H. C. Senckenbergii Diſquiſitio ulterior oc-
caſione ſucceſſionis Hanoicae de Jure ſucce-
dendi proximioris feminae illuſtris prae re-
motiore. 737. Io. Ulrici Crameri Pro-
gramma de Praeſumtione pro Iure Romano
contra mores antiquos Germanorum. Mar-
burgi 737. Ej. Epiſtola praeliminaris ad
Dn. Senckenburgium. Marburgi 738. H.
C. Senckenbergii Epiſtola ad Io. Iac. Zwir-
lein 738.
190 IO. a Chokier Tr. de Legato. Colon. 624.
II Le Parfait Ambaſſadeur compoſè en Eſpa-
gnol par D. Anton. de Vera et de Cunniga,

et raduit par le Sr. Lancelot. a Paris 635.

Hae Frider. de Marſelaer Legatus. Antwerp.
026
123 L.

8

Im.

lici
94.
gi⸗
et
tur
il⸗
ſu⸗
1à⸗

o⸗
ce⸗
re⸗
ro⸗
90
ar⸗

vir⸗

24⸗
ſpe⸗
iga,
35
erp⸗

WHLHSe 21

123 L' Ambaſſadeur et ſes Fonctions par Mr.
de Wicquefort. a Collogne 690.

124 lo. Georg. Eſtor Schedium de Jure poſ-

cendi litteras credentiales a Legatis. Jenae 740.
125 lac. Andr. Cruſii Tractatus de jure 7ο=-
edααοσ. Bremae 665.
126 Memoires ſur le Rang et Prefeance en-
tre le Souverains de l' Europe par Mr. Rouſ-
ſet. a Amſterdam 746.
127 Gregorii Rolbagii Illuſtre certamen Maſ-
culo-foemineum. Spirae 602.

In 8vo. et 1a mo.

128 Georg Ad. Vinholdi Notitia Scriptorum
Juris Naturae. Lipfſ. 723.
129 -31 Chriſtiani Frider. Georgii Meiſteri
Bibliotheca Juris Naturae et Gentium. Par.
tes III. Gottingae 749 - 757.
13² lac. Frider. Ludovici Delineatio Hiſto-
riae Jur. divin. Naturalis et Poſitivi univer-
ſalis. Halae 714. Io. Franc. Buddei ſele-

cta Jur. Nat. et Gent. Halae 717.

133 Laur. Reinhardi Hiſtoria Jurisprudentiae
Naturalis. Lipſ. 725. B
134 M. Tullüi Ciceronis de Officiis libri tres
cum Commentario Sam. Rachelii. Francof.
et Kilon. 668.
135 Henr. Uffelmanni Aphoriſmi ſive Com-
mentarii in Officia Ciceronis. Goslar 696.
136 Ambroſii Libri tres de Officiis cum Com-
mentatione Mich. Foertſchii. Stutgard 968.
137 Nicol. Hemmingii Apodictica Methodus
de Lege Naturae. Viteb. 564.
138 Idem liber Viteb. 566.

B 3 139

139 Idem liber Witteb. 577. .
140 Benedicti Wincleri Principiorum Juris
Libri quinque. Lipſ. 615
141I Hug. Grotii de Jure Belli et Pacis tres
Ubri. Amſterdam. 642. Fuit hoc exemplum
Io. Chriſtiani Baronis Boineburgii er Filii
Philippi Wilhelmi Comitis Beineburpii quo-
rum ille ſua manu cum in fronte tum in calce
multa annotavit IU .
142 Hug. Grotii de Jure Belli et Paeis Libri
tres Amſtelaed. 663.
143 H. Grotii de jure Belli et Pacis Libri III.
cum notis IO. Fr. Gronovii vecenſente Io.
Barbeyracio. Amſtelaed. 735.
144 -46 Le Droit de la Guerre et de la Paix par
Mr. Grotius traduit par Mr. de Courtin III.
Tomes. a la Haye 703. 3. Baͤnde.
147 Io. a Felden Annotata in Grotium de Jure
B. et P. Amſtelod. 633.
148 Theod. Graswinckelii Stricturae ad Cen-
ſuram Io. a Felden ad Grotii libros de I.
B. et P. Amſtelaed. 6514. Io. a Felden
Annôtata ad H. Grotium, quibus immixtae
Reſponſiones ad Stricturas Graswinckelii.
Ien. 663.

149 Io. Henr. Boecleri Commentatio in Hug.

Grotii Jus. B. et P. cum Appendice Diſſerta-
tionum V. Argent. 663.
150 Io. H. Boecleri Commentatio ad H. Gro-
tii Libri II. capita priora VII. Argent. 601.
1I51 Henr. Henniges Obſervationes in Hug.
Grotii Libros I. de Jure B. et P. Solis-
baci 673.
152 I0. Gottl. Heineccii Praelectiones Aca-
demicae in H. Grotii Libros III. de Jure
Belli et Paclis. Berol. 744.
. . 153 I0:

—
— — —

— — —
— — /—W — ——

.- SA⸗ „. WWh. 23

153 Io. Wolfg. eri Obſervationes in Fl.
Srotii Libr. 11 de Jure B. et P. Tu-
bingae 710. .
154 lani Klenckii Inſtitutiones Juris Natu-
ralis ex Grotii lib. de Jure B. et P. Am-
ſtelod. 665.
I55 IO. Ad. Oſiandci Obſervationes maxi-
mam partem Theologicae in H. Grotii li-
bros III. de Jure B. et P. Tubingae 671.
156 Io. Schefferi Hugo Grotius enucleatus
Sedini 6h9.
157 H. Grotii Iurisprudentia vniverſalis divina
aà Io. Scheffero enucleata cura Frid. Aug.
Hackmanni. Helmſtad. 712. Sl
158 Grotius enucleatus a Jo. Scheffero cura
Chriſt. Gottl. Schwarzii. Altorfii 718.
159 Jo. Georg. Simonis Grotius Erotematicus

rancof. et Lipſ. 688.
160 Jo. Henr. Suiceri Jus Naturae et Gentium
ex Grotio methodo erotematica traditum. Ti-
guri 694.
161 Valent. Velthem Introductio ad HI. Grotii
Opus. Jenae 676.
162 Phil. Reinh. Vitriarii Inſtitutiones Juris
Nat. et Gent. ad methodum H. Grotii, acc.
Jo. F. Buddei Hiſtoria Jur. Naturalis et Sy-
nopſis Jur. Nat. et Gent. juxta diſciplinam
Ebraeorum. Halae 695. M
163 Idem Liber. Flalae 7or.
164 Idem Liber cura Franciſci Speneri. No-
rimb. et Lipſ. 726.
165 Chriſtfr. Waechtleri Lectionum Grotiana-
rum Liber primus. Lipfſ. 680.
166 Ej. Lectionum Grotianarum Liber ſecun-
dus. Witteb. 682. 3
167 Jo. Balth. Wernheri Analecta Juris Natu-
B 4 7 rae

