
I^

31 Chriftoph. a Carlowiz

4

41

32 Anonymi ad Anonym.

33 Chriftoph a Vizthum. 1575 I. Apr, Pragae

4

ad Greg. Bersmannum.-

34 D.Henr.Salmuth. 1573. 22. Aug Llpf ad M.

Paul Seiffert, Diac. Leifn.

4

35 Hauboldi ton ämfæbel 1589. 27 Ian ád Iad.

50

Eckfioxm

;!

36 Euftachii v, Harras.

37- 38 Ich. Huff Epiftola Bohemice ad Lxde-

Q

rumetSkozkowi cum verf: germanica.

3

39 Mart, Lutheri ad D. Aefticampianum.

34

40 Ei. ad Euam, M.Geo. Schüzii viduam !544

41 Phil. Melanchthonis ad Alex Aïeiium, D.

5

"Eheol,

&

42 Ei.adSenatum Annaeberg 1556 Is Aug.

"Xagiufr

3l

43 Ge. Spalatini 518. 13. Apr. am.

Á

Aeíticampianum.

44 Vrb. Rhegiiad D, Io. Aeft;

wnplanum In-

X

X

golftadii 1518

45 Palth

BIBLIOTHECAE

29

$ Balth, Kademanni. 1580. 9. Dec. Dresdae

ad Mich, Eckhardum, Raü Strelenf.

508

46 Er. Sarcerii. Islebii. 1554, 6.Mai.ad M.Mich.

Barth.

47 Io. Mathefii exVallibus 1546. ro-Ian, adDo-

natum Camitianum, Pr. Lipí..

ag

48 Hier. Welleri.Freyb.1552. 30. Ian. adBcrnh

a Dàlen, Paft. Dfppoldiswald.

i M.

49 Dau. Chytraei. Witt. 1549. 16. Ian. ad M.

Nic. Rumbelt. Diac, Annaeberg

i

50 Nic. Selnecceri.

51 Phil. Melanchthonis. 1552 6.08.ad D, Ge;

Selneccerum.

ide

D. Iac. Andreae,

er

Ioh, Aurifabri.

74 D. Cafp. Eberhardi, Sup. Mifn, ;567

44

55 D.Cafp. Meliffandri 1586 ad M. Paul. Iem-

fium.

56 p. Siegfried Sacci.

57 1. Zach.Schilteriad Greg, Bersmannum.

[Lif]

48 a.Dan. Greferi, Paft. Dresd.

a

In

58 b.Dan. Toffani

5g Ant.Probi;Sup, 1591. 16. Apr.Vinarise,

i

Q

29

ARCANA

60 D.Chriftoph Pecelii 1671.

D)

6 1 Ioh. Stóffelii,-

62 Phil, Wagneri 1;69 Dresdae ad M. Ge;

j

Mylium, Rect, Annaeb.

1]

65 D.Edonis Hulderici.1590. Altorphii

64 Nic.lagenteuffels,t580. ad M. Paul.Jenifium

65 D.1o.Schüzii, 1577.19. Sept ad Ad. Heu*-

T

mannum Diac, Annaeb. :

[;

66 Io. Claii, Herzberg, 1572. ad Ludomcum

Camerarium.

67 Alb. Lyttichii, Sup Annaeberg

&

68 M, Obendorfferi ad M, Wolffz Stolberg1-

$

um, Rect. Mittweid.

69 Chriftoph Friderici, 1558. ad Ad Herrman-

Ü

num.

70 Ad.Herrmanni,1579,ad M Paullenifium

$

71 Aeg. Hunnii, Witt. 1593. 30. Iun. ad D

Marc. Gerftenbergerum, Cancell. Sax.

$

72 D. Ge. Mylii,Ienae, 1590. 6. Apr ad D.Cafp.

Meliffandrum,

3

75 Pauli von Eitzen, fen. 1589 ad Greg. Bers-

mannum.

74 Rofini, Ratisbonae T581. 3o. Mai. ad D. Caf'p

Meliffandrum.,

75 D.

BIBLIOTHECAE

3[

m amp

- D Tim. Knchneu, Wimariae 1587. 26. Ian

ad D. Cafp. Meliffandrum,

76 Cyr. Spangenbergii. Mansfeldi 1574 20;

. Mai.ad M. Greg. Khurnpeck.

77 D. lufti Ionae. Eislebiae 1546. 18, Febr. ad

Tum

Io. Frid. El. Sax.

78 D. Modeftini Piftorii ad Cammanum

(2

79 D. Mich. Teuberi, Witt. 1577. 16. Iulii,

um

Matthaei Wefenbeccii , Ioa. a Beuft. D

Viti Winshemil,

$o D. Sim, Scheibe.

$1 D.Franc. Schüsleri, 1576. Welmgelodae

p

$2 Valerii Cracovii, Secret.Elect. Maur.etAug.

latl

93 Leonh, Badehorn Batauii 1540. ad M. Chn-

ftoph a Ieluith.

94 D.Ioh. Hordeborch. 1534- ad D. Ge, Agri-

|D

colam..

9s D. Hier. Turleri, Weifenfels 1572. ad M.

- Greg. Biríchmann. Lipf. Dec.

T

96 D. Cafp, Ilungermann. 1575. Lipf:

([Se

$7 D.Sim. Oftermanni, Rect. Lauigani, 1576.

$38 Ioh. Skenei (Scotx) Witt. 1571. ad Lud, Ca-

meramum

i

89 D,

p

32

ARCANA

89 D. Ulr Mordeifen, 1561 ad Boh Fel.von

10

Saffeftein.

co D. Eberh. a Weihe.

lo

91 D. Chriftoph Aneforg, Witt. 1575 ad D.

Mich. Barth.

lo

62 lac. Monauii, ad Lud. Camerarium,

93 D. Mathiae Molefini, 1599.Pragae, 28. Iunu

K

ad M. Paul. Ienifium.

94 Chriftoph Kolrcuteu Annaebergae 1;75

ad M. Paul.lenifium.

