tradu:uru , auguftisfimum inter Daniae

ii

Regem, CHRISTIANVM V, & fe-

fic

remsf' mum Ducem Holfato- Pioenen—-

fiat

fem,IOACHIMVM ERNESTVM,

Compoüüo quae neque R egiae , ne-

Mil

f«

que Duealis Domus obeflet commo-

dis,vtrique potius pmdefïet d.18.Mart,

fj

n

1671. Hafniae aufpicato perfecta, fe-

queretur. . Quantum autem hin cfenfe-

U

Tl

rat gratiae, qua ferenisfimus Princeps,

IOACHIMVS ERNESTVS, Qudum

fri

1

erat eum dmmms

Incr GFBGHEUIH

108

tanto aüïgebaïsur düïoæ cum Is eo-

Uf

(

[l

dem anno T671. d. 5. O&ob. defunge-

retur, adeoque Nofter anitteret Do-

r! lse

| U

iinum, cui fuerat in Qæäwus

Sed hic

quoque P].'ïHCEPïS obitus augebat labo-

Q

C0]

res, qmbus Aulae optime confulere

*IHHI'*

BRE:ITE.N AVIANA,

25

t

anmtebatur

Cum enim Te&amen—

tum a Duce reli&um ftatim aperiri

dv

Íe

non poflet, de erigendo inter quatuor

Filios Pa&o ANTE-Succeflorio erat fol-

licitus, quod d. I7. Sept. I672. ftatu-

M

K

tum,magnam ei prudentiae & circume

fpeGionis laudem comparavit. -

Re-

)

IfC,

f' ignato deinceps "Teftan

mento, aufpi-

catoque Ducatus Ploenenfis 1emmen

(

fe

IOHANNE ADOLPHO,;ab hoc n

muneribus fideliter admim&rams con-

5

n

Hrmatus? eandem in magni momenti

UE

negotiis traCctandis dexteritatem corn-

tmuavit

Integre enim porro verfaba-

00

v

tur ipfius labor in caufa quae & difhici-

lis erat & diu duraverat , Succesfionis

Jo-

hic

Oldenburgicae, in Aula Caefaris tan-

00

dem diícuffa, quam ope Sententiae

lefe

contra feremsümum Ducem $Slesvico-

Hol-

m&

26

MEMORIA

Holíato-Gottorpienfem,CHR IS TIA-

fri

/

NVM ALBER TVM, a Iudicio Auli-

V

coViennenfi publ 1catae9phne iniebat,

Yif

aderatque an. 1676 Oldenburgi Com-

W«

misfioni Executionis ,a Caefarea Maie-

Wt

ftate per memoratam Sententiam de-

fyd

mandatae, atque fic totus in eo erat,

Qu

vt finis tandem adeflet controverfi ae,

Qu

fedt

quae longo temporis fpatio ipfum ex-

ercuerat, quem Ícopum fibi praefixum

t

ex voto etiam obtmmt

Simili modo

g

effecit,vt l'ransactio cumDaniae Rege

K

Ó omnes motus

el

inita 1mpleremr

ropter Caefareum ratione Ducatus

fios

Holfatiae Feudum exorti defi nerent,

n

haecque etiam res plene e*icuüa eX1tu

f0

W

gauderet optato.

Exinde comitabatur feræmsf mum

m

dhü

Ducem fuum

qui Regia fuíceperat

nunt-

BREITENAVIANA.

27

À

mu*nüena Hafniam, vbi BREITENA-

ul

VIVS nofter ifto iam tempore ad

)dt,

varia,eademque ardua, R egis negotia

T

exequenda füit adhibitus.

OHicus ;

lKC

Serenisfimae Domui Ploenenfi, quam

de

haud exiguis, quibuscum ipfi huc us-

:

ue fuerat confli£andum , liberaverat

&,

difficultatibus, eiusque conditionem

K

redd1deratmehorem Jaudatisfime prae-

üm

Ítitis , cum tantam na&us effet famam,

d

vt Damae Rex, Elector Brandenbur-

us

icus, Dux Brunfvico - Luneburgo-

LUS

Cellenfis & plures, inter Miniftros

(LUS

fuos, oblatls conditionibus perhonori-

Hms,eum vellent cooptatum,a Principe

!t

QÜ

fuo m. Iun.I676.decentisfime cupiebat

uidem dimitti ,

recordatus autem

mn

grauae plane Engulans mulusque ad-

luc comprobatae & novis auctae do-

d ät

ii

s

cumentïs,

28

- MEMORIA

ciimentis . defiderio Principis non an-

J

eu

TE

nuere, fibi ducebat religioni, atque

"u

idcirco per aliquod porro tempus fub-

fper

fiftere in Aula Ploenenfi,apudanimum

[r

conítituebat. — Vt vero auguftisfimus

lii

Daniae Rex , CHRISTIANVS V,

Jie

fioc

eum fibi aliquando totum vindicaret,

eiusque opera & in praefenti & in

COf

ÀG

.. pofterumvti poffet,ipfum, confentien-

teDuce Ploenenfi,an. 1678.d.24.Aug.

qu

clementisfime, annuo decreto falario,

der

^conftituebat Confiliarium e Domo,vel

11

|

Aula aliena, quem Sfatb voi S»auf atià

pet

appellant, ita tamen, vt munus hoc

-

qau

ipíi delatum neutiquam obeffet officio,

t

li

TY

.. quo Principi fuo erat obftrictus, fed is

. 3naneret omnino in eodem, R ege nihil

W

J

)

ipfi commifluro, quod Ducis Ploenen-

IOT

fi quid

n"enüs rationibus obftaret, fed,

| eius-

BREITENAVIANA.

