ma fide reſtituit. Sed pauci ſunt quos dominandi non frangit cupiditas.placet
cnnctis ꝑꝛouerbiũ ceſaris.Si violandũ ius eſt:regendi cauſa violandũ eſt mihi
Non videt᷑ aut mater aut opaſus aut inſtaus belli metus ius infanti auferre
atq; alteri concedere potuiſſe:niſi tua ſapiẽtia nouis me rationibus inſtruxerii.
Seio illud quod dicis regnũ polonie longe lateq; floꝛentiſſimum eſſe neq; viros
i:neq; opes deeſſe.Conſtat inter omnes qui terram circuierunt polonos ⁊ foꝛ/
es bomines eſſe.quibus qui dominatur inter chꝛiſtianos ⁊ clarimſimum nonʒen
habet.abundat diuitijs potentiſſimis creditur ſatis illi uperc ſatis honoꝛis ẽ:
ſi quicq; moꝛtale pectus ſatis exiſtimat. Ac diues aſia xerſi nõ ſufficit:greciã im/
Rei cupit adiungere.Alexander victo dario babylonis capta: gypto ſubacta
uperatis indis eſtuat infelix anguſto limite mũdi vt gyare dauſus ſcapulis R
naq; ſcapha.Hanibalẽ nõ capit africa:addit imperio biſpaniaã:pireneũ tranſſilit
ſuꝑat alpes:ingredit᷑ italiã.nibilq; actũ a ſe putat niſi vexillũin caꝑpitolio ponat
Athla rex bunoꝝ totius ſathice gentis ſolus im periũ tenens inuaſoꝛ germanieę:
alliarũ populatoꝛ: vaſtatoꝛ italie: inopem miſerũq; ſe iudicat niſi pꝛmas mũ/
i gentes:romanos veſogataſq; ſibi ſubijciat. Sed quid miramur viros. Condi
trix babylonie ſemiramis nõ cõtẽta EESD regni terminos tueri ohiopiaʒ
imperio adiecit:indiſq; bellũ intulit.Quo pᷣter illã dyvoniſiũ berculẽ ⁊ alexandrũ
armatus intrauit nemo. Inſatiabilis eſt dñandi cupiditas. MNuili ſatis ampla
ſua ptãs videt᷑. Semꝑ in alieno melioꝛ ſeges agro:vicini foꝛmoſioꝛ cõiunx: pin/
guius a pud alios pecus apparet. Mimirũ ſi wladiſlaus adoleſcẽs:alto ſanguinę
natus:ſpiritu fretus.nobili gloꝛie cupidus:hungarie regnũ affectauit.Humanꝰ
eſt hic moꝛbus adeoq; cõis vt iam vicio detur. Animus paterna hereditate con/
tentus ſi ueis eſt cui ſua placent:inter pꝛincipes ocioſus:paci deditus:nulli mo⸗
li execratoꝛ. En inquiunt deſes bomo eſt meticuloſus.puſilli animi:vẽ

leſtus. b
tris ſemiq; ſeruus:monachũ eſſe nõ regem opoꝛtuit: mulieri nõ viro ſeruimus.
Muiuſcemodi ſepe voces regũ attia implent:inde cõmoti quibus feruet animꝰ
iuuenes iniuſta bella ſuſcipiunt.O⁊ ſi wladiflaus hac re ductus in hugar ã ve⸗
nit:ſecutus eſt vt philoſopbi volũt erroneã viam:vt populi ſentiũt laudabilen⸗
⁊ gloꝛioſaʒ.dignus qui foꝛtibus vmbꝛis animũ meret᷑.Hec placuit ad tua ſcri⸗
pꝓta referre:non quia impugnare illa velim:ſed vt ſolutionẽ eoꝛum a te ſuſcipiaʒ
que mihi dubia ſaperaut. Mã etſi multe ſint ⁊ maxime laudes que wladiſlao re/
gi ſuiſq; pᷣlatis vel pꝛoceribus attribui poſſint:cupio ⁊ hoc illis aſcribere pꝛeco/
niũ ſine controuerſia poſſe ꝙ bungariã nõ humano ſolum ſed etiam diuino iure
ſibi ſubegerint.Qd vᷣo pꝛeſente rege victos ⁊ etia pꝛoſtratos a polonis thurcos
aſtruis: ſequoꝛ teſtimoniũ tuũ.q;;nis iulianus cardinalis ſci angeli qͥ tunc in bun
gariã legatũ aplicũ agebat:ſuis litteris omnẽ belli victoꝛiã in iohem traſtulerit.
quẽ ego ad põtificem patauienſem ſcribẽs babui teſtem. Ceteraq; de wladiſlao

fſefers. nullo apud mè dubio ſunt. Cognoui et ommibus qui eum nouere fuiſſe il⸗
lo in adoleſcente vaſtũ animũ:ſingularẽ pꝛudentis:ſumma liberalitatẽ: ingeniũ
pſpicax:adininiſtrãde iuſticie grande:curã nullã in eo deſideratã ex bis ꝗ regie
virtutes aſpellant᷑:ob quã rẽ optarẽ ſi fas eẽt:cũ tua dignatione in hac vſq; dieʒ
wvixiſſe illũ. meliꝰ vt arbitroꝛ regno bũgarie melius xpᷣiano ſanguini ſuccem̃iſſet.
Meq; foꝛtaſſe memoꝛabilis illa ciuitas biſantina oꝛientalis eccleſie caput:grecie

columen:in ptãtem thurci redacta.cũ tãmagna xpᷣianoꝝ dade fuiſſet qͥ ꝑlcõſtan

tinũ pꝛimũ inſtar romane vꝛbis amplificata fatali quoda ſolebat vicere decreto
ſub vltimo coſtantino deuicta ⁊ ſpurcitie ſaracenoꝝ tradita eſt quã viuo wladi-
ſlao nec intueri impatoꝛ audebat. Sed obiit ille vt ais rex clariſſimus cũ maioꝛi
q tum credidimꝰ nõ polonie ſolũ ſed bũgarie totius eccleſie dano. Aerũq; illð
oſtẽdit ad ad ſoꝛoꝛẽ ſcnibere metbodoꝝ anne ſeneca tradit: moꝛtale eſſe moꝛta-
liũ omne bonũ. Elale ⁊ iꝗ nõ eplazʒ ſ̃ libꝛũ cuʒ vacauerit legito. Ex nous ciuitate
uieſerfe Ralnauxbus. MM. cccdif. „. ”
dittit litteras ſummg P . e⸗
pſetgadd PEfpiſtola. ccccxviij.
IMeas ep̃s ſeneñ.iobãni capiſtrano oꝛdinis minon ꝓfeſſoꝛi.S.p.d. Mi⸗

