culpã ⁊ noxas emẽdemus in melius:quatenꝰplacata diuinitas ſuoꝝ calcoꝝ feli

cibus pꝛopitia nõ deſit optatibꝰ. NHec ſunt muictiſſime ceſar arma foꝛtiſſima: ꝓ./

pugnacula munitiſſima ⁊ ſecura pꝛeſidia quibus aptius ⁊ facilius:immo felitius
⁊ fructuoſiꝰ hoſtium es Kour ſugdi⸗ demoliri cõueniat q; inilitaribus cu/
Beis belicis munim entis.Hoc quidẽ exen
parat᷑ ꝙ medici latagentes noxiales a coꝛpoꝛibus ebymos repellere ꝑ pꝛius an-
thidotis ⁊ cathapla mate congruentibꝰpᷣparatas ad exitum ſuꝑfluitates deinde
foꝛm ato expellũt.Sic ergo imꝑialis maieſtas erga deũ celi deuota ſuꝑioꝛibus et

inferioꝛibus ſuggerat melioꝛis vite feruoꝛc. Interioꝛis em̃ conſcientie peniten/

cia cilicio ſacco ⁊ cinere.non auro vel argento: non erquiſitis monilibus nec in
arcu foꝛtium aut roboꝛe potentatus uiniuite diuinã contra ſe concitatã placuere

furoꝛc.tũc uguſt ii⸗ maieſtas ſuperno adiutoꝛio comite:cum exercitibus xpia

uis hoſtiũ cai

a penetrabit ſecura:oẽſq; barbaroꝝ cõſtringet conatus auſus ar

mis ⁊ patẽtia vindicabit.Erũtq; boſtiũ vires angelo dñi cobortante ſicut ſtipu/

la ante faciẽ venti ⁊ tituabũt pauoꝛe ⁊ timoꝛe ſoꝛdeſcent O ſaluberrimũ ⁊ iocũ/⸗
diſſimũ omen ſi fata preſtaſſent. regnoꝝ noſtroꝝ rebus cõpoſitis que varijs
impꝛeſentiarũ contrarioꝝ detinent᷑ anfractibꝰcum pꝛoceribus noſtris quos nu/

mero ⁊ ſolertia militari oꝛnatiſſimos obtinemus:cũ veſtre ſerenitatis cõötuber

* 7*

nio pꝛo fide catholica:pꝛo gloꝛia immoꝛtali:pꝛo illius noie qui nos ſuo ſacro cruo

re redemit:ꝓ fideliũ ibidẽ a tburcis oppꝛeſſoꝝ tutela:in ceſarea comitiua adeſſe

20

poſſemus.eſtamur deũ nihil nobis gratius nihilq; optabilius q; ꝙ in tam ſan
cto opere adeſſe liceret. Condolentes ex ipſis cordis viſceꝛibus impiali conſtãti⸗
nopolitaneñ.vꝛbi:⁊ venerãde patriarchali ecdie auã conſtatinũ magnũ pꝛimuʒ
poſt philippuʒ oꝛthodoxoꝝ ceſarem pᷣdeceſſorẽ veſtrũ foꝛtiſſimis menijs aobfir/
matã ſuo nomince que prius biſancium dicta eſt ⁊ pꝛeſentia legit᷑ decoꝛaſſe. Abi
ſũma eccliaſtice ⁊imꝑialis maieſtaſjᷣ viguit ſanctio. Ibi fuerat legũ ſacrariũ fidei

viguit noꝛma ⁊ religionis ſpecimen inſtitutis ⁊ obſeruantijs religioſiſimis pieꝛ
oꝛnata.Licet ⁊ ibi quandoq; ſathan non abfuit.qui arrium ſabelliñn manicheos

neſtoꝛium macedonum dipſtoꝛum. Euticem ⁊ ceteros ſuſcitauit hereſcon: qui

in agro do mini in tritico fidei zi ania ſeminauit. Aerumq; impedimentuʒ huic

noſtro ſincero ꝑꝛo poſito pꝛeſtitit ꝙ veſtras imperiales litteras dumtaxat deceʒ
diebus feſtum ſancti gegozi ꝛeceleg. peeſkutntt recepimus baiulo. Cum vero
regnum noſtrũ dacie vbi reſidemus ad pꝑꝛeſens inſulis interſecet᷑ diuerſis vadis
ponti a ſe diſtantibus inuicẽ ⁊ pꝛimo tempoꝛe parliamentum regni noſtri pꝛedi

cti:cuius conſultatione in. rebus grauioꝛibus affectare ſolemus abſq; ꝓlixi tem ⸗/

