decim capta es ſiue velis ſiue nolis vt me reſpicias opꝑtet:ſatis mihi aduerſa fui/
ſii. Nũc aliũ vultũ pᷣbebis reoꝛ.aut mihi blanda eris aut oẽs tibi crines euellam.
Cur me fugis puſillanimeſq; ſectaris.Yoꝛtunne qᷓ; i eũ vox crat:viciſti fateoꝛ. nec
me ampliꝰexpieris aduerſas. Lũ ego q́s bic eſt inquã vegi.qui foꝛtune vim facit

*☚

Alfontius refert ille rex aragonũ qui cu frarnbꝰapud ſtantiam captus. Phllip⸗

poq; ducis mediolañ.datus dimiſus Snlc nouis ſepᷣlijs imiſcuit. Aduerſamq;
dñᷣam inſecutus:tantũ inſtando ꝑſeuerandoq; fecit:vt victã p udore foꝛtunã iaʒ
in ſuũ fauoꝛẽ reuocauerit.Alius quẽ vix tribꝰa foꝛtuna diſtãte paſſibꝰcernis bur
gũdionũ dux eſt. ⁊ cũ eo ↄiũx coꝛdata. Lõgus ille ⁊ abdomine tardus qui vix vo
cem expꝛimit in ſubꝛibꝰpꝛeeſt huic hera ſepius arriſit. Sʒ nõ audiuit vt par erat
omine vocẽ.ideo minus agri poſſidet minuſq; poſſideret niſi minas foꝛtune na
ture liberalitas cofregiſſet. Ille in armis letus iobãnes eſt vainoda trãſiluano⸗
rũ cuiꝰ virtute fracti turci hũgariã reliquerũt. Hic niger giſkra eſt cuius armis de
fenſe ſunt ladiſlai pares.Hic caluus bobemꝰ? ſiſco eſt.vir ſenſatꝰ volũtate varia.
Ante hũc piceninũ videre potes cuius virtutẽ mirari magis ꝙᷓ referre poſſumꝰ
Apud eũ franciſcus cotunala ſtat magis foꝛtune fauore q; ſuis virtutibꝰ in banc
diẽ magnificatus. Inter hos ego matrimonialẽ habitũ cernẽs. Et quenã inquã
illa eſt femina que ante alias tribꝰ paſſibꝰ ꝑgens tamfaſtuoſa videt᷑. Hec inquit
vegius venetia eſt que pecuniarum foꝛtune claues bo:tarpeiãq; cuſtodit.Alia ẽ
burgen ſis ciuitas.Lertia colonieñ.ciuitas. Nuremberga ſubinde.Argentina ſe
quit᷑.wienna qͥ inter has eſt nõ vltima. Floꝛẽtia venetijs ꝓximat. Sed timeo il
li qui pluribꝰiam annis fauoꝛẽ foꝛtune minoꝛẽ ſentit:tua ſenas floꝛet nũc.ſed mi
nas neſcio s audio. Bachinoua ⁊ valẽtia floꝛẽt.lũ donie qͥ; ſplẽdide ſunt vt vi/
des.Luʒ ego video togatus quoſdã.qui nã ſunt bi. Dꝛimꝰ?eſt meus põtifex indᷣt
vegiꝰ. MHum eugeniũ noſti.Pꝛoch inquã ego etiã res ecdlaſticas foꝛtuna verſat.

Mo minꝰq; tpales inquit vegiꝰ.Exquo noſtri ſacerdotes dñari ceperũt ⁊ mũda

lia potius q; ſpiritualia curare.elix poſt eum ſex gradibꝰſedet imus: quia pꝛin/
cipes non ſequunt᷑ eum. Illi cardinales ſunt:tu omnes noſces ſi vultũ intueben
Tres electoꝛes altioꝛes accũbunt choꝛis.patriarche pauꝑes ſũt taʒ latini qᷓ; gre
c ideo retro. Ille vidue pullatis indute veſtibus que poſt alexandruʒ herculeq;
iacent vꝛbes ſunt que quond ſplendide nũc ſolo equate ſicut iuſſit foꝛtuna cer-
nunt᷑. Illa in montibꝰ ſita carthago altera ſuꝑ eufratẽ babilon troia columẽ aſie
inter xantũ ⁊ ſimeontẽ diruta. Ille ampbionis thebe.Lum mater muſarũ cetro
pis ⁊ armis quodã potens lacẽdemonia. DPoſt ego qui nã obſecro illi ſunt qui ſe
noſtris hoꝛrent miſcere. Pꝛioꝛ ille ſoldanꝰeſt inquit vegiꝰcui paret egyptus.Aliꝰ
thurcis imꝑat.Lercparthis.Quart?ꝰ afris: Ille nudus bꝛachijs tm inqutꝰ ⁊ ar
millis cui diues ex collo toꝛques pendet indoꝰ habet dñatũ. Doſt hec ad ſiniſtrã
me verti. Ibi pauꝑtas ſedebat ignominia:deriſus:iniurie:inoꝛbi:ſenectus:toꝛ⸗
menta: carceres: fames:dolor: ſtridoꝛ:timoꝛ: pudoꝛ:odiũ:inuidia:deſperatio:cha
ritas:bellũ:peſtis:ſolitudo:verbera:cure:⁊ mille maloꝝ noia campi ſitiẽtes nudi
ac lapidibꝰtecti. Et quid nꝗ rogo ſibi vult bec vaſtitas vegi. Hic habitãt inauit
ille qᷓ ex alto gradu cecderũt poſtq; fortune fauoꝛẽ amiſerũt. Nides ne ſublimẽ
illã matrona ſeptẽ callibꝰ qi pedibꝰ ſubſiſtẽtẽ.Hec aurea quõdã roma iam lutea
Capua eã ſequit᷑ ſiracuſe pxime. Tuʒ genua:lune piſa:luca:pariſiꝰ. Inter germa
nos floꝛẽt adbuc vꝛbes:ſola pꝛaga ſpledoꝛ terre declinat.Cõſtãtinopolis tracum
caput moꝛti ꝓpinqᷓt. Oia tpᷣs domat:nec vlli fo Juna ppetuebg E. Hic meſtus
ſubmiſſo capite renat?eſt:quẽ foꝛtuna ex apulie finibꝰpepulit. Ille thomas fulgo
ſiꝰ eſt qᷓͥ ex ducali ſolio tractꝰ:in carceris iacet pedoꝛe. Hic pancratiꝰ vnco tenet
àͥ ſolebat cũ oibꝰ tũ maxie cancellario tuo infeſtiſſimꝰ eẽ. Boꝛbonij vux ibi eſt qui
regno francie dicebat leges:nũc dominij ꝑtes mulctatꝰextra regiã eſſe iubet᷑. Ai-
des ne ſenẽ ꝓceꝝ cana ⁊ dimiſſa barba.hic ludouic?dux bauarie queʒ filiꝰ dñatu
pꝛiuatũ domi clauſuzʒ ſeruat. Oũ ſic loquit᷑ vegi rurſus in vextrã feroꝛ. Aideo cãᷣ
pũ nube candida tectũ:dũq; introſpicio ſeu vera figura fuit ſe ficta. Zadiſlai pu/
ellũ diademate ⁊ veſtibꝰ oꝛnatũ regijs viſus ſum videre:plureſq; ſecũ infante lu
dere:petoq; vegiũ.Qui nã ſunt hi nube cana circũuolnti.Ni ſunt inqᷣt vegiꝰ qͥbꝰ
foꝛtuna fauoꝛẽ ſpõdet:ſi fatoꝝ munere vixerint.Dix iſtalocnt? erat vegꝰ: cũ dea
in mc oculos ↄtoꝛſit:contractiſq; ſuꝑcilijs:qᷣs te buc accerſiuit inqt enea. Nemo

