KeXXIV52-2_1

N 12–5 1032 1196 021
UIIIIINIINNNIHTAAGI

U8 Tübingen

CATALOGUS LIBRORUM

Quos magno labore, ſumma cura
& maximis ſumptibus collegit

Vir Conſularis
SAMUEL HULSIUS.
&c. & c. &c.
Quorum aubtio habebitur Hagæ-Comitum

In aula magna (vulgo) de groote 4 A
van't Hof. 12

Die 4. Septemb. E& ſequentibus I 73 4 ℳR
JOHANNEM SWART

PETRUM DgE HONDT.

Tomus Il. pars prima qui continet Libros in Quarto,
uſque ad pag- 376.

W

HAGE-COMITUM
E IOII: SWARI
Apud & 1730.
(PETR: DE HONDT

Av

d No
6.

4 4 4
1

—

EIBRI IN QCA“ RT O.

Bibha Sacra eorumve partes.

H Iblia Hebraica, Venet, apud Bombergum 1544 l. g.
Biblia Hebraica, Antv. apud Plantin 1566l. g.
3 Biblia Hebraica ſtudio H: Opitii, Käieni 1709 1. g.
4 Biblia Græca cura L: Bos, 2 vol. cb. mj. Hraneg.
1709 l. g.
5 Biblia Sacra Latina, Vener: ber Franciſeum de Haibrums
1425 l. g.
6 Biblia Sacra ſub titulo Mamotrectus, Veues. apud Jen-
Jon 1479 c. t.

5 Biblia Sacra Latina, apud Eunden 1480 lJ. g

8 Biblia Sacra Latina, Venet: apad lolitos 146 1. g.

9 Biblia Sacra Latina, Venet. per Sim: Bevilaqua 1498l. g.

10 Biblia Sacra Latina, Pariſ. 1552 l. g.
11 Biblia Sacra Latina, Hanov: 1605 apud Wechel. l. g.
12 Biblia Sacra Latina Vulgatæz Editionis, 2 vol. Mo-
gunt: 1609 l. g.
13 Biblia Sacra Latina Vulgatæ Editionis Sisti V. Pa⸗
riſ. e Typograpbia Regia 1653 c. t.
14 Biblia Sacra ex Linguis originalibus in Latinam
tranflata. additis Capitum ſummariis & partitioni-
bus à Seb: Schmidt, 2 vol. Argent.: 1715 l. g.
15 Biblia Sacra Vulgatæz Editionis verſiculis diſtinéta,
Lugd. 1727 l. g.

16 La Sainte Bibite en abregé on plaßeurs ehapitres de l'E-

criture Sainte, auxqnels on a douné le titre de la Sainte
Bible, Pariſ. imprimée environ l'année 1500% Il. g.

17 La Sainte Bible reveu par les Paſleurs de Geneve 16 4

en maroquin bleu.
18 La Sainte Bible ſur la Valgate aver des courtes noles &
la concorde des quatre Evangeliſtes, 3 vol. avec des
très belles fig, devant chaque Livre, Liege 12700 I. g.

19 Leæ Ste Bible traduit en Frung. par Sacy, Mons 1713

Avec fig. 2 vol. ch. m. 1. g.
20 Hiſtoire de la Bible par Martin, enrichie de plus de 350
Fg. en taille douce. Amſt. 1724 1. g.

21 Novum Teſtamentum græce, Geneve apud Vignen

41644. 2 vol: l. g.
42

2 Biblia Sacra eorumve partes in Quarto.
22 Joan: Harduini Chronologia veteris Leſtamenti &
Nummis Antiquis illuſtrata, Pariſ. 1699
[(Novum Teſtamentum Syriacum cum verſione
latina Cura & ſtudio ]: Leusdeni & C: Schaaf,
2 ⅞ Lugd. Bat. 1709
ILexicon Syriacum Concordantiale N. J: ſtudio
C: Schaaf, Ibid. 1709 l. g
24 Novi Teſtamenti Libri ſiſtloric⸗ græce, cum verſio-
ne lat: Bezæ & Vulgata, & perpetuo Comment.
ex antiquſtate, Hiſtoriis, Philologia illuſtrati,
Amſt. 1662 u. c.
25 Jentacula Novi Teſtamenti Cardinalis §: Xiſti, Romæ
1525
26 Le NWouveau Teſtament trad. en Frangçois avec des notes,
G par Amelot, Paris 1688. 2 vol. 1. g.
27 Le Nouveann Ie ſtament en Frang. avec des remarques par
Jean le Clerc, Amſt. 170 3 l. g.
28 Le Nouveau Teſtament en Frang., Mons, 1668. 2
B tom. 1 vol. I. g.
29 Le Nouveau Teſtament en Hang. avec l⸗ notes de David
Martin, Utrecht 1696 Il. g.
30 Le Nouveau Teſtament wad. en Frang: avec les notes de
Beauſobre & Lenfant, Amſt. 1718. avec fig. 2 vol.
ch. m. 1. g.
31 Fr: Junii Evangelia in Lingua Gothica & Anglo-
Saxonica cum Mareschalli obſervat. Dordr. 1665
l. g. ch. r.
1 Les Epitres de §. Paul, les Etitres Canoniques G& l'A-
pocalipſe en Fiang., Mons 1677 C. t. d.
33 Prophetæ duodecim cum Comm. R: David Kimhi,
Ebraice, Pariſ. 1). Rob: Steph. 1539 l. g.
34 Pſalterium hebraicé, Pariſ. zyp. Rob: Stepb. 1540 l. g.
35 Pſalterium Græcum cum Literis rubris initio cujuſ.
que verſus, apud Aldum c. t.
36 Bibliorum pars græca, quæ hebraicè non invenitur,
Amv: 1584 l. g.
37 Joh: Biermannii Clavis Apocalyptico Prophetica,
Ulr. 1702
38⁸ L. Apocalypſe expliquée bar ' Hiſtoire Eeeng aſtique, Paris
1701 avec fig. I. 8. .

Theſaurus

.

