KeXXIII134-1

(WViie:

UII

A erfkae, k.

N12511059968 021

UIIIIHuIOIIIIIII

us rTrübingen

C AI ALOCG O S

LIBRORUM,

MANXIMAM PARTEM EXQUISITISSIMORUM, INTEROUE
HOS SPLENDIDISSIMORUM. OPERUM,

QXEẽ IN

1 8LITI NE CA
ELECTORALI
D RE SDENSI

IN DUPLO EXTITERUNT,

QuonRMOUE
CONSUETA AUCTIONIS PUBLICAX LEGE
VENDIIIO FIET

d. 155. Novembris & ſeqq. hujus anis
e

Horis a tertia Poinetidianie. L,

PARS I.

—
CuVJVS CONTENTA INDICAT. PREMISSUS POST PEEEA
TIONEM CL. ASSIUM CONSPECTUS.

Libri quovis die iahena, ab hora X. a4 XII. Aukctionis
diebus * Denaſtrandt exhibentur.

DRESD,
Iypis C. S. WALTHERI, Typogr. aulie.
CcIDIiOCCLXXV.

G. Nℳ αt αινCατοe..
27*: r

TT.-DREUSSY,

PRA LEF-A LTO.

O. ſr, ſtat nic Catalogus apparatum

omnis generis librorum interque hos ſplendi-
diſſimorum operum, qualis raro venalis ſimul
exiſtere ſolet, paucis vel exterorum cauſſa,
explicandum eſt, qui fadtum ſet, ut Biblio-
theca Eledtoralis tantam librorum copiam in
duplo habuenit. Avita ſcilicet & Mheredi-
tania gquaſi Jemper Juit Sereniſſimorum SaXo-
niae Principum ea laus & gloria, ut bonas
littenas harumque cultores ſoverent, omarent,

Wuerentut.

Huic

PRAEFATIO.
Hauic laudabili ardon, inter caetera, quae
patriae attulit, bona ſuam etiam debet origi-
nem & incrementa Bibliotheca Eledoralis
Dresdenſis.
Ab Avsöroο enim glonioſae memoriae
Piincipe Eledtore inſtituta & fundata, per Suc-
ceſſores Illius, eodem amore, ac Iſte, erga
litteras animatos, inſigniter ſubinde aucta 6.

locupletata eſt.

4.

At longe laetiorem haec noſtra Bibliotheca
ſortem expenta eſt, cum jam ipſa feliciſſima
praeſentis Imperni auſpicia non ſolum huic

Bibliothecae, ſed etiam omnibus littenis ar-

tibusque pairiae noſtrae Jerenum illum atque

exoptabilem diem, qui jam nobis Felicibus

ſplendet, promittere viderentur. S ereniſſimus enim

AbPMINISTRATOR cohſilium Muſis Jalubemi-
mum OrTIIMIOV EIECTORIS noſtri erga liite-

7CS

us

guae

tuis

Vi;
cuna

Re⸗

u

PRAEFATIO. v

de mas favore digniſſimum cepit, ut Bibliothecae
. AQuae egregiae, Bünaviana & Brühliana, demor-
llir zuis earum poſſeſſoribus, jure emtionis acquiſt-

zae, Eledorali inſererentur; qua quidem duplici
nue acceſſione, facile intellectu eſt, Bibliothecam
uc- Eledtoralem ad id Jfaſtigium eveélam eſſe, ut,
Rve numerum ſpectes, ſive Operum, quae pos-
6 det, praeſtantiam & raritatem, vel locuple-
iſſimis cultioris Europae Bibliothecis, quod

quidem ad libros typis exſenptos attinet, acqui-

eca
. parani jure queat, praeſertim quum Orriuys
ur PATRIAE PATER, ut eſt ad praeclara gquae-
vis & Saxoniae ſuae ſalutaria propenſiſſimus,
4 curae illam condique IPsE habere non dedi-
8 gnetur, eaque muniſicentia isque omamentis,
quae tali Bibliotheca tantoque Principe digna
17 ſent, condecorare benigniſſime velit.
-
tte.

VI TPRAEFATIO.
HMisce igitur tribus tam inſignibus „ tam
locupletibus Bibliothecis in unam coaleſcen-
tibus, fien non potuit, quin Electorali magna
librorum, quos jam habebat, copia accederet.
Atgque hi libri in duplo apud nos extantes,
a caetenis ſeparati & in cenas claſſes, ut
amatorum commoditati conſulereturn; redadti,
hoc Catalogo ſiſtuntur, & in ipſum Biblio-
thecae noſtrae commodum publica audklionis
lege, ſtato tempore, vendendi proponuntur.
De intemo libroörum valore & praeſtantia
ipſi judicabunt, vel non admoniti, peniti ha-
mum rerum aeſtimatores. Lix ullum enim
magnorum iſtorum operum, gquibus inſimiälis.
ſimae Bibliothecae Juperbire ſolent, hic, deſi-
derabunt. Nec deeſt permagna librorum in-
ventu rariſſimorum copia, quos bene dignoſce-
re ſcient talium Cimeliorum judices compe-

dentes.

In-

1

br.
ee

ntia
ha-
nim

dis-

PRAEFATIO, v

Invenient etiam, qui omatu cultugque li-

OSSLZñZBU . . “ .
brerorum externo deledtantur, quod ipſorum ex-

pedtationi reſpondeat, ſiquidem plures illonem
eleganter ſplendideque compadti auroque largi-
ter ornati ſunt, id quod in ipſo Catkogo,

ſuo loco, indicatum iepenies.

Quas contineat haec prima Catalogi pars
lbromam Claſſes, docet pnemiſſus earum Con-
ſpedlus. Quas exhibitura ſit ſecunda pars
anno futuro, Deo adnuente diſtrahenda, has
eſſe ſcito: I.) Encyclopaedia, Cperum vaniorum
jundtim editorum & Miſcellanorum litteraio-
um Collecliones. II.) Hiſtonia literania. II)
Ephemendes litteraniae. (Journau: littéraires.)
Ir.) Epiſtolographi. V.) Philolei & Cn-
tici. VI.) Rhetores & Oiatores. V .) Poe-

tae recentiores Latini, Italici, Galici &.

