ſi velit tua fraternitas dictũ epᷣm ad debita ſatiſfactionẽ inducere.ipſe vo ſeſe coꝛ
rigẽs cũ camera nr̃a ſicut tenet᷑ cõcoꝛdare. aũt cãm aliã dilectũ filii tobannex
hebßler: ⁊ liberos ei cõcernentẽ ad partes alemanie remitti petis.nõ eſt ꝙ tuo de
ſiderio ↄcedere valeamꝰ. noſti em̃ vt arbitramur qᷓ;ure qq; acerbe ſeuitũ eſſe di
cit᷑ ꝑ dictũ epᷣm in ſcultetũ vxoꝛc ⁊ liberos.Quos poſtqᷓ; diris carceribus manci
pauit: ⁊ aliq;diu grauioꝛibꝰ afflixit moleſtijs:vix tandẽ cñ ꝓmiſſione vt ad mãda⸗/
tũ ſuũ redirent extra territoꝛiũ ſuũ dimiſit:bonis oibus excuſſos pauperes ⁊ mi
ſeros:nulloq; niſi amicoꝝ leuamine ſuſtẽtandos.quibꝰ q;difficile ſit in partibus⸗
illis cũ tali ebpo iudicialit᷑ cõtẽdere nõ ignoꝛas.Sʒ agit᷑ cà ipſa coꝛã iudicib? rote
noſtre inter graues ⁊ optimos iuris interpᷣtes:qͥ tã pauperi q;ʒ diuiti iuſticiã mini
ſtrare cõſueuerũt.apud quos nõ potẽtia vel gra ſed ſola veritas valet. Si iuſta ẽ
ep̃i cã poterit ꝑ ꝓcuratoꝛc idoneũ ſe defendere:ſi minus tolerandũ erit iudicium
qð rite ꝓculdubio in hocnegocio ſtatuet᷑. Hos aũt fraternitatẽ tuꝗ exboꝛtamur
vt pᷣmiſſis ↄſideratis ipi epᷣo ea ſuadeas q̃ ſibi ad ſalutẽ ⁊ honoꝛẽ cedant:uec ve-
lis eioꝑa qualiacũq; ſint ita tueri vt illi magis errãti ꝙᷓ nobis ⁊ aplice ſedi recta
monẽti fauere videaris. Datũ rome die.xv.ctobꝛis. M.cccclvij. Dictata ꝑ enã.
Littere credentiarrr. Epiſtola.cccxlij.
Mleas cardinalis ſeneñ. Jodoco electo wꝛatiſſauieñn. S. p. d. Cõmiſimꝰ
aliqua paternitati tue referenda nro noĩie bartholomeo canonico eccleſie
onfe varinien.ſuꝑ rebꝰeccleſiã ipam ⁊ anteceſſoris noſtri bona ↄcernètibꝰ
Rogamꝰigit᷑ vt ſibi Binque noſtro noie dixerit plenâ credentie fidẽ ⁊ in agen-
dis opoꝛtunum fauoꝛẽ pꝛeſtare velis: ſicut de tua erga nos ſingulari charitate ple
ne confidimus. MHos ad beneplacita tua omnitꝑe parati ⁊ voluntarij ſumus.Ex
roena bicr aceobꝛiß. zcat cde gia „„.
CLaudat diligentiã legati ⁊ madat cocoꝛdia Wae
inter bngato regẽ hungarie conari. Epiſtola. cccx liij.
Alixtus eps ſeruus ſeruoꝝ dei. Oilecto filio iopanni cardinali ſancti an-
geli apoſtolice ſedis legato. Salutẽ apoſiolicã benedictionẽ. Er litterig
tuis diaci. xvij.iulij datis intelleximꝰte in partibus illis moꝛaturũ per ali⸗/
quod tempus.vt quid thurci agant quidue parent faciliꝰ intelli as:ac nobis ⁊ fi⸗
ho Oariguno noſtri regi bungarie qᷓ;celerrime ſignifices: Intel xiuns v anea
g

eris in regno boſne. Laudamus opa tua ⁊ oĩa ꝑ te geſta pꝛudenter ⁊ accurat

recognoſcimꝰ. Cõmendamus quoq; circũſpectionẽ tuꝗ ⁊ animi ↄſtantiã ac boni
tatẽ que dum xpᷣi dei nfi negociũ agit.nec laboꝛe frangit᷑: nectimoꝛe deijcit᷑: neg;
periculo vllo a ſancto pᷣpoſito detinet᷑. Multa tibi debet apoſtelica ſedes. ⁊ dde
pꝛo ſingulari virtute tua,pꝛoq; grauibus laborib? quos perpeſſus es ſcimus nos
plurimũ tibi obligatos:conabimurq; vita comite ꝓ tuis meritis pſonã tuam ho
noꝛare.nũc tñ neceſſe eſt vt perſeueres in ſancto oꝑe:pſonãq; tuãs laboꝛe cepto
non retrabas:ſᷣ ꝓ tua excellẽti pꝛudẽtia ĩ bis cõtinues q ſalus ecdeſie ex te depo

ſait. Cũq; ad res fidei cotra thurcos pſpecte pirigedas maximme neceſſarii ſit yt

