KeXVIII4b_fol_18
author: Thomas, von Aquin, Heiliger

„ . .

exeũt ut internk SFen öms gaudys
itur: deo m eis nõ diſti guiſ r tàcki
ontemplatiua: ſicut m nohv a ber opa
ciue impedimur a contemplacoõner aute

ittitur nobis ſimſlitudo angeloꝝ qumtum

mmiſtracõnem n ſemoris crosture: qe no⸗
on competit ſcdm ordmẽ nature nre ſicut
etit angelis: em viſonim dei ZJd. nj.
durabiluma vite ciue n ſtatu pn xcedes
bilitate vite conteye tenon pui det er ꝓpri
ptriulqʒ vite ſedan ſe oul de retren ey defe⸗
: qui ex orp s gainiate retra zimur ab al⸗
econtẽp lace ir en de ibide ſuls it gres
ſua mfis nntate ab im menſitate ta nte celſitu
repulſus an nhe m ſewenpo ⸗laͤbitur ·
En de conſiderandu elt de compacõe
vite achue ad conteplati⸗ St cir:
ca hoc querũtur · mj· Primo que
ſit potior vel digmor· Secudo
it maioris meriti C ergo vtrũ vita con⸗
lstiua impediatur per actiuã (Quarto de
y vtriulq;· 1

b·. j· ſic procedtirevidetur q; vita actiua ſit

potior ꝙ conteplatua: quod em ett nelio:
v Aetur eſſe honorabilu:s melius ut ps
nj. tho picoꝝ · h vita achua ptiet ad ma⸗
z ad preltos qin ſüt ſn honore c ptãte
uti ut aug? dieit. xix · de g· dei· q m actoe nõ
nous eſt honor m hac ta ſiue petentia g“
„ vita adtia ſit potor qꝙ; atρlttua: P-
us ha hitibꝰ æ artibo precipe pertinet ad
em · ſicut nilitaris taq potior precpit ſre⸗
adrici.ſ ad vitam achiuam ptmet diſpo⸗
pPr cipe de conteplatiua ut patet per illud
die tur moyſ exo ronj: deſcende * conteſta
ilne Forte velit tranſcendere ppoſitos
inos sab vwadendi d g sdtua vita eſt potior
templatiua· P:nillus debet abſtrabi a
ri ut apphcetur n moribo apkus em diecit. ·
emulammi canſmata mehora h ali⸗
nyi a datu vite dten platiue occupã
rca pitan? zcmâ ut patet de illis qui tranſte
ad ſtatu prelacõmis go videtur g vita acki⸗
potior qꝙ;ᷓ contẽplatiua: Sed contra eſt
d dns dicit luce . x. maria optimã ptem elegit
non auferetur ab ea per mariam aut ſigifi
oita conteplatiua:g“ contemplatina vita po
t qꝙ; adiua. Wοσ* do nichil prohibet ali
om ſe elſe excellentiis quod tamen ſcom
aho ſupatur dicente eſt ergo ꝙ vita cõ
v upſimpliciter melior eſt ch actma. quod
4. eth. probat odo tacombus: quaꝝ pri⸗
q vita contemplati a ccuemt homm hm
quod eſt optimu in ipo ſe; ſcᷣm in te llectu:
ſpequ ꝓprioꝝ obiedca ſcʒ mtelligi biliũ vi
acdtuia occupatur arca exteriora vn rachel
i ſgmficatur vita contẽplatiua imterpᷣtatur
m prinapin vita autem achua ſigmficatur p

