ria,

I-

Eodem anno 1525. ipía die S. Michaelis v*enl

Patauium ; cum doctore Valentino Kegle-

Is

ro: D, Loffolio et Fibiário rediens in ger«

maníam, nam ob inopiaim in Italia diutius

manere non potui, -

* Eodem anno 1525. die Octobris qüa& erat diés.

vndecim milium virginum veni Chemnizi-

1-

um ad aedes paternas.

ll

j-

XXXVI (r&g)

l-

Redditae funt mihi literae tuae, vir docti(-

» fime,omniseruditionis et humanitatis re-

ll

| fertae: fed,quod mihidoler, fero admodum.

Namabeptimoet doctiffimo viro D, Luca Po-

i

mifio miffas Nouembris demum feptimo die

K 3

acce-

v

15Ó

ARCANA

]

accepi

Nec potui ante hoc nundiarum tem-

pus commode refpondere. Pomifio plurimum

debeo,. quod ad amicitiam mutuam te-mihi

conciliauit: ettibi beneuolentiae tuae ac faci-

ä

litatis nomune gratias ago maximas

Difputa-

tionestuae deTacte plurimum me oble&tarunt:

etfieá qua voluiffem diligentia eas euoluere et

perpendere nondum tv ihi licuerit

Vtinam a-

liquando contingat commodo tuo hac tranfire

ï

etnoftras vifere regiones

Id fi contingat, vt

opto, metibi hofpitem promtiflimum offero.

nec poenitebit te forte res naturae varias apud

me infpexiffe

et variis de rebus contuliffe ,

Praefentiam tuam fperare; finon debeo, lite-

risinuicem agamus, fic autem te mccum agere

velim, vt cum quouis tui amantlfï:mo iöles.

Antimonium ita praeparatum igne, vt intra

corpustuto vtiliterque fumi poffit exiguum,

ad me mitti cupio, fi habes aut habere potes : fi-

Caelarifi vo-

muletde o breuiter perícribe.

les, caelabo, et de meis viciffim aliquid mittam;

animocerte etbeneuolentiapar tibi futurus, fi

Don à/idseev magnitudine

His vale, et me

ama.

BIBLIOTHECAE

Ij1

km.

ama

Tiguri 1516 Martii 12

m

Clariffiinis viris. D. D. Canierario, Meuréro,

ihi

Pfeifero plurimummeo nomine falutem dices

Cl*

etlibellos nouos, quos mitto,fi placetjcommu-

t

nicabis, alterius; qui eft de prodigio, egoau-

It

thor fum, fed meo nomine diffimulato: ne

et

quis futorem vltra erepidam : mihi obiiceret.

ld*

Val. Cordi opera diuintermiffa, circa Penteco-

lv

flenabfoluentur, vt typographus mihi pollice-

L

tur. Rallaeceleberrimi Pharmacopolae obi-

10.

tum doleo. .Communicauerat ipfe ícripta

ud

quaedam Cordi per D, Io. Placotomum;? et de-

fe,

ftinaueram ei dedicationem Commentario-

(e

yumin Dioícoridem

Scribe quaefo an filios

3l

reliquerit, quibus dedicatio grata effe poffit;

les,

idque primo quoque tempore literas Norim-

tfà

bergam ad Paulum Ollingerum pharmacopo-

11

lam infignem aut D. Hier. Heroldum Lipfen-

f«

Íemmedicum Norimbergae agentem dirigere

r

poterist et infcribere : literasad Sangallum ef-

fe.-mittendas

ficnobisplurimur gratificabe-

f

ris. Iterumvale. Raptim;nec relegi

ne

l.exanimo Conr. Geínerus

[d

:?xm?pog,

1f2

ARCANA

XXXVII

(104)

Salutem et pacem a. Domino Iefu do-

mino "vero,

X

à

[ 'ttit Cramerusnofter, magnifice Domine

Cancellarie, Patrone obferuande, literas

fenatus noftri ad Illuftriffimum Principem, ea

de caufà, quae ex proxima relatione mea, tibi

f

nota eft, Commendatur vir ille ab omnibus

vniuerfitatis noftrae membris propter dexteri-

f

tatem et alaeritatem in docendo, qua propter

etiam yno omnium ore impetrauit has literas,

et omnes expectamus Clementiffimum re-

n

Íponfum. . Neceffitas autem tanta cft profes-

P

fionis Ariflotelicae, vt fi iftenon effet (qui nu-

H

per mecum domum. redlens mucmt hteras Ro-

ftochio miffas, quibus accerfitur ad munus aca-

demicum) alius nunc quaerendus, cui partes il-

E

lae demandari poffent,

Eft enim academiae

Vs st D a d x ERRGS ded ii

uoftrae pudendum, nullum organi effe praece»

prorem, Multum hicfi admittatur, et flipendio

licet mediocri ( quamquam magnum) merea-

tur) adiuuetur, academiae prodeffe poterit.

Rogoitaque cum proxime, vteius petitionem

]:;:

M.T.

QÉ AERHELAEA pO du

smwxo*x*H&can,

153

"

M T.curae effefinas, Réfponfüm pr&pterM.

