KeXXIV45-2

N12«510324072 021

DEU

B Tübingen —

[

þ-&

NUMERQSAE"
AB INcL.UTIN(*þMLNIs j
V I R Q L

HIERONYMO GUI aJELMO
EBNERO,

AB ESCHENBA C H rel.
OLIM CONLECTAE, |
Bunc:..
Norimbergae

a dle VIiI. mensis Augustlw
Ann. MDCCCXIV

publicae Auctionis lege

diuendendae.

Quem |
in hunc ordinem redegit, his literarii maximam
partem generis notationibus instruxit, hac

praefatione auxit

GODOFREDUS CHRISTOPHORUS
RANNERUS.

Volumen alterum.

ol al PaiBo P a a N.o*w P Næw QNNN NNNNM

— Norimber pae,
A. S. R. MDGCCCKXIII.

(TYPIS BIELINGIANIS,

&

T TASPUEE AU P " " TE
à
us
; j
Jy
i
i
:
h d
k . , |
| *
i
^
4
«
i
W'Crg';-'ï?*ï Y
AE
! r
;j
x
: ,
7
d w
;
c :
j "d
F $ P
!
i .l

iM

RUE 77 Z NT Oa 7N FTA d R

À!

O, Jb . B X

QuocuteostUmt oU UMSCO)

l"ecturo BM S

ryandem aliquando, longiori temporis tractu iam
elapso, quam sub prioris Voluminis finem promit-
tendo imïiöauimus, effectt.lm, ut Tibi, beniuole
Lector, Catalogi Ebnerianae Biblio,thäcae' alterum
Volumen tradere ualeamus, eaque, qua par est.ac
decet, 'lui obseruantia "Tuo illud euoluendi per-

legendiue studio ac diligentiae de meliori commen-

dare. Cuius longioris protractiorisne morae causa

nequaquam in illius (iuaerenda autore, sed isto-
rum' potius adscribenda tarditati , qui typis illud
exprimendum describendumue in, se dudum si,ls-,
cepere. — x
. Volumen ipsum eodem , quo prius, deprehen-
des elaboratum modo — singulis nimirum | scriptis,
his in primis, quae sunt alicuius momenti, nota-
tiones literarii rnaximam partem generis substratas,
modo breuioris, modo latioris, interdum ädeo,,
praeäertim iuniorum in gratiam, diffusissimi argu»
"a

(v PRAEFATIO.
menti, additis.locupletum satis autorum ueneran«

dis nominibus, quorum iudicia hac in re senten-

tiasue sumus sequuti. JAtat, ubi adscriptos inue-

nies in hoc, praecipue autem in sequentibus h. Cat.
V oll. Diariorum literariorum nostri temporis praestan-
tissimorum maXimeque elegantium , laude dignissi-
morum titulos — Allgemeine deutsche Bibliothek —
Literatur Zeitung — hasce, uelimus scms, mtatwnes
mostrae nequaquam, alienae potius deberi diligentiae,
nimirum Viri Perill. Sam. Caroli Christophori Halleri
ab Hallerstein rel. qui eiusmodi selectas notationes
in uarlarum scriptionum , historici praesertim argu-
menti, titulis, adcurata lectione obseruatas, in sui
aliorumue commodum expressas notare operae pre-
.tlum omnino putauit.
Occupaü igitur altero hoc Volumme elabo-
rando , respicere ad prius 1am e!aboratum, iam in
publicum datum, nequaquam omittendum sumus
afbitrati'-—- bene memores, quod de Apeilis per-
Vpetua consuetudine Plinius maior *), numquam tam
occupatam diem .agendi, ut non lineam ducendo
exerceret arte;n — coniiciendo nostras in schedu-
las literarias iisqué. addendo aliqua, quae corrigen-
dis, augendis, inlustrandis priori iam Volumine no-

^ $ "d »
tatis obseruatisue queant inseruire, quorumque par-

*) Vid. eius Nat, Hist. Lib. XXXV. cap. 10, Tom. II. pag.
695. Edit. Harduin, Paris. 1741. fol.

E g

PRAEFATIO. v

tem aliquam. communicare T'ecum in animum in-
duximus. :
Accipe igitur Addendorum et Gorrigendorum
Vol. E. e multis paucula. :
Ad Pï*äff pag. xvt. not, 9. addend in ea edit. quae
prodiit Hag. Comitis 1652. octon. pag. 103. * :
Ad.praef. pag. xxxi. lin. ult, vulagris mutand.
in uulgaris, |
Ad ptaef. pag. XXXIII. Qbäeruandum ; eamdem, An-
nam Mariam, maritatam olim Kressio, — nunc agere
desiisse hocce in mortalitatis theatro, denatam d. 14. Febr.
ann. 1813. — Sit tibi terra leuis! —
Ad praef. pag. xxxvi. not. 15. Tomm. IV. mutan-
dum in Tom. E. : !
Ibid. De b. Serzio multa notatu omnino digna ad
huius uitam et fata pertinentia enumerat more suo i. e,
docte atque eleganter Nostras, lo. Ad. Goez. Rect.

olim ad Schol. Sebald, nunc autem Prof. publ, in Gymnas.

