placuerit.iũcꝙ illas vidcbit ꝗᷓ alijs grate ſibi moleſtiſſime ſint.oꝛnati veſtibꝰ ho/
mines piꝰ iuidic q voluptapᷣbebñt.⁊ alienos eq̊s ⁊ melioꝛes ⁊ nitidioꝛes iᷓ ſui

2 *-

nõ let abit᷑ inſpexiſic.iocis atq;

7 82 —

*

regni poteris.nec qd apud alias getes ſit cioſ vidẽdi tibi copia dabit᷑: ea q̊ʒ qꝗ̊ᷣ
riſime in

in cãpis ſunt viſu delectabilia ra

ialiũ.nec in choꝛeig atq; tripudijs feminarũ delectatio dat᷑: cũ tu illa reſpicias
in aliã fert: ⁊ te nedũ ſpernit:ß etiã odit. Mulla dies eſt in qᷓ res mille nõ videas
tuũ ↄturbẽt aium. Semp tibi ante ocules inimici ſunt:oſculariq; manũ ꝑſepe c
geris quã velles trũcata videre: facileq; plus amaritudinis q; dulcedinis viſus

„

tuus ex curia repoꝛtabit. At in auditu dices magna eſt curialiũ delectatio dũ no/

uitates totius vꝛbig viros ſapientiſſimos loquetes:duʒ geſta viroꝝ magnoꝛum

duz cantus ſonoſq; audiũt muſicoꝝ.Credo ⁊ hoc pleroſq; deciꝑe. Sed medẽduʒ

eſt etiã huic ꝑti:ne qs oblectaturus aures cune ſe aſtringat ac moleſtiã ꝓ volu⸗/
btate ꝑcipiat.nã qð tu mihi de nouitatibꝰ ais abs negocio ↄfuto:cũ plura illic diſ
plicẽtia q;; grata audiant᷑ Cũ nũccquitates capte: vin pᷣſtantes oxciſi:ſpolia facta
rapine comiſie:victoꝛes mali:victi boni ſepi referant. Airos aũt ſapiẽtes qui de
m oꝛbꝰac ſecretis nature diſputãt.quiq; byſtoꝛias referũt.nõ niſi ꝑ adulationes
apud pᷣncipes accipies: ꝙ ſi noõnſq́; oꝛatoꝛes atq; phᷣi diſerti curias adeit. oꝛatigꝑ
neſq; coꝛã pᷣncipibhñt.nõ tãdulceęleſt eos illic audire.vbi cũ metu magis loquũt
in ſcolis vbi fũt liberi:⁊ ad veritatẽ nõ cõplacẽtiã fant᷑. Hinc ẽ ꝙ athenis duz
libera ciuitas fuit ⁊ rome duʒ coſules rẽpu.gubernabãt:lr̃aꝝ ſiudia maxie ſloꝛue
rũt. In curijs vo dlibetiſermo ꝑ adulationẽ᷑ bẽ. nibil ad verũ di. Cõm edant᷑ mali
bouiq; vituꝑant᷑. Sũt q veterũ narrant byſtoꝛias:̊ mendoſe atq; pucrſe: claris
guctoꝛibꝰnõ credit᷑:s fabellis inanibꝰ fides adbibet. Plus guidom de coluna qui

7

—

hoĩes ⁊ foꝛtaſſe pauci os ꝗpitios pleriq; aũt iratos putabſt. In oꝛone ꝓ mar/
Ils ciceronẽ dnantẽ. inuenim qbus in pᷣbis oẽs qͥnq; ſenſusg tętigit qͥ bus volu

it inſp ocis atq; ludis ꝑraro intererit: lateri regio ſo aſſiſtẽs. pala/
tia vo tẽpla picturas facili ſpectare meratoꝛes atq; pᷣuati hoies qᷓ; curia les poſ
ſunt. Cuq; reges ꝑpłaro ſuoꝝ regnoꝝ limites exęãt:vꝛbes inſpicere nõ niſivniug

viſu d rariſime inſpicies: domo clauſus qᷓ; ſi captius neęx
vnq; exibis.niſi cũ rex vel venari voluerit:vel aliter animũ relaxare:qd cũ fiet c̃
marime velles domi manere cũ niues agros cooperu erint:vel cuʒ ſolis feruoꝛe
mundus ardebit. Sed ma rcet plerũq; ſub tecto ſqualida pulueribꝰ ꝑs maior cu

ts ſe
Ultys

pꝛin

uſi
ipbi
upta
ere
hrie
mj/
8voln
halte⸗
pöffe
atis
cüͤfte
nt no⸗

cos
mmi⸗
pla.

Nſte
Geſtin
efente
nzre
,
W
1,

pulchꝛioꝛ ⁊ acceptioꝛ:nulla tñ fides ẽ q̃ vno ↄtẽta ſit viro

bellũ troianũ magis poetice qᷓ byſtoꝛice fcripſit. Hlel marſilio de padua ᷓ traſta-

tiones imꝑij q̃ nuqꝙ; fuert ponit vel vincẽtio moꝛcho q; liuio:ſaluſtio:iuſtino: ein
to gurtio:plutarcho:ac ſuetonio pᷣſtatiſſimis auctoꝛibꝰ credit᷑.Cithariſtas vᷣo ac
cãtoꝛes:q;uis curia ſolet optimos hẽe plꝰem̃ hoc genꝰ hoiuʒ q; phoꝝ vł poetaꝝ
pncipibꝰ placet:ñ ad tuã ſ̃ regis audies voluptatẽ.Cũq; doꝛmire aut aliud opus

agẽ velles:tũ potiſſime iſtoꝝ ſonis aut cãtibꝰ inqꝗetaben.Oibꝰ hoc viciũ ẽ cãtoꝛi/
boinqͥt. Oratiꝰint᷑ amicosvt nũq; inducat aim catare rogati:iniuſti nũq;ᷓ deſiſtãt

Quo fit vt cũ nolis audias.cñ velis nuſq; appeãt.Et tñ bis ſinglis kls aliqd co/
Ser elargiri.Quid ꝙ oia iurgioꝝ atq; rixarũ ſit plena:vnꝰalteri maledicit: incre
pãt ſe inuicẽ. Blaſphemie in den ſcõſq; iaciunt᷑:oẽs in ↄfuſo loquunt᷑.tot clamo⸗

res ſunt:vt vix ſociũ qͥ ꝓpe te eſt valeas audire.qlibet ſua facinoꝛa narrat cũ dero

gatiõe alteriꝰ. Illi ſuã patriã laudãt ⁊ alienã vituꝑant. Spureiſſima vndiq; ver

ba ꝑſonãt:nulla in vᷣbis modeſtia:nulla reuerẽtia nullꝰpudoꝛ.Scurre ſp audiũt
vel detrabẽtes vłructates. Hã his ſolis libertas ẽ:q̃cqͥd vel facere vclint vel dice

re. At hec ſi qs ſapiat ſurdꝰ potiꝰeẽ velit q; audire. Ja ve tactu ꝑgamꝰin q̊ͥ venꝰ