24 „ e .
rae et Gentium. Vitemb. 7aI.
168 Sam. Frid. Willenbergii Sicilimenta Juris
Gentium Prudentiae ex libris H. Grotii. Lipfſ.

711.
169 Caſp. Ziegleri Notae in H. Grotii libros
de jure B, et P. Witteb. 666.
170 ldem Liber. Francof. et Lipſ. 686.
I71 Guil Grotii de Principiis Iuris Naturalis
Enchiridion curante Georgio Goezio. Jen.
669. S
172 Jo. Jac. Mulleri Commentatio in Guil.
Grotii Enchiridion de Principiis Iur. Nat.
Jenae 606,.
173 H. Grotius de Mari Libero, P. Merula de
Maribus, M. Z. Boxhornii Apologia pro
Navigationibus Hollandorum. Lugd. Bat.

633.
174 Iul. Pacii, H. Grotii, Iac. Gothofredi,
Mart. Schoockii Diſſertationes de Dominio
ſeu Imperio Maris. Francof. 669.
I75 Io. Seldeni Mare clauſum ſeu de Dominio
Maris. Londini 636. Io. Iſacii Pontani Di-
ſcuſſiones Hiſtoricae de mari libero vel non
libero. Hardervici 637.

176 Io. Palatii de Dominio Maris libri II. Ve-

net. 663.
177 Thomae Hobbeſii Vita. Carolopoli 681.
178 Chriſtiani Kortholti Liber de tribus Im-
poſtoribus magnis. Kilonii 680.
179 Th. Hobbeſli Elementa de Cive. Amſte-
rod. 647.
180 Idem Liber. Amſterod. 669.
181 Idem Liber. Halaa.
489 Thom. Hobbes Leviathan, of van de Stof-
fe, Gedaente ende Magt van de Kerckelycke
ende Wereltlycke Regeeringe, tot Amſter-
dam 667. 183

li
en.

ll.
at.

Ade
Pro
Bt,

nio
nio
Di⸗
von
e⸗

l.
In⸗

te⸗

e
et⸗
1983

SN. & a5

183 Rob. Sharrock de Oflficiis ſecundum Ius
Naturae. Oxon. 660.
184 Idem Liber ſtudio Sam. Reyheri. Gothae
667.

185 Rich. Cumberlandi Diſquiſitio de Legibus

Naturae. Lubecae 682.
186 Sam. Pufendorfii Elementorum Iurispru-
dentiae vniverſalis Libri II. Hagae-Comitis
660.
197 Idem Liber cum Appendice de Sphaera
morali. Jenae 669.
188 Sam. Pufendorfii Libri II. de Officio ho-
minis et civis. Londini Scanorum 673.
189 Sam. Pufendorfii Libri II. de O. H. et C.
cum ſupplementis et Obſervationibus Ger-
ſechomi Carmichael. Baſil. 739.
190 S. Pufendorfii L. II. de O. H. et C. cum
notis Thom. Johnſon. Cantabr 735.
191 S. Pufendorfii L. II. de O. H. et C. cum
notis Jo. Jac. Lehmanni. Jenae 721.
192 S. Pufendorfi L. II. de O. H. et C. cum
notis Jo. Barbeyracii per Sebaſt. Maſſon.
Gieſſae 731.
193 S. Pufendorfii L. II. de O. H. et C. cum
Obſervationibus Gottl. Gerhardi Titii. Lipf.

7212
194 S. Pufendorfii L. II. de O. H. et C. cum
Annotationibus Gottl. Sam. Treueri. Lipſ.
et Wolfenbuttelii 734.
195 S. Pufendorfli L. II. de O. H. et C. cum
Annotationibus Imman. Weberi. Francof.
ad Moen. 710.
195 Jo. Eberh. Roesfleri Themata Jurispru-
dentiae Natural. ad ductum Lib. Pufendorf.
de O. H. et C. Tubing 7s6.
197 Jo. Rodolphi a Waldkirch Annotata et.
B 5 Exem-

46 S e AEö.

Exempla illuſtrantia in S. P. L. II. de O.
HI. er C. Baſil 740. . .
198 Jo. Gottl Heineccii Praelectiones in S. P.
L. II. de O. H. et C. Berol. 742.
199 S. Pufendorfii Liber de Habitu Religionis
Chriſtianae ad Vitam civilem. Bremae 706.
200 Gortfr. Achenwall Jus Naturae. Gottin-
gae 755. S
201 Gottfr. Achenwall Juris Naturae pafs po-
ſterior. Gottingae 756.
202 Gottfr. Achenwall Prolegomena Juris Na-
turalis, Jus Naturae, pars prior et poſterior.
Gottingae 758. 759.
203 Jo. Eiſenhart Inſtitutiones Jur. Nat. Helm-
ſtad. 699.
204 Mich. Henr. Gribneri Principia Jurispru-
dentiae Natural. Vitemb. 727.
205 M. H. Gribneri Principia juris prud. Nat.
Vitemberg. 733.
206 Nic. Hier. Gundlingii Jus Naturae et Gen-
tium Halae 728.
207 Jo. Reinhardi Hedingeri Conſpectus Na-
turalis jurisprudentiae. Vlmae 697.
208 Jo. Gottlieb Heineccii Elementa Jur. Nat.
et Gentium. Halae 742.
200 Sam. Chriſtiani Hollmanni Jurisprudentiae
Naturalis primae Lineae. Gottingae 751.
210 Jo. Frid, Hombergk zu Vach Hypomne-
mata Juris Gentium per Caſp. a Rheden. Bre-
mae 7a.
211 S. Koeheſeri Axiomata Jur. Nat. de Offi-
ciis Juſti, Honeſti et Decori. Cibinii Trans-
ſilv. 723.
212 Ern. Jo. Frid. Manzelii Primae Lineae Iu-
ris Naturae vere talis. Roſtoch. 726.

