bum, ac corpus fuum fpongiofum , quaque ratione id in
glandem ampliatur monftrante , atque in fede inferiore.
glandis ad frenulum aperta. —^ — x W WA
Ciitula Cl. Defun&o üna cum contentis dono miffa ab in-
comparabili Anatomico, Amico & difcipulo quondam
fuo Nathanaele Lieberkühn , eximio Medico Berolinienfi.

Continet autem Obje&ta Anatomici generis, materie co-
. lorata in vafis fuis impleta, artificio vix imirabili, quo

fibi parem non habuit. Sunt autem fingula füis inclufa ca-
fulis manubriolo inftru&is, infra quas praeter objectum ,

abetur & lens microfcopica, & fpecu'um argenteum ,

$

driacae aperturam claudens incidentes refl.Ctens verfus
obje&tum cum convergentia in focos lucidiffimos. Sic & -
objsétum ab omni a&ris & contre&ationum injuria fartum
perpetuo tectumque confervatur. & toto apparatu ita
coinpofirum €ft , uc nullo negotio ad contempladomem in,

. promptc habeatur.

£n, quae de miffis ad Cl. Defun&um fcripfit d. 21. Febr.
1743. Schedula adjeGia in ciftella docet, — &
No. 13. Tuuicae Villofae facies interna, ubi. vaía villo-
rum optime quidem impleta funt ; a(t de materie nihil in

Jacte ampullata penetravit.

No 14. Fruftulum de Pulmone humano optimo fucceffu.

impleto, inflato & ficcato. Examines Cavernularum cel-
lularyumque parietes omni cura, focoque vitri fingulas

. adapres. Videbis omne , quod. primo intuitg piétum modo.

apparec, eífc vaforum fubtiliffimorum retia.
INo. 15. "Tracheae humanae portiuncula: foramipa, quae.
nuimerofa cernuntür, fünt ezxitus ductuum excretoriorum
glandularum extra tracheam fitarum. i
No. 16. Fruftulum de Pulmone T'eftudinis, ubi vaforum -
IeUa inter arterjas & venas cernunuur, "n

SPI

PRAEPARATA ANATOMICA
SPIRJITU SERVATA.

82 Caput pueri fex' .Hannor'u;m ab-ipfo'RdyR.:hi'o' per Aa;.tf):rïäaä |

tam dextre ac feliciter materie rubrarepletum, ut vivere
ac valere putares. Genae , nafus , labia, rofeo coloreac

- fucculenta fine rugis aut. collapfu turgiditate vigorem fa: -

. pe vitae loquuntur.. Pars Cranii füumma refecta eft, ut in

bafi tum dura meninx, tum vafa fanguinea repleta , €n-.

ratis Catal. p. 29, N9. 22.

85 Pars Plantae Pedis Humani, cujus arteriae arte R.uyfchiaä

.^. pa cera rabra repletae funt ad cutim usque : detracta Epi-
dermis monftrat corpus reticulatum Malpighii & Papil-

cepbalo ablato compareant, Ex optimis Ruyfchii praepa-

. ]as cutaneas. Ex Mufeo Ruyfchii. — — — J
84. Portio Piae matris Cerebri Hurmani ab ipfo Ruyfchio feli-

" eiffime per arterias materie ceracea rübra repleta. Vid.

-Ruyfch. Catalogus pofthumus p. 63. No. 33 -
85 Poriio fimilis Piae Mairis Cerebri Human! ab eodem Ruy-
fchio inje&a, ramulo juniperi Goénfis adhaerens. Ex
Mufeo Ruyfchï-i,x A | p i^ d
86 Segmentum P1ac Matris, cui adhaeret particula fubftan-

- .tiae cerebri Corticalis , arteriolas exhibeos, a Lieberküiüs -

. pio feliciffime atque in ipfum usque corticem repletas. -
87 Segmentum Cerebri Humani ab eodem Lieberkühnio tam
— dextre repletum ,.ut arteriolae tum in cortice tum !n
amedulla confpicuae finpt, — ^ — . m !

&

** Qordis müfculofa arte divifa eft: neque ad majorem fub-

ye pofie.

rilitartem dexteritas huniana divifionem videtur perduce--

Ocub flumani Tunica Retina di&ta, nervo optico ad- .

?"" haerens, arte Lieberkühnii ita praeparata,, ut lamellae
^ ejus vafculofae canaliculi quam repletiffimi fint...— - —
o Cor Hominis quipquagenarii Polypo obfeffum. Homo ifte
"" faniffimus ante, quum in furto deprenfus ve'beribus

dorfo infli&is oneratus, his ipfis atque terrore fummope-

re percuïfus domum rediiff-t , paulo poft de Cordis palpi-
tationibus ac respiratione difficili conqueftus , incaffum
adhibitis remediis aliquot poft diebus mortuus fecanti ex-
hibuit Cor dexrrum praeter modum tumens, partim in
aüre füa concrementis polypofis ad lacertos. auriculae
adfixis confpicuum , partim ex.fimili polypo ab ipferiore

& pofteriore fede valvulse tricuspidalis orto, ac in ar--

teriam pulmonalem libere protenfo impeditum : inde au-
| um

$8 Febrillae fubtiliffimae, tela aranei tenuiores , in quas caro.

p

9)

tetg
ia
TT
m
U
,
Qu

febi
a Bpi
Pal

d

T.

"s

lr
, B

MCUL
M
[5
jo uf
n i

isa;

TM

i u

77

EM
1[1]6"33

j ifle
erious

9I

92

93

- dolores, revomeretur.

