Hulſemann de viro Zemah ex c. 6. v. 9. J. Schmid
de conſilio pacis Jehovam inter & virum Zemach
ex c. 6. V. 12. 13. S. Schmid Desmiolyſis Meſſiæ
in ſanguine divinitus facta ex c. 9. v. 11. JY. A.
Schmid in Oraculum Zachariæ c. 9. V. II. MW. Köp-
pen de pretio magnifico nullius pretii Meſſiæ Paſto-
ris boni & pœna Paſtorum malorum ex c. II. v. 4.
ſeq. S: Schmid de venditione Chriſti ex c. 1I. v.
12. J. A. Scherzer de aſpectu Judæorum in Meſ-
ſiam transfoſſum ex c. 12. v. 10. Wichmannshauſen
de planctu Hadadrimmon ex c. 12. v. II. G: Jungſt
de vibicibus Meſſiæ ez c. I32. v. 6. Fr. Chriſt de
glorioſo cultu, ſupremo Numini ejusque Chriſto
N. Teſt. temporibus exhibendo.

6 Diſſert: in Lephaniam, Malachiam & in libros A-

pocryphos, Iomus I. cont. G. H. Menckenius ſuper
locum vexatum Zephan. I. v. 9. de inſilente ſuper
limen; T. Daſſovius de Miſſa ex Malach: c. I. v. 2.
HI. G. Reime ſuper locum ex Malach: 2. v. 15. &
16. de Monogamia; J. G. Neunhbertz obſervationes
in Malach: 2. v. 15. & 16. CG: J. Henck, obſervat.
ad libros Apocryphos V: Teſtamenti; de uſu li-
brorum Apocryphorum V. L. in N. Teſtamento:
J. H. à Seelen de Jeſu in Jeſu Sirachide fruſtra quæ-
ſtiio ad Eccleſ: 43. v. 25. Ge Wernsdorfi aſſertio
quod liber Sapientiæ & Eccleſiaſticus pro Canoni-
cis non ſint habendi contra Arnoldum.

62 Diſſertat. ſive Tractatus exegetici aut prolegomena

in N: T. Tomi 4. cont. H. Opitii theologia exege-
tica tabulis X. comprehenſa; C: Munden de incre-
mentis ſtudii exegetici; C: Stephani qòæſt. an Mo-
ſes Geneſin e Schedis Patriarcharum collegerit; J:
L: Pfeifer de veritate Scripturæ S.; J. P. Rami
quæſt. an & quantum de lapſu generis humani ex
lumine naturæ conſtet; J.: G: Pfeiſfer de convenien-
tia & differentia virtutum naturalium & ſupernatu-
ralium; G: F: Wiebenck de Chriſto; C: Papken de ve-
ta Chriſti divinitate; J: Le Pfeiſſer de ſumma ac
X terna

—— — = —V—V. —

—— —

— — — — — — — — — — — — ——

— — — — —

Gerie;
pre⸗
mid
catis

Jo.

bmiig
hach
efſie
4.
Kip-
ſto⸗
7, 4.
, V.
lel⸗
Nliſen
eſt
de
riſto

A-⸗
per
pet
,2:
&G
pes
at.
li⸗
t0;
ne⸗
rtio
ni⸗

Ia
ge⸗
fe⸗
lo⸗
1.

mi
n⸗
⸗
f⸗

Theſaurus diſſertat. & t. in Quarto. 17
æterna Chriſti deitate; J: B. KReinhaid, de N. T'.
aræci primis editoribus; E: Benzelius de perſona
Chriſti; J: H. Michaslis de uſu LXX. Interpre-
tum in N: Teſtamento; F- Bechmann de perſona &
Officio Chriſti; J. C: Kuehel de anno & die nativi-
tatis Chriſti; C: Sonntag de allegatis Apocryphis in
Codice quatuor Evangeliſtar.3 7J: Meiſner de præ-
deſtinatione filiorum Dei ad vitam æternam; C:
Sonntag de Chæretiſmo; Z: Weſſeli Rumpai aſlertio
htrum detur aliqua Diaboli in hoc mundo opera-
tio? Contra Beckerum; P. Zornius de Athenien-

fium ſarcaſmo in S. Paulum Spermologon; 7: G:

Neumann de autoritate clavis ſolventis & ligantis;
de Pſeudapoſtolis veteri & recentiori Eccleſiæ in-
fenſis; J. Friſehmuth quæſt, utrum agnum Paſcha-
lem Salvator noſter eodem die cum judæis come-
derit: an vero feſtum ob inſtanrem paſſionem ſuo
Paſchate anteverterit? J: Meiſner de paſſione Chriſ-
ti ſub Jjudice Pilato; J: A: Kromayer de Scriptura S.
& Theologia ipſa; P: T. Pietſebius de cultura Phi-
loſophiæ naturalis; g: F. Mayer de Petri Ap. con-

jugio; M: Fartſehius de efficacia meriti Chriſti Re-

guique gratiæ in Regno potentiæ; J: F: Mayer quæſt.
utrum Chriſtus fuerit in lumbis Adami peccantis 3
A- Kunad de merito ]: Chriſti beννεονοα; fF. G:
Krantz de vocatione divina naturali „ J: G. Drech-

ſer quæſt. num una gutta Sanguinis Chriſti ſatisfa-

cere potuerit pro mundo? A. N. Hubner de abnega-
tione ſui; J. Olearius de illuminatione divina; §:
Baſehius de interpretatione N. Teſt. ex Patribus
Apoſtolicis; J: C. Sebramm de demonſtrativa Script.
S. interpretandi methodo; YJ. L: Mosheim de vera
natura communitatis bonorum inter primos Chri-
ſtianos; A: Virginius de Miniſterio Eccleſiaſtico; G⸗
7: Kirchmaier Parallilicmoc novi fœderis & Polybii
ratione dictionis perpleroſque omnes libros; 7: E:
ab Avers vald de Rabbinis & gradibus honorum lite-
rariis apud Ebræos ufſitatis; F. Bechmann ingreflus
in 8S. Miniſterium ex johann: B. & Chriſti in id
ingrefſu delineatus; M. P. Sehryöôder de Propagando
Evangeli'o; FJ: Fechtius de ordine modoque gratiæ
divinæ in converſione hominis occupatæz; J: C?
Neumann de juſtificatione contra quosdam corrupte-
las Novatorum; de Gdiferenei actuum divinorum;
2 443

