Kg290_qt
author: Ernesti, Johann AugustandRichter, Johann ZachariasandRichter, Johann ThomasandRichter, August BenediktandRichter, Johann Friedrich

N

W

I O. Z AC HARIAE
CIVIT. LIPS. SENAT. AEDILIT
P A T R I/ O P T I M O

Z A CHARI AE†
ARTT. LIB. ET IVRISSCIENT. DOCT
FRATRI DESIDERATISS

HTREHHHIIHIHHIIIIIHIIUIIIHHNHIIEHNIIIIHIINIIIIIIN)

RN2
2. minnn

TIETATIS ET AMORIS CAVSSA

1IOANNES T HO MAS
IOANNES FRIDERICVS.
ę AVGVSTVS BENEDICTVS.

RI C H T E R I

— —

S= ===== EEEHHHE
Amnm eeeeee eee eeneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeenen ES S

J

EEEEEEE

α grkrtakm:uraekas lahe SE .

M E MORIA M
VIRI AMPLISSIMI PRVDENTISSIMI

IO. ZACHARIAE RICHTERI

SENATORIS AEDILITII
AEDIS D. PETRI CVRATORILIS
ET NEGOTIATORIS PRIMAKRII

DE CIVITATE LIPS. EGREGIE MERITII

en E14

A. D. XVIII. DECEMB. A. C. CIOIDCCLXVI

REBVS HVMANIS EXEMTI
CIVIBVS ACADEMICIS ET POSTERITATI
c o M M E N D à T
REFE C T O R
VNIVERSIT. LITERARVM LIPS

—

„
ℳ * PTY E

— 2£

n laudibus mercaturae et de genere humano meritis
ſi quis numeret adiumenta artium, quae pulcritudine
operum exquiſita cenſentur, eamque appellet Nutricem
artium pulerarum, profecto non aberret a vero, nec per

aſſentationem quandam plus ei tribuiſſe videatur, quam

res et veritas patiatur. Etenim vltimas earum artium

origines repetendo, incrementa deinde et perfectionem,

ſedes porro et veluti ſcholas perſequendo, ſemper ad
ea loca deducimur, vbi mercatura ſedes ſuas ante col-
A 3 loca-

S

S

— —
S

302

— 444

—

6 Cr SXe

locarat, vt illas excitare, iuuare, ornare denique ſuis co-
piis poſſet. Vt orator et poëta Lacedaemonius nullus
vnquam extitit, auctore Cicerone, nec fando eſt auditus;
ita nec pictorum, ſtatuariorum, caelatorum, et ſimilium
artifieum, aut nomina Lacedaemone audita, aut opera
ſunt viſa: omnis pulcritudinis ſenſus, ſtudium, exempla
ab ea vrbe, cum mercatura et eius copiis, exulauere. Ad
quos autem populos haec ſe contulit, ad eosdem ple-
rumque venit ars hoſpitium quaerens, reperitque beni-
gnum ac liberale, per cuius opportunitatem poſſet pro-
ferre ingenium operibus exquiſite elaborandis.
Antiquiſſimae ſedes et artium traduntur Aegyptus
atque Phoenice, et mercaturae latae et copioſae. Apud
Graecos quicunque populi, mari potentes facti, mercatu-
rae tuto et late faciendae poteſtatem nacti ſunt, iidem
artifices clariſſimos, multi etiam diſciplinam artium habu-
ere. Nam imperium maris, (aXarrongarogiz) ſiue po-
tentia maritima, plerumque, vt nunc, non aliam ob cauſ-
ſam quaeſita eſt, quam mercaturae tuto lateque exercen-
dae:

S

E

*

„

. 4 5S
Siekee⸗ S
d. .
4 4 460 V 7

—
7 -

el

dae: nec modo mare tenere dicuntur, qui claſſibus late

obtinent ad imperium tuendum, et in alios populos exer-
cendum, vt quondam Lacedaemonii ad breue tempus,
et Romani, ſed etiam qui rem naualem copioſam habent,
poſſuntque late vagari nauibus ad exportandarum impor-
tandarumque mercium opportunitatem. Diodorus qui-
dem Sculus (XX, 62.) Agathoclem, ait, victis proelio

. . .
maritimo praeter ſpem Poenis, poſtea mare tenuiſſe ad

mercaturae Syracuſanae ſecuritatem, Sa«Mεαν0νορανοαα τ
ge‿rο roρ ασοαα “ doσaXεαμς. Euſehii diligentia
nobis ſeruauit memoriam populorum, qui mari quondam
potentes fuere, in Cbronico; vnde collectos in vnum lo-
cum congeſſit CiJaubonus (ad Polyb. l, 20. T. I. ed Lipſ.
p. 5r. J.) mullum in iis deſideres, qui mercaturae copiis,
et artificum ingeniis et operibus inclaruit.
Primi e Graecis mare tenuiſſe traduntur Cretenſes,
regnante Minoe, quamquam repugnante Eiſebio. Ecce
in ea inſula Pprimum, ſub eodemque Minoe, inclaruit ars

ingenio et manu Daedali, et Nedificandi operibus clari et

ela-

S
A

ES

=

. Pe
NR

g — —–

8 ⁵,.