Theſauraus Diſſertationum ſelettarum exegetico-

39

Theologicarum ſuper omnes penk & ſingulos
libros . cripturz V. & N. TLeſtamenti;
magno cum ſtudio & Judicio colleltus & ſe-
cundum ordinem . J. diſtributus. ut ſe-
quitur.

Iſſertat. Prælimin. in V. T. Tomi 3. cont. P-
Rober de Myſterio S8. Trinitatis; D. Fidler
de attributis divinis in genere; W. C. Francke de S.
Scriptura, & ſigillatim, de divina ejus inſpiratio-
ne; de divina ejus auctoritate; de divina auctorita-
te & numero liberorum canonicorum; de numero
liberorum canonicorum & auctoritate vulgatæ; G.
F. Schroeer de interprete S. Scripturæ; Y: F. Meyer
unde homo certus ſit;, ſcripturam verum eſſe Bei
verbum; de Canonica S. Scripturæ & librorum
Symbol. autoritate; J: G. Carpzov. vindiciæ criticæ
Godicis Sacri Hebræi adverſus criminationes Guil:
Wyhiſton; C: Dannhaveri Politica Biblica; G. Werne-
dorff de myſtica theologia ſententia; J: Moneta de
mutatione nominis ad illuſtranda varia S. Scripturæ
loca; J. B: Roeſehel de natura &ũ conſtitutione theol:
exegeticæ; Y: Sovneſmid, de ſummi Pontif ingreſ-
ſu in Sanctiſſimum expiationis die factos ex Scrip-
tura V. L. i Talmude, &c. 7: C. Wichmannsbauſen
de curribus bellicis in Oriente uſitatis ad illuſtran-
da varia Script. V. T. Oracula; C: Schuldze de ci-
vitatibus curruum occaſione Script. V. L. var. Ora-
culorum; R: H. Rollii, Salomonis a ſcepticismi cri-
mine defenſio; J: E. Mayeri quæſt. an Joſephus
honores ſuos Jacobo, Patri, per novem annos in-
tegros non indicans, quartum præceptum non vio-
laverit? Y: C. Keſler de Sacerdote comburente va-
cam Rufam; H. Klauſing de animabus bis mortuo-
rum inter cælites commorantibus in prima ſepara-
tione; D: G. Moller de duodecim judicibus Israeli-
tarum; J. C. Wichmannsbauſen de laceratione ve-
ſtium ap. Hebræos; II: Franck de Emphaſibus Scrip-
turæ; J: G: Speener de numero ordineque filiorum
A 2 Noa-

Theſaurus diſſertat. &, in Quarto,
Noachi; OD. G. Werner de interitu miraculoſo Kora-
Chi, Dathani & Abirami; A: F. Freyer de mari æ&;=-
neo Lempli Salomonei; Z: H. Hottinger de ſolen-
ni Legis prælectione quovis ſeptimo anno repetita;
J: H. Maller de Deo Legiſlatore Medico; E A:
Haſtbauer de rebus S. Scripturæ in Scriptoribus Gen-

tilibus; Z: C: Claaſius de precibus ex natura cogni-

tis; A. Calovius de gratia Dei ad ſalutem univerſalita-
te; J: E.: Braun de ſtatu anime humanæ poſt mor-
tem corporis ſui vel beato vel damnato ex princie
Piis ſanioris Philoſophiæ; Z.: C: Becman de anthro-=
popathia partium humani corporis; Z. M: Verdries
Phyſiologiæ Biblicæ ſelecta quædam capita; Z. G:
Walch de providentia divina ex calamitatibus piorum
demonſtrata; de fide inſantum in utero; F. A: Lampe
de poœnarum æternitate; E: C: Schroeder de con-
curſa divino eoque immediato; Z: G: Wolebii vin-
diciæ Origenis in doctrina de divinitate Chriſti; M.:
E: Lucius de Græca LXX. virali verſione; Zo: Mi-
chaslis theſes exegetico-didacticas ad omnes XXI.
Aug: Confeſſ: artic doctrin. ſuper totidem illuſtrio-
ra ſcripturarum V. T. P. ER. Opitius de Gigantibus;
D: Doſt de homine concreatæ perfectionis degeneri;
J. Deutſchmounn Harmonia harmoniarum in jebova
Elohim cumprimis quoad harmoniam creantis be-
nedictionis & benedicentis creationis; H. von Elſwich
Obſervationes ſuper Witteri comment. in Geneſin;
J. Kühnii quæſtionum philologicarum Pentas I.
2. 3. 4 & §. gusd. quæſt. philolog. ex S. V. &
N. T. aliisque Scriptoribus; 7: Muſæus de Deo
triuno; B: Meisner Hexaemeron Moſaicum; C: Losſe beꝶ
de arbore ſcientiæ boni & mali; J: Meisuer de pro-
toplaſtis ad imaginem Dei creatis; J: F. Meyer de
Adami pœnſtentia; 7Z.: H. Michaslis de Angelo Dei;
H. Scharbau de Serpentis ænei ſignificatione my-
ſtica.

4 Diſſertat. exegeticæ in Geneſin. Tomi 3. cont. Ge

MWegner ſpecimen clavis philologicæ in priora com-

mata cap I. Gen. ZJ.⸗ Meisner de pluralitate Perſo-
narum divinarum ex vocabulo T 8 ejuſque con-
ſtrutione; M: Beck omnia in uno ſive Univerſum
in uno Univerſa; J: J. Weidner obſervatio ad vo-
cemn R contra Clericum 3 C: B: Bucheri obſervat.

.

