rore , finegemitu, fine terrore vidit , fuftinuit, fuperauit.Ex-

antlatis quibuscunque

5

ul

i maximi femper fuerunt, laboribus,

exu

,

j

tat.

felix laetaque anima

Nünc, nunc tandem mortis o-

mnem vim -atque poteftatem.longe euafit. ]Nobis vero fui

flagrans reliquit defiderium : vt, fiquid fentio, plerosque ve-

ftrum ,. Auditores.; . iam illius tanti Viri amore tractos cum

immortalitate illius contendere , iisdemque, quibus ille; alis ad

aeternitatem eniti videam. « Exceffit e vita xerrrEn vs,Patriae.

amantiífimus, etilluftriffimus Senator, ob infignem erga De-

um Regemque fuum et ciues illi fübie&tiffimos fidem,fingula-

rem morum fanctitatem, etimmortales,

aetantum faftigi-

i

is

umornant, virtutes, dignus , vtrebus no

P

betuo prae-

effet. . Premiturtetra et caliginofa nocte fplendidiffimum fi-

mul ac benigniffimum domus xerrtERIANAE fidus. Heu

uam incerta et mifera mortalium conditio ! . Quam 'triftes

ac mutabiles füunt rerum humanarum vices! Inluctuetfqua-

lorefimul verfantur omnes, quitam falutarem, tam maníue-

tum, tam bencficum publicae falutis ftatorem defiderant. Eri-

B

t

illum quidem flebilis naturae lex. vniuerfa fenio vitaque

ff

um oculis noftris ,

pofthac nunquam in his terris confpici-

endum : fed tamen nulla vis infuperabilis fati, nulla poteftas

eum mentibus noftris eripere poterit: tot meritorum me-

moriam nullo tempore depofituris , imo grati animi flagran-

tibus defiderio, vt intemerata

atis monumenta ferae po-

fteritati confecrarentur.

Inqui

äät

2

exquilini, omnium ordi-

ä

num homines,beni

iffimo Senatori, cuius quicquid morta-

lefuit, farcophago abfconditum ac nuperfepofitum eft inMol-

lenbeccenfi monafterio, fingultibus lacrumisque copiofiffimis

i

p

:E

!

L. B. DE KETTLER,

39

pafentant. Et nün& yXt iuffa foluerent, pullato atroque ämi-

&tu prodeunt Rintelienfes Mufae , et quanto immenfi doloris

fenfu afficiantur, ipfo afpe&tu repraefentant. "—Eorum, qui-

bus benefecit , benefecit autem plurimis , in terram deiecti

vultus profundam exprimunt triftitiam , fuoque filentio te-

ftantur, maiorem effe calamitatem , quam vt verbis eam vel

difertiffimus quisque defcribere poffit. Ipfe infolifo fpe&a-

culo non

medio

diocriter commoueor : vt vix acnevix quidem

mihi perágere liceat, quod muneris ratio peragendum impo-

nit. - Dixi deincomparabili StatusMiniftro, non quae dici pof-

funt et debent, hocenim in ealuctusacerbitate conari, fane

terherarium forets dixi vero, quae praefens rerum miferan-

da conditio ,

uaeque ingenii

jltas ,. quam fentio effe per-

[

exiguam , in

umma perturbatione animi,

dicere, linguafae-

pius haefitante, permifit.

Praeftat etiam plurima religiofo

inuoluere filentio, quam oratione parum elaborata profana-

re: quae fi pro dignitate copiaque fua profequenda forent;

ä

oratoris egregie exercitati per aliquot. dies fatigarent lacer-

tos.

Mihi moerore fübacto vox faucibus haeret :

ac pa-

rum abeft, quin ea Academiae publica et vix füperanda ca-

lamitate prorfus obrigefcerem attonitus.

Atqui Te nunc

ter quaterque beatum , Venerande Senex , qui vitae fatur hac

mortalitate exemtus, ac veluti nectaris poculo diuinitatis at-

ä

que coeleftium voluptatum ex animi fententia particeps fa-

étus es. Non Te feralia terrent.

