Uo mihi confilio opus eft.. Quaefifti u-

zelde

$*

per de Martisburgenfi praefectura: Scho-

verbis

laftica: uihil refpondi, quia nec erat, quod re-

anco-

Íponderem, — 'Tum enim recufaueram vt con-

Setute

ditionem cumC:zenü fron commutandamæ ER

edpu-

terum iterumque inflant, vrgent, augent; falati-

| extra

um in tantum, vt Cizenfe exfuperet.

Non ad-

ratico«

quieui: methodi in docendolibercatem oppo-

E

fui. Haüc quoque indulgent plemfümam et

quTOo

hinon

lura alia..

Quid ergo faciendum? obfcura

fpici

eft Cizenfis fchola, mihi vix vnquam auditajan-

axime

tequam eidem pl*aeücerer Martisburgenfis

Sanfon

jam olim dlara.

Nunc autem vt fata fum; no-

ortafíe

ftrarum rerum, Cizenfis numerofo coetü gau-

'uvet«

gdet: Martisburgenfis;nefcio quo malo, ad pet-

fgni

gxiguum numerum redacta eft. De patronis

Ó

nom

abis

3*

216

AD

X LV.

C

PO

N

Ax

h

non eft quid i uchcem.

Hic quidem incerti,

f

ï

dubii,quidam etiam inuidi, pluresde fchola et

ten

litteraria re parum folliciti: ibi omnes mihi

Q1

ignoti praeter vnum Schmidium, confiliarium

iu

ä

intimum et procancellarium , cuius beneuo-

C0l

lentia à multis annis vfusfui..

Hic bibliothe-

T0

capublica, et meae fidei commiffa: ibi nulla

be

Quid fieri placeat, rogo candide mihi aperias

Hi

Locus vterque vobis propinquus : vtriusque

fat

bona, mala fama non poteft effe ignota.

Vale

fiti

etmeama. Datum Cizae 29. lan. 1688

tiff

"] uus

len

Cellarius

lià

A

P

LXII

(259

E

ng

IterasTuas,Vir Excellentisfime, d.20. Febr;

e

datas, recte ad me curauit Cellarius nofter

de.

vna cum libris, quos adiunxeras, et nunc reci-

T

Excerptatamenex R. Simonis lIudaicis

pies.

llm

debeo maxima ex parte,amico, quem nomina-

tua

ui noftro Cellario, qui periculum, vt fcribit, fa-

|

bis

cere voluit, quid valeret in Gallorum lingua.

N

Sedfiquid ego iudico, non tironem fed magi-

fi$i

ftrum

g

arx

sl

BmïLïm TH F C A—E.

d

ïhum fe ppäe&i-tit, cui -e'go- fa'cgfle cedam, liceta

i et

teneris in hac lingua àliquatenus verfàtus,

Pihi

durodidax]o; tamen et exercitatione vt pluri-

IUf

mum deftitutus. Florii fcriptum verti latine et

AUO"

commentationibus atque cenfuüris quibusdam

»the-

notari, meaopinione mereretur. Multum ha-

ulla,

bet ingenuitatis, fed agglutinatus Romanae illi

TidS.

Hierarchiae, non potuit non in plurimis affen-

SQUG

tari,et antiquitatem oftentare, quam ex fuppo-

Vile

Cau-

fititiisfcriptis nunquam demonftrabit.

tiffime tamen omnia'de Primatu Papae, qua-

lem parafiti monachi praefertim füabiliunt, a-

irius,

liaque paradoxa praetervectus eft : inefcandis

—

Prqteüantibus; vel ad excufationem apoftatis

fuggerendam, . Sed haec publice notare non

Febr.

eft Vifilfï?l opportunum. .: Quod vero librum

oftet

de Natura et Gratia (cuius autor eft Malebran-

feci"

che,yet Oratorii, nefcio an Presbyterum aut a-

liud membrum (e nominat,) attinet, cum pace

iaim'is

nitde

tua, vti fpero ab eo abftinui. Nequeautorvo-

i,l

biseffe velim, inferendi hunc tractatum veftris,

Nam etfi intra terminos fteteritis, non carebi-

ngW,

g

tistamen inuidia, necfi dicere liceat, conícien-

irum

tiae

sz

ARCANA

215

—

tiae fcrupulo quodam, fi opiniones nouas et pes

MF ORERESSR

di

riculofis confequentiis,quod ipfe autor non dif-

ul

fimulatobnoxias, prurientibus iuuenum prae-

In

fertim animis, offeratis. . Eruditionem, acu-

ef

men explicandi facultatem, nemo autori abiu-

pla

dicabit; fed fierinequit, quin cenfüras et con-

ris

tradictiones plurimas excitaueritiam, aut mox

fo

excitaturusfithicliber. Itaquetutius rectius-

Qu

que, vcmihi quidem videtur, facturi eftis, fiex-

pectetur, dum aliqued contra eum edatur: Id

RURUTIHENTSN R TENS NI NRENIN NU ERE NHTENTN ii i GG d ii

le

in tempora veflra vltro incurret, et fiquid ve-

Q

neni his nouitatibus ineft (vti quidem ineffe

a

valde metuo) vria cum antidoto honefte exhi-

Or

bebitur

Proftituerem etiam me in ea mate-

ti

ria, cuius notitia admodum leui tinclum me

«

effe fateor. Scholafticae enim "Theologiae

?

