KeXXIV119-1

N12311123995 021

UIIIINIIIMININIIILaA ve ran ne

—

„ ö

——

BIBLIOTHECAE

VIRI PERILLVSTRIS QVONDAM NEC NON
DOCTISSIMI ET FAMIGERATISSIMI
ICTI

GEORGII CHRISTIANI
GEBAVERI

PHILOSOPHIAE ET IVR. VTRIVS OC. DOCT.
POTENTISSIMO MAGNAE BRITANNIAE REGI
AB INTIMIS IVSTITIAE CONSILIIS, IN
ACADEMIA GEORGIA AVGVSTA AN-
TECESSORIS PRIMARII ET COL-=
L.EGII ICTORVM SENIORIS

PANN PKIMA

CONTINKEN S
L.IBROS EX OMNI IVRE, 1 Esr, CIVILI
PRIVATO, CANONICO FEVDALI,
CRIMINALI ET PVBLICO
PRAESTANTISSIMOS.

QVORVM APPARATVS
A DIEINDE XVI. AVGVSTI MCCLXXIII.
HORA V. ET VI. POST MERIDIEM

IN AEDIBVS, QVAS INHABITAVIT PlE DEFVNCTVS.
PVBLICA AVCTIONIS LEGE

DIVENDETVR.

GOTTINGAE M.
LITTERIS I. H. SCHVLZII.

LECTORIBVS SALVTEWI

GEORGIVS AVGVSTVS SPANGENBERG
Jur. in alma Georgia Auguſta Prof.
extraord.

E bene cognitis ac probatis ex ſenten-
tia Q., Aurelii Symmachi Epiſtolar.
dibr. V. 48 commendatio prompta debea-
tur, quo citius ad notitiam bonorum ſub
honeſta adſtipulatione perveniant, tamen
quod plerosque facere animaduertimus„
qui praefamina praefigunt etiam catalogis
librorum, vt vel horum praeſtantiam, rari-
tatem caritatemque verbis ornatiſſimis ex-
tollant, vel quauis ratione lectores ad e-
mendum alliciant aut inuitent, eorum ego
hic nihil facere conſtitui. Bonum dicere
ſolent, vinum facile ſuſpenſa hedera caret:
quid ergo opus Viri, quousque inter viuos
ageret perilluſtris, in quo mortuo exemplum
doctrinae, probitatis religionisque deflet
Georgia Auguſta, cuncti autem ereptum
lugemus venerabilem collegam, amicum,
patronum, cuius meritis honorem lita-
bit ſera poſteritas, quid, inquam, opus
GEzORGII CHRISTIANI GEBAVERIma-
xima cura neque impenſis exiguis partam
multis encomiis ornare bibliothecam? le-
) 2 iunum

IV. S⁹

iunum ſane laudatorem vel potius docto-
rem agerem vitio quaſi creatum, in no-
ſtris praeſertim, quibus floret hiſtoriae lite-
rariae ſtudium, oppidoque in eruditorum

deliciis habetur, diebus, ſi multus eſſe no-

tando, quod libro pretium ſtatuatur a do-
ctis, quam ſit hic rarus inuentu, ille quam
nitide typis exſcriptus, atque ſic rudes ad-
eo praefumere vellem lectores, qui ne vel
primis oculis, luſtratis noſtris indicibus
jamiam in publicum emittendis, perſpice-
rent, Virum beatum in comparanda biblio-
theca ſedulo in id elaboraſſe, vt optimos
quosuis, neque vbiuis obuios, inprimis
vero ipſos omnium fere ſcientiarum ha-
beret fontes: id quod tamen maxime de
Hiſtoricis Iuridicisque intelligi volo. li
certe, qui vel his ſtudiis deledtantur, vel i-
tineraria, rem literariam, antiquitates, tam
ſacras quam profanas, auctores denique,
quos claſſicos appellant, graecos et latinos,
eorumque praeſtantiores editiones amant,
inuenient, quo ſitim reſtinguere valeant.
Scilicet ipfa illa egregia librorum collectio,
cui inter reliquas, at quales et quantas vno
hoc ſeculo vidit Germania venum ex-
poni eruditorum ſuorum literarias gazas!
multorum iudicio, vtut non princeps, prin-
cipi ſecundus omnino tributus eſt lo-
cus, illud ipſum locupletiſſimum noſtri
Ge-

iil

l V

Gebaueri ns læv‿⁹οοο ονο fortunae acerbita-
tem, in quam morte incluti ſui poſſeſioris
incidit, iacet quippe iners, nullius vſui pa-
tens, adminiculo Veſtro, candidi libro-
philogi! ſperat poſſe remoueri. Etenim
ne tineis et blattis praeda relinquatur nouos
ſibi optat dominos, auctionis lege quae-
rendos. Vt igitur votis eius benigni arri⸗-
deatis, nec ſpei illius inanis exitus illudat,
en Vobis primam oblatam catalogi partem,
Cui et ceterae, ordine ſuo ſuccedent. Qua ſerie
autem edentur, forte et hic retuliſſe iuuabit.
Prima parte, prout habet epigraphe,
incluſimus operum et ſcriptorum iuridico-
rum ſecundum diſciplinarum partitiones .
indices concinnatos. Hiſtoricos libros ha-
bebit omnes altera. Tertia bibliothecam
ſiſtet miſcellam ex theologicis, philoſophi-
cis nonnullis, medicis paucis, philologi-
cis pluribus conſiſtentem, atque haec exci-
pient antiquitates, cum graecae tum latinae,
claſſicis vtriusque linguae auctoribus agmen
demum claudentibus. Quartam partem
efficiet apparatus germanicorum ſcriptorum
nequaquam ſpernendus. Vltimam tan-
dem occupabunt diſſertationes, commenta-
tiones, aliique id genus libelli. Sic iuſſit,
ſic voluit venerabilis ſenex antequam ad
plures abiret, a cuius voluntate tan-
tillum recedere, piaculum duximus.

