Et accipiat᷑ hͥ in loe pᷣncipium ꝓ filio.ſicut in pſalmis de ſuo filio dicit deꝰ. Te⸗/
cum pᷣncipiũ in die vᷣtutl ſue in ſolẽdoꝛibꝰ ſctõꝝ ex vtero añ luofeꝝ genui te.Atz
ita in exoꝛdio naſcẽt indi.trinitas ipᷣa in dinis ꝑſonis adducit᷑.̊ ſi placeret.int᷑/⸗
ſeri poſſet de heloym ſ̃m ieronimũ ad marcellum.temptãs dyabolus pᷣmos pa
rentes.int᷑poſito ᷣpente ⁊ ſuades vt edant de ligno ꝓbibito.eritis inqͥt ſicut dij.
ſciẽtes bonum ⁊ malũ.qð ꝓinde accipiẽdum acſi diceret.eritis ſicut dine ꝑſone
qbꝰignotum ẽ nihil.⁊ cum eiecit adam ð ꝑadiſo inqᷣt dñs.Ecce adam fact? ſicut
vnꝰex nobis qbus nobis pꝛi.ſ.⁊ filio ⁊ ſpniſancto. Sʒ manifeſtiꝰeadem trinitas
oñdit᷑ cum dẽ. Faciamꝰhoiem ad imaginem ⁊ ſimilitudinẽ nrãm.cũ ait faciamꝰ
⁊ urãs.plures ꝑſonas inducit.cũ dicit imaginẽ vnitatẽ diuinitat oñdit.nec ſoli⸗
tariꝰeſt cũ dicit faciamꝰ.neq;ʒ alieno a ſe loqꝗt᷑ qͥ nr̃aʒ ait. Ouo ſunt pluralia vᷣba
faciamꝰ ⁊ nr̃aʒ:vtvideat᷑ pꝛ cumffilio ⁊ ſpũſancto miſcerę ſmonẽ.qð nõ ſono vo

cis ſ intellectu qᷓ̃ ſingularia ſunt.qꝛ vn?eſt ꝰ.⁊ vna expᷣſſa eſt diuinitat eẽntia.
DHixerat creauit de celũ ⁊ terram. mox ſubiũgit᷑ fanamꝰ.⁊ nr̃am.vt pluralitas in
pſonis intelligat᷑. Jdes ⁊ pſalmiſta canit regꝰ dum ait.vᷣbo dñi celi firmati ſunt
⁊ ſpñ oꝛis eiꝰ omnis vᷣtus eoꝝ.Quid manifeſtiꝰ dici potuit in ↄditõe celoꝝ tres

pſone ↄcurrũt.dñsg.vbuʒ ⁊ ſpũs.pñs pꝛẽm expᷣmit.in vᷣbo filium accepimꝰ.ſpm̃

is quẽactiñ vocamꝰ.Et rurſug phᷣa vt trinitatẽ pſonaꝝ in initate cognoſcas.
ter deũ ꝓuocat in bñdictõe. Bñdicat nos inqᷣt de? deꝰ ur̃.bñdicat nos deꝰ: ⁊ me⸗/

tuant eumvniuerſi fines terre.Trina dei ↄfeſſio.trinitatẽ expᷣmit pſonaꝝ.⁊ cum

ſubdit᷑.metuaãt eũ vniuerſi fines terre.vnitas aꝑit᷑ dinitatl. In ꝑs q̊ʒ.xiiiij.mul⸗

tum expſſe trinitatẽ innuit.cũ dicit filio.ſedes tua de? in ſeculu ſeculi.⁊ poſtea ſub
dit.pt᷑ ea vnxit te deꝰ deꝰ tuus.i.pꝛ ⁊ ſpũſſanctꝰ.⁊ cũ ſeqᷣt᷑.pꝛe ꝑticipibꝰ tuis.my

ſterium incarnatõis aꝑit de qͥ ſuo loco ꝓſeqmur.yſaias in viſione ſua clamantia
introducit ſeraphin. ſanctꝰ.,ſanctꝰ.ſanctꝰ.dñs deus ſabaoth.ter ſanctꝰad tres ꝑ⸗

ſonas refert᷑. ⁊ ſemel dñs ⁊ ſemel deꝰ dẽ.qꝛ vn?eſt dñs ⁊ vnꝰẽ deꝰ.Et rurſus idem
vates ex ꝑſona xpᷣi loqͥt᷑ ⁊ dicit. ñs męmiſit me ⁊ ſpũs eiꝰ.dñs meus inqͥt.i.pꝛ
miſit mę.ſ.filiũ.⁊ ſpũs eiꝰqð eſt ſctũſſpũs.qͥs h̊ nõ intelligit trinitatem: nõ latuit

ꝓphas h̊ myſteriũ. Poſſent ⁊ alia plura hmõi teſtimonia ex veteri teſtam̃to affer

ri.ꝗᷓ trinitatẽ planeę oñdũt.planiꝰ tñ locutꝰeſt i euãgelio dñs.qͥ cũ in oꝛbẽ mittẽt
viſcipulos.Eũtes inqͥᷣt docete oẽs gẽtes.⁊ baptiʒate eos in noie pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpũi
ſancti.tres noiauit ꝑſonas. Iu noie dixit nõ in noibꝰ.vt eẽntievnitatẽ in ꝑſonaꝝ
trinitatẽ mõſtraret.⁊ iohᷣes euãgeliſta qͥ de pectoꝛe dñi veritatem bauſit in epla
ſus inqt. Tres ſunt qͥ teſtimoniũ dãt in celo.pꝛ.vᷣbum.⁊ ſpũſſctũs.⁊ hi tres vnũ
ſunt.&t apls paulus.miſit inqᷣt ſpm̃ filij ſui in coꝛda via.⁊ alibi. Spũs eiꝰ qͥ ſuſci
tauit iſjm hitat in nobis.Et iteꝝ ex ipſo inqᷣt ⁊ ꝑ ibßm Z in ipᷣo ſunt oia.ipſi honoꝛ
⁊ gloꝛia. er ip̃o dicit pt᷑ pꝛem.⁊ ꝑ ipᷣim ꝓpt filium.in ipᷣo ꝓpt᷑ ſom̃ſanctum. Mon
bieit ex ipſis aut ꝑ ipᷣos ſiux in ipis.nec in ipᷣis ſᷣ iſi bonoꝛ ⁊ gloꝛia inqᷣt.vt trini

—— — — ——W

E

—

tatem ſimul ⁊ vnit tẽ cognoſceremꝰ.Atʒ bis teſtimonijs ⁊ auctoꝛitatib illumi

nata eſt deſuꝑ xpᷣiana ge. Sutma em̃ fiducia ↄfitet᷑ ⁊ pᷣdicat vnum eẽ deũ.