95 Giphanii. Altorphii ad Greg. Bexsmannum.

K

96 Sim.Stenii ad Greg. Bersmannum,

97 Ge.Sturtiades. Erfurti 1547. adAndr Non—

l

tallum-

98 Caíp. 'Neefii ad Ioh. Stauden, praef, Duben.

!

99 D. Ioh. Naeuii curuculum vitae autogla-

phum.

AX

100 Conr.Gefneri, Tiguri.1563.

l

101 D.Ge, Agricolae.Chemn. 1552. adBlafium

Fabricium.

162 D,Io, Strubergeri, Llpf 1549. adD Ge. A-

gricolam.

KO3 Conr. Gefneri. Tiguri 1561 12, Mart

104

BIBLIOTHECAE

33

von

!64 aD.loh, Mathefii 1575 Bemh Paludamk

1581.

104 b.Sam. Huberi Witt. 1593. ad D. Marc.

. D.

: Gerftenbergerum, Cancell. Sax.

105D.Val. Cordi Venetiis 1544. 20. API adD.

Ge. Agricolam.

ul

106 Cafp. Peuceri 1564. 22. Aug. adM Phll

Wagnerum,; Sup. Annaeb,

n

107 Car. Clufii, Machliniae, 1570 ad 1..ud Ca»

-merarium.

lm

108 D. Frid. Megalefii. Goslanae x573 A. Apr. ad

'Lud.Camerarium.

01t

109D Wolffg. Meureri, 1589 ad D.Ge. Agm-

colam.

K

IIo D. Mich. Barthii, Lipf. ad M. Ge. Myhum,

T

Rect. Annaeb.

I1r1D; Leonh. Hutteri,

112 D. Maur. Steinmetzii. Al&adli ad M Mich,

Quf

Barthiutn,

113 D. Dau. Rungii.

114 Io. Bapt. Opizonii. Venetiis 1524 ad D.Ge.

Agricolam,

115 D. Aeg. Hunnii,

9

C

u6

24

/ARCANA.

116 Barth Schonbornn ad M, VJ Ql&g Scolber-»

Wj

gium, Rect. Annaeb.

117 D. Sal.Gefieri.

B

D

19 D.Sal. Alberti, Witt. ad M. Paul.Ienifium.

119 D. Scip.Gentilis.1590. D.Nic -TaurelliMed.

5j

Pr. Altdorff. et D. Ph. Scherbii. Med.

U

$20D.Io, Góbelii 1576. ad Lud. Camerarium.

121 [(aaci Schalleri, ex Vallibus 1560. ad M1ch

Barth.

j

122 D. Balth. Brunnem, 1578 ad Lud. Camela.

. rium.

D

323 Gottfr. Scharffii, Vratisl. 1371. 12. O& ad

j

Lud. Camerarium,

V

T

1241o, Schoberi, Sexlafiarii Augufaarii.

125D. Mart. Rülandi, 1579. 20.Nou. adD Cafp;

V

Meliffandrum,

126 D. Andr. Ellingeri, Ienae 1575. ddM Grcg

l

Bersmannum,

l

127 D. Sig. Kolreuteri, Coburgl 1576 ad eund

123 D. Hug. Donelli, Altorfii1590.

129 D.Henr. Pippingu dl

130

—

X 2.229. 0£ 130. ab aliía. quadam manü Ienifrano buic Folu-

qnini noftvis iaut gemporibus intev fevta funt.

BIBLIOTHECAE.

31

|bet«

IgoLeonh Reihx,Re& Commotauii, 1689.13

Iul. ad Chriftoph Emmerling.

13i Ph. Melanchthonis 1549. ad Io. Mathefium,

132 Erafmi Rot. 1533. ad D. Ge. Agricolam,

"i

Med,

133 lo. Sturmii, Argent. 3581 ad Greg. Bers-

mantl,

Iüm

134102. Camerarii ad Melch. deOffa.

fich

135 Ei.1566. ad M, Cafp. [ungermannum.

136 Ei. 1556. ad D. Adr, Albinum.

r

137 Ei.

133 Phil. Camerarii ad Lud, Camerarium. 139

ad

139 loa. Camerarii 1589-ad M. Paullenifium.

140 Lud. Camerarii ad M. Paul. lenifium.

141EfromiRudingeri ad Cafp.Iungermannum,

1.

142- l431u[hL1pül,lenaexs73 i. Mart, ad Lud

Camerarium,

144 Petri Mofellani. Lipf, 1520 adD Ge. Agri-

Itj

colam.

145 o. Cafelii 1570 . Roftoch.ad Lud Cameta-

and

rium.

146 M. Mathiae Bergii, Aïtorænsgc

147 Io. Riuii 1543.ad D. Ge. Agricolam,.

"v

348 Petri Lorioti ad Rect. Acad. ï ipf.

/gli

Cz,

149

36

ARCAN

1

!49 Petri Codicilli, Re&. Acad. Prag. 1559 25.

Y

É

Mai. ad M.Ioannem.

150 Io. Gigantis 1545. 24. Ian, ad Ge. Agrzco-

lam.

Y

151 Petri Plateani dd Gé. Aamcolam

152 Eobani (Heiïï) ad D. Greg. Haloandrum.

I

353 Ad. Siberi, Rect, Grim. 1577 ad M. Wolfï'g,

Stolbergium.

Ó

154 Io. Pofthii, Mompchu 66.8. Dec. ad Lud*"

Camerarium

155 P. MeliffiSchedii, 1586.

156 Io. Ladislai ad Mel. Schedium.

157 Greg, Bersmanni Carmen ad Io Schraubx-

um, Rect. Annaeb,

I

158 Nath. Chytraiad Bersmannum

159 D,lo. Maioris

160 M.le. Lauterbachii Carmen. 1572.

161 Chrittoph Schellenbergii. Grimmae. 1573

6.Nou. adIo. Stauden praefect. Leifn. -

162 Dau. Criniti, Raccon. notarii 1568.

165 M.Io. Starck, M, Barth.H,Zynaus. M.Stein-

metz. Valent. Drofo.

164 Thomae Hoffmanni Lipf:

165

BIBLIOTHECAE,

37

165 106 167. Nic. Frifchlini,

».

