nũc quidẽ cum bis lr̃as noſtras babebis:quas regie manſuetudini noſtro nomie
xeſtituas.Eiq; nos ⁊ cõmendes ſimul ⁊ des:nã mancipij loco nos ſemꝑ babebit

e Spiſtola. cclriiij.

Epiſtola. cclxv.

jt nos lre tue:multũ em̃ ſalis ſillis multũ beniuolẽtie ad nos oñdi᷑ J

nepoti tuo nobili ⁊ modeſtiſſimo viro quotiẽs ab eo requiſiti fuerimus nũqᷓ; de

crimus nec minus in eis curioſi erimus qᷓᷓ tuipſe. Aale optime.Ex vꝛbe romana

die.xxv. Marcu.Anno.M.cccclvij.

apreſngio ora Clie .² Epiſtola. cclxvj. .

Neas cardinalis ſenenſis Alphonſo aragonũ cecilie regi.S.p.d. Si ma
ieſtati tue rarius ſcribo.nibil obſecro vel negligẽtie vel aduerſe volũtati
aAforibat᷑. Cupio ſiquidẽ frequentes ir̃as meas in manus tuas dari.nãꝗ ſie
dotẽtiſſime mẽoꝛiã mei tua maſuetudo tenatiꝰ op ſe bꝛet. Aeꝝ mo aus Hiar⸗

bere vellem nõ occurrit:que occurrit bãc ſcribere nolo:neq; em̃ tutũ eſt oĩia man
dare lr̃is ⁊ hoc pꝛeſertim tꝑe quo nec qui via recta incedũt careant ſuſpitioneę.Ce
terũ ꝗᷓ hac in curia gerunt᷑ ſũt q;plures qui tue ſublimitati ea cõſcribũt.Et nõnul
li quidem multo plura ⁊ ſecretiora q; ego nouerũt.De germania tantũ eſt ſic ar/
bitroꝛ ꝙ emulante nullo ſignificare poſſum. Curabo igit᷑ quotiẽs illis ex regioni
bus ad me aliqua referant᷑ nota digna:ne ꝑ me tuã maieſtatẽ lateat: nũc vᷣo que
habeam paucis explicabo.Alricũ cilie comitẽ apud albãgrecam quã vocant alij
albam occiſum:iam pꝛidẽ accepiſti hoc oppidũ noſtri belgradum vocitant:apud
veteres taurinũ dictũ inuenio.qui fauum flumen miſceri danubio apud thauri⸗
num tradunt. In quo loco nuncbelgradũ iacere conſtat.Occiſoꝛem comitis nõ
eſt ambiguũ ladiſlaum fuiſſe filiũ iobannis humatis:eius qui ſepe thurcos debel
lauit.Et bocanno ſuꝑbis machometis apud eundẽ locum confregit.Creditũ eſt
nõ minus filiũ ꝓfuiſie reipublice xpᷣiane in occiſione comitis q; patrẽ in pꝛofliga
tione machomeꝑ: cũ machometes ⁊ comes boſtes religiõis eſſent. Ille exteruꝰ
iſte domeſticus. Memoꝛabilis hic annus eſt quo thurci debellati ſũt ⁊ magnus
comes magni resis gubernatoꝛ obtruncatus eſt. Cometes qui viſus boc anno
eſt: opiniomi que de ſe fuit abunde ſatiſfecit. Apud thaurinũ naq; qᷓ dicta ſunt be
trauit.errã in regno tuo ſupꝛa auditũ antea ſic hoꝛꝛibiliter mouit. Impletiſq;
ciuitatibꝰſeditiones excitauit.maxime apud ſenam vꝛbẽ.vnde nõ parua ciuium
ꝑs excluſa eſt. Peſtis multis in locis bachata magnã ꝓpli partẽ ⁊pᷣſertiʒ i hun
garia deleuit.Caritas annone nõ italiã modo ſed germania gec ⁊ oꝛientis plu
rnimas regiones afflixit. Sed maioꝛa ſunt q̃ aſtrozʒu periti vel vates timẽda pꝛedi
cant. Quos vt deus ipſe mẽdaces arguat optanduʒ eſt. Sed vt ad germaniã re-/
deam:moꝛte comitis apud auſtriã cognita:nõ parua de bereditate eiug cõtrouer
ſia ſuboꝛta eſt. Que fuerũt illibona ſub coꝛona hungarie ad rese Ladiſlauʒ ſine
cõtentione ꝑtinent.Que ſub imꝑio iacent multi ſibi ꝑtinere aſferũt: alij ab inte/
ſtato:alij ex teſtamẽto heredes ſe dictitantes:vt albertꝰ⁊ ſigimmũdus auſtrie du/
ces:tuin michael comes madeburgeñ.⁊ vlrice comitis georicie fili?ꝰ.Sed potiffi
mũ ius ad imꝑatoꝛẽ ſpectare viſum eſt.Conciliũ pᷣlatoꝝ baronũq; ⁊ cuitatũ ſti⸗
rie carinthie camioleq; ⁊ marcbie ſclauonitę haberi placuit apud gretʒiũ baioꝛ2
ricum. In eo auditi ſunt oẽs qui comitis cilienſis bereditatẽ ad ſe dixerunt perti
nere. Deniq;ʒ diffinitũ eſt oppida caſtella arceſq; que comitis cilie ſub imꝑio fuiſ-
ſent immanu impatoꝛis tradi. cum ſi qs ius in illis ſibi cpetere vixerit ab eo pe
tẽdũ eẽ:atq; boc pacto pᷣfecti vꝛbiũ locoꝛũq; quoꝛũcũq; poſſeſſionẽ imꝑatoꝛitra/
didere. Ita multomelioꝛ hodie ceſaris cõditio eſt qᷓ; pꝛidẽ fuit:qñ nõ ſolũ ab ho/
ſteliberatus eſt peſſimo:ſed ⁊ que fuerunt illi vires ſibi acceſſerũt.Hec volui ſcri
bere ſerenitati tue:baud ignarus cũcta ei eſſe gratiſſima que ad gloꝛiã ceſaree ma
ieſt atis cedunt. Impatrix ipſa auguſta optimę valet. De apparatu ↄtra tburcos
in hungaria cũ nibil certi habeq nibil ſcribo. Sanctiſſimtamen dominus noſter
⁊ germanos ⁊ bungaros nunc litteris ⁊ nunc nuncijs excitare atq; vrgere conat̃
Nihi nõ magna ſpes fuerit niſi videriz celſitudinẽ tus claſſe inſtructa in magne
illius memoꝛande nauis puppe armatã:ſignũ profectionis contra tburcos dare.
Mam reliquis oꝛbis pꝛincipibus:etſi voluntas eſt:nõ adeſt facultas qua greciaʒ
inuadere poſſint. Zue ſublimitati ſi volũtas affuerit nihil xerit:neq; plura mo/
do me tue manſuetudini dedo:a cuius mandatis nunq; diſcedam. Ex roma.vj.
Kkl.Apꝛilis.Anno. M,:ccccl vij. .

