guinei. vt vel eis benefacerenꝰ audeat:vel ſi audeat infamiã populi ⁊ indignati
onẽ ſupꝛa ſe dei ſuſtineat. Quid ꝙ amoꝛẽin ſe pncipis nemo veꝝ aſſequit᷑: nãq;
vt ſocrates in eo quẽ de regno ſcripſit libꝛo te at᷑. Principes neminẽ niſi in con-
ſulto quodã impetu diligut. ꝙ ſi quẽ amãt:nõ vt amicũ diligüt. Inter pares em̃
amicitia verſat᷑:ſed eo modo amant quo ⁊ canes ⁊ equos diligunt: fructũ vt exin
de ſuſcipiant. Quid dixi erraui:certe multo plus equ aut canis q; homo viligit
moꝛtuo quitpe viro mox vir alius adeſt qui locũ defũcti magnis pcibꝰ ſibi dimit
ti poſtulat.at canis vel equi moꝛtui vice non ſupplebit alius niſi vel emptus pꝛe/
cio vel gra. Parũ adhuc dixi.cũ nedũ non dolenda ſed optanda moꝛs tua pꝛin-
cipi ſit:q diuti?ſeruiſti:aut eniʒ ꝓ longis obſequijs nõ te remunerauerit: ſoluit
obligatio moꝛte tua:dvulceq; ſuo ex oꝛe ſonabit. Acb ſi moꝛtuus nõ fuiſſet bõ ille:
magnis eũ muneribꝰ donaſſem. Aut largitus eſt tibi plurima ꝗᷓ te moꝛtuo recuꝑa
reſe ſperat. vix em̃ hbodie diues aliqͥs moꝛit᷑:cui pꝛincipes nõ ſuecedãt. Sʒ audi
is quot iminent tibi moleſtie ꝓpter pſonã pꝛincipis.raro nedũ inter pᷣncipes ſed
inter pꝛiuatos quoq; vir bonus repꝑit᷑. Cicero in diuinationũ libꝛis. Si que rariſ/
ſime fiunt monſtra putãda ſunt:inquit magis monſtrũ erit vir bon?ꝰq; partꝰmu/

„

le.Aſtipulat huic ſentẽtie iuuenalis:qui licet pꝛius dixiſſet. Rari quippe boni: vix
numero ſunt totidem quot thebaꝝ poꝛte vel diuitis hoſtia nili. Poſtea tamẽ qſi
ſeptẽ reperiri nõ poſſent amplius ſe reſtrinxit dicens. Egregiũ ſanctũq; virum ſi
cerno bimembꝛi vt monſirũ puero ⁊ miranti ſub aratro piſcihus inuẽtis ⁊ fete cõ
paro mule. Hec diuina ſcriptura remiſſioꝛ eſt. Si quidẽ apud paulũ enhere⸗ ver/
ba relata ſunt. Eſt añt deus verax omnis bomo mendax. Et iteruʒ ſcriptum eſt.
quia non iuſtus quiſõz nõ eſt intelligens.non eſt requirens deum. Iccurſus:non
eſt qui faciat bonum non eſt vſq; ad vnñ. Nidesvt oꝛatoꝛes ac peete cum ſacra
ſcriptura concordant:vides ne vt rari boni. mali vo infiniti ſunt. Si ergo rex tuꝰ
malus fuerit dolebis eius infamiꝗ eiuſq; vicijs cruciaberis. Si auarus eſt ange/
ris:quia nec te pꝛemiat nec alios benemeritos quia plurima negligit ne ſum/
ptũ faciat. Si liberalioꝛ eſt times ne ꝓfuſtone nimia obliniet erarin. Si crudelis
vereris ne ĩ te tuoſq; ſeuiat.Si pius egrefers:quia nõ vlciſcit iniurias. Si audax
pericula refoꝛmidas.Si vecoꝛs hoſtib?inuides qui ſibi ſemꝑ inſultãt. Si loquax
multiloquiſi eſſe nõ abſq; peccato cognoſces.Si tacitus dicis qꝛ nec amicos nec
ſeruitoꝛes verbis ſcit retinere. Si vinolẽtus accuſas ebꝛietatẽ. Si vino nõ vtik
qꝛ parũ ſit letus grauaris.Si luxurie cultoꝛ eſt woles. qꝛ plurimis iniuriat.Si fe/
minas fugit: dicis non eſſe virũ. Si paucos ad ſe admittit: diſplicet tibi inter illos
nõ eſre. Si cõis eſt oibus:iraſceris ꝙ tam reliauis q; tibi ſit ſamiliaris. Si omni
ex parte bonus eſt quod mõſtrũ fuerit: cũ tu ſis malus doles qꝛ tuis vicijs nõ al-
ſudit.Aut ſitu quoq; ſis bonus quẽadmodũ eſt difficile:dolebis pᷣncipi bono nõ
arridere foꝛtunã.ſempq;ʒ anxius eris ſuo ſtatui:egrotabis cũ eo:quoniã non tam
filio ſuo pater afficit q; bono pꝛincipi bonus ſeruus. Cui etſi foꝛtuna fauerit nũc
mutationẽ: nũc inſidias times:nec doꝛmies vniᷓ: nec vigilabis in pace. Eſt inſuꝑ
magna viroꝝ recreatio mẽtis ſeceſſus:cum ſe aliquis retrabit in ſolita riũ locũ ac
vel meditat᷑ vcl legit vel ſcribit:totũq; ſe muſis pꝛebet.Et nũc platonè᷑:nucare/
ſtotilẽ:nũc tullium:nũc virgiliũ:nunc alios doctoꝛes iam dudñ moꝛtuos ſ̊ fama
viuẽtes ⁊ ſcriptis alloquit᷑. Sed bac voluptate ꝑꝛiuati ſunt curiales qui ſem per
in ocio ſũt:in clamoꝛibus:in tumultibus:ſi tibi nõnũq; particula menſe deleger
in qua vel legas aliquid vel ſcribis:mox aliquis inſtabit qui te vexet. Et ſi alij ce
ſauerint:nõ aberit diſpenſator:qui pꝛopete com utũ faciat:eraq; moueat.nuſe

cibi angulus patebit auictus. in quo poſſis cum ſcipionc dicere nunc minue ſo⸗
luſqᷓ cũ ſolus. Opoꝛtet te pꝛiſcis illis ſanctiſq; viris carere atq; inter hominesvi