94. Portio Iiteft

ó

Praeparata. Mfsatomica.

rdis dextrum & arte-
cilem evenerat , ut
d fibi viam facere

tem ob fanguinis in ventriculum co
riam Pulmonalem tranfitum minus f2
converfo: in foramen ovale impetu per i
fanguis inceperit. |
Membranae fpecies,
conquaífato, dein aqua
vocant Pfeudomembranam Ruyfehii. Adhaeret
muli Rosmarini. Ex Mufeo Ruyfchii.
Portio ventriculi puellae ingetto clancu!um arfenico, poft .
diriffima fymptomata , mifere enectae. Vides teterrinam.
ab acerrimo veneno fa&tam erofionem , ut nihil ordinati -
amplius in ventriculi tunicis diftinguere poflis. Eít haec
portio ex Mufeo F. Ruyfchii, poft obitum ejus anno 173I-
publica. auctione diftra&o. Puellam Ruyfchius ex manda-
to tribunalis Juridici Amftelaedamenlisa morte exarminaverat, -
exemtumque ventriculum, in plures parte$ fe&um, pluribus
lagenulis fpiritu repletis confervaverat, Vid. F. Ruysch
datalogug oanu 9inatomifcbe aSereioigeu pag. 98. n. 73*-
"C N ; B X
Ventriculi pars, quae prope Pylorum eft, tumore horrendo .
fungofo-cancrofo , exulcerato infeftata. Huic homini,
qui pannis tondendis victum lucratus ingenti forfice, cujus
ad id negotium ufus eft, forfan hypochondrium dextrum a
longo tempore rudius comprefferat, natus ventriculi dolor .
anteriore dextra abdominis fede, qua fere hepar fupra ven-
triculum fe protendit. Multa a multis Emetica, Purgan-
tia, Stomachica , omnia fere acría ac validiffime moventia,
adhibita fünt remedia eo eventu, ut malum contra acerba-
retur, nec deglutiri quidquam fere ampplius. poffet, quin
poft brevem in. ventriculo moraim , fuminosque eXcitatos
Cadaver exhibuit ventriculi par-

tem finiftram, quae oefophago fubjacet duplo, quam natu-
qua in pylorum abit , im-

raliter au&tiorem , dextram vero,
mani fungo. cancrofo , exulcerato anguftaram. Omnis vicinia
induruerat, & QColon inteítinum , qua fub ea ventriculi -
regione decurrit, cum adfe&is hojus tunicis firmiffime coas -
luerat, ut examinanti patet. d
ini llei hominis a N. Lieberkühn arte mirabili
praeparata. A:rteriae rubra, vénae viridi materie repletae;

tünicae dein a fe mutuo feparatae : Zi//o/a infims, lAnugine
ad ultima usque repletiffima fpectabilis , nt patet villos vas-
14 cernuntur Opaciora,

culofiffümos eife: in ea & tubercu
glandulas vocant Peyeri. Vafculofa media textum Vaforum -
utriusque generis mirabile refert. — ZMuculofa Taperior ibris
confpicua transverfis, vafculis quoque intertexta; diceres
bras mufculares jpfas materie nïära turgere.
93

quae ex fangnine vena fe&a educto

4Ad albedinem usque eluto conctrevitz
foliis Ra

lo Preparata. dnatomica, -

95 Inteftini Ilei humani pars ab eodem Lieberkühnio parata.
— Adpatet T'unica vafeulofa & villofa, uti inter fe COhaerent.
Arteriae rubra, venae viridi cera plenae. Mire felix in-
Jeétio omtües villos tunicae extimae ad coccineum usque
colorem evexit. Rugae etiam naturales in villofa eiamnum
. confpicuae, dÉ |

96 hominis portio fimiliter a dexterrimo Lieber-

pletis, tum tunicis a fe mutuo feparatis, 4
97 EKen dimidiatus Pueri circiter triennis, füperficies nondum
prorfus exaequata, ab eodem Lieberkühnio cera rubra per
arterias propulfa repletus, T'ubuli ÜUrophori ad papillas us-
que feliciffime infar&i funt. : L^R
ER rE aiter triennis pueti ab eodem artifice niti-
dius etiam pleniusque quam prior repletus. | |

kühnio praepatata, uti n. 94. , tum vafis artiliciofiffime re-

99 Uterus muliebris una cum parte vaginae, ac ovariis tubis--

que Pallopianis ac lgamentis fuis. Vafa ejus cera rubra
repleta funt. In foliacea expanfione alterius Tubae Fallo-
pianae confpicitur ingens hydatis, quae forte ex ovulo quo-
dam, de ovario ad T'ubae extremum delato, nata eft, aut et
embryunculus olim fuit, ibi defixus ac aliquamdiu enutrítus,
1cO Portio Placentae humanae grte Ruyfchii injecta , ut vaícu-
. . ]a atque extrema eorum fuccofa materie rnbra quam nitidis-
fime turgeant. Vid Catalog - Muf. Ruysch, p. 71. n. 39.

