ꝓnmobis conatus es in magiſtratu tuo illo capitaneatus ꝓpli.repꝛebenſibi
es fuerüm? niſi noſipſos gratos oſtendainꝰ. Sed boc modo pꝛeſtare non
poſſumꝰ.Quippe qͥ nõ vbis ſ̃ rebꝰ redqẽdas eẽ gras nõ ignoꝛamꝰ. At ſi qñ facul
tas ſe obtulerit cognoſces nos tui amãtes eſſe ⁊ accepti bũficij memoꝛes. Munc
non ẽ aliud auod ſcribamꝰ niſi qd ꝓ republica via ceſemꝰ expediẽs apud bunc

„

põtificẽ oꝛatoꝛes vios ↄmoꝛari.Quia mita indies oceurrũt ponderoſa ⁊ veſirꝗ

—

ciuitatẽ tãgentia. Scis qꝛ nõ oĩa nobis licẽt ſ oꝛatoꝛibꝰ vris fideliteraſſſtcmus.

Ex vꝛbe romana die.xxiiij. decembꝛis. M.cccclvij.
Ingignũ officij ſe agnoſcẽs exoꝛa dail. Epiſt ola cx
pꝛo vita que tante dignitati par ſit. bneeem.e

tamus. Heq; ab re quidem.

—

Meas cardinalis ſeneñ. A. bindio ſenẽſi. S. p. ð.Creditnus vt ſcribis pꝛo
motionem noſtrã tibi iocunditati fuiſſe. Ita em̃ expoſcebat vetus amici/
cia noſtra. Mos autem ex bac dignitate neſcimus triſtari an letani dvebea/
tmus. Ham ſublime decus nõ merenti traditum oneri potius q; honoꝛi E. Nenit
in mentem illud apolinis pᷣptũ quo iubet vt noſipſos cognoſcamus. Cõſide/

ramus impfectum noſtrũ. Et dum binc paruitatem noſtra inde altitudinem di
gnit atis adepte metimur hoꝛreſcimus ettrepidamꝰ. Max quãto altioꝛ eſt aſcen

ſus tanto periculoſioꝛ caſus. Inter hectãanxie mẽtis dubia nullũ occurrit no/

vis aliud remediũ niſi ad deũ ipᷣm recurramus. ⁊ ei ſupplicemus vt q̊ dedit hono
rem cipſe còſeruet.⁊ nos eaʒ vitã ducere vonet tante dignitati par ſit. Lu vᷣo
de nobis perſuadeto tibi qm illi erga te ſumus qͥ p fuimꝰ ⁊ amicicie iura incõmi
nuta pᷣuabimus. Aale ⁊ amieos illos nros metropolitanos nfo noie ſaluere iu/
beto. antboniũ panoꝛmitam. matheũ malſeritũ.bartbolom eñ faciũ.matheũ io/⸗

α

bannẽ ⁊ relias qbꝰnos offerto.⁊ dato Ex vꝛbe ro.die.xxviij.decẽb. M. cccclvij.

Amiciciz nõ abſtulit dignitas adepta.s aucta ↄſe é W1It0. CCLrV.⸗
Meas cardinal ſenẽſis Leonardo beneuoleti ſeneñ. S. p. d. Di ⸗
acie noſire detractum arbitraris qm̃ aucti bonoꝛe videmur longe faller.
Nam verã amiciciã nulla dignitas tollit. Sumus q fuimus dum edibꝰ
ſimul peteremus roma. Si potuiſſet adici beniuolentie noſtre aliqd cardinala-

tus noſter pfecto addidiſet. Sʒ plena ã ſũt vaſcula nihil ãpliꝰadmittũt.nos igi⸗

tur erga te idẽ erimꝰ vita comite. Nec de te aliter arbitramur. Oe dño dñico pꝛe

poſito nepotetuo ſumus memoꝛes. Et qͥa bꝛeui ſenis venire nõ poſſumus cogi/
tabim? quõ rem illa h diffiniamꝰ.E muſq; illi fauẽtes qntũ fert etas qᷓ̃ comes
amicicie iſepabilisẽ. Vos viri ſenenſes moꝛe vꝛo pꝓuidi fueritis ſi hac i euria ſe/
dquulo habehitis oꝛatoꝛes. Quibꝰ ⁊ nos magna fide aſſiſtemꝰ. Qalelaurenti no⸗

ſirũ ſube ſaluere. ⁊ nos ſibi offerto ⁊ dominũ galganũ pari modo qꝛ ſcribere non
voſſumus omnibus. Ex roms die. xxix. decembꝛis. M). cccclvij.

Heeodem ⁊ ſeruatum locum pꝛo TLtmiſte f†
ſuo a quentu pollicetur. c⸗ Epiſtola. ccxvj.
Meas cardinalis ſeneñ. Hicolao piſtouenſi dwctoꝛi vtriuſqʒ iuris. S. p. ð.
Mihil nobis ẽ dubij te vtſcribis nr̃a ꝓmotioe letatũ eſſe. Quis em̃ amnic⸗
aunmici honoꝛ? non libenter intuet. Scis quo te loco babemꝰ⁊ quãti te f
cimus.Quid ni ergo leteris nos auctos dignitati eſſe. Cum ⁊ tu vna creueris.ſi
modo creuimus.etenim nobis nondum liquet an letari an flere potius debeam?
adtanteę dignitatis culmen euecti. Hã qͥd miſerius eſt q; id officij Sren cui neg
as ſatiſfacere. Onus grauiſſimuʒ ⁊ bumeris nr̃is omnino impar ſubiuinius niſi
miſeratoꝛ dñs qᷓ dedit bonoꝛẽ ⁊ retinẽdi facultatẽ pᷣheat. Intelligim?ꝰ quãtũ im/

minet ſcipiciũ atq; idcirco de nobiſipſis neſcimꝰ iudiciũ.vtcunq; ſit noſtra erga
te beniuolẽtia nunq́; minuet᷑.naʒ qte dileximꝰ in epiſcopatu in cardinalatu ma
gis ac magis amabimꝰ. JFamulos qs polliceris recpere non poſſumus ſupꝛa q;
noſtra ferat facultas onerati Libi vero Eaaß erit ĩ dmo noſtra ſeruatus locus.
ſi ſaltem dignaberis apuv nos eſſe et nos illi ſumus qui tibi vſui poſſumus eſſe.
Optamus mulã aliquas perdras ꝓ nobis et reeiras pᷣcium anteqꝙ; emas.vt tibi
bancum de miraballis pecuniam mittamug. Aale et vominũ Ambꝛoſiũ acc⸗
minũ allexium noſtrũ iubeto ſaluere. noſq; illis offerto 1 vato. Sileucio ampli
dicito ne oino fidei renunciet q;uis indies indignos ad maioꝛes aſſumi dignita.
tes aduertit.vt nobis modo factũ ẽ.nã diuina potẽtia tũc potiſſime demonſt
cũ ſubleuat q̃ ſüt minima ⁊ conſilia eius nr̃a non poſſunt ingenia attinger ee Ite⸗

3 *

fum vale. atũ rome vie xxiij decembꝛis. Anno dñt. M. cccclvj·

—

—— — —

/
no

Oset ſe pmotors quanti poſſt. Epiſtola. ccxvij.