Non eft mortale, qu

erpetuo, dum inter mortales egeris immortalia , optalti ac

aeto nunc excepifti fpiritu. .

Mortuus exiftimandus non es,

ä

qui memoriam mortalibus immortalem r

eli

uifti , qlü Pa:'

vidli

triae temet ad 'extgcmgm vitae habitum deuq

, quiproaris

Ocis-

f

e€ u

40

1

ORATIO IN. QBITVM j

focisque (—ciuiunïï intrepidus &etifti 5 qui Lnerjt-is;fübdu&ü-si in

coelum aeuo iam perfrueris fempiterno : vt nos nontam. fu-

eruacua naeniae munera íoluere , quam inter fidera tran-

cripti Maecenatis noftri immortalitatem celebrare videamur,

Qu

am feliciffime peregiíti curfum ,. quem ad multorum fola-

tia ti

bi fragilis et inconftans natura conceffit. .. Nunc;füpera-

tis huius mundi quibuscunque calamitatibus, gloriofa parta

vi&oria , tandem laetus triumphansque ad meliora transla-

tus terreftria haec atque caduca contemnis..

Fruere iam;

animia beata, aeternum fruere gaudiis, ad quae praecipien-

da , dum inter nos ageres ,. temet diu multumque praepa-

rauifti.-. Non eftmortale ,. quod coclites inter iubilans exul-

tansque perpetua fummi boni vfara. poffides : ad quod in his

terris, quoa

d mortalitatis relinqueres exuuias , temet quoti-

diana et pia me

ditatione compofuifti.

Non te ignobilis

abfcondet vrna, Nobiliffime KETTLERE.

'Tuum non modo

excellentiffimum nomen cuftodi cinerum , faxo infcriptum,

ofteris merita narrabit ; verum et illa gloria, quae Haffi-

erfonare dudurn coepit;

acas et totius Europae prouincias

li

nominis tibi erit menfura et tumu

modus. . Subtriftes te

canentRintelienfes Mufae ; tuaque pofteris commendantes

merita, eadem de te femper loquentur , quae tu locutus

tuo manfura

es illis, i.e. vera et incorrupta , ideoque

Ego vero, Auditores ,

f

a ftudeo ex-

praedicabunt. .

onere vobis ;

quae omnium animis altius impreffa tot re-

rum fapienter fortiterque geftarum

viuos meam fidem fupe-

magni voluminis imple-

rantes poffunt prouocare teítes ; et

am vnius horulae fípatio

re potius iucundam hiftoriam , qu

&u fatigare vi-

dicen—tem' iuftaque perfoluente

m publico lu

h!

1

dgntur.

e

p BOBE KETTLER,

41

dentur. Euntin aeuum xErTLERI merita. —Virtutes patriae

l-

pofteris narrabunt annales:. vt in laudem foluerent lin-

l-

Immortalis

guas, componerentque animos in exemplum.

r

gloria kETTLERIANAE quidem domus propria femper fuit :

er

noftrum vero beatum Senatorem vt ciuibus reliquis, ita Mufis

praefertim Haffiacis deuinctiffimumreddidit: |cuius obitum

non tam folemni parentationis ritu , quam animis , luctu et

dolore concuffis, deploramus. 'Hoc tamen nobis folatium fu-

ï;a;

D

pereft ; viuere eius et in Nepotibus Generofiffimis poft fata

virtutem : eumque ipfum coclo iam redditum , perennem

l-

uos beneficiis fecit füos , memoriam reliquiffe;

|-

apud nos,

Non nos a

d

leniendum Tanti Maecenatis flagrans defideri-

IS

um, lauro, auro, argentoue corrufeans honoris templum

l.

IS

decernemus :

fed duraturum perpetuo in fidiffimis pectori-

bus gratam cum virtutis fimulacro meritorum recordatio-

o

nem ponemus; id vnum pura caftaque ingeminantes men-

,

l-

te, KETTLERVM, tot tantisque muneribus egregie defunf-

f

é&tum,

i

Deberi coelo , fdtisqke ad fde?d;!ïïtolli.