Theſaurus diſſertat. & . in Quarto. g
in Geneſ I. v. 1; de chao mundi; Y.: Meisner de
luce primigenia ; 7: B: Wideburg de luce primige-
nia; H. Kromayer de aquis ſupra cœleſtibus; Je
M.: Lange de imagine Dei ad quam homo creandus
fuit; J: A. Danz de pluralitate Perſonar. divin. in
conſultatione Dei de primo creando homine; C
Sonntag de integritate primi hominis; Y. F. Mayer
de arbore ſcientiæz boni & mali protoplaſtis inter-
dicta; A: Z. de Krakewitz de ſemine mulieris; Z:
R: KRus de ſerpente ſeductore non naturali ſed ſolo
Diabolo; J: Meisneraus Orthodoxa & dilucida eno-
datio dicti Gen: 3. verſ. I5; A: Calovin: de inimi-
citiis inter ſerpentem & mulierem; J.: H. Willemer
de tunica Adami pellicea; G. G.: Zeltuer de imagine
Diaboli loco divinæx; Z. G: Hick de Cherubim Pa-
radiſi; J. Fecht hiſtoria Caini & Abelis; D: Gon-
dela de empyrismo ſacrificii Abelis; B: He Bonboe-
Fer de Kaino a Deo injuſtæ iræ convicto; J. C.
Ortlob de Caino non deſperante & cum vindiciis de
ſerpente non punito cum Satana; C: C: Stempel de
ſigno Cain pofito; 7J: M: Langius de homicidio La-=
mechi; de prima Sethitarum ex Damini nomine
cognominatione; A: Schumacher de Polydeothi an-=
te diluviana; J: Cyprianus de propagando Evange-
lio ad explicat. loci Gen: IV. 26 F: J: Firnhaber
Selectæ de Henocho quæſtiones; A: Keſteri Heno-
chi hiſtoria; Ih: Haſaæus de oraculo Lamechi; A:
Sennertus de Gigantibus, 7J: M: Lange de Antichri-
ſtianismo ante diluvium; 7: R: Oſinnder de ſen ſu
verborum Gen: VI. 5. 3 J. Henningi Munimentum
ſecuritatis humanæ ex imagine divina ejusdemque
reliquiis ab ipſo S: Creatore exſtruéctum; F. Fabri-
zius de prohetia Noachi 5½ H., Klanſſinug de Inſulis
Gentium ad illuſtr. loc. Gen: X. 2. ſeq.; 7. G.
Span de Nimrodo forte venatore; E. C. Schroëdter
de lingua prima ex Oraculo Moſaico; J. R. Rus
de Abraami evocatione ex Ur; C. C. Stempel de
Abrahamo matrimonium difſimulante; 7. Z. Hil-
diger de plagis magnis Pharaonis; Y. C. Dannhaver
de Melchiſedecho, ejus Perſona, officio, factis 5
H. D. Benderi teſtimonium Jeſu ſeu Spiritus prophe-
tiæ in capita XIV. Geneſ: & XXVIII. Exodi de-
monſtratus; A. Rechenberg de clypeo & magna val-
de Abrahami mercede; Sam. Langius de Abraha-
A 3 mo,

Theſaurus diſſertat. & . in Quarto.
mo, juſtitia imputativa coram Deo juſtificato; J.
F. Mayer de fide Abrahami juſtificante; Zo. Deudſeh-
mann de cauſa juſtificationis noſtræ organica ex oc-
caſ. dicti Gen: XV. v. 6. D. A. Habichhorſt A bra-
mus ſola fide imputata ſeminis Benedicti juſtitia ju-
ſtificatus; G. Züngſt de ſanéctione fœderis Dei cum
Abrahamo ſymbolica; Val. Veltbem, fœdus Dei cum
Abramo ſymbolicum; J. G. Neumann de menſura

peccatorum impleta Gen: XV. 16. G. F. Niehenek

de tribus viris Abrahamo apparentibus; S. Schelwig
de Statua ſalaria 3 H. G. Maſius de uxori Lothi in
Statuam ſalis converſa; Y. R. Oſiaunder de tentatio-
ne Abrahami; Z. A. Schmidt Oraculum à Rebec-
ca conſultum; J. C. Blum de Meſſia in viſione Ja-
cobi adumbrato; J. Deutſehmann, Major in Mino-
re, h. e. paradigmata in Jacobo Patriarcha luctante
cum filio Dei; Z. C. Krauſe diſp. ex Gen: cap. 44.

v. 5.; A. TIittel de Seypho Joſephi divinatorio; Y.

A. Sebmidt, de oſepho non ex Scypho divinante;
G. Seliger Apologia pro Joſepho Patr. ex Genelſ:
XLIV. s.; Zo. A. MWüller de Paſtore gyptiis in-
viſa; J. R. Rodolph in benedictionem judæ; Y. C.
Dannbamer de Sceptro Jehudæ; P. Haberkorn de
Sceptro judæ ablato; G. G. Zelener Schilo nodis
ſolutus; C. Schoettgenius de Schilo dominatore; J

R. Rus de Meſſiæ promiſſione ex Gen: XLIX. 10;

41

B. von Sanden ſuper Oraculo jacobæo Gen: XLIX.
11. 3 Tbh. Haſaus de Naphthalitide Patria Apoſtolor.
ad Jacobi Oraculum Gen: XLIX. 21; J. B. Carp-
gov. de ſepultura loſephi Patr. Zo. Henr. von See-
len inquiſitio in Sam: Basnagii ſentent, de vaticinio
Jacobi Gen: XLIX. 10. M. Liebentantz de Ra-
Chelis deliciis Dudaim; A. Calovias de mirabili cuin
filio Dei Jacobi lucta & poſt hanc reportata vi-
toria.
Diſſertat: in Exodum Tomus I cont: G: F Gudius de
Hebraica obſtetricum origine ex cap: I. v. 15. ſeq.
J: F. Meyer, quæſt. utrum Moſes Egyptium juſte
interfecerit? J: A: Schmidt, de Jethrone; 7: C:
Wichmannsbauſen de calceo in Ebræorum fſacris de-
ponendo; gid. Strauch de Paſchate primo & Exo-

dJ0 ISraelitarum ex Egypto; D. H: Koepkenius de

donis Egyptiacis quibus abeuntes Israëlitæ donati

fuere; J: K: Kus de vario Moſs in montem Sinai
aſcen-

Theſaurus diſſertat. &. in Quärto. 7

alſceniu; C.: Ikenius de XII. fontibus & LXX. pal-

mis ab Iſraeélitis in in Elim repertis; C. Weiſius, de
duplici petra in deſerto percuſſa; J: F: Buddeus de
antiquitate baptismi initiationis Israelitarum vindi-

