nius in edibus Aldi an. 1533. in membra-

j

nis impreffi (P), Statius, & Prudentius z

W

ufum Delpbini (j), & ali: de recentioribus

autem, Francifci Philelphi Satyrz an. 1476

b

Mediolani impreffe (£) , "Typhis Odaxii Pa-

tavini Carmen Macaronicum ízc. XV. ex-

cufum (/), Publii Francifci Modefti Vene-

tias (m), Thomz Naogeorgii Satyre, Re-

f

gnum Papi(ticum, & Pammachius, Merca-

tor, ac Pyrgopolynices, Comoediz tres (n),

|

ut alios preteream libros, qui eft ipfi rari

omnino funt.

Ad

g

(4) n. 4870

(b)r1 4323.

(«)

4962

4963

(4) n

3059.

(e) n

4637

(f) n. 4746

(0)11 4990.

(^) n

4995

() n

4985

4953

(&)

5460

(/) n

33572

(w) n

$4II

(2) n

3431

3

$426. 3427. 5428. 5429. 5430. 7784.

XXV

AAd libros de Arte Rhetorica Hi&oricä

& Poetica quod attinet, raritate praftant

Cicero de Qratore a Joanne de Spira circa

an. 1469 impreffus (z), Rhetoricorum Li-

bri ad Herennium ex editionibus Romana

& Mediolanenfi an. 1474 (5), ac ex alia

!t

quoque ejufdem circiter atatis, abíque ulla

nota, neque ha&tenus coguita (c) , Quinti-

lianus Romz an. 1470 & Venetiis 1471

IV

impreffus (7), Servius de Ultimis Syllabis

s

una cum Centimetro Callii 1476 (e), Al-

berti de Eyb Margarita Poetica abíque ul-

lo indicio fzc. XV. impreffa (f), Guillelmi

Tardivi Ars Rhetorica, & Roberti Gagui-

[

|

ni Ars metrificandi, ex editionibus Pari-

fienfibus primz vetuftatis, (g) quas in Ita-

lia vix unquam . videre eft. Ex Philologicis

libris ceu inventu perquam difficiles omnino

habere par eft Euftathium in. Homerum ex

editione Romana (/) , Servium in Virgilium

Venetiis an. 1471 & Mediolani 1475 im-

m Me-

preffum. (;), Acronem in Horatiu

dio-

( n« 3993.

(4)

5749-5750-

( n 573

(4)

E

5769. 5770.

(e) n.^ 5792.

(f) n^ 5809.

() n5 9837

$812.

(h) n? 6287.

() 6342. 6343

XXVI

diolani 1474. (z), Domitium Calderiuum

in Martialem ex duplici editione Veneta

anni ejufdem 1474 (/^), Omnibonum Leo-

nicenum in Lucanum itidem Venetiis ex-

cufum an. 1475 (c); quemadmodum etiam

Aulum Gellium Romz an. 1469 (d), &

p — —— B I

Macrobium an. 1472 Jenfonii typis impref-

fum (c), utrumque fcilicet ex principe edi-

tione. Neque vero inter libros Hiftoriz

A—

Litterariz & Bibliographie defunt, qui ma-

gna fe raritate commendent, quales omnino

funt Lambecii Commentarii de Bibliotheca

Imperiali Vindoboneufi ex prima editione ( )

Nicolai Antonii Bibliotheca Hifpana, cum

vetus, tum nova (g), Joannis Hartungi Bi-

bliotheca, feu Antiquitates Conftantinopoli-

tang (^), Wolfsangi Juíti Liber de Aca-

demiis (;), & alii, quos brevitatis cauffa

retereo. Inter Grammaticorum íÍcripta &

UL Edl . ii QUE GEÉMR- u&ks Bhaul "UR — — — $2

Dictionaria Linguarum "Thefaurus, Cornu-

copiz, & Horti Adonidis editionis Aldinz

1496 (k), Suidas Mediolani impreffus an.

1499

)

6300

(A):u. ^ .6383..6383;

6502

(4) n

K Ogtw. :(Osm. O.

;

6940

(g) n.^ 6695. 6696.

ä

ä

h)

* 6736

(/) n.^. 6926.

(4).nPT.I7.

t

XXVTI

1499 (a), Etymologicum Gracum magnum

Venetiis anno eodem excufum (7), Julius

Pollux Aldi r302 (c), Hefychius itidem

Aldi 1514 cujus exemplaria duo exftant (4) ,

Diomedes aliique Grammatici Latini Jen-

fonii (c), Pompeus Feftus & Varro editio-

nis Venetzg an. 1474 (f), Nonius Marcel-

lus Venetiis an. 1471, & 1476 impref.

fus (g), Prifcianus Vindelini Spirenfis an.

1470, ex qua quidem editione exemplaria

duo funt, alterum vero ex iis in membra-

nis (/), Laurentii Valle Elegantiz Linguz

Latinz , Romanz editionis & Jenfonianz an.

;;

1471 (i), Demetrii Chalcondyle Erotema-

ta Grzce lingue circa an. 1493 Mediola-

ni impreffa (b), Guarini quoque Veronen-

fis Erotemata ex editione celeberrima Fer-

rarienfi anni 1509 (/), Joannis Creftoni

Lexicon Grzcum ex: omnium prima editio-

ne íxc. XV. (w), Vocabularium Latinum

& Germanicum Augufítz an. 1478 (»), &

— es — ( -— "— a r

te-

[o]

(;z) — Ner2e (s UAIÓG. ( .m 7297

(4).n" 9385« 7196.

()m" 7224.

(b s.

7226.

