽdã qꝛ ineſcãdi ſũt nõnũq; hoies ſicut piſces ⁊ aues ⁊ fe
rarũ genꝰ:nec tm̃ qð ante pedes eſt reſpicẽ debemꝰ futura etiꝗ intueri. Ne etiã
hbec c tangit q̃ ꝓpter hanc ꝓmotionẽ inſignẽ ecchaʒ pꝛuckeñ.cõſeq̃ris:iõ laboꝛa
vt bulle mittant᷑ qᷓs potes ꝑ bũc nũciũ mittẽ:q eſt capellanꝰregis ⁊ fidus:nõ di/
co plura. tu me plane babes:bic rẽ amici:rẽ tua:⁊ reʒð geres cõem. Reſcribe mihi
d in re ſ que ſpes habeat᷑:vt cãcellariũ ⁊ fratrẽ qͥ tui ſũt cũctoꝝ certioꝛes effi-
Qã ac valcoptie.e Aie ſess
Laudat legatũ ꝙ pecuniã rennnit. EPi 0 . lvij.
AIMleas ſiluius poeta dño thome haſelbach ſacre theologie mgro. S.p.d.
Yras qͥs ad me nuꝑ miſiſti:regie maieſtati oſtẽſas feci vt q foꝛet erga te
mDens illiꝰ pſentirez. Placuit regi diligẽtia tua dixitqʒ te meliꝰ feciſſe qᷓ; bi
q̊ dationẽ pecunie ſuſpenderũt. Is vt noſti pauca loquit᷑.ſᷣ ex bis paucis plura
colligi queunt. Maturã ei?noſti ⁊ moꝛes cogites qͥd hec verba impoꝛtent.Tu tñ
nullatenꝰ heſitare debes:qᷣn bene agẽdo gratꝰpᷣncipi ſis. Feciſti em̃ vt viꝝ dcet
bonũ ⁊ cõis cõmodi zelatoꝛẽ qͥ rẽpublica ſue pᷣfert. Potuiſſet ſcãdalũ grande cð
tingere ſi remãſiſſes pecuniã expectãdo. Cũ oĩa munimẽta apud te foꝛẽt qᷣbus
in cõuentu agẽdũ erat. Mũc res bene directa eſt:⁊ iã pecunie tibi miſte ſũt: ⁊ am/
lioꝛes mittent᷑. Quõ aũt in reliquũ ſit ꝓcedendũ ex apicibus regijs cognoſces.
ale ⁊ me tui amoꝛis participẽ facito:q;q; nõ putẽ me foꝛe illius expertem.
audat amicũ quia diligenter E iſtola lvi 7
rẽ cõmiſſam curauit. . SM . — . * 1 .
Meas ſiluiꝰ poeta frãciſco boſſio iuriſcõſulto.S.p.d.Accepi tres lr̃aruʒ
tuaꝝ vniꝰſnie. Exponebãt em̃ oẽs rẽ geſtã apud ſaratanos. Deinde ſua⸗

