MARIA PRINGEPS. fol. Ih'omae. 1469. mar. r.
De haec praeclara, et prae reüquis rara
editione multum . hallucznatos . video . Gellii
editores atque interpretes, inde & Lambecio

uique «d. Jac. Gronoeium, quorum Aic vix
7"0n Lotam pro commentitia habet, dum in-.

quit: Lambecius .narrat e Mazariniana se

habuisse Romae impressum (Gellium ; ab

Aldo Manutio an. 1469. et a Nic. Jenson
Venetiis 1472. — Inquire, de utrovis enim
dubito, sed maxime de priore, et primum
. editum, puto a Sweynheym et Àrnoldo Pan-
nartz Homae 1472. vid. prolegom. ad Gel-

7
i L x /
388 Avurruns CrassiQues La-riws. ;
lium. AZLaembecius sane genuinas ambas, et i
apzzd me etiam sub eadem anni et loci nota r
exstantes. Gellii editiones memoravit, sed anq ^
"niror tanti nominis bibliographum tam ve- r
hementer lapsim, ut erediderit librum, anno T dF]
1469. inpressum, ex officina Aldi Romanz (äl (;2
; o prodire potuisse, cum ia aetate nec nomen E 59
; "w quidem "Aldi, neque ullius elterius Jtali, in- p2
: Ler typographos notum fuerit, et de cetero lets qi
etiam liquido appareat , tam, ex literarum | n
formas, quar ex hac subscriptione::id domo [ ln
Petri de Maximis, eaz2 editionem a Sweyn- A
heym et Pannartz, prümzis u, Jtalha typo- ia
.. £hetis fuisse curutams. adde. quod A ldina- niia
s um editionum vix.ulla ante annum,. 1490. | PHI
typis edia conspiciatur. JNec "minus tamen coli
genuina est editio illa fRomana Qni 1472, (
quam, Gronoyius prümam,. esse suspicatus est, diie 4
sed quae omnino secunda est, ab iüsdem Üedtut
- Sweynheym et Pannartz, qui plerasque sueas c r
; editiones repetierunt , vulgata. De L Àystio lets i
nihil dicam, qui F'enetam anni 1472. prt- lourag
| um esse asseruit, sed. notabo obiter erro- capitále
-rem d. Aug. Érnesti, qui in Bidl. lat. Fabr. l 7 d
suis curis aucta sie habet: KEditüo Veneta | : Zem/
prima ex aedibus Petri de Maximis, an. 1472. U ïn
fol. lucem vidit etc. eum reeera haec. nom le Dr. &
J'eneta, sed . Romana secunda editio s. ,
neque domus Petri de Maximis . f'enetüs TM
ulla fuerit, wverum Rom«ae tantum, ex qua iapeem
ere omnes Conradi Sweynheym et z4rnoldi | D
Pannartz editiones prodierunt, uti ex ea- B d
rum subscriptione manifestum. est. Praefa- . ls
tio denique primariae ^ujus editionis, quam d.
Lambecius .dido tribuit, eam est znmireae |
BEpiseopi 4leriensis , et tota libri descriptio ii
: huiusmmodi est in Bibl. instr. Tom. H. p.191. i
À

. Qno
omana
1ome
l, i
Cclero
ranim
qumo
reyn-
f'.-"'.ï-'ïr-
ldina-
[400.
amen
uwn,
Jj &jl,
iidem
TABIITIAS
Thyso
1. ITI-
" gro-
le-i')r.
Venefa

- non
10 5il,
'eneliid
7! '.;7."/'5
[rnoldi
e el-
),'tl*",f ä'
. /W/'IL
;;"z'e(ze
gripto

i

p

AvrEURS CrassiQuess LATINS. 189

Edition originale dont les exemplaires sont trés- -
rares. On apercoit au. commeucement. d»,. yolume,
cinq feuillets séparés qui contiennent un discours en
forme d'épitre dédicatoire, adressé par l'évéque d'Ale-
rà à Paul IL. Vient ensuite . le corps de louvrage
qui finit par la souscription suivante: ;24nno . Christi
M. CCCC. LXIX. | Paulo resnante IT. anno ejus AR
die vero .XI. mensis Aprilis. In domo Petri de Ma-
zimis. |Aprés cette souscription on trouve r/ feuil-
lets qui. contiennent la table' des chapitres. B. I.
Un exemplaire de cette édition dont,. suivant le.
catalogue donné par les imprimeurs mémes, on n'a
tiré que 275 exemplaires, a été vendu chez le D. de

la-V;-r150 liv. tournois. : '

Auli Gellii noctes Atticae. ÉpriTrio
PRINCEPS SECUNDA. fol. Venetiis, per Ni-
.colaum Jenson. 1472. mar. r. |
- Gette édition est encore trés-rare et. fort recher«
chée, quoique moins pre'cie-üSe que la précédente.

"L'exécution en est maguifique. Le volume commen-

ce par une table des chapitres qui contient 14 feuil-
lets séparés, aprés lesquels. on. remarque le corps de
lïouvrage qui finit par cétte souscription en leitres
capitales : 2uli Gellii noctium. atticarum commentarii
fin is. Impressi l'enetiüs. per INicolauim. Jenson . Galli-
cum feliciter "M. CCCQ. LXXIT.. - Nicolao TrunoDu:
ce fJenetiarum ihclyto. lhid. !
. . Un exemplaire de cette édition a 'été vendu. chez
le Dr. Askew, 11 liv. sterl. 10 shel. — 276. liv. tourn.

: Aulus Gellius. fol.. Venet. 1496. y. m..
Aulus Gellius. 8. Venet. apud Aldum.

1515. g » Vol v.im.