Trabitium expectamus, qui curis diftringitur

de admiffione ad i2fignia, De actu doctoreo

i2

inftituto ad zoet nuptiis2] Aug. proxime fcri»

d

pfi; Eo iam omnem impendimus operam et

d

ftudium, vt rite omnia apparentur; tua prae»

bi

fentia ab omnibus expofcitur et poteft effe no-

H

ftro emolumento publico ; ideoque etfi viris

]"

in officio magno conflitutis graue et moleftum

T

fit idem femperaudire; non tamen defino, M,

T. orare, vt dignetur praefto efïe vn3 cum libe-

VS,

ris; et ororem vxoris meae, quae apud nos

eft, a fponfa inuitari non dubito, nolim tamen

4

1-

etiam nomine meo expreffe inuitari quoque.

]

Mihi funt autores et füafores viri amici mei, vt

]e

cumomni animi fübiectione et more confüeto

Hlluftrifümum quoque Principem ad nuptias

e

jnuitem: fihoc fieri et decet et licet, per te

commodiffime fieri poterit, fi vero videtur ra-

tio fübeife, vtegoad Celf. ipfius fcribain, vbi

le

monitus fuero,nondeero officio.Hodie abfolui

libellum, inquo Caluinide coena Domini ftro-

"

l

phas, quibus in libro Inftitutionis fuac v(hs eft,

K 5

aperio

SARCANA

IM

aperio Gta"z'asz?mwg demonftro, atquevt mi-

hividetur non fine iuuentutis literariae com-

modopüblico: pofcitur a me, vt dedicatio-

nem mittam in Daniam; fubfünt cauíae gra-

ues

Curàbo, vtante nundinas cum aliis quo-

|

Deus adfit labori-

que opufculis excudatur.

bus noftris, ette in ecclefiae totius Saxoniae v-

tilitatem, diutiffime conferuet, Poffem coram

quoquetecum aliqua commutare, quae literis

commendarelongum et moleftum effet, fi ali-

quando foli vnam vel alteram horam habere

poffumus

Cum M, Fabritio egeram diligen-

terpropterillam virginem. — Viditeam, fed vt

intelligo, animus ei non refpondet: curaboa-

7

|

libialiquid,fi Deus afpiret, a cuius digitis ifla

dependent

Scio enim quoniam is connubii

tneinouihtautor, et quomodo corda noftrafe-

legerit

Arbitror plane mihi a Domino Deo

adiutorium bonum effe datum : et dabo ope-

ramne M. T. vnquam poeniteat ftudii et auxi-

lii quod mihi fumma fide et alacritate praefti-

tit

Deusadfit nobisomnibus: commendo te

Chriftoleíu.

Mei mucor rumaque curam et pa-

U'OCl"

1

BIBLIOTHECAE

Y55

w

ll

trocinium nunquam deponere velis,

. Valein

Dominolefu. Wittebergae vlt. lulii 1593

MT

0-

P(udxofifïimus

a-

SamuelH. (Hubex us.)

Qs

Maguzjïco Iilujl Admmg/imtorw E/cäïamtur a-

13

xenici, Gancellario, I. V. Dedfori,

Domino

'

AMarco Gerjienbergero, Domino et Patrono fuo

jbzdzojä colendo.

I$

[j

XXX VIII

(105)

i

P. Accepiliterastuas humaniffime domi-

s.

[«

» nedoctor, inquibus mentionem facis ; par-

V

uicuiusdam metallicarum ac foffilium rerum

d-

fafcieuli, quofitvt dubitemjintegrum ad te per-

l

ueniffe, Mihi autem nunc non fuccurrit, cui i]-

l1

lum dederim, cum eotempore quo ipfüm mit-

u

terem, in diuerfadiflractus effet animus difcet:

0

fum paranti mihi, cum reliquis libris, etiam

Ja

Commentariosin primum Diofcoridislibrum

etpartem fecundi in vafe componcntx, quos de-

I-

indenon fine moleftia eruere potui, nifi omnia

exemiffem e vafe, quare de iis ne fis follicitus

l"

Fodinae metallicaein alpibus funt plures quas

Xn

ODI-

146

ARCANA

"

Obiter infpexiffem in itinere, nifi peftis faeuitia

obftitiffet, quae tum vbique in alpinisoppidis

b

graffabatur, Non longe a Pozen verfus Ger-

q

maniam, maximam vidi Calaminaris lapldls

copiam , aliarum rupium modo conuallibus in-

cumbentis, Marmorum item diuerfà genera in

C

alpibus Tridentinis,quae partim fàxa partim la-

d

pideseffent, Praetereanihil e foffilibus vidi,

quoniam tota byemePatauii delitui et bachana-

lia atque quadragefimam huc vsque Venetiis

U

tranfegi inquirendorum fpifcium gratia , quo-

rum non minus iucunda quam herbarum eft

cognitio.In Vicentinis montibus audioeffe ar-

ä

(

genti etplumbi fodinas, quas infpiciam cum o-

l

cium nactus fuero, fpodium illic fit quod cum

h

d

Goslarienfi de bonitate certet.Vidi apud quos-

dam etiam e Cypro allata metallica, res nullius

V

momenti, et tantum fpeciofis nominibus, non

tamen propriis infignita, quodad rerum cogni-

é

tionem attinet homines hic reperio admodum

0

rudes et imperitos, et nifi a rufticis docerentur

e

qui plerapue fuis adhuc. nominibus appellant,

d

prorfus ignari effent

Ego breui Romam et

Nea-

BIBLIOTHECAE

157

Id

Neapolim me conferam, vbi diligenter luftra-

I

bo, baianum finum et vicina Puteolis loca ,. in

r-

quibus nihil effe periculi audiuero, allaturus

I$

xaultaquae ad tuapertinent ftudia, cum Chri-

ftus faluum me in patriam reduxerit, D. Fran-

Ó

cifcusFrizomolega quem tuo nomine falutaui

l-

diligenter de tuis ftudiis quaefiuit

Dono mi-

]

