in ver.
poſtmo-
transla⸗
b nicht.
eysme.
Hryo-
liter in
Saxo
— cum
en dat
ien in

chreeff

eRege

Kildie

lens in
lim ha-

Langt-

0 Fra-
Khnvit:
n men
alſo⸗

/

alſodanich ein ghewart (ghewant) alſe de

Brawen brodere hebben mit der korden.

Sub hiſtoria Waldemari cognomine At⸗
terdag legitur hic in folio 157 pagina aver-
ſa notum iſtud, civitatibus Hanſeaticis datum,

reſpdnſum: Souen vnde ſouentich henſſen

hebben ſouen vnde ſouentich genſſen 2c.

—

In initio imperii Waldemari IV termina-
tur Epitome Saxonis per Gheysmerum conf.
Scriptor p. 393: ac qvæ ulterius ex codice Mag-
næano deſumta excudi curavit Langebekius in

integris qvatuor foliis, horum nihil in no-
ſtra, de qva ſermo eſt, editione occurrit;

illa contra filum ineeptum continuat, dedu-

cens hiſtoriam Principum ſuccedentium usqveé
ad obitum Chriſtiani Imi 1481.
Claudicur deniqve liber ita: Do he
(Chriſtianus I.) denen konik gheweſt hadde
in dat xxxiii yar do bleef he doth to ko⸗

penhaghen vnde wart begrauen to ros⸗

ryldis in ſin ine capelle i in dem dome in dem
vyare

8 .

D

7

yare M. cccc. lerri in deme xxi daghe in
deme mey mane — — wat hir nu na ghe⸗
ſcheen mach van der herſchop edder an⸗
ders des rykes weghen in tokomenden ty⸗
den de moghen nu nicht mer hyr na wen
to vorn declareren to ewighen tyden vor⸗
gheten to ſchriuende vnde noteren vnde
de denſchen Croneke dar mede to vorboe.

terende.

Hæc concluſio, præter reliqva veneran-
deæ vetuſtatis ſigna, eſſe poteſt pro argumen-
to, editionem noſtram Paulo paſt 1480 eſſe
procuratam; ſi enim longo abhinc temporis
intervallo prodiſſet, editor ſine dubio preci-

bus, i IR coneluſione contentis, feciſſet ſaris. .

XLII. APDRIANUS DE REMEDIIS UTRI-
„ . *
USQVE FORTUNE. Fol.

In fronte: Incipit liber de remediit utriurgve
fortunæ proſpere & adverſz. Copulatus per

Tvendam Adrianum LCartuſi⸗ enſein & ſacre the-
ologie

. N

leen Ä159

1

he in H . ologie profeſſorem. Ad calcem: Evplicit li-
ghe: der de remediir utriusgve fortune proſpere &
oe unh agdverſe Copulatus per qvendam Adrianum
en tf. Cartufienſem & ſacre theologie Pprofeſorem.
awen hnpreſſur in alma univerſitate Lovanienſt in

7

n voͤr gomo magiſtri Johannis de W'eſtphalia.
vnde M .
orbe⸗ Apparet hæc editio, Maittairio ignota,
primo in Theſauro Bibliothec: ater B. p. 69.

laudaturqve ut editio rarisſima & prima: ex
nern. Theſauro Bibl. eam iterum protulit Clement
umen- Bibliotheqve cur. tom. I. Pp. 56, & hunc dein-
0 ele Qegfcitavit Viſſer in libro dicto Uitvinding der
1poris Broekdrukk. app. p. 57. ubi autumat hoc opus

hrecdi·. ceirca 1475 fuiſſe impreſſum, cauſam afferens,
i. vod Lovanii artem rypographicam eo tem.
pore exerceret Johannes de Weſtphalia. conf.
Maittuir. Annal. Typ. tom. 1. p. 260.

rRI-
Conſtat liber folliis 70 non qvidem in
fummitate numeratis, ſed infra literis Alpha-
re beti ſignatis: titulus, cuſtodes, diphtongi &
„pr ſKtigmata minora deſunt; forma typorum eſt
the gothica; ſingulæ paginæ dividuntur in colum-

logie neas

2

170o CSrasune

nas duas, & in qvalibet elumne erllant li⸗
neolæ 42.

De autore legatur Fabricii Bibliotheca
med. & inf. latinit. edit. Manſi tom. 3. p. 180.

