& mnſipidus · & hic ranxidulus li. dimi · i aliqᷓtuluʒ
iracũdus uel rãcidus. Poteſt etia rãcidũ dici ex vi
tio · quia rãcoꝛẽ facit · et cor:penul:rãcidus
ancoꝛ a ran quod eſt ira dieit᷑ hic rãcoꝛ oꝛisi-
ira indignatio. doloꝛ amaritudo mẽtis. uel fetoꝛ· &
ꝓpꝛie fetoꝛ carnis ex vetuſtate ꝓueniẽs· A rancoꝛ
dicitur rãcoroſus ſa.ſum · i · rãcoꝛe plenus · & hic &
hec rancors coꝛdis·i· iraſcẽs uel iratus · vnde rãcoꝛ
diter aduerbium. id eſt· iraſcibiliter. & hec rancoꝛ⸗

dia die · i· ira· vnde rancoꝛdioſus ſa · ſuʒ · id eſt· iracũ

dia uel ira plenus
anc oꝛs dis · in rancoꝛ exponitur ·
anella le ·diꝑua rana
anetũ ti ·pel· ꝓdu· vide in rana
anula le di ꝑua rana
anunculus li: di· ꝑua rana. & nõ ſeruat genꝰ ſui
pᷣmitiui.qꝛ rana eſt fe · ge· ranũculus vero maſ.ge ·
ut dicit priſcianus
apa a rapio pis · dicitur hec rapa pe · qꝛ rapiat
id eſt · cõpꝛehendat plus tecꝛe radice ꝙᷓ napus: vnðᷣ
hec rapuia le · di · quod et rapulug li. muenitur
& hoc rapariũ rij· locuſ vbi rape creſcũt·quod &
hoc rapulariũ dicitur · & hoc rapulatũ ti.cibus ðᷣ ra
pis. & ꝓdu p̃mam rapa. Vnde rapis caſus ablatĩ
& ꝓdu ra· ſed rapio pis· coꝛ ·ra· Vñ uerſuſ· Quaſ
tu dẽte ra pis comes eſt inflatio rapis
aphael interpᷣtat᷑ curatio uel me dicina dei · Ybi
cunqʒ em̃ curãdi uel medẽdi opns neceſſariũ ẽ hic
angelus a deo mittitur · Vnd dicit greg. Qe ſancti
illi cele ſtis patrie ſpũs cum ad nos aliquid admini
ſtraturi veniũt. apud nos etia n no mĩa a miniſteri
is trahũt. Naphael quoqʒ inte rm̃t tur medicĩa dei
quia videlicet dum tobie octos u⸗ ꝑ officiũ cu
gationis tetigit cecitati eius tenebeas terſit. Qui
ergo ad curãdum mittitur vioelicet fuit vt

Tr 2⸗

= a8 α rankhael ate

raptus raptus ptui actus uel paſſio rapien di· uel
raptus eſt ꝓpꝛie illicitus cõcubitus a rapiẽdo:id ẽ
coꝛrumpẽdo dictus vnde raptoꝛ di ctus quaſi coꝛ
ruptoꝛ. Et hoe raptũ muenit᷑ ꝓ eodeʒ ſec udũ hug
Nota hic ꝙ raptoꝛ dicitur duobus modis· ẽ em
raptoꝛ reꝝ· & rapt oꝛ hoĩm · & p̃eipue feminaꝝ. Et
dicitur ꝓpꝛie rapina reꝝ. & raptus mulien· Cõmit
titur autem crimẽ raptus dupliciter. videlicet cũ
ipſa puella violẽteꝛ rapitur · ut in ppetuum teneat
Ttem cum nõ ipſa violẽter rapitur · ſev vſus eius
ea / ꝓhibente violẽter vſurpatur Item tũc demũ cõ
mittitur raptus. cum ipſe raptoꝛ nõ deſponſauetat
p̃mo ipſam puellam Large nõ ſolu cõmittit i vir
inẽ. ſed etiam in viduam & ſanctimonialẽ · Aliqñ
etiam accipit ꝓ quolibet illicito cõcubitu uel coi
tu. Et ſcias ꝙ foꝛnicatio licet videatur eſſe genus
cuiuſlibet illiciti coitus qui fit extra vxoꝛem. tamẽ

ſpecialiter intelligit᷑ in vſu viduaꝝ & meretricum

& concubinanꝝ Stupuꝝ aũt ꝓpꝛie eſt virginũ ilici
ta Sellorario⸗ Aoaleenid uero eſt alieni thoꝛi viola
tio vnde adulteriũ dicitur quaſi ad alterius thoꝛi
acceſſio Inceſtus eſt cõſanguineam uel affiniũ abu

„

ſus. vnde inceſtuoſi dicũtur: qui cõſanguineis vei

affinibus ſuis abucũtur · Raptus cõmittitur cũ pu
ella violẽter a domo patriſ rapituꝛ: ſeu educitur ut
coꝛrupta in vxoꝛem habeatur · ſiue puelle ſolummõ
ſiue parentibꝰ tm̃.ſiue vtꝛiſqʒ vis illa-a fuerit · Et
poteſt raptoꝛ excõicari nõ ſolum a ſuo epo · ſz etiaz
ab ipſo in cuius epatu rapinam fecit Icem denega
tur ei penitẽtia niſi reſtituat ablata uel plenaʒ ſecu
ritatem faciat de reſtituẽdo ſi tñ habeat de, red
dere poſſit · Hic nota ad p̃dictoꝛum Vario
nem ꝙ ſpecies luxurie diſtinguũtu: Pei cõcu
bitiumn om naturam. & cõtra naturã Ded lu
xuria cõtza natuꝛam ignominabilis eſt relind
autem fit peccatum cõcubitu ſecũduʒ in

em̃ pannos rachos dicit᷑ · ſed nos huius uerbi vim
ſubtilius ꝑſpiciẽtes nil aliud intelligimꝰ eſſe racha
niſi vocẽ mcõditam·irati animi cõmotionẽ ſignãtẽ
quales ſunt interiectõeſ apud grãmaticos ·ſicut ðᷣ
a dolẽte heu.ab iraſcẽte he · a ti mẽte atat. & cetera

