KeXXIV43

SELUUE LEU UTI
UB Tübingen z

E-————1

UA

|

|

u u

V

^s
$

. ' 1 : E d : — , gtl — 72

EE

[. ag
H um
ii

BIBILIOTHECA VOGTIANA. -

CATALOGVS

| TAM T YPIS QVAM MANV
FR /^ Á EXARATORVM,
QVOS

J—. MAGNO STVDIO OLIM COLLEGIT

]OANNESV.GT

PASTOR AD REG. CATHEDR. S. PET. BREM.
cvjvs

E bApnc PERPORNR. — —
DOGMATICA

D. VIII. SEPTEMB. SEQ.

.PARS POSTERIOR .
HISTORICA

D. 1II. NOVEMB SEQ MDCCLXVI towties

: BREM
.. IN AVDITORIO ILL. GïMNASH JVRID

PER AVCTIONARIVM

COA SpPpUPRESE æ
. PVBL. AVCTIONIS LEGE DIVENDETVR |

BREMAE
TYPIS VÍD. B. H. C. JANI ET DIEDR. MEIER,
iLLVSTR. GYMNASII TYPOGR,

CONDITIONES
nacf; foeld)en -
btefe Sfyidyer berfauft merbett

Q:efe $5üdjer werben in. gutem Glolse unà Söremet
Gelbe qu begablen verfauft. —— —
2, (s)efcf)ze(avt ber 2Berfauf biefer $5üder, nacf) ber Or$:
.. ming Berer C»eiten unb Stuntern toie foldje inv Catalo-

go gebrudit fleben, obne Stucfï" t auf ben 'Eormaten

; nebnten.
3 Gjeheben bie Steunbe, tvelcf;e nod) feine SBüdjer aus
ben Auctionen aefauft, mitfin bem Aucionario

unBefaunt, fid) vorfero ben bemfelben u mefben, monm -

biefes nicht qecbeben, tverben bie SOüidjer nad) bem Qu:
fhlag yutüicfgeleget , es fey bann. gegen babrer 3ablung.
4. QDie fremben Studiofos anfangenb, tverben fefbigen
feine $5üdper geliefert, e8 fep banm, baf beren Hofpes
- obet eiit (onft bier 2fngefeffenet, baoor cavire, in G
: smangelung befjen, wocrben 6ie SDüdper gleicbfal8 guetic£
geleget, unb auf bes Sváufera G)efabr tvieber verfauft,
Coae(diiebet aud)
stets berien ex praecedente reftirenben un$ fi id) fonft in
SSegabfung faumbaft erwetfenben fem 3ufcf)lag. ] Gn&
^ fidwerbet —— ;
- 6, alle 9Büder, bie nidt defeà notitet, vor complet
erfauft; Salle fid) tiber ?ï?ernmtben abet ein Defect
; éuffern folíte, muf fefbiger in Seit oon 3 Sagen, nad)

bem SDerfauf ongetoiefen iverben, nad) SGerffiejf ung |

i

ö:efer, ift felbiaeo ot .Sä*aufers Otecumg, .

? Q
mar
A0
Ya
(l
ii

jobes
i

/5,

(X—Q £s F;- QN*EL'
» ä&, e "

| ibliothecam, cujus Catalogurfi
m 7Tibi Le&or Bezevole, hicoffe-.
D CNESN gxx rimus, ipfe beatus. Poffeffor
SWEWW profcribere, paucis ante obi-
77 XXX*X tum annis, jaminanimumin-
W« w duxerat, fecuturus exemplum
2mmumw— * praeftantifforum — virorum
THEOD. BEZAE, BIGNONII,VAN DER
MARKII,VAN HVLSTII,MASTRICHTII,
Z. C. VFFENBACHII, CH. M. WOGII, S.
ENGELII, J. L. BÜNEMANNI, aliorumque,

qui variis de cauffis füperftitesadhuc thefau--

ros fuos litterarios vel integros vel ex parte
venum proponere non dubitarunt. Nec gra-
ves deerant rationes, quae B. 'zrum, ut
idem faceret, impulerunt. Ingravefcens .
aetas & admodum affli&ta valetudo, ne vi- -
fendae quidem fupelle&ilis librariae olim
adeo in deliciis habitae, ne dum utendae
copiam ullam ipfi amplius concedebant. .E
re quoque heredum fuorum fore exiftima-
vit, fi vivoipfo atque infpectante, illa diven-
deretub : a VE
2 . 9 2 Cata-

X 4 XX
. Catalogum itaque, quam jam antea
/.proea,qua pollebat, exeiGáe. bibliothecaria
fedulo.confecerat, retractare, curatius di-
fponere & libros recens coemtosautomiffos
fuis: quosque locis inferere aggreffus eft.
sed quo minus deftinata perficeret, fummi
. numinis arbitrium interceffit. Nondum enim
dimidiam claffem Theologiae'biblicae per-
cenfendo abfolverat, vixque duae plagulae
typis erant excufae, cum vires adeo defice-
re coeperunt, ut, ne dictando quidem am-
plius par effet, & paullo poft, mortalitate
d. xxix. Auguft. cloIoccrxiv. expleta, ad
fuperas evocatus eft fedes.
Poft exceffum ^. P;ri, cum ii, adquos
Bibliothecae hujus vel hereditas vel cura
pertinebat, multis operofisque implicati la-
boribus, affe&tum opus ad umbilicum per-

ducere non poffent: totum hoc negotium, -

sduobus praeftantiffimis & praeclare do&is
juuenibus, regii, quod hic floret, Athenaeici-
vibus, RosA & nimirum Stadezfi & sTokR10
murjatenfi (quijam antea b. voaro fue-
rat a manu) demandatumeft; quorumuter-
que & egregiam tum in conferendo cum li-
bris catalogo tum in eo fupplendo atque de-
fcribendo navavit operam. His ad acade-

miam difcedentibus, duo alii ingenii pariter .

