Kg190_qt
author: Funck, Johann Nicolaus

—

— QG Ó—BPÓ

—

— —

um

r

:

us

|

—

s

d

M

Amttha 9

É

/

£)

é

-

N12«4511095526 021

WLLT

UB Tübíingen /L

" A81

1

SY

N

j

L

J

F VNEBRIS ORATIO

BEATIS MANIBVS

VIRI

ILLVSTRISSIMI ET EXCELLENTISSIMI

DOMINI-

IACOBI. FRIDERIGI

LIBERI BARONIS

DE KETTLER

DWASTAE ESSERNAE BRVSILIAE. DROGENAE CRVSATAE

MOEHLERNAE ET MAIORIS LAVTHAE

AVGVSTISSIMO ET POTENTISSIMO

PRINCIPI

DOMINO

FRIDERICO

SVEDORVM GOTHORVM ET VANDALORVM REGI

HASSIAE LANDGRAVIO RELIQVA.

A SANCTIORIBVS CONSILIIS. PRIMARII NEGOT IORVM AD-

MINISTRI REGII SENATVS BELLICI GRAVISSIMI PRAESIDIS

GENERALIS COPIARVM LEGATI ET SVPREMI PRIN-

CIPIS- PRAETORIO PRAEFECTI

PRIDIE IDVS APRILIS cIs IJ cc XXXVI

SACRA .

ACADEMIAE RINTELIENSIS

AVCTORITATE 1-:'1- NOMINE PBICTA

IOHANNE NICOLAO FVNCCIO.

TYPIS IOH, GODOFR, ENAX, ACAD, TYPOGR,

la

d

m

E

m

u

m

X

n

!

m

La as

W&-.:.HU..

OH. NICOLAVS

]

d x 3 |

'

Y

i t

J FVNCCIVS, .

- : Orgjinarius,Eloquentiae Profefïo;*, |

»-

LB&Q

T

*X

*

u

mnes quidemä&täïä /om'inem re&a ad mortem

ducunt, quae, nullius habita generis, dignitatum

3,

atque annorum ratione, qualibet horaquicquid na-

$5

tumrapits ac mortalibus, in orbé terrarum quot-

uot funt, ferius, ocyus, femel certo exci

ienda, velut faxum

"'antalo femper impendet.

- Nemini exp

j

oratum effe poteft,

non dicam feni et filicernio, fed valde iuueni et maximi roboris

viro, quomodo corpus fefe habiturüm fit ad annum , imo ad

proximam diem,et.vefperam. |Perbreui temporis fpacio na-

tura commorandi nobis diuerforium , non habitandi locum in

histerris

erennem dedit: vt difcedendum fit ex hac vita, tan-

uamex

À

ofpitio, non tanquamex domo: neque exploratum

it mortalium cuiquam, vel in cunis vagienti puero, quousque

itineris illi praefixusfitterminus. , Vtinlndisícenicis perfona-

y

rum aliae tarde paffuque moranti theatrum egrediuntur ;. per

machinam aliae, nec opinato eripiuntur fpectatorum oculis:

ita quotquot nati fumus homines, de vita perbreui bac, quam

Porphyrio recte tragico-comoediam dixit, difcedimus, alii len-

a-

!

ta, alii fubiþa et rapaci'morte. Senes guotquot decrepita aet

t

te

z*

4.

l

f

*-""PROG'RAMMA;'

g

te füpremum o

beuhf diem ;- fpiffo videritür cun&ahiique gradu

ad metam venire; acceleratoatque, vt vulgo loquimur, prae-

maturo infantes:" vtrinque quid vfu veniat; experientia nos

quotidiana docet, nec operae putamus effe pretium;vt hiftorias

follicitemus. — Et fortes viri, quilongius fibi promittunt, fuis

viribus nixi, decurrendum fore vitae fpatium , velut ex media

viahaudrarorapiunturadorcum. Mollierus dum in eo fuit,

vt hominis vitam fabulam effe doceret; in ipfa, quam ludit, fa-

n

bula occubuit. . Si antiquiora in memoriam reuocamus tem-

pora, Philippides, comoce

m fcriptor, cum praeter fpem

i

in poetarum certamine vic

ac fupra modum gloriola ifta

gauderet, dérepente exanima

seft. Mulier Romana, cum

videret filium; quem Cannenfi clade interiiffe falfo acceperat,

ïï

oppreffaincidentis gaudii ruina, illico exfpirauit. Et Diago-

:ï

(

ras,cum tres videret filios victores, in ipfo ftadio , infpecta ice

populo,in amplexu adolefcentum, animam efflauit. « Caefaris

vero pater,cum tempore matutino calcearetur; et P. Aemilius

Lepidus iam egrediensincuflo pollice cubili limini, vitam cum

morte comrmutarunt, ; Siquod mortitempus fit maxime com-

modum, quaeris: inpromturefponfioeft, quo füam anhelan-

tibus falutem,ac feruatori per vitam deuotis,maxirme exfpectata

venit: quod omni eorum;qui fapiunt; aetate fieri poteft. . Mors

terribilis eft iis, quorum cum vita omnis extinguitur felicitas :

non; quorum viuit poft funera virtusjomnesque miferias aeter-

';u

g

natura fequitur fummi borii poffeffio. Mors piis vita potior:

impiis quocunque tempore venit triftis, etnunquam non cum

horrore maximo accipienda. Aerümnofam: et calamitatis

plenam qui,cognouerunt effe hanc vitam: felices praedica-

runt, qui adolefcentes;ac prius funt mortui; quam tot tantaque

—

mortalium pericula exp

em nihil habeo con-

Ó

?

