Vñ quidã Fa cta notãda ſenis/volo verſibꝰ edere
ſenis · A ſenex diciẽ Gᷓ & hec ſenilis · & hoc le · pnlẽ ·
ꝓducta· res ſenis vel ad ſenẽ ꝑtinẽs · & hec ſemili
tas - & hec ſenicudo tupmmis. & hec ſenecta cte · &

guoq; vetuſtiſſimi comune accipiẽtes B & bec ſe uẽte recoꝛdatio · alle excogitata repꝑit· hec reꝑta 2
nex ꝓlerebãt. & facit ablatiuꝰ in e:tm ſenioꝛe:cuʒ cuſtodit. Itẽ nota ꝙ Pticipiũ p̃teriti tpis de ſentio
5 7,16* . —22 . — – . — . * ,— — .
ome comꝑatiuũ in oꝛ· faciet ablatiuũ in e: & m ient Eiit ſenſ? ſa ſũ: quis dixerũt quida ſimplices ſenin

tus ta tũ · qdᷣ niehil vn aug. de utate eit

lſa eſt moꝛiẽs:qꝛ an ia deſeruit dens. In quo diſffe

rat ſenſus ab intellectu· dixi im intellect.
entariꝰ.in ſentes vide⸗ 5

ententia tie · in quarta ꝑte exponit᷑ in caplo de

coloꝛibꝰ rhetoꝛicis: & eſt ſñia determĩata accoptõᷣ

alteriꝰ ꝑtis otradi ctõis:
entẽtioſꝰ ſa ſũ.i.ſãñije plenꝰ a ſentẽtia dicit᷑ ·
entẽtiuncula le· dimiꝑua ſentẽtia ·
ent es A ſentio tis · dicit hec ſentes · huiꝰ ſentiſ
i:ſpina vł arboꝛ ſpinoſa · qᷓ & ſentix cis · ðꝛ · & ðᷣꝛ
ſic a ſẽtio · qꝛ grauit᷑ ſentit᷑ cũ pũgit · vel ſẽtes diciẽ
a ſitu qd eſt terra mculta · in qua ſentes & ſpine na
ſeunt᷑ · Iob · xxx. Eſſe ſ̊ ſentibꝰ delicias cõputabant
Vñ ſentꝰ ta tũ. & ſenticoſuę ſa ſũ: in eodem ſenſu
W

Sðõ

=S

entoſus ſa ſũ:in ſentes vide.
ontus ta tum . in ſentes exponit᷑.
eoꝛſũ aduerbiũ.diſ. cretĩm. i· ſepatim · ſegregatiz
ſemotim · & deriuat᷑ a ſe· p̃poſitione inſ eꝑabili que
ſeꝑationem ↄngnat.
epar A ſe & par cõponit᷑ ſepar paris· oĩs ge · i.

ſẽoꝛſũ a pari.i.diiſimil vñ hec ſepitas.& coꝛi. pa⸗

epe A ſepio pis.deriuat᷑ ſepe adũᷣ· nui · & cõpa
rat᷑ ſepiꝰ piſſime· Inuenit᷑ etiã hᷣm antiquos ſepioꝛ

pius· ſepiſſimꝰ ma mũ· q̃ſi a ſepꝰ pa pũ · poſitiuo ·
& cõponit᷑ a ſepe.ꝑſepe · ꝙᷓſepe.ſepenumero·i · mul

totiens · & ꝓdu ſe .
epelio lisliui: vel ꝑ ſin copã ſepelij ſepultũ. liez
m antiquos inueniat᷑ ſepelitũ · & eſt ſepelire moꝛ
tuum ↄdere· vñ ſepultꝰ ta tũ· Sepelio cẽpomẽ Eõ

