puerilis ęt hoc le · ꝓducta penultĩa · vnde puerilit᷑
aduer · & bec puerilitaſ: Irem a puer dicit᷑ hic puel
lus li. di · vnpe hic puellulus ſimiliter di mi. & he c

tui · ars uel a ctus dimicãdi · ſeu Pigilladi⸗ Re inde
gilicus ca cum.vnde pugilice aduerpenulcoꝛ
ke ſcias ꝙ pugil facit gẽm pluralẽ pugilũ pel coꝛ·
vnde patet ꝙ ſcribit᷑ ꝑ vnrumll·
P ugillaris a pugnus dicit᷑ hic pugiltus li· di: &
hoc pugiliũ li:quod pugno deferẽ᷑ & in quo ſcribi
tur. vt liber uel tabula. vel carra. Ende martialis
capella. Pugillo aſſeuerãte dictauerit · & idẽ ðᷣꝛ pu

glllare laris · ꝓ eodẽ.ſ:penna uel coꝛnu. vl' tabula

manualis. Jnbe in euãgelio luce· Et poſtulãs pꝓu
gillarẽ ſcripſit dicẽſ Et hic et hec pugillaꝛiſ & hoc

re · quod ꝑtmet ad pugnũ .vł quod poteſt replere
pugnũ . & ꝓdu penul· pugillaris

E ugillo a pugio onis · dicitur hic pugillo lonis:
cũ pugione · i · cũ gladio pugnãs
P uglllus li · in pugillaris exponitur
P ugio onis: maſculini guis a pungẽdo · i · tranſfi
gendo dictus eſt . Eſt em quoddã inſtrumẽtum fer
reum lõgum & acutũ.vel eſt gladius ꝑuus bis acu
tus lateri adherẽs. Idẽ et clunabulũ.uel cluniculuʒ
quia religetur ad clunẽ· Numeꝛi xxv. Pugione arꝛe
pto & produ:penul: genitĩ.·
ugna a Sugnus dicitur kec pugna gne · qꝛ olim
initio vſus fuit in bello pugnis ↄtendere · uel qe
olim pᷣmo belũ pugnis meipiebac Vnde & pugna
etiã duoꝝ eſt · & aliqñ ſine ferro
P ugno gnas.dicit᷑ a pugnꝰ et eſt pngnare iðᷣ qʒ
certare· côtendere· & ꝓpꝛie pugnis· ſed iam ad alioᷣ

— — = 2 „ . E 84 2 18 Be* Sle
nitudo et abũdantia pulicũ: & pulicarius ria.riũ.
& hoc pulicinũ et pulicetũ locus vbi pulices abũ
dant · & cor · pulex penul·genitĩ · & aũt dicitur pu
lex quaſi in puluere latẽs · ethia eſt.
M ulicarius ria.riũ · in pulex eſt ·
ulicetũ ti ·pelł· ꝓduẽ · in pulex exponit᷑
ulicoſus ſa·ſum· m pulex expõitur
vulios a pulex cis · dicit᷑ hec pulios qᷓdam herba
qt ſemen ſimile pulicibus habeat· vñ et eam latini
herbam pulicariam vocãt
P ullatus ta. tum.in pullus eſt.
ullulo a pullus dicitur pullulus la· lum a quo

eriuatur pullulo laſ. laui · lare · i· germinare · multi

Eliater creſcèmultiplicari · facta trãſlatnõe a pul
is qui ꝓducũtur ex ouis multipliciteꝛ Et cõponit᷑
repullulo las · i ·iteꝝ poſt caſuʒ pullulare.et creſce
re et coꝛripit penul. Ende thobias Pullulat ex gu
ſtu multiplicata fame.
ullulus lalum. in pullus eſt·

*

P ullus a ꝑuus vel pupus:dicitur pullus la: lum

hic pullus li ·i.ꝑuus · vnde homo ꝑuus diat᷑ pu

lus Item nati recẽtes oĩm auiũ & etiã quadꝛupedᷣ
pulli dicũtur.quaſi pupi parui· uel pulli dicuntur
quaſi polluti a polluo luis · qꝛ polluti ſunt.vnð dici
tur pullus la-lum.i niger gra· gruʒ:quod em̃ nigꝝ
eſt quaſi pollutum eſt· Vnde hiero · ad nepocianũ·
Veſtes pullas eque vita ut cãdidas. &jinde pulla

tus ta·tum· inigria veſtibus indutus. ſuuenalis·

. l. ulto pultas eſt frequẽtat
I

quia Punitat uel palpitet.cin? iudicio aut ĩſirmita
tem intelligimus aut ſanitatẽ. pulſus pulſa pulſuz
id eſt. eiectus· fugatus · Sm ai⸗ .
a pello pellis pepu
pulſum ſecũdum antiquos pultum pultu v in o

fit pulto pultas

uluer in puluis vide

Pulueroſus ſaſum:in puluis eſt

uluerulentus puluerulẽta puluerulentũid eſt·
uluere plenus a puluere & lẽtos plenũ cõpõitur
vnde hec puluerulentia tie
P uluillus li · ꝑuus puluinuſ
uluinar puluinans in puluinus vide
p uluinulus li.di ꝑuus puluinus
i A pluma dicitur hic puluinus ni· id eſt
ruical quaſi pluuinus quia de pluma fiat vel dici

uinar naris ideʒ quod puluinꝰ. Et puluinaria dicũ
tur quãdoqʒ; ipſi lectuli vel lectiſternia que ſteꝛne
bantur in templis. vnde ipſa templa et feſta dicun
tur Pelninaia Pen puluinus pꝛiuati hominis eſt·
Ceruical vel puluinaꝛ regũ et diuitũ· Puluini etiã
ſunt machine quibꝰ naues deducunt᷑ et ſubducun
tur ĩ poꝛtũ et ꝓd·pnłpuluinꝰ vel puluĩar.vñ oui
diꝰ ĩ xvi epi. Oollaqʒ puluino noſtra ferẽda dedi.
P uluis a pello pellis deriuat᷑ hic puluis vel pul
uer. quia peilat᷑ & tollatur a vento. & addita is: ad
nominatm̃ puluer fit genitiꝰ pulueris. vt oñdi in

tur a pullꝰ qꝛ de plumis be kene vnde ho pul

puber · vnde puluere? rea.reum· quod eſt de puluẽ

7

tatis tapuictalitas tatis quadꝛipũ ctalitas catis

qinnqu epnu ctalitas tatis· ſexpũctalitas tatis · Itẽ
punctũ diec in compoto quarta ꝑs hoꝛe. Ft ſcias