liam que erat lippis oeulis ut gregoꝰ dicit· vj.
moꝝ · Secũda qꝛ vita contemplatiua poteſt eſ!
magis contmna: licet non quantu ad ſumũu con:
templacõms gradũ ſicut ſupra dictum eſt· vnde
⁊ maria per quã ſigmficatur vita cõtemplatiua
deſcribitur ſecus pedes dñi alfldue ſedens · er⸗:
tia q; maio: eſt delectacõ vite conteplatiue q; acti
ue ˖ vnde aug? dicit in hbro de verb s dnnꝙ mar
tha turbabatur maria epulabat᷑. (Nuarta quia
in vita contemplatiua eſt ho mo ſibi magis ſuffi
ciens: q paucioribus ad eam nidiget· vnde dicſt
luce · x· martha martha ſollicita es æ turbaris er
ga plurima· Qumta qꝙ; vita contemplatiua ma⸗
gis ꝓpter ſe diligitur· vita aũt adttiua ad aliud or⸗
dmatur · vnd dicitur im p̃s · vnam pety a dno:hãe
requirã: ut mabitem m domo dñi onibo dieb
vite mee: ut videam volũtatem dni· Sexrta quia
vita contemplatiua conſiſtit niquadam vacacõe
quiete ſcòᷣm i l ·vacate ct vdete qm ego ſum
deus ˖· Oeptima ꝙ vita contemplatiua eſt ſcedm
dia: vita aut aciua ſcdm huana vnde aug? di⸗
eit in libro de verbis dni. m prmepio erat ver:
bu mecce quod maria audiebat verbu caro fa⸗
dum eſt:ecce cui martha mmiſtrabat. Odtaua qᷣ
vita contemplatma eſt ſedm id quoo eſt magis
ꝓrin hommi: ſczʒ ſcð m mtr lledin m opacombus
aut vite adiue comumcãt etiam mferiores vires
que ſũt nobis æ brutis ð ies vñ m pſalmo poſt
hoc quod didtum eſt: hommes τ umenta ſalua⸗
bis dñe: ſubditur id quod eſt homibus ſpeale:
melumme tuo videbimus lumen · onã racõnẽ
addit dñs luce · x· cum dicit: optimã ptem elegit
maria que non auferetur: quod exponẽs augꝰ
m libro de verbis di oleitenon tu nialã: ſled illa
mehorem audi vnde meliorem: q non auferet
ab ea: a te aut ain feretur aliqñ onns cauſa necef⸗
ſitatis: ß eterna eſt dulcedo veritatis ſcm quid
tamẽ m caſu eſt magis eligeda vita actiua ꝓ⸗
pter neceſſitatẽ pntis vite· ſicut etiã phᷣs dicit m
terci o thopicoꝝ ꝙ philoſophari e melius cy di⸗
tart· h ditart mehus eſt neceſntatem pattenti ·
NAo· j·g do. ꝓ ad elato non ſolu pertmet vi
ta adm ſed etiam eſſe debẽt excelletes m vita cõ
temolatiua.vnde gregorius dicit m paſtorah ſit
rector actone precipuus: pre rudtis in contempla
cõne ſuſpenſus · d · ij · dð· ꝙ vita contemplati⸗
ua m quad à am mi libertate conſiſtit. dicit emm
gregorius ſuper eze ꝙ vita conteplatiua ad qn⸗
dam mentis libertate tranſit: tpalhia non cogitas:
ſᷣ eterna:· boecius dicit m. vꝰ de conſolacõne·
humanas ammas liberiores eſſe neceſſe eſt cum
ſe m mentis ᷣme ſpeculacõne conſeruant: mimꝰ
vero cum dilabũtur ad corpa vnde patet vita
adtua non directe precipit vite contemol ue: h
diſponendo ad vitam contẽplatiuã precipit que
dam opa vite actiue m q ia magis ſerint vite co⸗
Evpl atiue cᷓ dñetur · c hac eſt quoꝰ greg orius
dieit ſuper eze · ꝙ actua vita ſeraituz: 2tzplatiua

autem libertas võcatur · Ad . terciũ d . ad
opa vite actiue interdum aliquis a conte mplacõe
vocatur propter aliquam neceſſitatem pntis vi:
te: non tamen hoc modo ꝙ cogatur aliquis tota
lhter ↄtemplacõem deſerere vnde augꝰ dicit · xix ·
de ci · dei · ociũ ſanctũ querit caritas veritatis · ne⸗
gociũ ĩuſtũ ſcʒ vite actiue ſuſcipit neceſſitas carita
tis: qua m ſarcinã ſi nullus impomit pcipiende atz
intuende vacandu eſt veritati: ſi aut impomtux
ſuſcipienda eſt ꝓpter caritatis neceſſitatem · h nec
ſic ommo veritatis delectacõ deſerẽda eſt ne ſub⸗
trahat᷑ illa ſuauitas «τ opprimat᷑ iſta neceſſitas·
ſic patet ꝙ cum aliquis a contemplatiua vita ad
actuã vocatur: non hoc fit per modu ſubtracto⸗
ms ſ̊ per modũ addicõms · .
d · ij · ſie proceditur · videtur ꝙ vita actiua ſit
maioris meriti ꝙ; contemplatiua.meritum
enim dicitur reſpechu mercedis merces aut debe

