hil verba mea proficere, meliusque primam

omnem expectari occafionem, qua ingenti be-

fintus

:-|

neficiorum cumulo dignum aliquid rependa-

lettefs

tur, etquod fummum optimumque eft, Deum

O. M. remuneratorem largiffimum inuocari.

Ininclyta Hamburgo peraliquot dies connmo-

rati, multo cum dolore inteftina eius Ecclefiae

'andeo

diffidia mtro[þexunus, dum aliqui pietatem;

[itte»

(venerabile fanctiffimumque nomen) prae fe

tl*

ferentes, nimioferuore motus turbasque in e-

j,8

lecto coetu cient, aliis vehementer repugnan-

füct

tibus, et fua viciffum acerbitate, vti fieri folet

*

fo

€OS-

*

238

ARCANA

eosdem exacerbantibus,

Tametfi de vrbis

hal

huius che.fiaeque ftatu fere deplorando dice-

Te apuä Te haud opus eft, qul eundem longis

Ant

Eft ibi Io-

tin

ab hinc annis propius cognuux(h

anneszlderus numemïifümlaä;[) Mmhae—

itq

liscoetus Paftor,: qui cum de fabbati inter Chri-

flo

fhanas morahta;tenonnullos dubitare, ia eam-

mu

quererm I 'Dn. Fechtii fcrïpm vti animaduerte-

qu

Tuit

Yet, receptam per tot fecula fententiam defen-

dere, 1fhsque Fechtii rationibus occurtere fta-

fet

tuit, quanquam nefcio, an

placmuum omni-

ve

iuff

busargumentum fit, quod ex Hebr. IV, 9. de-

fun

fümere vr gereque in animo habet; confeffus

'enir ipfe vir infcriptura multum ver(ütus mi-

den

hi eftjReu. D. Spenei*u*m illud capere nondum

qui

Tem

poffe. Bremam dein,enacem hactenus:fuae

älbeïtafxs atqe amoeniffimam vrbem delatus,

ten

jerdue Dóminicum Diern in ea commoratus,

pri

* Tli*eaïöglsïïocccrum Haffium etVntereichi-

lo

hies

um,qaema concionibus vorticordiis tantope-

Te ä*eþfae"ä*lcähï füi,cum ftudioaudiui. Ate-

C&, (

$o qm&em ton memini, me quenquam vxdxfi'e,

ben

'qui peregriniam adeo concionandi rationem

lib

habe-

BIBLIOTHECAE

239

MÉ

I

ï*xabeat, quae nonáflueto naufeam certe ficili-

d. |

me mouet, Gauifüs autem iure fium , quum

ongts

'in nullo Reformatorum, quos vocant, templo,

x lo-

tantam auditorum multitudinem cernerem,

chae-

atque in fümmo| Regioque Templo, cuius Pa-

Chti-

ftor Dn. D. Lochnerus eft, vir plane humaniffi-

cant»

znus,

inde Delmenhorftiam, Oldenburgum-

IeIt»

que, properauit vbi nihil pene cimeliorum

ofeft-

fuit, quod antiquae fedi Auguflus Rex reliquif-

efüt-

fet, quippe qui et cornu iftud, quod aeri Win-

mite

xkelinannus incidi curauit, Hafniam transferri

, de-

iuffit. Dehmcper orientalem Frifiam àd Gro-

feffus

mingenfes tandem perueni, interque eos Aca-

5 f*

demiirn mibi perluftrandam exiftimaui.Quan-

ydum

quam eà nuac adeo non floret, quia Profeffo-

fune

rem in Theologia faltem vnicum habet Iohan-

latuS,

nem Braüunium., IPalatinum, ex edita haud ita

'atu$,

pridem foederum doctrina aliisque ingenii

Tmonimentis non Igflötüm.

Alter enitn loatt-

jchi*

hies Markius, Lugdunum Batauorum euocatus

ope

Me

eft, quod eo minusaegre Braunius tulit, quo li-

diffe

bentiusaduerfarium àfe remotiorem quisque

habet.

Perpetuae enim inter illoslites erant

nem

A

adeo

ybe

ARCANA

240

-

adeo vt ad publica Collegae adueríus alterum

tien|

fcrlptafæesprocederet nec tolerandas Markius

Or

narrare

cenferet V, BraunnHypccheI&;s, quas €

pen

Kdidit nu-

breuitas pawellae non permittit. -

luit

perrime Markius apal yfin, feu vt Braunius ap.d

Vàn

me iocabatur, eclipfin ia Apocalypün, quae

fuit

forteiam dum ad vos perlata eft. . Relinquen-

Leg

daautem Groningà erat et properandum Leo-

C

uardiam, vbi elegantiffimain Gubernatoris fe-

plat

dem hortumque pulcerrimum nouiffime in-

&

ftructum atque alia vidimus, demumque naui-

af

cula, quam vocant, tra&toria Franequeram per

fim.

uenimus, ibique viros in omni pene.doctrinae

ät, (

genere praeftantes compellauimus : quos inter

quie

eft Nicolaus Blancardus, qui vetuftam ruinae-

cad

que proximam arcem Francqueranam velut

ia

Praefectus quldam incolit, fenex admodum

detà

aetate, etanimo tamen, vt ipfe mquxebat, iuue-

Bür|

nis. Vidimus quoque humaniffimum Tuo-

Tner

rumque in Remliterariam meritorum admira-

Que

toremIacobum Perizonium, qui vna compel-

latione non contentusad alteram nos ac terti-

Ti

aminuitauit. Defuncto nuper Rykio;Lugdu-

Ti5l

nenfi

BIBLIOTHECAE

241

x

E

nenfi Batauo, fucceffor , vt ipfe affirmauit , ab

KUS

Ordd. denommabatur, fed aucto ab Frifiis fti-

Id

pendio Franequeram proporro incolere ma-

Til«

luit

E Theologls primarius-eft Tohannes

j.d

—

van der Waeyen, cui cüm Spanherio lis nuper

que

:|

fuit,quemque cum Hubero litigaffe conftat.

