v. 20. 21. Neumann de fidelium metasxymatismo
ex c. 3. V. 20. 21. Wegner de pace Dei ex c. 4. v.
7. Feuſtking de cuſtodia mentis & voluntatis ex c.
4. v 7. Hartſebmid de perfectione fidelium ex c.

Diſſertat: ad Colloſſenſes, Tomus I. cont: Bebelius de
primogenitura ex mortuis redivivi & triumphantis

Goelis noſtri ex C. I. v. 18. Fechtius de Chriſto in

nobis ex c. L. v. 27. Kechenberg quæſt. an Hære-
ticorum Patriarchæ, Philoſophi? Ex Tertull: adv:
Hermogenem ad c. zꝛ. v. 8. Cbladenius de ſpolio ſe-
ductorum in fideles commiſſo ex c. 2. v. 8. Sehroe-
der, Philoſophia nec pernicioſa nec Scripturæ S:
contraria ex c. 2. c. 8. Vollſack de ipſa materia,
Dorſcbeus de unione hypoſtatica duarum naturarum
in Chriſto ex c. 2. v. 9. Majior de Jeſu C: Dei &
Mariæ filio ex c. 2. Vv. 9. J: Schmidius de Chriſti
victotia glotioſa ex c. 2. v. 15. P'roegramma de re-
ſurrectione Jeſu C- ex c. 2. v. 15. JZochius de Sta-
dio verbi divini ex c. 32. v: 16. Neumann de palma
ab Angelicis non intervertenda ex c. 2. v. 18.

Schultze de cultu Angelorum ex c. 2. c. 18. Olea-

rius de morte & vita fidelium cum Chriſto ex c. 3.
v: 3. 4. Trierenbeigius de oppoſitione Barbarorum
& Scytharum ex c. 3. v: 1I. Werusdoyf de pace in
corde fidelium ex c. 3. V: I15.
Diſſertat: ad I heſſalonicenſes, Tomus I. cont: Fan-
ſtius de Sanctificatione ex c. 4. V: I. 8. =

—— — — — — — — ——

Tbeſaurus dihſertat. & . in QAuarto. 31
nolre de hominum non ad iram ſed ſalutis acquiſitione
lriſta⸗ ex C. 5. v: 9. 10. Klauſing ſuper locum ex c. 5.
louſing v. 21. Idem ex C. 5§. v: 23; Chaldenias de metu diei
is de extremæ apud Heterodoxos aut intempeſtivo aut
Pſal nullo ex 2 Thefl: 2. v: I. 2. 3. Kortholt de Apo-
Ceri. theoſi Papæa ex C. 2. V: 4, Werzsdorf de efficacia
my⸗ errorum ex c. 2. V: I0. II.
75 Diſſert: ad Timotheuun. Tomus I. cont. S.: Schmidins
honpe de certudine perſeverantiæ & ſalutis ex 2. Tim. 1.
a ſpi⸗ v. 12.5 Hardsſebhmid de naufragio fidei ex 1. Tim.
18 ſl⸗ I. Vv. 19. Veltbem de Trinitate, omne trinum per-
facis fectum ex c. 2. v. 3-7. P: Antovius de redemptio-
genu⸗ ne per Lytron ex c. 2. v. 5§5. 6E. Oldehkop de Episco-
ictius porum virtutibus & vitiis ex c. 3. 3 Buiesas de affec-
2. V. tantibus Prochiam ex c. 3. v. I. Fechtius de Cle-
c. 3. rico percuſſore ex c. 3. v. 2. ; van Sanden de Neo-⸗
tismo phpytis ex c. 3. v. 6.; Weber ſuper locum ex c. 3.
4. vN. T. v. 15.; Bucddens de juſtificatione Chriſti in Spiritu
er c. erxrx c. 3. V. 1I6.; Winther de doctrina Dæmoniorum
el c. ex c. 4. v. I. ſeq. ; Chladenius de conſcientia cau-
teriata ex Cc. 4. v. 7. 3 Hunnekenius de vero veræ pie-
zusde tatis exercitio ex c. 4. v. 6. 8. 3 Laugius de exerci-
hantis tio ad pietatem ex c. 4. v. 7.; Læſeher Paſtor fidus
ſto in ex c. 4. v. 16.; Deyling de prudentia Paſtorali ex
lere⸗ C. 4. V. I6.; Chladenius de ſtudio pietatis genuino
1207: ex c. 6. v. II.; Zeltner de beneficiorum funda-
o ſe⸗ mento infuturum ex c. 6. v. 19.; Weidueri Sche-
hyor- diaſma de ſcientia falſo ſic nominata ex c. 6. v.
2 8. 20 Huth de falſo nominata gnoſticorum ſcientia
en ex c. 6. v. 20.; Lange de genuina ſtudii theologi-
rum ci methodo ex 2. Tim. I. v. 15. 14.; Hebenstreit,
ei & Epiſcopus miles ex. c. 2. v. 3.; Langius de fideli-
nricti tate verbi divini Miniſtris ex c. 2. v. 15. ; Deyling
lere⸗ ſupra eodem diéto; Wertiſten de electionis immuta-
gta⸗ bilitate & certitudine ex c. 2. v. 19.; Dannhuweri
alma doctrina de prædeſtinatione filiorum Dei ad ſalutem
18. ex c. 2. V. 19.; J. A: Schmid de Theologo non
Olhes- contentioſo ex c. 2. v. 23. 24. Moshem de eadem
. materia; Maius de ſpecie ac virtute pietatis ex c.
orum 3. v. 5§. 3 Lange de ſcripturæ autoritate, ſufficien-
ee in tia & perfectione ex c. z. v. 14. Liebkueebt de aurium
prurigine ex c. 4. Jauus de præſagio S. Pauli de
ur. ſupplicio ſoubeundo ex c. 4. v. 6. Moshem de Pau-
lo ex ore Leonis liberato ex c. 4. v. 17.
de 7

32 Theſaurus diſſertat. & . in Quarto.

76 Diſſert: ad Titum, Tomus I. cont: Breitbaupt in e-

piſt: S. Pauli ad Titum; Grunenberg de divina S.
Miniſterii conſtitutione ex c. 1. v. 5. Gottscbalck
de Epimene de Propheta ex c. I. v. 12.; Haferung de
Didaskalioprepeia in miniſterio ecclefiaſtico obſer-
vanda ex c. 2. V. I. 3 Schwarzius de Ksculapio &
Hygea Diis Philantropiis ex c. 2. v. 4. Chladenius

de aſſeveratione Doctrinæ ex c. 3. v. 8.; Schelgaig

de Hereticis fugiendis ex c. 3. v. I0. II.; Læſeber

de devitandis Heæreticis ex c. 3. V. 10. I1.

