bile eſt qd ais nibil inficiamur age:ſint vera qꝗᷓ refers oia ſit iuſtiſſima tua cã: at iu

ſtius eſt ꝓ xpᷣo pugnare ⁊ maioꝛ neceſſitas eſt bereditatẽ vpᷣi q;ᷓ tuã defedere. Si

tua perit eſt adhuc vbi ſalueris. Si perit xpᷣi hereditasſ qð tñ nullo ꝑpacto futuꝝ

putamꝰ ) tuã bereditatẽ perire opoꝛtet:⁊ xpᷣiane reiꝑublice tũdamẽta coꝛꝛuerc

Cogita igit᷑ de cõi ꝑiculo pꝛius ⁊ maloꝛa minoꝛibusanpone.Exqrito oẽs vias
bus cũ patruele tuo quatũ ſanguine iungeris tantũ dilectione ⁊ gffectu ſincero
copuleęris:nec illi imputes quoqnõ q ꝑ alios etati tenere ſubgerunt᷑.Audiuimus
dilectũ filiũ nobilẽ virũ ludouicũ bauarie ducẽ inter te ⁊ ibpſum patruelẽ de pace
actuꝝ in auſtriã deſcendiſſe. Credimus ⁊ dilectũ filiſ noſtrũ iobannẽ cardinalem
ſancti angeli aplice ſedis iegatũ qauẽadmodũ ſibi ſcripſimus eiſdẽ tractatibꝰ int
futurum.Age flecte animũ ⁊ amplectere bona mente cõcoꝛdis:noli omnia que
tibi debent᷑ exquirere:eſto contẽtus his que potes obtiners Mec graueris ꝓ bo
no pacis de tuo iure pauca dimittere. Deus ꝓ cuiꝰ cã paceʒ accipies:maioꝛa tibi
retribuet. Cõmẽdabunt oẽs tuã ſapientiã que furoꝛi temꝑantigꝗ arrogãtie humi
litatẽ: duriciei mãſuetudinẽ: tenacitati largitatẽ obiecerit. Sit finis aliquãdo ci-
uilis ⁊ inteſtine diſcoꝛdie vt tandem cũ patruele tuo recõciliatus:⁊ tu ⁊ ipſe cetxe.
riq; germanice terre ꝓceres quoꝝn conſueuit in armis eſſe innicta virtus vnii is

viribus ac cõcoꝛdibus animis in tburcos militaria ſigna feratis. Infelices xpᷣia/

nos qͥ ꝑ greciã captiui merent᷑:a uugie ſeruitutis eximatis:ac regiaʒ ciuitatẽ que

de cõſtantino ceſare nomen babet q;turpiter pꝛidem amiſſa fuit:tam gloꝛioſe re
cuperetis.Hec ſcripſimus tue ſerenitati nõ ſine fiducia ſingulari.ꝓ ea qua tibi ⁊
inclyte nationi tue ingenti charitate ſumꝰaffecti. Luum eſt vt hec tam bono aio

recipias q;ᷓ ſunt a nobis optimo coꝛde ꝓlata. Oatũ ro.apud ſanctũ petrũ pꝛidie
Kk. Septẽbꝛis. M. cccclvij. dictata ꝑ eneã cardinalẽ ſeneñ. “”MMl

ola. ccclxxxvj.

Neas cardinalis ſeneñ. Bartholomeęo etenſi artium ⁊ medicinę doctoꝛi
pbiſico archiepᷣi moguntini.S.p.d. NReddidit nobis ula us lr̃as tuas
que gratiſſime fuerũt tuã bonã valitudinẽ indicantes.

l. Eindi afef
tioni tue moꝛẽ gerere:ſed nos non decet cõtra pꝛimarias pꝛeces imꝑato: aliäch
attemptare:quia illas impetrauimus ⁊ ſepe defendimꝰ: ⁊ imꝑatorie maieſtatis

bonoeẽ tueri debemus qui ab illa ꝓmoti ⁊ magnificati ſumus. Si qua alia in re
poſſemus tibi complacere eſſet id nobis veluptati. Aale ex roma die.xxviij.octo
bꝛis. M. cccclvij. L Ee

Lertioꝛem reddit amicũ larkeag Cpjj rr
Artioꝛem ed dic amic lꝛai Cpiſtola. ccclxxxvij.

Meas cardinalis ſeneñ. Nicolao arzimboldo.S.p.d.Muis raras ad te
lras dederimus. Hã be ſecũde ſunt:poſtq; cardinalatus honoꝛẽ cõſecuti
fſſuinus. Mibil tñ minꝰte amamꝰ⁊ reueremur.Eſt indelibilis memoꝛia il/
lius dulciſſime ↄſuetudinis quã ſimul floꝛẽtie babuimꝰ.Recoꝛdamur qnto fauo

re nos mediolani duʒ legatione ceſarea fungeremur: ꝓſequebaris. Heq; obliti

lumꝰeoꝝ ꝗᷓ rome in coꝛonatione imꝑatoris vna agitauimꝰ. Que oia ſuauiſſimaã
mihi reddũt recoꝛdationẽ tui nois.Ad bec accedũt ampliſſima in me merita ca/
ſparis ſchlick cãcellarij ceſarei.ꝗqᷓ ſuis neceſſarijs ⁊ amicis mirnimmodũ nos ob
ligatos tenẽt. Hec ſcribimꝰſemel ꝓ multis vicibꝰ:vt ſcias nobis aim eẽ cõplacẽ/
di ⁊tibi ⁊ tuis oĩibus. MHã quotiens tuo noſe requireremur:totiens in memoꝛiã

chariſnimi amici non ſine voluptate quadã reuocamur. Ex te aliud nihil petimꝰ

niſi vt nos ames ex veteri cõſuetudine:⁊ illuſtriſſimo pꝛincipi duci mediolani cõ

mendatos efficias. Cuius clariſſima virtus oẽm inuidia ſuꝑauit. Nale ex vꝛbe
ro.iuij:nonas decembꝛis. .cccclvij. —. “”U

