⁊ hbominem in xpᷣo recognoſcentes. Hec ſibillarum cotemnenda eſt auctoritas:
que longo tempoꝛe ante natinitatem dom nicam vaticinate vt firmianus 7 au-⸗
guſtinus affirmt: plura de xpi deitate cecinerũt.His coniungit᷑ hboneſtiſſima lex
kbᷣiomni ex parte venerabilis ac modeſta. Mam quid aliud epiſcopus ocet qᷓ;
celeſtẽ agere moꝛtales in terris vitã. Jubet em̃ nos deũ colere feſtos dies ſancti
ficare.pꝛoximos quaſi noſipſos diligẽ pauperũ miſereri:viduas ⁊ pupillos ateʒ
oẽs imbecillos pꝛotegere. Infirmos ⁊ in carcere clauſos viſitare: moꝛtuos ſepe
lire:caſtis nedũ manibꝰ ſed etiã oculis eẽ adulteria:ſtupꝛa:foꝛnicationes: iurgia
lites:ebꝛietates fugere. Pꝛimos in cenis accubitus ⁊ omnes mundi pompas:
oẽs blandicias xuitare.Reges ac parentes honoꝛarę:magiſtratibꝰ ac ſacerdo/
tibus obedire. Poſtremo tbeſauros veros ipᷣamiq; felicitatẽ non in terra ſed in
celo querere.lec lex xpi eſt.boc pᷣceptũ hocteſtamentũ eius.Cõiungite nũc oia
ſimul. Xpᷣs ex virgine natus caſtiſſim vitam ducit ſigna ⁊ miracula facit. natu⸗
re imperat:legem perfectiſſimaʒ edit: que oꝛbis conſenſu recipi᷑ qum ſe dicit ?
boiez: ipbete martyres ⁊ doctoꝛes ſibi aſtipulant᷑.Quid hec inferũt ſimul incta
niſi verũ eẽ teſtimoniũ xpᷣi e ſeipᷣo.⁊ ipᷣm verũ atq; indubitatũ eẽ deſ. Macho⸗/
metẽ arabicũ.falſum medacẽ:ꝑditum:ac omnino reſpuendum qui hec negauit.

2„

VYerus igit᷑ rps:deꝰ verꝰ: verus deꝰ ⁊ bõ xp ihs: qui cũ patre ⁊ ſpũſcõ in pſona
r trinitate colendus:niſertus bumani generis pꝛimi parentis culpa vt iam pꝛi
mi dãnati:vt nos redimeret:ex arce celeſti ⁊ altiſimo dei thꝛono ſplẽdoꝛ eterne

gloꝛie.figura ſubſtantie dei:moderatoꝛ oꝛbis:iudex futuri ſeculi ad nos deſcẽdit

Meq; rapinꝗ arbitratus eſt ſe eẽ equalem deo:ſed foꝛmã ſerui accipiens:exinani⸗

„9 ——

uit ſeipᷣm factus obediẽs vſq; ad moꝛte:moꝛtẽ autẽ crucis. HNeq; iſta ſine ſupli⸗

„

cijs atq; roꝛmẽtis:ſed doꝛſum ſuũ vt inqᷣt iſaias poſuit ad flagella. Naxillas ſu

as ad palmas. Genas ſuas a feditate ſputoꝝ nõ auertit. Specioſus formap̃ fi/
lijs bominũ:ſpeciẽ atqʒ decoꝛẽ amiſit:ductus eſt tãq; ouis ad victimã ⁊ inter la⸗
trones deputatus eſt. Diuiſerũt ſibi veſtimẽta eius ⁊ ſuper veſtem ſuã miſerunt
ſoꝛtẽ. In ſiti ſua potatus eſt aceto ⁊ ſpineã coꝛonã poſuerũt ſuꝑ caput eius. Hõ
fuit dolor ſicut doloꝛ ſuus a planta pedis vſq; ad verticeʒ non erat in eo ſanitas
nec tamen eiulatus emiſit:ſicut agnus coꝛã tondente ſiluit. Ohomo o xpᷣianeo
qui fidelis videri vis.Et cur iſta xpᷣm tuliſſe exiſtimas. Juſtus erat ⁊ dolus inuẽ
tus nõ eſt in oꝛe eius.Cur tot ſupplicijs ſubicit᷑ innocẽs. Dꝛo te doluit hõ. Dec
cata tua ipe poꝛtauit homo:⁊ tu ſuo liuoꝛe ſanatus es hõ. Bonus paſtoꝛanimã
ſuã poſuit pꝛo ouibꝰſuis:⁊ moꝛtẽ tuã moꝛte ſua redemit.Et quas tu illi gras red
dis.Quid facis quid cogitas vt gratus inueniaris.Lburci nomen ſuũ blaſphe⸗
aces in ocio.O reges:o duces:o viri potentes ſurgite iã tandẽ ⁊ xpᷣi dei veſtri re
igionẽ ac honoꝛẽ defendite:quãdo nec opes nec vires vobis qᷓ; thurc minores
ſunt:⁊ certiſſimi eſtis pugnaturis vobis pꝛo lege dñi diuinũ auxiliũ imploꝛãtes
minime defuturũ. Hec plura de ſecũdo ⁊ principali articulo. Zerciũ ⁊ vltiniũ
mogo ſi placet ꝙ;ᷓ bꝛeuifſime abſoluamꝰ hoc eſt que pᷣmia ↄſecuturi ſint aduerſus
hoſtes fidei pugnaturi. Audite adhibite aures fo:tiſſimi milites:magna ſũt 2 in⸗
eſtimabilia bona⸗gue buius honeſtiſſimũ belli victoꝛes adipiſcemini. In pᷣmis
quecũq; in boc bello õcänõsõ
las:agros:vꝛbes: ꝓuincias:regna:iuſte ⁊ licite ꝓ noſtra diſtributione pomidebii
⁊ vltra boc clariſſimũ nomẽ ⁊ famã eternã cum viris illuſtribꝰ cõſequimini.Sũt
bec quideʒ moꝛe gentiũ expetenda. Mec maioꝛa queſiuere romam greci barbari
belligerentes. At vobis o pꝛoceres pꝛemia longe maioꝛa pꝛomittunt᷑. Mã regni
celeſtis poſſeſſio ⁊ xpᷣi hereditas vobis offert᷑:⁊ hec quidein non ſolũ vincentibꝰ
verũetiam foꝛtiter occũbentibus. H quid pᷣdeceſſores noſtros vrbanos: euge
nios:innocentios:alexandros atq; alios feciſſe cõſtat:xpᷣianos oẽs cruce ſigna⸗/