Aulus Gellius. 8. Lugd. apud Gry-i
phium. 1550. v.'m. d. s. tr.

Aulus Gellius. 8. Francof. 1605.

Aulus Gellius. 12. Ainst. Elzevir. 1651.
Inar. Citron; !

190 Aurruns CrassiQuss LaTINs.

. Eadem .editio. Elzevir. y. m. d. s. tr.

Lugd. Bat. 1666. v. m.

- Aulus Gellius, cum not. varior. 8.

Aulus Gellius, ad usum Delphini. 4.
Paris. 1681. v. m. J
— Aulus Gellius, Gronovii.et varior. 4«
max. Lugd. Bat. 1706. edit. opt. v. m..-

Cette édition est regardée comme la meilleure
qui existe de cet auteur, et son exécution est aussi

trés- belle. *

—— Aulus Gellius, Conradi. 2. Vol.8.
Lipsiae. 1762. v. f. -—

LUCII APULEJI opera omnia. E ITIO PRI-

MARIA PRINCEPSs. fol. Romae in domo Pe-
"'tri de Maximo. 1469. mar. r. Aditorum et
interpretum dpulejt aux ulli editionem hanc
dnspicere datum, nisi soli Casaubono; vide
quae de illz in notis ed hunc auctorem
tradit; Pricaeus eam nec nominetenus no-
ovit, et primam esse adfirmat editionem Ro-

;]munmum. anm 1472. .Deseriptio autem. hu-

jus., quae exinige rariatis est, et summz
pretii, hunc in. modum peracta occurrit in
Dibl, znstr. Tom. Il. p. 19. i ob Lus
. Gette édition d'Apulée, la premiére et l'origi-
nàle, est trés- rare; les-curieux qui savent la difficulté
quil.y a de la trouver, en font le plus grand. cas;

M

/et les savants, ainsi que les gens de lettres, l'ont dans

la plus grande recommandation, par le mérite distinc-

tif qu'ele a. d'étre entiére et non tronquée; elle est
regardée comme la seule qui ait ä/chapp(ï, aux' mains
des inquisiteurs. On peut consulter à ce sujet le cé-
lébre Casaubon dans les notes qu'il nous a dounées
sur cet auteur, et on verra le cas tout particulier qui
faisoit de la précieuse édition dont il est ici question.

X

—

D.
Ioma

(

-
chiltre
somm
ete la

]

1 geci
(
h Val
i
Tibl
troum
démie
toit en
Qui so
(Ue à
lion, .
Catalog
&ition

"um &

t hanc

-

L]

&

AvucrEuns CrassiQUES Lári1NS. 191

.. Le: volume . commence par six feuillets séparés
qui contiennent 1? une espéce de préface ou d'avant-

propos, publiä par l'éditeur, dont voici D Inulé:
Dessarioun : $. R. .EÉ.. Episcopus .Cardinalis Sabinensis-

etc. 29. Un registre particulier des commencemens
de chaque chapitre. On trouve ensuite le corps de
l'ouvrage, à la fin du dernier. feuillet duquel on lit
cette souscription: Luci fpuleji. Platonici: Madau-
rensis Philosophi Metamorphoseos liber; ac nonnulla.

alia opuscula ejusdemi; mec non epitoma .Jicinoi in

disciplinarum | Platonis desinunt. "^Annó sSaluis M.
CCCC. LXLX. .. Paulo: F'eneto regnante secundo, an-
7no ejus quinto, die vero ulima mensis Febr—uarii.
Romae in domo Petri de Mazimo. xcrsls
- . On.n'apercoit. dans- cette rare édition "aucuns
chiffres particuliers, ni signatures, ni réclames, et les
sommaires des chapitres qui dans. l'impression. ont

été laissés en blanc, sont rétablis ordinairement avec

le secours. de la plume. B. L. :
Cet exemplaire a été vendu chez Mr. le D. de
la Valiére, 1520 livres. i '
le traducteur allemand du livre- Z?ew of the'va-

rious editions etc. pay le Dr. Harwood, dit. qu'il se .

trouve, à Konigsberg dans la bibliothéque, de . l'aca-
démie un Apulée. de l'édition de 1460. .S'l en exis-
toit en effet, ce seroit sans donute le hivre le plus rare
qui s'oit au' mon,c.ïe, mais il n'y auroit pas gr.and ris-
que à parer qu'il n'y a jamais eu une pareille édi-
tion, et que cette fausse date est tirée de 'quelque
catalogue fautif, ou bien quil s'agit de cette méme

édition de 1469, ét que l'oeil seul du dernier chiffre

9 aura marqué dans le livre- oà. elle: est indiquée.
1l n'est pás moins remarquable. que le Dr.. Harwood
met pour premiére édition d'Apulée celle. de. Venise
1504. fol. avant laquelle il y a eu pour le moins six
autres éditions. :

Apuleji opera. fol. Venet! 1495. v. m.

: Apulejus , cum comment. fol. Venet.
150r, vel. | z

192 AucrEuns CrassrQurs LaTiNs.

Apulejus. 8. Venetis, apud Aldþum.'

1521. imar. r.

— Apulejus. 12« vapud FrobeniUm;, 1606..
v. In. : ' * i f

2 Vol. 8. Lugduni. 161i4. v. m.
— Apuleji metamorph. Pricaei. 8. Gou-
dae. 1650. v. 1n. s j

n

- Vol. 4. Paris. 1688. v. m. | ,
Ap;u].eji opera., 2 Vol. 12. Altenburg.
1778.. v. m. d. s;5* D LT

JUSTINI historiarum libi XLIV. Enrrio
vETUs. fol. sine anno, loco, et typographti
nomine, sed ut ex praefatione conjicere li-
cet, Brixiae circa an. 1480. v. m. d. s; tr.