77 Diſſert: ad epiſtolas Petri, Iomue I. cont. Rusmeyer

78

de ſalute illa, quam ſcrutati ſunt Prophetz & in
quam introſpicere cupiunt Angeli ex c. I. v. vo-
12.; Neuuann de paſſione Chriſti ctuenta vicaria
ex c. I. V. 18. & 19.; Sonntag de ratione lactis
catechetici ex c. 2. v. 1-3.5 Schaller, Criſtus lapis
offenſionis ex c. 2. v. 7. 8.; Wernsdor de Hypo-
grammate Chriſti piis in paſſione relicto ex c. 2.
v. 21.; de judice juſte, non, injuſte judicante ex
c. 2. v. 23. Keuling de deſcenſu Chriſti ad inferos
lorioſo ex c. 3. v. I8. 20. 5 Neumann de deſcenſu
hriſti ad inferos ex c. 3. Vv. 18. 19. Chladenius de
profeſſione fidei baptismale ex c. 3. v. 21.5 Moshem
de baptiſmo diluvii antitypo ex c. 3. v. 21.; Ittigius
de Evangelio mortuis annunciato ex c. 4. v. 6.
Fauſtius ad verba Petri ex c. 4. Weiſſus de allotrio
Epiſcopi ex c. 4. v. 15. Langius de idea boni anima-
rum Paſtoris ex c. §. v. 1-4. J. H. Michasl, de
æquali pretio fidei; Senſtius de beatitudine nunc,
& tunc, an ſpecie diflerant., ex c. 2. Pet. I1. c.
3.; Quenſtedt de participatione divinæ naturæ elec-

tis Dei filiis facta ex c. 1. v. 4.; Maltber ſuper
locum ex c. I. v. 4; Schrozerus de reprobo Chriſti

morte redempto ex c. 2. v. I. Röber de vitæ Evan-
gelicor. emendatione ſumme neceſſaria ex c. 3.
Diſſert: ad epiſtolas Johannis, Tom. II. cont: Lan-
gius in epiſtolam pr. S: Joannis; de regneratione
ad ſpem vivam vitz æternæ ex c. I. v. 3. 4. 5§5. 5
de myſterio X„ν** cᷣοοριαιτιπαρς ex Cc. I. V. 2.; Neu-
mann de emundatione ſanguinis Chriſti juſtifica ex
C. I. V. 7. Wegner de eadem materia; Henniug de
interceſſione Chriſti glorioſa ex c. 2. v: I. Hoch-
ſtetter ſuper locum c. 2. v. I. 2. Olearias de advo-

catione ]J: Chriſti ex c. 2. V: I. 2. Höpuer de pro-
pitiatione

he Theſaurus diſſertat. &. in Quarto. 33
na 8. pitiatione Chriſti pro peccatis totius mundi ex
haſel C. 2. v. 2. Antonius de llasmo dolentis conſcien-
e de tiis conſtituto ex c. 2. v. 2. Fecht de netitia
bier. P Chriſti ex c. 2. v. 3. 4. Dpinus ſuper dictum ex c.
io & 2. v. 9. Strauch de ſpirituale fidelium unctione ex
ſevius c. 2, Vv. 20. Neumann, unctio omnia docens ex c.
lui⸗ 2. v. 20.-27. Haferung de veritate, non, niſi veri-
ſeite tatem gignente ex c. 2. v. 21. Lange ſuper dictum
ex c. 2. v. 27. Boerner de Parryſia fidelium in die
meyn Judicii ex c. 2. V. 28. & C. 4. v. 17. Hannetenius de
in præſtantia hominis ſecundum regenerationis gemi-
Ro num ſtatum ex c. 3. V. I. 2. Meis de renatorum
ſcaria perfectione ex c. 3. v. 9. Kiesſting de Anamarty-
lactis ſia renatorum ex c. 3. v. 9. Danuhbater de proba-
ps tione Spirituum ex c. 4. v. I. Teller de Deo amo-
Udo⸗ re ex c. 4. v. 8--16. Cyprianus Analy ſis fidei chri=
di. ſtianæ ex C. 5. v. 6. Keztner de 88: Trinitate ex c.
te er 5. v. 7. Ejusd: vindiciæ novæ dicti verxatiſſimi de
feros tribus in cœlo ex c. 3. v. 7. Reinhart ſuper dict. c.
nio 5. v. 7. Gerbard commentatio ſuper dict. de tribus
u Ee in cœlo, &c. Mosbemius de tribus in terra teſtibus
voibem ex c. 5. v. 8. Quiſtorpii diſſert: VIII. in epiſt. 1. &
“ 2 Johann. Carpzov- de charitate & veritate ad c.
r 2. oher de non ſalutandis à fide de vis ex c. 24
v. 10.
loeri⸗ 79 Diſſertat: ad Hebræos, Tomus I. cont. Olearii obſer-
RM vationes ſuper epiſt. ad Hebræos; Kortbolt Chriſtus
e Theanthröpos ex e. I. Baierus de aſſumtione ſemi-
unc. nis Abrahæ ex c. 2. v. 16. Schumacher de operatio- ,
1. c. nibus verbi Dei ex c. 4. v. 12. Zentgravius de Ca-⸗
elec. techumenis ex c. F. v. 12. Velthemius de impoſſi-
ſnet bilitate reditus in gratiam Dei ſemel amiſſam ex c.
brllin 6. v. 4-6. Teuber concio pœnitentialis ſuper dicto
Nän. ex c. 6. v. 4-8. Deyling de Chriſto ſponſore ex c.
3.¹ 7. v. 22. Jängſt, Chriſtus Sacerdos altior cœlis
len. factus ex c. 7. V. 26. von Seelen de integritate vo-
tione cis οαοοοιαοναν, ex C. II. V. 37. Weumann de Pon-
573 tifice N: Teſtamenti ex c. 7. v. 26. 27. Sozne-
Ner ſehmid de Thymiaterio ſanctiſſimi ex c. 2. v. 4.
c er Pfafus de fide veterum ex c. II. v. 20. ſeq. 3 de
„ dü Krahewitz de beatitudine fidelium V. T. non ſine
Hoc. fidelibus N. T. conſummanda; Bebelius de clamo-
1l. re ſanguinis Habelis & Chriſti ex c. 12. V. 24. Kore-
P ð E “ bolt
110