Rõdet francoꝝ regi upd YLPL , Aessen N
inateria ep̃atus toꝛnàace. Epiſtola. ccclx XX en
Pne epᷣs ſeruꝰſeruoꝝ dei chariſſimo in xpo filio karolo regi frãcie illuſtri let
ſalntẽ ⁊ aplicã bdictionẽ Que ad nos de cõditionib toꝛnaceñ.ciuitatis u,
tua ſerenitas ſcripſit: nõ diſtitemur ita eẽ vt ſcribis:abũdãs em̃ multit· 5
do ipl'i eſt in regni tui cõſinibꝰ:q̃ maſit in tua ⁊ ꝓgenitoꝝ obia ſeculis multig: pᷣ⸗ 8
betq; tibi opoæunitate loci cõmoda pmulta ⁊ magna.Qð vo adiungit ecciam
ipᷣam ꝓmiſſazʒ tibi in pſonã cardinalis ↄſtatieñ.fuiſſe in eo vel tua maieſtas infoꝛ Uw a
mata vere nõ eſt. vel q de ea nos cõ ellarũt rñſa nr̃a interpᷣtati bñ nõ ſunt. Viuẽ eul
tiũ bñficia cuiqᷓ;; ꝓmittere mos noſternõ eſt. nec fuiſe in bũc diẽ( adiutoꝛe deo) 1
meminimꝰ. Recoꝛdamur oꝛatoribꝰvixiſſe cũ vacare illã ↄtingeret: rẽ facturos
xx qua cõtentari merito poſſes:daturos aũt cui velles eã ecclias necdiximꝰ vnq; in
nec cogitauim. Adueniẽte tñ obitu trã ſiati ci facẽ maieſtati tue rẽ gratã in aĩſõ G
geſſimꝰ pobitũ nõ Mcauit. Sener gradeuꝰ incomoda multa pferre in ea ciuita,⸗ ð?
te nõ vales:pᷣcatus ẽ illuc robuſtioꝛc traſferri. uit iuſta ⁊ pia eiꝰ petitio. Rare HM
vel nulle ſupplicationes bmõi a ſede apłica ſolẽt repelli. Si doles hoiem duc bux·
gudie ſubditũ illic eẽ pᷣpoſitũ:iminoꝛ culpa bec nr̃a eſt qᷓ; fuerit pdeceſſon nfoꝝ q ſed
* plures burgũdos illic ſtatuerũt. Mos rem nouã nõ fecimꝰ:veterẽ ⁊ vſitatã ſum ien
ſecuti.Hoc qʒ ad trãſferendũ tulleñ. ꝓnioꝛes nos fecit.ꝙ ſicut ſerenitas tua intel Nn
ligit. tota toꝛnaceñ.dioceſ ſub dñatu ẽ burgũdoꝝ:nec putamꝰvideri incõueniẽs E
poſte: ſi exr tominio illo daret᷑ eps. intra cuiꝰ limites maioꝛ ẽ ⁊ amploꝛ iunſditio n
nis illius ꝑs. Hã ꝙ tus ſerenitas qnit᷑ 2⁊ bis ⁊ alijs rebꝰſe cernẽ cõmoda regni tui mmor
⁊ coõſanguineoꝝ tuoꝝ nobis paꝝ coꝛdi eẽ. In boc credimꝰeueniretibi qd nobis: ene
vt em̃ tu cõplaceri tibi a nobis ſepe non putas.ſic nos ſepe exandiri a te vota nfa an
nõ cernimꝰ. Mõ tñ apterea de tua in nos volũtate ſiniſtrũ aliqd credimꝰ: cogita- altt.
mus ſ. cauſas tibi aliqs ee ten quas uon foꝛtaſſe poſſes q̊ voſumꝰ.Accuſamꝰ n
neceſſitatẽ mẽte: ⁊ aio equiſſimi ſumꝰ. Par officiũ a te req̃rim chariſſime fili nee cpor
veilem? quotiẽstibi obtemꝑatũ nõ eſt:totiẽs de aio nr̃o iudiciũ faceres. Memi⸗ or
nimꝰ in graz tuã multa feciſſe honoꝛe tuo multa młtis dediſſe. Si ſꝑ nõ dedimꝰ ñ in
ſemp eẽ apiica ſedes põt vt vult. Multa illã circũſpicere opoꝛtet: multa metiri. Nuu
Ita ſwacliones ſuas dirigẽ:vt reddẽ illaꝝ rõeʒ deo ⁊ hoibꝰpoſſit. Poſtremo Necch
nobis denũcias te pꝑmiſſurũ nõ eẽ vt idẽ tulleñ.toꝛnaceñ.ecclie pᷣſit. Nibil in boc wiſe
aliud rñ̃demꝰ.niſi maieſtatẽ tuã ſane intelligere qð regẽ catholicũ deceat.Et nos catd
oſtanter ſperare te ſi factũ nrm diligentius cõſiderare volueris: nibil diſſimile a abſ
daris ꝓgenitoꝛib?tuis eẽ facturũ:qͥs nõ minus vencratio in eccliam dei obediẽ even
tiq in ſanctã ſedẽ aplicã q;; cctera gloꝛioſa facta illuſtrarũt. Ipᷣaʒ aũt trqſlationẽ cauſis
cũ facta ſolẽniter ſit:mutare ſine reppenſione nõ poſſumꝰ. AUnũ a te petimꝰ cha⸗ oore
riſſime fili:vt detractoꝛibꝰſedis aplice ſemꝑ nõ credas:multa illoꝝ paſſionibꝰ tri eſen
buas ꝓ certo babeas nos ſerenitatẽ tuãᷓ amare. lli cũ poſſimus obſcqui cupere itoz
nec pᷣtermiſſuros vnq́; occaſionẽ aliquã eẽ in qua tuc bonitati placere cũ deo poſ 7gran
ſemus ꝙ ſi in aliquo piudicatũ tuis iuribꝰputas:parati ſumꝰ tue celſitudini iuſti lantet
ciam cũ omni benignitate adminiſtrare: Oatũ ro.ix.decembꝛis anno.lx.pontiſi/ velt
catus noſtri.anno tercio. ”ôè dae⸗
Ad eundem in eadem caun. Epiſtola. ccclxxxix * len⸗
us eps ſeruꝰſeruoꝝ dei charifſimo in xpᷣo ſilio karolo regi francie illuſtinrn laſpoſe.
S. 2.2. b. Miſi tua ſignata manu ⁊ tua fuiſſet impᷣſſa ſigilio:nũq́; tuj puta lon
uiſſemus eplam quam tuo nomine michael ſecretari? tuus nouiſſime ancd Phſatl
nos detulit. Multa em̃ cõtinet qᷓ a tua pꝛudentia ⁊ tuo ſcribẽdi moꝛe vident alię tige
na. Sʒ neq; poꝛtitoꝛ neq; ſignũ neq; ſubſcriptio patit᷑ vt tuas lras eẽ dubitemꝰ ſeevei
quetãqᷓ; abs te miſſe reddite ſunt:eas ob res cogimur rñdere ⁊ nr̃azʒ ercuſare in/ ie
Nocentiã. Heq; enim nos ſumus qui vel tu ſerenitatem vel aliũ quẽpiam odio gig

162

ii.
uſti
tatis
titu⸗

pſeqmur.aut odij cauſa aech agamꝰ. Mos qdem tuas manſuetudinem ama⸗
£

uim.ſp magnificauimꝰ.ſp obpᷣnauimꝰ. Cũ ꝓpt᷑ maioꝝ tuoꝝ gliam ⁊ magnifica
geſta. um ꝗpt᷑ modeſtiaʒ ⁊ religionem qᷓs in te ſitas didicimꝰ. Meq; ſane vnch;

inm aio nro fuit qcq; agere qð tibi aut incõmocdũ eẽt aut moleſtũ. alſ tibi pſuaſu,5

eſt vt ſcripta tua oñdunt tam nobis q; ſacro collego nro directa. Jgnoſcat bi=
ina bonitas qͥ talia ſe ernr a maghum erf tm̃.ſummaliniqͥtas. mala mẽs.
maluꝶ animꝰ. Aloꝝ eſt qᷓ tuam excellẽtiam aduerſus nos irritare aut ↄmouere

nitunt᷑ ſumiles illis ſunt qͥ filium euñ a te alienauerat.illi em̃ carnalem pꝛi filium

abſtulerũt.hi nobis ſpũalem auferre nitunt᷑.Sõᷣ minime obtiuebũt ſi tuam ↄſtan/
tiam ⁊ moderatõz retinebis.⁊ nr̃is vocibꝰ auſcultabis ꝗᷓ non tam nf̃e ſunt qᷓ dei
Zfilij eiꝰ xpi cuiꝰvicariatũ nõ nris merit ſ ſua diſpẽſatoe in terris gerimꝰ. Hudi
&Onos fili ⁊ in charitate accipe qᷓ ad tua ſcpta rñdemꝰ.Scribis de toꝛnacẽſi Eccha
ad quam tranſlatũ eſſe.tullen.epᷣm haud eqͥ animo fers.putaſq; tibi iniuriam fa
ctam ꝙp̃ces tuas nõ exaudiuerim?ꝰqᷓs ꝓ cardinali ↄſtantie ad nos poerexiſti.?
plurima ſubiũgis qᷓ paulopoſt capitulatim attingemꝰ.ſ puſq;; boc agimꝰ rẽ ge⸗

