Latrones et duos occidunt fratres suos.“
Cod. n. 393.
(6“) D. h. Sennwald.
32

488
et per ipsum Willimaro presbitero proditur, perque ter-
ras et fluctus ad Yburningam (⁶6⁶), ubi puella vexabatur,
invitum et renitentem perductum, illaque per ejus ora-
tionem et merita purgata. Ipsum quantocyus remo sive
baculo ad cellulam suam longo postliminio redire festi-
nantem, et exinde mox ad Constantiam ob electionem
constituendi antistitis invitatur, ut ipse alafridus imbe-
cillitati nostræ compassus, huc et illuc Gallum ab in-
eunte puæritia vagum atque jactatum laxis prosequitur
habenis.
Nam vera tibi fateor, sicut pedibus tanto itinere las-
satis, et manibus jam priore tuo post columbam requi-
rendam (⁶*) dentibus scopolorum corrosis, et navicula
vetustate dilapsa, quantum pene mihi adhuc integra videre-
tur, Gallus intrare noluit. Nunquam vel ego partim morbo,
partim senio, iam edentulus, ceculus ettremulus tam in supe-
rioribus quam inferioribus digitis: vel tu, quamquam ju-
venculus et indomitus adhuc, licet pedibus jam integris
et pernicibus, tamen ocellis tenerrimis et necdum mol-
litudinem lactis evadentibus, et ita manibus vel saxa pren-
sando murcatis. Imo ad temperandum frigus immanissi-
mum pene masticatis mihi — — Gallum omnimodis laboribus
exercitatum nunquam, licet cunctis viribus adjunctis, coe-
quare poterimus.

(663) Die Stadt Neberlingen, damals der Sitz des Herzogs
Gunzo, Statthalters des Königs von Aufſtraſien. Ihn ſchildert ein
ſanctgalliſcher Hausdichter aus ſpäterer Zeit:
»IIla se quondam nobilis aula
Jactavit Gunzo late dominatus in oras
Vicinas, populosque sua ditione premebat
Per spatia effusos immensa, per aurea regna
Divitiis, opibusque Midas, cui copia rerum
Quidquid in hac terra pretiosum, quidquid et usquam
Creditur eximium locuples uberrima« etc.
(éés) Kömmt hier eine Andeutung auf den heil. Columban oder
eine Allegorie vor?

er.
ur,
Nr.
ire
egti.
nem
lbe.
in.
itur

las.
qui.
cula
ere-
rbo,
pe.
jr.
gris
mol.
ren⸗
issi-
eibus

oder

489

De puella vero illa Fridoburga per intercessionem sancti
Galli sanitati reddita, quid postea sit factum, vel quid
ipsa fecerit, quomodo Sigeberti regis adolescentuli, cui
ante invasionem ultoris et maligni spiritus desponsata
fuerat, nuptias recusaverit, et adjutorio dei. precibusque
sci. Galli ut ex ipsius consilio mente proposuit, sub tu-
tela Stephani Protomartyris evitaverit, nobilissimo atque
scholasticissimo Ruodperto nuper in Metensis ecclesiæ sede
Pontificatus honore sublimato (⁵⁶*²), ubi eadem virgo et
regis terreni coniugationem sprevit, et regis supercæ-
lestis ordinatione sacrarum virginum mater ab eodem
tempore usque nunc (²) esse promeruit (⁵⁶**), commemo-
randum, retexendumque relinquo, et sibi suisque imitan-
dum propono, ut et vitam eius acutissimo stilo revolvat,
et si quando sibi exortyzandarum furentium feminarum
necessitas incubuerit, hoe iuxta exemplum beatissimi
Galli in conspectu parentum, ceterorumque familiarium
adorire, acconsummare nitatur, et exorcistis ecclesiasticis
tandem regulam imponat observandam.
Sed et ipsas feminas admoneat et adstringat, ne cuili-
bet clerico, licet sanctissimo, per quem forsitan indepta
fuerit sanitatem, diutius adherescere delectentur, cum et
illa mox scm. Gallum deseruerit, quæ per nullum alium,
nisi per ipsum ab immanissimo hoste potuit liberari. In-
super et eas, quæ nunquam vexabantur a demonio, sed
propter amorem Christi, regis videlicet ac redemptoris

(669) Dieſer Ruadpert, auch Rupert und Robert I., Biſchof
von Metz, ein Deutſcher von Geburt, ein Schüler des heil. Notker und
Mönch von St. Gallen, hatte die biſchöfliche Weihe den 22. April
883 erhalten. Er ſchrieb mehrere Briefe an ſeinen Lehrmeiſter, und
dieſer (Notker) ſandte ihm vier Hymnen auf den heil. Stephan. Ruad⸗
pert ſtarb den 2. Jänner 916. Galliæ christ., Tom. XIII, pag. 720.
(670) Ein Anachronism von mehr denn 200 Jahren. Von Ruad⸗
pert ward ſo eben erzählt, daß er neulich (nuper) zum Biſchof von
Metz erwählt worden ſei, was 883 geſchah.

