h. twui accommodata & exhibità a J. B. Ho-
ſx manno. 8., Reg norum Siciliæ & Sardiniæ,
er⸗ nec non Melitæz ſeu Maltæ Infula cum ad-
2„ fectis Italiæ & Africæ Litoribus Tabula,
uum Austore J. B. Homanno. 9. Inſulæ Cor-
oiuu ücez, olim Cyrnus dictæ facies, chorogra-
4H phiee tradita ab Homannianis heredibus.,
n 1732. 10. Imperii Romano-Germanici in
e⸗ fuos Status & Circulos diviſi Tabula ge-
neralis, a J. B. Homanno. II. Inſulæ
Corſicæ accurata Chorographia tradita per
J Vogt & excuſa ſtudio Homannian. he-

Aaa 5 rodum,

2

2746 Landkarten, Riſſe 1c.

redum, 1735. 12. Belli typus in Italia,
victricis Aquilæ progreffus in Statu Me- „
diolanenſi & Ducatu Mantuæ demonſtrans, l

Tabula, auéta per J. B. Homannum, 1702. 4
49 Exactiſſima Palatinatus ad Rhenum Tabula,
in qua Epiſcopatus Wormacienſis & Spi- 4
rrenſis, Ducatus Bipontinus aliæque com-
plures inſertæ, ad jacentes & finitimæe Re-
gieones oſtenduntur, conante J. B. Homann.
2. Circulus Rhenanus inferior, ſive Electo-
rum Rheni compleétens tres Archiepiſco-
patus, Mogentinum, Colonienſem & Tre-
virenſem, Palatinatum Rheni &c. repræſen.
tatus a J. B. Homanno. 2. Circulus Rhe-
nanus ſuperior, in quo ſunt Landgraviatus
Haftſo-Caſielenſis, Darmſtadienſis & Rhe-
nofeldenſis, Abbatia Fuldenſis, Principatus
Waldeck & Hirſchfeld, Comitatus Naſſau
Weilburg, Uſingen, Wisbaden & Idſtein,
Solmenſis, Hanovienfis, Iſenburgenſis ſu-
perior, Witgenſtein, Hatzfeld, Weſterburg
X& Hachenburg. Urbes Imperiales Franck-
furt, F ridberg, Wetzlar & Gelenhauſen, ex
conatibus J. B. Homanni. 4. Ducatus
Luneburgici in ſuas Præfecturas & Vog-
teyas a Statum recentiſſimum diviſi Ta-
pula geographica, nunc delineata atque
emendatior reddita ab Aug. Gottl. Boeh-

— 2—2
——

mio, cura Homannianorum heredum, 1765.
8S. Ducatus Würtenbergici cum locis limi-
taneis, utpote maxima parte Circuli Sue-
vici, præſertim utroque Marchionatu Ba-
denſi & Sylvæ vulgo nigra „delineatio per
Ml. Joh. Majer, opera J. B. Homanni.
6. Circuli Sueviæ Mappa ex fubſidiis Mi-
chalianis delineata & a J. M.. Hœſio quocrd “
accuratam ſingulorum Statuum determina-

lin,
le.
ns,
02,
la,
N⸗
⸗
e Ne.
nand.
eto.
lo.
Tte.
Len⸗
Me.
Vigtre
Ne.
putos
W
lein,
s Nu.
eurg
anek⸗
el, A
geatus

og⸗

—

tgbe
z
it.
D limn.
Se.
tn ⸗

lio et

ulNi,.
s M.
ul

nAn

en

QLandkarten, Niſſe i.. „,»

tionem emendata &c. opera Homanniano-

rum heredum, 1743. 7. Circhlus Sueviæ
continens Ducatum Wirtenbergenfem ali-

osque Status & Provincias eidem Circulo

inſertas &c. exhibitus a J. B. Homanno.

8. Landgraviatus Alſatiæ tam ſuperioris

guam inferioris, cum utroque Marchionatu
Badenſi ut & tractu Herciniæ Sylvæ aα

Ditione quatuor Urbium Silveſtr. ed J. B.
Homann. 9. Hydrographia Germaniæ,
qua Geographiæ naturalis ea pars, quæs

de Adquis celebrioribus, præſertim vero

de Fluminibus Germaniæ agit &c. collecta

exhibetur opera J. B. Homanni. 10. Her--

ciniæ metalliferæ accurata Chorographia,
ompnnes ſimul fodinas & loca nativa mine-

rarum, quæ ibi effodiuntur &c. curis Ho-
mannianorum heredum. 11. Germaniæ

atque in ea locorum principaliorum Mappa

critica, ex latitudinum obſfervationibus,

quas haétenus colligere licuit, omnibus
mappis ſpecialibus compluribus itinerqriis
antiquis Antonini, Auguſtano & Hieroſo-
lymitano, adhibita circumſpectione aa

ſaniori criſi concinnata & Tob. Mayero.
Impenſis Homanniorum heredum, 1750.

50

12. Inſulæ Corſicæ olim Cyrnus dictæ,
facies chorographice tradita àb Homannia-

nis heredibus, 1732. M
Circnlus Rhenanus ſuperior, in quo ſunt

Landgraviatus Haſſo-Caſſelenfis, Darmſta-
dienſis & Rhenofeldenſis, Abbatia Fuldenſis,

Principgtus Waldeck & Hirſchfeld, Comi-
tatus Naſſan-Weilburg, Uſingen, Wisba-
den & Idſtein, Solmenſis, Hanovienſis,
Iſenburgenſis ſuperior, Witgenſtein, Hatz-

feld, Weſterburg & Hachenburg, Urbes

Impe-

Sõ

=ðèðB Imperiales, Franckfurt, Fridberg, Wetzlar

.—“K & Gelenhauſen, ex conatibusJJ. B. Homanni.
32. Tabula Marchionatus Brandenburgici &

“ sdita & J. B. Homanno. 4. Theatrum
belli in Saxonia inferiori præſertim in ter-

Ducatus Pomeraniæ, quæ funt pars Sep-

tentrionalis Circuli Saxoniæ ſuperioris,

ris Brunsvicenſibus, Eletoralibus & Duca-

libus, ubi nempe conſpicinntur Ducatus

Luneburgicus, Grubenhagenſis, Bremenſis,

Principatus Verdenſis, Calenbergicus, Co-

mitatus Hoya & Diepholt, porro Ducatus

Brunfſvico-Guelpherbytanus, Princ. Blan-
kenburgenſis & Abbatia Walkenried, cum

finitimis aliis Provinciis & Regionibus.

