trum hberemitarum ſanéti Auguſtini. Auguſte impreſ-
ſa & fiita pridie nonas Marcij Anno incarnacionis
43. Epiſtolarum beati Hieronymi partes duæ. Baſilee
per Nicolaum Kesler 1480. Schwl. § fl.
44. Speculum doétrinale Wincentii. In fine: Operis pre-
clari ſpeculi communis ſpeculum doctrinale ab eximio
doctore Vincentio almeque Beluecenſis eccleſie preſu-
le: Ac ſancti dominici ordinis profeſiore editum feli-
citer finit. Impenſisque non mediocribus ac cura ſo-
fertiſſima. Hermani Liechtenſtein Colonienſis aggrip-
pine colonie: Nec non emendatione diligentiſſima eſt
H Imprefſum Anno ſalutis M. cccc. IxXXXiiil. Idibus Ja-

nuarij. Venetiis ſedente diuo Alexandro VI. Maximo

Pontifice Regnanteque Maximiliano primo Romano-

rum Rege inuictiſſimo fauſtiſſimoque ſemper Auguſto.

Lob. 4 fl.

45. Prima pars ſumme theologie edita a ſanto Thoma de
Aquino angelico dotore ordinis Predicatorum. In fi-,
ne: Excellentiſſimi ſacre theologie doctoris ſanéti

10*

1
fine
im
2 b1

n

—.
=

5I. 5
MI
52

tynende
Hie en⸗
en. Ge⸗
von An⸗
ch Cri⸗
Vrriij

inglici,
ed tus
gorumm
ſinitus
Schul.

Oons
Pbefau-
er)lar-
felici⸗

rins ke⸗
10 do-

Anco⸗
lca po⸗
nis fra⸗
imprel-
aeionis

Baſilee

rispre⸗
eximio
prelu⸗
n ſeli⸗
Ura ſo⸗
Egrb:
zma elt
bus Ja⸗
laxim
olhanO-

uguto.

*

ii Folio. 129
Thome de Aquino ordinis predicatorum prima pars hie
finem habet feliciter: ſumma cum diligentia Venetiis
impreſſa per Anthonium de ſtrata de Cremona, anno
ab incarnatione M. cccc. Ixxxiiij. decimo idus Decembr.
Joanne mocenico inclyto venetorum duce regnante.
Schwl. 3 fl.
46. Tabule ad diverſas operis magiſtri Guilhelmi de oc-
lram ſuper quatuor libros ſententiatum annotationes
& ad centilogii theologici ejusdem concluſiones repe-
riendus apprime conducibiles. In fine: Impreſſum eſt
autem hoc opus Lugduni per M Johanpem Trechſel a-
lemannum: virum hujus artis ſolertiſſimum. Anno
domini noſtri M. cccc. xXcv. die vero decima menſis no-
vembris. Laus omnipotenti deo. Schwl. 4 fl.
827. Ropertus holgot fuper libros ſapientie. In fine: Hoc
opus preclariſſimum eximii domini magiſtri Roperti
holkot ſacre theologie moraliſſimi atque doctiſſimi pro-
feſſoris ordinis fratrum predicatorum ſuper ſapientiam
Salomonis impreflum eſt. A magiſtro johanne otmar.
in Reutlingen. Anno incarnationis dominice Milleſimo
quadringenteſimo oéëtogeſimo nono. (1489.) Schwl. fl.
48. Caſus longi Bernardi ſuper decretales. in fine: Ex-
pliciunt caſus longi cum notabilibus domini Bernardi
ſuper quinque libros decretalium impreſſi Argentine
Anno domini M. ccec. XCVIII. finiti altera die poſt fe-
ſtum Symonis & Jude apoſtolorum. Schwl. Zfl.
49. Juniani Maii Parhtenopei liber de priſcorum praprieta-
te verborum. In fine: Juniani Maii Parthenopei liher
de priſcorum proprietate verborum finit. Octavianus
Scotus Modcœtienfs Venetiis impreſſit M. cccc. LxxXII.
tertio Nonas Junii Joanne Mocenico inclyto venetia-
rum duce. Ldb. 6 fl.

50. Vocabularius breviloquus cum arte diphtongandi,

punctandi & accentuandi. Iu fine: Finit vocabularius
breuiloquus triplici alphabeto diuerſis ex auétoribus
nec non corpore utriusque juris collectus ad latinam
ſermonem capeſſendum vtiliſſimus. Impreſſus Argentine
Anno DominiM. cccc. LxXxXVIII. finitus in pro feſto ſan-
ctorum martyrum Viti & Modeſti. Pergt. 5fl.
5I. Secunda fecunde D. Thome de Aquino. In ſine:
M cccc. Ixxij laus deo. Ldb. 6 fl. .
52. Summa D. Thome de Aquino. Iin fine: Explicit
prima pars ſecunde partis ſacre theologie doctoris ex-
imii & luminis eceleſie preclariſſimi ſancti Thome de
Aquino ordinis fratrum prædicatormu: Impreſſa Baſi-
. J lee

»„

130

Incunabula typographica.

lee milleſmo quadringenteſimo octuageſimo quinto die
xx Auguſti. Fol. max. Ldb. 6 fl.

S3. Sermones Aurei de ſanctis fratris Leonardi de Vtino

ſacre theologie doctoris ordinis predicatorum, In fi-
ne: Expliciunt ſermones aurei de ſanctis per totúm an-
num. Quos compilavit magiſter Leonardus de Vtino
ſacre theologie doctor ordinis fratrum predicatorum
ad inſtantiam & complacentiam magnifice communita-
tis Vtinenſis ac nobilium virorum ejusdem. M. cccc.
XLVI. in vigllia beatiſſimi patrxis noſtri Dominici con-
feſſoris ad laudem & gloriam dei omnipotentis & to-
tius curie triumphantis. Impreſſi quoque ſunt hi ſermo-
nes in oppido Vim per diſcretum Johannem Zeiner de
utlingen. Anno Domini M. cccc. Lxxv. fol. max.

