KeXXIV57_1

N 125 10323835 021

uulttmntnunhnneatuoun

CATALOGVS
BIBLIOTHECE

CQVAM
TIHEOLOG . 5 DaEeEY

B. D. JO. JACOBVS
RAMBACHIVS,

THEOLOGVS GIESSENSIVM PRI-
MARIVS,
IN VITA SVA BEREVIORI,

NON EXIGVIS SVMITIIBVS, NEC MINO-
NI STVDIO ACSELECTV, COLLEGIT:

E'T QVX HALAM RVRSVS.

TIRANSPORIATA IBIDEM
DIE III. ET. SEQ. MENSIS SEPTEMBRIS
HVIVS ANNI MDCC XXXVI.

IN AEDIBVS HAMMERIANIS

PVBLICA AVCIIONIS LEGE
DISTRAHETVR.„,.
PR EKFATIVNCVLAM PREMISIT

D. JOACHIMVS Lange.

Mn⸗

HALAX MAGDEBVRGICA,
LITIERIS LEHMANNIANIs. „

LECTORI BIBLIOPHILO
FF D. P.

D. JOAGIHIIMVS Lange. ſ

N Vanta rerum viciſſitudo ſit

in eruditorum ordine bi-
BIiothecarum fata oſten-

dunt. Publici quidem librorum
adparatus perdurant, ideoque in
annos numero aucti cum antiqui-
tate etiam pretium augent ac præ-

ſtantiam; quanquam ctiam hos

flammarum periculo eſſe obno-

XiOs, & ils variis in locis conſum-

tos, rei litterariæ peritis non eſt

ignotum.- Privatorum v vero ſor-

— — tem

inter mortales, inter alia

— —.——— — — ——.44——

— w⏑ —

— —☛nRe

—

— — —

„

tem multo eſſe mutabiliorem &

inconſtantiſſimam, intercedente

collectorum morte familiarum ac

hæredum ratio indicat. Habet

tamen etiam hæc eorum conditio
triſtior, quod poſſeſſores ſui admo-

nere poteſt offici: id quod eſt,

ut divitiis ſuis librariis recte utan-

tur. Utuntur vero ii digne, qui in-

de & ipſi proficiunt & profectus ſu-

os ſine vana oſtentatione in boni

publici commoda convertunt.

Sed fruuntur iis perperam, qui, uſu
iſto neglecto, ſola tantum copia

delectantur, tanquam ſummo ſuo

bono; non minus, quam avari, qui

theſauris ſuis ſine juſta collocatio-
ne ad idololatriam usque quam in-
aniſſime adhæreſcunt. Quæ au-
tem /mitio non magis genuina eſt,
quam hæc vox eſt Latina. Inter cos,
qui noſtro tempore ſupellectile
ſua libraria duamn feuctuoliſſme

E

—Becs
uſi ſunt, non obſcurum nomen eſt
RAMBACHIUS, gener meus deſi-
deratiſſimus. Quamvis enim is,
quod ſolide eruduorum eſt, plus
temporis meditationi, quam le-
ctioni impenderit, in hac tamen i-
pſa fuit diligentiſſimus. Et ut cam-
pum, in quo diligentia ipſius litte-
raria excurreret, haberet amplio-
rem, bibliothecam ſuam in annos,
immo in dies fere ſingulos reddidit
locupletiorem, in accesſionibus
iſtis, ſi Deus annuiſſet, per omnem
vitam, addendis curatiori ſtudio
perfecturus. Quod ſi ætati ipſius
data fuiſſet accesſio, quam ea pro
ordinario vitæ termino capere po- 1
tuiſſet, hoc eſt, annorum triginta,
adparatum relicturus fuiſſet [onge
inſtructisſimum. At enim veroin
ipſo ætatis virilis fiore cum inter
mortales vivere deſierit, ad cœleſtia .
translatus, bibliothecam reliqdut
in-

— —,.,.,,⁰ e Gmſ–L— r— — — „

— –. — -—

— —

—
=e

t

inchoatam quidem potius, puam

conſummatam: non tamen vul-

garem, ſed ita inſtructam, ut ma-
Jorum etiam adparatuum poſſés-
ſores ditiores hic inyenturi ſint, e
quo iſtos posſint adaugere. Et hi
quando mn librorum titulis, &qquam
maxime in propriis auctorum no-
minibus, aberrationem deprehen-
dentvariam, noverint, eam profe-

cctam eſſe ab incuria eorum, quibus
vir beatus ante obitum ſuum con-
ſignationis negotium commiſit.

In annorum notatione millenarius

compendii cauſa fuit omiſſus. Li-

gatura oomplurium eſt nova&tſatis

nitida. .

Catalogus hic, etſi cum appen-
dice integrum conficit alphabe-
tum, deſiderantibus pro viliori du-
orum groſſorum pretio proſtabit
Halæ apud ipſum Auctionarium & Hen-
kelium —K B
.—( 3 Seieflæ

”äl

— — —

Gieſſæ apud Dn. Profeſſorem Neubaue-

rum
Hamburgi apud Do. Profeſſorem Kohl
Wittebergæ apud Dn. D. &Profeſſorem
Haferungium
Berolint apud Dn. Friſchium, Rectorem
Gymnaſii.
Dresdæ apud Dn. Schœtgenium, Sym-
naſii Rectorem.
Francofurti ad Mœnum apud Dn. D
Bütnerum.
Lipfſiæ apud Dn. M. Schœnbachium.
Magdeburgi apud Gymn. Rectorem
Dn. Waitherum.

Halberſtadii apud Dn. prilmeierum, ’

Conrectorem ſcholæ cathedralis.
Sedini apud Dn. Paſtor. Schinmeierum.

Quedlinburgi apud Dn. Paſt. Vopelium.

Islebiæ apud Dn. Paſtorem Bickium.

SERIES, QUALIBRORIIM
CLASSES EXHIBENIIR, HEC ESI:

Codices & Commentarii biblici

in folio P. I.
in quarto 7 Pp. 4.
in octavo P. I3.

in duodecimo P. 20.
Libri

— — — —

— —— =—.

um,

um.