s

el'fgluur: -Equid

*

tra

f

$

| PRoGgAMMA.

tra. Eademque mihí,quae rvrro mens eft, pellendasrtandem

ineptias pene aniles, ante tempus mori, miferum effe. |.Quo2

tempus ?. quaerit Tufc. quaeft. I. taturae ne? t ea quidem

dedit v[uram vitae , tanquam pecuniae , uulla praesfituta die, -

uid es igitur,quod querare, fi repetit, quum vult2 . Ea enim

conditione acceperas, . Quae vero aetas longa eft2. Aut quid

omnino bominilongum 9 Noune modopueros, modo adolefcentes,

in curfa a tergo infequeus, miec opinantes a[fecuta eft fenetfus ?

Omnuia iffa perinde'ot cuique data fuut, pro rata parte a vita,

/

longa aut breusa dicuntur. Enimuero luxuriant animi, vt

i

poetae verba faciam rnea, rebus plerumque fecundis; nec fa-

cile aduerfis etiam rebus, vt obtinent vbique etin omnibus, nifi

diuinafübueniat virtus, infinita prope irritamenta malorum ;

N

;fï

a voluptatibus fuis abftrahi poffunt: vt aegerrime, qui adeo

W

fibimetipfis indulgent, maxime florenti, vel adulta aetate, vide- '

antur fua colligere vafa, et fibi adeo propriis vitae humanae

bonisexire. Parentes, coniux, filii, amici, praedia, horti, ma-

gnifica domus,diuitiae , plenum delitiarum et incomparabilis

copiae cornu,retinentplerosq;; vtnon nifi violenta morte quafi

i?

etimpeturapi videantur. Etipía mendicitas, tot miferiarum

non habitaratione, quam fuaui mortis gaudere amplexu, far-

cinas,vel grauiffimas, mauult auferre,et alacri mente fuftinere

fuas. Siquifunt, qui paucifunt, vtriusque fortunae homines

fuis minime vin&i vanitatis compedibus: morti per vitam

fiunt valde familiares: vt viuere poft mortetmm, rebusque ex-

ä

antlatis quotidie fuüis triumphare queant.. Non eft mortale,

quodoptant. Apertisoculis, quam viuunt , vitam intueri fo-

ent, ac nihil inueniunt, quod anxiis fibi votis velint diutur-

niorem eius precari moram: quin euolare inccontinenti, et

E?

ute

quam pf'imum Deus et natura vocarit, hilari mente, vel

N

care

J

"

6

-*-*PROGRAMMA.

c'arceifibüs, fcfe manibus Seruatoris falutiferis committere ge-

ftiant. . . Vah! quam molefta, quam incerta, quam dubia

funt omnia? Veftrum, mortales, teftor genium, fi aliud

haec vita, quam calamitatis ftabulum. |Et veftram fi mihi

obiicitis, exultantes et-laeti,fortunam; hoc certe poteritis ne-

gare nunquam, fi velaufpicatiffima aliquandiu vita veftra;fce-

nam effe vanitatis;et officinam laborum. Arridet,fateor;aliqui-

bus aliquando fortuna: mox illis vehementius irafcitur: ac

breue illud volatileque bonum longis ac triftioribus malis vulgo

compenfarefolet. —Si quid video, fides vanitati nulla: . ne-

dum fides habenda fortunae, quaemutabilisfemper, et fum-

ma imis confueuit reddere locis.

Fuerunt, teftis memoria

omnis temporum , fuerunt, quos ad fafces modo imperium-

que extulerat: tantoque velocius rurfum durae mifit fub fer-

vitutisiugum. . Quifit, Lecor Prudens , vt ante obitum ne-

mo poffit dicibeatus? 'Fortuna varia vacillansque conditio

eft: eaque rerum inconftantia, quae mortalibus, per vniuer-

fum terrarum orbem , inter tot tamque varias res , fola pro-

pria. Quaecum itafint: morti magis videtur effe amica fe-

ne&us, quaequo propior vitae fini , eo expeditior; atque fua

magis gaudensfelicitate, de vita bene a&ta triumphare , fuis-

que tandem exantlatis laboribus mox mox immortalitatem

promereri poteft. . Senes non intelligo pueros,

qui nihil fa-

iunt, nihilque per vitam valde laudabile peregerunt: fed

illos felices intelligo rerum gnaros, et virtute inclutos heroas,

qui mature bene viuendi et moriendi artem didicerunt; ac

fingulari Numinis immortalis beneficio, fimul atque canos, ob-

tinuerunt cum peccatis omnium aetatum illecebris conftanti

animo renunciandi opportunitatem. - Fruftra fene&utis ac-

curas,

cufant imbecillitatem atque Früütiam , lu&us, vltrices

inor s

PROGRAMMA,

7

morbosque pallentes ,. cetera, quae mortalibus communia fürit

omnibus. Non faturi et expleti voluptatibus, qui fapiunt,

fenes tandem fuas, fi quaein iuuenilibus delictis atque virorum

peccatis reperiuntur,voluptates relinquunt : alioqui rebus ada-

matis moleftum et odiofum quoquein fenectute carere : fed ab

illis pridem, quoad illis perfrui licuiffet , velut ab agrefti et fu-

riofo domino profugerunt:: vt nihil prorfus fuperfit earum

rerum , quae diuinitus obtentam fenectutem aliquo modo

commaculare poffet. .Sic laeta, fic hilaris, ac vere tandem

beata vocatur fenectus, quae ambabus quotidie vlnis excipi-

endam expectat mortem , aeternaturae felicitatis comiter.