i0t Ovum humanum foecundatum, five foetus primum nas- -

cens, fuis inclufus involucris, pellucidis, tenerrimis nec

nifi levia funiculi umbilicalis ac nafceniis placentae indicia -

praebens. . ! | |
192 — ———ÀÁ — tribus fere feptimanis in
utero incubatum, dein excuffüm integrum, grandiori hy-
datidi fimile, adhaelionis ad uteram nullatn notam exhi-
bens, nifi ea parte, qua filo transfixa eít. 'T'ota füperfi-
cies carnea, vafculofa, fibrofa , opaca, erat. excepto
tradu exiguo, vix cultri dorfum lato, qui tenuss, mem-
branaceus, perlucens, a fummo ovuli ad imum defcende-
bat: reliquum omne placentam egerminantem referebat ,
ut diceres fub iniium, uuiverfi ovuli membranam fieri
placentam , fenfim dein augefcente Embryone, inembranis
ovi amplias, placentam in unam regionem In3gis con-
geri, membranacea quippe parte mapis increfcente, quam
carnea, quae placenta efít. | |
163 - — - | triüm fórte itidem ant pau-
lo ultra hebdomadum placenta maeis fibrofa ac crasfiore,

embryunculo tamen perminuto , forfan aute abortum alie

quamdiu emarcido.

| 194

10

l

A.

s
H
erli
»Cïü'
o
Tl«
-
at
fieri
yati
. ent
qu

l püü'
sf
ff u

[

Preparata. dnatemica. 1y

194 Ovum humanum foetum. fuum perminutum , funiculo

.1o0$

umbilicali adligatum , eontinens placenra extrinfecus emer-
gente confpicuum, ceterum membranis ampliffimis facci- -
torme: incertum qua fit aetate. ; | :
- i a Femina, duos menfes gravida viía,
abortu excuffuüm :.externa fuperficies tota villis hifpida
eft, qui tamen villi & denfius in carneam quati matlam
compa&i & magis fanguine fuffufo apparent in parte ífu-
periore, qua forte Placenta potiffimuin. deinceps fuiffet
nafcitura, Foetus pro capacitate fui ovi minor. Intra ca-

- vum ovi particula albidior eminet, durinícula, calculum

105

velut referens, . ss ! ! !
— 4 muliere, cui immenfes tertio jam men(a
fubftiterant, fuüb ingenti haemorrhagia uterina exculfurmn,
integrum , maxima parte externae Íuae fuperlciel villis
vasculotis, praelongis , egeiminantibas, nondum tamen
edia cellulofa. fubitantia inter-fe concretis, fed liberis,

lanuginofum, Liquor eo contentus nequaquam igne& con-

creícebat, eiamli ferum referret, | Aperto facculo Foctus
prodibat fuo de Funiculo peudens, vix forte büneftris,

abdomen adhuc apertum moaitrans.

107

— — —— Quod Femina a..quinque menfibufs gra-
vida vifa ,. fummo terrore perculía. polt levem haemorrha-
giam uteri, multosque partus dolores excuffit, abdomine

tamen nequaquam detumefeente : ut ideo vifum fuerit forte

fuperfoetatam fuiffe, foetumque pofteriorem abortu ,per

didiffe, gravidam autem permaufiffe.: Elt certe hic foe

.tus, fi molem coutempleris, vix $ vel 6 hebdomadum ,

108

109

119

III

integerrimus tamen , pinguiculus, fecundinae itidem in-
corruptae:ut vix credibile fit,.diu ante abortum obiiffe aut
longo tempore mortuum in utero reititiffe, Perquam fin-
gulare heic illud elt, quod placenta tam iagna craflía-
que fit, foetu tam parvo. . . d |
incertae aetatis, foetum fuum ex umbi-
licali funiculo pendulum monílrans , pariete facci toto
GACnCO. . s : | ;
Foetus humanus feme(lris (uae placentae per Funiculum um-
bilicalem etiamnum adhaerens , abortu excuffus , poftquam:

JEUDRUUNEMUTRRNQN) qymesupustquimasetprn,

aliquamdiu ante in otero mortuus jam. corrumpi coeperat,

—— —— —— meníi unius , exira fecundinas fuas, ar-
tubus fingulari modo contortis capite ingenti ; encephalo
praeprimis grandiore coofpicuus, ttun & ventre valde tu-
mido, ceterum fuícus toto corpore. : .
nitidus, albus, fed macilentior , ceterum
integer, incertae aetatis, abortu excuffus, funiculo um-
bilieali propendente.

Be 112

[gh Pmpamm 4liatemica. —

112 Foetus humanus, mafculus priore paulo grandxor, totus
fufcus, facie ]Ethlopxs mteger Partem etiam funiculi

umbilicalis adhuc propendulam monümns artubus com- .

plicatis tamquam in utero collocatus.
113 ^ -^ — nitidiffimus, albus , integer, st emacíatus,
funiculo nmblhcah pmpendente & epidermide hinc inde
feparata.
114 Offa Tibiae, hbulae tum pars offis Femoris, Cartllagl-
nes & Phalanegae ahquot digitorum Pedis ex infante, quae
aerte€ Lieberkühnii ita repleta futt , ut & arteriae "inter-
offege, medullares, & quae per bamlagmes dlürlbuumur .
elegantxfümo fpe&aculo compareant. :
115 Mlateries albiffima fubeoerulefcens, fubpellucens, in ver-
miformem , veluti faniculum, quam longiffimum, figu-
rata, quam matrona $$ annorum, nato tenesmo , ano ex-
- erevit folam absque feculenta materie, aut mixta, aut
- . paulo ante vel poft excreta, llla: plurmm liberorum 'mater
formicatione hyítericae, fpasmodicae, periodicae, quam
CI. Defan&vs in fua- Patboïagm inter pruritus defcripfit,
2 juventute obnoxia , etiam fluxum haemorrhoidalem , ma-

xime ex quo menítrua defierunt, quandoque paífa, f

. rum fat bene valenti, antequam eam materiem excrevit non
nifi internum dolorem in hzemorrhoidibus vix tamen mo-

mentofum, perceperat. Videtur effe materies haémorrhoi- .

