1136 Minnci Kelici: Oclauius cum omnium notis ex
recenf. Ouzelii, cuius et accedunt animaduerſiones
et liber Inlii Firmici Materni de errore profanarum

religionum, Lugd. Bat. 672,

i, Octauius cum Heraldi add

1137. Minuc. Eelei Octauius cum integris Wowe-

ri, Elmenhorſtii, Heraldi et Rigalti notis, ex re-
cenſ. lac. Gronouii, Lugd. Bat. 700

1II38 L. Junaei Jenecae et P. Syri Wimi fngulares

ſententiac ex codd. Pall. et Frifing. auctae, ſtudio
lani Gruteri, Lugd. Bat. 727

1I139 Alrelii Prudentii Clementis quae exſtant, ex re-

cenſ. Cellarii, Hal. 70;)

4

. „. .
86 W
1140 Aur. Pindl. GClem. opera cum notis Heinſii et alio-
rum docétorum, Col 701 .
II41I Virgiln Mar onis opera cum Manutii notis et
Fabricii obſeruationibus Virgik. le dionis, Antw. 72
1142 Sulpern Neue, presb opera omnia cum lectiffi-
mis commentariis, accurante Georgio Hornio, edit.
3 Amſtel 665
114 3 F. Vigerins Renotus et ii ſeripeores ahtiqui
de re militari, us rum recenſum dat titulis Veſa-
7

liae Cliuorum, 870. cum drewicht Commentario
ad Vegetium.

1194 O. Aurelu Dimmarhi Epidolarum ad gdiuerſs

libri X ex recenſ. Parei. acecd. eleéta Synumachiana,
PFrancof, 66 1
114°Paul Oroſti aduerſus paganos hiftoriafum libri
ſeptem, Colon 561
1II46 Apulei Madatrenfis Platonici opera omnia quae
exſtant ex recenſ. Elmenhorſti, Fref 621
1IIA7 Hiusd opera cum noôtis Beroaldi, Stewochii Ca-
ſaubeni, Pyrhi, Roaldi, Gruteri et Schoppii, Lugd.
614 Tomi II. in 2 Baͤnden.
1II48 Apuleii Madaurenſis metamorphofeos libri XI.
cum notis Ioann. Pricaei, Goudae 65°0

1140 Sexrus Iulius Fontinzs quae extant. Robertus

Keuehenius notis et emendat, illuſtr. Amſt 660 ½
1150 M Tronti arronis opera quae fuperſunt in

librum de Hinguas latina conieclanea 106 Sealigeri et

eiusd notae in lib. de re ruſtica, ed. III. an. 581
1151 loſephi ludaeorum doctiffimi opera, quae ad no-
ſtram aetarem peruenerunt, omnia, Fref 590
1I152 Cl. Cliaudiani, quae exſtant. Nic. Heinfius re-
cenſüit ac notas addidit edit altera auétior. Accedunt
commentaria ſelecta aceur. CS M. b. Aunſt. ex oflic.
Elæzeuer. 665G
1153 M. YZ. Ciceronis libri XVI. epiholarum 2d fa-
miliares, quos notis Germanicis explleuit Reiman-
mu, Lipl. ”1z)

8

1154

—G

* »,
1154 Ialonis Denores Inſtitutio in Cicerbnis philoſo-
phiam de vita et moribus cum Rachelii in officia Ci-
cer commentariis et Obrechi, ſchediaſ in ſomnium
Scipionis cura loa. Meieri, Lipfſ. 1721
1155 Aldi Manuccii commentarius in Ciceronis de of-
ficiis libros tres, Lugd. 572
1156 Pauljii Manuri comment. in epiſtohas Ciceronis,
quae familiares vocantur, cui additus eſt eius com-
ment. in epiſtolas ad Brutum et Quintum fratrem,
Fref. 600, 580. in 2 Banden.
1II57 ehodi Aſeraei quae exſtant cum notis ſelectiſhi:
mis cum Paſoris indice opers Schreuelii, Lipſ 684
1158 Srepb, Rickit commentarius in Heſiodi Aſeraei
eeæ rE, esgs, Lipf. 580

1I159 Oberum Ariſtorelis Stagiritae philoſophorum

omnium longe principis noua editio Graece et La-
inen, TLomus I et II. 597, in 2 Hornbaͤnden
1160 Ariſtorelis organum Graece et Latine ex recenſ.
bac, a Beriga, Prcf. 698

1161 Ar Morel Ethicorum ſiue de moribus ad Nico-

machum libri decen, interprete htino Lambino,
Pref. 596
1162 Tacratis orationes et epiſtolae cum latina inter-
pratatione Hier. Wolfti, Geneu. 651

1163 Tbeognidis ſententiae elegiacae Graeco- lstinae

labore H. G. Iuſt. Fref. 70⁰

1I164 Appiani Alexandrini Romanarum hiſtoriarum

lib Graece et Latine. Alcxander Tollius vtrumque
textum multis in locis emendauit, correxit et Henr.
Stephani annotationes adietit, Atmſt. 670. Partes II.
in einem Bande
II6S Her diani hiſtoriarum libri VIII. cum notis Boe-
cleri, cum indiee Graeco opera Scheidii, Arg 694
1166 Eilh. Libin: in lunii Iuuenalis ſatyrarum libros
ecphrafis, Roſtock 602
1167 Zoſimi hiſtoria noua cx recenſ Sylburgii cum lat.
interpretat. Leunclauii et notis varior. accur. Cellario,
ed. 3. Icn. 729 F ꝛęℳ 1168

