teutbonicoꝝ aget᷑ de concoꝛdia. Bobemi de ſuis articulis curioſi erunt. Illi qui
ſunt in rbeno ⁊ res nouas cõtra ſedẽ apoſtolicã practicare nitunt᷑ nõ omittent ꝑ

oꝛatoꝛes ſuos ex conuentu aliquid attentare. Poſtremo ctiã de defenſione fidei

contra thurcos vt mea fert opinio inter tantos pꝛoceres ſerino fiet. Magna ſũt
hec ⁊ ꝓfecto tuã pꝛeſentiã merito exi ãt. Itaq; tãdq ſeruitoꝛ tuus ſuadeo ne quo
pacto ei congregationi abſis:quod eſet inboneſtũ ⁊ incõmodũ aplice ſedi.ꝙ ſi

interfueris coplacebis ꝓculdubio non ſolum regi bungarie:ſed etiaʒ regi francie
cuius filie nuptias bonoꝛabis:obuiabis malis que per nonnullos ꝓcurant᷑. ECt
multa bosa opera ꝓcurare poteris tam ꝓ pace xpianoꝝ cß; ꝓ defenſione fidei ʒ

₰ 2 „ „

inimicos crucis xpᷣi. Diumq; ſanctiſſimi dñi noſtri deſiderin boc potiſſimum mo

do adimplebis. Et rem facies tua virtute dignã. Duabuſq; maximis nationibꝰ
gallice ⁊ germanie ſimulq; duobus maximis pꝛincipibus hoc eſt imꝑatoꝛi ⁊ pa⸗
truelis ſui:⁊ regi franciein filie ſue honoꝛatione rein gratã faciẽs demulcebis ca⸗

„

pita. Datũ rome diepꝛima octobꝛis.Anno dñi.M. Cccclvij.

Sre etaderr EPaſolg ccclo.

ſuperfluis curis angi velle.

Meas cardinalis ſeneñ. Detro noxitano. S. p. v. Si nõ ſcribimus adteſe

pius id facit negocioꝝ muſtitudo quibꝰ deſtinamur: ſimulq; tua humani⸗
tas qua nõ veremur abuti. Extant apud nos ſcripta tua quibus ſatis eſſe

dicis ſi quater tibi ſcribamus in anno. Moc nos pigros reddidit: dabimus ſex
⁊ octo eplas in annos ſingulos amicitie tue:nunc hec pꝛima ſit anni huius q̃ᷓ nos
bene valere ⁊ animo ⁊ coꝛpore intelligas q;uis multa indies emergunt que con-

turbare cuiuſuis hoĩis mentẽ queant: ſed nolumus affligere coꝛ noſtrum quãdo
nihil eſt quod meſticia noſtra reipublice proſit. YFaciemus quod noſtris ſubeſt
viribyꝰreliquũ deo relinquimꝰ:cuius eſt ⁊ nos perdere ſi velit:⁊ ſaluare haneipam

mũdi machinã quã de nõ eſſe in eſſe ꝓduxit:cũ dubiũñ nõ eſt ei cura⸗ʒ eſſe operum
queſue fecerunt manus. Mectibi pauca ſen pſiſſe voliimus rogantes vt tu q le
to animo id vite traducas quod ſuꝑeſt.Optamꝰtea

ne vale.Ex vꝛbe romana octobris.

ſces ex litteris ſanctiſſimi domini noſtri qᷓ;neceſſaria ſit pᷣſentia tua in nu-
ptijs quas ſereniſſimus rex hungarie celebꝛaturus eſt in pꝛaga. Ob quã

liqñ viſere atq; amplecti. Be ðDJUB

ſpt
ſe

ne
u

G
ten

—

2

.

☛n — —

modo quod ſcribamꝰ nõ habemus niſi obijſſe ſtepbanũ nouarieñ.
amicũ:quo cũ magna pars amicitie a nobis abijt. Afficit nos incredibili meroꝛe

Megat ſe altioꝛẽ gradũ ambire Eaiſtala -grlez
collahdat poctſeenetrificants Epiſtola.ccclvj.

Meas cardinalis ſeneñ.ſrraneiſco philelpho militi ⁊ poete.S.p.d.Car⸗
men tuũ inſignis eques ⁊ optime poetaruũ accepimꝰ ſimulq; lras maturo
ſcriptas eloquio. Fuerũt vtrae; iocũda ab ainico miſa ⁊ cõdita ſalibꝰ.vn
carmine plus aliquid eſt q́; nobis cõueniat:nũqᷓ; iq ſomniauimꝰ qd tibi de nobis
polliceris:neqʒ; grandia hec ſine pᷣſagio vel fatũ vel ſomnioꝝ ſolent euenire.nr̃a
ſoꝛs maioꝛ eſt virtute noſtra:ſtulti ſumus ſi volare altius ambigiamꝰ. Sed ineſt
tuis verſibus incredibilis ſuauitas que nos etiã adulando delectauit. Quod que

ris de para rellis plutarci:vanũ eſt perierũt oia.nemo ẽ qui de his loqui noꝛit nau

fragiũ ꝑaſſe ſunt littere:⁊ quidẽ apud rboduzʒ vbi neq; reliauias relegere nautas
licet.Zu ſi moꝛe tuo ſapias amiſſo libꝛo nõ adijcies vt aĩm crucies.Apud reuerẽ

difſimũ cardinalẽ de colũna vidimꝰ⁊ legimꝰ foꝛſiadam tuũ:opus terſuʒ ⁊ dignũ

auod pꝛiſcis poematibus annumeret᷑.Et tu franciſci ducits geſtas res decantare
dignus eras:vt illius virtutitus muſa debebat᷑. Si tamẽ dignis ille te pꝛemijs ꝓ
ſequitur ⁊ egere vetat.ſi ſecus hoꝛtamur fiſtule vt cerã amoueas:nam magisilli
tua taciturnitas q; ſibi tenacitas detrimentũ pꝛeſtabit. Nale ⁊ nos ama vt ſoles.
Exv ve die rxv. octobais. “èñêẽ
Moeſtus ex moꝛte amich Ltiſtala rrglonß
conſolat bis mecs. Epiſtola. ccclvij.
Meas cardinalis ſeneñ. Johi cãpiſio epo placentino.S.p.d.Si nõ ſcribi/
mus ſepe dignationi tue das veniã nõ ambigimus.nã ⁊ nos vegio poete
ignoſcimꝰ? q́;uis nunq; nos adicrit nec nobis quicꝙᷓᷓ ſcripſerit poſtq; car/

dinalatũ ſuſcepimus.Sumus memoꝛes legis noſtre quãdo cõmẽdas nobis ali-

„

quos buc venientes:⁊ ſi nõ reſpondemus operas tamẽ noſtras illis offerimus:
eſtq; nobis iocundiſſimũ liteeras tuas legere ⁊ illas audire quea te venientes bo
nam valitudinẽ tuã nobis enunciant. Cupimus te aliquãdo hic videre etſi parũ