„ Hadrianus Carthuſianus in Carthuſia vicina

99

3 & Hollandiæ, circa annum 1410. exemplo
„ Franciſci Petrarchæ ſcripfit librum de re-

„ mediis utriusqve fortunæ. “ .
Opus autor diviſit in libellos duos: in
primo monſtrat gvod virtus nungvam credat le-
tiy. negve blandis attollatur. In ſecundo gqvod

contemnat minas., negva adverfir ullie terrea-

tur. — prout ex collogvio T & C faciliter
tomprehendi poteſt ut ſcilicet cultor virtutir. &

amator veritatis C vocetur. T vero Zro va-
nitatis atgve viciorum ſervus nuncupetur. —
In liuro priori fol. 25. gloriatur Z ſe libros
componere, ad qvod reſpondet C. hodie gvis-
ꝗvis aligvid pingere in membranis didicit ma-
nuqve thalamum (calamum) verſare ſcriptor
vult haberi. omniz doctrinæ ignarus ingenii
expert

monti 8. Gertrudis in confinio Brabantiæ

theez
10.
lcing

ntie

nplo

1e.

. in
t le.
Avod
reu-
lliter

.G

A.

lbros
Nvin-

iotor

geni
Gert

1475. (y)

II
eopere artis Agent huic fariang lißro⸗ non

E. Wat. DMDMU

XIIII. AxTDOPARIUDN ANIM.
Polio.

Nullum habet præfixum; titulum claudirur

hac ſubſcriptione: Liber gvem Antidotarium
anime vocant predicatoribus ac etiam contem-

Plationi inſiſtere volentibus pBerutiligſmus cor-

recfus & ſollicite emtndatus Imprtſſusque in
aln univerſitate lovanien ſi in domo Lobannis

de W Rphalia.

N

Impreſus eſt hic liber iisdem characteri-

dus eadem forma, eadem charta; ſine titulo,

ciphris, diphtongis, diſtinctionibus minori-
bus, ut proxime præcedens Adrianus; pagina
etiam qvævis conſtat columnis duabus & qvæ-
libet columna lineis 42: hinc liqvet Antido-
tarium prodiiſſe eondem tempore 9: circa

–

. Ambo opuſcula extant in Bibl. Reg. in uno
ligata involucro.

„

Opus ipſam anteredit Tubula alphabe-
tica in librum Jubſegorntem Anthidotarium
anime appellatum. deinde Incipit liber aureus
qvi antidotarius animarum dibktus eſt. Non
modo dobtoribuy aut predicatoribut verum eti-
am cunktis Chriſti Fdelibus perutilicf. mus uc
ſumme neteſſariut. Qvia in eo de preſervati-
one & reparatione anime peccatricis trabtatur.
Qvem qvidem ita emendatum impretſi ut gvic-
qvid hoc in libro dicitur. ſacris aubt oritatibut.
rationibus naturalibus, pulcherrimirqve aptro-
batur algve corroboratur exemplis. Pulchro-
rum horum exemplorum magna pars legi Po-
teſt in libello ſupra allegato, Skiemt og Al⸗
vor dicto, hinc nullum ſpeciminis caulſa trans-
ſeribere obus eſt. .

XLIV. BaRrHOTCONMEI MoNTAGNA-
NE CONSIHA. Fol.

1

Conſiliorum Montagnanæ apud Maittairium
tom. V. p. 2da. pag. 79. duæ ocrurrunt edi-
tiones, annorum Icil. 1497 & 99; illa, qvam
mani-

hahe.
nrium
ureut
Non
tti.

A a

bati⸗

katur.
vie⸗
tibur.

Wo.

chro⸗
i po⸗
Al⸗

ranu⸗

NA.

iriumn
edi⸗
gvam
mani⸗

manibus verſamus, & qvæ nec tempus nec lo-
cum impresſio ionis indicat, ni fallor, prima eſt,
iſtisqve duabus vetuſtior.
Eſt magnæ molis opus, foliis conſtans

33 1 in forma chartarum maxima, impreſſum

absqve titulo, literis initialibus, ciphris, ſig- .
natura, reclamantibus, diphtongis; char acter
eſt ita dictus gothicus parvus, compendiis .
ſeripturæ plenus; ſingulæ paginæ in duas
dispeſeuntur columnas, & Jvælibet columma
complectitur lineolas 60. D
Regiſtrum rerum & conſili iliorum 4 pri-
ora occupat folia; ſeqvitur opus ipfum cum
ſeqventi præfamine: We de nobir bene meri-
tus Bartholomene montagnana obſeurus relin-
gvi patiatun: & eorum gut pro langventium
Joſpitate tutandae aut Jam contrabltis gritu-
dinibus depellendis religvit medici venayis ſur
bleventur. Qve undiqve ab eo antea Warſin. 2
conßilia legebantur: in unum eorpus compilaſſe
Nuduimus.: & eo gvidem ordiue ut gve ad ca-

Ppitis dispofitionem attineant: rdari prefe-
rantur. Ec.