RKegi neapolitano etis mendan. . Epiſtola.cclxvij.

Meas cardinalis ſenenſis Jobanni ſoletio clecto bartbinonenſi. S p. d.
Muis raro pñtia tua fruamur: eius tamẽ memoꝛia apud nos pulciſſimꝗ

eſt. quotiẽs eius cõſuetudinis que inter nos neapoli fuit recoꝛdamur: qð

.—
.

ſala⸗
0
bce
Wee
hann

ſet
n

ſuper moꝛte fili.

quidem ſepe contingit:neq; em obliuiſci poſſumus amicitie ſuauiſſime:que ⁊ lu⸗

crũ eſt quod ex neapoli repoꝛtauimus:exiſtimamꝰem̃ magni tuꝗ beniuolentiam

nos eẽ cõſecutos:cupimuſqʒ ea vt ꝓpetua ſit quis nõ aliter credere debeamꝰ: cũ
vera ſit amicitia noſtra ex honeſta couerſatiõe nata.Atmicicia vo que deſinere ho

teſt:vt Hieronymo placet nũqᷓß vera fuit:ſed de hac ſatis.Cupimꝰ nos aliquãdo
regie mãſuetudini comendatos efficias. Sui em̃ nõ minus ſumꝰ? q; illi qͥ ex ara/
gonia vł cathelania nati ſunt:q;uis quoddãa naturale ius eos regie maieſtati ob/
noxios teneat:nos beneficia qᷓ ab eo recepim ꝰ obligauerint. Verũ illoꝝ aliq foꝛ/

taſſe aeſeeeſe nibil regi debere dixerint:nos abſq; ingratitudine quod eſt vi
1

cioꝝ peſfimũ id dicerenõ valem?. Sciat ꝑ te clemẽtia regia nos fateri debitum ⁊
cupidos eſſe id ꝑſoluere etſi obligatio maioꝛ eſt qᷓ; per nos dilui poſſit. Inſuꝑ do
minũ de mõteſio amamꝰardenter qui nobis amiciſſimꝰ fie Kogathu vt illi no
ſtrã opam ad queuis eius beneplacita offeras. Loſtremo ſi quis eſt qd; tui cauſa
efficere valeamus ſcis nos eſſe quibꝰ vti ꝓ voluntate poſſis. Eccleſia bartbino/
neñ.cõfidimus tuã eſſe futurã.Etſi modo aliquid ſubeſt impedimenti:tẽpus oĩa
donat. Aale ex Roma.xxvj. Marcij. M.cccc vij.

NRepꝛebendit cõſolari nolentt

Meas cardinalis ſenenſis Johanni miraballio equiti neapolitano.S. p.
dicit. ſReferunt qͥ ex neapoli adnos veniũt:magnificent ia tuã adbucme⸗
ſtam cſſe ⁊ cõſolationẽ nullã acciꝑe de moꝛteę fili:id nobis moleſtũ eſt.Ro
gamus ne temer affligas:nõ eſt ſuper ea re dolendũ que amiſſa nequit recupera/
ri. Sunt tibi alij filij virtute fama honoꝛe pꝛeſtantes. Iſti tibi in terra ſeruiunt.
In celo ille locum parat:age:cogita:quid eſt huius mundi gloria.Caduca ſunt

omnia que in terris acquirimus:nihil ſtabile:nihil certũ:nemo ſibi hoꝛam vite ꝓ

mittere poteſt: nemo de craſtino babʒ noticiã:ſugit etas:fugit omnis terrena vo
luptas.nibil habemus niſi pꝛeſens ⁊ id momentaneũ eſt. Quid igit᷑ triſtamur ſi
pꝛiuamur momentaneo bono.Dicimus bhec ſapienti viro ⁊ qui iſta optime no/

uit. libet tamẽ dicere homini amico ⁊ bene de nobis merẽti. Pꝛecamur ne dein⸗

ceps in bac re ſcnibere cogamur: quod tũc fiet cũ magnificentiã tuã hylares atq;
iocundaʒ eſſe audiuerimus:alioquin nõ poſſumus tacere.cũ tua meſticia noſtra
ſit moleſtia.Cupimus te indulgere bone valitudini ⁊ viuere animo leto. Sic em̃
æ nos ⁊ reliquos amicos tuos conſolaberis.Albericũ filiũ tuũ optamꝰ bene va/

„

lere.Alexander floꝛentie bene valet vir magni pꝛecij ⁊ verus tuus filius in quo

* .„

tui moꝛes expſſe ſunt. Aale ex roma vie.xxv.Marcij. M.cccclvij.

RMefert grates congratu⸗ LEüEKLrwiſ
latoꝛi rohtononfs ſce. Epiſtola. cclxix.

Meas cardinalis ſenenſis Arbano epᷣo Sabineñ. S. p. d. Ex aladia ad
nos tue ſĩ̃e deuenerũt quibus de noſtra ad cardinalatũ vocationeę cõgra/
tularis:nõ eſt bona erga nos lua charitas. Scimus te nos amaſſe ab eo

tpꝑpe quo wienne ſimul verſati ſumus vſq; hodie abſq; ſimulatione: nec nos minꝰ

te dileximus ⁊ diligimꝰ. Itaq; ſi quid bonoꝛis nobis acceſſit ⁊ tibi aucta dignitas
eſt. quãdo inter amicos veros oia eſſę cõmunia vecet. Zu itaq; deinceps cardi-
nalatũ nobis creditum ⁊ tibi cõmunicatũ pꝛo noſtra inuicem charitate iudicabis
Quod ſperas amplius de nobis:rogamus ex cerebꝛo tuo ꝓcul amoueas:naʒ q;
dedecoꝛi dignitati ſumꝰ. Liberationẽ tuꝗ audiuiſſe pᷣuſq;ᷓ capturã voluptati fuit:
nam ſi pꝛius te captum accepiſſemus nõ caruiſſemus grandi moleſtia.nũc eua/
ſiſſe te periculum dulce eſt ⁊ aliquãdo ſuaue tibi fuerit meminiſſe laboꝛis. Aale
⁊nos ama vt ſoles.Ex roma. t tij

