KeXXIII16
author: Wilisch, Christian Gotthold

R

Dd

m

:

àe.

L

us

a

i

E.

2

ii

a

E a

4

E

L

m

-

E.

p

$

A

d

4

E

db

2

l

m

2

2

:

d

E

A

a.

5

z

"

"a

s

r

i

"

"

TT

E

E

d

Qs

"

E

E

E

sss

a*

*

A

r

TE

E.

i^

"

"

ä à

"

a

L

.

ET.

W

"

x

*

E

-

a

P

*

"

"

vt

E

s

*h

d

£s

E

z

-

&t

L

z.

T

.,M

MR

d

2

256

"

"1

:

-a

:

d

T

p

d

-

íi:

08

hr

Z

d

$

5

P

-

E

d

"

p

-

39

4

É

a

E

.

T

p

3

*

Es

"

s

L.

"

Is

*

"

-

j

d

:

1.

s

st

as

j

"

i

a

Yi

3

T

r

i

us

ES

*

.

o

3

*

Pa

d

n

W

z

2

E

/4

N-

Ri

.

".

9

k

-

H

E

P

Næm ?

E.

d

g

/Wn..,

*

*

^

F

"

i

x

p

i.

s

m

Es

4

g

E

*

-

7

T

s

,

E

7

as

xj

TE

E*

r

"

L.

MT

d

e"

F

-

r

r

Es

TA

7

7

*

$

É

-

g

*

r

df

L

[

2

r

i.

2

p

1

»

£.

F.

F

;

*

dT

sb

p

-

h

—

*

d

&

E

M

d

4

e

E.

aE

E.

g

X

E.

*

od

p

2

P

E

E

A

*

L

d

L.

:

E.

"T

:

d

d

L:

$

aE

d

"

j

b

L.

u

d

-H

k

EE

LP

E

ET

-

i.

F

z

&

2

"

d

&

4

Rab

d-

ii,r.am;

-

A

x

LP E 1

EEE ia i

"-

x

ts

a d

U

M

o

"

Est

RRE

—

as

-

EC gein r k s g

r

U

P

3

.

"E

m

P

n

RR

M M

en|

E

GE

b

-

d

a

z

A

T

z

ln

1

LULIS UR

s

—

h

j

$

E

E

s

E

k

Es

.

TC

A

n

M.

s

W

sl

d

"

L.

oA

E

T

xtz

x

-

-

"

d-

T.

A:

p Wi

M

[

x

L

i

t

i

od

j

r

m€—

EE

,..M

-

m -

od

[—

—

ER

—

zj

.z'/ lï:? & *

5 4

I

EENS

K

E

qdirm

a

9

Y

-

n

—

E-——1

l: zää

W

x

|

:

——

Ex—71

E-——

;

x

——

wcxmcuaA ——

2 —^ 3

b — 77

N

TEU E O

UER ACOHIN WA TRODES cCEET

M TTRGAORORYRTR CURT

N

11

d

IIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

TCR ERREES

N

LLOLEGRILLIZLLINDUET

m

ï

mm

n

!lillllll"!

THH

EE

i

lilllil

llhm!m

ücthinrnrUIU UE EM

4772

mlmml

lllkl

iif

——

WeeKer- P. ï

—— ——

;!

N12«5 11129955 U

v

LELHLIULEEUL TEUM

UB Tübingen

."X

aes

E P ESIT

2

)JJ A CQQW

f /7/73ä ;

|

:

]

W

——

M ss — -

n E t tl

—

ARCANA

BIBLIOTHECAE

ANNAEBERGENSIS.

3

in partes lII d1u1fa

| Epiftolas LX XII. fummorum

- quorundam Principum clariffimorum-

que Saeculi XVI. et XVIL virorum

nondum editas

nec non

Annalium Typograpb

vsque ad A. MD

Specimen complexa

luci publicae expofuit

* CHRISTIANVS GOTTHOLD

WILISCHIVS

LIPSIAE

Sumtu Heredum Lancklfchlanorum

Anno 1730.

: »ä»

[

9-*

e-

ez

VALOU Gu

d

—

£i

e»

F-]

UWM

[z-

——

—— Ül

ii

Wertehees,

geeieriu

—

-

fvw

b

.Mbauä

Wm

- n«.w

p ,

d

zä RE USS

4

Ræþcläralet veré digna res eft theologo **cmdito,

quam IO. GE R SO N, Cancellarius Parien-

fis, 1) de fanctiffimo doctere ecclefiaftico,

AVG

VS'TINO refert, quod hic morti proximus

intet alia fuiordinis viros iufferit T'enipli bibliothe-

cam; quam Ipfe comparauerat,tanquam thefaurum

optimum; fumma cura afferuare, affernatamque au-

gere diligenter, Ipfe GERSON contendit. bibliothe-

cam cum turri Dauidis, de qua regum fapientiffi-

mus et réligiofiffimus Vates, SALOMO, in carmine

fuo elegantiffimo canit; Sicuz turris Dauidis, quae

-aedificata «f cun propugnaeulis, — :Mille clypei

pendent ex ea,omnis armatura fortium., — 2 ). Poflea

Agitur quam vna cum Rectoris officio bibliothecae,

quae quidem Sceholaflica eft, in Templo D. Annae

tamen condita feruatur, curam mihi ampliffimi cor-

'dätïfïimique Réi iam dictae Publicae Patres ante

AZouem iam annos demand-auerant: officii mei effe

eredidi, non tahtum Scholam pro virium, quas di«

vuina bdïïig;xitas conceffit, modalo regere, et inuentutj

'Viam ad verám pietatern, eruditionem non fücatam,

moresque compofitos et aliis probatos monfirare:

fed bibliöiþebam quoque omni ratione Ornare, eius,

p—

que

2) L.de hude Seriptarum Q

Wdear. I

2) ar. AF. &

4

que dignitatem aanlzäcare. Feci, quod potui in

tam anguflis, qmbus tunc circum fepn fuimus, rebus*

puluerem; quo fepultiweluti et obtecti in angülis qi

b

buslibet iacebant libri,maánt mea abflerfi;fi ngulö's-fuo,

quo, me quldem mdlce, pertinebant, loco répofui, 'ïat

eà; quae digna yidebantur, vt publicarentur , fedulo -

annotaui..

