pulchꝛũ thalamũ i alta turri ⁊ ſub eo vultero regis ociliario:locũ caſtri qͥ reſpici
oꝛiẽtẽ menidiauũqʒ ſolẽ pᷣfectus arcis cũ cõiuge acnõnullis nobilibꝰ dominabus
.— . .

occupauit. Mã ⁊ ibi mãſiones qplures fuere tũ ample tũ decoꝛe cellaria ſuꝰ ca⸗
ſtro pampla ⁊ ſtabula multa. Int᷑ caſtellũ ⁊ flumẽ traunã villalqdã fuit apta quã
hic põtifex bꝛeui tpe cinxit ⁊ ad incolẽtiũ tutelã armauit:atq; bis in ocis roanoꝝ
regẽ ⁊ ſigiſmũdũ auſtrie ducẽ ſuſcepit: bonoꝛauit pauit:atq; oẽm edtatũ pedita-
tũq; recreauit. Meq; cõtẽtus his ſuptibꝰrurſus cu rex linchia pꝛexiſſ et:cũ cãcella
rio viã pꝛipuit ac patauię apud regis maieſtatẽ mãſit. Eſt aũt patauia pᷣclara di⸗
ueſt; ciuitas int᷑ danubin euũq; ſita quã pꝛiſci ceſares ecclie tradidert. Danubi?
ex mẽtibꝰſueuie venit ynus ex alpibꝰꝗqᷓ germaniã ab italia diſterminat: atq; hoci
ſoco mixtꝰ panubio nomẽ amittit: vꝛbs ipa ſ longũ tẽdit᷑ nec magno negocio for
mã inſule ſuſcipet:ſi ds ab euo foueq in danubin duceret. NMec yni ngeti haſſug
fũt ex vna ĩ alterã aquꝗ. Suꝑ vyno põs eſt ligne? ꝗͥ ſexdeciʒ hʒ arc⁊ D
trãs flumẽ ẽ ciuitati maioꝛi Pingit.Eſt ⁊ ali põs ſuꝑ danubiũ ꝑ quẽ via Sad mo⸗
tes qͥ bobemiã reſpiciũt: pꝰbos mnõtes fluuiꝰaliꝰniger aqmodu plabit᷑:q ex bobe
tmmia veniẽs oſpidulũ iudeoꝝ ⁊ terciã patauie ꝑtẽ diuidẽs ſub caſtro pᷣſulis danu
bio qi ex oppoſito yno ſe imiſcet. Itaqʒ tna flumia vno in loco cõiũgunt᷑. Ac ꝓpte
rea locu iſtũ qqã vᷣbo italico paſſum h̊ ẽ trãſitũ vocitat.Nã ⁊ꝑ bũc locũ merceg
italie ĩbobeiniꝗ ferebant᷑. Et ſupioꝛes theutonici auſtriq vł hũgariq petebãt ſiẽ
2⁊ hodie fieri videmꝰ:i medio vꝛbis tẽplũ ẽ diui ſtephani pᷣmi martyris hꝰ epatus
pꝛoni:egregie ceptũ ſᷣ nõgũ pfectũ:c; oꝛꝰbic admodũ puleer edificat᷑: ſᷣ q; ꝑceni
mis t ciuitas tũ capitulũ ad fabꝛicã ↄferebat. Ceonardꝰ epᷣo magnã pecuniꝗ ad
boc opus dedit.Adeoq; iq celerit edificat᷑:vt qdriẽnio putet᷑ ex integro ꝑfici poſ
ſe. Apud hoctẽplũ edes epᷣi ſũt ad eã ꝑtẽ q reſpicit ynũ tũ capaciſſime tũ ſplendi
diffime. In qͥba fridericũ ceſarẽ acſigiſmũdũ ducẽaptiſſime collocauit: eſſet iam
admodũ lõga epla ſi tibi oẽs ediũ ꝑtes vellẽ deſcrihere:ſi vel capelle reliqas ſctãs
vlaureos panos qbs vndiq; mun veſtiti erãt oñdere ↄtẽderẽ neſcio aͤs pnceps
nõ ſe is edibꝰegregie habitare putaret:ego ⁊ regibꝰ⁊ ceſaribꝰatq; ipſis ecclie ro/⸗
mane lũmis paſtoꝛibꝰcõmẽdatimima vl cõueniẽtiſſima hec palacia iudicauerim
niſi qͥs foꝛſitã huſſitarũ moꝛe nimiũ ſũptuoſa hec ſacerdotibꝰexiſtimauerit:ß nec
E ſolũ habitacula regibꝰdigna fũt. Lras danubiñ due q̊ʒ ſũt arces epi:altera ſũ⸗
mo mõtis cacumine: altera in radicibꝰapud aqs vbi danubiꝰ⁊ niger bobemie flu
uiꝰq etiã fert vniões piũgunt᷑:eſt ad ſublimioꝛẽ arcæ grãdis aſcẽſus atq; difficilig
tm̃ ex vno angulo põt opugnari.Sʒ tot ibi munitioes addite ſũt:tã muroꝝ q;
ouearũ:vt expugnari poſſe nulla vi hoĩm videat᷑:ibi ⁊ aule ſunt ⁊ camere ſolen
didifſime qᷓs q viderit necornatiꝰalid nec munitiꝰ? vſcß eſſ. eputauerit. At vbi de
ſcẽderis in arcẽ q infra iacet: oꝛnatũ maioꝛẽ videbis:te ſtudinatatꝶ cameras ⁊ au
las q;plures: lectos ad regiũ cultũ ſtratos. Mirari g potius q; com ẽdari potui.
Sũüt meo iudicio tbeutonici mirabiles matbematici: oẽſq; gẽtes iu architectura
ſuꝑant. t hbic epᷣos pᷣcipuꝰẽ ſiue ſuapte natura i hoc inclinat?:ſiue ꝑitiſſimis ma
giſtris edoctus. Aidi ego ꝙplurimas arces tũ apud italos tũ apud alias gentes.
Sʒ ⁊ ille vel ad bellũ ſuſtinẽdũ ↄſtructe vel ad voluptatẽ ꝑatefuerunt. Has vᷣo
leonardus epᷣs ad vtrãq; rẽ miro artiſicio coaptauit:ita vt nec ag iocũditatẽ nee
adtatelã vlteriꝰ qcq; deſiderẽt qᷓ oia cãcellaris ⁊ mihi oſtéſa fuerũt vñ patauie re
gẽ otperiremur. Henit aũt rex die lune cũ ſigiſmundo duce. xij.kl.iulias:triduocq;
mãſit quẽ patauieñ.eps cũ oi familia tã copioſe q; ſi plẽdide pauit: nec aliquez vel
vᷣncipẽ vel pꝛiuatũ boiex dᷣ curis ſequeret᷑ paſſus eſt patauie obulũ exponere:cu⸗/
ctis ipᷣe ſũpt?q; liberaliſſime pbuit. Sʒ qͥ fuert qͥ verecũdia ducti nollent fercula
peteręillis vſq; ĩ domũ vbertim edilia mittebãt᷑ ⁊ vina necpotuit aliqͥs cibũ moꝛ

dere q nõ ex epi coqͥna veniſſet. Cũ rex moneret epm ne tatis ſeſ uptib?oneraret

* £

tace inqͥ t rex nolo cũ bac vita migrauero pꝛonꝰ meꝰme arguat ſtephanus: q ſcit
bec bona ſibi ꝑ tuos añceffoꝛos elargita digneq; tibi ex illis hbonoꝛẽ impẽdi. Mi
niſtri p̃terea eſculẽta ⁊ poculẽta:eqruũq; pabula ta volũtarie exhibebat: vt tuc ſe
Smarie lucrari putaret:cũ eſuſiꝰdiſpeſarẽt. Ego imni iohes nõ potui duʒ iſta cer⸗

D

.