ſtam accipe.ſic em̃ ⁊ tua ⁊ nr̃a cqꝗͥ meliꝰcognoſcet᷑.uerũt oꝛatoꝛes tui vel bis v

ter pᷣuſq; vacaret ecclia toꝛnaceñ.dixerũtq; nr̃im anteceſſoꝛẽ eccliaʒ ipaz diſponi
ſue repuaſſe.vt ↄtingente vacatõe illi ꝓuid eret de pſona tibi accepta. petierñũtq;
vt nos idem efficeremꝰ.cũ tue ſolẽnitat plunimũ inteſſet in ea ciuiate qᷓ tua eẽt.

epᷣm pᷣſidere tue maieſtati fidum ⁊ acceptũ. Idem egere nobiſcũ duc burgundie

legati nõ ſemel ſ̃ iteꝝ atz iteꝝ.dicẽtes dioceſim toꝛnaceñ.fere totaʒ ⁊ reddituuim
maximaʒ ptem in ptãte ipſiꝰ duc ↄſiſtere.ad quẽ magnope ptineret epm toꝛna
ceñ.eum creari qͥ ſibi amic char?ect. pt mnagna ⁊opuletas ſlandrie ciuitates
vicinas anglicl.in qbus ſtatꝰ ſui robur otinet᷑.adnciẽtes retroactis tpibꝰ maxie

——

a. Ixx.annis citra nunq; in ea ecclia pfuiſſe.Dᷣ nõ ex charis duc? burgundie fuiffet.

⁊ ꝙ vnꝰalr ꝓmot ab eugenio tãdem trãſlatꝰ extitit ad ecclisgʒ narboneñ.cũ pace
illic potiri nõ poſſet. Intellexim? rem vtcũq; arduaʒ atz pplexaz. nec vel tuis vr
duc oꝛatoꝛibꝰqcqᷓ certipmiſim.ſᷣ negãtes nr̃i moꝛis eſe ꝓ aliqͥ noĩatim eccle⸗
ſiam cathedralẽ repuare. rndimꝰ ↄtingente vacatiõe nos ecclie illi ita ꝓuiſuros
vt nulli cã qrele merito eẽ debeat.Cũq; tui oꝛatoꝛes ꝓ oↄſtãtieñ. cardinali rebßua
ri ecchiaʒ peterẽt.burgũdi pᷣo ꝓ epᷣo traiecteñ.diximꝰa pte nulli duas eccliag cõ/
miſſuros ꝓut ipſi efnagitabant.Hec ſunt ꝓmiſſa nr̃a.̊ acta vobiſcũ ſunt ꝗq va
catõð.eratq; nrjm deſideriũ vt nunqᷓ; h vacatio nro te intcideret.cũ videremꝰ
abſq; turba ⁊ moleſtia huic ecclie ꝓuideri nõ poſſe. Aeꝝ nobis ſenas ex mãtua
reuerſis reqdita ſunt autẽtica ſepᷣta ⁊ madata.ꝑ q toꝛnaceñ.⁊ tulleñ.epᷣi ex iuſtis

nos reſignatões.⁊ trãſlationes fecimꝰ de frata nroꝝ ↄſilio. Oeinde cuʒ viterbij
eſſemꝰ.antecq;ᷓ trãſlationes pᷣdicte effectũ ſoꝛtite fuiſtent.nũciatꝰeſt nobis obitus

cauſis deſiderabãt inuicẽ ecclias ſuas deſignare.⁊ ad altutra traſferri.admiſimꝰ

epi toꝛnaceñ.ↄmiſimꝰcãʒ vt fit vni cardinali.⁊ facta eſt relatio in ↄſiſtoꝛio libere

⁊ grauit᷑ oẽs frẽs nf̃i ſnias ſuas dixere.placuit oibꝰ tulleñ.epᷣm ad eccliazʒ ſic va⸗/
cantẽ trãſterri.nihil ſine ↄſilio ⁊ matura deliberatõe fratꝝ egimꝰ.oia eis apuimꝰ.
q̃ vel tui vel alij oꝛatoꝛes in haccã expoſuerãt.quãcq ꝑ ſeſe cũcta noſ ent. fecimꝰ
hanc trãſlatõz ſuadẽtibꝰ fribꝰ qꝝ aliq affirmaueft tulleñ.olim epᷣm tue ſerenita⸗/
ti ⁊ fidelẽ ⁊ acceptũ eſſe.ac ꝑ eiꝰmediũ tibivt duci urgüdie ↄplacitũ iri.Cũq; pꝛ
ille antiquus ii unzer annis cũ laude toꝛnaceñ.admiſtraret ecclie.in extremis vi
teiſpõſe ſue xe hac gſona ꝓuidẽdum eſſe cenſeret.nõ videbat᷑ eius vel votum vi
ↄſilium ſonẽdum.Yecimꝰ ꝗ̊ hanc puiſionem.nec vidimus aut frẽs nr̃i. viderunt
penſata loci ⁊ tom qlitate vtiliꝰpoſſe ꝓuideri.ꝙ ſi h tue ſerenitati nõ placent nõ
eſt tñ ꝙ ea in tuam ↄtumeliazʒ facta eſſe diiudices.cũ nos te amemꝰ ⁊ bonoꝛatũ
ſo eẽ velimꝰ. Sʒ iaʒ ad ꝑtes tue epłe reuertamur eiſqʒ; q̃ad poguen ſatiſfaciam?ꝰ
Dicis impmis te nunq; ceſſatuꝝ quſq; tua depcatio exau iat. non opoꝛtebit te
diu otẽdere ſi ęa petienis ã cum honeſtate ↄcedere valeamꝰ. eſt em̃ lucꝝ nrm cñ