Sed'imedios inter hofce al iesque eiusmg- -

di conatus, quxbus in quartum annum mærquotxdlä-

Hifto

nos abores Scholaflicos, partim publicos, partim pri-

[

uatosinfudaueram,litterarios et hiftoricos,euocabare

fchola, tanquam : ecclefia minori ad faiorem, ad

Frexbergenfem,mquam, coetum verbo dei et: exeme.

pload regulam verbi diuinicom Poüto Pafccndum m—

Et iam. parum aberat,' qum leue.

füitaendumque.

'hoc opufculum aeternis traditum tenebris perman*-

üfTet, nifi fides publice data fuiffet hberahdä "Tuumn.

du

1g1tur, Lector Honorande, eft, vt Plagülas haTce fa-

e

tis mcultas et lmpo litas aeqül bemque confulas

Cupit

yunt omnino mixta praeftantioribus lii z Tl d

Dusis

'eiusmodi collectionibus inferuiendum eft ommbusï-

Iel pi

rnein

"* d

'alii tliéologica, alii 1ur1d1ca,.a ii medié&

aötp

hylïc?

Obfor

'alii hlüorxca,lltterarla demquc alii, re m&mt forte

Qu ei

*fmguk, nifi multum, tamen aliquid ad palatum fuum

ibi

"Beic inuenient.

?Tu vale et conatibus noï'fhs fau .

;

parti

Scr. e mufeo Fre1bergae 'ad bafilicam, 1pf ; ld. Apr.

Ai,O, MDCCXXX,

que,f

x

€-

OC

ET

a AR-

| potui inj

—

15, rebus

— ARCANA

silis qq

| BIBLIOTHECAE

losfuo,

äpoüli;?et

ANNAEBERGENSIS

* fedulo.

! eiustrge

SeCuo I.

quotidi"a-

. Hiftoriam de ortu, progreffu, prac-

rtm pri-

feniique Bibliothecae conditione

10cabate.

exponens,

em, a

l.

et exenm

xdurtite

A&ïcuïi , quod 1a1n per Dei gratiam viui-

mus, ea quoque inter reliquas felicitas

l'uin leue

eft; quod Bibliothecae, omnibusfere lo-

pe;mati'

Tuurd

cis;in comtrnunes vfus patefiant et reclü-

ufce fte

da'ntur. Alia enim jam hominum animos oc-

i

(ulas, E

cupát opinio, ac auorum atauorumque menti-

bus infedit: qui quippe bibliothecas, litterarios

" fed il

UE

rei publicae thefüuros, firmiffime obferare,

obferatas claufasque, ab omni hominum afpe-

j: forie

. €&u etacceffu, fanctiffima fide tueri, librosque

ijifullm

ibi, partim cum tineis blattisque conflictantes,

Hs(lfaUQo j

partim,fitu et fqualore veluti feþultOs,*Obrutos-

"'rd.A'*pr"- |

que, et magnam faepe partem, arrofos et feme-

L

i'o.s, captiuorum more, catenis ferreis alligatos,

À

et

AR

ARC;'&NA

2

et ab&ruüfiämis ängülis repofitos, ae;el'nisqixe

velutitenebris,etnocti perpetuae deuotos,reti-

nere, füi effe officii, ftatuebant. — Iam vero rei

litterariae incrementa vel eo ipfo haud leuiter

adaucta fünt, quod nullus tam obfcurus locus,

nulla tam ignobilis vrbs, oppidum nullum, iri-

veniatur,quin ibi quaedam füpellex libraria , in

publicos víüs comparata omnibus , quotquot

eiusmodi deliciis oculos fuüos animosque pafce-

1

re cupiun.t? patgfcat promþi—fïime, er-inferuiat.j

II'

: Iínia, Germaniae, immo totius Europ*äe,

clariffima lux atque ocellus, quemad-

j

modum omnes artes, omnia praeclara ftudia,

ä

quae etadmirabilem habent dignitatem, et per-

gratam vtilitatem, in finu fuo nutrit, auget et

tuetur; ita veluti in compendio quodam, re-

praefentat, quicquid alibi magnum et inuiden-

E

dum eft, atque copia ejusmodi vrbium abun-

à

dat, quae bibliothecis inftructiffimis mirifice

pulcerrimeque füperbiunt, et exfplendefcunt.

m

ä

Quis enim eft, qui rerum in patria lnoü;-ra ta

D

fit

BIBLJIQTHECAE; :

3

liv

fit ignai'us', vt rfefciat, quám Attalicis eiusmi o&i

tl

opibus regalibusque gazis, vrbes pleraeque cla-

["!