ſepelio lis:i· ſimul ſepelire. Diſſepelio lis i,ſin ul

diuſis modis ſepelire vel a ſepulero remouere &
eijcere· Sepelio & eiꝰ cõ poſita ctiua ſũt: & ccꝛĩ
hanc ſillabã pe.& faci ũt ĩup in pultũ · Ouidins in
xij: epla:· Et ſepeli lacrimis ꝑfuſa fidelibꝰ oſſa.
epes A ſepio pis · dicit᷑ hec ſepes vl ſepis.huiꝰ
ſepis. vũ hec ſepecula vel ſepicula ambo dimi. & ẽ
ſepes mumtio de ſpinis vel ligmis qꝗᷓ fit circa ſege⸗
tes ad arcẽda pecoꝛa. Fiũt etiã ſepes in obſidioni
bus vbi muri nõ ſufficiũt ad arcẽdos hoſtes. & P
ducit ſe · vide in ſepio.
ephoꝛa. ꝓpꝛiũ nomẽ mulieris & coꝛt᷑.penuł.vñ
in auroꝛa· Matribꝰ aſtantes guidis phua ſephoꝛa
epia pie: quidã piſcis.a ſepes dicta moꝛti.
q quibuſdã ſepibꝰ eſt mtercluſa· & habet ĩ ſe quã
dam ſtrumã nigerrimi & amariſſimiſucci plenam-
de quo fit optimũ incauſtũ · Vñ ſepia ꝓ imcauſto
vel atramẽto ponitur.

epiculale · dimi· parua ſe pes vel ſepis · dicitur

etiã ſepecula.
epꝑpicule: in ſepiuſcule vide;
epio pis ſex

9

„

diebꝰ conſumatur
eptennis A ſeptẽ & annus componit᷑ B & hec
ſeptennis & hoc ne.i · ſeptẽ annoꝝ · Vnde hoc ſe
ptonniũ · i·ſpatiũ ſeptẽ annoꝝ ·
eptentrio tero ris· dicit᷑ h̊ trio onis · i · bos · ꝗᷓ
ſi terio · qꝛ terrã terat· vł qꝛ in quibuſdã regionibꝰ
cũ bobꝰ ſolẽt triturare frumentũ Vñ quedã ſtelle
dieunt᷑ triones ·qᷓſ teriones· ſcʒ ꝗᷓ ſemꝑ nobis appa
rent: & ſemꝑ terũt areã noſtri celi. nde x cõpoſi
tionẽ ̊ ſeptẽtrio onis · q daʒ celeſte ſignũ a ſepteʒ
ſtellis quibꝰ eſt depictũ. Yel a ſtellis ſeptẽ nota
bilioꝛibꝰ ꝙᷓ alie habet em̃ ples ꝙᷓ ſeptẽ:ergo ſeptẽ

trio dicac᷑ a ſeptẽ ſtellis quas vocãt triones· quaſi

boues aratoꝛij:q ſemꝑ terãt areꝗ noſtri celi. Sepe
em̃ apparet in noſtro emiſperio. Vel vt tetigi trio
grece: latine ſtella q; cõpomt᷑ cũ ſeptẽ· & dieit᷑
ſeptẽtrio a nuo ſeptẽ itellaꝝ qſi ſeptẽ ſtelle.qꝛ illᷣ
ſignũ ſeptẽ ſtellis eſt depictũᷣ· Et nota ꝙ duo
ſuùt ſeptẽtriones:ſcʒ maioꝛ & mino;· Maioꝛ vt diẽ
ariſto· vigintiqttuoꝛ ſtellas habet. inoꝛ vo nõ ni
ſr ſeptẽ.·& gratia illiꝰ altꝝ ſignũ d: ſeptẽcrio.vel a
ſeptẽ ſtellis notabilioꝛibꝰ· Item vterqʒ dicit᷑ pl iu
ſtrũ: ſiue currꝰ ſiue carrũ. ꝓpter diſ poſitceʒ ſtellaꝝ
ſz hoc maiꝰ illud minꝰ· Itẽ vterqʒ ſᷣm fabulas dici
tur vꝛſa vl'arctos: qdᷣ grece ðᷣꝛ vꝛſa ſʒ hec mioꝛ
illa minoꝛ? · Itẽ maioꝛ ðᷣꝛ elicẽ elcreparaſis & caſma
minoꝛ diciẽ cermoſina:& arctofilax. Et hinc tota
igit᷑ iſta plaga mũdi dicit᷑ ſeptẽtrio·& etiã ventuſ
pꝛincipalis ab illa plaga mũdi veniẽs ſimiliẽ diciẽ
ſeptẽtrio · & inde h & hec ſeptẽtrionalis & hoc le
ꝑtinens ad ſeptẽtrionẽ. vel de ſeptẽtrione exiſtẽs
et ̊ ſeptẽtrion alis· ꝓ quodã ꝑalello.qꝛ illud ſignũ
ſcʒ ſeptẽtrionẽ includit eadè cauſa dicit᷑ ar Cticus
Itẽ ſcias ꝙ trio idẽ eſt ꝙ ternio
eptenꝰ A ſeptẽ dicit᷑ ſeptenꝰ na nũ · Sene · vij·
Ex oĩbug animtibꝰ mũdis tolle nsan

