KeXXIV14_qt-1

P. at

*

N

&

"P.

».t

r

*

*

**

«

-

&*

:

')

j

mBSUT

z.

L. d

E

-

*

*

P.

*

i

:

P

Ms

s*

EM

"s

:.Ll

T Ka

('*N

-*

*

t3

e.

3v

»ejd

EX

s

$

E UI

»

É -

"

MESa g* d

D

E

Ms

R

4

."!

a*

As

*

2

.ï

:

-3

o

xR

E

'-*,9-

:

*

". d

A Q

9

$

."'.

ä

* »

*

*

w $..

5

s'n

)

D E

$.

*

;

i

s*

À we

:

?

d

"

:'

»s.

*

^

*ö

Es

2

Ws

*

-u*

d

"

r

^.

y

"

5

i

$

-€

z

;n

Ws d

g.

*

';

*

B

T. x

Ed v

e

x

"w *

d

Y

*

*

;

OX

x

s

w*

*

1

»

u

-

[

M

L

"

A A

T

Y k

-

»

d

E x d

498

3

N*

ho

?

'2

":

m

M

w

m i

x

v

*X

1'.-

.

f

; ha

.,:

E

d.

h

1

i

*.

*

T

D

»

& .ï

r

?-

I

L

D

.4

:

a

w

)

1

r d

. TM

"

:.-

H

z

"a

p

;-

w

24

$s

h

P

2

hus

.

£:

oX

ï'

$

*

Ü

1

»»

:

:;.

h

P

E

5

?

r

es

£.

*13

k

$

E

WY

T

p

u d

*s

Y

as

DIE3 ;

upsd^

p*

LE n

Y«

-«*

n v

.

3.

LA

a.

p

'V

P

g

:ï

.:

3*

$,

"

s

W

i

X

«f

:

E Y

;

"N

EM

*

$4

Pa

A ..

£

»!

:

d

*

v

g*

vf

EE

E

AX

H

CR

M

:

h

m

;..

E

:

»

HC

d

v $.

zL

ï:.k.v

-

3

E

x

;

fe

--

* 4.0s

^

:.

-

»Nv.-

!:-0'

DA

*

'.

:

& *s

*

»

^.

3*

ww

aM

«

e

w

L

*

d s

v

* ;&*

d

s

p

P Ed

4

g n rg

A*

*.

M d

Ed

;

Yi

g

nj

w

m

ve*s

-- «

T

"»j,

d

» a

$- . 9

Es

js

*s

.

Es

w

A d

^*

s

9*

RX

ä

a* s

$

u

d

:

*»;

&

wcs

F

"

Wora

*?Q'w

L,

a»"—

s

j

P

a

$

v*

W^v

aï

"

o d

E

pl

i

FOM

U.

t

i

$w

x*

T

$

d

:

P

a?

$,

ye

07-— :; * t':ni

Pud

*

us

$$

5

*r

N

*

s

F

a

L

s

b

a i

d

3

:x.

xi

P

1

i.

H

3«

m

w

^s

p

3

n

..'s.-,'

i

x

?.

h

i

!'.

*

E

1€ x

"

(S:4

v*

» s

v4

"

ïï

&

t*

"

,-

p

L

"* 9 .

eox

et

.or

;;

':

:.

A

v*

£

$

Sá

E

s *:

:

;

-

$.

*

st

p*

$w

*

9 a

3

L

*2

:

L

(

*

?

i^

d

L

-

D

"

*2

I

"

E

*

d

:

*

»

Z

w

'.

&

E

M

$

E

*

*s

v*

P

s

;

4

:

::

£

u

k

*

"

-

'-:

*e

s

R

*A

*

M

*

Vs

;'

:

*

a&

L

Ya

,

*

m

m

*v*'-

j

^

w

n

:

n

Ya

E

.-':

ex

"g.

::.

:

b-k.

$wO

..

;

m

ä

x

-

*

».

P

;

xCM

*i:

;2

v

&

$

És

*

*

5

*

B

M

»

L

df

b d

a.

-

,2;

YX

Vsl

:

o

L '.'-".

: u

*

*

-

s

N

k^s

:

*

**

* u

hn

a.

;.

s

?u

Ed

:

*

*

**

$.

Al

u

*

h

vl

aR w

dejo.

z

a

MÉ

::l:

^s

LR

x:

j

ïw—k,.

.

:

p

:

b

x*

LE

-

$w

E

*

»3

»

*

?V

är'

RA

5

UM CM a

"

^

- 3

*

*

,

r

"

-*:')

M

:

g.

n

*

pot

d

S:

)

M

-

YR .

$1.

EC

T d

w

*

w

b

^M

R

*.

a

^

^W

*

[m]

* u

t

F

*s

-

aE

49

M

ss

^m

a*

AC

:

i V. lk

'».-

$

p

-

E.*

s

"-* ob

A.

Pl

A'e

s

n

2

h EE

"

$

",

E o

x

-

M

"*e

*

1

"*

»

M

r'asn

T

w

mi

.ä*

*

"Pa

*

b

Næä

L

&*

&t ts

*

**

N

?

$N

H

£*

ERUS

aA

-

*

:?

*

$*5

N

M

.

R.

^ x

Pa

d

d

us

z

,,.,'

erj

a

i

v

.;f-

"A

Á*

"E

s

v

P iod

:"

ao

X*

. 9s

..'

o

s

:.

2:

E?

D

AVT

i

w*

À

;!

r

»

£t

—

w

;

5.

$

&

i

As

r d

AX

.äb

.,:

^

i

H

fs

o

*

PT s

?

-^

*

L

*

L

I

-

"Ws

*

'.';

s

tn

:

*

T

b

*

T

P

L OO

LU

.

1..—

U fod' k

s

"AW

r* a.

w oj

v*

N

E

.

r

-*

9s

XX n al

V

Y

.*

at

£*

[

I..