NXK 3 Ipſe

4

SO ASͤ

ximus. Ipſe confecerat, ordinauerat indi-
ces, otium et hoc modo facturus, cui, poſt
obitum eius, cura bibliothecae vendundae a
vidua, herede in vniuerſa omnino bona te-
ſtamento inſtituta, imponeretur. Ne hi-
lum in his quoque mutaui, niſi quod li-
bros omiſſos ſuis locis inſeruerim.

Ad externam librorum conditionem
quod attinet, ab omnibus maculis immu-
nes ſunt, ut non poſſint non a munditie quo-
que quam maxime commendari. Nam qui
mos bene multorum eſſe ſolet, ut notulis
ſuis libros exornent, ne dicam conſpurcent,
ſemper ab eiusmodi ſordibus abhorruit pie
deſunctus, et ſi quae haberet notanda, folio
potius a bibliopego praemiſſo ea in-
ſcripſit, et hac ſaltem ratione non adeo pau-

cis vel ſuum vel aliorum iudicium et ubi

hocce inveniatur, praepoſuit. Immo ve-
ſtitus librorum, decus iisdem conciliat.
Multi enim Gallorum, nonnulli Anglorum

more, plurimi habitu pergameno titulis gra-
phice in dorſo atramento expreſſis, indu-

ti ſunt.

Habes amice Lector, quae tua intere-
at ſcire. Reſtant leges emtionibus ſcribendae,
a Te ſane accipiendae quicunque volueris

tuis exinde pluteis nova parare incrementa.
Scito

ehl
li
ex

lei
Men
Gion
diic⸗
en

4

S. EESe VII

Scito igitur libros ab auctionatore euique
addictos traditum haud iri, niſi pretio le-
gitima inque terris Brunsvico-Luneburgi-
cis probata moneta prius ſoluto, licet plu-
ris ementibus, quam ut pretium quinque
imperialium ſit, id dare viſum ſit, quod
nummos maiusculos Ludovicorum Frideri-
corumque, Galliarum ac Boruſſiiae Re-
gum, nec non Caroli Sereniſſimi Bruntvi-
cenſium ac Luneburgenſium Ducis imagines
auro referentes ex valore thalerorum quin-
que ſolvere queant. Solidis autem aureis ſeu
quemadmodum vulgo nuncupantur, ducatis
nullus alius ſtatui poteſt valor, quam quo in
noſtris aerariis publicis accipiuntur, qui, ut

omnes norunt duorum habetur uncialium ſeu

quatuor florenorum. Ne vero ex ho-
rum ſolutione vel invitis emtoribus honeſtiſ-
ſimae viduae damnum obveniat, omnes a foe-
deratis Belgii provinciis ab anno inde 1769.
euſos ob iuſtiſſimum metum ne aliqui falſa-
rii manum adulterantem experti fuerint,
excipere cogimur et deprecari.

Ceoeterum enixe rogantur, quorum
licitationi addicti fuerint libri, ut eos intra
menſis unius ſpatium a tempore exactae au-
ctionis huius brimae luant, quando-
quidem tum loci bibliothecae divenditae
evacuandi ſunt
Foren-

VIII S

PForenſibus aut extraneis qui Gottin-
gae, cujus opera vicaria utantur, neminem
habent, omni dexteritate inſerviet vir hu-
maniſſimus, officioſiſſimusque Colom du Clos
Profeſſor in hac Academia celeberrimus,
neque ipſe defugiam id genus officiorum,
quin lubentiſſime iſtiusmodi ſuſcipiam
mandata.

Denique, quod in ultimis votis eſt, o-
mnes, quorum ad manus pervenerit hicce
catalogus, decenter Oratos volumus, qui
eum benigne ac tempeſtive ſatis cum aliis
communicare haud dedignemtur.

OPERA ET OPVSCVLA IVR.
IN FOLIO.

1.2 Arureae Alciati Opera omnia in IV. To-
mos digeſta. Baſil. 1561. II. Vol.
3 Franciſci de Amaya Opera Iuridica. Lugdu-
ni. 667.
4 Caſp. Baetiae Opera omnia. Francofurti 609.
50 Baldi Vbaldi Peruſini Opera omnia. Ve-
net. 616. V. Volum.
10 Eguinarii Baronis Opera. Lutetiae 562.
11-15 Bartoli de Saxoferrato Opera omnia.
Baſil. 598. V. Volum. .
16 Barnab. Briſſonii Opera minora varii argu-
menti per Alb. Diederic. Trekell. Lugd.
Batav. 747.
17 Innocentii Cironii Opera in Ius Canoni-
cum Toloſae. 6418s. D
I18 lIulii Clari Opera omnia. Francof ad Moen.
572. ßUD
19-20 lo. Coraſii Opera omnia ſtudio Val.
Guil. Forſteri. Witeb. 603. II. Volum. cum
manu Forſteri dono dantis Ludovico Perſo-
à21 Didaci Covarruuiae Opera omnia. Francof.
àd Moen. 608.
L A „ A09

daa lacobi Cujacii Opera quae de lIure fecit et
elli voluit. Francof. 623.
23⸗32 lacobi Cujacii Opera omnia in X. To-
mos diſtributa cura Caroli Annibalis Fabro-
ti Lutet Pariſ. 658. X. Volum.
33 Cyni Piſtorienſie Commentaria. Lugd. 547.
34 ICannis Dartis Opera Canonica. Pariſ 656.
35 Franciſci Duareni Opera omnia. Francof-

607.
36 Hulderici ab Eyben Scripta quae de Iure
civili, publico, et feudali ſingulatim edidit
cum praefat. Io Nic. Hertii. Argent. 708.
37 Ahasveri Fritſchii Opuſcula varia cum prae-
fat. Mich. Henr. Gribneri. Norimb. 731.
38 Stephani FKorcatuli Opera. Pariſ. S995.
39 Iacobi Gothofredi Opera lIuridica minora
per Chriſtian. Henr. Trotz. Lugd. Batav.