1
q̊ eſt cꝗ cãꝝ.pᷣncipium ⁊ finis oim reꝝ.⁊ omnis auctoꝛ creature ⁊ ſummũ bonũ.
⁊ nihilomiꝝꝰ tres ꝑſonas in deo recognoſcit.⁊ trinitatẽ in vnitate venerat᷑.Cui
aduerſat᷑.ſalut exꝑtem ſe reddet.⁊ ambulat in tenebꝛis ⁊ veritas nõ eſt in eoo.
u vo ſi ſapias de tencbꝛis emerges.⁊ candida luce ꝑfuſus.ſacratiſſimã trinita
tem ⁊ cognoſcẽdo coles ⁊ colẽdo cognoſces.nec aduerſaben ſacroſancto cuãge
lio in q̊ legit᷑. Aerbum caro factũ eſt. Negat tuꝰ legifer incarnatõʒ vbi.nam cur
inqt facteſt deꝰ bomo ⁊ in ligno cruc paſſus.qͥ alio mõ humanũ genꝰ redimere
poterat.negat tua lex xpᷣi necem.⁊ alium ſuo loco intfectũ exiſtimat.neęc deuʒ in⸗
carnatum cognoſcit neq; cruciſixum aut moꝛtuũ.Mos verũq; pᷣdicamꝰ.qꝛ factuſ
eſt homo deꝰ.⁊ paſſus c.⁊ ꝓp ſalutẽ hoĩs h facta eſſe teſtamur.Ait em̃ de ſeipſo
dñs.venit filiꝰ hois ſaluare qd pierat.Cõſtabat pᷣmi pentis errato omnes hoies
culpa teneri. clauſa erat ꝑadiſi poꝛta.nec moꝛtalibꝰpatębat in celũ aditꝰ.ece
bat ſummaʒ dei bonitatẽ boĩem qͥ ceciderat repare.necmiſeꝝ eſſe ꝑpetuo ſine⸗
re.qͥ ad beatitudinẽ ꝑfrnẽdam creatꝰ fuerat.ᷣ obſtabat iuſticia dei ꝗᷣ 8 petõ ſatil
factõʒ Seb ar. dianus erat infinita pena.qᷓ maieſtatẽ offenderat infinitam.nec
hõ tanti erat vt infinitã poſſet redimere culpam.ſtabat binc dina iuſticia vltõ ꝰ
petẽs.illic vtina bonitas miſerẽdum eẽ ↄtẽdens.Audiẽda fuit vtraq; vox.qꝛ vli
uerſe vie dñi miſqia ⁊ veritas.qꝗ̃re etſi poterat deꝰ alit᷑humane imbecillitati cõ
ſulere.eſt em̃ omps.h̊ tñ ↄueniẽtiſſimꝰ fuit modus quem elegit.vt aſſumpta haa
mana nã.ipᷣe penas ſolueret. Factꝰ ẽ deꝰ homo.vt hõ fieret deꝰ.veritas de terr
oꝛta cẽ.⁊ iuſticia de celo ꝓſpexit.ↄiũcta eſt humanitasg dinitati vt acciꝑet ð pleni/
tudine bonitatl.ꝙ ſue defectum ſuppleret mfrmetzt; Jult h̊ modus ſaluãdi hu⸗
inani genendini bonitati ↄuenis.ſatiſfactum eſt iuſticie ſimul⁊ miſcdie.ſatiffa⸗
ctum eſt amoꝛi ⁊ odio. Placuit h̊ Sinepotẽtie.q̃ oẽm defectum nrim ſua vᷣtute ſu

pat. placuit ⁊ ſapie.q̃ nihil fruſtra nibil nõ decent᷑ ac ↄueniẽtiſſime facit.Et lʒ ne⸗

ceſſitate abſoluta q̃ nccium dicimꝰ ſine q̊ aliud e non põt.incarnatio vᷣbi neceſ/
ſaria nõ fuit.eo tñ mõ q̊ͥ neceffarium accipit᷑ id q̊ͥ ↄueniẽtius ⁊ ↄgruentiꝰ ꝑuenit᷑
ad finem.dicere nõ pudet.ad reꝑatõʒ bominis incarnatõʒ filij dei neceſſariaʒ fu
iſſe. Ego ſum deꝰ.ego ſum dñs.⁊ nõ eſt abſq; me ſaluatoꝛ.ex ꝑſona vpᷣi inqᷣt yſai⸗
as.qꝛ nõ poterat homo ſaluarę ſeipᷣm.Et neceſſarium fuit vt homo ſœret deug.
⁊ &ò hbomo ſaluaret boĩem ꝓpt᷑ qað pulcerrime⁊ ad ppoſitũ aptiſſime inqͥt.ex nrjꝭ
feſſoꝛibus vnus in huncmodũ de myſterio dine incarnatõis. Suſcipit᷑ a maie/
ate hunulitas.a vᷣtute infirmitas. ab et᷑nitate moꝛtalitas.⁊ ad dependendum
ↄditõis nature debitum.nã inuiolabilis ẽ vnita paſſibili.deuſq; ver⁊ homo ve

rus in vnitate temꝑat᷑.vt qd nr̃is remedijs ↄgruebat.vnꝰ atʒ idem hoĩm deiqʒ

mediatoꝛ.⁊ moꝛi ex vno ⁊ reſurgere poſſet ex altero. Miſi em̃ eẽt verus deꝰ.non

afferret remedium.niſi eẽt verꝰ homo.nõ pᷣberet exemplum. Intelligis q;cõue⸗
nient filius dei.carnem aſſumpſerit vt deꝰ*. ⁊ moꝛtem obiret vt homo.Sed q̃ris

teſtimonia antiq legis.nõ negabimꝰ pᷣſto ſunt.ecce inòᷣt vſaias.vᷣgo ↄciꝑiet ⁊ pa
riet filium ⁊ vocabit᷑ nomẽ eius emanuel qð interpᷣtat᷑ nobiſcũ deus.Quõ no⸗

biſcum deus.niſi qꝛ vbum caro factũ eſt ⁊ hitauit in nobis.Et iteꝝ eiuſdẽ h̊e

vᷣba ſunt. Duer nat?cẽ noſ̊ ⁊ fili?ꝰ datus eſt nob.cuiꝰimpiũ ſuꝑ humeꝝ eius.⁊ vo
cabit᷑ nomẽ eirad mirabilis.ↄſiliariꝰ.deus foꝛtis.pꝛ futuri ſcculi.pᷣnceps pacis.
An nõ ſic Renm incarnatõis plane oñdit᷑.⁊ q̃ tunc futura eꝛãt tanch pterita
manifeſtant᷑. Ruer inqᷣt natꝰeſt nob.qꝛ natꝰeſt in hũana ꝑuitate.⁊ datꝰ ẽ filus.
quẽadmodũ iohes ait.qꝛ ſic deus dilexit mm vt filiũ ſuũ daret vnigenitum.da
tus ẽ xpᷣc ex Sinitate.natꝰex bumanitate.natꝰex virgine.cuidimꝑium ſuꝑ hbume
rum eius.qð eſt imꝑium xpᷣi.niſi lignum crucl.in q̊ͥ pependit.mũdũ vicit. aereas

ptãtes debellauit.⁊ ſubacto triũpha tog dyabolo regnũ ſuum potenter intrauit

Opoꝛtuit em̃ xpᷣm pati.⁊ ſic intrare in glaʒ ſuã.vt hbʒ in euãgelio luce. Smꝑiuns