elaboratione ſimulacrorum, quae ab eo motum et inceſ-
ſum accepiſſe fama tulit; quod in ſtatuis primus diiunge-
re pedes auſus eſſet, et eas diuaricatis pedibus collocaſſet,
in earumque habitu vniuerſo cerneretnr ννε r,, vt ait
Palsſunias (II. p. I21.) vigoris aliquid et ſpiritus diuini.
Antiquiſſimis temporibus Rhodii mare tenuere, diutiſſime-
que rei naualis copias habuere: de quorum mercatura “
ſuperuacuum ſit dicere. At apud eos quanta copia arti-
ficum, quanta etiam operum fuerit, nemo ita rudis eſt
eruditae vetuſtatis, vt ignoret.
Sedes antiquiſſimae ac ſcholae clariſſimae artis picto-
riae et ſtatuariae fuere apud Aeginetas, Sicyonios, Athe-
nienſes et Corinthios: ſed non minus potentia maritima

,
ESE
——R

,C

—

et mercaturae magnitudo memoratur: eademque con-
iunctio fuit apud Graecos Aſiaticos, vt Ionas, Lydos, Mi-
leſios et alios. Tum, Graeciae libertate ſublata, regioque
Macedonum imperio conſtituto, et vniuerſo illo, quod
eſſet penes vnum, vt Philippum et Alexandrum, et diſtri- “
buto per Seleucos, Ptolemaeos et alios, quocunque vis 4 .

maior “

E .
EE= M 222.

1

—

. BESE

V 99

maior mercaturae inclinauit, ibi artium illarum felicior

et operibus vberior veluti ſeges fuit. VlItimos memore-

mus, ne infinita ſit diſputatio, Palmyrenos, apud quos

quanta artificum copia, quanta operum pulcerrimorum
multitudo, etiam ſeris, et ab aurea, vt ita dicamus, ar-

tium aetate remotioribus temporibus fuerit, e magnificis

illis per Britannos repertis et expreſſis aere reliquiis patet.
At omnem illam copiam mercaturae deberi, quam ea
Vrbs, in paupere condita loco, longe lateque facere coe-
piſſet, ex titulis ibi repertis, intelligirur (. 5. 10. 13. 18.)

et bene demonſtratur ab his, qui eas reliquias vel illuſtra-

runt, vel commendarunt. (v. lournal Prit. R. XII.

p. 323. J.) Sed eius rei et coniunctionis cauſſas explicare,
nec illiberale fuerit ad diſſerendum, nec iniucundum ad

cognoſcendum.
Etſi natura vim pulcri videndi mentibus hominum

indidit; tamen ea non magis ſua ſe ſponte exſerit recto
pulcritudinis iudicio et ſenſu, quam rationis inſita vis ad

verum intelligendum, et quid ei conſentaneum ſit, quid
B re-

—— 2
EEE —

Rerae
. E

“

DW ess, d.
10 V E

repugnet, quid conſequens ſit, quid ſecus, perſpiciendum

et recte iudicandum. Excitari neceſſe eſt latentem intus

vim, et ad agendum elici externis velut ſollicitationibus
et illecebris, gubernari deinde vel praeceptis vel exem-
plis aptis, ne aberret, ſed teneat, quod petit, et exercita-
tione acuatur ad videndum porro et iudicandum ſua

ſponte, et ſuis opibus nixa. Sed eius rei initia ſunt,

in vita remouenda ab agreſti feritate et aſperitate in vi-
Gu, cultu, et conſuetudine vitae vniuerſae, atque ad mi-
tiora et leniora transferenda. Nam per ea hominum
corpora animique accipiunt aliquam mollitudinem, aptam
ad recipiendos lenes illos ſenſus pulcritudinis et defor-

mitatis, honeſtatis et turpitudinis. Non videmus, pri-
mum, artium omnium pulcrarum origines deberi populis,
ſub mitiori coelo poſitis, quibus et appetitio mollioris

victus cultuſque citius veniſſet, et facultas, per ſoli coe-
lique naturam, expeditior fuiſſet, inueniendis cibis et aliis
inſtrumentis vitae humanioris, ita deinde auctas eſſe artes

ipſas, vt vitae partes illae magis excolerentur: denique
ad

7 WE —

S

—☚

EE

E e II

ad gentes barbaras, ſub inclementiori colentes coelo, et
aſperitatem vitae retinentes, non prius veniſſe, quam aut

ad eas tranſiſſet vitae mollior cultus, vel ſedes ipſae anti-

quas cum melioribus et cultioribus mutaſſent?
Sed vt primum vitae talis dulcedinem guſtare coe-

perunt homines, incenduntur ſtudio eius magis magiſque
per omnes partes excolendae, ipſoque ſtudio illo vel acu-

untur ad inueniendum, quod delectet, quod placeat: nam

et hoc ſenſu largitor ingenii venter eſt, vt ſcite ait Per-
ſius vel impelluntur ad quaerendum er petendum ab

aliis, vel pretio, vel vi: vnde mercaturae et bella naſcun-
tur, res inimiciſſimae inter ſe, et prorſus diuerſae inge-

nio, at cauſſis et vi ſua copulatiſſimae. Hinc copiae re-
rum nouarum, ipſa nouitae gratarum, et efficacius mo-

uentium ſenſus humanos. V
Enimuero ratio ea, quae eſt in mercatura habet et-
iam ex hoc vim ad vitae cultum, quod mercatura, quo
eſt maior et copioſior, cum pluribuſque res et rationes
contrahit, eo magis facit homines affabiles, facundos, fa-
.— B 2 ciles

α☛

F ESE

KE
N E

G.
e

W.