Duae sunt seriptoris hujgus editiones, um

F'eneta. apud. Jensonum, anni 147o. altera
Romana apud UÜdalr. Gallum, | sine 77772
nota, quarum, utra alteri anteferen du
ambigitur inter eruditos; in Bibl. lat. Fabr.
edit. Érnest. primatus Romanae asseritur.
Haec autem, quae Florum adjunctum fuabet,
vulgata est industria Henrici Coloniensts,

qui cun étatio Gallico primis Brixiae ty-

pognzp/ais; adnumneratur. — .4d. finem | Flort
Ltetrastichon legitur, cujus hoc est initium:
Aurea Justini Lucique epithomata Flori,
Aere tibi modico candide lector eme, etc.
— reliqua vide ad . Florum suo loco. "s
— Justinus. 8. Venet. apud Aldum. 1522.
Y - . e |

E

Apuleji opp. omn. cum not. varior.

QApixleji'opera , ad usum Delþhigi. z

Just-

IOT.

Got-

ll 4

18 C[Cc

', 1522.

Jost-

ÁvuTEURS -CLASSIQUES Lamiws. i 95

aacusuesss. ]Ustinus. 12. Lugd Bat. Elzevir. 1640.
mar. vert.

em—— Justinus ; ad usum Delphml. 4. Pàris.
1677.- V. n

sexumemxss justinus. 24. Amst. Wetst. 172.2 v.m.

, —— jJustinus. fol. Heldelberg 1745. inter
script. hist. rom.

e-——— Justinus. 8. Berol. 1748 chart. script. '—
v. m.

Justmus, cum not. varior. 2 Vol 8.
Lugd Bat. 1760 Y. 1. |

Justinus. 12. Paris. 1770 (suite de
Barlyou H mrd $

PALLADII RUTILII TAURI de re rusti-

ca libri. EpiT. PRIMARIA PRINC. fol Ve.
netiis, Nic. Jenson. 1472.

n Palladii varias editiones vide ad Var-
g rone : : :

fu.

CEN SORI/NUS 8. Venetns, apud Aldum.

1528. cum Macrob.

Censorinus. 12. Lugd. Bat 1642.
"im. d ss tr.

Censormus, Havercampl, cum not. va-
riorum. 9. Lugd. Bat. 1743. v. m.

JULIUS OBSEQUENS 8. Venet EDITIO
PRINCEPS. apud Aldum. 1508. euz Plin.

Julius Obsequens, 9. Venet. Aldus.
C518. cum P. epist.

—"ÀÓÀ Juhus Obsequens. 15. apud 'Tornae-
sium. 1589. cum hg. v. m. d. s. tr.

.

194 AuTrEuRns CLassiQues LaTrNS. ——

ww Julius Obsequens, Schefferï. 8 Amst.
1679. v..m. d. s. tr.

m-——nm Julius Obsequens, Oudendorpu et va-
riór. 8. Lugd Bat 1720. v. m. |

w*

Q SFRTNUS SAMMONICUS 8. Venems,
apud Aldum. 1528. cum :Celso.
—ááe Serenus Sammonicus , Humelbergn. .
Tiguri . 1540. v. m. —
. Serenus Sammonicus. fol Venet Ald;
: 1547. inter snedicos (at. welt.

w-————— Gerenus "Saámmonmicus. 12. Lugdun:.
1596. zuter poä:'m.* Wt E
sm——À SeTenus' Sammomcus 4 Lugd. Bat.
/1781. ipter. poét. min.. Durmann, .
um Serenus Sammonicus. b Glasg 1752.
Anter ]708[. NMMH. - :

M. A. : NEMESIANUS plerumque cum
; Grano et Calpurnio, ut in sequenubus edl-
t10111bus. |
— Nemesmnus. 12. Lugd;" 1'596. inter
]]OPWL. 7)6[5.

zevir (genuinus) .1645. : |

Nemesmnus. 12. Lugd.. Bat. Elzevu
(nothus) 15535

tss JNemesmnusz Kempfen : 4 Lugd Bat. -

1720.

Nemesianus, Burmanni, 4. Lugd. Bat.

1751.

Nemesianus, - Ulitii. 12. Lugd Bat. El-

discu:
le yré
Eme

SCrinl

té M
buit, ]
nem t
f(.?/. hr
pio fa
dö*ï; f
LT

98- &t

imsi,

AvurEURS CrassiQuES LaTiNs. 195

um Nemesiänus. 8. Qïasguae. 1752.
Nemesianus, Wernsdorf. 8. Altenburg.

.. 1780. "b | s
T. J. CALPURNIUS SICULUS, in . com-

pluribus Nemesiani et. Gzatii editionibus,
quas vide suo, loco. : :

SCRIPTORES HISTORIAE AUGUSTAE,
Spartianus, Lampridius etc. EprriO0 Pni-
MARIA PRINCEPS. fol. s l. et a. /sed anno
1465, si Salmasio fides, Mediolani) mar. r.