(z) n« ^ 2232. 2233«

OO

(2

]|am. 17237« 2438.

[

() n 7454* 7455-

(&

)n 7154.

[*]

G) n^ 7180 (m)n. 72.85

(v) n

.

7464-

XXVIII

Stephani Doleti Commentafii Lingue La-

tinz (), ne alios enumerem, libri hac de

re rariores plane funt. Ad Polygraphiam

f

vero quod pertinet, exemplaria duo integra

atque adeo longe rariffima ZEfopi fe fe of-

ferunt, alterum ex omnium prima editione,

abfque ullo indicio, quae Mediolani circa

an. 1490 facla fuiffe cenfetur, alterum ex

Aldina an. 1505 (/); Lucianus quoque an.

1496 Florentie primum impreffus (c), &

ab Aldo an. r302. & 1322 recufus (4) ,

Plutarchus Aldi an. 1509 & 1519 (e) ;

;g

Xenophon ex editione Melanchthonis Bafi-

l

leenfi an. 1540 (f), Jacobi Magni Sophi-

ogium ex pervetufla editione (g), Joan-

:

nis Antonii Campani Opera Romez anm.

(

1495 (5), Angeli Politiani ab Aldo an.

;i)J, & Antonii Codri Urcei Bono-

149

|

nig an. 1502 impreffa (D),

Poggii Florenti-

ni Facetiz Mediolani 1477 (/), Paíquillo-

rum Tomi duo (»), librique alii bene rari

ad«

(z) n

235

(À) n^ 7473. 7474-

(^) n

7511

(d) . 73125 7513.

(e

)n

7559

(f) n. 7561.

(g) n-^ 7747.

7682

)u 7905

:

(k) n.?^ 7684.

(5

),m

ï;

(/) n

7800

m) n

788

XXIX

adfunt. Denique Au&ores inter Arabicos

aliofque Orientales excellunt Joannes Me-

fue ex editionibus an. 1471 & 1473 (4),

Serapio Jenfonii typis editus an. 1471 (/),

& Directorium Vite Humanz abfque ulla

nota fzculo XV. impreffum (c).

Poft libros typis editos Manufcriptorum

relatio fequitur , quorum familiam ducit

Inftrumentum longe pretiofiffimum , in Pz-

p»? , anno Chrifti DLXXIT. exaratum , idem-

que a tanta vetuítate injuria vix affectum ;

ut proinde ceu ornamentum quanmmvis

infigne pretiofe cujuícunque collectionis

veterum monumentorum undequaque ha-

beri poffit (7). Codices haud multi equi-

dem funt, duo ex s tamen antiquitate

preftant, quippe fzculo XI fcripti funt; al-

ter San&i Auguftini Expofitionem in Evan-

gelium Joannis continet (e), alier, majoris

adhuc preftantiz, Longobardorum Leges ha-

bet, una cum Formulis plurimis ACtorum

forenfium in Regno gentis illius Italico ufu

receptis, quarum etiam multo maxima pars

adhuc inedita eft (f); inter Codices fzcu-

1

(«) n.^ 7885. 7886. (b) n.^.7890.

(c)) n.*. 7871.

(4) n 7895.

(e) n*. 7896.

(f) P-O 7897.

XXX

li XV. Breviarium Romanum exftat,in hz-

dinis pellibus diligentiffime fcriptum, & pi-

&uris elegantiflimis auroque diftinCtis a ca-

ite ad caleem exornatum (z), itidemque

—R v —— RE r nad

Horatii Poemata funt, in membranis exa-

S

rata, & picturis egregiz admodum forme

iluftrata (5) ;

ex lis autem . qui Ízculo

XVI fcripti funt unus Graece habet AfÍ-

clepu & Joannis Grammatici, cognomento

Philoponi, Commentaria in Arithmeticam

Nicomachi Gerafeni nunquam impreffa (c).

Admonet vero de QCodicibus Manufcmpus

fermo ut libros quoque nonnullos impref-

fos effe animadvertam, quos inter illos re-

ferre haud abs re eft, quod emendationibus

ac notis plerumque autooraphls hominum eru-

$E RURESCOHET E ODIME NI RD ERTHRIUI D M U

. ditorum inftru&ti fint; nimirum hz funt Nico-

lai Sophiani in Ptolemæ1 Geographiam "(d),

Guillelmi Canteri in Ariftidem (e), Fabii

Benevolentiii in Maximum Tyrium (f) ,

Marc1 Antonii Muretl ,

uti quidem vide-

tur, in Plutarchum (g),

Salmafii in Sto-

bxum

7914

7937

(4) n

(A)

(c) n..79541

(4) n

2148. Fide Jdditamenta in fine To-

mi VI

(e) n

3493

(f) n

1285

(g)

7551

Vide w«ddita-

enta in fine Tom:i VI.

XXKXI

bzum (s;), Nicolai Heinf in Dionyfium

*

Longinum

5), Alexandri Synclitici in Ca-

tullum Tibullum & Propertium (c) , Ro-

berti Creyghtoni in

Apollonium Rho-

dium (4), Joannis Arcerii Petri Francii &

Arnoldi Drakenborchii in Hefychium (2),

Auguftini Van-Stavereen in Paufaniam (f),

Georgii de Arnaud in Demetrium Phale-

reum (g), Petri Burmanni fenioris in Fron-

tinum (/), aliorumque anonymorum in

Mercurium Trifmeeiftum (7) , Ariftopha-

nem (&) , Xenophontem (/) ,''heocritum (;),

Anthologiam Epigrammatum Grazcorum (7),

Dionyfium Geographum (o) , Plutarchum (5)

Synefium (g), Demetrium Phalereum (r)

Hefychium ( f), Etymologicum magnum ( ),

Virgillium. (w), Horatium (x); Claudia-

num

E

(4) n

1376

(F) n 3694.