UCf

Legi epiftolam, quam hoc demum anno ad

£0*

eundem fcriptam vulgauit Huberus, fatyricam

s fe-

plane, nec nifi de perfonahbus, vtfic dicam, tra-

d

E

étantem, quamque apud me vel eo faltun fine

dui»

E

áfferuabo, vt oftendere recenti exemplo pof-

w

I

fim, quam parum inter iftos quoque charitatis

nnae

:

fit, et quam ne facro quidem muneri parcant, fi

Intet

| quemex illo ordine aduerfüm fenferint

Suc :

iflde

cedit Cl. Vitringa, qui proxime totius Acade-

velut

1niae Senior exiflere poterit, etfi trigefimum

dun

aetatis annum vix füpergreffus, quia fere vice-

Qu

ä

narius ad profeffionem admotus eft: Vehe-

Tuo-

menter ille gratus Tibi exiftere cupitanimum-

nitg

que iftum Opufculorum fuorum, data occafio-

npd*

x r n

Maio-

fiey exhibitione fe teflaturum promifit,

terti

risifla momenti caufa eft, quae cum Collega

]gdU'

Q

Her-

m

242

ARCANA

Hermanno Alexandro Roellio eidem interce-

ä

phi

dit, etquamin ecclefia motam effe bonus quis-

quo«

que doleat..

Statuit nimirum Roellius(de quo

hon

iamin Bibl. Vniuerfali nonnihil, fed obfcure dl-

vel.

Dei

étum effe, deprehendo p. 395. fequ.) 1) Chri-

ftum pro morte fidelium non fàtis feciffe. 2)

YOC

Eundem Dominum Seruatoremque noftrum

quà

looj

infcripturis IMPROPRIE faltem Dei filium di-

Cl, neque pr opter aeternam, quaetamen come-

äï

LSu)

muni omnium feculorum confeflione credlta

trat

bia

hactenus atque afferta eft,. Generationem ita

vocari,fed tantum ob manifeftationem demon-

fv

ftrationemque (Rom.1, 4.) et oeconomiam il-

reli

lam fpecialem intempore factam, qua fc inob-.

Cile

fequenti operis redemtorii exequutione Patri

Cs

tanquam filius mandato. Genitoris. obfequens

Vit

exhibuerit. -

. Ego fane miratus Vitringae mo-

bet

derationem füm, qui collegae fententiam. mihi

X0e

longe mitius, ac ipfe Roellius expofuit, qulppe

fici

qui confeffus infuper apud me eft, f& vnam fàl-

"

tem perfonalitatem INABSTRACTO in Diui-

d&

nis agnofcere, tametfi III períonas IN CON-

f

CRETO ftatuat 5 (quodforteomnibus Philo-

tioí

phis

BIBLIOTHECAE

24

l.

phis fuerit imperceptibile) exiftimare etian,

UiS"

quod ratio diftinctionis perfonarum inDiuinis

quo

non ütdefumenda vt fieri communiter foleat,

] dl.

velexgeneratione vel fpiratione,quae fummae

hri

Deiperfectioni repugnent, fedex triplicijquam

2

vocat, habentia, difficulter fane, vt plane elo-

Purm

quarac barbare, explicabili.

Fruftra quoqué

li*

locaPf.II, 7. Mich. V, 2. Prou. VIII,22. pro ae-

r«

serna generatione hactenus allegata füiffe arbi-

qità

tratur? necde communi Ecclefiae fententia fi-

1 14

biaduerfante folicituseft, vt merito doleam, E-

ore

greglumVlmm et Vitringae quoque magnope-

nl

relaudatum, eo deuenire, vade quidem tam fa-

(ob-

cile extricare fe haud poffit.

Edidit ante pau-

atf

cas hebdomadas Franequerae alteram contra

jens

Vitringamdiffertationem, integro fere alpha-

o*

betho conftantem, quam a Gyfelario ftatim

vihi

coemi, etoculo volante perluftaui, neque dif-

n

ficile forct vberiora exinde commemorar e, ni-

/fi

fi quae ex ore Roellii habeo,potius perfcriben-

ul*

daduxiffem. , Rhenferdius valde conqueritur

ov

fuam cum Vitringa de X, Otiofis litem proo-

ylo

tiofa habcrllquam tamen ftudiofe tractari Ec-

Phü

Qz

cle-

244

ARCANA

clefiae poftulent commoda, quare etiam fe de

n

ge

Synagoga ludaeorum peculiari libro propedi-

em tractaturum, de que re eadem latius, muta-

T

to tamen titulo, acturum promittit.

Frane-

Cui

quera Harlingam iuimus, ibique nauem pti-

d

qu«

mum n mare, der Zuyder Zee, confeendimus,

ventoque adeo fauente vfi fumus,vt decem for-

Ü

te horarum fpatio Amftelodàmi fehcrten, jü-

e

Ht

uante Domino,appelleremus. Orbisnunc it-

colocompendium , . eoque ibi libentius com-

om

moror,quo promtiores hactenus per iuniorem

um

Dn. Wetftenium ob commendatitias 'T'uas a-

bu

micum mihifactum, fe ex Eruditis non nulli

Xit

mihi praebuerunt.

