initio rebus optimis imbuant᷑:ingenia depꝛauant. Mec poſſunt verũ adipiſci iu
iciũ.Lãtũq; de ſecũda parte grãmatice ſatis dictũ cẽ putato. Stcamen pueris
bos autoꝛes nõ ingeri:ſimul neq; oẽs tibi de neeeſſitate audiẽdos nos arbitrari:
⁊Toi curãdũ ſtudio duxerimꝰne cumulatio labon nimiũ odioſas tibi lr̃as reddat.

NONOeꝛ reges ⁊ pꝛincipes erudiri debet in ſcribo.
Ercià grmatice partẽ ſuperius noarboctari⸗ dictũ eſt ↄtineri:doctrina
bene ſcribendi leuiuſcula:res foꝛtaſſe videbit᷑:ſi tibi de bac quoq; ꝑte pᷣce
pta tradiderim quaſi ridiculũ ſit. Regẽ ſcribẽdis ſe lris occupare: beneq;
ſcriberè ac velociter ac honeſtus vero negligi ſoleat.Sʒ nõ eſt alienũ hanc etiam
regi puero tradi ꝑtem:quę ad cogmitione ⁊ intelligentiã autoꝝ nõ parũ luminis
pᷣbet.Aeteres quidẽ ceſares relatũ eſt cõplures ſcribendi peritiſſimos extitiſſe.
Maxi mus põtifex qui nũc romane pᷣſidet ecdeſie nicolaus quint⸗ꝰ oꝛnatiſſime
ſcribit. Et anteceſſoꝛis ſui ſilis virtus fuit eugenij quarti. Hec patruęlis tui glo/
rioſiſſimi pꝛincipis æſaris friderici ſcriptionẽ quiſq; rephenderit: Muis em̃ ra/
ro pꝛincipem ſcribere opoꝛteat: cauẽdũſtamẽ eſt dum ſcnibit:ne muſcarũ lituras
ſed margaritas potius pingere videat᷑. Que res alphonſi maximi ⁊ aliquando
excalentiſſimi reges laudes nõ nihilobnuhilat:dum lr̃is que de curia ſcribunt
ſuum ꝓpꝛium nomen adijciens ſerpentes figuret an litteras ignoꝛat᷑.Quod vi/
giliug ait non gloꝛdis.
Defoꝛma litterarũ ſeruãda in ſcribendo. êsðI
Rthograuiã in duas diuidimus ꝑtes.altera eſt vt nitide. altera vt recte
ſcribas. In pꝛimo videndũ eſt vt elemẽta in ſuis caracteribus affingant
vt neq macra ſint neqʒ coꝛpulenta:vt que rotunda que quadrata q oblõ
Sa:que retoꝛta ſunt:ſuã foꝛma cuſtodiant.Et hic quoq; duplex modus eſt:alter
modernus:alter antiquus:vetuſtatũ foꝛma l̃arum legibilioꝛ eſt mũdioꝛ:caſtioꝛ
ac grecis a quibus oꝛiginẽ duxit ꝓpinquioꝛ. Quẽcũq; modũ ſequi puer voluerit
in eo neceffariũ eſt exemplũ dari ſibi pulcherrimũ atq; emẽdatiſſimuʒz. Optima
nãqʒ ſp ad imitãdũ ꝓponi debẽt. Que ſi nõ poſſumꝰattingere:hoc tamẽ pꝛeſtãt
ne cũ vltiſſis deſpiciamur. Dꝛouidendũ quoq; nõlinutiliter fuerit: vt verſus ad
ſcnbendũ aſſumpti ſnias habeãt nõ ocioſas:nec nomina barbara contineãt:iſed
honeſtũ aliquid moneãt:ex daris electapoetis ⁊ autoꝛibus fama exlebꝛibus vt
ſic vuer quaſi ꝑ ludũ phari s ſecunda parte qᷓ rectam ſcriptu/
am intuet᷑ plures tradunt᷑ regule:noſcẽde ſut vocales:cõſongtes:mute:liquide
⁊ duplices littere. Cõſideranda ſunt verba ſimplicia quibus ſignent᷑ elementis:
vt cõpoſitoꝝ ſimul obſeruatio fiat.Sed hoc quoq; multã patit᷑ exceptionẽ:ꝑlu⸗
reſq; fiunt ⁊ in declinationibꝰ ⁊ in cõpoſitionibꝰ nedum litterarũ: verũetiã ſylla
barumſmutationes. Verba vo ſimplicia quibus ſcribenda ſint litteris: vſu ma⸗
gis q; regula diſcimus. In qua remagnũ prebet adiuuamen lectio poetarũ. In
quibus menſurari verſus bꝛeues aut longas ſyllabas demõſtrantes:aut dupli/
can lr̃as aut detrahi iubent.Nac rõne perdoctũ eſt oppida plittera duplicata
ſccibi opoꝛtere:qꝛ poete longã eius pꝛimam ſyllabam ponunt:vt eſt illud Eici
et ſi

ciũ vt tibi deſit.aſpice que circa oꝛthographbiaʒ moncmus.In tenui laboꝛ eſt vir

.

Lot congeſta manu pꝛerupitis oppida ſaxa. Bꝛeuis enim pꝛioꝛ ſyllaba fui
vnũ tm̃ p ſibi retinuiſſet vt eſt opoꝛtet. Oppoꝛtunus aũt q;uis ab eo deſcẽdat du
plicare p voluit:ſicut vſus doctoꝝ manifeſtat.Regule vo que de mutationelit⸗
teraꝝ tradi ſolent:compoſitionẽ plerũq; reſpiciunt:que cũ pꝛepoſitionibus fie
ri ſolet. Expedit ergo noſſe quõ ad pᷣpoſitio cũ diuerſis dictionibus componat᷑
aliquãdo d mutat in ſequentẽ litteram a qua dictio incipit cui iungit.vt curro
accurro.ſfero affero.gero aggero.ludo alludo.nuncio annuncio.poꝛto axpoꝛto.