(c) n.^ 4498.

(4) n

& 4980

OO

(e) n2 7185.

(f) n^ 2556.

(g) n

:

$678

(5) n

E9g99

(;) n. 1293:

(&

) a.

7560

()) n.? 4106.

(m) n.? 4408.

4421.

(») n? 4037.

(o) n

2124.

(p) n 7551. Vide .Additiones : fine Tomi VI.

(j) n 492.

(7) n

I201.

(f) n. 7186.

(f) n.? 7169.

(v) n 5075.

(s) n^ 4369.

XXXII

t

num (7), Statium (2) , Silium Ictali-

cum (c), Macrobium (4), Vibium Seque

ftrem. (c), Georgium Elmacinum, cui Er-

(

peni annotationes adfcripte videntur (f^),

ü

l

aliofque. Et hzc quidem ad libros Gracos

& Latinos quod attinet, aliofque qui cum

lis locum habent.

Inter Italicos libros multi quoque bene

Hl

rari profecto funt, & quidem in quavis pe-

0

ne dixerim difciplina . In iis, qui ad res

l

facras pertinent , primum fibi vendicat locum

j

elegans Bibliorum an. 1471 Venetiis excu-

!

forum exemplar , cujus in fine Sixtus V.

li

P. M. dum Inqui(itoris hzretice pravitatis

f

munere Venetiis.fungeretur , ipfius inter-

(Q

pretationis ufum íe permififfe manu propria

It

adícripfit (g); fequuntur deinde San&i Au-

gufüni opus de Civitate Dei abíque ulla

ü

l

nota fzculo XV. impreffum (4), SanQi

l

Gregorii Magni Moralia in Job Florentiz

an. 1486 (;7), ejufdem. Dialogi ex duplici

l

editione Veneta an. 1475 (£), San&tz Ca-

dl

tha-

(2) n 4535.

(^) n.^ 4974.

(c) n.^4963.

(4) n.? 6336.

(e) n2?2146. (f) n^7873.Vi-

de vAdditiones in fine Tomi VI.

(g

[o]

df)"

(P) m" 2g.

(1) mo r

ä

(&

j

43- 46

XXXIII

tharing Senenfis Dialosus (z;), San&z Ca-

tharinz Bononienfis Opufculum fpirituale (7),

Dominici Cavalche // Puagilingua, & Spe-

culum Crucis (c), nec non Quadriga Spiri-

tualis (7), libri omnes abfque ulla nota,

b

fed ex pereleaantlbus minimeque obviis fzc

XV

editionibus ,

Phili

i Melanchthonis

Hypotypofes "Pheologice , liber celeberri-

e

mus,íemel, quantum conflat , impreffus (e) ,

opus inícriptum 7/ Fiore aovello della Bib-

bia^ Sacra, an.

1476 Venetiis typis edi-

tum (f), & Nationis Germanice Gravami-

ä

na centum adverfus Romanam Curiam (g)

in lis autem qui Ícientias dlfClphnafque pro-

I$

fanas comple&tuntur, Ííe fe pulcherrime in

confpectum dant exemplaria duo libri jam

ld

celeberrimi Decor Puellerum infcripi (5),

quorum priori opufcula duo ex eadem edi-

la

tione accedunt, G/oria Mulierum, & Paro-

h

le divote dell Aauima immamorata di

Gesi

Id

Criflo infcripta (7), Plinii Hiftoria Natura-

ICl

lis ex. interpretatione Chn&ophon Landini,

"

an. 1476 Jeníonii typis edita (£), Joannis

'TToM.

e

C

Me-

82.

)

[9]

(b) i 8l

c)n

92. 88

TO.

(«)

166

(f) n

754

;:ï

»

T3-

(^)n

248. 249

(7)

248

Á

ä

ä

)ä

416.

-

AXXIV

Mefue. Confolatio Medicinarum. fimplicium

folutivarum Florentim fezc. XV excufa (z),

Petti

Crefcentii Ruralium Commodorum

r———

opus Florentie 1478 (/), Gabrielis Capi-

híftu Iter in. Terram Sanclam íx»culo XV.

abíque ulla-mota, fortaffe tamen Perufiz, ex-

EEE t 1 Lm — — - g

cufum (c), Francifci Marcolini Liber Sor-

tium ex antiqua & genuina editione (4),

libri non pauci de Archlte&ura, Pictura,

& Sculptura, Vitruvii nimirum Italice red

diti, Palladii, Scamotii, Vignolii, aliorum-

que PI'æCl puorum au&orum e€x ommum OPtl-

ä

mis, editionibus. Hlftoncos inter , tum rari-

tate, tum vero etiam celebrxtate, eminent

Sanéli Ifidori Chronicon in Civitate Au-

flrisa an

1480 impreffum (e), Francifci

Petrarche Vite Virorum illuftrium Poliani

1476 (f),

ufdemque Vite Pontificum &

Imperatorum Florenti» 1478 (g), Hiftoria

Alexandri Magni Tarvifii 1477

, Leo-

w m pe- —— R3 Z E

nardi Aretini Bellum Punicum abfque ulla

RRE

nota, feculo tamen XV. excufum (1), nec-

non ejufdem Hiftoria Florentina Venetiis

àn. 1473, una cum Hifloria itidem Flo-

ren-

i

(2) n

407

(5) n

396

(c)

687

|

265

(7)