Quos inter merito mume-

Vtt

vauerim Bibliothecae Vniuertalis conditorem,

ba

Clericum, et Philippam inprimis Limborchi-

N

um, apud quem heri aliquot horasconfumfi,

di

quum inquifitionis Tholofànae aduerfus Albi-

hil

genfes et Valdenfes ab A. 1 307ad 1322. inftitue

fu

tae genuinum exemplar Mfc. quo de hactenus

f

nulli eruditorum conftitit, quodque nefcioquo

t

fato ex archiuo Gallicano huc translatum e»ft,

3

oftenderet, ac de Hlüoma illius inquifitionis, de

to]

jgno-

BIBLIOTHECAE

245

de

ignoto pene hactenus difcrimine inter Albi-

i«

genfes et Valdenfes, quoad dogmata ritusque,

t

etalianon ipernenda, differeret, in publicum

fig?

cum ipfo Mícr. fideliter expreffo a fe exponen-

n

da, quam primum id H, Wetftenio placuerit.

QU$,

quod quidem hactenus refcirenon potui, quia

"

Optimus Vir acidulis Sualbaci vtitur.

De in-

j

genti lectiffimi Batauorum militis ftrage vt

a

inulta dicam haud neceffe eft, cum clamoribus

n

omnia lamentationibusque plena fint, praeli-

em

ümque integrum fine dubio ab Hamburgenfi-

Fa-

Eu

busgraphice, vt folent, defcripta extent

vili

xit modo Ter-benignum Iuftamque Numen

n

vtne vires inde animosque recipiat plusquam

f

barbarus hoftis,et in dulciffimam Patriam de-

hi

fuo faeuiat,

Dici non poteft, quanto nos gau-

dio affecerint Frifi, quum a Gallica Claffeni-

a,

Ibi

hil prorfüs metuendum effe affirmarent : fed

tU*

nunclonge aliter fama refert, vt vix quenquam

us

fiodo reperiamus, qui fecuram promittere

£raiectionem audeat, praefertim cum Gallica-

quo

dl

nà BelglcamAnghcamque claffes nurnero praes

ualere dicátur ;quare expectandatantisper fue-

Q3

xit

no

246

AiRsz.n [&

ritopportuna occafioquam DEVSpro be.mgm-

dgit

tàte fua proxime fubmxmüret

p

—

Tüti

LXX

(48)

Ànr

Excellentiffime acSumme Vir

iE

Patrone colendiffime

cgi

Qu

lereamplius non poteram, cum Tuae mihi

*

redderentur, quibus ingentem in me affe-

coll

Cum fauoremque denuo demonftrafti , Viro-

rib

am Ampliffime.

Quare arrepto confeftim

WT

calamo exarare iftas conftitui, etfi nitore pror-

XiyI

fus omni deftitutas, 'Tuoque adeo lumine in-

ne

'Tantum enim fumma in me be-

eul

digniffimas,

neuolentia Tua audax factusfum, vt me con-

um

1

fcius propriarum, hoc eft,leuidenfium infirma-

den

rumque virium, animus detinere abs alloquio

dit

'Tuo nequeat, tametfi Ipfe alioquin nonnifi ab

teC

Optimis quibusque et doctiffimis compellari

3

que

tnercbare.

Accedebat paratiffimum manda-

du

tumimperiumque Tuum, cui parere füumma

left

a

mihilibertas et voluptaseft, | Superiori fepti-

1nana Nardam in Batauis petii, vbi cum Ioanne

füa

Lcyendekero Paftorem (de iongfte predikant)

Qit

agit

;ï

BIBLIOTHEECA

247

l-

ggit'Anmnius Byneus, ex Hebraeorum calceis

egregie delineatis formatisque, et nupero de

natali lefa Chrifti Commentario non ignotus.

Annosferme XXXVI natuseft Antonius ille, et

inEcclefiae minifterio vltra decennium iam ex-

egit, ruftico antea coetui in Zeelandia praefe-

hi

&us in pago Birfal, quemante 30. modo annos

fe-

collectae fenfim e mari arenae;aliisque tolidio-

10-

ribus particulis inaedificatum effe dixit, fuae

tim

vero, quamdiu ibi fuerit, valetudini valde no-

"0f«

xium. Quare Graeuius, quem Patris inftar fum-

me veneratur, fibi fuaferit , vt fcripto in verna-

l-

be-

cula euulgato ingenii monimentum ederet, ali-

jf

umqueea ratione paftoratum mereri conten-

a«

deret. Quaeres tamfeliciter fuccefferit, vt e-

dito mox, reeufoque in tertiam vicem de Mor-

;uio

te Chrifti libro Nardam vocaretur, priftinam-

[ ab

[lari

fq,ue« ibi valetudinem recuperaret. — Vidi iam

Yl

dum initia promiffilatino fermone tractatus de

j

Ie(u paífo ac mortuo apud Borftium,quem adeo

augebit Byneus, vt IV. Volumina in 4to confli-

äpti-

tuat,quale vnum materiam de Natali comple-

ne

adfinem iüq,-»ïtret de afcen-

jit)

| j&ritur. . Perducto

fione

.QA

aj

248

ARCANA

""