buc euecti ſumus plus eſt qᷓ; meruimus.Et vtinã nos Srarn⸗ auxiliante deo ne

W

Zaudat induſtriã ⁊ nouitates reſcribit. Epiſtola. cclxx.
WWeas cardinalis ſenenſis Roderico cardinali ſancti Micolai. S. p. dicit
Quod nihil tuarũᷣ lrarũ iampꝛidem acceperim:cm eſſe arbitroꝛ ingẽtes
ac grauiſſimas occupationes tuas ⁊illarũ terrarũ ꝑiculs.Ego tñ gaudeo

c in aduerſis ⁊ arduis rebus tua virtus elucet.nã qui ex agro piceno venit: tua

cura:diligentia:ſtudio:⁊ ſingulariſſimo ingenio ex grauiſſimo diſcrimine ſeruatã
ꝓuinciã aiunt. In ſenatu aplico magnifice ſummi ſacerdotis verbis tua digna⸗
ho commendata eſt. Senatus ſes e omnis ſe obnoxiũ pꝛobitati tue fatet᷑ cuʒ tua
opera ciuitas eſculana ſaluata ſit:qua perdita:nõ marchia ſolũ ſed omne patri/
moniũ beati Petri ibat peſſum. Perge igit᷑ incũbe cõmuni cure:intende neruos

ꝙ coſeruatione rerũ eccleſiaſticaru vt facis.Hinc em̃ gloꝛia binc ſempiternuʒz de⸗

cus.non tue ſolũ dignationi ſed vniuerſe burgioꝛũ familie redundabit. Dꝛotho/
notarius tuus allocutus meeſt tuãq; erga me charitatẽ mibi quidem notiſimã
conatus eſt amplius atq; amplius incnicare.Sed ita mibi pſuaſus eſt amoꝛ tuꝰ

vt ꝑſuaderi magis nõ poſſit: ait ille cupere dignationẽ tuã huc reuerti.vtinam id

detur ⁊ q;celeriꝰ. Etenim vtiliſſimus eſſet reditus tuus.Cõſolareris grandeuuʒ
illũ ſummũ pontificẽ patruum tuũ:qui aſſiduis curis intentus nullum babet le/

uamen. Pꝛeſentia aut tua in primis letificaret eñ:neq; em̃ ſine dulcedine quadã
mæétis ⁊ anime:ſuo ſanguine ſanguis beret. Exinde partez curarũ ſuſciperes nec

oꝓpoꝛteret illũ omnia ſolũ ſubire onera.una qͥ vniuerſa tuo aduentu exultaret
babẽs hoiem ad quẽ poſſet vꝛgẽtę neceſſitate recurrere:nã modo multi fruſtrant
nõ valentes aditũ habere põtiſicis: q;uis audientie die nocteqʒ; ſua ſanctitas ſi-
ne intermiſſione intẽta eſt. Meſcio auid deliberabit᷑ de tuo reditu. Ego quidem ſi
id in eã rẽ potero nõ ero deſes. Scripſerã vſq; huc cuʒ tuę nibil lre reddite ſunt
eloquio plene ſuauiſſimo. Mirabar pꝛius nõ te ſcribere:nũc demiror in tanta re
rũ mole qua pꝛemeris id ocij fuiſſeyt ad me dare lr̃as potueris.Sed nihil ẽ amã
ti difficile. Omnia vincit amↄꝛ:nullus grauis laboꝛqͥ nõ leuiſſimꝰei videat᷑ qͥ ex

amoꝛe opat᷑. Intelligo igit᷑ eſſe nõ vanã opinionẽ meã qͥ me amari a te arbitroꝛ

2Z mihipſi ꝓꝛſus ſuadeo:ſed d hoc foꝛtaſſe nimis inter veros amantes. Queris
ꝗ̃ apia nos nouitates eas reſcribã ⁊ dicã bꝛeuitqð audeo. Jacobus piccininus
ad võtificẽ miſit q̃ ſe purgarẽt in eſculanis inſidijs nihil a ſe pꝓdijſſej. bene re/
ſpõdit id magno regi aragonũ ſuadẽdũ eſſe qui eiꝰ expꝛomiſſoꝛ fuit. Sũt qui pu/
tat comitẽ iacobũ velud indignabundũ( nã ei ſtipẽdia negata ſũt aliqd noui pa
traturũ incendij.Alij referũt eũ ad maieſtatẽ regiã pfecturũ:ſiue vt ſe expurget
ſiue vt aliqua exquirat in rẽ ſuã. Atcũq;ʒ ſit vigilandũ eſt ne qͥd detrimẽti ager ecͤ⸗
cleſie patiat᷑. Inter comitẽ euerſuʒ ⁊ vꝛſinoꝝ dñm feruet diſcoꝛdia.Cõcoꝛdia ſe
pius agitata in lucem nõ pꝛodijt. Hocte ante hanc diẽ tercia tranſiuerunt copie
comitis euerſi ꝑ hanc vꝛbem deceptis poꝛtarũ cuſtodibus. Dꝛemiſerũt enim qua
luoꝛ viros qui ſe germani tuiilluſtris capitanei famulos dicerent:ſumptis veſti/
hus que fidẽ facerẽt ad moꝛẽ eoꝝ qui capitaneo ſeruiũt:⁊ hi intromiſſi captis cu
ſtodibus ianuas aperuere vehemẽti exercitui comitis euerſi. HMe aũt copię ꝑꝛofe
cte ſunt ad oppidũ cui mõticello nomẽ eſt illud cũ arce ferunt᷑ occupaſſe. Mõ ha⸗/
bemus rem comꝑtã.Sepe em̃ plura referunt᷑ in bac vꝛbe que ab ipſo vero ꝓcul

ſunt.Et id quidẽ viciũ late patet apud oẽs gentes.De thurcis bec ferunt diſpo/

tus raſcie ſenioꝛ moꝛtẽ obijt:filij eius ad thurcos defecere:thurci magnss parant
copias rurſus hungariã inuaſuri. In hungaria nõ eſt paratus exercitus:nec au/
xilia expectant᷑ ex alemanis ꝗᷣ cito illuc pergere poſſint. In gallia ⁊ ſuꝑ rbodanũ
triremes fiunt bꝛeuiq; armãde credunt᷑ vt in tburcos eant. Rex poꝛtugalie n ꝓ
poſito ꝑſeuerat:neſcio tamẽ quid facturus ſit vbi viderit paucos ſecũ pꝛincipes
Nuros. Oyjs noſter ꝓ ſuo moꝛe feruet deſiderio exterminãdi machometicã ſuꝑ/