DZ

imaginẽ beſtie illius geſtare.quã iohannes euangelicus vates aſcendentẽ de ma

ẽ exemplariter phiſicis traditionibꝰ com

poꝛis interuallis cõgregare minime poteramus.Tum etiã quia ſuinꝰin pcinctu
ad regnũ nrjm nauigandi noꝛwegie cũ expeditione cõtra hoſtium nr̃oꝝ incurſus
qus frequentius ſuſtinemꝰ.Quo ꝓpterea ceſarijs veſtris deſiderijs ⁊ hbortãtibꝰ
pꝛnũc ſatiſtacere minime potuimꝰ.Si vo in pᷣfata dieta ꝓ ſancto iſto ⁊ pio oꝑe
celebꝛanda aliqua ſalubꝛia ⁊ vtilia cõcdiludent᷑ de quibus nos certioꝛari duxeritis
quãtũ nobis poſſibile fuerit.ſaluis regnoꝝ noſtroꝝ negocijs aio gratiſſimo facie
inus.Ceterũ in cã oꝛdinis pꝛutenoꝝ beate marie ieroſolymitañ.lr̃is vr̃e ſerenita
tis pleniꝰ intelleximꝰ.Cũ vo talis inter oꝛdinẽ militiã ⁊ patriã ſit cxoꝛta diſcoꝛdia
vt peioꝛa magiſq; indies nocitura veriſir foꝛmidainꝰ.Quo pᷣterea indies tracta
tus cõcoꝛdie magis difficultari veriſimilit᷑ timeamꝰ.in quo oꝛdiui ⁊ patꝛie ex inti
mis cõdolemꝰ:ſi tũ fuerimꝰreqſiti obtentuvrarũ imꝑialiũ lr̃arũ omnẽ ad oꝛdinis
ꝓfectũ ⁊ patrie cõcoꝛdiãq; ⁊ pacẽ efficacẽ operã libenti aio impendemꝰ. Aalete
ſereniſſime pꝛinceps ⁊ frater chariſſime in illo qͥ habitat in celis ⁊ imperat:cũcta
ſua oꝛdinatione gubernãs felicit᷑ ⁊ longeuecui nos offerimꝰgratiſſimo aĩo pᷣpara
tos.affectãtes a celſitudine fraternaq; charitate vr̃a hãc pñteʒ excuſationenr̃aʒ
coꝛã illuſtribꝰ pᷣncipibꝰ ⁊ ſereniſſimoꝝ resũ oꝛatoꝛibus ⁊ legatoꝝ aplice ſedis.qui
diete coſtitute pñtes extiterit legi ⁊ recitari.Datũ in noua ciuitate nr̃a roſtildeñ.
dieſic⸗ palmarũ.? z 4 atimtete dñi. M.ccccliiij.nro regali ſub ſecreto.
Arege aragonũ ad ſacrũ collegiũ car6à, i S
dinaliũ ſpõte contra thurcos re. Epiſtola. cxxix *
CcCuerẽdiſſimi in xpᷣo patres ⁊ dñi amici nobis ſingulares poſt memoriam
nr̃am. Mihil ꝓfecto cecidiſſe recoꝛdamur qð nos adeo cõmouerit aut tan
taã indignationẽ aio iniecerit:quaãtã cõſtantinopolitane vꝛbis caſus ⁊ grę
coꝝ miſerãda atq; inaudita calamitas:neq; vo ob id ſolũ indignamur ꝙ gręcis
. magna ps eſt vxpiane gẽtis amiſſa libertate opꝛeſſaʒ acin manũ ⁊ ſeruitutẽ in/
ideliũ: pꝑ xpᷣianoꝝ negligentis redactã ⁊ xpiano coꝛꝑe diſtractã atq; diſſciſſaʒ vi
demꝰ.( Quãq́; eſt id grauiſſimũ qð ⁊ oim mẽtes atq; aios magnoꝑe cõmouere
atq; excitare in vltione debet ſſed etiã qꝛ turpiſſimã ⁊ indigniſſimã notãꝗ noi xpᷣia
no ob eã rẽ iniuſtã cogunoſcimꝰ:⁊ que vix vnqᷓ; vllis cõſilijs ꝑiculis aut laboꝛibus
aboleri poſſe videat᷑.Quid em̃ taindecẽs tamturpe tampudendũ rpianis ne
ti xpᷣianos a barbaris olpꝛimi ⁊ acerbiſſimo ſeruitutis iugo ſubijci fidẽqʒ noſtrã
labifactari atq; funditꝰeuerti. Pro qua tuenda atq; cõſeruanda dubitare dʒ ne-
ino qͥ xpᷣianus re ſit moꝛtẽ impigre apetere.Sed heccõis culpa ſit. Ouzʒ em̃ alij
alios intuemur añ cõſtãtinopolis calamitatẽ ſi quis in eius defenſionẽ arma ca/
piat ⁊ obſiſtere iniurie conet᷑:illa ciuitas interiʒ capta eſt.⁊ illa ois grecia cõcidit
Capite em̃ cõfracto ⁊ cetera mẽbꝛa caſſata ſũt.Cũ aũt quottidie intelligamus ex
multoꝝ ſermonibꝰ? ac lr̃is ipſuʒ tburcoꝝ pꝛincipẽ in eã inſolentiã ac furorẽ ꝓue/
ctũ eẽ.ob res ſecũdas qᷓ ſolcut aios extollere atq; inſlaãmaræ:eũq; no cotentu gre
cie captiuitati cctenis xpianis atq; e grecie dauſtris in italiã velle erũpere. Impe
riũ oꝛbis terraꝝ ſibi ꝓmittente ⁊ xpᷣianꝗ fiqẽ euertere molientẽ. Inſtituim? aio il
lius furoꝛi ꝓ viribus nr̃is obſiſtere:conatuſq; eius nepharios quãtũ in nobis fue
rit repꝛitaęre atq; infringere. Sperates ⸗ deo nro autoꝝ atq; fautoꝛi ꝓ cuiꝰfi-
de defendẽda bac expeditionẽ gloꝛioſam ſuſcepturi ſumꝰ: vt ⁊ alij pꝛincipes ⁊ po

4

puli xpᷣiani vna nobiſcũ ad ſalutẽ ſacroſancte romane eccdęeſie exẽplo nr̃o exciten
tur ac foꝛe.illũ atrociſſimũ fidei hoſtẽ nõ ſolũ vlciſcamur ⁊ intra grecie terminos
cohiheamꝰ:ſed etiꝗ recupata oĩ grecia ipᷣm e tota europa depellamꝰ.ac ngin aſia
quidẽ ſua quietũ eẽ ſineamꝰ.Que cũ ita ſint.R.p.vras oratas eſſe volumꝰpꝛimũ
vt voſipſi qui fidei xpiane duces eſtis in e tuenda ⁊ cõſeruanda oes vires ſtu⸗
dia via ↄferatis.nec eâ ruere patiamini: cuius ꝓ tectoꝛes acerrimi menito eſſe de⸗