dexteritate & eruditione ornatiffimi juvenes,
PAPENIVS valdenofter & riLiN atvs,am-
bo Bremen[ey farrogati funt, qui in opere be-
necoepto fedulo perrexerunt illudque, fia
: codi-

*X 5 xX

codicibus manufcriptis difcefferis, perfece-
runt. Confiliis quidem noftris funt fubinde
adjuti, iisque totius catalogi quaedam quafi
deformatio initio tradita eft; fed ea quae in
commentarios retulerant, quotidie revifere
non femper nobis per alias graviores occu-
pationes licuit. Quod fi qua igitur irrepfe-
rint menda, aut quaedam commodius forte
collocari & accuratius defcribi potuiffent,
qualia tamen pauca effe e relectione plagula-

. rum jam impreffarum cognovimuvs, eorum

veniam, nosque & juvenes honeftiffimosab
aequis le&oribus facile impetraturos efle
confidimus. :
.. Quod ad ipfum catalogum attinet, in-
fcriptiones librorum, quantum fieri potuit,
plene & accurate funt repraefentatae. .Li-
gaturae conditio, non quidem ubique, quod.
dolemus, fignificata eft: bona tamen fide
affirmare poffumus, plerosque libros inpri-
mis praeftantiores & voluminofos nitidiffime
quin & fatis fplendide, aut more gallico,

. anglico & belgico (vulgo Z7orzbazd) com-

paétos, aut noftro more, candidis effe ami-
&os membranis; quamvis & occurrant non-
nulli iique veteres & levioris momenti, quod -
non diffitemur, qui non nifi chartis craffio-
ribus atque conglutinatis fint obducti.
Notulas, quae libris quibusdam fubje- -
&tae alioque charaétere expreffae comparent ,
maximam partem, fi ultimam plagulam ex-
ceperis,. a £. Poj]?j[ore(eiïeprofe&as, quip-
pnoC 1 pe

EX 6 *X

. pe qui eas olim vel indici a fe concinnato,
vel frontibus librorum adfcripferat, bene-
volum lectorem non celabimus. — Nihil qui-
dem facilius fuiffet, quam eas & amplificare
.&illarum adaugere numerum, cum tot
commentari argumenti litterarii, totque
bibliothecarüm catalogi obfervationibus do-
. &orum virorum illuftrati nobis ad a manus
eflent: fed confultius nobis vifüm eft tem-
pori & fuümtibus parcere, quaàm multa echar-
tain papyrum transfcribere. Libros rario-
res, quales in omnibus fere claffibus non
pauci eecurrunt, breviter quidem indicare
haud negleximus, uberiorem tamen eorum
notitiant fuppeditare, aut femper ad. cata/o-
gum librorum variorum b. Poffefforis le&ores

ablegare, duximusfupervacuum, exiftiman-.

tes, opufculum illud fatis notum & in fuo

. genere fere clafficum, in plerorumque phi, -

Tobiblorum manibus, qui horum myfteriot
—um ahlquo trahunturamore, jam. dudum

^ erfari.

Libris in fuas claffescogendis haud pro-
letariam quidem impendimus operam ; neque
tamen obfícuram illorum diligentiam imitan-
dam eíte cenfuimus, qui, ut fcientiae biblio-
thecariae aucupentur gloriolamaliquam non
. difficulter parabilem, in feétiones feciionum
indices fuos dividere fatagunt. "Nos memo-

respotiusilius sENECEAE: Szmileconfu[o.

e[e, quidquid usgue im. pulvevem fettum eff ;

s$eneralia tantum coníecari numerumque -

diftin-

ao h "P m À 01 — I l—— R CR R L u d — EEE TE D OL BAEU uN o

PT — Bu

. EME UT X
diftinctionum in ipfo manufcripto catalogo
B. P. obvium, minuere quamaugere malui-
mus. Quod & ob aliam rationem faciendum

" videbatur, ne videlicet claffes quaedam ni-

mis macilentae evaderent & inanes, nan-
tesque rari apparerent paffim in gurgite và-
fto, quod in catalogo bibliothecae R1 N cCK1-
ANAE alias locupletiffimo ufu . veniffe ob-

- fervavimus. Accedebat etiam, quod, cum
bibliotheca ob loci anguftiam non fatis ex-

plicari juftoque ordine in pluteis collocart
poffet, improbi laboris fuiffet, libros com-
plures permixte admodum & confufe coa-
cervatos curiofius fecernere, & infuasquos- .
que claffes, nimisfpecialiter defcriptas, di-
gerere; undetamen, quodfanenoliemus, id
quoque exftitit incommodi, ut plusculi fe-
yius reperti, quibus cum jure poftliminii
ad fedem & familiam fuam nullus amplius
pateret aditus, ad locum omifforum effent
amandandi. HR |

Wa a f
N

Diftribuimus totum catalogumin Zuaf
jarter alteram poawaTrCAM alteram gi-
STORICAM; quam dividendi rationem nos
haud aegre iis approbaturos effe fperamus,
quimeminerint omnem eruditionis humanae
ambitum cognitione rerum ( & quae earum
quafi fant vicaria, verborum ) atque facto-
rum contineri. Ad partem DoOGMATICAM
retulimus 7feologzam Biblicem & . Ecclefta-

- flicam, Philologzam (ubi tamen a reliquis

autoribus claflicis fegregavimus hiftoricos .
ia C 4 | Es

íd*e- — $ — *

& ad alteram partem commigrare juffimus)
philofophiam , & , quaeforte fe obtulerunt, ad

Jurisprudentiam & . vem medicam pertinentia, -

. Fatemur equidem hanc diftributionem, fiad

regulas logicas exigatur, non usquequaque -
effe accuratam. Vetant enim Diale&tici duas -