—— —

ns
eninus
a⸗
uen/
i
er
ii⸗
oee
n
n
tisa
oeſe

nho/.
Nant
/
anu

ſpes
o/

cella

Ritionẽ: ? que ab eo peydent ſumina cura pſequit᷑. De benelicije ſum cunioſus7

tibi ⁊ mibi cõſulã. Sed decipimur ⁊ fallimur faiſis rumoꝛibus. Mis qͥ nup apug
nurembergã obiſſſe ferebat: ꝓximis diebbic fuit ⁊ meci pꝛanſus fuit. Similiter
⁊tulleñ.eps qui apud nouã ciuitatẽ auſtrie defunctus vita affirmabat᷑. ad ducẽ

burgundie incolumis redijt. Ero tñ attentus ſi quid vacet iſ. ed tua dignatio bʒ

epeinn pehraror dñm noſtrũ ſanctiſſimũ.Et puto iã tibi aliqua monaſteria cõ
mendãda eſie ꝑ curatoꝛẽ cuiuſdã ꝓthonotarij de monte ferrato ad quãdam ab/⸗
batiam ditiſſimã. Spero etiã cũ rege aragonũ ſi vera ſint aue ferunt᷑ concoꝛdia
fiet dignationi tue admoduʒ vtilis. Hec plura modo.Cõmendo me dignationi

gue cui cupio cõplacere omnitꝑe.Ex roma die. j.apꝛilis.M. cccclvij.

Refert ſummũ pontificẽ bene valeee. Epiſtola cel 1X.
IMHeas cardinalis ſenenſis Johãni cardinali ſancti angeli. S. p.d. Muis
nihil modo ſcriptione dignũ offerat᷑. ne tñ ſine meis lr̃is ad te nuncij ex 5
loco ptingant: ſcribã p auca exbis que apud nos agunt᷑. Summus ſacer
dos coꝛpe ⁊ mente ita valet vt ante cõplures annos. Animus illi ad extermina/
tionẽ machometice ſecte magnus eſt ⁊ ardes. NHibil ab eo ptermittit ex his aue
ſuo arbitrio pendent. Acinã pꝛincipes eius deſiderio ſatiſfacerent. Sed qid ger⸗
mani: galli:Piſpani:pungan: poloni: faciat tu melius q; ego nouiſti.italia ipa pa
ce fruit duob tin in locis fremũt: apud genua liguris caput. Et circa no nten co
mitẽ euerſui ⁊ familiã vꝛſinoꝝ.Queęſita cõcoꝛdia noncũ eſt inuenta. BGuũmitñ
pontificis ſa pientia hanc rẽ optimo ſedabit termino. Comes iacobus piccininꝰ

bis diebus delatus eſt ad põtificem tqᷓ; eſculũ furto voluerit occupare. JIs ſeſe

multis argumẽtis purgat nondũ tñ põtifici fidẽ fecit. Limoꝛ eſt ne quies italica
turbet᷑:nimis em̃ diu quieuimus:⁊ a nr̃o moꝛe pꝛocui fuimꝰ. Hec eſt italia.Cu/
pio dignationi tue ita bene eſſe vt cupis.Scio durũ eſſe ꝓuinciã tuã neq; aliud
ab initio putaui:nunq; iudicio meo res hungarica bene a thurcis defendet᷑ niſi ⁊
imꝑatoꝛ vnũ ſapiat.Pereant qui diſcidij ſunt auctoꝛes.Hec volui ſcripſiſſe. Na
le optime ex vꝛbe ro.ł.aprilis.Anno.M.cccclvi·

Suaget regem bobemie ꝑoſtulare vt c⸗ tiſ . ,
riõſuus ecclie pꝛagen. eps piciat. Epiſtola. cclxxij.
Meas cardinalis ſenenſis Micolao liſcio volaterano. S. p. d. Soripſimꝰ
ad te iampꝛidem. Itidẽ pꝛocopio cancellario de re bobemica:exinde ſpe/
rauimus non nibil in eo negocio fieri poſſe:nibil audiuimus. Miramur
æferemus moleſto animo tot nos incaſſum ſubijſſe laboꝛes: perijſſeqʒ ſalutife-
rum ⁊ neceſfariũ opus.oꝛtaſſeita deo placitũ eſt.ide pꝛagen.eccleſia:multi ſer
mones babiti ſunt: admittenteqʒ; roꝛatu noſtro cauſa comiſſa fuit cardinali ſan⸗
cti Marci:vt plebi bobemice datarius pape pꝛeficeret᷑ epiſcopus. Et ille qu idẽ
vir bonus 1 doctus ⁊ quẽ dignũ hoc honoꝛe putamus:nobis tamen nõ eſt viſu⸗
ad talẽ eccleſiam quẽqᷓ; ꝓmou eri niſi cõſulto rege. Ideoq; quoad potuimꝰdiffer
ri ꝓmotionẽ conati ſumus.Lu bec procopio dicito ⁊ curato vt reſponſum ba-
beamus:vellemus regia ſublimitas pꝛo ipſo cacellario inſtaret. Arbitramur em̃
non fruſtra conaret᷑: Que nobis de comite alie ſcripſiſti cognouimus ⁊ cõmuni
cauimus non ſine tua laude. DPlurimum optamus ſepe ad nos ſcribas ⁊ uihil ſub
ticeas de tburcis ⁊ de rebus alijs cognitiõe dignis. Apud nos timoꝛ helli eſt futu
ri. Credimus tamen ſummi pꝛeſulis ſapientia obuiam ibit. Rogamus pꝛocopiũ
regie maieſtati nos emciat commendatos. Tu vo reuerediſſimis dominis Stri
goneñ.cardinali ⁊ varadienſi epiſcopo comm endabis.Ex vꝛbe roma.kł. Apꝛilis

Anno dñi. M. cccclvij.
t iin

Admonct cõmiſſa diligenter exequi. Epiſtola. cclxx ij.