Eius memoriam recolemus femper : et raras virtutes , qui-

IS

'a

bus ille praefens illuftrauitfeculum , mortis quibuscunque fu-

periores tenebris , *nec ullo tegendas tumulo , velut imita-

c.

,-

tionis eminentiffimum .éxemplum pofteritaii commendabi-

tmnus.

Kd Vos ergo mea fe conuertit oratio, Generofiffimi

u

ie defun&i Senatoris Ne'potc;s ; Qqui KETTLERIANAE Domus

(

j

l

luftriffimae in primis florentes et ad füumma quaeque natí

eftis reli&ti cuftodes ; optime de patria et vobismet ipfis me-

l-

-

riti Herois togatiVos exiftimate conftitutos effe vt bonorum,

ita et virtutis heredes. Hoc agite, iuuenes gente et mente

ee-

J

4j ORAT.IN.OBITVM L. B; DE KETTLER.

Geherofifümi , vt'vobis dignum, dignümpi&tate veftra, di-

gnum magnitudinae fortunae , dignum publica éxfpe&atio-

ne , monumentum conflituere, nomenque. KETTLERIANA-

RVM , quod ingenui amant omnes , omnibus quoque terris;

omnibus feculis audietur , incluta virtute. et meritis, atque

adeo auita aemulatione longius in aeuum propagare poffitis.

Nos nunc vno ore füpplice immortalem Deum veneramur

omnes , vtgrauiffimum , quem exaui triftiffimo cafu perce-

piftis, luctum dignetur potentiffime ita moderari; vt quod-

cunque extiterit inde doloris , noua refectione, nouaque falu-

tis et rerumfecundarum viciffitudine commutetur.

Illuftri-

or diuinae bonitatis radius atrum afflictionis excipiat nubi-

lum ; pulfoque tandem lacrumarum imbre; noua ferenita-

te candidus arrideat vobis femper candidiorque. dies ;; quo

KETTLERIANA D0Mvs illuftris priftina virtute reuirefcat;foe-

cunditate | crefcat , -

aeternumque felicitate fir

'

metur.

"doedaX h

£^

N

N

N

NT

29775

/

)

I

'3

Z

77

A

N

l

NS.

E

A E

C

SNS

;]:

|

SS

A N

IK((k

M

|

NS

——

NS

NS

i

NS

.

7

x

N

—

—

x

s

——

SSS

SSSS &,

y

N U

M

S,

9

PLANCTVS

ACADEMIAE HASSO- SCHAVENBVRGICAE

QVO

FVNVS

VIRI

ILLVSTRISSIMI EL BXCELLENT]SSI MI

DOMINI

IACOBI FRIDERICI

LIBERI BARONIS

DE KETTLER .

DTNASTAE ESSERNAE BRVSILIAE. DRVGENAE CRVSATAE

MOEHLERNAE ET MAIORIS LAVTHAE

AVGVSTISSIMI AC POTENTISSIMI

PRINCIPIS

DOMINI.

FRIDERICI

SVECORVM GOTHORVM ET VANDALORVM REGIS

HASSIAE LANDGRAVII CETERA

ARCANIORVM CONSILIORVM ARBITRI. SVMMI SENAT VS

BELLICI PRAESIDIS GENERALIS COPIARVM LEGATI ET

SVPREMI PRAETORII PRAEFECTI

PVBLICO NOMINE

PROSEQVEBATVR

WIGANDVS KAHLER

S, THEOL. LICENT EIVSDEM ET MATHES. NEC NON POES. PROFESS, ORDIN

"v

A

inidttiln

"d

—

»

-

"3

45

$ TT

—

—

3

N

'—S

—

NS

ERN

: NS 3!5 €$$ä;

;

/

'ïkg :

W'æg/aa

5

T

"f

uH

H

N-

D

NU

2f

2

:.

A

*fx

z

2

x*y

v

E

d

N

Q3

3

L

u

AVWNNS

*

E

(

-

s

^fi

!

Z

t

H

!

NY

UY

E

2——

SS,

ä

Z

d-

f

A /// nj

**—:;!!gf Sg

NU N

ä

SSS

E.

z

V

-

lls

Z

ï—.

