erit. Ante martini feſtiuitatẽ hinc abire decreui q;uis ſcribis nõ eſſe timẽdũ bellũ
qꝛ romanus põtifex paci opam nauat.Ego tñ maxime anxius ſum neqʒ de paceę
magnã ſpem babeo:niſi deus oculo mitioꝛi italiã intueat᷑. Accipiꝗ tñ iter etiꝗ cũ
diſcrimine. Raro em̃ res mee ſine ꝑiculo fiũt:habeo deo grates quia ſuꝑare ſoleo
quaſuis difficultates. Idẽ nũc mibi ſuadeo:⁊ ſi frequẽter obiectare ſeſe periculis
q́; piculoſiſſmũ ſit. Qð ſponte offers in agẽdis eccleſie mee tuñ auxilium accipio
admodũ libent᷑. Mã id erit nõ vtile ſolũ ſed etiã neceſſariũ. Germanũ tuũ cupio
bene valere ⁊ tu optime vale.Ex gretʒ die. xxv.ſeptẽbꝛis.Anno quo ſupꝛaa.
Pꝛomouit quẽdã in cõſiliariũ ceſaris. „ 2 Ep iſto .cl.
Yimie doctoꝛ amice chariſſme. Mõ habui dudũ ex te l̃as:neſcio quo pa/
cto:vales cupio tibi bene eſſe te memoꝛiã mei babere tui ergo niſi foꝛtaſſe
tormiẽs immemoꝛeſſe nõ poſſe: hodie de te ceſari verba feci qui libẽti aio

in cõſiliariũ ſuũ te accepit.Litteras eius rei in tua paucos dies accipies:p dñm io

bannẽ binderbach qui ad curiã yenturus eſt orator impialis ei ſuis in rebꝰaſſiſte
rete oꝛatũ volo:interea viue noſtri amãs ⁊ que gerunt᷑ in italia tuis lris me ſcire

ne Epiſtola. clj.

curato. Aale ex gretz die.xxix.apꝛilis.Anno quo ſuꝑꝛa.
Baro de puchaim ceſari cõciliat᷑

Asgnifice vir maioꝛ bonoꝛãde.Scio te magnis vꝛgeri curis.tuʒ ꝓpter ne⸗/

gocia italica. tus ꝓpter cladẽ conſtãtinopolitanã.ideo te multis verbis te

nere non audeo:qꝛ tñ neceſſe eſt potificẽ maximũ que apud nos geruntur

— ———MUNN

— — — — —

EErꝗẽMRDũ

— — —

]¾— — öᷓ—

ui,
lid
15

6

it
n:
i
9:
.
1

e S ⏑uA☚ S

— oo — —

intelligere. Scribã tibi q;bꝛeuiſſime harũ partiũ ſtatũ. Lu deinde ſue ſcitati P/
ut dignũ pntabis ſcripta mea referes. Cęſar baronẽ quẽdã auẽ vocãt de puchaun
ſuꝑioꝛibus diebus aduerſantẽ habuit. Js modo recõciliatus eſt accepta quadã
pecunie quãtitate ſuꝑ ceteris cõtentionibus arbitrio ceſaris ſe ſubmiſit. In bun
garia vt als apoſtolico culmini ſcripſi i: ſurrexit quidã latro noie axamit: qui cum
a pꝛedonũ manu regnũ vexat:neq; gubernatoꝛ potens eſt eũ regno depelle
re. Ob eã cãm babet ꝑ bos dies rex ladiſiaus oẽs regni ꝓceres:apud poſſonium
cògregatos. Cũq; bis cõſultat:quonã pacto regnu expiare latronibꝰ poſſit.ma/
lachi s cõtra gubernatoꝛẽ arma mouerũt:quẽ dñari ſibi egreferebqt. Eſt etiam
qò de thurcis in eo cõuentu cogitet:quos ꝓximos babet. ⁊ iã noua elatos victo⸗
ria plurimũ timet. Que res cõpulſura bũgaros credit᷑: vt pacẽ quã diu cũ ceſare
refutarũt: vltro depoſcant: niſi malicia hoim magis ac magis excreuerit. Idem
rex ladiſlaus in kl octobꝛis ꝓximis bobemi intrare ꝓmiſit:ibi coꝛonꝗ receptu/
rus. magni ob ez rẽ apparatus fint. Ituri cũ eo ferunt albertus auſtrie. Ludoui
cus bauarie duces:ac albertus marchbio bꝛandeburgeñ. Bobemi offerunt qcũq;
bona ad coꝛonã ſpectãt regi reſtituere:ptẽq; reꝝ eccleſiaſticaꝝ redimere ab his:
qui eas poſſdent ⁊ ꝓ regis arbitrio eccleſijs ſatiffacere.Credo res aliquãto tnino
res futuras q; fama ferunt᷑. In partibꝰ rbeni qͥ diſſidebãt pꝛincipes cõpoſiti ſũt
dꝛcs tenẽt. Ludouicus bauarie dux eiꝰ cõcoꝛdie ductoꝛ nomie: re aũt marchio
ꝛandeburgeñ albertus fuit: qui iam pꝛincipuzʒ auctor eſt. Res pꝛutenicas arbi⸗/
troꝛ te nõ ignoꝛare in nr̃o cõſiſtoꝛio pendẽtes eẽ. Ciuitates tñ que ↄtra religionẽ
fedus iniere nõ putant᷑ iudiciũ ſubiture. NHã reges polonie vires ſibi accidere ſpe
rãt: ⁊ armis magis qᷓ; iuribus fidunt. Rerille ias magiſtro pꝛuſſielr̃as dedit qus
ſuũ aim in cõitatũ fauoꝛẽ erectũ ſignificãt.Cardinales qͥʒ cracouienſis mihi ſcri⸗
pta dixerit: p que cõpꝛebẽdo polonos ipſos cõitatũ partẽ adiuuare: hec habui ꝗ
ad te ſcriberẽ boctpꝑe:eredo cõſultũ eẽ: ne feſtinet᷑ in ꝓceſſu ↄatra ciu:tates pꝛuſſie
mõ apud nos agitãdus di: ne cẽſure aplice ſicut in auſtria factũ eſt cõtemnant᷑
iſi em̃ ſpnale gladiũ materiale ſequat᷑:paꝝ eſt qd populi foꝛmidẽt. Aale 35
ſtolice ſcitatis pedibꝰme cõmẽdato. Doſt res pꝛutenicas abſolutas te viſaz. Dic
em̃ licẽtiã ceſaris babeo.Ex gretʒ die.iij.ſeptẽbꝛis.Anno.M. ccccliij.
Spõdet ad patriã ſuã redire etiã multis E iſtola C¶ 7
periculis obiectis dño franciſco ptolomeo. 2, * h.
Ximie doctoꝛ frater amantiſſime. Que ꝑ nos geſta ſũt in facto clari viri io
hannis petri:cõciuis noſtri ex ipſo cognoſces. Houa italie qᷓ ſcripſiſti mo
leſto ferimus aio: qis fruſtra angimur. Ex his que ſine culpa noſtra fiũt
ſperauimꝰ pacẽ pꝛocurante ſũmo põtifice nõ defuturã italie. Muncaccipimus ar
entius ferueſcere bella: neq; ſpem eſſe cõcordie.Cupiebamꝰdomũ reuerti ⁊ cupi
mus. Meſcimus tñ qua via penetremus: vndiqʒ bella tonãt. Deregrinũ induere
nõ poſſum. Pꝛelatũ agere periculoſuʒ eſt. Statuim?tñ ad vos ire:qñ vocibus ci
tamur oĩum. neq; lr̃a vlla ad nos venit niſi reditũ ſuadẽs.Quid dicamꝰ tãtis pᷣ/
cibꝰniſi vincite etiã cũ nro ꝑiculo. Scimꝰcũ quãto incomodo reuertimur offendi
mus ceſarẽ q licẽtiã prebet inuitus. Dape rẽ ingratã facimꝰ. Mille nos hoc tpe
viarũ ꝑiculis obiectamꝰ. Ad patriã redeamꝰſuſpitionũ plena. In ancipiti diu fui
mus. At cũ videremꝰtot pᷣces ⁊ aliqũ minas cognatarũ expiremur:ſuccũbere ne
ceſſe fuit. Aeniemꝰigit ita ſuadet oẽs. Scimꝰtñ te cũ nos audieris dicturũ.Hec
ſi ſciuiffem nũqᷓ; de reditu ad te ſcripſiſem ꝑ hoc tpᷣs. De nr̃o epo ſeneñ. HNos em̃
extra ſenas epatũ babemꝰ. Intellexim? ꝗ ſcribis. Redeũtes de c cognoſcem:vi
debimuſqʒ ſibi an nobis mitria debeat᷑. Interea bonum babe aim ⁊ vicariũ nrjm
boꝛtare vt viri coꝛ ſebabere demõſtret. Hos etiã ſibi ad eã rẽlr̃as damus. Aale

