Virgo magis completum ſed absqve figuris: hoôct*
ufkr. in codice nomen autoris Permutatum eſt in
orrui Jacobum de ſeſolis- in belgica autem verſione.
li re. nec nomen auroris nec translatoris vel Epitoma-

toris adparebant. Dispelcitur libellus manu
exſcriptus i in tra Carus qvatuor, quorum ulri-
zabb. mus;, qai in verſione impreſla deeſt, agit de

I 5 motis

134 GA
motu & progreſſu corum (i) & in hæc deſinit
verba: Explicit liber gvi intitulatur de mori-
bus hominum & de oficiiz nobilium. Seqvitur
tabula ſuper preſens opus ſecundum ordinem
Alphabeti — foliis duobus interjectis. Ex-
plitit tabula ſuper librum de moribus hominum
GSG vita nobilium. Completa ſub anno MCCCC
XI. V. In die marthe virginis per manum fra-
tris andree tonpel.

Cum libri Bibliothecarii Regii b. Möl-
manni his diebus publica ſub haſta diſtrahe-
rentur, in Regiam Bibliothecam devenit co-
dex in Fol. Mſtus, chartaceus, continens ver-
fionem belgicam libri de ludo Schacchico,
pictis iconibus ornatam, ſed diverſam ab im-
preſſa: in fine indicatum, qvod ſi ſit gheſchre⸗
uen vnde vulcommen bye Vietoor (k)
inde ſtede van brugghe 1480. — Non pro-
greditur verſio hæc ulrerius, qvam imbreſe,
nec

(¹) Coram in NRe lego, ſed, def ſi bi an an.
neſcio.
(X) Cognomen librarii enodare non rales.

.

dec

tino

Ade
um.
ex!

Rer

ſan⸗

hec
ten

weſ
vp
ſtrid
As
Eer
ſtali
voo
ſeild
han

deſinit
nori-
gvitur
rdinem
Lx.
minumn

Cα—

n fra⸗

Möl.
Trahe.
it co.
s ver.
chico,
lb im.
ſchre⸗
Pro.
reſſo
nec

Vuk,

135

nec comple Rtitur auclarium iſtud, qvod in la-
tino indicavimus eſſe codice.

Ex hacce verſione, qvæ latinas etiam

admixtas habet ſententas, corrigi poteſt viti-
um, qvod commiſſum eſt in verſiculo ſupra

ex impreſfſa allato; legendum enim eſt:
Rer zua, Tpe- zua⸗ mors tua, ſorz tua pendet
in illic.

Militi, cujus deſeriptionem ex impreſſa
ſupra tranſſcripſi imus verſi lone, in Manuſcripto
hæc tribuuntur attributa: Alſo wii leſen von

ten ouden perſien ſo ſal een Ridder aldus

weſen gheformeert. BEen man ſirtende
vp eenen goeden heinxt wel gheleert te
ſtridene met zuuerliken gheſmide overdect,
Als eens Ridders Heinxt of Hors. —
Eenen ſtalin helm vp ſiin hooft. Een
ſtalin panſier an ſiin liif. Een ſtalin plate
voor ſine borſt ghedect met eenen goeden
ſeilde — met yſerne Handſeoen an ſine
handen: ꝛc.

1

136 rssanh

7

Facit ceterum hæc verſio ad emendan-
da multa loca, qvæ tam vitioſa & incorrecta

occurrunt in impreſſa, ut absqve tali auxilio
ſenfum auctoris expiſcari eſſet qvam diffi-

cillimum.

1486.
XXXVII. Dat Jutiſche Lowbock.

Qrarta to.

1
—..

X
Liber hic, continens Leges Danicas a Wal-
demaro II in comitiis Wordingburgenſibus

anno 1240 latas, in idioma inferioris Saxoniæ

transfuſas, rarisſimis eſt rarior & quantivis

Pretii. Dubitarunt Eruditi an revera exiſteret,
& ad hoc usqve tempus tria tantum inda-
gare licuit exempla, nullum qvidem integrum

ſed vel in fronte, vel in calce mancum: unum

Bibliothecæ Regiæ exemplar nuper obtu⸗
lit Kuoblouch, Advocatus Haderslebenſis;
ſecundum olim poſſedit b. Sevelius (vid. Bi-
bliothecam Sevelianam Pars II. Pag. 51I.)

polſt ejus mortem cimelion hoc Muſeo ſuo
in⸗

“
4

—
—

ulr

Auc⸗
dwen
ſivit
ſer 0
Plur
de

tegr

au;
juct⸗

hn

endan.
Drreca
Auxilio⸗

diſſ⸗

ock.

Wal.
eüſibus
WOiæ
antivis
ilteret,
inda.
egrum
unhum
Obtu⸗
henſis;
d. Bi.
S)
0 ſuo
in⸗

Srase 137

inſtructisſimo intulit perilluſtris Noſter K.

Aucherus, qvi etiam tertium, Jvod ſupereſt,

exemplar in itinere ad exteros Bremæ acqvi-

ſivit, & cujus benevolo favori acceptum re-

fero, me omnia tria ad manum habere exem-

plaria, quibus omnibus opus erat, ut certam
de iſto libro darem notitiam.
In Maittairii Annal. Typogr. tom. V.
pag. 540. falſo adſcribitur anno 1483. ſub
hoc titulo: „Nomocanon Judicum, dat is

utiſche Lowbook, tribus libris e Danico

„ holſatice verſum editum in Holſatia 1483“

teſtis excitatur Proſp. Marchand, qvi in Hi-

ſtoire de l'Origine de l'Imprimerie pag. 78.

editionem hanc huic attribuit anno, ſeductus

nempe vitio typographico in Molleri Iſag. in

hiſtor. Cherſon. Cimbr. pag. 26 5 commiſſo.