34

80

91

92²

Theſaurus diſſertat. &. in Quarto.
bolt de Chriſto heri, hodie & infecula ex c. 13. V.
8. Laue ad textum ex c. 13. v. 8-15.
Diſſertat: ad jacobdm , Tomus I. cont: MWichaelis in
S8: Jacobi epiſt. Scelen de lege regia ex c. 2. v. 8.
de Krahetpitz de perfecta libertatis lege ex c. I. v.
2 ⅝. Velthemius ſuper text, ex c. 2. v. 24. videtis
igitur, operibus juſtificari hominem & non ex fide
tantum; uner probari poſſe hominem juſtificari fide
non ſola, nec fide ſola.
Diſſertat: in Epiſt. Judæ, Ivmus I. cont: Calovins in
epiſt S: Judæ; Dannbawer Dialexis Angelica inter
Michaélem Archangelum & Antagoniſtam Diabo-
lum ex v. 9. Chemnitius de Michaelis Archang.
cum Diabolo de corpore Moſis certamen ex v 9.
Chladenius de inſpiratis ſine ſpiritu ex v. 19. Waltheri
exegeſis epiſtolæ Judæ.
Diſſertat: in Apocalypſin, Iomus I. cont: Bernhold;
de Michaêle Archangelo uno; Bebelins de lapſorum
pœhitentia ex c. 2. v. 4. 5y. Zornius de Throno Sa-
tanæ apud Pergamenos ex c. 2. v. 1 3. Rotbius de
Nicolaitis ex C. 2. V. I15. Alberti de tergemino ex
c. 2. v. 17. Jiingſt de Manna recondito ejusque
myſterio ex c. 2. v. 17 5 de Krakewitz de Chriſti
oſtio pulſato ad cœnam ingreſſu c. 3 v. 20 5 Meutſch-
mann ex (Oraculo divino c. 5. v. §. 6. 7. Sonntag
de triumphantium in cœlis Eccleſia ſtolata ex c. 7.

v. 9-15. Dannhbhaweri Mubammedismus in Ange-

lis Euphratæis ex c. 9 v. 13-21. Mayer de agno
occiſo ab origine mundi ex c. 12. v. 8. Dornfeld
de pugna Michaélis cum Dracone feliciter depugna-
ta ex c. 12. v. 7-12. Calovius de pugna Michaélis
& Draconis ex c. 12. Vv. 7-12. Baztus de anno ma-
ctato ab origine mundi ex c. 13. v. 8. Küdiger de
eadem materia; Fæœriſehius de B: Luthero, Angelo
per cœlum volante cum Evangelio ex c. 14. v. 6.
7. Fechtius de beatitudine in Domino defunétorum
ex C. 14. v. 13. Gerbardus de eadem materia;
Reinhardus de ranis ab ore Draconis, Beſtiæ &
Pieudo-Prophetæ prodeuntibus ex c. 16. v. 13. 14.
Wernerus de vana ſpe regni Chiliaſtici ex c. 20. v.

1-7. Radrauffius de Chiliasmo veterum & recen-

tiorum; Zelener de Chiliasmo præſenti ex c. 20. v.
4. ſeq. Gebhard de qualitate regni millenarii ex c.
20.

86

ge

I. v.
videtis
e1 fide
li fide

viet in
4 innter
Diabo⸗
chang.
V. 9.

ltheri

pbold 4
ſorum
30 ⸗
ius Ge
no er
osgue
Chritti
. utſeb⸗

unteg

yc 7.
Ange-
agn.
ornfelt
pogna⸗
chaelis
10 -
er de
ogelo
v..
Jorum
lteria;
ſtie
13. 11.
20, V.
fecen
20. V.
jes⸗
20

Theſaurus diſſertat. & . in Quarto. 35

20. v. 5. 6. contra Chiliaſtas; Opitius de Statura &
ætate reſurgentium ex c. 20. v. 12. Meisnerus dé
flumine Cryſtallino ex c. 22. v. I.

Phulalogici Jacri.