733
40 Petri Gudelini Opera omnia. Antwerp. 685.
41 -43 Franciſci Hotmani Opera. Tomi III.
Genevae. 599. III Volum.
44 Andreae Knichen Opera. Hanov. 613.
45 IO. Anton. Mangilii Opera ſeu Tractatus
tres de Evictionibus, Subhaſtationibus et
Ihmputationibus, Genevae. 668.
46 Guilielmi Marani Opera. Toloſae 654.
7-S0 Caroli Molinaei Opera omnia Lom.
IV. Pariſ. 658 IV. Volum.
6I. 52 Gerh Noodt Opera omnia II. Tom.
Lugd Batav. 725. II Volum. V
53 54 10. Oldendorpii Opera. Baſil. 559. II=
Volum.
55 Petri Peckii Opera omnia. Antwerp. 679.
56 Hartm. Piſtoris Opera omnia a filio Simo-
ne VIrico Piſtoris recognita et aucta Lipſ. et
Krancof. 6s099

57

e
it

12
V.

5.
l.

„ (E(e 3

57 Frider. Pruckmanni Opera Iuridico Practi-
ca. Francof. ad M. 671.
58 Petri Rebuffi Opera. Lugd. 1600.
59 loannis et Friderici a Sande Opera Iuridi-
ca. Colon. Agripp. 698.
60 Franciſci Sarmiento Opera. Antwerp. 616.
61-66 lJo. Seldeni Opera omnia tam editæ quam
inedita per Davidem Wilkins. Londini 7²6.
VI. Volum.
67 Eberhardi Speckhan Opera omnia, Fran-
cof. ad M. 695.
68 Io. Otton. Taboris Opera omnia per Andr.
Mylium. Lipſ. 688,
69. 70. Andreae Tiraquelli Opera omnia VI.
Tomis. Francof. ad Moen. 597. II. Volu-
mina.
71 Alvari Valaſei Opera omnia. Tomi IV. Co-
lon. Allobr. 735. .
72-74 Vdalrici Zaſii Opera omnia. Tomi VI.
Lugduni 55o. Vol. III.
75. 76 Franciſci Zypaei Opera omnia. Ant⸗
Werp. 665. II. Voluu.

IN QVARTO.

77 Georg. Henr. Ayreri Opuſcula edente lo.
Henr. Iungio., Gottingae 746.
78 Ejusd. Opuſculorum Biga. Gotting. 761.
79. 80 Io. Caſp. Barthelii Opuſcula luridica
varii Argumenti. Tomi II. Bambergae 756.
II. Volum.
81. Engelberti von der Burg Orationes et Trae
ctatus. Lipſ. 710,
382 loann. et lacobi Fratrum Bouriciorum Ope⸗
ra Iuridica. Amſtelod. 71—
83 Nicol. Burgundi Opera omnia, quae de Iu-
re fecit. Bruxellis. 6,4.
A 2 834

4 H . We.

34 Cornel. van Bynkershoek Opuſcula varii
Argumenti. Lugd. Bat. 7 .
85 Cornel van Bynkershoek Opuſcula varii
Argumenti per Franciſe. Carolum Conradi.
Halae 729. 8
86 Henrici Caniſii Opera quae de lure Cano-
nico reliquit per Valerium Andr. Deſſe-
lium Lovan 64909.
87 Antonii Contii Opera omnia ſtudio Em.
Merillii in vnum redacta. Pariſ. 626.
88 91 10 VIrici L. B. de Cramer Opuſcula
Tom. IV. Marburgi 742 -756. IV. Volum.
9 0 lac. Andr. Cruſii Opuſcula varia Politico-
Iuridico- Hiſtorica, Mindae 668.
93 04 Aemylii Ferretti Opera omnia. Francof.
598. II. Volum.
95. 96. Franciſci Florentis Opera Iuridica ſtu-

lum.
7 Friderici Gerdeſii Opera omnia per Augu-
ſtin. Balthaſaris. Gryphiswald'ae 729.
98 lani Vincentii Gravinae Opera omnia. Lip-
ſiae 717.
99 Reinhardi Goclenii Opera Iuridica. Oſna-
brugae 715. D .
I100 Mich. Henrici Gribneri Opuſcula lIuris
Publici et Privati. Halae. 722
101 Io. Gottl. Heineccii Opuſcula poſtuma
per filium Io. Chr. Gottl. Hemeccium. Ha-
lae 744.
102-103 lo. Nic. Hertii Opuſcula et Commen-
tationes. Francof. ad Moenum 716. II. Vo-
lumina “

104 Io. Georg de Kulpis diſſ riationes er O-
puſcula cum praefat. Io. Schilteri Arg. 705.

105 Michaelis de Luna et Avellano Opera tri-
„partita. Antwerp. 651.

„ℳw—106

io I. Doujatii. II. Tomi Pariſ. 670. II. Vo-

rii

rrii
di.

tu⸗
70⸗

⸗
ip⸗

tis

ma
Ha⸗

en⸗

10

0
5.

. * E. 3

106 Erici Mauritii Diſſertationes et Opuſcula
per Io Nic. Hertium. Argentor. 724.
107 Emundi Meriliii Opera. Neapoli 72 0
108 VIr. Obrechti Academica per lo. Caſp.
Khunium. Argent. 70g
109 FHenr. Theodori Pagenſtecheri Diſſertatio-
num Enneas. Lemgoviae 746.
110 Petri Pithoei Opera Sacra, luridica Hi-
ſtorica. Miſcellanea. Paris 609.
1III IIA Wilhelmi Friderici Piſtorii Amoeni-
tates FPliſtorico- Iuridicae. VI. Voll. Franckf.
und Leipzig 731-739. IV Volum.
1II5 Vincent. Placcit [Grus perfectus et Muſae
luridicae ſeu Opuſcula Iuridica novem Hol-
miae er Hamburgi 693. ́YMVVMDVꝰ
II16 loannis Rami Commentarius ad Regulas I.
V. Tr. de Analogia luris et Facti, et Oratio
Pro Iurisprudentia cura Valerii Andreae Deſ-
aſelii. Lovan 641. z DIE
1II7 Io. Florentis Rivini Programmata ex va-
srio iure. Lipſ 735. ”MMMN
IIS Petri Stockmans Opera omnia. Colon. A-
gripp. 701.
119 Arnoldi Vinnii Tractatus quinque de Pa-
ctis, de lurisdictione, Collationibus Trans-
actionibus et Quaeſtionib Select. VItraj 697.
120 Abrah a Weſel Opera omnia Bruxell 602.
121 Otton. Philippi Zaunſchl fferi Opera lIuri-
dica. Francof ad Moen 699..
I22 Franciſci Zoannetti Opera omnia. Mar-
purgi 600.