— 9 —, f eeeeee ———-—ʒ

2

ſe

ziſe
8
euz
e&
ho⸗
ui,
ti
dci
ns
lug
rit:
ece

cbariſmnmi in xpo filij nr̃i.fridericus impatoꝛ romanoꝝ:a ladiſlaꝰ pũgarie atq; bo
bemie rex inter ſe cõciliati.in thurcos arma cõuertant. ſitq; modo quedaʒ dieta
inter eos indicta a tractandã: in qua dilectus filiꝰnobilis vir ludouicꝰ ba/
uarie dux tanqᷓ mediatoꝛ futurus aſſerit:vtile nobis videt᷑ ⁊ quodãmodo neceſ
ſariũ.vt ⁊ tu quoq; eo te conferas in tãſancto opere noſtro nomine tuas parteg
adbibiturus.Eapꝛopter madamus tibi vt niſi alia cauſa magis neceffaria in bũ
garia te retineat ad imꝑatoꝛẽ ⁊ regeʒ pꝛefatos greſſus tuos q;totius dirigas eos
ad pacẽ ducere coneris ⁊ oĩa facias que tibi viea ebunt᷑ ad recõciliationẽ ipſoꝛum
principũ neceſraria. Eteni videt᷑ rebus agendis omnimo conducere ꝙ tu dictos
pꝛincipes adeas.ſiue peripſum ducẽ antetuũ aduentum pax cõcludat᷑ ſiue non.
nãq; ſi pacẽ factã inueneris qd deus pꝛo ſua miſericoꝛdia largiat : habebis expe
dità viã qua pꝛincipes ipſos ad ducendũ contra thurcos exerciti efficaciter in/
uitare poſſis: ⁊ alia multa ſunt in alemania gerenda que tuã pꝛeſentiã expoſcũt.
Sin vᷣo quod abſit concoꝛdiã nondũ factã inuenenis.laboꝛandũ tibi erit totis vxi
ribus vt eam perficere poſſis.Hiſi em̃ pꝛincipes ipſi depoſitis inter ſe diſcoꝛdijs
ad cõmune bonũ vnanimes fiant:nõ videmus quid per hũgariã cõtra thurcos
patrari poſſit laude dignũ aut exiſtimatione.Aerum quia ſepe occurrũt in quibꝰ
perſonaliter adeſſe nõ vales ⁊ tamẽ tuã diligenti expoſcunt: miſimus adte di⸗
lectum filiũ laurentium rouarellã ſacre theologie pꝛofeſſoꝛẽ ⁊ ſubdyaconũ nimn
quẽ mittere poſis ad ea loca que tuipſe adire non vales. Is enim ſicut in mãda
tis a nobis babet quicqͥd iuſſens exequet᷑: ⁊ tua voluntate nuliatenus deuiabit
Inſuꝑ vt intelligas que nũc in partibꝰrheni ꝑ electoꝛes imperij tractant᷑:facimnꝰ
tibi copiã ir̃arũ nr̃arũ quas im patoꝛi trãſmittimꝰ:vt m ſcripta noſtra ⁊ tuã ſin
gularẽ pꝛudẽtiã eo te meliꝰgererevaleas.quo fueris de ſingulis occurrẽtibꝰ pleniꝰ
ifonnaue. Barn ro die. vl. occobꝛis. M. cccgvi. ickar⸗ enãs.
e liberatione babita α
rebonderepollcet Epiſtola. cccxliiij.
Aiixtus eps ſeruꝰſeruoꝝ dei.Chariſſimo in xpᷣo filionr̃o karolo regi fran
coꝝ illuſtri. S. ⁊. a.b. Audiuimꝰea que dilectus ſiliꝰ nicolaus parui ſecre⸗/
Annius tuus ex parte tua ſerioſe nobis expoſuit.ſuꝑ nõnullis negocijs ve/
nerabilẽ fratrẽ noſtrũ wilbelmũ epᷣm rataneñ: ⁊ quendã iobanuẽ de albie mili⸗
tem nouateñ. dioceſis ac nõnullos officiales tuos cõcernentibꝰ. Intellexim uſq;
pliane deſigeriũ tuũ eo intendere vt pᷣfatus miles ſimulq; victiof cialestui a nõ
nullis excoicatiõis ⁊ alijs cẽſuris eccleñiaſticis ꝑ dilectũ filiũ iobꝗnẽ tinctoꝛis cau
ſarũ ſacri paiatij noſtri auditoꝛẽ ⁊ capellanũ noſtrũ:ad inſtantiã dicti epᷣifulmi/
natis abſoluant᷑: ⁊ nibilominus aduerſum dictũ epᷣm cã cõmittat᷑ ſu Fnonultts
excemibus:q̃ ab eo ſiue eius ꝓcuratoꝛe in ꝑſonis executoꝝ quarũdam lr̃arũ nr̃a/
rũ ad petitionẽ tuãvenerabili fratrinr̃o archiepᷣo turoneñ.directaru cõmiſſi ⁊ p⸗
petrati dicunt᷑:voluim ꝓ nr̃a infoꝛmatione etiã ipius epi ꝓcuratores quid dice

rent intelligere ⁊ cõſideratis omnibꝰ hincinderelatis.q;uis cauſa nobis pplexa

videat᷑ ac dimicilis.ſerenitati tamen tueque de nobis ⁊ aplica ſede plurimũ meri
ta eſt cõplacendũ duximus quẽadmodũ ſecretario tuo pᷣfato plene reſpondimꝰ
Datũ rome.iiij.ls decembꝛis. Anno.M.cccclvij. Dictamẽ enee.
HDHoꝛtat᷑ rõnibꝰ notabilibꝰ ad ↄcoꝛdiq cum imꝑatoꝛe E j cccxI .
⁊ excuſat ſemmoꝛibgagguatiie germanice natiõis. P * V „
Alixtus epᷣs ſeruus ſeruoꝝ dei.Chariſſimo in xpo filio ladiſlao regi bũga/
rie iliuſtri. Salutẽ ⁊ apoſtolicã benedictionẽ. Intelleximus non ſine gra/⸗
uii diſplicentia mentis noſtre ⁊ amaritudine coꝛdis.ꝙ adbuc inter chariſ⸗
ſimu m in chꝛiſto filium noſtrũ fridericũ romanoꝝ imperatorẽ auguſtum ⁊ tuam
ſerenitatem. nõ ſolũ diſcordia ſed apertũ bellum perdquret.⁊ hineinde ſubditi ve
ſiri verant᷑ lacerant᷑. Que res tanto moleſtior nobis ẽ quãto maꝰexinde xpᷣia⸗
ne reip. detrimentũ reſultat. Eſt ꝓfecto res deteſtabilis æ vos qui vng exfamai
x

nati eſtis primi ſanguine:fratreſq; patrueles:tantis adinuiceʒ odijs feruetis vt

etiã armis decertetis. Oolendũ eſt ꝙ opulentã ⁊ nobilẽ patria veſtrã nunc ferro

nuncigne diſſenſio veſtra deuaſtat: ⁊ illas vires inter vos conſumitis quas debe

retis in hoſtes fidei ꝓ tutela xpᷣiane religionis effundere.Et qᷓ;uis imꝑatoꝛi pꝛe/
fato tanqꝙᷓ; pꝛimo inter ſeculi pꝛincipes aduocato eccleſie ⁊ pꝛotectoꝛi fidei catho

Iice potiſſime incũbat:pace in ſuo imperio ꝓcurata:totis conatibus in eos mili/

taria ſigna trãſferre qui nomini xpᷣiano inſultare nitunt᷑.ibi tamen non minoꝛ
cura eſie bet ad hoſtes fidei pꝛopulſandos: ⁊ maxime tburcos qui regno tuo
hungarie latiſſimo ⁊ quondam fioꝛentiſſimo non ſolum vicini ſunt: illiq; mole-
ſtias indies inferunt: ſed etiam non paruas eius pꝛouincias ſibi vſurpvauerunt.
olemus certe ⁊ angimur vebementer:cũ indies ex illo regno xpᷣianos capi ⁊ in

hbarbaricã deduci captiuitatẽ accepimus:miramurq; te non maioꝛi ſtudio teneri

pꝛo defenſione ipſius regni q́; videamus:qui dum in auſtria cuʒ patruele tuo co⸗

tendis pꝛefati regni cura poſtpoſuiſſe videris:tãq; plus doleas vnã tibi ꝑ xpᷣia⸗
nos viliam auferri qᷓ; ſi perthurcos vna pꝛouincis ſurripiat᷑.Certe illud palam ẽ

