c. 2. C. IIII qu. 2 et 3 obſeruaui. Pluribus ſuper-
additis capitulis abundat, quae tum in impreſſis,
tum in ceteris manuſcriptis codicibus deſunt.

GREGORII VIIII, papae, Decretales cum ve-
teribus Gloſſis. In memb. ſec. XIII.

GREGORII VIIII, papae, Decretales cum ve-
teribus Gloſſis magiſtri B B RN ARDI lib. V.
2) Decretales IN NOCENTII IIII, papae, edi-
tae in concilio Lugdunenſi cum Gloſſis. 3) De-
cretales G REGORII X fine Gloſſis. In
memb. ſec. XIIII.

Von dieſen beyden Handſchriften ſagt . Boͤh⸗

mer (*): Duos Codices Decretalium GREGORII
VIIII, indulgente rege Boruſiae, glorioſae memo-

riae, FRIDERICO WILHELMO, ex bibliotheca

regia

G) Am angef. Orte in der, dem 2 Th. vorgeſetzten ſchoͤ⸗
nen Diſſ. de decretorum pontif. Romanorum variis
collectionibus et fortuna im 18 §. a. d. 33 S.

Il.

nu⸗

ale

cul

De

Di

us

Ve⸗
V.

De⸗
In

811
0⸗

1

IriIs

juriſtiſchen Handſchriften. 55

regia Berolinenſi accepi, quorum primus eſt ſeculi
XIII, aequali nitore cum codice I. Decreti conſeri-
ptus. In ſine haec adieita ſunt: Lxpliciunt Decre-
tales Gregorianae. A L B E R T V S DE ARN-
S T ED E eſt dominus buius libri. Alter 6 ſe.-

culi XIIII. - - —ê=

Decretalium ſextus et Clementinae conſlitutiones
cum Gloſſis I10 A N MNIS ANDRE AE. In
memb. ſec. XIIII.

Von dieſer Handſchrift meldet . Boͤhmer ():
in fine gloſſarum ad Clementinas haec addita ſunt:
Explicit apparatus domini I1O HANNIS A N-
DREAB, auunculi mei ſuper Clementinas. De-
ſeriptor ergo huius codicis fuit AN DREAE ſororis
ſilius adeoque eodem tempore vixit, quO ANDREAS.
Hic autem mortuus anno MCCCXLVIII, ante
quod tempus codex hic exaratus eſt.

Digeſtum vetus cum commentario ACGVRSII
continet libros XXIIII Digeſtorum. In memb.
ſec. XIII exeunte.
Am Anfange und am Ende dieſer Handſchriſt
iſt folgendes geſchrieben: Digeſtum vetus magiſtri
SIFRIDI DE ALEMANNIA, clerici dioeæceſis

Caminenſis, oriundi de Gripe/ wold.
Digeſtum vetus ſiue libri XXIIII primi Pandecta-

rum cum Gloſſis ACCVRSII. In memb. ſec.
XIIII. Liber XXIIII mutilus, ſuppletur in vola⸗
mine ſequenti.
Digeſtum infortiatum ſiue ſecunda pars libri prae-
cedentis cum Gloſſis. In memb. ſec. XIIII.
Dige-
G Eben daſelbſt a. d. 34 S.

76 IV. Capitel. Von den

Digeſtum nouum cum Gloſſis ACCVRSII. In
memdb. ſec. XIIII.
IVSTINIANI, ſacratiſſimi principis Codex repe-
titae praelectionis. Libri VIIII. In memb.
ſec. XIII.
IVSTINIANI Codex repetitae praelectionis cum
Gloſſis Accurſii. In memb. ſec. XIIII.
IVSTHNIANI inſtitutiones cum veteribus Gloſſis.
Conſtitutiones nouellarum legum authentici Co-
dicis cum Gloſſis. In memb. ſec. XIIII.
IVSTINIANI inſtitutiones. EIVSDEM authen-
ticae it. leges feudales. Omnia cum Gloſſis in
memb. anno cIoCCCXXXXIIII fſcripta.
A20ONIS ſumma in Codicem libri VIIII. 2) EFIVSs-
DEB M ſumma in Inſlitutiones Iuſtiniani. 3) Do-
mini 10 ANNIS B. materia ad Pandectas.
4) Additiones domini ODOEFREDI, Bononienſis
ſuper Summam AZONIS. In memb. ſec. XIII.
10ANNIS, lectoris, ſiue 10 ANNIS DE FRVY-
BVRGO Summmae confeſſorum libri IIII cum
additionibus ex ſexto Decretalium. In memb.

ſec. XIIII.
Ex ſeculo XV.
NICOL AI DE TVDHSCHIS, abbatis Panormi-
tani Practica iudiciaria. S
Iſt bereits unter ſeinen Werken gedruckt.
BARTHOLOMAEI, Brixienſis correctio brocar-
dicorum iuris canonici. In charta.
Iſt unter dem Namen pAMASCGVS des Azo
Brocardicis zu Baſel 1567, 8vo, beygedruckt.
V Promtua-

An

T

S
Au

TI
Ne

X.

In

e⸗
mb.

tu

ſſi.
Co⸗

len⸗
3 in

Do⸗
tas.

ſ

RV⸗
cu
nb.