talia. Qui dixit fatue· reꝰ erit gehẽne ignis No

tãdum in hoc loco· ꝙ gradatim de mĩmis ad maio
ra conſcendit᷑ · qm ꝓ qualitate peccati vindicta cõ
minatur. In pᷣmo em̃ loco vnũ ſolũmodo poſuit · i·
iram · In ſecũdo duo:ſcʒ iram et vocẽ· In ira cõmoti
onem animi ſignans In tercio tria:· ſcʒ iram vocem
& cõtumeliam· Sicut ergo maius pctm̃ eſt dicere
fat u.· ꝙᷓ ſolũmo do iraſci uel dicè racha·ſic grauiuſ
eſt reum eſſe gehẽne ignis· ꝙᷓ; reum cõcilio et iudi
cio · In iudicio em̃ cauſa diſcutit᷑· & his qui reꝰ pu
tabatur nõnunqꝙ; innocẽs muenit᷑· In cõcilio vero
ſiquis reus cõuictus eſt· qua pena puniat᷑ ab alijs
tractat᷑· & adhuc euadere ſolet· In gehẽna aũt igſ
nulla eſt liberatio· & ideo ĩ retributõe pene ꝙᷓtitas
peceati deſignat᷑ · Gehẽne nomẽ ĩ tota ſerie ſcriptu
rarum veteꝛis teſtamẽti nõ reꝑitur ſed a ſaluatoꝛe
pꝛimũ in euãgelio poſitum cognoſcit᷑. Cõpoſitum
aũt nomẽ eſt gehenna ex ge et henna que vallis g&
tuita ĩterpᷣtatur · Euit em̃ vallis filioꝝ hennõ iuxta
hierlem vbi ꝓpter ſcęluſ idolatrie multa iacuerunt
cadauera moꝛtuoꝝ · Et ideo vbicũqʒ nomẽ gehẽne
ponitur pena inferni deſignatur· Vide ĩ gehennõ·
Quare autem racha non ſit interpꝛetatum ha⸗
bes in Auia
hel interpetatur ouis· quia ꝓ ea iacob pauit
vceri ſui· Item interp̃tatur viſum pꝛin
uida. uel vidẽs deuʒ: Et poteſt eſſe in
guel pot eſt declinari hec rachel huius ra
Pducit pen iltimam genitiui · & ſignat vi
eαει Platinam
o cas.a radix cis.dicitur radico cas dicaui

uarum. & coꝛ ra:· Inde quidam- Dicas textoris ra

dium · radium quoqʒ ſolis
adiyx a radius dicitur hec radix cis · qa quaſi qᷣ
buſdam radijs fixa terre in ꝓfundum demerg mn
Vel a rado·quia ſi eradatur nõ repullulat· vnð ra
dicitus · aduer·i . funditus vſqʒ ad radicẽ· & ꝓdu·

radix penul genitiui radicis

1

„

ado dis · raſi ſum · dere · i · interſecare · ſuꝑficiem
remouere· ul paꝝ diminuẽdo applanare· vnð raſim
aduer. Rado componit᷑ · abꝛado dis·i· ꝓcul raden
do iacere. uel male radere · arrado dis · i; valde ul iu
xta · uel uſqʒ ad imum radere· coꝛrado dis.i· nml ra
dere· vnde hoc coꝛradiũ diji· coꝛraſio · & coꝛraſim
aduerbium. erado dis · i. extra radere · Rado dis ẽ
actm̃ cum o mibus ſuis compoſitis · & omĩa faciũt
pᷣteritum in ſi · & ſup̃ · in ſum · & omĩa ꝓducũt hãc
ſillabã ra. Vnde in auroꝛa dicit᷑ Crimĩa moꝛtis ha
bens de libro raditur iſto ·
afanum ni penul.coꝛre· quod nos radicem vo
camusqꝛ totum deoꝛſum mittitur: cum reliqᷓ ole
ra magis in ſumma ꝓſiljent
aguel elis. ꝓpꝛiũ nomẽ viri. de quo ĩ auroꝛa dᷣꝛ
Qlauſit opes habuit qᷓ raguelis erant·
alla a rado dis · dicit hec ralla le ueſtis vulgo

3: raſilis. & hoc rallũ li:i-raſ oꝛium-

ama interpᷣtatur eycelſa. & eſt indecui. d aeuit᷑
in me. Eſt etiaʒ viculus ſecus bethleem in quo ſe
pultus fuit ſamuet: ſed nuc trãſlatus eſt in traciã
ſᷣm pap·& poteit d elmari hec rama rame· & tũc
nõ accẽtuat u in fine
ameſſis indeclinabe ac tur in fine. quedã ci
uitas eſt de qua dic ſ mo capitulo exodi. Edi
ſicauerũtqʒ vꝛbe Atat ernaculoꝝ pharaoni phiton
& rameſſes· Item geñ·xic In optimo ſolo terre
rameſſes De hac icieur in uroꝛa-Rameſſes ex ſe
nomen miſteria pꝛofert.

uinquiuir gquin q; & vir componit᷑ hic quinq;
nir · huius quinquiri· qui habet quĩqʒ viꝛos ſub ſe
& hinc quiquiuiratus tus· tui:eius dignitas· & qͥn
quiuira re.vxoꝛ quinquiuiri · vl qnĩ quiuira pel · coꝛ
ðe mulier que habet quinqʒ viros ſub ſe
uinquiuira re · in quinquiuir expõitur
uinquiuiratus in quin quiuir exponitur
uintanus Aqumqʒ uel quintus dicit᷑ quintanꝰ
na: num· i·quintus uel quinta die cõtingens uel af
fligeus. vnde quintana ne:dicitur febꝛis que quin
to die affligit · & hec quĩtana uel quintina dicit᷑ quĩ
ta pars platee qua carpẽtum ꝓgredi poteſt· quin
tine etiam dicuntur flores maloꝛum punicoꝛuʒ· &
tunc grecum nomẽ eſt
umtilis a quinqʒ uel quintus dicit᷑ hie quintilis
lis · quidã mẽſis ſcʒ iulius:quaſi quintus a martio·
Et deſinit ablatiuus in i.ſicut et ablatiuus de ſextil
vnde hic et hec quintilis & hoc le · & ꝓdu.ti cum
deriuetur a nomĩe · ¶ Et nota ꝙ iuliꝰ & auguſtꝰ
olim dicebãtur quintilis et ſextiliſ a nùůo quo diſta
bant a pꝛincipio anni · i · a martio Antiqui em̃ annũ
incipiebãt a martio vſqʒ ad tempuſ nume pompilij
qui ad didit ianuariũ et febꝛuariũ · & appoſuit illos
in pꝛincipio anni·ſed diſtinxit illos mẽſes ſecũduʒ
lunatõneſ.ſicut et omnes alij erant diſtincti · Et ita
annus remãſit incoꝛrectus viqʒ ad tẽpus iulii ceſa
ris:qui cũ moꝛaret᷑ in egypto cum cleopatra· annũ
coꝛꝛe xit et diſt inxit ſecũdum curſum ſolis ad ideʒ
pũctum in fme anni redeũtis. Secũdum ergo con
ſuetudinem antiquoꝝ qui annũ incipiebant a mar
tio:omẽs mẽſes di cti ſunt a numeꝛo quo diſtabãt
a pꝛincipio anni. i. a martio poſt iuniũ: ut qumtilis
quintcus a martio Sed poſtea d honoꝛẽ iulij ceſa
ris qui in illo mẽſe nat eſt. uel ali quam victoꝛiaʒ
obt inuit · di ctus eſt Mius: Sextilis vero dictꝰ eſt
quaſi ſextus a pꝛin io ãni · i. a martio · ſed poſtea
ad honoꝛem aug ui in illo mẽſe natus eſt· uel
in eg aliquã viczιπ gecinns eit aguſt