Meas cardinalis ſenenſis Henrico ſenftleben. S. p.d. Credimꝰ te ad cu-
riã ceſaris incolumẽ pueniſſeę. Idq; cupimus. Rogamꝰ igit᷑ imperatoꝛie
maieſtati nos cõmẽdatos efficias. Ceſar enim eſt quẽ in terra vnice coli/
mus.⁊ illi pꝛe ceteris qui viuãt obligati ſumus:loquere ſecũ de rebꝰcomiſſis dili
gentie tue. Maxime aũt hoꝛteris ſus excellentiã ad bellũ cõtra thurcos gerẽdũ
Excitandoſq; germanie populos qm̃ ipſe pꝛimꝰ eſt quẽ xpᷣiani reſi piciũt. Hic em̃
rumoꝛ eſt nõ ſine auctoꝛe certo:magnas apparere copias thurcoꝝ dñm vt rur/
ſus hungariam inuadat. Quod niſi theutones pᷣſidio fuerint: actuʒ de regno illo
nõ dubitat᷑. Hec agito cũ reuerẽdiſſimo patrenr̃o epo Gurcẽſi ⁊ ſingulariſſimo
amico pꝛepoſito friſingenſi quos noſtro nomine iube beneualere. ſRem varinien
ſem curabis ꝓ tua pꝛudẽtia expedire:neſcimꝰ quomodo ad aures pꝛocuratoꝛis
dilata eſt pꝛutenoꝝ:ille tamẽ nõ oſtendit ſe credere:moꝛa piculoſa eſt. Nos ſi dif/
ficultas eet in reſeruatione tere quia in cardinalatu ſumꝰ offerimus apoſtoli
cas lſas obtin ere quibus reſeruatio auferat᷑:quẽadmodũ ⁊ plures alij fecere car
dinales in gallia ⁊ alemania. Reliqua cõmittimus pꝛudentietue. Aale optime.
Ex roma.iiij.Apꝛilis.M).cccclvij. L

Offert opam fuã quoad pꝛot. Epiſtola.cclxxiiij.

Meas cardinalis ſenenſis Alrico epᷣo gurceñ.S.p.dð. Que ſũt apudnos
nouitates ſcribimus ceſari: nõ repetimus que illis in lfis videbis. Dꝛcca
mur nos ceſareo culmini cõmendes:eiq; contra tburcos expeditionẽ ſua/
deas. Ita em̃ expoſcit xpᷣiane religionis neceſſitas. Dilationẽ a creditoꝛibꝰ tui pᷣ
deceſioꝛis obtinuit henricus ſenftleben ſicut ab eo relatũ tibi nõ ambigimus.Si
ua amplius ſunt ꝗͥ cupias ex nobis.tantũ aderit voluntas quãtũ ſinet poteſtas
imus em̃ nos tibi eſſe obnoxios ⁊ cupimꝰaliquãdo partẽ debiti ꝑſoluere.Aa⸗

7 . .

le ex roma die.iiij.apꝛilis.Anno dñi.M.cccclvſ. è
Detit ceſarẽ induci ad bellũ ↄtra thurcos. Epiſtola. ccxxv.

Neas cardinalis ſenenſis Alrico ridrer. S.p.d. Henricus ſenftleben tuꝰ
noſter apudte eſt: ⁊ que ſunt apud nos ſcitu digna tibi expoſuit. Mõ eſt
ccur fatigemus aures tuas:cñ poſt eius abitũ nihil noui emerſerit ſcitu di⸗
gnũ. Rogamus vt exhoꝛteris ceſarea maieſtatẽ ad bellũ cõtra tburcos. Ita eniʒ
ſuus bonoꝛ ⁊ reipublice xpᷣiane ſalus expoſcit.Nã thurci vt fama nõ vana eſt p/
xima eſtate rurſus hungariã ſunt inuaſuri. Si qua ſunt que cupias ex nobis ſcis
nos eſſe tui amantes ⁊ cupere volũtati tui moꝛẽ gerere. Aelis nos magiſtro ca/
mere cõinendatos facere. Et arthongũ noſtro noie ſaluũ dicere.Ex vꝛbe die.iiij.

.„

apꝛilis.Anno dñi.M.cccclvij. , .
Mouitates italie ſcribit. Epiſtola. cc lx. XVj *
Meas cardinalis ſeneñ. Oiuo frederico imꝑatoꝛi.S.p.d.Que nũc ſcribã
pauca ſunt.fama hic eſt:diſpotũ raſcie ſenioꝛẽ obijſſe moꝛtẽ:filios eius ad
tburcos defeciſſe. Jaq; xpᷣianis inſidiari.ſi ita eſt credimꝰ non latere ma-
ieſtatẽ tuꝗ. Accipio illoꝛũ ſoꝛoꝛẽ eſſe in caſtro cilię que fuit vxoꝛ comitis.Cauẽdũ
eſt ne mulier fraternã labem ſequat᷑. At puto ſublimitatẽ tuam id non negligere
Quia tamen ali⸗
partibus motus eſt futuri belli.Et multa eius rei ſigna ſunt:deus meliꝰconſulat.
Ciuitas ſeneñ.diſcoꝛdijs ciuilibus agitat᷑. Rex aragonũ ſuo more venationibus

qui iuſſerunt me hoc ſcribere:non fuit conſilium vt reticereʒ. In

11„

du⸗
toꝛie
coli⸗/
sdli
eici
iceß
t fur⸗
nolo
ſſino
ninien
ons
ſioff⸗
okoli
ear
mme.

1

dyos

iſig⸗

ſas
6,
g,

*

opam dat:fuitq; ( vt aiũt in periculs ꝓximis diebus ne per apꝛum interficeret
cũ ceodiſſet in quo ſedebat equus.Rex poꝛtugalie venturus cũ claſſe affirmatur
menſe ꝓrimo.quod mihi nõ fit verc ſimile cu necterreſtris ꝑ bungariã paret᷑ ex
ercitus.nec ex italia claſſis alia paranda putet᷑ niſi aplica. Indigemns dei auxilio
ſi bene optamus noſtras res dirigi. Coõmendo metue ſublimitati ad eius manda

„⸗

ta ꝓmptiſſimũ.Ex roma die.iiij.apꝛilis.Anno.M).ccccl vij.