. fpecies, quales hic funt theologia biblica &
ecclefiaftica, cum generibus conjungere.
*Sed hoc immutare nobisnon integrum erat,
cum prima Settio a B. P. jam effet inftituta
typisque fere exfcripta. Satius igitur nobis
. vifum eft, applaufus Logicorum, quam fum-
tuum in recudendas priores plagulas denuo
erogandorum aliquam facere ja&uram.
Partis HisTORICAk tres fecimus claf-
fes generales, quarum prima zflorzam foL-
ticom , media ecclefieflicam , ultima denique
Aitteraviam comple&itur. n parte prima a
feriptorlbus propaedeutzeis & hzftoviae univer-
Jalir exorfi ad fcriptores fizffoviae particülaris
regnorum & rerumpublicarum progreffi fu-
mus; quos fine novis diftin&ionibus eo ta-
. men ordine collocatos B. L. inveniet, ut,

qui ejusdem argumenti annales authiftorias -

compotuerunt, una quoque ferie confociati
fiftantur. Scriptores /zfloriae Germanicae
& patriz a reliquis fejunximus ; quam
praerogativam cum ob copiam tum ob prae-
ftantiam meruiffe videbantur. Neque hoc
lectoribus harum rerum cupidis ingratum

fore arbitramur; quippe qui labore fingulos*

inturba reliquorum vperofe exquirendi le-
: E i : Vati »

X 90 XX

vati, uno quafi obtutu cenfum eorum habere,
&, fi qui placent, ad ufus fuos feligere poffunt.
. SScriptores HISTORIAE ECCLESIA-
STiCAE ad duo capita revocavimus onines.
Erunt fortatife, qui hic noftram inprimis de-
fideraturi fint accurationem. . Neque nos
diffitemur totam hanc colle&ionemin plures
claffes commodius dividi potuiffe, fi hocno-
bis per rationes fupra commemoratas licuif-
fet. Quamvis igitur ii, qui vel aepparatus
ad hzfforiam [acram condiderunt, vel res ge-
ftas conciliorum, fynodorum, pontificum &
cardinalium, a&a [antlorum & . martyrum,
fata denique monzaflerzorum & ordinum veli:
gioforum &c. enarrarunt non fint feorfim ex-
hibiti, nec hiftoria haerefiologica gezera/zs
a particulav? fit fecretas quemlibet tamen
infpe&io ipfius catalogi docebit, hic non
omnem ordinem fusque deque effe habitum, .
fed libros ejusdem aut fimilis argumenti -
quantum fieri potuit, loci quoque vicinita-
te, effeinter fe junctos.- | :
In recenfendis libris, qui ad HisTo--
RIAM LITTERARIAM pertinent, eadeni
ufi fumus methodo compendiaria. Hinc
eorum duas tantum conftituimus clafles,
quarum altera hiftoriam eruditzomir altera
eruditorum continet. Quod nobis vitio da--
turum effe arbitramur neminem, qui fecum
reputaverit: academas, [cholas, [ocietates
eruditas ,. libros, | bibliothecas, | ebhemevides

.. denique/Ziteraríat , comparandae eruditionis.

UA 5 UER effe

&s*ä 10 3&5&

A G

-effe fubüdla adeoqueomnes, qu1 dere fcho—

laftica, hbrana, bibliothecaria &c. commenta-

ü funt ad priorem claffem commode referri
potulfï'e, neque quidquam cauffae fuiffe,

quare in pofteriori /Zegraphos ab zconogmplzz: ;

fejungeremus
, Sequunturlibri van11 ARGVMRNTI,
quibus & owtrssos addendos effe cenfui-
mus, quorum tamenfpicilegium paullo ube-
rius fuit quam quidem optaremus. Sed,
cum, ut fupra conquefti fumus, omnibus li-
bris apte difponendis neque locus neque fo-
ruli fufficerent, hoc incommodum fult quo-
dammodo inelu&abile. :
.. Ad claffem LrBRORVM RARIORVM
. non omnes relati funt, qui hoc nomine com-
mendari & ab eruditisin pretio haberi folent.
Multi per totam colle&ionem difperfi legen-
tibus fe offerent. Kos tamen hic figillatim
commemorare vifum eft, quos ipfe B. P.
dignos judicaverat, qui a reliqua turba fe-

'gregarentur, quique feparatum & quafi ho- .

noratiorem in ipfius bibliotheca occuparent
locum. Quamvis & hi in plura tmemata,
pro diverfa argumenti indole, aut variis ra-
ritatis cauffis, facile dlftmbmpowlüent duo
tamen, cum non admodum multü eflent,
fufficere exiftimavinmus.
^ ^MANVSCRIPTA denique agmen clau-
dunt. Quod fi qui funtqui pluraforfan & pon-
derofiora exfpe&affent; licet & ea quae ex-

: H bentur non plane (int nullius momenti; fcire
' eos

" fubjici non potuiffe.

Zb — m —— x

eos velimus, diplomata quaedam, aliaque
manu exarata ob cauflas fat graves, quas
hic exponere nihil attinet, voci praeconis

In priori catalogi parte, fummä libro-

rumin qualibet divifione, quemadmodum in-

ftituerat J..Poffeffer, feorfim quidem com-
putata eft. Sed cum viri honeftiffimi, qui
publicis fe&tionibus hic praefunt nobis figni-
ficaffent , fibiad conficiendas tabulas auctio-

.mnarias fore expeditius, fi numeri per inte-
. grum indicem perpetuarentur , illis, quoad .

liceret, haud inviti gratificari voluimus.
Hinc in parte pofteriori continuatam illam-
numerandi rationem fecuti fumus ; quod , ne
cui temere aliquid immutaffe videamur, hic
monendum effe duximus. -

Ne vero libri, quos quisque perluftra-
re aut quibus eruditam fuam fupellectilem
adaugere cupit, nimis operofe fint invelti-
gandi, noftrum effe judicavimus, hic bre-
vem totius catalogi, additis ejus paginis, -
fubjungere fciagraphiam : |

.K) PARS PRIOR DOGMATICA.