2

18 Theſaurus diſſertat. & l. in Quarto.
A. Rechenberg de gratiz revocatricis termino; A: J.
de Krakhewitz theologia ſymbolica hodiernis Indiffe-
rentiſtis, Pietiſtis atque Fanaticis; P: Antonius Ge
genuino principio actionum Chriſtianarum; J: G:
Leo de balneis animarum; F: Q: Gregorins de tem-
peramentis ſcriptorum N: Teſtam; G: Werasdorſ
terminaus vitæ non eſt fatalis; J: Englert de Paſcha-
te J. Chrtiſti ultimo ; M: Butzer de concurſu Dei
univerſali & quod ille non officiat libertati; G: Co-
lixtus de bono perfecte ſummo; P. Lyſer de cœna
Domini à Salvatoris noſtri]: C. G: H: Goëtze de
ovibus Chriſti; H: Klauſing de diſcrimine ſanctifica-
tionis & juſtificationis; S. Reyber de crucifixi jeſu
titulis; E: §: Cyprianus de fabrica crucis Chriſti; A.
Peiſeh de ſepulchro Chriſti: J: C: Daunhamer de

ſeptem verbis in cruce J. C. 7: Hulſemann de deſ-

cenſione J. C. ad inferos; 7: F. Mayer quæſt. utrum
Chriſtus fidem habuerit? P: Antonius de analogia fi-
dei; de fide ſimplice; P: Antonius de inſigni harmo-
nia fidei quæ juſtificat, & fidei, quatenus juſtifica-
re dicitur ; B: Krakewitz de dominatu in Eccleſia
Chriſti politico cum Magiſtratu Scholaſtica abiret.

63 Diſſertat, in Matthzum, Tomi 7. cont. J. Meisner

in Evangel. Marthæi; Z: C: Klemmius, ſuper quin-
que prioribus Evang. Matthæi capitibus ; D. H.
Koepken obſervationes in c. I. v. 1. ſeq. J. P. Geu-
nenberg de S. Matthæi fide Genealogica in media
teſleradecade; P. Antonius de Immanuele ex c.
I. v. 18.23 J. H. van Seelen de pietate joſephi er-
ga Mariam ex c. 1. v. 19. G. Henricus de ſtella
Salvatoris Gentilibus probata; A. Herold de Magis
ex Oriente qui Regem ſuum apud Judæos quaſtum;
M. Mayer de objecto fidei Magorum; Y. Y. Schne-
tel de actu fidef Magorum; J. Weſſel de eſſectu ſi-
dei Magorum; H. Bünckau hiſtoria Magorum; P.
H. Goëtze hiſtoria Magorum; de autore fidei Ma-
gorum; C. Sonntag de momento diſcrepantiæ inter
Soteriologiam veram & falſam ex c. I. v. 21. C.
J. Koitſeb, Chriſtus, cervam Auroræ ex Ægypto
vocatus ex Cc 2. v. 15. F. U Ries de Jeſu Naza-
reno in vaticiniis V. T. prædiéto; 7: P. Griinenberg
ſuper dictum c 2. v. 22. 2 ¾. O. Burckard de Jo-
hanne Baptiſta ex c. 3. v. 1-4. P. Kape de viéctu
Johann: Baptiſtæ ex C. 3. V. 4. H. Kromayer de ba-
ptismo

icher
lin⸗
.
btü-
edia
(.
er.
telſa
lagis
lun,
h⸗
aſi⸗

Mr.

inter
6.

ypto
ſazd⸗
nbers
o⸗
iclu
ba⸗

PIO

Theſaurus diſſertat. & . in Quarto. 19

ptismo Chriſti; J. Schmid de hbaptismo Spiritus S &
ignis; A. Varenus de columba ſuper capite Chriſti
in Jordano viſa; F. Chriſtius de Spiriru S. Hoſæi
periſtepai deſcendente ex c. 3. v. 16. C. Parſehi-
zius de baptismo Obriſti ex c. 3. v. 16 17. 7 C.
Abicbt de Oraculo Jeſaino c. 9. v. I. Jeſ. ex c. 4.
V. 15. Matth: allegato; J. L. Mosbem de pauperta-

te mentis ex c. 5. v. 3. J: Horn de beatitudine pa-

cificorum ex c. 5. v. 9. A. zum Felde ſuper diétum
Cc. 5. v I3. J. Olearius Ichnographia civitatis il-
Iuſtris Eccleſiæ ſuper monte illuſtrifſimo Chrifti ex
C. F. Vv. 14. G. Wegner de juſtitia ſuperabundamte,
ex c. 5. V. 20. Je Sebmid de amore erga inimicos
ex C. 5. v. 43-45. MW. Chaldenii epilogus Orationis
Dominicæ ex c. 6E. v. 13. J: M. Lange de demon-
ſtratione Liliorum agri ex c. 6. v. 29-·20. J. Fech-
zias de admiranda in Chriſto docendi virtute; J. J.
Weidner hypalage exploſa ex hiſtoria leproſi ex c. 8.
V. 32. Le Hoffmannus de ſingulari Hebræorum cura
ſepeliendi mortuos; G: Züngſt de utribus V. T. re=
centioris N. T. vini impatientibus ex c 9. v. 17.
J: Z: Hilliger de tribicinibus in funere adhibitis ex
c. 9. V. 2 3³. J.e A. Scherzer ad Salvatoris Oraculum