colaus capellanꝰmeus Ir̃as tibi reſtituet. quas ceſar romano põtifici ac

dvvuobꝰcardinalibꝰ ⁊ inagiſtro benrico ſenfileben ꝓcurateꝛi ſuo in roma/
na curia ſcribit: Ego quoq; eiſdem cardinalibꝰ lr̃as dedo quẽadmodũ frater phi/
linus expoſtulauit: quarũ exemplaria ſimul recipies. Intelligeſq; ⁊ quõ ab im⸗
pera toꝛe ⁊ quõ a meipſo ſcriptũ ſit.tuũ erit ſcripta hec quãtotiꝰ ad romanã cu/⸗
riã dirigere: ac curare vt magiſtro benrico ſignent᷑:qui ea aplice ſedi offerat ac re-
ſpõſum exigat:ſi qua deinceps vel ꝓ dignatione tua vel pꝛo fratribus curare me
volueris:quoad ſacultas fuerit nõ deerit voluntas. ANale in pᷣo optime in oꝛa⸗
rioniheeuis neis Ren o Ernan: ciuitate. S M
Significat bobemes roke8zanãs
in arcbicpiſcopũ petrte. Epiſtola. cc ccrix.
Obannes capiſiranus oꝛdinis minoꝝ pꝛofeſſoꝛ Enee epiſcopo ſenenſi.
SS p. ↄ. Quando capellanus tuus me couenit tandem a me ſumme roga
tus abijt: vt meis pꝛecibus ⁊ ſuplicationibus id ageret:ve tu de die ⁊ tem
poꝛe receſſus binc ad nos mei me certioꝛẽ faceres:expectaui ſitiens ⁊ magis pꝛe
oloꝛ. Fertur enim bic cõuentum ipſum huc ad nos wiennam tranſſatñ iri: cuʒ
non videat᷑ in ciuitate noua omnes pꝛincipes cum oꝛatoꝛibus hoſpitari poſſe ꝓ
cõmodo ſuo.Ea de re te iterũ atq; iterũ exoꝛatuʒ velim: vt dubiũ me clarefacias
2 quid acturus ſim certioꝛem reddas de pꝛincipibus qui buc conuenerunt. Etſi
mibi perſuadeam te non latere:boctamen dicam. Cu ſereniſſimo rege ladiſlao
intrauerunt gubernatoꝛ bobemie ⁊ plures barones de hungaris epiſcoꝑus va/
radienſis tm̃: expectant᷑ ceteri ſed adbuc incertus eſt eoꝛum aduentus.Erit non
alienum vt ſignificem tibi rem deteſtabiles: ac cuiq; bono viro ſolo auditu abhoꝛ
rendam. Queritant nõnulli bobemoꝝ ſummas pꝛeces diuo ceſari poꝛꝛigere:qͥ‚-
bus fauoꝛem ⁊ gratiam ſuam impetret:vt ad. S. d.n. litteras ſummo ſtudio pe
tentes confirmationẽ nefandi hereſiarche rokezane in archie piſcopuʒ pꝛageñ.
dirigat ⁊ hoc pacto fieri poterit vnio eccleſie:quã iuſte bene recte ⁊ ſancte pꝛoce
dere intendant. Zu mi pater pꝛo tua ſingulari equitate ⁊ pꝛudẽtia iudica.Quiꝗ
aũt ad hanc rem facturũ velit catholica fides cogita: ego indignitatẽ tacitaz n0
equo animo fero. Poſtremũ vt me de bis que acturus ſim admoneas te oꝛo ve/
bementer. Aale longiſſimo euo cui me vnice cõmẽdo.

BDeterminat cõgruũ tem us veniẽdi ad Eri . ./
dietã in noua ciuitate ebhand Kefertch E P iſto la C(ccCX X *
voſt nouitates italie obſtacula ne contra thurcũ cocludãt.

SS e ν. — — — — — —,„ —MN

— ⏑

S ☛ ce ee

coꝝ ſ omniũ infidelium potis eẽt audaciam ꝓterere.ſᷣ alios retin
cuiuſqʒ imꝑio ſubeſſe velint. Omnes iaſonis moꝛbo laboꝛamꝰ.quo vt eſt apud

Lariſſimo verbi dei pᷣticatoꝛi fratri Yobanmi de capiſtrano oꝛdinis mins
rum ꝓfeſſoꝛi Eneas epus ſeneñ.⁊ aplice ſedis legatus indignus.S. p. d.
. 4abis mihi veniam pater optime ſi tue rñſurus eple non plurali quem/
admodum vſus modernoꝝ bʒ.ſᷣ ſingulari te numero compellauerim. Sic em̃ ?
Jeronimi ⁊ Auguſtini ⁊ oinnium vẽtem obſeruantia fuit.meo iudicio qᷓ; noſtri
tempis ↄſuetudo multomelioꝛ atzʒ ↄueniẽtioꝛ. Quid em̃ abſurdius aut ineptiug
eſſe põt.qᷓ; ſi vnum allocuturꝰ bominem audite inquam. Maioꝛes certe noſtri Sᷣ
vicium inter barbariſmi ſpẽs numeraſſent.ſ̊ mitto hec que te minime fugiunt.⁊
ad ea venio ꝗᷓ tuis in lr̃is ↄtinent᷑. Scripta tua iocũdiſſima ⁊ acceptiſima mibi
fuerunt.q̃ te ſoſpitem ac ſuo moꝛe letum in auſtriam remeaſſe nunciarũt atz in
xꝛbem veniſſe tibi deditiſſimam flauiam quam nũc wiennam dicimꝰ. Scio te il/
lic magno exceptum gaudio.multumq; illa in plebe ꝓficere.Eſt em̃ wiẽna aptiſ
ſum?ꝰ nser cui ⁊ ↄmittere ſemnẽ tomini ⁊ multiplicatum ſperarenõ fruſtra poſſis
Quod queris de tuo ad ceſarem tranſitu paucis abſoluam.videbit te libeti ani/
mo quouis temꝑe maieſtas imꝑatoꝛia.ac velut aplin xpi venerant amplexabit
Erit qͥʒ pneia tua diue auguſte ad ſingularem leticiam qᷓ qm̃ multa de pᷣcellenti
ctrina. viteq; tue ſanctitate ex auditu didicit.magnoꝑe cupit tuis aliqñ bmo⸗/⸗
nibus intereſſe.videre ac audire te pᷣdicantem ac dulcedinem celeſtis eloquij de/
guſtare.quacũq; igit᷑ die buc te ↄtuleris.⁊ honoꝛifice ⁊ iocunde ac ſtudioſiſſime
P beniuolentia ceſaris ⁊ auguſte deſiderio recipieris. Hon tñ vt mea fert qdem
nia ſꝑ eque frugifer tuus aduent erit. Multũ eſt in tꝑe poſitũ tpᷣs ſeiandi ⁊ tpᷣs
colligendi. Aeniſti in teinꝑe qð eſt omniũ pꝛimum inqt ille.Et apud alium ſca/
ptum eſt. Fati plus etem̃ valet boꝛa benigni qᷓ ſi te veneris ↄmẽdet epla marti.
Fateoꝛ ego tuꝗ pñtiain in bae ciuitate ⁊ in boc pplo ſy futuram vtilem.ſ multo
magis ecdleſie dei ↄſules.ſi ↄgregato ↄſilio buc venias. NHaim quemadmodum
franc kfoꝛdie mentes hominum ad tuendam religionem tuis ſermonibꝰ erexiſti
ſta ⁊ in loco ſi qua tepido ⁊ ſomnolentia fuerit.te vrgente atʒ increpante pellet᷑.
Ego vt animi mei ſecretum apiam ⁊ aliqñ oicam manifeſte qð ſentio. non ſum
ſine magno metu.ne ruant edificia nraq̃ apud franckfoꝛdiam ereximꝰ.Titubãt
vt vidęo mentes pᷣncipum. toꝛpent reges.languent ſpli.nauicula piſcatoꝛis grã
dioꝛibꝰ eliſa ꝓcellis in medio mari pene demergit᷑. Vant hinc atz illinc ðꝛijventi
ſcindunt᷑ vela.frangit᷑ malus.carina debiſcit.nulla remigib cura. nech nicko ſpes
ſalutis eſſe videt᷑.Omnes.q.attoniti tempeſtati cedimꝰ.Opus enit igit᷑ ̃mone