ſpei ſuper aduentu tuo habemus qñ iam ſedem flegiſt ⁊ vite ſimul ⁊ mnoꝛti. Hos
anũ catiã nouarieñ.cõmunẽ

ſuus obitus:illud tamẽ cõſolationi nobis fuit ꝙ fortẽ eũ in tranſitu cognouimus

——

nũq;ᷓ em̃ eiulauit: nũq; verbũ admiſit nõ xpᷣiano nã ſapiẽte viro dignũ eccleſiaſti

cis ſacramẽtis deuotiſſima mente ſuſceptis ad extremũ vſq; anbelitũ intellectũ
⁊ verba pꝛudentis hominis retinuit.Sepultus eſt apud boſi pitale ſancte marie

teuthonicoꝝ die.xj.huius menſis. Aale optime ⁊ amici aiam in oꝛationibꝰ tuis

₰

recõmendatã habe.Oatũ rome.xx.octobꝛis.Anno.M.cccclvij.

Moꝛtẽ amici denun ciat. Epiſtola.ccclviij *

Neas cardinalis ſeneñ.ſcene. Salutẽ plurimã dicit. Stepbanus noſter

catia nouarienſis. communis amicus anim aʒ creatoꝛi reddidit. Hec ſcri-

bimus vt non doleas amici obitum qui moꝛe cbꝛiſtiano ⁊ vt ſa pientem

xcuit oꝛdinatis rebus ſuis ex bac luce migrauit.ſed vt congaudeas illi ad melio

rem vitam pꝛofecto:nobiſq; compatiaris tali orbatis ſocietate:cogiteſq; aliquã/
do de nobis qui hoc in pelago ſine velis remiſq; nauigamus. ⁊ fluctuantes ab
ſpſo naufragio non longe abſumus. Aellemus hic eſſes ⁊ rerum noſirarum cur-

ſus intuerenis. Sed quid querimur ferenda eſt foꝛtuna quã deus mittit: neq; em̃
dubitandum eſt quin deo ſit cura huius mundi quem ſue condidere manus ſi cu

rat igi᷑ quecunqʒ accidunt aut volente illo aut permittente fiunt. hoc nos conſo
latur ⁊ equo iubet animo expectare tempus in quo ⁊ ad ſtepbanũ ⁊ ad reliquos
aqui nos pꝛeceſſerunt amicos euocemur. Se retua audiuiſti que ſit põtificis ſen⸗

tentia: nõ eſt que modo alia queras.deus ipſe operã ferat iobãni caimo optimo

viro amico tuo noſtroq; diximus de ſcutifero nos eſſe facturos að tua iuberet
amicitia nec mnutauimꝰopinionẽ: rogamꝰte pꝛincipi ſimulq; nicolao aʒimboldo
nos cõmendes: cuius benignas Ir̃as his viebus accepimꝰ:nec dubitamus euʒ ꝓ
veteri cõſuetudine nos amare. Aale optime.Ex ro.die.xx.octobꝛis.M.cccclvij.

Pollicet᷑ oꝑas ſuas amico ?ꝰ piPala rrceli
olce oas omco? EPiſtolq. CcCclix.
Meas cardinalis ſenenſis Martino mayer. S.p.d. Scribimus tibi non
ſ ne fiducia ſingulari litteras bꝛeues.non ſcimus dare inania verba. Ama
mus ex coꝛde amicos ⁊ bis adulari neſcimus.Crede optimo coꝛde loqui/-

„

mur:ſi facuitas aſſit nunqᷓ́; eerimus votis tuis ⁊ id certo certius habe.quia ve-
tus amicitia noſtra ſolida eſt. In facto ecdeſie romaneillud tibi dicimug quia no
leditur caput ſine membꝛis: nos hic curabimus ne concoꝛdatis deroget᷑. Dein/
ceps non credimus nationem veſtrã habere cauſam querele ſi pacta ſeruentur.
De gratia noſtra ſiue reſeruatione ſeripſimus a nunc repetimus: non eſt animꝰ
noſter verare auẽe; occaſione illa nec intẽdimꝰ ↄcoꝛdatis per gratias noſtras in
aliquo derogare. Aale ⁊ nos vt ſoles ama.Ex vꝛbe die. xx. octobis.
Denũciat deſiderijs amici ſatiſfa ctů. Epiſtola. ccclx.
Meas cardinalis ſenenſis Cheoderico archiepo maguntino. S. p. d. Ex
vigando ſecretario tuo accepimus litteras dignationis tue.Cognitis bis

„

que cupiebas mox adiuimus ſanctiſſmum dominum noſtrum qui leto

gnimo votis tuis annuit. Mouit ſua pietas quo animo quene opera tua digni

tas ſuperioꝛibus annis romanam adiuuerit eccleſiam: ⁊ vbi occaſio detur mon/
ſtrabit ſe diligere tuam virtutem. nos autẽ in quacũq; re poterimus enimus ſem⸗

per ⁊ voluntarij ⁊ pꝛoni deſiderijs tuis moꝛem gerere. Datum rome die viceſi ⸗

ma octobisq . 2
Dollicet᷑ ſexingentos floꝛenos amic Epiſtol F
pꝛo dote aut ingreſſu religionis. Epiſtola.ccclxj.
Meas cardinalis ſenẽſis Jacobo picholomeo. S. p. d. Litteris tuis quas
de montamia ⁊ andrea filijs tuis nepotibus noſtris ad nos ſcripſiſti: re/
ſpodimus ſemel ⁊iterum:neſcimus an noſtra ſcripta in manus peruene/
rint tuas. Ideo hec pauca repetimus vt non putes mente noſtra excidiſſe quod
illic immobiliter ſedet. Oe moͤtamia ob res que geſte ſunt difficile eſt rectũ ferre
conſilium. Intelligimus em̃ eam monaſteriũ abhoꝛꝛere:matrimoniũ aũt reperi/
re fua conditione dignũ difficile eſi:nos igitur reiinquimus tibi hanc pꝛouinciaʒ
vt ſibi perſuadeas ꝙ in rem ſuaʒ ſit pꝛudens. Si eſſemus pecunioſi: ⁊ moꝛe quo⸗/
rundã cardinaliũ abundaremus: daremus illi ⁊ virũ ⁊ dotom. At cum tenuis ſit
conditio noſtra:volũtatẽ poteſtas impedit:vtcũq; ſit ex paupertate noſtra ſexin
gentos illi aurcos ſpondemus quamcũq; viã ingrediat᷑. Scriptoꝛiã apoſtolicaʒ
andree tuo ⁊ ſi optamus acquireretamẽ nõ valemus: nem o em̃ eſt qui abſq; mil
le aureis eam conſequi poteſt. Opoꝛtet igit᷑ illas ingredi vias: nos vbi poterimꝰ
non deerimus neceſſitati tue. Et ſi deus dabit vt poſieſnonẽ varimieñ.eccleſie con
ſequi poſſimus:ita nos geremus vt intelligas nos amantiſſimi fratris locũ tene⸗
re. QOatum rome viceſima octobꝛis.

