KeXXIV282

H

I
äæl

PL
[ '!J VP !i,n 4 iï' d |j
LAIPUELITR ET NER
A'A?;A -----------«-----—-----—-------------- j ;ä': ^

d fs
! LE 4 72 4* ;
4 » s g* $
[j
) du £«
i l
A x
f ]
«
* ,
/ i 2
(
i
I/ A
H
i
) !
» i l
& : /
j Y
s f
|
|
l
[
;|
|
$ I
3
S |

TT
3
]

- QVäc/(&/'f

N12«511080799 021

UER

N*

UB Tübingen —,

Li

.—"??)—-». :

"

l

CATA LOGVS
BIBLIOTHECAE

Q-VAE

—

A. D. I1I IV,LI-I CI2 I2CC LXIIII

POST FE?TVM VISITATIONIS
MARIAE
-GOE TTIN GAE
: JUCEN DOMO |
.. & IO. MATTHIAE GESNERI

PVBLICE DIVENDETVR

CIDIDCCLX'II»II- ' 1 "
Wä-ï»ä*ä ä?
M W-' x

t i (
3 eïi;,, .-* f*æ
r u-
wl* .) og

j g. a
-^ ?gg'D-REUsS 51327 |

$

(i Qum
fadu

L]

- flllf,
- Bill
^ as
du
— . Bnt
| Sdon
Augut
NT
145 1
rme/h
QUrfitrt
Ál
t L
f 4 nej
EU

Vrl

]

ADMONITIO "*
AD EMTORES.

Cum curfaum vebzculawum culpa
faäïum fit, vt toto meufis [patio Jes-
rius, quam fperaremus , Gesnerianae
Bibliothecae Catalogus, qui, ob occu-
patas iam bic officimas , alio loco typis
eft. exfcriptus , ad mos perferretur :
Emtorum gratia conflitutum eff , vt
Se&ionis dies differatur in meníem
Auguftum. Cuius igitur initium fiet
a. d. Vi Augufti h. a. — Quae opportu-

nitas me lateret eos , ad quos ventu-

rus eft ille index , eius boc loco lectores
certiores faciendos putauimus.
- Addendum illud , eadem ratione ,

qua Ludouiciet , Ducatus quoque att-.

vegs aefltimari, binorum nempe Impe—
vialium et xvii Grofforum..
Scribeb. Goettmgae a. d. v Mait

CIO XDCC LXI1III.

*

j
«
B
.'
]
3
]

h

1 roe
] ompi
J um
] hat
- vunt
4 t
] x
- ] f
: hofpitia
] (
: Ti
1 hm
1 munio
xtow
NU
- lucur
J danc
! m
j wm
! Grae 7

LE CTORIBVS

S. D.
M. IEREMIAS NICOLAVS ETRING

SCHOLAE GOETTING. SVBR. ET BI-
BLIOTH ACAD. CVSTOS.—

B la üiflis fortuna, quae hofp1te extinclo, haud
B fine vulgari dolore et defiderio viuos e 10.
MATTH. GESNERI, V. I. mufaeo, id ve- -
ro eft, pene communi ahquo virorum doctorum

omnis generis conuicdtu excluferat, iam ad dile-
Ctum mortuorum coetum , quem dündi fuae ha-

. buerat, adrepit, cum, ex vltuna Optmu Parenüs

5 Voluntate filius atque haeres, CAROLVS PHI-

LIPPVS GESNERVS , Vir Illuflris, Electoris
Saxonici Medicus et Conflhanus Auhcus, maio--
rem eorum partem , vt nouas fibi ámicitias atque

EC hofpma difpicerent, e fua neceffitudine dimittere

s

oD p 4

. decreuerit. [n qua b. GESNERI contubernalium
migratione paranda leuandaque et quafi ducenda, -
—laetamur nos in primis, quos ad focietatis com-

munionem quandám ipfe fïfï'v:.mferat effe excita-

'—tOS vt Praeüaremus qualemcunque OPBI'RII]. Nam

quanquam laborem haud exiguum neque omnino
mcundum effe abunde fentiremus, gratiam tamen.
hanc fummam coniunctam habuit labor , quod
, eum confumere in domicilio illius viri liceret ,
quem praeceptorem Prmmpem ac fortunae no-
- firae auctorem veneremuur, cuiusque domum tan-
* 2 quam

(urBRWdEBATLO .

: quam felicitatis noflrae incunabula colamus; . At —
que cum ille ftudiorum adolefcentiae noflrae nu-
tritor, quo bene. nobis et animo litterarum cupi-
do faceret; maxime nos in.mortuorum praecipus
.. um quendam víum et confuetudinem adducere

€onflituerit, quippe academicae bibliothecae cu: — | !
rae particulam nobis tribuerit, auctum poft mor- - | |
tem patroni- beneficium pütautmus, cum im ipfius s EY
bibliotheca alendarum iftarum in mortuis nofi- ]| |
|

tiarum largam occalionem.nacti fimus.., . Praeter-

L.

ea, magna iactura facfa et amiffo cariore amicog.