2

5. Circulus Saxoniæ inferioris in omnes
ſuos ſtatus & Principatus accurate diviſus

ex conatibus J. B. Homanni. 6. Tabula
Friſiæ Orientalis, olim Ubbonis Emmii,

deinde Sanſonis & Allardi ſtudio nota,
cum variis Autographis denuo collata,
austa, innumerisque in locis emendata ab

Ehrenr. Gerh. Coldewey, ex officina J. C.

Homanni, 1730. 7. La Comté de Pyr-
mwDaont avec les Confins de Pais de Hanovre,

de Brunsvic, de Paderborn, de la Comté

de lippe, géometriquement levée par Mr.

Capit. d'Overheid, & publiée par les Héri-

tiers de Homann, 1752. 8. Circuli Weſt-
phaliæ quoad partem ſeprentrinalern in

ſuos Status eccleſiaſticos

ſeculares diviſi

Tapbala geographica edita ſumtibus Homan-

ð

nianorum heredum, 1761. 9. Circuli Weſt⸗
phaliæ in omnes ſuos Status & Provincias

accurate diviſi exacta T'abula, edita ſumti-

bus J. B. Homanni. 10. Theatrum belli
Aad Rhenum ſuperior. nec non Munimento-=

1
o
fu
it
fſel

1 1ᷓ

trlrt

thni.

ci &„
fori,
Wun

er⸗

Dren.
Ucatus

nenſis,

NcAte
hn.

canm
nipot,

OMles

Girine
Tabru

Luni,
) hoe,

colatu
lta d

1. .
e Pyl⸗

anoyte

(oe

5 Neri⸗
ſſet⸗
Lemn
GiNfn

lommal⸗
iſet⸗
ineis
ſumt⸗

Aandkarten, Riſſe ze. 749

rum tum Imperialium tum Gallicorum ich-

nographica exhibitio, acsurate tradita per

Homannianos heredes, 1734. 11. Thea-

trum belli Rhenani auſpicatis Militiæ pri-

mitiis Rom. & Hung. Regis Joſephi I. pii

felicis Auguſti Landavio expugnato aper-

tum 10. Sept. 1702. Tabula repræſentatum
4 J. B. Homenn. 12. Landgraviatuz?
Haſſiæ inferioris Tabula, in qua præcipue

Ditiones Haſſo - Caſſelenſ. & Comitatus

Homanno. M
Ducatus Bremæ & Ferdæ Tabula edita
a J. B. Homanno. 2. Ducatus Pomera-
niæ Tabula in anteriorem & interiorem

Waldeck cum inſfertis & vicinis aliorum
Statuum Præfecturis exhibentur a J. B.

diviſa, quatenus ſubſunt Coronis Sueciæ
& Boruſſiæ, cum inſertis & ad jacentibue
Ditionibus, exhibita à J. B. Homann.

3. Circuli ſuper. Saxoniæ pars Meridio-

nalis ſive Ducatus, Electoratus & Princi-

patus Ducum Saxoniæ, ex Zolmannianis &

ürnerianis fubſidiis deignata & edita per
Homannianos heredes, 1757. 4. Mappa

ſpecialis Principatus Halberſtadienſis una
cum unitis cum eo terris Comitatus Rein-

ſtein & Dynaſtiæ Derenburg, repræientans

enle

ſimul Abbatiam Quedlinburg & Comituat.

Wernigerode, nec non conterminum Prin-

cipat. Blanckenburg, Herciniam Anhalti-

nam & Dynaſtiam Schaven, delineata pri-

mum a G. Hier. Rieſe, dein correétior

reddita à Tob. Majero, curantibus Homan-

nianis heredibus, 1750. 5. Aliquis Saxo=
niæ Traétus Ducatum Magdeburgenſem

cum ſuo Circulo Salico Princ. Anhaltinum

Halberſtadienſem finitimarumque Regio.-

250o Aandkarten, Riſſe tce.

num “ Electoratus nempe Brandenburg.

Saxoniæ Ducatus Brunfvicenſis &c. partes

odſtendens, editus a J. B. Homanni filio.

6. Ducatus Meklenburgici Tabula genera-

iis continens Ducat. Vandaliæ & Meklen-

purg. Comitatum & Epifcopatum Swe-
rinenſem, Roſtochienſe & Stargardienſe
Dominium, excudente J. B. Homanno.
7. Epiſcopatus Hildeſienſis, nec non vicino-

rum Statuum delineagtio geographica per

Gerh. Juſt. Arenholdum, opera heredum
J. B. Homanni. 8. Ducatus Brunfſvicen-

iis in tres ſuos Principatus Calenbergieum

ſfſcc. Grubenh. & Guelpherbitanum iltinſte
diviſi, nec non Epiſcopatus Hildenſfienſis,

S Pr. Halberſt. Comitatus Schauenburgici,
alliorumque confiniorum exacta Tabula,

edita cura J. B. Homanni. 9. Oberer und
groͤßter Theil des ganzen Fraͤnkiſchen Craiſes,
in welchem die Bisthuͤmer Bamberg, Wuͤrzburg

und Aichfiedt, die Marggr. Culmbach und Onoltz⸗

bach, das Herzogth. Coburg, Fuͤrſtenth. Schwartzen⸗
berg, Graffſch. Hohenlo, Caſtel, Limburg und
Seinsheim, das Nuͤrnbergiſche Gebiet, und die
Helfte der angrenzenden Obern Pfalz mit vorge⸗