W.

pertinentes
in folio & quarto P. 21.
in octavo p. 38.
in duodecimo Pp. 52.
Apparatus theticus W
in folio & quarto P. 54.
in octavo P. 59.
Scriptores de veritate eligionis Chriſti-
anæ.
in folio &c. P. 63.
Apparatus ſvymbolieus S
in folio &c. — P. 71.
Abpparatus catecheticus p. 74.
Apparatuspaſtoralis p. SI.
Inſtitutiones homileticæ p. 85.
Explicationes evangeliorum & epiſto-
larum dominicalium p. 87.
Apparatus patriſticus P. 91.
Scripta Lutheri p. 93.
Apparatus polemicus P. 96.

K)oͤS
Libri ad theologiam typicam, herme-
neuticam & philologiam ſacram

Apparatus hiſtoriæ eccleſiaſticæ p. I47.
Apparatus hiſtoriæ profanæ & civilis
Apparatus hiſtoriæ litterari? p. 191.
Apparatus theologiæ moralis p. 20I.

Apparatus caſuiſticus & jurisprudentiæ
eccleſiaſticæ ac civilis p. 208.

Libri precationum P. 213.
Libri aſcetici & practicdi p. 214.
Paſſionalia P. 270.
Libri de educatione liberorum & re
ſcholaſticas P. 274.
Libri philoſophici p. 279.
Libri medici, anatomici & phyſici p. 287.
Autores latini P. 294.
Autores græci p. 297.
Libri ad ſtudia humaniora & oratoriam
pertinentes V P. 298.
Apparatus Grammaticus 1 302.
Apparatus Lexicorum p. 305.
Apparatus poeticus P. 309.

Appendix exhibet ſyllogen ſele-
cam diſſertationum academicarum, nec
non ſcriptorum beati Rambachii non-
dum compactorum, & aliquot manuſcri-
ptorum.

CODEL

5

e

.

.

14.

nec

CODICES ET COM.
H MENTARII BIBLICI

IN FOLIO.

(Egantze heilige Schrift nach der
Tüberſetzung Lutheri mit neuen
W Vorreden, Parallelen uUnd geiſt⸗
lichen Anmerckungen, auch noͤ⸗
thigen Regiſtern und einer Harmo-
nie des neuen Teſtaments ausgeferti⸗
get, unter der Direction D. (Chriſtoph
B Vatthaͤn Pfaffen. Tuͤbingen 172 9.
2 Badcmt (Franciſci) alle bibliſche Wercke
oder Erklaͤrungen der hiſtoriſchen Buͤ⸗
cher altes Teſtamentes Leipz. 1710. nebſt ei⸗
nem Bericht vom Sabbath geſpr. L.

3 Langii (Joach.) Moſaiſches Licht u. Recht,

nebſt einer ausfuͤhrlichen Einleitung in die
gantze heilige Schrift. Halle 732. geſpr. L.
4 - Ejusd. Hiſtoriſches Licht und Recht ibid.
geſpr. L. ”M
A 5‧Ej.

„(8

5 Ejusd. Apoſtoliſches Licht und Recht. Hal⸗
le 1729 geſp. L.
6 Ejusd. Apocalyptiſches Licht und Recht.
Halle 730 geſpr. L.
7 Ejusd. Exegeſis Epiſt. Petri & Johannis
cum Appendice Diſput. 24. adverſus Oeco-
nomiam Poireti, nec non Hiſtor. Eccleſ.
duorum priorum Seculorum Halæ 1734.
geſpr. L.
38 von Canſtein Harmonie und Auslegung
ber G.. Evangeliſten Edit. II. Halle 724
9 Lindhammers (Joh. Ludewig) Erklaͤrung
Ddeer Apoſtelgeſchichte. Halle 725 geſpr. L.

IO Hammondi (Henrici) novum Teſtamentum

ex verſione vul gata cum Paraphraſi &XAnno-

tationibus ex Angl. vertit loh. Clericus Am-
ſtelod. 699 P.
II Flacii (Matth.) Gloſſa compendiaria i in no-
vui Teſtamentum. Frf. ad Moenum. 1689
P. E.
12 Schmidii (Eraſmi) Notæ in N. T. cum au-=
ttIoris Orationibus de Sibyllis Nor. 658. S. L
13 Strubbergs (Joh. Anton.) bibliſche Har⸗
monie der Hiſtorie von der Schoͤpfung.
Lemgo 730 M. P.
14 Martyris (Petri) Commentarii in II. libros
Samuelis Tiguri 57s it. Ejusd. in duos libros
Regum jbid. eod. S. L.
. 16 Orotii (Hug.) Notæ in univerſam ſeri-
pturam

is
e0⸗
lel.

73.

n
124

ung
tam
nub⸗
Am⸗

no⸗

1689

Nll⸗
9
har
ng⸗

bros
bros

ſcri⸗
raci

SO

pturam & rel iqua Opera heologica. Baſel
732 Voll. II. P.

17 von der Hardt (Hermann) Variæ Medita-

tiones in Jobum. Helmſt. 728. P. E.
I8. 19 Vitringa (Campegius) in Eſaiam. Her-
born. 715 6.
20 Brentii (Joh.) Homiliæ in Acta Apolialo-
rum. Frf. ad Moen. 561 P.
21⸗23 Schneiders (Dan.) allgemeines bibli⸗
ſches Lexicon. Frf. 728 Voll. III. geſpr. L.
24. Schmidii (Erasmi) Concordantiæ N. T. græ-
ce cum Præfatione Cypriani. Gotha 77 P. E.
25 Herbergers (Valerii) Magnalia Dei durch
die aehenige Schrift. Editio V. Leipzig
1700 geſpr. L.
26 Calmetti (Auguſtini) Prolegomena & Diſ-
ſertatt. in omnes Scri ipturæ Libros ex gall. in
lat. vert. Joh. Dominicus Manſi. Auguſtæ.
732 geſpr. L.
27 Waltoni, (Briani) Apparatus biblicus cum
Joh. Druſii Annott. de proverb. ſacris. Ti igu-
ri. 673 P. E.
28 Flacii (Matthiæ) clavisſcripturæ ſacræ. Je-
næ 674 P.
29 Buxderff (Joh.) Concordantiæ Hebr. Eibl.
Baſil. 632 P.
30 Hieronymi Opera omnia & Comment.
ſeripturæ. PFrf. 684 H. B.

31. 32 Clerici (Joh *) Commentar, in Libros V.

T. Amſt. 710 geſpr. L.
A 2 23‧ 34

33. 34 Iignſon (Joh. ) Opera omnia Voll. II.
Koterod. 686 cum imag. Autoris Fr. B.