—

rideo arrideo:ſurgo aſſurgo.tollo attollo. Deceteris cõpoſitionibus que cum
dictionibus fiunt ab his lris incipientibus.ſ.cũ ad pᷣpoſitione cõponant᷑.aliqñ
autẽ perdit vt aperio ex ad ⁊ perio:agnitus:aſpectꝰ:aſcẽdo:aſto:aſcribo:aſtruo
qð vbiq; ſeruancũ eſt.quando dictioni iungit᷑ ad que.a.g.n.ſ.p.ſ.t.ſiue qua con
ſonante incipit. In ceteris vo immutata d inaneb:t:vt adhibeo:adbhereo:aduo
cxo:adaniro:non vt pleriq; volunt τquiro. In quo foꝛſitan hodie cõſuetudo ra
tionẽ vicerit. Ad ⁊ ſum quãdo ſimul cõponunt᷑:ſunt qui adſum ⁊ qui aſſum ſeri
bunt.⁊ tamdocti hinc atqʒ inde ſunt:vt in vtrãqʒ partem videri poſſit valere cõ
ſuetudinem.Abſum ⁊ apſum:obtimus ⁊ optimꝰ.vt quintiliano placet ſcribi ppꝰ
teſt.quia b ⁊ ꝑ ſonum cognatum habent. Pꝛeteritum vo verbi abſum ⁊ affin re
peritur ſcriptũ ⁊ abfui boc rõni magis cogruit.Ab autẽ pꝛepoſitio non coſue
uit berdere cum quacũq; dictione ſociet᷑: vt abdo:abitio:abero: abripio.OQS
ſib mutatur in conſonantẽ ſequentem ex ad potius q; ex ab facta opulatio vide
tur.Amitto tamen non abmitto ſcribere conſuetum eſt:⁊ abſpoꝛto ſinterpoſito
figurat᷑ cum ſit ex ab ⁊ poꝛꝛto. ,
Quomodo cõſonantes geminari poſſunt ⁊ littere mutari. ”ÿƷMM
Oſſe aũt opoꝛtet ſcriptoꝛẽ nullã cõſonãtẽ geminari poſſe:ſi ſequat᷑ aut b
cedat cõſona:niſi Lfuerit ante R que ſequit᷑ aut pᷣccdit vt affluo.affrin-
So:ſuffragoꝛ:nõ dicimus trãſfũmo q;uis ex tras ⁊ ſũmo compoſitum ſit.
Poſſunt tamen tres conſonantes inuicẽ concurrere ſi nulla geminat᷑ vt obſce
nus ſtrutio ſextus. NHam.x.duarum conſonantiũ vim tenet c s ſimul g s.Ex pꝛe
poſitio quando dictionibus adiungit᷑ ab ſincipientibus:non patit᷑ s ſimmi con
currere ſed abijcit illã.vt exurgo:exigo:exanguis:extinctus.Ait ſi cũ dictionesõ/
ponatur ab fincipiẽte x mutabit in f vt effugio:effero:effrigo. In ceteris nec mu
tat nec mutat᷑:vt excurro:exquiro:expello:extendo:exlex. Hec alia reperit᷑ ab
Xdictio inchoans que cũ ex cõponat᷑.E vᷣo pꝛepoſitio pleriſq; dictionibꝰadiun/
gitur:ad quas ex cõponi nõ põt:vt ſi dictionis pꝛioꝛlittera d fuerit:vt educo vel
cõſona vt euoca:euacuo:eueho:vell vt eluo:vel n vt enitoꝛ:vel m vt emineo:vł
r vt eruo:nec geminant᷑ quouis modo tales conſonõtes qᷓ;uis eqcio ꝑ duplex ij
ſcribat᷑.qꝛ ſecudũ i vocalis eſt non cõſona:ſeruatq; verbum eijcio ꝑ totã declina
tionẽ i duplex vnũ ſcʒ conſonans ⁊ aliud vocale niſi cum ę littera ſequit᷑:vt cieci.
In pꝛoſa quoq; verba queuis a iacio veniẽtia ꝑ duꝑlex ij ſcribi debent: eicio
ohijcio: reijcio:abijcio. In carmine vo aduertẽedũ eſt:an longa ſit an bꝛeuis pᷣoꝛ
ſyllaba:ſi longa eſt duplicat᷑:ſi bꝛeuis ſimpiex erit. Quiſq; enim hoꝛum verboꝝ
vſus apud virgſtiũ reperitur.Litire paſcentes a flumine reijce capellas. Necẽ
in anto pede pꝛoceleumaticus:vt quibuſdã viſum eſt ouidius.Quid mibi liuoꝛ
edax ignauos obijcis annos.Apud ſtatiũ. Pectoꝛaq; inuerſis obijcit fumancia
muris.Et iteꝝ.fontibus intentos abicit monſtratq; cruoꝛes. Atq;ʒ alibi. Abicit
tectoꝛẽ culminę ſummo.Conicio quoq; ꝑ duplex ij ſcribi.Quintiliano placet:iu
⁊ con quã lo cõponunt᷑ cũ dictionibꝰab L vel Mincipientibꝰ Nin ſequentem
mutant litteram geminant:vt ludo:illudo:colludo:ruo: coꝛruo:immuto: cõ/
muto:immitto: eſt aũt con pꝛepoſitio inſeperabilis que nõ inuenitur niſi in com
poſitione:⁊ quando dictioni ſociat᷑ que vocalem vei aſpirationeʒ habet in pꝛin
cipio:ammittit n vt cohereo:coherceo: cohoꝛtoꝛ:fallit in boc verbo comedo:co
poſito ex. con ⁊ edo:vbi pꝛopter conſonantiam melioꝛem non abijciturn ſed cõ/
mutatuſſin m.g .. M HH
Auõ varient᷑ l̃e ⁊ derinent᷑ dictiones a ſupinis ⁊ ᷣpoſitionibꝰ
AUb ⁊ ob ſi dictionibꝰiuncte fuerint ab.r.p.c.g.f.vel.m.incipientibus in ſe
quentẽ conſonantẽ.b.mutari conſueuerũt:geminationẽq; facere vt ſuc-
ccurro:occurro:ſuccido:occido:ſuccumbo:occumbo:ſuccino:occino:ſuſfi
co:officio:ſuggero:ſũmitto:ommuteſco:ſupono:oſpono:ſurripio.Ab his tñ ex
cipiende ſunt aufero:aufugio.in qnibꝰ.b.inutat᷑ in.v. Itẽ abꝛogo:abꝛado:abꝛo/⸗

