„Bernardus Par entinus ordinis fratrum præ-
„dicatorum vir in divinis ſcripturis: & lon-
„ga exercitatione peritus atqve in ſcholaſti-
„cis diſciplinis non mediocriter doctus inge-
„nio ſubtilis & clarus eloqvio &c. Claruit
„ſub Ludovico imperatore qvarto Anno do-
„mini MCCEXL«, qvæ verba eodem teno-
re leguntur pag. 143 in illa libri Trithemii
E 4 edi-

689 CNaay

editione, qvam ſuæ Bibliothecæ Eccleſiaſt. In-

ſeruit J. A. Ehbricinr. Altamura in Biblioth
Dominic. pag. I16 etiam ad annum 1 340 re-
fert. üBernardum Parentini Toloſanum con-
„ Ventus Orteſii in Aqvitania clarum Philoſo-⸗
„phum ac Theologum“. Qvod vero ad
Ant. Poſſevinum attinet, habet Apparat. Sac.
pag. 217 ſeqq. “„Bernardus Parentinus ord.
„Præd. Provinciæ Tholoſanæ ſeripſit librum
2; a ſe prænotatum Librum Miſſæ a), in qve
„ ſacri Canonis & totius Miſſæ capita juxta
„ doctrinam D. Thomæ enodantur. Claruit

„ Tritem. 1440“. Hic locus per errorem

Typographi ſubſtituens notam arabicam qva-
ternarium 4 pro 3, procul dubio eſt fons &
origo erroris Echardiani. Jöcher in Gel.
Lex. & Fabricius in Bibl. med. & inf. Latini-

tatis etiam recte retulere Bernardum ad ſecu-

lum decimum qvartum.

In folio octogeſimo octavo eſt concluſio
operis: Anno domin nativ. MooooLXXXVII
pridie vero kalendaz novembris eplicit eluci-
darius
²⁶) Lege: Lilium Midæ.

9)

1„ 6

.In.
dlioth
10 re.
con⸗
lolo.
0 ad
dac.
ord.
Urum
qVO
juxti
aruit
rem
va.
ns &
Gel.
tini
ecu⸗

aſio
VII
lici⸗

riut

EeeOD 69

darius ſeu lilium miſſe ad honorem & gloriam
illius, gvi in hoc ſacramento conſecratur. domi-

ni noſtri Jeſu Chriſßti ner non illar uſzriſſuni &
eximii doctoris ſanbziſſimi Thome de aqvino cu-

FJus dibta & determinationer catholicar in koc

opere gvantum ad concluſioner & multa etiam
circa expoſitionem miſſe ego frater bernnardus
de parentiuiz ordinie prædicatorum provintit
thologſane & conventus orthefi in vaſconia ſe-
cutus ſum gvi gvidem doctor egregiue ad pfietet
omnium magiſtr. orum in pariſius (pariſiis) ſuper
hoc ſcripſit quod verum eſſe videbatur & poßt-
gvam ſcripſit libellum ſuum preſentavit eruici-
xo in altari rogans ferventiſſime gvod ſi vera
de eo ſcrinſerat ipſe ſibi reſvondere dignaretur,
S& tunc crucifxur reſpondit bene Reripfiſti de
me thoma. Idcirco apparet liquide ex confir-
matione & approbatione divina, gqvod gvi
hung doktorem Jegqvitur ambitlat in tene-
bris ſed habebit umen vite guod nobis concedat
dei ſliur in ſacula *culorum benediktus. Amen
Ad hunc locum annotavit Echard lI. cit. „ArvA
„(in libro dicto: Funiculi nodi indiſſolubiles
„ Ec.) mire torqvetur ob relatam a Bernardo
E 5 „noſtro

70%⅓ GA
„noſtro doctrinæ S. Thomæ ex ore crucifixi
„approbationem & in omne latus ſe vertit,
„ut eam peſſum det, ſed incaſſum, eum ex
„hoc ſcriptore pateat non recens inventam-
„ſced mox a Sancti canonizatione palam Pra-

„ dicatam .

Bernardi noſtri ne qvidem nomen in
Maittairii annalibus occurrit; editionem Lilii
Colonienſem 1484 & duas ſeculi XVI. nomi⸗-
nat Echard, de noſtra vero indicio loci eſt 1y⸗
pographi deſtituta ubiqve ſilentium eſt.
In foliis ſex poſtremis excuſa eſt Za⸗
bpula ſive direckorium dénotang materias ſecun-
dam Alphabeti ordinem in hoc opere contentat.
In qva qvidem tabula duo reſtant diligenter no-
tanda. Primo qvod numerus cirta gqvamlibet
clauſulam inventur ſignat numerum foliorum.
Litere vero eidem conjunbte ſignant columnas
eujurlibet folii, ut patet intuenti. Folia hæc
ſex habent ſignaturam, aſt non in parte ſupe.

riori numerantur; ſingula inſcribuntur Zabu-

la materiarum.
ABSQVE

Fo

clan
gye
col
ca
mul

ſtin

ita 6

huj-

Lit
non
pon/
fern

gen
Unin
mat

pene

neiflxi
vertit,
im er
ntatw

Pra⸗

n in
Lilis
lomi.⸗

ſt y⸗

Ta.
cun.
ntat,
yno.
libet
yum.
mnar
hec
upe.
labu⸗

ABSQVE NOTA LOCI ET ANNlI.

XXIII. JacoBI DE THERAMO LISs
CHRISTI ET BELIAL. Fol.

Foliis 95. impreſſa eſt hæc editio absqve re-
clamantibus, ſignaturis & ciphris, unaqvæ-
qve pagina habet columnas duas, & qveælibet
columna lineas 36; forma typorum eſt gothi-
ca incompta, & compendia ſeripturæ bene
multa admittit; loco omnium ſignorum di-

ſtin tionis adhibet punctum unum rude: habet

ita omnes notas magnæ vetuſtatis, ut omnium

hujus libri editionum prima qveat haberi.