— M Duos

174 Sa
Duos Patavium gloriatur ſe habuiſſe

Bartholomæos, eodem cognomine, ex oppido
Montagnana deſumto, inſig ignitos, Seniorem

circa 1440 florentem & Juniorem in fine
Seculi XV. & ab initio XVI. Confiliorum,
qvæ ad manus ſunt, autor eſt ille ſenior Bar-

tholomæut, cujus elogia eximia legi poſſunt i in
Jo. Ja. Mangeti Bibliotheca Scriptor. Medice.
tom. II. pars 2. pag. 349. in Bernh. Scardeo-
rviji Antiqvit. Patav. pag. 212. in Joh. Sam-
buti Medicorum & Phil oſoph. aliqvot Ieones
fub No. 57. Bartholomæ qvidem juniori
Conſilia hæc c. W. Keſfinerut i in Lexico me-
dicorum erudit. pag. 558. & C. G. Jöcherns
in Lexico Erudit. tom. I. pag. 826. teſtimo-
nio nitentes Patini in Lyceo Patavino, con-
tra reliqvorum Biographorum autoritatem at-
tribuerunt: hoc vero omnino eſſe falſum, &D
. ſeniorem Bartholomæum revera hæc conſi lia
ſeripſiſſe & elaboraſſe, ex multis edirionis no-
ſtræ Principalis locis evinci poteſt. Sic

Conſilium XXXI. in folio 63. ſiblerip.
tum eſt: An Padue 1439. 14 Febr. per

eximi-

9

buiſſe
Ppido
torem
fine

Prum,

Bar.
nnt in
ſechie⸗

rdeo-.

Sam.
cones
Miori
me.
herut
kimo-⸗
con⸗
m a.
n, &
nſlia
5n0-

erip⸗
ver

ximmi.

ximium artium & medicint docforem domtnun
mas Mram de montigana.

Conſilium XXXIV. in fol. 75. Anno le-
gis gratie. 1439. menſ. aug. per famoſicſi rße mum

artium & medicinæ dobtorem dominum magi-

ſtrum Bartholomenm de Montagiana Padue.
Conſilium XXXIX. fol. 91. Aktum padue
anno legia gratie 1436. Die vero prino Ja.
nuarii.

Conſi lium XLI. fol. 97. Anno 1438.
padue in apoteca angeli per d. m. b. de mon-

tagnana.

Anmn fol. 123. Conſilium * XILVI. datum me-
dico cuidam Siculo Bartholomæum conſulenti,

hanc præfert inſcriptionem: Ma fuit. infor-
matio gvam ſeripfit phiſicus ſriculur. — Caſus

talir eſt juveniz qvidam annorum forte qgva-
draginta ſi juvenir dici poteſt habitudinir bone

utens bonis cibariiz ocio tamen vacans qvia re-

giiu abſtinens a coitu fere ſt annus
M 2 W zvum

=

176 Fgxsaung

gvum in tihia dextra Ut ad oam uß t in-
trinſvcus xcf vam caliditatem — — videtur
mihi res nova & meis temporibur iandita.
Hunc caſum copioſe & magna cum diligentia
tra tavit Bartholomæus, in fine addens: Per
hec itagvye celeberrime doltor in hoc opuſculo
ita levi ſtilo congregata aligvaliter conatu ſums
(conatus ſum) Jaticfacere tuit gveſitig. —
Abzum padue anno legie gratie domini 1435
die 21 menſir novembris per Bartholomenm
de montagnana eximium phiſicum.
Fol. 143. Axtum in ſtudio paduano anno
legir Jeſu Chriſti 1426 die 28 iannar. per ex-
iminm dobtorem Bar tholomeum de montagnana
pro unda domina de civitatt monaci alemapte.
In laude: igitur Bartholomæi non nimius fuit
Scardeonius, cum loc. cit. teſtatur! ex lon-
ginqvis oris undiqve Patavium, aut pro ſa-
lute impetranda, aut pro conſiliis ægrotan-
tium habendis, asſiduus concurſus fieret: pon
ſeeas qvam olim n ad XEſculapium.