R

ile⸗ d.
12 S*

ciles ad obſequium, quaeſtus cauſſa et ſtudio; nec modo

illos ipſos, qui proprie mercaturam faciunt, ſed etiam ce-
teram populi partem, praeſertim, quae ex ea fructus ali-
quid ad ſe peruenturum ſperat. Sed maximum illud eſt,
quod homines copias nouas, e multis terrae partibus al-

latas, conferre cupiunt ad fructum vel ſenſuum vel animi.

Hinc excitantur ſtudia ad excogitandum et inueniendum,
quod appetatur ab copioſis hominibus cum ſuo quaeſtu,

alliciunturque, quicunque ingenio et arte valent, vt ſedes
in talibus locis ponere fortunarum, vt quaerere ibi rem?

et famam velint: vnde etiam aemulationes oriuntur, et
artificum inter ſe, in perficiendis operibus, et eopioſorum
hominum, in emendis: quae proſunt omnia artibus mul-

tifariam. Nam et emtores volunt intelligere, quae ma-

gno emant, aut emerint, ea oſtentare aliis, veluti titulos
beatitatis ſuae, et ceteri ea non noſſe nolunt, vel gratiae,
vel alia quacunque de cauſſa. Ita ſenſus pulcritudinis et
amor operum pulcrorum propagatur latius, ſed maxime
artificum ipſorum et ingenia acuuntur, et manus ſolertio-
res ac diligentiores fiunt. Et

WV —

EEX — 2
. „

Et quoniam diuitiage mercatura copioſa partae, non
manent, quo primum, velut in portum ex alto, venerant,
ſed ſaepe mutant dominos, communicanturque cum mul-
tis, etiam redundant inde multa ad rempublicam locu-

13

pletandam, per portoriorum et vectigalium vbertatem:
propterea ad multos pariter venit ſtudium rerum pulcra-
rum et pulcritudinis, ad rempublicam ipſam. Hinc aedi-
ficiorum, omniumque operum, publicorum in primis,
priuatorumque magnificentia et cultus exquiſitior, hoc
eſt, perpetua artium alimenta et ad perfeclionem adiu-

S Eae

menta.
Quae vt ſunt omnia plane conſentanea naturae hu-
manae, ita vſu et memoria omnis aetatis confirmantur,
de quo eſt a nobis ante dictum.
Enimuero non eſt ea parua aut contemnenda mer-
caturae vtilitas, ſed quae fortaſſe principatum ſbi inter
reliquas vindicare poſſit. Nam ceterae, ſiue ad aliam
copiam rerum valent, quae vel percipiendi dulcedine, vel
poſlidendi grata conſcientia commendatur, ſiue commo-
R B 3 ditati

ES
WF E WN

ee
QC

7

— err

14 E r n

ditati vitae ſeruiunt; in corporis delinimentis numeran-
tur, ſaepe etiam, dum percipiuntur, cum ipſo ſenſu per-
eunt. At illa coniunctionem habet cum ſumma hu.
manitate, valetque ad acuenda hominum ingenia, et

ſenſu ſtudioque elegantiae imbuenda, eoque non modo

vitae ſenſusque communis cultum adiuuat, ſed etiam ar-
tes eas, quae totae ingenio conſtant, humanioreſque ac
liberales appellantur. Nam vtrumque artium genus ha-
bet naturalem quandam inter ſe coniunctionem, propter-
a, quod in vtroque expetitur pulcritudo, et elegantia,
et perfectio elaboratior. Itaque alterum alteri modo
praecurrit, veluti aditus parandi cauſſa, modo comitem
ſe praebet fidelem, conſulendo, ſuggerendo, admonendo,
cauendo, *) nec obſcurari aut extingui alterum poteſt ſine
obfcuratione et interitu alteris.

Atque

*) Rectiſſime Aucor Francicus Ob- fois prouvé, les progrés, que l' Egy-
ſeruationum ad W'arburtoni, Epiſcopi ptiens avoient fait dans les Sciences, l'eſt
Tr. de Hieroglyphis Aegypt. pP. 352. auſſi, puisque leur aveneement ſe trouve
P'état floriſſanat du Commerce et des arts d'ordinaire en proportion avec celui des

en Egypte du tems d' Abraham une Arts.

. 2
——=

==—
*

15

Atque etiam opera illarum artium, praeterquam
quod ſeruiunt ornandis ciuitatibus, alliciuntque homines
ad viſendum, vtque ibi eſſe, ibi negotiari, ibi ſedes for-
tunarum collocare velint, diuturnitatem habent maiorem

cetera vel veſtium, vel ſupellectilis alius magnificentia:

quarum tamen ipſarum pulcritudo ab illis artibus venit et
augetur: vincuntque ſaepe innumerabilium ſeculorum
vim, vt etiam ſera poſteritas ex eorum arte ac pulcri-
tudine fructum aliquem poſſit capere, vel ſpectandi iu⸗
cunditate, vel imitandi cura.
Itaque etiam perliberaliter facere exiſtimandi ſunt,
ſi qui, mercaturae copiis beati, partem aliquam carum in
talia potius opera conferunt, per quae et exornent pa-
triam, et ſibi honeſtam oblectationem quaerant, quam in

aliam vitae quotidianae vanam magnificentiam, quae cor-

poris modo ſenſibus ad breuiſſimum tempus ſeruiat, et
mox tota intereat. Ex quo genere nuper habuimus I0O.
ZACHARIAM RICHTERVM, Senatorem Aedili-
tium, qui, in cetera vitae totius honeſta frugalitate non
par-