⁹

tuo.calcari tuo igne tuo excitãdi.vꝛgendi.incendendi ſumꝰ.mſi ↄpellimur bñfa

cere.noſt rapte ingenio nihil eſt qd de republica cogitemꝰ.atʒ vtinam vel ↄpulũ
aliqñ vigilemꝰ. Aderunt h̊ niſi falloꝛ er alemonia ex bohemia exbungaria mul⸗
ti pceres. Ex ytalia q̊s ex ipᷣa gallia nõnulli aduẽtabunt. aget᷑ tuende religio-
nis nr̃e negocium.q̃ mediata ſunt q̃ ↄcluſa ſunt franckfoꝛdie in manꝰ recipient᷑
Tum que mens pᷣncipes nr̃os habeat intelligemꝰ ſi feruere videbimꝰ animos.
agemꝰ deo nr̃o grãs.qͥ ſuam nolit eccſiam nr̃is diebꝰ exterminari.Laudabit oꝛo
tua foꝛtes ac magnanimos ꝓceres plenoſqʒ ſpei reqdet ac bene vadẽtes in cur
ſum ꝓuocabit. Atſi vel timidos vel diſcoꝛdes ſpli nr̃i duces inneneris.tunc tuo
fungeris officio.tũc ſine ceſſatõe clama bis.at.q.tuba exaltabis vocem tuam.ac
cu ſabis ignauiam.ſuꝑbiam criminaberis. auariciam deteſtaberis. He ſunt em̃
tres ꝑnitioſiſſime peſtes ã religionem Rfam thuncoxg gladio pene ſubijciunt. ꝙ
ſi humiles.ſi ſollertes.ſi liberales eſſemꝰ.exercitum facile dereneineg thur
am bitio ne

areſtotelem in politic grauiter ferebat ſi nõ regnaret.a.neſciret puatus eſſe. Sʒ
ille foꝛtaſſe gnarꝰimꝑandi fuit. Nos q;uis domui nf̃e vtiliter pᷣeſſe neſciamꝰ.iu

giios tñ magiſtratũ affectamꝰ.alios in delicijs natos in plumis enutritos in vo

luptatibus merſos vecoꝛdia tomi ꝓſtratos bʒ.bincq; famem neq; ſcin nem

laboꝛes vllos pferrè pñt. rempublicað pire malint q; ehere turbido domum ex⸗
eant.neq; ſi generis humani impedire ruinam poſſint id agent ſi vniꝰ dieiptea
fuerit voluptate carẽdum. Alijs nihil ſatis eſt 8 hñt.vnicũ ſtudium eſt rape.⁊
ad ſe cũcta trabere.qᷓ mari ac terra vebũt᷑ nibil maonifice nibil ſplẽchige agitãat.

—

qᷣcàͥd agũt tardi ac moꝛoſi ſunt. ſp ↄſiderãtes in eo quem numũ expẽdãt. atʒ S
ipᷣm cum qrelis agũt.⁊ cũcta maioꝛa q; opts ſe facere exiſtimãt.Lriſtiꝰ haud ilł
mnoſtv vt nobiliffimmi poete vbis vtainur) nec ſeuioꝛ vlla eſtis Tira deũ ſtigijs
leſe extulit vndis.vᷣginei volucꝝ vultꝰ fediſſima vẽtnis ꝓ uuies vnceq; manꝰ
Panic ſp oꝛa fame. Sic ille ſub arpiaꝝ foꝛma deſcpᷣſit auaros.difficile eſt cũ his
oim moſtris imo certe impoſibile re xpianoꝝ ſoſpit Ruimꝰatz in pᷣcipitiũ
ſabimur.niſi bas beſtias.aut occidimꝰ aut nr̃is ex finibꝰ ppulſamꝰ.aut ꝑire oꝑt?.
aut mutare pꝛaue.aut puerſe incroductum moꝛem. Zua erit igit᷑ H ꝓuincia tuũ
erit cum biſce beſtas gredi.ſiqꝗs njm oſilium buc aduexerit.ẽgo qͥdem nõ am./
bigo aduẽturas q;slurimas. Lbeatrum ᷣ in loco futuꝝeludos circẽſes hẽbimꝰ
aint ediles nf̃i ſi pectacula maanificẽtiſſima ſe edituros.qlia neq; lulij ceſaris ne
q; gnei põpei.neq; poſterioꝝ ceſaꝝ fuiſſe tradũt᷑.neſcio cuiuſmodi erũt B. neſcio
an pducent᷑ beſterni oꝛbis mmõſtra. an ſolumõ ꝗᷓ apud nos bf fere. Ham 2 iſte
Hoꝛribiles ac teterrime ſunt.pñt iam exaudiri gemit? ireq; leonũ vincls recuſan
tum.⁊ ſera ſub nocte rudentum. Setigeriq; ſues. atz in Sſepibꝰ vrſi ſeuire ac fo⸗
me magnor vllulare lupo . s boĩm ex facie dea ſeua potetibꝰ berbis induerat
aote in vult? ac terga feraꝝ. Lytꝰ archaaf de; neſcio quõ ad nos ↄuolauit ᷣ
ſui cultoꝛes ↄuertit in lupos foꝛtaſſis ⁊ bohemia nobis aliquã ex apocalipſi be⸗
ſtiaʒ mittet.ꝗᷓ arcum bicoꝛuis ambiat. Si fuerit venatio nf̃a vel mediocris mul
ta in caſſes nros dabit᷑ hqa. im plebit arc' feris diuerſis niſi acutus oꝛis tui gla⸗
dius dimicauerit. Hemo eſt q talibꝰ beſtijs obuiam eat. nech tu bãc pugnam in⸗
fainem duces. qꝛ inteſtabiles velint leges qͥ cum beſtijs pugnãt. iam pzaxxr.
annos hbuiuſcemogdi bellum geris. nuc italie.nũc gallie.nuũc germanie beſtias in ⸗
ſectaris. ⁊ alias qdem occidis alias in humanam redigis foꝛmas. Nam ãs citie
ſue lit? ex hominibꝰ veneno ſuo feras effecit. bas tuꝰ pᷣmo ancipiti gadio pene
trabilioꝛ ex feris iteꝝ bomines reddit.qd ſi victrixtua virt? theatꝝ exierit.ſpes
certiſſina maioꝛis victoꝛie dabit᷑.tũc em̃ exercitum aduerſus boſtes ext᷑nos ꝑa
re poterimꝰ. cum domeſtici fuerint ſepati. abſit auaricia. faceſcat ignauia cijciat̃
ſupbia. nibil eſt ꝙ tburcoꝝ potetiam foꝛmidemꝰ. vincat ſe qſqʒ;. neceſſe eſt vt ſui
potens ſi icone ſit ſupare alios ↄtendit. Eſt igit᷑ mea ſnia ſi voci mee placet
auſcultare.Mucte demum ↄferas cum pᷣncipes ad diem ↄſtitutam ↄpꝑauerint.
Eadem qͥʒ maieſtati ceſaree qᷓ; de re hac ↄſultam habui mẽs eſt. medio tpe pul/
cerrimam excoles wiene vineam. vbi iaimn toꝛcular erexiſti qð vina in cellaz dñi
puriſſma expmit. Hecad q̃ſitum tuũ q;uis tua pꝛudẽtia ꝑ ſeſe meli? oia noſcat.