uel quiritis ðᷣt quirito tas· taui
i:ro maniʒare uel moꝛe quiritũ ſe habere· l ad
modũ quiritum equitare · Vel quiritare:i · po pulũ
alloqui · & ꝓdu.ri:quirito tas·
uis uel qui · Quis habet ſedecĩ cõpoſitioneſ &
ſilabicas adie ctões. Cõpoſitiones em ſunt ſeptem
ſcʒ ſiquis· nequisaliquis · nũqͥs · ecquiſ.vnuſ quiſqʒ
& quiſquis · Quis aũt habet quiqʒ adiectões: ſcʒ
quiſnam · quiſpiam·qu ſputas· quiſqꝙᷓ et quiſq;· Sʒ
qui recipit quattuoꝛ adcctões · ſcʒ qdam· quiuiſ⸗qꝗ
libet & quicũqʒ- De p̃dictis dixi ſupꝛa in tercia ꝑ
te vbi egi de figura cõpoſita nomiĩs in capitulo de
ſillabicis adie ctionibus
uiſpiam deriuatur a quis· Et eſt figure ſimpli
cis & impoꝛtat purã infinitatem · ſicut aliquis diũ
ſam:quia piare eſt facere puꝝ · Vnde quiſpiam ho
currit · i ·pure vnus· & ſic quãdam diſcretionẽ faẽ
circa infinitatẽ· Recipit aũt hoc feĩm piam in actõ
caſu.quia femĩa de facili immutat᷑. & cũ hoe nomẽ
piam videat᷑ ꝑ. et extra ſuam natur poni. recte
ſumit · ꝑ acπqui rem denotat patiẽtem· Papi.
dicit · uidpiam aliquid mosicũ
an putas ſpeciei deriuatĩe a quis et eſt ibi putaſ
ſillabica adieckio er eſt accẽtus pᷣncipalis ſuꝑ quis
Vnõ in luca. Quiſputas pner iſte erit Et ĩ matheo
Quiſputas maioꝛ eſt in regno celoꝝ et debet acui
quis · & ſequẽtes due ſillabe debẽt granari· qꝛ ſuꝑ
ſillabica adie ctõe nõ eſt ponẽdus pncipalis accẽtꝰ
Et ſcias ꝙ quiſputas ideo recipit hoc nerbũ putaſ
in ſecũda ꝑſonaqꝛ omĩs inter rogatio mouet· &
cipue illũ ad quẽ ſermo dirigit᷑ et ſic talis adiectio
cauſa cuiuſdã excitatõis inuẽta fuit.· Omis aũt ex
cit atio fit ad ſubſtãtiam & nõ ad accidẽs. & iõ cuzʒ
alijs infinitis nõ iungitur
uiſquilie.aruʒ cõponit᷑ a quid et cado.· Et ſunt
quiſquilie ſtipule immixte ſurculis ac folijs aridis
ſcʒ quedã palee minutiſſime quas vocãt faluppas

hox ſelummodo fit ir ac dictione quicꝗͥᷣ
uito tas· vide in quietus ta tum.
uocirca. Circa ꝑ compoſitionẽ : vel potius per
quãdam irregularitarem iũgitur cum iſtis · ſcʒ quo
ciꝛca.pꝛo ccniunctione cauſali: uel illatiua· Circuʒ
circa· uel circunquaqʒ
uodã modo · due partes ſunt· vnde duobꝰ accẽ
tibus regende · Quidam tamen grauãt mo. & tunc
dice mus ꝙ nõ eſt ibi cõpoſiſio.ſed qᷓ dam irreg ula
ris vocũ ↄgeries· fungẽg cco vnius dictõis
uo mmus· due dictidnes ſunt· Vide in ſecunda
parte vbi egi de accentu aduerbioꝝ in capitulo de
compoſitis a minus
uo modo due ꝑtes ſnnt in euangelio luce. ut-
Quo modo ſiet iſtud quoniã virum nõ cogn oſco
Aliquando quo modo videtur eſſe di ctio compoſi
tà.ſed potius eſt ibi irregularis quedam vocum cõ
geries que ponitur loco vnius dictõis ut quomõ
id eſt:qualiter · et tũc accentuatur ac ſi eſſer vna di

ctio· & acuitur quo · ſed modo granatur. vide in ſe

cũda ꝑte in ca · de cõpoſitis a modo

uondam adu erbium tempoꝛis per q Kribiè᷑ qa

deriuatur a quando
uomã ↄiun ctio cauſaliſ uel ſubeõtmuatĩa: Cau
ſalis: ut qm ꝓdeſt tibi lege · Subcõtinuatĩa ut quo
niam ambulat mouetur lic quoniãqᷣa: uel ergo vna
pars eſt ſecundum papi· Et differt quonia; a quia
ſicut habes in qu ia
uoniãquidemi·quia uel ergo: vna pars eſt cõ
poſita a quoniã et quidem& tũc grauatur qui. et
acuitur an. Poſſunt etiã eſſe due ꝑteset tunc duo
bus accẽtibꝰ regũtur · & acuitur qui · & ſcꝛibit tũc
quoniam ꝑ m. & tunc quoniam quidem ideʒ eſt qðᷣ
quiꝗ certe; Et ſic ſu mitur in pꝛima ad coꝛ· xvi:capi
OQm̃ quidem ꝑ ho minẽ moꝛs ꝛc·.
uoꝛſum i uerſus quã ꝑteʒ · Et componit᷑ a quo
& uerſum & ſillabicat᷑ quoꝛſum. & dᷣꝛ quoꝛſũcũ qʒ

