qꝛ pᷣ aliis et pluſqꝙ debeãt in legẽ varicãt · i · claudi⸗
cãt vel claudicãdo ambulãt & coꝛ · ri
vy reuertoꝛ. ex pꝛe et verto tis· cõponit᷑ pᷣuertoꝛ
teris · verſus ſum verbũ deponẽtale · id eſt · pꝛeueni
re· pꝛeterire · tranſire
reuius a pꝛe & via cõponitur · pꝛeuius pꝛeuia
uium. in via pꝛeambulãs
rex cis · ſed nts nõ eſt in vſu·vide in pꝛec es
riamꝰ mi.penul · coꝛ · dicit᷑ a pꝛiaſcee quod ẽ emè

uel redimere · quaſi emptus uel redẽptus· & a gtĩo

pꝛiami addita des:fit pꝛiamides huius pꝛiamide·
filius uel nepos pꝛiami. & a nominatio pꝛiamides
remota de ſillaba fit hec pꝛiamis pᷣamidis penulti.
cor · filia uel neptis pꝛiami· vide in tercia ꝑte in tra
ctatu de ſpeciebus noĩm in ca.ð patronomicis
riapiſmus mi.in pꝛiapus vi de
riapus a pꝛiaſce quod eſt redimere · dicit hic pᷣ⸗

apus pi· i· virile mẽbi:quia generis humani iactu

ram redimit·. Et dicit᷑ deus oꝛtoꝝ · & dicitur oꝛtis
Fꝛxeſe e ꝓpter fec ũditatẽ eoꝝ:quia oꝛtus nunqꝙᷓ eſt

ſine fructibus· vñ hic pꝛiapiſmꝰ mi:pudẽdoꝝ ten

ſio uel paſſio · & pꝛodu ·penul· OQuidius in libꝛo fa
ſtoꝝ · At rubet oꝛtoꝝ deus & tutela pꝛiapus Et qᷣ
dã dicit Ad foꝛmã naſti cognoſcit᷑ haſta pꝛia pi
rniaſce grece latine dicit᷑ emè uel redimere
rim aduerbiũ tempo:iſ.& comparat᷑ pꝛidem
pꝛioꝛ imus:
4 nis us ani . in pꝛidie eſt

— — „

rume Mie õponitur cũ pꝛimus uel pꝛioꝛ: et dꝛ

pꝛidigi Mim uel pꝛioꝛi die aduer.tꝑis. & inde

alios pꝛimus uel maioꝛ· & declinaẽ᷑ in plur ali nůo
tm̃ ſcᷣm vſum Inuenitur etiã in ſingulari· Vnd et
ſic deſcribitur Pꝛimicia cie · eſt pꝛima ꝑs frugũ do

mino offerẽda Nec aũt debetur ex p̃cepto dñi. ꝗ

in exo· xxij· ca· pꝛecepit · Decimas et pꝛimicias nõ
tar dabis offerre dño Et vt dicũt· hoc pꝛeceptũ ex
toto fuit cerimoniale Sed pꝛeceptũ de decimiſ ꝑtĩ
fuit cerimoniale.et ꝑtim moꝛale. Et vt dicit hiero·
Qui plurimũ qᷓdꝛageſimã ꝑtem dabãt ſi acerdotibꝰ
qui minimũ ſexagelimã· Inter quadꝛageſimaʒ & ſe

xageſimã licebat offerre quodcũqʒ voluiſſent · Et
hoc in aridis et liqdis · ĩ fetibꝰ at᷑ aĩal pᷣmogenitũᷣ

rimipilaris · in pꝛi mipilus eſt dabatur

rimipilus a pꝛimo & pilũ quod eſt telũ uel pi

lus.ſm antiquos cõ ponit᷑ hic primipilꝰ li · & hic p

miplius plij. & hic primipilaris in eodẽ ſenſu vexil

lifer qui poꝛtat primũ puũ.i primũ vexillũ ãte re
gem uel ĩ bello · vnde hic et hec primipilaris & hoc
re. & pꝛimipilatus tus: tui/dignitaſ uel officiũ pꝛi
mipili · & ꝓdu · pi · .
rimitus a primus dicitur primitꝰ aduer. or dii

id ẽ. p̃mo uel in pᷣneipio · er cor · mi ·

rimiuirgius a primus et virga ↄpõit᷑ hie primi
uirgius gij · qᷓ primã virgã fert ante regẽ

rimogenitus a primus ma:mum. & genitus · cõ

ponitur pꝛimogenit? ta· tum · i· primo natꝰ. & pꝰ

quẽ eſt aliuſ uel alii‚ſicut eſau dicitur primogenie?
ilaac · Itẽ primogenitus dicitur ante quem nullus
nec poſt quẽ alius. & ſie xpᷣs hieſus dicitur primo
genitus virg mnis. Vnde dicit hiero · Primogenitus
dicitur ante quẽ nullus:nec poſt quẽ alius· & hoc
ſic ꝓbatur nui · xvij· Pro primogenito ho mĩs pᷣciũ
accipies · cuius redemptio erit poſt vnũ mẽſem ſi
clis argẽti qᷣnqʒ pondere ſanctuarij Sed eſſe, pote
rat ꝙ nõ ſequeret᷑ alius ſecũdo gemtꝰ.· Igityr ille
tũc nõ diceretur pᷣmogenitus uel nõ redin⸗

Se; nobbee m coPede e ſimP
deſchnat oꝛdinẽ · i · ſine compatione · et tũc pꝛioꝛ
pꝛie dicitur de duobus. pꝛimus de tꝛibus uel quat
tuoꝛ ueil de pluribus. Nã de dictione diſſillaba qñ
qʒ ſolet queri pꝛioꝛ quãta · De poliſillaba · pꝛĩa ꝙᷓ
ra. Vnõ uerſus- De multis ꝓprie pꝛimꝰ dices aliꝰ
ue Sed pꝛioꝛ ac alter· dic cõcoꝛdare duobus · Item
pꝛioꝛ quã do qʒ deſignat dignitatẽ in eccleſia:& tũc
eſt tm̃ maſculmi generisſicut hic pꝛioꝛ oꝛis· vnde
hec pꝛioriſſa ſe: mulieꝛ que talem habet dignitatez
uel vxoꝛ pꝛioꝛis · & hic pꝛioꝛatus atus.eius digni
tas vl diſtrictꝰ?· Vide in pcedo quõ ali quid dicat᷑
pꝛius alio quattuoꝛ modis · Et ſcias ꝙ ſepe in
uenitur pꝛioꝛ pꝛo melioꝛ poſitum · & tune ſine du
bio habet vim comꝑatiui. & pꝛimus pꝛo optimus
& tũc ſuꝑlatiui ſignificationem obtinet ſeu compa
rationem Vnde virgilius in ix. Iuuenum pꝛimos
tot miſeꝛit oꝛco · pꝛimos poſuit pꝛo optimos · Pꝛi⸗
mus etiã pꝛo maximus inuenitur · Vnde in pꝛima
epla ad thimo · dicit paulus· Ap̃s venit in hũc mũ
dum peccatoꝛes ſaluos facere· quoꝛꝝ pꝛimꝰ? ego ſũ
vbi dicit gloſa Pꝛimus· i· maximus · q· d peioꝛ om
nibꝰ? ſuʒ· qꝛ ꝑſecutoꝛ quo ñ erat peioꝛ: pꝛimꝰ ergo
fuit nõ oꝛdine tꝑis ſed magtndine iniqᷣtatis
rioꝛculus pꝛioꝛculi dimi·ꝑuus pꝛioꝛ uel in per
ſona. uel in dignitate⸗
rioꝛſum · Pꝛioꝛ componitur cũ oꝛſum· uel ver⸗
um. Et dicitur pꝛioꝛſum aduerbiũ lociid eſt · ueꝛ
ſus pꝛioꝛem partem.
riſcus pꝛiſca pꝛiſcumid eſt· antiquus.· vetuſtuſ

