meo potui? neque dubitaui, quae tua eft eru-

li

ditio et humanitas intellefturumte quanti ego

in

te,cuius virtutis illuftria ad immortalitatem in-

[

figniafaciam venererque. Iterum autem poft-

M

quam hocobtinui, apud te mihi laborandum

m

ft.. Simuln.onerisaliquidtibi imponere, me

b

rationes meae praefentes cogunt. Fungorhoc

V

temporede fententia praeceptorum et Colle-

H

garum Decani munere in communitate ftudii

tü

opt. art. atque vt teminime latet, flatus fcholae

T

noftraenon parum eftafflictus. — Cogimur ita-

p

que interdum petere Vicinorum illam opem,

li

atque vndecunque arripere occafiones, quibus

ü

tabulasnaufragiicolligamus

Magnopere 1gi-

tur àbs te contendo, vt inquiras, num aliqui,

i

quod ethactenusnon inufitatum fuiffe nofti, ex

veftris

. BIBLIO THECAE.

I18t

ve&risScBol-aGiCis huc fÍe —conferf*e et teftitmo-

1

nio publico eruditionis affumto Magifterii vt

Xt«

loquimur, gradu ornari cupiant, Spem qui-

biliS

dem nonexiguam nomine tuo fecit Lomeie«

m

ore

pus, teque prius etiamnobis aliquothoneftos

et doctos viros commendafle dixit.

Qlare et

Ji-

6g035 confidentius hoca te petere aufus fum,

TO

mihique perfüadeo,te meo quoque honori hac

]u

iüre non defuturum, — Eft et aliud, quod a te

H

impetrare volebam ; nempe cum parum mihi

Ill-

conftet de Pofthii 'Germershemii et Schedii

f.

Melisfiloco, neque fciam occáfiones quibus ad

jm

cosliteras mittere poffim (habeo n, quod fcri-

t

bam)eain re vttu quoque me édoceas mihique

)C

viam monflres. Videsquam audax fim, quod

le-

non priusad te cum epiftola venerim, nifimul-

idii

tum fimul oneristibi imponam, "Verum o-

lüe

rünem follicitudinem ettimorem in hac etiam

I(d*

parteadimunt mihi ea, quae initio huius epifto-

:m,

laeatuli. Certe igitur mihi polliceor te vo-

bus

timei compotem me facturum, atque fi non

p

graueeft, literishis vt breuiffime refponfurum.

x

teftaberis opt. etdoctiffime

Berf-

«

Atqiue hac ratione

a

M 3

ri$

182

AR CANA

Berfianne, quod me in amicitiam tuam noa

(

vulgariloco receperis et admiferis. Beneet fe-

pi

liciter vale, D; Witebergae die Eplphamm um

vil

fü

Ao. cIo loLxxix.

Excel t.

C

i

ftud.

f

Petrus Albinus.

Is

ClarifEmo viro, dollrina evuditione pirtute et. di-

qu

gnitateornatiffno D.Gregorio Berfmanno. M.

It

profeffori. praecipuo in inclyta. Academia. Li-

Alt

pfca, Domino et amico fuo cum . fide coleudo

Xif

Leipzig.

ts

»

t

LIi, (175)

É

Hs

Clariff. etexcell. Dn. Doctor. Noli mirari,

N

fi litterarum officium diftuliffe diutius vi-

Ín

debor. Incauíafuit temporum noftrorum va-

di

p1etas.

Neque enim te praeterit, qua Franco-

H

furti in fortuna fuerim, atque ibi. ftipendium

K

meum controuerfum factum fit.

Poftquam

I

autem neque Eledoris Brandeburg, reícriptis,

tu

néque honorifica Confiliariorum interceffione

f

impetrari quicquam potuit, in haec loca a pa-

«

1ro-

—

BIBLIOTHECAE

183

01

tronis euocatus, illuftriff. et clemencüï Princi-

fe«

pibus, Julio F, etc. operam meam addixi. Ac

m

1['umfu1thtterarum et quas ad acad. Franco-

furt. Confiliarii et quasTulius princ. ad hanc a-

cad.de me dediffent, tecum exempla commu-

mcarc, vt inde totum negotium, omnemque

US,

yerum mearum ftatum cognof'ceres Plemus E-

i

quidem vbi ad iftum modum tranfegiffem, de-

inde meníe Maio cum familiahuc migraui. Fa-

[j

xitimmortalis Deus, vt eueniat feliciter,nec e«

dg

xitusaprincipiodifcrepet, Nam hactenus fa-

tiscommode hic vixi, expertusnon folum col-

legas, verum etiam magiftratum perquam be*

neuokzm

Eteft acadqmiae ftatus tranqulllus.

ri,

Plofefïm um mira dlhgenua Scholafticorum

u

Ír equenua mediocris, ideftad soo, Nec au-

[d*

älmus hlc eas docentiumrixas et criminatio-

nes, quae alibi turbant omnia: Sufücit enim, fi

m

rectedoceatur; etabipío magiftratu vetantur

ni

inter profeffores fimultates, eontra vero exigi-

turomnium mutua beneuolentla

Addo his

I

ne

ftipendiorum iufto tempore perfolutionem'

d.

addo fingularem principis erga hanc acad. fa-

uorem.