dic ſignificare quouſqʒ .
uur aduerbium interrogandi ſt derinar
qui· & ſic ſcribit ur per qet geminum) vei oteſt
deriuari a cuius genitiuo de quis& tũc debet ſeri
bi ꝑ c· & vnum v. ſicut cur· & ita cõmunitur ſcribi
tur ſecũdum modernos
ſine aſpiratõe ponitur in la
tinis dictionibꝰ · In grecis
vero uel pꝛincipalis · i· in pPn
cipio · vel gemĩata in media
dictione aſpirat᷑· vt rhetoꝛ
rhodus · pirrhus·rhetia·ſiẽ
dicit pꝛiſci· B
aab interpꝛetatur latitu
do.ulł fames ul impetus & acuitur in fine-·
abbi acuitur in fine & interpꝛetatur magiſter-
ſiue docens me· aut magiſter meus:· Rabboni idem
& acuitur in fine
abboni in rabbi exponitur
abidulus in rabies exponitur
abidus da:du min rabies exponitur
abiecula le· di · ꝑua rabies .
abies a ran quod eſt ira dicitur hec rabies biei
vnde hec rabiecula le·di · & rabioſus ſaſum· & cõᷣ
aratur · vnde rabioſe ſiusſime:aduer· & hec rabio
Ecas tatis Item a rabies dicitur rabulus la- lum&
rabious rabida dum penul:coꝛrepta· i rabie plenꝰ
rabiei datus.furoꝛe plenus:iratus· inſanus: vnde
rabidulus la:lum · di⸗
abſates ſcribit᷑ ꝑ b in interpᷣcationibus· & coꝛ.
penul· ꝓprium nomẽ vini eſt · .
abulus rabula rabuluʒ in rabies eſt· & coꝛripit
penultimam
acemifer a racemus t fero feꝛs: componitur
racemifer racemifera feru Nid eſtrace mos feꝛens
& coꝛꝛipit mi. =S
acemus a ra mus dicitur e ra cemus cemi par

uus ramuſculue s pars batzionis vns ra

—

ꝓdu tam. ut õquiro exquizo. inquiro In ꝑticipijſ
etiam in æe rmrutat᷑ ae in i ꝓductã · ut querẽſ· conqͥ
rens · ·SDòSed queror deponẽ· ret inet e · ut cõ
quero? qquerẽs.ſicut dixi in querẽs. Vide uerſus
in queroꝛ qu ereris
ueroꝛ a quero ris:fit queror reris:q̃ſtus ſum ·qᷓ
ri:i:la mẽtan. Qui em conquerit᷑ aliquid querit vt
fiat ſcʒ vmdicta uel aliud. Vnde queſtoꝛ q̃ſtrix q̃⸗
ſtio queſtus Vide ergo ꝙ iſta ſincopata deſcedũt
a quero / ſed integra deſcẽdunt a queroꝛ reris · Et ẽ
queror deponẽcũ omĩbus ſuis copoſitis · et coꝛ · q
& rerinet e in compoſitõe ut queroꝛ reris · conque
roꝛ rens· Sed quaero ris· ꝓdu· pᷣmam dyptongo·
Vnde uerſus Querit᷑ argẽtum: querit᷑ ꝑcuſſus ab
hoſte Abſit ab illa ꝗᷓri qᷓ ↄſtant turpia queri
uerquera re· i· febꝛis acutaet ðᷣꝛ a queroꝛ reris
qꝛ facit hominẽ conqueri
ueruloſus in querulus expõitur .
nuerulus a queroꝛ reris. deriuat᷑ querulus la/lũ·
penulcoꝛ·i ·garrulus rula rulum. uel ſepe vel fre
quenter querelas faciẽs · vn de queruloſus ſa.ſum.
id eſt· querela plenus. & comꝑatur · & inde queru
loſe ſiusſime:aduerbium
ueſito tas · in queſo exponitur
ueſitoꝛ a quero ris· deriuat᷑ hic queſitoꝛ ſitoꝛis
& hec queſitnix triciſ· & hec queſitio onis · & hic ꝗᷓ
ſtus ſtus.ſtui· & queſitus· Sed ſincopãtur omnia
iſta. & dicit᷑ hic queſtoꝛ toꝛis.idẽ quod qᷓ̃ſitoꝛ · Sili
ter ꝑ ſincopã queſtrix cis·ið quod queſitrix.l vxoꝛ
ueſtoꝛiſ.· & queſitꝰ ſimiliter ſincopat᷑ · & ðᷣꝛ queſtꝰ
ſtus. ſtui Item queſitio ſin copat᷑ & dicit᷑ hec q̃ſtio
onis.ſed vide qꝛ iſta ſincopatꝗ deſcẽdũt a q̃ꝛo rie
ſed integra deſcẽdũt a queroꝛ reris· depo.
ueſo a quero ri Nae queſo ſis · deſideratm̃.i.

rogare obſecꝛare· Et declina

cum deſiderio qu
hatur olim integ. & regulariter & faciebat p̃teri
tuʒ queſi uel quęmi. & ſupᷣ· queſitũ penul· ꝓducta

ſed mõ eſt deſegtiuũe 3 1 . 2

mani. vnde hec queſtura reeius dignitas · & qſto
rius ria·rium quod ad queſtorẽ ꝑtinet · Similiter ꝑ
ſincopam dicitur hec que rix ideʒ quod queſitrix
uel vxoꝛ queſtoꝛis. pᷣm hux Item queſtoꝛ qñʒ dicit᷑
mercenarius qui p̃ᷣdicat ꝓcer ſumptus ¶Et idðo
nota hic ꝙ dominꝰ in euãgelio iohãnis diſtinguit
tria genera ꝑſonaꝝ ſcʒ paſtoꝛes qui ſunt amplectẽ
di & diligẽdi: mercenarios qui ſunt tolerãdi · & fu
res qui ſunt cauẽdi· Et dicit gloſa auguſtini ſuper
illud ad philippen· ca· A Omẽs em̃ que ſua ſunt q̃ᷓ
runt·nõ que ſunt hieſu xpi. Hi ĩquit ſunt mercena
rij qui ſunt tolerãdi ·qꝛ eadẽ habẽt ĩ oꝛe que & pa
ſtoꝛes · qui vtiq; ſunt diligẽdi Fures uero et latꝛo
nes qui occidũt ſunt cauẽdi · & bene dicit ꝙ merce
narij ſunt tolerãdi·qꝛ habẽt in oꝛe eadẽ que & pa
ſtoꝛes · i. veritatẽ p̃dicant ſicut & paoꝛes licet ꝓ
pter queſtũ· Nam ſi falſitatem p̃dica: iam cade
rent a ratõe mercenarij & adquirerẽt fficiũ latro
num & hereticoꝝet tũe eſſent canẽdi. Vnde q̃ſto
res qui abuſiones et falſitates p̃dicant nõ ſuut tole
randi · imo tanꝙ; animaꝝ fures & reꝝ cauẽdi ſunt.
vide etiam in pꝛetoꝛ
ueſtrix cis.in queſtoꝛ exponitur
ueſtuarius A queſtus deriuat᷑ queſtuarius ria
riuʒ·q qᷓſtu viuit ſicut mercatoꝛ · vñ qᷓſtuarie dicũt᷑
meretrices · qꝛ q̃ſtu coaꝑis vi uũt
ueſtuoſus in queſtus expõitur
aueſtus a quero dicit᷑ queſitus tus.tui. & ſinco
patur · & dicit᷑ qᷓſtus ſtus: ſtui · i adquiſitio alicuiꝰ
rei:vnde queſtuoſus ſa: ſum · i.queſtibus plenꝰ. ulł
lucroſus· Itẽ q̃ſtus ſtaſtum:mobiliter eſt partici
pium de queroꝛ reris:
ueſumus habet vſicut & volumuns moꝛe anti
que non eſt in vſu. niſi queſo et queſumus. Vi
m queſo. =
uia & qm̃ in eod ẽ ſenſu· Sed qm̃ ꝓpꝛie pᷣponit᷑.
& ſic ſequẽtem ſenſum alligatut qm̃ dicis diſco · qꝛ

