KeXXIV273

as sss ao ia t MM s i o i s RB I
* E :

H

M E E

,....x.c&. u
nl

UB Tübingem?ï,

4..
(
e
eo
O
N
co
:
e
que
--
u^
wv
e
u
Pa

Ó
L
us ho
—
—
dirsonissie
l—— À
"—
r
Vr t
Pa h
d
p
d
—
GESTIIRSUA
Lsiscsd
GE E
d
——
n
VRDa V at
L
a ÉR
P
—
d
d
——
ONSRAROREEU
I
RnE
—
—

QO 4

A a,

./.h-ylo.v'o.
—

L.

-
P

-t

—

WDE

i.

HEN k. GOTTLIEB
FRANCKII

:PHILOSOPHIAE ET IURIS VTRIUSQUE DOCTORIS
COMITIS PALATINI CAESAREI

MORALIUM £T POLITICGES IN ACADEMIA"

LIPSIENSI PROFESSORIS PUBLICI ORDINARII ET

1URIS PUBLICI EXTRAORDINARII, ACADEMIAE,

DECEMVIRI ET SOCIhTATIS IABLONOVIANAB
SOCII

PVBLICA QA*U,CTIONiS LEGE
LIPSIAE
ïNïCOLLEGJO RUBRO

INDE ^ DIE *(VHI MENTSIS JULII AhNI CIOIOC € ïäï*v

; DI?TRAHEWDORUM. j

L

GRAIZAE
I.ITTERIS HENNINGIA,NIS,

1784.

r d

h

"
á - "
; - *
& ;
; £ l
:
* 1', ]
m
$?« d d ,
*
45
*
"
: - / L
n ] P n
N
2
4
É ii xl
:
X » ;
j ,

0 CEVIROREUU

ve

m
$
: r
Á
i /
$ * -
(
; d
: 5 : "QM :

d

i
* *
Á -
r
É :
: 1
du ——
E s
3Á
&
A
*
A
A 4
1
N
K *
Y
P
;
X
4
"
A

/
í
)
*
*
]
E . *
s
P^
o
"
?
X

X,Lx ^ E

LECTORI BENEYVOLO
D UW up g |
D.CHRISTIANUS .R AU,

/'SUPREMAE 'CURIAE PROVINCIALIS
"ASSESSOR IURISPROFESSOR INACA-
. J DEMIA LIPSIENSI PUBSLICUS
VEXTRAORDINARIUS

p"

'Exhibemus "TiB!, LECTOR BENE-
' vfo'LJE*, catalogum librorum , quos Vir
fama atque doctrinae laude Illuftris, Confül- |
tiffimus, atque ExcellentiffimusHE NR1CUS
"GorTLIEB FnaNckiUS, Phbilofophiae
-et luris Utriusque Dodlor, Sacri Palatii La—l
teranenfis Comes , Moralium et Politices in
Academia Lipfienfi Profeffr. Publicus Ordi-
marius, nec non [uris Publici Extraordina-
yius, ante. blcnnlum morte nobis ereptus,
-per quinquaginta et fere plures annos tanta -

copia ac mulntudme collegit, ut paucos
AR - for-

PRAEFA T.IÓ.

" fortaffe nofïratittcramm Uniuerfitas inter
Doctores fuos habuiffe videatur, qui: pof- . |
feffione tam numerefíàe bibliothecac gavifi
fint Cui quidem catalogo cuüm praefari
nonnulla deberem, illud inprimis mihi fa-
ciundum. effe.putavi, ut o(tenderem ra-
"tionem, quam tenuerunt in componendo |
hoc-indice ij, quibus mandatum erat, ut-
libros hos in iuftum aliquem ordinem rcdxgxf |
'atque dlhgcnter conügmrl curarent, . Pla-
-cuerat defuncto in ultima voluütáte, quam -
paucis diebus antc fuum ex hac vita difcef-
. íum :-coxndidferat*,h* inter 'alia, .quae: potxiïi-f |
mum intuitu ufürarum fortis e vendita bi-
bliotheca füa redactae tum fratri, quamd:u :
-; hic viueret, foluendarum, tum vero hoc :

. mortuo in commodum eorum, qui € fami« —

Jia fua ahquando in hac Litterarum Vniuer- —
.itate fludiorum caufa. commorabsmtur
; convertendarum confhtuerat et quae nihil -
-attinct hoc loco commemorare, etiam hanc
"dxfpo[itxonem facere, ut totus librorum
.. fuorum apparatus per integrum. annum ab -
.€o temporis momento, quo ind-ex.illorum,.ï
| d |Otypo- —

P'RAEFA'TIO,

: t"yp0t*hetärum*ä fórmis p'len-e exícriptus, in

pubhcum éditus 'et. quaquaverfum miffus
effet ; computaridum, :coniunctim. et per:
auerüonem.k'ei, iemendus offerretur, qui de-
cem.millium TImperialium fümmam pro illo

— foluere vellet, émtore autem tali intra il-

lud remporis Ípatium :et, in hanc conditio-'—
nem haud reperto, finguli libri publica au-
étionis lege:plus licitantibus . venderentur.
Ipfum catalogum. bibliotliecae huius eadem -
plane forma atque charta. htterxsquc pror-

. — fus iisdem ; quae in confignatione librorum
RiNCKIt celcberrimi quondam . in Acade-

mia Altdorfina Anteceífforis a GLAFFEJO

- füfcepta confpiciuntur, imprimi , illiusque
mille faltem exempla typis mandari iuflit.