₰

Munc de nouitatib? pauca ſubijciain ytalia nr̃a ercepta etruria vniuerſa qeſcat
ß anguſus ille patrie mee turbulẽt ẽ. dñi de pitiliano q ex familia vꝛſineꝝ dicũt
rupto federe ð ius faſq; ſenenß agy populati ſunt. Comes euerſus eiꝰ fidei cuiꝰ
nominis illis auxilio eſt. neq; tñ ſimul iuncti pares ſeneſibꝰ eſſe poſſent. hñt oc
culta ſubſidia. Sunt qͥ danculum pecuniam ſummiſtrant. Aeneti mille eates
milere. qͥ ſenenſium pꝑtes adiuuant. His karolus gonzaga pᷣfectus eſt. Sigiſmũ
dus vux exercit? ſeneñ. babet. pu natum eſt vtrinq; ſumma vi. pꝛia mea ⁊ igne
delet᷑. vicini aſi ludum reſpiciũt. Solus romanꝰ pontifex eius litis arbitratoꝛem
ſe tecit. hic pter aduerſam valitudinem paꝝ bactenus ꝓfecit. Spero tñ eius
ſapientiam boc incendium pus extincturam ỹ vltra ſerpat. Januenſes q̃ſi da/
riſſim? ille rex aragonum 2 ſicilie ſibi fuerit iniuriat?.cum gradi admirãda claſ-
ſe in poꝛtum vſq; neapolitanum nauigauere. ac veluti incuſſuri metum. tum ve⸗/
gi tum regno ſe oñderunt.Et quoniam paꝝ dilectos in terra catbelanos credi/
derunt metus aliquos pceꝝ ſperauere. Rex autem alphonſus quem neq; ſeeu⸗

—,—

f

—— —
— —

—

—— — —
— —

—

mo ferre.nũc pacem nunc colligationes m qs n 1
ümmutare leges offerri. Cognoĩcit ⁊ ipe ſtatum ſuum.⁊ que ſue dignitati ↄvuem-
ant mente reuoluit. Miſſi ſunt ad ęum legati trium potentiaꝝ.cũq; bis ꝓfectus

oa extollere neq; aduerſa depꝛimere conſueuerunt. foꝛti animo contra reſtitit vꝛ

bem ac poꝛtum inagnitice ↄmuniuit.bombarcdis ac alijs machmis boſtes a pꝛo
pinre pꝓbibuit.regni ꝓceres nũc terrẽdo nũc coboꝛtando in fide retinuit.A des
q; pꝛudenter ⁊ accurate cuncta diſpoſuit.ne vel minimꝰ toto regno tumult⸗ ex-

oꝛtus fuerit. Eiecti igi᷑ e ſpe ſua Januenſes.relicto rege.gilium paruam inſulaʒ

9*

in etruſco maritelamoni oppoſitam.que regi parebat occupauere. Burgum ca⸗
ſiri leonis qdð ⁊ in tuſcia eiuſdem regis depᷣdati ſunt. Rex interea ipſe daſſem nõ
paruam armauit. qua Januenſium triremes inſecuta. ex hbig ſeptem appꝛeben⸗

dit atz excuſſit. Aeneti ⁊ q̃ͥ nunc ducatu mediolaneñ.potit Franciſcꝰ Sfoꝛtiavi

„

cecomes. Floꝛentinoꝝ quoq; reſpublica inter ſe fedus iniere qð omnibus ytalie

ↄmunitatibꝰ volunt eſſe ↄmuneę. Burſius dux Mutine. vnus etiam ex ↄfede/

△

ratis babet᷑. Aiunt ⁊ ianuenſes inſcriptos eſſe. Sunt qui dicunt ⁊ romanum põ
tificem ↄfed erationi ↄſentire atz accedere rogatum rñdiſſe.q̃ pater ſit omnium
ↄmunis eum non debere filioꝝ vinculis alligari. Laudaſſe tñ vtaliam eſſe vnani

inẽ ꝙ eo mod tburcoꝝ conat? facile poſſit elidere. Alphenſus rex de quo ante
locuti ſumus quis pacem ytalie ↄplexus fuerit.de federe tñ nihil adbuc recepit.
neq; puto magnanimum illum regem mbienti auctoꝛitate pᷣditum.equo ani
eneſcio fieri.ſibiq; demum qᷓs nequeat

eſt cardinalis ſancte crucis aplice ſedis legatus.quem firmanum appellat. Illi?
pꝛudentia auẽte ac vite mũditia memoꝛabilis.qͥ mediꝰ inter regem ⁊ oꝛatoꝛes
eo miſſos arbitꝝ ↄcoꝛdie gerat. Rex ob eã cãʒ caietam ſe ↄtulit atʒ ibi legatões
audit.neſcio qͥd inde ſperem. qꝛ tñ inclito illo regi res alte ac magnifice ſꝑ coꝛdi
fuerũt. foꝛtaſſe vt aduerſus thurcos bellum gerere poſſit qð eſt vnicum eiꝰ ꝓpo