38 * £
11638 Fabularum Aeſopicarum collectio, quotquot Grae-
ce repetuntur. Accedit interpretatio latina eum praef.
Hauptmanni, Lipf. 741
1169 Aeſchinis Socratici dialogi tres Graece et Latine,
. ad quos accedit quarti fragmentum cum notis Clerici
et ſyluis eiusd. philologicis, Amſt. 711
1170 Bionis et Moſehi Idyllia cum metaphraſi latina et
notis variorum ex recenſione Sobier, Lipfſ. 752
1171 Pythagorne aurea carmina cum animaduerſioni-
bus Sylburgi, Marcilhi et aliorum ex recenſ. Sebier,
Lipſ. 70 HW
1172 Hieroclis Asiſe Graece et latine ex recenſione
Schier, Lipſ. 770
1173 Phocyligie carmina cum annotationibus aliquot
Adoctorum virorum Graece et latine ex recenfione
Schier, Lipl. 751
1174 Theopbraſti chara Reres ethici, Lipf. 75 r
1175 Orphei Argonautica, hymni et de lapidibus, cu- 4“
rante And. Chr. Eſchenbachio, cum notis Stephani
et Scaligeri, Trai. ad Rh. 689 “
1176 Hierocles de prouidentia et fato vna eum fragmen-
tis eiusd. et (Tvraldi interpretatione ſymbolorum Py-
thagorae, Londin. 65 5 S
11177 Hieroclis philoſ. Alexandrini commentarius in au.
“” rea carmina de prouidentia et fato, quae ſuperſunt
et reliqua fragmenta graece et latine ex recenſ. Need.
bam Cantabrigiae 709 Mt
1178 Hecataei Abderitae eclogae ſiue fragmenta inte-
gri olim libri de hiſtoria et antiquitatibus ſacris ve-
terum Ebraeorum graece et latine eum notis Scali- “
geri, et commentario Zorni, Alton 750 l
1179 Ant. Shori liber aureus de ratione docendae di-
ſcendaeque linguae graecae, Tubing 711
1180 G. Fr. Peckii graecae linguae liber memorialie
voces primitiuas cum deriuatis et compoſitis natu-
tali ordine erhibens, Dresd. 709
. 3 6 4

1

e

118r Ge. Paſoris lexicon Graeco- Latinum in nouum
Teſtamentum ex recenſ. Obeimii, Lipf 1658

1182 Benz. Hederichs progymnasmata linguae Grae

cae, Witttnb. 732

1183 Kuſßseri, Clerici, Clarchii et cbmidii commenta-

tiones de verbis Graecorum mediis ex recenſ. Wolle,

Lipf. 752

1184 Reinhards Anfangsgründe der Griechiſchen

Sprache, Leipz. 727

1195 Volſtandige Griechiſche Grammatick nach der

Lateiniſchen Maͤrckiſchen Grammatick eingerich⸗
tet, Berlin 7330

1186 lac. Welleri granmnatica Graece noua, edit. x.

Lipf. 716

1187 Edu. Corſini diſſertationes Iv. 2goniſticae, qui⸗

bus Olympiorum, Pythiorum, Nemeorum atque
lſthmiorum tempus inquiritur, Lipf. 7 52
1188 Tbeophili Golii gramnmatica Graecs, Arg. 1722
1189 Franc. Vigeri de praccipuis Graecse dictionis
idiotismis libellus ex recenſ. Lederlini, Arg. 708

1190 MWatth. Deuarit de Graecae linguae particulis li.

ber, edit. 2. Norib. 718

1191 loa. baheii, ſyntaxis Graeca einn praet. Khuris-

eiſebii, Lipfſ. 62
1192 lob. Knolli vocabularium Diplieum noui teſta-
menti, Lipſ. 751
1193 Herodoti Halicarnaſſe hiſtoriae libri Ix. inter-

prete Lanr. Valla. Eiusd. Herod. libellus de vita Ho-

meri, interpr. Heresbachio, Bafil. 58 ³. 2) Cenſu-

ra Varrerii in audorem qui ſub falſa inſcriptione

Beroſi Chaldaei circumfertur. 5

598
1194 Diodori Siculi bibliothecae Bihoricae libri XV.

ex interpretatione Rhodomani, Hann. 1611
1195 NXeuephontis qilae exſtant, opers in duos tomos
diuiſa, Fref. 595S
1196 Dionis ad 7, hiſtoriae Romanae libri XLVI. par-

F S tim

9⁰ *
tim integri partim mutili, partim excerpti Leun-
cluuii ſtudio tam auéti quain expoliti Pref 592
1197 Polubii hiſtoriarum libri qui ſuperſuut, ex in-
terpretatione Maac, Cuſanboni Aencae vetuſt. Ta-
ctici comment. de toleranda obſidione. 600
1198 Erxcerpta de legationibus ex Dexinppo, Bunapio
et aliis Graecis ſcriptoribus, quae autoclavus e Grae-
cis latina fecit et notas addidit, Paris 610
1199 De chronicis libris duobus ab Euj bio Caeſarien-
ſ ſcriptis et editis diſſertatio. Accedunt Graeca quae-
dam fraginenta, Veronae 7750
1200 Henr Dedwelli exercitationes de aetate Phalari-
dis et aetate Pythagorae philoſophi, Lond. 204
1201 David Cyt aei chronologia hiſtoriae Herodoti
et Lbucydidis, Roſtoch s9-ꝛzꝛ “
1202 lI. Seldini de diis Syris ſyntagmata II. cdit. II.
1 Lugd. Bat, 629 1 Sðè
120;3 El. Ochedii de diis Germanis cum notis Iarkii et
praef. Labricii, Hal. 729
I1204 I. Cbr. Cleffelii zsntiquitates Germanorum potiſſi=
mum ſeptentrionalium, Fref. 7 3
1205 Caſp. Abels deutſche und Saͤchſiſche Alter⸗
thuͤmer, Braunſchw 729
1206 Xenephontes opera quae exſtant omnia in latinam
linguam conuerſa et per Caſtalionem de integro re-
cognita, Balil 553
1207 Cornelius Nenos ey ecenſione Malſehii, Frf. 722.
wobey auch eine deutſche Verſion.
1208 Chr. Henr. Weiſius de ſtilo Romano libri quin-
que, Chemnitii 724 D

IN QVARTO.