Meas cardinalis ſenẽſis Alexio epo duſino. S.9 P. gognoſ cimꝰ ex his
q ſenas ad nos venerũt ꝓmotionẽ nr̃am tibi iocũdã fuiſie idqʒ młtis ſi/
nis monſtratũ eſſe. Multa hactenus tibi debuimus ꝓ tua erga nos ſo/

lita caritate ſ̊ nũc magis ac magis obligamur.Erimꝰitaq; tui ſemper memores

et q;uis dignitas nobis credita paruʒ merentibus onen potius ꝙ; honoꝛi ſit. Si
tamen in ea boni aliqᷣd erit id cõmune nobis cũ tua dignatõne futuꝝ eſt atq; ita
cupimus ꝑſuaſum eſſe. Vale ex vꝛbe die.xxiij.decembꝛis. M. ccclcx.

Confidit in deo qui dignitatem Pi rPPSLit
dedit:in ſufficienti vires tribuaatt. Ep iſtola. ccxviij *
IMleas cardinal ſenẽſis Jobãni epiſcopo groſſitano.S.p.ð· Si cui ꝓmo
tionẽ nram placuiſſe credimꝰ.id ꝓfecto de tua reuerẽda paternitate non
dubitamꝰ?. Scimus em̃ qꝛ nos ſolide amas.At ꝓpterea nri bonoꝛis au/
gmentũ vluti tuã gloꝛiã pucis.neqʒ falleris. Minime em honoꝛari poſſumꝰ qͥn
pticeps nobiſcũ ſis.nos tn ignoꝛamꝰ an hec dignitas nobis credita cardinala⸗
tus decoꝛi ſit ců impares ſumus tanto muneri. Cõfidimꝰ in deo qͥ dedit vt vires
tribuat ad cõſeruatõneʒ buius ſtatus. vtcũqʒ ſit tibipſi pſuadere volumꝰ nos er
ga te eſe q olim fuimꝰad emolumẽta et honoꝛes tuos omni temꝑoꝛe volentes.
Zm̃ rogamꝰ vt ſiqͥ ſint qui epiſcopatũ ſenenſeʒ deſiderẽt id ex capite conens de
trabere qm̃ viui nõ intẽdimus eccleſie ſenẽſi dulciſſime matri et ſpõſe nr̃e renũci
are Gll ex omn die. xxix. decembꝛis.Anno.M.cccclvn.
ohibet vlterioꝛẽ ꝓmotionẽ quia DDPiſtola P
mauult pauꝑ amari qᷓ; diues odin. Epiſtola. ccxix.
Meas cardinalis ſenenſis Petro cardinali ſancti Marci. S. p. d. Refe/
ro gratias hnñanitati tuę que ſe tambenigne obtulit in materia comerani
atus ſacri collegij. Aolũtatez ꝓ facto ſuſcipio.At cũ intelligã id alteri of

ficiũ baberi.ſupplico ne vlterius rem ꝓmoueas quia nulli reuerẽdiſſimoꝛũ dño/

rũ meorũ vel grauis vel iniurioſus eſſe volo. Maloqʒ pauꝑ amari q; diues odi⸗

ri. Spero tamen tuo auxilio ⁊ ſanctiſſimi dñi noſtri clementia ita mihi aliqñ ꝓ/
uiſũ iri vt honeſte vitã traducẽ poſſiʒ. Ex vꝛbe die.xxix decẽbrl.An.M.cccclvij.

—„ : ☚
HMouitates de terremotu cometa atbureis ÆPiltola. Ccxx.

Meas cardinalis ſenẽſis Oiuo Yriderico ceſari.S.p.d.Audies ex lato/
re preſentiũ q;mirabilia ⁊ incredibilia damna fecerit terremotus in re/
gno apulie. Ham multa opida funditꝰ coꝛruerũt.Alia magna ex pꝑte col

lapſa ſunt. In neapoli om̃es fere eccleſie et maxima palacia ceciderũt pluſq; tri
ginta milia coꝛpoꝛa oppꝛeſſa ruinis tradunt᷑.ꝓplus om̃is habitat ĩ tẽtoꝛijs. Rex

aragonũ qui aberat audito nouo incidit ĩ febꝛes et colicqꝗ paſſioneʒ ferebat᷑ cura
tus.nũc dicitur reciqiuaſſe ⁊ vita eius ĩ periculo ene creditur. Oꝛſi moꝛisatur tan
tus rex ( q abſit nõ fruſtra cometazʒ vidimꝰ.cuʒ thurci fugati et magna ex par
te ceſi fuzrũt gubernatoꝛ hũgarie ⁊ frater Johanes obierũt.Comes ciccilie inter
fectus occubuerit.Et pᷣfectꝰvrbis comes taglotonꝰ vita fũctus ſit. Sʒ velit pie
tas diuina tantũ regez adbuc diutius terris cõcedere cuiꝰobitꝰ magnaʒ ytalie et

„

byſpanie partẽ ↄturbaret. Datũ rome die.xxviij decebꝛis. Anno. M). cceclvij.

Pollicetur ſe pꝛomotoꝛẽ in requiſitis. KPi⸗ vola. Ccxx 9 5
Mheas cardinalis ſenẽſis Mariano zozino ſeneñ.S. p.dicit. Pꝛomotio/
nẽ noſtrã ad cardinalatus oꝛdinẽ iaʒ te accepiſſe nõ abigimꝰ.aucti hono/
repter merita ſumꝰ. Dondꝰ lõgemaiꝰ impoſitũ nobis ẽ q; ferre poſſum⸗
868

*

Siquid tamen eſt in hac dignitate hobis credita qð tibi tuiſq; cõducere queat.
niſi bere nos reqſiueris amicicie noſtre veteri iniuriã feceris. Mam beniuolætia
que veraẽ ſupueniẽte quouis bonoꝝ cumulo plus augeri qᷓ; minui ↄſueuit. Hos
te tuiſq; rebus deinceps ita vtemur quẽadmodũ olim ſoliti ſumꝰ.Lu ſi erga nos
ſecus feceris bomis officio fungeris haud recte amicicia ſentientis. Aale ex vꝛ
be die. xxx.decembꝛis.Anno.M).cccclvij.