ſitiellt werden, von J. B. Homann. 10. Typus

geograph. Ducat. Lauenburgici in ſuas Præ-
fecturas ope probator. documentor. diviſ. &c.
delinentus à J. B. Homanni filio, 1729.
II. Ducatus Luneburgici & Comitatus
Dannebergenſis accurata deſcriptio, edita
u J. B. Homanno. 12. Comitatus Schon-

durgenſis, in quo Celſiſſimor. Comitum de

Schoenburg Regiones ad Circulum Saxo-
nieæ fuperiorem Imp. Romano-Germanici
pertinentes & in Marchionatu Misnies ſitæ,
Babfeuda porroBohemico-Imperialia, ymbe

Londkarten, Kiſſe, c. 751
. Dynaſtiæ, Glauchau, Waldenburg, Lich-
ntez tenſtein, itemqueSubfeudaSaxonico-Electo-
flio. rali-Imperialia, nimirum Comitatus Har-
era⸗ tenſtein, & Dynaſtia Stein; una cum adja-
Kler- ceoentibus reliquig Præfeéturis Schoesnbur-
we. genfibus, Remiſſau, Rochsburg, Benig,
lienle Wechſelburg, Oelsnitz, Ziegelheim, ceu
unn. Feudis Saxonicis Electoralibus propriis
ieind⸗ aa Diſtrictum Lipſienſem pertinentibus ac-
curatiſſime delineatus & J. Paullo Trenck-
vedun mann, edentibus Homannianis heredibus,
ieen 17560. l
Hen z Ducatus Luneburgici & Comitatus Danne-
fe bergenſis accurata deſcriptio, edita a J. B.
ſelt Homann. 2. Ducatus Brunfſvicenſis in
tol, tres ſuos Principatus Calenbergicauam ſc.
lehn Grubenhag. & Guelpherbitanum diſtincte
i uun diviſi, nec non Epiſcopatus Hildeſienſis,
eſth Pr. Halberft. Comitatus Schauenburgici,
efun aliorumque confiniorum exacta Tabula,
OH edita cura J. B. Homanni. 3. Territorii
nurgen Erfordienſis in ſuas Præfecturas accurate
DOH diviſi deſcriptio, cui accedit Erfordiæ ur-
n e bis exterior facies & proſpectus, Anctore
eotse J. B. Homanno. 4. Principatus Saxo-Hild-
Tnns Rurghuttan exaéta Tabula a J. B. Homann.
D 5. Principatus Iſenacenſis cum ad jacenti-
f e bus vicinorum Statuum Ditionibus eshibi-
n tus J. B. Homanno. 6. Tabula geogra-
nn . phica, in qua Principatus Gotha, Coburg
ol

&& Altenburg cum omnibus eorundem
cheen⸗ Præfeéturis, tam in Thuringia, quam Mis-
un e nia & Franconia ſitis, oſtenduntur a J. B.

—

n. Homanno. 7. Luſatiæ ſuperioris Tabula
wuniel chorographica exacte tradita per J. G.
le Schreiberum & excuſa ſtudio Homanniano-

tenge rum heredum, 1732. 3g. Landgraviatus

2

752 Landkarten, Riſſe zc.

Thutingiæ Tabula generalis in ſuos Prin-
patus & Status accurate div. per J. B.
Homannum. 9. Geographiſche Abbildung des
ganzen Umfangs der Marggrafſchaft Meiſſen,
nie ſolche groͤßtentheils unter Churf. Saͤchſ. ſo⸗
wohl als anderer Reichsfuͤrſten und Reichs⸗Gra⸗
fen Landshoheit heutiger Zeit beherrſchet wird,
herausgegeben v. Homanniſchen Erben. 10. Carte
ittineraire par le Pays de l'Electorat de
Sarazxe falſant voir les Grands Chemins de-
puis Lipfic jusqu'’ aux Villes les plus prin-
cipales des Pays circonvoiſins, faite en
faaveur du Commerce & publiée par ler
fſfſoins des Héritiers de Homann, 1752.
11. Comitatus Mansfeld prout ille juris ho-
diie Saxonico-Electoralis & Magdeburgici,
atque adeo ſecundum ſtatum noviſſimum ſe
hbhabet, geographice ab anonymo delineatus,
aagd normam legitimæ deſignationis redu-
c(cus & Tob. Majero, curantibus Homannia-
niis heredibus, 1750. 12. Tabula Marchio-
natus Brandenburgici & Ducatus Pomera-
niæ, quæ ſunt pars ſeptentrionalis Circuli
Saxoniæ ſuperioris, edita à J. B. Homanno.

= —— , —ð

3 Circulus Auſtriacus, quem componunt .
Archid. Auſtriæ, Ducatus Stiriæ, Carin: 1
thiæ, Carnioliæ, Comit. Tyrolenſis, ditioo 1
msque Sueviæ auſtriacæ, cum ſuis confi⸗
niis a Tob. Majero legitime deſignatus, 4
curantibus Homannianis heredibus, 1747. 4
2. Comitatus principalis Tirolis, in quo
Epiſc. Tridentinus & Brixenſis, Comita- P
tus Brigantinus, Feldkirchiæ, Sonnebergeæ H
& Pludentii exhibentuf, editore J. B. Ho-
manno. 3. Circuli Franconiæ Pars Occi-.“
dentalis, exhibens fimul integrum feeer
Electoratum Moguntinum, cum tractu etlus —

kiä
e
ſen,

——

eis
a

(te

t de

6 ce⸗ .

prin⸗
el
t lu

is.
ungie⸗
un
eatns,

elle

uodi⸗

APchi

Gtheka⸗

itet

Hanno

onun DB
Cati-
tH

(O
matut
ndtaI

170

o

titt.

n.

Landkarten „Riſſe 1r. 753

Moeni fluminis &ec. auéct. J. B. Homann.