463 Hier.Frobenii, Francof. 1534. ad D:Ge. A-

1C0

- gricolam,

-

169N1c [Epifcopii, Francof. 1548. 17. Sept. ad

eund.

| ao Hier. Wolfüi 1578. ad M. Greg, Bgrsman-

num

Llfl'fg;

171Petri Al..t)äpi. Witt. 1579. ad euud.

ud

172 Chrift. Egenolphi 1577. d eund.

473 Ge. Fabricii,

5

VIA Io, Praetorii. Craco

uiae. 1577. 18, Apr. ad

Lud, Camerarium.

jbi

375 Rein. Reineccii. Helmnft, 1592. ad D. Mich,

Barth.

176 Matth, Drefferi, Mifenae 1 580. 25. Iul. ad

" ANVolffz. Stolbergium.

. Ienifium.

| !x771To. Ladislai 1589.ad M. Pau

178 M. Mart. Heyneccii 1572. Chemnicii adIo.

n

Stauden, praefect, Leifn.

4

179 M. Arn. Arti. Lipf. 1 593.17.Febr. ad Con-

cilium Wittebergenf.

180 Andr. Nuntalli.

] ag 1o. Schraufii 1560

.ad Ge. Mylium, Redt,

j

Annaeb,

*3

192

j

38

ARCANA

192 D. Ge. Mylii, 1582. ad M. Paul. lenifium.

Y

183. Ge. Schumanni Epigramma graeco-lati«

numyin mufcam in poeulo menfáli Impe-

ratoris Romano-Gertn, mtaxem&:ama

184 Id. Gezm.

H

X 95 Pauli Ober meieri, Cygneae I 377 üä Ad

h

Herrmannum

186 Pauli Rap. ex Valle Ioach. 1567

M

*

A

D

1$7 Hiobi Magdeburgi.

388 Seb. Leonhairdi, Dresd Carmen graecu'*m

tü

ad Lud. Camerarium,

(

x89Seb. Leonhardi 1570.

190 Chriftoph Thretii, Cracou. a ad Lud,

Camerarium.

Y9* Io, Renneri, Lipf; 26. Mart. !549.e

392 Mich. Stiefelii,

Oct.ad

p

1931Io, Neudorfferi, Nurimb, 1544 Ii,

l

Leonh. Geboferum,

Á

394?0 Gleysbergii, 1576. 7. Mai.

3 95 Valent, Apellis Freybergae, 1$76. 15. Iun.

106 Mich. Hempelii Carmen. 1592. adGreg

Bersmannum.

397 M. Steph. Riccii Sen. 1576 4 O& Lipf. 3d

eund

398

39

BIBLIOTHECAE.

358 Hiobï Magdäburgi, Lubecae : 575. 1 .Fcbg

tl«

ad euqdq

XI.

"

& Lterum ab hislocum,

*:1ter Bibliothecae

Á

ornamenta, iure fuo meretur,nitide,ele-

M.

ganter,et omni

-cura defcriptum, Chbronicon 4n-

d

lidem PAVLLVS IENI

nacbergenfc, quo

SIVS, a, 1392. fexies defcribi curauit, et v-

num quidem arupliffimo Senatui noftro, qua*

J

tuor vero amicis quibusdam, 1) fextumtan-

dem B,ibliOEïlcca.e donauit, fub hac formulaz

In vfum. Scholae. Annaecbergenfis liöru;n Junc im

publico, ciusdem Scbolae BiBAsocaueio opti-

H

-sno [ludio pofuit Pauus Yenifius autber die

D. Annac a. Meffíae exbibiti cIo XCTI.

"Tametfi duidem opufculum hoc hiftoricum,

paucis interiectis annis,publice impreffum fuit,

x

multa tamen beic defünt, quae ibi habentur,

lectuetpofteritatis memoria digniffima, -

C.A4

XII.

l

2) [);zm?inä vnum ad Heas ia vediit umaisus , n cuds

3

p

ffronte baec leguntur verba : optimo, optimisque ftu-

diüs dédizo, adoleftenri, Cafpava Hevemanno, Znnasg«

id

bergenfs, teflandae evga ipfum beueuolentjae, atmoris-

L

que evgo, ddi /i

*

24*

jév &

e

«'lwlum Autbor.

?

45

ARCANA

€X

u

XH

V

AÁndem, mea qualicunque cura et äudlo,

l

aucta eft haec. Noftra, nouo quodam

MsCrorum fafciculo, in quo varias fchedulas,

étnoftra inprimis tempeftate, celebratiffimae

W

IX

rum hominum, epiftolas colligere, collectase

- que iftas, fractas, veluti ex diuturno naufragio,

tabulas, afféruare, et ab temporum iniuria, lu-

dlbrlbque vermium, teas fürtasque tueri fa-

Xl

tegi, fperans, non ingratam fore pofteritatem,

Al

neque quicquam intermiffuram effe, quo fu«

pellex haec curta et tenuis, in dies queat locu«

Xl

pletarl. En! igitur indiculum eorum, quae

XW

hoc volumine colligi coeperunt,

I. Appendix Litaniae pro pnti nccite

IL - - - Pontif, Rom. Bulla

d. anno r 431. X. Kl, Nou.

E Piill.Pontif. Roman, Bulla d. a. 1464 Kl,

Iulii,

IV. Philippi Wagneri Sup. AB. Epiftola 'ad

Dioecefanos

V. Petri BersmanniEp. ad Petr. Lehmannuin.

VI.

MT

BIBLIOTHFCAE

4t

CU Siashan

VI. Paj.dl Iemfh Ep. ad;Theodofium Lehman—

dity

.num, .

jam

VII Io, Vogelhauptu Epaüo!a ad Immanue!

Jas,

- Lehmannumd. 4.Mart. 1665, :

m0»

VHI Ei.ad Eundemd. 13. Odbobr. 1666. -

lse

IX, Ei.ad Eundemd. 7. Octobr. 1667

$10

X. Ei.ad EundemKl, Martii 1667. :

,lue

XI. Ei.ad Eundem d.23. April 1667.

[i-

XII. Ei.ad Eundem absque die,

tf

XIII. Imman, Lehmanni Carmen Graecum ad

fü

Ió. Eric. Oftermannum.