Opus in fronte hunc praæfert titulum!

Lis Chriſti & Belial judicialiter coram Salo-

mone judice a ſeæde divina dato agitata ſuper
ſWvolio & violencia per eundem Chriſtum in in-
Jferno commiſſum ſingularem prabticam conti-
nens incipit feliciler. Deinde in nova linea,
univerßir Chriſti ſidelibus atgve orthodoxe ſankbte
matris eccleſie fdei cultoribur hoc breve com-
pendium inſpelturis Presbiſter jacobus de the-
ramo

ramo b) archidiaconus averſanur & canonicus

aprutinenſiz & in jure canonico padue diſcipu-
lorum minimus ſub veſtrarum oracionum re-
commendacione animarum & corvporum in eo
ſalutem gvi mortifcat & vivificat deducit ad
iferos & reducit. .
In noſtro exemplo manus vetuſta in fo-
lii XII. columna altera poſt lineam ultimam
ſupplevit qvinqve verba, qvæ incuria typo-
graphi ex hac cxciderant editione, feilicet
poſt: Item nota qvod tale juramentum calump-
nie in principali jam ſeqvitur folio verſo:
cauſa præſtitum ſervat partem indempnen &c.

In fine operis ſeqq. datum averſe prope
neupolim die penultimo menſir obkzobrir indidtio-
num VI anno domini WCCCLXXXII ponti-
Iicatus ſunbétiſſimi in Chriſto patrie & domini
urbani ſacroſantte ac umiverſaliz eccleſie vape
Jeaxti anno qvinto & etatis mez anno triceſimo
tercio qve etat in homine ſemper pectatrix ha-
betur & peccatorum plena, tam juvenes gvam
lloner

„) Dicitur etiam Jacobus de Ancharano.

e

dant
alle⸗
mine

tur

n ſo⸗
lmam
typo.
ilieet
lunp.
erlo:

n Ce,

rope

mini
Lape
ſimo
ha⸗
Nvan

ſentt

Onti-:

RA 73

ſenes meditentur in hoc onuſculo & perpen-
dant magnam dei miſericordiam peccatoribus
adeſſe & ideo onuſculum iſtuc inter eordem no-

minetur peccatorum conſolacio c]). Infra legun-

tur verſus ſeqventes:

Ut gaudere ſolet feſſur jam nauta labore
Deſiderata die litora tuta videns.
Haud aliter preſor hijns jam fine libelli
Evxultat viſo laſſus & ipſe gqvidem.
Laus crifſto detur ſluit a qvo gvicqvid kabetur.

Jaco-

c) Hunc etiam titulum exhibent operis verſiones
gallicæ apud De Bure Bibliographie Bell. Lettr.
tom. II. pag. 224 & Flandrica apud Mar-
chand Hiſt. de l'Imprim. pag. 79, qvo ultimo
loco de ſeripto hoc ſeqvens fertur judicium:
„On amuſoit autrefois le Peuple par ces ſor-
„tes des fictions, pretendues pieuſes, farcies
„ des dogmes les plus sbſurdes ainſi qve des
„ Superſtitions les plus groſſieres, & ou l'Ecri-
„turé étois ridiculement traveſtie en Farce;
„ cela afin de l'empecher par la de recourrir
„à la Source, qv'on avoit tout l'Intérêt du
„Monde de ne lui point laiſſer connoñtre.

Jacobus de Teramo etiam nomen gere-
bat patrony micum minus notum Palladini: con-
trarias de opella hac Eruditorum ſententias,
ac in genere varia de autore, a nonnullis
Atheiſta contra a Math. Flacio veritatis teſte
& a Johanne Huſſ. propheta habito, judicia
copioſe & erudite affert Marchand Diction.
Hiſtor. pag. 117 & ſeqq., ubi ſimul libri pra-
cipuum transſcribitur argumentum. Compa-
ratur etiam ſeriptum hoc cum Miltoni Paradi-
ſo amiſſo aliisqve Comœdiis ſpiritualibus, poſt
multas vero diſceptationes relinqvitur ambi-
guum, utrum Yacobus ſacras ludibrio habue-
rit literas. an pro ſeculi ſui barbarie & igno-
rantia allaboraverit notitiam ſacrorum libro-

rum latius propagare.

De multis hujus operis, primis ab arte
inventa annis typis exſcriptis, editionibus
E& verſionibus legantur præter Maitairium
Annal. Typograph. tom. V. part. prior. pag.
513 & 526. it. tom. I. ed. 2 pag. 759. Zaxgf
Annal. Typogr. Auguſtanæ paſſim, Freyta-
gii Annal. pag. 713 &, qvi inſtar omnium
eſſe

eſle
tautu
nu e⸗
bant

artis
tanta
Trit
grapl
non

gere.
con-.
ntins,
nullis
teſte
dicin
kion.
Præ.
mpe.
radi⸗

mbi⸗
1
bue.
no.

bro⸗

See 75

eſſe poteſt, Marchand l. cit. a qvo ſimul ci-

tantur operis duæ verſiones danicæ, qvæ ma-
nu exaratæ in Muſeo III. Roſtgaardii aſſerva-
bantur, vid., Biblioth. Roſtgaard. pag. 475
& 76.

Qvamyvis tam ſeæpe typis ſub infantiam
artis typographicæ exſcriptus prodierat liber,
tanta nihilominus ſe commendavit raritate, ut
Prithemius, Gesnerus, Du Pin aliiqve biblio-
graphi manu ſcriptum tantum exſtare aſſerere
non dubitarint.