4. Electoratus Moguntinus ut & Palatin.

infer. Haſſiæ? & fluminis Moeni aliquæ

pars, exhibens ſimul occid. Circ. Franco-
niæ &c. conante J. B. Homanno. 5§. Ger-

mania Auſtriaca complecten? Circulum

Domui Auſtr. devotas terras hæreditarias,

Auétore J. B. Homann. 6. Imp. Cæſ.
Carolo VI. Chorographiam hanc ecxhiben-

tem primar. Regionum Habspurgicar.

plicatum, ita variis turbis expoſitum, nec

non ultimos Imperii Germ. terminos per-
petua tranſituum, obſidionum Hibernorum
coactionum vexatione agitatos antiquæ
fidei & inviétæ teſtes pietatis ſupplex dicat
Provincia Brisgoia „J. B. Homann, 1719.

—

Auſtriacum ut & reliquas in Germania

ftum poſitumque brevibus exterarum
Ditionum intervallis ut permiſtum & im-

7. Sileſiæ Ducatus accurata deſcriptio.

8. Bavariæ Circulus & Electoratus in ſuas
quasque Ditiones tam cum ad jacentibus

quam inſertis Regionibus accuratiſſime
diviſus per J. B. Homannum, 1728.
9. Principatus & Epiſcopatus Eiſtettenſis

cum omnibus ſuis Præfeéturis & pertinen-

tiis, tam in proorio, quam in alieno terri-=
torio vicinorum Statuum ſitis, exhibitus

a J. B. Homanno. 10. Principatus &
Archiepiſcopatus Salisburgenſis, cum ſub-

jectis, inſertis ac finitimis Regionibus &c.
Aera J. B. Homann. 11. Principatus &
Epifcopatus Bambergenſis Tabula geogra-

hica, in qua non ſolum omnes ejusdem
Toparchiæ Officia & Præfecturæ proximæ

& remotæ, ſed etiam Dominatus Carin-

thiaci a S. S. Imperatoribus Henrico &
Bbb5 Cune-

54 Landrarten, Riſſe ẽꝛQM.

Cunegunda præfato Epiſcopatui non tam

titulo dotis, quam donationis annexi cum
vicinis finitimorum quorundam S. R. I.

Statuum confiniis exhibentur a J. B. Ho-

manno. 12. Pars Vederoviæ plurimas

Ditiones Princ. & Com. Naſſovicor. im-

primis vero Regionem Schwalbacenſem

Acidulis claram exhibens accurate diſtincta

a J. B. Homanno.

Ducatus Sileſiæ Tabula geographica prima,
inferiorem ejus partem ſeu novem Princi-
patus, quorum inſigniq hic ad jecta ſunt, ſe-

cundum ſtatum recentiſſimum complectens.

Ad mentem Haſiani autographi maj. legitime

delineata & edita cur. Homann. hered. 1745.

2. Ducat. Sileſiæ Tabula altera (uperior. Si-

leſiam exhibens ex Mappa Haſiana majore de-

ſumta & excuſa per Homann. hered. 1746.
3. Ducat. Sileſiae Tabula geogr. general. ſta-

tui hodierno, ei nempe, qui poſt pacem Dres-

denſem locum obtinet adaptata, juſtqque gra-

duatione reéctiſicata per T. Maier, impenf. Ho-

mannianor. heredum, 1749. 4. Hungariæ
ampliori ſigniſicatu & veteris vel metho-

dicæzæ complexzæ Regna Hungariæ, propriæ,

Croatiæ, Dalmatiæ, Bosniæ, Serviæ, Bul-

gariæ, Cumaniæ, Principatum Transſylva-
niæ, Deſpotatus: Walachiæ, Moldaviæ, in

fuas Provincias ac partes diviſæ & quoad

Imperantes ex Auſtriacis, Turcis & Ve-

. *

neitis diſtinétæ &c. Tabula &c. deſcripta

4 J. M. Haſio, curantibus Homann. hered.
5. Fluviorum in Europa principis Danubii

cum adjacentibus Regnis nec non totius
Græciæz & Archipelagi Tabula, Auth.
—r J. B. Homanne 6. Tabula generalis

Marchionatus Moraviæ in ſex Circulos di-

P

cu
. l.
Ho-
imas
in⸗
enen

ftinh

rime,

jenci.
it le.
Cens.

gtine

ns.

t. A .

Ue de⸗
1,
ll ko⸗
nhe⸗
wegrr.

nl.Ho-

ngatie
metho⸗

tori,

Pr
eßr.
ie, 1
bonl

Ele-

ſetia

heret
unndi

totiurs

Aut.

tam

Landrarten Kiſſe ꝛc. 755

viſæ, quos mandato Cæſareo accurate ex-=
hibet Joh. Chriſtph. Müller editore J. B.
Homann. 7. Die Gegend um Prag, oder der

alte Prager Kreys nebſt den angrenzenden Land⸗

ſchafften des Rakonizer, Boleslawer und Kaur⸗

zimer Kr. Aus dem Muͤlleriſchen und andern
Driginalen genommen und ans Tagslicht geſtellt
von Homanniſchen Erben, 1742. 8. Regni

Bohemi, Ducatus Sileſiæ. Marchionatuz

Moraviæ & Luſatiæ Tabula generalis;

ſumtibus J. B. Homann. 9. Regni Bohe-

miæ, Duc. Sileſiæ, Marchionatuum Mora-
viæ & Luſatiæ Tabula generalis &c. de-
ſignata a Tob. Majero, ed Homann. hered.

1747. 10. Bohemiæ Regnum in XII Cir-

culos diviſfum &c. per Homann. hered.
11. Repræſentatio geographica Cireuli
Egerani nec non Elnbogenſig, in quo ſimul

viæ Egeranæ in Thermas Carolinas diſtincta

delineatio conſpicitur. Ex prototypo Mul.

leriano majori omnia deſumpta, ſed paſſim
emendata & Territorio Aſehenſi &c. ancta,
gP. Homann. her. 1742. 12. Ducatus

Stitiæ Tabula ex ampliore mappa G. Matth.