* . QαA — „* 77

uies a quieo esðꝛ. hec quies etis. & quies qᷣei.
in eodẽ ſenſu. & ↄponitur requies quiei: & re quies
etis · in eodẽ ſenſu ·ſed diſtimgue.ſimplex in vſu eſt
pm terciã declmationẽ. & nõ pᷣm qͥntam. Sed ↄpo
ſituin m quiĩtam declinationẽ eſt in vſu & nõ ᷣm
terciã · Item a quieo uel a quies dᷣ quies etis. gniſ
omĩs:·i:quietus · & cõponit ur. inquies etis ge om.
id eſt · ſine quiete · Et ſcias ꝙ licet quies et mquies
habeãt e coꝛre· in nt̃o·tamẽ eã ꝓducũt in obliquis.
Et põt qes eſſe uerbũᷣ = ꝑſone · & nomẽ
uietus a quieo es deſſuatur qetus ta:tum. ꝑtici
pium · i · qui:quieuit · & qetus ta ·tum· nomẽ · i · qete
plenus:· & comꝑatur quietꝰ tioꝛ ſimus vnde qete
tius · ſime:aduer.& quieto tas· .i:qetuʒz f acere.& po
nitur quãdoq; ꝓ abſoluere a debito- ul reddere de
bitů· Quidã tñ in hac ſignificat õe ſubtrahũt e. &
dicũt quito tas·taui:qtare:quod magis vulgare ẽ
ꝙ regulare·QAuietus cõponit᷑ cu in. & dicit᷑ mquie

tus ta.tuʒ · qui quietẽ nõ habet. ſcʒ qui moleſtat v·

moleſtatur· Vnde inquieto quietas id eſt. moleſta
re: inquietum fac . t ſunt a ctiua qᷣeto et inquieto
& ꝓdu.penul·quietus & qᷣeto „
uin· i· vt nõ · uel. c.cõiunctio adiũ ctiua:· Quin
id eſt· ergo coniunctio eſt illatiua Quin · i · potius
aduereligẽdi · Quin:i:cur nõ:vel cur aduer: inter
rogãdi:Qum:i.certe aduer affirmãdi: Qum i ſauꝑ
aduer· oꝛdinis. & cõponitur quinetiã· i: inſuꝑ aduᷣ
oꝛdinis · pim hug Item muenit᷑ qinuimo.i.potius ulł
certe aduerbiũ affiz madi uel eligẽdi. Vel poſſ ũt eẽ
due ꝑtes. Et ſcias ꝙ in luce euangelio vbi dicitur.
Quiimo beati qui audiũt uerbũ dei & cuſtodiunt
illud Ita diſtinguẽdum eſſe videẽ Qumimo beati
& deinde beati qui audiũt verbũ dei et cuſtodiũt
illud · & ꝓdu penul qmimo· qꝛ imo habet pꝛimã lõ
gam. vt dixi etiã ſupꝛa in imo
uimarius a quinqʒ dicit᷑ qarius ria. riuʒ · & ſub
ſtantie hic quinarius rij· ꝓ tali nũo
uincuns a quinq; & ung uel vr

»„

— ₰ *
cnoenig „

ſuppletionẽ · Qlerici em̃ vidẽtes ꝙ ſient p̃ᷣcedebant
populũ oꝛdine · ita p̃cedẽ deberẽt ſanctitate · Per
duos iteꝝ dies ante illos atruor abſtinere et ie
iunare incipiũt. & ſic vna ſeptimana addita eſt qua
deageſime q et quinquageſima no minat᷑: & hoc oꝛ
dinauit thelophirus papa ut dicitur Signat aũt
quinquageſima tꝑs remiſſionis uel penitẽtie · ĩ qua
omĩa remittũtur Quinquageſimꝰ? em annꝰ? erat iu

pileus. qui erat annus remiſſ ionis. quia tũc debita

dimittebãturſerui liberabãt᷑· & omẽs ad ſuas poſ
ſeſfſiones ꝓpꝛias reuertebantur· ꝑ quod ſignat᷑ ꝙ ꝑ
penitẽtiam dimittũtur peccatoꝝ debita/ liberatur
penitẽtes a ſuitute de monũ et reuertũt᷑ ad poſſeſ
ſiones celeſtiũ mâſionũ. vide in penthecoſte
uinquageſies aduᷣ · nui.i· qnquagita vicibꝰ? a qͥn
quaginta dicitur · hm papiam V
uinquãgulusi.quinqʒ angulos habẽs
uinquatres Quinqʒ cõponitur cum ater tra.

trum. & dicitur hi quinquatres hoꝝ quinquatriũ
& hec quinquatria hoꝝ trium- uel trioꝝ: quoddan

feſtum ſic dictum a quinqʒ atris diebus· Quiqʒ eĩ

dies atros i aduſos dies habuer̃t romãi ab haniba

li& gallis obſeſſi. quibus diebus nemo fuit auſus
exire · ſed et poſtea liberati ad illoꝝ dien memoꝛiã
fecerũt illud feſtum. Vnde hoꝛatius in eplis: Ac
potius puer ut feſtiſ quin quatribꝰ olim Alij dicũt

ꝙ quin quatria dicũtur a quinqʒ & tribus. quia qᷣn

quies fiũt in tribus annis uel ꝗnia ter in quinqʒ an
nis · et durabat tale feſtũ ꝑ quĩ q; dies · & ꝓdu:qua
uinquatriũ atrium componitur cum quinqʒ · &
dicitur hoc quinquatriuʒ quatrij· uel quinqueſtriũ
ſtrij · i ·quinqʒ poꝛticuũ ambit us: uel ſpacium vbi
ſunt quinqʒ poꝛticus .
uinqʒ nomẽ indeclin ab generis omis numeri
pluralis· vnde quĩquies adꝑ· & quĩtus ta· tum:
& quinus na-num- „*
cõponitur hoc qͥn

uinqʒfoliũ a quinqʒ et f O
azfolium li beba e an gre oKcä Petatio

dantis · ge· om · i · quadꝛupes. Vnde virgiliꝰ ĩ viij ·
eneidum · Quadꝛupedante putreʒ ſonitu quatit vn
gula campum. . 2
uadꝛupediùs a quadꝛupes ðꝛ quadꝛupediꝰ dia
dium & hic et hec quadꝛupedalis et hoc le · & iñ
hec quadꝛupedalitas tatis·
uadꝛupes · Quadꝛus cõponitur cũ pes · & dicit᷑
quadꝛupes dis·i· quatt uoꝛ habãs. pedes: & eſt cõis
gnis ↄſtructõe · ſed omĩs declinatõe/ſicut & diueſ