hi dedit vafeuluri quoddam quod dicebat e ve-

l-

raarmenica bolo effe factum, color illi laterici-

S

us.Egodubitoane boloifta ollaefieri poffirit

'-

Videtur enim aliam nataratu habere quam fi-

gulina creta, Fragmentum ollae Lemniae quo-

modo e fafciculo exciderit aut exemptumfit,

a

non poffum coniicere, ego certus fum me id

fingulari ftudio illiinclufiffe, Quae videro in I-

talia foffilia diligenter adnotabo et defcribam,

vtetiam ad tealiquis peregrinationis meaefru-

étus referatur

Interim vale humaniffime vir

et metibi commendatum habe, faluta quaefo

omnesamicos noftrosHertelium;Gregorium,

etvxoremtuam. Datum Venetiis anno 1544.

d:20 aprilis

H.TL.S, Valerius Cordüs

D. Wolff-

ARCANA'

158

—

—

P

V

D. Wolffgangus Meurerusinter coetera etiam

Qu

referet, quomodo mihi placeam et Itali et

d

Italia.

ia

Clariffne Viro D, Geergio Agrzcalae domzna &«

(e

anico þm obferuando

Chemnieii

K

Vi

XXXIX.

(106)

N

D. Reuerende d, Paftor amice colende di-

D

« fcedita vobis Magifter Chr iftophorus Be-

zelius beneficio Illuftriffimi Principis Electoris

D

1

auocatus, cui quaéri fuccefforem audio.

REtfi

veronon libenter impedio iudicia veftra, quae

intali delectu. libera effe debent praefertim

cum fcholae et ingeniorum veftrorum ac ho-

ä

minum ingenia ac mores rectius noueritis,

quamnos qui abfumus, tamen cum fe ad füc-

ceffionem offerret hic M. 'Thobias Stengelius

etego probem eruditionem ac mores eius, no-

lui meoteftimonio illi deeffe.

Sic itaque tibi

E

eumpro veterinoftra neceflitudine commen-

I

do,vtnifi idoneum fore ad illam prouinciam

ü

cenfelem, commenddtux us non effem. Non

j

vtar

BIBLIOTHECAE

1$9

i

vtarenim ambiciofis et prolixis laudationibus;

quas fapientes odiffe et reprehendere fcio. . Vt

et

ergo meo noimine Senatuiet Rectori Scholae

eum indicesac fiftas, et autoritatetua commen-

£.

des, oro

Nec addam plura, cum his apud te

nonopus fore certo fciam. . Bene ac feliciter

vale.Salutemopto D.Confuli lohanniSchwartz.

Reétori Scholae et ceteris amicis, 22 Auguft

l-

1564

yd

Cafpar Peucerus,

I$

Demeis parnbus metallicis quid fiat,

f

- cupio me doceri.-

o

Reu, Viro Dolfrina et virtute prae]lontzD Magi-

H

ftro Pbilippo Wagnero Pafteri et. Infpetiori

Eceleftae Dei in monte $. dnnae et: Vicinarum

J-

amico. fuo colendo

$

XL. (r07)

15

)-

D.Heri fub vefperum literastuascum cap-

$.

jl

E

fulaaccepi, ago autem tibi gratias-maxi-

1-

mas pro calce et numifimatis, Iulianus mihi pla-

n

cuit. Numifmatacerte ea ccnd:tlone me peti-

ifle puto, vt fiforte quaedam ad tuas manus per-

UCDI'-

l

x60

ARCANA

;

ueniant, etfine incommodo tuo fieri poffit:

P*

namnon velim tibi grauamini effe, cum ftudi-

h

urn tuum ét fummam beneuolentïanï aliis iti

q

rebus fatisdemonftres. thex asanoftro H. L,

E

sccepi füperiore mercatu francofordienfi, vbi

iC

tumfuit. De Matthioli obitu rüihil hic intellé-

xeramius, certe(tametfi fimus omnes morta-

les)deploranda eft illius viri mors optime dere

f

herbax ja meriti.

Sicerta eft, non dubito quiri

Il

Dodonaeus

D. Cratoad ime perfcripturus fit;

plantas aliquot defcribit quae hic fünt rariffi-

mae,et quaefemel tantun floruerint, plerasque

etianrquas nori vidit, fed ex mea relatione tan-

tumqui easin miea peregrinatione obferuaue-

ä

rim. Sifyrinchiumhic femel floruit, amico a

l

meex Lufitania miffum, poftearion comparuit.

n

'Tulipa rubra bisiam floruit aut ter, fed femen

E

nullum edidit praeterquam füperiore aeftate

k

Huius ego femina aliquot tràánsmifi, — Lirii

propaginem proxima aeftate me poffe curare

!u

uto,cum foliaperierint, quó-temporefine pe-

riculo Galbi terra eximi et quolibet trarisferri

poffunt: addam etalios Galbos fi abamicisim

petra-

BIBLIOTHECAE

IÓI

ht

petrare potero.