Pꝛomotionẽ ſuam notificat. . Epiſtola. ccxxij.
Neas cardinalis ſenenſis Magiſtratui Balie. S.p.d. Non mea vᷣtus ꝗͥ
ſoo qᷓ̃tenuis ẽ ſ bonitas ſũmi pᷣſulis calixti ct intceſſio diui ceſaris Fri/
derici ad cardinalat?bonoꝛẽ bodie me ꝓuexit. Hõ ẽ cur ex hͥ me turgeat anim?.
Ham vignitas minꝰmerẽti credita oneri potiꝰ ẽ q; honoꝛi. Itaqʒ nõ veluti iacta
bundus collegio vꝛo ꝓmotionez meam ſi mifico. Sed qꝛ dignũ exiſtimo qcunq;
mibi obueniunt vobig nota efficere. Ma ſiqd enit in hac noua dignitate men vel
bonoꝛis vel emolumẽti id totũ deſugat dulciſſima patria volo. Ad me nihil niſi

„ —

laboꝛes moleſtieq; ꝑtinebũt.Datũ ro.die.xxvij.decembꝛis.Anno. M.cccclvij.

Congratulatur pꝛomotioni. Epiſtola. ccxxiij.

Ranciſcus pychonius Enee cardinali ſenenſi.S.p.d. Gratuloꝛ ytalie et
reipublice xpᷣianoꝝ ⁊ noſtre ciuitati.quibus ob tuã pꝛomotionem bũleue/

unſſſſe putaui.Commune eſt bonũ et communis dete eſt omibꝰ leticia nũ/
8 fuit hic ciuitati tantꝰ animoꝛñ cõſenſus in idem gaudium. Hec diuinitus in-
tituta credendũ eſt. Mam de ſua eccleſia deo cura ẽ. Aidet quanta ẽ homis id eſt
tue reuerẽdifſime paternitatis pᷣſtantia cui benigna eſt mens hoĩm voꝝq;· Ego
nro gaudio afficiar non poſſum lr̃is explicare. qñquidẽ vincit gaudiñ niagurn
inẽ omniũ epiſtolaꝝ. Oni de balia elegerũt me oꝛatoꝛẽ necdũ:me mittũt.Spe/

ro tñ añ feſta natalis iter arripere. Interea rogo tuã reuerendiſſimã dignitatem

digneris me auditoꝛẽ tuũ eligere. Dotes apud te hominẽ me peritioꝛẽ inuenire.
hominẽ vo deditiſſimũ tue reuerẽdiſſime pr̃nitati vt ego ſum. qͥ te tuaq; omia di

ligat inuenire nec in ytalia nec in germania poteris. Recõmendo me tue reuerẽ ⸗
diſſime paternitati. Ex ſenis die.xxij.decembꝛis.M. cccclv.

* 5 *
Motabiliter de oodem. . Ep ſtola. ccxxiiij.
Coꝛgiꝰ lollius doctoꝛ Enee cardinali ſeneñ. S. p.d. Gaudeo reuerendiſ⸗/
ſime pater domie mi ſacroſancte romane ecclie que talẽ viruz in ſacro ad/
miſlit ſenatu per quẽ res ſua ſumma in agẽdo induſtria et optiino in pꝛo/
uidẽdo ↄcilio gubernet᷑. Gaudeo reuerẽdiſſime dnationi tue.cui maximis in ne⸗
gocijs laboꝛ.⁊ ſummis in ꝑiculis fortitudo. innumereq; ac ingetes virtutes par

-

tim debitis boneſtant᷑ pꝛemijs.etſi non ignoꝛem laboꝛes cum gloꝛia augeri:letoꝛ
patrie que tantũ gloꝛie aſſecuta ẽ quantũ ferre petere decuit. 8 etiã ad ſummũ
reipubli.maxime ꝓfutuꝝ non dubitat.pꝛeſertim in hac tammaxima tempoꝛum
difficultate. Gaudeo letoꝛq; omibus bonis qbus vebemẽtius adauctã eſſe bene
agẽdi auiditatẽ qͥs non putet.Cum vᷣtutes extolli pꝛemijs adoꝛnari vidẽt.preci/
pue litteraꝝ ſtudijs dediti cũ talẽ p ſe ſtudioꝝ ſuoꝝ ducẽ intueant᷑. Letoꝛſũmo/
pere mibipſi. Eui tota ciuitas gaudet.vniuerſus plus letat᷑.ſinguliciues cong/
tulant᷑ Cateruatim domũ ventitãt qſi hec oia ipe ſim adeptus.Et id qdez iure.
Od eni maius boc in ſeculo ale no im q; ſũma glia extolli eũ.qͥ me ab incuna
bulis vſq; ſeu a teneris vnguiculis ſemꝑ atq; vnice dilexit.Cui magis q; genito/
riſ obnoxiniſi reus ſim ſũme intitudinis.q crimine apud ꝑſas nil ohm vete⸗
ſtabilius. Etſi nõ ignoꝛẽ foꝛtẽ ⁊2 ↄſtantẽ reuerediſſime dñationis tue animu. bu
ſuſmnodi iĩ rebꝰ minime efferri.ſ incõcuſſũ geri vt magnanimũ decz. Onꝰ? aũt

f — — —

cũq; pꝛo xp̃i religiõe.⁊ ſacroſancte ecdeſie ſtatu equo aio aclibẽti ſubire. Hocta
men totũ vt tibi bonũ felix fauſtũq; ſit de immoꝛtalẽ oꝛo obſecroq;.Sitq; reue
rendiſſime dñatõni tue ſenper ꝓpitius.Ego autem ⁊ ſibi ⁊ reuerẽdiſſime do.tue
cõmendatus optime ac felicit᷑ valeo.Senis.xx.decembꝛis anno. M). cccclvij.

Pꝛomotionem ſuã notificat. Epiſtola. ccxX v.
NMaeas cardinalis ſeneñ. Petro noxetano.S.p.d. Quod cepiſti apud ni/
colaum pontificẽ maximũ nũc diuus calixtꝰ ↄſũmauit ſacro collegio car
Adinalium ſumus aggregati imm eriti et indigni q uidez. Sed tũc oſtentat
principes ſuam potentiam cum ex infimis ſublimes faciũt.Quod aduertẽs ale
xander macedo.in aſia oꝛtulanũ quẽdaʒ ad regni faſtigiũ euexit.Et nos igit᷑ ſũ/

mus diũs noſter erexit ex puluere fecitq; cũ pꝛincipibꝰ eccleſie ſedere. In qua re

