graecis interlinearibus.
Cod chart. 41 folior. in 4., cujus folia 1 — 13 et 38 — 41
seculo 15, cetera sec. 16 sunt exarata. A Matthaei vendi-
tus pretio 3 Ducator. (Regia D, 175.)
26.
OPPITANI Halieuticorum libri V, sed mutili; desunt
enim L. I, v. 415 — 592 et L. V, v. 658 — 680. Accedunt
scholia graeca interlinearia et marginalia.
Cod. chart. 113 folior. in 4. min. „ sec. 15 ineunte scriptus.
Fuit quondam monasterii Iberorum montis Athus; Regiae
vero bibl. vendidit Matthaei pretio septem Ducatorum. Le-
ctiones conspirant cum illis, quas Schneiderus in edit. anni

1813 dedit e codice, quem Mosquensem vocat. (Regia
D 182.)

27.
OPPIANI Halieuticorum libri III priores, cum scholiis
graecis interlinearibus et marginalibus. Praecedunt vita
Oppiani et sρο. TzETZAE.
Cod. chart. 75 folior. in 4.‧ „ Scc. 15 a Joanne quodam exara-
tus. Manus alia seculi 16 in fine notavit, constitisse eum

CODICES GRAEGI. 247

sex aureis. Fuit deinceps F. Sylburgii et Cr. Rittershusii,
et ad Regiam bibl. accessit ex bibl. Ch. Gli. Schwarzii,
prof. Altorf. (Catal. T. II, p. 8) pretio 6 florenorum.
(Elect. 545 b. Regia D, 184.)
28.
J. TzrTZAE Z ο Oauoοον.⁹a E αι Ouνoο το α
Ouoo, &ν ovv†v+n¹αu‿ονσ( hαHνuοιπιι snναdννονο.
Cod. chart. 51 folior. in 4., a G. F. Thryllitzschio exaratus
notisque illustratus. Emtus est ex bibl. Bergeriana. (Elect.
547 d. Regia D, 165.)
29.
Excerpta ex Ax. THOLOGIA graecorum epigrammatum,
quae est in bibliotheca Is. Vossii.
Cod. chart. 20 folior. in 4., manu G. F. Thryllitzschii scri-
ptus. In fronte extat haec nota: Cl. Salmasius e biblio-
theca Palatina primus descripsit et edere voluit. Sed Jos.
Soaliger vitandaez obscoenitatis caussa dissugsit lib. II, epist.
245, p. 483. Cf. Stratonis epigrammata a Klotzio edita
praef. p. XI. Emtus ex bibl. Bergeriana. Antea in bibl.
Schurzfleischii. (Elect. 546 c. Regia D, 164.)
30.
a) Galeomyomachia. Pol. 1 a.
b) Excerpta ex CHRYSOSTOMI homilia de Lazaro. Fol. 22 a.
Cod. chart. 23 folior. in 4., quorum 21 priora sec. 15, reli-
qua duo autem sec. 16 sunt exarata. Ex bibl. Loescheri
(T. III, p. 709), qui in auctione Seideliana sibi paraverat,
emit comes de Brühl pretio 1 Thlr. 8 Gr. (Brühl num. 642.
Regia D, 168.)
31.
AxSOPI fabulae XLV, quae in vulgatis editt. desunt. Ac-
cedunt I6NATII tetrasticha.
Cod. chart. 9 folior. in 4., manu Matthaei transscriptus ex
cod. SS. Synodi Mosgq. 285. (Regia D, 180.)
32.
SXYNTIPAE fabulae LXII.
Cod. chart. 12 folior. in 4., a Ch. F. Matthaei e cod. Mosq.
SS. Synodi num. 285 transscriptus editusque ab eodem Li-
psiae, 1781, 8⸗ (Regia D, 167.)
33
a) SXNTIPAE historia s. historia séptem philosophorum,
graece. Fol. I a.
Ita est inscripta: Avrn 7 gονοα voια ταραα T νονς II=
00 νονu'ſô)b· Movooοορο 8e αα¹uuE§¹ Tron, ννα.υ νοτhννυ. Li r
sic incipit: Bes Tνν τ—☛αιο uααιυονα ror αα Gaoναα
Köοο ⅜ο νννuριτοιν. Explicit fol. 107 b. his verbis: ιτιπ
o0αο ν ταα οπρνααιααι+ τααοbssι ροτι τιεο οnν

248 CGODICES GRAECI.

De graeca hujus libri versione, quam Simeon, Sethi fi-
lius, sec. XI exeunte elaboravit, cff. Fabricii bibl. gr.
Harl. XI, 326 sq. 342. Dacier in mémoires de l'acad. des
inscr. T. XLI, p. 546 - 562 et Fables de Bidpai, par
Silv. de Sacy. Par., 1816, 4. P. 31 — 35. Fatendum tamen,
codieem hunc Regium, ad singula saltem verba quod atti-
net, discrepare plurimum ab illa, qualem certe Seb. Godofr.
Starckius Berol., 1697, 8. edidit.
*) De rege magno Constantino narratio, quomodo vicerit
Maxentium, graece. Fol. 112 a.
c) De occupatione Constantinopoleos, graece. Fol. 180 a.
9) De bello Trojano, graece. Fol. 202 a.
e*) De expugnatione Rhodi Per Solimanum, graece. Fol.
244 b. .
V) De diebus faustis et infaustis, graece. Pol. 2567 qG.
⁸) Quaestiones et responsiones de rebus biblicis, graece.
Tol. 264 b.
2²) Carmen de bello Michaelis, graece. Fol. 273 a.

Cod. chart. 288 folior. in 8. min. sec. 16 exaratus. And.
Erasmus a Seidel illum emit (a. 1690) Argis. Ex hujus bibl.
transiit ad Val. EB. Loescherum pretio 5 Thalerorum, et inde
(Cat. T. III, p. 713) pretio 4 Thal. in Brühlianam. (Brühl
num. 253. Regia D, 219.)