. cum illud praecipuum quoddam folatium depre- — | i
hendatur, reperire et offendere vnum de relicta r
. - o familia, quem eum, maxime, dilexiffe.et amaffe — | :
— QKecordemur,.cum quo fermones conferre, etde — | «
rerum praeteritarum iucunditate dies in confabu- M.
lationé eximere poflimus; GESNERVS ipfe no-- 1* 1
bis,quodammodo redditus vifus eft, cum in eum — | i
urfus locum admitteremur, vnde, quidquid fere ' | :
Goettingae. faufli contigit , deriuatum , quoque - l
| . jamintimam et familiarem GESNERI liborum —| ;
^ ' potitiam atque vfum adipifci liceret, qualem an- | f
te, bellica turba et morbus impediuerat. . Sed — | ;
ne lectores; rebus priuatis, ad nos potius, quam — | :
ad illos pertinentibus, per ambages teneamus, et , | -
id, quod tacite maiore. pietate colitur, multis ver- [
bis praedicemus, ea iam, quae ipíos fcire, illo- 1;

rum referre videtur ,. exponemus. Quorum j
cum tria potiflimum neceflaria effe flatuamus, pri- — |: «
. mum de ipfa CESNERI. bibliotheca nonnulla f(
dicemus, deinde nofliram qualemcuuque .in .con-- '* )
L a j : fidendo ]

.«/ | — EU T f :5 , :E X "J

PRUETFATIO

ficiendo' eius catalogo operam adhibitam comme:
moremus, tandemque venditionis regulam prae-
gipiaiyids 40 r cig : AOIC
. De bibliotheca, ipfa haec monenda.. . Cum
b. GESNERVS nunquant id fibi propofuiffet, vt

fplendidum quoddam librorum concilium, fuis

fibi fumtibus pararet, neque(quoniam a prima [ta-
tione Vinarienfi continuo fere aut maioribus iple
praefuit bibliothecis, aut certe eas ita in promttur
et ad manus hàbuit ,' vt quotidie iis vti , frequen«
tare easdem , et, fi quos-inde libros domi víurpa-
re optaret, earum copiam facile impetrare potuee«.
rit) illud opus adeo habuerit: tua fponte colliges,
etiamfi plurima bona atque eximia fint, parum
tamen ad oftentationem hic exponi. Goettingae
vero, vbi, quidquid viro docto dignum vllibi pro-
dit, praeflo ftatimi habetur, certe, quoties defides

retur quidpiam , publice, vt illinc deferatur, cu«
.ra habetur, profufe étiam egiffe vifus foret, fi

praeter lautam 'et commodam fupellectilem , ad
maius quidquam adfpirare et contendere voluif?
fet. Ceterum: perpctuitatem nominis e pretiofae

. fmultisque fumtibus paratae füpelle&ilis librariae

relicto fplendore acquirendam, aiiis, quibus tot.

'Gpera et manfura, qualia ipfe condidit, haud con»

tigerunt, fecure concedere poterat. Igitur €os
maxime libros ,. qui- ad fuam profeffionem , pro-
pius pertinere viderentur, quorumque vfum fres -
juentem nec vllius fere diei fpatio defiderandum
?entiret,' co&mere et in domum recipere inftituit..
Ceæf os, etfi Optimos iu fuo genere et bene emen-
db . d5

Vod

j

PRAEFATIO.

MM
g

. dos, quia carere iis poterat, neglexit. In pf*etïïs DX
. ipforum librorum definiendis hoc a beato G E s- *
NERO feruatum comperi, vt, quoties fibi libros "
" compararet, non tàm confuetum valorem feque-. ..
-.retur, fed efuo ipfius maiore minoreue corum

defiderio aeftimationem duxerit. — Illud ego libris

. pretium conflituo, dictitare folebat, quod prae-

lens tempus et libri neceffitas fuadet, nec, quan-
tum tunc fupraconfuetum eorum valorem fit ero-

gandum, curo; cum contra, ni hoc eft, vt ne-

ceffarios putem , ne communi quidem aut minori
/ Adeo pretio velim. * - - |

Praecipua bibliothecae pars, qüae -ple?na ,*et :

- abfoluta putanda erat, fuit illa, quae Graecorum
S:Romanorumque fc'riptoriun monimenta compre-
.- hendit, nec contemnenda ea, quae antiquitatem
* eorundem populorum, criticam artem, hiftoriam, :

rem denique fcholaflicam fpectat. — Sed cum

7CAR. PHIL. GESNERVS, Vir.IHll., filius atque
. haeres b. poffefforis, ex his qui publice fint ven-

dendi, magnum numerum exemerit et ad fuum
vfum fepofuerit, praefertim Graecorum Latino-

rumque auctorum et antiquiora et recentiffima.

atque maxima et pretiofa ex'än.up]a , 9Imminuta

» quodammodo eft et bibliothecae multitudo et di- -

gnitas. - Nihilo tamen minus inügnem omnis ge-

- peris librorum copiam, vnde, quifquis voluerit, |
rem fuam augere et ornare poffit, rclictam re-

X

peries. |
Quofcunque habuit, iis vfus eff familiarif-

fime, vt, fi qua re opus effet, a quo illam eäpe.-. ^
M s s. R lare' |

L]

cs a

x -

L

£ oO BRRAEHERATEOR :
étare fecure poffet, flatim fciret, - Ipfe optïfiï,a*ä--x
illos fidei amicos appellare folebat, quos, (quo-
niam fine inuidia et coacta adulatione, quemcun-

.que vellet, adhibere, remotoque omni ficto ftu-

dio, familiariter tractare, interrogare, confulere,
reprehendere poffet , neque immodefle falutantes
interpellantefue metuere, aut malos atque perfi- -

dos, qui deficerent fidemque fallerent, metuere , -

cogeretur) ita vehementer amaret, vt nullibi lu-
bentius, quam inter hos, nec cum quoquam fe-
.curius, quam cum iisdem fe agere diceret. | Vr-
de factum, vt certos et rogantem haud facile de-
flituturos amicos fiue confiliarios aeflimare libros
optimo iure potuerit. . Singuli ad fuccurrendum,
& id, quod poffent, fnature praeflandum , inftru-
€li ac parati erant. — E. Graecis fcriptoribus pri-
mo, antequam commodiora effent, illa exempla

.adhibuit, quae tum quidem optima habebantur, .