ſitum. vnionem ytalie ↄplectet. Neneti pacem cum tburcis hñt.quam coacti fe
cerũt. ne ciuitates oꝛientis amittet. Id manifeſtat leges vtrine dicte. q;tum ad
xp̃ianos ꝑtinet paꝝ honoꝛifice.nequeo meditari dd actura ſit illa reſpu.ſi de bel

lo gerendo 3 tburcos ꝗgamꝰ.neqʒ de rauennẽſibꝰ qͥd dicam ſcio. Omnes de d/
minio retinẽdo qᷓᷓ de fide puanda ſolicitioꝛes exiſtunt. Cedit fides honoꝛi numis
bonoꝛ.q̃d em̃ ſaluis infamia numis inqͥt ille emat᷑ ytalia. Lota xpᷣianitas ſe re/
ꝑiat emptoꝛem ꝑebunt omnia thurco.ſi dabit auꝝ venalis eſt nr̃a religio.Cara/
mãnꝰꝑ bos dies ad ceſarem nr̃jm lrãs dedit.qꝝ exemplar tue pat᷑nitati cum pñ/
tibꝰedo.videt᷑ ille aduerſus tburcos in flamatiſſimus ſi xhianoꝝ arma ↄcurrere
ſentiat. vetuſte lĩr̃e ſunt ⁊ auguſto menſe ſignate.multa infea intuenire potueft
que pncipis eius abalienarunt animũ. nihil ille faciet niſi er omodo ſuo. Ham
quo pacto ſaracenꝰ cum damno ſuo xpᷣianoꝝ ſigna ſeqauat᷑.añ nec xpᷣianus cum
dicuſo xpᷣianis aſſiſtit. JOohannes comes biſtriccñ.qͥ nunc gubernat hungariam
vnicus thurcoꝝ metꝰãc foꝛtiſſimus nr̃e reli gionis gladius.xxxij.milia thurcoꝝ
ſupioꝛibꝰ diebꝰ apud ſenderolum ↄflixit. Eritsbegu duceʒ exercitꝰvinctum ab/
duxit. cedem magnam fecit. agros boſtium vſq; ad ißam zophiam ferro ⁊ igne
vaſiauit. Machomet? aũt tburcoꝝ impatoꝛ h̊ accepto vulnere magnum con⸗
flauit exercitum.iamqʒ intra bulgariazʒ in campo ſedet.hinc biduumi nde pyro/
tham reſpiciens eo ꝓpoſito.vt ꝓximo vere Aan hungane populet᷑. Mihil ſi⸗

bi dubius qꝛ terrani ac gentem ſibi ſubijciat. Idem qͥs ⁊ hungan timent niſi ce/
teroꝝ xp̃iano ꝝ manibꝰ adiuuent᷑.HNec nouiſſime ſcripſit iohes iſte ceſaree ma-
ieſtati.tantũ eſt qdð de nouitatibꝰ ſcribere poſſum. Cupio te cum fratribus bene

valere.⁊ in oꝛationibꝰ qᷓs diuine pietati dies nocteſq; poꝛrigis mei memoꝛẽ eſſe.

M. cceclxv.

Coꝛrigit dyalogum ↄfectum in qui Riſtala rrürrerri
bn vuneno. . Epiſtola.ccccxxj.