Ne autem index hic vulgari illo modo, quo.
plerumquc tales librorum palam diftrahen-
. dorum confignationes fieri folent, fed fe-
cundum claffes difciplinarum: componere-
tür, ut hmul cognofci poffet , quos ex uno.
; quoque genere litterarum libros poffediffet,
'curam huius negotii Viris Exccllenufïimls

atque Amplifflimis: IOHANNI GEORGIO.
83 V OE

PRAEFATIO

: 'ECCIO Movalium t Politices in Amdemm-»» »
— dDipfienf enf Praf JörzOrdmarzo deindeGo T 1-.—
" FRIDO AÁUGUSTO ÁARNDTIO. Pbhilefo- —
40 pbiae ngf Jfori , et denique: mxhxmetlpü de-.
. mandauerat. - Hunc etiam laborem füfce-.
pirus nos lubenter commoti potiffimum. -

| pietate in defun&um .quo viuo quondam

- non folum praeceptore dxhgentxfhmo fed.
ct amico integerrimo ufi eramus, atquc.
» per Virum Clariffimum M. IOHANNEM

GoTrTHELF HOCHMUTHIUM, hoc ve-

— rOo deinceps ad Cantoris munus in fchola .

Prouinciali, quae in oþpido Grimmano eft,
euocato, per virum Nobiliffimum IoHAN-
NEM CHRISTIANUM .SSAMUELEM SCHILLN-
,'GIUM* Iuris Studiofum , qui nobis ab herede

FRANCKI1I Viro Excellentiffimo atque Am- -
pliffimo CHRIsTLIEB BENEDICTO FUN--
cx10 Pbyfies Profefüre ad conficiendum

hunc indicem commendati crant, fingulos

libros conügnari curavimus, Cum autent
b:bhothcca illa contineret varios hbros non

4 tàntum hiftoricos atque 1ur1d1cos, fed fere

ad omne, senus htterarum pertinentes,

omni-

PRAEFRATIO.

omnino opus-videbatur;;àt de.rationie in- -

dicis:eorum .componendi iriter nos.conue--

niremus. .,,Harc .ita potiflimum duximus

áneundam;.ut quisque noflrum.in otdinera

aliquem; idoneum redigi . atque;confignari

- uraret libros..earum difciplinarum , ' quàs
aut ipfe: profiteretur, aut quarum certe.de

cognitione aliqua : fibi paranda . ob arctiffi-
mam cum ftudiis ipfius comun&mncm fol-

Jicitusfuiffet. . Itaque vifüm eft, libros Hi-

ftoriae Germanorum :et I«uus.Pubha Impe-

rii Romano 'Germanici, -.Excellentiffimo
— . ARNDTIO committere, quermi/ob.acre ftu-
. ; dium, quo ad. ttactandum id. genus littera-
. rum omni tempore incubuit , illos.optime -
- ordinare poffe exiftimavimus; libri ad Hi-

flotiam Vniuerfalem , veterum populorum,

regnorum:. et-flatuum Europae, porro ad

Notitiam rerum .publicarum, ét cacteras-

partes luris cum publici tum priuati fpe- -
€tantes ad me peruenerunt: Excellentiffimo
| EcctIOo autem Opera Hnüopac Eccleüam-.
.cae,. "Theologica, Philofophica , Littera-

na, Chr011010g1ca, Geographica . Diplo--
: 44 . - * matis,

**vatlca Nummismatica, Hcraldxca cmsqüe
»generæs aha relicta fuerunt:: Atquéficipfüm -

ca—ralcgum in..tres partes 'divifimus fecun-

äïïPRAEFATIO

: '":fïgnandamm« cüram quisque noftrum in f& -
fülceperat;. : Prima igitur pars complectitur.
Jibros Hifloriae Germanorum et luris Pu- —
bhcl Imperii Romano Germanici, Nam
étíi caeteroquin haud ignorabamus , in'mul-
tis aliis eiusmodi indicibus bibliothecarum,
& viris celeberrimis poffeffarüm et publice
'venum expofitarum , primo loco annotatos -
*comparere libros ,. qui aut ad Theologiam,
:aut Philofophiam, aut ad humaniores litt'e-.
ras fpectant , videmur tamen nobis: ratio-

. mes haud contemnendas habu:ffe, cur hanc

coufignationem potiffimum ftatim a libris
Hifteriae Germanorum 'ct Iuris Publici Im- -
perii inchoandam duceremus. : Primum

um librorünmr : portiones, quaätfum cone , -

enim Hiftoria: Imperii atque illius IusPubli- - *

cum femper füerunt eae litterae, in quibus
tràctandis FRANcx11 induflria: perpetuo
, ïoccupata deprehenderetur. "Nám ficuti fta-
tim a prums adolefcentxae annis fenfum ac -
: guftum -

guüüm éarüm htterarum accepcrat abavun..
culo füo ALBERTO; aulae et camerae Saxo-

| ,Vmarlenfrs Confiliatio j- cuiüs'etiam in'do3

1o- educams erat, ia* quoque deinceps;

vtiamfíl nec caeteras älfaphnas neghgeret
— "wüt contemneret j ; tameti. illis ponfïïmum u
.. ^excolendis per totam vitam ómne üudlüm
. lmpendit, easque publici «Doctoris 'in "Aca-

demia Lipfienfi munus na&is et docüit af- -

üdue et fcuptfs eruditiffimis illuftravit, at-
que, ut paucis omhia dicam , fic femper iis
intentus fuit, ut veluti^ totum fe-iis man-
cipaffe, in iisque folis propemodum confe-

.peícere voluiffe videretür, Deindeé in üni-

verfüm bibliothecae FRANCK1T ea condi-
tio eft , ut fi libros Hiftoriae Germanici Im-

perii ec Iuris Publici coritenderis cum ope-

tibus cuiuscunque alius dlfcrplmae, quae

- fofter poffedit, facile animadvertes, haec

ab illi$ et multitudine et praeftantia longif-
fime antecelli ac füperari. In illis autem

in ordinem redigendis Excellentiffimus -

"ARNDTIUS hac proríus fingulari ratione

ufüs. eP: .ut fecundum modum quemdam
BA N fere

.