dum alba, An pituita vitrea Praxagorae ? Sed vitreus
fplendor & pelluciditas , cum recens excreta fuit, aberat.
Examen docuit, mucum etTe humani corporis, qualis in
fero eft, & qualem fibra fanguinis habet. Etenim ame-
thy&mo colore, folvitur a fpiritu falis. Per plures annos
in dilutiore Vini Spiritu fervatus formam vermiformem
retiiuit, tandem autem delicuit.
116. Taenia longiffima , minoris latitudinis, quam fequens
una cum fegmentis planis, quae velut. Taeniae arüculi
funt, ab quadem femina excreta.
117 Lumbricus latus, five Taenia praelonga, ab eadem foe-
| mina excretus : latior fpecies.
118 Segmenta Vermium forma & magnitudine dwerfa , Qquae
per vices ano excreta funt a puella tredecim aunoruim,
quae ipfa nonnunquam & fragmenta táeniae folebat excer-
nere: an fuat Cucurbitini, qui concatenati taeniam faciunt?

*

PRAE-

l

u

li

ts
Indt

ii

QUi d-

[f*
lur,

|yte
fit
)d
L
u
quii
fill

MM
cee
Don. |
m [
"thole.

Atreus

bem[o x
la

Ame
Mu

H

W

À D

nicul
22
quit

ort,
ea

3ciüül? |

Preparaia . dnatomica. U 13

PRAEPARATA ANATOMICA ANIM A-
LIUM sr VEGETABILIUM SiCCA.

119 Calvaria Vulpeculae cum dentibus ficcis, & maxilla in-
feriore. - j
120 Canis Carchariae Ri&tus, conítans utraque maxilla ligamen-
tis adhuc cohaerente. Denium autem feries 1n. utraque
confpicuae funt plurimae : Dentes fimillimi Gloffopetris
perperam vocatis, ferrati, triangulares alii extantes , plu.
rimi tamen introrfum recurvi. —— / '
821 Tefíta cornea, flavefcens, Canis Carchariae, cum fuis Ii-
guliss Caniculam vocant. Ex Muf. Ruysch. :
122 Offa manus & anterioris brachii Sirenis aut alterius cujus-
dam animalis marini, Ulna, radius, Carpi offa & imeta-
carpi, tum quae ad digitos pertinent, fuis etiamnurm liga-
mentis coliaerentia cernuntur.
123 Cyítis fellea Vituli duplex, majori altera minore adhae-
rente: fingulari quaelibet fno gaudet du&u, ut mouftraut
immiflae feítucae. '
124 Pars Splenis. Vitulini, cujas artefiae cera rubra repletae,
pareuchyma autem aere infiatuti , fua etjamnum tunica ?
firmatum, materieni fibrofam ramulis arteriarum interfu-
"fam., monirat- . 6 !
125 Splenis V itulini pats , per arteriam repleta ortificio Ruyfchii.
ablatis T'unicis, filamentofam monítrans materiam arteriis
adfufam, non adeo ex cellulis, aft ex fibris , conítantem.,
Vid. Cat. Ruysch p. 4. n. 23. |
126 Segmen Splenis bovilli, aére repleti, ficcati; arteriae ex
parte rubra cera repletae. Fjorae fatis rudes magisque
diffiae, fpatiola ampliora ac areolas intercipiunt , quam
in Splene vitulino. Ibid. p. 3. n. 6o. !
127 Segmentum [nteftini Ovilli. Kepletio a Ruyfchio facla per
arteriam. : :
128 — —— trapsverfum Penis, Balaenae, fpongiofa fua
corpora, qualia in Homine funt, monfítrans , urethra pro
magnuitudine animalis perexigua , tegumentis corneam fere
duritiem & transparentiam prae fe ferentibus. . Ex Muf,
Ruysch. Vid. Cat. p. 10. n. 66, |
129 O:ficulum Penis anitnalis maximi e genere cetaceo, coni-
cum baíi recurva. oan be TDalrug. '
130 Penis exficcatus Canis Carchariae.
131 Scgmentum ligni arboris Camphoriferae Sumatranae, in
cujus interítitiis videas nativam Camphoram concretam
puriffimam. Vid. Adverfaria CI. Defunéi.
132 S&e!egi XIII. foliorum plantarum indigenarum elegan.
tiffimi,

B 3 | 133

ÉE2) — $ Preparata. dnatemica.

133 Sceleta Foliorum Plantarum Indicarum diverfarum nitide

elaborata, inter folia chartae alba repofitae. ,
134 Sceleti tres Campanulae quinque locularibus.capf(ulis , caly-
cis finubus reflexis te&is. Van Roy..Prodr. pag.244. . .
135 Sceleta Foliorum diverfarum Plantarum affabre fada, in-
ter. folia libelli ex charta coerulea patrati repoíita.
136 Aliquot Calyces fru&tus Alkekengi ab inte&is in Sceletos
redacti, bacculis aliquor adhuc gravidi. T.

LÍQUOTE.S hRV AA.A.