5

tibi ceteriſq; regibus iuſta petentibus ↄplacemꝰ. Dicis te loqui de retui cominij
Juriſconſulti duplex do minium tradunt. Alten directum. alteꝝ vtile. Ciuitas
vt aiunt vtroq; iure ad te ptinet. dioceß dircio tin. MHam vtile onc eſt að mul
tipluris faciunt.nec tuꝗ excellẽtia epatibꝰ hactenꝰvim fecit q in ducatu burgun 3
die vacauerũt q;uis aſſeras ⁊ vere aſſeras pᷣncipatum illum ſicut ⁊ flandriama
tua coꝛona dependere. Dicis te inſtare ꝓ cardinali ꝓ pſona digna ⁊ benem ereti
Mibil 5 pſonam eius dictum eſt. Haudamꝰ hoĩemẽ quis honoꝛe dignum cenſe.
mꝰ.cui cardinalatꝰ inſignia m iſimꝰ. RPubꝝ pileum. quis egrefenimus. ſi vene ſit
q aliq retulere eum.ſ.in tua curia nõ vti cᷣ rdinalatꝰ inſignibꝰ qſi non accipet
cum bonoꝛe decẽti. qð ſi ita eſt. decet tuam excellẽtiam ꝗᷓ dicit ſe cardinales ama/
re in bac re ita ꝓuidere.ne dignitas cardinalatꝰ in tua curia minoꝛ vel abiectioꝛ

qᷓ; in alijs videat᷑. Dic nõ decere cardinalem pati repulſeẽ am.nõ patiet᷑ ſi ea petic
rit qᷓ abſq; alteriꝰ nnlnd cũ dei bñplacito ↄcedi pñt. Dicl ecchaʒ fuiſſe rẽuataʒ

zrem banc a pdecſſoꝛe nr̃o calixto pᷣconceſſam.cum calixtꝰ obijt oia eiꝰ ꝓmiſſa

intierũt.ſi vixiſſet in banc diẽ tui mos geſtus eſſet.nũc de eo nibil poſſumꝰ iudi⸗/
care. ſciunt tocti reuatões ſuas ad nra tꝑa non extendi. Dicl tuos oꝛatoꝛes im

patient᷑ a nobis auditos fuiſi?ę ⁊ vacuos remiſſos. Si legati nr̃i ita in tua curia

benigne vigerent᷑ ⁊ audirent᷑ ſicut tui in nrᷣa.multo freqntiꝰ qᷓ; faciant nũcij'nri

ad te accederẽt. tui qtiens volũt die noctuq; nos adeũt ⁊ qᷓ volunt dicunt.nri

vix pluribꝰ in mẽſibꝰ tui copiam hñt. nec a tuis curialibꝰ benigne viſunf.quaq;
tua maieſtas in oi andiẽtia modeſta eſt ⁊ ppumana. Meſcimꝰqs ille eſt q ſe dicat

a nobis impatient auditum. Ouo cardinales ex tua natõe inffuerunt añ vltimũ
in hac re oꝛatoꝛem audiuimꝰ TRothbõgeñ.⁊ auinioneñ.ipſi teſtari ꝑñt qꝛ vſq; in fi

„

nem omni cũ mãſuetudine hoſem audiuimꝰ.q;cq; rñdendo aliqᷓ eius vᷣba parum
moderata repbendimꝰ. Remiſimꝰ illum vacuu in peti
q; ſuas audiuiſſemꝰ. rei difficultas nõ patiebat᷑. Ille cñ ſatiſfacere tibi nõ poſ/
ſet ſatiffecit ſibi.⁊ imemoꝛ accepte gre nos criminatꝰ eſt. Dicꝭ neq; adrianũ Raro
li magni neq; leonem ottonis ita intceſſiones rẽnuiſſe.vt nos tuas repulimꝰ ⁊ G

nemo oſecrabat᷑ epus niſi laugat? ⁊ inueſtitꝰ a tuis pᷣdeceſſoꝛibꝰ. Quid feciſſent
illi doo romani pontifices iu h̊ caſu neſcimꝰ.qð fecimꝰipſi ſcimꝰ ⁊ facti nr̃i rõen

reddere poſſumꝰ.Rarolus ⁊ otto romani impatoꝛes fuere.⁊ B pᷣuilegius a roma
na ſede obtinuerũt qð refers ꝓpt᷑ ingentia merita. ⁊ qꝛ ita tꝑa poſcebant ⁊ arria/

noꝝ aliovq; bereticoꝝ factiones qs impatoꝛis malleo ↄterere opoꝛtuit.vᷣ cum

pᷣuilegium vᷣgeret ad noxam reuocatũ eſt.⁊ ſucceſſoꝛes illoꝝ imꝑatoꝝ illi renũ/

ciauerut in Zuentu voꝛnatieñ. Naz ſicut ezechias ᷣpentẽ eneum amoyſe erectũ

beremo abſtulit.idq; ↄflauit qm̃ ydolatriaʒ inducebat. Ita ⁊ pᷣuilegia auferẽda

ſunt ꝗᷓ ꝓpt vtilitatẽ publicam ↄceſſa inueniunt᷑ eſſe damnoſa. Subiũgis ꝙ nech
calixtꝰneq; nicolaꝰneq; alius ſimile aduerſus te agere attentaſſet ei? qd nos feci
m. De moꝛtuis nõ eſt ñm iudicare qͥd facturi fuiſſent in bumanis agetes.nog

certe aduerſus te nibil ex poſito egim?. nectibi aduerſi ſumꝰneq; acta nr̃a attẽ/
tata dici dñt q̃ fiunt in ſei

—

nobis reſiſtũt. ⁊ decreta nr̃a impugnãt ⁊ aplicis aduerſant᷑ mqdatl. Dicis pᷣter

pẽ tibi eueniſſe ꝙ in re tam boneſta aduerſantẽ romanuʒ pontificẽ ⁊c. Aide da

dicas. ſi tu id vis ꝙ papa nõ putat faciẽdum.nõ romanꝰ põtifex tibi aduerſa

tu ei aduerſan ⁊ pii acmgro tuo ↄdicl. cuiꝰ eſt de honeſtate iudiciũ longe magis
i tuum. Dicis ſi tandẽ ita fiet vt cepti eſt. te nõ ab re putatuꝝ aduerſus tece/

„

ptum odium. abſit a tua bonitateiſta ̊ cogitatio.qᷓcunq; agem? in iuſticie truti-

na ſuſpẽdemꝰ.⁊ nos nõ vnqᷓ aut odium aut gra ex tramite recto deturpabit. mit

te bas ſuſpitões.neqʒ his aures adbibeto qͥ peſſimũ virus tuis aurib? inſtillare

conant᷑.velis cũcta pẽſare.neq; boibꝰ ſue rei affectatl neq; etias tibipſi credito.

t m. Remiſim illum ⸗ 1petitõe tua.ᷣ plenum in ſuis
Maʒ grãs qs a nobis petiuit cũctas intuitu ſerenitat tue ↄceſſimꝰ.libenti?tuas

ata vici vñt qᷓ fiunt in ſenatu aplico.in loco quẽ vñs elegit in pᷣma mũdi ſede in
heati petri auditoꝛio.in ipᷣiꝰ ſaluatoꝛis tribunali. Aideãt ne ipſi attẽtatoꝛes ſint

Pni
uitas
aömul
uroun⸗
gram
emereti
meenſe
ſvenck
acapet
legama
bieco
leapene
chntn
iſt
udi⸗
Ebinm
ti
aiinf,
t.fi
la;
ſedictt

„

leini
Gins
run
ſuis
s
pol⸗
4ro
N
int
iden⸗
alons
auma
Saum
ni
eckea
ſſerica
nech
nosſec
teonos