ꝙ cum tu ⁊ dictus imperatoꝛ inuicem diſcordes eſtis ⁊ domeſtico bello impliciti

non ſolum bungaria ſed tota fere xpᷣianitas in periculo ponitur.nam quomodo
gallici ⁊ hiſpani vel anglici contra thurcos exercitum ducere curabunt in remo/
tis agentes.quando vos qui pꝛope eſtis.⁊ quoꝛum potiſſime res agit᷑: inter vos
diſſidentes nihil cogitare videmini.ſuper bis que tburcoꝝ perfidia gens aduer/

ſus chꝛiſtianos indies molitur. Eſt igi᷑ ſuper q; dicere poſſumus periculoſa hec

veſtra diſcordia:nec vidimus quin mala infinita pꝛoꝛum pant:niſi q; celerrime tu
⁊impecratoꝛ pᷣfatus ſimul conaliemini.Audiuimus tamen vnũ quod nobis con

ſolationi eſt:dilectum filium nobilem virum ludouicuʒz bauarie ducem in auſtriã

deſcendiſſe.concoꝛdiam inter vos tanq; cõmunem amicum pꝛacticaturum:nos

autem dilecto filio noſtro Johanni cardinali ſancti angeli apoſtolice ſedis lega/

to:qui iamdudum pꝛo ſalute regni tui hungarie.pꝛoq; cõmuni chꝛiſtianoꝛum
vtilitate non ſine magnis laboꝛibus ⁊ expenſis ibidezcõmoꝛatus eſt:litteras de⸗
dimus vt ad imperatoꝛẽ ⁊ tuam ſerenitatem confeſtiʒ ſe conferens:omne ſtudiũ
ſuum ad id conuertat vt tandẽ lites veſtre tollantur ⁊ penitus ſopiant᷑:redeat
ea inter vos beniuolentia quam pꝛopinquitas veſtra requirit: ⁊ nos deſiderat
Poefre⸗ dilectus fülius laurentius rouarella ſacre theologie pꝛofeſſoꝛ nunaus ⁊
ubdyaconus noſter.ſimul cum dilecto duce ad eam pacem pꝛo viribus ſe agita/
bit. Aelit igitur tua ſerenitas ad ea que pacis ſunt animũ inclinando ita ſe babe/
re:vt iam deniq; finis imponat᷑ domeſuce diſſentioni veſtre:nec velis audire eos
qui fomenta ſuggerunt diſſentionum.ſed modos quoſlibet idoneos perquire:vt
in auſtria ceterũq; tuis wminijs paoficatꝰad defenſionẽ hungarie pꝛedictoꝛũq;

thurcoꝛum exicium inſurgere poſſs:⁊ita efficias vt imperatoꝛ tuam erga ſe cha

ritatem intelligens vna tecum vocatis ex alemania ſubſidijs exercitum pꝛo tutę
la fidei ⁊ rcgni tui ſalute ducere inuitet᷑. Inſuper quia nonnullos per genna
rumoꝛes eſfe audiuimus tanqᷓ; nos nationem ipſam diuerſis modis aggrauem

mittimus copiam litterarum noſtrarum quas imperatoꝛi dirigimus tam ſuper
ace tecum habenda qᷓ; ſuper rumoꝛibus huiuſmodi:vt ſi foꝛte ad aures tuas ob
locutiones iſtiuſmodi peruenerint. habeas ex nobis vnde ſerenitatem ⁊ innocẽ/

tiã noſtram tueri atqʒ oſtendere poſſs: bec ſcribimus tibi pꝛo ea charitate que
perſonam tuam pꝛoſequimur:qui poſtq; te hic rome in minoꝛibus conſtituti vi
dimus: ⁊ tuam indelem adbuc in etate tenera conſiderauimus: ab illo tem po-

reperſonqᷓ tuam tamſingulani quodam affectu dileximus:⁊ exiſtimantes te pPꝛo
magno aliquo xpᷣianitatis bono ad maxima reſeruari.de bona valitudine tua ag

felici ſtatu ſemper curioſi fuimus.Luuʒz nunc eſt que a nobis ſcribunt᷑ bona mẽ
te recipexe.⁊ ſpem quaʒ de tua pꝛobitate concepimus adimplere. Datum rome
Anno/M.cccavii. ictamen ener.

———U0 — Upcu„„„··˖⁵ ᷑ ᷓßüÿü5 ½ –

gyt
be

eͤ

lli⸗
1o2
ole⸗

t.
in

u.

S=

W

2õ

Se— ee ☛ ς

Conſulat᷑ melioꝛẽ eſſe. pce· 2PRi PP
certam q; deſperatã victoꝛias. Epiſtola. cccxlvj *
Heas cardinalis ſeneñ. Sigiſinũdo malateſta.S. p.d. Fuimꝰ hoc mane
cũ ſanctiſſimo dño nro duʒ cãcellariꝰtuus audiret᷑: ⁊ intelleximꝰque dicta
lſiut taʒ ꝑ ſanctitatẽ dñi nri qᷓ ꝑ ipᷣm cãcellariũ ſuꝑ cõtrouerſia ꝗᷓ inter ſere
niſſimũ regẽ aragonũ ⁊ te eſt: circa quã rem ctiã ſeoꝛſum dñs nr̃ nobiſcũ locutꝰ ẽ
In ſüma videmipᷣm dñm nim affectũ eſſe ſtatuitno velletq; ei ſo bene cõſultuʒ
ee. Oboꝛtet tñ ſuã ſcitatẽ babere reſpectũ nõ modicũ ad pᷣfatũ regem aragonum
⁊ habere oculũ ad terras ecclie ⁊ iõ neceſſe eſt vtpꝛudent ſe habest:nec põt ſo oia