--

z

Vi

*b

ï&'-

3*

AR

PO

*

Ed

*

32

i

3

22]

a.

w ^

vt

"m N

*

-

2

-:

»

T

.',.

* 3*v

4s

s

*

.:.

^j

y.

^

h:

p

.

4*

:

L A.

"

1

^

v

X«*

*

X

da

:

ss

$*

:

*

:W

E

"

:

'h

'w;

LIS

;:

P TM

ER Y

.*

OT n

*

LEj

u

»

^i

*

"

2

*v

.*:

'.,;.

x

ii

»

*

f;

a*

*v

3 a

x

5

;

*

a

:7

» V

EM

p

"

ta t

$

-

^

Eu

$.

E

r

d

"

28

:I

&

A.

hC

.f

*

"ab

'(f'

s

y

-9

A

..

D

*

l-

**

[

:*

?

Ls

hs

v*

us

?:

2

*

M

*

a w

N

*

a

*

*

I

EU p

**

2*

we

a

*

Ket

3.

$&

o

E

MÉ duv

a*

r2

*

A

$s.

D.

N

*

fo9epox

r

a

^

A. D

:

*-i),

*

"

»t

W»

50

ib

A

a

*

*

n

*

$

,

t

*

*

;

]

3.

A

»*

Ia

w

w

4

3

d

.*

P WT

4.

".

:

h)

»-

i,

3

*

^ 4

"

A

A^

E

CA

*

.3

i.

""

-s

*s

$x

d

UR

& 39

E

?w

$

Ls

$u*

a.

3.

T

—.'

v

v

$

,g:.b. *

ag

o

,g*-*

n d

-

EO

*

As

i.

d EU

S9vwycE ;

u

N

N

Exs

i. l

$s

z

$:

Nv

i

s

N*

H

-

E d

$ **

gl:

*

OT

*

*

s

o

L

5

s;.'&

A.

Ea

»

x

r

*

d

AE

T

Wt

u

p

.

"

*

(*

-.4

..

$.

E

E

N

^Y

Z*

*l.

E

r

UP UM

;

z.

"

P

M

;ï

ijeri

LA^

**

du

x

m

W

d

Ws

bl

:

A*

h

^

i

Ya

o .

LLG 1

D

x'—.

b

LE

à

"o

st

b

.

ä.»*

2

x

LY

ia

l

"w

z

TE

La

fav9.,

i*

»

&«

L

E

4 d

E

-2 6

*

.*

if

:.'

t

^

f

u*

XA »

5

"

*

$

.U

vt

M

i«

i

vt

5

s

d dE. ]

m

E

a

»-

$-

Ü

u

hs

;

F

E d

P*

T

L AVIAS

"

te6g

'&

*4"

3. *

l

IOP

As

wv*

va

t

a* m

D

*

;

".

H

»

b

:

s

LA

Mi

pvf

l

L

;

25

M

m

?

$*

"n

$

*

OM

[

* 339

:

ais

E

z.

Y«

*«

:

MTA

:;

—

tsss nj m mb m i m n

n

f R a

—

VU TEUR m

TUAUENESS ——

æ&ull&t

&^

IÀ

P a,

ovf i,

P

x

d

btl

N12«4511132689 021

WUH —— r

w

P

"

ex

Mu

um

n

ib

EN

E

t

BIBLIOTHECA

BREITEN AVIANA,

SIVE

OPERVM LIBRORVM SCRIPTORVM,

AD OMNE LITERARVM GENVS SPECTANTIVM

EDITORVM ET INEDITORVM,

QVAE

- VIR PERILLVSTRIS, GENEROSISSIMVS ATQVE

EXCELLENTISSIMVS, -

CHRISTOPHORVS | GENSCH

A BREITENAV,

EQVES. AVRATVS ORDINIS DANNEBROGICI, HAFREDITARIVS

IN GRVNENHOFF , AVGVSTISSIMI DANIAE ET NOhVEGIAE

REGIS CONSILIARIVS INTIMVS,.

MAGNO

COMPARAVIT DIGESSITQVE ST'VDIO

CATALOGVS,

IN TOMOS I]l]l, ET PARTES VIII DIVISVS.

puu—

AC. SELECTIS QVIBVSDAM ANNOTATIONIBVS INSTRVCTVS

PRAEMISSA .EST *

MEMORIA . BREI TENAV IANA

ACCESSIT

CONSPECTVS BIBLIOTHECAE BREITENAVIANAE

AVCTOR VM IIIIVDFX

SCRIPTORE

:J0. HENR. A SEELEN

SS THE.OL LIC ET GVM.N LVBEC RFCT

)

(ä*äe'

LVBECAE

TYPIS . GREENIANIS.

A. MDCCXLVII.

d.

(C8

-

UP u

K

"i

ig«*ä

«

BIBLIOTHECAE

BRELITENAVIANAE

TOMVS L.

PARTEM I Biblico - Exegetico

Theologicam

ct

PARTEM IL I

üridico - Politicam

complectens. -

UX N- ES

VA

VE UT A RUE U T Em N

TSVONO

j

^ od

"

xäh*ü

—R

—

I

M

"p5

s

EE

] .

7//!

m

M

M

N

Z

a.

N

(

Mi

j

|

2

iæ

.ll

N

NNS

onmu,

"

)

PN

77

/

A

m

"

ü

RCRISSS *xxx

E

2

7

j

ENNS -

N

,

A

i

i«

€ 6s

z

LUEHOEHLIT

"A

;

"

t

V LU TPRPLERLERLI

u

N

-N

/A

;'ä:-

1:)91

V E

A L

G

;:

i

o h— 7

W

"o2

(i*s

N

zL

LECTORI BENEVOLO.

f. p. d.