ſt in.
iget Ur.
Udite.
gentia
PDerx
Tunnr
. —
1435

MeAR

anno
er ex-
Yuana
nanie.
fuit
lon.
to ſa⸗
rotan-
pon

Pol.

GwenaxH 177

Feol. 238. Aun in octwitate veronenfß

ver dominum magiſtrum Bartholomeum de mon!
tagnana qvando iwit . Dtatum dominum cardi-

nalem corario anno 143 5. ſept.
In folio 276 legirur: expeditir conſiliit
de unimalibus Wiritualibus & nutrivie omnium
egritudinum a capite AVe ad pedes. Conabor
conſeqventer trabttatum de balneie & de . ebri.
bus enm aliis guiburdam generalibus ſubnebke- 4
re. — Conftlium 1mum. — Qvoniam multis jam
ante dizbus inſtantia tue ſollicitudinis vir in-
Nignit dominus Joanner de penſauro mecum di-
ligenter egit ut balneorum dioctſis Paduane
vintuter tibi manifeſtarem &ec.

In fol. 291. Abtum Padue anno 1433—
Fuamoſiſimi artium & medicine doktoriz domini
magiftri Bartholomei de montagnana de bal-
neis traétatulur feliciter explicit. (y)

„) Tractatum hunc de balneis etiam Seniori
Barthol. abjudican Keſtnerus & Föcher 45.

1

Fol. 303. verſus finem columnæ tertiæ:

1437. die 13 iannarii. Padue queſitum a do-

min Hlicronimo contarino honorabili pote-

ſtate padue tunc pro una ſua conſangvinea.

gvod dubium atgut dircolia erat venetiis inter
mediros ibi exiftentes. =ð
Præter conſilia & jam memoratum tracta-
tum de balneis, qvi ſimiliter dispeſcitur in con- ⸗
ſilia, editio noſtra etiam offert in foliis 19

poſtremis tractatum „de compoſitione & uſu

. meier a „ ut vocat Scardeonius I. cit.,

„de compoſitione ac doſi Medicamento-
rum.“ ut audit apud Manget I. cit. .
Cæterum ex Jac. Facciolati Faſtis Gy- 4
maſ. Patav. conſtat. qvod noſter „Bartholo-

„ mæus jam anno ſeculi XV vigeſimo ſecun-

do Medicinam traderet extraordinariam in
Gymnaſio Patavino ſtipendio argenteorum
„ I100. In Rotulo anni 1435. apud Thoma-
„» ſinum p. 156. Profeſſor dicitur Medicinæ
z Practicæ ordinarius, qvam ſcholam tota vita
„retinuit, adjectis ejus ſtipendi argenteis

„ qvindenis anno 1441.“

ertie:
a go.

pote-

jinea.
inter

ar.
con⸗
19
Nulu
cit,
ento⸗

n in

rum

A-
eine
Vika
eis

LV.

4

XLV. OrVUsCULUM DE LAUDIBUsS

MaARIE VIRGINIS. Qvarto.

7

Tali ſub titulo venit hoc liber in Catalogs
Temleriano pag. 7. & ſimul prædicatur ut

editio antiqvisſima, figuris inſtructa. Poſt

mortem Temleri in Regiam pervenit Biblio-
thecam. Caret ſignatura, ciphris & reclaman-
tibus; literas initiales rubriciſta adpinxit; Ora-
tionis ſenſum ſemper punctum diſtinxit, re-
liqvorum ſtigmatum nullus uſus: vocum &☚—

ſyllabarum abbreviationibus, & ſphalmatis Der-

multis typographicis laborat.

Nullus adeſt titulus, ſed in ſurnmitate

primi folii legitur hic verſus: Hanc plenam

gratia Salutare mente Serena. tertiam deinde
fere partem paginæ explet figura, ligno inciſa,
repræſentans virginem Mariam angelumqve
ſalutantem Ave. m. qvæ elementa expreſſa
ſunt per characteres fixos, intra tabellas inclu-
ſos. Infra tabulam incipit introitus in libel-
lum celebri hac laudatione: Gaude maria
M 4 - virgo,

180 Vae

virgo. eunkzat Noreſer ſola interem Si, gve 62
gabrielis archangeli dilbtis credid; bi.