Cette premiére édition a donné lieu à bien des
discussions parmi les différents , bibliographes, dont
le précis se trouve dans la iA lat. Fabricii, edit..
Ernesti. Tom. IIIL. comme il suit: Prodiisse haec sep -
scriptorum. hist.. qug. sylloge creditur. primum. Medio-
lani an. 1465. fol. Salmasii fide aut testimonio, qui
in prima. nota ad Spartiani Adrianum. usum. se dicit
editione quinque et viginti annis priori, Fenetá illá
anni 1490. quam Casaubonus primam dixisset. —
Saxius valde pugnat pro.eo. amno, uno Salnasii . tes-
timonio nixus;— at Meermannus editionem. anni 1464.
cominentitiam pronunciat. — Habemus et ipsi tale exem-
píum (c'est ce méme exemplaire) size praefatione et sub-
scriplione anni et loci, fortasse illud ipsum Salmasia-
num, certe id quod anno 1765 Hagae venditum. est
ex bibliotheca. Henrici . Justice, .in quo. scriptum. est in
capite chartae ante initium, libri: | Hist. aug. SxClTiptü-
res Mediolani 1405. quod exemplum. si Sa/masius ha-
buit, hac nota decipi potuit. Itaque primaim. editio-
nem. teneamus. esse eam quae: Mediolani am. 1475.
fol. primum separatim, deinde cum Suetonio. et Eutro-
pio facta est, curante Phil. Laeagna. — Et hoc qui-
dem exemplum habet eas omnes lectiones, quas . Sal-
masius e suo affert, reliqua vide loco citato pag.

98. et seq.

—— Scriptores hist. äug. 8. Venetiis apud
Aldum. 1519. in 2 Vol. mar. r.
| N a

196 AurEuns CrassimQuEs LATINS.

SCriptoies hist. aug. 8. H. Steph. 4
Vol:1568. v.um. d. s. tr. nar
: Scriptores hist. aug. Boxhornii. 4 Vol.
.. 32. Lugd. Bat. 1632. v. 1n. d. s. tr. !
— Scriptores hist. aug. cum mot. varior.
2 Vol. 8. Lugd. Bat. 1671. edit. opt. v. m.
- Scriptores hist. aug. fol.. Heidelberg.
1745. inter script. hst rom. .00

CHALCIDIUS. 4- Lugd. Bat. 1617.

Y. FTR MICIMATERNI matheseos libri.VII.
" give de nativitatibus. EpiT10 PRIMARIA
pPRINCEPS. fol. Venetiis. 1497.
Cet ouvrage, comme on sait, à été déterré à
Constantinople, et porté. en Italie par | Pescennius
Franciscus NNiger qui le fit imprimer pour la premié-
re fois à Venise en 1497. 41 y a à la fin du volume
la souscription suivante:' TEUM j
ua jacet Enceladus summo dejectus. Olympo
Claruit ingenio Firmicus inde satus.
Prospera nascenti quae sit ypel stella sinistra
- Quod fluxit coelis hoc tibi monstrat opus.
Scire licei secreta nfjas quod'cunque Tonantis,
Crede hominis mentem posse latere nihil.

Impressum Venetiis per Simonem Papiensem dictum

Bevilaqua, 1497. die 15 Junii. !
». Firmici Materni matheseos libri VIIL

fol. Venet. apud Aldum. 1499..inter astro- .

nom. velt. v. m. | :
Eadem editio, separatim. v. m.

-

axsxsse» Lirmicus Maternus de errore profana-
rum religionum, Wowerii. 12. Lugd. bat.
1645. v. m.
waewses T'irmicus Maternus de errore prof.

que pe
r 1]
(
10 i.
t£ d&
Medeo
primen

d
remie«

Oltme

Aurruns CrAssrQurs LaTINS. 197

religs. cum mnot. varior. 8. Roterod. 1743.
V. mo T ,

S. AURELII VICTORIS (sub nomine Pli-
nii) de viris illustribus liber. Eb:ir. entw
PRINGEPS. 4. S. l et a. sed ut conjicere
licet, Romae, typis Joannis Gensberg. 1474.
NU E b u :
Edition sans chiffres, réclames et signatures, à
longues lignes. Le traité contient 22 feuillets : dont
les pages entiéres ont 5o.lignes.. Les caractéres en
sont les mémes que ceux avec lesquels Jean Gens-

: T : o r
berg a imprimé en 1474 à Rome Ca/derini commen- -
tarii in. Martialem. .On ne. connott. de cet imprimeur

que peu d'éditions dont aucunes ne soht postérieu-
res à l'année 1474. ion m "
On lit dans l'épitre. dédicatoire d'z/nge Tipher-
nas à lexander Justinus, qui est à la téte du trai-
té des hommes illustres attribués à Pline, ces mots:
Redeo ad Plinium.| Qui quum. a. Germanis Ro. im-
primendus ; postularetur , corrigendi operis morem: ges-

.55 vitamque: ejus paucis annotavi, omnia ad te refe-

rens. Catal de la Bibl. du D. de la V.
: Aurelius Victor de viris illustribus,
Plinio adscriptus liber. 8. "Venet. Aldus.
1508. eum fin. OUU MT
! Aur. Vict. de vir. illustr. 8. Venet.
Ald. 1518. | p
w———— Anrelius Victor, de vitaà et moribus
Imperatorum Romanorum. 8. Venet. apud
Aldum..1516. eum. Sueton. s

N -
Aurelius Victor, de vit. et morib. Im-
perat. homanorum. 9. H. Stephanus. 1568.
inter scriptores hist. aug. *

Roecg

-- Aureli Victoris opp. Boxhornii 12.
Lügd- wBato .[OSZ- V; lnq do S. tro E E

H

108 Aurruns CrAsstQuss LariNS.
« Aureli "Victoris opp. ri2. Lugd. Bat.
1649. znter epitom. -
Aurelius Victor, ad usum Delphini.
4. Paris. 1681. v. m. :

Aurelius Victor,:'Pitisci, cum not. va-
rior. 8. Traj. ad Rhen. 1696. cum hg. v. m.

wesxensem ÁAurelius Victor, Arntzenii et varior.