^

PRAEFATIO

f?l?e do&rmalem, quem pro arbltno fuo
- fibi elegerat, libros promifcue neque ullo
'planc obferuato formae illorum. extcrnae
/ dlfcrlmme, fed. folius argumenti. án. uno-

* quoque tractati habito refpectu , fingulos o .
—-Kdmaret atque : conügnau curaret, totum- .

- que hunc laborem quinque fe&tionibus ab-

"folueret Prima ftatim. Scälo Hiftroriam .

Gerinaniae ' comprehendxt, in eaque prae-

miflüs libris, qui Hiftoriam Germaniae a —

prima eius notitia usque ad pactum Viro-
dunenfíe, nec non antiquiffimaé illius re-

x

gionis Geographiam, religionem et infti-

tuta cum pubhca tum privata perfequun-
* tur, comparent opera ipfius Hiftloriae Im- — . 7 ,

J perii Germanici, in quibus collocandis hic
ordo fuit feruatus. Primo indicati funt

" fontes , nempe diplomatum collectiones.
una cum earum indicibus, íeriptores re-

» gum germanicarum mediae aetatis cum fe-

. paratim editi, tum in collectionibus occur-

rentes cum eorum indicibus, acta publica,

deduciones fingulae, atque opufculorum.

ad hanc fokonae partem pertinentium col-
! lectio-

PRAFFATIO

'1e5hones, Sequuntur .deinde compendia .

atque. fyf*cemata, porro libri fingulorum.

Imperatorum et Regum Germaniae viias, .
rerumque füb corum imperio, indea Ludo-
. vico Germanico,, usque ad Auguihfïiml no-

ftri- Imperawms lofephi II. aetatem in Ger«

. mania geftarum habitum 1IIuHrantes,. qui.

omnes fecundum ordinem temporis, quo

| .Impcratores rebus .Germaniae praefuerunty

indicati funt, .. Hos. demquc excipiunt li- .

- bri fingula quaedam |Hiftroriae Germanicae
. argumenta fingulorumque Imperatorum ac

Regum vitas excedentia traclantes, atque

appendicula librorum . faciem ; Germaniae.
. publicam et priuatam inprimis tempore.
. .mediae aetatis iluftrantium, nec.non ge- .
.. nealogica et geographica. Secunda Seclio .

Hiítoriam . Germaniae fpecialem. exhibens,

comprehendit primum libros Hiftoriam fin-
gulorum quorumdam Germaniae tractuum,.
maxime ex antiquiori quadam illius regio-

nis defcriptione, 'itemque avulforum tra-
Cantes, deinde opera in quibus narratur

Hiftoria ordinum Imperu terrarumquc fin- -

gulorum

N A

40 PRAEFATIO
- gulorim ordinum Imperii füperioritati tetz
.. Xitoriali hodie fübjectarum , lgabirta fimul :
H fatione antiquioris harum terrarum origi-
fis arque mutadonum quas paffae funt,
dtemque hiftoria rchquorum membrorum
' Impem immediatorüm, In his autem con-
T ügnanchs ca feruata ratio eft, ut, praemif-
; fis libris omnium plurmmuc Imperii ordi-'.
mum hiftoriam coniunctim cxponentlbus !
"f"appareant fcriptóres ,' qui fata resque geüas
fingulorum Imperii ftatuum tum ecclefiafti- —
xcorum tum fecularium nor tantum Electo-:
rum, Ducum atque Prmcrpum fed etiam:
Comltum Imperii immediatorum, Civita-
tum Impenahum , Nobilitatis immediatae,
- Dynaftiarum quarumdam, Monaflteriorum et
- &deo pagorum, qui imperio fine medio pa-
'rent, memoriae prodlderunt., Adjecta funt. .
"iïmul, praefertim libris *'Hifïcoriäm quarum-
dam Germaniae domuum potentiorum v.g. -
Auftriacae, Saxomcae et. Brandenburgicae -
tra&anubus opera genealogica , ftatiftica et .
pohgiüa. In tertia Sectione, quae Ius Pu-
blicum Germaniae gcnerale; complectitur,.
: | exhi-

|

]

PRAEFATIO

exhlbenthr prlmum leges Imperii Romana
' Germahici , tum feparatim tum in collectio-
; nibus et antiquioribus et recentioribus edi-

-tae , nec non epitomatores Receffuum Im-

perii Sequuntur tunc commentarii nom

folum ii, qufbus plurium legum -linperii.
fundamentalium interpretatio propofira eft,

fed et quibus fingulae leges Impcrii illuftran-
^tur, porro libri uniuerfum lus Publicum
Germaniae pro fuo cuiusque temporis am-
bitu tractantes, nempe Compendia; Syfle--

" smata , fcripta quibus Ius illud una cum aliís.
áurisprudentiae germanicae partibus expo- -
- dfitum, nec non Franco Gallorum, qui uri. :
SPublicó Germaniae uniuerfo enucleando ftu-
. dium et operam collocarunt, deinde col-

Jectiones opuftulorum , Ius Publicum illu-
ftrantium, et quidem illi vel propriorum,.