Proximo mercatu curabo,vt

di-

habeas femina adhuc alia, quam ea, quae mifi

i

quae tum temporis, quoea accepifti;terrae fue-

L,

rant committenda, ideoque maturius ea mife-

i

ram. Miffafunt peregre paucula quaedam fe-

[és

minaad amicum, a quo e rarjoribus portiuncu-

(d«

lam tibi impetraui, quae (quoniam maturius

i

ferenda fünt) ego nunc mitto, reliqua, quae

iif

nancifci potero per Plantinum ad fratrem tüum

Lus

(quemplurimum meo nomine fàlutes velim)

f-

Noribergam vt fcribis curaturus.

Chryfan-

ue

thimum peruanum nunquam peruenit ad fru-

mu

£em, et floris rudimentum tantum nobis often-

Ij

dit; floris iconem ex pictura quadam ex hifpa-

08

niis miffa mutuatus eft Dedonaeus.

Damafo-

li

nii nothi, fi nancifci poteris, meminiffe velis.

&

Egocontra,fiquain re vtilis effe poffit, meam

It

óperam cum omni ftudio et diligentia defero,

n

Bene vale, atque Clariff. Vir, parentem tuurn ex

jj

mefaluta, Raptim Nachhma V Idus Februar.'

B.

6*

LXX.

"Tui ftudiofiff.

u

)

CarolusClufius A

Ug

L

Me.

xX62

"'ARCANA

À

" Medici tltulum inpofterum velim non m1h1

f

adícribas.

£

f

Clariff. Viro Dn. Ludouico Camemrra, Iaacþzm::

fflio, amico meo obferuando,

— — CR EE EE EEE

Lipfam

p

XLI

(.08)

E

OrnatiíT, Dne mi Ludouice, amice fratris

K

D

«loco vnice amande atque colende,etiï grá-

tU

——

tiffimae m1h1 fuerint litterae tuae, non tamen

L

absque maximo animi dolore ex illis cognoui

H

Reuerendum virumD. Pfeffingerum Paftorem

vigilantiff, ex hoc aerumnofo et peruerfo fàe-

p

ulo,in beatam atque aeternam migraffe vitam

p

dein aduerfiffima vti valetudine parentem tu-

um,quem vtDeus opt. max, propter filium v»

t

Q

nigenitum quam diutiffime faluum et incolu-

mem conferuet affidue precibus flagitare non

d

ceffo, Haectamen dininae voluntati et proui-

vl

dentiaeco mmlttenda.

Pro munufcuhs adme

(P

miffis gratias ago, daboque viciffim operam

ïü

hac aeftate, fauente. CHRO, vt per ocium

j

anetalhca quaedam rariora ad te mittere pof-

N

fim,

BIBL IOTHECAE

163

AL

fim,de mmerahbus autem transmxüïs tuum ad

me iudicium vtfcribas amanteroro. Dodtisfi-

n

imum iuuenem etamicum fummumnoftrum

D. Mathefium affecutum honorem et titulum

Doctoris fammacum voluptate ex literis tuis

?QFIWXL, amanterque ,Pïtö vt eum meo HOHH*

ne officiole falutes, meque per literas certio-

[l

remreddas, vbiaam hunc honorem fit affecn-

Ia-

tus, Quaede.coniugio fcribis,fcias inanem ac

vanum rumorem fuiffe.Iudicium.atquefenten-

Ul

tiamparentiscariff. tui de Stella illa (quazm no-

uam vocant)infydere vel.couflellationeCaffio-

Eso

Ü

peae lucente, mihi vt communices oro.

pro:mea fimplicitate iudico, faluatamendo-

u-

ciorum opinione, non nouam.neque Come-

V-

tam effe, Stellaenim fixaeft etfixa manet,.quo-

u.

mmodo ergo Cometa effe;poteft, qui non folet

€ffe diuturnus

Eoeliciflime vale in Neftoris

n

Jl*

vsqueaetatem vna.cum.parentibus.dulcif£ mis,

l£

quos meo nomine reuerenter refalutari cupio«

Iterum atque iterum vale-Cariff. mi D. Ludo-

il

uice, meque vt fedulo facis,amare perge. Data

f

Goslarjae 4 pr.1573

lu

i.

Frid.Megales|D

164

ARCANA

Ornatiffimo Iuucni,eruditione ac vivtute pracf!an-

f

ii D. Ludouice Camerario, Medicinarum cuz'-

|

zori diligentiffimo, amieo fratn: loco vniceeo-

lmdo fuo

szjïam.

?II

XLII

(121)

f

6

Poft multas ac yarias occupaátiones quibus

* aliquandiu magnis laboribus ac moleftiis

k

diftentus fui, aliquid ocii conceffum fuittibi re-

fi

fpondere ad ea, quae fuperioribus literis fcire

d

abste cupiui, et aperte quod in animo tuo latuit

d

mihi declarafti

Aclaudo primum ingenuita-

?

temtuam et candorem dignum te, mihi vero

gratiffimum, ex quo magnam coepi Vohjpta-

j

[

tem. Etfiautem fcio, fi vera fateberis,animum

T

taum ambiguum atque anxium redditum effe,

n

ex eo quod fcripfi, mea id intereffe : tamen vt

P

te fcrupulo ifto quem tibi inieciffe videor libe-

li

rem, quid fentiam nulla vtar circuitione, fed

N

apertefcribam. Sepiffimeautem cogitaui me-

ti

cumanimo, fiquidem exiftimem te eonfilii in-

&

opem, quodnam iucundum cenferem, quo ftu-

R

diorumtuorum curíum ad metam dirigere aec

tà

fru-

j

BIBLIOTHECAE«

'éí

—

fr u&us aliquoslaborum perupere poffis. Suc-

?

currebat mihi illud, premite rei anguftia, ac de-

ftitui ftudiorum neruis, fine quibus difficile eft

metam attingere nedum abfoluere, — Cum e-

nim medendi fcientiae operam naues, requirit

faue haec ipfaars (fi non egregium aliquem in

ea profectum facere enitaris) praeter caetera

locum ftudiis opportunum et tempus et fum-

tus.