—

fhfd———— — —— —.

dur
r
ent
ens
ano /
isd
wn.
ſum⸗
ben.
nql
nguit
ui

cvil
m
Wͦ
tinit
ent.

—

Coſolat᷑ amicũ merentẽ ex moꝛte ↄiugis ſue.

inquã ego:ſed auidus te viſendi introgreſſus ſum:noli mihi ſuccenſere. Vidi re/
gni tuũ iq abibo. Anũ tũ ex te peto ſuſplex mihi vt paucis rogatibꝰ reſpondeas.
Facis inqͥt illa ꝓpone.Lũñ ego q;diu es hoibꝰblanda. Mulli diu rñdit. Iteꝝ ego

Quibꝰartibꝰpot tuus fauoꝛ acquiri. MHullis inquit illa:niſi ſolius impoꝛtunitaꝶ

remedio. Quis te plꝰ alijs retinet. Qui meũ imperiũ maioꝛi ſuſtinet aio Quis

tibi odioſioꝛ. Duſillanimus.Quis te tute ſonere põt. Sapiẽs. Qñ mihi bladioꝛ

eris. Cũ te vocabo. Suz ne vocãgus.Scies poſtca. Quis tibi ex oibus viuẽtib⸗

eſt acceptioꝛ. Qui me fugat non qͥ fugit. Satis babeo vale. Et tu vale necte mei
gregis eẽ negaueris inqt foꝛtuna.q;uis tibi nõ dederim auri mõtes. Nã ꝙ te ple

riq; amãt tibiq; benefaciũt meñ eſt. Retuli gras atq;ʒ abij. Aegiꝰ añ poꝛtã me di/

—⏑

——

bi michaelẽ ſueuũ tum wenceſiaũ ⁊ iacobũ cãcellarię glebis aſcriptos.qͥ vt me vi
derũt circũfuſi ꝑcontabant᷑ qͥd vidiſſem. Sʒ dum illis refero viſum: mox ſomno
ſolutus ſum. u vale ⁊ quid bec ſibi velint ſagaci tuo ingenio diſcute mihicq api
terũ vale mel meũ:olus epicuri ac pictagoꝛe legumẽ.Ex wienna.vj. Kkalendas
ercccruih. fciat , .
Pꝛoſperitatẽ ſui ſtatus denũciat ZRiſela rir
eũ deſiderio eiuſmõi ſucceſſus. 2 Epiſtola. cix.
NHeas ſiluiꝰpoeta imꝑtaliſqʒ; ſecretariꝰ Caſpari nouarieñ. amico fido ⁊ do
cto. S.p.d.Accepi voluppe tuas lr̃as quibꝰ te ſoſpitẽ cognoui ⁊ mei me-
moꝛẽ. Mõ poſſuʒ vt vellẽ qᷓ mibi obtigerunt poſtq; te dimiſi offerre ſcires

2. . ☚.

me multas paſſuʒ miſerias.vtcũq; ſit eo iã in loco ſuʒ de qͥ deo gras ago.ſcio id ti

miſit. Ybi inter poꝛꝛigentiũ manꝰturbã pegallũ inueni amicitioꝛẽ amico ⁊ parẽ ſi

biiocundũ eſſe. Hã que mea foꝛtuna eſt ⁊ amici eſt. Houiqꝙ me amas: neq; im-

*

pune amas. At tuus erã baſilee ſic hodie ſum. Aellẽ te opib? atq; honoꝛib auctũ
audire. Sed nõ oia vno tꝑe veniunt. Da oꝑam vt facis virtuti.dilige lras:iunge
te bonis:non deerit auxiliũ dei.Et cũ minime putabis tunc maxime exalteris. Ja

cta cogitatũ tuuʒ in dño ⁊ ipſe te enutriet.Oꝛ ſi neq; diuitie neqʒ honores aſſint:

nõ tñ deſperandũ eſt. MHec em̃ iſta ſunt que beare boles poſſunt. Airtus ſola in ce

lo pᷣbet aditũ. ꝙ ſi eo anhelamꝰ.hec aſtruẽda eſt ſcala. Bꝛeue eſt quo in terris viui

mus tẽpus:ſiue diutęs ſumꝰ ſiue paupes ſpernendũ eſt. Si mo in celũ vomiciliũ
p̃paramꝰ:qð te facẽ q virtutẽ colis nõ ambigo.Hec nũc ſcribẽda fuerũt.Clariſſi

mũ virũ patruũ tuũ ſiue is auũculus ẽ.Stephanũ nouoꝛien ſez vt meis vᷣbis ſal/

ei Aale ⁊ vt facis LPDi
uere iubeas opto. Aale ⁊ vt facis ꝑge me amare 4 iſtola. cx.
Meas ſiluiꝰepᷣs tergeſtinꝰdño caſpari ſchlick imꝑiali cancellario.S.p.d.
Egerẽ ai tuꝰ ⁊ coꝛ tuũ vulnẽ grãdi vulneratũ nec abs re. Letiſſimo nãqʒ;
idocũdiſſimo ↄiugio pᷣuatꝰes:necſcio an oꝑam medicãtis expectes. Hã

ego q̊z qͥ medicinã pᷣparo medico ſuʒ indignꝰ. Egroto te ⁊ tuę ſuʒ ꝑticeps cala

mitat: nec ſine melʒ te miſerũ eẽ. Scribũt mihi ammici tui ex auſtria fejaꝝ decus il
luſtrẽ cõthoꝛalẽ tuã dũ partũ vult i lucẽ edere:cũ partu diẽ obijſſe.O guẽ iacturã
O inextiabile dãnu. O doloꝛẽ acerbiſſimũ.Expoſtulãt qᷣ te diligũt meis vt te lris
oler. Sic apud veteres vſurpatũ ẽ:funebꝛes eple ſcribebãt᷑:mitũq; ꝓfuit amici