,Mi⸗

cal⸗

ntu⸗

juriſtiſchen Handſchriften. 77
Promtuarium iuris canonici ordine alphabetico.
In charta. “
Varii Tractatus iuridici, quibus praefixus eſt index
alphabeticus materiarum iuridicarum, ſcripti
Colon. 1453. =Sðð
Anonymi Tr. de exemtione: Vtrum exemtio ni-
hil aliud ſit, quam ſubtractio exemti a poteſtate,
ſeu iurisdictione illius, a quo dicitur eximi, cui
niſi eſſet exemtio, ſubiiceretur: it. alius Tr. de
exemtionibus. In charta.
Tractatus fratris BORCHARDI DE MANSVELT,
qui fuit quondam generalis magiſter, de emtio-
nibus et venditionibus. In charta.
Titulus iuris canonici de modo accipiendorum be-
neficiorum. In charta.
Summula iuris canonici ex Hoſtienfi et aliis com-
pilata et diuiſa in V libros.
Auctoritates Decreti cum ſuis remiſſionibus ſec. al-
phabeti ordinem.
Tr. de materia ſuſpenſionis et irregularitatis.
Notabilis repetitio L. omnis vtriusque ſexus, de
poenis et remiſſionibus.
MARTINI DE SILMANNO Tr. ſuper vſu feu-
dorum.
Dieſe Schrift iſt bereits in dem 10 B. des
Tracz. Tract. gedruckt.
Tractatus alimentorum compoſitus per magiſtrum
BARTOLVM D B SAXO FERRAT O.
Tr. de ceſſione iurium per domimm DYNXN, do-

borem legum.
XIVS-

78 V. Capitel. Von den

EIVSDEM Tr. de fideicommiſſis.
BARTOLVS de repreſſaliis.
Magiſtri c ANVTI DE ARVSIA quaeſtionis
ſolutio: Vtrum comparare reditus ad vitam vel
ad tempus, aut perpetue ſoluendo et ſub pacto
recuperationis vel redemtionis, ſit actus illibera-⸗
litatis, qui communi nomine vſura nuncupatur.

Informatio iuridiea de vulnere caſu inflicto in coe-

meterio, an propterea violatum ſit coemete-
rium? it. vtrum clericus, qui cum ſoluta for-
nicatus eſt, a ſimplici ſacerdote poſſit abſolui?
Tr. de eccleſiaſtico interdicto ſcriptus Lipſiae 1450.
10ANNES ANDREAS de matrimonio. Summa
breuiſſima ſuper IIII libro Decretalium.
MARTINI IIII, papae Rom. conſtitutiones de
cardinalibus et praelatis.

PAVLI anglici ſpeculum aureum de titulis benefi-

ciorum ſcriptum in generali concilio Balileenſi
anno 1432.
Iſt auch in Goldaſts Monarch. im 2 B. a. d.
1527 u. folg. S. gedruckt.

DOMINICI DFE SANCTO GEMINIANO, De-

cretorum doctoris ordinarii in Studio Florenti-
no oratio de decimis beneficiorum.
Rubricae collectae et compoſitae in ſextum Decre-
talium per ſolennem decretorum doctorem DoO-
MINIGVM DE SANGTO GEMINIANO ſe-
cundum quas legit in Studio Bononienſi. In
charta.
Anonymus de gradibus probationis.
. IAGCOBI

oni
1vel
Co
era⸗
tur.
coe⸗
jete⸗
ſor⸗
i!
450.
mIa

de

1051

juriſtiſchen Handſchriften. 79

IACOBI DE ALVAROTTIS patauini Comment.
in conſuetudines feudales. Liber elegantiſſime
ſcriptus in charta ſec. XV anno 1438.

Lecturae eximii doctoris, domini FRANCGISCGI
DE ZABARELLIS ſuper Clementinas in charta
ſec. XV anno 144... “

Erxr ſeculo XVI.

Leges et conſuetudines Sueciae mandato CHRI-
S8TOPHORI BAVARI, regis Sueciae collectae
et emendatae. In memb.

Ius ciuile regni Bohemiae Stadtrecht des Koͤnig⸗
reichs Boͤhmen, germanice anno 1588. In charta.
MARTINI FASCHAE, Profeſſoris Francofurti
ad Oderam (*7) Opuſcula iuridica 1) Antino-
miae, quae in Inſtitutionibus imperialibus oc-
currere poſſunt. Praemittitur Oratiuncula de
vita Iuſtiniani imp. 2) Diſputationum ſupra
IIII libros Inſtitutionum iuris ciuilis. 3) Col-
lectio variar. Orat. et Diſputat. Scripta annis
1594. et 1595. In charta.

D. Mel⸗

Siehe von dieſem Manne, Martin Friederich
Seidels Bilderſammlung, welche H. Georg
Gottfried Kuͤſter mit den Lebensbeſchreibungen zu
Berlin 1751 in Folio herausgegeben hat, a. d. 73 u.
f. S. So viel man weis, hat er von ſeinen Schrif⸗
ten nichts drucken laſſen. Sonſt iſt auch von ihm
ein Commentarius ad inſtitutiones in etlichen Banden

in der Seideliſchen Bibliothek geweſen,

80 IV. Cap. Von den juriſt. Handſchr.

D. Melchiors von Oſſe Teſtament gegen Herzog
Auguſten, Churfuͤrſten zu Sachſen, Sr. Chur⸗
fuͤrſtlichen Gnaden Raͤthen und Landſchaf⸗
Maieſtas electoralis Veneta oppoſita, ſeu de iure
praecedentiae inter S. K. I. archiprincipes, ele-
ores et rempublicam Venetam, Diſſertatio.
In charta, manu recenti, ſcriptus Codex.

G Dieſe Schrift hat bereits der große Chriſtian Tho⸗
maſius mit vielen leſenswuͤrdigen Anmerkungen zu

Halle 1717 in zto herausgegeben.

,—
2 1
D
☛R
——

1 BD
8 4 Ve. 5
VeneſeCn R GS )

Fuͤnftes

-— — — —

8¹

„ † *½ &*5 & &½ * * * *„ & *½ * & * „ * * * *
Fuuͤnftes Capitel.
Von den medieiniſchen Handſchriften.