I22 b. Gregorii Majanſii ad triginta ICtorum

omnia fragmenta Commentarii Tomus I et Il
Genevae 764.

IN 8vo et 12mo.
123 Valer. Andreae Deſſelii Quaeſtiones Quod-
libeticae tres. Colon. Agripp. 618.
A 3 124

324 Georg Henr. Ayreri Opuſcula minora T.
Iet II. Gotting. 747.
125 Georg. Henr. Ayreri Opuſculorum mi-
norum Sylloge nova. Gotting. 752.
I2a6 Recueil des Diſcours traduits ou compo-
ſez par lean Barbeyrac. II. Tomes à Am-
ſterdam 731. 4
127 Brummeriana ſive Opuſcula Iuridico-Hi-
ſtorico-Philologica Frider. Brummeri per
Georgium Beyerum. Lipſ. 712
128 Chriſtiani Gottlieb Buderi Opuſcula. Ie-
nae 7415
129 Chriſtian Gottl. Buders verſchiedene mei⸗
ſtens ungedruckte Schriften mit einigen Anmer⸗
kungen Franckf. und Leipzig 735.
130 C. G. Buderi Obſervationes Iuris publici,
feudalis Germanici et antiquitatum patriarum.
lIenae 7587.
131 C. G. Buderi Zuppar Obſervationum
et Opuſculorum. lenae 756.
132 C. G. Buderi Zoposαahνατιονο Liber ſecundus.
len. 706..
133 Nicol. Ciſneri Opuſcula per Quirinum
Reuterum. Francof. 658.
134 Chriſtian Claproths Juriſtiſch⸗Philoſe⸗
phiſch⸗ und Critiſcher Abhandlungen Fuͤnftes
Stuͤck. Bremen 752.
133 Hug Donelli Opuſcula poſtuma ex Bi-
bliotheca Scip. Gentilis. Hanov. 604.
136 KFraneiſci Duareni Opera, quae ad hunc
diem edita ſunt. Pariſ. 550.

137 -139 Joh. Georg Eſtors kleine Schriften.

Gieſſen 734-739. III. Baͤnde.
140 Anton. Goveani Opera. Lugd. 599.
141 Anton. Goveani Tractatus quatuor ex re=
cenſione Chriſtoph. Henſcheri. Ienae 596.
14²

„ Eeôe 7

„ 142 Joh. Wilhelms von Goͤbel. Helmſtaͤdtiſche

1

1

15762 Henr. Chriſt. Senckenbergii Selecta
A 4

Nebenſtunden durch Henrich Gottl. Francken.
Helmſt. 737. .
743 Laur. Andr. Hambergeri Opuſcula per Io.
46 Geg. Eſtor. Ienae 740. .
144 Joh. Andreas Hanneſens kleine Teutſche Schrif⸗
ten. Goͤttingen 748.
145 Franc. Hottomanni prima Iuris Civilis et
Antiquitatum ad illud pertinentium Elemen-
ta per Ephraim. Gerhardum. Jenae 716.
146 lacobi Maeſtertii Tractatus tres de Lege
Commiſſoria, de Compenſationibus, de ſe-
cundis Nuptiis. Lugd. Batav. 539.
147 Gregor. Majanſii Commentarii ad quinque
ICrorum fragmenta, et ad L. 5. de Legat.
3. Recitatio extemporalis. Valentiae 733.
148 Petrus Martreſius ad L. Veteribus D. de
Pactis et Ej. in aliquot IC. locos Notae. Pa-
riſ. SpyI.
149 Amon. Matthaei Obfervationes et Tra-
ctatus ſingulares. Lugd. Batav. 676.
I150 Anton. Matthaei Orationes pleraeque Iu-
ridici argumenti. VItraj 655.
151 Chriſtian. Fridr. Georgii Meiſteri Opuſcu⸗
la. Gottingae. 766.
152 Io. Oldendorpii Variarum Lectionum Li-
bri ad luris Civilis interpretat. Lugd. 546.
15¾ Alex. Arnoldi Pagenſtecheri Sylloge Diſ-
ſertationum. Bremae 713.
154 Adriani Pulvaei Opuſcula per Val. Guil.
Forſterum. Witteb. 610.
155 lacobi Raevardi Opera Francof- 622.
1I56 Ludolphi Schraderi Repetitio ad l. admo-
nendi D. de iureiur Commentatio ad l. vnic.
de condicét. ex lege. Miſcellanea per Io. Bran-
dis. Francof. 596.

Iu⸗

r, e AS.

JIuris et Hiſtoriarum. Tomi VI. 734 -742⸗
6 Volum. —“
163 Henr. Chriſt. Senckenbergii Meditatio-
num Volumen. Gieſſae 40.
164 -165 Heur Chriſtian Senckenbergs Samm⸗
lung von Schriften zur Erlaͤuterung des Staats⸗
gemeinen Buͤrgerlichen und Kirchen⸗Rechts.
Fraunckf am Mayn 745. II. Baͤnde
166 %°% David George Strubens Nebenſtunden.
Hildesheim 742 -757. V Baͤnde.
17 Franc. Stypmanni Tr de Referendariis
acceſſerunt alia Opuſcula luridica et Politica.
Straleſlund. 66383.
172 Programmata Thomaſiana et alia Scripta
breviora cum notis de novo adjectis. Halae.
72242 =—
173 Herm. Vulteji Tractatus III. Francof. 586.
174 Io. Chriſtoph. Weinlandi Opuſcula lIuri-
dico- Philoſophica. Halae 730.
175 Chriſtfriedi Wächtleri Opuſcula Iuridico-
Philologica, per Chriſtian. Henricum Trotz.
Trajecti ad Rhen. 745. . “
176 Viglii Zuichemii Praelectiones in Tit. Pan-
dect de Rebus creditis et ad Tit. C. Iuſtin.
de Edicto D. Hadr. tollendo. Colon. 582.