34.
2) Patericum, graece. Fol. 1 a.
*) Mooòεοοαςι τι Meokos‿ Fol. 1 a.
Incipit: Xoooοννoà âS ν IIsοοσdσ Gaoονειν, Goον αNsv,
ôr si zν Teòlan svoονιεmHο 2νà besttov. Explicit fol. 147
5.: Sιαρεαο 7„αο ‿να r ανbhtoαν⅝ Haec verba continuo
excipit notitia quaedam, qua docetur, has quinque ovvyo-
eltas, quas Perzue medicus ex India allatas regi Persarum
obtulerit, ex indica lingua versas esse in persicam, inde
in arabicam, ex arabica vero in graecam per Simeonem
Thebanum, qui h. I. vocatur 6 Auανναις 1ταο Keaßolac. Tum
additur (ipsa enim verba afferre juvat), dnennr, el
ü Tααανο 7ον ααντο. ναdοανοαρ
Oésοαοdoο νροοο Zvν†οοννοννι. Fabricio in bibl. gr.
Harl. XI, 724 de Theodosio Zygomala, quem circa annum
1578 vixisse constat, exponenti hoc ejus opus ignotum fuit.
Est autem versio ejusdem libri, qui supra num. 33 a. exhibe-
quamvis insignem in modum ab illo discrepat. Num eadem
tur, sit ac illa, quam Venetiis a. 1805 excusam perhibent
Notices et extraits T. IX, P. I, p. 405, equidem ignoro.
Cod. chart. 148 folior. in 4., sec. 17 exaratus et a Matthaei
bibl. Regiae venditus. (Regia D, 153.)

55.
9g) PALAEPHATUS de incredibilibus. Fol. 1 a.
⁵) Axsorr fabularum fragmentum. Fol. 20 a.

GCopICES GRAECI. 249

Cod. in charta bombycina 20 folior. in 4., sec. 13 exaratus
et a Maitthaei venditus pretio 2 Ducator. (Regia D, 162.)
36.
MACARII Hieromonachi ecloga e lexico Suidae.
Cod. chart. 66 folior. in 4. min., exaratus sec. 15 ineunte,
non decimo quarto, quod vult Tittmannus, qui specimina
ejus dedit in Zonara T. I, p. XCI ss. Retulit de illo Goetzius
in Merkwirdigkhkk. I, 281. Cf. etiam Reinesii obss. in Sui-
dam ed. Müller. p. 1. (Elect. 546. Regia D, 196.)
37.

2„

a) (J. ZoNARAE) ovvav‿αdoν†od 150 Tol. 1 a.

*) PsELLT stzoe oοτιι νιοä νAnυ.ςσιινιε εερος. Fol. 440 b.
Sunt modo XIII, v. infra litt. o.
c) (ZnNODOTT) de vocibus animalium. Fol. 440 b.
Excusus in Zonara Tittmanni T. I. p. XIII.
) Variae vocum graecarum interpretationes. Fol. 440 b.
Incip. Arriooονouoι αο ννοℳνιι ααιοςα
*½) AsS&νς Oceνnναι Sν rτν Odοοâοαα⅓ι πιο. Fol. 441 b.
Incip. Mrolisον. [“οιοαα.
F) AsSsς 1 Hosôdov ipov. Fol. 442 a.
Incip. Acgaroe ot ‿ d£ws.
⁸) Eokemstg ro se, α ιοονι Has αανραοονwaiInlνν⅛ν. Fol. 442 b.
Edita in Matthaei anecdotis graecis ex cod. August.
h) Tov rob o⅝οι ‿τ ντιαα Ninzyrα (NrICETAE) 16S. Tol. 446 a.
Incip. Exrtss& A06.
¹) Zov gτoοονq slgoo tanser” (non olerio, quod Tittmannus
habet) ς r αο τναια. Fol. 461 b.
Incip. Méo ν νννοvτs
*½) Zov agoroν Sεoοο ιπινο εο νοι ν Fol. 465 b.
Incip. Gsος un αν.
¹) Zo abvrov rs oνuäριαäSειεουò. Fol. 464 b.
Incip. 22 ι rS Gν‿τ&α—αρροοαισ.
m) Zov avro“ S‿οννι s1.ονι s r αντνου ονο.. Fol. 466 a.
Incip. Epns Glis. 4
2) Tov νονâëq ιιοοο αρOMει ο εο νesolp Fol. 466 b.
Incip. Kazsoοος dν ονa.
⁰°) Mch. PskxLLT gtρoσ r οννιανο τοα ονâ 6ααοτäεας,. K̈Msaνον
Kon ανιον ο ννιριtꝑv. Fol. 467 b.
Editi in Zonara Tittmanni T. I, p. CXIV ss.
Cod. chart. (non bombyeinus) 468 folior. in 8., sec. 14 me-
dio exaratus, exceptis I13 prioribus foliis, quorum jacturam
supplevit manus alia, quae initium sec. 15 non superat.
Usus illo est Tittmannus in editione sua Zonarae, ubi (praef.
P. XIII sqq.) plene et accurate de illo retulit, in definienda
tamen aetate codicis, quem sec. 13 tribuit, nimium libera-
lis. Matthaei illum ex monasterio Batopedii in monte Atho
sito in Germaniam attulit Regiaeque bibliothecae vendidit
Pretio 18 Ducatorum. (Regia D, 156.)

