ces magiſtros a patris optimi indulgentia contigiſſe; et ex
iis omnibus feliciter profeciſſe, religionis initia didiciſſe, lit.
terarum vero, artium et linguarum, de quibus dixi, faculta-

42

1—

.
EEEE

E

tem non contemnendam nactum eſſe. In litteris humanio-
ribus autem, vt noſti, maxime profecit in ludo Thomano e
communi noſtro praeceptore Erneſtio, quem Deus, diu in
Ornamentum Saxoniae et litterarum omnium, diuinarum
maxime, praeſidium ſeruet! Poſt triennium e ludo Thoma-
no ad audiendos doctores academicos diſceſſit, at nihilo mi-
nus tamen Erneſtio adhaeſit; quem litteras humanitatis,
oecherum praeterea hiſtoriam, Coriſtium vero antiquitates
docentem et rei pictoriae viciſſi tudines enarrantem, etiam
diſſerendi cauſſa, ſecutus eſt.

—

At,

◻
◻⏑

5

—
—

g — —— ——

2 *
38 E e

At, quod iurisſcientiae ſe addixerat, etiam nihil eorum
omnium omiſit, quae vllo pacto cum ea coniuncta videren-
tur. Quemadmodum vero, Vir Venerande, in litteris diui-
nis rite tractandis, quod Tu optime ſcis, non negligenda eſt
ea pars hiſtoriae, quae eccleſiae fata, doctorum diſſenſiones
narrat, et tirones docet, quibus modis religio condita, tra-
dita hominibus, corrupta artibus et fraudibus humanis, de.
fenſa Dei beneficio, purgata denique ante tria ſecula fuerit;
ita, iurisſcientiae operam daturus, Fichterus merito ratus eſt,

& initium eius diſcendae ſibi faciendum eſſe, ab hiſtoria iuris
ciuilis Romani, legum Romanarum et iureconſultorum ſuc-

ceſſione. Etenim, quod omnes iurisſcientiae partes, cum ciui-
li Romana ſunt coniunctae, propterea etiam in primis iſtius
iuris viciſſitudines tironibus pernoſcendae ſunt. Atque eius
rei magiſtrum doctiſſimum nactus eſt Bachium, quem apud
Te, Vir Summe Reuerende, non Opus eſt multis verbis lauda-
re cum Te immaturam mortem viri adornandas litteras nati,
etiam propter commodum Academiae, aegre tuliſſe ſciam.
Sed praeter Bachium iuris ciuilis cauſſa ſecutus eſt Ciro-

Ium Elrdinandum Hommelinm Vir um IIluſtr em et celeberri..
mum;
Re F ES — *

E dad

=

mum; vtrumque enim hiſtoriam iuris ciuilis enarrantem

et Inſtitutiones atque Pandecten Iuſtiniani explicantem,
Bachium etiam ius Canonicum docentem audiuit. Neque
intra fines iuris Ciuilis et Canonici ſe continuit, ſolidiorem
et variam doctrinam appetens Fichteri ingenium. Adſe-
dit enim iuris beneficiarii cauſſa &gelio; vt fori formulas
cognoſceret, Gutſchmidio, ob doctrinam ſingularem et ſum-
ma in patriam merita perilluſtri; Hommelio patri, artem nar-

randi et decidendi lites forenſes e commentariis iudicum,

etiam criminum coërcendorum rationem tradenti.
Hoc ſtudio effecit, vt per gradus ſolemnes ad ſummos
iuris honores aſcenderet. Nam anno quinquageſimo pri-
mo philoeſophiue et artium Baccalaureus, poſt triennium de-

inceps earumdem Magiſter et paullo poſt Iurig Candidutus,

anno vero quinquageſimo nono Iurigſeientige Doctor ma-
gna cum laude creatus eſt. Atque ediderat ante varia do-

GQrinae non contemnendae ſpecimina. Nam ter libellos

ad diſceptandum propoſitos, et primum quidem a communi
amico noſtro, Conſult. Boernero, de Suyturnalibus, anno h.
ſ.LI. editum, e Lhilofoplorum; duos deinde a ſe ſcriptos,
e Ca⸗

