KeXXIV52-1

N 12 c5 10325996 021

UIMAIIIINNINNNNIIAI

u8 Töbingen

BIBLIOTHECA
HULSIANA,

8SIV EFEw

CATALOGUS LIBRORCʒ

Quos magno labore, ſumma cuxae
& maximis ſumptibus collegip &

2 Vir Conſularis * 4 1 4
SAMUEL HULSTL.
&c. & c. &c.
Auorum aubctio habebitur Hagæ-Comitum

In aula magna ( wr de groote Zaal

van 't
Die 4. Jeptemb. & Pauentidu 1730.
P E R
TJOHANNEM SWART
*

PETRUM DE HONDT.

Tomus I. qui continet Libros in Folio.

„
HAGE-COMIT UM
ſ JoH: sSWARIYI–«—
Apudd &— 1730.
(PETR: PDE HONDYYA“

–—

— „ XXIP. 9 K.

1

nAααααιι

P REÆFATIO.

L E C T O R I.

Uot & quantis ornatus fuerit Encomĩis Ptole-
Qons Philadelphus, Ægypti Rex, quod om-
nes quotquot tunc temporis repcriri potucrunt „
libros collegerit, nemo eſt qui neſciar. Ut verò
ad noſtram ætatem noſtræque proximam, tranſi-
liamus, Reges & Principes literarum amantiſſimi
iisdem ſtudiis nomen ſuum ab oblivione liberave-
runt. Nec defuere Literatorum hominum Socie-
tates quæ non parum de ſuis pecuniis in libros om-
nium ætatum ac regionum ſibi & poſteris conge-
rendos erogarunt. Fuerunt quoque privati qui &
hanc gloriam ſibi propriam fecere, qui que magnis
ſumptibus omnigenam voluminum ſeriem aditru-
xerunt ſuo & amicorum uſui deſtinatam. Nulla
profecto ſupellex eſt tam præclara, quæque ho-
minem Reipublicæ bono natum tam deceat, quam
Bibliotheca multiplici ſcientiarum artiumque gene-

re locupletata, ſi Præſertim ad bona ſtudia promo-

venda probis & doctis comiter & urbanè pateat.
Poſt repertam artem Typographicam in proclivi
fuit eruditis omnibus ſua ſcripta publici juris face-
re & aliena conſequi. Si ex anguſtioribus quibus
coercebantur limitibus, ſcientiæ tandem erupe-
runt. Artes diligentius excultæ, novæ ſemitæ qui-
bus ad ſolidam doctrinam properabatur »indagatæ;
nova ſyſtemata, objectiones, reſponſiones que ad
objecta & id genus ſcripta innumera pepererunt.
Nulla eſt ars, nulla ſcientia quæ novam ampliru-
dinem inde non acceperit.
Variæ Chriſtianæ Religionis, ut ita dicam, Fa-
miliæ in Sen IerRAM SAGCRAM certatim com-
mentatæ ſunt. Nulla ex iis viros acutiſſimos non
fovit quorum animi ſenſus, etiam illi quos ab Or-
X* 2 thodoxis

*

P RK £ F A T I, 0.
thodozxis refelli intereſt, in propriis ipſorum ope-
ribus legendi ſunt. BIBLIORUM INTERPRFETES,
quanquam alii alios partim exſcribere ſolent, ha-
bent fere omnes aliquid novi ac peculiaris quod
reſpuere non omnino licart.
Nec eadem eſt ubique JVRISPRUDENTIA. Quæù;ů

libet Regio, Provincia aut Civitas ſua utitur con-

ſuetudine & quidem intra oppidi mænia quævis ho-
minum conditio, quilibet artificium cætus propriis
gaudet inſtitutis. Valeat Jurisperitus qui nihil
præter popularium ſuorum jura didicerit.
LIBROS PoLEMICoOsS cum libris quos oppugnant
jungendos atque conferendos eſſe nemo inficiabitur.
His roRIA nihil aliud eſt niſi verum ab orbe con-
dito geſtarum narratio & Hiſtoria univerſalis e te-
ſtimoniis Scriptorum conflata eſt qui res à ſe aut ma-
joribus ſuis viſas vel auditas poſteris conſignavere.
Sed in diſponendis conſiliandisque eorum teſtimo-
niis nota eſt inter doctos diſcrepantia. Hinc ori-
tur ſumma CRITICGORUM neceſſitas.
HrSToRIE ECCLESIASTICAX. Scriptores qui ex
lisdem fontibus omnia ſuæ hauriunt, mirum eſt
quo pacto inter ſe diſſentiant; diſſentiunt tamen
quia non ceadem mentis acie, non iisdem oculis
res easdem intuentur. 3
MATHEMATICGCIS8S SCIENTIIS novæ identidem
accedunt veritates quæ ut probe percipiantur, ve-
teres olim demonſtratas didiciſſe neceſſe eſt.
Si quidquam cx optimis veterum Hrsron co-
RUM, ORATORUM, PoFTARUM que monumen-
tis hodie ſuper eſt, id librariorum ſomnolentia fœ-
dum in modum deturpavit. Quoties cumque recu-
ſa ſunt, Editores plus æquo audacioribus conje-

cturis indulgendo, ſua plerumque commenta in

textum reclamantibus manuſcriptis obtruſerunt.

Quo marte nativum & ſincerum autoris veteris
ſenſum ab infauſtis editoris conatibus expedies, niſi

ad

— — ——NW—U—

— — — — — — — — —

oli⸗

niex
eſt
men
culis

dem
Ve⸗

100
men⸗
al⸗
recl⸗
ra In
erunt.
elen
6, Pli
5 4

ad anteriores editiones recurras quæ MS. librorum
ſphalmata abſque fuco exhibent; ut nova leétio
conjiciatur quæ & veteribus libris, ſtyloque ac ge-
nio magis conſentanea ſit? Sæpe etiam Viro docto
allaborandum eſt ut e plurimis editionibus palma-

rias emendationes conferendo eruat.