ſiquid boni eſt id cõmune tibi nobiſcũ eſſe volumus. Ham ſi qñ te baſilee dilexi/
mus nße mrne enns hoc te ſcire voluimus.Aale ex vrbe roma die xxviij.
cembꝛis. M. cccclvij. —
Soe reerer. Ppiltolg. ccxvj.
Neas cardinalis ſeneñ. Johãni cõpiſio epᷣo placentino. S.p.d. Audiſti
ex alijs opinamur nos cardinalatꝰ oꝛdinẽ adeptos.Et qᷓ;uis indigni boc
bonoꝛe ſumus.id tamẽ tibi gratũ eſſe confidimus. Quis enim amicus ẽ

⁊ amici exaltationẽ nõ querit.At pro meritis dices amicũ amici dignitatẽ expete

7

re. Iſtꝗ amiciciã ſtoicoꝝ foꝛtaſſe ſententia dictauit. Amicicia nr̃a ex mera phia
eſt ⁊ pingui quadã minerua res metit᷑ ſuas.Atcũq; nobiſcũ actũ ẽ:noſtrã ꝓmo/
tionẽ tibi dulciſſimã fuiſſe cõfidimus. Cũ ad nos nunciũ eius delatũ eſt.vellemꝰ

id pꝛimi enũciaſſe patri amãtiſſimo. Sed nulla lr̃arũ velocitas eſt que famã imi/

cari poſſit. Audiſti ex alijs nobis cardinalatus creditã dignitatẽ audi ⁊ nũc ex no
biſ. Et ꝑſuade tibi nos eos eẽ erga te q papie mediolani baſilee romeq; fuimꝰ.Et
nobis pꝛo veteri amicicia tʒ
cembꝛis.Auno.M.cccclvij.

. Pefert grates congratulatoꝛi. Epiſtola. ccx xvij.

q́; fratre amantiſſimo vtere.Ex roma die. xxviij. de⸗

Meas cardin alis ſeneñ.Comiti Jacobo piccinino.S.p.d. Illuſtris ⁊ ma
gnifice comes amice chariſſime. accepimꝰ hũaniſſimas lr̃as tuaꝑg qͥbꝰ de
ꝛomotione noſtra ad eardinalatũ cõgratularis. Offers officia ⁊ẽ operas
tuas ad beneplacita nr̃a ⁊ teipſum efficis nobis cõmendatũ. rogans vt negocia
tua cũ frequentius requiramur gratioſo fauoꝛe exequamur. Reſpõdebimus bꝛe
uiter hmõi argumẽta tractanti qui facta magis q; verba requirit. Oe gratulatio
ne quã ſincero ex animo ꝓdire nõ ambigim? gr̃as agimꝰideq; pꝛo tuis oblationi
dus dicimꝰ?ſentiẽtes nos ꝓpterea tue magnificẽtie plurimum obligatos.Honoꝛi

tuo ⁊ cõmodo vbi ꝑ nos aliqd agẽdũ occurrat bono aĩio fauebimꝰ. Aelleniꝰinter

te ⁊ ſeneñ. eã vigere beniuolentia queint᷑ eos clareq; memoꝛie genitoꝛẽ tuũ olim
viguit.Sic enim liberioꝛi ⁊ pꝛomptioꝛi animo ⁊ loqui ⁊ ſcribere ⁊ ſubuenire alt
alteri valeremus.Datũ rome die.xviij. Januaru.M.cccclvij.

Se cõſolatione ſuper moꝛte. Epiſtola.ccxxviij.

Meas cardinalis ſeneñ. Johãꝗni Miraballio equiti neapolitano. S.p.d.
Mon ſcripſimus tibi ſtatim cũ audiuimus dilectiſſimũ filiuʒ tuũ moꝛtem
obijſſe. Neqʒ enim conſolari magnificentiã tuam poteramus:ipſi conſo/
latione indigentes. Nihil eniʒ minus me afflixit pꝛudẽtis ⁊ oꝛnatiſſimi viri raptꝰ
qᷓ; te eius parentem.quippe tu filij moꝛtẽſ vt natura iubet grauiter ⁊ acerbe tu/
liſti nos ⁊ illius obitus ⁊ tuus meroꝛ non mediocri doloꝛèe affecit.At nũc paulu/
lum ad nos reuerſi bumanarum rerũ conditiones animo reuoluentes arbitra/
mur te pro tua ſapientia finem luctui poſuiſſe.neq; ainplius velle angi ſuper bis

X*
*

que mutari non poſſunt. Omnibus vna conditio poſita eſt tandem tmoꝛi lex na/
ture eſt imutabilis ⁊ ineuitabilis:que lʒ vnũ ꝙᷓ alterũ ſerius appᷣbendit.bono tñ
viro nũq; tempeſtiuio: putada eſt qui ex tenebꝛis traſit ad luce ⁊ ex laboꝛibus ad
quietẽ:ex miſeria ad felicitatẽ.Cũ ergo filius tuus vitã mundã atq; optimã du/
xit: cõgaudere illi debemus:quia terrena ⁊ trãſitoꝛia pꝛo celeſtibꝰatq; eternis p/
mutauit.Oꝛamus igit᷑ vt queſtibus ⁊ lacrimis modu ponẽs tibi ⁊ reliquis ſilijs
tuis hilaritatẽ ſumens conſulas:neq; em̃ nobis ⁊ ipſi pꝛoli tue quicq; gratiꝰ aut
acceptius pᷣſtare potes qᷓ; tuã vitã cũ iocunditate ⁊ leticia traducere.quod certe
facies cũ cogitabis diuinꝗ pietatẽ de donis innumerabilibus cumulaſſe. Nam ⁊
vitã longã ⁊ opes ampliſſimas ⁊ regũ grãm ⁊ ſobolẽ electiſſimã ⁊ nomẽ bonum
⁊ inter omnes italos atq; externos maximã reputationẽ deus ipſe magnus ⁊ mi
ſericoꝛs cũ ſapientiã ante donaſſet liberaliter elargitus eſt.Datũ romè die.x viij.

Januarij.inno domini.M.cccclvij.

