KeXXIV138

08 Tübingen

NI12c511126392 021

EI

1

CATALOGVOG

IBTIOTHH 2CAE
ETIANAE

EX OFFICINA GRASSIANA.

17 1

Nachricht.
1De glneen dieſer Bibliothek wird in dem dritten
W Hoörſaal des Eliſabetaniſchen Gymnaſi gehalten
werden, und vom 7ten Januar 17 88, ieden Tag
nachtittags um 2 Uhr, anfangen.

2. Die Auftraͤge auswaͤrtiger Bücherfreunde erbieten L
ſich die Lehrer des Eliſabetaniſchen Gymnaſii, nah⸗

mentlich der Rector Lieberkuͤhn, Proreetor
Scheibel, Profeſſor Gedike, auch Herr
Buchhaͤndler Lowe, zu beſorgen.

„3. Kein erſtandnes Buch kann anders, als gegen bua⸗
re Bezahlung in Preußiſchem Courant, verabfolgt
werden.

4. So bald, als der Abdruck des zweyten Bandes,
oder eigentlich des Reſts dieſes Catalogi wird geen⸗
digt ſeyn, wird ſolches bekannt gemacht, und dieſer
den Beſitzern des erſten ausgelieſet und uͤberſandt

werden. “
. & — 4
4 — r2
4 —— 7 . SBES S
6 1 . . — 4
ᷣ,BML “
—R“ .

lgt

Lectori Beneuolo
8. 1. D.

lohannes Phraim Scheibel.

Jperais itaque multis Variisque impedimen-

tis, poſtea ex parte enarrandis, quibus au-

Qioni Bibliothecae Arletianae, diu etſbaclotne,
nimis longa mora iniecta fuerat, ego in hoc omni

mihi demandato negotio eo tandem ſum feliciter

progreſſus, vt Tibi, Lector Beneuole, debitoque
Tibi quouis titulo a me appellande, catalogi eius,
nondum quidem totius, voluminis tamen Prioris
perluſtrandi copiam facere posſi⸗ m.

Fuit ea iam ante ſeculum cum cura ſingulari
colligi coepta ab Auo meo M. CASPARE ARLE.

T10, Olſnae a. 1671. nato et a. 1688. a parente
Vratislauiam deducto; qui, poſtquam in hac al-

tera ſua vrbe patria annos integros 33 in inſtitu-

tione alumnorum inferiorum vtriusque gymnaſüi

ordinum cum ſumma pietatis, doctrinae et dexte-

ritatis laude tranſegerat, a. demum 173 in Mag.-

dalenaeo ad munus Profeſſoris tertii promotus,

paullatim vero facultate diſtincte videndi et audi-
endi captus, a. 1744 emeritus fuit renuntiatus.

De penſione autem, quae et a quibus doctori huic
ſcholaſtico, de iuuenibus erudiendis per 43 annos
meritiſſimo, ſenique perquam venerabili, ad exi-

guae ſuperſlitis vitae ſuſtentationem, pro rerum
autem tunc apud nos ſtatu, decreta atque erogata
fuerit, jam Praeſtat: nullam mentionem acere S

K ͤ 2 Huius

Huaius a. 1748 demortui bibliotheca, exi-

gua quidem, 2000 circiter voluminum, aſt ſele.
ctiſſima, a poſſeſſore triplici tegumentorum ſpe-

cie inſtrusla, apteque ſemꝑer diſpoſi ira, hereditate
peruenerat ad filium eius DHANNEM CASPA-
REM ARLETIVM, Auunculum meum, tunc Gym-
naſii Magdalenaei Profeſſorem tertium, denique

da. 1761 munera Inſpectoris Scholarum Vratisla-

uienlium Aug. Conkf. addictarum, Recétoris et Pro-

feſſoris Gymnaſii Eliſabetani, et Praefecti Biblio-
thecae Publicae Rehdigerianae adeptum, eta. 1784
d. 25 Ianuarii a. aet. 77 placidiſſima paralyſi vita

defuncdtum; de cuius reliqua vita, ſtudiis et mo-
ribus, praeſertim honoribus, quibus a Diuo Rege
Boruſſorum Friderico M. extremo quadriennio

autus fuerat, atque teſtamento, in Peculiari Elo-
gio plura referre mecum conſtitui.

Pro feruore itaque, quo is in Hiteras bonas

omnes ferebatur, libros, quos iam in prima iu.

uentute Colligere coepiſſet, in academia Lipſienſi
et lenenſi, in vita paedagogica apud Illuſtrem Gen-
tem FUERSTIAM Albrechtsdorfi per cennium
exacta, in muneribus ſcholaſticis ab a. 1743 ge-
ſtis, adeo cumulauerat, vt iam tunc, quum pater

moreretur, eorum copiam paterna maiorem pos-

ſideret. Facta ſi ic vtriusque huius bibliotheege
coniunctione, poſtea per 36 annos, praeſertim

ex bibliothecis inſtructiſſimis Deichſeliana, lach-
manniana, Krauſiana, Machnitzkiana, Nimptfchia-

na, Pantkiana, Rofſ ſana, Scharfiana, Tichepiana,
Weiniſchiana, aliisque in Sileſia publice et priua.
tim a venditis: multisque libris nouis et antiauis,

ℳ „ — . 6

lammn
Plor
erpi

tua

ge,

ſopt

el

blie

g

hus
Ver
yen

praeſertim Riſputationibus nondum compactis,
tam ex vtroque mercatu Lipfſienſi, quam olim per
plures annos a Cotte quodam Saxone magna copia
et pro valde mediocri Bretio ſoluendo ad nos alia-

tua eius cura, tmultaen de cum pecuniae dragatig.
ne, congeſtis, libraria haec profefſoris gymnaſtici
ſupellex magnam in molem non Poruit non ex-
creſcere.