non tantum , fed et Cartefianae Philofophiae

g

(quae breui vt apparet, Theologiae pallium in-

à

duet) parum fum gnarus,

Triginta annifünt,

fi

cum Cartefiana quaedarm legi, eta Lipsdorpio,

h

quituncin aula Vinarienfi verfabatur, deprae«

ü

dicari audini, fed fiue ingenii culpa, fiue nego-

Á

tiis obftrepentibus, parum ime nouailla docri-

na

213

äIBLI,OT HECAE

iia motum effe memini, etab illo tempore ftu-

tpe

m

diis illis fere totus abftinui, neque nunc ani-

rtium ad ea applicare vellem,

Difficile etiam

J

mihi fuiffet terminos autofis iftius, ea qua pat

acu«

eft, ZugiDeia latine reddere: naimn v. g. /wniere,

ibite

plaifr, feutimint; alind mihi fignificare, ex auto»

COfte

ris hypothefi videntur, quami quod vi linguae

Q0X

fonant, vt de eau/z occa/ionali nihil dicam; lta-

H.us-

que Cartefianam quandam Nomienclaturam ad

jex«

Md

manus habere deberet, qui vertere aliquid vel«

let, quod intelligibile et planumeffe poffet. Sed

: ve

quoniam inhané iateriam defcendi, non potui

vf

non aliqua Tibi; Viro Theologo, eiusdemque

EXhi.-

ótdinis praeclariffimis collegis amicisquequo-

dtie

tidie familialiter vtenti, proponere, in quibus

|mé

doceri m& a Te, cumcommotdum efl, velün.

p

Quid ergo Tibi videtur de exceptione illa

bi'ac

;äygägwqra)my;a;", qila däï*lfälflä S. Lit'efar*um.di'

J

&aelidit, quibus hypothefin fuam, delege Dei

ullt,

fiplici, generali, aut vt ràihi fentiré videtur,

fi0,

fatali, et negationem prouidentiáe particularis

[atr

deftrui videt, quidde defcriptione humanae

9

feruatoris naturae, fine animáe Chzrifti, de qua

Yj

hinc

fd

T

214

ARCANA

hinc inde infolita multa praefuppomt praefer-

il

tim in appendice p. 49. . Oblitus,vt credo, v-

Ti

nionis perfonalis, quae efficit ne. Chriftus

f

homo, autanima Chrifti, expers fit diuinorum

Or

attributorum

ond fiverum eft, non adeo

th

vt confiftere poffint, quae de gratiae Seruatoris

i

difputatione commentatur, tanquam homnns,

us

imperfecte, fücceffiue,et particulariter agentis.

(

Fateorcum legiffem quae de folutiore magnae

ft

illius dubitationis, cur Deus hominem labi per-

miferit, magnifice iactatattentiffime expectaf-

]s

f-, i quid melius, et ad quietem mentis condu-

ib

cibilius, allaturus effet

Atcum fàtisfactum fi-

bi etlectoribus putet, oftentata illa lege, quam

fi

Deoadícribit, generali , fatum mihi ftoicum

Ío

vel numen illud, perquod Dii Paganorum hor-

rendo myfterio iurabant, oftendere et reuela-

revifuseft. .Curenim non magis me folaretur

fi fimpliciter audiam et credam, hanc falutis oe-

conomiam Deo placuiffe, neque meliorem ex-

cog;tari,aut ab homine defiderari debere,quam

reuelata nobis fit.

Mirentur itaque et in pre-

tio habeant quivolent, ratiocinatores hofce,

p

Ícho-

BIBLIOTHECAE

21$

MM

efer-

fcholafticam ftribiliginem et fcabiem, lenoci-

0Y*

niis verborum et nouarum phrafium incru-

riftus

ftantes; . Ego profimplicitate mea, valde vere-

um

orne foueant, quas D. Paulus tamanxie Timo-

adeo

theo füo praecepit cauendas QeBgAse «evoQo-

ItOTIS

Mac «g) dilüémac vic dsudevó us yvactoc, De-

ninis,

usnos feruet inueritate: Verbum eius veritas.

entis,

Certe feculum nottrum, nifi vane metuo, cum

jonat

ftultitiam praedicationis Euangelicae magis

»1p€ï-

magisque faftidiat, in fapientia , quam tantope-

xcdaf-

ye amat, et ex Gentilium buftis xa«oc1Aec eru-

yidue

it,omnem pietatem et religionem breui confu-

m

met et perdet.

Tu prolixitati huic meae, aut

quam

fifortea Te diffentio, libertati, bencuole ignó-

1cufm

fces,. V, Meufelwitzd. 7. Mart.:683

ho!

Exc. y g

auela-

dedltus omni ftudio et officio

jretul

*

VT Seckendmff

ti$ 00*

LXHI. (36)

m

On vno Tibi nomine obün&um me effe

qüä

- fentio, Vir Excellentiffime;qui literis tuis

Pl Ü

h0L CC

proximis multiplicia humanitatis officia mihi

ce:

O 4

exhi-

216

ARCANÀ

"

exhibes.

Gratulationem de fecundis, vtinarü

Wf

vt voues, vtque fPCIO, fecundis nuptiis, amico

offe

i, e.exquali venit, animo, accipio.