Infoꝛmat amicũ de geſtis in rebꝰ ſuis. Epiſtola. celxxvij.
Meas cardinalis ſeneñ Johanni hinderbach.S.p.d. Ex fratre tuo cre⸗
dqimus te noſſe q hic agunt᷑:nos rẽ tue pᷣpoſiture accepimꝰapud dñm no⸗
ſtrũ: de pᷣbenda ratiſpaneñ.faciemꝰ que poterimꝰ. Sed durus eſt aduerſa
rituus: ⁊ fauoꝛẽ babet cardinalis omereñ.quẽ noſti dñũm eſfe imutabilẽ nos tũ
vt amicũ decet tuas pꝛeces iuuabimꝰ:nouitateſq; apud nos ſũt ſcribimꝰceſarivi
debis lr̃as noſtras:nõ eſt cur laboꝛẽ ſumaminanem. Atinã annus iſte pᷣterito ⁊
detioꝛ ſit ⁊ melioꝛ:mẽdaceſq; vates ⁊ aſtrologos faciat:quoꝝ iudicia raro aliq̃d
boni pᷣſagiũt.nos ea tꝑa optauerimꝰq aduerſa ſint ꝓhᷣarũ ⁊ aſtrologoꝝ indicijs
Cupimus amicos nr̃os iacobũ de lodrano nobilẽ equitẽ.iohannẽ nihili aſtrono⸗
mũ pᷣſtabilẽ nr̃o noie ſaluos dicas. Impꝑatrici aũt auguſte nos humilime cõmen
datos facias:cui parẽ ⁊ volũtarij ⁊ accincti ſumꝰ quoties nobis aliqͥd imꝑauerit
qð in nr̃a fuerit facultate.Aale ex roma die.v. apꝛilis. Vnno.M.cccclvy.

Pꝛeconia regis aragonũ enumerat. Epiſto la. cc lxxviij.

Meas cardinalis ſeneñ. Yohãni ſoletio.S.p.d. Pergrate fuerunt nobis
lIre tue quibꝰponã valituginẽtuã ⁊ animũ tuũ erga nos cũ eſſe qui pꝛius
fuit abunde intelleximꝰ. Illud quoq; nobis iocũdiſſmũ fuit ꝙ regiã ma
ieſtatẽ paruitatis nr̃e memoꝛiã tenere:⁊ nos amare aſſeueras. Mihil eſt eniʒ qd
magis cupiamus q; inter ſeruitores ſuos ewerari⸗ Mouide ipſe rex vnus eſt
nr̃m exoꝛnat ſeculũ. Anꝰaũt inter pꝛincipes doctus eſt. ⁊ terrarũ cultoꝛ:vn?li/
beraliſſimus:vnus in armis ꝑitiſſimus.Anus qui domi belliq; magnus euo nro
videri poſſit. Anus deniq; qͥ religioni indefeſſe Puiat.O ſi animũ ad perdenduʒ
thurcoꝝ ꝑfidiã intenqeret:vt ſepe pfeſſus eſt: nõ modo qͥ nũc viuũt regibꝰ pᷣferẽ
dus erit: ſed oẽs ꝓculdubio antecedat quos pꝛiſca ſecula inclytos comęmoꝛant
viros.Eſt igit᷑ nobis dulciſſimũ cñ tanti regs ſeruitores ſumꝰ⁊ credimuf. Se re
tua nõ minus cupidi ſumus q; tuipſe:imo vel tantomagis quãto tu ꝑp humilita/
tem tuas virtutes extenuas nos per veritatem illas magnificamus. Scimus em̃
que ſunt merita tua que tibi debeant᷑ pꝛemia ⁊ que poffunt tihi dignitates com
mitti. M ſi aliquando vt ſperamus res tua in medium adducet᷑:audient cardi⸗
nales quale de te iudiciũ faciamus. Nullus tamen eſt qui ꝓbitate ac toctrine tue
nõ ſit affectus. Alud ſolũ impedimeto eſt ꝓmotionitue: ꝙ alia negocia non cõ⸗
ponunt᷑.Atq; ita fit vt vtile per inutile vicict᷑ qd leges abboꝝere ſolent. Duta⸗
mus tamẽ his rebus bꝛeui modũ imponi ⁊ honoꝛi tuo coſultũ iri. Suadenduʒ ẽ
ſublimitati regie vt in pꝛomotionibus ecdeſiarũ ea media cõplectat᷑ que tolera
ri poſſunt. Valde aũt cõducit xpᷣiane rei bos duos pꝛincipes eſſe charitate con⸗
iunctos. Et qui diſſidiũ querũt neutrum amat. Audimus libenter que ſcribis de
voluntate regia erga ſenenſes.Alteruʒ vo quod ſubnectis vt ſenenſes:ipſi cauti
ſint neqʒ ſeipſos implicent malis.quibus cũ velint explicare nequeãt:ſalubꝛe cõ⸗
ſilium eſt. Sed nos multũ illi reipablice timemꝰ:tum ꝙ ciuilis diſcoꝛdia populũ
exagitat: tum ꝙ pꝛeſidia querunt qualia fugienda eſſent. Sed ipſi viderint nos
patrie ⁊ ſi bene volumus iũlli tamẽ conſulere non poſſumus.qꝛ nobis non creuit᷑
Cardinalis ſancti angeli ſcribit thurcum pꝛoxima eſtare in hungariã maioꝛi co
natu qᷓ; pꝛius venerit rediturum. MHon eſſe bungaros ad reſiſtendum potentes

—Rð
S

ui ſiexterna babeãt auxilia. Petit daſſem apoſtolicã augeri ⁊ifeſtare maritimas
thurcoꝛuzʒ oꝛas:noſtro iudicio regis opus hoc magis q; pape fuerit: nec ꝑlura
modo. Rogamus ſublimitati regie iterum atq; iterum nos coimmendes.Et do/
minum de monteſia ſingularez amicũ noſtris verbis ſaluere iubeas.Ex roma die

v. Abꝛilis.Anno dñi.M.cccclvij.

Recitat metũ de tburcoꝝ feritate. J Epiſtola. cclxxix.