1209 ℳkriſtotelis politicorum libri ſuperſtites, cura
Conringi, Helmſt. 656 D
I210 Eiusd. ethicorum ad Nicomachum libri decem
cum Lambhiui verſ. lat. cura S. Rachelii, Helmſt. 660
I21I Ebicteti manuale et ſententiae, quibus Necadunt
tabula

7

* 91
tabula Cebetis et alia affinis argumenti, cura Relan-
di, Trai. Bat. 71 1 ”M SW
1212 Thebphraſti notationes morum cum verſione la-
tina Vaaei Caſauboni, Helmſt. 6866 ð
1213 Ocellus Lucaun’ philoſophus de uniuerſi natura
cum commentario Vizzanii, Bononiae 646
1214 Pohybie, Diodori Siculi, Nicolai Damaſéeni, Diao-
nyſi ialicarn. Appiani Alexand. Dionis et lohan.
Antincheni excerpta ex collectaneis Conſtantini Aug.
Porphyrogenetae Hlenr. Valefius Graece edidit et la-
tine vertit, bParis 6z4444u4u4gugaaa
1215 Hliſtoria ercana Procopii Caeſarienſis cura loann.
Beheln, Heimit 6gGg
1216 Prtolemaei Aexaldyini Geographia olim z Bilib.
Pur khemlerio translata, at nunc multis codieibus
Fraecis collata a loſ. Molétio, Venet 92
1I217 a Azhmoniz vita Ariſtot graece et lat Helmiſt, 666
121 b) M. Acein: Plantus ex fide atquè au Roritate com- 4
plurium librorum manufſcriptorum opera Dionygj.
bnbini emendatus ab eodemque commentariis ex-
plicatus, Aureliae Allobr 655
1217 c) M. Accii Plauti comoediae ex rerognitione loa.
Gruteri qui b. f., contulit cum MSsSs. Palatinis. Acced.
Commentaria Frid Taubmanni auétiores. 621
1217 d I. Ph. Porei electa Plautina, Neap. nemet. 617
1218 Index vocabulorum in Homeri non tantum llia-
de atque odyſſea caeteris etiam quotquot exſtant
poematis, ſtudio Seber, editus 6og
1219 P. Terenti comocdiae ſex cum Lo. Phil. Parzi
notis criticis, Neap. Nem. 619
1220 P. Virgilit Maronis opera omnia cum nommen-
tario Fr. Jaubmanni 6r8s —
1221 Q. Horatius accuratifime emendatus et explica-
tus paraphbraſi noua ſcholaſt. Evh. Lubini, Pref. 612
1222 Dionyfn Eambini in Horatium cx fide atque au=s
Gtoritate compfurium librorum manufcriptorum aſe
emendatum commentarius, Fref. 56960

122 3

2 A

1

7 “ 7

1223 Q. Horatius ex antiquiſſimis vndecim libr. Mes.
et ſchedis aliquot emendatus et plurimis locis cum
comimeutariis antiquis expurgatus et editus opera
Iac. Cruquii Antwerp. 5789 =ð
1224 LQ. Horatius Flacc. cum erudito Laenini Tor-
rentu commentario nunc primum in lucem editi.
Item Petr. Nannii in artem poeticam, Antw. 608
1225 C. Val. Carullus et in eum aaci VOoſſii obſerua-
tiones, Lond. 634
1226 Iunii luuenali ſatyrarum libri V. et Flacci Per-
Iii ſatyrarum liber vnus cum commentariis cura Eilh.
Lubini, Hanou. 60 l
1227 Valer. Marrialis epigrammatum libri XV. Lau.
entii Ramirez de Pardo commentariis illuſtrati et
Lanpn indice, Pariſ 607
1228 Papinii Surculi Satii opera quae exſtant. Placi-
di Luéctantii in Thebaida et Archilleida eommenta-
rius ex recenſ Fr. Zuliobrogae, Pariſ. 600
1229 P. Papinii Starii quae exſtaut ex recenſione et
cum animaduerſionibus locupl. Caſp. Barthi, Tomi
tres, Cygneae 664 in 2 Baͤnden.
1230 Clandiani quae exſtant, Cajp. Barthins ope ſe-
ptendecim Mstorum exemplarium reſtituit et com-.
meutario illuſtrauit, Fref. 650
1231 Marc. Manilii aſtronomicon a loſ. Sealigero ex
vetuſto codice Gem lacen’i repurgatum eiusd. Scali-
geri notae et Reneſii et Bullhaldi animaduerſionibus,
Argent. 65 5 6 S
12 3ʒ2 H. Creſconii Corippi, Africani de laudibus Iuſti-
ni Aug, minoris libri IV. opera Nic. Rittersbuſii,
Altorf. 664949
1233 Gratiani Mauri ex magiſtro et fuldenſi Abbate
Archiepiſcopi Moguntini poemata de diuerſis. ſtu-
dio Bruweri, Mogunt 61 9
12341 FEl egeri, aliorumque aliquot veterum de re
militari libri. Accedunt Tageiti ſtrategemata, re-
cenſeute Peir. Rriuerio, ex offic. Plautin. 607