7

facere que vellet. Quibꝰex rebꝰↄſideratis oibus ꝓ directione reꝝ tuaꝝ ad euitã

„

dũ ꝑicula que poſſunt emersere:videt᷑ nobis conſultũ eſſe ꝙ tu de ſumma pecu-
niarum quas regia maieſtas a te petit offeras illã quantitatẽ ſine vlla dilatione
Pſo nere que liquida eſt. Oe parte aũt alia ſuꝑ qua pᷣtendis nõ teneri:pᷣbeas mẽé/
am in qua dicta pecunia parata ſit ad requiſitionẽ regis caſu quo ſanctiſſimꝰ do⸗
minus noſter decerneret te obligatũ eſſe: ⁊ affirmes te velle ſtare determinallõi
dñinr̃i. Et hec videt᷑ nobis via rõnabilis.nec putamus alio mõ rem bene ſopii
poſſe. Rogamꝰvt ↄſideres oia ⁊ recipias ↄſilia eoꝝ qui te amãt:nec velis ꝓ mo⸗
dica pecunia te in ꝑiculo ponere:qꝛ non eſt paruus aduerſariꝰ tuꝰ nec res bellicae
ſo ex opinione ſuccedũt. Melioꝛẽ muſto certa pax q; deſperata victoꝛia. Scimꝰ
te nõ libent audire ↄſilia. Quia tñ periculũ ꝓuincie timemꝰ nõ poſſumꝰ facẽ qͥn
ea qᷓ nobis vident᷑ vtilia ſignificemꝰ.Tuũ eſt in bonã partẽ recipere que a nobis
nngen enee ——— rome ſexto kl. decembꝛis.
adiuuari ad cõſecutioo I
nem epᷣatus varinieñ. . Epiſtola. cccx lvij *
NMNeas cardinalis ſeneñ. Jacobo lodonio medico.S.p.d.Habuimꝰex fer
raria lr̃as tuas libentius te vidiſſemꝰ ꝓ charitate qua ſumus tibi affecti.
Det dey vt aliqñ ſimul repꝑiamur. Faceremꝰlibent᷑ oia que poſſemꝰ ꝓ tuo
bonoꝛe ⁊ vtilitate.ſᷣ nõ videmꝰ mõ cõmoditatẽ tpa em̃ mala ſunt:x ſi quid occur
rat nõ erim? tui imemoꝛes. Roganiꝰ? vt cõmendes nos imꝑatoꝛie maieſtati ⁊ iu/
ues latoꝛẽ pñtiũ ad expeditionè ſuã ĩ facto nr̃e ecclie varinieñ.quã ſi obtinere po/
terimꝰ.nõ erit qn vtilitas tibi redundet. Salutes exꝑte nr̃a vlricũ ridrer ⁊ walte
rum ʒebinger ac cãcellariũ imꝑialẽ ⁊ alios amicos nfos. Dolemꝰmultũ de captu
ra epi gurgeñ.⁊ iobãnis vngnad ⁊ alioꝝ vtinã poſſemꝰ eoꝝ liberationẽ ꝓcurare
nihil omitterem? ex nobis poſſibilibus. Jobannẽ binderbach cupimꝰnoſtro no
mine ſalutari.ſimulq; dilectũ filiũ nr̃m fridericũ cũ cõiuge tua honeſtiſſima. Aale
in xpᷣo penn e Efi msene nnae xr ſoles. Datũ rome.vij.kl. decembꝛis.
Emittunt᷑ ꝓlura apoſtolica ſcripta ↄtra mur/
murantes & grauamine nationis germanice. iſto. cccxlviij *
Heas cardinalis ſeneñ.CLaurentio rouarelle. S.p.d. A latoꝛe pñtium re
fipies quatuoꝛ bullas apoſtolicas ⁊ vnũ ofnciũ tranſtigurationis.Ex bul
lis vnã reddes impꝑatoꝛi ſimul cũ officio ⁊ bꝛeui ſibi directo. Alias bullas
curabis mittere tribꝰpꝛincipibꝰelectoꝛibꝰ ſimul cũ bꝛeuibꝰſuis. Extant ⁊ alietres
bulle apoſtolice ſimul cũ duobꝰofficijs ac tribꝰvꝛeuibus. Officia dirigent regi hũ
garie ac dño legato.bulle quoq; eiſdẽ:tercia vo ſtrigoñ. ied bec oĩa mittimꝰ ꝑ aliũ
nunciũ qui poſt biduũ recedet. Si te inueniat in curia regis hungarie afſign abit
tibi ea ſinaũt tradit per ſeipſum regie maieſtati que ſibi dirigunt᷑.Alia vᷣo curabit
tranſinitti arcbiepo ⁊ legato. Hec alia crca bec. De negotijs rbeni multa referũ
turnõ bona ꝓpteꝛ que necefſariũ erit vt q;pꝛimũ cũ conſilio imꝑatoꝛis ⁊ cum lr̃is
ſuis ad partes illas tetraſferas ⁊ laboꝛes iurta cõmifſonẽ tibti traditã. Interen
bonũ eſt vt ꝓcures ꝙ imperatoꝛia maieſtas ſcribat archiepiſeopo magdenbur⸗/

geñ. ſimulqʒ rigenſi. ⁊ in pꝛimis treuereñ.⁊ ſaltzburgeñ:vt ſi querant᷑ ad aliquã

cõuẽtionẽ in factis ecdleſie nõ cõſentiãt.ſed ad ſeiſam oia refarant ã arũtur.Et

ſuadeat vt ſi quifunt qui nouitates querãt illis nõ affentiãt qꝛ periculũ eſt in mo
ra. Habebis mox alias litteras dni nri qui lenius de bac materia ad te ſcribet ⁊
intelliges rei grauitatẽ ac periculũ bonũ eſt etiã laboꝛare apud ducem bauarie lu
douicu: vt ſeribat palatino rbeni cõſanguineo ſuo ne ſe implicet cõuẽtionibꝰ eoꝝ
at cõtra ſedẽ apoſtolicã aliquo modo moliunt᷑:pſuadẽ nbig naleo facilin⸗
lij pꝛincipũ ꝓmouebunt᷑ per ſedem aplicam qᷓ per capitula vel oꝛdinarios.Et
bocbene cura in auribus principi cõculcare qꝛ veritas eſt. Asle ⁊ ſcribe ſepius
au tibi ſprerchat Daec rome.viij.Rl.decembais.
Hoꝛtat᷑ ad excuſationẽ graun TLe . .
minis germanice nationis. . Epiſtola. cccxlix.
Alixtus eps ſeruꝰ ſeruoꝝ dei. Dilecto filio henrico leubing notario nr̃o.
S. 7. a. b. Intellexim? veridico relatu nõnullos eẽ pꝛincipes germanie na
tieonis eccleſiaſticos ⁊ ſeculares qui de nobis ⁊ de nra curia murmurantes
nationẽ germanicã nimiũ per nos grauar pᷣtendunt. Id faciũt moꝛc hominuʒ
fepe bonũ quod babẽt nõ cognoſcut:nec ſub alicuiꝰregimine quatũcũq;ʒ optimo
quicſcere poſunt. Scimꝰte deuotũ eẽ ſancte ſedi aplice:⁊ noſtri honoꝛis cupidũ
nec placere tibi ea que pᷣter oꝛginẽ fiũt. Eapꝛopter m ittimꝰ tibi copiã nõnullaruʒ
lr̃arũ quas chariſſimo in xpo filiꝗ noſtro friderico romanoꝝ impatoꝛi ſemꝑ au⸗/
guſto ſuper hac materia direximꝰvt intelligas pleniſſime mentẽ nr̃aʒ. Et babeas
ex nobis quõ bis reſpõdere poſſis qui nobis detrabũt.Hoꝛt amur etiam ꝑꝛo delo
quẽ geris ad romanã eccleſiã:vt ſum pta opoꝛtunitate venerabili fratri nr̃o archi
epᷣo magdeburgeñ.qui ſicut accepimꝰad nouitates mutat᷑.que imperatoꝛi pᷣfato
ſcribimus: aut litteris aut verbo cõices: ipſumq; boꝛteris ne peregrinas ſequat
opiniones:ſed moꝛe pᷣdeceſſoꝝ ſuoꝝ in ſolida ſancte ſedis apoſtolice doctrina cõ
quieſcat. Idem etiã facies apud dilectũ filiũ nobilem virum fridericũ marchio/
nem bꝛandeburgeñ.ſacri romani imperij electoꝛẽ apud alios vbi videris eẽ ne