Ex gretz die.xxv.ſeptembꝛis.Anno quo ſupꝛa. . ,
Mouitates almanie notifcat. + iſtola. cliij.

Meas ⁊c. Cardinali ſci angeli. Reuerẽdimme in xpo pat᷑ 1 dñe mi colẽdii
ſime:poſt humilẽ recõmẽdationẽc. Reuocillatꝰ ſuʒ aliquãtiſꝑ lr̃is vris ex

£●

AIboromanũ põtificẽ dare opaʒ intellexi vt ⁊ nobis italia pacẽ recipiat ⁊iĩ/
ſultãtibꝰ thurcis xpiane vires reſiſtãt. Ma me qͥdẽ ↄſtqtinopolitana clades ma/
gnopꝑe angit. Spero aũt ſi vocẽ aplicã oꝛthodoxi pꝛincipes audiuerint: thurcoꝝ
rabiè retroceſſurã futurũq; vt nedũ ↄſtantinopolis recuꝑet᷑: verũetiã vt in ſuis
ſedibꝰ:thurcoꝝ ꝑfidia copꝛimat᷑. Oſtẽdi ceſari qᷓ ſcripſiſtis qͥ vie dignatiõi gr̃as
agit: oꝛatq; vt ad pacẽ italie feruẽti aio intendat:qdð in rẽ fidei ſua ſerentas pᷣſta/
re poterit id nõ negabit. Paxilla olini ↄcluſa inter maieſtatẽ ſuã ⁊ regẽ ladiſlau⸗

uõdũ ratificata eſt:inõ in poſonio bungari ſunt magnũqʒ cõuẽtũ hñt. Agit᷑ ibi de
hac pace firmãda:de latronibꝰ regno pellẽdis.ac de modis ꝑ qͥs thurcoꝝ conatꝰ

repmi poſſint.Exinde rex iturxin bobemiã fert᷑:coꝛonã ſuſcepturꝰ:inulta de bo⸗

nis ecclie reſtitudis dicũt᷑:qᷓ ſilia ſomnovident᷑.Ouꝝ ẽ veteres poſſeſſoꝛes expel
lere. Res pꝛutenica apud nos adbuc pẽdet. Zimẽdũ tñ ẽ:ne rex polonie cõtra re

. 7

ligionẽ ciuitatũ partes tueat᷑. Oꝛincipes reni ↄpoſiti ſunt. Alia ex his ꝑtibꝰ ſcri-/

oꝓto digna nõ occurrũt.Si dabiti pacẽ italie quã ſperamꝰ:domũ eueſtigio repetaʒ

Taliqñ dignationẽ vꝛaʒ videbo.qð pietas diuina cito faxit. Lr̃as reuerendiſſimi
patris dñi aſſiſſinenſis expeditas penes me babeo.quas ꝑ certũ nunciũ ad eum
mittã q;pꝛimũ occurrenit. Recõmẽdo me dignationi vẽe reuerẽdiſſime ad cuius
mãaãdata paratiſſimus ſum.Ex gretzʒ die.iij.ſeptẽbꝛis.Anno quo ſupꝛaa.

Offrert ſe patronũ volũtariũ in gerẽdis re =ρ1 ſit. H
bus dño wilbelmo epiſcopo tulleß. Epiſto a. cliiij *

Euerẽdiſſime in xpo pꝛ ⁊ dñe mi colẽdiſſime poſt recõmẽdationẽ. Gratiſñ
me mihi fuerũtir̃e vẽe:quas ex vlma ad me ſcripſiſtis. Intellexi nãq; dña

tionẽ vẽam. R.bene valere ⁊ me veteri ex moꝛe diligere.Cognoui quoq; i

vꝛbe roma ꝓ me dicta eẽ a vobis que opoꝛtuit.Cõtẽtoꝛq; dato rñſo. Circa nr̃as

res hic pendẽtes nihil innouatũ eſt:neq; innouabit᷑ donec dicta dies amit. Aeſtri

