KeXXIV317

z : M /
x " A
m |
w
: !
: : f
í 5 E !,
-
; !
: /
ï
| |
' HB 2 *
3 Ewos It AA |
N ; | LEU LE E LLUN
; Ty». [
x " E "P
- "- ^ ; T
-
N12«511097070 021
; UB Tübingen f
: i
|
"D
| " ;
! À y *

APPARATVS

LIBRORV

x NEC NONR | ^
,INSTRVMEN]ORVMU
Xf " CHIRVRGICORVM —
. B. LAVRENTII HEISTERI

! SERENISS BRVNSVICENS ET LVNEBVRG.
/DVCIS CONSILIARIL AVLICI.ET ARCHIATRI,
! MEDICINAE, CHIRVRGIAE AC BOTANICES
IN ACAD. IVLIA CAROLINA .PROFESS, PVBL.

ORD. ACADEMIAE SCIENTIAR. CAESAREAE .

A REGIAEQVE LONDINENSIS ATQVE BERO'
QINENSIS COLLEGAE
|"OHELMSTADII
j& D. IIl IANVAR. zr.siqQ —
(« & MDCCLX. AE

d
m
AVCTIONIS. LEGE

-OPVBLICE DIVENDENDORVM w??m

^ U

TYPIS 1QANNIS DRIMBORNII.

*
^ j V*
X
D M i
/' - |
& A
N
; , -
!

d
[

u JENME. H

A FUR
,( at

/
WA 2 "E
E &!ä 32 M u

I YR nteri

*
E

j
$
$
g
*
J
m
"
P
"

.. per quas ad ftudia alriora

-LECTORL BENEVOLO —^

IOFR. KEVEFEL

& i minus elaboratam effet in. commendan-
*S do nomine Heifteriano, fi vafta Viti eru-
" diuo, ( doctrina reconcita, fi virtus ejus

. . fingularis, minus,effet celebrata, difficul-

ter mihi temperarem, quinvel hac occafione,

. qua catalogo, Bibliothece.Viri. defideratiffimi

aliquid preefandum eft, in laudes .ejus excur-
rerem. Operam enim dare debemus, ut facto-
rum illuftrium memoria poft obitum bomi-

- mumconfervetur. Sed cum confpiratione qua-

dam orbis eruditi encomium Viri magni Hei-
fterus dudum. reportaverit, cum metira ejus
fat multi jam deprzdicaverint, operam fuper-
vacageam non. fumam , cedet tamen. forre in
aliquorum utilitatem, fi, unde vir magnus fa«
&us fit Hleiflerus, paucistetigpero. — . :
. Monet. cicER O in Qret. pro ;xcbias Cuan.
"d gaturam, eximiam, atque , illufiven.acceffarit
t2t20 quedam, couformatioque docirinetum illud
ze[cio 4uid preclarum ac fiugulare: folere exifle-
1e. Ambo, hec in Heiftero concurriffe, ex.tota .
Vitee ejus ftadiorumque ratione luculenter pate-
Ícit. Emicabat jam in puero folers ingenitum &
indefeffa. exercitatio in litteris elegantioribus,
initiamur, Cum ad

*

Medicina

.€am inibat viam,que ad Medicinam cum. ft;g

. - «effa.faciendam eft tutiffima. ' Ducit natales

fuos ars falutaris ab experientiis; ex quibus
cum regule generales derivari coepiffent,

paullatim artis formam induit, quia tamen ex-.
- perientis tota nititur, Medici hodienum nui'-
' lum Experientiffimorum fíibi habent proprir-

um. Vtinam omnes, qui ad Medicinam jn-
cumbunt, id agerent, ut ab experientiis fie-

-xent inftructifimi! —— "d
. Inter experientias, de quibus acquirendis

. Medieum oportet effe follicitum, principem
— locum obtinet ftructura corporis humani fin-.

gularumque ejus partium. In ea enim conti-
hetur ratio, cur apte fint ad fuos ufus, quibus
deftinantur, vel minus, confequenter cur cor-
pus fanum fit vel morbidum. : Cumque circa

Medicinam animum adjeciffet, nihil ipfi prius
eratnihil antiquius,quamut ex ipfis rerumex- — |
» perientus fapere difcefet, ficque inftituendo

coníéryationem fanitatis & curdtionem mor* .

borum verfetur officium Medici, patet, ad offi-
cium Medici recte faciendum neminem profi-
cere poffe absque diftinCta cognitione ftructu*

2 *7/;

*« corporis humani, fingularumque eius par- .
tium. Proftant quidem libri, 1n quibus ea .

luculenter exponitur & oculis fubjicitur, fed
quia nemo dubitare potefl;jnotionem partium,
ex quibus corpus humanum conftat, & ftru-

€ure totius corporis magis fieri diftinctam,

fi 1ipía corpora ita diffecentur, ut fingula or-
ga-na & horum partes a fe invicem feparentur,
ectiones cadaverum funt infituende; & per

auto-

E 4

NÉR TT
j l E.