ꝙ maſculinũ ſcʒ pũ ctus cti iam ceſſauit in frequs
ti vſu:quia nõ vtimur niſi neutro. dicimus em hoc

punctũ cti: Idem dicendũ eſt de ſtadiuſ & ſtadiũ

catinus et catinũ · qꝛ eoꝝ maſculinũ iam ceſſauit in

frequẽti vſu. Item eſt ſignũ ſegregãs intellectum.
& ſpm̃ recreãs ꝓla? ꝛis · & pᷣm hoc coma · colũ · &
ꝑiodus ſunt pũcta ·vide in catinũ· & in vita
12 ungito a pũgo gis · ð᷑ꝛ pũgito tas fre.i.ſepe pũ
gere. Põt etiã eſſe mõi imꝑati tꝑis futuri.depũgo
futuro pũͦgito · et coꝛ · penul ·
X. ungo gis· pũ xi vel pupugi · pungerei · pũctuʒ
acere vt in libro⸗ k tũc ꝓpꝛie facit pꝛeteritũ pũxi
Item pũgere.i.ſtimulare cõfigere · & tũc ꝓpꝛie fa
cit pupugi · vt Ego pũ xi libꝝ. & pupugi ulũ· vnðᷣ
puugo Vupolefr Eopunge gis:i. pungere ſimul
cõmouere·. Depũgo gis · i: valde uel deoꝛſum pun
gere: uel a pũcto depellere. & ponit᷑ ſimplieiter ꝓ
depellere · DPiſpũgo gis ·i· diuerſis mo dis pungere

vel diſpẽſare· vel donare · vel deoꝛſum a puncto fa
cere. uel expellere: Hxpungo gis · i. extra pellere· ex

tra pũ ctum ſcriptõis ponere & delere · & hinc di⸗

cimus expunctores et diſpun ctoꝛes eos qui expel

lunt alios ab hereditate et delẽt nomĩa eoꝝ de ta
bula teſta mẽti Vel eos ſic dicimus quia in ſignãdis
p̃erãt teſtamẽtis:et eoꝝ inſerebãt pnnctos qᷣ erãt

le. meditulliũ oculiquia ſit ꝑua. vel dicitur puel
la:qꝛ ſit pura & impolluta ſicut puella. ãc pleriqʒ
papulã vocãt ſed falſe · Et hinc pupilli dicũtur qᷓa

ſine oculis·i. a parẽtibus oꝛbi· Sed hi vere dicũtur

pupilli quoꝝ ꝑentes ante deceſſ erũt ꝙᷓ ab illis no

mmen accipirẽt · ceteri oꝛbi vocãtur. vnde hic et hec

pupillaris & hoc lare· & pupillariter aduer· & hec
pupillaritas tatis· Et ſcias ꝙ pupillꝰ ꝓdu · pmã
licet anticlaudianꝰ eã coꝛripiat dicẽs· Suſtẽtat re
gat & paſcat faueatq; pupillos. Hoꝛatius enim ei
contradicit dicens. Pupillos quos dura pꝛemit
cuſtodia matrtum
P uppis a poſt deriuatur hec puppis ꝑ geminũ p
ctõ puppem uel puppim. Ablatio a puppe vel a
uppi. Gtus pluralis haꝝ puppiũ.& actùs plura
lis facit in es & in is.has puppes uel puppis. & eſt
puppis poſterioꝛ ꝑs nauis· quaſi poſtponta. & po
nitur ſepe ꝓ ipſa Faui. Vnde ĩgreciſmo dicit᷑ Bꝛo

ra pꝛioꝛ nauis ꝑs vlcima dicito puppis. Dic latꝰ eẽ

ratẽ vẽtrem dic eſſe carinãä·
upupugi eſt pꝛeteritum de pungo pungis· et

ꝛripit penultimam
P upula le·di· ꝑua pupa.

& coꝛ.pel·
Pupus pa .· pum · id eſt · ꝑuus 8
urgatoꝛiũ a purgo gas· dicit᷑ hoc ꝓurgatoꝛiuʒ
oꝛij · & purgatoꝛius toria torium. & dicit᷑ purga
toꝛium locus vbi purgãtur aĩe · E ſcias ꝙ ut ꝓ
babiliter credit᷑ locus purgatoꝛij eſt duplex Vnꝰ?

*

gentia · nõ ſolum viuo ſed etiã mòꝛtuo ꝓderit. Nõ
em̃ eſt aliqua ratio quaꝛe eccleſia poſſit tranſferre
merita ↄmuma quibꝰ indulgẽtie innitũtur ĩ viuos
& ñ moꝛtuos. Nec tñ ſeqᷣt ꝙ pᷣlatus ecdeſie poſſit
pꝓ ſuo arbitrio aĩas a purgatoꝛio liberare · qꝛ ad hꝰ

ꝙ indulgẽtie valeãt · requirit᷑ cõueniẽs cauſa ad in

Dulgẽtiam faciẽdã Ad hoc em̃ ꝙ valeãt in dulgẽtie
tria requirũtur ſcʒ autoꝛitas diſpenſandi hunc the

ſauꝝ · & vnio eius cui diſpẽſat᷑ ad eum cui merebat

quod eſt ꝑ carit atẽ· Vnde requirit᷑ autoꝛitas ex ꝑte
dantis indulgẽtias: Item caritas ex ꝑte recipiẽtis ·
Item tercio requirit᷑ ratio diſpẽſatõis ꝑ quã ſalua
tuꝛ intẽtio illoꝝ qui oꝑa meritoꝛia fecerũt. vt · ſ. fe
cerit àad honoꝛẽ dei et vtilitatẽ eccleſie in generali ·
Et nota ꝙ in purgatoꝛio duplex eſt pena. na

damni inqꝙᷓtum ſcʒ retardant᷑ a diuina viſione· Alia

ſenſus ſzm quod ab igne coꝛꝑali inſtrumẽto diuine
iuſticie puniũtur · et ꝙᷓtum ad vtrũqʒ pena purga
toꝛij mima excedit maximã penã huius vite G
to em̃ magis aliquid deſiderat᷑ · tãto eius abſẽtia eſt
moleſtioꝛ· Et quia affectus quo deſiderat᷑ ſummũ
bonũ poſt hanc vitã in aĩabus ſanctis eſt intẽtioꝛ
quia nõ retardatur affectus mole coꝛꝑis · Et etiam

quia terminus fruẽdi ſummo bono iam adueniſſet

niſi aliquid imꝑediret· Ideo de retardatõe maxime
dolent · Similiter etiã cum doloꝛ nõ ſit leſio · ſed le

ſionis ſenſus.tãto aliquis magis dolet de aliquo le
ſiuo ꝙᷓtomagis ẽ ſenſitm̃. Vnde leſiones qꝗᷓ ſunt in

*

& bec puritas tatis · Purus cõponitur· perpurus.