Schwl. 6 fl.

54. Regiſter des buchs der Croniken vnd geſchichten mit figu⸗
Pren vnd pildnuſſen von Anbeginn der welt bis auf diſe von⸗
ſere Zeit.“ In fine: Hier iſt entlich beſchloſſen das buch der

Cronicken vnd gedechtnuß wirdigern geſchichten von anbegynn
der Werlt bis auf dieſe onßre Zeit von hochgelehrten mannen
in latein mit großem fleiſſ vnd rechtfertigung verſammelt.
vund durch Georgium alten deſſmals Loſungsſchreiber zu

Nuͤrenberg auſſ denſelben latein zu zeiten von maynung zu

maynung vnnd beyweylen (nit on vrſach) außzugsweiſe in
diſſ teutſch gebracht. vnnd darnach durch den erbern und acht⸗
pern Anthonien Koberger daſelbſt zu Nuͤrnberg gedruckt. auf
anregung vud begern der erbern vnd weyſen Sebalden ſchrey⸗
ers vnd Sebaſtian kamermaiſters burgere daſelbſt. Vnd

auch mit anhangung Michael wolgemuth vnnd Wilhelm

pleyden wurffsmaler daſelbſt auch mitburger die diſſ Werk
mit figuren wercklich geziert haben. Volbracht am xxiij tag
des monats Decembris Nach der gepurt Criſti vnſers Hay⸗
lands M. cccc. xciij iar. Fol. max. Schwl. 6 fl.

55. Speculum hiſtoriale Vincentii Pars tertia. In fine:

M. ccce. lxxiiij Fol. max. Schwl. 4 fl.

56-59. Opus biblice cum poſtilis Nicolai de Lyra. Par-

tes IV. In fine: Exactum eſt Nuremberge infigne hoc ac
inuſitatum opus biblie cum poſtillis Venerandi viri or-
dinis minorum fratris Nicolai de lyra: cumque addi-
tionibus per venerabilem epiſcopum paulum burgen-
ſem editis: ac replicis magiſtri Mathie dorinck ejus-
dem ordinis minorum fratris & theologi optimi: cha-

ractere vero impreflum habes jucundiſimo: impenſis-

que Anthonii Kobergers prefate ciuitatis incolam: An-
no incarnate deitatis. M. cecc. lxxxvV. Sabbato poſt

Johan-

4X 1

to die

Vtino
In fi-
nah-
Vtino
Orum
Uhita⸗
ecec.
con-
X to⸗
ermo⸗
ner de
max.

tfigu⸗

ſe on⸗

ch der
egynn
aunen
nmelt.
er zu
ng zu
eiſe in
dacht⸗
t. auf
ſhren
Vnd
lhelmn
Werk
i tag
hay⸗

ſe:

Par⸗
loc ae
ri or⸗
addi⸗
igen⸗
ejus⸗
cha-

enſis⸗

Aun-⸗
pott

han-⸗

.

in Bolid. 131
Johannis ante portam latinam: & in hunc finem uſ-
que perduétum. De quo honor inuiétiſſima trinitati
nec non intemerate virgini Marie Jeſu Xſti gerule Amen.
Voll. IV. Ldb. 24 fl.
60. Tabula fuper totam ſummam venerabilis domini An-
thonini directiva. In fine: Tabula ſaper totam ſum-
mam venerabilis Domini Anthonini per dominum Jo-
hannem Molitoris ordinis predicatorum conventus Co-
lonienſem fratrem compilata anno domini M. cccc.
LXxXXiiii., pridie nonas Julii finita feliciter explicit.
Schwl. 3 fl. H
61. Directôrium biblie aureum. In fine: explicit aure-
um reportorium biblie Anthonii Rampigolis de Senis
ordinis fratrum heremitarum ſanéti Auguſtini Impreſ-
ſum Nuremberge per Fridericum Crüfſner. Anno do-
mini Milleſimo quadringentelmo octuageſimo primo.
Ausgeſchn. 2 fl.
62. Geſta romanorum cum applicationibus moraliſatis &
myſticis. In fine: Ex geſtis romanorum cum pluaribus
applicatis hiſtoriis de virtutibus & viciis myſtice ad in-
telleétumtranſſumptis recolleétorii finis eſt feliciter. Ans⸗

geſchn. I fl. 30 kr.
In Quarto.

Libri ſine anni, loci ac typographi mentione.

63. Determinatio duarum ſubjectarum queſtionum Sifri-
di epiſcopi Cirenſis ad archiepiſcopum maguntinum.
In fine adſcriptus eſt 1486. .
a) Primum confilium domini Alexandri de Neuo Vin-
centini juris utriusque doctoris contra Judeos fene-
rantes. R. u. E. 1 fl. 30 kr.
64. Incipit liber regule paſtoralis Gregorii pape ad Jo-
hannem Arrchiepiſlcopum Rauennenſem. Circa an. 1470
a) Commendatio preſtantiſſimi & incomparabilis doc-
toris magiſtri Gauillermi pariſienſis actoris ſequen-
tis libri, qui rethorica diuina pretitulatur. Schwl. 2 fl.

65. Secunda pars Alexandri d'Ales. In fine: ſecunde par-
tis ſumme Alexandri de ales adeſt finis. Papie per egre
Joannem antonium de birretis & Franciſcum gyrarden-
gum ſocios fuit impreſſa. Labenti anno domini 1489.
die XX. OGtobris. ⸗
66. Quarta pars Alex. d'Ales. In fine: Quarta pars
ſumme Alex. de ales: maximo hic labore perfecta eſt.
Papie per egr. Joannem antonium de birretis & Fran-
J 2 ciE

