Hambergerum Nachr. von Schriftſt. 3ter
Th. pag. 625. Fabricium Bibliotheca med. &
inf. Latin. ed. Manſi tom. IV. Pag. 192. ut
& autores Hi Roire literaire de la France tom.
V. pag. 400. Manu vero exaratum alſerva-
tur, teſte Coldaßo Scriptor. rerum Alamani-
carum tom. I. Pag. 145. 8. Galli in monaſte-
rio & Conſtantiæx in Bibliotheca cathedrali,
ut & in Bibliotheca §. Germani Pariſienſis te-
ſte Du Cange Glofſſ. med. & inf. Lat. edit.
Pened pag. NXL. in præfat.

= Verus operis autor eſt Vo HMagiſter,
Monachus Sandt- gallenſi 8 ſeculo ono celeber-
rimus & magni nominis, qvi diſcipulos ha-
buit illuſtres illius ſeculi viros Notkerum
Ratpertum, Hartmannum, & Salomonein Ab-
batem, Sanctgallenſem & deniqve Conſtantien-
ſem

ſenn

ſun
4

ral
n

di

aturn.
1000.
er
ed. &
2. Ut
tom.
erva-
mani⸗
laſte⸗
rali,
s te.
ellit.

iſter,
eber⸗
s ha-
rum
5
mAb-
ntien-
ſem

ENae 3 I

ſem Epiſcopum factum (q4). Sub hujus vero
Salomoni“ diſcipuli ſui, qvem Ppræ cæœteris
amavit, nomine, edidit Lexicon hoe,
de qvo habetur inſigne iſtud apud Du Cunge
loco nuper cit. teſtimonium. „IIud qvidem
„ gloſfarium cæteris; JVæ ſubſecuta ſunt, jure
præferri debet, cum ex pravis illis ac ſemi.
„ barbaris vocabulis, qvæ ea induxere, vix

„habeat, præter ea qvæ ex gloſſis interdum

„»» aliqvot laudat; ſed ſynonyma complura,

„ eaee a probis ſeripteribus repetita; con-

Erxcuſum eſt opus hoc, qvantavis auri
ſumma pretioſius, in forma fol. majori, in
qvavis pagina columnis duabus & lineis 55,
in charta robuſta lato margine inſtructa, chia-
racteribus italicis parvis, tantum non ad ve-
nuſtatem Venetarum Jenſonii accedentibus.
Habet punctum & duo puncta nec alia ſigna
diſtinctionis: compendia literarumnonadmo-
dum
(4) Hattone Archiepiſcopo Moguntino, ipfi prop-

ter animi acutiſſimam ſolertiam amiciſſimo,
opitulante, refert Goldaſtus loc. cit. pag. 12.

dum intricata nec admodum multa: nec cu-
ſtodes, nec ſignatura, nec ciphri numerum
foliorum indicantes adſunt: Diphtongos non
admittit: Literæ initiales, qvando nova in-
cipit litera Alphabeti, floſculorum ornamen-

tis ſunt inſignit?. — Conſtat opus partibus

duabus ſc. Lexico majori, & minori, qvod
eſt qvaſi compendium prioris: lexicon majus
conſtat foliis 238, in qvorum brimi eolumna
ſiniſtra extat: Epiſtola prælibatitia in Jegven-
tie operiz commendationem brevibus abſoluta
incipit feliciter. ex qva ſeqventia transſcribo:
Qvodſi feræ beſtiæ votiz etiam ſux funguntur
commercio, per illud naturæ afebtum mutuo
cognoſcentes: nonne admiraculo ducendum, ho-
miner, gvibus natura datum eſt, ut ratione
vigeant, eam ignorare lingvam, in gya a puk⸗
rie fudii ſui tempora triverunt & beſtiir hac
in parte ſe pati brutaliorer. Ergo Salomon
ille noſter ſecundur eccleſiæ Conſtantienſis Epi-
ſcopus his frena cupiens imponere, gvid ger
ab groto differat eleganter, latine, aperte,
plane, diſtinbke & ordinate in hoc opere brevi-
bus diſſeruit. Cui Gloſæ non Catholicon, qvod

A

men.
tibus
vod
lajus
mnn
ven.
Dluta
bo:
ntür
ut
o.
ione
pue.
ae
on
ger
erte,
i.
Nodh
N

Gekh 33
ſt univerſulir, ut Johanni Januenſi, gſt ti-

tulus, qui gloriatur continere ſe omnia, cui
pulchre a gvodam obſicitur? præter utilia.
Hoc idem omnis ſentit Italia (r); hoc cano-
num &' legum ſcholares. Soliz vero ignaris
Juum pvannuciatum placet latinum, qvibus ut
etiam orum aliqvil exempli afferam, ita ſuus
dicendi mos eſt- etſi ſolveret mihi collum, ego
non poſſem id facere. Ecce Tulliana! ſed
qvid Tulliana! verum afinina elocutio. Ea
propter ſi illußtrium virorum ſeripta memoria
repetas, facile intelliges ſumma hot diligentia
apud
(r) Hoc idem ſentit Erasmus Rot. vid. ejus
Operum edit. Lugdun. 1703. tom. VI.
ͤ Pug. 5§I1. F. Deum immortalem! qvas
„nænias adducit aucdtor Catholicon de hac
„voce Priſtegum. O miſerum illud ſecu-
„lum! cum ex hujusmodi libris velut ex
„ adytis petebantur oracula litterarum.“ —
Et rurſus tom. eodem pag. 1017. E. —
„ Qvanto inſulſius imo impudentius (qvam
„Thomas Aqvinas) delirat ſuper hac voce
„in melotis autor operis omnium indoétis-

„ſimi, qvod vocant Catholicon.“

C

apud eos obſervata, & ab his tibi imitandi ve-
Jkigia relida (Ss).