quãpurus/i:valde purus:& impuruæ i: non purꝰ
& comꝑatur · vnde hec impuritas tatih. & Poucit

pu Vnde ouidius epi · Quantũ cõfulgeſ radiis ar
Pauea liete poꝛtas ar

gentea puris· & iuuenalis.
genti vaſcula puri ·

us ris·ſe · gei· cuſtodia. & dicitur a purus.quia
puꝝ cuſtodiat & retineat · Vn depoſitis pueris in

pure· Item inuenit᷑ hoc pus indecli i putredo · vel
quedã infirmitas que homineʒ reddit putridum&
tunc deriuatur a puteo tes. quod eſt fetere. vnð qᷣ

daʒ · Pus ꝓ putredo nõ declinabile credo · Pus de
clinatur cuſtodia qñ vocatuꝛ .
Pene a pus uel puſcula deriuatuz hec puſca ſce·
dam cõmixitio aque et vini. vbi plus aqᷓ adhibet
que puſculẽt is maxime ꝓdeſt
uſillanimis. Puſillus la.lum.cõponit᷑ cũ animꝰ2
& dicitur puſillanimus ma mum. & hic et hec pu
ſillanimis · & hoc me. in eodem ſenſu quaſi puſilluʒ
habens animũ · Vnde puſill animiter aduer. & hec
uſillani mitas tatis: & cor⸗ni
uſillus a puſio quod eſt ꝑuus puer dicitur pu
ſillus lalum · dii:.puulus· vnde hec puſillitas tatis
id eſt paruitas Et ſcias ꝙ puſillus coꝛ. pᷣmam.licet
puſio eã ꝓdu· Sed hoꝛatius ꝓdu· pᷣmam de puſilla

2

to · Sed dic ꝙ eſt ibi nomẽ ꝓpꝛium

dicens · Rufam aut puſillam appellat foꝛtiq;ʒ mari

uuuſinn us a puſio dicit᷑ puſinnus nanum.i. ꝑuus

ℳ

& fixe hic uſinnus ni.i:paꝛuus pueꝛ· Vnde labeo
poeta· Crudũ mãduces pamũ pꝛiamiqʒ puſinnos
uſio a pupus dicit᷑ hic puſio onis.i ·ꝑuus infãs
vel puer · & ꝓdu:pꝛimã. Vnõ iuuenal.is· Nõne pu
tas melius ꝙ tecũ puſio doꝛmit·
uſiunculus a puſio dicitur hic puſiũ culus li · vel
puſiũculus la. lum. & puſillus la:lum· & puſiolus
la: lum:.dimiſimiliter·
uſtella ledi pua puſtula
uſtula a pus quod eſt putredo ul inſir mitas ðᷣꝛ
hec puſtula le· Eſt autẽ puſtula in ſuꝑficie coꝛꝑiſ
turgida collectio· vnõ nec puſtella le·dimi. & pu
ſtuloſus ſa:ſum · & puſtulẽtus ta ·tum · i.vlceroſus
puſtulis plenus tali infirmitate infirmatꝰ· & vtrũ
qʒ cõꝑatur· Vnde hec puſtuloſitas puſtuloſitatis·
& hec puſtulẽtia tie·
uta quidam aduerbiũ dicũt
utamẽ a puto tas:ðꝛ hꝰ puram̃ niſ·i. alicuiꝰ ma
terie reciſio & purgatio: Item putamẽ poteſt dici
cogitatio · & ꝓdu · hãc ſillabã ta· .
utatio p tationis · in putio putionis eſt· Vide
etiam in ꝓaitentia
uteal a puteus dicit᷑ hoc puteal alis · quidã locꝰ
vbi pecume diſtribuebãtur ad vſurã Et dicebatur
puteal. quia ibh pe ꝑdebantur pecunie diſtribute
ac ſi eſſent in putèũ demiſſe uel ꝓiecte · ul quia ibi
hauriebat ecuma ſicut de pureo aqua Vñ pſiꝰ
Si puteal Mea tãtus cibice flagellas. m hug. Pa

pias vero di Puteal loc? m Abi feneratoẽs

dabãt et ac ipiebãt pecun iõ
uteal lis:im puteus eſt.
l20 tes:put ui.tere:i fet. r · cõ
puteo tes:deputeo tes:exputeo tes
& hinc maboatĩa · Puteſco ſ⸗ o ſcis

*

deputeſco exputeſca teo

E 8 . aonn

cãtic is · ITẽpus putatõis aduenit Suꝑ quo loco di
cit bernardus· Paꝝ eſt ſemel putaſſe·ſepe putãdũ
eſt · Nã & putata ſepe repullulãt.Itẽ putatio põt
dici excogitatio · vide in pnia ,
uto putas putaui putare · i · cogitare · opinari ·
Et putare · i. ſcin dere uel purgare virgam ex vite
ſuꝑfluam reſecare· Vnde putatus ta. tum · & cõpo
nitur · Semiputatus tat um:Puto componit᷑ · Am
puto tas·i·ex toto vndiqʒ ſcindere · Vites qᷣdẽ ſũt
putãde · nõ amputande ·niſi foꝛte velimus vineã ex
toto eradicare · Cõputo tas.i: connuare · vnde hic
cõputatoꝛ. & hinc cõputatoꝛius ria: rium· Diſpu
to Deputo tas · i.aſcribere · deſtinare · tradere · uel
valde putare· Im puto tas.i · aſcribere· ul imponere
alicui crimẽ. Preputo tas·i· pᷣſcindere Reputo tas
id eſtaſcribere.deſtinare/tradere.uel alicui erimèᷣ
imponere · uel iteꝝ putaꝛe · Supputo · i· laten ter vel
parum. vel poſt putare · numerare· Puto et omnia
eius cõpoſita ſunt actĩa· pᷣter diſputo quod ẽ neu
tuꝝ · & oĩa coꝛripiũt hãs ſillabã pu · Vnõ quidã Cõ
ſcius ipſe ſibi de ſe putat oĩa dici
utoꝛ a putidus putida putidũ. dicit᷑ hic putoꝛ
putoris· i:fetoꝛ
utreo a putꝛis dicit᷑ putreo pntres putrui:i. eſ
ſe vel fieri putrẽ. vnde hic & hec pucribilis et hoc
le · vnde putribiliter aduer· & hec putribilitas tis·
& componit᷑ Imputribilis le-Imputꝛibiliter adueꝛ
& hec imputribilitas tatis · DHutreo componit᷑· Cõ
put reo tres · Exputꝛ eo tres:· Reputreo.putres · &
aà putreo tres deriuatur putreſco ſcis mchoatiuũ
& a put reſco oici putreſcibilis le.& ĩde putreſci
biliter at uer · & he c putreſcibilitas tatis· & ꝑ com
poſitionẽ im pier eſcibilis ĩputreſcibiliter. ĩputre
ſcibilitas tatis· Item putreo uel putris cõponitur
putrefacio facis· & putrifio fis.ſʒm bug. Aagiſter