Eee Re Vn ſele adubi i vci
liter· vel intente.ſedulo. ſtudioſe ex nimoꝝ Inueni
tuyr etiã ſerio ablats poſitꝰ ꝓ illo adibio erie .—
ermo onis · in ſermocinoꝛ vide. .
ermocinoꝛ naris·i· ſermonẽ facere. & d Aitur a
ſermo · Sermo aũt eſt oꝛatio humili ſtilo cõpoſica
humane locutõi finitima.vl pmo eſt collocutõ vni
us ꝑſone ad aliã. Et dicit᷑ ſmo a ſero ris · qꝛ ſerat
vtilitatẽ mentibꝰ auditòꝝ. vel qꝛ ſerat᷑ inter collo
quentes · & coꝛĩ ·ci. ſermocinoꝛ·
ermũculus li·dimi · ꝑuus ſermo·
ero ris. ſeui · ſatũ ·i. ſeminare :vl plantare:& de
riuat᷑ a ſereno nas · q; ſereno celo ſerendũ eſt & nõ
ꝑ imbꝛes · Et nota ꝙ ſero ris · duplex habet p̃teritũ
& duplex ſup̃ · vt ſeꝛo ſeui ſatũ:ſero ſerui ſertum.
Seꝛo ris.ſeui ſatũ ·i.ſeminare & plantare. hec tñ
ſigniſicatio tracta eſt ab alia. Qui em̃ arboꝛes plã
tat · qdãmodo ſeminariũ eis ↄfert · & q;ꝛ ſem matio
& plantatio oꝛdine ſolẽt eſſe·ideo ſero ſeui qñqʒ
ponit᷑ ꝓ oꝛdinare · Itẽ ſero ris ·ſerui ſertũ · i :immit

tere vel ↄiungere. Inuenit᷑ tñ & ſerui· ꝓ oꝛdinaui·

„

& ꝓꝙ ſeui · ſm antiquos · Sero cõponit vᷣm vtrã qʒ
literaturã · Aſſero ris · aſſeui aſſitũ·i ·plantare · Al
ſero ris · aſſerui aſſertum.i.liberare· manumittere
Alſſereꝛe:i · affirmare vl adiũgere · Vñ h aſſer aſſe
ris · qꝛ vnꝰ alij inſerit᷑. & hinc aſſerto tas.frequẽ.
Cõſero ris ↄſeui ↄſitũ:i:plãtare ſimul ſerere.Vndᷣ

ciũt p̃teritũ m ſeui et ſup· in ſatũ vel in ſitů neutra
ſũt pᷣter obſero obſeui ꝓ tegere qð eſt actiuũ Item
ſero & eiꝰ cõpoſita ſcdᷣm qð faciũt p̃teritũ in rui:
& ſup· in ſertũ actiua ſũt Itẽ omia cõpoſita a ſero
rui ſertũ retinent literaturã ſui ſimplicis vbiqʒ Si
militer cõpoſita a ſexo ſeui ſatũ niſi ao mu