& hic quadꝛupes pedis.i.equus · & hic qᷓdꝛupedes

dis q̃libet beſtia quattuoꝛ hñs pedes
uadꝛuplatoꝛes in quadꝛuplus eſt
uadꝛuplex cis· in quadꝛuplus vide
uadꝛuplico cas · in quadꝛuplus vide ·
uadꝛuplus a quattuoꝛ ul quadꝛꝰ· & plica ce · cõ
ponit᷑ quadꝛuplus pla· plłũ· vnde quadruplo plas:
Iteʒ quadꝛuplico cas.i.ĩ quattuoꝛ ꝑtes explica
re.vel diuidere · vel quadꝛuplex ſiue quadꝛuplũ fa⸗
cere · vnde & quadꝛuplatoꝛes & quadꝛuplicatoꝛeſ
dicũtur vſurarij ĩ quadꝛuplũ ſua recipiẽtes · Qua
dꝛuplatoꝛ etiã dicit᷑ ſenex vel cõtractus qᷓͥ duobus

nedibus & duobꝰ baculis ſuſtẽtatus ꝑ plãtas ince

dit · & cor/dꝛu naturaliter
uadꝛus a quattuoꝛ? deriuat᷑ quadꝛus dꝛa dꝛum
id eſt. quattuor angulos habẽs ĩ quattuoꝛ lateribꝰ
vn de hec quadꝛa dꝛei:quarta ꝑs panis vel alteriꝰ
rei:Iuuenalis:· t bona ſumma puteſ aliena viuere
quadꝛa· Et quadꝛo dꝛas uerbũ actm̃i.vnõ hec qua
dꝛatura x oꝛ· qua naturaliter:
uadeuuialis in triuium vide
uadꝛuuium in trinum vide-
ualia lie eſt qᷓdam auis. & d a qnalis:. vel dicit᷑
qualie a voce quã facit ſcʒ qua quera
ualas gecoĩs & hoc quale nomẽ relatm̃ & int
rog atſn qualitatis:·vnde qualiter a duer. interroga
tiuũ & hec qualitas tatis/& qualitatiuꝰ ua: uum·
„

ſex impedimẽtis accẽtus.in capitulo de impedim
tis encleſis · Et nota ꝙ quãdo habet ſex cõpoſitõeſ
tm̃. vt vult magiſter bene · vt ſiquãdo · nequãdo · ali
Auãdo · quãdoqʒ .quãdoquãdo:quãdocũqʒ · Ex hoc
patet ꝙ quãdoq dem nõ eſt copoſitio uera · ſed põit̃
aliquãdo loco vnius ꝑtis· Et eſt potiꝰ qᷓdam vocũ
cõgeries irregularis ꝙᷓ cõpoſitio · & tũc accẽtuatur
ac ſi eſſet vna dictio · vt extẽplo·. defacili:decetero
eximpꝛouiſo· & cetera cõſimilia· vt dixi ſupꝛa ĩ ter
cia ꝑte in ca · de figura cõpoſita · quaſi in fine ·
uanquã & ſimilia habẽtia m ante q ꝑ n ſcribũt᷑
vide etiã in quendã · & in quẽquam·
uantiſper· i.quantus
uantillus la.lum · di · de quãtus.
uãtocius aduer·i quãto ocius· velo eius.citiuſ
& cõponit᷑ a quãto et ocius aduerbio.
uanto minus due ꝑtes ſunt ſicut & quãto ma
is · & ita ſub duobus accẽtibus ſunt ꝓferẽde · ſʒm
ug · in libro de dubio accẽtu.
uantulus la · lum: eſt di:de quantus
uantus ab actõ quꝗ eriuat᷑ quãtus ta·tuʒ vñ
& hec quãtitas tatis· & quãtitatiuus ua.uuʒ. & ab
latiuus pluralis de ꝙᷓtus·ſ· quãtis-cõponit᷑ cũ ꝑ · &
dicit᷑ quãtiſꝑi · quãt um· vt quãtiſꝑ valet res iſta·
tãtiſꝑ · Et ſcias ꝙ ꝙᷓtus querit de quãtitate ↄtinua
ad quod debemus reſpõ re no mĩa qꝙᷓtitatiua· vt

quãtus es tu· monocub cricubicus magnꝰ.ꝑuꝰ

Sed quot Juerit de quãtiate diſcreta· ſiue nũo ad
quod reſ Põdent᷑ nomĩa nimeralia· vt quot ſũt iſti
duo tre · & huic expoſitõi õcoꝛdat papi · dicens ·
Quãta ꝙmagna.· ꝙ ꝑua Vndiacobus in epla ſua
Ecce ꝙᷓtuẽ igniꝭ q;magnã ſil.. incẽdit.i. q; paruus
igs qᷓmac n ſil ncẽdit· Qu it? et tãt? ad men
Arãa. „oc et tot a0 numen, ꝑptinẽt
ua pzoer ia eſt. quan, obrem- ꝓpterea quo pa
cto ſʒ pPapiam

4

vnũ t. et bꝛeuiat᷑ qua · nde hoꝛ p̃ma epla:
Me quater vndenos ſcias impleuiſſe decẽbꝛis · ſed
quattuoꝛ ſʒm papi ·ſcribitur per duot ·
uaternarius: a quattuoꝛdecĩ dᷣꝛ quaternariꝰ uel
quattuoꝛdenariꝰ riarium· Vnõ hiero · in pꝛologo
machei · Sicqʒ quaternario nuo trifoꝛmiter poſito ·
id eſt · ter vel triplicato quaternario poſito mn ſerie
genealogie·Hoc aũt dixit · qꝛ ĩ genea logia illa tres
quaterdene ponũtur · Vna patrũ. alia regũ. tercia
ſimpliciũ· & ſunt quadꝛagĩtadue ꝑſone ibi numera
te. quia ter quattuoꝛdecim vel tres quaterdene ſa
unt quadꝛagintaduo
uaternarius · a quaternus dicit᷑ quaternariꝰ ria.
rium· & hic quaternarius rij · ꝓ tali nuo·
uaternatim aduer id eſt · ꝑ quaternos · et dicit᷑
a quaternus
uaternio onis?:a quatt uoꝛ dicit᷑iiqui quattuoꝛ
milites det ſub ſe· Vnde in actibꝰ aplłoꝝ.xij·ca.
Tꝛadẽs eum qᷓttuoꝛ qᷓternionib us militũ euſtodiẽ
dũ · Quidã ꝓferũt qᷓternio ꝓ q̃terno ſed falſo