. Non fui

fl

neícius, quo periculo mare hoc. I'emhs matri«

tié

monii naulgetun : nec Naíonis acroama, iuue-

as aCb t

tef

ter

niolim inter iocos non femel vfurpatum, me-

exl

moria exciderat: Twpe fenilis ámor: nec Quin-

tilianiz ln]ïrmzf imum .genus féruitutir jän:x mari-

im

tu:; fed iacienda camen fuit alea, nii me curis

fco]

domefacxs obrutüni quiete tantopere mihi

lil

chara prmare, maximá ex parte, voluiffem. E-

poí

fexit me etiam ad. fpem meliorem; Íponfaé

Van

quam delegi; perfpedtà virtus ; per annorunmi

LU

XVIIL, quibus parsfamiliae meae fuit, fidem

Yo

probata; Ad opes, quanquam non plane indo-

u

tata eft, minime refpexi; contemtor talium;

Ti

Corporls formàá fanusque habitus, generisno-

Te

Va n o L i ldu a Pa DC RL t

bilitas, inter illa fuert unt, quae ftoici praepofitá

dei

quidem bohà vocare mialuerunt.

Aetate eft

fu

non effoetà quidem; agit enimi anrüm 33; fed

qu

ea quae adolefcéritiae lubrica fuperauit, et mi-

P

hiiam fenefcenti, aptiori iungitur comöruo,

t

quam fitenerioris puellae illecebris capi me fi-

n

uiffem;

j

BIBLIOTHECAE

215

N

uiffem

Quod ad epithalamium, quod mihi

QuCO

effertis, attinet, Equidem beneuolentiam ve-

Y fui

ftram etagnoícoetmagnifacio, Fateortamen

attie

iné omni ftudio in eo iam effe, vt non (àl-

iBut«

tem cupiditatem gloriaé nouiffimam illam in-

füc

ter ferpenitinas cuticulas exuani, fed et fenfum

;älm

ex laudatione obtorpefcere faciam, ad intimam

War

imbecillitatis meae agnitionémi deductus, et

CUI'IS

Ícopoilli, quem perfeqüor, propinquus, vtni-

qihi

hilum hóc; vt ita loquar; cümi mortalitate de-

,E

pofitum, Deo facrificeni, qua poffum a mundi

onfae

vanitatibus pucgatum.

Séd cum non folum

orum

eonfideraridum fit, quid mihi conueniat, fed et

fidem

vobislibertás ofhicii, quó menon indignum re-

indo»

putatis, relinqui debeat, Non repugnabo co-

llumv

initati veftrae, duminodo, vt rogo, modüm te-

1$ 110*

meatis,nec inuidiae, finimium mihi tribueritis,

pofïta

dentesinmeacuatiS; Titulorum, fi quos ad-

u elt

fcribere placet, non aliura lubens admiferim,

) fed

quam Conf larii Saxenici intimi etc. mulla ícil.

(t m

Principum fpeciali nominatione: addi fi vul-

u

ts þotefï flatuum Ducatur. Altenburgici et- aevavii

mele

prouincialis Diredlor : praedia praeter Ober zeni

O5

et

üïem

ARCAÀN

218

et Meufelwiz, quae nominari merentur, non

Qior

poffideo, nec minutiora adfcribi velim. . Igno-

Tatul

la.

fce, quod ifta moneo, nam errare video aliquos,

imno

qui mihi fcribunt, aut dedicant.

In excerpen-

lm

dis quos habeo librisnon ita me impedlent alia

quae habeo negotia, quin plerosque ante iter

flat

franconicum abfoluturusfim, vnicum remit-

hi

tam, tractatum de Praedeftinatione, quem ali-

fide

obe

us faciliori labore expedlet.

V. Meufelwiz d.

Tuca

12 Febr 16&.

Exc. Tuae

Frat

add1&1fïimus omni P(udxo etofficio

lefo

V,L.v. Scckendonfï

fun

Cult

LXIV, (2

Yf

Tix expediueram nuper ad Te, Vir Excell.

Ch

fed

" literulas, quibus pro carmine gratias age-

Vitl

bam, cum tuas d. 3. Mart, fcriptasaccepi. Lu-

ner

bensintelligo, placulffe Tibi excerpta ex Gal-

lia Catholica, quanquam fateor mihi ipfi ea pa-

&nr

rumplacuiffe. Praeterquam enim quod non

lii

multum tribuere foleo laboribus meis, naeuos-

dlg

que plerosque ipfe primus animaduerto,diftra-

U

Cior

BIBLIOTHECAE.

29

TT

NI

non -

&101' tunc.eram, non tam ob nuptxaïem appa-

tl

ratum, qui valde modicus fuit, fed ob multa a-

U -

lia,nec parum molefta negotia proumcxaha,

Xn-

imo et ob infelicem quendam cafum, qui me

ylia

iama mulus annis afflixit,nunc autem in eum

ilv

ftatum . deductus eft, vt üngulal i remedio opus

mite

habeat.

Magna et multorum iam annorum

yili-

fide probata beneuolentia erga me tua, facit, vt

1d

obeam ipfam rem, quam cum paucis commus

nicandam habeo, confilium tuum implorein.

1

Fratrem habeo annos iam natum 51. qui ado-

cio

lefcentiam literarum.ftudiis , me dirigente et

tf

. fumtus procurante Helmftadii et Ienae appli-

*.cuit, inde in aulas Principum adfumtus, hono-

Xificas flationes adeptus eft, in militia etiam

'LCI

centuriae praefuit, et in leglone pedeftri prae-

Sed vno

agef

fe&us v1g11um (Maleur vocant) fuit.

vitio prodlgahtans egregias quas habet detes

Iu

itacorrupit, vt in (ummam fe miferiam iam per

6

annos plusquam v1gmt1 tae vero et caeteros

j pe

neceffarios in nonexiguum moerorem, ex in-

gon

dignis quibus fe proftituit, a&tionibus merito

uose

€oriceptum praecipitauerit.