Opuſculum totum, qvando habetur in-
tegrum, conſtat foliis 74 in forma, ut ajunt,
4ta; charta eſt firma ſed fuſca; typi gothici
juſtæ magnitudinis nec inconcinni, interdum
typus unus duas ſimul complectitur literas;

4 com-

4

1

138 Cdan

compendia ſeripturæ ſunt paucisſima; ſigna

diſtin Rionis nulla, excepto puncto. qvod ip-

ſum parciſſime adhibetur; folia nullis nume-
rata ſunt ciphris, nec cuſtodes occurrunt,

adeſt vero ſignatura: litteræ initiales capitum
jam deſunt, jam conſpiciuntur ornacæ figuris
ligno inciſis variisqve coloribus diſtinctis (1).

PFolii primi pagina anterior duos exhi-
bet Reges, Waldemarum cilicet filiumqve
Ericum, & qvinqve Epiſcopes ligno inciſos

coloribus obductos, cum tali ſubſeriptione .

Dyt ſynt de heren unde de biſchoppe de
dyt recht ghefundert hebben. — folio verſo
absqve ullo titulio incipiunt verſus ſeqventes:
De meyſter leret uns de ſynne
Van aller Werke ambegynne
Scholen wy gode deme heren .
Tho vorne anropen unde eren
Aldus ſy god to vorne benedvet
De uns van ſynden hefft ghevryet

(1) In omnibus cxemplaribne figuræ ſunt exdem,
ſec nen ſemper eodem mode illuminata.

Unde

—

Con
lis
prol
nihu
eun
diep
1a m
Prin
221
38
22
Prin

; — LN

De

x cl

ſgn
nume.
rrunt,
pitum
figuris

elh.

awi.
unqre
neiſos
Ptione
pe de
verſo
entes:

Unde

edem

139
Unde ſpreke in den ſuluen namen an
Des bokes vorwort ſo ſe ſtan.
Conſtat hic Vorwort ſive prologus verſicu-
lis 106: qvoad argumentum convenit cum
prologo proſaico reliqvis legis Juticæ editio-
nibus præfixo. In codice Bibl. Reg. qvi hane
eandem continet verſionem manu exaratam,

dispeſcuntur hi 106 verſus in qvatuor eomma-

ta minora ſive qvatuor prologos, ita ut verſus
primi 24 pertinent ad prologum primum
22 ſeqventes ad prologum ſecundum
38 ad tertium
22 ad qvartum & poſtremum
Prima præfatio in codice mſto ſie incipit:
Voldemar van ghodes gnaden
Konninck to dennemarke na rade
Synes rykes unde mengerhaͤnde
Prelaten unde heren an ſyneme lande
Hath den denen dyt bock ghegeuen
Dar ere recht is anbeſchreuen ꝛc.
De ander vorrede his inciprit verbis citatis
ex codice impreſſo
Dat recht ſchal weſen erlick
Rechtuerdich unde lidelick .

De

140⁰0

De drudde vorrede ita incipit:
De forſten ſcholen an rechtuerdicheyt
De lant richten unde an n klockheyt.
De verde his:
Konninck woldemar vorgenant

Des ſyn bort is wol bekant ꝛc. vid.
Rofod Ancheri Lovhiſtorie ſte Deel pag. 184;

in hac recenſione procerum regni, qvi in co-

mitiis aderant, Uo vel Ofo, Archiepiſcopus

Lundenſis, nominatur Chriſtophorur.

Ock was dar to den ſuluen ſtunden

Criſtoffer de ertze biſſchop to lunden:
e contrario Chriſtophorus, tertius regis filius,
qvi ibi aderat, non nominatur. In verſibus his
Ottonia per vitium typographicum vocatur

Oldenſee; codex manuſcriptus recte legit
Odenſzes aliud exemplum non erroris typo-

graphici, ſed incuriæ ignorantiæqve Trans-

latoris, dabit libri III caput 9num, ubi

hec verba: „ Clauſtrales non poterant ter-
„ ram, de qva plenam Landwern ſolvebant,

„ emere poſt generale Concilium, qvod In-

„ nocentius papa celebravit. danice: Cloſter⸗

„ men mue ey jordh kiobe ther Landwern

„gi
„in
Ilr T
dar
dem
ciue

liis

jure

Den

De!
Dat
Des

Det

Dat

etate

diris
ſinit

eßt

vid
194;
in co.

Kopur

den
den:
flius,
dus his
Ocatur
legir
ho.
Trans-
Abi
tt ter⸗
ebandh
od In-
loſtel⸗
dwern
gick

„ gick aff ſithen thet general conſili war ther
„ innocentius pawe haffde * — ita tranſtu-

IIt De cloſterlude mogen neen land kopen
dar men vul landwere aff dede Sedder

deme menen lade den pauwes innocen⸗
cius ſtedigede⸗

Nomocanone ipfo abſoluto ſeqvirar, for-

liis ſex exſcripta, exhortatio & admonitio de

jurejurando & perjurio:
Den werdygen hilligen geyſt int Am
begyn

De mote vorluchren vnſen ſyn⸗

Dat wy dusſe loboke wol begynnen
Des bidde wy marien de himmel konnyn⸗
gynen

Dat ſe uns vorbidde to gode deme

heren
Dat wy nummer mene eede en ſweren ꝛc.