132 Incunabula typographica

ciſcum gyrardenghum imprefla. M. cccc. Ixxxix Die
Exxiij. Decembris. Ldb. Nro. 65. et 66. 3 fl.
67. Vocabularius breuiloquus cum arte dipthongandi,
punctandi & accentuandi. In fine: Finit vocabularius
reuiloquus. triplici Alphabeto diuerſis ex antoribus

nec non corpore utriusque juris collectus ad latinum

ſermonem capeſſendum utilifimus, Imprefſſus argenti-
ne Anno dni. M. cccc. xcvI. finitus Altera die poſt fe-
ſtum Michaelis Archangeli. Lob. 2 fl. Zokr. .
68. Sermones aurei de ſanétis fratris Leonardi de Vtino
ſacre theologie doétoris ordinis predicatorum. In fi-
ne: Impreſſi quoque ſunt hii ſermones Venetiis per ma-
giſtrum Franciſcum de Hailbrun & magiſtrum Nicola-
um de Franckfordia ſocios. Laus Deo. M. cccc. LXXIII.
R. u. E. 2 fl. 30 kr.
69. Diſe hernach geſchriben materi iſt gemacht von einem kar⸗
thauſer. vnd ſagt von der groſſn nuczbarkeyt der gerechten
liebe gotes. vnd der gerechten mainung in allen vnſern wer⸗
ken. In fine: Ein buͤchlin von der liebe Gottes mit ſampt
dem ſpiegel der kranken und ſterbenden menſchen endet ſich
hie ſaͤligklichen. Gedruckt vnd vollendt in der keyſerlichen
ſtatt Augſpurg von Anthonio ſorg am aftermontag nechſt vor
dem palmtage. do man zalt nach criſti gepurt M. cccc.
Lxxriij. Ldb. X fl. 15 kr.
70. 71. Sermones dormi ſecure de tempore & de ſancétis.
In fine: Finiunt feliciter ſermones dormi ſecure de ſan-
ctis Baſilee impreſſi Anno domini M. cccc. lxxXIX. in
viglilia Petri & Pauli apoſtolornm. Voll. II. Pergt. 2 fl.
72. Epiſtolare Marii Philelfi. In fine: Finit Epiſtolare Ma-
rii Philelfi elegantiſſimum. Baſileæ per magiſtrum Jo-
annem de Amerbach ſumma lucubratione impreſſum:
Anno nonageſimo quinto ſupra milleſimum quaterque
centeſimum. Ppd. 1 fl.
73. Summa de exemplis ac fimilitudinibus rerum nouiter
impreſſa. In fine: Impreflum Venetiis Johannem &
Cssorinm de Gregoriis. MecccxcIX. die xij Julii. Ldb.
1 fl. 15 kr.
74. Expoſitio himnorum cum notabili commento quod
ſemper implicat hiſtorias cum optimis allegationibus ſa-
cre ſcripture illorum ſanétorum vel ſanctarum de qui-
bus tales hymni decantantur, ex quibus poſfunt fscili-
ter de ejusdem ſanétis colligi ſermones peroptimi. ſub-

junétis quorundam vocabulorum expoſitionibus. In
fine: Hymnarius cum bona expoſitione notabilique

Commento magna cum diligentia correctus. Cum quam
plu-

rir Die

gandi,
ularius
toribus
atiaum
rgenti⸗
oſt fe⸗

Vtino
In fi-
Der ma-
Nicola-
XXIII.

em kar⸗
erechten
ern wer⸗
t ſampt
det ſich
ſerlichen
echſtvor
N. ccce.

ſanctis.
de ſan-
XIX. in
gt. 2ſl.
ſarehla-
rum o⸗
reſſam:
Nerque

nouiter
nem &

ii. Db.

0 quod
bus ſa⸗
Ge qul⸗
tficili⸗

bilique
m quatmm
Dnu.

in Quarto. 33

pluribus aliis hymnis prius non additis elaboratiſſime
impreffus in ſanéta Colonia per Henricum Quentell.
Anno incarnationis dominice M. cecc. xciiij. pridie ldus
Junii. Schwl. 1fl. 15 kr.
75. Quadrageſimale Gritich unacum regiſtro ſermonum de
tempore & de ſanétis per circulum anni. In fine: ex-
plicit quadrageſimale eximii ſacre theologie doctoris Jo-
bannis gritſch ordinis minorum, quod non ſolum ſer-
mones quadrageſimales: verum etiam temporis & ſan-
ctorum per circulum totius anni indicat. Impreſſum
correctius Lugduni partiumffrancie ameniſſima urbe per
Joannem trechſel alemannum anno domini M. ccccxcv.
die vero XXVI. menſis Aprilis. Deo gratias. Ldb. 1fl. 15kr.
76. Tractatus conſultatorii venerandi magiſtri Henrici de
Gorychum &c. In fine: Explicit tra ctatus tripartitus
Magiſtri Henrici de Gorychum contra Huyſſitas &
ſchismaticos Bohemos &c. Imprefſus Colonie in ma-
giſtrali officina pie memorie Henrici Quentel pridie I-
dus Apriles Anno ſupra Jubileum tertio. —
a) Egloga Theoduli. In fine: Egloge Theoduli cum
notabili cammento feliciter finem habent. Imprefſe
in ſanéta civitate Colonienſi per Henricum Quen-
tell. Anno incarnationis domini M cccc. xcv. tercio
Idus Februarii.
b) Navis ſtultifera a Domino Sebaſtiano Brant primum
ediſicata & lepidiſſimis teutonice lingue rithmis de-
corata: Deinde ab Jacobo Lochero philomuſo la-
tinitate donata: & demum ab Jodoco Badio Aſcen-
ſio vario carminum genere non ſine eorundem fa-
miliari explamatione illuſtrata. In fine: Navis ſtul-
tifere opuſculum finit: Impreſſum per Nicolaum
lamparter. Anno M. cccc. vI. (M. ccccc. vI.) die vero
XXVI. menſis Auguſti. Schwl. 2 fl.
77. Poſtilla Guillerini ſuper Epiſtolas & Euangelia de
tempore & de ſanétis & pro defunéctis. In fine: Po-
ſtilla Guillerini ſacre theologie proſeſſoris eximii ſuper
epiſtolas & euangelia per totius anni circulum ad ſen-
ſum litteralem ſtudioſiſſime collecta bene emendata &
correcta explicit. Impreſfla Anno Xſti. M. cccc. xc. Vi-
cefſima nona. Menſis Junii. Ldb. T fl.
78. Vitæ patrum. In fine: Impreſſum Venetiis per octa-
vianum ſcotum Modœtienſem ſexto decimo Kalendas
Martii M. cccc. LxxXIII. Joanne Mocenico Inclyto Ve-
netiarum duce. halb Frzb. 2 fl.
79. Flores Albumaſaris, In fine: Opus florum Albuma-
J 3 ſa⸗