putulentus tatum · i.putoꝛe plenus · & co mꝑatuꝛ
vnde putulẽter tius · ſimeaduerbium · & hec putu
lentia tie· i · fetulẽtia
utus a puto tas · dicitur putus ta · tum · i· purga
tus et puꝛus · Vnde auꝝ excolatũ puꝝ dicimus · &
nuces expurgatas putas eſſe affirmamus:& ratio
nem purã & apertã putã foꝛe aſtruimus
Vadꝛagenarius· a qᷓdꝛagin
ta dicitur· quadꝛagenus na.
num· Et quadꝛagenarius ꝗᷓ

dꝛagenar ia Aueveagenenf.
abẽſ an

id eſt. quadꝛaginta
nos · vel ad illum numeꝝ ꝑti
nẽs ſcʒ ad qᷓ̃dꝛagĩéta Qua

dꝛagenus quadꝛagena qua

dꝛagenũ in quadꝛagenarius eſt ·
uadꝛageſimus. a quadꝛaginta dicit᷑ · quadꝛageſi
mus ma· mum/vt annus quadrageſimus· & hec q̃⸗
dꝛageſima me · & hinc hic & hec quadꝛageſimal.&
hoc le quod eſt quadꝛageſime: ul ad quadꝛageſimã
Etinens · Ex ſcias ꝙ quadꝛaginta diebꝰ exemplo
xp̃i ieiunamus.quia iſte nũs ↄuenit noſtro ieiunio
& eſt ſignũ remiſſionis culpe · Quippe qdrageſimꝰ
nuüs ex ſuis ꝑtibus aliquotis ſimul ſumptis redit in
quinqgenariũ: qui eſt annus iubileus ſiue remiſſio
nis · Item quia eſt ſignũ plene ſatiſfactõis · quippe õ
dꝛageſimꝰ nũs ducit ex quaternario & Sᷣnario Et
ideo ieiuniũ quadꝛageſimale ſignat ſatiſfactionem
ductam ꝓ omnibus trãſgreſſionibus legs et euã
gelii · quia vetus lex conſiſtit in decẽ p̃ceptis & no
uũ teſta mẽtum in qᷓttuoꝛ enãgelijs que frecuencer
trãſgreſſi ſu mus· Opoꝛtet igi e rue vt denaꝛiꝰ
ꝑ quaternariũ multiplicetur· ut ſic quadꝛageſimaʒ
Caciamuſ·i.mandata veteris & noue legis· toto tẽ
Poꝛe vite huius impleamus· Item q; eſt ſignũ com

mmche 2 * LeLHα ¹ Q. 99 1 2 I.

gulos habẽs/vnde quadꝛangulatus ta·tu mEt ſub
ſtantiue poteſt declmari hic quadꝛangulus li · pꝛo
tali figura
uadꝛans a quadꝛus uel quattucz · dicit᷑ hic qua
dꝛans dꝛãtis:i:quarta pars numi uel libꝛe: vñ hoc
quadꝛãtaluel quadꝛatale lis· quoddã vile vas pꝛe
cij vnius quadrantis
uadꝛãtal in quadꝛãs vide
uadꝛeſſis As aſſis componitur cum quattuoꝛ
& dicitur hic quadꝛeſſis · i · quattuoꝛ oboli:uel pꝛe
cium quattuoꝛ oboloꝝ
uadꝛiennis A quattuoꝛ vel quadꝛus & annus
componitur hic & hec quadꝛiennis · & hoc quadꝛi
enne· i. quattuoꝛ annoꝝ · vnde hoc quadꝛienniũ nij
id eſt· ſpacium quattuoꝛ annoꝝ · & hinc hic & hec
quadꝛiẽnalis & hoc le·
uadꝛifidus da · dum. i · ꝑ qᷓttuoꝛ ꝑtes effuſus uel
diuiſus · & coꝛ · fi ·
uadꝛifoꝛmis a quattuoꝛ uel quadꝛus dꝛa· dꝛum
& foꝛma cõpõitur hic & hec quadꝛifoꝛmis & hoc
me · Vnde quadꝛifoꝛmiter adueꝛbium · & hec qua⸗
dꝛifoꝛmitas tatis:
urdꝛiga. Quadꝛus cõponitur ci ago v! vgaz
hec quadꝛig a ge:i· cr s
cta uel ducta. vnde quadꝛiga.⸗ 40σα☛.
dꝛigam ducit · & ꝓdu . d·

na vꝛigamus in gamg we 4
uadꝛiiugus a quadꝛus ꝛad. u- gum. cõpo
nitur quadꝛiiugus ga:guni. N hic et hec quadaiu
gis · & hoc ge.mn eodem ſmu:i. ũ quattuoꝛ iugaeꝰ
ad t ſubſtãt? uemitur hic quadꝛiiugu
& guadr, ig's-huius ugis. equus ad ir
9* t us · & coꝛ· pᷣdi cta iu·
ioꝛ libꝛaꝝ põdis l mẽſuꝰa
G& õponit᷑ .,
cnuasma

—8 P Refrec 5c 24 8 AALE5 .
ginra et duo fiũt· ex quibus dum ſex dies dñici ab
abſtinẽtia ſubtrahũturnõ plus in abſtinẽtia ꝙᷓ tri

gintaſex dies remanẽt um?: ꝑ tr ecẽtos et ſe

xagintaquinqʒ dies ducit᷑ aunusnos auteʒ ꝑ rrigĩ
tatex dies aſtiig mur- quaſi anni noſtri decimas dᷣo
danteſ. vt ꝗͥ nobiſmetipſis ꝑ totũ annũ viximus· au
ctori noſtro nos & in eius decimis ꝑ abſtinẽtiam
Moꝛtificemus. Vnõò fratres cariſſimi ſicut offerre
in lege iubemini decimas re·ita ei offerre cõtẽdi
te & decimas dieꝝ. Quattuoꝛ aũt dies p̃cedẽtes pᷣ
mam dominicã quadꝛageſime poſſunt eſſe loco pri
miciarum · Hic nota ꝙ quad:ageſima ſzm ꝙ inci
pit a pꝛima dñica quadrageſime habzʒ ſex hebdoma
das cõtinẽtes in vniuerſo qᷓdꝛagiĩtaduos dies ſicut
dictum eſt · & repᷣſentat tꝑs in quo moꝛati ſunt fi
lij iſrael in deſerto · Sicut em̃ illi moꝛati ſunt in de
ſerto ꝑ quadrag intaduas mãſioneſ cibati mãna · ſic
et nos ab hac dñica vſqʒ ad paſcha per quadꝛagin
taduos dies a delicijs coꝛꝑis abſtinemus:& verbiſ
vite reficimur oꝛõi va cãtes · vt ꝑ ihᷣm xp̃m in terrã
viuẽtium introducamur.ſicut iſſi in terrã ꝓmiſſio

nis ꝑ ipᷣm nauei ꝑ ioſue introdu cti fuerũt·
uadragies aduer · nui·quadꝛaginta vicibus · &
Dicitur a quadrag mea
quadꝛaginta a quattuoꝛ uel quadꝛus & ginta
cõpõitur · & eſt omis gnis · & nũi pluralis
uadꝛangulus a quattuoꝛ uel quadꝛus. & angu
lus cõponitur quadrãgulusla·lum ·i quattuoꝛ an