igit᷑ ſuꝑ bumeꝝ eius fuit.qꝛ crucem ſuam ſuis geſtauit humcrig.qᷓ;uis eo fatiga⸗
to. ſimon cyreneꝰ angariat? ſit eam tollere.dẽ admirabilis pt ſigia ⁊ ꝓdigia que
fecit lumẽ ceci. auditũ ſurdis.claudis ambulatõʒ.debilebꝰ foꝛtitudinẽ ⁊ moꝛtuis
vitaz reſtituẽs. Cõſiliariꝰappellat᷑. ꝓpt᷑ euãgelica ↄſilia qᷓ adiecit antiquę legi.De
us aſſerit᷑. ne putares puꝝ boiem natum.naʒ de? bumane nature ↄiũctꝰ eſt. Yoꝛ
tis.qꝛ ſpoliauit infernu.⁊ poꝛtas ereas ↄfregit.⁊ vectes ferreos viſſipauit.pẽ fu
turi ſeculi.qꝛ celũ aꝑuit electis ⁊ regnũ bomi pᷣpauit et᷑num poſt hãc vitam in ce
leſti irtin.pnceps pacis.qꝛ nato xpᷣo clauſum ẽ apud rõnos templuʒ iani.⁊ mira
pax eſt oꝛta.⁊ gia in excelſ deo cãtauer̃t angeli.⁊ in fra pax hoibus bone volũta
tis. Añ dicit ⁊ alio loco idem yſaias ĩcarnatõʒ vbi dicẽs. Oñs em̃ iuder nr.vñs
lucifer nr.dñs rex nrñ.ipᷣe veniet ⁊ ſaluabit nos.qð ꝑide accipiẽdum ẽ.acſi dicit.
carnem accipiet ⁊ moꝛtẽ p nob ſubibit.Et rurſus.vere tu es deꝰ abſcõditꝰ.deus
iſrſaluatoꝛ abſcòditꝰinqt.qꝛ in carne latuit.ſaluatoꝛ iſrł.qꝛ ſua moꝛte nr̃aʒ moꝛ
tem redemit. Et ne puteg tpalem eſſeſalutẽ. ſaluatõis genꝰ? addiditiſrt.ſaluatꝰẽ
inqᷣt in dño in vtute dñi.T ſubdit ſalute et᷑na quam ↄſecuti ſunt oẽg qᷣ ex iſrt xpᷣo
crediderũt.aꝑtiſſimnũ teſtimoniũ eſt vſaie.ſᷣ audi ieremiã ſua ſunt hH vᷣba. Ecce di
es venient dicit dñs.⁊ ſuſcitabo Rerne iuſtum ex ſemine dauid.⁊a regnabit rex et
mgaghs erit. ⁊ faciet iudiciũ ⁊ iuſticiam.⁊ in dieꝰꝰillis ſaluabit᷑ iuda ⁊ hitabit iſrł
ↄfidẽt.⁊ ̊ eſt nomẽ qð vocabũt eum.deꝰ iuſtꝰnr. Conſidera vᷣba⁊ attẽde mvſte/

ria. Suſcitabo int germẽ iuſtum.i.xpᷣm ſctm̃ ⁊ iuſtum.ex ſemine dauid ᷣm car
nem.qꝛ ex ꝓſapia regia ⁊ de ſanguine dauid. Maria mr̃ vñi nata eſt.⁊ regnabit
rex.quõ regnabit.ſane qu amog pſͤ e apud matheum in euangelio dicit. data
eſt mibi oĩs ptãs in celo ⁊ in terra.qð eſt regem eẽ.⁊ ſapiens erit ait ſapia.ſ.crea
ta que bois eſt.⁊ increata que dei eſt.⁊ q̃ eſt añ ſecula.et faciet iudicium diſcret
⁊Z iuſticiam diſcuſſionis nũc diſcretõis dum elegit ex moꝛtalibus q̊s vult.⁊ alios
ſuo arbitrio dimittit.et in fine ſeculi iuſticiam diſcuſſiõis.qñ reddet vnicuiq; ſ᷑m
oꝑa ſua. In diebꝰillis ſaluabit᷑ iuda.i.qcunq; crediderint ⁊ baptizati fuerint ſal
ui erunt. ⁊ hitabit iſr ↄfidenter in ſtatu ecclie triumpbantis.⁊ hoceſt nomen qd
vocabunt eum de?iuſtus nr̃.vt ſcias qꝛ xpᷣc ex ſeminè dauid natus eſt.non ſoluin
bomo ſ etiam deus eſt. nec alteri qᷓ; xpᷣo h̊ͥ verba conuenire pñt. Accedat ⁊ alius
Ipbᷣa haruch noie. Quid ille ait. Hic eſt inqͥt deus nr̃ ⁊ excitabit᷑ alius aduerſus
eum. Dic Ainuenit oẽm viam diſcipline ⁊ tradidit illam iacob puero ſuo.⁊ iſr
pilecto ſuo.poſt hec in terris viſus eſt.⁊ cum hominibꝰ ↄuerſatus eſt.dorent bec
omnia incamatõeʒz verbi ⁊ bominem factum dei filium manifeſtant. Munc de
moꝛte audi ⁊ eos ↄtemnito qͥ xvpᷣm volunt eſſe trãſlatum et nõdum moꝛtuñ. Sʒ
incredibili demẽtia citra diem ſupᷣmum iudicij cum omnibꝰangelis intficiendũ
utant. & nephandam audaciam ⁊ ſtulticiam als inauditam.dimittimꝰ ange
os qꝝ ſubſtantia ineoꝛpoꝛea eſt ⁊ imoꝛtalis.Xpᷣm intfectum negaut ⁊ aiũt intſi
ciendum. ac dauid ex ꝑſona xpi.que nõ rapui tunc inqt exoluebam.qꝛ nõ pecca
uit ⁊ penas dedit.et ꝓ alieno delicto moꝛtem ſĩ ubijt. Qð manifeſtiꝰ yſaias oñdit⸗

6

dicens. Aere languoꝛes nr̃os ipᷣe tulit. et doloꝛes ur̃og ipſe poꝛtauit. Ipſe vulne
ratus eſt ꝓpt iniqtates nr̃as.attritus eſt ꝓpt ſcelera nra.di ciplina pacis nr̃e ſup
eum. et liuoꝛe eius ſanati ſumꝰ. Omnes em̃ nos.q.oues errauimꝰ.a vnuſqᷣſq; in
via ſua declinauit.⁊ deus poſuit ſuꝑ eum iniqtatem.i.penam ꝓ iniqtatibuslexpi
andis.oĩm nr̃m.et ſubdit᷑.oblatus eſt qꝛ ipᷣe voluit ⁊ non aꝑuit os.ſuum.et pau/
lopoſt. tradidit in moꝛtem animau ſuam ⁊ cum ſceleratis deputatꝰ eſt.ipᷣe mul/⸗
toꝝ petã tulit ⁊ ꝓ tranſgreſſoꝛibus rogauit.Oi vidiſſet pha paſſionem xpᷣi vix
Pauiſte aptius loqͥ Mec ieremias cacuitoꝛmenta dñi qͥ eum in ligno cruc ita
oquentem inducit. O vos omnes qͥ traſitis ꝑ viam.attẽdite et vi.ſi eſt d.ſicut
do. meus. Et ipᷣe ſaluatoꝛ.de ſe ait. Ecce aſcendimꝰ ieroſolimam ⁊ filius bominis
tradet õ et ſcribis et ↄodemnabũt eum moꝛte.⁊ tradẽt eum
gentibus adiliudeẽdum ⁊ flagellandum et crucifigendum.xet tercia die reſurget.