L THEOLOGIA BIBLICA.

. Bablia & Partes bzbliorum pag. 2
2. Concordantiae,lexica & repertorza
biblica e o DuulS
. Zpparatusad theolog.extetzcam p. 19
. Commentarii biblici vet.tellam. p. 29
. Connnentarii - - - mov.teflam. p. 48.
*' Dzfputationes exegetieae «-.. p. 59

d

Ui u3 —

E * — XX

II THEOLOGIA FCCLESIASTICA

1. ]heologia Patrifiica

P.73 -
2. Theologia Symbolica mtechetzm &

J hymnologzm ts 2 $9
9. Lheologia Zogzatzca & þolemzc:zp 106

" Difputatioges ad omnes hafce
Theolog. partesinprimis dogma
ticam pertinentes .
4. Theologia smoralis e[cetica , homi-
— detica & Liturgica. —— p
HI. PHILOLOoG:A. :

p. 147
A.

1. Lexicographi, gmmmatzcz ; Cr-.

?ici &c.
2. dlutoves claffici, oratoves , epiflo-
Jographi , poetae veteres & vecen-
Horef. — : ! p.,
IV. PHILOSOPHIA, i
1. Scmptcres logices metaphuficer &
dilciplinarum smovalium -
2. Scrlptores plufices , matbe/ea.r j
.. Uedicinae & magiae ——
* Appendix librorum ad gurispru-
dentiam & þolztzmm per tinen-

B) PARS POSTERIOR
| HISTORICA. !
l. HISTORIA POLITICA. |
(L.) Scripteres propaedeutici -- chro-

p. 229

244

p; 273
p. 278

397

nologict, geogvaphici, geuealo-

guet, antiquavil, uumiufmnatici,
fnerarii &c.. p.

327

(IL)

T M
(II ) Scriptores hz]ïorzae umveæfalz;p 357

(IIL) Scriptores Azfforae partzcula- -
rz; & quidem, i
.3) Hiftoriae amtzguioris graecae -
inprimis & rozzezae. —
) - -- Hipenae, Gallzae,
M. Britanmiae , Belezi, Hel.
vetiae, Italiae, Daníae , Sue-
ciae , Polozzzae Ruffae &c.
3) - - - "exotz'cae & zovior- ..
bzf u p..361
* Hzcordo guza'em 22 vecenfen-
- dis libris eft. obfervatus , fed
| ipfae difiznéliomes im catalo-
* go, nue[cio quo mfu Junt
CM omzjj"ae
4) Hiftoria Germaniae cum gene—
. ralis tum fpemal & fpecia-

ts MT 41$
P.
.$)- - - Ducat. Bremenf; & ——
F. erdenf n — p- 46

II HISTORIA ECCLESIASTICA.

(I ) Hiftoria ecc/eftaftica tam antzyua

quam recentzor p- 477
(II ) Hiftoria Haerefielopica p. $03

IIl uisToRIA LITTFRARIA

(L) Scriptores hiftoriae eruditionis , ; rei
librariae , bábliothecariae &c. p. $15

(IL) Bzogmphz & iconographi — p. $96
BA

OMuE od 5 Xeg

IV. MISCELLANEA.
(1) Librivarz argumentz & omiff! p. $77
* Accedit collectio difputationum —

. Déiecmauuiana nE "d $77
. (4L.) Libri rarzores & rarzfunmz — p. 618
* Mauufceripta, —— p. 642

Sub haftam ibit bibliotheca vice plus fim-

plici. Auctio partzr. dogmaticae, i Deo vifum
- fuerit, die J IHI. Septembris h. a. capiet ini-

tium, &diebus fequentibus continuabitur.
Ineunte Novembri & quidem a die ejusdem
III. fequetur par» altera hzfforica, lortem ex-
pertura eandem. —Quilibetliber finepartium
ftudio addicetur plus licitanti, tradetur tamen

ignotis non nifirepraefentata pecunia. Ne-

que quidquam ante auctionem venibit.
Certent fub hafta & licitando difcedant fu-
periores, quicunque ex hac fupellectile lite-
raria opes fuas amplificare cupiunt.

. . &i qui forte funt,. qui non habeht. in
. urbe noftra, cui, quod recte curatum velint,

demandare poffint; ii, fi placuerit, indices
librorum emendorum ad viros infra fcriptos
transmittant, qui noftris precibus adductt

. . commodis eorum infervire (quamvis, quem-

admodum aequum eft, fine fuis fumti-
bus) haudgravabuntur, quorumque dexte-

ritatem, fidem & religionem fatis fuperque

poffumus praeftare. Ne tamen fine noftra
culpa error quidam exiftat omnes philobiblos
volumus oratos ut non folum paginam . &
numerum, fed & primum libri expetiti ger—-
d. | UI

OXMpo ass X

bum, annotare non recufent. .Nomina ve-
ro virorum, qui noftro rogatu exteris fui
adeundi quam humaniffime voluerunt face-
re poteftatem, haec funt: :

p»xs. WOLDEBR. VOGT, rAsTon
.AD REGIAM CATHEDRALEM
ST. PETRI. sU UM

pnN. SCHLICHTHORST, »PasToR
CONRC AD EANNEML. 0 -
nx. M. MEJER, mgEÉEcTOR ATHE-
NAEI REGII SCHOLAEQVE
—CATHEDRADLIS. -5 . . ——
nX ZIMMERMANN, aTH. REG.
.. . ET SCHÓL. CATH. CONRECT.
DnN. SCHVNEMANN, ATH. REG. ET
SCH. CATH. SVBRECTOR.
DN.SARTORIVS, kejvspn. scHoLAmS
| .GRAMMATICVS. vb
nN. BRINCMANN, s. mixNISTERIX
05 DAEUENIDIEDRATIS. o m
pnN. HERM. RVNGE, MERCATOR.
DN. FORSTER, BiBLIOPOLA.

