abſq; oꝑe humano ſʒm ꝓpoꝛtioneʒ ſue ꝑſone. Ter
cio ex diuina ꝓuidẽtia · ꝓpter cuius ignoꝛãtiã gen
tiles circa tꝑalia bona querẽda p̃ncipalius ſolicitã
tur · Et ideo cõcludit ꝙ pncipaliter noſtra ſolicitu
do bet eſſe de ſpũalibus bonis · ſperãtes ꝙ etiã
Pe .

asrebig praueniétsnn

ſimilibus dicas· Itẽ ſcias ꝙ philoſoxbus jcit

rouiſus a pꝛouideo des · dicit puidus da · dum ·.
& pꝛouiſus ſa · ſum · & eſt pꝛouidus qui prouidet ·
Prouiſus cui pꝛouidet᷑ · & ꝑ compoſitionẽ · impꝛo
uidus dadum·. & impꝛouiſus faſum⸗& ꝓdu. vi ·
pꝛouiſus· ſed pꝛouidus cor · vi·
roximꝰ eſt ſuꝑlatiuũ de ꝓe · dieltur em pꝛope

ꝓrioꝛ ꝓximus · vnde ꝓpe pius · ꝓxime aduerbi. &

hec pꝛoximitas tatis. & pꝛoxi mo mas. & cõponit᷑

cũ ad et dicĩt᷑ appꝛoximo mas· Et eſt neuti cũ om̃i
bus ſuis cõpoſitis· Item pꝛoximꝰ qñʒ accipit᷑ ꝓ eo
gnato.uel ꝓpinquo.uel ſzm ſanguinẽ uel ſʒm locuʒ
& ſzm hoc habet vim poſitiui.& comꝑatur pꝛoxi
mus ximoꝛ· & caret ſuꝑlatiuo. vnde pꝛoxime adũ⸗
In tercio aũt ſentẽtiaꝝ dicit᷑ Hie notãdum eſt pꝛo
ximũ dici diuerſis mõis ſcʒ conditõe pᷣme natiuita
tis · ſpe cõuerſatõiſ. ꝓPinqᷣtate cognatõis ·rõe bene
ficij exhibitõis · vide de illo in dile ctio
rudẽs Vidẽs componitur cũ porroet dicit᷑ hic
& hec & hoc prudẽs tis · quaſi porro · i lõge vidẽs
futura ·peꝛitus · vſu doctus·callidus. exeꝛcitatiõe
artis inſtructus · cõſideratus · facũ dus:qui facile fa
ri poteſt · & comꝑatur.pꝛudẽs tioꝛ. ſimus . & a pꝛu
dẽti datiuo addita a.fit hec pꝛudẽtia tie.virtuſ car
dinalis ſcʒ bonaꝝ et malaꝝ reꝝ vtrarum qz dilere
tio · Prudẽs compouit᷑ cũ in· & dicit᷑ imprudẽs tiſ
ge · om · i · nõ pꝛudẽs· vel valde pꝛudẽſ in quo ſenſu
raro inuenitur. Virgilius in geoꝛg · Nunꝙᷓ impꝛu
dentibus imber offuit · ſzm hug . & reſpieit prudẽs
nõ ſolum p̃ſentia · ſed et futura. Vnde dicit boetiuſ
Nõ quod ante oculos ſitum eſt ſuſfecerit intueri.-
reꝝ exitus prudẽtia metit᷑. Item qᷣdam ſapiẽs. Pꝛu
dentig mos eſt varias inquirere cauſas⸗Vt B
mẽtem certificare ſuam. Vide etiã in cardi
ſzm priſ· a prudẽs tis · is in er· fit prudẽt
F.ſe“
En

+—

xto ethicoꝛum · Impoſſibilem eſt p de
exiſtentem bonum

dicitur taberna quelibet · quia famem pellat· vnde
hec propinula le · dimi. Et pꝛopino nasid ẽ. vinũ
miſcere · potum admiĩſtrare. Vnde hic pꝛopinatoꝛ
toꝛis qui potuʒ admiſtrat · Vnde ouidius Inde ꝓ
inato? nimiũ qui vinũ ꝓpinat. Ht in auroꝛa dicit

e quibus angelici ciues bona ſumma ꝓpint Icẽ

a ꝓpino as· ð hoc ꝓp inatoꝛiũ rij:domus uel locus
vñ ꝓpmnatur vel vbi ꝓpinatur ·
ropinito tas · a ꝓpĩo nas: dicitur ꝓpinito tas· pe
nulti · eoꝛ · i. frequẽter ꝓpinare
ropino nas· in ꝓpina ne: eſt.
propinquaneus · a ꝓpinquus ðꝛ ꝓrinquane? nea·
neum.i· ꝓpinquus et cõiunctus S
ropinquus a ꝓpe.dicitur ꝓpinquus qua:quum·

vel ſzm ſanguinẽ · uel m locũ· Ht comꝑatur ꝓpin-

quus quioꝛ· quiſſ imus · vnde ꝓpinque quius ·ſime
aduerb · & hec ꝓpinquitas tatis. Et ꝓpinquo quas-
Et cõponitur appꝛopinquo quas· Et eſt neutrũ cũ
omnibus ſuis compoſitis
rop inula le· di · ꝑua ꝓpina

ropius a ꝓpe deriuatur ꝓpius pia· pium ·i· pꝛo

Fraurs cõiunctus· & comꝑatur ꝑ ſuppletionẽ
ꝛopius magis ꝓpius ꝓpiſſſimus. & ꝓpio pias ·i.
ꝓximare · & ꝓpinquare · & com põitur appꝛopio a8
vnde appꝛopiãs tis· gis o mis Et eſt ꝓpio neutxꝝ
eum omibus ſuis cõpoſitis · Juuenit᷑ tñ ad romãos
xiij. Peopioꝛ eſt noſtra ſalus. ſed tunc dicitur ꝓpe
pꝛopioꝛ proximus·
ropola le. in mi?ꝛopola exponitur
ropontides · in boſfoꝛus eſt.
Nx ropoꝛtio ex pꝛo et poꝛtio cõponitur hec ꝓpor
tlo onis · i. ſimilitudo· ha bitudo· comꝑatio. vnð hic
& hec Apoꝛtionalis et hoc le : vnde ꝓpoꝛtionaliẽ
adueꝛ· ¶ec ꝓpoꝛtionalitas tatis. & differt a ꝓpoꝛ
Cione · q ꝓpoꝛtio eſt habitudo v nius ad aliud ·
Sexlp aptialitas pluriũ babitudinũ inter ſe
conꝑatio· On qlig. Et ſcias ꝙ locus a pꝛopoꝛtione
. 7. . 2 ☛ 12

Jy

ſanctiꝰ Manm aũt nationũ quattue? ſunt tem̃ rela⸗
tiônes ſeʒ paternitaſ. filiatio · ꝓceſſio cẽis ſpiratio

Innafcibilitas em non eſt ꝓpꝛie relatio · niſi per re

ductionẽ ſedᷣm quod negatio reducit̃᷑ ad genus af
firmatõis ut nõ homo ad genus homĩs · Haꝝ aũt
notionum uel ꝓpꝛietatũ uel relationũ tres ſunt