tur labori ſcðm illudj · ad choꝝ. niꝰ. vnuſquiſ qOu

ꝓpriam mercede m accipiet ſedm ſuũ laborez · ſed
vite actiue attribuitur labor: contẽpl atiue vero
quies · dieit em gregorius ſuper ez echielẽ · omis
qui ad deũ conuertitur prius neceſſe eſt ut deſu⸗
det in labore id eſt ham accipiat: ut poſt ad vidẽ
du m principiũ in rachel ampleribus requieſcat
gꝰ vita actiua eſt maioris meriti qꝙ;ᷓ contemplati⸗
ua · P· vita contemplatiua eſt quedam mchoa⸗
tio future felicitatis: vnde ſuper illud iopis vlti⸗
ſic eum volo manere donec vemam: dieit augꝰ⸗
hoc aptius diemoteſt perfeda me ſequat᷑ actio:

mformata mee paſſioms exemplo· mchoata ve⸗

ro contemplacõ maneat donec venio perficiẽda
cum venęro: ut gregorius dicit ſuper ezechielẽ:
ꝙ conteplatiua vita hic meipitur ut in celeſti pa⸗
tria perficiatur · h̊ in illa futura vita non erit ſta⸗
tus merendi: h recipiẽdi pro meritis ge vita cõ
te mplatiua immus videtur habere de racoõne me⸗
niti ꝙ; vita actiua: h̊ plus habet de racõne pmp ·
P·‚gregoriuęæ dicit ſuper ezechielem: ꝙ nullu ſa
ecrificiũ eſt deo magis acceptum q; zelus amma:
rum · ſed per zelu ammaꝝ aliquis ſe conuertit ad
ſtudia vite ackiue ·˖ go videtur ꝙ vita contemplati⸗
ua non ſit maioris merii ꝙ actiua Sed contra
eſt quod gregorius dicit m · vj· moꝝ:magna ſunt
actiue vite merita: ſed contemplatiue potiora·
Hñn dð · ꝙ radix merendi eſt caritas ſicut ſupra
habitum eſt· cum aũt caritas conſiſtat in dilcõne
dei τ proximi ſicut ſupra habitum eſt: diligere de
um ſcom ſe eſt magis meritoriũ q; diuligere ꝓxi⸗
mum ut ex ſupra dictis patet· ideo illud quod
direckius pertmet ad diledoem dei magis eſt me
ritoriũ ex ſuo genere qᷓ id quod directe pertiet
ad dilectõnem proximn ꝓpter deü. vita autẽ contẽ
platiua direcke ½ immediate pertmet ad dileckoz
dei · dieit eni augꝰ · xix · de ci · dei · ꝙ ocin ſanctum ſcz
contemplatiue vite querit caritas veritatis ſcʒ di
ume: cui potiſſime vita ↄtemplatiua inſiſtit ſicut
dictum eſt vita ant adtiua directius ordinatur ad

„₰ J . . .

0u0 * 5 0. —
dilg conem pibtin aet cirea ſrequ⸗
miſleriũ ut dicitur luce · x· deo ex ſuo ge
ta contamplatiua eſt maioris meriti ꝙ; acti
eſt aued ggꝰ m · nj · ome · ſup eze · dicit · dte
uia eg maior merito ꝙ; actiua.quia hec in v
ſentia opis loborat m uo neceſſe eſt p
ſubuemire illa vero ſapee miimo voͤnti
requiem deguſtat ſcʒ im contemplacõne
teſt tamen cont ingere q a uis m opibo v
ue plub mere atur q alie aopibus vite
platiue: puta ſi ꝓptar habudantiam diumi
ris ut eius nolutas implèatur ꝓpter ipius
interdum ſuſtmet a dulred ne dme conter
ms ad tempus ſepari: ſicuf. apłs dicebat
ix · optabam egoipe aiat hema elſe a xpᷣo
Bus meis: quod expon s criſoꝰ m hbro
puctione dicit. ita totam ments eius dim⸗
amor vpᷣi: ut etiã hoc quod ei pee ceteris
amabrilius erat elſe cu xpᷣo rurſus i dip
placeret xpᷣo conteneretꝭ d· · g' do · n
extertor atur ad augmentu premy actt
ßz augmentu meriti reſpectu premy elſ ſente
ſiſtit principaliter m.caritate: cuius quod
gnum aſt labor exterior tolleratus ꝓpter x
multo expreſſius eius ſignu eſt ꝙ aliquis
miſſis onibus que ad h ne vitam pertme
dme contemplacõm vacare delectetur.·
dð · ꝙ in ſtatu fe Latis future homo puen
perſectũ· c ideo non relmquitur locus pr⸗
di per meritum ſi tamem relinqueretur el
ficacius meritu ꝓpter caritatem maiorem·l
templacõ pntis vite cum quadam imperkfe
eſt: « adhuc habet quo proficiat· ideo ne
lit racõnem merendi: aug mentu meritt fa
pter maius exerciciũ carit atis dme· Adn
ꝙ ſacrificiũ ſpualiter deo offertud eum aliq
exhibetur· inter onna aut bona hòmis deus
xime acceptat bonu huane amme ut hoc ſib
ficiũ offeratur. offerre aut debet alfquis dee
mo quidem ammã ſũam ſcm illud ecc· xxx-
rere amme tue placens deo ſecudo aut an
alioꝝ ſcoõm illud apoc · vl. qui audit. dicat
quanto aũt homo animã ſuam vel alterius
qinus deo coniugit: tãto ſacrificiũ eſt dea ni
acceptũ· vnde magis acceptum eſt deo ꝙ ali
ammam ſuam τ alioꝝ applicet contempla
qᷓ actioni.per hoc ergo quod dicitur ꝙ null
crificiũ ẽ deo magia acceptum q; zelus amm
non prefertur meritũ vite actiue merito vi
templatiue: ſed oſteditur magis eſſe mer d
quis offerat ðdo ammam ſuam τ alionct P
alia exteriora dona. „
d. nj · ſie proceditur · videtur ꝙ vea con
platiua impediatur per actiuã · ad vitã e
eontemplatiuã neceſ ſaria eſt qued am vacaco
tis ſcdm illus pᷣs/vacate c videte qm ego ſũ
ſßᷓ vita adiua habet inquietud mẽ ſcoᷣm llud l
xꝰ. martha mmartha ſollicita es turberis er