. Superfunt quoque centum & quinqua-
ginta circiter exemplaria, zomumemtorumn
zueditorum & quinquaginta fere Bibliothe-

«ae haerefiologicae &c. quorum priora fuis.

[umtibus ipfe b. Autor excudenda curaverat.
Haec Catalogo quidem non funt inferta; pro-
ftant tamen venalia, & bibliopolae, qui ea
fibi comparare ftudent, nos admodum aequos
habebunt venditores. —Fafciculo tertio tom;
utus Va R ado * fertü

— EE 326 — $X
tertzi Monum. iueditor adornandoi immortuus

eftb. VOGTIVS, in quo diplomata ad hifto-
riam coenobii Bmfmf 1; pertinentia, erant ex-

hibenda. Suppetunt quidem ad abfolvendum.
hunctomum,documenta quaedam prifci aevi, -

luce praefentis non plane indigna; fed cum
non defint alii viri hiftoriae patriae callentiffi-

mi, quiyelhancfpartam jam occuparunt, vel -

forfanoccupaturi fint, maluimus illa futuris
. ufibus feponere,quam iniisdem cum orbe eru-
. ditocommunicandis , ancipitem experiri for-
tunam, atque quodvalde verifimile eft , tem-
poris & impenfarum facere jacturam. Moniti

enim, vel exemplo b. Autoris, didicimus, ea.

quae ad fpecialiffimam urbis aut provinciae
alicujus fpectant hiftoriam haud effe publici
' faporis&raros, inprimis fi edentis fumtibus
fint exfcripta, invenire emtores.
Quod reliquum eft, dedimus quidem
operam ut catalogus nofter quam emenda-
tiffime prodiret. . Animadvertimus tamenil-
lum obiter relegentes, attentionem noftram
inter multa alia negotia divifam effugiffe
menda quàedam, fed leviora & nullibi fere
. fenfumturbantia , quorum praecipua hic fub-
jJicere non pigeret, nifi obítaret chartae an-
guftia. Speramus proinde Jezevolor 1x c r o-
RES eorum veniam humanae fortis memo-
tes, nobis haud gravate daturos, eaque ipfos,
fitanti fuerit, effeemendaturos.
RSREMAE;, d. 12. Jun. 1766.

JO. GEORG OLBERS

PAST. AD REG. CAT HEDR. $, PETRI,

rHEOLOGïA
B I B LI C .A

. CONTINET H
L Blbha & Pal tes Bmhorum.

II. Concordanuas, Lexxca & Reper-
toria Biblica.

III. Apparátum ad Theologlam exef
A geticam & Scriptores Ifagogmo—
Biblicos. -

IV. Commentarios «Bilicos Veterls
| 'Teftamenti.

V "Commentarios Blbhcos Nov1 Tef
| ftamenü,

o Y OG T Bibl. Thel, — &

)

; X*'I :

BIBLIA
, : : ET | | !
PARTES BIBLIORUM.

IN FOLIO.
1«6 Biblia facta PoLyGLoTTA; Conplectentia
'fTextus originales, Hebraicum, cum Pen-
tateucho Samaritano, Chaldaicüum , Grecum;
Vorfionumque antiquarum, Samaritanze, Greecae —
LXXIL interpr. Chaldeicee ; Syriacee, Arabicz; -
JEthiopicz; Perficzee , Vulg. Lat. quicquid com- ,
párári poterat. . Cum textuum & Verfionum
orientalium translationibus latinis, ex vetuftiffi-
- inis M. undique coriquifitis, optimisque exem-
. plaribus impreffis; fümima fide collatis: . Opus
totum in fex 'Tomos tributum. . Edidit Brianus
wALTONUuS, $; T. D. Londini imprimebat — *
"Thomas Roycroft. MDCLVIL in gref Soli.
6:25àiD€, - — 0 OP ALU OE V:
(Omniuin optime-& copiofiffime récenfetur
pretiofiffimuni opus in b. BAUMGARTEN
Stadridti Tomo Xgll a Pag. 379 «-4,04)8
a. .

745

; 4 Biblia & Partes 'Bibliorum. |

i,

Wagemo 0

". 8&. Lexicon heptagïotton, Hebralcum, Chal-
daicum, Syriacum, Samaritanum, J/Ethiopi-
cum, Arabícum conjunctim, & Perficum fepa-
ratim. Edmundi CASTELLI, Londini impri-
mebat Thomas Royvcroft 1669. 2 Vol. C. M.

(1n triftiffimo Londinenfi incendio CCC. exem-'

plaria flammis perierunt, ideoque 1püs B1—
bliis fcre eft rarius.) -

9. 10 Biblia Sacra Grzece, Latme, LGelmamce,
Opma David Wolderi. Hamb. 1599. 2 Voll.

V. av Nov. Telítamenti, Grzece, cum
»variantibus LeCtionibus. Frf. ap Andr. Wechel
I

lI

597.
( Editio piæ&antxfüma tvp nit. rar jus occur-
rens.)