1492.
XXIV. Belyals Klage over Jeſum. pon.

Dyt bock holt inne van der clage unn anſpra⸗

ke de Belyal van der ganczen helliſchen ſchare
wegen ouer Jeſum deit umme roef unn ſcha⸗
den den he der helliſchen ſchare gedan hefft an
dem Dage ſyner upſtandinge do he de ſynen

uth der helle nam Dar jegen unſe here ieſus

cheiſtus Moyſen to ſinen vorweſer one to vor⸗
anf⸗

antworden gehat hefft Dar ynne mach men

etlike houeſche practican leren.

EI titulus libri Palladini in lingvam

Saxoniæ inferioris verſi: ex fine præfationis
Translatoris germanici qvædam transſcribam
notatu digna, qvoniam ex illis conſpicuum

eſt, qvam de ſcopo & uſu Ilibri ſententiam

foverit Pranslator: ok ſchal nymant d dyt bok

alſo entvoldichliken vorſtan, dat he geloue dat
dat na geſchreuen alſo ſekerlyk gefcheen, Dorch

des willen is dyt bock ghemaket worden dat
men dar ynne lere wo men eyn geiſtlik recht
anvaen vulboren unde enden ſchal, unde dat
man kan erkennen unrecht unn den ſchaden
unde ſick mit reckte erweren. — God helpe
uns vorbad dyt bock in in ſonem namen to vol⸗
bringen.

Opus forma typorum monachali, cum
freqventibus abbr evationibus, excuſum habet

ſignaturas, literas initiales florentes, & ex

interpunctionibus comma & punctum; ſed
nec reclamantes nec ciphros numerum folio-
rum

tfu

rudi
colo
gras
in

vald

ub

ſken
bra
dert

ſten

laten
iny

lgvam
tionis
ribam
cuum
ntiam
t bok
le dat
Dorch
n dat
lecht
de dat
haden
helpe
pol⸗

cum
habet
E ex
ſed

folio⸗

IuINe

rum indicantes; inſtructum eſt figuris multis
rudibus & admodum ridiculis ligno inſculptis,
coloribusqve itidem craſſis diſtinctis, inter
qvas eminent ſcenæ diabolos repræſentaturæ,
in qvorum figuris exprimendis & variandis

valde copioſus & ingenioſus fuit Xylogra-
phus.

Sub calcem libri leguntur hi verſiculi:

Hyr hefft dyt bock eyn ende
God de mote alle duvele ſchenden
Unrnnde geve uns allen gelyke

Na duſſem elende

Dat evige frone hemmelrike
A M E N.
Gedrucket unde vulendet In der loffly⸗

cken Stadt Magdborch dorch Mauricium
brandiß Na der gebort criſti duſent vyerhun⸗

dert unde in den xcii jare (1492) Den nege⸗

ſten frydach na des hilgen cruczes vyndynghe.

Ligarus eſt liber corio ſubr ufo; in altero

latere involucri impreſſæ ſunt literæ in ſinuoſa

invicem ductæ volumina deauratæ F & &

F ſimul-

Rmulqve annus 1586. usui ſeilicet Regis Fri-

deriti Il eonjugisqve ejus Sophiæ præſens ſine

dubio ſerviebat exemplar, cujus etiam Regis
annotata autographa fuſpicor eſſe ſeqventia:
Sprs mea Criſtus Mein Hofnung zu Gott. —
liem: Omnia ſi pertas Jamam Jervareé memento
Qva ſemel amiſſa poſte (a) nullus erit (8)

Præter duas ſupra pag. 75 memomeratas
hujus icripti verſiones Danicas manu exaratas

alia indicatur in Suhms Samling. til den
Danſte Hiſt. 1 B. 2 Hefte Sid. 91 ſub ti.

tulo ſeqvenri: „En trette imellum Jeſum af
„Nazareth og Belial paa Helvedes herſka⸗
„res Vegne, om det Rov vor Herre giorde
„ Helvede, der han havde med en hvid Fa⸗
„ne med et rodt Kors forjaget alle Dievlene
„og pluſtred Helvede, udfriede Patriarkerne

„og andre af Helvedes Forborg, efter at de

„i ſaa lang Tid havde jammerligen raabt til
„Jeſum af ſamme Helvedes Forborg, at han

„vilde nedkomme af Himmelen og frelſe

„dem. 1– Deniqve etiam in Bibliotheca il-
laſtritkhmè noſtri K. Ancheri aſſervatum video
codi-

„ſe
0
ſe
/
at

1

„ſit

8 Ni.
3 ſine
Repis
entin:
t. =
mento

rit

erates
(aratas
il den
lab ui.
inn af
herſta⸗
giorde
d Fo⸗
lne
ckerne
at de
abt til
at han

ſtelſſe

eca il.
video

1
cOdl⸗

79
codicem, qvi præter exemplar legum Scani-
carum Waldemari I. continet, En Trette
imellom Jeſum af Nazareth och Belial,
en Procurator paa Helffuedis Herſtabs
vegne. — Skreffuidt paa Eſperod aff Abra⸗
ham Rasmuſſonn Aar 1592. Sed hic ad
finem usqve librum non perduxit translator:
in medio ſubſiſtit opere Belialem inducens ex
inferno reducem „Betenckende ſich fram och
„ thillbage tuertt och endelangs bode hid och

„ did, dog hannd dermed kom thill ingen
„ Ennde. For korthedts ſtyld, da ville vy
„ lade det altſammen fare och thilbagebliffue

„ och tale om huor, och naar Belial med ſit

„ ſelſkaff ſtall komme thil deris Opretning

„ igien og fange vederlag for deris Fanger
„ ſom de haffde myſt. — — — — Dette ſkal
„ſkee naar Jeſus Chriſtus Guds leffuendis
„Sonn ſkal nederkomme aff Himmelen — —
„ at domme leffuendes och dode „ ſom der
„ ſtager Mathei y det 25 Cap. da ſkall han
„ ſighe thill alle de Vgudelige och wanthro
„Menniſter ſom ere ſkickede thill hans venſtre
„ Haand. Gaar bort fra mig y formaledi⸗

F 2 dede

N

. 4

rbag. 353

„dede och forbandede thill thend euige IJld
„7 ſoen, er beretd d Dieſtuel en och hans Engle 61

. 1495.
XXV. AQOVILA LEONARDI
ARETINI. Fol.

