nicae et Germanicaelinguarum bene gnarus, et optimarum

artium ftudio affiduo eruditus, caftra tandem fequitur Haffia-

ca: quibus cum ftaret ftrenue,fuisque virtutibus inclarefceret

magis etmagis, Sereniffimi Principis, Domini CAROLLglo-

riofae memoriae Landgrauii,et Patriae Patris indulgentiffimi,

maximum fauorem atque gratiam promeruit, adeo quidem,

vt belli etpacis temporibus illius T'anti Herois , ad. fummas

quasuis expediendas vtriusque cauffas , nunquam defereret

latus.

Áciebus quamplurimis interfüit Praetor,ftans pu-

gnansque viéctricibus armis. In -componendis litigantium

^

partibus, et concilianda pace, fuit fapax. Inlegationibus et

maximi momenti apud Reges et Principes Europae agendis

perfciendisque nepotiistanta vbique prudentia et felicitate v-

fuseft: vt omnibus deliciis merito, et admirationifuerit: fui

vero Principis non potuerit nonalteradici manus , et Haffiae

Achilles. Quis autem CAROLI Magni Haffiae Landgrauii, cu-

^

ius nofter, in maximis quibusque rebus gerendis, comes'fem

-

per fuit, atque confiliorum adminifter , omnium feculorum

praeconio et ingeniorum certamine decantatas laudes animo

concipere, nedum oratione'perfequi audeat ? "l'antumque

abeft, vt ego hac horula nouae quid venerationis tot tanto-

rumque triumphorum cumulo et maieftati adftrui poffe fpe-

rarem. |Saepius mecum cogitanti, quidfit, quodaliae resp.

aliae falutefüa, vt omnes et

pereant, aliae crefcant, perfiftant

I

:

fin-

Cs(,

z

22

| ORATiO IN OIIBITVM

finguli rebus plerumque fecündis laetari ,. et nef&io quousque

voluptatibus efferri foleant : e contrario deturbentur aliae,

fuoque cafü etexitio, ciuibus mifere afllictis perpetuam,eam-

que non fatis deplorandam, calamitatern praebeant : obuenit,

quod non fine

miratione, cum diuusIOSEPHVS ;Rex Ger-

manorum Auguftus et inuictus,inauguraretur,gladio ab fole il-

luftrato, in numifmate fatis eleganti;adfcriptum fuiffelegi: -

1more et timore, lrame Deusamet, quod verba, tot pondera,

et ipfam ciuilem prudentiam vno afpectu vidifle mihi. defcri-

tam videor. Ecquis non prima fronte obferuat, remp. ita

!

eneconftitutam depingi? . Caputimperii eft Princeps; a quo

enitus omnia reip. membra dependent. IpfeRex eft, cuius

ad exemplum totus componitur orbis.

Enimuero vt falus

reip. perfiftat , Principem etiuftum , etpium, et fortem effe

oportet : vt regere pópulum iuftitia, pro viribus fnum cuique

protegere, conferuare, atque adeo locupletare fuos optima ra-

tione queat. . Hoftes vero fiquando reip. tranquillitatem tur-

bare, atque vim innocentibus inferre conarentur, forti manu

erpellat , fartaque omnia in imperio fuo et tecta relinquat.

Iftud in eleganti moneta difcimus fignificari gladio. . Quod ad

ciues omnesque Principi iufto et forti fübiectos populos atti-

net: magiftratum pio cultu venerari, amare fimul atque time-

re debent, femper imperii refpicientes fymbolum,quod eft gla-

dius. .Sedtamenfine numine nihil. Ipfe immortalis Deus,

vt falua et felix fitresp.tantum ftagratia perficit , quam fole

clarius fulgente numifma depingit, atque adeo perfectum reip.

ftatum demonftrat , vt fubfiftere ac perennare poffit. Vtrum-

que Cattorum Principi kETTLERVS, toga et fago inclutus Prae-

tor,praeftitit: vthoftes propelleret armorum timore; etciues

amore

Qbeneuolentia et;prudenti confilio, atque adgo perenni

— con-

"

L.B. DE KETTLER.

23

i

conferuaret. [ Ad felix fauftumqueimperium Princ

i fuovve-

lut Soli fübiecit gladium: vt pro meritis cuique fua

à

iftribue-

ret praernia, vel poenas vibraret; vtpote cuius proprium, in-

tuericunc&ta, perfcrutari cun&a, nunquam alienis vel auri-

bus, vel oculis vti, vt ex aequo fe omnibus vin*clicempraeüa-

ret, et vbicunque fuerit opus, obicem poneret vitiis , fartam-

ue tectam feruaret communem reip. falutem.

Bone Deus!

quibus illuftribus et Patriae faluberrimis facinoribus, inprimis

cum Haffiae ettotius Germaniae periclitaret fortuna , omni-

um votis et excitatae pridem fuae gentis exfpectationi fatisfe-

cit: vtnemo non maximi fecerit iam tum KETTLERIANVM

nomen. Aequereuerens Principum;ac ftudiofus Patriae fem-

erfuit. Nonfeparari Princeps arep. poteft: vtriusque com-

moda funt ar&iffime connexa. Non poteft non perfentire

g

Princeps, quaeinrep. graffantur mala. |Et quae Principem

afficiuntcurae, non poffunt non vrgere Patriam.