CUe

XIV. Io. Vogelhauptii vita.

[uae

XV. Anonymi. Scudxi Theologxc,l Typus Ho-

rarius.

*«VL Bemhard;Schmxdu Apologl

XVIL. Herrmanni ton ber £yarbt Epiftola ad L

"Ott.Mencken. d.15. Martii 1687.

K,

XVII, Chriftoph. Gundermanni Paftoris et

Profefforis Lipfienfis litterae Reuerfàles

tempore Exorcifmi abrogatia. 1592. ex

carcere datae,

XIX.. Conrad. Samuel. Schurtzfleifchii Fplüo-

J

laad L. Ott,;Menckenium. d. 15. Februa-

rii 1692,

C5

XX.

4*

ARCANA'

—

XX, Eiusd. Epl&olad 25. O&obrls 1692. .

X)!

XXL L.O.Menckenii Epiftola ad Conr. Sam;

Schurtzfleifchium, d. 8. Decembr.1 693

AA

XXIL. Conr. Sam. Schurtzfleifchii: Epläola ad.

X

eundemd.3.Tulii 1682 -

A

b

XXIIL. Eiusd. d.27. Dccembr, 1682

XXIV, Eiusd. d. 5.Iunii 1683

XXV. Eiusd. d. 18, Iunii 1684

X

XXVI. Eiusd.d. 15.Iulii 1685. : .

XXVII, Eiusd. d. 15. Septembr. 686

XXVIII. Eiusd.d, 19.Septembr; 168:?

XXIX. Eiusd.d, 10. Nouembr. 1688

XXX, C.Cellarit Epiftola absque die

i

l X

XXXI. Eiusd. d. 5. Augufti]: 683. —

XXXIL L. O. Mcnckemrüpmbla ad Csila,t:um

X

absque die.

XXXIH. Cdlam d 21, Septembr. 16

ad

Eund, -

f

XXXIV. Elusä ä 29. Ianüam 1«638 ad Eunä

XXXV, Vit. Ludou. vonSeckendorff. Bpiftola

ad Eundem d. 7. Martii 1683

XXXVI. Eiusd. d. 12, Februar. 1685. ad Eund

XXXVIL. Eiusd. d. g. Martii 1685. ad Eund

AXXVUI,

BIBLIOTHEC AE.

$3

XX*»(VHI Eiusd d 13 Decembr i686 ad

Eund.

j

XXXIX, Eiusd. d.5 Nouembl 1687 ad Eund

T

XL, Eiusd.de 20. Martu 1690. ad Eund.

XLI. Philippi Wernickii $.T. L, et Superint,

Ronnenburgenfis Epiftola de 1g. Maii

1650.ad Michael. Gehmium, -

XLI. Benignae, Illuftriffuunae Comitis. de

Solms, Epiftola ad Mich. Oehmium..

XLIIL Hans Sigemund von Zeidler Epiftola d.

4. Decembr, 1680 .

XLIV, Eiusd, Epiftola d. 4. Martii 1682

XLV. .M.Io. Thalmanni carmen amandatori-

uminlos&lem Pinnouium.

XLVI

. LIE. Andreae Adatmi Hochüeteu

Epl&olae VII. quibusiter fuum Belgicum

d

atque Anglicanum anno 1690-6 1. con-

fectumad L.O. Menchkenium perfcripfit.

X1H,

Deft denique volumen quoddam Sermow

num facrorum, in priores LI, Pfalmos,

quos M.ALEXIVS PRAETORIVS, .Pa-

ftor et Superintend. Mifenenfis habuit, quos-

l

ue,

ARCANA

44

od

— :

ue, Theologus magni inter nos nominis,

x

GREGORIVS STRIGENITIVS,

Iu-

n

uenis tunc etícholae Electoralis: Alumnus,

n

calamo exceptos,manu fua confignauit,id quod

»Mi

$t

ipfein voluminis huius fronte ita annotauit :

»

,,Pþlterzum, da« ift, Chriflliche vnd geiffreiche Aurle-

»gung vnd Erklübrung etlicher sPfalmen des Kónigl.

u

s Propheten Dauidr in. gewiffe vnd. ontevfchiedliche

Mor

,,Predzgtm verfaffct vnd gat/,van,durcla Alexium Prae-

pro

,,tarzum, damalx Pfarrern vnd Superznændentm p2

, Meiffen.

- Diefe nachfolgende Predigten babe |icb in

a1q

,,mcmcr Tugend demHerrn M,Alexio Praetorio in der

v Kirche aus feinen Munde naclggefcbrzcbm, fo viel mir

serfilich müglich gewefen, bifs ich vom Tag zu Tage

luc

,,mebr babe erreicben kónnen

Wiewobl icb aber viel

ii

5 davon perlobven, fo babe Ich micb docb einmabl dar-

———— t — ———"——

»über gemacbt,vnd wasnoch vorbanden, reinlieb um-

ale

dl

»xgtfcbrie»on vnd in diefes Bucb zufammen binden Iaf-

»fen, auf dafs beydes icb vnd. meine. Kinder mit der

at

bi

,Zczt folche Auslegung deffo beffer geþrauchan mócb-

s ten.

Deus et mibi et liberis meis buius tbefauri fa-

Itarem v]itm cancadat ; S'crzptum manu M. Grego-

,brzz | Sirigenitii, Pafl,et Sup. Or'lammdaa 4. IV. Oit.

5M. D, XCIII, et in finehaec leguntar: À der Herr

5»M. dlex. Pramrzm diefe Predigt über den s&.

,,Pþlm

BIBLIOTHECAE

41

ninis

P/Zzlm vollendet, zþer bald beynacb kranck worden,

n

at etlicbe Wechen gelegen, vnd iff den. 14. Ocloby.

DInus,

1563 j&älzglzrb in den HErrn entfchlafftn, und zu

quod

; Meiffón begraben, vnd auf den Gottesacker vor der

It

»Stads gelegez. worden..