Jie mediciniſchen Handſchriften hat der hieſige
beruͤhmte Arzt O. Johann Carl Wilhelm
Moehſen in zwey gedruckten Briefen zu be⸗
ſchreiben angefangen, davon aber, wegen ſeiner itzi⸗
gen mediciniſchen Praxis die Fortſetzung nun nicht
zu hoffen iſt. Ich werde zufoͤrderſt diejenigen Hand⸗
ſchriften, davon der G. Moehſen gehandelt hat,

erzaͤhlen, und dieſen hiernaͤchſt einige andere hoͤchſt
wichtige Werke beyfuͤgen. 5

Das erſte Sendſchreiben (*) handelt von fol⸗
genden Handſchriften.
1¹) Ein alchymiſtiſcher Codex, welcher dieſen Titel
fuͤhrt:
Das gegenwaͤrtige Buͤchlein wird genannt ſplen⸗
dor ſolis oder Sonnenglanz, theilet ſich in ſieben
Tractate, durch welche beſchrieben wird die kuͤnſtli⸗
che Wirckunge des verborgenen Steins der alten
Weyßen, wiewohl alles, ſo die Natur erfordert,
claͤr⸗
() Der Titel iſt: Diſ. epiſt. I. de MSCrtis medicis, quae
inter Codices bibliothecae regiae ſeruantur, data ad
virum illiſtr. et experient:i/’. 10. CHRISTOPFH.
HORCHIVM, Med. Phil. et Chir. D. Boruſſiae re-
gis conſil. intim. et archiatrum, collegii medici ſupremi
Jenior. collegii ſanitatis et Acad. nat. cur. ſodalem,
Berol. 1746. 4t0, 30 Seiten ſtark.

F

82 V. Capitel. Von den

claͤrlich zu vollbringen, das ganze Werck, in denen
begriffen wird und mit ſammt allen Mitteln der zu⸗
gelegten Ding. Noch dann iſt ſich keinem darauf
zu verſehen die Heimlichkeit der edlen Kunſt aus ei⸗
genem Verſtande zu ergreiffen.
Codex membranaceus in folio, LXV foliorum, .
partim litteris atramento, auxreidque ornatibus in-
terſtintlis, exaratorum, partim vibturis refertorum,
initio ſeculi XVII leriptus. Der Verfaſſer iſt
nicht bekannt.
2) J. C. E. (Johann Chriſtoph Ende, iur.
Practic. Lignic. Sleſ.) 150 Kraͤuter und Gewaͤchſe,
ſowohl nach ihrer eigentlichen Geſtalt durch einen
beſonderen Kunſtſchnitt abgebildet. Als auch de⸗
rer Ort, Zeit, Pflanzung und Eigenſchaften. Mit
Beyfuͤgung auserleſener Experimenten vortreff⸗
lichſter Aerzte beſchrieben A. MDCLXXXI. Ato.

Dieſes Werk iſt auf Papier geſchrieben, und
594 Seiten ſtark, ohne das Regiſter.

3) Deſſelben ſonderbares Kraͤuterbuch, darinnen
215 inn⸗ und auslaͤndiſche Baͤume, Stauden und
Kraͤuter, nach eigentlicher Geſtalt in Papier ge⸗
ſchnitten, zu finden ſind. Mit Anmerkung ih⸗
rer Zeit, Temperament, Wirkung, Pflanzung
und auch Arzneygebrauchs. Neben Beyfuͤgung
vortrefflicher Experimenten Tabernaemontani
und anderer botanicorum. Sammt einem voll⸗
ſtaͤndigen Regiſter zu Beluſtigung und Nutzen
eigenhaͤndig verſertiget.
Dieſe Handſchrift auf Papier, iſt eine vermehrte
Ausgabe des vorhergehenden und 869 Seiten ſtark.

4) Ein

mediciniſchen Hundſchriſten. 83

4) Ein Werk, worinn 100 Blumen auf Perga⸗
ment ſehr ſauber gemalt ſind. In Folio.

Der Verfertiger iſt Anton Carli, Marimi⸗
lian Heinrichs, Churfuͤrſten von Coͤln, und Her⸗
zogs von Bayern Hofmaler.
5⁵) Codex MSCtorum medicorum in meibrana
ſeculi XIII. darinn enthalten “
) RASIS liber ALMANSORIS in decem
partes diuiſus, latine verſus. .
So weit gehet das erſte Sendſchreiben; das an⸗
dere (?²) erzaͤhlet zufoͤrderſt den lerneren Juhalt der

Aen Handſchrift. Darinn kinintrn

II) ASIs liber diuiſionumn. 119 zid 10
III) EIVSDEM Dhtiotariunn. D I
IIII) EI v 5 D E M liber de doloribus junct rarum.
V) EB 1v. SDEM de morbis infantum. H
VI) E1 VSDEM. experimenta GALENI
VII) EIVSDEBM. antidotarius.
VIII) EB IVSDEB M liber tertius aphoriſinorum.
b EIVSDEM liber quintus aphoriſmorum.

X) EIVSDEM de Pragſeruatione ab aegritu
dine lapiddWiWis.
XD Expoſitiones nominum arabigortund ab in-
aterpreribus in Nerhione librorunn R ASIS.

relictorum.“

62) Es iſt zu Berlin im ſelbigen Jahre unter gleichern
Titel herausgekommen, und an den 5. geh. K
Andreas Elias von Buͤchner zu Halle gerich⸗
tet; es betraͤgt 82 Seiten.