væ tibi Chorazin ex c. Io. v. 21. J. C: Pfuffius in

XI. & XII. caput S. Matth. G: Jiingſt de pueru-
lorum zvuρααα ludentium parabola ex c. I. v.
16. 17. G: F. Schrozer de gratia Dei univerſali ex
c. 1I. V. 28. G: Wernsdorf, David Agrοοααανοσ à
filio Davidis ex c. 12. v. 2. 4. J: 4A. Scherzer de
peccato in Spiritum S. J: Maſæus de peccato in
Spiritum S. M. Foentſchii conſideratio in peccato
adverſus Spiritum S. J: Meisner de peccato in Spiri=
tum S. J. Langius de peccato in Spiritum S. 6.
H: Goetzi obſervatlones ad c. 12. v. 40. A- Bergii
ſcriba doctus ex c. 13. v. 52. 7: C: Pfaßhus de divi-
na Chriſti potentia in dictis & factis ex c. 15. J. G:
Rotb de cultu Dei rejectitio ex c. 15. v. 9. J: L.
Moshem de ſignis temporum dijudicandis ex c, 16.
v. 3. A. Nunad de confeſſione Petri & eam ſecuta
Chriſti reſponſione ex c. 16. v. 13-19. S. Schmid
de Chriſto ex c. 16. v. 16. Y: H: Michazlis de Chri-
ſto Petra ac fundamento Eccleſig ex c. 16. v. 18.
B: Botſaccas de clavibus Petri ex c. 16. v. 19. C:
L: Hohbeyſel occaſione loci Vexari C. 16. Vv. 28. 7J2
2 C2

29

Tbeſaurus diſſertat. &. in Quarto.
C: P'faſius in XVI. & XVII. caput; G: Olearius de
transfiguratione Chriſti ex c. 17. §.: Schmid de
Drachinis à Chriſto ſolutis ex c. 17. v. 24. ſeq. C.
Stock ex c. 18. v. G. 7: C: Dannhatyer de cuſtodia
Angelica ex c. 18. v. 10. 7: Schmid de Angelis
puſillorum faciem Patris cœleſtis ſemper videntibus
ex C. 18. Vv. 10. F: §. Læſler explanatio Parabolæ
de Patrefamilias & operariis in vinea ex c 19 v.
30. M Fœrtſchbius de judiciis Sanctorum ſuper
mundum ex c. 19. v. 28. J: H Sechrammias de o-
perariis in vinea ex c. 20. v. 1-16. J: L: Mosbem de
Operariis in vinea; g: G: Dorſcheus de Operariis in
vinea; J: Ci Pfaſſius de adventu Regis Sionæi Hie-
roſolymis inſtituto ex c. 21. v. I⸗17. G. Notbdurfe
de voce Hebraica Hoſianna; J. L. Mosbem in hi-
ſtoriam de numocenſus ex c. 22. Obſervat. ; A: L.
RKnigsmann de homine nuptiali veſie non induto
tanquam imagine Antichriſti ex c. 22. v. 11. V.
Velthem à Magiſtro qui eſt ipſa veritas ex c. 22. E.
F. Cobii nervus argumenti de mortuorum reſurre-
Stione ex c. 22. v. 31. J. Kiesſlng hypocriſis jam
late regnans ex c. 2 ½ V. Alberti de honoribus A-⸗
cademicis ex c 22. v. 8. 9. 10. M. Caſtens de La-
Charia Barachiæ filio ex c. 23. v. 35, Y. C. Daun-
bawer de voluntate Chriſti congregare volentis non
volentes congregari; J. N. Quiſtorß de ſeductori-
bus ſub extrema feculi mondum ſeducentibus ex c.
24. V 4. 5. A. lIittel de Pſeudo-Meſfſitis cadavere
ex C. 24. v. 28. J. Cyprianus de caſu ſtellarum in
üne mundi ex c. 24. v. 29 J. P. Pfeiffer de ſigno
filio hominis ex c. 24. n. 30. V. Velthem de vera
ac reali præſentia panis & vini in ſacra cœna con-
tra Pontif. ex c. 26. v. 26-28. Z. Scbmid de Chri-
ſto calicem paſſionis deprecante ex c. 26. v. 39.
C. Schlegel de agro ſanguinis ex c. 27. V. 3--II.
J. Röſer de morte Judæ proditoris ex c. 27. V. Fe
J. G. Leo de ſomnio uxoris Pilati; F. G. Gotter
de conjugis Pilati ſomnio; J. C. Engelſeball Petrus
pPeccans & pœnitens; V. Alberti de inſcriptione cru-
cis Chriſti ex c. 22. v. 27. G. Felseiſen de civili
Judæorum die ex c. 28. v. I. J. Fagſtus de ado-
rando 88 TFrinitatis myſterio ex c. 28. v 9.

6 4 Diſſert: in Marcum, Tomuas I. cont. YJ. Feebtius de

Chriſto à cognatis ob ecſtafin retento ex c. 3. V.
24

Theſaurus diſſertat. &. in Quarto. 2 1

21. 7J: M. Lange de Chriſto Propheta contemto
in patria ex c. 6. v. I. 6.; C: C. chwartz de ſpe-
culatoribus veterum Romanorum ex c. 6, v. 27. 5
J. P. Grunenberg de ſalitura ad ignem æternum ex
c. 6. v. 49.; C. Schoeztgenius de emphaſi verbi
τσαNννHιEαο en c. 8. v. 3.; G: Wernsderj de fer-
mento Herodis ex c. b. v. 15. C. Sonntag quod
ignoratio finis Seculi ſit confutatio Chiliasmi ex c,
13. V. 31. 36. B: Wagner de gratioſa Dei vocatione
ex C. 16. v. & 16.