CootCES MANUSCRIPTI aut uſu receptam lec-
tionem ſtabiliunt vel genuinam interdum indigitant.
Varias Diſciplinarum ſpecies ſigillatim recenſere
longum eſſet ac tædioſum. Antiquis Scriptoribus,
recentiores ſunt conſociandi ſed illorum non ca-
dem eſt ratio quæ Veterum Quisquis ſelectum Mu-
ſeolum inſtituit, ſatis habeat Editionem emiſſe quæ

proxime ante Scriptoris obitum prodiit, niſi ipſam

truncatam ac in rebus non levis momenti imminu-
tam fuiſſe conſtat. Verum enim vero in locuplera
Bihliotheca omnes præcipuorum librorum Editio-
nes congeri ſaltem intereſt, ut inde dignosci poſſit
qui fuerit Auétoris in ſcribendo progreſſus.
Quot annis iunumeri væneunt libri quorum Ca-
talogi Bibliothecæ titulo ſuperbiunt, ſed paucæ
admodum tam decorum nomen merentur; multæ
intrà unius aut geminæ facultatis limites conſi-
ſtunt; plurimæ fottuitos & ſine delectu ac ſerie
continua comparatos utcumque libros continent.
Ur Bibliotheca dici poſſit & debeat, muka in-
vicem conſpirent neceſſe eſt, quæ non quotidie ei-
dem mortali conceſſa ſunt. In eo ſit mulrijuga ma-

teriarum librorumque notitia uè ſaltem poriores eli-

gat & inquirat; fida & ſedula apud exteras gentes
procuratio, ut eos arceſſat; ſumma patientia ut rarè
venalis expectet; peculium ſemper præſens & para-
tum ne, ſi quando occurrunt, emendi occaſio inter-
cidat; Prudens denique auri argentique contem-
ptus, ut pecuniis ſponte careat quæ in Bibliothecam
formandam & nutriendam ſunt inſumendæ.

Si fortè Vir literatus eo felicitatis pervenit ut ra-

X* 3 lem

2

7

P R A F A T I O.
lem Theſaurum coacervaverit, nec ſolus illo invi- .
dioſe fruatur, ſed uſum cum eruditis qui vigilias ſuas
utilitati publicæ devoverunt, liberaliter communi-
cet; Nemo eſt qui nonefflictim cupiat hanc Biblio
thecam non diſſolvi, ſed manere integram ut perpe-
tuum ſit Patriæ ornamentum doctisque perfugium n
Concivibus quibus cadem ſubſidia domi res anguſta
denegavit. . ð
Prætereà immutabili lege ſancitum eſt ut quo- 2
rum curæ & ſtudia in Patriæ commoda diriguntur 1
non minus ſenescant quam ceteri. Labefacétantur
vires, acies oculorum hebeſcit, & paulatim gazæ li- ð
terariæ quæ fuit junioris ac vegeti voluptas eximia, ð
vel etiam inter publica mania conſtituto virtutum c
& officiorum magiſtra, uſus in dies decreſcit. Haud
æ quum eſſet tam precioſam ſupellectilem populari-
bus invidere qua jam ipſi ut antea frui per ætatem
non licet. Sic fit ut umus beneſicio quaſi turmatim ſ
prodeant libri quos alias fruſtra particulatim quæ ſi-
veris. Nec abſimili modo videmus ex Alpium Hy- M
drophylaciis quæ ſtillatim aquas excipiunt, Padam „
Rhenum, Rhodanum, aliosque fluvios erumpere. P
Clariſſimi Domini amuclis Hulſii, Hagæ-Comi- . ri
tum Conſulis, Encomio abſtinebimus, quod ipſi di- m
ſpliceret, ceterisque parum prodeſſet qui jam du-
dum norunt quantam Viri conſtantis & conſultifſſi- d
mi famam ſemper obtinuerit.
Bibliothecam quam collegit non eſt cur prolixa
eruditione laudemus; Cujus præſtantia e Catalogo ke
facile æſtimabitur. Quanquan raris & quidem rariſ-
ſimis libris abundat, nulli notæ quæ rarum aut rariſ- en
ſimum indicarent appoſitæ: Docti & intiligentis cu-
jusque ſuis oculis utentis eſto judicium. De Manu-

ſcriptorum ætate & elegantia ſilere non debuimus:
nam qua divinatione cognoſcat Lector non moni-
tus, an ſollerti & antiqua manu exarati ſint Codices
quos nondum habet præ oculis? Cura fuit præcipua,

P. R Æ F A T IO.
ne in recenſendis cum editis, tum Scriptis, contra
veritatem aut modeſtiam peccaretur.
Ne tamen arbitreris Clariſſimum Dominum Sa⸗
muelem Hulſium, cum libris æternum feciſſe divor-
tium. Præter hos quorum habes Catalogum, pluri-
mos geminaverat quos ſibi ſuisque ſelegit. Ex illis
Muſæum ſuper eſt quod Virum doctum deceat. In
quorum numero ex quiſitiſſimam graphicarum ima-
ginum collectionem admireris, in qua pictorum ce-
terorumque artificum qui graphidos ſcientiam ex-
coluere laudatiſſima conamina æneis tabulis expreſ-
ſæ ac etiam non pauca calamo aut penicillo adqumn-
brata, oculos & mentem recreant. Hæc eſt, ſit que
diu, Senes optimi voluptas & oblectatio.

E MP T O RI B U S.

Libri ea conditione venduntur, ut juxta tra-
ditionem pretium eorum parata pecunia perſol-
vatur, & ſi quis libros à ſe emptos intra trium ſe-
ptimanarum ſpatium, Auctione finita „non exege-
rit, eos, alteri, revendere, prioris emptoris da-
mno, Bibliopolæ integrum erit.
Notum quoque ſit, cuilibet Floreno adden-
dos eſſe quinque chalcos; qua de re monitus ſit
quisque.
Rogantur Emptores, ut hora nona ante, &
ſecunda poſt meridiem præſentes ſe ſiſtere velint.
Omnes libri qui in fine literis l. g. ſunt conſi-
gnati, notant ligatura gallica, c. z. corio turci-

CO c. t. d. corio turcico deaurato, v. velin, v. c.
velin cordé.

COL-

COLLECGTION. D'ENVIRON ONZE
MILLE DES PLUS BELLES ESTAM-

PES DE LANCIEN ET DU NOUVEADUD

TESTAMENT, EN QUATRE VINGTS

DOUZE VOLUMES DE FORME Ar.
LANTIQUE, RELIEZ EN CARTON.