potiſſime dnat᷑ quã nõnulli rerũ ignari blãdiſſimã in curijs eẽ ↄfidũt.Ex eo errã

tes ꝙ mulieres cos amare ↄſueuerũt:qͥ veſtibꝰſũt oꝛnati q̃ͥ crines vẽtilãt: qͥ toꝛ/

nea ment interſũt:qͥ canũt:qͥ choꝛeas ducũt:qͥ ſꝑ leti atq; bilares iueniunt᷑: ſicut

curiales eẽ vident᷑. Sʒ minime ita ẽ vt grata ſit hic venꝰ:na ſi qua eſt mulier que

bos amat:nõ tñ eis ſe credit:q̃s loq̃ces agnoſcit iactatoꝛes inſtabiles pluriũ ama

toꝛes:niſi foꝛſitan aliqᷓ eſt q̃ famã paruifaciat:tũcq; miti circa vnã cõcurrũt.nee

vlls ſine riuali diliges.binc rixe:cõtentioneęs:odioſa verba:interqũ vᷣbera ⁊ hbomi
cidia:nullã nutrire modico poteris:cui adſint qui multa Smlerg vemet alter te
ilchꝛioꝛ· ulla tñ fides ẽ ᷓ vno ote epe cũ amicã petes aut
aliũ cũ ea inuenies.aut iſſe ilã ad aliũ repies.Ox ſi tibi grata obtigerit ⁊ fida puel
la.nõ poteris niſi raptim.⁊ ꝑ furtũ eẽ cũ illa:neq; em̃ ſeruire regi ⁊ amoꝛi poterig
qꝛ vterq; inſolẽs dñs eſt:⁊ qͥ boĩem totũ vult ſibi.Adde qꝙ nedũ amicã ſed nee cõ

₰

iugẽ in curia pudicã ſᷣuabis:tot ſũt vndiq; ꝓci.tot foꝛmoſi iuuenes.tot ꝓmiſto-

res:tot lene.vt nec caſtiſſima cõiunx reſiſtere tot impugnationibꝰpoſſit. ſiꝓ/
biſſima fuerit:deſerẽda ẽ tñ:cũ indies curie pᷣncipũ moueãt᷑.Siue cõiũx ſit ſiue cõ

cubina tũc anxietas mẽtiſq; doloꝛ:qꝛ nec cũ amica remanere nec illã ducere tecuʒ

potes:⁊ inſtabilitatẽ femine remanẽtis cuiꝰẽ in hoꝛas mutari ſꝑ ſuſpectã hẽbis.
Jũge irriſiones ac detractiões q fiũt amãtibꝰ. Oinumera diſcrimia:põdera ſuſpi
tiões:oĩa hec cũ ſint ꝑꝛiuaſj guia:curialibꝰipoꝛtabilia.nec vſqᷓ; ĩ atrijs regũ tactus
oblectat᷑. Sequũt᷑ alij duo ſenſus odoꝛãdi ⁊ guſtãdi qͥ ꝑtiʒ ↄiũcti ſũt ꝑti diſiũcti
nãq; dũ fercula redolẽtia ſapidaq; ↄmedimꝰvterq; ſenſus letat᷑.Si qͥs aut floꝛũ
aut vnguẽtoꝛꝝ ſeqt fragratis nõ guſtũ ſᷣ odoꝛatũ iuuabit.⁊ officiũ ſun odoꝛatus
amittet᷑ cũ i palato cibꝰ maſticabit᷑.At bi qbꝰ in ſolo palato ẽ cã viuẽdi ſtulti ſũt
⁊ pecudũ vitã nõ hoĩum ſectant᷑.Mã ⁊ apls eos vituꝑat quoꝝ deꝰ vent ẽ.rẽ nãq;
dãnatã ſequũt᷑:quãuis plurimi ꝓpterca velint regibꝰ obſed:vt bibere atqʒ edere
maxime poſſint:⁊ qꝛ pᷣncipes optimis vtant᷑ vinis atq; cibarijs veſci q̊ʒ ſe eiſdẽ
ſperãt:potaturoſqʒ cũ regibꝰſe cõfidũt:ac ſicut muſce pingues menſas ſic iſti vn/
ctas dñoꝝ popinas inſectant᷑:qᷓ;uis regalibus epulis magis muſce q;iſti potian
tur. Nideam?igit᷑ apud faſtigiũ regale quãta ſit curialiũ eqẽdi atqʒ; bibẽdi volu⸗/
ptas:ꝗᷓ ſane tũc optima eſt. cũ fames adeſt atq; ſitis:cũ nec illa nec iſta ꝓtrabituy
At in curia ꝑraro añ meridiẽ cibaria diſtribuunt᷑:quo tꝑe nõ famelici ſed rabidi
ſu nt hoies.quibuſdã vo expectatio longa debilitatis ſpiritibus appetitum ſubꝛi/
puit. alij modico pane vel caſeo pꝛeguſtato oꝛificiuʒ ſtomachi clauſerunt: quo ſit
vt alij voꝛent quicquid apponit᷑ ⁊ ad crapulam impꝑleant᷑.Alij vel minimũ ſume
re nequeant. Interdum in oꝛtu diei ⁊ ante lucem fercula poſita ſunt.que niſi co
megeris vſq; in noctẽ ieiunabis.nec tñ ſtomachbus officiũ ſuũ fecit nec appetitus
adeſt cũ poſt meridiẽ pꝛaſus fueris rurſus poſt hoꝛã cena ponit᷑.nũq; in ⸗ tpe

cibus affert᷑:hinc ſubitè moꝛtes atq; inteſtata ſenectus:⁊ oꝛexis ⁊ vomitꝰ ⁊ ilioꝝ
xoloꝛ ⁊ calculus:⁊ moꝛboꝝ oia genera viuũt:qualis cena tñ vinũ qð ſuccida nol
lIet lana pati.vt Juuenalis ait affert᷑:qð cũ biberis inſanus fias acetoſuʒ:aqua/
ticũ:coꝛꝛuptũ:pedulũ:acerbũ:aut frigidũ:aut nimis tepidũ:coloꝛe ſapoꝛeq; ma
lo. Taceo rlas Hucipes qui tm̃ ceruiſiã in potu pᷣbẽt:q̃ cũ vbiq; amara ſit:in cu/
rijs tũ ⁊ am ariſſima eſt. Mec tibi aut in argento aut in vitro dari pocula credas
nãq; in vno furtũ timet᷑:in altero fractura. Potahis igit᷑ ex ligneo cipho:nigro an

tiquo:fetido:in cuiꝰfundo fex cõcreta eſt:in quibꝰſepe minxiſe dñi cõſucuerunt.