aduerſarij nũqᷓ; hic fueruũt poſtq; receſſiſtis:neq; quiſq; eov noie bic coparuit. 35
nibil eſt cur vereri nouitates oporteat. Hã etſi veniſſent: nihil in vrᷣm piudiciũ ſi⸗
ne vocatione fieret. Ita ceſarẽ diſpoſitũ ⁊ inclinatos cõſilianos inuenio. e me
certe poteſtis vobis pſuadere:qꝛ ad veſtrũ coõmodũ vigilantiſſimus eſſem. rfe
ſalui cõductus p familiarẽ veſtrũ.d.vꝛc. R.afferent᷑. Scribit etiã ceſar comiti tul
lenſi quẽadmodũ deſideraſtis q;uis apud boies obſtinatos paꝝ valitura ſcripta
pute:ꝓ vᷣbis vᷣbera eſſent offereda.Fiet tñ ſpero laudabilis ſinis p vobis ⁊ ecclia
vꝛa ſi aduerſarij iudici ſubituri cõparuerint.Alia nõ occurrũt.Recõmendo me
dignationi vꝛe reuerẽdimime cui ſeruire paratus ſum quoad poſſum. -⸗-—
Paſagiu pſuadet cõtra tburo Ppiſtola. clv.
er clade cõſtantinopolitana. „—„— õ
EkEuerendiſſimo in xp̃o patri ⁊ dño dño.M.ſacroſancte romane ecclie.tt᷑.
ſuncti petri ad vincula pᷣſᷣꝛo cardinali ac põtifici bꝛixieñ.pomino ſuo co/
lklendiſfſimo. Reuerendiſſime in xpᷣo pater ⁊ dñe mi colendiſſime.Aenit ad
me ac ipſa hora qua ſcribo vir bonꝰ ⁊ vri obſeruantiſſimꝰ. Herneſtus ꝓthonota
rius impialis:oſtendens mihilras veſtras.in quibus ſibi de quodam theolonio
ecclie veſtre tranſinutando facitis mẽtionẽ. De qua re nõ nihil ſimul locuti ſumꝰ
Ham ⁊ meã quoq; operã veſtra dignatio requirere videbit᷑. Non eſt quod nunc
ad hoc reſpondea.quia nondũ ceſari verbum feci. Decreui cũ ceteris ſeruitoꝛibꝰ
veſtris quos in hac curia plures babetis:rẽ ipam ceſareo culmini expon ere ⁊ co⸗
mẽdare.Quid reſpõſi babebo:illud veſtre dignitati quãtociꝰ notũ efficiã cui ſer/
uire in oibus ſum obnoxius:atq; vtinã poſſem quãtũ vellem. Mec plura de boc
Hꝛopero ad alia reuerendiſſimpater archieps ſaltzburgeñ.quandã pꝛidie ca/
pelle fundationẽ còfirmauit in valle murze in loco non remoto a ſcõ laurencio.

„

vbi ꝑ iuocationẽ diuiui noĩs ⁊ ꝑ merita ſci leonardi plurima dicũt᷑ fierimiracula

N

N —

Cõofirmaui ⁊ egs fundationẽ ipᷣam ex auctoꝛitate cõmiſſionis mee.vt populi de
uotionẽ augendã magis ac magis exiſtimaui. Deinde accepi dignationẽ vᷣaz cũ

ꝑ id locoꝝ trãſitũ faceret ꝓhibuiſſe ne capella vlternius edificaret᷑ nec diuina illic
officia celebꝛarent᷑. Itaqʒ cũ ruſtici ⁊ incole loci ad me redirẽt atq; remediũ pete/
rent. Dixi nõ decere mencq; poſſe ↄtra tãti patris decretũ aliqd agere remiſiq; il
los a me vacuos. Joſi aũt poſt aliquot dies per nobiles de ſtubenberg ad pñtiaꝗ
ceſaris introducti.Grauiter queſti ſunt piũ opꝰ:diuinũ ſanctũq; apud eos ceptũ
impediri:dixeruntq; murmur eſſe magnũ in plebe:cuiꝰdeuotioni obuia iret᷑. Ao
cauit igit᷑ me ceſar ad ſe petiuitq; votis vt annuerẽ ⁊ nobiliũ ⁊ populariũ indul⸗/
erẽq; capellã edificari ⁊ diuina ibi celebꝛaꝛi offiaa addẽs ſe magnũ bꝛe i ſanctũ
eonardũ deuotionẽ.At cũ ego nõ eẽ mei muneris affirmarẽ vꝛe reuerẽdiſſime pa

ternitajᷣ facta reſcindẽ:petiuit ſaltẽ ꝑmittere ad tres mẽſes celebꝛationẽ ibi diui

noꝝ bꝛi.vt interim vꝛa dignatio ↄſuli poſſet:⁊ ita feci: neſcio an illi ruſtici adhuc

miſerũt ad vꝛaʒ pñ tiã.Quõcũq; aũt ſit pᷣcoꝛ reſeribere mibi dignemini:q̃ cãa mo

ueęrit vr̃am mentẽ ad bmõi interdictũ:vt ſm illud ego qʒz excuſare me poſſim: aꝛ
nõ auderẽ ncq;vellẽ quis pacto vẽis aduerſari ſentẽtijs. Mibi tñ i valle illa dictũ
ẽ ⁊ affirmatũ:nihil illic eẽ mali ⁊ oia ad laudẽ dei fieri ⁊ bonã eẽ populi rectãqʒ de/

.„

unotionẽ.Sʒ plebanũ ſci laurẽtij ecclię vꝛe canonicũ ꝓ ſuo pᷣuato iure aduerſari.

Atcũq; ſit meũ nõ ẽ de vr̃is actibꝰ iudicare:qͥ ſeqͥ debeo nopire ne⸗ alia de cã cer/

titudinẽ peto niſi vt excuſare me ceſari ⁊ alijs ſupplicantibꝰefficat ꝑoſſum. Nũc
ad nouitates venio. Pꝛuteni de oꝛdine ſancte marie theutonicoꝝ ſunt apud nos

in curia:petũtq; iudiciũ aduerſus cõitates:que ligã cõtra ſe fecerũt. Pars aduer/

ſa oꝛatoꝛes miſerat:ſed illi apud moꝛauiã latronũ patriã interceptiſuũt:ſpoliatic

bonis omnibus in vincula cõiecti ꝓpter quam cauſaʒ dicta dies iudicij neceſſa/
rio crcũducit᷑. Meſcio an illi poterunt in breui reddi libertati.Rex em̃ ladiſlaus
ſub cuiꝰ ſaluocõductu capti ſunt:ad eoꝝ liberationẽ obnixe opera dat.Petiuitq;
iam bꝛũnam pꝑſonaliter ꝓpinquuſqʒ eſt ei latroni i illos detinet. Puto in cuna
ſua multos eſſe qui ſcelus hoc ne puniat᷑ adiutant᷑:vt ſunt moꝛes hbominuʒ. Alij
aticitia alij pecunia muneribuſq; deliniunt᷑. Quẽcũq; aũt finẽ captiui habeant:

nõ video hac vice terminũ cauſe pꝛuthenoꝝ imponi poſſe.Rer ladiſlaus in bobe

miã iturũ ſe ad feſtũ michaelis pꝓmiſit q;uis bohemi id citius expetiuerint. Geoꝛ
us ibi plenã gubernationẽ habet.multũq;ʒ rochezane fauct.Catholici oppꝛeſſi
lunt. heretici dminant᷑. Minoꝛes monachi qui tꝑe ſigiſmũdi pꝛagaʒ redierant:
inſtante rochezane denuo pulſi ſunt. Dominus de roſenberg ⁊ alij qui fideles cre/
dunt᷑ parũ votis habent. Cempoꝛalia regni geoꝛgius.ſpũalia rocheʒana guber/
nat. MHeſcio quid fiet in aduentu regis. Puto qꝛ tenentes tenebũt.Hã puer non