do in quibus manet integra. Sub ſi verbo quatſo adiungat᷑ b. tmutat mne
ſucquatio. Itẽ o uitto nõ ommitto vel obmitto ſcribendũ eſt. Operio eiꝰ pal⸗
ſiuũ opioꝛ ſimplicis p.ſcriptione ↄtẽtat᷑. Operioꝛ eponẽs ꝓp. duplex redrit.
Opinoꝛ. opinio: opituloꝛ: opulẽtus vnũ p.poſuit. Ob às nõnuc r. ſequẽte nõ
mutat᷑ euphonie cã: vt obꝛuo:obꝛepo:obꝛipio. Obſcu rrex ob ⁊ cura cõfectũ nõ
mutat b. ꝓpter pↄſonãtiqᷓ acceſſit ſ. Sic ⁊ i obſceno fit ex obh ⁊ ceno ↄpoſito. Si
vo ob ⁊ ſub cñ alijs q; vt pᷣmiſſũẽ dictionib?cõponunt᷑.incõuulſaʒ b. reſeruant
lam: vt ſubdo ⁊ obdo.pis qͥ; ⁊ di ppoſitiones inſepabiles inl ſolis cõpoſitiõibꝰ
repiunt᷑.dis quidẽ cñ dictionibꝰ.a.b. c. p.f.t. S.cõſonate vel ſ. õponi pot: vt diſ⸗
ceruo ex dis ⁊ cerno:diſpono:diſtrabo: diſiungo:diſſuo:ſeruatqʒ ſnie mutatioõe
ſ. in verbo diffundol mutat᷑ in f.⁊ geminat᷑.ſicut ⁊ in differo 2 diffido. diminno
q́ʒ ex dis ⁊ minuo: ̊ variat᷑ ſ.in m.ꝗᷓ du plicat᷑. Meq; põt cũ hyſce verbis ſic in-
cipietibꝰ di cõponi niſi cũ minuo:⁊ tuc ſimplici.m. ſcribit᷑ diminuo.Cuʒz ceteris
diſepiꝰq; dis copulat᷑:vt diduco:niluo:dinu mero:digradioꝛ:diripio.Trãs pre
poſitio cõpoſita cũ dictionibꝰ.a. b. d.m. vel. J. coſonate pꝛincipiũ hñtibꝰ n.⁊ s.
amittit. vt tradiuco: rano: traijcio. Inuenit᷑ tamẽ ⁊ integra.vt trãſmigro ⁊ tranſl
duco.que viꝗeri poſſũt nõ eẽ cõpoſita?. . ir̃a neq; ante b. neq; ante.in.necq; an
p.locari põt ſiue cõpoſita dictio fuerit ſiue ſimꝑlex: vt ſũma ꝑ duplex m. Rom⸗
us pompeius:cõmunis:immunis:combibo:cõputo:iin puto. In cõpoſitis q̊ʒz
ſra tbeineſim diuiſis vt enũq; pꝛudẽs nũqᷓ; potẽs vſus doctoꝝ hʒ vt. m. po
na
eſt uãqᷓ; ſequẽs dictio ſupꝛadictas in pᷣnciꝑio lr̃as babeat nõ mutãt᷑: vti binis
in dõtificio in magiſtratu. Cõtra vo fit vt. ſ. c. v. q. S. t. in ſim plicibꝰ ac cõpo ſitis
dictionib?iuxta ſe perirę nõ ſumãt.m.vt tonſi us: linquo: cãcer:mẽdax:centũ:an-
fractꝰquẽcũq;:qᷣcũq;:tãtũdẽ: idẽtidẽ. In grec qͥs dictiõibꝰq p ph.figurant᷑ idẽ
ſeruãdi eſt. S icribi.m. ꝓnũciari u. peritiores volũt pomp ilus nimpba. Cir
cũ pᷣpoſitio quãdo cõponit᷑ cũ dictione a vocali incipiẽte: integra⸗ ſeruat. m. vt
circuũeo ſcribat᷑ ꝓpnũciet᷑ circueo.Cũ pᷣpoſitis per. c.n. m.ſcribi debet. Atſi aduer⸗

biũ tpis fuit per. q.u.o.m.vt quintiliano viſum eſt. ANerũ 2 quõdà non condans

ſcribi. Caiũ cneũ igurare. Gaiũ neũ ꝓnunciare vetuſti moꝛis fuit.Et ſunt qui
boc etiã ſeruãt docti viri ⁊ vetu atis amatoꝛes. Ex auo fit vt nõ ſemꝑ vocis ve
rũ depðſitũ red dãt lire:ſ̊ altenius altera ſonũ nõnũq; exhibet vt amãtiñ ⁊ amen⸗
tiñ p.t.ſcribamꝰ: ⁊ ſonũ c. ꝓferamus. Litium tamẽ ⁊ viti aui ſunt litis ⁊ vitis

genitiuiplurales non mutant vocem:ne liciũ.ij.viciũ vicij putont᷑.Ecõuerſo hᷣm
quintilianũ gaiũ mulierẽ ſignificat.ſed c.virũ. Idem quintilianus quicquid ſcri

bendũ cenſuit wictoꝛinus quidquid quaſi diuiſum ſit ⁊ repetitum quid.quod caſ

parino pergamenſi magis placuit. Idcirco nonicirco docti ſeribũt quaſi nil alið
ſit q;ᷓ circa id. Quicq; tamen ſcribit᷑ non quitq; ⁊ inde nequicqᷓ;. Sepe etiam cõ/
tingere ſolet g en. Linuter ꝛvtin dictionibus numeroꝝ ſi pꝛeceſſerint n. vt qua
Aringenti ac i pꝛecedit.n.perſe euerat immobilis.c.vt trecenti ducenti. Interpo

nunt᷑ ⁊ aliquando littere vt ſonus melioꝛ fiat C. vt ſicubi ex ſi⁊ vbit. vt idẽtidẽ

ex idem ⁊ idem.p.vt emptum quod ab emi venit.b.vt ambio ex particula.m im

perfecta ⁊ eo.ſ.xt obſcurus ab ob ⁊cura.l.vt obliquus ex ob ⁊ equꝰ.r. vt dirimo

ex di ⁊ emo.v.cõſonans vt bouis ex bos nominatiuo.k. Fa inutilis eſt quintilia
no teſte cũ in omnibus loco ſui.c.ſit. Aſus tamen habet vt karolus. kalẽde ꝑ. K.
nõ. c. ſcribant᷑.Et quoniã oꝛtbographia multũ cõſuetudini ſeruit:non eſt ab illa
recedendũ: cñ non ſcribendi ſolum ſed loquẽdi quoq; atq; viuẽdi modũ:quã bo/
ni doctiqʒ viri conſtituant: magiſtrã habere cõſuetudinẽ deceat. Aduerbiũ inter
rogandi.cur per c.poteſt ⁊.q.ſcribi:ſed cum.q.dupiex.v.deſiderat:xt quur. Gre
ce dictiones que ab.r.pꝛincipiũ ſumũt aſpirari xæbent: vt rhetoꝛ rbodus rbada/
mancus. Aſpirant᷑ quoq; rbenus rbodanus. Pꝛiſcis nãq; temporibꝰ tã gerina

——„

ni qᷓ; galli grecis lris vtebant᷑ ⁊ a grecis bec flumina noia bñt.