4. max. Amster. 1755. edit. opt. v. m. ..
-—— Aurelius Victor, inter scriptores hist.
rom. fol. Heidelberg 1745. : J

FL. EUTROPIUS 8. Venetiis, apud Aldum.
n 1516. v. m. — Przmus Eutropimh SLACOFIUT
dare, et & Pauli, interpolationió&us separare
- conatus est Jo. Bapt. Égnatius in hac . edi-
tione apud Jidum, nam in antiquioribus,

ut in prima Romana 1471. eum additamen-
Hs Pauli Winfredi Lonsobardi mire inter-

polatus: legitur. Bibl. Fabr. Tom. II-L
Eutropius. 8. apud H. Steph. 1568.

V. In. -

— Eufropiüs, 12. Lugd. Bat4.4 1632.

tom.

1685..v. m.

Lugd. Bat. .762, edit. opt. v. m.

Barbou ) V. nbd. s. W.

Heidelberg. 1745.

Eutropius. 12. Lugd. Bat. 1649. epi-
'Eutropius, ad ugum D.ölphini. A. Paris.
| Eutropïus, cüm not. Vä.ridr." z yol. 8
Eutropius. 1i2. Paris. 1746. ( gitte o

Eutropius, inter script. hist. rom. fol.

Atior,

- hist

|dum,
Anum
irate
di
; UAV
ribus,
Wnen-
inter-

»n0
I900.

AvurEURS CLASSIQUES LAT»INS. 199

. D. M. AUSONII opera nuper reperta. Epr-
TIO PRINCIPUM PRINCEPS. A. inin. Vene-
tüs, M. CCCCCI. die XXX. Octobris. v. m.
Ouaeozmque editiones seculi XJ//^. inde «
prima . F'eneta . anni A472, : ao dimidzum
contznent /Lu]us, quae dIhaedaeo Ugoleto de-
óetur, et de qua. J. dug. Brnesþz hoc, est
]udzcmm Id exemplum, inquit, non modo
e scriptis libris ductum est, sed. etiam pn—
mum omnium habet omnia Ausonii carmina
quae in recentioribus exemplis reperiuntur;
est. adeo inter principes pmnceps editio.
Praef. in Bibl. lat. Fabricii. p. 25. *' Caete-
rum editio 4d4usonii l'eneta anni 1470 male
notata est tanquam Óóuchaeo visa, T'om. [1]I.
pag. 145. Bibl. lat. Fabricz, neque enum

Suc/zaeus antzquzorefn ;zenmorat testimomnio .

Maittairi ild anni 1472, quae cum QCal-
purnzo aliorumque pommztzis prodzzt J'ene-
tzzs Sine typograp/þz n0mmune. .

Ausonius. fol. Venetiis, per Maglstrum
Joannem de . Cereto, alias Tacuinum de
Tridino. Anno Domini. M. CCCC. 'XCIHI.
. die XI. Augusü. mar. r. |

! Àusonius. fol. Venetiis. Anno Domn'u
M.CCCC. XCVI. pndle idus octobris, im-
. perante Serenissimo PI'IIlCIPE) Augustlno Bar-
badico. v. m.

—— Ausonius. 8. Venetüs, apud Aldum.
I917. mat. . RA

—— Àüsonius, Pulmanni. 16. Antverp. 1568.

v-ams«d. $. tr.

wexewmeem Ausonius, Scaligeri. 8. : Heidelberg.
1588. y. m. !

$00 JAurruns CrassmQues LATINS.

Ausonius. 16. Amst. 1669: v. m.

Ausonius, Tolli, cum not. varior. 8.
Amst. 1671. edit. opt. v. m. ,

Ausonius, ad usum Delphini. 2 Vol.
4. Paris. 1750. v. m
Ausonius. 24. Amst. Wetstein. 1750.
"o Mu Ti AUL MUET as

Ausonius. 8.,Bäsil. 17'80. V m.

R. FESTI AVIENI metaphrasis Arati. fol.
enet. apud. Aldum. 1499. cum. estron. vett.
Avieni Aratea. 8. offic. S. Andreana.

1589 eum. astronomicis veterum. seriptis.

— Avieni descnpno orbis terrae, et ora
maritima. 8. Oxon. 1717. cum Dionyso.

Avieni poémata quae extant. 12. Lug—
duni, inter poömatia vetera. 159^.

Avieni poemata , in collectione Pisau-
vyensi. 4. Pisauri. 1760. item in corpore Poe-
tarum Latünorum Ma1tta1r11. fol. Lond. 1713.

FLAVII AVIANI fabulae cum veteri' scho-
laste, et notis varior. cura, Cannegieteri. 8.
ATüst. 1751. edit, opt. v.m. Hae fabulae
prinum sub Avieni nomine editae fuerunt,
Sed earum auctor in melioribus MSS.. Advia-
nus legitur, et hoec nomüne etiam a Pul-
7nno et Cannegietero inscriptae sut.

Z?Ztäl" ]JOG"Z(ZCZ(Z veLrera.

Aviani fabulae. 8. Fxancof. 1660. Cum
Aeso;yo JNeveleti.

Aviani fabulae. 12. Lugduni. 1596.'

de ]i
3:3 p
i 4:(
Angle
1;'4",8!
Valn$
à g
Warq
lien 1(
Tülers
tl dju

ais
l»l:fh (

ES

AuTEURs CrassiQures Lav:ws. 201

—— Aviani fabulae. 12. Paris. 1743. cum
Phaedro. p TMM

AMMIANUS MARCELLINUS. & apud
Henr. Stephanum. 1568. y. m: d. s. tr. - d-
tio Homaene anmni 1474 et quae eam. se-
quuiae. sunt usque . ad dusustanam anni
1555. AXII. tantum . lióros comprehendurnt a
XIF. usque ad XXZT. reliquis £. & Ma-

riangelo j dccursio primum additis.