Norib. celeberrimus nobisque amicissimus in Lit. Blaett.
B. 1i. pag. 401 — 10. | :
Ad praef. pag. xxxix. lin. I4. pro qui ponen-
dum quae.. |
Ad CAIE nr. r Conuemt cum hoc nostro T. Cod.
primus Bibl. Vffenbach. at diuersus in hoc reperitur,
quod melior Tobi pars adsit, ad comma usque 24 cap.
XL.excurrens. Cuiuis commati é uestigio, ut'et in hocf
nostro , subiicitur chaldaica Onquelosi interpretatio. V1d
Cat. Bibl, Víffenb. P. I. pag. 2. in fol. —
-Ad Cat. nr. 3.- Conf. nr, XIÍ et XIII. - Cat. Bibl.
Vffenbach P. I. pag. 14. in fol ubi duo Voll. Esther.
breuiter descripta. ; :

Vi ( apPRMESRATIAJI

Ad Cat. nr. 4. Conf. b. Murr. Memorab. Bibl.
publ. Norib. P. II pag. 3—--,73. ubi hicce Codex rabbin,
cuius particulam solum hic a nobis uides indicatam, co-
piose satis inuenitur descriptus, obuius inter Bibl. Dil-
herrianae MSp;ta membranacea.
Ad Cat, mr. 5.' Specimina duo Characterum gr.
.Sec. XIT. exhibentur in Graeca D. Marci Bibliotheca

u

Codd, MSptorum per Titulos digesta. .Praes. et Modes-

ratore Laurent, Theupolo Eq. ac D. Marci Proc. lussu
Senatus. 1740 fol. mai. Ap. Sim. Occhi Bibliop. pag.
VHI-XI. Bini Codd. e quibus baec desumta specinina,
adcuratius describuntur, nimir, Cod. LXIV. pag. 43.sq.

lu

in cuius fine-ann. Chr. 1112. et Cod. CLXXII. pag. 1c0.

cuius sub finem notatus legitur ann. Chr. 1175. — For-
tean nostra non omnino uana coniectura, hunc nostrum
Cod. gr. Dessarioni Cardinali olim proprium tandem
.,no'stra- in scrinia literaria migrando deuenisse. :

- Ad Cat. eumd. nr. 5. Locus Ioanneus I. epist.

cap. 5, uerss. 7. 8. de cuius avOevrie inde a primis fere-

rerum Christianarum Seculis uarii uaria, alii alia sensere,
scriptisue in publicum editis disputauere, non habetur
in C()d.' Bibl. Ebner. nobis supra descripto. Notum,
ipsüm b. Lutherum omisisse hunc in Vers. S. Bibl. uer-
naculae antiquissimis exemplis. Cognitum praeterea, Eras-
mum quoque in tertia demum recognitione N. T. Scriptt,
ann, 1522 publicata hunc locum ciuitate quasi dofiasse,
textaeque orastioni Apostolicae inseruisse, autoritate qui-
dem unius Codicis ap. Anglos reperti, qui tamen et ipse
in uoculis aliquot omittendis uariat — at eo praecipue
consilio , ut in Annotatt. adfirmat ille pag. 617. 'Tóm.
Il. ed. Dasil. ann. 1522. — ne cui sit ansa calumniandi.

*

PRALFATIO. d co79 o MM

Praetereunda nobis non uidentur, quae fhabet de h. 1.
Sts.ph Curcellaeus in nott. critt. suaeN T. edit ultimae
Amstel. 1699. octon. emissae additis — Verba, ait

inclusa — desiderantur in multis ueteribus Codd. Gr.

et Lat. ut et in Versione Syriaca, Arab. et Aethiopica?
non agnoscuntur a multis Patrribus et desunt in quibus-
dam uetustis impressionibus. Amplissimum luculentissi-

imumque in haec huius immortalis Viri paucula quider,

at ponderosa uerba,. Commentarium nobis inuenisse ul- -
demur in b. Bengclii Apparatu Critico pag. 74.4[*'-- 77 T.
ubi ompia, quae negantis, quae adfirmantis partis sunt,
argumenta lucido ordine, prohxaque copia . proposita
inueniuntur. At conferendae quoque b. Semleri Col-—
lectiones hist. criticae etc. Voll. IL. Hal. et Helmst.
1764. Óg. octon. n primis D, Toh.. Jac. Grlesbachs
Bemerkungen über Hezel's Vcrtheldlgung der Aechtheit
der Steille 1 TIoh. 5. 7. m. Anmerk. und einem Anhange
von lHezel, Giefs. 1794. octon. mai. Addimus b. Mori -
Praelectt. exeget. in tres loannis Epistolas. Ed. nou-
Lips. 1810. pag. 68-77. ab eoque laudatt. autt. — De-
nique iuniorum gratia obseruamus, neque Versionem Sy-

riacam antiquiorem , nec Versionem posteriorem aut Phi-

loxenianam hunc habere locum. At transiere demum
huius uerba in Gutbirianam et elegantissimam illam Schaa*
fianam , editam Lugd. Batau. 1709. "Tomm. II. quatern.
mai. e b. Tremellii nott. (Vid. eius Biblia S. tert. cura
Franc. Iunii Hanou. 1596 -—— N. 'Test. e recens. Tunii.
Excud. Ioa. Tornaesius ann. eod. pag. 422. net. 3. Conf,
Car. Schaafii N. Test. Syriac. Tom. I. Varr. Lectt, pag.
735. quem reprehendit Wetstenius in Prolegom. in N.'T.
publicatis. c. nott, et adpend. Io. Sal. Semleri Hal. Magd.

Vil | PRA.EFATIO'.

1764. oct. mai. pag. 392.) qm hvnc uersum fecit Syria-
cum obs, eod. Moro 1. l. pag. 71. et iam ante eum b.
Ernesti in Instit. interpr. N. T. Lugd. et Lips. 1765.
Oct. pag. r1I. $. 3. Cap. IV. at in buius libelli uere
aurei edit. IV. curata a Ven. Christ. Frid. Ammon. Lips.
1792. Oct. pag. 191. — — Quibus omnibus addenda pau-
cula, quae disputauit olim loa. Clericus contta Martia-
maeum in Quaest. Hieronym. 1X. pag. 3 -;Q"'ä.h,An?aï.
1719. Octon. minor. it. in Art. crit. *".,Hï Séct. -I7 &
XV. pag. 238-41. Amst. 1730. Voll. HÍ. oct, min. —
$ymbola, quam damus ad supplendam.h. Cod. eximii
Schoenlebianam descriptionem, — —

Ad Cat. nr. 17. Eiusmodi Codd. Bibl. lat. uulgat.

imembr, recensitos uide in Bibl. Vffenb. M 58. P. IV.-pag. 2.