nec tibi vni ciphꝰdabit᷑ vt ſi velis vel aquã miſceas vel purũ bibas:ᷣ in cõi ꝑota/
bis:atq; ibi moꝛdebis vbi nũc vel pediculoſa barba vel ſaluioſuʒ labiũ:vei imũ/
Qiſſimi dẽtes fuerũt. Interea vinũ antiquũ in tua pñtia regi ꝓinabit᷑:cuiꝰ tanta
fragrãtia ẽ:vt ciꝰodoꝛe tota tomꝰ repleat᷑.Bibetis muſcatellũ:maluaticũ:ex gal

lijs:ex matrigali:ex riparia genuẽſi:ex hũgaria:atq; ex ipᷣa grecia ſibi afferri vina

iubebit:nec vnqᷓ; tibi vel minimũ cyathũ cõicauit q;uis cardiaca paſſione cruciei
ꝙ ſi bonũ vinũ añ te ſit nõ tñ iocũde ſapiet:cũ melioꝛis fragrãtiã tue hauſerit na/

res. Aelles nõnũqᷓ; bibere ſᷣ nõ audes niſi maioꝛes incipiãt:nec famuli vinũ appo

nũt niſi poſt mediũ menſe:ꝙ ſi añ petieris ⁊ impoꝛtunꝰ⁊ petulãs ⁊ ebꝛioſus iudi
cabeꝛis.nec ſine ignominia qð poſtulas obtinebis:nec ad tuã ſed ad maioꝝ ſitim

potabis. Ainũ poſtq; in mẽſa fuerit ꝑ multas manꝰtrãſibit añqᷓ; ad te veniat:nec

ſperes mũdari cippũ dũ pincerne reniſcẽt:q;uis in fũdo fex hereat vel int? aliq̃s
ructauerit.nꝗ ſicut in tẽplis aque bñdicte ſuꝑinfüũdit᷑.ſic ĩ atrijs pꝛincipũ vinaria

vaſa quibꝰfamilie potat in anno ſemel cuacuata mũdant᷑: Hec in vino tm̃ ſed in

aqua ãz cruciatꝰ ineſt. MHã ſi ſtomachꝰdñi vt iuuenalis inqͥt feruet.potuq; ciboq;
frigidior geticis petit᷑ decocta pꝛuinis. Quibuſdã i eſtatẽ ſeruat᷑ glacies atq; hac

in feruoꝛibꝰvina frigefiunt: nectibi mima poꝛtio dabit᷑ maioꝛiq; ſiti cruciaben:qꝛ
vidẽdo nihil guſtabis.Quid tibi de mappis dicã:nigris laceris vnctis qᷓ neduʒ ti/

es mutant᷑:tua trücis affixa tadiu diſcerni a mẽſa poſſint.Au

bi faſtiqin moueãt:ſᷣ manibꝰapplicant᷑ teqʒ ſequũt᷑:ſi qñ te voluer tergere ꝙ plu
res veriti madidas pingui iure manꝰin ꝓprijs deſiccãt veſtibꝰ.hinc ẽ ilud abdo
inẽ ꝙ in pectoꝛalibꝰcurialiũ cernis.vt ſatiꝰſit in ſtabulis poꝛcoꝝ q; ĩ curijs come
dere dñoꝝ.nã mẽſalia illa mũda:ſericia duplicata:ſolis — ſeruiũt ⁊ indi⸗
nüc cibaria ⁊ ſu⸗

me voluptatẽ ſi potes:nulla tibi alia mactant᷑ aialia qᷓ boues:capꝛe:poꝛci:vl vꝛ/⸗
ſi.nec iſta recentia vel paululũ trita.ſᷣ poſt fetere ceperũt diſpẽſatoꝛes emere ſo

lent.nã qu o minoꝛis emũt eo magis furant᷑. Carmes tue frigide bis cocte imũde
inſipide:fetẽtes fumo ⁊ carbonibꝰ plene:nullis ↄdimẽtis: nullis ſalſamẽtis ſpe/
ciebuſq; nullis apparate.Caules putridi:rape marcẽtes ⁊ muſcide:legumina ſe/
micocta:cicera:piſis:fabis:lẽtibꝰ:interdũ pulueribꝰ atq; cineribꝰmixta.Caſeꝰra/
ro ad te venit:aut ſi venit viuꝰ ẽ pienꝰvermiibꝰ.vndiq;ʒ pꝑfoꝛatꝰſitu ſqualidꝰ:ſaxo
durioꝛ:butyvrũ fetidũ lardũq; rancidũ tua fercula cõdit.Oua tũc apponunt᷑ tibi
cũ iꝗ pullos alũt. Pira ⁊ poma marcida qᷓ̃ niſi tu comederis poꝛcoꝝ eſca fuiſſent
oleũ quo tibi excoquunt᷑ fercula de lãpadibꝰſumit᷑ vel lucernis:cuiꝰ fetoꝛe ſugari
ſerpẽtes poſſent:q̃le illud fuiſſe credendũ eſt ꝓpter qð rome cũ bochare nemo la/

uari volcbat. Ego magnifico bero meo caſpan icãcellario gras ago:qui me hac ex

ſentina imũdiciarũ detraxit.⁊ ad lautã ei?mẽſam deduxit:qᷓ;uis niſi ipſe fuiſſet iqᷣ
curiarũ tedijs renũciaſſem. Sed ꝓſequar ceptũ iter.piſces tui vel lucij parui vel
ca pones vel allecia. Si nataliciũ fuerit poteris ⁊ renkam guſtare luti in quo is/
cuit odoꝛe fetente:vel anguillã colubꝛe cognatã:aut boſce piſces aui apud c loa/
cas vꝛbiũ nutriũt᷑.Si quis tibi nobilioꝛ p ſcis axponet q̃driduanꝰerit. Ranis tuꝰ

niger ⁊ adeo durus vt vix genuinis dentibꝰfrangi queat.Et q́;u s eodẽ pᷣcio ſepe

niger ⁊ albus panis emat᷑: netn aſueſcas ſꝑ nigro paſceris. Volũtq; dñi aſſidue
int ſe ac ſeruos diſparitatẽ notari:q;uis neq; yvoluptati noõnũq; neq; vſui fuerit.

EZua inſuꝑ fercula eadẽ ſũt:facileq; in anuũ qq tibiedendũ ſit ſcire poteris:q res

— U

nis.
poꝛẽ
fulas
folat
gitape
noꝛe
Cat
teris
W
ſet
quo⸗
d
gho/
baue
tr⸗
lrit C.
Porm
ſecgri
keſuo
mapt
ſuani
tavo
bis
ſſtisy
maxin
NLa