Operi noſtro eximium parit valorem,
qvod vocabula nonnulla, præſertim prim itiva,
cum explicantur, ſimul vertantur germanice;
unde forſan larga meſſis, penitiori cognitioni
lingvæ medii ævi germanicæ inſerviens, ex-
ſpe tari poſſet: ulteriorem vero & doctiorem
hoc poſtulat disqviſitionem; ſpeciminis cauſa
nos qvædam, dum librum obiter pervolvimus,
oceurrentia prælibamus, addita ſimul verbo-

rum ſignificatione vernacula:

Agaſo Warſulch huic reſpond. noſtr. Marſkalk.
Agonita . Kempho . . Kiempe.
Amita . Ba/a . . Fanſter.
Angvilla. A „Aal.

Anſer. Ganzo . . . Gaas.

Antlia . Charba . . . Kurv.
Bardus-

(s) A Typographo vel Editore adje da eſt præ-
fatis bhæc multo qvam opus ipſum recentior;
Catholicon enim, cujus fit mentio, in fine de-
mum ſeculi XIII. prodiit.

Bere
Cal
Can

Pad
Pat⸗
Pal
Der
Fal
Pell

live.

rem,
tiva
lice
ioni
ex.
rem
aulſa
mus,
rdo⸗

kalk.
npe.
ſter.
lal.
gas.
v.

dus⸗

Pie.
tior;
e de⸗

Bardus-Carminum conditor.

Calx
Cauſtica
Cippus
Corium
Cor
Coqvo
Cortex
Fagus
Fiſſa
Forceps
Galea
Gallus

Gallina .

Granum

Granarium. Korenhas
Humerus. Achſel

Ignitabulum Luichta

Padella
Pala
Palus

Pera

Faſciculus. Cibuntilo

Peſſulum

C 2

Chalch Kalk.
DLauntra Tonder.
toch Stok.
Leder Lceder.
Herza Hierte.
Chochen Kaage.
Rinnt Rind.
Puocha. Bog.
Geſpalten Splittet.
KPFang „Tacng.
Helm Hielm.
Han Hane.
Hennt „Hone.
Choöorn Korn.
Kornhuus.
Axel.
Lygte.
Prann Pande.
Schufel Skovl.
Pfal Pal.
7at . . . Taſe.
Bundt.
Schlos Slage.

Tex

36

Textura . Gewepft . WVap.
Faux . Caomo . . Vom.
Ficecula Snepha . . Snpneppe.
Feſtuca . Halm . . Halm.
Finio . Marcho vel Enton . merker, ender.
Talus . Enchila . . Ankel.
Veru . Syiz . .Sped.
Uncinus. Haco . . . Hage.
Ulula . Wachteul . . Natugle.
Vivum argentum . Kechfiber . Qvagſolv.
Volvo . Vuelzo . . (Verlter.

Ut vero de valore & indole operis tu-
tius & certius ferat lector judicium, momen-
ta præcipua qvorundam apponam articulorum
VLNsS aporia, cura, angor, anxietar, do-
Inr (t) VorNOs & Urcos ita diſtingvitur,
qvod vulnus ad animum refertur, ulcus vero
ad corporis injuriam: item VurNus, corporie
plaga recent, Urcus inveteratum vulnas. Item
VLNUS, gvod ferro fit, Urcos vero putredo

a. —
VVLPESE

(t) errat. Typogr. pro dolor.

,

bi
At
S
tr.

dder.

tu⸗

hen⸗

LPIS

Erse 37

VuLeEBs fraudulenta ſunt animalia gva

in foßſir vel ſpecubur ſe abſcondunt, unde &

dominus ait: Vulper foveas habent. Qva cum

apparuerint, nunqvam regi- itineribus ſed ton-
tuoſis anfrablibus currunt. Phiſſici autem di-
eunt doloſam ſſe naturam animalisg ejus ſupra
modum. — Vulpiz dikta gvaß volupes, zſt
enim volubilis pedibur. Vulpes, vulpecula,

fuchſa.

Inter nultum & faciem hoc intereſt: Fa-
us (error. pro FAcCIES) eſt naturalit oris ha-
bitas immofabiliqd. VoLTUS vVero pro rerum
al temporum Avalitate varins & zvommutabilix,
S&i interdum affectione animi modo latus mode
triſtis.

UxoRES vocatæa gvaſi unxiores:morig
enim erat antiqvitus ut nubentes puélla ſimul
venirent ad limen mariti, & poſtes antegvam

ingrederentur, ornarentun lanbis Vittit & oleo

ungerentur. — Uxoß, matrona, conjunx.

IRA

IRA & IRAGUNDIA ita diſtingvitur- Ira
praſene eſt & ex cauſa naſcitur, iracundia
autem vitium naturale & perpetuum eſt. LErgo
iratus pro tempore concitatur, iracundut aul-
tem fregventer inaſcitur & ad levem ſermonis
autam, gvaſi a vento folium, commorvetur. —
Ira eſt repentina animi commotio, odium eſt
inveterata ira, gquæ ab ira generatur.

Ad vocem gent poſtqvam ex Moſe & Jo-
ſepho qvædam de migratione gentium attulit:
vix hominer dobzisimi autigviſſi mor hiſtorias
Perſerutanter nee omnium ſed aliqvarum gen-
tium nomina & loca Potutruut revtrire. —
In Romanor graver, gracos lever,., Afros
verſivelles, Gallos natura feroces atgyt acrio-
rés Videmat’ gvod natara climatum Ffacit. Gvi-
burdam autem nationibite Jua uigve veſtir eſt
Ppropria ut Parthie ſarabarqæ, Gallies linng,
Germanis renoneg, Hiſpanis RKringrer. —
Nonnullæ etiam genter non ſolum in veſtibus
ſed & in corvporibur aligva Kbi propria gvaßi
inſignia vendicant- ut videamus cirros Ger-

MaR0-

Haß

i

.

tul
El

Nur
ton
ſtin
tibr

lya
Undia
Ego

n-

onie

in

39

awianorum, granas (u) & cinnabar Gothorum,

RKigmata Britanniorum.