ſonales ·i· conſutuẽtes ꝑſonas · vnde hñt quaſi actũ

differẽtie cõſtitutiue ſcʒ paternitas· filiatio · ꝓceſſio

Alie due ſunt notões ꝑſone · ſed nõ ꝑſonales Et

ſciẽdum ꝙ tria requiꝛuũtur ad hoc ꝙꝙ aliquid dicat᷑
notio ꝑſone. Drimo quod ad oꝛiginẽ ꝑtineat. quia
relationibus oꝛiginis ꝑſone diſtinguunt᷑ · Secũdo
ꝙ ptineat ad dignitatẽ. quia ꝑſona eſt ypoſtaſiſ di
ſt incta ꝓpꝛietate ad dignitatẽ xtinente · Nercio ꝙ
dicat aliquid ſp eciale. quia ↄñe non eſt ſufficiẽs pᷣn

cipium mnoteſcẽdi· Item nota in diumis· queda

ſunt ꝓpꝛia qᷓdam appiopꝛiata ropꝛia dicunt᷑ que
ita conueniũt vmi ꝑſone ꝙ nõ alteri.ſicut pat᷑nitaſ
innaſcibilitas· que conuenmiũt tm patri Eiliatio que
conuenit tm̃ filio · Pꝛoceſſio que ↄuenit tm̃ ſpuiſan
cto ut dictum eſt ſup̃ · Appꝛopꝛiata aũt dicũcuz. q

omibus conueniũt ꝑſonis:ſed vni ꝑſone ſepe diſt ĩ

cte appꝛopꝛiãtur · vt patri potẽtia. ſapiẽtia· filio bo
nitas ſpirituiſancto · quod quare fiat nõ eſt ocioſũ
inquirere · Id ergo ſacri eloquij pꝛudentia facere
curauitne dei immẽſitatem ſimilitudine creature
metiremur- Dixerat aũt ſcriptura ꝙ de? pater eſt
& quia deus filius eſt · & audinit hoc homo qui ho
mint᷑ patrem viderat· & deũ patrẽ non viderat/ et
cogitare cepit ita eſſe in creatore vt viderat ĩ cre
aturis · a quibus hec nomĩa trãſlata ſunt ad creato
rem · in quibus ſcʒ creaturis pater eſt pꝛioꝛ filio · fi
lus eſt poſterioꝛ patre Et ex antiquitate ſiue ex ſe

nectute in patre defectus · ex poſteritate in filio ĩ:

pfectio ſenſus ſolet notari: ꝓpter ſcʒ inuẽtutis mo

tuset ꝓpteꝛ exꝑientiam· quaſi qui non eſt exꝑeus
qualia ſint Ideo occurrit ſcriptura dicẽs patrpo

. .
1
- uig ineg minng Potes

dicitur quadꝛupliciter · Vno modo diciẽ ꝓpꝛiũ qd

ineſt alicui ſpeciei & nõ omi. vt eſſe grãmaticuʒ cõ
uenit tm̃ homĩ et nõ omĩ · Secundo modo dicitur
ꝓpꝛium quod ineſt omi ſed nõ ſoli · vt eſſe bipedeʒ
conuenit omni homĩ et nõ ſoli · Tercio modo dicit᷑
ꝓpꝛium quod ineſt omĩ et ſoli & nõ ſemꝑ vt cane
ſcere ineſt omĩ homĩ et ſoli ſed non ſemꝑ · quia nõ
niſi ĩ ſene ctute · Quarto modo dicitur ꝓpꝛiũ quod
appellat᷑ ꝓpꝛie ꝓpꝛiũet ꝓpꝛiũ ꝑ ſe dictũ dicitur p⸗
Pꝛie ꝓzium · Et diffinitur ſic Propꝛiũ eſt quod in
eſt omni & ſoli & ſemꝑ ut riſibile ĩeſt omĩ homĩ·et
ſoli et ſemꝑ· nõ tñ homo dicitur riſibilis ꝙactu ri
deat · ſed qꝛ aptus natus eſt ad ridẽdũ · Et hoc q̃r
to modo ðᷣꝛ ꝓpꝛiũ quod appellat᷑ vnũ ðᷣ qnqʒ pᷣdi
cabilibus. Et diffinitur ſic ab ariſtotele. pꝛopꝛium
eſt quod ſoli ineſt & cõuerſim pꝛedicat᷑ de rei. de
ſpecie & nõ indicat quid eſt eſſe. vt riſibile eſt pꝛo
pꝛium homĩs.qꝛ cõuer ſim pᷣdicatur ðᷣ ipſo.· Nã oĩs
homo eſt riſibilis · & omẽ riſibile eſt homo · hoc aũt
mẽbꝛum nõ indicat quid eſt eſſe· ponit᷑ in deſcripti
one ꝓꝛij ad differẽtiam diffmitõis. Diffinitio em̃
cõuerſim pᷣdicatur de re. & ĩdicat qᷣd eſt eſſe rei · vt

aĩal ratõnale moꝛtale cõuerſim de ho mĩe p̃dicatur

& indicat eſſe ipſius:quia omĩs diffinitio fit ꝑ ſub⸗
ſtãtialia. Om̃e em̃ ſuꝑius ẽ de eſſentia ſui inferioꝛis
ropter a pꝛo dicitur ꝓpter aduerbiũ loci.id ẽ.
iuxta.cõmĩꝰ & ponitur pꝛo cõiũctione cauſali. vt
ꝓPpter te factum eſt hoc
ropterea ·i:ideirco ideo cõiun ctio cauſalis.S
dicitur a ꝓpter· ſedᷣm hug.
ropudio dias · in ꝓpudium vide
ropudium dij · pᷣſcurriſis locus. Et cõponit ur
apꝛo & pudoꝛ·quia ab eo pudicicia & pudoꝛ pꝛo
cul ſunt. vnde ꝓpudio dias i · inhoneſte ſe hebere
uel repellere. uel iniuriari. vel ſcortari · ꝓpudioſus
ſa JIum:i·ignominioſus· miurioſus. turpiſ impudi
cu. inuerecundusimpudens· irreuerens. infron⸗
tu’us · vn pꝛopudioſe aduer. & hec Mudi