tant a ſimplicis in i· Itẽ ſero et eiꝰ cõponta in pᷣſen

ti coꝛt: hanc ſillabã ſe ·ſʒ in p̃terito eã ꝓducũt Vñ
ꝓſper Qõ ſerimꝰ metimꝰ.qð damꝰ accipimꝰ Item
vt dicit pᷣſe · in · x· li. Seui ſcdᷣm annologiã vi in tuʒ
ſetũ debuit facere · ſʒ differẽtie cauſa ſatum ꝓferri
tradiderũt veteres Vide etiã in tercia ꝑte ubi agi
tur de p̃teritis & ſupᷣ.verboꝝ tercie ↄiugatõis de
ſinentiũ in ro De hoc habes etiã in ſatũ
ero ras in ſera ſere vide
eron ſepulcrũ vel ydolũ dicit᷑
eros grece opidũ & dicit᷑ latine ſerũ· vnde hᷣ ſe
res ſereris quidã populus
erotinꝰ A ſer? ra rũ dicit᷑ ſerotinꝰ na nũ ·id eſt
tardus vel tarde veniens vel veſꝑtinus· & dicit᷑ ſe
ro Gene · xxx · ca· g· Factaqʒ ſũt ea que erãt ſerotĩa
laban & que pᷣmi tꝑis iacob· Et hinc ſerotino nas
id eſt tarde ſerotinũ facere Et ſcias ꝙ tempaneus
imber dicit᷑ in autumno vel in hieme iactis ſemini
bus nutriendis ſerotinꝰ ad incrementũ ĩ vere vel
in eſtate · & coꝛ · penult᷑.ſerotinꝰ cũ ſit poſſiuũ de
ſinens in tinꝰ · & non habeat t·a ſuo primitiuo Nã

.

dei umpta exaltatoez mereri qꝛ pm Aug -Pena n
ſficit martirẽ · ſz cauſa:et eſt ſerpẽs guis mcerti · vl
V quidã volũt cõis ſicut & bidens·
ſ erpẽtigena ne.gñis cõis penuł.coꝛĩa ſerpente
nit? · & cõponit᷑ a ſerpẽs & genitꝰ
erpentulꝰ? li: dimi. ꝑuus ſerpens

7

erpillũ · a ſerpo pis dicit̃ hoe ſerpillũ li· quedã
perba · qᷓ & trifoliũ & plioliũ dicit᷑ · virg· in buc olic
Allia ſerpillũ ↄtundit olenteſq; herbas.

ventre repere· Seꝛpo cõponit᷑. Cõſerpo· i· ſiml
ſerꝑe· Inſerpo pis · i· intro ſerꝑe· Pꝛoſerpo pis · i · ꝓ
cul ſerꝑe- vel ꝓpe ſerpere & etiã in ante ſerꝑe · Seꝛ
po & eiꝰ cõpolita ſt neutra & faciũt p̃tenitum in
plſi: & ſup̃ · in ptum ·
erra · a ſeco cas.dicit᷑ hec ſerra re · nomẽ a ſono
fictũ · ſ. a ſtridoꝛe.cũ p̃tenuis ferri lamina dentiũ
moꝛdacitate reſecãs que attingit · ſtridet · vñ ſerra

nde ſerrãs tis· gnis oĩs · eſaie · xlj ·
qſi plauſtꝝ triturãs nouũ·habẽs roſtra ſer rantia
ero ras in ſerra eſt.
errula le· dim dicit᷑ ꝑua ſerra-

ertulũ li · dimi· puum ſertũ ·

1
„

rpo pis · pſi ere tarenef ire · vᷣ coꝛpxe

tus ta tũ:i. ſerra ſectꝰ. Et ſerro ras· i· ſerra ſecare
Ege poſui te
ertat? ta tũ · in ſertũ exponit

ſertũ · a ſero ris·ſerui ·dicit̃ hoc ſertũ ti ·i ·coꝛona
. de floꝛibꝰ jinſertis & ↄiũ ctis facta · vñ ſertatꝰ ta·
9

☛“ꝰ
3 .