65 Diſſert, in Lucam, Tomi II. cont. J: G. Stoltze vin-=

diciæz Theophili Evangelici ex c. I. 7: R. Kus
quæſt. an Zacharias Baptiſtæ pater fuerit ſummus
Pontifex ex c. 1. v. 5§. 7, 8, 9, 10, I1. &c. 7:
E: Gerbard de obumbratione virtutis altiſſimi ex c.
J. V. 35.5 J: B: Carpzov de Chuppa Hebræorum
ex c. I. V. 35. 3 J: Je Zentgrav ex c. I. v. 35. Me-
ditat: ſuper Bethlehemum & de hymno Angelorum
gloria in excelfſis Deo; J. F: Gerberdt de Lumi-
ne Gentium ex c. 2. Vv. 32. 5 C; H. Grauu ex loco
c. 3. V. I. 5 J.e As Walther codex in Suida mendax
de Jeſu in numerum XXII. Sacerdotum ſolemni-
ter à udæis cooptata ex c. 4. v, 17.; 7: Gering
de præſtantia vini veteris præ novo ex c. 5y v. 39;
J: E. Mayer ad tempus credentes ex c. 8. v. 13.;
G-: P: Olearius de Satana fulguris ritu lapſo de cæ-
lo ex c. 10. V. 18. 5 A: I: Hoßfhuntz de Andropo-
dyſia Pilati ex c. 13., v. I.; C. F: Boerner acta Bar-
nabeæ & Pauli Lycaonica; J: C. Wakius ad dictum
C. 16. V. 9.; A: L: Koenigtmann de divite epulone
à Chriſto inmiſericordiæ non accuſato & de ejus
Orationis vero ſcopo ac argumento ex c. 16. v.
19. J. A: Oſhander de ſinu Abrahæ ex c. 16. v.
22.; J: Deutſehmann de merito deſtructo ex c. 17,
v. 10. 5 P: L: Hannekenius de regno Dei in nobis
ex c. 17. v. 2 1. 3 J: M. ſcopus verborum Chriſti
ex C. 17. V. 22. 37. vindicatus; G: Wegner de reſti-
tutione ablati ex c. 19. v. 8.5 F: Olearius de la-
chrymis Chriſti ſub ingreſſum Hieroſolymoarum fu-
ſis ex c. 19. V. 41. 3 M. Foertſöäbius ad verba fœde-
ralia ex c, 20. V. 37. 38. 5 G: MWernsdorf de adven-
tu Chriſti ultimo ex c. 21. v. 25.5 J: Fechtius, Pe-
trus gladio accinétus ex c. 22., J.- Englertus de Pa-
ſchate J: C: ultimo ex c. 22. v. 15. 5 Be von San-
c z“ dlen

22

Theſaurus diſſertat. &. in Quarto.
den de verbis Chriſti ad Petrum, Simon, Simon,
ecce Satanas expetivit vos, &c. ex c. 22. v. 31.
32.; de verbis Apoſtolorum ad Chriſtum; Domi-
ne, ecce duo gladi, &c. ex c. 22. v. 38. 7: fF.
Mayer de confortatione Angelica agonizantis Jeſu,
ex c. 22. Vv. 43. G. H. Geetzius de theologia latro-

nis ex c. 23. V 42. 5

66 Diſſert: in lohannem, Tomi W. cont: C.: Reuchling
de natura fidei juſtificantis ex c. 1. v. 12. 5 J: C:

Haferung de gratia pro gratia ex c. 1. v. 16., C:
Reuchlin de officio Chriſti Prophetico ex c. I. v.
18.; J: Quiſtorp de agno Dei qui tollit peccata
mundi ex c. I. v. 29. 5 J: G: Dorſeheus de Salva-
toris mundi morte & reſurrectione glorioſa ex c.
2. V. 19; M: Zeidler de regeneratione ex c. 2. v.
3. 5. F. U: Caliæins ſuper dictum c. 3. v. 16. ſic
Deus dilexit mundum; in quo fiſtitur catena aurea
cauſärum ſalutis; J. F.: Mayeri, quæſtio; num
Chriſtus Petrum baptizaverit? ex c. 3. v. 22. &
c. 4 v. 1. 2.; A. Calovius de Samaritanorum ve-
r0O & indubitato credendi principio, repudiato ſe-
cundario ex c. 4 v. 2. ſeq. 3 A: C: Werner de Sama-
ritanis eorumque templo in monte Garizim ædifi-
eato ex c. 4. P: L: Hannekenius de vero religioſi a-
doratoris ſpiritu & veritate ex c. 4. A. 24.; A:
Schumacher de opera Miniſterii Evangelici adumbra-
ta ſub emblemate collectionis, quæ fit tempore
Meſſis ex c. 4. V. 35.— 28. P: Antonins de con-
verſione Samaritanorum in Chriſtianismum ex c.
4. V. 1--43. 5 J: L. Mosbem de lJudæis miracula
quærentibus ex c. 4. v. 48.; G: Oleurius de mira-
culo piſcinæ Bethesdæ ex c. 5. v. 1--5. ; §: Secbel-
wig de Bethesda & miraculo ibi edito ex c. 5. v.
2 leq.; A. Kunad de univerſali reſurrectione mor-
tuorum ex c. §S. v. 28. 29.; J. P: Gruepenhberg de
ſenſu S: Cernæ ex c. 6.; F: Schmidt de tractu Pa-
tris ad Filium Salutari ex c. 6. v. 44.; J: G.
Abicht, de Patre trahente ad Chriſtum ex c. 6. v.
44. 45. Grueneberg, de S. Cœnæ neceſſitate exs c. 6.
V. §53. ; S: Schmid de ſpirituali manducatione cor-
poris & bibitione ſanguinis Chriſti ex c. 6. v. 56.
F. A: Scherzer de hiſtoria adulteræ ex c. 8. v. 1-12
J: W. Hilliger de ſcriptione Chriſti in terra ex C.
8. v. 6. 8.; J: Schedias in Oraculum Joh: c. 8.
Vv. 25.