ſcriptuũ amico turbato. In euãgelio qͥʒ legimꝰex hieroſolymis ↄples veniſſe iu⸗/

g£

deoꝝ qͥ marthã atq; mariꝗ bethania ſuꝑ moꝛtẽ lazari ↄſolarẽt. Cõturbant ſepe

boĩes ex ↄiugũ filioꝝ parẽtũ ceteronq; neceſſarioꝝ mortibꝰ ⁊ niſi vłvhis vllfis
recreent᷑ amicoꝝ:plimi ſepetabeſcẽtes doloꝛib? interirẽt. Arbitrant᷑ igit᷑ qͥ te ſal-
uũñ cupiũt epſas meas vtiles tibi foꝛe vtq; te meſtũ ⁊ acerbo caſu oſternatũ vᷣbis

—

ſoler boꝛtant᷑. At ego tecũ patioꝛ:tecũ excrutioꝛ:tecũqʒ cõſolatoꝛe ingigeo. Mec
em̃ tibi qͥ cq; moleſtũ ẽ qð nõ ſit idẽ mihi.Eq tuo vulnere vulneroꝛ:⁊ qcũq; doles
pit doleo. Hec ſqᷓ ẽ qͥ tua dana q; ego melinoꝛit. Sciebã ↄiugẽ rua int caſtas
eſſe caſtiſſimã int᷑ pꝛudẽtes pꝛudẽtiſſimꝗ: ⁊ ;uis alto ſanguie nat⸗: int᷑ humiles
humlim. Juit i illa delectatio:fuit vtilitas:fuit honeſtasvns tibi cũ ea menſa:

vnũ marſupiũ:vn?ꝰlectꝰ.Quicqͥd tibi placuit illi corde fuit:ex tuo vultu riſum ſie
tũq; ſũpſit. Motũ ẽ mibi p multis:quata tibi ex eiꝰobitu calamitas acciderit ⁊ qꝛ
tibi afficioꝛ maxie:nõ poſſuzʒ tecũ no poleꝛe.Ceterũ dũ me aio magis magiſq; re/
colliop:inuenio ⁊ buiꝰqʒ doloꝛis ſolamina:q̃ tibi mihiq; ſimul coicabo. Fruſtra
ſane ſeędmur lacrimis qð amiſſuʒ recuꝑari nõ põt:q̃ vẽtura oino moꝛs ẽ incaſſũ
timer᷑. Lex nature ẽ certa atq;ʒ ineuitabilis moꝛi oẽs qui nati ſũt. Potuiſſet ciu⸗
gis tue lõgiꝰ vita trabhi:ſi plꝰſtaminis dediſſet lachis. Moꝛtalis tñ q at:nec illi foꝛ
taſſe ampliꝰviuẽ cõducebat. Inſpicit ex alto deꝰ?boĩm vitas: ⁊ nõ q̃ iocũda ſed q̃
ſũt vtilia hoĩbꝰimpertit᷑. Stulti ſumꝰturba moꝛtalis qͥ rẽ dietim sräut ſic pol
ſideri poſſe qi ꝑpetua ſit arbitramur. Sapiẽtiſſimꝰille q̃ nũciata filij moꝛte nõ la
crimas nõ eiulatus emiſit:ᷣ ſciebã iuqᷣt me genuiſſe moꝛtalẽ.Aliꝰ cũ dilectifimã
ſibi moꝛs Singe eripuiſſet.bac ait cõditione accepi vt perderez. Multis modis
amittit᷑ vxoꝛ: n goꝛte. E .
riſſe potiꝰſit expetendũ.Alteri nuptã ſubtraxit adulter. Per bas nouiſſime dies
vxoꝛẽ amãtiſſimã illuſtri croacie comiti ſeuiſſima barbaro ꝝ manꝰabduxit.Quis
numerare queat varies fortune caſus.quibꝰ ludẽs humanũ effligit foꝛtuna genꝰ
O beatũ cui nullo cõiũx exilio:nulla fraude nullaqʒ manu hoiʒ:ſᷣ diuino dũtaxat
imꝑio ſubꝛipit᷑. Beatioꝛ quẽ vſq; in ſeniũ caſta fecũda ⁊ placida ꝓſequit᷑ vxoꝛ.
ſed pauci quos equus amauit iupiter huiꝰ ſoꝛtis exiſtut.Lecũ bñ actũ eſt caſpar
qui etſi nõ es beatiſſimꝰ:felicẽ tñ cõpellare te poſſumꝰ.Tibi nobiliſſima coniunx

nupſit ex generoſo ducũñ ſleſie ſanguine:foꝛmoſa erat ⁊ boneſtatis ſpecimẽ pꝛeſe

tulit tuo fuit aio ſemꝑ moꝛigera:ꝓlem tibi vtriuſq; ſexus pulcherrimã pepit.Sʒ

abſceſſit ais nempe:decẽ aut viginti annis ante opinatũ tempus eſto ita.Moꝛiẽ

dũ tñ illi erat ⁊ multe poterant incidere calamitates que obitũ eius optabilẽ red

didiſſent:non que optat᷑ ſed que timet᷑ felicius moꝛs venit. At vxoꝛẽ dicis ainiſi

Mõ amiſiſti caſpar ſed pꝛemiſiſti.ſequeris em̃ cũ tempus aderit.ria ſunt oibꝰ
cõſignata boibus loca:vnũ patrie:alterũ pegrinationis.erilij tercin. Patria ce⸗
lũ eſt: Deregrinationẽ in terris agimꝰ.Exiliũ duplex eſt.alterũ ꝑpeiuũ tem po
raneũ alterũ. Hoc purgatoꝛio illud inferno cedit: Inſulſi eſt animi manentem in

terris exquirere ciuitatẽ.Si paulũ ſequi volumus.ſi xpᷣo credere ſaluatoꝛi patriã
in celo queramꝰ. Aita bꝛeuis eſt homini quaſi ſommiũ fugax. Mulli craſtina dies
certa eſt. Quid nos ſumꝰ niſi ventus ⁊ vmbꝛa. Abi nũc inclyti reges Qnere nũc
pꝛiamũ ⁊ agamenonẽ:quere iulium:quere pompeiũ:apud inferos cruciant᷑. AHi⸗
di inpium ſuperexaltatũ ſuper cedros libani ⁊ tranſiui: ⁊ ecce non erat quanta

nuper gloꝛia pollebat philiipus maria mediolanẽſiũ dux.quẽ captis biſpanie re
gibus terra mareq;ʒ foꝛmidabãt. Is vbi mortẽ obijt vix habuit qui coꝛpus tumu
landũ ferrent:funebꝛes abfuerunt pompe.Et q́;uis in mo qũ idoli aut ſancti ali-⸗

cuius coꝛpoꝛis in ſublimi loco maioꝛi iminens are tumulet᷑.fetidus tamẽ paulo⸗/

poſt deponit᷑ atq; int illos collocat᷑ quoꝝ ad effigiẽ nõ t̃ merere fas eſt. At cha⸗
riſſima tua coniux caſpar:qꝛ nõ in terra vbi fures effodiũt:ſᷣ ĩ celo vbi neq; tinea

eſt neq; rubigo ſuũ theſaurũ collocauit:pegrinatione finita nõ exilio vãnata: ſ ce
leſti patria donata eſt:vbi te expectans multo lucidioꝛ:multoq; foꝛmoſioꝛ qᷓ; hic
fuit:iã eſt imoꝛtalitate veſtita ⁊ cum beatiſſimis ſpiritibꝰgloꝛie cõditoꝛis aſſ iſtit.