Meas epᷣus ſeneñ.iohi troſter. S. p.d.Cegimꝰ⸗ tuas lras iobes amantiſ
ſime ꝑcurrimꝰ dyalogum tuum oblectati ſumꝰvehemẽter aꝛ te ꝑitum di⸗
ſeerrtum factuq; cernimꝰ. non tũ tantum nobis arrogamꝰ q̃ᷓntum tribuis.
Mecq; em̃ quam in te cernimꝰ dicẽdi vena ex nr̃o fonte ditata eſt. aliũde tibi co/
pia venit.qʒ ſi faterivolumꝰaliqð in tenrjm fuiſſe magiſterium.illud 35 ocedere
opoꝛtebit qm̃ ſupati a diſcipulo ſumꝰ.ſt dyalogꝰ?tuꝰ⁊ terſus ⁊ limatꝰ.apt ↄpo
ſit? vᷣbis.ſentẽtijſq; grauibꝰ refertꝰ.cuiꝰ lectoꝛes neceſſe eſt de te grade iudicium
faciant. creuiſii admodũ bꝛeui tpꝑe. creſceſq; ſi ꝑgis. viꝝ te daꝝ reddes.oꝛnabis
tuam pꝛias.nomẽq; tibi efficies.qd nõ tbeutones ſoluin galli q; atʒ ytali cele/
brent. At ne putes qͥ non viderim a nobis adulantium moꝛe vigna atz indigna
laudari. ãnot auimꝰ qᷓ̃dam pauca. ꝗᷓ nio indicio viſa ſunt emẽdatõis egẽtia.ſcis
q: facili ꝰ aliena q; nza vicia cernimꝰ. nibil errare ſapiẽtis ⁊ pfecti eſt hoĩs.errata
cognoſcere vel rudes qᷓunt. Audi g q̃ nobis non xteſtada ſ nobis melioꝛãda in
tuis dictis viſa ſuns In epla qᷓ dyalogum añcecit. H̊ annectis vba.de amoꝛe qͥd
ſentirem ſcriberem. dixiſſes elegantiꝰ qͥd ſentirem de amoꝛe ⁊ ſcriberem. bñt em̃
ſentirem ⁊ ſcriberem ↄcentum. dum ſimul exeũt venuſtum t in ↄtinuum. Simi
leq; illud eſt qd ais. ex vulcano venereq; natum. NHam cicero in eo vᷣſu calum⸗
fiiam tulit cũ de tꝑibꝰ ſuis ſcribens illud expᷣſſit vbum. O foꝛtunatam natam me
ↄſule romam antoni gladios potuit ↄtemnere ſi ſit. Omnia dixiſſet. inqͥt iuue/
nalis ⁊ ſaluſtiꝰ. O foxtunatam natam repetes atz irridens. Mam inq̃t cicero.fu
giende ſunt buiuſcemodi voces qᷓ apuꝗ eruditos inſulſe ac ridicule ſonant. Cuʒ
de poꝛta coꝛnea efficis mentõʒ ſi futile ſomnium tuũ nihil veri bůe intelligis. nõ
recte locutỹes. veris em̃ bac poꝛta facilis dat᷑ exitꝰ vmbꝛis vt maꝛoni placet. Sʒ
vera ſomnia cxiſtimari maius nibil imitãdum c. Algoꝛes miſi fallimur apud ve
tcres legimꝰ. nõ vt tu ais hybernalia algoꝛa. Arcbiregnum hunoꝝ cq; archibu⸗
noꝝ.potiꝰ dictum videri poterat.hũgaros pᷣterea nuc nõ hunos appellare debe
mo. quõ eam incolũt terram qᷓ olim pãnonia dicta eſt. etſinos aliqñ alit᷑ diximꝰ
in erroꝛe ↄmuni fuimꝰ. Huni em aliañ panoniam tenuere. illis liminat ſub/
intrarũt hngari ab extremis ſythie ptibꝰ veniẽtes.quẽadmodũ in ioꝛdano lʒ in/
tel ligerę Sũt ⁊ bodie vltra tanaim ad paludes meetbidas ꝓpli qͥ bũgari dicunt
eamq; iiguam loquunt᷑ quã nr̃i circa budam ⁊ byſtꝝ.nec teucros vᷣo vocabulo
noiamꝰq anno ꝓrime decurſo ↄſtantinopolim expugnauere c;uis eò regioneimn
occupẽt q̃ qnda teucroꝝ fuit.thurco noie appellãdiſt᷑ ⁊ hi ſchitaꝝ ſoboles bñt᷑.
t ethicphs in coſmographia ſua ↄfirmat. ꝗpe eam accerſam accurrꝗ. limati⸗
vicẽdum fuit piꝰeã accurrã accerſam.niſi bñ auſpicar multa nimis nepanls p̈⸗
uſq; adijcias vᷣbum illud qd potiſſimum eſt. captat qᷓ facto ⁊ q ſequunt᷑. Subne
ctens amoꝛis cãm pᷣmitiuaʒ antecedẽtem ↄinct amq; ↄmemoꝛas. dyaleticoꝝ hi
termini ſunt. Haud qꝙ oꝛatoꝝ ſiue byſtoꝛicoꝝ infuriatum ⁊ inamoꝛatuʒ c;uis
latine dici poſſe fatemur.meliꝰ tñ furioſum amoꝛoſumqʒ dixeris.neq; nos latet
vgilium furiata mẽte cerber poſuiſſe. Ex demone niſi ex inuliere niſi nõ belle di/
cctum videt᷑ nõ bñ ſubiũgis infeſtiuum.qð minꝰ impoꝛtat oꝛoneʒ augeri no dim
nui optz. Si vos ꝭ̊ tboꝝ cum vixeris pᷣus amatam fugiẽdam.nccium erat añq
bpuc ꝓlaberen pmittere neceſſitatem. ꝙ ſi ſoꝛte ↄpella apud amicam iacere. lucẽ
agdmitti ⁊ reliqᷓ que nõ inſule ↄſulis.ſuffultros paꝝm latine viden dicere ãs ꝓcul
citra poſfuiſſe poterꝭ exiſtimari. Suadeo vt ad alias plureſq; aim adiũgas reme
viui boc ⁊ ſi naſonis eſt.paꝝ tñ honeſte aponit᷑⁊ a te ptim ſacerdote. cui? eſt
nibil ſuadere qð crimini ꝓrimũ ſit. Inde clericis ingatis pᷣmo caplo.oꝛatoꝛi ſa
tis erat omiſſo capitulo.calixtũ atzʒ gregoꝛium aſtipulatoꝛes in ſeruiſſe inde cleri
cis nõ belle dicit oꝛatoꝛ.pᷣpoſitões niſi cogat metri neceſnitas vel inuitet oꝛnat
a ſuis caſibꝰ nõ viſiũgimꝰ.Hoc babuimꝰ qd ad tuum yalogutn diceremꝰ?.tu h/
ge atq; vt facis caſtalidas amato ſoꝛoꝛes.Et vale optime.Ex nous ciuitate.vij.

„

ydus iuljas.M.cccc.liiij.

— — —

ðð

— ——

82s in vno filio duos ↄpatres q̃ſiuit.

Erxcuſat ſe ꝙ paulum vergeruum 2 — NꝰB
renſeg eKaredet Epiſtola. ccccxxrij.
Meas epᷣus ſeneñ.Anthonio panoꝛmite. S.p.d. Paulum vergerium j
arrianum tranſtulit inſignis atʒ elegantiſſime vates.cum ſuꝑioꝛibꝰ die/
bus ad inclitum Alpbonſum ſicillie aragonie regem. vt tu ipie olim ro
gaſti mitterem.iuſſi eum in tuas manꝰ dari ac ꝑ ſe reddi maieſtati regie.tibi q̃
ad eam rem lrs miſi.cognoui poſtea recta via hꝶ in ptqtem regiam venit.
neq; te illinn vidiſſe.q̃ res vt accepi gr⸗ te habuit. cum int᷑ amicos diceres. Ene
qdem anthoni nimiꝝ ſi ⁊ tibi ⁊ regi ꝓ tar
to munere feciſſe rem gratam putaui.neq; em̃ alius pᷣter me fuit.qͥ ariannneb
tꝑe latinum bĩet illiꝰ manu ↄſcriptum qͥ trãſtulit. At nũc cum meug oꝛdo p̃ᷣter⸗
miſſus ſit.nec regis ſentio grãm.⁊ te mihi ſuccenſere intelligo. Sʒ qͥd ego ad h̊.
q́;uis magnifacio tantum regem non tñ fſame peam arbitroꝛ.ſi eiverga me beni/
ficentiam non exꝑioꝛ.ſcio qꝛ ine odio non hʒ.ſi non amoꝛ.nõ ſum ſolus eius erx
pers beniuolentie. Cuvo ctſi nũc ſubiratꝰes.cum omnia plene cognoſcis.oices
me nihil erraſſe ⁊ in tuam me rurſus amicitiam ſuſcipies.eius noticie memoꝛ qᷓ
int nos ſenis fuit.veꝝ qꝛ non rñdiſe mihbi regem aueſtus eſt mercatoꝛ meo noie
apud te.neſcio qͥg id fecerit.ſcito impꝛudent᷑ actum eſſe. Heq; em̃ eso mibi rñde
ri optaui.q ſcio qᷓnta ineſt ſuꝑbia regibꝰ.ſᷣ ad impatricig lrãs non nibil mea cauꝰ
ſa rſum petentis exqrebam.mibil tn exinde moueoꝛ.Ego quecũq; accidunt in
melioꝛem recipio ꝑtem.ſi ſit qd querito.deo grãs ago.ſi mitiꝰ:exiſtimo me nõ re
ce opinauiſſe.neq; placuiſſe ſuꝑis qð nolebam qꝗ ꝓ iocũdis optima pᷣbent.Eꝑ
q̃cunqʒ in me animo fuerit rex ille magnificentiſſimꝰ.acnr̃i ſeculi dariſimuʒ iu⸗
bar.ſemꝑ eius nomẽ in celum tollam ⁊ ↄmendabo geſta eiꝰ que pᷣſcos duces fa
ma daros non mõ equare.ſᷣ ſupꝑare intellige. Heq; miraboꝛ nunq; ſi mei memoꝛ
neq; cultoꝛ eſt. qd ego ⁊ ſtatui regio cuiꝰeſt parua ↄtemnere.⁊ mibipſi aſſcribo
ↄſcius mee ⁊ vilitatis ⁊ ignoꝛantie. Sʒ vale tu etſi qd eſt erga me rubiginis in
tua mente. deponito. mea ergs te ſinceritas minimęe imminuta eſt. Cum bis mit
to tibi ſententiam eius oblatõis quam dux burgũdie apud ratiſpanam fecit.Ex