re deruo & er coponRtäâ Tüt aa
erumxi in Era eſt

erus Lrun ſera exponit „
3 V rug i dimi⸗ꝑpuus ſeruꝰ? =
S kru A ſeiuo uas:dicit᷑ h̊ ſeruꝰ ui: qꝛ olim ĩ bel

lo capti cũ iure poſſẽt occidi ſeruabant᷑ & fiebant
ſerui ke ideo ſeruꝰ dicit᷑ a ſeruãdo ꝓpter antiquã
ſuetudinẽ Licet etiã quidã dicant᷑ modo ferui q
ſic ſeruati nõ fuerũt· Seruus ergo dicit ex vditõne
ſeruitutis· Itẽ ſer uus in bello captꝰ & ſern e2.
mulus ex ꝓpꝛia familia ſuoꝝ Oꝛt?. Aancipiũ ex 0
ſtibus· qᷓſi mancipatũ vl quaſi manu captũ · Itẽ eſt
ſeruus empticiꝰ:q p̃cio emit᷑ Itẽ verna ſiue verna
culus in domo nutritꝰ· qꝛ vernati/claret ĩ domo

aũt dicit᷑ ſeruus · qᷓi ſerẽs vana. vel qſi ſeruans

vultũ dom im ſui · vl qſi ſerẽs vᷣſutias ·ethia eſt· vñ
hec ſerua ue · & ſeruꝰ ua uum · & B̊ & hec ſeruilis
& hoc le.pennlt᷑. ꝓdu · vñ & hec ſeruilitas· & ſeꝛui
liter lius · liſſime adbi · & hoc ſeruitiũ · vñ ſeruitio
ſus ſa ſũ ·i.ſeruitio plenꝰ. Seruus cõponit᷑ · Cõſer
uus i· ſimul ſeruus cũ alio·
4 eſe. di ctio geminata · cõponit᷑ ex ſe & ſe· & lid
it S. ſecundũ. ꝙᷓtum ad ſonũ· & debet ꝓnunciari
ſicut deſeuio et ſcias ꝙ tria ꝓnoĩa geminata cõpo
ſitionẽ habẽt in accuſatiuo & ablatĩo tm̃. vt meme
tete · ſeſe. ſicut dixi in tercia parte vbi egi de cõpo
ſitione integroꝛ ꝓnominũ.

„

Sers te E P*RO ie in 2
cit glo · Sũmum ius ſũma iniuria eſt Itẽ faꝑ illud
eſae xx Hec eſt via·ambulate ĩ ea neqʒ a dexte
ramneqʒ ad ſiniſtrã ᷣclina bitis.dicit N vtra
qʒ ꝑte quidqᷣd ſuꝑ modũ eſt · in vitio eſt.
cit᷑ ſeuerꝰ ꝗᷓſi ſequẽs vera et hia eſt · E
uerꝰ rioꝛ riſſim?. Et a ſeuerꝰ hec ſeueritas ·i auſte

ritas · rigoꝛ· vel, integritas iudicij· vel vehemẽtia
Vltionis· & ſeuero ras· qdᷣ nõ eſt in vſu:ſʒ cõponit᷑
ſſeuero ras.i:affirmare. aſſerere Et ꝑſeuero ras

id eſt · pdurare. & Pducit ve ·
1 eu eſt oiun ctio diſiũctiua.i. vel.
eu ſeui ſti · eſt ̃teritũ de ſero ris.ibi vi de
9 euicies ciei· in ſeuꝰ ſeui vdie

4

euio uis· ſeuiui · uire. i· in ſanire· furere. ſeuũ eſſe
rel fieri Ft cõponit᷑ · Aſſeuio uisi: vlde vl ad ali
uid ſeuiꝛe vel furere· Cõſeuio uis· i· ſimul ſeuire ·

eſſare ·
otra ſe euire . Reſeuio uie i iteꝝ ſeuire vel retro a ſe
uicia ceſſare · Seuio & eiꝰ cõpoſita neutra ſunt. &

cirn diuſis mo dis ſeuire. vel a ſeuicia

Pducũt ſe · Vñ ꝓſper· Impia confuſo ſeuit diſcoꝛ

dia mundo.
eu? A ſeuio uis.ðꝛ ſeuꝰ ua uũ .i.crudelis- Zed
euꝰ in ira· Crudelis in ſaguine · Et comꝑat᷑. Vn