213 Anmerkungen uͤber des Hrn. Prof. Mangale

SA.H . Mkô. 27
Abriß eines neuen Rechtes der Natur. Kiel 735

al4 Imm. Proelei Grundſaͤze des Rechtes der Na⸗

tur und Anmerkungen uͤber die Lehren des Hrn.
Barons von Pufendorf. Leipzig 709.
215 Jo. Steph. Pütteri et Gottfr. Achenwalli
Elementa Iuris Naturae. Gotting. 750.
216 Jo. Jacobi a Ryſſel de jure Naturae et Gen-
tium Libri II. Lipſ. 689.
a 17 Jo. Jac. Schmauſlil Diſſertationes Juris Na-
turalis, quibus Principia novi Syſtematis ex
Inſtinctibus proponuntur. Gotting. 740.
218 J. J. Schmaußens Vorſtellung des wahren
Begriffes von einem Rechte der Natur. Goͤt⸗
tingen 748. .
219 J. J. Schmauſſens Neues Syſtema des
Rechtes der Natur. Goͤttingen 73 4.
220 Jo. Georg. Wagneri Juris Naturalis et Gen-
tium liber elementarius. Halae 719.
221 Jo. Frider. Weidleri Inſtitutiones Iuris
Naturae et Gentium. Vitembergae 731.
22a Jo. Balthaſ. Wernheri Elemenra. Iuris
Nat. et Gent. Vitemb. 705.
223 Jo. Balth. Wernheri Diſſertationes Juris
Naturalis. Vitemb. 7aI.
224 Licht und Recht erſte und andere Entdeckung.
704.
225 De Jure Naturae contra libellum: Licht und
Recht. 705.
226 Jo. Andr. Hanneſen de Non-Exſiſtentia
Legum divinarum poſitivarum vniverſalium.
Gotting. 744.
227 Rich. Zouchaei Jus inter Gentes. Lugd.
Bat. 651. .
228 Hugo Grotius de Imperio Summarum Po-
teſtatum circa Sacra. Lutet. Pariſ. 647.
229 Inſtitutiones Iuris Imperii circa Sace ex
ug.

Se E .

Hug. Grotio. Amſtelod. 668.
230 Alb. Riperi Moſes Deus Aaronis ſive Po-
reſtas atque Officium Principum in Sacris.
a3 Joh. Chriſtian Seitz Chriſti Kirche kein Welt⸗
reich und und Widerlegung des Tractaͤtgens Ri-
peri Mofſes Deus Aaronis. 718.
232 Frid. Wilh. Peſtelii Prolegomena Juris Na-
turae et Gentium. Lemgoviae 756.
233 Jo. Frid. Hornius de Subjecto Juris Natu-
ralis. Prajecti ad Rh. 663.
234 Jo. Frid. Hornius de Civitate cum Anno-
tationibus Achillis Epſtein. Francof. ad Moen.
672.
235 1O. Theod Canzius de Civitate Dei. 731.
236 Io. Ioach. Zentgravii ſumma luris divi-
ni Argent. 699.
237 Juſt Henn. Boehmeri Introductio in Ius
Publicum Vniverſale Hale 710.
238 Moyſes Amyraldus de Jure Naturae quo-
ad Connubia cum notis Gerh. v. Maſtricht.
Stadae 1717.
239 Mich. Henr. Gribneri Delineatio Juris.
prudentiae privatae illuſtris per Io. Benj.
Reiſig. Gottingae 763.
240 Mich. Henr. Gribneri Principia juris pru-
Gentiae privatae illuſtri. Frf. et Lipſ. 745.
241 Wilh. Freyh von Schroͤdern Diſquiſitio
vom Abſoluten Fuͤrſten⸗Rechte, mit noͤthi⸗
gen Anmerkungen durch Gottl. Sam. Treuern.
Leipzig und Wolfenb. 719
24 a Cafp. Zigleri circa Regicidium Anglo-
rum iſſertitiones Lipfſ. 652.
243 Sam. Reyheri Diſſertatio de Iure Primo-
geniturae. Gothae 666.

244 Un⸗

2
—
—

lis.

„ e De. 29

244 Unpartheiiſcher Bericht vom Vorrechte der
Erſtgebohrnen in illuſtren Familien. Go⸗
tha 727. l
245 Alb. Gentilis de Iure Belli Libri III.
Hanov. Gνt...
246 Alb. Gentilis de Armis Romanis Libri
II. Hanov. 599.
247 Petr. Gudelinus de Iure Pacis et M. Z.
Boxhornius de Amneſtia Lugd. Bac. 648.

248 Alb. Gentilis de Legationibus Libri III.

Hanov. 594.
249 Frideric. de Marſelaer Legatus Libri II.
Amſtelod. 644.
250 Caroli Pachalii Legatus. Amſtelod. 745.
Zweimal.
251 Le Parfait Ambaſſadeur compoſé en
Eſpagnol par D. Antonio de Vera et de
Cunniga. a Leide 700.
252 Memoires touchant les Ambaſſadeurs et
les Miniſtres publics par Mr. de Wicque-
fort. II. Parties. a Cologne 679.
253 Reflexions ſur les Memoires pour les Am-
baſſadeurs et Reſponſe au Miniſtre priſon-
nier. a Villefranche 677.
254 Melch. Iungkheri Libellus de Legationi-
bus ſummorum Imperiorum. Francof. ad
Moen 688.
255 Iuſtini Preſbeutae Diſcurſus de Iure Le-
gationis ſtatuum Imperii. Eleucherop. 701.
256 Reflexions ſur le caractere ſacrèe d' un
Miniſter etranger par jean André Tafinger. a
Gortingae 75o.
257 Georti Braudlacht Hiſtoria Pacificatio-
num. Lipfſ. 687.
258 lacobi Howell Diſſertatio de Praeceden-
tia Regum. Lond. 664.