☛ S=. =. ==- n e e eeee.

4

nerẽ nõ letari. Aidebar videre pꝛiſcosulos ⁊ admirabiles viros q̊s tãtoꝑe cõmẽ
dat antiqtas:ſicut de ſeneca ſcribit᷑ piſoneq; gneo ⁊ cocta ᷣbꝰ ⁊ titulis ⁊ faſcibus
maioꝛ fuit donãdi gloꝛia. FYoꝛtunet deus hũc pᷣſulẽ:vitãq; coꝛnicis pᷣbeat ⁊ annoꝶ
neſtoꝛis: ſapiẽtiã auũt eazʒ ſibi vſq; in finẽ vite pᷣſiet quã mõ hʒ. Ha etſi multos ſ
ſe pplos tenet ⁊ caſtella vltra tniginta poſſidet:⁊ dioceſi dͥ ad trecẽta milia paſſuũ
extenſaʒ a ratiſpana pe vſq; in poſoniũ qð eſt bũgarie oppidũ regnat.Lanta eiꝰ
tñ eſt pꝛudẽtia ſingulariſq; vᷣtus:vt nihil dubiũ ſit ſub eiꝰgubernatione pſtantiſſi
mã bãac eccłiaʒ tã in ſpũalibꝰqᷓ; in tꝑalibꝰ ꝓ ſperan. Aale cãpiſi optune ⁊ buiꝰcla⸗
riffimi viri laudes reuerẽdiſſimo dno tuo meoq; cardinali tarẽtino ⁊ ceteris ro/
mane erle Enaro ⸗ opontecuit taretinie pᷣlatũ hũc ⁊ noſcat ⁊ amet.Ex pa
tauia.x.Kl. Julias. Anno. M. ccccxliiij. —=Ä Ri 5
arae. Tritngenece. E iſtola. clxxj.
UHeas ſiluius Caſpari ſchlick cãcellario imꝑiali.S. p.d. Pauci admoduʒ
ſunt dies quibus per caſparẽ ſacerdotẽ nunciũ tuuʒ de ſingulis quoad po
tui plene ſcripſi:nec rem friſingeñ. aut aliã ſcriptura dignã pꝛetermiſi. Ao
lui namq; potius ſcriptis o bus longitudine tedioſus: q; pꝛetermiſſis quibuſdaʒ
bꝛeuitate odioſus eſſe. Sed aduenit mox germanus tuus benricus friſingeñ.ele-
ctus: ⁊ c eo ſimul reuerſus nyepers. Jpſe aũt electus idcirco buc ꝓfectus eſt: a⸗
lr̃is tuis inſtructus erat vt ꝓ oppidoꝝ poſſeſſione inſtaret.Ha ⁊ tu regi ad eaʒ rẽ
ſcripſeras: erat adbuc neſcius coꝝ que geſta ert nõduʒ em ife mee ad euʒ ꝑueę-
nerant qs ſibi ſuꝑ his ſcripſerã. Retuli aũt ei ſeriem reꝝ ⁊ reeis reſponſum mihi
datũ ⁊ ſibi ſcriptũ quo pᷣcepto agnouit electus ſe fruſtra ꝓfectuz huc. Acceſſit tñ
nyepergtanq; ſingularẽ amicũ:quo cum in via ſepe contulerat de negocio:narrꝗ
uit ſibi que in cauſa eſſent acta cõciliũq; pecijt. Is dixit ſe velle regẽ alloaui ⁊ cuiꝰ
mentis eſſet ꝑſcrutari an mutari ſnia poſſet.Acceſſitq; illũ heni cuʒ iam nox ruiſ-
ſet celo:petiq; vtrũ in re friſingeñ.vellet aliquid agere cuz frater cancellaru adeſ
ſet. Rex autẽ luſſit mox electũ accerſiri:quo veniente ſurrexit ex cubili ⁊ nonullis
paſſibus obuiam ꝓceſſit:Cum electus dixit ſe buc veniſſe regraciatuꝝ maieſtati
regie ex cuius munere ꝓmotus eſſet: ſupplicaturũqʒ vt poſſeſfio daret in plenitu
dine gratie ⁊ ad boc ſe monitũ tuis litteris inquit.Rex vo habito cõcilio dixit ſe
iam tibi in hac re reſcripſiſſe teq; vocaſſe ⁊ poſtq; reuerteris rem hanc abſoluen⸗
dam.Gꝛatias pꝛo reſp ſo electus egit:ſubiunxitq;ʒ ſe ſcire nõnullos venturos eẽ
etiam viros magnos qui partẽ alterã ꝓmouerẽt. Ideoe ſe ſupplicem petere ne
quid in eius pᷣiudiauʒ illis reſponderet᷑:Ad hec dictũ eſt regiain maiſtatẽ cancel
lariũ expectare nec ſe velle in eius abſentia aut illo inſcio de hac re ad cuiuſuis in/
ſtantiã aliquid agere. Dixeruntq; conſiliarij henrice licet ſcriptum ſit cancellario
vt veniat:tu tamen ſibi reſcribito ⁊ mittito pꝛopꝛiũ nunciũ omninoq; ipſum ad/
boꝛteris vt qᷓfeſtinanter veniat:tum pro rebus huius eccleſie friſingen.tuʒ pro
neęgocijs regijs in quibꝰ ſua pᷣſentia eſt necefſaria. Nam multi caſus pnñt accdere
q̃ pꝛimuʒ nunciũ impedirent. Annuit henricus mihiq; dixit bonum eſſe vt latoꝛ
pꝛeſentiũ anderlinus buic ſe itinere accingeret:quod mibi quoqʒ ex vſu diſuʒ eſt
admodũ neceſſariuʒ: qꝛ neſcio quã diligentiã habebunt college tui admiũttendũ
ſr as.Duz hec agerent᷑ venit ex rõana curia oſilieñ.epᷣs pꝛutenꝰquẽ noſti:ꝑ hunc
put abat bericus bullas ſue ꝓmiſſionis trãſmiſſas ſicut iohes tolner ſibi hantea
ſcripſerat. Acceſſimus g diuerſoꝛiũ eius ꝑcontati ſumꝰan bullas afferret. Js re⸗
tulit ſe fuiſſe oꝛdinatũ vt ipſe afferret ſᷣ cuʒ expeditio eiꝰlongior videret᷑ placuiſſe
romano pontifici vt tabellarius ſuus guido noie ad te illas deferret:qui cum qͥn/
decim diebus euʒ pceſſiſſet miratus ẽ nõ eẽ nobis traditas bullas deditq; hẽrico
Ir̃as ſibi ⁊ tibi directas ex roma bononiaq; trãſmiſſas.Quibꝰaꝑtis cognouimus
vbũ eiꝰ veꝝ fuiſfe: ſicut ⁊ tu ex ipſis ſris agnoſces. HNa ipſas tibi cum pñtibꝰdeſti/
namꝰ. NMos vo opinamur bullas eaſdẽ ad te vel vñ̃m iobãnẽ camaialↄuolaſſe.
Mã guido ille vt accepimus ad aplicos nuncios r̃as babuit.Quod ſi ſic non eſt