29

Il

eiusmodi in tra&atmne & elaboratm—-

u

ne rerum ei concreditarum praeter

Ípem emergeret ,

praevia humillima

i

us

fienificatione, alterum fufcipere hunc

laborem,iuffluro. Sic profpere agebat

I

vitam, fed , quae eft fors humana, non

T

HHG 111t€flï]1Xt0 moerore , coorto e

l

coniugis coniunctisfi mae

— laudatae

j

AGN]LSAE von R OFHRK , tam egravi,

ag

juam diuturno morbo , qui factus tan-

[

dem lethalis, privavit eum an. T680.

'el

d.7. Aug. vxore, quacum fuavisfime

lj

per duodecim vixit. annos, fine prole

0C

quidem, at non fine fæm()re mutno in-

10

tenfisfimo, qui hoc coniugium fortu-

]i5

navit

In medio hoc veríans doäme

hil

non Püïæl"äï non recreari 0' müa auau-

4l

ftisfimi Daniae R egis, QHBJSTKAN I

md

: V, cut, hOnonbus 1püus addere incre-

U5

S z

menta,

30

MEMORIA

menta, placebat.

Quod enim dudum

evenn

aj

ob magna promeruerat merita, id per

Diploma , clementiae vere R egiae

Qu

plenum,d. 8. Mart. I68I. confignatum

gf&t

d

datur

impetrabat, dum in generofum Nobi-

lium. ordinem adícribebatur . nomen

Amy

ii

gentilitium, vo» BREITENAVF, fortitus.

Eiusdem anni die J6. April. vltimam

ormi

inter ferenisfimos Duces, IOHAN-

Qui

NEM ADOLPHVM, Pleenenfem

| rem,

&CHRISTIANVM ALBERTV M

hanc

Gottorpienfem, perficiebat, vi Cacfa-

Pa

P

reae fententiae d. 20. Iul. 1673. latae,

TransaQüonem, & ratione quidem re-

Vl

C0

ftituendorum a Duce Gottorpienfi

tine

frudtuum e Comitatibus ,

Oldenbur-

NU

genfi ac Delmenhm&ano percepto-

N

H

rum , percipiendorum quoque & ex-

penfarum, quae res feliciter ipfi etiam

ST

evenit,

BREITEN AVfANA.

3r

"

evenit. Compenfabatur opera, tum

X

auctis reditibus annuis, tum Pracfe-

iC

€&tura Arensbócenfi,a Principe,novum

m

gratiae,qua comple&tebatur Noftrum,

bi

daturo fignum,adminiftranda ei oblata.

3

Amplificati vero fic labores & in dies

J5

fere crefcentes, vt rebus vacare poflet

domelticis, neutiquam permittebant.

Quare fociam, huic oneri ferendo pa*

rem, quaerere cogebatur. Inveniebat

hanc aufpicato Ploenae in ferenisfimae:

ä

Prnips, DOROTHEAE SO-

PHIAE, e ferenisfima Domo DBruns-

vico-Luneburgo- Guelpherbytana orit-

2

inem ducentis, Virgine Aulica (S0ff

!

táuítíi), ANNA SIBYLLA von

BRANDENSTEIN, Viri generofi,

À

HAVBOLDI von BRANDEN-

STEIN,Haereditarii in Warenburg &

li,

Graven-

MEMORIA -

32

GravendorH' in Variícia , ac Matmnae

p()ü(

generofae ,

SABIN AE MAGDA-

deli

stl

LENAE VOH SACK, filia, quacum

an. I68I. d

i. Iul. ad Vota tranfüt -

exud

Tuidd

fecunda, quae fuiffe etiam fecunda,

imofecundisfima,fpectatisfi m1exemph

praen

t

coniux , cuius virtutes pracíftantisfimae

non potuere non aflerre del clatio-

fore

a Caf

DQIH

effecit.

(arut

Cimelium hoc coniugale aufere—

bat Ploena, a Daniae R.ege d. T3. Dec.

iA

dici anni clementlsf' me vocatus in

| dei

u[ïu

Comitatu Oldenburgenfi Cancellarius; |

Yt u

cui R egiae voluntati annuebat quidem .

AMAN

Pïmceps,, Noftrumque clementer di--

K 1

inittebat,per literas tamen,d.24. Febr.

Yon:

1682. fcnptas rogabat Reaem vellet .

vt BREITENAVII

que

ermittere ,

- $at

Ploena egreffi confilüs in rebus arduis |

porro

BREITENAVIANA, :

33

(1qe

þï)rro vti fibi liceret, quod Principis

ht

defiderium ficut fumma Regis cle-

Ut

mentia per refponforias, d. 28. Febr.

Yit

exaratas, ftatim impletum, ita Ereite-

naviano ftudio annuum,idque largum,

d.

pl

praemium a Principe d. 23. Mart. 1682.

fuit Ítatutum.

Etfi vero putabat,

nge

NU

fore,vt Oldenburgi poffetfedem figere,

eà tamen, qua pollebat, rerum geren-

t

darum peritia plane egregia fiebat, vt

ec.

a Rege Legationes gravisfimae obeun-

daeipfiiniungerentur. Regio itaque

? il

iuffü eodem anno ibat Monafterium,

IU

lem

vt cum Principe Epifcopo, FERDI-

NANDO von FVRSTENDBERG ,

d

f

br.

nec non Electore Brandenburgico,

Monarchae fui nomine, arma confilia-

Jlet

VII

que fociaret: hinc ad folennem Circuli

juts

Saxoniae inferioris Conventum , five

hi

Däem

MEMORIXA

34

Diem Circularem, qui vt ifto habere-

pmäf

tur anno, erat conPututum

lebus

0.

negotiis annuum confümebatur fpa-

:

tium, vt adeo verno demum anni fe-

D

flic

quentls tempore Oldenburgum rever-

] Gotk

teretur.