—

o

d

fione Saluatörls fanctique Spmtus &ï?uf' orie

tra&atlbus, áàd Ebraeorurn veftes regredietur,

mif

vbiBr auniumGroningerifem aduerfarium cori-

Tum

feftim habebit, nifi in verbaomnia formuïas-

hum

que confenferit. Memoramrde coeteroidem

qu

Tllé nofter, fe cüm Hulfio in actu femel iterum-

fera

que memoraáto ad Profeffionem Theologicam

pid

Groningae nuperex Tohahnis aMark (quiCónmi-

Tàti|

pendium Theologiae éiusque aliud tuccincti-

um

üs cornpendium, vti Wolzogenius in Amfte-

hen«

lod, Athenaeo Profeffor, Burmaünianae Syno-

Con

pfeosSynopfin, et nonnulla alia cam Eclipfi A-

Bk]

pocalyptica edidit) ad Lugdunenfes in Batauis

tàni

difceffu vacue factam, denóminatum effe, pro-

p

ximeque declaratum. iri, cui conferendum

Qu

iftud munus fit.

Videri quoque Nardae i me«-

neq

rebatur memorabile Lamberti Hortenfii epl-

erg

taphmm' vt etHlf'pamcae crudehtans mïigne

Uati

mommentum,quod ad priuatae cuiusdam ae-

j

du

dis, Nardenfiüm olim curiae, parietes lapidi in-

Vàt

cifum confþxcxtur quo inloco contradatam tri-

il

busque vicibus ad Hortenfii manum repetltam

tür

fiuem, ciués Närdem füb praeüan(h Hifpanofi-

ï

RL

deli-

BIBLtGTHECAE

245

ais

fionie

dehmns iuramenti praetextu in vnuti CO&&I,

(tuf,

mifere omnestrucidati funt, magrid etiám eo-

COf

rum pars in cinerés fáuillasque redáctaeft. Mu-

ulise

nimentudi vrbisegregium plane axüphämum-

ydem

que eft, vt interpotiffima totius Hollandiae re-

Ul«

feratur: Vallum quippe, terreum fiüiul ác la

Tcant

^l

pideurn , cuitis partes cernuaque ortinià acca-

om.

ratiffimefibi inuicem refpondent, XXX. paffu-

l

di-

um latitudine fia complecti cum Byrieo dépré:

Müe'

hendi, quae ingens faiie amplitudo eft, ad quari

Jro-

corificiundam, praetei' cefpites, nonnifi láteres.

f

Belgarum coctos induftria adäibitöä effe

ICUIS

tanto magis miratus fur,

Capnïä Tius

per própe Fleuriam eius loci Güberhatór

p

du

cum DCCC füorum militum, à Gallis e&

ó mel

neque ha&enus folutum pro eo amplifïimnrri

| epre

?ku'rgov

In armamentario fingularé et obferz

lügne

uatunon indignumeffe füd*rca*uxtByneus itigeris

1 de*

illud tormentum, quod in naui fua Oliüierus

(iifi

van Norden habuit Xquüm fub initiüdi hmus fez

jitfle

culi vniuerfüm orbem triénnii fþatlo emetirez

ritarm

tur 111udque iterum in patriam fecum afportas

jot«

ret. Vüde verfüs, quos eidem ädfcripfos legi*

des

d

Qs

2$0

ARCANA

db

des aertbodens ronde cloot

f10

Hebik indrie iaeren

C

dooravonturen groot

]

cele

TC

Mit Oliuier ronds omgevaren.

1nà

Sedhoc apud Te quid refero? cum nihil pl»ane

p

elegantiae contineant , .nifi quod belgici funt.

qu

Octiduum fere effluxit, ex quo Illuftris Her-

bordius,Sereniffimae Anglorum Reginae ex-

lor

traordinarius ad Foederatos Belgii ordines Le-

Vit

gatus ex Anglia appulit,exacexbatos illorum ex

lut

tril

nauali cum Gallis praelio turpique. Comitis

Cel

Torringhtomi mora, animos mitigaturus

W

remqueiisomnem ex vero expofiturus Qua

re Hagam Comitis properare cum Hedinger

br

(qui fe quam obferuantiffime commendatum

ii

cupit)cras D. V. conftitui, facturus ibi pericu-

Vel

fier

lum, an traiicere eum Illuftri Legato posfim,

eh

quibellica procul dubio naui: in flructus defen-

fusque ibit

Quae res nifi feliciter füccedat,

ef

omnis fortaffe Anglicani itineris fuauitas exu-

bi

endaerit De As Veftris, toto orbe celeber-

dii

rimis multorum hactenus doctorum iudicia

f

intellexi,fed ea maxime, quae optimum maxi-

VK

ino-

BIBLIOTHEC AE

C

2$E

moque hactenus cum fucceffu, et applaufu Li-

terati OlblS continuatum inftitutum vno ore

celebrarunt:nifi quod F ranequerae Iacobus Pe-

- rizonius dixit, omnia fibi in ifto opere probari,

i plane

maar dat fy te partyhk wefen (quae nifi fallor i-

ci funt.

píà Hominis verba fuerunt) cum Cocceiana at-

i Her-

que aliorum Lutheranis. aduerfantium|Iheo-

logoxum fcripta recenfeant,

Vnum hoc eft

nae ex

Viri Humaniffimi, eta quo ofïicxoiïfïimam fa-

yesLe-

um ex

lutem nuper perfcripfi iudicium: cui vero num

ormitis

tribuendum aliquid fuerit, Ipfus iudicabis, Vir

jcurus

Celeberrime,

Alias vbi fententias cognoue-

Li-

Ql&

"yo, vtfine mora perícribam, pietas iubet.