Audi viros deum timentes.⁊ an liceat tibi iudicare ſedis aplice iudicia.plene co

gnoſces ⁊ intelliges.nibil nos in tuã ignominiaʒ aut molitos eẽ aut moliri velle

Adijcis tandem bona ⁊ digna bono regi vba.Abſit inqͥs int quos decreta patx
pacem ⁊ charitatem ᷣuari volũt ſcintillam creſcere diſſidij. Idem votũ nos faci

m.nec nr̃a culpa int᷑ te noſq;.vnqᷓ; ſuboꝛiet diſſidin. axit dina pietas ne caſtaʒ
tuam ⁊ piam mẽtem delatoꝛes eludãt.⁊ ne tibi falſa ꝓ veris onñdant.Dic te ob/-
ſeᷓntiſſimũ ⁊ obedientẽ ſancte ſedis romane filium. G̊ petimꝰ ne moleſte pauca
feras patris vba. audies vᷣba charitat ⁊ fidei neq; mouęan.ſi amaritudinis ali-

qd hñt.dulcia fient ⁊ ſuauiſſima ſi bono coꝛde audient᷑.Dic te fiium obedientẽ

ꝓce fili ſi hoc paꝝ ꝑnegamꝰ.ſi filiꝰobediẽtie es.cur pragmaticamſanctionẽ tenes

atz defendis. Eugeniꝰ te boꝛtat?eſt vt illam dimitteres ᷓ nõ eſt m deum. Idem

petũt nicolaꝰ. ideʒ rogauit calixtꝰ.tres romani põtifices ſancti ac venerãdi pꝛes
mõ nũcijs ⁊ legatl.nãc lr̃is terogauere.vt pꝛagmaticã relinqres magni in ecclłia
diſfidij ac mali.tñ nunqᷓ; audiuiſti in bac ꝑte vocẽ ecclie romane. Abi gtua obe/

dientia vbi deuotio vbi religio. plus regni tui alibus pᷣlatisæ; rõne fidei auſcul

taſti. odᷣmur cñ fiducia ſine felle ſine arrogãtia. amoꝛ in te nr loqͥ vrget. de in t⸗
ris ꝑ filium ſuũ ihᷣm xpᷣm crucifixum apncaz ſegẽ erexit.⁊ pmũ ac ſummũ tribu⸗/
nal eſſe voluit.nulla ptãs eſt qᷓ̃ huic eqri poñit.h de oibus hoibus ac dignitatibꝰ

iudicat. eaz ſolus iudicat deꝰ. Hon eſt de grege dñico qͥ romanũ pontiſicẽ ſuum

eẽ Raſo negat. Audi qͥd dicat dñs.qͥ no colligit mecñ diſpgit Certe cñ xpᷣo nõ
colligit qᷓ cum vicario eius nõ ſeminat. Pꝛagmatica ſanctio quazʒ tui ſubditi ob

Fuant.no eſt ex aplico ſemine.qpe q̃ neq; auẽte aplica neq; ↄſilij generalis alicꝰ

aucte firmata eſt. NHametſi decreta aliqꝝ ↄſiliom in ea inſerta ſunt ⁊ pontificum

ſanctiones.nibil tñ ita reptum eſt vt ꝓmulgatũ fuit.ſ̊ vel additões facte ſunt vel
mutilatões. qd pᷣlatis tui regni facere haud q̃qᷓ licuit ⁊ ſine damno aiaꝝ ſuaꝝ il
lis vti non pñt.acemꝰ ꝙ multa laicaſibꝰ manibꝰpꝛagmatica ↄcedit.q̃ neq; bu
mana neq; dina iura ꝑmittũt. Datere h̊ vici fili.neq; inuit? audias veritatem.tui

aliqñ anteceſſoꝛes pꝛagmaticam ferme ſilem oꝛdinauerũut. videntes id ſine ſede

—

apiica facere nõ poſſe abſtinuerũt. Seqre veſtigia maioꝝ tuoꝝ.⁊ dimitte hanc

9

pꝛagmaticã quaʒ xpᷣianiſſimi tui anteceſſoꝛes ignoꝛauerũt.⸗ ſiqd eſt qað refoꝛmã
dum ſit in eccliaſtico regni tui ſtatu.ↄſule aplłicam ſedẽ qᷓ tuis honeſtis deſiderijs

nuncq; deent atz hic mo filium te obediente ⁊ obſeꝗntiſſimũ appellare veriſſime
neſtas. mutant᷑ toa ⁊ negadas reddũt mult ex cauꝰ.⁊ multa faciem honeſti hñt
alisgft inſpecta iniuſticiam ↄtinet. Addis te ad iniuriam receptuꝝ niſi ᷓ po/
ſiules impetres. Iniuriꝰeris ipſe.ſi ſine cᷓ te paſſum iniurias dixeris.⁊ pᷣſertim
ab ea ſede q̃ mr eſt iuſticie ⁊ eͥ tatis. Doſtremo ꝑ amicitiazʒ ꝑ cbaritatẽ ꝑ pacem
quaʒ erga te uare debemꝰ multope rogitas.vt pcibus tuis annuẽtes toꝛnaceñ.
ccchaʒ cardinali ↄſtantieñ. ↄmittamꝰ.⁊ tulleñ.epi tranſlatõʒ reuocemꝰ.Mõ ege
inꝰ tot adiuratõibꝰ aut tot pᷣcibꝰ.noſtrapte natura tibi moꝛc gereremꝰ.ſi res ipᷣa
ferret ſᷣ audiuiſti quõ res geſta eſt iax tulleñ.tranſlat?eſt ex ↄſilio vniuerſi ſena
tus aplici.⁊ ſue ecclie alter pfectus.quõ fiet qð petis ſine iniuria. Yam vo ventũ
eſt vt pti q̃ſitum ius ſit.id ſine cauſe cognitione auferri nõ dʒ. ꝙ ſi (vt oꝛatoꝛes
tui dixere ⁊ lr̃etue ſonant pᷣiudicium tibi factum putas.⁊ hanc tranſlatõʒ iure
eſtimas reuocandam.iudiciũ tibi rectum equũq; offerimꝰ. Cauſa h̊ de maioꝛibꝰ
eſt ⁊ ad ſedem rom anam ptinet.pſuade tibi.⁊ nullatenꝰ dubites.ſi cã cognita in
uenerimus ita eſſe vt arbitraris. faole obtinebis ab bac ſede qᷓ voles. Mihil em̃
magis optamus qᷓ tue ſerenitati ꝑ iuſticiax oplacere. Mec ad tuꝗs lrãs. ad ea qᷓ

poterimꝰ.ſimulq; tibi ↄſules ⁊ re o. Dic te runch Fees poꝛrexiſte nob naſi ho/

ſecretarius tuus expoſuit nõ cenſemus rñdendum. Ea em̃ dixit qᷓ de tua mente

nullo mo eſſe putamus. Oatůͦ rome. apud ſctm̃ petrum. Anno incamatois dñi/
ce. M. ccccxj. viij. kal aplis pontificat? nri anno.ij.

tak burgundie ducem oꝛatoꝛibꝰ pꝛincipũ aſie i
heat aſtn de paſſagio ð thurcos cſe Epiſto. cccx c.