84 V. Capitel. Von den

xXI RASIS liber de facultatibus “
XIII) ) Manuſcriptum de Aſtrolabio.
AIIII). Index nominum arabicorum ſecundus.
XV) R ICHAR D 1 Ous de ſignis briuin „mu⸗
tilum.
XVI) 10 AN NIS BLATEARII lber, circa
inſtans, gictus ſ. de ſimplici medicina.
XVID) EIVSDEM practica breuis.
XviH EIVSDEM expolitiones et gloſſae in Anti-
dotarium NICGOLAI.

6) Hortus Eyſiettenſis, ſiue diligens et accurata
omnium plantarum, Horum, ſtirpium ex variis
orbis terrae partibus, ſingulari ſtudio collecta-
rum, quae in celeberrimis viridariis, arcem
gpiſeopalem ibidem cingentibus hoc tempore
conſpiciuntur delineatio et ad viuum repraeſen-
tatio. Opera BASILII BESLERI Pphiliatri et

pharmacopaei. MDOXIII.

Das Werk iſt in Landchartenſormat, mit auf⸗
getragenen Farben und ſauber vorangemalten Wap⸗
pen der Pommeriſchen Herzoge.
7) Plantae ſingulares horti electoralis Brandenbur-
gici Colonienſis pro Eyſtettenſis appendice.
2 Abbildung etlicher ſonderbahren Gewaͤchſe des
Churſuͤrſtlich⸗Brandenburgiſchen Luſtgartens zu
Coͤln an der Spree, welche im gedruckten Ey⸗
ſtettiſchen nicht zu finden. 1659.

Der Verfaſſer dieſes Werks iſt der damalige
Churfuͤrſtliche Brandenburgiſche Leibarzt,
Johann

mediciniſchen Handſchriften. 83
Johann Sigismund Elsholz. Das Format
iſt mit dem vorhergehenden gleich.
8) FIVSDEM Theatrum Tuliparum ad manda-

tum ſereniſſ. eleét. Brand. FRIDERICI GVI-⸗
LIELMI CcIoIOSCLXI.
Auf Papier in groß Folio.
9) EIVSDEM plantae officinales, nouna et pra-
xi medicae accommodata methodo, digeſtae.
cIoↄICLXI. 2 Baͤnde in Folio.
Außer dieſen itzt angefuͤhrten Stuͤcken ſollen
auch verſchiedene Werke von dem ehemaligen Chur⸗
fuͤrſtlich⸗Brandenburgiſchen Leibarzte, Leon⸗
hard Thurneißern von Thurm vorhanden ſeyn, als
MSCtum de Tranſmutatione veneris in ſolem.

Dieſe Schrift hat Thurneißer in den 1583ſten
und 1584ſten Jahren ausgearbeitet, wofuͤr ihm jaͤhr⸗
lich 500 Thaler Gehalt gereichet worden, und wie
Benedict Nicolaus Petraͤus (3) davon ſchreibt,
moͤchte er ein wahres Bergparticular gehabt haben.
F 3 VYVolu-

In der Vorrede zu des Baſilius Valentinus chymi⸗
ſchen Schriften, Hamb. 1717, 8 0, allwo gemeldet
wird, daß es auf der koͤnigl. Bibliothek befindlich ſeyn
ſoll. Ein anderes MSCtum alchymicum, die Keini⸗
ſche Kunſt genannt, i. e. arcanum ex auro ducato-
rum parandi aurum Rhenanum cum maximo lucro,
hat der Churfuͤrſt von Braudenburg, Johann
Georg, von dem Thurneißer, als Verfaſſern deſ⸗
ſelben, fur 9000ο Thaler gekauft; ob und wo es aber
vorhanden, iſt nicht bekannt. S. davon mit meh⸗
rerm

86 V. Capitel. Von den

Volumina nonnulla MSCtorum originalia conſi-
liorum LEONHARDI THVRNEISSE RI, vt
plurimum Vrodocimaſticis experimentis ſlipa-
ta, et impertita Petſonis conditionis exſtantio-
Tris (²).
Dieſen allen fuͤge ich annoch vier hiehergeho⸗
rige vortreffliche Werke hinzu, die zwar ſchon laͤngſt
beſchrieben, dennoch aber faſt gar nicht bekannt gewor⸗
den, und gleichwohl alle vorhergehende am Werthe
und Koſtbarkeit weit uͤbertreffen; ja wohl unſchaͤtz⸗
bar zu nennen ſind. Der beruͤhmte ehemalige
Dreßdniſche Arzt und Kraͤuterverſtaͤndige
Chriſtian Heinrich Erndtel hat ſie hier geſehen,

und von ihnen in einer beſonderen Schrift umſtaͤnd⸗
lich gehandelt (*).

Das erſte iſt Chriſtian Menzels Fora iapa-
nia, welches Werk aus zwey ſtarken Baͤnden in
Folio beſteht, und 1360 Figuren enthaͤlt. Die
Blumen ſind in Japan mit großen Koſten gemalt,
und

rerm Johann Daniel Gohls Lebensbeſchreibung
Thurneißers in Acis Med. erof. Dec. Il. Pof I.
g. d. 5 u. folg. S.
Johann Daniel Gohl, am angefuͤhrten Orte,
a. D. II S.
G) Sie iſt zu Dreßden 1716 unter folgendem Titel in
0ο ans Licht getreten: D. CHRIST. HENRICGI
ERNDELII de Fora iapanica, codice bibliothecae
reg ae Berolinenſis rariſſimo, Epiſtola ad elariſſ. et ex-
cellentiß. virum, duminum D. IO. P HILITPP V M
BREVNIVM, IACGOHBI flium, Medicum apud Ge-
danenſes celeberrimum. Dieſes Sendſchreiben beſteht
aus 2 Bogen, und hat ſich bereits ſehr rar gemacht.