fed vna continuatione et fine conflitutis maiori-
bus fectionibus fcripta erant: quam difficultatem

. vt leuáret, praecipuis ex illis, quibus plurimum

vteretur, fcalas, ad quas fingularum paginarum

lineae fiue verfus interiectaque fpatia numerata

effent, inferuit. « Vnius libri, Graecorum maxi-

.me et Latinorum, plures feruauit editiones; nec-

id vanitatis cauffa, cum eas fingülas eum perlu-

flraffe, quin legiffe, clara extent figna. — Nam

nullus fere liber vniuerfae bibliothecae ineft, in
quo GESNERI manus, loci infignes notati, il-
- luflrati, reprehenfi, nec raro ipfi typographici
.eirores emendati, aut ante libri initium aut poft
| : * 4 : eius

4

k

at PIXETEATIÁT

. eius finem, non reperiantur. .Fuit enim GES»

À

NERO, proprios libros legenti, ille mos, quo-'

ties argumenti ratio obferuanda occurreret, aut

. Échedulis, quae ipfis libris foleant alligari, aut fe» -

paratis, quas .fecundum litterarum elementa dein-
ceps collocaret, fubito annotandi, quidquid vi-
deretur. Aliter adnotare aut excerpere nihil fo-
lebat. Quod indicandum ideo iudicauimus, quia'
- 3n ipfo librorum catalogo ad plures libros illud:
. fübinde addidimus : cum . Gefneri - aduott. mftir.
Quod ne lectores praue intellioart , haec. prae-
terea monemus; primo, cüm eiusmodi annotati-
unculae iis locis fint adfcriptae, vbi ipfis delicatu-

. lis parum moleflae poffent videri, librorum mun- * |

ditiei et venutlati nihil quidquam iis effe: detra-

ctum ; deinde quoties dicta adinonitio in catalo- — ]

'go legatur , adfcripfiffe GESNERYM nonnulla,.
non vbique expectandum effe, vt illinc fubtilem
, quandam eruditionem GESNERVS profuderit,
?Ed, vt iam éxpreffe diximus, fuübitaneorum éx-
. cerptorum locum obtinerent; tandem in aliis et-

jam libris , vbi nos, quia pauca funt annotata; -

, nihil addldlmus » Hlnlhter GESNERI 'nlanudln
fubinde deprehendi, - L -

De externa librorum conditione vniuerfe af-
firmari licet, plerorumque omnium concinnam
effe ligaturam, haud paucorum venuflam adeo.
Maior pars membranaceas. vefles habet, aequales
fere gallico, nonnulli Anglico more funt com-.
.. pacti. Quod cum hic indicaffe fatis putauimus, -
d d ( eius

z —
-

— — Ó9

PRdEFATIO

| .'mus rei indicium in 1pfo catalogo neglemxmm

.Atque hactenus de 1pfa bxbhotheca
Juae de noflra in confïcxendxs his commene-.
tariis cura'et labore dicenda videntur, paucafunt,
Haud multo poü mortem b. poffefïorls, ab hiae-.

redibus, patms in nos amoris et beneuolentiae,

noftraeque in ipfos et vniuerfum GESNERLA-
N VM nomen fümmae pletatls et fidei confciis, ro- -
gati fumus, vt quum primum fieri poffet, in tabu-
lasreferremus librorum titulos. Quod vt matu-

xe exfequeremur eo ordine, quo pofitos libros ine- -

uenimus , eorum titulos, fed vndecunque fieri
potmt praemfos, accurate tamen defcriptos, lit-
teris mandauimus. | Cum vero deinde lectoribus

.. átque emtoribus commodius futurutgvideretur, li- -
-bros ex ar
res órdines diftribuere,; fi ngulos titul oS refectos ,.

gumentis , quae compleäantur in plu-
ea ferie, quam rerum ratio poHularetur repofui-
mus. n quo negotio noua nobis Illuftris H v-
BERI, Principis Caffelam Medici et Conf. Aul.

beneuolentia profuit, quippe qui, vt in ipfam Gef-
merianam domum transmigraremus et bibliothe-

cae quafi Cuftodem ageremus, nos inuitauit. Cum
GESNERVM ad libros nonnüllos fuum jiudici-
um adfcripfiffe deprehenderemus, etiam illud,
quod ad aeftimandam librorum d1gmtatem hmd |

parum faceret, addendum putauimus. Libellos -
a2cádemicos minores , lepumtlones vuloo vocan.

tur, feorfim. liidiesnintus, Collegcmt b. GEs-.
NERVS praeclarum earum thefaurum, in quo,
qmdquld habétur Pmbfltum, et cuius rara alias
E . RU occalio,

4 c€.-. À — ii u :
m CA RGCE T À T EO |
| ^. eccaifio, conditum et feruatum reperitut; Sed
" €um et nimis longum videretur, Íingulorum ar-
gumenta indicare, nec vero, vllum fere virum
doctum e pluribus, in vnum corpufcülum colli- :
- gatis, nullam omnino poffidere, Íperari poflit,
fatius, quo lectorum commodis inferuiremus, du« -
ximus, ipfas quidem difputationes fecundum ipfa-
.Frum argumenta difponere, nec tamen haec fed
folos potius auctores nominare, fafciculos autem -
tam modicos efficere, vt, quicunque vnam aut al- -
teram. modo petierit, multas, fibi forte inutiles,
vna emere non cogeretur. Ceterum fiquis exte- —
rorum Ícire cupierit, vtrum illa omnino. difputa-
tio, quam quaerat, huic Gefnerianae collectioni
. àanfit, ill&vero aut ad nos, aut ad quemcunque
. "alium amicum, quo hic vti commode poffit, fche-
.. éulam, cui infcriptus fit difputationis titulus, mit-
tat; quo faco curabitur, vt, fi voluerit , ipfius
ca iurisfiat... .. ) EU M
— .. Operam dedimus, vt plene et accurate libro-.
rum titulos indicaremus, et a peccatis diligenter
. 'caueremus, fed, cum.in febus tam . moleflis ea
- Írequentius obrepere foleant, lectores in hoc la-
bore, maiore adeo, quam alibi, venia et indul-
gentia erga. nos vfuros effe fperamus. . Memine- -
xint iidem, nobis abfentibus catalogam typis efle
exícriptum, vt ob eam cauffam ne vnam quidem
plagulam, quotiens ea emendanda effet, recogno-
icere potuerimus, fed id negotii alii óommittere
eoacli fimus. — Poftea, cum res non amplius in-
. tegra effet, nos ipfi variis locis, praefertim in no- -
s Q . . minibus

