terea laudẽ ⁊ vtilitatẽ cõſecuturos affirmãs:vt extat eiꝰ oꝛatio pulcerrima.
lato vo cũ poetas excluſit:etiã ſeipᷣm excludendũ aſſeruit.Ma ⁊ ipſe inter poe
tas locũ babuit: cuiꝰapud macrobiũ verſus extant. Dũ ſemihulcoſamo meñ pu/
ellũ ſanioꝛ ⁊? alij plures.tq; vt dicq qð ſentio poetarũ maxia laus eſt ex ciuitate
platonis ercludt Quis em̃ vir bonꝰin ciuitace platonis domidliñ velit: vbi ſicut
areſtoteles in politicis tradit. Oẽs femie in cõi habent᷑:pꝛomiſcui moꝛe b eſtiarũ
cõcubitus:incerti filij ignoꝛati parentes. Aec; iſta platoni ſufficiat reſpõdiſſe. Ae
rũ vt de poetarũ lectione in cõi aliquid dicat᷑. Beati bieronymii epiſtola:ad oꝛa/
toꝛẽ verbis inſtructio ſeruand a eſt qui de litteris ſecularibus figuram eſſę in deu/

tronomio dicit:dum captiue duci in matrimoniũ per bebꝛeos pꝛohibent᷑ niſi cao⸗

pite raſo ⁊ vnguibus am putatis que de dijs verba fiunt: ⁊ abꝛaſis amatoꝛijs blã
dimẽtis vbi laudant᷑ virtutes ſublimant᷑ q;:vicia ſine ſcrupulo recipiant᷑.Cui ⁊
magnus baſilius aſtipulat᷑ qui ſiſtudine de apibus poſita. Mec em̃ inquit ine pa
riter omnes floꝛes adeunt. nec ſi quos adeũt totos abſumunt. ſed eo ablato quod
operi ſuo ſit aptũ:reliquum omne valere ſinũt:Et nos quoq; ſi ſapimus in poeta
rum libꝛis cum receperimus quod veritati amicum conſentaneũq; ſit ectera oia
tranſgrediamur. Eum igit᷑ er teſtimonio magni baſilij ſanctiſſimiq; hieronymmi
etiã veteres gentileſq; poete reapiendi ſint. Cum antiquifſima diſciplinarum ſit
poetica. Cu magni ex ea ⁊ neceſſarij fructus reſultent. Cum phi ſanctiq; docto⸗
res pleni ſint auctoꝛitatibus poctaruũ. Cum ceſares atq; reges oẽſq; maximi viti
poetas ſuis tꝑibus honoꝛiſice ſuſceperunt. Cuʒ diuine laudes a nullis melius
a poetis decantari.Hõ immerito ſicut ab initio dixi mirandum eſt nro tpe vilip
dipoctas.;uis in talia iam reſurgere ceperint ⁊ panter cum theologis bonoꝛa
ri. Hunc abſoluenda eſt queſtiuncula. Eur tãpauci ſint noſiris tpibus poete qdͤ
non ſolum etate noſtra ſed omnibus pꝛiſcis tempoꝛibus cõtigit: plus tamen bo
die q;ᷓ vnqᷓ;. Idq; cur ſit nunc abſoluam: Quatuoꝛ mihi huius rei vident᷑ cauſe:ſi
plures ſunt nibil eſfcur moucar. Pꝛima cauſa eſt quia mła ⁊ varia ſcire opoꝛtet
eum qui ſit poeta. MHanq; cum bella geſta ſuum ſit ſcribere:cum tempeſtates: cuʒ
tempora cum locoꝛum ſitus:cum perſonarum conditiones:cum maris ſtratus
aute ochlos bominñ ponere babeat cum virtutes laudare viciaq; reprebendere

—

debeat. Quis nõ videt᷑ ad hec bñ tractãda multis artibꝰopus eẽ.multas aũt ar/

tes pauci ſũt qͥ aſſequant᷑:idcirco ⁊ pauci ſũt poete.Secũda cã eſt qꝛ nemo poe/
ta eſt.niſi cui hoc ſingulare munꝰex alto traditũ ẽ vt cautꝰ⁊ ſnioſis verſibꝰhuma
nos actꝰ ↄſcribat.Singularia aũt mũera excellẽtia paucis dant᷑:iõ pauci ſũt poe
te. Doeſis nãq; vt cicero i oꝛone ꝓ archita dicit. Munꝰẽ dei nec arte vlimitatio
ne põt hĩi niſi vera diceẽdi regula det᷑ ex alto.Ex qͥ fit ſicut idẽ cicero aſſerit.vt nõ
ſolũ nr̃is ſᷣ oibꝰtꝑibꝰ rariſſimi poete fuerunt.Lertia raritat cã ẽ:qꝛ ſucceſſu tꝑis
creſcẽtibꝰhoĩm vicijs virtutibuſq; ꝑeũtibꝰ:ſicut alie diſcipline diminute ſũt:ſic ⁊

poeſis ad nibilũ videt᷑ redacta. Ha ſicut nemo mibi vl auguſtinũ vł hieronymũ

£

dabit ſic vel virgiliũ vel ouidiũ dabit nemo. Quarta cã ẽ ⁊ in hvltimo loco:qꝛnõ
reddit᷑ poeſi ſuus honoꝛ:iõ pauci ſũt poete. Nãcq vt cicero dicit honoꝛ alit artes
oẽſqʒ incẽdimur ad ſtudia glie. Abi vᷣo deeſt honoꝛ ibi ⁊ ſtudiuʒ deficit. Ac ſic fit
vt pauci nr̃is tpibꝰ poeticã aſſequãt᷑.qꝛ nõ putãt hoies honoꝛari ex ea: atq; idcir

co negligũt illa.Abſoluſ duabꝰ pꝛioꝛibꝰq̃ſtionibꝰ. Inſtant ridicula:tertia inòᷣſi/

tio cur viles cutes cadauerũ atq; antiq̃ camiſie cũ cera ĩ cãcellarijs vẽdũt᷑ ꝓ opti