NSSSL

d

r

À

2

.

o

NS

,12777

*

l

2!

ia

BEENNS

N

C

EX

2

2!

ata Virumque cáno, quo vix graddaeuior

FE

d

;

vllus,

(

W'V

)

Eüropae Proceres in

ter, nullique fecun-

-

N A

dum,

TE kEÉ

fata Maronem,

TILERE puto: pofcunt TVA

Condat in annales qui vitae gefta per annos

Ad feros venturadies, quo petlegat aetas,

Carmine quae noftro tenebris voluuntur opacis.

TEque toga magnum pariterque fago generofum:

Pe&ore, quin fortem bellis, animoque fuifle

Intrepido, teferunt infignia fa&ta per orbem.

Et genus antiquum fi cui decus addit et ornat,

Vix erit illuftri TE maiorftemmate quisquam,

tutis fama falutat

IGQTTHARDOS equidem vir

Au-

46

FEIS^

Aü&ores: ïgönefis praeclari Xcor';ditoflf altctä |

Alterius labor eft, cuius rv fanguine cretus, .

Perpetuum ftirpis titulis augere nitorem,

Nammque pvcss inter magnos micat, atque falutem

Dum Patriae curat, locat alto in vertice ftemma.

Sic memor esveteris famae; TE f,plcndor auitus -

Exftimulat, virtutis iter veftigia. furfum

Paffibus attollit pro,pferis , fortuna labori

Exalto fpondet vultum praebere benignum.

Sed nonillotis Procerum ftatione locari

Contendis manibus; quoniam dodta imbuis arte

Gnaviter ingenium , mufisque fauuentibus omne -

Emenfus Bremae ftadium claffesque Scholarum.

Hem quantum teneris aetas non haufit in annis .

Ex Latio! fenium quo dele&tare folebat,

Se

Dum Lyrici recitas infignia dida poétae,

Et tritos rAcrTI diuturno tempore libros,

uisquis ad acceffum veniens vere ftupefactus

Audiithoccafto ftillantem nectare linguam.

Nune Geneuam porro peregrinas vadis in oras, -

Vtlegum decreta colas mufisque vacares,

Poftea quo celfo pofitus quoque culmine iuta-

Dicere, veliudex qui feruantiffimus aequi

Et rigidus *p!oücs cultor iuftique vocati.

Sed

—

"3«'( ld : )?5:

47

Sed nunc tempus erat peregrinas tang&rc terras,

Inprimis aulam rvpovicr vifere magni,

Gallorum qui.tum fummas moderatur habenas.

]

Kxrrrenvs belli iuuenes heic effeperitos .

Confpiciens vult caftra fequi, ftetit acer in armis,

Militiaeque ftudet generofo pe&ore virtus.

Nunc redit ad PruíTi wirHELMI nomine magni

Caítra, fecuturus magnorum praelia Regum.

Hic sEPTEMVIR erat, dudum diademate dignus,

Quod primuscapiti impofuit fapiens FRIDERICVS,

Atquefouens Mufas Pindum fundauit Halenfem.

Militiae fectatus opus virtute fideque;

Cattorum venit Diui cagor1 quoque ad aulam,

Quem dudum wacwi fecerunt nomine dignum

Fadta; per aetates nufnquam dclenda futuras.

Exemplo infueto Marti praefe&tus et almae

Iuftitiae.. Summo tandemque potitur honore.

Heicfueritmagno quam fun&us faepe labore,

Velbello, necnon peregrinas miffus ad aulas,

Non vna potetit folida ratione probari.

Aufoniis etenimterris cum milite forti

Hafforum graue Martis opus fectatur, etillum

Imperio fle&kens fummo nunc praelia mifcet, -

Hoftem nunc armis obfeffum ftrage fgtigat,* |

Et

48

*4CTT OM

Et fremit auda&ter Gallorum in vifcera gentis.

R

Sique cicatrices virtutis figna; ' cruentas

Extulit ex aciefciffasque manus; modo laefos .