minibus et numeris quibusdam , errores typoerae
phicos animaduertimus 5:fed' quia lectores , qui.
non prorfus rudes fint, id, in quo falfae fint ope- -

rae

, fua fponte intellecturos effe certo confidi- ——

mus , eorum mentionem , quam prius iniicere -
conflitueramus , praéterimus. * |

Reflat, vt de venditionis tempore et condi-

tione loquamur. "Venundabüntur igitur libri et

praeconis voci publice fubiicientur, in domo Gef-

neriana

* Vt e ceteris facilius fe expediant, hos indicamus

(
l

. errores: nr. 242. Aratii Jege Arati; Hyiac. Jege
Hygin. |
nr. 316. Geographi- maiores, Jege minores. |
nr.385-386..non disiungendum fuit nomen Gilb. .
Cognati ; nam vnus idemque liber eft. :
nr.405. Moerii, /ege Moeris, :

nr. 424. Duo Pindari exempla, quafi vnum volumen

:

ocffcerent, coniuncta funt. — Glasgouienfe feor.
fim erat ponendum, :
nr.483. 9Ina$, Jege 9[ea8.

'nr. 499. omiffum eft THEOPHRASTIDomen,ad -

quod fequentes etiam libri referendi.
nr. 522. not. lin. 3. ille, Jege illa; lin.4. exofa, lege
.exefa. Bogg./egePogg. . "N
Tf.530.531. vnum efficiunt volumen. — —— |
nr. 551. a. b. duo fcparati funt libri ; et ille, Iitt. £. .
notatus, poft nr. 552. erat ponendus.

. f.554. $55. coniun&tim, ficut plures, erant fcribendi.

, 1r.2362. Ambrofiana, Jege Aprofiana. .

nr. 522, a. b. funt duo feparati libri. !
nr. 956. omiffus eft locus et an. Lugd. B. 1595.
nr.2719 -2765. (inb bie volligen feipyiaer Scitumaeu
00tt 1716 big 1760 incl. obne allen :De(ect.. -
nr.2880.2881. ln 4925. lgb s hs
nr. 2939. Harth. /ege Hanthaler. —— , -

|IPRAEFATIO.
mneriana ad. forum academicum fita; paucis' poft
mercatum- Lipfienrfem vernalem, hebdomadibus;
Initium ftet a. d. IIL Iulii huius anni, qLii eft pri«.
mus , poft feftum Vifitationis Mariae, dies, horis
; vefpertinis V. et VI. — Qui ante venditionem fpe-
€tare libros et luflrare cupient, illis octo ante
diebus hora vefpertina VII - VIII quotidie-aperie-
tur bibliotheca. — Exteris in tam celebri vrbe, qua- -
lis Goettinga, non facile deerunt, quibus, quid-
quid.emturi fint , committere et flatuendorum-
pretiorum poteftatem. facere poffint — Qui nul-
- jum habuerint, a quo eiusmodi officium petere
aut fperare audeant, illorum commodis, fi ad nos:
litteras-dare, et eorum librorum, quos nancilci
cupiant, licitationem facere voluerint, pro virili
parte- inferuiemus. « Ob hanc enim potiffimum.
cauffam , vt futuri emtores habeant, cui negotia
lecare fecure poffent, nomen noflrum ante prae-
fationem pofuimus. : Sed illud maximopere ro-
- gamus; vt fuis quifque fumptibus litteras ad. nos,
dare'velit . o ss :
— Pecünia alia, quam publicé probata et in ter-. -
Yis noflris recepta , nofi accipietur. | Cuius ratio-
nem facile intelliges, fi Lodouicieos antiquos et
Pi(toleta quinque Imperialium aeftimari memine-
ris. .Ad hanc vero normam, quidquid folueris,
reuocandum. Pecunia omnis nulli alii numeran-
da, quam ibihi, cni illud negotium commiffum
eft. — Neque vllum librum ptius dimitti et emto-
ribus concedi, quam pecuniam foluerint, facile
exiflimari poteft. d |

. Ceterum

£

—

/.