DISSERTATIONES IN VNVM
VOLVMEN COLLECTAE

INFOLIO.
177 Bened. Carpzovii Disputationes Hiſtori-
co-Politico- Iuridicae Lipſ. 710.
178 Chriſtoph Philippi Richteri Volumen Ve-
litationum Academic. Ienae 667.

IN QVARTO.
179 Domin. Arumaei Diſputationes in Pan-

209

⸗

0 e 9
dect. et Cod. Leges, Conſuetud. Feudal. et
IV. Inſtitut. libros, Ienae 6sb0.
180 Gothofr. Barthii Diſſertationes Baſileae
et Lipſiae habitae. Francof. 708.
181 Gothofr. Barthii Diſſertationam Iuridicar.
Hliemidecas. Francof. 708.
182 G. Barthii Diſſertationum Iuris Quadriga.
Francof. 708. .—
183 G. Barthii Diſſertationes Iuridicae cum
Mantiſſa Philologica per G. C. Gebauerum.
Lipſiae 733.
184 Io. Henr. Bergeri Diſſertationes Iuris ſe-
lectae. Lipſiae 707.
185 Henrici Boceri Diſputationum de Vniuer-
ſo lIure Partes II. Argent. 634.
186-9I lIuſti Henningi Boehmeri Exercitatio-
nes Tomi VI. Hannoverae et Gottingae 745-
764. Volum VI.
192 Geo. Ludov. Boehmeri Electa Iuris Ci-
vilis. 767. .
193 Io. Borcholten Diſputationum Partes II.
Helmaeſtad. So9g?g
294 Tacobi Bornii Diſſertationes. Lipſiae 705.
195-96 Henrici Cocceji Exercitationes Pala-
tinae Trajectinae et Viadrinae. Lemgoviae
722. II. Volum
197 Io. Gothofr. Hartungii Diſſertationes Iu-
ris Civilis. Gieſſae 720. .
198 -99 Ferdinandi Chriſtoph Harpprechti Diſ-
ſertationum Academ. Volumina II. Tubin-
gae 737. 2. Baͤnde
200 lo. Guilielmi Hoffmanni Quinarius Diſ-
ſertationum Francof ad Viadr. 736.

201 Zachariae Huberi Diſſertationum Libri III.

Traj, ad Rhen 730.
202 Abr. Kaeſtneri Programmata in modum
publicae Diſputationis propoſita. Lipſiae 734.
A 5 203

a03 lo. Kleinii Diſſertationum Iuridicarum Vo.
lumen Guſtraviae 706.
204-7 Wolfg Ad. Lauterbachii Diſputationes
Academicae. Tubingae 728. IV. Volumina.
208 Chriſt. Frider. Georg. Meiſteri Exercita-

tionum Academicarum Faſciculus I. Gottin-

gae 742.
209 Luderi Menckenii Diſſertationes Iuridicae.
Lipl. 705
210 Ever. Ottonis Diſſertationes Iuris publici
et privati. Traj. ad Rhen. 723.
211 IO. Wilh. Marckart Exercitationes Aca-
demicae. Hardervici 751.
212⸗I3 Io. Frider. Rhetii Diſputationes Aca-
demicae. Francof. ad Viadr. 686. II. Vol.

214 lo. Steph Pütteri Opuſcula Rem lIudicia-

riam Imperii illuſtrantia. Gotting. 766.

215-16 Gabriel Schwederi Diſputationes. To-

mi II. Efſlingae 73I. II. Volum.

217 Euch Gottlieb Rinckii Collegium Diſpu-

tatorium Iuris Publ. Altorf. 614.
aI8 Henr Chriſt. Senckenbergii Semeſtria ſeu
Diſſ rtationes. Gieſſae 743.
219 Io. Strauchii Diſſertationes vndetriginta
ad Ius Iuſtinianeum. Ienae 659.
220 Chriſt. Thomaſii Annotationes Theoreti-
Cco-Practicae ad Strauchii Diſſertationes vn-
detriginta. Francof. 673.
221 Io. Strauchii Differtationes Academicae V.
Brunfſvigae 662.
222 10. Strauchii Opuſcula per Carol. Gottl.
Knorrium. Halae 729.
a23⸗28 Samuelis Stryckii DMertationum Vo-
lumina Sex. 6 Baͤnde.
2²⁰ “ Sturmii Diſſertationes JIenenſes. Vi-
tem
230 Chriſt. Thomaſii Diſſertationes Lipſen-
es.

3,

19,

ſes. Lipſ. et Hal. 695. .
231 Gottl. Gerh. Titii Diſſertationes Iuridicae.
Lipſ. 7290
232 Idem liber. .
233 Magni Wedderkepfii Diſſertationes Iuri-
dicae. Kiloni.
234 Caſp. Ziegleri Diſceptationes Selectae per
Geo. Beyerum. Lipfſ. 712.

IN DVODECIMO.

235 Anton. Matthaei Fundamentorum Iuris Di-
ſputationes XX. er eiusd. Collegium In-
ſtitutionum lIuris diſputatum. Herborn
623. B
236 Anton. Matthaei XIII. Diſputationes Iu-
ris ad totidem leges Codicis. Groning. 627.
237 Anton. Matthaei XIII. Diſputationes de
Obligationibus, Criminibus et Servitutibus.
VItraj. 660.

IVS NATVRAE ET GENTIVMB
IN F OLIO.