Vtinam autem occafio tibi daretur Itali-

am proficifcendi : crede mihi vno atque altero

anno plusaugereris doctrina, quam quod Li-

pfiae (exennio quamuis priuatim defudando in

ftudiisproficeres. . Quid quod ad omnem vi-

tae tuae ftatum magnopere conduceret. Qla-

refi ita tibi videretur, hortarer te, vt occafio-

nem acciperes, ac Noribergam Auguftamque

aliquandoteconferres, | Sunt Auguftae fami-

liae opibus praeclarae

Fuggeri, Bemgartne-

ri, Welferi, Rollingii, quorum liberalitate mul-

ti boni iuuenes ii Italja aluntur, quorum in e-

ximios et praeftantes viros euafiffe acad hono-

Aude

rum faftigia euectos effe aliquos noui.

tandem alias quoque inuifere vrbes,acaliorum

L 3

homi-

y66

ARCANA

TU

hominunm mores pernofcere.

Neque perfua-

!s

füm habeas folam vitae tuae beatitudinem in

0C

Academia fitam effe. Fac quaefo pericuium

LY

quid ftalibi fortuna profperius rebus tuis afpi-

Taret.

Ci

Neque enim dubium mihi effet quin

f

eunti tibi inItaliam ac reuertenti, matrimoni-

la

um honeftum ac dite contingere poffit, vt re-

busnonTabore tuo partis fed relictis frui, etin

EM EEE EE ERE

V

ocio placide verfari poffis. Adde, & inanimum

d

induceres tuum eo proficiendi , forte magno-

Ti

rum et opuleritum virorum noticiam acquir

res, qui velad duos vel tres annos fümtus ftu-

E

diorum füppeditarent, vel liberos faosin difci-

GR AT NURNTSNRYSSI

piinam traderent, fideiquetuae committerent,

etinTtaliamablegarent. —"Tu itaque fac vt de

N

his rebus omnibus coeites.

In hanc fenten-

tiam plura ad te fcriberem, nifi res in delibera-

tionem tuam caderet.

Quid itaque factutibi

commodum videbitur, ex te cognofcere cupio.

!

Vellem equidem poemataac labores tuos,quae

liberali digna fuiffent viro,

aclabris inful-

fiffimis atque ingratiffimisnon dedicaffes ; Cre-

de mihi, iis inlocis inueniffes qui vberes ftudio-

C 5

ruim

M

BIBLIOTHF CAn,

167

ï

d*

rum fru&us rependere potuxffent

Quod ad

ID

res meas attinet, in priftino illae funt ftatu, ia

ocium tempus colloco s5 yspacue 08

sroNmd, 3iäaa'zou5uag in communi vita, et ftu-

n

diis, quae inter alias aerumnas quas fu&me-

l

l[*

mus, diuina excepta gratia, fola nobis funt Ío-

Q»

latio

Filium quoque cui nomen Philippo ex

In

vxore fufcepimus, non exigua pars meae oble-

n

ctationis et praeteritorum malorum obliuio-

0-

nis.

Libros recens editos, quos annotaueris,

Bene vale.

mihi fignificare non grauaberis.

Ex valhbus in die Iubilaeo. Ao. LX.

uu

Ifàacus Schallerus,

fltu

T

il

d

Noua fiquae habes ad me perfcribe

ln;.

Virtute eruditianeque praeftanti Iuuenz D. Mi-

au

chaeli Bartb liberalium. artium et Phibf,

bi

Mago, eiurdemque Proftffori in. Acadàmia

Lzyfenjï Gonfanguineo cawjö jä

u

n2

XLUI

(131)

il«

D. Reuerende viretamice cariffime. Dei

'c-

bcneücxo et Ecclefia hic adhuc tranquilla

0-

eft,

LA

f

168

ARCANA

——l

;fi,. et üudia dg&rinaruhl omnium mcd"i'd;f'i-*g

ter florent. egoa vicino Illyrico magnis con-

G

tumeliis adficior, quem vides narrare familia-

d

res fermones quos efferri alienum eft ab ami-

1

citiae et familiaritatis iure, fed refpondebo,

g(

Deoiuuante. Teorovtcum fcias me et do-

&rinae explicationi fideliter feruiiffe, et fem-

p

per nri ordinis coniunclionem fouiffe,

non finas voluptatem tuam a nobis alienari,

Deus nobisaderit. Hunc adolefcentemWolg-

gangum Brellium tibi commendo, Ingenium

eius audio probari doGtiset bonis viris et in e-

lementis doctrinae philofophicae et in doctri-

na celefti egregie profecit,

"'Tueamur gre-

gem noftrum et iuuemus, donec Deus Eccle-

rR u — o

fiae fuae in his regionibus largitut tranquilli-

tatem, aliquam ad colenda literarum ftudia.