Vtriusque

eauere pericula; vtriusque falutem omnibus modis procura-

re, vt Principis Senatoris eftfic nunquam non penfi in primis

habere ftuduit nofter.

Verendus et amabilis non modo Prin-

ceps, verum et Confiliarius eius effe debet : ^ vtquae feuerior

grauitas vix ac ne vix quidem peragere poteft, citius multo at-

que felicius prudenti quadam facilitate impetrarent, Et has

fui Principis virtutes quouis modo vifus eftaemulari xerrrE-

'»

RYS, qui audire confueuit patienter omnes, effari etiam , vbi

opusfuerat , promte atque libenter, multa benignitatis laude,

P

nulla grauitatis immninutae culpa , quae bonam defideria fua

deferentibus fpern addere folebant. . l'erruit grauitate,vbi ter-

rendifuerant, malos: beneuolentia vero et amore erexit a

virtutisftudium bonos. "logaetfagofuit inclutus, et Patriae

Ne-

ä

potuit confulere vtraque fortuna belli /pacisqug artibus.

que

24-

.ORATIO IN OBITVM

*

que folum praefectus cohortis fuit , verum etiam fupremire-

giminis Caffellani Confiliarius. Prouinciae vtriqueita prae-

fuit: vtmerita, quaelonge maxima fuerunt, fub aufpiciis cle-

mentiffimi Principis fua ornamenta fequerentur.

CAROLI

hoc largiente gratia, ipfis Ian. Kalendis anno fupra millefimum

fexcentefimum nonagefimo primo, Principis praetorio prae-

fectus eft. VI.Kal.O&. cIolocxcrur.Dux fac&tus eft magnae totius

equitatus cateruae. VII. Idus Sept. cIoIocxcvr. fupremus vi-

giliarumpraefe&uss pridie Kal. Martii cIoIocxcix. Confiliari-

usintimus; XII. Kal. Quint. cI»Ipccr. Primarius negotiorum

bellicorum curator ; et pridie Idus Nou. cIoIoccm. generalis

copiarumlegatus conftituitur. Sunt nonraro , fua incertum

maiori num ambitione,an auri facra fame,elati homines,qui per

L. 272 U LE M M X N E UM —

r

Ev

impotentiam affe&ant maiora , quam ipfi capere poffunt: ea-

que dummodo occupent; quam egregie tuerivaleant, omni-

um minime penfi habent. . Sed pro gloria contemtum aufe-

runt;fuaque dum affligunt publicum imperitia, femetipfos tur-

iffimeproftituunt. Licetenim fallantignoti;etaliquando au-

&oritate fua lateant: mox tamen cum patere coeperint,femeti-

pfos nemini non deridendos propinant.Quantumuis etiam ina-

nititulorum pompa fimplicioribusimponant: rerum magista-

men gnaros atque prudentes perinde fuco ineptiaque fua deci-

pere nequeunt.Sed magna haec certe xerrrenufelicitas et inclu-

ta virtus, quod ad fene&tutem vsque,;mortalium plerisque gra-

vem et miferam, integro animi vigore,tot tantisque muneribus

vnus omnium optime potuerit fufficere adeo quidem, vtnon

modo in CAROLI, gloriofae memoriae, Landgrauii et Prin-

cipis poft fata immortalis, ad finem vsque vitae; femetinfinua-

verit gratiam: verumet Auguftiffimi Succefforis et Regio fa-

ftigio proximorum Principum obtinuerit fummum fauorem:

p p 9 09 PU5 04 9 p5 UP^ o 0$ 68

vt

25

Vt*nulluin &udu ac beneuolentiae genüs' in eum , dumvixit,

praetermiferint. - Dici non poteft ,. quanta populi veneratio,

quanta ciuium exfpectatio eum vndique circumdederit. Quo-

ties vrbi;ac fuae velut Patriae, reddebatur, omnium plaufus et

iubila eum excipiebant. Omnium ore diu multumque meri-

tos honores fua virtute emenfus itaeft , vt maximis maiori-

IS

l—

bus dignus , feque ipfomaior et admirabilior in dies videre-

tur.- OptimiSenatoris fummum faftigium tot laboribus con-

[-

catenatis , et perpetua publicae falitis cura fuftinuit : nilque

non füo virtutis pretio acceptum retulit. Intimi Confiliarii,

IS

i.e.magni f:

a

ientis menfuram fiüo non tam nomine, quam

4

r

confiliis pru

entibus et Patriae faluberrimisimpleuit. Inde-

feffaopera, et vigiliis, pro bono ciuium communi et omnibus

l-

iucunda tranquillitate ; ftetit.' . Cum Excellentiffimis Collegis

[*

attentiffima confultatione imperii arcana expendit ; ad fena-

:

tumretulit$ tot quafi mouit tripodes, atque dignam oraculis

materiam praeftruxit. ludicii exa&iffimt pondere praeuidit

l-

omnia;-et prirnicipem locum tenuit in illo Principum Viro-

l-

rum fanctiori confeffu; qui Patriae et orbi confulenti fufficit:

l-

et cuius fententiammagni quoque Reges fcifcitantur. Ad mu-

a-

nera grauiffima füa tantumque faftigium xerrrERVS , quod

I-

vidimus, non' curfu autíaltu, fed per gradusafcendit. . Pri-

u.