(e) n

29

(f)

9237

(g) - 934

(F) n

818

()

968

—— —— "

AXXV

Im

rentina Poggii Venetis 1476 (4), Corii

)

Hiftoria Mediolanenfis ex editione principe

ni

Mediolani 1503 ; (/), Machiavellii Hiftoria

)

Florentina Florentiz 1524 (c), Cremona ab

Y,

Antonio Campo ilufirata ex editione Cre-

monenf 1584 (4), Benevenuti de Sancto

of

Georgio Chronicon Montisferrati ex prima

j

editione Cafalenfi an. 1639 (e), Vimcentii

4)

d

Soliti Hiftoria Termularum (f), Jofephi

d

Donzellii Parthenope liberata (g), quibus

1

alie Italis Hiftorie non mi

.

ao pretii ac-

t

cedunt.

hi

Ut vero Orationes & Epiítolas prater-

t

eam, in quibus non defunt que cum lau-

de referri poffent, Poetarum libri raritate

s

preftantes quam ingenti numero non fe fe

ni

fane offerunt? Dantis Aligerii Comoedia

ex editione Fulginate omnium prima (7);

nec non exduabus aliis, Vindelini Spirenfis,

La

&0

& Nicolai Alemanni (;), Facii de Ubertis

Il Dirtamondo ex impreffione Vicetina am

1lla

KC

1474 (k), Friderici de Frezzis Quadrire-

tilj

C

ll

| gium

M

*10

(a) n- Isäz. (b n2 1r$3. (c) m^ 1310.

(4) n

1098.

(e) n.? 1479.

(f) n? 1496.

(g) n

r1r86.

() n

IgI1O.

(j) n 1911.

tgïg'. (&) n? 2042.

XXXVI

eium an. 1481 Perufiz excufum (4), Fran-

& Ovidius

(F

cifi Berlingerii Geographia (

de Arte.amandi (c), libri duo abíque ulla

el

nota fzc. XV. impreffi, Benedi&ti Czfena-

f

tis Poema de Honore Mulierum (4), Lu-

dovici Areofti Orlandus Furens ex editione

Bladi (e), zque ac ex Veneta anni 1584

cum tabulis omnibus a Hieronymo Porro

a;

fculptis (f) Matthei Bandellii Cantica un-

;

decim (g), Boccaccii Narrationes facetz cen-

tum a Vincentio Brugiantino carmine red-

i

dite (7), Franciíci Bernii Amores Orlan-

N

di ex editionibus

Venetis annor.

I941 X

1343 (7), ac Aloyfii Pulcii Poema de Mor-

ï[

sante an. 1546 Venetiis impreffum (£), in-

li

ter: Poemata eminent :

ludemque ónter ce-

teros verfificatorum libros Petrarche Carmi-

C

J

na an. 1470 Venetis a Vindelino Spirenfi

y

primum typis edita (/, eademque ex alia

ejuflem — propemodum — antiquitatis. editio-

f

ne (m), ac ex Veneta an. 1473 , ex qua

H

qui-

(4) n- 1959

(^)

1863

(Q h.. 2091 4

g

(2)

1889

(c) n

1835

(f) nf 1851

(g) n

1860.

(P) n

1883.

E.

? 1864

1865

(K) n. 2002

(/) ^

2330

(m) n^

2951

y

——

—

XXXVII

us

quidem exemplaria tria adfunt (z), Tufti de

la

Comitibus Carmina La Bellamano infcripta ,

ex editione Bononienfi an. 1472 , & Pari-

d

fienfi 1593 (/), Epigrammata Burchiellii

Jv

a Chriftophoro Arnoldo circa an. 1472 ex-

cufa (c) , Joannis Antonii Romanelli Ve-

f

ronz circa idem omnino tempus (4), Ber-

'TO

nardi Bellincionii Mediolani 1493, ex qua

n

"t

editione exemplaria duo funt (e), nec non

Matthzi Franchi & Aloyfii Pulcii Epigrams

mata abíque ulla nota (f), Caritzi Opera

n

Neapoli an. 1509 impreffa (z), Aloyfii Cyn-

r

thii Fabricii opus de origine Proverbiorum

vulearium (7), Bernii aliorumque Carmina

ludicra Florentie an. 1348 & 1:5353 (7),

Iv

ni

Cantica Bacchanalia ibidem an. 1539 im-

preffa (&£), ac Ovidii etiam Epiftole abfque

nfi

ullo indicio, ízculo tamen XV. typis edi-

lia

10-

te (/): quibus exemplar accedit Carminum

Antonii Friderici Seghetii, in. membranis

lw

impreffum, pi&cturifque elegantiffimis exor-

C

11

na-

(a) n? 23$3- 1353. 2334 (A)ünc 2324

1

2230.

(.) n

2178.

(4) n

2439-

4

(c) n

2135. 2136.

(f) n 2195

(g) n

[e]

220I.

Em 2a250:

( m* 2157.

(k) n5 2189.

( 234X

zi

XXXVIII

natum (z). Drammatum ingeus non miódo

copia adeft, verum haud pauca iu iis exi-

mix quoque raritatis; inter. Comoedias- ni-

mirum , Jacobi Nard? Amicitia (7), Alphon-

fi Guarini 4Lo Spofalizio (c), Ludovici 'A-

p 38 2 ass W.

reofti J] Negromante an. 1535 Venetiis z

quaito. impreffus (4), Petri. Aretini Philofo-

phus ex antiquis impreffionibus (e), ejuf-

demque 7] Marefcalco ex Veneta an. 153

z2 quarto (f ) , Nicolai Machiavellii Clitia

& Mandragora Florentiz an. 1537 & 1553

Bruni J/| Cazdela-

typis editz (g), Jordani

jo (b), alisque multz: quibus Comoediz

rufticales plures accedunt, omnes perrarz,

prafertim vero Francifii Bernii Catrina an.