oco n. qᷓ;uis videri poſſet ad ſuã naturã in ppoſitione reuerſaʒ ꝗqᷓ dũ ſeꝑata

r —
M LHr —

— — — 0 rr.ſõ

De aſpiratione. ä
Via vo de aſpiratione mẽtio interceffit: pſequemur lati bance ptẽ. Dia ᷓ
ab ipſo deſcendũt aſpixada ſunt in pꝛincipio ⁊ p.J.⁊ nũ p.ſcribendia: vt
. byperbole byberboꝛe? bypoteca bypocrita. Similit que ab ypos veniũt
aſpirationẽ habent:ſed per latinũ ie duplex ſcribunt᷑ vt bippotenthaur bip⸗
pomanes bippodamia bippolites. Atli bippus in finẽ cõpoſitionis cadit aſpira⸗
cionẽ amittit. cetera ſeruat vt pbilipus quod eſt a philos ⁊ amoꝛ ⁊ hippus equꝰ
uaſi amatoꝛ equoꝝ. Mypo vo greca peepoſulo quę apud nos ſub ſignificat
pud latinos nulla conſona aſpiratur. E uius tamẽ excipit pulcher. IAntiqui

quoq; ſepulchꝛũ aſpirabãt. Inchoa ⁊zinchoo aſpiratũ inuenit᷑: qꝛ papias ex gre

co deriuatũ putat.Seruius atinũ eẽ contendit. Mibi ⁊ non michi. Mibhil ⁊ nõ
kichi ſcribendũ ratio ſuadet.cum c. nuſqᷓ; aſpiret᷑ qᷓ; in pulchꝛo ⁊ vt quidam vo/
lunt in inchoo ⁊ ſepulchꝛo. Quatuoꝛ pꝛeterea ſunt conſonantes que noſtro mo/
re in grecis vocabulis aſpirant᷑ c.p..t. vt chꝛemes philoſophus rhetoꝛ thraſo.
Que ab archbos veniũt oia aſpirant᷑ vt archidyacon? archipꝛeſbyter architricli
nus archiepᷣs patriarcha monarcha. Simuiliter que a cyros ve niunt:vt chiroma
cia chiromãticus chiroteca chirologia. Que detoꝛquent᷑ ad nibs ex grecis dictio
nibus in quibus f. ſonare videt: pb. ſcribende ſunt: vt pbebꝰ pheton pharus.
oꝛpheus. Excipit᷑ filius ⁊ famaq licet a grecs dilapſa ſint ꝑ f.tñ ſcribunt. Dicit
em̃ filiꝰ àa ppilos.i. amatoꝛ: vel a philos qað eſt amor ⁊ fere grecũ eſt ⁊ in ma ſyna
ba nibil a greco differt:ac pꝛima ꝑſona dicunt illi fero is it. Et fama ex phim gre
co verbo qð eſt dico: qꝛ ex mtoꝝ dictis ſiue vmoib? oꝛit fama.Quecuq; veniũt
ab etber ⁊ etbꝛa ⁊ etbere? aut ab ethus vt ethica ⁊ etbicꝰ:aut ab oꝛthos v· etho
franden oꝛthograpbꝰ. aut a theca vt bibliotbeca cyrotbeca: aut a theos vt tbeo
logus theologia:aut a theſis vt ſintheſis bippoꝛheſis ꝑ.t.ſcribi ⁊ aſpirari debent
Cotra vᷣo que a ꝓtos anticato metaq; veniunt vt. p tomartyr ꝓptonotarius anti/
the ſis anticato catologꝰ metamoꝛpboſeos metaplaſmꝰ?.
BGreca nũqᷓ; tranſit in ſon antẽ atq; idcirco decipiũt qͥ ypeſus yeruſalem
yberemiãq; ſcribũt. Muis enim aliena ſunt verba: noſtro tamẽ i.uo alie/
nũ volunt. Inter m. 2 n. nulla ratio patit᷑ locari p. maleq; a multis ſer ibi
tur columpna:tirampnus:cotempno authumpnus. Autuimnus vo ſcribenduʒ
eſt p.nõ indiget. Sic ſomniũ ſomnus amnis omnis ſoleẽnes ſummũ. Vneſteꝰ
apud virgiliũ m. ante n.in pꝛincipio ſeruat. At ↄtempſi ↄtẽptũ.pꝛompſi pꝛom.
ptũ: de npſi vonptum. Larpſi carptũ: emi emptũ: cõpſi cõptuʒ; p. retinẽt. Deſſ
mus ꝑ duplex. ſl. nõ p. x. ſcribi dz: cu ſupꝑĩatiua in xrimus nulla niſi maximus ⁊? .
ximus terminent᷑. Odoꝛalia ſiueimitantia verba tam ꝑ.ſfſ. duplicatũ vt patriſſo
inatriſſo fratriſſo:q;ᷓ ꝑ . ſcribi poſſunt. Datrizo matriso fratriʒe .Mitoꝛ niteris
verbum quãdo ad conatũ coꝛporis refert᷑ per x. nixus. Ad aiaʒ vo relatũ niſus
ꝑ vnicũ ſ. pᷣteritũ foꝛmat. At iſta tibi de generalioꝛib? oꝛthographie regulis ſcri-
pſiſſe ſufficiat. Quod reliquũ eſt de ſingulis vocabulo ſcriptionibꝰ ex autoꝛibꝰ
trequẽti lectione ipſe tibi vſus miniſtrabit. H
Oz hueri docendi ſunt in chetoꝛica 7 dyaletiaaaaa...
ter grãm atice ſtudia ſolẽt ⁊ rbetoꝛice pcepta mõſtrari. Mã ⁊ dum legũ
tur oꝛatoꝛes ⁊ poete:ipſius vis rhetoꝛice pandit᷑. Sunt ibi ſcolares ſunt
oꝛnatus: ſunt ſentẽtie: vituperant᷑ laudantq; homines. Aſſunt iudicia:
ſuaſiones. NHulia rbetoꝛce pars eſt in poetis atch byſtoꝛicis nõ exculta. Sed in
bis vſus eſt. Regule apud oꝛatoꝛes tradunt᷑ ciceronẽ potiſſimũ atqʒ; quintilia/
num. Eſt ⁊ areſtotelis rethoꝛica bocnoſtro ſeculo in latinũ trã ſiata admodum
vtilis. In his te exercebis ceteros fugito.qͥ ſeducere magis q; cere videri pñt.
Sicut is qui nuper apud wiennẽ noʒ⸗ rhetoꝛicã edidit in qua tametſi plurima
ex cicerone que ſunt vera atq; vtilia cõmiſcuit: deprauatig tamen exemplis ⁊ver
bis fecit: vt nec vtilia ſint nec vera aue docet fugienqus eſt hic: abhoꝛꝛengiſi dᷣ

ſunt eiſimiles. Et in ſonte fuerit potiꝰ qᷓ inriuo potandũ. Erũt ergo tibi nõnul⸗
la artis rethoꝛice tradẽda pᷣcepta.ex pꝛobatis ⁊ ama cultis autoꝛibꝰ recepta:vt