In dorſo involucri libellus ſeqventi di-
ſtin tus eſt titulo: Exempla pro virgine matre
ieſu chrifti, qvi Jvoqve eſt aptisſimus, cum
hiſtoriolis conſtet, ſiguris ſemper illuſtratis
G ex Tſidoro, Alberto M., Valerio Max. ‚Au-
guſtino, Plinio aliisqve compilatis, qvæ mon-
ſtrabunt non abſurdum nec naturæ rerum eſſe
contrarium, Mariam vir ginem deum & hominem
genuiſſe G& poſ partum virginem inviolatam
permanßi Me: heæc clarius ex nonnullis, qvæ ad-
feram, exemplis Patebunt.

In folii 7mi. tabella lignea exſculpta con-
ſpicitur eqva cum vocabulo Studt. Sudra
hi verſiculi:

Se Eqvaæ capodocie vento feta appar t “
Cur alto fante ſtamine virgo non genkr aret
Ampfacht ein ſtudt vom winde
in Capadocien landt
Warumb gebare nit jr kinde
vom geiſte dy nye man bekant.
Infra

i ve

nti di.
matre
(uHZ
ſtratis
,Au.
mon-
n elle
minem
latanm
VEad⸗

ncon-
Supra

ret

lolkra

—W

Infra figuram: Auguſtinur libro vigeſi-
mo primo de Civitate dei Capitulo tercio dicit
In Capodocia Eqvas vento concipere &c. (z)
In folio 26: Salemander de igne. cibum ſu-
mere valet.

Cur ieſun eriſtum digne. virgo non
generaret.
& 27: Allec ſi ex agva. ſe nutrire valet
Cur veneris muſta. virgo non ge-
. urar et.

Cum his verſi bus conferri poteſt diſti-

1

chon ſupra pag. 94. in Specim. II. allatum.

Ceterum de allecibus autor noſter dicit:

Optima ſunt in Scotia pesſima in germania.
In præfatione qveritur autor de defectu

Bibliothecæ & pollicerur ſe certas figuras aper-

tius demonftraturum qvando ad uberiorem li-
berarie meſſem poterit attingere. alio loco:
non habeo ad præſens Valerium maximum Ideo
hiſtoniam clarius internretari non valeo.

/

M 5 FErem-
QCQ,) Hoc idem probare botuerat autor ex Lactan-
tio, Origene aliisqve, conf. Diſert. noſtr. de

Lactantio p. 94:.

182 G
Lxxemplo Alexandri Magni, ex adulterio
nati, in folio 24 comprobatur hyporheſis is illa,
qvod baftardii ſpurii vel nochi (nothi) ad altio-
res gvandogve) onorer Progovemur, 2vam le-
gitimi nati.
In poſtremo opuſculi folio tabula, abs.
qve ulla ſubſcriptione, exhibet virginem cum

infante Jeſu, radiis, egregie rudibus, cir⸗
cumdatos.

XLVI. SrECULUM SACERDOTUM.
Qvar to.

*

1

Sunt folia 16; charta eſt fuſca, chara ter
typorum eſt gothicus largus; ex diſtinctioni-
bus habet tantum punctum & comma; deſunt
cuſtodes, ciphri & ſi ignatura.

A imitio: Incivit ſpeculum llarum no-
bile & precioſum ipſorum Jacerdotum, in qvo
refulgent & repreſentantur aliqua utilia ſpe-
culanda circa tria baptiemi, enkariſtie, & vpe-
nitentie Jacramenta. — — Venerabili in cri-

0“% veo patri at domino domino ſuo gratioſo N. epi-
k, . NJcopo. Cunbkirque deo amabilibu- Jaterdotibur H
. W ubilibet locorum conſtitutis, tam reſentibus S
1. gvam futurir. frater hermannus dictus de Sak-
Li, ordinis heremitarum ſanki augußtini. In-
ke D ter Jacerdoter criſti ſola dei putientia profſeſo-
D riy in ſacra pagina nomen haben- &c. — —
dr. 1 cunktis ſacerdotibus veſtre civitatis & dioceſis ſub
dublici modulo communicare ereavi (anne decre-
vi?) ut ſub uno in loco ad hoc apto eccleſia-
rum parietibus aſigatur, Ita ut continue ſit in
oculit, ad excitacionem negligentium & pigro-
rum Et nihilominusz ſub alio modulo in ſacriſti.
B giir éccleſiarum ſeu armariiz reponetur in una
jer catennla ut cum oportuerit ſerie ſua podſit re-
ni. videri. — — de aliis Jacramentis hic mentio-
uur nem non feci guod vel non pertinent ad ſucer-
. dotium miniſterium, vel non tot circa ea oriun-
tur dificultates Ec.
W. S In fol. 7mo. probat autor verba conlecra-
no⸗ tionis i in Sacramento euchariſtiæ debere recitari
ne- nn lingva greca hebraica & latina qvia in tri-
d. bus lingvis fuit ſeriptus titulus crucis crifti.