1567 Florentiz impreffa (;). Fabulas in-

ter Romanenfes magna fe raritate commen-

dant Boecacclà La Fiammetra ex editione

Patavina an. 1472 (k), ac ex alia quoque

;:ï;

fortaffe antiquiore fime ulla nota (/), Boc-

caccii ejuídem Philoc.ol-us Vepetiilis an. 1472

im-

(2) n

L 2479. (5) n?

2976. (c) n/ 2926.

(4) n

2790. (t) n 2771. 2772.

l

(f) n

2775-

(g) n^ 2958. 296o.

(

( n2 2325.-

(z) -n.c«' 3099. (&) n.ä 325j

-€-

() n^ 3150.

(

XXXIX

do

impreffus (n), Guerinus 44 Mefcbino 'Tarvi-

u

fii 1477 (5), & Polyphili Hypnerotoma-

chia an. 1499 ab Aldo primum edita, ex

nl

Xl

qua quidem editione cxemplaria duo ad.

funt, alterumque ex iis in membranis fplen-

didiffime impreffum (c). Naárrationes facetz,

fh

e de-

o

que Novelle appellari folent , minim

nf

funt, immo vero rariores quz funt; fcili-

cet Boccaccii J] Decamerone ex tribus cele-

2j

berrimis editionibus, Veneta an.

1516,

|

Ittà

Aldina an.

9)

Nicolao Delphino — curante ,

If/d'

1522, &, quz multo duabus iis preftat ,

Florentina an. 1527 (2) , Joannis Florentini //

dig

Pecorone Mediolani 1 558 excufus (e) , Joannis

'2,

Sabadini de Arientis Narrationes Porre&ta-

aQ

ne Bononig 1483 (f), Matthai Baudellii

n

Narrationes ex prima editione (g), Marci

ndn

Mantue Benavidii tres alie (5) , ]Juftü-

one

niani Nellii duz longe rariffimz (;), una-

)que

que Joannis Baptiffe Utinenfis (£): idem-

Boc

m

que quoad Dialogos feftivos attinet, aliaque

Ícri pta

ejufcemodi opera profa orafione con

C

iv

di-

—

n

(z) n^ 37.58. (4) .;1.0 3269. (c) n^ 3270.

3271. , (4) n?^ 3290. 3292- 3293

(e) n? 3323. (f) n? 3283. (g) n^ 3284-

,51

(P n^ 3346. () n^ 3342. (À) n^3322.

XL

dicendum, in quibus excellunt Leonis Ba-

tifla Alberti Deiphira an. 1471 impref-

fa (z), Dialogus della bella Creanza delle

Donne ex editionibus antiquis (^), Petri. A-

retini Dialogi (c), Antonii Cornazani Pro-

verbia (d), & Joannis Bapuftz Gellit L:

:lïi

Capriccj del Bortajo ex editone Florentina

aut. 1548 &c:551. (5

ac demum inter

Opera Varia pulc. »errimum locum tenent 7E-

fopi Fabule Neapoli an. 1485 edite (f ),

Machiavellii Opera an.

1531-22 Romzx

a Blado impreffa (g). & Mahumetis Alco-

ranus ltalice redditus ex unica, quantum

conftat, editione Venetaanni 1547 (7). Ex

L Bo DN hd

Codicibus quoque Manufcnptls nonnulli ex-

flant, quos in.pretio habere par eít; exem-

—^

c—T

lar fcilicet elegans. Comoedie Dantls Ali-

gerii (7), Philenii Galli (£), & Lydii. Catd

Carmina (/, Titi Livii Hiftroriarum De-

|

Cas prlma ex anthua mterpretatlone Etru-

Íca (m), & Gratiofi Benincaís Anconitani

i

Ta-

Üadihen $Es 5 Oxexmed C5 ÜÉeandpc RMPES "us . "N

(4)n

3357

(4)

3409. 3410. 3411

(c) n.

2363—3368

(4) n

383

(e) n

3397 9397

(f)

3885

(g) n

3849.

(^) n

3891

(7) n. 3893

— —— x

0::

(€) n.

3897

(/) n. 3898

(m) n. 3900

|

;3

i

XLI

-

Tabule Nauticz an. r463 exaratz (4) ^

quibus equidem adjungere eft libros noa-

nullos typis editos, annotationibus tamen

je

doctorum virorum illufltratos, ac prefertim

Dantis Comoeediam & Petrarche Carminaà

ä

cum notis Joaunnis Brevii autographis (),

ld

hec autem po&rema annotationibus quoque

duorum (ine nomine au&torum referta (c),

Burchiellii Epigrammata a. Jacobo Corbinel-

ä

lio recenfita (7), & Dominici Venerii Car-

d

mina ab ipfomet au&tore emendata (e). Ne-

ue libri rariffimi defunt inter Gallicos,

Anglicos, & Hifpanicos, quos, brevitatis

g

ftudio, filentio prztereo .

At vero fi Bibliothecam hanc longe pre-

tiofiffinam ex eo effe conftat, quod multos

l

eximiz raritatis libros in. quavis fere Ícien-

Üü

tia ipía contineat; non Íane parvi eandem

facere oportet, ob nonnullas librorum col-

u.

le&iones, quz nonnifi maguo fítudio, mul-

táque cum diffcultate fieri confuevere , ei-

ni

dem vero infunt; Au&ores nimirum Claf-

ficos cum anis vgariorum im 8 ac eX edi-

tio-

[,

(a) n.^. 3905.