lingero

brorum defuncti nuper T heodori Rykii et nu-

mifmatum auctionis inore, menfe Septembri,

oatunm

vendendorum Catalogus fine dubio a Lugdu-

pCFlCU'

osim

nenfibus Lipfiam transmiffus eft; vt et alius Pe-

delen

chlini, vbi quidem fertilis poftillarum numerus

ccedit,

eft. " Herinefcio quofato ad Clericum veni,v-

as exu

bi variosinter difcurfus de Latinitate| quoque

diuerfis hodie nationibus vfitata fermones mi-

elebet

Ícuimus

Valde autem in Germanos iniquus

judicid

Vvidebaturle Clerc, qui omnemferrae eleganti-

m

us

j

ij

ARCANA

—

üs f(.rnbendn facultatem 1piïs abiudi cablt B*æl*gfä

dic

folum Latiirelicta gloria, quos interfüacon-

epif

feífione I, G. Graeuius effet primarius. Ego

g

Vero et ipfüm Graeuium Germanum effe op-

Iu

ponebam! Remon&ranuque liberius remon-

Don

firabam, quam Latinitatem fere fuam Germa-

tüir

fiis debeant Bataui, quatnque potiffimi ex ipfo-

ety

tümliteratoribus e Germánia fueriüt orlundt.

ben

Itique ad Anglos delibebatur et deCäueoGaa

que

leoque nonnulla durius loquebarur; Anipfe a«

a

deo bene fcribat, nofti Virorum Ámpliffirie,

tf

Vale, Vir Summe, et rem fácram hzerarlamque

leer

omner Literatorum Ipfe Prmc*eps promuuö-

deli

re exornareque feliciter perge.

Vale -

füus

Ampliffimi Nominis Tui

Que

Cültor perpemus

eXp(

Dabam Amftelodami 23 lulii

Lsv

1 Aug.1696

M, À. À. Hmhüettesus.

tehc

f

LXXI.

^ (49).

Exceïlenniïime acSumme Vir

€ini

Patrone colendlfïïmc

&f

Uanquamelapfum vix biduum triduumue

par

ob

eft, ex quo ad fauentiffimas Tuas refpon-

di

BIBLIOTHECAE

273

nmn2d

a m

Belgis

di cultumque in'Te meum ac pietatem probare

W COf

epiftoliofuftinui, nonomittenda tamen erat e,

Ego

gregia exoptatiffimaque occafio, audendi ex

le o

Lugduno paria, et quidtam breuiusculo teme

emott«

pore invrbe Literatorum fàtis fertili obferua-

Jernds

tuma mefit,füccin&eexponendi. Poftquam

x ipfo«

ergoheri Harlemum , elegantem prorfus vr-

riundi.

bem fyluaque circumiecta amoemfïimam,aha-

e0 61«

que minora oppida vidiffem, Lugdunum hoc

iptie

acceffi; inque eofolum hodieIacobum Grono-

iffime,

uium, Virum Humaniffimum, compellaui. Il

amque

leenim,quum Tuo ipfüm nomine falutarem et

moye

deliteris nonnullos innicem fermones agitare-

nuus, dici non poteft, quo me affectu honore*

que affecerit,tale quidem haud merentem, nec

expectantem. Mirifice autem Te amatac vee

neratüretquam iucunda fibiconuerfàtionis an»

tehoc decennium coeptae meinoria exiflat,te-

xttemus

ftatus abundeeft. — Atde Fellero quae egoaus

diui?:Vtinamperho rulae quadrantem Tecum

eflem, memorareque verba fingula, mordacia

pleraque, et recenfere omnes notas illasatque

uumue

obferaationes liceret; quasig fumtm ad maz

epo

nus

254

ARCANA

d

nus mtolexabde IHUd Felleu de fafïu Critico-

tT

rum intolerabili fcriptam apud ime expofüit.

hons

Caeterum, non dignabitur refpontione Felle-

türy

rum, nullorum, füào iudicio, ftudiorum homi-

tet q

em, qui fcurra fibi innocenti,et veritatem tan-

Oper

tummodo libereediffsrenti, infültare tam ne-

glica

farie aufüsfit. Mirari folum fe fignificauit,quod

fcrib

fcriberetalia permiffum fuerit homini ab Vni-

fauet

uerfitate , inqua tot Eruditifint et literisexeul-

tiViri. Atchartaeomnia committere haudli-

lu

cet. Quarecum ore aliquando affari iterum

'Te, volente Domino, dabitur, plurade Grono-

uio etFellero,quem nebulonem confidenter l-

le vocauit enarräbo.

In Eruditorum Adtis,

quae maximopere fuo merito laudauit, id de-

fiderare folum fe pronunciauitquodfi quos Li-

pfiae aut inSaxoniareliqua euulgatos libros re-

cenfeant, nimium quantum eos communiter

depraedicent, titulosque.faepe complurimos

adhibeant, :quae quidem ipfe elogiaferrenon

Tenti

poffit. Exempli loco Reinefianas Inferiptio-

Qie

nes afferebat, quibusille nihil in ifto literarum

] ml

hete

generc jmperfectius vitiofiusue extare arbi-

t1ie-

BIBLIOTHECAE

25$

vt

IC0

tretur, Subfinem difcurfus in tertiam vsque

(uit;

horam continuati de. Fellero iterum quereba-

le-

tur, quod odium in Germanos Gronouio impu-

[ile

tet, quam quidem accufátionem ipfo apud me

Lafl

opere refutauit

De reliquis vt et itinere An-

|fl£«

glicano, vbicertioraconftabunt, Tuo iuffu per-

uod

fcribam,

Vale, Virorum Excellentiffime, et

hi«

fauere mihinondefine

u-

Inclytae Amplit. T',

(li«

Lugdum Batauorum 25 Iulii

um

5Aug.169o. -

10«

omni obíequio addictiffimo

M. Andreae Adamo Hochftettero.

"ls

dis,

LXXII,

de

(s6)

Excellenttüime acSumme Vir.