Á

Artus; quinfeniohinc ex plumbo intercute pungit

b

ella:

Etdolor etlanguor variuspoft (

caftra

) fuperftes. |

N

N

Nunc canoro poftquam fortis deprenfus in attmis,

HVNCCE Britanorum mittit nunc Kegis ad aulam,

Et

Inter Magnatesaulae füummummque Miniftrum,

À

Etiubet uvic faluos cagor1 quoque nomine honores

Effe, toro haud dudum regali et fede locato.

Sc

Heic functus rebus magna grauitate decenter,

Á

Non potuit canor: non conciliare fauorem

Perpetuum. . Nunc Braféiaczim vadit Berolinum,

X

Inftruit et thalamos primos, Natamque rRipRici

Haeres dum canorr ducitfponfam: reditinde:

SE

R

Ad patrios fines , plaufucomitante labores

E

Eximios. Faeres cagor: qui fanguine natus, -

Haflorum rmpERIcvserat, qui notus in oris

E

L

Extremis, nulli cedens vel Martis in armis,

cv1 dedit et virtus $26042 diadema thronutnque,

ui fenio NosrRvM complexus amore paterno,

T

E:

Poplite quem flexo Re£GEMDboMINVMQVE falutat.

PX

AQ cAnOLIpofthac Sqeonzmz tentoria mittit :

Haffo-

'98( lTl &

49

Hafforüm CAROLVS Aazfiedtae caftra locantis.

Regis magnanimi adfatu dignatus honoro,

Ad Dominum rediens ex voto cuncta peregit. .

it

Non minus AvGvsro dantitum iura Polons

Dile&us. .. Primas procerum quo vix fuit alter -

Notior, Europae vix, quam non viderat, aula,

Nec Princeps blando quonon fermone locutus.

Et patuere domus cunisrINAE limina Romae, «

Alloquioque dedit non parui figna fauotis,

CS

Fata fed his paucis tetigi vitaeque labores,

uos pariter fümmos NosrER cum laude p

.

eregi't;

Sed fuit in fatis tandem parere fororum

Arbitrio duro , quaevoluunt omnia, Parcis,

Noninopina tamen mors NosTRi limina tangit.

Talem, QovzM vitase geffit, mortis EFMDEM

sE exhibuit pun&o, mundo fptetisque caducis

Rebus,etexfpe&tat faecli nunc fata futuri

Exoptata , fide Chrifti merito bene tuta.

Et fi quis fpatium vitae promitteret huius

Longius; iratas fpes givs vetberat aures.

Nempe fatur vitae vfuram nunc refpuis omnem,

Tempora ne feriant porro rugofa fenectae,

Exoptasquepolum, vacuum curisquefolutum -

?

Peccativitio; fcxutislþoliisquqmalignis. D g

)-

G-

Sed

go

x« ott )95

Sed fuperc[t laudum verarum fummia TVARVM

Quod pietatis opus non fucata pietate

Profequeris.

uoties atheos reperifferecenfes.

miferamfed plangerefortem -

Coetibus auguftis :

Non poteras fatis; etratio TiBrfola miniftrat

Spicula ,. queishorum ftultam depellere mentem

Petulantes.

Et minimefanos fenfus poteras

Qui (unt, et temerefcelerato in corpore mentes

(Veraloquor) miferas geftant, nonigne cremandos

Reris, do&trina rationeque et ordine longo -

Mutandos;redéunt ad fru&um dum meliorem ;*

Vel per ftultitiam miferostamen efte fatcntur

TV contra fidei plenus dum fata propmquant

Spiritus et rebus : mundi mcmbnsque relidtis -

Ad fuperas cacli: portas propereque reucttit. :

Hei quotics viuus faceres bonaverba; per omnem -

Sermonem pictas micat et reuerentia facris !

Quam poteras iuüenes hortarier 1. fiquis at effet;

uem fcelerum forfámdele&tat- praua voluptas,

Corrigis huncratiociniis:;: pietatis et ingens'-

Oftendis lucrum ; -; ftudiis quoque fingere mentcm

TE iuuat auctore, vt menti medicina paremr

Etfic EluüremMaecenatcm,lacrymamur

Omnes quí cupmnt muüa bene 5 qui pu:tatl

1

Y

Li-

TC TT

DL

SI

Libant, perpetuum ftatuent in corde fepulchrum.