EEfeee fE

e — — —

gere quos rectius beſtias omni virtute earentes pellauene Sunt qut picne -
lios ſuos idcirco p:incipibus tradere vt moꝛes ediſcant fiantq; virtute pᷣſtãtes.
Melius dicerent ad intelligendã maliciã turpitudinẽq; diſcendã ſe filios tranſ-
miſiſſe. Sunt enim in curijs vicioſiſſimi iuuenes:ſermones inboneſti:ille luxuriã
cõm endat.ille voꝛacitatẽ:nemo de virtute ſe iactat:ſed aut virginem violaſie aut
ſtupꝛaſſe nuptam. aut emulum occidiſſe aut rapina ſeſe aliquid nactuzʒ gloꝛiabit
que ſcelera ſic adoleſcentes imitantur atq; imbibũt vt nunqᷓ; poſtea dimittant.
necte putes adoleſcentem pudicũ ſobꝛiuin verecundũ ⁊ bene moꝛigeratũ apud
naincpen inuenire:omnes bmõi ſunt quales ma giſtri. AHerũ eſt enim ꝙ terentiꝰ
ait.ad peioꝛem plerũq; partem animũ aſplicari.ſi quis ad eã rem magiſtrũ ſoꝛti/
tus ſit imꝑpꝛobũ:ſic natura iubet:velocius ⁊ citius eos coꝛꝛumpunt exempla ma
la cum animũ magnis auctoꝛibus ſubeunt. Refero maximas deo grates qui mi⸗
hi iam viro ſequendi pꝛincipes animũ tradidit: cum iam a parentibus virtutes
aliquas ſic acceperam :vt ainplius ainittere nõ poſſem:ꝙ ſi aliud non eſt. hoc ſal
tem babeo quia nõnullas didicilitteras quarũ eſſem omnino ignarus:ſi pueritiã
mneã curia ſuſcepiſſet. Eſt enim in curis pꝛincipum vicioſum litteras noſſe.⁊ pꝛo
bꝛi loco ducitur diſertus.Eſt itaq; magna litteratoꝝ moleſtia cum ſe contemni ꝑ
omnia viderint:⁊ res maximas ab iſtis dirigi:ne dicam ego negligi: qui vix inter
manus ⁊ pedes quot habent digitos noꝛunt.Sed eſt etiam illit eratis ſua turba/⸗
tio cũ viros in curiã doctos ac latine loquentes veniſſe vident:quos ipſi nequeũt
intelligere. Quid pꝛeterea de cõſcientia tua dicam que ſen per inquieta eſt ſem/
Rcg te moꝛdet cũ tu te ſcias multis vicioꝝ illecebꝛis inquinatum: nullũ grauiꝰ
ſupplicium vt ſeneca ſcribit qᷓ cõſcientiã. hinc iuuenalis cum tamen bos tu eua⸗
ſiſſe putas.quos diri conſcia facti mens babet attonitos:⁊ ſurdo verbere ceit.
Occultum quotiẽs aio toꝛtoꝛe flagellum: penaq; tam vebemens ac multo ſeuioꝛ
illis:quos ⁊ cedicus grauis inuenit ⁊ Ürpbodamantus:nocte dieq; ſuum geſtare in
pectoꝛe teſtem. Sed audi obſecro ciceronẽ pꝛo ſexto roſcio:cuius bec ſi bene me
mini verba ſunt:ſua quẽq; fraus ⁊ ſuus terroꝛ maxime vexat:ſuum quẽq; ſcelus
agitat.amentiaq; afficit male ogitatisnes cõſcientieq; animi terrent. Hee ſunt
impijs aſſidue domeſticeq; furie que dieſq; nocteſq; penas parentũ a cõceleratiſ⸗
ſimis filijs repetant. Quaq; te vertis:oblocutiones de rege. de conſiliarijs: de te⸗
ipſo fiunt: cum vel nimis ſubditi grauamur:vel boſtes inſtant dum curia in cho⸗
reis eſt: aut in venationibus occupata. NHullũ inter res mundanas maius: imu⸗
nus e ſt bominibus a deo còceſſum.vt cicero dicit qᷓ; amicitia. At boc bono tanm

„

ſuaui tam vtili tam neceſſario pꝛiuati ſunt curiales.nãq; vicioſiſſimi fere ſint oẽs
no aimicicia intcr cos eſſe ſed factio quedam ⁊ cõſpiratio põt. Inueniunt᷑ nõnul
li induſtri laboꝛioſi curiales:at in hbis adumbꝛata non expꝛeſſa ſunt ſigna virtuti
Aident᷑ quidem liberales ſed rapinã ſequunt᷑. Si fũt caſti ambitioſos inuenies
eos atqʒ ſuperbos.Si humiles ebꝛij ſũt ⁊ nebulones. In nullo virtus eſt aliqua
quẽ mille vicia nõ comitent᷑.Arduum eſt in bac hommũ colluuie: virum amici⸗
tia dignum reperire:ꝙ ſi quis inuentus fuerit bonus:vel regi nõ placebit vel ma
gnatibus,nec eius vti beniuolentia poteris:quia nõ licet in curijs habere cõmer
cium inter illos qui non ſunt accepti:videbiſq; nõnunqꝙ; illos quos diligis: 2 qui
tibi ſanguine ſũt coniũcti ad ſuppliciũ rapi:⁊ F d fficile ſit tacere cum doleas
nec cqueri poteris neq; hiſcerę. Sepeg cum illo cõuerſari cogeris qui tibi vel
patrẽ vel matrẽ occiderit.Si eiꝰ cõditiõis fueris vt famulatũ poſſis tenere inue
neris ſuitoꝛes tuos ebrios: uloſos:rixoſos:inſolẽtes:imemoꝛes:negligẽtes:in⸗
ertes aduleos bomicidas. Si rurſus tu alti famuler:dñʒ auaꝝ q̃ruloſũ iuidũ te⸗-
mulẽtũ loqcẽ reꝑies. Diſcurre ꝑ oẽs curię ſtatꝰqᷓ; cõtẽti ↄſiliarij ſũt: ſuis coſilijs
non acquieſcere pꝛincipes. Quid aiunt cacellarij cũ eoꝝ littere ad honoꝛem re⸗
As ⁊ vtilitatẽ ſcripte trãſire nõ poſſũt:niſi coꝛepte ⁊ ex bono in malum mutate.
Qud magiſtri curie ⁊ mareſcalli:dũ obediẽtiã nõ inueniũt.qͥq mgri camare 6