Nullum a me o-

fira

miffum

ff

256

ARCANA

s citéids

miffum eft remedium, fümtus maximi facti, v£

N

«t debitis, et carcere, quo non fémel eo nomine

Cot

inclufus eft, liberum etad frugem reducerem, |

din

Yed etaecate correctumiri fperaban. — Fruftra

me

omnia, Quapfropter,cum iam Amftelodami

Tür

mefcioin quam popinam Íe immerferit (vaga-

tort

turenim et miris modis pecaniam exterebran-

his

'di vtitür)et aere alieno non pauco,quód contráe

&ur

xit, liberari velit, conftitui mecum, neqüe aliud

im

dfupereffe confilinrti aüt rémaedium, certus fum,

quia

dagere, vt honeftae cuftodiae iticlufus (ad id

con

enim plus vna vice fefe obftrinxit) finém va-

d

yandi et peccaridi ifthoc modo faciat. 'Tu au«

tem vir Exc. vrbis illius gnarus, nec ármicis, v£

ch

d

puto, deftitutus, magno mé beneficio mactare

fpü

potes,fi aliquem virum grauemet rerum intele

D

ligentem mihi conciliare poffes, cui ho nego-

Eo

tium tuto et i'ecfeto dematidarer;

Gerónto-

Ia

comia ibi effe fcio in quibüs viri et foeminae

vb

aluntür.

Fottaffeet alia hofpitia pro talibus,

um

qmrebus fuis fupereffe non poffunt, ibi reperi«

etf

v"intur, arctioris difciplinae ; nolim tamen in pi«

COr

ftriüumeum detrudi, fedita haberi, vt victum

Cat

popu*

BEEL!GTHF CAE

22EK

iil

popularem & amictum neceffarium habeat,

JI1DE

Coelebseft, nec pofïquam vxor,quamin Dania

efeitt

duxit, deceffit, ad nuptias alias adfpirat, fed co»

ruttra

meffationibus et ignauiae indulget, alea, e quo-

xdami

rum coemtione et permutatione, quae mul-

Yigie

torum ftultitiaeft,rem perditet famam, Ab

brate

his omnibus vt abftineat, nullum ego, quam

jntfde

eum quem dixi, modum fcio. Gratis vt haec

aliud

impetrem, niinime Spero,fed foluam quae ae-

) fum,

qua funt , contractu (in quem ipfe (mifer) ve

d id

confentiat, prolatis. chirographis nullo negotig

n vd

It

adigi poteft) ea de re celebrato. Siue vt ali-

uam pecuniae fummam numerem, quae ipfo

]sv

decedente , fifco iftius Xenodochii cedat, re-

ctatv

fpectu ad aetatem bominis habito; vel vt an-

yntel

nuatim praeftem quibus opus efl, fed non vltra,

ego

quue nomine idonea cauebo, Vides fum-

t Ü»

mam confilii, de ea vero quid fentias, et an in

iflde

virbe illaexecutioni id dari poffit, iudicinm tu-

lbUS,

umauide expecto

Inprimis vt dixi induftrio

r

etfideli viro ad curanda ifta opus eft, cui tuto

)p»

committam documenta et nummos,

Mer-

hi

catores facile inueniaim, fed neífcio an tali ne-

pr

gotio

ARCKNA

222

pE—

gotio expediundo fàtis idoneos.

Ante bxdu—æ

um literas Francofurto accepi a Dn. Ludolfe,

in quibus inter alia refert, imprimi. ibi tràcta-

tum Maymburgii contra mfalhbxhtatem Pa-

Tàtu

pae, in quo mafcule Gallicanae Ecclefiae opmlo

fot

defendatm.

Huius in addmomr us meis 11-

C

benter mentionem facerem ; 1de(; ue obnixe

illi

TOgO, Vt librum illum quat nocyu», Gcri poteft,

T^

90

deferriad Te cures mecumq

Y6

N»Q,.v

q **numces

QUf

Burneti libros fuppreffos effe

MAX &,-Ja

F!*a £

Verens

«t

dum eft, ne fub nouo Rege Ecclefi.e /latus in

Tias

Anglianouis difcriminibus implicetur

Ne-

DI i AC m ia m Est k a Md

ad l

fcio an videris Baxteri tractatus plures a quo-

£a

dam I, D, Germanice veríos: Interpres impar

DC«

labori fuit, vt vel huiusautoris gratia ferio me

Veí

poeniteat, quod Anglica non didicerim. Nam

qu.

ex verfione licet ieiuna et vitiofa, apparet ta-

Vtà

men, quanta argumentorum vi et fermonis ele-

fem

gantia autor Anglus fcripferit, vtfi quidego iu-

ile

dico, in Theologia practica vix parem vn-

den

quam habuerit. V. Meufelwiz d. o. Mart..

Dief

1685..