64 „,⸗ 2642 .

ponitur hoc pꝛoaſtiũ ſtij · locuſ ante ciuichtẽ · ud

urbium ſcom hug · Papi uero dicit Pꝛo.⸗tiu⸗ viri

darium arboꝝ ꝓpe muꝝ
roauusin auus vide
robatica Peobaton interpꝛetat᷑ ouis latine · vñ
ꝓbaticus ca·cum ·i.pecualis Hinc dicta eſt ꝓbati
ca piſcina·i· pecuaſis:qꝛ cadauera hoſtiaꝝ ibi ablue
bantur- Iohanis. v. Erat auũt hieroſolimis ꝓbatica

piſcina qᷓ cog nomĩabac heb ꝛaice bethſaida.i·domꝰ2

pecudum latine · et ſatis cõcoꝛdat cũ nomie greco
ꝓbaton ſcʒ ꝓbatica
erãt hieroſolimis Vna piſcina ibi erat que dicebat᷑
ſuꝑioꝛ Et hec erat extra ciuitatẽ. de qua eſa. vij · di
cit dominus ad eſaiã. Egredere in occurſum achaz
tu et qui derelictus eſt iaſub fdius tuus ad extre
mum aqueductus piſcine ſuperioꝛis ab inuia agri
fullonis Alia piſcina erat inferioꝛ · et hec erat in ci
uitate ad vſũ ciuiũ· Tercia aũt erat iuxta templum
quaſi ad radicem montis ſion· De qua piſcĩa ſume
batur aqua ad ſacꝛificia abluẽda· & ſiebat hec piſci
na ex congregatõe aquaꝝ ſyloe· quod eꝛat fons ao
radicẽ montis ſion In hac piſcina nathinei hoſtias
lauabãt ſiue oues ſarificandas · Item pꝛobaticus
ci· qui ꝓbat vel ꝓbatur a ꝓbo as·
robaton grece latme dicit᷑ ouis · Et acuitur ĩ fie
roblema atis ge· ne· quod latĩe dicitur ꝓpoſitio
ãſtio eſt difficilis habens aliquid quod diſput atõe
ſoluendũ ſit. & coꝛ· pnlt gtĩ .· Vnde ꝓblematicus
ca cumgrauis & diſlicilis· vel qui ꝓblema pponit ·

Et ſcias ꝙ tres piſcine

2

poſthode·poſipꝛidtie· Et adiũgitur pꝛidie moꝛe pᷣ
poſition daccuſatĩs · vt pꝛidie Ralẽdas ianuarij. pꝛi
die nonas· pꝛidie ydus.ia pꝛima die ante yduſ.vñ
ij · mach · ca · vlti · Pꝛidie mardochei diem
rimarius a pꝛimus dĩ pꝛimariꝰ ria · riũ · i. pᷣmus
rimas a pꝛimus dicit᷑ hie et hec pꝛi mas tis: qui
pꝛimus habetur in populo · vnde hic pꝛimatus tuſ.
eius digtas uel magiſtratus De pꝛimatu vide ĩ ho
noꝛo. Item pꝛimas deſignat quãdam dignitateʒ m
eccleſia.& tũc eſt tm̃ maſcu·/ge · & circũfle ctit vlti
mã pꝛimas· ſicut oſtẽdi in ſecũda ꝑte vbi egi de no
minibus deſinẽtibus in as· Et ut dicit papi: pꝛimas
pꝛimatis inter reliquos maioꝛis dignitatis nel po
teſtatis · & ꝓdu:penul/genitĩ Inuenit᷑ pꝛimas actĩ
caſus nui pluralis femĩ ge ·de pꝛimus ma:mum · ꝛc̃.
tunc nõ accẽtuatur in fine
rimeuus a pꝛimus et euũ cõponitur pꝛimeuus
ua · uum pel · ꝓdu · i Primus in euo· uel pꝛimi eui · i.
ſenex· uel pꝛimus. uel antiquus
rimicerius a pꝛimus & cereus cõponitur hic p
micerius rij·qui pꝛimũ cereũ poꝛtat ante ep̃m uel
regem de dignitate · Vnde hec pꝛimiceria pꝛimice
rie eius dignitas
rimicie a pꝛimꝰ dicitur he pꝛimicie miciaꝝ. Et
ſunt pꝛimicie ꝓpꝛie ex fructibꝰ Vñ dũ aliquos fru
ctus de oꝑe noſtro pꝛius capimꝰ.pꝛimicias nomi⸗
namꝰ.ſᷣm pap.Hug ·aũt dicit ꝙ pꝛimicie ꝓpꝛie ſũt
que pꝛimo de frugibꝰ ꝑcipiũtur uel que deo pᷣmo
offerũtur · vñ pꝛimiciuſ cia ·cium · i · pꝛecipuꝰ & añ

Trs —EEe ue Peidie. hodie

aut rabanũ pꝛimogenitũ dicitur omẽ maſculmum
quod pꝛimo aꝑit vuluã ſiue ſequãtur fratres ſiue
nõ. Et dicitur xp̃s pꝛimogenitus ſecũdum rabanũ
gratia ſiue dignitate Apoc.i. Chꝛiſtꝰ eſt pꝛimoge
nitus moꝛtuoꝝ et pꝛinceps regũ terre:Itẽ natura.
& hoc aut ſᷣm naturã de matre humanã Siẽ mat.
pꝛimo dicitur. Donec peperit filiũ ſuũ ꝛzimogeni