Befert motẽ amici ⁊ ſecõmendari oꝛat. Epiſtola.ccclxij.

MNeas cardinalis ſenenſis Latino equiti cipꝛio. Salutem plurimam di
cit. Ouabus epiſtolistuis gratias nobis egiſti ſuper bis que tui cau/⸗

Efercnus. Cognoſcimus nos nec pꝛo debito: nec pꝛo voluntate ſati

Eciſfe: ſed tua benignitas parua pꝛo magnis accipit. Gaudemus obtigiſſe tibi
deſiderium tuum:nam ⁊ tua virtus maio ꝛa meretur. Afficit᷑ tibi ſummus pon/⸗

1 tifex ⁊ deſiderijs tuis vbicũq; poterit faciet ſatis. Amicus tuus ⁊ noſter ſtepba/
8 nus cacia:cuius fine lachꝛimis non poſſiinus meminiſſe creatoꝛi deo animꝗ red
idit: rogamus te vt eius nepotes apud illuſtriſſimũ ducẽ cõmendatos habeas
N. quibus beneficia ſua collata ſunt.Et nos etiã vnam pꝛepoſiturã tenuẽ obtinea/
mus:velis nos lpꝛincipi ⁊ ↄſoꝛti ei ?cõmendare qͥ ad eoꝝ beneplacita ſemꝑ inue/
nn niemur attentiſſimi.Datũ rome.xx.die octobeis lsllsIl
VG Cõcoꝛdatis ecdie opꝑpam dare Ep DAIa rrrglriit
uae, pꝛomittit ne violentur. iſtola. ccclxiij.
ano Meas cardinalis ſeneñ.iohannileſurè. S. p.ð. Amauimus ꝓbitatẽ tuaz
an, ante pꝛomotionem noſtrã ⁊ nunc potiſſime colimus obſeruamuſq;. In
ut, uenimus em̃ in te ⁊ veritatẽ ⁊ pꝛudẽtiã.Credimusvlene illud eſſe ſcʒ ali-
in quos qui vulnerent:vt medęendo lucrent᷑:ſᷣ nõ patiet᷑ caput ſine doloꝛe danoq
vn⸗ mẽbꝛoꝝ.Mittimus tibi cũ pᷣſentibus alpbabetũ quod optaſti:quod ſignatũ re
L cipies:poteris illo vti nobis que grauioꝛa erũt ſignificare: habebiſq; reſponſa
1 ex nobis que res ipſe exiget. Decet bonos viros curare ne vnitas eccleſie magno.
. parta laboꝛe iteꝝ ſcindat᷑.Oe cõcordatoꝝ obſeruatione ſoliciti ſumus.damuſqʒ;
operã ne violent᷑. Amideus pꝛo quo ſcribis ſi iueniet᷑ fuiſſe in poſſeſſione tẽpoꝛe
8his cõcoꝛdatoꝝ habebit pacem:idq; dñs noſter nobis cõmiſit inquirere:vale opti/
n me ſenbe nobis frequenter.naʒ litteris tuis quaſi ꝑſona tua tuemur. Ex roma
lon/ Erxrcuſat ſe cõtra concoꝛdata ecchie feciſſe. Ep iſtola. ccclxiiij.
n- Meas cardinalis ſenẽſis petro knoꝛen doctori.S.p.d.Gꝛate fuerũt no
⸗ bis littere tue quibus nouitates ermanicas ſignificaſti ⁊ dietarum inſti
, tutiones. Scimus nos eſſe tibi charos qui omnia vt amico communicas
Eſtqʒ nobis nõ parua voluptas te tenere memoꝛiã veteris amicicie:vellemꝰ na-
tionẽ tuã vti ſano conſilio non repente ad nouitates ꝓꝛumpere: multo laboꝛe
parta eſt pax eccleſiaſtica:facile rumpet᷑ ſi volueritis.At erit non nobis ſolũ dꝗ⸗
s noſa ſed etiam vobis.Cuz volueritis reſarcire nõ poteritis leuiter. Quod nobis
e dicis imꝑutari de reſeruationibus ac penſionibus:neſcimus quid id ſib? velit.ni
hene, ſi fortaſſe de vno monaſterio pꝛope conſtantiã quod impetrauit ꝓthonotarius
vol de lapide: de quo nobis penſio centũ floꝛenoꝝ aſſignata extitit: id ille aiebat pla
ene cere pꝛincipi patrie:nec erat contra concoꝛdata cum electio ibi canonica non fu
peri⸗/ iſret. SGe alia penſione nunꝙᷓ; nos intromiſimus. De reſcruatianibus eſt veruʒ
cia; habemus bullam pꝛo duobus milibus floꝛenis. Credebamus nationem illam

non egreferre ſi nos qui in ea nutriti ſumus tantũ in beneficis haberemus. Et

leſt nihilominus diximus pape:⁊ ſeipſimus archiepiſcopis moguntino:treuereñ.⁊
let colonienſi:nos illa bulla nullatenus vti velle:vbi concoꝛdatis cum nationead
len uerſaret᷑. Itaqʒ neſcumus cut nohtg aliqulch imputari poſſet. Cõmendamus tibi
* vnionem eccleſie vt facias quemadmodũ couſueuiſti quia nihil pace melius.Cõö
DH tra pꝛutenos ſedes apoſtelica vſa ẽ ſuis armis:reſtat vt veſtris vtamini,. Si qug
ℳ in re natio ipᷣa grauet᷑ poteſt recurrere ad ſedem apoſtolicã. Credo non Wernent
ot⸗ preces ſue.Fuimus locuti ſanctiſſimo domino noſtro de iuramẽtotuo.ſanctitas
ſuua viue vocis oꝛaculo nobis dixit ꝙ iuramentũ illud ſuſpendebat ad effectum
4 vt poſſes romane ecdeſie vtilius ſeruire.Et ita poteris affirmare te non eſſe ob/
h. noxium iuramento. Age igit vt cõſueuiſti:nos ſemper inuenies paratiſſimos ad
4 ea que tibi grata ſint ⁊ inclyte nationi vtilia.Cupimus vt nos commiſſos facias
mndi pꝛincipi marchioni alberto cuius eximie virtuti omnis debemus. Dale ex roma
c ⸗ die. vij. nouembꝛis.