Ammianus Marcellinus, Boxhornii, 12.
. Lugd. Bat. 1652. mar. r. in 2 Vol.
—— Aimianus Marcellinus, Gronovii, ciuin
not. varior. 4. Lugd. Bat. 1695. edit. opt.
'Vo m- : : :

Ammianus Marcellinus. 8. Lipsiae.
Q3 ub 7 . |

Ammianus Marcellinus, inter script.
hist. rom. fol. Heidelberg. 1743. ——

FL. VEGETII RENATI epitoma Tel malli-

taris. EprTIO PAINCEPSs. A. Pisciae. 1488.
Tar. z. :

Les bibliographes ne sont pas d'accord au sujet
de la premiére édition de Végéce. Meegmggï doune
la préférence à celle sans date, en lettres *Fothiques
in 4to. qu'il croit étre le premier livre imprimé en

-Angleterre;. d'autres penchent pour l'édition de Rome

1478, ou.plutót 1487, pubhée avec les autres. écri-
vains de l'art militaire. . Celle dont il est ici question,
a e'te'-imj)rime'e à Pescia ville de 'l'oscane, et l'on re-

"marque dans. la souscription du volume, que . Sebas-

Hen. et Raphael . de . Orlandis .se . donnent pour pre-
miers éditeurs de ce traité de Végéce: nom sunt pas-
si diutius situ et squadore delitescere. dlustrem F'ege-
LHum . de militarj disciplina loquemntem.

o02 AvrEuns CrAssrQUES LATINS,

— Vegetius cum Frontino. fol. Bononiae.
1496. v. m. | n dl
—— V epelius. I2. Lugd. Bat. 1655. v. m.
— V egetius, Scriveri. .12. Lugdum. Bat.
1644. v. m. d. s. tr. | j
....—-—- Vegetiuä , inter script. rei militaris,
cum mot. vatior. 8. Vesal. 1670. edit. opt.
cum fig. v.m. - ! tubr i
— Vegetius , VWallarti. Iz.l'Paris. 1762.

PUBLII VEGETII de mulo - medicina libri
IV. EprTIO PRINC. -4. Basil. 1528. v. m.
—— Vegetius de mulo - medicina, inter
scriptores de re rustica. 4. Lipsiae. ..1779....
—— Vegelius de mulo-medicina. 8. Man-
heim. 1 7OI. d h fs
MACROBÍIUS (Ambrostus Aurelius Theodo-
sius.) EDziT. PRINC. SECUNDA. fol. Brixiae.
1495.. | !

Suivant lfït bibliothäque latine de Fabricius aug-

mentée par Mr. Ernesü Tom. llI. p. 185. la premie--

re édition de Macrobe est celle de Venise 1492; mais
selon toute apparence c'est une faute d'impression,
car elle est de 1472 chez Jenson. Celle-ci qui est
la seconde, porte cette souscription: /Maerobi A urelii
"heodosii viri consularis et illustris Saturnaliorum. li-
bri impressi Brixiae per Boninum de Boninis . de Ra-
gusia. M. CCCC. LXXXF. die XY. Maji. Jigaore
pourquoi le dit Mr. Érnesti annonce cette édition sous
la date de 1485, d'autant plus que c'est ce méme ex-
emplaire dont il parle, et qui vient de sa bibliothé-
que. (xstat tamem et illa editio Brixiensis: anni

1485..)

p

poate.
dont
Comr
Wne ;
(jf .'//
genter
U
gente
liae,

N
& qui
de (
I2mp,
d'aum
trand
$ p
hn «
fäiï (
f;ü;.;[i(-,n
de ray.
Prüele,

eodo-

rmoae.

jj Q

yrentie-

.

ÁuTruns CrassrQues LaTiNs. 205

—— NMlacrobius. 8. Venet. apüd Aldum..

1528. v. m.

— Macrobius. 8. Lugd. apud Gryphium.
1550..v. m. d. s. £& : | &OX

— Macrobius. 12. Lugd. apud Gryphium.
1595..v. m. :

Macrobius, cum not. varior. 8. Lugd.
Bat. 1670. edit. opt. v. m. |

ww Macrobius, Gronovii, cum not. varior,

8. Londini. 1694. v. m.

Macrobius, cum not. varior. 8. Lips.
ITA. Va R ! '

CL. CLAUDIANI 0pe1;a, Epr:T:O PRIMA-

RIA PRINCEPS, fol. Vicentiae. 1482. mar.r.

Edition rare, et la premiére des oeuvres de.ce

poéte. Elle est distinguée par cahiers de signetures

dont le registre se trouve à la fin du volume, lequel
commence par un discours de l'éditeur, et finit par
une souscription concue en ces termes: Finis operum
CL Claudiani, quae non minus eleganter quam. dili-
genter impressit Jacobus Dusensis, millesimo gu,a,[lri/z-
gentesimo octogesimo secundo, sex. cal Jun. Ficen-
Ltiae. B.L :

Nic. Heinsius qui a employé tant de manuscrits,
et qui a consulté presque toutes les éditions connues
de cet auteur, pour äonner les siennes de 1650 im
12710, et, de 1665 in 8vo, n'a pu trouver de celle-ci
d'autre exemplaire que celui de la bibliothéque des
grand ducs de 'loscane, au sujet duquel il dit dans
sa préface: Florentiae in. Medicea principem . F'ieenti-
nam anni 1482. videre contigit. etc. — Mr. Burman a
fait connottre plus particuliérement le mérite de cette
édition : Est certe, dit-il, praestantissima haec et val-
de rara editio — quaeque vicem codicis manuscripti
praebeat, quia correctoris manum non passa, sed ex

!