Viſcher deduécta &r. exhibita a J. B.
Omanno. ”VM S

Ukrania, quæ & terra Coſaceorum eum vi⸗

einis Walachiæ, Moldaviæ, Minorisque

.

Tartariæ Provinciis exhibita a J. B. Ho-

manno. 2. Superioris & inferioris Duca-

tus Sileſiæ in ſuos XVII minores Princi-

Patus & Dominia divifi Tabula in lucem
edita a J. B. Homanno. 3. Dücatus Si-

leſiæ Tabula geographica generalis, ſtatui

. i⸗

le,

hodierno, ei nempe, qui poſt pacem Dres-
denſem locum obtinet; adaptata juſtaque

graduatione rec Uient ber Tob. Maier,

5 ₰½ im⸗=

„

NHomanno.

756 Landrarten, Riſſe c.

impenſis Homann. hered. 4. Tabula geo-
graphica Europæ Auſtriacæ generalis ſive
Regionum Terrarorumque omnium ac ſin-
gulerum Auguſtiffſ. Domui Auſtriacæ he-
reditariarum exaéta delineatio; edita à J.
Chriſtph. Homanno. 5. Accurata Wolgæ
Auminis olim Rha dicti delineatio, Aucétore

Adamo Oleario. Tabula geographica, qua

Ner- Ruſſiæ magnæ, Pontus Euxinus ſeu

Mare nigrum &. Tartaria minor cum fini-
tiwinmis Bulgariæ, Romaniæ & Natoliæ Pro-

zinciis exhibentur, a J. B. Homanno.

7. Imperii Ruſſici & Tartariæ univerſæ,

tam majoris & Afiaticæ, quam minoris

&X Europeæz Tabula, opera J. Matth. Haſii,

Impenſ. Homannianor. hered. 8. Genera-

lis totius Imperii Ruſſorum Tabula, mag-

nam Orbis terrarum partem & Polo arético
ulſque ad mare Japonicum & Chinæ Sep-
tentrionalis confinia exhibens, cum via

QCzaricæ nuper legationis ex urbe Moſcua
er univerſam Tartariam ad magnum

Chinæ Imperatorem, ex conatibus J. B.
Homanni. 9. Ingermanlandiæ ſeu Ingriæ

Toabula luci tradita per Homann. hered.
1734. 10. Mappa geographica Regni Po-
loniæz ex noviſſimis quotquot ſunt mappis

ſpecialibus compoſita & ad LL. frereogra-

phicæ projectionis revocata a Tob. Mayero,
iiluci publ. tradita per Homannian. hered.

1750. 1I1. Regni Poloniæ magnique Du-

catus Lithuaniæ exacta Tabula ad men-

*

tem Starovolcii deſcripta & J. B. Homanno.
12. Regnum Borufſiæ geographice cum

2

tiicinis Regionibus adumbratum a J. B.

56

—— — — — — — —=— = —,—

— — —

eo⸗
ire

in.
he⸗

ge
Core
gnn
ſen
fi .
Pro⸗
uno.
erſe
oris
Heti,

eherd⸗

86

Landkarten, Riſſe, e. 757

Regni Sinæ vel Sinæ propriæ mappa & de-
ſcriptio geographica ex mappis particula-
ribus, quas Singrum Rex Canghi opera

patrum Miſſionariorum e S. I. in provin-

cias Regni univerſi ejus rei gratia ablega-

torum concinnari fecit, perfecta publico-

que primum communicata in opera du
Halde & ab Anvillæo in hanc formam

reduéta, nunc reformata ſtudio Joh. Matth.

Haſii, impenſ. Homannian. hered., 2. Tar-
tariæ majoris ſive Aſicticæ, Tabula, quæ

præſertim complecéctit Tartariam Rufſicam,

Tartariam Sinenſem & Tartariam indepen-
dentem ſive reliquam, opera J. Matth.
Haſii, impenſ. Homannian. hered. 1730.

3. Maris Caſpii & Regionis Usbeck cum

Provinciis adjacentibus vera delineatio, in

dqud itinera Regia & alia notabiliora accu-

rate denotantur per A. Maas, 1735. cu-
rantibus Homannianis hered. 4. Provin-

ciarum Perſicarum Kilaniæ nempe Chir-

vaniæ Dageſtaniæ aliarumque vicina rum

regionum partium geographica Tabula ex

itinerario Adami Olearii deſumpta a J. B.

Homannuo. 5. Geographica nova ex Ori-

ente gratioſiſſima duabus Tabulis ſpecia-

liſſimis contenta, quarum una Mare Ca-
ſpium, altera Kamtzadaliam ſeu Terram

Jedſo curioſe exhibet, editore J. B. He-
mann. 6. Achaja vetus & nova cum
obſervationibus Geo. Wheleri ex minore
in ampliorem formam deduéta, ac publicæ
utilitati propoſita a J. B. Homanno. 7. Im-
perii Perſici in omnes ſuas Provincias tam
veteribus quam modernis earundem nomi-
nibus ſignatas, exacte diviſi Tabula geo-
graphica, quam ex præcipuis Olearii, Ta-
. Bhb ver-

7

Turcicum in Europa, Aſia & Africa, Re-

7

. W
.
*
„

batur, éx Haſianis aliisque noviſſimis ſub-
ifſidiis &c. delineata, in lucem edita ab

1

738

vernleri, Relandi aliorumque recentium

ALandrarten, Riſſe ꝛc.