- el cum aliis iurisprudentiae aut- hiftoriae

partibus communium;, denique libri, qui-
.bus,fingula illius Iuris loca tractantur, ita
quidem confignati, ut ordo iyftematicus .

. ante oculos haberetur. Quarta Sectio fiflit
friptores, qui Ius Publicum fpeciale fingu-

lorum

Qu C

PRAEFATIO.
- forum quorumdam Imperii Ordinunr pecu--
- Viaribus libris. tradiderunt. Qunta deni-
. que Sectio, indicandis hbrls luris Priuati
Principum dicata, exhibet fyflemata et com- -
pendia, nec non fcrzpta fontibus huius dif-
- ciplinae illuftrandis inferuientia et opufcula, -
,q-u,ibus *fpccialia illius argumenta expofita*
füunt. Quo quidem modo in curanda con- -
fignatione horum librorum obféruato ficuti.
Excellentiffimus ARNDTIUS fimul hoc af-
fccuws eft, ut indicem cxhibetet talem,
qui hiftoriae Germanicae et luris Publici
Imperii noftri aliqua cognitione praeditis

. !'et praefertim iis, qui umusquc diíciplinae

. huius litteratura delectantur, prodeffet ad -
- 'eiusmodi libros vel comparandos vel etiam.
in ufüm cum docendi tum fcribendi adhi--
bendos: ita qüOqueue»x illo ipfo confilio,
| f'quod Vir Ampliffimus hac occafione fortaf- -
- & habuiffe videtur, perfpici quodammiodo .
|peterit, qulbus praefidiis oporteat inflru- —
'&um effe eüm, qui in tractandis Hlüona- :
.',mm et luris Pubhm ftudiis vcrfamr et
quanta mprmus ob fumtus in librorum em-
; M r : tioném -

4

PRAEFATI)O,

. tionem faciundos füftentatione indigeat is;

.. cuius eft. in Academiis has difciplinas vel :

tradere vel paffim fcriptis illufttare , quip-
pe quae maior longe atque grauior effe de-

bet, quam vulgo intelligunt ii, quibus vel
nüHus'plane vel certe non fatis idoneus has -

rum htterarum guftus ac fenfüs efl. - Sed

veniamus ad fecubdam huius catalogi par-
- tem, quae libros, ad rehquam hiftoriam ct

Ius tam publicum quam priuatum pertinen-
tes, contmet. Abfoluxtur ca decem Sectio-
nibus, ita quidem ut prima: Hlüonam Unis -

vcrlalcm , Íecunda Hiftoriam Vctcrum quo-

rumdam populor'u'm Graecorum, Romas
norum, porro lmperatorum Graecorum |
nec non Francorum , tertia Hiftoriam regno«
rum et prouinciarum Europac , Afiae, Afri--
cae et Amerlcae, et quarta. Notitiam re-

— rim pubhcarum comprehcndant, reliquis

autem fcx Sectionibus libri luris Naturalis -

ct gentmm atque Publici:Uniuerfalis, Iuris

gentium Europaei, luris Publici Europaciy
tam in uniuerfüm. quam fmgularum Euro-
pae regionum, Hiftoriae lutis- litterariae;

Wrrles N lurxs

PR.AFFATIO

lurls Cnuhs Canömcx T Germamci ; Turis,
priuati Prouinciarum Europae et Germamae»
fpéciatim, portro. Iuns .'Feudalis; Crimina-

- lis, et Proceftus tüm Imperíi v-,lummorumg :

iudiciorum tum Commums etSaxomc , at*

. que nonnulla alia: fcripta, . quae. ad p*raxmä :
'ïpubhcam artemque relatoriam fpectant; cone:
£incantur. Tertia dcmquc pars ; quamEx-;
cellentiffimus Eccivs fleri curavit, com- -
ple&titur Sectionibus quatuordecim Hiflo-. .
riam ecclefiafticam , refC)rm-atiOnisï , conde -
llorum fynodomm Pontificum , Cardma-'—

lium omniumque ordinum tamreligiofórum:

quam . feculanum Theologlam Chrono-
- logiam, rem diplomaticam , Genealoglam
: Hlflonam nobilitatis.et Heraldzcam, anti--

quitates, rem numismaticam, Geocraphxam
itineraria urbiumque defcriptiones, Politi-

cam Oeconomiarm et cameralem fc':iïcntiä*mi.
rem litterariam eiüsque hiftoriam , diatia.

khtterarxa Philologiam, Phllofcphlam , aU-

Ctores clafficos graecos etlatinosj et deni- -

. que libros Romanenfes; quo füb titulo in-

H ,gtclh umus. omncs libros vcrngcula et exoti-:
cis.

du 7 UEL FE ao ]