bimus in hanc expeditionẽ ituros ⁊ pugnaturis ꝓ lege dñi plen fſimã omnium

peccatoꝝ ſuoꝝ veniam largiemur. ⁊ aplicis clauibus paradiſi poꝛtas aperiemꝰ.
DOm nibus inquit ratoꝛ qui patniã iuuerint:auxerint:defenderint:certũ eſt eſſe in
celo diffinitũ locum in quo beati euo ſempitemo fruantur. Vcrius ⁊ certiꝰ hoc
illis pꝛomittitur qui religionem chꝛiſtianã ⁊ oꝛthodoxam fidem tuebunt᷑: ⁊ ad-
uerſus impios thurcos inuictis animis bellum gerent. Feſtinemus igit᷑ ad hoc
bellum in quo moꝛientes veram inueniemus vitaʒ. Mon hec quã viuimus vita
eſt:ſed potius moꝛs que ſugit velut vmbꝛa ⁊ nuqᷓ; in eodeʒ ſtatu pꝑmanet. Sicut
lilia ⁊ fioꝛes deficimꝰ. Leuiſſima res ẽ q̃ hoĩes extinguit. Beſtiole mime nobis in
ſidiant᷑ ⁊ paruule ſerpẽt moꝛſu ⁊ aranee nõnũq; ictu perimꝰ.Anacres poeta aci
no vue paſſe ⁊ fabiꝰſenatoꝛ ĩ hauſtu laci vno pilo ſtrãgulatꝰc. Mibil fragili?hña⸗
na vita q̃ tũ icerta tũ bꝛeuiſſima euũ nr̃ʒ vt q;lõgiſſimu ſit teſte dauidi ipis ſeptu
agita vlłoctu aßgt ta finit᷑ ãnis. Quid ãpliꝰlaboꝛ t doloꝛ.At eſto neſtoꝛeog viuas an
nos ⁊ matuſalẽ ipleas etatẽ.Quid ti i poſtq; curſus ꝑact?ẽ. Bꝛeue ẽ qcqd finit
⁊ ſtulticia ẽ i bis ſpeʒ ponẽ q̃ Ftereſe. hõ moꝛiẽdũ ẽ qͥſqͥs es:⁊ H reliunquẽda qᷓ
ſũt ĩ terris chariſſima. Nemo natꝰnõ moꝛit᷑.A moꝛte moꝛtales appellamur. Me
mo nrm nouit an hoꝛã victurꝰ ſit:⁊ tñ hec terrena diligimꝰq̃ mox relicturi ſumꝰ:
qn potiꝰtranſitoꝛia ꝓ ꝑpetuis cõmutamꝰ:⁊ hoc thurceſe belluʒ aggredimur per

mant.altaria ſua diruunt:legem ſuã vereditatẽ ſuã perdere conant᷑: ⁊ tu domi J

Goo
xo
ſaen
6670
gedit
Etſen
timer
Seche
opuie
ſoauen
tegt
laud.
vinc
diſiſe
Pan

aten
Miſo
mg
yris
dia⸗
eſſen
da

coꝛ⸗
ſaol,
ſuri
hoſtib
ide
tg
n
35
7ch⸗
oͤme
nioge

cemnd
Ulbicr.

tacha.

n
nnbl
dlec

og⸗

eg
acr
weri
Rᷓ

renꝝ opifex mira pulcritudinę ⁊ artificio inenarrabili molit?eſt. In ꝗͥ
facie ad faciem videbimꝰ ⁊ iiꝰbonitate fruemur.in q ſanctos intuebimur ange
los ⁊ oim ſpirituũ btõꝝ oꝛdines q̃i ↄciues ⁊ ↄtubernales hẽbimꝰ.in qᷓ nibil nos

qd poſſumus ĩmoꝛtales Reri.⁊ ad illam ciuitatem ibꝛłin puenire.quam ſummus
n ꝗ deum ipᷣm

latebit eoꝝ q̃ vbiq; fiunt. Liberatꝰ em̃ hac terrena ↄpage animꝰ. oim reꝝ ſciaʒ ñ

vt ſenſit plato recuꝑabit.ſᷣ vt areſtoteli ⁊ nris placet toctoꝛibꝰ ↄſeãt᷑. Illic nibil

timebim? nec planęte nęq; camete nobis foꝛmidabiles erũt.q̊s phoꝛreſcãt reges
Sedebimꝰ( vt ꝓphᷣa teſtat᷑ in pulcritudine pacis.in tabernaculł fidutie.in ree
opulenta. Inueniemꝰ ſabbatui ſine veſpo.i.redem ſine fine.renouabit᷑ vt adla
iuuentꝰnr̃a.qᷓ nullo ſenio.nulla tꝑis longitudine coꝛrumpet᷑.ſaciabimur apparẽ/

te glia ſaluatoꝛis nr̃i quem ſine fine videbimꝰ.ſine fine amabimꝰ.ſine fatigatõne

laudabimꝰ.O igit᷑ nobile bellum.o felix pᷣmium.o expectabilẽ pugnam ex q̃ ſiue
vincimꝰ ſiue vincimur ſꝑ reges euadimꝰ.⁊ cñ eo nro triumpharẽs lucidas ꝑa/
diſi ſedes querimꝰ.ꝓ qbus ↄſeãndis ſtephanꝰ ꝓthomarti lapidibus ceſus eſt.
Petrus ⁊ andreas in cruce achene⸗Partlus Ei dcnmis vartholo-pezxitze
cute nudatꝰ. Sebaſtianꝰ ſagittis ↄfoſſus.laurẽtiꝰ flamis exuſtus. ſᷣ nõ h̊ ex vob
viri foꝛtes ſupplicia redrunt.minoꝛi pᷣcio celum ꝓmitti᷑. pugnate ti foꝛtib ani
mis ꝓ lege dni.⁊ omniaaſeqmini.de qͥbus ſcribit paulus.qꝛ nec oculus vidit nee
auris audiuit nec in coꝛ hois aſcendit qᷓ ꝓmiſit dñs diligentibꝰ ſe.O ꝭſtulti ⁊ tar/

vi ad credẽdum in bis q̃ ſacre ꝓmittũt Ire.digito dei reuelate atʒ ↄſcpte.oſi ad⸗
eſſent nũc godefridus.paldeuinꝰ.euſtachiꝰ.hugo magnꝰ.boemũdus tancred

⁊ alij viri foꝛtes.qͥ qndam bhieroſolimam ꝑ medias thurcoꝝ acies penetrãtes
armis recuꝑauerũt.nõ ſinerent ꝓfecto tot nos vᷣba facere.ſᷣ̊ aſſurgentes vt olim

coꝛain vrbano ſcdo pᷣdeceſſoꝛe nr̃o. deus vult de? vult.alacri voceè camarẽt.vos
taciti finem oꝛonis expectatis, nec boꝛtamẽtis nr̃is moueri videmini.⁊ foꝛtaſſe