eoꝝ eomputa conipiunt᷑. quid capellani dum in celebꝛatione diuinoꝝ officioꝝ
ſuſpendunt᷑.quid medici dum negligi ſana ⁊ nociua recipi cernunt.quid milites
quid cubicularij.quid tubicines dum ſtipendia ſibi negant᷑:quid coqui qui nil pa
rare ſine reprebenſione poſſunt.nullus eſt cui non ſint infinite moleſtie. Atq; vt
bæꝛeuiter dicam: ꝑ multas tribulationes intrant iuſti in gloꝛiã dei.curiales vᷣo cuʒ
multis cruciatibus acquirere ſibi gebennã ſtudent. Mibil de clericis religioſis
dixerim qui cum Joſeph pallium. cum Matheo tonin cum ohbone ſindo⸗/
nem:⁊ cum ſamaritana cupiditatis ydriꝗ iuſſi ſunt retinquere.acco ⁊ illos qͥ
neceſſario ⁊ inuiti lzaui curiam. naz vt Cicero pꝛo ſexto Roſcio dicit quod ego
inuitus ⁊ neceſſario facio.nec diu nec diligenter facere poſium. Credo iam me ꝓ
miſfioni mee ſatiſfeciſſe. quia ſtultos eſſe pbaturũ vixi.omnes qui aliaz vitã ha/
bentes in qua poſſint ſe boneſte traducere.curiaꝝ moleſtias ſequunt᷑. Qð cum
ita ſit relinquamus hoc pelagus inquietũ.noſq; in aliã vitam redigamus. Maq;
ſi pacẽ̊ cupimus.ſi ociũ diligimus.ſi nobis viuere volumus.ſi ſalutẽ anime queri
mus.fugienda ſunt nobis atria regum ⁊ aulici tumultus.in quibus nec requies
nec honarũ artium exercitatio.nec virtutis amoꝛ aliquis regnat:ſed auaricia tin
libido crudelitas crapula inuidia ⁊ ambitio dñatur.quibus vicijs qun ſit degitus
nullo ſe poterit argumẽto tueri.quin apud viros doctos ⁊ malus eſſe conuincat
⁊ ſtultus. Nale vir niſi ex curialibus vnus eſſes meo iudicio pꝛudens. Pridie Kl.
Febꝛuarij. Anno ſalutis.M. ecccxlv.Ex pꝛuch. HH

Gaudet de reditu amicc. Epiſtola. clxv j.
Aſpar ſchlick cancellarius imperialis. S. p. d. Reuerendo patrivno ο
banni carnaial iuriſconſulto ⁊ apoſtolici palacij cauſaruz auditxoꝛi. NHe/
unit ad me nuncius tuus cum litteris quibus mibi ſignificas te iterum nu/
rẽbergam repetere. In qua reꝓphetam ine reddis:ſcis enim bunc redituʒ tuum
me tibi pꝛedixiſſe.quia dietas noſtras pꝛetermittere non potes. Et ſicut arbitroꝛ
inter nos libenter viuis. nam ⁊ nos letis animis te intuemer. Sed vellem ego
aliã ob cãm te inter germanos cõmorari nec ſeinꝑ hoc eccleſie negociũ in mam⸗
bus noſtris nunq; expediendũ penderet. Longe nach; plus mali ſecum affert hec
diuiſio xpᷣiano ꝝ qꝛ inuicẽ litigamus.qᷓ; thurco impugnatio aduerſus quos cũ/

cti ſentimus idem. Sed dabit deus bis quoq; finem. Quod de diete curſu depo⸗

ſcis.non poſſum cum certitudine ſcribere:hoc ſcio ⁊ boc tibi notum facio noſtrũ
regem in dies ſe inſtruere vt ad dietaʒ aſcendat. Diem certam receſſus pᷣſcribere
nequeo: ſed omnis aſpparatio fit vt q;tocius iter ſt umat. Quid autem impedierit
celerioꝛẽ receſſum dicam tibi cũ pꝛeſentialiter vᷣba ſeremꝰ.na ⁊ bohemoꝝn Zhun⸗
garov res innonate ſunt. quas me referẽte plenius agnoſces. uz etis quo in re
friſingeñ. ſucceſſerit tibi aperiã q;qᷓ; iã audiſti germanũ meñ caſtroſum ⁊ aduerſa
riũ meñ caſtratũ eẽ. cui iam adẽpta ſunt qᷓ innaſerat caſtra. Sʒ multe nobis . ba
ſilienſes inferunt mine aguerſus s opus enit armis tuis ne iun nfo apliceſ. edi
fiat iniuria. NHoua bona qᷓ ſcribis de afferre leto coꝛde intelligã vt illinc fruct ali⸗
8 Kaer ort gaſtt tenelerleld ES ear. ale optime.Ex wicnna.xx.man ·
Repꝛehendit cardinalẽ nõ ſcri ntẽ. Et iten Pi
ceſarẽ ſcribit ad vnionẽ ecclie tractatuꝝ. EpP iſtola clxviij.
Aſpar ſchlick cãcellariꝰ impialis.S. p. ð. Reuerẽdiſſimo mnnßo pꝛi dno in
lſtano cardinali ſci angeli. Accedũt nos indies ex buda diuerſi nuc nec vl
lus eſt qͥ me tuis ̃is ↄſolet᷑.Quid cẽſit nõ ſcio ſolñq; mirari me reſtat in/
eerdũ ẽt ↄiectun vtoꝛ ſepeq; mecñ dico.Aut nimis ſecũde ſũt res cardinalis ꝗᷓ vus
toꝝ obliuionẽ pᷣſtãt.aut nimis aduerſe q̊s ſcribẽ nõ vlt ne me otriſtet. Sʒ neq;
qͥeſco. Hã cũ tuã pꝛudẽtiã ⁊ ſũmã ſapiaʒ mẽti reuoluo ſcio ꝗꝛ nec ꝓſper rebꝰ iſiar
nec Zꝛiᷣs ſuccũbis.ſᷣ quẽadmodũ ð̊ ſocrate ſuo dicẽ xãtippe ſolebat.i oi foꝛtũs vu
tũ endẽ gen. nec vultũ dũtaxat vt ille aim ãs. Cur g aut vñ ſit hec tacit᷑ nitas nõ