8 Alom: Glafſſii Philologia Sacra, Amſt. 1701 l. g.

84 ◻. Corn: Adami obſervationes Theologico-Pnilolo-
gicæ, Groeningæ 1210 1 g.
85 Corn: Adami Exercitationes exegeticæ, de Israélis
in gypto multiplicatione & oppreſſione, nativi-
tate & Inſtitutione Moſis in ſapientia Egyptiorum,
converſione S: Pauli ahorumque magnorum pecca-
torum, malisque Romæ paganæ & hodiernæ mori-
bus, Ibid. 1712 1 g.
386 Henr: Alting Lheologia Hiſtorica, Amſt. 1664 l. g.
37 Jacobi Altingi Diſſertat: Heptades duæ & heptas Ora-
tionum ſcil. Capita catechetica Religionis Chriſtia-
næ pro Catechumenis Hebræorum adultis, de no-
titia Dei naturaliter inſita, generali & ſpeciali, de
libero arbitrio, de Meſſiæ ιεινο ο ͤοτοε ggεſſibus, de
ortu Meſſiæ humili, de Conſtantia Vernaculæ ju-
dæis Hebreæ linguæ in captivitate Babylonica, de
tempore cœptarum & modo uſurpatarum in Ec-
cleſia verſionum S. S., de punctis & pronuntia-
tione Tetra Grammati H;h, de numero plurali no-
minis &, de Integritate vocis RS , de
profeſſione Aurium de Proſelytis & eorum Baptis-
mo & Orationes de Republica Hebræorum Schola-
ſtica IV. & tres de Veſtimentis Summi Sacerdotis
propriis, Grœningæ 1671 l. g.
88 Joh: Franc: Buddei Primitiæ jenenſes in quibus ex-
hibentur, Comment. ad 1. Tim: VI. v. 20. de fal-
ſo nominata ſcientia, Oratio de veritatis & pieta-
tis nexu neceſſario ac Diſſert. de origine miſſæ pon-
tificiæ, Zenæ 1705 l. g.
99 Jo: Franc: Buddei meditationes Sacræ; videlicet, de
Pſeudoparacletis: de ſanguine federis: TA OzYIA
AABIA TA IIIXTA: de ſepulcro Chriſti: de Pontio
Pilato Evangelicæ veritatis teſte: de Chriſto redem-
rore unico: de reſurrectione mortuorum: de Juda
Iſchariote veritatis Evangelica teſte: de Chriſto præ-
E 2 deſtinato ?

36

Philologici Sacri in Quario.
deſtinato: de Chriſto vere cruciaffixo: de victoria
fidei: de Chriſto primogenito ex mortuis: de aucta
per incarnationem Chriſti humani generis dignitate:
cum præfatione Jo: Dav: Leonhardi de mortuorum
reſurrectione, Zenæ 1725 l. g.

90 Jo: Fr: Boddei diſſertat. de divinitate Spiritus Sancti

ex Gconomia gratiæ demonſtrata: de Statu Eccle-
ſiarum Apoſtolicarum earum præcipue ad quas Pau-
lus epiſtolas ſuas ſcripſit, Zenæ 1727 l. g.

91 Joh Fr: Buddei Miſcellanea Sacra f. Diſſertat. alia-

rumque Commentat. collectio & quorum tituli

funt, de Origine Miſſæ Pontificiæ, de prærogati-

vis fidel. N. T. præ fidel. V. T., de Origine &

Poteſtate Episcoporum, de peccatis typicis, de Ori-

gine, dignitate & uſu nominis Chriſtiani, ad Actor:

XI. v. 26, de veritate Religionis Chriſt. Philoſ.

Geutilium obtrectat. confirmata, de notionum mo-
ralium & civilium ad alias diſciplinas tranflatione,
TH AnoiSeie in vita Chriſtiana, de divinæ

provid. circa Scholas & Acad: Documentis, de ve-

ritatis & pietatis nexu neceſſario, de Provid: divi=
næ circa Acad: Jenens. conſervat, documentis, de
Orine Canoniſationum in Eccleſ. Romana, = &
TH ασοσ°⅜ρο Pevdαεννννααιâ er I. Tim. VI. v. 20.
de Theologiæ Polemicæ ſtudio ſolide ac ſobrie in-
ſtituendo, de origine Gentis Hebr. contra]: To-
land, de Hæreſi Arabicorum, de Pelagianismo in
Eccl. Rom: per bullam Anti-Quesnellianam trium-
phante Sylloge Controv. recent. de Sacra cœna,
Judicium B: Lutheri de Eccleſia Romana expenſum
& vindicatum, Eccleſia Romanica cum Ruthenica
irreconciliab., de ſtatu Eccleſ. Apoſtol., earum
præcipue ad quas Paulus Epiſt. ſuas ſcripſit, de bo⸗
narum Literar. decremento noſtra ætate non teme-
re metuendo, de Apoſtaſia, de eo quod in Theo-
log. pulchrum eſt, de libertate cogitandi, de crite=
riis veræ falſæque inſpirationis, de fallibili Pontif.
Rom. infallibilitate, de Conciliis Lateranenſibus rei
Chriſt: noxis, de origine Socinianismi, de pædo-
baptismo contra van Dale, Hamirtigenia ex Rom:
V. v. 12. 13. 14. demonſtr., de a ctuali ſalute via-
torum, de fide naturali, de Servatoris noſtri exal-
tatione doloroſa ejusque effectu, de origine mali,

de

9²

94

95
96

9

99

lo

10

Coria
aucta
litate:
Orum

dancti
ccle⸗
bau⸗

alia⸗
titoli

ogati⸗

ſne &

Oti-

Cor:
wihol,
n mO-⸗
tione,
ivinæ
le ve⸗
(divi⸗
3s, de
20
je in:
To-
90 in
jum⸗
Eea;
enſum
jenica
aru
lebo⸗
teme⸗
Theo⸗
crite⸗
us tei
rdo⸗
Rom:
e Vla⸗
elal⸗
Mali,
ge