»LI'

-Patrone colendliïimc

jis

T iam finiftri quidpiam füfpicabar, quum

yter

105

E

L'uae mihiPatrisque literaeLondini redde-

non

rentur, maximo vtique meogaudio, curarume

tlo

que baud exiguo leuamine, quarum certe non,

vna hactenus me exercuerat

um

Qui enim non

| laéterego, cum mearm hanc fcriptionem , aut

jbi

ue

anee

246

ARCANA

— a€— 9"À

æppnas pqtms T1b1,, Viro fqmmatx ,nan dxfpïl.

m

cere, quinetiam non. abs voluptate legi eas abs

Hi

"Occulta fane ifta felicitas eft,

"Te,percipio.

COI

quam Tuoinme immerentem a'fectui debeo,

loc

quem demereri omni ftudio cultuque per ae-

ä

cur

tatem omnem deuotiffimo conabor, . .Caete-

tibt

terum confufus primum perculfusque flupore

tis

in'Tuispaternisquelegi, domum me vocaris

lar

fed quid agendum nuncfuerit , cum Belgio iam

Int

exceffimus Angliamque toties optatam adiui*

Paf

mus? Excedere tam cito Ànglia, nec prius ce-

fiid

lebresdoctiffimosque, «quos eaalit, homines

fre

falutaffe, neque in mores eorum'inquifiuiffe,

Paf

nec didiciffe egregiam vtilifimamquelinguam

puu

haud fàne confultum videtur,

Immortales

QU

potius Diuüino Nuraini grates refero, quod ex

flat

periculis ommbus,quorum non vnum in itine-

dio

remgmmhat me potenter eripuit, mwboqug,,

füi

quiinitia iamdum fümferat, liberatum, ver(ari

Phu

ha&enusinter Anglos,etfi non vniusnotae mo-

K

risquetiomines, conceffit

Ita vero Lugduni

d

inBatauisactum porro eft, vt Spanhemiumob

Cün

ferias abfentem haud viderem, Vitriarjum ta-

Va

incn

M

"BIBLI"OTHEC'*AE. :

i

men ef'Dl'elincürtium corhþ'enarem. inrïö

ds abs

Hagam-Comitis petii, illuftriffimum atque inz

h dl

ebe0,

comparabilem certe pagum, quo amoeniorem

locum vixorbis hàbeat. Vifàhic Hollandiae

et «

-

curia Principisque Auriaci feédes, cum adiacen-

Cdete

tibus ad eundem fpectantibus Principem;Pala-

upore

tiis hortisque, dem Haufs im Bufch et Hunds-

ociris

lardyk, quae certe regifice omnia extructa furit;

io ia

Inter doctos compellàui GuilielmumsSaldenuri

ii

Paftorem Hagienfers, virum calculo valde af-

]5 C*

flidumet fenem: Ioannem itäh*ï*' Schelham-

mues

[iui'fï(':

merum, Ecclefiae I;utheg'ahae per XLVI annos

yguam

Paftorem, virum celebrem et in plusquam fe-

ptuagenaria aetate vegetum humaniffimum-

yrales

que, ex quo de Lutheranae in Belgio Ecclefiae

od ex

ftatu multa audiuimus, Mágno inprimis gau-

titinöf,

dioerat percipere, quod nuperrime Magiftra-

oqo

tus Dordracenus noftrae addictis fidei Tem-

r

plum concefferit, feneftrasque et valüas ipfus

emo-

iniddonauerit: quod fperandum certe a Dor-

dracenis non erat, qui rigidiffimae Synodo lo«

Lm] Qb

cum aliquando praebuere;

Eft etiám Hagae;

jm t*

v.tf a Eéérfio Roterodamernfi h

^

g

R

a'bea, B'afnaigius?

qui

n T

$8

ARCAN

a

ui Hlüonam, ni fallor, operutmn erudxtorum

po

CODdlt, iednobisex ignorantianon vifus. Inde

Àti

Delftam iuimus, vbi templum Auriacorum tu-

fii

mulis illuftre vidimus, illudque inprimis Wil-

ia ia s CH

mq

lielmi Naffouii monimentum, quem, vt infcri-

as

die

ptio habet, PhilippuslI. Hifp. Rex, ille Euro-

Xn

dar

paetimor timuit, non domuit, non terruit, fed

emto percuffore fraude nefanda fuftulit, .

.Sed

qu

etRoterodami fübfiftere aliquantifper nonvna

Qr

ratio iubebat

Primum vidi Cl. Petrum Bae-

ljum:: quocum confabulari, eiusque maxima

d

humanitate inaliquot horasfrui fummae volu-

Que

ptatifuit. Eftet ibi Prophetalurius, quem mi-

ais RC - M od ld at

W

rifice eapropter Meldenfis Epifcopus exagita-

at

TC nouit.