FS

E

SES e

22
2

b

g r.
40 e

e Cathedra iureconſultorum, defendit; vnum quidem, Prae-

ſide Bachio, de lege Iulia Miſeella eiusque vſit hbodierno, a. h.
ſ. LIII; alterum, a. LVIIII. ad Orationem Antonini, de dona-
tionibus inter virum et vxorem confirmandis;, quo ſibi adi-
tum ad ſummos lIurisſcientiae honores rite et more maio-
rum ita capiundos, vt in Collegium Iureconſultorum Lip-
ſienſe poſſet ſuo ordine cooptari, non ſine laude patefecit.
Ed derat etiam alias commentationes per varias occaſio.
nes; vt Epiſtolam ad Te, Vir Summe Reuerende, a. h. ſ.
XXXXVIIII. ſcriptam; qua quueritur, qui primi diuiſi Fo-

mani imperii evemplum ediderint? et duas, quas mihi, Phi-

loſophiae et Iurisſcientiae honores a. h. ſ. LI. et LII. capi-
enti, inſcripſit, Vvnam, qua oſtenditur, antiquitatum omana-
rum perfectam ſeientiam, ſine litteris Graecis eſe non poſſe;
de ornimentis TViumphalibus, alteram.

Iſtis vero omnibus ingenium, doctrinam, linguae vtri-

usque Graecae et Latinae peritiam et bene ſcribendi facul-

tatem probauit legentibus. Et inprimis commentationes,

ad legem Miſcellam, et Antonini orationem, teſtes laudabi-
les et perennes futurae ſunt eximü ſtudü, quod in iure

**

veteri

SX.

, n AI

veteri et hodierno bene collocauerat amicus noſter. Etlſi
vero, inprimis auctore Bachio, plurimum temporis iuri ciuili
Romano tribuerat, et multum in eo profeciſſe iſtis commen-
tationibus oſtenderat, non tamen, poſt captos iurisſcientiae
honores, hanc eius partem prae ceteris dilexit, ſed iuri, quod
vocant, criminali docendo ſe dicauit.

Atque, Vir Summe Reuerende, ſaepe miratus et me mi-

rari apud Fichterum profeſſus ſum, quare huic parti iuris
ſcientiae ſua natura horridiori, aſperae, ab elegantia littera-
rum humaniorum remotae, et magis ad terrendos facino-
roſos homines, quam conciliandos ſibi liberales amatores,
comparatae, id ſtudium tribueret, quod illi tamen eum tri-
buere videbam; at ille tamen dixit ſe ſibi mirifice in eo pla-
cere, rei etiam grauitate delectari. Nam, quo magis an-
ceps ſaepe ſit iudicium, de iis, qui deliquerint; de ſuſpicio-
num, quibus premantur, pondere; de teſtium et accuſato-
rum fide; de poenae modo; et ſimilibus rebus, eo magis
iſtarum ancipiti cogitatione exerceri poſſe ingenia homi-

num; id vero ſibi perplacere. Atque profecto credibile

erat, Fichterum noſtrum in hac parte iurisſcientiae aliquan-
F do

SHH

42 — e&

* ——— —

do regnaturum eſſe, niſi mors, quo minus vlterius progre-
deretur, impediuiſſet: Eius vero ſpei adſunt non vana ſigna;
commentatio, de modo ac ratione Art. CXXVII. Conſtit.
Crimin. Carolinae cum praxi Saxonica conciliandi, Lipſiae

praelectionum indicendarum cauſſa a. h. ſ. LX. propoſita;
maxime autem, Inſtitutiones Iuris Criminalis Carolino et

Soronico iuri adeommodatae, in vſum praelectionum, acade-
micarium, cum Conſtitutione criminali Ciroli V. Lemgolii
a. LXIII. S. editae; qui liber multis perplacuit, quod eſſent
in eo non pauca, praeſertim ad leges Saxoniae Electoralis

4.

E

pertinentia, quae in ſuperioribus eius generis, praeſertim
Guertneriano, fruſtra bene multi quaeſiuerant: vt non mi-
randum ſit, in hac litterarum vniuerſitate et in alia Saxoniae
inferioris, inuentos eſſe, qui vellent, Kichteri ordinem in
docendo iure criminali, ad iſtius libri normam, ſeruare.

„ .