y

Captata beniuolentia peett PSPpiſ 2
amſenſrononane ancir V Epiſtola. c cclxv. i

iut
Meas cardinalis ſeuenſis YFranciſco duci mediolanenſi ſlluſtri. S. p.d.
Muis in curiaſſercniſſimi inperatoꝛis ⁊ alijs in locis vbi moꝛam traxi: ſn⸗
ſem per bonoꝛis ⁊ gloꝛie tue cupidus fuerim:illiſq; pꝛo mea virili conſule Au
re ſtuduerim:vt teſtes ſunt magniſicus eques ſcena de curte ⁊ alij quos tua excel e⸗
lentia ad im perialẽ naienate Troinand curiam aliquãdo tranſinittit:fateoꝛca/ .
inen me nunqᷓ; aliquid egiſſe pꝛopter quod pꝛeſumere debeaʒ gratiã quãtũcũq;
minimã ex tuà manſuetudine depoſcere:ſed audaciã petenti quã mea nõ pᷣſtant M
merita tua liberalitas ⁊ in omnes beueficia concedit: que cũ vel ignotis ꝓdeſſe “JBM
ſolet:mihi vt exiſtimo non claudet aures:neq; ego illam imploꝛare audereʒ niſi Hn
me neceſſitas vrgeret:ſed cum vocatus ad cardinalatus bonoꝛẽ eos nõ babcans in
redditus qui buic diꝑnitati cõueniant: cogoꝛ ad eos recurrerę quos ꝓ ſua ſinguaꝛ· 8
lari bonitate mibi bene velle arbitroꝛ. Inter quos excellentiã tuã veneroꝛ.nam
⁊ amici quos mediolani habeo hec mibi ⁊ littenis ⁊ nucijs indies cõſirmãt. Qui let
bus ex rebus cõmiſi pꝛefato ſcene integerrimo amico meo:vt aliqua meo nomie lo
. manſuetudini tue exponat. Cui pꝛecoꝛ ⁊ benignas aures impertiri ⁊ pꝛeces ſuas i
quas vice mea attulerit bono auimo exaudire velis:nam ⁊ opus pietatis exerce/
bis ⁊ me ſeruitoꝛẽ tuũ magis ac magis obligatũ babebis.Ex roma quarto nonas 8
ä “ lp
Inſtruit de mente ua Lepi rrr. 1.
apud pꝛincipẽ exeguennga. “ Epiſtola.ccclxvj.
Uleas cardinalis ſenenſis ſcene de curte. S. p. d. Raphaelem capinũ no
bilẽ adoleſcentẽ quem ad nos miſiſt i recepimꝰin familiam noſtram: - og
tuui cauſa ⁊ ſui libenti animo:nain ⁊ nos tibi obnoxij ſumus ⁊ in omnibus tyis⸗
moꝛem gerere cupimus:⁊ ipſe pꝛe ſe fert modeſti ⁊ pꝛudentis indolem iuuenis. do⸗
Altinam bi ſimus qui virtuti ſue ſatiſfacere poſſimus. Quod ꝓmittis teapud ſaris
illuſtriſſimũ ducem ꝓcuraturũ noſtri cauſa non eſt apud nee dubiũ:nouim? ani Uus⸗
mñ erga nos tuum ⁊ amicũ verum te eſſe nõ ambigimꝰ.Si bona pꝛincipis mẽs unus
in ea rę fuerit tua non deerit opera. Ita nobis ꝑſuaſum eſt. Scribimus excellen N
tie ſue ſttteras quaꝝ exemplaria cũ pꝛeſentibꝰ ad te mittimꝰ. Si putas redden⸗ ſde
das eſſe reddito:ſi minus vtere cõſilio tuo ⁊ rem nr̃am pꝛo tua circũſpectiõe cu/ ne
rato:uos tantũ volumꝰ quantũ licet. Pauperes natiſumus ⁊ in bãc vſq; diez vi⸗ a
rxrimus tenues:nũc ſi aucta eſt dignitas non tamẽ accreuerũt opes:Confidimus iur
in bonitate ſũmi vt qui nos nunq; deſtituit neq; in cardinalatu deſeret:quãdo nõ mma
hi ſumus qui maria mõteſq; cupimus. Satis nobis fuerit nõ egere. Quod illu⸗ pe
ſtrimimi ducis auxilio futurũ cofidimus ⁊ tua ſolicitudine.e maxima ills conꝰ lupt
cubina non eſt quod mirere:lata eſt romana curia ⁊ omniũ rerum capax: boni⁊ nece
mali apud nos verſant᷑ bic ſuꝑbia ⁊ bumilitas:bic auaricia ⁊ largitas: hic luxuꝰk ptat
rxria ⁊ frigiditas:hic libido ⁊ continentia.bic ſumma virtus ⁊ ſummum viciũ.Sa
gena bec eſt in mari miſſa omniũ genere piſciũ plena.Triticũ adbuc ſimul ⁊ pa-
ea in area eſt: ⁊ magna fatuitas ⁊ ſumma ſapientia ſimul habitant. Quid miruʒ
ſi opera aliquando pꝛeclars efficimus digna laude:aliquando ſic agimus vt repᷣ HW
veii pels ns valfamus. „ „„ 4
De palatio budeñ.⁊ aliquid fR7— Iar. .
contra baſilienſe cõciliũ. Epiſtola. ccclxvij. las
NVbꝛoſius camalduleñ. Reuerẽdiſſimo ac ſacratiſſimo unpatoꝛi ſigiſmũ en
do ſemꝑ auguſto fidelitatẽ ⁊ ſubiectionẽ᷑. Habeo gratias ingentes maie/ un
ſtati tue Kanenllemevanerp beiuſe; pannonia diſcederẽ pulcerrimi giſ
⁊ magnificentiſſini omniũ quod vnc; videnim ſpectaculi te eſſe participem voln e
iſti. Inſpeximus ſũma cñ admiratione pꝛecipuoq; ſtupoꝛe ediſicatñ abs te pala Rn

gri:
gſvle

znil

ciũ tantaq; occurrunt ſingulariter miranda v
Pdicare debemꝰnõ occurreret.Laʒ multa ad