tũ. Aur ſᷣm diuinã de patre. Ecclłxxiiij go ex oꝛe

altiſſimi ꝓdij ꝓmogenita añ̃ omnẽ creaturã. Itẽ
ſcias ꝙ pꝛimogenita dicũtur ius pꝛimogẽiture.vñ
ſuꝑ illud geneſis.xxv. Parui pẽdens ꝙ pꝛi mogeni
ta vendidiſſet · dicitur in hiſtoꝛiis Erãt aũt pꝛimo
genita dignitates quas habuer̃t primogemiti ĩ eo
gZnationibus ſuis vſqʒ; ad aarõ Habebat em primo
genitus veſtẽ ſpecialẽ · qua induebatur tm̃ in ſacri
ſicio offerẽdo ·et recepturus finalẽ benedictionem
a patre Iteʒ in ſolẽnitatibꝰ et cõuiuiis benedicebat
mmoribus· et m his duplicẽ ciboꝝ poꝛtionẽ recipi
ebat. Tradũt etiã ꝙ in diuiſione hereditatis ſempꝑ
duplum reciꝑet pᷣmogemtus Nota etiã ꝙ pᷣmo
genita moꝛſ dicitur ſuꝑbia qᷓ fuit pᷣma cã apoſtaſie
rimoꝛ a primꝰ dicitur hic pꝛimoꝛ oris.i. maioꝛ
& dignioꝛ in populo.uel primus in ordine ſecũdũ
hug· Papi. uero dicit · Primores pel· ꝓdu · ſunt pri
marii:primi viri electi. Hora · in ſeꝛmo. Primoꝛes
pli arripuit populũqʒ tributim·
rimorculus a primus dicitur pꝛim orculꝰ la. lã
id ẽ · aliquãtulũ pᷣmor · et cor.cu ſillabam
rimulus primu la lum · di·de primus Et inueniẽ
pro pꝛimus.& cor.mu

dunens e
ex my Ino vlu ꝓphetandi qpam ex ſuo ſpũ ꝓferũt ·
& ſebhec ex ꝓphetie ſpã dicere ſuſpicãtur· ſed quia

ſãcti ſunt ꝑ ſpmſan ctũ citius coꝛrepti ab eo qᷓ ve⸗

ra ſunt audiũt· & ſemetipſos qꝛ falſa dixer int reß̃
bendunt-Nachan etem ꝓphetam ſanctũ vin fuiſſe
quis neſciat · qui dauid regem & de culpa aꝑte rep̃
hendit· & que ei pꝛo culpa eadẽ eſſent vẽtura nun
ciauit · Quẽ cum idẽ dauid q: templũ deo vellʒ cõ
ſir uere requiſiſſet ilico reſpõdit· Omẽ quod eſt in
coꝛde tuo vade & fac:quia dñs tecũ ẽ· De quo ſta
tim illic ſubditur· Hactũ eſt aũt in nocte illa. & ec
ce ſermo dñ̃i ad nathan dicẽs · Vade & loquere ad
ſeruũ meũ dauid· Hec dicit dñs deus: Nũquid tu
edificabis mibi domũ ad habitãdum: neqʒ em̃ habi

taui in domo ex die qua eduxi filios iſrael de terra

egipti vſqʒ in diẽ hũc·& paulopoſt cũ cõpleti fue
rint dies tui & doꝛ mieris cũ patzibus tuis · ſuſcita
bo ſemen tuũ p?ꝰ quod egrediet᷑ de vcero tuo &
firmabo reguũ eius · ipe edificabit domũ noĩ meo
Ecce nathan ꝓpheta qui pᷣus regi dixerat Vade &
ſac ipſe poſtmodũ ꝑ ꝓpbetie ſpm̃ edoctus hoc fie
ri nõ poſſe denũciãs · & regis cõſilijs & ſuis ſeꝛmo
nibus ↄtr adixit· quia quod ex ſuo ſpũ dixerat · fal
ſum fuiſſe rephendit· Qua in re inter ꝓphetas ve
ros ac falſoſ iſta di ſtãtia eſt · qꝛ ꝓphete veri ſi aliqñ
ꝑ ſuũ ſpm̃ aliquid falſum dicũt. hoc ab auditoʒum
mentibus ꝑ ſpm̃ſanctũ eruditi citiꝰ coꝛrig üt · Pꝛo
pheti autem falſi et falſa denunciãt· et alienia ſpũ
fancto in ſua falſitate ꝑdurãt · Vide in miraculum.

itudinis cuius et arca- ut arce integre ſhceret
De ſpiſſitudĩe vero eius nõ legit Ne diac
oꝛaculumquia dominus de illo reſpola dhat · Re
ſpõſum aũt dicit᷑ oꝛaculũ diuimum: q; oꝛãt ? daẽ
Dicebaẽ etiã ꝓpiciatoꝛium· qꝛ exinde loquẽ Nomi
nus ꝓpiciabat populo· uel quia die ꝓriciationiſ di
cebãt gloꝛiã domini ſemꝑ ibi deſcendere Ex vtraqʒ
vero ꝑte oꝛaculi ſcʒ in duobus anguliſ anterioꝛib?
poſiti ſunt duo cherubin aurei et ꝓdu Ctiles . id eſt
non fuſiles ſed tunſionibꝰ malleoꝝ pꝛoducti · In
gloſa autẽ ad hebꝛeos nono diciẽ dice batẽ Prici
atoꝛium ſiue oꝛaculum qꝛ ibi apparebat angelꝰ do
mini loquẽs moylſi quãdo dominꝰ ꝓpiciaturꝰ erat
plo · De feſto ꝓpiciatõis dixi in faſe in f· litera
ropicioꝛ aris · in ꝓpicius eſt ·
ropicius a ꝓpe dicitur ꝓpicius cia · cium · id eſt
bonus benignus miſt eꝛicoꝛs · mitis · ꝓſper: placatꝰ
Vnde xꝓpicioꝛ aris atus ſum. ꝓpiciarii· eſſe uel fie
ri pꝛopicium· vnde hec pꝛopiciatio onis ·i placatõ
miſericordia· & pꝛopiciatoꝛius ria· rium. & pꝛopi
ciarius riarium & compõitur repꝛopicioꝛ ciaris ·
uerbum ſimiliter deponens
9ropina · Pina grece latine fames dicitur · Et cõ
ponit᷑ cum pꝛo uel pꝛocul & dicit᷑ hec pꝛopina ne·
locꝰ iuxta balnea publice vbi poſt lauacrũ a fame
& ſici reficunt᷑ homin es · Et dicit᷑ ſic· quaſi pꝛopel
lens famẽ · quia hic locus famẽ pellat· Et oicũt gre
ci popina · & inde coꝛrupte nos dicimus pꝛopina:
pꝛo tali loco ſunpliciter · Tamen modo pꝛopina

, E† ονàα Hüan Peocut fans et bia
hug· Et dicebat᷑ olim ꝓpheta vidẽs·qꝛ eo
ipebꝗt qð ceteri nõ videbãt · et ꝓſpiciebãt
Ifiſterio abſcõdita erãtEt ſcias quod ve
ete mtelligebãt que videbãt Vnð iob Ecce
omĩæ vidit oculus meus et aud iuit auris mea & ĩ
tellexit ſingula. Qð uerbũ tra ctãs beatus grego-
in xi · libꝛo moꝛaliũ dicit· Cum aliqᷣd oſtẽditur uel
auditur · ſi intellectui nõ tribuit᷑:· ꝓphetie mĩme ẽ.·
Vidit em̃ pharao ꝑ ſomniũ que erãt ĩ egipto vẽtu
ra.ſed quia nęquit intelligere quod vidit ·/ ideo nõ
fuit ꝓpheta Aſpexit baltaſar rex articulũ manus
ſcribẽtis in pariete · ſed ꝓpheta nõ fuit:quia intel⸗
lectum rei quẽ viderat nõ habuit · YVt igit᷑ beatus
iob ꝓphetie ſpm̃ ſe habere teſtarec᷑ nõ ſolũ vidiſſe
et audiſſe. ſed etiã intellexiſſe ſe omĩa aſſerit Item
hic nota ꝙ ꝓphete falſi diſtinguũtur a veris qᷓ̃tũ
ad tria ad minus:Pꝛimo ꝙᷓtum ad reuelatõnis ar:
doꝛem: quia boni Pphete futura p̃dicant diuino lu
mine mediãtibus bonis angelis inſpirati. Sed falſi
ꝓphete uel ſequũtur ſpm̃ ſuũ nihil vidẽtes:ſed mẽ
dacia confingẽtes. uel reuelationẽ immũdi ſpiritꝰ