(

riores gaudeant, affluentiffime ? :

r

3

iil

fl*

:

ln

Oh'ra quidem Annaeberga, poft tot rioria

ot

N

tium iritercápedines, et ad extremos al

[

tiffimosque; qua Boiohemum tangit Mifnia,

N

angulos latet, et reliquis Patriae oppidis vltro

cedit: id tatuetr habet, de quo impenfius laete-

tur: d primis flatim vrbis iricunabulisetiactis

(,

fundamentis, fe ciues habuiffe, qui litterás co-

d

luerint, et de colligenda fupellectile litteraria,

il

inature adtiiodum cógitauerint, WNori &ume«

T

rus libtorum, non dignitas et excellentia; honi

&

magnifici, fumtuofi, aut mirrio cedro'qüe illiti

et exofnati, codices, hane bibliotliecam com-

mendant,fed antiquitatis venerándáe réliquiae;

n-

atque felectior apparatus; — Quamobfem di-

CC

gnafemper haec noftra efthabita, vt inter prae-

Y

flantiores Mifniae bibliothecas referretu. Pti-

ul

inus omuium fuit, GEORGIVS HENRICVS

Á

A2

GOE-

1

4

ARCANA

C

GOE ZIVS, 1) qui pubhce pauca quaedam de.

ipfa narrauit £

pauciora vero GVIL. ERNEST.

TENZELIVS 2) BVRCARD: GOTT-

et o . f]79À

HELF: STRVVIVS 3) et. CHRIST.

]

IVNCKERVS. 4) Rem omnem de ortu,

incrementis, et praefenti bibliothecae huius

flatu pauciffimis hlS expediemus,

IV

*Ui quidem natales füos debeat haec No-

|

ftr anon fatis,vt veteriRomanorum formu-

la vtar, liquet: illud tamen certum eft, GEOR-

GIVM, Saxoniae Ducem, qui primus vr bem

hanc condidit, omnemque fplendorem ipfi de-

ditet dignitatem, eamque vnice dilexit, aufpi-

catiffima quoque initia bibliothecae fecifle,

dum fedulo curauit, vt ex Ludouici Goezii, qui

(cholam Dresdenfem tum regebat, et Georgii

a con-

um

3) In Nouis Litteraviis. Gevmaniae v703. p. 449

2) In Bibliotheea Curiofa a. v703. p. 460.

3) In Introdu£lione in notitiam. Rei. Littev. ex ea':tzong

1729. p- 356.

4) I Difcours 908 bcn eäad)f,[ Bzä/:of/aequen P. 4-

;

BIBLIOTHECAE

$

FA

a confeffionibus facris erat, füpellectile, qui-

dam in hanc noftram tranfirent , vti illud, ali-

. quot libri adhue füperftites, Goczz; nomine no-

T

tati,abunde comprobant, etteftantur. 5) Circa

idem fere tempus alii adhuc libri ad noftros ac-

cefferunt, et illi quidem, qui I». Pfzuningki?, in

IU

hac vrbe tum fàcris defuncti, ftudiis inferuie-

runt quemadmodum in Annalibus huius vrbis

ad a. 1501. annotatum id inuenimus , hunc in

modum: JDa 4. z501. Iob, Pfennig. eutweicht, fó

(

kommen feine Bücher in. das. Barfüffer - Klofter,und

!

von dar in die Bibliotbec. €) Poftea quoque

M

ex Aede,quae S.S. T rinitati folemni formulaet

2

l

ritu dedicata quondam fuit, quidam libri huc

le-

trans-

p

y

$) fta legztm in quzbusdam libris baec formula: Libey

le

Magiftvi Ludovici 69 Werdenf. Pvincipis G EO R-

llll

GII fumiliaris facerdos 150j.

gll

6) De quo inter alia teffatur fequens libri cu]usdam de-

j

dicatio: Praefens volumen pertinet. Domino Toanni

SMennigf facre pagime Profeffovi fidentifJmmo vevbi

Domini praeconi deuotiffnmo illuftriffmorum. duo-

vum . ducum Saxoniae €9c. praedicatovi ac ovatorz

m

bumanil]imo. fobannes Novdlhng 1497. quarto. men-

Jfs Julii &n caftro ducali. Dvesden

6

ARCANA

ransportati, iam certam inter reliquos fedem

accepere.

Ab exiguis his profecta initiis, mi-

p

rifice indies poftea creuit haec Noftra,et haud

p

f

contemnenda fümfit augmenta, quae partim li-

beralitaset munificentia, modo do&dïïmorum

V

hominum, modo ciuium covdaufhmorum,

praeftiterunt: partim vero impenfae in id funt,

collectae in folemnioribus et fr equennombus

e

conuiuiis nuptlahbus pe(.umaeg

f

M

Dcus, quo repofita confpicitur haec füpel-

L

lex libraria, fuitolim Sacellum in aede D.

Aaunae facra, quae quidem huius loci báfilica

eft, Poít 1d tempus, ab a. 1558. feceffum et

commorandi locum,in quodamScholae contu-

bernio inuenit: tandem, poftquam per inte-

ï

£ros nouem et fexaginta annos,ab omni pericu-

lo,licet vrbs haec bino incendio magnam fere

partem confümta fudï'et, tuta heic habitauerat,

rediit d. 8. Octobr. a. 1627. in Aedemiam fu..

pradictam, vbi ad latus dexnum Altanum, et

fuper facello, vti dicitur, nouo,in eminentiore

ä

Aedis

BIBLIOTHECAE,

7

dnptecect

z

Aedis huius facrae parte, lucidiffimum et am-

ll

pliffimum occupauit mufeum, variisque map-

u

pis geographicis auguftae magnitudinis, exor-

natum , cuius foribus haec infcripta leguntur

l

verba:

1

Doclorum monumerta birüm chartaeque pärenneæ)

lt

Heic fibi magnificam confituere larem.

U

et paullo fuperius haec latino, aeque ac patrio,

fermone fcripta confpiciuntur : Deo, Pa-

triae ac Pofteritati, vt pietatis, cha-

ritatis et Liberalitatis relinqueretur

.].