Theſaurus diſſertat. &. in Quarto. 23
v. 25. P: L. Hannekenius de quæſitis nonnullis cir-
ca lapſum Angelorum ex c. 8. v. 44. J: M. Lan-
gins de antidoto mortis ex c. 8. v. 51.; J; Mab-
lius de malis Paſtoribus ex c. 10. v. I. 3 J: G.
Baier de verbis Chriſti ex c. 10. v. 3. 3 C: 4 Han-
Jenius de vaticinio Cajaphæ ex c. II. v. 49. 52.;
H. C: Engelchen de expulſione Principis mundi ex
c. 12. V. 3I. 3 J.: Fe Buddeus de Servatoris noſtii
exaltatione doloroſa ejusque effeétu ex c. 12. v.
32. 3 B: Wagner de contemtoribus verbi divini ex c.
12. V. 48.; de verbo Chriſti contemtorum ſuorum
Judice ſupremo ex c. 12. v. 48½ Ii Ietig de pedi-
lavio Chriſti imitando ex c. 13. V. 14. 5 J. J: Leh-
monn de præcipuo præcepto ex c. 13. V. 14.; 7:
L: Moshem de novo amoris præcepto ex c. 12. v.
34. c. I5§. V. 12.3 C. S. Scherf de paracleto & ac-
cuſatore ex c. 14. v. 16.; A: J: de Krakevitz de
nobis in Chtiſto ſive unione fidei relativa ex c. 14.
v. 20. 7: C: Genſel de ſpiritu S. ex c. 14. v. 26.
C. Weiſius de Mnemonico Spiritus S: officio ex c.
14. v. 26.; C. Wolſtin de myſtica fidelium cum
Chtiſto unione ex c. 15? V. Allertus de vana per-
ſecutorum Eccleſiæ veræ perſuaſione ex c. I6. v. 2. 3.
J: B. Carpzovius, Elenchus Spiritus S: Catholicus
à Salvatore ex c. II. v. 8-11. 5 &. Wiemann, Aletho-
logia infallibilis ex c. 17. 175 J: C. Lacius de co-
habitatione & conglorificatione fidelium cum Chri-
ſio æterna ex c. 17. v. 24; C: Ikenius de Atdooρτ
ex c. 19. v. 13. G: G. Zeltuer de Horologio Jo-
hannis ex c. 19. v. 14. J.: A. Quenſtedt de aqua
ex Chriſti latere profluende ex c. 19. v. 34.; F.:
Bebhelius de vera theologia ohannæa ex c. 20. v.
31.; de falſa theologia ſohannæa conlraria ex c. 20
V. 31. 6: von Sanden ſuper verba; Petre amasme?
Paſce oves meas ex c. 21. v. 15. 16. 17.

⁶) Diſſertat. in Acta Apoſtolorum, Tomi 3. cont. J.

F. Buddeus de ſtatu Eccleſiarum Apoſtolicarum ,
earum præcipue ad quas Paulus epiſt. ſuas ſoripfit;
Z. C. Pfaſßus de certitudine fidelium; C. L&ſeber de
Chriſto glorioſe in cœlos adſcendente ex c. 1. v.
9. J. Schmid de conformitate Eccleſiæ Apoſtoli-
cæ & Evang. Lutheranæ in conſtituendis Miniſtris
ex C. I. V. I15, ſeq. & C. 6. v. I. ſeq. M. E. So-
leicht ; linguæz Apoſtolorum diſlectæ redintegratæ
ex

24 Theſaurus diſſertat. &c. in Quarto.

exz C. 2. v. 3. Y. Langii epicriſis in judicium Ga-

malielis de cauſa Chriſti & Apoſtolorum ex c 5. v.

38. 39. FL. Wohkenius de flammis inter fideles ex c.
2. v. 3. J. C. Langius de Chriſto tradito ad mortem
crucis, ex c. 2. V. 23. E. E. Weiſs de baptismo ex-
plicante ex c. 2. v. 38. D. Pfeſſinger de reſtitutio-
ne Diabolorum ex c. 2. v. 21. S. Andreas de limi-
tibus obſequii humani ex c. 5. v. 29. J. G. Baier
de conſilio Gamalielis ex c. 5. v. 38. 30. M. Chla-
denius de conciliatione Moſis & Stephani circa an-
nos Abrahami ex c. 7. v. 4. C. Sonntag de reſi-
ſtentia auditorum Stephani adverſus Spiritum S. ex
C. 7. v. 5FI. YJ. R. Rus de lapidatione Stephani; Y.
Beringius de Simonia ex c. 8. S. Audreas de Simo-
ne Mago; de epiſtolis B: Virginis Mariæx; J. A.

Helwig de Simone Mago ex c. 8. v. 9 U G. Sie-

ber de Gaza Paleſtinæ oppido ejuſque Epiſcopis ex
C. 8. v. 26. J. G. Baier de cæcitate Pauli ex c. 9.
c. 22, &c. 26. G. H. Goetze de remiſſione pecca-
torum per Chriſtum fide apprehenſum conſequen-
da ex c. 10. Vv. 4 ¾. J H. Siricius de annunciatio-
ne judicii extremi à Chriſto exercendi ex c Ic. v.
42. G. H. Goetze de Spiritus S. effuſone in Do-
mum Cornelii ex c 10 v. 44--46; de baptismo in
Domo Cornelii peracto ex c. 10. v. 44. 48. C. F.
Boerner de Pauli & Barnabæ in Lycaonia rebus ge-
ſtis ex c. 14 J. F Gubling de lingua Lycaonica à
Pelasgis græcis orta ex c. 14. v. 1I. J. J. Peizer
de Apotheoſi Pauli & Barnabæ ex c. 14. v. 11. J.
F. Guhliug de Paulo Mercurio ab Lyſtrenis vocato
ex Cc. 14 v. 12. G: Meier de Dei ex pluvia inda-
gatione ex c. 14. v. 27. J: C. Daunhawer de Con-
cilio Hieroſolymitano ex c. 15. A: Teller de gra-
tuita ſalvatione hominum vere Kvangelica ex c. 15.
v. 11. Iz Meisner de divinæ voluntatis Salvatricis
ſimplicitate & unitate Vet. pariter atque N. T.
communi ex c. 15. v. II. A: Calovins ex C. 15. Vv.
11. J. E. Gerbard de perennitate fœderis gratiæ
ex c. 15§. v. II. J. De Leonbardaus de decreto Con-
cilii Hieroſolymitani ex c. I5. v. 20. 28. 29. Ce
Schboetgenius de ritibus Gentilium in Synodo Hiero-
ſolymitana prohibitis ex c. 15. v. 29. IH. Klauſing
de Timotheo Martyrumeno ex c. 16. v. 2. M. Hörn-
Jein Lydia converſa ex c. 16. v. 14. P. Zornius de
* Scholis