ZJãq; deo gr̃as agit.qꝛ nõ ẽ diutiꝰpegrinari ꝑmiſta.Quid tu reris caſpar.an non

eſt magna pars beneficij cui ꝑegrinatio ẽ centũ annoꝝ ſi medio tꝑe reuocet᷑ Sic
actũ eſt cum tua coniuge. Nã cum coꝛpoꝛe in humano vitã duceret angelicã.ia,ʒ

eo vocata eſt eius anima:vbi ſemper animus fuit.Illic omnia ſuo deſiderio con⸗

ſonant.quicquid optat pꝛeſto eſt.At tu deſiderio eius tabeſcis. Inique agis con
audere illi debes que omnia que vult habet. Beatitudinẽ ſuam tu ſolus minuis
d plenã felicitatẽ vno te caret:nec te ſemper carebit. Oꝛat enim altiſimũ dies
nocteſq; tuos vt greſſus dirigat:teq; in celũ aduocet vbi ſecum perpetua leteris
beatitu dine:iam impetrauit vt opinoꝛ.Hinc enim ſunt aduerſitates tue: vix iſti

nullo meliꝰq; moꝛte. Aniꝰcõiugẽ ſic lõga valitudo deturpat vt pe

—— —— - — —— — –

1
lil

ſe

oe

hactenus vbi noſti voluptati deditus.totus fuiſti carneus:totus tetreſtris: nibi
babuiſti celeſte. Colerauit boc equus ⁊ miſericoꝛs deus. Mũc teſiniſtris admo-⸗
net caſibꝰ. Ande vꝛtica bęc.niſi vt cõuertaris.Saluũ te deus cupit.inc eccleſie
friſingeñ.diu cõtinuata cõflectatio.hinc manus leſio:hincimpoſite calniespinc
ad extremũ dulciſſima coniunx moꝛtua vt te viuũ faciat. DPreceſſit illa ſequemur
oẽs atq; vtinã bene ſequamur.Ledere iam te oꝑinoꝛ vite huius quam tot mole
ſtijs plenã cernis. Inuidere eſt nõ amare ſi vxoꝛẽ in terris potiꝰviuentẽ qᷓ; in ceio
regnantẽ cupis.Filioꝝ foꝛtaſſe curã geris. He dubita celi aues ⁊ beſtie terre ali/
toꝛẽ habent. Jacta cogitatũ tuum in dño ⁊ ipſete atq; illos enutriet.Zilij regux
ſine parentibus ſepe exteres fuerunt. Ciro canẽ.conditoꝛibꝰvꝛbis lupã referunt
vbera pꝛebuiſſe.Antiquis Rliguaco fuit matribus caruiſſe:humana mens ſibi ſe
pe noxia querit. Seo maioꝛ eſt noſtri cura q;ᷓ nobis a gadibus herculis vſq; au/
roꝛã ⁊ gangen quid ſibi ſit vtile nouit nemo.niſi qin voluntatẽ ſuam dei volunta
ti ſubmittit. Mecupiamus obſecro plurima.mentẽ ſanam dũtaxat optemus in
coꝛpoꝛe ſano. FYoꝛſitan ⁊ hoc ambitioſum eſt quod de coꝛpoꝛe diximus. NHam ⁊
filiolam beati petri in egritudineſedentem lesimus:quoniã ſanitati mentis ad/
uerſz erat coꝛpoꝛis ſanitas. Yac mi caſpar quod tuuʒ eſt de filijs enutri cos bo
nis imbue moubus. cetera deo cõmitte. In omnibus que agimus queq; optamꝰ
nullũ eſt cõſilium ſanius qᷓ; dei oꝛdinationi beneplacitoqʒ quieſcere. Is filioꝛum
loco nos habet:⁊ vt filios coꝛripit atq; caſtigat. Ille inuiſus ẽ deo qͥ delicate atq;ʒ
Xſidioſe ſinit᷑ viuere.qꝛ non putat bunc deus ſua coꝛꝛectione dignũ:veniet eius
dies exactiſq; voluptalibus ꝑpetuo cruciãdus apud inferos ſepeliet᷑. Qui vᷣo in
anxietate viuũt in terris:⁊ nuchac nũcillac decoquunt᷑ aduerſitate.ꝑ patientiax
ſanãq; tolerãtiã celum acquirũt.vbi cũ angelis cũq; ipſo deo felices euo fruentur
ſempiterno. Zu ergo mi caſpar in tot tantiſq; rebus aduerſis. In iactura ſoꝛtu-
narũ in honoꝛis damno inleſione coꝛpoꝛis:inq; moꝛte coniugis vt boni cõſulas
rogo. MNã ⁊ ego in bonã recipio partem tuarũ particeps miſeriarum ꝙ in me bel⸗
li inpetum labi vidco quo mulctatus ſum agro ⁊ omni pꝛiuandus ere. Idq; nec
bactenus potui nec modo poſſum vitare.At ſic tibi ⁊ mibi ſuperintendere diui-
nã cenſeo pietatẽ noſtre ſalutis cupidã ⁊ vircs noſtras in aduerſitate pꝛobanteʒ
Hec babui modo que repẽte ad te conſolatoꝛie ſœiberẽ. Cetcra ex teipſo collige:
qui vt es ſapiẽtiſſimus: ſic humanos ferre caſus ſapiẽtiſſime noſti. Aale optime.