0-

M A

184

ARCANA

uorem. Verumdetotaiftáre forfn aliasplu-

dor

an

ra. Nunc abste quaefo, vt cum et ipfe tanto

tempore nihil ad me litterarum dedeus, ad i-

fiol

dem officium redeas, 1dque qu0t1escunque cer-

got

torum homiuum poteftas fuerit. Ego pártes

V

measqua par eft fide tuebor.

Quod ; ad fïacha

HH

Mà

noftraattihet, faxum voluo à antiquum: et. gra-

tiasago Deo, qui haectandem nobis otia fecit,

ga

Nuper methodum legendi cognofcendlque hi-

qu

ftoriam elaboraui: et collegi librum epiftola-

Utr

Tum hiftoricarum, feu de ed1t1on1bus nieis hi-

àd]

floricisperannos XV ab omnium ferme ordi-

I

num viris doctiff, perícriptarum. Vbi volu-

fl

ais G t

—

men id prodierit, faxo habeas,

Nam ete tuis

pr

epiftolisvnam inferui: necid, vt opmox*, in-

ls

probabis: quando haecnihil habuit, quod non

X

vel inconcione, quemadmodum ille loquitur,

rectelegipoffit; neque collocutiones noftrae

aliis de rebus, quam de litteris effe foleant, . Po-

ftremo te monendum duxi, pactum me cutn d«

F

micis,qui aliterquam in nundinis veftriscurare

CK

ad me literas non poffent, vt ad te vel ad D. Da-

NT

niclem MollerumIC.mitterent eodemque mo-

f

do

ii

-

-

BIBLIOTHE CAE

185

ll«

do meas expectarent.

Qua in re operam tu-

to

am haud denegandam exiftimes et quas modo

]*

robilibus Bernfteinii infcripft Dresdenfibus ne«

Ir-

gotiatoribus, qui nouercae viduae tradant, quas

s

vero paftori Mariaeberg. vel ciuibus tuis An-

lid

naebergenfibus vel Sebaftiano Funcken, Cof,

d«

Mariaeberg. quemputo apud generum Wolff-

It,

gangumSeidelium diuerti, perferendas des,de-

l]*

nique et dereliquis ad.Ludouicum Camerari-

-

um, qui affinis N. Schibel hofpitio vti folet et

]*

ad Mathaeum Drefferum collegam tuum idem

l-

largiare, oro.

Mea in te viciffim officia con-

l«

ftabunt, quae debere me intelligo , quaeque

proficifciame poterunt. Bene et feliciter ya-

I$

n-

le. Ex acad. Iulia Helmaeftadii M; Vllbr. D

n

XX'I CIQ ID XXCII.

l,

Excellent. d

i

. ex animo colcns

Reinerus Reineccius,

Qs

a

Ferme de exemplaribus orationis funebris ex-

(

ciderat, de iis me refponfum tuum fufpenfo a«

d«

nimoexpectare! Siue autem illa reliqua funt,

)-

fiuein humos redacta, velim opera Hen-

l)

M 3

pingi

186

ARCANA

ningi Groff , bxbhepolae ad B,emüelmos

Vt

mitti,

dor

Clarzj' 710 Viro , exqu f do&mxaa crudmam,

ord

virtute ct dignitate excellentiffimo Domino Mi-

Ls

chacli Bartb, -Dotkori et Profaffori Medico in

üut

acad. Lapfienfi, amico.S. obferuando.

carn

tQ

ID

ch

EX Volumine ReCenmore z

chi

LIIL (r)

if

fer

Appendlx Letaniarum pro prefenti ne-

ceffitate ?*

T ecclefiam tuam fanctam, regereet con-

feruare di gneris. Vtomnemerrorem et

herefim ab ea eradicare et expellere digneris,

Vt

ap(

3k Confevfis Se&F. L. (f .X p. 40.

C3. Dubioprocul baec appendix eo ipfo tentpove, quo ante d-

10

centos iam. annos. Germattia pavtim ab hofle exter-

d

gie ez nomini Chriffiano infenfrffimo,pavtim a. dj "ais

(

fidei ez doGhvinae cauffa exc ovtis infeffabazuv s. et fovie

errore? baevefts , quam deus ve expellevet , inuocavi

dl

d

fubetuv , nulla alia fuit , nifr, vg[lm;g dHtie cocpta

euangeli puriov de&vina.

BIBLIOTHECAE

187

Og

Vt

x Vr t h.

Vt inimicos ecclefie humiliare digneris.

donum apoftolicum et omnes ecclefiafticos

tif,

ordines. in fancta religione cenferuare digne-

Mi-

Y1S

Vt imperatorem noftrum Carolum fer-

) 1

uum.tuum cum omni exercitu fuo,contra Tur-

cam et eius multitudinem, preualere ac felici-

ter triumphare facias.

Vt omnem populum

chriftiane religionis, ad vnitatem fidei fpei et

j*

charitatis, reducere digneris,

Vt nosmet

ipfos, intuo fancto feruitio confor tare et con-

feruare dlgnems.

- Ceteravtin Letaniis que habentur

in Miffali.

J«

1et

vQpnncersmum us vemceetem:

LIV.

(3)

n

us Epifcopus feruus feruorum Dei Dilecto

L

filio Officiali Nuembergenfi Salutem et

apoftolicam benedictionem.