cCata; G: Weguner de peccato rationi & mundo igno-

to in nono & decimo precepto; 7: J. Stromeyer
harinonia decalogica quoad Periſtatica ; 7: R. Lut-
zringhauſen de diviſione Decalogi; Z⸗ F: Mayer de
uſu decimi præcepti in renevatione; L: Hoffmaun
de ancilla Ebræa ex cap. 21. v. 7. ſeq. 3 J⸗ H: O-
bitius de candelabri Moſaici admirabili ſtructura,
ejusdemque poſitu in ſancto; J: C. Wihmannshau-
ſen de Tiara Summi Sacerdotis; G. M. Doederlinus

e candelabris Judeorum ſacris; G. Werusdorf de
regali fidelium ſacerdotio, H. A. Tvepfer de Tiaris

minorum Sacerdotum; Y. F. Loscanus de ſacrificiis
quotidianis ex c. 29. v. 40. 41. H. Z. van Bashuy-
Jen de pretioſa ſatisfactione ]: Chriſti ſiclo in capi-

tatjone Istaëlitatum adumbrata; J. Y. Stromeyer de

42

4 3

Disharmonia decalogica quoad Periſtatica.

Diſlert. in Leviticum, Tomus I. cont, 1. Daſſovius,

Scholia criticorum in Leviticum de ave ungue ſec-
ta inque ſacrificium oblata; J7: J: Sonneſchmid de
hirci emiſſarii duéctore; G. Valandus de lege con-
nubii; J: C.: Wichmanshauſen de corpore ſciſſuris

figurisque non cruentando; J⸗ C: Buckius de anno

Hebræotum jJubileo.
Diſſert: in Numeros, Tomzs T. cont. Seb: Schmide
de benedictione ſacerdotali ex c. 6. v. 22’ ſeq. 7:
IHI. Haner, de ritu benedictionis ſacerdotalis; 7:
Deutſebman de benedicta Trinitate ex c. 6. v. 24.

ſeq. C. Ludewig de ſpiritu Mofis in ſeptuaginta Se-

nioris poſitio; J7: B: Hahn de coturnicibus ex c.

XI. v. 31. 32., J: Schmaltzius de uxore Moſis E-
thiopiſſa; C: Kortholt de virga Aaronis florida; 7:
B: Carpzov. de vacca rufa; C: §. Kazaver de dene-
gato Iſraélitis tranſitu per terram Edomæorum; )7J:
Oberzus de Serpente ezneo; Y.: C: Ortlob de fonte
Israel Principum baculis foſſo & comiti; G: Zungſt
de puteo Beer; F. Woken de mercede divinatoria;
D: Ventzikius de ftella ex Jacob; J. C: Wichmanns-
bauſen de portu Kittæorum.

44 Diſlert, in Deuteronomium, Tomus I. cont. Abr. Ca-

ovius de converſione Judæorum ex c. 4. v. 30.3

8 Tkbeſaurus diſſertat. & in Quarto.

A. Rechenberg de via media inter ſectarum princi-
pia totiſſima ex c. 5. v. 32. J: Fidalcke ſuper ver-

ba ex c. 6. v. 4. Audi Israel, jehovah Deus

noſter (eſt) lehovah unus; G: van Pehnuen de ar-
bore non plamtanda ad Altare Dei, ex c: I6. v. 21
B. von Sanden de Propheta promiſſo ex c. 18. G:
Keiller de convenientia diſconvenienti R: Abarbane-
lis quam Moſen inter atque jeremiam ex Deut: c.
18. v. 15. & 18. inſtituit; L: C. Bloſſius quæſtio
ex c. 20. V. 19. an liceat in bello fructiferas arbo-

res exſcindere: C: Ikenius de vitula decollata ob in-

Ventum occiſum in agro ex c. 21. v. 19. V: Daſ-
ſovius de ſuſpendio hominis lapidibus obruti ex c.
21. v. 22. J. C: Schomeri ſcrutinium arcanorum I-
hovæ ex c. 29. 8 29. 7: C. Wichmannshauſen de
Aſere Metallitoſlore ex c. 3 3. Vv. 25. ½ J: Bartſeh
de Sepulcrè Moſis.

45 Diſſert: in Joſaam, Tomus I. cont: J: G. Abiebt de

ſcriptore libri joſnæ; de R: Eſaiæ commentario
in ſofuam, de Rachap meretrice; de tranſitu Is-
raëlitarum per Jordanem; N. Keppen de circumci-
ſione ſecunda ex c. S. v. 2. J. G. Abicht de cul-
tris Saxeis; de Opprobrio gypti ex c. S. v. 9., de
Duce exercitus Domini joſuæ apparente; de lap-
ſu murorum Hierichuntinorum miraculoſo; M.
Haſſe quæ ſtio: an recte fecerit Joſua juramentum
dolo elicitum Gibeonitis ſervando; Y. G: Abiche
de ſtatione ſolis; de libro recti ex c. 10. V. 13.;
S. Luppius de ſepulchro Adami; F. L. Gostze ex

c. 14. v. 15, quanta Adami ſtatura fuerit? C: H.

Ritmeier, de Kiriath Sepher five civitate literaria;
J: G:. Abiebt de reſtituendis duobus verſibus c. 21.
in quibusdam Codicibus Hebræis omiſſis; M. Chla-
denius de Israëlis in ſua Religione conſtantia ex c.
24. V. I5. & 16.

46 Dilſert. in Judices, Tomus I. cont. Y. C. Wichmanne-

hauſen de Sebulone literatore ex c. 5. v. 14. II.
Baumann de voto ephtæo; g. Straueb de ænig-
mate Simſonis; J. F. Mayer de vulpeculis Samſo-
nis;: Y. C. Oſt, Moralitas deditionis Simſonis; Y.
J. Seiferbeld de maxilla aſini; YZ. Eecbt de idolo
Michæ.