VIII.) Philoſophia. IX.) Hiſtoria nauralis

N1 & Phy-

vm PRAEFATIO.
& Phyſeca. X.) Ars medica. XI.) Oecono-
mica. XII.) Matheſis. XIII.) Res milita-

ris. Agmen claudent: XIV.) Biblia S. XV.)

Apparatus biblicus, Criti-a ſacra &&. XVI.)
Commentatores Bibliorun. XVII.) Patres
Eccleſiae Graeci & Latiti. XVIII.) Concilia.

XIX.) Hiſtonia eccl’ſiaſtica & Antiquitates

eccleſiaſticae, cum ſtona Papanum & Omdi-
num religioſorum é. XX.) Theologia natu-
ralis & Scniptores de venitate Religionis chri-
nianae. XXI.) Theologi Romano- Catholici.
XXII.) Theolqi Refonnati. XXIII.) Theo-

logi Evangelii. XXIV.) Theologia Judaica.
XXV.) Thologia Eccleſiae Grecae recentio-

is. XXVI.) Sociniani. XXVII.) Hetero-
doxi, Sanatici. XXVIII.) Theologia Tur-
cica.

Exte-

s;

cyer

I.

on-
lita-
WV.)
VI.)
utnes
bili.
lates
ljli-
atu-
hn-
lici.
leo⸗
nica.
ntio
ero-

Iur⸗

PRAEFATIO. 1X

Exteris, qui non habent in hac urbe, qui-

bus mandent negotium librorum emendorum,

operam ſuam hac in re Honte offerunt:

Henr. Aug. Ofſenfelder, Sereniſ. Ele-
dor. Sax. in Aulae & Juſtitiae Cancel-

laria Secretanus.

Jo. Frid. Wackerus, Muſei Renem anti-
quanafum Dresdenſis Inſpedor.

Georg. Conr. Waltherus 5 Sereniſſ. Ele.
dlor. a Conſt. liis Commerciorum & „ o

vola aulicus.

Nec deenunt eidem offcio ſuſcipiendo Ce-
lebernmi Profeſj. Lipſienſes: Jo. Aug. Erne-
ſtii, Theol. D. & P. P. Carol. Andr. Bel, Prof.
Poeſ. & Conſiliar. aul. & Jo. Gottlob Bœh-
me, Prof. Hiſtor. & Conſiliar. aul. qui licet

praeſentes non ſint, habent tamen Dresdae

amicos

x PRAEFATIO.

gotium tuto committere queant.

Pecunia pro libnis in hac audlione acqui-

ſetis ſolvenda, pro valore in Saxonia Eledlo-

in vollwichtigen Louisd'or à 5 Rthlr. in voll⸗
wichtigen Ducaten à 2 Rthlr. 20 gr. ſive in

ventions⸗Silbergelde.
L Reſtat unum adhuc idque emtorum cauſſa
mionendum, ut non paginam tantum Catalogi

GCE' numerum librorum emendorum accurate
mum tituli verbum adſenibant, ne forſan er-

tii, Ao. clolacckxxr.

amicos eosdemque littenatos, gquibus tale ne-
rali legibus ipſi conſtüuto, accipietur, ſcil.

moneta argentea apud nos uſitata, in Con⸗

deſignent, ſed ad minimum cujusque libri Prirr-

zandi naſcatur occaſio. Dresdae, d, 31. Mar-

CON

Ci.

N.

CONSPECTUS CLASSIUM PARTIS Il.

CLIASSIS I. Auctores Veteres Græci -— - pag. 1I
II. Auctores Veteres Latini - — 34
III. Antiquitates & Scriptores Rei numifmaticæ 69
IV. Hiſtoria Antiqua. — — 121
V. Hiſtoria univerſalis & Chronologia 129
VI. Genealogia & Heraldica —165
VII. Geographia & Itineraria - - 173
VIII. Hiſtoria Hiſpaniæ & Luſitaniæ - 212
IX. Hiſtoria Galliæ — - 226

X. Hiſtoria Magnæ Britanniæ — — 277
XI. Hiſtoria Italiæ & Siciliæ . 300

XII. Hiſtoria Helvetiæ - - 322
XIII. Hiſtoria Germaniæ generalis - 327
XIV. Hiſtoria Germaniæ Provinciarum ſpecialis 352
XV. Jus Publicum Germaniæ 2 - 431
XVI. Deductiones in Controverſüs illuſtribus 369
XVII. Hiſtoria Belgii — — 540
XVIII. Hiſtoria Poloniæ & Pruſſi?æz - - 560
XIX. Hiſtoria Moſcoviæ — - 594
XX. Hiſtoria Hungariæ & Imperii Turcici 600
XXI. Hiſtoria Sueciæ — — 613

XXII. Hiſtoria Daniæ & Norwegiz - 62³3
XXIII. Hiſtoria Pomparum & Ceremoniarum 632
Xlv. Hiſtoria Ordinum Equeſtrium —641

õ

XXV. Jus Naturæ & Gentium, item Scriptôres
politici . - 646
XXVI. Jus Civile, Criminale, Cambille, Feudale,
Reſponſa & Confilia ICtorutn &c. 668
XXVII. Jus Provinciale & Statutarium - 700
XXVIII. Jjus Canonicum & Eccleſiaſticum 712

COM.

COMPENDIA SCRIBENDI

IN HOCG CATALOGO UsSITATA.

—

* ausgeſchn.

Codd. MSS.
c. f.
C. II.
def.
E. B. oder Engl. B.
F. S. oder Fr. B.

M. B. oder Marm. B.
m. K. oder mit K.
Pap. B.
P. B.
R.
Sammt⸗B.
S. B. oder Schw. B.
L. a.
ſ. f.
1. 1.
ſ. t.
Vol.
Voll.

ausgeſchnitten.

Band.
Codex Manuſcriptus.
Codices Manuſcripti.
cum figuris.
cum notis.
defect.
Engliſcher Band.

Franz⸗Band.
geheftet.

halber Engliſcher Band.
halber Franz⸗Band.
halber Leder⸗Band.
halber Pergamen⸗Band⸗
Horn⸗Band.
Leder⸗Band.
Marmor⸗Band.
mit Kupfern.
Pappe⸗Band.
Pergamen⸗Band.

roh.
Sammt Band.
Schweinsleder⸗Band.
ſine anno.
ſine fine.
ſine loco.
ſine titulo.
Stuͤck.
Theil.