SENECAM audiamus epift. 12. »lena eft voluptatis , ff illa fcias

vti.

Gratisfima funt poma, cum fugiunts pueritiae maximus

n exitudecor eft.- -

)uod infe iucundisfimum omnis voluptas

babet, in fiuem [fui differt. --- « 4ut boc ipfum füccedit in lo-

eum "voluptatum , mullis egere, — Quam dulce eff , cupiditates

fugaffe ac veliquiffe 2 'Siviuere bene vitae finis eft: finem vi-

tae felicius obtinere videntur illi, qui, ad immortalis Dei

fümmam gloriam, patriae falutem , multorum commoda,

optimo, vtfieri poteft, modo, vitam. quam longiffime du-

cunt, ac vberiores colligunt virtutis atque meritorum fructus.

Haec obfequentiffimis facta filiis eft Summi Legislatoris pro-

miífio, vt, fiparentibus, omni venerationis cultu , gererent

uam diutiffime in his terris viuant.

Hinc veteres

morem,

infantibus pueris neque inferias ferebant ,. neque faciebant ce-

tera, quae par eft facerealios pro mortuis. vid. KIRCHMANNVS

de funeribus l.1. c.4. — Aetatis flore defunctos, dicere male-

ant; fuiffe immatura morte praereptoss fenes vero, vita quafi

meritis folummodo abfoluatur, vixiffe praedicabant, —Vixit

gerte ; €tcanam vsquead fenectutem , imo placidum ad vitae

nem

$

PROGRAMMA.-

finem de patria optime meritus g& Vlï I//Zl /f;fgpl m 5* et

Excellentiffumus, Domintus YACOBVS . FRIDE-

RICVS, LIBER BARO DE KETTLER, J-

nasla Effernae , Brufrlae , Drogenae , Crufa-

tue, Moeblernae ,. et. matris. Lautbae ;

AVGVSTISSIMO ET. POTENTISSIMO PRINCIPI ,

poMNOo FRIDERICO, svEDORVM,

GOTHORVM ET VANDALORVM REGI, HAS-

SIAE LANDGRAVIO, RELIQVA , 2 fümncfort-

bus confilus, prumarius negotiorum Admima-

Sler , Regn fenatus bellicn grauifrmus Prae-

fes, Generalis copiarum Legatus, atque. [u-

premus | Principis. Praetorio — Praefectus :

uem Caffellis;Magni Cattorum Principis metropoli et aula;fü-

erioris anni Kalendis Octobris, octogenario maiorem morta-

l

l

um rebus fuiffe exemtum, nemo tam fecurus publicae eft

famae, quinefciat. Vixit Venerandus Senator non modo fui

ordinis, fed totius Haffiae ingens decus. Vixit KETTLERVS,

quem et generisantiquitas, et melioris naturae indoles, et

incomparabilis prudentia,, et infita virtutis gloria , etsmeri-

torum cumulus, ad eum perduxerunt dignitatis gradum , ad

u

em ne plurimorum quidem votis adfpirare conceffum. Non

d

camin ipfis maximorum quorumq; Principum palatiis quo-

vsque

4 /

PR,OGRAMMA.

9

vsqu& femper celebratus fuerit: et Academiä& huic Ern;&inae

vixit ita, vt eiusincluta virtusnon potuerit non per Do&torum

etiam fübfellia fecundo femper rumore perlata, et fümmis pu-

blicelaudibuseuecCtafuiffe. — Et toga;et fago;vixitfelix belli pa-

cisque artibus Confiliarius atque Praetor: cuius fortitudo et

folertia, confilium et liberalitas, beneuolentia et falutis publicae

curandaeinduftria;per vitam omnibus admirationi fuerunt. Sic

perennis manebit poítfata etiam incluta virtus. . Quae cum

exactius cogitaret HiC SENATVS ACADEMICVS , nefaselfe duxit,

gratum pie defun&o Senatori Principi non teftari animum, ac

debito praeconio non foluere iufta. Iuffit ergo me, íuo

nomine et auctoritate, funebri et publica panegyri, quam

ridie Idus Aprilis, hora X. inflituet, in maiori auditorio,

de meritis Ilufirifmi et Excellentiffmi L. B. DE KETTLER

j

facere verba. Cuia&ui vt Proceres Ciuitatis, et quotquot funt

literarum Fautores, Ciues inprimis Academici, frequentes ad-

eífe velint, pluribus hortari, autobfecrare, rem cenfeo plane

füperuacaneam effe: quandoquidem, fuapte pro virtutis or-

nandae cupiditate, aut pietate potius, quisque contendet ipfe,

illius Viriintereffeexequiis, quipervitam, hoccerte in loco,

habuit neminem, qui meritorum gloria cum €o aequari,

1

aut componi faltem poffit.