uaternus a aceuoen uat᷑ quaternus na· nũ
4

& hic quaternus ni · vbi qdᷣattuoꝛ carte ſcʒ o cto fo
lia ſunt· vnde hic quaternulus li:dimi · & quaterno
nasi· quaternos faceꝛe vel quaternũ.ul quaternis
diſtinguere · vel oꝛdinare · & cõponitur· Cõquater
no nas i. ſimul quate- cõiungere:Diſquaterno
nas· i quaternos uel ꝑ nos diſtingueꝛe ;
diſligare ſeu diſiũgere erno n ag i. iteꝝ qᷓ⸗
ternare ul diſquaternare·& ſt neuty cum omĩbꝰ
ſuis compoſitis ,“YZ
uatinus Pur eſt zium tio cauſalis i cribit⸗
& deriuat a qua - Pote e 84 tõi ctio adiun
ctiua. Sed qua tenne c· ſunt e g. &π acuitue
dte. Vnde in greciſ. dicit᷑ Dic uat in? 10206
qua tenus eſto. Dictio ſub me · a 4 eſt oꝛat
lõga Si fiat ꝓſa·bꝛeuiat tñ vtraq; meru De boc

nattuoꝛdecim om ge/ plis/nui/& indecli· & cð
ponitur a quattuoꝛ et decem. 8
ua ttuoꝛdenariꝰ in quattuoꝛdenus expõicur
uattuoꝛdenus A qttuoꝛdecim ðᷣꝛ quatruoꝛde
nus na- num& quattuoꝛdenarius riarium · & hic
quattuoꝛdenarius rij: & quattuoꝛdecimꝰ ma: mũ⸗
& quartuſdecimus ma:mum·& quattuoꝛdecies · i ·
quattuoꝛ vicibus aduer · & ꝓdu de · *
uaxum uel quaſquũ ðꝛ ſonus ranaꝝ· vnde ꝗxa
re uel quaſſare dicũtur rane eũ vocem emittũt · ᷣm
hug.· Et papi · dicit · Quaxat ꝓ rana ðꝛ. ſicut ꝓ coꝛ
uo crocitat .
ue cõiunctio coplatiua ꝑ e· ſolã ſcribitur · Quã

do eſt nomẽ ſcribitur ꝑ ae dyptõgon · quae & ĩ ſin

gulari femio: & in plurali neutro. Et ẽ inteꝛrogacm̃
relatm · & in finitum
uendam ꝑ nſcribitur.in pᷣma ſillaba· qꝛ m in n.
mutatuꝛ. & deriuatur a qet declinat᷑ qdã qᷓdã q
dam uel quiddã. Et ut dicit hug. Cũ dicimus qu
dam certũ aliquẽ uolumus intelligere ſi nõ exp̃ſſe
rimuſ nomẽ quo dinoſcitur · vt illud in matheo Ite
in ciuitatẽ ad quẽdam: ſi em̃ dixiſſet ad ꝗ cunqʒ·
vel ad quẽlibet nõ eſſet certus homo.ſciebat em qͥp
pe dominus ad quẽ mitteret
uẽquã:eũdem·eãdem· verũtamè ſcribũtur per n
atur em̃ m in n· & ita de ſimilibus dicas
o quis quiui vel quii quitũ quire·i:· poſſe· &
itur cũ nõ· & dicitur nequeo quis quiui.qtũ
quire:inõ poſſe ·. Queo neutꝝ eſt cũ ibꝰ ſuis
mpoſitis · & coꝛ · qui · in ino ut quit equtũ
X ſcribũtur quit et nequi deq fosmatre
tercia ꝑſona a ſecũda si: eCA.s *
nequeo nequis nequit VIon al unerbü
delmit in d in tetcia ꝑſona
ueꝛcetũ tiia querc is die
locus vbi quereus ereſc ũt &

juer? .eu ceti
t. & qderceuſ

ſedᷣm legeʒ cõem. & ſic locus purgatoꝛij eſt locus
inferior inferno piunctus · ſicut dixi ſupꝛa in infer
nus ita ꝙ idem ignis ſit qui damnatos cruciat ĩ in
ferno· & qui iuſtos in purgatoꝛio purgat ꝙᷓuis dã
nati m ꝙ ſunt inferioꝛes meꝛito et loco inferioꝛeſ
oꝛdinãdi ſint · Alius eſt locus purgatorij ſin diſpẽ
ſationem · & ſic qñ qʒ in diuerſis locis aliqui puniti
legũtur. vel ad viuoꝝ inſtructionẽ. vl ad moꝛtuo
rum ſubuẽtionem· & ut viuẽtibus eoꝝ pena ĩnote
ſcens ꝑ ſuffragia eccleſie mitigeẽ Item ut diẽ au
guſtinus in xxjli · de ciui · dei empoꝛaneas penas
id eſt·purgatoꝛias alij in hac vita tm̃alij poſt moꝛ
tem · alij nũc & tũc· verumtũñ ante iudiciuʒ illud ſe⸗
uiſſimum nouiſſimũqʒ patiũtur· Item ut dicit gre
gorius in decretis Anĩe defunctoꝝ ſcʒ in purgato
rio exiſtẽtiũ quattuoꝛ mõis ſoluunt᷑ Aut oꝛatõibꝰ
ſaceꝛ dotũ · aut p̃eibus ſanctoꝝ · aut caroꝝ elemoſi
nis · aut ieiunio cognatoꝝ Atem ſʒm aug moꝛtui
pỹt ſcire qñ ſuffragia a viuis ꝓ eis fiũt qttuoꝛ mo
dis · Peimo ꝑ diuinã reuelationẽ qñ ſq; deꝰ hoc eis
reuelat· Decũdo ꝑ bonoꝝ angeloꝝ manifeſtationẽ
Angeli em qui ſemꝑ nobiſcũ ſunt. & omẽs actus
noſtroſ cõſiderãt · ſtatim ad eos poſſunt deſcẽdeꝛe
& eis ꝓcinus nũciare. Tercio ꝑ ataꝝ hinc exeũtium
intimationẽ.· Aĩe em que de hoc mũdo trãſeũt hec
& alia eis nũciare poſſunt. Quarto nihilominus
ſcire hec poſſunt ꝑ exꝑientia m & releuationẽ. Cuʒ
em̃ a penis ſe fleuari ſentiũt· ſuff ragia ꝓ ſe fieri re
cognoſcũt Item ſcias ꝙ indulgẽtie pñ̃t valere il
lis de purgatoꝛio· ſʒm diuerſam tñ in dulgentie foꝛ
mam. Si em talis ſit indulgẽtie foꝛma. Quicũqʒ fa
ciet hoc uel illud· habet tàtum de indulgentia ille
qui hoc facit.nõ poteſt fructũ indulgẽrtie in alium
trãſferre· quia eius nõ eſt applicare ad aliquẽ aliuʒ

locis maxime ſenſibilibus · ſunt maximũ doloꝛem
cau ſantes. Et quia totus ſenſus coꝛꝑis eſt ab anĩa
ſdeo ſi in ip̃am animã aliquod leſiuũ de necef