Bo d.

tdi

deditiffimus

0j

V. oD

BIBUOTHWECAE. :

223

"

LXV.. (38)

yfo,

] E editione fcripti in caufa B'urïgilöniaha,

i&aj

Vir Exc. quicquid flatueris, gratum mihi

Da-

ratumque erit. . Gleditfchius mercatoriis illis

uinid

fordibus vix meretur vt qui illum praeuenit

j li-

À

Caelio qualecunquelucellum auferatür? etex

fiXe

illiusliteris d. O.Dec. admedatisnihil intelli-

tll

£0, quod ad illum tractatum, de quo tamen,

ICES,

cum ad Te remiferam pertineat; tantum petit;

Iele

vt liber Mainburgianus circa; Francof. nundi-

Jskinl

nas operis typographicis dari paratus habeatur,

Ne-

adid enim vsque tempus trabere illas quod a-

quo4

gant. 'Triginta exemplaria mihi fufficient.

Dpül'

De correctione vt curam habeas impenfe rogo,

) Ie

Veftraenim quoque intereft, cum ego vtrum-

Nam

que poft carecta lateam, — M. Hardiovellem

t (d*

vtaliquid quode re 1pfiuseffet, praeftare pof-

:ele»

Ífem, nam et eruditione fingulari id omnino

) il*

mereri videtur, et officio quod füfcepit refpon-

| an

dentis füb D. Sagittario, eaque ratione editio-

(fatt. |

nem libelli contra Corde magum promouit Tu

tamen dedicationis alicuius meminifti, eius e-

gonon recordor, quanquam fatenduin mihi

eft,

».

234

ARCANA

TOPTER

eft, labilem in iftius modirebus habere me mes

but

moriam. Lubens porro audio non effe apud

ox

vOS, qui mihilibrum illum de notitia Imperii

(0

tribuat, Certenihil plane mei vel ftyli velfen«

ä

«

fusin illoagnofcere paffum.

Stultiffimus ali-

'"t f

us et prauis repletus opinionibus apud vospro-

qui

ftat,ahomine peruerío, qui fe W.S, v.S. i, e,

aui

Wilhelmurm Schróterum . Lib, Baronem no«

T

minat, S, Caef, Mai. nugas dedicare aufus,

Qu

de commerciis et reditibus aerarii.

Mers-

il

burgi impreffus eft liber non. ftolidus mo-

gn

do ct variiscommentis,fed vti dixi, peihlent;.

vid

busaxiomatibus infectus, qualia olim fiequam

al

illeIenae in difputatione de Miniftriffimo, edi-

nü

ditetGothae (vbi patergms Cancellarii mune-

I)

re fungebatur) recantauit ; paftea nefcio quo

fed

merito in Anglicam Societatem illam eutio-

hs

fam alle&tuset pertotam vagatus Germaniam,

E

cum et Electozi Sax, Ioh,Georg. Il. falfa metal-

me

licarum rerum peri:ie iactatione 1mp0fu1a'et

t

Zä

Viennae tandem fraudes füas exercuit, tranfitu

Cot

vt audio ad Papifmum facto, beneuolentiam

i

adegtus. Fuitetinter facios fcott illius Tri»

pu

bunl;

BIBLIOTHECAE.

22$

Ines

buni, qui in praedio Clemmiano Alchymiae

ipud

operam dabant ; deinde Weuerlingaein fi imi-

petii

" oæcma i ethostamenhomines fouent Prin-

ifells

cipes; aliqaando tamen pro merito tractant,

sdli-

vtfactum eft Byrutiiufigni plano Cronemanno,

pro-

qui ad Íumma in aula munia, vanae illius artis

' lq e.

aurificaefpe eucctus, cumaltiora paupercogi-

f0

taret, patibulum afcendit, viuendi mentiendi-

(us,

que pariter finem faciens.

Sed haec flellionis

[ef$«

iftius occafione mihi exmdemnt

Ad typo-

[I10«

graphos reuertor, :

Scripfi nuper vtile mihi

ehtle

videri fi relatio mea de Burignoniaet monita

um

ad eum Anonymum fimul recudantur.

Id an

e(i«

probes, fcire defidero/Typographo credo non

IIOX ium.

ial

WVt vero nomen meurn omittatur,

qu

fedulocurabxs. Vavillafihiftoriam haerefeon,

Iti«

Belgicae faltem editionis, commodari mihi

lam,

abstepeto. lam .enim ferio laboro, vt libri

etal

meianti-Maimburgiani pars prior editioni pa-

retur, eique additiones quasdam adiungere

Vitu

conflitui, in quibus Varillafiii errores etcalu-

at

mnias breniterperfiringam. — Si Hartius ille2-

Ttts

| pudvosLipfiae eft; etcorrectionem operis hu-

yull!s

P

iu$

226

ARCANA

Bn

ius mei fufcipere poffet (occügatiOreä enim O»

p

mnes alioseffe quam vt oi vacare poflint , etfi

gai

velint, exiftimo) multum illi deberem, et ali-

Ti

quoredhoftimento (fi res eius ita fert) operam

!

hi

compenfarems fedquid fieri poffit, nemo Te

de

meliusiudicabit, Bibliopolae minimefido in

Áit

correctione ordinanda. Omnia enim pecu-

ä;:

Pu

niaaeftimat et lucro poft habet. VMcufelWxtz

i

"

d. 13. Dec. 1682

T

addictiff.

H

D

NV.L. v. Sg;kengipr&ï

ld M d d al

Qu

LXVI 9) -

t

YC

Vir Excellentiffime.