Ette Collection, qui a été faite avec un travail
immenſe, & des depenſes exceſſives „ eſt un
choix de ce que les plus grands Maitres, ſoit anciens
ſoit modernes, ont produit dans ce genre.

On y a proportionné le nombre des figures à la na-
kure des ſujets qu'elles repreſentent, & on y en a mis

un plus grand nombre ſur les Nujets plus intereſſanst

que ſur ceux qui les ſont moins. E'Hiſtoire de la
Creation par exemple contient un vol. entier. La
Famille Sainte en contient deux, on il y a près de
300⁰ Eſambpes, S& la Paſß. on 12 vol. entiers.

Quand les Eſtampes ſint aut H de . gran-
deur du papier Imperial, ont les a ou appliquées ſar
les feuilles, ou collées ſur de grandes liſtes diſpoſées
en forme de Cadre, de ſorte g9ue les volumes Oont
d'une grandeur égale.

—

To

Hi

jens

.
es
ſint

S VST E M A

HUL SIANE.

LIBRI IN FOLIO.

BIBLIOTHECE

THEOLOGIA.
Bibl ſacra eorumve parres. Pæg. I
Interpretes & Commentatores in ſacram Scriptu-
ram. 2
Critici Sacri. 9
Patres Græci. 14
Patres Latini. 17
Bibliothecæ Patrum. 19
Oherum TLheologicorum Collectiones. 20
Theologia Scholaſtica, Dogmatica & Moralis. 23
Concionatores. 26
Polemici. 27

HISTORIA ECCLESIASTICA.

Hiſtoria Generalis tam Veteris, quàm Novi Teſta-

menti.
Hiſtoria Eccleſiaſtica Judaicæ Gentis.
Hiſtoria Eccleſiaſtica Italiæ.

28
32
23

Hiſtoria Eccleſiaſtica Germaniæ & Regionum affi⸗

nium.
Hiſtoria Eccleſiaſtica Galliæ & Hiſpaniæ.
Hiſtoria Eccleſiaſtica Magnæ Britanniæ
Hiſtoria Eccleſiaſtica Germaniæ Inferioris.

Ritus Eccleſiaſtici.
ℳ R*

— —

5
8
37
38
39
De

IyſtemDan
De Poteſtate Eccleſiaſtica & Politica.

lium, illuſtriumque Eccleſiaſticorum.
Hiſtoria Monaſtica.
Concilia & Synodi.
Jus Canonicum.

JaUR LS P RUDENTIA.

Jus Civile antiquum.
Operuin Juridicorum Collectiones-
Praxis Juiis Civilis & Canonici.
Praxis Criminalis.
De Feudis & Jure Nobilium.
Jus & Conſue udines diverſarum Nationum.
Deciſiones. Conſilia & Reſponſa.
Lexica & Vocabularia Juris.

P HILOSOPIII A.

Philoſophi Antiqui.
hiloſophi Recentiores,
Philoſophi & Metaphyſici.
Ethici.

HISTORIA NATURALIS.

EHiſtoria Generalis.
De Animalibus.
De Arboribus & Plantis.
De Foſſhlibus, Balneis & Thermis.

MEDICI.

Medici Antiqui.
Medici Recentiores.

Anatomici, Chirurgici, Chymici & Pharmaceutici. 117

Av

104
107

108
112

II2
114

“ Ohiui

40
Vita Jeſu Chriſti, Sanctorum. Pontificum, Cardina-

Antigni &
Geometti⸗
Alkronom
tia, Ae
Optica,
Mechan
Ars Mil

õů”

Atchitect

Areckited
(K(chitec

rl

ure

r Diorg
Bidaræ

R Picdhore

1elin,

GCeoer⸗
Genen
6Opra

M

Bibliothecæ Halkanzg.
M AT HE M ATICGI.

40
Carding.
42

Antiqui & Recentiores. 118

Geometria & Arithmetica. 120
Aſtronomia, Aſtrologia, Metopoffopia, Chyroman-
“r tia, Steganographia & Ars Cabbaliſtica. 122
4. † Optica. Dioptrica &c. 125
Moechanica & Gnomica. 126
Ars Militaris. 127
566 Muſica. 129
6
6 ARCHITECTYURA
633 Architectura Italorum. 130
66 Architectura Gallorum. 135
7 Architectura Germanorum. 138
Archäectura Britannorum & Belgarum. 139
P I. C T UR A.
1 Auctores qui de Arte Pictoria ejuſque elementis ſeri-
97 Pſlerunt. 14α
Ico Picturæ Biblicæ. 142
10;3 EPiscturæ Italorum. V 144
Piséturæ Galloram. 147
pPiscturæ Germanorum. 148
Picturæ Britannorum & Belgarum. 150
1ℳ Iconographia, diverſarumque Nationum Habitus. 152
17 Prælia. 157
19 Friumphi, Pompæ, Cæremoniæ & F uneralia. 158.
III Sculptura. 161
GEOGR APHIA.
u2 Geographi Sacii. 163
114 Goeographi Antiqui. 164
17 Geographi Recentiores. 166
. Qbronologia. SZ 169
uroia aniverſalis & certi porin *7 1

D Mema

Autiquarii. 1
N UMISMATICI.
Nummi Antiqui. 179
Nummi Recentiores. 183
Gemmæ & Marmora. 2 184
Inſcriptiones. 185
H I S T O RIA.
Hiſtoria Græca. 186
Hliſtoriæ Komanæ Scriptores Græci & Latini, Autigai
& Recentiores. 189
Vitæ illuſtrium Græcorum & Romanorum. 19595
Hiſtoria Byzantina, Saracenica & Turcica. 196
IIALIA. .
Hiſtoria Generalis. 198
Roma & Status Eccleſiaſticus. 199
Neapolis, Sicilia. 200
Venetiæ & Status Venetus. 201

Hetruria, Sabaudia, Genua, Mantua, Montusfer-

ratus, &c. 202
Mediolanum. 203
Inſuleæ. 204
Familiæ Italicæ. Ibid.
Vitæ Illuſtrium Italorum. 205

GERMANIA.
Hiſtoria Germaniæ generatiz atque ejas Jus publiram. 206
Hiſtoria Germanica partim generalis, partim ſpecialis,
necnon de Donzo Anſtriaca & Kegionibus ad eam perti-
nentibus. 209
Status Electorum & aliorum Ordinum ad S. K. Imper.
pertinentium, aliaque ad Germaniam ſpectantia. 213

HISTORIA SEPTENTRIONALIS.