137 Segmentum integumentorum Balaenae , quo confpicitur
corpus tefticulare Malpighii digiti minimi craffitie, colore
€x albo & nigricante vario, huicque adnata longe tenuior
Epidermis tota albida, Subtus eít ^

Placenta uterina abortus humani, folum monftrans fu-

.. perftitem. Puniculum U mbilicalem Foetu abrupto.
138 Reticulum vgl Corpus, ret;culare. Malpighianum Balaenae,
infignis craffitiel, totum albidum, epidermide nudatum
cutis fegmento adhaerens ex vicinia. uberum depromp-
.tüm.. Subtus jacent. !
20 ,,9egmentum Epidermidis hunrmnae aliqua parte Reticu-
. Jum Malpighianum adbuc gerentis,, ut infignis difcrepan-
^1,t0a craffüiüel hujus. atque fuperioris reticuli aaimadverti
n n potlit. -... d

€ .v us ó

139 Partes aliquot Oculi Balaeuae. | Cornea primum atque
.. huic in'us adhaerens etiamnum uvea cum fua pupilla atque
..fibris radiatis pupillam ambientibus, . | r
, bars:dein pofterior Scleroticae , quae & duriflima &
,. mira craffa eft ,. in craffitadine fua quatuor oftendens fo-
ramina , per quae vafa decurrunt, intus etiam in bafis
.fuae cavo multum perforata: foris ad Dafin nervi optici
introttus confpicitur. | i
; In. fando. vitri ; Lens cry(tallina ejusdem. Oculi jacet,
.pro univerfi Oculi maguitudine fane cxigua.

140 Oculi Balaenae pars anterior, cornea nempe, cujus fedi

internae adfixa etiamnum U vea e(t cum fua pupilla ac li-
gamentis ciliaribus. . Videre. licet adnatam .ad corneae
.usque centrum, ut conítet eam in ifto animali Corncam
* quoque vettire. $as E EE us
la fundo Vitri Lens cryftallina ejusdem Oculi bife&a
jacet. . od p | ! |
.34t Nonnullae partes Oculi Balaenae: Sclerotica craffiffima,
perquam duia, poítica fede Nervum Opticum admittens,
;; , ,€8VO fuo & choroideam tunicam, nigram , qua fcleroricae

adhae-

14

I

Preparata dnatomica. — - —j

adhaeret, interna facie albo-caerulefcentem , & intra hanc
retinam tenerrimam oftendens. GSupra eit Choroidea tota
inajoris Dalaenae oculi, in multas laminas fiffilis, intus
albida, medio perforata pro tranfitu nervi optici. Subius
jacet retina ejusdem choroidea complicata. :

142 Tres Papillae Uberum Balaenae, detra&ta pelle lanuginem

fuam , quae papillae nerveae Rnyfchl, monítrantes.
143 Parncula. Tunicae interioris papillofae Oefophagi T'eftudie
nis grandioris. Paplllac ingentes, acuminatae , prorfus
iis fimilés funt, quae internam regionem buccarum & ra-
dicem linguae Boum veíftiunt. Ex Mufeo Ruyfchu.
144 Chorion ovillum una cum Cotyledonibus fuis' Ítnpendo
artificio a Lieberkühnio injectum, ut' venae caerulea, arte-
riae rubra materie turgeant , & coryledonum lanugo vafcu..,
lofa tenerrima itidem utroque. colore repxeta fit, Forfan
felieiffi mae inje&iones nunquam ad fubtiliora Vafcula pc-
netrarunt. |
145 Pullus Columbinus ante plemü'mam maturitatem de ovo
fuo exemtus, abdomine nondum . claufo, e quo Vitellus
membranulis fuis inclufus demccps mtm ventrem fufci-
piendus, propendet.
146 Oviculum te(ta etiamnum membranacea vefti itum , quod
intta ovum majus Gallinaceum conclufum reperi, . Vid.
Hift. de l'cad. Royal des Sciences 1742:. Übi Petitus fmlle
oviulum defcribit.
147 Pullus, ut videtur, co!umbmus quatuor pedibus in-
ftru&us. | :
148 Monfítrum Catuli Felisj b!CCpS, altero capite Ininore,
cujus na(us & os in duo tubulofà olhola circularia coa&a
funt.
149 — —— Pulx Gallinacei, biceps, corpore uno. Con-
creviffe videntur duo Foetus. ..
140 Felis, corpore & artubus unis, capite duplici,
at ita concreto, ut inde ab oculis retrorfum onum fit,
oculi autem tres, !'duo externi, unus mediaos, nafus du-
plex , rictus tamen unus , inferiore maxil!a ümp ice. Leldae
partus eft menfe Aprili, " Anno 1749
ijo* Monftrofus Catellus , capzte uüo; corpore & artubus
geminatus.
1$1 Pyrum arte evolutum quo patet quomodo vaía fuccof'a
e petiolo in carnem & femina fru&us exporrigantur.- Ac«
cedit Gryllotalpa Moufeti. !
152 Prunum eadem arte praeparatum, ut contextus omnis vas-
culofuüs evolutus atque a pulpa liber conípectu pateat.
153 Malum Perficum fimiliter praeparatum lapxllo etiamnum
in medio haetemc.
PRAE«

16

154
15j

t ,

157
158
159
160
161

1621

163
164
.16g

165
167
168
1609
170
17l
172
173
174
175
176
177
178
179
150
381
läz
1903
184
15$
196
187
188
139
190
IOI
192
103
104
19;.

IHHH'H*IFIHHHHHHHi

Preparata Chemica.
PRAEPARATA CHEMICA

Extractum Piperis nigri.
- Ligni Sasíafras.
* . Rutae.
: Rosmarini. .
— 0. Menthae.
: Melisfae.
- Donkermanni.

—— Opii meth. fapon. parat.
Scamonei Boulduc.
Spmtus Salis volat. oleofi. |
— —— ardens, araca di&tus e laéte equmo a Ca]muccxs |
paratus.