Lexicon minus conſtat foliis 48 eodem,
qvO majus, modo impreſſum ſimiliterqve ti-
tulo & indicio autoris, typographi, anni
& loci impreſſionis deſtitutum.

XIV. VINCENTIIT BELLOVACENSIS
OPusCULA. Fol. H

Typis Gothicis absqve ſignatura, cuſtode,
numero paginarum, literis initialibus & diph-
tongis exſcriptus eſt liber hic, qvi ſigna di-
ſtinctionis habet punctum & colon, freqven-
tibusqve ſcatet abbreviaturis. In qvavis Pagi⸗
na deprchenduntur lineæ 40.
In foliis 33. legitur primum Vincentii
Traßtatur de morali Printipir inſtitutiont,
C 4 qvem
(u) IVrdorus Orig. lib. XIX. cap. 23. ex qvo
Noſter ſua compilavit, habet granos, forſan
ex noſtro emendandaus. Conf., Du Cange
Gloſſarium ad has voces.

40 E V

qvem qvidem typis excuſum eſſe ignotum re-
perio Jöchero, &, qvem ille ſecutus eſt,
Echardo Scriptor. ordinis Prædicator. Paris
1719. pag. 239. qvi ambo opuſculum hoc
tantum exſtare manuſcriptum aſſeverant. 6Ex
codice qvodam manu exarato in Anglia aſſer-
vato prologum affert Echard I. cit. — ſic incipit:
„Cariſſimis ac religioſiſſimis in Chriſto viris
„C illuſtriſſimis Dominis omni honore ac re-
„verentia dignis principibus Ludovico Dei
„ gratia Regi Franciæ ac Theobaldo ejusdem
„favente clementia Regi Navarræ & comiti
„Campaniæ; frater Vincentius Bellvacenſis

„de ordine Prædicatorum ſalutem in omnium

„Salvatore.“ Loco autem vocis Cuariſimir
in libro noſtro legitur Clarißſimie — qvod
aptius eſſe nemo non vidit. Sic infra Mſtum
male habet conſolariit „impreſſus liber vero
conſiliariige qvod habet Echardus: qvia vide-
licet poſtulatio veſtra bver venerabilem patrem
noſtrum fratrem Umbertum totins ordinie re-

Korem atgve magiſtrum mihi innotuit; in im-

preſſo codice legitur: gquæ poſtulatio, qvod

melius eſſe docet contextus.
Hujus

Eel

inc

ſot

m re.
s eſt,
Paris
1 hoc
1E
Aller.
ipit:
Viris
le re.
Dei
Sdem
ointti
enlis
niumm
Nnir
qrod
ſtum
vero
Vide-
trem

1 Yl⸗

27. Capitulum primum ſic in noſtro codice

Margaretæ. Hic tractatus typis excuſus eſt

„ morte amiei,«“ & in qvodam mſto codice

Ea 41

Hujus tractatus capitula 28 numer

at
Echardus, in noſtro vero tantum hab

entur
incipir: Princepe dicitur guaſi primum canpuk
vel primum capieni ſive primatum, Gi utiqve
locum non habuit in hominihi, aà principio na-
turæ bene inſtitutaæ ſed iueneſéente malitia or-
tum habuit ab inſßzdelium ambitione ,„ Allm enim
omner natura eſſent parer Nimroth de Nirpe
Cham primur regimen ſupra homine- Ribi iuſur-
pavit. In folii trigeſimi qvarti parte ante-
riore: Incipit prologur libri Jecundi de nobi-
lium puzrerum inſtitutione. Prologus com-

lectitur libri dedicationem Reginæ Franciæ
P 8g

in collectione opuſculorum Vincentii Per Jo-
hannem de Ammerbach Pocurata Baſileæ 1481.
(Xx) Poſt folia 69 incipit Prologny in librum
tertium de conſolationibur Wecialibur ſuper
morte filiis in Collectione Amerbachiana vo-

catur „Tracétatus valde, conſolatorius pro

apud Echardum „Epiſtola Conſolatoria Vin-
C 5 centii
(X) Eſt etiam hæc editio in Bibliotheca Reg.

„.

„centii Belvacenſis ad Regem Francorum Lu-
„dovicum ſuper morte Ludovici primogeniti
„ſui.“ Folii qvadrageſimi tertii pagina
poſtrema opus clauditur tali, ſubſcriptione:
Vincentii Belvatenſie ordinis Prædicatorum
religioſiſimi profeſſorie de liberali Ingenuorum
in ftitutione pariter & educatione liber Finit
feliciter: infra — Hic eſt ille Vincentius me-
morandus Hiſtoricus, moralis pariter & natu-
ralis cognitor diſcipliun, univeriæ etiam do-
Srinœ accuratus fdelizgve diſfuſore gvibus de
rebus ſeripſerit bir bina volumina, gquœ ob
nudam aptamgve ueritatem, gvam preferunt
SpECVLA nunCHPHaukur. Hic propter ſingula-
rem jnduſtriam & exqgviſitin ingenium Eudo-
vico regi Franciæ & Theobaldo Navarræ regi
additus familiariter, eorum oratn hunt ipfum,
qui in manibiuls eſt, librum edidit tam divina-
rum gvain ſeculariuin literarum genergſar te-

xens ſententiat inſtituto oneri accomodatar.