Conqueftus eft

di

nobis Baltafar Czecher presbyter Mifnenfis

fei

dioecefisquod Henricus Abbas Monaflerii de

ii

Goffgk ordinis fancti Benedicti et quidam alii

"

Clerici et laici Ciuitatis et dioecefis Halberfta-

um

denfis fuper quibusdam pecuniarum fummis

d

bonis

188

ARCANA

——

boniset rebus aliis iniuriantur eidem

Ideo-

nen|

que difcretioni tue perapoftolica fcripta man-

lt

damusquatenus vocatis qui fuerint euocandi et

K

auditis hmande propofitis quod iuftum fuerit

appellatione remota vfüris ceffantibus decernas

faciensquod decreuefis percenfüram ecclefia-

fticam firmiter obferuari Teftes autem qui fu-

erint nominati fi fe gracia odio veltimore tub-

eraxerint cenfüra. fimili appellacione- ceffante

compellas veritati teftimonium perhibere.

a

Non obftante fi eidem ordini a fede apoftolica

refr

ficindultum quod perfone ipfius ordinis ad iu-

tur

dicium trahi aüt fufpendi vel excommunicari

Ante

feu ipfe aut dicti ordinis loca interdici non pof-

fca

fint per litteras apofiohcas non facientes ple-

do^

namet expreffam acde verbo ad verbum de in-

Íuo

dulto huiusmodi mencionem et qualibet alia

bus

dicte fedis indulgencia generali vel fpeciali cu-

PI'O]

iuscunque tenoris exiftatper quam prefentibus

con

onexpreffam veltotaliternon infertam tue ju-

ftto

risdictionis explicacio in hac parte valeat quo-

W

rrodolibet impediri que quo ad hoc ipfis nolu-

f

qus aliquatenus fuffragari. Dat. Macereti Se-

j

Tur

nenf.

BIBLIOTHECAE

189

de0

nenf. dioec. AnnoIncarnacionis dominice Mil-

lat

lefimo quadringentefimo fexagefimo Quarto

Vdiet

Kl.Iulii Pontificatus nofin Anno Secundo,

Jerit

"-^

—

iE

LV. (4-)

efits

Gratia etpax aDeo patre perSeruatorem

noPtrum Iei'um Chriftum. .

üfu-

Üb

Uoniam incidit noftra aetas,viri Reueren-

ante

diet fratres in Dno dilecti, in grauiffimas

X1e.

et acerrimas dimicationes, quibus nomen et

Jicd

refpectus omnibus Ecclefiae Chrifli praetexi-

|ill»

tur, et in dies propemodum lites crefcunt, et

can

inter haec dubirationes augentur, et interdum,

fecundum. veterem verfum: Nimis altercan-

pof-

pe

do veritas amittitur, vnumquemque .cui fua

eit-

fuorumque faluscuraeeft, videre oportet, qui-

al

bus affentiatur, et qulbus refragetur. Qua-

a.

ipropter ex: confilio praeceptorum noftrorum

ibus

conf'ultumvæfum fuit, principi et Electori no-

u

ftro Illufinffimo, Ecclefiis harum regionum

lllO'

-proponere certum quoddam doctrinae Chri-

gl

ftianae corpus , quod fequantur ii, quibus ha-

$

(.

rum Ecclefiarum cura iniuncta fuit

Is liber

I

"

cuim

190

ARCANA

cum ab impreffore ad metransmiffus fit, ferio-

que mandetur abIlluftrifiimo Electore noftro,

€nit

vt ex reditibus Ecclefiae cuiusque exemplar

fum

vnum comparetur,etin perpetuum referuetur,

hb

copiam legendi literas Electoris noftri Cle-

mentiffimi, et ipfius imprefforis vobis omni-

UQHA

bus et fingulis facio. — Adhortor itaque vos

fii

pro officii mei ratione, vt quisque vicino fuo

fir

Tite

has literasquam primur transmittat, et lectis

fünt

literisnomen fuum fubfcribat, m ittatque quis-

vid

que tt 1ginta argenteos, et proprio nuncio li-

brum fibiafferri curet, quo accepto, diligenter

tii (

etfedulo ipfumperlegat, vt in proxima fynodo

mlT

eiuslectionisrationem reddere poffit. Valete

(l

bee

in Domino, viri Reuerendi, etfratres in Chrifto

4

nil

dilecti.. Dabantur Annaebergae 28 Febfua-

ru. Anno 60,

Xluj

Philippus Wagner M,

per

superintendens.

EESP

Y

Vir

-

neg

Maxime Reuerende, Ampliffime atque Excel-

a i E a T

Qp

lenniïime, Patrone fumma obferuantia

actatem colende.

-*

Quam

BIBLIOTHECAE

Y9tr

ÀÓ

-0«

Uam eram praefens exphcaturus mentenr

|Q

ftto

gnofce, rogo, quod chartae credam, Hoc

lat

enim pacto plenius meam fententiam expref-

"tU

fumiriautumo, Veniamfiquidem currogem

l-

habeo, quod Otiofos illos tantotemporis inter-

uallo otio torpefcere fiuerim

Qlos enim de-

Mi

vos

finit, vel fingitCl Rbenfeldius,*multo negotio;

) füo

faepxus integro perlecto libro, quaefiui;at inue-

e(ris

nire fub illa facie non fuftinui.

. Re vera credo

quS'

funt otiofi, h. e. nulli.

Vt otium male locaffe

) [i-

videatur Vir Doctiffimus, et nimium fibi nego-

tii, cum otiari fatius fuiffet, creauerit.

Fit e-

t

j0do

nim,dum aemulatio quaedam inter Viros do-

&tos eft fübnata, vt, palmam reportaturi ab or

jlete

be erudito, aemuli vel aduerfarii fui vniuerfum

riflo

TUd

inftitutüm, non veritatis amore ducti, fed vel

inuidiae velodio incenfi füb examen reuocent,

' M

perftringant, damnent

Sed mox poenas dant

i

inuidiae veltemeritatis, Nam veriffima faepe

negant et refellunt, vel in erroris examine oc-

cupati in pexorem et aeque abfonam hypothe-

(

fin

L a legztm per totami läaizc epz;/lo!am, eun wmm RHEE P

Ua

" FERDIFS fceibi debuiffét.

192

ARCANA

Odmmemm vel connenden-

findelabuntur.

n

diftudium, . veritatis infenfiffimus eft hoftis.

ti

Affe&tusenim fafcinant intellectum, vt iudicio

Tüi

fano eruatur Autor, vt nec diftingueie faepe

confufà, nec videre vera, nec pro falfis rectiora

de

IGlericis enim et febrici-

fubftituere queat,

fu

tantibus nihil non flauefcere vel amarefcere vi-

an

- detur.

Sed videtür. Laborant enim hlfenfi-

Te

bus, illi intelle&tu etiudicio. Idem CI, Rhen-

fü

feldio euenit,mea fent,enua :ficuncta re&e ex-

lis

aminentur. Multi enim vtin publica luce cla-

bu

riusluceant aduerfarium non ferunt, fed quae-

bu

runt,qui fdammam fufflet.Quanquam nimio áe-

q

ris motu in fumum publicum fàepe abeat in-

d

cendium publicum. De à*?o23 nówy fermo

q

eft: Anvero Otiofi nobis recte et fine ambi-

Is

(0

guitate dicantur, viderint, qui hanc verfionem

primi adhibuerunt, et anfam multis quaeftio-

Ti

nibus, erroribus, ambiguitatibus ea ipfà dede-

C0

runt

SicutPontificiiex probata femel mala

ba

Fontium verfione infinitos errorum ducunt

ft

siuos, IdquodinPhilologicistanto frequen-

or

tiuseuenit ha&cnus? quanto minus cognita eft

h

. ápfis

BIBLIOTHECAE

193

]ete

pis etiam Iudaeis, quid dicam Chriftianis? an-

(ls.

tiqui fermonisHebraei et vocabulorum prifco-

iclo

rum vis ac vfurpatio

Neque vero ex voci-

lepe

bus detritis et incognitis rem longo víü fere

10rd

deperditam, aut in alium prorfus habitum

iC

lucceffu temporis traductam, manente voce

ovl

antiqua et in alium fenfum detorta, eruere et

nf«

reddere licet. Quod in ritibus, fiue ciuilibus,

ell-

fiue Ecclefiafticis vfu venire palam eft, Singu-

» ex.

lis enim Saeculis, imo in fingulis fere regioni-

d

busvane, more veftium , mutantur, nomini-

Jdte

bus priícisretentis et in ahum fenfüm deflexis.

)at*

Quo igitur füerít quispiam eoyecmésepor etaffe-

L I

etibus minus occupatus, eo felicius coniicere

j

et augurari licebit, Vndefierinon poteft, quin

nbi-

perpetuae coniecturae variorum Autorum vix

jern

cohaereant, fintquelitium infinitarum certiffi-

lio

amateria.Rhenfeldius n2325 ^3 ^y m*v3

de.

coniicit, led et magno ftudio, fruftra licet, pro-

nala

barefatagit, fuiffe olim de cem viros, publico

"Ut

fhpendlo alendos, qui re familiari et cüra illius

(-l

omni neglecta, per integrum diem ab exortü

eft

folis vsque ad feram noctem in Synagoga con-

1Pfl$

N

fede-

ARCANA

194.

la

federint, vt, quicunque per diem, et quacunque

fen

hora ingrederentur oraturi, femper denarium

qu

numerum praefentem inuenirent, quibus cum

tàn

preces ad Deum funderent. Verum vocabulo

Latino Otiofi, pro Hebraeo femel incommodé

po

fubftituto feductum fuiffe doctifümum Virum

qu.

apparet,ex quoargumenta formauit,et ad quod

Qu

gi

Iudaeorum veterum verba, faepe valde relu-

Ceterum omnia Rabbino-

(0

&antia, detorfit.

ye

rum effata recenfita aCl, Viro, nihil volunt, vel

Ti

videntur faltem, ne etego quippiam in re incer-

tacerto definiam , aliud velle, quam quod illa

Y

ut

publica,et auctoritate communi fundata fuerit

u

Ecclefia velSynagoga, vbi ad minimum effent

TiQ

decem lIudaei, qui fingulis diebus, ftatis horis,

ia ao ia r sR i

mane et vefperi, relictis interea domeflicis ne-

]

M NENES

V

gotiis, publice conuenire, et cultum fácrum, o-

W

randoet verbum audiendo, folenniter celebra-

asss d s

[

refoleant. — Siigitur fint pauciores, quam de-

(

cem m^*v2,

vel qui facris ,vacare pof-

u

Íint, ctlamüpro fuo arbitrio interdum conue-

k

niant illi pauci adorandum, adeoque aliquem

faciant coetum vel Synagogam, non tamen ha-

t

ben

i us a a aA d t Dl d ia a

BIBLIOTHECAE

19$

beri pro folenni Ecclefia, publica autoritate et

que

um

w FUA ob s

fententia fundata.

Vnde etiam illa domus,

Uf

quam fuis conuentibus pauci illi deftinarant,

ulo

tanquam domus communis vendi pro lubitu

yle

poffit, et pecunia in víum certum. conuerti,

sum

quod nonliceat,fi fit domus et Ecciefia publica,

yecgocrarpmden r

od

qualis eft, fi modo fint decem, fiue vero fint vi-

lu«

ginti, fiuetriginta, fiue plures, qui facris vacare

confueuerint

Veluti fi hodie a Lutheranis

10-

xd

vel Reformatis in pexfecunone ftatueretur, fi

non fint eorum ad minimum decem, | Parifüs

er-

ia

Venetiis, et qui flatis horis fingulis diebus con-

erit

uenire poffint, relictis interea füis negotiis pri-

t

PUERINSSN

uatis, vt orent coniunctim et verbum audiant,

non habeiidum effe numerum illum exiguum

Yrs,

fi-

pro folenni et particulari Ecclefia Lutherana

velReformata, certo nomine definienda; Sed

,0

vrbem illam maximam, in qua vnus alterue fa]-

od«

tem Euangehcomm degat, et fparfim, velut in

de

campiset villis, pauci viuant, ratione Ecclefiae

yl-

non aliter, quam pro villaeffe habendam, quip-

u

peinqua nulla detur Ecclefia publica ob pauci-

m

tatem Euanaehcm um; Vbi autem flut modo

hi

N2

- decem,

bett

^

ARCANA

156

s

"—

N

qua

decem, fiue adfint vndecim, fiue viginti fiue

Qu

centurm, qui facris operam dent ftatis diebus et

W

horis, v. g. Dominicis, publice, Ecclefiam cere

tür

tam et publicam effe, et dici. Hine eft, cut

tor

promifcue ludaeis dicantur, vel Decem Wfraeli«

lur

tae, vel decem t55 vel P3» vno phra«

W

fium fenfü, forma re flatimm Ecclefiam cer-

fer

tàm, vt flatis diebus et horiscultum facrum ce-

o

lebrent, quanmscunque demut ille fit vel fiat

maiornumerus Ifraelitarum aut 3*52 Syna-

tur

td

sogam vel templum frequentantium, et cultui

di

diuino vacantium, domefticis negotiis tanti»

tià

fperfe pofitis, ad quae redeant, finitisfacris pu»

üe

blicis. Cumitaque Cl.Rhenfeldius ad fuos o*

WX

tiofos, quos pingit, mulras pertrahat Veterum

Di

fententias, inuitis haud raro Autoribus, et huic

À

imaginationi fuperftruat integrum Differtatio-

num aedificium : metuo, ne Aduerfario füo,

de

te

maxime ftyli acerbitate compun&o, anfam de-

Q

deritnon minori modeftia et ftudio refponden-

di, Cauendumitaque mihi fuerat , neargu-

tài

mentum Differtationüm Rhenfeldianarum e-

d

N

andem vel iniquiorem experiretur fortunan,

quam

ï

BIBLIOTHECAE,

197

—

qua.m' axgumentum 'Sex*i'pto;mm Eurignanääc,

Que

Xv

quoda Poiretio male fuitexceptum, et grauio-

rescuras Viriilluftris diftraxir. — Vix enim fu-

d

turum, quin in, materia , quam argumenti au-

Cut

torveram agnofcit, confenfium et quafi calcu-

ii

lurn fuum vel verbulo fauentiori teftetur,quam

J

«

vera improbandamiintelligit, in relatione dif-

ï

fenfüm vel vacula difficiliori aperiat, Sicuti i

|C€

fiat

omnibus fere relationibus factum deprehendi-

tur, etin Vindiciis Relationis Lipfienfis, Poire-

fnee

ia

ltui

tiano monito oppofitis afferitur atque defen-

ditur, Imonifi id faepe fiat, lectores imperi-

nte

3

J

tiam Referentis, exemplo Wagenfeilii, culpa-

p

uerint, Argumentum itaque bis terue formas

;o

as

ueram, perlectis plus fimplici vice vniuerfis

turt

uie

Differtationibus, confultis etiam aliishac dere

Autoribus et Rabbinis. Sed cum vix futurum

tiQ

deprehenderem;vt iudicium prorfüs füfpende-

(uóy

retur, ne et Aduerfarius Rhenfeldii haberet,

|dee

quod nafo adunco füfpenderet: confultum pu-

]ette

caui manum retinere et calamum ponere in re

p

ancipiti, certiffimus, non inique laturam Ve-

j 6

ftram Excellentiam, fi rogauero prudentiori et

La m?

magis

N 3

m

ARCANA

198

V

magis circumfpecto Interpreti, qui cauere pof-

fit inuidiamlJectorum et Aduerfariorum, id o-

:

perae beneuole deferatur? Incedendum hic

a

i

hir

inter ignes fuppofitos cineri dolofo,

Vterque

fon

Aduerfariorum in viuis eft;vterque offendetur;

Go

nifi fumma adhibeatur cautio, quam a me pol-

u

liceri non aufim minus experto

Ignofce Vir

ViX

Maxime Reuerende,roganti. Haec enimcau-

licl

íaeft,cur hactenus moraslongas nectere vel in-

üitas debuerimz haefitans, an in enarratione e-

t

,

loquendum quod res eft, an diffimulandum, fi-

"

NOI

nedetrimento tamen vel veritatis vel Referen-

lh

tium famae

Vale, acfauere perge

Cat

Vir Maxime Reuerende Celeberrimi

Nominis Tui

fch

Á. 1689 d. XV, Martii

ifg

Obferuanuffimo Cultom

Au;

M. Hermanno von der Hardte.

COT

——

LVI

den

(18)

Àu

Tempore Exorcifmi abrogati.