D.

monumentum , hanc Chori ac Bi-

C1

bliothecae ftructuram ante mor-

et

tem erigi, poft mortem vero exor-

u

nari iuffit Dominus THEO D O-

RVS WERNER, Proto-5yne-

Eirt

n

drii Dresdenfis Secretarius ?

Denckmahl der Gottesfurcht, gegen Gott, der

il

Liebe gegen fein Vaterland , und der Freyge-

lls

et

bigkeit der Nachweltzu hinterlaffen, hat die-

fenCbor und Bibliothec-Bau vor feinem T'ode,

ro

ÀAA

auf-

]is

ARCANA

$

auffuhren, nach dem Todc aber auszieren und

vollendenlaffen Herr Theodorus Werner des

t —

Ober-Confiftorii zu DresdenSecretarius

f0

-

YVL

Rimam et práecipuam huius thefauri fancte

condendi, feruandi, augendique,curam ha-

bent, facrorum Antifles, et Senatus Ampliffi-

inus, qui tamen, Scholae Rectori, tanquam Bi-

bliothecario fuo, omne id, quicquid ad biblio-

thecam colendam et ornandam conferre ali-

quid poteft,relinquunt, et ab ipfo, rationem cu-

rae füae munerisque;diligenterrepofcunt. In-

ter illos, qui e Senatu, magnificas in publicum

largitiones,grata liberalitate auxerunt;princeps

omninofut MATTHAEVS KLINGEI-

SENIVS M.D.et Senator, qui ipfe curam Bi-

bliothecae omni fide et diligentia in fe füfce-

pit. Neque vero claudi his finibus potuit optimi

huiusviri benignitas, fed eo quoque proceffit,

vtipfe catalogum Bibliothecae fua ipfius manu

rite et aceurate confignaret, confignatumque

ä

praemiffo quodam anteloquio elegantiffimo

trade-

BIBLIOTHECAE

9

ind

traderet, quod digaum omnino, vt.heic in viri

des

bene merentiffimi memoriam immortalem le-

X

gatur:

9

N

n

Aml)lzj' pnir ac Pmdentz]' virir, pietate , virtute at-

que dotfrina praeftantiff. Confulib, Iudicibur et. Se-

(e

hà-

natoribus, Reipublicae Anncbergenfis, Dominis

ff-

fs obferuandiffmir , Maitbaeur. Kling-

eifen, Artiumet Medicinae Doéctor

Di-

SoBUP

*

10*

ili-

Ollegi ex pulueribus et fitu, qua potui fi-

Cu-

de atque diligentia, bibliothecam no-

In-

,ftrae fcholae aptam,

mpliffimi Patres con-

uf

»fcripti , Prudentiffimique viri, quibus etiam

eps

Accefferunt aliquot noui libri, Ciuium non-

Ef-

,nullorum liberalitate comparati, Horum o-

,mnium Catalogum, vel Indicem, in certum

Bi-

(ct-

,ordinem redactum, Domination: veftr: of-

mul

»fero, ea fpe fretus, meam qualemcunque ope-

fíit

,ram et fludium, vobis omnibus probari,

anu

Scitis, Regibus olim, et füummis viris, praeci-

pue curae fuiffe,vt afferuarentur pofterisymul

qUC

mo

yorum authorum fcripta, ex quibus forma-

( i Mp ARA RI2

351 Cn'

de-

A 5

19

RCANA

—

,,rentur iudicía, aecenderenturque animi, ad

»

,capeffenda et vrgenda pietatis ac virtutis ftu-

»

,dia: ethabet hoc officium, tam Magiftratus,

»

Jquam aliorum hominum fuas vtilitates non

,l

,contemnendas. Vosigituretiampergite, pro

,Veftro Candore, fummaque Prudentia, exem-

,plo Agefilal, ficuti Plutarchus recitat, augere

,et conferuare poüems Dibliothecas, vt pote

,,mentis potius , quam corporis iuftas tabulas,

,itquefidosindices. Ineftquidem picturisat-

,,que ftatuis, exprimentibus clariffimorum ho-

,minum, amicorum, aut proprias etiam cuius-

,que formas et ideas, gratia fua, et omnes nà-

,turae quodam inftinctu, eiusmodi tabulas ar-

,,tlf'ïclofäs miramur. Quisenim Chriftiano-

,rum, fàna mente praeditus, non ftupendo qua-

,,ü fufpiceret picturam exprimentem verum

ductum, extremarum linearum faciei, media-

»toris noftri, Domini Iefu Chrifti, cum homo

,nafcereturin Bethlehem : cum inTordaneba-

»ptizaretur a Ioanne baptifta , cum celebraret

,cum fuis difcipulis Pafcha , cum orando circa

,umontem Oliuarum, noftra caufafunderet fan-

»gui-

BIBLIOTHECAE,

XX

,ad

»guineum füdorem? Quis (inquam) non ocu»

flu-

»lis fixis, intentiffimisque confideraret tabu

tus,

»iam, continentem vera lineamenta primo-

10f

,rum parentum, Adami et Euae

Ifta videre,

po

»line dubio, effet omnibus iucundiffimum,

Dm-

,verum euoluere libros doctrinae coeleftis,

u

»doceri de hominis origine , de redemptionis

ote

nodo generis humani, de venturavita,item

las,

,de aliis infinitis rebus, humanae vitae per-

ydt-

»quam neceffariis et vtilibus, imo cuncta man-

ho-

,data feriptis, tradere pofteris etc. ifta profe-

U$-

Xtofünt, Agefilai iudicio, cuius paulo ante

Did-

1Uentionem feci, qulbusms cum ftatuis, tum

ar-

»picturis vbiuis terrarum, longe praeferenda.