250 CGODICES GRAECGI.

336.
) Idem ZoxARAE lexicon, sed in compendium redactum.
Fol. 1 g.
5⁵) Ezonuolöpoο otnο oααnadron, dv, οuνuaνοod α
oιον οαοιινν τπ rν sοτOO Fol. 216 a.
Incip. Assgae, Xατεο , zo vνο Sequuntur precationes
aliquot.
Cod. chart. 224 folior. in 8. maj., sec. 14 a duobus librariis
exaratus. Fol. 223 b. legitur nota graeca, qua Ant. Martzes
testatur, se hunc librum comparasse d. 19. Aug. 1389 a
Manuele quodam. Anno 1690 eundem Argis emit And. Eras-
mus a Seidel a Constantino quodam Rhodio pro tribus Du-
catis Venetis. Ex Seideliana bibl. pretio 4 Thal. 4 Gr. per-
venit ad Val. E. Loescherum et hinc (Catal. T. III, p. 709)
pretio 1 Thal. 10 Gr. ad comitem de Brühl. Usus eo est
Tittmannus, cujus vide praef. p. XXII sqq. (Brühl num.
251. Regia D, 142.)

39
CYRILLI Alexandrini lexicon.
Incip. As t&αd¼svαο rν LéS&.
Cod. chart. 55 folior. in 4., manu Matthaei ex cod. 27
typogr. synodal. Mosquens. transscriptus. Ex parte editus
in Zonara Tittmanni T. I, p. XCGVII ss. (Regia D, 163.)

40.
a) Fragmentum glossarii graeci majoris, incipiens a lit. E.
FTol. 1 q.
b) ProLEMAEI TS ο1 αρνννν εεοο eνο sοοννε+ν. ⁸ Fol. 7 a.
In fine mutilus.
c) ZzNoDoOTI fragmentum de vocibus brutarum animantium.
Fol. 13 a.

Cod. chart. 13 folior. in 8., sec. 14 exaratus. Emtus ex
bibl. Loescheri (T. III, p. 709), cui 1 Thal. constiterat, pre-
tio 1 Thal. 6 Gr. (Regia D, 155.)

41.
a) ZzNoODOTI Philaeteri de vocibus animalium. Fol. 1 a.
6) ANTONII Monachi lexicon. Fol. 1 a.
Incip. Adονοαν r‿οοοοιαο αι.
c) Glossarium aliud. Fol. 103 b.
Incip. oovglo, σσνσι.
d) Nomina S. Spiritus. Fol. 105 b.
e) De montibus, tibid.
F) De arboribus, ibid.
g) Nomina musarum. Fol. 106 a.
) De vermibus, ibid.
2) PrTHAGORAEF CcCarmina. Tol. 106 b.
1£) Eonunsta voν Sn, rα &οοι Hase, Susρ¹HρoGνονινινν. Fol. 107 b.
Eadem quae supra in cod. 37 litt. g.

CopDICES GRAECI. 251

1) Glossarium graecum. Fol. 115 a.
Incip. Merönsvog Tρνος
m) NIcETAE Heracleensis νναν (de epithetis Jovis efc.)
Tol. 12 3 a.
Vide supra cod. 37 litt. h.
n) Ejusd. varii versus. Fol. 148 a.
Vide supra ced. 37 litt. 2 - n.
Cod. chart. 151 folior. in 4., sec. 16 exaratus. Fuit quon-
dam in bibliotheca monasterii Batopedii in monte Atho, et
a Matthaei bibl. Regiae venditus est. (Regia D, 160.)

42.
Lexiton neograeco-Iatinum.

Cod. chart. in 4., sec. 18 ineunte scriptus et a Matthaei pre-
tio 3 Ducator. venditus. (Regia D, 201.)

43.
a) PTRASCI, filii Petri Woiwodae, grammatica graeca, graece
conscripta. Tol. 1 a.
b) Bipdeor o„vrαoον το ονουιιοπις αανννν. Fol. 172 a.
c) PFrTRASCI eclogae ex divergis libris, graece. Fol. 213 a.
Cod. chart. 5 et 243 folior. in 4., anno 1634 exaratus et a
Matthaei emtus., (Regia D, 206.)
44.
Twannenlon 2 α 0ασνοονοον v ν AEIXOTAON TS αοναu

ατιν ε¾3‧öv τι ι+d˙æsfootg.

.

Cod. chart. 627 et 253 pPaginar. in 4., in monasterio S. Hy-
patii civitatis Costroma prope Wolgam fluvium anno 1705
exaratus, et a Matthaei bibl. Regiae venditus. (Regia D, 141.)
45.
HERMOGENIS TS0 S dda νντνπροοςσ.
Cod. chart. 20 folior. in 4. min., sec. 14 exeunte scriptus.
Fuit quondam monasterii iberorum in monte Atho, et a
Matthaei comparatus est. (Regia D, 189.)
46.
a) IsocRATIS oratio ad Demonicum. Tol. 1 a.
⁵*) MARCGI Monachi opera ascetica de poenitentia, de lege
spirituali, de baptismo eοι. Fol. 9 a.
c) Dialogus Scholastici cujusdam cum Simeone. Fol. 151 a.
d) THALASSII Abbatis de caritate et temperantia ad Paulum
presbyterum centuriae IV. Eol. 154 a.

Cod. chart. 176 folior. in 4., quorum octo priora exeunte
14 Cetera 16 seculo exarata sunt, ac posteriora illa quidem
Ginde a fol. 9) ab eadem manu, quae codicem 41 (Zenodoti
*ιρ., V. supra) scripsit. Emtus a Matthaei. (Regia A, 159.)
IsocCRATIS Oratio ad Demonicum.

CODICES GRAECI.

Cod. chart. 8 folior. in 4. min., sec. 15 exaratus et a Mat-
thaei emtus. (Regia D, 190.)

43.
NrcCEPHORI GREGORAE Oratio in laudem sancti regum-
que maximi et fere apostolici Constantini.
Cod. chart. 53 folior. in 4., sec. 16 exaratus. In edit.
Paris. non reperitur. (Bunav. num. 147. Regia A, 194.)

49.
4) J. Moschr oratio funebris in Lucam Notaram. Fol. 1 g.
⁶) HERODIANUS de schematibus. Fol. 9 a.
c) Idem de soloecismis. Fol. 18 a.
₰) Idem εο αοοοονο Fol. 23 a.
Cod. chart. 24 folior. in 4. maj., sec. 15 exaratus et a Mat-
thaei emtus. (Regia A, 130.)
50⁰.
Mich. ArosrorLrT &dιH—οονοας τιαν ιοſnαρ τοατνσ.
Cod. chart. 10 folior. in 4., a Ch. F. Matthaei ex cod. Mosg.
SS. Synodi 279 transscriptus. (Regia D, 166.)

51.
½) NrckPHORI, patriarchae Cplit., chronologia. Fol. 1 a.
Incip. Aòνα τοποντο ν‿οτοορ.
*) Episcopi Constantinopolitani. Fol. 8 a.
* Anonymi chronologia. Fol. 9 b.
Incip. Asoouꝶâραιꝶ οιιτιος.
d) Officia magnae ecclesiae. Fol. 16 .
e) Msol A0ονuερνν Fol. 16 b.
Incip. Axo aroenlow.
Cod. chart. 17 folior. in 4., a Matthaei ex codd. Mosqq.
kransscriptus. (Regia , 156.)

52.
PErTRI Orthodoxi chronographia ab Adamo usque ad
Constantinum socerum Irenes.

Cod. in charta bombyc. 22 folior. in fol. min., sec. 13 exa-
ratus et a Matthaei emtus. (Regia A, 119.)

53
a) Vaticinium de postremis Byzantii et Graeciae fatis. Fol. 1 g.
⁶) DANIEL TS7 τι rä“νο ι εο αα vnoove. Fol. 6 J.
Cod. chart. 9 folior. in 4., sec. 16 exaratus. Ex Loesche-
riana bibl. (T. III, p. 711) emit comes de Brühl pretio
1 Thal. 16 Gr. (Brühl num. 641. Regia D, 157 ag.)
—„ 6 .
2) Ensoοooς+ rνς To‿oνοννναι Xsooονwäbοο ros 1 eyousvys ue-
αας Tατααανäiα Fol. 1 a.
Incip. 16 Turdoο önon. Explic. fol. 12 g.: Habere
regnum fortung est, dare virtus.

—

CODICES GRAECI. 253

*) Maoovoriug svy Asnas &νdoοαdυ ρι ω sα rν Jevdenos vsvoρ.
Tol. 13 a.
Incipit ab Abaride et desinit in Sciluro.

Cod. Cchart. 14 folior. in 4., sec. 18 scriptus. (Regia D, 132.)
55

ErPICTETI enchiridion, cum scholiis graecis.
Cod. in charta bombyc. 8 folior. in 4., sec. 14 exaratus
emtusque a. 1754 ex auctione Boerneriana Lipsiae habita.
Usus illo est Heyne, quem vide. (Elect. 544 c. Regia
D, 154.)
56.
2) OcxrLUs LüCANUsS de universi natura. Fol. 1 a.
⁶) PROCLI institutio physica. Fol. 10 b.
c) G. GäMISTI Plethonis de legibus liber primus. Fol. 14 ga.
Oracula magica magorum, qui Zoroastrem secuti sunt.
FTol. 30 a.
e) G. GrMISTI Plethonis comm. in haec oracula. Tol. 31 b.
JV) PROCLI institutio theologica (usque ad cap. 29). Fol. 40 a.
Cod. 49 folior. in 4. min. Priora tria opuscula in charta,
cetera inde a fol. 30 in membranis sunt exarata sec. 17 ab
Aegidio quo dam (fol. 39 g). Goetzius emit Romae 1739 et
de eo retulit in Merkwiirdigkk. I, 161. (Elect. 545. Regia
D, 209.)

57.
NEMESII, episcopi Emeseni, de natura humana liber.
Cod. membr. 82 folior. in 4., sec. 13 (ex Matthaei vero sen-
tentia sec. 12) exaratus. Ex bibl. Loescheri (T. III, p. 711),
qui eum ex auctione Seideliana pro 8 Thal. 18 Gr. emerat,
ad bibl. Regiam accessit a. 1751 pretio 14 Thal. 12 Gr. Usus
illo est Matthaei in sua ed., quae Halae, 1802, 8. prodiit.
(Elect. 548 b. Regia D, 145.)
58
Ejusd. operis fragmentum, continens segmenti de fato

capita quatuor s. cap. 35 — 38. (fol. 65 ℳ — 67 b. praeceden-
tis codicis.)

Cod. chart. 3 folior. in 8., sec. 15 exaratus.
59.

, „ — .
l ρννν ι Sn=-
toennv gonocn.

Cod. chart. 69 folior. in 4., sec. 17 exaratus. (Regia D, 152.)
60.
2) Moodbswοοανι [1ταας Aovinze. PFol. 1 a.
*“) Hooòsoορα τι Edenie. Fol. 25 a.
Cod. chart. 35 folior. in 4., sec. 18 ineunte exaratus. (Re-
gia D, 157.)

254 CoODICES GRAECGI.

61.
so r & Sowvd zos v dnrrς rον α r νν ν aνσνοτι
oarnrdn.
Cod. chart. 7 folior. in 8., sec. 15 exaratus et a Matthaei
emtus. (Regia D, 211.)
62.
LEONIS imperatoris tactica.
Cod. chart. 288 paginar. in 4., a variis librariis sec. 15 et
16 exaratus et a Matthaei bibl. Regiae pretio 2 Ducator.
venditus. (Regia D, 174.)
63.
a) Mso zon vdαν οiν Fol. 1 4. Sec. 15 scriptum.
*°) Remedia, maximam partem magica, graece. Fol. 4 a.
Sec. 16 scripta.
Cod. chart. 6 folior. in 4. Ex bibl. Loescheri (T. III,
pP. 711) emit comes de Brühl. (Brühl num. 640. Regia D,
157 b.)
64.
Ansorf fabulae, gr. et lat. Venet., 1561, 8.
Exemplar a manu ignota seculi 18 cum duobus codd. Medi-
ceo -Laurentianis collatum. Accedit uberior notitia horum
codicum. (Regia D, 36 ag.)
65. 66.
SoPHoCLIS tragoediae ed. Th. Johnson. Lond., 1758,;
8. 2 Voll.
Exemplar a Ch. F. Matthaei cum duobus codd. Mosquens.
collatum. (Regia D, 47 a, b.)
67.
ACTUVARIUS 7780°1 Svsoνoαρον äzρâ. ed. J. F. Fischer. Lips.,
1774, 8.
Exemplar a Ch. F. Matthaei cum codd. Mosquensib. colla-
tum. (Regia D, 37.)

63.

EusATHIUS de Ismeniae et Ismenes amoribus ed. Gilb.

Gaulmin. Par., 1618, 8.
Exemplar a Ch. F. Matthaei cum cod. 340, SS. Synodi
Mosgq. collatum. (Regia D, 46.)
69.
DEMOPHILI et DEMOCRATIS sententiae, ed. J. Ad. Schier.
Lips., 1754, 8.
Exemplar a Ch. F. Matthaei cum cod. Mosquensi collatum.
(Regia D, 47.)

aei

,

.

i

CoPDICES GRAERCI. 255

70.
EPICTETI enchiridion, ed. Ch. Glo. Heyne. Dresd.,
1756, 8,
Exemplar a Ch. F. Matthaei cum duobus codd. Mosquenss.
collatum. (Regia D, 48.)
71.
PHAEPDRI fabulae etc. ed. J. G. Walch. Lips., 1768, 12.

Gabriae fabulae a Ch. F. Matthaei cum codd. Mosquenss.
sunt collatae. (Regia D, 49.)

VERSIONES ET COMMENTARII AUCTORUM
GRAECORUM.

72.
2) EUcrIors elementor. liber II, germanice interprete Abr.
Risio. Anno 1602. Apographum. Fol. 1 a.
*) Ejusd. liber I - VI, eodem interprete. Fol. 14 a.
c) Ejusd. liber II, eod. interpr. Fol. 51 a.
4) Ejusd. liber V, eod. interpr. Fol. 63 a.
*) Varia de binomiis, germanice. Fol. 87 .
Cod. chart. sec. 16 exeuntis in fol. Litt. 5 — e, sunt autogra-
Pha Risii. (Elect. 261 n et o. Regia D, 57.)

73
MIch. JösrELII, mathem. prof. Witteberg., praelectt. in
Euclidis elementorum libros VI, annis 1595 — 1601 habitae.
Cod. chart. autographus in fol. (Elect. 261 et i. Regia
D, 69.)
74.
Etliche sehr schöne Orationes DEMOSTHENIS u. LYCURGI,
aus griech. Sprache durch Ph. Melanthonem ins Latein
gebracht und hernach verdeutschet durch St. Riccium den
Aeltern. 1576.
Cod. chart. 203 folior. in fol., qui videtur Riccii autogra-
Phon. Praefixa est Riccii imago ligno incisa. Vide Merkwürd.
III, 569. (Elect. 4,38. Regia D, 68.)

75

HESIODI Oopera et dies, interprete N. de Valle, carmine
heroico.

Cod. chart. 12 folior. in 4. min., sec. 15 scriptus. Ex bibl.
Wertheriana. (Elect. 543. Regia D, 178.)

256 copICES GRAECI.

76.
a) DzMosSTHENIS Orationes VII, et ArscHINIS Oratio contra
Ctesiphontem, lat. interprete Ln. Aretino.
Fol. 1 g. Praefatio ad Jul. Mediceum. Fol. 3 b. Argu-
menta orationum. Fol. 7 a. Or. I. contra Philipp. (s.
Olynth. I.) Fol. 11 g. Or. II. in Philipp. (s. Olynth. II.)
Fol. 15 g. Or. de pace servanda. Fol. 18 4. Or. III. in
Philipp. (Olynth. III.) Fol. 22 b. Or. pro Dyophinte
(Diopithe s. or. de Chersoneso). Fol. 31 q. Aeschinis or.
contra Ctesiphontem. Fol. 64 g. Demosthenis or. pro
Ctesiphonte. Fol. 94 b. Aeschinis oratio (s. potius epistola
XII.) Fol. 96 g. Philippi epist. ad Athenienses. — Ex his
oratt. ab Aretino versis sola oratio pro Ctesiphonte cum
Aeschinis contraria exstat typis edita.
b5) PLATONIS epistolae XI, lat. interprete Ln. Aretino. Fol.
.
9uamwis nec interpretis nec illius, cui praefatio inscri-
bitur, nomen est appositum, docet tamen editio typis im-
pressa, quae loci annique mentione carens Parisiis per Ge-
ringum circa a. 1470 in 4. prodiit, opusculum ab eodem
Ln. Aretinol esse versum etad Cosmum Mediceum missum.
Cod. membr. 124 folior. in 4. min., sec. 15 exaratus. No-
titia ejus extat in Merkwürdigkk. II, 255. (Elect. 548. Be-
gia D, 170.)
77.
PHILOSTRATI vita Apollonii Thyanei, lat. interprete
Alamanno Kinuccino.
Cod. membr. 189 folior. in 4. maj., sec. 15 in Italia exara-
tus, literis initialibus affabre pictis et auratis. (Elect. 542 b.
Regia D, 127.)
a) ARrSsToOTELTS liber moralium ad Alexandrum, qui alio
nomine dicitur secretum secretorum. Fol. 1 a.
5) Doctrina pulsuum in tabulam redacta. Fol. 28 u.
c) De conditione et natura signorum. Fol. 28 b.
d) (PETRI Hispani) thesaurus pauperum, opus medicum.
Fol. 29 d.
e½) Libri vindemiarum a domino BRGUNDO, qui hunc li-
brum transtulit de graeco in latinum. Fol. 67 a.
V) Flos medicinae (s. schola Salernitana). Fol. 70 a.
gϑ) Ars medicinarum laxativarum. Fol. 82 b.
Cod. chart. 82 folior. in fol. min., sec. 15 ab una eademque
manu in Italia exaratus. Ad bibl. Regiam accessit per Bru-
nellium Bononiensem. (Elect. 544 b. Regia D, 99.)