1 Hug. Grotii de Iure Belli et Pacis Libri III.
Editio ſecunda emendatior et multis locis
auctior. Amſterdami 631.
2 Hug. Grotii de Iure Belli et Pacis Libri III.
cum Auctoris, Gronovii, Io. Teſmari er VI⸗
rici Obrechti notis. Francof ad Moen. 696.
3 Hug. Grotii drey Buͤcher von Kriegs und Frie⸗
dens⸗Rechten, ins Teutſche uͤberſezet von I. N.
§. 4 Johann Nielas Sadin) Franckf. am Mayn.
7²⁸,
4

4 Hugonis Grotii Liber de lure Belli ac Pacis
in tabulas redactus ſtudio Ioannis Philippi
Mulleri. Francof 604.
5 Io. Paulini Olivekrans Labulae in Hug. Gro-
tii de lure Belli et Pacis libros a Simone
Henrico Muſaeo editae. Kilonii 680.
6 lo. Seldeni de Iure Naturali et Gentium jux-
ta diſciplinam Ebraeorum libri ſeptem. Lon-
dini 640. J
7 G. G. Leibnitii Codex Iuris Gentium Di-
plomaticus. Hanover. 639.

IN QVARTO.

8 Bibliotheca Iuris Imperantium quadripartita
ſiue Commentatio de Scriptoribus Iurium,
quibus ſummi Imperantes vtuntur Naturae et
Gentium Publici Vniuerſalis et Principum
Privati. Norib. 727.
9 Chriſt Thomaſii Paulo plenior Hiſtoria Iu-
ris Nafuralis. Halae 710.
10 Adam Fridrich Glafeys Vollſtaͤndige Geſchich⸗
te des Rechtes der Vernunft nebſt einer Biblio⸗
theca lur. Nat er Gentium Leipz. 7390
11 Chriſtian Fridrich George Meiſters Ausbeſſe⸗
rungen und Zuſaͤtze zu des Hrn Hofr. Glafey
Biblietheca lur. Nat. et Gentium I. Stuͤck.
Goͤttingen 7490%%d—— .
12 Jo. Frid Hombergk zu Vach Themis ſeu
de Ortu Legis aeternae Marburgi 725.
13 Hug Grotii de Iure Belli et Pacis Libri III.
Paris 625. Editio omnium prima et ideo ra-
riſſima.
14 Hug. Grotii de Iure Belli et Pacis Libri III.
cum Annoratis IO. Georg. Simonis. len. 680.
15 Hug. Grotii de Iure Belli et Pacis Libri III.
. C=

7, £ Ie 13

accefſerunt Excerpta Annotationum Vario-
fum inſigmum Virorum edente Io Chriſtoph.
Becmanno. Francof ad Viadr. 691.
16 Hugo Grotius de Iure Belli et Pacis ex re-
cenſione Gothofr Spinaei. Lugd. Bat. 696.
17 Hug. Grorii drei Buͤcher vom Rechte des Krie⸗
ges und des Friedens ins deutſche uͤberſezet durch
P. B. S. g Schuͤz nebſt einer Vorrede Chriſt.
Thomaſii. Leipzig 707.
18 Le Droit de la Guerre et de la Paix par H.
Grotius nouvelle traduction par lean Barbey-
rac avec les Notes du Traducteur. à Am-
ſterd. 724.
19 Hugo de Groot van 't Regt des Oorlogs en
Vreces door Jan van Gaveren. v' Amiter-
dam 705.
90 Theod. Graswinckelii Stricturae ad Cenſu-
ram Io. a Felden ad libros Grotii de lure B.
et P. Amſtelaedami. 654.
21 lIo. Reinhardi Hedingeri Sicilimenta Philo-
ſophiae lIuris ex Grotio de lIure B. et P. Glf-
22 Io. Georg. Kulpis Collegium Grotianum.
Halae 708.
23 Hugo Grotius vom Kriegs und Friedens Rech⸗
te ehmals von Joh Heinr. Schweizer Prof. L.
Gr. zuſammengezogen und nun ins Teutſche uͤber⸗
ſezet. Zuͤrich 718.
24 Guil. Grotii de Principiis Iuris Naturalis
Enchiridion. Hagae Com. 667.
25 Io. Seldeni Vindiciae Exiſtimationis ſuae
per convitium Graſwinckelii in Vindiciis ma-
ris liberi laeſae Londini 653.
26 Thomae Hobbes Vita. Carolopoli 682.
27 T. H. Elementorum Philoſophiae Sectio
tertia de Cive. Paris. 6qa. prima et rariſſima
Editio Hobbeſiani libri de Ciñre.
ðDU 28

14 2* JS

28 Thomae Hobbes Leviathan ſive de mate-
ria forma et poteſtate Civitatis Eccleſiaſti-
cae et Civilis. Amſtelod. 670

29 Ricardi Cumberlandi de Legibus Naturae

Diſquiſitio philoſophica. Londini 672.
30 Traité philoſophique des Loix Naturelles
par le Dr. Richard Cumberland traduit du
Latin par Mr. Barbeyrac. Amſterd. 744
31 Sam. Pufendorfii de Iure Naturae et Gen-
tium Libri VIII. Lond. Scan. 672.
2 Sam Pufendorfii de lure Nat et Gent. Li-
bpri VIII. Editio ſecunda auctior multo et
emendatior. Francof. ad Moen. 684.
33 Sam. Pufendorfii de lure Nat. er Gent. Li-
Pri VIII. cum Annotatis Io. Nic. Hertii 706.
34-35 Samuels Freyherrn von Pufendorff Acht
Bücher von Natur und Voͤlker Rechte, mit
Hertii, Barbeyrac, und anderer Hochgelahr⸗
ter Maͤnner Anmerkungen. Franckf. am Mayn
711. II. Volum.
36 37 Le Droit de la Nature et des Gens par
le Baron de Pufendorf traduit du Latin par
par lean Barbeyrac avec des Notes du Tra-
duéteur. à Amſterdam 734. II. Volum.
38 Apologie de la Morale des Peres de 1’ Egliſe
contre les injuſtes accuſations du Sr. Fenn
Barbeyrac par le R. P. D. Remy Ceillier
àa Paris 718.
39 Traité de la Morale des Peres de l'Eglife
contre l' Apologie du P. Ceillier par ſean
Barbeyrac. à Amſterd. 728.
40 Andr. Adami Hochſtetteri Collegium Pu-
fendorfianum, ſuper libris II. de Oficio Ho-
minis et Civis. Tubingse 70 00.
41 D. Balth. Menzers Bedenken uͤber eines ſo
genannten Sinceri Wahrenberg Geſpraͤche von
der Polygami. Fr. ain Mayn 672.
. 42