tquod magis mirari quod pꝛimũ
ſe trahebãt atq; in ſe rapiebãt ob/

tutũ affectũq; noſtrũ.Deniq; ſtructure moles taʒ vaſta eſt vt nullam toto oꝛbe
maioꝛẽ reperire poſſe arbitremur. Eius oia mẽbꝛa adeo magnifice tãdecent᷑in
ſtructa ſunt vt ad grãm a polit accedere:ſinguleq; vt dictũ eſt partes ſecum
1

de pulchꝛitudine ⁊ magnific

hꝛitudine ificétia certare vident᷑ vt quod pꝛimũ admiremur non
occurrit:niſi ꝙ ſinul oia inſpecta excedunt oẽm admirationẽ:vixq; arbſtremur
Bernes illã foꝛmoſiſſimã regijꝗ dequa tam multa pᷣdicant᷑ huictue coferẽdã.Lra⸗

imus ad cõtuendqũ peripatũ illum ſpacioſiſſimu ꝓſpectũ omnino mirabilẽ ple
rũq; voluptatis. Heq; bis contenti piſcinas quoq; ⁊ oꝛtos circuire plena occur
rebant oculis. Dauca de multis que me mouent in vnũ congreſſi execratione di⸗
gna tueq; ſerenitatis oculis legenda ſubiecti.Equidem cõñnderatis ſcandalis qᷓ

indies ex buiꝰ perpetuatione cõcilij pꝛodeũt bui ſentẽtie ſum vt
abez nihi a tua pietate poſſe fieri vel deo gratiꝰ vel accextiꝰ ſeculo ve
matri vtiliꝰq; huius eneruationẽ abhominationis pꝛo viribus moliaris.Et oꝛo

0 ⁊ rato
lo vel ecdleſie

ne tua me pietas temeritatis arguat ita ſentientẽ. Mã ſi ex babũdãtia coꝛdis os

loquit᷑ ego iſtam ſiiam ex altu coꝛdis eructo. Oeus autẽ noſter omnipotens ſe-

renitati tue que ad pacem ſunt inſpirari dignet annoſq; tuos benedicere relisio 4

ſiſſime pꝛinceps ⁊ auguſte pijſiime.Ex wienna

Anno.M.cccclvn.

ECuomendat cam ſuam ⁊ ſpodet Epiſtola.ccclxviij.

operas ſuas in recipꝛocũ. “

Uſeas cardinalis ſeneñ. S.p.d. Gum forto iuriſcõſulto ac ſereniſſimi dñi

ducis mediolani ſecretario. Ex leponſijs hac pᷣterita byeme ſupꝑ re pᷣpoſi-
ture mee litteras ad te dedi vt illuſtriſimo principi duci mediolani ꝓ me

ſpei habeo. Fiam voti campos ſi meiuueris. Sin deſeras nil eſt q; ſperem.
moꝛes curie veſtre ⁊ aliarn. Memo aliquid obtinet niſ magnis fultꝰ amnicis. Ego
2ſi iuſticiã ꝓſeanar:niſi te habeã ad quem recurrã habeo nemmeʒz. ec te quo
iureteneam video qui nullis ben eficijs mibi obligaris. Sed confido in tua bu/
manitate: Similiterq; ſtudia ⁊ officia quibꝰdediti ſumꝰ paria fiduciam pbent vt

loquereris te rogãs obſecrãs:nihil exinde reſponſi a te ſu ſcepi: quod non tibi ᷣ̊
tuis occupationibus imputo. Scripſit aũt mihi paucis ante diebꝰqᷓ; moꝛeꝛet᷑ me
diolaneñ.antiſtes de tua erga me optima voluntate dixitq; tuũ eſſe cõſiliũ vt ce/
ſaris lr̃as ad ducẽ impetrarẽ. actũ eſt vt ambo ſuaſiſtis. LFas defert vir vꝛba/⸗
nus ⁊ tuus meiq; amantiſſimlaurentius de rotella cõcanonicus meus tridenti
nus. Is te alloquit᷑ ⁊ meã agitabit cãm. Pꝛecor illi cõſilio ⁊ auxilio vt ſis. Atqʒ
repꝛobes quod eplis de te mibi pᷣfatus repꝛomiſit antiſtes. Habeo in te

opera conſilio:auctoꝛitate ⁊ gra tua amice vtar. Ego ſi quid intelligã aut ad vo⸗

—

luptatẽ aut ad cmodũ:aut ad amplitudinẽ tuã ꝑtinere:etiã nõ rogatus faciam
nec ad me vnq; ꝓ tovel ꝓ tuis fruſtra ſcribes:ſi mõ quod petieris in mea fuerit
ptãte.Aale ⁊ ſpem meã imple.Ex vꝛbe ſexto idus vPullli.
Ercu ſatio pꝛecũ nõ exauditaaz.
Meas cardinalis ſeneñ.pꝛepoſito ſpirẽſi. S.

quibꝰrogas vt ius nr̃m inj pᷣbẽda eccleſie maioꝛis woꝛmacienſis in nepo⸗/-

iſtola. ccclxix.

d. Accepimꝰlitteras tuss

tẽtuũ traſferre velimꝰ. Cõplacuiſſem? certe tibi cui libenti aſo tõq ſingu⸗

„

tes.quibꝰinducti aim inclinauimꝰ ad cõplacẽ

dicamus intruſo. Naim q;uis ſoꝛeti fuenimus

ari amico ⁊ homini virtuoſo genimꝰmorẽ:niſi puẽti fuiſñemꝰ. Scripſerũt em̃ no
bis. Decan? ⁊ cantoꝛ woꝛmaciẽſis:qͥ negocia
pᷣbende hmõi:multñq; ſuaſerũt vt ius nrm illi dimitteremꝰq ꝑ capitulũ ad poſ
eſſionẽ quis de facto erat achniſſus:cui iã ppoſiturꝗ nfaz arendauerqt. Seinqe
atiã ſuꝑuenerũt Ir̃e ſlluſtris pꝛincipis coinitis Ealaeint eodẽ dictã pbedã petẽ
cẽ

poſiture nf̃e gerũt de vacationeę

ñ pꝛefato poſſeſſoꝛi: ſiue vt rectiꝰ
capitylo: quia fi genin ktigioſi
SS z2

vtile nobis ſit dictam pꝛebendã obtinere m ſtatuta ecdleſie:neq; diſpenſari a

Mos ſi eam pꝛebend ol snon Pte olgre 1.
ſemus aut aliquod vobis afferre grauame: ſe d iuxta cõſiliũ tuũ feciſemus:⁊ cõſi
dimus ꝙ non fuiſſet capitulũ veſtrũ de nobis male contentuʒ. Nerñ vtcüc; res
ſe babet: quis cò ſiliarius. Dalatini nullum ius habeat in pᷣdicta pᷣbenda ⁊ nobis