490

sui, regum vel aliorum procerum connubia laudabili con-
tempsere superbia, tonitru apostolico terrere non cesset,
nec licita et honesta, quæ sibi poterant competere con-
iugia, inlicitis et fedis patiantur adulteriis maculari.
Hartmannus. Nimium, Notkere, progrederis, et times,
quia dum Gallum nostrum laudare conamur, cum Gallo,
Martino et Jeronimo haberi mereamur odio. Porro in
superioribus consultorem tantum nostris viribus inabilem-
quod etiam ego non admonitos vos petere iam iamque
parabam Walagfrido persequenda, divina nos inspirante
gratia commendare decrevistis.
Wothkerus. Omnigenarum ut longe prius habes (⁵⁶2¹).
Hartmannus. Qui leniter locutus sum, respondere quid
possum? Sed tamen ille, qui solus videt cordium oc-
culta, novit, me supplice mente tumultum vociferantis
turbæ non lepidissimum sapientiæ vestræ carmen mur
muris appellasse nomine.
Notherus. Hoc et ego credo, sed instruendus es, ne
aliquid tale proferas, quod ullo modo in cuiusquam
Posset injuriam derivari.
Hartmannus. Gratias ago, dilectissime, solicitudini
vestræ, quæ tantam pro mea pusillitate curam habetis,
ut nec in verbo labi me, quantum in vobis est, permit-
tatis. Sed cum frequentissime gravibus vos pro me sup-
posuissetis oneribus stultitiam meam Dortantes, ignorantiam
erudientes, quædam etiam vice mea dictantes, non nulla
quoque scribentes, nunquam tamen a primæva etate tam
indignus sum vestro adminiculo factus sicut nunc, quando
sorte mihi premente incomparabilem sci. Galli predica-
tionem retexere, quam si vos adolescentiæ meæ compa-
tientes enarrare dignati fueritis, quem semper usque nunc
coactitium abhinc servum me habebitis voluntarium. . .

. . (6⁶7²).

(⁶21) Hier geht Einiges ab.
(622) Hier mangelt wieder etwas.

con-
set,
Con-

imes,
allo,
0 in
llem.
que
Fante

.
quid
n 0c.
rantis
mur

,he
quam

tudini
betis,
rmit.
esup⸗
intiam
nulla
e tam
uando
edica-
Ompa-
nune

n...

491

WNotherus. Si metrica illam postea modulatione decan-
taturum te promiseris, in quantum deo adiuvante potero,
iam nunc eam perorare curabo.
Hartmannus. Paratus sum et non sum turbatus. Ve-
strum est velle et precipere; meum consentire, vel etiam
obedire.

Stant lupi mites cum hedis, Nec bidentes devorant,
Milvius et pulli sub uno. Conquiescunt culmine;
Non aratro, non celindro, Non honos est horreo.
Torcular suetum Falerno Nunc madescit fluctibus
Luminis — — vel oris Cana non fert Tuscia:
Sion, Saba, Engaddina succos Effluebant balsami,
Endemon nec thure stillat, Sdellion nec India (⁶7⁸).

Stagna terram sola complent, Nec fluunt iam flumina;

Totus ergo currit amnis Hoc fluore turbidus:
Jam creature benignus Jam misertus conditor
Mox superba mente ducti Summa celi scandere;
Tunc item justus creator Pervidens se despici.

Notkerus. Sed quia te non minus divinis quam secu-
laribus litteris pollere et laboravi, et gaudeo. Obsecro
ut non moleste feras, si, paululum metrica modulatione
seposita, tantos luctus, qui revolvendi sunt, prosa locu-
tione contexam. Quia iuxta sententiam sapientissimi viri,
musica in luctu importuna narratio.
Si itaque Columbanus cum XII. sociis ex hibernia di-
gressus insula primum ad britaniam, exinde ad Galliam
felici navigatione pervenit. Cumque multis terrarum et
regionum partibus peragratis tandem in finibus Burgun-
dionum optabilia loca reperisset, tria ibi monasteria (⁶7²)

(673) Am Rande ſteht: »Endemon in Arabia bona terra inter-
pretatur. ibi thus et mirrhe. Sdellion species cara medicis«.
(67*) Luxeuil, Fontenay (Fontanense) und Anagratense. Anderswo
liest man, Columban habe viele (multa) Klöſter in Gallien oder
Burgund errichtet.