dem exercitatus rnilesin campo didicerat ante fuum robur ad

A-

alum diu experiri, acleuioribus feindurare proeliis, quam

LIS

animi fiduciaequeplenus in aciem procedere, et gloriofam fi-

n

l-

bi potuerit augurari vicoriam. . Priusquam ad fancius, et

quodin Haffia fupremum eft, concilium vocaretur, diumul-

a-

tumquüe ius reddidit in iudicio,et dicafterii Caffellani functus

aT

liberaliori officio confiliarii, voluit cauffis lcvioribus experiri,

n;

nda 0—

vt

-qgid.vþleant-hqmeng fi quando gäuiOrä*fuiiï'ent füftine

j

pera.

.

26

' ORATIO IN OBITVM

N

pera. Nequ& ftatim mare faftumingrediuntur nautae, fuam-

que flu&tibus committunt falutem: verum ante diu in lacubus

litoribusque tranquillis explorant. remos , atque claui regi-

men periclitantur. Et hoc vobis capite, Generofi iuuenes;fi vo-

Non veftra

bis veftrisque rebus confulere ferio inftituiftis.

praecipitate ftudia. Ordine procedendum eft. Neque fpes,

neque vota praeoccupanda veniunt. ^ Facti cautiores aliorum

periculis diícite , vt tutius vadere poffitis atque conftantius,

veftro commodo caute etpedetentim incedere. Nimia per-

dit fiducia fui: lapfusque vulgo et ruina properantem folet

caftigare audaciam: vt certo fui erroris tandem,fero tamen ni-

mis, vbinullafpesfüpereftfalutis, admoneantur. Inuia vir-

— GB RRIUN

tutinullaeftvias fed virtnti, quae virium fuarum probe con-

fcia non altum fapit, nec, quibus haud fufficit, onera fübire

conatur. . Non id folius induftriae eft: fuas vna debet ag

artes fortuna, nontemeraria illa ; non coecas fed quae or-

dinem et modum praefcri

fit rebus omnibus , diuina proui-

dentia et numinis-aeterni

b

enignior difpeníatio , vnde quic-

quid ipfi fumus , - imo et totius terrarum orbis conferuatio de-

endet. Illi O. M. Dei memorando beneficio , cum merita

et virtutem ipfam , tum quaelibet fua munera , felicitatem,

dignitates, et omnia retulit accepta. . Felix quoque acceptum

retulit matrimonium: quod cum Illuftriffima Domina;: vpo-

VICA WILHELMINA CAROLOTTA, Baroniffa de Kalckum, dicta

Leuchtmar, rRiIDERICI WirHELMI, Liberi Baronis de Kalckum,

di&i Leuchtmar de Leuchtenberg , Dynaftae in Ruppin et

Eisbergen, genere et virtutibus ornatiffima filia;iniit : quae

KETTLERVM , Caffelis, triennio duobus filiis, III. Idus Aprilis

cI5 I cxcr. et IV. Nonas Sept. cI5Io cxcrr. fecit laetum pa-

u aneu. aLas WRR d A AR LA

ug—

rentem. Natu ille quidem ngjnor, FERDINANDVS; valde iü

nus

—

27

u — i: KETTLER.

nis obiit. M:;üor vero natu,CARor.vS AEMILwä,etiam poft piae

niatris fata, parentis delitiae , fpes atque folatium , virtutum

paternarum vnicus heres, ad familiae fplendorem fuccreuit:

Regiae Borufficae Maieftati fa&us eft ab interioribus cubilis,

et Prouinciarum Ofterodae et Hohenfteinae Capitaneus: Illu-

ftriffimamComitem, cHRISTINAM CAROLOTTAM, Dominicv-

STAVI MAVRITIL Comitis de LogwENHAVPT , et Dominae cA-

ROLOTTAE ELEONORAE , Bur

auiae et. Comitis de pouwA,

filiam,in matrimonium duxit': «ac licet ipfe immaturo fato

defunctus , füam

oniugem haud longe poft obtinuerit

:E

t

dr.

Excellentiffimo Senatori noftro tamen

quoque fociam le

ex fenatos reliquitincomparabilis ingenii et optimae fpei ne-

potes;LVDOVICVM GOTHARDVM GVSTAVVM, atque FRIDERICVM

GVILIELMVM , Atauis Heroibus digniffimam prolem , atque

Domus KETTLERIANAE Illuítriffimae praefidium , ad fumma

ä

quaeuis natum... Virum iuuenem vtrumque gente et mente

Generofiffimum, ego mihi, dum fafces apud me effent Acade-

*

mici , Rintelienfium Mufarum ciuitati adfcripfiffe , gratulor.

Elegantioribus vtrumque in Belgio enutritum artibus,g2udeo.