Quoties enim auclionibus bibliothecarum pu-
plicis ipſe diligenter intereſſet, non omnibus, ſed
quas ceteris praeferret, primo quidem libros, qui-
bus ſe praecipue carere non poſſe putaret, deinde
vero, qui mos eſt bibliophilorum, ſi ngulos libros

venum expoſitos inſpicere, arque, qui- eſſent

rariores, aut rarioris et ſingularis argumenti, aut
ctiam ab aliis neglecti, modo mediocri aut etiam
vili pretio venirent, ſolebat magno numero coèê-
mere. Praeterea ſuo praecipuo conſilio libros,
quos modo poterat, aut ſibi ipſe comparare, aur
mutuari ab aliis, quibus pro alicuius argumenti
opportune tractandi, aut noui officii ſcholaſtici ra-
tione ſibi opus eſſe exiſtimaret. Hinc farrago
Grammaticarum, Elementorum oratoriorum, In
ſtitutionum epiſtolographicarum, dialecticarum,

ethicarum, politicarum cet. ad eas linguas, artes

et diſciplinas pertinentium, quas docere ipſi forte

demandatum fuerat; hinc e. g. Compendiorum,

Inſtitutionum, Breuiariorum cet. Hiſtoriae eccle-
ſiaſticae N. T. copia, quorum auctorum omnium
opiniones de Edicto a Iuliano Apoſtata contra Ohri-
ſtianos Promulgato aliquando collectas examinaue-
3 Tat

W

edicto conſcripſiſſet. Sed plura de hac eius ſtudio-

rum ratione nunc obſoleta in Elogio eius a me di.-
centur.

.

Quum eſſer memoria tenaciſſi ma, nullam

operam catalogo bibliothecae ſuae numeroſiſſi imae
conficiendo impenderat, excepto diſputationum,
a quo tamen labore ad ſenium progreſſus deſtitir.
Quamdiu etiam in Gymnaſii Magdalenaei ſpatio-

ſis conclauibus habitauerat, eam vniuerſam legi-
timo ſemper ordine diſpoſi tam ſeruauit: in aedes
vero ReKoris Eliſabetani a. 1762 translatam, ſtu-

diisque perpetuis auctam, quum in quinque con-
clauibus anguſtioribus collocare cogeretur, tae-
dium tot libros vitima vice accuratius diſponendi

rat, quum cammentationem bene longam de iſto

optimum auunculum ita occupauerat, vt haud

raro libros, quos tamen ſe poſſidere ſciret, diffi-

culter autem ex cumulis depromendi eſſent, tam

ab aliis mutuaretur, quam interdum altera vice

emeret, recens autem emtos omnes quidem per-

adfſeruaret.

legeret, ſed nondum compingendos ſeponeret et

Hanc i igitur totam z bibliothecami in teſtamento

primo a. 1768 conſeripto ei legauerat, cui adeo

ex ipſius voluntate rariori forte contigiſſet, pro-

priam ſuam non exiguam, cum patris, auunculi

et aui in vnam aliquam magnam coniungere.
Enimuero ex cauſſis hic non enarrandis in alrero

teſtamento a. 1771 et codicillo a. 1781 compoſito,
ſeparatione prius nonnullorum brorum faéta, 66
duaas ſtatim, iuſſ

otam reliquam bihliothecam auctione vendi,
„omnemque pecuniam pro ea ſolutam ecn ſortem
„ea lege foenori publico collocari, vt emeritis ali
»quando cx Profeſſorum! et Pracceptorum Eliſabe-
„tanorum Collegio antiquo vndecimuirali renun-
wtiandis maius aliguod adiumentum ad vitam ſu-
Lent andam porrigeretur, ac (quod quidem non
„expreſſ verhis teſtatur ſt, in mente tamen eum
halrihe probe ſcio) olim auo meo datum fuerat 5
„aut potius, vt emerito cuique uturo reditus omnes
nordinarii ad dier vitae ſalui manerent, legatum
yero hoc nouum vicario iuniori interim attribue-
reur.

Quos enim in Bibliotheca pPublica Rehdige-
riana in ſui memoriam adſeruari libros voluit, ſunt
Oratores, Epiſtolographi, Poetae praeſertim re-
centiores Latini omnes, quorum Collectio egregia
eſt, Elogia, Inſeripniones, ſelecta opera Numiſ-

matica, in primis omnia Opitiana, Dachiang,

e

Tſcherningiana, Arconatiana; omnia Sileliaca,

quae nondum in iſta exſtarent, alii libri ſingulares.
aut rariores ſcripti et impred, denique omnes
Chemici, et, quod vehementer laudo, Alehemici,
quippe aeternae obliuioni tradendi; qui ergo omnes
non pauci numero libri in hoc catalogo deſi derari
debuerunt.

Hlorum ergo ibrorum ex ceteris omribus
non modo accurate perficiendam ſeparationem, in⸗
que bibliothecam publicam transportationem, ſed
totius reliquae bibliothecae in iuſtum ordinem.

diſpoſitionem, catalogi compoſitionem, curam.

que impreſſionis eius meae fidei demandauerat

UDẽʒ MK 4 auun-

—

auunculus optimus, forte haud pra euidens, quanto

eum temporis diſpendio omnia iſta paullo accura-

nus peragi abſoluique poſſint.

Aſt officii mei erga manes eius ergaque ma.
trenm, eodem anno cum fratre mortuam, non im-
mmeumor, laboribus quidem duriſſimis vtriusque
obitus cauſſa mihi impoſitis preſſus, calamitate
dquoque ſingulari domeſtica per integrum annum,

atque liberorum meorum morbis et mortibus ve-
hementer vexatus, auxiliante tamen Deo ſolus fere

ego. horis ſubſeciuis totam Bibliothecam pul.
uere mundaui, tot voluminum compactorum, car.

minum, concionum nuptialium, funebrium, diſ-

fertationum millia in ordinem qualemcumque ledi-
gere, et ſeparanda pro Bibliotheca publica accurate
ſeparare ſtudui, catalogum bis ſcripſi, altera nempe
vice in typotheraram gratiam paullo diſtinctius,
impreſſarumque plagularum correctorem egi;
quae omnia et ſingula ideo enarrare neceſſarium

efſle duxi, vt, quos in me poſt auunculi mortem
maleuolos eſſe non pudet, intelligant, me nulli la-

bori pepereciſſe, quo voluntati vltimae eius
in collegas meos, fortaſſis etiam in me ipſum ali⸗
quando emeritum renuntiandum, liberaliſſin mae,

afſt in teſtamento et codicillo clariſſ mis verbis ex-

preflae, debitum morem gererem.