7

Fecũdo ꝙtum ad intentionẽ p̃ᷣnũciatõis.quia fal⸗
ſoꝝ pꝛophetaꝝ finis aliquod lucrũ tꝑale eſt. ut dᷣꝛ
eʒech.xiii · Violãt me ad ꝓplm meũ ꝓpter pugilluʒ
oꝛdei et fragmentũ panis uel ſaltem ipᷣius demõis
reuelãtis intẽtio ꝑuerſa eſt·que deceptionẽ ĩtẽdit
ſed ꝓphetaꝝ bonoꝝ tota mtẽtio in rectũ finẽ or⸗
dinat᷑ · Nereio ꝙᷓtum ad certitudinẽ pꝛonũciatoꝝ·

—
de futuro eſt· Ecce virgo cõcipiet & pariet ſilium
Reophetia de p̃terito eſt. In pncipio creauit Jeus
celum et terpã: De illo em̃ tꝑe dixit homo quo nõ

erat homo. Pꝛophetia de pꝛeſenti eſt. qðᷣ diẽ paulꝰ

apls in pᷣma epla ad coꝛinth.ca.xiiij· Si antem omiſ
pꝛopheta intret · aut quis infidelis.uel ydeota con

umcit᷑: ab omibus diiudicat᷑ab oĩbus occulta coꝛ

dis maniĩfeſta ſunt · & ita cadẽs in terrã in faciem
adoꝛabis deum pꝛonunciãs ꝙ uere deus in nobis
ſit. Cũ igitur dicit· occulta coꝛdis eius inanifeſta
ſunt:pꝛofects monſtrat᷑· quia ꝑ hũc modũ pꝛophe
tie ſpũs nõ p̃dicit quod futuꝝ eſt· ſed oſtẽdit q3
eſt: Quo aũt pacto pꝛophetie dicit᷑ ſpũs qui nihil

futuꝝ indicat · ſed pñs narrat · Qua in re anĩaduer

tẽdum eſt ꝙ pꝛophetia recte dicitur:non quia pdi

cit ventura ſed quia pꝛodit occulta Rẽ qppe quali

bet ſicut ab ocùlis noſtris in futuro ſùbtrahũt tꝑa
ita ab oculis noſtris in pᷣſenti ſubtrahũt ea vẽtura
Vt em̃ res occultãtur in futuro tꝑe· p̃ſens aũt co
gitatio abſcõdit᷑ ĩ latẽti coꝛde · Et eſt etiã ꝓphetia
p̃ſens· cũ res quelibet nõ ꝑ animũ ſed ꝑ abſentem
locũ tegitur· que tñ ꝑ ſpm denudat᷑.et ibi ſit pnᷣs
pꝛophetãtis animꝰ vbi ꝑ pᷣſentiã nõ eſt coꝛpus Nã
gieʒi longe a pꝛopheta receſſerat cũ naamã ſiri mu
nera ꝑcipiebat Eui tamẽ idẽ pꝛopheta dicit Non
ne coꝛ meũ mn pᷣſenti erat quãdo reuerſuſ eſt homo
de curru ſuo in occurſuʒ tibi · Poſtꝙ; de pꝛophetie
tꝑibus tractauim?ꝰt reſtat ut de mo dis elus et qni
t atibus aliqua diſſeramus Spũs quippe pꝛ op hetie

fropudoꝛ nõ pote ſt cõponi a pꝛo interiectione ·
qa ſicut dixi in pꝛo doloꝛ · interiectio ñ poteſt cõ
poni · vnde ꝓ pudoꝛ ſunt due ꝑtes · Vel ſcd̊ʒ quoſ
dam deriuatur a pꝛopudeo des · Et eſt ꝓpudoꝛ:ofu
ſio inuerecũdia. quaſi pꝛocul a pudoꝛe · & ſjm hoc
penul.coꝛ · Papias videt᷑ dicere ꝙ ſit interie ctio ꝓ
pupoꝛ et ꝓdoloꝛ·ſed expone eſt ĩteriectio.quia lo
co interiectõis vi detur poni · Nõ tñ (vt dicit pꝛil ·
in li.xii)id quod pꝛo aliquo accipitur omĩno etiaʒ
ex ea dem ſpecie acci piẽdum eſt·
ropugnaculũ a ꝓpugno nas · dicitur hoc pꝛopu
gnaculum li · Et dicũtnr ꝓpugnacula· pinne muro
rum ſiue ſumme ꝑtes · quia ex his ꝓpugnatur
ropulſo ſas · i·frequẽter ꝓpellere · et eſt fre· a ꝓ
pello lis· puli ·pulſum · ſu· v in o cõuerſa
rora a pꝛioꝛ dicit᷑ hec pꝛoꝛa re · qſi pꝛioꝛa ſcʒ an
terioꝛ pars nauis· vide in pupis =
roreta te:maſculi ·ge · qui in pꝛora.i.in pᷣncipio

nauiſ moꝛat᷑ ut archinauita · ꝗͥ hoꝛtat᷑ ſocios. uel gu

bernator· Nam in Tona vbi hieronimꝰ gubeꝛnato
rem ·ſeptuaginta pꝛoretam interp̃tati ſunt · & deri
uatur a pꝛora re ·& pꝛodu·rer.
rorij cio cis.exponitur in pꝛoiũcio cis
rorito tas. ex pꝛo et ritꝰ cõponit᷑ pꝛoꝛito tas
taqui ·tare · i · pꝛouocare. uel excitare · & pꝛodu · ri
roꝛſus·i· penitus oĩno pꝛoculdubio pꝛofecto ·
roſa a pꝛoſon ðᷣr pꝛoſus ſa.ſum · i·lõgus et pꝛo
ductus.et pꝛolixus · & proſo ſas.pꝛoducere · & hec

eaae r Peoerpma: à Peope
ſerpat · Et eſt luna vicinioꝛ nobis inf gyioꝛ omni
bus planetis · vel pꝛoſerpma filia erer hoicſtur ſe
men uel ſeges. quia pꝛocul ſerpat a terra creſcẽdo
vide in dyana · et coꝛri. penul. ꝓſerpina. Vnð vir
gilius eneiduʒ.· in ſexto· Hec ſibi pulc:a ſuum ferri

pꝛoſerpina munus

roſeuea ce· pꝛoſeucon grece latine dicit᷑ orare
deprecari · vnde hec pꝛoſeuca.dom us pauperuz et
mendicoꝝ in qua elemoſinas petũtet proſeuca dꝛ
oꝛatio uel deprecatio· vnde pꝛoſeuticus ca · cum · i·
deprecatoꝛius. vnde pꝛoſeutice · i .·humiliatice.et qᷣ
precatoꝛie:et ðᷣpꝛecatiue Itẽ a pꝛoſeuca ðꝛ proſeu
coꝛ caris.i · mẽdicare ueł depcari pꝛoſeucã
roſicius a pꝛoſeco cas: dicitur proſiciuus ciua.
cluum · proſicius cia · ciuʒ· quidquid ſuꝑftuicatis
abſciditur de qualibet materia · quod aliter dicitur