mediciniſchen Handſchriften. 87

und außer der dortigen Benennung derſelben, ſind
hiernaͤchſt auch ihre Namen in lateiniſcher Sprache
beygefuͤget worden. Der vorgedruckte Titel dieſes
Werkes lautet alſo:

— — Flora iapanica, ſiue flores herbarum
et arborum, praecipui totius fere vaſti inſularum
imperii Aſiatici, Iapan dicti, ab ipſis Barbaris, In-
colis Iapanenfihus, ad viuum florum exemplaria
coloribus ſuis natiuis penicillo depicti, appofitis
ſuis Iapanenſium characteribus et nominibus a cla-
rifſimo domino ANDREA CLEYERO Belgarum
in Iapan bis legato, meo c HRISTIANI MEN ZE-
LII inſtinctu, in Iapan coemti et ad me per litte-
rarium commercium huc tranſmiſſi. Adiectae
ſunt in calce operis icones quaedam auium ſylue-
ſtrium et domeſticarum. Opus raritate ſua in-
comparabile, quod primo formam librorum Aſia-
ticorum tenuit, poſtea vero, ne perirent, chara-
cCteres Iapanenſium in extremitatibus marginum
foliorum poſiti, cum ipſis foliis Aſiaticis aggluti-
natis, in noſtram Europaeorum librorum formam
redactum et in duos Tomos diuiſum fuit. Au-
ſpiciis felicifſimi, magni, pii, ſapientis, fortis,
ſereniſſimi et potentiſſimi principis et domini FRI-
PDERICGI III, marchionis Brandeb. §. R. I. archi-
camerarii et electoris etc. ſemper auguſti etc. in
aeternum memoriae Cleyerianage monumentum, il-
luſtriſſimae bibliothecae electoris inſertum fuit an-
no Chriſti cIöOIoSCXCV a me CHRISTIANO
MENZELIO, D. ſeniore, confiliario et archiatro
elect. Brand. aetatis meae LXXIII.

F 4 Es

88 V. Capitel. Von den

Es wird nicht undienlich ſeyn, die umſtaͤndliche
Nachricht des beruͤhmten Chriſtian Heinrich
Erndtels, welche er in der angefuͤhrten Schrift
mitgetheilet hat, mit ſeinen eigenen Worten allhier
zu erzaͤhlen: Titulum, ſagt er (*), ſatis prolixum
excipit praefatio acque ac Titulus, non manu ſcri-
pta, ſed typis expreſſa, et ex aedibus M ENZELIA=
NIS dic XIIII Ianuar cIeIeCXoV Adata.
Ex bac praefatione et ſimul ex oculari inſpectione
totius operis, quantum de bhiſtoria, ortu et condi-
tione buius Codicis conſtare poteſt, in ſequentibus
voriſſimum conſiſtit. Auctorem operis huius exotici
laudat Dn. ANDREAM CLEYERVM (?) ſocieta-
tis indicae in Batauia Medicum primo, deinde Se-
natorem grauiſſimum et legatum ad imperatorem Ia-
panenſium meritiſſimum, cum quo ſibi per octodecim
annos literarum interceſſſe commercium, ſimul me-
minit MENZELIVS Laudatus hic Dnu. CLEYE-
RVS, cam anno cIalacCLXXXII a Batauis le-
atus mitteretur in Iapan, data occaſione librum
bunc botanicum pro non exiguo pretio coemit.
Erat autem prius more Chinenſium inuolucro papy-
racco cum duabus fibulis ligneis inueftitus et negli-
genter ligatus. Charta, cui inſeriptus, cum Chi-
nenſium eadem eſt, propter materiae, ex qua para-
4ur diuerſitatem a noſtra, paurum fuſca, nec ſimili
candare et albedine nitens ac Europaeorum, quae ex
linteis paratur. Eſt autem materia chartae buius
Iapa-
(6) ag. d. 6 Seite.
() Aus dieſen Nachrichten von Andreas Cleyer kann

dieſer Artikel im Joͤcherſchen Gelehrtenlexico in et⸗
was ergaͤnzet werden.

mediciniſchen Handſchriften. 89

Japanicae cortex quidam lentus fuſci coloris, de-
ſumtus ex arbore indigena a Iapanenſibus Kaadſi
appellata latine papyrum frultu Mori celſae, vel ſa-
tiuae, foliis vrticae mortuae ad imitationem cel.

KAEMFFERI rettius nominabise pro ipſa confe-

tione huius chartae requiritur etium aqua pinguis

ex infuſo Oryzae et radicis Aren pel Alceae, radice
viſcoſa, flore ephemero, magno puniceo, parata, qua

dictus cortex prius macerandus, antequam ad char-
tae confectionem aptus reddatur, de quo ebartam
Iapanenſium conficiendi modo, fußius villeri poteſt di-
ätus K A E M F F ERVS (³). Haec ipſa iapanica
charta tenuis admodum ſubſtantia et leuiuſcula in
ditto Codice, noſtratis robuſtioris et ſpiſſtoris ſpeciei
chartae plagulis eſt agglutinata, pro meliori, vti
iam ex titulo patet conſeruatione. Vnumquodque
autem folium duas, vt plurimum, interdum et tres
habet figuras, quarum primum volumen continet
numero I2CCXXNNXVIIII. I altero volumine
adiettae ſunt auium figurae, ipſis floribus interdum
intermixtue, paſſim etiam ſolitariae, inter quas
prima auium Iapanenſium ſpecies, Giri barbaro no-
mine appellatur. Numero cIaCCCXI maiores in-
cipiunt auium ſpecies, cum galli et gallinae dome-
ſticae imaginibus, Iapanice Tomaar appellatis. Con-
tinuatur autem numerus ſine diſtinétione volumi-
num ad ſinem pſque operis, et ſiguras in vniuerſum
trecentas et ſexaginta ſupra mille comprebendit.
De dictis auibus domeſticis iuxta ac ſlueſtribus ex
praefatione adbuc monendum, adieltas eſſe his ipſis
Gpecies quaſdam Falconum, aut aquilarum elegantiſ-
F 5 AAima-
(8) In amoenitatib. exoticis faſciculo II. velat. XIII.

90 4 WV. Capitel. Von den

ſimarum, inter quas aquila tota alba numero
cο ομυ nnÜ1 III repraeſentata ab incolis pri-
matibus valde expeti et magno pretio, quandoque
ſupra milie thaleros, capta, tanquam ad venatio-
nes ab»reas, pro captura auium vtiliſzma redimi
narratur. Dictis iam ſiguris in foliorum margine
appoſita ſunt nomina plantanum et auium propria
Iapantcis charabterilus pilta, adſeriptis a diligenti
CLEVERI manu latinis Iapanicas referentibus cha-
rabteribus ſine plla tamen vocum barbararum expli-
catione id, quod dolendum iuxta ac mirandum
ſiquidem non ſolum multa huius Florae ſpecimina,
ex collatiene cum noſtris Europaeis plantis, quoad
notianes per ſo patent, ſed gquod maximum, quia cla-
riſ. MENZELIVS Sinenſium ſceriptionem et lin-
güuam (quam a lapanenſium vix ac ne vix quidem
diſerre, immo ſeribendi modum et charaäteres Ia-
Poniae et Chinae, proximisque regionibus ac regnis
ad Cambodiam et Siamum pſque pniuerſales et
communes eſſe, licet loquendi modus differat, ex mo-
dernis tarum partium orientalium Itinerariorum
ſeriptoribus conſtat) optime calluit, de quo Lexicon
illud ſinicum, opus decem voluminibus compreben-
ſum et in eadem regia bibliotheca aſſeruatum a cla-
riſſ. MENZELIO, incredibili diligentia, in aetate
ſere decrepita concinnatum et conſeriptum, clare te-
Nari poteſt. Ipſam delineationem et picturam plan-
tarum, quod attinet, quantum ego quidem obſer-
varét potui, minus quidem botanice, eleganter tamen
et ſatis, quod repraeſentationem ad viuum concer-
nit, atcurate fattae ſunt figurae, laetiſſmis colori-
bus ſuperbientes, quorum diſtinctio in floribus ipſis
Jui⸗-

mediciniſchen Handſchriften. 91

quidem obſeruata, minus autem in caulibus et fo-
liis, quae a capite ad calcem operis, vno eodemque
pirore obducta cernes, exceptis quibusdam non vi-
ridibus, ſed rußs, flaueſcentibus, purpureis etc. fo-
liis et caulibus plantarum, quas monſtroſas, pel
ſingulares, noua plantarum genera conſtituentes,
exiſtimares ſtirpes, niſi ex quorundam collatione
cum notis et noſtratibus innoteſceret, ipſa his colo-
ribhus plantarum, quoad folia et caules, vitia, per
aeruginem, rorem venenatum et tempeſtatum iniu-
rias contrabta exprimi, iuxta conſuetum nationis
Chinenſis et Iapanicae genium, anomaliis et mon-
ſtrofis rerum repraeſentationibus mirum, quantum
delectari ſolitum. Qua occaſione, dum de chara-
teribus plantarum et diſtinctione, diuerſisque cre-
ſcendi modis facta fuit mentio, non poſſum, quin
ipſius MENZELII perba ex praefatione deſumta,
et buc pertinentia apponam; et quidem hoc eo magis,
quia his magni illius Botanici de methodo chara-
Seriſandi plantas plane ſingulari, paucis fortaſſis
adhuc cognita, profertur ſententia“ barbara iſta,
inquit, gens, Iaponum puto, cum Chinenſibus omnes
partes plantarum non oſtendunt in ſuis picturis, ſi-
cut noſtri Botanici, MALFPIGHIVS e MORISON.
Quamuis et illi, vt veritatem fatear, legitimum par-
tium eſſentialium in plantis vſum nondaum docue-
runt, aut nouerunt, quod talentum indefeſis men-
tis indagationibus et ſpeculationibus meis a iuuenili-
bus annis per Dei gratiam, me, citra laudem pro-
priam mei, poſſidere hie fateor: perſpectis enim et
cognitis partibus omnibus plantae eſſentialibus, tam
maſculini, quam feminini ſexus ſtatuo, omnem plan-
tam

2 V. Capitel. Von den

am eſſe, et ſexus feminini, et maſculini, vel in
duabus plantis ſeparatim, vel in vna planta ſimul,
tanquam hermaphroditice. Huius cognitionis cau-
Ja dudum et ſupra XXXXannos conſtitui publi-
care analogiam Macrozoi et Microzoi, ſiue hominis
Piantae, iuxta omnes hominis et plantae partes
eſſentiaes et exinde conſquentiam poſſibilem plan-
as omnes cognitas ad ſex ſumma genera poſſe re-
ferri. Verum ſubinde nen ſine fato quodam ab hot
inc pto propuſito abſtinere couctus ſum. Hoc fidi-
bus veritutis harmonice intenſis, non delirans ſenex
go bic vltimum cano, et plara alia talenta a Dei
gratia mihi concea, taceo.

Das andere nicht weniger hoͤchſt vortreffliche
Werk iſt der Braſilianiſche Schauplatz des
Reichs der Natur, welcher die Abbildung der
vierfuͤßigen Thiere, Voͤgel und Pflanzen ꝛc. in Bra⸗
ſilien enthaͤlt, ſo aus vier ſtarken Baͤnden in großen
Fo mate beſteht, und 1460 Figuren in ſich begreift.
Zuſoͤrderſt will ich des hochverdienten Chriſtian
Menzels eigene Nachricht von dieſem Werke, welche
ſtatt des Titels vorgeſetzet iſt, anfuͤhren:
Theatrum rerum naturalium Braſileae conti-
nens imagines quadrupedum, auium, piſcium, et
plantarum Braſileenſium, iuſſu illuſtriſl. principis
Mauritii Naſſouienſis p. m. quondam in ipſa re-
gione Braſilia, (cum ibi rerum potiretur) iuxta
exemplaria vina coloribus oleagineis depictas et a
laudato principe in Europain theſauri inſtar trans-
portatas, quas ego, dum iacebant in Bibliotheca
electorali Brand. diſperſae, et neglectae iuſſu ſere-
niſſ.

— — —

„

R— — — —

mediciniſchen Handſchriften. 93

niſſ. Elect. Friderici Wilhelmni collegi, et in qua-
tuor voluminibus chartae regalis in ornamentum
Bibliothecae anno cIöISCLXIIII igelle⸗ „ illas
aeri inciſas aliquando editurus.

Der belobte Chriſtian Heinrich Crnbtel giebe
von dieſem Werke folgende Nachricht (²): Quod
opus egregium licet clariſſ. MENZELIVS in indice
blantarum cum ſiguris aeri inciſßis lono publico ſe
editurum fore, quondam promiſerit, nondum ta-
men, quantum mihi Tuiden conſtat, lucem vidit,
eo magis et nel hoc nomine dignam, cuius hic fiat
mentio. Sunt autem volumina illa, pergameno ob-
ducta latis ſpiſſa, euoluentium autem manibus non
Farum iam tractata, quorum primum icones aqua-
tülium exbibet et figuras numero CCCLEVIII ſe-
cundum auium ſiguras OCCIII. tertium ani-
malium ab bomine ad inſecta numero CCXYXXI.
quartum vegetabilium numero I L figuras conti-
net. Picturae ipſaz oleagineis coloribus NRihiori
cbartae ſunt indulétae, a Rolerti non valgaris artie
Rcis manu faltae. Toti operi praemittitun praefit
tio ſat ampla, hiſtoriam et vtilitatem operis difuſe
explicans. Nomina et ordo ſecundum PISONIS
et MARGGRAVII methodum ſunt 4ppoſita. Ne
autem putes apud didtum P1S0ON EM has iam inue-
niri ſiguras, vtpote quod cum editione huius codicis,
quam olin moliebatur, MENZELIVS pugnaret,
vt taceam clariſ. MENZELIVM in praef. pugilli
rarior. plantarum, qui appendicis inſtar aanexus éſt
Indici nominum plantarum vniuerſali, ſé ex Thea-
tre
(9) Am angef. Grte g. d. 11 S.

.

94 V. Capitel. Von den

tro hoc nomina Braſi. Neenſi um aliquot plantarum,
quae? apud GVIL. PISONEM et MARGGRAVIVM
non exſtant, ſuis deſeriptionibus intertexu'ſſe, clare

indicare. Ad quod ipſum Theatrum ſupplementi

loco pertinere etiam videtur aliud Opuſiulum, quod
vna cum Theatro in dicta Bibliotheca curioßis 1s mon-
rantur, formae quidem minoris, aſt non minus cu-

rioſam Collectionem naturalium Braſilege rerum

continens, coloribus quidem, aſt non oleagineis, ſed
Jugitiuis ſuccis artißicioſiſſime illuminatum, ap-
Poſitis, ab Mo Pprincipe NASSAVIAE, manu pro-
Pria exaratis, nominibus germanicis cum breui
vniuscuiusque deſcriptiones folia babet numero
CCCCLIIII, quadrupedum, auium, et inſebto-
rum figuras promiſeue ſiſtentia. Ex quo Codice,
tanquam illuſtri ſpecimine eluceſcere poteſt, quan-
tum celſiſſimus ille princeps et ſtrenuiſimus Heros hi-
ſtoriae naturalis ſtudio deditus fuerit, ſiquidem
hunc librum optimo princtipi pro meliori notitia et
firmiori impreſſione rerum exoticarum, olim ab ipſo
viſarum, tanquam mensete mnſerui ſe, ex diäctis
elare patet.

Das dritte und 1 vierte Werk ſind zwar e auch
Herbaria picta, nicht aber exotica, ſondern euro⸗
paea. Von dem einen, ſo aus 16 Baͤnden auf ſehr
groß Papier beſteht, und 1367 Figuren enthaͤlt,
ſchreibt .. Erndtel alſo (¹): Opus eſt ſederim vo-
luminibus, chartae auguſtae, Ppergameno albo, ob-
duötis, et in margine auro ornatis comprebenſum,
4 gurae viuis coloribus, eN Tuccis diligenti manu ad
vinum

(10) Eben daſelbſt g. d. 12 S.

2 — — oywwE————C —„ — — -4

— S .-ẽ-

ſteht, hat folgenden Titel:

medieiniſchen Handſchriften. 95

viuum eliam ſunt pibétae, adiectis maximam partem
nominibus et ſynonymis cum auctoribus claſſzcis.
Plantae cum floribus, taulibus et foliis ſetundum
totam ſtaturam, non indigenae ſaltem, ſed exoticae
etiam quam blurimae, ex hbortis apud Batauos col-
leltaer ſicuti et totum opus in Belgio ante ſemi- ſo-
culum ſorte concinnnium fuiße, exiſtimandum eſt,
quale quid ex adſiriptis indigenarum locis natalibus
potiſſimum eluceſcit, ptpote in quibus Louanii alio-
rumque alliacentium locorum frequens fit mentio.
In regiam hanc Bibliotbecam translatum fuit ex li-
beralitate cuiuidam WEIN MANNI Cancellarii Cli-
venſis ( ,„ui ſereniſſimo Elebtori in deuotiſimae
ſubmiſſonis teſſeram olim hoc obtulit. Ordinem
guod attinet, ille quidem non eſt methodicus, nec
potuit eſſe, Kiquidem ipſae plantae, quo tempore et
ordine obſeruatae et colleltae, eo etiam delineatae,
Pictae et ordinatae fuernnt. Sedecim illa Volu-
mina ſuas iterum habent ſectiones, alphabeti cha-
racteribus diſtinctase ſub ſingulae ſectionis fronti-
ſpicium gallico idiomate et ſeriptura indicantur nu-
mero ſigurae, millenarium cum trecentis et ſexagin-
ta ſeptem iconibus ſuperantes, ex quibus centum
quinquaginta duo piſiium, quadrupeum et auium
delineationibus impenduntur, reliquae autem nil niſi

plantas ſiſtunt.
Das vierte, welches aus 8 Baͤnden in Folio be⸗

Florae

(11) Pufendorf i in Commentarviis de rebus geſtis Fri-

derici Wilhelmi magni, nennet ihn Daniel Wei⸗

mann, und meldet von ihm, daß er in vielen Ge⸗
ſandtſchaften gebraucht worden.

Florae ad viuum depictae cura et ſumtibus
CONRADI IOHRENII Phil. et Med. pv. Doct. et
in Acad. Francof. Prif. pnubl. ord. penicillo n.
K RIBBING Boraſi, Med. Cand. p. m.

Der oftgedachte H. Erndtel hat von dieſem
Werke folgende Nachricht mitgetheilet (*): Non
mole quidem, nitore autem et artificio priori longe
anteferendum eſt CONRAPDI IOHRENII. Herba-
rium ad viuum pictum, penicillo H. K RI B B I N G
Boruſi Med. Cand. obto voluninibus in folio, aluta
ad Gallorum genium praeparata obductis, et auro
in margine nitentibus, comprebenſum. Volumen
primum exoticas potiſimum continet plantas, nul-
lis adiectis nominilus, exceptis inſectis et aromatibus
interſperſis, quae barbaris, partim, partim, latinis
inſigniuntur appellationibus. In reliquis voluminibus
nomina pleriſque vna cum die et menſe, quo pi-
ctae, iuxta ipſam kſguram appoſita. Praeterea et
in ſuperfluum quafi, per totum fere reliquunm opus
in calce cuiuslibet foli adſeripta ſunt nomina pro-
pria plantarum latina, auro diſtintétis literarum
cbharackeribus. Plantis ipſie ex aduerſo foliorum
latere, pt plurimum reſpondent auium et inſelcto-
rum noſtratium iconet, ipfarum plantarum perlu-
ſtrationi, miram amoenitatem adſpergenter. folia
numeratu ſunt, in fine autem cuiusuis voluminis
adiebtus eſt index plantarum alphabeticus. od
mitorem et artificium delineationis iuxta et picturae
attinet, ſanbte teſtor, parem elegantiam et diligen:
tiam acouratam, botanicam etiam, Herbari Picti,
in

(12) Kben daſelbſt a. d. 13 S

S f X2 „½

mediciniſchen Handſchriften. 97

in vita mea me nunquam vidiſſer adeo exacle in
Roribus, iuxta et modo creſcendi ſtaturaque planta-
rum, ob ſeruata ſunt omnia, pvt artificioſiſſima pibl o-
ris Domini K RIBBING manus, et magnifica princi-
pi diena excellentiſ. 10HRE NII liberalitas, et ſum-
tus, quos huic operi impendere poluit, ſatis mirari
ac depraedicari nequeant (¹3).

(13) Hiebey kann ich nicht umhin, eine Nachricht, ſo

ich in dem Joͤcherſchen Gelehrtenlexico in dem Artikel
Conrad Johrenins angetroffen, anzumerken; es
heißt daſelbſt: Sein in 8 großen Baͤnden Regalpa⸗
pier beſtehendes Kerbarium vinum hat der Koͤnig in
pPohlen Auguſt II bald nach deſſen Ableben vor
etliche 100 Thaler zu der Dreßdniſchen Bibliothek
erhandelt. Ob ich nun gleich des .%. Erndtels
Brief geleſen, und des Johrenius Werk, ſo wie jener
dieſes beſchrieben, in der ſo genannten Manuſcripten⸗
kammer hieſiger koͤnigl. Bibliothek ſelbſt geſehen hatte:
ſo habe ich doch auch dieſerhalb nach Dreßden an ei⸗
nen daſigen Gelehrten geſchrieben, und mich erkundi⸗
get: ob vielleicht nicht etwa auf der koͤnigl. Dreßdni⸗
ſchen Bibliothek eine Copey davon befindlich ſey?
Ich erhielt aber von meinem Freunde zur Antwort, daß
von dem Johrenius gar nichts alldort vorhanden
waͤre. Weil der . Joͤcher bey dieſem ganzen Ar⸗
tikel keinen Wehrmann angeführet hat, ſo wird wohl
dieſe Nachricht aus einer muͤndlichen Erzaͤhlung
ihren Urſprung haben. Die Bibliothek des Joh⸗
remius hat das hieſige koͤnigl. Jogchimsthaliſche
Gymnaſium kaͤuflich an ſich gebracht. Sonſt mel⸗
det von den Lebensumſtaͤnden dieſes Mannes Jo⸗