Anei. etiam Leonardus Brunus, àa loco nativi-
tatis di us Aretinut, non infimum Ltaliæ li-
treratæ ſub ſinem XN initiumqve XV ſeculi
decus, Vere in ſit autor hujus operis ſub nomi-
ne Agvila volantis editi ob aniles fabulas lin-
zvamgqve incorre tam Aretino indignam in
dubium vocavere varii, Vid. Merckwuͤrdigk.
der Koͤngl. Bibl liothek zu Dresden. Tom. III

omittiturqve etiam ſeriptum hoc
in enumeratione ſcriptorum Aretini in Fa-
pricii Bibliotheca med. & inf. Latin. edit.
Manſi Tom. I. Pag. 290 & Hambergeri
Nachrichten Tom. IV. pag. 116.

Imnpreſſamn eſt opus hoc . hiarachcre ro-

mano elegami absqve reclamantibus, hahet
vero

vero
ſuper
ee
pigi
fione
ſa ,,
Lugt
oma
rioſa
mone
ria
tent,
Auta
A d
T
1 u
hoe!

yan

gle. 1

atiyi⸗
ie li⸗
ſeeuli
nomi-
8s lin-
im in
ddigk.

m. III

hoc
n Ja-
ellit.

rgeri

re r0⸗
haber

Vero

hoc ſubiccipte diſtico:

XEH 2“

vero ſignaturas ut & folia numerata in Parte

ſuperiori; ſigna diſtin Rionis adhibet punctum
& colon; conſtat folis CXIV; in qvavis
pagina ſunt lineæ 43: clauditur hac ſubſerip-
tione: Qri finiſſe Laudando la dinina gratcia?
ſa excellente &j delektabile opera intiinluta
Laqvila compoſta per lo Magniſico & doNiſimo
homo miſſer I. Leonardo Aretino: & da info ca-
rioſamente tranelata da Latino in vulgare Ner-
mone ad laudk & gloria de qvella Pelicet memo-
ria Julio Ceſaro Anguſto Imperatore deli voô-

tentiſimi Romani. Et impreſſa in Milano per

Antonio Zaroto Parmeſano nel MCCCCLXXXXV
A di VIII Aprile. FINIS. Infra ſignum
Typographicum Zaroti, literæ ſcilicet A & Z
ab utraqve parte effigiei crucis expreſlæ, cum

*

Stemmata virtutum ſunt khœc digniſſima laude
Quaæ poſſeſſoris nomina canſa (cula) tenent.

In folio 94 incomincia 1 gvinto libro,
qvamvis in proœmio tantum promittuntur
„3 qva-

qvatuor: dißingviro l' overa in gqvattro libri,
qvorum qvatuor librorum argumenta potiora
etiam in proœmio proponuntur. Wiceron
Memoires Tom. XXV ſeribit librum qvimtum
primo adjectum fuiſſe iu editione Veneta
anni 1543, Göze autem Merckwuͤrd. loc. cit.
invenit illum jam exſtare in editione Venet.

1517.

Editionem noſtram, qvæ nec in Anna-
libus Maittairianis, nec apud Clement occur-

rit, cognovit Mazzuchelli Scrittori d' Italie
Tom. II. pars 4.

1496.

XXVI. SvNONIMA BRITONIS. Qvarto.

Eatio libri rariſſima, a nullo, qvod eqvi-

dem ſciam, deſcripta Bibliographo: Vetu-
ſiiſſ ima apud Maittairium eſt ab anno 1498.

Con⸗

ektge
1o
tat li

nomm

ſtieh

lüri
otior
iiteron
Fimtum
Venett
oc. cit.
Venet.

Annz.
decurx⸗

Italie

Cvurto,

deqyi-
Vetu⸗
490.

Conſtat opella hæc foliis 8; character
eſt gothicus, caret cuſtode & ciphris. non ve-

ro ſignaturis: primum folium duas repræſen-

tat ſimias, arbori aſſidentes, æri inciſas una cum
nomine Lypographi Felix & infra hoc di-
ſtichon.

Sedulus abſtruſum Erlix opus edidit: in qvo
Nomina discuſla plurima nube patent.

In ejusdem folii pagina altera. Johan-
nez chappuie Magiſtrum Simonem heuricum
ſibi cum vicinitate, tum amicitia conjunktißſi-
mum plurima impertit ſalute. — Cogttanti mi-
chi qvid juvenibus in rem futurum in medium
evolare poſſet, voluminagve in ſanbti vidkoris
pariſienſis bibliotheca revolventi miilta (innu-
meri ſigvidem vene ſunt, gvos locus ille com-
plectitur libellos) occurrit codicillus cognitu

Jacilis: quem notule veteres britoni cuidam ad-

ſcribenter ſyjnonimorum Pratellum retkte voci-

taverunt. –— Sepoſita jactantia gvacungve aſſe-

rere verebimur minime: nor & aligba ſedibut a
. . „ 1, . . * ,7. ;— . 2 .
priſcis in alias tranſtuliſſe & pro ingenioli ca
F 4 va-

84 EE
vacitate caſtigata ſingula (diminuentet nichil:
pleruumgve augmenti nonnichil apponentere) ſuh
alphabeti ſerie — collocaſee. Qvod tandem
opuſculum mea ſententia juvenibus accomodum
Felix ille impreſſor diligentiſimur ſublimi feri-
ens ſidera vertice ſuis ontimis carackferibus im-
primendum curavit. Et ſane literæ non i nve=
nuſtæ, & charta qvoqve candida & lævis.