IO. HENR, A SEELEN,

EE

264

ï,ä

-—4.---.&.—-

lllllll

L22

23

m

O*

XXX

W

li

s

ccipe ta-nd&m, .BIBLIOPHILAE, Ope-

H

;

W

N

N

4

: rum, Librorum &Scriptorum, lauda-

«

--

— MA

3 tisfimo ftudio BREITENA VIANO

congeftorum,Indicem, cui adornando

horas per aliquot annorum fpatium fubfecivas im-

pendi.

Videbis hic thefaurum librarium cum

paucorum modo, fi a fümmorum Principum difces-

feris Bibliothecis,apparatu comparandum. . Videbis

librorum ad fanctiorem quoque difciplinam, ne de

m , perti-

arte falutati & literis clegantiotibus dica

a

nentium

^

L

P,räqf'atz'o.

i

nehtium fcopiäm , quam a Viro reäuä pöcisümum

P(Jn

|

j

civilibus, exigentibus id ipfuüm fplendidisfimis,

quae gesfit, muneribus, intento, acquifitam non

Í

Videbis vafta Opera, at fimul

(i

poteris non mirari.

Scripta minora (quorum aliqua maioribus ob argu-

li

menti fimilitudinem a Bibliothecae conditore, in

(

eiusmodi rebus valde curiofo & accurato , adiuncta,

yd

ab iisdem feparare nolui , fed appofito figno T no-

ql

tavi), ac in his multa dudum diítracta adeo, vt

rarioribus hodie queant annumerari, prudentisíime

etiam & folertisfime collecta, quoniam haec quo-

ïï

que infigni faepe (unt vfui , quando fcilicet fingularia

quaedam. argumenta fic pertractata exhibent, vt

ï:

coniunctim praebeant, quaein magnae molis volu-

minibus, e quibus formata funt, fparfim leguntur.

Videbis libros varios, quos ob pretii magnitudinem,

ob deficientem parandi occafionem , ob raritatem,

non cuivis posfidere datum eft,

in horum indice

confignando exemplum mihi propofüi Ceralgum

Bibliotbecae 'Ibuanae, quae a magni in civili pariter ac

literaria republica nominis viro, IAC. AVG. THVA-

g

NO, appellationem traxit.

Ad hunc enim me

t

potisfimum ablegabat petitus, fi quisquam alius,

harum rerum iudex, DAN, GEORG. MORHOFIVS,

in Polyh. Liter, L.I c. s. fcribens : Elegazs illa Biblio-

ibecae 'Ibuanae dz]irz'äutiö fecundum . fcientias €9 artes ab

Indicis

ï

15M. :.BVLIIJALDO digefla , exemplum tfbfolzm' dare

porelt :

Pmefat?a.

fT

poþz*eff..f n&ür"accumti.g[ima .feaflz'e in quaþlibektx pdfte- dzjjm/ïti

li,

fuat.

Et deinceps cap. 18: Commendo Caralogwn. Biblio«

i0n

tbecae. "Tbuanae.

Mirifice . mibi . placet ordo : — mom , enim,

il

contenrus. fummis tagtum | capitibus. audor ,. fub fpecialibus

Qu

titulis locavit. aucores , vt flatim occurrant , qui de eodem

I

xä,

argumento feripferunt, quod. Locorum. Communium inflar effe

poéfl. — Quamvis autem laudatus Catalogus mihi,

10

M

quod non inficior, facem quodammodo praetulerit,

»me

eidem tamen non potui tam arcte me adítringere,

vtin formandis Tirwis, in eo interdum adeo fpecia-

10

[ià

libus, imo fpecialisfimis, vt nonnunquam vnum

modo, vel duo, faepius perpauca Scripta fub iisdem

VX

reperiantur, femper eum fuerim fecutus, quod

u

a

nusquam forte miagïä factum, quam in Iure Civili,

vbi fecundum varios fpeciales titulos, qui in Pan-

1m7

de&is funt, Scripta digesfi, . Caeterum nonullos,

lm,

qui commode coniungi poterant, titulos coniunxi,

iCe

ne eorum numerus nimium excrefceret, & maius,

n

quam opus erat, fpatium occuparet.

Addo alia,

E

e quibus conditio huius Indicis poterit quodam-

modo conftare.

Formarun eam femper habere ra-

[l

tionem, vt vel primae, vel fecundae, & fic porro,

lS,

magnitudinis libri coniunctim apparerent, non

$,

putavi neceffarium ; fatius duxi, argumentorum

]jj

cognationem, quam hunc formarum ordinem,

refpicere, Vt a potiori fit denominatio, ita ctiam

lii

j

s a 2 |

3 primo

Praefatio.

d

emo

aut Liro,

volumen lIo-

&

a primo plerumque Sripro,

cum eft nactum,

rehquls tamen , eodem conten-

f

tis,

fimul annotatis.

Quod fi iidem Libri, vel

eadem Scripta, plus vice fimplici occurrant (iftud

J

Q

autem perraro eveniet), aut diveríae funt editio-

nes, aut ab aliis libris & fcriptis, quibus in vno

It

adhaerent volumine, felungx non potuerunt, 4o-

syni faepius fola litera 4

indicantur ;

Pfeudonymi

fü

Ü

autem in Indice Auctorum fuis collocati locis repe-

xiuntur,

Collecliones cum iudicio adornatae & fcripta

l

(j

pt

ad vnum pertinentia idemque argumentum con-

fü

tinentes, ab lpfo BREITENAVIO,

tam accurato,

fe

vt dlverfae etiam formae Scripta, ad idem fpe-

hr

&lantia argumentum, coniunxerit, factae; reliquae

VW

autem coémtae funt e Bibliothecis eorum , qui

tül

Scripta, dummodo eiusdem formae fint, promxfcue

curant compingenda.