Ex piſino hiſtrie oppido idibꝰſeptẽbꝛis.M.ccccxlviij. „ .
Poeſim laudat ⁊ iuris ſcientie fert. Piſtola. cxj
Meas ſiluius poeta dño wilbelmo de lapide militi litterato ⁊ ſtrẽnuo. S.
p.d. AVenit ad me bodietuus michael meuſq; immo noſter.Et heus inqᷣt
enea:vir abhinc hoꝛa me aggreſſus eſt:qui ſe tantaʒ iuris peritiam iactat

habere. vt nullius italici diſputationẽ foꝛmidet.nec panoꝛmitano.nec ludouico
romano ſi viuerent palmam daret.inum: Bartholum: Baldũ: Johanneman

Aree: Imolenſem: Butrium: SZulgoſium:omneſq; nouos leguʒ interpꝛetes poſt
ſe facit. Et inter ſceuolam vulpianum neruam pompeium paulum ſeruiumq; ſe
locat:multoꝛum verboꝛum eſt:ſed quantum ſalis babeat non ſco. Qui eum ſe/
quuntur audire magis qᷓ; loqui poſſunt.Hoꝛis plus quatuoꝛ ſecum fui: nũq; mi
bi vacuum tempus pꝛebuit quo aliquid dicerem. Cicada eſt que vt tacta fuenit ſe
mel nunq; ſilet. Scis qualem cicadam.non vt in regnis ſunt que iuſſu herculis
tacent. Sed vt locrenſes ſunt que vltra ceteras ſtrepunt. Is poeticam contem/
nit: nee ſi dij muſas ei omnes infunderẽt gratias ageret.quia pꝛeter iuſciuilenul/
la ſcientia eſt nulla doctrina:oẽs artes mancas pꝛeter legũ pere pᷣgicat. Poeti
cã vᷣo ꝓꝛſus inutilẽ eſſe cõtendit.q̃ nec panẽ lucrat᷑ nec veſtitũ.Solꝰiuſtinianus
⁊vypocrates marſupiũ implẽt. Jeiunꝰ cãtat lucanꝰmoꝛi⁊ ſat᷑ ẽ cũ dicit oꝛatiꝰ dłe/

ſtomachat?ꝰ ſum. Oum bec audio wilbelme militũ denec me cõpꝛimẽ poſſũ ůn

ſplendoꝛem vocas ineptias. Aidit pendẽtes aſelli teſticulos vnlpecula ⁊ pꝛope
caſuros credidit:fecuta eſt as Heras:arpoſqsvinſinraia eſ qꝛ nõ cadebãt
vV 7

teſtes o Gin quit nig

„ (

ſequendũ ſit agnoſcat:edite leges ſũt ⁊ añ boim oculos poſitetãc; cancelli quido
vltra que trãſgredi nullꝰ?audeat.Legibꝰtñ nemo pfect?hiet niſi phie ſtudijs inceu
buerit:qꝛ nõ poſſunt oẽm caſum cõplectileges. Ideo pꝛinceps moderatoꝛ eſtle
sis eachaiamq; bʒ vt durã molliſicet:laxã vo ſanctionẽ reſtringet.Qdð nunq;; re
cte pꝛinceps ageret niſi in agiſtrã vite erpultricẽ vicioꝝ ſecutus fuerit phiaʒ. Sʒ
bic noſter monarcha vel bipes aſellus potius inflatus opinione ſui ciuilẽ ſcientiã
oibus pᷣfert:matrẽ filie poſtponit ⁊ fluminibus mare. s eſt ex illis cecis ⁊ obtu/
ſis hoibus qͥ poſtq; leges quatuoꝛ aut decẽ memoꝛie còmẽdarũt.iã nõ ampliꝰ bo
inines ſ᷑ deos ſe putant:legeſq; diuina cẽſent oꝛacula que vel appollo vel appolli/
ne maioꝛ deus ipſe . moylen tradiderit.aut qualia ſunt xpᷣi reſpõſa que nos euã/
gelia nũcupamus.Ac pᷣteres ſi quid egiſſe ceſarem audiunt quod iuni ſcripto con/
trariet᷑ id irritũ garriũt nulliuſq; eſſe momẽti.qᷓi obnoxiꝰſit pᷣnceps terminos en

t ſſ⸗ terminos en
nee ⁊ ſtilũ ſeruare ligatuſq; legibꝰ ſeante ipᷣe leges volũt:q̃ leg vigoꝛẽ dicũt bꝛe

ipi placu lti atq; demẽtes eqͥtatẽ plꝰ in pᷣncipe locũ
babere qᷓ; rigoꝛẽ. M ſi nõ iuri ſcripto ceſar nonũqᷓ; obtemꝑat ſateſtqꝛ Echer eq/
tatẽ apud phos late deſcriptã.quam nulli iuriſte diſcernere poſſũt niſi ad fonteʒ
veniãt vbi leges ſcaturiũt:imitent᷑ q; peritiſſimos illos iuriſcõſultos: qauoꝝ ſcri-
pta ⁊ phiam ⁊ oꝛatoꝛiã redolẽt.Sʒ nr̃i panis q̃ſtoꝛes ⁊ auri coꝛꝛoſoꝛes vix intel
ligũt oꝛnatũ iuriſcõſultoꝝ ſermonẽ:neq; qͥd illi vellent quouis pacto ſcirent niſi
comentatoꝛes ſniam textuũ exponerẽt hoc dicit iſta lex hoc illa. qͥs iſti ſequũt᷑ vt
ceci ductoꝛc ſuũ.Dicerẽ plura iĩ hc ꝑtẽ ſ vocat me defenſio poeſis quꝗ noſter ra⸗
bulus nõ deſiderat.Credo equidẽ:nã nec ſues margaritas curat.Ga lus eſopiia-
ſpidem contẽpſit:eſcãq; magis qᷓ; iacinctũ iuenire voluiſſet. Cõtẽnis aſine poeſiʒ
Perm is muſas bos:fugis humanitat ſtudia caper. Contemnit ⁊ poeſis te: nec te
choꝛos ſuos intrare ꝑmittet. In oibus cũ ſis fatuꝰ:miroꝛ in hoc vno te eẽ ſapien
tẽ:q̃ cũ videas obſeratã tibi atq; abditã poeſim:nolle te ſuũ cõmerciũ dicis ſape
re hoc eſt. Mũc teipᷣm phᷣm video:qꝛ nõ cupis qð nõ potes habere. Stultũ eſt de
ſiderare quod aſſeqͥ nequeas. OQu tamen vltra ꝓgrederis ſcictiarumq; omnium

acdd pꝛincipi placuit. Sz neſciũt bi en

—

cãdorẽ eius obnubilatis oculis nõ vides. Mõ ſapit egroto vinũ:qꝛ leſus eſt gu/
ſtus. Non eſt de pane lucrando dicis. Libi nuncq;ᷓ panem lucrari poeſis poſſet:

ꝛz craſſis ingenijs nubiloſiſq; mentibꝰnõ põt fructũ pꝛeſtare.At virgilio frugifer
uit. Oꝛatio admodũ pinguis qui frui partis optabat. Opianus qui nomina pi/
ſciũ naturaſqʒ deſcripſit magnas opesleſt aſſecutus.Quid nouis leonardus arẽ/

tinus:auriſpa:panoꝛmitanus:anthoniꝰ luſcus:guarinus:plureſq;ʒ alij:his ⁊ pa/
trimonia ſunt ampliata opes accumulate qᷓ;plures: quia poeſim ⁊ oꝛatoꝛiam