poterit mutare regimẽ. In hungaria quomodo iobãnes vainoda gubernat.Sʒ

ibi latro quidã axamit noĩe homo bohemus cũ quatuoꝛ milibus hominũ infeſta
re patriã cepit.Caſtella quedã ertatae munitiones erexit:ſpolia multa abdu
xit:reſiſtentes hungaros aliquot cõflixit. Nunc aduerſus eñ totũ regnũ eſt occu/

patũ.atqʒ hinc factũ eñ vt nos pacẽ habeamꝰ. Mã licet hungari tenere cõöuenta

nolint. Mõ tñ audent alijs implicati beilis nos inuadere.Auſtrales aũt libenter

pacẽ ratificarẽt:ſᷣ nõ audent inuitis hungaris.Quibꝰex rebus eo deducta res eſt

vt pacẽ ſine pace habeamus. e patauieñ.eccla ſilentium eſt. Cimeo ne diutur
nioꝛẽ vacationẽ eius cõtingat:qñ electus humiliare ſe ceſari penitꝰ reſpuit. Ego

quid ibi dicam neſcio:malo ſilere q; male loqui.Accepi regem ladiſlaum in ea re

atq; alijs legatos ſuos romam miſſurum.Tranſeo ad maioꝛa que magis vꝛgẽt
Vuis res oꝛiẽt ſatt notas ⁊ nimis heu nimis notas dignatiõi vꝛe nõ dubitẽ.õ

△

tñ ab re arbitroꝛ de illis cũ vr̃a pietate ⁊ colloqͥ ⁊ ↄdolere.Qui ꝑtesillas vidiſtis

„

⁊ quãtũ inde xpᷣiane religioni poſſit emergere pᷣiudiciũ optime noſtis.Quõ ſe ba
beat Grecia ad reliquã europã nõ ignoꝛatis.Tracie ſitũ ſcitis ↄſtaãtin opolitane
vꝛbis magnitudinẽ muroꝝ molẽ adiacẽtis maris ⁊ terre qlitatẽ pulchꝛe tenetis

inb latet vfatn digustion?. Sz

Aue ſit tbureoꝝ potentia: q latineo hegligentla:
ir:infanſtu: durũ:hbonendum ad nos

cur bec tamlongi? pſeguoꝛ. Hempe qꝛ inf-

elatũ eſt nun cin.CLonſtãtinopolim expugnatã:perã thurcis Rditg. Qaſe; rni

noꝝ que opẽ ferre obſeſſis ibat victã interceptãq; eſſe.Aiunt eſ qui de raſcia qad
nos veniũt im peratoꝛẽ tburcoꝝ pꝛidie Ralendas ianuarij ad vꝛbem conſttine
politanã machinas bellicas admouiſſe: inſultuſq; trines dediſſe. Dꝛimis duobꝰ
ſuccubuiſe:multoſq; ſuoꝝ amiliſſe.Oeindę iratũ omne milituʒ robur. Ducenta
enim amplius milia viroꝝ in exercitu fert habuiſie. Muros adire atq; conſcẽ
dere ſcalas iuſſiſſe. Ipmq;ʒ inter pugnatoꝛes ꝓfectuũ alijs minatum:alijs pꝛemia
pollicitũ. Tercium inſultu magna vi ſummoq; conatu aggreſſum: tandẽ fatiga⸗
tis magis q; victis opidanis rupto cuiuſdã veteris poꝛte muro vꝛbem introiſſe⸗:
datis edictis vt a ſex annis ſupꝛa oẽs vtriuſq; ſexus perſone necarenk. Imgera⸗
toꝛ noue rome captus:mox capite truncatus aſſerit᷑. Sacerqotes ⁊ vniuerſi mo
nachi:diuerſis toꝛmentoꝝ generibus lacerati necatiq; ſunt. Reliquũ omne vul⸗
gus gladio datum:tanta ſanguinis effuſio facta vt riui cruoꝛis per vrbem curre-

rent. Sic nobiliſſima vꝛvs per conſtantinũ pꝛimũ condita in mauus infidelium
venit. Ab eius ↄditione anno. M.cxxx.vel circa.Tãtoq; tꝑe paulopluri ſenioꝛ

roma ſteterat:auando pꝛimum a gotthis capta eſt. Athlaricus em̃ annonb vabe
condita. M. clxiiij.romam irrupit.At bic ne baſilice ſanctoꝝ eſingere edixit.
Quid aũt factura ſit thurcoꝝ rabies in vꝛbe regia nõ ſcio:ſuſpicari cile eſt. In/
imica gens nfe religioni.Nii ibi ſanctũ nil mũdu relinquet. Aut deſtruet nobilia

tẽpla:aut certe ꝓphanabit.Heu tẽplũ illud ſophi toto oꝛbe famoſiſſimuʒ. No⸗

ningentis quondã ſacerdotibus celebꝛatũ: imirabili ope: pᷣcioſa materia conſiru/
ctũ. Ael rnine iaʒ pʒ:vel machometi ſ⸗ urcitie ſubiacet. Monachoꝝ abdita ſan/
cteoꝝ ſancta lupanarib? ſeruiẽt. Aut de lebit᷑ ciuitas nobilis aut in manp̃igni po/

puli detrimẽtũ thurcoꝝ ſedes eficiet᷑. O inſignis grecia:ecce iam tuñ finẽ. Quis

n tuã indoleat vicẽ. Plurime olim vꝛbes in greda fuerũt fama rebuſq; potẽtes
Legimꝰ tbebanoꝝ res geſtas lacedemonio ꝝ atheniẽſiũ illuſtrig facta.FZuit co
rintbioꝝ nõ ↄtẽneda reſpubiica. Clare olim micene.Lariſſa potẽs lureſq; me⸗
moꝛabiles vibes:quoꝝ ſi nũc reqras muros nec minas inuenias. Memno ſolum
in q̊ iacuerint queat oñdere:Sola ex tãta ruina vſtaltar oſtaͤtinopolis ſuꝑabat.
Que de paruo biʒzancij ambitu a pauſania onzelg ↄſtructa:p ↄſtantinũ ceſareʒ
in emulatione vꝛbis rome ad incredibile fa