Philologici acri in Quarto. 37
de uſu myſteriorum fidei in praxi vitæ Chriſtianorum,
de omnibus concedenda S S. lectione, de diſcrimi-
ne Nat. & Gratiæ, Jeſus melioris fœderis ſponſor,
ad Hebr. Cap. VII. v. 12., de colloquis charitati-
vis ſeculo XVI. per Germaniam inſtitutis, de ani-
ma ſede peccati originalis principali, Galilæa rebus
geſtis & miraculis Chriſti clara, de Idoneo Sacrar.
literar. interprete, Zenæ 1727. 3 vol. J. g.
92 Francisci Burmanni Synopfis Theologiæ, Amſt. 1699
2 vol. k. K.
93 Francisci Burmanni Tract. de Paſſione Jeſu Chriſti
& de Doctrina Chriſtiana, Herborn. 169 5l. .
94 Francisci Burmanni Narratio de Controverfis nupe-
rius in Academia UItrajectina motis, Ultreject.
16779 , g.
95 Francisci Burmanni Disquiſitio de Mloralitate Sab⸗
bathi Hebdomalis, Ultraj. 1665 l. g.
96 Frid. Bechmauni Annotat. in Joh: Olearii Theo-
logiam moralem, Zenæ 1704 l. g. =ðW
97 Frid. Bechmanni Hæreſiographia, h. e. Hæreſium
ab Apoſtolorum ætate ad noſtra tempora descriptio,
Jeng 1700 l. g.
658 Frid. Bechmanni Theologia Polemica, Francof.
1710. l. g.
99 Jo: Conr. Dannhaweri theologia conſcientiaria,
Argent 1679. 2 vol. l. g.
100 Jo: Conr. Dannbaweri faſciculus diſquiſitionum ſa-
crarum, Lipſ. & Francf. 1700. 2 vol. l. g.
Jo: Conr. Dannhaweri Drama Sacrum in quo Ec-
cleſiæz militia à J: C: ad Thronum cæleſtem
V erxaltato uſque ad præſens Seculum deducitur;
I01 actus primus. Wittenb. 1696
Ejusd. actus ſecundus Dramatis Sacri, cura Joh-
(Fr: Wandalini. Hafn. 1701. l. g.
102 Joh. Conr: Dannhauer Diſſert. variæ (cil. de quæ-
ſtione, an in vita æterna futuri ſint Gloriæ gradus,
Memoria Thaumaſiandri Lutheri, renovata, Col-
luvies Quaquerorum, de Religione Moscovita-
um, de ſeptem verbis noviſſimis in cruce): C.,
Idea clavis ligantis, Argent. var. ann. l. g.
1o3 Joh: Deutſchman Diſſert. var. ſcil. Meletema
TTheol. de Chriſtologia, de Sanctifl. 88. Trinitatis
miſterio, de perfeétione Juſtitiæ renatorum poſitio-
nes Theologiæ Lutheranorum illuſtriores, Con-
E 3 feſſio

38 Pbilologici Jacri in Quarto.
feſſio Catholica fidelium omnium de Jeſu Chriſto
perfecto, vel totali Salvatore, Wittenb. var. ann.
l. g vol pr.
104 Abrah. Heinr. Deutſchmanm Diſſertat. variæ ſcil.
de voluntate Dei, de ratione formali voluntatis di-
vinæ de natura Summi boni, de unitate, unione

atque communicatione, de veritate Eſſentiæ divinæ

de bonitate divinæ Eſſentiæ, de perfectione, Ma-
jeſtate. & beatſtudine divinæ Eſſentiæ, de ſimplicita-
te & vita divinæ Eſſentiæ, de infinitate ac immen-
ſitate divinæ Eſſentiæ, de Intellectu voluntate ac
libertate divinæ Eſſentiæ, de Syllogismo formali,
de Majeſtate in genere & in ſpecie de diſtinctis
ejus Juribus, Mittenb. var. ann. l. g. vol ſec
[Parallela Sacaa V. & N. Teſtam. ebraicè & gr.
cum notis Druſii, Franeg. 1588

105 io⸗ Druſii ad voces Hebraicas N. Teſtam. com-

Inentar. Autv. ap. Plantin 1582 I. g.
106 Jo: Druſii provetbia; in quibus explicantur prover-
bia ſacra & ex ſacris litteris orta; It: Sententiæ
Salomonis, Allegoriæz & Franek. 1590 l. g.
107 Jo⸗ Druſi Eccleſiaſticus gr. & lat. interpretat. &
notis Drufſti, Franeg. 1596 l. g.
Io8 Liber Haſmonæorum qui volgo prior Machabæo-
rum gr lat. interprete Druſii cumque eisdem no-
tis, Franeq, I600 lI. g.

109 Jo: Drufii annot,. in totum J: Chriſti Teſtamen-

tum. Ibid. 1612 l. g.
IIO Jo: Druſi Grammatica linguæ Sanéctæ, Franeg.
1612 k. g.
III Jo: Druſii Apophthegmata Ebræorum ac Arabum,
Franeg, 1612
112 Jo. Drufli Vita & opera edita & nondum edita per
Abel. Curiandrum, Franeq. 1616
1II 3 Jo. Drufſii commentarius quinque librorum Moſis,
Franeq. 1612. l. g. .. . .
II4 Jo: Drufſii de Seétis udaicis commentatii, trihære-
ſio & minervali Nic. Serarii Jeſ. Mog. oppoſiti,
acceſ. Scaligeri elenchus trihæreſii, Arnh. 1619. l. g.
II5 Veterum interpretum Græcorum in totum V. Te-

ſtam. fragmenta cum notis Joan.: Druſii, Arnb.

1622 l. g.
116 Io: Drufii Commentarius in Prophetas minores
XAII. Anſt. 1027 l. g. .
I17

1I/

1²

Ill

1²

Obriſto

.dnn.

Yſcil.
iis di-
mnione
Uivine
Ma.
licita-
nen-
le ac
mali,
inclis

ge.
com⸗

yer
ntiæ

. &

be⸗
10·

jen⸗

nieg⸗

Im,

Philologici acri in Quarto. 39
117 Hiſtoria Ruth cum notis Druſii; acced. an Ku-
ben mandragoras invenerit, Amſt. 16 32 l. g.
(Jo: Druſii animadverſiones in quibus plurima
loca Scripturæ explicantur & emendantur, Amſt.
118 51634
Jo. Druſiti Tetragrammaton, ſive de nomine Dei
proprio, id. ibid. l. g.
119 Jo: Droſii Annotationes in Coheleth, Amſt. 1635l. g.
120 Jo: Drufſii Scholia in Iobum, Amſt. 1636 l. g.
[Joh: And: Danzii Novi Lunii Iniatio ex R. Mo-
ſe Maimonide, Ebr & Lat. Jenz 1703
121 Ej. Creophagia ante Diluvium licita Ibid. 1709
len. Filia vocis nefanda divinæz Emula, Lid.
1716
Ej. Sinceritas Scripturæz V. T. Ikid. 1717 1. g.
122 Geor. Eliez. Edzardus, Advoda Sara ſive de Ido-
lolatria è& Gemara Babylonica cum annotat. Hamb.
1705 l. g.