10*

Nam tantus vir, cum faepius a pictoribus at-

Ud«

"que fc.ulptor;lbus rogaretur, vt pateretur de-

n

»pingi et fculpl faciem fuam, in perpetuam i-

d-

»pfius memoriam, id nemini vnquam concef-

Jo

»lit: nolo inquit, formam corporis, vtpote

aw

,,qu1ddam alienum, fed. potius fcripta mea,

ret

tanquam pr OPI'ILI[T], atque merttis ac virtutis

vca

meae fidum teftimonium, cunctis pofleris,

If*

,nota effe. Egregia certe vox fapientiffuni

J*

4

ARCANA

12

Erunt etiam alii vobis exemplo, prio-

»

,ris aetatis hemines, non contemnendi. Te-

»

,ftantur enim hiftoriae, quod Iudaei primo et

»

, Aegyptii, deinde Graeci, collegerint fumma

»

,diligentialibros: et habuit Ariftoteles inftru-

?

,,d*clfïimam Blbhothecam, quam tandem The-

j,Ophrafto reliquit, imo Ariftoteles Regibus

»Aegypti, primus omnium, praefcripfit ratio-

,nemet modum concimandi Bibliothecas, ha-

,,bultque tàndem Aegyptus blbhothecam, con-

,tinentem libros 700000. h. e. feptingenta

,,nillia, .

Periit autem tantus thefaurus, quod

, deplorandum, incendio, vna vice, bello Ale-

,xandri primo : tam eft infeftus Mars 1püs Mu-

,fis. Itemperiit bibliotheca Danielis, ignota

,fünt plurima fcripta Salomonis,fumrni fapien-

»tiffimique Philofophi, certe nen fine omni-

,um eruditorum, iactura animique dolore.

Quot proh volumma, quot omnium faculta-

,tum defiderantur authores celeberrimi, pro-

Á

»pter diffipatam Romam? etobeasdem belli-

,casclades, iam Europa caret praeclara biblio-

,theca, ex innumeris tam Hebraicis, quam

,,Grae"'

BIBLIOTHECAE

13

'10-

;Graecis authoribus , compilata, ab ipfo Rege

Ie-

, Pannoniae, Matthia, poft captam Conftanti-

o

,nopolin, inaeftimandis fumptibus coempta:

r

»illainquam bibliotheca Budae, quae fuit olim

TU*

»caput Vngariae, priusquam Getica tyrannide

he-

, vaftaretur, feruabatur. Quarenifi alibi denuo

bus

»conderentur bïbhothecae, paulatim et prae-

10-

,teromnium fpem,irreperet füumma barbaries,

d-

;etobruerentpofteros denfiffimae ac peftilen-

o

testenebrae. Videmus enim, quam aegre fe-

fitd

,rant adueríarii quod feminaria verae religio-

od

»nis plantantur in fcholis, et mallent omnium

AC'

,mentibus eripicognitionem linguarum et fa-

[

,,crarum literarum: ftruit horrendas infidias

Xtd

,diabolus, omnibuspiis fcholis, omnibus vo-

[l*

,luminibus continentibus coeleftem do&m-

[l*

,,uam, et,fi nihil aliud potefthoc vnicum certe

i

mohtur vt corrumpat genuinam et natiuam

td*

,,le&mnem, aut ineruditorum aniris fübiiciat

0*

;labyrinthos, fophismatà, et pugnantes ópinio-

li-

j,nes

Oremus igitur filium Dei, vt regat at-

O-

jque iuuet noftros conatus, propter füam Ec-

;clefiolam ; et.noftros pofteros : excitemus

e-

nos

14

ARCANA

—

,nos ipfos, verbo faluante aduerfüs teehnas et

1)]

,infultus diaboli, et foueat quisque pro virili

?

i

»pias fcholas, atque bxbhothecas, indies infer-

,vituras Ecclefiae ac Reipublicae. — Sic eriim

»

y

»commodius pofleris conftabit religionis ve-

»

,,Tae certitudo, et maximarum rerum notitia,

4quod confiderare in hac mundi fenecta , eft

»

,0mnibus piis atque fanae mentis hcmumbus

53'

,iucundiffimum: et valde probo aureum di«

»

,fKtum Caefaris Antonini: AXe ui» V-zw),

,2oi 08 opgvénys aUNOs Ünplem ipda:w: $uolà

x OAev x]ncsee && majdapis denóg &vvírnus

"7:090;0

Scio etiam non defuturos momos,

qui calumniabunturfortaffis meum in hac re

I

ftudium, quod vna afferuarim aliquot aduer .

fariorum pagellas, tanquam futuras peftes ani-

morum, nondum vera doctrina eonfirmato-

,rum, quibus fignificandum duxi, me non alia

,ratione motum, quam vt ex antithefi acuerent

ü

»pefteri iudicia; conferendo veram doctrinam

h

.cum impofturis: etcredo cuilibetnotumeffe

r

f

,Plinianum dictum: Nullum effe librum tam

i*

, malum, vt non ahqua ex parte prodefTet.Com-

3 ;mcn:,

1$

BIBLIOTHECAE,.

$ Ct

,,nlaendo igitur me etoperam meatnvobis Ant-

iil

»pliffimis, Prudentiffimisque viris, inquorum

[or-

,Reipub. honorem et vfum füm aggreffus,

m

,quicquid praeftiti , vbi intellexero probari

Y€

,meum ftudium, promitto Deo dante, meliora

t

,1naioraque.