.— Quae ergo mearum partium fuerunt, felici.

ter perfeci; quod autem integrum catalogum Ti⸗

bi, Lector Beneuole, offerre nondum poſſim, prae-

cipua cauſſa fuit laborum moles, ofſicinis typo-

graphicis inde a die, quo ad nos nuntius de Fri.

deri M. obitu venerat, impolt ita.

1

2

Alg diſpoſitionem Librorum, ex conſpecta
praefixo cognoſcendam, quod attinet, tum exem.
pla catalogorum praeſtantiſſimorum fecutus ſum,
tum etiam ingenio meo ipſe indulſi. Huius cauſſa
ignoſcam mihi, rogo, omnes, qui in libroram
auctorumque notitia me ſunt peritiores et exercita-
tiorés, ſi quos forte errores commiſerim, in ne-

geotio valde interrupto a me facile commiſſos, me-

que de iis amice admoneant. Quod ſi enim conti-
nuam ei operam impendere potuiſſem „ mulli ſtu.
dio pepereiſſem libros adhuc accuratius ordinandi 3ʒ
qualis ordinis pauca tantum ſpecimina in eorum
gratiam exhibere potui, qui in catalogis confici-
endis ſoloeciſmos litterarios ridicule committunt.
Coympendia vocum a me adhibita a rei libra-
riae peritis facile explicari posſunt. In nomini-
bus locorum denotat L. Lipfam, F. aut Frf. Fran-
cofurtum, L. B. Lugdunum Batauorum etc. in prae-
nominibus C. Cbriſtianum, F. Fridericum, Ge.
Georgium, H. Henricum, I. lobannem etc. in ipſis
vocibus Diſpp. Diſputationer, Obſervatt. ſ. Obſer.
uationet ſacrar, Opp. Opera, Inſtitutt. Inſtitutio-
ner, I. N. Jur Naturae, I. B. et P. Jus Belli et Pa-
is etc. in annorum numeris millenarii nota ſemper
fuit omiſſa. Dolendum tamen eſt, quod mea
culpa ſingularum paginarum inſcriptiones negl ectae
fuerint, atque adeo ad conſpectum generalem ſit

confugiendum. Impreſſas plagulas iterum per-

legi et exſtantiora vitia annotaui, quae ſuis locis,
lubuerit, corrigi poſſunt. Notas denique rari-
tatis librorum adiicere nolui, quum, qui per ſe
rari ſint, bibliophili bene norint, de cereris autem
— iiii⸗

1

iiudicium valde lubricum ſit. Eſt autem pro certo

habendum, auctorem litteratiſſimum der Neuen

litterariſchen Unterhaltungen Vol. II. p. 126. Vra-

tisl. 1775. 8. ARILETIANAM bibliothecam
ideo merito celebraſſe, quod maior librorum ra-
riorum numerus in ea reperiatur, ac in aliis.

Rogantur a me omnes et ſinguli librorum ex

Bibliotheca Arletiana emtores maximopere, vt ne
nimis parce eos licitari, ſed perpendere beneuole
velint, ſe ne quidem gratis, verum pro libris ſuo
arbitrio eligendis atque ex auunculi mei liberaliſ-
ſima voluntate vltima in compenſarionem accipien.
dis, ad ſuſtentationem eorum, qui aut propter

morbum immedicabilem, aut propter infractas
ſenecta vires, laboribus publicis in gymnaſio Eli-

ſabetano vtiliter continuandis ſint impares futuri,

tantum conferre, quantum, aut quantulumcumque
fuerit, nemo, niſi ſolus Deus bonorum omnium

auctor datorque largiſſime eſt remuneraturus. Vra.
tislauiae A. R. §. CTO 1o CCLXXXVI. d. XxVIIII. Sep.
tembries,

— —

Conſpectus.

0

VI. Ars Oratoria et Poëtiaeaa —
VII. Antiquarii, Hiſtoria antiqua et Numis.

Conſpectus

Sectionum Voluminis I.

Pars I.
Secio “
JI. Aucores Graeci MVM .—
II. Auctores Latii —

III. Opera varia, Collectiones Ditlertationum

er Obſernationum litterariarum, En.

cyclopaediae, et Scriptores de Eruditio-
ne et Methodo J

V. Hiſtoria Litterariia

V. Philologi et Critiie

4

matici .

Chronologia, ett. .

IX. Hiſtoria et Ius Publicum Germaniae

38
51
90

172

1ITI90

196

213

222

248

2 J

260
274

280
Pars

X. Sileſiacorum Reliquuue -
XI. Philoſophia - . .
XlI. Ius Naturae et Politiaea .
XIII. Ius Ciuile et Statutariun
XIV. Phyſica, Oeconomia, Ars medica, Me.
theſis -
XV. Libri ad Praccedentes Sediones peni
nentes
1) Hiſpanici et Luſitanici .
2) Italichhh
3) Galliei .⸗ . .

VIII. Hiſtoria vniuerſalis, Geogrzphis, H

Pars II.
Libri Theclogii:

Secho. M Pag
JI. Biblia Sacra 2 5 „ 385
II. Apparatus Biblicus - 290
III. Interpretes Bibliorum 1. 296

IV. Hiſtoriae et Antiquitates Biblicae et Ec-
eleſi aſticae. Ins Canonicum. (Plag-NX.)

25
v. Patres, Concilia et Colloquia . . 5
VI. Theologia Naturalis. Scriptores de
Veritate Religionis Reuelatae, praeſer.
tim Chriſtianae, atque ſpeciatim con.
tra Iudaeos - . 3567
ViII. Thevlosi l⸗ Lutherani . 380

—

296 ½¾ E. B. =
H. B.
Sh. E. B.
“r h. F. B.
h. L.
„ h. P.
MNMcehb.
roth lack.
B Se e.

Compendia Vocum

—

44 varias Tegumentorum Formas
indicandas adhibita.

ausgeſchnitten.

Engliſcher Band.
Franzband.

geheftet.