nis reſignabimus. Doſtremo

in partibus illis:neſcimus an pꝛopter nos ⁊ grstia ne 2 fiat. E
dẽ ſupꝛa.xxiiij. annos in alamania ſeruiuimꝰ ⁊ ſemper bonoꝛem illius nationis ꝓ

non ſumus: decreuimus bonů ꝓ malo rependere. Rogamus aũt te vt equo aio⸗

„ — —

feras:ſi bac vice pᷣcibꝰtuis nõ annuimꝰ:cñ ſicut pᷣdiximus alioꝝ ſcripta pꝛeuene

iint: einceps ſi quid occurrerit qð tui cã facere poſſimꝰ:nõ erimꝰ requiſitiõi tue

quoquo modo aduerſi. Sedq quantũ vires nf̃e tulerũt ⁊ tibi ⁊ amicis tuis cona/
bimur rẽ gratã facere.iatũ rome die. xxij. iulij. M. cccc vij.

it pꝛecibꝰ⁊ petit ſe excuſare łꝑe& j „
H germamcs maconts. Epiſt la. ccclxx .

Meas cardinalis ſenenſis decano woꝛmacienſi. S. p.d. Cognouimꝰ que
ſcripſiſti de pꝛebenda que nuꝑ vacauit in eccleſia woꝛmacienſi. Suades
nenos de ſũla intromittamus ⁊ ius noſtrum poſſeſſoꝛi tradamus:cũ nacß
ℳ

„

uerſus ea cõſuetum ſit. multũ tribuimus cõſilio tuo:⁊ erede qꝛ non eſt mens nr̃a

grauare eccleſiã nlangee litigioſi ſumus vt velimus ſupꝛa modum cõtendere.
aà obtinuiſſemus non wreren wglar ſtatuta veſtra voluiſ⸗
:e cõſi

„

—

ſpꝛetis in es ſe intruſerit:tamẽ auia vir nobilis eſt ⁊ illuſiris. Palatinus pꝛo eo

„ „

ſcribit: tuq; pluriniũ id ſuades.⁊ iobannes tolner etiam boat᷑:erimus contenti

tranſtferre ius noſtrũ iij pꝛedictũ coſiliariũ ſi cũ eius pꝛocuratoꝛe qui hic eſt cõue⸗
nerimus:⁊ deniq; confide quonia ecdeſiam veſtrã iuuare atq; extollere: non de/

pꝛimere aut quoquo modo ledere intendimus. AHerũ quia capitulũ ecclie ſancti

andree animo deliberato nobis ſi pꝛetis ⁊ litteris noſtris contemptis ad poſſeſſio

nẽ pꝛebende pernos acceptate aliũ intruſit. intendimus experiri de iure:quis ſit
potioꝛ. Itaq; rogo ne mireris ſi litem pꝛo parua re ingredimur. auia cõtem ptũ

botius & pꝛebendã animo metimur: duã eti ſi obtinuerima alteri eiuſde nario⸗

ſcribit nobis iobannes tolner querimonias factas
eruationibus cardinaliũ quas babẽt

̊ noſtrã is rumoꝛ fiat. Hos qui

eſie apud aliquos germanie pꝛelatos der

„

virili voſtra pꝛomouimus: ⁊ nunc ad cardinalatũ cᷓuis inſufficientes vocati: id
conamur:id ſtudemus:id tota mente querimus:quod illi nationi vtile decoꝛijes

eſie putamus.cum nonnullis aliquãdo vebemente contendentes itavt in ſacro

collegio nos magis germanũ q italum eſſe dicant. Quibus ex rebus non ſumug

*

arbitrati germanice nationi futun odioſum. ſibeneficia in ea pꝛo duobus milib?ꝰ

ducatoꝝ in annuis redditibus obtinerimꝰ?. Et q;uis in bulla reſeruationis noſtre

fiat mentio de monaſterijs.nũqᷓ; tñ intentio noſtra fuit ad ea monaſteria litteras

5.

trabi que ꝑ cõpactats reſeruan nõ poſſent: ⁊ ita ſanctiſſimo dño noſtro diximus
adcientes ꝙ pꝛo nullo monaſterio vnq; litigaturi eſſemus: ſed ſolum id recipe/

remus quod cũ bona gratia pꝛincipũ iniquoꝝ territoꝛio eſſet babere poſſemus.
Ita ꝙ nõ exiſtimamus aliquos pꝛelatos occaſionẽ habere vt de nobis conqueri
poſſent.Quapꝛopter rogamus te dui ſoles cũ pluribus cõuerſari: vt mentẽ no/⸗

—

ſtram omnibus declares: 2 pꝛeſertim archiepo mogũtino: apud quẽ nõ dubita⸗

mus nos baberi cõmẽdatos:cũ ⁊ nos ſui ſtatus ⁊ bonoꝛis quãtũ vires noſtre fe⸗

₰

ruc ſemp vefenſoes ſum?. Datũ rome die. xxij iulij. Mcccdyvi.
Fru ra conat᷑ ipetrare vt cler? coĩtat ſenen. p ↄfir. E 1 ccclxxi
mãtiõe ſtudij vlis ↄtribuat ⁊ auiſat de cxercituↄgresato. *ELE
Meas cardinalis ſeneñ. Balie ſeneñ. S p. d. Que ornameto ſpledoꝛi gio
rieq; iſti auitati veſtre patrie nie eẽ poſſent: nũcß tedio nobis ect aut g⸗
res. aut ſi in ptate nra eſſet exhibere. Ea ꝛopter cñ nuper nobis ſeripſiſſci
vt ꝓ ſtudio legũ aliarũq; facultatũ in vꝛbe ve ra refoꝛman o. Sanctiſſimo dus

—

— —

nr̃o verba faceremus vtq; cderus vr̃e ditionis ad eã rem certã pecunte quãtitatẽ
cõferret impetrare conaremur. Suimꝰ eueſtigio cũ eodẽ ſanctiſſimo dño noſtro
Oꝛatoꝛe veſtro ſpectato viro leonardo ad id accerſito. Deroꝛauimꝰ cqm:vt ar/
bitrati ſumus opoꝛtere:ſᷣ nõ exoꝛauimus.quõ aũt pietas dñi nr̃i ad eã rẽ rũde-
rit nõ ambigimus leonardũ pᷣfatũ collegio veſtro ſigniſicaſſe. Itaq; non eſt cur
lura circa bec dicamꝰ. Illud adijcimꝰ qð noſſe magnificẽtias veſtras nõ inuti/
e arbitramur: Modie lr̃e ex neapoli aduenerũt:qᷣbug certioꝛ fama ſit.Comitẽ ia/