Fruatur Ampliff, Senatus fana

eft

,doctrina coelefti, fücceffu rerum et pace diu.

büs

,turna. Annebergi ex meis aedib Anno

di:

( 4

VII,

113

WRdinem librorum et feriem fi forte, Le-

&or benigniffime, fcire peruelis, illos

0$,

quidem fàtis commode, quantum fieri potuit;

Ie

iam collocatos effe exiftimem, ita quidem, vt

$1

hi«

pro argumenti diuerfitate, per feptem fcrinia,

0«

multiplicesque et varios eorum loculos et ar-

lia

maria, defcripti et difpofiti, facili negotio in-

ueniri queant, Praeterea confecli fünt abs

Ui

me quoque, praeter Klingeifeniantm , aen

m

iam laudauimus, duo noui indices, quorunial-

flo

i

ter titulos librorum, auctorumque niomina

m-

continets et digito velut indice monílrat, quo

Tl

gue

16

ARCANA

b

finguli loco reperiundi fint, alter vero, ordi-

nem et feriem omnium libi orum, fecundum

E-— d

ícriniorüni et loculorürm fitum et numerum,

in fe comple&uur.

d

VIH,-

N

Um Ícripta doctiffimorum hominum ma-

nibus confignata, et formis publicis non-

dum exícripta, aut in lucem nondum emliïa,

V

Bibliothecis decus quoddam fingulare redde-

re foleant

malim ego, vt ingentem eiusmo-

di praeftàntiffimarum rerum numerum pro-

ducere,mihi felici iam contingeret. Sed, prae-

ter vnumet alterum eiusmodi thefaurum, vix

nobisaliquid fuperat, de quo gloriari poffimus,

IX,

Nthmtatls quidem laudeta habent, et

A

praeter hanc nihil plane; quaedam vO-

luminajab hominibus faeculi XV. maxime infi-

cetis etinfüulfis,rudi penicillo et incondita ratio-

ne, defcripta, vix digna, quae heic loci recenfe-

antur, bonatamen cum pace Tuaet cha, B.

H

1pf0rum titulos allegabo:

Ig B)

BIBLIOTHF CAE

YT

yrdi

L B. Thomae P, 1.

dum

II. Nicolai de Lyra P. V.

urm;

III. Thom. Aquinatis coniïderatxones de virtu-

tibuset vitiis,

IV. Tractatus de quatuornouiffimis.

Dd

V. Gregorius in paftorali fuper Ezechxelem

100

Flores Bernhardi.

iffa

VI. Horatii Eplüolae. finis : 1493. colle&us a

Me

Magiftro Iohanne Tinckelfpiel Doctore

Io

. facrorum canonum ac poeta et oratore

pfO

l

famoHHimo Lipf,

t

"Tibullus. Annó dei 1483. in die Francifci

YiX

M.Io. T inckelfpuel Decretorum Doctor,

Dus,

orator et poeta excellentiffimus finiit

hunc librum, quem ege Ludouicus Goz

et

de Werde Art. Mgr. ab eodem propria in

VO

períona audiui et collenglp(

init

Virgilii Bucolica,

Ouidius de remedio amoris

atiÓ

Fabulae Aefopi carm

nfe

Ciceronis Orationes,

L

Ciceronis Rhetorica,

1

B

18

ARCANA

VII. Liber Iunii Iuuenalis AquinatisSatyrarum

velSatyricus, cum notis. 14Ó6r.et fic eft fi-

I

nisanno domini I4Ó1. eo anno,quo inco-

V

le vrbis Dominum |Andream Heiden

de Thanzig in monaflerio fancti Fran-

ciíci in facriftia interemerunt. Eodem

etiam anno Confules ciuitatis eiusdem

decollabantur. Eode:m anno fere eius-

demvrbisigne confumebatur. -

Horatii Epiftolae.

Virgilii Bucolica

- - « Georgicaá : Exphclt in ftudio prae-

clare Vniuerfitatis Cra - . 1467, proquo

Deusaltiffimus fit benedu?cus Amen.

Ouidii Tyift; L.

Homerus per Pindarum infignem oratorem

de graece inlatinum traductus.

J

lhefnida Hieronymi de Vallibus, Paduani, ad

Dom. Petrum Donati Padueníem Prae-

fulem digniffimum, opus Peeticum cla-

riffimum inlIefuSaluatoris paffionem.

Ouidius deVetula

Liber

pX

19

EIBLIOTHECAE.;

um

Es Libef de ludo fcacorum ,'vquifl alias liber de

t

- officiisnobilium appellatur.

lCO.

VIILDeterminatio concilii Bafileenfis de COIl-

den

ceptione B. Virginisin peccato originali.

p

Francifci Maronis.

lem

De-anno Iubilaeo,

lem

lIuuenes quid habent in fe?

US-

/e Paffione et re

"

tü fancto,

furre&ipne Chrifti et.f'piri-

Detribusr

!

tibus.

egibus glgriqf'c cl(v)lonic quiefcen-

K-

Oratio de conceptione i

ntemerate virginis

Mariae.

Juo

Sermo de Sancta Maria Magdalena,

LiberB. Auguftini de difciplina Chriftiana.

em

Bernhardinus de conceptiore B, Virginis.

IX. Cafus longi fuper quinque libros decreta-

ad

lium -

K

Regiftrum etautoritates fu

per decretales.

l-

Summa quarti decretalium.

De arbote confanguinitatis.

Decifio confiliaris füpra dubio produ&ö de

| indulgacntiis. edita per reuerendum in

u

b2

Chri-

—

ARCANA

20

Chrifto patrem et Dominum Fratrem

Antonium de ordine Praedicatorum Ar-

chiepifcopum Florentmum Doctorenmi

clariffimum.,

Poenitentiarius, quem compllat Maglfïeij

f;

Ioannes dictus de Deo 1472. -

Xv

Libellus dans modum legendi abbreumtu-

X

ras in VtI'OqUC jure,

"Tractatus de arbore confanguinitatis

X., Repertorium in ftylolatino vulgarium fer

monum illuminatiffimi Doctoris Io

"Tauleri ord. Praedicatorum.