12 3

HF

1235 Auctores latinae linguae in vnum redacéti corpus,
gquorum auctorum veterum et Neotericorum elen-
chum altera pagina opuſculi docet, cum notis Dion.
Gorhefredi, Colon. Allobrogum 622
1236 Rei agrariae auctores legesque variae cura Wilb.
Goeſti vna cum Rigalrii notis nee non gloſſario,
Amſtel. 674 ðUMUWDw
1237 Roſini et Lh. Dempfſteri antiquitatum Romana-
rum corpus, ſtudio And. Schotti, Colon 645
1238 Commodiani inſtruéctiones aduerſus gentium deos
pro chriſtiana diſciplina cum praef. H. L. Schus zflei-
Iehii, Witenb. 700 5 MM
12 39 Chr. Broweri ad Venantium Honorium Clemen-
tianum Fortunatum notae variaa:,
1240 Arnobii Afri aduerſus gentes libri VII. ex receu-
fone Claud. Salmaſi, Lugd. Bat. 651
1241 M. Aur. Caſſiodori opera omnia, quae exſtant
ex ſide manuſc. auétiora et locupletiora, Gen. 656 F
1242 C. Soll. Apollin. Sidoni Aruernorum epiſcopi
opera ex recenſione lo. Sauari, Pariſ. 599 ZM
1243 C. Sol. Appollin. Sydoni Aruernorum epiſcopbi
opera ex recenſi Sirmondi edit. II. Paris 652
1244 K. Aur. Auguſtini de ciuitate Dei libri XXII cum 1
comm. I. L. Viuis et Coquei, Fref, 601. partes duee
in 2 Banden.
1245 §. Preshyteriorum Saolniani opera cum comm.
Conr. Rittershuſii ac notis Weitzii, Adami Sitzman-
ni, Baluzii et Vincentii Commonitor- Brem. 688
1246 Mart. Hankli de Romanarum rerum ſeriptori-
Bprus liber, Lipſ. 669 sü
1247 Eiusd. de Byzantinarum rerum ſcriptoribus Grze-
cis liber, Lipſ. 676. 2) Eiusd. de Sileſiorum no-
minibus antiquitates, Lipſ. 7002
1248 Anton Pagi diſſertazio hypatica ſiue de conſuli=
drus Caeſareis ex occaſione Inſeriptionis Foroiulien-
ſis Aureliani Anguſti, Lugd 682
1249 Sihylina oracula ex veteribus codicibus auéta.
l D renoua-

N

94 *
renouata et notis illuſtrata ab Opſopaeo cum inter-
pretatione latina Sehuſtiani (uaſtalionis, Pariſ. 599.
2) Oracula magica Zoroaſtris cum ſcholiis Plethonis
et Pſelli ſiudio, o. Opſoloer, bariſ. 599
125˖0 Sibyllina oracula ex veteribus codicibus emenda-
ta a reſtituta et commentariis illuſtrata opera et ſtu-
dio Serunt. Gallaei cum oraculis Zoroaliris, louis,
Apollinis, Amſt. 699 —
1251 Dau. Ciaſſen de orachlis gentilium et in ſpecie
de vaticiniis Sibyllinis libri tres, Helmſt 673
1252 Ludov. Veltegae vitae duorum, qui primas ob⸗
tinent in regno Dei Chriſti ſe. atquc Deiparae cum
annotationibus ad difficilia loca Sibyllina, Con-
chae 631
1253 Herm. Witſti de Aegvpticorum, ſacrorum cum
Hebraicis collatione libri III. et de decem tribubus
Iraelis itemque de legione fulminatrice chriſtiano-
rum, Bafil. 739

IN FCOLIOD.

1254 Plutarchi Chacroneulis quae exſtant omnia cum
latina interpretatione Herm Cruſerii, Xylandri ct
notis et variantibus lectionibus, Fref. 6020. omi
duo, in 2 Baͤnden.
1255 Auli Gellii noctium Atticarum libri perquam
diligentiſſime caſtigati ac. nuperrime impreiſi, Ve-
netiis 4.
1256 Dionzſti Halccarnaſſei ſeripta, quae exſtant omnia
et hiſtorica et rhetorica opera, et ſtudio Fridereci
lburgi, Lipf. 691
1257 Pauſaniue Graeciae deſcriptio accurata cum La-

tina Romuli Amaſaei interpretatione et Xylandri et

Sylburgii aunotationibus ac nouis notis 404. Küähnit,
Lipſ. 6(96
1258 Eulebii Pamphili Cacſareae Palaeſtinae epiſeopi

chronicorum canonum omnimodse hiſtoriae libri

duo, interprete Hieronymo, ex fide vetuſtiſſimo-

rum

—

7

2 * 9 5
rum codicum codicum caſtigati, item auctores omnes
derclidti ab Euſebio et Hieronymo continuantes,
opera dealigerorum, Lugd. Bat. 606
1259 Perri Gaſſendi animaduerſiones in decimum li-
brum Degenis Laertüi, qui eſt de vita, moribus,
placitieque Epicuri, edit. 3. Lug. 675. Tomi duo
in 1 Band. “
1200 Philente Iudaei omnia quac exſtant opera ex ac-
curatiſflima Gelenii et aliorum interpretatione a Tur=
nebo et Hocſchelio illuſtrata, Fref. 69 n
1261 lIulianz Imperatoris opera quae ſuperſunt omnia
et S. Cyrilli Alexandriae Archiepiſcopi contrs im
pium lulianum libri decem cum betauii notis ex re-
cenſione Ez Sanbemii, Lipfſ. 696
1262 Iiſtmi, philoſophi et martyria opera item Arbe-
nagore Athenienſis, Theophili Antiocheni, Tariani
Aſſvrii et Her miae pbiloſophi tractatus aliquot, qui
graece et latine emendatiores prodeunt, Col. 687
1263 Ch. Kortholti in luſtinum Martyrem, Athenago-
ram, Theophihmm Antiochenum, Tatianum Afly-
rium commentarius, Kilon 675
1264 Euſihii Pamphili eccleſiaſticae hiſtoriae libri de-
cem, eined. in vitam Imp. Conſtantini libri IV. Henr,
Laleſius Graccum textum emendauit, latine vertit
et annotationibus illuſtrauit, Mogunt. 672 r—
1265 Theodoriti epiſcopi Cyri er Ehagrii ſcholaſtici
hiſtoria eccleſiaſtica, Item excerpta ex hiſtoriis Phi-
loſtorgii et I heodori lectoris, Henr. Valeſins emeu-
dauit, latine vertit et annotationibus illuſtrauit,
Mogunt 679
1266 Tuli Cueſaris Bulengeri de imperatore et impe-
rio Romano libri XII. Lugduni 618
1267 Ouuplhrii Panuinii Faſtorum libri V. a Romuleo
rege vsque ad Imp. Carolum V. Eiusd. in faſtorum
lIibros commentarii cum tribns appendicibus. 58 8