3J

„

pꝛoſa ſe·oꝛatio pꝛoducta. & a lege metri ſoluta. ᷓ
ſi a pꝛolixitate verboꝝ: quia nõ coartat᷑ nũs pedũ
uel ſillabaꝝ · ſed in longũ pꝛo volũtate pꝛoducitur
VYVel pꝛoſa dicitur qualſi pꝛofuſa · vel q̃ſi pꝛorua qa
pꝛoꝛuat ſpacioſe· et excurrat nullo termĩo ſibi pfi
xo uel pᷣfinito · vñ pꝛoſula le.di ·et pꝛoſ. aicus ca · cũ
vñ pꝛoſaico cas ·i· pꝛoſaice ſcribere uel dictare ·
roſaicus pꝛoſaica pꝛoſaicũ.in pꝛoſa eſt · & coꝛ
ripit penultimam
roſapia a pꝛoſipo pas. quod eſt procul ſipare
dicitur hec pꝛoſapia pie· & hec pꝛoſapies piei ·i · ꝓ
genies g eneratio· quia pꝛocul ſipatur et ſpargitur
vſqʒ in poſteros
roſceniũ a pꝛo & ſcena componitur hoc pꝛoſce
nium ſcenij ·i. locꝰ ante ſcenã vbi ludebãt· uel ſacri
ficabãt· ſʒm hug. Papias uero dicit. Pꝛoſcenia pul
pita ſunt ante ſcenam vbi ludicra exercebantur the
atrales ludi. =
roſcribo ex pꝛo et ſcribo compõitur pꝛoſcribo
bis.i· pꝛocul a ſcriptura remouere· vnð pꝛoſcriptꝰ
pta·ptum. Et dicebãtur pꝛoſeripti quoꝝ nomina
de enea tabula delebãtur. quod erat cũ damnabãẽ
pꝛo aliquo ſcelere. vnde pꝛoſcribere · i · damnare · &
pꝛoſcriptus ·i · damnatꝰ Sed pꝛopꝛie cũ aliquis ita
damnatur quod nomẽ eiùs pꝛoſcribitur de cõſoꝛ
tio oꝛdĩs eiuſdẽ · ſcdᷣm hug. Et pap. dicit · Proſcri
ptus damnatus.cuius bona palam et aꝑte ſcribũ
tur id eſt· exulatus
roſectum a pꝛoſeco pꝛoſecas· dicitur hoc pꝛo
ſectum cti · i · extum
roſelit us ti eſt aduenaet eircũcifus qui miſce
bat᷑ populo deiet eſt grecum. De aũt dicit profeli

tus.· quaſi procul a ſolo ſitus ecbymologi Eſt. Cõ

muniter autem· dicũtur pꝛoſeliti de gen Puſ ad ri
tum indeoꝝ conuerſi · & coꝛ· penul „
roſequiũ quijſeruitiũ a pꝛoſeioꝛ Aechreriſ
roſerpina a pꝛoſerpo pis quo õß nitar Ex

4 grpeien

ꝑte in ca. de coloꝛibus rhetoꝛieis.et cor.penul ·
roſoꝛ a pꝛo et foꝛ faris· compontiur ꝓfoꝛ faris
fatusſum· & eſt pꝛofari ꝓcul ab intẽtione fari ſcʒ
aliud verbo ꝓferre · & aliud aĩo habere · vnde ceſar
cũ ſui uolebãt rece dere illos pꝛofabat᷑ · videbat᷑ em
ilis dare licẽtiam recedẽ di · & tñ intẽdebat eoſ de
hoꝛtari a receſſione· Itẽ ꝓfari · i · p̃dicere · uel p̃fari.
rofugus a pꝛofugio pꝛofugis dicitur pꝛofugꝰ
pꝛofuga gum penul·coꝛ id eſt. pꝛocul fugiẽs· pꝛo
fugus ꝓpꝛie dicitur qui pꝛocul a ſe dibꝰ ſuiſ vagat
quaſi poꝛro fugatus
rofundo a pꝛo et fundo dis · componit᷑ ꝓfundo
dis.fudi.fuſum. ꝓfundere·i:pꝛocul fundere & di
ſpergere · diſlipare · deuoꝛare · Pijcere · vn de pꝛofũ
dus da dum . i· pꝛo digus · largus. diſſipatoꝛ · qui ni
mis pꝛofundit. & comꝑatur pꝛofun dus dioꝛ ·ſimꝰ
vnde pꝛofunde dius· ſime· aduer· & hec pꝛofundi⸗
tas tatis · i: prodigalitas. & pꝛofundo das.i · effun
dere. diſpeꝛgere · dilapidare · Equiuocatio eſt in p̃
dictis. Fũdare em̃ deſcẽdit a funda et a fundus
militer pꝛofundus deſcẽdit a fundus. & a ꝓfũ do
dis · Item pꝛofun do das deſcẽdit a ꝓfundus. Vñ

ſcias ꝙ fundus componit᷑ cũ pꝛo· & dicit᷑ ꝓfundꝰ

da. dum. quaſi pꝛocul a fundo habẽs ſuꝑficiẽ · Vel
quaſi pꝛocul habeat fundũ. vnde hoc pꝛofundũ ðꝛ
mare altũ. & pꝛofunditas alicuius rei · ꝓꝛofundus
comꝑatur dioꝛ · ſimus · vnde pꝛofũde dius. diſſime
aduer · & hec pꝛofunditas tatis · & pꝛofundo das·
id eſt. in pꝛofundum demergere· m hug. DPapias
vero dicit· Pꝛofundum· voꝛago · altũ·.immẽſuʒ· ma
gnum. pꝛofunditasi dem .
rofundꝰ da· dum . in pꝛofundo dis · exponit᷑
rofuſus a pꝛofundo dis · dicit᷑ pꝛofuſus ſaſum·
penul pꝛodt quod in vi nomĩs accipit᷑ in actiua ſi
gnific at õe· Vnde ſaluſtius · Aliena appetẽs ſui pꝛo

rohibeſis verbũ defectiuũ i.prohibeas nec de
eo ĩuenitur ainpliꝰ. Et dicit᷑ a pꝛohibeo bes. Plau-
tus· Vnde queſo ut pꝛohibeſis
roijcio a pꝛo & iacio componitur pꝛoij cio cis ·
ꝛoieci iectum.pꝛoijcere.i· pꝛocul uel ante iacere·
Zrem inuenitur pꝛoricio cis. pꝛoreci pꝛoꝛe ctũ pꝛo
ricere. & eſt idem quod pꝛoijcio · & ſimiliter eſt cõ
poſitũ a pꝛo et iacio · & eſt uerbũ ſacrificãti,,-/
roinde coniũctio eſt illatiua · i igitur. Inuenit
tñ qñʒ pꝛo aduerbio loci uel tꝑis· & apocopat᷑ · qũʒ
& dicitur pꝛoin· pꝛo pꝛoinde.& acuit ante penul-
ſiẽ alia cõpoſita ab in de. ut dixi in inde
rolatibilis a pꝛofero dicitur hic et hec pꝛolatibi
lis. & hoc le:quod eſt aptũ pꝛoferri
Hrolenſis eſt quedã figura te qua dixi in quarta
ꝑte in capitulo de alloteca .
roles a pꝛoloios · dicitur hec pꝛoles lis · filius ul
filia: uel pꝛogenies
roletarius a pꝛoles dicitur hic pꝛoletariꝰ tarij
qui ad pꝛolem tãtum gignẽdam vacabãt· Erãt em̃
qdam apud romanos qui in vꝛbe ſemꝑ moꝛabãtur
cauſa gener ando ꝝ filioꝝ· & nõ cogebãtur ire m ar
ma. & hi pꝛoletarij dicebãtur
rolicio cisi · pꝛocul elicè · vide in licio cis ·
rolios.berba que floꝛem uelut cãdoꝛem haber
& canos hoĩm capillos facit

rolixus a pꝛo et lixa lixe cõponitur pꝛolixus xa

xum .i · pꝛodu ctꝰ.lõgus· extẽſuſ.implicitꝰ quod no
mẽ tractũ eſt a lõgis lixaꝝ paſſibus · Et comꝑatia