Ulrimo loco eſt admonitio adverſus ebri⸗
etatem, qvoniam homines temulenti & ebrioſi
diris & exſecrationibus indulgere ſoleant, de-

ſinitqve liber in precationem ſeqventem:

K Seip

„₰

/

)

559

142 „
Help hillige frouwe ſunte Anna ſulff (m)

ͤ*

drude

Nu unde to ellen ſtunden Dat i is dick unde

vaken in waters noeet bevunden.
Anno. M. CCCC Lxxxvi.
Hæcce precandi formula lumen accipit
ex AKir Sanktorum pro Julio tom. VI. p. 26 t
& ſeqq. ubi narrantur miracula ſandtæ Annæ

1

& auxilia, qvæ experti ſunt nautæ & navigan-

4 . 4 2. .
tes, In tempeſtate maris opem Ejus imploran-

tes: p. 262. ,, adoleſcens Hungarus horrida

95
„ morte omnium animos vehementer affli-

7 4
„ gente — protendens manus & faciem in

„ coelum, auxilium Patronæ ſuæ clara voce

„ deprecatur dicens: Anna mater, una cum

22
„ Hoc modo in cunctis necesſitatibus ſuis ſo-

23
. dum verba compleverat, & ſubito omnis

„ illa

(m) Apud Ancherum Il. eit. irrepſit error typo-
graphicus nl pro ſußßf. 4

nimis tempeſtate exſurgente — vicina

filia tun & nato ejus ſuccurre, obſecro.

litus eft Annæ Præſidium invocare; vix

ſbi
ope

Pi⸗

eg

ipit
261
nne
igan⸗
Pran-
rride
eine
Aſli.
mn in

Voce

143

„ illa ventorutn undarumqve tempeſtas mirti-
„ gara eſt. Gc. p. 266. Alli in vitæ peri-
culo in mari conſtituti „cum ab aqvilone maxi-
„ mo impetu ventus aggrediens faciem ma-

»ris in procellas ſœvisſimas ſuſcitavit — unus

„ Dei matrem, alius virginem Catharinam
„ tertius vero & qvartus Jacobum aut Petrum
„ in ſua bona vocarent. — Aderat forte unus
„ in navi, qvi jam antea fuerat Annæ matris
„ expertus clementiam, qvi ita ceteros ad-

„ hortatur: Qvid, alt, vanis clamoribus in-

„ vitos coelicolas fatigatis? An ignoratis,
„„ qvod in hoc periculo Annæ ſunt nobis dul-
„ cisſimæ matris ſuffragia ambienda — tunc
„ illi omnes uno corde, uno ore Annam in-
5, vocabant, una & filiam ejus & ſuum uni-
„genitum ſalvatorem, ut a mortis periculo
„ eriperentur illæſi. “„ Ex his liqver qvid

„

ſibi velint iſta: Anna ſulff drude „ & qvod

opem ejus ſæpe (h. e, dick unde vaken vig.
J. C. Duhnert, Platt⸗Deutſches Woͤrterbuch
pag. 516.) experti ſunt navigantes.
Ceterum in recenſione editionis hujus

legum Juticarum eo brevior eſle potui, qvo-

K 2 niam

niam eam jam ante K. Ancherus in Hiſtoria
Legum Daniæ loc. cit. exacte deſcripfir, ju- XX
dicia Eruditorum multa de pretio verſionis
allegavit, lectionesqve ab aliis variantes edi-

tionibus excerpſit — pluras ſine dubio datu-
rus in nova, qvam prelo paratam habet, harum L “ l
legum editione. (n) WWie
(n) Prelo jam fubjecla eret Plognla Dac, cum N
Frichſenius §. Reg. Maj. a conſiliis Conferent. Pini
& a Bibliotheca, pro ea, qva ſemper eſt, huma- lus:
nitate, me admoneret, J. C. H. Dreyerum in
Specimine Juris publici Lubecenſis, Bytzov.
. & Wism. ſine anno edito, verſionem hanc anti- 4
qvisſmam Nomocanonis, albe ut ibi dicitur
corvo rariorem, jam dudum recenſuiſſe. —. eind
Deſcriptio Dreyeri, qvæ ſingulari cum exa. di
Qitudine & diligentia videtur efſe compoſita;, “ itia
4 tot in vocibus & circumſtantiis diſfentit a pope.
= noſtra, ut aliam diverſam editionem arguerrr s
ſibi facile perſvaderet lector: ſed obſervandum
. 1Imo. qvod in exemplo iſto K. Ancheri, qvo nl
uſum ſe eſſe indicat Dreyersi, folia priora Aen
ſint transpoſita, zdo. qvod ab incuria im-
preſſoris libri Dreyeriani nonnullæ originem
ducant diſcrepantiæ. “

96.

cu
erent.
huma.
n in
1toy.
anti⸗
lcitur
e. —.
1 exi.
oſita,
ltit
guere

ndum

qvo
priore
a inn.
ginem

“

CNae
1496.

XXXVIII. INNOGENTIUS III DE GON-

TEMTU MUNDI. Odavo.

— 15

Impreſſus eſt liber characteribus minutis go-

thicis, non absqve abbreviaturis, ut vocant;

folia infra ſignata ſunt, ſed nec numerata ci⸗

phris, nec inſtructa cuſtodibus; qvælibet pa-
gina habet columnas duas & in qvavis lineo-

las 30.

Titulus: Liber de contemptu mundi ſive

de miſeria conditionis numane a domino Inno-
centio papa tertio topulatus. In fine: Liber
de contemptu mundi ſive de miſeria humane con-
ditionie editus ſve copulatur ab Innocentio

papa tertio. Hermanni bomgarth de ketwich

viri ſolertis arte & impenſit colonie nuper im-
preſſus anno ſalutit. MW.ærcer xcvi. die xx menfit
ſeptembri Teliciter Jnen habet.