Vol. I. fol. - Vol ll. 4t. at Sec. XIV..

Ad Cat. nrrt. 46— 5j. Notum, Tuacarum gentem .

,Surulas Coranicas in col lo gestare solitam, ut post alios
obseruat Lambec. in Commentarr de Biblioth. Caes.
Vindobnens. libr. l. Vindob. 166z. fol.

Ad not, nrr. 198. 90. De codicis raritate summa,
| huxusque uero pretio conf. Vogt. pag.

.Ad nort. nr. 401. De hisce Bibliis germanicis Mo-
. gunt. uid. b. d. Murr. in Memor. Bibl. publ. Norib.
P. I. pag. 341..sq. ubi adcurate descripfa, additis uariis
ponderatu dignissimis.
Ad not. nr..405. ^Add. Corn. a Beugh. Incunab.
typogr. Amst. 1688. Duod. pag. 55. sg. ubi et Durantus
scribitur. — Prodiit ann. 1459. e Fausti officina Mogun-
tiae, librorum. mobilibus typis fusis impressorum primus,
Obs. Schoepfl. in Vind. typogr. pag. 33.et 635.

P

P.R AEFA T I29. IX

Ad. not. .nr. 408. 1n Corm. a Beugh. Incunab.
typOogr. pag. 72. obseruatum legitur, autorem proprie
dici Ioa. Herlot, usitato , at male [lerold. | :
Ad not. DrT.1413114. - Conf. b. d. Murr. Memorab.
Bibl. publ. Norimb. P. l. pag. 360. sq..— Knoch. hist.
crit. Nachr, von der braunschw. Bibelseaml. Vol. l. pag.
715. — Cat. Bibl. Suart. Tom. II. pag. 34. — De-Men-
telii Bibl. Lat. fol. mai. ann. 1466. Aïgentor. impressis,
sine temporis et impressoris notitia, quam tamen Calli-
graphus, literas capatales*et rubricas totius libri quum
coioribus»scriberet, calci eius rubro subjecit colore —
It. de Henr. Eggesteinii Bibl. lat. Voll. duobus fol. mai.
ann.- 14698. quae prodiere s. die et consule — Miniarii
manus in fin. Psalterii, quod pr. claudit Vol. haec ad-
didit:. Explicit Psalterium el, per Mag. Heinr. Egge-
stein Ann. LXVIII. Vid: Io. Dan. Schoepflin. Vindiciae
typogr. Argent. 1760. Quat. pag. 42. sq. — Id. Schoepfl.
in iisd. Vind. pag. 42. Bibl. haec Az;gentoraïensia'.!o'a.

Mentelii literis sculptis impressa contendit. At recte

iam Four:z(-rzuïs iunior monuit, fusos fuisse typos, in
libro, cui titulus: Observations sur un ouvrage intitulé
Vind. Typ. par Mr. Fæufïïier le jeune, a Paris 1760,
Oct, mai. pag. 25. ut obseruat b. de Murr. in Memorab.
Bibl. publ. Nor. P. I. pag. 34g.
Ad not. nr. 448-b. Add. Ven. Schelhornii Anleit.
für Biblioth. Tom. Ii. pag. 228. Citatur id opusc. in.
Ehingeri Cat. Bibl. August. sub nr. XXXVII. pag. 653.
Ad not. nir, 4853 - 55. Emæd. libri ead. editio
reperitur quoque in Ehingeri Cat. Bibl. August. nrr.
XLI - XLTIL. pag. 490. Vid. etiam Corn. a Beugh. Incunab.
typogr. pag. 143. ubi de hoc aut. eiusq. scriptis plura —

*;

n l

x ; P AETFATIoO,

Additus et impressionis locus, nimir. Mogunt. a nobis
omissus, Id. lib. obuius quoque in Bibl. publ. Nor.

Vid. b. d. Murr. Memorab. Bibl. publ. Nor. P. T. pag. 278.-

Ad not. nr. 465. Add. Schoepíl. Vind. typogr.
pág., 1. €ni-et Lesseri typographia jubilans cap. 2.
pag. 82. citàtur. Quod. addit Schoepfl. —2 Oomisso no-
mine suo — id nostra notitia abunde refutatum adparet.

-Ad not. nr. 467. Vol. membr. in fol. ut uocant,

rezali, complectitur lacobi de Voragine s. potius Vira-

gine, qui circa ann. Clr. 1275. sub Imp. Rudolpho I.
potissimum claruit, Hist. de Vitis Sanctorum, quae uul-
go u. Historia Lombardica s. Longobaàrdica, u. Aurea
chenda Sanctowm, u. Passionale Sanctt. nuncupatur.
Vid. Lambec. Comment, de Bibl. Caes. Vindob. lib. Il.
& 9. nr. LXIIL.. pag. 782. ..,
| Ad not. nr. 470. . In Corn. a Beugh. Incunab typogr.
pàg. 117. leguntur haec: .Calendaria h. aut. annua ab
ann. 1476. sub tit. barbato — Almanach — uariis in locis
suntexcusa, Venetiis praesertim atque Augustae Vindel.
Ad not. nr. 474. c. Conf. Ven. Schelhorn. Anleit.

für Biblioth. u. Archiv. Tom. II. pag. 227, ubi Kunne

de Duderstatt 1mpresoor laudatur.
& Ad.not. nr. 503. Legenda in pr. quae habet Ven.
Sche!ern. in Anleit. f. Bibl. u, Archiv. Tom. II. pag.
129- 35. ubi multa scitu dignissima. -
Ad not. nr. 510.. ld. liber; quod ad argumentum,
elu:q, autorem , recensetur copiose satis a b, Wolf. in
Bibl. hcbr. Voll. IT. pag.1115 - 1125* quibus addenda, quae
de nostro exemplo idem habet in Bibl. hebr. Vol. IV.
pag. 545.46. ubi contra Daelium obseruat, hanc nostraimn
ann. 1485. Norimbergens. editt. esse primam.