£△

ſunt int᷑ vos qͥ aiunt. Multa ̊ pontifex lot᷑ vt nos mittat in acieʒ ⁊ coꝛpa nr̃a
boſtib? obijciat gladijs.ſacerdotum h̊ mos eſt.alligant alijs onera guifſſima que

ibe digtte nolũt attingere. Molite ita ꝑutare filij.nemo patꝝ vẽoꝝ mẽoꝛia in hac
ege

edit q̃ ꝓ fide xpᷣi maioꝛa fecerit q; nos iuuatibꝰ vobis.⁊ dño fauente factu

ri ſumꝰ.venimꝰ huc vt videt nõ paꝝ debiles.neq; ſine ꝑiculo nr̃i coꝛꝑis.neq; ſi⸗/
ne damno terraꝝ ecclie.plus defenſionem fidei q́; patrimoniũ beati petti kechn⸗

2 q; valitudinẽ⁊ detem nrãʒ.Accreuerũt expenſe miruimmodũ.redditꝰaũt ap/
me diminuti ſunt.neqʒ iſta gloꝛiabũdi referimꝰ.tedet pudetq; nos plura faceꝛe
nõ potuiſſe.o ſi ã̃ fuerat iuuenili in coꝛꝑe vires.he nũc adeſſent.nõ iretis ſine no
bis ad bellum.neq; ꝑiculũ ſine nobis ſubiretis.ipᷣi añ ſigna ꝓcederemꝰ.ipſi cru/
cem dñi poꝛtaręmꝰ.ipᷣi vexillum xpᷣi ꝑfidis hoſtibꝰobijceremꝰbeatoſq; noſipſos
arbſtraremur.q̃bus datum eẽt ꝓ ihu moꝛi.Et nunc ſi cenſetis nõ recuſabimus
egrotum coꝛpus feſſamq; animam in hanc felicem expeditõʒ xpᷣo deuouere.Der
caſtra.ꝑ acies.p medios hoſtes ſi ſuadet lectica vehi generoſum putabimꝰ. nec
magnifica vba ignauo ꝓſequemur animo.ↄſulite qͥd magis xpᷣiane rei ↄducat.
nibil aduerſabimur de coꝛꝑe no.de ꝑſona.de pecunia nr̃a. Heſtꝝ iudicium am/
plectimur. Metimini vires aplicas.eſtimate qͥd temꝑalia.qd ſpnalia ſimul ↄfe
rant.Et qd vobis videt᷑ bumeris noſtris onus imponite.nibil recuſabimus.du/
os bhabet eccleſia theſauros.ſpũalem alteꝝ.materialem alteꝝ.vtrunq; liberalit
erogabimus.⁊ illum qͥ nunqᷓ; exhauriri ⁊ bunc qͥ nunq; impleri põt. Impñtiaꝝ
eñ nibil aliug ex vobis petimꝰniſi vt bellum ↄ tburcos gerendum decernatis.de
pecunijs pↄqͥrendis.de ducibus cligendis.de claſſibus inſtruendis.de ſede belli.
de tꝑe expeditiõis.poſtea diſſeremus. Meqʒ diffidlis oↄſultatio erit.qñ nec arma
nec equi nec naues nec pecunie nec foꝛtiſſimi milites nec peritiſſimi duces xpᷣia⸗

E

nis œſunt. Adſit tm̃ ↄmunis voluntas huiꝰ honeſtiſimi belli gerendi. Quã vt

⁹

mentibus veſtris inſerat ille rogamꝰ.qͥ cum pꝛe ⁊ ſpnſancto ſine fine regnat ihs
xoc. Amen. ddo

Bulla de fectione in thurcos. Et der sLero⸗-⸗ „ *
gatiuis eiuſdem paſſagij. (C(CCCXij.

Jus epᷣus vᷣnus ᷣuoꝝ dei.Aniuerſis ⁊ ſiugulis xpifidelibus. Salutem ⁊
aphicam benedictõem. Ezechielis ꝓphᷣe magni ſententis eſt. Uenientem
gladium niſi annũciauerit ſpeculatoꝛ animax. que hierint ſanguinem de
manu eius reqrendum foꝛe. Quod veriti ſancte memoꝛie pᷣdeceſſoꝛes nri nico⸗/
laus.v. ⁊ calixtus.iij.ab eo tpe quo thurcoꝝ effrenata rabies ↄſtantinopelim ex/
pugnauit.ventuꝝ ad interioꝛa vpianitatis boſtilem ladium clamare nõ ceſſa-
nert. ↄmõere xpᷣisnos pᷣncipes ac pplos.qnto in piculo eẽt nr̃a religio niſi oceur
reret᷑ boſtibus puſq; ampliꝰ inualeſceret.ſuaſere vt arins ſumerent defenſioneʒ
catbolice fidei ſubirent. furẽtibꝰ beſtijs obuiam irent.nec ſinerentimanem dꝛaco
nem machometem fideles deuoꝛare animas. Aidebant feꝛocem illi? animũ oc/
Anala Manrizoch minime qetuꝝ.cuiinexplebilis eẽt dminandi cupiditas.
Mec dubium qͥn oꝛientali ſubacto imꝑio ad occidentale aſpiraret.Annũciata ẽ
in temꝑe futuro calamitas.ſᷣ̊ nõ fuit credita. Hon fuerunt audite ſanctoꝝ paſto
Tum voces.vtiles admonitiões. ſurda ptranſiuit aure xpᷣianus ſplus. Hungari
tm̃ ſub calixto vigilantes arma ſumpſerũt.qͥ de tuendo regno ſoliciti. dum ſuos
fines obſeruant cuſtodiut nr̃os.Ex ipſis bungaris ac theutonibꝰ 2 alijs vicinis
sõ pauci q́;uis magna ex ꝑte pauꝑes ⁊ bm ſeculujm ignobiles. incliti vo in oſpe/
ctu dei crucem domini aſſumpſerut. ⁊ magno in hoſtes ſpũ ꝑꝛexerunt.quoꝝ po⸗
tiſffime auſibꝰ apud albam grecam quam nr̃i belgradum vocant. thurcoꝝ ingen

tes copie ꝓfligate fuerũt.⁊ in achometes ille terribilis acverox turpem arripuit

fugam. Mationes alie tanq́; nibil ad eos thburco facta generen ſuis ſedibꝰ
dgete manſerũt. Nos deindeſ(ſicut dño placuit uis indigni tanto munere ca-
lixto ſucceſſimꝰ qͥ moxin aplatus initio Mantuanũ ↄuentum indiximꝰ.in quo

omuni vtilitate.de vmunibꝰ xpianoꝝ ↄſilijs ageremꝰ. ANenit in mentem q8ꝑ

vfaiam ſcribit. Sup montem ercelſum aſcende tu ꝗᷣ euangelisas ſyon. exalta in
foꝛtitudine vocem tuam q cquangelizas ibꝛim. exalta noli timere. Dictum id no
bis putauimꝰ. Satiſfecim?/ vt arbitramur/ pcepto. Affuimꝰ in keine pᷣfinito
non ſine ſumptu ⁊ laboꝛe graui.Oñdimus fidelibus xpᷣianis vulnera ſua. ⁊ que