2₰ 7 T

pꝛimũ qͥ eſtis religionis capita acceptã iniuriã ⁊ clad

beatis:vt alijs exẽplo ſitis q ad vos oculos referut acſcagit intuent᷑ cũ ad vos

6bãc ꝑtinere exiſtimẽt. Oe/

ſnde vt cũctos ppos pꝛinepes ac reges xpianos ꝑ lesatos ac irᷣas qad fieri poſſt

—

imn exhoꝛtemini atq; Excitet:vt ⁊ ipſi exẽplo vr̃o nr̃oq; hoc ⁊ neceſianũ ⁊ maxie glo/
is nioſuʒ bellũ ſuſcipiãt:⁊ ꝓ eo gerẽdo qs poſſint copias claſſes arma ⁊ comeatus
ib, parẽt.Si ꝓ fide nr̃a tuẽda in q̃ eſt ſalus nr̃a reꝑoſita nõ depugnamꝰ:ꝓ q̃ dimica
age re ſuſtinebimꝰ.Si feramꝰiniurias tpᷣo deo nr̃o factas:cuius ille imagines le
ege ſcõꝝ ac martyrũ ſtatuis euerſis:reli uijs luto ꝓuolutis: ſacris virginibꝰinceſtꝰz
n tis:filiab e cõplexu parẽtũ ad ſtupꝛũ rapt s parẽtibꝰipᷣis crudeliſſime necat. Si
nae bas inquã feramꝰ:cuius tandẽ iniurias vlciſcimur.Si religionẽ nr̃am ꝑ negligẽ
” tiã ruere patimur:vt omittamꝰignominias vincula cedes que xpᷣianis impeèdẽt
cuin Quidnã ſpare ampliꝰ de aiarũ ſalute poſſumꝰ. Multis ſane ac ſũmis pꝛicipibꝰ
ngt vt cõſtantinũ ⁊ iuſt. nianũ omittamꝰ:tum domusnr̃a quebarbaroꝝ ſemꝑ oppu/
ein gnatrix fuit.tuʒ aliarũ nationũ ae gentiũ maximo bonoꝛe ac gloꝛioſum fuiſſe ſci/
ndns mꝰ:xpᷣianũ nomẽ auxiſſe ac difidiſſe.Quãto ißis nobis omnibꝰhoneſtiꝰ ⁊ gloꝛio
it ſius fiet ilud ab ruina ⁊ maifeſto interitu vindicaſſe. ꝝ ſi nulli nobis adiutoꝛes
kchc fuerint ad tantã iniutiã vindicandã malũq; gpulſandũi. quod exiſtimare nõ bon
Sper ſumꝰ. Nos tñ ꝓpoſitũ nr̃m excqui cõtendemꝰ ſperantes in xpᷣo deo nr̃o rẽ ꝓſpe/
enfi; re ſucceſſurã. In qua etſi moꝛi cõtigerit leto ⁊ cõſtanti aio moꝛiemur. Datũ i ca/
6,4 ſtro noſtro nea polis pꝛima apꝛilis.Anno.liiiiff. MDWB
lcej. Dialogus cõtra bobemos ⁊ tbaboꝛtas iſtola cxxrxr.
d. de lacra coione ſub vna ſpeccec7ᷓ́g. —–— P Aeon.e e
r Eu erendiſſimo in xpᷣo ⁊ colẽdiſſimo patri dño iohani de caruial ſacroſan
. ce romane eccleſie ſancti angeli diacono cardinali. Eneas epũs ſenenſis
frian S. p. d. Muis apud bohemos aplice ſedis legationẽ abieris ⁊ oẽs il lius
Attrn gentis moꝛes oꝑinioneſq; noſcas:tñ qꝛ peruerſi quidaʒ homines nouos indies
16e grroꝛes cudũt.Et ego nuper iuſſu ceſaris in bohemia fui cognouiq; bonos ⁊ ma
eaẽs los ⁊ multa cũ eis cotuli:⁊ audiui multa que ſedẽ apoſtolica intelligere nõ eſtin-
kein⸗ ntile. Oecreui que hac in via mihi cõtigerũt tue dignationi pꝛeſcribere.O ſi ma/
ö4 S papirũ impleuero.nõ tamen erit arguẽda narratio: qꝛ res plurimas nõ põt
ere ꝛeuis epla compꝛebendere:⁊ cauendũ eſt ne fiã obſcurus.dum bꝛeuis eſſe labo
rbi ro. Pꝛetermittã nibilominꝰ locos illuſtrioꝛes. Adhibeat mibi Banena auretz
des tua modeſtia boniq; cõſulat ſi liberius ſcripſero qᷓ; tue dignitati par ſit. Mã vetꝰ
ön unoticia ⁊ vſura que inter nos olim fuit audacẽ me facit. Sed incipiã iam narrare
oſti quia nulla eſt mibi de tua benignitate dubitatio:qꝗᷓ ſolet oia i parte reciꝑe melioꝛẽ.
edre⸗ Cũ ergo ldes dies de noua domo verſus pꝛagã iter agerẽ:eſſentq; mibi college
GGui nobiles. Albertus de eberſtoꝛf baro.pꝛocopiꝰ de rabenſtain ⁊ benricus trucbſes
c equeſtris oꝛdinis milites.Ex vſu viſum nobis eſt/ qꝛ raptoꝛes ⁊ inſidigs timeba
i mus ad thaboꝛitas potiꝰ q; in aptis villis ꝑnoctare ac lupoꝝ magiſq lepoꝛum
Gir ſequi fidem. Pꝛemiſii igit᷑ qͥ thaboꝛitas accederẽt atqʒ ab his ius hoſpitalitatꝭ
expeterẽt.Acceperũt hec letis aʒis thaborite:dederũtq; fidẽ atq; obuiã venerunt
6 . Res ſpectaculo digna fuit:ruſticanũ ⁊ incõpoſitũ vulg.qᷓ;uis vꝛbani videri vxe/
4 lint. Frigus erat pluuiale tẽpus.Hã bobemia ſepe miſcet eſtati byemẽ. Ex illis
i liqui nudi erãt ſolis tecti camiſijs.Alij pelliceas tunicas induerat.Alij ſella ca⸗
dee rebat:alij freno:alij calcaribꝰ. Alteri crus occreatũ fuit:alteri nudũ.Huic oculus
dog defuit:illi manꝰ.Et vt virgilianis vtamur verbis.Feduʒ videre fuit᷑ populataq;ʒ
tꝑa raptis auribꝰ ⁊ trũcas inhoneſto vulnere nares: Incedẽdi nullꝰoꝛdo.loqndua
W nulla modeſtia:barbaro ⁊ ruſticano ritu nos exceper̃t.Obtuler̃t tñ xenia piſces
unn vinũ ceruiſiã.Sic opidũ igreſñ locũviaimꝰ.Quẽ niſi hereticoꝝ arcẽ aut aſilũvo
mnos cẽ neſcio q̊ apꝑꝑellẽ noie. Na qcũq; detegũt᷑ int xpᷣianos ipietat ac blaſppemiarũ
paſa mõſtra hucↄfugiũt.tutamẽtũq; hñt:vbi tot ſũt hereſes qͥt capita: ⁊ libertas c ꝗq
Huinn velis credere. JIu exterioꝛi ciuitat poꝛta duo fuerũt ſcuta. vn altero S ta
ſt/ angeli calicẽ tenẽtis qᷓi cõionẽ ſub ſoccie vini ſuaderet populo. In alta ʒiſca pictꝰ
eſe d⸗ fuit hõ ſencx ⁊ vtroq; lumine caſſus.ic oli dux thaboꝛitaꝝ fuerat ⁊ alteꝝ oculũ
in puentia ꝑdiderat:alterũ hoſtili ſagitta ↄfixꝰamiſit. Ab boc ſepe vicko⸗ ſlicies

aiñt. Sepe xpianoꝝ cedes factas. Cöplures ciuitates exuſtas diruta monaſteria

ſacras edes incenſas ꝓſtitutas vᷣgines ſacerdotes occiſos. Quẽ thaboꝛite nõ ſo
monoculũ ß cecũ qʒſecuti ſũt ducẽ:ucq; abſurde. Hã tali plo ꝗᷓ nibil diuinitas
gitelligit: nibil religionis tenet. nibil eti videt:qͥs ducatũ pᷣbere debuit niſi
nhinn illð ſaluatoꝛis in eis. Si cec? ceco ducatũ pᷣbeat ãbo in foueã ca/
dũt. Hic dũ moꝛti xumꝰ eẽt:ↄſultarẽtq; thaboꝛite quẽ poſt ſe pᷣncipẽ deſignaret
Poſtq;ᷓ inqᷣt animꝰa ine fugerit.excoꝛiate coꝛpmeũ ⁊ carnes date volucribꝰ.Ex
coꝛio vo timpanũ facite atq; hoci ſlio ducẽ babete.Mãa quis locoꝝ theutones ſo
nũ ei? audierit:mox terga dabũt ʒiſchã i tivano foꝛmidãtes. Hic poſtqᷓ obijt tha
voꝛitarũ alij ꝓcopiũ ſibi ducẽ legeft. Alij intãtũ illiꝰmẽoꝛiã dilexer̃t vt neminẽ di
uũ exiſtimarẽt.q tato duci ſuccederet aſꝑnatiq;ʒ pᷣncipẽ oꝛphanos ſeſe voca bãt
qi pꝛe carẽtes atq; oꝛbatos.vt ꝗ cecitatẽ nõ viua tm̃.ſᷣ moꝛtuã q̊ʒ colẽdã cẽſebãt:
⁊ad inferos vſq; ſequẽdã.Hũc aũt veluti numẽ thaboꝛẽſes hñt.Et qᷓ;uis pictu/
ras oẽs abbominent᷑:hui?tñ picturã religioſe colũt: honoꝛẽ quẽ vxpᷣo negãt con
tẽdũt ziſche. Hoꝝ ſecta peſtifera ⁊ abboiabilis eſt ac ſũmo digna ſupplitio. Ro/⸗
manã ecclas nolũt bie pᷣmatũ.Aut hrij clerũ bꝛe qcq;. Imagines xpi ſcõꝝq; de/