Annuotationes (* ), quas dedi,

lur

Ti

paucae funt, & vix dignae, quarum fiat mentio,

fi eae forfan excipiantur, quae AM$Srrum titulis

Ü

fubiectae.

(*) Vid. 'Tom.I. p. 4. 7. 17. 23. 242. 266. 318.. 328.:340»

366. 367. 368. 404. 40$. 604. 668.

'Tom. II. p. 58. 87.

98..89. 90. 9r.

92. 93. 94. 96. 126. 378. 422. 443.-453-

463. 477. 486. 487. $0$. $25. $29. $34. $61

$6

$67. $68. $69. $72. $93. 594. 6I4. 623. 630. 636. 646,

648. 659. 663. 664.

Tomlllp4f791216go

37. 36. 37. 45. $4- 63..79. 87. :

9$. IO4- 1O$. IIj« 124,

332. X68. 170 195. 234. 236. 237. 243 — 288.

| Pï-affazz'a;

m

fubie&a—e-. Qu)ä-mvis enim multd pötuiühm copid-

T

fius (**) eas praebere, rarius tamen modo & ibi

Tj

tantum, vbi videbatur opus, eas adieci, tum quia

Ui

non defünt Catalogi hac ratione confecti, tum

U

quia amplitudo Operis non permittebar, iftud hoc

fiQ

modo reddere amplius: Copedunm potius & Id

T

cem Auclorum, quem vtrumque iudicavi vtilem , volui

t

fubiungere.

De Volwnimun numero obfervandum,

pe

quod a potiori ductus (it. calculus, fiquidem plera-

ntà

que funt iufta Volumina, & haud pauca, Sctiptis

Jf

praefertim repleta minoribus, fpiffa adeo, vt te-

»"0,

nuitatem nonnullorum facile compenfent. Interim

fenfü antiquiori cuncta recte dici queunt volumi-

Vs

na, quoniam more loquendi veterum, qui a vol-

Uä?

vendo dixerunt volumen , tantum habent, quan*

qui

QUE

tum ad volumina requiritur. Pleraque autem Vo-

Jumina nitide admodum funt compacta, atque a

edl

maculis crasfioribus fervata immunia, vt adeo haec

tiq,

Bibliotheca externo etiam habitu fit fpectabilis.

ülis

1ae

Atque ifthaec funt, LECTOR OPTIME,

quae

-de

833

40

'

y

(**)- Sic e g. ad Rabbinicum Bb "Tonr T. p. 179. n. F.

j

addu&tum , potuiffet obfervari, quod is contineat Haphta-

T

roth, vel Seétiones Prophetarum, fecundum ritum Syna-

, 20

!6460

gogarum , Germanorum, Hifpanorum , Italorum , cum

]2

Commentar. R. DAV. KIMCHL. Bafil. apud Ludov. Kónig,

anno Mundi cond. 5379, red, 1619.

|

|

Pmchtü,

de BRE[TENAVI'ANO : Libr*orum- & S;cþripïco-

rum apparatu fcire te volui, Caetera ex ipfo

percipies Opere, & ex hoc de internis feres

iudicium. Ego vero fplendorem Operi conciliare

ftudui MEMORIA BREITENAVIANA ,. digna, imo

dignisfima, quae ad feram transmittatur polterita-

tem. n hac literis confignanda verfari mihi lice-

bit ita, vt candide potiora referam momenta, &

quemadmodümDefcriben-dus fucum atque adula-

tionem odio profequebatur maximo, fic Defcriptio

quoque characterem Ipfius exprimat , omne iftud

fugiendo, -

quod fucatum & adulatorium poteft

f

nuncupari, Tu vero, LECTOR INGENVE, fi in

hoc Opere deprehendes etiam,, quod homini facile

poteft contingere, perpende, pro humanitate tua

ac prudentia, & copiam & varietatem Librorum

atque Scriptorum, in quibus digerendis & collocan-

dis fortaffe potuit oboriri, quod oculis, quam ocu-

lo, pofterioribus curis attentius, quam prioribus,

perfpicitur.

Mihi erit gratum , fi ex hoc Opere

vel vtilitatem non plane nullam, vel aliquam fal-

tem haurire poteris iucunditatem, lta vale & res

tuas age feliciter, 'Sg:?- Lubecge. d. 26.lun.1747. |

Beet ^cueec) FA depet G- U RAWL i

.. MEMO-

ERN

Mub

Z

M

Z

:

Y

EL

MX

X

Yv

m

WE WA EAU

227

Em

p

5

Tiv

BN

m

'x

a

at

7*

0650

lllll

2

»fO

Y ul HtiUA /0;

U

m

ä

F

A—AMM,

( N/U

N

UE

——

ANS

jin

l)

4

MEMORIA

la

BREETEQAVEAVA

n

üd

——«

ZX

ls

—

E

t

d-

T.

R—

— —

—

É

2

SNS

E

TU m

E^.

"

N

j

NS

W

m

A

]le

j

)»y J

üd

e

7)

aiori fere nunquam vo-

ii

luptate literarium fufce-

&l

EE ——

L

////

-—-/æ,-:—-'—

LT

f;/,?

ä

i laborem, quam cum

M

Q5,

l

aceret Viro illuftri & generofisfimo,

"i

CHRISTIANO FRIDERICO ab

(

[e

HEESPEN, Auguítisfimi Daniae &

Norvegiae Regls Confiliario Status ac

Provinciali fide meritisque inclytisfi-

mo, m1h1 committere elaborationem

Cata-

dul aQ D M RRU 0 a AOCR

2

MEMORIA

-....

fi

Catalo»gi Bibliothecae & fplendidae &

fele&ae, qua gaudet fibi relicta.

h

Quam difficilis alias & moleftus vide-

li

tur multis eiusmodi labor, tam facilem

qu

ac iucundum mihi eundem laudatae

T

Bibliothecae conditoris, Viri perillu-

Q

enerofisfimi atque excellentis-

fi

ftris,

fimi, CHRISTOPHORI GENSCH

V

A BREITENAV , Ordinis Danne-

ivl

brogici Equitis, Haereditarii in Grü-

Y

nenhoff, $. R. M. Danicae Confiliarii

(e

intimi, venerationis plena memoria,

a

ex voto recolenda,reddebat. Summia

f»

enim merita, quae poft obitum fupet-

D0

ftes BREITENAVIVS , dum viveret,

«

in republica & civili & facra & litera-

af

ria fibi acquifivit, tam alta dudum

l

qmente repofui, vt memoriam eorun-

p

m depo-

,"dem cum ipfa demum vita fi

fiturus. |

BRE.ITENAVIANA

3

k

fiturus.