Datũ rome.
HNoꝛtat᷑ au
Allixtus
rie illu

ceſſariũ. In 1 renõ ſolũ nobis ſed ipſi deo cuius res agit᷑ plurimũ cõplacebis.

ictata pereneam. Pr
ire ſuo noie lohuentẽẽ. Epiſtola cccl.
s ſeruus ſeruoꝝ dei. Chariſſimo in xpᷣo filio ladiſlao regi bun/

q quantũ cũ deo potuimus ⁊ vt ſemꝑ in animo gerimus: deſigerio tuo ſatiſſecimꝰ
Dirximus eidem quanto deſiderio cupiam tec chariſſimo filio noſtro fridenico

romanoꝝm imꝑatoꝛe reconciliatũ ad ea tendere ce⸗ pꝛo defenſione fidei catbolice

⁊ tui regni hungarie tutela neceffaria eſſe vident Et quãto cum ardoꝛe cupimus

regnũ illud bobemie ſub tuo regimine extirpatis bereſum dogmatibus ad vnio/

nẽ verã ſancte matris eccſie reuerti: ſuꝑ quibus rebus velis ipᷣſum menceſlaũ no

„

ſtro noie loquẽtẽ audirę:⁊ ſicut Netua in cõe bonũ affectione cõfidimꝰ.nos tandẽ
in pᷣmiſſis ↄſolari. Datũ rome Kl decẽbꝛis. M. cccc. lxvij. Her eneã dictata
Excuſatoꝛia grauaminis M Epiſtola. ccclj.

germanicenationis.

Alixtus epᷣs ſeru?ſeruoꝝ dei. Dilecto filio nicholao cardinali ſci petri ad

vincula. Salutẽ ⁊ aplicã benedictionẽ. Conſiderauimus diligerer ea que
nobis ſcripſiſti ſuper pꝛacticis quas nõnulli pꝛincipes ac pꝛe ati in parti/
bus rheni tenere dicunt᷑ in negocijs eccleſie: perpe mꝰ quoq; cõſilium tuũ ſalu⸗
bꝛe ⁊ optimum eſſe.Eapꝛopter ſcripſimꝰ cbarifſimo filio noſtre frederico roms/⸗

noꝝ impatoꝛi ſemꝑ anguſto:ſicut ꝑ copiã pꝛeſentibꝰ inſertã videhis.cuius teno⸗
re ꝑlecto habebis ex nobis quõ bis obuiare poſſis qui nrjm ⁊ apoſtolice ſedis bo

noꝛẽ confundere nitunt᷑. Hoꝛtamur igit᷑ vt ſcripta nfa vbicũq; neceff ariũ efſe vi⸗
deris publicari ⁊ mentis nfe ſerenitate ſicut teueris ⁊ de tug in cõe bonũ affectio⸗

ne nõ dubitam? manikeſtari ꝓcures. Datũ ro. Der eneã dictata⸗

Salutẽ ⁊ apoſtolicã benedictionẽ. Audiuimus ea aue dile/
lis filius wenceſlaus canonic? vꝛatiſlauien. tuo nomine nobis Peſin

= — — — ——ẽZM

—

☛— - –—

ris agat vitã: ange

☛ —= — — — — —

Wurmur grauaminis germanice nationis Ep 4 3
reſerat᷑ ⁊ notabilibꝰrõnibus enerue. · iſtola. ccclij.
Mless cardinalis ſeneñ. Martino cãcellario arcbiepi mosuntini.S, p.d.
Suit nobis epiſtola tua non minus iocunda q; grata: ex qua valitudines
tuã ſimulqʒ coniugis tue bonã eſſe cognouimꝰ ⁊ natum tibi eſſę filiũ quẽ

archiepᷣs moguntinus pꝛo ſua benignitate de ſacro fonte leuauit quod tibi ⁊ bo/

noꝛi eſſe ⁊ vtilitati nõ dubitamꝰ. Faxit deus vt filius ſuꝑſtes ſit:⁊ tue virtutis he

res atq; doctrine. Audiuimus deinde que vir pꝛobꝰ ⁊ modeſtus vigãdus eiuſe

archiehi ſecretarius tuo nomine nobis expoſuit:que duo pꝛincipaliter fuere. DPaꝝ
mo em̃ que fiunt apnud moguntinũ de ſauctiſſimo dom ino noſtro ⁊ ipſiꝰ curia in/
dies querele narrauit ex oꝛdine.Secũdo retulit quo animo ſit idem moguntinus
contra romanã eccleſia ⁊ ipʒ ſanctiſſimũ dñm noſtrum: ⁊ quõ ad obuiandũ ꝑer.
uerſoꝝ bominũ machinationibꝰ neceſſariũ tibi videt᷑ intelligentiã quandaʒ fieti
inter ſanctiſſimũ dominũ noſtrum ⁊ ipᷣm archiepiſcopñ. Intelleximus etiã per q̊
media eandẽ intelligentiã recipiẽdã eſſe putas.Sunt nõ parua que nobis ſigni/
ficas neq; ũ lotis attingenda manibꝰ.Jacis nobiſcũ vt amici cũ amicis ſolent:li

bere atq; aperte loquenis ⁊ cõfident᷑ qᷓ geris in aio patefacis. Id vᷣo ex amoꝛe fie-
ri cognoſcimꝰ teq; veteris amicitie memoꝛẽ antiquũ ſeruare moꝛẽ aiaduertimus