Authorum ſcriptis concinnatam luci pub-
licæ exponit J. B. Homann. 8. Imperium

2

giones proprias, tributarias, elientelares-
que ſicut & omnes ejusdem Beglirbegatus
ſeu Præfecturas generales exhibens, ſumt.
J. B. Homanni. 9. Regni Serviæ pars,
una cum finitimis Valachiæ & BRBulgariæ
partihus, addita præcipuorum in his re-
gionibus munimentorum & caſtellorum
Ichnographia, curantibus Homann. hered.
10. Tabula geographica continens deſpo-
tatus Wallachiæ atque Moldaviæ, Provin-
ciam Befſarabiæ ſub clientela Turcica,
itemque Provinciam Polonicam Podoliæ,
tamquam réegiones, in quibus bellum gere-

—. —. —80

— — „

— —

Homann. hered. 1769. Principatus Tran-
ſilvaniæ in quinque Nationes earumque
Regiones & Comitatus cum finitimis vici- .
norum Statuum Provinciis accurate diviſus, 1

ex Conatibus J. B. Homanni. 12. Danu- I

—

Walachla, Moldavia, Bulgaria, Servia, Ro-

nunc ſecundum LL. pro jectionis ſtereogra-

phica ex Tabulis ſpecialibus Jeſuitarum,

bii fluminis (hic ab urbe Belgrado per Mare
nigrum usque Conſtantinopolim defluentis
exhibiti) pars prima, in qua Tranſilvania, Rð

mania & Beflarabia cum vicinis Regionibus
oſtenduntur a J. B. Homanno..
1 & 2. Tartariæ Sinenſis mappa geogra-

nee non Relationibus Gerbillon per Dom.
d'Anville Geogr. Pariſienſem primum 1732,

— ᷑ꝝ̃ ꝗ—— — — — —

phieæ in uſum translationis Germanicæ
Rikoriae Sinenſ. Haldianæ deſeripn bder
4 ODU 40Obe

2

Landkarten, Riſſe ꝛce. 759
In Tob. Mayer, curis Homann. hered. 1749.
b⸗ 2 Blaͤtter. 3. Accuratiſſima totius Regni
uan Hiſpaniæ Portugalliæque Tabula, per F. de
N.. WMWitt. 4 & 5§. Carte des Indes Orientales
re feuille, dans laquelle on repreſente les
na Indes decça la Riviere de Ganges, le Golfe
n. de Bengale, Siam, Malacca, Sumatra &c.
N ade feuille, qui comprend les Isles de Sonde,
tiz l'Archipel des Philippines & les Isles Mo-
. Iluques par Tob. Mayer, publiée par les He-
uun riitieres de Hom. 17498. 6. Aegyptus ho-
dierna ex itinerario Pauli Lucæ deſumta
o aasYc repræſentata a J. B. Homann. 7. Ver⸗
in ſchchhiedene Proſpecte der vornehmſten Staͤdten in
kx Perſien, ſamt vorderſt einer unfern dem Caſpiſchen
olix. Meer, dem Rußiſchen Reich zugehoͤrig, gelegenen
gere Stadt, zu mehrerem Licht und Erlaͤuterung der
lo neu verfertigten Perſianiſchen Land⸗ Charten,
b herausgegeben v. J. B. Homann. 8. Statuum
Ttun- Maroccanorum, Regnorum nempe Feflani,;
hngne Maroccani, Tafiletani & Segelomeſſani ſe-
i⸗ cundum ſuas Provincias accurate diviſorum
us TJTJypus generalis, deſignatus à& J. Chriſt.
e. Homanno, 1728. 9. Wahrhafte Abbildung
Woe der Barbariſchen Veſtung Oran mit der beylie⸗
geni Beenden Kuͤſte und denen darauf befindlichen Der⸗
ganin tern, gelegen in dem Koͤnigreich Telenſin, 1732.
„ x on denen Spaniern zum zweytenmal erorbert,
ridor nachdem ſie ſolche ſchon von 1509 innen gehabt,
VvVvoon denen Algierern aber 1708 daraus vertrieben
ogii worden, nach ſeinem Grundriß u. Proſp. aceurat
Nee veerzeichnet von C. Gephart u. edirt von Homann.
Don. Erben. 10. Regni Mexicanae ſeu noveæ
Hiſpaniæ Ludovicianæ, N. Angliæ Caro.
g. linæ, Virginiæ & Penſylvaniæ, nec non
rH . Inſularum Archipelagi Mexicani in America
eet ſeptentrionali accurata Tabula exhibita

Bbb 4 A J.

A J. B. Homanno. 11. Dominia Anglo-

. mmm nmun *
Landkarten, Riſſe e.

rum in preæcipuis Infulis Americæ ut funt
Inſula St. Chriſtophori, Antego, Jamaica,

Barbados, nec non Inſulæ Bermudos vel

Sominer dictæ, ſingulari mappa omnia ex-
hibita & edita ab Homannianis hered.

12. Virginia Marylandia & Carolina in
America ſeptentrionali, repræſ. a J. B. Ho-

manno. 13. Nova Anglia ſeptentrionali

Americæ implantata Anglorumque coloniis
florentiſſima exhibita ℳ J. B. Homann.

14. Imperium Romano Germ. in fſuos Cir-
culos diviſum, ab eodem. 15. Ein einzelnes

illluminirtes Kupfer, Titel⸗Blatt zu einem gan⸗
zen Atlas. L ꝗ“V
Théatre de la Guerre fſur le Rhein, Mœſſele,

Mayn & le Necker, Meuſe avec les Pays
voiſins, ſur les Memoires du Sanſon. à Amſt.
Elne ſehr große herrliche Charte.