noua ciuitate die.xxix Junij. Lriſ —— 4
Mõÿõ vult ſe in abg ſeqᷓ. Epiſtola. ccccxx IIj.
Meas epᷣus ſeneñ. MHicolao voleterrano ꝓtbonotario regio.S.pid. MNi
mium mihi credis nicolae amantimſme.ſi meis ex lris qs raptim ⁊ incon
ſulte ſcribo ſeaãndam oꝛthographiam putas. minime ego is ſum qͥ ſine menda
ſcribam.laboꝛ ⁊ erro.maxime circa iũcturam aß Molui auctoꝛe me decipiarł.
etiamſi ex ꝓpoſito dixerim h̊ atz illud ita ſcribendũ eſt. querito melioꝛes ⁊ qͥ ce
tioꝛa tradat.De ꝓtbonotariatn certum eſt qꝛ nõ dʒ aſpirari.nõ dico nũc röem
qꝛ ex tractatu caſparini quẽ nũc trãſſcribi facio vt ad te mittam.pleniꝰ rem intei

2* .

nigeg. Dale ex nous chal:gee,d. der ngias. M.Cccr, ii.
r captus fuerit pedago = —PPiis
regis bungane. nie pegabog: Epiſtola. ccccxxi F

Meas epus ſeneñ. Sominicd cardinali firmano. S. p. d. ceteroꝝ lr̃e qbꝰ

dietim viſitoꝛ ad rĩũdendum me qͥdem inuitant.tue autem ũs nuꝑ acc
pi vehementer vꝛgent atʒ compellunt. que ꝓpter captiuitatem caſparis
q̃ ꝑpꝛidem illuſtriſſimi regis bungarie pedagogus extitit. eſtimationem meam in
viſcriminę adductam eſſe demonſtrat. Miſi em̃ quo pacto ſeſe res babeãt meis
ſcriptis oſtendero.vereoꝛ ne de me ſiniſtra que concepta eſt opinio noxium edat
ꝑtum.qͥ me ſine culpa ⁊ cibi ⁊ ceteris ſancte romane eccnie cardinalibꝰ tominis
meis efficiat odioſum. Accipe igit᷑ rem geſtam ⁊ an ſim culpabilis tu iudica.Ca
ſpar de quo mo eſt humili loco natus.admodum pauper lrãs apud wiennam
didicit vt eſt mos patrius mendicãdo ſe nutriẽs.emerſit nõ ſine laboꝛe.vicit foꝛ/
tunam vᷣtus.vocatꝰ eſt in cãcellariam auſtrie.Deinde ſibi in aulam ſumpto cre/