aut venetijs ſũt apud mercatoꝛes:aut guido coꝛꝛuptꝰaduerſarijs eꝗs vẽdidit:vł
ſiniſtri aliud accidit.Luũ ẽ ꝑcũctari diligẽt nã maxie expedit has ir̃as hãi in qͥbꝰ
fundat᷑ ius. Hec putat henricus auſtrales moueri poſſe vt caſtra tradãt niſi oſtẽ
dant᷑ bulle. Jdeo curet tua magniſicẽtia eas oĩino ſecũ afferre ſi apud nurẽbergã
iueniri poſſũt:alioqͥn opus erit iteꝝ eas ex curia ſuſciꝑe. Nũc aũt ne mireris ꝙ nũ
ciũ ꝓpriũ deſtinamꝰ cãs ſubiũgemꝰ. Nã pꝛima ẽ ꝙ rex ſic deſiderauit ⁊ ↄſiliarij ꝑ
ſuaſerũt. Scda ẽ qꝛ videmꝰ regi neceſſariũ eẽ reditũ tuũ i muli arduis negocijs q
egreferet ſibi te deeſſe cũ oꝑꝰẽ.Eride qͥ vult pᷣncipis graʒ is in aduerſis buiat.Na
i ſecũdis plures iueniunf ſuitoꝛes qᷓ; ſit neceſſe. Poſt bec videmꝰ inſtare ꝑiculũ ĩ
ecclia friſingeñ.niſi venencito.O⁊? ſi venen bñ oia dirigi poſſe ↄfidimꝰ.nam ⁊ rex
bñ affectus eſt ⁊ nyeperg adiutoꝛ. Męg aũt curie ſcripſit i fauoꝛẽ tuũ:⁊ ſicut ſepe

dẽ pñntia recipit:abſentia ꝑdit. Alteriꝰĩcimꝰ dñm treuereñ.vẽtuꝝ:qͥ cuʒ ſit alt hö

qᷓ; ſolehat nec multũ tibi afficiat᷑: timemꝰ ne qd in hac re ſicut ꝓcerto intelleximꝰ
aggrediat᷑:⁊ĩ alijs q̊ poſſit tibi obeſſe. Scis qͥd velimꝰdicere ⁊ q̃ als tẽptata ſũt
Dñns etiꝗ aliꝰvocatus ẽ vt noſti ꝑ alias lr̃as qͥs neutralitatis amatoꝛ ⁊ bauaroꝝ
fautor nõ ſuadebit tibi dari poſſeſſionẽ. Dieet piculũ eẽ ⁊ qð nõ poterit publice
clã tractabit:niſi foꝛtaſſe ꝑ te ſit nurẽberge ꝑſuaſus.lIccedit ad hec alius tibi no/
tus qͥ ⁊ ipſe clãculũ electo ſuo fauet ⁊ q;uis nũc abſit cito tñ reuertet᷑:nã in ꝓuin/
ciã nõ patuit ſibi ⁊ ſuis collegis acceſſus. Itaq; oĩbus his ex cauſis duximus mit
tẽduʒ eẽ nunciũ vt ſi alie lre negligant᷑ be ſaltẽ te cõperiãt teq; ad veniẽdũ indu⸗
cant qꝛ nullatenꝰ ſuꝑſidendũ eſt. Intuere aliuq að ingerit ad ſcribendũ.Allocu/
tus eſt henricus quẽdaʒ regiũ ↄſiliariũ qͥ ſe oñdit ſibi affectũ.Sʒ qntuʒ ex eius di
ctis cõpᷣhẽdimus is magno ipedimẽto fuſt ad poſſeſſionẽ habẽdã. Inqt em̃ nul/
latenus ſe resi cõſultuꝝ poſſeſſionẽ dare qͥ parcialis videret᷑:ſ ſuadere vellet vt
oẽs cuſtodirent᷑ introitꝰbuiꝰecclie ⁊ exide clã ſubueniret᷑ henrico ad litẽ ducẽdã
vonecꝑ iuſticiã terminaret᷑ cã. Sʒ ↄſiliũ q;pnicioſuʒ ſit cernis:qi honeſti?ſit pn/
cipi ſeculari bona eccłiaꝝ abſq; vllo titulo detinere q; ius hñti ↄcedere. Sʒ nõ vi
det oculatꝰhõ qᷓntũ dedecus rei reſultaret ⁊ qntũ infamie ⁊ vtꝑ hbũc modũ magis
ſe odioſum bauaris redderet qͥ ſe boſtẽ faceret ⁊ quantis moleſtijs ſe ſubijceret.
Maʒ caſtritenẽs nũc ꝑ cõciliũ:nũc ꝑ electũ:nũc ꝑ pꝛincipes rogaret᷑ reſtituere et
interim q̊ʒ bona ecclie diſſiparent᷑. Sʒ addidit hõ ↄſiliũ magis inſulſuʒ.Ait em̃ ſi
caſtra ĩ manu ſint regis:ꝓꝑ quacũq; ꝑte declaratio fiet impetratuꝝ regẽ vt beẽrico
ecclia ↄferat᷑. Qua re neſcio an aliq̃ dici ſtultioꝛ poſſit.na hoc manifeſtũ e in Zꝛiũ
agere. Solet em̃ qñ fiũt dedaratiões obediẽtiaꝝ illis ↄſuli q̃ ſũt in poſſeiõe.Et
cu aduerſariꝰia coꝛpꝰecclie ⁊ dioceſis i poſſeſſione habeat henricus vᷣo nihil:qᷓs
dubitat melioꝛẽ futurã ꝑtis aduerſe oditionẽ cũ iura ſo poſſeſſionibꝰfaueãt. Vo
luit inſuꝑ ille coparationẽ facere huiꝰecclie ad patauieñ.ꝓpt᷑ quã albertꝰ multas
expẽſas ſubiuit ⁊ tãdẽ ſuccubuit. Sʒ nõ aduertt vir meò iudicio nõ ipꝛudens ⁊
ſuovalde ſapiẽs ibi albertũ ei fauiſſè qͥ nullũ ius habuit:⁊ ſe pape oxpoſuiſſe.Nũc
rex babentè ius tuet᷑ ⁊ papã ſecũ hʒ ↄcurrentẽ. Poſt hoc intelligo q̃ſdꝗ eẽ qͥ tra/
ctare cõcoꝛdiã vellẽt vt cederet benricus ꝑti aduerſe cũ aliqbꝰ emolimẽtis ⁊ ſpe
alterius ecclie:qd tã decet te facere qᷓ; famã ⁊ nomẽ ꝑdere. Mã cũ grato aio erga
te fuerit eugeniꝰac wmũ tuꝗ bac ꝓuiſiõe decoꝛauerit: ⁊ pᷣter oẽm ↄſuetudinem
bullas abſqʒ obligatiõe miſerit:qͥd tñ dicere poterit ſi eiꝰgfa relicta cũ eiꝰhoſte du
riſſimo recòcilieris. Plus hic ignominie redũdaret q́; ex ꝓuiſiõę receptũ ſit bo/
noꝛis. Hec nõ attingo pfũdius qꝛ meliꝰme noſti:⁊ cũ biceris latiꝰhec agitabimꝰ
oſt bec mittit tibi benricus ꝓcuratoꝛiũ ad reſignandũ pᷣbendã ſuã ratiſpaneñ.
taq; rogat vt qñ illacredeñdo trãſis capitulũ accedas:rogeſq; vt aliũ germa⸗

nũ tuũ eligat ĩ canonicuũ ⁊ liberãs henricũ abſolutiõe ſtatutoꝝ e velit vtſe

lũ fraãciſci noie det᷑ pecunia:qð exiſtimat ꝑ te nõ egere impetrari poſſc:q apð eos
pilectioni es ⁊ reuerentic. De via vᷣo ꝑ quã tibi rex cõueniẽdus ſit nõ poſſumus
gliqd certi ſcribere:s nobis erpedientius videt᷑ wiennã vt ꝓficiſcaris ad regẽ de