123 Geor. Eliez Edzardus Berachoth ſive benedictioni-

bus & precationibus, Ibid. 1713 lI. g.
124 Seb: Edzardi Satisſactio Chriſti à cavillationibus
Socinizantis fanatici vindicata, Altderf. 1707 l. g.
125 Seb: Edzardi Pelagianiſmus Calvinianorum, Wii-
tenb. 1705 l. g.
126 Seb: Edzardi Vindiciæ adverſus Jo: Fadricii defen-
ſionem I708 l. g.
127 Joh: Fahbricii Conſideratio variarum Controverſia-
rum cum Atheis, Gentilibus, judæis, Mahome-
danis, Socinianis, Anabaptiſtis Pontificiis & Re-
formatis, Helmſt. 1704. l. g.
128 Joh. Fabricli Amœnitates Theologicæ, Helmſt.
1699 l. 2,
129 Franc: Fabricii Chriſtus unicum ac perpet. funda-
mentum Eccleſiæ, Lagd. Bat. 1717 l. g.
130 Joh. Fechtii Philocalio Sacra, Roſtochi 1708 l. g.
I31 Joh: Fechtii ſcrutinium profligatz ex Eccleſia hæ-
retificationis, Roſtochi 1714l. g.
132 Jo: Fecht Diſſert. var. ſcil. de Nobilſtate ſtudii
Theologici, de Hierarchia Eccleſiaſtica, de præci-
cipuis Oratoris Eceleſiaſtici in perorando virtutibus
de imperfecta viæ perfectione, num Libri Symbo-
lici vere an æquivoce dicantur divini, de ſuggeſtio-
nibus Satanæ, de domeſtica vifitatione ab Eccleſiæ
miniſtro inſtituenda, de approximatione Spiritus S.
ſub⸗

. .„ . .
40⁰ Philologici bacri in Quarto.
fubſtantiali de mediis cognoscendi exiſtentiam & di-
vinitatem S. S., utrum doctrina de vera rerum Sa⸗-
crar. in homine irregenito notitia Chriſtianismo
ſit noxia, Pelagianismum Doctrinæ de vera irrege-
nitorum circa res ſacras notitia calumnioſe objectus,
de Innocentia Concilii Niceni Oecum. 1. ejusque
Symboli, Declaratio articnli Aug. Confeſſ, XVII.
de noviſſimis, de neceſſitate Miniſterii Eccleſiaſti-
ci, de precibus pro ſuimet converſione ad Deum
fvſis, de notitia divini Sermonis literali, & varia
Programmata, Roſtochi var. ann, l. g.
133 Joh: Fechtii Diſſertationes variæ, ſcil: de Chriſto
à cognatis ob ecſtaſin retento, Studium Theologiæ
Polemicæ hiſtoria Caini & Abelis, de Hierarchia Ec-
ecleſiaſtica, Examen præadamitismi recens incruſta-
ti, de Senſu ſacrarum literarum carnali, de termi- 13
no gratiæ divinæ de præcipuis Oratoris Eccleſiaſtici
in perorandi virtutibus, buccina Prophetica, de ma-
nifeſtatione occultarum cordis cogitationum, de
Religione Gibeonitarum, Critica in G: Arnoldi i
judicia de Davide Chytræo, de fide bonorum tem-
poralium. an moriundis Committi queat, ut pri- 14—
dem defunétis Amicorum ſuperſtitum nomine ſa-
lutem nuntient, de ſugeſtionibus Satanæ, de fuga
Miniſterii Eccleſiaſtici, de Imperfecta renatorum
Juſtitia, de fruétibus Juſtitiæ per C. Jeſum in Lau-
dem & Gloriam Dei factis, volumen volans de
Chriſtiana corporis ſui cura, errorem reformato-
rum circa Communicationem idiomatum humanæ
Chriſti naturæ factam, de externa nominis jJeſu per
Genuflexionem veneratione, de perſuaſoriis huma-
næ ſapientiæ verbis, de Approximatione Spiritus S.
ſubſtantiali, de falſa irregenitorum circa res Sacras
notitia, Chiliasmus ſubtilis, Clericus Percuſſor,
de Notitia, Chriſti, innocentia Concilii Niceni
oecumen, de apparitionibus Chriſti poſt aſcenſo-
nem ipfius factis, veritas in Imjuſtitia detenta, Pe-
lagianismus doctrinz de vera irregenitorum circa
res Sacras notitia, articulus Aug. Confeſſ. de no-
viſſimis & Dav. Caſp. prælectiones de futuri Theo-
logi Studiis Philolog. & Philoſophicis, R&ſtochi var.
aun. l. g. 2 vol.

134 Joh: Heinr. Feuſtking Palinodia Sacra, ſ. de re- 1

135

tractationibus Theologoruin in Rebus fidei, de Sy-
nuſia

c.
m Sa⸗
lismo
ege⸗
Qus „
usque
WVII.
eſiaſti⸗
Deum
Varia

hriſto

Mogie
a Ec-
rulta⸗
ermi⸗
haltici

fuga
torbðRH
Lau⸗
6 de
pato⸗
maneæ
la per
zula
05 .
4cras
ſlor 5

enſo⸗
le.
circa
e n⸗
heo⸗
var.