À
9.

PRAETFATIoO. xi
Ad not. 522. Iuc pertinere uidentur duo Codd.
membranacei, a Petr. Lambecio déescripti atque excerpti,
unum idemque poema de rcbus gestis Caroli M. et Ru-
landi, antiquis rhythmis Germuanicis exhibentes — — Vid.
eiusd. Commentarr. lib. II. pag. 384. sqq. XXIX.
Ad not,. nr. 530. a. Eiusd. editionis mentio inm-
iecta quoque in Schoepflini Vindic. typogr. pag. 163. $. 13.
Ad iaott. hnrt; 561. 63e;. Cont, Corn.'a B-urh»*.m.
Incunab. typogr. pag. 12.4. ubi et ühseruäuäm legitur,
hocce opus uulgo dici. Norimib. C*u*omco; , quoniam
ibidem primum prodiir. n
: Ad not.nr. 563. Huius exempli mentio fit in Corhn.
a Beugh. Incunab. typogr. pag. 8o. ubi et. nota. addita:
esse, qui libros de Imitatione Christi Gersoni. auscnbant,-
attamen id plurimorum iudicio fieri minus recte,
Ad not. nr. 506. . Id. exem,»]um laudatur quoque
in Corn. a Beugh. Incunab typogr. pag- 137- editum cura

Yoa. de Lapide Carthusiani, ut ibid. additür. Conf. in

pr. Blaufus. Beitr, Tom. I. pag. 223. nr. LVII. ubi ad-
curate descriptum. ——
Ad not, nr. 586. Conf. Cat. libb. rarr. uniu. Tom. I.
pag. 5. ubi simul obseruatur, öpus hocce in instructis-
simis.adeo Bibliothecis frustra semper quaeri.

Ad not. nr. 287. Conf, Hennings pag. 34. quem

' $equitur aut. Car. libb. rarr, uniu. Tom, I. pag. 55. ubi

editio parum cognita audit.
Ad not. nr. 6co.b. . Vid. Schelhorn. Anleit. für
Biblioth. und Archiv. B. II. pag. 228. ubi hoc exem-

-plum una cum aliis pag. 227. adlatis ex hocce typogra-

pheio Memming. Dedicationis ope opusculo praepositae,

lJere exiisse demonstratum inuenies.

g F
ä
.

x Pm AR F-A T-I O,

Ad not. nr. 624. c. Dicendus potius Widmestadius.
Etenim nomen hoc gentilitium cemïmr* sic impressum
in N. T'est. Syr. ipsius cura Vindob. àann. 1562; qinatern,
edito. . Functus ap. Imp. Ferdinandum I. Consiliarii et

Prouinciarum Austriae Orientalis Cancellarii munere, ut -

extat in ipsius N. Test. Syr. Lurisconsultus doctissimus
et linguarum, hebraicae, syriacae, chaldzicae et arabi-
. €ae peritissimus — Bibliothecam suam, libris Orientali-
bus. '.insm:uctjssi-mam, Sereniss. Bojorum Duci Alberto
uendidit. Vid. Lambec. Comment. de Bibl. Caes. Vindob.
lib. II. cap. 8. pag. 796. sq. :
. Ad not. nr. 678. De Erasmi, immortilis uiri,
uera petria olim alii alia disputarunt, — Censeo, ait
Bernard, Costéerus in literis ad 'Th. Ians. ab Almeloueen
datis — quod:; Desid, Erasmus non Rotterodamus, sed Gau-

danus sit nominandus rel. Vid. Almeloueenii Amoenitatt, -

: theol. philolog. pag. 44. Sqq. Erasmum-etenim neutiquam
| legitimo natum toro, sed spurium, eiusque patrem Pont.
Heuterum, sacerdotem, fuisse tradunt. Vid. ibid. pag. 39. z1.
Ad not. nr. 756. Recensentur editiones antiquio-
res in Blaufus. Beitraeg. TTom. IÍ. pag. 187 Sqq. nrr.
CXXXIL CX XXXIII.
Ad not. nr. 77c. Prodiit scriptüm ^hocce et ann.
1521. octon. diuersum ab exemplo nostro — qua de

diuersitate üt et de typographi errore uid. Ven. Schel-

horn. in Anleit. f. Bibl. 'Tom. II. pag. 3t3. sq.

Ad not. nr. 787. Huius edit. et mentionem? facit ;

Sclioepüin. in Vindic. typogr. pag. 116. not.. K. ubi
nitide et eleganter 1mpressa dicitur.. j -sl
"Ad not. fir. 802. Ramssunum» scriptum. Vid. Ven.
Schelhorn. Anleit. f. Bibl. u. Archiv. Tom. lI. pag. 305. Sq.

; [

BAASERATIO. ^. - lH
Ad not. nr. 955. In primis dignus, qui confera-
tur b. Denisius in Memorab. Bibl. Garell. pag. 637. not. -
nIO. 522. substrata. |
Ad not. nr. 982. Scriptio extremae raritatis, Le-
gatur in'pr. Ven. Schelhorn in Anleit. f. Bibl. 'Tom. II. -
pag. 396 - 8. ubi et adcur. tituli explicatio.
Ad not. nrr. 1343. 44. Laudatur exemplum hocce
in Cat. libb. qui ex Rob, Stephani I. ofücina librari
'prodiere, adiecto Dissertat. epist. Theod. Ianss. ab Al-
meloueen M. D. de Vitis Stephanorum, celebrr. Typo-
graphorum. Amst. 1683. octon. min. pag. 22. De Ro-
berto ipso, huiusque fatis uid. h. ipsam disseriat. Alme-
loueen. pag. 28 — 49.