! — .. Ceterun non fola praeflantia, fed hofpitis .
* — . etiam memoria, qui iam offeruntur, fe commen-
^ . daturos fperamus. — Ipfe GEswERVs illos li-
] ( — bros, qui a graui aliquo amico ad ipfum tranfie-
e , rant, ita vehementer amare folebat, vt *adfcriptä
" . admonitione futuros adeo poffeffores , et quicun-
3 que inde difcerent, adhortaretur atque rogaret,
» vt illius viri memoriam comiter conferuare! et
l . cam pudore vfurpare velint. lam vero quam ca-.
" rus ille quafi animorüm coetus , qui nunc migrat, -
l effe debet his, qui in medio illorum.olim a G E s-
* ( ^ NERO humane, comiter atque amice, quin fa- .
x . | miliariter et vt filii excepti atque habiti inde do-
" &rinam , confilia, auxilia, fortunas retulerunt,
[ hofpiteque interprete cum ipfis velut fermones
| ( vfurparunt, aut, quando feminarii aliusue necef-
1 ; . fiudinis cauffa in complexu et finu GESNERI
B - — [fuerint, inter eosdem tanquam fodales. confede-
» runt, ;et ex illorum confuetudine atque (diuitiis
T ingenii opera, exiftimationem et gloriam prae-
. flantia, reportauerunt. ^Profecdio , quemadmo-.
^. — dum nobis.amarus alias iflo- difceffu. cafus acci-
( . dit, ita ob alios, qui ex intimis GESNERI et
t — antiquis ipforum amicis, diu defideratis et pene
l neglectis ,. aliquot rur(us recuperant, laetamur,
z —— fimulque vt, nifi ob aliam: cauffam, certe GES- -
j ^ NERI gratia nos communiter amore, et bene-
j uolentia. amplectantur ,. enixe rogamu$, ' Scrib.
" Gocttingae a, d. XXIX. Martii cxo196erxiiir —

jc "R. iV d j

: r
ia ] Y r 3

tTÓRUPPRPPTORTSITS
s SEQVITVR CLASSIVM
dooet M INDEX. |
*CLASS.ï'. Litterae gmecacïet"latinac
I) Au&ores graeci a.) in £ol. pag. t.
b.)in quarto pag. 8. — |
| .€.) in oCtauo pag.16. — : Vi
l1L) Auctores latini, MA CM

vv ocom) mfol pag.ay-

b.) in quart. pag. 4o. jj
c.) in octauo et duod. pag, 49.

. CLASS,. II. Litterae Orientis
u xe 1. in-Fol. pag. i. !
2.) in quarto. :
&.) Arabicae pag.76. — — n
b.) Hebraicae, Chaldaicae, Rabbinicae pag. 77.
|417w€.,) ceterae pag. 80 — — P. s
7^ 8Jdd ocauo et dubód; paB.9o4, . , - —

. CLASS. III. Libri critici et philologici
a.) in fol. pag. 85. . |
. b.) in quarto pag.83.
"of r Ppag. 75e
€,) in o&tauo et duod. pag. 85.

.C€LASs. IV. Libri Grammatici et Lexicogr. gut

. I.) general. in octauo pag. 107.
.4-) fpeciales, et quidem -

a.) ad Graecam ling. in oG. et du.od.vpäg...lgs..;

b.) ad- Lat. ling. in oct. et duod. pag. rir. —
c.) ad Ital. ling. in oct. et duod. pag. i14.
. d.) ad Gallic. ling. in o&. et duod. pag. ri5.
* €.) ad Hifp. ling. in o&t. et duod. pag. 115.
£.) ad T'euton. ling. in oct, et duod. pag. 16.-
:g.) ad Anglic. ling. in o&, et duod. pag. t17.
| . h.) adBelgic. ling. in o&. et duod. p. i1:8.
p 1.) ad Danic. ling.in oct. et duod. pag. i18.
( ad Suecic, ling. in oQ. et duod, pag. i xs.d

(

E y
* 4
: x
*

15 ad Wendic. ling. in oct. et duod. pag. 1:8.
m.) ad Hungar. ling.in oct. et duod. pag. 128 — -
n.) ad Bohem. ling. in oct. et duod. pag. 9. |
[ — C€rASSs.V. Dictionaria | | *
: a.) in fol. pag. 72. N DEU T
b.) in quarto pag. 75. D
— €CLASs. VI. Rhetorici et Poet. in fo]. pag.7r.
Rhetorici et oratores in quart. pag. 8z.-
Rhetorici in oct. et duod. pag. 96.
Oratores in oct. et duod. pag. o8.
- Libri poetici in octauo et duod.
. a.) lat. pag. too. i
b.) ltali pag. 103. —
. €.) Gallic. pag. 104.
d. Germ. pag. 104. -
v. e.) Angli pag. 106:
q . ELASss. VII. Libri fcholaftici !
' /. . &)in quarto pag. 74. *6s E
b ) in oct. et duod.-pag. 9r. wbnu k *
CLASS. VIIT. Libri ad hiftoriam duil.ecdef,Geogg; — :
€t Chronol. pert. i d : ER
, & infolio pag. 157. |
. b.) in quarto pag. 158..
€.) in o&t. et duod. pag. 164.

CLASs. VIIII. Antiquitates ; -
a.) in fol. pag. 143.
b.) in quarto. pag. 145.
C.) in oct, et duod. pag. r51.

e

h

"^^ Lass.X. Libri ad Hift. Litterar, pertin.
; a.) infol. pag. 119 —
ES b.) in quart. pag. 119.
'."5' c.) in od et duod. pag. 127 .. * .
P CLASS. XI. Libri philofophici in fol. pag. viT
7167 : Libri phyfici in fol. pàg. 176. — - MC :

Libri P*hilaibph'. Mathem. et Phyficiinquarto p.x*iö.
'18. à Libri ad Logic. Metaph. TEWI.NM. lus Nat-pert. -
w ! .2 ,. . M oflauo pag, 17g-— od :

Libri

xx

INDEX

L)bn ad Phnofophlam moral. et Pohtïc pert in
-.oct, et duod. pag. 181.
bem Mathemat. et Phyfici in o€t. eet duod. p.186.

; CLASS XIL. Libri Theologlu
a.) in fol. pag. 189.
5 b.) in quart. pag. tor.
t).1hn oct. et duod pag 1935.
.CLAss. XIII. beu ad qusprudentmm pcrtm.
a. in'fol. pag. 205.. — :
. b.) in qua:to pag. 206.
. €) in octado et duod. pag. 209.