Seminis anifi abüra&us.
menthae cohob. $.
Cortic. aur. curasf.
liliorum convaliium. -
cornu GCervini rectif,
ungular. equin. alcal. re&if.
Semin. Sinapis re&if.
alcal. volat. fanguin. hum.
Sal. volat. & oleof. corn. cetv,
aceti cum creta reCtif.
—5 fortisf. cum creta paratus.

——— deftillatus.
Salis Glauberi cum aqua.
—— —— —— (line aqua,
— — CGlauberi.
dilutus.
—— marini.cum bolo.
nitti cam bolo.
—— fumans. i
acidus (alis ammon. -
falis ammon. calcar. .. |
Sulphur. per campanam. ;
frumenti re&tific. |
ardens ex aceto vini.
Sahs dulcis.
nitri dulcis Glauberl.
—— impunis defítillandus.
Tinéurs ambriae Grifea .
— — ràadicis Ginfeng ex Penfylvania.

ex cryít. aerug. £ $í

Esfentiae Croci. | p "

Vr D T d , f*5 ET.

m

x

7

166

197
198
199
200
22l
201
203
204

. ào$
. 206

207
208
209
210
P
212

..313

214
91j
216

el7

218
219
220
22t
222
223
2214
22$
226
227
225
229
230

31

232
233
234
A3$
236

237
2358

249 — nàt.' urin, ham. depur. prmäe cry&.

Preparata Clemica. 17

Tin&ura ligni Santali rubri cum alcoh.
— — Laccae alcoholif. alcalif, Barh.
— —5 ligni Sasíafras alcohol.
— — 5 Balfami T'oletani.
— — Vitrioli tnartis Ludevici,
— —— Dezoardicae, bis. .
— ——« martis nigra ü:ptxca Londm.
— —À ad&rmgens cum aceto vini,
—— —— vitri antimon ex áceto vini parat. juxta Valent,
—— —— — —— Cüim Vino hxfpan. Huxham.
— —— Inetallorum. k
— —— Íflorum martiel. cum alcoh. patat.
— — IDartis ex fpirit. falis & alcoh. Londin.-
— —— Ícorior. antimon. cum alcoh, vini. —
ÁÁ — venerïs vel aes lolutam. - :
in Spirit. Salis ammon,
— Oalis Tartar. helmont. |
— — alo8$ ex fpir. vini re&tf
Elixir Juniperinum.
Liquor Lithontripticus Loofix.
Aurum potabile.
Menftruum Grerdingi ad extrahendas ,vires medic. p!anc.
Aqua fortis füper nitro re&if,-
Acetum vini gelu denfatum.
Alcoho] vini alcal. non deftill.
— —— aceti.
Liquor pro praeparatis anatormicis.
Sublimat, Corrof. albus.
Vernix ex balfamo albo & alcohole,
Liquot adonyn,
—— —— [ QO Ts
meeeeeenremp — Kumemmenes ( chetabll
Phofphorus liquidus Morini,
—— — aurinae.
Sal effent. arom. foemculx, bis. 3 !
—— n —Á Lavendul. — $ **
: leo.
— — - Sabinae, —— 9
— imartis mariaticus.
—— reíiduus ab evaporato hq auri fulmin. per fpirit. fal,
amm. praecip.
— alcal ex ciner. clavell. punfï' imum,
— —— ex nitro fixo. ;
—— volat. füccin. fublim. re&xf., 1750
re&if., 1764

Weuerceenc UMRT UER — encapxCu Ms

hr E . N

f

Q)d( $ ^ : . : 2 v V00 MAUOV TTR IN LA
O : 1 ; pH ; dv

18. | Preparata. Gbemiaa.

240 Sal nat. urin. hum. depur. 29. crylt.. -
241 —— urinae effentialis, — . P. M
24* —— nativus acetofellae, 1740 '
243 —— tartari vitriol. Tachenn.
244 —— mirab. calcin. puriffimus.
24$ — àmmon. fecret. Glaub.
246 ——- polychr. calcin. aibidior. -
247 —— amin. regen. ex alcali calcar. i
a48 —— —— Íüblim. pars utraque.
/249. 777 "—— regeneratus. ORE
250 —— -- aqua depurat. . 2 )
9$0 —— Generat. ex ac. nitri & alcal. foffil. :
2$2 —— commun. fregener. :
255 —— febri fug. Sylvii.
$$4 —— fedat. H. cum acido falis parat
2$$ —— narcot cum Spirit. nitr. parat«- i
a$6 — . fublim. puriffimus.

257 — —— cryüaï parat. cum oleo vnr
cum alcoh. füblim. - !
2$9 — . ex fublim. corrof. & fale ammon. wmnnütus.
260 —— cryitallinus fub arbore Dianae Marugrafn veäctaw ne
Datus. . ,
261 — maris belgici cryüallxs maghis,
2621 —— gemmae cryftallis.
263 — — -— ex Polonia.
264 —— fontan. ex Anglia.

N
'-/'
[$ 8

o6$ :-—. Ebshameníe. .. : 5 )

366 —— amarus feidlicenfis.
367 Nxtrum vitriolatum. ..
268 - - — |jdem. .
269 : " anodynurm.
270 fulminans.

ecpmtpecie r
2761 ———- regeneratum.