paſſi fuerant ⁊ que paſſuri videbant᷑.niſi ſeipſos aduerſus thurcos defengerent.
Clamauim? quaſi tuba exaltauimus vocem noſtrant. Audiuit omnis eccleſia. F5
non exaudiuit verba nra. Mon fuit plus ponderis nr̃is qᷓ; pdeceſſoꝛis vocibus.
Fruſtra conati ſumus. Incaſſum abire laboꝛes. Interea q;tum creuerunt thur

coꝝ vires dim̃cile dictu eſt. auditu miſeꝝ Amari pontico vſch ad amnem ſanum
z ab egeo pelago vſq; ad danubium nobiliſſimas interiacentes ꝓpuincias ſue
poſſeſfionis fecere. Lranſiuerũt ⁊ ipᷣni danubium walachieq; magnas ꝑtem oc
cupauerũt. Penetrauerunt ⁊ ſanum.atz agros bungarie longe lateq; vaſtauę/
runt. Moc anno boſnam inuaſerunt vniuerſumq; regnum ſibi ſubiecerũt ⁊. inſu
lam ieſben. Qua nea o crudelitate in ſubactis vrbib ac ꝓui .
ret animꝰ dicere. In ↄſtantinopoli grecoꝝ imꝑato⸗ obtruncat? eſt. cgput eius
haſta ſuffixum ꝑ caſtra delatum. Faſtianis pncipibꝰ eruti ſunt oculi. Zn leſbon
multituto pubeꝝ palo tranffixa. in boſna regem qͥ ſalutem pactus ſele dederat
cum patruo ſuo machometes ipſe bumano ſanguine inſaciabilis ſua manu (vt
fert᷑ iugulauit. Quis nobpiles viros.qͥs ſacercotes ↄmemoꝛauerit ad cedem ra
ptos. ſenes ac iunenes ĩ plateis imaniſſime trucidatos. vbiq; cruo⸗ ceſoꝝ viſus
vbiq; moꝛientium gemitus audit?. nulla reuerentia matronaꝝ. nulla vginum.
Fedum relatu eſt q;tum boc genus haminum in libidinẽ ſit imerſum. Cui om-/
nes abominatões gentium pleuro ꝓpha quez venerant indulſit. Quid de ſacro
ſanctis eccleſgs de entno. Tonpimin illud ſancte ſophie iuſtiniani opus tote oꝛ

be meinoꝛabile. Machoinet ſpurcicijs reſenatum eſt. Reliei ſacraria aut diru/

ncijs vſi ſunt.hoꝛ⸗/

iam non bereditauit terram domini ⁊ non obtinuit ſpo

ta ſunt aut polluta. Altaria diſiecta atz ꝓtrita. imagines ſanctoꝝ delete aut luto
fedate. Hulla ſaluatoꝛis xpi aut gloꝛioſiſſime matnis eius ſtatus ſine ſingulari
bꝛo dimiſia. Simulacrum crucifixi p deriſionem in caſtra dlatum. ſaxis luto pe
titum. ⁊ tandem in ſceno relictum. O domine deus venerũt gentes in bereditatẽ
tuam. polluerũt templum ſanctum tuum.poſuerũt moꝛticina ſuoꝝ tuoꝝ eſcas
volatilibꝰ celi.carnes ſanctoꝝ tuoꝝ beſtijs terre. Effuderunt ſanguinem eoꝝ et
non erat qͥ ſepeliret. Muis non põt ledi tua maieſtas.nec tua gloꝛia minui.decet
tñ ſeruos tuos. decet nos miſeros xp̃ianos. que tuam velut in ↄtumeliam fiunt.
totis conatibus auertere atz vlciſci. Hon tulit ppinees adulterantem ſambꝛi.
zelo incenſus domini Madianite ſcoꝛtum ⁊ illum interfecit. Aidit matathias
ſacrificantem ydolis hebꝛeum ⁊ doluit.⁊ ↄtremuerunt renes eius.⁊ accenſus eſt
furoꝛ ęius 'ᷣm iudicium legis.⁊ inſiliens trucidauit eum ſuꝑ aram. Sʒ cjs eſt ze⸗
lus nr.que cura religionis. Blaſphemat᷑ ſancta trinitas. cõculcat᷑ euangelium.

ſacra noſtra ꝓꝛſus abijciunt᷑.Cbꝛiſtianum nomen funditus eradicat᷑.⁊ ſubtice

mus. Memo eſt qui ꝓ communi ſalute aſſurgat. Stat maser eccleſia dolens ⁊ ge

7

mens. 7 non eſt qui conſolęt᷑ eam. Et quid dici de nobis poteſt infelicibus xpᷣia-

nis niſi ꝓpbeticum illud. Eacti ſumꝰ obpꝛobꝛium vicinis noſtris.ſubſannatio et

illuſio his qui in circuitu noſtro ſunt. Maioꝛes noſtri Hieroſolimam pdidere 2
omnem aſiam ⁊ libiam. Moſtro temꝑe Gꝛecia eſt amiſſa Pe r en dares
u xpᷣi ſepulcruʒ

7

In angulum oꝛbis redacta xpᷣianitas eſt. Dei ⁊ domini noſtrii

niſi ſaraceni velint videre non poſſumꝰ. Queſtus cꝗ nobis illud oñndunt. Patri

archales ſedes veneratu digniſſime conſtan tinopolitana antbiocena. Alexan/
dꝛina ⁊ hieroſolimitana iugo ſeruitutis oppꝛeſſe a ſaracenis occupãt᷑ aut a tbur
cis. Mon ſine dedecoꝛe ⁊ ignominia xpᷣiam nois romanam eccliaʒ mr̃em omniũ
fidelium ac mgr̃am.quam beati apli petrꝰ ⁊ paulus ſuo martirio dedicarũt nũc
nobis eripe machometes interminat᷑.⁊ facietmiſi tandem excitemur a ſomno?
conatus eius ſtudemus eludere. Ae nobis vpianis pncipibus. ve nobis. vt qͥd

nati ſumus videre ↄtritionem pi noſtri ⁊ ↄtritionem ſacre religionis. Aidemꝰ

frẽs noſtros in manus inimicoꝰ rapi.⁊ diuerſis excarnificari ſupplicijs ⁊ nõ mo

uemur. Aidemus indies xpianoꝝ ꝓuincias ab infidelibus inuadi ⁊æ non angi-
mur. ſed in domo quieſcimus.Quot iam regna ab Eianßelis ſunt aliena.qᷓ gens
ia eius. Siuevꝛientem