Hiſtoria Sueciæ, Danicæ ac Norwegiæ. 216
Hiſtoria Poloniæ & Poruſſiæ. 218
Hiſtoria Moſcovitica. . 218
G AL LIA. 4
Hiſtoria Galliæ Geographica & gegeralis. 219
Hiſtoria Regum Gallis.

223
Mi .

ite

(Cereal

Suumm: Galliæ Miniſtri coremque Secripta.

19

183
154
185

186
utijui

199
19,/
196

198

199

2⁰⁰

201

ltuster⸗
202
203
104
Llit.
205

m. 2060
cialt,
1herti
209
mper.
11¹3

158.
216

21
21

219
2¹³

Piher

Hiſtoria Provinciarum & Urbium.

Biliothete HMafane.

Genealogia Familiarum Galliæc.
Hi Se Illuſtrium Gallorum. =

HI 85 P ANI A.
Hiſtoria Hiſpanicæ & Laſitaniæ.
ANGLIA.

Hiſtoria Britanniæ.

Vitæ illuſtrium Anglorum.
BELGIU M.

Hiſtoria Germaniæ Inferioris.

Genealogiæ Belgarum.

Vitæ il luſtrium Belgarum.
RKegiones extra Europam.
Itineraria.
Heraldici.
CGenealogici.
Vitæ illuſtrium Virorum
Ordines Equeſtres.

G ORATORES E I RHEBETORES.
ræCi.
Latini antiqui & recentiores.

P* OE T E.

Latini antiqui.
Latini recentiores.
Itali.
Galli.
Symbola & BEmblemata.

PHILOLOGICI
Græci & Latini.
Operum Collectiones.
Titisi.
piſtoldographi.
Mythologici.
Gramwaatiei.

224
227
228

231

231

233

H 236

236
240
241
242
24 5

248

25 1
252

254
256

262
264
27
277
278

279

28
28 5
289
292
293

L

Weng
LEXICOG GRAFHI.
Lexica Polyglotta, Hebraica, Chaldaica, Arabica,

MANUSCRIPTA IN FOLIO.

MANUSCRIPTA IN QAA“— & .

Manaſcripta in Ocavo & minori rma., 33⁰

&c. 297
Græca. 298
Latina. . 299
Italica & Gallica. 8302
Bibliothecarii. 304

Theologica. 309
Juridica. 3 12
Philoſophi, Medici, Hiſtoria Naturalis & Mathemna-
tici. 313
Geographici & Antiquari. 31
Hiſtorici antiqui. 3316
Hiſtorici recentiores. 38
Oratores & Poëtæ. 322
Philologici, &e. 324

Theologica. ” 326
Juriſprudentia. 330
Philoſophici ‚ Medici, Hiſtoria Naturalis & Mathe-
matici. 330
Antiquaru & Hiſtorici antiqui. 331
Hiſtorici recentiores. 332
Oratores & Poëtæ. 335
Grammatici & de re literaria. 337

Critei

IIler Prer

Patres s

Open .
Concion
Redi

Uradica,

190

2099

30²

309
311
themma-
313

zi5
115

319
322
324

60.

326
330
Mathe⸗
390
391
392
335
337

0

.

5.

D

STST E M A
LI BRORUM

I N QUART O.

Tom. II. Pars I.

THEOLOGIA,
Iblia ſacra eorumve partes. Pag. I
Theſaurus Diſſertationum ſelectarum, ſuper om-
ues pené Libros S. Scripturæ V. & N. Teſtamen-
Philologici ſacri. 3
Critici ſacri. 87
Interpretes ſacræ Scripturæ. 103
Patres Græci. IIZ
Latini. 114
Opera Theologica. 116
Concionatores. 117
Theologia Dogmatica 8 Moralis. 119
De Euchariſtia & Baptiſmo. D 124
Polemici. 125

HISTORIA ECCLESIASTICA ET ALIA

àd Hift. Eceleſ. ſpectantia.

7

Hiſtoria Generalis & Veteris Leſtamenti. 135
—— Ecleſiæ Judaicæ. 137
— Novi Teſtamenti. 142

—— Eccleſiæ Orientalis. 146
– Eeccleliæ Italicæ, Germanicæ, Gallicæ & Bri-
tannicæ. 147
— Froteſtantium . Enthuſiaſtarum & Anabape
ſtarum. 149
Ritus

M Syſtema
Ritus Eccleſiaſtici. “ 152

J URISPRUDENTIA.

Jus Naturæz, Gentium & Publicum. 1377
Jus Civile antiquum. 187
Variæ Diſſertationes Juris in unum collectæ. 193
Praxis Civilis. 241
Praxis Criminalis. 257
Jus Feudale, Nobilium & Georgicum. 258
Jus Slatutarium diverſarum Nationum. 261
Politica. 268

P H I LOSOPHIA.

Philoſophi Antiqui. 274
Recentiores. 280
Metaphyſici, Phyſici, Thüoſophia Naturalis & Lo-
gica. 283
Ethici. 293
Aſtronomia, Aſtrologia, Chyromantia, Stegnogra-
phia. 296

MEDICIN A.

Medici Antiqui. 304
— — Recentiores. 305
Anatomici, Chirurgici, Pharmaceutici & Chymi-

e. .

