KeXXIII367
author: Nyerup, Rasmus

S

Aerker f.

N12511062126

UIHIIIIIIIIIIIIII

021

UB Tübingen

SPICILEGIIIM
BIBLIOGRAPHICUM

EX

4

EIBIIOTIHECA REGIA HAVNIENSI.

FascICUTUS I.

DESCRIBTTUR
IN TRIBUS SPECIMINIBUS

SEMICENTURIA

MONUMENTOR. TYPOGR. RARISSIMOR.
QvX “
ANNALIUM TYPOGR. AUTORI —
CL. M. MAITTAIRIO
16NOTA FUERE, 2 P

.

PER

XEAsII UM NZ-. EE Ur.

HAVNIEX 1783.
Arvp C. 6. PROFTIUM.

SPICILLEGlI
BIBLIOGRA-
PHICGI

SPECIIEN PEIMVUM
EXHIBENS
Ex
EIBLIOTHECA REGIA HAVNIENSI
SUPPLEMENTUM ANNALIUM
MAITAIRIANORUM
ET QVIDEM
PEIWITIANUM ATIS
TTPOGRAPHICA
DECADES DUAS

PRO STIPENDIO QVADRE REGIXÆ&
CONCINNAVIT

ERASMIVUS N TERUP
Coll. Med. Alumnus.
τ *αH *σνnhene n

HAVNIL 1782.
SuMTIBVUS CHRIST. GOTTL. PROFTII.

ILLUSTRISSIMO
ATQVE
EXCELLENTISSIMO HEROI
DOMINO
JoACHIMO GoTsSCHE
CoMFFI DE MOLTKEKE
TOPARCHE

IN EINSIDELSBORG ET KIökUP

ORDINIS DANEBROGICGI
EQVITI AURATO
J. K. W. A CONSILIIS INTIMIS
CUBICULARIORUM REGIORUM

PR TEFECTO
IN COLLEGIO STATUS SANCTIORI
ADIIINIS TRO

BIBLIOTHECE REGINE
PRESIDI

.
STUDIORUM HOCCE
TENUE SPECIMEN
SUMMA VENERATIONE
D. D. D.

TANTI NOMINIS.

CULTOR DEVOTISSIMUOS

AUCTOR.

Nere

da

PRERATIDO.

Degiam, qvæ Hafnixr eſt, Bibli-

othecam librorum, optimæ no-
tæ, tam impreſſorum qvam inedi-
torum, in omni fere lingvarum ge-
nere uberrima ſegete eſſe inſtru-
. Gtam, dignamqve, qvæ celebratisſi-

2 mis

FPREEATIO.
mis Europæ Bibliothecis annumere-
tur, Eruditorum apud nos cuiqve
ſatis notum eſt. Noſtris præſertim
diebus læta & vere Regia capit in.
crementa ſub auſpiciis Excellentis-
ſimi Uluſtrisſimi Domini JoA-
CHIMI GoOTsCHE Comitis de MorTKE,
qvi præter permulta illa & gravia,
qvæ in patriæ & ſtatus politici emo-
Rmentum ſuſtinet, munia, præſidi-
um qvoqve regiæ ſuſcepit Biblio-
thecæ, haud infra ſuam dignitatem
ratus Muſas hasce regias ſuis proſe-
qvi ſtudiis. — Nec ſatis eſt Bibliothe-
cam inſtaurari, exornari, augeri; in

ordi-

PREFATIO.
ordinem qvoqve pulcherrimum cun-
Ga disponuntur vigili opera docta-

qve cura, qvam indies in id im-

pendunt Protobibliothecarius EkIcH-

SEN, Conſiliarius Conferentiæ &c.

& Subbibliothecarius BROAGER, Ar-

chivarius & Conſiliarius Cameræ.

Cum vero circumſcripta ad-

modum & jejuna ſint ea, qvæ de
hujus Bibliothecæ Cimeliis referunt
rei litterariæ ſcriptores v. c. Jo-

LERUS in Bibliotheca hiſtoriæ litte-

rariæ Struviana pag. 364. putavi

me haud ingratum facturum harum

3 rerum

14

—„

PREFATIO.

rerum peritis & ſtudioſis, cum mi-
hi contigerit provincia, qva nulla

exoptatior, in iſta Bibliotheca, ſum-

ma librorum rarisſimorum copia

inſtruisſima, eſſe a manu, ſi ex
affluenti hac copia qvædam ſelige-

rem, publiciqve juris in rei litteriæ

uſum facerem.

Decreveram qvidem a libris,

ſua ſe raritate commendantibus, ini.

tium facere: verum enim vero de

iſtiusmodi libris non unum eſt

Eruditorum judicium, qvi enim uni

vovis pretio carior eſt, alteri haud.

raro

5,

I.

PFPRAEFATIO.

raro vileſcit. Hinc ſummorum in

hoc ſtudio Virorum MEUSELII, VON

exemplis & inſtitutionibus incitatus

& edoctus primæva artis typogra-
phice? monumenta, de qvorum pre-

οα
tio inter doctos lis eſt diſceptata,

potisſimum perluſtranda elegi. Om-

theca ſuperbit, prima Iiprelſſa ſi

bibliographos & autores hiſtoriæ

litterari? ad tædium usqve lectoris
citando, cramben bis & ſæpius co-

QSam recoqvere: qvapropter rei lit-

—7 4 tfera-

MURhKII, DENISII, ZAPFII, DE BURMHM

nia vero & ſingula, qvibus Biblio-

deſcribere vellem, ſæpe neceſſe eſſet,

terariæ me melius cnnſulturum duxi,
tales tantummodo recenſendo libros,

qvi in magnæ molis opere, Anna.

les Lypographici dicto, ſummo ſtu-

dio & labore a Cr. MarTTAIRIO

compoſito, non inveniuntur. h

Tho

V bum
Petr

Jeco

luri,

Pros,

IRIO

X

— — 8 * — . 7 .

Ind-

ſtu.

₰

INDEX LIBRORUNM,
QVI RECENSENTUR.

ANNI 147 3.

hiſonomia Regia - Pag. I
1474.
Diæta Salutis 2 2 ⸗ 4
Ludolphus de vita Chriſti . . 6
Thomas Aqvinas in Iobum . . 13
1475.
Biblia Latins ⸗ . . 15
1477.
Lumen Anime? - ⸗ R— 109
Flores utriusqve Juris . . 115
Petri Suchem Itinerarum -2 — 1IIS8

1481.
Petri Lombardi Liber Sententiarum - 63
Jacobi de Voragine Legendæ San torum - 124

*5S 14892.

3

INDEX LIBRORUM.

=DWDW 1482.
Calendarium Johannis de monte Regio - 17V
Henrici de Piro Comment. in IV libros Inſtitut. 126

1483 3*

Tractat van Staecſpiil =

1485.
Elueidarius . .
1486.
Dat Jutiſche Lowbock .

1487.

Bernhardi de Parentinis Elucidarius Miſæ e

1489.

Hiſtoria ſeytem Sapieutun Romæ

Boethius de diſciplina Scholarium
Nobiliario perfetamente -
Belyals Klage over Jeſum
1495.
Aqvila Leonardi Aretini
1406.
1496
Synonima Britonis -

Innocentius III. de contemtu mundi

—

1y
26

7

INDEX LIBRORUM.

1497.

Chirurgia . . —26
1498.
Summa Johannis . . H 2
Ant. Mancinelli Carmina . 146
1500.
Beſſarion contra Turcos „ . 96

LIBRI SINE NOTA ANNI EDITI.

Giode Salomonis . 6 . Dag. 30
Vincentii Bellovacenſis Opuſcula . 39
Vocabularium Latino Græeum . 44
Saxolus Pratenſis . . . 47
Leonis Papæ Sermones - 49
PEuſebii Præparatio Evangelica 51
Geſta Romanorum . . 53
Dialogus Salomonis & Marcolfi 54
Auguſtini Libri XV. de Trinitate ⸗ 5 5
Jacobi de Theramo Lis Chrifti & Belial . 71
Opuſcula Johannis de Garlandria ⸗ 86
Johannes Gerſon ſuper Magnificat. . 104
Synonyma Stephant Fliſci —„ 106
Spegel der mynſchliken Behaltniſſe 147
De

7

IprF LiERont.

De denſche Kroneke .

Adrianus de remediis utriusqvæ Fortunæz
Antidotarium Anime
Bartholomæi Montagnanæ Conſilia .„.

— „* —
3

Opuſculum de laudibus Mariæ Virginis

Speculum Sacerdotum - 6
De ritu & moribus Indorum „
Hiſtoria Griſeldis ⸗ . .
Cstholicon Johannis de Janus .
Epiſtolæ Auguſtini . . . .

*

160

1¹68

171

172

179

182

185
187
188

191

m
chanr
ſtat
H
V.

rum
ſtoc
tibu
tar
hibe
oper
tran

Ece

Ton
inenn
Begi

do er
tirhn

160
16
171

172

79
182
185
197
188
191

SSe

1473.

I. PHISONOMIA REGIA. Fol.

pus, pauciſſimis cognitum Bibliographis,
impreſſum eſt characteribus mediæ

magnitudinis Gothicis valde abbreviatis in

charta candida non admodum craſſa. Con.
ſtat foliis 38. Qvævis pagina habet colum-
nas duas & lineas 37. Literæ nullæ initiales
v. capitales, niſi qvas invenuſto rubro colore
adpinxit miniculator ſ. illuminator initio libro-

rum & capitum. Deſtituitur ſignatura, cu-

ſtode, & ciphris numerum foliorum indican-
tibus. Loco puncti ſuper literam ? conſpici-
tur lineola transverſa. Signa diſtinctionis ad.

hibet ab initio libri punctum, & procedente

opere etiam comma, qvod exprimitur lineola
transverſa longa aream lineæ fupra infraqve
excedente. —
JueLERUsS in Bibliotheca hiſtor. litterar.
Tom. I. pag. 488 inter libros rariſſimnos & ſub
incunabula typographiæ editos in Bibliotheca
Regia Hanoverana noſtrum nominat tali addi-
to encomie: *Phiſonomia Regia, liber Mar-
tieburgi a. 1473 luci expoſitus, at cognitus
A Pau-

pauciſſimis“. — Apud Maittairium mira eſt
eonfuſio: exſtat enim in Append. Alphab. ad

Annalium Typogr. Tom. V. pag. 408 Lapi-
darius Ariſtotelis; in Cevitate Werſſborg.
147 3 & ibid. pag. 545 Phiſionomia; Lapida-
rius Ariftlotelir; et alia guIdam. Ato Mar-
purgi 1473. Sed non] tales duo aut plures
diverſi dantur libri, eſt: vero unus idemqve li-
ber, qvi nec excuſus eſt Marpurgi nec in for-
ma, ut ajunt, Ata, nec intelligo, qvo factum
ſit, ut in Bibliotheca Daneſchioldiana pag. 129
etiam relatus ſit inter libros in Qvarto.

Opus ſic incipit: attendite a falſis pro-

phetis, gvi veniunt ad vos in veſtimentis ovi-
um — gvod autem Phiſonomia neceſitatem ho-
minum moribus non imponat probatur ex Ar-
BERTO MAGNoO allegando decantatam iſtam de
figura & phyſiognomia Socratis narrationem:
loco Socratis vero male aut autor aut typo-
theta ſubſtituit Tvocratem. Segventes philo-
Jophos Ariſtotelem, Avicemam, Conſtanti-
uum» Albertum, Phylomonem, Loxum, Pa-
lomonem. MWeliora qve in ſeriptit eorium rée-

pverimus ſub brevitate huic operi anponemus.
Aliis locis citantur Plato & Raſi. In folii ſe-
cundi

NA 3
cundi columna altera paginæ prioris habet ſeq.
Primo qvorundam precioſorum lapidum nomi-
na, qvi naturam ad unum inclinatam trahumt
in contrarium expontmus in dei honorem omni-
pvotentis & gloriam ac perpetuam memoriam
virtuoſi wencezlag ſecundi regie bohemorum
principie glorioſigſimi. In ipſiur enim laudem
honorem ac perpetuam memoriam hic liber
zitit compilatus. Nomina lapidum, de qvo-
rum agit virtute, ſimul vertuntur chaldaice,
arabice & græce; verbi cauſa: Sereafter A
Caldeie Nundiſtus ab arabie QWirinus a latinis
Fuantaſtron a gretis dicitur. Hic lapis ali-
qvando invenitur in nido uppupe. Eſt enim
uppupa avis multum préftigioſa ut teſtantur au-
gures. Hic ſi vonatur ſuper pebtus dormientis
at qveratur ab eo, reſpondet dormiens ad guuæœ-
libet interrogata, & valde movet fantaſiar,
facit homines ſubtiles & ſtudioſos & maxime
in occultiz. Et ſic inepte in reliqvis. In folii

vero ultimi paginæ averſæ columna ſiniſtra,

Divina igitur annuente gracia multa ingviſicio-
ne habita ex pluribus libris philoſophorum hunc
libellum gqvi phiſonomia regia intitulatur colle-
A 2 gimus

gimus in verpetuam memoriam excellentiſſimi

3.7 ,„ . . . , . . .
principis domini wencezlay, ſecundi regis bohe-

morum, at bonos noſcat & ſe ipſit ſociare va-
leat & fugere conſorcia impiorum. (a) Ex-
plicit liber de phiſonomia. Spatiolo parvo in-

terjecto: Liber enim dividitur in trer parter

In prima parte traditur videlicet Lapidarius
Ariſtotelis de novo a greco translatis eusm om-
nibus aliis lapidariis & eorum dikckis in uno-
gqvogve lapide — Secundo gvomodo virtuter
precioſorum lapidum augmentantur. — Tercia
pars eſt de ipſamet phiſonomia. Liber clauditur
ſeqventi ſubſcriptione: Ano Domini MWille-

Nmo qvadringenttſi 1m N. ptuagefimo tercio in
vigilia XI milium virginum completum eſt pre-

ſens opus In Civitate Werisborg.

1474.

II. DiETA SALUTIS. Fol.

Tabula ſuper dieta ſalutiz & capitula diete
ſalutis occupant folia ſeptem: deinde liber ip-

te 1ſte Tom. S. 156 ſedq. de utilitate
phyſiognemicæ ſcientiæ.

ſc
(a) Conf. LAVATERI Phyſiognomiſche Fragmen⸗

kꝑ fſic incipit. Subjebtus trakatus gvi diete ſa-
lutis vocabulo cenſetur multas materias de vi-
ciie de virtutibur peentirgve & doir ad ſermoes
pplares dirigibiles ſatisgve apte teporibus ani
applicabiles coplebcitur. Neo aute verborum
Vimplititate in ſerie meorati taatus offedatur,
ſed revera ſciat ea roe hoc altu foe gtenus ex
eo dini verbi ſemiator Jacilius 71 Hica iſtruat

cocione. (b)

Abſolvitur tractatus foliis 62, characte-

ribus parvis gothicis, copioſisſime, ut ex inſerip-

tione transſcripta patet, abbreviatis, abs-
qve cuſtode & numero foliorum vel pagina-
rum; habet ſignaturas indicatas literis al-
phabeti minoribus, &' ex ſignis diſtin Rtio-
nis tantum punctum. Numerus qvaternarius
refert figuram numeri octonarii dimidiati,
A 3 nume-

(b) Defectui litterarum fupplendæ inſervit line-
ola verbis ſuperinjeéta; compendia vero talia
ſcripturæ et notas antiqvitatis noſter præſens,
qvod dolendum eſt, exprimere non valet Ty.
pographus.

6 Tue
numerusqve qvinqvenarius habet figuram fere
ſeptenari moderni. Literæ capitales deſunt;
nec in noſtro exemplari manu miniculatoris
ſunt adpictæ: interdum in ſpatio iſto majori
literæ capitali vacuo relicto impreſſa eſt litera
Parva indicans rubricatori, forte ignoranti,
qvam adpingere deberet. — In fine legun-
tur ſeq.
Eyplicit liber qvi nuncupatur dueta ſalu=
tie, in qvo habentur ſermones applicabiles per
totu anu de criminibus & viciis hominu Una cit
collacoibus pulcerrimis Impreſique ſut lyj ſer-
mones Colonie per me magiſtrum IHANEM CoL-
mOFF Anno Dni 1474. LAUS DEO.

1474.

III. Lvorrns DE VITA à CHEISTI. Fol.

—
LooortPHUS v. LEUTOLPHUsS in Saxonia ſecule

XIII natus, primo ordinis Dominicani ab an-
no 1300 per 26 vel plures annos, deinde
vero Carthuſienſis Argentinæz monachus &
Prior erat: ſeriptor ſupra ſeeuli ſui morem ele-
gans

le

gans audit apud FABRICNUM Bibliotheca med.

& inf. Latin. Operis hujus de Vita Chriſti qva-

draginta fere, exceptis verſionibus, editio-
nes numerat FREYTAGIVS in Analecttis litrer.
pag. 545⸗ in qvibus noſtra eſt longe rariſſi-
ma, qvare oculis Bibliographorum vel maxi-
morum ſeſe ſubduxit. —

4

Impreſſum eſt in charta ſatis candida nec
admodum firma charateribus minutioribus
gothicis crebris abbreviationibus, columnis

duabus & lineis 56 in qvavis pagina. Nullus ti-

tulus; nulli cuſtodes ſive voces paginæ ſe-
qventis indices; nullæ diſtinctiones minores;
nullis paginæ numeris neqve chartarum qva-

terniones literis Alphabeti, qvas ſignaturas

vocant, diſtingvuntur, caret etiam literis ini-
tialibus capitum, qveæ in prioribus 9 foliis
penicillo adpiétæ ſunt. — Opus diſtribuitur
in partes duas. Primum folium ſine omni

omnino inſeriptione aut titulo his incipit ver-

bis: Fundamentum aliud nemo voteſt vonere &c.

qvibus verbis LoporPHus inchoavit prologum

in meditationes Vite Jeſu Chrifti — ut habet
A 4 editio

editio Noribergenſis anni 1478. (e) Poſt
Prologum tria occupantem folia: Incipit li-
ber de vita Jeſu Chriſti in Evangelio tradita,
de divina & eterna Clrißi geéneracione. Pars
prima concluditur capite 92, qvod agit de
Jermento cavendo & ceco Bethſaide illuminato:
in ultima vero orationis linea (preces enim
unicuiqve capiti adjecit autor) expreſſum le-
gitur nomen Typographi NicorAUs CGoTz;
deinde poſt ſpatiolum lemma ejus, cum qva-
dam variatione idem, qvod affert Maittaire
Annal. Typographicorum Tom. I. edit. II.
pag. 339 Spem meamqve Jolam ponam in te
virgini? Marie matris graciam. & infra.
Impreſſumqve ſolemnpne opur verfectiſime Do-
mini vitam dico correbkkam. Nico-Aus Gorz
de ScHLETZSTAT. Id gvod ad ejur primam
ebtat. In ejusdem folii pagina ſeqventi
Regiſtrum in Evangelia totius anni, etiam

V

/

(c) Hujus editionis exemplum ſplendidum in char-
ta craſſiori folio regali impreſſum etiam aſſer-
vat Bibliotheca Regia: copioſius vero defſcri-
bitur hæc editio in Celeb. Denie Merkwuͤrdig⸗
keiten der Garelliſchen Bibliothek S. 74.

r
l.
1
4.

0-

NreN 9

1

gqvæ in poſteriori qværantur parte, ita ineipit:

Proteſſus hujus precioſitfimi opverir Domini no-

Kri Jeſu Chriſti hie ſecundum textum beati

Mathei evangeliſte hic & id quod Matheus
Jiſcienter non ſeribat Autor ex aliit evange-
liftis ſanktie Johanne Luca marco complevit jux-
ta concluſßionem ſanbkkorum Icribentium ſcilicit
ambroſii iheronomi auguſtini gregorii bede
& aliorum plurimorum ſanbkorum virorum —
ut in clare videtur. (d) Poſt regiſtrum, qvod
duo folia & dimidium complet, ſeqvitur:
De confeſione vere fidei, gvam Petrus fecit
pro omnibur — Capitulum primum. Primæ
pars libri hujur gqve precedit nullam de paſione
mencionem expreſſe facit ſecunda vero pars gve
hic leguitur fregventer de pvaſſione facit menci-
onem & tandem (e) totam continet vaſſionem
& eorum qve ultra ſunt ſeriem. Secunda pars
conſtat capitulis 89; qvorum ultimum eſt Con-

A 5 cluſio

(d) Sine dubio legendum: ur intuenti clare
vigderur.
(e) Hæc vox non reperitur in ſupra laudata edi-
tione Noriberg.

0% Saun

eluſio libri & ſignatio. (f) In fine vero le-
guntur hæc: Gracias deo trino altiſimo. Qve
vitam Criſti Iheſis jur Klio. Hic in ſcâ colo-
nia termino Phillippi Iacobigve profeſto 1474
Ikheſu incarnacionis anno. Super vero hæc
ultima verba extat Inſigne Tygographi, ſcu-
tum cantheriatum cum tribus conchis appel-
lat Maittairius Annal. typogr. Tom. I. edit.
II. pag. 339 cum hac inſcriptione: Sola ſpes
mea in te virginis gratia (g) & infra NicoAUs
Gorz de ScHLETZSTAT. (h) Deinde in pagi-
nis qvinqve idem Regiſtrum in Evangelia per
totum annum, qvod jam parti primæ adhæ-
rere indicavi: ne qvis vero credat eadem om-
nino

Edit. Norib. addit. vocem ejus; vocabulum
autem præcedens, qvod ea, qvam tractamus,
editio exprefſum habet ſignaco lineola fuperim-
poſita, Noribergenſis vero esdem modo ſigna-
to, Freytagius in Analectis loco cit. utarbitror,
male legit ſignificatio.

(g) Dimidia pars hujus vocis excidit.

(h) Hunc Schoepflinus enumerando typographes
Alſatiæz extra Argentoratum vocat de Seltzſtat.
Vindiciæ Typograph. pag. 117.

uN 11

nine eſſe folia a Bibliopego vel alia ratione
transpoſita vetat hoc, qvod prima vice in folii
pagina citeriori, altera vero in anteriori inirium
cepit impreſſio.
FEbditionem hanc, cujus jam qvalemcun-
qve dedi notitiam, fruſtra qværis apud Mait-
tairium, qvi annal. Tom. V. pag 35 ſub no-
mine Luborennullam habet ante Noriber-
genſem ſæpius laudatam anni 1478. Sed,
aut mire fallor, aut noſtra editio in annal.

Tom. cit. pag. 195 (conf. Tom. I. edit. 2.

pag. 339) latet ſub autore RADULPHO: Ka-
dulphns de vita Chriſti in EKoyangelio tradita
per Gotz. Coloniæ 1474. RADULPHUS vero
hic de vita Chriſti eſt autor mere imaginarius
& nullus alius, qvam LubDoLPHüs de Saxonia,
qvem præter LEUTOLPHUM Ehbricius Biblio-
theca med. & inf. Latin. refert etiam corrup-
tius nominari LANDULPHUM, unde forſan
(conjiciendo enim eſt locus) fluxit maxime
corrupte RADULPHUS.

De Bure in Catal. Gaignat pag 38, no-
Kram attulit editionem, qvam etiam cogno-
viſſe videtur Meerman Origin. Typograph.
pag. 254 not. dx. Subſcriptionem, qvam De
Bure habet, & ego ſupra transſcripſi, nullum
præbere ſenſum qveritur Denir, minusqve
accurate deſcriptam opinatur (i) Qvid vero,
ſi ita diſtingvamus: (ſigna enim diſtinctionis
punctaqve locis ſæpe falſisſimis appoſita eſſe, ex
totO conſpicuum eſt opere) Gratias Meo trino
altiſſimoqve; vitam Chriſti Ielutjur lii (k) hic
in ſanbta Colonia termino, Philippi Iacobigve
Profeſto, 1474 Telu incarnationis anno.

Aliam hujus operis editionem eodem
1474 anno Argentinæ adornatam laudat De
Bure Bibliographie vol. Theol. pag. I121I.
contra qvam vero Denis I. cit. qvædam non
parvi momenti movit dubia, qvibus addi po-
teſt hoc: omnino vero eſſe abſimile annum
editionis ſubſcriptum eadem typorum figura
cx-

(i) Merkwuͤrdigkeiten, pag. 75.

(k) flio ut per ſe patet. eſt error typothetæ.

—

4

u

10

hit

exſculptum fuiſſe in editione Du Buriana, qva

in noſtra expreſſum conſpicio. conf. Meer-
manni Origenes loc. cit. — Cum vero nota
ſeptenaria ita figurata ſit, ut cum pentade
confundi poſſit, in hac ſubſcriptione annum
1454 ſeſe deprehendiſſe, falſisſi ime exiſtima-
runt nonnulli.

1474.

IV. THOMAS AQVINAS IN JoBUMFFol.

Charta eſt craſſa; literæ minutiores gothicæ
cum compendiis bene multis, ad qvæ expri-
menda ſuperimpoſitæ literis lineolæ; absqve

cuſtode, ſignatura, ciphris & diphtongis;
habetur punctum & nulla alia interpunctio; li-

teræ capitales modo cæruleo modo rubro ad-
pictæ ſunt colore, prima Prologi litera inſu-
per deaurata.

Antecedit Regiſtrum in foliis qvatuor,
deinde Poſtilla fratris thome de aqvino in Job
feliciter incipit. In prologe leguntur hæc;
FPuerunt autem aliqvi, qvi dicerent, gvod iſte

Job

14 E
Job non fuit aligvid in rerum natura, Jed gqvod
Fit qvadam parabola couſilta, & eſet gvod-
dam Thema ad providentiæ diſputationem & c.
Hanc vero rejicit autor ſententiam allegans

EzZECHIEEL XIV. & Jacoß V. ubi de Jobo ut
homine in rerum natura loqvuntur 8. Scripto-

res. In fine ſeq. Explicit poſtilla in job

fratris thome de aqvino Anno 1474. per diſcre-
tum Conradum fqner de Gerhuſen artis impres-
ſoriæ magiſtrum.

Locus impreſſionis, qvi non nominatur, ſine
dubio eſt EsLINGA; ibi enim CoNRabuMſeqven-
ti anno libros impreſſiſſe apud MATTTAIRIUM
invenio, cui vero ut & FABRICIO ignota fuit
hæc, qvam manibus tracto, hujus operis edi-

tio. Deſcripſit copioſius noſtram editionem
M. Reu Beſchreibung merkwuͤrdiger Buͤcher
aus der Univerſitets Bibliotheck zu Tuͤbin⸗
gen pag. 43; &£ illam citat Deniæ Buͤcherkunde
Tom. I. pag. II8-

1475.

—— —— — —

2 —

. —.

ne

M

uit

1475.

V. BIBLIA LATINA. Fol.

In fine operis poſt Apocalypſin JoHANNIS
annus locusqve impreſſionis & nomina arti-
ficum, qvi editionem procurarunt, literis ru-
bris expreſſa leguntur, ſcilicert: Hoc opS

Biblie efigiatum eſt i nuremberga onpido ger-

manie celebratiſſimo juſſa Andree Friener Bun-
Ridelenfir artium liberalium magiſtri! & Jo-
aunis Senſenſchmit civie Efati onnidi, atifim-
preſoriegve, magiſtri, ſociorum, ſuiz ſignis
anotatixv. Anno ab incarnatione domini W.

CCCOCLXXV. gvinto idur Decembrit.

Appoſuere artifices ſigna ſua typogra-
phica ligno inciſa & rubro etiam colore diſtin-
cta, Senſenſchmit ſeutum cum duabus falci-
bus, Fritner ſimiliter ſeutum cum pelicano.

Bibliorum hocce opus excuſum eſt in
folio, ut ajunt, regali, charta firma eandida
& optimæ notæ, literis gothicis non admo-
HZ dum

16 ENNy

dum abbreviatis, absqve cuſtode, ſignatura, &

numero foliorum: copioſe & accurate deſcri-
bitur in Cel. Panzeri Geſchichte der, Nuͤrnber⸗
giſchen Ausgaben der Bibel. S. 23 &

ſeq. Qvamvis characteres, qvos ille affert,

alias perfecte noſtro qvadrare exemplari

conferendo invenirem; primi tamen folii

argumenta confuſe ſatis enumerat l. cit. pag.

38 & 39, Epiſtola enim JoHANNIS ANDREX
Ehpiſcopi Alerienſis ad Paulum ſecundum Vene-
tum Pontificem maximum finitur in medio fe-
re columnæ alteræ paginæ primæ: ſtatim ſe-
qvitur Tabula & ordo librorum Biblicorum;

tabula hæc vel Regiſtrum concluditur folii

ejusdem paginæ averſæ columna prima: co-
lumna vero ſecunda hujus paginæ averſæ con-
tinet Epiſtolam Matthiæ Palmerii ad eundem
Papam.

Interpretationes nominum hebraicorum
foliis 28 expreſſæ in noſtro exemplari ligatæ
ſunt ſtatim poſt Ariſteam ante libros Biblicos:

orqdo hic, qvi in codice Panzeri non obtinet,

1n

eſt contra mentem typographi vel editoris,

b

15
te
ta

cri⸗

Her⸗

t,
lari
lii

in fine enim tabulæ v. Regiſtri, qvod ordinem
indicat librorum, poſt Apocalypfin nomina-
tam determinatur: Ertremo loco Jut interpre-
tationer verboru ſecudum Hieronymum.
Panserus tria tantum hujus editionis ex-
ſtare ſciebat exemplaria; Bibliotheca igitur
Regia merito gloriari poteſt ſuo exemplari
ſplendido & optime conſervato, qvod ita eſt
qvartum hucusqve notum editionis hujus, qvæ
Maittairio, Le Long, &, qvod magis eſt, Lor-
ckio noſtro ignoot⸗ permanſerat.

14.82.
VI. CALENDARIUM JoHANNIS DE
MoNTE RECGIO. Qvarto.

Conſtat foliis 25 Præter duo folia, in qvi-
bus ſunt figuræ 4 æri inſculptæ: prima harum
inſcribitur: Inſtrumentum horarum inæqva-
lium, ſecunda: Iuſtrumentum veri motur lunc,
tertia: Qvadrans horologii horizontir, qvar-
ta deniqve exhibet Qvadratum horolo-
gium generale. Qpuſculum nec in fronte
“ B nec

18
nec in calce titulum habet: (forſan vero folium
primum, in qvo exſtabat titulus, a noſtro
abeſt exemplari) impreſſum eſt literis gothi⸗-
cis parvis absqve ſignatura, cuſtode, & numeris
paginarum; exhibet literas initiales capitum
florulentas, qvarum autor habetur Ratdolt a
Maittairio; hunc vero Ratdolto honorem de-

traxit Deni , Bücherkunde iſter Theil S. 1 37.

Primum folium literis Nubris excuſam
habet hanc inſcriptionem: In laudem onerit
hujus præclari a Johanne de monte regio editi
germanorum decore & noſtræ ætatit Atrone-
morum principe Jacobi Sentini RKicinenſis 17 gar-
mina, ex qvibus ſeqq. huc adponam.

Hoc germanus opus Kegio de monte Johannes
Compoſuit: patriæ nomen honosgve ſuxkt
Qvi fuit & Ehetor ſummus, qvi ſolus & alta
Achrorum doktor verus in arte fuit:
Q fuit & vates celebrie, cui ſemper abunde
Et Latia ellogvium Grajagve lingva dedit.
Notu in Italia et, & gqva regione potentes
Mergit egvos Phoebus, naſcitur unde i mul.
Statim

nnes

X

Statim infra rubris iterum literis:
C. JoHANNES LWUCILIUS SANTRITER Helbron-
nenſis (1) Leckori §.

Cui dedit ueninmn divina votentia; & artes
&Qvi bene dædalias ſolus in orbe tenet.

Hor Augilſt enſis Katdolt germanut: Erhardut

Diſpoßtis ſignis undigve preſſit opus.
Vivat ut hie ſemper volvente- Jata ſororetr,
Nam prodeſt multir, Leltor amice roga.

Anno S. 1482. Tdus 5 Augiu, f. Venetiit.

Editionem anni ſeqventis 1483. id Sept.
habet Maittairiur cum iisdem verſibus San.
triteri Annal. typogr. tom. TI. edit. nova ad
illum annum, & Zapf annal. typogr. Augu-
ſtan. pag. 100. vid. etiam Supplementum
Zapfianum in Liter. Muſeumn 2ter Band Pag.

272.

B 2 1485.
(1) Notitia uberior de J. L. Santritero hauriri

Poteſt ex Maitairio Annal. typogr. tem. I.
edit. nova Pag. 40⁸.

A

VII. ELUCIDARIUS. Cvarto.

Obpulculum hoc foliis 39. in forma 4ta con-

ſtans ſine ullo titulo & inſeriptione ſic incipit:

Dit bok het Lueidarius. Dat ſprikt to dude

ſo vele alſe ein vorluchter. Caret reclamanti-

bus, ſignaturis & numero paginarum- Literæ

initiales variis coloribus ſunt obductæ: habet
figuras rudes ligno inciſas & coloratas. In
fine legitur: ghedrukket in der keiſerliken ſtat
Lubek va Matheus Brandis. anno dni. 1485.

Elucidarii editionem tantum unam habet
Maittaire ſc. anni 1475. Noribergenſem.
Zapfius in Annalibus Typographiæ Auguſta-
næ addit duas annorum 1484 & 91, ambas
Auguſtæ Vindilicorum per Schönſpergerum
impreſtas. Alia ſine a. & loco citatur in
Schilteri Theſauro Antiqvitatum Theuton.

bag 40.

1488.

5.

1488
VIII. HrSTORIA SEPTEM SAPIENTUM
RoME. Qvarto.

Hier boghint de hiſtorie van den VII viiſen

mannen van rome. Characteribus invenuſtis
optime qvadrant figuræ rudi Minerva ligno
inciſe, qvibus etiam craſſi admodum colores
obducti. Liber clauditur hac ſubſcriptione.
Deſſe buck is gheprentet in det ſtat van Ant⸗
werpen by my Niclaes de leeu. In deme
jare MCCCCLXXXVIII. den XIſten dach in

April.

Hujus nominis Typographum nullum
agnoſcir Maittairiur, qvi inter typographos
Antverpienſes ſeculi XV. qvendam recenſet
nomine Girardum Leen, nullum vero Mico-

laum. Operis vero noſtri folii poſtremi Ppa-

gina averſa conſpiciendum præbet inſigne ty-
pographicum prorſus conveniens cum ille,
qvod invenitur in Gerardi Leen edit. ialogo-
B 3 rum

rum Creaturarum Antverpienſi anni 1486,
qvam offert Bibliotheca Regia.

1/

Libri noſtri editiones duas anni 1490,

exhibet Maittairiur, unam. Genuæ lingva
gallica, alteram Lubecæ latina: Zapftus vero
duas germanice annorum 1478 & 80. vid.
Ejus Annal. typogr. Auguſt. ad hos annos.

1492.
INX. BorTHIUS DE DISCIPLINA
ScCHOLARIUM. Qvarto.

De ſeripto hoc ſpurio nomen MANL. Tondv.
BoFTHII fallo ſibi vindicante- de ejus autore
ignoto, de ſtilo ab omni veteris eloqventiæ
umbra alieniſſimo & barbaro, de commenta-
tore Anonymo &c. copioſe agitur in Frey-

tagii Adparatu Litterario tomo r. pag. 250.

Exſcriptum eſt opuſculum charactere lit-

terarum gothico cum abbreviaturis freqventi-
bus absqve cuſtode & numere paginarum, ha-

bet

bet vero ſignaturas. Clauditur hac formula.
Finitur Boetiur de diſciplina ſcholarium cum
comenco (to) fideliter nec no diligenter in op-

pido Davetrienſi Inpreſſus per me Jacobum de

breda Anno a nativitate uni 1492. alta pari-

ratdit.

Eſt editio apud Maittairium non obvia:
Colonienſem anni 1489. ſimiliter Maittairio
ignotam recenſet ſupra laudatus Freytagius
loco cit.

1492.
X. NosILIARIO PERFETAMEN TE
Folio.

Pofſſidet Bibliotheca Regia ingentem thefau-
rum librorum Hiſpanicorum, præſertim ſe-
culo proxime elapſo editorum, qvorum mag-
na pars ex Bibliothecis Utfeldiorum & Franke-
natiorum in Regiam perveneęre. Inter hos
libros hiſce in regionibus rariſſi mos præſentem
B 4 iiin-

24 G&α;
inveni ſeculo inventionis typographiæ im-
preſſum, rariſſimis ſane rariorem.

Titulus in folio haberur ſeparato: Libro
intitulado nobiliario perfetamente copiflado &
ordinado por el onrrado cavallero Ferantd Me-
zia vegute qvatro de Jahen. Ante opus ip-
ſum prologus cum hac inſeriptione minio
expreſſa: Agvi comien-a el prologo del
libro de la noblexa. Iutitulado & IIamado
nobiliario vero fecho & ordenado & topilado
por el ourrado cavallero JFerratd mexia veynte
gvatro de Jaht enderepado al muy alto muy
eſclarexido & muyj noble et rreyg don Ferrnande
de Caſtilla de Aragon & de gçegilia nueſtro ſe-
nor fjo del muzj alto & maty tſclarefido do
Johan Rrey da Arago & njeto del muy noble

S& glorioſo ſenor el Jenor rey do Ferrnande
KRreyj de ason-

Eſſiguratus eſt liber forma characterum
gothica, literis capitalibus florulentis; cum ſig-
natura foliorum, ſed absqve cuſtode & ciphris
in parte ſuperiori foliorum; conſtat libris tri-
bus

ir„0
G
Me.

inio
lle!
zado
lacs
ute
nug
ndo

do
ble
nde

bus & terminatur hac ſubſeriptione: Acabole
la prefente obra ſubado NXNXAde Junio ano
de la incarnagion: de millg CCCCXCII. (1492.)
anos. En la mugy noble zj lleal gibdad de ſe-
vjilla impreſſa por llos onrrados varones maeſt ros
Pedro brun. TIva gentil. fel & vera verdade-
ra mente corregida.
Ambo hi typographi Maitiairio fuere
ignoti, liberqve ipſe ignotus; de co vero
hanc relationem præbet MNicolai Antonii Bi-
bliotheca Hiſpana vetus tom. II. pag. 220.
„Ferdinandus Mexia, urbis giennenſis in Boe-
„tica decurio, (m) eſt autor cujusdam operis
, genealogici, qvod vocavit Nobiliario vero,
Hiſpali editum 1492. fol. apud Petrum
2 „ Hr um (n) & Johannem Gentilem. Unde mul-
„ ta de nobilium conditione ſtatuqve & mune-

„neribus, ac nobilitatis originibus armorumqve

„ & inſignium geſtamine & uſu juxta mores

„ noſtros hauriri poſſunt.“

B 5 1497.
(m) In titulo libri allato indigitatur ſine dubio hoc
verbis his 1 veynte gvatro de Fahen.

(n) In iſto, qvod manibus verſo, exemplari lego
Brun.

2606 NeNN
1497.

AKl. CIIRURGIA. Fol.

Plenus hujus operis titulus eſt: Das Buch
der Chirurgia Hantwirchung der wundartzny
von Hyeroimo Bruſchwig. Inſtructum eſt fi-

guris ligno inciſis, & tali concluditur fine:

durch Johanem Gruͤninger getruckt un voll⸗
endet zu ſtrasburg uff dinſtag nach ſant Peter
unnd pauls tag. anno dni 1497.

Liber, Maittairio (0) plurimisqve ig-
notus bibliographis, inter reliqva a Crunin-
gero (p) procurata opera enumeratur a P.
Marchand Dictionaire Hiſtoriqve pag, 289.
In exemplari qvidem ſuo Marchandus legit
getruckt 1397, numero trino pro qvaternario
per errorem typothetæ poſito: illius tamen
exem-
(o) In libris in Germania excuſis Maittairii co-
piam & ſolitam aXαρεπιον deſiderant Germa-
ni, & qvidem jure meritoqve.
(P) De impigro typographo Gruningero plura ha-
bet Schoepftinus Vindic. typogr. pag. 105.

lch
nn
ne.
dl
ter

lg.

in.

H 27
exemplar cum noſtro ejusdem eſſe editionis

evineit Meuſels hiſtoriſche Litteratur SD 178r.
Pag. 155.

1498.

XII. SUMMA JoHANNIS. Fol.

Titulus libri hujus in folii primi parte ante-
riore legitur Summa Johanniz Tho dude; folii
pagina averſa ligno inciſa repræſentat Impera-
torem Romano-Germanicum in ſolio ſeden-
tem ſceptro, globulo regiminis & aqvila inſig-
nem cum tribus ele ctoribus a dextra & qvatuor
a ſiniſtra, deinde in foliis ſeptem ſeqvitur:
de tafel un dat regiſter ouer dat bok genomet
Suma iohanis dar man inne vint wor aff
dyt boek leret na ordenige des a b c. Poſt
tabulam prologus his i incipit verbis: Hir heuet
ſyk an de vorrede deſſes bokes genomet Sum⸗
ma Johanis welker de erwerdige vader leſe⸗

meſter Johanes va vriborch pdiker ordes. to
latine gemaket un uth de hillige decretboke ge⸗

toge hefft. Un van latine in dat dudeſche ge⸗
maket

28 ENA
maket dorch eine hochgelerde doctore gehete
Broder Bartolt del ſulve pdiker ordes ok
menige ſtede nomet un allegeret i de geiſtlike
un wertlike rechte alſe me hir na vit.

Impreſſus eſt liber duabus columnis in
qvavis pagina cum ſignatura numerum qva-
ternionum indicante, ſed absqve cuſtode &

numero paginarum: Argumenta capitum lix-

teris majoribus qvam textus diſtincta ſunt:

cuilibet paginæ in fronte ad jecta eſt litera iſta

Alphabeti, cujus verba exponuntur. Opus ita

terminatur: Hyr endyget ſyk Summa Jo⸗

hannis de ghetogen is uth dem hilligen De⸗
crerh (Decret) boͤke dat allernuteſt is den lu⸗
den to wetende tho dͤrer ſele ſalicheit unde van
Latine in dudeſch ghemaket is dorch einen
hochlerden man broder Bartholt pdiker ordes.
Et infra: Explicet Summa Johannis Trans-
lata de latino in vulgare, multum utilis pro
habentibur curam auimarum eltricis Fimplicibus,
néc non laycis, qvi ſe informare poſſunt ex eo-
dem in diverſis & variis caſibus & pubtis Ju-
riecanonici ſubtiliſimie occurrentibut. Impres-

ſagve

P
gV

an

hete
o

tike

1,

Snseh 29

ſagve opnlenta in lcivitate Magdeburgk per
Mauricin Brandiæx Anno Domini 1498. Quin.
to (Qvinto) Gans menſie olobrit.

Unicxæ; qvam affert Maittai, int, libri
præſentis editioni germanicæ Auguſtanæ 148 2.
qvatuor alias itidem Auguſtanas & qvidem
antiqviores addidit Zanfius in Annal. Typogr.
Aug. ſc. annorum 1472, 1473 & 78. apud
Joh. Bæmlerum & 1480. per Anton. Sorg.

Ad manum qvoqve eſt alia ejusdem li-
bri editio, qvoad lingvam totamqve diſpoſitio-
nem haud eqvidem multum differens ab iſta
jam deſeripta: eſt tamen alia, typis majoribus
& magis concinnis & charta candidiori & fir-
miori exſcripta: in fine vero folia nonnulla
lacerata annum locumqve editionis indagare
vetant. Literæ initiales rubro adſeriptæ ſunt
colore. Incipit vero ita: Dyt ys de tafelle
un dat regiſter auer dat bock ghenomet Su⸗
ma Johannis dar me inne vindet woraf dyt

bock leret na ordenynghe des a b c

Sine

30 B,

LIBRI SINE INDICIO ANNI, LOCI ET
TYPOGRAPHI IMPRESSI.

XIII. GLoss SALOMONIsS. Fol.

Lexicon hoc latinum usqvam typis vulgatum
fuiſſe latuit Jöckherum 2ter Th. pag. 2000.