" Renovabat eam oblatus nnm

d

labor & ftatim revocabat in animum

Q«

merita ac beneficia tanti Viri

Imnens-

ue mea afficiebatur intenfisfime libe-

e

ro ad Bibliothecam ornatisfimam,

'

quae, vivente Conditore, cuius largis-

3

fime, immerens licet, fruebar bene-

volentia, mihi iam profuerat aditu,

emsdemque víu, quem me potuiffe in

ä

vfus meos- convertere, gratus profi-

[l

teor, benigne. conceflo.

Proinde

&

arcano mox inflammabar defiderio,

Il

d

fpeque ducebar certisfima, fore, vt

non magna folum magni Viri merita

.

accuratius cognofcerem, verum nan-

[

cifcerer quoque occafionem , folidio-

m

tibus ea praedicandi rationibus , eid

li

pietatis grataeque mentis erga Virum,

X

quo perbenevolo olim víus eram Pa-

US,

b

trono,

A.

; « MEMORIA

ne

trono , poft fata etiam dandi , & mo-

numento quidem publico,documenta.

j

Is

Sic animo propenfisfimae erga me vo-

luntatis memore volvebam aliquid,

fer

quod non, nifi dato ab hodierno Bi-

i

bliothecae Breitenavianae Potleffore,

CAf

HEESPENIO, quem iterum honoris

ol

caufa nomino,calculo perficere licebat.

E

Hunc vero impetrare , opinione diffi-

Q

B

cilius reperiebam , fiquidem rogante

me, vt liceret Virum, quem viventem

4

iure veneratus eram, defun&um quo-

H

que eo, quo par eft, modo honorare,

fr

meis non annuebat Ítatim .precibus,

a

varias potius opponebat cauías, quae

di

initio. videbantur penitus immpedire,

KK

uo minus conata exequerer.

At in-

y

f

£

abam , iis vtens rationibus , quibus

t

m, obti-

finem ,quem mihi propofuera

nebam

BREITENAVIANA,

At

5

nebam tandem , motis dubiis ex

animi

remotis fententia.

uam vehemen-

ter tunc de impetrato demum con-

lä

fenfu HEESPENIANO, quo nihil

mihi poterat effeacceptius,gaudebam,

N

tam valde optarem nunc, vt, quae

olim, data a Maecenate literatisfimo

!

facultate, quam non poteram non ho-

nori mihi ducere, Ipfum adeundi, cum

N

Eodem de rebus colloquendi literariis,

adeoque in domo eius non corporis

modo , fed animi etiam pabulo faepius

^

fruendi, cognovi, e quibus vtrum per-

T

eximiam benignitatem magis? an foli-

K

disfimam demirer optimarum varii ge-

Z

neris difciplinarum fcientiam? dubius

haereo ; quaeve,luftrando & tractando

us

thefaurum Eius librarium , ac fimul

l-

quae in eodem mihi ob-

lii

;ponumqnta "

venie-

baz

6

quü

ieniebänt-,literariä,manuïþïïus fcripta:

perfpiciendo iudicium in comparanda

[e

|

ls

Bibliotheca adhibitum: videndo alia,

virum & ingenio & ftudio vere ma-

l

iC

l

gnum multisque. praeferendum aliis;

Q

demonitrantia, . intellexi ;; tecum ;

bat

LECTOR BENEVOLE., ea com-

l!

ha

municare poffem facundiaqua illuftre

fie

adeo Viri,.in.quo vno tot conveniunt

did

egregia, quae & miranda & efferenda,

]p

quot vix in multis aliis coniunctim

fIId

inveniuntur, exemplum praedicari,

l.

fis

cui 0B. MERITA, vt veteri vtar for-

X

mula, monumentum aere perennius

Q

ftatui, meretur. Aft hic infirmitati

Ut

meae &in dicendo infantiae denuo re-

Wf

verentiae ergo appellandus HEESPE-

N

NIVS peropportune fübvenit, opta-

f

tasque ei tulit fuppetias. | Is namque

fü

Vti

BREITENAVIANA. -

7

vti primum- cuncta, quae in h'OHQF

;l&ï;

:

rem & laudem Patroni olim optimi

meditabar, filentio involvi, quam in

d

lucem proferri, malebat, impulfus ,

N

quam , quod lubens profiteor , impro-

r

ll

bare non poteram,modeftia, & praeter

hanc, timore etiam, quo verebatur,

1]