Ad not. nr. 15317.a. Ádd. Ven. Schelhorn. Anleit.
f. Bibl. u. Archiv. Tom. II. pag. 31r. sq.yubi ea editio,
quae Witteb. quatern. prodiit, prima dicitur ac t2-
rissima. : : u
Ad not. nr. 1658. . Omnino hic conferenda b. Koe-
leri dissertatio: de inclyto libro poetico "Theurdank.
Altd. 1714. quät. culus argumentum in compendium le.
gitur redactum in Liter, Dlátt. Tom. HI. Nürnb. 1803. 4.
pag. 170. seq. ubi, quod'ad figg. haec leguntur uerba:
Gewifs ist es, daís solche, wenigstens zum-'TLeil von
Hanns Schiufelein gefertigt sind, da sich unter einigen
- sein Handzeichen mit verzogenem Namen findet. —

Ad not. nr. 1771. Arsenius Philosophus olim ex-
plicationem. in nouem Aristophanis Comoedias exarauit,
quo de uidend. Lambec. in Comment. DBibl. Caes. Vin-
debon. lib. l. pag. r5o. — Editio , quae prodiit ex re--
censione Aut. Fracini, Florentiae per haered. Dh. fun-

el 4
;;W-æ&«

XIV : PRAEFATIO

tae 1525. mens. Febr. 4. Commentariis antiquis — in-

structa adparet. Vtrum autem Arsenius horum autor.

extiterit — claris id expressisque uerbis nequaquam di-
citur, uti obseruat ï—ï'-unberg in Nontt. Tom. L pag.
226. — Kxax) r«vv& uv 677 TXUTU.

Ceterum Tu, b.eniuole Lector, ut et hoc nostri
Catalogialterum Volumen adcurata perlustratione dng
nari.ne graväïïs ; id est, quod T'e étiam atque etiam
imus rogatum. Le"cs quibus emtores tenentur — Vi-
ros honorandos, quibus aequis sub conditionibus
eïtemmm Eruditorum. mandata secure possint com-

mitti, sub Praef. primo Vol. praemissae finem iam

indicauumus, ut adeo nobis nihil uideatur reliquum,

quam nos nostrasque curas qualescumque , et in hoc
€elaborando insumtas, aequitati TTuae mduïg(—*nrme-
que commendare, addita promissione, — qua qui-
dem stare non sine Numinis fauore nobis expeten-
do que'unus,-——- Volumine tertio, iam ad typis ex-
" scribendum parato, iri absolutum, quae diuina sustene
-tati gratia, hoc altero, ex ordine Historiae sacrae
et profanae Scriptorum, enarranda instituimus ac de-
scribenda. Vale, nostrisque, si qua sint, studiis faue.

XV

quissccaman g putenn. o du ag a a P^ a a as D) n B) m t a P lPa P P Pa DT n

3 Conspectus

Voluminis$ st*curmnmdi

II. Graeca Literatura et Romana.
a) Scriptores Graeci Veteres nr. 1795 — 1929

b) Scriptores Latini Veteres nr. 1930 ——az( 9.

Grammatici, Lexicographi, Glossatores, nr. 2170 —
2222. :

Antiquitatum uariarum uarii Scriptores antiquiores,
recentiores. nr. 2223 — 2459. *'

Scriptores miscellanei siue uarii argumenti. nr. 2460 —
253t.

Epistölographi, Oratores ,V Poetae. nr. 2532 — 2865.

Geographici Scriptores atque Itinerarii. 'nr.428616-- |
5181.

Atlantes et Mappae Geographicae. nr. 3182 — 3212..

Chronologi et Diplomatici, nr. 3213 — 3400.

zvi MA Conspectus.
Scriptores Genealogici, Heraldici, Numismatici recen-
tiores. Df- 3401 77 3832.
b L $ T . m 4 t A
Interpretes Latinitatis medil aeui. nr. 3833 — 3837.
Historiae sacrae et profanae Scriptorces.
a) Lexicographi. nr. 3838 — 3858,
L E x :
b) Collectiones er singulorum Scriptt. Opera.
Sectio I. nr. 3859 — 4638t.

Sectionis IL. Particula prior. nr. 4682 — 5023.

1[0 Grae.

9»,

g

Ieen- d n : - : .

" r ORUTE , : ,
Graecsa Literatura — ^. .
» r »"R o m-'a n-a

pR :

025
h 4) Scriptores Graeci Veteres,
| IBotbolta. ;
1795, ï aC, Zabarellae Patau. in Libr; Aristotelis Physi-
corum Commentarii, nunc primum in lucem editi, .
Venet; 1601.
Referendun.l h. scriptum interf ea, quae. non adeo .
frequenter sunt obuia. Id quod patere uidetur satis su- . .
perque ex inspectione plurimorum Indd. literariorum, - :
| 'hucusquein publ; lucem emissorum, in qmbus de hoc ne
uerbulum quzdem Exemplum pumss. omninoqué serua»
tum optime,, à
296. AO'avaioU AäfrJoaaæzgwu PiBA. crevrsnxidexoa. ls.
Casaub. recens. Adiecti sunt eiusd. animaduers,
libri XV. Addit. Iac, Dalechampii lat, interpret.