35 Lanckiſchens (Friderich) teutſche Concor-
danz, verbeſſert von Ehriſtian Reineccio.

Leipz. 79 S. L.
in Quarto.

36 Michaelis (Joh. Henr.) Biblia hebraica cum
locis parallelis, & brevibus Annotationibus,
nec non ſelectis Lectionibus variantibus. Ha-

læ 720 Br. L.
37 Opitii (Henr. ) Biblia hebraica Kyl. 17709.
Fr. B. 2
38.39 Vetus Teſtamentum græcum ex Verſi-
one 70 Interpretum, variantibus ectionibus 4

& criticis Diſſertationibus locupletatum, cu-
ra Joh. Jac. Breitingeri. Tiguri 736 T. I. II.
III. IV. Voll. II. Fr. B.
4⁰ Bengelii (Joh. Alberti) cum delectu varian-

tium Lectionum, & Aparatu critico Tub.
735 Fr. B.
41 Eraſmi (Deſiderii) novum 1Teſtamentum
græco=latinum. Frf.ad Moenum 673 P. 2

42 ⸗ die gantze heilige Schrift nach Lutheri
Ueberſetzung, darbey Canſteins Vorrede.
Halle 777 mit breiten Rande P.
43 die gantze heilige Schrift mit allen Apo-
cryphis des Alt. und N. Teſtam. auch ver.
ſchiedenen Reegitern Sehieibeck bey Ham⸗
burg 717 br. L. 4
44˙4˙

0.

n

ut,

09.

rli
ldus
cl

hl

jan⸗
ub.

tun

beri

lde⸗
Apo⸗
bel⸗
afne

4

) o(W%

44⸗46 Biblia pentapla, darinn die teutſche
Ueberſegung der Roͤmiſch⸗catholiſch durch
lenbergium, der Lutheriſchen durch Luthe-
rum: der reformirten durch biſcatorem:
der Juͤdiſchen durch Joſeph. Athiam, und der
Hollaͤndiſchen: wie auch Joh Heinr. Rei⸗
tzens Ueberſetzung ib. 711 Voll. III. ſchw. C.
47 Michaelis (Joh. Henr. & Chriſtiani Bene-
dicti) Annotationum uberiorum Philol. ex-
egeticarum in Hagiographos V. T. libros
Vol. I. continens Pſalmos & proverbia Ha-
læ 720 br. L.
48 Ejusd. in Canticum. Ruth. Threnos, Co-
helet & Eilher. ibid. eod. br. QA.
49 Ejusd, in Libros Dan., Esræ, Nehemiæ, &
Chronicorum ibid. eod. br. L.
50 Saurin (Jacob) diſcurſe uͤber die gantze Bi⸗
bel ex gallic. vert. Joh. Tobias Wagner,
Pars I. in Pentateuchum. Goslar 722 br. L.

5I dito Pars II. uͤber Die Buͤcher J Joſua, Rich⸗

ter, Ruth, und erſten Sam. Boslar. 730
ex gall. vert. Caſpar Abel br. L.

32 Peterſen (Joh. Wilhelm) neu eroͤffnete

Bibel, darinnen Chriſtus ſonderlich in den
Buͤchern Moſis durch und durch gezeiget
wird. Frf. 716 br. L.
33 Franzii (Wolffgang) Commentarius in Le-
viticum cum Prafationel). Valentin Alberti
Lipf. 696 T. P.
54 Iingii (Joh. Ohuilliani) Exercitationes in
A 3 Pleu-

) .(

Pentateuchum Moſis & libros Joſuæ. Frf.
1683. it. Sch wWarzii Ioh. Conr. Solœciſmi di-
ſcipulorum Chriſti antiquati. Coburg 1730
it. Roſcii (Georg. Godofr.) de fide & officiis
Chriſtianorum ex Auguſtana Confeſſione
cum Animadverſionibus in Thomæ Burne-
ti Tract. ejusd. tituli. Accedit Collatio con-
feſſionis Anglicanæ cum auguſtana Lüppenæ
73r. it. Speneri (b. I.) judicium de confes-
ſione athei ex germanico vert. Joachimus
Lange. Halæ 703 P. E.
55 Peterſen (Joh. Wilh.) Erklaͤrung des
Propheten Jeſaiaͤ. Franckf. 1719. it. Ia⸗
blonski (Dan. Ernſt. )Predigten uͤber aus⸗

erleſene Spruͤche 1. 2. 3. zehend. Berlin

VI6. br. L.
56 Fœrſteri (Ioh.) Commentarius in Ehaiam
Witteb. 664 P.
57 Tyilde (Abrahami) Lucubrationes in cap.
1I4. Lachariæ, cum Prologo hermeneutico-
philologico, Dordraci 716 P. E.

58 Scherzeri (Ioh. Adami) TPrifolium orientale,

ſive Commentarius Abbarbanelis in Hagg-
Rabbi Salomonis Gen. I. & ſeqv. & Aimoni-
dis Theol. cum verſione & notis, accedit

ſpecimen theol. myſticæ hebr. Lipſiæ 1663.

it. Hoſeas Paraphraſi Ch⸗ Idaica & Com-
mentariis Rabbinicis illuſtratus ab Herm.
von der Hardt, Helmſt. 703 Pappe.
59 Franckii (Ioh.) Commentarius in Eccleſia-

ſten

⸗
ll⸗
edlit
63,.
n⸗
.

len.