32 Liber Pfalmorum Hebrmce, in quo htte-ræ ra-
dicales a fervilibusprimointuitu dilcernipoffunt,
- Opera El. Hutteri. Hamb. 1586. -

13 Biblia S; Lovanienfia ad vetuftifima exempla-
ria caftigatas acc. Interpretatio Nominum Hebr.
Grec. & Chald Antw. 1570. |
14 -- 16 * fecundum Vulg&tam translationem
.ad fontes emendata & explicatione illuftrata a
— Luca Ofiandro. Tubing. 1;97 3 Voll.
17 —— Latina cum Gloffis'& annotationibus mar-
ginalibus Andr. Ofiandri. Frf. 1635.
S.-ex Caftalionis Verfione cum. Annota-
- tioribus ejusdem & Hdïouæ Supplemenco Bam
1573
19 Gezmamca had Dü* leten Edmo, fo D
9. Sutl)et vor feinem Gube felbít eurdgelefen, mif

18

foubera Sleig corrigivet , auc) quit fd)önenïs:gmm a

Aictet. Stf. 588.
(Defünt in editione hac fatis mtxda 1001 Marc.

XI, 26. IJQ- Vg 70
20

m

.

iop
-
ny-
M.

eXeft-

is Dr-

attte,

Qu —

ET

otunt

eInplie
r

Fofnefi
,ftmm j

x Eolow uadg. 4

T

p —

20 B1b11a Germanica, Ling. Saxoniæ—infericriso
Lubeck by Ludewich Dietz. 1533- |
.. (Opus. mrxff Bugenhagenio wdfc,ubxtm 25

German. Lingua Sax. ïnfex ioris; W ïremb

21'
by G Rhuven me. Isöx.« .cum. iwuusg
(rar.) —
22 — — —— 1b1d burd f*wus Quff
! 3869. ' L ON
53 : —— 1b1d bm*ä) .hcmö Suft
1574. | |
24 | Germamca ng;ua Saxoniz miemo*lm
Hamb.

25 S3»t qauöe wbcl Det fnbmzfd)eu ub - G)rumfd)m

ïïïaï)ï'ï)ut nad) auf allectreutia[te berbeutfl)eï ?umþ
be Gbr-- Srofibovcr. 153 1.
(pér rara & DOtäDtho Cant. V: 3. le-gl.tur
befcheuyfen. ) -- | n RIJEM PU

26 Biblia BP]Q;XC?L, to Rotterdam. by D. Malm.
1393
" - Vet. &**wm mimmenti meruaBoheml-

€a.| An 1529..

(me-*r mho*nucz rarus. )

Pa ls

—

:2-8 Vinanenfia i&0 auf. ,g)etd)l bcrgags Fride-.

rici II. eon nenen uumben, unp mf neuen OIntmer
fuugen unb . Qufáfen. permebret, cum. praet. Ernft.
sal. Lv»r*am Nurnberg. 736.
20 m Pdaaïlele HæmomcaExegetlca 0. i. bie
mit fid) felbft toobl übereiujtimmeube iil iïxd) felbit
erfl ätcn*oe Qözbcl, Gbri&. Srib. 9Gilifpen. T. S.5cil.
gm;bug 729. iL Xxbel »on Syofua. bis Griber.
ibidem 724. IIl Gb. »on Joiob. bi$- fwbalub
äld&:»m 747- -lig. gall, V.. $5. ,th eram.
MO

3 3 Novum Tei*camentum Gxæcum ut eAB1bhome—(

.ca Reg. per Robert. Stephauum fuit excufüm.

ïxf 691. l ii (
A?, EL

N H
gt

. 6 Biblia & Partes Bibliorum,

..94 Novum Teftamentum Gracum, cum Verfione

Erafmi & Gloffa Matth. Flacii. Frf.és9. —
35 Erafmi Schmidit Nov. Teft. Grecum cum ver-
- .*fione.nova, ac Notis & Animadverfiopibus ; acc,
. orationes de Sybillis. Norimb, 648. s

986 Novum Teftamentum Grzccum , cum Le&tioni-

- bus Variantibus & in easdem Notis, cum Api-
pend. & Prolegom. ftudio & labore Joan, Millii
Oxon, e. 'Ehom. Scheld. OM o UE CU
(Editio Original. fplendid. nitidiff. typis &

fig. z. (Fienettes) in. angliaperrar.in Geg-.

. mania rariffima.) |
37. Quatuor Evangeliorum Verfio Perfica ad verba

j *

.tore Abr. Wheloco. Sub aufpiciis & impenfis

Thome Adams. Londin, 657.
. Raro obvius ac pretiofus,) —

.X S. Matthzeus Syriace, Ttalice, Ebraice, Hifpa.

mice, Groce, Gallice, Latine, Anglice, Ger-
, manice, Danice, Bohemice, Polonice. Ex di-
. fpofitione & adornatione Eliz Hutteri, Norimb,
! 599. 2)5. Marcus eodem modo ib. 6oc. form.
(Extremze raritat. v. Clement. & Baumgarten,)
. Jefaias Propheta Hebraice, Grace &.Latine, cum.

. €xplicatione difficiliorum ex Kimchio per Sebaft,

Münfterum. Bafil. per Henr. Petrum, "
(v.35aümgart. 9oacpribt. T. V. p. 160.).
3. -- 6 Biblia V. 'Feítamenti Hebraica. Paris. 5$40,
* ex off. Rob. Stephani. Editio nitigiff lineis ru-
bris IV. Vol. Vunia u uo nisediue
7 Petateuchus, Canticum, Cant. Ruth, "Thren,
Coheleth, E&her, Hebraice cum Haptheroth,

Ma-

& mentem GrzciTextus fideliter concinnata Edi-.

m

ub

W.
TM

TODI-
| AP:
u
s u

i

verta
.Tdi-
Xtis

Fiftte

, Gtt«
x d
yimb,
jorm
rten)
e,.Cums
u

1 ; ;40:
st

]reth
ol

w

ésiQuarte. cidil *

Mafora &c. Wilmersdorf. 2) Epiftola ad He-
braos ex Graeco in Hebrzeum translata a Frid.
Alb. Chriftiano. Lipf. 676.. H
7. - 1o. Biblia. Pentapla, b, i. bie Jo. Crift 217 unb.
$. Gefiament$ nad) Fiuffacer. beut(dee 2Gerbolmeto
Wibung. SSanbsbed. Dey. :DbamDurg 71r. 2) 9Xattb.
-iller& Grflárunge : Segiftr allec iamen in bexobibel.
.3b.712. 4Voll. lig Angl. .
x —- 14 Cjub. Slifcateré Decborni[ópe 2bibe] 9llten umb
"feucn Sefiamenté, uebft beut 91nbanae. be$ Joerboy:
mifcfen. SbibelimerES. :perborn.6z7. 4 Voll. 'x !