£72 : cubicum cryftallinum.
257 ! purüum. ; , -
274 —— mmurariüm. —— d LT d
274 Alumen rubel!lum. .
976 —— —— album.
277 Lartarus ruber.
278 Cryftalli tartart.
279 Liquor T'artar. regener. depur. eoncentr. ,
280 Terra foliata T'artari. — . 4.
181 —— —— —— eryftall.
282 Tartarus vitriolatus. .
283 — —^ tártarifatus,
284

" R » [ w [ « T ag ^ x z

MKU AT AT i a WA L P P. EM o

»

284
a8$
286
287
285

289

499

29I
292
293
294
295
296

297
.298

299
300
301

802

303
394
395
306
397
308
309
3IO
211
312
313
314
315
316

318
319
32.0
32.1
321
323
324

Preparata. Cbemica.

T artari cryftalli rudes.
—— "Tartarif. leniter calcin.
—— — O r yltallis.

Ceruffa in. bra&eis.

I2

—— raror, ex per quam ,;erafïïs plumbi lamin, prorfus.

corrofis. |
Flos it/bii cum Nitro fixat. Helmont.

—— — antim. ammon, fuper. ablut.
Emeticum vitri antimon ablutum.
Stibium diaphoret. ablutum.
Kermes ininerale fine futione,
—— Spir, vin. depur-
Sulpbur auratum 3*. praecipit.
Bezoardicum minerale.
Panacea Solaris.
'l'iné&ur. pauaceae Solaris.
Cornu Cervi philofoph. praepar.
—— —— ulluim. [
Magifter. lapid, canct. alcalinum.
Antihe&icum , bis detonatum. Wi
Lapides aliquot pretiofi fuper marmore levigati
"'Trochifci Rhazis. | Dl
Sapo Starkeyanus.
Butyruin cerae.
—— —— idem.
— —— terebinthínae.
—— —— antimon. glaciale.
Balfamum diureticum.
— — Saslafras.
a ee-ce Santali citrtot.
— eX felle bubulo.
m Go SAIDATICODUIDE .
— Sulph. terebinth.
— —— peruvianum.,
i rzacs ccecso, CAB ARU
n m —— COloplion. aq. re&if.
us emucds CODMD
a m IQ IEis | ;
— - de Gilead vel de mecha verum.
d ences rakasfra.
Naphtha paríica (ubtilisfima. -
— —— rübra Italica.
Oleum Petrae deíftill. 1.

p d hass at p omsuninsttd 2»-

Www— 3- '
.. ' : | C a

praeparat,

228

| 20 . Prepasrata Chenca, —
318 Oleum Palmae. |
/ 319 * Vitrioli re&if, '
Id um v U
931 —— o BaPNIE Nidem,
332 *——-— calcis. j
$33 ——— antimonii.
334 Flores Benzoés. .
33$ Kelina Scammonii.
| 336 —— — radicis Gialap.
337 —— Cortic. peruv. No. r,
333 Feculae radic. Bryoniae.
B9 - r o ss !
349 o T Baphan. ruftig. .
341 Gypfum. 6s
342 Magnefia alba.
. 943 Arfenicum.
344 Bolus rüber. - ;
34$ Cinis osfium fubtilisfimus,
346 Peoudre d'or, ;
$47 —— —— idem. : |
.348 Creta a re&if, aceti refidua. 5 *
349 Axungia viperina genuina, Venetiis 1746. Miif,
359 -— —— idem., | :
351 Pinguedo lucii pifcis. - — —
332 —— —— T'eftudinis aquaticae americaise.
353 ftnoh-olíe. 2 ,
354 —— — ibem. | . | M
355 3Uspnen op verfebríbe 39lauten getrofisen / $ fiuhg.
356 Itotoen - olíe. d u d
357 lerebinthina ex infula Chio.
358 Mel virginianum.
359 Dorax pingaie Indicus ex Pattena.
360 —— idem, —— —— tb
361 —— Communis.
$62 Auripigmentum, H
863 Coeruleum berolinenf. varium ex foda hifpàn. parat.
864 Gumm. Lacceae in granis. :
36; Succinum vulgare. -
$66 —— —— idem,
367 ——— —— flavum fele&um,
368 ———- —— rudius. | ;
369 Suecini Colophonis.
371 Matftiche.
872 Tragacantha..

^

E

p r

j

373
374
375
370
377
375
379
3909
3äl
392
385
384
385
3956
387
358
359
390
391
392
393
394
395

396
397
395
399
4Cco
401
402
493
404
40$

406

497
408
499
410
411
412
413
414
415
416

Preparata Chemica. A

Copal. W
Benzoinum. | ' EM
Pulvis gummi Juniperi. | |
Lignum San&um.
Sasfefras. . |
Ramuli Mezeraei Gallis Garrow,
Saccharum lactis helveticum. :
Liquor alcalin. ciner clavell, ab omni alieno purus.
Alcali fix, foff. ex nitro cubico. |
—— — BIcalif. Crymatb : |
Lixivium fanguineo - alcalinum. ,
Arcanum duplicatum,
Pulvis ad cancrum.
T'roch. de minio. |
/Ethiops plumierii ex calomel. & fulph. aurat. antim,
T'urbitun miüerale. d E V s
Aes in fpirit. alcal, vol..fal. amm. fol.
Cryflalli veneris ammoniacal. -
Aes fpirit. fal. amm. fol, !
Ens veneris fol filtrat. evzp. ficcat.
Aes ex aqua fort. per mariem excutfum.
Cryftalli 2eruginis. : E T uN
Ens veneris eum fale amm. & foece vitriol. Hang. aa, Sub.
limat. & deinde diutistime digeftum, - | x EE
Vitriolum rmartis fa&. purtm. | U
: " * ex opüimo chalybe cryftall. ij |
| P * j —— u
Martis tin&tur. ex chalybe optim. ii. ctus,
Flos marti$ ammoniac, |
: idem.
Crocus martis ad(tringens.
Chalybs cum aceto praeparat,
— — trochiscat.
Puivis Sympatheticus, |
Amalgama flanniaceto ablut. —— .
Sacchar. acet. ftann. cum aceto parat. :
Amalgama ftann. cum triplo mercur. tzitu ficco pulveratum.
Stannum pulverifatum, j T
Aurum mufivum. | !
Oleum citri poft. aurtm praecipitatum alcoh. fol,
Auri platin adult. ex aq. reg. Ífolut.
Aurum aq. reg. fol. -
— Zinco excuífüm.
— - Íulminans.
Crocus auri purpur. Casfii, d

C3 417

—

22 —

417
418
419.
420

421 .