$ 4

Vtrumque literarum at

ue virtutum longe amantiffimum,at-

que bonis fauentem , a

:

auitae gloriae tuendam immortali-

tatem ,' Deus conferuet.

Eum habent pie defunctum Prin-

cipem Senatorem auum , cuius viuunt poftfata longe maxi-

ma merita et incluta virtus. — Siue armatam, fiue togatam

refpiciant : incomparabilem habuerunt Heroem, cuiusin v-

traque fortuna aemulationem pofteritas omnis defiderabit.

Non fuit Praefe&ti noftri, quae multorum mens eft, eam fibi

w ( ts ? P BDe

cum diuitiis , auctoritate, et exercitu, potentiam a Deoet

d

Principe ideo conceffam, vt bellum atque terrorem vndique

circumferant , vrbes euertant, prouincias depopulentur, in-

IS

Coias

28

ORATIO' IN OBITVM

las ad incitas redigant,miferiämque extremam , nihil xm;cenl-.-

tes patria ciues in exilium propellant ,^ ac triftia vbique cru-

delitatis ac faeuitiae fpecimina edere ftudeant.- — Non eft hoc;

credite mihi, Auditores, imperatorem agere , non eft duce-

reexercitum : tyrannum eft hoc praeftare fefe , orbisque fla-

gellum. .. Nofter vt hoftibusterrori , fic nihil nocentibus fo-

Y

latio et auxilio fuit : atque in Patria non modo fecuritatem

BI

procurauit omnibus, verum etipfe multorum inopiam füb- '

leuauit. Nunquam non po

t, quae viri clementia fuerat

ac;pietas , erga homines, praefertim egenos et iniquiori forte

oppreffos , liberalis et beneficus effe; | vtnihil magis ,, quam

priuatam cuiusque tranquillitatem et publicam Patriae felici-

m

enerofiffimis certabat,

tatem curae cordique haberet. - €

3

exhibendis quotidie maioribus mui

if

centiae 'fpeciminibus:

aliuminde nullum expetens fructum , quam recte factorum

confcientiam, et generis humani falutem.. . Vt bello nonfae-.

vus, fed liberalis, et magnanimusinipfos, cum ponerent ar-

ma, hoftes: |ficinforo etiudiciis; ad infinitos perferendosla-

bores, quos officiorum illi obiiciebat neceffitas, incomparabi-

lem animi afferebat vigorem. .. Nulla eurn fregit cauffarum

obícuritas.

Nulla eum vnquam terruit controuerfiarum

moles, atque litigantium turba. lllis contra magis et magis

U* "MT REO DUEP T RRELNUCCIOSMTWERE TC LUg YR FUPUR DO PL TRPRRLUPICRODRQPEN IN L i

affus eft fuam incitari indefeffam iuris dicundi cupiditatem

atque induftriam: füoque exemplo magis: , . quid fa&u opus

fit, monuit alios, quamfeueriori mandato : adeo quidem, vt

viadinsisilbwiy t ipsripnqg

fine fenfufenfim aliisincuteret pudorem. , odiumque vitaret.

,

QORU UR

Id enimnouimus omnes , et fuo quisque periculo fortaffis ex-

—

periri potuit , exafperari vulgo homines imperata correctio-

ne, fortius autem et blandiffime iuberi exemplis, Hercule-

upe-

umlaboren'i' Princeps Senator füftinere debet , vnoque f

rato

/

X

^

29

--

| | L.B.DE K!-TTLER;V

—

rafo Qegoüo $ 'glacrioi*- adaliud expediendum tranfire , etcir-

cumfpicere bonum publicum; cuius promouendi maxima et

erpetua.ipfi incumbit cura; ': Diuinioris certe cuiusdam,non

l

u

tei aut plebeii, eft animi, amarelabores;, fibimetipfi interdi-

cere fomno , et fugere fegnitiem : vt nunquam quiefcentes

b

imitetur coelos, quiíuo gaudentpariter motu ac vegetantur.

Ethoc quidem:maximis quibusque ingeniis proprium eft;age-

re ommnta fine odio et inuidia.

Sunt nonraro, fedilliberalis

animi,homines, quij quantum aliis tribuunt , tantum fuae exi-

ftimationi decedere iudicant : quique , dum propriae auctori-

tati nimis aduigilant , clandeftinis confiliisaliorum fortunae

infidiantur. . Vitium hoc ; illis hominibus; quorum vnica vir-

tus in ambitione confiftit, adeo commune, in primis auerfa-

batur kkrrLERvs: quiiftud minime pudori aut integritati firae

putabat conuenire;gloriam fi velit fibi parare ex aliorum igno-

minia. . Iilud. contra exiftimabat:effe incrementum fuae re-

uerentiae; fi qui maior effetceteris, fingulari echurmanitate;et

comitate, etmodeftia profequeretur, pro dignitate fua, omnes

j

atque fingulos: atque non minus aliorum quam fuam aucto-

ritatem tueri ftuderet.

Ecquis enim non coleret ac magnifa-

cereteos , a quibus fe non negligi, aut vilem haberi fentiat ?

