liber explicit. quem ego Marinus de Esculo de Arridonibus
soripsèi Paduaez anno Domini 1405 et die 24. Aprilis tempore
Innocentii papae septimi ad laudem omnipotentis dei Amen.
Ab initio adscripta sunt scholia quaedam cum marginalia
tum interlinearia, quae ultra secundum librum non proce-
dunt; alia vero manus, quae seculi 16 initium vix superat
pauloque est gracilior, emendationes passim ad marginem
notavit. Ad gentem Visconti olim pertinuisse librum, fidem
faciunt insignia gentilitia in limbo paginae primae picta.
Ad Regiam bibl. accessisse puto ex Italia per Goetzium circa
a. 1747. Variae ejus lectiones enotatae sunt a. 1818 in
usum Zimmermanni, prof. Hamburg. (Elect. 58. Regia
D, 52:)
105.
OvIpDII metamorphoseon libri XV,
Cod. membr. 186 (non 188) folior. in fol., sec. 14 exaratus,
literis initialibus pictis et auratis. Versus in fine fol. 186 .
ab eadem manu adscriptos habet Goetze in Merkwürdigkk.
I, 113. Unde aut quando ad Regiam bibl. accesserit, non
reperio; in exteriore certe parte ligaturae conspiciuntur
arma Saxonica cam anno 1591. Num hic forte codex idem
sit, quem beneficio Ad. Siberi adhibuit Bersmannus in sua
editione, dispiciat, cui otium fuerit. (Elect. 53. Regia
D, 54.)
1065.

a) CrcERONIS de finibus bonorum et malorum libri V. Fol. 1 a.
b5) Ejusd. de natura deorum libri III. Tol. 59 a.
c) Ejusd. de divinatione libri II. Fol. 104 a.

d) Ejusd. de officiis libri III. Fol. 139 a.

264 GopDICES LATINI.

eZ½) CrcERONIS de amicitia liber. Fol. 184 b.
J) Ejusd. de senectute liber. Fol. 197 g.
g) Ejusd. paradoxa. Fol. 208 a.
2) Ejusd. Tusculanar. disputationum libri V. Fol. 214 a.
2²) Ejusd. de fato. Fol. 275 a.
½) Ejusd. de legibus libri III. Fol. 281 b.
2) Ejusd. de coelo et mundo. Fol. 305 g.
Est idem liber, qui vulgo audit primus quaestionum
academicarum. =UMGM! .
) Ejusd. liber tertius academicorum. Fol. 311 a.
Idem qui vulgo liber quartus.
2) Ejusd. de republica liber quartus. Fol. 333 b.
Est potius Timaeus s. de universo fragmentum.
°) Ejusd. de somnio Scipionis. Fol. 339 b.
Cod. membr. 342 (non 346 aut 3353) folior. in folio maj.,
circa a. 1460 in Italia eleganter scriptus, literis initialibus
affabre pictis et auratis. Ex bibl. Wertheriana, in cujus
inventario aestimatur 16 floren. et 6 gross., accessit ad Re-
giam. Goetzius per errorem binis vicibus de illo retulit in
MWerkwiärdigkk. I, 397 et II, 81; pPertinet enim notitia illa
ad unum eundemque codicem, quamvis foliorum numerus
diversus, ac utrobique ille quidem falsus, traditus sit.
Usus illo est Goerenz in libris academicorum, de legibus et
Tuscul. quaestionum, cujus hoc est judicium (Cic. opp. philos.
T. I, praef. p. IX): „Numerum Ssaezpius facit, melioribus
sese adjungens, ipse ecum numerus non sit.” (Elect. 47. Re-
gia D, 50.)
107.
a) CrcenRoNIs ad Herennium libri IV (qui in hoc cod. in
sex libros sunt distributi). Fol. 1 a.
⁵) Versus latini rhythmici de computatione annorum. Fol.
49 a. Incipunt:
Anni domini notantur in praezsenti lineg,
Cum misertus mundi deus ad tollendum criming.
*£) CrcERONIS de inventione rhetorica libri II. Fol. 50 a.
) DARETIS Phrygii historia de excidio Trojae. Fol. 95 a.
In fine mutila, desinit enim in verbis: Priamus Argonau-
tarum injurias commemorat, patris interitum, 1rojae expu-
Snalionem.
Cod. membr. 96 folior. in fol. min., in Italia parum eleganter
exaratus. Primus liber scriptus est sec. 13 exeunte, ejusque
collationem a, 1818 instituit Krehl, et exhibuit in museo crit.
Vratisl. Reliqua scripta sunt sec. 14 exeunte. Ad bibl. Re-
giam accessit ex bibl. Wertheriana „ in cujus inventario aesti-
matur 10 gross. 6 den,., anoque 1590 novo tegumento est
ornatus. Quatuor priores lineae tituli praefixi scriptae sunt
manu G. Fabricii. Notitia codicis extat in Merkwürdigkk.
II, 65. (Elect. 520. Regia D, 104.) .

I

GoDICES LATINI- 265

108.
a) CICERONIS de oratore ad Q. fratrem libri III. Fol. 1 a.
*) Ejusd. orator ad M. Brutum. Tol. 112 b. .
0c) Ejusd. Brutus s. de claris oratoribus. Fol. 146 a.
Cod. membr. 192 folior. in 4. maj., sec. 15 in Italia elegan-
ter exaratus, literis initialibus pictis et auratis. Fol. 1 a,
112 b et 146 g conspiciuntur insignia prioris cujusdam pos-
sessoris, nimirum tres erinacei, superimposita aquila et ad
latus appositis literis F. A. In folio, quod ab initio prae-
cedit, manus Itali cujusdam eruditi sec. 15 nonnulla notavit,
et fol. 112 b et 146 a inscriptiones librorum addidit G. Fa-
bricius. Fol. 190 vacuum est, sed fol. 191 a legitur ex-
cerptum ex Ciceronis epp. ad Atticum L. XIII, ep. 1. Codex,
de quo relatum est in Merkwiürdigkk. II, 57, accessit ex bibl.
Wertheriana, in cujus inventario aestimatur 5 florenis. Li-
bris de oratore usus est Müllerus in editione sua anni 1819.
(Elect. 517. Regia D, 1065.)
109.
CICERONIS orationes.
Insunt hoc ordine: 1) pro lege Manilia. Fol. 1 g. 2)
pro Milone. Fol. 7 a. 3) pro Plancio. Fol. 16 b. 4) pro
Sulla. TPol. 27 4. 5) pro Archia. Tol. 34 b. 6) pro Mar-
cello. Fol. 37 a. 7) pro Ligario. Tol, 39 b. 8) pro De-
jotaro. Fol. 42 b. 9) pro Cluentio. Fol. 46 b. 10) pro P.
Quintio. Fol. 61 4. 11) pro Flacco. Fol. 69 4. 12) post
reditum in senatu. Fol. 75 b. 13) ad equites Romanos itu-
rus in exilium. Fol. 79 4g. 14) oratio habita pridie quam
iret in exilium. Yol. 81 b. 15) ad Quirites post reditum.
Fol. 89 g. 16) pro domo sua. Fol. 91 b. 17) pro Balbo.
Fol. 110 bö. 18) in Vatinium. Fol. 116 a. 19) de haruspi⸗
cum responsis. Fol. 119 4. 20) de provinciis consularibus.
Tol. 125 .
Cod. membr. 129 folior. in fol., sec. 15 ineunte in Italia
scriptus, literis initialibus affabre pictis et auratis. Tria
verba, quae in fronte primi folii praefixi a manu sec. 15
characteribus non facile legendis sunt adscripta, id velle
suspicor, pretium co dicis fuisse 24 Ducatorum. Ad Regiam
bibl. accessit ex Wertheriana, in cujus inventario 3 florenis
aestimatur, ejusque notitia extat in Merkwürdigkk. I, 491.
Idem ille est, cujus varias lectiones a Gothofredo fratre eno-
tatas communicavit (num satis plene, viderint alii) J. G.
Graevius in edit. orationum Cic. quae Amst. 1699 pro diit.
(Elect. 48. Regia D, 58.)
110.
CICERONIS Oratio Pphilippica secunda.

Cod. membr. 71 folior. in 12., sec. 15 in ftalia scriptus.
Goetzius illum emit Romae a. 1739 et de eo retulit in Merk-
würdigkeiten II, 153. (Elect. 669 11. Regia D, 221.)

GODICES LATINI.

111.

g) CrckR’ONIsS epistolar. ad famil. libri XVI. Fol. 1 a.

Exarati sec. 14 in membranis ex parte tam studiose abra-

sis, ut, quae rescripti hujus codicis olim fuerint contenta,
divinari non liceat.
b) Ejusd. rhetorica vetus s. de inventione rhetorica libri II.
Fol. 180 a.

Sec. 15 ineunte scripti ab alia manu.

e£) Ejusd. rhetoricorum ad Herennium libri IV. Fol. 220 a.
Aetatem libri itidem ab alia manu exarati docent verba
in fine fol. 251 subscripta: Explicit liber Rhetoricae, ejus
seriptione finita die Mercurii 21. Novembris, currente 1347,
Indiectione 15.

Cod. membr. 252 folior. in fol. min., sec. 14 et 15 a tribus
librariis exaratus, literis initialibus pictis. Accessit ex bibl.
Wertheriana, in cujus inventario 4 florenis aestimatur, ejus-
que notitia extat in Merkwürdigkk. II, 73. Epistolis usus est
Benedict in sua edit., in cujus praefat. p. XVII insignem
lectionum praestantiam summopere praedicat. Codex illi
audit Dresdensis primus. (Elect. 49. Regia D, 73.)

112.

a) CrcERONIS epistolar. ad familiares libri XVI. Fol. 1 2.

Accessit in fine a manu paulo recentiore epistola Fabii

et Aemilii Conss. ad Pyrrhum, desumta ex Plutarchi vitis
a Ln. Aretino lat. versis.
*) Ejusd. epistolae ad Brutum. Fol. 208 a.

In fine mutilae. Praecedit ejusd. epistola spuria ad Octa-

vianum.

Cod. membr. 225 folior. in 4. maj., sec. 15 ineunte in Italia
a duobus librariis eleganter exaratus, literis initialibus pictis
et auratis. Accessit ex bibl. Wertheriana, in cujus inventa-
rio aestimatur 4 flor. 10 gross. 6 den. Novum ei tegumen-
tum paratum est a. 1590. Nota, quae fol. 88 b conspicitur,
addita est manu G. Fabricii. Contulit hunc codicem, cujus
notitia extat in Merkwiürdigkk. II, 89, Benedict, cui audit
Dresdensis tertius. (Elect. 519. Regia D, 103.)
113.
CrCERONIS epistolae familiares.
Cod. chart. 150 folior. in fol., sec. 15 ineunte in Italia ex-
aratus. A coaeva manu emen dationes aut variae lectt. ad
marginem sunt apposita. Accessit ex bibl. Amedei, canonici
Bononiensis, per Brunellium. Usus illo est Benedict, cui
Dresdensis quartus audit. (Elect. 49 b. Regia D, 85.)
114.

CICERONIS epistolarum ad familiares libri XVI.

Cod. membr. 180 folior. in 4. maj., sec. 15 in Italia elegan-
ter exaratus, literis initialibus insigsnem in modum auro

-—

—

GCoPDICES LATINI. 267

coloribusque exornatis. Fol. 180 b haec verba leguntur:
Millesimo quadringentesimo septuagesimo tertio die Sabati
nono mensis Ootubris. In vico Domorum (dominorum?) de
Varanis diocesis Cremonensis fauente diuo Hieronymo. ad
omnipotentis dei laudem. Absolutum opus Rinit. Accessit
hic codex, de quo relatum est in Merkwürdigkk. II, 25, ex
bibl. Wertheriana, in cujus inventario 6 florenis aestimatur.
Usus illo est Benedict, cui audit Dresdensis quintus. (Elect.
518. Regia D, 102.)
115.
CICERONIS epistolar. familiarium libri XVI.
Cod. membr. 258 folior. in 4., sec. 15 in Italia eleganter
exaratus, literis initialibus pictis et auratis. Fuit quondam
Mthi. Corvini, regis Ungariae, cujus insignia in tegumento
et in prima pagina conspiciuntur. Retulit de illo Goetzius
in Merkwiirdigkk. I, 319, sed unde ad bibl. Regiam accesse-
rit, non liquet. Usus illo est Benedict, qni eum ob lectio-
num praestantiam laudat ac Dresdensem secundum vocat.
(Elect. 521. Regia D, 118.)
116.
CICERONIS Tusculanarum quaestionum libri V.
Cod. membr. 109 folior. in 4., sec. 14 exeunte in Italia ele-
ganter at mendose exaratus, ideoque a manu paulo recentiore
(Sed per solum primum librum) emendatus, literis initiali-
bus pictis et auratis. Accessit ex bibl. Wertheriana, in
cujus inventario aestimatur uno floreno, et collatus est a.
1815 in usum Goerenzii. (Elect. 525. Regia D, 129.)
117.
CICERONIS Tusculanarum quaestionum libri V.
Cod. membr. 86 folior. in 4., cujus aetatem indicant verba,
OUDMU— quae fol. 86 g. leguntur: Hunc librum soribi fecit Radulphus
Bouuerii Turonis anno domini 1428. Impostori, qui C.
unum aperte erasit, nimiam fidem habens Goetzius perperam
retulit ad a. 1328. Literae initiales pictae et auratae ad-
sunt. Folia nonnulla vitio bibliopegi male transposita ita
se excipere debent, ut post fol. 18 sequantur, quae nunc
sunt 43 —- 46, tum 23 - 42, deinde 19 —22, denique 47 et
quae supersunt. Primum reperio hunc cod. in bibl. Hulsiana
T. I, p. 322; Regia vero bibl. eundem emit ex bibl. Gf.
Sellii (Lips., 1737, 8.) p. 79, n. 1440 pretio 16 Thalerorum.
Relatum est de illo in Merkwürdigkk. E, 65. Ipse collatio-
nem ejus institui anno 1815 in usum Görenzii. (Elect. 526.
Regia D, 139.)

113.
a) CrcERONIS de creatione et productione mundi liber, qui
. a Boetio Timaeus nuncupatur. FTol. 1 a.

b) Ejusd. de legibus libri III. Fol. 15 a.

268 CODICES LATINI.
*
c) CrexkoNIs paradoxa, Fol. 75 a.
9) Ejusd. somnium Scipionis. Fol. 90 a.
Cod. membr. 97 folior. in 4., sec. 15 ineunte in ftalia ele-
ganter at mendose exaratus, literis initialibus pictis et aura-
tis. Antiquiorem possessorem Bernardinum Catanium indi-
cat fol. 97 g, anno vero 1747 Goetzius Viennae pro bibl.
Regia redemit. Notitia ejus extat in Merkwiürdigkk. III,
297. Goerenz, qui eo usus est in libris de legibus, sed
praeter hos eum alia etiam tenere perperam negat, ita de
eo sentit, ut ex antiquo haud dubie exemplari descriptum et
ad bonae notae libros referendum illum censeat (praef. p.
VII sgq.) (Elect. 527. Regia D, 151.)
119.
g) CrcERONITS Laelius s. de amicitia. Fol. 1 a.

⅛?) SENECAE liber de remediis fortuitorum. Fol. 24 g.
c4) CrcERONIS Cato s. de senectute. Fol. 29 b. In fine mutilus.

Fol. 38 g. haec modo habet: Ouesto libro ecde. p. t. fo de
miss (i. e. Misser s. Messer) Zuane etc. Fol. 39;, cujus pa-
ina prima fere omnis evanuit, continet initium librorum
e officiis et Fol. 40 legitur index eorum, quae sequuntur.
Nimirum:
) CrcERONIS officiorum libri III. Fol. 41 a.
e) Ejusd. de senectute libellus. Fol. 95 b.
V) Ejusd. paradoxa. Fol. 110 Ja.
g) Ejusd. de amicitia libellus. Fol. 117 a.
2²) Ejusd. de universitate mundi vel Timaeus. Fol. 130 b.
2½) Ejusd. somnium Scipionis. Fol. 137 g.
Cod. membr. 140 folior. in 4., sec. 15 ineunte a duobus Ii-
brariis in Italia exaratus, quorum alter tres priores Hbros
scripsit, caeteros alter. Notitia ejus extat in Merkwirdigkk.
II, 41. Accessit ex bibl. Wertheriana, in cujus inventario
aestimatur 4 florenis. (Elect. 522. Regia D, 113.)

120.
a) CroExRONIS de officiis libri III. Fol. 1 a.
Fol. 68 c legitur: Finito libro sit laus et gloria Xpo. 1421
die Jovis viij. mensis Maji seriptus fuit hie liber per me Ro-
landum de Grompo.
*) Ejusd. liber de amicitia. Fol. 69 a.
c) Ejusd. liber de senectute. Fol. 86 b5.
d) Ejusd. paradoxa. Fol. 102 b.
e) Ejusd. somnium Scipionis. Fol. 111 TJ.
) Ejusd. fragmentum Hibri de achademicis (s. Liber I.) Fol.
115 a.
Cod. membr. 122 folior. in 4. maj., sec. 15 in Italia a duo-
bus librariis exaratus, e quibus Rolandus de Grompo pri-
mum librum, alter caeteros quinque scripsit. Accessit ex
bibl. Wertheriana, in cujus inventario 2 florenis aestimatur.

— —

—

CODICES LATINI. 269

Notitia ejus extat in Merkwiürdigkk. II, 49. (Elect. 523.
Regia D, 112)
121.
2) CIrckxnoNIs officiorum libri III et paradoxa. Moguntiae,

J. Tust, 1465.
Exemplar in membranis impressum et pulcherrimum,
sed scutulis typographi carens.
*) Ejusd. Laelius s. de amicitia. Fol. 1 aq.
c) Ejusd. paradoxa. Fol. 18 a.
) Ejusd. Cato major s. de senectute. Fol. 26 a.
Cod. membr. 40 folior. (excepto primo libro typis impresso)
in 4., sec. 15 in Italia exaratus, literis initialibus pictis et
auratis. Accessit ex bibl. Wertheriana. Notitia illius extat
in Merkwürdigkk. II, 17. (Elect. 524. Regia D, 114.)
122.

CICERO de officiis, paradoxa, de anima, de senectute, de
somnio Scipionis, de essentia mundi. Item XII sapien-
tum epitaphia.
Cod. chart. 140 folior. in fol., qui transscriptus est ex ed.,
quae prodiit Ven., per Jac. Lunensem de Fivizano, 1477, f.
Nomen librarii ita indicatur in fine: Resoripti per me Bern-
hardinum de Laneck hoc temporz in Dorgau degentem anno
etc. (14) 84. (Elect. 50. Regia D, 77.)
123.
CrczRoO de senectute, cum glossis interlinearibus et mar-
ginalibus. Ab initio mutilus.
Cod. chart. 13 folior. in 4. Annus locusque scriptionis in-
dicatur fol. 12 q hoc modo: Scriptus in inclita civitate Sitta-
via per me Simonem Libben anno 1414. (Regia D, 186.)
124.
g) CrcrxRoNrs somnium Seipionis. Fol. 1 a.
⁹*) MACROBII expositio somnii Scipionis. Fol. 5 a.
Cod. membr. 61 folior. in 4. min., sec. 12 exaratus. Fol.
61 legitur: Anno domini Mooαονω âwI Januarii XXVI
emi pro quatuor (à erasum enim est vocabulum) forenis et
2 Accessit ex bibliotheca Amedei, canonici Bononien-
sis, per Brunnellium. (Elect. 535 b. Regia D, 198.)
125.
CrcCERONIS somnium Scipionis.
Cod. chart. 8 folior. in fol., sec. 15 exaratus. Emtus ex
auct. Duviana Hannov. 1788 pretio 6 Thal. 2 Gr. (Regia
D, 191.)
126. 127. 128.
LIVII historiarum decas I, III, IV.

Cod. chart, trium voluminum in fol., quorum primum 239,

270

CODICES LATINI.

secundum 227 et tertium 174 folia continet, sec. 15 exara-
tus. Videtur idem esse, qui Drakenborchio T. VII, p. 321.
num. 3. Gaertnerianus audit. (Elect. 57 c — g£. Regia D,
59 — 61.)
129.

TERENTII comoediae sex.

Cod. membr. 135 folior. in 4., sec. 15 in Italia eleganter
scriptus. Insignia in prima pagina picta eum familiae Far-
nesianae quondam fuisse demonstrant, quod confirmatur
verbis ad marginem ejusdem paginae adscriptis: Fabii Far-
nesii, Bertholdi filii. Hunc vero Fabium, equitem Meliten-
sem, occisum esse constat anno 1577 in obsidione Ultrajecti.
Usus est hoc codice a. 1818 Lindemannus, prof. scholasticus
Misnensis. Emtus est a C. A. Engelhardto a. 1797 pretio
12 Thalerorum. (Regia D, 138.)

130.

TERENTII comoediae sex.

Cod. chart. 94 folior. in fol., sec. 15 in Germania exaratus.
Chartae inest rosae signum, quod in iis modo libris occur-
rit, qui sec. 15 Reutlingae et Norimbergae sunt impressi.
Passim addita sunt ab alia manu scholia, ex Donato potissi.
mum depromta. In fine libri fol. 94 b legitur: Laus deo,
pax vivis, et reguies defunctis. Primum possessorem fuisse
quendam ex gente Visconti, probant insignia gentilitia in
prima pagina picta. Goetzius hunc codicem a. 1747 emit
Venetiis ex bibliotheca a procuratore d. Marci, Sagredo,
relicta, ac de eo retulit in Merkwirdigkk. III, 377. Contu-
lit eum a. 1818 Lindemannus. (Elect. 46. Regia D, 63.)

131.

TERENTII Comoediae sex.

Cod. chart. 71 folior. in fol., anno 1423 exaratus, quod de-
clarant haec verba in fine libri fol. 71 : Completus fuit
hic Terentius per me Jacobum nöt (notarium?) Rlium domini
Petri de Ribischotis de Verona habitatorem pvortus, die Mer-
curii 15;. mens. Octobr. 1425. Adscripta sunt scholia quae-
dam ab alia manu.
A. 1739 J. Mthi. Gesnerus hunc cod. sibi paravit; 1782
vero fuit Roslebii apud F. B. J. L. Strack. In fine libri
Wilhelm, scholae Rosleb. Conrector, notavit m. Febr. 1799,
se illum contulisse cum edit. Bipontina, quam ex eo non-
nullis in locis emendari posse dicit. Ad bibl. Regiam a. 1799

pretio 12 Thalerorum accessit, iterumque inspectus est a.

1818 a Lindemanno. (Regia D, 63 a.)
132.

Aelii DoNATI commentarius in Terentium (omisso Te-
rentii textu).

=ð

CoDICES LATINI. 271

Cod. membranaceo — chartac. 126 folior. in 4., sec. 15 in
Italia scriptus. Emtus est ex bibl. Amedei, canonici Bonon.,
per Brunnellium, et inspectus a. 1818 a Lindemanno. (Elect.
539 b. Regia D, 101.)

133
CATULLVUS (Jol. 1 a), PROPERTIUS (o!-. 56 4a), TIBUL-
LUS (Jol. 153 b5).
Cod. membr. 201 folior. in 4., sec. 15 in Italia eleganter
exaratus, literis initialibus pictis et auratis. Fuit quondam
illustris ICti, Jasonis de Mayno, qui fol. 200 b sua manu
notavit, se illum emisse 17. cal. Oct. 1479. Ejusdem Jaso-
nis insignia fol. 1 a affabre picta adsunt. Alia eademque
paulo recentior manus in folio, quod ab initio praecedit,
haec inscripsit: Per primam, tertiam et ultimam vocalem
et has literas, p. 1. n. Ss., vognosciſtur) meus dominus, cui
igitur Paulino nomen fuisse videtur. Accessit ex bibl. Wer-
theriana, in cujus inventario 5 florenis aestimatur. Noti-
tiam ejus exhibent Merkwiürdigkk. I, 137, ubi lectiones ejus
ab editione in usum Delphini discrepare dicuntur. Tibullo
usus est Heyne et Propertio Barthius in editionibus suis, Ca-
tullo vero Handius, cujus conf. observatt. in Catulli carmina
P. 22. (Elect. 534. Regia D, 136.)

134.
VIRCGILTI eclogae (Jol. 1 a), georgica (Fol. 14 4) et Ae-
neis (FJol. 47 2).
Cod. membr. 195 folior. in 4. maj., sec. 14 in Italia exara-
tus, literis initialibus pictis et auratis. Singulis Georgico-
rum et Aeneidos libris (excepto tamen septimo Aeneidos)
praefixa sunt Modestini ICti argumenta metrica. Accessit
ex bibl. Wertheriana, in cujùs inventario aestimatur 5 flore-
nis. Notitia illius extat in Merkwiürdigkk. II, 217. (Elect.
529. Regia D, 126.)

135.
a) VIRGILII eclogae, cum commento. Fol. 1 Tq.
⁵) ALANI ab Insulis doctrinale altum s. de parabolis philoso-
phiae, versu elegiaco. Cum commento. Fol. 20 a.
Cod. chart. 23 folior. in fol., in Saxonia circa a. 1490 exara-
tus. (Elect. 52. Regia D, 81.)

136.

☛ Mauri SERVII Honorati commentarius in Virgilium. In
fine mutilus et desinens in v. 931 libri XII edit. Burmanni
T. IV, p. 107.
Cod. chart. 344 folior., in fol., sec. 15 exeunte in Italia ex-
aratus. Emtus ex bibl. Amedei, canonici Bonon., per Brun-
nellium. (Elect. 52 b. Begia D, 64.)
* vDin

. s= z. A. 1o Sgrer Srras eBn

eman X , 4, eym. 1 ArHerr Näng Aic. K. 2 Mo. 24.

272 CODICES LATINI.

HoEATII Opera.
Praecedunt duo folia, quae tabulam in odas Horatii con-
tinent. Deinde sequuntur opera ipsa hoc ordine, ut oda-
rum et epodon libros ars poetica, hanc vero epistolae et
satirae excipiant. Qui fol. 82 b desiderantur versus 46 —
7I sat. VII, libri II, fol. 84 b in fine adjecti leguntur.
Cod. membr. II et 84 folior. in 4. oblongo, sec. 12 in Ita-
lia exaratus. Folia tamen 41 — 60 et 79 — 82 a librario 14
seculi sunt suppleta. Emtus est a, 1755 ex bibl. Ame dei,
canon. Bonon,., opera Brunnellii. (Elect. 529 b. Regia
D, 147.) .
B 138
HonATII Opera.
Cod. membr. 124 folior. in 4. min., sec. 15 in Italia exara-
tus, literis initialibus pictis et auratis. Folium in limine
praefixum indicat, Polycarpum Bauerum sibi comparasse d.
10. Jul. 1681. Ad regiam bibl. accessit ex Brühliana. (Brühl
236. Regia D, 177.)
139⸗
HoRkATII opera.
Cod. chart. 142 folior., in fol., sec. 15 exaratus. Goetzius,
qui in Merkwürdd. I, 515 de eo retulit, recte conjecit, eum
quondam G. Fabricli fuisse (cf. Fabricii Saxoniam illustra-
tam. Lips., 1606, f. p. 885), in eo tamen falsus, quod le-
ctiones varias per totum librum rubro colore ad marginem
notatas a manu Fabricii profectas putet. Sunt eae quidem
a manu sec. 16 exaratae, sed prorsus discrepare a Fabriciano
literarum ductu cuique patebit, qui notam vere a Fabricio
folio, quod ab initio praecedit, inscriptam cum his contule-
rit. Caeterum quum Fabricium in sua edit, anni 1571 usum
esse constet tribus codicibus, Anhaltino, Thuringico et
Saxonico (v. ejus argumenta et castigatt. P. 22), Saxonicum
illum, quem a Laur. Scradaeo secum communicatum scribit
1. c. p. 2, non puto intelligendum de Dresdensi aliquo, quum
praeter hos tres codices, de quibus modo exposuimus, Regia
bibliotheca alios non habeat, illorumque ipsorum unus Fa-
bricii ipsius fuerit, caeteri vero duo multo serius Dresdam
sint perlati. (Elect. 51. Regia D, 72.)
140.
a) Oratiuncula anonymi, cunctis rebus literarum studium
esse praeponendum. Fol. 1 a. D
à*) HoRATII ars poetica (Fol. 2 à), sermones (Fol. 11 a) et
epistolae (Fol. 50 4).
«) Pt. P. VERGERII ad Ubertinum Carariensem liber de in-
genuis moribus. Tol. 79 a.
d) VIRGILII moretum. Fol. 106 b.
N . , N

„ . . * 7 f *

.

„ 2 . .* . . ”

. „
AN . .. EW „ .

CODITCES LATINI. 273

Cod. chart. 108 folior. in 4., sec. 15 scriptus. Iu folio ul-
timo vacuo legitur: Est mei Philippi Mariaez Corneti de
Castellomonte. Fol. 1 a manus seculi 16 inscripsit: Claudii
Favolentii. Deinde fuit Theoph. Spizelii, concionatoris Au-
gustensis († 1691), et Post hunc comitis de Bünau. (Bünau
105. Regia D, 195.)
141. .
4) HoRATII ars poetica, cum commento. Tol. 1 a.
5) PETRONII satira contra urbem Romanorum, cum com-
mento. FTol. 13 b.
c) Carmen trium parcarum. Fol. 20 b.
Incip. Saepius occurrunt legitanti dogmata vatum.
) Carmen novem musarum. Fol. 21 b.
Incip. Nomina gquaez musis.

Cod. chart. 22 folior. in fol., anno 1489 in Germania exara-
tus. (Elect. 51 b. Regia D, 79.)

142.
OvIDII heroides.

Cod. membr. 48 folior. in 4., sec. 13 exaratus. Abest ab
illo epistola Sapphus ad Phaonem, et primum distichon
epistolae Hermiones ad Orestem: Alloquor Hermione. Desi-
nit in versu 12 epistolae Cydippes ad Acontium. Priores
Possessores indicat nota in ima parte folii 2 a scripta: Iste
liber est monasterii §S. Salvatoris ad Venetias, guem religuit
Rev. Dom. Jeronymus Zane, pro caaus anima tenemur orare
14,84. Postea hunc cod. pertinuisse ad aliquem ex gente
Visconti, docent insignia gentilitia in prima pPagina picta.
Goetzius, qui de illo retulit in Merkwiärdigkk. III, 353, emit
Venetiis a. 1747. (Elect. 531. Regia D, 115.)

143.
OvIDII metamorphoseon libri XV.

Cod. membr. 146 folior. in 8. maj., sec. 1 a pluribus li-
brariis exaratus. In fronte inscripsit ignotus vir doctus:
Hic, quem Lipsiaz emi, codeæz Jorsitan fuit olim in biblio-
theca F. Bd. Carpzovii; is enim mentionem facit metamorpho-
seos librorum membranae insoriptorum in epistola ad Hein-
sium, quage extat in sylloge Burmanniana T. V. n. 279, p.
338. Regia bibl. eundem emit a G. H. J. Stoeckhardto a.
1797 Pretio 10 Thalerorum. (Regia D, 212.)

144.
OvIDIIT metamorphoseon libri XV.

Cod. membr. 149 folior. in 4e,; sec. 14 in Italia exaratus,
literis initialibus pictis et auratis. Accessit ex bibl. Werthe-
riana in cujus inventario aestimatur 5 florenis, ejunsque no-
titiæ extat in Merkwürdigkk. II, 537. (Elect. 530. Regia
D, 119.)

18

CODICES LATINI.

145.
OvIDII metamorphoseon libri XV.
Cod. membr. 143 folior. in fol., sec. 14 in Italia exaratus,
literis initialibus pictis et auratis. In fine fol. 143 b legun-
tur hi versus:
Bis sex millenos versus in codice seriptos
Et ter quinque minus continet Ovidius.
In folio, quod ab initio praecedit, priores possessores sic
indicantur: Questo libro si èà de mi Wicolo Foschani, et
paulo inferius: Franciscus Trivisanus Antonii ſilius. Ad
bibl. Regiam accessit ex Wertheriana, in cujus inventario
5 florenis aestimatur. Notitia ejus extat in Merkwürdigkk.
I, 421. (Elect. 54. Regia D, 65.)
. 146.
OvIDII metamorphoseon libri XV.
Cod. chart. 162 folior. in fol., literis initialibus pictis. Aeta-
tem indicant verba in fine fol. 162 b adscripta: Eaæplicit
Ovidius metamorphoseos gratiag altissimi 1430 die 26. Julii.
Emtus est ex bibl. Amedei, canonici Bonon., per Brunnel-
lium. (Elect. 54 b. Regia D, 74.)
Alium cod. metamorphoseon v. supra Num. 54.
147.
a) OvIpII tristium libri V. Fol. 1 a.
5) Ejusd. de Ponto libri IV. Tol. 72 a.
c) Ejusd. de nuce libellus. Fol. 136 b.
d) Ejusd. ad Liviam de morte Drusi. Tol. 141 a.
Cod. membr. 149 folior. in 4., sec. 16 ineunte eleganter
scriptus, literis initialibus pictis librorumque inscriptionibus
auro exaratis. Ad marginem adscriptae sunt variae lectiones
a manu coaeva. Olim hunc codicem pertinuisse ad quendam
ex gente Visconti, docent insignia gentilitia in prima pagina
picta. Goetzius, qui illum a. 1747 Venetiis emit, retulit de
eo in Merkwürdigkk. III, 369. (Elect. 532. Regia D, 130.)
148.
LuCANI Pharsalia.
Cod. membr. 42 folior. in fol., sec. 12 duabus columnis
scriptus, inscriptionibus et literis initialibus rubro colore
exaratis. Eum non ess evetustiorem seculo 12, praeter alia
argumenta certo demonstrat saepius occurrens compendium
9 pro con in vocahulo conspicuus aliisque. A duabus multo
recentioribus manibus adscripta sunt scholia quaedam cum
interlinearia tum marginalia, nullius tamen illa pretii. Pa-
gina ultima Lucani (fol. 41 b) temporis injuria fere tota
evanuit. Addita sunt fol. 42 a a manu 15 seculi Vaticinia
Sibpllarum de Christo. Relatum est de hoc cod., quem
Goetze a. 1740 comparavit, in Merkwirdigkk. II, 449.
(Elect. 55. Regia D, 67.)

CoPDICES LATINI. 275

149.
LucANI pPharsalia.
Cod. membr. 126 folior. in fol. min., sec. 13 exeunte scri-
ptus, literis initialibus pictis. Fuit olim G. Fabricii, usum-
que se illo testatur Gr. Bersmannus in sua editione Lucani.
Relatum est de illo in Merkwürdigkk. II, 441. (Elect. 56.
Regia D, 89.)
150.
LVUCANI Pharsalia.
Cod. chart. (foliis tamen primo et duodecimo in membrana
scriptis) 192 folior. in 8. maj., ab Ottone Spigel in diebus
Saturnalibus 1466 Bononiae exaratus. Emtus est ex auct.
Crusii. (Dresd., 1784 num. 2846) Pretio 20 gross. (Regia
D, 179.)
151.
SENECAE tragoediae.
Cod. membr. 165 (non 161) folior. in fol. min., cujus aeta-
tem produnt verba fol. 165 4g subscripta: Eæxpliciunt tra-
goediae Senecae Cordubensis philosophi moralis die Martis
guarto mensis Aprilis MCUνμον secundo (1402). Excipiunt
hunc Colophonem XII versus inscripti: Carmina XII Iabo-
rum Herculis. Decimum tertium laborem si quis velit susci-
pere, ei hic ipse codex largam praebebit occasionem, oculo-
rum ingeniique aciem exercendi; est enim usque ad fol. 129
rescriptus. Ut tamen sincere agam, fatear necesse est, mem-
branas erasas ex mea quidem divinatione nil nisi collectio-
nem diplomatum et instrumentorum (quam nos Copialbuch
dicimus) continuisse nec seculum XII superasse, quum fol.
54 occurrat compendium 9 pro con in voce 9 u?eret', quod
hoc demum seculo usu venisse constat. Folia, in quibus
scripturam erasam facilius possis assequi, sunt fere haec:
11 — 14, 26, 30, 31, 38, 39,; 54 et 69. Goetzius de hoc co-
dice, Veronae a. 1747 a se emto, retulit in Merkwürdigkk.
III, 320. Hunc et sequentem cod. a. 1807 contulit Erfurdt.
(Elect. 536. Regia D, 117.) .
152. .
a) SzNECAE tragoediae, cum scholiis anonymi auctoris in
Herculem furentem, Thyestem, Thebas et Hippolytum,
Joanni Botticellae inscriptis. Fol. 1 a.
Eorundum scholiorum ex codice Palatino meminit Janus
Gruterus. Ad marginem fol. 1 à a coaeva manu adscri-
ptum est nomen Hermolai Barbari, quo possessorem potius
uam auctorem indicari puto.
*) Fragmentum carminis italici versibus ternariis (terze rime)
conscripti, auctore anonymo. Fol. 231 a.
Incip. Ma come Constantino chiese Silvestro. Expl. fol,
231 b: Che da ti prese, il primo richo padre.

18 *

276 GODICES LATINI.

Cod. chart. 231 folior. in fol., sec. 15 in Italia exaratus,
emtusque a. 1753 ex bibl. Bergeriana. (Elect. 536 b. Regia
D, 92.)
153
JüVENALIS Satirae. .
Cod. membr. 50 folior. in 8. maj., sec. 13 in Germania ex-
aratus, emtusque anno 1800 pretio 20 Thalerorum. (Regia
D, 214 .)
. 154.
JüvVENALIS satirae cum commento.
Cod. chart. 68 folior. in fol., exeunte sec. 15 in Germania
scriptus. Mutilus est in fine, nec ultra Sat. XI, v. 126
procedit. (Elect. 57. Regia D, 82.)
155
a) JUVENALIS satirae. Fol. 1 a.
b) PERSII satirae. Fol. 88 b.
Cod. membr. 103 folior. in 4. min., literis initialibus pictis
et auratis. Aetatem ejus docent verba in fine fol. 103 b ap-
posita: Scriptus per me Gherardum Johannis de Ciriagio,
oivem et notarium Florentinum, de anno 1452 de mense Au-
gusti. Antiquiorem possessorem, quem ex Schleinitia gente
fuisse puto, indicant hae literae in tegumento: V. V. A. §.
1624. Fuit deinde scholae Chemnicensis (v. Dan. Mülleri
progr. de hac bibl. Chemn., 1709, F.), ex qua anno 1776
Pretio 25 Thalerorum accessit ad bibl. Regiam. Persio usus
est Passow, quem vide T. I, p. 155 editionis sue. (Regia
D, 215.)
156.

STATII Thebais.
Continet hic codex duplex exemplar Thebaidos, codice
antiquo, qui mutilus erat, a variis librariis restituto et
suppleto. Insunt vero haed:
a) Fol. 1 a - 8 b. Lib. I, v. 1 usque ad Lib. II, v. 52.
b*) Fol. 9 et 9 b. Lib. XI, v. 358 —- 497. Ab alia manu.
c) FTol. 10 = 13 b. Lib. XI, v. 635 usque ad Lib. XII, v.
408. Ab eadem manu.
d) Fol. 14 a et b. Lib. XII, v. 550 — 686. Ab eadem manu.
e) Fol. 15 ℳ — 101 b. Lib. II, v. 53 usque ad Lib. XII, v.
813 s. finem Thebaidos. A tribus aut quatuor diversis ma-
nibus, quarum ea, quae fol. 15 — 75 scripsit, eadem
est, quae supra in litt. occurrit, caeterae vero discrepant
a praecedentibus.
) Fol. 102 4 - 157 b. Lib. II, v. 268 usque ad Lib. XI, v.
357. Ab eadem manu, quae litt. b, c et d exaravit.
Cod. membr. 157 folior. in fol. oblongo, cujus eae partes,
quae sub litt. b, c, d et/ designantur, sec. 13, caeterae vero

a

CoODTGES LATINI. 77

(litt. a et e) sec. 14 sunt exaratae. Exemplar sec. 13 scri-
ptum, quod altero multo est praestantius, glossis interlinea-
ribus et marginalibus est instructum. Priorem possessorem
fol. 1 à sic indicat: Liber Magistri Nicolai, quem contulit
sanotae Mariaez in Nienburg stantis. Paulo inferius in ea-
dem pagina haec leguntur: Sanotae dei genitricis Mariae
sanotique Cypriani episcopi et martyris in Nienburg. Religa-
tus anno domini 1472 opera Petrorum. Emtus est liber ex
publica venditione bibliothecae Wackerianae, quae facta est
Dresdae a. 1797 (num. 414) pretio 21 Thal. 4 Gr. (Regia
D, 106.)
157.
a) SrATII Achilleidos libri II. Fol. 1 a.
Librorum alia est distributio quam in editis. Primus
enim porrigitur usque ad versum, qui vulgo est 285 libri
secundi. Liber vero secundus incipit a versu, qui in edi-
tis numeratur 286 hujus libri. .
*) CLAUDIANI de raptu Proserpinae libri tres. Fol. 25 a.
Cod. membranaceo-chartac. 50 folior. in 4., sec. 135 in Ita-
lia ab una eademque manu exaratus, literis initialibus pictis
et auratis. Fuit quondam Laurentii de Papia, et in Regiam
bibliothecam emtus est ex libris Amedei, canonici Bonon., per
Brunnellium. (Elect. 534 b. Regia D, 197.)

158.
a) LACTANTII de Phoenice libellus. Zol. 1 a.
b“) Ejusd. de Christi resurrectione. Fol. 4 a.
Hoc carmen, quod incipit: Salve festa dies toto venera-
bilis azvo, non est Lactantii, sed VENANTII FoOrtunati, in-
ter cujus opera a Mch. Ang. Luchi Romae, 1786, 4. edita
legitur Lib. III, cap. 9. T. I, p. 89 — 93
*₰) Jani PANNONII Carmen incipit feliciter. Fol. 6 g.
Sunt carmina XVIII.
α%) VIRGILII Carmina (minora). Fol. 35, u.
Sunt vero haec: Aurora, mira Virgilii experientia, ro-
sae, de cantu Sirenarum, copa, Iris, est et non, anima-
lium aetates, musarum officia, probitates Herculis, de se
ipso, de fortuna, livor, hortus, de X litera Pythagorica,
de Venere et Baccho, epitaphium a se conditum.
e) OviDIUs in laudem poetarum. Fol. 43 a.
Est Amorum L. I, eleg. 15.
) Ejusd. diis Lemuralibus in Ibida libellus dicatus. Fol. 45 a.
Cum notis interlinearibus.
g) PoncELIUS vates Romanus Sismun. Pan. Fol. 57 J.