59 J.

S=õ

259 J. J. Schmaußens Kurtze Erlaͤuterung und
Vertheidigung ſeines Syſtematis jur Nat.
Goͤttingen 755. .
FONTES JURIS CIVILIS.
IN FOLIO.

Nr. I. Samuel. Petiti Leges Atticae. Pa-

ris 635.
2 Dionyſ. Heraldi Quaeſtiones Quotidianae
et Obſervationes in Jus Atticum et Roma-
num. Paris 650.
3 Franc. Balduini Commentarii in Libros IV-
Inſtitutionum, et Libri II. ad Leges Romuli
et Leges XII. Tabulorum. Pariſ. 554.

4 Anton. Auguſtini de legibus er Sctis liber

adjunctis Legum antiquarum et Sctorum
fagmentis cum notis Fulvii Vrſini. Pa-
riſ. 584.
5 Coais Theodoſiani Libri XVI. cum No-
vellis Principum, Cajo, Paulo, Codicum,
Gregoriani et Hermogeniani aliisque Vete.
rum fragmentis per Io. Sichardum. Ba-
ſil. Sas.
6. Codicis Theodoſiani Libri XVI. cum No-
vellis, Gajo, Paulo, Ulpiano etc. curan-
te lacobo Cujacio. Lugd. 566.

7⸗-8 Codex Theodoſianus cum perpetuis

Commentariis Iacobi Gothofredi. Opus
poſtumum opera Anton. Marvillii. Tomi
VI. Lugd. 665. II. Volum.
Moſaicarum et Romanarum Legum Collatio
ex Bibliotheca et cum notis Petr. Pithoei.
Acceſſit Th. Bezae Lex Dei moralis cere-
monialis et politica. Genevae 577.
1I0 Pro-

0

a

jere.

kan⸗

etuis
Ps
DMni
riO
cei⸗
ete⸗

0⸗

„M A. 31
10 Procopii Ayszdoræ, Arcana Hiſtoria ex
Bibliotheca Vaticana per Nicol. Aleman-
num. Lugd. 623.
II Idem Liber Coloniae. 669.
I2 - 16 Corpus Juris Civilis cum commenta-
riis Accurſi Lugduni apud Hugonem a Por-
ta 579. „. Volumena.
17 Corpus Iuris Oivilis opera Ludovici Cha-
rondae. Amverp. ex officina Chriſtoph
Plautini 575.
18-22 Corpus Iuris Civilis cum Commenta-
riis Accurſi. Antverpiae ex officina Phil.
Nutii. 575 -576. 5. Volumina.
23-24 Corpus luris Civilis cum noris Dionyſ.
Gothofredi et Franc. Modii. Francof. ad
Moenum 587. II. Volumina.
25 26 Corpus Iuris Civilis cum notis Dio-
nyſii Gothofredi. Secunda Editio. Lug-
duni apud Heredes Barthol.] Honorati 590.
II. Volumina.
2728 Corpus Juris Civilis cum notis Dionyſ.
Gothofredi. Quarta Editio. Lugduni apud
Jo. Vignon. 607. II. Volumina.
29:34 Corpus Juris Civilis cum Commentariis
Accutſii, notis Gothofredi, et Indice locu-
pletiſſimo Stephani Daoyz Pampilonenſis.
Lugd. 612. 6 Volumina.
35236 Corpus Juris Civilis cum notis Dionyſ.
Gothofredi. Colon. Allobr. ap. Jo. Vignon.
615. II. Volumina.
377,38 Corpus Juris Civilis cum notis Dionyſ-
othofredi opera Simon. van Leeuwen. Ant-
Werpiae. 796. II. Volum.
39 lsurοaντ*d⁹. N.Oe⸗GS1Xαα+ Arrinfvowp=
cura et ſtudio Viglii Zuichemii. Baſil. 533.
4½ Inſtitutiones Iuſtiniani gloſſatae Impreiſte

ſolertia Antonii Koberger civis Nurember-
genſis 486.
41 Inſtitutiones Juſtinianei gloſſatae impenſa
Bernardini de Tridino. Venetiis impreſſae 494.
4² Juſtiniani Inſtitutiones cum Annotationibus
Franciſci Balduini. Pariſ. 546.
43 Inſtitutiones cum Commentariis Petri Hei-
gii editis per Ludov. Perſon. Witeberg. 603.
44 Inſtitutiones cum perpetuis annotationibus
accedit Ej. Tractatus de Pupillari Subſtitu-
tione. Wernigerodae 723.
45 Unſtitutiones cum Apoteleſmate ſeu corpo-
re perfecto Scholiorum Joach. Mynſingeri a
Frundeck per Arnold. de Reyger. Helmae-
ſtadii 609.
46 Viglii Zuichemii Commentarii in X. Titu-
tulos Inſtitutionum. Baſil. SSZz. Y
47-49 Pandectae Florentinage per Taurellios
Florentiae 553. III Volumina.
50 Novellae luſtiniani Graece et Latine Gre-
gorio Haloandro interprete. Norembergae
ap. Jo. Petrejum 531.
5I Novellae Juſtiniani Juſtini Leonis Graece
per Henricum Scrimgerum. Excudebat Hen-
ricus Stephanus Huld. Fuggeri Typographus
558. Noveliae Conſtitutiones Juſtiniani per
Iulianum Anteceſſorem translatae ex Biblio-
theca Petr. Pithoei, Baſileae 576.
5 20 Jo. Leunclavii Jjus Graeco-Romanum per
Marqu. Freherum. Francof. 596.
53 BœoXααναν Liber Sexageſimus Jacobo Cu-
jacio Interprete. Lugd. 566.
54 Libri VIII. BæosXνWρο Gentiano Herve-
to interprete acceſſic Liber LX. Jacobo Cu-
jacio interprete. Hanov. 606,

„

55

et⸗

enſa
94.
hus

ſei⸗
603.
ibos
kitn⸗

wpo.
eri2
a⸗

55 Bcoναια Libri XXVIII. et XXXIX. Jaco-
bo Cujacio interprete. Paris 609.
56-59 Bags Xsανν Libri LxX in viI. Pomos di=
viſi Latine et Graece per Carolam Anniba-
lem Fabrotum. Paris 647. IV. Volumina.
60 LX. Librorum BæozXναιπ Ecloga ſeu Sy-
nopſis per o. Leunclavium Graece et Lati-
ne. Baſil. 575.
61 Cyrilli, Philoxeni et aliorum Glofläria L,a-
tino- Graeca et Graeco-Latina cum Veteri-
bus Gloſſis Verborum Juris per Carolum Lab-=

. .

baeum, Lutet. Pariſ. 679.