*

n8ᷣ
hec ſeuicia cie. & hec ſeuicies ciei:i crudelitas e
m

uus cõponit᷑ cũ ꝙᷓ & tã & dicit Quãſeuꝰ ua u

ultũᷣ: vbi di

ũt di
t cõparat᷑ ſe

nſeuio uis · i· valde ſeuire · Obſeuio uis.i.

m. m-regum ca-xnj-Si ꝑcuſſiſſes quinquies a
ſexies · aut ſepties ·
exquialt᷑ · in ſexqui vide
ib eſt· totꝰ pes.ſcʒ meuſura vniꝰ pedis · Vñ hic &
hec ſexq̃pedalis & hoc le. penult᷑. ꝓd ·qui otinet
menſurã totiꝰ vniꝰ pedis· Hoꝛatiꝰ. Pꝛoijcit ãpul
las & ſexqpedalia verbai·totũ pedem obtinẽtia ⸗·
Jñ hec ſexqpedalitas tatis · Itẽ ſexqͥ cõponit᷑ eum

alter· & fit ſexquialt᷑ ra rũ · i. ↄtinẽs totũ & totius

medietatẽ · Vnde ternariꝰ eſt ſexqᷣalter bmarij· vel
ad binariũ:qꝛ ↄtjnet ipſũ totũ & eiꝰ ꝑtem· ſiue me
dietatẽ ſcʒ vnũ E cõponit᷑ ſubſexquialter ra rum
qui ab alio ↄtin

exquiterciꝰ cia ciũ.& ſexquio ctauꝰ
ua uum:i: ↄtin ẽs aliud totũ · & eiꝰ terciã partẽ· vt
quaternariꝰ? ternariũ: vel ↄtinẽs aliud totũ & eiuſ
octauã ꝑtem vt nouenariꝰ ↄtinet o ctonariũ.· & ꝑ
cõpoſitõeʒ ſbᷣſexquiterciꝰ cia ciũ· & ſubſexquio cta

7

uuus ctauauum · i · qui ita ↄtinet᷑ ab alio · Et ſimili

põt diei etiã ꝑ cõpoſitõeʒ ſexquiqrtus ta tũ · & ſex

uiquintꝰ ta tũ · & ſexquiſextꝰ ta tũ· & ſic ĩ ſiib?
f⸗ exquipes pedis · in ſexqui exponiẽ᷑· .
K extꝰ dicit᷑ ſextariꝰ rij · & dicit᷑ ſexta

. extariꝰ
rlus . a ſexta ꝑte· eſt vo ſexta ꝑs congij · ſextariꝰ du

arum libꝛarum eſt· qui bis affũptus dicit̃ bilibꝛis·

.

otinet᷑ totꝰ & eiꝰ altera ꝑs.· Vñ binanꝰ
enl ſubſerquieleer termarij vel ad ternariũ⸗ Itẽ ſex
qui cõponit

5 1 ras

ens „

las·i poſt vel pan vel latenter ſibilare · Et nota ꝙ

ſibilo ponit᷑ qñqʒ ꝓ deridẽ qꝛ ſibilare ſolemꝰ poſt
eũ quẽ deridemꝰ .· Yñ hoꝛatiꝰ in ſermonibꝰ · Popu
lus me ſibil at i· deridet. Sibilo las·eſt neutꝝ cum
oĩbus ſuis cõpoſitis: & coꝛr.bi · vide in regulꝰ ·
ica ce · fe . gñis:deriuat᷑ a ſeco cas:& dicit᷑ ſica q̃
ſi ſeca:ſ gladiuſ bꝛeuis quo maxime vtunt᷑ qᷣ apud
ytalos latrocini exercẽt · Et vt dicit᷑ telũ ẽ ĩ bacu
io blcondiruũ. Vi hB ſicariꝰ rij⸗qui ſicã defert · vel
homicida · & ꝓdu · pmam . Vñ hoꝛatiꝰ in hmonibꝰ?
mechꝛ? foꝛz aut ſicariꝰ aut lioquin⸗ Nelud⸗xf
duxiſti in deßtum quattuoꝛ milja viroꝝ ſicarioꝝ
ſcribit᷑ ꝑ vnũ c · Pap̃ · ſic didtt⸗ Licari di ctus · qꝛ
ad ꝑpetrandũ ſcelꝰ ſit telis ar matꝰ
icariꝰ · in ſica eſt
icania. in ſicilia vide
iccine · i ſic ne · & eſt ci ſillabica adie ctio · & non
inclinat B ne ↄiũctio encletica accentũ p̃cedentis
ſillabe ad ſe· i· iuxta ſe. Vñ pꝛincipalis accentꝰ eſt
ſuꝑ pꝛima ſillaba· & media grauat᷑ ſicut heccine qꝛ
accentꝰ pnᷣcipalis nõ põt poni ſuper ſillabica adie