TO ireti, de quo quaeris, libellum mec

um ha-

Àt

É — béo, ab excerpendo tamen illo me conti-

fo

nui, donec videro, quáe latine aduerfus noftram

he

fiU

defenfionem fcripferit. — Statuam deinde, tuo

Q0

cum affetifü, quid faciendum nobis fit cum ho-

&nine perditae titi doctrinae tum infolentiae,

ais o w — ii

u)

Si idem auctót eft, quém nune mififti, tractatus

v

di

de Libertate confcientiae, vt ex ftylo facile coniici

poteft, Munzerum quendam infrunitis agrico-

- ais ia ia a

lisconcionsntem repraefentat. Mittointerim

fi

Bruey-

BIBLIOTHECAE

227

um Qs

Bmey& apoftatae libellum de Ecclefia, cuie-

t edi d

picrifin adieci, nefcio,antibi placiturám. Lon-

gaenim eft,et offenfà omni non caret, etfi mi-

et ah«

pime fit-lata: decernes de ea vt voless . mi«

)peram

mo Tc

hi fycephanna illa,qua nos obtundunt, iftam fi-

fidoi m

dei noftrae qualemcunque defenfionem extor-

Af.

! pCClI'

Accepi per Gleditíchiuim caftigationem

Puféndorfii, legique non fine voluptate, ob in-

felm ]

genium et politicam fcriptoris, qui profecto

Herculeseft monftro illi i igniuomo debellando

vorff

natus

Nemo mihihoc fcriptum 1mputau1r,

cuiüs elegantiam et acumen affequi nünquam

volui,et fatis ex flyli meifimplicitate apparebit

j hï

Atipfe Ariftarchus fine dubio dicet, me impul-

contt"

5

forem fuiffe,et iam mihi videre videor füperbi

jfram

homuncionis intemperiem.

ngs ehnim eum

j Q

nunc ferat, qui, vt aiunt, ab El.Brandenburg.

m ho-

coriductus eft ingenti aéfe, ad hiftoriam eius

entitts

tfmfimbendam ? A Suecis quátuor annorum

atus

veniam impetráffe fertur, vixtamen ad eos re-

onmd

ditürus, aám dicacitate dla et infolentia füa ple-

gï'!w'

rosque offendit.

Autoretfi me célarenomen

yterim

fuum voluerit, xgnopus tamen mihi for affis ef-

;F 2

fÍe

TU

&

ARCANA

228

£.

n

md-

fe neqult. Optime de me meritum effe agno-

der

fco, necingratusero, fi occafio dabitur, Pu-

K

blico etiam commodo inferuiit, tuendo i inno-

tuf.

xium, etphilautiam intolerabilemet petulanter

€or

fefe efferentem deprimendo. V. M. d. 3. Nou.

ln

E. T.

1687..

deditiffimus

C0l

V.L. v. Seckendorft.

inti

LXVII

(40)

W

Vir Excellentiffime.

tij

T

Um Academiam veftram inque illa Theo-

f

logos vehementer amem etaeftimem,im-

yu

penfe profecto dolui, quod chimaerica, vt mihi

ä

Mi

quidem videtur, haerefi infamari coeperit, aut

fe ipfam potiusdiffamet. Quanquamhocnon

crediderim, ex fermonibus quibusdam : ad me

pellatum Sed nunc epiftolam ante paucos d;-

es accepia viro in munere infigni conftitu-

to, Politico quidem, et reform. relig. addi-

Cto,qui tamen non importuna monere videtur,

Communicarem illa tecum, fed familiariter, et

ne mihiid fraudi fit velim, fi forte occafionem

inde

— —

BIBLIOTHEECA

229

10«

indearripere poffes, adafferenda confilia mo-

derata.

Talibus ferio omnino opus eftin hac

Pu

o«

re, quae clamore et contentionibus exafperabi-

Ytet

tur.

Neminem video, cui ifta curae fint, vt

OU.

eomponantur.Me quidem etfi priuatum etnul-

larum virium hominem, mirum in modum an-

gunt, necoperam meam denegarem, fi quam

conferre poffum ad componendos motus; fed

(

intra votaftandum mihi effe video

Vtinam

veri Pietiftae omnes effemus! Ex alia remotio-

ri parte Germaniae literas habeo, plenas de dit-

i

fidiishis querelarum. — Eftetiam qui Impieti-

QO«

ftas vocat, qui Pietiftas ferre non poffint,

Alii

Ife

yihi

putant, actum effe de orthodoxia. V. Mz,d.20,

aut

Mart, 169o.

10

E, T.

dedmiïimus

L]

Ime

V. L V. Seckendorfï

di

Itl*

LXVIII

(46)

Id

Excellentiffime etSumme Vir,

d

]

*

Domineac Patrone Colendiffime,

[g*

em

P3

Quum

yde

L

239

ARCANA

(Cdc

Uum Tuorum in me meritorum ingen-

uit

tem numerum magmtudmemth pon-

adi

derarem, (ponderaui autem faepius, etrecogi-

EUR

a

tare, dum vixero, non definam) reprimendus:

vià

facile erat ifte animi impetus, qui obfecundare

qu

juffis Tuis quany promtiffime, et vel leuidenfi

tiol

quadam ícriptione teitari de fua gratitudine

iufferat

Neque enim ea mihi vis dicendi, a«

let

nimumüe .exprimendi idonea facultas eft,

Dior

exl

quam gratitudo demonftranda requirit3 quare

fit

merito fübtimidus hac vice fcriberem, nifi de

tim

beneuolo in me animo T'uo, qui conatum quo-

que conimendatum fibi habet, et leuiffima fae-

lan

pe nieanori contemfit , totac tanta documenta

m

teftarentur

Inqua quidemre, cum nullum

pit

plane meritum meumfit, optimum erit ad feli-

n

hal

citatem quandam omne id referre, cuius caufàs

temo reddit, et petere enixe,vt hunc mihi affe-

pe

f

&um continues, tametfi nihil in me inueniam,

quo eum incitem ac alam, nifi quaténus id ho-

Tat

nore, obífequio, cultuque praellati poteft, quo

Qs

nulli vnquam mortalium qmcquam in'Tecon-

al

eedam.