C€. nott, marginal et indd. Ap, Hier. Commelin,
A. 1598. : |
Exemplum egregii operis omnino purüm quidem, at.
qüod uno tameü laborát uitio, nempe tituli typis ex«
pressi iactuta, qui tarben Volumini inest ; cCalamo non
ineleganter testitutus, Edit. iuculenta satis atque optima.
. Mid. Hambergeri Nachr, T. à, p.472, seq.- Caàt. Bibl.
Bun. T, I, Vol, I. p. 184. Ín Cat. Rinq. citáta inuenis | :
tu£ edit, Lugd. aün. 1657 fol, quae itidem praeter text, |
gr. etiam tralatiohem Daleöhampianam, notae nequaquami
optimae, cum animaduerss. Isaaci Casauboni non sau,ä

NUA , . . hudandis exhibet, :
3 ol TI, h

2 Scriptores Graeci Vett, -

1797 —98- Demosthenis et Aeschinis Opera, c. utriusq.
Vita, et Vipiani Comment. nouisq. Scholiis ex
quarta recognitione, Graecolatina. — Variis Lectt.
adaucta, Annotatt. illustrata 'per IHieron. Wolfium.
Basil. ex ofüc. Heruag. :1572. Tomi. Let II.
Exempluim praestans, omninoque habitum optime,
Obiter tantum huius mentionem facit Hamberg. in Nachr,

T. I. p. 39&, ubi proprie sermo de exemplo,. quod pro-

diit Auül,, Allobrogum ap. Petr. de la Rouiere, 1607. "
fol. in'quo tamen desunt multa, riuac- nostram ornant
. Basileensem editionem. |
1799.2) Auedwpou Tov Zuushuorou BifAwDopwEG isopnjg
pO pbo wewæmöenæ 84 T9) T5GGOQoxoyrTw. — Ahn.
* 1559. excud. Henr. Stephanus.
Stephban. h. aut, exemplum Bibliographis iure meri-
toque perrarum admodumque elegans dicitur. "Vid. Frey.
tag. Adpar. T. II. p. 1300. e quo h. iudiciufn,, ueritati
prorsus consentaneum , deduxit atque suo Catal. librr,
rar. uniuers, inseruit Bauerus 'uel quisquis eius fuerit |
autor collectorque. Vid. Suppl. Tom. II.Apag. 18. | |
: | " Add. Hambergeri Nachr. T.I. p. 573. Auctior nim. — ^ ]
| Laurent, Rbodomani annotatt, prodiit haec edit, Hanou. T
typ. Wechel, ap. Claud. Marnium et haeredes Io, Aubrii !
1604. Fol. Etenim praeter nott., Steph.lleguntur in hac . (
? etiam illae Rhodomanianae, | :
l j Nostrum quidem eXcmplum optime babitflm, si sub- - ä
notationes non cures, quae in orationis serie hinc atque "
inde occurrunt. .. :
Editioni huic.ab ipso Stephano -uaria sunt addita, 1
quae eius praestantiam admodum augent, quaeque ipse 4 i

fere sub operís eximii finom , nim. pag. 798. enumerat,
primum ex posterioribus Diodor; libris, qui non extant,
(extare certe non creduntur) excerpta — deinde libri
eius XVII. ex-Arriano et Curtio supplementum, — Postre-
mo eius in ipsum Diodorum annotationes,

b) Gentium etFamiliarum Romanarum stemmata, Rich.
Streinnio auct. Ann« 1559, excud. Henr. Stephanus.

.In Folio. : 8

hUf.rfusq-. Inter hbros admodum raros non infimum tueri 10,-'
*I,:hf :x |Ccum uldetur hoc exemplum. yld Cat librr.rar, uniuers.
Wt
Volfn Suppl. T. II. p. 345. ubi tamer Steinii, falso p051tum
, aut, nomen, muwndum in $treinnii.. Excitatur hlcce
1 qptint P lib. perrar. etiam in Cat, Rinq. p. 355. nr. 1888. it, ia
a, - . Bibl, Feuerl, T. I. p. 153. nr.' 1597. -
m A M L) e e 1 E] L L . L L p
qui n 18o00. Diodori Siculi Bibliothecae histor. libri XV. Ad-
ere, 1 jecta ex iis libris, qui non extant, . fragmenta
m omiat quaedam, . Sebast. Castalione, totlus operls COr- (
rectore, partim interprete. Praeterea interiecta
| Dictys Cretens. et Daretis Phrygii de bello Troia-
, 50 -. » 4mo historia etc. In fin. Basil. p. Henr. Petri, m.
& A | Aug. A. 1559. | |
"AE Libris Diodori XV. additi sunt liber XVI, usque
| Jure m r ; . : . d : s
E. ad libr. XX. ad historiam continuandam in gratiam lecto-
NMIN. C
'y' rum. Adiecta etiam adparent in operis clausula quae-
j, Ueritati
h dam fragmenta. Exemplum ipsum bene seruatum, nec.
fJL hbl"ï. . . . à . ** .
| " frequenter nimis obuium. — Vid. Goetzii Memorab. Bibl.
lus fueri dl us : :
; Dresd. T. II. P. V. p. 404. Laudatur quoque in Bibl.
h : "o Fausrh P2d, p 46. nr. 414. *
güorme
"T 1801.2) Hpoóorov Aïfz:ocp,m.e'myoa, Isopiov Aoyor Q, emi- i
i. k ypapouszo: Movca, — "ov xvvovu E£yyqoic v8pi Tj«
ii Onxpov fior5c. Cum Vallae interpret. Latina ab
iur i s Henr. Stephano recognita. It. c. iconibus structu-
rarum ab Herodoto descriptarum. Ctesiae quaedam
TE de reb. Pers. et Ind. Edit. sec. Excud. Henr,
j at Stephanus Ann. 1592.. '
Exemplum libri, cuius diligens atque adcurata lectio
ETU : Theologo etiam ad inteligentiam Scriptorum V. T. pro-
se 19* pheticorum pernecessaria laudatur, admodum praestans
quimert ac rarum , idque optime habitum et omnino purum. Vid,
"T Baumgart. Nachr. T. VIIÉ. p. 169. seq. Cat. librr. rar.
lïeinde tb : uniu, Tom. IT. pag.. 102. Intér 5tephan. Herodoti editt. à
Di* secunda, Vid, Hamberg. Nachr. T. I. pag. r41. ubi et
j^ n
obseruatur, notationes ab Steph. in Herod. PIOIIH.:S&S,
mPiCh' numquam exiisse in publicum, ,
q^ .
i A2 :

4

Scriptores Graeci Vett.

b) Ocvxudidou c&pi vov YleAowovwvgsienoU YloÀsuee

A

1802.