134 Incunabula typographica.

ſaris explicit feliciter Erhardi Ratdolt Augaſtenſis vi-
ri ſolertis eximia induſtria: & mira imprimendi arte:
qua nuper Venetiis nunc Auguſte Vindelicorum excel-
lit nominatiſſimus. xiiij. Kal. Decembris M. cccc. IKXXVviij.
A) Introdu ctorium in Aſtronomiam Albumaſaris aba-
lachi oéto continens libros partiales. In fine: Opus
introduétorium in aſtronomiam albumazacis abala-
chi explicit feliciter. Erhardi radolt mira impri-
mendi arte qua nuper venetiis nunc auguſte vinde-
licorum excellit nominatiſſimus. 7. Idus Februarij.
b) Albumaſar de magnis conjunétionibus: annorum
revolutionibus: ac eorum profectionibaus: oécto
continens tractatus In ſine: Opus albumazaris
de magnis conjunctionibus explicit feliciter: ma-
giſtri iohannis angeli viri peritiiſimi dilfigenti cor-
rectione: Erhardique ratdoſt viri ſolertis eximia in-
duſtria: & mira imprimendi arte: qua nuper Ve-
netiis nunc auguſte vindelicorum excellit nomi-
natiſſimus pridie Kal. Aprilis 1499. Schwl. 2 fl. 30 kr.
80. Ein ware nachuolgung Eriſti. In fine: Hie endet ſich das

lobliche Buche genannt die ware nachuolgung Criſti gedrue⸗

cket vnnd vollendet in der keiſerlichen ſtart Augſpurg von An⸗
thonio Sorg am montag nach ſant Eliſabethentag do man

zalt nach der Gepurt Criſti kauſent vier hundert ond in dem

ſechsz und acheczigoſten Jare. Amen. Lbb. X1fl. 45 kr.
8I. Viola ſanctorum. In fine: Viola ſanétorum finit fe-
liciter. Anno dni. 1487. X Kal. Septembris Argenti-
nen. impreffum per Johannem prüff. Schwl. 1 fl.
82. Confeſſionale Bartholomei de chaimis de mediolano
ordinis minorum. In fine: Impreſffum per Erhardum
Ratdolt Anno dni. M cccc. xcr. Ldb. 1 fl. 15 kr.
83. Liber de triplici regione clauſtralium & ſpirituali ex-
ercitio monachoram: omnibus religioſis non minus u-
tilis quam neceſſarius. Jo. tritemio abbate ſpanhemen-
ſe emendante opuſculum. In fine: Finis adeſt exerci-
cii ſpiritualis clauſtralium. per Petrum Friedbergenſem
in nobili urbe Maguntina O&ctavo Idus Auguſtias. An-
no ſalutis M. cccc. xcviij. Ldb. 1 fl. 30 kr.
84. Poſtilla Guillerini ſuper Epiſtolas & euangelia de tem-
pore & ſanétis & pro defunctis. In fine: Gaillerini
Poſtilla fuper epiſtolas & euangelia per totius anni cir-

culum currentia. Perque Nicolaum Kesler Bafilee im-
preſſa. Anno ab incarnationis ſalutifero Milleſimo qua-

dringenteſimo nonageſimo ſecundo. Kal. Octobris expli-

cit feliciter. Schwl. 1 fl. In

f

en
ſer

97.
vi

he
tin

per
ſal
ſep

2. He

nie

per
lis
tur
te:
ſen
uc
3. P0
§.
5. Cen

ſis vi.
arte:
excel-
Xviij.
is aba⸗
Opus
Abala-
impri⸗
vinder
eharij.

horum
0tO
nazaris
e: ma-
ti cor⸗
miain-
er Ve⸗
nomi⸗
zokt.
ſich das
gedrue
onl An⸗
o man
in dem
.
nit fe⸗
igenti⸗
.
jiolano⸗
ardum

laliex:
pus u⸗
jemen⸗
exerel-
zenſem
5
1s. An⸗

letem⸗
Ueriri
nnieir⸗
ee im⸗
0 n⸗.
expl⸗
“

—

in Oavo. 135

95. Rhetorica diuina domini Guillerini Pariſien. epiſcopi
ie loci, anni & typographi indicio circa an. 1496.
a) Hadriani Cardinaßis de vera philoſophia libri IV. Co-
lon. 1540. Pergt. 45 kr.
986. Die liebe Gottes Mir ſampt dem ſpiegel der kranken vnd ſter⸗
benden menſchen. In fine: Ein buͤchlein von der liebe gottes
mit ſampt dem ſpiegel der kranken vnd ſterbenden menſchen
endet ſich hie ſaͤligklichen. Gedruckt vund vollendt in der key⸗
ſerlichen ſtatt Augſpurg. von Hannſen Schoͤnſperger. am
Dornſtag nach ſant Jacobstag. do man zalt nach criſti gepurt.
M. ecccr. vnnd lxxxxvüj jar. Ldb. 30 kr
87. Navis narragonice. In fine: Finis narragonice na-
vis per Sebaſtianum Brant uulgari ſermone teutonico
quondam fabricale: atque jam pridem per Jacobum
Locher cognomento phllomuſum in latinum traducte:
perque pretactum Sebaſtianum Brant denuo reuiſe: ap-
tiſſimisque concordantiis & ſupplantationibus exorna-
te. In laudatiſſims Germanie vrbe Bahlienſi nuper o-
pers & promatione Johannis Bergman de Olpe. Anno
ſalutis noſtre Milleſimo quadringenteſimo nonageſimo
eptimo Kalendis Martiis: vale inclite Lector Prgt. 45kr.