—4 ———

— 5

= n e

poſſuʒ agnoſcere.Is nuncꝰ qͥ mõ palatinilr̃as ad me detulit: eplam meã inq́t ſe
tue patermitati reddidiſſę. Poſſet aliqs dicere latere te cũ aliq̃ buc veniunt:id fit
ꝛ nõ eſt inqͥſitio facta. Mõ admitto expurgationẽ: aut altioꝛ cã q̃ qeſcere facict.
quã nec cogitare poſſum nec ſomniare.Atcũq; ſit pᷣcor tuã dignitatẽ ne me des
obliuiõi neue me tuis ſcripi pᷣuatũ facias.Cupio ſcire ſoſpitatẽ tuã regni hũgarie
ſtatũ ⁊ qͥd aduerſus ꝑfidã machõeti ſectã paret᷑.Scis itaqʒ nos eẽ ↄdictos.vt
⁊ tu m hugarica ⁊ ego tibi theutonica facta renuciẽ. Inter oẽs hoies ſeruãda ſũt
pacta: ⁊ hinc fides dẽ:qꝛ fit qd victũ eſt. Si nõ eſt apð te papirus: ſcribe moꝛe ve
tuſto i cereis tabulis ⁊ ego abbic nauẽ nò papiro ti b etiã ꝑgameno ꝑ byſtrũ tibi
onuſta mittere curabo. Nũc mę qð repbẽedo ipſe faciꝗ:ſigniricabo ꝙ bic fiat.Di
latũ eſt vſq; in hac diẽ iter ad couentũ nurẽber en. nõ ſine magnis ⁊ arduis cau
ſis poſſum dicere nõ eſſe itũ. Sʒ cur nõ ſit itũ ⁊ ſi ſcio cauſas non poſſuʒ dici. u
ſcis regibꝰ quãte ſint cure. Hõ tà fa cile rex mouet caſtra qᷓ; miles equum aſcẽdit
Mũc ia ſumꝰ ad iter accincti. Mõ puto me ampliꝰ ex his locis tue reuerẽdiſnme
pateruitati ſcripturũ.Ex nurẽberga meas fortaſſe lr̃as recipies. lluc ſequunt᷑ re
gẽ albert?⁊ ſigiſmũdus auſtrie duces. Alricscilie comes ⁊ dñs de walſee ncipes
theutonie ⁊ oratoꝛes cõitatmu oẽs aderũt. Quid ſecuturũ ſit in rebꝰecclte:nedũ
ſcribere ſʒ cogitare dim̃cillimũ eſt. Sũt em̃ inter ſe pᷣncipes admodũ diſcoꝛdes 2
alij buc trahũt. Johanes carnaial vir tuʒ voctus:tũ ſenſatus.⁊ nicolaꝰcuſanꝰ nr̃i
ſanguinis oculatiſſimillic ſũt: ⁊ alteriꝰ part oꝛatoꝛes. Jã tonitrua ⁊ coꝛuſcatio/
nes inceperũt. Atinã pluuiã nõ grandinẽ habcamus. Sũt nõnulli qͥ iudicia ſua
pluris faciũt q̃ʒ totiꝰoꝛbis ſi niam. Aoluiſſeʒ in hoc còuztu tuã reuerẽdiſſimã pa/
ternitatẽ vt vidiſſe quale bellũ apud eos verbis geſtã ſit. In quo certamine ſ. cio
quãtũ valuiſſes. DPꝛeliũ cõtra infideles:etſi milit cohoꝛtationes de ſideret: ⁊ cõ
cilia matuꝛa manibotñ q; verbis magis gerẽdũ eſt. nec pᷣterea minꝰ eſt vtile vnio
ne in cuitatetueri qᷓ; hoſtes pellere.Quid em̃ ꝓdeſt eos qui extra ecclam ſunt cõ
ꝛimere ſi ab his qui intus ſut laceramur. Sʒ dixi iã ſatis.Ex italia nibil noui ba
eo niſi ꝙ ille cõuentꝰ qͥ ſenis ꝓ cõi totiꝰauſonie pace diutiꝰ ſedit:rebꝰ infect dii
ſolutus eſt: nec animi pꝛincipũ cõiũctioꝛes ſũt qᷓ; añ fuerũt. Libi foꝛſitan certius
illius terre noua ſcribunt᷑ vñ tua oꝛigo eſt: mibi qꝛ ſolo materno gen ere ſum ita-
lie cõiunctus nõ tãdiligenter ſingula patefiũt. Aale optime ⁊ me qͥ ſemꝑ tuꝰfui ⁊
ero vita comite noli ſcriptoꝝ tuoꝝ expertẽ facere. Datũ wiẽne die. xxiiij. Junij
Anno. M.c:cc luiff. no bogariefieri t alic
audat treugas i regno hũgariefieri ⁊ aliq̃ de — △μ1
vnione ecclie ac de paſſagio ↄtra tburcos inſerit. Ep iſto * clx I.
Aſpar chlick eraeidlie. PD. NReuerendiſſimo in xpᷣo pꝛi dño
Juliano cardinali ſci angeli aplice ſedis legato. Erã dubi⸗ qͥd cauſe foꝛet
ad me diu no ſenpſiſſes. Aerebar nãgq; neue mei eẽs oblitus vel alia ti⸗
bi moleſtia cõtigiſſet qᷓ ſcribere nõ ꝑmitteret:cũ ir̃as tuas accepi in die aſ cenſiõis
ex buda miſſas qᷓ mihi nõ ſolũ dubietatẽ ademerũt ſᷣ magnã qͥpe voluptatẽ ⁊ le
ticiã pᷣbuere. Ex illis nãq; ſoſpitatẽ tuã intellexi. ⁊ memoꝛiã mei ſꝑ mẽti tue herẽ
Agnoui quoq; quo animo litteras cernis meas: qð certe ex amicitia ꝓuenit vt
ſcribis: q́;uis aliqui inter ſeruum ⁊ dominum nõ amicitiã ſᷣ tm̃ dicãt dilectioneʒ
vigere.nõ eſt tñ de re ſᷣ de noie diſputatio:mibi tã ſerui qui pꝛo ſalute dñoꝝ do
mini quiꝓ ſeruoꝝ capite magnis ſeſe obiectãt periculis veri vidẽt᷑ amici. Quis
enim ſeruũ illũ nõ vere a micũ iudicet:qui ob vindictã necati amici.penoꝛũ impe
ratorẽ interemit:captus ridẽs crucẽ ſicut ⁊ liuius ſcribit ⁊ cicero.niſi foꝛtaſſe di⸗
cere volumus ſerun eſſe deſinere qui dñi nanciſcit amicitiã cũ amic ſit alter ego
Zamidcitia nihil ſit aliud qꝙ; diuinarũ ⁊ bumanaꝝ rerũ cũ ſũma charitate cõſenſio
Inter cuiꝰpomeria nec ſeruitus intrat nec vominiũ:ſ ſiue hoc ſiue illud ſentimꝰ.
mihi palã eſt ex amo:e fieri q epiſtolis meis benignus eſt auditus tuus.Et quia

ſic cõſido ſcribo ſepius tue dignationi.nec vereoꝛ ineptias meas oſtendere:⁊ nüc

15 videar oblitus qui ſemꝑ
a quo vultu quo aio. quaqʒ;
eſtre ſed ois dies mihi ſcri-
Sʒ mitto boc ſperans
8 de treugis refers cognoui li-/
erent᷑:vt qͥ bũgarie tãq; pa-
toti affesto pcoꝛdijs nec exeretui con
moditate po/
qᷓ; mibi mea ſtulti
caſilij ſunt. nõ ab
es exactiões agi
de.mihi tm̃mõ no/
ſũmo ſtudio nixus.vt in
ua reſcriptũ ẽ capitaneo iau
Cõfido igit᷑ palatinũ ipᷣm
am mihi diligẽtia tua
uerit meã cãm emo
dentibus ⁊ amanti/
Solũ peto vt treu⸗
ec publica ſine pꝛiuatꝭ⸗
niſi 1 dom? pꝛiuate ſint opulẽ
Enales inducie ra
lea pax.vt melioꝛ po
k ſic ex bꝛeui pace gigni diuturnioꝛ
dũ eſt truces animi: ſubibit i ni
tes pariẽt ex quibus facile
iri q; deus ↄced
nentu laboꝛes meos
5 me dignũ laude ſed
enſemur noĩe.matre
apoſtolice ſedi reue
ꝛobꝛio T anathe/
oꝛi auctoꝛitate ⁊
t deſides creſcere malũ
imiles opoꝛtet hoꝛtari:rogare:in
es euigilẽt manũq; opponant.·
iuerit mihi nibil eẽ imputa
monurẽbergã. Mãs rex ⁊ ſui fra
änis feſtũ exibi⸗