Huic redditus, exequenda

Cacf

inveniebat varia publica, qmbus more

Bïan

a

Íuo

i e. fludio indefefk lo ,

vacavit.

Literis porro Megis an. ïögs d. ?T.

purm

&

April in fidem datis communitus,

trant

Legati ad Aulam Caefaream Viennen-

COA

fem extraordinarii munia füfcipiebat,

EH

menfíe Augufíto iter Vindobonenfe in-

reflus.

uv

Rei in metropoli Imperatona

UCul

bene a&a, vt inde exire ipfi liceret, a

ht

Rege fuo petebat humillime, menfe-

AL

que Aprili an. T687. hinc av0catus à

T

meníe Auguíto redibat, fcripto, era-

N

tiae larg1siïme acceptae &fidel abunde

Ro

prae-

BREITENAVIANA,

35

)re

praeftitae teffera , Caefareo, d. IS Iun.

QUS

d a. dato, mftm&us

Da

Erat ifto tempore inter Regem

f

[s!

Damae & Ducem Sl&swco Holfato-

Gottorpienfem diffenfio, cui tollendae

(

Caefaris, EleQtorum ,

Saxonici ««

i

Brandenburgici ,

Y

It

ahorumque Punci-

um, Miniftri operam non - fine

Us,

iru&u impenderant. Vt vero res plane

tranfigeretur,

excellentisfimo viro,

Jl

CONRADO HERMANNO von

aL,

EHRENSCHILDT , Confiliario R e-

Afl

Vic

eio intimo, & BRE ITEN AVIO, ea

autumnali e. a. tempore wmmenda-

*

batur

Cum autem multae hic obori-

[ile

rentur difficultates; DISSENTIEN-

15,

'TES ccnahawäl Miniftri rogabant

era

Noftrum, vt, adeptus clem entisfimum

ngde

R€ng confæniüm, íe conferret Ha£

r

r

nialn,

MEMORIA

36

niam, ibidemque ftatum caufae R egi |

; depte

fidelisfime exponeret ; quo fa&to, rem

Terrd

bureic

eo perduxit , vt, Rege manu fua d. 0.

Iun. I689. fic dl&o Tractatui Altona-.

täe, A

cleme

vienfi fuafanbente , lis haec fuerit

fopita.

;1

hs f

Re ita infigniter gePca, BREI-

funpe

TENAVIVS m. Aug.I689.repetebat |

CQ

a

Oldenburgum, vbi , ob praeftita multa

officia extraordinaria , magis femper

f

fipt

magisque gratia cumulabatur R.egia,

reif

cuius documentum erat certisfimum,

quod, cum primo crearentur Miniflri, -

vf

ui a confilis effent conferendis Con-

pip

ferentz-Siüthe), eidem inter primos .

quod

d

d. r. Aug. 1693. locus perquam hono--

rificus affignaretur.

Idem compro-

Q

bant aucta munia,

ftth

fiquidem anno

fubfequenu 1694 ; humllhme licet -

] Jüp

de-

BREITENAVIANA,

87

C?l

deprecatus hanc fpartam, Civitatis &

i

Terrae Butjadiae, in Comitatu Olden-

burgico fitae, fideique eius concredi-

/fld

tae, Satrapes ( amb « toft ) Regia

Mi

IL

clementia fuit conftitutus. — .Cuncis

his muneribus par erat, iisdemque

H

fungebatur tam egregie, vt publica

bat

etiam negotia extraordinaria, copiofe

la

ei delata,non impediverint, quo minus

falutem provinciae, cui praeerat,

per

l,

fupremam fibi legem praeícripferit,

rei fimul& facrae & fcholafticae curam

,

r

ceflerit, emendanda emendaverit ,

n

pauperibus & afflidtis opem tulerit, ac,

T0s

quod praecipuum eft, fanctam fan&te

n

adminiftrarit juftitiam. — His laboribus

DIO

cum diftringeretur, an. I695. gravis-

Ino

fimo corripiebatur morbo , cuius vi

tcet

fuperata & viri

bus paululum recupe-

(l

T

38

( "MEMORIA

ratis , Variorum magni momenti nego-

tiorum expediendorum ergo, ineunte

[ dant

: g.

anno 1696 arceflebatur Hatfniam ,

vnde , poft integrum exactum annum,

qclel

verno demum anni fequentis teripore

pafihs

radr

fme |

remigrare,ipfi concedebatur.

tum ei interea erat opus, otium requi-

m«

rens, quod vt nanciíceretur , vacatio-

Qui ii

nem munerum ordinariorum an. I698.

0.9.]

pariter ac 1699. demisfiflime petebat

Dept

Duci

4 Rege, qui, graviffimis commotus

caufis, precibus his locum non dabat,

Nept

fed revocare eum ad Aulam, fatíus

Mpt

ducebat.

Regiae proinde voluntati

: fruttt

obtemperaturus , m. Mai. 1699.denuo

ouffe:

tendebat Hafniam, in qua civitatum

Vi

Danicarum . principe commorantem

V

.I

vehementiílime afficiebat, quod elo-

(f

riofiffimae memoriae Kex ,

CHRI-

. STIA-

ÀN

BREITENAVIANA.