vnde bhec pꝛolixitas tatis ·
rologuslogos compõitur cũ pꝛothos quod ẽ
pꝛimũ· & dicitur hic pꝛologus quaſi pꝛologos· uel
quaſi pꝛothos logoſ:i:.pᷣmus ſermo ·i· p̃fatio· p̃locu

tio· vnde pꝛologiʒo zas · · pꝛolog ũ facere · pfari · plo
qui ante matenã · & coꝛ:lo. ꝓlogus

oludiũ proludij eſt imago veri luni: id eſt. ex-

ante rius ria · riũipꝛoducit᷑ · vt diẽ magiſter bene·
romoueo a pꝛo & moueo cõponitur pꝛomoueo
ues· pꝛomoui.motum.uere · quaſi pꝛocul mouere.
& abſentare Et pꝛomoueꝛe quaſi in anterioꝛẽ ꝑtem
mouere · & pꝛo mouè ·ſublimare ad oꝛdinẽ ul hono
rem mouere· & pꝛomou.i·proficere · & coꝛ · mo
P romptuariũ a pꝛomo mis · dicit᷑ hoc pꝛomptua
rium rij i·cellariũ · quia inde neceſſaria victui pꝛo
mũtur · i · proferũtur Vnde ꝓpheta Hꝛõptuaria eo⸗
rum plena ·& eſt pꝛomptuariũ longi tꝑis Sed cel
larium paucoꝝ dierum·
romptus a pꝛomo mis · dicitur pꝛomptus ta.
tum · i · paratus & expeditus ad aliquid agẽdũ uel
dicẽdum · & comꝑatur tioꝛ tiſſimus· vnde pꝛõpte

tius. ſime· aduer· & hec pꝛomptitudo dinis. & pꝛõ
ptulus lalum.i· aliq;tulum promptus. & compo
nitur. perpꝛõptus ·i· valde pꝛomptꝰ Itẽ a promo
mis · dicitur hic promptꝰ LuPertio⸗ & ꝑ cõpo⸗

ſitionem ipꝛomptu.i.in aperto Sed magis eſt p̃po
ſitio ꝑ appoſitionẽ et nõ ꝑ compoſitionẽ & tũc En
debet ſcribi in promptu et ꝑ v in vltĩa ſillaba
romulcus a pꝛomo mis dicitur hic pꝛomulcus
mulci· funis cuʒ quo nauis ducitur· vel ſcapha que
maioꝛem nauẽ ducit & regit · vnde pꝛomulco cas.
mulcaui pꝛomulcare · id eſt· nauem ducere · & pꝛo⸗
prie cum pꝛomulco
romulgo a pꝛomo pꝛomis dĩ pꝛomulgo gaſ. ꝓ
mul gaui gare · i· pꝛonũciare · manifeſtare · & dicitur
pꝛomulgare quaſi pꝛsomptũ et manifeſtum multis
agere · & ethymo logia eſt
romurale · i · murus ante muꝝ · dictum ex eo ꝙ
ꝓ munitione muri ſit ſcdm pap · vide in ãtemurale
romuriũ pꝛomurij ·i: anteſpaciũ circa muꝝ· et
1 cõponitur a pꝛo & murus:
romꝰ a pꝛomo mis · dicitur hie pꝛomus mi ·i:cel

„ . — – 20 ſ. . ane . —

hꝛonuba curtat᷑: cui pꝛonubꝰ aſſociat᷑ · Et ouidiꝰ
ĩſcdða epla · Pꝛo nuba theſiphone talamis vlulauit
ronnrug ex pꝛo et nurug componitẽ᷑ (in illis
& cor.nu · Vnde qdam ait · Natꝰ ait matri nob nu:
rus ſt mea coniũx. vide in nurus
us· No nas compõitur cũ pꝛo · et dicit᷑ pꝛo
nus na:num .i·in anterioꝛẽ ꝑtem flexus · inel inatus·
curuus · ſubiectus·humiliſ· tra cta metaphoꝛa a na
tante · qꝛ caput in anterioꝛẽ ꝑtem inclinat· & poſte⸗
rioꝛa eleuat · Pꝛonus etiam dicit᷑ oblequẽs et pꝛom
tus. & compꝑatur pꝛonꝰ nioꝛ · ſimuſ· vñ pꝛone · niꝰ
lme ddrer & hec pꝛonitas tatis·
ropagineꝰ a ꝓpago ginis · dicitur ꝓpagineꝰ nea
neum id eſt · ad ꝓpaginẽ ꝑtinẽs · uel de ꝓpagine exi
ſtens · Item a ꝓpago dicitur ꝓpagino nas · i · ꝓtendẽ
pꝛopagines extendere · flagellum vitis terre ſub

merſum ſternere · & quaſi poꝛro pandè · & coꝛ · gi ·

ropagino nas · in ꝓpagineus vide
ro Ppigo gaſ· gaui ·garei· pꝛotẽdere et extẽᷣdere
Vnde hec pꝛopago gmis ·i.linea ·oꝛigo · extẽſio.fla
gellum vitis extẽſum ſub terra ·et pꝛodu ·penul. ꝓ
pago uerbũ & nomẽ in omĩ ſua ſignificatõe.tamẽ
in pꝛima ſillaba eſt differẽtia:qꝛ hec ꝓpago ginis.
P extẽſione vitis · & pꝛopago pꝛopagas cum ad ꝓ
tenſionem vitis ꝑtinet pꝛodu· pmamſed pꝛoꝑago
qñ ꝑtinet ad ſapiẽtiaʒ coꝛ · ꝓmã· Vñ uerſus Vitis
pꝛopago · libet mfinita pꝛopago · & coꝛripit penul
& enitiui ꝓpago ꝓpagmis .
ropaſſio·ex pꝛo et paſſio cõponitur hec pꝛopaſ
ſio ſionis · Et dicit᷑ ꝓpaſſio qñ caro titillat viſa mu
liere · Sed paſſio quãdo ille malus affectꝰ erumpit
po ſtea in effectũ · Vnde ſic deſcribit᷑ a beato hiero
nimo ꝓpaſſio et paſſio ĩ glo · math.v. Qui viderit
mulierẽ ad ↄcupiſcẽdum eam iã mechſatꝰ eſt in coꝛ
de ſuo . Pꝛopaſſio eſt ſi ubitus motus ani mi ſine de

timuiſſe · aliquãdo veretimuiſſe.quia veꝝ timoꝛeʒ
habuit et triſticiam. ſed nõ ſecũdum paſſionẽ neqʒ
ex neceſſitate conditionis
ropatulus · ex pꝛo et patulus componitur pꝛo
patulus tulalumid eſt· valde patulus· in palã du
ctus · coꝛam factus·
P rope aduer ·loci deriuatur a pꝛo et comꝑatur ꝓ
pioꝛ pꝛõximꝰ vnde pꝛope ꝓpius pꝛoxime aduer·
& componiturde ꝓpe· & coꝛ: hãc ſillabã pꝛo ·
ropello lis·ꝓpuli ꝓpulſum ꝓpellere· i · pꝛocul uel
ante pellẽ· et componitur a pꝛo et pello lis · et coꝛ·
pnu ·propuli pꝛeteritum
ropenſius in pꝛopenſuſ eſt