ſten Salomonis, librum Ruth & alia ſcriptu-
ræ loca, ope Accentuum illuſtrata 1724 cum
imag. autoris.
60 Bauers (Chriſt. Friedrich) erlaͤuterter
Grund⸗Text des Predigers Salom. Leipz.
732 m. P.
61 Heuniſchii (Caspari) Comment. apocaly-
pticus in Canticum Canticorum Lipf. 688 it.
Schmidii (Sebaſt.) Commentarius in I Epiſt.
Joh. 688 P. E.
62 Turham (Jacob) Auslegung des hohen
Liedes Salom. ex angl. Leipz. 695 P. E.
63 Marckii (Ioh.) Commentarius in Canticum
Salom. & Pſalmum 45. Amſt. 703 br. L.
64 Starckii (Ioh. Frid.) Comment. in Ezech.
cum Præfat. Pritii. Frf. 731
65 Schmidii (Ioh.) Commentarius in Prophe-
tas min. cum eiusdem vita a Sebaſt. Schmi-
dio ſcripta, nec non Friderici Balduini Com-
ment. in tres poſteriores prophetas Edit. II.
Lipſ. 698. cum effigie autoris. P.
66 Tarnovii (Ioh.) Comment. in Prophetas
min. cum præfatione Ioh. Benedict. Carpzo-
vii Lipl. 706 P.
67 Bugenhagii (Ioh.) Comment. Belgicus in
Pſalmos sSt ad 150. Amſt. 688 P. 1
68 Till (Salom.) Erklaͤrung der Pſalmen
vom Erſten bis 89. 719
= Ejusd. Pars II. 90 ⸗ 150. It. Ejusd. Licht⸗
Sing⸗und Spiel⸗Kunſt der alten Hebraͤer.
732 P. E. A 4 69

8 a) e &

69 Franckens (Aug. Herm.) Erklaͤrung de⸗
rrer Pſalmen von 1⸗89. Halle 1730
70 Ejusd. Pars II. von 90⸗150. Halle 731 geſ. L.
71 Oſterwalds (Joh. Friederich) Betrach⸗
tungen uͤber alle Buͤcher und Capitel der
gantzen heiligen Schrift ſammt einer Vor⸗
rede von Leſung der heiligen Schrift ex Gall
Baſel 722 P. E.
72 Quesnell, (Paſchii) das neue Teſtament
mit erbaulichen Betrachtungen uͤber jeden
Vers; ins Teutſche uͤberſetzet mit einer hi⸗
ſtoriſchen Vorrede von Gramlichen Leipz.
718 br. L.
73 COlerici (Joh.) Harmonia Evangelica cum
Langii diſſ. de ſcriptoribus Harmoniarum
evangelicarum. 700. it. Glaſſii (Salomon)
Ohriſtologia Moſaica & Davidica ex Pſalmo
IIO. nec non Onomatologia Meſſiæ pro-
phetica. Jenæ 678 M. P.

74 van Till (Salomon) Erklaͤrung des Evan⸗
gelii Matthaͤi. Leipz. 700. it. Arnold und

Sacy exegetiſche und moraliſche Auslegung
derer Apoſtoliſchen Geſchichte aus den vor⸗
nehmſten Kirchen⸗WVaͤtern ex Gall. 712

75 -77 Lampii (Frider. Adolph.) Comment. in
Eſvwaugel. Johannis cum ampliſſimis Prole-
gom. Baſ. 725. 726. 727. Tom. I. II. III. Voll.
78 Siebersma (Hero) Evangelium Joh. aus
. Moſe

96

) Oä E 9

„ Moſe und denen Propheten erklaͤret, ex
eg vert. Immanuel Meyer. Ba ſel 718

„ 79 Wolffi (Joh. Chriſtoph.) curæ philologicæ
e & criticæ in IV. Evangelia & Acta. Hamb.
„ 725 geſpr. L.
I 80 Ejusd. curæ in Epiſt. ad Rom. in 1 & 2. ad
Corinthios & Galat. ibid. eod. geſpr. LC.
el 21⸗-86 Chemnitii, Gerhardi & Lyſeri Harmo-
en nia Evangelica Frſ, ad Moen. 1608 & ſeqv.
„ Voll. VI. br. L.
. 87 Speners (Phil. Jac.) Erkl. der Epiſt. ad Gal.
Editio II. Frf. 712. it. Veils (Eliæ) Unter⸗
um richt aus Lutheri Schriften nach denen Lo⸗-

unm ceies theolo gicis. Gotha 675 M. P.
on) 88 Marcus van Peene Erklaͤrung der Epiſtel
no ad Rom., ex Belg: vert. Conrad Brüfiken
39 Gerhardi (oh.) Annotationes poſthumzin
ale. Epiſt. ad Rom. Jenæ 666. it. Chemnitii

nd (Chriſtian.) Comment. in omnes Epiſi. Pau-
ung l. Jjenæz 667 D.
ot⸗ 90 Cundiſii, (Godofredi) dilucidatio Epiſt.

n Pauli ad Rom. Jen. 646. M. D.
91 Schmidii (Sebaſtian) Præleckiones academ.
kin in VI. priora capita ad Rom. cum Paraphrafi
be. cap. VII-XI. Schlesvici. O93 ". Lütkens
ol. (ranz. Julii) Erklaͤrung cap. 8. ad Rom. in
7 5 Predigten. 721 M. P.

aus 92 Welleri (Jacobi) Annotationes. ac Epiſt.
lofſe A 5 ad

ad Rom. editæ a Joh. Schindlero. Brunsw.
16 4 it. Maji (Joh. Henr.) Paraphraſis Epiſt.
ad Ebr. Gieſæ 700. it. Nitſchii (Georgii) My-
ſta in pulpito ſimplex ſive de ſimplicitate in
ſuggeſtu. Wolffenb. 716. M. P.

93. 94 van Leeven (Gerbrandi) Comment.
Belg. in Epiſt. ad Rom. Amſt 699 Voll.II.

95 van Till (Salom.) Comment. in I. ad Co-

rinth. Epheſ. Philipp, & Colloſſ. Amſtelod.

726 Fr. B.
96 (2) Knibbe (David) Epiſt, an die Epheſ.
ex Belg. vert. Alricus Plesken. Bremen 698
it. Ackerslot (Theod.) Epiſt. ad Galat. ex

Belg. vert. (Joh. Chriſtoph.) Brüsken. Bre-

men 699
96 (6) von der Hagen (Petri) Epiſt. ad Philipp. ex
Angl. vertit Brüske. Frf. ad Mœn, 710 M. P.
97 Laurentii (Georg. Mich.) kurtze Erklaͤrung

Epiſt. ad Rom. & I & II. ad Corinth. in Ta-

bellen verfaſſet. Halle 709 P.
98 Pjusd. an die Galat. Epheſ. Coloß. Theß.
Halle 712 P.
99 Ejusd. ad Tim. Tit. Philemon. & Ebræos;
wie auch der Epiſi. Petri ibid. eod. PD.
100 Ejusd. Brief Jacobi u. Johannis M. P.
101 Luͤtkens (Friedr. Jul.) Epiſt. an die Coloß.
und Tit. 718 M. P.
102 Speneri (Phil. Jac.) Erklaͤrung der
Epiſt. an die Epheſ. un dColoſſ. nebſt einigen
paſtoral-Predigten cum Præfat. Franckii
Halle

1065

.

der
en
kii
le

N)oO ( II

Halle 1706. it. d' Outrein (Ioh.) Epiſt. ad
Coloſſ. wie auch Pſalm. 170. und XI aus⸗
erleſene Predigten ex Belg. vert. Berla Edit.
II. Frf. 718 m. P. M
103 Schmidii (Sebaſtian) Epiſt. ad Coloſſ. cum
Paraphraſi I & II. ad Cor. I & II. ad Theſſal.
I. ad Tim. & Philemon. ut & Cantici Mariæ
Hamb, 691. it. Wokenii (Franciſci) Medi-
tationes privatz in varia ſcripturæ dicta
716 m. P.