Volumen.

Volumina.

*R

Be

Pe

21

3
4

S
S
„* 2

SS
W
6e —
2
2

.

=

—

C L-ASSSE TI.

AUCTORES VETEREGN

G AE 4.
. . . * . „–
Poëtae, Rhetores, Oratores, Epiſtolographi,
Grammatici, Geographi, Hiſtorici, Phi-
loſophi, Medici, Phyſici, Mathema-
tici &c.

7 N FOLVLO.

1 3 octae Græci Principes heroici Carminis & alii nonnulli,
ex Editione Henr. Stephani, ap. eund. 1 566. L. B.
2 Poëtae Græci Veteres, Carminis heroici Scriptores qui extante
omnes, cum Interpretatione latina, cura Jac. Tectii, Aure-
liæ Allobrog. 1606. E. B.
3 Poöätae Græci Veteres Tragici, Comici, Lyriei, Epigrammata-
rii, Græce & Lat. Colon. Allobrog. 1614. E. B.
4 Poëtae Graeci Veteres Tragici, Comici, Lyrici, Epigramma-
tarii, Genevæ, 1614. L. B.
5§ Joan. STOBEI Sententiæ, ex Theſauris Græcorum delectæ,
à Conr. Gesnero in latinum ſermonem traductæ, Baſil. 1549.
6 Ejusd. Idem Liber, Tiguri, 1559. S. B.
7 Epigrammatum Græcorum, Annotationibus Jo. Brodæi &
Vincent. Olſopoei, nec non Henr. Stephani illuſtratorum,
Libr. VII. Francof. 1600. P. B.
A 8-II

.

2

2 Cl. I. Auctores Græci,

8 -- II EUSTATHII Comment. in Homerum, græce, Romæ,
1542. L. L--IV. ap. Anton. Bladum, Vol. IV. E. B. ſplen-
didum Exemplum.
12 - - 14 Ej. Comment. in Homerum, grace & lat. Alexandro
Polito interprete, cum notis Anton. Salvini, T. I--III.
Florent. 1730. Voll. III. E. B.
15 HoMERI Ope era quæ extant omnia, græce & latine, Baſil.
155 I⸗ Schw. B.
16 Ejusd. Opera omnia, græce & latine, editore Sebaſt. Caſti-
Ione, Baſil. 1561. Schw. B.
17 Ejusd. Ilias, in deutſche Reime gebracht von Joh. Spren⸗
gen, Augſep. 1610. P. B.
18 Ejusd. Odyſſea, Argenteraci, 1510. P. B.
19 Hadr. JoNI Capiæ cornu, ſive Oceanus Enarrationum
Homericarum, ex Euſtathii Commentariis concinnatum,
grece, Baſil. 155 8. H). E. B.
20 PINDAERI Olympia, Nemea, Pythia, Iſthmia, una cum Ver-
ane latina Carmine lIyrico per Nic. SODGRIUMI, Oxoniæ,
1 ⸗ — Hdem Liber, Oxonii, 1698. P. B.

2
22 ArFsChvVLI Tragoediæ ſeptem, cum Scholiis græcis omnibus

& Verſione ac Comment. Thom. Stanleji, Lond. 1663. Fr. B.
23 EURIPIDES, in latinum ſermonem converſus & annotationi-
bus ſalus à Gaſp. Stiblino, Paſil. 1562. Schwb.
24 Ejusd. quæ tant omnia, cum Scholiis dotorum Virorum,
opera Joſuæ Barn zes, Cantabrig. 1694. E. B.
25 AählISTOPHANIS C omoediæ undecim, græce & lat. editore
Ludolpho Kuſtero, Amilelod. 1710. E. B.
26 LvYCOPHRONIS Alexandra, cum græc. Maaci Tzetzis C om-
ment. & Verſione latina, cura Jo. Potteri, Oxonii, 1697.
P. B.
27 Ejusd. Aleandra, cum græc. not. Jo. Ttettis, g græece, Oxo-
nii, 1702. P. B
28 THIEILIODORI Aethiopicx, Hiſtoriæ Libr. X. e græco in lati-
num ſermonem translati à Stanisl. ⸗R. hen 1cIRki, Baſil.
1552.e S. B.

29

2022

onum
atum,

Ver⸗

nie,

nibus
B.

Nl. D.

tioni⸗
Drum,
citore

Com-⸗
1697.

Oxo⸗

liti-

— b fʒℳH1Bͦ

R

in Eokdo.

29 Oratorum veterum Orationes, AEsCHINIS, Lvelä, ANpo-

CIDis & aliorum, cum interpretatione latina, ex editione
Henr. Stephani, Genevæ, 1575. S. B.
30 Conciones, ſive Orationes, ex græcis latinisque Hiſtoricis
excerptæ, ab Henr. Stephano editæ, gr. cum interpretatione
latina, I1570. L. B.
31 Epiſtolæ Græcanicæ mutuæ antiquorum Rhetorum, Orato-
rum, Philoſophorum &c. à Jac. Cujacio latinitate donatæ,
Aureliæ Allobrog. 1606. L. B.
32 IHOCRATIS Scripta quæ extant, græco-latina, edente Hieron.
, olſſio, Baſil. 1570. P. B. .
33 UrPIANI Commentarioli in Olynthiacas, Philippicasque De-
moſthenis Orationes, græce, Venet. 1503. apud Aldum,
P. B.
34 DFMOSTHENIS S& ArsCHINIS Opera, cum Comment. WlI-
Piani, per Hieron. W' olſium, græce & lat. Prancof. 1604.
S. B. .
35 LIBANII, Sophiſtæ, Epiſtolæ, gr. ex editione & cum latina
verſione Jo. Chph. W'olſti, Amſtelod. 1738. Fr. B.
36 PRorI Epiſtolæ, gr. & lat, per Richard. Montacutium lati-
ne redditæ, Lond. 165 1. Fr. B.
37. 38 JuII PorLücis Onomaſticum, gr. & lat. cura Jo.
Henr. Lederlini, & Tiberii Hemſtethuvſii, T. I. II. Amſtelod.
1706. P. geh. Vol. II.
39 HrsvChIn Dictionarium, græce, Hagenoæ, 1521. P. B.
40 Ejusd. Lexicon, grœæce, cum Notis doctorum Virorum, ex
Editione Jo. Alberti, Lugd. Bat. 1746. E. B.
41 SUIDAS, grœæce, Venet. 1514., apud Aldum. L. B.
42 SUOX Lexicon, græce, Mediolani, 1499. per Demetr.
Chalcondylum, (Editio princeps) S. B. D
43 Ejusd. Lexicon, græce, Baſil. 1544. S. B.

44 -— 46 Ejusd. Lexicon, græce & lat. edente Ludolpho Ku-
Nero, T. I.--III. Cantabrigiæ, 1705. Vol. III. Fr. B.
47 CvYRILLI Philoxeni, aliorumque Veterum, Gloſſaria græco Ia-

tina & latino-græca à Carolo Labbeo collecta, Lutet. Pariſ-
1679. Schw. B.

A 2 483

ℳ

„

4 Cl. I. Auctores CGræci,;,

& SrRABONIS de Situ Orbis Libr. XVII. græce & latine, opera
Conr. Heresbachit, Baſil. 1549. Schw. B.
49 Ejusd. Rerum geographicarum Libr. XVII. cum Verſione
latina Guil. Xylandii ex editione Maaci Caſauboni, Lutet.
Pariſ. 1620. alt. J. B. V
50. 51 SrRABONIS Rerum geographicarum Libr. XVII. cum
Notis Caſauboni & aliorum, T. I. II. gr. & lat. Amſtelod.
1707. Voll. II. F. B.
52 Ejusd. Geographiæ Opus, 1490. per Joan. Vercellenſem 5

litt. init. Pictis, alt. L. B.

53 Dominici MARII NIGEI Geographiæ Comment. Libr. XI.

cum Laurent. CoORvINI Geographia & STRABONIS EPpitome,
per Hier. Gemuſeum translata, Baſil. 1557. S. B.
4 Claudii PIOLOMAI Coſimnographiæ Libri VIII. cum Tabulis
geographicis piis, Venetiis, 1496. per Juſt. de Albano, L. B.
55 Ejusd. Colſmographiæ Libri VIII. Romæ, 1490. per Petr.
de Turre, c. Tab. geogr. æri inciſ. L. B.
56 Ejusd. Geographiæ Libri VIII. Romæ, 1508. L. B.
57 Ejusd. Geographiæ Libri VIII. Argentinæ, 1513. L. B.
58 Ejusd. Geographicæ Enarrationis Libri VIII. ex Bilibaldi
Pirekheymert translatione & Mich. (Serveti) Villanovani
Editione, Lugd. 1535. S. B. Editio rariſzma.
59 Ejusd. Geographiæ Libri VIII. à Bilib. Pirkheymero transla-
ti cum tabulis novis, editi per Sebaſt. Munſterum, Baſil.

1552. alt. F. B.

60 Ejusd. Geographlæ Libri VIII. per Gerard. Mercatorem edi-

u, Colon. Agrip. 1584. P. B. c. tab. Geogr.
61 Orbis antiqui Tabulæ Geographicæ ſecundum Cl. Peolo-
mæum, Amſitelod. 1730. Pap. B.

2 PAUSANIXE accurata Græciæ Deſcriptio, cum Verſione Ro-

muli Ama,
1613. P. B.
63 - ⸗ Idem Liber, græce & lat, Francof. 1583. S. B.

ſæi, cura Guil. Kylandri, gr. & lat. Hanoviæ,

64 PAUSANIE Græciæ Deſcriptio, cum lat. verſ. Rom. Amaſæi,
& Annotat! Guil. Aplandri & Frid. Sylburgii, cura Joach.
Kuhnii, Lipſ. 1696. E. B. . .

.

65

.

lis
G.

t.

in Folio. 5

65 SrEPHANUs de Urbibus, ex editione Guil Xylandri, cum
ejusd. Onomaſtico geographico, græce, Baſil. 1568. aus⸗
geſchnitten. —
66 Idem, de Urbibus, gr. cum Verlſione latina Th. de Pinedo,
Arumſtelod. 1678. P. B.
67 STEPHANUS Byzantinus de Urbibus, gr. & lat. edente Abr.
Berkelio, Lugd. Bat. 1698., adh. Lucæ HolLSTENII Notæ
8 Caſtigationes poſthumæ in Stephanum Bytantinum de Ur-
bibus, a Theod. Ryckio editæ, Lugd. 1684. P. B.
68 Luc. HotsrENII Notæ & Caſtigationes in Stephanum By-
antinum cc. Lugd. Bat. 16984. P. B.
69 HERODOTI Hiſtoriarum Libri IX. græce, acced. Georg. GE-
MIsTI de iis, quæ poſt pugnam ad Mantineam geſta ſunt,
o II. græce, cum annotat, Joach. Camerarii, Baſil. 1541.
S. B.

70 Ejusd. Hiſtoriarum Libri IX. gr. cum interpretatione lati-

na Laur. Vallæ, ab Henr. Stephano editi, 15 . E. B.

71. 72 Ejusd. Hiſtoriarum Libri IX. gr. cum interpretat. lat.

Laur. Vallæ & notis do corum Virorum, induſtria Jac. Gro-
novii, T. I. II. Lugd. Bat. 1715. Voll. II. L. B.
73 Ejusd. Hiſtoriarum Libri IX. e græco in latinum verſi, per
Laurt. Vallenſem, Venet. 1474. per Jac. Rubeum, h. Fr. B.
74 Ejusd. Hiſtoriarum Libri IX. ex Verſione Laur. Vallæ &
editione Conr. Heresbachii, Celon. 1562. h. Fr. B.

75 Zerodotus von der Perſier und vielen andern Geſchich⸗

ten, durch Zier. Boner aus dem Latein ins Deutſche ge⸗

bracht, Augſpurg, 1585. P. B.

.

76 erodoti Hiſtorien, durch Georg Schwarzkopf aus dem

Griechiſchen uͤberſetzt, Frankf. am Mayn, 1593. S. B.
77 ThUCYDIDES, græce, Venet. ap. Aldum, 1502. F. B.
78 Idem, græce, cura Joach. Camerarii, Baſil. 1540. P. B.

79 Ejusd. de Bello Peloponneſiaco Libri VIII. gr. & lat. ex

interpretatione Laur. Vallæ & editione Henr. Stephani, 1564.
80 Ejusd. de Bello Peloponneſiaco Libri VIII. cum annotat.
Henr. Stephani, Jo. Hudſoni & Joſ. W'alſe, cura Andr.
Duckeri, gr. & lat. Amſtelod. 1731. E. B.

A 3 823r

6 — Cl. I. Auctores Græci,

8I ThHUCYDIDES, grœæce, Venet. 1503. ap. Aldum. P. B.
82 Idem, in latinum Sermonem translatus a Laur. Valla, ſ. a.
& 1. L. D.
83 Hiſtolre de TaviDr g. la Guerye du Peloponneßs, de la
Traduktion de Mr. Perrot d'Ablancourt, Paris, 1662. F. B.
34 Lerere des vom Peloponneſer Krieg, durch Sier. Bo⸗
ner ins deutſche uͤberſetzt, Augſpurg, 1523. ansgeſchn.
85 XENOPHONTIS Opera dux extant, græce, ex editione Henr.
Stephanl, 1561. h. E. B
86 Einsd. Opera, græce, edente Henr. Stephano, 1581. F. B.
87 Jo. BRODXEI Annotationes in omnia Xenophontis Opera,
Bafil. 1559. ausgeſchn.
88 NeeIIARortrum kidri v. græce, Baſil. 1549. ausgeſchn.
89 Polybii Hiſtorien vom Kriege der Roͤmer und Chartha⸗
ginenſer; aus dem Gri echiſchen ins Deutſche e uͤberſett,
durch Wilh. Xylandern, Baſel, 1574. P. B
90 PoLYBIUS de primo Bello Punico & PLUTARCHI Parallela,
Briziæ, 1498. per. Jac. Rritennicum. ausgeſchn.
91 Eiesd. Hiſtoriarum Libri V. e græco in lat. translati per
Wic. Perottum, Venet. 1488. per r Gernardin. Venet. h. E. B.
92 Diopokl, Siculi, Bibliothecæ hiſtoricæ Libri XV. gr. cum
Interpr etatione latina Laur. Rhodomani, Hanoviæ, 1604.

—

. B.

93. 94 Ejusd. Bibliothecæ hiſtoricæ Libri qui ſuperſunt, gr. &
lat. Interprete Laur. Rhodomano, & editore Petro WusSE-
LINGIO, TI. I. II. Amſtelod. 1745. Vol. II. E. B.
95 Ejusd. Bibliothecæ hiſtoriceæ Libri in latinum verſi, Venet.
1476. per Andr. Jac. Katharenſem. Hfrb.
96 L'Hiſtoire des Succeſſeurs d'Alexandre le Grand, extraicte
de Diopoknk Sicilien, tran glatée par Mr. Claude de Seyſſel,
LParis, 1550. ausgeſchn.
97 Sept Livres des Hiſtoires de DioponE Sicilien, traduits du
Grec en fmangois par Jacqu. Amyot, à Paris, 1654. Horn B.
98 DioNyvsn, Halicarnaſſæi, Antiquitatum Romanarum Libr. X.
Græce. Lutet. 1546. per Henr. Stephanum, ausgeſchn.
99. 100. Ejnsd. Antiquitatum Romanarum Libri XI. It. quæ

extant Rhetorica & Critica, gr. & lat. T. I. Ir. Oxoniæ, 1704.
Vol II. Horn B. 101

i Folo. .

IOI DiONVYSII Halicarn. Originum ſ. Antiquitatum Romanarum

Libri XI. latine, Larviſii, 1480. per Fernard. Celerium, Hfrb.

2 Ejusd. Antiquitatum Roman. Libr. XI. latine, Sigismun-

do Gelenio Interprete, Baſil. 1549. L. B.
3 AkRäRIANI de Expeditione Alexandri M. Hiſtoriarum Libri

VIII. ex Interpretat. Bonavent. Vulsanii, gr. & lat. 1575.

per Henr. Stephanum. E. B.
4 Ejusd. de Expeditione Alexandri M. Libri VII. & Hiſtoria
Indica, gr. cum Interpretat. latina Bonav. Eulcanii, & edi-
tione Jac. Gronovii, Lugd. Bat. 1704. E. B.
5 DioNIs Romanarum Hiſtoriarum Libri XKIII. græce, Lu-
tetiæ, 1548. per Kob. Stephanum. ausgeſchn.
6 DioNis, Caſſti, Romanarum Hiſtoriarum Libri XXV. gr.
cum Interpretatione lat. Guil. Xylandri, & editione Henr.
Stephani, ap. eund. 1591. L. B.
7 Ejusd. Hiſtoriæ Romanæ Libri XLVI. ſtudio Joan. Leun.
clavii, græce & lat. Hanoviæ, 1606. E. B.
S. 9 Ejusd. Hiſtoriz Romanæ quæ ſuperſunt, gr. & lat. cum
Annotat. Henr. Valeſii, Jo. Alb. Fabricii & aliorum, edente

Herman. Samuel. Reimaro, T. I. II. Hamburgi, 17 50. Vol. II.

1 E. B. 1 Papb. B
10 Ejusq. Hiſtoriæ Romanæ Libri XXV. latine facti per Guil.
Xylandrum. Acced. Jo. KvpHLINI ex Dione Compen-
dium, Guil. Blanco Interprete, Baſil. 1558. H. E. B.
II Virorum illuſtrium Vitæz ex Plutarcho græco in lati-
num verſæ, T. I. II. Venet. 1478. per Wicol. Jenſon.
Maroqu. rolug.
I2 PrLUTARCHI Vitæ illuſtrium Virorum, Latine, Hermanno Ciu-
ſerio Interprete, Baſil. 1564. alt. F. B. .
I3 Ejusd. Vitæ Romanorum & Græcorum, Florent. 15 17. Phil.

Junta, P. B.
14 Ejusd. Chronica Durchlauchtiger Griechen und Roͤmer,

ins deutſche uͤberſetzt, durch Hieron. Boner, Colmar, 1541.

I5 APPIANI, Alexandrini, Romana Hiſtoria, græce S& latin.
ex editione Henr. Stephani, 1592. H. E. B.