s fignificare:dum tui

res leues nuncirriſione dignas fige .
diñima paternitas tu

ſum memoꝛ. Sed vtinã reuerẽdiſſin
iocũditate ala critate tuas ſuſcipiã lras.certe nõ ſem
. cũ me ſcribere poſcis 27
uẽtioꝛes epłas ex te me recepturu
hac ꝑte magnꝗ oꝑam pbt
i? videre quietẽ
ſubditos meos paci
c⁊ plus alijs
Mã pãcratij ſatellites

deinceꝑs freq
bent. naã ⁊ ego in
trie mee bene eẽ cupio.⁊il
tra thurcos ituro vellẽ alidid obſtare.tũ ꝙ
tiri deſidero. Sʒ timeo nę meũ deſid
cla ꝓſit bene fit ꝙ alijs cõ
ſtinet holdis meoſqʒ; ruſtic
tãt. Tt iã videre videar treugas ipſas ꝗᷓ
xias foꝛe niſi aliter
agris magnifici pa
ni quantũ opꝰeſt:nec ill
nihi viciſſitudinẽ redditurũ
cũ ipo palatino ſi apud regẽ pol
d quã rẽ non poꝛꝛigo muj
bus ſatis eſt indigentia denudaſſe:
nt vtiles.pꝛiuatim qu
ñ ciuitatis vel
a. Magnoꝑe curandũ ę
ariet bec tẽpora
llo maiꝰſequit᷑ ſi

ſerimꝰ agros.
os nõ ſinũt quieſcere.
oibus ſunt acc
Ego certe apud ceſarẽ nr̃ᷣm
ceſſat exactio. In q
eampliꝰvexabunt
ſibi ſcribo. Sʒ ꝓgerit eti
e⁊ alios ꝓut res deſidera
es:quoniã viris pꝛu
vulnuſq; medico detexi
och frugifere ſi
ipis abũdarc.

latini holdarũ

fũt.nec ſat eſt erari
te:ſcrinia ciuiũ plen
biles. qm̃ ſicut exiſti
⁊longioꝛ. Maʒ ſicut ex paruo be
põt. Mollificabunt᷑ boc biennio
rũ obliuio:cõmercia in
ate placuerit vniuer
res eccleſiaſticas i
pace eccleſie ⁊ v
indignũ repꝛeb
noſtrã eccleſiam ↄſol⸗
rentiã atq; obedientiꝗ i
mate.ac ecchliam labefactat.
unt᷑. Et hi maxi
gs effundi amp

ſalis cõcoꝛdia poterit inuen
Laudas me ꝙ in nurbergeñ
eritatis defenſione ſim poſitur
enſione facit.qꝛ obnoxij ſum? oese
ari:veritatẽ tueri:xpᷣi vicariũ
ui ſecus agit dignus eſt obp
ecet potiſſime inſurgere qͥ
rguẽdi ſunt.ſi neę
un hnꝰ. Ne quidẽ ⁊ mei
ſſabili vocis tuba clamitare vt p
ea virili nõ negligo.ſper
uus nec temo in manu e
9 patruelis itinere ſe accingunt.
Quid ſecuturũ ſit nec dicere
ticinari quo il
ſicut als ſcripſi tua r
ꝛitate multũ ad pac
tẽ id optinere ꝗ
ꝓfuiſſʒ ⁊ cũ regia maieſtate ⁊ pꝛi
rdua 7 magna.magnos
ueũt.niſi facundia bo

Qð ego ꝓm
qũu.qꝛ nec da
tres german
inus auſtriam. Quid ſecutu
lunt vt nihil difficilius ſit q; v⸗
dio plura q̃ me ↄturbãt.Atil
ta fuiſſet qꝛ ⁊ coõcilio ⁊ aucto
gĩo tolerã lũ erit.qᷓuis nõ pu
tñ aduerſus hos tua paternitas
bus de paſſagio tractare potuiſſet. Resa
incipes in vnũ couenire
Hot pes nũq; iſta ſomniat.n
velit ꝑſuadere.Ego certe reue
cogitatus tuos vt ſuſpicaris:ſe
in hacinſudare.Quid em̃ vel boneſti
q; fidẽ ſeminare catho

ſt mea. Ja ibi
duto qꝛ circa ioh
ſſum nec opinari. Lot eniz capita
la diuertãt quot hoĩes tot fnie⸗Au/
euerẽdiſſima paternitas i die
luiſſet. Quicqͥd ſeauet᷑ fort
8 paucoꝝ pfidia ⁊ ambitio q̃rit.ſed
ncipibꝰ electoꝛi
ꝓmotoꝛes deſi
ni viri moneant.
xime auctoꝛitatis
8 ſcribis cupio nec d
o in qua re poſſis vtilius q;
i nomen xpᷣianũ ampliare
diumẽ veritatis

derat.nec tot p

e pat᷑ egregie ꝗ
d ꝓbo laudocq;. ne

licã. qᷓ; aias dyabolica fraude decepbas a

—

è

‚
i
1
gt
0/

1

n.

n
nd
te⸗
uat,
pul
1ſt
ben
nio:

ini
ſc
05
e
ree
tbe⸗
te
mmi
tin-
t.
ta

rbi
zpits
B,
ide
ſart

n
,
l.
t⸗
ſeo

ne
is

reducere. Hocẽ ſane qꝗð cardines decet ecche. hoc eſt opus eccleſiaſtici viri.hoc
dignitati tue pᷣcipue còuenit.ſed mihi reuerẽdiſſime pꝭ impoſſibile videt᷑ tantuʒ
opꝰ lras fieri.Cũ athęneñ.bello ꝓmouerent᷑.demoſtenes qui tũc exul erat nõ
ſris q;uis ſcribere facũdiſſime ſciret.ᷣ lingua vniuerſas grecie ciuitates in fauoꝛ?
patrie nouit. IJdẽ mibi tue rcuerẽdiſſime paternitati gerendũ videret᷑. Suſcipiẽ
da legatio foꝛet ad germanie gallie ⁊ bꝛitanie principes.rogãdus rex noſter vt ſi-/
cuti regum pꝛimus eſt ita ⁊ belli pꝛincipẽ ſe cõſtitueret. Scio qꝛ mineruã doceo:Sᷣ
non obeſt. Magna res bungaria eſt.multos viros hab et multaſq;ʒ vires.ſed ad
pellendũ thurcos:europãq; vindicandã maioꝛi potẽtia opus eſt. nec tu id inſicia
ris: qᷓ ⁊ germanos cõcurrerẽ cupis ⁊ italoꝝ claſſem. Sʒ mihi nõ ꝑſuadeo tantam
rẽ ꝑ F̃as poſſe moueri. Ideo vidẽ vellẽ reuerẽdiſſimã par᷑nitatẽ tuã pᷣncivesno
ſtros adire cũ mãdatis ⁊ bullis aplicis ⁊ eoꝝ qͥ ↄſentiũt lr̃is.qͥ caſu neqũ de paſ/
ſagio greciq ex vnguibꝰ machometi. aſiã q; liberãdã ſperarẽ. Hec volui dixiſſe
cũ vcnia.Cõmẽdo me tue paternitati reuerẽdiſſime.Ceſantibi ⁊ virtuti tue mirũ
i inwo affectꝰ. Deꝰ ſecũdũ iter tnũ ⁊ q paras opus. Datũ wiẽne.xxiiij.mai
xponit quo pacto epᷣs patauien. 21 —
fridericũ ceſarem honoꝛauit. . g . iſtola. clxx *
Meas ſiluiꝰimꝑialis ſecretariꝰ. S. p.d. Jobãni capiſio pᷣſtãti phᷣo ⁊ ami⸗
co veraci. Jubet lex amicitie gia inter amicos eẽ coia ſiue modeſta ſiue io
cũda ꝗᷓ coutigerũt.Te hec phia iam dudũ ⁊ a teneris vt aiunt vnguiculis
edocuit.iõ nõ agã hoc pluribꝰ ſed ad rẽ veniaʒ. Magna inihi ꝑ hbos dies oblata
voluptas eſt:ad cuiꝰplenitudinẽ ſola tui pnᷣtia defuit ꝗᷓ mibi oimne gaudlü ſolidiꝰ
reddidiſſet. Sed cõicabo tibi lr̃is qd verbis nequeo:qᷓ;uis ⁊ calamꝰimpotens eſt
oĩa reſerare.Auditñ ⁊ voluptatis mee poꝛciunculã recipe.Yui nuꝑ apud wien/
nã plurimũ meſtus::qꝛ ceſarẽ noſtrũ res tuzʒ eccleſie tũ imperij timebã negligere
Nam qð dictũ ⁊ ſcriptũ fuerat de cõuẽtu nurbergeñ.videbã quodãmodo poſter
gari. Sed aduenerũt mox regia mãdata q̃ nos ſequi regẽ iubebaut quoniã is die
iouis.ix.iuli ex noua ciuitate receſſerat iter ſuũ verſus nurẽbergã cõtinuaturus.
Letati oẽs hoc nuncio ſumus.Ego cũ magnifico cancellario caſpare tui amante
regiam maieſtatẽ biduo ſum ſecutus. Poſt cũ rex oppiduzʒz ſuũ quoddã extra viã
poſitum viſere vellet.nos anaſum ꝑreximꝰ vbi olim eccleſia metropolitica ſlo⸗
ruit laureacenſis dicta.Fuit em̃ laureata vꝛbs õ in ampla cãa/
poꝛum planicie ⁊ ſuper flumẽ qð etiã anaſum vocitant.Sʒ poſtq achilla rex hu.
noꝛum vꝛbem bãc deleuit vbi arx erat oppidũ ex nomine fluminisireſtructum eſt
Sedes vo metropolitica in ſalcʒburgam tranſlata. Hic vna nocte cõſedimus.
Poſtera die cũ duo miliaria teuthonica cõfeciſſemus nemus ſupꝛa collẽ tranſiui
mus:caſtellũ conſpicimus eccleſie patauieñ.qð alij apoꝛũ planicierũ montẽ ap/
pellant. Ibi pꝛelatus inſiguis reſidebat leonardus epiſcopus patauienſis.qui ſu
ſcepturus regem illic obuiã venerat. Lu hominẽ noſti. Haʒ ⁊ hic wienne fuit cũ
tu cardinalẽ ſancti angeliſccutus regia maieſtatẽ iain annus eſt viſitaſti:vir ele⸗
gantis ſtature:blandi colloquij: ingenij pꝛudentis ac liberalis:qui pꝛimũ in con/
cilio regio locũ tenet.Hic vbi ex alta Pecv 4 cancellariũ vidit aduenientẽ: are
ſcallũ ſuũ obuiã deſtin auit qui nos ad ſecretã viã deduceret. In publicis autẽ di /
uerſoꝛus pᷣceptũ erat ne qd nobis venundarct᷑ vel ad hoim vel equoꝝ vſum. Et
qꝛ diſpenſatoꝛ cancellarij pꝛeuenerat iamq; popinaʒ arinauerat oia iuſſit eribi.
nec vnũ ex familia noſtra haſſus eſt extra arcẽ cc:ſj eqs etiꝗ̊ pabula miniſtraurt
qð vbertim triduo factũ cſt. Aenimus igit᷑ ad eius cõſpcctũ:poſtq; hic diuing h⸗
egerat nõ tam letus herculẽ ſuſcepit euander aut acheſtes anchiſen.qᷓ; hicuoſtrũ
cancellarin. Mam ⁊illũ ⁊ nos ſingulos blando vultu ⁊ alacribus oculis ad ſe re
cepit.modeſtoq; riſu quoſlibet amplexabat᷑ ac dulciſſimis verbis conſalutabat
⁊ vt qͥlibet valeret ꝑcũctabat᷑.nec nos vti ſeruos ꝙ nõ erat impar.ſʒᷓ vt filios vł
frẽs ꝑtractabat:nemo crede mibi ẽ iohddes amatiſſime quẽ vnq; videri tãhenignꝰ
atq; hanꝰiĩ ſuos hoſpites.tãmagniſicꝰi edificijs taſplẽdidꝰ in ↄuiuijs.tãlargus

erga pſonas miſerabiles tã equꝰin ſubditos.tã iuſtus in oẽs:qᷓ; iſtũ pᷣlatũ accepi.
Hoſpitalitatẽ magnificẽtiã a c liberalitatẽ egoipᷣe ſuʒ ↄtẽplatus. Heqʒ bic ſicut
pleriq; bona eccleſie int᷑ neceſſarios partit᷑.aut i alios illaudabiles vſus couertit
ſ elargit᷑ pauꝑibꝰxpᷣi q;pl urima. Mec pᷣnceps ẽ his in ꝑtibꝰante cuiꝰoſtiũ plures
paſcant᷑ inopes.Laceo elemoſynas qᷓs clãculũ facit. Mã ⁊ comitibꝰ ⁊ baronibꝰ
nõnullis occulte ſi uduenit: quos rota foꝛtuneinſtabilis pᷣcipitauit. Patet pᷣterea
vomꝰ eiꝰpᷣclaris ſꝑ hoſpitibꝰ. quã tibi alb ut .
q̊̃ poſtea rex hũgarie bohemie ac romanoꝝ fuit:in octuaginta milibꝰ aureoꝝ ſuã

cccliam dãnificauit:hic tñ poſtea qᷓ; pacẽ nactꝰeſt:in edificijs tũ caſtroꝝ tũ ecclia-