145

XXXIX. AroNEN MaANCINELLI
CARMINA. Qrvarto.

Opuſculum hoc, litteris romanis excuſum,
complectitur, ut in folio primo indicat titulus:
Antonii Wancinelli Carmen de Floribur. Our-
men de FPigurit. De Poetica virtute. Vitae
Carmen. Sub calcem legitur: Impreſſum Ve-
nétiis MW. cccc. lxXν“VII. die III decembris Per
Joannem de Cereto alias Tacuinum de Tridino.

Si non erraverit Maiftainiut vel potius
Orlamaſii 4 qvem ille citat, Johannes de Tri-
dino etiam antea, anno nempe 1493. Vene-
tiis impresſit MWancinelli Carmina de floribus,
de figuris, && de virtute poetica vid. Mait-
fuire Annal. Tom. V. pars poſt. p. 48. conf.

etiam Freytagii Adparat. Literar. tom. I.
P. . 690. l

I

ſum,
ulus:
Eur.
Ve.
Per

Gino.

INE

ee 147

SINE INDICIO ANNI LOCICVE.

XXXX. Spegel der mynſchliken Be⸗
haltniſſe. Folio.

. 4
Conſtat liber foliis 460 forma chartarum mi⸗-
nori; charta eſt fuſca ſed ſolidisſima, characte-
res ita dicti monachales, comparent 138, lig-
no inciſæ & coloribus diſtinctæ, figuræ ineptæ

& ridiculæ, loco literæ initialis capitum vel

ſectionis minoris adhibitæ, & magnitudinem
chartarum luſoriarum non multum exceden-
tes; folia nullis notata ſunt numeris; nec ca-

4 6 .» . .
ſtodes, qvos vocant, ſeqventis paginæ ini-
tiale vocabulum exhibent; nec adeſt fignatura;

nulla ſigna diſtinctionis prœæter punctum, non
ſemper ſententiis, ſed ſæpisſime verbis ſingu-
lis diſtingvendis inſerviens; in fine capitis vel

periodi minoris qvatuor crebro pundcta con-

fuſe poſita ſunt; verſus finem operis conſpi-

ciuntur ſigna admirandi & interrogandi in-
verſa, qvæ etiam ſæpe tantum verba a verbis
4

disjungunt.

kK 4 Ex.

148 TWnaN
Tr libris, qvi ſub infantiam artis typo-

graphicæ prodiere typis excuſi, non ullus fa.
cile eſt celebrior & notior, nee ullus plures

movit lites doctas, qvam Specalum huma-
na ſalutis; omnibus enim ingenii & do-
Ctrinæ viribus, alios ut taceam, conatus eſt
Ger. Weerman in Orig. Typogr. Laurentia-

næ ſuæ officinæ Harlemenſi primas hujus
operis editiones vindicare, at infelici ſueceſſu;

totum ædificiam corruit, &, qvam ambitioſe

Laptaverat, vetuſtatis laudem amiſit officina
iſta Hollandica, præſertim per repetitas curas
& disqviſitiones Cel. von Heineke imo. in

Nachrichten von Kunſtlern und Kunſtſachen

2ter Theil, 2do in Idée d'une Collection

AEftampes P. 432. &£ legc.

Conſlat Seonſum hoe ordinarie capitibus
45. qvorum inſcriptiones & argumenta attu-

lit von Heinete locis cir. Ex editione Speculila-
tina Pariſienſi anni 149 apud Jean Petit 4to. (0o)

(o) Hanc editionem, omnibus ignotam Bibllogra-
Phis, ex ſuo Muſeo officioſisſime mihi ſubmi-
niſtravit Profeſſor A. Kallius.

nonn
me
prine
rum
e d

tran
xili
but
kapit
d
moch
prin
teße
Jor-

6 .

V

7

Der

o.
us fi.
blures
uIma.
1s ett

ehtia.

hujus
ellu;
itiole
keine
curas
b. in
chen

Gion

ibus
attu⸗
lile.
lon⸗

gra.
bai⸗

Veen 149
nonnulla tranſſeribam, qvæ ad dispoſitionem
& methodum libri perſpiciendum faciunt: I⸗

primo capitulo agitur de caſiu luciferi & ſu0-

rum ſociorum: de formatione ade & eve &
de dignitate inſorum.
In ſecundo capitulo agitur de precepti
transgretfione: & de kominis zjebtione &
exilii hujus prolongatione. In predibélis duo-
buy capitulie patet nORra damnatio *in aliis
eapitulie ſegventibus patet noſtra reconciliatio.
Sed notandum eſt qvod in ſingulis capitulis
modus URe Jervatur qvod de novo efamente,
primo una veritas recitatur. Poſtea de vetni
teſtamento (etiam ex hiſtoria pr ofans) er 1/*
Rorie applicantur: gue ipſam veritaten SF 5

guraſſe comprobantur.

In tertio capnitnlo ineipit baß inkriußn

noſtre Jalvationir: ubi agitur de onteptione

& ſankiſicatione beate virginix. Cum euim

Deur humanam naturam ſumere decreviſſete

congrnum ſuit ut matrem de qva nafreretur
Premittenet. Mud prefgnratun erat Per. ré-
K 5 gem

*

150 Saanan £

gem Mragem (p) & ejus Ffliam per fontem
Bgualun in orto concli, o. O . Nelichs

4

Sed accedamus ad eam, qvam manibus

verlſamus, Speculi editionem, qvæ a nemine

hucusqve fuit deſcripta: eſt Speculum huma-
næ ſalvationis in diale um Saxoniæ inferio-
ris verſum, variisqve multis auctum addita-
mentis; continet nempe Evangelia & Epiſto-
las cum Glosſis ac commentationibus: aucka-

rium hoc reperitur qvoqve in editionibus in

lingva germaniæ ſuperioris procuratis Balil.
1476, Aug. Vindel. 1489; Reutling. 149:⸗

Aug. Vind. 1492. confr. W„eielingeri Arma-

ment. Cathol. p. 76. von Heinehe loc. eit.
g. C. Schelhorne Samlung fuͤr die Geſchichte
rſter Th. p. 4 17.