ſola recõpenſare videret᷑. Ninc poſt pacẽ cũ gratiano factã ⁊ a theodoſio ↄfirina
tã veniẽs coõſtantinopolim rex gothbeꝝ achanaricus:miratus vxbis regie ſplen⸗
doꝛẽ ac magnitudinẽ velut ſtupẽs dixiſſe ſert. Deus terren eſt imꝑato: 2 q̃ſqs
aduerſus e manũ mouerit ipe ſui ſanguinis reus exiſtit.Et lʒ poſt diuiſuʒ impe-
riũ ſiue trâ ſiatũ ad frãcos vt meliꝰloquamur:ſcpe ↄſtatinopolis in man hoſiin
venerit. Ut tñ viam dignationẽ dicere ſolitã memini. Mũcq; illa vꝛbe xpᷣiani nois
boſtes potiti ſut: neqʒ baſilice ſcõꝝ deſtructe:neq; bidliotbece cõbuſte:neqʒ; deſpo
liata penitus monaſteria. Itaq; manſit vſq; in hůc diẽ vetuſte ſapiẽtie apud õ/
ſtantinopolim monumẽtũ:ac velut ibi domiciliũ ̃arũ eſſet. Hemo latinoꝝ ſatj
videri docti.s poterat.niſi ꝑ tẽpus cõſtatinopoli ſtuduiſſcet. Qdq; ſioꝛente roma
octrinarũ nomẽ babuerũt athene.id nr̃a tẽpeſtate videbat᷑ cõſtantinopolis ob
tinere. Inde nobis plato redditꝰ. Inde areſtotelis: demoſtenis:xenopbõtis:thu
chididis:baſilij:vyoniſij:oꝛigenis:⁊ alioꝝ multa latinis oꝑa dieb?ufis manifeſta
ta ſunt. Multa gin futurũ manifeſtãda ſperabamꝰ. Hũc vo vin cẽtib? thureig:
⁊ oĩa poſſidentibꝰ:qᷓ̃ greca potẽtia tenuit:actũ eſſe de ĩis greds arbitroꝛ. Hunq;
mes ſnia maioꝛ greco nomini iactura q; modo ↄtigit.Xerſes ⁊ dari? qui quondã
magnis cladibꝰ eca sfflixere:beliñ viris nõ l̃is intulerũt. Romani uis gre⸗/
ciam in ptãtem ſuã redigeſent: nõ ſol grecas ir̃as aſpnati non ſut ſed vlero am⸗

3 d incredibiie faſiigiũ erecta.anti mirabiliũ operũ
tantũ armoꝝ:tantũ litterarũ:tantũ gloꝛie babuit:vt oĩm ciuitat aãna bec vꝛbs

hoſtiG

☛ ⏑ u

„

5

N

— —
—

plexi veneratiq; referunt᷑:adeo vt cã quiſq; doctiſſimns baberet cũ greciſimũ ſe
oñderet. Nũc ſub thurcoꝝ impꝑio ſecus eueniet:ſeuiſſimoꝝ boim bonoꝝ moꝛum
ateʒ litterarũ hoſtiũ.Mõ enim vt quidã rent᷑ theucroꝝ ſunt ſoboles neq; ꝑerſa⸗
rum aui nũc thurci dicunt᷑. Scitharũ ex media barbarie genus pꝓfectũ eſt.Nuod
vltra euſinũ pirrichioſq; montes ad occeanũ ſeptẽtrionalè ſedes pꝛius habuiſſe
cradit᷑ vt ethico phᷣe placet.Gens ignominioſa ⁊ incognita foꝛnicaria in cunctis
ſtupꝛoꝝ generibus:lupanariũ cultrix quę abbominabilia queq; comedit. Igna/
ra vini frumenti atq; ſolis. Nullũ diẽ feſtũ agens.niſi guguſto menſe quo ceſari
octauiano cenſum dedit in auro littoꝛico:nõ coacta ſed ſponte ſua:vidẽs ceteras
regiones cenſuʒ Fere Dapihe igit᷑ adbuc aliqui oꝛiginis licet in aſia multis mo/
rati tꝑibus glidqd pꝛiſtine defoꝛmitat᷑ amiſerint:ſeq; no nihil excultos reddiderit
duitant em̃ adbuc vinũ:carnes equoꝝ:veſunciũ:vulturũq; comedunt. In libiK
dinẽ ꝓnoluti ſunt:litterarũ ſtudia paruifaciũt. Incredibili faſtu ſuperbiunt. In
quoꝝ manus veniſſe grecã eloquentiã:non ſcio quis bene mentis nõ doleat: vbi
em̃ modo fa cunda ingenia requiremus. Pꝛegifus eſt fluuius oim doctrinarum.
NMuſarũ deſiccatus fons. Nũc poeſis.nũc phia ſepulta videt᷑.Fateoꝛ multis lo
cis apud latinos ſtudia litteraru cẽ illuſtria.vt rome:pariſius:bononie:padue:ſe
nis:peruſi:colonie:wienne:ſalam antice:oxonie:papie:liptʒk:erfoꝛdie.Sʒ riuo
li ſunt oẽs iſti ex grecoꝝ fontibꝰ deriuati.A fõte pᷣcide riuũ:pᷣciſus areſcit. Quo
pacto in riuo reꝑias aquꝗ cũ fontẽ ipᷣm iuenias aridũ. Hõ poſſuʒ nõ volẽ ſcẽ pat
cũ talè fieri iacturã video lrarũ maiores nri putabãt q̃ lſis màdarent᷑ eoꝝ eternã
eẽ memoꝛiã. Inde poeta quidã nõ inſulſe dixerat.Eripiũt quẽeuis a moꝛtis dẽte
camene.Et nr naſo nũq;ᷓ ſe moriturũ oꝑe pᷣdaro putauit dicẽs. Jãq; opus exegi
nõ iouis ira nec ignes. Mec poterit ferrũ nec edax abolere vetuſtas. Et infra
omẽqʒ erit indelibilę nr̃m. Hirgiliꝰ q̊ʒ eurialo ⁊ niſo ſuis verſibꝰ eternitatem
ęlargiri poſſe putauit. ũ ait.Yoꝛtũati ambo ſi q̃d mmea carmia pñt. NMulia dies
vnqq; me moꝛi nos eximet euo. Hec ſiaccus alit ſenſit:cũ de ſeipſo dicit. Exegi mo
numẽtũ ere ꝑennius regaliq; ſitu piramidũ altiꝰ.Qð nõ imber edaxnõ aqᷣlo im/
hotens poſſit diruere:aut inumerabilis annoꝝ ſeries ⁊ fuga tꝑis nõ oĩis moꝛiar.
Decepti oẽs ſũt. Moꝛiunt᷑ etiã muſe:labunt᷑ e memoꝛia poetaꝝ ſcriptoꝝq; oim
duenis egregia oꝑa.Quot iã poetas cũ tꝑe nomẽ amiſiſſe putandũ eſt. NHibil eſt
ub luna ꝑpetuũ. Que pꝛincipiũ hñt:his qͥʒ finis ſuus eſt. iu viuũt qͥ l̃is conſe
crant᷑:nõ tñ imoꝛtales fiũt. Surgũt noue ſecte:fiũt noui lr̃aruũ caracteres: emer/
Znt ingenia diuerſa:q̃ oĩa tollũt:q̃cqͥd ante ſe fuit ineptũ putãt.Ecce nũc thurei
arum ⁊ grecarũ ⁊ latinarũ hoſtes:vt ſuis lr̃is locũ faciãt:nullũ libꝛũ alienũ eſſe
ſinũt.Hi nũccõſtantinopoli capta quis dubitet incẽdio queuis ſcriptoꝝ monimẽ
ta cõcedẽt. Nũc ergo ⁊ homero ⁊ pindaro menandro ⁊ oibus illuſtrionibꝰ poe/
tis ſecũda moꝛs erit.Nũc grecoꝝ phoꝝ vltimus patebit interitus. Reſtabit ali⸗
quid lucis apud latinos. At fateoꝛ nedqʒ id erit diut urnum niſi mitioꝛi nos oculo
dæꝛex alto reſpererit:foꝛtunãq; vel impio romano.vel apiici ſedi pᷣbuerit melioꝛẽ
Cũ ſede romana viuũt:moꝛiunt᷑ latine lr̃e. Sed hãc quo in ſtatu videamꝰ:ſuꝑſe⸗
deo dicere de cõſtantinopoli nõ de roma ſermonẽ inchoauimꝰ.Cum qua cadente
grecas interiſſe litteras ⁊ tolemus ⁊ angimur. Magnũ eſt hoc detrimẽtũ:ſᷣ̊ mul/
to maiꝰ illud ꝙ fidẽ xpianã H inui t i angulũ coaꝛtari videmꝰ. Mã qͥ totũ olim
oꝛbẽ occupauerat:iq ex aſia libiaq; ꝓfligata:neq; i europa q̃eſcere ꝑmittit᷑. Mu
tũ ẽ ꝙ tarcari thurciq; tenẽt:citra thanaym ⁊ helleſpõtũ. Saraceni qͥʒ apð hiſpa
nos regnũ occupãt:parũ ẽ qð in oꝛbe xpᷣiani nomẽ obũbꝛat.CTerrã in qua viſus ẽ
deus noſter ⁊ annis.xxx.⁊ ampliꝰhomo cũ hominibus ↄuerſatus.quã miraculis
illuſtrauit quã ꝓpꝛio ſanguine dedicauit:in qua pᷣmi reſurrectionis floꝛes apparue
rũt iã diu ꝓpter peccata nr̃a crucis inimici cõculcãt.erra bñdieta terra ꝓmiſſi
onis terra lac fluẽs ⁊ mel:ſcelerate gẽtis impio paret.En ipᷣam dei viuẽtis ciuita
t officinaſq; nr̃e redemptionis:ſanctaq; loca agni imaculati purpurata cruoꝛe