BiBAix ouTo. lÉdem lat. ex interp. Laur. Vallae
ab Henr. Stepháfto recognita, et ab Aemil. Porto
passim expolita.. Francof. ap. hered. Andr. Wecheli
1594.. | *

Quae hoc exemplum maxime uidentur commendare,

sunt,Amil. Porti, Fr. P. Cr, F. Annotatt. in obscurissi-

mos quosque Thucydidis locos, Graece scriptae, quibus.

non raro Graeca scholia corriguntur, Sub finem operis

etiam additi Fr. Porti Cretensis in Thucydidem Com-

mentarii nequaquam spernendi. Denique ut antecedens,

sic et hoc exemplum omnino purum satisque bene sere

uatum reperitur. Vid. Hamberg. T. I. p. 188. Bibl.
Rünq. p. 534. nr. 4377

Les trois premiers Liures des Histoires d'Herodote — -

nouvellement mis de Grec en Francois, par Pierre
Saliat. .A Paris. 155t. | '

1803.2) Fl. losephi FHistorien und Bücher etc. c. figg.

ligno incis. in fin. Getr. zu Straífsb. d. Theodos.
Rihel 158:. — :

b) PEgesvippï fünff Bücher: Vom lIüdischen Krieg.

[bid. per eumd. ann. eod. ut legitur in tralatio-
nis fine. . |

1904. Photii Dibliotheca e Graeco lat. reddita, Scholiis-

que illustrata , op. Andr. Schotti. August. Vindel.
ad insig. pinus An, 16c6. '
o 3. h&art, Hapquii de Byzant. rer. Scptt, P. T. pag.
o69. Hamberg, Nachr. T. ]. p. 657. ubi de Schotti
vers, iudicium, autorque indicatus, qui hac de re pluribus,

Exemplum bene seruatum. :

1905.6. TlAerwvoc wTavrx T& cteconsyx, 'Ex ioa. Ser-

rani interpretatione , perpetuis eiusd. nott. illustra-
ta, Eiusd. Annotatt. in quosdam suae illius inter-
pretationis locos. Henr. Stephani de quorundam
locorum interpretatione judicium, et multorum
context. gr. emendatio, Excud. Henr. Stephanus.
Vol. li. 3 ;

» d

In Folio. : o w

E d

Toan ïn fin. pxaef. cuius aut. Toa. Setranus , legitur anm. -
. Valle 3575. notatus, Nostrum exemplum habet hinc inde mi-
il. Potto FA miatulà cera notáta et obseruationes .paubuïaä*, calamo
Weckd margini foliorum adscriptas. Ceterum optime seruatum

exemplum editionis rarissimae interque antiquiores prae-

ifan stantis admbdu*im-, qusm textus COrrectus, typorum ele-
o gantia, in primisque Henr. Stephani Annotatt literatis
usqM - graecä&quc linguae studiosis hominibus iam dudum saiis
nem o E superque commeendarunt. fienr. Su.ayhan Annotatt. im
idem Cot- 4n. VoLl I. icguni.uh
COA — * Vid Ind. Edit. Bipont. quae ad edit. Henr. Stephani
: Dene t est exyressa , doctisque hac nostra aetate maxime in usu,
PL n «quaeque excitatur in 1ll, Sartorii Cat. PEibliogr. Bibl.

Acad. Theres. Vol. X.p.8325. seq. - Add. Hamberg. Nachr,
N - — "pom. L. p. e40. At conf. etiam To; Fabricii Hist, Bibl,

pir Dimt | Fabr. P. IIE. p. 189. ur. XXXVL. .
1807.2) Plutarchi Opus, quod Parallela et Vitas appel-
. C if NU lant: Guil. Xylandro interprete, c. anmotatt. eiusd, — —
Th()u(m et ind, copioso. Heidelb. excud. Ludou. Lucius.

, Exemplum bene seruatum, inc atque inde tantum
ealtt- subnotata adparent. E.

b) Poetae Graeci Vett, Tragici, Comici, Lyrici,
il Epigrammatarii, additis Fragmentis, gr. et lat. in

; Virdd unumredacti corpus. Colon. Allobrog. typz* Petr.
n | .
de la Rouiere À. t614.
AWU Exemplum operis raro obuii purum ac optime ser-
TT 2tum
j $o , " .
sepuibie 1808. lleAvBieu eopuov T& awQousvx. Isaac. Casaub.
e*nendamt, Lat. uertit et Comment. illustrauit. —
| — Auvem "Taurixoy T& xx) YloAwpxsrixov vwónvouc,
xl 8 . . Tr&Qi. TOU , T'ü0G * TroÀI0puOULLEVOV. GUTEDGELV- Cum
yzt.illl;stïa' . nott. Isaac. Casauboni et lat. interpret. Typ.
ilius 1 Wechel. 1019
atl i
CUOTFHfu; Exemplum optime seruatum editionis elezantis atque
qyültortl ;
'qïähanüï* adcuratae, quam doctissimi quique, Boeclerus nomina-
Bd