2 . .
—

—
WSN S

By

*
16 e e Sde

paruam partem copiarum, mercatura perite et feliciter
facienda partarum, contulerat in opera artium pulcra-
rum, vt picturas, quae imitantur naturam, vel lineis et
ſtili folertia adumbrando, vel colorum varietate expri-
mendo; quibus intuendis et ſpectandis ille et otium ſae-
pe ſuum liberaliter oblectabat, et alios, qui talium rerum
ſenſu et iudicio valerent. Nec enim aut hic fuit, aut
aliunde venit in hanc Vrbem intelligentia aliqua in hoc
genere praeditus, quin ad eas copias ſpectandas veniret.
Et habebat ipſe in his iudicandis acerrimum iudicium et
ita exercitatos oculos, vt eum, nec, quod pulcrum eſſet
in quoque tali opere, fugeret, nec, quod vitioſum, aut ab
exquiſita puleritudine abhorreret, latere poſſet: vnde con-
ceptam animo ſpeciem pulcritudinis ita transferebat ad
alia, vt quicquid inſtitueret, in eo Domini ſenſus et gu-
ſtus rectiſſimus appareret. Teſtes ſunt horti ſuburbani,
ab eo inſtructi ad decus Vrbis pulcerrime; in quibus de-
feriptionis vniuerſae diligentia et ſolertia, ornamentorum-
que hortenſium, in Xyſtis, in piſcinis, in ceteris generibus
omni-

292 E NNN

S

Xαα 17

omnibus, varietas et venuſtas etiam in minus eruditos ad

talem ſenſum oculos incurrit. Huius autem tam liberalis
ſumtus et ſtudii, exquiſitique in pulcritudine operum ta-
lium iudicii, ſodalem olim habuit fratrem, Lo. Cbriſtopho-
rum, eiusdem gradus Senatorem et Regium in Fiſco Con-
ſiliarium, Miſei Fichteriani veriſſima fama nobilem, he-
redem autem, cum ipſis illis pulcris copiis, reliquit filium
natu maximum, Jo. Zbomam, et ad intelligendum bene

erudium, et ad augendum illum tam lautum apparatum
ad vſusque communes proſerendum, ſtudio et voluntate:

Paratiſſimum.
Edidit hunc tam dignum ſe Virum Lipſia noſtra, i in

qua, per aetates multas, mercaturae faciendae et dexte-

ritate et felicitate nobilis fuit Eichterorum gens, vnde

ille origines habuit. Nam ſuperioris ſeculi initio fuit

Zacharias Kichterus, mercator primarius, et Collegii mer-

catorum magiſter, qui e Maria Genſelia, Confulis Annae-

montani filia, genuit Tbomam, ordinis Senatorii Virum,
et mercatura copioſa nobilem. Is habuit in matrimonio
C Ioan-

AN 44

Jo
KE

Ioannam Magdalenam, Georgii Vlrici W'elſehii, Senatoris
Aedilitii, filiam, e Roſina, quae et ipſa gentis Richteriae
fuit, Iacobo Eichtero mercatore nata, ex eaque ſuſcepit

filios tres, Iomam Benedictum, Io. Cbriſtophorum, et hunc

o. Zachariam, die xXvVI. Aug. CcIo1DCXCVI. de cuius vita
nobis eſt dicendum.

Pueritiam exegit ſub magiſtris optimis, primum reli-

gionis et doctrinae puerilis, in his Komani Telleri et Got-
hardi Kbuſteni, quorum alter poſt ſcholam Wurcenſem
rexit, alter Zviccauiae ſacra fecit Archidiaconi gradu,
deinde mercaturae, initio patre ipſo et fratre maiore,
Thoma Benedicto, poſt patruo Zacharia, Parentis in nego-
tiatione Socio. Sed is curabat partem negotiorum com-
munium eam, quae Hamburgi erat conſtituta. Eo miſſus
eſt noſter annos natus quindecim, fuitque patruo carus,
primum propter ſolertiam et celeritatem diſcendi, deinde
etiam fide et induſtria in adiuuando: tantumque in ea
diſciplina profecit negotii gerendi ſcientia et dexteritate,
vt, patruo poſt annos ſex mortuo, non dubitaret pater,
ei

18 c e &.

—

E

„ E

aee E

ei totam illam partem permittere: quam ita adminiſtra-
bat, vt vehementer patri opera eius probaretur. Sed
non multis annis poſt, a. CIOIDCCXXII. cum frater Lip-
ſienſis maior obiſſet diem ſuum, res communis poſtulare
viſa eſt, vt, ſublatis Hamburgo rebus, in patriam redi-
ret, coniungeretque ſe in negotio gerendo cum fratre

Lo. Cbriſtophoro; quocum in ea ſocietate permanſit, ma-
gno vtriusque fructu, ad annum vsque primum et quin-

quageſimum, quo frater e vita diſceſſit. Ita ſolus totam
illam rerum molem ſuſtinuit. Nam ei credita eſt etiam
a Principe procuratio ſumma diuendendae materiae cae-
ruleae, quam e Cadmea foſſili, ſiue Cobaltum malis di-
cere, conficiunt in montibus Boiohemiae confinibus. Et
ille totius eius et mercis conficiendae, et negotüi gerendi
rationem mature ſub magiſtro patre, et fratre Thoma,
didicerat, quod ſaepe huic, ad illa loca, inſpiciendi cauſſa,
proficiſcenti, comes fuerat, ſtudioſeque ac diligenter tum
ſubterraneis rebus, tum officinis operarum viſendis co-
gnoſcendiſque, effecerat, vt nihil eſſet in toto illo genere,
C-2 quod