Cũ ſimul in noua ciuitate degeremꝰ? nihbil tũc tãaarduũ fuit: nihil taabditũ atq; ſe/
cretũ quod alter ntẽĩᷣm non cõicaret alteri:facis pꝛobe qui lõgo licʒ locoꝝ interual/

lo diſiunctus nobis nibil putas reticendũ eſſe. Yaciemꝰ⁊ nos idẽ erga te.Aperie
mus tibi omni ex parte animũ noſtrũ atq;( vt amicitie noſtre cõouemtſuũma cuʒ
libertate loquemur. Cõſiderauimꝰ igit᷑ in pꝛimis que dicunt᷑ ↄtra ſũmũ põtificẽ

apud germanos fieri murmura. Hec miramur ſiquidẽ nulius vnq; locũ beati pe
tri tenuit qui nõ latrantiũ dentibꝰimꝑeteret᷑. Hec magnũ putamus ſiqͥs detrabit
calixto cũ mgr̃o eius ſciam ꝰdetractũ fuiſſe xpᷣo.Aerax eſt cm̃ ſaluatoꝛ ipſe nec ps
terit veritas nr̃a mẽtiri qꝛ nõ eſt diſcipulus ſuꝑ mgrm necſeruus maioꝛ dño ger/

mani tãſi veꝝ fateri velint / ſimiliterq; reliaui xpiani nibil habẽt cur d calixto

murmurare poſſint.niſi ꝙ eũ põtiſicẽ tradidit nobis de? quo digni ñ fuimꝰ. Neq;
em̃ huiꝰ ſanctiſſimi ßcs moꝛes plebi ſue cõſoꝛmes exiſtut: qui cũ diuinã in ter/
ri is potiꝰdebuit pᷣfici qꝙᷓ; hoibus Mihil pius pater quod ſuum ẽ
rit.cogitatus ſuos oẽs iactauit in dño.honoꝛẽ vpᷣi ſaluatoꝛis nr̃i:deſonſioneʒ fi-
lei: xecus eccleſie: ſalutẽ plebis toto conatu:toto ſtudio:tota mẽte ꝑquirit. Niſi
fuiſſet exacta ipſiꝰſolercia ⁊ incredibilis ad cõe bonũ iã thurcoꝝ fenitas nõ hũga
riã modo ꝓtriuiſſet:ſed iſ̃am quoq; alemaniꝗ infeſtis arinis petẽs:xpianis om/
nibus terroꝛẽ ſimul aclaboꝛẽ in cuſſiſſet. Nã ſi victi apud hungariã ⁊ ꝓſtrati ſũt
masgni thurcoꝝ exercitus:non eſt cui poſt deum alteri gratias q; calixto xpᷣiani de
beant. Ipſe em̃ ſolus fuit qui toꝛpentibus acpene doꝛmientibꝰ xpᷣiani oꝛbis pꝛin
cipibꝰ legatũ in bungariã miſit hungaros cũ thurcis induciaruʒ federa queretes
probibuit:labentes animos erexit: copias ↄgregauit:bellũq; illud cõmittere ſua/
ſit: in quo pꝛimum etate noſtra thurcoꝝ dñs turpiſſine fugere viſus eſt: ⁊ ſalus

xiano popule parta. Lacemus que geſta ſunt in oꝛiente ꝑ daſſem aplicã: ⁊ que

in albania ⁊ alijs q;pluribus locis ipſius dñi nr̃i pecunijs ꝓ tutela fidei indies ge
runt᷑. Mihil aliud ſua ſcitas ĩ aio gerit q;ᷓ ſuo tꝑeita inimicos ſalutifere crucis hu
miliare.vt tandẽ vocatꝰa dño creditã ſibi eccleſiã in ſtatu ſecuro ac traqͥllo relin/
quat.Ob quã rẽ neſcimꝰ ꝓfecto qᷣd ſibi velint qͥ tãſanctũ pᷣſulẽ ⁊ tm̃ de cõi vtilita
te ſolicitũ calũniari pᷣſumũt. Nã ꝙ auꝝ a vobis extoꝛqat inig ꝓꝛſus accuſatio.
Mihil em̃ pᷣter ↄſueta iura recipit niſi foꝛtaſſe ſpõte ſua nõnullii claſſeʒ cõtra tbur
cos offerat q̊s pauciſſimos eẽ cõſtat. Atinã tot eẽnt qͥ tãte rei ac neceſſarie opti/-
me ſubuenirẽt, Eccleſiaꝝ electiões canonicas qͥ dicũt a ſua ſcitate ↄtẽni.aut ecde
ſias metropoliticas ſeu catbedraies ĩ alemania reſeruari lõge a veritate recedũt.
Nulla electio reiecta eſt quam conſtitit fuiſſe canonicam pontiſicalis eccleſia in