Ignofcite , obfecro vos, Auditores, ignofcite hallucinanti, et

confufius in recenfendis virtutibus procedenti. : Sentio enim

accidere mihi , quod peregrinis et hofpitibusfolet, qui ad re-

rum pretiofarum . fupelle&ilem . fpe&andam ^ admittuntur:

Quemadmodum illi fingulari cura -et follicirudine notatu ma-

xime digria perueftigando. conturbantur , et ipfa copia deti-

nentur, vtquid primo, quid vltimo loco confiderandum, fere

nefciant: - itaetego, kerrrLERrAx(1S laudibus perfequendis,mi-

n vna vitae particula de-

himet ipfi non fiüäcio: atque dum i

3

xus

x

3o0

.ORATIO IN OBITVM

fixushaereo , plures interea temporis occurrunt res fortiter

geftae, quaerurfíus in admirationem me rapiunt ,. fuperant-

que vires dicentis. Si verum illud verbum eft , quod vete-

res dicere confueuerunt , pietate etiuftitia hominesimmorta-

libus Diisfieri fimiles : pridem fuperior Equitum,; Magifter,

KETTLERVS nofter,fibi legitimam atque felicem hanc apotheo-

fin viuens vidensque gratulari poterat.

A. maioribus acce-

pta pietate, ífummis, infimis, omnibus exemplo, quod admi-

rantur pofterisque tradent, incomparabili effe ftuduit.

Pie-

tas tanto magis fufpicienda hodie, ac fümmis in Princ

l

ibus Vi-

l

*

ris euehendalaudibus: quodnonpauci, proh dolor

politica

toruitate , tanquam larua , religionis nomine abutuntur ; ac

prout expedire illisaut prodefíe quadam ratione videtur, coe-

lum et aíftrain partes vocant. — Profanos aeui noftri homines

nitet ac putet aliquando religionis, qua de fatis contume-

o

fenon rarofentiunt, eamque,fummi fcelerisincauti,ad ple-

beiorum fubfellia protrudunt. Nihil noftro religione anti-

quius, nihil prius vnquam fuit : cum et palam omnibus

mafcula profiteretur fide, ab omnipotente maximo Deo ca-

fta mente obtinenda effe omnia, quae putamusfore ere no-

ftras . conftans nihil, aut falutare nobis, fine Deo, cuius fapi-

entiffimo arbitrio mortalium confilia quaequae et actiones fer-

vire debeant : nifi bene et conftanter virtutibus,i.e. diuinis

praeceptis inftiterimus ; rerum humanarum, vtut viderentur

effe inprimis iucundae et aufpicatae , prorfus nihil nobis pro-

futurum. 'Nulla re magis Iroianum heroem admiraris et

refers , quam quod, reli&tis quibuscunque thefauris deliciis-

que fuis, ex patriae ruentis incendio vi&os tantum extulerit pe-

nates, ratus, illorum monitis et inftinc&tu falutis fuae portum

| "— 8 348 . MR ——2 EEEX u s -

atque refugium facile inuenturum effe. — . Nec fpes eum fefellit.

S

3l

XLOMDEOXETTURRS

His enim ducibus laeta et þrof'pera rerum maximarum exor-

dia habuiffenouimus. Si tanta gentibus quibusque fuperfti-

tio füa : quam falutaris olim deuotis aeterni Numinis culto-

[

ribüs religio vera pietasque fatura eft? « Deo vocante, et fol-

--.

'

vente natura ,. fi

il nifi immortalis anima nobisreliquum ;

»1

pereuntibus diuitiis, euanefcentibus cum hac vita quibuscun-

[

que voluptatibus , perditis honoribus , corpore denique ipfo

concidente, veletiam ftupenda conflagrante hac orbis machi-

na, Deo deuotis caftisque mentibus, ad voluptatis aeternatu-

9

rae ac ftabiliendae felicitatis portum, victos penates fuos, i.e.

d

diuinam gratiam; charitatem , fpem , fidemque fecum ferre

C

triumphantibus licebit, ^ Vitae fan&itas moresque compofiti,

:

ferenae frontis honos;orisque placida maieftas;pie defun o Se-

natori ciues Patriae omnes atqueinprimis virtutum veros

-;:-

aeftumatores vsque adeo deuinxit, vteum mortalitate maio-

rem,caftisque coelitum mentibus proximum, etiam :;poft fata

l-

venerentur et'ament. Non parcus fuit. Dei cultór etinfre-

1S

quens; .ad-cuius delübra et puluinaria quam religiofiffime, a

1-

grauiffimis negotiis, ad exorandum immortale numen, a iu-

9s

vandis mortalibus crebro reuertit. ^ Nec tamen intra facella

l-

vitam ita defidem egit: vt pro diuino cultu Auguftiffimi Re-

L

gis atque Principis fui; Patriae, hominumque fidem eius im-

plorantium curam relinqueret : nec tam-anxia et muliebri fü-

iE

rftitione , quam ius et aequum ftatuendo ; . pro viribus fa-

D-

utem largiendo ; vel praefentia ; vel imminentia mala fa-

et

pienter ac prouide propellendo , piis, miferis, merentibus ho-

d

minibus benefaciendo,vitam fuaque confilia Deo et Patriae Pa-

e-

tri probare ftuduit. -- Probauit etomnibus, adeo quidem , vt

plerisque ipfius Regis Potentiffimi fui auctoritatem referre vi-

ge, vt

it.