faraccnoꝝiã din manus pedeſq; polluerſt. An nõ ipᷣm xpᷣiane religionis ſacrariũ
ſanctũq; lectũ coculcãt machometi ſatellites:in quo ꝓpter nos vita no ſtra obdoꝛ
miuit in moꝛte. Rarolus magn?multo ſudoꝛe pꝛimũ terrã ill vendicauit:deinge
vditã recuperauit gotifridus.Ad quã retinẽdã etiꝗ conradus ceſar ludouicuſq;
rex francoꝝ nõ dubitarũt: coactis exercitibus in aſiã ꝓficiſci. Ac cũ poſtea nr̃i pᷣn
cipes deſidie ſe dederunt:neq; hieroſolima:neq; antiochia: neq; accaron in ptã-
tenf̃a remãſere Quicaͤg in aſia tenuim? turpiter amiſimus. Yu giẽtes victoꝛiã
machometo reliquimꝰ. Ingẽs iactura marimũ dedecus. Aerũ tolerabilius fuit
eiuitates quas inter hoſtes hbabuimꝰamittere q; his expelli vꝛbibꝰ:que nr̃o i ſolo
fundate rpianiſq; cincte fuerint. Quidẽ qð modo amiſimꝰ. Quiſpe regiã ciuita/
tẽ oꝛientalis impꝑi ſedẽ. Oꝛece gentis coluna: Secũdi patriarche ſoliũ. Heu late
patens rpiana quondã religio auõ coartaris 2 deficis ex quatuoꝛ maximis pa⸗
triarchis: 2 ſol?tibi roanꝰ ſupat. Quo pacto i ſcire potes: er qtuoꝛ colũnis qᷣbꝰ
oẽ ſtetit eccleſiaſticũ edificiũ tribus agemptis. Ex duobꝰ oculis alteruʒ atniſiſti.
Miſi diuina te miſeratio reſpicit:parũ eſt quod de tua ſi alute ſperemus. Quiſpe
thurcoꝝ imꝑatoꝛ cõſtantinopolitana potius victoꝛia: nõ vt pleroſq; veterum fe
ciſſe legimus deſidieſeſe tradidit. Sed perã mox aggreſſus vicinã vrbem. ⁊ a li⸗
guribus longo tꝑe poſſeſſaʒ in deditionẽ accepit. Claſſem qnam ſummꝰ pontiſex
nicolaus cũ venetis ac ianuẽſibꝰ ⁊ cathelanis in auxiliũ grecie ſtruxerat. Siue te-
eſtatibus actũ ſiue ꝑ ignoꝛãtiã locoꝝ inclauſaꝰʒ:ſiue alio quouis infoꝛtumio ma/
edefenſam vt rumoꝛ eſi intercepit:maximas ibi opes bellicoꝝ inſtrumẽtoꝛ vim