6

Theſaurus diſſertat. &. in Quarto. 25

1Ca. . Scholis publicis quas antiqui Judæi prope ripis &
litoribus exſtruxiiie ex c. 16. v. 132. C. Olearius de

geſtis Pauli in urbe Athenienfum ex c. 17. v. 16.
Ntecn J: E: Buddeus, Acta Pauli Philippenſia illuſtrata;
er. J.: Schurizman ex C. 12. v. 198. naſtaſin contra A-
tutio. thenienſium mentem pro Dea habitam; J: A: COſian-
limi. der de theologia Paulina ex c. 17. v. 22-31. M.
uier Cbladienus de tactu Dei in Gentilibus ex c. 17. v.
blr⸗ 27. J: Faaſtius de divina motione ex c. 17. v. 28.
B: von Sanden de Deo pœnetentiam præcipiente ho-
h. minibus omnibus ubique ex c. 17. v. 30. G: G:
celi Zeltner de Prifcilla Aquilæ uxore ex c. 18. J. C.
3 6 Dannbaueri Gallionismus ex c. 19. V. 12-16. §: J:
J7 Apinus de duplici baptismo diſcipulorum Epheſino-
in: rum ex c. 19. v. I. 5. 7. C: Polcke de magna E-
,4. pyhpheſiorum Diana ex c. 19. v. 28. & 34. K. Teller
Kir de natura mortis ex c. 20. Vv. 10. J: Schmid ad
er dictum ex c. 20. v. 29. N. C. Remmeling de re-
e.5. demptoria acquiſitione Eccleſiæ ex c. 20. v. 28. G.
ecca. H. Keller de reformatione Eccleſiæ ex c. 26. v. 10.
en- 1I. J. G. Neumann de nexu & diſcrimine dono-
ſ rum gratiæ ex c. 26. v. 17. 18. P. A. Boyſen Eclo-
d. . ge Archzologicæ ad difficile Pauli iter ex c. 27.
Do A. Recbenhberg de Melitenſium judicio ex c. 28. V. 4.
von 68 Diſſertat. in Epiſt. Pauli ad Rom. Tomi 4. cont. J.
. K.– G. Herrnhbaur examen tentaminis novæ verſionis c.
be . I. C. Retechlin de Evangelio ex c. I. v. 16. 17. M.
caS Fœrtſebii collatio de qconomia Evangelica N. T.
tie cum Henr: Hammondo & J: Clerico ex c. r. v.
7. 17. H. Horchii apparatus ad demonſtrationem epi-
catto ſfſtolz ad Rom. ; J: Cremiz, Pauli organon ſaluta-
Rdi ris ſuis Romanis ex c. I. v. 8--17. C. Sonntag „
o quonam ſenſu Evangelium dicatur potentia Dei ex
gta. c. I. v. 16. JY. G. Dozſebess de Theognoſia natura-
1. li in ſpecie ex c. I. v. 18-20. C: Losëſeher de Theo-
ticdits gnoſia naturali eorumque qui hac abutuntur Anapo-
1. logiſi ex c. 1. v. 19. 20. D: Ebersbach de Anapo-
N. logyſi Gentilium ex c. 1. v. 20. G. Züngſt de Ju-
atir dæo in oculis Dei genuino ſub N. T. ex c. 2. v.
von 29. Z. Brescis de ſubjeéto juſtificationis ex c. 3. v.
6: 23. §. Schmid de cauſis juſtificationis ex c. z. v.
10 24. 25. §. Schelwig de Chriſto ut propitiatorio ex
H c. 3. V. 25. Y: C: Daunhawer de genuina B: Lu-
W. theri verfione ex c. 3. v. 28. F. Deuzſch conciliatio
de D dicti
lis

26 Theſaurus diſſertat. &;. in Quarto.
dicti de juſtificatione Abrahami ap. Paul. c. 4. &
ap. Jac: c. 2. G: Wegner de imputatione fidei ad
juſtitiam ex c. 4. v. y. J: Gerbard Summæ Evan-
gelii ex c. 4. v. 25. C: Losſeber de effectibus ju-
ſtificationis ex c. 5. v. I. 2. J: E. Buddeus de Ha-
martigenia ex c. 5. V. 12-14. J. P. Graunenberg de
gratia præ mole peccati ſuperabundante ex c. §. v.
20. J: G: Neumann de peccato ſub ſpe veniæ com-

miſſo ex c. 6. C. H. Ritmeier de quotidiana Chri-

ſtianorum morte & reſurrectione ex c. 6. v. 4. 8.
G: Wernsdorf de morte ac vita fidelium cum Chriſto
ex c. 6. v. 8. J. G. Weumann de perfectiſſimo re-
genitis attributo ex c. 7. v. 14- 25. J. H. Stöcker
de Paulo renato ex c. 7. V. 14. 15. ſeq. delinea-
to; Th. Ittig de condemnatione peccati in carne fi-
lii Dei ex c. 8. v. 3. 4. Programma de Spiritu
Chriſti die Pentecoſtes contra Neſtorium vindicato
ex c. 8. V. 9. M: Foertſebius de Spiritus S. ductu
filiorum Dei ex c. 8. v. 14. J. J. Breitbaupt de
adoptionis Spiritu ex c. 8. v. 14. 15. 16. ſeq. F.
A. Mpinus de Spiritu ſervitutis & adoptionis ex c. 8.
v. 15. FZ. M. Miſter de conteſtificatione Spiritus ex
c. S. v. 16. G: Wernsdorf de Spiritu teſte fidelium
interno ex c. 8. v. 16. J. Meisner de creatura ge-
mebunda ex c. 8. v. 19--22. J. C. Dannhawer; J:
C. Otto, G. Nothbdarf de gemitu creaturarum ex c.
Z. v. 19--22. M. Foertſebius de glorioſa filiorum
Dei libertate ex c. 8. v. 21. F. E. Kettner de ad-
vocatione auxilio & gemitu Spiritus S. ex c. 8. v.
26. G. Richter de piorum nocumentis & ipſorum
emolumentis ex c. 8. v. 28. A. Schmid de fidelibus
in charitate Dei triumphantibus ex c. 8. v. 38. 39.
A. Herold, Doctrina de abſoluta Dei gratia vel de-
creto ex c. 9. G. G. Zeltner de abſoluto decreto
Evangelico ex c. 9. H. Mi: de Broke ſuper verba
ex c. 9. v. y. J. Friderici de Chriſto Oeovbpeατν³αR
ex c. 9. v. g. V. Albertus de abſoluta electione ac
reprobatione improbatio contra Calvinianos ex C. 9.
v. 10.-13. §. Deyliug de odio Dei adverſus Eſa-
vum ex c. 9. v. I13. C. Francke de Jacobo dilecto
& Eſavo rejecto ex c. 9. v. 10--1 3. Z Grapius de
verbo abbreviato ex c. 9. v. 28. J. Maior de va-
ſis iræ & miſericordiæ nec non honoris ac ignomi-
niz ex e. 9. V. 20.-2 3³. M. Chladenius de computs
ei