— – Imitatus aper, goa bero ſerneno
Floribus inſidunt variis, & candida cireum

Lilia

—

nLu.
eniti
1gine
lone:
Orumn
Orun
fit
me.
latl-
do.
de
05
Fiint
rua.
udo.
regi
ſunn,
ina-
te⸗

1

4
14140

eg 43

Lilia funduntur, tum cum liqventia mella

Stipant & dulci diſtendunt negare cellas.

Editionem hanc ſeculo XV. adſeril Bendam
eſſe nullum eſt dubium; locum vero impres-
ſionis, artificemqve, ex cujus exiit prelo,
conjekura aſſeqvi perdifficile videtur: figu-
ra chara terum aliisqve indiciis adductus b.
Temlerugs, vir in hoc ſtudiorum genere
verſatiſſimus & theſauri primorum Impreſto-
rum haud contemnendi ipſe polle.Tor, credidit
impreſſum eſſe opus hoe (y) Roſtockii per ſra-
trer Preibyteros & Clericos Congregationit vi-
ridis horti ad ſanctum Wichaelem, ut ſonat ſub-
ſeriptio LaRantii per ipſos excuſi anno 1476.

& qvi in fine Sermonum Bernhardi Clareval-

lenſis ibidem 1481. (2) edirorum fratrecrom-

munis vitæ ad ſinklnm Wichablem vocantur,
qvorum officina typographica etiam viguit ini-
tio ſeculi XVI. vid. Catalog. Bibliothecæ T'em-
leria
(y) Qvod morte ejus præmatura in Retzſam
migravit Bibliothecam.

(*) Hujus editionis ut & Lactantii xemplat aſ-
ſervat Biblioth. Reg.

lerianæ pag. 3. it. Etwas von gelehrten Ro⸗
ſtockiſchen Sachen 1740. pag. 533. G ſeqq.

XV. VocABULARIUM LATINO-

GRECUM. O Gavo.

Habentur in qvavis pagina vocabula latina
erdine alphabetico a ſiniſtra „ & græca a dex-
tra: neqve folia neqve paginæ in parte ſu-
periori numerantur, nulli cuſtodes, nullus
titulus nec litera initialis: charta non admo-

dum candida: characteres latini bonæ notæ,

. . 2 . . 11 . 1 7
græciqve grandiores: in epiſtola latina præ-

fixa habentur punctum, colon & ſignum in-
terrogationis ut & diphtongus . Signaturæ

exprimuntur literis romanis majoribus, inter-

dum etiam minufſculis; ſub extrema linea pa-
ginæ politæ ſunt, ſi Ai cxceperis, qvod ad

extremæ lineæ latus reperitnur.

Qvando litera nova incipit Alphabeti
plerumqve ſed non ſemper in area majo-
ri vacua expreſſus eſt chara der romanus mi-
nor, qvo inſcius Miniator in litera adpingen-

da minus erraret.

Libre

AN

Fon
bet

Sve
Hi
Bib
mit
Nal.

1 Ro⸗
legg.

latina
1Ger.
te ſu.
hnullus
dmo-
note,
pre.
n in.
aturæ
inter⸗
l P-
dd ad

labett
najo⸗
5 mi.

ngen⸗

Libro

Libro præfixa eſt epiſtola: Bonur Aec-
eurſiny piſanus clariſſimno viro Autonio brac-
cello juriszconſulto primario ac ducali ſenatori
ſalutem plurimam dicit. In epiſtola hac dedi-
catoria autor vocabularii nominatur Johannes
Monachus Carmelitanus, qvi cognomine Cya-
Kon v. Creſton dictus Placentiæ originem de-
bet, cujusqve merita in literas græcas latinas-
qve pluribus deſcripta legas in Joſ. Ant. Saſſi
Hiſtor. litterario-typographica Phil. Argelati
Bibliothecæ Scriptorum Mediolanenſium præ-
miſſa pag. CLXVIII. & apud Maittairium An-
nal. typogr. tom. I. ed- 2, pag- 42.

Dedicatio Boni Accurfii (a) legitur apud
Saſſium libro cit. Pag. DXLV. non vero fſatis
accurata eſt ſeqvens Saſ annotatio: „qvando-
„ qve latinis vocibus in græca columna ſuum non
„reſpondet vocabulum, & vacua relinqvitur
„area — ex ſedula obſervatione deprehendi
„in iis tantum omitti, qvæ eodem cum ſupe-
„riori voce nomine concordant ut accubatio,
„alci-
(a) Aliaäs Buonacorſ vid. Denis Merkwuͤrd. der
Gar. Bibliothek pag. 96.

* actubitus, ſoli enim primæ voci græcum vo-
„cabulum αQαä ιουισ opponitur, qvo etiam
„ſecunda ſignificatur: « in cæteris qvidem
convenit; voci vero latinæ callide nullum eſt,
qvod reſpondere poſſet, vocabulum græcum,
nec proxime antecedenrti ſignificari poteſt,
præcedit euim calide græce nνααι.

MWaittairiur nullam hujus libri editio-
nem habet antiqviorem 1497, qvo anno im-
preſſus eſt liber hic Kegii in forma Ata. An-
nal. typgr. tom. I. edit. 2. pag. 637. No-
ſtram vero editionem nullus vidit Bibliogra-
phorum, niſi ſolus Saſi l. cit. pag. DCXII &
DXLIV, qvi tamen exemplar non integrum
ſed poſtremis paginis ſpoliatum recenſet re-
ſervatum in Bibliotheca S. J. Braudenfi.

Poſt vocem ultimam uxoriur græce gu-
vaiοSυ legitur Elnis 1ε „ορ absqve ulla de-
nominatione anni aut Tygographi, qvos in
calce, qvo ſuum carebat exemplar, deſcrip-
tos eſſe opinatus eſt ſæpius laudatus Saſſius 1.
cit. prodiit vero poſt 1480 eodem typorum

ge-

gen
co⸗

Nen

10
titn
Fl

710

abs

rur
Pl
por

Vr. 4

/

7⁴

mvo.
etiam
idem
neſt,
eum,
Reſt,

litio⸗
Nim⸗

No⸗
gra⸗
II à&
rum

t re⸗

.

e.