— — — — W

f fhfh2

NR

— —— A— ——

nohitatibꝰſcripſi in alijs lr̃is dia. Poſt illa venerũt ex finibꝰ hũgarie regis polo/-
mie ⁊ dñi cardinalis eple: magnas ⁊ felices nouitates referẽtes:v aliud rex aliud
cardinalis ſcribit: płille bic caſtiꝰ.Exeplũ eaꝝ tibi cũ his mitto. De italia nihil ẽ
prnoni niſi qd refert oſilien.ↄuẽtũ habendũ eẽ int᷑ oẽs pꝛincipes ⁊ coitates ita/
i

lie papa ⁊ aragonũ rege int futuris:ſ nõdũ ẽ de loco ↄuẽtũ. Id ſifiat nõ ꝑui mo
meti erit. Mos illis de rebꝰ nibil olfacimꝰ. QNale felicit᷑ ⁊ reuertere abſqʒ moꝛa viꝗ

rũ diſcrimina vt noſti aſtute cauẽdo. Suadet nyeperg vt oino venias cito ſi tuũ
honoꝛẽ ⁊ exaltationẽ optas.Henricus hodieę wiennã verſus ꝑgens anobis ẽ abi

.2

turus. Ex ſcõ vito die.v. Januarij. Anno dñi.M.ccccxliij.

De coemẽdis politicis ⁊ aliq de petro noxctano: Pi. clxxij .
Sbãnes cãpſius enee ſiluio impiali ſecretario.S.p.d.ras dediſti pᷣdie
idus octobꝛis ex wienna ad me pferẽdas ego illas rome idibus nouẽbꝛis
iobãne nr̃o tolner reſtituẽte accepi:habeo gras hũanitati tue de tua erga
me beniuolẽtia qͥ vti ſaluti mee timuiſti iſtinc patriã ⁊ meos repetẽtis:ita ⁊ ſoſpi
tati mee gtulatus es cũ pᷣmũ er meis ad te l̃is accepiſti:ſcnas me ſoſpiteʒ ſcias
aduẽiſfe: fes meas fuiſſe itineri ↄmiſſas qð nõ niſi tua diligẽtia ⁊ mathei nfiopa
pactũ eſtimo ĩmo certũ mibi ꝑſuadeo me cogit vt ingẽtes tibi ⁊ illi gas ⁊ qntas

.

ex aĩio poſſuʒ agã:etſi ex venetijs nõdũ de illis qcq; ſenſeriʒ. Scripſiſti me parce

res tuas apud inſubꝛes agrigiſe in q̊ nonnihil accuſari a te videoꝛ:ſcripſi cas cur

15 eriz: ſciuigũfoꝛtũ apð rõanã curiã cñ englino abeſſe:⁊
itẽ cũ nauariã nõ ieris: rõ apud me fuit ⁊ cilin nõ ↄdẽnãdũ:ſi mihi credis me ex
cuſatũ habebis:ſi minꝰdoleo te ex mea quã mibi aſcribis negligẽtia moleſtiã vlla
accepiſſe. Lue tñ huanitat fuerit ⁊ nre int᷑ nos veteris beniuolẽtie ⁊ familiaritaſᷣ
veniã mibi ↄcedere:etiꝗ ſi minꝰ vti vis in re tua ocioſus fui deſideriũ tuũ⁊ polli⸗
tica areſtotiis cõuerſa q;primũ in tata locoꝝ diſtãtia liquerit aſſequaris curabo
ipfa alia aut alia via vt iubes explere. Nec me pecunietimoꝛ afficiet. Atinã non
me mag mea q̃ tibi vtinã ſoli nota eẽt:n me mag inqᷓ; ſolicitaret aut afficeret ege-/
ſtas.A q tñ ſi me ſũmi põtific dicta ⁊ heri mei amoꝛ ⁊ gra nõ fallũt:magna ex ꝑ/

mediolanũ nõ acceſſeris:qᷣppe

— 22

dãt. Sʒ ad rẽ nraʒ venio.Credidi bñᷣ ⁊ qð amici ⁊ mei officij eſſet facere ſi te pꝛiꝰ
de pᷣcio libꝛi admonerẽ:vt ⁊ ipſe diligẽtia meã i ꝑquirẽdo libꝛo agnoſceres ⁊ ego

£½

te leuari puto. Et foꝛtaſſis ipᷣe de ̊ alid ex me ſenties poſ be lre hic ad me aſcẽ
1

cõſtãtis ai tui liberalitatẽ cernerẽ. Siq̃dẽ iſtiꝰ mõi libꝛũ qͥ meꝰfuiſſet babuiſſeʒ:iã

dudũ dono ad te mittere curaſſez. Pꝛoinde ne credideris voluiſſe me aut vellein
eo qd mihi tecũ ſit negocio indẽnitati mee ↄſulere. Sʒ qʒð ais ſi mioꝛi pᷣcio q; ſcri-
pſen bri neqt libet id auri ↄferre:minꝰ?te q; voluiſſẽ liberalẽ oñqis:nꝗ vbis illis ad
moneoꝛ libꝛũ illũ qnti mioris emã qð argumẽtũ ẽ ai Panloplgad nuũmos q; opoꝛ
teat affecti:ego vᷣo vt ſcias q; libere ĩ retua ꝓ vſu nre familiaritat agere poſſũ: cu
rabo ꝓ viribꝰ ⁊ igenio meo vt libꝝ q;optimũ habeas:ita tñ vt me nõ impꝛudẽtẽ
emptoꝛẽ iudicare poſſis.Lolnernr̃ ita mihbi notꝰẽ vt nota magis nulli domus ſit
ſna: ⁊ iã cũ eo ea de re locutꝰſuʒ libꝛo repto ⁊ empto gſiliũ capiẽmꝰ:⁊ qð meli?ꝰ vi/
ſuʒ fuerit vt deſiderio tuo ſatiſat ſequemur. Oe petro noxetano nr̃o niſi me fal/
lat memoꝛia:ſcripſi ad te aliquid po erioꝛibꝰ qs nõdũ acceꝑas:quaſq; nũc ꝑ ma
thiã cãpſoꝛẽ acceꝑiſſe debuiſti:qͥ ad reuerẽdũ dñm meũ legatũ iã diu reuerſus eſt
ꝙ ñi nihil ſcripſi ſile certe vt ſcribis monſtri ẽ:niſi foꝛte debilitas oculoꝝ meoꝝ id

effecerit. NHoxetan? nr̃ optime valet:indies ditioꝛ ⁊ tñ vir melioꝛ ⁊ magis amici/
tie cultoꝛ euadẽs.Heri moꝛtẽ quã certe bumane ⁊ grauit tulit fert ſapieni. So/

lus viuit vt idẽ coꝛpe ⁊ aio liber.Edes cõductas nõ ſupꝑbas ſed liberales hbʒ:pue/

ros q̊ʒ ⁊ equos quibus eũ rome vti neceſſe eſt. Quid aũt offici gerat me rogas:

ĩmo qd officioꝝ rogare opoꝛtuit Et ſcriptoꝛ aplicus eſt ⁊ abbꝛeuiatoꝛ: eſt lectoꝛ

2—

cõtradictarũ:cauſas nõnũqᷓᷓ ſolicitat.ANñ lucra ex his oibus capit.Eſt pꝛeterea ĩ

gmicos liberalis 1 ocioſus ⁊ adeo officioſus:vt inde me ↄſcio plura iaʒ damna⁊
q iij

.

quo ſemꝑ fuit:ſoꝛtunis tuiſq; honoꝛbꝰ tam letus q; dici a menõ põt.Sepe dete
eſt inter nos amicus ſermo:ſepete pũtem ⁊ ↄcilioꝝ nr̃oꝝ participẽ fieri optamꝰ
Sepe. du a laboꝛibꝰlaxare inuat animos quãtũ inten noſtras occupationes lʒ

fiunt nobis ob tuã abſentiã quã cõtinuo recolimꝰiocũda ſolacia. d ad te nihil
ſcripſerit tuis eplis vt ſcribis ꝓuocatus:miroꝛ admodũ ⁊ apud illã maximaʒ de

hoc querelã ꝓonã:etſi foꝛte in nr̃a taciturnitatis lege cõfidit. Oeinde adu erti qᷓ

grauitas de generoſo aio:ſcripſiſti qualig fuit alexandri tui exitus. Itẽ que de ba

nibale quoq; bꝛeuit᷑ ſcite tñ ad te dicta ſũt. Nale felicit᷑ ⁊ tibi felicẽ ac coꝛnicis vi

tã auale theofraſtas moꝛiẽs naturã accuſans optauit ꝗᷓ boibus tam bꝛeuẽ de
diſtet ſtribuat oipotẽs deus. Hoſt bec noretanꝰ noſter cũ apud fratrẽ petrũ que
relã quaꝗ dixi ex me ꝓpoſitã audiſſet:multa hilaritate fuſus a riſu vix finẽ faciẽs
ac verba tua iterũ atq; iterũ relegẽs (oſtendi em̃ illituas ad me lr̃as excuſatum
apuid me fecit ſcripturũq; oĩ no ad te pollicitꝰeſt:cõfeſſus palã binas dũtaxat ex
te lr̃as accepiſſe. Negius tuis ꝓſperis rebꝰexultãs ſaluũ te ex aio iubet. Ideʒ fa/
cit ⁊ igcobꝰcaluus venerabilis vir centes ciuis ⁊ canonicꝰ ſeneñ.hõ: quo natura
neq; ielioꝛc genuit neqʒ ſuauioꝛe:in cuiꝰpectug aiam credo ꝓſiliſſſe meaʒ: ⁊ ita
vt ariſtophones poeta ait ex duobꝰ coꝛpibꝰ vnã factꝗ eſſe int᷑ nos aiam. Is inqᷓ;
ſalutes tot tibi mittit/ placet em̃ mibi ſic apud te loqͥ quot ſũt auis in coꝛꝑe plu
me. Mec ad te ſcripſi:mõ rebꝰ ſic exigẽtibꝰ:⁊ vt tibi parerẽ qͥ iuſſiſti ne legẽ tacit᷑/
niaſ nĩe ſeruarẽ:⁊ quãtũ licuerit ſcribã ad te crebꝛiꝰeo tñ pacto vt lex ipᷣa tacitur
nitatis firma maneat:q̃ eſt vt liceat nobis adinuicẽ nõ ſcribere.ANale iteꝝ ⁊ me ſi
ne fine quod etiꝗ atq; etiã roßo atq; obſecro cõmẽdatũ fac magnifico caſpari in
eiuſq; amoꝛe ⁊ gra ꝑpetua ↄſerua.Rome idibꝰnouẽbꝛis.ano dñi. M. ccccxliij.

. Dubitat an vxoꝛẽ ducat cũ ſit inops. Epil ola. clxxiij. V
Etrus noxetanꝰ? ſcniptoꝛ aplicus Enee ſiluio poete ⁊ amotiſſimo fratri.S.

p.d.ognoui ex ris quas eſtate decurſa ꝑ nicolaũ caſtellanũ ad me dedi/

ſti: ⁊ itẽ ex his quas noſter caꝑiſius ex te nuꝑ recepit: admiratũ te foꝛe q;

tecũ diu tacuerim idq; ꝓpterea factũ putare videris quia vir magnꝰ⁊ diues eua

ſerim:ſic em̃ ſcribis:ego vo irrideri ſcript bmõi mererer:niſi tuꝰerga me ſingula/

„

ris:amo2 mihi foꝛet exploꝛatiſſimꝰ.nã ꝓ tua in me beniuolẽtia ⁊ charitate maxi
ma qͥcqd ad me ſcribis in bonã recipio nes ſi tñ vt tibi ꝑſuaſuʒ eſt vir magnꝰ ⁊ di
ues eſſem:non ſolusi rfis ſed donis qͥʒ te ſꝑ viſitarẽ nec quẽqᷓ; ſpernerẽ: ⁊ pſertim
aquẽ plurimi facio atq; vt meipᷣm colo amo ⁊ obſeruo:ſᷣ qꝛ ↄditio mea tã tenuis ẽ
vt nec amicis nec mihi ꝓdeſſe valeqꝗ:taceo nec amicoꝝ aures obtũdere audeo nil
pᷣter vba offerre valẽs dũ vixit cardinalis ſcẽ crucis cuiꝰmẽoꝛia nũqꝙ; ex ine dle/
bit᷑: ſpes erat mibi ſ mediocris:qͥ tota cũ ulo cecidit:ſcriptoꝛiã ſicut noſti:⁊ itẽ of
ſtituiſſe ⁊ ſperarẽ aliqd ex is officijs cũmulare: ecce infelix ⁊ inopinatꝰ cardinał
obit?qͥ bumi ꝓſtratꝰſuʒ:oʒ nãq; pꝛijs ſũptibꝰme viuere ⁊ ex ſudoꝛe manuũ mea
rũ ⁊ ꝑ deũ imoꝛtalẽ enea mi ſuauiſſime hodierna lucra vix alimoniã pᷣbẽt. Noſti
fluctuatiões curie. Si pacata foꝛet ecdia ⁊ integrã dñs nr hꝛet obediẽtiã: viuere

ex his officijs poſſeʒ. Scribẽs tñ ab oꝛtu ad ſolis occaſuʒ tãqᷓ; copijſta. Incũbũt

ſteren ulta oue nõ oẽs noꝛũt. at᷑ adhuc viuit grãdeuꝰ ⁊ pauꝑ:q a me nul
o pacto ẽ deſerẽdꝰ.ſt ⁊ filia qᷓ mihi floꝛẽtie nata ẽ ex puellaquã nũqᷓ; cognoſcẽ

.