(5) n.

1918. 2362.

n.

o

(c

2353- 1334-

(4).m* . 2980.

(e

|

n.

2246,

n

XLII

tionibus i? ufum Delpbini , & ex iis quas Maiz-

zairius fecit ;

interpretationes Italicas ve-

terum utrlufque linguz Hiftoricorum, quas

Collane Gveca e Lanmz nuncupare mos eft ;

libros ceu optimos te&tus allatos in Di&io-

]

nario Italico Academicorum 4ella Crufca ;

ac éos quoque qui a typographis celebrio-

uldem colle&tio-

ribus impreffi funt: quas e

nes vel jam perfecerat Pin

4

lius, vel ab eo

prope aberat ut omnino perficeret.

l

Quod ad antiquiora artis typographice

opera pertinet, magna eorum vis fefe pla-

ne offert. Tot atque tales adfunt libri fz-

culo XV. impreffi, quot qualefve apud ho-

mines PI'IV&L'OS perquam raro reperlre li-

cet; idcirco opportunum effe duxi Indicem

I

ipforum chronologicum in Tomo quinto ex-

hibere, quo plerlfque lis, qui- eJufcemodi

libris conquirendis operam nunc impendunt,

fac1lhme innotefcere poffmt Hos intet an-

tiquitatum rei typographice ftudiofi nedum

efle multos cognofcent a typographis prz-

ftantioribus lmpreiTos, a Fuft nimirum &

j

Schoyffer, Sweynheym & Pannartz, Joan-

ne & Vindelino- Spirenfibus , Nlcolao Jen-

1

fonio , inter fuz statis typographos incom-

parabili, Martino. de Sepn-m Arboribus,

Stephano Corallo Antonio Zaroto, Philip-

ÉM . deD ER .. M — asf — La

po

XLiïI

s

po de Lavagnia, Nicolaó Alemanno, ÁAn-

tonio- Mifcomino, alique; verum perlzpe

dj

libri fummz raritatis iifdem occurrent, 1m-

mo vero vix noti, quod admodum pauca

exemplaria antiquitus imprimerentur, ut ne-

mo nefit: nennunquam praeterea libros re-

perire licébit, ex quibus vel nova, vel lu-

culentiora monumenta fuppetent de typogra-

.0

phiz initio in civitatibus locifve nonnullis

luliz; nimirum Cremonz, in Civitate Au-

ftriz, Callii, in Monteregali, Nozani, ac

l

fortaffis etiam-Perufiz; quos equidem libros

Index alius oftentàt, ad finem ejufdem "To-

mi quinti pofitus, librorum omnium qui

ante alios Pinellianos in fingulis civitatibus

excufi funt. Neque ulla ratione filentio prx-

)

termittendum eft, poft tam multos homiüum

di

eruditiffimorum labores in Au&toribus Claf-

it,

ficis recenfendis atque illuftrandis infumptos,

if

in his iifdem librisaliquos exftare, quos in

Iffi

editionibus recens fa&is adhibitos fuiffe mi-

t

nime coníter, atque adeo pro iis quz dein-

ceps fient, conferri, operz pretium fit; Ho-

I(l-

meri videlicet Batrachomyomachiam abíque

T

ulla. nota impreffam, T'erentium ab Anto-

mo

nio Moreto recenfitum , Virgilium ac "Fi-

$,

bullum abíque ulla nota editos, Manilium

ác- Ci-

; À

N?g?;oli fine anni iadicio excufum ,

Cero-

XLIV

ceronis Epiftolas ad Familiares editionis Me-

diolanenfis anni 1472. De vetuftis autem

hifce libris illud quoque adjiciam, eos ma-

xima ex parte optime confervatos effe, ac

multos etlam pié&turis aureifque ornamentis

diftinctos; cum omnem curam adhibere Pi-

nelius confueverit, ut quam pulcherrima

poffet exemplaria fibi compararet: fi vero

nonnulla in quibufdam folia calamo fupple-

ta funt, hec ad impreffionis formam ufque

adeo accedunt, vix ut diícernere liceat, num

typis impreffa, vel manu fcripta fuerint.

E RE E I EEE N EP EEE

Librorum a typographis celebrioribus de-

1

Inceps editorum, quos colligere atque in fe-

ries quaídam tribuere jam in morem ve-

TTR TCEEN —

nit, Ingens equidem numerus adeft; cum

g

typographi tantum gratia iixerdum Pinel-

lius libros. acquireret. Manutiorum itaque ,

de quibus tam przclara fama eft, libros jam

ab anno :494 impreffos reperire licet, ni-

mirum Conflantini Lafcaris Grammaticam

Grzcam ab Aldo feniore emiffam (7) ; quam

ä

libri excipiunt ab eo, & Paullo ac Antonio

d

ejufdem filiis, & Aldo nepote impreffi; in

iifque extremum locum tenet Vincentii Pri-

boe-

U

U

(a) n.? 7191.

RUE IU NURENENEI RE R RRR IN

——

XLV

Ja

boevi Oratio Italice reddita de Origine Sla-

vorum an. 1595 excuía (z) - Inter eos qui

a Stephanis, maxima uthue cum laude,

impreffi funt, potiorem antiquitate locum

4

ls

fibi vindicant Ariftotelis Politici libri atque

j

GEconomici, qui Henrici fenioris opera an.