Qu

a i Rs dR d i2

BIBLIOTHECAE,

231

cedam . Caeterum, vt de itinere x.ljofïrc bre-

xgeh-

uiter apud Te agam, Celeberrime Virorum,

por-

auctor —ipfq extitifti, quare vel mandato Tuo

cogie

ndus

audex factus, qualescunque eiuslineas ducere

vifum eft. . Vitebergae fatis opportune appuli

dre

quod de Waltheri docendi difputandique ra-

idenfi

xline

tione ex publico fpecimine iudicare potui,qua-

dj2

letoto, e/gquod excurric, anno editum ab ipfo

nonfuiffecognoui, Sed et Schurzfleifchium

ell,

ex Parnaffo audiendi, ciusque Bibliothecam lu-

quure

if de

ftrandi occafio dataeft, et quod caput erat, Op-

timum prorfüs virum | G. Franckium compel-

;quo-ï

landi, qui cum ex Sueuia nos e(fe, et de Patre

afie-

meo cognouiffetmulto cum honorenos exce-

nenta

pit. Inde pedem .Berolinum protulimus,

yllum

iídli

cantoque in honore ab lll. -Pufendorfio

habiti fumus, vt eum agnato ipfi Hedin-

qufas

gero conuictu ejus, doctiffimisque difcur-

ffe

fibus frui liceret, qui eo iucundiores femper e-

tiri

( ho-

rant, quo frequentiori fàle adfpergebantur, io-

cisque, ex Sueuia eumprimis, cuiusille idioma

F, (uo

ad miraculum callet ,. repetitis.

L. Begerus

Tuig

ca Ele&orali ezzenumma-

T

qgoqusmBiblimhe

rg

PA

232

ARCANA

ria facilem fe nobis ideo ex?nbwt quod ipfe

&dic

Pufendmüus Bibliothecam nobxscum in ali-

hun

quot. horas hïf'traret ct rariora mon&rfaxet.

fün.

Francofurti ad. Viadrumy multumcum Refor-

Vift

matorum Theologis difceptandurn erat, Stri-

que

meto praefemm Buchioet Ioanne Simonis;

effe

cümnefcio quem Vniuerfülifinuim obtrudere

Ditl

vellent,nos autenr laruamfhatitaati monftro de-

üen

trahendanmarbitraremur: Aggl*edwuf Doctor

dor

ille Simonis Vener. quondans Praeceptorem

fne

meum Argentor, Seb.Schmidium, (qui fupe-

fen

rioribus annis 'lractatulum de fuündamentali

fle

inter CaluinianosetLuth, diffenfu germanice

i

edidit) eumque proximis nundinis,quod ex i-

Vt

Oceafio-

pfiusore habeo, refutatum dabit.

N

hemretutationi dedit Mafius in Intereffe fuo, v-

f0

bi tractatutuiiftam Schimidio adfcribit, (nam a-

da

as fübnomineC, E,A.P, quod mihi Conuen-

i

vas Ecclefaftici Argentoratenfis Praefidem, a-

Vi

àeoque Sehmidium notat, prodit) et Caluinia-

w

nis, cea opuscui refutando nemo inter illos par

EU

hitopponit.Contra eundem MafiumTractatum

d

quoque, fed diffimulato nomme in 4to germ:

$l

edidit

| BIBLIOTHECAE.

233

ple

ediditD.Io.Chriftoph. Becmannus, Vir certe

gli«

humaniffimus, qui Eliae Grebnizio nuper de-

tet

functo in Profeffione Theologica füffectus eft

Ol«

VifoFrancofurto Stetinum properauimus, eo-

XTte

que, poftquam triduo naui fuper Oderam vecti

11i$,

effemus, Cuftrinumque, vrbem Electoris mu-

lere

nitiffimam vidiffemus, felices Deo dante per-

de-

ucnimus.

Vbi compellari, praeter. D. Kans-

Tor

dorfium et celebrem Homiletam Fabricium,

m

merebatur Andreas ille Müllerus, qui quidquid

p

fererari in Literatura Sinenfi habet, promte o-

yali

ftendebat, atque inter alia fe a Caefarenon fe-

nice

melper fübornatos folicitatum effe referebat,

) 8

vt mutata religione adfetranfiret, Clauemque

o

Sinicam Vindobonae conficeret.