Non perſpicio, qvo factum it, ut Cel.

am Ende apud Schelhornium libr. cit. p. 419.
“ Per
(p) Idem hic error Aſtrages Ppro Aſtyages in om-

nibus Speculi editionibus ſimul & verſioni-
bus occurrit.

„ ler
„ m.
„ inn
anim

ilt e

ſonten
eſann

anibus
lemine
hbuma.
lkerio.
Addita.
pilo.
auchr.
dus in
Banl.
149.1
Artna-
e. elt.

hichte

Cel.
419.
per

n -
lſioni⸗

„ culi humanæ ſalvationis, oder Spiegel on⸗
»„ ſer Behoudenis, welches als eines der aller⸗

„ der Litul und der Anfang der Einrich⸗

„ ten iſt — && pag. 422. Noch muſſ ich

„ mit jenem Seculo haben, ungeachtet man

animadvertebat am Ende, ut ex ultimo videre
eſt citato, qvod von Heinehe jam in curis ſuis

per indicatum augmentum addattus de ſua
Speculi editione Auguſtana anni 1489 ſtatuere
potuerit: „Man ſollte dem erſten Anſehen
„ nach meinen, es ſey nichts anders, als eine
„ neue Ausgabe oder Ueberſetzung des ſpe⸗

„ erſten gedruckten Buͤcher bekannt genug iſt.
„ Allein aus der Nachricht, die ich davon ge⸗
ben werde, wird man ſehen, das man es
„ eher als ein ganz umgearbeitetes Werk
anſehen koͤnne, indem faſt nichts, als

2

—

2₰

—

„ tung von jenem Buche hier beybehal⸗

„ anfuͤhren das der Herr von Heineke in dem .
„ 2ter Th. ſeiner Nachrichten von Kuͤnſtleer
„ U. Kunſtſachen auch des gegenwaͤrtigen
„ Buches gedencket und es zu denenjenigen
„ rechnet, die nicht das geringſte aͤhnliche

„ inen eben den Titul gegeben hat.“ Non

poſte-

132 Ganedh

poſterioribus in hocce opus (vid. Idee d'un

„

Collection d'Eſtampes) judicium murtaverit,
dum die Spiegel menſchlicher Behaͤltniſſe Ba-
ſileæ, Auguſtæ Vindel. & Reutlingæ prode-

95
2
35
95
2
25

29

92
„ avec les évangiles & avec les épitres de la

29

29

99

2⁹

untes, ſimpliciter vocat translationes germa-
nicas ſpeculi decantati, conf. pag. 420. „Une

traduction alemande, ſans le texte latin, a
„ „v. . „ 3 . + 1. .
été imprimée en 1476 in folio, ſous le ti-

tre: Spiegel Menſchlicher Behaͤltniſſe. On

y trouve toutes les répréſentations, qvon

voit dans les anciens Mſtt. latins; ainſi pa-

reillement celles, qve Veldener a inſerées

dans ſa nouvelle edition flamande. Par

deſſus le traducteur a entremélé le texte«

Bible, y ajoutant même une gloſſe en ab-
bregé. — La premiere vignette eſt pareil-

lement la chute de lucifer, & la derniere,

1

le couronnement de la Saint Vierge. “

In illo, qvod ad manus eſt, exemplari

deſunt præfatio, index argumenti, ut & re-
iſtrum evangeliorum & epiſtolarum; hune

defectum calamo ſupplevit manus vetuſta, &

E

beh
der
mat

wal

deoen
tmnin

met

e dun

twerit,

iſſe r.

Prode.
germa-
„Une
Atin, 4
let.
ſ. Oa
qveon
nfi pe.
ſſerees
,ar

tedNe

de la
en ab.
arell-
miere,

(6

npli
Ere.
hunc

inel⸗

per den ewigen got. Dar vmme wart

incipit præfatio: De dar vele lude vnder⸗

wiſen to der gherechticheit de werden ſchy⸗
nen alſo de ſternen yn der ewicheit ꝛc.
opus ipſum ita incipit: Lucifers Val. Lu⸗
cifer ſprack Ick upſtige in den Himmel
vñ werde glick deme ouerſten. YVſaye an
deme xiiii. vnd Apocalipſis an deme xii.
Dat erſte capitel.
In godes Namen Amen Hyr heuet
ſick an eyn ſpegel der mynſchliken

behaltniſſe In dem gopenbaret wert

de val des minſchen vnd de ſpiſe Oft de

mate des wedderbryngedes. In desſem

ſpegel mach de mynſche erkennen vmme
wat ſake de ſchepper aller to rade wart (9)

den minſchen to ſcheppende Vnn wo de
minſche van des duuels drogniſſe verdo⸗

met wart vnn wo he mit der barmherti⸗
cheit he wedderbrachte to behaltniſſe. —

ℳ—

Luciſer de ouerhof ſick wedder ſinen ſchep⸗

he
7
(4) Vulg o adhuc danice dicitur: ieg er tilraads o:
decrevi facere hoc vel illud,

154 Ergen

he in enem ogenblicke vorworpen van der
hogede der hemmele. Vmme der ſake
wart gor to rade minſchlike nature to
ſcheppende Dat he mochte mit deme
minſchen lucifers val wedderbringen.
Dar vmme hatede de duuel den minſchen
vnd ſtalte ſich dar vp wo he en dar to
brechte dat he godes dor breke vnd
ouertrede.
To desſen ſaken vterkore de duuel
eme ſuluen einen ſlangen de do to male
vprecht ginge vnd ener maget houet had⸗
de. In den ſtangen ſlop de duuel vnd
ſprak durch ſinen munt drogeneftige wort
to der vrouven eua.
Speculum latinum (nimirum ex editione
ſupra laudata Pariſienſi) ſic incipit: Incipit
ſpeculum humane ſalvationise in gqro
patet caſur & ruina hominis & modus repa-

rationis.