De Poteſtate Eccleſiaſti. 15y ½
Dignitates Eccleſiaſticæ. 15G86
Vita Jeſu Chriſti, Virginis Mariæ Illuſtrium Ec-
cleſiaſticorum. 160
Ordines Monaſtici. 167
Martyria & Martyrologia. 168
Bibliothecæ Scriptorum Eccleſiaſticorum. 169
Concilia & Synodi. S “ 170
Jus Canonicum. 173

–

Hiſtor
De A
De?
Mute⸗
Balne
Diller
Phio

Auntiq
Geon
Opiie
Mech
Ars
Ars &
Muße
Archi
Picken
Nr
lone
VüE

14 HISTORIA NATURALIS.

1S
rium Hiſtoria Generalis. 32
160 De Animalibus. 3² 1
167 ¼ De Plantis, Floribus & Arboribus. 324
168 Muſea & Foffilia. 329⁹
169 Balnea & i hermæ. 330
ſ Diſſertationes Philoſophico-Medico- Mathematicæ. Il.
1 Philoſophici, Phyſici & Medici in dirigendo omiſſi. 355
4 M A T HE MATICI.
in Antiqui & Recentior es. P 32 ⁸⁹
34 1 CGeometria & Arithmetica. 360
133 Optica & Dioptrica- 364
Mechanica & Gnomonica. 36 5
157 Ars Nautica. 366 “
„; Ars & Architectura Militaris. 3567
161 Muſica. 369
168 Architeétnra. 370
. Pictura. 372
Picturæ ex Hiſtoria Sacra & Eccleſiaſtica deſumptæ. 376
Iconographia. 380
Sculptura. 382.
274 Vitæ Architectorum & Pictorum. Ibid.
. BPoompaæ, Caremoniæ, Funeralia, &b. 383
& Lo⸗
H I S T ORI A
gnohe⸗ Geographia. 385
M%⅔ Chronglogia. 388
Hiſtoria Univerſalis & certi temporis. —39 I
Antiquarii. 397
Nummi Antiqui & Recçentiores. 406
304 Gemmæ, MWarmora, & Ixſeriptiones. 414
305 Hiſtoria Græca. 4160
. Chymm- . ⸗- — Romana. 41¹8
Vitæ Iluſtrium Græcorum & Romanorum. 42 1
Hi-

Syſtema

iſtoria Byzantina, Turcica, Saraxenxa, E&. 423

I LTALIA. .
Hiſtoria Generalis. 42 5
Roma, & Status Eccleſiaſticus. DWDW 427
Neapolis. 43 1
Sicilie. 432
Venetiæ & Status Venetus. 433
Hetruria. 436
Sabaudia, Genua, Mantua & Parma. 437
Mediolanum. 15
Inſalæ.
Familiæ ftalicæ. lbid.
Vitæ illuſtrium Italorum. 440

GERMANIA.

Hiſtoriag Germanica partim generalis, partim ſpecialis,

nec zon de Domo Auſtriaca & Regionibus ad eam per-
tinentibies. 444
Status Electorum & aliorum Ordinum ad S. R. Im-
perium pertinentium, aliaque ad Germaniam ſpe-
Ctantia. 449

HISTORIA SEPTENTRIONALIS.

Hiſtoria Sueciæ, Daniæ & Iſlandiæz. 4 5⁵4
= - ⸗„Poloniæ, Lithuaniæ & Poruſſiæ. 456
- - ⸗ Moſcovitica & Tartarorum. 457
Genealogia Familiarum Germaniæ. 458
Vitæ IIluſtrium Germanorum, 459
GALLIA.
Hiſtoria Generalis. 462

ToM. II. PAnRs II.

Hiſtoria Regum Francorum, Rerumque ſub iis ge-

ſtarum. 46 5
EHiſtoria Provinciarum & Urbium. 6
Ura⸗

ua, P

Gallor

Genenlon
ite Illo

HI

Genmen
Cehealo
gioner

luuenar,
Heralti⸗

ite
Ordine

0

Graci,

Lytini,
ltali.
Calß.

Grecj.
Atini
atini
lal.

Calli.
Sndo

Gitzc
ilol-
De

4

45

4

431
432
433
436
437
688

4399

Wit.

40

Petiglir,
lan per-

444
K. Im-

aln ſpe⸗
449

115.

iis ge⸗

469
Jura,

Bibliothecæ Hulſtanc.

Jura, Prærogativæ, & Dignitates Regiæ, Summi

Gallorum Miniſtri corumquc Scripta. 471
Genealogiæ Familiarum. 473
Vitæ Illuſtrium Gallorum. 474

HISPANIA ET LUSlITANIA. 476

BRITANNI A. 477
BELGIU M.
Germania Inferior. 48
Genealogiæ & Vitæ Illuſtrium Belgarum. 487
Regiones exira Europam. 488⁸
Ieineraria. 49
Heraldici. 494.
Viæ & Lilogia Illuſtrium Virorum. 49 5†
Ordines Equeſtres. 497

7

ORATORES ET RHETORES.

CGræci. 498
Latini Antiqui & Recentiores. 499
Itali. 520
Galli. 51T
P OE T ,
Græci. FI2Z.
Latini Antiqui. F1 8
Latini Recentiores. 573⁰
Itali. 555
Galli. 569
Symbola & Emblemata. 579

PHILOLOGICI.

Græci & Latini antiqui. 583

Philologi Recentiores. 585
Philologi Recentiores Galli & Italici. 587
Obperum Collectiones. . 789

4

ſtema
Critici. . . 616

Gtſtici Gallici & Italici. 620
Ep'ſtolographi. 62 1
Myrhologici & Tacctie. . 627
Grammatici. L 629

LXIGOGRAPI

Lezgica Hebraica, ac aliorum Orientalium lingua-

rum. 63 5
Græca, Latina, Gallica, &c. 636
Bibliothecarii. 638
Anecdota Rei Literariæ. 644
Auktores in uſum Delphini. 651

MWiſrellauea & in dirigendo Catalogo libri prætermi mihzi. 654

.d —

R

N.

Ton]

Ubli
.R Com

itici
Ares G
Ares

Oberun

neo
Concio⸗

Olewi

n
N ls
De bon
kari

Can

616
620
621
627
629

lingua-

KV.

I N OCTAVO
M I N ORI FOR M A.

oxr. III. Pars I.

THEOLOGIA.

Iblia Sacra, eorumve Partes. Pag. r.
Commentarii in V. & N. Teſtamentum. 10
Critici & Philologici Sacri. 17
Patres Græci. 33
Patres Latini. 38
Operum Collectiones. 40
Theologia Scholaſtica, Dogmatica & Moralis. 58
QConcionatores. 79
Polemici. 84

HISTORIA ECCLESIASTICA.