Hornband.

halber Engliſcher Band.
halber Franzband.
halber Lederband.
hialber Moͤnchband.
halber Pergamenband.
halber Schweinsleder⸗ l
band. H
Lederband.

Mönchband.

Pergamenband.

Pappeband. M
rother lackirter Band (ex
Bibliotheca Krauſi lana.)

R Schweinslederband.
Welſcher Band, duͤnne

Pappe.

Addi-

4

Additamentum duplex-

1. hae Librorum nondum aut leuiter com-

pactorum, qui ad compactos pertinent et

Ccum his venum ſunt exponendi.

Ad Num.

301. 2. ade academica L. 737. 38.

892. 97. (Schellbernii) Amoenit. liter. T. XII.

e XIV. vIr. F. et L. 730 fq.

914. Bibliotheca Bremenſis noua Cl. III. IV.

V. 9 Faſciculi et Cl. VI. kaſe. i. Brem.
et Amſt. 763 ſqq. geh.
3931 34. Miſcellanea Lipſienſia noua Vol. IX.
et Vol. X. P. 1. II. III.

1098. 99. Fortſetzung der Nachrichten von den
BGBachern der Stolliſchen Bibliothek

XVII. XVIII. Th.

100. 46. Noua AGcta Eruditorum ad A. 1760
1776. (deficit ad A. 1772. Titulus er
Index.) Ad Noua Acta Erud. Sopple. B

mentorum Tom. V- VIII.

“ 1474 80. Nicerons Nachrichten XXII. u.XXIV “

Theil.

= 14 484‧92. Des neuen Gelehrten Europa xVIl.

XVIIHI. Theil. Wolfenb. 763 f.

1639⸗ 41 El. Caſp. Reichards Beneäge zur

Einſicht in das Geiſterreich, als eine
Fortſetzung von Haubers magiſchen
Bibliothek. Helmſt. 781. I Band in
444 St.
1665. 66. Jac. F. Reimmanni Acceſſ jones vberio-

xes ad Catal. Bibliorh, theol. ſyſtem. J

4

ur.

eine

AA Nun

hon

n .

erit. zect 1. VI. editae 2 1. ma.
Reimmanno Brunſv. 747.
1550. Heſſiſches Hebopfer. Gießen. 11: 13,
St. gehefteet.
14.17. 19. 21⸗6e St. D
1751. Brem⸗ und Verdiſches fteywilliges Heb.
opfer. Ster Beytrag 772.
1910. I. Ern. Inm. Walchii Aca Societ. Lat.
Ienenſis Volumen V. 756. 1
H F. Andr. Hallbaueri Eercitatt. Soc. Lat.
len. 74. 1
3605. Petri Iaeniehti Meletemat. T
Fomus IV. Vrat. et L. 762. one.
3960. 61. Jac. Carl Speners Teutſches lus pu.
blicum. VIIter Theil. Frf. u. L. 733. H
4203 7. Chr. Wolfi Ius Naturae k. I. IV. Erk;
et L. 740. ſaa.

II. Trrata corrigenda et Addenda.

N. 22. leg. Rinuccini. N. 5§2. 1. 581. occohomica A
GBGr. N. 55. Hypotyp. orat. ad SReidanum. N. 68. ManuſſacWi.“ M
N. 80. Timaeus Platonis. 617. N. 135. libros Eth. X.
N. 165. Col. All. N. 200. Graeciae. *N. 230. I. Steph. H 12
N. 252. Pythagoreorum. Interpretatione. N. 274. ib. 4 X.:

876. N. 275- Mimnermi. N. 284. cum Lexicis. Pag. zulci
18. Sectio II. N. 335. (ita exſtat) N. 341. SCervii. N. 371. Dei
Cornuti. N: 385. Silius. N. 3900. IJuretum. N. 392. X.
c. 1-15. N. 404. Itinerarin. N. 412. Coelius. N. 42 8. 0
C. VI. S. 26. N. 429. in eum. N. 430. Opera. N. 434.
Phafſelus. N. 437. I. 608. N. 468. Riccium. N. 479. e
de Fato Liber. N. 484. de Off. Libri. N. sO. l. S89. 1. N.
N. 539. Belli civ. N. 549. Nepos. N. 569. Diſponti-
nii. N. 574. Gulielmii. N. 577. 1. 723. N. 609. in „
Theb. eius. N. 618. Lentulum. N. 623. Batrach. N. 624.
Lipſ. N. 633. Kochkerrum. N. 641. PFlaccus. N. 671.

N. 696. Praecidanea. N. 743. Burmanni. N. 745. . li
HMHiſtoriae. N. 747. Spartiano. N. 788. Syneſiorum.
Ni. 806. Naac. N. 808. I. 714. N. 857. LXIII. N. 865. X
Numb. ct Lipl. N. 887. Polyc. N. 892-97. (Jomi
duo vltimi ſunt nondum compacti.) N. 974. Encyclo- 4
paedia. N. 1052. Sotomaior. N. 1225. Hiſpanic. 3
N. 1245. p. N. 1283. p. N. 1284. p. N. 1301. 2. “
1. 1733-1736. N. 1311. Biographiae. N. 1324. S. J. R
Nae. 1344. Reimmanni. N. 1356. Monaths⸗ N. 1357. ——
. I. 5665 67. N. 1394. Boiorum. (contra Auct. der Neuen
Bibl.) N. 1457. Suppoſititiorum. N. 1483. Allatii Apes.
It. N. 1495. Homonymoſcopia. N. 1545. I. 710. Vol. II.
cCcogd. Theod. N. 1584. et Occid. N. 1598. ib. 713. N. 1609.
Frft. 625. ſq. N. 641. Eberh. N. 1659. cur. N. 1661.

Langii. N. 1773. ſq. N. 1801. 1. 717. N. 1877. Spec.
Nai. 1896⸗98. p. N. 1905. J. 756. N. 1924. .. N.
19948. L. 757. N. 1949. Johi. N. 1958. Fabricii. N.
1973. Philoſophazum. N. 1985-⸗89. Conſp. V. Pergb.
Na. 1997. Cizae. Pag. 90. Lin. I. 1. 2009. N. 2018. 19.
fIub. Pag. 91. Lin. I. l. 2025. N. 2029. 1. 702. N. 2030.
All. N. 2038. cum ceteris. N. 2080. Geneſis. N. 2081t.