ſummã armoꝝ oĩs generis ingẽs pondus adeptus eſt. Puberes oẽs occidit. Lã

tiſq; nũc cladibus xpianũ populũ affecit: quãtis ante bac multis ſeculis in zudi⸗/
tũñ arbitroꝛ. Criplicẽ ille ſub vno the gerit triapbũ.nos triplici con flictu cõſterna
ti iacemus. F erũt qui de venetijs ad nos veniũt:o a luctibus plens eſſe:nullaq;
wmũ vacare merore. Hinc matrone inde vini nget Alle maritos alie filios alie
fratres deflent nulli nõ pꝛopinquus ademptus eſt. Pꝛiuatin ? publice lamenta
audiunt᷑.Cõſternatus ſenatus iã nõ pon ticã aut ſiriacã ſeu creticã ſolũ:ſᷣ adriati
cꝗ quoq; nauigationẽ amiſiſſe vident. Meq; ab re albanie parteʒ thurei tenent.
Quid ſi nũc victoꝛiã ꝓſequan t᷑. quo pacto cpureon haten tie durachiuz reſiſtet.
C ui cõſtantinopolis pax eſſe nõ potuit. Inde bꝛunduſium ex parte italie vicinũ
Quis tuebit᷑. Claudent adriaticũ ſinũ. Magna tactura veneti nominis:ſᷣ maioꝛ
rhianitatis: que ſupatis venetis: nõ habet ainpliꝰ maris unperiuũ. Meq; cathela
ni aut genuẽſes qᷓuis potẽtiſſimi ſũt: ſine venetis pares poterũt cẽthurcis. Sa
tis erit ulis affricanoꝝ moleſtias ⁊ afſiduos cõpeſcere im petus. quibus cũ per⸗/
petuis cõtentionibus agitant᷑. Mec mihi pie pater ⁊ acerba ⁊ miſerrima vident᷑
ex quibus babemus de pꝛeterito que doleamus:⁊ de futuro queti meam?. Ideo
wolenti condoleo. Res mala eſt: ſpes multo terioꝛ. Nidemus cladẽ grecoꝛum
Nunc latinoꝝ ruinas expectamus. Exuſta eſt vicina vmus. nüc noſtra pꝛeſto/
lat᷑ incẽdiũ. Qui ſunt iam medij internos ⁊ thurcos pard terre:parũq; nos bine
ate; inde diſiungit aquarũ. JImmin et iam noſtris ceruicibus thurcoꝝ gladius ⁊
nos interim inteſtina gerimus bella:fratres perſequimur: boſtes crucis in nog
craſfari ſinimus.Lbeutones cu tbeutonibus irati furiũt. Italũ fanguinẽ manꝰ
itala fundit. Heq; galli neq; biſpani inter ſe conueniunt. n ter finitimos viget
vbiq; ſimultas:immoꝛtale odium ⁊ male ſanabile vuinus. Opoꝛtunum thurco
rum ductoꝛ ſibi tempꝑus elegit.Luto grecos inuaſit: duzʒ latinos inter ſe diuiſos
accepit. Auferat ſibi mentem deus vadendi in nos vlterius: dum ſumus diſcoꝛ/
des.Heq; frater fratri. neq; ſilio pater fidit. Actum d nobis eſt niſi diuina pie/
tas adiumento fuerit. Sed vigilantibus atq; agentibus ſuperi fauent: ignaros
4 gtunt eiſ ſe gucn ſauet fruſtra diuinam petiuerit opem. Audentes foꝛtuna
iuuat:timentes neg Ugen teſq; pꝛocul abigit. Ob quas res licet ſanctiſfimum do
minũ noſtruʒ vniuerſuq; ſacri ſenatus oꝛdines 24 reipublice xpᷣiane falutẽ ſum/

ſoraß
ce

,

e
64
405
0
1
37

6
4
0
/

mi põtificis:expont mala qᷓ paſſa ẽ mõ x

foꝛtaſſe pᷣſumptuoſe.ſᷣ traxit me feruoꝛ animi

mo nunc ſtudio intentũ ſoꝛe congag: inarmope tamẽ opfarẽ boe tꝑe vꝛam pꝛu⸗
dentiſſimã dignitatẽ eſſe rome. Scio currentẽ equum calcaribus vꝛgeretis:neq;
vllã in tãto negocio negligẽtiã pateremini. Nũc iſtũ nũc illũ cardinalẽ alloquere
mini. Meq;ʒ apoſtolicas aures ſineretis eſſe quietas. Sperarẽ veſtra ſolicitudine
bꝛeui ꝓuiſionẽ fieri: qua nõ ſolũ aduerſus inſideles xpᷣiana res defendi.ſ ſuis in
ſedibus thurci queſiti:cõteri atq deleri poſſent. Puto aũt in tãto negocio aut re
uocabit᷑ ad vꝛbem veſtra dignatio cõi vtilitati coſultura:aut certe iubebit᷑:ſuſce
b legatione germanicã gentẽ ad ſuccunredã labenti fidei excitare. ſi neutrũ
oꝝ fieret licet ego mineru inſtruere pᷣſumꝗ.optimũ tñ factũ putarem vltro di/-
gnitatẽ vr̃fam ſummo põtifici ac ſacro collegio lras dare:vt nũc in tanta reꝝ aſpe
ritate totis aſſurgant animis: Meq; pecunijs neq; pſonis ignoſcãt. Dum noua
ſunt vulnera remediũ qrant:ueq; putreſcere ꝑ incuriã ſinant vulnꝰ. Nocẽt reges
⁊ pᷣncipes incertũ aliquẽ locũ:dicãt cõueniẽdi diem:mittãt legatos de latere ſũ/
enst! 6mõ xpᷣiana reſpublica:monſtrẽt q̃ futurs ti-
ment᷑ picula:ꝓuidẽdi modos aperiãt:int᷑ xpᷣianos aut pacẽ aut induaas belli cõ
ponãt.Crucẽ cticetreaiſione pegelto polliceant᷑: Intonet aplica tuba:nibil
negligat: nibil boc tpe omittat.Mõ eſt mibi dubiũ:ſi loc?rebꝰaccomodus noiĩet᷑:

— „

an reges aut veniãt aut mittãt. boniſq; animis hoc fidei negociũ nnlectan Ego
m

qͥdẽ ia ceſari nõ clãculũ:ſed in publico cõſilio & hac ipᷣa reno pauca vᷣba feci.
ueni mentẽ ei?⁊ volũtatẽ ⁊ apꝛime ardentẽ.Sane multi ex ſenatoꝛibꝰq aderant
dũ me boꝛtãtẽ. Ceſarẽq; rñdentẽ audiuerint:vberes lacrimas emiſerũt.Aidiſſe/
tis ſenes venerãda canicie ſuas man?ꝰ in hac expeditionẽ ꝓmpto coꝛde offeren/
tes. Et qui ſe moꝛi beatos dicebãt ſi militantes aduerſus impiã barbariẽ cade-
rẽt. Taceo robuſtos viros ⁊ feruẽti ſanguine iuuenes.Quibꝰ vniꝰdiei moꝛa in ta
li negocio annus eſſe videt᷑. Arbitroꝛ ⁊ in alioꝝ pꝛincipũ curijs itidem inueniri.
Meq; renẽſiũ nobilitatẽ negg Fallon magu animitatẽ:neq; pꝛudẽtiã italoꝝ:neqʒ
biſpanoꝝ foꝛtitudinẽ aut angloꝝ audacig in tali neceſſitate defuturã: vel rõ ſua/
det vel animꝰtimet.Quiipe bohemos:bũgaros:polonos:ipᷣa loci ꝓpindtas ad/
monebit: fiet mibi credite:fiet coi om niũ rpianoꝝ paſſagin:ſi romani potificis Hᷣ
tpe ſurrexit auctoꝛitas ac bonoꝝ pᷣdicatoꝝ. Inter quos eẽ vr̃am pietatẽ cõe iudi
dum babet:fideles ac diſerte voces in fines oꝛbis terre ſonuerint. Heq; neceſſa/
riũ erit de matathia vel alijs exempla ꝓponere:qᷣ ꝓ paternis legibꝰ cũ paucis ad/