—

mis muneribꝰ. Lãgit me hercle iſta q̃ſtio q̊ͥ vnꝰ ſuʒ er caceilaria.poſtqᷓ diuꝰ fride

ricꝰ ceſar in ſecretaniũ ſuũ me recepit. Soluã igit᷑ qõneʒ ex meo igeniolo q̊ in loco

vnũ dicendũ ẽ iocoſuʒ. Niã ſolus aſinꝰ ibat:ſuaſq; ſecũ miſerias q̃rebat᷑ qui vi/

nũ poꝛtãs aquã biberet:frumẽtũq; in hoꝛꝛeis poneus fenũ manderet.ſᷣ hec leuia

reputaſſet niſi ꝙ etiã poſt moꝛtẽ ex eius coꝛeo cribꝛi fierent atqʒ timpana.Quem

ſic queruloſum audiẽs varius pariũ aial.Tacę inquit aſine:opꝰeſt poſt mortẽ la/
boꝛi.Mã iſti qui dicunt᷑ hoies cũ aliquẽ volũt ſapiẽtẽ facere:coꝛeũ mcũ adhuc pi

loſuʒ recipiũt.frontẽq; illiꝰadoꝛnãt quẽ volũt eſſe ſapiẽtẽ. Doctoꝛes em̃ crcãtes

meis eos pellibꝰ veſtiũt:meq; qð ẽ rerũ oim difficilimũ ex magnis beſtijs viros

oꝑtet ſapiẽtes efficere.Sic em̃ coꝛeũ meũ fata diſpoſuerũt.qð ẽ mibi grauiſſimũ
⁊ moleſtiſſimũ.Audiuerũt hec rectoꝛes cãcellarie vidẽteſq; in coꝛijs cadaueruʒ
magnas eſſe vtutes:nõ cẽſuerũt illa ꝑuo pᷣcio dãda. Sʒ ea atq; camiſias cũcera
ſicut equũ erat magno pᷣcio ceperũt vendere. Imitatiq; ſacerdotes qͥ ſonũ cãpa
narũ ⁊ fumũ ⁊ aqua ⁊ verba dãtes magnis vtunt᷑ emolimẽtis:coria ſua nõ puta
tauerũt gratis dãdis:ac vt omiſſisiocis ad ſeria redeamꝰ. Añ charte ⁊ mẽbꝛana

rũ vſuʒ: idolatis ex ligno codiciliis epłaꝝ alloqa ſcribebant᷑:ſicut ⁊ acero ⁊ dama
ſuus ⁊yſidoꝰ atteſtãt᷑.Exinde tã greei qᷓ; tuſci ſupinducere ceras iceperũt. Illaſq;
grapbio ferreo inſcripſerũt. Po

ferreo inſcripi Doſt hec cartbarũ vſus apð egyptũ cepit q̃ ex decer⸗
pto papiritegmie ↄſiciebant᷑:ac poſtinodũ ex lineis pãnis iã inepijalijsvſibꝰ.Ex
inde reges ꝑgami mẽbꝛanarũ vſuʒ excogitarũt q̊ ex mẽbꝛis pecudũ detrahãt᷑: ⁊
adbuc pt᷑ meoꝛiã loci ꝑgamena dicũt᷑.Quia igr i chart q̃ ex vetuſtis fiebãt cami
ſijs ⁊ in cutibꝰpecoꝝ ad vſũ ſcribẽdi paratis res magnę matxieq; notãt᷑: nõ eſt in
iuria hoc ſi magno pᷣcio vẽdũt᷑.Hõ em̃ res q̊ cõtinet ſ̃ q̃ cõtenta ẽ in ertimationẽ
venit.At ſictribꝰqoõnibꝰ vris excellẽtiſſime mgr̃ hec rñdiſſe ſufficiat. Neſtro gra/

ui ⁊ optimo iudicio nibilominꝰ? ſaluo. —üeÜaoü iſtola cv.
* O●

Tibiʒqdo poete ſcribũt ex rõne etiã pᷣncibibb. Pltehi.
. Vuſtriſſimo pꝛincipi ex ſanguie ceſarũ ſato dño ſigiſmũdo auſtrie ⁊c duci
Tiroliſqʒ comiti vño ſuo ſecũdario.Eneas ſiluiꝰpoeta regaliſq; ſecretan
S.p. d. In ceſaris curiã q;oꝛimuʒ migraui magna me cupido inceſſit tibi
vt aliqͥd ſcriberẽ.Sed veritus ſuʒ moderni ſeculi moꝛẽ:cui nihil placet niſi quod
eſt ſui ſimillimũ.Oẽs hodie fere qui ſcribũt q́;uis vnũ alloquant᷑ nnmero vtunt
plurali tãq; multiplicando perſonas plus honoꝛis adijciant reuerentioꝛeſq; vi/

deantur. Que conſuetudo late in germania patet.Etapud italos aliq;diu viguit

At poſtq; franciſcus petrarcha omiſſo tempoꝛis ſui ſqualoꝛe.pꝛiſcam cepit elo⸗
quentiã imit ari.pleriſq; ſic loqui placuit vt caſtioꝛ etas locuta eſt veterũ. Aenit

ex grecia poſt hec iohaunes chꝛiſolaras qui conſtantie ſepultus eſt vir plurimum
litterarum. cuius maiores oꝛti rome conſtantinũ magnum poſt tranſlationẽ im/

perij bizantiũ que nunc cõſtantinopolis dicit ſecuti fuerant. Hic italos iaʒ ſca/

bꝛoſi ⁊ obuoluti ſermonis penitẽtes:nõ tñ plus habẽtes luminis qᷓ; frãciſcus at

tulerat: ad verã eloquẽtiã reduxit: ita vt ſimilis videat᷑ hodie italoꝝ facũdia illi
que octauiani tꝑibus viguit. Si quis leonarduũ arentinũ:guarinũ veronẽſeʒ.pog

giũ florentinũ: auriſpâ ſiculũ: anthoniũ vicentinũ ⁊ alios legeret:qui nũc viuẽtes
apud italos floꝛẽt:in quibus ⁊ tuliane fluuius eloquẽtie ⁊ ſacteus titiliuij pata
uini riuus elucet.Hi nunc eos ad quos ſcribunt ſingulari cõpellũt numero:qꝛta
grecos q; latinos ſic locutos fuiſſe cõmemoꝛant.ſicut ſocratis ⁊ demoſcenis ac ci

ceronis ⁊ macenatis epiſtole ad maximos viros ſcripte teſtant᷑. NMc gen. iles ſo

lum ſcd eos quos colimus quos veneramur ſanctos viros imitari ſe dicũt. hie/

ronymũ:auguſtinũ:ambꝛoſiũ:gregoꝛiũ.qui nõ ſolũ hoĩes ſed ipſam diuinã que

oĩa nutu ſuo regit maieſtatẽ adoꝛſi ſermonibus.pᷣſta inquiũt:da:fac:cõcede: mi/
ſerere:largire.Qui tñ multo oꝛnatiꝰpluralitate vti nouiſſent q; nos:Sed viſum

eſt illis recte loquendi ducibꝰoꝛnatũ oẽm atq; lepoꝛẽ cõfundi:ſi vt modo fit locu

ti fuiſſent.His ego ʒ ↄſentio nec meo noie ſcribẽs aliter quẽpiaʒ cõpello.Ad te
tñ daturus ir̃as quid agitã ſubdubito:veritus ne tuoꝝ hoim plus ↄſuctudini tri
buas q; meo iudicio: ⁊ arbitraris foꝛſitan regi
dũ eſſe q; ipſi ſcripſerũt. Quibus mos eſt vti pluralitate. Mndamus inquiunt
volumꝰ facimꝰ. Sed boc quod ab bumilitate traxit oꝛiginẽ nephas eſt ad iactã/