- Liber Alberti M.Epifcopi Ratifponenfis ord.

Praedicatorum, deadbaerendo Deo nu-

|

il

- dato intellectuet affectu, et vltima et fü-

prema perfe&wne hommls, in hac vita,

lu

ob

uantum poffibile eft.

XI. ConcordantlaeBlbhcae,et iuris canonici per

qu

ordmem

fi

Sermones: perI 'LibIudith.

ni

XII. DeS, Apollónia, et aliis fan&xs

XIII. Selmones in dlebus Feflis.

Y

XIV. Libri Sermonum teutíb,

qu

Ser-

ER

BIBEIOTHECAE

2t

Sermones über bíe 10. C ebote teut(

em

N

Speculum conícientiae teutfd.. .

Gloffa fuper Pater nólter,

em

Cfbort ber SXeffe,

De S. Chriftophoro

ley

De S. Alexio.

ä teutfde CBete,

XM. leer Miffaticus in $vo.

i

XVI Subfine: Explicit fübanno domini 1447

fabbato diuifionis Apoftolorum per ma-

nus lohannis Paulü Notaru Ciuitatis

Mifne

[

X,

Lusdignitatis Iþlendonsque adfertomnino,

d

P

cölle&usa PAVLLO IEÉNISIO, cuius

in hanc vrbem, fcholam, et Bibliothecam, tan-

i,

ta funt merita, vt nulla aetas, nulluin tempus,

obliuionulla, delere, aut obhttex are eadem vri-

?

quam potuerit, fafciculus fatis fpiffus et copio-

füs,informa, vti vulgo axunt maxnna fuüb hoc

rübro :

Illuftien v aliorimque druditorum Autogmpläa

Exornauit hoc volumen fuüpra laüdátus et nun-

quam / fatis laudandus IENISIVS prologo quo-

b 3

dain,

22

ARCANA

dam, qui in optimi viri memoriam nuh(iilam

2

intermorituram heicloci inferendus eft,

2

Lediovi beneuolo-

S.

J)c

»QYTatuas ctfimagincxs,' quas fictorum picto-

*

»

rumque ars exhibet, non-ofcitanter fpe-

»

etare, fed curiofius etiam contemplari fole-

DQT

,»mus: quodexternailla corporis forma ad in-

»

,teriorem mentis imaginem nos ducat, illud-

)31

,,due, quod praecipuum in homine eft, at a cor-

»

»porisoculisfe iunctum, exactius iudicandum

)32

»relinquat. Fallit quandoque ea res, vt nec

))t

»corporis venuflati mens, nec mentis pulchri-

JJI

»tudini corporis dignitas refpondeat. — Certi-

»

us iudicium a fermone petitur, quem tanti fe-

»

»cerunt prifcae aetatis homines, vt non teme-

»

»realiunde, quama fermone, ingenium homi-

)

b

,nis aeftimarent. Notum eftillud Euripidis:

»c)póc xapgax]np i« Aóys yretirra. Et So-

)l

,crates adolefcenti, qui exquifitius ipfi com.

,nendaretur, dixiffe fertur: Loquere

?

,deam. —Quod ipfum intellexiffe etiam Co.

,,micumapparcg, qui inter caetera: Quale, in-

LI

,,quit,

BIBLI-OTEECAE.;

23

s

n

,quit, ingenium haberes, indicio fuit oratio.

,Neque vero exiftimandum, fermonis appella-

»tione eum duntaxat cenferi, qui linguae àcvo-

,cis minifterio formatur , fed et eum , quem

o-

»chartis tabulisue, literarum ope, infcribimus.

-

, Nam vt cogitatio fermo quidam eft, quem a-

Jle-

,nimus fecum ipfe inftituit, quem ob id Asyor

l itl

iidiaüevo» dixerunt: Sic quod fcriptis com-

ud-

,,mittitur, muta quaedam oratio eft, minime

or-

,b eo fermone fegreganda, quem arpoQoguóv

um

,appellarunt, Eius vero duplex genus confti-

1€C

,tipalameft: Vnum, quodin Vulgus exit: al-

,terum, quod inter priuatos. latet, Ad prius

ME

»illud omnefcriptorum genus referimus, qui-

fti-

fe-

, bus vel ad rerum diuinarum, vel ad virtutis,

Naturae cogni-

nc-

Artiumque, aut ipfam quoque

Tl*

,tionem homines inftruuntur. -Alterum fibi

lis:

,Epiftolas vendicat, quae funt abfentium, variis

Y*

,de rebus cum abfentibus colloquia. Hae,

ff«

»cum inter manus fere nafcantur , nec vel re-

,"um varietatem, vel temporis impendium,

yr

,laborisque ac. diligentiae authoramentum

TU

inum

I[]v

»nagnopere exigant, certiusnos dé hom

54

,ani-

it,

-

24

ARCAMNA'

C.