2„

ropenſus a ꝓpendo dis · quod eſt extẽdo · dilato

deriuatur ꝓpenſus ſa:ſum.iextẽſus.dilatatus Et
dicitur ꝓpenſus quaſi poꝛro penſus. & inde ꝓpen
ſius aduerbiũquaſi extenſius
ropero ras · in ꝓperus vide ·
roperus a pꝛope deriuatur ꝓperus ra · rum · i
feſtinus et citus Et componitur ꝑpꝛoperuſ rarũ
& pᷣpoperus ra· rum · i: valde pꝛoperus. Item a ꝓ
perus pꝛopera rum · dicitur ꝓrero ras· raui · rare-
id eſt.feſtinare Sed ꝓperat qui vnũquo dqʒ matu
re trãſigit. Feſtinat qui multa ſimul incipit et non
ꝑficit · Et componitur appꝛopero ras:i. valde ꝓpe
rare · & depꝛopeꝛo ras Itẽ a ꝓperus ðꝛ ꝓpere adũ ·
id eſt · velociter · celeriter· & coꝛ.penul ·

ropes ꝓpedis maſcu ·geeſt funis quo pes veli

alligatur · quaſi ꝓpe pedeſ. & componitur a pꝛo &
pes dis. & coꝛ. pen ul · genitĩ ð
ropheta a pꝛofoꝛ faris.quod eſt p̃dicere dicit᷑ h
ꝓpheta te ·quaſi pᷣfatoꝛ a pᷣdicẽ do futura.Sed quia
hoc nomẽ habet h. quod nullũ latinũ debet habere

poſt ꝑ· eo credo ꝙ potius cõponatur a pro uel

pꝛocul. & phonos qd eſt ſonus.quia lõge pꝛeuiſa-

„
D20r 2 E nOe E het 221²⅜ 2

qꝛ bonoꝝ ꝓphetia innitit᷑ diuine p̃ſciẽtie · que oĩ m
futuroꝝ euẽtus intuet᷑ · Sed pꝛonũciatio maloꝝ ꝓ⸗
phetaꝝ ĩnitit᷑ pꝛeſ cĩe demonũ · que cõiecturalis ẽ ·
vide etiã in pꝛophetia & in miraculũ · ¶hlic etiaʒ
volo te ſcire. ꝙ ut dicit beatꝰ grego · Tenebroſa ẽ
aqua m nubibus aeris. quia obſcura eſt ſciẽtia in ꝓ
phetiſ Cuius rationẽ tãgit hieronimꝰ exponẽs illð
eſa·xvi· Emitte agnũ dñe dominatoꝛẽ terre de pe⸗
tra deſerti:ad mõteʒ ſilie ſion. Ideo inquit ꝓphetie
vix ĩtelligũtur · qꝛ ꝑſonas.et numeros:& tꝑa ſubi
to cõmutant· & de qualibet re trãſeunt ad aliam ·
Dũ em̃ modo loqueret᷑ eſai. de captluitate moab ·
& miſeriis inſpirate mẽtis oculũ pꝛopter eos ver
tit ad natiuitatẽ xp̃i & cepit moab alloqui.q̃ſi di
ceret Non deſperes · age penitentiam · quia licet ca
ptiuãdus ſis · de tua tñ pꝛogenie naſcet᷑ agnus qui
tollet peccata mũdi:qui dñetur in toto oꝛbe Et di
cit de petra deſerti ·i· de populo gẽtili·ſiue de rut
que fuit gẽtilis· Gentes nanqʒ lapides pꝛo deo cole
bant. et i deo a deo deſerti erãt. Et dicit ad mõtem
filie ſion·i· ad hieruſalẽ Sion em̃ erat quedã arx in
hieruſalẽ que pꝛotegebat ciuitatẽ hieruſalẽ.ſiẽ ma
ter ꝓtegit filiã ſuã · Ruth at᷑ moabitis nupſit boos
ex quo obeth genuit· ex quo ieſſe pater dauid.dᷣ cꝰ
ſemine virgo maria pꝛoceſſit· que xpᷣm concepit &
pepeꝛit· Sicut em̃ xp̃s pꝛo vtroq; populo veĩt · ſic
de vtroqʒ naſci voluit · i· de iudeo et gẽtili
rophetia a pꝛopheta dicitur hec pꝛophetia tie ·
& eſt pꝛophetia reꝝ latentiũ p̃teritoꝝ uel p̃ſentiuʒ

uel futuroꝝ ex diuina inſpiratõe maĩfeſtatio Et

ſcias ꝙ ſicut dicit beatus gregoꝛiꝰ in pᷣma omelia
eʒechielis · Pꝛophetie tꝑa tria ſunt ſeʒ pñs pᷣteritũ
& futurũ.¶ Ged ſciẽoum eſt ꝙ in duobus tꝑibuſ

pꝛophetia ethymologiã ꝑdidit·quia cũ ideo ꝓphe
tia dicta ſit ꝙ futura p̃dicat Que de pᷣterito uel dðᷣ

K5T QA 4 „

A

nec ſeinꝑ nee e mõ pꝛophete aĩm t ngit · Aliqñ
em̃ ſpiritus . ꝓhetie ex pᷣſenti tangit anĩm pꝛo
phetãtis · & e ruturo nequaꝙᷓ tangit · Aliquando
vero pꝛophetie ſpirituſ anĩm pꝛophetãtis ex futu

ro tangit · & ex pſenti nõ tãgit · Aliquãdo prophe

tãtis anĩm ex pꝛeſenti pariter & ex futuro tangit
Aliquando autem ex pꝛeterito & ex pꝛeſenti atqʒ
ex futuro pariter animꝰ tãgitur pꝛoꝛ ctantis· Ali
qu do vero pꝛophetie ſꝑiritus ex p̃terito tangit
aĩm. nec ãgit ex futuro · Aliquãdo aũt pꝛophetie

ſpũᷣs tangit ex futuro · nec dit ex p̃terito · Aliquã

o auũt in pᷣſenti ex ꝑte t git. & ex ꝑte nõ tangit ·
uãdo uero ſpũs pꝛophetie in futuro ex parte

tagit Se ey ꝑte non git Itẽ ſcien dũ ꝙ pꝛophe

u qdaʒ ex pꝛoxx iguntur · atc longĩquo
tciguntur Qui vero tãgũtur x longĩquo
uuur ex pꝛox * Quidã ro & e lõỹ
& pꝛc, Miqi üt pꝛophe
ꝛophetia deeſt ne- ſemꝑ e mẽtibus p
tenuſ cũ hũc non habẽt · ſe hũc cognoſcant
habere cum habẽt. Vnde heliſeus cũ flen
namitẽ mulierẽ a ſuis pedipꝰ ꝑ gieʒi pueruʒ
lli pꝛobiberet dixit Nimitte illã - Anima em eꝰ
amaritudine eſt· & dominꝰ celauit me. et non in
dicauit mihi· Item amos·quia eadã hoꝛa qua requi
ſitus eſt pꝛophetie iibi ſpm deeſſe ſenſit d ſe veraci