Áuil

Zelum,quem ALE XIVS hxcPR AETO-

(

RIVSincontrouerfia fuotempore mota ; Ze 2o-

Alice

norum operum neceffitate ad Jalutem, * maximo hic

Prae

prodidit opere, inferius forte, et commodiore

(n 2l

ahquo loco, copiofius enarrabimus. :

johin

XIV

j der

Eftat, vt libros pnae&annores 1mprefi'os,

Inir

velrariores, velalia quadam dignitate et

Tagc

luce confpicuos, commemoremus. Perquam

yviid

vero arduum eft et periculofa plenum opus

| dat*

alea,dicere: huhc vel illumlibrum alteri prae-

)u

"

ftare: Ne vero ficco plane, quod aiunt pede,

areolas has tranfiliamus, varia quaedam, quae

t der

nicl

Bibliothecaenoftrae ornamento fünt, Sect. III.

ad-

"da

Ti

3€ alius quidam, 4BDLAS féu vetlo fuo nomwe .GODE.-

0f

SCHALCFS PRAETORIFS de eodem boc avgu-

Wt

emento cum Andrea Muftulo civca idem fere. tempus

14l

difputauir,confer, Steptoilliged fpcbvm: zstk eDey:

al

fràge g. coy. Cc.

46

-ARCANA

adducemus, fatis iam habentes, annotaffe,quod

tria integra fcrinia.doctorum Scholafticorum

£»isfiffimis crasfiffimisque referta fint volumi-

W.

nibus

Neque etiam patrum Ecclefiaftico-

rim:2AVGVSTINI, HIERONYMI, O-

J

RiGINIS, BASILII, EVSEBIL, IRE-

J

NAEIL CYPRIANI

TERTVLLIAN! LA«

CTANTII, THEODORETLCHRYSOSTO-

L/

Mi, ATHANASII,

GREGORIL BEDAE,

i

BERNHARDI, ahomm,que fcripta, maximam

partem paulo poftartisimprimendi initia for-

misexfcripta. Idem quoque de Scriptoribus,

vti vulgo audiunt, Claffieis, afferendumcft.

Addamus denique nonnulla fcripta, quae varias

ob caufas prae reliquis omnibus afterifco nota-

i merentur, quorfum ex ne&ms Feferri pof-

funt! M

L ludichum louis im vüle axmotnitatir baäætum, ad

quod mertalis bomo aterra tracbur propter monti-

fodma: inmonte Niueo aliisque multis Perfeäïa: 4c

demumparricidii accufatus.

II Zuijamentum de concubinariis non abfo lh.

III. Tr. breuis et vtilis de flatu Canonifarum fcu mu-

herum quarundam Alamanniae , quae vulgariter

appel-

BIBLLOTHECAE

47

du ii

-

quod

hppellmtur Gïääzwme, an fit lmw»; eta dire ap

OFüm

probaius vel veprabatus.

lunti«

IV. Bonaueniura de-caflitate et m:mditm Sacerda-

zum et ceterorum altavis gniniftrorum. .

(tico

V. M, Henr..de Fiáffa fécveta. facerdotum; quae fibi

l) 0'

|RE-

placent, vel dzfplzcem* in sza 1497.

VI. Lauacrum confiientiat omnium facerdotum.

LA

V1l Poggii Facttiatin Fol.et contra fratrem Hiero-

TO-

nymum baerefiarcbam libellus et proceffuz.

)4E,

VIIHL. H.Sauanarelae Expof in Pf in te Domine Jpe-

Qarm

raui, quamin vltimis diebus, dum vitae fuae finem

| Ot*

praq/ialaretur, edidit, et qwzm morte praeuentur

]bus,

explere non patmt,

mvo

IX, E. FxP(J jklutarz.r Jfa per Pf Mg/ï?rere, aö eodem

as

jnvitimis fuac vitat terminis edita.

jota^

» d Pracef/'üf contra eundem.

XI. Wimpinae Epitboma, * 1. e, Cowmentatio bellorun:

pof-

zllzg/lrzquue aäï'arwnälbwnwc $ax. 1497 4.

XIL

i, 4d

F

ciiemdidiin:

0il

& Proa'uxz hoc opu]&ulum b(äowmm ver Jit non atlao polzm

4t h

coyfelium ante atiquoz anos i lucem publicam fub

boc vabyo :

CONRADÍI WIMPINAE com.

JJ

menzavius . Poericus . de ,expeditionibus bellicis A L-

BERTIANIMOSI $4X, D/C. »ua cum WIM-

j ii

PINAE Fita in $. Lipf. et A/tenäurg apud Io. Lu-

T

slou. Bjcbrevum, a. V2f

W!

48

ARCANA

XII.- Micb. Serueti Dialogorum de Trinitate L, IT. e&

m

de iuflitiavegni Corifoi Capp. q. 1$32. g

00

AIHIL. Encreffen Baden von Carlfhatr Byt, mui Ver«

m

]

mabnung an D. Ochfenfart. W. 1$22.4..—

fit

XIV. lof.Arnd. de L'Worzöm &zlmaf i im ïïzaalogæ

aut

W.

ol

T

X

V

e

DN

Aecfunt qmbus inatrio veluti Bibliothe-

N

cae noftrae conftituti, conditionem ipfius

ini

expofuimus.

Ante vero quam penitius edn-

qu

dem mgredlamux, lepida quaedam narratiun-

eu

cula, quae, nugarum afilium more, multorum

&t

animos et linguas, in his montibus, exercuit,

qu

addenda eft atque eludenda.

Scilicet non heri

£0

aut nudius tertius, fed iam dudum, perfuaderi

V

fibi paffi funt, homipnum quam plurimi, I O-

ANNIS. FAVSTI, at quanti! praeftigia-

fi

torisillius,et Magi famofiffimi, libros feris oc-

Tü

clufos;in hacNoftra reconditos,poftea vero ab-

«

latos furtim ad, neftcio profecto quas, malas

(à

artes; praeüiglas, incantationes, et alia eiusmo-

d

di flagitid perpetranda, adhibitos fuiffe, .Mul-

L

ti, dubio prócul, erunt, quorum animos adhuc

h

recordatio fübitquantum haec fabula,inter ho-

mines

l

BIBLIOTHE CAE

42

IL«

mines ad füperftitionem pronos, increbuerit,

eo inprimis tempore, quo ante aliquot annos

*Ver-

morbi quidam conuulfiui, iique prodigiis fere

fimiles, quosdam Annaebergae, nulla ratione,

u

aut aetatis, aut fexus, aut dignitatis, habita, i 1m-

mane quantum, infeftarunt. Ineptias vero has

prolixe exfibilare, vix operae pretium duco.