""

TUXS

,',ahi;hiä edoce

nt; 'quamftquae in vujguä Ípar-

Jl

»guntur, multiplici rerum copia, mentis judi-

P

»Cio accurato, ac ftyli fobtilitate, quafi fuco

»)

»quodam , colorumque pigmentis compta

»

ä;

»quodammodo acperpolita. — Hoc certe qui-

s

»dem: in cauffa effe puto, cur Illuftrium atque

*

»erüditorum virorum epiftolas colligendas, ac

331

|

»

,,vg?uti gemmulas fcruandas,- haud pauci fem-

»per ftatuerunt. - Quos enim ob virtutem,

»

»quosob dignitatem, artiumque ac difciplina-

Dt'

um peritiam admiramur, eos praefentes qua-

»l

»fi epiftolae reddunt, nosque ad virtutis am-

ää

»

»pliffimum decus, quamilli ad honores digni-

»

tàtesque ducem ac magiftram habuerunt, ta..

cita velut cohortatione inflammant.

uod

»igitur huiusmodi Epiftolarum haud paucae,

»diuerfis annis a me collectae effent , veren-

ij

»dumque exiftimarem , ne vel cafü aliquo in-

»terceptae, vel quouis modo alienatae, indigni-

k

;us, quam illuftrium virorum fplendor, erudi-

»torumque dignitas, poftulat, tradtarentur:. in

»Volumen contractás, optimo ftudio, in Biblio-

»thecaScholae Annaebergenfis, repofui, certa

»Ipe

.

at

-

J

BIBLIO

fHECAET

24

par-

,;fþe fretus,g:os, quibus 1ibrorum 'cuüodi:a c'omQ

udi-

»miífa eft, operam daturos, vt hunc iieyeo-

Uco

»yes Quv codicem,non modoónori diminutum

ipta

»velint, fed infertis quoque, vbi commode po-

qui«

»teft, aliorum Epiftolis adaugeant, «Quos

Qu

»€tiam, vtet eos omnes,qui, quae praefenti hoc

X

»libro damus, lecturi funt, fludium hoc me-

2

»um, in fpeciem quidem tenue, at intelligen-

bm,

»tibus, vt Ípero, haud plane ingratum, in op-

jld-

»timam partem vt accipiant, vehementer

u

»rOgo. Perícripum in monte D. .Annae

m-

»üd Sudetos, Idibus Iunii. Ann

.

i V,erbivincar-

Ti«

,nati M *D LXXXXIII

(d»

Paulus Img'/iw; Annaelergenfir, Ludi

od

diterarii in patria Magifier.

it,

tfle

Neque ab hoc loco alienum, aut abfonum

If«

erit, integrum quoque MSCtorum indicem in

fl*

appenfa ygluti tabula intueri.

(i-

- Index Autegrap barum;

In

L Imp. Maximiliani Vien

/

nae ad Böh. Fel' bbtï

0-

affenflein,

td

ilbliur v ir E PHRARESA

2 Mau-

PO

B5

N

ARCANA

26

H

2 Mauritii, Duc. Sax,ad Wolff. Tiefffteterum

Annaebergae. de a. 1546.d. 28.Iun.

!j

. 4 Ioh. Albrechti, Duc. Megapyrg. ad Boh.

. Fel, oon -Daffenfieitt, a. 1567. d. 5. Sept

Cibmetin.

J

Mauritii Duc. Befkau. 1558. Dom. Palm

SBeftfau. ad eundem.

Ij

6 Georgii Duc, Sax. ad W'olff. $lod in 9funa:

berg. 15 1.

»

7 Richardi, Com, Palat. ad Zach. Staudcn 1566

X

d, 25, Iun,

S Io, Wilhelmi, Duc. Sax. ad Slbyllam Duc,

Sax. 1549. cfgolgaff.

2

9 To. Friderici, El. Sax. ad Sibyllam comugem

am Countag mad) Bar tholom.1545. Gd)e!

2

lenberg. -

1o Eiusdem ad D, Mart. Lutherum, 1540 Wi-

4

nariae 9itteood) nad) Viti et Modefti.-

h

11 Alberti, March. Brandeb. 1548 Kónigsbergi

à

12 Io, Wilhelmi, Duc. Sax. ad Io. Pontanum

Med. D, 1565.1. Aug. Winariae,

4

15 Io. Ernefti, Duc. Sax.ad Sibyllam, Duc. Sax

1549. Coburgi.

i4 Hen-

P

BIBLIOTHECAE,

27

Pum

14 Henrici Sen, Burggrau. Mlin.1554 d.2r. Iun.

15 Henrici Iun. 1557.

3oh

16 Ern. Ludouici,Duc. Pómer.ad D Pontanum

t

1559. d. 16, Nou. Gryphiswaldae

17 Io, Friderici;El,Sax.ad Com. Mansfeld. 1546

dm

Torgauiae Sonnerffags nad) Valentini

18 Comitum Mansfeld adIo, Frid. El, Sax, 1546

MM

19. Febr. Islebiae.

19 Agnetis, Duc, Sax. ad N. de Haffenftein 152

6.Iul, Dresdae.

66

20 Margarethae, Burggr, Mifi. 155, 23. lun.

Juc,

Jyerbenberg.

IDorotheae Duc, Sax, Winar. ad D Cafp

"m

Meliffandrum. 1575. 15. Maii.

u

22 Nicolai, Ep. Mifn. ad D. Ge. Agmcolam 15:5

- 2. Mart. Stolpii.

Wi

i

23 Stanislai a Buyn y 555

24lIoh. Alb. Com. Mansfeld 157 4. d.2. Mart.

Mi

25 loach. Schlick, Com. ad Boh. Fel. v. Hafïen—

flein.

r

n

26 'Trautfon, Bar. Viennae

SJX

27 Floriani Grisbeck 1557.Pragae Confil. Caef,

ad Boh. Fel. v. Haifenftein.

en

28 Boh

28

ARCANA'

29 Boh. Fel. von Haffenftein ad coniugem

4j

29 Bur ckardi, Com. Barby.

30 Mich. Forgacz, Bar. M. Paulo Icmfio 1588

6.TIulii Witt.