[is

Qetetur.4-- hocinmore po nuetpublicaxfancitum le

! :

aia-

l

32

1

dmirrqm OBITVM

lae]

OT

Haffiacae gentis Hdeliiä"ïmirciUes, abfente

Re"*g*is.,tSüedicis rebus

raefectimaieftate; priusadfanctioris, quod Caffelis eft, con-

cilii Senatores, .quam ad ipfum Auguftiffimi thronum füa vota

referant: ^etvotis damnati;:hoc fumio debeant magiftra-

tui; ab cuius veluti throno ,^ pari geftientis animi affectu a

fan&ioris iudicii limine: difcedendum.

-Haec praedicanda

KETTLERI dignitas. Excellentiffimum hoc Tanti Viri ftudium.

Hoc iuftitiae ,. clementiae; omniürm virtutum exercendarum

flagrans defiderium. ^ Imo virtuüs ipfa eius nobiliffimum pe-

étus, affe&ibus in diuerfa ruentibus-vacuuni , non fecus ac

E-E-cE-M -ESCNRGR N-

fuaue delubrum, infedit. "Ecquis xerrrxnr probitatem et iu-

V«

ftitiae curam fatis praedicare poteft ?« Sacrae Themidis Anti-

b

ftes fuit fümmus et rerum atbiter : 'cuiuslaus propria et am-

d

bitiofa virtus, eundem fe femper et iuftum etaequum praebe-

re omnibus $^ ethocagere perpetuo in tribunalibus iuxtaet in

Y2

ta

confilio Principis ,

"vt fententiis fuis fanctitas veritasque con-

r

ftaret. — T'aceretiuftitia, nifiiudicesloquerentur. ^ Valdela-

d:

boraret ac periclitaretur in fümmorum Principum aulis veri-

tas:- nifi eam Senatores et qui Regibus funt a confiliis fan-

fa

&ioribus protrahere et afferere'velint. ^ Nofter füum cuique

€

tribuit, ac pleniffimam iuftitiaefuam rationem conftare,quo-

vis-modo ftuduit.; Ecquis nonadmiratur illam animi, íem-

er fibi refponderitemr-atque'compofitam moderationem;

ft

uae vixin mediocris fortunae hominibus reperienda?- Infe-

rioris plebeculae'tanta humanitas , tam affabilis et placida be-

Vi

nignitas non eft , quam Confiliarii Regis intimi et Praetorio

tv

Praefeéti füit. -Ín.eo maximarum dignitatum faftigio:, 'ad

"

u

10d. mortaliuin pauciffimi adfpirare poffunt, nec immodice

q

C

atus ;-nec infraétus. demiffe ; intra fortunam femper ftetit,

ere.

?farr;xquefin?mdiamivmccreüq:Eäcilejpbtuit 2 ajiur contemn

Par

4

y

"

33

—

—

ET pE KETTLEiR.*

I$

Par Vbiqueeiüs inter feria comirass-nullae frontis minae fue-

b

rünt: nullus intolerabilis füperciliiterror, fed vultusfuit graue

inter et amabilerenitens.... Seueritas illi; fed fine rigore aderat,

l-

grauitas nullaaufteritate corrupta. . In vtraque multum et co-

mitatis ,:et humanitatis elucebats..non modo cum dignitatis

la

pofuiffet perfonam, verum etiam cum maxime fuftineret eam :

D.

neciuibus;ademtafpe atque fiducia; in iudicii aditu horrorem

metumque incüteret,.. Omnes-alloquio - et morum füuauitate

t

oterat allicere miferos;e

| D

tentum iniuria oppreffos: quosin

iC

ea fortuna Virorum illu

fl

rium fores fufpiciendae et crebrior

l—

audiendi dedignatio vix ac ne vix quidem admittere confue-

I-

verunt. . Ingenuusfüper emnia candor et nuda veritasfuam in

n-

venérando Senatore noftro fedem habuifle videtur : quibus ille

e-

dotibus animi, incertum; num carior ciuibus, an exteris admi-

In

rabilior fuiffet..- Ecquando illi tam beneuolo, tam manfueto,

l-

tam liberaliConfiliario Regis intimo, xes propemodum his mo-

d-

ribus perditis conclamatae, inter tot fplendida arbitionis men-

l-

dacia, atque inter tot :

ces blanditias, inuenient parem? Li-

n—

beralitas et beneficentia Maecenatis noftri tanta fuit, vt nemo

üe

facile ab illius facie triftis; plurimi vero fa&i votorum fuorum

0—

compotes recefferint. .. Eoslonge fuperauit clementia, quibus

D

(aepe vel nulla, vel exigua fuperbiendi cauffa: quique, ft iuris

aliquid fingere liceret, quam lubentiffime ingenuis ciuibus in-

e-

ar mancipiorum vti velint.. Hic facra nec auri fames, nec

-

ambitiofa honorum cupido , .nec prona in libidines et exitiofa

19

voluptas, miferorum etopibus, et (anguine, et libertate cenfe-

tur reftinguendafuitfe. .. Afperitas hic nulla. .. Nec effe.credo,

ice

qui iure poffit inclementius fe habitum ab eo conqueri. : Plures

it,

contra fe beneficiis vltra fpem votaque fta cumulatos gratiffi-

folemne

l

re.