59 Ceéretica ſive Cardiganenſis Comitatus;

Anglis Cardigan Shire. 2. Penbrochiæ
Comitatus & Comitatus Cærmardinum,

Alrumſt. apud P. Schenck & G. Valk. 3. Holy

Iland, Garnſey, Farne, Jarſey. Amſt. apud
Fb. . Schénck & G. Valk. 4. Ducatus Bres-
lanus ſive Wratislavienſis, ibid. apud eosd.
5. Ducatus Sileſiæ Lignicienſis, ibid. ap.

eosdem. 6. Ducatus Sileſiæ Schwidni-

delineata & edita per Nic. Viſscher.
8. Inſula Borneo & occidentalis pars Ce-

cenſis. Auth Fridrico Kuhnovio, ibid.

ap. eosd. 7. Inſula Ceilon olim Taprobana

incolis Tenariſin & Lankawn exderiſſime

lebis cum ad jacentibus Inſulis. 9. Regio-

Septentrioneli 1687 detectæ &. Tabula “

nis Miſſiſſipi ſeu Provinciæ Ludovicianæ

a Ludovico Hennepin &c. in America

editæ

61

— r

in Barbaryen opgedragen aan den Ed. Heer

Landkarten, Riſſe ꝛc.

edita a J. B. Homanno. 10. Vorſtellung
einiger Gegenden und Plaͤtze in Nord⸗America,
unter Franzoͤſiſch und Engliſche Jurisdiction ge⸗
hHoͤrig, von den Homanniſchen Erben „ 1756.
1I. Scenographia Portus pulchri ex pro-
totypo Londinenſi recuſa per heredes Ho-
mannianos, 1740. 12. Neu und verbeſſerter
Plan des Hafens von Carthagena in America,
nach dem Entwurf des Pr. Chaſſereau 1740 nach
SEngelland gebracht, und ans Licht gegeben von
Homanniſchen Erben. ⁊ẽð
Nette Aftekening der Stad Oran &c. gelegen

Cornelis Schryver Captyn ter Zee, onder
het Ed. Mog. Collegie ter Admiraliteit tot
Amſterd. door zyn Ed. onderdanigſte die-
naars Reinier & Joſuæ Ottens, 1732, deli-
neavit Chr. Gephart, 1724. 2. Ultra jectini
Dominii Tabula multo aliis auéctior & cor-
rectior, per F. de Wit. 3. Le Duché de
Brabant, qui comprend les Quartiers de
Louvain, Brufſſelles, Anvers & Bosleduc
diviſés en leurs principales Jurisdiéctions, læ
Seigneurie de Malines & le Marquiſat du
St. Empire, par Hub. Jaillo. 4. Belgii ve-
teris Typus, ex conatibus geographicis
Abrahami Ortelii. 5. Carte d'Italie, Cor-
ſique, Sardegne & Royaumes circumvoy-
fines &c. 6. Pomerania. 7. Maximi to-
tius Europæ fluminis Danubii curſus per
Germaniam Hungariamque delineatio,
Arunmſt. 8. Generalis Lotharingiæ Ducatus
Tabula &c. per Nic. Visscher, Amſt.
9. Pars Germaniæ Gallorum armis, 1689.
conquaſſata per Carol. Allard. 10. Ger-
maniæ accurata deſcriptio. 11. Biſcaia &
Guipuscoa, Cantabriæ veteris pars. 12. Ac- .H
öb b 5 curata

—

762 gandkarten, Riſſe ce.
curata Tabula Hiſpaniæ præcipuis urbibus,
veſtitu, inſignibus & antiquitatibus exor-
nata per N. Joh. Viſicher, 1622.

6Sr Electoratus Brandenburgi, Meckelenburgi,
& maximæ partis Pomeraniæ Tabula. H

2. Tranſylvania, Siebenbuͤrgen. 3. Magde-
burgenſis Archiepifſcopatus. 4. Thurin-
giez defcriptio, Joh. Janſſonius excud.
S5. Argow cum parte merid. Zurichgow,
Audct. Ger. Mercatore. 6. Zurichgow &
Baſilienſis provincia. 7. Accuratiſſima
Brabantiæ Ducatus TLabula, Amſt. fumti- J
bus J. Janſſonii. 8. Helvetiæ, Rhetizæ & “
YValeſiæ cum omnibus finitimis regionibus
Tabula, vulgo Schweizerland. 9. Ducato
di Ferrara, Amſt. 10. Mediolanum Du-
catus, Amſt. 1II. Excctiſſima Helvetiæ,
Rhætiæ, Valeſiæ ceterorumque Confoedera-
torum ut & finitimorum Populorum. Re-
gionum Tabula, ex conatibus Nic. Viſſcher,
Aumſt. 12. Ducatus Geldriæ nec non Co-

mitatus Zutphaniæ cum adjacentibus Re- 2
geieonibus, denuo recogniti & editi « Nic.
62 Carte nouvelle de tout l'Empire de la
Grangde Ruſſie dans l'Eſtat où il s'eſt trouvẽé H

à la mort de bierre le Grand &c. à Amſt.
2. Walachia, Servia, Bulgaria, Romania.
3. Klein Aſien. 4. Tabula Poloniæ & Sile-

lizæ, a Nic. Joh. Piſcatoreé, 1653. 5§. Das
“* Herzogthum Schleſien. 6. Circulus Bavari-
cus, in quo ſunt Ducatus, Eleéctoratus Gt BPG

Palatinat. Bavariæ, Archiepiſo. Salisburgi,
Epiſcopatus Ratisbonæ, Pataviæ & Fruxini,
Palatinat. Neoburgi, per F. de Wit, Amſt.
7. Territorium Norimbergenſe, a J. Janflo- (
nio. 8. Totius fluminis Rheni defcriptie,