ſcias oꝛatoꝛis officiũ quod ſit: ⁊ oꝛationis partes inuenire diſponere eloq memo
rari ꝓnunciareq; rite poſſis.At qꝛ te nõ tam bonũ oꝛatoꝛẽ q; ꝑfectũ regem de’n

deramus.nõ exigimus a te aceronis aut denoſtenis eloquentiã.optaremus tñ
te illa foꝛe oꝛnatũ.plurimũ nãcq tibi ⁊ ſplẽdoꝛis ⁊ vtilitatis afferret. Sʒ quonia
multa ſunt que neceſſario ĩminent regibus ediſcenda:ne alterũ obſit alteri: ſat
erit regi facundia mediocrig. Aerũ cuʒ inter pᷣcepta rethoꝛice ſilere dyaletica n
cõſueuerit. Sunt em̃ quodãmodo inter ſe cõuertibiles. Ma ⁊ ambe tuʒ querere
tum roõnem reddere ⁊ defendere ⁊ accuſare conant᷑.lſõ ab re fuerit regem pue/
rum dyaleticis initiari pᷣceptionibꝰ:atq; ita docen:vt logice quã diſſerendi dili⸗

gentem rationẽt.Cicero diffinit cognitis Parebus ⁊ viſſinire ⁊ partiri ⁊ colligere
ſciat. Colligẽdiq; facultatẽ triplici diuerſitatetractari nõ ignoꝛat:qꝛ vel venis a
neceſſarijs vel tantũ ꝓbabilibus aut apertiſſime falſis argumentationib? diſpu
tatio decurrit. Mõ tñ in hac re quoſdã wienne magſſiros imitatione dignos di

xerim. Mimis eñsmultũ tꝑis in opobiſicis ⁊ cauilloſis exponũt argumẽtis:vt
apud eos logice ſtudiũ nõvtilitate ſ᷑ moꝛte terminet᷑. Ob quã re nõ pꝛobat inof-

ſicioſi heremũ ſuppliciñ neq; ſextũ põpeiũ ciccro:qͥ nimis magnã nimiſq; multãä

ogationẽ in geometria poſuerũt. Neq; qͥ ſe totos dyaleticis ac iuri ciuili dedeft
Suis eſn artes hmmõi in veni inueſtigatione verſant᷑: earũ tñ ſtudio a rebus ge⸗
rendis abduci cõtra officiũ eſt. Quia virtutis ois laus vt ille dicit in actione cõ/
liſtig ſigienla eſt ois artis ſuꝑuacua imitatio: qᷓ licet nibil mali videat᷑ babere.
va
quintiliano grana ciceris ex ſpacio diſtante miſſa in agrũ ↄtinuo ⁊ ſine fruſtra/
tionce inſerebat.quẽ cũ ſpectaſſet alexander:⁊donaſie eũ dicit eiuſdeʒ leguminis
modio.qð qͥdẽ pꝛumũ fuit ilio tꝑe digniſimũ: —
An puero regi muſica ſcientia ſit cõmittenda. . . .
eri põt an muſice regi puero ſit doctrina tradẽda: cũ vel parũ vel ni-

hil ad rem publicã gubernandã videat᷑ afferre. Meroni ꝓbꝛo dictũ eſtt ?ꝰ

uguſto:qꝛ muſicã nimis ſtudioſe ſectent᷑.Et auguſtus qͥdẽ coꝛ:eptꝰabſti

t H an Blig inſectns eſt artẽ. Cũ pſaltem quedam philipus macedo
n

inter ce ũ vellet emendare:ac depulſandis coꝛdis cũ eo diſſcrere:ait pſaltes

Suꝑi id abs te mali rex auertãt.vt bec qᷓ; ego meliꝰ teneas ipſe. õtra themiſto

des dux grece:dum in cõuiuio recuſaſſ. et lyraʒ: babitus eſt indoccoꝛ. Socrates
phoꝝ fons inſtrui lyra nõ verebat in ſenio naq; indoctꝰ a muſis atq; a grecis ab

eſſe verbũ fuit.Exercitꝰlacedemonioꝝ muſicis inſtructus modulationibꝰvicto⸗

niã repoꝛtauit graccus ſuoꝝ tẽpoꝝ oꝛator pᷣcipuus:cõſonãtẽ ſibi muſicã oↄſona⸗
re volebat. Quid dauid:none huiꝰartis peri
li ſubuenire ſolebat. HNãc certe doctnnã ligurgus q̊ʒ cõmẽdauit:qᷓ;uis leges lace
demonijs dunſſimas dederit. Hinc aps veteres moꝛis fuit ĩ cõuiuijs vtlaudes
beroꝝ atqʒ deoꝝ ad citharq cantarẽt. Quid ioppas ille virgilianꝰ:nõne canit er

rantẽ lunq ſoliſq; laboꝛes. Et cicero quibꝰ cõfirmat autoꝛ eminẽtimimus muſicũ

eſſe:cũ diuinarũ rerũ cognitionẽ cunctꝗ. Quid nos in tanta rerũ varietate dice

mus:cũ alij ſuadeãt hãc diſciplinqᷓ alij diſſuadeãt. Sʒ certe nõ ars deſpicit᷑: neq

.

illius repᷣhendit vſus:ſ̊ nimius vſus excl udendus cſt.Hõ ect buiꝰdiſcipline me
diocris fugienda cognitio.ſi pᷣceptoꝛes nõ vicioſi reꝑirent᷑. Plurimũ nãq; ſpũs

reficit ⁊ ad toleratiã laboꝛis:exhbilarat mentes nõ ĩmoderatus neq; laſciuus mu

ſicoꝝ cõcentus. HMinc pitagoꝛicis mos fuit: ⁊ cũ irẽt cubatũ ⁊ cũ mane ſurgerent
ſiquid triſticie foꝛet:vt lyra ſuauiter cocrepãte diluerẽt.Artis aũt huius reptoꝛẽ

alij pitagoꝛã:alij moyſen: alij tubal pꝛedicat. Sed miro: ego de pitagoꝛa fuiſſe cẽE

—

tiliũ opinionẽ:cum niemo poetarã nõ oꝛpheũ mu ſice peritiſſimũ referat: qui pi⸗

*

tagoꝛam non aunis ſed ſingulis anteceſſit.

u tñ laboꝛẽ depoſcit ⁊ ab vtili negocio detrabit. Qualis fuit illius qui teſte

veritus fuit: Ocentucg lyre laboꝛti ſau

—
ü4 r=rs

=

Cur nõ pueri diuerſas eodem tpe non momento vixerim diſciplin⸗
quoꝛum ingenia multo docilioꝛa ſunt q; iuuenũ.Curabunt igit᷑ qui te pucruʒ re