1306 prodlere (D): ii fequuntur, quos Ro-

I

'0

bertus, Henricus ejufdem filius, immortalis

Q.

memoriz vir, Francifcus, Carolus, Franci-

Ícus junior, Robertus itidem Junior, Pau-

x

lus, Robertus tertius, & Antonius excude-

runt, ufque ad Opera Dionyfii Areopagitz

an. 1644 impreffa (c). Quamplurimi de-

mum libri accedunt a Calliergio, a Juntis,

a Blado, a Colinzo a Morellio, a T'urne-

bo, a Vaícofano, a Rovillio, ab Oporino

m

a Frobenio, a Jolito, a Valgrifio, a "T'or-

)

rentino, a Cxamoyüo ab Elzevmls, a Bla-

eu, ab Hackus, a Tonfon, a Bowyer, a

Comlno, a Knapton & Sandby, a Foulis,

ll

a Barbou, a Baskerwille, a Brindley, a

n

Didot, a Bodonio impreffi, 1t1demque ab

alis ejufcemodi typographis, qui ob exi-

|]O

miam

In

I*

(4)

33035. Librorum Latinorum

IIIÓ

(&) n

(o)

598. Vide Maitzaire .dnual

Typograpb. 'T. Il p 906

XLVI

Dl

miam in libris cudendis operam pofitam ,

nomen jam affecuti funt.

i

Neque vero hoc loco praetermittam, in-

Pl

d

ter hos ipfos libros Pinellianos /fepzem ac

fepruagenta. efle, fplendide im membranis im-

ü

pw 0$5

cujus generis libros nemo eft

nefcxat, à £fpuepixs Cupidiffime conqmrr

ac eximio Bibliothecarum ornamento eiTe.

Horum .quidam omnimode praftant; Biblia

:(;

fcilicet. Poliglotta Ximenii Cardmahs ftudio

edita, de qulbus jam facta mentio eft, Píal-

—— Ó——————

terium a Sancte Pagnimo Latine reddltum,

]

Guillelmi

Durandi

Ranonale Divinorum

p

Officiorum Moguntiz an. 1459 impreffum,

|

d

Juftiniani Infüitutiones ibidem 1:468, Pri-

l;

fciani Opera Venetiüis 1470 , Ariítotelis

ä

f

Dractatus varii Venetiis an. 1483 tribus

q

in folio 'Tomis, M. Antonii Sabellici Re-

rum Venetarum Libri Venetüs 1497, An-

thologia Epigrammatum Grzcorum Floren-

tiz 1494, & Polyphili Hyphnerotomachia

Venetiis 1499, ut de aliis taceam, tum an-

tiquis,; tum » recentioribus ;

cum ejuímodi

quoque librorum Indicem ad finem Tomi

5

umu

feorífum addiderim.

if

Bibliothece tam multis, tamque raris li-

V

bris vario: in litterarum sgenere inítructz In«

dicem ea methodo conficere,: quz rei-libra-

Il

i

|

XLVII

n,

rie ítudiofis univerfe placeret, haud facile

opus erat, ut manifefte quifque intelligere

lt

poteft; cum hac non minus de re, quam

at

de aliis multis, multiplex hominum fenten-

m

tia fit. Hanc attamen prze aliis effe mili

qi

adhibendam putavi; quam equidem ad alias

Ifl,

Bibliothecas vel locupletiores defcribendas ,

fíe,

uz tamen aliis atque aliüs librorum colle-

ia

&tionibus éonflarent , minime accommodatam

o

effe lubentiffime fateor. Series primum om-

fil.

nes pro ratione materie diflrribui, atque in

l,

iis lbros per auctorum cognomina defcri-

im

pfi, ordine alphabeti fervato; neque caven-

m

dum mihi duxi ab uno vel altero libro in

t

feriem. aliquam . inferendo; in qua locum

;.eïïs

fuum minus habere videbatur, ne aliam,

bur

um uno duobuíve tantummodo libris con-

Re

flaret, efficerem: quanquam nec diffiteor li-

N

bros nonnullos hallucinatione, aliave de cauf:

ro

fa, extra locum fuum fuiffe relatos. Quod

ia

Auctorum veterum libri permagno utique

numero infint, confilium cepi ut Auctores

311.-

odl

ex lis Gracos a Latinis, recentiores autem

n

ab utrifque fecernerem : quoad vero libros

Italicos, ut pari methodo uti quodammodo

;u

viderer, Au&orum, qui ltalice fcripfere,

]n

opera íeorfum ab interpretationibus.- defcri-

benda effe duxi. Libros perfpectz raritatis

)rà

IC-

XLVIII

referre quotiefcunque oportuit, ad hanc de-

que

notandam , verbum tantum adjeci ; neque id

eura

tamen femper, ne que omnibus rel libra-

Àt

rix peritis explorata funt in medium addu-

lube

cerem , aüt minutiarum quoque ítudio in-

fua

dulgere viderer. At cum de libris haud fa-

YVet

tis notis referendis agebatur, quales potiffi-

hoi

mum non pauci erant fzculo XV. impref-

&

fi, eos tali ratione defcripfi,

qua pene ob

f

oculos abíentibus ponerem , atque adeo con-

n

füetudini, quz Jam obtmun, fervirem :

ab

n,

eruditionis autem monumentis de librorum

effz

preftantia, deque auctoribus, ceu alienis,

m

fere femper abítinui

Index quippe Biblio-

ficr

thece , haud vero Hiftoriz Litterarig &

YX

Bibliographie opus quoddam pro mea vo-

VerQ

luntate faciendum mihi erat: quod ne efk-

YO

cerem , fi quidem voluiffem, occupationes

Tun)

alie graviores, de rebus ad litteras itidem

fm

fpectantibus, impedimento plane fuiffent.