)thCr

Namque in fupemombus iam dictum eft, a pri-

pfius

eane

mis flatim Bibliotheeae initiis, accuratum

quendam omnium librorum affuiffe catalo-

tUf

gum,a KLINGEISENIO confici coeptum,

Turm

et ab omnibus fcholae Rectoribus , quibus

cuity

quippe omni tempore Bibliothecae cura

heri

commiffa fuit et tradita, nunquam interrupta

deri

annorurm ferie, continuatum fuiffe, in quo ta-

10

mennihil horum inueniri poteft, Contra ea

lglü'

facili coniectura affequi poffumus, vndeet qua

OC

Tatione hic rumufculus fubnatus fuerit? Scili-

)ab-

cet, prifcistemporibus facile nemo Bibliothe-

y1lis

cam ingreffus fuit;praeter Infpectores etBiblio-

no«

thecarium : Plebecula vero, quae ex altiore

ul*

aedis facrae parte in Bibliothecae mufeum de-

]huc

Ípicere potuit, voluminailla monftrofa, catenis

'ho«

D

ferreis

jres

P

49

ARCANA

"*

ferreis vincta confpexit, fufpicata ftatim ; pa-

rum abeffe; quin hi libri, ob argumenti pericu-

ä

lum, ad perpetuos carceres fuerint detrufi.

|

uid vero dignius eft his tenebris, quam, ex

le

vulginonnifi veneficiaet incantamenta fomni-

li

antis opinione, libri FAVSTIANI ?

qui, num

F

in terraruni. orbe exiftant, nefcio, il'ud vero

certiffime noui, quod hanc noftram haud vn-

Tu

|

quam. occupauerint.

at

- Sectio II

q

&

ANTELOQVIVM

L

f

NBlbhothecae noftrae velutl atrio ha&enus

|

V

conftitutis, penitius paulo introgredi, et,ne

fpectátores otiofi fimus, praecipua illius deco-

rà oculis animoque licebit perluftrare.- Pal-

mam autem iure füo reliquis ommbus, quae

heicadfunt, praecipiuntilluftrium aliorumque

dignitate et doctrina excellentium virorum

epiftolae, quarum complures et praeftantiores,

'aequo fi loue fentio, dignae mihi vifae funt,

quae inlucem; prok ahantur

I[D

*

BIBLIOTHECAE

$t

-

W

II.

TCl

Vantum enim vtilitátis in omni doctrina«

tru/

rum genere; epiftolae eruditorum.col-

|, CX

m

le&ae et pubhcatae attulerint femper, id pro-

lixeetex inftitüto expofüere viri fummi,I O,

Dnum

veo

FRANC. BVDDEVS, 1) et CHRIST.

GODFR. HOFFMANNVS, 2) Reg. Bo-

|yn

suff. et Elect, Brandenburg. Confiliar, intimus

m

atquein academia Viadrina ICtorum Princeps,

quibus praeter alios GEORG. DAN. MOR-

HOFIVS, 35) RVDOLPH, MARTIN

MEELFVHRERVS, 4) infelix ille, licet

fatis doctusjin fide vertumnus: LO, HEINR!

enus

von SEELEN, 5) aliique complures annu-

/

t,ne

meram poterunt,

DZ

HI.

eco»

:) 2 pmgfät "hpolog. Epg/?ol Mart. Lutlww colle&bion,

Psl

praem ilf. Hal. Magdeb, vzt7. 4.

j3

quae

E ) in Pyatfat. de Vitlitate ex: Literis Fivovum dotjo

7012

1que

öaþzmda quam pvaesifie Chvij. Weià Epiffolis Se-

letliovibus a fe editis Budiff. vrié. v

r

j ) in Polybifl. Littevav. L. L.c, XXHL £ IZ

yre$,

4) m þ*r*aefatzorie, quami Bonieäurgmms Epiftoht a Je edi-

funt,

ts praepofuit , de epiflolavum ia ve liteeyavia Vtilitate,

$) in Philocal. Epiftel, Prasf;

Il

ARCANA

$2

II[

Neo Vero, quomodo riteet frugifera ratione

I

eruditorum epiftolae publicaridae fint, con-

[1

filia et fententias, in diuerfas abire partes, quis

di

eft, qui ignoret? Quidam epiftolas aliorum

veluti caftrari et ab oimni, quod ex vtilitate

lit

publica , non effe. ipfis videtur, circumcidi, et

gl

meliora tantum aut praeftantiora ex illis fele-

i

ho

&ta, proponi iubent: quidam fuum cuique

fcriptori integrum relinquendum effe, et epi-

ftolas non mutilatas, neque, modo capite, tho-

T

fe

do membris, modo cauda priuatas, fed integras

illaefasque in publicum effe producendas, fua-

dent,fi modo illa prouidentia, cura et circume

fpetio adfit, vtne epiftolae ad familiares fcri-

ptae indifcriminatim publicentur, id quod, iu-

fü

dicé viro fümme venerabili, ERN. SAL. CY-

PRIANO 6) ab humanitatis officiis nou minus

[

abhorretquam mortuorum violare monimen-

Y

ta,aut,ex IO. FABRICII 7) fcncentla, vido-

j

W.

iA

rum aedibus ignem infer re.