Congratulatio ſuꝑ pꝛomotione amici. Epiſtola. ccxxix *
ODgius floꝛẽtinus Enee cardinali ſenenſi. S.p.d.Cum audiſſem pater mi
p reuerendiſſime te factũ eſſe ſancte romane eccdleſie cardinalẽ gauiſus ſum
Sanę maiorẽ immodũ pꝛout amoꝛ in me tuus ⁊ mea erga te obſeruãtia
poſtulabat. Id vᷣo maxime mihi fuit voluptati cernere eã dignitatẽ que maxia
eſt ſin te collocatꝗ: que nõ ambitu vcl gratia ſed virtutũ ſtudijs queſita eſſe vide
ret᷑. Accedit ad cõſolationẽ meã ⁊ ſummã iocunditatẽ ꝙ vir eloquẽtiſſimꝰ opti⸗
miſqʒ artibus eruditus fructũ eloquẽtie ⁊ doctrine ſit⸗ an perrare accidit oſecu
tus. In quo gloꝛiari quodãmodo mihi merito videoꝛ poſſe nr̃i quondã oꝛdinis
virũ.hoc eſt eloquẽtie ſtudijs ⁊ dicendi cxercitio pſ̃ſtantẽ eo in ſtatu eſſe collocatũ
vt ſue doctrine emulos extollere.⁊ eis pꝛeſidio atq; oꝛnamẽto eẽ poſſit. Magnũ
ꝓfecto eloquẽtibꝰviris ſuffragiũ ex hac tua aalcace ꝓPoſitũ eſſe videt᷑.cum ſint
habituri veluti certũ refugiũ in quo illoꝝ deſideria cõquieſcant. Ego quiqẽ pᷣmũ
tua tũ vᷣo mea.tuʒ eloquentiũ omniũ cauſa gratuloꝛ ⁊ exulto te tam in inſigni lo/
co poſitũ nõ ſecus ac ſi aliqua mihi ꝓſpera foꝛtuna acceſſiſſet ⁊ illũ mihi diem il⸗
luxiſſe felicẽ puto ꝙ declaratus es cardinalis cũ palã factũ ſit locuʒ eſſe pꝛobitati
⁊ doctrine ⁊ nõ ſemꝑ neglectã iacere virtutẽ.Quod vᷣo ad me attinet inagnũ re/
bus neg⸗ exiſtimo eſſe fructũ. Scio enim te maioꝛi animo ac pꝛomptioꝛi diligen
tia curaturũ que ad me pꝑtinẽt q; bi quorũ mens ⁊ voluntas remiſſioꝛ eſt in do⸗
viris ſubleuandis.Sentiat alij quod velint.virũ doctiſſimũ ⁊ oꝛnatũ virtutib:
neceſſe eſt doctos diligere ac bonos. NHõ mihi tamen tm̃ arrogo vt pꝛofitear me
doctrina ⁊ virtute pꝛeditũ eſſe. Id dicã dediſſe me operam quoad facultas tulit

vt nõ in poſtremos eſſem reijciendus: noloſ vt plures ſolent) cõmoꝛari in tuig

laudibꝰaut meritis enumerãdis:ne videar/qð viciũ ꝓcul abeſt a meis moꝛibꝰ)
adulatoꝛis officiũ aſſũpſiſſe.Hoc tñ ꝓfitear tãte dignitat tibi gradũ tãq;ᷓ; tuarũ

„

virtutũ pꝛcmiũ fuiſſe tributũ.Aale ⁊ pogij tui memoꝛ Gloꝛentie die.iiij. Yanua⸗

rij. M).cccclvij.

„ .

Suadet fedus inire cũ ſũmo põtifice Epiſtola. ccxxx.

Meas cardinalis ſenenſis Magiſtratui balie.S.p.d. Decreuerat ꝑ bos
dies ſanctiſſimꝰ dñs nr̃ certũ oꝛatoꝛẽ ſuũ ad vos trãſmittere.qͥ vobiſcum
aa iea intercedat.p que pax veſtre ciuitatis ⁊ ſecuritas libertatis ⁊ regimi
nis veſtri ſolidari poſſet. Et quatũ eius mẽtẽ capere potuimꝰ:ſua ſanctitas alie⸗/
na nõ eſſet ad certã vobiſcũ intelligentiã habendã.per quã ⁊ veſtra erga eũ deuo
tio ⁊ ſua in vos pꝛotectio cõfirmaret᷑ augeret᷑q;.Ad quã rẽ etiã nos ſuã pietatẽ

hoꝛtati ſumus. Aeret᷑ tñ ipſe põtifex maximꝰ:ne ſuus oꝛatoꝛ fruſtra de bis apbud

vos ageret:que res nõ eſſet apoſtolici ſedi honoꝛifica atq; ideo ſuſpẽdit illiꝰmiſſi

onẽ.M ſi veſtre magnificẽtie ad hboc animate ſint cupiantq;verã ⁊ efficacem ha⸗
bere intelligentiaz ců ipſo ſummo paſtoꝛeidq; nobis ſignificauerint.ſperamꝰita

s

f f f— — —☚n

te

14

eißcer? ꝙ oꝛatoꝛ. pꝛedictus ad vos tranſmnittet᷑.⁊ ad effectus pꝛedictos operas

fnas interponat. Mos aũt aduertentes animo quãtas ſuperioꝛibus diebꝰveſtra

reſpublica paſſa eſt calamitates ⁊ ad ea ſedulo intendentes ꝑ que veſtrũ regimẽ
patrie vẽe¶ vt quidẽ putamus ſſaluberrimũ confoueat᷑ ⁊ ſtabiliat᷑.nihil arbitra/
mur vtiliꝰ qᷓ; hoc tꝑe ciuitatẽ vẽſtrã cũ omnibꝰbonã amicitiã ⁊ vicinitatẽ cũ ſum/
mo vero põtifice ſpalem babere intelligentiam qua illa vos vt filios tueat᷑ ⁊ vos
cũ vt patrẽ reuereamini. Suꝑ qua re veſtrũ reſponſum pᷣſtolamur.Datuʒ rome
xxij. Januarij.Anno.M.cccclvij. L E ene

37 £
De eodẽ ⁊ credita repoſcit. Epiſtola. ccxxxj *
Meas cardinalis ſeneñ. Johanni bichio ciui ſenenſi.S.p.d.Aidebis que
ſcribimus magiſtratui balie cogita ſuper illis ⁊ nobis reſcribe.MNos ſalutẽ
veſtri regiminis in eo cõſiſtere arbitramur vt cũ vicinis omnibus bonam
amicitiã tenentes cũ ſummo pontifice ſpalem intelligentia habeatis.eteniʒ vos
cum papa patre omniũ ſpaliter colligatos nemo infeſtabit. De alijs aũt veſtrum
ſit cogitare. Pꝛeteres non habebũt locũ rebelles veſtri vnde quouis pacto vos
offendãt ſi pape vniti eritis. Aerũ hec cogitari nullo mõ queunt niſi res pecunia
ria a vobis abſoluat᷑. Suademus ne cũ illo qui vobis libertatẽ tutatus eſt ⁊ in fu
turum tueri põt.⁊ vult ſi vos voluerii de pecunia modica cõtẽdatis. Hos inſuꝑ
ſciẽtes tibi cõmiſſas eẽ expeditionẽ crediti nr̃i cõmendamꝰeam rẽ amico optimo
⁊ ſingulari quẽ ſcimꝰnobis nõ defututũ.Ex vꝛbe.xxij. Januarij.M.ccccl vij.

Deecdem. Ebpiſtolg. ccxxxij.