PRAEFATIO

- eis' linguis fcriptos, quibus fub claffibus

.difciplinarum modo a nobis commemora-
.tarum locus non certus affignari poterat, .
Omnes autem hi libri tam in fecunde quam-
tertia parte huius Catalogi ita indicati funt,
ut füb unaquaque fectione, et. quae fub ea
-continetur difciplina, fingulorum ad eam
- pertinentium formae externae ratio habere- -
tur, in quo quidem ab ordine, quem Ce-
leï) ARNDTIUS obkruaugrat rcceüïmus
"Nam eundem plane ordinem, quo libri , qui
fingularum difciplinarum vel fontcs, vel fy-
ftemata, vel compcndla vel etiam opuícu-
la, qmbus fpecialia. argumenta expofita-
.erant,- cxhxbcnt, feparatim collocarentur, -
tenere haud potuimus varias quidem ob cau-
| fas lmpedm. Primum enim hbrorum, quo-
. rum confignandorum curam Excell. Éccius
atque ego in nos fufceperamus, quamquam
in uniueríum haud exigua portio fuit, eam
tamen in unaquaque difciplina haud qua- -

quam. tantam deprehendimus, quanta ad

perfectum omnibusque numeris abfolutum.
in quevxs genere apparatum opus effet.-
p b A r iite

w SRAEFATEIÓ.
| ""Smgulae potius difciplinae allquantum mian-
€ae a nobis repertae fünt; nec fuit. prope- .
- modum ulla, in qua non unus aJterue li- |
: brorum defectus infignis fe exfereret, qài |
impedimento nobis effet, quo minus iüdi-
&em eorum fyftematica quadam methodo-
adornaremus, Deinde cüm IibrixtOt taffl--
que diuerfarum. dnclplmarum fab vams i
lis Secionibus, quas in hac fecunda et tet-
tía párte Catalogi feceramus , comprehenfa-'
rum confignandi effent, profecto fi in illis
.. collocandis eundem ordinem, quo Clar.
ARNDTIUS ufus eft, adhlbcrevoluxffemus, |
. tot fegmenta, tot claffes, atque fubdivi-.
.. fiones pccuharcs fieri debuiffent , ut vix nu-
P,jmerus éarum iniri poffet, qulbus imguhs '
éum etiam fimul rubricae atque mfcmpuo- :
mes neceffario praeügcndac fuiffent, haud -
dübie inde factum effet, ut Catalogus infe
. jam amplus in longe maiorem molem ac- -
| crefccret, quo tamen ipío mtiombus eo«
rum, qmbus pecunia ex venditione huius -
Bibliothecaé quondam redaécta cmolumen-w
. tum afferré debet, parum confülrum fuif-

PRAEFATIO,

fet. I*aquc oportult nos tantum contentos

effe, fmgulos libros a nobis fecundum Or-
dincm dlfcxphnarum potuiffe índicari infu-

i^ per habita caetcroqum illa fübtili methodo.

Cum autem finito iam Catalogo hoc nobis
adhuc occurrerent quidam pccuhares libelli
diuerfa Hiftoriarum et Iuris varii argumen-
ta 111u£h*antcs, nec non Deduc'hones non-

nullae, porro Edicta atque Refcripta Electo-

ralia Saxonica, horum omnium fcparawm

indicem appendicis velut loco fieri caravi- -

1mus. 'In eo etiam fimul reperiuntur diípu-
tationes varii generis in fafciculos collectae
atquc conflgnatae, ita qwdem ut in iuri-

: dlcarum differtationum, quae caeteras mul-
tltudme et. praeüantla longlfïimc antecel-

lunt ac (uperant , fafciculis mdlcand!s eun-
dem feruari ordinem iuberemus, qui in ipfis

-jüridicis libris in parte fecunda huius Cat:-

logi confi ignatis adhibitus erat. . Et . cum
praeterea defunctus pro fingulari, qua fla-
grabat,. cupldltate hunc librarium appara-

----- tum aUgendl faepe numero libros emiffet,
| qt..orum iam dudum non unum tantum mo-

ba v cs0e

PRAEFATIO.

-—

"t

do, fed-duo et adeo nonnunquami plura,
.exempla teneret , corum - configmationi, '
quae fere numerum aliquot millium come -
1 -ple&itur, ultimum locum in appendice hoc
concceffimus. . Quàmquam. vero in Bibl/io ;
- theca hac, ut in uniuerfuüm nunc de prae- -

cipua éius bonitate dicam, reperiuntur libri

.. fere ad omne genus litterarum fpectantes, —

illis tàmen, quemadmodum iam füpra fum
profeffus , apparatus librorum Hiftoriae Im-
perii Germamm et lüris Publici inprimis

praeftat. . Sollicite enim FR A NCKIUS un-

decunque conquirere ftuduit ,. quxdquxd
manciíci pofïet librorum, qui ad hoc genus
licterarum ipfi pettinere videbantur, non
| 'Htantum maiorum , fed etiam minorum, et
fàepe numero rarorum, qui vel. fpecialiffi-

a argumenta continent , vel occafione fin--
gularum et peculiarium controuerfiarum.

inter Illuftres agitatarum prodierunt ,. quo-
rum pracfertim tantam copiam tenuit, ut
fortaffis raro priuatum aliquem reperias,

.qui noftro confimilem. eiusmodi fcrlpto- |
: rum fuppelle&dem poflïdcat Unde vel.
| - fola.

FTPOAEFA'TIO:

1 B '- : . . j *
: fola collectio librorum Hiftoriae Germani-
cae et Turis Publici tanta tamque copiofa eft,

ut numerus eorum adeo ad feptem millia

| trecentos atque tríginra tres adícendat, et
vix aliquid- deeffe videatur, quod ad per-
fe&tum quodammodo et plerisque numeris

abfolutum in eo genere opufculorum appa-

, ratum fequiri poflit. . Omnes nofter rerum.
. germanicarum Scrxptorcs tam feparatim edi--

tos , quam in collectionibus ObleS'p()ffedlt,

ánfignem porro. Actorum pubhcorum co-
piam, neque profcdo exiguam portionem -

librorum, qui fingulorum Imperatorum e£

Regum Gcrmamae vitis illuftrandis rerum-.
. que füb eorum imperio g o*ci*xarum faciei ex-
ponendae inferviunt. Emment inter hos

potiffimum fcripta cum publica tum priva-

ta Hiftoriam Gcrmanlae fuB Carolo V. et.