Meas cardinalis ſenenſis Alpbonſo aragonũ regi cecilieq;. S.p.d. Hac
ipſa die rex incyte ac potentiſſime allate ſunt lr̃e ex hbungaria ſummo po/
Aülfici:oẽmq; curiam cõturbarunt. Referunt enim machometẽ thurcoꝛug
ominum cum foldano egypti:cum caramanno cilicie: cum tarcaro ſcichie inito
federe coactis ingentibus copijs rurſum ad bungariã pꝛopeꝛare albam: q alij
caſtrum belgradum vocant ſummis viribus obſeſurum. Jamqʒʒ iter accepiſſe:
nec dubium eſt quin diebus quindecim cum toto exercitu ante oppidũ ſeſe collo/
cet. Ferunt quoq; iuraſſe eum etiam ſi aſie maioꝛẽ partẽ amiſſam audierit nõ ſeſe
retro abiturum. Hec albenſes legato apoſtolico ſcribunt pleni metu. Quipe q-
bus ſola ſpes de celo eſt:neq; em tãſecuri bomines dei:quin humanum expectãt
auxilin. Incredulũ eſt mortale genung neq; illud ponderat quod ſcriptũ eſt in ſa⸗/

cris eloquijs maledictus homo qui cõfidit in homine. Sed miſera ndũ illis eſt. ſi

femei diuinitus liberati rurſus piet atẽ diuinã temꝑtare verent᷑. Percuſſit de ce⸗

„

lo deus hoc anno thurcos:neq; em̃ humana victoꝛia fuit que apud albam parta
eſt. NHoluit experiri deus quidnã reges agerẽt: ceteriq; xvpᷣiani populi rectoꝛes P/
fligauit boſtes:occidit qui ferocioꝛes videbant᷑. Abſtulit inni merabiles machi⸗/
nas:ſpaciũ dedit quo ſi vellent xpᷣiani poruli ſeſe accingerent: redituroq; thurco
armati occurrerent. Sed quãtomagis indulget deus:tanton egligentioꝛes ſumꝰ

abutentes ocio. Ecce redit bo ſtis nemo eſt gui laboꝛanti hungarie opem ferat

2 vereoꝛ ne bungaria peſſumeat: ⁊ nobile illud regnum hoſtilis gladius euertat.
Quod ſi deus tulerit cadit murus noſtre religionis. vitinere plano per carnos ⁊
foꝛum Julij in italiã thurcoꝛum turme decurrent. Ad bec accedit filioꝛum olim
gubernatoꝛes bungarie captura:qui per regem in arce budenſi depꝛebenſi cuſto/
diunt᷑. Cuũq; bis non parui nominis pꝛelatus intercepiuz eſt Jobannes vara⸗
dieñ. epiſcopus. Feruntq; ⁊ alijs pleriſq; nobilibus inclyta vincula. Incomper
ta eſt adbuc cauſa:ſed vero ſi imile eſt necez comitis cilie hoc peperiſſe. Infelices
chꝛiſtiani quos tanta cecitas exagitat vt nec pꝛemẽtibus hoſtibus domeſtica de⸗
ponant odia. Surgat igitur tua ſerenitas:⁊ quod potuerit huic periculo reme/
ium adbibeat. Ceteri pꝛincipes in tuã ſublimitatè cu ncti fere ontoquent ocn
os:eam ipſam quicquid ęgerit ſecuturi. Neq; eniz rex eſt in oꝛbe chriſti pe
quem plus auctoꝛitatis q;ᷓ apud te ſit:qui regnoꝛn potentia: rei militaris peritia
erxperientia rerum multaꝝ: ⁊ incredibili ſapientia ceteros europe pꝛincipes ante/
cellit. Hec per me ad tuam manſuetudinẽ fide dicta ſint. Datũ rome die ſeptima

Apꝛilis. ).ccccvij. —
Refert noua reg ſcripſiſſe. Epiſtola. cclxxx.
NMeas cardinalis ſenenſis Jobanni ſoletio. S. p. d. Scnbimus aliqua de
thurcis ſublimitati regie:que cupimus ſibi offeras legaſq;. MNiſi enim ipſe
liaboꝛanti chꝛiſtiane religioni opem ferat. id ĩminet diſcrimen ex quo vix
alius liberare non poſſit. Munc opus eſt arte ingenio viribus vti. Mec apud
eum niſi inueniamus vbi perquirenda ſint ignoꝛamꝰ. Aale ex roma die ſeptima
Apꝛilis. M.ccccl vij.

iano apòͤ

— f T

1/

.
m⸗

beo. Ex vꝛbe die. iiij. Julij. Annno.M. cccclvij.

Eguo animo fert foꝛtuneludum. Epiſtola.cclxxxj.

Meas cardinalis ſenenſis Yobanni hinderbach.S.p.d. Ad nos de ſtatu
curie ceſaris nouitas peruenit. Ita ſe humane res habent:nunc iacemus
nnunc in alto ſumus: deo laus qui ceſarem omni periculo liberauit. Dole/
mus vicem gurceñ.epiſcopi noſtri amici optimi: cõmilerati ſumus ⁊ vnguodio
cui non dubitamus admodum nocere diuitias. Facta ſunt hec que fieri potuere
executoriales miſſe littere:: modo nuncius aplicus eo pergit ſacre theologie pꝛo
feſſoꝛ laurencius rauarella:qauem tibi cõmendamus ſi euʒ videris.Ambꝛoſio no
ſtro diximus que miſiſti. Expectabit adbuc aliquantulũ. Etſi moleſiũ fert tãdiu
ſuſpenſum teneri de pꝛepoſito barteſcadeñ.expectabimus quid agas.upimug
ſi quod monaſterioꝝ vacare contigerit id nobis ſignifices vt tandem aliquid cõ
ſequi poſſimus quo leuioꝛ fiat noſtra paupeftas. Fn cauſa pᷣbende tue vexamur

maxime ob dominum zamoꝛeñ.qui tuũ aduerſarium tuet᷑. Juuamus tamen te
quoad poſſumus. Aale ⁊ ſenatuitergeſtino epiſcopoq; ac pꝛepoſito piſini noſtro
nomine ſalutes dicito.Ex vrbe romana die.iiij. Julij.Anno dñi.M.cccclvij.

☛

Mouitates italie. Epiſto. cclx XX ij.