—

tes hꝛet ſi ade Et obes: pauꝑ eſt. Exiſtima nũc hũaniſſime frat qbꝰ implicer cu/
ris.Eqdẽ valeo reſgirare. Que oia ad te ſcribere dimiſerã ne te æleꝛe afficerez.

Utchq; eſt nõ deſpero tñ nec deſperabo vnq;: qꝛ iuuat deus in ſe ofidẽtes. Ego te

ineõmoda receperit:qᷓ tamen idẽ nibilipendit. In te vᷣo meteſieę eo pſeuerat aĩo

ſicin ↄdictaꝝ pecunijs emi:qrũ ꝑs amicoꝝ fuit mutuo mihi ↄceſſa:⁊ eã cũ ia re⸗

potui cũ eẽt ᷣgo: ⁊ optioꝝ moꝝ niſi pmiſſiõe data mrimonij. Et lʒ nec teſtis ad/
egſt nec anünvoccurreret:vꝛget me tũ ↄſcia:⁊ pᷣſertiʒ cũ iteꝝ guida ſit ⁊ ꝓpe par/
tũ inhumanũ eo eà deſerere.Eſt em̃ bene nata:boneſte nutrita:⁊ oẽs bonas ꝑ ⸗

—

— ——MUNG⁵

— – — az „„ „⁰*

„

☛N ⁊ͤ =-

– —— —— — — — *

— — —

N

— —

.ð

.

—

oꝛo ſaltẽ mei cã q̃ͥ ⁊aio ⁊ coꝛpe ſuʒ tuꝰ:⁊ ero duzʒ viuã:parti vt nr̃e faueas quãtuʒ

potes. Poteris aũt ſi voles plurimũ:nec te penitebit in poſterũ.Quo aio erga te
ſuʒ cãpiſiꝰ ur̃ tibi fcribit.Ego tui tũc obliuiſci ꝑotero dũ moꝛiar:ſi ſenſus cũ moꝛ·
te pereũt.Senis vidi nobilẽ ⁊ dariſſimũ patrẽ tuũ optimũ ⁊ tibi hũanitate ⁊ ccte
ris nature atqʒ aĩ dotibꝰſuũem:multaq; t ipſe tũ ceteri neceſſarij bꝰabũdas ob⸗
tulerũt qꝛ me tibi amicũ ſciebãt:fuiſſẽq; is vſus ſi neceſſitas incũbuiſſet tu ſi vnqᷓ;
has ꝑtes repetas qð dij faciãt:etiꝗ ſi vir maximꝰſis caſulã meꝗ intrare dignabe⸗
ris:⁊ qd fuerit appoſitũ cõmedes ſiue vroꝛẽ ducã ſiue ipᷣa careã. Interea ſi q̃d ad
me nne in Men 3 lco⸗ gppon lras iube ⁊ vale optime ex roma die.xviij.
nouembꝛis.Anno. M.ccccxliij. —Pere ii1SE
Pollicet᷑ ſuã diligẽtiã i rebꝰapð ſenatũ venetũ. Epi 0. clxx uUh.
Mdreas donatus eques venet? Enee ſiluio poetę doctiſſimo.S.p.d. Mu⸗/
perrimelr̃e tue mihi obſignate fuere quas libent᷑ ꝑlegi:⁊ eo libentiꝰ qͥ cla-⸗
nius ſalutẽ magnifici caſparis cõcepi:que mihi ꝓpe tomũ claniſſima e: vi/
di pᷣterea ex ipſis lr̃is qͥd de re pecuniaria quã cũ hoc ſenatu agere bʒ ad me ſcri/
bis:qͥdue nũcij vr̃i buc ꝓfecti ſaꝑient attulerint luculẽtius ꝑcepi: deus qdeʒ mihi
teſtis eſt:quẽ aiuʒ quã mentẽ quãꝗ diligentiã in oibus cõmodis eiꝰ ſo babueriʒ:ba
beã ⁊ habiturꝰ ſim:cetera pᷣtermittẽs modo ſatiſfacere ⁊ inſeruire poſſem ſue ma

gnificẽtie:eui ꝓ ei?ſũma in me beniuolẽtia quã magnifacio obnoxiꝰ ſum: nec me

vllus laboꝛ grauaret aut põderis quãtitas aut verboꝝ ꝓlatio que paſſim maxia
eſt in repu.ex qͥbus qñq; aures aliene obtũdunt᷑.Oia na in me ↄcurrũt ad rẽ ipaʒ
bene ⁊ optie ↄficiẽdã:qꝛ niſi a me ita magnu fieri poſſit q̊ͥ beniuolẽtie ⁊ dignitati
ſue gerere morẽ mihi ſat eẽt:p ſicut ſcit ei?magnificẽtia q̃ nouit moꝛes huius rei

pu.cuiꝰvolũtati maioꝛes ⁊ mioꝛes ſuccũbũt ſũ ciuis huiciuita᷑ ⁊ q;q; ⁊ auctoꝛita

tis ⁊ dignitat locũ aliquẽ teneã:tñ deeſt mihi ptãs aliqͥd faciẽdi ſine auctoꝛitate ⁊

mãdato hui ſenatꝰqͥ regimini oium pᷣſidet:indulgeat g magnificẽtia ſua ſi ita ſufſ

ficient᷑ votis eiꝰnõ ſatiſfit:cognoſcit em̃ reꝝ cãs qᷣbꝰ res ipſa defert᷑: qð tũ differt

nõ aufert᷑:ſꝑ aũt i ea re ⁊ ceteris me ꝓmptiſſimũ hẽbit:qͥ oẽm oꝑaʒ curã ⁊ ſtudiũ
adbibere nũq;ᷓ deſiſtã:qð reliquũ qdẽ ẽ a nũcijs vꝛis ſniaʒ: ⁊ opinionẽ meã clariꝰ

—⸗ 2=

viue vocis oꝛaculo ſenties quã eiꝰmagnificẽtie referre poten:cui me obnoxiũ cõ/

mẽdatũ facies.Aale felix ex venetijs die.xij. Januarij.Anno.M.ccccxliiij.

De politicis areſtotelis ⁊ de vegio poetaes Epiſtola clxxv.