P; P. Rmtehl VI. ;dus Aprilis cIoIo cc xxxvr :

-

M

WW 3559 a

MAGNI-

oRAj'lo IN OBIEFVM

ESS

jl

n

u

j)

.

Z

3

?

( N

i

(9)

«

W"

(// (f

«

—v

f

S

aT

—

i

u UE

JQX

N

SEZN

Y

od

//

A

n

z

SSS

NN

Z

—

XSSN

Q

AS

N

tg&

&.

E

(

äx

ER

—

WY

t

Z

N

mn

i

7

)

-

—

af .

7

/

SY)

E

—

E

U

M

U

2

(4

(

I

7

"

J

]7

N

I[/)

Zl

A

-

277

NV

N N

|

!

:

W

E

NS

Y

N

N

4

(

N

a

f

2

D

*t

A

N

U

/

N

Z A

Y

)

//

M

)

WVT

^

A

NG

——

«

z

A

2 0)

M/ ff

u-*

/J

E

MAG

.

DOMINE REC

TO.,

NIFIC

VIRI SVMME REVERENDI, AMPLISSIMI,

CONSVLTISSIMI ,

EXPERIENTISSIMI, PLVRIMVM

REVERENDI, ACVTISSIMI,

CLARISSIMI, . DIVINA-

RVM ET HVMANARVM ARTIVM PROFESSORES EXCEL-

LENTISSIMI, FAVTORES ET COLLEGAE CONIVNCTISSIMI ;

GENEROSA ET NOBILISSIMA STVDIOSAE IVVENTVTIS CO-

RONA, AD MELIORIS SECVLI FELICITATEM SPES NATA

PATRIAE, DELIITAE NOSTRAE, AVDITORES OMNIVM .

ORDINVM HONORATISSIMI.

—— )

——

z

"T

—

uis veftrum, Auditores,

ILLAA

U

—

ET

E forte fibi certo perfuadet, me, qui feptem

— !I

annis in illuftri hoc ad Vifurgim Athe-

L

N

:J N

(j *ug,

neo;et Virorum doctiffimorum collegio,

^

.'cum literarum amantiffimis atque fua-

WUM

AW

z(/À

viffimis commilitonibus politiores ftu-

d

i

i

p

m

aä*

li

j

Mi

dui pertractare difciplinas ; minime recte

r

t

——

4i.

15

':QH

2 officio fatisfeciffe meo, et longe dignio-

folum et

qTneum

huic PrOLQiae,praeüciendum fuiffe: illi non

L

L B. DE KETTLER.

Lf

rheum'quam lubentiffime adiicio calculum, et vltro f'ateor, tot

difficultatibus impeditum, acrerumaliquandorudem , me

illorum minime , qui adfunt , oneri perquam iucundo fuffi-

cere;verum etiam in communi lu&u conttitutus publici doloris

interpres iam multo magis fentio, me prorfus valerenihil; et

quod oratores facundiffimi praeftarent facili negotio , ad id

me difficulter et aegre perpetrandum , timore ac rubore quo-

dam fuübruftico diftra&tum , omnique ornatu deftitutum, acce-

dere. .

uoquo me verfüm verto, elegans linguae balbutien-

tis fubobícuram haefitationem confufionemque videtur ex-

cipere, et aequo vix ferre animo,. virorum eruditiffimorum

corona.

Publico nomine dicendum eft: nec vulgaris defide-

|

ratureloquentia. Dicendus is eft , qui generis antiquitate,

munerum longe grauiffimorum auctoritate, ingenii et virtu-

tumexcellentia, meritorum in Principem, Patriam, literas et

hanc Academiam,incomparabililaude , rerum geftarum ma-

-

gnificentia etimmortalitate, qualemcunque meam dicendi fa-

cultatem et ipfas cogitationes fuperat. Equidem valde vere-

or, vt mihi iftud pietatis officium , quod mea mihi prouincia

et veftra, Patres confcripti , auctoritas impofuit , tanti Herois

veneranda memoria, etipfi, tot laboribus exantlatis, beati Se-

L

natoris, fua gloria defuncti, manes concedant, Alexander ab

Apell

otiffimum pingi, fingique a Lyfippo volebat. Spar-

j

a

tiates

À

g

efilaus neque pi&tam, neque fictam patiebatur effe

0,

imaginemfuam abaliis, quamquiin eo genere praefertim ex-

-

cellere dicebaritur.

Atque vtinam illuftriffimus KETTLERvs,

l-

füperioris anni Kalendis Octobris pie defunctus princeps Se-

te

natus Sanctioris Confiliarius, Praetorio Praefectus, Militum

O

Dux atque Magifter Equitum,fimmus nofter Mufarum Patro-

et

b eo , quiectipfe in illius

nus , funebri poffit laudári oratione :

^

2

Tanti

12

ORATIO IN "—

d

Tanti Viri— &ömmen&andis,virtütibus propriam , neque 6xi-

guam,ingenii ac incomparabilis facundiae gloriam confequa-

tur. .Me meae profecto putet. poenitetque in eo mihi vobis-

cum , Auditores, communi luctu infantiae :- vt, cui maxime

debeo, non ex animifententia, i. e. dipna tot tantisque Viri

virtutibus , digna tam illuftri , tamlugubri eruditiffimorum

virorum panegyri oratione, tanto Patrono parentari queam.