422
423
414
424
426
417
428
429
430

431 ^

45
433
434

435 '
439 .

Preparata Chemica.

Aurum ex aq. reg. per mercur: praecipit.
Pulvifculus auri de fol. argent. fecedens.
Argentum parisf. fol. aq. forte dilutum.
, —— —— eX aq. fort. folut.
Argent. ex aq. fort. per cuprum excuffum.
Amalgam. argent. pulvis | p
—— — gbiur. €X arbore Disnae Margraf.
Lapis infernalis ex argent. puro. '"
- — r — IIDpuro. ^

Luna cornea. u
Amalgama Zinci. . .
Fios Zinck —
Atramentum Sympatheticum.
Mercurius praecipitatus albus. |
— —— —— Londin.
— 750 vice ab auro abftractus.
—— praecipitat. ruber. nitens cohob.
i « cicdua o MQUA AUIQIUS.

2 —4 m ggauaseciepeume quasapemEDMS, idgän, d
—— corallat. praecpuatus cam
hole femper novo' fepties

437 Calx alba mercur. vitrlol.

43
439
440

41

442.

443

444 :
445 ^
Cryflalti fublim. corrof. aq. excull.
| Cinnabaris fa&it. — — |

& —— ex arbore Dianae.

Vitriol. de arbore Disnae.
Pulv. ex mater. arboris Diana
natus. c |
Mercurius dulcis femel fublimatus.
o aq. fort Lolutio fatarata n
— &illatitius. -
u us ex ade Jol, dilut:
. vit-. corredt. ablut.
dulcis 2 àd 9. füblimatus. .

e Marggraf cum aq. trit.

nc.ijj. dr. V.
,

2s w Dis. Tübliihatb
Midue um — QH BIEDIS.
dasacen um QDD OE
—— . bis. fublim.

Reguli antimonii gmartiales INo, XI. fufione iterata parati.
zetab. fimpl. INo. xit.-
nercur. vitae reduct. ! ;

— — gartial. 4a€ fufion. bis. cum alcali fiXo
fosfili fufus utcunque malleabilis. .

— --,......: ve

—
-«J&—E..h F P

VE $R £p2lo —— --

-R —

-———D——L—hb,—ie:;—-b.&

Dducuue ceccccd us VEBEI. ALETA VICU fufus cum alcali foslil.

457 : !
^. .U& arena, unc. vj. dr. iig*
| 455

Preparata Cbemika. CT (

/458 Regul. ex croco antim. c. fluxu nigro.

. * L] L

Regulus antim ex croco antini iterum fufüs c. arena, & .
alcali fosfili. . e A m
40 É - ex calce antimonii aq. reg. folati elixa, ——
paratus curn alcal. f, T'art. & pulv. carb. - oU
461 ——— ex croco antim. cum carb, & alcali fixo parat. ——
461 —— anüm.ex calce fimpl. c.alcali fix, & carb. lign. par.
463 —— —— &lehemiítici cum marte parat. s
464 —— & bismuthum colliquata; i
46$ ——— ex croco metall. redu&t. dein c. alcali fixo,
&srena depur. & fcor. reguli ex croco reduét. virides varli

465* Antimonium crud. arte factum.

466 Mercurius vitae igne fufus fine additamento.
467 Maffa metallica facillimae fufionis fpeculis metallicis aptà, -
468 Regul. antim. medicinai.
469 ——-- metallorum. ; | /
470 Vitrum antimon, gracatum. |
471 Plumb. ex plumbo corneo redu&t. -
4721 ex cinere redud. ii
473 Vitrum ex plumb. aqua fert. fol. fale igne fufo.
474 —— plumb. quadrupi.
47$ ——— -7 idem.
476 Plumbum ex Ltyhargyrio.

477 Regulus ex fecibus rectific. fulphuris,

O.LE A P.RE TT EO A.
| - Indica,

478 Oleum Borry Dorry 5. Curcumae Orientale, 1738
479 ——— Berry Berry Orientale, 1738 :
480 —— Damerceta Orientale, ——*
481 —— Coulit Lawan Orientale. —
482 . Kinkinemalo Orientale. ——-
483 —— Cynidok Orientale. —— —
484, — Bellis promont. Bonae Spei, ——
485 —— Myrti. —— —— —— —
486 —— Cajapoéti genuinüum, 1750 :
497 —— Canange fragrantisfimum Indicum.
488 ——-— Cortic. Arantiorum Guineenfe, 1769
489 —— pieffum Cortic. Arant, totum ífpffum , rubrum,:
vetuftisfimum ex Curasfao. EO E r
402 preifum Cort. Arantiorum curasfavicorum verum.
491 —— —: C. Arant. Curesf. genuinum ano 7772.
C1. Defun&o e Curasíao inisfum. |

492

492
493
494

,49*

497

AU

Ü 3'03 :
yo4
30f

- Preparata Cbemiz*äï. |