tiã ducere. Reges nãq;ʒ cũ ſcribunt ⁊ ſi dñatũ habeant vt quicqͥd eis placet legis
vigoꝛẽ babeat.Ea tñ moderatione vtunt᷑ cũ ſcnibunt vt pꝛecipiẽtes aliquid non
ſe ſolos videri velint feciſe ſed cũ alioꝝ ↄſilio. Mec te mo ueat ꝙ pꝛincipes infe/

rioꝛes ſcribẽtes ſupioꝛibꝰ plez numerũ tãqᷓ; ſupbie fomitẽ abijciant: ſicut ad ceſa

rẽ imperij pꝛincipeʒ miſſe r̃e manifeſtant. Scribit em̃ dux mediolani. Suſplico

peto rogij me vẽe maieſtati cõmiſſuʒ facio. Nã ⁊ hoc rõnẽ bʒ aliã q; arbitrere.Et

qꝛ inferioꝛes ptãtes a ſupioꝛibꝰ diriuant᷑:nõ ab reeſt pluralitatẽ deponi cum in/
ferioꝛ ſcribit.tãqᷓ; dicat inferioꝛ ad te loquẽs.O ſuꝑioꝛ alioꝝ vice vti nõ poſſum

qꝛ tu illos mibi cõmiſiſti quos erga alios repꝛeſento:erga te minime: qꝛ tu illos

⁊ me repᷣſentas.Oꝛ vᷣo regibꝰac magiſtratibꝰcõſuetudo ſit pluralitatẽ offerre ni

ä

bil te vꝛgeat.Ha id eſt quod ſtomachabar mõ.Quis em̃ idcirco pluralitatẽ pꝛin/
cipibus dedat ꝙ ipſi eapꝛopter moderationem vtant᷑. Mõ honoꝛare hoc eſt. ſed
depꝛimere atq; contẽnere tanq; nil ipſi ſine ſubditis queant. Quibus ſi vellemus
reuerentiã impartiri ꝙ ipſi modeſte faciunt nos honoꝛifice fugeremꝰ. Mec em
i romanus pontifex ſeruoꝝ dei ſe ſeruũ appellat:idcirco nos ſibi ſribentes eun⸗
em ſibi reddimus titulũ:ſed pꝛo ſeruo ſeruoꝝ patrem dicimus patrum.Hec foꝛ

taſſe nimiñ longe ſunt repetita pꝛincipio que me a pꝛopoſito remotius abdquxe⸗
runt. Spero tamen bis factũ eſſe vt vel mecum ſentias vel ſequenti magnos au
toꝛes mibi des veniam tc ſingulariter alloquenti. Quod ſi alia rõne non facies:

tua ſaltẽ ſingularis benignitas innata te monebit humanitas. Mũc quid ſit qd

maluerim ſcribere abſoluendũ eſt. Mãq; cum in hanc patruelis tui ceſaris curiaʒ

veni:multa mihi de tua pꝛeſtãte virtute ſunt victa.Alius ben gnitatẽ pᷣcipuã refe
rebat.Aliꝰmirificã boneſtatẽ atq; modeſtiã. Alius pꝛudentẽ vᷣltra q; ctas ferret
te pꝛedicabat.Alius te liberalẽ ⁊ iuſti amantiſſimũ affirmat.Alius quod taro in/
ter huius etatis principes reꝑit᷑.te latini ſermonis obſeruantiſſimũ cõmemoꝛa/
bat. Qaibus expebus ⁊ mirari te ſimul ⁊ amare accepi ⁊ tãq; monſtrũ putabam
adoleſcentẽ pꝛincipem tot virtutibus cluceſcere. Mon tamẽ ſtatim credulus fui
nec omni voci pᷣbu fidem acceſſi alios percontatus ſum vniuerſos. Reperi oẽs
vno oꝛe loquentes. NHeciſta pud me ſatis adheſi lateri tuo ⁊ inter coꝛonas no⸗
bilium tã qᷓ; exploꝛatoꝛ ingreſſus:moꝛes tuos dum adbuc meignoꝛares ſum ſpe⸗/
culatus:attendi geſtus:ſermonẽ:vultũ:nihil nõ pluſtraui vidi modeſiũ inceſſuʒ
latinũ incoꝛꝛuptu. Motaui famam res ipſa vicit:non potui mibi non credere:ſed
oculos meos ⁊ aures tuarum virtutũ teſtes admiſi.⁊ earuʒ factus ſum poicatoꝛ

bo atq; pꝛincipibꝰ nõ aliter ſcrib’·

.. 02-

m, — — — —

o%
at
ilti
og
nes
n,

xcci
esſo

ie
ni⸗
ſunm
ſoau
te
itm
be⸗
nt
ti⸗/
gs
von
nfe⸗
lſ⸗
t
/
4

ni
m⸗
cAH
nis
ech
cun⸗
ab:
nre⸗

110:.

uarũ antea fueram inquiſitoꝛ. Mec meiſta in affentoꝛis modũ referre cenſess.
Ante oia enim tibi ſuadeo vt omne lus adulatoꝝ quaſi peſtem teternimas fu-
gas. vt nullos bomines magis deteſteris ꝙᷓ; eos qui tibi blandiunt᷑ qui te coꝛam
audãt.qui omnia que facis ꝓbant qui vbi negas negãt ⁊ vbi affirmas affiqnãt.

Aune ao agudtera eii n au nato:⁊ iuuenalis ſi dixerit eſtuo ſudat. Hã boc
E

ſt genus bominũ peſſimũ:quod pꝛinepes maxime deijcit ⁊ pcipitat. Timendũ
nõ ſolũ adoleſcentie ſed etiã ſenectuti.Cur tamen te palam cõmendauerim noꝝn
tacebo.Elucẽt ſane in te quas cõmẽdaui virtutes:ſed illas nõ retuli vt gloꝛicris
non vt te iactes ſuꝑbias vel infleris. Solũ bec ſcribo vt cuſtodias tantũ bonũ vt
ſerues ⁊ amplifices hunc thezaurũ:vt ſicte babeas ꝙ virtutes tuc cuʒ etate cre/

fſcant:⁊ fias indies virtuoſioꝛ:ne i viciũ aliquoꝝ incidas qui boni fuerũt iuuenes