„

—

— — —

4

Et iteꝝ alibi. Sicut moyſes exaltauit ſerpentem in deſerto ita exaltani opoꝛtzʒ ſi
lium hois.vt omnis qͥ credit in cum nõ ꝑeat.ſᷣ hẽat vitam efnam Et ne de moꝛ⸗
te dubites ſcribit euangeliſta.Cum accepiſſet ih̊s acetum dixit ↄſummatum eſt.
⁊ inclinato capite emiſit ſom̃.ꝓphe xpᷣm moꝛituꝝ ⁊ a moꝛtuis ſurrectuꝝ pᷣdixer̃t
euangeliſte.⁊ obijſſe in cruce ⁊ ſepultũ reſurrexiſſe tercia die affirmant.certa res
eſt. nibil amnbi guitatis bʒ veritati oinnis ↄſonant.reſurrexit dñs.aſcendit ad ce·
lum ⁊ venturꝰeſt iteꝝ ⁊ faciat indicium.in fine ſeculi.Tua lex ̊ non recipit qꝛ ñ
ſapit de xpo q̊ ſaꝑe opoꝛtzʒ.Cuiꝰ alteꝝ aduẽtum nõ ſolum euãgelium ſᷣ antiq eti
am vates oñdunt ſicut Banante de ieremia diximꝰ ↄteſtis eius eſt daniel dicẽcs
Eccę in nubibꝰceli qſi filius boĩis veniebat.⁊ vſqʒ ad antiquum dieꝝ ꝑuenit.et
ſeqt᷑. ⁊ dedit eis ptãtem vbonoꝛem et regnum.et omnes ppi tribus ⁊ ligue Puiẽt
ei.Quibus vᷣbis veri doctoꝛes iudicium xpᷣi facile inueniũt in fine l Ce e
xpᷣc de ſeipᷣo loqͥt᷑. Dicovobis ꝙ vos q̊ ſecuti eſtis me in regeneratõe cum ſede/
rit filius bominis in ſede maieſtat ſue.ſedebit et vos ludicantes duodecim tri
bus iſrł. Et in actibus aploꝝ legimꝰ ↄſtitutum eẽ xpᷣm a deg pꝛe viuoꝝ et noꝛtu

7 „— —„

oꝝ iudicem. Hec nos de deo ſentimꝰ.̊ et firnit᷑ credimus.̊ ſalubꝛit᷑ pᷣdicamus

etern am vitam ꝓmittẽtes aemnbeeanregne etiin trinitat noie ba btizart a
faciunt euãgelio digna.Quen que ſit:iſta vita eterna.qd agat illichomno.q̃ vðlu
ptate letet᷑.et quam beatitudinẽ aſſequat᷑.rñdemꝰcum euagelio ioh.Hec eſt vi⸗
ta etnavt cognoſcant te veꝝ deum et quẽ miſiſtiihſm xpᷣm.ſũma ibi felicitas eit
vigere deũ in ſua nã.et eius vfeu bonitate gaudiũ nr̃e mẽtis erit.bac ſatiabimur
hac iplebimur.hinc ſumma felicitas erit bꝛe deũ et deũ cognoſcere Nidemus em̃
nũc ꝑ ſpeculum vt ait apłs.tũc facie ad faciem.et in iubilo.teſte Job in facie dñi
videbimus lumen.et ſatiabimur cũ apparuerit glia eius.et erimꝰ ſibi ſimiles ſiẽ
ait ioh. Hec oculus vidit inqͥt yſaias necauris audiuit nec in coꝛ hominis aſcen
dit. que ꝓmiſit dñs diligẽtibus ſe.Et apo.nõ eſſe dignas ↄpaſſiones buiꝰ ſeculi
dicit ad futuram gloꝛiam q̃ reuelabit᷑ in nobis.Tua lex in alia vita flumina laci
et mellis et vini ꝓmittit.et cibaria delicata et vxoꝛes multas et ↄcubinas et vir
Einumn Foltug et angeloꝝ in turpibus obſequus miſteria.et qͥcqͥd caro depoſcit.
bouis h̊ ꝑadiſus et aſini potiꝰq; hominis eſt. Nam qͥs moꝛtalis eſt hois hñs fa
ciem.qͥ ꝑ omnęm vitamſuam coꝛꝑi pᷣuiat.qs non aliqñ in mẽtis ſeceſſum abit.
qs non paſcit intellectum aliqñ et a ſenſibus recedit ſpeculãdo.An nõ eſt bono⸗
ris et glie voluꝑtas multo iocũdioꝛ et diuturnioꝛ qᷓ; venen. An nõ dultioꝛ eſt bñ
acte vite laus q; cibus ipſe vel potus. Bibit ſapiens atzʒ edit vt viuat.tua lex iõ
vitam aſppetendam homini exiſtimat vt edat et bibat. Sicut in ̊ ſeculo carne
us fuit legifer tuus ita et in futuro carni ſtudẽdum putauit.neq; curauit ſatiare
mẽtẽ cui omnę ſtudiũ fuit iplere ventrẽ.atzʒ in ea re ſummũ bonũ eẽ putauit.qð
neqʒ; gẽtiles phᷣi pᷣter paucos admiſiſſent.int᷑ qs ſumma fuit de ſubmo bono diſ
ſenſio.Alij in doloꝛis pᷣuatõe felicitatẽ poſuer̃t.vt divonius.Alij in hboneſtate vo
luptati ↄiũcta.vt calypho et ſinomachus.alij in ſciavt erilus.alij i ſola vtute atʒ
honeſtate.vt enõ et ſtoici.alij in bonis animi et coꝛpis et foꝛtune.vt arib.et ꝑi /
patetici. Soli ariſtippus et epicurus et eoꝝ ſcola ſummũ bonũ i voluptate loca/
uer̃t.atz his tua lex ↄfoꝛmis eſt qͥ fex eim PBo et fetidũ ſcenũ fuere. nec tñ illi ĩ
eo erroꝛe fuefr̃t vt hãc felicitatẽ in altero ſeculo expectar̃t qbus future vite ſpes
nulla fuit mõlem aiaʒ exiſtimãtiũ.nr̃i phi ſummũ bonũ nec in fra nec in ſenſu.õS5
in celo et in deo q̃rendũ cenſent.et eo ſatiandã mẽtem exiſtimãt. Et nꝗ inſtituit
nos vt celũ aſpiciẽtes eo votis oĩibus aſpiremus.ſicut ẽ illud poeticũ. Os hoim
ſublie dedit celũqʒ videre iuſſit: ęt erectos ad ſidera tollere vultus.qͥs neſcit finẽ
his pᷣſtare que ſunt ad fincẽ.oĩa h coꝛpea oblectamẽta eo repꝑta ſũt.vt ſpes boĩs
ↄſeruari et in ſuum finẽ qͥ eſt deus ꝑ bec adduci poſſet. Quis aut ederet aut bi-
beret aut ꝓcreandis liberis oꝑam daret.niſi eſſet in his aliqua delectatio.at hec
non eſt finis bominis qui ad deum factus eſt.et niſi ad deum veniat nunꝙᷓ quie⸗