E - äütö»pfïäm notio diftincla firu&turse. corporis
* — hümaniacquirenda. Heifterus nofter in ftu-
( — dio Anatomie induítriam pofuit plane admi«.-
g - £andam. -Statim ab initio ftudiorum Acade-
! — imicorum , cum G. C. Moellerum , ex Acade-
! — mia Gieffenfi Wetzlariam evocatum, fecutus
; — effet, Gieffam tamen repetebat ,. quoties fe:
* — élione$ anatomicas ibi frequentàndi effet oc-
* zafio. Ad Batavos deinde profectus, Amfle-
(. :lodamum elegit, ubi commoraretur , alle&tus
| — famaRuyfchii atqueRavii,quorum fchole ana-
- | tomice X chirürgicae tunc maxime celebra-
( banturjillisque itaadhafit,ut fibi fimul pacifce-
j — retur copiam cadaverum, in quibus fecandis
| — privatim cum aliis fe exerceret. Ad Chirurgi-
» am faciendam fe preparaturus fpectavit ope-
& X xationés Chirurgorum exercitatiffimorum, a-
& —Giit valetudinaria caftrenfia, partes Medici ca-
* — ftrenfis in fe fufcepit, ut experiunde Medici-
( mneampliorem campum nancifceretur, totqüe .
r X experientüus inílructus varios aliorüm erro-
L. * res detexit, ipfe autem Anatomiam & Chirur-
( — giam inuents novis & utiliffimis infigniter
» locupletavit. Non permittit hic locus, utidem
y Obíervandi ftudium per reliquas Medicinaz
4 partes profequar. — H p :
4 — . Affiduam ejusmodi operam ctím Heifterus.
) —Garetexercitationibus, quibus ad interiorem
4 rerum, quae Medico ícitu neceflariz fuünt, co-
p gnitonem perungitur , fiebat, ut in arte Ma-
j Chaonia excellens ejus effet fcientia, & Viri
j fummi elogio celebraretur.Sed idem futurum
" fuifle credo, fi ad aliam difciplinam fe contu-
" ; | i J liffet,

. - Jiffet. Acceffit enim confirtnatio ifta-doctrinze
.ad naturam eximiam atque illuftrem, ex qua .. | i
conjan&ione femper preclarum quid ac fims — | i
gulare exiftit. Sunt quidem anime humane — |&
omnes iisdem facultatibus predire, fed tamen — | ji
| .^. diverfe funtdifpofitionesnaturales hominum, -
— " pro. divería apritudine facultatum ad eliciens |— | &
dum actus, & proportione faculatum inter ^ | g
fe, & hinc homines ad diverfa vitee genera na». | r
íÍcuntuz apti. Eft quaedam difpofino naturas, | |
lis animorum, qua cognitioné rerum propter. | r
íe delectatur, eaqué incitamento eft ad.atten-. |
tionem omnem afferendam, & in retamdim — | k
conferuandam,donec eam cognoverimus.Abs- [ f
que attentione enim nihilcognofci pofle facile.— | «
experimur, Quibus vero attentio molefta eft, — | f
jlli cogitationes ad alia avertunt, & cognitio- . | t
nem rerum.negligunt. Erat Heiftero ingents— | :
. ta mira queedam vis facultatisattendendi, quae — | 4
' continuo erumpebat in actus, que non defa- |
- tigabatur,que iterato adeadem objectaatfere- | -
batür, ut fingula in illis cognofcibilia detege- [ «
-rentur, qua ad cognitionem rei, in quàm fe-. | ü
rebatur animus, contnuo fe adjungebat, ut |à
ejus ope perceptio redderetur clara, & eximio — | q
hoc attentionis ufü fattum , ut multa'acutius — | ha
videret quam alii, & ex ejus doctrina accura-— | u
tiffiimam rerum notitiam hauriri, magno con- | $
ífenfu ftatuerent eraditi. — Hujus attentionis, [ ia
.. fibi adeo familiaris, veftigia impreffit quoque | J:
libris, quos in. ufus fuos fibt comparaverat. | i
Qu enim inter legendum attentionem in f& | ui
traxerunt, lineis calamo fübdu&is notayit, - | ;
| ; ! : : Ster- g hr

.*33,. . '*

Q terdum etiam verba duzdam adfcripfit, ut ad
i* futuros ufusattentionis neceffitatem minueret.
w Séripta-Lirínei hac-in parte habent aliquid
H pghHMOmU ^ QOW CO E s )
m - Addifpofitionemlibrorum in catalogo quod
t atrinet, fundamenti loco fubftrati funt catalo-
Wt $i manufcripu, quos B.F()H'effqr confici cu-
n* raverat; retente fünt claífes & iníeriptiones,
r , fiidem liber ad plüres -glg!fï'f;svreïamüs repe-
wt ( riebatur,quod feepius ácciditjin ea confignatus
w — eft, cujus recenfus primo loco fadtus. 1n per-
ls lduftratione librorum Anatomicorum poffet fü-
b» fpicio injici ex eo;quod libris quibusdam non
je adfcriptum eft, eos fieuris addius ornatos ef-
d, .fe; fed eft mera omiffio, non indicium figura-
j rani deficientium; — Placuit. confülere com-
w moditau ledtorum, fübjiciendo indicem no-
js sainalem, ut auctores eorumque fcripta eo fa-
f. —cHius invefüigare liceret.— — $ 48
& ^ ""Molem catalogi infieniter auctura fuiffent
&' centum & fexaginta fpifía volumina difputa-
;&^ ntionum medicarum, non tumultuarie conje-
,i Garum, fed apte difpofitarum, & imaginem
i. quandam bibliothece referenuum, fed cum
j5 — heredese re fua effe duxerint, tum de illis,:
qr "um de alis, quibus loculamenta libraria B.
u — ceifteri inftructa erant, privatim inter fe con-
j Wenme, nulla hic eorum publice fit mentio:
p* 3 'eferiptio numerofee colleétionis iconum eeri
4 ncifarum eo commendatior erit, quod no-
i munaífculptorum addita leguntur. ^ — |
Adjecta quoque eft defignatio inftrumento-
| fum chirurgicorum & aliquot phyficorum
| | us

3
o
*b

' *

w
E 04
."/,; Ilæ

bus comparavit beatus Heifterus. .