* 7

Prußi apientam. Pag. 94. Tin. 1. 1 3086. et deiuceps

2100. N. 2 2105. Ins. N. 2134. Hoogſtraten. N. 2144.
HPuſtathit. N. 2149. OινMο νονν N. 2150. IV Libellis.

N. 2156. ih. 753. N. 2206. Buxtorfi. Pag. 10I. Lin. I.

D l. 2217. N. 2229. (Sine illa Praef.) N. 2245. apprendre.
D N. 2294. (ut ante) N. 2338. Stummelii. N. 2361. Hei⸗

neccii. N. 239 I. Lermite. N. 2416. Erici Ericii. N. 2445.

Deuarius. N. 2462. Jena. N. 2470. Auctoris hui. lib.

N. 2479. PP. Soc. I. in Gallia Reg. N. 2488. c. f. N.

2505. Eloquentiae Vol. I. II. N. 2545. Elocutionis. N.
. 2336. Baſ. 2564. Rapalii. N. 2569. Z. Celſpirius. N.

2640. Nomeſſeii. N 20650. Witt. N. 2660, der reinen.
N. 2664. 1I. 70 1. N. 2686. Frankens. N. 2693. IV

Theile. N. 2734. Galathee. N. 2739. Teute's Ter. N.
2754. I. 615. N. 2757. Sittewald. N. 2768. Propu-.—
gnaculum. N. 2772. Col. Vb. 645. N. 2786. Califfi 682..
N 2794. Philoi. pract. N. 2845. Literstor. N, 2857.
Arien. N. 2876. probatur. N. 2926. Leonicas. Pag. 133.

lin. ult. 2949. N. 2979. Lut. N. 2982. J. 716. N. 2986.

YUMD Parthorum. N. 3029. 1. 623. N. 3033. Theologiac.

N. 3034. Comp. N. 3035. 1. 734. N. 3039. Jus. N. 3043.

Pet. Joſ. N. 3084. l. 724. f. N. 3089. Marmb. N. 3093.

quosdam. N. 3105. C. T. N. 3109. M. J. B. N. 3150.
Vrſperg. N. 3158. Controuerſiarum. N. 3181. Scandi-

nauia N. 3204. Palaeſtinam. N. 3270. Ge. — — Goth.
N. 3255. Halle, 747 f. N. 3289. Syluula. N. 3313.
Sacchi. 675. N. 3318. Bonincontrii. N. 3322. Galluccius.
Ni. 3324. Antuerpia. N. 3336. Jtan. 4 Kob. Kobierzickii.

N. 3343. Orszyc Orz. N. 335 I. Libri IX. N. 3357.

Claud. Gernh. N. 3375. Libri. N. 3376. P. N. 3406.

Britanniam. Pag. 156. lin. 3. 1. 3412. N. 3417. Rot. 580.

Pag. 157. lin. 4. 1. 3432. N. 3440. Znoymae. N. 3497.

Paralipomena. N. 35 12. Juxta Exempl. Col. Vb. N.: 3441.

Matharelli. Franco Galliam. N. 3597. J. Yaaci. N. 3605.
Meletemata. N. 3617. Diling. N. 3630. Accoltis Aretini.

N. 3650. Galliace. N. 3666. Medulla. N. 3678. 1. 627.
N. 3694. l. 642. N. 3696. l. 652. M. 370f. IJ. 632.

N. 3706. Aubry. N. 3711. Diſſertt. N. 37 . Floſculi.

N. 3728. deſtituta. N. 3730. Miniſterii. 3740. de
Rebus. N. 3744. 1. 616. N. 3578. Sehoceti⸗. N. 3786.

Soranzi.

1

Soranzi. N. 3797. 1. S84. N. 3818. uralten. N. 3830. 00
Biroweri. N. 3831. Teſchemacheri. N. 3839. Witikindus. lo
N. 3848. Gaeographia. N. 3862. Fabulas. N. 3867. us de
Maſcovs. Monarchie. N. 3874. Auſtriacus. N. 3885.
et alia. N. 3892. Veridicus. N. 3898. Pregizeri. N. 393 8
Rehtmeyers. N. 3942. ib. 710. Poeldenſes 707. N.. CoN
3944. Poeldenſes Wolfenb. 707. Blank. N. 3950. Hebræo- Vyun
Teuto. N. 3952. Treboc. N. 3968. Daniae. N. 4008. N. 6
Ge. Pag. 188. lin. I. 4082. N. 4086. l. 722. ibid. lin. (
AIt. 4107. N. 4147. Thoß. N. 4166. 1. 713. f. P. Ule
Ni 4175. p. N. 4194. L. 736. N. 4312. Franzb. N. X.6
A365. Jtalii. N. 4385. Hollmanni. N. 4455. ad Log. Xé6/
N. 4515. Maior. N. 4569. 1. 677. N. 4570. 1. 624. N. Nb,
4580 diſcendarum. N. 4582. 1. 620. N. 4594. Henault. 602.
Na. 4597. Baronii. N. 4606. Galtruchii. N. 4641. Co- 6.
menii. N. 4643. Vita ſolitaria. N. 4652. Boayſtuuun. X6
Loy ſae. N. 4689. Marſelaer. In fine pag. 4696. N. 4724. 6
FTreigii. N. 473 I. Aug. Gisl. N. 4766. Gauthieri. N. 4778⸗ . 0
Toerminei. N. 4779. conſolatoriage. N. 4801. Gaſp. Ens. e
N. 4802. 1.623. N. 4881. Poppaeam. . 493 8. Lagi.
Nx. 4953. Marckmanni. N. 4960. inceſtisue. N. 4963. Di- fuer⸗
caſtice. N. 4973. I. 728. N. 5017. XVI Faſciculus. N. 5020.
attinentium. N. 5022. h. L. N. 5049. minerale 687. unt
Ni. 5050. eccleſ. 602. N. 5083. Meckeri. N. 5 122. fatalibus.
. 5 142. l. 60 I. N. 5250. 1. 693. N. 5319. Jacchaei. N. 5325.
Oxon. 696. N. 3537. Anguilla et Talpa. N. 5346. Sei⸗
gerung. N. 5337. Saliuali. N. 5362. Schoockius. N. 5400. K
AAIewia. N. 5482. Ambri. N. 5504. Soldato. N. 5508.
Bruſſato. N. 5510. Fiaſchi. N. 5513. Fragmenti. N. 5515.
55 16. II. N. 5546. Cherebizzi. N. 55 55. Bartoli. N. 5559.
Mlenaviſo. N. 5576. l. 665. N. 5590. Secretaria. N. 5617.
Rime. N. 56 18. Francucci. N. 5720. Mario. N. 5733
1. 702. N. 5743. Parrhaſiana. N. 5825. 1. 608. N. 5834.
Pierre. N. 5866. Polyſynodie. N. 5949. J. 694. N. 602 7.
Pretendans. N. 6029. vers. N. 6131. Tub. N. 6207.
Witches. N. 6229. Hoeven. N. 6273. goddelike.