fub Matthia, et mprlmls belli tricennalis or-
tumatque progreffum commemorantia, quo-

yum collectio omnium locupletiffima habe-
. tur. In Hiftoria Germaniae fpeciali maxi-

me numero et argumentorum. delectu ac

dignitate. praeftans eít fuppellex librorum
m LR b 3 HIHO-

A

PRAEFATIO

Hx&onam Saxamae exponentium. Siue»'
enim fontes illius, fiue fyftemata et come
pendia intuearis, flue colleähones vario-.

rum opufculorum, quae eam HiPcorlae par-

Principum commemorant , refpicias, nihil

: profecto eft«hbro.rum, quod in FRANCKIL-
apparatu non repc"rtum fuerit. *'Singu!'aref
quid eft, quod etiam nofter poffederit in- -
fegram [eriem fcrxptorum occafione con-

trouerfiae füper fuücceffione in Ducatus lu-

* / ,

tf

. tem illuítrant, aut etiam vitas fingulorum —

liacenfem et Cliuenfem obortae cum publi-
co tum priuato nomine exaratorum , quo- -

: rum indici inter libros Hiftoriam Cliviae,.
— Marcae et Rauensber-gae enarrantes locus
datus eft.' In Iare Publico autem, praeter--

quam, quod omnibüs colledtionibus Le-
J gum Impem fundamentalium et.commen-
tariis ad eas plerlsque tantaque fy&cmatum

et compendlorum multitudine gavifüs fit,

. ut nec leuiffimum ipfi deeffet, etiam opus-
culorum quae cum eam lurlsprudentmc

gumcma fpecmum exphcaxent, tantum

numc— j d

AL partem in uniuerfüm, tum fingula eius ar- -

BRAREFA'TIO, :
numerum tenuit, ut haud facile effet in eo:
genere liber, quem non eius Bibliotheca
feruaret, Sed nec parui aeftimandus eft re-

liquus librorum FRANCK11 apparatus.

Admodum enim copiofus eft numerus ope-

rum Hiftoriae Uniuerfàlis, et quemadmo-

düm haud facile exiftit Regnum aut Prouin- -
cia Eüropae, cuius ad Hiftoriam non ali--
quos libros habuerit , ita inter eos inprimis -
ampla et caeteris locupletior ea portio eft,
quae Hiftoriam Franco Galliae, Angliae,

kaliae et Foederati Belgii continet. Inter

libros Notitiam Rerum publicarum Euro-

| pae exhibentes integram quoque deprehene
. dimus collectionem Statuum Europae, qui
— ex officina Elzeuiriana prodicrunt quam
| fcparanm poft libros illius generis in quarta
- Se&ione partis fecundae indicauimus, quo,

fi forte cui videretur, ctiam .coniunctim
emi poffet, In iuridicarum porro difcipli-
narum libris non penitus contemnenda füp-
pellex luris Germanici inprimis Iuris Pro-
vincialis et Sratutarii; at multo praeftan-
tior tamen apparatus luris Fendahs quem
| b - — — - x Ws

X K;jg'*:*&?ï«' 4

2 PRAEFATIO |
: "'"*jut inprimis bene müru&um haberct, ma- d
. gnopere curafle. v1detur. Et quod. prac-
— stered libros Foren(es attinet, nofler prae-
| fertim multarum Curiarum Europae. atqwue
Germaniae iupcn orum Demfmnes, quae
typis exícriptae proftant, poiïedxt. ïïeö
.denique exigui pretii. pOrt;O librorum eft
,äd varias illas diibipäinas pertinentium,.
^ quorum. mdlcem tertía pars huius Catalogi
fifti. Nam ad. Hiftoriam quidem . Eccle-
fiafticam, Conciliorum, Ponmücum, Car-
dinaüurh et ömnium ordinum tam religio-
— forum quam fecularium multa et praeftar-
tiffima: opera adíunt, quae.ne in omnium
quidem- éorum eruditorum. manibus Vere
fantur, in quibus tamen ea cum maxime
quaefiueris, porro faris amplus numerus,
fcriprorum pohucomm oeconomicorum
et cameralium, nec non infignis colledtio
mnerariomm et librorum , qui defcriptio- -
nes rerzonum ac urbium continent , admo-. -
dum denique magna copia ciusmodi libro- h
. Tuüni, qui ad 'r,.cm litterariam in uniuerfüri ;
AC iliiusque erigin-cs*c*:t prögre[ïus tum etiam
U 2

| PItÁE FATIO.
ád vxtas eruditorum. atque virorum femina« ;
rumque. illuftrium: fpectant. Quamquam
vero omnem operam dcdxmus, ut in hoc
indice cuivis libro: eum locum aiïignare*-

mus, quo fecundum ordinem difciplina-

rum, quem nobis conftitueramus, collo-
Cari debebat; facile tamen. largimur, nons
nunquam etiam 'u'fnum alterumue librum lo-
co non fuo annoratum comparere , id quod.
facile poterat contmgerc propter condmo-

.mem illam plane fingularem, in qua hanc.