Sed, quamuis in hac parte iurisſcientiae honeſtam lau-
dem nactus eſt et magnam ſpem etiam non iniuſtam, apud
artis peritos, excitauit noſter; non poſſum tamen diſſimu-
lare, me et nunc putare, et olim viuenti, inter familiares de
communibus litteris ſermones, confirmaſſe, eum ad hoc
triſte

–

3

c An 43
triſte ſtudium, prae ceteris laetioribus et humanioribus,
quorum tamen maxime peritus erat, diligendum, fuiſſe
quaſi ab ipſa natura deſtinatum, propter adiunctam ingenio
eius ſeueritatem, quae etſi moleſta nullo modo fieret amicis,
nota tamen et maior erat, quam in iſta eius aetate eſſe ſolet:

etenim volebat interdum, data opera, aſperior et durior
videri, quam natura eſſet; libenter enim ſubleuabat hone-

ſtam paupertatem et inopem ſenectutem; ſed vel ioci cauſſa

ſe non nunquam ſenilis perſonae ſeueritate et aſperitate in-
duebat, vt prouocaret fratres et amicos ſuos ad ſe propterea

monendum et hortandum, quos honeſta fraude decipie-

bat, longe mitiorem ſe probans factis, quam viſus eſſet ver-

bis. Haec vero ſiue inſita illi, ſiue data opera ab eo aſſum-
ta ſeueritas fecit ; vt ad huius partis iurisſcientiae amorem
impelleretur; quem nec remiſit, etiamſi nonnunquam ab
eius conſuetudine et meditatione diſtineretur: quod pri-

mum factum eſt a. h. ſ. LVI. peregrinatione per plerasque
Germaniae et Belgii prouincias cum fratre Tuo lo. Cbriſto-

phoro, Viro integerrimo et mihi amiciſſimo, in Gallias in-
ſtituta per cuius occaſionem Lutetiis per quinque menſes
F 2 ſub-

S

44 s e

ſubſtitit, deinceps vero per eam partem Germaniae, quae
Rheno finitima eſt, in belli triſtiſſimi initiis, anno h. ſ. LvII.
Menſe Martio Lipſiam et ad litterarum ſtudium rediit, quod,
poſt biennium Doctoratus praemio, vt ante dixi, ornatus;
etiam in ſumma huius vrbis calamitate, praelectionibus pu-
blicis habendis, non minus vero magnum litterarum amo-
rem et aequabilem animi conſtantiam, probauit. Ea vero
maxime fecit etiam eo tempore, quo gens Tua, quae pri-
uatis non minus quam publicis incommodis premebatur,
fere omnis ex hac vrbe diſceſſerat; etiamſi videret, ſibi mul-
tas moleſtias propterea ſuſtinendas fore. Nec plane
a moleſtiis immunis fuit, et earum perpeſſus eſſet ſine
dubio plures, niſi Salus Gentis abitum commendaſſet; cui
merito obtemperauit. Sic vero per extremum belli tem-

Wb⸗

asrsn E er
EE

pus, in Saxoniae montes Boiohemiae confines, et tandem
in thermas Carolinas, ſe Tecum et cum multis familiari-
bus recepit, etiam vſque ad pacem reſtitutam commora-
tus eſt.
Poſtquam vero Lipſiam redux factus eſt, totum ſe lit-

teris dicauit, praelectiones habuit in varias lurisſcientia

Par-

3.

EE 2——

4

* E ve. .
õ

7

45

partes, praeſertim criminalem, et libris colligendis, edendis
etiam, operam dedit. Atque laetabar, pace mihi, inter alia
commoda, etiam redditos eſſe amicos multos, vt Te, Vir
Summe Reuerende, et conſanguineos Tuos omnes, atque
noſtrum Fichterum, quos fere totius vitae anteactae comites
habueram, et a quibus me belli impetus, non ſine magno
meo dolore, diſiunxerat. At non per ſatis longum tempus
licuit perfrui amicitia Zachariae noſtri, quod vix redditus
Lipſiae, ex eadem, nunquam rediturus, diſceſſit. Id vero
prius accidit, quam fere cogitaremus accidere poſſe.
Vtebatur enim noſter valetudine proſpera, et corpore,
vt videbatur, ſatis confirmato, quod nunquam fere cum
vllo grauiori morbo conflictatum erat. At, cum menſe
Martio anni ſuperioris, mor billorum vis hanc vrbem infeſta-
ret, multos etiam necaret, ille quidem ſubuereri coepit,

ne idem fſibi accideret; atque praedixit, ſe, de huius morbi

victoria, ſi quidem ſemel inuaſiſſet, deſperare; quare etiam
fratrem Io. Thomem, quem tamen valde amabat, grauiter
morbillorum caufſa decumbentem, non adiit, ne ipſe mor-

bi contagione affici poſſet. Iſtius autem prouidentiae nul-

lum

F 3

=S——

8
—
v*

DE
E .