Littere imtuales, qmbus habltus ex&ernus"»(

hbrorum defio'narur fic interpretande fünr.,

€.53. livatura AnOhca : 8.35. ligarura Galli-|
€a: $.. 35. hgatura habens corium certe in.
dorío, interdum etiam in angulis: $y, ligatura |
mæmbranaæq Q8.55. ligatura Italica, in dor-.
ío & 1n- angulis membrana conftans. 9eb, li^ |
gatura. corio.& membrana deftituta, five ce- '

teroquin fit perfecta, five libri quahtercunque

fint confüti. dbtel.. ligatura e fuillo. 49.*5. . |
hgatura Belgxca : feb. $3. ligatura coriacea:z |

ac mathematfïcorum quae. magms f' bi fumn«

h

G orb.$5. ligatura e corio Cordubenfi. totl) Gaff i

hgatura e cotio rubro. [
Qud ferant confüetee au&wnum leges o^ ]
mnibus'notum eft. Rogant heredes, ut em-.
tores 1llis fatisfaciant, & libros redmmre non.
' . differant, ejusmodi moneta generibus; quie.
in terris Brunsvico Lunebur gicis non repro-

bata funt.

.. Diftribuetur cataIqus per hæredec ac ami-
cos. Inchoanda auctioni prafigere libuit
" 'termmum fatis fpatiofum , diem. 1II. Ianuar,
anni inftantis MDCCLX , ut diffitorum com-
moditatibus eo rectius confulatur, Manda- .
tà exterorum füfcipient Dom. Aratzenffezz,
Syndicus, & Dom. Z Fr. Wagner , Magifter-

legens, eaque omni dexteritate. curabunt.

Scnkbebam Helmftadu dle XIIII, Apr'

MDCCLVHII

J CATALOGVS
ul j Exx'oxvx,siTxSSIMo-RVM :
- INSTRVMENTORVM
Yalll» ao : -
"^ . CHIRVRGICORVM
dor;f. "TVM ARGENTEORVM, TVM CVPREO-
]À | ' RVM, TVM CHALYBEORVM AC
. |»cCOFERREORVM. |
que * *

U a | x N TR
r U t jj m EGUEY |
2 1. Scalpellum inaius, vulgo Lancette. -
| 7- 2. Idem minus. "
ECSO'j ]

3. lden . - -
E 4.ldem - * h u s
KW) . s ldem * - o EE :
( N ä6. ldem .* - J p u N .
D* —— '4. 'Theca, in qua duo fcalpella, vulgo Lancette,
E continentur. É
W* —^ $. Saccus ex corio nigro, in quo continentur
Dolt . 8) forfex, b) Janceola; c)fcalpellum carvum,
uata .. ) fcalpellum rectum, e) volfella denticulata
offi ex argento, £j fpathula argentea pro empla-
hii ' flris linteo inducendis, g) fpecillum fulca-
ln . - tüm argemeumk, cuius manubrium formam
f —— ^ jnduit cochléaris, pro adfpergendo vulneribus.
J —— — &c. pulvere, aliove medicamento, h) fpe-
M^ ——5 — lum ex argento, Gallis Sonde, i) aliud fpe-
4 70 ceillum, K) aliud teres globulo in apice muni-

(3) ; tumn,

". Injïrzïmmtä

4 tum, ]) aliud ex argento, .m) fpathula ar-
-gentea ab uno latere inferviens pro lingua-

. | deprimenda, ab altero pro frenuli linguae
folutione, n)forfex ad dimidium argentea o)
fpecillum argenteum, p) aliud ex chalybe.

9. Theca Anatomica, in qua effervatur 1

Volfella denticulata ex chalpbe. 2) Si-
pho argenteus. .3) Hamulus. 4) Culter ma-
nubrio offeo albo. 5) idem. 6) idem. 7)
. acus curvata. : ! ;

..46.. Forfex rectus,
It Curvus in aperiendis fiflulis aliisque ufibus,

12. Aliuscurvus. - A hs.
13. Idem minor.
14. Rectus, cuius anfa. vero curvata eft.

-35. Alius cum manubrio curvato.

.x6. Scalpellum rectum anceps.

17 Specillum fulcatum furciculae inflar in fre4-

. no linguae incidendo idoneae argenteumm
majus. |

38 Idem minus. ^ — $
-. 3g. Spatha argentea linguae deprimendae , aliuse

. que ufus. : :
80. Spathula argentea emplaftris linteo indue
cendis, quandoque tamen etiam fractis cal-
variae offibus elevandis extremo fuo fulcato

inferviens.

- 9t Theca, in qua fpecilla, ex chalybe, ex plums-
.. bo, ex cera, ad tollenda urethrae mala, &eg -
.22. Specillum argenteum. !