1268 Notitia dignitatum vtriusque Imp. orientis ſc. et

oceidentis vltra Arcadii Houoriique temp. et in esm
Panciroli eonm, Gen. 623 1209

96 O
1269 Dionis Caſſi Nicaei Romanae hiſtoriae libri
XXV. nimirum a NXXXVI. ad LXI. quibus ex-
ponuntur res geſtae a bello cretico vsque ad
mortem Claudii Caeſaris interprete Xylandro.
Baſil. 558. Eiusd. Romanorum principum et
eorum, quorum maxima in Italia imperia fue-
runt libri IIII. Eiusd. de comitiis Imperato-
riis liber. Baſil. 558. 3) geographia vniuerfſalis
vetus et nona complectens Claudii Ptolomaei
Alexandriui enarrationis libros VIII. Baſil. 545.
1270 Hiſtoriae Auguſtae ſcriptores V' I. Ael. Spar-
tianus, Iul. Capitolinus, Aelius Lampridius,
Vulcatius, Gallicanus, Trebellius Pollio et
Flau. Vopiſcopus ex Claud. Salmaſi recenſio-
ne cum Cauſaboni notis. Paris 620.
1271 Marii Nizolii obſeruationes omnia, M. T.
Ciccronis verba vniuerſamque dictionem com-
plectentes. Baſil. 55 .
IN/OCTAVOD.
1272 Eleganze ſcielte da Aldo Manutio con la
copia della lingua Toſcana êét lat. Venet. 605.
1273 lJ. Aug. Berniera grammatica Italica pro
ermanis. Lipfſ. 6

or.
1274 Moſcheroſch Italiaͤniſche Sprachknnſt. Frf.

1275 Matth. Kramer von der Derivation und
Compoſition der Italiaͤniſchen Primitiuorum.
Nuͤrnb. 680. .
1276 Matth. Kramers Toſcaniſche und Roma⸗
niſch⸗Italianiſche Grammatica. Nuͤrnb 738.
1277 Italianiſche und deutſche Geſprache von Bor⸗
toletti. Franckf 75. .
1298 Giou. MWattia Cramer Miſcellanee Italiane.
Arte prima. Gotting. 740.
1279 Theod. Arnolds neue Engliſche Gramma⸗
tica. Hannover. 718. =
1280

£ * 97
1280 Matth. Tieſſens deutſch Engliſche Gramma⸗
tica. Verlin Lod7oo.
X281 Nouvelle double Grammaire Françgoiſe-An-
gloiſe et Angloiſe- Françoiſe par Claude Mauu,.«
ger et Feſtau. à la Haye. 707.
1282 Grammaire Eſpagnolle miſe en bon ordre
et expliquèe en frangois par Sobrino. Bruff.
697. der Titul beſchaͤdiget. èò
1283 Steph. Barnabe Unterweiſung der Spani⸗
ſchen Sprache. Wien 657.
X284 Matth. Crameri grammatica et ſyntaxis lin- —
guae Hiſpanicae. 3. Tomi. Norimb. 71I. in 2.
Baͤnden. . .
X285 Philippe la Grue nouvelle Grammaire fla,.
mande. à Amſterd. vor. S ð
1286 Matth. Kramers niederteutſch oder hollaͤn⸗
diſche Grammatica Nuͤrnb. 7706. .
Introduétion à la langue françgoiſe avec einq;
dialogues en françois et en Flamand. Antwerp.
1287 MWenc. Io. Roſaé grammatica linguae Bo-
hemicae. Micopragas.
1288 Grammatica linguae Bohemicae per regulas
certas ac vniuerſales explicata. Vetero Pragae.

1280 Diétionarium Lateiniſch, Schwediſch und
Deutſch, wie auch Schwediſch und Lateiniſch⸗
imgleichen Deutſch und Lateiniſch. Hamb 700.
1290 Theoph. Goli educationis puerilis linguae
graecae pars prima. Argent. 700.
1291 Zenobii compendium veterum prouerbio-
rum ex Tarraeo et Didymo collectum. Hagen.
1292 II Cellario Italiano oder kurz gefaßtes Ita⸗
liaͤniſch deutſches Woͤrterbuch durch Joh. Ant.
von Ehrenreich. Stuttg. 7750
1t293. Diétionaire portatif de la langue françoiſe
extrait du grand Diétionaire de Pierre Riche-

let. à Lyon, 756.
Yon. 750 .

1

93 2 ☚ öe
D NNN QVARTO.
1294 Joh. Schallers Er Daesk vel⸗grundet og
tydelig Grammaticaliſt Jedledning tildet Toi⸗
Tydſte Sprog. Kiobenhavn. 736.

1295 Italianiſch⸗ deutſch und deutſch Italianiſches

Sprach⸗und Woͤrterbuch von Caſtelli und Mühl⸗
mann verfertiget. Leipz. 709
1296 Matth. Framers herrlich großes deutſch
Italiaͤniſches Dictionarium. 2. Theile. Nuͤrnd.
224. in 2. Baͤnden.
1297 Matth. Kramers neu ausgefertigtes Italia⸗
ntſch deutſches Sprach⸗und Woͤrterbuch, welches
ſowohl mit allen eigentlich und natürlichen Red⸗

arten, als auch mit guter Anweiſung des rechten

Gebrauchs der Woͤrter verſehen. Nuͤrnb. 724.

1298 Vocabulario de gli Academici della Cruſea

compendiato da un Accademico Animoſo. Edit.
2. Venez. 717.

FOIIO.
1299 MWizolius ſiue theſaurus Ciceronianus. Balfil.