. 4

3e.

.

3807.

13039.

97. N

ehreo.

dIg.
4. N.
enuuſt,

II. (.

ſuan.

4636. .

6775.

Eu. J:
Leyi. 1

5020.

G.
flbus,.
Ses
509.
516.

55

bI.
73

4

2070

0%.

In Parte ſecunda.

Obſeruandum, N. 63 12. 13. Origenis Hexapla etc.
Bibliothecac, ex qua ea b. Arletius mutuatus erat, reſti-

tui debuiſſe.

2– .

N. 6436. in 440. N. 6438. Micelii. N. 6452.

Conſtant. N. 6459. Bootii. N. 6460. Heideggeri. N. 6522.

Kromayeri. N. 6525. ./ egnert. N. 6530. Schluſing.

N. 6533. L. B. 735. N. 6580. Meibomii. N. 6584.

I. 678. N. 6588. Eccleſ. N. 6597. Halkoth. N. 6631.

Epiſtolas. N. 6657. Gren. 710. N. 6658. Euangelii.

N. 6688. philolog. N. 6707. XXV. N. 6712. 1. 715.

N. 6713. l. 742. N. 6725. L. B. 633. N. 6750. Sanckti.
N. 6759. Coth. 632. N. 6762. paſſion. it. poenit. Roſt.

628. N. 6818. It. Lac. Cappelli Obſerv. in. N. T. Amſt.

657. N. 6825. Iliad. G. N. 6835. Tig. 699. II Tomi.

N. 6840. L. 572. — ib. 573. N. 6844. Vach. N. 685ß2.

Bildebrandt. N. 6956 l. 662. N. 6857. Euangeliſtas.

N. 6863. God. x. 6874. 1. 1689⸗1719. d. 6875. Lac.

N. 6944. 1. 725. N. 7067. ib. 539. etc.

Plagulae Y ſingulae paginae per errorem diſtindae
fuerunt lisdem numeris, quae ad plag. X. pertinent.

Ceterum Errata, quae in plagulas X et rel. irrepſe-

runt, Lectorem Beneuolum haud offendent.

— — –— — — — — OS N — —
8 — — — — —
-⸗ ☚☚ — . 2
— S
—
7
1
—
.
—
— . —
—
X ——
6
9
2
— .
. V
1
„
1
†
-
3 —
—
X
„ — 5
2 S
.
.
—
X .
.
.
2
2
☛n
5
7 —-
—–
½ – „ .
8
7 4 X½
*
—— —
. =
— 4
*
„*
— 7.

Indiculus Librorum ſelectorum

— Chu Arletiani!
opportune vendendorum.
1 Sen. Boehurn Hierozoicon P. Pr. et poſt. Editio IV.
.712. Fol. mai. P.
2 I. Zine Oeulus artificialis teledioptricus, Ed. II. Nor.

702. c. multis f. Zach. Traber Neruus Oprticus

Viennae, 690. c. f. Chriſt. Scheßlers DOemon-
ſtratione? mathematicaęg, Dreßd. 699. m. K. Fol.
Franzband.
3 J- Swammerdamms Bibel der Natur, a. d. Holl.
Leipz. 752. mit 53 K. t. Gr. fol. Franzb.

4142⸗22 Das Engliſche Bibelwerk, Leipz. 749 f. XVI

ſchoͤne Engl B. Der XI. XVII. XIXte B. in blauer
pappe, unbeſchnitten. Med. 4.
3226 Jac. Saurius u. a. Betrachtungen uͤber die

23 wichtigſten egebeng⸗ iten des A. u. N. T. uͤberſ.

u. fortgeſ. von F. E. Kambach, Roſt. 745 f.
IV Theile, 4. in dergl. Engl. B.
27⸗33 Thom. Stackhouſes Vertheidigung der bibli⸗
ſchen Geſchichte uͤberſ. von F. E. Kambach, Roſt.
M 752 f. VIII Theile in 7 ſchoͤnen Franzb. Med. 8.
34 ⸗40⁰ Deſſelben Lehrbegriff der chriſtl. Religion, uͤberſ.
. mit Anm. von F. E. Ramhach⸗ Roſt. 755 f.
VlI Theile in 7 dergl. Franzbo. Med. 8.

412 246 Elémens de la Politique ou Recherche des vrais

Principes de l'Economie ſociale, VI Tomes, Lon-
dres, 753. gr. 8. VI neue halb marm. B.

E

e3. ⸗50 Aug. Calmets bibliſches Wörterbuch, uͤberſ
mmit Anm. von Hier. Ge. Gloͤckner, biegn. 751 f.
Z m. K. Med 4. IV Perg. B.

51 Bibha Tarina per r Luc, oſ mndrum, Frt. 611. For-

Schweinleder⸗
52 .

82 I. Gottl. Canpzotiiz Critiea S. Vet. Tefſt. L. 72 8 4. .

53 Sal. Gla ii Pl hilologia I. c. TPraæf. Buddei, ib. 713.

84 J.: Jac. Rambachs Erlaͤuterung ſeiner Naſtitutio-

num Hermeneut. S. Gieſſen, 738. 4. h. P.