Antiquitates & Hiſtoria Eccleſiaſtica Chriſtianorum.

103
Antiquitates, Hiſtoria & alia ad Judæos, Turcas *
Gentiles ſpectantia. 114
itus Eccleſiaſtici. 118
De Poteſtate & Politia Eccleſiaſtiea. 121
Concilia & Synodi. 124
Libri Theologici in dirigendo prætermiſſi. 127
Jas Canonicum. 129

Sftema

1

IUISPFRUDENTIA.

Jus Civile Antiquum- V . 133
Praxis Juris Civilis & Canonici. 147
Praxis Criminalis. . . 171
De Feudis & Jure Nobilium- 172
Deciſiones, Conſilia & Reſponſa- 174
Lexica & Vocabularia Juris. 176
Jus & Conſuetudines diverſarum Nationum. 177
Politici. 2 180
PHILOSOPHIA.
Philoſophici Antiqui. 196
Philoſophi Recentiores. 2501
Logici & Ethici. . 206
Moetaphyſici & Phyſici. 214

HISTORIA NATURALIS.

Hiſtoria Generalis. 223
De Animalibus. 2290
De Agricultura, Arboribus & Plantis. 228
De Foſſilibus, Balneis & Thermis. 236
M EDIC. I.
Medici Antiqui. 239
Medici Recentiores. 242

Anatomici, Chymici, Pharmaceutici & Ars coquina-

ria. . 266

M ATHEMATICI.

Antiqui & Recentiores- 272

Arithmetica & Geometria. 274.

Aſtronomia, Aſtrologia, Metopoſcopia, Chyroman-
tia,

lia,
Opti tica, D
Mlechanica
Ars Militan
Muſca &
Architectw-
lororaphi
Pumpæ.

Cenkrqli 14
Keh is
mirlie:
Mria Ue
Amtiguarij
Nun mati
emmæ,
1 erhrian
Koria 7.
Ulkirie
fetenti
Vite i
Wihm

Bibliothecæ Halſianz.
tia, Steganographia & Ars Cabbaliſtica. 277
Optica, Dioptrica, &c. 282
A4. Mechanica & Gnomonica. 9 283
Ars Militaris & Navalis. 284
133 Muſica &c. 286
7Architectura. 287
II Pickura & Sculptura. 288
In lIaenographia & Efhgies. 290
170
HISTORI A.
Geographia. 291
Keſpublicæ. 294
Ckhronologia. 297
196 HBiiſoria Univerſalis & certi temporis. 3⁰0
0I Anriquarii. 3⁰⁷7
00 Namiſmatici. . 315
114 Gemmæz. 317
Inſcriptiones. 318
Hiſtoria Judaica, & c. & Græca Antiqua. 319
. HIsſtoriz Romanæ Scriptores Græci & Latini antiqui S&
recentiores. 32²²¾
2 ½ Vita Illuſtriuns Græcorum & Romanorum. 33⁰
19 Hiſtoria Byzantina, Saracenica & Turcica. 33¹
2 7
155 ITALIA.
Hiſtoria Generalis. 334
Roma & Status Eccleſiaſticus. 335
29 Neapolis & Sicilia. 337
4½ Venetiæ & Status Venetus. G 3 38
coqi, Hetruria, Sabaudia, Genua, Mediolan. &c. 340
26 Familiæ & WVitæ Illuſtrium Italorum. 34¹⁷
GERMANIA.
½ HIiſtoria Generalis atque ejus jus Publicum- 342²2
½ Hiltoria Specialis & de Regionsibuad eam pertinen-
ſon ł tibus

yſtema
tibus. . 344

HISTORIA SEPTENTRIONALIöS.

Hiſtoria Sueciæ, Daniæ, &c. 346

Hiſtoria Poloniæ, Lithuaniæ. 34

Tox. III. PARS II.

Hiſtoria Moſcovitica. 349
Hiſtoria & Vitæ IIluſtrium Perſonarum, Germaniæ,
Sueciæ, Ec. Ibid.
G A LLIA.
HIiſtoria Generalis. 350
Hiſtoria Regum Galliæ. 358
Hiſtoria Provinciarum & Urbium. 353
Summi Gallorum Miniſtri eorumque Scribta. 366
Genealogia Familiarum Galliæ. 370
Hiſtoria & Vitæ Iluſtrium Gallorum. 371

H ILSP A NIA.

Hiſpania è& Luſitania. 373
Hiſtoria & Vitæ Illuſtrium Hiſpanorum. 375
ANGLIA.
1Britannin. 376

Hiſtoria & Vitœ Illuſtrium Anglotum: 281
B EL G IU M.

Germania Inferior S Hiſtoria Belgico. 382˙

REGIONES ENXTRA EUROPAM.

Aftica

Mlieci.
Americ

NMerm
Heralai
Crrvenl

e , 11

Per’
Ordinet

derſpt
Orno⸗
Lain

Cracl
Laiin

Latink

ltali.

Gli
ynh

34

ALIs.
346

348

349
ermaniæ,

30
363

366

Afc

Bibliotheez Hualſianz.

Africa. 389
America. Zi.
Tineraria. 3
Heraldici. 3
Genenlogici. 399
Vitæ quorundam Illaſtrium & Krudniune, Piroruin ac
Perſonarum. Ibid.
Ordines Equeſtres. 403
ORATORES ET RHETORES.,.
Scriptores de Arte Rhetorica. 404
Oratores & Rhetores Græci. 407
Latini antiqui & recentiores. 40⁰⁹
P OE T. .,
Græci. 42²3
Latini antiqui. 434
Latini recentiores. 45
Itali. 496
Galli. 518
Symbola & Emblemata. 333
PHILOLOGICI.
Graæci & Latini. 535
Operum Colleéëtiones. 175
Oritici. 559
Satyræ, Amœnitates: Narrationes, Joci,. Facetiæ &
de Arte amandi. 572
Mythologici nec non Fabulæz Romanenſes FEroti-
cæ. 585
EPISI O L OGRAPHII.
Latian. 591
Italici. 604
Gallici. 607
**** Gram-

Dyſtema

7

Grammatici. . 613
Lexicographi. 640
Bäbliotbecarii. 644
Anecdota ad rem literariam ſpectantia. 6 56
Libri Miſcellanei, partim Authofes Claſſici , partim
in dirigendo omiſſi. 674

8V.-

l Pol
lde

PAns

uk⸗

n O

lhdo

S YSTE MA

613 †

PARS I.