e

8
u

5.
t
it
⸗

1⸗

12

„ e 15

42 Index quarundam Novitatum quas Dn. Sa-
muel Puffendorf libro ſuo de Iure Naturae
er Gentium contra orthodoxa fundamenta-
Lonqdini edidit. 673.
43 Chriſtiani Vigilis ad Sincerum Wahrenber-=
gium Epiſtola ſuper Polygamia Simultanea.
Germanopoli 667.
44 Diſeu ſus inter Polygamum et Monogamum
de Polygamia autore Aletophilo Germano
latine cum cautione praefatione et notis mar-
ginalibus Chriſt. Vigilis 673. KW
45 Sam. Pufendorfii Apologia pro ſe et ſuo li-
bro adverſus Autorem libelli famoſi, cui ti⸗
tulus: Index quarundam novitatum &c. Ger-
manopoli 674.
46 Dn. Samuel. Pufendorfii contra Ius Natu-
rae Iniquitas oſtenſa per V. D. M. qui ſe
Contra Sincerum Wahrenbergium Chrilſtian.
Vigilem nominare voluit. Germanopoli 674.
47 Sam. Pufendorfii Epiſtola ad Jo. Ad. Scher-
zZerum ſuper cenſura quapiam in librum ſu-
um inique lata. Hardervici 674.
48 Eadem Epiſtola in 28.
49 Chriſtiani Vigilis Chriſtiana Benedictio ad
impiam et immanem maledicentiam S. Pu-
fendorfii. Germanopoli 675.
5§0 Val. Velthemii Diſſertatio de Quaeſtione:
num Actus dentur per ſe honeſti aut turpes.
Diſſertatio prior et poſterior. Jenae 674. 675.
51 Val. Alberti Compendium lIuris Naturae

orthodoxae Theologiae conformatum Ed. 2.
Lipfſ. 696. 8.

52 Sam. Pufendorfji Diſſertationes Academi-

cae Selectiores. Voſaliae 676. 8,
33 Jam. Pufendorfii Epiſtola ad Amicos ſuos
Per- Germaniam ſuper libello famoſo, quam
Nicolaus Beckmannus mentito Veridici Gon⸗

16 £ Wh.

ſtantis nomine diſſeminavit. 676. 12.
54 Nicol. Beckmanni Legitima Defenſio con-
tra M. Sam. Pufendorfii execrabiles fictitias
calumnias o77
55 JO. Rolleti Difcuſſio Calumniarum quas ab-

ſurdiſſimas de S. Pufendorfio Nic. Beckman-

nus ſparſit. Mannheimii 667. 8.
56 Petri Dunaei Pedelli Epiſtola ad Virum fa-
moſiſſimum Nicol. Beckmannum. Londini
Scan. 67 8. 8. = S
57 Jo. Rolleti Scarenſchmidius vapulans Stral-
ſundiae. 678. 8. 6
588 Sam. Pufendorfii Specimen Controverſia-
rum cirea lus Naturale ipſi motarum. Vpſal.

678. 8.
59 Idem Liber Oſnabrugi 678. 8.
60 Val. Alberti Specimen Vindiciarum aduer-
ſus Specimen Controverfiarum Sam. Pufen-
dorfii. Martisburgi 678. 8.
61 Jo. Joach. Zentgravii Diſquiſitio de Ori-
gine, Veritate et immutabili Rectitudine Iu-
ris Naturalis. Argent. 678. 8.
60 Sam. Strimeſii Origines morales. Francof.
àaàa4 Oder. 679. 8.
63 Sam. Pufendorfii Spicilegium Controver-
ſiarum circa Ius Naturae ipſi motarum. Fran-
cof. 680. 8.
64 Val. Alberti Paraeneſis ad ſtudioſam Iu-
ventutem argumento ſumto e Spicilegio
Controverſ. Pufendorfii. Francof. et Lipfſiae
681.
65 Jo. Joach. Zentgravii Origines Juris Na-
turalis vindicatae. Argent. 681. 8.
66 Sam. Strimeſii Epicriſis in S Pufendorfii
Spicilegium Controverſiarum. Francofurti ad
Viadr. 682. 8. ”s
67 Julü Rondini Diſſertatio Epiſtolica ſuper
on-

ti⸗

lu⸗
gio
lae

la⸗

i
ad

et
⸗

Controverſiis, quae S. Pufendorfio cum qui-
busdam aliis circa Jus Naturale interceſle-
runt. Hamburgi 1684. 8.
68. Val. Alberti Defenſio adverſus lulii Ron-
dini Diſſertationem Apologeticam Lipſiae.
1684.
69. Sam. Pufendorfli Eris Scandica, qua ad-
verſus libros de Iure Naturali er Gentium
objecta diluuntur. Francof. ad Moen 1686,
70. Val. Alberti Eros Lipſicus, quo Eris
Scandica Sam. Pufendorfii repellitur. L.i-
pſiae 1687.
71. Idem liber .
72. Sam. Pufendorfius modeſtiae caſtigatio-
ne admonitus. 1687.
73. Sam. Pufendorfii Commentatio ſuper in-
venuſto Veneris Lipſicae Pullo Francof. ad
Moen. 1688.
74. Val. Alberti Epiſtola ad III. Seckendor-
fium commentum Sam. Pufendorfii de inve-
nuſto Veneris Lipſiae pullo refutans. L.i-
pſiae 1688.
75. Joſuaͤ. Schwarz Drey Krieges Predigten
ſamt einer Schuz Rede, darinne der Author
die andere Predigt und ſeine daher entſtandene
Flucht vertheidigen thut Köpenhagen 1678.
76 Severini Wildſchütz Diſcuſſio Calumnia-
rum Sam. Pufendorfii, Eride ſcandica indicis
errorum ſuorum cauſa venerabili uni Viro im-
poſitarum. Sleſwigae 1687.
77 Iurisconſulti Nic. Beckmanni Epiſtola ad
Sev. Wildſchütz, in qua ipſi cordicitus gra-
tulatur de devicto et triumphato Pufendorfio.
Hamb. 1688.
78 Ioſuae Schwartzii Diſſertatio Epiſtolica
ad eximium unum Iuvencum Sever. Wild-
B ſchſy-