47 Diſſert. in Samuelem, Tomi II. cont. Y. M. Langias

de funeſto Eli Sacerdotis miniſterio; C. Jocrenis s
1*

4⁸

Theſaurus diſſertat. &. in Quarto. 9
Philiſtzorum plaga; Z. C. Ortlob, Samuel Jüdex
& Propheta non Pontifex aut Sacerdos ſacrificans;
J. C. Wichmannshbauſen de Samuele in Gibea Elohim
vVaticinante; G G. Reine de nummero annorum
regiminis Indicum atque Saulis Reg. Israel; C.
Loeſèhber de Saule per muſicam curato; Y. C Werner
de Davidis Xenio Sauli oblato maxime autem de
vero harum vocum 8eo D; J. G. Drechſier
de Cithara Davidica ; G. A. Stubner de monoma-
chia Davidis cum Gigante Philiſtzo; Y. F. Wich-
mannshanſen de armatura Goljathi; G: 4: Hamberger
de Jurejurando Davidis; E E. Cobius de mingente

inparietem ex c. 25. v. 22. Sϑ: Schmidt fasciculus

viventium ex c. 25. v. 29. J: C. Wichmannshauſen
de fasciculo vitæ ex c. 25. v. 29. g: Strauch „
Samuel perſonatus ex c. 28. Je Ee Gerhard de ſpe-
Etro Endoreo, Diſſert. epiſtolicz de Pythoniſſa En-
dorea à Buddeo ad Graffium contra ſententiam Tur-
retini; J. R: Rus de harmonia vitæz Davidis; J2
P. Grunenberg de ſemine Davidis Chriſto ex 2. Sam-
C. 7. v. I1--16. J. R. Rus de promiſſione Davidica
ſoli Meſſiæ ex 2. Sam. 7. v. 14. H. J. van Bashuy-
Jen de Meſſiæ jure in thronum patris ſui David;
7: G: Carpzovius de pluralitate perſonarum in una
Dei eſſentia ex 2. Sam. 7. 23. E. F. Cobius de Sy-
ria Loba ex Sam. S8. 2. 14. J. A.: Danzins de Davi-

dis in Ammonitas devictos mitigata crudelitate; C

G: Schiarzius de morte Achitophelis ;3 S. 6: Tympe
de verbis Davidis ultimis ex 2. Sam. 23. I--7. Balth:
Bebel, David peccans & pœnitens ex 2. Sam: 24.
H. Opitius de Davidis & Salomonis Satelitio, Cre-
thi & Plethi. L
Diſſertat: in libros Regum, Temi 2. cont. He vander
Hardt de intybo iylveſtri in Eliſæz menia mors in
olla, nec non de Bryonia in Eſaiæ vinea; J: C.
Burgmann de filiis Orientis ex I. Reg. c. 4. v. 30.
H. Klauſing de Symmetria maris ænei Salomonis ex
c. 7. V. 2 3. J: A: Schmidt de Regina Auſtri ex c.
10. v. I. L. Maller in originem Regni Damaſceni
tempore Israëlitarum ex c. II. v. 2 2. 24. 25. 7: F
Mayer Elias corvorum convictor ex c. 17. V. I.-6.
C: E. Pezold de hominibus à beſtiis enutritis ex c. 17
V. 6. H.: Klauſiug de das icio Eliæ veiſpertino 3

10 Theſaurus diſſertat. &c. in Quarto.
G: Jüngſt de cibatione Eliæ in deſerto; G. C: Dacb-
Jelt de unctione Eliſæi; J: F. Mayer de Achabo
appetenti & Nabotho vitam vineæ poſtponenti; M:
Caſtens de meretricibus currum Achab abluentibus;
H. G. Reime de numero annorum regiminis Jeho-
ichaphati; 7. A.: Danzius de harmonia vitæ Salomo-
nis; G: Züngſ de aquis Hierichuntinis ſale per Eli-
ſam conditis, earumque myſterio;: J. C. Wich-
mannshuuſen de abominando Moabi ſacrificio 2 Reg:
2. v. ult. Ih. Haſeæns de pulte colocynthidam »„
farina per Eliſam condita ejusque myſterio; 7: Bos-
eler de ferro miraculoſe natante, ex 2. Reg. c. 6.
V. I--. TH. Ge Reime de dubio annorum ſub Regno
Reg. Jehoſchaphati & R. orami ex c. 8 v. 16. 7J.:
H. Michazlis de Rege Ezechia Eccleſiæ jud. refor-
matore; P. Becker de miraculo retrocedentis in ſcia-
terico Achaſi umbræ ſolaris; C. Schoidze de Aſima
hemathæorum idolo. J. F. Meyer de reformatio-
ne Joſiæ Reg ab Idolo H W& in templo facta.
49 Diſſert: in libros Chronicorum, Tomus I cont. H.
G. Reime de harmonia vitarum KRechabeami, Abiæ
atque Aſæ Reg: jud.; de harmonia vitæz Jehoſcha-
phati; de harmonia vitzæ jorami; de harmonia vi-
tarum loaſi & Amaziæx; A Keſter de Eliæ adicen-
ſione in cœlum; Y. A. Muller de Aſæ pompa fera-
li ex 2. Chr. c 16., v. 14 S. Schmidt de epiſtola E-
liæ ad Joramum Reg. judæ.
50 Diſſert: in obum, Tomas I. cont. Y. Fr. Wichmanns-
hanſen de maledictoribus diei ex c. 3. v. 8. Bon.
Rieſeh de triga dictorum Hiobianorum ex c. 1. v.
I5. C. 26. V. 7. C. 29. V. 16. A. Varenius de Chri-
ſto Redemptore à mortuis reſuscitatio & de reſur-
rectione mortuorum ad vitam æternam, ex c. 19.
v. 25. 26. 27. YZ. J. Weidueri Chriſtus reſurgens
victor cauſa obææ reſurrectionis & reſtitutionis; B.
Meisner de Chriſto, Redemptore vivo, & mortuos
in vitam revocante; ZJ. M. Langius de appellatione
conſcientiæ Jobæza; G. H. Mesche de oſculo manus
Ori dato ex c. 31. v. 27. Z. F. Mayeri Elihu de-
ſcriptio officii Meſſiæ prophetici & Sacerdotalis ex
C. 3 . V. 2 3. 24. A. Weber de generatione cerva-
rum ex c. 29. V. 4. 6.
51 Diſſert: in Pſalmos, Tom 3. cont. Y. C. Schramme
de vanis contra Chriſtum conſiliis ad Pſ. 2. C.
Dreier