An iuuenibꝰ?tradenda ſit geometnia ariſmetrig.
St ⁊ geometria tenerisg etatibus oſtendenda. Mam ⁊ ingenium acuit ?
animum ad percipiengu celerem reddit. Hec ⁊ ariſmetrica ſecum trabit.
cum ſit in numeros ⁊ foꝛmas diuiſa.Et numeroꝝ quidem noticiã etiam
regibus neceſſariam nemo negauerit: Itaqʒ ſimul geometni ariſinetricã pue/
rum inſectari regẽ nõ dedecet. Ox ſi duis geometria duxerit contẽénendam: ſyra-
cuſanoꝝ vocibus obꝛui põt.qui contra marcelluʒ vrbi machbinas admouentem
vniachbimenidis ingenio ⁊ geometrie viribꝰ obſidionẽ ꝓtrabere longius potueę
runt. Eſt pꝛeterea in ea multũ eruditionis.multũq; cautionisiaſfert: cũ ſepi ea ꝗ
dyaletice cocedenda vident᷑:ars bec minime cõcedat.Haʒ quis ita ponenti nõ
credat:quoꝝ locoꝝ extreme linee eandẽ menſurã colligũt:eoꝝ ſpaciũ quoq; qðᷣ
bis lineis cõtinet᷑ par ſit neceſſe eſt. At id falſum eſt. NMa pꝛimũ refert cuiꝰſit foꝛ/
me illius circuitus.ſRepꝛchenſi quoq; ſũt a geometricis vt refert quintilianihy⸗
ſtoꝛia: qui magnitudinèe inſularũ ſatis masnificari nauigationis ambitu cregide
rũt. NHaã vt queq; foꝛina ꝑfectiſſima eſt: ita ⁊ capaciſſima eſt. YIdeoqʒ illa circũcur
rens lines ſi efficit oꝛbẽ:ampliꝰ ſpaciũ coplectet q; ſi quadratũ parib boꝛis red-
dat. Rurſus quadrata triangulis: ⁊ triangula plus ſpacij equis Ateribus q; ineq
lidus cõtinebut. In collibꝰ ant ⁊ vallibus etiã imperito patet plus eſſe ſoli q; ſo-
li celi iugeri menſurã ducentos ⁊ quadraginta lõgitudinis pedes eſſe dimidio ꝙ
in latitudinẽ patere notiſſimũ eſt: ⁊ quis ſit circuitus ⁊ quãtũ cainpi claudet expo
ditũ colligere. Sed tenteni actoceni in quãq partẽ pedes idẽ ſpaciũ terminãt
ſed multo ampliꝰclaudũt.Quelibet vtilia captu ſint atq; delectabilia: numiũ tñ
impẽdi tꝑis hiſce artibꝰnõ ſuaſerim.qꝛ etſuſunt ꝑ illas tranſeuntibꝰ vtiles:diusiꝰ
tamẽ circa eas noxie fien poſſunt. ⸗
An puer in aſtronomia ſitlinſtituendus ⁊ rex pꝛecibue.
Ec aſtronomie moderata lectio regi Raero negari debet: que celos oñdit
⁊archana ſuperũ moꝛtalibꝰpandit. Huius noticia magnis ſepe vucibꝰ
aiumento decoꝛiq; fuit perides athenienſis cũ ſolis obſcuratione terri-
ti milites eſſent:meditarent᷑q; fugã:redditis eius rei cauſis exercituð retinuit ⁊
victoꝛ euaſit.Gallus quoq; ſulpicius cũ in exercitulucij pauli pꝛopter lune defe-
ctionẽ militũ animi.velut pꝛodigio diuinitus facto terrerent᷑:naturali rone mõ
ſtrata: ſecuros reddidit animos. Hec dyron ſyracuſanus cũ ad delendꝗ dʒoniſij
tyranideʒ veniſſet.qꝛ platonis diſcipulus fuerat ⁊ aſtronomie perit tali caſu ter

nius eſt. Qò ſi ulceas in ſyciliã veniens nõ eodẽ cofiſus metu: pulcherrimum

athbeniẽſiñ exerciltũ perdidiſſet. YImbuẽdus eſt igi᷑ ⁊ bac doctrina puer ſine qua
neq; poete plenius intelligi poſſunt. Sempꝑ aũt cauendũ eſt:ne ſic vni iungamur
arti vt reliquas deſeramus. Heue naturalibus inberentes ſtudijs ac contempla
tionibus eoꝝ que moꝛalia ſunt poſtponamꝰ:⁊ rebus abducamur agẽdis. Que

reret aliquis foꝛſitan quo pacto diſcenda ſunt bec. ⁊ an tradi ⁊ percipi ſimul poꝰ

ſunt. ſtHiegabũt aliqͥ: quia confundat᷑ animus ⁊ fatiget tot diſaplinis in diuerſũ
tendẽtibus. At bi nõ ſatis ꝑſpiciẽt quãtũ natura valeat humani ingenij: que ica
eſt agilis ⁊ velox:vt in enn vt ita dixerim partez ſpectat.vt ne quidem poſſit

agere aliquid vnũ tm: vti plura:nõ eodẽ die modo:quin ⁊ eodẽ tpis momẽto.
vim ſuã impẽdit reficit:acetiã reparat animos varietas ipſa. Quis vo nõ obtũ

dat᷑ ſi ꝑ totã diẽ vniꝰ artis vnũ magiſtrũ ferat:ſed in mutatione recreabit᷑ ſpũs.
ſicut in varietate moderata cinoꝝ refict᷑ ſtomachus.Agricole ſimul arua vine/
ta oleas arbuſta colunt:pꝛatis:pecoꝛibꝰ:auibus:⁊ aialibus curaz accomodant.

„

linas ediſcant.