7

D

—„

—

=

⸗

20 e e

quod ſcientiam ſuam fugeret: et acceſſerat poſtea multo-
rum annorum vſus in ſocietate fraterna. Interea redie-
rat a peregrinatione filius natu maximus, Io. Thomaß; et
ipſe ſentiebat, quantum oneris ſuſtineret iam incipiens ſe-
neſcere, annos quippe ſexaginta natus. Itaque eum ad-
ſciuit in ſocietatem negotii gerendi, nec minus e fratre ne-
potem, To. Criſtopborum. In eorum tali ſocietate manſit

ad annum vſque ſeptimum qui fuit ei vitae VItimus. Sed

ex ea ſocietate ita dſceſſit, vt filium alterum, Io. Kideri-

cum, ſibi ſufficeret, et anno ante, ſtatim a pace reſtituta,

procuratio, de qua ſupra diximus, Principis decreto, et
vniuerſo ſociorum in iis metallis conſenſu, ad eos trans-
lata fuerat. Vix autem coeperat otio frui, quod dimitten-
da negotiatione petierat, cum eum repertina inuaſit mors,
et ad maius ac perpetuum otium traduxit.

Hic vitae in negotiatione feliciter actae curſus fuit.
Nec vero ita negotiis ſuis vacauit, vt nihil curarum publi-

carum ſuſciperet; qui non ſibi ſoli ſe viuere credebat, ſed
etiam patriae, in qua tam bonis rebus, tam copioſis frue-

retur.

=— .

ESrrr

F== —

a K— A

retur. Itaque primum curam rerum communium ſibi

imponi paſſus eſt a Collegio mercatorum, deinde diſpen-
ſationem eleemoſynarum publicarum. In quibus rebus
cum prudentiam, fidem, diligentiamque abunde probaſ-
ſet, cooptatus eſt (a. CIDIDCCXXIV.) in Ordinem ampliſ-
ſimum Ciuitatis, et anno poſt adlectus Centurionibus co-
hortis vrbanae. Geſſit etiam ab a. LI. Aedilitatem, et
non vnam partem redituum Ciuitatis communium rexit:
ad extremum etiam Curationem aedis Petrinae recepit.

Matrimonium ter iniit: primum Hamburgi, (a.

CIDIDCCXX. d. xXVI. Sept.) cum Maria Eliſabetha, Ge-
orgii Kiecbteri, mercatoris, pulcerrima filia, quam ſexto
anno (d. xxXVI. Martii) e partu amiſit: iterum anno poſt
(d. xvIII. Nov.) cum Auna Margaretba, To. Bermanni,
mercatoris primarii Hamburgenſis et tribuni pl. filia orna-
tiſſima, quacum tredecim annos concordiſſime vixit: ter-
tium, (a. XLIV. d. vI. Febr.) cum Chöriſtiana Sibylla, Geor-
gii Henrici Beſii, mercatoris apud nos probatiſſimi filia
eximiae virtutis, quam et ipfam cum magno luctu ſuo
C 3 et

FN

re

et liberorum, quos ea vt ex ſe genitos amarat, anno

quinto extulit. Primum et tertium prolem habuit non

vitalem. Nam Jo. Georgius e Kichteria, tertio die, et
Cbriſtianus Gotlob, e Boſia, eodem, quo natus erat, anno

defunctus eſt. Sed alterum feliciter fecundum fuit ſextu-
plici prole e quo numero vna filia, Fegina Eliſabetha,
quae a. xXX V. d. IX. Sept. nata erat, anno poſt d. vI. Apr.
obiit: maſcula proles omnis matri ſuperſtes fuit.
In ea primus natus eſt (a. xxVIII. d. XXX. Aug.) o.

Thomas, ſecundus (a. xxIX. d. XII. Nov.) IJo. Fridericus:
quos ſupra diximus, cum fratre patrueli, ſocios factos in

negotiatione, quam paternis artibus, hoc eſt, aſſidue, dili-
genter ac perite exercendo, et virtutes omnes paternas
imitando, ad laudem antiquam gentis contendunt. Et
magnum pater curae ſuae capiebat fructum, non modo e
praeſente vtriusque virtute, pietate, obſequio, et, in re ge-
renda, dexteritate, ſed etiam e futura felicitate, cuius mini-
me dubiam ſpem illa ipfſa vtriusque bona faciebant. In
quibus iure numerabat felix coniugium, quod maior iniit

4.