⁊ leonardi aretini moꝛte. ssä tS.
Obãaãnes cãpiſiꝰenee ſiluio poete voctiſſimo ac ſereniſſimi dñi reg ſecreta/

rio. S.p.d. Erã aio nimis ꝑturbato cũ mihi hodie mãe ad ſcolas baſilice
pᷣncipis aploꝝ noxetanꝰnr ſr̃as tuas reſtituerit:pñte conte nr̃o ſeneñ.vni
co vite mee ⁊ anguſtiarũ meaꝝ ſolacio atq; refugio. Illis lectis nõ potui hilaris
id tꝑis non fieri:tuzʒ ꝙ ex alijs tuis ex ſancto vito ad viceſimũſextũ decẽbꝛis ad
melr̃is dubius factus extiterã:ne mee ⁊ noxitani ad telre minime ꝑueniſſent:tuʒ
ꝙ ꝓpter ſcripta tua cũ te mihi attulerũt quẽ ſemꝑ optime noui.nain ⁊ amicitiamn

tua ſol idã cſe oſtendiſti ⁊ libertatẽ loquẽdi inter nos vt libet conſtituta eſſe pꝛo
be atq; egregie declaraſti.Ex ipᷣa quoq; verboꝝ tuoꝝ copia ⁊ facilitate ⁊ reꝝ põ/

dere quas neſcio an dicã grauius an oꝛnatiꝰan potiꝰ modo vtroq; attigiſti.Exhi
bitus es mihi rhetoꝛ ⁊ poeta nobiliſſimus:debinc quidẽ grauis doctiſſimuſq; phi/
loſophus.Cum iterũ atq; iteruz epiſtolam tuam relegi em gunin 2 vVnuz di⸗
coc is: ꝓphetã te certis in locis eple tue de meipſo affirmare poſſem
dͤi locoꝝ ꝓphetiã libent aperirẽ:ſᷣ oĩa tã lr̃is mãdare qᷓ coꝛam explicare licebit.
Habeo em̃ qᷓ vt vᷣbo tuo vtar mihi expuẽda eſſent q̃ tñ apud noxetanũ nõ expue
re nõ potero:quo cũ officiũ ⁊ omnes hoꝛas dicere ⁊ licet ⁊ iuuat. Hoſti eniʒ q; ſit

co qð foꝛte ridebis: ꝓphetã te certis in locis eple tue de meip

in celebꝛando officio ⁊ libens ⁊ religioſus.Libꝛũ politicoꝝ vt als ad te ſcripſi ſe/

vis inueneram:ſed rome nondum inuenire venalem potui:⁊ ſicnõ illi inueniẽdo

q iii

exactiſſima diligẽtia intẽdere qð mibi credas veliz. Mõ eſt certe romeilla libꝛoꝝz
venaliũ copia qᷓ floꝛẽtie gentiliũ pᷣſerti ⁊ hoꝝ maxime quoꝝ eſt noua aretini tra
ductio. Lu tñ certe babe me voti tui implendi gr̃ano quietuꝝ: niſi faxim vt libꝛũ
hũc q;primũi licuerit habeas. Et qꝛ difficillimũ expioꝛ inuenire vẽditoꝛẽ: nec etiq
facile eſt habere qui illum mihi niſi ad bꝛeue cõmodet ſtatui ſcriptoꝛẽ inuenire qͥ
libꝛũ ipſum veloci manu bona tñ lr̃a trãſcribat.Et trãſcriptũ mediolanũ mittaʒ
ad ſigberiũ vel anthoniũ vt iubes:aut pꝑ aliã viã illũ ad te deferri curabo: quẽad/
modũ Jobãani toiner meliꝰvidebit᷑. Habeo gras bumanitati tue q magna leti/
cia intellexiſti vt ſcribis ↄcepiſſe me ſpem foꝛtune melioꝛis:Aeꝝ nimis poeta in
poſtremo ſermone fuiſti:pᷣſertim cũ dixiſti te mihi minus ſperare. e noxetano
nto ſic eſt vt ſcripſi:nõ muto ſniam:qᷓ;q; nõ illis ẽ foꝛtunis aut bonoꝛibꝰquibꝰ eũ
dignũ cenſeo.Zu recte potiſſime locũ illũ de ipᷣo facetiſſimeq; atcigiſti 2 erüvt

₰

verius de hoie amiciſſimo nr̃o acciꝑias:ego etſi dixerim menon mutare volo tñ
mogerari ſniam: nꝗ nõ eſt res ſua tjampla quãtũ forte ipᷣe ſuꝑioꝛibus ad te lr̃is
ſcripſi:vel tu ex eiſdem accepiſti:etſi vt affirmaui pueros ⁊ equos paſcit:nãꝗ neqʒ
ſunt hoctꝑe in curia hmõi lucra:ſed abũdantia vt aiũt coꝛdis locutꝰſum. Caluũ
mnr̃m tui noie reſalutaui vt iuſſiſti. Fuit illi reſalutatio iocũdiſſima ⁊ gr̃as hʒ ingẽ
tes ⁊ tuũ ſe ẽ ꝓfeſſus ẽ. Contes nr qiocũde lr̃as tuas totas legerit: ⁊ de te qaui
de audiuerit:quãtoq; in ſermone de te fuerimꝰ nõ eſt vt vltra tibi aperis qñ qͥdẽ
iã tibi ꝑ me cognitũ extat vnã eſſeillius ⁊ meã moꝛe ariſtophanis aiam vegij nfi
foꝛtuna ſi ad eñ ſpectes aut admodũ tenuis eſt aut nulla: ſi ad tꝑa nr̃a bꝰ vere
vt ſcribis dicere poſſumꝰ:exurit intactã paridi ni vẽdat agamenẽ.Fã vel magnã
dices vel minimã. Hã pᷣter id ꝙ ſacras ſũmi põtiſficis ede ⁊ quadrã colit data/
rieſt:qd minus tñ haud eſt illi lucroſuʒ volẽti ſe:qð ↄſtanter facit bonũ viꝝ con
ſeruare. Que res facit vt ex eo officio neq; ditioꝛ neq; diues fiat: emolimẽti tñ ali
D hʒ ꝙ abbꝛeuiatoꝛ eſt: ⁊ nouiſſime ſancti petri in vꝛbe canonicus factꝰ extitit.
Zec vt dixi adbominẽ parua ſũt. eꝝtñ vt maioꝛa ſint qᷓ; que ipſe poſt tot ⁊ tã
tos tã q; varios tot annoꝝ laboꝛes mereri potuerim qͥ nihil certe pᷣter dedecus ⁊
reꝝn oium quibꝰreliquã vitã tueri poſſim tenuitatẽ ne dicã indigentiam poſſideo
Ouo nemo certeẽ philoſopbioꝛ ſi mõ phᷣi eſt bonoꝝ externoꝝ oĩno nihil habere