& hec quadꝛimẽſis & hoc quad Eẽſe · id ẽ · quattu
oꝛ mẽſium quod aliter dicitur hꝑ & hec quadꝛime
ſtris · & hoc ſtre ·
qũao ꝛime ſtris in quadꝛiẽſis expõitur
luadꝛimoda a quattuoꝛ uel quadꝛus & modus
quag oddus da. duʒz · & hic et hec quadꝛi
ʒin eodẽ ſenſu.& coꝛ.mo
in quadꝛimus eſt ·
a quattuoꝛ uel quadꝛus et annus cõ
quadꝛimus ma.mũ.i.quattuoꝛ ãnoꝝ· Vñ
hoꝛatiꝰ in odis· Depꝛome quadꝛimũ ſabina O Ta
liarche meꝝ dyota⸗ Et inde quadrimul? la:lum· di⸗
uadringenti A quattud uel quadrus & cẽtuʒ
compõit᷑ quadringẽti te.ta:i · quater cẽtum et mu
tatur c· in g· Nam ſicut dicit pꝛiſcia Eſt qñ n· pnci
palis ſillabe ante ſe aſſumit gut natus gnatus· &
poſt ſe c· poſita · in g:conuertit· ut in nũis quadꝛin
genti ꝓ quadꝛincẽti · a cẽtum· quingẽti · ſeptingẽti
octingenti·nõgenti · Adeo em̃ n· p̃poſita facit cĩ g
půti ꝙ ĩ qbꝰ n·nõ ẽ nuis ſuãt c: vt ducẽti:trecẽti:
uadꝛinoctiũ a quattuoꝛ & noctiũ componit᷑ ꝗ̊
dꝛinoctiũ ctij· i. ſpaciũ quattuoꝛ noctiũ
uadꝛinodiſ Nodus cõponit᷑ cũ quattuoꝛ. et di
citur hic et hec quadꝛinodis:et hoc de· i · quattuo⸗
nodoꝝ uel quattuoꝛ nodos habẽs:vnð hoc quadꝛi
nodium dij· et pꝛodu. no⸗
uadꝛiꝑtioꝛ tiris· vide in ꝑtioꝛ tiris.
uadꝛupedãs a quadrupes deriuat᷑ qᷓdrupedãs

uteolus a dicicur hic puteolus li. di. ꝑuꝰ
Puteꝰ Item ſicul dicit quedã gloſa ſuꝑ illud actuũ
aploꝝ vltimo Kecũda die veniemus puteolos
Puteoli:lio omã vbi virgilius eẽ
nea medicm alia · ſingla ꝓpꝛus ſcripta ticul3
oↄtra quã ſcʒ valerent egritudinẽ· Vnde ſaler
inuidia ducti ſuꝑueniẽtes ĩ ma
ſtruxerũt & edificia mutilauer
uteus a poto tas. dicit᷑ hic pute
tãs: Eſt aũt om̃is puteus fons ſed nõ ecõuer
tñ in pꝛomptn & in ſuꝑficie ſit aqua fonſ tm̃ diat᷑
Bi aũt in alto & ꝓfun do ſit puteuſeſt· vnde hic &

hec putealis & hoc le· ᷣm hug. V fons ꝓpꝛie eſt

aquã fundit in ſupficie terre · Ouxens aut dicit᷑ qin
eas tenet intrinſecus· vnò dicit Cꝛiſ: Eons dicitur
vbicũqʒ aqua manat de terra Pʒ ſi in ſuꝑficie foni
tĩ · ſi in ꝓfundo etiã puteus dicit᷑· & papias dicit.
Duteus aqᷓ viua in alto eſt· Fons in ſuꝑficie· Omis
puteus:fons.ſed nõ cõuertitur.
uticulus a putor toꝛis· dicitur hic puticui? li.
id eſt. buſtũ.qꝛ ibi puteat cada · & puticulꝰ 8ꝛ 4
cadauer inſpicit· & coꝛ·penul.
utidus a puteo tes: diciẽ putidus da. duʒ ·i fe

tidus. & comꝑatur.putidus dioꝛ ſimus.vndᷣ puti

de dius ſime· aduer· & hec putitas tatis.· & hec pu
tida de · i · meretrix.qꝛ puteat.i:feteat.
utio a puto tas · diritur hec putio· & hec put a
tio onis· i alicuius rei abſciſio vel pur gatio . vn in

nnacchute 8 tem putreraci t era
cio & liquefacio · & hmoi habẽtia e ante f. com poſi
ta ab infmitiuis coꝛripiũt e ante f. Nam regula eſt
5 nte f· uel ph. bꝛeuiatur vt elephas. p̃ter cõpo
ita long ig. vt veneficusquia venenũ pꝛodu hac
ſillabam ne Ta cõpoſita ab infmiciuis coꝛripiũt
ſillabaʒ ante f. vt putrefacio. tepefacio liquefacio-
cu debeat eſſe longa-qnia dicimus putzere. tepẽ
ſed ſine dubio bꝛeuis eſt. vnde ouidiug epi. San ge
tꝛiptolomus liciam tepefeceꝛat haſtaʒ: Alibi autez
ouidius ꝓduẽ talem vocalem neceſſitate metꝛi di
cens. Thura liquefaciũt et debica ſacra feꝛequẽtant

Ged ceſſante neceſſicate coꝛ: eandẽ dicẽs Toꝛſie &

in celum liquefa cta tꝑa fixit
ueribilis le. penultcima co ꝛrepta in putreo tres
eſt et ceteeꝛ
utridus da. dum. in putris vide
utris a putꝛeo tꝛes deꝛiuatuz B et hec putꝛis &
hoc rei · putridus mareidus.Et putris·i:ſolubilis
uluerulẽtus. & putrus tꝛatrum. in eodem ſenſu
Vnde viegilius Quauꝛupedãte leuis putrum ferit
vngula càpum& vtrunqʒ compꝑatus: Vnde putꝛi
ter vel putre trius.ſime· adueꝛbium Icem a putzis
dicit het putꝛedo dinis et put:idus da duz & co
Paaatuè vnde putzide dius. ſime aduez & hec pu
tꝛiditas tatis · & putꝛido das.i putri dum facę. Pu
tridus cõponituè imput:idus da dum. & co mꝑat
vide in putreo & in deupedäs = .
utulẽtus. a putoy