55 Seb. Schmidt Comm. in I. II Samuelis, Arg. 687. 4. P.

56 Gattfr. Olearii Oblſeruationes l. ad Euang. Matthaei.
L. 713. 4.
8„7259 F. Ad. Tanri Comm. Euangelii ſec. loannem,
Ba1. 725 fad. Med. 4. h. P.
60 J. LZaur. Mosheims Erklaͤrung des 1. Briefes
an die Corinth. Altona u. Flensb. 741. P.

61.62 Caſp. Sagittarii Introductio in Hiſt. eccleſ. II Tomi.

Ien. 718. 4. P.

63. 64 I. Franc. rdee Hiſtoria eccleſ. Vet. Teſt. II To.

mi. Hal. 719.

65 J. Gaß Neinvicke kleine Schrifften, Berl. 743.
66. 62 Matth. goens Handbuͤchlein wider das Pabſt⸗

thum, L. 732. Fortſetz. oder Pruͤfung d des Lichts

in Finſterniſſen eines Prieſters der Geſ. J. Dredd.

u. Neuſt. 733. 8. p.
68 Wr. Th. Cantzii Uſus Eiulofſophiac Leibnit. et Wolft.

in Theologia, PFrf. et L. 723. h. P.

69 Car! Guͤnth. Ludovici Sammlung und Auszuͤge
der Streitſchrifften wegen der ”

II Theile, L. 737 f. P.
70 Deſſ. neueſte derkwuͤrdigkeiten der teibnitz. Wolſt
Weliweisbeit, Frk⸗ u. . 735. P.

—

“
15 HMo,
1¹⁰ -=

—

Prears Pri*mma

Sebctio I. Auctores Graeci.

unnem,

In Folio.

1 etri Pictori Comm. in Ariſtorelis Libros de opti⸗
I To. mo ſtatu civitatis, Florent. 576. Pp.
2 Franc. Robortelli Explic, in eiusd. Artem pocëticam,

Baſ. „55. P.
1 3 Arhengen. Fr. . Ald. 514. Schwl.
labt A4 — Lat. per lac. Dalechampium, Lugd. 583. Frzb.
ichts 5 Demoſthenes Gr. c. Schol. Bai 532. . dege
nd. 6 Dio Caſſius Gr. Lutet. 548. Pp. l
77 — Gr. Lat. par Io. Leuenclavium, Hanov. 606 S. L.
f, 8 Dionyſius Halicarn. Gr. Lar. Per Fr. Glburgium, Lipfſ.

ige 1 9 Dioſcorides Gr. Lat. c. Comm. Marcelli Vergilii Colon.
Hie 529. In eund. Hermolai Barbari Corollaria ib.

5S530. Schwl. W
d 10 Herodotus Gr. Ven. 502. Iulii Pollucis Index Gr. ib.
4 ceceogd. Stephanus de Vrbibus Gr. ib. eod. PD.
11 — Gr. per Loach. Camerarium Baſ. 541. Thucydides
Gr. c. Schol. per eund. ib. 540. Schlwl.
12 — Gr. per eund. Baſ. 557. Lat. per Laur. Vallam
Colon. 502. Schlow.
13 — Lat. per Laur. Vallam c. H. Stephani Apologia
per Fr. Wylburgium, Frf. 594. h. P.
14 Hippocrates Gr. Lat. per Anut. Foeſium, Frf. 595.
“ b. Schlll. ”́UDU
D 15 Homeri Ilias et Vlyſſea Gr c. Schol. Baſ.- 535. Schwl.
16 — Lura loach. Camerarii ib SS. Schww
17 — Obera omnia Gr. Lat. G. Comm. l. Spondani
i. 606, Hb. ””
W Mo⸗

18 ocrates Gr. Lat. per Hier. W'olfum, Baſ. 570. Led.

19 Juliani Imp- Opera et Grilli Libri contra eund. Gr.
Lat per Ez. Spanhemium, Lipſ. 696. Marm. B.

20 Pauſanias Lat. per Abr. Loeſcherum, Baſ. 550. L.
21 – Gr. Lat. per TLoach. Kühmium, Lipſ. 696. P.
22 Philoſtrati Vita Apollonii Tyan. Gr. Alem. Rinucci
Verſ. Lat. Euſebius contra Hieroclem Gr. Zenobi

Accioli Verſ. Lat. Ven. 502. L. ⸗

22 — Lemnii Opera. Philoſtrati iun. Imagines et

. Calliſtrati Ecphraſes. Euſebius contra Hieroclem Gr.
Liat. per Fed. Morellum, Paris, 608. Led.

24 Philoſtratorum Opera Gr. Lat. per God. Olearium, Li pſ.

4

709. Engl. B.

26 Phars Gr. Bal. 534, Schol.
26 — (c. Verſ. et Comm. Marſ. Ficini, Lugd. 590. Frzb.
27 Plutarchi Parallela Gr. Baſ. 560. Schwl.
28 — Scripta moralia Gr. ib. 574. Schwl.
29 Julii Pollucis Vocabularium Gr. Florent. 520. Schwl.

.

30 Ptolemaei Magna Conſtructio c. Comm. Theonis Gr.

Baſ. 538. Moͤnchb.

32 Sophocles Gr. c. Schol. et Comm. Loach. Camerarii ap.
HI. Stephanum, 568. Led.

Amſt. 678. P.

34. 35 Strabo Gr. ILat. per CGu. Xylandrum, Baſil,

571. Frzb.

705. P. —
39 Xenophon Gr. ap. H. Stephanum, 581. Schwl. wurmſt.

Tneonis Comm. Gr. Procli Sphaera Gr. Lat. Venet.
499. Theocritus, Catonis Gnomae, Theognides,

Pythagorae aurea Carmina, Phocylides, Carmina

Sibyllae Erythr. Heſiodus Er. ib. 495. Schwl.
OWUJM ” 42

7

321 Fextus Empiricus Gr. Lat. per L. A. Fabricium, Lipfſ.

36 — 38 Suidas Gr. Lat. per Lud. Küſterum Cantabr.

o — Gr. Lat. per lLo. Leuenklauium, Baſ. 572. Schwl.
AlI Iulii Firmici Aſtronom. Manilius, Aratus Gr. Lat.