23. Idem minus. -
| E

*

—
z

i
4
|
:

ïïäimrgicm 7
"^ —— .84. Forceps incurvata ac dentata, roft: "um eruis
r propter. figuram nominata,
id ! 258 Recta.
Q- .^ -a6. Alia. -
27. Minor alia.
] 28. Rofirum anatis dx&a, mfemus annulo mg«

hs r bili inflructa.
M* * g. Roftrum anferis dicta.
]^ /..,30. Eadem inferius cochlea inflructa,
431. Pro extrahendo gland. plunb. —
^. 82. Alia eiusdem ufus.
h Ecl: Curva.
34 Aha
35: Cm va annulo moblh inflructa;
46. Dentata roflrum anatis dicta,
37. Verebra Barthol. Maggii. pro extraf*endlä
ex ofle gland bus plumbeis,

.&'ä-f ) 8 Cauterium pro fupprnnendo fangume, Om*
Ij bus cariofis adurendis &c, |
39. Aliud eiusdem ufus.
— * 4o. Aliud, :
i At. Aliud.
43. Adud. - , |
Q '.43. Aliud. k
& — - 44. Aliud. j
n s 45 Aliud.
46. Aliud.
h* — 471 Aliud.
,U 48. Aliud. cum cannuïa.

49. Alud - - -
5o. Aliud - - *

r
t

l*iää&w F.
4 o nfirumenta

5t. Aliud cum cannula.
$2. Acus curva tnangularxs Heilleri pro aper-
.tura nova in certis vulneribus aut fifhlhs fa-
.cienda.
53. lheca, in qua affervantur tres acus pro fu-
* turis vülnerum profundiorum.

54. T orcular ex ferro confectum , cuius ufus';,

perfplcl poteft in Chirurgia B. D. Heifleri

Cap.II. de Vulnerib. $. XIV. — — 5 |

*ss. Aliud ex Chalybe. "
56. Aliud ex orichalco.
$1. Aliud eiusdem materiae.
.58- Idem.- ;
59- "Torcular ad modum Petiti, fed aliquo mae
do mutatum ac ex orichalco confe&um.
60. Miud ex Iigno.
.$r.. Aliud ex lxgno cum pulvillo ex /corio, ad-
: leö;rïg) vmculo ex ferico rubro ne vaclllare
It
62 Scalpellum falcatum globulo in apxce do-
natum
. 63. "Terebra parva,; cuius pars fuprema duplex
. . ac perforata eft.
.64. '"Tlenaculum ad acus in futuris perfïcxen-
dis fuflentandas, Galhs Porta:gmlle.
65 Aliud.
- 66. Aliud..
67. Aliud Petiti.

68. Scalpellum rectum globulo in aplce do- !

. matum.
.,89. Acus, cuius ufus efl in aneurysmate. -

Yi*

. Chirurgicas. T

Jo. Alia. | CR
7t. Fiftula f. tubulus argenteus flexilis in vulne-
ribus thoracis & empyemate. ad educendum
pus &c. |
*« 92. Alia minor,
50* 55 Alia rigida inaurata. —
44. Alia argentea imaior.
45. Alia eiusdem materiae minor.
46. Alia argentea minima. :
1. Syringa variis déftinata ufibus ex aurichalco.
78. Eadem minor. : :
19. Magna ex ftanno.
'So. Alia minor. c. 5. tabul.
$r. Alia minor c. 4. tubul.
$2. Alia ex flanno. —— :
j 83. Alia ex aurichalco c. 5. tubul. |
" S4. Ferramentum ad. aurifcalpii fimilitudinem

y

i aratum , variis ufibus deftinatum. ;
] ' * $5. Idem fere. |
4 $6. Elevatorium. o
" $7. Malleus ligneus, cuius caput plumbo adime
P pletum eft. b
! $g. Ferramentum acuminatum q-uadrangulare
EÁ. pro perfOranda cranii lamella cum terebra

& vecte. ;
$9. Hildani elevatorium. e |
9o. Elevatorium tripes ferreum pro reponendis
j offibns calvariae diffractis ac defidentibus.
T Rn 9r. Aliud genus elevatorii parvum. 3
. 92. Forceps acura praecidendis offium aculeis
'' five fragmentis prominentibus idonea.

n (2) 3 - 93

Mfnfirumenta

LO PUR ANMA "o s
94. Alia minor, :
.95 Alia formam forficis referens fortis, prae-
cipue pro coftis abseindendis. -
96. laftramentum ferreum. formam crucis re-
ferens , pro' infantum gibbo repnmendo
.. ufurpandum. d d
( 97. Hamulus dup ex,
|98.. Alius duplex.
9Qé * «; HUplex. -
' 3oo. Alius duplex.
XCI. Alms ümplsx.
pO 102 Acus pro arteriis fangumem fundennbus
te Iigandis. .
-103 Mac.hma pro laplde rodente f. caufhco,
infernali vulgo dicto, fuümendü.
XC4 Alia. j
Nos. Alia. -
xo6, Alia.
.a07. Phlebotomus elafticus in theca corio rubro
- obducta affervatus.
yo$. Alius in theca lignea.
» 309 Alins,
1xio. Machira ferrea. corio obducta; quae in fe
Cione venae lugu aris ufurpatur. -
E (s Qacalueüum Icarificatorium , quo balneato-
: ss fes nofiri vu Igo utuntur.
| . g12- Cubus fcarificatorius, quo unico ictu fede-
| . cim plagulae mndxca cum dolore in cute .
fieri folent, in theca affervatur, adhuc 7.
paxvas

?

H

h D7
X -

.Cäz'mfgz-*ca;: | QD -

pervas continiente ferrulas, quae ad cubüm
applicari poflunt.

813. Acieula laponica, qua laponenfes & Chi-

nenfes in plerisque morbis corpus compun-
gunt. —Continetur ea in malleolo Indico,
quo in applicatione acus fimul f2 aepe utuntur..