Nec vero dubito quin et ad pofteritatem fer-

uaturus fit agmina difcentium, fi nunc et inuo-

;|

" " "

catione noftra et ftudio iuuandi dil"i:entes O«

ftendimus nobis quoque pofteritatem curae

effe. . Quare te valde oro, vt huius adolefcen-

tis ftudia commendeshonefto viro Iudici vc-

ä

ftrae

BIBLIOTHECAE.

169

Ti

flrae ciuitatis Iohanm Mohtorl cuius praed1-

fl*

càt adolefcens beneficia magna cum gratitu-

ld«

dine,acte quoque orat vt fuis verbis gratias

li*

ipli agas

Mitto tibi et orationem de Cruci-

n

gero etlibellum Phyfices nimis tenuem, Nam

0«

haecab ignaris Metallicarum rerum fcribi non

u

5. die octobris 1249

po(ïunt. Bene vale

Philippus Melanchthon,

l,

Reuerendo viro eruditione et virtute praeflanti,

li

-

D. lóbanni Matthefo Pafflori Ecclcy' fae Dei

|

n

in valli loachimica fratri fuo cariff.

um

g

XLIV

(132)

I

P. Errore factum eft, quod nondum vidi

librum tuum , fed eft in tuto.

Breui vi-

e-

p«

?

furus fum. Gaudeo quodex parte liberaris fi-

li-

demtuam, Siquida me praeftari poterit, quod

ld.

!

vel commodistuis, vel dignitati conducat, ef-

lr.

ficiam vt intelligas me nusquam in officio cef-

|

(*

faffe.

Plateanus offendit me, et occupatiffi-

O-

imum litteris fcribendis et multis modis lu-

i

Ctantem cum Martio, qui non definit omnes

n-

huius corpufculi finus luftrare; in. finiftra co-

c-

fta meditabatur pleuritidem , irox in finiftro

"

L5

pede

m

ARCANA

i

4

Q

de

pede veram et acrem podagram dein in dex.

tro lumbo caïcuï*um, nunc in dextro brachio

]u

db

paralyfin. Mihi tamen illius coïïoqumm non

li

fuitiniucundum. Bene vale nono Cal. Apmhs

Erafinus Rot-dinus,

ts

1535

tnea manu,

D

Eruditifimo viro D. G'eorgzo Agricolae

mea'm)

XLW*

- (133)

Ratulor tibi, mi Berfmanne con&anqam

tuam : doleo fortunam tuam.

Sed fpe-

ass aai sss sl D u Datdaeu, LDSa dN ERE e t aK MM

d

rotenondolere; et quae mihi eueniunt, cum

tibi quoque eueniant, ea te mecum conftanter

Meum confilium eft, vt ad Herdeffia-

ferre

pnum te conferas

ibi vbi eris, omnes confule-

]

snus et deliberabiraus inter nos, quid factu o-

3

pus fiet, vt tibietvxoriet liberisfit bene. — Vt

valeam, quid agam, quomodo tracter, ex lite-

iLaacs ao d t lo du u R at C RL2

ris Wenceslai noftri cognofces.

Qppuvner

magnis plauftris conuiciorum et minaruin a

Pappo difcipulo meo, ab Hofiandro, a Laoni-

ïlk

CO nefcxo quo, à Byzantmo quodam, et nunc

demum

BIBLIOTHECAE

171

usb

lex

demum: a Iacobo Fabricula:Solus inquám op-

Fortaffis dinina "Trias me /

hio

pugnuor 3 quinque.

abhiscum commodo Ecclefiarum tandem a-:

]on

1lis

liquando liberabit. -

His me confolor elemen-

tis, vt loqultur Horatius, religionis et doctri-

JUS,

nae, conícientiae et innocentiae, Vale. Ar-i

ïz

gent, 1 Feb. Ao. 1581.

Ioan Sturmius

mea manu,S

Optime et literatifmo. viro Domino Gragarzo

am

Berfmanno.

t

XLVI. (142)

ÀI]

te

Vllum mihi officium eratius tribui potuit

t

Clariffime Ludouice eo quod mihi nuper

le

in farcina curanda praeftitifti,

In quo abun-

decognoui amoremtuum ?. cui fi non poffum

Yt

officiis, a tnore certe refpondebo

Mitto pe-

i^

cuniam ate expenfam 25 groffos, tardius mea

[

voluntate , .quod hoc toto tempore nuncium

r

cui tantillum pecuniae crederem, reperire non

-

fuit. Etafuit hunc menfem Doctor Ellinge-

Dic

rus.quo in eiusmodi rebus vti foleo adlumre

et

y72

ARCANA

-

m

et interprete. Illuftriffimum Pr1nc1pem no-

p

Ve

ftrum feciffe quod fibi faciundum fuit ex ru-

more audifti.

Itaque cogitare potes qui Pta-

tus ficrerumnoftrarum: quas Deug gubernet,

quoniam humana nos confilia deftituunt. No-

t

lor

bisneque de futuris tutoribus, neque de Aca-

[

demiae noftrae ftatu quid quam adhuc confta-

bat: multi mera monftra loquuntur, quidam

Q

etiam petulantiores canunt bellicum.

ane:

p

etfi vt fpero' fünt zaw«a, vides tamen quam

bu

fintin hac fortuna noftra Juceuscius]a,

ul-

bus omnibüs vna eft confolauo Tdc £& QeQV

avdyxac ferre modice hominem debere.. Si

aut otium mihi etfet excurrendi, aut tempus

hoc ferret, Lipfiam ad C. V. patrem tuum ve-

nirem cum quode ftatu rerum mearum deli-

berarem.

Equidem metuo ne noua exfilio

noftra fedes quaerenda fit: etfi deuinctos ha-

S

beoet virorum bonorum animos et iuuentu-

tis, Sed haec ipfa vt ante dixi Deus videbit.

q

Tufiquid in mentem tibi eft, quo videammr

h

poffe iuuari, perfcribes

Simul fiquid de

K

Gallia afflauit melioris aurae.

Vale, et V. C

pátrem

BIBLIOTHECAE

173

l0«

patrem tuum, vaicum Germaniae decus meis

verbisfaluta. lenae 11. Martii 1573

Iu

(l

'[ui ftudiofiff.

It

luftus Lipfuus,

(0«

Gratulor ubz, mi Ludouice, etexanimo gratu-

(d

lor, de fuaui illo iugo, quod fübiiffe te ex fratre

[

tuo Doctore loachimo Francofurti cognoui,

i

Quem reueríus Colonia, vna cum HenricoSte-

fs

phano inipfis nundinis, cafu offendi. . Literas

m

adC, V.patremtuum dedxde rebus communi-

|]]*

bus et priuatis:

X

ToL]

Claviffmo V. fingulari eruditione et virtute prac-

dito D. Ludouico Camerario loacb. F. ami-

N

cà opt.

us

[5

Aapfíam.

li

XLVII

044)

i0

de

ond nuper tibinon e veftigio per biblio-

$.

polam tuum refcripfi, obmultas et eas

ür*

it

quidem moleftas accidit occupationes

buseo temporis articulo fic diftrahebar,vtquid

e

potiffimum vel faciendum vel omittendum

mihi effetignorarem.

Nune delucubratione

tua

n

174

ARCANA

À

tua'fic habe. . Placereeam mihi, vtquae ma-

1

xime,effe tamen in ea aliquot latini f2rmonis

P

figuras coactas magi; quamproprias. Hasvt

f

meo arbitratu vel commutem vel mo!!iam,non

opinor egre feres. Qui alioqui meo iudicio rei

K

fummam commiferis. - Typographus nofter

TK

Lotherus obuiis, quod aiunt manibus libel-

p

lum formulis füis excudenduim füfceþit..- Sed

N

necdum. . Vacant formae huic negotio ido-

neae. Vtad Trinitatis San&ae ferias iftic li-

di

b

bellos diflrahendos defperem. ^ Atramen in

fd

hoc ero totus vt res maturetur.

Sed et illud

fi

mihi inte permifi vt pro pofthac Glauchano fis

hi

nobis Glauchius.

Hocenim molliusmihi vi-

I

detur. Iamquod ad noftras resattinet, oftium

in

aperui ftudiofis et bonisomnibus hic ad fortu-

g!

nasemergendi. Namcum nuper quidam ex

his, quos hic Cellegiatos vocant, vità functus

n

effettantum partim coram, partim per litterás

lu

in aula effeci, vt illuftriffimus princeps Sophi-

«

füisnoftris abelectione deiectis eas fortunas i-

b

píe fuo arbitrio difpenfandas füfceperit. Quae

[

res his, hominibus. so«, brwcioig Tic aipEenG

E;' ;.;965

BIBLIOTHECAE

175

Di«

d'xlsc, pene omnem emer gendi fpem adcmit

[1$

Procertofuturum eft, vt octidui fpacio praeter

VE

folarium meum inCollegii quoque maximi di-

lo

gnitatem adlegai

Siquidem res apud Princi-

"i

pem iamdudum fuit certa.

Quod fi noftra

It

nobis confiliapr 'ocefferint, vthactenus, et tuin

d-

partem praedae aliquando vocaberis. Adhaec

d

Nationum diícrimina quae hactenus.hic funt

lo-

obíeruata, non nihil ad aequalitatem concor-

l-

diae matrem reduximusfola principis authori-

n

tate freti. Praeledtio Auguftini miro füccef-

ud

füame füfcepta enecat iftos, qui nolint fynce-

Suntin hac

J

riorem theologiam reflorefcere.

Vi*

nobis auditores füpra ducentos, atque inter hos

ii

monachi plus duodecim, Magiftri et 'Theolo-

U

giae Baccalaurei füpra viginti ? Guolphangus

[2

Wildheccus ad nos commigrauit.

Vtor ho-

lus

mine, vt olim, familiariffime.

Placet inge-

Is

nium, placet iudieium.

Nifi paulo magis ab

hie

eorum laboribus excutiendis refugit, dequi-

jj*

bustamen iudicium facerenon conatur figura-

u

tetamen, - Nimirum quorundam parum can-

2

didorum. hominum contagio jnfcctus. . "Tu

9559

bene

175

ARCANA

bene vale et has litteras nulli nifi fortaffe Stel-

Ti

t

lae noftro communica, cui me feruulum effe

dicito, quantumuis rarofcribam, : Lipfiae prt-

fen

dié Calendas Iunii An. M. DXX

fl

3.

Petrus Mofellanus.