Meas cardinalis ſeneñ. Criſtofero gabꝛielis ciui ſenenſi.S.p.d. Scribi/
mus magiſtratui balie aliqua que credimus ad vtilitatem reipublice per
tinere. Ea videbis ⁊ intellges. Scimus magiſtratus veſtros oĩa meliꝰ in/
telligere per ſeſe qᷓ; nos cogitare poſſumus.Lamen vt hi qui patrie nre tenemur
cõſulere cogitauimus que credimus eſſe ſalubꝛia eidẽ. Rogamus examines oĩa
⁊ que vobis melioꝛa vident᷑ nobis ſignifices. Nos em̃ vbi videmus patrie vie ⁊
pñti eiꝰregimini poſſe bene cõſulere nõ deerimus. Inſuꝑ qꝛ tidi cõmiſſa eſt ⁊ ali/
quibus alijs expeditio noſtri crediti petimꝰvt tanq;ᷓ amicus noſter(de quo pluri
mũ cõfidimus oꝑas tuas impartiaris cum effeetu vt nobis fiat ſatis.qꝛ multis
ꝓꝛgemur oneribus.Datũ rome.xxij. Januarij. M.cccclvi

De eodẽ ⁊ petit reſponſum. Epiſtola. ccxxxiij.

Meas cardinalis ſenen Leonardo de beneuolentibꝰ ciui ſenenſi.S.p.d.
Sepe ſimul locuti ſumus de republica ſeneñ. Fuitq; noſtra ( ſi recte me/
mininus ſententia expedireciuitati ſeneñ.cum vicinis omnibus pacem
babere illiſq; moꝛẽ gerere vbi ſine detrimento magno id fieri poſſit.cuʒ papa vo
omniũ cõmuni patre amplius atqʒ amplius ſeſe intelligere. Hã pape collegatos
nullus italie potentatus vexare audebit.Secus ſi alterius pꝛincipis aut populi
veſtra reſpublica federibꝰ implicet᷑ ꝑſeueramus nos eoipſo in ꝓpoſito atq; ideo
dñis balieę ſuꝑ ea re ſcribimus.Fac rogamus vt reſponſum det᷑. Haq; ſi veſtros
nios ad eꝗ rem volẽtes inuenerimꝰarbitramur ſalubꝛem rẽ ꝓcuratũ ini ciuitati ⁊
patrie veſtre ⁊ potiſſime regimini pñti.auferet᷑q; veſtris hoſtibꝰ nocẽdi facultas

„

Aerũ difficile eſt de his aliquid tractare niſi rẽs pecuniaria cõöponat᷑ ⁊ que pape
⁊ que piccinino debet᷑. Nec nobis aut honoꝛificñ aut vtilevidet᷑ veſtris magiſtra
tibus cũ eo de pecunia cõtendere qui ciuitatẽ ipſaʒ veſtrã de moꝛte reuocauit ad
vitã. De ꝓpoſito tuo curabimꝰea ſieri que digna ſũt. Jamq; caplo vꝛo ſcripſimꝰ
reſponſumq; pᷣſtolamur. atũ rome die.xxvj . Januarij.M).ccccl vij. ſi
ii.

Congratulat᷑ pꝛomoto optauns ſalu/ pij 4 P ,,;
teoer et ieaereemw. ZPiſtola. ccxxriiij.
HDHiꝛaus dux mutine Enee cardinali ſenen.S. p.d.Cũ primũ nobis nun/
b ciatũ eſt cardinalatus dignitatẽ ad te reuęrendiſſime pater eſſe delatã ma
elegantia. ⁊ vite ſanctimonia nobis iam pridẽ cognita ⁊ ꝑſpecta eẽt.eam tibi iu⸗

re optimo deferri cupiebamus.Augebat buiuſmodi deſideriũ noſtrũ mutua cari
tas ⁊ ſingularis beniuolentia qua innicẽ obſtringimur. Itaq; certo teneas maio

rem ctiam quã declarare poſſumus ex tanto munere voluptatẽ cepiſſe.Sic ipſe
deus noſter a quo omnia bona ꝑꝛocedunt longeuuʒz te faciat pꝛeſtetq; vt eo bene
beateq; ſemper vſq; ad extremũ perfrui poſſis. Referente clariſſimo iuriſconſul
to domino iacobo noſtro intelleximus q;pleno coꝛdis affectu tua reuerendiſſima
dominatio nobis afficiat᷑. Et quod de ea deq; ſtatu ſuo omniũ quãtũuis ampliſſi
mo non minus q;ᷓ de nobiſipſis ac noſtro diſponere poſſemus.Et ita hac ſpe ⁊ fi/
qucia freti decctero in his que nobis rome ſemper tractanda erũt ad tuã reuerẽ/

diſſimã dominationẽ vt ad dominũ ⁊ pꝛeſulẽ in quo ſummã fidem⁊ ſpem locaui/

mus audacter recurremus.Quod vero reliquũ eſt tue reuerẽdiſſime dominatio
ni nos noſtraq; omnia pleniſſimis manibꝰofferimꝰ.ita vt eis vti ⁊ abuti poſſit ꝓ
ſua volũtate ⁊ arbitrio.qð quato liberius id fecerit reuerẽdiſſima.d.tua ſciat no/

—

bis tanto gratius eſſe futuruũ. Datũ die.xv. Januarij. M. cccclvij.

Denũciat᷑ pꝛomotio vtroꝛũq; amici. Epiſtola. ccx XXV.

Nioꝛes ⁊ gubernatores ciuitatis ſenarum Boꝛcio duci Mutine.S.p.d.
Mũucius hodlierna die nobis allatus eſt quoſdã nuꝑ cardinales eſſe deſi/
gnatos immoꝛtalis dei gratia.inter quos vnũ effe reuerendiſſimũ in xpᷣo
patrẽ ⁊ dominũ:dominũ eneã ciuem ⁊ epiſcopũ noſtrũ digniſſimuʒ. Quẽ virum
lam duduz cognouimꝰintegerrimis moꝛibꝰ.ſũma ꝓbitate.mirificiſq; virtutibus

⁊ doctrina pᷣditũ.natũq; caris parẽtibus ⁊ ex modeſtia ⁊ antiqͥſſima familiano/

ſtre ciuitatis. Quod quideʒ non modo vꝛbi noſtre verũ vniuerſe reipu.ſalutare
admodũ fauſtũqʒ foꝛe exiſtimauimꝰ. Idcirco cũ oia gae accidãt cõmunia nobis
eẽ cũ tua illuſtriſſima dominatione arbitremur:ſignificandũ duximꝰ cõgratulan
dqũ quogꝗs eidẽilli dvminationi tuequã ꝑpetuo felicẽ eẽ vebeinent᷑ cupimus.Ex
ſenis die.xix.decembꝛis.Anno. M.cccclvij.

Pollicet᷑ diligentiã ſuꝑ cõmendatis. Epiſtola. ccx xxvj.