Libri ab anno MD. uſque ad annum MDL. impreſſi.
In Folio.

*

1I. Diſpenſarium magiſter Nicolai prepoſiti ad aromata-

rios. Lugduni 1505.
a) Deſtructorium vitiorum ex ſimilitudinum creatura-
rum exemplorum appropriatione per modum Dya-
logi. Auétoritatumque ſacrarum ſcripturarum. phi-
loſophorum & poetarum: conſtruétoriumque vir-
tutum. Cum figg. 1500. Schwl. 2 fl.
2. Homilie doctorum ecclefiaſticorum in euangelia domi-
nicalia ac temporanea vna cum ſermonibus ornatiſſimis
in vnum redacta codicem juſſu diui Caroli magni im-
peratoris ſeraper Auguſti. Opera & ingenio venerabi-
lis Chriſti profefſoris Alchuini. Cujus ejusdem inſerun-
tur tres libri diſerti atque acuti de ſacro ſanéta trinita-
te ad eundem Carolum. Omnia terſiſſime imprefla.
ſententiis ac ſacre ſeripture teſtimoniis marginatim il-
luſtrata. Lugd. 1525. Schwl. 2 fl.
3. Pomerium Sermonum de ſancétis hyemales & eſtiua-
les editi per fratrem Pelbartum de Temeswar diui ord.
S. Franciſci. Sinel. a. & Typogr. Schwl. 1fl. 30 kr.
4. Centum Novella Johannis Prcntti,. Hundert neuer
J 4 Hi⸗

136 Libri abanno MWD. uſaue ad annum DL. impr.

Hiſtorien ꝛc. kurzweilig zu leſen. Mit Figuren. Strasburg
1535. Schwl. 1 fl. 15 fr.
5. Looßouch, zu ehren der Roͤmiſchen, Ungeriſchen vnnd Boͤ⸗
hemiſchen Kuͤnigin. Strasb. 1546.
2) Ein ſchoͤne Cronica oder Hyſtoribuch von den fuͤrnaͤm⸗
lichſten Weybern, ſo von Adamszeiten angeweßt durch
Johannem Boccatium. Mit Figuren Auſpurg 1541. Ppd.
1 fl. Zo kr. Hinten ſehlen 2 Blaͤtter die aber hineingeſchrie⸗
ben ſinnd.
6. Homilie doctorum ecclefiaſticorum in euangelia domi-
nicalia. Kkotus Titulus ut Nro. 2.) Lugd. 1520. Schwl
2 fl. 30 kr.
7. in Geſprechbuͤchlein zweyer Schuͤler wie einer den andern
im zierlichen ſchreyben vntherweyßt. Durch Johann Newdorf⸗
fer. Nbg. 1549. Ppd. 30 kr.
8. Morale reduétorium fuper totam Bibliam fratris Petri
Berthorii Pictavienſis Bafil. 1517. Ldb. 1 fl. 45 kr.
9. Fulgentius Placiades in Mythologiis. Aug. Vind. 1521.
Schwl. 1 fl. .
I0 Speculum Paſſionis Domini noſtri JIheſu chriſti. cum
figg. Norimb. 1507. Schwl. 2 fl. 30 kr.
II. Stellarium corone benedicte virginis Marie in landem
ejus pro ſingulis predicationibus elegantiſſime coapta-
tum. Argent. 5006. Schwl. r1 fl.
12. Autores hiſtoriæ eccleſiaſticeæ. Euſebius, Ruffinus,
Theodoritus & c. &c. Baſil. 1535.

1
a) Tov Manροιοον ρεοοdοονιτταονοανοα ρορνρενρνα ναοιαρα

nnc igρρααρτιοο τιντ. Baſ. 1535. Schwl. 2 fl. 30 kr.
T13. Ariſtotelis Stagyritæz Acroaſes phyſicæ Libri VIII.
Aug. Vind. 1518.
a) Ariſtotelis Libri de Cœlo IV. de generatione II.
Meteororum IIII. Ibid. 1510.
b) -- De anima libri III. &c. Ibid. 1520. Pergt. 2 fl.
14. Alberti Dureri clariſſimi pictoris & geometræ de Sym-
metria partium in rectis formis humanorum corporum,
libri in latinum converfi. Cum figg. Norimbergæ ex-
cudebatur opus æſtate Anni a Chriſto ſeruatore genito
M. D. xxxij. In ædib. Viduæ Durerianæ. Ldb. 4 fl.
TI5. Textus de Sphæra ioannis de ſacrobosco: introdu-

*„

Scoria additione (quantum neceſſarium eſt) commenta-

rioque ad utilitatem ſtudentium philoſophiæ Pariſien-
ſis Academiæ illuſtratus. Cum compoſitione annuli a-
ſtronomici Boneti Latenſis: Et Geometria EuclidisMe-
garenſis. Cum Fig. Parifiis 1521.

ti

npr.

hurg

d B⸗

thaämm⸗

durch
ſchrie⸗
domi⸗
Schwl.

andern
wdorf⸗

Petri
.
1521.
cum

Audem
Oapta⸗

finus,

14σ

30 kt.
IUlII.

ne II.
2 fl.

eSym⸗
Dorum,
e ex
gebito
If.
trodu⸗
menta⸗
Ariſien⸗
nuli a⸗

gishle⸗

4)

„

—

v

in Folio. Hð 137
a) In hoc opere hæc continentur Nova translatio pri-
mi libri Geographiæ Cl. Ptolomæi &c. Joanne Ver-
nero Nurenberg. interprete. &c. &c. Noremb. 1514.
b) Duͤrers, Alb. Underweyſung der Meſſung, mit dem
Zirckel vnd richtſcheyt in Linien ebenen vnd ganzen cor⸗
poren. Nuͤrnb. 1525. 7 fl. Opera valde rara.