⁊ peſſimi ſenes.Et vt eſt in ꝓuerbio bonus pullus mala gallina.Ego em̃ cupiovt

ex bono adoleſcente fias vir optimꝰ. Quod eo tibi facilius erit quo meliꝰ es nu/

tritus. Et ſane debes ante oĩa genitoꝛi tuo clariſſimo pꝛincipi grates referre. qui
tuũ animũ excolẽdũ putauit:qui te ſub diſciplina tenuit ⁊ pᷣceptoꝛes tradidit cru
ditos. Hec em̃ ampliſſima eſt ſuppellex ⁊ bereditas qᷓ; pꝛincipatus melioꝛ.Opes

eſ ⁊ potẽtatus ⁊ buiꝰhonoꝛes ſeculi bona foꝛtune ſunt:fluxa:mutabilia: caduca

Que vt foꝛtuna vult buc atq;ʒ illuc ferunt. IAla em̃ moꝛtale genꝰ quaſi in ludo ba
bet ⁊ hũc depꝛimit hominẽ buc extollit. Mec ein magnũ eſt ex figu o regẽ ⁊ rurſus

er rege figulũ facere. Hinc eſt iuuenalis verſus. Si foꝛtuna volet fies de cõſule re
ctboꝛ. Magn'alexander ſubiecta indiavt quaãtũ poſſz oñdẽt Oꝛtulanũ quẽdã ad

regni faſtidiũ erexit. Dyodletianꝰ vo cũ oꝛbis haberet imperiũ depo ſita purpura
⁊ faſtibꝰ:rigandis oꝛtoꝝ oleribus ⁊ lantãdis arboribꝰoperam pᷣbuit. At animi

bona que ſunt:cõtinentia:caſtitas: oꝛtitudo.iuſticia: moderatio: intellectus: in-
geniuʒz: memoꝛia:ſtabili quodam nexu adberent homini:nec auferri a nobis niſi
cũ vita poſſunt:hec vere noſtra ſunt bona:bec dum luce inter motales fruimur

vitã pᷣſtant ſuauioꝛem.poſtqᷓ; nigramꝰ ex boc ſeculo ſpem dant felicitatis eterne.

Cũ ꝗ has dotes natura tibi cõceſſerit ⁊ parentes cura in te illas auxierit.monitu
te eſſe volo vt ſerues bonũ qʒ eſt in te.Ad quꝗ rẽ maxime neceſſariũ cenſeo lr̃aꝝ
ſtudiũñ quo iam iniciatus exiſtis. Quia tamen iam illas videris quaſi aliqð iugũ

abieciſſe. Mõ erit ab re ſite ad eas coner reducere. Mon em̃ vt aliqui arbitrant᷑.

idcirco pꝛincipes diſcunt litteras vtiatinũ ſcientes participare cum alienigenis

queant. Nã etſi hoc frugi eſt alia tñ nobilioꝛ rõ eſt. Quoniã em oĩs bene viuendi
noꝛ ma litt era ꝝ ſtudio cotinet᷑:ideo illas expedit noſſe. MHec ſat eſt imbuiſſe pꝛin
82 niſi ⁊ vltra pꝛogreſſus fiat.Seculi tamen pꝛincipes noſtri plerũq; illas a
os relegant aut iuris interpꝛetes tàq;ᷓ pꝛincipes non dceat bene vinere. Oꝛ0

ci
R te ne bis auſcultes quoniã nemo in c arũ virũ aut famoſũ pꝛincipẽ põt eua/
ere niſi cũ nature dotibus adiunctꝗ habeat doctrinã. Oẽs ſane qui ſuperioꝛibꝰ
ſeculis daruerũt pꝛincipes:ſtudioſi lrarũ fuerũt. Philippus macedo alexandro

nato gauiſus eſt ꝙ eo tpe filium habuiſſet quo floꝛebat areſtoteles. Mec aleãder
bac qua tu nũc es etate litterasa ſe rele auit. Sed pꝛofectus in aſiã areſtoteleʒ

2 caliſtenẽ magiſtros ſecũ duxit: nec audire phᷣiam inter armoꝝ ſtrepitus ac tu⸗

multus ceſſauit.Felix nimirũ ſi vicio vinolentie caruiſſet. Alcibiades ⁊ temiſto⸗
des qͥ apud grecos illuſtres babent᷑ ſtudioſi fuerũt ph̊ie. Epaminũdas thebanꝰ
qui grecie pꝛinceps eſt habitus:nõ mioꝛẽ iſis q; armis operã tribuit. Trãſeo ad
rom anos. Quid limatiꝰ quid eloquẽtius ſcribi põt qꝙᷓ ea cõmentaria que iuliꝰce⸗/
ſar de ſe cõdidit. Is enim cum in gallia bellũ gereret diem armis. nocteʒ lris de⸗
dit. Heres eius auguſtus ⁊ oꝛationẽ ſolutã ⁊ cannen optime dictauit. Extãtq;
aebuc eius elegantiſſime verſus in eneyden laudem.Quid fadios coꝛnelios aut
catbones refera. Quid de pompeio vicam qui tam affectus lris fuit vt egrotate
oſſidomũ phm q;uis cõſul ipe foꝛet nõ omiſerit in chado viſitare. Catho cũ eet
latina plenus doctrina lras grecas din cõtempſit:poſtea pꝛopoſiti penitens qð

iuuenis ſpꝛeuit ſenes cõcuꝑiuit.Mec dubitauit ſeniũ ſuũ lr̃is pegrinis imbuere ⁊
ad grecã volubilitatẽ os cõtoꝛquere. Recte hi quidẽ qui ⁊ ſi pꝛincipatũ haberẽt

dñarent᷑ q; populis:ſeruire tñ lr̃is voluerũt.Sʒ noꝛant illi platonis vocẽ qᷓ dicta

diuis itus:tum a cicerone tuʒ a boetio refert᷑ Beatas ſczʒ foꝛe reſpublicas ſi recto
res earũ ſtudere ſaꝑientie cõtigiſſet:queſapiẽtia haud dubiũ ex phie fontibꝰhau⸗
rit᷑.Lu tñ foꝛtaſſe fabuloſa reris que de antiquis ſũt ſcripta qui ⁊ in ocio negociũ

⁊ in nego cio ociũ diligenter referunt᷑ curaſſe. Sed bãc opinionẽ pũt tibi auferre

nõnulli viuentes:qui etſi reipublice pꝛeſint ⁊ munera rogãt arduiſſima. diſcipli⸗
nas tamẽ nõ negligũt.Leonellus marchio eſteñ.tãeleganter ſcribit vt nibil inter
eius ⁊ ciceronis lr̃as putes diſtare.Soꝛoꝛia de marchione ſaluciarũ dicunt᷑ mar/
chionis mantue filij ⁊ arma tractãt ⁊ Iras colũt.Alfonſus rex aragonũ:cui ⁊ cilia
paret: ⁊ illa italie pars obedit que olim magna grecia dicebat᷑: qui totiẽs victus
tandẽ vicit:⁊ aduerſam foꝛtuna in fauoꝛẽ ſui ↄuertit:nũqᷓ; in caſtris eſt ſine libꝛis
quocũq; it:illuc ⁊ bibliotheca ſequit᷑.Siue in tectis eſt ſiue in tẽtoꝛiis manet.ſin
gulis diebus aut legit aliq̃q aut audit. Egredioꝛ italiã ⁊ penitus toto diuiſus oꝛ/
be bꝛitanos petã vbi dux eſt cleoceſtrie.qui regnũ qdð modo anglicũ dicimꝰpluri/
bus annis gubernauit.huic tanta lrarum eſt cura vt ex italia magiſtros aſciuerit
poetarũ ⁊ oꝛatoꝝ interpᷣtes.Aides ne qꝛ ⁊ hoc ſeculũ pꝛincipes lratos admittit.
Encer hos ⁊ tu poteris numerari ſi qdð cepiſti ſtudiũ fueris ꝓſecutꝰ. Nec em̃ ideo
ratũ te dicã ꝙ latinũ ꝓnũcies. Hãetſi hoc puichꝛũ ẽ:coꝛuis ⁊ picis dat᷑. Nicto
anthonio cũ rediret octauianꝰ:edoctꝰlatinũ coꝛuꝰ.ſalue inqt auguſte ceſarimꝑa
toꝛ huic perſianũ illud.Quiſexpediuit pſitaco ſuũ tbere picaſq; docuit nr̃a verba
conari ⁊ addit cãm magiſter artis ingenijq; largitoꝛ neutti:Quid tñ tibi videtur
cũ venit hñ garꝰ aut ita ꝰ aut gallic?latineq; fat᷑:cuʒ tu adoleſcens illos inteiligas
alij ſeues tã ꝙ; ſurdi audiãt. Pulchꝛiꝰ tñ erit ⁊ tunc te lr̃atũ vocitabo:cũ oꝛatoꝛes
intelliges cũ ph̊os noſces cũ poetas tuapte ꝑcurres.Hoc tibi foꝛtaſſe grande vi
det᷑ ⁊ arduũ nimis haud ſic ẽ. Holo te noctes dieſqʒ libꝛos voluere. Sʒ vns dũ⸗/
ta xat cuiu ſlibet diei hoꝛã expoſco quã lr̃is pᷣbeasg. Illud aũt curetibi eẽ volo:vt
doctus ſit quẽ audias ⁊ pꝛudens quẽ ſumas męr̃m:nec te vana tituloꝝ ambitio
fallat.õ em̃ ꝓpterea doctioꝛ ẽ aliqs ꝙ magiſterij nomẽ aut pariſiꝰ ẽ aut athenis
ſoꝛtitus. Ille aũt peritus eſt qui naturali pꝛeditꝰ ingenio vigili cura perſcrutatꝰ
eſt mgr̃os artiũ autoꝛes:qui cũ multa viderit atqʒ legerit libroꝝ volumia.tũ me/
moꝛie plurima cõmẽdauerit.qui ñ ſolũ diuinis lr̃is ſed etiã ſecularibꝰ ſit imbutꝰ
Ex his vnũ apud te vellẽ dꝑegere.quo cũ ꝓ tuo loquerer arbitrio qͥ tẽpꝰdocẽdi nõ
ex ſe ſumeret ſᷣ tua ex volũtate qͥ cũ velis legat cũ nolis taceat. Sʒ tuũ erit quot
diebꝰ velle aliqd. Naq; poſtq; biẽnio hũc modũ ſeruaueris.nimiruzʒz plus te lucri
ex lectione coꝛꝛoſiſſe putabis q; ſi puinciã aliquã ſis adeptꝰ. Ego quidem laudo
edes tuas militibꝰplenas eſſe.Hi em̃ ſũt qui tutant᷑ patriã ⁊ decoꝝ eſt armoꝛum
gloꝛia pꝛincipẽ enitere:ſed nullũ apud te foꝛe virũ doctũ nec laudo nec pꝛobo. Si
cut em̃ milites paſcis ita ⁊ toctrinarũ inſtitutoꝛes nutrire poſſes qui te iuſti ⁊ in⸗
iuſti differẽtias ⁊ limitesedocerẽt:virũq; redderẽt ex oĩ ꝑte ꝑfectũ. Mõ decet teil
los ſequi q vt ſumptꝰ minuãt doctoꝛes excludũtleones tñ paſcũt.ſicut ẽ illud iu-
uenalis. Mõ hʒ infelix munitoꝛ qð mittit amico. Quitilie q donet hʒ nec defuit
illi vnde emeret multa paſcẽdũ carne leonẽ iam domitũ.Et ironice ſubiũgit.Cõö
ſtat leuioꝛa belua ſumꝑtu. Himirũ ⁊ capiũt plus inteſtina poete. Sume igit᷑ tibi
grãdis doctrine aliquẽ virũ nec parcas expẽſis vbi ingẽs redũdat emolimentuʒ
Queris foꝛtaſſe qð emolimtũ.Edicã paucis ne l̃arũ vtilitatẽ eeias. Hon
em viriles attigenis annos ̊ tibibonoꝛis ⁊ ↄmodi erit.vt te ĩ ↄſilio loquẽte cete
ri ſileãt: cũ tu vmꝰplus oibꝰſapias: Memo te deciꝑe poteni: nemo dicere audebit
equũ ⁊ hoc iniquũ niſi veꝝ id eſſe manifeſte cognouerit. Si 8 pᷣſũpſerit inbo⸗
neſti aliqd ſuadẽ pᷣſio eris ronibꝰ ↄfutare.Si affari volueris pplin qͥ pacto loquẽ
dũ ſit lrete inſtituẽt. Si antlaudare aliquẽ aut vituꝑare volueris ⁊ quintilianus

=

ere:
berit
dicta
eco⸗
ban,
goci
utene
iſcipli
Nürer
rn,
itcit
vians
elibꝛis
vet. in
uso
hn⸗
lerit
tttt.
Pieo
rimo⸗
yet⸗
Gur
5
Nus
eri
dü⸗
N

dtn

enis
uta⸗
füme⸗
nhuc
r⸗

₰D
æ cicerote decebit. Si bellũ ſuſcipiendũ erit ? armis opꝑa danda vegetius modũ
oſtẽdit ⁊ liuius ⁊ quintus curcius ⁊iuſtinus ⁊ luciꝰfloꝛꝰ⁊ ſuetoniꝰ⁊ ſaluſtius cri-
ſpus.⁊ biſtoꝛicoꝝ cunius. In quibꝰ⁊ alexãadri magui foꝛtitudinẽ ⁊ banibalis cal
liditatẽ ⁊ fabij verſucias.⁊ ſcipionis pꝛudetiã c iulij ceſaris diſciplinã militarem
⁊ ſertoꝛij ac marcelli audaciã.⁊ iugurte ſaga citatẽ ⁊ oim qui res bellicas geſſæ uũt
artes inu enies. Nũqᷓ; tam multa experiundo videbis q; multa legẽdo perdiſces
Si quõ rempublicã gubernes ſe cire volueris. legedi erũt tibi politicoꝝ ubꝛi quos
areſtoteles compoſuit leonardus arentinus latinos fecit. Aeterẽ aũt traſlatio
nẽ tibi nequaqᷓ; afſumes.qꝛ ⁊ eloquentia viciat ⁊ intellectũ minus vexat. Ad re-
gendã familiꝗ ⁊ teipᷣm:vtilis erit iconomica ethicaq; areſtoteles:tum de officijs
cicero ⁊ eple ſenece omneſq;ʒ libꝛi ipſi ius. Quomodo regenda ſit vxoꝛ ſcripſit fra/

2

ciſcus barbarus venetus. Quomodo liberi educandi plùtarchus.Quomodote

cũ amicis babere debeas ⁊ quõ in ſenectute arpinas cicero. IJdem quoq; de moꝛ/

tis contẽptu ⁊ aliarũ paſſionuzs ſcripſit in tuſculanis. Moꝛales vᷣtutes quo am/

plectende ſint ⁊ bi quos modo retuli autoꝛes: ⁊ poſt eos macrobius facude tra/

diderũt. Ais agriculturã cognoſ. cere:virgilius geoꝛgicoꝝ te admonebit. Uis oꝛ/
bis ſitũ mẽtis oculis ꝑluſtrari ⁊ diuerſaru pꝛouincisru ſitus ac moꝛes intueri.⁊
quid queqʒ regio ferat ⁊ quid quecq; recuſet:aſſit plinius e naturali hbiſtoria:aſſit
ptolomeus:ſolinus:yſidoꝛus bi ſpaleñ. Ais celi ſydera ⁊ planctarũ curſus ⁊ gra
dinis ⁊ pluuiarũ ⁊ fulminis cauſas ſcire:ad areſtotelẽ redito:ſenecã virgiliũ.lis
regũ moꝛes ⁊ faſtidia pꝛincipãtiũ ꝑſcrutari ſᷣm ſenecã in tragedijs legito. Ais ple
beos boies ⁊ milites gloꝛioſos ⁊ lenonũ inſidias ⁊ ſeruoꝝ deceptiones vt euitare
illas poſſis intelligere.plautũ tibi therentin aſſumito. Ais quõ fui minada ſint
vicia edoceri oꝛacius iuuenalis ⁊ perſius in ꝓmptu ſint. Ais paſtoꝝ cõſuetudi/
nem cernere bu colicon virgiliũ habeto. Ais fabulas gentiũ ⁊ faſtos ⁊ triſtiũ mi
ſerias ⁊ amantiũ eplas ⁊ amoꝛis remedia noſſe. Haſo te verſibꝰ erudiet.nec ſta/

. — „

cius thebaidos vel archileidos inutilis erit ſententijs grauibus vbiq; refertus.
Pogſt hec vo vt fias ꝑfectioꝛ ⁊ cñ de religione cogites: tum de ſalute aie hierony⸗
mi libꝛos euolues:auguſtini:ambꝛoſij:gregoꝛij: lactatij:cipꝛiani:leonis.Scriptu
rã ſacrã ſemꝑ domi babebis:⁊ nuc vetus nunc nouũ intueberis teſtamẽtũ. Hec
que nũc ſcribo:ſi qͥs doctus extra italiꝗ legeret me maxime argueret ꝙ inter auto
res legẽdos nõ numerauerim bugonẽ de ſancto victoꝛe:aut alexandrũ de ales vł
masgnũ albertũ vel petrũ bleſenſem ⁊ nicolaũ de lira ⁊ alanũ.⁊ banc nouaru tur/
bam. Sed tu caue ne iſtos audias. Maetſi vocti ſunt:docere tũ alios nequeunt.

Esgo tibi id ſuadeo quod per me rectũ puto:nec ſomnio. Sed viros totius italie

pitiſſimos in bãc ſniam babeo cõcurretes.Crede mihi nibil diſcenaũ eſt quod de
diſcere opoꝛteat:ſed illis in autoꝛibus te exerce q ſunt ꝓbatioꝛes. Suſciꝑe naq;
ſemꝑ optima debemꝰ adimitandũ.Cu ergo bos ſequeris hos audies boſq; leges
quos tibi pᷣnominaui.Si vis ⁊ multarũ reri ſcius ⁊ pꝛinceps toto in oꝛbe ſecula
ris ⁊ mirandꝰbaberi. Interueniẽdũ tamẽ nõ ſuadeo vt coiunctꝰ hominũ fugias
MNec te ſolitariũ eẽ volo:niſi cũ meditari aliquid volueris ⁊ in ſeceſſuʒ mentis /
edi ad aliqð temꝑꝰ:ĩmo ſuadeo vt ſis affabilis vt cõis oibus vt te videndũ p/
beas. vt nũc bos nũc illos alloquaris: vt cõſilia ingrediaris vt cõciones adeas:
vt populo te exbibeas ⁊ ꝑ te loquaris. Scio nãq; frugi cẽ qᷓ hoĩes lr̃is didicerũt
experimẽto copꝛobari. Hec ego bos hoĩes laudo qui ſic ſe lris dedunt vt res cete
ras paruifaciãt qualẽ fuiſſe denocritũ diogenẽq; coſtat:aui ſibi vutaxat vixerunt.
Illi ſunt omni laude ⁊ pᷣconio digni qui ⁊ reipublice ſeruierũt ⁊ lrarũ ſtudia non
omiſer̃t. vt ⁊ platonẽ areſtotele ⁊ xm oſtenẽ ⁊ iuliũ ⁊ ciceronẽ ⁊ plinin ⁊ mace/
natẽ ⁊ augu ſtinũ feciſt. ecõperimus.Hi nãq; quod ex ir̃is bauſerant in admini/
ſtrãda republica exercebãt. Idem ⁊ tu facies ſi vir⁊ pꝛinceps optimꝰ eſſe voluę

ris:iris ſuum tẽpus ⁊ ſuñ reipublice dabis. Nũc iudici facies nũc tenebis conſi
liñ nũc arma tractabis.nũc reʒ familiarẽ reſpicies:⁊ in his omnibus quic littere

*

valeat etperieris ⁊ ocij vtilitatẽ cſ negocij cõmodo ptgẽs:inirã oib de te ſpen

facies ⁊ vel ſolus vel cũ paucis oꝛbe toto mirandus babeberis pꝛinceps. Mec tã

ſplẽdoꝛ foꝛme tue qui eſt egregiꝰ:nec veſtes auree aut oꝛnatus criniũ ⁊ equoꝛum

põpa tantũ te honeſtabit qutũ ipᷣarũ decoꝛ lrarũ ⁊ vᷣtutũ fama. Quoꝝ facies ſi
vickri poſſet vt areſtoteles inae vutcrioꝛ eſt; luciſer aut beſperus: ad hec aũt

ſicuti mihi videf iam tuapte incẽſus es.Cũ em̃ ſubditi tui nuper ex atheſi veniẽ

tes maieſtati regie ſupplicarũt vt te ad regendã puinciã mitteret. MNõ ſum dixti

adhuc adeo maturus vt gubemare patriq poſſim. Oigna vox que tuo ꝓgredit᷑
ex oꝛe ⁊ quꝗ ois laudatura ſit etas.õuenit em̃ quid ferre recuſent ⁊ quid valeãt
humeri quẽlibet meditari cũ aliquid eſt gerenduʒ:quia cui leta potenter erit res
ſic demũ recte ſe babebit. Mã að bias ait. Magiſtratus viruʒ oſtendit. Nos re⸗
ctiſſime de pꝛincipatu dicemus. In quo qui moderationẽ ſeruat dijs eſt q; bomi
nibꝰſimilioꝛ. Mec em̃ arduũ eſt in paupertate ſeruare cõtinẽtia:ſed vt marcialis
dit. dimiciſe eſt opibus nõ tradere moꝛes. Magna peccandi facultas ſequit᷑ pꝛin
cipatũ:adeſt irritamen gule:copia vini ⁊ queſitoꝝ vndiq; cibarioꝝ ⁊ laute gloꝛia
menſe:vt verbis vtamur lucani. Sunt mulieres foꝛmoſe que tuz oculis tuʒ ver/
bis tum oſculis tum amplexibus adoleſcentuloꝝ mẽtes ⁊ oculos faſtinant. aſſũt
coꝛuptoꝛes adulatoꝛes ioculatoꝛes biſtriones qui arcẽ adoleſcẽtie vndiq; nitũ⸗
tur Remare. Dd auaricie cultoꝛ venalẽ iuſticia facit. Suſcipe inquit᷑ boc ⁊ cõ
mendatũ habe.Qui dat ꝑliberalis eſt bomo ⁊ babet multũ qð det: aliꝰ ad irã p/
nocat in te inquit peccauit:ſuſcipe gladin vindica ſcelus. u pꝛinceps iniurian:
feres quã nec pꝛiuatu s impunitam relinqueret. Mulier alius inquit foꝛmoſa te
Amat ⁊ ainoꝛe tuo moꝛit᷑ cur nõ cõpateris ⁊ miſereris adoleſcentule ⁊ gaudes cũ
.Eamꝰ venatũ ait vir robuſtus id toꝛpes ceruoꝝ greges c apꝛoꝝ clauſi ſunt.
Spectaculũ tibi pulcrũ pbebo.Aeni mitte bos ſenes reſpublieas tueri. Tu ietꝰ
eſto dum tẽpus fert.At hi ribn palatio viuẽdi eſt ca.qd ſtas indunt pᷣnceps:
iam epule allate ſunt ⁊ frigeſcut:veni duʒ accipenſer calidus eſt ⁊ añqᷓ; fumare le/
pus deſinat. Saquilla eſt optima ⁊ aper ⁊ poletus in menſa.quid ſias ⁊ voluptaj⸗
tantũ amittis. Multi vicia ſuadent pauci vᷣtutes.Quid faciat adoleſcẽs: cuius
etas parũ per ſe roboꝛis habet ⁊ cu animus a natura ꝓcliuis eſt in libidinẽ. ANix
grandeui homines reſiſtere tot blãdicijs potuerint ne dicqᷓ agoleſcẽtes. Sʒ aiũt
aliqui.Conſiliũ habebit pꝛinceps:maioꝛes natu aſtabũt:qᷣq gra arz. Fanne
res patrie cenſebũt:ſcitũ ẽ:ſed oẽs qui pꝛincipe coꝛonant facere illũ amicũ ſtudẽt
Tnõ que ſunt apta ſed quę iocũda putat in cõſilio dicunt.⁊ nitit᷑ ꝑ ſe quiſq; vt ca-⸗
rioꝛ ſit᷑.nec eſt qui libera ꝓferat animi verba.Et qᷓ;uis pars bene conſulat:liberũ
eſt adoleſcenti quos vult ſequi.Et qꝛ erperugeſ pa ne; genſi habet: non aᷣ
erpedit ſed 98 libet plerũq; amplectit᷑.Et quipe quegdmodum mea fert opinio⸗
Aut maturũ eſſe pꝛincipẽ opoꝛtet ⁊ ſuo cõſilio fretũ. Aut adeo rudẽ· vt in modũ
trunci nihilꝑ ſe diſponat.ſᷣ qð maioꝛ ꝑs ſuadet executioni mandet᷑. Mã qui ali/
quid ſcit minus tñ qᷓ; ſatis eſt:periculoſus eſt reipublice ⁊ imperia ſepe ſubuertit.
cũ non ad rõnem ſed ad libidinẽ regat.Hinc eſt quod in libꝛis regũ puellum octo
annoꝝ bene rexiſſe cõperimus ſiue is ſeptẽ annoꝝ fuit ioas filius ochosie. Mon
eſn is rexit:ſed eius ſatrape regnũ adminiſtrarũt. Eſt añt pꝛincipatus irritamẽtũ
qᷣd vicioꝝ: ⁊ admoqũ pauei reperiunt᷑ qͥ nõ aberrent.Cũ frenis oibus ſunt ſo/
luti g ſaul vſq; ad ſedechia nouẽ ⁊ triginta reges in iuda ⁊ iſt fuerũt.inter quos
ſolũ octo boni conumerant᷑.reliq vo ignari:impꝑiti:indocti:impotẽres:auari:ſu⸗
herbi:ira cũ di qudeles:libidinoſi:adulatoꝝ ⁊ ſtulticie ſerui.qͥ ambitione neſcio
ꝗᷓ effrenata tãq; ad peſtè moꝛtalin nati idolis ſeruiẽtes. bellis ſemꝑ indulſerunt:
pacis atq; ocij hoſtes fuerũt.Et bi tñ ĩ populo dei regnabãt: ⁊ boꝝ pleriq; ꝑ ſer⸗/
uos dñi ꝓphetas fuerũt vncti.MHec ſalomon q;uis ſciam ⁊ ſapiam a deo fuiſſet aſ
ſecut? pſeuerare potuit.ſ̃ adamauit mulieres alienigenas.⁊ bis copulateſt ardõ
iſſimo amoꝛe.uerũtq; ei vxoꝛes quaſi regine ſeptusginte ⁊ cocubine trecete:

*

iſet

dic⸗

lit.

9ced
nit
pot

agu⸗
ſouis
bety
lugt.
aͤ⸗
dus?
uar
W
Ne

e
ſt
n
dun
niſt
n
ti
ter

eue

ſ

ſ

ta⸗
6

uit.nec ſe ampliꝰrectoꝛe credidit indi

auerterunt mulieres coꝛ eius vt ſequeret᷑ deos alienos. Hec dauich q;uis eſſet ele
etus a deo vicijs caruit. ſiquidẽ ⁊ bomicidiũ ſimul ⁊ aduiteriũ ppetrauit:qd nõ ſe
ciſet dum paſtoꝛ erat:ſ eñ licentia regni ꝓuocauit. Quid alius faciat cui minſt it
roboꝛis: quid inuenis quid adoleſcens an eſt aliquis qͥ annis teneris dnium cen⸗
ſeat cõmittendũ: c ſepe robuſtioꝛ etas ſubillo deficiat. Dꝛudenter tu quidẽui
patrueli ⁊ ſanguini tuo potiꝰqᷓ; alijs credidiſti:nec dñatum pꝛiꝰ ſuſcipere q; peri/
tiã voluiſti. Alius foꝛtaſſe aliter feciſſet qui opinione inflatus ſui: qd ad me dixiſ/

„— —

ſet obediẽtia iſta:ego iã liber eſſe volo:iã ſcio bonũ ⁊ maliĩ q̃d meliꝰeſt q; imꝑare

dicaz illi fac ⁊ faciet. Jã vt euolẽ tempꝰeſt. Sic dedali filiꝰ vt eſt in fabulis. Hãdq=
cũ pater alarũ remigiũ ſibi ⁊ filio cera ⁊ pice coaptaſſet vt laboꝛintbi carcerẽ fuge
ret:liquidũ petijt aerem ⁊ ſequere mein quit icare:neca me quock recedas. Da/
ruit illetamdiu quoad timoꝛ artis mãſit ignote:vbi vᷣo iam ſe volãdi ſcium puta⸗/

mpli digere: iuſſuz patris egreſſus: pcuſſis ampli?⸗
alis vagari cepit:⁊ modo buc modo illuc diſcurrẽs:ac cõtinuo altius euolãs:re-

gionẽ ignifera attigit vbi diſſolutis alarũ compaginibꝰ ⁊ omni pẽna ſolis ardoꝛe
peruſta ruinã fecit nudus in mari cecidit: quod aqbuc eius ex noie vocat᷑ icariũ
Pꝛoſequoꝛ iteꝝ fabulas. Pheton filiꝰphebi patrẽ ogilit⸗ ſibi vt quã peteret rę

2cederet. Jurauit per ſtigem pater nibil ſe negaturũ.ilius currũ⸗ olis ſibi regẽ
dũ cõmitti poſtulauit:penituit ppebum ꝑiniſſi:ſcientẽ tanti regiminis impotetẽ
natũ:ſed qꝛ iurarat negare nõ potuit.¶ Muis cicero in officijs hoc iuramentunn
potius reſcindendũ putaſſet Aſcẽdit currũ pheton.gloꝛiabun duſq; loꝛa recepit
tũq; T ſe regem ⁊ do ſimilẽ arbitratus eſt:vbi vo ad mediũ celi eſt ventũ cũ ſolis
cquos inbibere nõ poſſet: illiq; vagarent᷑ ⁊ mundũ omnẽignibus conſlagrarent
iouis fultnie ictus eſt ⁊ in beridanũ pᷣcipitatus. Hiſce fignentis admonẽt quẽli⸗
bet poete: vt anteꝙᷓ pꝛeſit ⁊ vominet᷑:vires ſuas reside menciat᷑ ne ſub pondere
ruat. qm̃ onus eſt nõ voluptas alijs imp erare. Si mõ id volumꝰ cũ rõne eeg
⁊ eũ finẽ regere ꝓpter quem reges ſunt inſtituti.Leges romane que ab athenienſe
bus ⁊ ſpartanis quas tradiderũt liburgijs ⁊ ſolon ſũt oꝛte pueros vſq; in annũ
quartũdecimũ ſub tutela eſſe voluerũt. Poſt hãc etatẽ in annũ.xxiiũ.curatoꝛes

adoleſcentibus vabãt. Ha ante boc euũ infirmã cenſebãt etatẽ. Eã ob cãm cuʒ

duo ſcipiones a carthaginẽſibꝰ iu hiſpania fuerũt occiſi:⁊ hanibal armis italianx
pᷣmeret:iterũ ſecũ exercitũ in biſpaniã patrẽ et patruũ vlturuʒ. Scipio affrican?
maioꝛ repꝛomittẽs diu ꝑ ſenatũ reiectus eſt ꝙ auartũ ⁊ vigeſimũ dũtaxat annũ
eſfet natus. andẽ cum eſſet alius nemo qui ſe diceret ꝓfecturũ ꝓuinciã: neceſ
ſitate magiſq; volũtate ſenatus obtinuit.Carthaginẽſes eoꝝ imꝑatoꝛe defuncto
amiltare imperiũ filio qui iuuenis erat cõmittere recuſarunt. Nec hanibal pnus
dur penoꝝ creatus eſt q; anno eẽt occiſus qᷓ patri ſucceſſerat. Rex numidię maſſi
niſſa filios ſuos moꝛiẽs qꝛ iuuenes erant romano plo et pᷣſereim coꝛnelie familie
cõmendauit. Quid tibi gentiliũ geſta cõmemoꝛo. Dꝛohihẽt ſacri canones ante
xxiiij.an nũ fieri gud⸗ p̃ſpyterũ aut põtificẽ añ tnigeſimũ. Referaim aliqᷣd ex ve/
teri teſtamẽto. Hã et ibi q̊s ↄſilia iunenũ ad regimẽ patrie mnaturavident᷑.Moꝛ
tuo ſalomone qui ſuꝑ duodecim tribꝰregnabat: venit ſili eius roboam in ſichem
vbi cõgregatus erat omnis iſrabel ad cõſtituendũ eũ regẽ.Et dixit multitudo paz
ter tuus duriſſimũ iugũ impoſuit nobis.Lu itaq; nunc iminue paululũ de impe
rio patris tui et de lugo duriſſimo et ſeruiemꝰtibi. Qui ait ite ad tercium diem ?⁊
reuertimini ad me.Cũq; abijſiet populꝰ inijt cõſiliũ rex cũ ſenioꝛibꝰqui reſpõde-⸗
runt. Si obedieris bodie populo huic:et petitioni eoꝝ ceſſeris: locutuſq; fueris
ad eos leuia erũt tibi ſerui cũct s diebꝰ. At ille glagui ↄſiliũ ſenũ ⁊ adhbibuit ado
leſcẽtes qui nutriti fuerũt cũ eo:qui dixerũt ei. Sic loqueris populo huic minimꝰ
digitus meꝰ groſſioꝛ ẽ doꝛſo patris mei:⁊ nũc pater meꝰpoſuit ſuꝑ vos iugũ:ego
aũt addã ſuꝑ iugũ veſtrũ: pat meꝰ cecidit vos flagellis:ego aũt cedã vos ſcorpio
nibꝰ. Fecitq; ſicet irritato populo receſſerũt ab eo decẽ tribꝰ:q otitueft ſibt regz

Jeroboã filiũ nabath.Sceiſſuſq; ẽiſrahel imꝑpetuũ:qꝛ ineptus rex cõſilia iuuenũ
recepit. Meliꝰ fuerat illũ iuuenẽ infantẽ fuiſie.Mã tũc ochoʒias filiꝰ ioꝛam duos
⁊ viginti natus annos regnũ accepit in iſrahel ⁊ afflixit populũ dñi ⁊ fecit qd ms
lũ grat coꝛã deo. Hec aliter ſe babuit achaʒ filiꝰioathan qͥ viginti annoꝝ erat cuʒ
regnare cepit in iuda. Nemo peioꝛ q; manaſſes int᷑ reges fuit qui.xij.etatis anno
ſuſcepit imperiũ. Similis ei filius amon fuit qui regnu.xxij. etatis anno inchoa/⸗