reſpicimus.ſiue meridiem. ſiue in arcton vertimus oculos.omnis eccleſie com/

poſitio oblata eſt. Ancillam videmꝰ que fuit libera ⁊ wmina gentium. Ecce ſan

cta noſtra ⁊ pulcritudo noſtra ⁊ claritas noſtra magna ex pꝑte deſolata. Coinqui
nauerũt eam thurci ⁊ ſaraceni ⁊ alie fediſſime gentes. nobis adbuc vide .
re.uiſi cogitamꝰ de tanta infamia ſurgere. ac pꝛiſtinum recuꝑare decoꝛem. Com⸗
mouemur vebement dum talia mẽte voluim? naimur Trudannur Hec animo

poſſumꝰ eſſe qᷣeto.niſi pᷣncipes xpianos ꝓ tutela ſacre reli ionis aduerſus impi
os thurcos arma ſumere videamꝰ. Daſtoꝛalis officij nr̃i eſt.quis neſct cminici

gregis curaʒ gerere.q eius oco ſucceſſim.cui dſctum eſt a vmino. Daſce oues
meas. Dues xp̃i fideles pli ſunt.bis ogſulere nos opoꝛtʒ. bas ꝓtegere ⁊ totis cõ

buare conatibꝰ. ne lupoꝝ aut aliaꝝ beſtiaꝝ moꝛſibꝰpeant. Sʒ qd agat infelix pa
ſtoꝛ. vbi lupoꝝ innumerabiles turme gregem innadunt.iuſſiq; canes inſurgere

iatrare ac defendere caulas obaudiunt ac diffugiunt Hec impñntiarum conditio

noſtra eſt. Lhurci tanq; Ptin imanes beſtie ouile dominicũ.i.xpᷣianain plebem
lacerare conant᷑ ⁊ lacerat. Nocamꝰ in au rilium pᷣncipes tanq; cuſtodes vxpᷣiane
plebis. Aures claudũt. nolũt audire vocem paſtoꝛis. Doſt ſna qſq; deſideria p-

git. Quid agemus. ſoli ne lupos.boc eſt tburcos aggrediemur. Mon ſunt vires

nre quetantam vim ferre queant. Mimium creuit tburcoꝝ poten tia. Mec põt
eoꝝ imperiumi deleri niſi xvianoꝝ magno conatu magſcclaſibus ⁊ exerciti-
2

dus. Mon babet apoſtolica ſedes vnde iſia conquirat niſi chꝛiſtisni reges ia⸗
d n

—

nicq; ſpli opem offerant. At boc eis bactenꝰ ſgadere noꝝ potuimꝰ. Conuentum
fecimꝰ.legatos miſimꝰ.Oinnia temptauimꝰ que viſa fuerũt ad excitandos ani/
mos p temꝑe neceſſaria. Mon ꝓfecimus.Quotnõ nunc pſiciemus.Quid ergo
Megiigemus ne fidei defenſionem. Miuime aͤdetn. Paſtoꝛ hon? inqͥt in euange
lio veritas animam ſuam ponit ꝓ ouibus ſuis. Mercẽnariꝰ autem ⁊ qͥ non eſt
paſtoꝛ:cuiꝰnon ſunt oues Apꝛie.vidit lupum venientem ⁊ dimittit oues ⁊ fugit
lupus rapit ⁊ diſpgit oues. Admoneniur his vᷣbis qduam agere debeamꝰ.Ex

trema omnia temptanda ſunt ꝓ ſalute dominici gregis. In grauioꝛibus moꝛbis

Kaa oꝛe adbibent remedia medici. Idem ⁊ nos facere ↄuenit.nõ decet paſtoꝛẽ
nas oues relinqre. Occurrere lupis opoꝛtz etiam ſi ſit anima pgrege ponenda
Paſtoꝛ bonus imitandus eſt dñs noſterihᷣs.⁊ optimi pᷣceptoꝛis veſtigijs inbe/
rendum.qͥ verbo qð docuit oꝑe adimpleuit. Alios hactenus exhoꝛtati ſumꝰ de/
fenſionem fidei ſuſciꝑe.atʒ in bellum ire.miſiuri legatos ⁊ alia facturi que nr̃e fa
cultates ſufferre poſignt.manſuri ꝓ neceſſitatibꝰ ecdeſie apud ſepta ouium que
reſtant nõdum expugnate. Nunc maioꝛa pꝓmittemus ⁊ qñ aliter excitare xpᷣia-
noꝝ toꝛpencia coꝛda nõ valemus.noſipſos piculis obiectabimus.nrmq; caput
aduerſus thurcos offeremus in bellum.⁊ q;tum nobis eccleſia romana ⁊ patri/
bionium beati petri miniſtrare poterit.tãtum ꝓ fide catholica ꝓtegenda expo
nemus ⁊ ꝓfundemus in hoc itinere. Hec ſoli ꝓficiſcemur in boſtes. Clariſſimo
enere natus amabilis deo pᷣnceps.Philippus burgundie dux in hanc expedi
dem ventuꝝ ſe offert. non ſine delecta militum manu⁊ exercitu valito. Hotẽtis
⁊ dari venetoꝝ ducis chꝛiſtoferi mnauri ingeus ⁊ foꝛmidanda clamis ſuꝑioꝛibus
menſibꝰin greciam nauigauit totamq; fere Peloponneſumvi atʒ armis eripuit
hoſti. Ichumẽq; peninſulo qͥ ſex milibꝰ paſuum int᷑ duo maria patet vndecim
(vt aiunt) diebus excitatis.muris ac turribus clauſit. memoꝛabile factum ⁊ int
pᷣclara veten oꝑa numerandum. Hec eadem daſſis/ vt iſſnn eſt nobis non
deerit. Pbonden t ʒziſe ceten talle potentatus ꝓ ſua religione ⁊ in ↄmune bo/
num affectione.pᷣcipua tam ſancto digna oꝑe auxilia. Yauente nobis altiſſimo
maritimum bellum felicit᷑ abſoluemꝰ.qm̃ nõ ſunt turci pares in pelago venetis.
Erx altera pꝑte in terra pugnabũt.HNũgari genus hoĩm in bello ferox.⁊iam thur/
cos vincære didicerũt. Inclitus rex gentis matbias iam coꝛonam ⁊ pacem in re⸗

o ↄſecutꝰ.igentes potenit deriuare atʒ in pᷣlium ducere copias.bec nobis cer⸗

Fafrna ſunt belli pᷣſidia. Cum bis ibimꝰ.cum bis dei pᷣlium decertabimus. Erut

⁊ aibani nobiſcum⁊ multi ꝑ greciam( vt ſperamus /⁊ als boſti ſubactas ꝓuinci

as a thurcis deficientes.caſtra nr̃a ſequent᷑. Xpᷣiani em̃ ſunt oderũtq; machbome
tem. Hoſti parent coacti metu.ꝗ̊ non eſt diuturnꝰ męr̃ officij. At pᷣmum ſpes li⸗
bertatis affnerit aduerſus inſolentes dños cornua erigent. HNec dveerũt in aſix
metus vt ſunt in omni gente atz in omni ꝓuincia male pacati bomines.⁊ noui/

tatum cupidi qͥ tempus expectant. Mon erit facile thurcig tot locis occurrere.