16. Valle. Laur. de linguæ latinæ elegantia LibriVI. Lugd.
1512. LIfl. 30 kr.

17. La conqueſte de grece faicte par le treſpreux & redoub-

te en cheualerie Philippe de madien &c. a Patiſ. 1527.
a) Biſthoire fingauliere & fort recreatiue contenant la
reſte de faits & Geſtes de quatre fils Aymon, Reg-
nault, Allard, Guichard & le petit Richard. A Pa-
riſ. S. a. Ldb. 2 fl. 30 kr.
An die Decke iſt vornen ein gedrucktes Blatt eingeklebt, das fol⸗
genden Inhalts iſt: Reverendus & Nobilis Dominus
Wolfgsngus Andreas Rem à Ketz, Cathedralis Eccle-
ſie Auguſt. Sum. Præpoſitus, librum hunc una cum
mille & tribus aliis, variisque inſtrumentis Mathema-
ticis, Bibliothecæ Monaſterii S. Crucis Auguitæ, ad
perpetuum Conventualium vſum Anno Chriſti M. D.
LXXKXVIII. Teſtamento legavit. Unter dieſen Worten
iſt das Remiſche Wappen in Holz geſchnitten eingedruckt.
18. Durandi rationale dininorum officiorum. Lugd. 1508.

Schwl. 2 fl.

19. Septipertitum opus de contractibus pro fora conſcien-

tie atque theologico perConradum Summenhart de Calw.
Hagenaw. I1515. Pergt. 1 fl. 30 kr.
20. Saſſenſpegel met velen nyen Additien ſan dem Leenrechte
vnderichtſtige. Augſp. 1516. Ppd. 2 fl.
21. Boetius de philoſophico conſolatu ſine de conſolatione
philoſophiæ cum figuris ornatiſſimis expolitus. Argent.
1I30r. Schwl. 1 fl. 45 kr.
22. Calendarium Romanum Magnum, Cæſareæ majeſtati
dicatum D. Joanne Stoeffler authore Oppenheim 1518.
Schwl. 2 fl. 30 kr.
23. Lombardica hiſtoria que a plerisque aurea legends ſan-
ctorum appellatur. Argent. 1502. Schwl. 2 fl.
24. Sermones Pomerii fratris Pelbarti de Temeswar ord.S.
Franc, de tempore. Argent. 1506. Schwl. 1 fl. 30 kr.

25. Alciati, Andr. ad reſcripta Principum Commentarii.

1531I. Ppd. 1fl. 30 kr.
26. Caroli V. de capitalibus judiciis conſtitutio &c. Baſil.

27. Budzæus de Aſſe & partibus ejus. In chalcographia Aſ-

2

cenſiana 1516. Ppd. 2 fl. 30 kr.

4

1 38 Libri ab anno MDuſque adannum uDI. impreſ.

28. Kirchenordnung In meiner gnedigen Herrn der Marggro⸗

uen zu Brandenburg vnd eines erbern Rats der Stat Nuͤrn⸗
berg Oberkeyt vnd gepieten, wie man ſich beyde mit der Lee⸗
re vnd Cexemonien halten ſolle 1533. Ppd. 1 fl.
29. Textus ſententiarum cum concluſionibus & partitio-
e⸗ texetus Henrici Gorichem. Venetiis 1503. Schwl.
30. Preclariſſima divi Aurelii Auguſtini Sermonum opera.
Hagenaw 1521. Schwl. 2 fl. 30 kr.
31. De ccœleſti Agricultura Pauli Riccy libri IV. Aug. Vind.

a T heologin myſtica cum ſpeculativa, tum præcipue
aectwr. Per Henricum Harph. Colon. 1538. Schwl.
2 fl. 320 kr. .
32. Commentariorum Vrbanorum Raphaelis Volaterrani
Libri XXXVIII. Baſil. 1530. 3 fl.
33. Commentarii initiatorii in quatuor euangelia. Jaco-
bo Fabro Stapulenſi authore. Baſil. 1523. Schwl. afl. Zokr.
34. Odyſſea, das ſeind die allerzierlichſten vnd luſtigſten vier und
zwanzig Buͤcher Homeri von der zehenjaͤhrigen irrfart Ulyſſis.
Augsb. 1538. Schwl. 1 fl. G S
35. Das Gluͤckbuch beydes des Guten und Boͤſen ꝛc. durch Fran⸗
eciſeum Petracham, mit Fig. Augſp. 1539. 1 fl. 30 kr.
36, Annalbuch der roömiſchen Kunigen, Burgermeyſteren vnd
Keyßeren ꝛc. aller tuͤrkiſchen Keyßer Annalbuch, Alkoran der
Tuͤrkenꝛc. Alles durch Heinrich von Eppendorf verteutſchet.
Strasb. 1545.
a) Kriegsuͤbung des fuͤrtrefflichſten und ſtreitbarſten erſten
roͤmiſchen Keiſers Julii ꝛc. Aus dem Latein uͤberſetzt durch
Heinr. von Eppendorf. 1551. Schwl. 2 fl.
37. Officia M. T. C. teutſch. 153.
à Inſtituta von Kaiſer Juſtinian verordnet. Frankf. 1536.
b) Der richterlich Klagſpiegel. Durch Sebaſtian Brant.
Strasb. 1542. Schwl. 1 fl. 45 kr. J
38. Zwey ſchoͤne auch luſtige Hiſtorien vnd Geſchichtbuͤcher; der
Rhoͤmerkrieg, wider die Carthaginenſer durch Leonhardum

Aretinum beſchrieben. Ins teutſche uͤberſetzt. Mit Figuren.

Auaſp. 1840. Ppd. 1 fl. . .
39. Vndergerichtsordnung des Erzſtiffts Trier. Meintz 1537.
a Vudergerichtsordnung des Erzſtifts Meyntz. Ebend. 1835.
b) Gerichtlicher Proceſſ auß grund der Rechten vnd gemeyner
uͤbung. Frkf. 1536.
c) Juftinianiſcher Inſtituten warhaffte Dolmetſchung. Augſ.
40. Diui Cyrilli Patriarcheæ Alexandrini, in Exange lum
J Oan-

o
Ba
..4
ſis

49.
50.1

5t. .
15
52.