In fine folii ſexti:
Pratellum Synonimorum
Britonis dat Juvenibus
MWultorum dogmata morum
Pro texendis carminibur.

Infra:
Prodiit in lucem felice premente libellue
Qvem ſeripſit britonis ingenioſa manus.

Et in fronte folii ſeptimi: Duodecim
decader Johannie de gallandia; totum vero
opuſculum verbis clauditur ſeqventibus: Ex-
pliciunt ſyjnonima britonie nec non écuodecim
decades Johannis de gallandia, gva diligen-
ter

ſton
gan

tur.

tar
allu

Nel

ſra
ann
mit
me
u;

era

iehit,
u
ndem
odetm
heri.
1, im.
inye⸗

.

decim

jigen.

ter

ter & corrette tranvſeripfit parißir Felix bhal-

ligault vir auſpicut iſimus in confinio collegii

remenſie qvarto nonas ſextiler. Anno a na-
tali ſalviſfico Milleſimo Nach ingentfmo nona-
géſimo ſexto.

Typographus, qvem de la Caille Hi-
ſtoire de l' Imprim. pag. 70 nominat Bali-
gaut propria ſui ipfius laude mire delectaba-
tur, hine ſæpius libris ſuis ſubſeripſi t: miro
carabtere, & ſeqventibus verſibus ad ſuum
alludebat nomen.

Felix gvem faciunt aliena pericula cautum
Felici monumenta die Ffelicia Fklix
Preſit: & hec vicii dant retinentve nichil.

Brito, qvod nomen Synonima in no-
ſtra præferunt editione, ut & in Maittairiana
anni 1498 Ann. Typ. Tom. I. ed. 2 pag, 683,
minime eſt nomen proprium viri, ſed eſt no-
men gentile: nec nomen proprium ſeripti
hujus autoris, natione Britonis v. Britanni,
erat Gvilielmus (Camber qvidam ordinis Mi-
F G no-

2

866 Essdau

norum ſeculo XIV clarus) ut opinantur Jö-
cherus Lex. Erud. pag. 1388; Fabricius Bibl.
med. & inf. Lat. ed. Manſi pag. 282, Du
Cange in præfat. ad Gloſſar. med. & inf. Lat.
pag. 46, ſed eſt Johannes de Garlandia, qvi
qvidem Anglus, Grammaticus & Poeta inſig-
nis, ſeculo florebat XI. — Sed hac de re Plura
ſub No. ſeqventi.

SINE NOTA LOCI ET ANNI

XXVII. OrusCULA JOHANNIS
DE GARLANDRIA. Qvarto.

Autor apud ZTunnerum Biograph. Britann:
Johannes Carlandius, apud Du Cange in
preæf. pag. 43 & in Diſſertatione de Lexicis
Latinis Gerneri præfixa Theſauro Johannes
de CGarlandia vocatur. Synonima ejus, qvæ

in medio ævo in ſcholis vulgo prælegebantur,.

&& qvorum apud Maittairium nullam inveni
mentionem, prodiere ſub ejus nomine Co-
loniæ 1490 & Londini 1496 Qvarto. vid.
Autor. nuper laudatos.
Pri-

tinen
ſolii
bet
extt
cha
timn
viat

ſun
ext
lure
ſeat

4

7

Bibl.

Lar.

lur⸗

ann:
in
xicis
nes
qVe
nrur,
weni
Co⸗
vid.

Pri⸗

87

Primum in noſtro volumine locum ob-
tinet Textus eqvivocorum cum commento in
foliis 76, absqve reclamantibus & eiphris; ha-
bet ſignaturas non ſub linea extrema ſed ad
extremæ lineæ latus poſitas, charta eſt fuſca,
charateres monachales v. gothici, IPræſer-
tim in commentatione minutiores valde abbre-

viati & lectu perdifficiles.

Fontes, ex qvihus hauſit commentator,
ſunt Ebrardus Græciſta, Huguitio, Floriſta

cæteriqve abjectioris autores latinitatis: ab-

ſurdiſſimis & inſulſis ſententiis & verborum

explicationibus, lingva barbara propoſitis, totus

ſcatet liber, v. c.

Affectum carnis corruptio carnis &

omne
Crimen bommicicii Peccatum Kirps

cruor & vis

Talia ni Jallor ſignantur nomine

ſangvis.

De

De his commentator ita. Hic autor
gyivocat hoc nomen Jangvie WNam Primno
Fignificat carnalem concupiſtentiam, unde in
evangelio: beatus er ſiſmon barjona gqvia caro
&' ſangbis n0n reuelavit tibi. Secundo ſigni-
Rcat curruptionem virginitatir, ut ibi. (Wi
gon angvinibus negve ex voluntate carnis.
Tertio ſignificat crimen homicidii, unde in li-
bro Regum: non edificabis mihi altare qvia vir
fangvis ét i. e. homicidii. Qvanto eſt pecca-
tum, unde pſalmiſta? Libera me de ſangvini-
bus. Gyinto eſt progeniet, ut ille eſt de méo
Jangvine. Sex10 Fignificat eruorem & hoc eſt

ejus vommunis ſignificatio. Ultimo ſt vis ge-

nerativa, unde Albertus: Homo leproſus ge-
. ſatne zeectenir ., — S
neratu; ex ſemine mullieris menſtruoſo Sed
manum a tabula, puto enim lectorem excla-

mare: ohe, jam ſatis eſt!