Nihil autem in hocaut parum cer-

tem

te humanitatis deprehendimus; quo fane mo-

Reg

returpem fuae genti maculam inurit, quae o-

Bo

mnium alias humanisfima eft, eoque ad. con-

mu

uerfandum promtior, quo doctior. . Alloquu-

thL

tus quoque fum Ioannem Texelium, G. L. Prof.

fcw

etPaftorem ; . Virum humanisfimut, ex editis

Caí

Lightfooti Operibus notum. Basnagius, qui

Qic

Boüuetum aggreflus eft, Vltraiectum eo tem-

Vid

pore

BIBLIOTHECAE

d

259

TU

pore difcefferat, quo nos Roterodami eramus.

Inde

Atnunc inportum nobis Heluoetiam eundum

Intü-

fuit, Hic ergobellicam confcendimus nauem

Wi-

inque ea ventum fauentem in octauum vsque

erti«

diem expeciauimus, pofteaque varie. iactati

UnQ.

XIX Augufti in Augufta Londino, felices Deo

ttd

dante adpulimus

Tametfi mihi Hofmanno-

Sed

que fuperanda febricula fuit, ex mari fine dubio

nvia

corporisque neceffitatum defectu orta

Fe-

Dae-

citautem diuina Bonitas Medicique ftudium,

xumá

vt paucosintra dies conualefceremus, capere-

volu-

que initialuftrandi Londinipoffemus- — Quare

Y fmi«

Weftmonaflerium protiaus excurrimus, vbi

agltä'

antiquiffimum illud totoque orbe notiffimum

T

templumatque Abbatia eft, in qua potiffimos

:O*

Regum tumulos (a Sandrartio pictos defcri-

)je 0"

ptosque, e quolibro, quae memoria retinui

cofi

multum mihi praefuerunt) multa verendosan-

)quu-

tiquitate videas;et alia,quae vix fine ftupore ób-

Prot.

Íeruantür

Eftetibi, vt nofti, fepultus Iíaacus

ditis

Cafaubenus,in cuius epitaphio quidquid eft do-

$ qu

&iorum fürgere iubeturtam colendo nomini,

tem

Vidimusinde vtramque Parlamenti cameram,

R 2

rCg

pox'e

266

ARCANA

-—

uim

regium füminurr;que in aula Weftmonafteri-

] p

enfiiudicium, vbi condemnatus a Rebellibus

! diffe

All;

fuit MartyrCarolus; Sedem item Regiam, Al-

mel

bam,quam vocant, Aulam,et infigne caftellum,

quod Towrappellant, in quo ornatus regni in-

giot

l

comparabilis mulrumque ab Auguftiff. Willia-

fiam

:3no et Maria auctusoftenditur. Ex viris cele-

viri]

bribus compellari meruitRi.Baxter,cuius toc in

Que

vernaculam conuerfi libriafcetici proftant. At

quoc

valde nunc fenex illenec nifi vltra dimidiam fe-

curft

re horam detentus a nobis eft DeReueren-

w

diffimo Spenero folicite interrogabat, et num

tüny

tàm vehemens ad huc Lutheranorum a Calui-

tàm.

riftisdiffenfusfit? Vifus quoque nobis com-

de Pa

pellatusque eft D. Tho. Gale, cultor Tui perpe-

tame

tuus ; Isabftinerefe aliquandiu debuiffe dixit a

f)bliu

Porphyrii de Carnium Abftinentialibro: tum

In (

quodaegritudo quaedam impediret, tum et ab-

Cum

cundum alio fuiffet. Adhaecplura fe ex Mfer,

tl'um

expectaffe, quam nunc ipfo deprehendat ope*

TIom

re: Promiffa tamenfe propediem feruaturum.

pror

Sedet Guilielmum Beueregium, Paftorem in.

Rütgt

mpella-

Cornhill, multae vi-rum humanitatis co

uimust

|

BIBLIOTHECAE.

6x

s

| uimus: quivir magnamin difcurfu modeüiam

leri-

praeíetulit, nec ferequicquam de Ícriptis fuis

ibus

differere nobiscum voluit, luimus deinad P.

-

Allixium, ab Cl. Dn. Ittigioallegatum haud fe-

ufl

mellaudatumque. | Sedem hic habetin Colle-

iil*

gioSionis, vbi Bibliothecam haud male difpo-

lida

fitam omnibusque patentem vidimus.lam quae

vle-

viri huius humanitas?. quis in fcripturis omni-

ocin

que lacra àntiquitate inuefliganda ardor?

Àt

quod pa«is defiderium? "Tametfi cum ad dif-

nf;e-

curíüm tandem delaberemur,ipfeque ob diui-

"

norum Attributorum humanae in Chrifto na-

1um

turae factam communicationem a nobis a(fer-

ylui

tam defen(àmque Eutychianifini nos incufaret,

o

de pace-iam non amplius fermoeffet, — Multa

wrpe-

tzgni.en edi(curfü didici, quorum me aon capict

xit d

obliuio. Egregia etiam illa Bibliotheca , quae

tutm

in Collegio Medicorum Regio vifitur, inquam

ab

cum introducerer, pulcherrimum fimul thea-

ffct,

trum miratus fam, . At de Guilielmo Caue,Vi-

pe

ro.maxime reuerendo, quae differam? Stupeo

u

m incredibilemque huma-

pror'.ü;xs/aA vbi füumma

m

nitatem recogito,qua

me cumÓto 7moque kfu"