uerſus hoſtiũ inumerabiles copias pugnado vicerut.Eſt terra nr̃a fecũda viroꝝ
foꝛtiũ:exercitũ innumerabilẽ cõponere põt.Robuſta iuuenũ pectoꝛa ĩ armis ba-
bere:ſiue viros ſiue equos ſiue arma rcqᷣras:ſuꝑioꝛes xpᷣiani ſũt thurcis:nibil eſt
Z nobis obſit:niſi vel negligẽtia vel diſſenſio nr̃a.Siue mari ſiue terra pugnan
ã ẽ:velimꝰſolũ:victoꝛes erimꝰ. Sola quõdã italia greciã a ſiã libiꝗ egiptũq; ar-
mis vicit. Quid nũc adiunctis germanie gallieqʒ viribus agat. Scimꝰ maioꝝ no
ſtroꝝ memoꝛia quotiẽſcũq;ʒ latinoꝝ vires cõöᷣuenerũt oꝛientaliũ populos cõtre/
muiſſe:ſemꝑq; nros exerotꝰ remęaſſe victoꝛes.niſi foꝛſitan aliqũ peceatis popu/
li deꝰiratꝰvel peſtilẽtia nr̃os vel fame cotriuit. NMã marte mamiſeſto ſemꝑ victo/
nia penes latinos fuit. ſi nic bonis animis xpᷣianꝰpopulꝰ.nõ tetre auaricie cãᷓᷣ
nõ inanis gloꝛie cupidus:ſᷣ dei ſolũ zelo accenſus: fratrũ ſalute:o lege xpᷣi:pꝛo
augmẽto catholice fidei ſumpſerit arma reſpiciet nõ ẽ dubiũ ex alto dñs plebem
ſuꝗ letuſqʒ ſuꝑ filijs hominũ bereditatẽ ſuꝗ tuebit᷑:ac nõ ſolũ de thurcis ſi ꝑſeue/
rantes erimus.ſ de ſaracenis quoq; ceteriſq; barbaris gentibus.victrici dextera
ſim triũphũ nobis elargiet᷑.Hec habui q̃ nũc dignationi veſtre cõſcriberẽ nimis
0. axitn. mimi ſimulq; putaui dignitatẽ vram q́/
cũq; a me dicunt᷑ in partẽ acciꝑe melioꝛẽ. Nalete in xpᷣo meiq; nõnũq; veluti fi⸗
delis mancipij memoꝛiã habete.Ex greʒio ſtirie ad bauaricũ vocant.xij.l.au

„ ⸗*

. mototielees. . piſtola. clvj.

. R

Heas ⁊7. dño cardinali firn ano. Reuerẽdifnme in rpo pĩ ⁊ dae nn colẽ⸗
diſime poſt bumilẽ recomẽdationẽ. Aenit ad me latoꝛ pntium geoꝛgius
mayer. nter ꝛainis ee maneeenr e ene mihi ꝙ ipᷣe als
cupiẽs dictũ ꝛdin⸗ intrare ac ꝓfiteri falſo fratnibꝰipſiꝰoꝛdi
xit. Seinde receptꝰ in religione:negleci ininoꝛibꝰ ag ſubdyaconatũ: dyaconatũ:
⁊ pᷣſbꝛatꝰ oꝛdies pmouer iſe fecit piuq; miſtrauit iilł. Suſcepit tñ poſtea mioꝛes
vt ait oꝛdines ab epo curcenſi. Nec diſpenſationẽ ſi. E ſſis brlnuiet. Sug 67
bus rebus nũc triſtis ⁊ dolẽg.vt ſibi de remedio diſpẽſationis opoꝛtune ꝓniderẽ
lacrimãdo me rogauit.qð cũ ſibi genegarẽ qꝛ facultas mes adig ſe nõ extedit.De
tiuit vlteriꝰ ſibi vt ↄſiliũ qͥd acturect pberem. Suaſi g; ei vt ad romanã curiaʒ ſe
ꝓferret: ibiq; peccatu ſun defiens miſericoꝛdiã peteret. Ait id ſe libenti gio factu-
ru. cũ de licentia ſupioꝝ ſuoꝝ id agere nõ poſſet:petiuit vt ſibi auctoꝛitate lega⸗
tionis meeillã ſibi ↄcederẽ. Interrogaui cur licẽtià nõ poſſit a ſuis maioꝛibꝰ bie
dixit qꝛ vel lẽt ꝓfectionis cam agnoſcere.qua ſi eis aꝑiret cert?ꝰect.qꝛ ab eis ex oꝛ
gine repelleret᷑ cogeret q; geinde ꝑpetuo medicare. Motus hac rone dixi nie ſi
bi licẽtiã ei dare quatũ poſſes.quatũq; mea ſeſe facultas extenderet:atq; has lit/
teras in eiꝰrei teſtimonin ſibi coceſſi.Suſplico igit᷑ vꝛa dignatio eũ recõmiſſũ ba
beat ſueq; neceſſitati ſubueniat. Exqͥ voles ad coꝛreuerſus peccata ſua xeſlet. pia
mater ecclia nõ claugit redeutibꝰgremiũ.neq;ʒ moꝛtẽ peccantis ſᷣ ↄuerſionẽ qrit
Cupio pᷣces mee ſibi apuq vign⸗ tionẽ vam ꝓficue ſint. Hec alia ſuꝑ hboe modo
De nouitatibꝰparũ partin nibil habeo qð ſcriptura dignũ putẽ. Ha ſilere cuncta
vident᷑. Pacẽ babemus ſ incertã de tburcis. Yuerũt bic nuꝑ hoꝛrenda noua ex
raſtia atq; etiã ex venetis miſſa. Fuitq; vebemnẽs rumoꝛ cõſtantinopolim pditꝗ

—

claſtẽ xpᷣianoꝝ amiſſa.perã tburco traditã. Id ceſani ⁊ oi cune ſue moleſtiſſimũ
ęrat.Quẽcadinodũ ſanctiſſimo dño nr̃o ſuꝑ eon kpoce n5 bſ6 eplam aiſene
Mũc felicioꝛa relata ſũt:aut non taaſpera nona.Hicit᷑ em̃ pᷣſiqiũ dñi nfi intraſſe
ↄſtantinopolim ac regiã vꝛbẽ deenſe ene⸗ Vercieas tñ nonullas naues. Itae
inẽte qetioꝛi ſumꝰ.Ceſar ad inquirendũ verũ nücios miſit.quos ꝓpe dies expe/
ctamus. Oc bobemia bec ſunt qͥ cupio ſanctiſſimo dño nro fieri nota. Rex la di/

flaus ad feſtũ micbaelis eo ſe ituꝝ receptutũq; regni vyadema ꝓmiſit. Geoꝛgico
nẽ regni gubernatoꝛẽ vſq; in diem coꝛonationis ⁊ vltra ad ann recepit. Cõpa/
ctata vt aiũt cũ baſilieñ.olis cõcilio facta ofirmauit. atbolici in regno male mo/