Bibliothecam deprehendimus] Nempe ma-
ximopere quidem beatus FRANCKIUS de

i ampliffimo numero. hbrorum colhgen.do

follicitus fuerat, at vero neuthuam vide-

batur íatis cogitaife de loco, . ubi fmgulos

ordine convenienti et ccmmodo collocaret.
Ipfa conclauia domus, quam mhabxtabat,,

plane non ita comparata erant, ut caplen-

dae tantae. moli librorum fufïxccrent. Quo
tamen nihilofecius libraria illa füppellex

, **fpatus tam angufiis comprchendi poffet,

E. : thecas : :

N sls

. PRAEFATIO.
" thecas librorum et repofitoria ita lata fieri

». Aufferat, ut präefernm voluminum in for-
/. ma octaua 1mprefforum duplam, | eorum
^ Vero, qu1 formam duodeelmam feruarent,'!»
d i 4adeo triplam- pornonem caperent' multos

ctiam in ünguhs fere conclauibus acerua-
tim in folo ita cumulauerat, ut ubicunque
etiam pedem verteres, nil mü libros cal-

. €ares, Nec porro in 1püs repoütorns ul

'lus obferuatus erat in hbns collocandis or-
.. do I?ecundum dlfuphnas, qui caeteroqum
in Bxbhotheca erudms uübus mferuxentc

expe&am debebat Ubique potius tam im-
manis confuüo deprehendebatur, ut in r
omnibus prepemodum repofitoriis hbrt
hon ad unam eandemque difciplinam, fed —

- d diuería plaue et multifaria genera litte-

rarum pertinentes nobis fe offerrent, nec. —

- Yaro opeta, quae e pluribus voluniinibus

.. ét tomis confiflebant, e diuerfis repofito- -
fiis et adeo e diuerfis conclauibus multo. --
labore a nobis conquirenda effent. Prae- ——

terea

"E

T
jtte

!

ybu |
j -
yulo
h
d

n

(LJ

: PRAETFATIO,
.térea vero nec hobis fatis profpe&um crat *
de loco, ubi Catalogi hmus conficiendi cau-

.. .fà commorari debebamus. — 'Tanta enim il«

lius anguflia erat, ut cum libros e repofi-
toriis cxtra"&os à fe -inViceni feparare . velle-
mus, quo fecundum varias claffes dlfmph-
narum confignari poffent ; faepenumero fé-
re nefciremus, ubi fpatium lnvcülgandum,

aquo-.eos feparatim € manibus poneremus
deftinatis ufibus referuandos. Hoc autem.

modo non poterat non fac;le euenire, ut.

- unum alterumue librum, non amplius recot-

dantes loci , quo' eum fcpofueramus, ibi
. non annotari curaremus, ubi tamen id po-

—;ifïimum fieri debuiffet, poftea vero eut

denuo nobis in manus incidentem, ne pror-
fus ormffus vnderctur, adjiceremus loco-
que ahquatenus jnidoneo collocaremus.
Verum hoc nemo aequus et. peritus rerum .
arbiter negligentiae aut incuriae cuidam no-

jtae, fed pOtiuS' his ipfis caufis tribuet,

quas modo commemoraulmus et vel pro-
pterea .

' PEAEFATIO. |
-pterca filentio praeterire haud poteramus
quod flatim occurrendum erat iis, qui for- .
taffe rcprchendere nos ordmlsque non föm»- '
per rite obfcruat; "arguere vellent. - Cum
. «ero, quem ad:modum iani fupra diximus,
totus ille apparatus librorum, ante quam -
finguli publice diftrahi queant, per inte- -
| grum annum per auerfionem debeat offerri
p emcndus ci, qui fummam decem millium.
glmperlahum pro eo i?oluere velit; is, xcums"
:e re id videatur effe, heredem FRANCKI1
| »Exccllentlfïimum Profefforem. FUNCKIUM
| adlre cum eoque amphus de lhoc negotio -
-convenire poteft. .. Ad hunc enim ciusmodi
: 'k;cmtorem remittimus. Emtore autem tal
Á æan'—-fepcrto , cum ad fmguloruni librorum
venditionem pubhcam ventum fuerit, fi
fortaffe exteri, qui e Franckiana hac col-
E ledhone libros fibi comparaxe cupiunt , non
Aam habeant Llpüac quibus emendi nedo.v
— tium committere foleant, iis nec. deerunt-'
- ánternoftrates, quxbus emtionem hanc man-
: -dare.

PRAEFATIO;

dare poffint. Non folum Viri Excellcnnk—ï
fimi atque Amplxlïïmx AvucusTUs Gul*
LIELMUS. ERN-E dei -Eloquentmc Profcf£-

for Ordinarius. longe. meritiffimus et.fupra

'nommatl Profefïores ECGCLIUS atque A REND-

TIUS, fed etiam Vir Noblhfümus C HRI:
STOPHORUS GOTTLOB WEIGELIUS

qui in auctionibus Academicis Proclamato- -
ris munere fungitur , fuam 0peram ea in re
: polhccntur : & mandata exusïnodl admo-

dum lubenter recipient. Quod caeterum

fplendorem atque cultum externum horum

Iibrorum' attinet , . pöffumus Cd'nfïrmare;-
eos haud meleganter aut immunde a de-
functo habltos effe. 7Nïam etfi non omnes
pretiofis ligaturis ornati funt in quas quip-
pe in uniuerfum haud videtur magnos fum-
tus facere voluiffe: fedulo tanien curavit,

ne maculis inquinarentur ct contaminaren-

tur. Id quod ipíüm vel iis, quorum in

emolumcntum Bibliotheca haec diftrahi de-

; bet; tantum certe proderit, ut nec ii, qui

HLV Li-4

MA d OORRODRAUUFIO . . B
— $maculis talibus librorum externis facile of- — |
fenduntur, a pröpdfitd emendi xdctc.rreaiï—,f |
. &ut atque abfirahantur. —Haec autem fue-
munt, quae Ca[talögo huic praefanda duce-
— 4Xem, xScrïpü inLipHca'Litfci*argm Vn-iucr.-lï |
- . .fitate Kalendis Januar. A.C.cipcerxxxiv, ——