492

strenue çonstruxit. Quibus in locis quæ et quanta sit
operatus, non est nostræ, imo ut verius dicam, humanæ
facultatis evolvere. Tanta etenim sanctitate vitæ divina
gratia largiente omnium virtutum efficaciam promeruit,
ut ipsis elementis et aeris potestatibus, atque etiam feri-
tati bestiarum singulariter imperaret, morbos depelleret,
steriles fœminas insperato partu fecundaret, annonam
per omnipotentis providentiam miris consequeretur mo-
dis, prophetie quoque spiritu ita repletus esset, ut facile
antiquis illis æquaretur prophetis.
Sed hanc virtutum gratiam diabolica non ferens invi-
dia, Brunichildem regis Sigiberti relictam, matrem hildiberti
aviam theoderici, qui tunc Burgundionibus regnavit (675),
adversus sanctos dei feminea succendit iracundia, qua
ita pestifero perfusa veneno, et noto nocendi vasculo
usus quasi organo, ita puerile regis pectus infecit, ut
virum dei cum fratribus qui ex hibernia venerant, tribus
vicibus manu publica de claustris monasterii pelleret, et
sub arctissima custodia usque ad oram maris deduci pre-
ciperet. Cumque navem, quæ de Scotorum terra ad
littus Gallie cum mercimonio venerat, et redire para-
bat, ingressi fuissent, et prospero cursu veherentur in
altum, tanta tempestas contrariis flatibus obortis tran-
quillum mare turbavit, ut ad terram, quam ducum re-
liquerant, egre et difficulter evaderent. Mox vero
ut littus apprehendere potuerunt, mira tranquillitas re-
diit. Intelligens ergo dominus navis, quia propter illos,
quos in navem ignotos acceperat, talia sibi contigissent,
a se sarcinulas eorum proiecit, et mare sine impedi-
mento sulcavit. .
Tunc Columbanus, cui prius omnia fuere tranquilla,
videns contra se cuncta commota, quid ageret, quo se

(67⁵) Es iſt hier von Sigebert I., Childebert II. und Theo⸗
dorich II., Königen von Auſtraſien, die Rede; letztere zwei herrſchten
auch über das Königreich Burgund.

Je

ut
tis

P0
n
qus

inte

dit
An
Fina
nit,
eri.
dret,
nam
mo-
cile

nyl-
berti
6),
Jua
Cul
ut
elbus
tet
pre-
I ad
hara.
Ir in
tran-
Rre
Vero
8 re.
illos,
sent,
hedi.

eila,

10 8

Cheo⸗
rſchten

493

verteret, magnos in mari fluctus metuens, maiores in
terra perpatiens, quod solum in ultima necessitate su-
pererat, anchoram spei cœlo committens, serenitatem
temporum exspectabat. Cum ergo aliquantulum sere-
nata mundi facie, vel quod magis erat optabile, humana
et idcirco mutabili mente iter arripientes, et per incerta
loca huc illucque vagantes cum ad reni fluenta venis-
sent, per eius descensum ascendentes et ad ostia Lindi-
machi tendentes, tucconiam usque pervenerunt (7⁶). Quo
vero honore ibi sint habiti dulcisona tua Musa satis ex-
pressit. Porro qualiter inde ad Brigantium venerint, et
quid ibi fecerint, aut passi fuerint, partito inter nos
carmine demonstravimus. Hinc tamen, Hartmanne, per-
pende, quia omnes, qui volunt pie vivere in Christo
Jesu patiuntur.

Hartmannus. Perpendo et multum doleo. Sed quæso
ut istud sufficiat Musis jam dudum ad cantum præpara-
tis oratoriam interposuisse gravitatem.

Notherus. Faciam, quod rogas. Nam hunc paxillum ideo
possui, ut suspendas super eum omne vas musicum. Jam
nunc ad modulationem carminis libet reverti. Sed quia
quæ sequuntur adhuc mœroris sunt plenissima, relictis
interea dulcisonæ matris crepundiis, trenis elegiacis, si
quivero, quomodolibet singultire temptabo« (⁵⁶7).

(à*) Lindimachus und Lindimagus bezeichnet den Fluß Linth.
(67²) In unſerer Handſchrift folgt nun Notker's Gedicht auf den
Biſchof Sidonius von Conſtanz, welches Heinrich Caniſius an
ſchon benannter Stelle herausgegeben hat, u. A. m., von welchem
ebendaſelbſt eine kurze Meldung vorkömmt.