Iclt. nec ꝑ carnales delectatões ad dei ipᷣm puenit᷑.s qnto his magis imerſus eſt

bõ. tanto ab ipo do rᷣmotioꝛ. qͥ aliqñ eo beatioꝛ exiſtit. qnto angelice Bincq; na
ture magis ac mag adberet. Mec curat carnalia deſideria qͥ bon s fruit᷑ ſpnaubꝰ.
ſicut iguis ⁊ aqᷓ ſimul eſſe nõ pñt.ſic delicie ſpiritales carnalibuſ nõ coherent.tra
bunt ille ad ſe bumanam naz et totazʒ in ſe rapiunt. nec ſentire ſinut que caro ap
petit. Guſtato ſoũ eſipit omnis caꝛo.vt indt vnus ex nr̃is. Lua lex in ꝑadiſo vo
luptates admittit ds nec ſalon nec ligurgus ꝑmiſit in terra. Quot feditates ð ci
bo ⁊ potu.⁊ alijs voluptatibus oꝛiunt᷑.qs in ꝑadiſo nepbas fuerit noiare.aut ei
gignerent᷑ ſine fine bomines ⁊ implerẽt omnig nunq; moꝛitur.aut fruſtra eẽt ꝑ-
in xtio man ⁊ femine ſine fructu.que etiax in ̊ ino damnat᷑.Dic! qͥd g̊ feminis
opus eſt ſi nõ eſt coitug. Dicim?⁊ nos qͥd opus eſt coitu ſi nõ eſt generatio. ꝓpter
voluptatem dices. at ̊ feda voluptage ⁊ indigna.que paciſum nõ ingredit᷑.na
uõ ilic ꝑmiſſa erit Hͥ tupitudo.que h̊ tanqᷓ; obſcena ꝓ bibet᷑.⁊ tm̃ pt᷑ ſobolem
aut euitandi maioꝛis mali cã omittit. Ipocrates diuine vir ſcientie.venereum
coitum ꝑtem eſſe qᷓndam moꝛbi tetrimi exiſtimabat.quein nii comicralẽ dix ert.
Quis igit᷑ hñs alidd bumani pudoꝛis.qc vt vbis cuiuſdam gẽtilis vtamur.vo⸗
luntatibꝰ iſtis duabus coeũdi atʒ comedendi.que bomi cũ ſue atʒ aſino cões ſũt
atulet᷑. nõ ſunt h̊ que pia mẽs in celo redàrat. Sicis iteꝝ nõ erit plena felicitas
in padiſo ſi aliqd defuerit oblectamenti genus. vt exiſtimas cũ varijs rebus ob
ledent bomines. ſaltatõe. venatõe. piſcatõe.ludo. lucro.cãtu. cbo.potu. venere.
⁊ alijs qpluribus.eadem oia in ꝑadiſo tuo reqͥres ⁊ cum vᷣgilio dices. Que graꝗ
curruum unmor fuit viuiſe; cura.nitẽtes.paſcere e̊s eadem ſequit᷑ tellure re
poſtos. Nana h̊ phia eſt.quam nulla vnq; ciuitas.vñ inſtituta recepit.nos vt di

9

timus mentis gaudia ⁊ ſpales xælicias querimꝰ. Beatituto nr̃a quaʒ expecta-
mus in altera vita. eſt ipſa dei viſio qᷓ nibil optatulius inueniri põt. Videbit em̃
btũs animꝰ. ⁊ q̃ ſt᷑ in celo.⁊ q̃ ſᷣ celo.qᷣd erit qd eiꝰ aſpectũ fugiat qͥ videbit vidẽ
tem omnia. Que nunc vident᷑ obſcura de deo.d trinitate. & incarnatõne vᷣbi de
ꝓceſſione ſanctiſpũs.de ſacramẽtis ecche.de ceteris archanis.tunc apta erunt⁊
manifeſta. nulium deerit oblectamẽtum.nibil reqret vltra plenus animus.nam
qd pieno opus eſt. nibil illi deeſt qͥ nibil cupit. deſideria nr̃a implebit optimus ne
marimus deus. in qᷓ omnia bona ſunt. nec vllum cupiditatibus nr̃is relinquet lo
eum. Erit deus omnia in omnibus qͥ ſine fine videbit᷑.ſine fine amabit᷑. ſine defa
tigatione laudabit᷑.que lingua dicere.vel qs intellectus caꝑe ſufficit illius ſupꝑne
cinitatis qnta ſint gaudia. angeloꝝ choꝛis inteſſe. cu m beatiſſimis ſpiritibꝰ glo⸗
rie pditoꝛis aſſiſtere. pñtem dei vultum cernere incircũſcriptum lumen videre.

„ „

pulſo moꝛtis metu afici.incoꝛruptõis ppetue munere letari. Heqʒ illic beatitu⸗

to bumani coꝛpis in epulis erit. aut in vino aut in coitu. Ex redundantia heati-

endinis anime gloꝛ ſicabitur coꝛpus ipſum ⁊ ſimilitudinem eius induet. Fulge
bieranch ſol in conſpectu dei. tenuitati eius nulla reſiſtet materia. leuitas ⁊? agi-
iſitas infintta ſpacia in ictu oculi ꝑmeabit. nihil erit ̊ amplius ledi poſſet. Inuio
labile erit ⁊ impaſfibile.moꝛe anime.Et ita totus bomo exultabit ⁊ dicet cumn ꝓ
pbeta. coꝛ meum ⁊ caro mea exultauerũt in deum viuum. Mec fruſtra crit diffe⸗
rentia ſexuum aut artus rei ſuꝑfluent. reſurgent viri ⁊ femine integris mem/
bꝛis. ⁊ nõ ſolum in ſpẽ.ſ in ipſo indiuiduo bumane nature pfectio reinte abit.
nec tñ animales opationes aderunt.nec ↄmixtio maris ⁊ femine. qꝛ ceſſabit cã
Apter quam fuerat introducta.Erit eĩ opleta multitudo hominum a xeo pfini⸗
fa.nec vllus erit carnalis appetitꝰ.nec pulſa hit temꝑtatio inimici.nõ patebit inſi
die locus cũ puentum fuerit ad trumpbũ. Paxibi fiet incõcuſſa⁊ dᷣes ⁊ ſumma
ↄcoꝛdia vigebit. AHides int᷑ tuam ⁊ nr̃aʒ beatituchneʒ qntum inteſt.nr̃a fclicitas
nobilioꝛi bomis ꝑti.i.anime rñdet.tua vilioꝛi.i.coꝛhi.nrᷣa mẽtalis eſt. tua carna⸗
lis. Hoſira fuigens ⁊ nitida. tua obſcura ⁊ fetida. Moſtra cum angelis ip ſo deo