ne laudatoris meritorum gloria fplen-

l

didisfimi Viri, proxima cognatione

à

Ipfum attingentis,a quo, dum viveret,

maximis ornatus fuit beneficiis & amo-

ä

ris intenfisfimi documentis ,haeresque

J

u$

ex affe, ad quem tota bonorum, quae

posfidebat, haereditas tranfiret , infti-

Á

[^

tutus, perfonam ab Ipfo mihi impofi-

tam,viamque hoc iuffü ad adulatorium

feribendi genus fuiffe ftratam , aliqui

fufpicarenturjin quorum, fi tales forían

la

n&isfime affirmo,

/

j

fuerint, gratiam fa

3

"M

UOd

9

^MEMORIA

d

quod oppido fallantur , fiquidem. a

t

nulla re alia, quam a fola mea erga in-

|

(

comparabilem , dum in vivis erat, Fau-

[

torem pietate, quae nulla poterat oc-

tat

cafione , quam hac, commodius decla-

vl

tari, omnis hic labor derivandus ; ita

W

mihi quidem varia, quae mutandae

K

Ipfius menti infervire poffe, exiftima-

bam, iterum iterumque , incitantibus,

(

M

quos in pe&tore fentiebam, ftimulis,

I

pro virili vrgenti,permittebat tandem,

Cü

vt tenerem propofitum,ea tamen con-

i

(4

ditione, cui me alligabat ftrictisfime

,

vt,quae mihi de BREITENAVIO &

(0

rebus ad Eundem pertinentibus five

i

ex ore ipfius, eo me faepius dignati

(i

li

honore, quo vel menfae admovit, vel

in loco Bibliothecae, quam. mecum

li

adire Ipfi placebat, de rebus eruditis

differere

BREITENAVIANA

9

differere confuevit ; fi ve ex aliis rela-

tionibus & documentls innotuerunt,

;&

!

ea fine fuco, pigmentis , adulauone,

X

referrem fblumque candorem , de veri-

h

tate rei vnice , non de fermonum pha-

((4

leris felhcmum , fupremam mihi in hoc

e

labore exantlando legem pmefcnbe-

I

ren

.-Hoc vero mihi erat eo gratius,

quo magls & meae convenit indoli,

5

ls

quae veritatem ftudet. feGtari , affenta-

tiones odit & blandlmenta.

Hiftori-

Th

)u

cum itaque agam , non Panegyr&am9

Y

calamumque a nimia pr 'ohibere laude

contendam ,. omnem in id collaturus

W

operam,ne HXOS mihi limites transgre-

dtd

dlar

Tu proinde, LECTOR CAN-

il

DIDE, noli quicquam aliud, praeter

narrationem,qua nonnulla tantum mo-

n

ifh

menta biographica continentur,multa

ta&a

at

JO

MEMORIA

fa&a & res civiles praeclare ge&ae

(o

h

quae copiofe poterant commemorari,

ne attinguntur quidem , multo minus

(

id enim mihi fumere, ob earum ma-

)

gnitudinem & gravltatem, non potut)

Et

plene edifferuntur , exfpeGtare.

9

hac eris contentus neque mihi vertes

d

vitio, fi tot non attulero laudes, quot

b

afferre, fas reputabis. — Cogites Vehm

quod Viri, cuius auctoritati refragan

nec potui,

nec volui, modeftisíima

(

voluntas calamum faepe retardarit.

C

Cogites vero etiam, quod virtus femet

C

fam excellentia füa & praeftantia

j

s

ti

is fuperque commendet, adeoque

«

praecone non indigeat.

K

Hoc confilio rem ipfam aggredlor

commemoroque,quod Vir,cuiusfolum

j

É

nomen qui profert, is non poteft per-

fonam

—

BREITENAVIANA.

Il

i

fonam aham, quam excellentisfi mam,

Tl

DOII]IH&I'G

taciteque eam efferre,

LUS

CHRISTOPHORVS GENSCH A

ld

BREITENAVY , natus fit an. 1638. d.

ll

I2. Aug.

in vrbe Numburgenfi, ea

bt

gaudente felicitate, vt Viris, quos pro-

o

lgt

duxit, dieonitate & meritis illuftribus

BREITEN AVIVM queat accenfere.

l,

Hanc nafcendi fortem reddidit felicem

ii

Parentum optimorum virtus, quae to-

Iri

tam eorum vitam condecoravit. Pater,

t

CHRISTOPHORVS GENSCH,

KL

Cizae ludicis Provincialis Saxomco-

L

Ele&oralis munere ea functus eft fide,

u

eo ftudio, ea prudenma vt meritorum

perinfi: gmum fama inclaruerit. Mater,

J

MARIA, natu F VCHSIA , inter

m

Matronas exqu tisfimarum virtutum,

s

fexum in primis ornantium fequmrem

um

E

€COI8

12

MEMORIA

qu

äeäörenobüisümas locum haud p01

Ítremum occupavit. Vtriusque Pa-

qU

(

rentis praecipua fuit cura, vt carisft-

mum pignus, divino acceptus dono

l

du

filius, ad magna natus, inque Chri-

ftianam d. ]. Aug. facri lavacri bene-

C

i

rl

1

ficio adícriptus civitatem , a teneris

cenuinae afluefieret pietati, eademque

Q

A

folide imbueretur; quae res eo opta-

tiori gavifa eft fucceffu, quo praecla-

(

rioribus laudatisfimi Parentes ei praei-

i

verunt exemplis, in quae intuitus non

t0

potuit non ad percipienda,quibus exe-

t

quendis per omnem vitam navavit

iu

operam, veri Chriftianifmi officia in-

V

flammari. . Optima quoque ad bonas

W

literas mature Ipfi monítrabatur via,

M

fiquidem Pater, de falute filii praecla-

CILUS,

risfimae indolis & fpei valde folli

&

nulli

—

BREITENAVIANA,

15

nulli parcebat operae, nullis fumtibus,

!

quibus ad rite Eundem formandum

erat opus, & media quidem inter

(

]

arma,cum funeftum,quod per triginta

duravit annos , bellum vexaret quoque

13

Cizam, quae modo ab hac, modo ab

illa hoftium cohorte occupata, non

K

direpta modo aliquoties, fed haud

exiguam quoque partem incendio fuit

"

1

deleta. Quamvis itaque Martis furor

circulos nonnunquam turbaret erudi-

n

(v

tos,omnium maxime tamen Eum obi-

tus Parentis, non fineintenfo cuncto-

j!

rum, quibus ob dexteritatem & raras

virtutes alias fuerat in deliciis, dolore

P

an.1648. d.25. April. mortui,aflligebat,

d4

fiquidem decimo aetatis anno iactu-

n

ram fecerat illius, cuius-cura vere pa-

l

terna fe, vna cum tribus foror

ibus &

li

C2

fmtre

14.

| . MEMORIA:

n

fratre vnico aegerrime videbat deftitu-

tum, & eo quidem tempore, quo opti-

B

(

ma rerum, Pax , redibat , quam minime

invidebat Germaniae, fuam autem vi-

füfi

il

cem vehementer dolebat.