IN QVARTO.

63 R. Levi Batcelonitae Inris Hebraeorum

Leges CCLXI. per Io. Henr. Hottinge-
rum. T'iguri 6585.
64 Guilielmi Zepperi Legum Moſaicarum
forenſium Explanatio. Herbornae 714.
65 Franciſci Raguelli Leges Politicae ex Sa-
crae Scripturae libris collectae cum anno-
tationibus Laurent. Bochelli. Pariſ. 616.
66 Io. Meuerſii Solon ſive de ejus Vita et Le-
gibus liber. Hafn. 636a.
67 I0 Meurſii Themis Attica ſive de Legi-
bus Atticis Libri II. Trajecti ad Rhe-
68 Nicol. Cragii de Republica Lacedaemo-⸗
niorum Libri IIII. .
69 lo. Wilh. Engelbrechti Leges Locrenſi-
um Zaleuco auctore. Lipſ. 699.
7 P. H Seyberthi Commentatio de diverſo
Syndicorum in Graecia et Latio munee.
Gottingae 767.

G 71 lacs

34 , . WSe

71 lac. Gucherii de Veteri Jure Pontificio
Vrbis Romae Libri IV. Pariſ. 612.
7a Ant. Clari Sylvii Commentarius ad Le-

ges tam regias quam XII. Tabularum. Pa-

riſ. 603.
73 Iac. Raevardus ad Leges XII. Tabularuur
cura Henr. Hahnii. Heimeſt. 662.
74 Conr. Rittershuſii Dodecadeltos ſive
Commentarius ad XII. Tabulas Argent. 616.
75 lac. Gothofredi Fontes IV. Juris CQivilis
puta XII. Tabulae, L. Iulia et Papia,
Edicti perpetui et Sabinianorum Librorum
ordo. Gennvae 653. Ej Obpuſcula va-
ria Iuridica, Politica, Hiſtorica, Critica.
Genev. 654.
76 Io. Nic. Funccii Leges XII. Tabularum
reſtitutae et obſervartionibus illuſtratae. Rin-
telii 744.
77 Friderici Brummeri Commentarius ad Le.
gem Cinciam. Lutet. Pariſ. 668.

78 Io. Gottl. Heineccii ad Legem luliam et

Papiam Pappaeam Commentarius Amſte-
laed. 726. 2
79 Sibr. Tetard. Siccama Libri II. de Iu-
dicio Centumvirali. Halae 725.
80 Io. Chriſt. Gottl. Heineccii ad Edictum
Aedilitium Florum ſparſio. Halae 738.
81 Barnabae Briſſonii de Formulis et Solen-
nibus Populi! Romani Libri VIII. Fran-
cof. 592.
82 Henr. Theod. Pagenſtecheri Ius Pegaſia-
num. Lemgoviae 741.
83 H. T. Pagenſtecheri ad Pomponii Libros
IV. ad Sabinum Commentarius. Lem-

sov 733 „ C
84 Iacobi Cujacii Papinianus., Francof. 595 .
85 la⸗

kun

ſwer

1010.

wlli
apia,
orunn
Va-
ltica.

Arum
Kin-

le.

Ann et
nſte⸗

Ilu⸗
um

Ren⸗
Pran⸗

ſia.

bros
em⸗

32

85 lacobi Cujacii Iulius Paulus. Francof. 596.
86 lacobi Cujacii Opus Metadromum. Fran-
Cof. 600o.
87 Anton. Schultingii Iurisprudentia Ante-
luſtinianeà. Lugd Bat. 717.
88 lo. Ortwini Weſtenbergii Divus Mar-
cus, ſeu Diſſertationes ad Conſtitutiones
M. Aurelii Antonini. Lugd. Bat. 736.
89 Alex. Chaſſanaei Commentarius ad Axio-
mata et Reſcripta Alexandri Seyeri Imp.
Paris 635.
90 Codicis Theodoſiiani Libri XVI. L.ügdu-
906 Theodoſii, Valentiniani, Majoriani, An-
themii Impp. Novellae. Lutitiae. 371 Lud.
Charondae Veteres Romanorum Leges re-
ſtitutae. Pariſ. 567. lIunii Rabirii Haſta-
rum et Auctionum Origo Ratio et Solennia.
Lutit. 554. lacobi Sorhoftedi Animad-
verſionum lIuris Civilis libe Gen. 628.
92 Procopii Anecdota ſeu Hiſtoria arcana
Graece et Latine cum animadverſionibus Io.
Eichelii. Helmeſtadii 654.
3 Huberti Giphanii de Imperatore Iuſtinia-
no Commentarius Ingolſtad 491.
94 Thom. Rivii Defentio Juſtiniani Imp. ad-
verſus Alemannum curante lo. Eichelio.
Helmeſt. 654
95 Gabriel. Trivorii Obſervatio Apologeti-
ca adverſus quoſdam I. C. er Procopii Anec-
dota. Pariſ. 631. l
96 lo. Petri a Ludewig Vita Iuſtiniani et
Theodorae. Halae 731.

7

97 101 Corpus Juris Civilis cum virorum

doctiſſimorum commentariis. Lugduni apud
C a Hugo-

Hugonem a Porta et Anton. Vincentium
65I. 5§. Volumina.
102-103 Corpus Juris Civilis cum notis Dio-
nyſ. Gothofredi. Lugduni s85. 2. Volum.
104 - 109 Corpus Juris Civilis cum Vererum
er Neotericorum Gloſſis, opera et ſtudio
Petri ab Aria Baudoza Ceſtii. Lugd. 593.
6. Volumina.
110 Corpus Juris Civilis cum notis Dionyſ.
Gothofredi Quarta editio. Colon. Al-
lobr. 61I4.