*

dita eſt ladiſlai regis puericia.cum iuſiurãdutn pᷣſtitiſſet nibil ſe ð ceſaris aut ho/
noꝛem aut vtilitatem factuꝝ.⁊ qð ceteri familiaresliurant. auertere q̊ad poſſit.
quis incõmoda ceſareo culmini iminetia ꝓ miſiſſet. ſuſcepta vcdagogis fuit cir⸗
ca pueꝝ diligens.l̃is ⁊ moꝛib illũ ꝓ captu inſtituit. Yaci igit᷑ ceſari ⁊ omni cu
rie cbarꝰ. intrauit ↄſilium. ſedit cum pᷣncipibꝰ.in mẽiſa regia cibum ſuſcepit.Cũ⸗
c vacaſſet in auſtria ecclia vna ex maioꝛibꝰ iuriſpatronatꝰ. multiq; illam baro-
nes magniq; nobiles peterẽt. p̃lat? omnibꝰ caſpar. eccliaz munere ceſaris ↄſecu
taeſt. qᷓuis ⁊ alia pus bñficia nñ modici valoꝛis obtinuiſſet. Erat igit᷑ in curia po-
tens caſpar.nomeq; paruum nõ bebat bonitat ⁊ ctrine. Mec dubium puta
bat᷑ n bꝛeui ad epalez aſcenderet apicem.laudabilis bucuſq;ʒ hoĩs vita digna/
q; diligi. Sy neſcio quõ poſtbac mutat? eſt, q̃due homini in mẽetẽ venerit. vt ma/
ioꝛa cupe ⁊ indigna ſe negocia agitare ceꝑit. Intelligens em̃ auſtrales nouãda/
rum reꝝ cnpidos.occulta cũ eytzingero colloquia iniuit qᷓ ceſari capitalis inimi
cus hẽbat᷑. Cunq; veniſſet ex huungaria epᷣs argenſ noĩe paulus multa cũ eo ap
grecium de abducẽdo rege ladiſlao clanculuʒ ptractauit. In noua inſuꝑ ciuitate
cũ barone dam de alto mõte ↄſiliũ hũit emittẽdi ad poꝛtax pueri.vbi pati eẽnt
q̃ eñ eqtes abducerẽt cũq; nihil boꝝ pcefſſiſſet lrãs puero dictauit qꝗs ſcriberet
auſtralibꝰ mãdans eis vt ceptũ poſitum ð ceſarem retin erẽt. inuitũq; ſeſe ytali
am petere ſcirent. In roma qʒ non nibil tentaſſe ↄfeſſus eſt. ſ̊ oĩia ſuꝑat ꝙ floꝛen
tie aggreſus eſt facinꝰ. Cum ceſar ex vrbe rediẽs illac trãſitum faceret.expecta⸗
bnt ibi ceſarem vngaroꝝ⁊ auſtralium oꝛatoꝛes.int qͥs aug.cps iaurineñ.hmõi
cũ caſpare apud eccliam ſancte crucis colloqum babuit. H inqͥt locꝰ eſt in qͥ nim
regem libertati reddere poſſumꝰ.Fides pu lica data eſt nõ ceſari tm̃ verũetiaʒ
ladiſlao. Suadeigit᷑ puero cum ceſar abire voluerit vſq; ad poꝛtam eum ſet᷑.
eo cum venerit velle ſe diebꝰ aliquot floꝛentie ĩmoꝛari dicat equumq; retrouer⸗/
tat.qd ſi ceſar ad exitum voluerit euz opellere.p̃ſto erimꝰ.vitn regi fieri indignũ
eſſe dicemꝰ. Fidem ciuitatis imploꝛabimꝰ.puer ipᷣe coactum ſeſe vociferans ad
miicdiaʒ pplos ↄmouebit. pᷣus tñ apud ſenatum vꝛbis dabim? aʒ. ſto ad poꝛ
tam armatos bẽat qb cohiberi ceſaris violẽtia poſſit. Ciuis h̊ eſt auẽ bude ne-
Poci⸗ tẽ nouimꝰis ſe opam ſenat? imꝑatuꝝ pollicet. Lu resis aim pꝛepa. nog
anc puinciam cũ magiſtꝛatibꝰ ciuitatis ſuſcipiemꝰ. Annuit caſpar atz ad regẽ
ꝓfecis ex ↄdicto cũcta diſpoſuit.fuiſſetq; pactu facinꝰ.niſi apud ſioꝛentinos plꝰ
ꝗeta ↄcilia q;ᷓ ſeditioſa valuiſſent. Mam ciuis ille de pontifex iaurineñ. fecerat
mentoꝰ. cum de tali negocio ſngratum alloret᷑ grau ibꝰ vbis rephenſus atz coꝛ⸗
reptꝰ. ad epᷣm rediens impeditas cogitatoes expoſuit. non tñ ↄqᷣeuit caſpar ſ̃ re
gem cum bononiam pueniſſet in hancſniam ſummo pontificiꝓpꝛia mann pſua/
iſtt ſcribere accipi. S. pẽ aduerſus fideles nros à ꝙ mea in auſtria liberatõe labo
rant.ſanctitatem tuaʒ nõnullos ꝓceſſus decreuiſſe.ꝗ res mihi aduerſa eſt. Dꝛe⸗
coꝛ igit᷑ cqͥd ð me actum eſt reuoces. Id erit em̃ officij tui. u ſcriptum ſit Pupi
lo ⁊ oꝛpbano aſtabis.id niſi feceris. ↄpelles me maioꝛes iudices appellare. alia
fuerũt eple vᷣba effectꝰ aũt quem refero.Clauſa eyla eſt 2 ſignata miſſa eſt ſ⸗
ſtino epo. an vo beatiſſimo pape nicolao reddita ſit ſua ſanctitas nouit. me qde
latet. Hec omnia ſuſpicante non tñ ſciente ceſare hacten? geſta ſunt. Cũ eſſem
ferrarie. velletq; ceſar nauigio venetias petere. oſciꝰ erratoꝝ caſpar eum adit.
marinas ads nauſeam ſibi mouere. ac nocentiſſimas eſſe itunqʒ terreſtri itinere
teruiſium ſi placet ceſareo culmini dicit. obtenta licentia ⁊ cum pataun veniſſet
receptis vniuerſis ſecum attulerat. ⁊ q in talia coemerat bonis. veronein v̈⸗
ſus iter feſtinꝰ direxit. vt ã ꝑ tridentum ⁊ vallem atheſis ad ynum traſire decre⸗
uerat. vñ ↄſcenſa naui in danubium nauigans wienam denich pueniret. Tenu⸗/
iſfet ꝓculdubio ꝓoſitum niſi tabellari? q dam ceſaris.ex verona veniens. bunc
ſe obuium habluiſſe vixiſſet. tũc em̃ duo poſt eum eaͤtes cum familia miſſi ſunt.
nõ longe a tridento ibᷣm ↄpᷣbenderunt.vinctumq; vuxerũt venetias.vbi oĩa ᷣ

0ſ●

F5
7

— G —

— — — . ———

— — — —

—

t6

6

peccaſſe ↄfeſſus vni

mecũ agunt qᷣ mibi in boc negocio qᷣ tuis vel
no malum dicentes lucem tenebꝛas ⁊ tenebꝛas lucem.

mpꝛa metoꝛata ſunt.ſponte ↄfeſſus eſt.ſuaq; manu ↄſcripſit. Ibi pꝛimum ca/-
ſus hom inis ad meaz noticiam venit.nam ceſar me vocans cũcta mihi expoſuit
voluitq; meas in manꝰ hoĩem dare.qꝛ ſedis aplice legatiões in auſtria me noſſet
bẽe. Indolui certe aduerſam amici foꝛtunam.caſpare multis iam anms amiciſ/
ſime vſus eram rebarq; virum bonum eſſe ⁊ omni beniuolentia dignum.exhoꝛ/
rui g cum intellexi qᷓ de ipſo narrabant᷑.multumq; me cũ ipſe accuſauiↄditõnis
humane defluxum. qᷓ nihil certi.nihil fixi hʒ.caduca ⁊ fluxa omnia ſunt.hodie le/
ti ſumꝰ cras meſti erimꝰ.mõ ſublimes mõ infimi repimur.Ceſari aũt rñdi aucto
ritatem mibi nullam apud vtalos eſſe.vtq; miſericoꝛdit᷑ ageret cum pᷣſpᷣꝛo poꝛ/
rexi p̃ces. Suctus eſt deinde ad nouam ciuitatem caſpar h rurſus reqᷣſitus ſum
hoĩiem ad me reciꝑe.iudiciumq; ſuꝑ huiuſcemodi criminibꝰ agitare.Gꝛauis res
mihi viſa eſt. At cum legati auctoꝛitate fungerer. non videbam q̊ pacto ceſaris
petitõʒ recuſare poſſem. Habita po deliberatiõe.iudicem me dixi futuꝝ. ſi rite ⁊
iuxta canonicas ſanctiones ꝓcederet᷑. Derſonaz aũt rei nolui cuſtodiendã aſſis

mere.qᷓ nõ bꝛẽm locũ in qᷓ eum opoꝛtune recluderem.Placuit ceſari rñſio mea.qͥ

neq; ſe plus velle ait.qᷓ; ſacri canones oꝛdinarent.Adductꝰvſt aũt ſemel ad ꝑñ⸗

—

tiaʒ meaz caſpar pñte notario mareſchallo ⁊ ꝓcopio eq̊ͥte bohemie qᷣ vltro ſeſe

„

uerſa ꝗᷓ ſupꝛa de ipᷣo ſcripta ſunt ex oꝛdine ↄfirmauit.⁊ acce⸗

–

tans me ſibi iudicẽ deputatum.vt ſui miſererer.ſeq; ceſari ↄmẽdarem cũ mul

lacrimis flagitauit Juſſi eum boni eſſe animi.qꝛ qntum boneſtas Fnterel ſalus

ſue ↄſulerem. Doſt h̊ recluſus eſt in carcere.nõ ſqualido aut tetro ſ lucieo ⁊ ſpa-
cioſo.qᷓ;uis ſecuro ⁊ H munito. Ibi ⁊ locum ſeceſſus hʒ ⁊ plumas in