— — —

lent. Ignẽ purgatoꝛin inficiant᷑. HMihil ſcõ pces iã c xpo regnatiũ pdeſſe nmnoꝛ/
talibyaſſcuerat. reſtũ diẽ ter dñicaz ⁊ paſcal nõ agũt:ieiunia ſpernũt:bhoꝛes ca
nonicas abijciũt. Euchariſtiã ſub ſpecie panis ⁊ vini ⁊ paruulis ⁊ dem entibꝰ pꝛe
bent. Cõficietes nibil pter oꝛonẽ vnicã ⁊ vba ↄoſecrationis dicũt:neq; veſtimẽta
tutatneq; onat? aſſumũt aliqs. Quidã vo eouſq; deſipiut: vt nõ ven pi coꝛp⸗
in ſacro altaris:ſ repntationẽ quãdã eẽ ↄtendãt:erratis berengarij no conuerſi
ſequaces. Ex ſacfis ecclie:baptiſmũ:euchariſtiã:matrim oniu: oꝛdinech recipiũt.
He penitẽtia parũ ſentiunt. e cõfirmationc ⁊ extremna vnctione nibi. Mona⸗
con religionibeinfeſtiſfimi ſunt:inuẽtioneſq; dyabolicas aſſerut eſte. Baptiſma
ſimplicis vnde volit. Mullq aqu benedicũt. Eimiteria nõ hñt cõſecrata. Cada⸗
uera moꝛtuoꝝ in cãpis ⁊ vt digua ſunt cũ beſtijs ſepeliunt: vanũq; cenſent oꝛare
ꝓ moꝛtuis.Eccleſiarũ ↄſccratiões deridẽt: ⁊ in oib locis paſſim coficiunt ſacrm.
Mulla maioꝛ bis cura eſt q; ſermõis audiẽdi.Si quis negligẽs eſt vmiq; torpet
aut negocio ludoue vacat duz ſermo e, virgis cedit᷑ intrare vt verbũ dei audiat
cõpelit Eſtillis dom? auedẽ ligues ſimilis boꝝeo ruris hc tẽplũ awellãt. Hic
populo pᷣdicãt.biclegẽ ꝑ oẽs dies exponũt.hic altare vnicñ hbñt:neq; cõſecratuʒ

neq; coſecrãdũ ex quo ſacẽm plebib exbibent. Sacerdotes neq; coꝛonas ferunt

neq; barbas tondẽt. His thaboꝛite: frumẽto: ceruiſia: lardo:leguminibus lignis
⁊ omni ſuppellectili neceſſaria publice dmũ cõplent addũt in ſingula ca pita ſin
gulis menſibꝰſexagenã.Ex quo piſces carnes recetes etſi velint vinũ einat:in al/
ta ri nibil offerũt, Secimas oẽs damnant pꝛimitiarũ: neq; nomẽ neq; rem tenet
Mõ tamẽ concoꝛdes ſunt in vna fide.Sed aliter iſti:aliter iſti ſentiũt:velle ſuum
cuiq; eſt. Mec voto viuit vno. Hos tamẽ ſacrilegos ⁊ ſceleratiſſimos hoies. Si/
giſmũdus ceſar ciuitate donauit ⁊ quos exterminare decebat. aut in vltimas ter/
ras ad fodiẽdos ſecũdoſq; lapides bumani genenig on cõmercio pᷣuatos relegare
liberos fecit minimo ebuto cotentus. Que res nõ ſibi tin resn6 maximo de/
dccoꝛi fuſt. qꝛ ſicut modicũ fermẽti totã maſſam coꝛũpit. ſic fex illa hoim totum
neomẽ gentis bohemie fedat. Sʒ accipe nũc vrbis ſitum: qꝛ fuiſti loco ꝓximus.
Intueri menia potuiſti que duplicata cingũt vndiq; ciuit atẽ: munit⸗ turribus
XT nanacuits.⸗Lolts eſt in occidentẽ extẽſus:nulla ex parte vicinis altioꝛ cpis
5ỹp pꝛuptis binc atq; inde rupibtutus:bũc vno ex latere fluuius aluit: quẽ accole
luʒ nize vocitant.Ex altero riuus eſt tenuis aque ſed pfundus ⁊ aditu difficilis.
is quaſi vellet añ opidũ ingredi maioꝛẽc fluuiũ:in anguſtias viginti paſſuũ collẽ re
ſtrinxit:⁊ penetraſiſet vt arbitroꝛ mote niſiſaxis durioꝛib? im editus iter fleetere
coactus fuiſſet. Aertit᷑ ergo ad dexter riuus ⁊ amm biẽs opidi magnꝗ parte.tan⸗
ge finuio qͥreliquã poꝛtionẽ circõdedit finico collo miſcet. Sic ciuitas ex omni

—

laſtean
tenöſ⸗
ltti
unt niſ
weice,
ſenaret
E
toncsſ⸗
au
anſid
woabi
cthit
iopian⸗
egatco
o. ⸗
rqde
Emor
dus 4
borpee
timeta
icon
Conuei
feapiit.
Wona/
Ppfilnt
Cadr,

nne

1

Kandt

Sſec⸗
sſtu
us i
ſi
nn,
mjtonet
R
6 7,
nste⸗
dege
tm d
totum
Nimus⸗
unhs
Cüpis
acoole
fels⸗
ollete
feeteſi
tetn,
cro

parte rupibus 4aduis inunita:vno tm̃ loco plalun babet acceſſuim: ſed artum

⁊ingenti foſſa ⁊ latioꝛi muro defenſuʒz. Lres bic poꝛte ſunt pꝛiuſq; vꝛbẽ ingredie

ris. In pꝛioꝛi vo pꝛopugnaculũ eſt: cuius muri viginti pedes latitudinis bñt: al/

titudinis dupiũ. Machinas belli plurimas victis boſtibꝰ exciſiſq; n entit oſ⸗

tinuerũt. Quas in foꝛo ad terroꝛẽ vicine plebis oſtentt. dmoꝝ parietes aut

gnei ſunt aut lutei:aut nullo platearũ oꝛdine diſtincte:ſed ad caſum poſite. Nam
ſicut olim tentoꝛia paſſim locarũt: ſic poſtea domos erexerũt. Multa illis ⁊ pᷣcio
ſa ſuppellex eſt:⁊ diuitie inter eos plurime ſũt. Multarũ em̃ gentiũ ſpolia in vnũ

locũ cõgeſſere:voluerunt hi quondã eccleſie pꝛimitiue in omnibus viuere ⁊ in cõ
muni tenebãt omnia. Yratres ſeinuicẽ appellabant: ⁊ q vni defuit alter ſubmini