admodũ voluptatẽ diminuit q ſolet varietatibꝰirritari. Poſſet foꝛſitan aliqs ̊
tolerare.niſi melioꝛa pᷣ ſe ferri ↄtinuo cerneret. ſicuti curialibꝰaccidit:qͥ dũ ſoꝛdi
dũ panẽ terunt.dũqʒ in moꝛẽ equoꝝ vel oꝛdeñ vel ſpeltã voꝛant:aut q̃s vocant
caſeatas. Interea dni ꝑiſcẽ quẽ coꝛſica miſit vel thaurominitane rupes.ſeuiẽtia
nãq; guttura ſaciare nõ ſufficiũt nr̃a flumia nec maria dũ ꝑiſcatoꝛes ꝓxia queq;
ſcrutant᷑ retibꝰ.nec piſcẽ ſinũt ĩ vicinia creſcere:ecce mox aliũ qͥ lõgi latiqʒ pecto/
nis.necnõ ſquillẽ defert aſparagis vndiq; ſeptã:cuiꝰcauda nedũ familiã ſᷣ hoſpi/
tes q̊ʒ ſi aſffuerunt ↄuiuaſq; deſpicit ille murenã adducit ex ſicilia quã int᷑ ſcylla
⁊ charibdim cepit.dum auſter ſe ↄtineret.quid accipenſeres.turtures temulaz-⸗
aut alios piſces enumerare.qͥcqͥd in aquis ſuauiꝰalitur.ante pꝛincipẽ atq; id vel
aſſuim vel oleo vene frano vel vino coctũ optimo int᷑ odoꝛiferas herbas intuebe
ris. Maxia int᷑ piſces tibi inuidia accreſcit.nec minoꝛ inter carnes.ũ ceruuʒ le/
poꝛẽ apꝛũ capꝛeã caſtoꝛa faſcianũ perdicẽ gruẽ pauonẽ oꝛicẽ gallinã turdos me
rulas ficeęqulos ardeas. Anſeres hedulos agniculos cuniclos:aſꝑiolos ⁊ qᷣcᷣd
volat ⁊ qᷓdrupedat ſapoꝛis egregij voꝛantẽ pꝛincipẽ videas.atq; bec egregie con
dita pulm ẽtarijſq; pᷣparata ſuauiſſimis.qᷓ cum reſpicis nibil ex bis ã antete ſunt
moꝛdere potes.Sʒ expectas ⁊ ad comitẽ dicis ecce iã dabit nobis ſemieſuʒ lepo
rẽ aut aliqd de clunibꝰ apꝛi.iã piſcẽ aſſum.iã ↄgelatuʒ aromatico iure ad nos mit
tet.iã pu llũ gallinaceũ iã duas auiculas deſtinabit.ſed euaneſcit ois cogitatꝰtuꝰ
nã curialibus nibil hoꝝ poꝛꝛigit᷑.niſi foꝛtaſſe ad cruciatũ tuuʒ aliqͥd ſocio tibi aſ-
ſidẽti mitteret᷑.quo ſcires illũ te pᷣncipi carioꝛẽ.nõnũq; ⁊ tibi tantilluʒ dabit᷑ non
quo te ſatieris.ſed q̊ͥ magis afficianj tedio q; ſuaues ſint epule pᷣncipis.ſciẽs panẽ
añ dñm niueũ ac molli ſaligine factũ aſpicies ad quẽ piſtandũ pꝛius eligit᷑ ⁊ ma
gno ſtipẽdio retinet᷑ artocopus.quẽ ſi tangere volueris increpatus ꝑcutieris qui
panẽ tui caniſtri nõ receꝑis nec intactũ heri dimiſeris ꝙ ſi ver fuent ⁊ optata to
nitrua cenas maioꝛes reddiderũt.radunt᷑ tubera terre ⁊ vſq; alibya deferuntur.
Boleti optimi.quales edere ſolebat claudiꝰante illũ in quo venenũ vxoꝛ ſibi poꝛ
rexit.Curialibꝰaũt viles ⁊ ancipites fungi ponunt᷑.⁊ in quibꝰ ſepe moꝛs editur.
Poma pᷣncipis talia ſunt q̃lia ſoꝛoꝛes dicunt᷑ Heſperides habuiſſe ⁊ his ſolũ ob
lectari potes.tã em̃ odoꝛifera ſunt.vt nõ ſolũ ꝓpinquos.ſed lõge etiã ſtates odo

re ſuo ꝑfundũt.tangere tñ illa nõ poteris aut quouis pacto guſtare.Caſeꝰex par

ma placẽtiaq; deducit᷑. Sudãs cecus:pinguis ex ouibꝰ factus.q ſolũ ſerpyllũ cuʒ
ſuauiſſimis herbis depaſte ſunt. Structoꝛẽ interea ſaltantẽ ꝑ dmum ⁊ chiromã
ta volanti cultello ante dñm diuerſis geſtibus lepoꝛẽ atq; gallinãa ſecantẽ ſpecta
bis.⁊ qui te nihil hoꝝ ꝑmittit tangere quibus oblectareris. Quis eſt qͥ rebus in

iſtis voluptatẽ eſſe curialibus credat.quis non potius penã ingenteʒ cruciatũq;

maximũ recognoſcat.an non ſimilimũ eſt hoc toꝛmentũ illi quod poete finxerũt
de Lantalo qui nec in aquis biberenecin pomis edere põt.qᷓ;uis ad mentũ vſqʒ
vtraq; ſibi ꝑtingant.Quid ꝙ in menſa pꝛinceps aſſidue fabulat᷑ atq; tacẽda dicẽ
daq; fat᷑.cum tu nec loqui nec hiſcere audeas.nã ſi foꝛte nutrire pᷣſumpſeris aut
nutu aliquid ſignificare.quaſi caſus ꝑ plantas educeris foꝛas.ac vel latro vł fur

vocaberis vel adulter. Maxia queq; domꝰ vt iuuenalis ait ſeruis eſt plena ſuꝑ/

bis.ille panẽ magno cũ murmure poꝛꝛigit:illeindignat᷑ ꝙ ſe aliquid poſcas ⁊ q

ſe ſtante recũbas.aut nõ vidẽt famuli defectuʒ menſe.aut ſi vident negligũt emẽ
dare. Sepe tibi vinũ vel panis deerit.nec tñ aliquod iſtoꝝ poſcere audebis. Si

vel aquã vt vinũ dones vel acetuz vt piſcẽ mergas vel ſal vt carnes aſpgas vnqᷓ;

petieris impoꝛtunus diceris.Enumero tibi ſedentiũ tedia.ſed maioꝛa illoꝝ ſunt

qui ſtates ſeruiunt:⁊ quotiẽs aliquid moꝛdes ipᷣi tecum hiant ⁊ aerẽ ſoluʒ capiũt

qui ſolis paſcunt᷑ cenaruʒ reliquijs. Sʒ accipe moleſtias alias. Sunt in cuna di

uerſe dapes.nã raro minus quatuor ferculis cena parat᷑.at iſta nũq; vt optares
ex ordine dabunt᷑.ſemꝑ quod vltimuʒ velles erit pꝛimum cum pane ſatur ⁊ vꝛſi
plenus doꝛſo fueris.cunc cibaria melioꝛa poꝛꝛigent᷑.vtvl ſomachst renuss pel
v i