Sub câlcem hæc tantum reperiuntur ver-⸗

ba: Expliciunt egvivocationes cum notabili

ex poſitione.

a
ra
Gan

6).

Di⸗

nag
60
AIt.
ben

Oufor.
Priin
le in
r
ſoni.
Qi
Irnie.
in li-
vir
etta⸗
wini
me/
e
ge.
dec

Xcla⸗

ver⸗
tabili

Seqvuntur in foliis 52 ejusdem fari-
næ Compoſfita verborum eum commento: char-

ta vero albior, typorumqve gothicorum ſigu-
ra haud invenuſta: verba & ſententiæ qvæ-

dam ſimul vertuntur in lingvam Belgicam

ex. gr.

Diruo, rodo, paro dezuolzor hæc tria

MMM ſignat
Mokor artis opaus, molo grankm,
mollio cerauu.

MWolior i. e. conari, ut: hoc ipſam eſt gvod
magnonere ſceire molior. Wolere malen. Mol-
io weeckmaken Demolior breken ut- gvicgvid

extruxi tu demoliris., Kex demolitur eſt ur-

bem. Secundo ſigniſicat knagen à) ut cauis
oſſa demolitur, tinea veſtem, erugo ferrnum.
Tertio hKoniſicat machinari, ut demoliebatur
me ſeducere. Non ir deifita demolitur i. e. co-

gitat. Amolior hem doer ſteken. Terenciuye

hine vos amolimini gvi mihi impedimento tzſtis.
Item faceſſe kinc ſteckt yn doer.

4) Noſtratium gnave.

90
Continet deinde volumen noſtrum Ver-
ba Deponentalia in 15 exſcripta foliis, qvoad
lingvas barbaram latinam & vulgarem germa-
nicam, typorumqve formam cum proxime
præcedenti ſectione convenientia. Ab initio
Commentator in notis habet hæc. Ut ajunt
nonnulli Johannez de CGarlandia videns erro-
rem qvam plurimorum non habentium differen-
tiam inter verba deponentalia & verba vaſſva

hunc libellum de verbir deponentalibur metrire

collegit.

In hocce, ut vocat commentator, libel-

lo ſæpius citantur Ovidius, Horatius, Luca-

nus. Ex. gr. Horatius in Epiſtolie. Metiri
Je qvemqve ſuo modulo ac pede verum eſt i. e.
conveniens eſt. Verſus permulti occurrunt
ita dicti memoriales, ex. gr.

Latinum fari, bene ſeriberc, verſificari
Hœc tria nullus habet niſi creber conferet uſur.

Tergiverſor vertitur bewympelen, ca-
Kramentor bolwercken, epulor eten; teſtor
tugen; moderor matigen; ulciſcor wrecken.
De-

Er

al

ſen
elle
tece

10r
Te
ℳ
ln
,
A

Do
Ni!
Sec
Or⸗
Er.

.
vOad
erma.
ONiIe
initlo
ajunt
erfo⸗
Trey.
Naſiva
letrite

lbbel.
Luca-
Mletiri
1. 2,
Grrunt

t.

1, ca.
teſtor
cken.
De-

ee 91
Deniqve in charta iterum fuſca, temui
& rudi charactere excuſa habentur Scnonima

magiftri Johannis de Garlandria cum notatis.

Hic exprefſe indicatur autor hujus opu-
ſeuli, qvem etiam reliqvorum præcedentium
eſſe autorem nullus dubito: de proxime an-
tecedenti libello eandem qvoqve commenta-
tor fovebat ſententiam.

Textus Synonimorum ſic incipit:

Ad mare ne videar latices deferre, camino
Igniculum, denfir vel fronder addere Jfluir
Hoſbitiburgve Pira calabris, dare vina lieo
Aut cerei (cereri) Frugit, apibus mel, vel thi-
ma pratiky.
Poma vel autumno, vel mollia thurh ſabto
Nil veterum certir curo Juperaddert dibkis
Sed daréz lac pueri provono, varva piuuſillit
Qvor ſolum ditant materne manera lingve
Sormonis Fribl Puerik elementa latini.
Nunc ſimul audiendum eſt initium Sy-
nonimorum BEritonit, vel potius Pfeudobri-

10

tonis reipſa Johannis de Garlandria, ſed qvæ
Johannes Chappuis, ut ipſe in editione pariſ.
allata „aſſlerere non veretur, aliqva ſedibus
„ a priſcis in alias tranſtulit, & pro ingenioli
„capacitate caſtigata ſingula ſub alphabeti
„ ſerie collocavit: & qvæ Felix ille impreſſor
„ diligentiſſimus ſublimi feriens ſidera vertice
„ imprimenda curavit.

Ad mare ne videar latices deferre: camino
Igniculum: frondes denſetis addere ſilvis
Hoſpitibus calabris pira mittene: vina lyeo:
Aut cereri fruger: apibus mel, vel thyjma
vratis:
Poma vel alchijnoo: vel mollia thura ſabeo:
Nil veterum diktie curo ſuperaddere multir.
Sed dare lac teneris proponens dulce labellit,
Sermonir tribuam pueriz elementa latini:
Qvor ſolum docuit vernacula lingva profari.