communis eſt.tua cum ſuibus ⁊ alijs pecoꝛibꝰ. Moſtram wocti emves laudant

— – ð

☛ — — — —— —

tuam vitupant. NHra celo digna eſt. tug i; in terra repᷣbendit᷑.ſ̊ dices in ſaqis
etiaʒ codicibꝰouiuia repiri.q futuravident᷑ in celeſti in in potu ciboq; plena.In
qt em̃ yſaias. Faciet dñs exercituñ oibꝰ ꝓplis in mõte h̊ ↄuiuiũ pinguiũ.Et in ſa
piẽtia legimꝰ. Miſcuit vinũ ⁊ poſuit mẽſaʒ.Et iteꝝ.venite ⁊ comedite panẽ me
um ⁊ bibite vinũ qð miſcui vob.Et in eccliaſtico.ibauit illũ ds pane vite ⁊ in/
tellect?.⁊ aqᷓ̃ ſapie potauit illũ.Et dñs aꝑud lucq̊. Ego inqᷣt diſpono vobis ſiet
diſpoſuit mibi pꝛ meꝰ.vt edatis ⁊ bibat ſuꝑ mẽſam meã in regno meo.oia q̊ ⁊
his ſimilia ſpnalem hñt intelligẽtiax.qꝛ de mẽſa ipa ſapie nõ coꝛpalis vel cibꝰ vel
otꝰaſſumit᷑.ſᷣ mẽtalis qͥ ſuauiſſimꝰẽ ac mũdiſſimꝰ.⁊ ̊ eſt quẽ nos expectaimꝰin
uturo ſeculo. Tantoẽ igit᷑ nra dignioꝛ q; tua felicitas.qnto nobilioꝛ ⁊ Zine bti/
tudini ꝓpinqᷣoꝛ. ̊ attingamꝰnõnullas alias tue legis ineptias ꝗᷓ tũ ſacris ifis acd
uerſant᷑.tũ phᷣicas rõnes excludũt.dicit legifer tuꝰ.qꝙ tetigit eũ deꝰ manu ſua int
bumeros.⁊ vſq; ad meduliꝗ doꝛſi ei penetrauit frigꝰ.qð pꝑinde ẽ acſi coꝛpoꝛeuʒ
eẽ deũ affirmet.qꝛ tactꝰnõ eſt niſi ꝑ coꝛpꝰ.nos iĩcoꝛpoꝛeun diciꝰ deũ.Ait em̃ yſaias
ex oꝛe dei.Celũ ⁊ cerrã ego implepo.qð nõ poſſet fieri ſi coꝛxoꝛe ect.⁊ ꝓptea die
in pſalmis dauid. Spũs dñi fepleuit oꝛbem terraꝝ.ſpũs inqᷣt dñi.nõ coꝛpꝰ dñni.
Et iobes in euangelio.ſpũs eſt deus. Dhi deum puꝝ actũ dicunt eẽ pᷣncipiũ oim
reꝝ.nature oino ſimplic? ⁊ et᷑ne.ꝙ ſi coꝛpoꝛeꝰeẽt.e eppoſte ex elemẽt aut alia
materia.⁊ poſterioꝛ ſuis ꝑtibꝰ.neq ump er eg pi igo .
ras bĩet ſeipſo ex cellentioꝛes angelos.ſ.nobilioꝛa ſunt ſpũalia q;; coꝛpoꝛea.
qð eſt opinari abſurdum.ne dicamꝰaſſerere. Mec ſimul ſtare põt.vt cꝗ cãꝝ ſit x—
us ſicut phᷣi volũt ⁊ recte volunt ⁊ ppoſit?ꝰinueniat᷑.eet em̃ ab alio ↄpoſitꝰ.⁊ illũs
as gotaue diceremꝰ deum qͥ ↄꝑoſuiſſet.nð eſt igit᷑ coꝛpoꝛeus deꝰ.qꝛ ↄpoſitx nõ
eſt. Mec mouemur.qꝛ in ſacris ſfis.⁊ caput ⁊ manus.⁊ pedes ⁊ oculi.⁊ digiti.⁊
coꝛ. ⁊ vterus ⁊ bmõi attribnant᷑ deo. vtit em̃ ſpũs ſanctus qͥ loquit᷑ in ſepturi⸗
vocabulis qᷓ ſunt in vſu ꝑ ſimilitudinẽ qndam.ſiout vicit. Ezecbiel ex ꝑſona dei
ego viſionẽ multiplicaui⁊ in manibꝰ ꝓphaꝝ aſſimilatꝰ ſum eis.ẽ ei naturale ho
miui ꝑ ſenſibilia ad intelligibilia ꝑuenire.⁊ omnis nr̃a cognitio a ſenſu capit ex-
oꝛdium. Atz idcirco ſpñalia nobis in ſacris codicibꝰ ſub methaphoꝛa coꝛꝑaliu,
exbibẽt. qq; ita fit. vt etiã rudes alidqd capiãt ꝗᷣ alioqn eent die ſapie min? ido
nei auditoꝛes. Dixit pᷣterea. tuꝰ machometes.oim pctoꝝ cãʒ eſſe den ⁊ exdamaãs
his vᷣbis vtik. O de? abus vis bonã.qͥbus vis malam viaʒ pᷣbes. Hos moꝛtalę
pctm̃ auerſionẽ quãdam eẽ dicimꝰ ab vltimo fine.nec poſſibilłe cenſem deum qͥ
vltimꝰ finis voluntatem cuipiazʒ a ſe auentere.eẽt em̃ ſibipſi ↄꝛius.etſi eus oia
Zulgie guecuc fecit.vt eſt illud ſa pie diligis omnia que ſuut.⁊ nihil odiſti eoꝝ q̃ᷓ
feciſti.quõ ↄſentaneũ eſt.vt peccati eigſe deꝰ. Cui dixit in ꝑð vauid. Odiſti
omnes qͥ opant᷑ inidtatẽ. Et in ecclſaſtico legimꝰ.omne vetrimẽtum erroꝛis odit᷑
deus. Zꝛia ſunt amoꝛ.⁊ odium. Audi vlteriꝰ intolerabilẽ tue legis erroꝛem.ſi no
bis int aduerſa incũbunt incubuerũt ⁊ ccteris. Sũt em̃ iſte dies caſus atʒ foꝛtua
ne. negat dinaz ꝓuidẽtiam curare moꝛtalia. Nos de dina ſapia dicimus.qꝙ attin
git a fine vſq; ad finẽ foꝛtit ⁊ ioni omnia ſuauit᷑.nec ſumme dei bonitas oue
nit ea negligere que creauit. ꝓpt᷑ qõ inq̃t ꝑx matbeum dñs.omnes capilli capitis

vĩi numerati ſunt. Addit machometes angelos creatos ex flama ignis ⁊ pecea⸗-

re ⁊ moꝛtuos eſſe nos cũ ꝓpha dicimꝰ.ꝙ deus fecit angelos ſuos ſoũs.⁊ creaui
eos ex nibilo.⁊ pᷣos nobiicũ ſentientes babemꝰ.qͥ omnes angelos quos vocse
intelligentias incoꝛpoꝛeas eſſe dixerũt.nec pcti in angelis repiri poſte cenſemꝰ

q̊ deum in eſſentia videntem omnia vident. ⁊ omnia intelligũt ad ſuam ꝑfectöoss

neceſfaria. nec eſt in eis ignoꝛãtia pcti mr. Nec ſubiectam Suupelon, naz ange
licam arbitramur.in q non eſt materia qᷓ ſepari poſſit a foꝛma. ſ ipſa foꝛmap ſeo
ubſiſtit incoꝛruptibilis ⁊ moꝛtalis. Oꝛigenis pᷣclari excellentis ingenij viri. ſis
multa extant pᷣdlariſſima oꝑa. ita ⁊ nonnuiii erroꝛes peruerſiſſimi reperiunt᷑.in
quos vnus ille eſt. eæ demones per dei miſericoꝛ alam liberaudes eſſe aliqus uldo