CLA ss. XIV. Libri lnlfcellanel.
à.) in fol. pag. 215. AUE
^b.) in quart. pag. 213.
, €) in odt. pag.215. | !
^"CLaAss, XV. Libri perfun&or compaöh in quarm.

CLAss. XVI. leputatx-ones omnis genems contmentur
A 'Theologicae nr. 1 -- $5.
| 2) ad Iurlsnrud pert. nr.87--186..-

Fo 4) Philofophicae nr. 231 -- 269.
5.) Hiftoricae a.) ciuiles nr. 207 — 215. -
b.) ecclef. nr. 216 -- 242. |
c.) litterar. nr.243.-427.. ,.
6.) Philologicae à.) oriental. nr. 428-- 464 ;
Q Sacr. N.T. nr.465--499.. — 3
-.€.) Graec. et Lat. nr. 491 -- 516.
7.) Mathematicae nr. 517--525.
8 ) Anthuauae n.326-542." ^
.. 9.) Ad.Eloquent. et Stil. pert. nr. 543-,,5.
1o.) De rebus fcholafticis nr.556 -- 573.
11.) Phyficae nr. 574 - 580. . |
12.) Poeticae nr.$81--588. .. |

13.) Mifcellaneae nr. 589 --608. —— o a |

"dO. di o

o Meduae Br.187--230.5.:5 : * Q

a

niuf,

M

AVCTORES GRAECL .
^ a Folio. |

r -Aejääylitragoed. VIT. c. fchol. Gr. op. P. Viclorii,

Ex off. H. Stephani 1557.

H

. Franc. Portum. Francof, 1590.

2. Apollonii 'Alex, de Syntaxi £. conftru&, libri IV per .

0 8. "Mpollonii Rbodii Argonauticz, libri IV. Scholia vetufta

in eosdem c. annott. H. Srepb. Excud, H. Steph. 1574.

4 Vhppiani AAlexandrini Rom, hiftoriarum Punica, Par-

thica, Iberica, Celticae et Illyricae fragmenta quae-
dam, Syriaca, Mithridatica, Annibalica;: item de bel-

,. lis ciuil. libri V. c. H. Stepbani annot. Excud. H. Steph,

23.1592. |

&« "fretaei de caufis & fignis acutorum et diuturnorum —

morborum libri IV. de curatione eorum libri IV. c. -
comment. P. Periti et Jo. Wiggani , Mattairii , Dan,
Wilh. Trileri ed. Herm. Boerbave, Lugd. Bat. fumt.
P. Vanderaa 1731. - '

|..6, Zriflopbanis comoediae nouem graece, Venet, ap.

Ald. 1498. -

9. Htriflopbanis comoed. novem cum commentariis anti-.

"

quis. ^ Bafil. in off. Frobeniana 1547.
9. riflotelis Organum gr. et lat. ex recenf, Iul. Pacz, ap.
Guil. Laimar. r584. '

— 9. Eufivatii etaliorum infign. Peripateticorum comment.

| inlibr. X. Ariflotelis de moribus ad Nicomachum vna
cum textu fuis in locis adiecto,gr. Venet. 1536..-

X FO 4 . 9.
- XO. jo. Gram. Pbiloponi commentaria in priora analyti-

ca Zfriflot. Magentini comment. in eadem libellus de
Syllog. graece. Venet. in acad. B. Z. C. 1536.

.XI, Quaeft, 4lexandri :4pbro. natur. de anima morales.
.. Wenet, ap. B. C. 1535. 4 !

12. Petr?

*

L. d

s E o -X5
,32. '.Petii, ViCorii commentarii in 5. libros Zdriflotelis Vdc:y
, arte dicendi, Florentiae ex off. Junetarum 1579...—
13. -driflotelis de arte Rhetorica librillI. cum M. Ant.

Maioragi? comment, & verf, graec. text. adi, et Petri -

r

Victorii fentent. per Fabium Paulinum Vtinenfem, Ve--

net. ap, Er. de Francifcisi5gt. —— U
14, 4rriani Ponti. Euxini et maris Erythraei Periplus,
ad Adrian. Caef. nunc primum e gr. in lat. acc. fcho-
. lia Ponti Chorographica tab. au&. Jo, Guil. Stuckio c.
indd. Lugd, ap. B. Vincentium.1577.

^ X5. tbenaei Dipnofophiftarum lib. XV. Baülap.Jo. |

. Valderum 1535.

.. '36. -dtbenaei Dipnofophiftarum libri XV, gr. & lat. ex r

recenf. Cafaub, cum verf. lat. et not. Jac, Dalecbampii,

In bibliopolio Commeliniano 1611.

: fophiftas libri XV. Lugd. ap. Ant. de Haffy 1600.

18. D. Bafilii Magni opera graeca. Bafil. àp. Froben. .

4555 15 u
19, Clementis Alexandr. opera gr. etlat. quae extant ed.
. €.not.Frid. Sylburgii. Lutet. Parif. typ. regg. t641.
20. G. Codinus de officiis et officialibus magnae eccle-

fiae et aulae Conftantinop. ed. Jac, Gretferz. Parifap.-

$. Cramoifyt625. . —^ ^ rey V
21.22. Conflantini Porphyrogeneti libri II. de cerimo-
' niis aulae Byzant. gr. et lat. ed. Jo. Henr, Leicbius et

Jo. Jac. Reiskius "Tom. E. Lipf. ex off. J. F. Gleditfch. -

|/.1751. T om. 1. ib./1754. Vol. L. IT. |
23. Dionis Caffii hift. Rom, libri XLVI, partim integri,
, partim mutili, partim excerpti ftud. 0. Leuclauii acc,
R. Stepb. G. Xyl. Fr. Sylb. H, Stepb. F. Vrjfini no-
tae &c. Hanouiae ap. Cl. Marnium 1606. -

(Seruanda haec editio vel propter ftemma Iulium p.970. - l

quod in Fabricio-Reimanütana omiffum eft.)