Capi-

an der ð ð Cavitulum primum.

r ſake In hoc ſpeculo pvoteſt homo conſiderare
kure o Agvam ob cauſam creator omnium decrenit ko-

denme minem ereare. Poteſt etiam homo videne qvo-
ringen. mmogdo per dyaboli Fraudem ſit damnatur. Lus

inſchen . rifer erexit ſe contra creatorem ſaum domi-
dar to nunum ternum. Ey in iézu oculi dé xſo celo-
e vond † rum projebktus ſt in infernaum. Xt. ob bhanc
cauſam decrevit den- genus Lautmanum erearer
ut per ipſum poßſet caſur luciferi & ſociorum
77, . . 2. . 27 . „iſit „ ),
dunel ejus réſtaurare. de gvo Mai. xiiii. Qvaprop-
. 1/, „ . 7 7 . . . . „»
mnale ter dyabolus homini invidens Rihi inſidiaba
t had⸗ tur⸗ S ad precepti ransgresſionem ipſum du-
el vd cere nitebatur. GQvoddam ergo genus Rerpen-

e wort tis ſibi di adolus ligebat gui tunt erelktus gra-
dgiehatur & 7 canut virginenm habebat. In hunc
frauduloſus deceptor mali artifex intrabat. &

itione 1 veér os ojus logven verba deceptoria malieri
Intivtt narrabat. . “
eH
1n o In capitulo IIItio. Aſtrages ſach enen
u. winranken wasſen van ſiner dochter. —
In ſcholaſtica Hiſtoria (r). De koning
aſtrages ſach einen wunderliken droem ꝛc.
“ ex
Cupi. W DẽWZ

Scil. Pezri Comeſtoris.

H

156 Ctrsax

ex ſpeculo larino pag. 4. huc pertinet: apud

iullium tragum (s) narratur hpsſtoria hujus-
modi. Rex Grager Viſi onem mirabilem videbat.
„ In cap. Vto. Jeppe () offerde gode
ſine dochter. Judicum an deme .
In capite eodem qvinto, ubi de nativi-
tate Mariæ ejusqve familia agitur⸗ hi occur-
runt verſus:
Anna was ein ſe alich wyff.
Dre Maͤrien telede er liiff.
Dre manne hadde ſe to der ee.
Joachim Cleophas und Salome.
Joſeph wart marien gegeuen:
De telede Iheſum unſe geyſtlick leuen.
Alpheus de andre marien man.
De celede Jacob Joſeph Symon vnn
“ Judan.
De drudde maria wert tnicht verlaten.
De telede zebedeum Johannem Jacob

. = den groten.

7
(s) Leg. trogum.
(t) Forfan igitur viri vulgare nomen FJFeppe de-
rivandum ex Jepbta Bibliorum facrorum?

opid
ujur.

gode

nativi.

Cecur⸗

4

157

In eodem capite: Et was eyn deef de

hadde grote andacht to vnſer leuen vrou⸗

wen. Doch ſo liet he ſin ſtelen nicht aue.

Doch ſo wart he to deme lateſten erhan⸗

gen. Do wart he leuendich van unſer
leuen vrouwen dre daghe an deme gal⸗

gen vpentholden. 2ꝛc. talia multa laudantur V

exempla hominum, huic vel illi vitio dcdito-
rum, qvos omnes, qvando ad anguſtias re-
dacti eſſent, e periculis imminentibus eripie-
bat Maria, ſi illius modo opem implorarent,
horasqve ejus asſidue canerent.

*

V Bibliorum Sacrorum in lingvam Saxo-
nicam vulgarem translatorum Bibl. Reg. duas
mihi ſuhminiſtrat editiones, alteram Coloni-

enſèm ſ. a. & alteram Lubecenſem anni 1494;
cum neutro horum conveniunt verſiones lo-

corum biblicorum i in Speculo obviorum; v.
c. in Cap. VIII. finitur hymnus angelicus,
deſumtus ex Luc. 2do. ita: in ertrike ſy vre⸗
de allen den mynſchen de gudes willen
ſint. Item in fol. Speculi 77 ex Joh. 2do.
Weyßf wat is dy⸗ vnd my gemeneſt. ibid.
1 Brin⸗

7

Bringet deme houemeſter — vnd alſo
man des gedruncken hefft ſo gifft man
den ſnoden. Item ex Geneſ. 1. fol. Speculi

CCXVIII. In dem ambegyn ſchoep got

hemmel vnd erde wente de erde was yvdel

vnn leddich vnd vinſterniſſe weren vppe
dem antlate des Affgrundes vnd de geiſt
godes wart gedragen vppe de water.
Caput XXXIX. in folio 3 14to. agit de ex-
tremo judicio, dat lateſte gerichte; porro ca-
put XL. wo criſtus ſine vader ſine wun⸗
den wyſet vnd Maria eren ſone ere bruſte;
caput XLI. De pyn der verdomeden in der
hellen; caput XLII. van den vrouden der
ſalighen: ordo talis capitum convenit cum
iſto, qvi obtinet in editione Auguſtana Ber-
geri apud Schelhornium l. cit. ſed inverſus
eſt hic ordo in Speculo latine Pariſenſi, &
capita ita dispoſita — in capitulo XXXIX.
criſtus oftendit pro nobir patri ſua vulnera. &
maria oſtendit fllio ſuo pelctus & ubera. cap.
XL. audiamus“ qvam diſtribke criſtus vult in ju-
dicio judicare. XLI de pena damnatorum.
XLII de gaudii⸗ beatorum.