A 4 116

„

8 Cl. I. Auctores Græci,

1II6 AbPIANI Alex. de civilibus Roman. Bellis Libri, per P. Candi-
dum in latinum traducti, Venet. 1477. per Bernard. Picorem.
I7 Ejusd de civilibus Romanorum Bellis Liber, eod. P. Can-
dido Interprete, Venet. I 500. Chryh. de Penſis. ausgeſchn.
1I8 Ejusd. Romanarum Hiſtoriarum Libri, P. Candido Inter-
Pproete, Baſil. 1554. S. B.
I9 APPlAN des Gnerres des Romaing Livres XI. traduâs en fran-
gois par Mr. Claude de SyAol.„ Lyon, 1544. alt. P. B.
20 AbPPlAN des Guerres des Romains traduit du Grec par Mr.
Odet Philippe, à Paris, 1659. F. B.
21 DIOGENESLAERTIUS, lat. ex verſione Ambr. Civenii, recognita

aà Ben. Brognolo, Venet. 1497. per Phil. Pinzi. ausgeſchn.

22 PHILOSTRATI, Lemnii, Obpera quæ extant, græce & latine;
ex interpretatione Fed. Morelli, Paris, 1608. F. B.
23 PHILOSTRATORUM quæ ſuperſunt omnia, gr. & lat. edente
CGothofredo Oleario, Lipſ. 1709. F. B. =
24 Les Images ou Tableaux de platte Peinture des PHILOSTRA-

TES, Sophiſtes grecs, mis en frangois par Blaiſe de Vigenere,

4 Paris, 1629. L. B. .
25. a) Der Griechiſche Geſchichtſchreiber HgnopANVs, von
Angelo Politiano ins Latein und Hier. Boner ins Deutſche
gebracht, Augſpurg, 1532. ausgeſchn.
25. b) JoLANI, Im Opera & S. CvRILLI contra Julianum Li-
bri X. gr. & latin. accedunt Dioniſ. PgrAvII in Julianum
Notæ. Ezechieſis SPpANIEMII Obſervationes ad Juliani Imp.
Opera, Lipſiæ, 1696. E. B. .
26 Librorum, quos legit PHorius Patriarcha, Excerpta & Cen-
ſiræ, græce ex editione Dav. Hoeſchelii, Aug. Vind. 1601.

B
* *

27 Pnorn Myriobiblon, gr. & latin. Andy. Schotto interprete,
Rhotomagi, 1683. P. B.
28. 29 Divinus-Pymander HERMETIS Trismegiſti, cum Com-
mentariis Hannibalis Roſſeli, græœce & latine, edente Fran-
ciſco Fluſſate Candalla, T. I. II. Colon. Agrip. 1630. Vol. II.
Horn B.
30⁰ PrATONIS Opera omnia, cum Comment. PRoCi in Timæum
& Politica, Græce, ex editione Simon. Grynai, Baſil. 1I 534.
Oe
131

bon
ſche,
Ii.
nunn

np.

den⸗
ol.

ete,

. in FLohlo. 9
131 PLATONIS Opera, lat. ex translatione Marſlii Ficini, Flo-
rentiæ, 1491. L. B.
32 Variorum Platonicorum Philoſophorum Libellus, JAMBLI-
CHUS, PROCLUS, SINESIUS & alii, Latine, Venet. 15 16. apud
Aldam. S. B. M
33 ARlsTOTEUIS Organum &c. grœce, Venet. 1495. apud Aldum.
34 Ejusd. Opera omnia, Græce, edente Deſ. Eraſmo Roterod.
Baſil. 1531. S. B.
35. 36 Ejusd. Opera omnia, græce & lat. Guilelmo Du Vallio
editore, T. I-IV. Pariſ. 1654. Vol. II. P. B.
37 Simonis SIMONI Comment. in Ariſtotelis Librum de ſenſuum
inſtrumentis & de his quæ ſub ſenſum cadunt, 1566. L. B.
38 IsoCRATES, ALCIDAMAS, GORGIAS, ARISTIDES, HARPOGCRA-
TIION. Græce, Venet. 1534. apud Aldum. L. B.

39. 40 Les Oeuvres mordles & möslées de PLUTARGOUE, fra-
duits du grec en fiancçois, T. I. II. à Paris, 1645. Vol. II.
4I SEXTI EMPIRICI Opera, græce, cum Henr. Stephani verſio-
ne latina & notis, ex editione Jo. Alberti Fabricii, Lipſ.
1718. P. B.
42 MAXIMI TvYRII Sermones, e græca in latinam linguam verſi,
Coſino Pacio interprete, Bafil. 1519. ausgeſchn.

43 PLOTINI Operum philoſophicorum omnium Libri LlV. gr.
&e latin. ex interpretatione Marſilii Ficini, Baſil., 1580.
44 JAMBLICHI de Myſteriis Liber. Græce & latin. Thomæ Gale
interprete, Oxonii, 1678. P. B.
45 Medicæ Artis Principes Græci, Latinitate donati per Henr.
Stephanum, 1567. ausgeſchn.
46., 47 HPPOCRATIS Opera omnia, græce, cum verſione lati-
na, ſtudio Steph. Mackii, T. I. II. Viennæ, 1743. 1749.

48 ARETXI de cauſis & ſignis acutorum & diuturnorum Mor-

borum Libri IV. gr. & lat. cum Comment. Joan. Petiti,
Wigganni & Maittaire, curante Hermanno Boerhaave, Lugd.
Bat. 1731. gh.
A S 149

14

100 (Cl. I. Auctores Cræci,

I49 PEDACII DIOSCORIDIS Opera quæ extant omnia, græce & lat.

ex interpretatione Jani Antonii Saraceni, 1598. Her. Wechel.
alt. Pap. B.
50 GALENI Opera omnia medica, Græce, Eaſil. 1539. P. B.
51I Cl. GALENI de Ofſſibus Liber, gr. & lat. Ferdin. Balamo in-
terprete, Caſp. Hofmanno editore, Francof. ad Moen. 1630.
ausgeſchn.
52 Operum GALENI TLomus VI. & VII. Latine, per Janum
Cornarium, Baſil. 1549. S. B. . .
§3 Veterum Mathematicorum, ATHENEI, BFTONIS, ApoLLODO-
RI, HERONIS & aliorum Opera, græce & latine, Pariſ. 1693.
54 EUCLiDis quæ ſuperſunt omnia, græce & latine, ex recen-
ſione Dav. Gregorii, Oxonii, 1703. F. B.

55 Ejusd. Opera, græce, edente Simon. Gryneo, Baſil. 1533.

Adhærent: ARCHIMEDIS Opera, græce, edente Thom. Gech-
außf, (cognomento V. enatarius,) Baſil. 1544. alt. L. B.
56 OsONTI FNEIin ſex priores Libros Geometricorum Ele-
mentorum Euclidis Demonſtrationes; Pariſ. 1536. deficit
Tuitulus & Præfat. V
57 ECLTDiS Elementa, lat. cum Comment. Campani, Venetiis,
58 Ejusd. Elementorum Libri XV. in latinum per Federicum
Commandinum verſi, Piſauri, 1572. P. B.
59 Ejusd'. Elementorum Libri XV. latine, authore Franc. Flus-
ſate, Lutet. 1578. P. B.
60 Ejusd. ſex Libri priores de geometricis Principiis, græce &
latine, edente Joan. Scheubelio, Baſil. 1550. Pap. B.
61 Ejnsd. Elementorum geometricorum Libri XIII. Arabice,
ex tradutione Waſiridini Tuſini, Romæ, 1594. L. B.
d(G;Liber rariſſimus.)
62 AnCHIMEDIS Kunſt⸗Buͤcher, aus dem Griechiſchen in das
Deutſche gebracht von Joh. Chriſtoph Sturm, Nuͤrn⸗
berg, 1670. H. L. B.
63 AroLLONI Pergæi Conicorum Libri VIII. & SERENI An-
iiſſenſis, de Setione Cylindri & Coni, cum PAPPI Alexan-
drinz Lemmatis & Ewrocn Aſcalonite Commentariis, gr.
Sr lat. Oxoniæ, 1710. Horn B.

164

16

66

6

6

7

tiis,

in Quano. 11

164 Julii Cæſaris SCALIGERI Commentarii & Animadverſ. in
Theophraſti ſex Libros de Cauſis Plantarum, Lugduni, 1566.
L. B.

JIN Q VARY0O.

165 Miſcellanea Græcorum aliquot Scriptorum Carmina, cum
verſione latina & notis, (gr. & lat. per Mich. Maittaire,)
Lond. 1722. P. B.

66 Sepulcralia Carmina, ex Anthologia Græœcorum Epigramma-

tum delecta, cum verſ. lati tin. & notis. (Editore Leichio.)
Lipfſ. 1745. F. B.
67 PyTHAGORX Carmina aurea, it. PHoGCYLIDISs, THEOGNIDIS
& aliorum Poemati, græce & lat. cura Mich. Neandri, Lipf.
1577. E. B.
68 Dicta Poetarum, quæ apud Joan. Stobæum extant, latino
Carmine reddita ab Hugone Grotio, gr. & lat. Pariſ- 1626.
P. B.
69 Excerpta ex Tragœdiis & Comœdiis Græcis. Emendata
& latinis verſibus reddita 83 ugone Grotio, c. notis & In-
dice, Pariſ. 1626. alt. P
70 a) Adagia, ſive Proverbia Gcorum, ex Zenobii, Dioge-
niani & Suidæ Collectaneis, latine reddita, ab Andr. Schotto,
Antwerpiæ, 1612. P. B. gr. & lat.
70 b) Te⸗ a egnes des Anciens, tirez de Plutarque, de
Dioge erce &c. & les Stratageſmes de FRONTIN, de
la 7 H , de Nicolas Perrot, Sieur d' Ablancourt, à Pa-
ris, 1664. alt. F. B. 6
71 Oéto Poctriärum: Erinnæ, Myriidis, Corinnæ &. Fragmenta
& Elogia, gr. & latin. cura Jo. Chriſt. E olſii, Hamburgi,
1734. E. B.
72 Novem illuſtrium Fœminarum: Sapphus, Erinnae, WMyrus &c.
Fragtenta & Elogia, gr. & latin, cura Jo. Chriſt. W'olſſti,
Hamburgi, 1735. gh.
73 Mich. APoOsTOLII Paroemiæ, cum Petri Pantini verſione &
notis, Lugd. Bat. 1619. F. B.
74. 75 HongEI Ilias & Odyſſea, gr. cum verſione latina & no-
tis, cura Joſaæ Barnes, L. I. II. Cantabrigiæ, 1711. E. B.
Vol. II. F

176

.

12 CLl. I. Auctores Græci,

176 HOMERI Ilias, græœce & latine, edente S⸗ am. Clarke, Vol. I.
Lond. 1729. F. B.

77. 78. Ejusd. Ilias & Odyſſea, gr. & latin. er editione Sam.

&larke, T. I. II. Lond. 1740. Vol. II. E. B

79 81 Angeli Riocn Diſſerrationes Homericæ, T. I-III. Flo-

rent. 1740. Vol. III. E. B.
82 TEvPEHIODORI, Aegyptii Poetæ, Liber de Ilii excidio; græ-
ce, cum interpretatione latina metrica Micod. Fri hiini,
Francof. ad Moen. 1585. P. B.

83 I due primi Canti dell'’ Iliade e dell Eneide, tradotti in

Italiani da Anton. Maria Salvini, in Verona, 1749.
H.

84 HESlODI Opera & Dies &c. græce, Venet. 1537. E. B.

85 Ejusd. quæ ſuperſunt, gr. & lat. edente Thom. Robinſon,

Oxon. 1737. E. B.

86 SAPPHUS, Poetriæ Lesbiæ, Fragmenta & Elogia, gr. & latin.

cura Jo. Chriſt. W'olſſi, Hamburgi, 1733. P. B.
87 Les Fables "ESOPE, traduites de l'anglois par F. Bar-
louw, avec fig. Amſterd. 1714. E. B.

88 HiEROCLIS in aureos Verſus Pythagorae Opuſculum, Patavii,

1474. h. Fr. B.
89 ANACREONTIS Odæ & Fragmenta, gr. & lat. cura Jo. Cor-
nel. de Pauw, Traj. ad Rhen. 1732. F.⸗ B.
90⁰ ANACREOMNTE, tradotto in verſt italiani da Varj, con la
giunta di Gioſue Barnes, in Venetia, 1736. E. B.
91 PNDPAR Olympia, Nemea, Phythia, Iſthmia, græce. Romæ,
per Zachar. Calergum, 1515. E. B.
(Edit. perrara.)
92 Ejusd. Olympia, Nemea &c. gr. cum interpretatione lati⸗
na & ex editione Pauli Stephani, 1599. alt. P. B.
93 DPaca. Olympia, Nemea &c. græce, Francofurti, 1542.
S. B.
94 Ejusd. Olympia, Nemea &c. gr. cum Yerſione latina &
Comment. Eraſmi Schmidii, Witeb. 1616. P. B.
Franciſei PoRri Comment. in Pindarum, Lauſant, 1583.
ausgeſchn.
96 Benedicki ARETII Commentarii in Pindarum, 1587. le
Preux. H. E. B.
97 BsChVYLI Tragœdiæ ſeptem, . race, cura Petri Visoni,
1557. Henr. Steph. alt. P. B — 198

Vol. I.
e dam,
I. Flo-

3 ore⸗

chlini,

otti in
1749.

D.

inſon,
latin.
Bar-
atavii,
(or-
on u

omeæ,

hti⸗

na &

in Quato. 13

198. 199 GüHaι πτυ. Tragœdiæ ſuperſtites, gr. cum verf. latin.
Thom. Stanleji, curante Jo. Corn. de Panzw, Tom. I. II.
Hagæ Comit. 1745. Vol. II. E. B. RM
200 SOPHOCLIS Tragodiæ ſeptem, græce, Francof. 1544. S. B.
201 Ejusd. Trageœdiæ ſeptem, græce, cum latina interpreta-
tione Viti Winſemii, & notis Josëch. Camerarii ac Henr.
Stephani, 1603., ap. Paul. teyh. L. B.

1:

2. a) Ejusd. Ajax flägelHifer, it. CALLIMACHIHymniin Jovem &
Apollinem, Joh. Lonicero interprete, græce & latin. Baſil.
1533. P. B.
2. b) Jac. Fried. HEUsSINGERI Specimen Obſervationum critica-
rum in Ajacem & Electram Sophoclis &c. Jenæ, 1745.

* *

3 -5 Le Théätre des Grecs, par le P. Brumoy, Y. I - III. &

Paris, 1730. E. B. Vol. III.
6 CALLIMACGHI Cyrenaei Hymni & Epigrammata, gr. cum inter-
pretatione latina Wicod. Friſchlini, edente Henr. Ste hano,
1577. ausgeſchn.
7 Ejusd. Hymni, Epigrammata & Fragmenta, græce Se latin.
cum notis Annae, Tanaquilli Fabri Fil. Parif. 1675. F. B.
8⁸8 LvCoOPHROMIS Alexandra, græce, cum Haaci Tkeilis Com-
ment. & interprefatione lat. Gulielmi Canteri, 1601. apud
Paul. Steph. alt. P. B.
9 MWANETHONIS Apoteleſmmaticorum Libri VI. ex interpretatio-
ne latina & editione Jac. Gronovii, Lugd. Bar, 1698. P. B.
10 APOLLONII Rhodii Argonautica, græce, 1496. alt. P. B.
NB. litteris quadratis ſ. capitallibius.

II MSEI, MoOsSsCHI & BIONIS quæ extant omnia, gr. & latino

carmine reddita à Dav. W'hitfordo, Lond. 16 5§9. E. B.
12 Ejusd. Erotopeægnion Herus & Leandri, gr. cum verſione
latina & notis Dan. Parei, Francof. 1627. ausgeſchn.
13 Diobokl, Siculi, Hiſtoriarum Libri VI. à Poggio PFlorenti-
no in latinum traducti, Pariſ. ſ. anno. ausgeſchn.
14 OPPlANI de Venatione Libri IV. latine, Joan. Bodino inter-
prete, cum Ej. Commentario, Lutetiæ; 155 5., Perg. B.
15 Les quatre Livres de la Venerie d'ObPlIAN, Poete Grec,
Par Florent Chreſtien, à Paris, , 575.

216

14 Cl. I. Auctores CGræci,

216 NoNNI Panopolitae Dionyſiaca, ex Bibliotheca Joan. Sambu-
ci in lucem edita per Gerhard. Falckenburgi um, Græce,
Antwerpiæ, 1569. F. B. 5
7 Narratio eorum quæ contigerunt Apollorio Iyrio⸗, Aug.
7 Vind. 1595. P. B.
I8 CHARFTONIS Aphrodiſtenſis, de Chærea & Callirrhoe Nar-
rationes amatoriæ, grœce & latine, ex verſione Jac. Phil, d'Or-
ville, & editione o. Jac. Reiskii, Amſtelod. 1750. E. B.
I9 XENOPHONTIS, Epheſti, Epheſiacorum Libri V. de Amoti-
bus Anthiæ & Abrocomae, græce cum lat. interpretat. Ant.
Cocchii, Lond. 1726. P. B.
20 Sybillina Otacula; græce & lat. Opera Servatii Gallaei,
Amſtelod. 1689. E E. B.
21 Andr. Chriſtiani EsCHENBACH Epigenes, de Poeſi orphica
Comment. Norimberge, 1702. ausgeſchn.
22 a) LoNl Paſtoralium de Daphnide & Cloe Libri IV. gr. cum
verſione latina & ex- editone Petri Moll, Franekeræ, 1660.

E. B.

2 b) AnlsTOTELISs de Arte Rhetorica Libri tres, Græce. Ba-

ſileæ in Offic. Frobeniana, 1529. in Pappe gh.
23 S0CRATIS, ANTISTHENIS & aliorum Epiſtolæ, ex verſione
latina & editione Leonis Allatii, Paril. 1637. P. B.
24 LvYSlAE Orationes & Fragmenta, gr. & lat, edente Joan. Tay-
lor, Londini, 1739. F. B.
25 ISOCRATIS Epiſtola ad Archidamum Lacedæmoniorum Re-
gem, edita à Jo. Dav. Koelero, Witeb. 1706. gh.
26 à) DEMOSTHENIS Orationes de Republica, gr. cum lat. ver-
ſione Jo. Vinc. Luccheſinii, Romæ, 1712. P. B. gh.