Sificile defendi? qd vndiq; a multis oppugnat᷑. Quod ſiqͥs innumerabiles bo⸗
ſtium copias eſſe dixerit.nec putauerit in caſtris 18 p. umeyn ce
oſſe. Rñdemꝰ multum int ſe diſtare homies ⁊ alios natura imbelles eſſe.alios

eroces. Virtus ſpectanda eſt magis q; numerꝰ. Mon eſt in multitudine exercitꝰ

victoꝛia belli. Se celo foꝛtitudo ↄcedit᷑. LCaʒ facile deonr̃o eſt in paucis vincer⸗

q; in multis. Noſtira cã dei eſt. p lege dei pugnabimꝰ.ipſe deus ↄteret hoſtes añ
aciem nr̃am. Audimus ſuſurrare aliquos. Mon deſunt qͥ murmurantes aiunt.
Quid ages in bello ſenex egrotug ſacerdos. MNon eſt bellare tuum.nec potes nec
debes ferire gadio.qͥ loco eiꝰ ſuffectus es cui pᷣcepit dñs vt gadium in vaginaʒ
mitceret. Reges tuo iuſſu tenent᷑ enſes exerere tuum eſt iuſta bella gerentibꝰ be
nedicere. Yatemur nõ ↄuenit nobis effundere ſanguinem.qñ p alios poſſumus
iuſticie fideiq; neceſſitati ſunuenterck religio in piculo eſt ⁊ abſq; nro non põt
ferrò defendi.nõ eſt nobis vetitũ qd ſa

s fidetibus parem numeꝝ cogi

muecli ⁊ belie legit᷑ fuiſſe ꝑmiſſum. Sʒ nec

eſt hoc ꝓpoſitum noſtrum vt gladio pugnemus in hello. Maʒ quo pacto ſtrinxe
rimenſem qͥ vix manum ad bndicendum ꝓpſin poſſumꝰeieuare. Oione pugna/
bunꝰnõ ferro. pᷣcibꝰadiuuabimꝰ pliantes no bꝛacbijs.Eriinꝰ in alta huſßi
gliq monte ꝓpinquo dum pᷣliabit᷑ ⁊ noſtris bñdicemꝰ.hoſtibꝰ po maledic
quemadmodum de moyſe legit᷑ in bello amalechitaꝝ qͥ oꝛante vincebat iſrabel.

bi aut in
cemus.

ceſſante oꝛare ſucoumbebat. Oꝛabimus ⁊ nos ſine intermiſſione ꝓ bellatoꝛibꝰ
nr̃is.hoc pᷣſtare poterimus.hoc ſedulo faciemꝰ.Coꝛ ↄtritum ⁊ humiliatum non
deſpiciet dominꝰ. Poſſemꝰ ⁊ bocipſum domi manentes facere nec minus vale/
rent pꝛeces ſ non eſt ſola oꝛonis cauſa que ꝓpꝛiam ſedem relinquere cogit ⁊ in
bellum trahit.At alios excitemꝰ ꝑgimus. Exemplo noſtro q́;plurimos inuita/
re ſtudemꝰ.Sequent᷑ ⁊ nos venerabiles fres noſtri ſancte romane ecchie cardi⸗
nales.quemadmodũ ad hocipᷣm qͥ validi ſunt ſpõte ſe obtulerũt. Sequent᷑ ⁊ epi
complures ⁊ alij minoꝛis dale eer wees ⁊ clerici.non oꝛaturi t̃.veruetiam
pugnaturi eum res ipſa poſtulauerit.Exptas q̊ͥʒ belloꝝ⁊ robuſtiſſimas milituns
cohoꝛtes ⁊ foꝛtia pectoꝛa iuuenum ex agris ecclie ducemus ad pᷣlium.qui nobis
oꝛone pugnãtibꝰ ferro pugnent. Ibim ꝰextenſo dominice crucis vexillo. Sacra/
tiſſimum xpᷣi coꝛpꝰ pcedet ⁊ ſanctan reliqaꝝlarcula. Saluatoꝛem in bella vadẽ⸗
tem ſequemur. Ipſi coberebimꝰ.ipᷣi pꝛeces aſſidhas poꝛrigemꝰ.ab ipᷣo ſalutem
imploꝛabimꝰ. Miſerebit᷑ noſtri/ vt arbitramur pijſſimus ihs.nec populum ſu
um in hoſtium manꝰvenire ꝑmittet.cuiꝰ pᷣcioſiſſunus ſanguis in ara crucis effu⸗
ſus a maligno nos boſte liberauit.Et qͥs erit xpᷣianoꝝ tamferi.tamlapidei.tans
ferrei pectoꝛis.q audiens romanum pontiſicem beati Detri ſucceſſoꝛem domini
noſtri ihu xpᷣi vicarium.eterne vite clauigeꝝ. patrem ac magiſiꝝ vniuerſoꝝ fi-
delium. cum ſacro ſenatu cardinalium cleriq; multitudine in bellum ꝓ tuenda re

ligione ꝓficiſcentem. libens domi remaneat.Et que poterit excuſatio quenq; iu
uare.ſenex.debilis.egrotus in expeditõem ꝑgit.⁊ tu iuuenis ſano ac robnſto coꝛ

poꝛe domi deliteſces. Summꝰ ſacerdos Cardinales epi pꝛeliuʒ petũt.⁊ tu miles.

t baro.tu comes.tu marchio.tu dux.tu rex.tu imꝑatoꝛ in edibꝰ ꝓpꝛijs ociaber.

Siccine puerti bominum officia patieris. vt en regum ſacerdotes agant.⁊
ue nobilitati ↄuemiũt ſubireideꝝ opoꝛteat. Heceſſitas ire nos vrget.qꝛ nõ poſ
ſumꝰ alio pacto ꝓ dine legis defenſione xpᷣianoꝝ animos ↄmonere. Atipam⁊ H
mod ↄmoneamꝰ. Mon ꝑgimus in bello tanq; noſtri ſit officij.ſᷣ qm̃ aliter ↄſuile
re fidei non valemꝰ. Meſcimus an hoc ſufficiens remedium erit. Mandauit to⸗
minus beato Petro vt titubantes frẽs ſua ↄuerſione ↄfirmaret dicens.Ego ro.
gaui ꝓ te DPetre vt nõ deficiat fides tua.⁊ tu aliqñ ↄuerſus ↄfirma fratres tuos
Quod Petro victum eſt.⁊ nobis dictum intelligimꝰ.Conſinmare frẽs q titubãt
debemus. Confirmabimꝰ vos fratres ⁊ filiosſ vt ſperamus hac ꝓfectòe noſtra
⁊ ita non pᷣualebũt poꝛte inferi aduerſus ecellam dei nobis ↄmiſſam. An dene/
gabitis nobis auxilia veſtra.⁊ caput vm.patrem ac magiſtꝝ in hoſtes ꝓficiſcen
tem.fideles xpᷣiani relinquetis.En q̃nta gloꝛia vobis erit crucem tomini cum ſa
cratiſſimo coꝛꝑe ihu.ipᷣmq; romanum pᷣſulem ſine veſtris pᷣſidijs in hoſtem ege
1