— K. 2,△W
„„ G

S
èèŕLñ

S—

a. LVIII. cum Dorothea Eliſabetha, D. Gotl. Guudlitii,

Paſtoris quondam ad D. Thomae, optime de Eccleſia Lipſ.
meriti, filia, animi corporisque dotibus ornatiſſima: nos
numeramus et alterum, quod lo. Fyidericus, cum lo. Gui-

lielmia, D. Fomani Tblleri, S. Theol. nuper Prof. et Paſto-
ris Thomani clariſſimi, filia, eo patre digniſſima.
Nec minus largam laetandi materiam habuit Pater
in Zacharia, qui tertius ei d. x. Febr. a. CIDIDCCXXXI.
natus erat: adeo feliciter ille, et plane e voto parentis,
adoleuerat in ſtudiis doctrinae, vt qui etiam Doctoris
honores iuridicos ceperat ſumma cum laude, et proferre
doctrinam docendo ac ſcribendo coeperat. Et ipſa ciui-
tas ab eius doctrina, induſtria ac virtute ornamentum erat

habitura egregium, ni eum, breui poſt parentis mortem,

anni ſuperioris menſe Martio, abſtuliſſet, in ipſo curſu,

acerbum genti et nobis fatum, per morbi acuti (morbil-
los appellant Medici) ſaeuam malignitatem.

Quartus ei natus erat d. x. Apr. a. XxxXVII. Augu-
ſtus Benedictus, qui militiam ſecutus, Procenturionis ſti-
pendia

f

S
—

WS

pendia facit in cohorte Clementis, Principis regii, forti-
tudine petens ſibi laudem et genti nouum decus. Nec
parua ſpes erat de quinto, Ludouico CGuilielmo, Kal. Iun.
a. XXXVIIII. nato; qui literis humanioribus bene excul-

tus, iam verſabatur in ſtudiis Iuris ciuilis, cum eum ador-

tus eſt morbus variolarum tanta vi, vt illum ipfum iu-

uenilem vigorem opprimeret, et ſpem tantam magno cum

Patris luctu extingueret.
Ita Virum optimum, ſi nihil aliud, certe matrimo-

nia exercuere ad patientiam, multiplici luctu et malorum
hbumanorum ſenſu. Quamquam ille nec aliis moleſtiis
caruit, praeſertim in extremo velut actu vitae, in quo va-
cuitas ab iis et otium maxime et optatur, et ab ipſa na-

tura requiritur. Nam ea vitae pars incidit in miſera belli
nuperi tempora, et prope merſa fuit calamitatum publica-

rum fluctibus: quippe, per quatuor priores annos, nulla
publice vexatio extitit, cuius ipſe ſocius non eſſet. Et
quamquam reliquos annos procul ab his locis, et vacuus
ab illis moleſtiis egit: tamen crebra locorum mutatio, et

curae

e E

curae publicae priuataeque rei, et ceterae abſentiae ab

domo et rebus ſuis moleſtiae, animum corpuſque Viri,
tranquillae et conſtanti vitae adſueti per multos annos,
fregerant, eratque in promtu adſpicientibus, multum in-
terea de priſtino vigore ac robore eſſe detractum: vnde
ei timere coeperant ſui. Et ipſe, quamquam non timebat,

tamen prouidebat, quid ſibi immineret. Itaque, rebus ſuis
omnibus conſtitutis et compoſitis, parauit ſe alteri vitae,

in quam tranſitus ei contigit repentinus et breuis. Nam
d. xVIIII. Dec. a. LXIV. cum diei pomeridianum tempus
in conuentu amicorum hilariter exegiſſet, domum dela-
tum repente inuaſit oppreſſio pectoris tanta, vt tertia hora
vis vitae extingueretur, circumſtantibus filiis, tam repen-
tina re attonitis, et proſequentibus abeuntem animam
precibus, lacrimis, omnibus pietatis, grati animi, doloris
ſignificationibus. Annos vixit duo de ſeptuaginta, cum

tribus menſibus amplius: ad cuius aetatis maturitatem
liberos eius omnes ita peruenire cupimus, vt virtutes imi-
taturos ſperamus, quae in eo multae et non vulgares fuere.
D Erat
* SS S 2

S

——

U

V

26 A ee

Erat in iis prima pietas aduerſus Deum et reueren-
tia religionis, cuius exercitationes et publicas diligenter
Obibat, et priuatas conſtanter cum ſuis vſurpabat. Sed
oſtentatio aberat: aberant verba quaeſita et ſolemnia
jactandae pietatis ad fallendos imperitos et ſanctitatis fa⸗
mam colligendam. Tegebat etiam, quae ſpeciem ha-
berent, vt quae in paupertatem honeſtam erogabat, et-
iam dando, non modo laboris materiam ſuppeditando,

vt metallis exercendis, in quo liberalitatis genus eſſe

nuper diximus. Nec apta talis artificii vanitati erat
natura Viri ſimplex, recta, ingenua, ſeuera. Itaque nec
in reliqua vita vniuerſa veſtigium vllum aſſentationis,

ſimulationis et diſſimulationis, et ceterae fraudis eru-

ditae, animaduertebatur. Non facile alios decipiunt
his artibus, qui non decipiunt ſemet ipſos. At ipſe

non dulcis erat ſibi. Seuere conſueuerat viuere ad

legem moderationis, ordinis, conſtantiae, vt etiam in-

Gianis eſſet. Laborabat alacriter, ſtrenue, efficaciter,

velut eſſet, qui vrgeret: at ille ſibi met inſtabat ipſe.