Meas cardinalis ſenenſis Johanni cardinali ſancti angeli.S.p.d.Scri
pſi nuper reuerendiſſime pater ⁊ dmine mi colendiſſime non paucas lit/
teras dignationi tue:neſcio an potuerint ad te penetrare cum audiuerim
⁊te poſtea dimiſſa hungaria boſnam petiuiſſe.nunc pauca ſubijciam ⁊: caſui mea
ſcripta cõmittam:nam que littere tot montes:tot flumina tot barbaras natiões
niſi caſus inopinatus pertranſire iubeat. Scripſiſti mibi de pꝛageñ. eccleſia tuo

moꝛe pauciſſima verba:ſed pꝛeter conſuetudinẽ moꝛdentia. Sicis enim nos bic

omnia bene expedituros: nec dubium eſt quin ſermo tuus ironicus fuerit: non
dicam amplius:etſi opinoꝛ quorſum ea verba tendant me non ignoꝛare.Ego ꝓ

mei animi libertate ſemper aperte cum dignatione tua ſum locutus.Et ita faciã

ſi quando redieris quod deus bꝛeuiſſime concedat cum ſoſpitate ⁊ bonoꝛe.Tũc
ſi quid erit quod mihi velit tua paternitas obijcere: audiam patienter. Et veſ ob
lecta purgabo vel petam veniã:niſi quod pleriq; agunt alta mente arcdanũ tuũ

includere volueris. Etſe hoc ſatis. Nudiui vt dictum eſt de tuo tranſitu:credo fu

iſſe vꝛgentem cauſam. Sed doleo armis plenam eſſe bungariam quibus non in
thurcos ſed in ſeſe barones eius terre depugnent. Illud quoq; moleſtiſimum eſt
ꝙ inter impatoꝛem ⁊ hungarie regem vetuſte contentiones reuireſcũt. Mallem
tua ſtudia huic morbo mederi: ⁊ que ſunt i viſceribus noſtris auferre mala cona
ri potius ꝙ;ᷓ que cutem attingunt.Sed cuncta optime nouit pꝛudentia tua cuiꝰ
iudiciũ nũq; meo poſtpoſuerim. Aenio ad res italicas. Dominus noſter bñ va⸗
let ad cruciatã totis intentus animis.Apud eſculum latrones cum ioſia 2 octa/
uiano arcem munitiſſimaʒ eccleſie occupauere.Legatus adductis eo copijs oẽs
in deditionẽ accepit. Aꝛſini cuʒ comite euerſo contendũt.⁊ colũnenſes qui hacte
nus quieuere:nouiſſime ſe bello miſcuerunt. Rex aragonum cum genuenſibus
bellum gerit.Oe pace nullum verbum. Oux mediolani quieſcit ⁊ Aleneti q́uis
nuper nonnulli ciues in exiliũ acti ſunt:⁊ aliqui manus amiſerint. Senenſes in/
teſtino moꝛbo laboꝛant.piccininus regis hbomo eſt nec putat᷑ hoc anno arma ſũ/
pturus.Ex rheno audiuimus aliqua que non placẽt:neſcio an erunt vera: papa
nuper interrogauit cur non impedires:reſpondi vt ſoleo libere ſuam ſanctitatẽ
cũ eſſet in biſpania:italica negocia curare nõ potuiſſe:tuã rcuerendiſimã pater⸗
nitatẽ in boſna valde a rheno diſtare.Camerarius legatꝰ ouẽtis duos pape ne
potes in vincula cõiecit qui cypꝛum populati fuerant. Que ſcribaʒ glig non ha⸗

4

Pollicet rogatu opam dare. Epiſtola CCxxY h.
Meas cardinalis ſenenſis Illuſtri pᷣncipi ludouico duci bauane.S. p. d.
eddite ſunt nobis littere tue bumanitatis ⁊ beniuolentie plene. quibꝰ
frogas vt illuſtri pꝛincipi ruperto nepoti tuo ad conſequẽdam eccleſiam
atiſpanen. noſtros fauoꝛes impertiamur. Reduciſq; nobis ad memoꝛiain clare
memoꝛie genitoris tui erga nos eharitatẽ: ⁊ tũ illã quo ſimul habuimus in no⸗
na ciuitate conſuetudinẽ. Aidimus libenti animo epiſtolã tuã ⁊ mirati ſumus
ſubſcriptionẽ ꝓpꝛie manus. Scribis enim optime quod eſt in tanto pꝛincipe val
de laudabile. ſ ecoꝛdamur quotiẽs in curia ceſaris ſuaues habuimus ſermones
inſimul ⁊ cũ de lapide inuiſibilitatis inquiſitionẽ faceres. Lenemus menoꝛie in
ditione tua poſſediſſe nos eccleſiam biſpaceñ.⁊ fuiſſe a genitoꝛe tuo benigne tra
catos. Scimus qᷓnobiliſſima eſi indyyta domus bauanie: ⁊ q; illi ſedes apoſtoli
ca tenetur. Intelligis vti confidimus nos non eſſe ingratos.de nepote tuo ſunt
egregia teſtimonia quia tamen cõmiſſarij ſumus in cauſa buius eccleſie ratiſpa/

neñ.non poſſumus aliud dicere niſi ꝙ inuenies nos verã relationẽ feciſſe ⁊ para

tos eſſe nunc ⁊ in futurũ vt tue voluntati moꝛem geramus. Datũ in vꝛbe roma/
na die quinta Julij. NR— „„„.
Mefert bella italie. Epiſtola.cclxxxiiij.
Meas cardinalis ſenẽſis Micolao miſſio vollatriano. S. p. d. Audiuimꝰ
vario relatu inclytũ hungarie regẽ wiennam rediſſe.Et nobis placet pꝛo
3 quiete illius regis vt ſit extra turbinẽ hungarie. Dolemus tamẽ regnum
nlud inter ſe diuiſuzʒ effe:veremurq;ʒ ne xpᷣiani inter diſſentiones thurcis aperiãt
ſianuas. deus melioꝛa permittat. Hos in italia magnis etiam afflictamur malis.
MRex aragonũ cum genuenſibus bello implicitus eſt. Magnam romani agri par
tem vꝛſini ⁊ comes euerſus vaſtant.Seneñ diſcidiũ indies augẽt:nouiq; indies
lues aut plectunt᷑ aut in exilium agunt᷑.nec videmus quo pacto quieſcere poſ-/

fint. Aiunt cancellariñ ad vos ex bobemia redijfſe dicito illi multas noſtro nomi

ne ſalutetz. Qommendamus tibi laurenciũ rouarellam nuncium apoſtolicũ qui
bas tibi reſtituet:non fuit in auſtria pꝛius. ommonito euz atq; inſtruito in agẽ/
dis. Si non eſt dimiſſus epiſcopus varadienñ. pꝛo eo verbum faciet ? litteras af/
fert: quarum nos pꝛomotoꝛes fuimus pꝛo veteri amicitia ⁊ quia innocentem eẽ

confidimus. Aale ex vꝛbe die.iiij. Julij. M.ccccl vij.
Cominendat᷑ nuncius pa/

pe captos redimendos. . Epiſtola.cclxj XX V.