Zus epus pᷣuus puoꝝ dei.Dilecto filio nobili viro pbilipo duci burgun

die. S. 7. a. b. Inualeſcente magno thurco fidei xp̃iane aduerſario.⁊ inſi
mnitos benerianos ſaluatoꝛis nr̃i ihᷣu xpᷣi ſanguine in cruc patibulo ab/
unde eſfuſo liberatos in ſuam ſuitutẽ redigente.felic recoꝛdatõnis pᷣdeceſſoꝛes
ur̃i.maxitne Micolaꝰqͥntꝰ⁊ calixt?terciꝰcuram aſſumpſerũt.ne thurcꝰ iſte puale/
ret ꝓ viribꝰ puidendi.⁊ qꝛ ſpabant in europa poſſe tantũ efficere.ꝙ reges ⁊ pᷣn
cipes xpᷣiani ſe volũtarios ⁊ ſideles ß⸗ milit es in ̊ neceſſario tꝑe oñderẽt.qͥſq
eoꝝ ad aſiam ⁊ oꝛientis ꝑtes miſit dilectũ filium lodouicũ de bononia.frẽm oꝛdi
nis minoꝝ de ebbᷣuãtia regulari.vt is ꝓ ſua pꝛudẽtia reꝝ locoꝝ boiĩmq; noticia
xpᷣianos oꝛientis ⁊ alios łpᷣianoꝝ anucos excitaret.ad faciẽdum ſimilit᷑ arma ʒ
thburcum. Mos aũt cũ in pᷣdeceſſoꝝ pᷣdictoꝝ laboꝛes dina oꝛdinatõeę ſucceſſimꝰ
mãtuaʒ accedeñ.ſunili ſpę ibidem xpᷣianoꝝ exercitũ adunandi. eundem frẽm lu⸗
couicũ miſimꝰcũ inſtructõibꝰopoꝛtunis xpᷣianos ⁊ amicos xpᷣianoꝝ ↄcoꝛdandi
æ vt in thurcos eos vires ↄiungerẽt incitandi.bdata ei ſpe nos in europa nullate/

nus defuturos.accedẽs frat᷑ ludouicꝰ oia ſibi ꝑ nos ↄmiſſa diligẽtiſſime ⁊ pꝛudẽ/
tiſrime eſt executꝰ.qͥ vt optimaʒ illoꝝ regum ⁊ pᷣncipum obedientiam ⁊ deuotõʒ

quam hñt ad hanc ſedem aplicam intelligere poſſemꝰ curauit ſecũ aduenire dile
ctos filios michaelem imꝑatoꝛis trappeſſundaꝝ nicolaum regis ꝑſaꝝ coſtopam
duc geoꝛgione mãnethem aſſenbech ſoldani meſopotamie moꝛathum vᷣbꝛecht
in armenia dñm.oꝛatoꝛes ⁊ nũcios.qͥ nobis lrãs attulerũt ſuoꝝ dñoꝝ.expᷣmen

tes fauoꝛein ad pᷣſumptuoſiſſimi thurci deſtructõʒ ⁊ ſimul motiuaʒ nroꝝ deſide
rioꝝ executõz;. Qm̃ vo talium regũ ⁊ pᷣncipum ↄcluſiones ad honoꝛẽ dei ⁊ fidei
nr̃e tuitõʒ tendunt.iõ volumꝰtuaꝰ ſerenitatẽ ꝑticipem fieri ipᷣiſq; iniũximꝰvtxcũ

pfato fratre ludouico nũtio ⁊ oꝛatoꝛe nr̃o adtuam veniãtcelſitudinc.⁊ ſingula

qᷓ nobis vᷣbo ⁊ ſcpᷣtis rñderunt plene referãt.Deſideramꝰ? itaq; a tua excellentia

vt taʒ ipᷣm ludouicũ qᷓ; ſos oꝛientaliũ oꝛatoꝛes etiam nr̃a ↄtemplatiòe ad tuaʒ

admittas audiẽtiam. ⁊ ſuoꝝ dũoꝝ ad ea q̃ x̃i ſunt deuotõʒ attente ↄſideres.at/⸗
tendatq; tua nobilit as.ꝙ nõ minꝰ qᷓ; oꝛientis reges obligat᷑ ad ſimilia ⁊ maioꝛa i
ↄñis hoſtis deſtructõz ꝓ viribꝰimpẽdenda.⁊ de hoc nos ac ipᷣos ſimul ⁊ totam
ecchiem ratam ⁊ ↄſolatam reddes.eoſdẽq; ntotiꝰad nos remittas votiue expe/
ditos. Cõmiſim aũt dicto fratri ludouico vt nr̃o noĩe celſitudinẽ tuam reddat
certioꝛc.nos in oibnus mãtue oꝛdinatꝭ ꝓnos ⁊ ꝑatos ſine defectu futuros qntuni
ad nos attinet qnetiam vltra qᷓ ibi ↄcluſa ſunt ⁊ nos ↄcernũt omnia nobis poſſi

bilia i dei laudẽ adijciemꝰ.Datũ ro.apud ſcem̃ petꝝ.anno incarnatõl. M. ccco.

k uchu ianuarij põtiſicatus nr̃i anno.iij.ſic ſignatum A d birſpato.
oꝛtat᷑ ↄ thurcum agere bellum ⁊ refert qᷓnto auxilio Epi cccc 5
potẽtiſſime ibꝛim obtinere ⁊ eñ regẽ terre ſctẽ ↄſtituere. * V *
Auſtriſſime pux burgundie.Ego dauid imꝑatoꝛ trappeſſundarum poſt
plurimam ſalutem.libenter ad te ſcribo de his q̃ hic apud nos occutrunt
vt cum certioꝛ factus ꝓ tua regilione ⁊ amoꝛe erga ſigem nr̃am poſſis de
liberaꝛe qͥd tibi agendum ſit. Nuper em̃ ego ⁊ reliqͥ xpᷣiani pᷣncipes qͥ in iſtis ſum

mis regionibus fedus atz ligam iniecimus inter nos.beilum genbnch Sthurcos

⁊ ego filiam cathoianis fris ⁊ pᷣdeceſſoꝛis mei vxoꝛem dedi aſambech qͥ filiꝰ fuit
carailuch potentiſſimi pᷣncipis.Et boc feci vt ipe firmus ſit ⁊ fidelis in liga quã
nobiſcum fecit.⁊ vt ꝑſeueret in bello gerendo ) thurcũ q̃ tenet ↄſtantinopolim
cũ quo bellũ iam gerereincepit in caſ ult regiones ⁊ opida pugnando cepit ã
pe ↄfinia ſua erant.nũc vᷣo reuerſus eſt in pꝛiaʒ ſuã. Itaq; nos ⁊ ipᷣi ꝑati ſumꝰ⁊
expectamꝰ aduẽtum vim infideles quẽadmodũ dñs papa a nos ſcpᷣſit ⁊ ꝑ ſu
um oꝛatoꝛẽ nobis ſigniſicauit.ꝙ vos aena es debeatl inire ↄſiliũ in ciuits/
te mãtuang vt faceretis exercitum ↄ infideles.Quod ſi fadetis nos ꝑati ſumus

5
.
iburgun
bulo ab/
eeſoꝛes
Geöenle
et
.

derit.
ſinen
ig notia,
ltamnz
ceſin
fünlu,
orhaudi
nulote⸗
tpuce⸗
duotoʒ
viredie
oſtopam
etonen
dige
lic
Mi
l
nti⸗
tua;
36 /
ui
ue
e
ridtt
cſtun
dhoſt

ℳ.