„

exeüt ut internk SS.n icöms gaudys
ntur · –π deo meis no diſt guit r νιαπadti
ontemplatiua : ſcut m nohr a Per opa
diue impedimur a contemplaconer zaaute

ittitur nobis ſimilitudo angeloꝝ qumtum

mmiſtracõnem n emoris crasture: quie no⸗
on vompetit ſcm ordme nature ie ſicut
etit angelis: ß̊ cem viſonem dei Zonj⸗
durabiluns vite ciue n atu pnt xce des
bilitats vite contap e tenon pué et er ꝓpri
btriulqʒ vitr ſeda ſe oyl d re tr. ex deſe⸗
: qui ex orp s gainiate retraimir ab al⸗
e con tẽp lace ir S vn de ibide ſuls it gres·

ſua mfis nutate ab im menſitate ta nte celſitu

Intacdn aee tante.
repulſus an mbt m ſewenpo ⸗labitur.
Enm de conſiderandu elt de com pacõe
vite adiue ad conteplati?⸗ St ar:
ca hoc queruũtur · m Primo que
ſit potior vel digmor· Secudo
it maioris meniti Tergo vtruũ ita con⸗
stiua imp ediatur per actiuã (QAuarto de
ptriuſq = r.

d. j. ſic proced tire videtur e vita actiua ſit

potior ꝙᷓ conteplatiua: quod em et nelio⸗
v etur eſſe honorabihus melnus ut Ps
nj.tho picoꝝꝶ·ß vita adlua ptinet ad ma⸗
ad prelstos qii ſüt m honore ptãte
uti ut aug? dieit. xix · de g dei · q m actoe nõ
nous eſt honor in hac ſta ſiue petentia· g“
„ vita adtia ſit potior q; ztrplatiua· P:
us hahitibo artib precipe pertinet ad
em. ſicut nilitaris tãcy potior precppit fre⸗
adriei.ß ad vitam achiuam pimet diſpo⸗
Prcipe de conteplatiua ut patet per illud
die tur moyſ exoxonj: deſcende * conteſta
ine Horte velit tranſcendere Ppoſitos
in os ab vadent i d g ctua vita eſt potior
mte mplatiua· P:nillus debet abſtrabi a
ri ut apphcetur n moribo; aplus em dicit. ·
emulammi canmfmata mehora- h ali⸗
yi a Natu vite dten Platiue occupãa
rca pitan? zduã ut patet de illis qui tranſſe
ad ſtaiu prelacõmis g videtur vita acti⸗
potior ꝙ contẽplatiua· Sed contra eſt
dus dicit luce . x. maria optimã ptem elegit
non auferetur ab ea per mariam aut ſigmfi
ita conteplatiua g“ contemplatiua vita po
t qꝙ; aciua. Gνd &νnichil prohibet ali
om ſe elſe excellentiuis quod tamen ſcom
Ao ſupatur⸗ dicende eſt ergo ꝙ vita cõ