. 89

)go

STIANVS V ,a quo clementia abun-

NI

dantiffime erat. ornatus, hoc obiret

m

anno , coronamque. terreftrem cum

N

I

coeleíti commutaret.

uam vero

OfC

paffus; erat; iacturam, eam clementis-

idi

Ífime refarciebat aucrufüsf imae itidem

memoriae Kex, FRED ZRICVS.IV,

Qu

tiQ

qui illuftrem (;azg/z!zafzz intimi diü*mtatem

08

d. 9. Ian. I700. ei conferebat, & inter

bat

Deputatos ad dirigendos, in R egnis,

JLUS

Ducatibus & Comitatibus, reditus

df,

R egios d.20.lan. e.a. eum cooptabat..

tlus

Magnis vero his honoribus maiori

atl

fruitus effet obleCtamento, niíi pla-

lU0

cuiffet fupremo rerum arbitro, iterum.

UI

Viduis ipfum adícribere, qudem an.

an

1701 d. I14. lan. e vita migrabat Vxor

0

optima, honoris ergo ü&þïä memorata

N

A.NNA SIBYLLA von BRAN-

lA

f 3

DEN-

FR

MEMORIA

40

rale

DENSTEIN , in cuius- amoenisfimo

confortio viginti annos non fecus con-

prm

fumferat, ac fi viginti fuiflent dies,

Jmói

rolis dæïe&um leähf imis ,

qu1bus

fisf

IN

bb

infignita erat haec Matrona,vutunbus

vberrime remuneratis.

opt

Indefeflis autem labonbus

.huc

Vix

iil

vsque continuo exantlatis,fere fm&us,

tranquillum & pacatum anhelans vitae

0

d

W

genus, a confuetis. officii laboribus,

uos adhuc 1n commune commodum

Ka

Y

W

fumma infumferat fide & dexteritate,

folvi difcupiebat , dimiffionemque id-

Qu

|

K

circo humillime petebat a Rege, qui

hu

clementiffime iftam quoque concefli t,

Q

eatamen conditione, R egis gramam

fdi

& maximam , quam de ipfo habuit,

d

M

fiduciam fatis fuperque teftante , Vt

IN

i

Ccnmuffionem, quam vocant gene-

raiem

BREITENAVIAN A.

4I

ralem per provincias habendam in

u

primis fufciperet,fuoque eam praefidio

i,

moderaretur. Obfequebatur demis-

Dus

fisfime Regi, cuius 1uffà expleturus,

us

abibat fub dicti anni finem Hafnia, vt

opus fibi demandatum inchoaret.

hüc

Vix autem eius fecerat initium , cum

?tus,

iniungeretur ipfi, vt adiret Comitatus

iFl

Oldenburgenfem & Delmenhorfta-

JUs,

num, ibidemque fumma auctoritate

hum

Regia confcribendam Militiam pro-

1te

vinciadem in ordinem

redigeret.

i

Quantopere placuerit Regi opera

Qui

huic rei impenía, vel inde licet colli-

(lit.

cere, quod Is d. 28. Aug. I70I. novum

tiam

ratiae documentum daturus, fplen-

dido Om'z'zzz's Equeffris. Damebrogrci. orna-

Uit,

a

mento eum infignivit. Demandaba-

erat, cum

ene-

tur ei fimul res, quae obven

jetm

B?remenü

MEMORIA

—

432

st

| n0n

Bremenfi Civitate tranficenda . cuius

ergo cum Magiümtu collocutus, Haf-

j

|

9 ïäï

niam mox

eaint.

Peracta ibidem

PJI li

pcol

caufa Pwmenï varisque aliis mo-

nq

menti haud emgm negotiis,multorum

menfium fpamo expeditis, remierabat

rem

m Holfat

iam, opera ipftus in non pau-

fine

ia

cis arduis negoms & publicis & pri-

hof

vatis, per 1d terum difquirendarum &

a*æudamm centus,

quod forenfi fer-

cen

duc

ione (ommzsf OHUIH venit nmnme

mdïo æmem

ad finem perdudis,

prat

Quibus rebus factum m,a, vt memorata

fs

Commiffio generalis, ipfius modera-

hiet

mine fufcepta , cuius vix iitium facere

neg

E licuit,

longa non potuerit ferie

nofi

C onti üüäi l.

t

)

Rece nrmirum demenüsï ime an-

A|

nuente, virium; quace, aeque ac nma

HOl

BREiITENAVIANA'.'

43

UiüS

non Eüæhant porro Jabores *—töl;erare

a

eraviffimos, e negotiorum mole,quae

lem

parum aberat, quin ipfum obruiffet,

[10

recolligendarum ergo,eligebat ZzZecam,

um

in qua vrbe frueretur quiete poft labo-

at

rem, &, quod reftabat, vitae tempus,

X

fine. moleítiis . ac. curis, commode

[

tranfigeret. Liubecae vero vti tantus

&

hofpes erat gratisfimus, ita non de-

Íer

centiffime modo eum recipiebat , fed

ne,

ducebat ifthaec fibi. quoque honort

vll

praefentiam. Viri,. quem ornamentis

Íuis iure poterat annumerare. Aft &

;ata

Cf

hic otium ipfius non poterat non efle

AC

negotiofum.

Vix. enim. fedem in

érie

noítra vrbe fixerat, cum reliQi a de-

fun&to Duce Ploenenfi, IOHANNE

ADOLPHO, nepotis, LEOPOLDI

dl

Itaret,

i

AVGVSTI, Tute

la ipfi fupped

oj

5

quod

MEMORIA

44

MV

quodageret; quae cauía eius minifte-

rio aCta fuit ita, vt praefixus fcopus |

| fem

omnino obtineretur.