. 24. E Dione excerptae hiftoriae ab Jo. Xzpbilinoex in- - '

, terpr..G. Blanci etc. ed. H. Stepb, Exc. H. St.1592.-
25-26. Opera S. Dionyfii Areopag. c. fchol. S. Maximi
et paraphrafi Pachbymerae a Balth. Corderio lat. inter-
|pret. et not. theol. illuftrat. Antwerp. ex off. Plant.

: Tom.I. et II. 1634. in 2. Vell.-

? ii

27.

00 TY df Cafauboni animaduerfionum in JAtbenaei Dipno-

r

ii

l

no VC-

ii

[

chio

pf

it, (X

jonji

7ipn'o-
rbcn.

ted,
[
xl
ia

m

du et

du

1tegtl,
'll aCC

jj f0 :

L.
theti .

m W XX *'"f

pE

T* IG S Wwe dR

X

— 9gg. AvtoAoyin Florilegium diuerf. epigramim. veterum in^

VII, libr. diuifum. c. ind, et H. Steph. annotatt, Exc,
^H Steph. 1566. THROC MOR U
28. Epigrammatum Graecorum annotationibus Jo. Bro-
- daei nec non Vincentii Obfopoei et gr. in pleraque epi-
grammata- fcholiis illuftratorum libri VIL. acc. H.

" Stepb. anmott, indd. tres. Francof. ap. Andr. Wecheli

her, 1600.

: 29. D. Epiphbanii c. $o. häeref&sqpus. Eiusd. liber An:

coratus. Ej. c.8o. haeref. operis fumma. — Ei.lib.de
ponderibus. Bafil, ap. Jo. Ervag. 1533. "s

äo. Ecclefiafticae hiftoriae Bufebii Pamphili lib. X.'-;Eiu.sd.' |

- de vita Conftantini l. V. Socratis 1. VII, Tbeodocriti i.
V. Collectaneorum ex hift. ecclef. "Theodori lectoris

lib.IIL. Hermii Sozomeni lib.IX. Euagrii lib. VI. Lutet

, Parif. ex off, R.'Steph. 1544.. :

31. Ewfebii Pamphbili eccleí. hift. libri-X. . Eiusd. de vita -

. imper. Conftantini libri IV. quibus: fubiicitur: orat.

— Conflantini ad fan&os et Panegyricus Eufebit. H.Va-.. -

. lcfius emendauit, latine vertit et adnot, illuftr. Parif.
exc. A. Vitré 1659. - ; Eab M

32- Socratis fcholaft, et Hermae Sozomeni hiftoria ecclef.-

. gr. etlat. cum not. Henr. Vakefi. Parif. exc, Ant. Vi-
tt€ 1668.7 . | EE
$3. Euclidis Magarenf. , elementt, Geomretr. libri XV.
c. expofit. TPeonisin priores XIII. a Bartbol. Veneto,
. latinitate donata. Bafil. per Jo. Heruag. 1546 —

34. Euripides in lat. ferm. conuerfus adiecto e reg.

textü Gráeco c, annot, et praef. Cafíp. Sriblini Jac.
Micylli Jo, Brodaei add. index. Bafil. p. Jo. Oporin.

/..35-37. Galeni op. omnia Gr. Bafil. 1538. Vola3. -

38. Cafp. Hoffimann? commentarii in Galen; de víu par-
Eb 6 09
Gloffaria Graeca.

29. "T hefaurus vtriusque linguae h. e. Pbiloxeni alio-

- rumque virorum gloffaria Latino-Graeca et Graeco« .
oLatina, Jfidori Gloffae, Latinae Lugd, Bat. exc. Jo. -

Patius 1600,. . - g

A& 0649 W

tium corp. hum, lib. XVII. Francof. typ. W*e;hcl.

4 Vr m ä

"1 j te ? 1 £ , 1 4 ) K A '(, 4111
4O.. T'emyogloo «5 NaCwvÓne dravva. — Er BaciAciuy dia:
4 , " Y 4 []

Auuaci locys v5 'Egþay!s 1550,. 0. , |
41-42. Gregorii Nanzianzeni opera, cum verf. et not;
4ac. Billii Prunaei au&, ed.. per. Fed. Morellum'Pa-
. ; rif. fumtibus C, Morelli 1630, 'Tom. L. et Il. in 2
Moll. - (( 41 Ó

— 43. Herodoti libri IX. ad haec Ge. Gemifli de iis, quae

poft pugnam ad Mantineam gefta funt, libri II. cum

praef. annotatt, étc, Joach. Camerari Baf. ex off.

.. Heruag. 1540. 1 ov i 2b L. wl
444. Herodoti hiftor. libri IX. eiusdi narrat, de vita

. Homeri editio adornata opéra et ftudio Gothofr.-

gungermanni, Francofurti apud. Cl. Marnium etc.
- 1608. | | | ,
. 45* Oratt. ex Herodot, Tbucydide , Xenoph,, Polyb, , 4tr-
viano , Herodi. Salluft,, Liu, , Jacit. , Curt. , collectae,

f. l.et a. (bas Gitelblat umb bie $5ogen bis p.izfinb ——
. Setlobren) : Sententt, volumen a Steph. Bellengardo, -

; Lemouico. Lugd. 1539..