8 in
erip⸗
ur l.
rum

4

E 47

genere, qvo exſcriptum eſt Pfalterium Grr-

co-Latinum Noſtri Joh. Creſtoni Mediola-
nenſe anni 1481I. (b)

XVI.

Vocabulario ſub No. præcedenti deſerip-
to adhæret, omniqve absqve præfamine aut
titulo incipit SAXxOLI PRATENSIS VIRI DOCTIS-
SIMI DE ACCENTIBUS AC DIPHTOGIS ET FORMA-
TIONE PRXTERITORUM GRECGORUM.

Abſolvitur hic libellus foliis 6 in gvo
absqve ſignatura, cuſtode, aut numero folio-
rum: typi vero tam græci qvam latini iidem
plane ſunt cum iſtis Vocabuliſtæ. — De Tem-
poribus verborum diſſerit ſeqventia. Tempus

eſt omne diviſiun in parter trit. in évεαατπο ρσο11. e.

præſens. ααςαπνπα i. e. prateritum &

α½ W½αον 1. e. futurum. pteritum rurſim qvadri-
faria dividitur in zagararixòν e. imperfektum.
2 . .
aαραανàειιε i. e. perfebzum. OαοαναατιπWoν.
.R V lius-
(b) Hocce etiam rariſſimo Pſalterio optime con-
ſervato ſuperbit Bibliotheca Reg.

plusgvam perfebktum: & aogirov. indehknitum
— indefinitum éſt hoc gvod pro perfebko & plur-
qvam perfelto pvoni pvoteſte ut οαα ο tibi
vöy nunc. νρaDdαͤv ο. αω α. i. e. din. non
autem poſſumus dicere oρρaναdſα ο τοα ρ
y⸗voαιπα αοσνι.

Sine indicio anni aut loci impreſſionis
clauditur ſeqventi obſervatione: Metoligon
mellon i. e. paulo poſt futurum gqvod atticorum
proprie éeſt: a meſo futuro comodiſſime deduci-
ur altgumento par. acimeni ſui Propoſi ito! ut
rooαια rer†⁹ναοuuaαa gqvod qvidem augumen-
tum in omnibus modic etiam in varticipio A. cut
SGj paracimenus ſervat.

Scriptorem hunc ejusqve opuſculum apud
öcherum atqve Argelatem fruſtra qvæſivi:
extat vero ejus libellus ſive epiſtola de præ-
ceptoris ſui Vidtorini Feltrenſis doctrina &
moribus in MWartene & Durand Colle tione
veter. ſeriptor. & monum. tom. III. pag. 843.
& plura de ipſo ejusqve miritis in literasgræ-
cas refert Ang. Mar. Qvirinus de optimorum
Scriptor. ditionibus edit. Schelhornii pag. 157.
XVII.

B
1
Ni!
I/
Mal

ſe.

fn

tota
Pig
tion
vert

exel

fuitun
plur.
tibi
. 40n

A nee

ſionis
igon,
orum
Eluci.
0. u

Men-⸗

ſeut

apud
eſiyi:
pre⸗
na &

kione

943,

or⸗
Drum

157.
VII.

R 49
XVII.
LEONIS PAPE SERMONES. Fol-

Lditionis hujus antiqviſſimæ Maittairio igno-
tæ duo Bibl. Regia offert exemplaria nora an-
ni loci & typographi deſtituta: prodiit ante
1470. & ſinc dubio Romæ per Uidaricum

Primum folium occupat operis dedicatio

ſc. Johanniz Andreæ epiſcopi alerienſis ad ſum-

mum pontificem paulum ſecundum venetum epi-
Nola in laudem ipfiuz ſankli leonis pape, qvæ
tota legitur & extricatur apud Qoirinum I. cit.
pag. 133. qvi duo etiam hujus rariffimæ edi-
tionis exemplaria ad manum habuit: duobus
vero in locis hæc epiſtola diſerepar a noſtris
exemplaribtis; codices noſtri legunt: Eft leo
certe ccleſiaſtice dictiomes tullius. theologie ho-
merur. racionum ſidei (hic Qvirinus male legit
ſides) ariftotiles &j ut omnia unico abſolvam
D verbo
(c) v. Engels Bibliotheca Selectiſſima pag. 89.
& Srrobels Miſcellaneen litterariſchen In⸗
halts pag. 12.

50 l
verbo petrus in potifico throno paulus in pal-
pito chriſtiano — de gvo a me magis illum
RKupente qvam landante id ſolum accivi diktum

velim amari ſacile leonem poſſe pro merito nun-

quam pdicari licere. (hic Qvirinus ante vocem
prædicari inſerit ſynonymum laudari.)
Poſt epiſtolam — Segvuntur rubrice to-
cius operis per ordinem in foliis duobus. Dein-
de — liber ſermonum ſandti leonis primi pape
doctoriv floridiſſimi ac elogventiſimi incipit fe-
liciter. — Sermo primus de ordinacione ſua
in vontificm. Ultimus ſermo eſt contra en-
ticem hereticum; & in fine concluſio operis
ita: Expliciunt ſermones leonis pape.
Conſtat opus totum foliis CLII, exſcrip-
tum typis gothicis, duabus literis interdum
combinatis, absqve literis initialibus, cuſtode,

ſignatura & numero paginarum: loco diph-

tongorum & & & adhibitum eſt e ſimplex, ut

patet ex allatis ſigna diſtintionis habet punc-
tum & colon. Paſchafiuts Qesnellur, qvi