Triftia

haec fata, quae iuvenem primo aetatis

f4b

decennio fubire oportuit, multo fuis-

(

A

fent triftiora,fi mors fidelisfimam fimul

abripuiffet matrem , quam , an. T656. d.

q

26. A pril. defunctam, per fequens o&to

QU

annorum Íípatium divino fuperftitem

It

hic

fvore laetisfimus confpexit. . Haec

enim nihil in fe defiderari paflà eft

|

Qu

Mil

earum rerum, quibus filio poterat ferre

fuppetias, vt in ftadio literario ftrenue

Iuv

poflet plus vltra decurrere, atque

Qu

Numbirgi ope peritorum magiltrorum

B

N

optatos in artibus liberalibus. facere

Íin

progreffus. Clementia vero, qua Se-

ICIHS-

BREITENAVIANA,

il

renistmus Ele&or. Saxonicus , .. 1O-

l

| HANNES GEORGIVS I, dignatus

lls

erat patrem, proderat filio, cui, merito-

"

rum paternorum memor, locum in

Id

-Alluftri : c2o/4. Porzez/. benignisfime. cu-

f

rabat offerendum, quem, gratiam Prin-

l$

- cipis fingularem humillime agnofcens,

ul

occupavit quoque, etfi interiecto alr-

.. quo temporis Ípatio aderant rationes;

quae , alacris & excitati ingenii iuve-

nem adite Z/p/z; fuadebant... Privata

eC

- hic aliquandiu vfus inftitutione, fatius

j

ducebat, in publica bonarum men-

iC

tium officina literarum , quibus aetas

K

iuvenilis ad huranitatem informatur,

liv

quaerere incrementa. - Hoc confilio

eligebat patriam, revertebaturque

ii

atur potis-

Numbur gum s quorfum traheb

fama M. THEOPH

ILI CO-

;e. .; Hmum

[

) LERL

16

MhMORIA

T

LERI Re&orls & eruditione exqui-

gXeE

fita & ftudio indefeffo perinclyti, quo

n

duce per tres annos cum dimidio tam

egregie,tamque feliciter ad ftudia A ca-

d

(ra.

demica füit praeparatus, vt decimo

: 1

feptimo aetatis anno iudicaretur aptus

E

: IICt(

ad eadem aufpicanda, dignus idcirco,

lu

qui praecoces inter eruditos 1lluü:r1

loco ponatur. :

iie

R edibat itaque Zpfram,

i

Vbi a Re&ore magnifico, D. CHRI-

STIANOLAN GIO, Medicinae Pro-

tä, |

p

feffore longe ceiebernmo d. 8. Mart.

1655 Aïbc civium Academlcomm in-

l!

per

;

in4

fertus ,

animum ad ítudia fublimiora

eo adiecit fine, vt optimarum notitiam

"At

QX

hauriret dliClphnaïum & earum prae-

n

fertim, quae Turisprudentiae feliciter

capiendae inferviunt, ipfà facra , cuius

ab eodem etiam haud lewter perceptae

] ute

Vatr 1a

BREITENAVIANA,

IZ

varia fuperfunt documenta, non ne-

i

Juo

oleda.

Legalis interim Ícientia. fuit

4m

caput rei in illuftri Philurea Mufarum

v

fede eo pertradtatae ftudio, ea indu-

m

Ítria, ea attentione, vt & ublice

LUS

& privatim - excellentlsf mos audiret

ICtos, e quorum ore ficut vtilisfima

(0,

i

Iuris degmata optime percepit, ità

ipfe legendo, fcribendo, meditando,

dtfhy

J

Ícrutando,permultafibi reddidit. cogni-

ta, e quibus magno cum iudicio dein-

i

Q

ceps adhibitis maximum commodum

perípexit.

Sic laudatisfime aliquot.

ln

Ofà

in alma Lipfienfi annos transegerat,

& tam profpero quidem fucceflu, vt

I

mox cenferetur idoneus. ad oi'hma.,

«

Principibus praeftanda. .

tef

U5

Quemadmodum enim virtus diu

kl

latere neqmt fed mox, fama opinione

AC

celerl.us

18

MEMORIA

celerius eam nuntiante , innoteícit, f' C

J

O

xX

ea, qua Nofter praedltus Ítatim quo-

que fuit in luce collocata. Innotuerat

ädllh

tüimirum tum ipfi Serenisfimo Duci

Ji

Gothano, ERNESTO, cui, praeter

: Nol

bti

alia magno Principe dlgna vel folum

PII cognomen aeternam conciliavit

0epr

famam, tum Miniftro ipfius primario

aliis

« Conf' iario intimo, immortalis me-

| (f

inoriae non in civili modo led fan&m-

n

rietiam republica, quam incompara-

| DI

bili de Lutheranifmo Commentario

nab

valde fibi ob&nnxm

Viro ,

VITO

| fbi:

LVDOVICO 4 SECKENDO RFE,

per

qui,de praeftantia ipfius certior fa&us,

T5

3

fingulari eum benevolentia complexus

qi

d

eft, &, vt ad Aulam accedere ipfi li-

(

m

ceret

eff'eat

- Commorabatur ifto

Cu

Ina

tempore Gothae. Princeps iuventutis

Sleswco-

BREITENAVIANA

I9

fie

Slesvico-Holfato-Norburgenfis, R.V-

d)