ſtrauit.Mũc ſibi quiſq; viuit ⁊ alius quidẽ eſurit:alius aũt ebrius eſt. Breuis fer
uoꝛ charitatis.bꝛeuis imitatio fuit:ſed pꝛioꝛes xpᷣi diſcipuli:⁊ qui naſcentis eccle
ſie fundamẽta iecerunt:que ꝓpꝛia prius habebãat fratribꝰcõmunicabãt nihil alie

ni recipiebãt niſi ſponte ⁊ amoꝛe xpᷣi dnatũ.Zhaboꝛite vo hereditates alienas

expilabãt ⁊ que violenta manu rapuerũt:hec tm̃ in cõmune dederũt.Hec ſic per
ſeuerare potuerũt. Reuerſi ad ingeniũ auaricie iam oẽs ſtudent.t qꝛ rapere vt

olim nequeũt. Mam languidioꝛes facti vicinos timent:lucris inhiant mercature

ſoꝛdidoſq; ſequũt᷑ queſtus. Sũt in ciuitate ad quatuoꝛ miliaviroꝝ qͥ poſſent edu
cere gladiũ:ſʒ artifices facti lana ac tela ex magna parte victũ querctes:inutilęs
bello credunt᷑:pᷣdia nulla his erãt:ſᷣ nobiliũ ⁊ monaſterioꝝ villas inuaſerunt:q̃s
ſibi poſtea ſigiſmũdus.neſcio an diuine legis ⁊ bumane ꝑuerſoꝛ idcirco dici poſ-
ſet: ppetuo iure poſſidẽdas aſcripſit. Intelleriſti ꝗᷓ ſit bec ciuitas:qui moꝛes huiꝰ
populi: qͥ ſitꝰ opidi:qualis hereticoꝝ ſenatꝰ:qualis nequitie ſynagoga:quale do/
miciliũ ſatbane:qð tẽplũ belial: qd regnũ luciferi. NHic ergo cũ ꝑnoctaſſem ⁊ ab
hoſpite meo cũcta q̃ ia ſcripſi vera eſſe didiciſſem:bortabar hominẽ tantis vt er/

ro ꝛibus renũciaret. Hõ erat bic oino durus neq; monitiones aſpernabat᷑ ⁊ ba/
bebae in penitioꝛi tbalamo beate virginis ⁊ xpᷣi ſaluatoꝛis imagines:quas occnl⸗
te colebat. Credo niſi timeret amiſnionẽ bonoꝝ.ſ Mã diues eſt publice ab illa in
lſania reſiliret. Sed malunt aiam pleriq; q; opes perdere:⁊ multi ꝓpter pecunias
periere. Idcirco ſaluatoꝛis voce faciliꝰ vicit᷑:camelũ ꝑ foꝛamẽ acus trãſire. qᷓ; di
uites adipiſci regna celoꝝ. Incraſtinũ cũ veniſſent ad nos tamſoꝛdide ciuitatis

magiſtratꝰ ⁊ gras agerẽt:qꝛ viſitaſſemus eos: ⁊ vꝛbani magis vᷣbo qᷓ; mente videę
rent᷑. Dico ego ad cellegas meos:peccauimꝰfrẽs genti peccatrici ⁊ inimice dei cõ⸗
municauimꝰ. Mõ putaui tautos bic eſſe quatos erroꝛes inuenio. Credebã ſolius
rite cõionis hũc populũ a nobis eſſe ſecretũ:ſed nũc exꝑtũ habeo.hereticũ eẽ po/
pulũ bũc infid elẽ deo rebellẽ:nihil penſi nibil religionis habentẽ. Quapꝛopter ſi
volumꝰoſcie ſatiſtacere.neceſſariũ eſt bis lic dicere ne ſua nobis facta placerc
putẽt ⁊ apð vicinos gloꝛiẽt.Romani reglſibi legatos cõicaſſe.Aſſenciebat᷑ mibi
ꝓcopiꝰ ⁊ vtile ↄſiliũ dicebat.Sʒ auſtralibꝰ terroꝛe plenis ⁊ lepoꝛino coꝛde pᷣdii
ꝑſuadere ſnia mea nõ ꝑotuit:q;uis verba ſic efferre ꝓpoſuiſſem vt nulla irritatio
wplñi timẽda eẽt. Receſſimꝰ ⁊ lʒ dies vñicꝰ eẽt: diuina tñ officia negleximꝰne cõi
caremꝰ hereticis.Erat animꝰnubi pꝛaga videre vrbẽ fama celebrẽ regniq; caput
Sʒ beſtis i lic vigẽs craſſabat᷑:nec minꝰq; ducẽta capita ꝑ ſingulos dies auferrę
dicebat. Ob quꝗ rẽ terrefacti ꝓceres qͥ ↄuenerãt:cõgregationẽ ſoluũt ⁊ ad vills
benedicti ſeſe trãſferũt:qͥnq; ⁊ viginti milibꝰpaſſuũ a pꝛaga diſtantẽ. Interea ⁊
barbara impꝑatrix qᷓ fuit ſigiſmũdi ↄiux. Friderici comitis cilie ſoꝛoꝛ diem obijt.
Cui coꝛpꝰpꝛagã delatũ in caſtro ſepultũ eſt.Coꝛdata mulier fuit: ſed future vite
vt aiũt parũ credula. Nũc ſi pie vixit mercedẽ hʒ. Sũt qui xefuctq bene ⁊ vt xpia
nã decuit ſupᷣmũ ſpiritũ emiſiſſe dicũt.Cũ veniſſemꝰ ad villã benedicti regni ↄuẽ
tũ illic reperimꝰ. Barones aũt erãt geoꝛiꝰde cõſtat ⁊ bodtebꝛat. Henricus de ro
ſenberg. Alſcho ⁊ 3denko:⁊ ꝑetrus de ſternberg:gdenko haſ. Jobannes dezim⸗

n. Johanes de chiabelis: sdenko koſpka.Johanes de malowicz. Jobanes de

iii

radocb: 2 barones alij qᷓplures ciunitatũ oꝛatoꝛes aderant.Ex praga ex cuthnis

— „ „

ex pilzna ex luna ex colonia ex glatobia ex gretz ex lytobir ʒitz ex flana ex ſatʒ ex
budbeis ex tbaboꝛ ⁊ erãt beretici ⁊ catholici ſimul mixci. ANidiſſes illud vſaie cõ/