alecmania nulla reſemuata eſt:ſpeclaliter a dño nr̃o contra concoꝛdata veſtra.nec
eſt eius ꝓpoſitũ neq; fuit hactenquicq; agere.Et q;uis nemo imputare poſſit ſi
ſua ſanctiꝑas dignitates pꝛincipales in collegiatis eccleſijs ſiuę pꝛimas poſt põti
ficales reſeruauerit:neq; em̃ cõcoꝛdata in hoc aduerſant᷑ nõtñ inueniẽt᷑ facile re
ſeruationes beneficioꝝ niſi ꝓ cardinalibus aut aliquibus foꝛtaſſe maximis viris
ab eadẽ ſanctitate emanaſſe. Itaq; neſcimus roed quo oꝛe qua deniq; auda
cia pᷣſumant aliqͥ ſanctiſſimo pᷣſuli noſtro detrapere.tãq; nationi vie oneroſus ex/
iſtat.qui ꝓfecto nõ tantñ nationi biſpanie vnde ſibi oꝛigo eſt: quantũ germanice
affectus eſſe videt᷑:⁊ qui diuinitus nobis datus eſt vt hoc ꝑiculoſo tpe ab infide/
lium incurſione maximeq; thurcoꝝ impetu oꝛthbodoxam xp̃i religionẽ non ſoluz
tueret᷑ ſed etiã eleuaret ⁊ pagaret.Laudamꝰigit᷑ ⁊ omni bonoꝛe dignũ reputam
archiepᷣm mogũtinũ:qui reiectis malignãtiũ inſidijs apud ipᷣm dñm noſtrũ ſan/
ctamq; ſedem aplicã omniũ fideliũ matrẽ atq; magiſtra ꝑmanere decreuit.Facit
qgʒò doctũ qò pꝛudentẽ qò bonũ pᷣlatũ decet:qui peregrinas reſpuens opiniones:
in ſolida ſanete romane eccleſie toctrina:⁊ in ipᷣa xpᷣi petra pedes figit. Yacit mõ
qð fecit duz als eadẽ quererent᷑ que mõ tentant᷑.Hũqᷓ; em eugenio ſancte memo
rie ſummo pontifici defuit:q;;uis multi ex germanis in illum deſeuirent.nouit ois
noſter pontifex:eiuſq; ꝓbitati miro mõ afficit᷑.nec vnq; eius nois abſq; ſingula/
rilaude meminit:ita vt certiſſimi ſumꝰnñqꝙᷓ ipſiꝰpetitiones in cõſpectu buiꝰpꝛeſu
lis vanas foꝛe:que digne audiri videãt᷑.Ceterũ að ſecũdo loco ſecretariꝰ antedi
ctus expoſuit:nobis alienũ viſuʒ eſt ꝙ ex viro docto ex iuris interprete ⁊ magnis
verſato cauſis pꝛodire debet:nouiſti em ro manũ pᷣſulẽ vnicũ eẽ pꝛincipẽ cui oẽs
obedire tenent᷑:petri ⁊ pauli locũ tenere qni ſedet in aplico thꝛono:xpᷣi vicarius ẽ
qui romane preſidet vꝛbi.nõ eſt igit᷑ cur ſe cuipiã intelligentie nominę vel federis
obliget neq; ſubditoꝝ eſt cum dñis ſuis federa querere: nec tñ foꝛtaſſe ita loque/
ris vt romanoꝝ pꝛeſulem ex intelligentia keras obligare qd noſti quantuʒ iura
ꝓmittant. Sed aduertimus que petis intelligentie iã magna pꝛofecto ⁊ que nos
aliquantulũ de tua cõꝑulerint admirari. Scimus quia cum amico oĩa confiden/
teragis. Idem ⁊ nos facimus. Atimur reſpondendo ea fiducia qua tu interro/
gando es vſus. Equideʒ indigna putauimus què nomine archiepᷣi peterent᷑.nec
arbitramur eos bene agere qui archiepo ea petenda ſuadent:q;uis nec ſue men-/
ti que ſenſ modeſtiſſima fuit talia credimꝰeẽ ꝑſuaſa.Sue nãq; dignationi id ſa
tis eſſe debet vt anteceſſoꝛibus ſuis equalis exiſtat. Neq; illa querit que ante cen
tum annos nullus obtinuit archbiepᷣs. Rectũ ⁊ laudabile fuit poſitũ eius: ſi neq;
romanũ pontiſicem minoꝛẽ nec ſe maioꝛẽ ſuis anteceſſoꝛibus eſſe velit. Illud qʒ
attente cõſiderabit quiſquis eccdleſie moguntinc pꝛefuerit vt neq; romana ſedes
conculcet᷑ aut quouis modo damnet᷑.Certum eſt eniʒ quia languente capite ne/
ueunt mẽbꝛa conſiſtere:neq; poſſunt riuuli non areſcere fonteiſccato. Salus ec
eſiarũ omniũ pꝛofecto ex romgne ſedis pꝛecellentia ⁊ ſumma auctoꝛitate depẽ
det.Quibus ex rebus nõ eſſemus auſi ea quoquo mõ aperire dño noſtro que no/
bis pꝛo intelligentia oontrabenda ſignificaſti. Sunt enim eneruatiua apoſtolici
ſiuris ⁊ non minus pꝛofecto pꝛeiudicij pꝛe ſe ferentia.Et illa pꝛeſertim que de con
ſirmationibus pontificaliũ eccleſiarũ attigiſti: non ignoꝛas vt credimus qualis
ſit ivpſe dominus noſter:quanta eſt in eo circũſpectio.quanta omnium rerum no/
ticia: quanta grauitas atq; conſtantia.Etſi enim omnes laudandi ſunt quos no-
uimus romani pꝛeſules:bunc tamen omnibus pꝛeferendum putamus.qui cum
vite mundiſime ſit ⁊ omnia gerat cõmendatione digna:tum vo bis conditioni/
bus pꝛeditus eſt vt falli non queat.Eſt enim etate grandeuus. Aerſatus eſt in ar
duis ⁊ magnis negocijs. Doctrina ea pꝛefulget cui ſimilis nemo eſt qui audierit
in antece ſſoꝛe fuiffe. Itaqʒ nõ facile decipiẽdus qui tum multa ꝑ etatẽ viderit: tũ
cõſcientie lumen cum reruũ magnarũ experientia cõiunxerit.Rideret nos ſua ſan
ctitas ſiquid ei pᷣponeremꝰdoctiſſimis eius auribꝰquoquo modo indignuʒ:atq;

——

— —— — —— — WG

„

—— — ☛ S

ob hanc cãm nõ preſumpſimus ea ſibi referre que tuo nominc xpoſita ſũt.Neq;

em̃ ſua pietas eos ꝓbare ſolet qͥ res minus iuſtas ſibi pꝛeponũt. Herũ vt ad gra

uamina nationis vr̃e redeamꝰ:ſi quid eſt qdð emẽdatione egeat laudamus id ſan
ctiſſimo dño nr̃o ſignificari. Nec dubitamꝰ? quin ſua ſcitas debito modo ꝓuideat
Fllud aũt nobis exploꝛatiſſimũ eſt.archiepᷣm.ſ.pᷣfatũ in optima reputatiõe apꝭ
anctiſſimũ dñm nrm eſſe:fauoꝛẽq; ſibi ⁊ opoꝛtunũ pꝛeſidiũ ab eo nũqᷓ; defuturũ
Certo ſcimus aduerſus oẽs qui ſibi moleſti fucrint:qꝙ ſi eoꝝ oꝛatores huc vene/

rint reopient᷑ ꝓfecto benigne ⁊ humaniter tractabunt᷑.nec duras inueniẽt apo⸗

ſtolicas aures in his que cõceſſu ignn petierint. Qð vo dicis ſereniſſimũ impꝑa/
toꝛẽ ⁊ iᷣm archiepᷣm ſi ſe cᷓ ſancta ſede aplica intellex erit facile impedituros ad/
uerſantiã machinamẽta. Id quidẽ credimꝰ⁊ ita factũ eſſe nouimus in ſuꝑioꝛibꝰ
annis.At cũ imꝑatoꝛ pꝛefatus cũ ſanctiſſimo dño nr̃o vnanimis ſit: nec vnqᷓ; ab
huiꝰſancte ſedis deuotione declinauerit:curandũ eſt vt ipe archiepᷣs idem agat.
In qua re cũ multa tua cõſilia poſſint:rogamus vt in hoc tuos intendas neruos

veliſq; doctrine tue nomẽ i defendẽda romãe ecchie auctoꝛitate potiꝰqᷓ; impugnã

da daꝝ facẽ.ſic em̃ ⁊ mogũtine ecdlie recte cõſules:⁊ tibi ⁊ tuis amicis vtilitates
creſcẽt ⁊ aceumulabũt᷑ honoꝛes:atũ rome.xij.l.octobꝛis.Anno.M.ccccl vu.

aeisſf EPiſiola. ccciiij.