——

6) in pracfat. ad Clavov. Firor. Fpift. CXI/'II e B;b/,a.

p

£becae Gozbanae autogvaphbiseditas Lipf. vriq, -

7) in Bibliorbecae fuae. Kecenf, P. P. p. o

BIBLIOTHECAE

13

LX

t0fle

Llud enim omnino certum eft, in epx&ohs

eoft-

[

intra findonem veluti confcriptis, omnes

animi noftri receffus, curas et cogitationes re-

quis

Turm

cludi, etquonulli hominum adire licet, eo per

Itate

literarum lectionem viam pandi: fcilicet, vt

li,et

alii refcifcant,quid fentiamus, quid cogitemus,

(:le*

Epiftolanamque eft tabula picta, in qua animus

ique

hominis fecundura omnes lineas fuas, et ad vi-

gi

uum expreffus, repraefentatur,, vti . DEME-

'TRIVS PHALEREVS in librode Elocutione

[no»

fcribit: £xaeev &uova 86 eawrx xþuxn;, E

gras

fud-

i*me:an ype Qm.

e

um

Vod fi vero in edendis huiusmodi epifto-

(

U

lis cautiones füpra laudatae adhibean-

r

tur, non eft, vt fubuereamur, nominis diguita-

tem laefum iti,

iDus

uod quldem, vt euitarent,

gett*

viri quidam de Ecclefia, reque tam publica,

yJo-

quam literarià immortaliter meriti,vel folemni

N.

formula contra iuerunt, ne fe quisquam ex e-

piftolis a fe fcriptis iudicet, id quod Theolo-

ii

g£um fummum, SAM. BENED. CARP-

D 3

ZO-

$4

.ARCANA

f

ZOVIVM , fecn'fe nou*lmus vel fanöhfü.

mateftamenti formula, epiftolas fuasinlucem

t

1

emittendas interdixerunt, vti LVC, SCHRE«.

T

KIVM; Medicum Auguü*anum, baud ita pri-

dem id fec1fi'e, publicae rerum in orbe erudito

(

nouarum tabulae commemorarunt,

VI.

qi

Ngens quidem et innumerabilisfere eiusmo-

Y

, dicollectionum epiftolicarum copia pro-

ftat, atque nullafacile, et ne minima qmdem e«

ruditionis particula inueniri paterit, quin ali«

quam inde lucem fibi queat foenerari.

Non

f

eft, vt G, DAN, MORH OFIVM, 9) lu-

0

culentum huius rei teftem. excitemus, aut. . per

fingulas eruditionis partes peruagati, epifl

as

Tlaeolegzcar, Iurzdzcar,Mcdzcmaler, Algbzmch,t,Pln-

lofopbicar, Hifforicas , Numg/;n,atæca:,; Itmf;rarza:,

$

Criticas, vel alius- eiusmodi argumenti, figilla-

dm commemoremus, aut eas, quae ob ftyli et

fermonisnitorem et digi

mtate

n

PT

m inícholis prae

Sed verbxs fidem vt

leg1 folent.recenfeamus

facm-:

&) À c

BIBLIOTHECAE

fï

iffi

facmmus, et quo hodierna rei literariae incre4

menta et progreffus pateant, ad epiftolas, vel a

em

N-

"Theologis;: vel ad "Theologos, vel de rebus

pl'lw

"Theologicis et facris, quae fidei doctrinam;

controuerfias in. Ecclefia motas . ritüus et ceres

dito

monias Ecclefiafticas, neque minus viros facris

muneribus defunctos, eorumque fata; vàriae

que alia eiusmodi, attingant, confcnptas, pro-

]ó«

N

vocabxmus.

0

VH

á

n

Mmenfus fere eftnumerus e1usmod1 epxPco-

alis

larum, , quae iþariim in lucem productae

Nonn

lu-

lunt, quaruin in premerzdzbur quibusdam The-

ologicis 9) neque mirius in C. A. HEVMAN«—

pa

NI Poecile,

O. GEORG: SCHELLE-

olas

HORNII amoenitatibus , IO. HEINR: von

ph

SEELEN Philocalia, Eiusdemque deliciis Epi-

n

l |

ftolicis, aliisque eiusmodi fcriptis difperfae le-

gendae fünt, de qU1bus optandum effet, vt vel

]i t

)

DA4'

fecun-

nvt

$) pevernen buc prae veliquis E; pbemmdes t/reo/ogzcae pa

Cid

£vio fevmone füb vubro: Mujdulbige Seadyridten er

t

poft : Sltes-unb Steted pon zPeo/ogi [ Cadoen pul»

dicatae.

$6

ARCANA

fecundum temporum rationes, vel argumenti

diuerfitatem, velalia quacunque ratione com-

moda collectae, in vnum aut plura agmina,

publicarentur.

Non primus ego huius con-

Col

—— RP R Á

filii fuafor füm, fed idem ánte me dedit diligen-

qu

ve

tiffimus Vir, MICHAEL MAITTAIRE, 1o)

B

qui idem confuluit, fcribendo: Nihil fere eft.

M

quo magis 1n vera certaque rerum temporum,

tj

virorumque iisdem temporibus florentiuni

k

cognitione proficimus, quam Epiffolarum lectio :

d

etquamuis plurima, variarum paffinr Epiftola:

(0

rum, vnde quaque congeftarum, circumferan-

Q

tur volumina; non paucae tamen fuperfunt

lu

in diuerfis Librorum editionibus fparíae :

quas, quoniam aut Libri ipfi non adeo facile oc-

n

f

currunt, aut faepe lector cognofcendae, quam

|

L

Liber exhibet, materiae auidusnon diu in limi-

ne fübfiftit, Epiftolaresque Praefationes, vel

prorfüs praeterit, vel minus attendic, ex fuis lo-

cis, prout fefe dat occafio, promere fingulas,

juuat,

l!

VH

) in ddanal. Typograpb. T. IJ. P.J. p.249. tter.