2

lentos qð eſt plenũ opolE

8 tne *
4 ecaluaſter ·i· retzo alictulum e ealuns & „ eoð
enitur recaluus ua uum.
ecens a reci quod eſt iten uel retio
& bex & hoe recẽs tis i nouus:ſed recse nafef.ne
uum fit· & co mꝑatur recẽs tio:ſimus. vnde recen
ter tius. ſi me aduerbium · & hec recẽtia tie · & recẽ
to tas· i. ad recẽtiam reducere· & eſt actm̃· jtẽ a re
cens dicitur recẽtulus recẽtula centulum · i· alicõtu
lum recens· & componitur. Peꝛrecens · ꝙᷓrecens · id
eſt· ualde recens·
ecenſeo ſes. in cẽſeo ſ es · exponit ur
ecenſio ſis · in cẽſeo ſes: exponitur·
Iecenſitus ta/tum. in cẽſeo ſes · expõitur
ecenſo ſis · in cẽſeo ſe es exponitur
vecentulus la. lum in recens vide
Aeceptaculu m a recipio pis · dicit᷑ hoe recepezen
lun li.locus vbi fit alicuius rei receptio

V ecepto a recipio recipis recepi rekepeumn peit v v

m o fit recepto receptas·id eſt. frequẽte? recipere ·

uel recolligere i in do mo ſu·
ecii iteꝝ uel retro grecu meſt
V ecidiuus· Recido co mponit᷑ cum viuus. & dicit
reci iuus ua- uum. & rediuiuus na uumi. renona
tus poſt caſum repaꝛatus· quod nõ 5 poteſt eſſe niſ.
caſud Heeſſerit uel moꝛs· n. recidiua arboꝝ ſũ 8„
Qque aliis ſectis repullulant et eadem dicũtuꝛ.r
a redeũt ad id quod fuerũt· quaſi vᷣnuo vi
ua: &à 1αaοαρα dicitur cidiuo ma.enul. pdu

5 bic⸗

a Vaulpes fouea5 ba bent:8

lucres celi nidos:
caput ſuuʒ ꝛeclinet.
c ne:· & reclinus recli
reclino dicitur hoc ꝛecli

filius aũt homis nõ habet
vn de bic et hec reclinis &
na num et ꝓducit cli Itẽ

nat orium toꝛii· locus aptus ad reclinadum uel id
ſupꝛa quod reclinamus .
Vecompẽſo recõpenſas ꝛecompeſaui ſare reddẽ

ꝑſoluere· remuneraꝛe: uel iteꝝ trutinaꝛe equare. Et

compõitur a re et compenſo ſa . quod eſt cõpoſitů
erx con et penſo ſas:
ececondo ex re et condo componit recõdo dis.
ett habet duplex preteꝛitũ. ſcʒ recõdi et rec õdidi · et
oↄuplex ſupinũ ſcʒ recõſum et recõditum. vñ recon

ditus ta tum et recõſus ſa ſum.
econſus reconſa reconſi um.id eſt. receonditus a

recondo dis:di citur

V ecoꝛdoꝛ a re et coꝛ: componit᷑ recordor daris ·
datus ſum. veꝛbũ deponẽtale et cõſtꝛuit cũ actõ
et cum genitiuo tñ diffeꝛẽt · qui recoꝛdoꝛ lectionẽ
id eſt fiemo uel ꝛ? o vel naꝛꝛo· vel de ea mẽtioneʒ
facio:ſed ꝛecoꝛdoꝛ lectionis·i. memoꝛite: teneo le
ctionem In vtꝛaq; tamẽ conſtructõne inuenit᷑ mo

do hũc. modo illum ſenſum expmeꝛe et dicitu⸗ re
coꝛdaꝛi· ꝗſi ea que ꝛetro ſunt et p̃teꝛita iteꝝ ad coꝛ
reducere ſm hug Conſtzuit᷑ etiam cuʒ ablatio Nã
ueꝛba que ꝑtinent ad ꝛecoꝛdationẽ uel obliui onem

ꝛegunt genitiuum ex natu:a tꝛzãſitio nis/et ſimiliter

coſteuitne cum acto er ablati u10

ꝑ anime pꝑtes vbi vipit aliquid occurrere qdᷣ nobis
nõ ſit cõmune Waien incipit ratio ut inte
rioꝛ iam poſſit agnſci:· tionis autem pars ſupe
rioꝛ eternis rationibu õſpiciendis uel conſ ulẽdiſ
adheſit· Poꝛtio inferioꝛ ad tempoꝛalia gubernãda
deflectit᷑ · & illa ratõis inteneio qua cõtempla mur

eterne ſapiẽtie deputat᷑ · illa uero qua bene vtimur
rebus temꝑalibus ſciẽtie deputatur. Cum uero diſ

ſerimus de natura mẽtis humane ve vnaquaqʒ re
diſſerimus nec eã in hec duo que cõmemoraui tiiſi
ꝑ officia geminamꝰ Carnalis uero uel ſenſualis ani
mi motus qui in coꝛpoꝛis ſenſus intẽditur nob pe
coꝛibuſq; cõ munis eſtqui ſecluſus eſt a ratõe ſapi
entie · Rationi autem ſciẽtie intimus eſt. Vide ĩ ve
niale. & in infernus Sð
datiocinatio in ratio eſt.· & etiam in
ca:de coloꝛibus rhetoꝛicsss
v atiocinoꝛ a ratio deriuatur ratiocinoꝛ naris·i.
d: ſicut patrocimo:
ationabilis in rationalis expõitur
ationalis a ratio dicicur

ducitur & rationabiliter viuit.

quarta ꝑte ĩ

ratione vti:rationabiliter loqui· cõtractare. & coꝛ

hic et hec rationaliſ &
hoc le · & hic & hec rationabilis & hoc le · Et licet
qoam iſta nomiĩa indifferẽter accipiãt· differũt t’;
quia rationale dici tur quod vtitur ratõe· ut homa
angelus. Sed rationabile eſt quod ratõe agitur uel
uit. Vñ multi. imo oẽs
homines ſunt rationales· i·aptitudinẽ habẽt ratio