104 Landreben (Arnold) Erkaͤrung der zwey

Briefe ad Theſſal. ex Belg. Leipzig. 707

PB. E.
105 Strauer (Petri) der erſte Brief Johan.
ex Belg. vert. Alricus Plesken. Brem. 697 P.
506 Langii (Joach.) Exegeſis 1 &2 Epift. Petri
Halxæ 712. It. eiusd. Exegeſis Epiſt. Joh. 713
br. L.
407 Ackersleot Erklaͤrung der Epiſt. ad Hebr.
ex belg. vert. Plesken Bremæ 714. it. eiusd. ad
Galat. ex belg. vert. Brüsken br. L.
108 Hoenneji (Conradi) Epiſt. ad Hebr. Brunf.-
655. it. eiusd. expoſitio Epiſt. Jac. Joh. &
Judæ ibid. 654. it. Kirchheri Conradi de
uſu Concordantiarum biblicarum maximée
græcarum V. T. Witteb. 622 P.

109 Schmidii (Sebaſtian) Epiſt. ad Ebr. Edit.

II. Lipſ. 698 cum effig. autor. E.
IIO Braunii (loh.) Commentarius in Epiſt, ad
Hebr. Amſtel. 705. it. Starckii (Heinr. Be-
nedicti

12 6 500

nedicti) Notæ ſelectæ in Epiſt. ad Ebr. nec
non ad Rom. Lipſ. 710 P.
III Wittichii (Chiſtoh.) inveſtigatio Epiſt.
ad Hebr. cum Aphor. corpus theol. adum-
brantibus Amſtel. 1692. m. P. L
IIa Brochmanni (Caſpari Eraſmi) Comment.
poſthuùmus in Epiſt. ad Ebr. Hafniæ 706 it.
Horchius (Henricus) Apparatus in Epiſt. ad
Rom. Herb. 694 it. Meureri (Ohriſt.) Ap-
paratus Iſagogicus in Epilt. ad Rom. Sten-
daliæ 705 m. P.
II3 van Hœke (Petri) Zergliederung des Brie⸗
fes an die Hebr. Frf. an M. 707. it. Quis-

dorpii (Ioh.) Comment. Analyt. in Epiſt. ad

Tim. Koſt. 637. it. Eiusd. in Epilſt. ad Tit.

ibid. 643. it. Lentgravii (Joh. Joachim) di-

ſputationes in Epiſt. ad Titum Argentorati
702 m. P.
114 Vitringæ (Campegi) Anacriſis Apocal. Ed.
II. Amſtel. 719 m. P.
II5 Calovii (Abraham) Annotata clenchtica
in Notas Grotianas ad Pentateanuchum &libros
Hiſt. V. T'. Witteb. 659 ſeq. T. P.
I6 Kortums (Renati Andr.) Salomoniſche
Moral ex prover rbiis. Lipf. 715
117 Leæſekens Erklaͤrung der Apoſtel⸗Geſch.
118 Ejusd. Erklaͤrung der Offenbarung Joh.
119 Weiſe Comment. ad Galat.

120 Arndii Auslegung des Pfalters Davivs.

In

1

nee

iſt,
umn⸗
nent.

6it
. ad

ten⸗

„ ( α 14
in Octavo.

I21 Reineccii (Chriſtiani) Biblia hebraica. Lipfſ.
1725. Schw. L. ßMR
122 Biblia hebraica ſine punctis ad editionem
Leusdenianam adornata Amſt. 701. it. Leus-
denii (Joh.) novum Teſtamentum Græcum

Amſt. 698 R. S.

123 (a) Verſio 70 Interpretum juxta exemplar

Vaticanum & anglicanum cum novo Teſta-
mento græco & Prolegomenis Joh. Frickii.
Lipſ. 697 P.
123 (V)Verſio 70 Interpretum ſecundum Exem-
plar Vaticanum una cum libris Apocryphis,
cura Chriſtiani Reineccii. Lipſ. 730 Schw. E.
124 Biblia ſacra ex verſione vulgata. Baſel 591
cum Figuris & Indice verborutn & rerum P.

125 Biblia ſacra ex Sebaſtiani Caſtellionis In-

terpretatione, cum ejusdem Annotationibus,
& Hiſtoriæ biblicæ Continuatione ex Joſe-
pho: Acceſſit Godofredi Vockerot brevis
Diſſertatio de pretio & uſu huius Verſionis
nec non Chriſtophori Wollii Diſſertatio criti-
ca de eo, quod pulchrum eſt in hac Verſio-
ne. Lipſ. 729. Fr. B.
126 Biblia ſacra ſive vetus Teſtam. ex verſione
FTremellii, & Junii: & novum Teſlamentum
ex verſione Bezæ. Amſt. 648 P.
127 Biblia ſacra gallice verſa à Davide Martino.

Hamb. 727 geſpr. L.
. 128

C 6

128 die Stuttgartiſche Bibel mit Landchar⸗
ten, Kupferſtichen, Regiſtern. 70 ſchw. E.

129 Die Eauſteiniſche Bibel in groß Octav.

ſchw. C
130 Dito 172; ſchw. C.
131 Dito in klein Octav. 729 in ſch. C.
132 Dito 729 ſchw. C
133 Dito 723 ſchreibe Papier. ſchw. E.
134 die Ulmer Bibel mit Johann Frickens
Vorrede und einem kleinen Geſangbuche.
ſchw. C.

135-139 Pentateuchus Gloſſatus cum Targum.