18 Se⸗ e. ede.

ſehyſſium, privignum ſuum Sleſwigae. 1688.
79 Val. Alberti Iudicium de nupero ſcripto Pu-
fendorfiano, quod Diſſertatio Epiſtolica D.
lIoſuae Schwartzii ad Privignum inſcribitur.
Lipfſ. 1688.
80 Henr. Corn., Agrippa pro Samuele Pufen-
dorfio. Francof. 1688.
381 Leonis Fridenburgii Iudicium ſapientum ſive
de Axeiola maledici Diſputatoris. Athenis
Germanorum.
32 Chriſt. Thomaſii Inſtitutionum lIuris pru-
dentiae divinae Libri III. Halae 710. Ej.
Fundamenta Juris Naturae et Gentium Ha-
lae 712.
83 Chriſt. Thomaſii Fundamenta Juris Natu-
rae et Gentium. Halae 718.
34 Chriſt. Thomaſii Specimen Jurisprudentiae
Iudicialis ex Jjure N. et G. Halae 710.
85 Chriſt. Thomaſii Primae Lineae de Ictorum
Prudentia Conſultatoria. Halae 710.
86 Georg. Beyeri delineatio Juris divini Na-
turalis ex Poſitivi univerſalis Lipfſ. 726.
37 Nic. Hieron. Gundlings Diſcours uͤber das
Natur und Voͤlker Recht. Fr.und Leipz. 734.
88 Ulrici Huberi de Jure Civitatis Libri III.
cum annotationibus in uſum Auditorii Tho-
maſiani. Francof. et Lipſ. 708.
89 Nie. Pragemanni Jurisprudentia Natura-
lis. Jenae 720. .
90 Sam. Rachelii de lure Naturae et Gentium
Diſſertationes. Kilon 676.
91 Caroli Ottonis Rechenbergii Inſtitutio-
nes Iurisprudentiae Naturalis Lipſ. 714.
92 Io. Georg Wachteri Origines Iuris Na-
turalis Berol. 704. cum annotationibus
celeb. Auctoris MStis.

93 Sam.

Iwe
nis

ru⸗
.
Ia-
dl⸗

ae

a⸗
das

ll.
0⸗

Nra⸗
um
io⸗

N⸗
bus

6 Ae. 19

93 Sam. Cocceii Tractatus de Principio Iuris
Naturalis unico vero et adaequato Partes II.
Francof. ad Viadr. 702.
94 Frider. Genzken Schediaſma de Princi-
piis Iuſti. Kilon 707.
95 Andr. Schotti Axiomata Philoſophica qui⸗
bus Ratio Principium lIuris unum ſiſtitur
Lipfſ. 731.
96 lo. Phil. Kochii Lex poſitiva divina uni-
verſalis non Chimaera Giſiae 743.
97 D. Philippi Caroli L. B. de Knigge Com-
mentatio de Habitu Religionis ad Gentes
Goettingae 747.
98 Henr. Conr. Koenig ſchediaſma de Flo-
minum inter feras educatorum Statu naturali
ſolitario. Hanov. 730.
99 Frider. Ott. Menkenii Diſſertatio de Iure
Naturae hominis in ſolitudine viventis.
Lipſ. 736.
100. Hent. Uffelmanni Liber de Iure, quo
homo homini in ſermone obligatur. Hel-
maeſtad 670.
101 Adam Ohriſtoph a Mannsberg de Pacto
inter Miltiadem et Lemnios de Ceſſione
Inſulae. Gotting. 749.
102 Io. Lud. Praſchii de Caritate Patriae Li=
ber. Norib. 662.
103 Io. Frid. Wuchereri Meditationes de eo
quod iuſtum eſt circa Lottarias. Jenae 715.
104-109 Burc. Gotthelf Struvii lurispruden-
tia Heroica Partes VI. Jenae 733 -748.
6. Baͤnde.
110 - II3 Io. Friderici Wilh. de Neumann
Meditationes de Iure Principum privato
Tom. VIII. Francof. ad Moen. 751.753.
4. Baͤnde.

B 2 114 Al-

20 SE e

1II4 Alberici Gentilis Diſputationes Regales.
Londini 605.

115 Io. Petri de Ludewig Opuſculum de

Matrimoniis Principum per Procuratores.
Halae 736. =è
116 D. CThriſtian Schoͤnens Bedenken, ob eines
regierenden Fuͤrſtens Gemahlin ihres Gemahls
Unterthanin ſey. Leipzig 7233.
117 Georg. Henr. Ayreri ſpecimen de Gy-
naecocratia tutelari Viduarum IIluſtrium.
Gottingae 746.
118 Io. Phil. Ringleri ſpecimen Juris Publici
de Tutelis Illuſtrium. Francof. et Lipſ. 694.
119 Henr. Chriſtiani Senckenbergii Diſqui-
ſitio qua filium ultimi gentis ſuae in regno et
principatibus privative ſuccedere deducitur
Gottingae 736. 1Io. Ulrici Crameri Dilſ-
ſertatio de Renunciationibus flliarum, Clauſu-
lis ſucceſſionum reſervativis harumque va-
lore et ſucceſſione Hanoica. Marburg 736.