rũ reparãdis ſeptẽ ⁊ viginti milia fioꝛenoꝝ expoſuit. In redimẽdis aũt cenſibus

acpᷣdijs pignoꝛe datis tria ⁊ viginti milia. Atinã tales pꝛelatos tridẽtina ſoꝛtita

fuiſſet eccla.Sʒ qͥd ego iſta cõmemoꝛo:ſequar qð cepi. Erat iã pꝛãdiũ opiparis

epulis appoſitũ.Aſcendimꝰaulã ibiq; iuxta feneſtra quã leuis aura ꝑflabat cõſe/
epᷣs.ſecũdus cãcellariꝰ.terciꝰilluſtris comes oꝛtenbergeñ.qrtꝰ

dimꝰ. Pꝛimꝰerat

pᷣ poſitus friſingen.vir ⁊ nobili loco natꝰ⁊ iuris interpᷣs. Sed nec mihi vltimꝰlo/

cus in tãſublimimẽſa negatꝰeſt.¶redo me alienigena honoꝛare voluerũt. Mihil

lautiꝰilla quadra fuit.nec tã floꝛẽtes epulas metellus qſtoꝛ biſpani dᷣ habuiſſe:
nec tã exqſita fercula criſpinꝰaut apiciꝰ⁊ alij romani voꝛabant. Poſtq; abꝛogaſj
cibarioꝝ legibꝰ pꝛiſca ſeueritas luxu cefſit maligno:mos germanoꝝ ẽ piſces car/
nibꝰ admiſcere nec felix putat᷑ qͥ tin carnibꝰveſcit᷑. Suauiſſimi igit᷑ fuerũt piſces

appoſiti:quos tũ danubiꝰ ꝓpinquꝰtũ trauna pᷣterlabẽs admiſtrabat. NHeſcio quẽ

accipẽſerẽ laudãt antiqͥ qᷓſue murenas. Ego int᷑ cdẽdũ ſepe recoꝛdatus ſum eius
quẽ areſtotiles dicit collu gruis optauiſie.vt q;maxia ciboꝝ voluptate ꝑfrueret᷑
int᷑ carnes aũt ardeã ↄmedimꝰturdos altiles oꝛices ceruũ apꝛũ lepoꝛẽ:omitto re

liqᷓ.HNec duʒ hec legis ſaliuã in labꝛa deducas mũdatoſq; dentes lactuca fatiges

Int᷑ alias aũt voluptates iocũdiſſimũ erat puatas ꝑ byemẽ glacies i feruẽti eſtu

mmẽſe apponi: vinaq; illis reddi frigidioꝛa. Quid tibi de vꝛbanitate facecijs miroq;
dicẽdi lepoꝛe huiꝰplati ſatis potueriʒ dicere. Sũt nõnulli qͥ hoſpites qi verecu/

dia coacti vocitãt oẽmq; moꝛſum dinumerat:ac cũ agnũ laccrari dentibꝰ cernũt
nõ minꝰ?triſtant᷑ q; ſi ꝓꝛia mẽbꝛa maãdarent᷑.At bic pᷣſul tũc volebat tũc increpa⸗
bat hoſpites cũ ceſſare videbat nec ꝙ edilia ponerent᷑ ſᷣ ꝙ nõ eſa fuiſtent q̃rebat

Oꝛ ſi vt dicimꝰnobilitat multũ frons generoſa dapes:qͥd tũc dicemꝰ cũ laute mẽ
ſe copioſiſq; apparatibꝰ ⁊ vultꝰleti ⁊ verba gratiſſima adiungunt᷑. Poſtq; vo ex/
empta fames epulis mẽſeq; remote ſunt:ducit nos põtifex ꝑ caſtru.locaq; ſingu
la monſtrat:ſitũ oſtendit ⁊ quicqͥd eſt laudabile in aꝑto facit. Pꝛebe aures paulu

lũ:locũ tibi deſcribã vt cũ legeris exhylarari etiã poſſis.Ca ſtellũ hoc in ea terra ẽ
q̃ inter bauariã ⁊ auſtriã iacet marchionatus anaſi.Quidã volunt hanc eẽ poꝛ⸗
tionẽ auſtrie poſtq; ibi ducatus erectus eſt. Sedet aut caſtellũ in rupe tramie cui
ab oꝛiẽte auſtria: ⁊ ab occidente bauaria. Boreã ſibi bohemia ꝑꝛebet auſtruʒ ſi-/
na.Zrauna fluuius eſt mire perſpicuitatis qui ex alpibꝰ ſirie pꝛccipitatus quoſ-/

5

dam lacus efficit. Exinde ꝑ quinquaginta milia paſſuũ diſcurrẽs:planiciẽq; per/

simnenã ſecans:non longe ab hoc caſtello fert᷑ in hiſtrũ. Habet hic amnis miri ſa/

poꝛis piſces.NHec ſcio an alius feratioꝛ ſit. Scripſi iam tibi curſum eius qͥ admo/

dum bꝛeuis eſt. Jus in co piſcandi multoꝝ eſt. Patauiẽſis eccleſia.xij.hʒ piſcato

res:quoꝝ quilibet tres miniſtros ſecum ducit. Dux auſtrie quatuoꝛ. Comes de
ſchaumberg totidẽ.Dñs walſe pᷣpoſitus ſci floꝛiani. Dñi de trauna ⁊ de lichten/

ſtein toridé: qͥ ꝓ libitu ſuo piſcant᷑ ac familias ſuas nutriũt Pꝛeter bos tñ qͥ i bo

ru manꝰpiſces adueniũt:ad teloneũ huiꝰopidi qdragita piſciũ modij qtanis di/
cunt᷑ ex bis ꝗ ad mẽſura venũdãt᷑. Nã gradiuſculi numerati vẽdut᷑. Modiꝰaũt
pmagna mẽſura ẽ ⁊ vltraq; reputes capax.Quid plła. MNuſq; trã aut arena iuxta

boc flumẽ effodies qͥn aq intercreſcẽte mox piſces iuenias.loc quẽadmodũ vi⸗-
des ad oꝛnamẽtũ caſtelli lociq; voluptatẽ plimũ ↄducit.Sʒ adbibe ãpliꝰ te mibi