I1I -1I14 Euſebii Begeri Corpus Juris Civi-

lis reconcinnatum P. I. II. III. 1. 2. Fran-
cof. et Lipſ. 767. 4 Vol.
115 Unſtitutiones Iuſtiniani una cum Theo-
phili Paraphraſi Graec. et Latine cura Dio-
nyſ. Gothofredi. 587.
116 Theophili Paraphraſis Graeca a Rurgere
Reſcio recognita. Lovanii 536.
117 Theophili Inſtitutiones Graece et Latine
per Car. Ann. Fabrotum. Paris 638.
1I18 Theophili Inſtitutiones Graece et Latine
per C. A. Fabrotum. Pariſ. 657.
119 - 20 Theophili Paraphraſis Graeca Inſti⸗
tutionum per Guil. Ottonem. Reitz II. To-
mi Hagae- Com. 751. 2. Volum.
Ial Inſtitutiones Imperiales cum Gloffis per
Io. Chappuis Pariſiis 507.
192 Inſtitutiones Iur. Civ. cum notis Adr.
Gylmanni. Francof. 610. Aeg. Hortenſii
Commentarii in Inſtitutiones. Urſellis 605.
Inſtituriones cum notis. Caſp. Aldenarii,
per Lud. Gilhauſen. Francofurti 606.
123 Inſtitutiones cum notis lan. 2 Coſta

Theod. Marcilii et M. A. Mureti per Io.

van de Water. Lugd. 719.
124 In-

lio⸗
um
dio
99⸗

nyl.
Al⸗

ivi⸗
ran⸗

heo⸗
Dio⸗

e1
ine
tine

ſti⸗
Jo⸗
per
Adr.
nſi

05.
,

135 lInſtitutiones cum commentario Herm.

SSX:⸗ g c5. 383)7

1294 Inſtitutiones enm commentariis Reinh.
Bachovii Echtii. Francof. 628.
1I25 Inſtitutiones cum commentario Eguinar.
Baronis. Pictavis 555.
126 Inſtitutiones cum commentariis Io. Bor-
cholten. Lovanii 646. .
127 Inſtitutiones cum expoſitionibus Fr. Broei.
Lufet Pariſ. 622.
128 Unſtitutiones cum commentariis Geor.
Franzkii. Argent. 658.
129 Inſtitutiones cum commentatione Ioach.
Hoppii. Francof. 698. .
730 Inſtitutiones cum commentariis Wilhel-
mi Ludwelli. Altdorf. 656.
131 Inſtitutiones cum commentario Ant. Mat-
thaei. Traj. ad Rhen. 672.
132 Inſtitutiones cum commentariis Em. Me-
rillii. Traj. ad Rhen. 739
138 IUnſtitutiones cum apoteleſmate Ioach.
Mynſingeri a Frundeck. Colon. et Fran-
cof. 678.
134 Inſtitutiones cum commentariis Arn. Vin
nii. Amſtelod. 665.
Vulteji Marpurgi 613. .
136 Inſtitutiones cum commentario Henri
Zoeſii et additionibus Val. Andreae Deſſeli
Colon-Agripp. 671.
137 Henr. Brencmanni Hiſtoria Pandectarum

ſeu Fatum Exemplaris Florentini Traj. ad
Rhen. 722.

138 Geo. Chriſtiani Gebaueri Narratio de

enr. Brenckmanno. Gottingae. 764. in dupl.
139 Gnid Grandi Epiſtola de Pandectis Pi-

C 3 14°

140 Guid. Grandi Vindiciae ſuae Epiſtolae
de Pandectis Piſis. 728.
141 Difeſa ſeconda dell' uſo antico delle
pangdette di Bernardo Tanucci contra le Vin.
dicie del P. Grandi. In Firenze 729.
142 Nuova diſamina della ſtoria delle Pan-
deitte Piſane. Opera di Bartolo Luccuberti.
In Faenza. 730.
143 Chriſt. Gottl. Schwarzii Diſputatio an
omnia Pandectarum Exemplaria e Floren-
tinis manaverint. Altorf 733.
144 Henr. Brencmanni Epiſtola qua Epiſtolae
CGuid. Grandi et Diſſertatio Chriſt. Gottl.
Schwarzii examinantur. Traj ad Rhen 735.
145 Chriſt. Gottl. Stievii Diſſertatio de Con-
troverſia inter Guid. Grandum et B. Ta-
nuccium. Lipſ. 740.
I46 Ioach. Schwartzii Diſquiſitio, utrum jure
culpandus ſit Tribonianus, quod in com-
ponendis Pandectis Ethnicorum Hominum
ſcripta compilaverit, Lugd. Bat. 737.
147 I. H. B. L. (Iac. Henr. Bornii Lipſ.)
Animadverſiones in Ioach. Schwartzii Diſ-
ſertationem 737
148 -50 Digeſtorum ſeu Pandectarum Libri
L., editi Norembergae per Gregorium Halo-
andrum 529. 3. Volum.
151 Ejusdem Editionis Pandectarum Noricae
Volumen ſecundum. M
152 Novellae Conſtitutiones Iuſtiniani inter-
prete lIuliano Anteceſſore per Ludov. Mi-
raeum. Brugis. 570.
153 Iuſtiniani Novella per Henric. Agy⸗-
laeum. Baſil. 1561.
154 Aemil Ludov. Hombergk zu Vach Diatr.
de Novellarum Iuſtin. lingua originaria et
vulga⸗

4

W 3

vulgata earum verſione. Marburg. Ejusd.
de Collectione Novellar. a Juſt. facta Sche-
diaſma. Marpurgi.
15S Caſp. Achatii Beckii Commentatio de
Novellis Leonis earumque uſu et auctori-
tate. Jenae 73I.
156 Chriſt. Ludov. Scheidii Exercitationes in
nonnullas Novellas Leonis. Gottingae 787⸗
157 Conſtantini Harmenopuli Legum Prochi-
ron Graece cura Theodorici Adamaei Sval-
lembergii. Pariſ. 540.
158 Conſtantini Harmonopuli Promtuarium
Iuris Gr. et Lat. per Io. Mercerum et Dion.
Gothofredum. Genevae 600.
159 Brachylogus Iuris Civilis per Henr.
Chriſt. Senckenbergium. Francofort. et

Lipſ. 743.
In Oactvo et Duodecimo.