184 CTCKh
Coneluſio hæc habet: Qve hic deficiunt

reqvire in ſumma & apparatu domini Hoftien-

Ko ti de peni: & remiſßi-. & in aureo confer-

Konali Wilhelmi ſpeculatoris. Gi, in epertonio

aureo circa finem.
Ervplicit Speculum erdafac.
Autor noſter in Fabricii Bibliotheca tom.
III. p. 240. venit ſub nomine Hermanni de

Sohildie, item apud 77 ritheminen de Seriptor.

eccleſiaſt. & in Philippi Elafi Encomiaſtico
Auguſtiniano p. 282. ut & Schilatez, Schilditz

& Sildis; ſed in Dom. Ant. Gando⸗ Diſſert.

Hiſt. de Scriptor. Auguſt. pag. 17 7I. vocatur
de Schuldiꝰ.

Erat Hermannus natione Germanus ex

Weſtphalia; floruit medio ſeculi XIV. erat-

qve, ut ex locis allatis patet, ordinis fratrum

Eremitarum Auguſtini, nec non Theologiæ
Profelſor. 3.
Inter plura ejus, apud jam laudatos Au-
tores occurrentia, ſeripta nullum qvidem eſt
Syeculum, habetur vero Mannale Sacerdotum,

qvod cum Speculo eſſe unum eundemqve li⸗

hrum mihi vero videtur ſimillimum. Elsſius

nempe

LsSs —

—

Keinnt
Mien.

rtorio

tom.
ni de
or.
aſtico
ildits
llert.

Catur

us ex

erat⸗
truf

ogiæ

Au-
n eſt
tum,
sſius

mpe

nempe I. cit. inter Scriptorcs ex ordine Au
guſtiniano, præter Hermannum de Schildis,
recitat qvendam Hermannum de Soldis, cum

tali encomio: „Germanus Osnaburgenſis ſa-

„ eræ LTheologiæ profeſſor, ſcripſi it ſpeculum

„ ad Epiſcopum Osnaburgenſem, & totum
„ Clerum in urbe & dioeceſi circa annum

„ 1527. — Qvis vero jam non perſpicit

utrumqve Klaſfii i Hermannum de Schildig &£—

de Soldie, noſtrumqve de Saldie eſſe unum
eundemqve Autorem; atqve Manuale Sacer-

dotum, qvod Trithemins, Faf ricius „ Elſius
adſcribunt Hermanno de Schildis non eſſe di⸗
verſura ab Elſii Soldiniano, noſtroqve Saldiano
Speculo? Hermannum ceterum ſuum de Sol-
dis, cum anno falſo 1527, debet Elſius Biblio-
thecæ Cour. Gesneri, edit. Tigur. 1 583

pag. 339.

1

XIVII. DE RITU ET MORIBUS
INDORUM. Qvarto.

☛☚

Cornſtat hæc opella foliis 7. ligatis in eodem

involuero cum duobus, poſtremo loco recen-
N ſitis

2

186 UR
ſitis, libris: ex ſimilitudine typorum, & figu-
rarum, in margine folii primi expreſſarum, ela-
rum eſt hoc opuſculum in eadem officina fu-
iſſe impreſſum, ex qva prodiir Dialogur Sa-
lomonie & Martolfi, & ſimul eodem tempore,
ſcilicet circa 1483. conf. Specimen I. p. 54.

4

Sic incipit: Prerbiter Johannir poten-

tia dei & vintute domini noſtri ieſu chriſti rex
regum & dominu dominantium amico ſuo
Emanueli Kome gubernatori ſfalutem. — — —
in tribus indiiz dominatus magnifie⸗ ntit noſtre
ſt G& tranßit it terra noſtra ad ulteriorem indiam
in qva corpus beati thome apoſtoli reqvieſcit.
Delinit in hæc verba: Tulia indorum
patriarcha in regia lateranenſi recitante calix-
tus papa II cum cetera romana ecclefia gve illie
aderat elevatis in celum maniburs chriſtum eqba-
nimiter gloriſicarunt gvod talia tantagve mi-
racula per ſanbtum apoſtolum ſunm thomam an-
mnuis temporibus operari non deſinit cum patre
& almo ſpiritu vivens & regnane Per omnia
ſecula ſeculorum.
Lxplicit Epviſtola de Jolanne gvi dicitur
Frerene Indie. ,.