&Commentariis Rabbi Salomonis Abenesrz
& aliorum, Berolini Voll. V. in groß Octav.

r. B.
Gutbieri (Aegidii) novum Teſtamentum
Syriacum. Hamb. 664 Fr. B
141 Novum Teſtamentum Sræcum ex Officina
Wetſteiniana cum locis Parall. lectionibus

variantibus & canonibus criticis. Maſtrichii

eiusdem Prolegomenis. Amſt. 71t ſchw. C.
142 Novum Teſtlam. ex Verſione Caſiellionis
Londini 702 br. L.
143 das Canſteiniſche neue Teſtament und
Pſalter. Halle 716 Fr. B.

144 Strubbergs (Joh Anthon) Harmonia

evangeliea manualis. Lemgo 723 geſp. L.
I45 Novum Teſt. græcum ſecundum Editio-
nem Leusdenii. Lipſ. 724 ſchw. C.
146 das neue Teſtament mit D. Joh. Ran⸗
ar

ns

che.

re

dar.

cina
lbus
chii

jonis

o( 15
hards Hedingers Anmerckungen Editio
tertia. Bremen 711 P.
147 152 das neue Teſtament, Pfalter und
Syrach. Darmſtadt 734 6 mahl.
153 Arcülarii (Dan.) Commentarius in Eſaiam
a Balt. Menzero editus. Frf. 607. it. Sculteti
(Abrah.) ITdea Concionum dominicalium ad
populum Heidelbergenſem. Habit. confecta
a Balt. Tileſio. Hanov. 607 S. L.
154 Reudenii (Ambrofii) Oecon. vet. & N. T',
Jen. 603 P.

155 Melanchtonis (Philip.) in Danielem Wit⸗

teb. 643 weiß L.
156 Vitringa (Camp.) Anleitung zum rechten
Verſtande des Tempels Ezech. lingva belg.
Franecker 687 m. P.
157 Surieu (Petri) de implemento Prophetia-
rum, ſive de propinqua liberatione Eccleſiz
ling. gall. Roterod. 689 Fr. B.
158 Wackii (Ioh. Conrad.) Expoſitio Hoſeæ.
Ratisb. zii m. P.
159 Koitſch (Chriſt. Jac.) Libellus memorialis
Bibliorum V. & N. T. Edit. II. Elbingen

1729.
160 Seebach (Chriſtoph) Erklaͤrung des ho⸗
hen Liedes Salom. 716 Fr. B.
161 Worth (Heinrich) des hohen Liedes Sa⸗
lomon. Berlin 714. it. an die Worte des
Prediger Salom. nach den Grund⸗Texte
betrachtet 1714. it. Koͤnig (Sam.) Theol,

Pro.

16 )0°(

Prognoſtichon von dem nahen Untergange
des Tuͤrckiſchen Reiches. Buͤdingen 1717.
Fr. Band.
162 Malderi (Joh.) Comment. in canticum
Antwerpiæ 628 P.
163 Wolle (Chriſtoph) Erlaͤuterung des Pre⸗
digers Salom. Leipzig 729. it. Schwei⸗
gers (Georg. Frieder.) Prophetiſcher Of⸗
fenbahrungs⸗Schluͤſſel. Ulm 70o
164 Proverbia Salomonis cuin explicatione
Patrum lingva gall. Pariſ. 678 P.

165 Licht und Recht andere Entdeckung, dar⸗

inne eine Einleitung in den Prediger und
das Buch Hiob. Halle 704

166 Brouſſon Claudi, das hohenLied Salom.

in einigen geiſtlichen Sendſchreiben erklaͤ⸗

ret, nebſt des Autoris Leben ex gall. vert. Le-

onhardt Chriſtoph. Rühl. accedit Autoris
Germanica Paraphraſis Cantici 734. it. Karl
(Bernhardt Petri) Erklaͤrung c. II. Eſ. nebſt
einem Schluͤſſel der Offenbahr. Johannis.
Brem. 725. it. Loͤſeken catechetiſche Anlei⸗
tung in die Haushaltung u. Wege Gottes
mit dem Menſchen. Halle 720. it. Thomas
Senckius Betrachtung einiger Spruͤche hei⸗
liger Schrift von dem Geſetz der Suͤnden
Roͤm. 7. v. 21. der geiſtlichen Traurigkeit.
Matth. 5. v. 7. und der chriſtlichen Sanſt⸗
muth Matth. F§. v. 5. ex angl. Nuͤrnbe a.

167

ange
i.

fieum

e

hwei⸗
O

tione

dar⸗

und

lom.
kch
It Le-
Utoris
Karl
Feit
annis⸗
ei
ottes

noms

ehe⸗

uden
Ptet
iſt⸗
7.
E
107

& ) oc HF „

5, Bythneri (Victorini) Lyra prophetica Da-
vidis, ſive Analyſis grammatica Pſalmorum.

Tigur. 1685. it. Ejusd. Inſtitutio methodica HZ

lingvæ hebr. 684 P. E.
169 Zeyſens (Phil. Chriſtoph) Exegetiſche
Einleitung in den Pſalter, mit D. Langens
Vorrede von denen ihres Gebets und
Glaubens wegen angefochtenen. Leipz. 732.
E.

P.
169 Mayens (Joh. Henr.) Davidiſche Feſt⸗
Andachten über Pfalm 2. 24. 67.72. n0.
II7. 122. Frf. 716 P. E.
170 Ejusd. ſieben Buß⸗ Pſalmen Editio ſecun-
da25. it. ejusd. gulden Kleinod Davids o⸗
der Pſalm ib. 56⸗60. Frf. 715 geſpr. L.
I71 - 175 Eraſmi Rotterodami paraphraſi is in
Libros N. T. excepta Apocalypſi Baſel ex Of-
ficina Frobeniana. 523 Voll. IV. R. L.
176 Sandhagens (Caſpar Hermann) Ein⸗
leitung in die Geſchichte JIJEſu Chriſti und
der heiligen Apoſtel. Berlin 710. it. Stru-
bergs Tabula nova Harmoniæ Evangelicæ
ad mentem Buddei & Ruſſii. Jen. 727 m. P.
177 Lentners (Goktfr. Chriſtian) Hiſtor. ev-
angel. in Tabulis nach der Vorſchrift Gott⸗
fried Oleari. Breslau 728. it. Betrach⸗
kung von der Gottheit Chriſti, von dem
Geburts⸗Jahr und Geſchlecht Regiſter.
178 von Koſlenroth. Knorr Harmonia evan-
gelica aus 6] ac. Uſſerii Bibliothec mit Fran⸗
B ckens