v ursſimpliciter melior eſt q actiua quod

. tp. probat octo lacõmbus: quaꝝ pri⸗
. g vita contrmplati a ccuemt homm hm
quod eſt optimuũ in ipo ſcz ſcoᷣm i tellecu:
ſpequ ꝓprioꝝ oliedcx ſez mtelligi biliũ · vi
aduia occupatur arca extericra vn rachel
( ſgmficatur vita contẽplatiua interptatur
m prinapinvita autem actiua ſigmificatur p

liam que erat lippis oeulis ut grego“ dicit vj.
moꝝ · Secuda qe vita contemplatiua poteſt eſi⸗
magis continna: licet non quantu ad ſumũ con:
templacõms gradũ ſicut ſupra dictum eſt· vnde
maria per quã ſigmficatur via cõtemplatiua
deſcribitur ſecus pedes dñi alſldue ſedens · Cer⸗
cia q maioꝛ eſt delect acõ vite conteplatiue q; adti
ue · vnde aug dicit in lbro de verb s dñnꝙ mar
tha turbabatur maria epulabat᷑- (AQuarta quia
in vita contemplatiua eſt ho mo hibi magis ſuffi
ciens: q; paucioribus ad eam nwiget vnde dicſt
luce · x·· martha martha ſollicita es ⁊ turbaris er
ga plurima· Qumta q vita contemplatiua ma⸗
gis ꝓpter ſe diligitur· vita ant acttua ad aliud or⸗
dmatur vnd dicitur m p̃s vnam pety a dno: hãe
requirã: ut mhabitem m domo dñni omib dieb⸗
vite mee: ut videam volutatem dni· Sexta quia
vita contemplatiua conſiſtit niquadam vacacoe
quiete ſcðm i lo ·vacate t vndete qm ego ſum

deus Deptima & vita contemplatiua eſt ſcdðm

dma: vita aut achua ſcdm huana⸗vnde aug? dir
eit in libro de verbis dni. m prim epio erat ver:⸗
bu mecce quod maria audiebat verbu caro fa⸗
dtum eſt ecce eui martha mmiſtrabat. Octaua qe
vita contemplatma eſt ſeom id quos eſt magis
ꝓrin hommi: ſcz ſed m mtellectin m opacombus
aut vite adtue comumcãt etiam mferiores vires
que ſuũt nobis brutis d ies vñ m pſalmo poſt
hoc quod didum eſt: hommes umenta ſalua⸗
bis dne: ſubditur id qued eſt homibus ſpeãle:
m lumme tuo videbumus lumen. Nonã racõnẽ
addit dñs luce · x· cum dicit: optimã ptem elegit
maria que non auferetur: quod exponẽs augꝰ
m libro de verbis di olettenon tu nualã: ſed illa
mehorem- audi vnde meliorem: q non auferet
ab ea: a te aut a feretur aliqñ onns cauſa neceſ⸗
ſitatis: eterna eſt dulcedo veritatis ſcm quid
tame =ε m caſu eſt magis eligẽda vita actiua ꝓp⸗
pter neceſſitatẽ pntis vite· ſicut ettã ph̊s dicit m
terei o thopicoꝝ ꝙ philoſophari e melius c di⸗
tari· h ditari melus eſt neceſntatem pattenti·
No· j · g' dʒ. ꝓad ↄ elato no ſolu pertmet vi
ta actin ſed etiam eſſe debet excelletes m vita cõ
temolatiua- vnde gregorius dicit in paſtorah· ſit
rector actone precipuus: pre ructis in contempla
cõne ſuſpenſus · d· ij · dð ꝙ vita contemplati⸗
ua m quadaà ammi libertate conſiſtit. dicit emm
gregorius ſuper eʒe: ꝙ vita conteplatiua ad qn⸗
dam mentis libertate tranſt: paha non cogitas⸗
ſ eterna:· boecius dicit m võ de conſolacone·
humanas ammas liberiores eſſe neceſſe eſt cum
ſe m mentis ᷣme ſpeculacone conſeruant: mmꝰ
vero cum dilabũtur ad corpa vnde patet ꝙ vita
actiua non diredte precipit vite contemol tue: h
diſponendo ad vitam contẽplatiuã precipit que
dam opa vite actue ſn q ia magis ſerint vite cõ⸗
wvplatiue i dñ etur · hac eſt quoꝰ gregorius
dicit ſuper eze· , ackua vita ſeraitus: atzplatiua

R

Q

15
Balance

Focus

M

K

1.

i0

J

H

3 4 5 6 7
4 Copyright 4/1999 VxyMaster GmbH wWWW.yymaster. com

2

1

£
G
E
8
8
—
II
1
P
8
=
S.
0
8
5
S
E
2
4
E
=