165 Io. Calvini alias Kahl Themis Hebraeo-
Romana. Hanov. 595.
166 Wilh. Zepperi Legum Moſaicarum foren-
ſium Explanatio. Herborn. 614.
167 Cl. Salmaſii Miſcellae Defenſiones de
variis obſervationibus ad Ilus Atticum et Ro-
manum. Lugd. Bat. 645:
198 Nicol. Cragii Libri IV. de Republica
Lacedaemoniorum. Lugd. Bat. 670.
169 -72 Ius publicum Romanorum cura Io.
Godeſchalci Clauſingii. Lemgoviae 726.⸗
732. 4. Volumina.
173 Reſpublica Romana curante Scriverio.
Lugd. Bat. 629.
174 -75 Car. Sigonii Libri XI. de Antiquo Iu-
re Populi Romani. Halae 718. 2. Volum.
C 4 176 Fran-

46 S= . Eé .

176 Franciſci Polleti Hiſtoria Fori Romsni.
777 Georg. Obrechti Exercitium Iuris antiqui
cum annotationibus Imm. Weberi. Gieſ-
ſae 723.
178 Io. Henr. Raſſovii Commentarius in Ge-
org. Obrechti Exercitium luris antiqui.
Hamburg. 726.
179 Sibr. Tetard. Siccama Libri II. de Iudi-
cio Centumirali. Franequerae 596.
182 Phil. Melanchthonis Collatio actionum
forenſium Atticarum et Romanarum. Wit-
teb. 554. .
181 Pauli Manutii Liber de Legibus Ro-
manis. Pariſ. 557. S
182 Chriſt. Henr. Flausotter Hiſtoria LL.
Romanar. Lipſ. 751.
183 Auctores de Origine et Progreſſu Iuris
Civilis Roman cum Arn. Vinnii et variorum
notis per S. Leewium. Lugd. Bat. 672.
184 De l' Origine du Droit les Loix des XII.
Tables, de la ſignification des Mots auec ler
Notes du Sr. B. D. F. A. E. P. a Paris 674.
185 Friderici Platneri Liber de Legibus ſacra-
tis Romanorum. Lipſ. 751.
186 Franc. Balduini Commentari de Legibus
AkXlII. Tabularum. Baſil. 557. *
187 Frang. Balduini Commentauo de Legibus
duodecim 'abularum. Lugd. 56 .

188 Ricardi Viti Baſinſtochii Notae 2à Leges

Decemvirorum. Atrebati 507.
189 Theod. Marcilii Legis XII. Tabularum
Collecta et Interpretamentum. Paris 603.
190 Aloyfſii L. B. a Locella Tria Tentamina
Ad ailluſtra ndas Leges XII. Tabularum Vien⸗
he. Auſtr. 754.
191Fr.

gu⸗
el⸗

i.
ci⸗

nm
it⸗

6A e 41

191 Fr. Balduinus ad L. Voconiam, Falci.
diam, lIuliam Papiam Pappaeam. Rhodi-
am Adquiliam. Balil. §59.
192 Fr. Balduinus ad easdem Leges, acce-
dunt Diſſertationes II. de lure Civili ex Pa-
piniano, et Vita Papiniani. FPalae 730.
193 lacobi Voorda Commentarius ad L. Fal-
cidiam et de Legato Partitionis. Harlin-
ae 730.
194 Dlectis et Philoſophia Veterum ICtorum
Obuſcula per Gottl. Slevogt. lIenae 724.
195§ 10. Gottfr Schaumburg de lIurispruden-
tia Veterum Ictor. Rom. Stoica. lenae 745.
196 Opuſcula de Latinitate ICtorum Vete-
rum cum animadverſionibus Car. Andr.
Dukeri. Lugd. Bat. 711I.
197 Franc, Balduini Commentarius de Iuris-
prudentia Muciana. Baſil. 558.
198 Pandectae auctoribus fuis reſtituti per
Henr. Brenkmannum. Speciminis loco pro-
dit Alfenus Varus. Amſtelaed. 709.
199 Gottfr. Maſcovii de Sectis Sabinianorum
et Proculianorum Diatriba. Lipſ. 728.
200 Fragmentum Veteris ICti de Iuris ſpecie-
bus et de Manumiſſionibus, quod ſervavit
Doſitheus Magiſter cum Notis Matth. Roe-
Ver. Lugd. Bat. 739.
201 Henr. Brenkmanni in Herennium Mo-
deſtinum de Eurematicis Commentarius
Lugd. Bat. 711.
202 Mart. Schoockii Tractatus de Quadrupli-
ci Regia. Francof. ad Oderam 668.
203 Io. Fred. Gronovii Oratio de Lege Re-
gia Lugd. Batav. 678.
284 Theod. Iansſonii ab Almeloveen Faſto-

rum
CS

4⁰ SS .

rum Romanorum Conſularium Libri II.
Amſtelaed. 740.
205 Petri Relandi Faſti Conſulares ad illuſtra-
RHonem Codicis Iuſtinianei et Theodoſiani.
Traj. Batav. 715.
206 lac. Aug. Bachii D. Trajanus ſive de
Legibus T'rajani Imp. Commentarius. Li-
pſiae 747.
207 Dolithei Magiſtri Liber III. continens D.
Hadriani Sententias et Epiſtolas per Melch.
Goldoſtum 601.
2a08 G. Conradi Cruſii Diſſertatio ad Conſti-
tutionem D. Marci de Curatoribus mino-
rum XXV. annis Lugd. Bat. 712.
209 Franc. Balduini Conſtantinus M. ſive de
Conſtantini Legibus Libri II. Baſil. 556.
a10. Fr. Balduinus ad Edicta Vet. Principum
Rom. de Chriſtianis. Baſil.
aII Fr Balduini Conſtantinus M. et ad Edicta
de Chriſtianis cum praefatione N. H. Gund-
lingii. Lipſ. et Halae 727.
aIà Codex Theodoſianus per Io. Tilium. Pa-
ris 5§50.
213 Collatio Moſaycarum et Romanorum Le-
gum, ex Bibl. P. Pithoei. Heidelb. 656.
214 Juris Civilis Fontes et Rivi per Henr-
Stephanum 580.
215 Franc. Balduini Iuſtinianus ſive de Jure
novo Commentarii. Baſel. 560.
216 Fr. Balduini lIuſtinianus, cum praefa-
tione N. H. Gundlingii. Halae 728.
217 Hub. Giphanii et Franciſci Guineti de
fuſtiniano lImper. Commentarii. Norib. 660.
218 Arnold Corvini a Belderen Imp. Iuſti⸗
nianus Catholicus. Megunt 662.