18 Carl du Fresne gloſſarium ad ſcriptores me-
diae et infimae Graecitatis duos in tomos di-
geſtum. Lugd. 688. in einem Bande.
1301 Car! du Fresne gloſſarium ad ſcriptores
ediae et infimae latinitatis. Paris. 733. Tomi
ſfſex in 5. Band. (der dritte Theil mangelt).
7302 Io. Iac. Hoffmanni lexicon vniuerſale hiſto-
rico-geographico-chronologico-poetico-phi-

lologicum. Bafil. 627. Eiusd. Lexici continua-

tionis. Tomus I. II. et III. 683. 2 Baͤnde.
1303 MWic. Perotti cornu copiae latinae linguae.
Beſil. 536. ”l W
r304 Ludouici Caeli Rhodigini lectionum anti-
quarum libri triginta. Francof. 600.

1305

„

4

& H »
1305 lo. Scapulae lexicon Graeco-Latinum cum
Johannis Weurſii gloſſario contraéto. Baſil. 605.
1306 Fabri theiaurus eruditionis ſcholafticae ſtu-
dio Andrene Stubelii. Lipf. 717. 3 .
NNN DVODECIN‚WO0.
1307 Jo. Angeli Werdenhagii vniuerſalis intro-
duéctio in omnes respublicas. Amſtel. Gea.
I308 Alex. Iruinus de iure regni diafcepiis. 626.
1309 Thom. Aquinas de rebus publicis et princi-
pum inſtitutione libri IV. Lugd. 65r.
I1310 Perſia ſ. regni Perſici ſtatus cum aliquot ico-
nibus edit. 2. Lugd. Bat. ex ofl. Elzeu. 647.
TI3 1I Rernhardi deſcriptic regni Iapaniae cum
. Aeihusdam affinis materiae. Amſtel. ex offic.
Elzeu. 649. 2 de imperio Magni Mogulis fi-
ve India vera commentarius. Lug. Bat. ex offic.
1312 lToan. Leonis Africani Africae deſcriptio IX.
libr. abſoluta. Lugd. Bat. 632. 2 Bandgen—
1313 Gabr. Sionitaeé Arabum vicinarumque gen-
tium orientalium leges, ritus facri et profani
mores, inſtituta et hiſtoria. Amſtel. 633.
1314 Mart. Schookii respblica Achaeorum et
Veientium. Trai. ad Rhen. G60 73.
IT3TS8 Aädrian Honluzn monarchia Hebraeorum
Lugd. Bat. 68998.
I1316 Bonauentura Cornelins Bertramus de repu-
plica Hebraeorum. Lugd. 65.
r317 Ubb. Emmit Graecorum reſpublicae deſcri-
ptae Lugd. Bat. ex offic. Elzeu. 634. 2) Gau.
Poſtetii de republica ſ. magiſtratibus Athenien-
Hium liber Lugd. Bat. 645.
1318 To. Jonſtoni hiſtoria ciuilis et eccleſiaſtica
ab orbe condito ad ann. 633. Amſtel. 644.
13190 Andr. Domin. Flocci de poteſtatibus Roma-
norum libri duo ex offic. Elzev. 629.
GO2“ 1320

1

12320 Respublica Moſcouiae et Vrbes. Lugd. Bat.

1333 Italiae totius breuis et accurata delc iptio⸗

100 . 2

630.
1321 Th. Smithi de republica Anglorum libri
tres. Lugd. Bat. 630. 2) ſtatus regni Scotiae et
Hiberniae diuerſorum auétorum. Lugd. Bat. ex
offic. Elzeu. 627.
1322 Florus Anglicus ſiue rerum Anglicarum
compendium auétore Siluio, Amſtel. 625.
T323 Mutationes variae regum, regni, rerumque
Angliae. 653

1324 Ant. Thijſii compendium hiſtoriae Bataui-

cae, Lugd. Bat. 652. =ð
T325 Belgii confoederati respublica. Lugd. B. 630.
1326 Commentariolus de ſtatu confoederatorum

prouinciarum Belgii, edit. 6. Hagae Comi. 668

1327 Mäart. Schoockli Belgium foederatum, Am-

ſtel. 652
T1328 Hiſtoria Belgorum tumultuum continens

Hiſpanorum regum diplomata; Amſtel. 641.

1329 Respublica Lutzenburgenſis, Hannoniae et
Namurcenſis, Amſtel. 635 “M

TIT2330 Hiſtoria Leodienſis vniuerſae compendium,

edit. 2. Leodii 6650
1331 Marc. Ever Boxhornii auétores de Leodien-
ſi republica, Amſt. 633.
1332 M. Schookii Belgium foederatum, Amſtel.
cui acceſſit locorum et oppidorum index, VItraj.

650.

. . 1
1334 Vonati Iannotii Florentini dialogi de repu-

lica Venetorum cum notts et lib. ſing. de for-
ma eiusdem reipubl. Lugd. Bat. ex Offic. El-
zeuir. Bgr .
1335 Tractatus varii de principatibus Italiae.
Huggd. Bat. ex offic. Elzeu. 628