Ineunte anno

Àl

1705 rurfus petebat Hafniam, vt de

DI

wilt

geftis huc usque in hoc negotio refer-

ret, & quid porroagendum,perciperet.

j

vide

Ibi vero multis laboribus aliis ipfi dela-

tis ita fuit diftrikus, vt detinereturad —

pof

menfem vsque O&obrem ,quodemum ] M«

in Holfatiam elt reverfus. -

Hic. autem .

äm

aderant mox, quae Breitenavianam .;

| pro

efflagitabant Opeï am, res fcilicet mo--

ICIT

3 flis

netaria cum Principali Domo Gottor- .

pienfi tractanda : praetenfa ab eadem

den

reluitio Comitatus R antzoviénfis: nec

a

non, mortuo d. 4. Nov. ]706. memo- -

t0n

J m

fato Prmmpe iuventutis Ploenenfi,

LEOPOLDO AVGVSTO, exortae

Ts

mter fuccedemem Ducem IOA CHI-

CO]

MVM

BREITENAVIANA

45

süe

MVM F RIDERICVM Norburcen-

pus

íenm, & Ducem,

IOHANNEM

Dmo

ADOLPHVM ERNESTVM FER-

m

DINANDVM CAROLVM,, Reth-

K

|. wifchenfem,. fuccesfionis ergo, quae

T6C

amphsümam litis. campum aperire

ll |

videbatur, controverfiae, quas Com-

rad

pofitione d. 24. Dec. d. a. fada & a

iüm

K egia Maieftate Danica deinceps con-

tem

fimnta feliciter diremtas fuftulit, ap-

Jat

pmbante clementisfime, qui f1 ngula—

Imo

rem inde ceperat voluptatem, Augu-

LOT

ftisfimo Rege, cui hac etiami re pru-

dem

denter admodum gefta valde fe pro-

Iiec

bavit.

Abífoluta deinde vix erat in

fro

nonnullis Praefe&turis pars quaedam

nf

benignisfime ipfi demandatae gene-

Ttae

ralis per provincias Slesvico-Holfaticas

Ht 4

. Commisfionis,cum Nofter fub initium

W 1

g2

anni

AÓ6

| MEMORIA-

— 7

agEï'

änm I707. R egio iuffü adiret Käämbur?-'

gum, eo fine, vt, coniuncto ibidem

Tibu

fhudi

cum Ipfius, aliorumque Miniftrorum

Danicorum opera, Legatorum, An-

planf

denu

elici, Suecici, Delgici, Luneburgici,

Ítudio , auferrentur, quae Regem Da-

I0A

ploe

nicum inter & Ducem Gottorpienfem

fupererant, gravamina; quo negotio

AD

DIN

tres fere annos, 1707 , 1708 & 1709,

confumfit, vsque ad fecutum bellum

wiic

Danico-Suecicum , quod rei ad liqui-

VO

dum perducendae impedimento füit,

disft

»c

five, vt ftylo aiunt politico, tractatus

abrupit. - Cum itaque Regi Deputau,

M

|

coní

colophone huic caufae non addito,

difcederent , BREITEN A VIVS redi-

Upe

bat Lubecam , vbi licet: defiderata

T

dudum quiete íe tandem aliquando

b

enIpfi

fruiturum effe, fperaret, eam tam

| '*?j

agere

[ a,

*

BREIT-ENAVIANA.X

47

;gere non licebat vitam, quae diffici-

Mil

libus & intricatis rebus, iftius etiam

.

^

itini

ftudio , confiliis, periti

cæ?,

extricandis,

Àn

plane vacaret. In his erat ortunr

inter Duces,

i,

denuo memoratos

D

IOACHIMVM - FRIDERICVM ,

[em

& IOHANNEM

Ploeneníem ,

Otio

ADOLPHVM ERNESTVM FER-

DINANDVM CAROLVM, Reth-

09

;

lum

wifchenfem , de . Compofitione. an.

(U-

1706 fa&ta, veroque eiusdem fenfu,

üit,

disfidium , labore an. I7I4. & I7D

aLUS

exantlato , novaque Compofitione ,

Datl

qua Diffentientes primo , amice poftea

It0,

confentiebant , ex voto remotum.

edr

Operam cauíae Succesfionis Ploenen-

T2

fis navatam renovabat IOACHIMI

ndo

FRIDERICI, Ducis, obitus, qui

an. contigit, renovata

gere

| an. 1722. d. 22.1

inter

83

48

M EMbRIA

*

x P at

inter Ducem IOHANNEM ADOL-

; CQ

PHVM

ERNESTVM

FERDI-

| AV

NANDVM CAROLVM, Rethwi-

pfäefe

E

Ícheníem, & regnantem hodie Ducem

Ploenenfem, FRIDERICVM. CA-

t m4

; '.v .

conf

ROLVM, de Succesfione controver-

fia, ad quam, magnos licet motus

[ui de

emuori

magnasque difficultates minantem,

fuum tamen ftudium tam fapienter

Tani

ts de:

adhibuit Nofter , vt & illi, fuprema

auctoritate rite decifae, coronidem vi-

TCLUr,

derit impofitam. Sufcepit quoque &

Vsque

fuftinuit onus , quo iis, quae, vacante

fümt

fede Ducali, in Adminiftratione Ploe-

ma,f

nenfi emendanda erant, mederi con-

Regiz

tendit.

SIC ille, extra Aulam licet

! uml

vivens, varia tamen gesfit Aulica,

Dutt

aptus Ícilicet in primis & idoneus ad

qui

ea profpero exequenda fuücceflü iudi-

Ill €0

Cf';ltUS...