—

ter dixit · Non ſum pꝛopheta ut dixi in armentum

qs cũ ioſaphat de fu

& in ꝓpheta. ¶ Sed cõſueuit ri he hoc qᷓ eſa
ias ꝓheta dñi dixit eʒechie · t dñus Niſpõe
domui tue· quia moꝛieris tu aes·& tamen
eʒechias nꝗ eſt moꝛtuus · ſed ei a i ſunt quĩd
anni · vt hahetur eſai · xxxviij · He ueſtionẽ mo
Fego in libꝛo moꝛaliũ duodecĩo crã ctãſ iliud i.⸗
õſtituiſti termĩos eiꝰ qui p̃ᷣterien poterũr l
la r Teit que in hoc mũdo homſbꝰ fiãt · abſqʒ
pot tis dei occulto cõſilio veniũt· Nam cũc ⸗
ver ura pᷣſciensante ſecula decreuit · qualiter
culum diſponãtun. Statutum quippe iam homi
vel ꝙtum hũc mũdi ꝓſperitas ſequatur · uel ꝙᷓti
aduerſitas feriat · ne electos eins aut im moderata
ꝓſperitas eleuet. aut nimia aduerſit is rauet vta
tutum quoqʒ; eſt ꝙᷓtum ĩ ipſa vii· oꝛ ali tẽꝑ
uat · Nam etſi annos qn dec: hie regi a
im adnidit· oĩpotens deus eñ moꝛi ꝑr &
tũc eum p̃ſciuit eſſe moꝛituꝝ · Quomõ ergo ꝑ pꝛo

phet m eʒechie dicit᷑ · Diſpone domui tue · qꝛ moꝛie
ris tu et nõ viues · cui cũ moꝛ is ſentẽtia dicta eſt ··
ꝓtin us ad eius lacrimas eſt ta ad tita Sed ꝑ po

betam dominꝰ dixit quo tꝑe ip̃e moꝛi merebatur
Per largitatẽ vero midericetdie illo eũ tꝑe a moꝛ
te diſtulit · quod ant ſecula ipſe p̃ſciut. Nec ꝓphe
ta igitur fallax qꝛ tꝑs moꝛtis innotui ſuo vir ille
moꝛi merebatur:nec dommica ſtatuta ↄuulſa ſur
quia vt ex largitate dᷣi anmi vite e: Cerẽt hoe q

qʒ qte ſecula pſixum fuit. ata
opinate foꝛiſ eſt add

2

—

.Et videtur cõponi ꝓblema a ꝓ & lema qð eſt vo titudo & pꝛodu · ce · Daniel ·iiij· ca: Et pꝛoceritas

ragoeqꝛ ꝓponitur ut voꝛet & decipiat · & ꝓdu · ble ·
robo bas· baui·bare/batuʒ:i laudare uel cõfir
mare uel certiſicare · vnde ꝓbaticus ca· cum · qui ꝓ
bat uel pꝛobat᷑ · & hic et hec ꝓbabilis et hoc le. vñ
ꝓbabiliter aduer . & hec ꝓbabil itas tatiſ· Item a ꝓ
bo bas:dicitur ꝓbus ba bum. & comꝑatur ꝓbus
bioꝛ· ſimus· vnde probe bius · ſime aduer · & hec ꝓ

bitas tatis· Nꝛobo compon it᷑ · appꝛobo bas:i·lauda

re · cõpꝛobo bas · i.collaudaꝛe ·improbo bas · i· renu
ere · uel redarguere · vituperare · repꝛobo bas · i · ite
rum ꝓbare uel vituꝑare · Et eſt actm̃ cum omĩbus
ſuis cõpoſitis: & cor. hãc ſillabã pro · Vnde vindo
cinẽſis· Es ꝓbus expirat ꝓbitas:es honeſtꝰ hone
ſtas Labit᷑· es foꝛtis: foꝛtia moꝛte iacẽt·
robaſcida:uel pꝛomuſcida roſtrũ eleuãtis · qa
illa pabulũ oꝛi admouet · & videt᷑ grece declinari
hec ꝓboſcis dis uel ꝓmuſcis dis
ro bꝛo bꝛas · aui · atũ.bꝛare · i · vituꝑa re redargu
ere:miuriari · & cõponitur cũ ex · & dicit᷑ expꝛobꝛo
bꝛas Et ẽ probꝛo actm cũ oĩbus ſuis cõpo ſſitis· &
a pꝛobro dicit᷑ hoc probꝛũ bꝛi·i · crimẽ. t urpitudo
cõẽõuitiũ · dedecus · Inde pꝛobꝛoſus ſa·ſuʒ· i · dedeco
roſus · & co mꝑatur · vñ pꝛobꝛoſe ſiꝰ:ſime:aduer:&
hec pꝛobꝛoſitas tatiſ· & habʒ ꝓbꝛo r. ĩ pma et vlti ·
ſillaba- & coꝛ:naturaliter pro·
rocalus in procax eſt
roca ſtriũ trii locus foꝛis ante caſtra uł ca ſtrũ
& cõponitur a pꝛo & caſtra uel caſtꝝ·
rocax a pꝛocus dicit᷑ pꝛocax cacis·ge· omi · pe:
tax · auidus petitoꝛim poꝛtunꝰ ad petẽdum.quod
maxime ſolẽt facere pꝛoci · & ꝑtinet ad meretrices
& cõꝑtur · vñ pꝛo caciter ſiꝰ ſime.adũ · & hec ꝓca
citas ti · & pꝛoculus la:lũ · aliq; tulũ pꝛocax
rece e dis. ceſſi:ceſſum a pꝛo & cedo dis. ceſſi
. Ne eede e paulatim in anterioꝛẽ ꝑt em ire &
eſt fez ium ſacra: vnde hec pꝛoceſſio Pꝛo
cen M. d —

erg 2. *

armatus m papiam·

eius cõtmgens celum· Deutro· ii ca· Populus ma
gnus & multus et ꝓcere lõgitudinis · Nui·xin· ca.
Hopulꝰ quẽ aſpeximꝰ pꝛocere ſtature eſt
roceſſus in procedo dis· eſt .
roceſtria a pꝛo et ciuitas cõponitur pluraliter
hec pꝛoceſtria oꝝ. loca extra ciuitatẽ. ſicut pꝛoca-
ſtria loca extra caſtra: vel pꝛoceſtria dicũtur loca
extra ciuitatẽ degẽdata ꝑ qᷓ murus aſe cẽditur ·
rocido a pꝛo et cado dis:dicitur pꝛocido cidis
pꝛocidi · ſupi · caret · id eſt. pꝛocul uel ante cado · vn
de pꝛocidẽs cidentis generis omĩs · & coꝛripit ei⸗
taʒ in pꝛeſenti ꝙᷓ in pꝛeteꝛito. Aathei ſecũdo Et ꝓ
cidentes adoꝛauerũt eũ ·
rocinctus · id eſt· apparatus belli uel pugne:
Item procinctus pProcitta pꝛocmctũ· expeditus·