1336

=

r. ☚ r01

1336 Lamb. van den Bureltii Subaudiae respubli-
ca et hiſtoria. Lugd. Bat. ex offic. Elzeu. 634.
1337 Hier. de Marinis Genua ſ. dominii, guber-
nationis, potentiae, dignitatis reipublicae Ge-
hnuae deſcriptio, Genuae 6753.
1338 Diuerſorum auétorum Heluetiorum respu-
blica, Lugd. Bat. ex offic. Elzeu. 627.
1339 lo. Jac. W'agnerihiſtoria naturalis Heluetiae
curioſa. Tigur: 680. 2) Joh. Caſp. Steiners—
Grundzeichnung des alt deutſchen Spartier⸗Lan⸗
des d. i. Schweitzer⸗Landes. Rotweil 68s0.
I340 F. Sprecheri Rhetia, Lugd. But. 6328.
1341 Toh. Simleri Valeſiae et Alpium deſcriptio,
Luggd. Bat. ex offic. Elzen. 633.
1342 Pet. Hendreich, Mafſlia, Argent. 658.
1343 Eman. T eſauri [talia. Venet. 68.
1344 lo. de Lqaet Gallia f. de Francorum regis do-
mihiis et opibus commentarius. Lugd. Bat. ex
offio. Elzeu. 629
1345 Diuerſorum auctorum respublica ſiue ſtatus
regni Galliae. Lugd. B. ex ofſic. Elzeuir. 6026.
1346 lo. van den Sande Nederlandtiche Hiſtorien
vertonende t' Begin, Voortgang, en Einde der-
felven Oorlogen. Amſt. 6631.
1347 Domin. Baudii induciarum belli Belgici li-
Pri tres. edit. 2. Lugd. Bat. 629.
1348 7. Cumpanella de monarchia Hiſpanica,
Amſtel. 641.
1349 Ant. Sanfeliciz Campania. Amſtel. 6566.
1350 Practatus variorum de regno Daniae et Nor-
uegiae inſulisque adiacentibus iuxta ac de Hol-
ſatia, Ducatu Sleswicenſi et finitimis prouin-
ciis. Lugd. Bat. ex offic. Elzeu. 629. .
1381 Mart. Zeilleni regnorum Sueciae, CGothiae,
Klagnique Ducatus Finlandiae vt et Liuoniae,
Rrerhenlis ducatus etc. deſoriptio. Amſtel.
56. . 1 4
SDW 6 3 1352

1r02
1352 H. Soter; Suecia ſiue de Suecorum regis do=
miniis et opibus commentarius. Lugd. Bat. 633.
1353 Petr. Bapt. Burgi de bello Suecico com-
mentarii. Leod. 630. .
1354 Respublica et ſtatus regni Hungariae ex of-
fic. Elzeuir. 63 4. =
1355 Gli de Boſporo Phracico lib. III. Lugd.
Bat. Elzeu. 632. 2 Eiusd. de Conſtantinopo-
eos topographia libri IV. Lugd. Bat. ex off.
Elzeu. 632. MM
1356 Diuerforum auctorum ſtatus regni Poloniae,
Tituaniac, Borufſſiae, Liuoniae etc. Lugd. B.
1357 Sim. Staronolſcii Polonia nunc denuo reco-
gnita et aucta. Dantiſci. 652.
7358 Diuerfi traétatus de Turcici imperii ſtatu.
Accedit de regno Algeriano atque Tunetano
commentarius. Lugd. Bat. ex offic. Elzeu. 634.
1359 Joh. Froeſters Polniſches Adler Neſt d i.
Geſ nichtsbeſchreibung des Koͤnigreichs Pohlen.
1360 J. B. Wontalbhani comm. de Turcarum mo-
ribus. Lugd. Bat. 643. .
1361 loh. Nagangi Florus Hungaricus fiue re-
rum Hungaricarum compendium. Amſtel. 673.
1362 Toa. Betlenii rerum Tranſyluaniae libri qua-
tuor. Amſtel. 664. .
363 lIo. Scheſferi memorabilium Suecicae gentis
Exemplorum liber ſingularis. Hamb. 687.
1364 Mart. Zeiſleri Hiſpaniae et Luſitaniaè itine-
rarium. Amſtel. 656. DW S
1365 J. L. W. Hifſpaniae dominationis arcana.
Lugd. Bat. 643. 2) Iuſtin. Erneſti L. B. a Wetz
ke tyrannorum ingenio et arcanis liber. Lugd.
2366 Rutgeri Hermannidae Britannia Magna geo-
graphico- hiſtorica deſcriptio. Amſtel. 661, 6

103
1367 Defenſio regia pro Carolo I. ad ſ. Britanniae
regem Carolum II. filium natu maiorem 650.
1368 Claudii Salmaſi ad Ioannem Miltonum re-
ſponſio, Londini 660. “
1309 Joan. MWiltonii pro populo Anglicano de-
fenſio contra Claudii Salmaſii defenſionem re-
giam. Londini 651. WD
1370 Inſignia Polonica i. e, artes Dobromilenſes
Nauka dobromilska. .

1571 Epitome rerum Germanicarum ab an. 617.

ad XLIII. geſtarum. 644.
1372 Respublica et ſtatus imperii Romano-Germa-
nici. Lugd. Bat. ex oſſic. Elzeuir. 634. Tomi
dduo in I. Baͤngggen.
1373 A. Giſlenii Rauſpeckii omnia quae exſtant.
Lugd. Bat. ex offic. Elzeuir. 633.
1374 Des H. R. Reichs freyer Stadt Strasburg
Regimentsverfaſſung 673. Delineatio formae
reipublicae Argentoratenſis. 6733.
1375 Famianaz Stradae de bello Belgico decas
prima et ſecunda 648. und 6550 in 2. Baͤnden.

1376 Jo. von dem Sande Belgicarum hiſtoriarum

epitome. VItrai. 682, cum iconibus.
1377 Arnoldi Montani Auriaco-Naſſouia domus.
Amſfrel. 660;z3. D
1378 Hugonis Grotii annales et hiſtoriae de re-
bus Belgicis. Amſtel. 648.
1379 Jo. Pet. Lotichii belli Germanici compen-
diaria ad noſtra vsque tempora ad ann. 653. de-
dueta deſcriptio. öz.
1380 Sam. Kuszetticz narratio legationis Zbara-
uianae et rer. apud Otthomanos ao. 622. geſta-
rum. Dantiſci 645. .