Aüma
matio⸗
14,
nt. 5.
Abie
ſcha⸗
lia W⸗

Alcen⸗

fera-
la E⸗

ius⸗
Bon.
13. .
Chri⸗
feſor⸗
6. 19.
ngens
ottuos

ℳ e

4
Drent

Theſaurus diſſertat. & . in Quarto. II1

Dlreier de leſu Nazareno vero Meſſia ex Pl. 2. v.
„. B. 9. C. Sonntag de pice & ſulphure inferni ex

Pſ. I1. Vv. 6. L. Haofmann de conſervatione fœde-
ris jurejurando firmati ex Pſ. 15. v. 4. J. C. Ort-
dob de caſtigatione renum noéëturna ex Pſ. 16. v. 7.
J. G Neumann de ſpe melioris vitæ ex Pſ. 17. V. 15.
Lau. Weger in Pſ. 22. A. Pfeiffer de integritate vo-
cis Ra ad exprimendam foſſionem manuum &
pedum Chriſti crucifixi ex Pl 12 v. 17. J. S. Eck-
Nein de derivatione vocis [&&) ex Pſ. 22. V. 17.
à radice ; N. Köppen Comment. anti Rabini-
cæ in Pſ. 22. Z. G. Pfeiſſer de commendatione a-
nimæ in manum Domini perpetua ex Pſ. 31. v. 6.
C. Sonntag in triadologiam V. Teſt. catholicam ex
Pſ. 3 3 v. 6. Ii Fauſtius ad Pſ. 34. H. Klauſing de
afflictorum ſolamine ex Pſ. z7. v. 25. C. F. Boerner
de precibus Meſſiæ pro conſequenda miſericordia
Patris ex Pſ. 40. v. 12. G. Adolph de Pſalmis fi=-
liorum Korah; B. van Sanden de pulchritudine Chri⸗
ſti ex Pſ. 45. v. 3. A. Calovius de Chbriſto ex Pſ.
45. v. 8. 7. H. Fensſthing de theologia unionis in
Chriſto ex Pſ. 45. v 8. S. Andreas de præſidio Ec-
cleſiæ militantis ubi præſens adeſt jehova Zebaoth;
C. Loeſeber de delectione peccatorum ex Pl. I1. v.
I. Cbr. Schoettgezius de emphaſi verbi A U%à) ex
Pſ. 5I. v. 9. Z. H. à Seelen de anno à Deo coro-
nato ex Pſ. 65. v. I12. YJ. A. Quenſtedt de Spiri-

tus S. effuſione ex Pſ. 68. v. 10. M. Pleshen de be-
niamine parvo ex Pfſ. 68. v. 28. 7Z. G. Pfeiffer com-
mentatio Pſalmi omnium difficillimi 68. H. Klau-

Jſing de appropinquatione hominis divini ex Pſ. 75.
v. 2. P. Zernius de epithalamiis ſive carminibus ve-
terum Hebræorum nuptialibus; A. J. Krakhevitz de
Angelis ex Pſ. 104. v. 4. C. Sountag Angelopcia

divina ex Pſ. 104. v. 4. Z. Grapius de decoribus

Sanétitatis ab utero auroræ & rore juventutis Meſ-
ſiæ ex Pſ. I10. v. 3. J: A: Sebmidt de abuſu Pſ.
109. imprecatorii; J: F. König, Dilectus noſter

candidus & rubicundus ex Pf. IIO. v. ult. G. We-

gener de ſequela Dei ex Pfſ. III. v. ult. S. Deyling
de Israele jehovæ Dominio ad Pſ. 114. v. 2. F. H.
Polemann de lapide, ſic dico, angulari ex Pſ. 119.
V. 22. C. Sonntagii judicium ſcripturæ luculentum
B 2 ſuper

12 Theſuurus diſſertat. &, in Quarto.

ſuper humanis præjudiciis ex Pſ. 119. v. 105. H. C.
Engelchen Pſalmor. 145. 103. 149. aliorumque à
corruptelis vindicatio; C. Ienius de excubiis Patrum
exſpectantium mane N. Teſt. ad Pſ. 130. v. 6. P.
F. Opitius de amico Israëlitarum in feſto tabernacu-
lorum ex Pfſ. 133. à Davide celebrato.

52 Diſſertat., in Proverbia; Eccleſiaſten & Camicum

Canticor. Tomus I. cont. G. F. Schroeer de ſapien-
tia hypoſtatica ex Prov. 8. v. 22.; P: Zornius de
coleiti epulo; ex c. 9. V. 2. 3. ſeq. J: P: Granen-
berg ſuper diéct. ex c. 9. v. 10. initium ſapientiæ ti-
mor domini; J: M. Langius de munimento juſto-
rum in expugnabili ex c. I8. V. 10.; L.: Hannemann
de aurea poma in argenteo vaſe ex c. 20. V. 27.
J: à Marck de prunis capiendis ſuper caput oſo-
ris ex c. 25. V. 22.; Ce L: Hoheiſel de ſapientia A-
dami in agure amifla & reſtituta ex c. 30. v. 2. 3.
AJ: I Michazl de libro Coheleth ſive Rccleſiaſte Sa-
lomonis; G: E. Gudius de ſenſu Oraculi Salomo-
nis, ox c. S. v. 7. 8.; L: Hoſſmann de optima ra-
tione dijudicandi atque conformandi actiones hu-
manas, ad voluntatem divinam ex Eccl. c. 7.
V. 15. 17. 5 G. Keyſelitz de nimio juſtitiæz & impro-
bitatis Salomonis, ex c. 2. v. 16. 17, G. Werns-
dorf de anthropologia Salomonea ex c. 7. v. 29.
A: Sennerti Grammat: Ebr. in Canticom Canticor.
H. MWichaëlis de Cantico Canticor. Salomonis; D:
aſenfeld de Rolſa Saronitica ex c. 2. V. I. C: Ike-
vius de Lilio Saronitico ex c. 2. v. 1. M. Hiller de
voto Salammitidis ex c. 8. v. I. 7. J. H. Seelen de
ſigillo myſtico ex c. 8. v. 6.