ſucceiſuius ua uum · & ſuccidaneus nea-neum. & in

ciſiuus inciſiua uum · & põt dici ſuſtãtiue· hoc pꝛo
ſicium cij · uel pꝛoſiciuum ciui · uel ſueciſiiũ ul inci⸗
ſiuũ.qʒ ita ſuꝑfluũ abſcidit᷑ de aliqᷓ maxeria
roſicum a pꝛoſeco cas · dicit᷑ hoc pꝛoſicũ ci. pri
ma pars extoꝛꝝa· uel potiꝰ proſicũ cõponitur a pꝛoſ
qdᷣ eſt ad · & icos quod eſt ſignũ.uel imago · Jñ pꝛo
ſicum qᷓſ ad imaginatio uel ſiignũ
roſimetricus · Proſa cõponitur cũ metrũ · & dꝛ
proſimetricus ca cum · id eſt· cõſtans ex proſa et

metro· & coꝛripit tri ·

roſintuʒ a proſon dicitur hoe proſintũ ti.funis

mrc econmô5ati1ιοινWMſ nειοτπι mbelentiuut
ſege ilig⸗ ineſꝭt homĩ. ita & hinnibile ĩeſt equo ·
In loo al a ꝓpoꝛtione nõ attẽditur ſic ſimilitudo
mherentiũ·ſed ↄpitio habitudis · ut ſiẽ ſe habʒ nau
ta ad nauẽ ſic ſe habet m agiſter ad ſcolas
ropꝛietas a ꝓpꝛius pꝛia:pꝛium ·priji ĩ e · et ad
dita tas fit hec ꝓpꝛietas tatis. FHic nota ꝙ ſcdᷣm
theologos dr̃ntia notionis ꝓpꝛietatis & relationiſ
in diumis poteſt tripliciter aſſig nari · Pꝛimo ꝙᷓtuʒ
ad rationẽ ſignificatõis Et ſic ſciẽdum eſt ꝙ pater
nitas dᷣ relatio ᷣm quod ad filium refert᷑· Dicitur
aũt ꝓpꝛietas inꝙᷓtum ſoli patri ↄuenit · Dicitur no
tio.· inꝙ;tuʒ eſt pncipiũ formale innoteſcẽdi patrẽ
Scðo ꝙᷓtuʒ ad oꝛdinẽ intelligẽdi · quia cũ nihil poſ
ſt eſſe pꝛincipiũ innoteſcẽdi aliquid ·niſi ſit ſibi ꝓ⸗
pꝛium · ſic imellectũ not õis p̃cedit intellectus pꝛo
pꝛietatis· Et quia ꝓpꝛietas nõ cõuenit niſi rei diſtĩ
cte ab. alijs. & diſtinctio in diuinis nõ eſt niſi ꝑ cõ
parationẽ relatõis.Intelle ctũ ꝓpꝛietatis in diuiniſ
pᷣcedit intellectus relatõis · Tercio ꝙᷓtum ad nùům
quia notões ſunt qᷣnqʒ ſcʒ pat ernitas · filiatio · ꝓceſ
ſio · innaſcibilitas:cõis ſpiratio · ¶ Haꝝ autẽ quat
tuoꝛ tm̃ ſunt ꝓpꝛietates que vni p̃ᷣſone tm ↄueniũt
ſcʒ pat ernitas· innaſcibilitas. que ↄueniũt tm̃ patri
Filiatio que cõuenit tm̃ filio Pꝛoceſſio que cõuenit
tm̃ ſpũiſancto· Cõis aũt ſpiratio nõ poteſt dici ꝓ
pꝛietas ſiinpliciter · quia cõuenit duabus pꝑſonis · ſʒ

iʒm quid·ſʒm quod aliquid dicitur eſſe ꝓpꝛiũ ad ali

quid· Eſt em̃ ꝓp:ium patris & filij reſpectu ſpũſ⸗

tre celeſti/et ideo minus ſapiẽs · Dictus eſt ſpqjſã
ctus deus · et dictus eſt habere ſpm̃ deus. & vide⸗
batur hoc quaſi nomẽ inflationis & timoꝛis · rigidi
tatis & impetuoſitatis· vnde dicit᷑ eſãi · i · Quieſci
te ab homine cuius ſpũs in naribus eius · Vnde hu
mana conſcĩa ad deum pᷣ rigoꝛe & crudelitate acce
dere metuit Ideo ſcꝛiptura tꝑauit ſermonẽ ſuũ ſpi
ritum bonũ nomĩanſ ne erudelis putaret᷑ qui mitiſ
erat · Spũs inquit tuus bonus deducet me in terrã
rectaʒ ?¶Eyx dictis ergo cauſis attribuit᷑ patri po
tẽtia · filio ſapiẽtia. ſpũiſancto bonitas. Licet ĩ deo
penitus ſit vnũ et idẽ potẽtia ·ſapiẽtia bonitas·nõᷣ
ꝙ pater celeſtis ſit ſolus potẽs vel magis potens.
& filius ſolus ſit bonus uel magis bonus.· Vna er
g o eſt potẽtia · ſapiẽtia · bonitas triũ ꝑſonaꝝ ſicut
vna eſſentia · Ideoqʒ ſicut dicitur filius omouſyos
id ẽ ↄſubſtãtialis patri ·ita coo mĩpots
roprius riarium·i:meus uel non contra regu

Hł niium dei Tapientem. ne videden a iei

lam' et dicitur a ꝓpe· quia quod ꝓpꝛium eſt ꝓpe ẽ.
& comꝑatur ꝑ ſuppletionẽ magis. ꝓpꝛius magis ꝓ

pꝛius ꝓpꝛijſſimus. vnde ꝓpꝛie magis ꝓpꝛie Pꝛijſſie
aduer · & hec ꝓpꝛietas tatis · & componit᷑ · Impꝛo
pꝛius pꝛia: pꝛiuʒ : & comꝑat ur ſimilicer per ſupple
tionem · vn de hec ꝓpꝛietas· Inuenit᷑ tñ ꝓpꝛioꝛ· Vñ
.⁊ roma.xiii· ca · ſedᷣm vnã litęrã Nũc ꝓpꝛioꝛ eſt no
ſtra ſalus ꝙᷓ rum credidimꝰ Item a ꝓpꝛius dicitur
ꝓpꝛio as· i · ꝓpꝛium faceꝛeet eſt actiuũ cum omĩbꝰ
ſuis compoſitis/ Et ſcias ꝙ ꝓpꝛũ ſcdᷣm dialeticũ