—

cobũ piccininũ ab inclyto rege aragonũ pecunias nõ paucas accepiſſe:quibꝰco/

pias ſuas inſtruere poſſit ad regni metas exire.Yerũt eum aduerſum ſigiſmũdũ
malateſtam arma motuꝝ inſtante vrbinate comite. Sed mille ſunt hominũ in⸗
ſidie:nec ſagitta ſeimper eo tendit qui directa videt᷑. Oapiũt magnificentie veſtre
⁊ quod ex vſu fuerit cogitabũt. Hos pꝛo debito nr̃o hec reipu.veſtre ſignificãdo
Batgeniercenis tranquillꝗ quietem indeſinenter optamus. Datũ rome die.xxij.
ulij. M. cccclvij. 1... i⸗
Petit ꝓ captiuo vt benefacta ců male Piſtola rrrlrri
factis penſatis liberum eimnittant. Epiſtola. ccclxxij.
NMeas cardinalis ſeneñ.balie ſeneñ.S.p.d.Accepimus lr̃as veſtras qͥbꝰ
caognouimus que de comite iacobo piccinino ⁊ eius tranſitu ſuſpicaminj.
Fuimus ſepe cũ ſpectabili oꝛatoꝛe veſtro de eadem re locuti ⁊ eade vide
bant᷑ nobis foꝛmidanda qᷓ vobis ſi homo ille regnũ exiret. Nũc ſcriptis vris cõ/
moniti ſtatuimꝰde re illa certioꝛẽ põtificẽ facere. Sʒ cũ podogra nos impediret
ne pꝛeſentiã dñi noſtri accedere poſſemus: ſecripſimus q̃ nobis videbant᷑ aplice
maieſtati: ⁊ rogauimus vt oꝛatoꝛi veſtro audientiã pꝛeberet qui latius loqueret
Plene id clemẽtie ſue. Oꝛatoꝛẽq; veſtrũ mox poſt cedul noſtrã audiuit: ⁊ita
ſemꝑ oĩbus rñdit quẽadmodũ de patre optimo ⁊ diligẽtiſſimo conſeruatoꝛe vẽe
libertatis ſperandũ erat. Scribet oia ſerioſius ſenatui veſtro leonardus oꝛatoꝛ.
Itaq;ʒ non eſt cur nos ea reꝑetamus. Sumus ⁊ erimꝰ ſoliciti in his q̃ veſtre rei⸗
publice trãquillitatẽ reſpiciũt. Doſtremo qꝛ franciſcũ patriciũ in vinculis conie-

ctum accepimus:virũ fama clarũ ⁊ qui oꝛnamentũ ciuitatis vr̃e nõ parũ hactenꝰ
fuit:Rogamus in eius iudicio bñfacta cũ malefactis pẽſare velitis.⁊ hoiem i vi
ta relinq̃re qͥ ſuis ſcriptis vꝛam vꝛbẽ illuſtrauit ⁊ in futuꝝ ſplẽdoꝛẽ ei maximum
adijcere põt: Quod ſi feceritis oẽs collegiũ nr̃m cõmendabũt in quo ꝑlus bene/

„

ficije aurierecoꝛgatio valuene. Datürome die. xxiiij. Julij. . cccclvij.
Captat beniuolẽtiã ⁊ offer 2
cõmendatũ nepotẽ ſunn. Epiſtola. cc clxxiij.
IMleas cardinalis ſeneñ.epo tridẽtino.S.p.d. Redeũtẽ in alemaniã nico
laũ crewi capellanũ nrjm ⁊ cõpatriotã:tñ cũ tridẽto trãſiturꝰ ſit: noluimꝰ
. ſine nr̃is ad te lr̃is dimittere:q;bus intelligas nos veteris amicitie ⁊ quõ
ſiład ſacros oꝛdines ꝓmoti fuimus:memotes eẽ.cupidoſq; magnoꝑe aliqñ ali/
q̃ͥd agẽ qð tibi gratã exiſtat. Reliqua de nĩ̃a erga dignitatẽ tuã volũtate ⁊ de ſta/
tu romane curię:idẽ nicolaus plenius referet:cui velis tãq; nobis plenã creden/
tie fidẽ pᷣbere. Inſuꝑ qꝛ nepos noſter frãciſcus gram expectatiuã bhabet in ecde
atua Rogamus vt in euentu vacationis alicuius pᷣbede auxillo ſibi eſſe velis
ad obtinendã poſſeſſionẽ:quẽadmodũ de tua erga nos beniuolẽtia ⁊ amicitiave

„

teri plene ↄfidimꝰ. Datũ rome kał.auguſti. P. cccel viijj

7 . 3 °%%
Refert noua italie ⁊ vꝛbis romane. Epiſtola. ccclxxiiij.
Meas cardinalis ſeneñ. HNicolao cardinali ſancti petri. S. p.d. Reuertit᷑
ad ptes germanie. Capellanus meug nicolaus crewl: aue in ageẽdis ſuis
diguationi tue quãtũ valeo ↄmẽdatũ efficio:din nihil noui de tua dignita
te accepi. duto eã bñ valẽ qñ ĩ ↄtrariũ mhil accipio. De pᷣlatis germanie ⁊ diet
coꝝ multa bic dicunt᷑ nõ bona,.Luõ dignationẽ nibil latere opinoꝛ. Miſi tua cir⸗
y in

cũſpectio illis obuiet rebꝰ:neſcio qs alius occurrẽ poſſit. Ego tß te in hac curia

pñtẽ potiꝰeẽ vellẽ.qᷓuis parũ eſt ꝙ cardinales reipublice ↄſulẽ poſſint. Sʒ iuua⸗

ret me ſepe in pñtia tua cc.⁊ ꝓ veteri moꝛe dulces miſcẽ ſermões.Foꝛtaſſe aliqñ
nõ tederet dignationẽ tuã in curia moꝛã traxiſſe.Quis ſit ſtatus harũ ꝑtiũ non

dubito ꝑ familiares tuos dignationi tue ſcriptũ eẽ. Referã tñ paucis quõ res ſe

habeat. Oñs nr̃ in pꝛimis bñ valet. Roma qͥʒ pᷣter ſolitũ hucuſq; ſana eẽ videt᷑.