Quam vellem el

i

oquentiae tantillum foluere illi , qui me ma-

gna eloquentiae

Á

ducia Mufis Rintelienfibus affociauit , fouit

E^

liberaliter , ornauit atque magno beneficiorum cumulauit a-

ceruo. . Eccui ornamenta , fi quae funt, et vitae commoda,

potioriiureacceptareferrem? — Cui quicquid eft in meinge-

nii, aut fi qua exercitatio dicendi, lubentius confecrarem ;

quam illi patriae maximo Maecenati, nuper, eheu! nobis ere-

to, quemad fufcipiendam , velingrediendam rationem ho-

rum ftudiorum mihi principem extitiffe,gloriari poffum ? Sed

obftat ex altera

arte ipfe luctus,atque doloris ex eocafu;Patriae

f

Mufisque fune

h

0 ,acerbitas » ob

at, quod orationis dignita-

tem copiamque cum omni ornatu deprimit , inelu&abile fa-

tum. Vera, proh dolor! . fententiaeft, quammuper cum fu-

nebri oratione noftra Vir Magnificus et fümme Reuerendus

elegantiffime propofuit ,. magnas faepe calamitates; eductis e

rep. principibus viris, diuinitus denunciari. .. Ab antiquiffimis

temporibus nullum certius imminentis exitii praefagium fuif-

fe annotarunt , quam cum dii praefides geniusque loci exce-

dere credebantur, fuasque perituras , veluti ftatione deferta,

WAPAM SS — b MM MA d PA Gia Red TU u - QD LL a

triftes- deftituere fedes.

"

hoc fuit omen :

-Funeftum ruentis a culmme Trpiae

Exce[Jere omues adytis , ar

isque relictis -

at,

a

P s 3R « 1

Di, Qquibtgl.g i,näperiqm-bap þeter

z

Vel,

L. B, DE KETTLER

5

Vel, quc;d idem eft :

Troia perdidit primum deos.

Bl abferuss

Antequam Hierofolymae a Tito caperentur,

runt prodigia, expanfas delubri fores, etauditam maiorem

humanavocem, excedere Deos, fimulatqueingentem exce-

dentium motum. . Aeternum floreat , vigeat;feculisque per-

ennet multis haec incluta Academia , bonarum artium et

Schauenburgenfium Mufarumiucunda fedes:: eam ingentita-

men oportet confternari moerore, luctu et (qualore deformem

trepidare metu, etcontabefcere: quod intra temporis breue

fpatium ; excefferunt, diitutelares plurimiex eoordine; pe-

nes quem Patriae Pater indulgentiffimus, et vnicum noftrae

falutis refugium , voluit effe conftans atque folicitaliterarum

etliteratorum cura. . Sanctioris huius concilii Senatores trien-

nio perdidimus triumviros, DERNBERGIVM, SCHEFFERVM atque

STAINIVM. "Quotusveroquisque veftrum , Auditores, prae-

maturam longe grauiffimorum Patriae et doctae focietatisCu-

ratorum mortem aequo animo ferre potuit ? .. 'T'otiesViris

fortibus et incomparabili virtute Excellentiffimis , vtlongiori

aeuodigni, feralia officia perfoluenda, iuftafunebria facienda

fuerunt. . Accedit, eheu! nunc beati kerrrenrobitus, penes

m parsmagna falutis noftrae. . Adeone Academia fübtri-

äl:

ac mifere afflicta rerum fuarum grande decus átque prae-

fidium largis-profequeretur lacrumis ? Longe maximam,

quam fecerunt, ia&uram deplorant Generofiffimi Nepotes,lu-

et Senatus,moeret Equeftris Ordo ;. copiarum delecta manus

qualet, tota Patriaconfecta fenio eft. Ecquid manfuetiores

agerentMufae? Complicatis manibus;fpes, inquiunt;concidit

nofta, etirritafacta funt, quae pia mente fufcepimus , vota.

m nihil magis habent in

QmiHis quibuscunque d?licüs fuis, ia

&

3

vOo-

L

u

ORATIO IN OBITVM

votis, quam vt er& tum fibi Praefidem atque Patronum tam

beneficum, tam falutarem, tam manfuetum, non defidera-

rent. Equidem, nifijampliffimo Senatus Academici decreto,

ublici conftitutus effem illius tanti doloris interpres, intem-

peftiuum plane crediderim hoc effe officium meum; — et lu-

&um ego potius filentii inuoluerim fipario: aut optimo quod

inftitutum confilio ,, omnibus votis optarim; ab eloquentiffi-

Si veteribus non placuitlaudari,

mo viro iam exequiliceret.