At ego ve-

9v

so, inquiebat, ClauemSinicam haud vendo, vt

a.

clauium coelorum iacturam faciam, Progref-

u

fiGryphiswaldiam Dn. Gerdefio, ICto Fautore.

n d*

vfi fumus, quiaFilio 'Tubingae olim literis o-

ipid-

peram danti iam pridem innotueram.- Dolui

j pal'

autem vehementer, cum Theologos eius Aca-

u

demiae D. Rangonem, et D,Iacobum Hennin-

errm.

gmm inperpetuo diffenfu, faepe etiam .vppe i£e

vme-

didit

?5

'ARcAäA

134

——

etiam quäcï deRoftochi- — |ii,

viuere audirem, quale

enfibus, Schomero et Wolfoconftat. Poft- |y.

uam enim Stralefündo relicta, Roftochium

etpi

perueniiïem , Schc;;)'mcr.us certe confeftim de

teri

Wolfio dixit, quinet Dnn. Lipfienfes repre-,

Tuu

hendit,quod in caufa Wolffi mitius nimisque.

mul

praecipitanter pronunciaffent. . Quodfi enim,.

Àm

dicebat, et nos ad ipforummet exemplum, tam.

diny

praecociter iudicaremus in caufà. Pietiftarum,

fioc

qua cum agendum ipfis eft;par demum pari re-

aud

laturifimus. — 1ta fcilicet diffidiorum finisnul-

- ehir

luseft, et quod de fuo tempore iam cqnäug&qs, Lac

eft Hilarius, dum alteralteri eft anathema,pro-

| tio

peiam nemo eft Chrifti, — Maxime autemlae-

| pet

eatus fum,quod OptimumDn.Fechtium Rofto-

Ber

chiioffenderem, qui cum multo cum affectu

pul

me exciperet, Humanitatem "Tuam mirifice.

of

depraedicauit.

Relicto Roftocbio Wifmari-

tue

a abii, tandemque Lubecam, vbi D. Pfeiffe»

Q

rum aliosque compellaui, et ftatum eius Eccle-

Ut

fiae, fic fatis diftractae et turbatae, non fine do-

Tu

lore introfpexi, Optimum vero videbatue

DN

€, Y£ CC

Pentecoftales ferjas Haxgburgi celebrar

T

lebres

— —

BIBLIOTHECAE

235

"

'.m:-f..u o 7s

jchis

lebres inea Ho m1letae aadlrentul vnde eo de-

Pol

lati, qudutum in ifta breuitate licuit, eruditione

yurm

etpietate praeflantes vires compellaui, quosin-

n de

ter iure numero Humaniffimum D. Adfinem

p

'Tuum, cui pro Officiorum fponfione pluri-

sque

mumdebeo. CrasD. V.Bremam ibo;indeque

fiifr,

Amftelodàmum properabo, petiturus eum He-

m

dingero meo Angliam, quamprimum fe occa-

lum

fio opportuna obtulerit

'Tantum ergo mihi

!tee

audaciae fumo, et'T'e: Patronefümme , (ipfus

nul

enim huic audaciae Autor extas) quam obfe-

x (Lus

quentiffimerogo; vt ne confiliis et cornmenda-

tione Tua, ad Viros in Belgio et Angliz;: quiáeé

proe

la«

petenda primum eft, Celeberrimis, Caueo,

yto-

Bernardoetc. deeffe mihi velis.

. Natuses in

edu

publica commoda, talemguc 'Tevniuerfo orbi

ifice

oftendifti hactenus, qm expulía barbarierefti-

1dtis

tuere theras nitori fuo'omni ftudio anmtatur.

jft:

Qlod fiper hanc imbecillitatem meam promo-

xl

ueri aliquid in" Anglia vel fübleuari laborum

de

"Tuorum arbxtrabere, iube folum ac inftrue, et

promtiffimum meatquead obfequia paratiffis

tu

tCe"

mum vbiqueet nullo non tempore reperies.

brts

Deum

ARCANA

236

P

DeumintereaImmortalem deuota prece inuo-

T

co,venerarique (quod abiturus fincere in Do-

IT

mino promifi) proporronon deftnam, qui Te

fie

inannos deinceps plurimos Ecclefiae Reique

Datt

publicae Literariae Decusatque Ornamentum

bus

fummum cum Incluta Farilia faluum fofpi-

den

temque diutiffimeferuet, ex qua Dilectiff-

bit

mum Filium (quem fanitati ex paterna Dei vo-

feri

luntate reftitutum proxime quaefo percipiam)

lu

filiamque [elegannfümam faluere plus millies.

l

iubeo

Ine

Excellennüïml NomuusTm

hil

Hamburgx 1 Iunii169o.

Om

]

Cultor obfequennfïïmus

tief

M, Andreas Adamus Hochftetter.

j

XIX, (47)

lni

Excellentiffime acSumme Vir,

Domine et Patrone aeternum venerande,

Tàt

dif

Amin eo eram, vt qualescunque ad Te litte-

l (v

ras meditarer, quibus iter hoc peregrinatio-

| fer

nemue noflram breuiufcule delinearem , et

l«

meac in Te pietati cultuique conarer fatisface-

tib

re,

BIBLIOTHEC AE

237

d

Cs

1fnuo-

re, quum e Wetftenii manu faíciculum epifto-

M

Jarum ad me, meique et Amici Hedingeri cau-

i Te

Vti-

fà exaratarum, laetiffimus acciperem.

eique

nam verotantum modo virium mihi effet, qui-

UI

bus affectum in Te omnem gratitudinemque

(ofpi

demonftrare valeam, pro honore ifto mihi ha-

&ifi-

bito, quod non adípernari leuidenfem meam

e1 VO«

fcriptionem, quin gaudere potius füper « eavo-

yiam)

luifti, refpondendique etiam, tot inter negotia,

Nllies

laborem füfcipere eius cauía, qui fe tale nihil

At video ni-

meritum effe prorfus agnofcit.