ſitate oportet ꝙ maxime affligatur. Et ideo opoꝛ

tet ꝙ pena purgatoꝛii quantum ad penã damni et
ſenſus excedat omnẽ penã huius vite · Vnde augꝰ
in quodã ſermone dicit· Ale ignis purgatoꝛij duri

oꝛ erit ꝙᷓ quiquid in hoc ſeculo penaꝝ aut ſentire

aut videre aut excogitare quis poteſi· Vide etiam
in penitẽtia & in veniale ·
urgito tas.i· frequẽter purgare · Et foꝛmatur a
purgatum ſupino de puꝛgo a m i correptam muta
ta.· & v in o
urgo a purus deriuatur purgo gas· gaui⸗ gare
id ẽ·mũdare.purificare· & dicituꝛ purgo quaſi pu⸗
rum ago · & videtuꝛ potius eſſe ethymologia ꝙ cõ
poſitio · vnde hic purgatoꝛ toris · & purgatꝰ ta tũ
& comꝑatur purgatus tioꝛ: ſimus vnde purgate
tiusſi me aduer· Purgo cõponitur· Expurgo gas-
id eſt extra eijciẽdo purgare· Et eſt actm̃ cum om
nibus ſuis compoſitis
urifico ficaſ: caui purificare · id eſt · mundificare
purum facere:a purus et facio compõit᷑ · & coꝛ.fi ·
uro a purus dicitur puro ras· raui · rare.i: mun
dare puꝝ facere · & componit᷑ · Cõpuro ras · i · ſiml
uel cum alio purare. Depuro rasi valde purare.
uel a puritate rem oueꝛe· Impuro ras · i: valde vel in
tus purare· Item impurare· i · impuꝝ facere · et tũe
deriuatur ab impurus Repuro ras· i: iteꝝ purare
Et ẽ actm̃ cũ oĩbꝰ ſuis cõpoſitis· & ꝓdu.pu.
urpura a purus dicitur hec purpura re. quaſi a
puritate lucis · Vl phurpura dicũt grꝑei cũ aſpira
tione · & inde nos dicimus purpura ſine aſpiratõe
& inde purpureus rea: reum. & purꝑurinꝰ purpu

vxel ad puluerẽ ꝑtinens · & pulueroſus ſa ·ſum · id ẽ
puluere plenus Et ꝑ compoſitionẽ puluerulentus
puluerulẽta puluerulẽtũ in eodem ſenſu · & vrũqʒ
comꝑatur · vnde hec puluereſit as pulueroſitatis:
& hec puluerulẽtia tie
umex a ſpuma me · dicit᷑ hic pumex cis · q̃ſi ſpu
meyx ſcʒ lapis leuis & cauernoſus:quia ſpume dẽſi⸗
tate cõcretus fiat · & tãtam habet refrigerãdi natu
ram.vt in vas miſſus muſta defe ruere deſinãt · vñ
pumicoſus ſaſum: & comꝑat᷑et pu mico cas· penlł
coꝛrepta · id eſt.pumice aptare. Et eſt actm̃ cũ om̃i
bus ſuis compoſitis· Itẽ a pumex pumiceꝰ cea· ceũ
& coꝛ· pumex penul · gẽi .
umicellus lidi·puus pumex
u mico cas· in pumex eſt·
umiculus li.di-paruus pumex
uncto a punctũ cti deriuat᷑ pũcto ctas · pun
cckaui ctare·i. pũcta facere· uel puctis diſtmguere
vnde pũ ctatim aduer ꝑ pũcta diſtinctim & com
ponitur · depũcto ctas·i:pũcta remouere: diſpun
Ccto ctas· repũcto ctas.iteꝝ pũctare Itẽ pũ ctaꝛe
põt etiam frequẽtatm eſſe huiꝰ verbi pungo.i· fre
quẽter pungẽ· A quo punctito tas:.aliud frequẽ:
IV unctoꝛ ctoꝛis · in punctoꝛiũ vide:
unctoꝛiũ a pũgo gis.pũ xi:dicit᷑ hic pũctor pũ
ctoꝛis.vnde pũ ctoꝛius ria:riũ · & hoc pũctoꝛium
eũ quo pꝓmus · & pũ ctim adueꝛ· i:pũgẽdo·
unctum cti in punctus vide.
uncte pũgo gis xi·pũctum.dicit᷑ hie pun⸗
Cus ctus. ctui actus uel paſſio pungẽdi uel qdᷣ
pũgendo facimus · & hie pũctus ctus. & hoc pun
ctum cti· in eo dẽ ſenſu/ſcʒ quod pũgendo facimuſ
vel pꝛmeipiii linee Item punctũ eſt ſimplex uel in⸗
diuiſibilis ꝙᷓticas . ꝓꝛima in compoſitõe lmee.& vl

inhereditãdi · vel eoꝝ quotiens expediebat aufere
bant noĩa qui erãt exhereditãdi Impugo gis · i · in
tus uel intro vel valde pungere: Repungo gis i.
iteꝝ uel retro pungere ſcʒ viceuerſa pungẽtem pũ
gere · Pungo & eiꝰ cõpoſita ſunt actiua. Et pũgo
duo habet pᷣterita ᷣm duplicẽ eius ſigni ficatione m

Cõpoſita vero ab eo tm̃ habẽt vnũ pᷣ̃teritum ſcʒ in

xi p̃ter repungo quod retinet pᷣteritum ſui ſimpli
cis in diuerſis ſignificationibꝰ ·ſicut & ſimplex ſeʒ
repunxi. & repupugi · ᷣm hug. Et pꝛiſci.in x · li · ſic

dicit · Pungo pupugi uel xi. Expungo uero xi · dici

mus.ac repungo repupugi · & xi· ut capꝛo videtuꝛ
Cum em̃ qui nos pupugit talionẽ vel vicẽ a nobis

redditã oſtẽdimus repupugi dicimus Qñ vero ð

oꝛõe uel de kalẽdanio loqᷣmur repũxi dicimus·
unicus ca. cũpelcoꝛ· in feniceon expõitur
unio a pena dicitur punio mis· punire.i penam