rocio a pꝛocus dicit᷑ pꝛocio ciſiciui · & pꝛoco ꝓ
chs in eodẽ ſenſu:i.nouã ↄiugem uel nuptã petere
uel generaliter mulierẽ· Et ponũtur ſimplicit᷑ pꝛo
petere · Itez pꝛocire uel pꝛocare eſt qd vulgo dicit
domare · aliquem deſcoꝛtare ·
rocito a pꝛoco cas.· dicit᷑ pꝛocito citas · fꝛe · i · ſe
pe petè ſiẽ pꝛoci faciũt uel ſepe pꝛolongare ſiẽ mu
lieres faciũt ſuis pꝛocis ·et coꝛ ci G
rocliuus a pꝛo & cliuꝰ componit᷑ pꝛocliuꝰ ua·
uum. & hic et hec pꝛocliuis & hoc ue.i ·pꝛocur uꝰ
in anterioꝛẽ ꝑtem · quaſi pꝛecepſ· & ponit᷑ quãtoqʒ
pꝛo intentusſeduluspꝛomptus · qñ q; pro faclis-
Qui em̃ in pꝛocliuit ate eſt valde eſt intẽtus ne ca
dat. & ideo ponitur pꝛo intẽtus· Itẽ facile pᷣcipita
ri põt· et idᷣo ponit᷑ pꝛo facilis Et qdᷣlibet iſtoꝝ cõ
parat᷑. vnde hec pꝛocliuitas · & pꝛodu· cli ·
roco cas:in pꝛocio cisexponitur
roconſul in conſul exponitur
rocoꝛus ri· ꝓpꝛium no mẽ cuiuſdã viri ·coz· enl
Vnde in aurora dicit᷑ Phillippuſ pꝛocurus: ſtepha

.

& hoc le:i:mõſtruoſus· vnde prodigialiter aduer.
& hec prodigialitas tis · i. mõſtruoſitas. & hic pꝛo
digiator torisi.prodigioꝝ interyres
rodigialitas in prodigialis vide
rodigiolũ li.di·ꝑuum prodigium
rodigiũ a prodgio gis. dicitur hoc prodigiuʒ
gij· i · mõſtrum turpe et ad vaſtãdum paꝛatũ Ker⸗
tamẽ ſimpliciter pro mõſtro accipit᷑· vnde prodi
ioſus ſa·ſum · i. mõſtris plenus . vnde pꝛodigioſe
aduerſm hug.· Vel ſᷣm quoſdã prodigiũ appellatũ
eſt· quaſi porro dictuʒeo ꝙ porro dicatur poꝛro
ſignificet · et aliquid futuꝝ eſſe portẽdat uel pro
digium poteſt dici quaſi pꝛocul a digito ·qꝛ p̃figu
rat aliquid remotũ et futun. ſed potiuſ eſt ethymo
logia · Vide in poꝛtẽtum .
rodigo· Ago cõponitur cũ pro et dicit᷑ pꝛodi
So gis · pꝛodegi ·i· vaſtare· dilapidare. Et inde pꝛo
digus gagum · i diffuſus vltra modũ largus et ef
fundẽs · in hug. Pap. uero dicit. Pꝛodigus·i- ꝓfu
ſus. conſumptoꝛ. luxurioſus. ſumptuo us gluto.
In thobia tales ponũtur uerſus Hꝛodigus excedit
mẽſuram · largus honoꝛi Seruit · fructiticat parcꝰ
auarus eget. vide in parcus.
P rodigua a pꝛodigus dicit᷑ hee pꝛodigua digue
id eſt hoſtia multũ cõſumẽs · Vnde hec ꝓdiguitas
tatis · & hec pꝛodigalitas tatis·i· vaſtitas. & pꝛodi
guus gua guumi cõſumens
rodigus ga·gum:ĩ pꝛodigo gis:exponitur
rodimus dicit᷑ a pꝛo & eo·verbũ neutꝝ.i· ante
imus uel eximus. & pꝛodu.di· Sed pꝛo dimuſ a pꝛo
& do das . eſt actm̃.i· publicamus uel tꝛadimuſ.&
coꝛripit penul· Ynde q dam Pꝛodi mus his noſmet
ſed nos pꝛodimus in hoſtes.·
roditus in pꝛodo eſt
. rodo a pꝛo & do dascõponitur ꝓdo dis · ꝓdi
di Sditum. dere · i.tradere· uel ma nifeſtare: uel ꝓcul
. AIR us virgiliug: E imur atgaz ma

aut interciſos vocauit .

Vnde legitur ꝙ beata maria erat pꝛophanata· i · in
in pꝛophanig venerata uel annũciata· & pꝛodufa
Vnde hoꝛa. None deos et que tãgendo ſacra ꝓpha
nas·: Suꝑ illud eʒechie.xl viij .· Pꝛophana erũt vꝛbiſ
ꝛc̃. Laica ſcʒ que paſſim populo habitare liceat nõ
ꝙ immunda ſint ·
rofecto · i · pꝛoculdubio · vtiqʒ · pꝛo facto ſcʒ ꝙ
habeas aduerbium affirmãdi
rofectus ctus.ctui.i · itus · a pꝛoſiciſcoꝛ ceris·
Item pꝛofectus dicit᷑ pꝛoficuũ · et tũc venit a pꝛo
ficio cis · Vñ qᷣdã · Pꝛo paruo pꝛofectu eſt q̃ ſepe
ꝓfectus. Vnde pꝛo ire a pꝛoficiſcoꝛ bꝛeuiat
P rofero ex pꝛo et fero ·componit᷑ pꝛofero ꝓfers
pꝛotuli latum.i.differre · pꝛolõgare · Yel pꝛoferre
id eſt · manifeſtare uel offerre · & pꝛoferre. quaſi
pꝛocul ferre · & ſcdᷣm hoc ꝑtinet ad uerba· Nã vᷣba
pꝛoferũtur · quaſi pꝛocul ·.i extra feruntur uel emit

tunt᷑ · vñ pꝛolatus ta ·tũ· & hec pꝛolatio onis ·

rofeſſio a pꝛofiteoꝛ dicitur hec pꝛofeſſio onis·
id eſt · ſciẽtia· ſed nõ quelibet ĩmo illa dicit᷑ ꝓpꝛie ꝓ
feſſio alicuius in qua ille ſe et ab aliis creditur ex
cellere · vnde pꝛofeſſoꝛ alicuius artis dicitur qui p
ceteris ſe eam ſcire et alii hocipſum pꝛofitẽtur· vel
pꝛofeſſio eſt ſtudẽdi alicuius vite uel ſciẽtie qᷓdam
ſingularis electio. In noſtro tñ vſu dicitur pꝛofel
ſio alicuius ſecta uel diſciplina quã pꝛofitet᷑ · ſiue in
ea excellat ſiue nõ· ſᷣm quod eſt xpᷣiane pꝛoſfeſſioniſ
vnde dicitur· Cuius pꝛofeſſionis es tu xpᷣiane. an
tulliane Ht ego feci pꝛofeſſionẽ uel pꝛofeſſ us ſum
in oꝛdine fratꝛum pꝛedicatoꝝ· vide in diſciplina
rofeſtus ſta· ſtum· i-dies omnino feſtus. & ðde
pꝛofeſtus quaſi pꝛoꝛſus feſtus Pꝛofeſtus etiã dies
dicitur vigilia feſtoꝝ dieꝝquaſi pꝛope feclũ · i. añ
feſtum Et quilibet dies nõ feſtiuus dicit᷑ Mofeſtuſ
quaſi lõge a feſto uel pꝛocul.Hinc macrõlius ð ſq⸗
turnalibus.dies omnes aut feſto aux eef s