ſunt ſceuti. MHec tibi vnq; tantũ auri ſpeculatoꝛ pꝛebebit quantum quintilianus

arentino tribuit.M ſi apud hanc tuam germaniã non ſunt in pꝛecio vates:non

fructũ. Quomodo enim pacari pꝛonincie ⁊ amicitie vel cõflari vel integrari poſ/

ſent niſi facundia foꝛet:quã poeſis alit.An neſcis quãtus ẽ epiſtolarũ vſus:quã⸗/

tus hiſtoriaꝝ:quãtus oꝛationñ. Rex regi ꝑ lr̃as cõciliat᷑ ciuitates federa pcutiũt

abſentes cũ abſentibꝰ rfabulant᷑.hiſtoꝛia nobis res geſtas refert:q̃ teſtis eſt tᷣum

luux veritat eſt vite mgra oꝛatoꝛes ſenatũ regũt populos ducũt leges ſuadẽt. Sg

qͥs hec bñ agat niſi poeticis ⁊ oꝛatoꝛijs imbutꝰ diſciplinis.Quas pᷣterea gtes re⸗

ez. Migra eſt tibi poeſis ſtulte: qꝛ

PoEin ſed pꝛincipes potius argue:quibus leuiſſimarũ rerum maior eſt cura q;
iliitterarũ. Apud italos autẽ floꝛent huiuſmodi facultates:nec erubeſcunt pꝛinci⸗
pes ⁊ audire ⁊ noſſe poetriã. Ideo ſpero quãq; tu nolles ⁊ in germania futurum
aliquãdo.qꝛ ⁊ olim viros doctos becterra tulit:⁊ iam pleroſq; noui dicendi peri
tos qui te inuito. etiã ſi tibi rumpant᷑ ilia el queutiã inter germnanos ſeminabũt.
Mec enim inutilem rentur vt tu aſſeris poem. Sciunt ex bac maximum gigni

nch

ferre bomero debẽt greci atq; troiani:q̊ ij duol:ꝰannoꝝ milibꝰ moꝛtui adhuc vi/
uunt. NHouit quãta ſit vtilitas poetaꝝ alexander magnꝰ.Cui ꝑ aſia iter faciẽti
cũ obuiã cumulus achillis fieret.O foꝛtunate inquit adoleſcens quẽ tanta decan
tauit tuba bomeri ſq; muſaʒ deſignãs.Alexander ammite filius.Rex maceovnũ
pindarũ poetã liriũ appꝛime dilexit. Archilaꝰeiꝰ ſucceſſoꝛ intãtũ poetas amauit
vt euripiditragico ↄſilioꝝ ſũmã traderet cuiꝰſupᷣma nõ cõtentꝰ ꝓſequi ſũptu fu⸗
nenis crines fonſus eſt ⁊ meroꝛẽ quẽ aio conceꝑat:vultu indicauit.Affricanꝰpᷣoꝛ
uinti ennij ſtatuã ſepulchꝛo ſuo iuſſit imponi.Liſander lacedomoꝝ dux cũ obſe
eret atbenas qꝛ ſophoclis inhbumatũ coꝛpꝰiacebat:inducias dedit vt congrue ⁊
digne poete exequie ficrẽt. Juliꝰ ule ceſarq̃ nobis romanũ imperiũ pepꝑit no ſolũ
poetas amauit ſ fieri etiã ⁊ dici poetavoluit. Idẽ c auguſtꝰ?⁊ octauianꝰ.Ac pᷣte/
rea mortui viuũt:nec vlla iſtoꝝ etas immemoꝛ erit. O ſi nõnulli pᷣncipes equos
potius ⁊ canes alcre q; poetas volũt ⁊ multa carne leones vꝛſoſq; paſcũt inteſti/
nis poetaꝝ nihil pᷣbentes:talis erit eoꝝ obitus qualis equoꝝ ⁊ canũ:nec pꝰ moꝛ/
tẽ maius erit iſtoꝝ nomẽ q;ᷓ vꝛſi atq; leonis. Integri moꝛient᷑ nec beneficia muſa
rũ famã ſibi vendicabũt:quos tuo ex moꝛe nihil curauerunt. Antiquitas ꝓuida
tanti poeticã fecit vt tam poetas pꝰ editũ opus q; imꝑatoꝛes poſt victoꝛiã triũ/
pbare ⁊ curro magnifico duciꝑ vꝛbes voluit.Cõmuneq; illis dignitatis inſigne
pᷣbuit laureã:qm̃ ſicut ab hoſtibꝰ imꝑatoꝛes liberant ciues ſic vicia fulminantes
⁊ virtutes excellẽtes poete ciuitates cuſtodiũt ⁊ amplificãt.At tu maioꝛ alexan
dro magno. Liſandro victoꝛioſioꝛ melioꝛ ſcipione pꝛudẽtioꝛ iulio.auguſto foꝛtu
natioꝛ.⁊ omni antiquitate ſapiẽtioꝛ:inutilẽ poeticã dicis:quia nibil Pain affert
nil auri nil diuitiarũ.Eſto qu ais nõ tñ idcirco legibꝰ tuis poetica cedet. Hãq; dũ
tu aurũ petis auare fecs amatoꝛ mũdi cultoꝛ:poeta honoꝛẽ famamq; qritat.Et
cantãs ſuperũ laudes virtutiſq; excitãs amoꝛẽ iter ſibi faciat in celũ:tu cũ auro ⁊
diuitijs ꝗs ſequeris ꝗſq; ſolas dare bęatitudinẽ putas in terra manebis ⁊ aĩaʒ ſi-

mul⁊ vitã pꝑdes. Mõ eſt( mibi crede noſcere leges qᷓ; poeticã maiꝰ.Scio qaꝛ non

credis:ſed ſtulti credulitas nec dat verũ nec auſert. Cicero qui fuit lingue latineę
pᷣnceꝑs ſꝑ poetas fuiſſe raros teſtat᷑:qm̃ bec facultas tonũ dei eſt: quod nõ oibꝰ
dat᷑.Artes cetere ſtudio diligẽtia pᷣceptionibuſqʒ poſſunt appᷣhẽdi.hãc nemo aſ/
ſequit᷑ niſi diuimo muere pᷣditus.Lu te vides iuriſtarũ greges inter quos plures
excellũt:habent᷑ q; doctoꝛes ⁊ legũ interpᷣtes.q̃rũ moꝛes nibil a bꝛutis diſtãt qui
res humanas minꝰq; capꝛe noꝛũt.tu nõ fateben hoc qꝛ foꝛtaſſe capꝛioꝛ es capꝛg