.neq; oꝛigo Et creatu

a penis aſſerit. Hunc ſecutꝰeſt machomietts.ꝗᷓ ſaluãdos ꝑ alcoꝛanũ malos ange
los aſſirinat. Hos cñ yſaia de oibus dãnatis ſiue hoĩbusg ſiue angelis vnaʒꝭ ſniam

bẽmꝰ.q; vᷣmis eoꝝ nõ moꝛiet᷑.⁊ ignis eoꝝ nõ extinguet᷑.Et ſaluatoꝛ in euãgelio
damnat in vltimo iudicio ignẽ ecnũ reꝑpꝛomittit dyabolo ⁊ angelis ęius pᷣpatũ
Quid ꝙ' tuus legifer aiaʒ bumana poꝛtõʒs aſſerit aſe dei.ſix nõnulli ph̊ᷣi palaʒ tra
diderũt 2 inanichei ſecuti ſunt. Nos humanam aiaʒ ad vmaginẽ ⁊ ſilitudinẽ dei

—

factam dicimus.ſiẽ ſcᷣtum ẽ in geneſi.Faciamꝰ hoiem ad imaginẽ⁊ ſiitudinem

nr̃aʒ.qd de aia dictũ eſt nõ de coꝛpe.ꝙ ſi aia hoĩis poꝛtio eẽt dei.eẽt vtiq; deus.nec

„»

eſſet homo nõ deus. qð dicere ſtultiſſimũ eſt.cũ manifeſtũ ſit labi hois animam

Abonitate in maliciam.a veritate in erroꝛem.a gaudio in triſticiã.a ſpe in deſꝑa

tõem.qd eſt a dei ſᷣa penitus alienũ. Mecillud veꝝ eſt. ꝙ in vꝛa lege tradit᷑.ani⸗
mas hoĩm ex materia pductas eſſe oẽs. Aſſerunt em̃ ph̃i ab extrinſeco eſſe bomi
intellectum.ſ̊ ꝙ inatus ſit ſpũs vite iuſſu dei.Et theologi rõnales animas oẽs

ex nihilo creatas dicſt.⁊ adam cũ factaʒvidiſſet feiam. ̊ os inqͥt de oſſibꝰmeis ?

caro de carne mea.n dixit anima de aia. Et ꝓpha in ps.canit.Qui finxit ſigilla/
tim coꝛda eoꝝ.ponit᷑ em̃̃ coꝛ ꝓ anima qꝛ ſedes eius in eo eſt.Et deus ſibi aiaꝝ p-
ductõʒ reſeruauit ꝗꝓpt᷑ eaꝝ dignitatem.q̃ͥ ꝑ yſaiam ait.oẽm flatum ego feci.að in
telligit᷑ de flatu ſpnali.qͥ eſt ronalis anima.DPꝛeterimꝰ.qꝙ celum ex fumo factum

dicitis.qdð ſi veꝝ eẽt coꝛruptioni ſubiaceret. Pꝛeterimꝰ.ꝙ ſolẽ ⁊ lunam eles ab

initio vᷣtutis ⁊ luminis tuus ꝓpha teſtat᷑. Hos dicimꝰcelũ ex mibilo creatũ ⁊ duo

luminaria magna feciſſe æum ab initio.luminare maius vt pᷣeſſet diei.⁊ lumina
ae minus vt pᷣeſſet nocti.Ad illud trãſimꝰ qð in via lege dulciſſimũ.⁊ ſaluberri/
mum eẽ putat.Axoꝛes multas ducere.ꝙ ſi deo placuiſſet.creato bomini ab ini
tio nõ vnam tm̃ ſociazʒ pᷣbuiſſet ſ̃ plurimas.nec dixit deus relinqt bõ patrẽ⁊ ma
trem ⁊ adherebit vxoꝛibꝰ ſuis.ſᷣ vxoꝛi ſue dixit. NHec amicitia int᷑ viꝝ ⁊ vxoꝛem
yera eẽ pot vbi nõ eſt eꝗlitas.cũ vir pluribꝰ miſceat᷑.mulier vᷣo vni ti adbereat
cui? ẽ in alias plures diſtract? amoꝛ. Hec ꝓptea numnerus boim zuger an plures
vni nubãt femine.naʒ totidẽ viri pᷣuati giugio ſine ꝓle decedũt.⁊ pᷣti
res numero pautioꝛes exiſtant. Iniqᷓ inſuꝑ res v ⁊ nali aduerſa libertati vnius

im cu mulie

vꝛbis ciniñ alios multiplici mr̃imonio vti. alios in ſolitudine degere.Hec ꝓptea
laudanda ↄſuetudo.ꝙ in veteri lege pleroſq; ſanctos viros pluribus vxoꝛidꝰ fu

ſſre ↄiñtos legimus.qꝛ nõ id ex lege aut ex voluptate fecer̃t.ſᷣ dina qdam diſpẽ/
ſatone.⁊ ad ſobolẽ ꝓcreandam q̃ ceſceret in cultu dei. Lacemus de diuoꝛtio qð

piittit᷑ apud vos 2 legẽ euãgelicã.⁊ de adulterio ⁊ foꝛnicatõe ⁊ alijs ſceleribus

queIʒ antiꝗᷓ lex deteſtat.⁊ noua pꝛſus abominet᷑.apud vos tñ ↄceſia vidẽt᷑. Mõ
eſt qdð omnia tue legis errata ꝑcurramus.qñ neq; nobis ſcrnibẽdi neq; tibi legen
di ſatis ẽ ocij. Et kachſeen⸗ ingemo multsa intellſigis adeo ſtulta ęẽ.vt nulla poſ
ſent röne defendi.

ota de deo qõ eſt h̊ omnia reſferunt᷑.totuzʒ in h̊ ↄſiſtit.vt xpᷣm
ibᷣm deum eſſe credamus.q̊ceſſo neceſſe eſt eius legi obedire ⁊ eius vᷣbis crede
xre.q̃ verax eſt ⁊ mentirimõ põt. In eius lege trinitatẽ.de ꝗ̊ ſupꝛadiximus invni/⸗

tate dinitat genh. incarnatõʒ vᷣbi.⁊ ꝓceſſionem ſpũs ſancti.⁊ reliq̃ omnia
äretulimus v

q; ad extremũ iudiciũ. Oꝛ aũt vpᷣc deus ſit.iaʒ ſuꝑꝛa oñſum eſt ex

„

veteri lege atʒ ꝓphᷣis.Licet etiam ex tua lege monſtrare.que ꝓpham ⁊ ſctm̃ viꝝ

fuiſſe xpᷣm aſſerit. Si ꝓpha ⁊ ſanctus verax.ſi verax ⁊ deus.nam deũ ſeipſete⸗

ſtatus ẽ dicens. Ego ⁊ pꝛ vnum ſumus ⁊qͥ videt me videt ⁊ patrẽ.⁊ ſi creditꝭl in

deum ⁊ in me credite.⁊ alia multa hmõi ꝑ que diuinitas vpᷣi colligi᷑.⁊ eq̃ cum pa

tre ⁊ ſpũſancto maieſtas. Bene eſt igit᷑ vt legem nr̃am amplectaris q̃ verax eſt
⁊ ſalutaris a deo data. ⁊ tuazʒ relinquas in qᷓ non veritas neq; ſalus.homo illam
tulit. peccatis ⁊ ignoꝛantia plenus. Intellexiſti qᷓnta adducimus ex veteni le⸗

teſtimonia qbus deus oñdit᷑.⁊homo vpᷣcihs ⁊ ꝓ nr̃a ſalute ſupplicio crucis affe

ctus. Audiuiſti ſacroſancti euangelij atteſtationes.⁊ ipſius xpᷣi voces q; tua lex
ſanctubʒ. Quic igit obſtat baptiſmo/iſs ꝓbibet quam. uͦg moꝛans iugredere.