BREITENAVIANA.

49

JL

catus. Imo vero, vt paucis dicam,

DI

AVGVSTVS Danicus in Noftro, &

iWI-

raefente & abfente , habuit M.A4ECE-

CO

NATEM, fide fümma pariter ac peri-

tia maxima, qua vtraque niti poterat,

Ner-

confpicuum. QuareBR EITENAVII

OCUS

fui dexteritatis fiducia, ad ipfum diem

em,

emortualem durante , Auguftisfimus

(ICer

Daniae Monarcha tenebatur adeo, vt

Qma

is de maximi momenti rebus confule-

1 Y

retur,eiusque demiffisfimae relationes,

e&

vsque ad biennium mortem antegref-

ante

fum continuatae, & confilia faluberri-

[oe-

ma, fumma clementisfimi R. egis, cuius

COf-

Regiae Domus Regnorumque emo-

licet

lumentis pro viribus profpicere, vti

l[c,

partium fuarum exiftimabat, ita omne

$d

quoque ftudim , omnemque operam

ud- $

in eo laudatisfime defixit, gratia, ad

LU.

Obitum

"

MEMORIA

obitum vsque eum compl

exa , be-

quam

nignisfime exciperentur.

Ad ea vero & multitudine &

íend

friba

smagnitudine commemorabilia officia,

eundt

quae huc vsque levi fcripturae genere

! homi

&x vix digno tanti viri perfona, breviter

* fe aïïn

attipimus potius, quam plene recen-

dii

fuimus, rite praeftanda, vti non animi

folum, fed corporis etiam requireban-

niii

tur vires, fic, illis abundantisfime in-

'pïex'n

COITE

1tru&us, his etiam per maximam vitae

partem frui, divina Ipfi contigit cle-

fior à

annoi

mentia. . Profperrima enim vtebatur

caufa

valetudine, qua non multa folum,

uae aliis eravia funt ac molefta, ferre

Chon

wrn

poterat,fed admirandus quoque animi

lpe

excitati & confirmati vigor ne eravi

quidem morbo

quocum an. [695.

| pl

QUQr

Tpfi fuit conflidandum ,-inf'ringeba;

d

&

)

BREITENAVIANA.

51

D

ád.eam potius confervabatur aetätem;

quam. attingunt: paucisfimi

"vt adeo

i.

fene&tus fine fene&tute- Ei. re&te 'ad-

C

fcribatur. At enim vero id, quod

TO

cunctis: evenit mortalibus , Nofter,

litet

hominem fe, ideoque nihil humani a

fe alienum, putans, tandem quoque

C?!l:

if

divina.fenfit voluntate. . Verno enim

Dn-

anni T730 tempore morbo, quem apo-

em

| plexin vocant, opinione celerius fuit

Vi:ae

correptus; qui morbus quo periculo-

ce

fior & velocitatis, qua advolarat, &

atur

annorum, quorum numerus magnus,

caufa videbatur, eo felicius venae fe-

um,

'ofre

&ione, ab Ipfo partim fignis; partim

TUf

* : *

infitma admodum voce, efflagitata;

n

ftupentibus cun&is, qui affe&u apo-

695

ple&ico tentatum vel viderant, vel

uo temporis 'fpatio

1tr,

audiverant , exig

H

Xl

pelle-

»

54 MEMORI

pellebatur.

Nondum enim elapfae |

(f

frinii

erant viginti & quatuor horae. cum.

ofter non lectum modo relinqueret

egp

& e conclavi, quod in fecunda domus

; Jeger

C 0nt1€mat10ne erat,

in coenaculum

: exind

defcends—:ret ded redlntegratam quo-

! (culi

: mod

que cerneret facultatem, qua poterat

& ftudio, quo cummaxime dele&ta- -.| dam

batur, literario vacare, & confueta .

|quide

obire negotla. Sic levatus erat morbo; -

| rum

aft, quod reticere nolo, non omnibus -

Hrmn

TO

tamen reliquis, quae gravem adeo & .

periculi plenum. cafum, praefertim, -

- mod

lat T

mando is feni oboritur longaevo,

folent ; excipere..

Ammadvertebant

(eres

enim illi, qui Ipfi quotidie aderant ,

Med

infirmatas corporis vires: lumen Oct-

ln

lorum, quibus huc usque, fine con- -

ftty

fpicillo, aut inftrumento alio, quo

CXl

armaltt-

BREITENAVIANA.

53

X

armantur oculi, adhibito., fcriptürää

iil

minutas, imo minutisfimas, relationes

eret

e.g. publicas, & his fimiles, accurate

ITIUS

legere potuerat, debilitatum, quod

lum

exinde fcriptorum & librorum maiu-

quo-

Ículis exprefforum literis; le&tionem

ATal

modo 'permittebat: defectum quen-

xb

dam memoriae, quae reminiícendo

uetà

uidem praeteritorum. & olim gefto-

1b0;

rum raro fallebat, a priftina tamen

Ybus

firmitate, locum Ipfiinter Polymne-

0«

mones affignante, incipiebat quodam-

im,

modo declinare. Neque procul abe-

rat morbus, in laffos & defatigatos

bant

fenes impetum faciens,quem zzra/z»um

rant5

Medici folent appellare. . Huic d. 7.