———————- omea mieonee
tur. ut ratus-irritus · Item muenit᷑ rata ĩ alia ſigni
ficatõe· ut iſte ſoluat uel recipiat pꝛo rata:i. ꝓ ꝑte
ſibi contingente
aucidus a raucus dicit᷑ raucidus da dum · i· rau
cus. vnde raucidulus la.lum . id eſt aliꝙᷓ;tulum rau
cus qui etiam rauculus dicit᷑ =
aucio a raucus dicit ur raucio raucis rauſi ꝛan
ſumid eſt· eſſe uel fieri raucum. ſicut dicit pꝛiſci.&
eſt quarte coniugatõis.
aucus a rauni.quod eſt raucitas deriuat᷑ raucꝰ
cacum: & comꝑatur raueus raucior rauciſſimus.
vnde rauce cius · ciſſime· aduerbium · & hec raucitas
tatis · & hec raucedo dinis ·id eſt · vocis amputatio
ſiue impuritas. —
Wauia exponitur in rauilla
auilla a raucus uel rauni, dicitur hec rauia rauie
id eſt · vox rauca· vnde hec rauilla le· i· cauſidicꝰ. qꝛ
cla mãdo efficitur raucus . “
Vauio a rauia ðᷣꝛ rauio as.i:raucum eſſe uel fieri
vnde rauiatus tatum id eſt. raucus. & hec rauia

ddo onis. id eſtraucitas

auni nomẽ indeclinabile·id eſt raucitas · & acui
. tur im fine ⸗.
Vauus a rapio pis·dicitur ꝛauus ua.uum i.rapax
uel fului coloꝛis: Vnde inuenitur. Lupa raua. & ĩ
vtraqʒ ſignificatiõe cõueniẽter ðꝛ lupa raua.Nã ra
pax eſt et fului coloꝛis. vnde rauulus la. lum et ra
uiſcellus cella. lum· a

2–

Pñ reg ů hm· ca·xj· Extra ↄſepta templi. Cir
Rũſ pio pis · Diſſepio pis:i:in diſis mo dis ſepire
vel ſepẽ remouere · diſcludere · diſſ oluere · nlepi

pis.i· imn cludeꝛe· Interſepio ſepis·i· includere. Pꝛe

ſepio pis·iſepẽ p̃tendere ante ſepire· Obſepio pis
id eſt vndiqʒ vel ↄtra ſepire. Reſepio pis.i·reclu⸗

dere. Sepio & eiꝰ cõpoſitꝗ actiua fũt· & ꝓducunt
hãc ſillabã ſe · Vñ qufoa. Jallam⸗ Ppꝛie caſtruʒ ſe
pimꝰ ouile.Itẽ virg· Religio vetuit iegeti p̃tẽdere
ſepẽ · & faciũt pᷣteritũ in pſi.& ſup̃ · in ptũ · licet in
ueni at᷑ quãdo q; ſepiui & ſepitũ ·
4 epiola piole · dimi · ꝑua ſepes
epiſſimꝰ? · in ſepe eſt
epiuſcule · a ſepiꝰ addita cule.dicit᷑ ſepiuſcule·

aliquantulũ ſepiꝰ· & ſepicule · i.ſepe & videt᷑ eſſe

dimi · plautꝰ in caſſia. Sepicle peccas inqᷣt · & cor ·
epono nis · ſui · ponere · i · ſeoꝛſũ po cu.
nere · ſeꝑare · a ſe & pono cõponit᷑ & ꝓducit po.

eps A ſepio pis · dicit᷑ ̊ ſeps indeclinabile · Vr.

ſeps pis · quidã exiguꝰ ſerpẽs qᷣ nõ ſolũ coꝛpꝰ ve⸗
rum etiã oſſa veneno ↄſumit · Iſte ſiquidẽ ſerpens
qñ pũgit aliquẽ · facit carnẽ & ofſa eiꝰ effluere · ita
ꝙ ad minimũ puluerẽ redigunt᷑ Vñ dictꝰ eſt ſeps
a ſepio qdᷣ eſt claudo & ligo ꝑ ↄtrariũ . q; aꝑit &
diſſoluit oſſa & carnes vulneratas ab eo· vnde lu
canꝰ in ·ix· Oſſaqʒ diſſoluẽs cũ coꝛꝑe tabificꝰ ſeps
eptenariꝰ ria riũ.a ſeptẽ dicitur · Z ſignat ſe

tenariꝰ ſũmam vniũſitatis· qꝛ om̃e tempus ſeptẽ

enes S5απ numert- 1 ſeptẽ vicibꝰ a ſeptẽ ð
p heta· Jepties in die laudẽ dixi tibi
8 eptimana Ab hepta qð eſt ſeptẽ. ð᷑ꝛ hec heptaſ
eptadis.i.ſeptẽ · & ſubtracta aſpiratõe & 8s· P ea
poſita dicũt latini· hij & hee & hec ſeptẽ indecli ·
vnde ſeptimꝰ ma mũ · & ſeptenꝰ na nũ· & ſeptena
rius ria riũ · & h̊ ſeptenariꝰ rij · Itẽ a ſeptẽ diciẽ hec
ſeptimana ne · Vndᷣ ̊ ſeptimanariꝰ.i hebdomoda
rius · & deſinit vtẽs in e.o ſeptimanarie · qꝛ eſt appel
latiuũ · & ſeptimanariꝰ ria riũ. vel ᷣm quoſdã ſep
timana dicit᷑ a nuo dieꝝ· videlicet a ſeptẽ & mane
qð eſt lux.qꝛ ſeptẽ luces vel dies in ſe ↄtinet:ſicut
ſm eos hebdomoda dicit᷑ ab hebdaid ẽ.ſeptem.&
doas qð eſt dies · qꝛ ↄtinet in ſe ſeptem dies ·
6 eptingenti te ta· i· ſepties centũ · & componit᷑ a
eptẽ & centũ · et mutat᷑ e · in g. vide in nongenti
1 eptuageſima · a ſeptuagĩta deri uat᷑ ſeptuagenꝰ
a nũ · et hinc ſeptuagenariꝰ ria riũ.Item a ſeptua
ginta ðꝛ ſeptuageſimꝰ ma mum.et hec ſeptuageſi
ma me · ꝓ illa dominica in qua alla intermittic et
cõple ctiẽ̃ ſeptuaginta dies · vnde merito ſe eptuage
ſima dicit . q BGeptuageſima ſignat tempꝰ deuiati
onis. et inchoat̃᷑ a dommica qua cantat᷑ Circũdede

runt. & terminat᷑ in ſabbato poſt paſca · Inſtituta

eſt ſeptuageſima ꝓpter redemptõem. quã ſãcti pa
tres ſtatuerũt · vt ꝓpcer aſcenſionis veneratõeʒ in
qua noſtra natura celos aſcendit · et ſuꝑ choꝛos an
geloꝛ ſblimaea eſt· ſemꝑ ipſa quinta dies ſolennis
et celebꝛis haberet᷑.et in ea ieiuniũ nõ obſeruare᷑ᷣ.