&I4 Cauterium f. ferrum candens occultum ad. —

inurendos fonticulos olitm ufitatum , a. non-
nullis vocatur Capfula Cafleriana. ; !
$rj. Syringa argentea in. capfula lignea affervaes
/. ta pro hquonbus idoneis in uretram vxrxlem, |
uteri vaginam, éc. apte iniiciendis.
3X16. Alia, . ex flanno.
uT. Qcalpmm quo. Ronhuyüm poll&ces pe&ls
M corruptus praecidit. :
g. Aliud fcalpii genus — .. tv
'J19. Aliud. 1
120. Forceps pro prehendendis arteriis,
xai. Alia eiusdem ufus. T
222. Alia ad eundem fcopum. — - "OPF
323. Alia.— , ; M m
-324. Alia. C |

a25. Theca, in qua continentur *- Scalpelïum

curvum pro amputat. Serrula., Volfella aä
arterias prehendendas. Scalpe ]um minus,
quod etiam amputatione. in ufurpari yoteü
Ácus curva, — Lignum rotundum cum . parte .
| quadt ata ex charta multlphcl i quogi mfervum
poteft pro torculari.
;26 Scalpellum curvum f. fa!catum, quo vulgæ

()4 d.

In/lmmenm

-3n brachiis & pedxbus ad carnem mcxdcndam
utuntur.
127. Volfella ad prehendendas arterias rofiro'
dentato in amputatls brachiis ac pedlbus
- praecifas.
128 Sealpellum anceps pro difcindenda carne
- brachii, crurisque offibus intertexta. — —
129 Serrula ad refecanda artuum Offa.
150. Lamina ad ferrulam.
131. Serrula minor. -
dgsi Alia. -
333. Serrula cum lamma f mphcx recta.
134. Alia.
3135. Inflrumentum pro pro logandzs ped'bus,
130. Acus praegrandis curva pro amPutatmne
. jn humeri articulo, |
.457. Alia minor. | w
. 338 Capfula quadmta in qua continentur 5
acus curvae , pro arteriis llgandls poP: am-
putat. &c. j
339. Acus lcmgq ac magna pro hgatura vafnrum,
fi brachium in articulo amputaudum; in par-

É -

te fuperiori curvata eft ac cum fulco & fora-:

mine inffructa. ——
. 34C. Alia minor..
i4r. Alia adhuc tninor.
142. Alia minor.
143. Minima.
144. Cauterium pro excitandis in capxte fon-
- ticulis.
'!45. "Trepanum f. terebra, -

146.

r
L d

."

148. Trepano perforante.

Chz'mr;gxiba.f | | m 9

146. Pyramide in qua clavus,
147. Trepano exfoliaute &
14). Manubrium ex chalybe ad quod pertinent
150. Pyramis cum clavo & | |

3st. Eadem cum clavo minor.

12 '"lrepanum, ad quod pertinet
155. Ferramentum aéuminatum, . poft refolutam
coronam trepano injangi folitum pro incipi-.
endo foramine, &c. .,
154. lrepanum exfolians,
15 lden & — |
356. Corona cum Pyramide. |
157. Scalprum f. genus ferramenti, quo cranium -
. ae offa reliqua deraduntur. — |
158. Aliud eiusd. ufus.
159. Aliud. -. - &* cdy
160 . Aliud —— 4 -
161. Serra quaedam minuta.
162. Scalpellum lenticulare.- 1 !
165. Ferramentuin. deprefforium. Haec fex ma.
nubrio Scalpri intorquentur.

16j. Scopula fetacea pro expurganda terebrae

coróna. -j í
16s. "T'erebra parva.

466. Inflrumentum Verduiaii pro Fhalangoü

1607. Infirumentum ad eundem u
correctum. - |
168. Aliud eiusdem ufus.
169. Aliud.
170. Aliud.

um a Ravio

(3) 5 17;.

M "-

$ — Infirumesta
jt. Acus pro phalangofi. |
172. Infirumentum pro Anabrochifmo.
173 Vncus obtufus pro palpebris elevandis.
y74. Blepharoxiflon Celfi & Aginetae .ad for.
. mam cochlearis. »

/'-375. Siphunculus argenteus in capfula affervatus.

ad injiciendos per. pancta lacrymalia liquores

idoneus, cum quatuor fpecillis ac: duobus

; tubulis. !
176. Alius argenteus, fimul cum uno tubulo.
y77. Filum tenue argenteum pro fiphunculis
apertis tenendis. ub
1;8. Theca, in qua continentur : Specillum
—— tenuiffimum fulcatum in curatione ancyloble-
hari utile. — Sealpellum parvum lunatum,

- apice fphaerico inflructum. Acus cum manue .
brio offeo. — Acus pro vafis fanguiferis tuni«

cae adnatae elevandis & difeindendis. — Ha-
mulus in auferendis tuberculis circa oculos

cum curvata cufpide gemina ope annuli mo- -

biliss ^ Acus. cufpide triangulari donata.

Scalpellum parvum, Gall. Biftouri. Inflrumen-

- tum fuperius multis infirudum uncinulis,
Quatuor fpecilla srgentea.

179. Ferramentum cum cannula pro offe laery« .

imàli carie affecto adurendo.,
jgo. Forceps Lemorieriana.

i2 Inflrumentum ex orichalco confectum coch- —

learis inflar excavatam, ut oculus adurendus
1 "Mp comprehendi & tegi pofhit.
132. Aliud eiusdem ufus.