e

46 g Trn
lum fructum Habuit: nam ea vis morbi noſtrum corripuit,
vt ipſe ſtatim omnem ſpem vitae deponeret, et non maio-
rem relinqueret praeſtantiſſimis huius vrbis Medicis, Boſto

atque Boernero, quamuis iidem nihil eorum omnium, pro

doctrinae et experientiae inſigni copia, omitterent, quo
vinci morbi impetus poſſe, videretur. At noſter praeſen-

tiens ſibi mortem imminere, diuinae voluntati magna con-
ſtantia animi, pietate etiam, obſecutus eſt: quam inprimis

iuuit Mathefti, viri venerandi et de re ſacra optime meriti,
adſiduitas, qui animum noſtri, futurae felicitatis commodis
enarratis et ante oculos poſitis, mirifice erexit, confirmauit,
eoque modoô, ad melioris et cônſtantioris vitae vſum ipſum
Fichterum praeparauit; ad quem ille etiam a. d. xxVIIII.
Martii anni ſuperioris placide adſpirauit. =
Atque mors eius omnino luctuoſa omnibus, qui doctri-

nam et animum Fichteri nouerant, luctuoſiſſima in primis

fratribus fuit, hunc noſtrum vehementer amantibus, etiam
paucos ante menſes Patre Optimo orbatis. Tu, autem Vir
Venerande, facile mecum in eorum iuſtiſſimi doloris ſo-
cietatem conceſſiſti, quod hac morte, viri in ſummo aeta-
ts

S
ND

—

rseer 7

tis flore conſtituti, non ſolum ſcires, eximium ornamentum
detractum genti Tuae, ſed multos fructus etiam, ex iſtius
eleganti doctrina non minus, quam integritate et abſtinen-
tia ſperandos, interceptos eſſe huic ciuitati et patriae vni-
uerſae. Atque, profecto! magna ſpes poterat in Kichte-
rum noſtrum ex eius merito collocari. Nam, etſi de do-
Grina nihil addam, cuius Tu- amplitudinem ipſe noſti, erat

ille multis etiam aliis virtutibus ornatiſſimus. Summa re-

uerentia Deum et res diuinas colebat; eximia pietate erga
patrem erat, et ea, vt multa, quibus in ſuauitatis honeſtae
ſenſum vti potuiſſet, ſibi negaret, quo huic officio ſatisfa-
cere melius poſſet: et ſic vſque ad Patris mortem rariſſime

ab eius latere diſceſſit, hanc vero aegerrime tulit; vt fa-†

cile probaretur omnibus, eum ex animi ſententia dolere.
Erga amicos conſtans erat, erga pauperes liberalis, i in col-
loquiis ſuauis, quae etiam ſalibus non inficetis condire ſo-
lebat. Fratres amabat vehementer et omnes fere gentiles
ſuos, in primis Te, Vir Venerande, magni faciebat. Qua-
re etiam Tibi non iniucundum fuiſſe arbitrer, quod Te

quaſi praeſente et iuuante, imaginem amici noſtri delineaui.
In

vv

—

S 2
NRE . 2

In qua re dupliei ofſicio obſecutus ſum, vni, quod Zacha-
riae noſtro, alteri, quod Tibi debebam. Atque multum et-
jam ad leniendum dolorem meum et deſiderium contuleris,
Vir Summe Reuerende, ſi hanc epiſtolam teſtem et pignus
habueris, veriſſimi erga Te amoris mei, et non niſi cum
ipſa vita interiturae amicitiae. Vale et mihi faue! Scripſi
Lipſiae a. d. Xxx. Martii cIoIoCCLXVI.

LIPSIAE, EXNx OFFICINA BREITKOPFIA, 1766.

I 0-. a G A R I E

CIVIT. LIPS. SENAT. AEDILIT
P A T R I O P T IL/, MO

E⸗
in 37 RE
SEA SEA 5

1IOANNES T H O M A
IOANNES FRIDERICVI
AVGVSTVS BENEDICGTVI