HVNC ct QVI referunt IVVENES Virtutis auitae

Haeredes, bigaefratrum rva fata Nepotes -

Plangunt, ac iterum rEcum periifle PARENTEM

Confeffi, vita functus qui praecoce fato,

At fi vera fimul generofae pectore mentes,

Vel quae fcripturae lumen folatia pandit,

Velratio, peníant aequa fi lance, miniftrat,

resrs in voBis fupereft Avvs.

Et colitalter

Pierias mufas : alter Mauortisalumnus.

GOTTHARDVM fmoueantcorrHanDr, Gentis honores

Antiquae, referat meritis ILLos quoque fummis.

Et rRIDERICVSs itetm WILHELMVs Cafltta fecutus

Promptus inire parat difcrimen, ponere Martem

Dextra negat virtus armis ni vicerit hoftem.

Sic Avvs Illuftris (qpcrcü in VTROQVEfüperíles.

AC

—

"um

XXX

n

Xx.,

g(ïmï

2w/

N

$

A OY

f4p,

X

:klk

W/hA)

N

2 a NS

SNN

E

/(

E

LL w

"1

f

n

T

Es

Ea

s

TT

i c

—

NU

TR

ss

x

u-

"

—

—

p*v

MX

»

-

—

—

T

x

WO

.u

—

i

z

2c

d

s

Est

"

a i n

—

M

"-

"-

—

VOyoN

——

esipies

3

Atvl .afl ais E u TR a

xe

d

YU

r

$

-

*

«

A

wrw.yw

x

i

E

d-

£

,

A

uw.»

-W

u

*

»*

.

«

n

4

r*

..x

E

M&

E

K

2*

iv

-

!

E

M

i

i

3

hs

W»

DI

5

p^

L

EAPK

pE 4

x

—

x*

d.

»-

E

a

]

A

W

x

13

2

A

4

E

Md

r

"Y

E

4l

x

-

i

4

l

»

$3

a

E

od

*

m

ii

»

N

o

CM

-*

^

m

n

p

-

2 i

:*

T

s

Er)

d

LE T.

d

B

n

u

L.

u

:

]

Ü

Y

,rah

i

)

$

V1

.

"

?W

2«

$a

m

t

.,

d

m(—— — —

a aiauada

a ii t

-

ais

a 1 ii M

d

ia i at

—

j

—

E.

L

t

E VNEBRIQ ORATIO

BEATIS MANIBVS

Q

VIRI

F

ILLVSTRISSIMI ET EXCELLENTISSIMI

3

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

DOMINI.

E

IACOBI FRIDERICI

E

ä

LIBERI BARONIS

ä

d

ä

DE KETTLER

DWASTAE ESSERNAE BRVSILIAE DROGENAE CRVSATAE

MOEHLERNAE ET MAIORIS LAVTHAE

AVGVSTISSIMO ET POTENTISSIMO

w

PRINCIPI

/

ä

d

DOMINO

z

FRIDERICO

SVEDORVM GOTHORVM ET VANDALORVM REGI

HASSIAE LANDGRAVIO RELIQVA. -

A SANCTIORIBVS CONSILIIS. PRIMARII NEGOTIORVM AD-

MINISTRI REGII SENATVS BELLICI GRAVISSIMI PRAESIDIS

GENERALIS COPIARVM LEGATI ET SVPREMI PRIN-

6

CIPIS' PRAETORIO PRAEFECTI

TPRIDIE IDVS APRILIS cI5 IJ cc XXXVI

SACRA .

5

ACADEMIAE RINTELIENSIS -

|

ä

AVCTORITATE ET NOMINE DICTA .

k 5

4

E

IOHANNF NICOLAO FVNCCIO.

3

TYPIS IOH, GODOFR, ENAX, ACAD, TYPOGR,

2

N.x Copyriaht 4/1999. YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

r