ad crapulã cũ tuo maximo dãno comedas.ꝙ ſi s caſus telioꝛes epulas initio
mẽſe ↄceſſerit.mox ille ex oculis auferrent.Eſt em̃ magna miſtris diligẽtia ne diu
tius res pᷣcioſioꝛes eſſe in mẽſa ꝑmittãt.nꝗ ⁊ in ponẽdo tardiuſculo.⁊ in leuãdo
celerrimi ſunt.Aſpice inſuꝑ in parapſide t manꝰ enatãt circa carnes.q̃t cultelli
feſtinãt:quale piculũ illicmann apponẽ niſi qͥs chirothecã ferreã recepit. Sieut
apud ſtrigoniẽſem arcbiepᷣm illũ qui añ pñtem ſecũdus fuit floꝛẽtinũ quẽdaʒ fe/
eiſſe cõmemoꝛant.Cõtigit em̃ vt nõnũq; alienũ qs vigitũ vepoꝛtinnculij man?
acceꝑit atqʒ momoꝛderit.vituli carnẽ vei bouis exiſtimãs. Menſe in curijs vn/
diq; circũdant᷑ edentibꝰ.Cibaria ſupꝛa caput tuũ ⁊ bumeros afferunt᷑:ſepeqʒ ſu
ꝑ te ius totũ effũdit. Micte pᷣmit is raptat ⁊ in faciẽ tuã vomit int ferculũ⁊ fereu
lũ magna fit moꝛa:tẽpuſqʒ lõgũ expectãdo ↄſumit᷑ cũ interið nec ſpuere nec ſcrea
rę potes.niſi ſcurraruũ numero velis baberi ·Munq; certa comededi eſt hoꝛa. Si
tiñ in ipſo mẽſe initio nõ affueris:cena mulctaberis aut iursijs afficieris acerbis
Inter hec nec poꝛꝛos neq; cepe neq; alliũ:qꝛ venenũ ab oꝛatio dẽ comedere po/
teris. Hecigit᷑ q̃ pꝛincipes edunt.na illa tun ventrẽ dedignant᷑.nec que ruſtici vo
rant.qꝛ vetoꝛẽ dniz inger ner Huſtax⸗ ꝑmitteris.raſſis igit᷑ illis ⁊ nullo ſapoꝛe cõ
ditis vteris dapibꝰ. In quibꝰ ſi voluptas eſſet aliq̃: ceſſaret tñ qꝛ continue ſunt ⁊
imutabiles.nã voluptates vt iuuęnalis affirmat rarioꝛ vſus cõmendat. At i bis
rebus tantũ deeſt vt gaudiũ aliqð intercedat:vt male iudicare non exiſtimẽ: qui
ſũmã in eis miſeriã ſũmq q; coꝛdis afflictionẽ poſuerit. Sed ſtultũ atq; imperitũ
vulgus bec tedia nõ aiaduertit:ſolũq; ſuſpenſas auro veſtes ac ſublimes reſpicit
in eòs milites. Et cũ opes argentũ aurũ fatnuloꝝ cateruas ⁊ oꝛnatũ exterioꝛem
intuet᷑. miſerias aterrer neéquaq pſiderat. At feneca ſũma pꝛudentia vir. Iſti
ſinquit quos ꝓ fclicibꝰaſpicitis.ſi nõ qua cernunt᷑ ſᷣ qua latẽt videritis.miſen ſũt
furdidi:turpes:ad ſimilitudin em ſuoꝝ parietum extrinſecus culti: quo fit vt cu
rialibus qͥ ꝓpter irritamenta gule pncipib? ſeruiũt:nedũ ciues pꝛiu atos 4 io
cũda còiugæ inter dulces liberos caſte ac parce comedũt:vel ruricolas qͥ medias
inter oues caſtaneas molles ⁊ mitia poma cũ lacte voꝛautes.nitidi fluminis vn/
das exbauriũt. Sed gſo quoch qui in crepidinibꝰ petrarũ vel in pontibꝰvel ad
gcclefiarũ valuas mẽdict.ſine cunctatione pᷣponã. Cũ illis nec ex ſnia ſuccedat
uad alpetũt: nec ſi ſucceſſerit melioꝛes ꝓpterea beatioꝛeſue fiqt. Sũt igit᷑ omnes
ulti ob bas cãs in regiũ famulatũ ſeie recipiũt.Ceterũ cũ ab initio dixerimus

quoſdã eẽ qui tanq́; aie cõſulturi regalibꝰſeſe dedũt obſequijs:extimãt em̃ conſu

lendo regibꝰvtilitatẽ reipub. ꝓmouẽdo:pupilli ⁊ viduaꝝ tuẽdo cauſas afflictis
⁊ inopibꝰ ſuccurrẽdo.tanto magis deo placere quanto maioꝛc tedio iſta vaßunte
Reſpõdendũ eſt etiã bis.ne qui ſtultioꝛes fũt alijs.ſapientioꝛes oibus videant
qᷓuis neminẽ adbuc cognouerim qui nõ ſuũ aliqð tꝑale cõmodũ apud reges inſe
ctaret᷑. YFingamus tñ aliquẽ foꝛe quẽ ſola ſalutis aie ratio mouerit. An ita eſt vt
boc in curia ſibi poſſit obtinere.ↄſulemus nenes viro bono in obſeqͥo vt ſe regis
ĩmergat. Putabimꝰne ſic animꝗ lucrefieri. Mibi hercule nõ fit veriſimile in cu⸗
rijs pꝛincipũ vbi tot vicia regnãt.vbi tot irritamẽta ab exerctio vᷣtutũ ſubducũt
vi virũ aliquẽ bonũ poſſe ꝑſeuerare. Nãq; vt ſeſſoꝛ bonꝰ in eq rerra⸗ rado vjl cal⸗
citroſo excutiet᷑: vilaber q; tandẽ: ſic vir bonꝰ⁊ iuſtus apð reges diffluet.vel im/
munitus rerũ licẽtia ac fluxu:⁊ tot imundicijs tum vicioꝝ tum hominũ circuue⸗
tus declinabit a via:⁊ in ſcopulos ruet ventoꝝ viribꝰactus ⁊ tẽpeſtatũ.ꝙ cũ pla
to in atheniẽſi curia ꝑſpexiſſet.fugere potius ſtatuit 2 inter tot vicioꝝ inquina/
mẽta moꝛari.Cognoſcito igit᷑ teipſum qui ſeqͥ curiã ſtatuis.⁊ an latone ſis ma⸗
ion aiaduertito an viriũ plus tibi q illi ſit ad reſiſtendũ :male conſuetudini:opoꝛ.
tet in curijs obſequi oibus cõicare quod habes:ſeruire tẽpoꝛibus:verſare naturã
c regere.Hecnõ teipſum buc ⁊ illuc toꝛquere ⁊ flectere:cũ triſtibꝰ ſeuere. cum re/
miſſis iocunde: cũ ſenibus grauiter. cũ iuuenibus comiter:cũ facinoroſis auda-

cter cuz libidinoſis luxurioſe vin ere· Ruog niſi feceris:nec magnus in curia nee