53 Dilſlert. in Proph. Eſaiam, Zomi 3. cont. B. Meiſ-

ner de Regno Meſſiæ & de prærogativis N. Teſt. ex
c. 2. V. 2-6. ; J: Winchler de pace terrena ſub Meſ-
Hia ex c. 2. v. 4. ; C.: G: Zeliner de humilitate glo-
rioſa J: Chriſti Judæis ferali ex c. 3. v. 8.; YJ: G:
Abicbi de Immauuele ex Virgine naſcituro, ex G.
7. V. 13. 17.3 YZeltver de aurora fidei inter ra-
tiones tenebras emergente ad c. 8. v. 19. 20: 7:
C. Ortlob de aurora verbi divini non falſi ad c. 8.
V. 20. G: Jangſt ad locum c. 9. v. 5. 3 7: Frauck
contra Abicht pro vero ſenſu verborum c. 9. V. 5.
D. Klein de aureo Genedliaco pueruli Jeſu ex c. 9.
V. 6. Abfeht vindiciæ uſas accentuum mulie &α

7.

e à
ru

el⸗

Theſaurus diſſertat. & .. in Quarto. 13
Oratorii, oppoſitæ]: Franck ex c. 9. V. 6.; YJ: G:
Dorſcheus de nativitate Salvatioris & radice Jeſſæa
ejuſque beneficiis ex c. II. v. I. J: Schmid de epu-
lo ſolenni in monte Sion ex c. 25. v. 6.; C. Sonn-
zag de characteribus boni Principis ex c. 32. v. §,
S: Andreas, de lege talionis divinæ in puniendis vaſ-
tatoribus perfidis ex c. 33. V. 1I. J: Deutſebman
de verbo Dei primario & perpetuo ex c. 40. v. 8.
de Elohenu principali reformationis Lutheranæ cau-
ſa ex c. 40. v. 8.; A: Schumacher de ſylva myſtica
Eccleſiæ promiſſa ex c. 41. v. 19. 5½ J: Halſomann
laborioſa ſervitus filii Dei glorioſiſſimi humanæ
Gentis expians ex c. 43. & 53. 3 J: Pi Pſeiſfin de
Chriſto vero deo ex c. 45. V. 14, 15. a: Di Abich-
horſtii Jeſaias S8. Trinitatis præco ex c. 48. V. 16. 3
J: Fechtius de termino gratiæ divinæ ex c. 49. 8. ;
7.: C: Wichmannsbauſen de iræ & trémoris calice ex
C. 5§5 I. 12. 5½ H. Opitius de humili & mirabili nativi-
tate Meſſiæ ex c. 53.; Y. C. Schrammius, de morbis
Chriſti Saivatoris ex c. 53. 4½ 7J: Henning, ſervus
juſtus i. e. Meſſias à Deo percuſſus ex c. 53. v. 4.
S. MW. Walther de ſatisfactionis Chriſti certitudine
ex c. 532. V. S. 6 M.: Geier de Meſſiæ morte, ſe-
pultura & reſurrectione ex c. 53. v. 8. 9. 10. 7: C:
Roſa comment in locum vexatiſſimum c. 52. v. 9.
J: A. Danzius de Lytroi redemptionis humanæ ex
c. 53. V. 10.; Habichhorſtius de ſervo Dei juſto
ex C. 53. v. II. J: R: Oſiander de Meſſia proſpe-
re redemptionis legationem peragente ex c. 53.
II. Klauſing de efficacia S: Scripturæ ex C. ˖55. 3
J: M. Lange de Litaniis ad defunctos ex c. 63.
v. 16 J. G: Abicht de victore Idumæorum ex c.,
6 3. vV. I. 6.; A: Schumather de vindice Eccleſiæ
qui ez Edom & Bozra Victor revertitur ex c. 63¾.
1. 6.; J. Fechtius de Chriſtologia Iſaiana Torcula-
ria ex c. 6 3. I. 6. A: D. Habichhorſt de Victore ab
Edom ſine ſocio ſociaque torcular calcante ex c.
63. I. 6. A: sebumacher explanatio Oraculi c. 63.
V. I. 6. quo Chriſtus Eccleſiæ vindex, hoſtes con-
culcans ſe oculis contemplantium ſiſtit; J. G. Abicbt
meditatio de Chriſto patiente & triumphante ex c. 63.
C: Sountag de noviſſimorum noviſſimo ex c. 64. v. 3.
J: Fecht de imperfeéta renatoruum juſtitia ex c. 64.
V. 5 9 MWr Rosſtenſcher de voce ¹) ex c. 65. v.
. B 3 11. 3

———.

14 Theſaurus diſſertat. & . in Quario.

1I.; Zeltuer de Gad & Meni judæorum hodierno-
rum Diis ex c 65. v. I1.,; B.: Wagner de miſeria
damnatorum ex c. 66. v. 24.

54 Diſſert. in jeremiam, Tomus I. cont. C: B: Michas-

lis, de Jeremia & vaticinio ejus; H. Klauſing de vo-
catione ad munus ſacrum oblata temere non recu-
ſanda ex c. 1. v. 7. D. H: Kemmerich de eloquen-
tia jeremiæ ſub ſymbolis revelatis ex c. 1. v. 11.
ſeq.; J. F: Mayer de idololatria judæorum, Papi-
ſticæ præprimis idololatriæ commentario, ex c. 2,
v. 27. J: Friſobmuth de non ſperanda Arcæfeœderis
reſtitututione ex c. 3. v. 14. J: P: Obeim de men-
dacia Sapientum ſive de communi hæreticorum prin-
cipio ex c. S. v. 8. 9. 10,; M. Caſtens ex c. 22. V.
19. H: J.: Werenberg de jugo Jeremiæ ex c. 27. &
28. C.: D: Hartmann, Oeconomia converſionis ex
c. 21. v. 18 A. Kunad de converſione hominis ab