Ita-

⸗ð e⸗ ”

N ——ʒ

4 2 Zle, S.
dc. * . 27

Itaque et alios, qui in poteſtate eſſent, vrgebat, vide-
baturque interdum paullo ſeuerior eſſe officii exactor:
at ille nihil erat aliis, quod non eſſet ſibi: et ſonum
illum modumque vocis, quaſi imitatorem aſperitatis,
non ab animi aſperitate, ſed ab officii et recti ſeuero

ſtudio habebat. Qu ipſe promte, ſtrenue, efficaciter
ageret, quae officium poſtularet, non iniquum putabat,

idem exigere ab aliis. Cetera vita priuata ſimplex
erat, frugalis, vt ab omni copiarum oſtentatione Alien,
ita munditiae et decoris retinens. Raro foris coena.
bat: nec multorum conſuetudine vtebatur, praeſertim
annis poſtremis, cum ſe prope ſolum relictum eſſe a

veteribus amicis dictitabat. Vnius conſuetudine ſae-

pius ac libenter vtebatur, Eud. Aug. Whubarti, Con-
ſularis, Viri Magnifici.. Cum eo amicitiam et con-

ſuetudinem ad vitae finem vsque coluit; cuius memo-

riam etiam filiis gratam et ſanctam fore confidimus.
Nobis vero, Cariſimi Ciues, vt vniuerſae Ciuitati,

Viri huius tam vtilis publice, tam praeclari in multas par-

D 2 tes

R
MAI

S.

=

2

imͤ E Aalal
28 Ee

tes exempli, conſeruanda eſt memoria, optandumque, vt,
prouidentiae diuinae benignitate, multi huic Ciuitati con-
tingant, vt in aliis vitae generibus, qui pietatem, integri-
tatem, ſeueritatem totius vitae, ita in mercatorio, qui Kich-
teri artes honeſtas copiarum parandarum, per frugalita-
tem conſeruandarum, denique etiam ad vtilitatem ſuorum
et decus Vrbis vſurpandarum imitentur.

2

D

, W

?

,

A

.

S

„

S. — .
. . P = .

P
α

ZACHARIAE RICHTERI

ARTT. LIBB. ET IVRISSCIENTIAE DOCTORIS

WEs

NVPER CLARISSI MI

—=

E L O 6 I V M

4

N

vVIRO SVMME REVERENDO
IODH. GEORGIO RICHTERO
S. THEOLOGIAE DOCTORI ET PROFESSORI

S. D. P.
FRIDERICVS PLATNERVS

nnus fere effluxit, poſteaquam morbi nulla arte do-
mandi impetus, cum acerbo fratrum optimorum et,
quorum magnus erat numerus, amicorum omnium dolore,
Zachariam Kichterum, Virum Conſultiſſimum, Iurisſcien-
tiae

———

) S
E E eL„5

E

tiae et Philoſophiae Doctorem, Tibi, Vir Summe Reueren-

de, mihique merito ſuo cariſſimum, in ſummo aetatis flore,

et magna, vt videbatur, valetudinis proſperitate, nobis nihil
tale metuentibus, intra paucos dies abſtulit. Et ita quidem
ſimul nobis ablata eſt voluptas percepta illa, a prima pueri-

tia, et per totam reliquam vitam e conſtanti familiaritate,

amicitiaque ichteri noſtri ſperanda. Quam iacturam in
viro vtrique noſtrum amiciſſimo repente factam, cum nulla

arte liceat reparare; id tamen vnum praeteriti temporis
ſtudioſa recordatione conſequi poterimus, vt deſiderium
noſtrum crebra eius commemoratione leniamus, et, quem
ex Oculis, ſi per nos ſtetiſſet, noluiſſemus dimittere, frequenti
mentis cogitatione inter coetus noſtros quaſi moremur.

In amicorum vero, in primis eorum, cum quibus nati,
educati ſumus, creuimus, adoleuimus, ad maturiorem aeta-

tem peruenimus, et quos omnis vitae anteactae teſtes et
comites habuimus, memoria ſtudioſe ſeruanda, non minus
officio obſequi, quam voluptati indulgere, atque vtilitati no-
ſtrae proſpicere videmur. Vti autem inter amicos iure ſuo

ii cariſſimi nobis eſle debent, cum quibus amicitiam, primis

In-

ℳ△

rK

—

4

rWSEEEE

V.

4

A E—

W Nye ℳα2
= E S

— = * Dn, r.
s . 33

infantiae et pueritiae annis, e parentum, vrbis, viciniae aut

alia opportunitate natam, ita conſtantem contraximus, vt

eamdem, poſt illa adultiores facti, confirmare iudicio no-

ſtro et mutuis officiis per totam vitam alere vellemus;

ſic e contemplatione vitae ab iis, qui ex eo genere eſſent,
transactae, puriſſimam ſuauitatem, cum deſiderio eorum
quidem coniunctam, at nobis non raro profuturam, nos
percipere neceſſe eſt. Nam quis non libenter recordetur
domus paternae, primae aetatis et inſtitutionis, ſcholae,
magiſtrorum, condiſcipulorum, familiarium? habet enim
ea cogitatio ſibi adiunctam liberalem voluptatem, facilius
animo percipiendam, quam verbis deſcribendam. Iſtius
vero voluptatis, honeſtae et multum ad vitae reliquum
vſum profuturae, mater eſt recordatio amicorum eius ge-
neris, quod ſupra deſcripfi. Nam dum intuemur perſonas,
quas illi viuentes ſuſtinuerunt, morientes depoſuere, intelli-
gimus in multis actibus vitae, vel nosmet ipſos cum iis
perſonam in eadem fabula tenuiſſe, vel eiusdem ſpectatores