*

—

Mert

diuturnus eſte bstee. Sed veplicabis mibi fortaſſe illũ ipſum platonem quetim
fugiſe curiam ſuperius ſcripſi.Doſterius tamen ad dyoniſiũ ſicilie tyrannũ per⸗
neniſe illiq; ſeruiſſe. Sic eſt vt ais. Sed vide quid obtigerit.nãqʒvocatus abillo
per doctrine ſpeciẽ. cum tyranni vicia corꝛipuiſſet.tyranni fraude venundatꝰ ẽ
Mec is ſolus ex ſapientibus iram pꝛincipis expertus eſt.nã ⁊ venonẽ ph̊ᷣm ſen?᷑
andmodũ pbararis tyrãnus omni amciafus enere dilacerauit.Anaragoras no/
bilis phᷣus ab anacreonte cyprioꝝ rege occiſus eſt. Boetius iuſſu theoderici re/
gis interijt. Longa moꝛa eſſet ſi quos viros bonos necari pꝛincipes iuſſerint enu
merare vo luerim. Hec mihi quiipis vel moyſen vei beliſeum vel aliuʒ quẽpiam
p hoꝛum còmemoꝛauerit:quaſi ⁊ ſibi liceat quod viris diuinis permiſſuʒ extitit
nec enim cũ regibus illi manſerunt:ſed functi legatione quã deus eis mandaue/
rat abierunt. Solus ioſepb apud pharaonẽ moꝛatus eſt:quem oꝛdinatio diuina
pꝛo ſalute populi illuc tranſmiſerat ⁊ venundatio faterna. fateboꝛ ⁊ maunicium
⁊ martinũ militaſſe ac pꝛincipibus ſeruiuiſſe:ſed ille q;ᷓpꝛimũ xpᷣianus cognitus ẽ
cum tota mox legione thebea truncatus eſt capite.hic vt vir factus eſt ⁊ regia ca/
ſtra dimiſit ⁊ in obſequiũ dei ſe ſequeſtrauit. Sciebat em̃ vir ſanctus quia pupil-
loꝝ ⁊ viduarum cauſe ad pꝛincipes nõ egrẽdiunt᷑:quia nunqᷓ apud reges cauſa
pauperũ defendit᷑.quia venalis eſt omnis iuſticia:qꝛ impudicus eſt omnis ſermo
quia nulla miſericoꝛdia:nullus religionis elus.nulla charitas:ſed inuidia ⁊am
bitio tantũmodo dominat᷑.Quibus obſiſtere foꝛtiſſimi fuerit ⁊ plus diuina q; bu
mana ſapientia. Et q;uis eſſet martinus ipſe ſanctiſſimus.poſſetq; ſua virtute ſu
perare militiã:am plius tamen maliciã nec per ſe voluit ſequi nec alijs imitandã
ſuo exemplo demonſtrare. Hec ſaluatoꝛ nogents interrogatus quid faciendũ
eſſet ad vitã conſequendaʒ. vade dixit ⁊ regibus ſeruito:ſed vade inquit ⁊ vende
oia qᷓ habes ⁊ ſerè me:nõ pᷣncipẽ nõ regẽ: ſed me nõ curiq ſ̊ me inquaʒ ſequere.
Videas igitur tibi vir bone qui ꝓpter animã ſequeris curiã.ne ꝓpter curiam illaʒ

perdas.quia multi ſunt ibi laquei multa offendicula.multe inſidie xmonũ. Du

rum eſt ambitionẽ frenare:auariciã compeſcere. Inuidiã domare. Jram cohibe

re.TLuxuriam cobartare.dnʒ ſemper inter iſta verſeris.Si auis tamen a deo ſibi
creditũ talentum nouit vincere:vt iſta poſſit ⁊ tã qᷓ ſolim aculatus in luto verſa/
ri.ſi põt picẽ tangere ⁊ ab ea nõ inquinari.Si põt ignem ingredi ⁊ nõ vri:nõ illuʒ
curiã ſequi ꝓhibeo. nam meritũ tanto grandius aſſequet᷑ quãto ꝑiculoſius mili/
tauit. Sed perſuaſum eſt mihi neminè eſſe.qui curie ſeruiendo no potius vincat
a vicijs qᷓ; vicia vincet. Dociles imitandis vt iuuenalis verba recenſeam turpi⸗
vᷣus ac prauis omnes ſumus:in geneſi quoq; diuinũ oꝛaculũ eſt in hunc modum
Senſus em̃ ⁊ cogitatio humani coꝛdis in malũ pꝛona ſũt ab adoleſcẽtia.nõ ſua/
ſerim igit᷑ vlli in curijs imoꝛãdũ.nã ⁊ aia vt dixi diſcrumini magno ſupponit᷑:⁊ vi/
ta ſepe ante tempꝰamittit᷑:quoniã vel pꝛincipũ deſiderio fauebis ac vltro ſuis vi
cijs arridebis: ⁊ aiam pdidiſti:vel inerepabis malos moꝛes:accuſabiſq; ſcelera ⁊
in re iram pꝛincipis expetieris. Cyrus perſarũ rex arpalo familiari ſuo admodũ
ante charo:ob depꝛehẽſum in ſe viciũ:filios epulandos in cõuiuio dedit.Camhi
ſes eiuſdem ex chariſſimis qui ſe de ebꝛietate coꝛꝛipuerat:filium ſagitta trãſfixit.
jec tu mibi areſtotilẽ obijcias ſummũ ph̊m alexandri magni caſtra ſequentem
neſcis enim qua volupte boc eęgerit: ⁊ an ſibi lipertas fuerit aliter faciẽdi.At ſecu
ti fut alexandrum coplures ali caliſthenes phus cnius frater collactaneus ly⸗
ſimachus miles ⁊ phᷣus inſignis.Caliſthenes dum adoꝛari moꝛe ꝑſico alexãdrũ
ꝓbibet:trũcatis manibꝰ⁊ pedibus.effoſſis oculis ⁊ auribus amputatis miſeraʒ
vitã in carcere ducere cogebat᷑:ui cum lyſimachus in remediũ erumnarum ve
nenũ obtuliſſet leoni obiectus eſt. Crito cum alexandrum philippi patris laudi/
bus detrabentẽ redarguiſſet.ab eodẽ vt ſupꝛg retuli in conuiuio eſt oceſus.Sũt
igitur ſtulti meo iudicio: ⁊ vt arbitroꝛ tuo Johannes amantiſſime: ⁊ qui pꝛo/