Johan.

ẽ

Johannis Presbyteri Epiſtola ſine die &

conſule, forſan igitur eadem editio ac noſtra,

allegatur in Wreiclingeri Catalogo libror. in
Bibliotheca ord. Johan. Hieroſol. Argentorati

aſſervatorum P 118; & in Hiſtoria eceleſia-

ſtica Moshemiana german. edita per von
Einem parte 4ta. p. 2 5§ 7· variæ Eruditorum de

Johanne Presbytero ejusqve regno habentur
ſententiæ. — Ex libello hocce latino, vel po-

tius, ut autumo, ex verſione germanica trans-
latus eſt perrarus ille danicus, a. b. Langebe-
tio memoratus in calendario hiſtor. dan. pro

anno 1764. En lyſtelig Hiſtorie af Jon Preſt

oc aff hans ſtore Rigdom oc Magt. Kob⸗
manhaffn 1510. 8vo., hos Gorfried af

Ghemen.

XLVIII. HISTORILA GRISELDIS.

Germanice. Fol.

4

In foliis XI absqve ciphris, euſtodibus, ſig.
natura, ſine indicio & anni & loci impresſic io-
nis edita eſt, & figuris rudibus ligno inciſis
ornata De Siſtorie ven der duldicheit der
N 2 vru⸗

vruwen Griſeldis⸗ — — van der Fran⸗
ciſcus petrarcha ſchrifft, doch vth tohan⸗
nes bacacius walſch in den latin vnde ik
in den duuſchen ꝛc. ut etiam legitur in ver-
ſione danica, Hafniæ 1777. in uſum plebe-
culæ, in tabernis novis (dan. Nyeboder) de-
gentis, impreſſa: „Hendes Hiſtorie ſkrev Fran⸗
, ciſeus Petrarcha, dog ikke af forſte, men
„ drog den udaf Vocati Valſke B Boger, og
„ ſatte den paa Latin; ſiden er den uddragen
„ af latinen og ſat; paa tydſk. Men ieg ube⸗
„ neonte ſik i Sinde at drage den udaf Tyd⸗
ſken og ſette den paa danſk. Sagen er,
„ fordi at mueligt er, at ſaadanue Stykker,
„ ſom ſamme Hiſtorie indeholder, kunde gode
„ Qvinder have til god Troſt og til et godt
„ Eempel, og en nyttelig d Lerdom.“

SINE ANNO ET LOGO.

. CATHOLICON LJOHANNIS DE
JANUA. Fol.

*

„

Spl lendidum hocce opus, qvod i in auctione Tem.
letian provida cura Erichſenii, Bibliotheca-

„

—

189
rii Regii, emtum fuit ann. 178 I, ac in Regiamil-
latum Bibliothecam, conſtat foliisCCCLXXXIV
in forma chartarum gr randiori: impreſſum Eſt

columnis duabus in pagina qvalibet, & qvæ-

liber columna comprehendit lineas 58: caret
ſignatura, cuſtodibus & ciphris: figura typo-
rum eſt romana accedens ad gothicam: nul-
lum ſignum diſtinctionis præter punctum: li-
teræ initiales non excuſæ, ſed manu rubriciſtæ
penicillo adpictæ.
Ex Catalogo librorum Crevennæ III vol.
P. 32. hujus Catholici editionis peti poteſt no-
. titia, in omnibus noſtro conveniens exem-
plari, excepto, qvod Crevenna unicuiqve pa-
ginæ tantum tribuit lineas 56;, ego vero in-
venio 58.

Crevenna I. cit. vero putat ſimill imum,
opus hoc prodiſſe circa 1482; rationes, qvas
ad hanc firmandam attulit hypotheſin, magis
corroborantur disqviſitione iſta, qvam de ſuo
exemplari inſtituit b. poſſeſſor Temlerur, qvi 1
„ vir eruditisſimus, Phi! Slogusqve ſummus 4
meriro audit i in Perilluſtr. Suhmi: præfat. ad nu-
per editum Tom. V. Script. rer. Dan. med.

N 3 M evi.