ſe

re.
Uragra⸗
Nürn⸗
der Lee⸗

titio⸗
Schwl.

Opera.
Vind.

ecipue
Schl.

terrani

aco⸗
ſer und
llyſſis.

Fran⸗
lr.
en oud
ran der
ſchet.

erſten
tdurch

Brant.

der
ardum
guren.

537.
1535.
neyner

ugf.

elium
Joan-

”

in Folio. 139

Joannis Commentaria Georgio Trapezuntio interprete.
Baſil. 1524.
a) - - in Leviticum commentarii. Ibid. 1524. Schwl. afl.

41. 42. Joannis Duns Scoti fuper ſententias Libri IV. Pari-
ſiis ſine anno & typogr. voll. II. Schwl. 3 fl. 30 kr.

43. Uolyanthea opus ſuaviſſimis floribus exornatum: com-
oſitùm per Dominicum Nanum Mirabellium. Bafil.
1512. Schwl. 1 fl. 45 kr.
44. Aelii Antonij Nebriflens ars nova grammatices cum
ejusdem vberrimis commentariis nec non & alia ejus-
. dem auétoris inignia opuſeula &c. Lugd. 1509. Schwl.
45. 46. M. Antonii Coccii Sabelliei opera in duos digeſta
Tomos Balil. 158. voll. II. Pergt. 10 fl. M
47. Prima & ſecnnda ſecundæ S. Thome de Aquino. Ar-
gent. 1512. Schwl. 1 fl. 455 kr.
48. Mirabellii, Dom. Nani, Bolyanthea, Salingiaci excu-
debat Joannes Soler 1839. Schwl. X fl. 45 kr.
49. Lexicon græcum. Baul. 1522. Schwl. X fl. 45 kr.
50. Pomerinm de ſanétis fratris Pelbarti ord. S. Franc. S.
l. a. & typogrt. L
àa) Stellarium corone. Aug. Vind. 1502. Schwl. 2 fl.
5I. Summa ſummarumque Sylueſtrina dicitur. Argent.
1518. Schwl. 2fl. .
52. Der richterlich Klagſpiegel durch Sebaſt. Brant. Strasb.
1516. ausgeſchn. 45 kr.

. 853. Erasmi Geſpraͤche vmbgeſetzt vnd verteutſcht fuͤr die gemay⸗

nen frommen Chriſten. Augſp. 1545. ausgeſchn. 45 kr.
5§4. In omnes M. T. Ciceronis orationes quot quidem ex-
tant lucubrationes. Baſil. 1530. Ldb. 2 fl.
55. Fragmentum commentariorum Q. Afſconii Pediani in
orationes aliquot M. Tulii Ciceronis. Hagen. 8. anno.
R. u. E. 45 kr.
56. Apophtegmatum opus cum primis frugiferum, vigi-
lanter ab ipio recognitum autore &c. &c. per Deſid. K-
raſmum. Baſil. 1532. Schwl. 1 fl. 15 kr.
57. Commentarii linguæ græcæ, Guil. Budæo anétore.
Colon. 1530. Schwl. 3 fl.
58. Notariatbuch. Canzleibuch. Frankf. 1535.
a) Der richterlich Klagſpiegel. Strasb. 1538.
b) Juſtinianiſcher Inſtituten wahrhafte Dolmetſchung.
Augſp. 1538.
c) Layenſpiegel. Strasb. 1538. Schwl. 2 fl.
59. Calepini Dictionarium. Venetiis 1506. Schwl. Ifl. zokr.
60. Flavii Joſephi antiquitatum judaicarum Libri XX. & c.
&c. Baſil. 1540. Schwl. 1 fl. Z0 kr. 61.

140 Libri abanno W. uſzue ad annum WDL. impr.

61. Calepini, Ambroſii, Dictionarium. Impr. per Thom.
Anshelmum Badenſem. 1822. Schwl. 1 fl. 45 kr.
62 Johannis Stobaͤi, ſcharfſinniger Spruͤche. Aus dem Lat.
uͤberſetzt durch Georg Froͤlich. Wittenb. 1551.
a) Von der Cerlichen zimlichen, auch erlaubten Woluſt des

Leibs ꝛc. durch Bapt. Platina. Angſp. 1542. Ldb. 2 fl.

63. Sermones Pomerii de ſanétis hyemales & Eſftiuales.

Argent. 1505.
a) Stellarium Corone benediéte virginis Marie. Ibid.

64. Homiliæ, ſeu mavis ſermones ſiue conciones ad po-

pulum præſtantiſſimorum ecceleſiæ doctorum &c. Col.
1530. Schwl. 1 fl. 30 kr. .
65. Super Matthei Evangeliſtare poſtilla Alberti Magni.
Hagen. 1505. Schwl. 1 fl. 30 kr.
66. Nicolai Perotti Cornucopie ſine Commentariorum lin-
guæ latinæ. Venetiis 1501 Schwl. 2 fl.
67. Stellarium Corone benedicte Marie virginis. Aug.
Vind. 1502.
a) Elucidatio fabricæ uſque Aſtrolabii. A Joannestof-
lerino. Oppenheim 1513. Pergt. 2 fl. 30 kr.
68. Sermones Pomerii de tempore hyemales Eſtiuales.
Hagen 1ISII. Schwl. 1 fl. 15 rr.
96. Latinæ lingua: diéctionarium Ambr. Calepini. Baſil. 1547.
Schwl. 1 fl. 30 kr.
97. Nicol. Perotti Cornucopiæ ſiue Commentarii linguæ
latinæ. Baſil. 1521. Schwl. 1 fl. Z0 kr.
98. Ludovici Coœlii Rodigiui lectionum antiquarum Libri
XXX. Baſil. 1542. Ldb. 2 fl. B
99. Vita Jeſu Chriſti redemptoris noſtri per Ludolph. de
Saxonia. Pariſ. 1509. Schwl. 2 fl.
aos Dien Gregorii Magni, opera. Pariſiis. 1521. Schwl.
IOI. Decretum Gratiani, Lugd. 1541. Pergt. 2 fl. 45 kr.
102. Gregorii IX. Pont. max. Decretales. Lugd. 1540.
Pergt. 2 fl. 45 kr.
TI0O3. Sextus Liber Decretalium. Lugd. 1540. Pergt. vfl Zokr.
204. Decretum Gratiani. Baſil. 1512. 2 fl. 48 kr.
T05. I06. Ricardi de media uilla in quatuor ſententiarum
queſtiones. Venetiis 1507. & 1500. voll. II. Schwl. A fl.
T07. Johanmn Geylers von Kayſerſperg buch Granatapfel in la⸗
ein genannt Malogranatus. Augſp. 1510.
a) — -Ain geiſtliche bedeutung des ausgangs der Kinder Iſra⸗
hel von Egipto. Ebend. 1510.
b) =- Die geiſtliche Spinnerin. Ebend. 1510.