—

asòSebemge. EKr nota & 8 t aug? m 1‧8
ſemone dñ̃i in mòte· Cum videamus aliquẽ ſeruũ
dei pꝛouidere ne iſta neceſſaria ſibi deſint· non iudi
cemus eum de craſtino ſolicitũ eſſe Nam & ipᷣe do
minus ꝓpter exẽplum loculos habere dignatus eſt
quos iudas deferebat · ut habetur io his xii · Et in
a ctibus aploꝝ capitulo iiij · ſcriptũ eſt · Ea q̃ᷓ ſunt
ad victum neceſſaꝛia ꝓcurate m futuꝛum ꝓpter in
minẽtem famẽ · Nõ ergo impꝛobat ſi quis humano
moꝛe iſta pꝛocuret · ſed ſi quis ꝓpter iſta nõ militet
deo ¶ Item ſciaſ ꝙ prouidẽtia ſiue ſolicicudo tꝑa
lium in oꝑibus miſericoꝛdie· puta ad ꝓcurãduʒ ne
gocia pupilloꝝ & paupeꝝ ordinatur ad finem ca
ritatis · & ideo non eſt illicita niſi ſit ſuperflua Vi
de in ſolicito ſolicitas

rouidus pꝛouida pꝛouidũ ·penultĩa coꝛrepta in

„

ꝓuiſus exponitur
rouincia a pꝛo uel pꝛocul & victus· cõponitur
hec pꝛouincia cie· quaii ꝓcul poſita & deuictaCũ
em romani olim vmcẽ do totũ oꝛbẽ in ius ſuũ redi
gerẽt · pꝛocul poſitas regiones ꝓuincias appellaue
rũt Prouincia etiã dicitur ꝛegio ſubiugata et tribu
taria fa cta· vnde hic et hec pꝛouĩcialis & hoc ale.
id eſt tributarjus· Prouictia etiã dicitur cõfiniuʒ
regionũ.Et prouincia ſignat celeriter aduerbi:Et
ꝓuincia.i:prouidẽtia·et officiũ ut ex pꝛouincia fa
cum eſti:ex officio · Itẽ hec pꝛouincia dicit᷑ regio

ſpecialis · vnde comes pꝛouicie dicitur. vnde pꝛo

uincialis gentile nomen

rudẽtiucula le· di. pua pꝛudẽtia
ruina a pir dicitur hec pꝛuina ve. fe dus uel ge
lu matutini tꝑis· qꝛ vrit ſicut ignis· Ffigus em̃ iẽ
caloꝛ vrit· vnde hic & hec pꝛumalis & hoc nale. &
prumoſus ſa/ſum · et pꝛodu.penul.pꝛuina et prui
nalis et pruimoſus hlic nota ꝙ generãs pꝛuinaʒ
eſt frigus excellens quod eſt ſimul cõuertẽs et cõ
gelãs vapoꝛẽ ip̃m citra mediã aeris region? Va
por auũt qui materia eius eſt ſubtilis eſt· & aſcẽdit
alte ſicut ros ſi nõ a frigoꝛe aeris inferioꝛis pᷣoccu
petur. Qũ em̃ ſit tꝛiplex vapoꝛ ſcʒ pruine.niuis· &
pluuie ſiue roriſ duo pᷣma iſtoꝝ generãtur ex frigo
re pꝛius ſpiſſante vapoꝛẽ in nubẽ ſcʒ nix et plucmna
Aia duo generãtur a vapoꝛe in nubeʒ nõ piſſaro
ſcʒ ros et pruma· Sed ros generat᷑ a fngido tꝑato
vapoꝛẽ cm reſoluẽte. Pruina vero generaè a frigi
do exellẽte vapoꝛẽ et ↄgelãte ãteq; ĩcipiat ↄuerti
mn aquam:et ideo pruina nõ eſt rotũda· ſed exſꝑſa
ſicut uapoꝛ · nec pars coheret parti · ſed ſeꝑat᷑ a ꝑte
ſicut etiã vapoꝛ diſtin ctus fuit. Cũ aũt vt dictuz
eſt ſit ſubtilis vapoꝛ pruine vniuerſaliter ab ipſo
expellit᷑ calidũ ſubito· & ideo nihil eſt quod molli
ficet uapoꝛẽ cõuerſum et cõg elatum. & ideo pꝛuĩa
eſt rigẽs & dura: aer tñ introductus in vapoꝛc no
expellit᷑ · et ideo ꝑtes pruine quãdo ↄuerſe ſunt &
cõgelate raꝛe ſunt·et quaſi interrupte Et ſcias

ꝓ differẽtia eſt inter rorẽ & prninãſʒm ph̊m.qꝛ cũ

ros W pꝛuina cou ueniant in materia que eſt vapoꝛ
ſubtilis tꝑe diei eleuatꝰ Differũt in generãte · quia

Ne prperſtas tatis · i· ſucceſſus uel felicitas.· Et ꝓ⸗
ſpereadutłx · i. faliſte.feliciter · et ſecũde Et pꝛoſpe
ro ras · uerbᷣ ũ actm̃ · i · ꝓſpeꝝ facere · In uenit᷑ etiaʒ
ꝓſperoꝛ aris · verbũ depo.i.ꝓſpere agẽ · Vñ ꝓphᷣa
O dñe ſaluũ me facio dñe bene ꝓſperare.
roſpicio proſpicis. id eſt. pꝛocul aſpicere a pꝛo
& ſpecio ſpecis
Proſtibulum a ꝓſto ſtas · dieit᷑ hoc ꝓſtibulũ buli
lupanar domus meretricũ ·ibi em̃ meretriceſ ꝓſtãt
id eſt · ꝓ pᷣcio ſtãt et meretnicãtur. vel dicit᷑ proſti⸗
bulũ a pꝛoſternendo ·eo ꝙ poſt ludos ꝑactos ibi
meretrices pꝛoſternãtur · vel dicitur a ꝓſtituo tuis ·
quod eſt pꝛo pꝛecio ſtatuere · ꝓroponẽ. quia mere
trices pꝛo pꝛecio ſe ſtatuũt· Item a proſtituo dicit᷑
hec ꝓſtibula le· penul. coꝛ · i· meretrix · Vñ hiero · In
ter virg inẽ & proſtibulã
roſtituo ex pꝛo et ſtatuo compõitur pꝛoſtituo
is · qd eſt pꝛo pᷣcio ſtatuere · ꝓpon · et ẽ ůbuʒ mere
tricum q̃ pꝛoſtituũtur ·i·pro p̃cio ſe ſupponũt. vñ
hoc pꝛoſtibulũ ·ᷣ m hug·
roſto a pꝛo et ſto:componit᷑ pꝛoſto ſtas: ꝓſtiti
ſtit um · ſ pꝛo i ante ſtare· vel pꝛoſtarei·pꝛo pꝛecio
ſtare · uel cõmiſcere ſe cũ meretrice · & eſt verbum
meretricũ que pꝛoſtãt · i · pꝛo p̃cio ſtant et meretri
cant᷑: vnde hoc pꝛoſtibulũ · Vl pꝛo ſtibuluʒ dicitur
a pꝛo ſtituo pꝛoſtituis ·
roſula lłe·dimi. ꝑua pꝛoſa:

roſum deſ· deſt · ex ꝓ & ſum es eſt · & interponi

tur d:cã euphonie · Et ſiẽ dicit pꝛiſ.in viii ·lib · Per

rotinus a ꝓpe denuatur protmus · i· cito ſtatim
cõtinuo · vel cõòſequẽter. & eſt aduer·tꝑis uel ldi

nis et coꝛ· penul· Vñ ouidius epi · Pꝛotinus abdu

ctis ſonuerũt pectoꝛa palmis
ro tribunali ·i·ĩ tribunali · vt ſit ꝓtheſeoſꝑalãge
id eſt p̃poſitio:pꝛo pꝛepoſitione·uel pꝛo tribunali
id eſt · ad tribunal. vel pꝛo tribunali · i ·pro iudicio
dãdo in tribunali·i: in ſede iudiciaria.
rotus ta·tum.i.pᷣmus & ðꝛ a prothos
rouectus.pꝛoueho his · uexi· ctum. quod cõpo
nitur ex pꝛo et ueho deriuat᷑ pꝛouectuſ cta· ctum
id eſt· pꝛocul uel ante vectus · promotus ·ſublima
tus auctus.cumulatus Vnde pꝛouecta etas dicit̃

annis aucta et cumulata

rouentus a pꝛouenio nisueni· uentũ: quod cõ
ponitur ex pro & venio deriuatur hic pꝛouẽtꝰ tꝰ.
id eſt · abũdantia · Item caſus:bonus euentus· ſor
fructus · pꝛoſperitas. ᷣm pap · =
rouerbialis in pꝛouerbium vide
rouer biolũ l · di · ꝑuum pꝛouerbiũ
rouerbiũ a pro & uerbũ dicit᷑ hoc pꝛouerbium
bii· i.ſimilitudo ꝑabola. vbi aliud dicit᷑ et aliud in
telligitur quaſi pro verbo poſitũ.uel quaſi verbũ
pꝛo alio · vnde hoc pꝛouer bioluʒ li · di · & hic et hec
pꝛouerbialis & hoc le. Et prouerbioſus ſa.ſum. &
coinꝑatur· vnde hec pꝛouerbioſitas tatis. & ꝓuer

bioꝛ aꝛis · i· pꝛoueꝛbia dicere uel pꝛoue:biis vitupe

rare· ſʒm hug· Papi · veꝛo dicit · Pꝛoueꝛbia ſũt aliðᷣ

habentia in medulla. aliud in ſupeꝛſicie pollicent

„

. * 2 ůl
nõ generatur inde ros uel pruina · Item ſcias ꝙ ſiẽ
pꝛobarur ii ibꝛo de crepuſculis · Vapoꝛes nõ lon
tius tribꝰ miliaribuſ uel paulominꝰ a terra eleuãt᷑
Vioe etiã in nix: & in roset in mons/
ruinoſus ſa· ſom · in pruina eſt.
Pruna ne eſt carbo viuus Et dum ardet d pru
na a pereũdo· uel a pir Sed dum extincta fuerit di
citur carbo · quia caꝛet flama Et a pꝛuna dicit᷑ hic
& hec pꝛunalis & hoc le· & pꝛunoſus ſa: ſum·. Et
hec pꝛunus ni quedã aꝛboꝛ cuius fructus rubʒ ut
ignis· vnde hoc pꝛunũ ni·ſructus eius· & hoc pꝛu
netum ti · locus vbi pꝛuni creſcũt· & pꝛuneus nea·
neum · & pꝛodu· pꝛu· Vnde uerſus· Illa calet prũa
fert pꝛunus dulcia pꝛuna
rurigo ginis· ĩ pꝛurio ris · vide. & ꝓdu· ri.
rurio ris· riui ritum. prurire· i· molliter effluere
pruritum habere Et pꝛo faſtidire ĩuenit᷑· vnde pꝛu
riens tis · ge · om · Vnde in ſecũda ad thimo· ca · iiij ·
Coaceruabũt ſibi magiſtros pꝛuriẽtes auribus Et
hinc hic pruritus tus: & hec pꝛurigo ginis· in eoðᷣ
ſenſu · ſ. ardoꝛ et exuſtio carnis uel auriũ cogẽs ad
ſeal pendũ. Item pꝛurigo dicitur ipſa ſcabieſ qᷓ pꝛu
ritum cõfert et ardorẽ· Inde & dicitur pꝛurigo ꝗᷓ
ſi perurigo.i.ꝑuſtionem agẽs · & ꝙ dicitur pꝛuri
go quaſi perurigo · vi detur eſſe ethimologia · Vndᷣ
pꝛuriginoſus ſa:ſum i:ſcabioſus. & pruridus da:
dum . in eodẽ ſenſu ſcʒ pꝛuritu et ſcabie plenus· Et
pꝛodu · v· ante r· Vnde iuuenalis libro quarto · ſati
raqᷓnta. Incipiat pꝛurire choꝛo plauſuqʒ pꝛobare·

no· vnde in pᷣmo ꝑalippo· ca.xxiii · Quattuoꝛ mijia
ianitoreset totidem pſalte canẽtes dño m oꝛganiſ
uel ſcdᷣm pap:Pſalt es· i.pſallens.Et ut ſcribic ĩ hi
ſtoꝛiis · Tradũt philoſophi ꝙ armonia letũ reddat
letioꝛem · et tri ſiem triſſiorem · Et ut dicunt mate
matici Multi demoneſ armoniã ferre non poſſunt
& qñqʒ nulli · Vnõ etiã in pᷣmo regũ ca · xvi. dicit᷑
ꝙ ſpũs dñi malus recedebat a ſaul · qñ Ddauid coꝛaz
eo pſallebat in cithara· vide in cithara
ſeudo grece latine dicitur decipiens uel falſus⸗
vnde pſeudomenꝰ:i:fallax· & pſeudolus lalum· i⸗
fallaxfalſus: decipiẽs · uel pſeudolus dicitur falſuſ
ſeruus/et malꝰ:a pſeudo quod eſt falſus et dulos
quod eſt ſeruus.Et co mponit᷑ pſeudoaplus · i · fal⸗
ſus apls · Dſeudo ꝓPheta.·i· fal ſus ꝓpheta· Apoco.
vi · Vidi de oꝛe pſeudo ꝓphete exiſſe ſpũs tres im
mũdos · & pſeudoxp̃ianꝰ.· i. falſus & decipiẽs chꝛi
ſtianus· pſeudographus.i.falſus ſcriptoꝛet ſic ĩ ſi
milibꝰ poteſt eſſe compoſitio uel appoſitio · Et eſt
pſeudo indeclinabile ĩ vtroqʒ nũoet omis generis
vᷣm hug· Quidã tamen dicũt ꝙ pſeudo eſt tm plu
ralis nũi·ſed tene quod pᷣus dictũ eſt· & coꝛ·penlł.
pſeudographus.pſeudomenꝰ.pſeudelus
ſitacuſ A poeta uel poetria deriuatur hic pſita
cus ci.quedã auis que ĩ ĩdie litoꝛibus gignit ur co
loꝛe vinidi ·toꝛquem habens puniceũ circa collum
grãdi lingua & ceteris auibus latioꝛe· vnde & arti
culata veꝛ ba expᷣmit.ita vt ſi eam nõ videas hoĩem
loqui put 2. ſed ex natura ſalutat et dicit chere·qðᷣ