——

“
6!1

4

33 Stephanus de Vrbibus Gr. Lat. per Thom. de Pinedo,

F

A. 42 Anthologia per L. Brodaenm, Baſ. 549. z. Schwl.
31 43 TLo. Srobae Sententise erEelogae Er. Tar, Aurel. Allobr.

nece n Quaro.
ine⸗ S 44 CI. Aeliani et Leonis Imp. Tactica Gr. Ter. per 1—
em t, Aleurſium L. B. 613. P. H
As Aeneas Gazaeus et Zacharias Mitylen. de Immortali- H
N. tate animae et Mortalitate vniuerſi Gr. Lat. per Caſp.

Barthium, Lipfſ. 653. P.
SGertr Alex. de Syntaxi Gr. Lat. ber Fr. Bller.
D. . Zzinn, PFrf. 590. h. Schwl.
riſtophanes Gr. Baſ. 532. Led.
45 Ariſtoteles de Hiſtoria animal. Theophraſti Colledha:

Schr. nea de animalibus Gr. Frf. 587. Ariſtotelis varia
6G. opuſcnla, ib. eod. P. H
49 Lach. Camerarii Explicatio Ethicorum Ariſtoelit ib.
l. 798. Moͤnchb.
S 50 I. Loniceri Comp. Librorum Ariareli dephyſi ca
ri . aufſcaltatione etc. Marp. 520. Schwl.
SrI Collegii Conimbricenſis S. I. Commentarii in Kriſto. “
uc, . telis Phyſ. Colon. 6 15. de generatione et corruptio-.
ne ib. 615. de anima ib. 609. Mereoror. ib. 600.
Ba, et Parua naturalia, ib. 5d99. Pp.
2822 Lach. Camerarii Explic. Politicorum et Oeconomico-
ned. rum Ariſtotelis, Frf. 597. Huius Politica it. Oeco⸗-
naoymica, ib. eod. h. Schwl.
Iunt,. Sz Ariſtotelis Politica Gr. Lat. c. Dan. Hinſi i Paraphr.
ſchr. Liat. per Sev. Cph. Olpium lIen. 660,

I, 54 — Rhertorica Gr. Lat. per Cph. Fera n Helmſt.
Vene 616. Hüuius Diſpoſit. epiſtol. et orator. P. ðD
Ni, s, (ph. Schraderi Comm. de Rhetoricorum Ariſtotelis
tinins Sententia et Vſu ib. 674. Dichohniene orat t er⸗
”ÿMB Hypoty poſes orat. P. H

5

56 Ariſtotelis Rhetorica Gr. Lat. Lond. 606. p.

57 –— qui eſſe dicuntur Libri de ſecretiore Parte di-

vinae ſapientiae ſecundum Aegyptios Lat. Per lac.
Carpentarium, Paris. 572. Pp.
8ö8 Artemidori et alior. Oneirocritica Gr. Lat. per Nx.

Rigaltium Lutet. 603. P.
59 Cali et Theophylacti natur. quaeſtiones circa animalium

et hominis naturam Gr. Lat. per Andr. Riuinum,

Lipſ. 653. P.

60 Conſlaurini Manaſſi, Annales Gr. Lat. per I. Meurfu um

L. B. 616. P.
61 Tac. Perizonii Diſſ. de Diety Cretenſi. Huius Libri

de Bello Troiano Lat. Ieſephus Meanius de eod. per

Fam. Dreſemium. p. defekt.

62 Diogenes Lasrtius Gr. Lat. per Marc. Meibomiumn,

Amſt. 692. P.

63 Dionyvſius Alex. et Pors voni: Mclae Sirns orbis deſcriptio

Aerhici Coſinographia. Solini Poly hiſtor. Exc. H.

Stephanus, 577 P.
64 Euripides Gr. Lat. c. Schol. Exc. Paul. Sephanus, 602.

Schwl.

65 Hannoni: Periplus Gr. Lat. Diſp. Praeſ.I. Heur. Boeclero

hab. Argent. 661. P.

66 Harp oerarion Gr. Lat. Per Nic. Blancardum L. B.

683

67.6 68 — per Loc. Gronouium, ib. 696. Henr. Valleßi

et Pkil Iac. Mauſaei Notae, ib. 682. P.

69 Heſychius Gr. per Corn. Schrevelium L. B. et Roter.

668 h. P.

7 H omeri Batiechomyommachia Gr. Lat. per Tloechkolshy

ven Vrat. Frf. 604. P.

71 — Iiias in deutſchen Reimen von J. Sprengern, B
Frkf. a. M. 630. P.
722 — Gnomologia Per lac. Dupormn Cuntabr. SS

600. P.

4 „3 Hora-

iutn,

ptio

HMð „, or apollini Hieroglyphica Gr. Tat. Per Dav. Noer

aa Aug. V. 595. P.

74 — Gr. Lat. per 1. Corn. 3 Paac Tiai. ad Rh.

Frzb.

75 Taliiehn Porph rius et Anonymus de Vita Pytha-

gorae Gr. Lat. per Lud. Küſterum Amſt. 707. h. P.

76 Dionyſ. Longinus per Iac. Tollium Er. Lat. Trai. ad

Rh 694. Marm. B.
7 Manethonis Apotelesmatica Gr. Lat. per Ia. Grononium

L. B 698. Geographica antiqua Gr. Lat. der eund.

ib. 697. Harpocration (v. 68.) P.
79 Muſaeus Gr. Lat. per Dan. Pareum, Frf 627. p.

79 Pindarus Gr. Lat. per Erasm. kmidum Witeb.

616. RW
80 Chaleicdi Himacus, de Platonis translatus, et in eum .
Comm. per I. Meurſi, um L. B. 607. Pp. —W
81 Plutarchi Apophthegmata Gr. Lat. Lond. 741⸗ E. B.

82 Frane. de Quevedo'Villegas Excurſus polit in Plutarchi

83 Juliuns Pollux Gr. Lat. per walfs. Seberum, prf. «G