x5 Wittenbergenfium. 9Barnung an alle epangelifee

Sirden für ber. qu -Derborn gepructen. Goloinif)en Bis:
— bel. :oerborn ó15. : a .
x6 3aul.S0bber$ Biblia neu. verteat[det von. Sy. Shijcae
- fomn , beis &utDeri(cben Geut(doen entaegen. gebadteun unb
qub auf vie. vobe aefetet. Sr 007 — ;
17. Syob. Siifcators. 9ipologie- ber- erbovnifdeu. 95ibel
toiber qanl Stóbers fáfterbudp. Scrborn 680. — —

:38 Dav. Parei 9tetfung Der ju 9veufíab am ber Darb£-

burd) Sovattb: -:oarnifd) A. 1597 gebructen beutfiet. —
Shibe] miber D. Jac. Andreze fifterungen. Süeuftabt. —

* €€89 ^ ob : d N 4
19.Hiblia, bent(d) , mit-ber SGorrebe. Carl 5bilb bon.

— Ganftein. JDalle 749. Form. maj. Chart. Nitida.. -
, A cinem-Sutteralo — eN | :
20.——-—. Bohemica e fontibus Hebraicis & Groeciss
translata.. 1596. in 4. min, f. potius 8. maj..
— (Rar. v. Clement. Bibliothec.)
2l —— ltalica ex verfione & cum Notis. Giovanpi:
Diodati. in.Gineva 707. - | |

— 22 La Biblia del vieio y nuevo Teftamento trasla«

dada en Efpagnol. francfort.|622. lig. gall. — - |

.. 83 Biblia Anglicaua translated ; according tho «the-

Ebreio and Grecke. London 611 .

. 24, 9ofti(ie u- Soropbeti(d)e SBibel , b-i; Dieganie

il« &drift auté-neue nad)-oent. Grimee. verbeflerf

m
Espuaet

89 ' Biblia &--Parteg; Bilgï;igmm s

[amt rElürung ba fürncbmfin Cinnbilb.t unb &if
fagiuiaen, Sopatp. 712. I W.
. 25 Pfalmi Davidis Kegis ex Arabico in Latinum

redditi a Victorio Setala & Gabriele Sionita Mas;
fonitis, -novis typis Arabicis donati liheralitate .

Franc. Savary. Romze 619. (variff.) ^2) Píalmi
Davidis Reg.:Lingüa Syriaca ex antiquiffimis

codic. Mf&t. cum verfione Latina editi a Thoma -

Erpenio. Lugd. Batav. ex "T'ypogr. Erpen 625.

(aegue rür. ) ^0 0

26 3Das 95ud) ieb nad) ber -Deïbräiïcäsn (äig:gizbf prade

- beaitfoe teine acfefset.. Shittenb. 639.
27 Canticum, Canticorut! /Ethiopice, cui in- gra-
tiam Arabicantium, appofita eft. verfio Arabica a
Jo. Georg. Nillelio. Lugd. Bat. 6«6. 2) Tefta-
mentum inter/Muhammedem & Chriftianos , ut

P ,

& Suratarum Alcorani XIV. & XV. Textus ori-

ginalis cum tripliciVerfione opera J 0. G. Niffelit. -

Lugd. B. 655. (perr.)- . m
.28 GXt Sirebiger Cialomon atid; bem Gieinbe tiberfetet:
mit pbilofogifden mb critifcen. 2tmmerfungen von G.
:8m. SoenmMlllaga3, . 109 o^ G
29 Mauritii, Haffize Landeravii Pfalterium vario ge-
. nere carminis Larine redditum: Smalk ald. 590.

COPMT) OU Fa , .^ !
30 3Die 2Beiflagungen Syefaiá a& bem — Gieunbtert anfé

"uate übujeüit, nebiD vimer Paraphrefi vom Stenat-

SInbr. Sortum. fipi 7o9. '2 Ejusdem, 95ud)
. -Díeb auíé neue überfeSet, mebft einer Paraphrafi. ib,

'"708. 3) ?Bærfää)tige.ätf&äængwb*æä;ïX.,,Cf.m:f. an bie

qmed,708. ,. .. db |
31 Jonas Vates /Ethiopice & Latine com Gloffario
. AEthiopico - Germanico editus a Ben, Andr. Stan-.
dachero. Frf. 706. — M E i
/ 42 Obadias Ármenice & Latine cum Annotationi-
bus Andrew Acoluthi. Lipf. 680.

u
(

; | - 3

111111

/

CHvrgDearta.s .002 93

t

35 Biblior um pars gmeca qüæ hebraice non. mve-
nitur. Antverp.'ap. Plantin. 584.
34 Jefus syrach fapientia f. Ecclefiafticus Crææ
ad exemplar Romanum & Làtine exInterpreta-
tione & Notis Jo. Drufii. Frf. 596.. :
36 -Novum Teftamentum Syriacecum Verfione La- -
tina ex diverfis; editionibus dilipeutiffime recen-
iitnm aM att "Troftio. Cothenis 622. . / ..