bereſeſe quĩ ex habitu coꝛꝑis pubertatẽ oſtẽdit
& generare iam poſſit. vnde et puber dicit᷑ a pube
id eſt · a pudẽdis coꝛꝑis · qꝛ hec loca tũe pᷣmitus la
nug inem ducũt· & compõitur puber uel pubes uel
pubis·hic et hec impubes. uel impuber. uel ĩpubis
genitĩo huius impuberis · i :· puer qui nõdum habet
barbã · ita dieit hug · Hoc etiã vult pꝛiſ· in ſexto li.
dicẽs · Nã m is ꝙᷓ m erfinita nomĩa regulã ſeruãt
in er · termĩatoꝝ · i · accepta is:faciũt gẽm ut hic pul
uis uel puluer· huiꝰ pulueris·hic cinis l ciner cine
ris:hic vomis l vomer meris: Pretera cicero decli
nat puber pubeꝛis · Quidã ut ꝓbus pubes beris
Qu idã pubis beriſ·Ex hoc tñ compoſitũ inuenit᷑ ſi
milem hñs nẽm genitĩo hic impubis:huius ĩpubis
Virgiliuſ in v· Impubis iuli.Ab eo neutrũ impube
Hoꝛatiꝰ ꝓtulit in epodo. Et hic tꝛemẽti q̃ſtus oꝛe
cõſiſtit puer ĩpube coꝛpus: (icero tñ ĩ iiii:ĩuect ·
filiũ qʒ eius ĩpuberẽ legatuʒ a patre miſſũita vult
pꝛiſ · Iſidoꝛus cõcoꝛdat cũ hug · & ponũtur hec uer
ba in quadã decretali de deſponſatõe ĩpubeꝝ· Pu
beres a pube ſunt vocati ·i· a pudẽdis coꝛꝑis nun
cupati · quia hec loca pᷣmo lanuginẽ ducũt · Quidaʒ
tñ ex annis pubertatẽ exiſtimàt i·eũ eſſe puberem
qui quattuoꝛdecĩ annos impleuit ꝙᷓuis tardiſſime
pubeſcat · Certũ eſt aũt eum puberẽ eſſe qui ex ha
bit u coꝛꝑis pubertatẽ oſtẽdit.et generare iam põt
Ert puerpere iam ſunt que ĩ annis puerilibꝰ pariũt
uberculus a puber dicitur hic puberculus &

„

Aperti 6 eie Saolttcar Le
ſic dicit · Publicaniexactoꝛes ro wano: ques iudei
ſic uocãt · quia de republica curã gerebãt · Dic ütur
etiã nomẽ traxiſſe a romauo rege·qui pᷣmuſ eos oꝛ
dĩauit Icim vero remigiũ publicãi dicebãtur mi
niſtri herodis conſtituti a publio romano rege · ad
exigẽda vectigalia · ſiue qui publica negocia exerce
bant.& per fraudes · & periuria iniuſta lucra ſibi
accnmulabant
ublicitꝰ? adũᷣ ·i ·publice a publicus dᷣr · & coꝛ.ci
ublicus.· Publius fuit᷑ quidã qui rem ſuã pᷣmo
loco cõem fecit & publicã. & inde tractũ eſt publi
cus ca.cum ·i:cõis. Sed cõe ðᷣꝛ ꝓpꝛie quod ꝑt inet
ad hoĩes eiuſò ciuitatis:publicũ hoc quod ad oẽs
generaliter · Quidã tñ dicũt ꝙ publicũ dicit᷑ quaſi
populicũ a populo. & ᷣm hoc publicũ eſt quod ꝑ
tinet ad homiĩes eiuſdẽ eiuitatis: Cõe quod ad oẽs
generaliter Sed p̃ualet quod pꝛius dictũ eſt · vnðᷣ
publice aduerb. & hec publicitas tatis · & publico
cas · i·diuulgare:ccem facere:uel diffidare diffama
re· & eſt actiuũ cum ſuis compoſitis ſiqua habet.
Vide in notorium .
udens tis.in pudeo des: eſt·
udenda · i· genitalia · ab eo ꝙ pudeat illoꝝ uel a
pube dicta ſᷣm papiam.
udeo des dui dere ˖ id eſt . pudoꝛẽ habere ·. vere
cundariet non eſt in vſu:· Inde pudet i mꝑſonale.

quod cõſtruit᷑ cũ actõ et gtõ · vt pudet me tui · et

hinc pudẽs tis gnis omnis:et cõꝑatur · pudẽs tioꝛ

ripit pu· Vude m thobia Rete deeo⸗
doꝛ eſt inhiaꝛe fauillis
udoꝛatus a pudoꝛ doꝛis · dicitur pudoratus ta
um/i:pudore ſuff ꝗus Et compõitur expudoꝛatꝰ
id eſt· extra pudorem poſitus.impudẽs et im pudo
ratus ta.tum.in eodẽ ſenſu
n uella le. in puer eſt

„

P uellaris a puellus· uel puella dicitur hic et hec
uellaris & hoc re.& deriuatur a puer.vidᷣ ĩ puer

nde ouidius ep. Alta puellaris tardat arẽa pedeſ

Itẽ nui xxx · ca.In etate puellari ·
Wwuellulne puer vide
Vuellus. in puer eſt
P uer a pus puris deriuatur hic puer pueri · quia
in pure·i· in cuſtodia tenet᷑ · Vel ut mi mo marcello
lacet. puer dicitur a punio nis:quia pueri uerbe
ribuſ ſolent puniri et coerceri uel puer dicit᷑ a pu
ritate· uel a paruitate et piloꝝ et aliaꝝ reꝝ. Et no⸗
tãdum ꝙ tribus moxis dicitur puer: Natiuitate. ſ·
ut puer natus eſt nobis· Etate ut nouennis decen⸗

nis · Obſequio uel fidei puritate · Vnde dñs ad hie⸗

remiã puer meus es tu noli timere · Item notãdũ

ꝙ antiqui dicebaut hic puerus pueri: & hic & hec
ſue⸗ pueri · & a puer dicitur hec puera·i· puella.&
hic puerulus · & hic puerculus li: di · & hec pueru
lale · & pueꝛcula le· di.ſunt ſimiliter · & hic et hec