JJlae

Rs

1us

TM

262

ARCANA

—

ius menfis Vindeforiae, quae .6 ab Londino h(.)'-* É

t

ris diftat,Ipfum inuiferem, pleniffimo cum af-

que

fectuexcepit! Ita enim aliter fieri haud pote-

ded

rat,quia à Te, quo neminem fe pretiofiorem

charioremque in erudito orbe habere teftatus

fiepius eft, Vironon humano, fed ,täui ipfà eft

humanitas, commendatusfuüi. . Adeo ingenti

1 aoh

| À

f

Tà

Teaffectuprofequitur, vt inter, diuerfos faepe

difcurfus, delapfusad 'Ye iterum fuerit, et mo-

z

do amplecti Teet colloqui Tecunr optauerit;

que

modode Tuisfolieiterogauerit. Vtadeono-

PeA

uus Tibi debitor ex ifta commendatione exi-

$

3

o s if

|

! pro:

ftam,quafruitus quoque mecum Hofmannus —

[

N

ä hye

eft, quem aditer hocin Angliam füfcipiendum

;

me.

Hedingerus egoque pertraximus : Cupit ille

flos

probeneuola füi memoriaeffe gratiffimus, et

cumHedingero fauori f&'Tuo commendat. Vi-

Lor

dimus etiam non Oetonienfe faáltem, quo&Vin*-'

deforiae eft, CoHegium,k fed et regificam ar-

cem, in quadegere vidua Caroli II, folet,alba ]

PS

certe auï.a multo fplerididiörem. Inde Harn-

6

ptoncourtam, quae 12 a Vindeforia Anglicis

DA

milliaribus diflat, iuirnus, vbiomnem fere ve-

QUi

terem

Tej

BIBLIOTHECAE

253

——

)ho«

terem ftructuram deiici Willielmus iuffit;iam-

1 df

que regiam fibi fedem per Belgas Architectos

Qte

aedificaricurabit, Scripfifti, ni fallor, Vir Am-

TOR

phlhme adDn. Caueum de luniore Larrogua-

atus

rio,quo de doctiffimo iuuene vehementer f&

üeft

j

dolere dixit Cl. Vir, quodad Pontificiorum ca-

Zentt

ftra, referente ita fibi Burneto, tranfierit; quod

i

quidem factum Lipfiae inter vos diffimulauit.

[nü-

Hodie Regiam Bibliothecam, Illuftriffimum-

Tit

ue Boyle vidimus, de quo proxime plura, nifi

10*

graue id Tibi futurum eft, exarabo.

lamque

eXt"

proxime Oxonium ibimus, etvtiþesePr ibi

fIius

hyemablmus Ita vale ex animi voto,Vir Sum-

dum

me, et orbis Literati maximum lumen inan-

tille

nos viue Neftoreos. Sed rieque fauere define

et

Inclyte Nominis Tui

Vi-

Lonchm Anglm um oSept. 1690.

Vin-

aeterno Cultori

) df*

M Andrcae Adamo Hochflettero

ii

P.S. HodieSereniffimumRegem in hac vrbe

at

expe&ant Im,ufimus etiamStiliardium,de quo

ficiS

D,Ammaunus vera memorar at.

Non dubito,

LL

quin perlatae Lipfiam fint, quas ante 14 dies ad

ye

"Tefcripfit D. Caue. ValeVir fumme.

:64 —

ARCANA "o

LXXIH. (5))

I

Excellentiffime ac Summe Vir

T

Patrone c'ol&ndiiïïme.

Qu

Ametfi nunc nihil magnopere habcrem,ï

$

fui

T

-

ij

quod dignüm Ícriptione r?purarc*m-,cpm

H

,

Tüt

mittere tamen haudqua

LE

quam potui, quin exa-

gu

€to fine literis menfe ad

Te recurrerem, atque

R

Vti

Quare €o aequiore animo Te laturum, prorfus

Dius

i;oafïdo, quod inculta fcriptitatione ifta melio-

Ti

ves Tuas occupationes interrumpere füftineo :

fler

quamquam nec legi eas ab Te cupiam, nifi

quum a grauioribus vacet. Caeterum is,de quo

gatx

if

nuper memoraui, Io. Milliusin colligendis pii-

I

Ll

morum Ecclefiae DID.monimentis ftrenue per-

Tiu

git;proximequeSS. Barnabae Epiftolam cum o-

ing

mnium, quotquot ineam extant, Commenta-

&ni

riis, et ampliffima Doduuelli differtatione (ita

Ty

enim fcribere fere folet vir ifte,

et digreffioni-

"

it

bus mirifice delectari) eiusque p

araphráfis ; Vi«

Opt

di quoque iam ad prelum par

dta Clementis

IObI

Romani raew(outra cum Millii animaduerfio-

Qur,

Ua G at

nibus, in qulbus vel folus labor aeftimari me-

df

Teà-

BIBLIOTHECAE

26;

Featur

Abfoluto, quem vocant, Termino, in

rus conceflit Dodwellus nofter, cum quo alias

quotidie in Coffipolio (ignofce voci) domiue

'e,

fuae ampliffimam loquendi occafionem habui-

Ofn

mus. Pr odeunt nunc eiusdem inHiftoriaeAu-

(

guftae Scriptores Praelectiones, magna iam

t

parte fua xgnpreifac Clariff. Bernardus aliena,

Tem,

vt ipfe ait, iniuria dormifcereIofephum hacte:

jíus

nus paffuseft: videbo vero vt Ípecimen labo-

elio

risiam 1mpre£ïi obtineam, Vobisque. D. V, Q-

DO