83

Cäz'rurgz'ca. | U WP

£83. Acus argentea ad morem veterum, ad de-
primendam cataractam, apice tenui m[izu&a.
184. Eadem. —
185. Alia altero extremo cufpxde tenux, altero
ampliori praedita. —
186.- Acus, quam Albinus ad catara&am eX Ocu«-
lo extrahéndain propofuit.
197. Alia fere eadem.
I58. Alia, qua in dextro oculo, manu dextra,
cataradtam fuppnml poffe, nunnulh per-
hibent.
J89. Alia altero extremo apice fulcato, qualem
Briffaeus commendavit, altero verg apice mis - '
nus falcsto. | (s
Y9o. Alia duobus eïtremxs
X9r. Alia duobus extremis.
192. Alia duobus extremis,
193. Alia uno extremo.
194. Alia-uno extremo.,
105. Acus famofi "Tayloris pro catara&a fuppm
menda, in capfula,
X96. Speculum oculi. |
197. Aliud, cuius duo arcus clavo diduci &r&m |
fus adducx poffunt. j |
198. Aliud ex argento, - o
199. Aliud - - - !
200. Aliud - - -
Zor. Aliud. |
202., Scalpram ad cariem radendam 1lludque
concavum, Vid. Platneri Difl, de fiüula la-

crymali

203

: 0 0505 , Jinfirumenta

203. Tenaculum pro extraneis ex oculis educen-;
.. dis vel & pilis palpebrarum evellndis. — —
:204. Ferramentum. Meckrenii pro cornea in
hypopio perforanda. — — - d
MO Inämmcnta duo , quibus Wolhufius cuticu-
- lasa cornea defumfit. | f
. 366. Oculi artificialesir. ad fubftituendum. -
207. Fila argentea 'feptem ad fiflulam. lacryma-
lem pro aperiendo ductu nafali.
258. Alia $. eiusdem ufus. -
209. Operculum pro oculo. -

210. Acus T'aylorianaad vafa liganda nubeculas;.

. mufcas volantes &c.

2it.. Capfula, in qua inflrumenta pro oculis fcari-
ficandis. - | | |

*

- 212. Capfula, in qua duae acus curvae pro venae '

.. feddione oculi &c. — -
/2mg. Acus ad deprimendam cataractam cufpide
ampliori, attamen acuta infiructa. |
-g14. Acus, quas Smalfius, Chirurgus & Ocülarius
- Batavus inveniffe dicitur, acuta & fulcata ad

pe':rforandas oculi tunicas,

215. Alia retufa, atque ita comparata,ut perprio- -
- "ris fulcum, dum adhuc in oculo eft, dimitti -
in oculum , atque retracta priori ad depri- -

mendam cataractam adhiberi poflit.
416. Ferramenta duo, quorum fimilis fere ra-
tio & in cataracta adhibendi modus eft, ut
praecedentium duarum., ;
217. Acus in capfula offea.
2ig; Alia manubrio offeo.

l
/

.219.

4

Cäzmrgzca. 15

219. Alia manubrio ligneo.
- 220. Alia manubrio ligneo. «
221. In(irumentum ad perforandam Hüulam la-
crymalem.
222. Quatuor machinae ex offe ad tubulos
plumbeos pro fiflula lacrymali conficiendos.
223. Capíula ex chelonio, in qua funt iufiru-
. menta pro fcarificandis ocuhs.
224. Ferramentum , quo cutis, faccus lacryma-
lis & os hcrvmale perforarl poffunt vel et-
jam Os unguis, aperto prius [acco lacryiali,
folum pertundl aut dxfmngx.
'"935. Fafcia adverfus infantum Strabifmum e
Solingio. Binae adfünt patellae concavae ex
argento atque in medio funt exiguis foramx-
nulis pertufae.
^226. Inftrumentum ad 0perat10nem fiflulae la-
. erymalis pertinens, cuius una pars fi; iguram
lanceam, altera vero obtufam.fcindentem re- :
praefentat :
227. Aliud eiusdetm ufüs. .
. 228. Ferramentum tubulo mfertum atque ad
partem auris externae , quam antltragum Me-
dici vocant, in parte poüerlorl contra den-
tium dolores adurendam accomodatum.
229. Infirumentum acuíticum ad cornu vel tu-
* 'bae figurae exaratum.
230. Aliud minus. -
| 231. Aliud.
. 232. Aliud minus.
L Aliud, quo tuba ahquotxcs contorta eff.

234-

i

14 Pnffrumenta p

— 234 Aliud. - : |
235. Aliud ex Fr. Deckero mutuatum , & ex at«
gento confectum. - | :

230. Theca, in qua continentur : Acus g.ex

argento pro perforando auriculae lobo, tres

ex chalybe eiusdem ufus ut & fila quaedam. -

plumbea lobo perforato transmittenda, donec
fanefcat foramen. N UT g
237. Nafus ex argento. : |
/238. Volfella recta circa extremum perforat4
.. pro polypo nafi extrahendo. :
239. Alia recta..-
/..240. Alia curva. od !
241. Ferramentuim pro polypo, cuius radix e la4
tere naris non nimis profunde haeret, aptiug
. . ligando. E 2 |
/ 242 Vncus poft polypum in haemorrhagia u-
- furpandus. /

243. Forceps cum annulis, cuius ufus defcribitue -

" dans les Memoires de l'acad. des Scienc. A.
6/40. 9875 ——

244. Acus quinque ex argento & aliae ex cha«

: Iybe pro labii leporini operatione. :
245 Acus aliae 8 ex orichalco cum capitulis
eiusdem ufus. |

346. Fibulae 6, longae argenteae capitatae in

. labiis leporinis ufurpandae maiores & mi«

nores. — |
.247. Acus Ramdohrii eiusdem ufus.