Lutetiæ 1675. Lugduniqve 1700. opera edi-
Leo-

git.
nen

y⸗
net

pun
ſtr⸗

In
ſer
71
10
latt
Per
Vis

1p

kun

lul dit Leonie Magni, nullam qvidem cognovit edi-
unn nem Sermonum Leonis ante Venetam 1485,
dn qvæ tamen eſt ſeptima: qvatuor enim illa Ve-
Nlinr neta veruſtiores recenſet Maittairius tom. V.
dcen pars poſtr. pag. 12. aliam æqve ac no-
ſtram Maittairio incognitam deſcribit Denit
Merkwuͤrdigkeit. pag. 194.
10⸗
ein⸗
dane XVIII.
i. EUSEBII PRPARATIO EvANGETIGA.
ſia Folio.
e. Inter multa Ruſebii Pamphäli Crſarien 6
beris ſcripta judicio Eruditorum eminet IIgoαοαα.
εν Evaαν*ναRhα, opus nobiliſſimum & au-
ro contra non carum a Sam. Barnage appel-
. latum: operis igitur latina verſio Georgii Tra-
lum Pezxuntii, Papæ Micolao V. inſeripta, qvam-
ode, vis manca & confuſa, ſub incunabula artis
ph⸗ typopraphicæ ſæpius prodiit.
ut
unc. Nec apud Mäaittairium nec apud alios,
gvi qvos evolvi, monumentorum typographico-
editi. rum deferiptores injecta eſt mentio noſtræ
D 2 edi-

editionis, qvæ indicio anni, lociqve impreſſio-
nis & nominis TPypographi caret. — Cha-
racteres ſunt Cothicæ formæ; uon raro unus
typus binas ternasve literas junctim complec-

titur; ſingulæ paginæ in binas columnas divi-

duntur; folia ipſa non ſignata neqve numeris

neqve literis; cuſtodes nulli; ex interpunctioni-
bus punctum, colon &ignum interrogationis;
literæ initiales penicillo additæ; ita ut infantia

artis & operarum ruditas undiqve appareat.

Primum operis folium continet Georgii
Trapezuntii ad Nicolaum V. Pont. Wax. Præ-
fationem, qvæ in omnibus conveniens cum no-
ſtra etiam reperitur in editione operum Euſe-
bii latina Baſil. apud Henricum Petri A. 1549.
Ita vero incipit Prœf. Euſebium Pamphili de
evangtlica preparacione latinum ex greco bea-
tiſſime pater juſſu tuo efeci &. In operis ip-
ſius initio occurrit hic error criſtianiſſimus
pro Chriſtianimur. Concluſio operis hæc
habet: Euſebiuz Pamphili de evangelica pre-

paracione ex greco in latinum tranzlatus Ex-
bplicit feliciter.

XIX.

Pis
bet
ſine
Piu
nen

mnil

Pis

neris
ioni⸗
onis;
nti
reat.

Nrgii
Pre⸗
nno-
549.
i de
ea
zip⸗
mut
hec
pre-
Ex.

õ 53
XIX.
GESTA ROMANORUM. Fol.

Absqve titulo ſic in fronte libri: Incipiut
huiſtorie notabiler collelke ex geſtis romanori

&O gvibusda aliis libriz cu applicacionibut 60-

ran dem.

Operis editio prima apud Maittairium
& De Bure eſt Goudæ 1480; noſtra vero il-

los latuit, qvam goudana antiqviorem eſſe

recte cenſuit Gatterer Algem. Hiſtor. Bib⸗
liothek 7ter Band pag. 142.

Caret opus cuſtode, ſignaturis, numeris
paginarum, literis initialibus & diphtongis; ha-
bet punctum tantum, & notas diaireſios in

fine linearum interdum duas lineolas ſæ-

pius unam; loco puncti literæ à ſuperimpo-
nendi adhibet lineolam brevem transverſam;
mihi & guaſtio legitur michi, qveſcio, redempcio
& ſic in cæteris; exſcriptum eſt in charta læ-
vigata, columnis duabus in utraqve pagina ty-
Pis minoribus gothicis, qvos non fuſos ſed

D 3 ſeulp.

ſeulptos eſſe judicatur Algem. hiſtor. Biblio⸗

thek. loc. cit. Folia numerando deprehendi
eſſe CXVIII, in ultimo vero folio pagina tan-
tum prior impreſſa eſt, qvæ nullam aliam
operis præbet concluſionem qvam Et ſic eſt

Vinit.

In narratione de Marco Curtio, qvi
abyſlo Romæ in foro apertæ ſe præcipitem
eqvo dedit ex oraculi reſponſo, in qva qvi-
dem heros vocatur MWarcus Annslius, extat hic
error typographicus — Et ſtatim terra terra
ſe clauſit; & in moraliſacione ſuper hiſtoriam

aute criſti nativitate pro aute.

DvYALOGUS SALOMONIS ET MARCOLPFI.

Qvarto.

Conſtat foliis 12, caret reclamantibus & ci-
phris numerum paginarum indicantibus; for-

ma characterum gothica rudior eſt, cum fi-

guris inconcinnis & abbreviaturis freqventibus.

In fine: explicit Dyalogus Salomoniz & Mar-
colfi.

Vert

149
Aug

Av

hr⸗
ant

con

Gi⸗

ali⸗
vic

re

hendt
natan.

Aliam

ſret

gri
Pitem
gri.
1t hie
terya

Priam

Pl.

Eei⸗
for⸗
m f⸗
eibus.
Ilar-

r

õl 5 5
colf. Infra manus coætanea fſcripfit 1483. (d)
Verſionem germanicam editam Auguſt Vindel.
1490. in Ato. recenſet Zapf. Annal. typogr.
Auguſt. pag. 35.

AUR. AUGUSTINI LIBRL XV. DE T'RINI-
TATE. Fol.