—

„

4

2

enilis m ſenex. viXĩñdsee 1
enio A ſenexð B;ᷓ ſenio onis ſex pũcti ĩ teſſea
enium ſenij· in ſenectꝰ vide.
ennaar . vallis latiſſima in ꝗᷓ turris a ſagbiene

is edificari ceꝑat · m hug· & pap¶p̃̃ · dicit · Sẽnaar

T

locꝰ eſt babilonis · in quo fuit campꝰ duran & tur

ris quã vſqʒ ad celũ leuari conati ſũt · & acuit᷑ in fi
enones galloꝝ quidã qͥ romã inuaſerũt Qne·

coꝛt᷑ · no · & ſcias ꝙ galli germani ſũt teutonici·
alli ſenones ſũt franci ·
enos interp̃tat᷑ ſenſꝰ . & acuit᷑ in fine.
enſibiis · a ſentio tisdicit᷑ B & hec ſenſibilis et
hoc le.i · ſenſu ꝑceptibile · · aptũ ſentire⸗vel aptuʒ
ſentiri· vñ G & hec ſenſilis & hoc le· ꝑ ſincopa ĩ eo
dem ſenſu ·penſ·coꝛt᷑. vñ ſenſiliter ad · & hec ſen
ſilit as tatis.ſenſibilis etiã ſm aliã ſigniſicat õeʒ ſui
verbi dicit᷑ intelligibil· & cõponit᷑ ſenſibilis cuʒ in
& dicit᷑ inſenſibilis.ſᷣm hug · quidã faciũt differẽti
am int᷑ ſenſibilis & ſenſilis vñ in greciſ · dicit · s
ſentire põt & ſentiri tibi ſit res Seniibil.s · ſentiuꝛe
potens eſt ſenſile tm̃ · .
en ſilis in ſenſibilis exponit᷑ ·

„

enſim.i · paulatim aduùbium. remiſſiuũ.a ſenſus

icit · Nã qᷓ moꝛant᷑ & paulatim tendũt ſenſũ faci
unt. & cũ ſenſu fiũt · Itẽ ſenſim · i · ſenſibilit · vel ad
ſenſũ · con ſtanter· timide· vide ĩ tercia ꝑte · in capi

tulo de aduerbijs;

enſualitas · in ſenſus eſt & in ratio:

. enſus · a ſentio ſentis deriuat᷑ hic ſenſꝰ.huiꝰ ſen

inchoa.

hoꝛridꝰ. ſpinoſus · & deſinit gtus plis in iũ · de ſſ

tes · vt ſentes ſentium · & eſt magis in vſu in pllli .⸗

nu mero ꝙᷓ in ſingulart · .

enticoſꝰ ſa ſaͤ · in ſentes vide ·
entina A ſentio tis dicit᷑ hec ſentina ne. penul-
du · locꝰ? naui ad quẽ vndiq; ↄfluit aqua:qꝛ gra
uis fetoꝛ ibi ſentiat᷑·et inde vl a ſentio dicit᷑ ſẽtino
nas · i · aĩo aliqͥ˖d ſenſim düiudicare ·
. entio tis · ſenſi i · in um· ſenſũ ſu. addita s.fit ſen
us ſa ſũ·ꝑticipiũ p̃teriti tꝑis · et eſt ſentire aliquid
ſenſu peiꝑe · ſ· auditu viſu· ꝛc̃· & m hoc eſt actiuuʒ
Itẽ ſẽtire · i · intelligere vl habere ſenſũ · i · intellectũ
& ſm hoc eſt neutꝝ Sentio cõponit᷑ Aſſentio tis

id eſt aſſenſũ p̃bere:et inuenit᷑ aſſentioꝛ tiris· in eo

dem ſenſu in depo · gůe · Itẽ abſẽtio · vide in ſuo lo
co · Conſẽtio tis.ↄſenſũ pᷣbere · qᷓſi ſimul ſentire.vñ

hic ↄſenſus ſus: Diſſentio tis · et diſſentioꝛ tiris · in

eodẽ ſenſu · i · diſcoꝛdare diſcrepare q̃ſi diᷣſa ſẽtire

FVerſẽtio tis · i· ꝑfecte ſentire · Pꝛeſẽtio tis · i · pꝛe vl

ante ſentire. Reſentio tis · iiteꝝ ſentire: et ab iſtis
ſſẽtiſco Abſentiſco Toölenei, co ꝛc· Sẽtio
et eiꝰ cõpoſita faciũt pᷣteritũ in ſi et ſup · in ſũ. Itẽ
ſentio ꝓ ſenſu ꝑcipere · vt dixi actiuũ eſt·cõpoſita
ab eo ſüt neutra · vel deponentia· p̃ter pᷣſentio et ꝑ
ſentio et reſentio q̃ ſũt actiua · et ſeribit ſentio ꝑt·

q accipit ſonũ de c.et hoc patet in ſecũda ꝑſona
enh te mpoꝛis indicatiui·

entix ſenticis · in ſentes exponit᷑·

„

boleida e
ro nefas: ſceluſ ↄtra fas.ↄtra iuſticiã. & ſũt due
p'es. pꝛo interiectio · nephas nomẽ · Nõ em̃ pt᷑ ibi
eſſe vera cõpoſitio · qꝛ interiectõ nõ poteſt cõ poni
vt oñdi in pꝛo doloꝛ & ſic nõ acuit
ronepos.in nepos exponitur · & coꝛ.ne ·
ronoe · Nois·i:mẽs et cõponitur cũ pꝛothoſ qð
eſt pꝛimuʒ · & dicit᷑ hec pꝛonoe es ·quaſi ꝓthonoe⸗
id eſt · pᷣma nois ſcʒ diuma mẽs
ronoſticũ a pꝛonoſco ſcis · dicituꝛ hoc pꝛonoſt
cũ ſtici.i·ſignũ futuri · & pꝛonoſticus ca.cũ · qui pᷣ
cognoſcit uel ante ſignat · & pꝛonoſtico cas · ꝓno⸗
ſticis perpẽdere pꝛegnoſcere · ſm hug⸗ Papi · vero
dicit pꝛonoſtica · p̃uiſio egritudinũ dicta a pꝛeno
ſcendo · Opoꝛtet em̃ medicum pꝛeterita pꝛeſentia
& futura pꝛeuidere ·
ronoſticon liber eſt. & poteſt ſcribi ſine g. uel
poteſt addi g·per pꝛotheſiʒ pꝛonoſticõ uel pꝛogno
ronuba· ex pꝛo & nubo nubis cõpo ſticon
nitur hec pꝛonuba be:que aſtat nubẽti.et que nubẽ
tem viro coniũgit · Ipſa eſt et ꝑanimpha· & dicitur
pꝛonuba quaſi pꝛenuba:qꝛ nubẽtibus pꝛeeſt · uel qꝗᷓ
u ꝓpe nubẽtem. vnde et iuno dicta eſt ꝓnuba · q̃a
nubẽtibus dicitur pꝛeeſſe· Inuenit᷑ etiã hic ꝓnubꝰ
ſicut et hic ꝑpanimphꝰ · Inde iudicũ xiiij · ca: dicit᷑
ꝙ vxoꝛ ſanſonis accepit maritũ vnũ de amicis eiꝰ