c)

—

—

109.
ein

109.

o.

— — — 1

p. in Folio. . 141

Ihon. c) - -Ain geiſtliche Bedentung des heßlins. Augſc 1510.
4d) -- Die ſiben Hauptſuͤnd. Ebend. 1510. Ldb. 2 fl. 30 kr.⸗
AdNt. 1708. — R Predigen teutſch und vil gutter leeren. Am Ende fehlt .
“” ein Blatt.
ſſt des a) - = Buch Granatapfel. Au gſp. 1510. Schwl. 45 kr.
fl. 109. - chriſtenlich Bilgerſchaft zum ewigen Vaterland. Baſel
lales 1512. Pergt. I1 fl. 30 kr.
110. — Rarrenſchiff. Strasb. 1520. H
Lbid. a) --= Die ſiben Hanptſuͤnd. Strasb. 151I.
b) - Die geiſtlich Spinnerin. S. I. a. & typ.
adpo- c) -— Buch Granatapfel. Strasb. 1517.
Cl. d) -- Ein geiſtlich Bedeutung des heßlins. Ldb. 2 fl. 45 kr.
ligni In GQuarto.
TIG:rII. Aldi Manutii Inſtitutionum grammaticarum LibrilV.
mlin⸗ Venetiis apud Aldum. 1508. Ldb. 2 fl.
I12. Hieronymi Cingularii Aurimontani artis grammati-
Aug. ce obſervationes. Lipſie 1575.
’D ) -- in eloquii ſynonymorum colletanea. bid.
Stok⸗
b) . 5. Ciceronis ſynonima ad Lutium Veturium.
nales, Lipf 1515. Schwl. 1 fl.
1I13. Sermones Petri Hieremie. 1514.
1547 a) Sanétuarium ſiue ſermones de ſanctis Petri Hierimie
Hagen. 1514. Schwl. 45 kr.
ngue IIA. Joannis Piniciani previs inſtitutio de oéto partibus
* orationis & c. Aug. Vind. 1522. Schwl. I18 kr.
Libri II5. Summa in totum phyſicen, hoc eſt phi ofſophiam na-

turalem per Judocum Iſenaehcenſem. Erfordiæ 1514.
h. de Schwl. 30 kr.
1I6. Gregorii Nazianzeni opuſculum ubi enarratur qua in

chnl. tota vita expertus eſt &c. &c. Venetiis ex Aldi Acade-
mia 1504. Ldb. 2 fl.
k. TI77. Mantuani, Bapt. Bucolica ſeu aduleſcentia in decem
no. eclogas diviſa. Hagen. 1817
MD a) Jacobi Wimphelingii Retiorica. Lipf. 15190.
Pkt b) Philelfi, Franc. Epiſtolæ. Argent. 1515. cum aliis
Schwl. 45 kr.
arun 7 1I18. Formulari vnd tentſch rethorien wie man briefen vnd reden
afſ. YN. ſoll. Augſp. 1501. Pergt. 30 kr.
in lt II9. Nicolai Leonici Thomæi de varia hiſtoria Libri II. Ba-
ſil. 1531. Pergt. 45 kr.
, „ 120. Sermenhes dominicales Bonaventure. 1502.

a) Sermones formales de ſanctis Bonaventure. Baſil.
ẽ 1502. Schwl. 45 kr.

142 Lübri ab anno W . uſque ad annum WL. impr.

I2I. Apophthegmatum libri VI. per Deſid. Eraſmum. Ba-
ftl. 1531. Ldb. 1 fl. Zokr.
122. Biblieæ hiſtoriæ magno artidcio depictæ & ntilitatis
publicæ cauſa latinis Epigrammatibus a Ge. Aemyjlio il-
luſtratæ. 1539. Ppd. 45 kr.
Die Holzſchnitte ſind von Sebald Beham.
123. Ser fuͤrtreflichſt Weg zur Seligkeit. Augſp. 1518. Schwl.
30 kr. L .
1I24. Practica judiciaria in criminalibus. Lugd. 1515.
a) Bonifacii de Vitalinis ſuper malefiviis opus. S. a.
b) Contrarietates ſeu diverſitates inter jus civile cano-
nicum. S. a.

Cc) Argumentum concordantiarum contrarietatum Bar-

toli de Saxoferrato. Lugd. 1515. Schwl. 30 kr.
1541. Schwl. 30 kr.
126. Aventini, Io. Grammatica nova fundamentalis. Aug.
Vind. 1512. Schwl. 30 kr.
127. Lazari Bayfii, annotationes in legem II. de captivis
& poſt liminis reverſis in quibus tractatur de re navali.
Cum figg. Baſil. 1541. Ppd. 45 kr.
I28. Hadrianus S. R. E. Cardinalis de ſermone latino, &
modis latine loquendi. Ejusdem Venatio ad Ascanium
anainal. Item Iter Julii II. Pont. Max. Baſil. 1518. Schwl.
1290. Sacerdotale juxta S. Romane eccleſie & aliarum ec-