Mi

Reuers Chriftoph Gundermanni, Doct. et Pro-

fiic

feff. Lipfienf; ao. 92.aus dem gefengnifs da-

i

felbft von fich geben.

Ich

BIBLIOTHÉC AE.

199

f

Ch Chriftophorus Gundermann äer;heiligen

]

cchrifft Doctor, bekenne mit diefer meinen

do

hic

eigenen Handfchrifft, das Ich eine Zeirlang al-

hirzu Leipzig offendtich geprediget vndt

que

ts

fonft vffder Academia gelehret, Aber beydes

Gott vnd fein heiligesWortt vnd mein felbft ei-

pl-

Vit

gen gewiffen verlezet, meine Auditores Iung

vndalt damit geergertt, Welches mir den herz-

Cau-

lichen Leidt ift,were auch deflenthalben würd-

lin

tig,dasIch vonLeben zum Tod gebraeht würd-

nec-

;l

te, Weil mir aber fonderliche Gnad erzeiget

worden, Als gerede vndgelobe Ich hiemit, das

jl

Ich die Zeit meines Lebens hinfuro vff keine

Canzel kommen, oder mit meinen Caluini-

fchen füffen befchreiten, vielweniger hinfüro

irgendt etwas wider die H, gottliche fchrifft

AugfpurgifcheConfeffion vnd FormulamCon-

J

cordiae die Zeit meines Lebens fchreiben, re-

jdte.

denoderthun, oder andern hirzu anlafs geben,

Auch endtlich die gefengnifs,damit ich meiner

Miffethat halben beleget worden, in Ewigkeit

Pro

nicht gedencken noch rechen wolle, Im fall

T

do Ich in einen diefer Puncten halben

aber,

s

brue

NA

Ih

200

ARCANA

bluchlv eifunden werden mochte, will Ich

ij

mich deffentwegen felbft nachmals vonLeben

inc

zum Tode verurtheilet haben,

»

Vff folchen Reuers. ift er feiner gefengnifs

Pat

entlediget, vnd bey. Nacht aus der Stad

€0t

nach Kale, fo zwifchen Iene vnd Salfeld

?i

Inc

hgt zefuhret worden.

E

tht

LVIL (30)

S. et Q,

Vit

idi, quae de cenfore libri et Menckenius

df

V

nofter et Fellerus ad te fcripferunt, Con-

int

fentio equidem iisfacile, quod eontemnenda

)

ne

fint iftiusmodi nebulonis conuicia, idque eo fa-

Cdi

cio animo, quemalias faepius et grauiter laefüs

d

oftendi, ita fcil. vt floccifaciam apertiffima hu-

fie

ius farinae homuncionum mendacia, mea Vit-

ii i t

de

tute eiusque conícientia tutus ? fed vt plane in-

N

ultum hunc fcurram patiar, nondum a me im-

pi

ue

petraui. Intereft enim bonorum profecto, vt

i ia ag a

u

aliquando frenum imponatur eis, qui ad dede-

cus nominis Chriftianiet ignominiam rei litte«

m

'ariae fpurciffimis figmentis honori clarorum

d

virorum illudunt, iuuentutem eodem pruritu

m

L]

Aume

.

BIBLIOTHECAE

20«

Ih

lmpïent et obfcems muentmmbus ad hb1dmem

bon

incendunt,quorum non fterilis in hisprouinciis

fegeseft. Sunt hi fine dubio A&dapo: quos D.

nf :

Paulus non íecus acaliorum crimigaum reos

d ?

coetupiorum eiici vult 1 Cor. V AL Fanto ma-

f 1

gis deplorandum efl, inueniri, qm corrigendis

moribus iuuenum praepofiti funt, viros etiara

theologos, qui vitium hoc peffimum pro vrba-

nitate et ingenii elegantia habeant, aut vt leue

us

diffimulent, vt nihil dicam de commiferatione

ft*

intempeftiua , qua egeftati vel fcriptorum vel

typographorum cum difpendio veritatis et ho-

-nda

neftatis indulgetur. . Fodere. tales aut mendi-

ofi- ]

efüs

care fatiuseffet. Nefcio an fatis confideratum

|bue

fuerit, quam proterue nequam ille omnes mo-

defliae fines in cacata illa cbarta tranfilierit.

vt

Nam Mauriciuim, principem laudatiffimae (à-

du

pientiae et feliciffimi regiminis fama, dum vi-

m

ueret, clariffimum, in cuius ditione natus eft

QV

ede

fuumque benefactorem, vt fatuum . depingit,

jtte«

miniftrofcil. mancipatum ; Filium, de quo qui-

j

demoptime fperare fas eff, . minorennem ta-

jttu

men nec experimentis probatum, ip.contuime-

N 5

liam

u

202

ARCANA

liam parentis extollit, et quod ipfe Ser. Elector

fie

fcriptiset perLegatum nuper improbauitquod

tuni

Confiliarii paterni non retenti fünt, Cato hic vt

qutt

egregie factumlaudat. "Miniftrumnullius vn-

ep

quam malefacti ne accufatum quidem ab vllo

lege

honefto viro, nunquam certe conuincendum

IU

(et liceatid mihi dicere,apud waximosEuropz

fioi

principes, fiotium non praeferret, fummis ho-

deb

noribus et functionibus non cariturum) tot cri-

Ui

minum reum facit, vt henore etopibus fpolia-

Con

tumproterue mentiatur.Nec detorquenda hzc

fuünt quafi dealioloquatur. Nam teftimoniis

conuinci aut rigore confueto ad confeffionem

adigi facili negotio poterit, vt omnia, et auto-

resetiam, quorum inftinctu mentitus eft de-

tegat, Nemo praeterea tam obefae naris eft

qui librum infpiciens non ftatim deprehendat.

diu

de rebus Cizenfibus (neque enim de aliis afinüs

Tntt

ille quidquam nouit) eumloqui, neque tu fcri-

fuüi

ptis tuis tam ignobilis es, aut italates, vt non te

Ti

quoque ab ingratifümo difcipulo laniatum

ag(

fcommatibus et rifüi expofitum effe deprehen-

CQ

dat, vt taceam aperta pene et hominum noini-

na

Int

BIBLIOTHECAE

25

Qor

aàet locorum, quorum meminit

Quid.1gi-

od

tur in re manifefta denunciationes expectautur

Kv

aut tricae forenfes, nec animaduertitur vel Tui

V.

et paftorisI. caufa, ex officio, academica faltem

vllo

dum

lege, in reum manifeftum? Nam fi ego meas

iniuriasperfequendas effe ftatuero,animaduer-

opt

fioilla Academia non füufficiet, neque dubitari

) hO'

debet, quinego pro enormitate delicti iudici-

C

um conueniens aduer(íus fuftuarii candldatum

J

ld«

conftituicuraturus fim

hac

reliquaalio tempore, iam non vacat plura

Yi1$

defcribere

C. Cellarius.

Dem

LVIII

(3r)

UtO»

Vir Excellentiffime,

de

Uem proximo die, a quo acceperam,refti-

ll

tuturus eram Gallicum librum, opinione

Vdit,

diutius apud me remanfit.

Amicorum enim

10Us

1nterpellanone quod nundinae erant, factum

(cri

fuit, vt citius abiret, quam putaueram, ordina-

nte

nus curfor

Non ergo tantummodo gratias

tll

ago etampliff. poffeffori, et Tibi, cuiusbenefi-

yet

cio impetraui: fed ne moram quoque finiftre

u-

interpretemini, vehenieriter rogo. QlOd du-

na

dum

264

ARC&N&

dum füfpicatus fiun, uunc certiffime comger—

U.

tum habeo, maledicumlibrum (iam denuo feu

qur

iterum apud vosrecufüm)quo plures Cizenfes,

hij

etiam (proh nefas!) meritiffimus patronus nox

qzm

t

fter illaduntur, Felleri veftri cenfüra et appro«

bationeprodiiffe, ^ Deceteriseritforfanquod

kl-

fc ignorantia tueri velit (licet etiam, inhumas

fec

num fit concedere, vtignoti profcindantur) de

tür

me vero, et illuftri viro, ademta eft ignorantiae

qu

excufatio. Voceenitn et litteris confirmatum

TUl

habemus, Feltero. nociffimum fuiffe, vev zavo

Ye

traducit et,iam fermones eius , quibus inter

Íe

cenfsndum ad fuos domefticos vfus fuit, ad nos

ia(

delati funt, Quid vero mihi refpomdebl,t) pat-

Cef

fus eft RectoeremScholae exagitari, qui AN TI-

BARBARVM LATINVM vulgauerit.

ERQ

T

ignotumAcademicis viris libellum meum fuif-

fe :cenfori certe ignotus effe non potuit, vtpote

àl

fesquennio ante cenfuram ipfi Fellero partem

ii

Antibarbari po&enorcm dedicaueram, Ecce

Ter

vero honorificae nuncupationis meae pracmx—

qu

um! 6 s«»v, quo animo generofiffimo eft, nu-

tl

dius quidem tertius fcribebat; Spermende fuut,

De

vt

BIBLIOTHEC AE.

205

ts

-vt 45;; þomw;ci-anum áfléur modi nugac et conuicia, id«

ofeu

que, ff quis alius, dediciffe e exemplo fat luculento Pg&æ -

vofes,

bafe epimo, Addidit vero: inreref tamen. ali-

50«

quando publicae otilitati, n& fbulti. femper impuve

p

delirenz , aut lucelli vurpis diusurna fit vfura, Fel-

qui

Jero puta, quem fcit lucri caufía, quicquid eft,

Qu«

feciffe,ne praemiolo, quod pro cenfura accipi-

tur, reiecto et damnato libro, careret, Paftor

Dd

ytiae

quidam, etipfe hoc infami libro grauiteretno-

um

znihatim vexatus, Rectori veftro magnifico nu-

qan

yer cauffam denunciauit, et propediem contra

Ts

fcurram acturuseft,cui fi adeffe vellem, vt cauf-

doos

fàcotnmunis poftulat, quisfortiusmihi, quam

) pafl

cenforjacculandus effet? fcurrae auctoris ma-

NT*

ledicentiam tam patui facio, quanti eife folet,

Eo

fi afinus bonum virum calcitrauit: at huma-

füil*

nitatis profefforem, qui fe mihi amiciffimum,

patroni obferuantiffimum fimulauit, has cri-

Vtgotc

at

minationes approbaffe, hoc forfan impune fe-

Ece

rendum noneft, — Quod fi cenforem huncali-

1äcm1-

quando ita tnanu mea defcriberem, vt orbislit-

teratus intelligat, »o» effe, qui videri voluit, et

lü, nu'

perperam fuis litteris fübfcripfit, /me fele Felle-

, m

i

rumt

206

ARCANA

—

rum? 'Tu,candidiffime , tuo me confilio reges;

bCH«

vtetinnocentia mea, etdignitas meritiffimi vi-

Af

ridefendi contra quosuis obtrectatores püfïit,

niof

Vale,pt opembam, Cizae.5 Aug 1683

Te

de i

Tuus

&il

M Chr, Ccllarxus.

P

t

M

*

LiX

LU

(32 )

Vitu

Refponfio ad praecedentes

liti

. Ccepiliteras tuas, legique,fed non fine ftu-

Tet

pore. Nunquamenim perfuadere mihi

Dius

potulffem, libellum qualem 'Tu defcripfifti mi-

tün

— —

hi(ipfe enim nein hunc quidem diem librum

uf

vidi, rec ex noftris quenquam de eo memiar.

um

me differentem audiuifle)famofüm ac futiliffi-

vifi

mum,prudentis viri cenfura fuiffe approbatum.

Drol

Neque verbis tuisfidem flatim adhibui, fcd adii.

T UE NT

Qu

ex temploFellerum, vt ex ipfo rem omnem co-

£a

gnofcerem. . Verumpraeter fpem omnem ac

ia

fim

expectationem faffus eft, fe vidiffe librum et

H

permififfe , vt typis exfcriberetur , flagrantiffi-

ml,

mis paupemmae vxduac, quae exfatyricoli- -

Q

bello

—

ii E La st ia ia t t i

$

BIBLIOTHECAE

207

[vuoy

bellolucrum fperauerit, precibus cornmotutn.

Q Vie

Aft compertum fibi fuiffe, Illuftriffimi patroni

xoft

noftri famam fcripto fugillari, pernegauit, de

Tevero plane non cogitaffe fe, obteftatus. Sed

te eoipfe haud dubie vberius. Nunc animo

angitur, agnofcitque imprudentiffime a fe a-

larius,

ctum, doletque valde, etamicum veterem (li-

terasenim tuas ipfi ftudiopr aelegl) etfüummum

virum afegrauiffimeoffenfüm. — Egoetfima-

litiaeumnon peccaffe certe fcio, excufàre ta-

yeflu-

men imprudentiam non poffum ; et nihilomi-

»mihi

nus Te, fi fas eft, rogo, vt quicquid in 'Te pecca-

d m

tum eft, condones veteri amicitiae, et apud l-

brum

luftriffimum etiam Patromum, ne grauius in e-

emini

um confülat , intercedas. Quod fi «6 za'rv

iff-

vifüm ita fuerit, curabo, vt liber quantocyus

at

profcribatur: in Autorem vero libri, fiprofe-

dadi

qui paftor inftitutum volet, ammaduerfio erit

ni CO'

grauiffima.

Aft llluftrifimi patroni, cuius

yenmac

famae fan&tiffimae derogari libellis eiusmodi

um e

fcurrilibus non poteft, tuumque normen expri-

vtl

mi, quando in Auctorem inquiretur, fortaffe

icol

confultum noneft. Seddeeoplura; quampri-

inum

belo

208

CM

ARCAN

d.

mum quid fentiatis intellexero

Vale et me

Cati

atna,

pl

Chr. Cellarius,

!

LX. (33)

E Magliabechii commercio eft quod tibi

magnopere gratuler.

Ceterum fi quid

de Alemanno fluuio Germaniae,quem Baudrand

"Tacito adícr 1b1!:, etiam ante ipfum Phil, Ferra-

rius,etaliis certius habes, rogo tribus verbis

lol

impertias,

Munfterus, Fabricius ita Franco-

fho

niae flunium Altmühl appellant, etiam Serui-

&it

us et Ifidorus Zlemaunum fluuium habent,fed pu-

ter

tanturlacum Lemanum intellexiffe, quia extra

ii

Germaniam ponunt.

Qui primus ia Franco-

Qi

niam hoc fluuii nomen ingefferit, disquiroz

fu

" acitum eiusautorem effe,Baudrand mihinon

plu

perfuaferit, nifialii forfan, quam ego, perfpica-

n

cius legerunt Tacitum,

Quod vero maxime

teq

miror, eft, quod acerrimus cenfor Gu. Sanfon

g

——————————— RRR

in libello tuo id nomen praetermifit, fortaffe

fir

etipfeperfuafus in Tacito reperiri, "Tuver-

—

ts

bo, fi me amas; quac tua fententia fit, fignifi-

gXl

cabis

BIBLEOTB&EECA

VL rdmgupuip

w

209

t m

catis.

Vale Dab. Cizae 21 Scpto 1684 Ra-

tlfüme

dL1US,

Tibi dedmfïimus

sst

M.Chr. Cellarlus.

—

d tibi

LXI

(34)

1 qmd

vir Noblhfi"nne4

drand