- 3 — —— Aràábice edente Thoma

hrpemo. Leidze iu Tvarapn Erpenian. 616.
( Infxqmter rarus.) - !
38 — verfionis, Vü]gatæ, COf« .
re&æ ad Normam Libri Concordiz cum . para-
öhrdü & explicatione Zach. Mu thei.u ; T heologi
inarienfis A. 1611.
—— Nez*ïc:gt um mtt æïmm:d)m
Qättmc)tunqm ausgefætügaz $0n þemïmf* p jucsuell ,
-Nebit cinec bifreriidun 3 orrebe von Der Cenüiwtmna-
Goq, be. Srf. 718.
4o Séenes, fïd&amznt mit ber Grmwng iälngafxm mm
(teube. S5remui 723.
41 $Da$. o t.s;*-ïmmnt in bie Crobo fï fe C pradeters -
' bentíchet, uno mit Glaaolitifden ïänäää ?abw gs*nü&t
1 $5. Sübing. 562. (adm. rw)
42 Quatuor. D. N. Jefu C. Evangelia GchiCC & -
Anglo Saxonice. v. App. rarior.
423 Evangehum fecundum, Matthzcum ex verfione
.Perfica interpretis in Polyglottis Ánglic. editum
latine translatum & prztat. de Perfica Evange-
liorum verfione adornatum, a th Aug. Bodio.
"Helmft; 750 . t5
! 44 $. Marci Evangelium SymaceS. apfmnæ eregione
verfione.Latina. Cóth. 622. .2) lohanuis Apmäe
Epiftole II Syriace. cum, verfione Latina.
ä: zm. Manuduétio Symata Martin Troftii. Cóth.
32.
S. Jobannis Epiftolz TH. Arabzce &fEïhwpæc
! À 5 cuda

i

u d

Xo Biblia & Partes Bibliorum,

cura JO Georg Niffelii& Theod. Petrzi. Lugd.
Bat 654. 2)9. Jude Epiftola Arabice & /Ethiop.
ibid. 654.. ) Joelis Prophetia /Ethiopice, cura,

"Fheod. Petrai.ib. 661. ^ 4) Malachias /Ethiop.

curante eodem ibid.., 5) Henning Hennmgi Ora-
tio Panegyrica, Polyglotta.. Lugd Batav. 660.

^*6) Frid. Scherertzii HiüorïæVltæ Dan, Wemn-'

manni. ib. 662.

--46. Der Sbrief au Die Cybefer aufé neue üborfebet, umb

-- erlàntert von Cbrijtian. Genbcu: 727.

P Apgcahïpflb S. Johannis Charaétere Syro &Ebr |

" EO x eg»hgflæ Launa & NOtlS Lud. .de Dieu. Lugd;
Bat.

.À48 Jo. Audr. 'Sullinidit Pfeude: Novum 'Ie&amen-.
tum, exhibens Pfeudo-Evangelia; A&a, Epi-

üohs Apgcalvpfes Helmít.699. 2) Ejusdem
dlfïezt de Pfeudo - Évangelio zeterno. ibid. 700.
3) lhjusd Pfeudü —Vetus Teüæmemum. 1b 700.

IN. QCTAV?X

: k BLbl'a Hebraica in. Gratiam. Phdologomm cüra,

D. C. Jablonski. Berol. 712.
2; Vetus 'T'eftamentum Grecum. ex Verfione LXX;
— una cum Libris Apocryphis cnm Le&tion. Varian-
Jtibus; cura Chritt. Reineccii.; Eipf. 730.-

.. Bibliv.Latina. cum, Concordantiis. & repertoms;

Lugduni in off; Jac. Marshal. 519.
( Chara&tere. Gothico elegantiffimo.)
4. - cum concordantis, nonfolum.
c;usdem fed. & Juris Canonici, Summariis. &c,.
. Lkugd. in.off. Gilbert. de Villiers. 524. -
5. :Dic gate *Ribelber bebváifdieu unb gucdmcbm äBabt;

beit nad) auf$ allertrculid)fte verbeutjsoet, 36ridbutd)

Ql)m opf Srofdouer 530.
(CEditio.admod. rara, lig.. gall mova. ) hxcufä
€

à1 a)

in Oäavo. : i i

ei?c tvprs Latlms, & ropaius in qmbusdam
accedere videtur Verfioni Luthem Cant. V,3.
. legiturbefubein. — — i
6 ætefelbc sBibel 2urid) ap Chr. Frofchouef 1534.
( Edit. fgïenä &rnn -
Siefelbe —— Qürid ap. Chr. Frof*chouer 1552.
(E4. nitid. & rar. chart. , maj. ch Cant. V, a.
legxtur befcbeyffen
& Biblia in N ederduytfch trowelick overghefet met
vürklarmahe duytftererWorden en Carten.Dordr.

9
N Belgica uyt D. M. Luthers B1belove:gefet'
m de Nederlandfche 'fael. Amft. 671.
YO Anglicana neivly translated. out the Ori-
gmall 'TTongues. Lond: 629.
Suecica famt i bradden Concordantier.
Stockholm. 674..
(Edit: nitid.)

:yr. b), Sünf SSüd)er bes 9euen zefiæmentä mitæörezfcöea |

$5udjitaben gebrudit burd) Eliam Schadeum. Gtrasb.
592. (infrequens.
12 Diblia, beug[cb ; Wad) bet Cifaber bitign 2». Sgp.
S:Diccmauns. €eip. 710.
13 —— beu;fcb, nebi boppelten Sïmlm auägefertxget
90:193 job. SSiecimann. Ctabe 712.
14, Pfalterium Carminice redditum, 1te1;nque Ec-
clefiaftes Salomonis, autore Eob. He Q. pr? ,,
553.
( 41 Pfalmorum Paraphraüs poetica, agtore. Georg.
Buchanano cum, Ant. Flaminii argumentis &
Pfalmis aliquot Greecis, Argent. 575. !
16 Pfalmi Davidis vario Carminum. genere exprefïi
&'Theod. Beza, Antw. $8c.

x7 Wolmen Davibs Gefanastocife bmþ s. .wgerman

-Datib, 604. |