190 h
ævi. — Librum qvidem Temlerus emi fecit
Holmiæ 1765, pertinuit antea ad Bibliothecam
Cardinalis & Principis a Dietrichſtein: quod
vero caput cauſæ eſt, in fronte operis manus
annotavit vetuſta: Leonardut abbays compara-
vit, & alio loco manus diverſa addidit: Me
liber eſt conventus Monaſterii Jontir ſantte Ma-
rie in Sar ordinie Cliiſtertienſie 1551.
Super hæc Temlerus annotavit: „ Zara,
„ eivitas diogceſis Pragenſis, in diſtrictu Czas-
„ lavienlſi, prope qvam Fons Stæ. Mariæ, coe-
„ nobium or dinis Ciſtercienſis, fundatum anno
„ 1234 — &c. item: „Si mihi licuiſſet an-
„num emortualem Leonardi, abbatis mona-
ſterii S. Mariæ in Sar, expiſcari, id qvod
fruſtra tentavi Coôloniæ apud Jeſvitas 1768.
(a), fortasſis probabili ratione annum editi-
onis hujus determinare potuiſſem.“ — infra:
Leonardus hunc librum comparavit ante vel
circa 1460. *- Poſtremo hocloco nimius
fuit, ut Patet ex notitia, qvam ex epiſtola,

data Ratisbonæ 1775;, accepit de abbate Leo-
nardo,

Tunctem poris ſcilicet Regem noſtrum Au-
P
guſtisſimum in itinere ad Exceros comitabatur.

* 7

. nardo, qveæ ita haber: „Aus dem Archio, un und
„ deſſen ordentlichen Repertorio ex Serie Ab-
„ batum iſt gantz klar zu entnemen, das Leo-
„ nardus Abbt zu Saar Joh. VI. 1470. in
„ der Abteylichen Wuͤrde nachgefolget, und
„ im Jahr 1488 dieſe Wuͤrde reſignirt hat.“
— Nil amplius adjunxit Temlerus; ſed jam
certisſime conſtat, librum impreſſum eſfſe ante
1488: qvoniam Leonardus abbas, qvi hunc li-
brum comparavit, ſeſe abdicavit dignitate ab-
batis 1488.

L. EpfISsToLE AUGUSTINI. Fol.

4

Editio ſplendida, & omni absqve dubio prima:
ſed nec tempus, nec locus impresſionis indica-
tur; conſtat foliis CCLXII, & folium unum-
qvodqve columnis qvatuor, qvarum qvælibet

comprehendit lineolas 50; charta eſt ſolida &
alba; character typorum eſt ita dictus gothi-
cus; deſunt cuſtodes, ciphri, ſignatura, diph-
tongi, litteræ initiales; ſigna diſtinctionis ſen-
tentiarum adbibentur, præter punctum, colon
& ſignum interrogationis.
Si

Si cognitam habuiſſent hanc editionem
Monachi Benediblini, Opera omnia Sti. Augu-
ſtini Pariſ. ann. 1689-700 edentes, ope ejus va-
ria ſine dubio loca melius reſtituiſfent; ego,
duas priores epiſtolas obiter oculis percurren-
do, duas inveni variantes lectiones, qvæ ex aea
ſententia ſaniorem reddunt ſenium; in epi-
ſtola editionis noſtræ Ima. qvæ apud Benedi-
Finos eſt CXXXII. Pag. 395. in tom. II. poſt
vocabulum ſalitacionis habetur éjus, qvod deeſt
in Pariſienſi: in epiſtola 2da. ut aligva ex
ambiguit lechionibus per te diſcenda perconter
– hiac editio Pariſienſis Epiſt. CXXXV. pag.
399. ita dedit: ut aliqva ex ambiguis leltio-
is peritæ diſcenda perconter. In eadem IIda
epiſtola hæc verba: 4vemadmodum diligenda
ſunt, qvæ reliqvæ omiſerant editiones, &
qvæ fide Codicum Mſtorum in textum rece-
pere Editores Pariſienſes, noſtra etiam of-

fert editio.

X

TrEIs PETRI HORREBOWII.

te Eu- An AR. D

SPICIIEGIUN

BIBLIOGRAPHICUM

EX

BIBI.IOTHECA REGIA HAVNIENSI.

FASCICULUS I.

DESCRIBITUR

IN TRIBUS SPECIMINIBUS

SEMICENTURIA

MONUMENTOR. TYPOGR. RARISSIMOH

QvVX

ANNALIUM TYPOGR. AUTORI

CL. M. MAITT'AlIRIO
IGNOTA FUERE,

PER

XASuICII NTERLIIP.

4 .

„*

7

10
—

1.
1¹²

K
11¹

J
10

-

4 U.
E
◻O

HAVNIE 1783.
Arvp C. C. PROFTIUNM.

1

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

.ℳ Copyright 4/71999 VXyMaster GmbH wwW.yXymaster. com