nor
lam
clio
atü
tra
ſemn
hee
mam
ſo⸗
Amt,
oni
his
68
l/
4
16
um

dud

int

tam tandem ſalutis iter cum pᷣcellentibus viris ⁊ magdis impatoꝛibꝰ ad eternà
ſalutem ſub xpᷣo puenies.Diximus de ↄſtantino ſenioꝛe ⁊ pbu q̊̃ rempubli⸗
cam tenentes inxpᷣm credidere. poſt ↄſtantinum creati ceſares idem iter ſecuti
ſunt et in fide nr̃a doꝛmierũt.excepto iuliano apoſtata qͥ ex monacho ceſar factꝰ
tranſiuit ad ydola.ꝗᷓ vitam laxioꝛem ꝓmittebant. ille in bello parthico penas
dedit et ſagitta ↄfoſſus i incertũ nuſſa.coactus cadẽs dicere.Aiciſt i galylee.ſic
em̃ ꝑ ↄtumeliam vocabat xpᷣm.Fueft et aliqͥ ſciſmatici et heretici.qͥ etſi xpᷣiano
noĩe nõ tñ recta inceſier̃t via. Jmꝑatoꝛes xpᷣiani nullo erroꝛe polluti inuẽti ſunt
iouinianus.gratianus.iuſtinianus.valẽtinianus.iuſtinus.duo theodoſij.archa/
dius honoꝛius.karolus magnus.ludouicus.ct plures franci et theutonici.tres
othones.henrici aliqᷣt.et nõ pauci ſub alijs noibus. Dꝛeterimus alios reges fa/
ma claros.i vł in gallia vel in hiſpania vel in anglia vel ĩ alijs ꝓuincijs xpignis
ſacninitiati fuer̃t.et i dnño moatui ad vitã credunt᷑ miguiſſe btazʒ.cũ his no ẽ cur
te pudeat xpᷣi iugum ſubire et ſub eo regnare.ꝑ quẽ reses ſgnãat et legũ ↄditoꝛes
iuſta decernũt. Multos iuenies reges qͥte colẽtẽ xpᷣm bonoꝛabũt. etſi em̃ aliqñ
boꝛrebãt reges xpᷣi nomfn. et ꝓpt ygola xpᷣianos ꝑſeqbant᷑.poſtea tñ ꝓpt xpᷣm
ydola deleueft. Moneſta h̊ ſocietas eſt cũ q̃ͥ te vocainꝰinj viam veritatis et pacis.
illa nibil dignita tꝭ hʒ cũ q̃ te tua lex in deuia rapit.na pᷣter othomanoꝝ familiaxꝝ
de ꝗ̊ natus es et illuſtres ꝓgenitoꝛes tuos.qͥg eſt qͥ magnoꝑe laudqari int᷑ ſarace/
nos queat.Celebꝛat᷑ ſaladinus qdam.et aliq pauci nomen bñt.qͥ res mẽoꝛia do
gnas geſſere.At xpᷣianoꝝ excellẽtiſſima noia oẽs hiſtoꝛias impleuer̃t.noti ſunt
in ſyria et in egypto et in aſia.godefridus.balduinus.bohamundus.tancredus.
conꝛadus.philippus.et alij admodũ multi qͥ ab extremis gallia ꝝ et germanie ſi-
nibus cuᷣ ingentis copijs bieroſolimaʒ petiere.iterq; ſibi ꝑ medios hoſtes ferro
ꝑauere.Hos tibi comites damus.cũ his te xpo iungere cupiꝰ.honeſtioꝛes hi ſo⸗
cij ſunt q; egiptij effeminati.aut ibelles arabes.Cua oꝛigo(ſic accepimꝰ ſcytbi
ca eſt.int᷑ ſeætbas multos fuiſſe viros in armis clarl mẽoꝛietradit᷑.q vectigalem
aſiaʒ pluribus ſeculis tenuerũt.et egyptios vltra paludes eiecerunt. Monſſunt
Aang⸗ aut egiptij aut arabes ſcythico generi.nõ eſt foꝛti et gnano eã ſocietas.
Arãdum eſi tantum potuiſſe ſuis faſcinatõibus arabes.vt᷑ audaces et pᷣſtan⸗
tes ſcythas in ſuam ſocietatem adduxerũt.Quid dicimus ſocietatẽ.noſ eſt h̊ ſo
getas.ſeruitus eſt qñ eoꝝ legi ſubiectus es.que vtinam lex eẽt et nõ deceptio ac
Sntiglum. Coniammoꝛ tibi cum vpᷣianis ſocietas erit.foꝛtibus viris facile amicã
tur foꝛtes.vᷣtus vᷣtuti placet. Pulcra et ſtabilia ſunt int᷑ eies ↄſoꝛtia.ſi eadem re
ligio eſt idemqʒ cultus dei.Age igit᷑.accipe xpᷣianos ſocios accipe fidẽ et baptiſ/
mum.qᷓ te hic faciet in terris magnum qad vixeris.et poſt obitum in celo beatũ
reddet. Audiſti ꝓmiſſa euangelica.et quõ cuncta que diximus veteris legis au/
ctoꝛitate ꝓbanf. Sʒ times ne te decipiamus:recoꝛdaris tui legiſlatoꝛis qͥ aſre⸗
rit legem et ꝓphas a iudeis.euangelium a xpᷣianis eſſe coꝛruptum.tantumq; de
veritate vel noui teſtamentinel veteris remanſiſſe.q;tum alkoꝛano ↄtinet᷑.Ex⸗/⸗
loꝛatum id foꝛſitan arbitraris et veꝝ eſſe.atzʒ idcirco teſtimonijs nris non ad/
ibes fidem.nec baptizari audes aut in xpᷣm credere. Atinaʒ tam bonus fuiſſet
tuus legifer qᷓ; callidus.tam verax qᷓ; vſutus.tam iuſtus q; iniqnus.tota eſt arti/
ficioſa et fraudulẽta lex eius.naʒ qͥ diuinũ ſibi abeſſe auxilium nõ ignoꝛabat.ad
humanas ↄfugit aſtutias.cupiebat legẽ edere ã ſibi nomẽ daret.fainamq; etiaꝰz

flagitia exoptabat.vt nicoſtratus illeqͥ diane epheſie tẽplum incendit.et an /

„

aduertẽs antiquã et nouã legé.q;uis honeſta eẽt.durã tñ vulgo videri et puatie
difficilẽ.fieripoſſe exiſtiauit vt inumerabiles ꝓpli i ſuas traditões ↄcederẽt.nã gẽ
tiles FFeis laxioꝛi lege tenerẽt᷑ q; xpᷣiani.ↄtinetiã tñ et modeſtiã et frugalitatẽ cõ
mẽdabãt.⁊ phis auſcultabat vtut amatoꝛibꝰneq; ſinebãt ſuos ciues coꝛrũpi vi
cijs aut voluptate marceſcẽ.creuit igr̃ ſecta ſaracenoꝝ lnia vicioꝝ.placuit vxo/

res ducẽ t mallẽt.eaſdẽq; dimittẽ cũ diſplicẽ cepiſſent.bie ↄcubinas qplures.

ͤ

a in omne libidinis gen poſſe ꝓuolui.indulgere ventri cuncta qvellet ⁊ oꝛi pᷣter