DOLPHVS FRIDERICVS,cui cum

Tat

adlungendus eflet ,

qui- Ptudlmum

üci

Ipfius rerumque haberet rationem ,

( t

Noftro aptior non reperiretur, haec ei

um

obtingebat fortuna, vt laudatus Prin-

IWit

ceps, cui placebat mmfice eum prae

It

alus iudicaret dignum, quem fibi ad-

l(v

Ícifceret;

Neque C&ptl huius confilii

L0

vnquam illum poenituit,

fiquidem

la

BREITENAVIVS fpartam hanc or-

iO

nabat adeo, vt magnum inde honorem

[ü

fibi acquifiverit. Vnde etiam Princeps

M.

peregrinaturus eum defiderabat itine-

J

ris focium,in quo,aeque ac in caftris,

XUS

quae invifere bellicaeque virtutis fpe-

ij

cimen edere, Principi placuit, tanta

o

eum pmdenüa tantoque animo , quo

lL

maxima etiam pencula haud reformi-

Icü

d

davn:

ii

-

— MEMORÍA

g

d

a

vit,comitatus eft, tamque faþiänter

inftruxit, vt haec opera ad laudem ipfi

pu

valeret perinfignem. — Quare etiam in

qll&(

Principis amorem ita fefe infinuaverat,

fah

vt Is porro eius vti officiis, & negotiis

I0!

fuis expediendis eum praeficere, de.

(b

cerneret. Naícebatur hinc occafio

Ms

demonftrandi in. Aula. Norburgenfi,

f

uod ad res agendas perquam eflet

A

idoneus. Conipiciebat hoc honorifi-

by

centisfime denuo appellandi Principis

fat

mater ,ferenisfima Vidua, ELEONO-

tir.

RA , eferenisfima Domo Anhaltino-

n

Serveftana oriunda,quae idcirco Vidui-

Gr6l

tatis Confiliarium & Aulae Praefectum

Pnr

CSeittbunt$ «tf wb of « Srifter )

n

eum conítituebat , fidem eius quoque

æcþ

& peritiam abunde experta, multaque

h Ti

benignitate largiter profecuta.

LUi

cFama .

-

P

BREITENAVIANA.

21

lXter

l'ama ipfius integerrima Cimbriam

if

l

In

pervagata tranfierat. quoque. P/oeuaz,

iuae tantum virum Norburgo ad fe

lf

L

ls

trahebat, cum ferenisfimus Princeps,

IOACHIMVS ERNESTVS, eum

de

fibi aflereret, & literis an. I667. d. YO.

)

Mart. fcriptis. Cozf/liarimm . dtulicum . cle-

Y

menter renuntiaret.

Hac dignitate

flet

aucto, in magni momenti caufà , pro-

"

bandi exquifitam, qua res civiles pote-

s

rat tractare, fícientiam anía praebeba-

VÜ

tur, cum ifto tempore Auguftisfimus

no

Daniae Rex & Serenisfimus Princeps

ul

Gottorpienfis ex vna, ac Serenisfimus

urm

Princeps Ploenenfis ex altera parte, de

I)

Succesfione O!dmäärgiba "difCeptarent,' quae

que

ardua res ipfi potisfimum agenda com-

que

mittebatur. Satisitaque diftringeba-

tur curis, quibus vt interponeret gatr-

ifà

2

id,

22

MEMORIA

(t

dia, ferenisfimae Pr1n01p1s ViduaeNor-

burgeniïs cuius antea fuerat Minifter,

D

Virginem cubiculariam (amterrdtt

j

al

[etiD lectisfimarum virtuzum decus prae

feferenternj AGNESAM von ROHR,

[Qie

Principalis Saxo- Leoburgenfis rei ve-

li

natoriae Praefecti ,

HELMV TH von

br

!

ROHR, Haeredïtam in Pentzlin in

H

Marchia Br andenburgica,& Matronae

Me

enerofae, ELISABETHAE von

GAVDELITZ,e domo STALMEN

K

ortum trahentis, Hham d.T5. Dec. 1668.

Du

coniugem nancifcebatur- exoptatisfi-

f

l

mam, nuptns in Ofterholm , vbi tunc

ef

laudata ferenisfima Vidua fedem fixe-

qu

rat, celebratis.

Pergebat nihilo fecius

|te

i

PHHCIPI fuo vtilisfima praeftare officia,

n

À

tum in rebus aliis, tum praefertim in

caufa Succec:fioms,,cmus ergo ad Aulas,

te

Guel-

BREITENAVIANA.

23

Guelpherbytanam , Bemlinenfem,

le

Dresdenfem, Moguntinam , & plures,

l'

ablegatus, totum dirigebat & ore &

J)Ci

calamo negotium,five, vt ftylo vocant

I

forenfi, Proceffum, aderatque, Caefa-

VC

reae Maieftatis aufpiciis , a Miniftris

vOn

Brandenburgicis & Guelpherbytanis,

m

Hamburgi congregatis, Commisfioni,

M

Mediationis tentandae cauía an. 1669

Vorn

& 1670 habitae, neque Aulae modo

EN

Regiae Danicae Feudi inSlesviceníem

$$

Ducatum praetenfionem ( rbit ; Stt

Isf

fbuttq) ad liquidum perducebat , fed

ünc

efficiebat quoque, vt agitatam huc vs-

M

que de Succesfione Oldenburgica

CIUS

litem, exoptata, dirigente Ploenenfi

ü

à,

Principe natu maximo, IOHANNE

11l

ADOLPHO, , Duce deinceps regnan-

]

ij

te,cui, vna cum Noftro, negotium hoc

uel

d 3

per

24 -

MEMORIA .

an)

peragendum a ferenisfimo Parente erat

tut