Eaitio hæc Anonyma eſcribitur a Denie
Merkwuͤrdigkeiten pap. 36; plurimis Biblio-

graphis ipſiqve Maittairio, qvi nullam 1489

antiqviorem admittit, incognita, nec illam
contulere Monachi ordinis Beneditktini operum
Auguſtini editores, variarum qvagropter le-
Rionum ſpecimen attulit Denis.

In deſeriptione doctiſſimi hujus viri,
alias ad amuſſim exacta, minus hoc accurate
videtur „illam abbreviaturis bene multis ſcate-
res; e contrario lectu eſt facillima paucis
.— . one-
(d) Editio noſtra itaqve ſine omni dubio eadem,
qvæ in Biblioth. Uffenbach. tom. II. append.
II. pag. 28. occurrit, & circa annum 1482.
evulgata eſſe dieitur.

56 Ge

onerata vocum compendiis v. c. Incipiunt capi-

/

tula libri primi de trinitate, de triplici cauſa erro-
risg Jalſa de Deo opinantium, ordo diſputandi
de trinitate divina. De diverſo juditio legen-
tium & capacitate diſſimili. Quve lſe ppria di
vint trinitatie ſenſerint catholici trattatores.
In fronte codicis noſtri manu vetuſta
ſeriptum eſt: Viber eccleſie Haderslebenſit.

Sooo SςνSOGον ωςς
OBSERVATIONES MISCELL .

1473.

Adhunc annum recenſet Maittairius Annal.
tom. I. edit. 2. Alvarum Pelagium de Planc-
tu Eccleſic; qvod opus fol. max. impreſſum
per Johannem Zeiner de Rutlingen non 1473.
ſed 1474. prodiiſſe indicat V'eith Diatribe de
orig. artis typogr. Præfixi Zafi Ann. typogr.
Auguſt. pag. 14.
Opus ſplendidum & rariſſimum etiam
eſt in Bibliotheca Regia, & ſubſcriptionem
1. ckt.

]. cit.

Nbe

ſorin

der

ubig
extal
Cata
nitu
ſinon
gati

ſehie

alle⸗
libra
ceci

Vero

1t capi.

gerr.

Utandi
7
%ν„
logen.
ian dr.

rer.

tanal.
Mane-
eſlum
1473
be de

bogr.

etlam
onem

1. cit. allatam haber, excepto qvod ſphalma
typograph. planetu pro planttu non admittit.

1476.

F. CoNRADI DE HALBERSTADT O. P. Reſpon-
ſorium Curioſorum in Fol. Lubecæ 1476.
typis excuſum deſeripſit Denie Merkwuͤrd.

der Gar. Bibl. p. 58. Hoc opus, de qvO

ubiqve altum eſſe ſilentium teſtatur Denir,
extabat in Bibliothera Danneſchioldiana vide
Catal. p. 129. male vero ibi inter libros mag-
nitudinis 4tæ ponitur, eodem ſcilicer, qvo Phi-
ſinomia Regia, (de qva ſupra) involucrò li-
gatum. Reperio in Catalogo Bibl. Danne-
ſchiold. in qvo pretium & nomina emtorum
adſeripta, hæc duo rariſſima opera in publica
librorum Danneſchioldianorum diſtra tione
ceciſſe III. Crammio pretio 32. ſolidorum, qvo
vero deinde migrarunt, mihi nondum liaver.

1479.

58

1472 =

Jon. MARCHESINI Mamotrelzum ſen Expoß.
tiones & correctioner vocabulorum Juper totam
Bibliam hocce anno Venetiis charactere parvo

gothico abbreviato excuſas per Nicolaum Jen-

ſon gallicum in forma Ata. recenſet. Denis
Merkwuͤrdigk. pag. 78. Extat qvoqve hæc

editio in Bibl. Reg. Contendit vero Denis 1.

cit. ut & Buͤcherkunde rſter Theil pag. 112.

hanc editionem ignotam eſſe Maittairio, ſed

MWaittairius illam recenſet Annal. typogr. tom.
I- edit. nova pap 396. — Annalium vero
tomo V. pag- 47, eſt merus error typogra-
phicus in ciphris.

1483.

A

An etiam extet anni 1483. Noribergenſis
editio Catholici Johannis de Janua in dubium
vocavit Denie Merkwuͤrd. pag. 203. Cuſtodit
Bibl. Reg. hujus anni exemplar in forma fol.

cha-

char
dene
Ann

Npo.
totam
baryo
Jen.
Deyit
hec
nir l.
I112.
ſed
tom,
vero
ogra⸗

enſis
lbium
ſtodit
fol.
cha-

GA 59
charactere gothico abbreviato excuſum, gau-
dens ſubſeriptione, qvam habet Maittairius
Annal. typogr. tom. I. edit. 2. pag. 446.

0

SPICILECGII
BIBLIOGRA
PHICI

SPECIEN SECGUXND UM
SISTENS
EX

BIBLIOTHECA REGIA HAVNIENSI
PRIIITTIARLIUII ArTIS L
TPOGEAPHIICA

CL. V. MAITTAIRIO INCGCGOG.
NITARUM
DECADEM TERTIAM

IN COLLEGIO MEDICEO

DIE I9 DECEMBRIS 1I782 PDfSPUTAVITY

ERASMUS NYERUEP

HkHAVNIA I 782.
TYFIS PETRI HORREBOWIII.

XVI
cui
iſtue

lo

nes,
Mai
non

a e
rum
bus

1481.

XXI. PETRI LOMBARDI LIBER SEN-
TENTIARIUM. Fol.

H libro qvaſi fundamento ſuperſtructa
fuit tota Theologia & Philoſophia medii
ævi ſcholaſtica: autor, natione Lombardur,
cui ex hocce ſeripto cognomen inditum erat
iſtud notiſſimum Magiſter ſententiarum, ſecu-
lo XII. Epiſcopus Pariſienſis fuit.