204 AvurrUuxns CrassroUrs LATINS.

antiquo codice presso pede edita. est, cujus scripturam

etiam mendosam, neque interpolatam exhibuit. : Desi-

derantur autem. in hac editione, quae in ipso codice
unde expressa fuit, non' exstitisse verosimile est: -Laus
Serenae, Epithalamium in nuptias Palladii,, Giganto-
machia, Epistolae, Idyllia, . Epigrammaia, et alia,
"quae Claudiano abjudicant wiri docti etc. Durman.
raef. ad Claud. 176o0. L'édition de Venise avec la
date de 1470 dont parle le seul Demster, mais que
personne n'a vue, est regardée comme supposée.
Un exemplaire' de cette édition a été vendu chez
le Dr. Askew, 7 liv. sterl. 15 shel. et chez le duc de
1la Valiére, 240 liv. tournois. : "

Claudianus. 8. Venetiis apüd Aldum.
1525. Vi Hs de s D.

F
"1

N

—— (laudianus. rz. Lugd. Bat. Elzevir.
(genuimus) 1650. mar. r. db us
Jole édition dont il a. paru une contrefaction
sous la .méme date d'année; máais comme cette con-
trefaction est d'un. format in-16. et beaucoup plus
|( peut que celui de l'originale, on ne peut pas s y mé-
- prendre; -elle est d'ailleurs d'une forme . tout-à - fait
étrangere à celle des véritables éditions données par

les Elzevirs. . B. I.

— Claudianus. 16. Amst. Elzevir. (z.0thus)

1650. v. m. d. s. tr. j
—— (laudianus, Darthii. «4. Xrancofurti.
. 1650. velin. g T i
Edition d'une exécution nullement brillante, mats
estimée des savants pár rapport au commentaire de
Barthius que Burman appelle vaegrandis. commen-
tarius.

—— (Claudianus, cum not. varior. 8. Amst.

Elzevir. 1665. v. m.
——2 Claudianus, ad usum Delphini. 4.. Pa-
ris. 1677. v. m.

E*

C!
M!
Iniere e(
tl j
mne ll(?lm
!;:777 /)0[1:
/l'fi(/!rl.! |
18 Dy. f

scri;:;tign

——
Cro

Üünt
Unt.

.......

do
jpe 4v

e Dr. Harwood sous/la date de 1494 sans autre d

ÀurEUns CrasrQsurs LaTINs. 205

Claudianus, Hartnacci.: 12. Lubec. 1691.
y. m UER ! Bl

Claudianus, Burmänni et "varior.v' 4
max. Amst. 1760. edit. Opt. v. m.
CL RUTILIUS NUMATIANUS, cum
not. várior. I2. Axnsterd.* 1687. v.m. d. s. tr.

* Rutilius, Burmanni. 4. -Lugd.Bat,;I,'f'ZI.f

ZMt. poét. min. v.m. -

Rutilius. 8. Glasguae. 1752. nr. poét. .
" Aun. v. m. d. s. tr. !

" Rutilius, 8. Brand. 1760. v. m

Q.' A. STMMACHI eþistölae. 'EDiT;PRrNc.*-
4-'A1*gentorati. 15105 v nt. 35
—— Symanachi epistolae. 8., Neapoli Ne-
metum. 1617, v. m. : ;

LA

m Symmachi epistolae, 12. Lugdun. Bat.
1655- .V. imn. ,Kd.r S.Ktr.' « ; ! ; Y ;

MARTIANI CAPELLAE de nuptis Phi-
lologiae et Mercurii lib. II et de artibus li-
beralibus lib. VIL | Epirio PRIM. PRINC.
fol. Vicentiae. 1499. mar. x.

, C'est de l'aveu de tous les bibliogräphescïlat jpre-
miére édition de cet auteur, et son éditeur Fr, 7Fi.
talis Bodianus dit lui- méime dans. $a préface: temuit
me admiratio, cur rei impressoriae dexteritate omnes-
fere boni codices in lucem prodierint, cur tam diu de-

Jüuerit. Mertianus? Ainsi l'édition de Parme citce par

e... s
scription, doit paroitre suspecte.

Martiani Capellae 'Satyricon. lx IXx.
Grotii 8. Lugd. Bat. Plantin. 1599. edit,
Opt. v. m. ! ; ! * Cert

j

206 AvrEuns CrassiQuxs LaTrwNs.

— Martianus..Capella .de nuptiis Philolo-.
.giae et Mercurii, Walthardi. 8. Bernae. 1763.
, V. . d. s. tr. UR
—— E.ademn editio. 8. ibid. mar. r.
ii Martianus Capella, de rhetorica, de
. musica etc. vid. inter rhetores et 1nusicos
veteres suo loco. | m

[

$48Syll. d. 1584 V8b | !
. iDans lédiuon: d'usone publiée à Milan en
I4g7.,f01.. cet auteur a paru pour la remiere fois;v
Voyez Harwood, view of the various editions etc.
SENEHSISUNUINNEM Terenti:anus- Maurus, in'ter gramm. lat.
" Putschii. 4. Hanoviae. 1605.

— "lerentianus )Maurus, in collectione
Pisaurensi. 4. Pisauri. 1760.
— lerentianus Maurus, in corpore poét.
lat. Maittairii. fol. Lond. 1713. |

TERENTIANUS MAURUS, de litt. et

CAELIUS AURELIANUS, celerum et
tardarum passionum libri VIII.. fol..Venet.

apud Aldum. inter med. lat. vett. 1547.
—À (Qaelius Aurelianus. 8. Lugduni; 1566.
v. 1In. DuMA ia
" - Caelius Aurelianus, Halleri. 2 Vol. 8.
Lausannae) 1774. V. m. .