debãt vt cõſenſũ illuſtris pᷣncipis dñi ſigiſmũdi circa ius patronatus im/

petrarẽ:qꝛ ſic res mea in vado foꝛet.Ego tuũ erga me animũ qualis eſſet iamdu/
dũ habebã ꝑſpectũ:ſᷣ tu dietim ſuꝑas opinienẽ meo:⁊ nedũ q̃rele mihi locñ eri/
pis ᷣ facultatẽ qͥ referẽdi gr̃as aufers. Gaudeo tñ ego mę talẽ amnicũ eẽ ſoꝛtitũ
cuisplura ſũt erga me bñficia q; nedũ pᷣmiare poſſuzʒ: v etiã numerare.Tu aũt cõ
ſciẽtia tua letari debes qñ ſic amig negociũ geris vt tuũ putet᷑. Rata ſũt apð me
oĩa ꝑte geſta:nec vllus guat me ſũptꝰ. Miroꝛq; te nõ plura expoſuiſſe.Aolui qð
ſuadebas a ſigiſmũdo unpetrare ſ terruit me nouitas apud atheſinos orta. Ti/
muiq; ne rex egreferret tanq; qdð eẽt a ſe geſtũ rueret:putauiq;ʒ differendũ doncc
cãcellari reuerteret᷑. Inteniʒ ex ꝑte regis rogat?ſuʒ bãc plebẽ vt aduerſario di⸗
mitterẽ:qꝛ de melioꝛi vellet ſna maieſtas mihi ꝓuidere.Hoc rex ad pᷣces aliqrũ
fecit. Reſpõdi me velle cãcellariũ expectare q̃ me ꝓmouerat ⁊ facturũñ qð ille iu/
beret. Sic nũc ſe res hʒ. Sʒ boc ſepultũ eẽ opoꝛtet ne q̊q parochiani pſentiant:
qʒ ſtude in deuotiõeſᷣuare.Egoladueniẽte cacellario qͥd ſucceſſerit tibi ſcribam
Miſerã lras ad te ⁊ ad parochianes ac alios vt ſuaſiſti:ß audio nũcios regios qͥ
illos deferebãt nõ eſſe adiiſſos.Arbitroꝛq; l̃is meis trãſitũ nõ patẽ. Ideo bas
ↄfeci vt ſcires me tuas ſuſcepiſſe ⁊ qͥ in ſtatu apud nos eẽt negociũ.Quid vo vlte
riexpediat nibil picã qꝛ ſuis nõ eſt mineruã tocẽ:vnũ tibi notũ volo vt ſcias res
capitulares:meliꝰdirigẽ dietã ſcð nurẽbergenſeʒ ad feſtũ aſccẽſionis ꝓꝛogatũ eẽ
quo tꝑe ituꝝ ſe ꝑſonalit᷑ rex ꝑ ſuas lr̃as ſignificat.Eltra nõ dicꝗ plus:nec hoc di/
cerẽ niſi iam hic publicatũ eſſet. Aale ⁊ me concanonicis cõmiſſum effice. Cum

ninus
ſeeñ
dintui
le von
aſtron
ißba⸗
cenee
es e
Treii
lhen
nodi⸗
benbi
seffi

ic
ce
ſop,
licfi
ſei⸗
i
N
e
8
ſte
ſts
ee

deus volet erim? ſimul ⁊ vitã ducem? beata ettra eurie clamoꝛes at miſerias.

Diuitibus nõ expedit cõdicere beilũ. Epiſto g. lix.
Meas ſiluius poeta nicolao veneto canonico tridentino. S. p. d. Scribe

dño franciſco boſſio lr̃as quascũ his mitto.Sed accepi virũ terroꝛs per/
culſum tridento abijſſe patauũq; petiſſe.qꝛ non placet ſibi vꝛbem incole⸗
re ena tumultibꝰ ſicut nũc tua cuitas eſt:que obſidioneʒ expectat Laudo ego
ↄſiliũ ſuũ. Nã qui põt in pace viuere:s danandus eſt ſi ſe ingerat bellis. Nemini
bellũ eſt vtile:niſi cui ſtatus pñs eſt grauis franciſcus vir diues eſt: ⁊ ſua foꝛtuna
contentꝰ: ſapit certe rumoꝛes fugiẽs ⁊ lites fugit.ex quibꝰ nibil lucrari põt. Scit
aliug eſſe boc iudiqũ ꝙ; illud ex quo ditatus eſt rote. Mã bic manibus cã defen/
dit᷑ibidẽ lingua. LZu ſcis vbi eſt:ideo rogo meas lr̃as ſibi vt deſtines ⁊ in eius al
ſentia me tuearis ne quid innouet᷑ in canonicatu quẽillic babeo:⁊ ſic te in re mea
habe ſicut de tua ꝓbitate ⁊ amicitia ſpero. Mõ puto bas tribulationes diu man
ſurn qꝛ mnreair rex nobis auxiio eẽ atq; fauoꝛi.Aale ⁊ me tuũ puta vbicũq; ſim
Coõmendat pugnãte ꝓꝙ ſan/
guine claro ⁊ ꝙ iuſticia. M! Epiſtola el.
Meas ſiluiꝰ poeta tmagnifico galiaʒio comiti de archo.S.p.dð. Accipio te
veniſſe tridentũ militariq; manu regis ptes tueri. Id q rex accepit ac
Ppterea te amat colitq; maxime Res bmoitibi ⁊ vomui tue bonoꝛi exit
vtilitati quãtũ ſentio. DPerge igit᷑ ⁊ d occaſio adeſt viꝝ d es te demöſtra. Mul/
toꝝ virtus iacet:qꝛ camꝑus deeſt vbi ſe oſtentẽt. Tibi facultas eſt qua tũ animũ
tũ ingeniũ patefacias tuũ. Res quã tueris iuſta eſt ⁊ p ſanguine claro aduerſus
plebẽ ⁊ incertũ vuligus pugnã habes:vide vt ꝑiculũ facias nõ tuimõſtreſq; ſan/