(v.
net
curru
poſſod
ei
chun
n
eyt
ſumde
tio
naults/
jſummns

nibꝰ.vt cõibꝰ copijs thurcũ qͥ tenet ↄoſtantinopolim inuadan

Ego cutm. xxx.biremibꝰ ⁊ cut.xx.milibꝰhominuʒ.Aſambech ꝓmptus eſt exi
af bellum iſtud cũ qͥnqginta milibꝰ hoim ad beliãdam⸗ ſuben gengiam 6 gn⸗
⁊totam nataleam.Quapꝛopt᷑ rogo illuminatiſſimaz tominatõʒ tuam vt place⸗
at tibi dare aliqð pᷣncipiũ huic bello ex ptibꝰ hũũgarie. Nam ſi vos aliq impedi
mentũ etiaʒ guum thurco inferetis.vt ipᷣe ad diuerſas ꝑtes diſtrabat᷑ nos adeo
ſpᷣm vrgebimꝰex latere nr̃o vt facile deſtruiꝛ debellari poſſit.Et ſi dñatio tua de⸗
liberat ad ̊ intenderę ⁊ venire ⁊ aliquẽ tuoꝝ mittexe.nos oẽs oꝛientales pᷣnci⸗
pes Senirun⸗ tibi pᷣſtare omne auxiliũ opem ⁊ qcqd in nobis erit ad recuꝑan⸗
daz ihꝛlin. ⁊ te illi xregem ↄſtituemꝰ. Et vt ſcias qͥ ſuinꝰ q ↄfederati ſum⸗ 2⁊ tibi
ꝓmittimꝰ.Ego in pᷣmis qͥ ꝑat ſumſ vt dixi cũ.xxx.biremibꝰ.⁊.xx.milibꝰ hoim
Deoꝛgi⸗ rex las Funnneſt cũ.lx.mmilibꝰ hoĩim.oꝛgoꝛa dux geoꝛgiane ꝑatꝰ? cũ
xx.milibꝰeqtum Bendian rex mirigrelie cũ ſuo Rlio pinpezeif cũ. x. milibꝰhoim
qð illi facile erit. Rabia cũ ſuo fratre ⁊ ſuis baronib?cũ.xxx.milibꝰ hoim. Hatio
gitboꝝ ⁊ aranoꝝ.ꝓmittũt militare ſub vexillo geoꝛgij regis ꝑſaꝝ. Sardebech
dñns armenie minoꝛis cũ.x.milibꝰ hoĩm.Aſambec affinis meꝰ ¶ vt dixi ſinfideł
ꝓmiſit nobᷣ vare trãſitum ⁊ pſonalit᷑ venire cũ qͥnginta milibꝰ hoim. Sunt etiã
nobiſcũ ↄfederati duo alij inñdeles dñi.Caꝛomanꝰ ⁊ dñs Sinoppi qͥ ↄtinue q⸗
runt quõ poſſint ſe vindicare de thurco ↄſtantinopolitano ⁊ terras ſuas recupa
re.aliud impñtiaꝝ ad dñationẽ tuam nõ ſcribo.niſi ꝙ pmendo tibi michaeleʒ deꝰ
algeoꝛij baronẽ ⁊ oꝛatoꝛẽ meum quem ad te mitto.cui fidem plenam ſup iſtis re
bus adbibeas ꝗ vᷣbis oẽm intentõeʒ ⁊ deliberatõz nrãm exponet. Iteꝝ te oꝛo vt
ne ꝑmittas h̊ nrm pium negociũ ⁊ inceptũ fruſtra fieri.qĩ a deo factũ credimꝰ.
Ego ex illo tꝑe q̃ amicitiã pxi cum hoibus tuis q ad has ꝑtes ꝑuenerũt.ſꝑp mibi
agnit?es.tuiq; honoꝛis.⁊ dignitat fautoꝛ ſꝑ fui eroq;. AUale in xpᷣo. ata trap/

peſſunde in palatio nr̃o reſidẽtie. Anno dñi.M. cccc.lix.die.xxij.apiis.

Aſſertio pᷣmiſſoꝝ.⁊ declarat ligam — 76
oꝛientalium pncipum tburcum. Epiſto la. cccxcij.
Lluſtriſſime dux burgudie.Ego . goꝛa dux geoꝛgiane mitto ad te plu-
rimam ſalutẽ. Qm intellexi te eẽ fideliſſimũ xpianum ⁊ deſideraſſe ſꝑ ali⸗/
qͥd agere qð honoꝛi ⁊ amplitudini eẽt ſancte fidei nr̃e ſicut tui fecerũt anteceſio
res. Ideo multũ deſidero tuaz hůe amicitiam. Naʒ ego xpᷣian ſum ⁊ ꝓ defenſio⸗
nę ⁊ amplitudine illiꝰ ſanctiſſime fidei moꝛi cupio:nec cc, libẽtiꝰ facio q; belluʒ
cñ in fidelibꝰgerere.maioꝝ meoꝝ.veſtigia ⁊ ↄſuetudinẽ imitando. Doſt em̃ obi/
tum pꝛis mei multa cũ illis bella geſſi.⁊ ſepiſſime gra dei de illis victoꝛias bhabui

multas ciuitates ipoꝝ debellando cepi.⁊ niſi his ſupioꝛibꝰannis bella q̃dam int᷑

me ⁊ aliq̃s pᷣncipes xpᷣianos finitimos meos oꝛta fuiſſent.maioꝛa pfecto infi/
deles geſſiſſem. Sed ipñtiaꝝ qm̃ mandato dñi vicʒ ludouici nr̃i baftdeen⸗
feci cũ omnibꝰ xpᷣianis finitinis meis.oino decreni oẽm meam facultatẽ ⁊ vires
oẽs aqhibere thurcos⁊ quẽadmodũ ꝓmiſi dño patriache nr̃o.ego pſonalit᷑ cũ
xx.milibꝰedqtum ad boc bellum õ infideles aggrediar qdð vt faciliꝰ ſieri poſt.nõ
ſolum pacẽ ſ̊ fedus ⁊ ligam feci cum oibus pncipibꝰ xpianis in iſtis ſunt regio
b . lant 1². Confederati em̃
ſumus ego ⁊ geoꝛgiꝰrex ꝑſaꝝ auid imꝑatoꝛ traſpeſſunde.bendian rex mirigre
lie.Rabia dux anocaſie:Hedebeth dñs annenie minoꝛis.⁊ alij dñi oꝛiẽtales.ba/
bemꝰetiaʒ nobiſcum in nra ↄfederatiõe.iij.potentes pᷣncipes infidelcs qͥ tburci

——

ↄſtantinopolitani ſunt inimici.caramanũ.ſ.⁊ iſmailberch filium q̊ndam diſpen

diarij.⁊ aſſembech filium qͥndazʒ carailuci.qͥ afembech cũ ↄfinia hẽat exiſta nr̃a

ee cum thurco ↄſtantinopolis ꝓmiſit nobis dare aditum ad inuadẽdum nata
ſan nobelen ghonalit venire cũ omni ſua potẽtia.⁊ in pᷣmis cape ciuitatẽ bur
ſie.⁊ illam poſſideat ꝓ ſe ⁊ potiat᷑ oẽs nos capitulis ⁊ pactoibꝰ ↄcluſimꝰ cũ hac.