Metũ illic vitulus ⁊ vꝛſus paſcent᷑.ſimul requieſcent catuli eoꝝ. Proceres regni

ex magna parte ſequunt᷑ romanã ecdeſiã. Ciuitates vt plurimũ aut thaboꝛtas
gut rochezanã ſequũt᷑. Aenerũt ad nos plurinn ex ambab partibus: ⁊ alteri al⸗
teros accuſabant. Quia vo cõuentus ille nr̃i cauſa tenebat᷑ vt audiret que caſar
ad pętitionẽ regni reſpõderet. YFuimꝰtribus diebꝰin tractatu cum eis. Quartacq;
demũ die ⁊ illi noſtra intẽtione ad vltimũ intellexerũt.⁊ nos illoꝝ ꝓpoſitũ cogno
uimꝰ. dimiſſumc cõſiliũ eſt. Dꝛius tñ allate fuerat marchionũ bꝛandẽburgenſiũ
lre:q̃ conuentũ inter regni ꝓceres ⁊ legatũ apoſtolicũ ſancti petri cardinalẽ pete

bant ad res ecclie coponen haa Placui id nobis ⁊ apud ambas partes verba fe/
E

cimus: quibus cõuentionẽ ſuadebamꝰ. Accepta adyton eſt. dies ad feſtum diui
martini.Locus cõuentioms in litomericia victus. Mediatoꝛes inter cardinalẽ
⁊ regnũ marchiones recepti.axit deus vt finis diſcoꝛdiarũ fiet.vt reſloꝛeat i bo
bemia fides. ⁊ erroꝝ plena religio veritatis ignara:ia tandem ad vere religionis
cãdidã lucẽ de ꝓfundo tenebꝛoſe ſupꝑſtitionis emergat. Ad quã rẽ vt nos quo;
pꝓ virili nr̃a iuuamẽ adijceremꝰ:rogaui pꝛocopiũ inter me atq; geoꝛiuz fidelis vt

interpꝛes eſſet. NMã magnũ illũ ⁊ potentẽ viruʒ:quẽ regni pars maxia ſequit᷑. Si

cõcoꝛdie cupidu inueninſem:adduci ceteros facile poſſe credebã. Fuimus diu ſi/
mul. Que locuti fuimꝰ adinuicẽ nunc referã. Atq; ſim bꝛeuioꝛ neq; opus ſit ver
bis inquã:⁊ inquit ſepiꝰvti ponam verbis meis nomẽ men.⁊ verbis illius nomẽ
ſuñ. ſicut ⁊ ciceronẽ ⁊ pleroſq; factitaſſe reperio qͥ collocutoꝛes in ſuis opuſculis
introducũt. Sic em me iudice bꝛeuioꝛ ⁊ dilucidioꝛ oꝛatio reddit᷑. Sed audi iam
dislogn. Eneas. O? te alloqui volui vir magnifice neq; — res eſt neq; par
ua:ſed regni buiꝰ quietẽ tuiq; magni bonũ cocernit:qua ſi vis audire mox tibi ex
ponã. Geoꝛgius. Cupio audire dicito quecũq; libet. Eneas. At ego in chani
tate nõ ficta loqui volo que nibil reticet.⁊ ſma vtit᷑ libertate. Geoꝛgius. Hoc

expeto loquere. Eneas: Regnũ boc olim florẽtiſſimũ fuit ⁊ inter occidẽtalia re

gna ditiſſimũ. AHiguerũt bic retiigiones ⁊ oim bonaꝝ artiũ ſtudia claruerũt. Nũc
inops regio eſt cõcuſſa lacera.Cur hoc ae And põt veritas nr̃a imnentiri dum
apug eusgeliſtã vicit. Omne regnũ in ſe diuiſum veſolabit᷑ ⁊ vomꝰ ſup domũ a
get. AUos bobemi nõ ſolu inuicẽ diuiſi eſtis verũetiꝗ ab ipſa vxpᷣianitat maioꝛi ꝑte
ſecreti. Nec romanã auditis eccleſiã uis mater eſt ⁊ magiſtra fideliũ:neq; man
data cõſilioꝝ recipitis: ꝙ ſi vnitatẽ eccſie amplecteremini ⁊ in Omo dui ambula⸗
retis cũ cõſenſu.facile regnũ vrm pᷣſtinꝗ dignitatẽ ſplẽdoꝛẽq; ſuũ reſumeret. Cu
ergo qui regni populos quouis trabis.fac tibi nomẽ grãde:fac vt te ſedes aplica
diligat: redde ſibi fiios quos ſathan abduxit. Hauriat ex fonte riuus aquas ſuas
ne pciſus areſcat. Redibũt oẽs ⁊ romanã eccliam venerabunt᷑:ſi volueris te ro/
manus põtifex te ceſar in pꝛimis carum babebit. Cũq; ladiflaus in regnũ vene/
it: te tutoꝛẽ te patre agpel abit:tibi maximas gratias aget qui ſibi pacatas ꝓuin/
ciã reſtitueris:erroꝛibꝰexpurgatã:pace quieta oꝛnata moꝛibꝰ:fide feruente. Cou
ſequeriſq; nõ tu ſolus gloꝛã. ſed ⁊ poſteri tui ⁊ nati ⁊ natoꝝ ⁊ qui naſcent᷑ ab illis
ob eam rem ſemperbabebunt᷑ bonoꝛi. Eritq; memoꝛia nominis tui ſempiternꝗ
⁊ fixus tue familie ſtatus qui vera virtute creuerit. Cranſiturus ex bac vita ad
melioꝛẽ migrabis:lucidas ſedes accipies beatitudinẽq; perbennẽ immoꝛtalitate
veſtitus. Omnibus enim qui patriã oꝛnauerint auxienint iuuerint defenderint:
certũ eſt eñe in celo difinit locum quo beati euo fruant ſe pireme Oꝛ ſi viaz
noſti quo rectus ad vnionẽ tram es vucat edoctũ me redde. Ham ſede aplicam
certioꝛẽ reddã. Tos iam legato couentũ pꝛomiſiſtig ⁊ r ecte quigem. Mam boni
cupidus eſt ⁊ induſtrius pater doctrina plenus. Inueniat niſi falloꝛ conueniẽ/
tes ad vnionẽ modos.neſcio tamẽ qua facultate pꝛeditus eſt. ſi ſarem deſide⸗

thni
tz e
iecd⸗
regni
utas
derig⸗
eſrr
narnng
coge
i
Alepent
annf
umditi
ruimd
xibo
Gons
aocß
Gist
t. S
6Dinſ
sſitve⸗
snont⸗
uciien

ria veſtra ſcriberẽ põtifici maximo:iſq; pꝛius q; dies conuentionis adeſſet. de ſua
mente legatũ cõmoueret. Geoꝛgius.Asgo tibi gras pater quia noſtri regni cu/
rã geris.Regnũ vt ais quaſſfatũ copilatuq; eſt. Mouit deus quoꝝ culpa „Mos

cupidi pacis ſumus:neq; bellamus vt bellemus:ſed vt pacẽ habeamug Coacti

gerimꝰ arma:coacti verſamur in pꝛelijs. Miſimꝰ olim legatos nros acddaſilieñ.