pter ſnperioꝛes cauſas ⁊ qui ꝓpter gnime lucrum ſeruicia pꝛincipis amplectunt᷑

„⸗„

p iii

qm̃ vel qd querũt nõ inueniũt.vel ꝑ viã ſpinoſað ⁊ aucipitẽ ꝑgũt: cũ ad finẽ quẽ
cupiũt tutiſſimis poſſint ⁊ quictiſſimis itineribꝰ ꝓficiſci.Eſſet g iãꝗ ſatiſfactũ his
q̃ ab initis ꝓoſuimꝰ:poſſemqʒ iã eꝑlaz claudere.Sʒ ſũt adbuc alie q;plures mo
leſtie curialiũ de quibꝰnõ erit ab re q;bꝛeuiter meminiſſe. Plurima int᷑ doꝛmiẽd ũ
ſunt tedia. Sepei aſſeribꝰdoꝛmiẽdũ eſt:in paleis:in lapidibꝰ:nudoqʒ ſolo:in vẽ/
to:i pluuia:i frigoꝛibꝰ.Si plumas fueris aſſecutꝰ:ad pediculos:pulices:culices:
⁊ alias infinitas vel moꝛdẽetes vel deterrime fetẽtes beſtiolas te pᷣpara: nũqᷓ; ſo/
lus doꝛnuies:niſi cũ ſociũ cuꝑes.Linteamina imũda:fetida:lacerata:⁊ qͥbꝰ nuꝑ⸗
rime peſtilẽtia ſũt moꝛtuitibi dabunt᷑. Comes adiunget᷑ ſcabioſus:qͥ ſe tota no/
cte fricabit:aliꝰ tuſſitabit:ali fetido flatu te ꝑurgebit. Inteærdũ ⁊ lepꝛoſus tibi cõ/
iacebit. ⸗llius frigidus eſt ⁊ veſtimẽta ad ſe rapit.Aliꝰfebꝛe calidus ⁊ lodicẽ cũ oĩ
tegmẽto ſupꝛa te iacit. Semꝑ vel ille tibi moleſtus erit:vel tu illi videberis tedio
ſus:doꝛmit᷑ frequẽt in cõi:vbi vel.x.ſũt vel.xx.vbi vnꝰ ſtertit alt᷑ pedit.aliꝰcalces
iactitat.nũqᷓ; ante mediũ noctis eſt ſilentiũ. Neniũt ebꝛij doꝛmitũ:confabulant᷑:
arriũt:raptãt:rixant᷑:pugnat:⁊ ſeinuicẽ cedunt.Surgunt mingentes:ſepe apð
ſtabula ſunt cubicula tua:⁊ eꝗs fremitantes vel ſe moꝛdẽtes audis.nũqᷓ; ſciesvbi
iacere debeas.niſi ñi dꝛmitũ iuerint.Sũt i diuerſoꝛijs multi aduene:mlti igno
ti:⁊ vita curialiũ plerũq; in hoſpicijs publicis ſtatuit᷑ vbi ↄtinuo fures timẽdi vel
foꝛmidãdi ſiccarij ſũt.neq; res tuas vnq; tãdiligent᷑ cuſtodies qͥn alid detractũ
reꝑias.nã ⁊ ipſi fures in thalamo tuo doꝛmiẽt:⁊ te ſoſpito aſſurgẽt: reſq; tuas ſeᷣ
te qʒ iacẽtes eripiẽt.Adſũt meretrices:ancille:lenones:ioculatoꝛes:luſoꝛes ꝑaſi
ti:qui iurgia cõtinuo ꝓludũt.tantuſq; clamoꝛ exoꝛit᷑ vt nedũ doꝛmire:ſᷣ̊ nec qͥ ꝓpe
te eſt loquẽtẽ ſociũ intelligere queas.Adde loquacitatẽ eoꝝ qui nocte qᷓ;longa ẽ
nũq;ᷓ quieſcũt.⸗bſentẽ cantat amicaʒ vt flaccus ait:mulia ꝓlutus vappa nauta
atq; viatoꝛ. Nulla doꝛmitẽti quies dat᷑.ꝙ ſi vnq; rumoꝛes ⁊ alia mala ſomnꝰvin⸗/
ceret:ac oculos claudere ceperis:eueſtigio reuocaben.⁊ aliq̃ caſu ſurgere cõpelle
ris:credo te iſta millies exꝑtus.ideoq; ſum bꝛeuioꝛ.Sʒ alia accipe q int᷑ hoſpitã/
dũ ſunt tedia. Mareſcall?oꝛadus ẽ ac pᷣcio ↄducẽdus.rogãdiq; ſerui eiꝰ⁊ alliciẽ/
di muneribꝰ:vt hoſpitiũ tibi tolęrabile pᷣbeat.qð ſi ꝓmiſerit nõ tñ implebũt: teqʒ
vel in remotiſſimis locis vel in fetidiſſimis ganeis collocabũt. Interdũ ⁊ bone/
ſtũ locũ quẽ dedit vt deſeras ⁊ alteri cedas minis ac vi coget.Sed eſſet tolerabile
fortaſſe Pareſcallo caput inflectere cuiꝰeſt officiũ nõ inhoneſtũ:at ſoꝛdidos ho
mines ſeò; atq; his ſupplicare ⁊ offerre pecuniã grauiſſimũ eſt. Nec tñ hoc potes
effugere nã ⁊ coquis ⁊ piſtoꝛibꝰ⁊ frumetarijs ⁊ bladi vinigꝗ; diſtributoꝛibꝰ humi⸗
liarè te cõöuenit ⁊ iſoꝝ beniuolentiã emere.Quid oſtiariũ referã.Neu quotiens
ille vlnas in pectus detrudet tuũ:quotiẽs te pugno vel calce repellet:quotiẽsvbi
te viderit venientẽ poꝛtã que patebat ſtat im recludet. Quotiẽs te excluſo q;uis
auꝝ dederis:vel mimũ vel ſcurrã vel emulum tuum intromittet:quotiens tibi vł
toꝛmire pꝛincipẽ vel in conſilio eſſe vel egrotare mentit᷑.Quid de motu aſeron
dicam.quis toꝛmenta que nunc incidunt poſſit enumerare.Quanta equoꝝe
cura.quanta armoꝝ:quot vꝛgent anguſtie.Lranſeunda ſunt alta flumina.pon/
tes ancipites aſcendẽdi. Equitandũ in tenebꝛis:in pluuia:in vẽto:in niuibꝰ:in lu
to in glacie:in fluminibꝰ:in ſpinis:in nemoꝛibus:in ſaxis:in pᷣcipitijs:in abꝛuptis
colliũ:inter latrones:inter boſtes:nũqᷓ; certus eſt pᷣncipis receſſus.fama nõnũqᷓ;
vagat᷑ in craſtinũ eſſe caſtra remouenda:cũqʒ accinctus es vie mutat᷑ opinio.q
ſi foꝛte imꝑatus fueris repente fiet receſus:ibitq; cũ paucis:⁊ ſequi pene feſtinã/
tur omnes iubebit:idq; tunc potiſſime cuʒ vel egrotabis vel medicinꝗ ſumpſeris
vel ſanguinẽ diminueris.aut equi aut famuli tui minus diſpoſiti fuerint.Si quis
⁊ ſtandi vel recedendi certitudinẽ habere voluerit.ex cauponibus vel meretrici⸗
bus meliꝰinſtruet᷑ qᷓ; ex alijs.nũqᷓ; quo ſit eundũ ſcies:niſi poſtq; pueneris Credi
tur ſumma luce rex abiturus:tũcq; oẽs in equis expectant ⁊ ad meridiẽ vſq; taʒ
muli q; equi ⁊ currus onerati manent.ſepeq; onera tãq; decepti deponũt cũ vᷣo