e fe⸗
5¹
nuſa

iceni

Philologici Sacri in Quartoe. 4
huſia Eccleſia Lutherana inique imputata, de hæ-
feſi circa menſas de Philippismo Henoticorum, de
legali ſub peccatum concluſiones de præpoſtera in
rebus moralitate; Wittenb. vir. ann. I.g.
135 Joh: Heinr. Feuſtking Diſſert. variæz, ſcil. de Sy-
nuſia, Eccleſiis Lutheran: inique imputata, de Hæs
feſi circa menſas, de Philipisma Henoticorum;
de præpoſtera in rebus fidei moralitate, & de præ-
ſidiis veritatis Evangelicæ, Wittenb. var. ann. l. g.
136 Nic: Qartler Inſtitutiones Theologicæx ; Amſt.
137 Nic: Gurtleri Vocum typicopropheticarum expli-
catio, Bremæ 1598 l. g.
138 Nic: Gurtleri Diſſertationes de Jeſu Chriſti in Glo-
riam evecto fatisque populi ipſius, Franeg: 1711I. g.
139 Nice: Gurtleri Dialogi de Chriſti eſu ultimi paſcha⸗
iis aghi, lotione pedum, inſtitutione S: Cænæ &
ſermone ad diſcipulos in cœnaculo habito, Brem.
1699 1l. g. WH
140 Nic: Gurtleri Syſtema Theologiæz Propheticæ;
Amſt. 1702 l. g.
141 Georgi Henr. Goetzii Lectiones Theologicæz in D:
Nicol: Hunnii Epitomen Credendor., Obſervat.
Theolog. J. Ligtfootio oppoſitæ ſpecimen quæſtio-
num Theologia caſuali, de Pœnitentia Simſonis
de Cultu Sanctorum peſtem depellentium, de Ba-
ptismo furtivo, num ad Miniſterium Eccleſiaſt. O-
pifices, aliique homines indocti, vocari poſſint;
Obſervat. Theolog., de Navigantibus, de facino=
foſis, ſupplieio adjudicatis, de Credulitate Theo-
logo fügienda; de reliquiis Pharaonis indurati, de
menſis Pontificiorum venenatis, num Pueri ad
Concionandi exercitium admitti debeant, de Bene-
dictione Papæz, de Beneficiis oeconomiis B: Lu-
theri Miniſterio exhibitis, de ſalute M: Lutheri;
de Gradibus Gloriæ in vita æterna de Luthero al-
ſerendis, num Deus preces Pontificiorum exau-
diat, de Lutberanismo Beghinarum, de Concio-
natoribus Grati? Decas Adagiorum Theologi=
cor.,; num Hieron. Drexzxelii ſcripta Oraculorum
divinorum inſtar haberi debeant, aſtertiones de Pau-
pertate, Lubecæ var, ann. l. g.
142² Georg: Heinr. Goetzii Difl. de Centurione ſub
reruce Chriſti, de Reliquiis Lutheri diverſis in lo-
CIS

—–

42

14

144

Philologici Sacri in Quarto.
cis aſſervatis, Singularia, obſervat. contra Ligt-
foot, de literis Butyricis, de Remiſione Peccato-
rum per Chriſtum fide apprehenſum conſequenda;
quæſtiones & Theologia caſuali, de Theologia Eliſa-
bethæ, Acta Huberiana, contra errores Joh: Bannier;
quantum moniales debeant Luthero, de Theologis
ſub auſpiciis novorum officiorum de mortuis, ex hi-
ſtoria literaria ſpecimen Catechismi hiſtorialis, E-
xercitatio in ſuſpirium Publicani’, & de Reliquiis
Patriarch. Veteris Teſtamenti, Labecaæ var. ann. l. ge
Zach. Grapii Diſſertat: Anatheiſmus neceſſario du-
cat ad corruptionem morum? de concionibus artifi-
cioſis & alamodicis; anpietas vel amor ſit funda-
mentum fidei, paciſque eccleſiaſticæ cum Reſorma-
tis? De Donis adminiſtrantibus & ſanctificantibas;
de Neo-Prophetis Cemmenis, Angliam & Scotiam
hodie turbantibus; de theologia per ignem. Roſtoch
1709. ſeg. l. g.
Zachariæ Grapii Diſſertationes variæ, ſcil. de Con-
cionibus artificis & alamodicis, de Decoribus
Sanctitatis ab utero Auroræz & Rore Juventutis
Meſſiæ, de Donis adminiſtrantibus & ſanctificanti-
bus, de verbo abbreviato, de Neo Prophetis Cem-
menis, Angliam & Scotiam hodie turbantibus, de
Theologia per ignem, Roſtochi var., aun l. g.

145 Barth. Holtzfuſi diſſertat. de fide; de Evangelio:

146
147

148

de libero hominis arbitrio; de fœdere gratiæ; de
Munere Chriſti Prophetico, de Sanctificatione:
de regneratione; de converſione; de providentia
Dei; de Lege divina; de fœdere naturæ ſive ope-
rum; de homine; de imagine Dei in homine; de
quatuor noviſſimis; de peccato ejusque diſtincéctio-
nibus; de Angelis bonis & malis; de perſona Chri-

ſti & unione perſonali; de ſtatu humiliationis con-

ceptione & nativitate Chriſti, Frangf. 1704. ſeg. I. g.
Barth. Holtzfus Tract. de Deo, attributis ac decre-
tis divinis, Frfurt 1707
Barth: Holtsfus Diſſertationes variæ, ſeil. de Crea-
tione, Frfurt 1206 de munere Chriſti Prophetico,
Frſurt 1709 de Regeneratione, Rrfurt 1709 de Sanc-⸗
tificatione, Frfurti 1709 l. g.
Barth: Holtzfus volumen Diſſertat. Theol. cont.
de Scriptura S., de Deo, attributis ac Decretis dis
vinis, de SS. Trinitate, de Angelis bonis & malis⸗
e

149

50

Ligt⸗
ccato⸗
enda;
liſa⸗
Dnier,
dlogis
er hi⸗
is, E-
liquiis
7. l. 5
o du⸗
artifi⸗
unda⸗
hrma⸗
uidds;
otiam
nobocb