¶ 0(

ckens Vorrede. Halle 1699 Schw. deder.
179 - 182 Ruſi (Joh. Reinhardt) Harmonia
Evangeliſtarum. Jenæ 720 Voll. III. P.
183 Haubers (Eberhard David) Anmer⸗
ckungen uͤber die Ordnung der erſten und
letzten Lebens⸗Geſchichte JEſu CHriſti.
Lemgo 732 m. P.
184 Allix (Petri) vernuͤnftige Betrachtung
uͤber die Buͤcher V. & N. Teſt. ex gall. vert.
Eſchenbach. Nuͤrnb. 702. it. ejusd. 2 Be⸗
tyachtungen wider die ZJuͤden von der Zeit
der Zukunft des Meßiaͤ. P.
185 Wirth (Ambroſii) die IV. Evangeliſten
in Frage und Antwort, wie auch mit An⸗
merckungen erlaͤutert. Nuͤrnb. 721 br. L.
186 Hederich (Joh. Jeremiaͤ) Erklaͤrung des
Gleichniſſes von den Arbeitern im Wein⸗
berg. Wirtenberg 722 P. E.
187 Peterſen (Joh. Wilhelm) das Geheim⸗

niß von den Arbeiterni im Weinberg. Frf.

712. P. E.
188 Schmids (Sebaſtian) Paraphralis des
Evangel. Johannis ex lat. Halle 716. It.
Clauberg PAndreaͤ) die Thiere um den
Stuhl GOttes. Apoc. IV. 6 & 7. Herborn
689. 1t. Marbergers (Bernhardt Walther)
gute Gedancken von der boͤſen Zeit. Nuͤrnb.
714 br. L
189 Brenzii (Joh. ) Exegeſis Eyinge Joh. Ha-
genau. 533 br. L.
190

190 Freylinghauſens (Joh. Anaſtaſius)
hohesprieſterliches Gebet JEſu CHriſti.
Halle 1719. P.
191 Fiſchbeck (Chriſt. Michael) brevis expli-
catio Epiſt. ad Rom. Gotha 720 M. PD.
192 Unterſuchung c. 9. ad Rom. ex gall. vert.
Joh. Heinrich Reitz 714. it. Wichmanns
(Peter) Erklaͤrung c. 9. ad Rom. Hamb.
193 Wirths (Ambroſui) Erklaͤrung der Epilſt.
ad Kom. in Frage und Antwort nebſt Ge⸗
beter uͤber jedes Capitel. Nuͤrnb. 7224 P. E.
194 Melanchthonis (Philipp) Commentariues
in Epiſt. ad Rom. Wittenb. 556 geheft.
195 Varenii (Auguſti) Analyſis & Exegeſis
Epiſtolæ ad Rom. Hamb. 696. it. Winckel-
manni (Joh.) Notationes in Epiſt. ad Rom.
Frf. 614. M. D. .—.
196 Gudens (Gottlob Friederich) Erlaͤute⸗
rung Epiſt. ad Ephel. mit Marpergers
Vorrede. Lauben 735 m. P.
197 Heshufii (Tilemanni) Commentarius in
Epiſt. Pauli ad Tim. Helmſt. 586. P.
198 Weidners (Joh. Chriſtian) die zwey
Briefe Pauli an die Corinth. mit Glau⸗
bens undLebens⸗Lehren. Leipzig 726 Fr. P.
199 Peterſen (Joh. Eleonora) die verklaͤrte
Offenbahrung JEſu C Hriſti, nebſt dem
geiſtlichen Kampf derer Erſtgebohrnen in
denen Gemeinen. 717. T. P. .
2

200

200 Gramlichs Anmerckungen uͤber die Epi⸗
ſteln Petri, Joh. Jac. und Judaͤ. Stutt⸗

gard 1721.
in Duodecimo.
201 Pfalterium hebraicum cum verfſione lati-
na ſancti Pagnini. Baſel. 67 5. D.

202 Epiſtola Pauli ad Romanos ins Juͤdiſch⸗

Teutſch uͤberſetzt mit Anmerckungen Fr. P.
203 Evangelium Lucaͤ, ins Juͤdiſch⸗Teutſch
uͤberſetzet. T. P..
204 Biblia anglicana Lond. 658 br. L.

205 Novum Teſtamentum græcum ex Edi-

tione Pritii. Lipſ. 1703 ſchw. C. =
206 Biblia Teutſch Wittenb. 701 geſpr. L. mit

207 Dito ibid. edd.
2098 Religions⸗Geſpraͤch uͤber die ſo bekan⸗
ten Urſachen der Neubekehrten in Augſp.
it. Peganii (Knorren von Roſſenroth) Er⸗
klaͤrung uͤber die Geſchichte der Offenbar.
Johannis 610. P.

209 Explicatio Epiſt. ad Rom. per cap. 3-27.

cum Epiſt. de Juſtificatione Patrum gallice
Amſt. 685 Fr. B.
210 Koͤnigs (Samuel) Erklaͤrung der erſten
Epiſt. Joh. 7265
211 Wirths (Ambroſii) Einleitung zur Leſung
der heiligen Schrift. Nuͤrnb. 720. it. Mel-

chioris (Joh.) Erklarung der Epiſt. ad Eph.-
emm

) o( 2

in Frage und Antwort, nebſt den erſten

„ Buchſtaben einer Chriſtlichen Kinder⸗

Schule. Herborn 695 br. L.

LIBRI AD THEOLOGIAM

TYPICAM, HERMENEVIICAM,
EXEGESIN EI PHILOLO-
GIAM SACRAM.

In Folio.