—

òð

Landkarten, Riſſe 2c. 263

„-„ eryx officina N. Viſſcher. 9. Utriusque Al
N. ſfatiæ ſuperioris ac inferioris Tabula.
10. Diſtrictus Norinbergenſis, a J. Hoff-

i mann. II. Belgii univerſi ſeu Inferioris
h. Germaniæ, quam XVII Provineige Au-
. fſftriaco, Gallico & Batavo Sceptro parentes
i conſtituunt, Tabula geographica Tob.
eul. Majero, cura Homann, hered. 1747. 12. Ol=-
o, denburg. Comitats.
A 63 Carte nouvelle de tont l'Empire de la
Iinm SGSrande Ruſſie dans l'Eſtat, où il s'eſt trou-
ald. voé à la mort de Pierre le Grand &c.
2’ 8 à Amſt. 2. Territorium Norimbergenſe,
u a Joh. Janſlonio. 3. Mappa geographica,
dna eeyxhibens Circulum Weſtphalicum in omnes
r fuos Status & Provinçias accurate diviſum,
et cura Toh. Conr. Lotter, Aug. Vind. 1758.
detl. 4. Den Nord- öſtlige Fierde Deel af Siae-
„e. land under det Kongl. Viidenſkabers So-
ſeet cCietets Direction ve rigtig Landmaaling
1(o⸗ optaget og ved trigonometriſke ſamt aſtro-
N.. nomiſke Operationer prövet, reduceret 0g
Nie. teguéet af Caſp. Weſſel, 1768. §5. Tabula
generalis Jutiae continens Diœceſes qua-
enh twuor Alburgenſem, Wiburgenſem, Ripenſem
ute & Arhufienſem, quae & ſunt diviſae in
A oemnia (na Dominia, edita a J. B. Homanno.
nunu. 6. Ipnfſulae Danicae in Mari Balthico ſitae,
l. utpote Zeelandia, Fionia, Langelandia,
ns Lalandia, Falſtria, Fembria Mona repraeſen-

i. tatae ℳ J. B. Homanno. 7. Carte de la
5Sf4 nouvelle France, où ſe voit le cours des

rpn HFiimnare Rivieres de S. Laurens & de
Mi⸗ liſſiſſipi, aujourd'hui S. Louis, aux envi⸗
rons des quelles ſe trouvent les Etats, Pais,
G. Nations, Peuples &c. de la Floride, de la
„ Loulſiane, de la Virginie, de la MarielLande,

764 Landkarten, Riſſe ꝛc.

de la Penſfilvanie, du nouveau Jerſay, de
ia nouveille Yorck, de la nouvelle Angle-
terre, de l'Acadie, du Canada, des Esqui-
maux, des Hurons, des Iroquois, des lli-
nois & c. & de la grande Ile de Terre neu-
ve; drefſée ſur les Memoires les plus nou-
veaux recueillis pour l'Etabliſſement de la
Compagnie françoiſe oceident. 8. Archie-
piſcopatus Caragocae olim Caeſaris Au-
guſti. 9. Arragoniae Regni Tabula, Auth.
F Bapt. Labanna. 10. Valentia Regnum;,
Conteſtani Ptol. Edentani Plin. II. Gra-—
nata & Murcia Regna. 12. Gallaecia, Reg-
num, defſcripta a F. Fr. Ojea, & poſtmo-
ganm multis in locis emendata & auceta.
64 Dalecarliae & Weſtmanniae accurata de-
ſcriptio. 2. Uplandia. 3. Proſpect der
Koͤnigl Schwediſch. Haupt⸗ und Reſidenz⸗Stadt
Stockholm, mit einigen derſelben vornehmſten und
yverrlichſten Pallaͤſten. 4. Aceurater Grundriß
und Proſpeet der Koͤnigl. Schwediſch. Reichs⸗ und
Hauyptſtadt Stockholm mit aller herumliegenden
Gegend und annehmlicher Situation von innen
unnd auſſen, edirt von J. B Homann. 5. Mag-
nnus Ducatus Finlandiae accurata delineatio.
6. Inſalae & Principatus Rugiae cum vi⸗
cinis Pomeraniae littoribus Tabula edita
à J. B. Homanno. 7. Carte nouvelle de
tout l'Eunpire de le grande Ruſſie dans
l'Eſtat où il S'eſt trouvé à la mort de Pierre
le Grand &c. à Amſt 8. Regni Daniaae:,
in quo ſunt Ducatus Holſatia & Slesvi-

f1m1m1m11 „ — — — — — ”

—— — — 5

cum, Inſulge Danicae, Provinciae Jutia,
Scania, Blekingia, Tabula édita 4 J. B. Ho-
manno. 9. dedes belli in Italia. in qua
fkunt Ducatus Milanenſis, Mantuenſis, Mo-
denenſis & Parmenſis, nec non Respublicae

—

K

YVeenetiae & Genuenfis editc per Juſt. Dan-
chkerts, Amſt. 10. Regni Hungariae &

Regionum, quae ei quondam fuere unitae,

ut Tranſilvaniae, Vslachiae, Moldaviae,
Serviae, Romaniae, Bulgariae, Beſſarabiae,

Croatiae, Bosniae, Dalmatiae, Sclavoniae,
Morlachiae, Raguſanae Reipublicae maxi-
maeque partis Danubii fluminis delineatio.

1O1. Totius terrarum Orbis Tabula Auct.

de Wit. 12. Aſiae nova deſeriptio Autdt.
N. J. Viſſcher, auf Leinwand gekleeb.

65 Tabula generalis Holſatiae complectens

Holſatiae, Dithmarſige, Stormariae & Va-
griae Ducatus, edita a J. B. Homanno.

2. Ducatus Halſatiae ſumma diligentia

accurataque cenſura editus a Nic. Joh.
Piſcatore. 3. Tabula generalis Holſatiae
complectens Holſatiae, Dithmarſiae, Stor-
mriae & Vagriae Ducatus, edita J B.
Homanno. 4. Tabula Comitqtus Olden-
burgici & Delmenhorſtani cum Dynaſtiis

Iverenſe & Kniphuſana, annexa ſunt bre-
via & Tonnae Maris navigantibus inſer-
vientes, Gerh. Muntinck pinx. Joh. Nutz-
horn ſculpſ. §. Oldenburg Comitatus,

Amſt. 6. Geographiſche Vorſtellung der jaͤm⸗
merlichen Waſſerfluth in Nieder⸗Teutſchland,
welche den 25. Dec. 1717. in der heil. Chriſi⸗
Nacht mit unzaͤhligen Schaͤden und Verluft vie⸗
ler tauſend Menſchen, einen großen Theil derer
Herzogthuͤmer Holſtein und Bremen, die Graf⸗

ſchaft Olden burg, Frießlandt, Groͤningen und