cociliũ:nonnullaq; cũ patribus qui tũc ibi pᷣſidebant pacta peuſtimus que ſi ſer/

uata fuiſſent ⁊ cũ ſede apłica ⁊ cũ ceteris xpianis pacẽ babereinus:⁊ in regno nul
la diuiſio eſſet. Sed violantur federa nobis.Herctici ⁊ ſeſm atici vocitamur. Si
qui exnris apud vos inoꝛiunt᷑:cũ aſinis ſepulturã accipiũt.lerici noſtri q;uis dᷣ
cti modeſtiq; ſint: nuſqᷓ; cõſecrari poſſunt. Derident᷑ qᷣ de calice bibũt.Fint apud
nos cardinalis ſancti angeli leatus: adiuerũt eũ noſtri ſacerdotes: fui ⁊ ego cuʒ
eo.Petiuinꝰinnouari firmariq; pꝛiſcũ fedus:ſi nobis auſcultaſſet:nõ ſecuta fuiſ/
ſent ſcandala gue poſtea emerſerũt obaudiuit pᷣces nr̃as de cõpactatis.ſic loque/
bat quaſi nibil vnqᷓ accepiſſet de illis. NHos tñ illa valida ſcim:? ⁊ autẽtica ꝗᷓ gene
rale cõciliũ nobis admiſit pꝛiuſq; diſſolueret᷑ ab eugenio quarto. ſi nicolaꝰpõ
tifex maximꝰ uri memor:noſq; ſibi obſequẽtes cupit iubet ſeruari couenta ⁊vene
rabimur eñ. Mic bꝛeuis eſt ⁊ vnica pacis vnioniſq; via: bac gradiedũ eſt hac iter
ad cõcoꝛdiã patet. Eneas. Mos hoim eſt vt paribꝰ paria referãt. Cur viol ari
fequs cõquerimini qð pꝛioꝛes rupiſtis. Heq; ei ſufficit vobis ſub duplice ſpecie
coĩcare: niſi ⁊ ſub vna ſola coicãtes danetis. Geoꝛgiꝰ:vbi vomnamꝰ. Eneas
Cũ dicitis. NHeminẽ ſaluari niſi cõmunicet ſub duplici ſpecie. Hos oẽs dãnatis
bereticos perditoſq; dicitis.Quod mirũ ſi viciũ hereſis in vos retoꝛquemꝰ. Tu
couẽtiones cũ cõcilio factas refers ⁊ autenticas dicis auctoꝛitate cõcilij ꝓbatas
audio libenter. Sed cõciliũ de coĩone vtriuſq; ſpeciei loquens:opinioni vꝛe con
trariũ eſt.qꝛ neq; ad ſalutẽ neceſſariã eẽ dicit:neq; xpᷣi pceptũ eſſe ſub duplici ſoe
ae coĩcari populũ. Geoꝛgius. Si nõ eſt ſub duplici ſpecie madata coĩo ſub vna
quidẽ.·Mã qui ſub ſpecie panis coĩcari plebẽ iuſſit:⁊ ſub ſpecie vini inſſit ⁊ in vſuʒ
deduxit. Eneas. MHãq; xps aplis nõ plebi ſacrm pꝛebuit. Sed nõ refert tempꝰ
iſta diſcutere ſine me dicere að inſtitui. Geoꝛgius. Derge auſculto. Eneas.
Si voluerit legatus innouare pactiones vr̃as qd miri eſt. Nobis indulta eſt ſub
vtraq; ſpecie coĩcatio. Juſſi t ſacerdotes vri ſuntiquotiẽſcũqʒ miniſtrat populo
ſacr̃m cõmonere atq; inſtraere oẽs ne ſub duplici tm ſpecie ſed ſub qualibet totũ
⁊integrũ eẽ xpᷣm intelligãt. MNihil faciũt. Dꝛobibiti ſũt infantibꝰ atqʒ demetib eu
chariſtiã poꝛꝛigere:poꝛꝛigũt tñ. Heminẽ coicare ſub duplici ſpecie debẽt copellũt
Sepulturꝗ negates ni cdicẽt qui pꝛi?nõ babuit bui? coionis vſum:repelli ab his
debet. Ipſi aũt inuitant ꝓuocant vꝛgent.iebent vniuerſalis eccleſie ritũ tene-
re poſtponũt.Oiuinis officijs vulgaris carmini cõmiſcẽtes:pulchꝛa obedientia:
pulchꝛa federis obſeruatio que ꝓhibent᷑ facere faciũt:q iubent᷑ oino poſtponũt
Cũ ergo abuta mini pꝛiuilegio ⁊ trãſgrediamini leges patrũ:puaricantes mada/
ta cõcilij:Paud iure legatũ accuſatis copactata firinare noletẽ: qꝛ pꝛiuilegiũ ami
ſiſtis male vtentes. Geoꝛgius. In cõuentionibꝰ? noſtris cautũ eſt q;uis aliqui ni
tũ qui generaliter obſeruat᷑ nõ ſtatim recperent:non tamẽ pacis ⁊ vnionis im-
pediri fedus. Eneas. Aera vicis non ſi omnes ſed ſi alid dicũt federa ritũ ecde
ſie nõ reciperẽt còpactata manere. O ſi oẽs abücerent ritus vt oẽs abijcitis vi/
Se⸗ conuentionibus aufert. Rurſus quoq; de ritu fit mentio non & fide. NMam ſi
dem violatis que poſſunt inter vos noſq; federaĩoburhabere. At vos qð pa/
ce tua ſit dictum fidẽ noſtrã abijcitis duz neceſſariã populis ſub duplici ſpecie cõ
munionẽ aſtruitis. Geoꝛgius. Ignota ſuntiſta mihi:ſʒ boc dico tibi niſi pacta
ſeruent᷑ neq; paci locus erit neq; concoꝛdie mentio. ſi rurſus arma ſumpſcri/
mus offeretis vltra pactiones veteres neq; recipientur. Nõ ſumus vt creditis
pauci.multi ſunt in vicinatu qui nobiſcũ ſapiunt. MHec aliud expectant niſi vt ex-