212 Lundii Juͤdiſche Heiligthuͤmer, cum præ-

fat. Mühlii.
in Quarto.
213 Bierman (Joh.) Moſes & Chriſtus; ex belg.
vert. Brœske. Frf. ad Mcœn. 1706. P.
214 Sachs (Daniel) Geheimniß Predig⸗
ten uͤber 50 Vorbilder A. T. Coͤth 653 P.
2I5 Glaſfii (Salomon) Philologia, qua totius
V. & N. T. Scripturæ ſtilus, literatura, ſen-
ſus, & genuinæ interpretationis ratio libris
V. traditur, cumPræfationeFranc. Buddei. Li-
pſiæ 7gi3. cum Effigie autoris P.
216 Palacheri (Moſis) Analyſis Typica omni-
um V. & N. T. librorum Tubing. 595 Edit.
III. P. S=
27 Langii (Joachim) Commentatio Hiſtorico
hermenevtica de vita &ẽ Epiſt. Apoſt. Pauli.
Halæ 713. It. Ejusd. Abfertigung des ſo ge⸗
nannten vollſtaͤndigen Timothei Verini in
B 32 J der

ͤ22 A )o(

der Lehre von der Erleuchtung und Indiffe-
rentiſmo. Halle 1719. geheft.
218 Friſii Sixtini Amamæ Antibarbarus bibli-
cus. L. IV. auctus. Franeker 656. it. Ejusd.
Cenſura vulgatæ atque a Tridentinis cane-
nizatz vers: V. libr. Moſis ibid. 620 P.
219 Alberti Hiſtoria Critica V. T. ſive Hiſto-
ria Textus hebr. a Moſe ad noftra usque
tempora ex Gall. in Lat. verſ. autore Richar-
do Simone. Paris.681 geheft.

220 Buxdorff (Joh.) Anticritica, ſ. vindiciæ ve-

ritatis hebraicæ adverſus Ludov. Campelli
criticam, quam vocat, ſacram. Baſel. 663. it.
Hackſpan, Theodorici Liber. Kizachon Rab-
bi. Lipmanni cum Tract. de uſu Librorum
Rabbinicorum Noriberg. 644. it. Ulmanni
(Joh.) tractatuum Talmudicorum libri 6. de
ſacrificiis, de benedictionibus, de votis, deko-
ſivæis, de juramentis, & de exciſionibus in lat.
Lingvam converſi, Argentorati 663. it. Aco-
luthi (Andreæ) Obathias Armenus. Libt.
1680 P.
221 Ketheni (Matthiæ) Tractatus de interpre-
tatione ſcripturæ contra Ludolv. Wolzo-
gium, Herborn. 675 it. Starkii (Fenrici Be-

neclicti) Notæ ſel ecæ in loca difficiliora N.

T. Lipf. 724 it. Beyeri (Joh. Guill.) Altorf-
fienſis Analyſis & vindicatio Illuſtrium Seri-
pturæ Dictorum Pars I. Altorff. 716 P. E.
222 Waltheri (Michael) Officina biblica Edi-
tio II. Witteb. 668 P. H 223

Ul.
.
nd⸗

lln.
dle
cha⸗

223 Ejusd. Harmonia biblica Locorum V. &
N. T. apparenter ſibi contradicentium 1649
cum effigie autoris. P.
224 Loœſcheri (Valentin Ernſt) de caulis lin-
gvæ hebraicæ libr. III. 1706 M. P.
225 Rumpæi (Juſti Weſſeli) Commentatio
critica ad libros N. T. cum Præfat. Joh. Gott-
lob Carpzov. Lipſ. 700 M. B.
226 Gerdeſii (Daniel) Veſperæ Vadenſes, five
de hyperbolis ex ſcriptura ſacra eliminandis.

227 Hottingeri (Joh. Henr.) theſaurus Philo-

logicus. Editio II. Tiguri 659. it. Ejusd. Bi-
bliothecarius quadripartitus. Tiguri 1664.
it. Fincelii (obi Wilhelm.) Lingvæ arabicæ
Sciographia Witteb. 6560 D.
228 Kortholdi (Chriſt.) de variis ſcripturæ
Editt. Kiloni 686 br. L.
229 Carpzovii (Joh. Gottlob) Critica ſacra V.
T. Lipfſ. 728. it. Finckii (Joh.) de cura Ec-
leſiæ veteris circa Canonem ſaeræ ſcripturæ
ad conſervandam Codicum puritatem. Ulm
728 P.
230 Maji (Joh. Henr.) Oeconomia temporum
V. T. Prf. 706 Fr. B.
231 Ejusd. Oecon. temp. N. T. Frf. 721 Fr. B.
232 Lampii (Frider. Adolph) Exercitationum
ſacrarum Dodecas in Pfalmum 45. Bremæ
750. it. Eckardi (Lobiæ) Technica ſacra ſi-
ve de ocigine & uſu verborum & phraſium,

B 4 gquæx

24 0°( £
quæ ſenſibus myſticis a ſpiritu ſancto accom-
modata fuit. Quedlinb. 1716 M. P.
233 Carpzov (Joh. Gottl.) Introductio ad libr.
Canonicos V. T. Lipfſ. 17ar geſpr. L.
234 TLill (Salomon) Opus Analyticum ſive in-
troductio in ſacram ſcripturam ſecundum
Heideggeri Enchiridion Biblicum Editio II.
Baſel 722 geſpr. L.
235 Lutheri (Mart.) Liber de Servo Arbitrio
Contra Eraſmum, cum brevibus Annôtt. Se-
baſt. Schinĩdii. Edit. II. cum præf. Zentgravii
contra Petrum Yvonetm. Arg. 707. it. Gun-
theri (Joh.) Demonſtr. ex Epiſt. ad Rom.,
quod Eccleſia Lutherana ſit Apoſtolica, Ro-
mana vero Apoſtatica. Lipf. 711. it. Fechtii
(Joh.) Aphoriſmi Theologici de ordine mo-
doque gratiæ divinæ in converſione homi-
nis occupatæ. Jenæ. 1720. it. Segers (Joh.
Erneſt.) Comp. Theol. exegeticæ. Regiom.
714. it. Hofmanni (Godofredi) Judicium de
dubiis ſceripturæ. Tub. 718. it. Dachſelt (Ge-

Joh. Brunsmannum Lipſ. 710. it. Petr. Ge-
org Caroli de uſu accentunm Codicis Hebr.
Witteb. 716. Diſſert. III. it. Wachter das
hohe Lied Salomonis aus dem Hebraͤi⸗

Teutſche uͤberſetzet. Memingen. 727 m. P.
236 Maji (Joh. Henr.) Repetitum Examen Hi-
floriæ criticæ Textus N. T. Richardi Simo-
nii

org Chriſt.) de Accentuatione Hebr. contra

ſchen nach dem Grammatiſchen Sinn ins

m.
ibr,
in⸗
Conn.

voll.

trio⸗

t. W.

ri
Cur.
om.,
vRo⸗