Ego polinũ noui mediolaneñ.qͥ lumẽ babitus eſt iuris ciuilis. Js facturus edifi

—

ciu:ingr̃os oduxrerat trabes in ediũ medio erãt qͥbꝰ laqar aule conſtrui dbebat:
tpᷣs cenãdi fuit. Ite inqt polinꝰcomedite:ego interiʒ aliqᷣd oꝑis faciã.Illis amo
tis trabes metit᷑ q;longas vult ex ꝑiete in ꝑietẽ inẽſura recepta:nec qð intra mua
rũ ligni pars eſſe deberet aiaduertit: ſcincitq; trabes ⁊ pdidit edificin. Js tñ iur
ſcentoꝛ erat:multiſq; annis cathedra rexerat. Quid tu mihi hac diſciplinã iuris
tant e laudas ⁊ oibꝰpᷣfers.cuiꝰaſini pñt eẽ pᷣceptoꝛes.Oꝛatoꝛ atq; poeta ſi cice
roni pluſqz tibi credere volumꝰnullus erit niſi ⁊ pꝛudẽs bonꝰ multaꝝ ſciarũ pi⸗
tiã fuerit aſſecutus.itq; idcirco rari ſꝑ poete rariq; oꝛatoꝛes fuere: in qrñ nume
ro facis ſapient ſi nõ deſideras eẽ:qꝛ nõ potes.Stulteſi cõtẽnis qð tanti viri co/
mẽdauerũt. Hec ad nr̃jm aſelſũ ſint dicta. Cu wilbelme diſciplinarum amatoꝛ:ſi
vnq; hoſce hoĩes audiueris:ſuſcipe potice partes: ⁊ oſtede te huius diuini inune
ris cultoꝛẽ:vides q;facile ſit bas picas cõuincere:hos tanqꝙᷓ pulices inter vngues
cõpꝛime:nec ſine vt diuinã poeticã q̃( vt cice o tradit oim doctrinarũ eſt pꝛioꝛ
inuenta.pollutis arguũt labijs.Defende bãc pulcerrimã dñam.Cui ſi pᷣſidio fue
ris nomè habebis eternũ:⁊ nõ ſolũ inter meas eplas:ꝗ tainẽ nõ ſunt cito caſure:
ſed inter ſcripta potioꝝ vatum inueneris legendus. Ylale ⁊ illuſtriſſimo pꝛinceipi
dño duci alberto me cõmendatũ facito.Et quia cõſiliarius eius es.adinone illuʒ
ue larũ ſtudia contẽnat. Iterũ atq; icterũ vale.· j

Pozʒini excellẽtiſfimis nature Ctibꝰ pᷣditi roga⸗ Epi PrY
mcksen spuodnſ amãtibus dooſtu. .— E iſtola. cxij.
Agnifico ac generoſo militi vño caſpari ſcblick dno noui caſtri ceſareo cã
o cellario ac terrarũ egre cubitiqʒ; capitaneo dño ſuo pᷣcipuo Eneas ſiluius
poeta imperialiſq; ſecretarius.S.p.d.Marianus ſosinus ſene nſis con/
terraneus meus vir tum mitis ingenij: tum lr̃arum multarũ cuius adbuc ſimilẽ
viſurus ne ſim hereo. Ouos amantes vt ſibi deſcriberẽ:rogatũ me bis diebꝰeffe/⸗
cit. Hec referre dixit.rẽ verã agerem an moꝛe poetico fingerẽ.Scis quia vir ſiet.
Mirabere ſi tibi hoĩſem expendam nihil ei pꝛeter ſoꝛmã natura inuidit.Homun⸗
tio eſt:naſci ex mea familia debuit cui paruoꝝ hominum eſt cognomen. Vir eſt
eloquens: Juris vtriuſq; conſultus:Hiſtoꝛias omnes nouit.poetice peritus eſt.
Carmen facit ⁊ latinũ ⁊ tuſcum. Phie tam ſcius qᷓ; plato Geometer quaſiboetiꝰ
In numeris macrobio ſimilis. NHullum inſtrumentũ ignoꝛat muſicũ. Agricultu
ram quaſi virgilius nouit. Nibil ciuile ignotũ viro:dum iuueniles adhuc ſtabãt
in coꝛpoꝛe vires:alter ſatelles erat luctandi magiſter:non curſu non ſaltu:nõ ce/
ſtu poterat ſuꝑari. Pꝛecioſioꝛa ſunt interdum parui coꝛpoꝛis vaſcula vt gemme
lapilliq; teſtant᷑. Mec ab re fuerit illud in bunc referri: quod de thideo ſcribit ſta/
tius. Maioꝛ in exiguo regnabat coꝛpoꝛe virtus.ij foꝛmã huic bomini ⁊ imoꝛ/
talitatẽ ſi dediſſent:is etia erat deus.ſed nemo ſoꝛtitas eſt omnia inter moꝛtales
Mullum adbuc noui cui paucioꝛa qᷓ; hbuic defuerint. Quid ꝙ minutiſſima etiam
digicit quaſi alter atpelles ſic pingit. Mihil emendatius eſt: nihil lucidius q; ſua
mmnanu ſcripti codices. Sculpit vt pꝛaxiteles:nec medicine ignarus eſt.dde vir
tutes moꝛales que alios regũt vucũtq;. Moui meis diebus pleroſq; ſtudijs Faꝝ
deditos diſciplinis:qui admodũ babũdabãt:ſed hi nibil ciuilitatis habebãt nec
rempublicã nec domeſticã regere noꝛant. Stupuit paglarenſis ⁊ furti villicũ ac-
cuſauit:qui ſuem fetã vndecim poꝛcellos:aſinã vnum dũtaxat enixam pullũ retu
lerat. Gomicius mediolaneñ:grauidũ ſe putauit:diuq; partũ veritus eſt.quia ſe
vxroꝛ aſcendit.bi tamen iuris maximũ lumẽ habiti ſunt. In alijs pᷣterea vel faſtũ
vel auariciã inuenies.bic perliberalis eſt.plena illi ſemꝑ domꝰ eſt honeſtis hoſpi
tibus. Hulli aduerſus eſt: populos tuet᷑:egros ſolat᷑:pauperibꝰſubuenit:viduas
ſiuusat:nulli indigenti deeſt. Aultus eius quaſi ſocraticus:lemꝑ eſt ideʒ. In aduer
ſis foꝛtem animũ pꝛebet. Nulla foꝛtuna inflat᷑ verſucias non vt exerceat: ſed vt
caueat quaſlibet nouit. Ciuibus dilectus eſt:peregrinis amatus. Mulli odioſus
eſt nulli grauis.At homo tantarũ virtutuõ cur nunc rem leuiuſculam exigit non
ſcio.Moc ſcio nibil me illi negare ꝑhas eſt. Eum nãq; dum ſenis eſſem vnice dile/
xi:nec diminutus eſt amoꝛ:q;uis ſeparatus ſit. JIs quoq; dum eſſet ceteris natu/
re dotibus pꝛeditus cũ boc maxime bono pollebat vt nullius erga ſe ſterilem eſſe
amoꝛẽ ſineret. Huius ergo rogatus non cenſui reſouendos. Scripſiq; duoꝛum
atmantiũ caſus nec finxi. Res acta ſenis eſt:dum ſigiſimnundus endargr illic dege⸗
ret:tu etiã aderas:⁊ ſi verũ his auribus hauſi:operã amoꝛi dediſti.Ciuitas veneę
ris eſt. Aiunt qui te noꝛãt vebemẽter ꝙ arſeris:q'; nemo te gallioꝛ fuerit. MNibil
ibi amatoꝛie geſtũ te inſcio putant. Ideo biſtoꝛia hanc vt legas pꝛecoꝛ: ⁊ an vera
ſcripſerim videas:nec reminiſcite pudeat ſi ͥd hmõi nonnuqᷓ; euenit tibi bomo

em̃ fueras. Qui nũqᷓ; ſenſit amoꝛis ignẽ:aut lapis eſt:aut beſtia. Ille vtiq; vel per

deoꝝmedullas nõ lateat igneã fauillq. Aale.
Prologus in eundẽ tractatũ.