Mleas cardinalis ſenen. Johãni frunt pthonotario coloniẽſi.S.p.d.Ac/⸗
cepimus l̃as tuas qͥbus rem tue pᷣpoſiture nobis efficis cõmẽdatã.Ama
mus te ⁊ ſemꝑ loco fratris amauimus. Hec mõ de nr̃a mẽte decidiſti nec
xecidere potes dñ fruimur aura. obtulimus pcuratoꝛi vio nr̃as oꝑas.Siqᷣd erit
qð ilie nobis expetierit baud qͥcq; fruſtrabit᷑ ſi mõ res erit ꝗᷓ vires nr̃as nõ ſupꝑet
Cupimꝰte videre atqʒ amplecti aliqñ( ſi deus dederit añqᷓ; hac luce migremus.
Ex veteribꝰem̃ veris ac ſolidis amicis q̊s baſilee dilexim ꝰ pauci tecũ ſuꝑſũt ⁊ vi/
ta nr̃a inſtar fluminis rapidi abit.Hõ poſſumꝰtenere lacrimas cũ pꝛiſce beniuo/

—

lẽtie nr̃e mẽtio incidit. IJtaq; iam vale ⁊ reuerẽdiſſimo dño colonieñ. cõmenda/

tos nos cffice.nã ſui ſumus.Zilmanno pᷣpoſito ſancti Floꝛini ⁊ Jobãni polart

nto noie ſaures dito. ſimnleß Johãni winderos noſqʒ illis ad queuis benepla
cita offerto. Iterũ vale. Pil
Oꝛates refert de ↄgratulatiõe pmotiõis ſue. biſto. ccCcxxXYvhy *
Meas cardinalis ſeneñ. Antbonio petri colleñ.S.p.d.Tamiocũde fue-
rũt nobis lr̃e tue qᷓbꝰde ſuſcepto cardinalatꝰhonoꝛę ↄgtulan q; tibi grata
rñſionẽ nr̃aʒ eẽ Ainn. Mibil nobis dubij ẽ ⁊ anthonio ⁊ tibinm omne
decus ſumoꝑe acceptũ eẽ.Sed vtinaʒ dignitati ſatiſfſacere poſſimus ⁊ ita nobis

— „ —

— 0ũ — — P† — – ẽ TT-4hh

— S — — N

— N —

————— — —

vt coll

deus agere vitã tribuat ne munus qð nobis ſplẽdoꝛi eſt ex nobis polluat᷑ qñqdẽ
ſiinpares ſumꝰ qui hoc gradu potiri debeamꝰ. San ſi deus annuerit jeſta⸗
te ꝓxima patri reuiſere.Zũq; ⁊ anthoniũ ⁊ teillic conuenire ⁊ amplecti.Quos
amamus ⁊ amabimus dũ pᷣſenti fruimur aura neq; vera beniuolentia ſupuentu
dignitatis auferet᷑. ſRogaſti vt reſcriberemus:fecimꝰnon inuiti ⁊ ma nu pꝛia qd
iaim nobis perrarũ eſt bꝛeuẽ bãc eplam exatauimus.Sumus in ſcribẽdo bꝛeues
In loquẽdo longioꝛes erimus.Aale ⁊ nomine noſtro anthoniũ valere iuheto.
Zyene die riTebzaari: umno. M. cccn.
etit inoniales ꝓ ſe deũ cxoꝛare — †
ato honoꝛe digne peſſe poſſit. Ep iſtola. ccxxxviij *
Neas cardinalis ſenen. Doꝛotbee ſanctemoniali ſue conſobꝛinc. S. p.d.
Chariſſima ſoꝛoꝛ ⁊ filia i xo amãtiſſima letati ſumꝰin tuislr̃is quas tua
vice videmus. Cõſolat᷑ nos tua vita deo/ vt cõfidimus accepta. Perge
⁊ ſeruito deo qͥ ſeruos ſuos ſui regni cõſoꝛtes facit.Cõgratularis nobis ꝓ digni/
tate cardinalatus. Gꝛaue põdus accepimꝰ⁊ magis qᷓ; nr̃i queat humeri ferre.
ancilla dei fac qd dicis roga deũ ꝓ nobis. Idẽ quoq; vt relique ſoꝛoꝛes tue faciat
Fooe enim diuina oꝑitulet᷑ gratiã non eſt ꝙ tantã ferre ſarcinꝗ valeamꝰ
onfidimꝰin tuis oꝛationibꝰ⁊ aliarũ ꝑſonarũ deo dedicatarũ. Dꝛioꝛiſſam tuã vt
noſtro nomine ſalutatã reddas volumus quã ſanctãꝗ eſſe virginẽ ⁊ matrẽ accepi/
mus ⁊ optime filias ſuas in monaſterio gubernare. Dlacet deo placet ciuitati ⁊
nobis perſeuerate.Omnis bꝛeuis eſt vita.Et q;uis eſt laboꝛ eẽ incdluſum nõ ſunt
tñ paſſiones buius ſeculi que cõparari poſſent ad futurã gloꝛiã que reuelabit in
nobis. Gꝛegoꝛius lollius fratertuus ⁊ noſter nobiſcũ eſt:⁊ bene bʒ noli eiꝰ cauſa
te afflictare. Bene vale.Ex roma die.xxij.febꝛusrij. M.cccclvij.

7

Expedire ſcribit oꝛatoꝛẽ apud ſancti -½ E .
ſ n babert ⁊ incarceratũ ihcpar. Epiſto la .CCT T XiIY *

Meas cardinalis ſeneñ. Magiſtratui balie.S.p.d. Retinuimꝰ tabellariũ
vrv'f in hanc vſq;ʒ diẽ vt ſi poſſemus )rei vie melius ↄſuleremꝰ.⁊ orca ne
gocia tritici ⁊ circa montẽ acutũ.ſed nõ potuimus aliud obtinere q; pꝛidẽ

imo neſcimus vnde pꝛocedat ſanctiſſimus dñs noſter qͥ pꝛus ait velle pecunias
ex paſcuis ꝓueniẽtes cõuerti in ſolutionẽ caſtri cuſtodieę.nunc mutatus eſt neq;
audire vult verbũ. Itaqʒ /ſicut in alijs lris vobis ſcripſunus vtile videt᷑ nobis