219 Pa-

l
l.

6;

1

1

219 Pagan. Gundentius de laſtinianaei ſeculi
Moribus. Argent. 654.
220 Chriſtir. Waechtleri de Veteri Jure Enu-
cleando QAiaozaαναας Argent. 684.
291 lacob Labiti, Anton. QAuguſtini et Wolf:
Freymonii indices luris. Genevae 585.
222² lac. Labitti Index Legum una cum ejus-
denm Indicis Uſu et praefatione N. H. Gund-
lingii Francof. et Lipf. 724.
223 Abrah. Wielingii Iurisprudentia Reſtitu-
ta Amſtelaed. 727.
224 Eberh. Spechan de Difficultate Juris Ro-
mani, ejus Cauſis et Remediis. Hel-
maeſt. 600.
225 Alb Gemilis de Libris Juris Civilis et
Canonici. Hanov. 605.

226 Adam. Riccius de Libris Juris Romani

tam Civilis quam Canonici. Regiomon-
ti 657.
227 Helfr. Ulr. Hunnius de Auctoritate et
Interpretatione Juris Civilis er Canonici.
Marpurgi 630.
228 Pauli Viet de Uſu Juris Civilis et Cano-
nici in Belgio unito de more promovendi
I. V. Doctores. Ultraj. 67.
2²90 Arthurus Duck. de Uſu et Auctoritate
Jur. Civilis in Dominiis Principum Chriſtia-
norum. Lipſ. 676.
230 lo. Hier. Hermannus Hiſtoria Corporis
Jur. Iuſtinianei. Jenae 731. MU
23 1- 39 Corpus Jüris Civihis cum ſummariis
Franc. Hotomani Paris 1560 -562. 9. Vo-
lumina.
240 -44 Corpus Juris Civilis per Lud. Ruſſur-
dum. Antverp. apud Chriſtoph Plantinum
567. 5. Volumina ſehr ſauber und roth
linirt. 245 -50

245 - 50 Corpus Juris. §5. Volumina eben ſo
ſauber aber nicht linirt.
251 -65 Corpus Juris Civilis Lugduni ap.
Guil. Rovillium SyI. Ia. 15§. Volumina,
alle roth linirt.
266 -74 Corpus Juris Civilis per Iulium Pa-
cium apud Euſtach. Vignon. 580. 9. Vo⸗
lumina.
275 - 80 Idem Corpus Juris 6. Volumina.
281 Corpus Juris Civilis. Amſtelod. 700.
282 - 86 Idem Corpus in fuͤnf ſauberen Baͤnden.
287 Theophili Inſtitutiones Graece per Vigli-
um Zvichemium. Paris 5 34.
a88 Theophili Inſtitutiones Latine per Iaco-
bum Curtium. Lugd. 557⸗
a89 Theophili Inſtitutiones Graece et Lati-
ne. apud lIac. Stoer. 610.
290 luſtiniani Inſtitutiones cum Paraphraſi
Theophili Latina. Lugd. Batav. 733.
291 Iaſtitutiones luſtiniani Imp. per Grego-
rium Haloandrum. Norimbergae 529.
292 Inſtitutiones. Paris. 533.
293 Inſtitutiones. Moguntiae 542.
294 Unſtitutiones cum notis Aemilii Ferretti.
Lugd 543.
295 Inſtitutiones. Lugduni. 545.
296 Inſtitutiones per Ant. Contium. Paris 56.
297 Unſtitutiones opera Io. Criſpini Francof,
ad Moen 591.
298 Inſtitutiones cum Analectis Palthenianis.
Francof. 602,
299 Unſtitutiones per Thom. Sagittarium.
Breslae 619.
300 Inſtitutiones opera Caroli Ann. Fabroti
cum collationibus MStis. Marqv. Gudii.
Paris 643:
3 1 In-

ap.
1,

1o:

el.
r

⸗
ati⸗
Nrad

ego⸗

tti.

be

cof,
nis
Im.

roti
ii,

ln⸗

301 Inſtitutiones. Lugd. Bat. ˖3 7.
302 Inſtitutiones una cum Cypriani Regnieri
ab Oofſterga Cenſura Belgica ſeu Nortis et
Animadverſionibus. Traj. ad Rh. 648.
303 Inſtitutiones. Amſtelod. 6⁵⁸9.
304 Inſtitutiones per Vincentium Placcium.
Francof. 682.
305 !Inſtitutiones per Io. Ern. Noricum.
Lipſ 683
306 Inſtitutiones per loannem Schilterum.
Argent. 698.
307 Inſtitutiones cum Paraphraſi Pauli de
Fuchs per Andr. Mylium er Sam. Frid. Wil-
lenbergium. Lipſ. 701.
398 Inſtitutiones cum notis Geo. Dav. Loca-
meri ex additionibus Io. Rebhanii cura Ur.
Obrechti. Afgent. 711.
309 Inſtitutiones per Franc. Edmundum Chriſt-
e Beaurieux. Francof: 746.
310 Inſtitutiones per 10. Bern. Koehler.
Goettingae 772.
S8II Viglii Zvichemi Commentorig in X. ti-
tulos Inſtitutionum. Lugd 592.
3 12² Guil. Beſt. Ratuo emendandi leges. UI-
trai. 77.ꝝ
313 Siegm Reich, lanchii Meditationes Cri-