Meas ſiluius poeta impꝑialiſq; ſecretarius.S.p.dð.Mariano ſoʒino vtri-
uſſcqʒ; iuris interpꝛeti ⁊ conciui ſuo.Rem petis baud cõuenientẽ etati mee:
tue vo ⁊ aduerſaʒ ⁊ repugnantẽ.Quid eſt em̃ quod vel ine iam pene qua/
drigenariũ ſcribere:vel te quinquagenariũ de amoꝛe conueniat audire. Juuenes

animos res iſta delectat ⁊ tenera coꝛda depaſcit. Senes aũt tam idonei ſuũt amoꝝ

moy

runt paridem per quietem vidiſſe. Erat ſi
pꝛonus:matronarũ alloquijs admodũ ob min nenti
debat:nec ſuauiꝰilli qcq; fuit illuſtratarũ aſpectu mulierũ.At ergo has vidit de

Aguditoꝛes q́; pꝛudentie ſunenes Mecquicd eſt ſenectute defoꝛmius que veneres
alt

affectat ſine viribus. Juuenies tamen ⁊ aliquos amantes ſenes: amatũ nullum
Mam ⁊ matrimonijs eſt ⁊ puellis deſpectũ ſeniũ.Nullius amoꝛe tenetur mulier
niſi quem viderit etate fiorentem. Si quid aliter audis deceptio ſubeſt. Egs vo
cognoſco amatoꝛiũ ſcriptum mibi non conuenire qui iam meridiem pꝛetergreſ/⸗
ſus in veſperam feroꝛ. Sed nõ minus me ſcriberę q; te poſcere dedecet. Ego tibi
debeo moꝛigerus eſſe:tu vide quid poſtules. Hã quãto eſt natu maturioꝛ tanto
equius eſt parere amicitie legibus: quas ſi tua iuſticia non veret᷑ mandando in/
fringere:nec ſtulticia mea tranſgredi timebit obediẽdo. Tua in me ſunt tot bene
ficia vt nibil negare petitionũ tuarũ queam:etiã ſi admixtũ ſit aliquid turpitudi/
nis. Parebo igit᷑ petitioni tue ias decies multiplicate:nec amplius negabo quod
tanto conitio poſtulas. Hon tamen vt ipſe flagitas fictor ero: nec poete vtemur
tuba:dũ licet vera referre.Quis em̃ tãnequã eſt:vt mẽtiri velit cũ vᷣo ſe põt tue/

ri:qꝛ tu ſepe amatoꝛ fuiſti:nec adhuc igne cares. Lis tibi duoꝛũ amantũ vt hiſto/

riã texam. Hequitia eſt que te nõ ſinit eſſe ſenem. Ero moꝛigerus cupiditati tue:

⁊bãc iguinis egri caniciẽ pꝛurire faciã:nec fingã qñ tãta eſt copia veri. Quid em̃

„

eſt toto terrarũ oꝛbc amoꝛe cõmuniꝰ:que ciuitas qð opidulũ:ꝗ familia vacat ex/
emplis.Quis trigeſimũ natus annũ:amoꝛis cq nullũ peregit facinus.Ego de me
facio cõiecturã quẽ amoꝛ in mille pericula miſit. Ago ſuperis gras ꝙ ſtructas in/
ſidias millies fugi:felitioꝛ aſtro martis quẽ vulcanus cũ venere iacentẽ ferreo il/
laqueauit ridiculo:derigendũq; dijs ceteris oſtentauit:Sʒ alienos q́; meos amo
res attingã nedũ vetuſti ignis cinerẽ euoluo:ſcintillam adbuc viuentẽ reperiam.

eferã aũt mirũ amoꝛẽ peneq; incredibilẽ:quo duo amãtes:ne dicã amẽtes in/

uicez exarſere. Hec vetuſtis aut oblitteratis vtar exemplis.ſed nr̃i tempoꝛis ar
dentes faces exponam. Mec troianos aut babylonios.ſed noſtre vꝛbis amores

audies: Muis ex amãatibꝰalter ſub artheo natus fuerit celo.foꝛſitan ⁊ binc ſuge
re aliqͥd vtilitatis licebit.Hã cũ puella q in argumentũ venit:amatoꝛe pdito int-/

ploꝛandũ meſtã ⁊ indignãtẽ exalauerit aiam:alter vᷣo nũqᷓ; poſt vere leticie parti

ceps fuerit. Còmonitio quedã iuuenibꝰerit:bis vt abſtineat nugis. Audiant igit

adoleſcentule:⁊ hoc edocte caſu:videãt ne poſt amoꝛes iuuenũ ſe eant perdituʒ

Inſtruit hec byſtoꝛia iuuenes ne militie ſe accingãt que plus fellis babet q; mel-

ſis:ſᷣ obmiſſa laſciuia q̃ boĩes reddit inſanos:vᷣtutis incnbãat ſtudijs.q poſſeſſoꝛẽ
ſui ſola beare põt. In amoꝛe aũt quot lateãt mala:ſi qͥs aliũde neſcit binc poterit

ſcire. Tu vale 2 biſtoꝛie quã me ſcribere cogis attentus auditoꝛ eſto.

Hyſtoꝛia de eurialo ⁊ lucretia ſe amãtib?ꝰ᷑ Epi ola. cxiiij.
Rbem ſenas vnde tibi ⁊ mihi oꝛigo eſt:intranti ſigiſmũdo ceſari quot ho
nuaꝛes impenſi fuerint iam vbiq; vulgatum eſt. Palatium illi apud ſacel/
lum ſancte martbe:ſuper vicum qui ad chophoꝝ ducit poꝛtam ſtructum
fuit.Huc poſtqᷓ; ceremonie peracte ſunt:cũ veniſſet ſigiſmundus quatuor mari⸗

tatas obuiam habuit:nobilitate: forma: etate:ornatuq; pene pares: nõ moꝛta-
les ſed deas quiſq; putauit. Si tres dũtaxat fuiſſent illi videri poterant quas refe

ſn ncus icer grandeuus in libidinẽ
ectabat᷑ ⁊ femineis blandimentis gau