QU

Ian. I732. comitem fe aditingebat in-

COf]

fuetus calor internus,. qui quo magis

' qui

exardefcebat,eo citixi$ poterat exiguas,

m

2

quae

H

54

tem

quae fupererant, vires adimere,

uam cum inm-

veli

temque accelerare.

cid

minere:

fentiret , non fan&iori folum

fcti

vtebatur münifterio viri, cui animmae

Tor

curam commiferat, CHRIS TOPHO-

pOl'F

RI RHON, Paítoris quondam Iaco-

ts

baei meritisfimi, fed Ipfe etiam Salva-

vel

toris optimi maximi pie recordando,

orando; meditando, faciebat , quod

IQ

qu

imoribundi Chriftiani officium requirit.

AE

Atque ita fide plenus memorato anno

9l

IK

1732. d. ri. Ian. circa horam octavam

bis:

vefpertinam placida beataque morte

e(

animam reddebat illi, a quo eam acce-

-annorum 93, menfium 4 &

CILÀ

erat j

dierum.30 fpatio 1

n hac mortalitate

exa&o.. Vti vero dudumante mortem

T

cogitaverat de morte, fic triginta fere

ni ab eo

tempore

BREETEN:

IANA.

55

-

Mi

tempore, quo locul

r2 E

...;;

m

ii

veftimenta . fepulchralia: . conficienda

lum

curavit, fimülque tabulis manu Ip

:

:

us

d

iidem.ae

IImoe

Ícriptis iusfit ;; vt

deceuter qt

Ho

more Chriftiano , fine vana tamen

*

l400

p

pompa, fepeliretur ;

quae Eius volun-

alya-

tas fuit etiam d.28. Ian. d.a. hora nona

ndo,

vefpertina exacte impleta. - Exanime

quod

itaque corpus fepulchro haereditario,

du

quod in Lubecenfi noftro 'Templo

Anmü

A Egidiano aedificandum,& tum Ima-

N

gineSalvatoris cruci affixi, piisque ver-

lorte

bisac dictispotiffimumbBiblicis,de mor-

Q

te Chriftiana & fecutura eandem feli-

4&

|

Itat

gitg;e,age11tibüs, tum hac Infcriptione:

COSMEMENTO MORL .—..0

rtem

M BREITENAVIAN

z

| SEPVLCHRF.

fert

ANNO MDCCXV. H

b

GPOIB

- MEMORIA: ^

Xx *

—

ä'comändüm curaverat 1

?

D

illatum qu

loco

?

dem eft ; at tumulus, qui tegit corpus,

doci

minmme potuit magna Eius merita;

od

partamque inde gloriam, contegere.

o

Supereft enim tanti Viri memoria,

Hyii

iüpereri.tque in republica facra , in orbe

varià

civili, in civitàte literaria, nec vlla

folid

eam delebit oblivio.

T

Sanctior respublica genuinis füis

t

accenfere poteft membris BR EITE-

n

NAVIVM,, Lutheranifini & purioris

(i0l

doctrinae amantisfimum , qui vti iuve-

(pe

Alior

nis fautore fingulari vfus eft laudato

fupra- SECKENDORFIO, ita - ex

buei

huius etiam indole: videtur haufiffe.

liC

In hac DEO dile&a focietate excel-

Old

lentisfimis emicuit virtutibus, e quibus

hfe

regina earum, Pi;ez, venerabile iftud

venit

in —PQlitiCO etiam nomen, primo

!)

loco

4

BREI

NAVIANA.

57

! loco nominanda, — Huius tot dedit

U

documenta, quot forfían in perpaucis

IQ

modo licebit coniunctim |offendere;

efe,

! Documenta pietatis - illuftria .. funt

Tià,

Hymni facri, Ípiritu & efficacia pleni,

J

variaque Chriftianifmi ardua momenta

Vl

1 folide pertractantes & egregie expri-

! mentes, quos vel Ipíe totos compo-

füis

! . fuit,vel ab aliis compofitostam ratione

[E-

meditationum fancHorum, quam ra-

(0

tione poéfeos emendavit, quorumve

I

ope non fuam modo mentem, fed

jato

! aliorum quoque pectora pietate imr-

ij

! buere. & adaugere ftuduit. |Ornant

ffe.

: illi Cantionalia duo, Ploenenfe (1) &

(CC

——

! Oldenburgenfe (2), vbi Hymni, quos

!bus

m

| Ipfe folus elaboravit,duobus punctis

ab

ftud

;

'efii

(1) 1.6824. ïz, Oobl.

locO

$9

^vMEMORIA C

ab Eode

m vero correcti vio pun&o: *

citus C

indicati reperiuntür ; ob quem labo-

ac he !

rem praeclarisfimos interPoétasfacros

locum illuftrem meretur. « Documen-

quod |

tum pietatis efE Cu/zzs pu/us, cuius

infigni

e0 a

ergo AEdes intrabat vrbis noftrae

facras publicas, & creberrime quidem

; "xtum pl1

"Templum.Iacobaeum , . vbi conferya-

|Ipfus

l

tur etiam. Eius memoria ope perin-

Xid QU

oncul

fienis & pretiofi ornatus, quo Altare

Tacobaeum .condecoravit. .In hoc

.'

tibus,

Templo orabat ardenter, audiebat

o

divinum verbum asfidue , fanctisfimo

'Cbïi/iol

fruebatur religiofisfime epulo ,. vna

| congt

du :

cum coetu publico eorum, . qui fimili

ratione per coeleftem hanc medici-

ofLex

nam adverfus morbos animae quaere-

! (ptin

bant remedium. Documentum pie-

tatis eft: Cuus. privatus, quotidie, &

().

pne-

(4)]