PRUDENTII (Aureli |Clementis) opera.
Eprri10 PRINCEPS. 4. Venet. apud Aldum.
1501. mar. vert. |
Différents bibliographes ont annoncé l'édition
de 1472, exécutée à Deventer,, comme la- premiere de
cet auteur; mais comme ils se sont bornés à en don-

Í
»

MWilie
pu //;Fï'
df;;i.
d[';, !
primt

me,
à li.
b
pïaire

lolo-
.733

, de
DsC0$

i. e

a a
» [ois.

n lat.
coone

3 pOöï.

Aldui.

m

: ! à
AvTvEURS CraAssiQuEs La-mINS. 207

ner lintitulé,/sans entrer dans: aucun détail plus par-
ticulier à son égard, n'y auroit- il pàas lieu de révo-
quer en doute son ,existence? Hl faut attendre de
plus grands éclaircissemens pour pouvoir en parler
avec quélque certitüde. B. L. Ce qui est certain,
c'est que /Vic. Heinsius qur fait àussi mention de l'é-
dition. de. Deventer,. ne l'a jamais vue, et n'en parle
que sur la foi de Giselinus,. au lieu qu'AZ/dus annon-
ce celle- ci avec assurance comme la toute premiére:
Prudentius —. ab usque Britannis accitus, cum- jam
mille et centum annis, - eb:píus. eo Ide/imz'sse[, exit im
publicum. typis. nostris excusus- etc. praefat. in Pru-
dent. . Au. reste cette édition qui est en. lettres. ron-
des, est une des plus belles qui soient sorties de l'im-
primerie des . Aldes. PA ; : u as

— Frudentius. 16. Amst. 1625. v. m.

——————— Prudentius, Heinsii. 12. Amst. Elzevir.
iDOr. mar pos |
Jolie édition, partagée en deux. þarties dont la
premiére contiest le texte. du poéte, la seconde . ren-
ferme les remarques , de l'édireur. — 1l faut prendre
garde si dans les exemplaires reliés en un seul volu-
me, la partie des notes. d'Heinsius se. trouve annexée
à la suite du texte; cette derniere partie s'est trouvée
manquer quclquefois, ce' qui rend pour lors l'exem-
plaire imparfait. B. I. | j ! *
— Prudentius, ad usum . Delphini.. 4. Pa-
ris. 1657. v m. biede s as egecs du
. Cette. édition qui fait partie des auteurs ad "um
JDelphini, est un des volumes les: plus ráres et des
plus difficiles à trouver de ce corps, ce qui l'a rendu.
d'un prix assez considérable dans le commerce. Jhjd.
Un exemplaire de cette édition a été vendu chez

le D. de la V. 15o liv.

Prudentius, in Corp. poét. lat. Mait-
tairii, et in collectione Pisaurensi 4. Pisau-

ri. 1766. bar

: |
200 AvurruRs CLASSIQUES LariNs.

^ P. OROSII Historiarum initium ad Aurelium
Augustnum. ÉEpiTIO PRIMARIA PRINCEPS.
fol. s.l etan. apud Hermannum Colonien-
sem dictum Levilapidem, alias Lichtenstein,
et ut videtur Vicentiae. mar. r.
M. Havercamp, dernier éditeur de cet auteur,
. accorde la primauté à cette édition d'Orose, et il
combat lopinion de ceux qui en lui préférant l'édi-

tion d'Augsbourg de 147t, prétendent qu'ellé m'a pa- -

ru qu'en 1475. Voici comme il en,parle: . Primum
inter has editiones locum tribui editioni FKtalae, ad-
moduim, sive: literarum. nitorem, | sive chartae elegan-
tiam , spectes, luculentae. « Quamvis neque urbis, in
.qua impressus sit liber, negue Lypographi nomen, me-
ue denique annus, quo in.lucem , exierit, vel in. capi-
te, vel in d,/[i"'e adscribantur, F'icentiae tamen. prodiisse
inter eruditos constat.. — . Incepit Krornieüddts de Ae
lonia annum signare circa a. 1475. unde patet ve-
tusliorem esse eo anno Orosii editionem, quare illam
passim, in notis primaim. et principem adpellavi, quam-
eis de principatu — litezm illi movere possit alia edi-
tjo, quae anni notam exrhibet — impressa gcrmäno-
. gothico charactere Jugustae. an. XÁTY. per Jo. Schusz-

jer; étc. — Vid. praef. ad Orosium, 4. Lugd. B. 1767.

- La souscription du volume, qui est en vers latins,

rouve que l'imprimeur de ce livre est Herman de
Cologne, appelé autrement Levilapis. ou Lichtensteim.
Qes vers sont les suivants:- VGPSUR IH n
Ut ipse titulus margine in primo docet,
Orosio nomen. mihi est;.
Librariorum quidquid erroris fuit
Exemit. Aeneas mihi; Z ,
Meque imprz'mendum tradidit non. alteri x
.Hermanne . quam soli tibi; ;
Hernanne nomen hujus artis et decus ,
Tuaeque laus Coloniae. j :
Quod K situm'orbis,( sique postra ad t&:mpora k
"Lb orbis ipsa origine
Quisquam tumaultus, bellaque, et caedes velit
Cladesque nosse, me legat. - 73

Dans

LE

e'ditiün
dans d
pároiss
U
le u
P&ï [
volum
lie áie
Tépport
COIpS (
ün, M
ler imp
rozzx'u.f;'
rezi!inä,

g

$ Jatuls,
1
pan üe

ostett.

u

Aurrvns CrasstiQUES LavrNs. 209

Dans l'edltlon de Venise donnée par. Leonardus
(Achates) aussi sans.date d'année, om a conservé ces