üm, iam dudum in pretio habuere, in primis ob C»saub,

6 Scriptores Graeci Vett.
uers. et comment. quaeque etiam typis repetita extáat
Xips. 1904- odasDe £o pxaeF b, Ernesti, Vid. ÍIll. Sart.
.Cat, Bibl. Theres. Vol. X, p. 234* Inpr coní, Ill. Meu- 115
selii Bíbl. hist. Vol IV. P I p 245 4A4. Add. Ham-
berg. Nachr. 'Tom. I. p. 385. At uid, quae collegit Io.
Fabr. in Hist. Bibl. Fabr. P. VI. p. 231. sq. :
1809. Procopii Caesar. Avexdorm, Arcana Historia, qui
est liber non. Historiarum. . Ex Bibl . Vatic. Nic.
Alemannus protulit, Lat. redd. NOtlS illusttauit. 1
LUä,d.— 162 d.
Exemplum omnino purum et optime seruatum, ^ Vid.
Corpus Hist. Byzant, edit. Venet, Cui et hae Alemanni
notae insertae, Tom. II. p ,äi. Conf. Ill, Sartorii Cat.
Bibl. Theres, Vol, VI. p. jot. et Hamberg. Nachr. T.
IIT. p. 411. *
1810. Geographiae Claud. Ptolemsei Libr. VIII. a Bilib. — | W
— Pirckheymero translati ac commentar. iilustrati etc.
-In fin. Basil. ex offic. Henr. Péetri, m. Martio A.
; d9 1552. ; :
| Exemplum sa'cis'/ bene seruatum, Vid. Cat. Vífenb.
T. I. p. 012. nt. 5o.
/ 3811. Stephani Byzantini Gentilia per epitomen , ante- u
hac sepi voÀscv de uürbibus inscripta c. lat. vers. 5
et integro commentar, Abrah. Berkelii. Lugd. DBatau. |
1688. : |
| Edlt optimae. opume seruatum exemplum,., Vid.Cat.
librr. rar. uniuers. Suppl. T. IL. p. 342. Cat. Vilenb.
Tom,. IV, p. 517. nr. 4?. Hamberg. Nachr. Tom. IIT.
p. 277. Io. Fabricii Hist. Bibl. Fabr. P. IT. p. 368. nr.
LXXV, Add, quoque nota in Cat. Bibl, Rinquianae num.
: 1431 subiecta pag. 2182. |
1812. Lucae Holstenii Notae et Castigationes postumae
in Stephani Byzantii EJvowx — editae a 'Theod.
Ryckio. Lugd. Batau. 1684.

meplum hocce libri admodum rari nomine ac ti-
tulo insignitur 1n Cat. Neaul, pàg. 25., € quo hanc lite-
Tariam motit, in suum OCat. libry. xar..uniu.. deriuauit

eüt exdt i

l [I, Sar,
Ill Mey.
Md, Ham.

cullezit To,

W l m
Atic. N
H Dtmhu

um, Vil,
Alematni
orit Cat,
r T.

T. 4 DIli.
(stat] ett
Marto d.

jt. Vítth

, d
il Vers,
j Dattt

! Vid, Cati
" Vifenh
Toth, Tif
: 368, ir,

pae num.

gstumit
1 Thwdo

sic il
o
i

| D T ur
Bauer. uel quisquis huius fuerit autor, de Suppl, T.
. p. 148. et Hamberg, Nachr. T. IIL p. 978.

1515. Toa. Stobaei Se*ntemiae Gr. et Lat. Conr. Gesnero, -

. 3814.

Med. Tigur. interpr. Ed. tert. In fin, Tiguri ap.
Christoph. Frosch. A. 1559. m. Aug.
Exemplum edit, tertiae eiusque rarae optime seruatum,
Vid. Cat. librr,irarr. uniu. T,IV, p.124. Hamberg. Nachr,
T. 3. p. 280. seq.
Loci communes sacri et profani sententiarum otn-
RiS genens per loh. Stobaeum etc. in unum Vol.
coniuncti, Gr. et lat. Francof ex offic, Andr.
Wecheli 1581. |
Exemplum purum beneque seruatum cd1t10ms rarae'
et adcuratissimae, , iud, Bunem. p. 58. quemt sequxtur,
transcripto iudicio, Cat,. librr, rarr, uniu, T. IV. p. 124.

1915. Strabonis Rerum Geograph. Libri XVII. Gr. c.

1816.

Ísaac. Casauboni Commentariis, Gauliel. Xylandri -
Vers, lat. Fed. Morelli Obseruanunculzs et Indd.
Lutet. Parls. 1620.,

Lxemplum optime seruatum. Vid. Hambcrg. Nachr.
lom. I, P. 588.
XwrguBwvoc VeoypnaDiuwv Bzü).oz :f Cum nott.
mtegrls G. Xylandri, Is. Casauboni, F. Morellii etc.

Selectis ex scriptis P. Merulae, I. Meursii etc, Subii-
ciuntur Chrestomathiae graec. et ]at. Amstelaed 1797.

Hanc omnium praestantissimam operis Geograpmm Stra-
bonis, quod Ill. Meuselio (Vid. Bibl. hist, Vol,II. P. IT
p.25.) iure optimo immortale dicitur, editionem .c,urauit,
ut e praefat. patet, eruditiss. elegantissimuquue simul
olim, quumrin uiuis esset, Medicus ac Polylistor ap.
Batauos celeberrimus, cuius nomen solum iam satis huic -
libro adferret commendationis, nisi etiam insuper ty pornm
ciegantxa summa, chártae omnimoda nuntas, notationum- '
que omnis generis maxima ubertas ámoenaque uarietas
accederent, eius immortalis Viri non laudanda satis dili-
gentia piöcuratarum congestarumue. | Habes hic, quae
eptimi quique atque hoc in genere exercitatssimi uiri

L

»

Scriptores Graeci Vett,

ad illustrandum explicandumque Strabonei umquam Có«