mamente a,ngaofc'wat.i - Adeo illi

fuig ius fium cui

que

'ar

E

tri-

34-

ORATIO IN OBITVM

r

triBuefe,' opprefforum querelas patienter audire;bene meritos

remunerari, praemiis denique omnes afficere dignis: vt in

tantatotmunerum et negotiorum grauitate praecipuas curas

inid folum conuertiffe videatur.Fuluium Nobiliorem, accepi-

mus, eum, qui bellum, Ennio comite,cum Aetolis geffit, Martis

manubias confecraffe Mufis:atque Herculis Mufarum'aedem in

circo Flaminio, ex pecunia cenforia ftruxiffe.. Intellexerat

enim, cum in Graeciaimperatoreffet , Herculem Mufagetem;

i. e. Mufarum comitem ducemque effe: harum quietem illius

defenfione, et herois cuiusque maximi virtutem doctorum

commendatione, mutuis vtrinque operibus ac praemiis or-

nari. Sicfane virtus militaris et bonarum artium ftudia ne-

ceffitatis quodam vinculo continentur , alternaque confilia et

auxilia conferunt. .Sub armorum tutela reip. tranquillitas et

pacis opus bonae literae conquiefcunt : heroica vero faci-

noraliterae commendant , et immortalitati confecrant :: vt

zc AEL La — A 5 AR oal.sn. AL O ABL ÉD A A QuA )Z ia An

tanto magis bellica conferuentur decora, et Mufarum minifte-

rio ciues, adres fortiter agendas , deuouendosque

jae a-

nimos excitarentur ; 'imo quibusdam quafi facibus viro-

rum robora exardefcerent. Hinc Lacedaemoniorum tetrica

-

natio et plane rudis, antequam ducerent exercitum inhofles,

Mufis confueuerant facrificare : vt qui pro patria interierint,

virtutis fuae memoriam , literarumbeneficio, aeternaturam

fore perfuaderentfibi. — At felices Spartanorum aemulae , o-

mnium doctrinarum inuentrices, Athenae, ad alia decora il-

lud quoque addiderunt, vt iis,

in bello cecidiffent, publice

oinftituto, m

quidem non conítat, vtrum

parentaretur ;

.u

tota antiquitate

hr

uftrius quicquam vtiliusue habeatur. Toga-

tus nofter Heros bonas amabatliteras, non vt fegne obuelaret

alidius

otigm , aut negotium amb;dofeia&aret: fed vttanto v

atque

äl

35

3

L B. DE KETTLER.-

atque promtius remp. curaret. flämpridem ind& fere ab ado-

lefcentia illarum coepit fouere et amplecti doCtores artium,

quas ipfe amabat , quaeque in recondita diíciplina et literarum

varietate verfantur. |Hos in oculis femper confueuit habere,

- wv . w 9

etincomplexu , per quos proficere olim, atque ad tantum

dignitatis faftigium adfpirare didicit.. A liberalioribus ftudiis

PU

et

eum nunquam abftraxit Martis frequentior vfus; fuaque tro-

u ]

w

hea in finu Mufarum deponere credebatur : dum fibi per-

uafit, nullam effefine artium gloriavitam , autrerum forti-

ter gerendarumlaudem. . Fuit infinitus illi et continuis ne-

mp.labor. .Fuit

gotiis in fe femper redeuntibus tractandi re

illi tota occupatio in Principisaula. Quoties

.

ii

vero per ali-

quot diesru

cari , etlaboris mutatione animum recreare li-

et 0 d 4 » 0

cuit: voluptatis inftar literarium fuitotium, quo familiari do-

iffimorum quorum

e virorum confuetudine et affidua li-

brorum

imorum lectione , aliquantifper abin

entiim

Q

E Pa

rii farcinar

g

,

efpirare vifuseft, Nunquam haec Academia

h

e—

tiori fpeexhilarataeft; nunquam fe Rintelienfes Mufae ambi-

'

tiofius . cireumfpexerunt ;

E

quam cum.in Mollenbeccenfi

monafterio, huic vrbi proxime adiacenti , cum fuis

eret,

3

Eat in fecula, xkrTLERYVM academicis rebus ita conful

: Vt

m w

nemo videretur, eotempore, Mufarum commodis inuigilaffe

'

attentius; cogitaffe de honeftamentis folertius ; Prof

rum

inftituiffe dele&um incorruptius, deingeniis iudicaffe accura-

tius; cenfumhabuiffe maturius; adueríus gratiam atque am-

bitum , aliena commendatione füam magnis nominibus in-

ferere conantium obfcuritatem , pugnaffe conftantius ; aera-

rii rationem habuiffe, et fira cuique iufta conftituiffe praemia,

id eft , fpiritum etfanguinem ftudiis reddidiffeliberalius. ^ Eat

«0» w et 1 - €? 1

in fecula , Exneftinae Fautorem et Patronum fuo tempore

!

E 2

KETT-

;

36

ORATIO: mmmzrvm

KETTL'ERvimfuiH'e. : Bea't:iiänefhite Virum Illuftrimmum*miæ

hi primum nofle contigit, ac prorfus incomparabilem et mi-

hi, etaequalibus teftararyanimimagnitudinem et humanitae

tem admiratusfüm. - Bóne Deus! :quanta facilitate egocum

ceteris huius Academiae Doctoribus ab Excellentiffimo Regis

Confiliario intimo et Venerando Sene non modo admiffüs,fed

inuitatus faepe ad conuiuia, illius T'anti Viri liberalitatem et

fummum; quoliteras et literatosaraplecti folebat,fauorem ex-

periri etobftupefcerepotui:-cum vulgo didicerim a familiari

Principum Virorum confüetudine , propernodum et palatiis;

Mufarum alumnos,velut profanum vulgus, fummoueri. - .O fi

Neftoreos,'ego mecum, tanto tamque liberali Viro viuere

liceretannos! .. O fi tanti Senis, tibi tuisque tam iucundi, ma-

gis procul.dubio admiranda innotuiffet iuuentus- atque virile

robur. . Sedeheu! fugaces, ego mecum, labunturanni; rota

praecipitis vertitur anni; aliusalium excipit , atque citato fe-

quitur gradu, ex voto fivixeris, (ene&tusiuuentam. |Sunt, qui

fibimetipfis graues; plurimi, quostam diu vixiffe poenitet; qui-

bus fenectüs ipfa morbus; quibusque nihil, quod'e re publica

curarelicet. Hictamenrarumvides etp

chrumimmor.s

talis Dei et beneuolae naturae donum. ^ Adeone, quae tibi

femper vifa eftonus Aetna grauius;,' adextremos vitae cardi-

nes porrecta fene&us mollis.etiucunda eftprae reliquisad exi-

tum ruentis: noflrae aetatis j

?- Hic pretium adorato

virtutis ; hic temperantiae, hic modeftiae;hic caftae mentis diu

defideratam quietem ; hic dulce curarum leuamen; hic tem-

"

eftiuum animae per vitam diu multumque agitataein femet-

ipfam receffum atque laetam tranquillitatis vfaram ; hic rebel-

lantium faepenumero humanarum cupidita

tum

acem,hic or-

inp

oeratam fidu-

[oPMeSaol 12 208 825 28-—25. 8 À — - E . MM I EW WV rP

natiffimi teqïpcris,quod. de» orrm?bus/ iudicat, j

ciam;

KUBAMDE KDTTESN

37

-

ciam ; hzc, paucis vt 'cbmpfehendamfmulta, tutiffimum nau-

fragiiet procellofi maris deuotamente vides ac veneraris por-

tum,.^. Sic tandemintellexi , feris venire vfüm ab annis ; nec

immerito pulchrum.fenatus nomen à fenibus effe. * Arbori-

bus quoque et palatiis in vrbibus quandam quafi religionem et

,

fanctitatemfenectus conciliat.

u

idni hominibus, et illis qui-

dem depatria optime meritis.et i

b

uftriffimis,eandem praefta-

"— — u — - O OU

ret;» -quibus reuerentia fingularis et maiorcultus ex diuino-

——

rum praeceptis oraculorum et communi

íe-omnium po-

pulorum confenfu debentur?: . Mortalium plerique cumin vi-

vis diutius morantur, atque ad eum vitae terminum perueni-

unt, quem in facris fümmum vocari nouimus , fenfibus viri-

busque deficientibus, ipfa aetate fractiac debiles iacent: atque

düm certo futuram 'et imminentem fibi exfpectant mortem,

nullum neque fibi capere poffunt , neque aliis praebere fru-

&um vitae. . Adftatfupracaput, tanquam improba foenera-

trix, natura, et impe

tu

dam quafi bonorum ,. quae per vi-

tam crediderat, cum

i

:uo

uris acerbius exigitfummam,repetens

nunc vifüm , nunc olfactum , nunc aurium fenfüm , nunc

quicquid voluptatis eft reliquum effaetis hominibus extorquet.

Eiusmodi nihil noftro accidit kerrreRo, qui fenex quantum-

- -- w w w ww w ww owo w U

libet grandis, ad nouiffimam vsque valetudinem fenile nihil

paffuseft. Tandem vero, vtnihil in his terris conftans habe-

mus atque proprium , conuerfarerum efttota facies : vt;alio-

qui liberalis, natura parcendo grauius faeuiret , atque vene-

, À. a .

randum fenem itaatfigeret lecto, vt feptem feptimanis deten-

u

tus poft aliaalia

e fene&utis incommoda placide tandem fu-

perioris anni K.

a

|

endis O&obris, ante lucem hora tertia, obdor-

miret. Sicanima excelfa , parte iam foluta imbecilliore fui,

de rebusterreftribus, de fortuna, poftremo et de morte ipía

ï

E3«

trium-

-

N

38

ORATIQ IN OBITVM

J

frium hat. Mortem KErTLERVS diu obuiam,übi'fvenie'ntem

vultusinfigniconftantia, magnaementis praefentia;fine moe-