Tna

jam vero nullo pa&o committere pof-

tel

fum, ne hoc loco declarem, i

insenti Ífane

It

Danielis Zanchii follicitudine faQum effe,

pre

ut Indicem hunc ego confecerlm, atque ty-

Wnt

PIS eleoanter 1mbrefTum in lucem ennferlm.

((

Pmelhum ós re quldem vera . hortari fæpe

üt :

folebat, animumque ei addere ut librorum

ne-

atqu

fuorum Indicem publici juris faceret ;

Clio

quC

XLIX

de

que futurum unquam putabat, ut fibimet

u

cura de ejus editione fufcipienda olim effet.

bta-

At quoniam fatum fic tulit, hanc ipíam. is

Iu

lubentiffime fibi fumpfit; cum quidem pro

l-

fua in litteras voluntate, tum potiffimum

d

vero pro defiderio, quo ardentiffime flagrat ,

')tim-

honoris Pinelli& nomini conciliandi:

erga

pred-

eum fiquidem cum jam primum paterna of-

: Qb

fidia praeftitiffet, ac ejufcemodi ratione in-

COQl-

ftitui curaflet, qua ad. munera longe majo-

ab

ra, quam typographig publice exercitiunz

L

um

effet, idoneus evaferat

j

pofïea- contuberna-

enis,

lem propemodum affiduum habuit, atque

blio-

facro. intimz amicitie vinculo, toto , quo

X

vixit, tempore conjun&us illi fuit; nunc

XQ

vero de preclaris dotibus, quibus amicus

lefh

incomparabilis pollebat, nunquam non me-

10r1€5

minit, deque interitu ejufdem non acerbif-

1dem

fime dolet. Per hanc vero publicam exifti-

nt«

mationis atque amoris erga Pinellium fui

pof

teftificationem , fatis quoque officio is fece-

hnne

ritquo veluti hereditatis illius curator , ac fu-

eiïe )

premz voluntatis &. aliarum quarum»li:bet In-

ye tf

tentionum exfecutor tenetur; omnem videli-

m «

cet cautionem , omneque ftudium adhibendi ,

ut ab eo reli&ct» Bibliothecz venditio re&te

(gpt

orurm

atque ordine fiat : cum eodem itaque Zan-

ne

chio eos ageré opus erit, quos Bibliothece

TOM»" -Io

b

E

quc

! i

L

potiundz voluntas capiet. Quia tamen in

primis ipfe cupit, ne tantl pretii Bibliothe-

ca, & quz nonnifi maxima cum difficulta-

te denuo in unum colligi poffet, diftraha-

tur; fed in manus deveniat viri locupletis ,

atque in libros optime affe&i, qui eam ut

r

fervet, acquirat; animo jam conftituit fatis

mediocri pretio eandem fe emptori hujufce-

modi daturum: quod idem, ubi hic defit,

cum iis facturum profitetur, qui ipfam pari-

lib

Bibl

ter integram negociationis cauffa demum ef-

fent acqmütun. At vero fi libros fepara-x

Bubl

tim. divendere neceffe fuerlt , e0s ceteris aliis

Bubl

Dibl

potiores habiturus eft, qui emptionem ma-

joris. momenti majorifque pretii fa&turi

Bibl

fint; eamque omnino fervabit rationem,

ut cum pro Bibliothece integrz venditio-

Bj

ne, tum vero etiam pro libris feorfum di-

fhahendls, poft Indicem hunc in lucem

emiffum , emptoribus tempus nmeceffarium

fuppetat, quo rem perpendere, & confilium

inire, atque cum eo per fe, vel per htte-

Yas commo&e agere poifmt.

Venetiis Calendis Martiis MDCCLXXXVII.

LN-

Li

| ID

LPN DEU

othe

ulta

ha

HU]US TOMI

|

s.

[ ut

Prefatio

Pag. ii

aL

julce

Biblia Sacra

lefit ,

Biblia Polyglotta .

N^

I

8

pl

Biblia Hebraica

n.

26

m ef

9

para

Biblia Grzeca

n

27

124.

d

lI$

Biblia Latina

jer

125

ph

173

ma

Biblia linguis exoticis

n.

174 — 191

Bibliorum Figure

n

[*]

n

182 — 185

nertt,

ditlo

Bibliorum. Sacrorum. Interprezes ,| G. Rerum

n di

Hebraicarum S criptores

|ucem

arm

Blum

l

i

Conciliz

n^ 287 - 307

XVII

M

$ A.

N

LII

Santdi .Pdtre;t

Grazci

Ài

n 308 — sió

À

Latini

B. $17 — 682

N

T beologia

AuGores Graci

n

690

7

n

7o6

[ d

964.

Au&ores Latini

J urifpmd entiá

Aw

Àu

Jus Gracorum, & Aucto-

Àu

res Graci

D.

963

579

AuCtores Latini Veteres,

& . Juris

utriufque

textus

D.

986

1008

Auctores Latini Recen-

n

tiores

n

1009

1109

l

Ài

Politica

Auctores Graci

n

IIIO

II23

Auctores Latini Veteres n 1124

um

II2Ó6

Auétores Latini Recen-

tiores

I«

hU

1127

1139

Ày

Phi-

TU NETUEBUPEEEEMPU TRU

-

LIII

Pilofopbia

916

Au&ores Grazci

n

II160 — 1405

689

Au&tores Latini Veteres n/^ 1406 — 1494

Auctores Latini Recen-

o

tiores

n. I

493 — 1633