Alẽxtus epᷣs ſeruus ſeruorum dei. Dilecto YJohanni filio cardinali ſancti

angeli. S.⁊.a.b.Ex litteris que de partibus auſtrie ad curiam noſtram in/

dies deferunt᷑:intelligimus dilectionem tuam cã littere ille ſcriberent᷑ ad/

buc fuiſſein hungaria:de qua re plurimũ adnurati ſumus:cũ iam pꝛidem tibi ſcri

pſimus vt ad partes alemanie te conferres:eam diſcoꝛdiã pꝛo tua facultate ſeda

turum:que inter chariſſimos filios noſtros fredericuim romanoꝝ imꝑeratorem:
⁊ ladiſlaum hungarie ⁊ bobemie regem verſat᷑:que quantũ periculoſa ſit ⁊ quã/
tũ reipublice chriſtiane damnoſa pꝛo tua ſingulari pꝛudentia nõ ignoꝛas. MHeſci/
mus que te res tamdiu retardauerit: cum non lateat non minꝰ vtile foꝛe dictos
pꝛincipes adinuicem reconciliare qᷓ; tburcoꝝ pernicioſis obuiare conatibus. Si
quidem noxioꝛa multũ ſunt inteſtina bella qᷓ; externa:⁊ fruſtra bis qui foꝛis ſunt
reſiſtimus ſi alijs qui intus ſunt vulneramur. Itaq; voluiſſemus te q;pꝛimũ re/
cepiſti litteras noſtras ad imꝑatoꝛẽ ⁊ regẽ pᷣfatos iter arripuiſſe.quod oeuidẽ fuiſ⸗
ſet noſtro iudicio expeditiſſimũ.Aerũ cum nouiſſime nobis relatũ ſit dictum hũ
garie ac bobemie regem circa feſtum ſancti martini pxime futurũ decreuiſſe bo/
bhemiã petere:vt ſibi ſponſam ſuam chariſſimi filij noſtri karoli regis francie na/
tam cõduci faciat:⁊ cũ eadẽ ibidem ſolẽnes nuptias celebꝛet:pꝛo qua iam fertur
oꝛatoꝛes miſiſſe. Cõmittimus tibi ⁊ harũ ſerie mandamꝰ:vt omnibus alijs poſt
babitis ad ipſum regem q;celcrrime te cõferas:eiuſq; nuptias tam ſui qᷓ; dicti re
gis francie cõſideratione nr̃o ⁊ apoſtolice ſedis noſe vt dignũ eſt tua pᷣſentia ho/

noꝛes.Erũt em̃ vt fama eſt he nuptie plunimũ excellentes ac magnifice tã reſpe/
ctu pſonarũ inuicẽ cõtrahentiũ qᷓ; pꝛincipũ qͥ cõuenturi eo dicunt᷑:cũ nõ ſolũ di/

lecti filij nobiles viri bauarie ⁊ ſaxonie:duces marchioneſq; bꝛandeburgeñ.cum

cõiugibus.Etiq̃ chariſſimus filius noſter caſimirus rex polonie:ſimulq; conſoꝛs
eius regina earũdem nuptiarũ celebꝛationi aſferant᷑ interfuturi.Conſideramus
autem ꝙ in tantoꝛum conuentu principum multa tractabunt᷑:in quibus erit tua

pꝛeſentia nedum vtilis ſed etiam neceſſaria:per quos religio noſtra contra thur⸗

coꝛum impetus defendat᷑ commode tractare.Et cum ſint ibi nõnulli male de fi⸗
ge catholica ſentientes eoꝛum malitia ne quid in tanta cõgregatione nocere poſ⸗

ſit opoꝛtune obuiabis.Quibus ex rebus neceſſe eſt vt eidẽ cõgregationi pꝛoꝛſus
intereſſe cures:⁊ ita nos dilectioni tue irerum atq; iterum cõmittimus ⁊ mãda/

mus:reſponſum tuuʒ ſuper his q;celerrimũ cxpectantes: atũ rome die pꝛima

octobꝛis. Der eneam dictsta.

Horeatguj Yedeter Epiſtola. ccclüiij.

nuptias regis adire.
Meas cardinalis ſenenſis Jobãni cardinali ſancti angeli. S. p.d. Cogno

*

——

rem qᷓ;uis nõ puto neceffariũ dignationẽ tuã adhoꝛtari vt ꝙcelertime eo ſe con
ferat:quia tamẽ eius rei vtilitatẽ nõ ſolũ animo ꝑcipio ſed manibꝰ quodãmodo
vtita loquar palpare videoꝛ:nõ poſſum facere quin tãq; ſeruitoꝛ ⁊ filius tuus eaz
ſcribã que bonoꝛẽ tuũ cõcernere aĩaduerto. Sane quis pietas dñi noſtri id iugdi
ciũ de tua dignatione faciat. qauod de viro pꝛudẽtiſſimo ⁊ optimo habendum eſt:

qᷓ;uiſq; oia que ꝑ te facta ſunt miro modo cõmendet. Illud tamẽ plurimũ adini/
rat᷑ ꝙ diſſidentibus inter ſe ſereniſſimis paincipibromanoꝝimpatoze ⁊hunga/⸗
rie rege nõ ſtatim te ad ſedandas eoꝝ diſcoꝛdias ſepoſitis alijs negocijs ppara/
uiſti. cñ certũ ſit illis inter ſe ctendẽtibꝰ nõ ſolũ nobilẽ illꝗ auſtrie ꝓuinciã ↄtur/
bari: ſed etiã thurcis visã pꝛeberi qua faciliꝰad xpianitatis inuaſionẽ ꝓꝛũpere poſ
ſint. Nidet᷑ igit᷑ mibi admodũ expediens ꝙ tua dignitas ad pᷣfatas nuptias iter

ſuñ acceieret.que vt extimat᷑ mẽſe ianuario aut tardius febꝛuario celebꝛabunf.

Erit conuẽtus ille celeberrimꝰ in quo duo reges ⁊ tot pꝛincipes cõparebunt. Mõ
dubito quin magna ibi tractent᷑:⁊ vt arbitroꝛ quin pꝛincipaliter agitabu nt᷑ in co
loco negocia.naq; cũ lites imꝑatoꝛis ⁊ regis nõdum compoſite ſint: erit cura illo
rũ pꝛincipum in pꝛimis illas ſedare. Inter polonie regem ⁊ fratres ſancte marie