nifi a laudato viro :

hic certe Senator illuftriflimus, fupremo

virtutis edito fpecimine, laudandus effet ab oratore laudatif-

fimo et omnium praeftantiffimo, qui fortia viri facinora , vt

merentur, exponere, dicendo ornare, lacrumas abftergere,

luctum folatio permifcere , nec tam dicendo tonare, quam

fulminaciere, ac pio Mufarum officio recte perfungi, i.e. (ub-

trifti minifterio res in patria bene geftas immortahtati confe-

crare queat. "Tantis rebus, Auditores ; par minime oratoris

veftrifacundia. Etvos iurenunc, vt iuftafiant Virode Pa-

tria meritiffimo, osmagna fonaturum exfpe&are fentio. Et

magna dicam. : Magna minime magno apparatu, aut decenti

orationis dignitate, kerrreRr, pie defuncti, in remp. merita

paucisexponam : et vobis, qui non poffum eloquentia, fal-

tem breuitate placere ftudebo : ratus maximorum quorum-

ue virorum laudes hoc ipfo conftare, quod humano fermo-

ne fatis ornari,aut exaggerari, nequeant.Sufficiet nobis f(ümma

laudiscapita indicaffe, vtfimplex et inconditum carmen pul-

vinaribus inferatur, eoqueipío, Tanti Viri commendatio fit

ornatior futura, qu

od incomta dicentis ornamenta neglexe-

rit. lufta pro.tot tantisque meritis nunc pie defuncto foluen-

dafunt JWluflriffmo et Excellentiff

X

ino Domino , Domino 1Aco-

- Dynaflae Effer-

Ro IT*'RmERIco , Libero Ba(o(;i e KETTLER y

Uae,

/

i

L. B. DE KETTLER.

5

naä, Bru]iliäe, Drogenae, Crufatae, Moebleruae, e-tþ äaz'ori:

Lautbae 5

AVGVSTISSIMO ET POTENTISSIMO PRINCIPI;

pnoMrNOo FRIDERICO , svEDORVM , GOTHORVM ET VANDA-

LORVM REGI; HASSIAELANDGRAVIO, RELIQVA , 4 fahäz'aribus

confiliis, Primario negotiorum Adminiflro , Regii Senatus Belli-

ci grauij]imo Praefidi, Geuerali copiarum Legato,atque (upre-

mo Principis Praetorio Praefzáto.

Vtut dicentis hic deficit

eloquentia, iuuattamen etiamnum, pietatis profeffione, vel

fubtrifti voce, pro viribus, eius memoriae confuluiffe : .cuius

beneficium eft, vt aliquid in hoc genere conari poffim , eius-

que coelo. iam recepti, facro inftin&u, agere . cauffam.

lam.tum antiquiffimis temporibus obtinuit , et ipfis Athe-

nienfibus folemnefuit, de patria optime meritorum parenta-

tionibus, ipforum quoque proauorum laudes ambitiofe effun-

di. Aequumenim eft, inquit Pericles, fimul atque decorum,

hic eorum commemorationem fieri , qui regionem iftam iis-

dem femper incolentes pofteris ,. ad hoc tempus liberam fua

virtute tradiderunt. . Nonid quidem Atticae probamus füper-

ftitionis : conuertenda effe omnia in fuae ciuitatis maximam

laudem ,-.quam nulla prorfus aduenarum colluuione folebant

ia&are contaminatam fuiffe 5. nec femetipfos aliunde aduectos,

fed eodem editosfolorepente, veluti largo parturientis terrae

gremio, ranarum inftar etanguium effufos extitiffe:. quam

vanitatem et aureis cicadis, in capite magna geftandis pom-

pa , gentili morenon veriti funt ambitiofius prae fe ferre. Eft

tamen aliquidinrecenfione maiorum, vtquo quisfuerit ortus

Altemmate, dignaque num fuis facinora ediderit,vel fuperauerit

fuosilluftriori meritorum memoria,conftaret. Nec immerito

inter praeclara Numinis Optumi beneficia.et illud habetur :

fi Lw mortales mterfexcelfg et illuftri loco. naíci contigi

t, ac

-

iIn

j

16

' ORATIO IN OBITVM

muitis prae'fulgere imaginibus äuorum, qui rebus,etpa&e, bt

bello, 'praecl

are geítis, fibi nominis famam immortalem com-

ararünt.

Habet enim. fummorum natalium decus vim

quandam aemulationis latentemin pectore generofo: vnde

ad imitandam ,. vel fuperandam maiorum gloriam, factaque

illuftria exftimulatur : vtfe non magis efferantdigni parenti-

bus pofteri magnificis ad fe deriuatis familiae titulis , quam

ipfimet eandem referre laudem, atque tantundem fplendoris,

quantum acceperunt, virtute propria demonftrare ftudeant.

ita maximis quibuscunque viris non füfficit. fplendidiffima

aucjere nafcendiforte, quae folius fortunae munuseft: — ipfi

etiam inprimis hocagunt, vtfüapte magis commendati fulge-

rent virtute, acmeritis ab rudiori plebecula diftinguerentur.

Genustraxit nofter pie defunctus Senator e Weftphalia , et

praecipua quidem ducatus Bergenfis nobilitate: 'vndeKxrr-

Len1familiam et amplam, et fummi numinis beneficio diu mul-

tumque florentem, propagarunt : vtantiquiffimis temporibus

fplendidiffima virtute illuftris, fummis magiftratibus, Abba-

tiis,Epifcopatibus , aliisque decoribus infignis , tandem in

"adum dignitatemque Ducalemeueheretur. Mox velut quod-

dam coruícans nouum fidus coepit exfplendefcere ita, vt af-

finitatibus regnatricum aliquot in ipía quoque .Germania

Domuum innexa in dies magis magisque affurgeret.