"Theodorum emaculatum mitto

Optimo pariter et eruditiffmo bomini D. Geovgio

&ie Agriolae Glaucio apud Cygneor ludi

&raeco. latini magiflro fuo amice cariff.

zu Zwickau dem neuen. Schbulmeyfier

cissestiit

XLVIIL (z4j)

Tàt

Ioannes Cafelius LüdOUICQ Camerario

ter

S. D.

fin

Vm typographo ad vos fcribam. hasa me

fiei

C

petebat hic adolefcens Andreas Ganglo-

3

bius Aldenburgenfis, quod víui fibi eas fore pu-

d

tabat, . Infchola Suerinenfi a puero educatus

V0

eft: apud nosannumiinlitterisvixit: probum

D

cognoui; proaetateetingenio profecit, Ia

Tar

vteicommodetis, quod veftro commodo fiat,

Ye

non exipectatis vt vos roger, noui enim bo-

T

nita-

BIBLIOTHECÁAE.

n

i

d«

nitatem etprudentiam veftram. Opr. cl. V. pa-

([e

trem veftrum,quem ipfe quoque vt patrem ob-

rl«

feruo, valere opto, faluere iubeo. . Vale. Ro-

pril Anno MDLXX.

ftochio Non. A

'Tui amantiffinius

u5,

Joannes Cafelius,

Opr*mb doctiffmogue juueni

Ludouzco

r

Camerarz!'p:,j

gia

clarif/ni viri Ioachimi F. amice

ii

diuipipdin.

äarz'Jimo.

———ÓÁ—

'XLIX. (f48)

Agnifice Domine Rector, Cum dominus

M

Pheffingerus irídiui Nicolai aede concio-

nator et (vt vulgo hic dicunt)Lypficus Superin-

tendensa paucis haebdomadibus non folum in

fuggeftu publico per certam ad aliud relatio-

nt

nem me hominem hereticum, damnatumque

p

appellanerit, verum etiam conuocatis quibus-

u«

dam aliis concionatoribus coram illis me nec

US

vocatum nec admonitum quoque excommu-

!t

nicauerit. Petoamagnificentia Veftra,vt co-

j

ram Vobiscerto die legitimo vt Magnificentia

i

Veftra decernet, citetur dictus Pheffingerus et

()«

meae expoftulationi xfcfpondcäat vt partibug

63

M

hänc

178

Á

iV

C

P3s

N

A

hinc inde auditis vmcuxque quod 1uüum eü

VO

reddatur

£l

Vefltrae excellentiae dedltlfïimus

1

Petr us Lometusæ i

4l

E

L

(153)

g

Statuimus ante brumam nullum difcipu-

f

* lorum, qulanobls dlfceffel unt, recipere.

anre expectabunt ciues tui vsque ad illud

M

Ex-

Eu

tempus.

Video tedolere meo dolore.

tinctaeftenim mihi, incommuni hac Calami-

Y

tatefiliolaldibus Augufti. Qui dolor cum ci-

u

catricem quafi ducere cepiffet, ecce: VII Cal.

Xbis peftili lue correpta migrat ex vita etiam

f

vidua Chriftophori Schellenbergii : et milii

*

velinquit fex orphanos :

quos vnde alam non

fcio

Sed Deus prouidebit vt pater orphano-

p

H

rum.. Vale pridie Andreae LXXVII,

À, Siberus.

l

X

t

.Doäïgf mo Viro M. Wolfgango Stolä:rgzo Mitwe-

Y

denfi. ludimagiftro.

LI.

(171)

H

tantaque vis,

S Iu Tantus eft virtutis fplendor

vt

N

BIBLIOTHECAE

179

el

vtetiam radiisfuis inlonge diflita loca fulgeat

ethominesnonfolum humanitate aliqua prae-

flantes verum.etiam barbaroset feroces in fui

tus.

amorem pelliciat. .. Non igiturefljquod mire-

re, Vir Clariff. et doGtifime , cuim vides, infi-

gnemtuam virtutem imne quoque €o per traxií-

"

e.

fe, vt aimicitiam.tuamambire non.dubitem. E-

lud

quidem ingenue fateor, me pridem laboraffe,

Ex-

atque.de vi2 quadam f£ollicitum fuiffej qua me

beneuolentiae .tuae infinuare poffem.

Dum

fhis

vero nulla alia fefa cemmoditas offert tandem

| a

icunctatione illa depofita ad te fcribo.

Depo-

Cil

nere n. illam me iuffir conlidexatm eruditionis

Idm

tuae praeüanns etexqui&itae, cum quanon pot-

jlhi

forn

-eft nonælfe coniuncta fingularishumanitas; vt

o*

praeceptores noftros D.D. Camerarium et Ef

romum.iisdem verbis iudicare de multis vere

J5

literatis hominibus aliquoties audiui. Refu-

tauitpudorem meum communitas patriae, qua

"

velut natura ipfa nos copulaffe et proxenetae

Officiofunctaeffs videtur. Inflammatusetiam

nuper fum mentione tui vt par eft honorifica,

YIS,

quam fecit D. Alb. Lomeierus praeceptor et

y

M2

col-

ARCANA

186

^

W

collega meus, omni obferuantxa perpetug mi-

fil

hicolendus. Sines igitur, vt opinor, velpoti-

lo

us confido, Berfimanne doctiffime incredibilis

d

amoris ftudiique erga te mei fructum aliquem

[

me percipere; veniamque dabis ignoto, fi for-

e

taffisimportuno tempore hae ad te veniunt li-

terae.

Non àliter efiim fàatisfacere defiderie

k