adfuiſſe; recordabimur porro ſtudiorum communium,

contentionis honeſtae et aemulationis, conſiliorum ab iis
E capto-

“

vrwe S

ES A 4

captorum euentus, et ſic alios intuendo nos et ipſos conſi-
derare et perſpicere manifeſtum eſt. In quo profecto mul-
tum eſt vtilitatis et praeſidii ad reliquam vitam noſtram re-
te gubernandam. Nam dum cogitamus, quae amicis be-
ne aut male ceſſerint; quae illi aut conſecuti ſint, aut con-
ſequi potuiſſent; quae tributa iis fuerint e ſuo merito, quae
oblata fortunae, amicorum et fautorum liberalitate; quae
erepta maleuolorum hominum inuidia; quomodo vſi ſint in-
genio, opibus; quibus artibus e ſumma inopia ad diuitias
graſſati, aut virtute duce et anteſignana honores adepti ſint;
in quibus ſpem fefellerint, impleuerint, ſuperarint; qua pie-
tate parentes coluerint, amicos amarint; quo ſtudiorum,
vitaeque genere vſi ſint, et multa alia, quae illis, nobis qui-
dem ſpectantibus, contigerint aut acciderint, et ab iisdem
inchoata, ad finem felicem perducta, imperfecta relicta ſint;

facile inuitabimur ad noſtrae vitae viciſſitudines pauliſper

reſpiciendas. Quae contemplatio animum cuiusuis libera-
lis hominis et ſenſu recte factorum delectare, et ſtudio recte
faciendi incendere poteſt: nam debet recordatio vitae ſu-
perioris, ſi ſapienter ea vtimur, norma futurae fieri.

Quae

“

—
E
wrre —

S

S
R

E

ele

e 35

Quae cum ita ſint, dabis, Vir Summe Reuerende, meo
in Te amori, inſito illi a patrum noſtrorum diuturna fami-
liaritate, quod ad Te potiſſimum, in Zechariae PFicbteri

fratris patruelis Tui memoriam, nonnulla perſcribere con-

ſtitui. Id autem propter iſtam veterem animorum no-
ſtrorum coniunctionem et amorem Tuum ſingularem in
PFicbterum, per Te, Vir Summe Reuerende, mihi licere pu-

to. Nam etlſi credibile eſt, Te eadem conſtantia memoriam

mortui amici ſeruaturum eſſe, qua viuentis amicitiam mul-
tis modis aluiſti et confirmaſti; vt non opus ſit, deſiderium
Tuum, per ſe ſatis ardens, curioſiori amici noſtri apud Te
commemoratione, quaſi nouis ignibus incendere; ſcio ta-
men Tibi, vel eam ob cauſſam hanc epiſtolam non plane in-
iucundam futuram eſſe, quod ex ea etiam alii noſtrum do-
lorem iuſtum eſſe poſſint cognoſcere.
Erat autem Zacharias e gente honeſtiſſima, quam, quod
Tua eſt, Vir Summe Reuerende, propter multa in hanc ci-
uitatem merita pacis bellique tempore collata, impenſius

A2☚

AA WS
.
„

laudare nolo; quorum tamen omnes fere ciues memores

futuri ſunt, ſi Fichterian nominauero. Quo vno nomine

E 2 audi-

NAH

N.

36 tri SleS
audito, pauci fuerint, quin liberalitatis et promtitudinis in
iuuanda patria ciuitate, aedificiorum, hortorum, tabularum
pictarum, metallorum, gemmarum, et omnium, quae vel in
elegantiae exemplum exſtruxere, vel in artium liberalium
et litterarum nutrimentum conquiſita ante oculos poſue-
runt, vel in triſtiſſimo Germaniae tumaultu ‚pro patriae et
huius noſtrae vrbis ſalute, gentiles Tui ſuſtinuerunt, ſponte
. recordentur. Parens obtigerat noſtro lo. Cbriſtophori pa-
tris Tui frater Io. Zacharias, mater Ana Margarethe, TLe.

E E

Bebrmanni negotiatoris Hamburgenſis clariſſimi filia. Vrbs
natalis Lipſia fuit, dies vero Februarii decimus anni huius
ſeculi ſupra triceſimum primi. De vtriusque parentis cura

14 WE
Wrr
.
☚

in educandis liberis nihil eſt, quod Te moneam, cum ſatis
ſcias, noſtro additos eſſe diſciplinae et morum regundorum
cauſſa optimos comites, primum Ebrbigerum A. M. ſacra in
Xenodochio vrbis noſtrae cum laude fructuoſae probitatis
facientem; deinceps Ebriſtianum Vridericum Hüblerum, A. M.
qui poſt illa &æbholae Vuurcenenſi regundae et paullo poſt Ho-
burgo ſacris faciendis admotus, vtramque perſonam bene
ſuſtinuit et hanc demum, morte iubente, non ſine luctu ſuo- +

rum,

E S 5

☛W 4. =
.

.

c r ve 37

rum, etiam noſtro, depoſuit: VItimum Cbri ianum FFürch-
tegott Leypoldum A. M. Eccleſiaſti noſocomii Litfici, intra
paucos menſes in ſumma nuperi belli calamitate ſicffectum et
per communicata, vulneratae, cui opem ferret, multitudinis,
venena extinctum: ſed praeter eos linguae quoque Franco-
gallicae, Italae et Angloſaxonicae, Matheſeos, etiam Graphi-