1381 Beſchreibung Natoliens oder Kleinaſiens,

inſonderheit der Inſel Chius oder Stio. Ruͤrnb.
1382 Huberti Languéti epiſtolae politicae et hi-
ſtoricae ad Philippum Anacum. Lugd. B. 646.
DUMU/ 4 1383

9

1380 Chn.

J04 W KEF. S
1383 Eylſeh. Fürſtenholds examen iudicii de Con-
ſtantini Germanici itinerario politico a 670.
1384 Ben. Honfferi ſtri turae ad iter Germanicum
Danielis Eremitae. Tub. 688. .
1385 La liberté de Portugal traduit de langue Ca-
ftillane en langue Françoiſe. 64r.
1386 Regii fſanguinis clamor ad coelum aduerſus
parrioidas Anglicanos. Hagae Comit. 652.

1387 Phil. Caeſi a Zeſen reipublicae Belgarum
foéderatae ab ipfis Batauorum incunabulis ex-

orſa deſcriptio. Amfſtel. ex offic. Elzev. 660.
1388 Ge. Hornii differtationes hiſtoricae et poli⸗
ticae. Lugd. Bat. 655. S
Rehai. hiſtoria vniuerſalis in antiquam
et medii aeui ac nouam diuiſa. Ien. 702.
1300 lo. Sleidani de quatuor fummis imperiis li-
bri tres cum Strauchii et Schurzfleiſchii con-
tinuatione. Dresd. v1ss.
3391 Toh. Bodini methodus ad facilem hiſtoria-
rum cognitionem. Argent. 627,

1302 Rerum Anglicarum Henrieo VIII-. Edwardo

VI. et Maria reghantibus anhales. 653.
J393 Fr. Baco de E'erulz 1o hiſtoria regni Hen-
rici Septitni Angliae regis. Lugd. Bat. 647.
1394 HM. Woke de potentiflimi prineipis lacobi
Britanniae reg's ad Academiam Oxonienſem ad-
uentu. Oxon. 672.
1395 6cliſv. Ziegleni circa regicidiim Anglorum
exerckationes cum Schalleri diff. Lugd. B. 653.

1396 Aurifodina Gallica ordinibus Imperii Roma-

ni ab i aſſenbergio réſerrata et obſtrikta 672.
1397 manus reſtitutus et Franc. Guicciardini
paralipomena. Amſtel. 663.
7398 Chriſtiernus LI. Daniae rex ex veteri protra-
ctus Msto Ioann. Swzaningi. Frf. 658.

1399. Cornificit Vifeldii apologia relationis Haf-
50105 .

nienſi oppoſita. 652.
1400

zõl

,

140. Io. Th. Spreng

& 10 5

r40ο Laur. Toppeltini origines et occaſus Tran-

ſyluanorum. Lugd 667.

1401 Wart. Martinii de bello Tartarico hiſtoria,

.

Amſtel. 665. cum iconibus.

1402 Wolfg. Ad. Gebhard compendioͤſe Vorſtel⸗

lung der alten Roͤmiſchen und neuen deutſchen Hi⸗
ſtorie Hamb 70;. èMÿMd—
3403 Ev. Ii- aſſenbergii comm. de bello inter Fer-

Ainandos Il et III. et eorum hoſtes geſto. Edit.

2. Francof. 630.
éri Roma noua, cui acce-
dunt regulae cancellariae Apoſtolicae fub Ale-
XANdo PP. VII. etc. Frf. 6607.
1405 Jo. G. Bſſiche Einleitung zur allgemeinen
Welthiſtorie neben einer Zeitrechnung und, Erd⸗
beſchreibung, Stuttg 721. S
1406 P. Bertii commentariorum rerum Germani-
carun libri tres videl. de Germania veteri, de

Carolo M. et de vrbibus. Amſtel. 635. in 1.

Band.
4067 Der deutſche Slorus aus dem Lateiniſchen
Eberh. Waſſenbergs, übergetragen und biß
643. fortgeſetzet, Danzig 643.
1408 Jo. Haſtor ſcharfſinniger Adler mit des
Eunropsiſchen Flori hiſtorici Continuation. Frf.
659. Kinusd. Flori vierte Continuation. Frf. 661,

in 2 Banden. .
1409 Lausbergs Guſtaui Magni bellum Germa-
nicum. Roterod. a. 652.

1410 Joh Hubners kurze Fragen aus der Politi⸗
ſchen Hiſtorie Hiſtorie. 10. Theile 718. 11. 13. 14.
15 16. und 17. in 10. Baäͤnden.

1411I Eiusd. Supplementa zu ſeinen politiſchen Ge⸗
nealogiſchen Fragen Tomi IX. in I1. Baͤnden
uͤbers Jahr 708. bis 95 1.
4412 Einsd. Fragen aus der Genealogie nebſt den
dazu gehoͤrigen Tabellen, Leipz. 719.

47

gae hiſtoriae de iisdem, Argent. 629

106 L2 £1
IIN OCTAVO.

1413 Corn. Tuciti Germaniam recenſuit et notis per.
Rerui⸗ atque indicibus illuſtranit Io. Ch. Vetter. Er-
ang. 714 2) Das alte Deutſchland, i. e. Cor⸗
nel. Tacitus von der Lage, den Sitten und den
Voͤlckern Germaniens, Berlin 7ꝛ4g
1414 Matth. Berneggeri quaeſtiones milſcellancae ex

Cornelii Taciti Germania et Agricola, 640

1415 Marcellini Comitis chronicon, quod rerum orien-
talium hiſtoriam Euſebii et Hieronymi vsque ad Iu-
ſtiniani tempora proſequitur, Paris 645. 2) Nice-
phori chronologie.
1416 Scriptores hiſtorige Gothorum, Vandalorum et
Longobardorum ab Hiugone Grotio in ordinem di-
geltae, Amſtel, 65 5 l
1417 Annalium et hiſtoriae Francorum ad anno Chri-
ſti DCCVIII. ad ann. DCCCCXC. ſcriptores coae-
tanei XII ex bibl. l. Pithoei, Paris 538

1418 Aucorie incerti auuales regum Francorum Pipi-

ni, Caroli M. et Ludouici ab au. 741-829. item