„

Ex his ⁊ ex pᷣncipio epłe vbi me fuiſſe aio nimis ꝑturbato affirmaui:ſcio negaue
ris me ph̊ᷣm ⁊ recte. Mã etſi ſapiẽtũ amatoꝛ ſiʒ ⁊ mibi placeat ipᷣa ſapiẽtia:⁊ phi
loſophoꝛum ſtudia me aliquando delectarint ac delectarent ſi mihi adeſſent fa/
cultates:tantũ tñ abeſt vt me phᷣm cẽſeri ab vllo abs te etiam veliʒ vt nihil a me
tmmag ſit alienũ. Meq; illã ſtoycoꝝ aut ꝑipateticoꝝ ſapiaʒ attigiſſe me vlla ex ꝑte
exꝑioꝛ:vt vel nulla qd ſtoicoꝝ ẽ:vel modgerata q; ꝑipateticoꝝ ai ꝑturbatio men
tẽ attingat. Suʒ em̃ de nũero mortalin:qꝝ vt qdã pocta apud ciceronẽ inqᷣt.Ne
moðẽ quẽ nõ attigat egeſtas moꝛbuſq;:de rebꝰ legati ⁊ exeratꝰ pãnonũ i thurcos
iocũdiſſime legi.Laetſi illa vobᷣ iãdiu vetera ſut:qᷓ de euerſione ſophie ciuitatis
in cineres:noua certa accepimꝰ: apud q̊s ⁊ fama ẽ ſed nõ dũ certa captam eſſe an
drinopolim primã citra mare magni tburci ſedẽ:captã qͥʒ ⁊ eiꝰ filiũ:acipo sthur
cos adeo in fugã eſſe ↄuerſos vt finẽ nondũ faciẽt fugiẽdi.De quibꝰ rebꝰiã apud
vos nũc foꝛtaſſis idẽ rumoꝛ vt ita dicã volitat. Novitan ad te ſcribit. Aale ro/
me die ſeptima Febꝛuarij. Anno. M. ccccxliiu. heciã diu ſcripta ⁊ ad te ferenda
fuerut. VHeꝝ coperi exr Jobane tolner nũci ia reuertiſſe. Uñ effectũ eſt vt poſten
vſq; in hac diẽ tabellariũ nõ habuerim cui bas cõmittere potuerim. Interea vᷣo
epis cũlibꝝ politicoꝝ venalẽ nullomõ reperirẽ:tametſi multoꝝ ⁊ maxie libꝛario
rũ aures obtuderim. Aix inuenire licuit qͥ libꝛum mihi cõmodatũ faceret niſi ad
valde paucos dies:decreui vt libꝛũ ipſum politicoꝝ potiꝰhabeas q̃lẽcũq; ipſum
habere poſſuʒ ⁊ id q;cito:qᷓ; nimiũ differẽdo expectationẽ tuã vehementẽ ⁊ bo⸗
neſtiſſimã offendere. Itaq; a cardinali de colũna exemplar habui ⁊ ſcriptoꝛẽ ſaſj
eruditũ inueni q cęlerit vt fidẽ dedit boc opꝰabſoluet:abſolutũ curabo adiutoꝛio

2

ptũ g mittã

tolner q nũcios patrie nouit ⁊ tnoꝛds vt q;pꝛimũiſlud babegs.Eritaũt liber bie
ĩ papiro ꝓpterea ꝙ ſcriptoꝛẽ nõdũ hr̃e potui qͥ in ꝓgamenoipᷣm ſcriberet ea lr̃a ⁊
eo the q̊ cõueniret ⁊ opoꝛteret. MHã vt dixi nõ poſſuʒ diu exemplartenere.Scri
7 deinde ſi malueris aliũ pulcrioꝛẽ hᷣe qᷓ; munus meũ exiguñ tenet fa

ciã vt iuſſeris.Sʒ reuera nihil mẽtioꝛ dũ tibi qᷓs dixi in hac re diieultates pᷣdico

Vt aũt nõ ignoꝛes q̊bus in finibꝰme mea teneãt facta:fui hactenꝰ nauigãs inter
ſpem ⁊ metũ foꝛtune melioris. Aeꝝ nũc qᷓdriquo ſpes redire cepit: ⁊ qdẽ paulo

maioꝛ qᷓ; adhuc apud me fuerit. Hã cũ ꝓ me foꝛtuna rogaret᷑ audiui amotas eẽ
ſeras ⁊ talia ſt reſpõſa vt credi poſſit me poſſe certi q́; antea ſperare. Sʒ vale.

nã duʒz tecũ libent᷑ loquoꝛ inepte ineptiꝰineptiſſime tibi hoĩ aptiſſimo ſcribo. Ae
rũ dabis familiaritati nr̃e ⁊ mee de te fidẽtie veniã. Rome ſecũdꝰ marcij ſcriptoꝛ
iaʒ dimidiũ liꝰꝝ politicoꝝ ſe “ it. Cũ abſolutꝰfuerit tolner nr vir certe bonꝰ u-
rq babebitillũ ad te ꝑ nunciũ fidũ trãſmittẽdi. Nale.Datuʒ vtõ.Clauſis iã lr̃is

meis ⁊ illis iam nro tolner deſtinatis qͥ illas ad te deferri ceuraret: reddite fuerũt

mibi lr̃e tue date in labaco vindelico vt ſcribis oppido.xviij.febꝛu arij.Qð de li⸗

baæꝛs politicoꝝ areſtotilis ſcire optas exlr̃is meis pñtibꝰ intelliges.Ex hac cedu/
la moꝛtẽ leonardi accipies aretini ⁊ in ei? officij locũ ſuffectũ eẽ pogiũ apud illam

floꝛẽtinoꝝ democraciã. Placuit mihi ⁊ bñ ate factũ ẽ᷑:æꝙ de receptis bullis ecclie
friſingeñ.⁊ de futuro optio imꝑialis cãcellarij aio cũ id redies reſcierit aliq gra
uiter certe ſcripſiſti: laudata etiã ſũmi põtific ⁊ ſacri ſenatꝰliberalitate.ui itaqʒ
in ea apud dñm meũ. Is te vebement᷑ de mululaudauit ⁊ cuge ſe dixit re ipa oſtẽ
dere q; ſit plurimũ virtuti tue affectꝰ: ⁊ q;grate erat aio ꝙ illum ↄſtanter amas.
Quare ſi qcq̃d ex eo cupis facvt ſciat:iuenies te apud eũ nõ ꝑuũ neqʒ poſtreinũ
locũ tenere.Et qm iubes cauebo ſũmoꝑe ꝓ viribꝰne legẽ ur̃e taciturnitat obſer·
uẽ:pᷣſertiʒ cũ ſciã te multũ hãc a hieciſſę cur a me ſeruari nõ debeat.Aale. atuʒ
rome feria tercia pꝰ diẽ palmaꝝ q̃ die lr̃as tuas accepi.Ex cõte nr̃o ifinitas ⁊ gra
tias ⁊ ſalutes habe.Apud vegiũ nõdũ fui.Ad noxetanum nr̃Dm nũc ꝑgo vt ab eo

Ir̃as ad te capiã ſi paratas habuerit:q̃s cũ his meis ad tęe mittã.Aale iteꝝ. MNon

põt nõ ꝓdeſſe mibi cũ ad me ſcripſeris vt inſr̃is tuis aliqd adijcias vboꝝ quibꝰ⸗
Vot learidarui Pnes meꝰ ad mibi bñfaciẽdũ vꝛgeri a te velle videat᷑:⁊ſi
optimo ſit erga me aio. ANale vtẽ. KPPRiſ† 4
Fedꝰ int᷑ venetos ⁊ ducẽ mediolani factũ e Epiſtola .C(xxvj *
Acobus de arzimboldus doctoꝛ.Enee ſiluio poete ngularich amico. S.
p.d. Gꝛatiſſimũ fuit nuper ex tuis intellexiſſe lris te eſſe ſoſpitem: ⁊ eo di/
gnitatis gradu ꝓuectũ eſſe quo ſereniſſimus dñs noſter romanoꝝ rex di
gnũ te officio ſecretarij iudicauit.Et recte quidem vt cetera oia ꝓ ſũma ſua pꝛu/
dentia ſiue fidem ſiue doctrinã ſiue multarũ ⁊ maxima reꝝ experientiã fuerit cõ
templatus. Ego certe ita hoc augmento tue dignitatis gaudeo:acſi eodẽ mecuʒ
parente genitus eſſes:quãdo quidẽ ex ipſo pꝛeſertim tꝑevna viuentes familiari