gunt:per diem diuerſos vti magiſtros audies.Et nunc grãmatice nũc dyaletice

nunc alteri diſcipline incũbas: nec ſuũ locis ſuumq; coꝛpoꝛis exercitis tempus

Eterũ diſcipulis bmõi q;uis plurimũ intellect? illuminat᷑:nð tñiqd bone
ſtiũ:qͥd turpe:qͥd iuſtũ:qͥd iniuſtũ:qͥd eligendũ:qͥdue fugiendũ ſit pꝛoꝛſus
oſtendit᷑. Obũbꝛata ſunt in poetis ⁊ oꝛatoꝛibꝰatq; hyſtoꝛicis nõ penitus
expᷣſra ſiguna vtutũ.Quibꝰex rebꝰaltius velãdũ ⁊ ad phias ip̃am tot affectibug
traſmigradũ eſt.de qua fecimꝰtibi in pᷣncipio mẽtionẽ.At hic dicit foꝛſitan ex cõ
tubernalibꝰ tuis quiſpiꝗ. Quid tu agis enea:dũ puer artibꝰ inſudat:quarũ ſeptẽ
ſuꝑius meminiſti.Quid rurſus buc remittamur:ſ neſciet hic qͥd phinomẽ ipoꝛ⸗
tet.cuiꝰↄſtat inuẽtoꝛẽ fuiſſe pitagoꝛã. Mãq; vt antea viri boni ⁊ tocti ſapientes
aſpellarent᷑: fugit bic arrogatiã: phmq; ſe dici hoc eſt amatoꝛẽ ſapiẽtie nõ ſapiẽ/
tẽ voluit.Hinc amoꝛ ſapietie interpᷣtata eſt ph̊ia. Sapia vo nõ ſolũ artes ſeptẽ
cõplectit᷑ ſupꝛa memoꝛatas:ſᷣ oim diuinarũ bumanarũq; reꝝ ac cauſarũ:quibꝰ
be tres cõtinent᷑ ſdaʒ ꝓfitet᷑.Ob quã rẽ nõ qͥ ſeptẽ artes liberales ꝑcurrit aliqᷣs
pßs appellabit᷑.phie tñ ꝑtẽ adeptus erit. Phi ab initio ſolis nat uralibꝰ cauſis
intẽdebãt. Laletẽq; mileſiũ ſequebant᷑.qͥ pꝛimꝰde illis tradit᷑ diſputaſſe. Succeſ
ſit xeinde ſocrates qͥ moꝛalẽ phiaz euocauit de celo.Ex quo factuʒ ẽ vt bifariam
phiam diuideret: ⁊ altera qͥdẽ naturalis:altera moꝛalis apellaret᷑. Supuenien
te vᷣo diui platonis ingenio:terciuʒ adijcere mẽbꝛũ placuit:⁊ rõnale nuncupat᷑.
At nos bucuſq; de moꝛibꝰ qͥ ſũt er ꝓhia recipiẽdi parũ diximꝰ.Eapꝛopteri calce
lIibꝛi nõ aũt i calce ſtudij:puerũ rurſus ad moꝛalẽ phiaʒ remittimꝰ. Mec em̃ quis
ſit erga diuinã maieſtatẽ cultꝰ:quõ parẽtibꝰ:quõ natu grãdioꝛibꝰ: quõ pegrinis
iuagiſtratibꝰ:militibꝰ:amicis:vxoꝛibꝰ:ciuibꝰ:ruſticis:ſerins vtcqũ ſit: certa rõe
öſt abit. Hec te rex indite docebit auariciã còtẽnere:que pecunie ſtudiũ babet
quã teſte ſaluſtio nemo ſapiẽs cõcupiuit vnqᷓ;. Admonebit in mulieribꝰſſeruare
mogeſtiã. Caros babere liberos ꝓpinquos: minime ſeuire: venerari ſenioꝛes:
legibꝰ obtẽperare:iracũdiã cõpeſcere.cõtẽnere voluptates:miſereri oppꝛeſſig in-
opibꝰ:cõferre vignis pᷣmia.ius ſuũ vnicuiq; reddẽ:punire nocẽtes:⁊ qʒ maximũ
eſt in ꝓſperis foꝛtune ſucceſſibꝰ te leticia nõ ſinet effundi. Nec ĩ aduerſis caſibus
triſticia depᷣmi:viãq; pᷣſtabit ꝗᷓ tibi rece viuere poſſis ⁊ ſubdit vtiliter imperarę
Mec em̃ ſũt bec puero claudẽda:ſᷣ mõ libꝛoꝝ delectus fiat vt dulces ⁊ aꝑti facũ
dilimatiq; ſibi tradant᷑:vt ſupꝛa de pleriſqʒ dirimꝰ:qᷣbꝰadijci pñt tuſculane que⸗
ſtiorfes tullij de ſenectute:de amicitia:⁊ qᷣcqͥd eſt illiꝰ de moꝛibꝰſcri

Qiuid eligendũ ſit ? auid fugiendũ puero Capitulũ vltimij.

llij de . ſt ill ſcriptũ. Vtilis ſe/
neca capiẽdus in eplis plurimis:⁊ in conſolatione boetiꝰ. Mec negauerim abſq;
bis ꝙᷓplura doctoꝝ viroꝝ reperiri volumina ꝗᷓ tuto pueris exbiberi pñt: ſ iudi-
ciũ pᷣceptoꝛis exigo:vt limatos terſoſq; noꝛit libꝛos:⁊ i autoꝛitate receptos. Sʒ
qm̃ bec phᷣie poꝛtio quã vocãt ethicã:nullũ humane vite tẽpus dimittit intactũ
ſꝶ viuẽs ipſa gubernat viros ⁊ ſenes quãta puero tradẽda.qͥ bus ex locis recipiẽ
da ſint ſatis ꝓ ꝑte credin eſſe mõſtratũ. In ceteris libꝛis ſicut etates ipᷣe reqſi-
uerint:ſi longiꝰfabꝛicatoꝛ maximꝰoꝛbis ⁊ aie cõditoꝛ deꝰ vitã ꝓduxerit:loquedũ
neruoſius erit. niſi poſt tot inſigneg auos tibi legendos dixerimꝰ autoꝛes.tacẽ po
tius q; dicere quicq; amplius exiſtimauerimꝰ. Zu tñ interim að tibi puero con
ducere woctũ eſt. ſic te exercere ac diſcere ſtudere:vt aliarũ huiꝰopuſculi partiuʒ
cunddannuta icene Daleer nous eiuſtage. Bi febꝛuarij. M. cccc..
grates ꝓmotoꝛi TLoaiſala rrerppri,
ſingulanis amici ſui. Epiſtola. ccccxx Lij.
Mleas epᷣs ſeneñ.alto ⁊ potẽti viro petro de noxeto coiniti palatino.S.
p.d. In eo loco ad quẽte tua virtus euexit vt pꝛimꝰ romani pontificis la
tirus ſtiparis multa abs te acta ſunt qᷓ me tibi maxiope deuineũt. Nulluin
tñ ⁊ ex oĩbꝰ tuis opibꝰqð mibi vel iocũdius vel acceptiꝰfuerit:qᷓ; i his noſtri cq⸗
piſij ſubleuatio:quẽ diu iacentẽ hbumi calcatũ.foꝛtune pectiodinobia pꝛeſſum tua
oꝑe tuoq; ſtudio ⁊ ingenti conatu iã erectũ ⁊ inter pꝛincipes ecelic collocatũ ſuis
nis accepi.ſreciſti probe qd bonũ virũ qð amicũ qʒ te decuit. Mã phie diſcipli⸗

one
ſns
itns
bus
pt
or,
ns
pe,
te

1,
in
s

s =ð

ne imbutus. in omni genere doetrinarũ atpꝛime peritꝰ. ingenio pſpicaci fachdia
triti.moꝛibꝰmanſuetus amicitietenax ſi verũ fateri vel mꝰ nimis diu inter in⸗
fimos babitus eſt.nã ſiue boĩs virtutes penſitas:ſiue obſequia q̃ romane cune
nũc apud bungaros.nũc apud theutonicos plureſq; gẽtes pbuit mẽte reuoluas
nõ eſt cur ei quiſi; pᷣferri buit.ſed bubet ia tandẽ virtut iã bene mibi ſerů vide/
ri debet quod nõ ſit. Quo lõgioꝛ miſeria fuit:eo dulcioꝛ felicitas aduẽtat. Dauci
ſunt qui vitã omnẽ feliciter agant. Aliog pꝛima: alios poſtrema tꝑa foꝛtunata re
cipiũt. Recte cũ bis agit᷑ bꝰ ps vite poſt erioꝛ leta eſt. Eos foꝛtuna boſtes babʒ
gees ex felicitate in erũnas pcipitat:quibus miſerrimũ eſt fuiſſe felices. Acao/
er campiſius dum iuuenis fiit:dum ferrelaboꝛes potuit:ſudare:algere acriter
pugnauit. Hãc victoꝛ factus ſeniũ leui? feret. Jã ſecurus eſt.iã tutus ẽa tegete
⁊ baculo.Gaudeo illi mibiq;:tibi gras ago cuius ⁊ cõſilio ⁊ ope res geſta eſt. Ni
hil eſt ꝙ tidi nõ debeã. Tuus ſum quãtus ſi um. Multa ſunt in me tua beneficia
q̃ ſepe me iuuiſti extuliſti maxie.Ac ꝛi mediã mei partẽ fouebas.Aterq que in
cãpiſio viuebat incultã relinbas. MNũc agru totũᷣ excoluiſti. Integer cot?ꝰ gau⸗
deo: diuina tibi pietas benigna ſit.teqʒ cũ maxiio pᷣſule diu beatũq; nũqᷓ;ᷓ te deſe
rat. terrã tibi viuenti ſubſternat:moꝛieti celũ apernt. Aale ⁊ m maxio pon tifia
facito comẽdatũ:ex noua ciuitate pꝛidie idus maias. M.ccccliij.