Operis hujus complures dantur editio-
nes, qvarum præſens eſt infreqventior, apud
Maittairium variosqve alios Bibliographos
non obvia.

Forma characterum eſt ita dicta Gothi-
ca cum multis compendiis vocum ac ſyllaba-
rum: interpunctionibus utitur puncto & duo-
bus punctis; caret ſignaturis, reclamantibus
E 2 &

& numero paginarum; ſingulæ paginæ in
duas dividuntur columnas, qvarum unaqvæ-
qve lineas comprehendit LV. in margine
ſuperiori uniuscujusqve folii literis majuscu-
lis per totum opus indicatus eſt liber & fimul
caput libri, vel, ut ibi vocatur, diſtinctio in
iſto comprehenſa folio; in fine operis hæc

ſubſcriptio: celeberrimus ac famociſimus theo-

logicarum ſententiarum liber, magiſtri petri

jombardi: ſacre theologie doftoris eximii. An-
no domini Milleſimo gqvadringenteſimo ollnage-
ſimo primo. Impenſie Antonii Koburger

Nuruber gé impreſſur decima die may N Fenit feli-

citer, ex qvo laus & gloria Deo.

Eodem, qvo liber jam deſcriptus, vo⸗

lumine compactus eſt Vocabularius Juris
utriusqve, qvi apud cundem Typographum,
eodem anno & eisdem plane typorum formis

exſcriptus prodiit; huncce cum attulerit

Mattairius libru m Annal. Typograph. Tom. I.
Ed. 2. pag. 425, magis eſt qvod mirer, alte-
rum illum ejusdem artificis & ejusdem anni

illi fuiſle incognitum.

1487.

jnt
cul
gu
r.
ma

col

nat

tor

M

Vo.
Jurit
hum,
ormis
ulerit
Dm. I.
Alte⸗

anni

487.

1487.

XXII. BERNHARDI DE PARENTINIS

ELUCIDARIUS MISSE. Fol.

Liber hic jam inſtructus eſt ſignaturis alpha-
beti literis minutioribus indicatis, & folia
etiam in parte ſuprema numerantur characte-
ribus Romanis in utraqve pagina folii unius-
cujusqve ſimul expreflis, talis vero exatitu-
do in tanta editionis vetuſtate minime eſt vul-
garis: nullæ autem inveniuntur voces ita
dictæ reclamantes, nec diphtongi, nec ullæ
interpunctiones minores: character eſt gothi-
cus compendiis haud paucis deformatus; ſin-
gulæ paginæ habent columnas duas, qvæ in
qvovis folio numerantur per literas ſupra in
margine poſitas A. B. C. D. lineas unaqvæœqve

columna habet XLV.

In primo codicis folio, qvod infra ſig-

natur a 2 & fupra numeratur Folium I, legi-

tur titulus & argumentum libri ſeqventibus:
Elucidarius omninm dificultatum circa oficinin
K 3 miſſæ

miſſe occurrentium fratris ber (Bernhardi) de
parentiniz ordinir predicatorum provincie tho-

loſane: conventus ortheßi in vaſconia: gvi in

koc opere ſegvitur illuſtriſimi ac eximii dolto-
rie ſanbti Thomæ de agvino, determinationes
& dika gvoad coneluſiones, qvi aliter li-

lium miſſe nuncupatur incipit feliciter. — In-

cipit epiftola. — Keverendiſßimo in Chrifto
vatri ac ſuo pre ceteris domino ſpeciali domi-
20 P. (Pictavino) divina providentia epiſcopo
albienſi, veſter humilit Jfamulus ber. (Bernhar-
dus) ordini- predicatorum & conventus orthe-
ſii &c. Ad finem hujus epiſtolæ nuncupato-
riæ legitur: datum & completum tholoſane,
in vigilia beati Dominici Anno domini MCCCG
qvadrageſimo ſecundo. Evincitur vero in
Echardi Scriptor. ord, Præd. Tom. I. pag. 612

hic ſubeſſe errorem, C ſcilicet unum ſuper-

fluum additum, legendumqve eſſe MCCC
qvadrageſimo ſecundo, tunc enim floruit epi-
ſcopus Albienſis Pictavinus. Noſtra qvidem
editio ignota erat Echardo, ad manum vero
habuit recentiorem Pariſienſem anni 15631,
qvæ eundem errorem cum noſtra editione,
ex

a
Hal
ſub

„
„.
tet
pol
15
du⸗
ter
mu
nun
mii
ert
„B
„

„e

di) de
e th0.
gvi in
o,.
tioner
er ſi.
In-
ri, 0
lomi.
opo
nhar.
Ftle.
Pato.
lane,
CCG
10 in
612
per.
CCC
epi⸗
dem
vero
631l,
vone,
eX

ex qva ſine dubio fluxit, haberet communem.
Hactenus qvidem bene Echardus: cum vero
ſubjicit l. cit. Qvod in errorem induxit Tri-
„themium & ſeqvaces, Luſiranum, Eyſen-
„gremium, Poſſevinum, Fernandez, Alta-
„muram, qvi Bernardum noſtrum ad 1442
„referunt ſeculo integro antiqviorem“, mi-
re fallitur; partim enim non patet, qvi fieri
poſſet, ut erratum in editione libri anno
1531 procurata commiſſum in errorem in-
dueeret Trithemium, qvi obiit 1516; & præ-
terea omnino falſum eſt Trithemium & Alta-
muram referre Bernardum noſtrum ad an-
num 1442. Un editione prima libri Trithe-
mii de Script, Eccleſ. evulgata Baſileæ 1494
extat in folio 86 in fine paginæ ſecundæ