Obijt cardinalis neapolitanꝰ incuria potius medicoꝝ q; aeris grauitate. Arſi⸗/
ni ⁊ comes euerſus adbuc inter ie armis ↄtẽdũt: q̃ res facit vt annus vberrimꝰ

ſterilis videat. Huc accedit indignatio quã põtifex õ vꝛſinos accepit:tractat᷑ cõ
coꝛcdia neſcio q; facilẽ hẽbit exitũ.Comes iacobꝰ piccininꝰ qͥ hactenꝰin regno fuit
nũc ſuſcepta a rege aragonu magna pecunia exiturꝰregnũ dꝛ.⁊ ſigiſmũdũ ma⸗/
lateſtã quẽ rex odit anma moturus.qͥ cũ ꝓfecturꝰ ẽ comes vꝛhinas.alij arbitrãt
hec fingi ↄ malateſtas:vt impꝛouiſi ſenẽſes inueniant᷑. Quicqͥd egerit piccininꝰ
ſi regnu exierit:arbitranẽ oẽs totꝗ italiã rurſus in arina tuiturã. Atq; h̊ mõ ge/
ret᷑ bellũ cõtra thurcos:nec meliꝰin germania res ſe hñt:qñ imꝑatoꝛ ⁊ rex hun/

arie ſicut noſti inter ſeſe acerrima cõtentione depugnãt:deꝰecclie ſue meliꝰ ↄſu-
at. Cõmẽedo me dignationi tue ad eius mandata omni tpe paratũ. Ex roma kł.

Auguſti. M. cccclvij. 2
CLõmẽdatoꝛia ſingulariũ unico . Epiſtola. ccclxxv.
Meas cardinalis ſeneñ.arcbiepᷣo ſaltzburgeñ.S.p.d. Micolaꝰ crewl ca/
pellanꝰnr dilectꝰvẽturꝰeſt ad dignitatẽ tuã quã rogamꝰ iĩ agẽdis ſuis co/
mnmẽdatũ bꝛe velis ab eo ĩtelliges romane curie ſtatũ ⁊ quõ resitalie ſeſe ha
beãt. Itaq; nõ eſt opꝰde his aliqͥd ſcribamꝰ. MHõ ſumꝰimemoꝛes bñficioꝝ q̃ a di-
gnatione tua ꝑcepimꝰdũ ĩ germania eſſemꝰ:⁊ quõ ĩ ſaltzburga ſepiꝰ a tua digna
tiõe gratant accepti ⁊ bonoꝛati fuſmꝰ:ob quã rẽ erit nobis ſꝑ cura vt tibi ⁊ eccle
ſie tue ꝓ nr̃a poſſibilitate vicẽ repẽdamꝰ. Inſuꝑ qꝛ duo ſũt ĩ fua curia nobis a lõ
go tꝑe dilectiiohes lauterhachiꝰ ⁊ iohes croſter viri boni ⁊ fideliſim:eos pigna
tioni tue quoad poſſumefcimꝰ ↄmẽdatos:reputaturi nobis impenſuʒ qͥcqdi
eoꝝ u bon * te collatũ hen⸗ Datü peme Kl. auguſti. M. cccclvij. „
Gꝛatulat᷑ & liberatiõe epᷣi varadieñ.cuiꝰ i TP
noie regi ſcpᷣſit ⁊ ab aplico ſcribi ĩpetrauit Epiſtola ccclxxvj.
Meas cardinalis ſeneñ. Jobãani troſter. S. p.d. Feciſti pꝛobe ꝙ nobis ex
bunsgaria wiẽnaq; ſingula ſcripſiſti q̊ tum gerebant᷑:audiuimꝰinuiti illa/
rũ partiũ tribulationes velit deus vt tandè pᷣncipes inclyte domꝰ auſtrie
inter ſe reconcilient᷑: Illud aũt libent᷑ intelleximꝰ qð de epᷣo varadienſi viro opti
mmo ſignificaſti:cuius inocẽtia libertatẽ ↄſecuta eſt. Nihil ꝓfecto h̊ tpenobis io/
cundius ſignificari poterat:tu de nobis ſibi oia vera vixiſti. Mã cũ audiuimꝰ ca⸗
pturã eius vehemẽeter ꝓbatiſſimi patris foꝛtunio cõmoti fuimus. ſcripſimuſqʒ

„

mox regie maieſtati q̃ᷓ nobis de patre ſincero ⁊ optime merito teſtificãda videbã

.⸗ — ₰. . —

tur. Rogauimꝰ etiã põtificẽ maximũ vt lr̃as ad regẽ varet quibus relaxationes

epᷣi peteret:eaſq; big obtinuimꝰ. Dꝛunas ꝑ caſualẽ quẽdã tabellariũ miſimꝰ.Se

cũdas vᷣo ꝑ laurẽtiũ rouarellã Bitannnz ngaus püeus ad regẽ ꝓfectus eſt:
q̊ quis tarde binc venerint teſtim oniũ tñ pᷣbebũt nr̃e in epᷣm charitaſ. Doſtre/
mo q̃ ſuades fecimꝰ. Cõgratulatoꝛias em̃ eplas eides epᷣo ⁊ miſimꝰ ⁊ mittemus.
taq; nõ eſt cur verear officiũ nr̃m requiri poſſe. De rebus curie nre ſupſedinꝰ
cribere: cũ nicolaus nr̃ crewl te cõuẽturus ſit:ex quo cũcta vel minima ꝗᷓ in ſta
lia gerunt᷑ babũde cognoſces: Reliquũ eſt vt bene valere ſtudeas.archiepoq; ſi-
deliter ſeruias apud quẽ tua obſequia nõ erũt ſine pᷣmio. Hos aũt ſꝑ tui memo/
res crimus. Aale ⁊ ſi iacobus lotronus iſtic oſt:mille ei ſalutes nr̃o nomie dicito
Ex vrbe xoma hauguſti.M..cccd vij.

Familiaris vt bene voleat. Epiſtola. ccclxxvij.

,—. —— —

2 — —–

— —

=—☛

mia nõ negabit. AHale igit ⁊ nos eidẽ archiepo ita offeras vt intelli
placẽdi cupidos eẽ. Datũ rome kl.auguſti. M. cccel vij.

Coõſolatoꝛia ſuꝑ moꝛte filij. Epiſt la. ccclxxviij.

te feras.⁊ qð reſtat eui cũ reliqᷣs ilijs dulciter ac ſi ucas H
nobis ſupꝛa qᷓ; dicere poſſumꝰ acceptũ. Diligimꝰem̃ ſũmoꝑe ꝑſonã tuã:nec obli

. bisgegetlefg plengaghidere Peis. Datũ rome kł auguſti. M. cccclvij.
Poſt regiã maieſtatẽ recõmẽdatã re· Erpi