.Et lʒ ea reſiſtentia quã tibi albertꝰ auſtrie dnx fecit:

te

ii
ſn

–— —22

☛ -- — — — —

= n

ſo

totũq; intuere meliꝰ. Mihi ſi caſtrũ aliqð det᷑ inbabſtãdũ vbi ad recreationẽ vi⸗
uere velim:hoc potiſſimũ placeret.Quid em̃ ẽ ad plenã leticiã neceſaniũ qð bic
deſideraret. Yateoꝛ nõ eẽ hic vineta ſeu oliueta:nõ ficus:nõ cedros:nõ poma pu
nica ⁊ alia q̃qã q̃ apud italos habent᷑ cõplunma.Sʒ vina bic ex auſtria q; gratii
ſima pferuut᷑ amica nature:guſtuiqʒ ſuauia q̃ nos in pꝛãdio afatin bibimꝰ. Mec
ex atheſi deſunt aut ex tergeſto:quia vbi pecunia eſt illuc ⁊ vina vehun᷑. Qð ſi
deſunt racemi ⁊ cũ ficubꝰ:melones ſũt pira ⁊ poma admodũ guſtui ſapida:ſũt ce
ruſa mitimõi generis.Eſt aer ſaluberrimꝰ.Aeẽtulus ſuauis.Si nudꝰinceſſeris ſi
os apueris:ſi ventrẽ oñderis ⁊ quãtũuis ſiqtis aute pcepis:nihil exinde lederis.
Cũ eſtus ẽ quãtũuis alibi maximꝰ:ſp in caſtro flatꝰreſpirat amenꝰ. Pꝛoſpect⸗ il⸗/
linc ad nouẽ decẽueteuthonica miliaria ꝓtẽdit᷑. Aidet᷑ mõtes nemoꝛa fluuij cꝗʒ
pi colles culti vireta iocũda.Hinc trauna currit:illic byſter ꝓlabit᷑. Drata q;pli⸗
ma ridẽtia cũ tẽpꝰfert circũſpiciunt᷑. Pomeria circa caſtella tria ſũt. Duo altiſi⸗
mis ↄmunita foueis:nec actibꝰ oino nuda vbi ſtatiões habent᷑ vmbꝛacula ʒ ſolẽ
aptiſſima. Si pꝑiſcare velis aqᷓ i oculis ſũt.Si aucupari ſepes q;plime auiculis re
ferte circũſtãt.Si tibi venatio placet vix ad mille paſſus ſilue diſtat:qrũuis fera
rũ genere plene.Eſt in colle ꝓximo nemꝰvmbꝛoſuʒ altiſſimis auercubꝰſeptũ qdᷣ
fouea ſepſqʒ cingit i modũ poꝛci ſeu lepoꝛarij. Abi q;plime fere ↄcluſe ſunt. Illic
etiã niſi ſunt q;pluree:q̊s in arboꝛibꝰhumana diligẽtia ad oꝛdeoꝝ vſuʒ cuſtodit:
quę ibi poꝝectis cibis nutriunt᷑. In planicie feraces ſunt agri tãtũ frumẽti ſiligi/
niſqʒ; reddẽtes:vt ex eo qð ſuꝑeſt caſtro munito facile poſſit vinũ cõꝑari.HMec fo
ris ſũt. MNũc arcẽ ipſaʒ interiꝰ ↄſpice Eſt vt dixi ſuꝑ alta ruꝑe ↄſtructũ caſtellumn
ex trib? pꝑtib? er planicie ſurſuz erectũ ac ſua natura defenſuʒ. Dars qrta dupliceʒ
hʒ foueꝗ:põtẽq;ʒ duplicẽ. Pꝛofũditas fouearũ altiſſima ẽ. In bac parte turris ẽ
in celũ tẽdẽs vndiq; pugnaculis cõmunita. In cuiꝰſũmitate cuſtos reſidet qui
coꝛnu tuba ꝑpetue clamitat. Interdũ ⁊ ruſticã muſaʒ exagitat. Murꝰ cãcelli vn
diq; duplex eſt:⁊ in pleriſq; locis triplex. In medio vᷣo platea ẽ arcularis. IJbiqʒ
fons ameniſſimꝰ ſcaturit ac ꝑ fiſtulas ereas bis ſex:aqua ꝓpinat. Fontis ambitꝰ
marmoꝛeꝰ eſt. Int᷑ colũnas mediũ eſt tabernaculũ qd deſupꝑ eminet ereũ mirifice
ſtructũ vt elchanoꝛis opus diiudices aut policeti cuiꝰfabꝛica trecẽtis ⁊ mille au⸗
reis empta eſt:ſeptẽ circũ ꝓcere ac frõdoſe vlmi tẽdunt᷑ ĩ celũ ã vmbꝛã gtiſſimã
reddũt.Ccna dũ eſtus ẽ i cãcellis apud hũc fontẽ parat᷑. Piſces ex fluminibꝰ i fõ
tetãqᷓ; in viuario reſeruãt᷑ ac dũ ſedes in pꝛadio capi piſces ⁊ in coqͥnã deferri crx
nis:q̊s e veſtigio coctos mãducas.Eſt ⁊ aliꝰ fons laꝑideꝰ dulces ⁊ ꝑlucidas aqds
effundẽs.Cerciꝰin coqna ẽ cuiꝰcqnule limphas in qᷓſibet ollas igni admotas in
ferũt.Eſt pᷣterea huius caſtri mirũ pᷣnilegiũ ſiue cõſuetudo:ruricole qͥ circũbabi/
tant obnoxij ſũt queuis neceſſaria ad vſuz caſtri pbere.excepibis que maioꝝ ba
bent᷑ ſumptus:dãt caſeũ butyrũ lac liguũ ⁊ fenũ ad coacas oportunũ:grat mun⸗/
dãt domũ:ligna ſcindũt:diſcos mẽſarũ exhibẽt ſcutellas ⁊ cacabos lauant. Doſt
hec capellã vidimꝰad diuinũ cultũ ꝑoꝛnatã vbi tres are ↄſecte ſũt in ãbitu ſupio
ri pꝰaulã maioꝛẽ habitatio regi ꝑata erat vbi hbecloca notaui:ſtuba vna tapetibꝰ
oꝛnata ⁊ attrebatẽſibꝰpãnis camera ꝑampla vbi ⁊ lect?aureis oꝛnamẽtis ⁊ appa
ratu regio relucebat.Ex ꝗᷓ ⁊ feneſtra queda i capellã pᷣbebãat intuitũ:erat ⁊ ſtucheo
lũ ꝑpulcrũ. Rurſuſq; alia ahera hinqna pꝰbabitaculũ extra murũ caſtri põti/
bus ſuſtẽtatũ vndiq; patulũ i occiduũ ⁊ ſeptẽtrionẽ meridianũq; ſolẽ reſpiciens
vbi ſo aura ſuauis reſpirat cũñ alibi feꝛuidꝰeſtus ſentit᷑ Exide aditꝰ ꝑ põtes i alte-/
rã fert᷑ camerã 35 extra murũ trabibꝰſuſtẽtata ẽ:⁊ oꝛiẽtẽ arcto ⁊ occiduũ ſolẽ in/
euet᷑:quã mareſcallus regi?ꝰinhabitat.Scom locuzʒ dux ſigiſmũdus obtinuit qͥ et

0

aulã ⁊ ſtubã ⁊ thbalamũ ĩ mioꝛi cultu qᷓ; rex habuit ipᷣe ſibi potifex cãcellariũ ſerua
uit:vbi rurſus alia mãſio ſuis mẽbꝛis ad vſuʒ pꝛincipig erat oꝛnata cãcellario ꝑ/