d alſd
t man
Specnli
got
6 pdel
pppe
e geiſt
de ex.
rro e.
wün⸗
ruͤſte;
in der
n der
ir cum
n Ber⸗
verſas
nſi,
MIX.
ra. &
. cip.
in iu⸗
torun⸗

In

159

In foliis 324 & 25 enumerantur de
vefteyn teken des Jungeſtendages. —

Sanctus Jeronimus hefft funden in den

Abrahamſchen Bokeren veffteyn teken des

ſareſten gerichtes Jeſu unſes heren. ’J”JJM

Video qvindecim hæcce ⸗ igna, extremum

DB anteitura judicium, eſſe eadem, qvæ von Hei-

neke in libro ſuo, Idée générale dicto, p. 390. &

A'Annone in Diario Murriano ter Th. P. 12.

allegarunt ex alio libro, in hiſtoria incunabu-

loxum artis typographicæ celeberrimo, dicéo

Der BEndtkriſt : de Autichrifto: nec ullus
dubito, qvin vel ex Speculo vel ex libro de

Antichriſto compil latus ſit iſte libellas danicus:

The femten Tegn forren wor Herres ſtrenge
Dom ſkal komme. Kiobenhavn hos Goſztes
af aemen 1509. 8V0.

Folio 451 hefft an de ſouen Bedroff⸗

niſſe vnſer leuen frouwen; & folio 456.

heuet ſick an de ſeuen vreuden unſer leuen
vrouwen: habentur hæ ſeptem triſtiti? to.

tidemqve lætitiæ, in lingvam vernaculam ver-

LE 2 ſæ

160 e
ſe, in libro, ſub nomine Vor Frue Tider
notisſimo, evulgato Pariſtis 1514 Lipſiæqve
1512. 12 mo.: eſt vero ordo inverſus & pri-
mo lœſisſ en god bon iomfru maries ſyw
gleder til loff oc eere; & deinde. En bon
ſom leſisſ ſkal iomfru marie till loff for
de ſyw drsnuelſer hun hagde her pas

Jorden.
In folio 460 poſt enarrationem leptima

lætitiæ, qvæ eſt coronatio beatæ virginis, ex-
tat formula finiendi: Deo gratias. nec ulla
alin concluſio operis. .

XXXXI. De denſcke Kroneke.

Quwarto min. vel 8 maj.

—

— 1 7
4

Exeufus eſt hic liber in charta nitidæ albedli
nis absqve ciphris & cuſtodibus, ſed folia li-
teris Alphabeti majeribus infra ſi ignata ſunt;
qvoad ſtigmata obſervari meretur, qvod, præ-
ter punctum unum, interdum ad ſententias
diſtingvendas adhibeatur qvaſi-comma, obli⸗
qve inter voces Poſitum.
Titu.

SS

Oder
Pliegve
es ſyw
Een bon
off for

r paa

epeime
nis, ex.
nec ulla

Albedi.
lia li.
a funt;

pre⸗

tentiis

obli

Titu.

Titulus, in folio ſeparato exſeriptus, in-
teger hic eſt: Dyt is de denſcke kroneke

de Saxo grammaticus de poeta erſten

gheſchreef in dat latine vnde daer na in
dat dudeſck gheſettet is vnde inholt dat

vi.aan Abrahams tiden is dennemarken eyn

konninkryke ghewezen vnde ſodder hefft
egene konninghe vnde heren alletijd ghe⸗
hat Vnde dar tho van vele groter man⸗
heyt ſtarke vnde vele grote werke mit vele

meer wunders de gheſcheen ſyn by dysſer

konninghe vnde dat denſcke volk.

Hujus chronici mentionem facit ex re-

centioribus Klotzius in prolegomenis ad ſuam
Saxonis editionem p. 21: „Interpretationes,

„ ait, Saxonis exſtant variæ. Priusqvam enim

„ latina lingva prodiret illius hiſtoria, lege-
„ batur eo ſermone, qvo Saxoniæ inferioris

„ cives utuntur. Ea interpretatio paulo poſt
„ a. 1480. prodiiſſe fertur. , Langebekiut
etiam in catalogo librorum danicorum, ætate
& raritate inſignium, hocce chronicon annu-
meravit libris Seculo XV impresſis. v. Danſk

L 3 Siſtor.

Siſtor. Alman. for 1764. — Exemplaria
vidi in Bibliothecis, præter regiam, Suhmia-

na (u) & Ancheriana; eſt qvoqve in Muſeo
Hielmſftierniano. (x)

Nullus ante me, qvantum qvidem ſcio
rectam & exactam de hocce ſcripto dedit no-
titiam: toto aberrarunt coelo omnes, qvi ſibi
perſvaſerunt eſſe verſionem operis Saxonis
Grammatici, cum in hac editione tantum ha-
berur Thoma Gheysmeri Compendium hiſtoriæ
danicæ ab initio ad Wa'demarum IV, in ling-
vam Saxoniæ inferioris verſum, & ſimul con-
tinuatum usqve ad mortem Chriſtiani Imi.
Vix vero proprio marte hoc indagaſſem, ni
me edocuiſſent Perilluſt. Suhmius & Prof.
A. Kalliurt.