mitti buc aliquẽ oꝛatoꝛẽ laycũ qͥ audacter loqui poſſit. Haʒ ſua ſanctitas ſtatim
nos tacere iubet cũ de bacre loquimur.Et dignũ eſt nobis obedire. Oꝛatoꝛi vꝛo
alit euẽiet cui nos etiã aſſiſtemꝰ. Et ꝓfecto quãto plꝰhec materia motis acuti diſ
fert᷑ tanto peius eſt. Speramus ſi mittetis oꝛatoꝛẽ foꝛtaſſe dominus de vꝛſinis cõ
tentabit᷑ de paſcuis ſi tamen ꝑpꝛoueniat᷑ ſolutio eoꝝ.Alioquin de burſa pape nihil
extrabet᷑.in moꝛa periculũ eſt multis reſpectibus. Aidebitis aque ſcribit dñs no/
ſier in bꝛeui ſuo ⁊ de paſcuis mutatum eſt vt pꝛefert᷑. Oe tritico non eſt mirum ſi
haberi nequit. NHam nec per vſum ſubditi eccleſie triticum vt petebãt Jabere

potuerunt. Et franciſcus venerio ob rem frumẽtariã male adminiſtratam in car

cerem coniectus eſt.itaq; deſperata eſt buiuſmodi materia. Scripſimꝰ nuper de
domino Gꝛegoꝛio. Facietis nobis rem gratiſſimã ſi eum abſoluatis ab impoſit
ſibi calũnijs.neq; dignum eſt vt ad relationem nepharij hominis ⁊ in toꝛtura lo/
quentis ac de auditu aſ erentis.nõ de viſu vir bone fame doctoꝛ inſignis ⁊ ciuis
nõ ex vltimis dehoneſtet᷑.Cũ ſi ceteri deeſſent illð ſuffragari deberet ꝙ noſter fra⸗
ter eſt ⁊ viuit nobiſcum qui vere reipublice:nõ vulgariter ſeruiuimus ⁊ in futu⸗
rum ſi vita comes fuerit poſſimꝰaliquando pꝛodeſſe: quod fecimꝰ ⁊ faciemus
omni tempoꝛe animo volenti. Mittimus vobis quitantiam pape pen ſuum bꝛe/
ue nobis directum ⁊ comitis Zacobi per publieum inſtrumentũ.Supereſt vt de
futuris ſolutionibus in tempoꝛe pꝛouideatis.Datuim Rome die. xxij. febꝛuarij.
Anno domini.M.cccclvij.

M

Motificat ſuã pꝛotnotionẽ ⁊ offert PPiſt —
ſe ad beneplacita obſequioſunm. . Epiſtola.ccx l.
Heas cardinalis ſenenſis Lbheoderico archiepiſcopo coloniẽſi. S. p.d.
Scio ſempꝑ me charũ ac acceptũ ſuiſſe dignatiõitue poſtq; germaniã inco
lui a quo tẽpoꝛe iam.iiij.⁊.xx.anni decurrerũt Plurima em̃ beneficia plu
rimoſqʒ fauoꝛes impendiſti mibi ſed nõ valuirependere viceʒ. Quid em̃ ego ver
miculus cõtra tãtũ pꝛincipẽ pꝛeſtare poters. Mon fui tamen ingratus ¶ ſiquidez
gratia etiꝗ ſolo animo impendit᷑ colui ego dignationẽ tuã amaui obſeruaui ſu/
pꝛa ceteros noſtri ſeculi pꝛincipes ⁊ cũ aliud nibil poſſem nomẽ tuũ quocũq; di-/
uertebam.etſi nõ panbus virtuti tue.at ſaltẽ quibus poterã laudibus extollebã
Mihil eſt quod vltra tũc pꝛincipi de me optime merito exbibere quitẽ. NHũc foꝛ/-
taſſe ⁊ſi minimũ eſt quod valeo aliquid tamẽ plus dignationi tue cõferre qᷓ; pꝛiꝰ
licebit quãdo cardinalatus bonoꝛẽ nõ meis vllis meritis ſed diuina charitate et
ſummi pꝛeſulis beneficẽtia ſum obſecutus.Atq; hoc eſt qdð his ̃is tue dignatio/
ni notifica re libuit.naã ego qui tuus dericus pᷣſbyter ⁊ epᷣus fui.tuus quoq; cardi
nalis eſſe nõ deſinam. tat me igit᷑ dignatio tua neq; mihi vllo in tꝑe vllo in la⸗
boꝛe ignoſcat, nã tũc me viuere iuuabit cũ pꝛo te.tuis conſanguineis amicis be

nihelis erertebor. Darñ romne iin. ſelauarij. M. ccccl vij .—
Conſiliat᷑ amico quomodo cõſequa , rII
notabile cõmendatũ monaſteri. Epiſtola. ccxlj.
Meas cardinalis ſeneſis Roderico cardinali ſancti Micolai.S. p.d. Tri
ne iam mihi reddite ſunt lre tue ſuo moꝛe ſuauiſſime ⁊ ab amantiſſimo pe
ctoꝛe pꝛodeuntes.pꝛioꝛibus reſpõdi nõvt debui ſed vt potui.Quis enim
tatn euiſcerate charitati ſatiſfacere poſſit. Scio qͥd tebeo.facio quod valeo.Ad
vltima ſcripta pero nõ repeto quod de beniuolẽtia vltro citroq; dici poſſet.meꝰ
animus tuus eſt.dabũt aliquãdo teſtimonia nõ verba ſed opera. Sũmo pontifi
ci nõ deſino.de chariſſimo ſibi nepote cũ ſe offert occaſio loqui.nec pꝛetereo inta/
ctꝗ cancellariã.nibil adhuc ſolidi eſt manet arbitroꝛ alta mente repoſitũ cõciliuʒ

Mõ oia pꝛodit ſenex que facturus eſt.cũ negat tũc maxime cupit.Nõ ceſſabo cãũ

licebit iterũ atq: iterũ ꝑerloqui.fama bhic eſt vacaſſe epatum tulenſem. Epiſe copꝰ
eius loci monaſteriũ cõmendatũ habuit.cuius anim valoꝛ mille ⁊ ngentoꝛum
aureoꝝꝶ eſſe fert᷑ ſub ditione ducis burgundie. ñs neſter id tibi cõmendaturuʒ
ſe ait.rothomageñ.eius rei ꝓmotoꝛ fuit.Ex vſu erit illi ſeibere ⁊ rogare eum vt
reʒ pagat.Qðò ſi feceris noli me quoquo mõ noiareę atq; bec ſecreta ſint. Ita em̃
expedit. Intellexi que ſcribis de pᷣſidatu fabꝛiani. Rogo velis hoꝛtari ciues eius

oppidi vt exnũc eiigãt bartholomeũ maſſanũ illũ doctoꝛẽ ⁊ affinem meũ neptis

mee virũ pꝛo ſex menſibus ſequentibꝰamicũ magiſtri ſymonis.Electio lem̃ iolet
fieri poſt introitũ poteſtatis noui inter duos menſes. Itaq; vtile fuerit pᷣuenire
Scio illos cõplacituros dignationi tue.Sũ mus põtifer bene valet. Datarius