infidelitate ad fidem ex c. 31. v. 18. 19. H. Opi-

zius, de novo illo in terra Vir circundatus à fœmi-
na ex c. 1. V. 21. 22. J: TIribbechou de Rechabi-

tis ex c. 315. J: W: Grötzſeb de libro jeremiæ com-

buſto ex c. 26

55 Diſſertat: in Ezechielem, Tomus I. cont. Jer. Fride-

rici de Ezechiele ejuſque vaticinio; Ant. à Mara de
viſionibus Ezechielis ; J. C. Blum de Bibliophagia
Ezechielis ex c. 2. v. 8. A. Soebnmacher de Ezechie-
le Bibliophagie ex c. 3. v. 3. . C. Hebenſtreit de
Bakxoic. ex c. 8. v. 17. J MWuſaus de ſtupore den-
tium e guſto omphacis alieno ex c. 18. J. B. Mar-
zini Palæſtina terrarum decus ex c. 20. v. 6 - 15. A.
D. Habichhorſt de Statutis non bonis Israeli à Deo
datis ex c. 20 v. 25. G. G. Zeltneri meditatio qua
Dei præcepta non bona nulla eſſe ex c. 20. v. 25.
& 26. §S. Sehmid de poenitentia impii ex c. 33. V.
1II. J. F. König de principio Salutis noſtræ primo
ex C. 32⸗ V. II.

56 Diſſert: in Danielem, Tomus I. cont. J. Friderici de

Daniele ejuſque vaticinio; M. Luther ex c. 4, v. 34.
J. S. Billeb de epiſtolis Propheticis ex c. 9. v. 2.
. G. Dorſcheus de ſeptuaginta hebdomadibus Danie-
lis ex c. 9. v. 24. J. R. Rus de LXX. hebdoma-
dibus Danielis. J. A. Qaenſtedt de Deo Mauſſim
ex C. II. V 39. Y. Gezetius de Jubilæo Antichriſti
Romani ex c. II. V. 45.

57

77

38

Theſaurus diſſertat. &. in Quarto. 15

5 Diſſert: in Hoſeam, Tomus I. cont. Fer. Friderici de
Hoſea ejusque vaticinio; P. Antonias de auétoritate
Eccleſiæ qua mater eſt ex c. 2. v. 2. CG. E. Muller
de deſponſatione Chceiſti cum Chriſtianis myſtica ex

ern⸗
lleria

e⸗ C. 2. v. 19. 20. S. Schmid de deſponſatione fide-
deg⸗ lium cum Chriſto ex c. 2. v. 19. 20. J. G. Lucius
de convivificatione fidelium in Chriſto ex c. 6. v.
ben⸗ 2. C. Grabe examen gramm.-criticum vocis ex c.
il⸗ II. V. 3. H. C. Engeleten lux in tenebris Orien. per
expoſitionem obſcuri Oraculi Hoſeani c. 13. v. 9.
de Deo Israëlis perditore. S. Schelguig de fructu
Wæ reſurrectionis Chriſti ex c. 13. V. 14. G. Olearius de
nen redemptione ex inferno & liberatione à morte ex c.
D 13. V. .4.
58⁸ Diſſert: in [o?lem, Amoſum & Jjonam, Tem. I.
1,K cont. M. Cbladenius de pœnitentia infantum ex c.
e 2. v. 16. J. R. Brechtius de Spiritu prophetico Ec-
3ꝛ b cleſiæ N. T. promiſſo ex c. 2. v. 28. ſeq. J. K.
6j. e Oftander ſuper v. 9. c. 1. Proph: Amoſi; J. Fech-
nr- tius de arcanorum divinorum cum Prophetis Dei
ai. ſervis extante in Eccleſia communicatione & inde
. buccina prophetica ad Amoſi loc. c. 3. v. 6. 7. 8.
⸗ J. G. Meier de ſacello & baſi idolorum ex Amoſi
SA. c. 5. V. 26. H. vonder Herdt ænigmata Jonæ ex
„de vetuſto Hebraicorum fontium ſtylo 3 J. G. Abicht
1gia Jona fugiens; C: Weidlingk ſuper c. 4. v. 6. in Jon.
e. 7. Weidener de Jona ænigmatico.
de 59 Diſſert. in Micham, Habacuc & Haggæum, TZom. I.
en⸗ cont. J. Colmar de ſumma Judæorum aſtorgia ex
. Mich: c. 2. v. 9. A. Varenins de vera Meſſte ex-
4 hibitione ex c. 5. v. I. 3 de vera Meſſiæ exhibitio-
eo ne & Oevbocria ex c. §. vV. I. Wichmannshasſen;
9u. Micha de Meſſia vaticinans; D. Gertmann theolo-
35. gia V. Teſt. ex Habac. c. 2. v. 4. J. v. Gregoro-
vius meditatio ſiſtens fidem juſtificantem ex Hab. c.
i 2. v. 4. J. H. Heydenus Exemybia Guelphica ex
de Hab: C. 2. v. 9. 10. II. A. zum Felde de cultu ima-
4. ginum anti-GChriſtiano ex Hab. c. 2. v. 18. 19. F.
2. Weidler de Meſſia teſtimonium ex Hab: c. 3. v. 13.

J. Weber, Chriſtus deſiderium Gentium ex Hagg.
C. 2. V. 6. 7. 1. Haſæus de gloria Templi ſecundi
per Spiritus S. præſentiam ex Hagg. c. 2. v. 8. 9.
10. C. G. Mundinus de gloria templi ſecundi ex c.
2. V. 10.
„ 60

16 Theſaurus diſſertat. &. in Quarto.

6e Difſertat: in Lachariam, Tomus I. cont. J: Frideric;?

de Zacharia ejusque vaticinio; C: F: Wilſeb de pre-
cibus Angelorum pro nobis ex c. I. v. 12. J. Schmid
de lapide ſeptem oculorum pro expiandis peccatis
ex Cc. 3. v. 9. CG. G. Zeltner de erudita virgine Ju-
dæa per transennam docente ex c. 5. v. 7. ſeq. J:
