Hoc carmen, quod incipit: Fons Cyrrae in medio et expl.
Populus in liquidis ardua erescet aguis, neque legitur inter
Porcelli carmina in Carminibus illustrium poetar. Italor.
T. VII. Flor., 1720, 8. p. 497 - 519 edita neque memoratur
in Bandini catal. codd. lat. bibl. Laur., qui de pluribus
aliis Porcelli carminibus retulit.

278 CODICES LATINI.

Cod. chart. 58 folior. in fol., ab una eademque manu sec.
16 ineunte in Italia exaratus. Ad Regiam bibl. accessit per
Brunnellium. (Elect. 51 c. Regia A, 99.)

159.
In hoc codice continentur: Alcimi AvrITI Viennensis Epi.
libri VI. De initio mundi lib. I. De originali peccato
lib. II. De sententia dei lib. III. De diluvio mundi lib.
IV. De transitu maris rubri lib. V. De consolatoria laude
castitatis lib. VI.
Haec literis fere evanescentibus leguntur fol. 1 b. Liber
VI in fine est mutilus.
Cod. membr. 70 folior. in 4., sec. X ineunte exaratus. Fuit
olim bibliothecae monasterii SS. Udalrici et Afrae Augustae
Vindelicorum. Ex Val. E. Loescheri, Superintendentis Dres-
densis, qui illum pretio 3 Thal. 12 Gr. sibi paraverat, bi-
bliotheca emtus est a. 1751 in Regiam eodem pretio. (Elect.
548 g. Regia D, 214.)
160. .
OpDoNIS Magdunensis opusculum de naturis herbarum.

Quod in hoc cod. Odoni tribuitur carmen, vulgo sub
Aemilii MAcCRIY nomine circumferri constat.
Cod. membr. 37 folior. in 4., sec. 14 exaratus emtusque ex
bibl. Justi Gf. Günzii (Dresd., 1755, 8.) pP. 470. n. 4568.
(Elect. 670 a. Regia B, 168.)
161.
DoNATUS de octo partibus orationis. 5 .
Cod. membr. 18 folior. in fol. min., a. 1472 die conceptionis
Mariae exaratus in Germania. Anno 1474 Wolfg. Roll ejus
dominus reperitur (fol. 18 °). Accessit ex bibl. Selliana

(Lips., 1737, 8.) Pp. 61. n. 1203 pretio 3 Thalerorum. (Elect.
550 b. Regia D, 123.)

162.
PRISCIANI artis grammaticae libri XVI.
Cod. membr. 169 folior. in 4. maj., sec. 13 exaratus. Ac-
cessit ex bibl. Wertheriana, in cujus inventario 2 floren.
12 gr. aestimatur, ejusque notitiam exhibent Merkwiärdigkk.

I, 543. Usus illo est Krehl in sua edit. (Elect. 539. Regia
D, 107.)
163.
PRISCIANI artis grammaticae libri XIV et XVIi fragmentum.
Cod. membr. 199 folior. in 4. min., a variis librariis sec. 13
et 14 exaratus. Fuit quondam J. F. Christii (v. ejus catal.
P. II, p. 810) et Car. Ferdin. Hommelii, pProfessorum Lipsien-
sium. Ad Regiam bibl. accessit m. Junio 1818 ex libris Ru-
dolfi Hommelii, regi Sax. a consiliis Provocationum, pretio

GODICES LATINI. 279

1 Thal. 16 Gr. Hoc codice, utpote serius parato, ex parte
tantum uti potuit Krehl. (Regia D, 107 a.)
164.
a) Consulti CHIRII Fortunatiani artis rhetoricae scholicae
libri III. Fol. 1 a. .
à⅛) Anonymi vita s. Martini. Fol. 61 a. Ab initio mutila,
*) SoLPTCII Severi dialogus de virtutibus quorundum patrum
et praecipue b. Martini libri II. Fol. 71 b. .
Cod. membr. 112 folior. in 4. min., sec. 15 in Italia elegan-
ter exaratus, literis initialibus eximio artificio pictis et aura-
tis. Pristini possessores folie 112 et sequ. hi memorantur:
Hieronymus de Capriolo. Alouisius de Capriolo Brizxiensis.
Hieronymus Cuterius Brixiensis. Jos. Lollius Brixiensis.
Ad Regiam bibl. accessit ex Bunaviana. (Bünau 102. Regia

D, 144.)
165.
Marci Porcii CATONIS oratio pro lege Oppia. Cum
glossis.

Cod. chart. 5 folior. in 4., in Germania a. 1516 die Georgii
exaratus. (Regia D, 185.)
166.
PLINII secundi epistolarum libri VIII.
Cod. membr. 158 folior. in 4. maj., sec. 15 elegantissime
scriptus, literis initialibus pictis et inscriptionibus librorum
atque epistolarum rubro colore exaratis. Graeca quoque
verba accurate et eleganter scripta reperiuntur. Qui in hoc
codice octavus dicitur liber, revera est nonus, deficiente
octavo, ac leguntur in eo epistolae aliquot, quae in vulgatis
ad librum I. referuntur. Patet hinc, codicem esse trans-
scriptum ex codice alio satis antiquo ac bonae notae.
Antiquiorem possessorem fortasse indicant literae quaedam
judaico-germanicae in folio albo post fol. 168, quae fere
evanuerunt. Ad recentiorem spectant, quae in tegumento
conspiciuntur impressae: J. F. H. 1599 Posteriorum domi-
norum haec est quasi genealogia: Thomas Cresse;, Juris utr.
Doctor, a quo librum dono accepit a. 1613 Casp. Barthius,
qui cum haec in fronte tum pauca quaedam in libro ipSO
sua manu notavit, in quibus et illud ad L. VIII, ep. 43. (fol.
158 4): Seqguens epistola est emendata et recensita 1 . 1265
cap. XIII. (adversariorum Barthii). Ex Barthii scriniis deinde
migravit codex ad Aug. Buchnerum, prof. Witteberg., quem
scripsisse Ppubo, quae in fronte libri leguntur: Hic Barthii
codex non est ille, qui adhibetur lib. XIX. Advers. cap.
XXV. Buchnerus eundem m. Dec. 1658 dono obtulit Hen-
rico a Frisen. Denique pervenit ad J. Gu. de Berger, prof.
Witteb., ex cujus bibl. a. 1753 emtus est in Regiam. (Elect.
57 b. Regia D, 98)

280 CODICES LATINI-

167.
2) C. J. CAnSARIsS de bello civili libri VII cum Hirtii octavo.
Fol. 1 d.
⁵) Ejusd. de bello civili libri III. PFol. 78 a.
⁰½) HrRrIVsS de bello Alexandrino. PFol. 126 b.
) Idem de bello Africano. Fol. 142 b.
e) Incertus auctor de bello Hispanico. Fol. 161 ag.

Cod. membr. 169 folior. in 4., sec. 14 ineunte in Italia ex-
aratus, literis initialibus pictis. Fol. 78 g initio libri I. de
bello civ. reperitur pictura Caesaris triumphum exhibens,
cujus altitudo est 2 digiter. gallicor. 5 linear., et latitudo
5 digitor. 9 linear. Manus sec. 15 varias emendationes ad
marginem apposuit. In fine fol. 169 b haec verba leguntur:
Explicit quod Tepertum est ex libro sexto commentariorum
A. Hircii seu C. Oppii de bello civili Hispaniensi. Non erat
amplius in vetustissimis oodicibus. Accessit hic codex ex
bibl. Wertheriana, in cujus inventario aestimatur 4 florenis.
Relatum est de eo in Merkwürdigkk. I, 153,
cum editis eum contulit a. 1816 C. Schneideru
Vratislav. (Elect. 528. Regia D, 122.)
163.
2) C. J. CAESARIS de bello gallico libri VII cum Hirtii li-
bro VIII. Fol. 1 a.
⁵) Ejusd. de bello civili libri III. Fol. 68 b.
“) HrärIWS de bello Alexandrino. Fol. 140 b.
4) Idem de bello Africano. Yol. 124 a.
e) Incertus auctor de bello Hispanico. Fol. 140 b.

Cod. chart. 148 folior. in fol., sec. 14 in Italia scriptus, Ii-
teris initialibus pictis. Librarii nomen fol. 148 g indicatur
his verbis; Ego Johannes de Placentia scripsi ad laudem et
honorem virginis Mariae ete. Anno 1649 possedit hunc co-
dicem J. Brodea s. Brodaeus, cum Critico ejusdem nominis
non permutandus. Usus eo est a. 1816 idem Schneiderus.
(Elect. 57 Jf. Regia D, 83.)

. 169.
SALLVUSTII bellum Catilinarium et J ugurthinum.

Cod. membr. 130 folior. in 4. maj., sec. 15 in Italia satis
nitide exaratus, literis initialibus Pictis et auratis, quem
quomodo Cortius, cui Bergerianus codex audit, anno 1724.
quadringentorum fortasse annorum aestimare potuerit, nullo
modo intelligo. Usus illo est Cortius demum inde a cap. 88.
belli Jugurthini, sed Parum accurate, quod declarat J. Gf.
Hoerius in programmate adjecto: Donatum Afranae biblio-
thecazg Sallustium describit. Misnae, 1758, Jol. (1 plag.)
conf. J. A. Mülleri Geschichte der Fürstenschule in Meissen.
T. II. Lips., 1789, 8., P. 402 ss. Codex ille a Nic. Polanto,
Superint. Misnensi, a., 1607 dono datus est bibliothecae scho-

pPrimaque vice
s, nunc prof.

GCoDIGCES LATINI. 281

lae provincialis Misnensis, unde a. 1788 in Regiam pervenit,
traditis pro eo variis iisque pretiosioribus editionibus graeco-
rum et latinorum auctorum, apud nos in duplo extantibus.
(Elect. 527 c. Regia D, 131.)
170.
a) SALLUSTTUS de bello Catilinario. Fol. 1 a.
Scriptus d. 3. Jun. 1463.
b*) Idem de bello Jugurthino. Fol. 19 a.
Scriptus d. 9. Sept. 1469.
Cod. membr. 56 folior. in 4., sec. 15 in Italia a duobus li-
brariis scriptus. Emtus est a. 1755 ex bibl. Amedei, cano-
nici Bonon. Hunc et praecedentem cod. a. 1808 contulit J.
Schulze, Philos. Doct. (Elect. 527 b. Regia D, 149.)
171.
SALLUSTIUS de Catilinae conjuratione, cum glossis.
Cod. chart. 36 folior. in 4., anno 1514 in Germania scriptus.
In fine leguntur hi versus:
O bone, non ride. Si scis melius scribere, soribe.
Cuia penna fuit vilis, soriptor vero puerilis.
(Regia D, 208.) .
172.
JusTINI historiarum libri XLIV.
Cod. membr. 152 folior. in 4. min., sec. 15 scriptus. Vide-
tur olim fuisse Mthi. Corvini, cujus insignia in inferiori mar-
gine paginae primae sunt appicta. Emtus est a. 1755 ex
bibl. Maur. Car. Chrn. Woogii, concionatoris Dresdensis
(Catal. p. 598, num. 482), pPretio 7 Thal. 12 Gr. (Elect.
516 e. Regia D, 150.)

173.
JusTINI historiarum libri XLIV.
Cod. chart. 120 folior. in 4., literis initialibus eleganter
pictis et auratis. Tempus locumque, quo scriptus est, in-
dicat nota in fine libri fol. 120 b: Finitus juit iste liber die
30. mensis Decembris 1456 per me Dominum Valaranum (i. e.
Valerianum) quondam Pauli de Zanellis de Tauzxignano ple-
banum plebis S. M. de Tauxignano. In Campiono villa
Tauxignani, ubi tune manebam propter pestem in Tauxignano
vigentem. In fronte libri Peregr. Ant. Orlandi quaedam de
Justino atque hoc codice notavit, quae novi nihil docent.
Accessit ex bibl. Amedei, canonici Bonon., opera Brunnellii.
(Elect. 516 J. Regia D, 173.)
174.
Q. CoRTIUS Rufus.
Cod., membr. 113 folior. in fol. min., sec. 15 in Italia ele-
gantissime scriptus, literis pictis et auratis ornatus. Goetzius
anno 1747 ex bibl. procuratoris Sagredo Venetiis emit ac de

282 copDTCES LATINI.

eo retulit in Merkwürdigkk. III, 291. (Elect. 516. Regia
D, 93.)
175.
Q. CüRTIUS Rufus.
Cod. chart. 93 folior. in fol. min., sec. 15 exeunte in TItalia,
ut videtur, exaratus, literis initialibus pictis et auratis.
Mutilus est in fine, ultima enim verba haec sunt: CCC. du-
ces spectantes virtute bellica elegerunt. At in. (Lib. IX, cap.
2 §. 6.) Emtus est a. 1769 ex bibl. Chrn. Gli. Schwarzii, prof.
Altorf. (vid. ejus catal. T. II, p. 4 num. 9), pretio 5 florenor.
(Elect. 58 c. Regia D, 90.)

176.
L. A. FLoRI rerum Romanarum epitome.

Cod. membr. 68 folior. in 8. maj., sec. 15 medio in Italia
exaratus, literis initialibus pictis et auratis. Goetze eun-
dem emit a. 1739 ac de eo retulit in Merkwürdigkk. I, 193.
Collatus est in usum Seebodii a. 1820. (Elect. 535. Regia
D, 169.)
. 177.
VALERIUS Maximus.
Librum IX, fol. 93 b excipit haec nota a prima manu:
Lecimus atgue ultimus hujus operis liber seu studiosorum in-
hertia (sic) seu scriptorum segnitie seu alio gquovis casu ae-
tati nostrae perditus est. Verum Julius Paris, abbreviator
Valerii, post novem libros explicitos hunc decimum sub in-
seripto compendio complexus est, per guod de nominibus prae-
nominibusque, cognominibus atque agnominibus fuisse eun-
dem a Valerio compositum conjectari licet. Verba guidem
Julii Paridis haec sunt. Sequitur hanc motam fol. 94 a:
Liber decimus de pronominibus et similibus, quo finito fol.
94 b legitur: Explicit liber Valerii Maximi cum decimo ab-
breviato. Deo gracias. Amen. Fol. 95 ℳ — 96 g extat In-
dex librorum et capitum Valerii Maximi.

Cod. membr. 96 folior. in 4., sec. 13 in Italia exaratus, li-
teris initialibus pictis et auratis. In folio, quod ab initio
praecedit, manu sec. 15 notatum legitur: Hic liber est mei
Thomae de Fisogeris, gqui pergo ad ludum Magistri Faustini
de Bidizolis. Accessit ad Regiam bibl. ex Bunaviana, cui
praefectus Francke in fronte haec sua manu inscripsit: Ex
collatione aliquali hujus codicis cum editione Torrenii (Leidae
1726) a me instituta, apparuit eum varias habere lectiones
a dieta editione diversas easque non contemnendas. (Buenau
101. Regia D, 134.)
Alium Valerii Max. codicem v. supra num. 104.
178.
L. APVLEII metamorphoseon libri XI.
Cod. membr. 40 folior., in 4., anno 1356 in Italia exaratus,

CoODICES LATINI. 283
duabus columnis et literis initialibus rubris. In fine libri
fol. 40 ga leguntur hi versus:
Qui me soripserat: Anno milleno et ter centeno
Bisque vigeno addito deno et numero seno
Ilble me Finierat, quando November erat.
Emtus est ex bibl. Amedei, canonici Bonon., per Brunnel-
lium. (Elect. 516 c. Regia D, 100.)
179.
BoxrnII de consolatione philosophiae libri V.
Cod. membr. 40 folior. (quorum ultimum vacuum) in 4.,
sec. 15 exaratus, literis initialibus pictis. Insignia in prima
pagina appicta docent, pertinuisse illum olim ad Cardinalem
quendam ex domo Gonzagiana oriundum. Goetzius, a quo
emtus est a. 1747 Venetiis, de eo retulit in Merkwiürdigkk.
III, 329. (Elect. 538. Regia D, 108.)
180.
Marciani CAPELLAE de nuptiis philologiae et Mercurii
libri II, cum commento (fortasse Remigii Antissiodo-
rensis?²).
Cod. membr. 65 folior. in 4. maj., sec. 15 ineunte exaratus.
Aetas codicis elucet ex insignibus Martini V. Pont. Max. (ab
a. 1417 —31), in fronte et calce voluminis ita appictis, ut
locum illis vacuum statim a scriba ipso relinquendum fuisse
appareat. Posteriorem possessorem indicant verba in primo
folio vacuo apposita: Ad uso del S. Conte Giorgio di Polce-
nigo. Regiae bibl. vendidit a. 1758 Brunnellius Bononiensis.
(Elect. 540 b. Regia D, 109.)

181.
BorrHII arithmetica.
Incipit: In dandis accipiendisque muneribus. Explicit:
Corpulenta immobilis.
Cod. membr. 41 folior. in 4., sec. 12 scriäptus, literis initia-
libus pictis et singularem in modum formatis. Argumenta
capitum fol. 1 b sq. aliquantum differunt ab impressis ex-
emplaribus. Notitia codicis, quem in Italia a. 1739 emit
Goetze, extat in Merkwürdigkk. I, 287. (Elect. 537. Ree-
gia D, 133.)
182.
a) AxrHICI Cosmographia. Fol. 1 b.
;ÿ) Itinerarium provinciarum ANroNINT Augusti. Fol. 15 b.
c) DrcurIi liber de mensura orbis terrae. Fol. 50 b.
Auctoris nomen reperitur in primo versu epilogi metrici
(fol. 62 a) hoc modo: Dicuil accipiens ego tracta auectori-
bus ista.
d) Flavii VExcETII Renati viri inlustris epithoma rei milita-
ris, libris IV. Tol. 63 a. .
Liber II. incip. fol. 76 q. Lib. III, fol. 90 . Lib. IV.

284 CODICES LATINI.

fol. 120 4a. Fol. 135 s. ultimum ex dimidia fere parte est
discissum.
Cod. membr. 135 folior. in 4., sec. X a duobus diversis librariis
exaratus. Librorum trium priorum paginae in oinas columnas
sunt divisae, Vegetius autem lineis integris nec divisis est
scriptus. Rubri coloris usum in librorum et capitum in-
scriptionibus exarandis Vegetius solus exhibet; in caeteris li-
bris omnia nigro atramento sunt scripta. Bibliothecam, in
qua hie codex primum servabatur, indicat inscriptio in fronte
folii 1 b: . . . . dedit sanotag Mariaz Remensi. Haec
verba, quae ex parte evanuerunt, ab eadem manu profecta
videntur, quae Aethici librum exaravit. Alia seculi 15 ma-
nus in fol. 2 a et 64 g adnotavit: Codezx monasterii S. Mi-
chael prope bbbg (Babebergam i. e. Bambergam). Deinde
fuit in bibliothecis J. G. ab Eckhart et Chrn. Gli. Schwarzii
prof. Altorf. (vid. ejus catal. T. II, p. 11 num. 30), ex qua
posteriore a. 1769 illum sibi paravit Regia pretio 9 Hloreno-
rum. Usus est hoc libro a. 1819 Schneiderus Saxo, prof.
et bibliothecar. Vratislav., qui de Antonini codide statuit,
esse illum ex deterioribus, praedicat tamen Dicuili praestan-
tiam, quamvis paucas bonas lectiones teneat, quae ipsi sint
propriae. (Regia D, 121.)

183.
a) Liber astrolocorum (i. e. Incerti auctoris Christiani liber
astronomicus segdundum Aratum.) Fol. 1 a.
Incipit: AnAT FA OCVAE TIDENTYUVR. Ostensionem quogue
de guibus videntur oportet ſieri ad austrum ex adverso ha-
bens septentrionem. Explic. fol. 31 a: Adeptos fuisse opi-
nabatur victorigii. ExPIICIT LIBER ASTROLOCGORUM. Adjectae
sunt hemisphaeriorum signorumque coelestium figurae, solo
calamo ac sine colorum adminiculo tanta peritia delinea-
tae, ut aequa illorum temporum ratione habita singularem
mereantur laudem.
àZ) Epitome phaenomenon PRISCIANI grammatici. Fol. 31 b.
Incipit: Ad Boreae partes Artoe vertuntur et angitis.
c) Carmen Anonymi de signis coelestibus. Eadem pagina.
Incipit: Bis sex signiferae numerantur sidera sphaerage.
) Excerpta quaedam astronomica Anonymi. Fol. 32 a.
Incipiunt: Duo sunt extremi vertices mundi. Explic. fol.
32 b: ipsum usgue decurrit accipiens.
e) HYGINI astronomicon. Fol. 36 a.
J) Versus CrcERORNIS de signis (seu Aratea). Fol. 94 a.
g) Excerptio de astrologia. Fol. 98 a.
Incip. Duo sunt extremi vertices mundi. Expl. fol. 101 a:
Canis habet stellas IV. .
. Cod. membr. 101 folior. in 4. maj., a variis librariis exara-
tus. Liber primus et quintus exeunte nono, caeteri vero
ineunte decimo seculo sunt scripti. Emtus est a. 1790 ex

„

GoDICES LATINI. 285

bibl. J. Werneri Huberi, ICti Basileensis, pretio 3o florenor.
(v. ejus catal. Bas., 1789; 8. inter Mss. p. 19 num. 27.)
Usus illo est a. 1819 Schneiderus Saxo, qui de primo opere
ita censnit, esse illud quidem opus recens atque suppositum,
habere tamen, unde scholiastes Germanici lucem accipiat.
(Regia D, 120.)

184.
Q. SzxRENI Sammonici carmen de morbis et morborum
remediis.
Cod. chart. 19 folior. in 4., initio sec. 16 in Germania ex-
aratus. Fuit olim Heydenii, pastoris Baerenwaldensis, et ad
Regiam accessit ex bibl. Justi Gf. Guenzii (Dresd., 1755, 8.)
P. 471 num. 4571. (Elect. 670 k. Regia D, 210.)

185.
a) Epistola VINDEMIANI (VINDICIANI) ad Gajum nepotem
suum (de medicina). Fol. 1 a.
Est modo fragmentum et incipit: ypus hominis ex Jua-
fuor humoribus Sonstaf. Explic. fol. 1 col. 2: In reni-
bus habet.
) Tractatus Pharmacologicus anonymus et anepigraphus.
Fol. 2 4. Initium deesse videtur.
Incip. De DViagrivio.
Cc) PLINII unoris (potius VALERIANI) libri III (de re me-
dica). Tol.
) Tractatus thetapeuticus anonymus et anepigraphus. Fol.
23 g. Mutilus esse videtur ab initio et in fine.
Cod. membr. 42 folior. in 4., sec. 14 exeunte duabus co-
lumnis ineleganter exaratus a variis librariis. Emtus est ex
bibl. Justi Gf. Guenzii (Dresd., 1755, 8.) p. 470 num. 4568.
(Elect. 670 g. Regia D, 14.8.)
186.
Liber anonymus et anepigraphus de herbis, ab initio
mutilus.
Incip. fol. 1 : Herba Gentiana. Expl. fol. 16 a; Sibi
illos hac propitius comprecando.
God. membr. 16 folior. in 4., sec. 14 exaratus emtusque ex
bibl. Justi Gf. Guenzii (Dresd., 1755, 8.) P. 470 num. 4568.
(Elect. 670 f. Regia D, 146.)
187.
a) Tractatus medicus anonymus et anepigraphus de variis
morbis et remediis eorundem. Fol. 1 g. Ab initio muti-
lus videtur.
Incip. Oportet ergo diu permanente capitis dolore.
“) Tractatus anonymus et anepigraphus de eadem re. Fol. 9 a.
Incip. Res probata emigrantcis.

c) HIPPOCRATIS prognostica, lat. Fol. 27 b.

286 GODICRS LATINI.

Tractatus anonymus et anepigraphus de variis morbis et
remediis eorundem. Fol. 30 a.
Incip. Ad ſicum corale. Res probata.
e*) OnIBASIUS de virtutibus simplicium medicaminum, lat.
Fol. 38 a. .
Cod. membr. 50 folior. in 4., sec. I4 inelegenter exaratus a
diversis librariis emtusque ex bibl. Justi Gf. Guenzii p. 470
num. 4568. (Elect. 670 b. Regia D, 140.)

188.
) Viatici a CoNsTANTINO Africano translati libri VII.
TFol. 1 g.
5) Antidotarius NICoLAT. Fol. 77 a.
Cod. membr. 96 folior. in 4., sec. 14 exeunte in Germania
exaratus, literis initialibus pictis. (Regia B, 212 .)
189.
AFPULEII Opera. Vicentiae 1488, Ff.
Adscriptae sunt a Renato Vallino, ut videtur, variae lectt.
aut emendationes. Antea fuit Nic. Fabri (Lefevre). Acces-
sit ex bibl. Bunaviana. (Regia D, 22.)
190.
PLAUTUS Camerarii. Basileae, Hervagius, s. a., 8.
Exemplar collatum cum pluribus codicibus a manu sec. 17
ineuntis, et a J. F. Christio a. 1740 cum eo codice, quem
bibliotheca senatus Lips. ex auct. Selliana (Lips., 1737, 8.)
P. 75 num. 1385 pretio 36 Thalerorum emit. Usus illo est
a. 18 18 Linge, scholae Ratiboriensis moderator. (Regia D, 38.)

190 .
Digestorum seu Pandectamum Tomus I seu Digestum ve-
tus. Par., Chevallon, 1527, 8.
Cum multis notis variisque lectionibus (partim e codd. mss.)
a manu sec. XVI adjectis. Liber emtus a. 1821.

VERSIONES ET COMMENTARII AUCTORUM
LATINORUM.

191.
Digna notatu in Horatii epistolarum libros collectanea,
a venerabili domino magistro Vito WzSLERO anno salu-
tis 1513 (Lipsiae) diligenter lecta. Scripta manu Bacca-
laurei Wolfgangi Sporbroth Altenburgensis.
. Cod. chart. 21 folior. in 4., a. 1513 exaratus. (Elect. 739
gg. Regia D, 171.)

CODICES LATINI. 287

192.
a) Registrum super Ovidium, ab initio mutilum. Fol. 1 a.
*R) Historia Trojana secundum DARETEM Phrygium. Fol. 15 b.
Transscripta ex ed. J. Maji, quae 1489 prodiit.
c) Epistolae familiares 120 a Bened. TYxELL (qui etiam Teyl
et Theyl scribitur) et ad eum scriptae annis 1497 — 1503.
Tol. 18 q.
Hic Bd. Tyell Cizensis fuit Baccalaureus artium Lipsien-
sis et ludimagister ad scholam S. Udalrici Halae ad Salam.
Insunt etiam carmina ejusdem aliquot et oratio, quae ta-
men in fine est mutila.
Cod. chart. 32 folior. in fol., sec. 16 ineunte a Bd. TeylII,
ut videtur, exaratus. (Elect. 439 0o. Regia D, 84.)

193
Erycii PUüTEANI commentarius in Tacitum de moribus
Germanorum.
Cod. chart. 80 folior. in 4., a pluribus manibus sec. 17 ex-
aratus. (Buenau 178. Regia D, 158.)
TACITI Germania, cum versione gallica notisque gallicis
Ant. August. Bruzen de la Martinière. Opus ad finem non
perductum: desunt enim sex ultima capita.
Cod. chart. 204 paginarum in fol., sec. 18 exaratus. (Elect.
178 g Regia D, 70.)
Andreae RrVINI Gelliana, ipsius auctoris manu exarata.
Accedunt ejusdem observata ex adversariis sacris J. L. de
la Cerda, item Lis Cujacii et Fornerii, opus inchoatum.
Cod. chart. in 8., circa a. 1650 exaratus. Plenius de illo,
quem Chrn. Schoettgen Casp. Barthio perperam tribuit, ex-
Posui in observatione inserta Leipzig. Literaturzeitung 1817
m. Julio num. 172 p. 1369 —71, indeque gallice versa in
Millin annales encyclopéd. 1817 Tom. V, p. 79 — 82. Ex
Schoettgenii bibl. ad Bruehlianam accessit. (Bruehl 249.
Regia D, 217.)

Addere placer indicem exemplarium auctorum veterum,
quae collationibus, emendationibus aut notis manuscriptis
doctorum virorum instructa, inter libros impressos collocata

reperiuntur.
AUCTORES GRAECI.

CALLIMACHUS. Par., 1549, 4. Manus eruditi cujusdam Galli
seculi 16 plures versus ex parte mancos supplevit aliasque
notas addidit.
STEPHANUS de urbibus. Ven., Ald., 1502, F. Cum notis
Palmerii de Grentemesnil.
XxENOPHON. Apud H. Steph., 1581, F. Cum notis ejusdem.
PHILONIS opera. Par., 1552, F. Cum notis et conjecturis
ejusdem.
PorrwCIS onomasticon. Ven., Ald., 1502, FJ. Cum emenda-
tionibus ejusdem.
HRSYCHIUS. Ven., Ald., 1514, JFf. Cum emendatt. aliquot
viri docti.
SIDAS. Mlediol., 1499, J. Cum notis Palmerii de Gren-
temesnil.
SIMPLITCIUS in Epicteti enchiridion. Ven., de Sabio, 1528,
4. Cum variis lectionibus et conjecturis viri docti.
LoNGTNUS. Ven., Ald., 1555, 4. Cum Marq. Gudii colla-
tione codicis Ambrosiani, qua usus est Weiske in sua edit.
MAXNXIMI TYRII sermones. Apud H. Steph., 1557, 8. Cum
notis et aliquot emendatt. Hieron. Wolfii.
Florilegium epigrammatum MABRTIALIS. Jos. Scaliger ver-
tit graece. Lutet., 1607, 8. Graeci versus emendati sunt
manu M. Sladi.

LIBRI IMPRESSI CIUM NOTIS MSS. 289

ATHENAGORAS. Tiguri, 1559, f. Adjectae sunt ab ignota
manu (Casp. Barthii?) emendationes in Aeneam Gazaeum
de immort. animi.
BIBLIA GR. Romae, 1587, F. Jobo additae sunt variae lectt.
e cod. ms. Basileensi. Lectionibus variis ex Augustanis
codicibus haustis instructi sunt hi libri: Proverbia et Ec-
clesiastes, Prophetae majores et minores, Baruch et Sirach.
Adscriptae eae sunt a manu antiquiore (forsan Dav. Hoe-
schelii, quem Siracidem et Ecclesiasten ex codd. August.
edidisse constat) et recentiore. Emtus est hic liber ex bi-
bliotheca J. A. Ernesti pretio 14 Thal. 14 Gr.
XENOPHONTTS Cyropaedia (ed. Morus.) Lips., 1774, 8. Ad-
jectae sunt variae lectt. codicis Guelpherbytani et 15 edi-
tionum manu Zeunii.
GALENI Opera. Ven., Ald., 15256, f. Tom. I, II, IV er V.
Cum varr. lectt. aut emendatt. a manu sec. 16 adjectis, qui-
bus jam utitur Ruehn, prof. Lips.

AUCTORES LATINI.

LuCRETIUS. Veronae, 1486, f. Cum varr. lectt. aut con-
jecturis fere coaevis Theodorici a Werther.
PROPERTIUS. Ven., J. de Colonia, (1475), f. Cum varr.
lectt. a coaeva manu adjectis.
JuvENALIS et PERSIUS. Tlor., Junta, 1513, 3. Exemplar
a Georgio (non J. Alb.) Fabricio cum mas. et vett. editt.
collatum, of. Goetzii Merkwürdigkk. T. III, p. 181 er
Persium Passovii T. I, p. 157.
APUVLEIUS. Ven., Ald., 1521, 8. Cum variis lectt.
QuINTILIANUS. Col., 1521, f. In fronte haec nota extat:
Ad Aldinum exemplar, denuo diligentissime collatum cumgue
aliis tribus exemplaribus pervetustis 1528.
CHARISIUS. Neapoli, 1532, f. Cum emendatt. mss. G. Fa-
bricii.
CICERONIS opera. Ven., Junta, 1537, f. IV Voll. A Geor-
gii Fabricii manu habent notas et conjecturas quasdam pro-
Prias. Variae autem lectiones e solis codd. Dresdensibus,
tum Wertherianis, haustae videntur.

19

4

290 LIBRI IMPRESSI CUM NOTIS MsS.

SENECAE tragoediae. Bas., 1529, 8. Cum variis lectt. a G.
Fabricio e cod. ms. anno 1538 enotatis.
PLINITI historia nat. Bas., 1525, F. Priores V libri a Sna-
kenburgio cum cod. ms. sunt collati. Liber emtus est ex
bibl. J. A. Ernesti pretio 2 Thal. 4 Gr.
CAESAR. Ven., Ald., 1559, 8. Cum lectt. varr. a manu sec.
16. appositis, quae unde haustae sint, haec nota indicat:
Contuli eum manuscripto D. Corn. Gualtheri. Collatus idem
est cum impresso Mediolani a. 1478. Utenhovii. hac nota M.
CAERSAR Davisii. Cantabr., 1706, 4. Cum notis mass. haud
vulgaribus ignoti viri docti.
MACROBIUS. Patavii, 1736, 8. Expositio somnii Scipionis
collata est cum cod. in bibl. S. Salvatoris Bonon., num.
355; scripto a. 1459.
ENNODII opera. Tornaci, 1611, 8. Cum variis lectt. et
emendatt.
JuvENGI historia evangelica. Bas., 1551, 8. Cum variis
lectt. aut emendatt.
(J. ScHARDI) Antidotum contra haereses. Bas., 1528;, Ff.
G. Fabricius Marii Victorini carmen de Machabaeis p. 79 ss.
ita emendavit ac interpolavit, uti legitur in poetis Chri-
stianis ab ipso editis p. 443 s8.

VERZEICHNISS

DER
SPANISCHEN, ITALIENISCHEN,
FRANZösISCHEN, ENGLISCHEN, POLNISCOHEN,

BöHMISCHEN UND RVUSSISCHEN

H AN D SCHRIE TE N.

(SCRINIUM O.)

VORERINNERUNG.

Dieser Schrank enthält nur die ältern und die der schönen
Literatur angehörenden Handschriften; die neuern wissenschaftli-
chen und historischen sind nicht nach den Sprachen abgetheilt,
sondern stehen bei den wissenschaftlichen Fächern, welchen sie
angehören.

SCRINIUM O.

SPANISCHE HANDSCHRIFTEN.

1.

a) Comedia nueva, la Prudencia en la muger, del Doctor
Jirso de MorINA. Bl. 1 a. .
In Versen u. in 3 Jornadas abgetheilt.
à*) Contra la opinion, que con amor noai libertad. Escrivio
un aficionado el siguiente romance. Bl. 39 a.
e) Juizio de Paris desde las vodas de Peleo y Tetis, donde
tubo suorisen: eo asumpto de Academia. Escrito por Don
Jos. MoNToRo. Romanza. Bl. 59 a.
) Satira contro el Doctor Guillem por poner en el numero
de los Precitos al Cristiano Paracelso. Bl. 68 a.
In Decimen.
e) Segunda satira glosando la siguente copla sua. Bl. 69 .
F) Tercera satira. Soneto. Bl. 70 b
g) Quarta satira al dicho. Bl. 71 a.
1) La felicidad de la insigne bictoria de la batalla naval, en
octavas, por Don Graviel Bocangel UNRUETA. Bl. 73 J.
¹) A el mismo asumpto de Don Andres de BAEZA. Bl. 74 J.
*) Al mismo asumpto de Dona Jacinta Maria de MoRALES.
Bl. 75 b.
1) Redondillas que conpuso Don Franc. QwINONES. Bl. 77 Ja.
Auf Papier, 78 Bll. in 4., im ersten Drittel des 18. Jahrh.
in Spanien geschrieben. (Brühl 629. Regia C, 140 a.)

4 2. 3 4. 8
Obras de TACITO, trasladadas de la lengua latina aä la
Castellana por el Marques de Corpag, cuyo es el suplemento
4 las partes de que las defraudé la injuria del tiempo y
las acomparia.
Auf Papier, 53 Bände in 4., zu Anfang des 18. Jahrh. gear-
beitet und geschrieben. Die beiden ersten Bände enthalten
die Werke des Tacitus und der dritte das Supplement. Ich
finde nicht, dass diese Uebersetzung gedruckt sey. Im Jahr
1789 für 7 Thl. erkauft. (Regia D, 202 — 204.)

ITALIENISCHE HANDSCIHRIFTEN.

5.
a) II libro IX-XIX delle morali di Messer sancto GRäEGO-
RIO papa et doctore della sancta chiesa (tradotti da Zanobi
da Strata.) Bl. 1 a.
Beginnt mit einer rothgeschriebenen Tavola del nono
libro, dergleichen auch vor jedem folgenden Buche steht.
Die Uebersetzung geht nur bis zum 18. Cap. des 19. Buchs,
wo der Uebersetzer starb. Endet Bl. 268 mit folgender
ebenfalls rothgeschriebener Schlussschrift: Explicit liber
moralium a nono inclusive usgue ad vigesimum exelusive-
Anno domini M. CCCC. LX. die XXII. Septembris.
QOui seripsit seribat, et semper cum domino vivat.
Vivat imbellis in suo nomine feliæ.
QOui legentium orationes pro merito caritatis expostulat.
DEo Gratigqs. AMEN.
Von dieser Uebersetzung, welche von der Crusca als Sprach-
text citirt worden, ist Obiges nur der zweite Band, in-
dem sie eigentlich alle 35 Bücher umfasst, wovon das ie
bis zum 18. Cap. des 197 Buchs von Zanobi da Strata, u.
das 19e Cap. des 192 Buchs bis zum 35n Buche von einem
Ungenannten, den man Giovanni da Tussignano zu seyn
glaubt, gearbeitet sind. Von ihr und von den gedruckten
Ausgg. vgl. Gamba serie de' testi I, 252 ss. Paitoni bibl.
degli autori volgarizzati II, 161 ss. Mein bibliograph.
Lexikon I, 703.
*) Epistole IV di frate Giovanni DoMzxNICI, mandate alle
suore del corpo di Christo. Bl. 268 b.
Der ie Brief beginnt: Ouando mi parti da Vinegia. Der
26 Brief: Per certo mai si non intende. Der 3e Brief: In
Christo dileete suore. Der 4e Brief: Dilecte in Christo so-
relle. Arena desiderio.
c) Praedicatio fratris Johannis DoMINICI, facta Florentiae
in die sabbati sancti (italienisch). Bl. 273 a.
Beginnt: Mortui enim estis. Schliesst Bl. 280 a: regnare
cum Christo in saecula saeculorum. AMEN.
d) Seguitano il residuo de' capitoli (19 — 29) del libro XIX
(dei morali di S. GRnäconro), dove comincia un altro vol-
garizzatore che seguita l'opera dopo Messer Zanobi da Strata
poeta eloquentissimo. Bl. 282 a.

ITALIENISCGHE HANDSCHRIFTEN. 295

Auf feines Pergament, 289 Bll. in 4., im J. 1460 in Italien
von einer und derselben Hand sauber geschrieben, und mit
gemalten Initialen. Die frühern Besitzer zeigen folgende
Notizen auf dem vordern Vorsetzblatte an: Questo libro eg
delle monachi di Sta Caterina monte detto Sn. Gaggio. Dar-
unter: Nunc ex libris Ant. Franc. Gori Presb. Orat. Flor.
§. Jo. Baptae., 1719. Wahrscheinlich in Florenz kaufte es
während seines dortigen Aufenthalts Graf Watzdorf, und
mit dessen Bibl. kam es an Graf Brühl. (Brühl 578. Regia
A, 124.)
6.

a) Incomincia la uitta Ella leggienda del uenerabile e gro-
rioso (Sic) dottore Messer Sangirolamo. Bl. 1 a.
Beginnt: Lo beato Jeronimo secondo chegli medesimo, und
ist verschieden von dem oft gedruckten Transito del S.
Girolamo.
*°) Sermone e trattato della uita delli spiritualj Echontra a
molti difetti di molti che paiono e sono tenuti spiritualj
della infrascritta pistola di santo Paolo Apostolo, laquale
mando a quelli di Galatas. Bl. 57. b.
Die Schrift, welche in der Schlussschrift libro della di-
sciplina degli spirituali genannt wird, beginnt nach Vor-
ausschickung der latein. Textesworte: Lo santissimo Apo-
stolo Pagolo vedendo molti, und schliesst Bl. 119 ℳ Col. 1:
allondugiare del chonfessare. Sie ist wohl eins mit der
des Domen. Cavalca, welche ein Sprachtext und am be-
sten von Bottari zu Rom, 1757, 8. edirt ist. Vgl. Gam ba
serie I, 169.
c) Legenda del glorioso beato Messer sancto Antonio Abbate.
Bli. 120 a.
Beginnt: Stando beato Antonio in nel monasterio suo, und
schliesst Bl. 132 ℳ: in trinita perfecta per tucti ¹ sechuli de
seculi seculorum Amen. Scheint verschieden von der in den
Vite de SS. Padri (Fir., 1731 — 35, IV, 4.) gedruckten Le-
Fende vgl. Amad. Peyron notitia libror. a Valperga-Ca-
usio bibl. Taurin. donatorum. Lips., 1820, 4. P. 24.
Auf Papier, 132 Bll. in Folio, im 15. Jahrh. in Italien von
zwei verschiedenen Händen in 2 Columnen geschrieben. Von
einer ältern Hand sind die beiden erstern Schriften, Von
einer etwas jüngern die letztere. Ein früherer Besitzer, Ora-
2zi0 Businj, der dieses Ms. am 24. Jun. 1580 Zu Florenz auf
der piazza del gran Duca (Bl. 57 b.) kaufte, hat sich an meh-
rern Stellen eingeschrieben. (Brühl 575. Regia A, 103.

5
7.
Convito d'amore di Marsilio FrcCINO: et expositione de
misterij del convito di Platone, ad instantia del Mageo
Lorenzo de Medicj gia dallui tradotto di greco in latino:
Di poi di latino fatto in lingua thoscana dal medesimo

296 ITALIENISCHE HANDSCHRIFTEN.-

Marsilio Ficino. A Bernardo del Nero et Antonio Manetti
Fiorentini: et suoi Amicissimi.
Auf Papier, 97 Bll. in 4., von Wilhelm Perl aus Bibbiena
im November 1536 geschrieben. Auf dem vordersten Vor-
setzblatte ist von einer mit der Han dschrift gleichzeitigen
Hand folgende Angabe eines frühern Besitzers: Di Girolamo
Duccj. Später besass es Graf Watzdorf. Die Schrift ist zu
Florenz 1544 u. 94, 8. sedruckt. (Brühl 56. Regia B, 172.)

8
Dialogo di Gianocco MANETTI consolatorio della morte
del figliuolo ad Mariotto Banchi, ad cui stanca fu transfe-
rito di latino in volgare.
Der Uebersetzer war Manetti selbst, und die Schrift ist
sowyohl im Latein. als im Ital. noch ungedruckt.

Auf Pergament, 95 (nicht 94) Bll. in 4., in 15. Jahrh. in