Natus eft Princeps Senator, cuius viuit poft funera vir-

tus,ac famia aeternatura mortalium fuperat memoriam , fire-

&e memini, V. Iduum Octobris, anno füperioris feculi quin-

qua

e

fimo quinto, Mittauiae, quae metropolisatque fedes no-

bil

ii

H

ma Ducum Curlandiáe : illuftriffimo Patre ronANNE

sicrsMvNDO, Libero Barone de xerrreg ; Dynaftain Monioy,

Matre il-

Oyen, Affen; Neffelrode ;' lïïifezïna et Ambotena :

| ! -lp&rif-

1 L B. DE ,KETTLER. :

U

luftriffima ANNA CATHARINA , Comitede poeNnorr. Vtrin-

que parentes virtutum atque dignitatum innumerabilis com-

mendat imago. . Àuus paternus fuit illuftriffimus 10HANNES

KETTLER, Dynafta Monioiae, Oyenae , Affenae et Neffelro-

dae,; Domino Melderichi ; Ambotenae , Effernae, Dube-

nauii et Altendorffi , Sereniffimo Marchioni Brandenburgi-

coa fanctioribus confiliis, praefectus cohortis, atque legatus in

ducatu Cliuiae et comitatu Marchiae. Auia paterna cATHA-

RINA DE LOE. Proauuspaternus fuitioHANNES KETTLER, Dy-

nafta Monioiae, Oyenae,Melderichi, Eggeringshufae et Neffel-

rodae;. Sereniffimo Colonienfi Electoriab interioribus cubilis

et fanctioribus confiliis;in Iuliacenfi ducatu: cuius natu maior

frater Sereniffimus Princeps Gothardus III. Curlandiae et Se-

migalliae ducatum primus obtinuit; Guilielmus vero,fecundo

genitusfrater, Monafterienfis Epifcopus factus eft, ille,- cu-

ius in Saxonia Chytraeus fingularem laudat prudentiam,

etin rebus agendis dexteritatem; in componendis vero diffi-

dentium controuerfiis induftriam etfelicitatem : vtaliquotan-

nos in Ducis Iuliacenfis confilio et legationibus exercitatus, ma-

gnam rerum plurimarum experientiam adeptus effet. — Pro-

auiapaternaAGNESA SCHENCK DENYDECK. Abauus paternus

fuit GOTHARDVS 1. KETTLER, Ordinis Teutonici Eques, Dy-

nafta Melderichi, Eggeringshufae et Strombergae: : cuius

frater fuit alter Franciícus, Corbeiae Abbas et Princeps , alter

Gisbertus, Praepofitus monafterii Paderbornenfis et Monafte-

rienfis. Abauia paterna smBYLLA DE NESSELRODA , Heredita-

ria MelderichietEggeringshufae. - Atauus paternus fuit cor-

HARDVS I. KETTLER. in Aslo, feculi poft Chriftum natum de-

cimi quinti fortiffimus heros. . Atauia paterna MARGARETHA

Illuftris et Generofi

DE BA'FENBERG.

C

fïima ISETTLERIORVFV[ Fa-

A

nu-

i

It

uirrith IN U:

milia i;on vnis 'Prm&ipibus,ï Baronibus , Heroibus et Equitibus

auratis celía, rubri climacterisargenteo in folo,aureaque coro-

naet pennis dimidium albis in galea, incluta etinfignis prodit.

Oeconomicum quidem climac&ter inftrumentum efb fedad mi-

litiam quoque et pingendos clypeos, vtmulta aliaabima ve-

T

tuftate fumta, fut aptum. — Vtenimaliquiseo plus abhorret

ab animi certatione , quo magis fpacio interpofito ab impe-

tu ad confultandum auocatur : ita qui olim militiae dediti, fim-

plicibus contenti armorum digmatibus,horridi magis ferroque

et armis freti,quam late pictis auratisque fcutis muniti haberi

voluerunt milites.Auus maternus fuit/lluftriffimusComes wA-

GNVs ERNEsTVS, $. R. Imp. Comes de poeNnorr , Palatinus

Pernauienfis, Capitaneus Polonicus T'orpati, T'elefchii, et fu-

erioris Poloniae. ^ Auia materna caTHARINA Durggrauia et

Comes de Dohna. | Gentis autem Doenhoffianae faftos euol-

vere, procerumque populum citare ad laudis cenfum , i. e.

genus ex ipfius nobilitatis ftirpe generatum referre; ficut in-

finiti laboris: ita ne hoc quidem hominum expleuerit defide-

rium etadmirationem:

etiamfi in folo wAGNO enNEsTO, Co-

mite,tota oratio occupetur, quem prifca morum integritate,

. decoris et honefti ftudio rigidiori et. conftantia, non mendax

fama Romano Catoni aequauit: vt Proceres fiae gentis reli-

qui, omnium laudum genere eminentiffimi , non. quidem

inuiti , fed maxime gaudentes , ab hoc vno füperarentur.

Noftis, Auditores,Gerrnaniae hanc florentiffimam Familiam;

án Polonia et Boruffia celeberrimam, bellis facris ab heroibus

fortiffimis in Liuoniam ex orientali Francia fuiffe traductam ;

inLiuoniaad Mofam fluuium. Doenhoffianum caftellum, cu-

tis fe-

/;Llsxadlluc rudera quaedam ftïperfqgt, exftructum mul

u :s

D

'

D

L.B DE KETT | LER,

A

19-

cuiis habitaffe ; fua ope et auxilio barbaräm Liüoniae. gentem, :

abhinc quinque fe

is, ad Chriftianorum facra moresque

manfuetiores duxiffe , Polonis tandem, siGarswvNpo AvGvsro

imperante,a KETTLERISaflociandam. |Noftis et alia: decora,

quae recenfere, longum nimis, et ab inftituto noftro pror-

fus alienum effet.

Neque enim fua xrerrrzRo virtutis de- ^

fuit gloria: vt ab longis Maiorum imaginibus eam repetere

debeamus. Si vnquam ad fulgentiffimos natales acceffit o-

mnium virtutum cumulus : illud egregie in pie defuncto ,

KETTLERO factum eíffe , nec poterit ire inficias bonis inuifüus

ipfeliuor. .A teneris affuefa

s pietati, ex qua, velut reli-

quarum virtutum ícaturigine ac limpidiffimo fonte ,

iC-f

fiin

quid bonum , iuftum, honeftum, promanare videmus.

U

mature vanas didicit comprimere cupiditates, ac femetipfum

vincere.

Quae imcomparabilis victoria pios Numinis aeterni

cultores quafi manu ad fidem, conftantiam, prudentiam atque

benignitatem ducit.

Praecepta diuina prope ab incunabulis

tam folicite imbibit : vt progredientibus annis non modo te-

rum fanctiffimarum fcientia multos ,- oracula haec perpetuo

prae fe ferentes, anteiret : verum etiam, quae hauferat, ipfo-

vfu, vita, moribus, quotidiana confuetudine exprimeret.

Àb ineunte aetate bonis quoque artibus dedit operam : ratus,

tot atauorum Heroum imaginibus nihil magis dignum effe,

quam liberalioribus ftudiis atque difciplinis politus etexcitatus ^.

animus, ad quaeuis fübeunda dignitatum munia. Velalio-

rum exemplo fatis mature didicit , rem literariam publicae

rei decus ac firmamentum effe :: vt humanioribus et fublimi-

usapueritia innutritus ftudiis , ingenium capax acbene po-

litum indefeffa opera, per omnemingenuarum difciplinarum

mtulerit: vt, quodolim de

cp;tum ; €eaque pontentione circu

l

C

íe

i

20

(-)RATIO?'IN'OBIT".VM

fe Liuius Drufus praedicabat , ferias puero fibi nunquam fuif-

fe meminerit. Oneri fibi magisexiftimauit effe, quam hono-

- ri natalium nobilitatem generisque excellentiam : nifi cum

virtutibus animum ingenuis artibus politum ad partes afferat :

fine quibus vulgo nobiliffimi quique homines tantum fami-

liae fuae fplendori obducant caliginis : vt facillime etiam le-

vioribus cauffis ab infima plebecula füperarentur. Nobilita-

tis magna vis eft, vbimaior virtutum acceffit fplendor; at-

ue ftrenuioris induftriae nerui, animique capacitas et ma-

gnitudo illuftres comitantur natales : quibus quafi fubuecti

alis enitantur infumma , et mature ád fplendidiffima mune-

ra admoueantur. "Turpe , fuafe genteindignum praeftare :

füisque imaginibus elatum, defidem agere vitam, ac nihil ad

feruandam familiae gloriam perpetrare , quod/fit: valde lau-

.dandum. Magnum eft, fi quid fentio, decus a maioribus ac-

ceptum induftria , artibus virtutibusque clariffimis tueri.Me-

ritorum vero maiorem quaerere gloriam, fuae domus auge-

re laudes, et nouum quafi lumen, quodin Patrum titulis non-

dum fulfit , füis accendere pofteris , quanto praeftantius eft,

atque excellentius? Id certo nobilitatis aeftumatoribus cenfo-

ribusque documento fuerit , ineo quid eximium et fingulare;

nifi gloriam poffideret auitam , acquirere eandem potuiffe.

Summum etmaximum cuique decus intra animum confiftit :

neque fatis eft viderimagnum : praeftare oportet, quod quis-

ui natalibus tantum ni-

que per animum maxime poteft.

titur, etcui lausomnis in folaorigine pofita eft: aureae mihi

effe videtur fimilis maffae :- quae, nifi artifex accedat, eamque

tractet perite, et in formas víusque ingeniofa manu fingat

affabre, nihil profe&toin fe praeclarum , praeter innatum fibi

quibus viuit

| fpþndOrq/n oftendit, "Virtutes «t merita funt ,

-

vi,get-

í

L. B. DE KETTLER.

2I

vigetque nobilitas ; et quibus longae pof*ceritatis admiratio lau-;

desque pariuntur.. Nequefpes xerrrERvM fefellit, in quo re-

rum peritiam. vt inchoarant Ítudia, et quafi fündamenta libera-

lius adftruxerant: fic vfüus et exercitatio perfecerunt, ac in cel-

fiffimum dignitatis traduxerunt faftigium , in quo eum fu-

fpicere ciues oportuit. HicLatinae, Gallicae, italicae;Polo-