.*

Theſaurus diſſertat. & . in Quarto. 277
Dei in ſalvandis electis ex c. 9. v. 27. 28. F. Deutſeb-
mann de myſtico & perpetuo juſtificationis anno ju-⸗
bilæo ex c 9. v. 30. ſeq. ; Holoſotera J. Chriſt.

contra ſemi-Salvatorem Novatorum ex Apoſtolica

ſalutis catena ex c. Io. c. 12. ſeq. J. A. Quenſted
de fructu verbi divini, fide & auditu per verbum
Dei ex c. 10 v. 17. J: C: Dannbawer Apocaly-
pſis Myſterii Apoſtolici ex c. 11. v. 25. H. Schuck-
mann de Myſterio Paulino ex c. I1. V. 25. 26. J.
Wandalini diſcuſſio ſpei ſpecioſæ de converſione Ju-
dæorum ex c. II. v. 25-27. J: C: Dannbauer de
profunditate divitiarum & ſapientiæ & cognitionis
Dei ex c. 11. v. 33-36. J: A: Schmidt de loco c.

1II. v. 36. G: Mermidorff de analogia fidei à Nova-

turientium cavillationibus ex c. 12. v. 6. C: F:
Scbroser de interpretatione Scripturæ S8. ſecundum
analogiam fidei ex c. 12. v. 6. J: N: Quiſtorp de
vindicta vitanda ex c. 12. v. 19. E. Fecht de Chri-
ſtiana corporis ſui cura ex c. 13. V. 14. B: H: Geb-

bardi ſententiæ Paulinæ ex c. 15. v. 4.
69 Diſſertat: in Epiſt: Pauli ad Corinthios, Tomi 3. cont:

G: L: Wilcke de forma ſanorum verborum in dog-
matibus Rel. Chriſt: ex c. 1. v. 10. C: Sonatag de
fugienda Xenophonia ex c. 1. v. 10. J7: L: Moshem
de origine contentionum inter Corinthos ex c. 1.
V. 10. 11. J: Y Breithaupt de Myſterio crucis ex
C. 1. v. 18. J: M. Laugius de demonſtratione Spi-
ritus & potentiæ ex c. 2. V. I. ſeq. J: Maſæi pia
memoria ]: Chriſti ejusque crucifixi ex c. 2 v. 2.
De Krakewitz, de lucta regenitorum & irregenito-
rum interna: BEngeleten de cognitione internorum
hominis ex c. 2. v. II. J: Fecht de perſuaſoriis
humanæ ſapientiæ verbis ex c. 2. v. 4. G: Mæbius
de Sapientia duplici naturali & revelata, ex c. 2. V.
6.7. C: Loeſeber ſuper c. 2. v. 8. Dominus gloriæz
eſt crucifixus; 7: C: Dannhauer ſuper eadem mate-=

ria; M: Chladenius de Eccleſia plantata ex c. 3. V.
6. §.: Schmid de articulis fidei Chriſtianæ funda-
maentalibus & non fundamentalibus ex c. 3. v. 10.
ſfſegq. C. Ludovicus, probatio per ignem Eccleſiæ Do-
Qoribus expectanda ex c. 3. V. T0--15. FJ: L: Hoe-

reiſenins de &dificio ſpirituali ejusque fundamento! 5
materiis, probatione & maniteſtatione per ignem
ex C. 3. V. II. 12. 13. MI. Cbladenins de Violatione
D 2 tem⸗

28

Theſaurus diſſertat. &s. in Quarto.
templi myſtici ex c. 3. v. 17. G: Siber de moris &
falis propter Chriſtum ex c. 3. v. 18. J: Henuinsg
de Jure fidelium in bona tàm ſpiritualia quàm cor-

poralia, ex c. 3. v. 21. G. F: Schrozer de bona Ec-

cleſiæ onomo ex c. 4. v. I. C: Sechoettgen de
A*wνn.ρινα ρπαα eX c. 4. v. 3. G. P.: Olearius de
æſtimandis hominum judiciis ex c. 4. v. 3. 4. G:
D:: Ziegra ſuper locum ex c. 4. v. 13. §: Kripner
de eſca idolis immolatorum ex c. 8. & 10. y: A:

Schmid Miniſter Eccleſiæ omnibus omnia ex c. 9.

v. 22. JZ: F Gunther de curſoribus veterum gym-
nicis ex c. 9. v. 24. Dannbawer hypopiasmus Pau-
linus ex c. 9. v. 27. Olearius de Koinonia cum
Chriſto & Dæmoniis ex c. 10. Lungershauſen de
Sympoſia Patrum eremitico myſtica ex c. 10. v. 3.
4. Grünenberg de vitando privatæ communionis ſe-
paratismo ex c. II. Schütz de heærefium in Eccle-
ſia utilitate ex c. II.; de hæreſium in Eccleſia ne-
ceſſitate ex c. I1. Zeltner de munimento capitis fœ-
minei contra Angelos ex c. II. v. 10. Scharfius
de cœna Domini ex c. II. V. 2 3. 24. ſeq. Bech-

mann de fine cœnæ Dominicæ ex c. II. v. 28.