—

iter arreptũ eſt in his locis ꝑotiſime mãſio fit.vbi nec vina ſunt nec cibania:neci
quibꝰrecipi queas diuerſoria:vbi vᷣo vbertim oiĩa ſu betunt. nunch poſt bidquum
caſtra manebunt. Eſt em̃ regibus tediũ quotiẽs multitudinẽ let audiũt: contra
vo ex anguſtijs aff lictioneq; plebis ſolatia ſuſcipiũt.ideo noõnũq; mille paſſus ꝓ
ficiſcunt᷑. Interdũ quinquaginta milia paſſus obambulabũt. Gaudebutqʒ cũ te
vel familiarẽ ꝑdidiſſe vel equñ accipient:vel cum te pᷣcipitatũ in flumina vel fri/
goꝛe obꝛiguiſſe:vel eſtu defeciſſe cognouerint.cum ipſi ⁊ cõtra frigus ⁊ cõtra calo
rem armati exierint. In caſtroꝝ pꝛeterea ꝓceſſu.quot pꝛeſſure ſunt.quot calces
quot truſiones.quot caſus.quot irriſiõeęs.quot blaſphemie.nũctuus equus aliũ
cedit: ⁊ in te culpa refert᷑.nũc tuus ledit᷑ ⁊ afficieris dano. Litigant inuicẽ famuli
⁊T in bellũ deſcenqũt dñi.interdũ ſeruare oꝛdinẽ opoꝛtet.nuſqᷓ; cedere loco lʒ.feſti
nandũ eſt cũ alij feſtinãt.tardã dũq; cũ alij tardant. nec pe te erit quẽ velis ami/
cum neend b ſit poteris ire. Si qauo caſu cecidenis nemo te colliget. ſed vni⸗
uerſe cxercitu calcaberis ⁊ tam tu q; equus in puluerẽ redigeris.nũc in locis pa/
luſtribus ⁊ in luto caſtra ponunt᷑.nunc in arena locoq;ʒ ſterili:ex quo neclignatuʒ
nec aquatũ oin magno diſcrimine ꝓgreqi queas. tũc aut eſtas erit ⁊ caloꝛibus
exureris cicadis ohtungeris. culicib nioꝛdeberis.ſerpentibꝰintoxicaberis. fetoꝛi
bus ac exalationibꝰpeſſimis cruciaberis.Aut eſt byems ⁊ tecto atq; veſtibꝰnudꝰ
pibis.ꝙ ſi tu foꝛſan euaſeris.famuliitñ ⁊ equi ſuꝑeſſe nõ poterũt. Adde cũ pꝛope
ſũt hoſtes maioꝛes moleſtias.nunc vitandos lapides nũc ſagittas timẽdas.nũc
fures formidados.nũc latrones.nũcinſultus eſ faciẽdus in boſtes.nũc cauẽdũ
eſt ne hoſtes ipſi officiat inſultãtes. In armis edendũ eſt. in armis doꝛmiendum
ſempꝑ in vallo caſtroꝝ in poꝛtis excubie ſunt habenge.nũq;ᷓ hoꝛa quieta eſt: nũqᷓ;
in pace manere lʒ:nunqᷓ; tube nunq; coꝛnua tacẽt nũq́; inſidie ceſſant. Quotiens
itur ad muros vel cũ duo cocurrunt exercitus.quãta trepidatio eſt.quot clamo⸗
res nuc erigunt᷑ machine.nũc ferunt᷑ tribuli.ↄcurrũt iacula fodunt᷑ miſſilibꝰſcu⸗
ta. Coꝛuſcat enſes.ſuh illo equus occidit᷑.bic foſſus telo ruinam minat᷑. Illi ca/
put aufert᷑.huic manꝰamputat᷑.quidã calcant᷑ inter equos.q̃dã in foucis iacent
eyangues:mille facies moꝛtis vbiq; vident᷑.nõ bic miſericoꝛdia eſt. nõ benigni⸗
tas no hũanitas.Sʒ ille vir bonꝰ.ille miles egregiꝰ. ille foꝛtiſſimꝰ credit᷑ im ꝑatoꝛ
pꝓlures ſua manu necauit.quiq; cruentũ gladiu ex pluriũ viroꝝ iugulis eduxit.
ſit eq̃ſtres pugne ſũt pedeſtres ſũt nauales ſt muralesvbiq; res ſut hoꝛrẽde ⁊
facies iferni ſilis.nibil ibi lucrari abſq; iniuria ꝓximi potes.nec tua ſut qᷓ bellis q̃
runt᷑ iniuſtis vt fere ſunt oia bella qᷓ; inter domeſticos fidei comittunt᷑ Perdere

daũt illic nedũ res ̊ vitã ⁊ aiam potes.nec tute vitare poſſe bellũ ofidas in q̊ tuus

rex interfuerit.nemo ſe mare vitaturũ ſperet cũ rex nauigauerit aut cõmitãdus
rex ẽ.aut amittẽdus int tot tantaſq; difficultates.aut iuuenis es ⁊ ſufferre inſoli
tas res no potes. aut antiquꝰ ⁊ deficiẽtibꝰ viribꝰnec inediã necſitim nec laboꝛez
ſuſtinere vales. Pꝛetereo moꝛbos qͥ duʒ ſic an gimur nos aggrediũt᷑.q̃bꝰ coacti
vel in via deſerimur.vel inter iguotos plerũq; diẽ claudũt.qᷓͥ domi manentes ꝑ
multos annos viuere potuiſſent. Sed redeamꝰ iam in vꝛbes.ſimus in amplo
ſpacioſoq; loco qnieſcat curia:deerũt ne pterea cruciatus. an nõ fient indies no
ua edicta ⁊ cõſtitutiões noue.quibꝰvt te coaptes.ſingulis diebꝰ de nouo incipies
viuere. Siue rex ſedeat ſiue ſtet.tibi tñ ſemꝑ erit ſtandũ.nec vllam tuis tibijs po
teris dare nuietẽ. Sed nõnunq; ſedens temerar? iudicaberis.Quid vo in ſtipẽ
dijs exigẽdis.quãta moꝛoſitas: quqtaq; diminutio ẽ.nũ qᷓ; ĩ tꝑe dat᷑.nũqᷓ integꝝ
nũc ad iſtũ nũc ad illũ remitteris.diuerſiſq; mẽdacijs eluderis.multa ſunt ꝓpter
q̊ masnifico caſpari cacellario teneoꝛ.ſed in boc q́; ſue magnificẽtie ſum obno⸗
xius.qꝛ me non patit᷑ ſolario meo fruſtrari ſicut alios video:qui ſuuʒ gemũt frau
dari ſalarium. Muq; ſtipendia recipiunt niſi diſtributoꝛem tonauerint: nec vllus
eſt qui tamdara conuentionis ſue capitula faciat:⁊ ad voluntatẽ officialiuin nõ
recipiãt interpᷣt ationẽ.quiſüt omnes auri coꝛꝛoſoꝛes. Sʒ iꝗ de neceſſarijs aliqᷣd

dicamꝰ:qui ⁊ ipſi ourialiũ toꝛmẽta eraugent:nũc boe nũc illud impetrari ſibi pe/
tentes ⁊ ſiue durũ ſit ſiue abſurdũ qò optant:tñ impetrarete volut. Quidãa potẽ
tes ſunt qui ex gra pꝛincipis pmouere pin quos poſſent:ſᷣ tales ſunt eius cõſan/