46. Hefychii dictionarium. 'Hagenoae- in aed. Th..

Anshelmi 1521. A N
47. Hippolyti opera gr. et lat, curante Jo. Alb, Fabricio,
.. Hamburg. fumtu Chr; Liebezeit 1716. . N
48. Hippocratis Coi Medici libri! omnes. Bafil, 1258,

49. Hippocratis. XXII. .commentarii tabulis illuftrati

.ftud. "Eheod. Zuingeri. Bafil, imp. Epifc. 1579.

^ 50. Homeri Ylias et Vlyffea c, interpret, Bafil. ap. Io.

Heruag. 1535...

51. Homeri opera Graeco-latina, quae quidem nunc
extant omnia, opera Seb. Caflalionis ed, tert. Bafl. -

per haered. Nic. Brylingeri 1567.
52. Homeri quae extant omnia. Ilias cum verf, lat. et
«omment. Jo. Spondani, Pindari quin etiam 'Thebani
^ Epitome Iliados latinis verfibus et Daretis Phrygii

de bello "T'roiano libri a Corn. Nep. eleganter lati.-

. Bo verfi carmine ed. vet, limatior indices locupk.
',' Bafil. per. Seb. Henricpetri 1606. |
53. M. Wolfg. Seberi Index. Vocabb. in Homeri Illiade,
. .Od. et cet. Poem, extant, E bibliop. Commelino
1625. ; | '

54-56-

VSI

n .

Diíl

t et
bani

myg'fi
[]äflv ,

s

fadt,
elino

p

^

s»xBeAe; indice adiuncto perutili Baf; ap. Froben.
llias 1560. Odyff. 1559. Vol. L I. III. E
$7. jamblicbii de myfteriis liber ed. 'Th. Gale Oxon, e
, theatr, Sch. 1678. . | | MUET

58. B. Joannis Dama[fceni opera omnia it. Joannis Cafia- -
ni Eremitae non prorfus diffimilis argumenti libri

. aliquot; c. indd. gr. et lat. Bafil. 1575.
$9. Idem opus, ibid. eod. :

60. Flauii $ofepbi opera, gr. Bafil. apud Froben.i'um'

1543. »

. 61 Flauii. Jofepbz 'Op.er.a quae ext'ävnt omnia. Colorn.

fumt. Maur. G. Weidmanni 1691.. — . .

62. Flav. fofepbi antiquitt. Jud. libri IV. pri'bräs-ï et.

párs magna Vti, ed. D. Ed. Bernardi Oxon. e th.
. Scheld,.1700. | :

3. D. Irenaeilibri V. adu., haeref. Valentini e*t,al. opera

Nic. Gallafü vna c. eivs animaduerf. et indd. ap.
Jo. le Preux et J. Paruum 1570. D. Epiphanii contra

$0 haerefes opus etc. Jano Cornaréo interprete Bafil. -

ap. Heruag, 1578. Opera D. Gregorii ftudio Laur.
Sifani et $0. Lewenklaii, Bafileaé per Eufeb. Epifc.
1571. a. Ts

d 3 € j ; : l4 þ * t
65. T$ ayís lesvw C wgq Zegunm Aoyes mogpeauerixog
: ?

$ 27 $9-

84-56. Euflathii in Homeri Yiad. et Odyff. libros zao- —

o

mwgog EAAqwuc , "pos TeuQuwva amoAeyim mpos Topaie» ,
4 r ^ 1

evyxAWrow xg4 Tpoé Ayvuvivo» "repi 9i8 ^ no»mexiue €t
plura alia, Ex bibl. reg, Lutet. ex off. R. Steph.
1551. G MA AE

E5 Ug EUa j à : La L s
..66. S. Tuflini opera quae vndiquaque inueniri potue-

rünt. opera Frid. Syl&urgzi. Ex typogr. H. Comme-

lin. 1593. Tbeodoreti affe&ionum curatio op. Fr. —

- Sylburgii ib. eod. S. Ifidori Pelufiotae de interpret.

diu. fcript. epift. lib. IV. gr. et lat. per Cunr, Ritterbu-

fu. Ex off. Commel. 1605. | d
67. Luciani dialogi et alia multa, imagg. Philoftrati:
. Ei. Heroica; Ej. vitae Sophiftar., 1magg. Junioris
Philoftrati.: Defcriptiones Calliflrati. apud Aldum
1512. | ! |

À 3 : ^—68. Ly-

N- - m N-
^ 68. Lycopbvonis Chalcidenfis Alexandra £. Caffandra c.
.M Tzetzis comment, adi, Jo. "Tzetzis var. hift. liber
.et Paul. Lacifii opera. Baüil, ex off. Jo. Oporini 1546.
69. Paufaniae accurata Graeciae defcriptio a Guil. Xy-
- "landro recognita add. eiusd, et Frid. Sy/^. annott.

.ac Romuli Jmafaei verfio Francof, ap. her. Andr,

- WWechelit585.. ' T LY i
70. ,Pbilonis omnia quae extant opera ex interpret.

-. Sigifm. Gelenii edit. ab Adr. Turnebo et Dau. Hoefche- .

-.. Fio. Francof. ap,. Jer. Schrey 16st.
ii | 4 j (c. b. Gefneri annotatt.)
972. Librorum quos legit P5otius excerpta et cenfurae.

i

. ..guftae Vindel, ap. Jo. Praet. 16o1. |
. :93. Fr. Porti commentar. in Pindari Ol, Pyth, Nam.
^" Hfth. Ap. Jo. Sylu. 1583. v r d
20 94- "Amuvsac 78 YAduyos, Omnia Platonis opera, Grae-
) . &e. Venet. ap. Ald. et Andream. 1513..— i
001 007 s. Platonis, omnia opera cum commentario Procli in
: "Timaeum et Politica, Bafil. ap. Jo. Valderum 1534.
.76. Plotini operum Phifofophicorum omnium libri in