Con-⸗
ribus
Ntutis
cant⸗
Cem-
5, de

gelio;
; Je
one;
gentia
ope⸗
e
nctio⸗
Chri⸗
col⸗
6 . ⸗
ſecte⸗

Crea-
elico
banc⸗

coult⸗
is
Valis;,
de

Philologici bacri in Quarto. 43
Homine, de lmnagine Dei in homine, de fœdere
naturæ S. operum de Providentia Dei de Lapfu

primorum hominum, de Peccato, de Libero ho-

149

150

minis arbitrio, de Prædeſtinatione, Electione &
reprobrtione hominum, de fœdere Gratiæ, de Mu-
nere Chriſti Prophetico, ubi ſatisfactione & Inter-
ceſſione Chriſti, de Munere Chriſti Sacerdotali, de
Munere Chriſti Regio; de Lege Divina; de Evan-
gelio; de Regeneratione; de Pide; ubi de Perſeve-
rantia; & Certitudine ſalutis; it: de fide tempora-
riorum; de Converſione; de Pœnitentia; de Sanc-
tificatione; ubi de bonis operibus; eorumque ne-
ceſſitate; Perfectioue vel imperfectione & valose;
de Sacramentis in genere; de qnatuor Noviſſimus,
Francf. 1214 l. g.
Henrici Hulſii verba Ithiel, Uchal & Lemoel ſeu
in ultima Parœmiaſtæz Salamonis Commentarius
propheticus, Lugd. Bat. 1693 l. g.
Henrici Hulſii Comment: in Israelis Prisci præro-
gativas ac bona ſub Vetere Teſtamento, Diſſertat.
ſeq. incluſus, ſcil. de Deo Rege ac Duce militari
in Israel de Schechina inhabitante, de Prophetis ac
Naziræis Israélis de Cathedra viſibili præſente, de
Oraculo Urim ac Thummim, de Israele peculio
Dei, de Sanéctitate Israelis, de Israele Sacerdotio
Regio, de Filiatione ac Nobilitate ſumma inde ori-
unda, de Paternitate & maternitate Israelis, de
Foœderis cum Israele perpetua ac Fterna Conſtan-
tiana, de Benedictione Israelis externa ac tempora-
lIi, de Israele Teſtamenti Hærede, de ſalute ex I-
srael de ſolipſia Israelis & judæorum, de vera natu-
ra ac Indole præcepti de Sabbatho, de Hirco Aza-
zel, de voto jephtæ, de Coma Samſonis, de Aſy-
lis Teſtamenti Veteris, de Cherubim Gloriæ, de
Symbolis Paradiſi, de Immolatione Ilſaaci, de fe-
more Jacobi percuſſo & claudicante de Samuele na-
to & cantico Matris Hannæ, de ſeptimanis LXX.
Danielis, de Corpore velo & Sepulchro Moſis, de

Benedictione Aaronis, de Regeneratione Vet. ac N.

Teſt., de Juſtificatione peccatoris ex opere, ſub
Novo & Vet. Teſtam:, de Purgatione Lepræ, men-
ſtrui, & impuri ex mortuo, de Præajudiciis & er-
roribus ex neglectu & ignorantia Prophetiarum pro-
fectis, Lugd. Bat. 1713 l. g.
5 F 2 151

44 ppinlgic Saeri in Quarto.
151 Henrici Halſii fasciculus Diflertat. ſcil. de quints
Monarchia ſeu ſeptima periodo ex Daniele Diſſ:
a6t0 pro Joh: Cocceli expoſ. Pſalmi XVIII. v.
„de Crurifragio Pſ. XVI., de cortice & nucleo
ſuper Pſ. CVI. , de recordatione & mutuatoleran-=
tia, Lugd. Bat var. ann. l. g.
752 Joh: Henr: Hottingeri Juris Hebræorum leges
CCLXI., juxta Nomodeſias Moſaicæ ordinem
doactu Rabbi Levi, Iigur. 1655 l. g.
153 Joh: Henr: Hottingeri Diſcurſus gemaricus de ince-

ſtu creationis & currus opere ex codice EV.

cap. 2. Miſn. 1I petitus, Lugd. Bat. 1704 1. „:
*153 Idem liber, eb. m. v. .
154 Joh: Henr: Hottingeri Theſaurus Philologicus ſeu
Cclayis ſcripturæ, Iigur. 1696 g.
155 Job: Henr: Bottingeri Grammatica quatuor lingua-
rum Hebraiceæ, Chaldaicæ, Syriacæ & Arabicæ
Harmonica, Heidelb. 1659 l. g.

156 Joh: Henr: Hottingeri Smegma Orientale: Sordibus

Barbarismi contemtui præſertim linguarum Orien-
tal. oppoſitum, Iid. 1658 l. g.
157 Joh. Henr. Hottingeri promptuarium ſve Bibliothe=
ca Orientalis, Ilid. 1658 l. g.
158 Joh. Henr. Hottingeri Bibliothecarius uadriparti-
tus, Tiguri 1664 l. g.
159 ]oh: Henr: Hottingeri Etymologicum Orientale
ſive lexicon harmanicum Heptaglotton, ancaf.
260 Joh: Henr: Hottingeri Hiſtoriæ creationis examen,
Heidelb. 1659 lJ. g.
261 Joh: Heur: Hottingeri Enneas diſſertat de libris V.

T. ſuppoſititiis, de Aonipagie Abrahami ex Geneſ;

22; de Paradiſo; de Miniſterii eccleſiaſtici neceſii-
tate; de Baptismo; de Melchiſedeco; de cauſis
cœnæ dominicæ, &c. Tigur. 1662 J. g.
362 Joh: Henr: Hottingeri Diſſertat: de reſurrectione
mortuorum; de notis Eccleſiæ viſibilis ævaορναwενs 35
de itanſlatione Bibl. in lingu. vernaculas; de nomi-
nibus Dei Orientalium; de attributis Dei, Heidelbs
1660 l. g,
163 Joh. Henr: Horttingeri Diſſertat. de mediis expli-
candæ Scripturz S.; de reformationis cauſa; de
ulu ſcriptorum Hebraicorum in N. T'. Melatemata
ireuics 3

164
16

16

1b;

16

e

gaints 1†
e Diſl:
III. v.
nucleo
leran⸗

leges
tcinem

eince⸗

as ſen

ſabic;

dibos
Drien⸗

jothe⸗

ſpatti⸗

Itale
men;

ss V.

ceft.

caußis

ione
.
eln

oI.

RD
pl⸗
1 e

Matd
i i

Philologici oacri in Quarto. 4 ½
rfrenica; I. de pacis eccleſiaſticæ inter Reformatos,