79
ARISTOTELIS ethicorum lib. I — V, latine. In fine mu-
tilus.

COODICES GRAECI. 257

God. membranaceo-chartac. 86 folior. in 4.; Sec. 15 scriptus
et a Goetzie a. 1739 Romae emtus. (Elect. 544. Regia
D, 187.)

0. .
ARISTOTELIS problemata: latine, interprete Theodoro
(Gaza) per ultimam emendationem.
Cod. membr. 256 folior. in 12., sec. 15 in Italia eleganter
exaratus, literis initialibus pictis et auratis, librorum que
titulis auro scriptis. Goetzius illum Romae a. 1739 redemit.
(Elect. 669 bb. Regia D, 220.)

81.
ARISTOTELIS liber de secretis secretorum s. de regimine
principum vel regum vel dominorum, ex arabico versus
a Philippo Clerico. .
Praecedit epistola Philippi interpretis ad Guidonem de
Valencia, in qua haec occurrunt fol. 1 b.: Cum vobiscum
essem apud Antiochiam reperta hac pretiosissima margarita
Philosophiae placuit vestrae dominationi, ut trans ferretur de
lingua arabica in latinam. Ideo vestro mandato cupiens hu-
militer obedire . . . hunc librum. .. transtuli . gde arabtioo
idiomate in latinum. In alio vero prologo fol. 2 b et 3 b
Johannes, filius Princii, dicitur hunc librum transtulisse
de graeca linguag in chaldaicam et de hac in arabicam.
Cod. membr. III et 57 folior. in 8., sec. 15 exaratus. Ad
bibl. Regiam accessit per Brunellium, abbatem Bononiensem.
(Elect. D, 216.)

82.
PLATONIS Gorgias, lat. interprete Ln. Aretino.
Cod. membr. 49 folior. in 4., sec. 15 in Italia scriptus. In
Fo lio „ quod ab initio praecedit, notavit D. Lomelinus, se
hunc librum Florentiae anno (14)95 emisse. Paulo inferius
Sylvester Maurolycus, alias Marulus, Theologus Messanensis
et Roccae Amatoris Abbas, se eundem hunc codicem biblio-
thecae Regiae (Escorialensi) a. 1598 obtulisse testatur, quod
nescio an vere factum sit, cum fol. 1 b Dux quidam de Al-
cala illum Messanae a. 1633 sibi comparasse scribat. Deinde
occurrit in bibl. Hulsiana (1730) T. I, P. 243, Postea in bi-
blio theca exquisitissima (Hagae Com., 1732, 8.) p. 111, tan-
demque ex bibl. Selliana (Lips., 1737, 8.) P. 30, n. 506
Pretio 4 Thal. 12 Gr. in bibl. Regiam emtus est. Relatum
est de illo in Merkwiirdigkk. II, 249. (Elect. 542. Regie
D, 135.)

TIMAEI LoOcri de naturae universitate, G. Valla interprete.
Cod. membr. 30 folior. in 8. „ Sec. 16 ineunte exaratus, lite-
ris initialibus pictis et auratis. Emtus est a Brunellio. (Elset.
555 c. Regia D, 213.)

—

17

CODICES GRAECI.

258
84.

a) EcLIDIS tractatus de ponderibus (lat.) cum commenta-
riis M. Heinrici Angligenae doctissimi geometrae. Ex se-
pulturis Abr. Riesen. Anno 1581. Fol. 1 a.
b*“ Von Proportionibus. Fol. 537 a.
c) Von Musical. Progression. Fol. 55 u.
) Vom Musical. Algorithmo. Fol. 69 a.
Cod. chart. 82 folior. in 4., a. 1581 in Saxonia exaratus.
(Regia D, 172.)
85
a) Liber de speculis, cum glossa.
Incip. fol. 1 a.: Visum rectum esse. Explic. fol. 11 b.:
Eæplicit liber de speculis. Anno domini 1410 in die S. Bar-
nabae apostoli. In primo folio manus seculi 16. Euclidi
hunc librum tribuit.
b⁵) Liber de speculis comburentibus.
Incip. fol. 11 b.: De sublimiori guod geometraeg dinvene-
runt. Expl. fol. 16 b.: et sunt fortioris combustionis omni-

bus Sspeculis.
c) Wigandi DURNHEIMER, ord. fratrum minorum provinciae

Argentinae de Assenhem Moguntinensis dioecesis, liber

erspectivae, partibus tribus constans.
Incip. fol. 17 g.. Praecordialissimis Ssuis fratribus Ru-
perto et Johanni. Expl. fol. 112 b.: Explicit perspectiva
ex pluribus collecta. Anno domini 1411 in die S§. Servatii
episcopi.
Cod. membr. 112 folior. in 4., annis 1410 et 11 in Germa-
nia accurate exaratus, figuris mathematicis et literis initia-
libus pictis et auratis exornatus. BRelatum est de illo in
Merkwürdigkk. I, 169. Fuit quondam fratrum praedicato-
rum domus Eass. (ileensis?), deinde portae coeli Erphordiae.
(Elect. 553. Regia D, 128.)

86.
4) EwcLIDrsSs liber de arte geometrica (elementa) cum expo-
sitione Alardi vel Adelhardi. Fol. 1 a.
b) Jordani NEMOEARII geometria s. liber de triangulis. Fol.
50 a.
c) Ejusd. arithmetica. Fol. 61 b. Multum differt ab impressis.
d) EcLIDES de visu, cum expositione. Fol. 111 a.
eh Ejusd. de speculis s. catoptrica, cum expositione. Fol. 122 Jà.
) TRHEODOSTIVUS de sphaera, cum expositione. Fol. 128 4.
g) Libellus de proportionibus. Fol. 159 4.
) Paocyus de motu. Fol. 165 b.
¹) Algorismus. Fol. 169 a.
½) ARCHIMEDES de compositione figurarum. Fol. 175 b.
) Theorema CRATILI. Fol. 178 4.

m) EucLIDnSs de gnomone, item de compositione eorum ad
invicem. Fol. 182 b.

CODICES GRAECI. 259

2) Liber de canonio. Fol. 183 b.
°) Jordani NEMORARII elementa super demonstratione pon-
derum. FTol. 186 a. In aliis Mss. tribuitur hic liber Euclidi.
p) Demonstrationes AnchHIMEDIS de compositione figurarum,
cum commento Johannis. Fol. 188 a.
7) THEODOSIUsS de diversitate homocentricorum. Fol. 195 4a.
7) Eiber de datis magnitudinibus. Fol. 200 a.
⁵⁶) De quadratura circuli. Tol. 213 a.
²) Secunda editio THExODoOSII de plana sphaera. PFol. 214 a.
u) Liber Thebit. Fol. 222 a.
„“) Demonstratio Jordani NEMORARII de forma sphaerae in
plano. Fol. 224 a. —
w) Incipit quaedam arismetica de mca. Fol. 226 a.
X) Jordani NEMORARII liber datorum. Fol. 228 a.
J) Ejusdem liber de ponderibus. Fol. 245 4. Convenit fere
cum litt. o.
2) JoANNIS Pisani Angli perspectiva communis. Fol. 250 a.

aa) De insidentibus aquae. Fol. 272 a.

5b) Liber de speculis comburentibus. Tol. 275 a.

Cod. membr. 278 folior. in fol. min., sec. 14 ineunte exara-
tus, literis initialibus pictis et figuris mathematicis nitide
delineatis. Seculo 16 fuit Valentini Thaus, prof. mathem.
Notitia codicis, qui ex bibliotheca Mauritii Wilhelmi, ducis
Saxo-Cizensis, ad Regiam accessit, exstat in Merkwiärdigkk.
II, 297. (Elect. 551. Regia C, 103.)

87.
2) ProLEMAEI libri IV mathematicae e translatione Winto-
miensis Ebdelmessiae. Fol. 1 a.
*⁵) Tractatus anonymus et anepigraphus de astronomia. Fol. 72 .
Incip. Dividitur orbis signorum in XII partes.
«“) Sermo de nubilis apud homines. Fol. 99 a.
Incip. Vulgi currit cursu alio.
4) ProrkMAEI almagesti libri VI. Fol. 104 g. In fine mu-
tili videntur.
e) GEBRI astronomiae libri INX. Fol. 162 a.
Incip. Scientia species habet.
Cod. membr. 268 folior. in fol. min., sec. 15 ineunte in
Germania a tribus librariis exaratns, literis initialibus Pictis
et figuris mathematicis accuratissime descriptis. Fol. 268 b
notatur, eum fuisse fratris Bertholdi de Mosberch, ordinis
Praedicatorum de Theutonia, deinde vero pertinuisse ad bibl.
fratrum praedicatorum in Colonia. Ad Regiam accessit ex
bibliotheca Mauritii Guilielmi, ducis Saxo-Cizensis. Goe-
tzius de eo retulit in Merkwürdigkk. II, 305. (Elect. 552.
Regia D, 116.)

88
4) BASILIUsS de legendis libris gentilium, interpr. Ln. Are-
tino. Fol. 1 a.

17 *

260 CODICES GEAECGI.

b) PLWUTARCHI vita M. Antonii, lat., eodem interpr. Fol. 17 a.
Deest initium epistolae dedicatoriae Aretini.
c) XENOPHONTIS Hieron s. tyrannus, lat. eodem interprete.
Fol. 84 b.
Cod. membr. 104 folior. in 8. maj., sec. 15 in Italia a duo-
bus librariis exaratus, literis initialibus pictis et auratis. Em-
tus est a Brunnellio. (Elect. 549 b. Regia D, 207.)
a) BASILIUS de legendis libris gentilium, lat. interpr. Ln.
Aretino. FTol. 1 g.
b“) XENOPHONTIS Hieron, eodem interprete. Fol. 24 .
Cc) PLVUTARCHVUS de educatione liberorum, Guarino interprete.
FTol. 51 ga.
d) Pt. P. VERGERII de ingenuis moribus et liberalibus stu-
diis liber. Fol. 85 b.
e) PLINII Secundi (potius S. AwkELII Vict.) de viris illu-
stribus liber. Fol. 151 a.
V) HIERONYMI presbyteri de liberorum officiis erga parentes
epistola. Fol. 201 b.
Accedit fol. 206 4 — 208 g. index in Plinium de viris ill.
a recentiore manu adjectus.
Cod. membr. 208 folior. in 8., sec. 15 in Italia elegantissime
exaratus, literis initialibus affabre pictis et auratis librorum-
que titulis auro scriptis. Emtus a Brunnellio. (Elect. 669 2æ.
Regia D, 218.)

90.
a) ARISTEAS ad Philocratem fratrem de LXX interpretibus,
per Mthi. Palmierum e graeco in latinum versus. Fol. 1 b.
b) Fr. PETRARCHAE commentarii imperatorum Romanorum
a Jul. Caes. usque ad tempora sua. Fol. 58 a.
c) Coplas espaſolas, ab alla multoque recentiore manu ad-
jectae. FTol. 84 b.
Cod. membr. 85 folior. in 8. maj., sec. 15 in Italia elegan-
ter exaratus, literis initialibus affabre pictis et auratis libro-
rumque titulis auro scriptis. Ad quos primum pertinuerit
codex, docent verba, quae fol. 84 occurrunt: Liber Lau-
rentii et Joannis Petri Franecisci de Medicis XXVII. Post
hos fuit Jacobi Valldeperes; Regiae vero bibl. vendidit Brun-
nellius. (Elect. 546 b. Regia D, 176.)

91.
a) HIPPOCRATTIS liber de IV elementis, lat. Fol. 1 a.
b*) CoNsTANTINI Africani, montis Cassinensis monachi, libri
II de melancholia. Fol. 10 b.
c) Liber de malicia completionis diversae. Fol. 15 b.
d) Liber de conferentibus et nocentibus. Tol. 18 b.
e) Quaestiones magistrorum Montispessulani super physicam.
Tol. 21 dJ.

CODICES GRAECI. 261

V) Tractatus anonymus et anepigraphus de remediis variorum
morborum. Fol. 46 b.
9) Flores urinarum secundum magistrum GALTERUM de Aguil-
lone. Fol. 56 b.
à) Experimenta magistri Bernoldi CALCADELLI. Fol. 57 J.
²) Liber astronomiae secundum Ptolemaeum. Fol. 57 b.
X) MAURI phlebotomia. Fol. 62 a.
1) JoANNITS Damasceni aphorismi (medici). Tol. 63 b.
2) ARIsToTELIS liber de observanda sanitate, qui dicitur se-
cretum secretorum. Fol. 65 a.
n2) Libri III de creticis diebus. Fol. 66 a.
0°) Epistola universitatis Parisiensis ad generale capitulum
fratrum praedicatorum congregatum Lugduni, de morte
Thomae de Aquino. Sine anno et die. Tol. 82 b.
„) HIPPOCRATES peri phlebotomia, lat. Fol. eod.
97) Remedia morborum varior. Fol. 85 b.
Cod. membr. 85 folior. in fol., a pluribus librariis sec. 15
exaratus, literis initialihus pictis. (Elect. 541 b. Regia
D, 76 a.)

92. 93.
GALENI Opera varia, lat. interprete Nie. de Regio.
Cod. membr. 617 folior., quae duo volumina in fol. max.
efficiunt, duabus columnis, literis initialibus pictis et aura-
tis, picturisque (miniatures) longe elegantissimis additis.
Scriptus est sec. 15 ineunte in Belgio, ac fortasse Bruxellis,
quod picturarum ratio et forma indicare videtur. (Brühl
num. 104 et 105. Regia D, 223 et 224.)

94.
a) IsAAC de urinis, translatus a Constantino, montis Cassi-
nensis monacho. Tol. 1 a.
⁶) Bn. de GokprIvVIO (stc) liber regimenti acutorum. Fol. 19 a.
c) Commentarius in Isaaci tract. de urinis. Fol. 22 a.
) Tractatus medicus anonymus et anepigraphus. Fol. 56 a.
Cod. membr. 67 folior. in 4., sec. 15 a 5 diversis librariis
in membranis pessimis satis ineleganter exaratus. Emtus est
ex bibl. Justi Gf. Guenzii. Dresd., 1755, 8., p. 470 num.
4568. (Elect. 670 c, d. Regia D, 137.)
95
a) Fr. PoRTAE Cretensis notae in Pindari Olympia. Fol. 1 a.
Odas modo sex priores complectuntur, et cum editis
Portae notis plerumque consentiunt. .
*) Norae ignoti docti viri in Aeschyli Prometheum vinctum.
Tol. 29 a.
Cujus sint hae notae numque alibi impressae extent, non
liquet. Putaverim tamen et has a Fr. Porta profectas, cum
ab eadem, qua praecedentes, manu scriptae Portaeque eru=
ditione graeca neutiquam indignae sint.

CODICES GRAECI-⸗

Cod. chart. 55 folior. in 4., sec. 16 exeunte scriptus emtus-
que Romae a. 1739 a Goetzio, qui de illo retulit in Merkw.
II, 465. (Elect. 547 4. Regia D, 161.)
96.
J. WINCKELMANNI animadversiones ad Aristophanis Ly-
sistratae v. 45 — 188 sua ipsius manu scriptae.
Cod. chart. 7 folior. in 4. Scripsit haec Winckelmannus,
dum apud comitem de Buenau degebat. (Elect. 548 F.)

97
Notae in Demosthenis orationes Olynthiacas tres, Philip-
picas quatuor, de Chersoneso et de corona, quae Fr. Pok-
TAE Cretensis esse creduntur.
Cod. chart. 146 folior. in 4., sec. 16 exeunte scriptus ab ea-
dem manu, cujus supra est codex 95. Insunt multa haud
vulgaria. Goetzius Romae anno 1739 emit et indicavit in
Merkwürdigkk. II, 457. (Elect. 547 v. Regia D, 188.)
98.
J. Jac. REISRE animadvv. autographae in Thucydidem.
Cod. chart. 38 folior. in 8. Editae sunt in ejusd. animadvv.
in graec. auctt. T. III, p. 1 - 78. (Regia D, 222 b.)
99. 100. 101.
Ephisii Jos. de SoTro RzGALT commentarius in Aristote-
lis libros de coelo, de anima et in ejus physicam. 1662.
Cod. chart. trium voluminum in 4., scriptus in Hispania a.
1662. (Brühl 173 — 175. Regia D, 192 — 194.)
102.
In universum Aristotelis organum commentaria tradita a
Paulo VINCENTIO anno 1563.
Cod. chart. in 4. Antea in bibl. Loescheriana. (Elect. 737 e.
Regia B, 207.)
. 103.
J. GwINTERII Andernaci praelectiones in aphorismos Hip-
pocratis, habitae annis 1553 et 1554.

Cod. chart. 119 folior. in 4., inter ipsas praelectiones con-
scriptus ab auditore aliquo, ob cujus absentiam lacunae ali-
quot inveniuntur fol. 34 4 et 50 b. Neque etiam praelectio-
nibus ad finem usque interfuit, desinunt enim notae in apho-
rismo 50 explicando. (Elect. 670. Regia D, 199.)

*

263

CODICES LATINI.

104.
VATERIUS Maximus.
Cod. membr. 98 folior. in fol. maj., duabus columnis exara-
tus, literis initialibus pictis et auratis. Aetatem codicis indi-
cant haec verba fol. 98 b col. 2 extantia: Valerii Maximi