guis illuſtris quãtu obſcuro pᷣſtet. Si is qui credideris.Rex de te bene ſperatopi

nionẽ ſuãꝗ imple ⁊ oĩm qui apud ſe ſunt.Sic cum ſis magnꝰpoteris fi eri maximꝰ
lhec ſcripſi qꝛte amo:⁊ vides bonũ tibi nomẽ eſſe.Cuꝑio vt illud maneatauge/
aturq;. Zratri tuo me dede ⁊ mibi vt ſoles amorẽ tuũ cõicatũ fac. Nale. .
Secretariꝰ appellat᷑ideo multa ſcribẽda obticet. 1 g. j.
Meas ſiluiꝰiobaãni peregallo ſcriptoꝛi aplico fratriq; amatiſſimo. S. p. d.
Aeteres ſunt apud me ſre tue:quibꝰnõ reſpondi:qm nũc in ſtiria:nuncin
carinthia:nunc in carniola inter medios barbaros ſeuaſq; nationes con-
ſtitutus.Mũc apud hiſtriã ⁊ ſuꝑ oras ſuperimaris cum tergeſcinis verſatus nul
lũ habui cui cõmittere lr̃as poſſem ad te perferendas. Nuncquia nuncius dak
baſileã petiturus:ſtatui nõnihil ad te ſcribere vt ⁊ me viuñ ſcias ⁊ ſoſpitẽ ac tui
memoꝛẽ. Hec em̃ poſſem obliuiſci tui:ſem ꝑq; tua dulcis imago menti heret mee
Habe igit᷑ bas er melras: ⁊ illũ timoꝛeʒ quẽ de aduentu familiaris tui indueras
abijce. Mibil ẽ em̃ qðᷣ ampliꝰ illinc vereare: vidiq; cũ ⁊ ſanum eſſe cognoui apud
quẽ tui c viſus amice ſum.Auit eius ſociꝰ quãtu intelligo vos reuiſereipe ma⸗/
nere decreuit. Ego vtriq; abitũ pſuaſi:ac vbi ñ ꝓfeci:libeꝝ dimiſi arbitriũ. Quig
nibil iuuat calcibꝰ murũ tundere aut eos ventig dare.fiat qdð eis placet nibil ẽ qd
in dãnũ vergat.Luꝰille frat᷑ caut?ẽ:ſibiq; mag q́ᷓ; voluptati viuit nec bꝛeue gau
diũñ lõge pᷣponit vtilitati. Tu te mirare ſi oĩez cerneres.Si qñ cõbibit nihil picu
liẽ. Nemꝰmagnũ eſt wiẽne multeq; int᷑ diuerſas querc ad fontẽ ſũt vie:obloqꝗui
põt alids eloà nõ pot. Mec tuis dici amicitie ⁊ monitoꝝ plenis dicta ee volo:qn/
tñ famulo cõueniũt. De me aũt tibi vt bñ pſuadeas cupio.Mec em̃ aut gra mioꝛ
aut ſpes deterioꝛ eſt ſolito.qd mibi ſcripſiſti de abſolutione cuiuſdã homicidij ſiẽ
philippꝰnr̃ optabat:nõ põt nũcimpleri. Vleniat bõ nurẽbergã:illic ꝑfici res potit
Mec iã bic dubiũ fit qn rex vadat.Ouo i loco ſpero res vniuerſalis ecdle ſic diri⸗
givt ⁊ tu ⁊ oẽs qui bonũ cõmune cupitis:ex ſnia vos iudicetis exauditos. Jdqʒ;
mei nomine dici cupio,. Reuerendiſſino vno meo cardinali ſancti cglixti vire