BRE!TENAVIANA

59

"M

| praefertxm imminente Vefpera 'exet-

bo. ]

citus cum domeíticis, quos, aeque

V

ac fe ipfum , Inftrumento Mufico,

Xf

quod inprimis. Organi nomine folet

Tils

infigniri, excitandos curabat,vt mentes

lrae

eo magis inlammarentur.- Documen-

jem

tum pletaüS elt. /iüpamzw Exegetzczu (3),

)Wa

Ipfius cuta adornatus atque digeftus,

It

vna cum Operibus & Libris facrorum

(re

oraculorum . interpretationi . infervien«

hoc

tibus, quos magna pofledit . copia.

hat

Documentum pietatis |eft . Zpparamus

Imo

Chriffologicus (4,) , Ífumili ftudio ab .Eo

Vil

congeftus , qui, aeque ac Chriftolo-

tnil

9ica alia,

intenfisfimum luculenter

dice |

oftendit amoæm erga . Salvatorem

C 1

| optimum , cuius. maioris femper 'co-

K

i

gmtm—

T

TO

a

&H*

)

(3) Vzc Bxb ioth. Lteltenav 'Iom.l p.;öqu.

(4) loc, cit, p. axpíqq. -

—«MEMORIA

60

vert

gnmoms adlplfuendae ergo conqm—

rendos & pervolvendos putavit libros

VE t

& fcripta, in. quibus. do&rina ,

qua

fedo

nulla melior; fanctior, falubrior. , pro-

ge

ponitur, illuftratur, contra hoPces veri-

lfbmz

tatis defenditur. -

Documentum pie-

qui ib

tat1s eít dlhgens Bzä/mmm Jecfio- (5 ) L

tendi

iï iuidem rivulis non. contentus,

ex

Num

fo haurire fonte ,

fatius ducebat.

TOR

neque ledio tantum - fed. accurata

de«

Ártui

etiam J/ératatio; diebus pOtlsf imumnr irn-

ftituta dominicis, quibus non Com-

AE

mentarios modo in S. Codicem folebat

d

perluftrare;: fed ipfe etiam meditaba-

(Atio

tur, vt oracula: praefertim . difliciliora

de i

intelligeret, verumque eorum fenfüm

b

erueret; qua, in re Eum feliciter fuiffe

ld

VCI-

COR

Infe

(5) De Blbherum exemplan

quo potlsümum

vfus cít, vid, quae obfervavxl C pag. 7.

BREITENAVIANA.

N

61

nqm.

| verfatum, ipfa me docuit experientia;

ibros

| vt adeo non pro tefte aurito tantum,

QU

] fed oculato etiam ,me hic posfim recte

pro-

! gerere.

Documentum pietatis eft

Yef*

] Zileralitas, tum generatim erga egenos,

pie

] quibus opem ferre, laudatiflime con-

(5)

| tendit, tum duabus fizillatim aedibus;

L;Q, O

| Numihti facris, declarata. ^;Comme:

ebat;

|morandum hic primo eft . Tezplum

| Waddesfé, Àn. Comitatu Oldenburgico

Urat

*

tigils

|fitum. Eratapud Waddenfes quidem

30111'

| AEdes facra, fed vetuftate ac vicini

lebat

1 admodum Vifurgis fluCtibus & inun-

tb

1 datione laefa adeo ac detrita, . vt

"liort

! deeadem, ruinam minante, periculi

;nülm

! hinc metuendi ergo, penitus demo-

foiff

| lienda, fimulque de Waddenfibus,

Ye

coetibus facris, qui erant proximi,

efimn

-i*nferendis ,in Aula cogitaretur. Quid

12

vero

u

62

MEMORIA

vero BREITENAVIVS? Ille trrih

Luthe

Waddenfium , quorum curam. Oeth

pïäp

paterna fere maiorem, commotus fato

a

non de meliori modo commendabat

prude

Regi caufam eorum, humillime ro-

pods

! Wad

gantrum Auguftisfi mum Daniae Mo-

narcham ,

vellet clementisfime fibi |

1 Tem

datio

concedere novi Templi aedificatio- -

nem, quae res fummae R egis gratiae,

Cum

non Verbrs modo benignisfimis

; led 3

bret

donis etiam vere. Regrrs

oPrenfae

CUl

beneficio ex voto, cuius Waddenfes

dum

redditi funt compotes , Í[uccesfit;

ï dgrtt

verum Ipfe novi etiam Templi d1r10"e-

bat an. 1696 & 1697 aedrücatronem

Praec

muneribusque, íuis quae detrahere

TL OX

malebat fortunis, quam occafionem -

uml

divinum amplificandi honorem & 1a-

hhit

luti hormnum religioni Evangelico- -

TA

Lut,he-

BREITENAVIANA.

63

'Fri*&*ï

Lutheranae addictorum inferviendi,

oe[ft

praetermitt

ere, largisfime datis rem

»fato,*

hanc infigniter promovebat. Vnde

dbat

prudentiae & curae Breitenavianae

Le IO"

potisfimum inacceptis referre oportet

Mo-

Waddenfes novum, quod na& fünt,

- [ibt

'Templum,a Vifurgi, & fimul ab inun-

Catio-

dationis periculo, longius remotum.

itie,

Cum Oldenburgico munificentiae

N

Breitenavianae monumento Cimbri-

nlae,

cum coniungi omnino meretur. Quod

Leüfes

dum nomino, ad Sco/am Ploenemfem

esit;

dieitum intendo. Hanc enim erexit

ii

BREITENAVIVS, quatuor inftruxit

Den, !

Praeceptoribus publicis, docendarum.

jhere

in eadem & fan&tiorum & humanio-

9nem