RRE EEE

BIBLIOTHECAE

17

Yentt

VIII.

om

Ollegi aliquando indicem eiusmodi col»

lind,

C

lectionum,quae T heologica potiffimum

COf

complectuntur in Íe argumenta, et veniam at-

fent

que excufationem fpero petoque, vteundem,

veluti fupplementum quoddam ad. 1O, FR,

10)

BVDDEI Différtat. Colle&ioni fuae. epiftolarums

.eff

urni

MARTINI LVTHERI praemiffam , de ause

ug/:gnzter, per vecentiffmas quasdam epiftolarum cal-

lUt

letliones,Re Litteraria et Eccleffaflica,jam commo-

Qio

da hac occafioné producam, fimul eas quoque

ola

commemorans, quae hinc illinc iti Bibliothe-

ran

cisadhuc latitant, partim quia magna illarum;

(uat

1ud1ce MORHÓFIO, cura nobis effe debet,

[j

partim quo illorum, qui i eiusmodi xeugAie af-

feruant , ftudium ad publicanda ea excitarem.

d

En! igitur catalogüm *

]i

"COLLECTIONVM EPISTOLICARVM

vel

argumenti ymaximam partem leeologm

lo

H.CORN, AGRIPPAE Epiftol. Lib, VILT.IE

]ts,

Oppi extant. Lugd. g.

IAC. ALTINGII Fplftolae Theologlcae Opp.

- eiusd, T'oni, V, continéntür.

j

LIBFRII a S.4more Epiftolae Theol,Irenopoli,

1679. 8

D5

Ífub

$8

ARCANA

. füb quo nomine confi&o IO. LLERKCVM

latitare fatls conftat.

Armlmanox um Theologorum f Prae&antmm

$

-;

etEruditorum Virorum: IAC ARMINII

IO. VYTENBOGARDI,

CONR 'VOR-

U

STII GERH, !O, VOSSII HVG. GROTII

SIM. EPISCOPII CASP, BARLAEI '&c,

iC

Eplü Ecclef: et Theol. Ed1t3 a PHILIPPO

LIMBERCHIO cur atanouoque augmento

!

N

plusquam 300. Eplftol locupletata. Amüel

1704.Íol..

Anonyml ;

. Monumenta pietatis et liter arih Vlrorum in

repubhca et literaria illuftrium fele&aä

Francof ad Moen.l7ol 4.

i N

da quorum parte pofteriori eruditorum

duobus fuperioribus faeculis celebrium E-

piftolae nondum editae exhibentur, in qui«

bus memor&blha multa,vt veniïime infron-

.....

telibri pr aedxcatur, illorum tempol um oc-

« Currunt.

b N

TH BEZAE Eplüolae T heologxcae Hano-»

wae 1597. kdit. 3

Com-

BIBL(GTHECAE

f9

RUT

QVM

Commercmm hterämum cum rIh Beza

- MSGtuin afferuatur in Bibliotheca Saxo-

ItTuft)

.. Gothanatefle V. C. C. S. LIEBIO ; Dzatrzl?c

INIl

de a.þsuä'auuu,m CALVINI 1723 $.

OR

JANI BRANT, Epiftolae Celebelrxmoxum

OTII

Virorum ante hac ineditae Amft. 1715. 4-

&t,

1O, BVXTOREII hplf'tolae de admirando

pÓ

Euangehl apud vtrosque lndos progreiïu

ento

Baf. 1598.

yflel

JO.CALVINI Epiftol. etRefponfa Hannomae

A597. 8

Eplf'colarum ad Io Caluinum Volumma II.

mn

inBibliothecaSer. Duc, Saxo Gothani late-

C&aæ

re, fupra lau datus LIEBIVS 1..c, exponit,

MART. CHEMNITII Epiftol. et Refponfa

um

: "Theologica Tomill.

E

Promlffa funt. a Viro , Doctiffimo, IO. C

qül

COLERO, Theologo iam Vzarienf conf.E-

fort

phem. Theol, füb rubro: Sammlung vonal«

ten vnd neuen Theol. Sachen 1721. p. 3t.

| 0C

IO. CLERICI Epiftolae . Criticac e; Eccleüam

fticae.

int

Artis Criticae abEodem Pdmaf-P II.confti-

t

ftituunt Lipf. 8. 1713

IO

60

ARCANA.

IO. COCCEII Epiftolae..

In Tom, VI. Operum reperiundae Francof

.X689 fol,

M

PAVL. COLOMESII Épiftolae. in Opp a IQ

A.FABRICIO editis Hamb. 1709. 4-

i

HERMANNICONRINGII Epiftolar. Syntagm

II.Helmft.1694. 4.

S.E. CYPRIANIEpiftol. CXVILe Bxbhothecac

ä

Gothanae Autographis Lipf: 1714. 4.

GE

CHRIST.DAVMII Epiftol. Scleäholes Dæesd;

1697. 8.

Editore Theologoó Veneraïnh, IO. ANDR

GLEICHIO.

DARTISII ec LENFANTIIEpiftolae,i.e

Lettres de Mr. Dartis ec Mr. Lenfant. fürleg

imatieres du Socinianifme Berl. Y7z19

K

IO.HERM. ab ELSWICH. Epiftol. Familiares

"Theologici potiffimum argumenu Vi-

teb.t719. 8

DESIDERII ERASMI Rot. FplfïolaeT n Ojp.

Lugd,B.1703. -

TAN. FABRI Epiftolarum Partes Il.. Salmur.

1674. 8

ANTON. FLAMINIIEpift. de veritate doctri-

Dae

BIBL!.THECAE

Gï

Tnae etfan&ltate religionis perToach. Ca-

of,

merar. Nor. 1571. 8.

JO. FRONTONIS Epiftolae et Dxfïc.rtanones

410

. Ecclef. Hamb,1720. $.

10 GERHARDI etad Eundem pr&oiae XLIT.

ttgm

. Subiunctae funt vitae ipfius confcriptae ele-

gantiffime ab ERDM. RVD. FISCHERO

hecae

Lipí1723.9. -

GERVASII ABBATIS Praemonftrat.et Eplf

Yresd

copi Sag. Epiftolae

confpiciendae funt in facr.antiquitat. monu-

XDR

imentis, hiftoricis, dogmatlcls,d1pïomat1cxs,

notis illuftratisa R, P.ac Domino Car. Lud,

Hugo, Abbate Stiuagii et fontis Andreae

yrles

Do&t, Theol. Stiuagii 1725. fol,

IO ANDR.GLEICHII Trifolium Arndianum.

as

Eiusdem — Gazophylaceum — chartaceum,

Vi

ex meris MSCtisautographis conftans,cuius

Tomusl.continet Imperatorum, Regum,E-