LIBRI BELGICI ET GERMANICI.

Belgici.
In Folio. Pag. 1
In Quarto. 17
In Octavo. 56
Cermanici.
In Folio. 119
In Quarto 131
In Octavo. 134
PARS I.I„.
LIBRIAN GJI,IC I.
In Folio. 1or
In Quarto. 191
In Octavo. 209
PARsS III.
LIBRI HISPANICI.
In Folio. 257

In Quarto. 317
In Octavo. 377

Dee lin
S

De ln

De lln
i6S,

Diepen
S

De dan
9 .

De la
un

ORDO VEN DITIONIS.

Incipit à Tomo quarto.

[Antemeridiem, In Folio à num. I. aſjue ad num.
Die Lunæ M

1 ½1
4. Sept. Oaνοοà naum. I . 132
Poſtmeridiem . Quarto à num. I. . . . 206
Odavo d num. 19 23 318
[Antemeridiem, In Folio à num. 732 nfjus ad
HD L num. 256
Die rſe⸗ HW Osavo naß, 319 466

5. Sept. Poſtmeridiem . Quartoà nam. 207 3 8 4
4 Ocavo à num. 466 . 660

(Antemeridiem, In Guarto à num. 385 uſque ad
Die Mercu- num. 679
rii 6. Sept. (Poſtmeridiem - Odavod nume 661 . 978

[Antemeridiem, In Querto d num. 680 ſque 44
Die Zovis num 9 14
7. Sept. “ Ocavo d num 97 8. 1147
Pbpoſtmeridiem. Oρawav à num. 1147 „ 1462

Antemeridiem, In Folio à num. 257 sſque ack
Die Veneris namm. 417
8. Sept. Quarto à num. 914 „ 1094
Poſtmeridiem. Ocavod num. 146 3. 1807

[Antemeridiem, In Folio à num, 418 uſque ad
Die Satur- num. 552
ni 9. Sen. Octavo à num. 1808. 1982
Poſtmeridiem. Quarto duum. 109 5.‧. 1172
Sctavo à num 198 ;3 2196

[Antemeridiem, In Folio à mum. 553 dfjae ad
Die Lung num. 624

Ocdiavo à num. 2187 245
Poſtmeridiem. Quarto à num. 117 3 1244
( Ocavo à num. 2345 ⸗ 2577

XI. Hept.

ORDO VENDITIONIAZ.

ſe Antemeridiem, Iu Folio à num. 624 Aſqjue ad

num. 723
Die Martis Ouar to à nuus. 1245 1275
12 Sebt. Ocavo à num. 2577 „ 2733

. Poſtmeridiem . Folio à num. 724 798

Quarto à num. 1276 . 1321

D S Odavo à num. 2734 . 2913

Die Merca- Ante. & Pohmeridiem, In Ocavò à num. 29 30
rii 13 SepZt. ſque ad num. 5132

ſ Antemeridiein, . Fhio à à num. 799 4ſque ad
. num. 875
Die Jovis Quarto à num. 1322 1396
14 Sept. Ocavo à num. 5133 5272
Poſtmeridiem- Quarto num. 1397 ‧ 158 ⅞
Odavoà à num. 5273 5348

[Antemeridiem, Iu Folio d num. 876 2yue ad
Die Veneris nutm. 1050
15 Sept. Poſtmeridiem. OQuarto à num. 158 3. 1801
Ocdavoà num. 5348 2ſque ad
( Fiuem Tomi Jaarii.

ORDO

on

Die Lune

18. Sept

Die Ma
19.

Di Aer⸗

fii, 20

Der yon
1

De ey
2²

Die Sen
ti, 21

Dee Lu
35

R Die Ni.

35

De V

,

ſcne ad
m. 72

.15
273;
798
1311
1919

1m. 290
m, 5132

ſiue 4d
m. 975
105
5272
158;
5348

N
1. 1050
1801
r 4
1 bant.

800

22

ORDO VENDITIONIS.

Tomi pr. ſec. & tertii

[Antemeridiem, In Folio à num. I. ſſque ad
Die Lunæ ”l num. 170
18. Sept. I Odiavo, à num. 1 193
Poſtmeridiem. Quarto, d num. I. 308

ſAntemeridiem, In Fohio à vum. 171 uſque ad
ne MWens num. 370
Octaoο num. 199 . 330
[oſtmeridiem. Quarto d num, 309 . 548

[Antemeridiem, In I olio, à num. 371 Gque ad
Die Meren. num. 502
jü, 20 Octavy, à num. 331 . 582
(Poſtmeridiem. OQuarto, ànum. 549 . . 796

[Antemeridiem, In Tolio, à num. 503 uſzue ad
Die Jovi⸗ S num. 65 Z
24½ Odavo, à num. 593 702
Poſtmeridiem. Quarto, à num. 797 . 1174

Antemeridiem , In Folio, à num. 654 ſſque ad
Die Veneris num. 832
0. aνο à num. 70j3 901
(Poſtmeridiem. Quarto, à num. 1175 ˖ 1425

Die Satur- (Antemeridiem, In Juurto, à vam. 1426 cMſque ad
vi, 23 ;)3 num. 19888

bPoſtmeridiem . Lacat.