2

rimus Rꝛidẽ eõꝑatur: pꝛidẽ pʒioꝛ pꝛimus:vndᷣ
pꝛius pꝛime aduer· & pꝛimitus· Pꝛi mo· pꝛimũ no
mina ſunt · et ponũtur qñ q; adubialiteꝛ vide ĩ pꝛioꝛ
rinceps Capio ↄponitur cũ pꝛimũ:et dicit᷑ hie
& hec pꝛinceps pꝛincipis.quaſi pꝛimus capiẽs· ul
quaſi pꝛimũ capiẽs · Q aũt dicitur pꝛinceps quaſi
pꝛimũ caput et hia eſt Si em̃ ↄpoſitũ eſſet a caput
faceret qui dem gẽm in tis·ſed qꝛ a capio cõponiẽ
facit in pis. & deſignat oꝛdinẽ et dignitatẽ pnceps
IInde hoc pꝛincipiũ ſᷣm hug· Secũdum pap. Nꝛi⸗
ceps dictus eſt·quia pꝛimus capiat ſubſtantiam
locum. uel dignitatem. L .
rincipalis a pꝛin ceps dicit᷑ hic & hec pᷣncipalis
& hoc le· vñ pꝛincipaliter ·i ·pꝛimo & m axĩe aduer
& hec pꝛincipalitas tatis ·
rincipãter.i ·ĩperio ſe aduᷣ.a pꝛincipoꝛ
rincipatus a pꝛincipor paris· dicitur hic pꝛinci
patus tus. tui ·i.dñatio Et ut dicit ariſto · in v · et h·
pꝛincipatꝰ viꝝ oſtẽdit · & etiã ſic dicit᷑ qᷓdam oꝛdo
angeloꝝ ·quibꝰ deus maxĩe pꝛincipat᷑· uel qꝛ aliis
pᷣ̃ſunt · & ſubditos angelos ad exẽplẽdũ diuinũ mĩ
ſteriũ diſponũt· Et ſcias ꝙ oĩa officia hũana ptinẽ
tia ad ſingulares ꝑſonas cũ qbuſcũqʒ oꝛdĩbꝰ ſimi
litudineʒ habeãt:dirigũtur ꝑ vltimũ oꝛdinẽ imquã
tũ paꝛticipãt virtutes ſuperioꝝ. Sed illa officia qᷓ
ad multitudinẽ ꝑtinent· dirigũtur ꝑ pꝛincipes ſiue
pꝛin cipatus uel ꝑ aꝛchangelos. Et ideo homo in p
latione ↄſtitut us illuminat᷑ ab angelo inferioꝛis oꝛ
dinis de his que ad ſtatũ ꝑſone ſue ꝑtinentſed ab
ãgelo pᷣncipe ðᷣ his q̃ ſpectãt ad regim młtitudĩs·
rincipoꝛ a pꝛinceps dicit᷑ pꝛincipoꝛ paris. patuſ
ſum verbũ deponẽ ·& coꝛ:penul.& cõſtruit᷑ cũ da
tiuo vt pꝛincipoꝛ tibi.i·dominoꝛ
rinus grece lẽtiſcus latine arboꝛ eſt. ᷣm pap. vlł
ſcðᷣia bug· Pꝛinus aꝛboꝛ eſt ſcilicet ilex vt dicunt
Ht es grecum.

6°
uel longeuus

*
riſtmus pꝛiſtina num penultima coꝛre .id eſt
an tiquuſ. & dicitur a pꝛidem „ . 2
riuignus·pꝛioꝛ eomponit᷑ cũ vir et genitus · &
dicit᷑ hic pꝛiuignus gni:quaſi a pꝛiori viro genit?
Vel pꝛiuignus quaſi pꝛius generatus. uel qᷓſi pua
tus igne.i:amoꝛe. vel a bonis patris pꝛiuatus. vndᷣ
hee pꝛiuigna gne · ſʒm hug· Iſidoꝛꝰ etiã dieit. Pꝛiui
gnus eſt qui ex alio patre natus eſt „G& pꝛiuig nus
dici putatur · quaſi pꝛiuigenusi.pꝛius genituſ· vñ
vulgo ante natus dicitur ſcʒ anteꝙᷓ mater cõtrahe
ret cũ altero viro:vel dicitur priuignus: quaſi pᷣua
tus igne·i· dilectione. quia nõ diligitur a nouerca
nel a vitrico · Vel dic ſecũdu ʒ pꝛiſci.ꝙ a pꝛiuo pii
uas dicitur pꝛiuignus =
riuilegium pꝛiuatus ta.tum· componit᷑ cũᷣ lex:
& dicitur hoc pꝛiuilegiũ gij/lex priuata et ſingula
ris. que ad vnũ pꝑt inet uel ad paucos· & pꝛiuilegiũ
dicitur pꝛerogatm̃· uel honoꝛ ſingularis· uel ꝓpꝛia
pꝛeſumptio Pꝛiuilegiũ etiam dicit qdð iure nõ debe
tur ſeʒ beneficiũ quod a pꝛincipibus coneedit᷑. vñ
pꝛiuilegiatus ta:tum · & pꝛiuilegiarius riarium.
id eſt· pꝛerogatus uel qui vtitur pꝛiuilegig · & pꝛi
uilegio as.i.pꝛerogare · priuilegiatũ facé.· Et ſcias
ꝙ pꝛiuilegiũ meretur amittere ·q cõceſſa ſibi abuti
tur poteſtate. Itẽ ut dicitur hiero · Pꝛiuilegia pan
coꝝ nõ faciũt legẽ cõmunem —
riuo uas. uaui: uatum uare.i: fraudare· aliena?
ſubtrahere· remouerepꝛiuatũ facere· Vnde pꝛiua
tus ta:tum · i alienatus ab aliqbꝰ rebuſ uel honoꝛe
& dignitate · Et olim pꝛiuati dicebãtur ab officijs

pubiicis extranei · Eſt em nomẽ magiſtrati aben

ti contrariũ · vnde pꝛiuatim · i. ꝓpꝛie·ſingutim ad
uer biũ diſcretm̃ · et ꝓducit pꝛimã pꝑꝛiuoſ nõᷣ ĩau,

roꝛa Nõ me luce tua pꝛiuares ſicutſniqua:

riuus a pꝛiuo pꝛiuas dicitur pꝛliu ꝛiua uu ·

6*

rexura re · in pꝛetoꝛ toꝛis · vide.& ꝓdu. tu ·
reuaricoꝛ · Variaco cas · vel varicoꝛ caris · con⸗
ponitur cũ pꝛe et ðꝛ pᷣuarico cas· vel potius pᷣuari⸗
coꝛ caris · i · trãſgredi.infringere · vnde hic p̃uarica
coꝛ toꝛis ·i · trãgrediens · & hec preuaricatrix cis ·
& dicũtur pᷣuaricatoes legis · i · trãſgꝛeſſoꝛes legis