*

: Biblio- |

X -

d B"ïblidt'hf:öäö

»7Pancklanae

| Pals prlma,

157i!

| : gua Hf/lorza Germanzæ genemln et ./þe-
* -ïczalu, ,72;: publ:cum Germamae generale
jet fperzale, jus demque prwamm Pr zna-a."
5,pum Germanzae, contmetur,

| Dc univerfa Catalo«: Bxbhozhecæ E *
frankianr confectione plunbus differuit |

lHluflris Rauius, . De me vero, ad quem
primz huius partis ; confectio pertmmt, hoc
. debeo addere, me hunclaborem, per fein-
jucundum eta meis rationibus ferealienum,
ideo fuscepiffe, ne, quem vivum fideli be-
. tivolentia profecutus eram, eidem mortuo

deeffe viderer. . Ín quaregerenda, utinam -

Frankii mei de me iudicio fatisfeciffem,

: Sed ad id, quod ad hanc rem facultatis mihi
defuit, acceffit et ipfius.negotii novitas, et
« fpatii ad. hanc. Bibliothecam ordinandam

conceffi anguftia, ct aliz difficultates hoc

temporeprztermittendz, Itavideo, per- |

- fectare, me in horum librorum collocatl-
^one non uno loco peccaíffe, Hzc vitia, ut
ne in Clariffimos Viros conferant, qui in

cadem re mecum elaboravere, eademque .

ut mihi benevole condonent, a Catalogi

— Franckiani fcrutatoribus hoc loco nomina- -

tim petendum exiftimavi, Scripfi prfxz,
d, XII Apnhs. cIoDccLx XXIIT,

D GOttfrIdus Auguüus Amdc R

Profefl. Philof. Lipf,

lt

m
Wa
hx

BI .

lun,
ile
Ttug

t

Bu -

lus d

w
usl
Oa PW

]loart

ia

demp
Catalwl |

yonith
Lini

" üd:ff |

t-n'?"&"z".. VM j
'mï --xW"k

2 ; VC
m d. p g
äï?z.;:- AUAROSERROCROUGESORBE d ECCK R.
..»zw/? i RRR RgeNEE LL EE -"i"-
o ass A 4 £ z.
g' ; mua s ;
; L- - - ."'3*5'« X .':' k: j dl 'k A
a

Hlftorla Germamæ.
0 MGIO .

"s quïï:orla Germaniz Gencrahä

I, HzþowaxGermamae aprima eius rnótitiá -
wque ad pa&um Verodunwz/ä |

Y

';..' -A. Corn Tuciti de f' itu, morxbus et po jülii
«l — Germanize libellus. ed. Iuft: Cph .ä'ä*h-
mürus: Frf a. V. 766: $: 90pb. u6

2, Svnopfis hiftorim Germaniz lib: I (au& Ios.

. & R. L com; de Kevenhüller - Metfch) Vienüigsn;

4- 99pb. ub.

(& Bub. Gtf. xfiogen GiunbriB b& Gejdy bi Sü

ffen big juc Grrichtung be&- teutfd)en Sïgteid)s
- S&tf. d. 99 76$. $. qDpb. ub:
q. BeagtBthmzm rérum Germatiicar: ixbn. IH. Bas 831
£.
/5 id. lib. ed. Jae. Otto. Ul 693: S.þrg
6; Jo. Nic. Heríii notitid veteris Germamæ populä-
rum. Giffe 709; 4 d& ..

.- 6, b) Coinmentatio dé hiftorid artiqüsz Gci'mämæ,

| cum Bobfcrvatmmbus fele&tis etc. Lipf: et Frf 724
965. ub.

383b at Yriajcóu Gf cbe bet zeutf:þm äuæx XVic
l!

$03633 *
pj« 726: 237: 3« Sipb. We

4 .Par.cISeä

9. Dc fatt dc Telcfchl libri X raccoln dal S. Glan- ;

Jac. Mag/cou et di tedefco tradotti (d Stef. Pallam.
cmz) in Venez: 73t: 4. $pb. ub.

.1o- "The hl&ory of thé ancient Germans by John Jac.-

Majcou, trárslated into Englifh by Tho. Ledzam
Vol.I. London and Weftminfter 737. 4. €5.-

. Jo; Ge. Eccardi. de 'origine. Gcrmanomm hbrz II'

ed. Chrn.Lud Scheidius. Goctt. 750: 4- 9Dpb. ub.

- m, Jo. Henr.. Eggelmgzz de mifcellaneis Germaniz
st* anthmtanbus disf. I- V. Brem. 694 - 700. 4- rof. -

13, W. C [frzegsmanm conjectaneórum de Germaniz -
.gentis origine ac conditore Hermete Trzsmegxfto

hbcr unus. 'Tub 684 4 roï).

14 Cph Frid. i 'rmanni thefes hiftoricz dc orxgihibus :
Germanicis; . temporibus Germaniz pnfas chsf

0024 4g9B TM
35 Cph Cellarii diatribe C. J, Cæfans advcrfus Ano-

viftum regem, aliosque, Germanos ge&a bella cxph«' " ["

.«ans, Hal. 792. 4 gef

.16, Ej :hatnbc de Cl. Druf' expcdmonxbus, maxxme
| Gcrmanms ibid. 7ir. 4 gef.