re. Moſcite reges ac pᷣncipes officium vim. Idcirco gladium geritis vt ecde

fidemq; tueamini.atq; vt malos ⁊ iniquos pomines debita pena coerceatis. E
q̃ nain homines peioꝛes qᷓ thurci reꝑiunt᷑.qͥ fidem ſancte trinitat abijcientes.⁊
ſaluatoꝛem vpᷣm veꝝ deũ eẽ negantes.abominabilem machometꝭ ↄplexi legem
in omnia ſcelera ꝓlabunt᷑.⁊ iam maximam oꝛbis ꝑtem ſuis nephãdimimis abu⸗
ſibus fedauerũt.⁊ legem conant᷑ euangelicam difſipare. Aduerſus bos gladiuzʒ
dedit vobis diuina maieſtas. In hos illum exercere debetis ac diuinamvlciſci cõ
tumeliaʒ. Anu nõ pudet tãdiu.tamfedam gẽtem.tamturpit᷑ in xpᷣianos eẽ graſſa
tai.An bellũ nõ ſat iuſtũ.nõ ſatꝭ nccium eẽ putatl:aduerſus natões ꝗᷓ ↄuenert
diſpdere vos ⁊ ſancta via.Acciugamini iaʒ tandẽ.⁊ qm̃ ſine nob ire nõ voluiſt/.

inte nobiſcum. ſumitearina ⁊ ſcutu ⁊ venite in auxilium noſtꝝ. immo vo vim et

do in

R .

„

celicieſ bꝰ ꝓuincie

vniu erſe reipublice PBine⸗ Exemplum de pbilippo recipite quem nec domeſtice
ue plurimũ abundant/necſuoꝝ pᷣces.nec itineris lõgiturx
aut difrficultas.aut ſenect?ꝰ ipſa ex ꝓpoſito ſuſcipiẽdi ↄ thurcos belli vſq; in banc
diem deijcere potuerũt.neq; fauente dño in futuꝝ deijcient. Imitamini hũc no⸗

biliſſmũ pncipem. memẽtote ꝓfeſſionis vẽe quam in baptiſmate ſubijſtis. Cogi
tate q;tum deo tenemini ⁊ q;tum ꝓximo.ſReddite vicẽ ꝓ ſuſ. ceptſ baftche EKo
te grati altiſſimo q vos creauit ex nibilo. Hec animalia bꝛuta aut lapides.ſᷣ ho-

*£ . „

mines rõnales eẽ voluit.Et oum pᷣmi gentis culpa damnati eſſetis ac mancipia
facti demonũ.miſit filium ſuũ in ſimilitudinem camis peccati q mote ſua moꝛ-
tem vꝛaʒ deleret. Stupenda ⁊ inextimabilis chantas vt pᷣuũ redimeret:filio ſuꝰ-
nõ peꝑcit. Dñs ies in cruce ꝓ nobis int᷑ latrones pependit· Innocens agnꝰ? cũ

ſceleratis deputatꝰeſt. Specioſus foꝛma pᷣ filis boim euerberatꝰ.laceratꝰab im/

pus: defoꝛmis apparuit.Al planta pedis vſq; ad vᷣticem nõ erat in eo ſamtas.ne/
qʒ ſpẽs.neq; decoꝛ. Eic placuit patri qͥ ꝓpt pctꝗ nia tradidit illum. Pꝛopiciatoꝛẽ
em̃ ſpoſuit eum ꝑ fidem in ſanguine ſuo. Iniqtates nr̃as ipſe poꝛtauit.⁊ liuoꝛe

9 „ 2 „ + 5„

eiꝰ ſanati ſumꝰ.q cum inimici eẽmꝰ recõci

cg. de baptiſmo.d cetens ecclie ſacramẽtis.de ſacroſancto euangelio. Aduerſus

hec omnia thurci miitant. Hec euertere ac ꝓꝛſus delere conant᷑.⁊ tu nihil mo
liris. Quid agis iners. redde te gratum deo. cogita qnam pacto creatoꝛi redẽ/

toꝛiq; tuo aliqua ex ꝑte ſatiſfacias. Et qm̃ peccatoꝛ es. redime tuas iniůtates

„

actãſancta ⁊ ſalutifera ꝓfectione. An viuicias bonitatis dñi ⁊ pacientie ⁊ lõö⸗/

ganimitat eius ↄtemnis.An ignoꝛas qm̃ bonitas dei ad pniam te adduxit. Ca

ue ne ᷣm duriciam tuam ⁊ impenitens coꝛ.iram tibi theſauriʒes in die ire. ⁊ re⸗
uelatõis iuſti iudicij cei.qͥ reddet vnicuiq; ſᷣm oꝑa eius. Conuertere ⁊ agito pe/

.

nitentiam ab omnib?inidtatibꝰ tuis.⁊ nõ erit tibi ruina. DHꝛopfea expectat d/

minꝰ vt miſereat᷑ tui.pijce pᷣuaricationes antiqᷓs ⁊ fac tibi coꝛ nouum.⁊ ſpm̃ no
uum ⁊ veni. Milita ꝓ domino ne moꝛte moꝛiaris eterna.Cogita de ꝓximis tuis

⁊ fratril xpᷣianis.q vel ſunt in captiuitate thurcoꝝ dura vuitute pᷣſſi. vel capti-
nan indies atq; in puitutem rapi yerent᷑. Si bomo es.bumanitas te trabere de⸗

bet. vt opẽ feras homini indigna ferenti.Si xpᷣianꝰ:pietas euãgelica ꝗͥ iubemur

ꝓximos tanq́; noſmetipſos viligere. Conſidera ꝓximoꝝ tueꝝ xpᷣifſidelium erã⸗/
nas. in quos thurci deſcuiunt. Yilij e complexu parentum⸗ infantes ab vberibꝰ
matrum eripiunt᷑. Aiolant᷑ vxoꝛes in conſpectu viroꝛum. Senes tanq; inutiles
occidunt᷑. Juuenes tanq; boues aratro iungunt᷑ ⁊ terram vomere vertũt. Mi⸗/

ſerere fratꝰ tuon. Affer opem iaz dura ferentibus.Quod ſi nibil boꝝ te trahit
at faltem de tua ſalute cogita. Hec te tutum idcirco exi

taſre ꝓcul a thurcis ſoꝛtitus es. Hemo tamremotus eſt quin reꝑiri queat. Sivi

cinum dimiſeris in ꝑiculo qͥ ante te ꝓximus eſt gnilniteris ⁊ ipſe ſimiliter a
vicino q retro te habitat. ales opoꝛtet nos eſſe in alios.quales ergo nos ilos

cupimꝰ inuenire. Holite auxilia galloꝝ ſperare theutones. niſi ⁊ vos bũgaris.