Com-

(u) Exemplar nitidum — pertinebat olim
Langebekinm.

(&x) In cujus catalogi part. Ima recenſetur pag.
333. ſub No. 24. hac addita nota: „„ Den
endes med Kong Chriſtian 1. og er udtt
for 1500. “

mpliria
uhmia⸗

n ſeio⸗
dit no⸗
vi ſibi
Axonis
tum he-
iForie
in ling.
ul con-
ni Imi.
lem, ni
X brot,

Com-

olim ad

tur pag.
„ Den
er lrykt

Muieo

D 163
compendium hoc Gegemer in lingva
eriginaria latina edidit Langebekine inter

Secriptores Rer. Danic. medii Ævi Tom. II.

p. 286-400; latuiſſe opinor virum ſagacisſi-
mum, de denſcke Kroneke eſſe verſionem

compendii Gheysmeriani; alias obfervatio-

nem, notatu dignisſimam, ſilentio non præ-
teriiſſet.
.
Erat 7Thomar Gheyjsmerut Straleſundia
eriundus, profesſione monachus vel frater
conventualis Ottonienſis; conſummavit opus

ſuum 1431; ab initio vero usqve ad Canu-
tum VI. hiſtoriam Saxonis in compendium

redegit, mutato tamen ubiqve clasſico & co-

thurnato Saxonis ſtilo, additisqve hic & illie
de ſuis nonnullis, qvæ in Saxone non reperi-

untur. Et non ſolum Saxonem contraxit
Gheysmerus, verum-etiam poſt eum hiſtori-

am danicam a Canuto VI ad Waldemarum IV

continuavit, res geſtas uniuscujusqve regis

maxime memorabiles compendioſe narrans.

(Ex prooemio Langebekiano loc. cit.)

L 4 Poito.

Epitomator hic Saxonis tam diligenter
& accurate eſt translatus impreſſusqve, ut in
minimis etiam cum textu Langebekiano latino
in pluribus, qvæ qvidem contuli, locis con-
veniat: Prologus v. c. ſic incipit: De werke
onde hanterynghe der denen de hefft to hope
ſereuen eyn de daer was wys in der kunſt
grammatica. Poſt prologum Sectio iſta, qve
apud Langebekium inſcribitur: Excerptum de
prologo Saxonis, in germanica translatione
hunc præfert titulum: Dyt ys de Be⸗
wyſing he van den Reſen. In hac

ſectione Sinus Limicus, ut apud Langebeki-

um, vocatur lymphyor. De Fionia vero
habetur ſeqvens, qvod textus latinus ignorat, .
encomion: In dat oſten van Jutlande
ouer eyne cleyne veer (leg. mer) daer licht
eyn beuloten lant dat het Feone dat dar
ghans vruchtbar is vnde gut vnde nut⸗
ſam — in Scripror: tantummodo legitur:
Ad orientem Jucie modico diſtintta paſſagio
Fkonia inſula,

7 2
„

Serr Ex noſtra editione firmari poteſt con-
t n jectura Langebekii ad narrationem de Odino,
Ago. amplexus Rindæ Ruthenorum regis filiæ am-
scon⸗ biente: Langebekius tom. cit. p. 300. pro
wete Wetam arte medicam ſe futeiur mavult veri-
d hoge tam in arte medicinali Je fatetur — & ver-
kunſt Kfo, nullo expreſſo nomine, narrat: he hadde
e ſik do to ghemaket alzu eyne iunkvrouwe
n e yvnde ſede ſe wol arſtedyen alle zuke.
htione
S8. Arpud Langebehiumn 1 cit. p. 344. irrep-
In hhc ſit erratum, neſcio an typographo imputan-
Lebtti dum, qvodi inter Addenda & Corrigenda ad T.
1 vero II. Scriptor. nen invenio. Haraldus repu-
noth tan- Jorſan dem Crifti inanem, eo qvod ſibi
tlande proſpere eeniſſet, eam Kcut faciliter acctpta-
lich verat, rijecit. Ut per ſe patet, excidit poſt
t dar ſihi Particula negandi non v. minus, ſine qva
nut⸗ “”W contextus bene non conſtat. Verſio habet:
nn . HZarald mach wol ſcheen do he ſach

g,su dat id nicht luckeliken vorghink do
mende he ock dat idt nicht en were vnde
ghaff ock den chriſtenen louen ouer.
L S Poſt-

16906s Rree
poſiqvam in fine hiſtoriæ Waldemari I.
narraverat Gheysmerus de literiz imperiali-

bus ſub aureir bullit, gas Wektildis (in ver-

ſione Mette) regina relibza Abelir poſtmo-

qum in odium Danorum deſtruxit — transla-

tor adjecit: men dyt en ſettede Saxo nicht.
— – Infra ſub hiſtoria Canuti VI. Gheysme-
rus latinus habet; hic terminatur opus Saxo-
nir circa unnum Domini WCXC; fimiliter in
verſione: Hyr gheit dat nu vth dat Saxo

ſette van den werken der denen — cum

hoc additamento vnde mach wol ſcheen dat

he ſyn leuent endede mit der hyſtorien in
den jaren vnſes heren alſe men ſchreeff

mece.

1

Pag. 387 in Scriptor: ad locum de Rege

Abele fratris interfecti theſauros Roskildiæ

qværente, qvomodo Roskildiam veniens in
dibta iſta nihil aliud invenit, qvam unum ha-

bitum tum corda pro ordine intrando; Lange-

bekine excitavit variantem lectionem: pro Fra-
tre Minore, id qvod etiam translator effinxit:

he vand anders nicht in der kyſten men
alſo⸗

— — — —

mari I.
periali⸗