IDDS e ie

—

—

—

—

—

Andere Fehler wird der geneigte Leſer ſelbſt verbeſſern.

Verichtigungen und Perbeſſerungen.

Seite 55, Zeile 12, ſtatt Leonand, lies Leonard.

60, Anmerkung 174, Z. 2, „pertæsus Decanus“ ſoll wegbleihen.
76, Z. 6, ſt. Montius, l. Mantius.
77, Z. 4, ſt. Evangeli, l. Evangeliſt.
99, Anm. 280, Z. 2, ſt. Quæ, l. Qua.
113, Anm. 308, Z. 1, ſt. 1730, l. 1738.
115, Z. 11, ſt. Gabinet, l. Cabinet.
124, Anm. 334, Z. 13, ſt. 21, l. 81.
125, Z. 25, ſt. Waltariſche, l. Waltoniſche.
134, Z. 13, nach immer frei fehlt das Wort: ſteht.
137, Z. 10, ſt. 5 Bände, l. 4 Bände.
141, Z. 24, das Wörtchen für iſt vor fl. 110 zu ſetzen.
150, Z. 20, ſt. Rinnart, l. Ruinaͤrt.
152, Anm. 392, Z. 1, ſt. sere, l. ſere.
154, Anm. 395, Z. 3, ſt. puerila, l. puerili.
157, Z. 16, ſt. theologiæ, l. theologice.
165, Z. 1, ſt. Pius Kolb, l. Ulrich Berchtold.
168, Anm. 417, Z. 4, ſt. incertum, l. in incertum.
173, Z. 2, ſt. im, l. in's.
178, Z 8, ſt. jenen, l. jenem. .
241, Anm. 52, Z. 1, ſt. gravier, l. graver.
259, Z. 13, ſt. 1725,/ l. 1755.
270, Anm. 141, Z. 5, ſt. Hemmel, l. Hummel.
291, Z 23, ſt. dünkte ihn, daß, l. glaubte.
304, Anm. 235, Z. 1, ſt. Christianisimi, l. Christianismi.
306, Z. 10, ſt. Julius, l. Flavius Vopiscus.
310, Z. 11, l. Breitinger ſchickte auf Kolb's Anfragen ꝛce.
323, Z. 16, ſt. immer mehr, l. nimmermehr.
335, Z. 30, ſt. Europalites, l. Europalates.
338, Z. 7, l.: daß er aus ihm allein, Band II, S. 944, auf dem
untern Rande, außer allem Zweifel (indubie), aber fälſchlich ge⸗
ſchloſſen hat, der Verf. u. ſ. w.
342, das Anführungszeichen nach 14679, Z. 20, ſoll nach Trajectin,
Z 24, zu ſtehen kommen.
375, Z. 5. Irrig ſteht bei Soliloquiorum libri 2, in vol. I, ein
Sternchen: dieſe Handſchrift iſt nicht mehr vorhanden.
375, Anm. 411, Z. 3, ſt. Ruska, l. Ruſpa in Afrika.
388, Anm. 515, Z. 3, ſt. 1769, l. 1768.
399, Anm. 380, Z. 4, ſt. dieſer Codex, l. dieſe Abhandlung.
405, H4, Z. 28., iſt zu leſen: Canorum gloa.
424, Z. 26, iſt zu leſen pace et misericordia.
425, Z. 15, l. Psautier, ſt. Pslautier.
429, Anm. 616, Z 3, ſt. Nemorialis, l. Memorialis.
432, Z. 1, ſt. habitæ, l. habitatæ.
448, Z. 14, nach ſein wird, l.: wird die verlangte Bibliothek zur Ab⸗
fuhr verabfolgt werden.
449, Z. 24, ſt. Uns, l. Wir.
451, Z. 17, ſt. Eucharius, l. Eucherius.
465, Z. 1, ſt. Bonatius, l. Boccatius.
483, Z. 14, ſt. prælibabet, I. prælibabat.

auf dem

hlich ge⸗

Cjectin,

.I, ein

=

—

–

G00
Ge Geleni h⸗ te⸗

.

2 Bu
èòMU S WRür
ð scil ihere Gliarnn
VNM DAS JTAHR 850 BIS A 1841.
Teelr Aot, Qeellete Ooer, elet

— — )

M AUF DIE TAUSENDIARRIGE JWWUBELFEIER

voN ) C 3

P Je. oII,I, n d M. L...

J
4
1
E8
5
1,

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Balance

Focus

10

4 5 6
Copyright 4/1999 VXMaster Gmbh wwWW.yxXymaster. com

3

B
2

AA
1