248. Acus3. argenteae auro obductae ad eun« —

dem fcopum. -

249i.

'25t. ldem.

C Ghirurgica. u r OY

249. Fila argentea g.

250. "lenaculum, quo nonnulli in operatione
labii leporiai utuntur.- :
252, Aliud eiusdein ufus.
253. Idem. -

254.Speculum oris in modum forcipis exaratumna

255. Aliud maius eiusdem forinae, fed, ni fallor,
alius ufus. : pUUN Y

: : 256. Speculum.,

as ABudo ^ i p
258. Ferramentum, quod fpeculum oris vulgo
appellatur cochlea inftructum pro dentibus
iducendis. | |
259. Aliud eiusdem ufus. — 2 hs
260. Odontagra ferramentum dentibus evellen-
dis deflinatum recentins quoddam genus.
961. Aliud genus odontagrae couimodum, quod
ope trochleae maioribus & minoribus den-
tibus. facile accomodari poteft, fi habena f.
. globus circumagitur.: :

262. Aliud eiusdem ufus,.

263. Aliud pro eodem ufu, idemque tribus uncis :
uno recto ac duobus incurvatis inflructum, -
quorum rectus pro dentibus molaribus anteri-
oribus, curvi vero pro poflerioribus tam dextri
quam finiflri lateris eximendis inferviunt, &
unusquisque pro dentis eximendi fitu per
€ochleam in corpore machinae firmari poteft.
Ita & praecipua pars f. vectis huius machinae
pro rei neceflitate per manubriuin interventä
- coch-

Infirumenia

cochleae vel extendi vel contrahi potefl ae
debst 0 v d^. TT
264. Aliud cum quatuor uncis, quorum medius
interventu. cochleae vel extendi vel contrahi
. potelt. | s d
. 265. Aliud eiusdem ufus cum duobus uncis.
/.266. Vncus duplex, in cuius medio annulus pro
— anfa inferviens ad extr«hendos dentes.
.967. Alius fimplex cum manubrio ligneo.
268. Alius duplex. —— L.5
269. Forceps pro dentium extractione.
.(/970.. Alius. | » i:n
.271. 'Theca corio rubro obdudla, in qua affer-
. vatur. 1) Manubriuuvex chilybe, ad quod

ertinent. 2) Lima pro dentibus l. pungen- -

tibus vel cariofis limandis :donea. — 3) ln
. firumentum dentibus impuris & crufla f. tar-
taro obfeffis purgandis inferviens. — 4) Alind
eiusdem ufus. , 5) Aliud. 6) Aliud. . 2) -
. .Aud. $) Vncus. | *
272. 'Theca ex chalybe , qua ineft manubrium,
qüod ita comparatum . eft, ut lequentia fer-
^ gamenta immitti poffint: Lima pro dent'bus

ut fupra dictum &c. limandis. Inflrumenta |

",quatüor , variarumm figurarum - pro dentibus
purgandis. Aurifcalpium & Forceps parva
pro extrahendis criniculis. :
* 475. Lima magna pro dentibus limandis.
- 274. Infliramentum pro- purgandis dentibus
.275. Aliud. — :
' 216. Aliud. r

T.

,]

,& X E u

E as

ECX

Gbirurgica. if
7 |
277. Aliud duplex.
w 278. Aliud. duplex. "a
i —— 279.Ferramentum duplex pro dentibus eavis,non -
folum expurgandis, fed etiam adurendis. .
4go. Aliud fimplex eiusdem ufus. vv
: 28:Ferramentum pro adurendis dentibuslonguin;
"" p93. Idemp | ; C
283. Idem minus.
.— 284. lIdem. |
285. Furniculà ad linguam in folutione frenuli

N

d

fuflinendam accommodata,

^ .. $86. Infirumentum Hildani orichalceum uvae
i . per vincturam tollendae accommodatüm cum
" filo orichalceo foramine in fuperiori parte in--
À* .^ flructo pro lino per infirumentum transtnit--
Ws tendo. - | |

Y 287. Idem minus. — . d 0a
j| — 988. Parifimiotomus ex orichalco, quo ad ton- -
fillas exulceratas aperiendas vel ab inflammae
g tione vexatas fcarificandas Medici utuntur, * at
u — 289. Alius ex argento eiusdem ufus. : f
&h — 290. Aliusex orichalco. - b
(m — 29t Infirumentum ex orichaico ad uvam re«
N Ícindendam proprium. :

M

292. Aliud eiusdem ufus ac materiae,

- patii [ ! riae " m !
f :293. Inflrumentum pro lingua pituitofa exput«
ganda ex balanae offe. p o Sgs
. 9 Excutia ventriculi. "

3895 Cucurbitula eburnea & perforata pro papillis
, ^ aliquando minutioribus extendendis eisque fi
, . lceratae funt, obtegendis & defendendis.
"-^ B II lr

——
—

E '96. Eadem. .

. lafirumenta

. 997Inflirumentum cerv

fectum eft,ut quam exactiffime collum compre-
hendat,& arcus ferreus,tum collare tum uncum ,
. etiam atqueannulum continet, cuius beneficio .

fufpendi ex tigno vel tecto «gereiusmodi queat .