Manritius de Aphorismo ex c. 12. v. 13. omnes in

unum Spiritum potati ſumus; Haberlin de unione

Sacramentali ex c. 12. V. 13. Zornius de uſu æreo-
rum tripodum & Cymbalorum in Sacris Græcorum
ex C. 13. V. I. Fecheius de manffeſtatione occulta-
rum cordis cogitationum ex c. 14. v. 24. 25. Olea-
vius de reſurrectione]: Chriſti ex c. 15. v. 3. ſed.
Pfefus de fine Oeconomiæ Chriſti ex c. 15. v. 24.
Zeliner de ſubjectione]: Chriſti glorioſa ex c. 15.
V. 22-—28. Calovius de baptismo pro mortuis ex c.
15. V. 29. Olearius & Haſaus de eadem materia 3
Diſcurſus inquiſitorius de inventoribus & defenſo-
ribus Hæreticæ pravitatis V: & N: Teſt: ex 2. ad
Cor. II. v. 3. Z. E. Buddeus de Fragrantia Chri-
ſti ex c. 2. v. 15. 16. Hedinger de literis commen-
datkiis ex c. 2. v. I. Barthius de litera occidente
& Spiritu vivificante ex c. 3. v. 6. Walterus de Ky-
riopnemati Domino Spiritu ex c. 3. v. 17. Werus-

dorf de metamorphofſi chrifſtiana ex c. 3. v. 18.

Laugius de illuminatione fidelium ex c. 4. v. 4. &
6. Werntdorf de illuminatione cordium ex c. 4. v.
6. Moſchbeinii demonſtratio vitæ Jeſu ex morte A-
poſtolo-

70

Theſaurus diſſertat. &. in Quarto. 29

S G poſtolorum ex c. 4 v. 10. 11. Haferung de Suaſi-
vwig one in tradentis chriſtianæ doctrinæ capitibus ex c.
cor- 5. v. II. Chladenius de cognitione Chriſti ſecundum
Ec. carnem ex c. F. v. 16. Breitbaupt Syncriſin A-
de dami primi & ſecundi ex c. 5. v. 21. Dorſcbeus de
de inhabitatione Dei gratioſa ex c. 6. v. 16. Maller
6: militia Apoſtolica ex c. 10. V. 3. 4. & 5. Boeruer
izier de impedimentis Doctrinæ Evangelicæ, &c. ex c.

4 10. v. 5. Wernsdorf de fimplicitate in Chriſto ex c.
I1. v. 3. Chaldenius de fide ſimplici er c. I1. v. 3.

c. 9. .
m- Frommam de metu Pauli ex C. I1. v. 3. 7: Schmid
Pau- de metasxymatismo Satanæ in Angelum Lucis ex
cuin C. II. v. 14. 51 van Bashuyſen de flagellatione Apoſt.
, Ge Pauli ex c. II. v. 24. 25. Oleorius de Paulo in Pa-
7 4. radiſum rapto ex c. 12. v. 2 3. 4. Zeliner de cru-
8 ſe. ce Pauli ex c. 12. v. 7. Bobnſtedt de cuſtodienda
cele⸗ veritate ex c. 13. v. 8. Jüngſt de finali ad Deum
be⸗ triunum Pauli voto ex c. 13. Vv. 1,.
ſe⸗ 70 Diſſertat: ad Galatas, Iomus I. cont. Boſens tractatus
S Qe dicto ex c. I. v. 6--9. Quenſtedt de Paulina Pe-
Nech. tri increpatione ex c. 2. v. 11-14. G: Kiebter il⸗
128. luſtre correptionis fraternæ exemplum ex c. 2. V.
8s in II--14. Breithaupt de vita Chriſti in fidelibus ex
one c. 2. V. 20. Cobabus ſuper c. 3. Hartſibmid de ju-
rteo⸗ ſtificatione ex fide non ex lege ex c. 3. V. 11. 12.
Num Quenſtedt de redemptione generis humani ex c. 3. V.
W 13. 14. FJager. Chriſtus Mediator ex c. 3. V. 19.
Olo- 20. Baier de formatione Chriſti in nobis ex c. 4.
ſeg. v. 19. Chladenius de formatione Ohriſti in Galatis
44. ex c. 4. v. 19. Rechenberg de iterata regeneratione
.1. lapſorum ex c. 4. v. 19. Klemm ſuper locum ex
c. c. 5. V. 4. Cyprianus ſuper locum c. 5. v. 4. 5 de
ra; ſervitute legis ex c. 5. v. 18. Læſeher de gloriatio-
nlo⸗ ne Paulina ex c. 6, v. 14. .
44 71 Diſſertat: ad Epheſios, Tomus I. cont: Hulſemann de
Ch. divina ab æterno Prædeſtinatione ex c. I. v. 4. 5. 6.
nen⸗ . Schelguig de dono fidei juſtiſicantis ex c. 2. v. 8.
bente Stoltze de juſtificatione hominis coram Deo ex C.
K. 2. v. 3. 9. Reuchlin de nova creatione cx c. 2. V.
nu⸗ 1Io; à Seelen de idea Ethnicismi ex c. 2. v. I1. 12.
38. Weiduer de eadem materia; Conradus de fabrica ſa-
4 lutis ex c. 2. V. 20-22. Hilſeber de templo Dei my⸗=
4. ſtico ex c. 3. v. 18. Boyſen ſuper loc. ex c. 4. V.
. 4. 14. Wideburg de mutua Rieiuin epixophgia ex C.

73

74

30 Theſaurus diſſertat. & . in Quarto.

4. v. 16. Henning de pignore hæreditatis noſtræ

Sanctiſſimo ex c. 4. v. 320. Wernsdorf de contriſta-
tione Spiritus obſignatoris ex c. 4. v. 20. Clauſing
de Eutrapelia Paulina ex c. 5. v. 4. Müändenius de
Akribeia Chriſtianorum practica; Hilliges de Pſal-
morum hymnorum atque odarum ſacrarum diſcri-
mine ex c. 5. v. 19. S. Schmid de conjugio my-
ſtico ex C. F. V. 3s0.
Diſſertat: ad Philippenſes, Tomus f. cont. Breithaupt
in epiſt: ad Philippenſ.; Laugius de experientia ſpi-
rituali ex c. I. v. 9. 10. Fechtius de fructibus ju-
ſtitiæ per C: Jeſ: in laudem & gloriam Dei factis
ex C. I. v. II 5Ode externa nominis Jeſu per genu-
flexionem veneratione ex c. 2. v. 9. 10. Schmidiue
de cura Salutis cum timore ac tremore ex c. 2. V.
12. Kortholz de gloria corporum beatorum ex c. 32.