Mec vos galli.hyſpanoꝝ.niſi tbeutonicis opein fertis. Qua em̃ menſura metie

ritis ea dem remetiet᷑ 2⁊ vobis. Mec ꝓpterea ſibi aſpiam blandiat᷑ qm̃ pᷣncipa⸗/

tu palleat aut regno. Conſtatinopolitanꝰ imꝑatoꝛ ⁊ Zrapezungius ⁊ rex bofne
⁊ raſcieę domini.⁊ alij qplures pᷣncipes capti ⁊ crudeliter occiſi.qͥd ſit expectan-

onm edocent. Nihil tam Zꝛium machometi q; nomen regium oꝛientis adeptus

impium ad occidentale feſtinat. NHouam erigere mnonarchiam vnit
coꝝꝶ imꝑio. ⁊ vni mochometce legi cũcta ſubmittere ſtudet. Si poteſtis talia fer

„₰ 1

reſpncipes ac phi xpiani manete domi. neciam ⁊e ſubuertenda foꝛmidabili thur

coꝝ potentia cogitare. At ſi vuile iugum boꝛretis.ſi otumeliaʒ dei ꝓrimi tole⸗

ſangt ici es liati ſumꝰ deo ꝑ moꝛtem filij eiꝰ.O cru
delis xpᷣiane.o ingrate.o ment inops.potes ne iſta audire ⁊ nõ animo ↄmoueri.
nõ cuꝑe ꝓ illo moꝛiq ꝓ te moꝛtuꝰeſt. De bonoꝛe illiꝰ agit᷑ q te de dyabolica b/
uitute pcioſiſſimo ſanguine ſuo redemit. e i noie diſceptat᷑.de fide catholi/

ſtimes qꝛ manſionem foꝛ

am conat᷑.vni thur /⸗/

—

Met

iiſe
terer

ti venerabiles frẽs ac filij dilectiſſimi.his rõnib
bilibus fratribꝰnr̃is cardinalibꝰ hocipſum ſuadentibꝰ coꝛpus nrjm caniciemꝗ;
nr̃am.⁊ ſeniles ac debiles artꝰ huic ſancte expeditioni ↄſecramus.dominoq; cõ/
mendamꝰ. ſtatuentes circa nonas Juniasſqᷓ Prune inſtant lanchonaz petere
atʒ in eiꝰpoꝛtu nauem ↄſcendere.⁊ cum eałelaſſe

rare neqtis. ſi pudet ſemiuiros aſiaticos grecoꝝ gẽtem ad nunq; antea feceft

ſubegiſe. eoq; ſuꝑbie pꝛupiſſe.vt europaʒ ſibi totam bꝛeui tꝑe pariturazʒ ſꝑent.
Si coꝛ virile vobis ęſt.coꝛ nobile coꝛ altum.coꝛ xpᷣianum.ſedmini veſtigia patr?

xẽi.ſedmini caſtra nra. Aenite in auxilium fidei. Aenite in auxilium fratꝝ vèoꝝ.

Opponite vos muꝝ ꝓ domo dei. Cogitate de vꝛa ſalute.de via glia.nolite ꝑmit/
tere vt ſine vꝛis auxilus ꝓficiſcamur in tburcos. Mittite ſubſidiarias acies.iu/
uate xpᷣianum exercitum. Quãto foꝛtioꝛes ibimꝰ.tantocitius/ auxiliante dño)

cum victoꝛia reuertemur. Hec putetis inſuꝑabiles thurcos eſſe. Ninci ⁊ pñt ⁊
Er⸗ victi fuerũt. Quantum valerent arma thurcoꝝ belgradus oñdit. Minoꝛ

thurcoꝝ potentia q́; fama ferat. Imbellem atz inermem multitudinẽ ad pᷣli
um ducũt.quam tanq; pecudum gregẽ diſſipare licebit. Mec ipᷣa thurcoꝝ agmi/

na grauioꝛis armature vſum didicere. Raras loꝛicas.rarioꝛes toꝛaces induunt
Mec galeas moꝛe nr̃o lucentes oñdunt. Raro tegunt᷑ coꝛꝑa ferro.Acinate vtũt

⁊ arcu. Parma ſe ꝓtegunt ⁊ galeis piloſs ꝗdam materia duraq; ↄtextis.Quod

ſi latinas inciderint acies.rigentes calibe ferrataſq; baſtas ⁊ cathafractos eq̊s

⁊ manu baliſtaꝝ ſagittas.intelligent cũ mulieribꝰ ſe bactenꝰ pugnaſſe.nũc cum
viris eẽ certandum. Diximꝰ qᷓ nobis hactenꝰ ꝓmiſſa ſunt auxilia.⁊ qnta ſpe vi/
ctoꝛie ꝓcedamꝰ.Quod ſi vos qʒ ↄiunxeritis arma ⁊ auxiliares addideritis tur-
mas.multo alacrioꝛes ibimꝰ. Hec dubium quin oꝛientales ingreſſi ꝓuincias tã
to maioꝛem ad nos ↄcurſum inneniemꝰ dedentiuz ſe ploꝝ.qnto validioꝛ fuerit
ntr exercitus. Si mouebimini vos xpᷣiani occidẽtales.⁊ animaꝝ viaꝝ paſtoꝛen
ſecuti fueritis.mouebunt᷑ ⁊ multi ex grecia atʒ aſia xpᷣiani.qͥ veꝝ eſſe xpᷣi vicarij

romanum pontificem non dubitant. Jamdudum nõ fuit in oꝛiente romanꝰ pᷣ/⸗
ſul. At pᷣmu innotuerit aduentaſſe latinam claſſem. romanũ vehentem pᷣſulem.
innumerabiles turme nõ dubitamꝰ adviſendum beati petni ſucceſſoꝛem.cũ fletu
⁊ lacrimis ſacros oſculaturi pedes accurret. ſeq; ſua ꝓmittẽt ei. Hac ſpe fre
Pſuaſi.his ↄſilijg moti.venera/

oꝛtu der im eałelaſſe quam interim nr̃o ⁊ alioꝝ ſum/
deupateßlen inſtruere.adriati cum ingredi pelagus. ⁊ vlteriꝰ recto itinere ad/
uerſus hoſtes fidei ꝓficiſci. NHon dubitantes:quin pbilippus urgondis ux ma

nitimis armatꝰ copijs ad idem tempus pᷣſto adſit. Nenetiq; validaʒ daſſem de

ua dictum eſt ſexpeditam in mari babeant. tam ille q; iſt ſeſe nobis oiũgant.