Ex allatis jam abunde patet Pſeudobri-
tonem & Johannem de Garlandria eſſe unum
eundemqve. Johannes Chappuis ex Biblio-
theca S. Victoris Pariſienſis edidit ſolummo-
do

riligt

4

Hin

qre
Pari.
edibus
enioli
haheti
reſſor
jertice

lino

eo⸗

ma

if.

llir,
ari.

dobri⸗
unum
Biblio-
ummo-
do

SNSn 93

do textum; in editione vero, qvam manibus
jam tractamus, absqve indicio loci & anni
procurata, ſimul adeſt commentum: ſpeciminis
loco qvædam ſic habeto: Vagor vngarir
idem eſt qvod errare vel ambulare. Inde va-
gabundus, & vagus vagi eſt mimus vel tru-
phator gqvi ſolet currere per diverſa loca ad
menſas dominorum unde.
Qvi ſua dat mimis fallitur ille nimir.
Muſca canez mimi ſunt ad tonvivia primi
Won invitati veniunt pranchkye parati.

Cunſeliun dicitur proprie Mad var in 27
raligvie ſaubkorum ſunt repoßt. ſte.

Ad textum ſeqventem:
Dic anachoritas inelisſas ac heremitas
Ab heremo venit hoc ſed ab ana naſei-

tur illud
Hiinc anachorite qvaſi corde ſaprema
colent es.
G Non

94 Sg

non minus inepte ſic incipit commentum:
Hlic autor ponit conſinonima illins nomi-
nir anachorita. Pro qvo ſciendum gqvod ana-
chorita dicitur ab ana qvod eft ſurſum & cor
cordis & tcnzo tenes tenertl. —

Balatro a: leccator.
Mimi balatrones caupones & meretrices
Qvos laudlare Nolent hos ſpoliare Aucent.

Deniqve ultimum transſeribam textum
Synonimorum; nec verbum amplius addam.

Qvatuor ex puris vVitam ducunt Tementi
Allec unda fovet, gamaleon in aere Vibit,
Talpam nutrit humur, ſllamme paſcunt ſale-
mandram.

Concluſio operis ſic ſonat. Cujut opu-

ſculi conſumationt bene diblum ſit en?y entiltt
intima noſtra deuotione. AllKN.

. J. C. HI.

Sub his, ut opinor, literis latet nomen
artificis, qvi jam deſcripta impreſſit opuſcu-
la; 5

extum
dam.

opu⸗
entium

nomen

ppulen⸗

95

la; illud vero nondum mihi contigit indaga-
re: locus impreſſionis ſine dubio eſt Daven-

tria, ibi enim ſeculo XV in ſcolis prælegeba-

tur Johannes de Garlandria, ut conſtat ex
Vita Erazmi Roterod. Tom. I. operum Eras-
mi edit. Lugdun: præmiſſa; adde, qvod in
opuſculis occurrant Brugi, Daventria, Bra-
bantia, item qvod in folii pagina anteriori
ante Verba Deponentalia ligno inciſus con-

ſpiciatur Sur Lebuinus altera manu librum

& altera crucem tenens, hic vero Lebuinne
Libuinns vel Livinus Gandavi Flandriæ capi-
tis apoſtolus & patronus audit in Antonii de
Macedo Divi Tutelares orbis Chriſtiani. pag.
442: qvibus plane evincitur librum alicubi in
inferiori Germania eſſe excuſum.

Qvod ad noſtram de Britone & Johan-
ne de Garlandria, ut uno & eodem, propoſi-

tam ſententiam attiner, neminem morari po-

t0o; Johannem Chappuis Pratellum Synoni-
morum 1496 Pariſiis edentem inſcium, ut
ex dedicatione patet, fuiſſe editionis Synoni-
morum jam 1490 Coloniæ adornatæ, cum

G 2 nulla

96 EH

muIlla iſtis temporibus darentur diaria erudita
vel annales litterarii, nec ullum tale, uti nunc,
inter Eruditos in diverſis regionibus interce-
deret commercium.

1500.

XXVIII. BESSARION CONTRA
V T'URCOS. Qvarto.

Qeuteulum forma typorum gothica in char-
ta candida, cum compendis ſeribendi qvibus-
dam, excuſum inſtructum eſt ſignaturis, ſed
nece reclamantibus, nec ciphris.

Folium primum ſeqventem prolixum
præfert titutum. He ſunt non minus elegan-
tes qvam utiler Beſſarionig Cardinalis Niceni

eniſtole & oerationer de arcendis immaniburg

turcis a finibur chriſtianorum: generoßi Chri-
Fi ſalutis & pacis auk’torie militibus ac prin-
cipibiut magna ſedulitate, curagve legende ρ
interpretande ut excitatis aligvando ſenſibus
evigilent & feralem antichriſti ſeftam etiam
nuinc

int
3N
niaf
G!
iy
piut

ſlian
Cltat
Pri⸗
Cn
Alio
Cin

Car
1
Ag
Han
Ud
Divi
HMoſ

omie

rudite
nune,
Nerce⸗

char.
ibus⸗

ſecd

lium
gon
Nireni
Mit
Clri.
prin-
G
nſibur

ttian

Nune

nunc cervicibur ſuir imminentem repellant.
Béſtia nune enormem rikfum aperuit ut pango-
niaf, italiag, germanor, galliar. hiberiam,
& britannicas inſulat deglutiat; Pagiaſetho
inſvavir, infauſtigve nominis 1 Mrankh, ſuk im.
pietatis ſa miniſtro &c.
Dum in eo eſt autor, ut Principes Chri-
ſtianos ad mutuam exhortetur concordiam,
citat Homerum de Discordia:
Printipio parva éſt, terram d protinns imis
Contingens pedibus caput inter nubila condit.
Alio loco extant verſus ſeqventes:
Cappadocesg, Phrjgii virider ubi ſlumine
Pripas
Curvat, & argutos audit mander holorks
Et veteres Enezti, Cares ubi dititur ortum
Augurium, Lycii, ponthur, Bithynia dives
Hanibalis tumulo inſignix, Lyjdique vetuſtum
VUnde genus Tuſcie, Julvas ubi volvit harenas
Divitibur Pabkolus aqvis hac omnia noſtris
Hoſtibux, α rigido parent invita tgrauut.
Suub finem libri legirur: Ex offeina Gui-
donie mercatoris auno Chriſti MICCCCC bKo-
bris XXI a gqvo ſolo viktoria & Mrranhk; G
G 3 pe-