ccccxxxiij

Oꝛtio de laudatiſſima maria.que ihᷣjm humani generis ſaluatoꝛẽ genuit:
nec minus clauſtra pudoꝛis poſt partũ retinuit.ab enea vt fert᷑ cõpoſita.poſtqᷓ;
ad ſummã in terr.s dignitatẽ vocatus. digne pius nominatus eſt:qu antomaus
koberger ciuis Hurẽbergenſis: nõ incõpeteter in libꝛi huiꝰcalce poni iuſſit.

vrgo tbeutonicis multũ celebꝛata ſacellis.
Mater ⁊ ipſa dei mater ⁊ ipſa hominis.
SZirgo latinarum ſpes ⁊ tutela meoꝝ.
Virgo quã multo gallia thure colit.
Virgo nec hiſpanas paulũ laudata ꝑ vꝛbes.
Cui patet ⁊ celũ tota terra patet. J
Virgo que magnũ potes exoꝛare tonantẽ. „„»5
Et potes irati celi ſiſtere cii. ðOW—
Ipſe ego peccas ſeruus ſceleriſq; miniſter.
Et mandatoꝝ fractoꝛ vbiq; decem.
Ad te confugio:fateoꝛ moꝛtalia ſeptem.
Sepius admiſi crimina modo penitet.
Ille licet nulli veniã negat autoꝛ olympi.
Et reduci bꝛachia ſemper tendat amans.
uis tamen offenſi vultũ quis iudicis audet.
nterceſſoꝛe nudus adire ſui.
Ergo meos genitrix ſemper miſerata laboꝛes.
Nunc etiã noſtris caſibus affer opem.
JYoſe mibi de te natus ſine crimine culpas.
Condonat veteres ꝓbibeoꝛq; nouas.

Pij.ij. pontificis maximi cui ante ſummum epiſcopatum pꝛimum quidein
imperiali ſ cretario: tandem epo deinde cardinali ſenen. Eneas ſilulus nomen
erat:familiares epiſtole ad diuerſos in quadruplici vite eiꝰſtatu trãſmiſſe: Im⸗
enſs antbonij hoberger nuremberge impꝛeſſe. finiut. xvj.ls auguſti. Anno ſe
utis chꝛiſtiane ⁊c. M.cccdxxxvj.

. —— .
. S 8
. 7 .*
17 5
.

13 .
. .
.
. . . . 2 4 . .
. H . .
.
. .
. .
/ *
ℛR
l * S

W,
„☚

DSZ

2

S

NMNumerus v oꝛdo epiſtolarũ in hoc ope
re contentarum. an Doc obe

Pꝛeconiʒatio Enee ſiluijpoete laureati in plogo. JUMM .
Congratulat᷑ amico de ꝓſperitate ſucceſſus. f. —
Suls comnes unbetost reconciliat᷑. lio- Baſi ſed 5. E
mꝑatoꝛ pᷣlatos ſuos reuocauit ex oↄci i0 Baſilienſi ꝓpter fedus engeni ape 5
— vum rege aragonum ⁊ duce mediolaneni. Arer fequs eugenij pap. — R

— 2 £ „ — 4 9
Trãs ſtudere ſuadet qꝛ maxime decoꝛant taʒ pᷣncipesqᷓ; minoꝛees. iin.
. Asri cultura laudat᷑. . dv.
onRerſationem ſuam notam facit. vy.
ERepꝛeſalia diſuadet. vij.
Aimicitiam ⁊ dilect ʒ Notificat ⁊ ſe excuſat ꝙ tamraro ſcripſit. vilj.
Ercuſatoꝛia cur non viſitauerit mmicum. b. S
Quales:magiſtratus eſſe debeant. —

. x.
XI⸗

S

R

De ſuꝑbia gallicoꝝꝛn.
e Cicilia an ſit duplex. .

Q

VierFarbSelector Standard-

erege Ladiſlao. sä nig. * 2
Benꝛibencif fingens ſe ſcripſiſſe de mendatio. . xiiij.
ena patenter ferenda eſt p culb. wj.
oꝛtat᷑ amicumvt ꝓ ſe poſieonem benelicij accibiaat. rxvij.
Erhoꝛtatoꝛia ad vnionem eccleſie. SS xxyviij. 2
Aceuſat locoꝝ munitõʒz ⁊ ainicitie omcium apit. VVꝓ᷑ꝓꝓꝓæ· ;; ir. 35
Que ſit bomini patria ⁊ petit ꝓmotionis auxi ioaoam. n. .
Regem aragonum laudat. xxi.
Sommendat ſalutem anime. —iiiſ. 2=
Quales ſcribe cancellarie. . xxiij.
„ . NHooꝛtat᷑ vt ſententia impatoꝛis equo animo ferat᷑. “r” xrxiiij.
Diſſoluit argumenta ꝓ ꝑte eugenij facta. xxv.
Z . enon⸗ nate ⸗ lecc aes Fleis. xxvj.
grauatoꝛia 2 aliquid de ſtudio humanitatis. W .
Hoꝛtat᷑ ad reſcribendqdum. eid vin.
eit in hemuolentiam. 4. xxix.
Cominen at cauſam ſuam. . xxx. g
Oꝛatulat᷑ beniuolentiam magni viriſe nactum effe. iiiiiiiirri. „
Aocat cum deſiderio amicum. ä6;ᷣ.uxxxif.
olet de amici ⁊ patris abſentia.

10

Magnificat beniuolentiam. , ”MU? M xrriij.
MNim phiplexim libellum ſe eſeciſſe ſignificat. rxxxv.
Excuſat vronice non ſcribentem. xxxvj.
Hꝛeceptuin bene viuendi. . xxxvij.
Significatio huiꝰ dictionis turpis ꝑ antifraſim. rrvii

0

9

S
„8
amnat verboſa valumina. HM merc. 5