L.ↄditione.vt ipſe ſit ſy amiciſſimꝰ xpᷣianoꝝ.Et ſi vos latini pᷣncipes ⁊ ſpli venie/

lns ad recuꝑandam tomum ſanctaʒ ibim.ipſe debeat pᷣſiare vobis omne quod

3 in

potuerit aurilium ⁊ fauoꝛem. hobꝛez nos bec omnia pacem acligam expate

n ia fecim que a qngentis annis citra in his ur̃is regionibꝰ nõ ſunt audita.idq
fecimus ꝑſuaſi.tum autoꝛitate dñi patriarche nr̃i.tum lr̃is dñi pape quibus 14
nos ſcripſit ſe.⁊ omnes pꝛincipes latinos in ciuitate matue debere ↄuenire. ibi
ↄgregato ↄſilio in exercitum pꝛeꝑare ʒ infideles. Mos vo qꝛid vebeinenter cu/
pimꝰ. vt poſſimꝰ vos vna nobiſcum vnire ad banc rem ꝑſficiedam mittimꝰ niog
oꝛatoꝛes cum dño patriarcha nio.ad vos om̃es pꝛincipes latinos.⁊ pᷣſertim ad
te qm̃ accepimꝰ te ⁊ omnes de domo tua diu multũq; deſideraſſe terram ſanctaʒ
recuꝑare.⁊ vt poſſitis rloſaufis oꝛatoꝛibꝰ intelligere quem animũ habeamꝰ
omnes ad boc negocium fidei.⁊ dd ꝑ nos actum ſit hociꝑe. Cupim? etiam ⁊ ro
Famue vt nꝛos oꝛatoꝛes certioꝛes faciatis vt ipſi poſtea referre poſſint an pati
ltis ⁊ pmoti ſumere boc bellum iuſtiſſimũ vt ſciamꝰ qͥ tpe ad arma ꝓgredi de/
beamꝰ.Hoc vnum vobis pollicemur in vna eſtate debellare ⁊ auferre totaʒ na-

4

taliam ⁊ qcqͥd dnñs omoniano ꝝ.i. ipſe thurcꝰ ↄſtantinopolitanꝰ poſſidet ex nr̃o

latere. Alteram vo ptem tominij ſui ꝗͥ grecia eſt quam mare euxinũ diuidit vob

expugnãdam relinqmus.q vobis fadile erit. nam ipſe thurc in medio poſitus

vuo erer ſtn cu reſiſtere minime poterit cito ſuccumbet.⁊ nomen ſuũ e ter
ra delebimꝰ. Quas ob res te ante omnes alios pᷣncipes latinos oꝛo.vt ſuꝑhoc
velis cogitato curam ſuſcipe.⁊ non ſinas banc ↄmoditatem quaʒ vobis offe⸗
rimꝰ pᷣterire. nec dedigner nos imitari omnibꝰ rebꝰpoſtpoſit fidei vtilitati in⸗
tendimꝰ ⁊ vacamꝰ. Quod ſi hanc rem(qð abſit / neglexeris.nibil a nobis actuin

eẽt. nam bac ↄditõe nos obligati ſumus ad hoc hellum ſi vos dñi latini vna no/

biſcuin eritis. Alioqᷣn ſoluti ſumꝰ ab iſta liga ⁊ ↄfederatõe. Omnia em̃ nrᷣa ↄcilia

2 rones depenqent a l̃is pni pape.ꝑ vnñ̃m patriarcham ad nos allatis.qᷓs veras
eẽ pᷣſuppoſuimꝰ Et finalit᷑ hoc vno ↄſiderato ꝙ ſi hoc tꝑe cum a nobis ſitis.iuua

ti adiuti nibil faoet. biciniqſſimus tburcus interim tantas vires animos ſu

met. vt añ ipſi reſiſtere volueritis.nullo mõ poteritis. ⁊ om̃es nr̃i conatus ſi vos
non rñdeatis inanes foꝛent.eritq; fere impoſſibile iteꝝ nos in iſtis regionibꝰ tam
pꝛonis voluntatibꝰ vnir ſiout nuc ſumus. Multa eẽnt dicenda ꝗ p meum oꝛato
rem poteris agnoſcere.cui fidem indubitatam pᷣſtare poteris.habeaſq; eum oꝛo

ↄmen tum. Aale in rpo. Data in carceche anno. Nd. cccclix.nouẽbꝛis.

Aaertosdtoogx. Ebpiſtola .cCcCCxciij.

Auſtriſſime dux bur ndice. Ego geoꝛgi? rex ꝑſaꝝ te plurimum ſaluto.?

vt intelligas ꝗᷓ res geſte ſunt impntiamꝑ nos in oꝛiẽtè iſtas lrãs ad te ſcri
bo. Scias igit me ⁊ omnes pꝛincipes xpᷣianos ꝗq moꝛamur in iſtis regio/
nibus feciſſe int nos pacem ⁊ fedus acligam.⁊ ↄiuraſſe inuadere cum omninẽo
conatu ⁊ potentia thurcos.ſ pᷣſertim illos qᷓ ſunt in ↄſtantinopoli.qm̃ ſunt xpᷣiʒ
noꝝ inimiciſſimi. In q qdẽ liga nos ſinguli apparatum ⁊ copiaꝶʒ nias obtulimꝰ
Ego ꝓmiſi ꝑſonalit exire cum. xi.milibus boim.hauid impatoꝛ traſpeſi undan
obtulir ⁊ patas bzʒ.xxx.biremes cum vinginti milibꝰ homini. Bendian rex mi/
nigrelie omnem ſuam potentiam erhibuit. Gogara dux geoꝛgiane pſonalit ve/
niet cum. xx. milibus eqtum. Rabia dux anocaſie cum ſuis fratribus ⁊ baronibꝰ

ꝓmiſit nobiſcum.⁊ ipſe veniet cum omni ſua potẽtia. Berdebech dñs in arme

nia minoꝛi pollicit? eſt ad banc noſtraʒ expeditòz. xx. milia hominum. Sunt eti⸗
am in dicta liga.⁊ alij ppli githiarani ⁊ ſaſoni ⁊ tres vñi potetes thurci.qᷓ ꝓmpłiſ
ſimi ſunt mouere bellum domui othonianoꝝ hoc eſt thurco vño ↄſtantiuopolis
qn vnus eſt Garamãnus. alter Iſmailbech filius andam ſtipendiarij. terci ali⸗

„

embech rex meſopotamie filius qndam carailuci.qᷣ ⁊ potẽs ⁊ capitalis inimicus
omnia ſuꝑꝛadicta int nos capitulis penis ⁊ alus vinculis pmmiſimꝰ. ratac feci/
mus hac.ſ.ↄditione adiecta.ſi vos latini vos mouebitis ⁊ nobiſcũ vna eritis ex