98 Caagn

petenda eſt Cui ſit honor, decus & imperium

In ſecula. Amen. — Locus impreſſionis, qvi

hic non nominatur, ſunt Pariſii, ibi enim in-
de ab anno 1490 officinam typographicam

poſſidebat Gvido Mercator vel Gug du Mar-
chand, v. de la Caille Hiſtoire de l' Imprim.
Pag. 66.
De aliis opuſculi noſtri editionibus le
gantur partim MWaittaire Tom. I. ed. 2 pag.
294;, partim de Bure Bibliogr. bell. Lettr.
Tom. I. pag. 186, ut & Clement Bibl. crit.
Tom. III. pag. 2 5.
Complectitur editio noſtra Primo o omnia,
qvæ Nic. Reusneruz Orationum & Conſulta-
tionum de bello turcico volumini II. pag.
175 -235 inſeruit, ad qvem Lector remittitur:

hoc tantum monemus 1mo qvod Reurnerus

Epiſtolam Card. Beſſarionis ad Abbatem Befſla-
rionem male ornaverit titulo orationis; 2do ea,
qvæ Reusnerus edidit inter notas parentheſeos
literis minoribus vel Curſivis expreſſa, in no-
ſtra editione margini ſint adjecta; ztio in ora-
tione ſecunda, vel, ſi præfixa epiſtola ad

Abb. Beſſarionem orationibus annumeretur,

2
10

in 0
0
Diot
jani
juer

Han

4N
peſe
„Q

habe
pof
ne
)
veer
dun

met⸗
ſtol
tur

dro

Periuy
is gyi
im in.
hienm
Nar.

hprim.

ns le⸗
2 ag.
Dettr.

crit.

mnia,
nlulta-

M.

titur:
nerus
Hellt⸗
do er,
leſeos
in no⸗
Nora-
li ad
retur,
in

in oratione tertia citetur proverbialis locutio
oννrε να ρνννιο ex Homeri Iliad, (), ubi
Diomedes iturus exploratum, qvid agant Tro-
jani, comirem poſtulat. Id enim fore tum
jucundius, tum tutius. v. Enarmi Adagia edit
Hanov. 1617 pag. 91. Citat vero editio
Reuesneri ita: re oν soEKu a4r
Xυνnπoοια οaιιι, ut ille canit. Qvis canat,
neſcio: homericus nempe locus ſic ſonat:
„ Toy T4 ο°ν0οι 97 T 6 % T8 6„αε“
„ Or r aoα x éy: „ editio Gvidonis
habet: ut ille ingvit — — his vocibus ita dis-
poſitis, ut græca homerica ννres να vαοαιο.υ
anteirent, ſeqverentur poſt ut ille in guit ceνα
XXiA“οσν νορς ſed ſpatium relictum eſt
vacuum, officina Gvidonis typis forſan non-
dum græcis inſtructa.

Continet 2do Editio Gvidonis Maho
metis II ad principes & populos diverſos epi-
ſtolas cum hac nota in margine he preceſſoris
turci ſunt eihole. Eædem epiſtolæ auctiores
prodiere impreſſæ eracovie inpenfis ſpebabili!

G6G 4 viri

IoO0

viri domini Johanniz Haller z) civis cracoui-
enſie per Florianum Vuglerium. Anno domini
1513. in forma chartarum Ata ſub hocce in

fronte titulo: kviſtolarum Turci Magni per
Laudinum Libellus Jententiarum gravitate re-
Jertiſſimus additie nonnullie leltu dignis epi-
Kolis. Limatius deniqve edebantur hæ epi-
ſtolæ ab Hermanno V'aftelabo Marpurgi 1604.
SvVo. Ex Hermanni dedicatione hæc excerpſi:
„Ad interpretem epiſtolarum F) qvod attinet,
„is eſt Laudinius Eqves Hieroſolymitanus, ad
„qvem non minor laus ex verſione redundat,

„qvam ad autorem ipſum ex compoſitione:

„Etenim ſenſum peregrini fermonis adeo

„pulchre & ſigniſicanter expreſſit, ut Tullia-
„næ Orationis elegantiam & ſvavitatem pror-

„ ſus

1

e) Hic Johannes Hallerus patria Noribergenſis

primus Cracoviæ typographus, ubi tandem ad

conſularem evectus eſt digvitatem Literar Muſ.
1 Band pag. 295. conf. J. D. Hoffman de Ty-
pographiis Poloniæ pag. 5 & ſeqq.

J) Lingva originalis epiſtolarum tuit Syra & Græ⸗
ca, partim etiam Scytica, ut putat editor in

argumento præfixo.

„*

„cc

Ja
tes,
ſem

4

tyini

aeolli.
lomini
e in
n per
te re.
epi.
epi⸗
1604.
rpl:
tinet,
5, ad
ndat,
one:
deo
ullia⸗
Prot⸗
ſus

enſis
n d
Muſ.
Ty-.

Gre.
t in

„ſus redoleat, Unde ſuperiorum temporum
„ qvidam doctrina & judicio præcellentes viri
„hoc opuſculum latinæ facundiæ tyronibus
, proponere non erubuerunt. Nam oppido
„ intelligebant Præter lingvam hic etiam