ercit educamus.Scitis que ſuperioꝛibus acta ſuut aunis.papa ſi ſapiet nõ diſ/

putabit:an ꝑdiderim pꝛiuilegis ne vẽdicemꝰ armis maio:a.Artna tenẽti oĩa dat
que iuſte negat. Sũt foꝛtaſſe qͥ magna ꝓmittũt.qͥ grandes pollicent᷑ exeratꝰ:c
viã ad nos enſe facturos ſe iactitãt. Mos vicinoꝝ moꝛes vireſq; nouimꝰ.Ego ſi
pape ↄſuiũ dederim cõpactata ſeruaueri. Eneas. At video ſpem ponis in ar
mis ⁊ aim tibi pꝛioꝛes victoꝛie cõgeminãt.Sed vincũt ſepe mali vt boni ꝓbẽtur
Nõ ſꝑ veritati victoꝛia comes eſt. Alta nimis ⁊ incõpꝛchenſibilia ſũt iudicia dei
viciſtis diu. Quid ſcitis ſi veſter dies adeſt. Nariꝰeſt euẽtus belli:neq; tẽptanda
ſepiꝰeſt foꝛtuna. Mon is vobis fauoꝛ eſt qui pꝛiꝰ fuit. Multi a vobis defecerunt
P ſi exurgãt cõtra vos pu 8n2 ⁊ fronte feriẽt ⁊ a tergo. Ma veſtrã fidẽ irritaʒ vi/
B ene:gug pꝛius euãgelicã ſanctiſſimãqʒ rebant᷑ ⁊ quꝗ tũc fanoꝛe nunc odio inſe/
quunt᷑. Sed mittamꝰbec:tu pacis ſola federũ obſeruãtia ſtare putas. Mihi tri-
bus ex rebus cͤcoꝛdia pendere videt᷑ ex cõpactatis vt ais:ex bonis eccliaſticis ꝗᷓ
occupant᷑:ex archiepi cõſtitutione que nec parua ſũt necleuiter cõponenda. Mã
cõpactata poſtq violata ſunt:rurſus innouare magnũ eſt. Qui bona eccleſiaruʒ
occupant inuite reſtituent. In archiepᷣo voſipſi vim facitis qui rochezanã petitꝭ
neq; aliũ vultis quẽ niſi me fallat opinio:nũꝙ ſedes apoſtolica ad id faſtigij pꝛo
mouebit. Geoꝛgius. De cõpactatis dixi tibi que ſentio:ſi durus erit papa du/
rius regnũ inueniet. neſcio quis vincet. Scripturã ſcio que dicit. Si foꝛtis in foꝛ⸗
tem impigerit amnbo coꝛuent.neq; nobis neq; vobis vtilitati contentio erit. De
bonis eccleſiaſticis nõ eſt apud me grande põdus. Hã aui occupat nullo ſe iure
defendũt neq; bis regnũ fauet. AHern qꝛ nonullis pᷣſcripta ſunt bec bona.⁊ multa
ꝓ paucis iacent pignoꝛi:cũ regni mos ſit q̊ͥ bona ſingulis ãnis quinq; ſexagenas
babẽt cenſus:ea centũ ſexagenis emi.hi ant ꝓ centũ ſexagenis ⁊ decẽ ⁊ viginti ⁊
ampliꝰimpignoꝛatas habẽt.Cõpelli poterũt quos ſupꝛa cõſuetudinẽ cenſus oc/
cupãt:bos vt eueſtigio reſtituãt:reliqs teneat donec rediinãt᷑. Sic mox ecclie re
ſtaurabunt᷑ bꝛeueq; poſt tẽpus oiavendicabãt.Ael ſi placuerit melioꝛ inodus in
ueniret᷑. Oc archiepo vo neſcio cur nobis tantoꝑe papa ſit aduerſus. Cur nobis
rochezanã rẽnuat cõfirmare:quẽ ſigiſniũdo cõſentiẽte delegimꝰ:⁊ amiſtere ſibi ꝓ
miſim?oẽs. Eneas. Sepiꝰ ante queſtus es cõpactata cõuelli nunc tu ſolus es qꝗ
federa rũpis. Geoꝛgiꝰ. Quo nã pacto. Eneas. In cõpactatis ꝓmiſiſtis oẽs
ſeruare ritus vniuerſalis ecclie p̃ᷣterq; in cõione calicis. Ritus aũt latine eccleſie
cuiꝰvos mẽbꝛũ eſtis bec hʒ: archiepos aũt eligũt caꝑitla ecctiaꝝ auctoꝛitate apli-
ca cõfirmãdos.Aut vacãtibꝰeccleſis romanꝰpõtifex ſolus pᷣficit. Nos aliũ ritũ
nouũq; modũ inducitis. Doſtq; deuoluta eſt ꝓuiſio electionẽ popularit factis.
Cũq; nitus ecclie ſit examinare electionẽ electiq; meritũ romani põtificis iudicio
cõpꝛobari. Aos niſi rochezanã habueritis nullũ vultis ſeruare:boc eſt aũt violꝗ
re pactiones. Geoꝛgiꝰ. Si puilegiũ regno eſt archiepm ſibi eligere cur nõ illud
papa ſeruauerit. Eneas. Seruaret ſi qd eẽt. Sz vob nulla ẽhmõi facultas.
Beoꝛgius. Aetus cõſuetude regni eſt:eligit archiepᷣim rogate rege capitulũ.pa
pa cõfirmat. Eneas. Mõ in ficioꝛ:ſᷣ nunc neq; capitulũ elegit neq; poteſtas eli
gẽdi fuit: poſtq; diutinam vacationẽ ꝓuſionẽ deuoluta 2 pſona quã vocatis ele
ctã grauibꝰ teſtimonis infamat᷑. Geoꝛgiꝰ. Me iudice ſi papa rochezanã con-
firmaret bonũ opus efficeret. Multũ em̃ hichomo ⁊ aplice ſedi ⁊ regno ⁊ regi la
diſiao ſua pᷣdicatione cõſuleret. Eneas. Dõt fieri vt dicis: neq; mihi neq; vt
arbitroꝛ pape ſuadẽda res eſt.ARliud tuũ eſt aliud nr̃m de hoc boie iudiciũ. Ge
oꝛgiꝰ. Veracẽ te iudico. Tot em̃ ſunt qui rochezani q;uis iniuris criminant᷑: vt
nedũ mihi negare fidẽ arbitrer:ſed neq; beatũ petrũ audire rome putauerim ro-
chezane fauentẽ. Eneas.Admonet aplus neo phieũ ne qͥs epᷣn aſſumat:ne in
ſuphia elatꝰ in iudiciũ incidat dyaboli.At tuꝰrochezana nõ nouꝰ in fide ß nullus
ſt q; ſedẽ aplicã ſuis Smonibꝰ carpit.errareq; totã eccligx vicit dũ neceſſariũ oibꝰ
fidelibꝰ vtriuſqʒ ſpẽi cõionẽ affirmat: ⁊ aliqᷓe veritates ſe bꝛcↄteſtat qbꝰromana
ecchia cõtradicit. Sʒ fallax ẽ: veritas nõ eſt cũ eo qͥ vltra apð temerarios cone/

— — –—

—

— — — ° 2 föBS—e— —

— —⏑ — — ————

...

—— —

naſq; pꝛageñ. ſine diuina diſpẽſatione ſe pficit q ſe pᷣpoſitũ ſine vlla oꝛdinatiõis
lege ↄſtituit.Qui negate xpᷣi vicario epi ſibi nomẽ aſſumit atq; vſurpat officium:
