„pectus multarum rerum hiſtoriarumqve
„ cognitione informari & perpoliri. “ 9)

Specimen dabirur laconicæ br. evitatis,
qvam in literis ſuis amare fingitur Mahome-

tes, & corre ctionis Vaſtelabianæ tantum non

ſemper felicis,

TüRCUS VENETIS.

As patras ingenti tum exercitu veni, vidi,
& vici. haæc vobiz cum maximo reipublicæ de-
trimento nunciamus.

5) Noſtrum editionis Cracovienſis exemplum
qvondam in ſchola qvadam prælectum fuiſſe
expoſitum indicio ſunt freqyentes gloſſæ in-
terlineares & explicationes vocabulorum ma-
nu adſcriptæ vetuſta.

102² Eex

VENEFTI TURCoO.
Ny belli uſu, ner virtute militum, ſid nor
, fort mna ad patra: Juperaßti: gv cum minime
. Rt in poteßate hominum Jita, zandem ipſe re-
rum vicit uidinem (gva nune leviſime omnium
RKolidiſimut gloriaris) expebla parum enim lau-
die viéforia habet: in Jva plus fortuna ludibrio
abtum ef, gan Homipiii virtute a tonß lio
proviſum.
Editio Cracovienſ is cum Pariſienſi con-
venit: ſed lima Vaſtelabi omnia confudit, lo-
co ultimæ periodi reſtituendo: Pax enim lau-
dir viltoriam habet, in qva plus fortunœ judi-
cio abtum ſt, gvam hominum virtute, ſeu con-
ſilio proviſi m, qvæ qvidem verba nullum
omnino, ſi qvid ſapiam, ſenſum habere pos-
ſunt. h) S CLCLCLCLxæ-

5½) Habes hic ſimul Ledor, exemplum ſatis lueu-
lentum (plura enim afferre cum poſſem, in re

per ſe clara non lubuit) extra omnem ponens

controverſiam, qvam utilis imo qvam neceſſa-
riesa ſit cognitio & collectio editionum librorum
antiqvarum & ſub incunabula artis typogra-
phicæ prodeuntinm.

ſtit

1AN

Al

niun

pie

jui.
ton.-
Ulum

pos.
Cæ.-

lueu.
in te
nens
ecelſa⸗
orum
vogrd⸗

EREgz 103

Cbterum jam dudum inter Eruditos con-
ſtitit epiſtolas hasce non eſſe genuinas, vid.
Commentat. de Fatis lingvarum orient: Vien-
næ 1780 Fol. editam pag. 93, ubi ſeqven-
tia leguntur: “* Exſtat opus Seculi XV,
„ſpurium & apocryphum eſſe res ipſa loqvi-
„tur, qvod inſeribitur: Epiſtole Maumetis
„Turcarum Imperatoris elegantiſſime multa
, pPrudentia acrimonia referre. Autor Me-
„morabilium Bibliothiecæ Dresdenſis eas ſup-
„ Poſitas, atqve a qvodam exercitii cauſa con-
„ fictas & non niſi latino ſermone exaratas eſſe
„jam ante animadvertit. Ceterum de variis
„libri editionibus conſulendus eſt Hreyjtagius
„ in Adpar. Litterar. Tom. I. pag. 188.
Pertio in ſua editione Gvido excudi cu-
ravit Urbani ſecundi pontificis maximi ad Prin
cipes Chriſtianos orationem.
Qvarto habet Preſentir Turci piolanm
ad Lodovicum XII Frautorum Regem chriftia-
niſimum datam ex caſtris noſtris qve Inſola
nuncipgamus XIV menſixr Aprilis anno a pro-
Ppheta noftro Mahumeto nongentefimo guinto

Chrifti autem Kenſ anno ſupra milleſimum

gqvin

104 Erukax

=

Nvingentefmo⸗ cum tali inſcriptione: Solda-
nus Pagiaſeth Chan utriusgve Epiri, Aſig-
qve & Europaæ ſolur regnator, mckator v
maximus gallorum régi. èä
Qvinto ultima peroracio claudit Volumen

Gvidonis.

SINE ANNO ET LOGO.
XXIX. . OHANNES GESSON SüFH
CANTICUM MAGNIFICAT. rol

Ex variis, qvæ Johannes Gerſon Cancella-
rius ille ſeculo XIV Academiæ Pariſienſis ce-

leberrimus compoſuerat, opufculis hoc ſecun-

dum Maittairium Annal. Dom. V. pag. 436
typis primum cum anni nota mandatum fuit,
prodiit ſcilicet 1 473: 1 ſed absqre indicio 9 loe
impreſſionis.
Præſens Bibliothecz Regiæ editioſi non
antiqvior, ſane eſt coætanea: excuſa eſt in char-
ta rudi; ſingulæ paginæ in binas columnas di-

viduntur, & qvævis columna habet lineas 40,
caret reclamantibus, ſignaturis, ciphris &
. di-

pun

Io⸗

0
6

Do
urt
ſoli
um
405
ans.
Eer
necdi
atrie

Colda.
Aie.
orgo⸗

umen

ENR

volla⸗
ce.
ecun⸗
436
ſuit,
loci

char-
5 di.

ENe 105

diphtongis; charachteres ſunt monachales mi-
nuti, ineoneinni, cum crebris abbreviationibus,
& non raro unus typus binas literas junctim
completitur; ductus verſuum ſunt admodum
inæqvales; literæ initiales deſunt ur & inter-
punctiones, exceptis ſolis uno puncto craſſo
& ſigno interrogationis.
Operis titulus hic: Collekkorium ſuper
Magnificat: Folio verſo hec habes: Seqvitur

Prohemitnm in cantico marie MWagnifcat. MWa-

giſtri Johannis Gerſon cancillarii varſſienſis
Doltoris egregii. — Cauticum marie trakta-
tarus in ſolacium peregrinationis mez. ¹) — In
folii ſecundi pagina priori in altera vero co-
lumna extat lectio hæc: Benediktus deus qvi
nos in peco k) ſolitudinis arto collocavit, vari-
ans ab illa, qvam ſubſtituit editio Dupiniana
Gerſonis oper. Tom. IV. pag. 235 ita: Be-
nedibtur Deur qvi noy in pacato Jolitudinie
atrio collocavit.

Sub
¹) Degebat enim Lugduni in exilio 1427.

) In margine exemplaris Regii manus vetuſta
explicavit prazo.

106 RYY

Suh caleem ſeqq. Explicit liber ſuper
cantico vi ginis marie compilatus per me Jo-
hannem Gerſon olim Canciliarium pariſienſem:
Poſt ſpatiolum: Sper mea tota in Jola virgi-
niyz gracia.
Alpha & O.

Ex ymbolo appoſito, literisqve initiali-

bus nominis typographi, patet librum hune

excuſum eſſe a Nicolao Gotz de Schletzſtat
ſine dubio Coloniæ circa annum 1474, eſt
enim typorum duétus, operarum ruditas, to-

taqve operis diſpoſitio prorſus conveniens
cum editione Colonienſi Ludolphi de vita Chri,

Ri de anno 1474, de qvo v. ſupra Specim:
prim. Ppag. 6
SINE INDICIO ANNI LOCIQVE.
XXX. SYNONYMA STEFPHANI F LI.
SCI. Qvarto.

Auator hujus opuſculi, qvi in Arißi Cremo-
na Literata Tom. I. pag. 278 vocatur Stepha-
nus Fliſcus Soncinenſis, floruit medio ſecu-

Apud

ſeer
lice

ceſt

xee
mt
ſun

4
Pin
lut
cu
ten
ſer
jun
ris
De
De

So⸗

. ſuper
ne Jo.
men;

birgi.

nitiali.
Nhune
etzſtat
4, eſt
45, to.
eniens
Clri,
becim:

Fr.

remo⸗

tepha

ſeceu.

Apudh

N 107
Apud Maittairinm unica hujus ſeripti ex
ſeculo XV. occurrit editio, Mediolanenſis ſci-

licet anni 1480. Præſentem artis typogra-
phicæ primitiis eſſe adnumerandam nullum

eſt dubium; caret enim ciphris, ſignaturis &

reclamantibus; forma typorum eſt gothica

major cum abbreviaturis non Ppaucis; folia
ſunt 103.

Stephanur fliſcus de Sontino Jubveni peri-
tiſſimo Johanni meliorancio ordinatiſſimo civi
pincentino cancellario paduano plurimam ſa-
lutem dicit — in folio primo. In folio ſe-
cundo ſeqvuntur Jententiarum variationer con-
venientes: in hac vero editione unicuiqve
ſententiæ variandæ & circumſeribendæ ad-
juncta eſt verſio in dialecto Saxoniæ inferio-
ris, ex. gr.

De juvamine dei. God help uns,
De amore mutuo. Ick wolde dat du haddeft
my alſo leeff als ick yo.
Societas mala diſſvadetur.
Darumme dat tu boſer lude gheſelſchop
achterghelaren hefſt ſchaltu dy to vromen luden
hol⸗

—

10 8
holden. Ergo neglecta improbornm Jocietute
Jac te honis adjiungus vel: Ergo ſpreta vicioſo-
rum familiaritate offcioſor complettkere vel:
Ergo abjelta imperitorum conſvetudine dokfos
Jfac excolas vel: Ergo miſſa ſordidorum con-
Junbtione fac liberalibus te aſſocias.
Plura fuiſſent ſeripta uiſßi nuntius feſti-

naſet. Ick hadde dy meer geſchreuͤen wenn

de Bode langher ghetouet hadde.

Plura ſeripſiſem niſi tabellariur feſtinas-

ſet vel: Plura literir commifiſſem ſi mihi per
tabellarii feſtinationem licuiſſet & c.
Ich Begeer dat yd dy wol gha unn laet
my dy bevolen ſn.
Da operam uit valeasz hoc mihi gratius
facere nihil potes — & ſic opella his iisdem
concluditur verbis: valebis igitur feliciter mi
Johannes & me Stephanum fliſcum Sontinen-

Jſem tnum ut ſemper FJeciſti plurimum adama-
bis — & folio verſo: In ſummit profebkto oc-

zupationibue heæc pauca ſententiarum ſnong-
ma tibi abſolvi — infra: Sententiarum varia-
tiones ſive ſjgnonima Stephani fliſti vocte elo⸗

qventiſſimi feliciter explitinnt.
—

M.

M

dotn

tietat,
itiſo.
e vel:

Cocſor
n con-

ſali.
wenn

Ninas⸗
i per

laet

atiut
Sdem
P mi
inen-
ama⸗
0l.
ong⸗
gria⸗
o⸗

SPICILeEGII

ꝰ BlIBIOCGRA M

PHICI

SrECIEN TERTI UM
CONTINENS

An AvMA. 77. POGE. nal 17AIE. .

EX

REGIA HAVNIENSI BIBLIOTHECA

SUPPLEMENTI
PECADEM IVtam. zT Vtam.

PkER
EFASII n N2. 0 UP.

rS Senee

1

HAVXIX. 1783.

Sunrivs CHEIST. GOTIL. PEOFIII

IIIuRrisfmo
Ercellentisſimno Heroi Domino

OWENO HOEGH
G60ULDBERG

/

Ordinis Danebrogici Eqviti Aurato

J. K. M. ℳ Conſtliis intimis, a Privazis Epiſtolis
6 † 4 Secretis Collegii Fratus
DUU Sanctioris. &c. &c.

Hi Qvalercungde

In Hiſtoria Litteraria

—

, Conatus

Saeri Sunto.

Eßx Bibliothecs Regia

d. 23 Jun. MDCCLXXXIII.

Humillime

Autor.

Jant

rMM.

tibu.
alyke

in

lept

e

du

me

1477.
XXXI. LUMEN AxiNaE. Fol.

iber moralitatum elegantiſſimats magna-

rutm rerum naturalium Lumen anime
ditzur. cum Jeptem ap naritoribnr. ner non

Juanbkorum dokforum orthodoxe Fidei vrofe ſſo-

rum. Poetarum etiam ac oratorum aubkorita-
tibus. per modum pharatre ſecundum ordinem
abglabiti collebtit. teletter incipit.

—

In fine: Finito liroft it laus & gioria

ehriſto. Amen. Liber lumen anime di’kus fe-

liciter explieit. Qvi &c. eodem omnino te-
nore, qvo legitur i in Ol. von Murrs Jour⸗
nal zur Kunſtgeſchichte iſter Th. pag. 60;
in exemplo Bibliothecæ Regiæ idem etiam
lapſus typothetæ, qvem obſervavit von

H Miurr, a natinitate domini pro natiuitate, de-
prehenditur. — Eſt nempe hic, qvem mani-

bus tractamus, liber Lumen Animæ ex edi-
H tione

I10 Wen

tione iſta anni 1477, qvæ nomen artifieis
ſubſcriptum qvidem non habet, loco vero cit.

Auguſtæ Vindel: ex officina Guntheri Zei-

neri de Reutlingen Prodiiſſe tam clare evin-
citur, ut res extra omnem Doſn ita ſit contro-

verſiam.

Ediionem hanc, qvæ in Zanfi Annali-
bus Typographiæ Auguſt: fruſtra qværitur,
orbiqve erudito usqve ad 1775 qvo anno
prodiebat hæc nuper allegata ima pars Dia-
rii Murriani, Prorſus fuerat ignota, eximio
cum ſplendore magnoqve ſumtu curavit
Güntherus: charta eſt ſolida, candida, no-
tæqve optimæ; marginalia ſunt largio-
ra & typi Romani elegantes: caret cete-
roqvin ſplendidum hoc opus cuſtodibus, ſig-
natura & ciphris; diſtinctionis notis utitur
puncto uno &ũ pundé aGis duobus; compendia

ſeripturæ nonnulla admittit, & litteræ duæ

ſæpius cohærent, uno expreſſæ typo.

numeravi 346) ut dicitur loc. cit. pag. 72 &

Continet hic magnæ molis liber, (folia

gio,
gte
lebe
G
leot
tra
run
Ut

lter

tifleis

cit,
Zei-
eyin⸗
ntro-

39. „ Ein Gemengſel von Gleichniſſen und
„ Stellen vieler Schriftſteller vornehmlich
„ Kirchenvaͤter — weltliche Sachen, Kuͤnſte
„ und Naͤturkraͤfte, theils wahre, theils er⸗

„ dichtete werden allemal auf geiſtliche Sa⸗
„ chen angewandt.“ ex. gr. in fol. 85. Com-

pvaratur denigve beata virgo ipſi celo obko de

caufßis Qvarum prima. Qvia ſieut celum con-
tinkt terram!? a caſu preſervans pariter a (&)
ruina — — Inter eor autem qvi aggreſſi ſumt

ahßgnare tauſam G& modum: gvomodo videli-

«et: aut per gvid ipſa terra ſuſtentetur in me-
dio, gvidam dicebant hoc eveuire e Jemirotun-
ditate! aut ex ſemiſperitate ipfius terre. Di-
cebant enim terram eſſe di ſpoſitam in modum

Sagd inſtar ſemicirculi: adhoc ut natare va-

lat ſuper agvar. Qvidam autem hoc ex at-
tralctione ipfius celi & fellarum evenire aſſe-
runt — Sit a beata virgo tontinet totum
mundum a caſu & ruina preſervans mortir
eterne. Unde ait Guido iu Jermone, Tota
mundi machina in ſimul ruerit: nißt Marie gra-

cia ſuſtentaret. Fol. 86. Septima ratio eſt.

QAvia 4 Vcut celum jugiter movetur circa terran-
H 2 imo

1I12 Ren
imo niſi moperetur & volveretur tirca terram:
totus mundut inſi Imartl concideretur & coarta-
retur. Et ideo ait calcidius in thimeo. Sur-
rexerunt vidam dicenter non ſſe celum id 70
moveri cernitur. Dicebant autein terram i
continnuo eſſe motu. Qvopropter Nℳimabant
celum eſſe immobile: ſed moveri ſolam terram

GSO Jvod eX motu terré celum videretur moveri.

RKeut dum qvis currens circulariter eſtimat tir-
eulariter moveri celum & terram. Hoc autem

falſum ſt ſed celum indefeſum jugiter volvitur
circa terram. Et niſi celum Jugiter movere-
tur: 101s mundus corruens rumperetur. Sie

revera per onmem modum maria omni hora?
tempore: & momento: movetur tirca terram

1id ℳ ios inezſanter cuſtodiene: protegent:
S onſerpant c. Plura Lector ſine dubio

non ve e exempl a.
*

Variat autem editio noſtra i in nonnullie

ab illa anni 1479, ex qva ſpecimina attulit
nuper laudatus von TMurr: ex iis, qvæ ille

in Diarii ſui pag. 39. tranſſeripſit, loco lacri-

moſe oaitioni⸗ a deo 9 imfulxionenm noſtra prin-
eipalis

4

lu
li
lo⸗
1a
i
nor
E.
vir
ert
rin⸗
anr
citi

mel

die

tar

ran:
Irta-
Aur.
vodl
n i
bant

rram

veri.

iir.

tem

Vitur
Uere.
Dir
tora!
rram
Lent:
lubio

nullis
ttrulit
e ille
latri⸗
prin
ipelss

17

ſe conditionis a deo influxionem, barbare qvi-
dem, ſed tamen rectius: ibid: infra pro hunc
ego invenio habet.
——
IIIe, qvi librum hunc aucoris ignoti,
eum adhuc informir eſſet ſi Eimnlicioriburqve rulis
& obſceurus appareret pretibut vibkur devote
ſupplicantium alßfiduis né lateret in obſcurit con-

cipalis editio ſanam tuetur lectionem lacrimo-

dita veritacs clara tenebrir in titulor & tytu-

los in paragraphos non modico labore diſtinxit
apud von Murr pag. 65. vocatur Mathias
Farinatorie de wenna; in editione Güntheri
nominatur de Wijenna, cetera conveniunt —
Frater ſacri ordinir beate dei genitricis &

virgini- MWarie de monte carmelie lebtorum Noa-
ert theologie minimus. Hicce Matthias Fa-

rinatoris, alias etiam Piſtorius dietus, circa
annum 1477 ſub Papa Sixto IV floruiſſe di-

pag. 410. ubi etiam copioſius de ipſius asi-
tur ſeriptis. L

In

citur in Bibliotheca Carmel: per unum e Car-
melitis Provinciz Turonig collekta Tom. II.

In prologo, qvem I. cit. ex editione
1479 integrum fere Diario ſuo inſeruit Wurr
legitur

P. 67 renuiſſe. Edit. Güntheri habit rennuiſſem.

P. 68 Amadeo. - - - 2 Amundo.
b. 69 In dialeléfo ſecundo. In deleto ſecundo.
Aca! Teo: , Alcabiciur, Theophilur
P.71 Phila?! — Alpha: de diurna regionum —
Philaretur -= Alpharabius de
ai iferentia egionum.

Quvatuor hujus operis ex ſeulo XV dan-

tur editiones, una fſceilicet etiam Auguſtana
anni 1477 per Ant. Sorg, & duæ anonymæ
altera 1479, altera 1482. vid. Weislingeri

Armamentarium ad annum 1479, & Mait-

faire Annal. Tom. V. p. I. pag. 44, ubi in
anno editionis pro numero ſeptenario per
errorem irrepſit ternarius ſc. 1473.

1477.

6

g.

run

cor
Pu
nes
ne⸗
M

rep
lar
ſui
aut
cel
L
ten

itione
Murr

ſen.

udo.
Ohilur
—
1 de

dan.
ſtant
ymæ
ngeri
Hait-
bi in

per

7.

aenax 115

1477.

1.

XXXII. FroRES UTRIUSOVE Junis.

Folio.

Conſtat opus hoc foliis 113⸗ & folium unum-

qvodqve columnis qvatuor; character typo-

& lineæ inæqvales; unus typus ſæpe duas
complectitur literas; ſuper vocalem : eſt loco

puncti lineola parva; nullæ adſunt diſtin ctio-
nes minores, ut nec ſi ignatura, nec cuſtos,
nec titulus, nec literæ initiales, nec diphton-
gus, nec ciphri foliorum indices,

Nominis autoris nullum in ipſi opere

reperitur veſtigium, nec ſcio, unde hanc re-
lationem deſumſerit A. H. Lackmannus in

ſuis Annal. Typograph. pag. 117. affirmans

autorem eſſe iſtum Pontificii Juris doctorem
celeberrimum Nicolaum Siculum de Tudeſeis,

Lucernam juris teſte Trithemio, alias Abba-
tem Panormitanum appellatum; nam neqve

H 4 in

rum eſt gethicus, parvus, admodum rudis,

in Fuabricii Bibl. med. & inf. Latinit, ed.
Manfi Tom. 5§. Pag. 134. neqve in Anton.

Mongitorir Bibliotheca Sicula Tom. 11. p. 08
& ſeqꝗq. ubi copioſe & diligenter de eo tracta-

runt, ſcriptaqve ejus recenſuere ſingula, præ-
ſens usqvam occurrit opus.

— — Senekfkus memoriam labefabtat. oculo-
rum atiem contundit. aurium ſenſum ebetaf.

nébrvornm irmitatem fatigat. Inter gye me-
moria eſt ex omnibus anime partibus maxime

delicata & fragilir — — contra defecfum vi-

ſus in ſenibur. ſagax humane nature tondicio.

vitri politi. aut ujusdam lapidis dyjaphani.
mirandum nimit remedium adinvenit, cum mi-
14 impedito medio viſus zmicaciut operetur i2
ohbjelbto. — – Primo theologi qvoddam reme-
gRium invenerunt per gvod omninm ſentencia-

In procmio autor, qvisqvis eſt, ita lo-
qvitur: Scribit Seneca fragilie eſt memoria

—

„

rum veterit S& nuovi teſtamenti principaliori-

bug okatt! dibzionibu. prout a ſingulis inchoa-

bant litteris Alphabet! ſub gvalibet littera col-

ocabant qvarumlibet diézionum lota ſignanter

ebi

ubi
tem
iy⸗
gi.
n
etl
lt
it
tit
gvi
NM.

0

t, ed.
Antoy.
P. 98
tralz.
Præ⸗

ita lo⸗
emoria
oculo⸗
ebetat.

N e⸗

jaxime
Uimn vi-
ndicio,
phani.
n mi⸗
kur in
rene-
encia-
aliori.
nehoa-
n ol.
nunter
uhi

2

ubi in ſacra pagina poterant reperiri haué ar-
tem ſecutur generalia gvedam jura ſve florer
civilis juri Deinde vero canonici recollegi ſin-
gula ſub ſinguliz dicponens litteris — — Vi-
denz in me jam Jexagehario (a) memoriam
ecligſari & multa gve (b) tentbam, à memoria
mea xkidiſſe. hoe opuſeulum rude comnegi.
michi conſulene in hac parte. aliis ipſum par-
ticipare uon invident michi ſimilibur. aut aliie
vibus ex (c) aliiz cauſie placuerit hoc habere.
Non enim ſeribo magiſtriz Sed rudibus guali⸗
ego ſum (d). Wec tyronibur. 9vibus in libris
HHI —ſſis

(as) Nicelaus de Tudeſchis igitur non, ut vuk
Lackmannus, eſt autor; ille enim, ut patet
ex Mongitore l. cit. pag. 99. natus eſt anno
1386, & Rteſte Epitaphio ibid. pag. 20 1. mor-
tuus anno 1445: nec igitur ad ætatem LX
annorum eſt proveétus.

(b) Apud Lackmannum vitioſe legitur maltagve.
(e) Lackm. male *

1

(d) Ex hae etiam eonfeſſione videre eſt, auto-
rem non eſſe iſtum Abbatem Panormitanum,
LIVCERNAM JURIS appellatum.

ſuic memoriam higere magis expedit. gvam

aſſoeſcere riditati. mn
onu
Sub calcem libri leguntur: Flores jurit uͤbe
utriusqve ex voluminibus ejusdem juris labo. lige
rioſficfime collebkti & compondiofisfime conſeripti derrt
Impreſſ Colonie Agrippine Per me petrum de ern
Olpe Sub anno a Nativitate domini M. cccc. Bu
ſeptuageſimo ſe ptimo Completi & finiti ipſo die gen
martis decimi nona. menſe Aug Rniunt der
leliciten. . ”e
1477. üien
XXXIII. PETRI SoCHEN TrINERARI. M ſen
UM IN TERRAM SANCTAM. uks
germanice. Qarto. dr
den
Itinerarium hoc, idiomate excuſum germa ſch
nico, foliis conſtat 116 in forma folio-.
rum qvadripartita;, absqve cuſtode, ciphris
&& ſignatura, characteres ſunt majusculi, me- kart
dium fere inter gothicam & qvadratam figu- en
ram tenentes. vy

Nul-

gvann

jurit
labo-

rum de

Mecccc.

o die

firiunt

RANL.

erme⸗
folio⸗
eiphris
i me⸗

n figu⸗

Nul⸗

SNesesyh 119

Nullum liber præfert titulum, ſed folia

tria priora occupat index capitum vel ſecti-

onum cum tali inſcriptione: Eyn regiſter

uͤber das buch von den weg zu dem hei⸗
ligen grab oder gelobten land vnd wun⸗
dern hiemit begriffen; & poſt indicem i in
extremitate folii Ztii. Sye hebet an das

Buch von dem weg oder czu dem heili⸗

gen grab oder gelobten Land vnd wun⸗
dern da bey vaſt kurtzweylig begriffen;

& in ſummitate folii 4ti. Von dem gelob⸗
ten land vnd weg gegen iheruſalem von
iren weſen vnd wundern die in dem gros⸗
ſen moͤr geſehen werdent; mox ſeqvitur li-
bri dedicatio his verbis: Dem hochwir di⸗

gen in got vatter vnd herren herren Bal⸗

dewino von ſteinfurt der kirchen bade⸗
bornen byſchoff ſag ich petrus pfarrer zu

ſuchen ſchuldig dienſt vnd gehorſamkeit.

4

Poſt dedicationem ſeqvitur ipſum itine-

rarium, idem nempe, qvod apud Conr. Ges-

nerum, Maittairium, Fubricium reliqvosqve,
qvos evolvi, hiſtoriæ litterariæ ſcriptores oe-
currit

*

1200 ruazg

currit ſub nomine Ludolphi de Suehem. Lu-

dolphus enim iſtorum de Suchem, ſicut noſter
Petrur de Suchen, eſt Suchenſis eccleſiæ pa-

rochus. Iter ſuum in Oriente fecit Ludol-
phut ab anno 1336 ad annum 1350 (vild.
PFreytagii Analecta pag. 9 919.) Petrus in de-

dicatione: als man zalt von der geburt

criſti M. CCC. vnd xxxvi — vnd dar⸗
nach als man zalt M. CCC. vnd l. gelas⸗

ſen. Ludolphus librum ſuum, in qvo memo-

rabilia itineris exponit, ad Balduinum, Comi-

tem de Stainfort, Epiſcopum Paderbornenſem
ſeribit, Parus non minus.

Apparet hoc itinerarium inter reliqv:
in terram ſanctam, ſub titulo: Reyß⸗ Buch
des heyligen Lands Francof. 1609 edita,
pag. 813 ſeqventi ſub titulo: Fleisſige Auf⸗

zeichnung aller gelegenheit, Reyſen, Gebraͤu⸗
chen — vom 1336 bis auf das 1350 Jahr,

geſchehen durch den Herrn Rudolphen

Kirchherrn zu Suchen in Weſtphalen — —
Jetzundt erſtmals zur Ergenzung dieſes Reys⸗
buchs gereu lich dertrtſchet. — Transforma-
, tionem

)

„ 4 4

R ſepu

tone
feri
l

tias
colle

utie

Aubi

men
ial

E
E

Pon

trinn

jant

845

LA.
noſter
ſie Pr.
Ludot.
0 (vid.
in de.
geburt
dar⸗
gelas:
memo-
Comi

lenſem

religya
Buch
edita,
Auf⸗
braͤ⸗
Jahr,

Reys⸗
orma-
ionem

ſphen

121

tionem nominis Ludolphi in Kudolphum facile
ſieri potuifie intelligitur, non vero ita Lu-
dolphi in Petrum.

. Nullas fere alicujus momenti diserepan-
tias deprehendi inter editionem recentiorem
collectioni Reysbuch inſertam, & noſtram
antiqvam: duas liceat afferre, & Primam qvi-
dem ex pag. 835. editionis Francofurtenſis,
ubi exſtar inſeriptio lapidi cuidam vel monu-
mento ſepulerali inciſa, ſic ſonans:
Vidi Piframides ſine te dulcisſime frater.

KkEtr tibi gvod potui laerjmans hœ motſta profudi, H
Er noſtri memorem lubturt hanc ſculpo qverelam
Sic nomen decimi Pyramidis alta R

Pontiſitis comitiszgve tuir Trojane triumphir.
Euſta ſex intra Caſaris ronſimiliz eſſe. W

Hic editio vetus pro latrgmans legit lIa-
erimar, loco profudi habet perfudi, pro tro-
Jane trojani, pro ufta luſtra. — Cum Pag.
845. edit. Francof. in Inſcriptione januæx
ſepulchri Chriſti legitur:

—

X

Axpice

122 GNeaexe

Awice plasma meum 4i tranß, ante ſe pul-

chrum
Quo triduo jacui cum pro te paſſus obivi,

Et Behemot dirum contrivi um pede plexum

ex edit. antiqva petenda eſt vera le Ctio: com-
vede plexum. ððYUMWU

Ad calcem libri legitur: Sie endet ſich

das Buch. von dem gelobten land. vnd
heyligen ſtetten. von den vil in der bibel
vnd ewangelio hir vnd dar geleſen wirt.

1477.

Sie qvidem annus impreſſionis indicatun, ſed

nec locus, nec nomen artificis: admodum
vero felici conjectura uſus eſt anfius, in Ber⸗
nouilli Samlung kurzer Reiſebeſchreibung:
Zter B. pag. 208. de hacce noſtra editione
mentionem faciens, dum addit: iſt ohne

„Zweifel zu Augsburg bey Guͤnther Zainer

„ gedruckt, wen er anderſt noch um dieſe

„Zeit gedruckt hat.“ — Güntherum usqve ad
finem anni 1477 libros impresſiſſe docet

von

“

v ..

von!

dH.!

hunc

nem

grol
„am
„ bil
donay
menli

ſceil: 1

Murr

tantur
rum 1
ment

menta

Dduran

Rum

domin

ditayi

ſnul.

ibi,
lexnn

1cONM-=

t ſch
vnd
bibel
wirt,

—

gitavit.

GNearxe 1323

von Murrs Journal zur Kunſtgeſch. 1ſter
Th. Pag. 62. illum vero etiam impresſiſſe

hunc Suchemenſis Parochi librum extra om-
nem ponitur controverſiam, obſervando,

qvod inter libros, qvos „ propter deum &&
„ amime ſue ſalutem anno 1474 & ſegventi-

n buz Giintherur impreſor civiz augufte

donavit Conventui Carthuſianorum Buxhei-
menſium, etiam occurrit opuſculum noſtrum
ſcil: libellus de terra ſunkfa in vulgari. vid.
MWurr loc. cit. D
Præter Bibliothecæ Regiæ exemplar duo
tantum hujus editionis mihi innotuere, qvo⸗-

rum unum memoratur in Weirlingeri Arma-

ment Cathol. Pag. 98; alterum inter monu-
menta typographica Monaſterii Benedicto-
Burani aſſervatur, teſte Zapf. 0 apud Bernouil-
Kum I. cit.: de tollenda difficultate cirea
nomina autoris diverſa neuter eorum co-

1481

„*„

1481r.

XXXIV. JaAcoßI DE VORAGINE LE-

GCGENDE SANCGTORUM. Fol.

Posſidet hic Bibl. Regia editionem in omni-

—

bus, ſi tempus modo editionis exceperis,

qvod ſatis mirari non poſſum, congruentem
cum illa, qvam in libro Merkwuͤrdigkeiten der

Garelliſchen Bibliothek dicto Pag. 88 & 89
deſcrinſi cel. Denir.

Qvælibet ſcilicet pagina diviſa eſt in
duas columnas; nullum habet titulum, nec
cuſtodes, nec ſignaturam, nec litteras initia-

les; folia in ſumma paginæ parte numeran-

tur ciphris romanis; charta eſt vilioris notæ;

characteres minores gothici: operi præfixus
eſt catalogus Sanctorum tribus columnis; in-
de ſeqvitur prologus, opusqve ipſum, qvo-
rum inſcriptiones vel tituli i in noſtro exem-
plari habentur eodem omnino modo cum iis-

dem ſcripturæ compendiis, qvæ effigiata ſunt
Pud Denis. — Etiam apud nos in tolio CLXV

lomdb

burg

eſt te
bet

egit

4pud
editi

c

fſ

berg

omni⸗

beris,

ntem

n der
89

ſt in
‚nec
initia⸗
jeran-
note;
efixus
; in.

JV0.

erem

m ijs⸗

ſunt
LXV
Hiſo.

voragine frater ordinir predicatorum. epiſto-
pus januenfir compilavit. Wſa tamen gvoniam
multorum ſanbtorum legendas gvor hor noſtro
tempore varte dioceſes Pene*†αdατlιr ροWπ habet.
dignum duximus etiam aligvor hit annecgere:
ue gvos dominus ieſus eriſtus ob ezorum maxs-
ma meritas miraculit clarere & toti orbi in-

noteſcere voluit: a nobi⸗ Flentio bertranſzantur.

Sub calcem in folio CLXXXIII Flinit
lombardica hi iſtoria per mandata Anthonii ko⸗
burger Nurenberge impreſſa Anno ſalutis 4 8r
(feil. lexxj.) gdur vero Aprilie tercig. Hæc

eſt tota differentia: Denis in ſua editione ha-

bet 1482 kl. octobr.: adde, qvod ille in fine
legit ha ſtoria, & qvod ſignum chartarum
apud illum eſt caput bovis, qvale in noſtræ
editionis charta non invenio.

Non habetur hæcce anni 1481 editio

apud- Maittairium in Annal. nec apud Koede-

z'um in Catalogo librorum ſeculo XV Noria
bergæ impreſſorum.

Hiftoria lambardira explicit, gvam iatobus de

1 —— 1482.

–—

126

1482.
XXXV. HENRICI PE PIRO CoOM-
MENTARIUS IN IV LIBROS
INSTTTUTIONUM. Fol.

Liber carer titulo, cuſtodibus, ſi ignaturis,

litterisqve initialibus; character typorum eſt
gothicus juſtæ magnitudinis cum freqventi-
bus, ut ajunt, abbreviaturis, charta eſt alba
& crasſior inſtructumqve eſt Præſens exemplar
marginalibus latis.

Autor incipit: Annuente mihi omnium
legislatore invibitfimo principe domino noſtro
eſu Chriſto eterni patris & dignisfime vir-
ginis filio hoc opus Inſtitutionum aggredior.
In fine: Ego henricus brunonis alias de piro

de colonia inter legum dobtores minimus Hoz-

opuſculum ex ſeriptis aliorum pro — augmen-
tatione hujus novelli Fudii lovanienſie explevi.
Singulis diebus poſt leltkionem Itorum mihi
a publico deputatam — hoc opus — aſſumſi.
Duobus foliis albis interjectis: Inhitutionum

ſen

plant

gyul

Atri⸗
cond

ipſo
folie

Fitui
plant
domi

Secug

Aur

idion

Co-⸗

Aturis,

n eſt
Venti.
t alba
mplar

nnium
noſro
vir.
Mcior.
piro
Hor

gmen-

levi.

miki

ſinſ.

jonum

ſu

Neu elementorum libri Summarium litterale &

vlanum exqviſitivſime collebtum Icholaribus j Juris

utriusgve plurimum ad ejusdem intelligentiam
conducens incipit. Eſt vero hoc ſummarium

qvaſi index operis Henrici cum hac ab opere
ipſo differentia, qvod inſtructum ſit ſ ignatura

foliorum.

Sub finem libri legitur: Expliciunt Ir.
Ritutionum ſeu elementorum libri Summaria

vplana Per me Johannem Koelhoff (e) Anno

domini Milleſimo Qvadr ingenteſi mo ofkogeßmo
Secundo In profeſto Epiphanie domini.

14833.
XXXVI. Tractat van Scaetſpiil.

Qvarto.

/

Autorem hocee opuſculum, qvod primum
idiomate latino conſcriptum fuit, agnoſcit
I gg Gallum
(e) Adeoqyve eſt locus impresſi ionis Coloniæ Agripp-

Pinæ, ubi ille ab anno usqve 1 470 ofücinam
habuerat typographicam. .

D

fnguris 141

rum, impresſis & coloratis.

12⁸

Gallum ordinis Prædicator: florentem ſeculo

XII nomine Jatobum de Caſulis vel Caſalit,

Ceſſulirt, Ceſoliz &c. maxime vero corrupte,

per confuſionem elementorum C & T., dea
Theſſalonia, ut apud Trithemium in Fabri-
i Bibliotheca eccleſiaſtica pag. 163 (5), vel
de Theſſalonica, ut in Conrad. Gesneri Biblio-

theca per Jo. Ja. Friſium. conf. QCvetif

Script. ord. Præd. Tom. I. pag. 47 1. & Lam-

becii Commentarii de Biblioth. Vindob. lib. II
Pag. 848.

Conſtat liber foliis 136, absqve ciphris

& ſignis diſtin tionis minoribus; ornatus eſt

igno inciſis ante litteras capitum
imitiales, magnitudine fere chartarum luſoria-

Ablſol⸗

(t) Sic etiam in manu exarato Catalogo Manu-

feriptorum Bibliothecæ Bremenſis, qvem in
publica venditione librorum Mölmanniano-

rtum acqvinvi, occurrit inter codices formæ

6 QArvadripertitæ: Jacobi de Theſſalonia ludus
Scbaccorum ſ. liber de moribas bominum &
officiis nobilium virorum. B

xue
rior
ſun
ddel

“ ſcas

cche
end
wel
ſali
50

cont
K
Tor
loen
euln
ſter
ten
hiet
—
ſabe
nor
bede
f

ſecvlo
ſalit,
rupte,
T, de
Jubri.
), vel
Diblio.
Qoetif
(Lam-

lib. II

iphris
us eſt
pitum
uloria⸗

Manu-.
Vemn in
mmiano-⸗
forme
1 ludur

u G

Abſolvitur capitibus XIV, qvorum ar-
gumentum præmittitur in duobus foliis ante-

H rioribus: in folio 3tio. Jer beghint een

ſuuerlick boeck van den tiituerdriif der
edelre heren ende vrouwen als van den

fſaaecſpiil. dar nochtant een jeghelic men⸗

ſche van wat ſtaet dat hi ſi vele ſconere

ende ſaligher leren we nemen mach. na

welcken hi ſiin leuen ſel regieren tot ende
ſalicheit ſiinre ſielen. Deinde narratur ori-
go & inventio ludi Schaccorum in capite ImO

conf. Cuſt. Selenus vom Schachſpiel pag. 24
& ſeqq. & Eucyclopœdiam edit. Novocaſtrenſ.
Tom. XI pag. 62 1. In Encyclopædia ſtatuitur
locum inventionis eſſe Indiam, tempus eſſe Se-
eulum Vrum, & nomen inventoris Siſſa. No-

ſter autem ita: In voerleden tyden was

een hougerdich onghenadich tyran ghe⸗
hieten elmaradab coninc tot babilonien

— hie crudeliter in ſuos proprios graflatus eſt
ſubdites: inter primores regni erat qvidam
nomine phylometer, des meeſters name
bedudet ſo veel als en minre des maets
of des gherechticheirs — hunc populus
1 3 enixe

130 sedusg

enixe rogabat, ut Regem de iniqua & perni-
cioſa tyrannide admoneret — — — hi boe⸗
gonte te dencken hoe hi ſiün liif mochte
behouden: ende den coninc tot enen eer⸗

baren leuen trecken. Ende maecte dat
ſcacſpiil in der ſtat van Babilonien. ende

dat tafelbret na der ſtat forme. Ende al

ſegghen vele luden dat tet ſcaecſpiil eerſt
ghemaect ende gheuonden wort in den
ſtride voer der ſtat van troyen nochtans
en iſt ſoe niet: mer tis ghecomen wt cal⸗

deen in gryecken. ende ic gheloue wel dat
tet in den ſtriit voer troyen eerſt gbermeen⸗

nieh gheopenbarr wort (g).

Conſtat Opuſeulom hiſtoriolis & fabu-
“ qvarum etiam maximam Partemn recor-
dor me puerum legilſe i in libro, qvi manibus

—

I 14 volgi
(g.) Encyclopdia I. cit. ,„Pluſicurs ſavans ont
16 „ cru, qv' il faloit remonter jusqv' au ſiege
„ de Troye, pour trouver l'origine du jeu
„ des echecs; ils en on attribue l'invention
„ à Palamede — — — cette opinion eſt
„ en effet deſtituée de tout fondement. Ci.

P

R 49

vulg
juter

muli

A
Ten

Lud.
Rer

Mme
den
hebl
eent

hen
ener
ſoſk
Gen
Me⸗
dei

perni.
N
hi be⸗

lochte

n eer⸗
e dat
ende
dde al
eerſt
den
Ntans
t cal⸗
l dat
meen⸗

fabu.
ecor-
nibus
volgi
Ront
ſiege
lu jen
ention
n eſt

ð

vulgi ſub titulo: Skiemt og Alvor teritur:

interſperſi ſunt freqventes flosculi latini, ha-

mulis vel notis parentheſcos incluſi, ex. gr.
Ajgue conſultum te diliget. argue Aultum.

Avertet vultum nec te dimittit inultum.

Tempore felici multi numerantur amici.
Dum fortuna perit nullus amicus erit.
Ludere taxillis bene reſpice quid fit in illis
PEer tua. ſpes tua. mors anima tua pendit in illit.

Ex iconibus qvædam repræſentat een

Man ſittende op en paert of op enen goe⸗

den henxt. Deſe ridder ſel op ſiin hoeft
hebben eenen ſtalen panſier. voer ſiin borſt
een ſtalen plate ghedect met enem houdem

ſchilde — een ſterke glauie in ſin rechter

hant ꝛc. alia repræſentat een Man mit
enem hamer i ſiin rechter hant ende een

ſpikeboer (a) i ſiin lufter hant: poſtrema
deniqve capiti præmiſſa XIVIo exhibet een

Man met langen crullenden haer. heben⸗

de in die luchter hant iii dobbelſteen. aen
P?4 in
H oa danice gi irur: Spegerbor.

1

ſiin gordel een buſſe mit brieuen. conf
Encycl. pag. 622. tom. cit. „Le gout dans

leqvel on étoit de moraliſer toutes ſortes
„ de ſujets dans les XII & XIII fiecles, fit
„ regarder le jeu des échecs comme une
» image de la vie humaine. Dans ces ecrits
„ on compare les différentes conditions avec

ales pieccs du jeun des échecs, & l'on tire de

„ leur marche, de leur nom & de leur figure,

„ des occaſions de moraliſer ſans fin, a la

„ maniere de ces temps- la.
Ald capitis XII verba ſeqventia: Tis
enen ygheliken man beter dat hi neme een
goede maghet dan een wedue. want die
maghet mach hi lichteliker tot ſinen wille
brenghen — in poſtro Exemplari manus ve-
tuſta hanc addidit notam: „Juxts illud. Virgo
3; virgultæ ffexibili perſimilis mores viri fa-

,cile perdiſcere poreſt vidua ſemper mortui

£

„ viri moribus inhærens novam vivendi re-

„ gulam non facile amplectitur .

1

Sub-

4

tere
dach

like

Tutn
rutn
ſegr
„ Ve
„ be
„ſe

„ in

eu I 33

eonß⸗ MM Subſeriptis libri hæc eſt. Int iager ons
dum heren Mm. CCC C. lxxxiii op ten viertienden
lones dach van februario: ſo is dit ghenoech⸗
, ſi ilike boeck volmaeckt te delff in hollant.
e une
eerits Hancce editionem Viſſer in Catal. libro-
8 vee rum ſec. XV. in Germania infer. impreſſo-
ire de rum pag. 14. citat ex Scriverii Laurecrantz
gure, ſeqventi cum titulo :„ Tractaat van den Tyd-
ilt „ verdryff der Edele Heeren en Vrouven,

„ genoemt dat ſcaak ſpel, verciert met veele

„ ſchoone hiſtorien. Delf in Hollant 1483

lis „ in Ato met plaaten. “
t die Aſſervatur in Bibliotheca Regia codex S
wile papyraceus fol. minori, continens opellæ jan
ve. jam deſeriptæ textum originalem latinum &£