.598. Lamella argentea exefo palato inferenda.
299. Alia eiusdem ufus ex argento. !
»$oo. Aliaargentea. ——
sor. Alia ex lamina cum fpongia.
402. Alia ex lamina, :
503. Furca ad mammam grandiorem carcino?

mate infeflatam perfodiendam & poftea re- .
. fecandam a Solingenio & Bidloo propofita.
$04. Scalpellum inaius mammis carcinomate
corruptis refcindendis adaptatum.

.gos. Infirumentum Bidloi gladioli fere forma "

.pro corruptis a cancro mammis minoribus
comprehendendis, 1i eas amputare velimus.,

: $96. *Volfella f. tenaculum Helvetianum mame .
mis vitiatis refecandis fub ipfa fectione chi- .

rurgica arcubus comprehendendis deflinatum.

'go7. Genus Inflrumenti ad corruptas mamurnas "
^. pefcindendas accommodatum. Vid. Fig. . T'ab.

— 23. Chirurgiae magnae B. D. Heifleri. .
808. 'enaculum f. ferramentum ab Helvetio
' excogitatum, cuius ope mamma corrupta in

EU v parte fupæma & ima probe,comprehen*ditu&'

« poflea refecatur. Bu
( 0N. $09« Acus duplex fulcata ac. perforata ad coflas
000 ofractas intus reducendas. — 30

ibus eurvis refliuendisadap: .
. fatum. Nimirum collare ex pelle hirfata itacon-

i

— "

;

yate

m
du
J
w
T
T
i

d Tab. j

Jett
;pta'ï!l
m

| COnas
N

[

7
d Y
n Bo

d

prres Cäirüräicæ., ij

$io. Acus pro fetaceo longitndinali amplior.
$t Alia pro fetaceo transverlo excitando, im

qua foramén exaratam, per quod funiculus -
vel fila ducuntur. : |
312. Alia pauluhun curva pro fetaceo excitan.
do cuim foramine. — R 0 sR
513: Alia curvata eiusdem ufus cum foramine; ^
314« Alia valde curvata cum inanubrio ligued '
"K foramine. — F d N :
315 Acus five clavus chirurgicus magnus cu. -
Ípide triangulari donatus & tubülo five cannu-
la inclufus, Gallis "'roicar. s :
310. Eadem minor cum cannula argentea, ^
317. Eadem cum cannula argentea. — — —
318 Alia, cuius vero tubulus aliam exhibet figu-
ram ex Petiti invéntione. "'ubuli nempe pars
. €ylindrica füperne per totam fere longitudi- -
nem longa rinmá eft aperta, per quam aquamn
facilius, quam' per alterum intrare exiflimat,

! l—!.3319.803196.11um fulcatum pro herniarum prolapfu

in herniis incarceratis commode incidendo & -
ampliando,ubi lamina cordiformis unpedit,ne
inteflina facile.a fcalpello laedantur. |

- 820. Scalpellum gafltrographicun: Morandi.

32t. "T'heca cordebifo obducta in qua affervatur
Scalpellum herniarium Dranii argenteum, -
Gall. Biflouri herniaire. EOE
322. Scalpellum occultum — herniarium ,^ quod
nonnulli tum ad hernias incarceratas, tum
« ad fillulas ani incidendas commendant &
adhibent. iuius pars acuta five fcalpellum
acwuto u Nodot n o al

*

E . Infrumenta .

. intus latens emergit a vagina five canali fuo

p & fcindit, fimulac anfa deprimitur. :
,' .523. Simile fere fcalpellum. . Pars canalis infé-
: . rior lamella quadam orbiculari eft inftructa,
. . meinteílina in herniae incárceratae operati-
one fuper fcalpellum evolvantur, itaque facile
. . graviter laedantur. OR 216h
4324. Scalpellum a Guilemovio excogitatum vel
faltem delineatum- pro. minus auguflo prae-
putio in phymofi incidendo & glande dete-
. genda deflinatum. | |
225. Idem fere fed apice minus curva a Palfyno
in Chirurgia fua delineatum. m
. 826. Lagena ex orichalco, quae urinae incon-
tinentia peni applicatur, corporique alligatur
. pro urina perpetuo exflillante excipienda.
327. luftrumentum ferreum ex duabus laminis

) — . . inflructum quod ad cohibendam urinam fine -

voluntate profluentem peni quafi clauftrum

. five ad iter urinae comprimendum applicatur, -
328. Aliud ex aurichalco corio obductum eius- -

.. dem ufus.. um :
329. Aliud fere fimile in eundem ufum fabrica-
tum, inflrumentum ferreum corio obdu-
Cum, quod vero a praecedenti in eo potif-
fimum differt, quod per certos gradus ma-

gis l. minus arctari five con(lringi adeoque-
& tenuiori & cráffiori peni melius accomo--

. dari poteft, id quod in praecedenti non ita
fieri poteft. : M
339. Idein corio non obductum.

Sal;ï

342. Idem.

l CHNSIOUIUET À
ii E

Cbirurgi;a. ?r

. g31. Idem fere.

332. Aliud eiusdem ufus,
333. Ferramentum a Trewio excogitatum pro.-
. nimis angufto praeputio diducendo.

-334- Infiramentum ad dilatationem inferviens.

335. Aliud. — A
336. Aliud.
337. 'Theca, aluta Hifpanica obdu&a, in qua
continentur catheteres Íex argentei variae
magnitudinis ad caleulum explorandum vel
.3d emittendam urinam. Pondemnt gij«&
oviif.
538. Catheter argenteus Hexxhs qui nonnun- -