õ

ſ●
bone ⁊ veri atnãtiſime:cui vt ine cõmendas peto ⁊ vna viris theologie plenis
fraãciſco ⁊ andree mioꝛis oꝛdis ꝓfeſſoꝛibꝰ.Quibꝰſi nõ latiꝰ ſcribo:vt venioq dent
oꝛa ꝛ officio meo parere me ↄuenit. HNec em alia de cꝗ ſecrctariug vocoꝛ niſi vt qᷓ
gꝗaudio queq; video digna ſilentio in abdii mei pectoꝛis claudã. Saßeis eſt ꝙ bo
nã ſæm facio. Scriptoꝛie officiũ qð illic habeo ſi emptoꝛẽ repit:pᷣcin mibi reſcri
he vt ſi fleri põt vtiliter illo me leut᷑:qꝛ nõſus eius animi vt ad vos redeã.De tri
dento arbitroꝛte audiſe. MHõ nihil bic fama ẽ atbeſinos obtinuiſſe tridentũ. Ae
ritas adhuc nubiloſa eſt. Fraciſcꝰnr̃᷑ decanꝰillinc abijt: am̃ voſtch vidit ſapienti
ſue ſnie locũ nõ eſſe:recedere potiꝰ irriſus voluit q manere danificatus.go nõ
ſpero illã rem mibi vtilẽ eſſe nec vſq in rebus eccleſiaſticis ſum foꝛtunatꝰ. Lan-
rentius de rotella nihil mei cꝗ mediolani obtinuit:nõ ſua culpa:meã em̃ canſam
exacte ꝓmouit.Sʒ noſti patrie moꝛes:nolo in illũ dicere qͥ põt pᷣſcribere:lõge ſũt
manus pᷣncipũ atq; timẽde.Ss etio pꝛincides pꝛiuatoꝝ boĩn, ſunt indigni.Ego
nulli faciã pluriſq; me putem teneri.Zu vale ⁊ mibi ſepe ſcribe meq; ſepe viſita
qꝛ nibil eſt qð tuis ſcriptis in oculis meis extet acceptius.Andreã de pauigallis
⁊ iacobũ de ceruetijs. Ac omne bonũ nĩm ta affectuoſe meo nojĩe iube ſaluere qᷓ
ine ſcis illos amare.Caſparẽ nauarieñ.arbitroꝛ cũ auũculo repatriaſſe: ſi tũ iſtic
ſit mee lalura lomis expers maneat facito. Iterũ vale.
Suadet moꝛibus coaptare non —1 /
iuris ſubtilitate vtendum eſe. Epiſtola lx y. *
Meas ſiluiꝰpoeta dño ſtephano cacie nauarieñ.iuriſcõſulto.S. p.d. Re⸗
uer ſus ex vindelicis inueni mũera q̃ i wiẽnã barbatus ex te detulerat: tas

pᷣcioſa vt mittẽte magis q; recipicte ſint digna. Mos bic alexandri fuit qᷓ
dona ſemp ex ſe metiebat᷑. Ago itaq; tibi gras qᷓ;; ferre tale oꝛnamẽtũ vbi mos
nõ eſt mim e deceat. Scis qꝛ no regiones nobis aptãde ſũt: ſᷣ nonpſos regiõibꝰ
ↄfoꝛmare debemꝰ.Ego tibi ad h̊ verſus mediolanũ ſcripſerã: qꝛ te reliqſe ↄciliũ
rumoꝛ erat. Nũc vo admonitꝰperegalli ̃is:baſilee te foꝛe ꝑcepi:qd mibi eo gra/
tiꝰ eſt: quo te poſſum meis ſcript ſepi? viſitare q; id tibi ⁊ bonoꝛabiliꝰ⁊ vtiliꝰ pu/
to qꝛ frugifet ill ic cãpus ẽ ⁊ baii meſfoꝛes. Et qᷓ qᷓ; plures eſſent:tibi tñ pꝛioꝛes
ſemp debent᷑ partes. Obtuli me als curaturũ vt regis aduocatus fieres ſi res fri
ſingeñ. apud vĩam dimocratiã bene trãſiret:quã ↄditionẽ ſcis nõ eſe cõpletã:te
quoq;ʒ fuiſſe patronũ ptis aduerſe. Quo fit vt ſolutos ꝓmiſſo ſiem ſiiuns apice
velim frui.Sed ſcio qꝛ ſumm ũ ius ſũ ma eſt iniuria.Ego pᷣterea tibi nõ verbis ſᷣ
animis ſum ligatꝰ.Scioq; me nunq; tantũ conari tui cã poſſe qn vltra ſim debi⸗/
toꝛ.Quapꝛopter etſi durũ ſit obtinere qð ſpopõdi:ſpero tñ me voti cõpotẽ fieri