Die Lung Ante-& Poſtmeridiem, In Odavo d num. 902

25 D uue ad num. 1507
Die Martis Ante-& Poſtmeridiem, In Odavo à num. 1508
26 Jie ad num. 2191
[Antemeridiem, In Folio à vum. 8 3 uſque ad
num. 8833
Die Wercu- Quorto ànum. 1989 1650
rii, 27 Ocdavo απ.. 2 192 , 2370

Poſt meridiem . Quarto à num. 1951 22 45
† 2 Die

Deie Soror

ſ Antemeridiem, Iun Folio à num. 884 ufque ad

Die Jovis SS num 95
28. Sept. I Odavo à num. 2371. 2600
(Pgſtmeridiem. Quarzoà unm. 2246„ 2 554
[Antemetidiem, In Folio à num. 956 cae ad
Die Veneris — vvum. 142.
29 Ocdavo à num. 2600 2712
Poſtmeridiem —NLQLuartoà num. 2554 .„ 2828
ſ Antemeridiem , In Folio à num. 1142 ſque add
Die Satur- num. 1292
, 30 Odavo à num. 2712 . 2824
Poſtmeridiem LQLuartoſ nuin. 2528. 3071
— [Antemeridiem, In Folio à num. 1292 4ſque ad
Die Lanæ 2

— nuim. 1428
Ocdob ONAavo d num. 2824. 2974
(Poſtmeridiem. Quarto ànum, 3071. 3317

[Antemeridiem, In Folio a num. 1428 uſque gd
Die Martis

alum 1573
Ocavo à num 2974 „ 23129
„ Polmeridiem ,0OcGavo aà nutn, 3129. 3417

(Antemeridiem, In Folio à num. 1574 kſque ad
aum. 167 1
Die Mercu- Quaro à num. 3317 . 342 1
gii, Ocavoà nam, 3417 354
Poſtmeridiem. Folio à num. 1671. 1714
Quarto à num. 342 I.. 3486

Octavoο dαäρum. 354 3. 3646

[Antemeridiem, a Folio à num. 1714 uſque ad
num. 17 80

Die Jovi⸗

Quarto ànum. 3422. 3486

ODcdavo à num. 3646 3799
Poſtmeridiem. Folio num. 12 80 1847
Luarto 4 num. 3486. 3669

[Antemeridiem, In Folio à num, 1948 uſque ad
Djie meri num. 202 2
6 Ocavo à num. 3799 . 3979
boſt meridiem. Quarto dnum. 3669. 3883
5 Die

7. O00)

Die Luns
9.

De Mar
1b.

Die Me
füi Il.

Di Yor,
nn.

Die ine
1.

De 5 6
71 19.

Dee lu
16.

Die M.
17.

Dee i⸗
iiz.

nuun. 9 55
2000

2554
lie d

. 1142
. 2712
2828

ne .ℳ
um. 1292
25924
. 3071

ſjue d

. 1925
2974

ſhue 4
, 1573
3129

Gue
in. 1671

341
356
1714

ue 6
n. 1780

.

3979

De

„n 8

347

35883 R

ORDO VENDITIONIS.

ni 7. Ocob: mnuin. 4114

Poſtmeridiem. Odavo d num. 3979 . 4275

Die Satur ee ,In Ouarto à num. 3983 ſque ad
ſiue ad

Die Luna Antemeridiem, In OQuarto à num., 4114 uſque ad

9. num. 4572
(Poſtmeridiem Ocavo à num. 4279 433 ¼½

Die Martis Ante-& Poſtmeridiem, In Ocavo à num. 43 7 1

10. uvuvuſque ad num. 3838
(Antemeridiem, In Folio à num. 2023 eſojue dd
Die Mercu- num. 2222
ii II. OQOctavo à num 4 38. 4932

bPoſtmeridiem Luarto à num. 4573 4737
Di⸗ Jovis Antemeridiem, In Ocavo d num 4932 uſque ad

12. nutm. zus;
bodmeridicn LQuarto à num. 4787. 503
Die Veneris Ante-& Poſtmeridiem ,In Folio à num. 2223
13. . uſque ad num. 2666
Ante-& Poſtmeridiem ,In Folio à num. 2666
Die Satur- ſque ad num, 2782
i 14. Quarto à num. 5032. 513

Ocavo à num. 5184 . 538

[Antemeridiem, In Folio d uum. 2783 uſque ad
Die Luna num. 2966
16. Octavo à num. 5381. 5534
Poſtmeridiem . Octavo à num. 55 34. 5777

Die Martis Ante-& Poſtmeridiem, In Quartoà num 513 3

17. 2ſque ad num. 5664
(Antemeriiem. In Folio à num. 2966 9 uſque ad
Die Mercu- num, 316

rii 18. Ocavo à num. 5777 . 5858

(Poſtmeridiem. Ocdavo à num. 5858. 6129

[Antemeridſem, Ie Ponio à num. 31633 ufque ad
Die Jo vis num. 3282
19. Odavo à num 61 z % 6297
Poſtmeridiem . Quarto à num. 5664. 5989

13 Die

ORDO VEN DFTIONIS.

ſ Antemeridiem, In foho à num. 328 3 eſjue ad
Die Veneris nutm. 340.
20 Ocob. Ocavo dà num. 6298 . 644
(Poſtmeridiem . Quarto ànum. 5969 . 6237

ſ Antemeridiem, Ia E. lio à num. 3403 aſque ad
Die Sasur- num. 3488
i 21. Odiavo à nam 6447 6641
(Pogmeridiem. Quarto à num. 62 37„ 6482

ſAntemeridiem, In Folio à num. 3489 uſque ad
nutn. 36 3 9
Octavo d num. 6641 ‧ 6283
Poſtmeridiem . Quarto s num. 648 3 ‧ 6544
M Octavo à num. 67 83 6964

Die Lunæ
2 ¾q.

[Antemeridiem In Folio à zam. 3639 ſque ad
niufm, 3770

Die ai: Quarto à num. 6 544 . 66 42
24. Ocadνννοοdνν. 6965 7067
Poſtmeridiem .—DNFbolio à mum. 377 686. 3817
Quurto à num. 6642 . 6238
KC Ocavo à num. 70608, 7256
1 Antemeridiem, In Polio d num. 3 817 aſque ad
Die Mer- num. 3893
curii 25. Quarto à num. 67 39. 678 Z

Ocavo à num. 7256 7383
boltmerid'em ,„Quartod num. 678 3 7022

A Antemeridiem , In EFolio d᷑ num. 3 893 ſque ad
Die 5 Jovis nutm. 4039
26. Ochavo dnem. 7383 ‧ 7504
bPoſtmeridiem .Ocavo à num. 7505 „ 78 32

Antemeridiem, Ia Folio à num. 4039 ſque ad
Die Veneris num. 4066