ctione · vide in heccine In pᷣmo regũ · ca · xv · dicitur
Siccine ſeꝑat amara moꝛs: Et in auroꝛa dicit᷑ · Sic
cme rex pharao paſchali vincit᷑ agno · poſſet tamẽ
in ſiccine · ibi cine eſſe ſillabica adiectio · & legi de-
beret remiſſiue ſiccine · i· ſic ſeꝑat amara moꝛs:
icco cas A ſucꝰ dicit᷑ ꝑ antifraſim ſiccꝰ ca cum

eſt ſichofanta.·ficꝰ ↄmedens· & qꝛ falſe fuit calũ
niatꝰ ſociũ ↄnediſſe eas/ideo inde moleuit ↄſuetu
do vt fal calũniatoꝛ diceret᷑ ſichofanta ·

4 ichaachia A ſiche qd eſt aĩma · & machia pu

na. ↄponit᷑ hec ſichomachia hie · i · pugna aĩe · vnde

„

quidã liber ᷣ pꝛudentius de ſichomachia·i · de pu
gna aĩe · & acuit penl· ſichos
ichos grece. fic? latine·
aaus Achel q̃ latino ſmone ſiclus coꝛrupte ap
pellat᷑ · hebꝛeũ nomẽ eſt· habẽs apud eos vncie põ
dus · apud latinos aũt & grecos qᷓrta ꝑs vncie · &
ſtateris medietas · et dꝛacmas appendẽs duas:vnde
cũ in literis diuinis legit᷑ ſiclus vncia eſt. Pũ veꝛo
apud gentiles · tũc quarta ꝑs vncie eſt·
icomoꝛus: moꝛꝰ cõponit᷑ cũ quodã greco · et dꝛ
pec ſicomoꝛus ri ·qꝛ ſit folijs ſimilis moꝛo in alijs
ficui: vnde et ðꝛ ficus vacua.hãc arboꝛẽ latini celſã
appellãt ab altitudine⸗qꝛ non eſt bꝛeuis vt moꝛus ·
vnde hoc ſicomoꝝ ri · et hoc celſũ ꝓ fructu illius:
et ꝓdu · mo · vnde quidã · ¶ ũ ↄcauo moꝛus · moꝛiqʒ
ſoꝛoꝛ ſicomoꝛꝰ· ſcias ꝙ gẽs plalis facit ſicomo
rom.Foꝛmat᷑ em ab ablatio iingulari ſicomoꝛo · ad
dita rum· Inuenit᷑ aũt aliquãdo ꝑ ſincopã ſicomo
rum · ſicut viꝝ ꝓ virpꝝ · deũ ꝓ deoꝛꝝ· vnde in ſcõo
li bꝛo ꝑalippo · ca · ix· antãq; copiã pᷣbuit argẽti in
hierlm. quaſi lapidũ et cedꝛoꝝ tantã multitudinem
velut ſicomoꝝ qᷓ gignunt᷑ m campeſtribꝰ .· Sicomo

oſueuer ũt· & in quibꝰ fit aliqua ſolẽmiſatio de illis

q̃ ad articulos ſidei ꝑtinẽt· Et qꝛ ſymbolũ nicenum
editũ eſt ad mahifeſtat õeʒ fidei.dicit᷑ ſtatim poſt
euangeliũ quaſi expoſitio ipſiꝰ · Symbolũ aũt atha
naſij· q;; ↄcra hereticos editũ eſt in pma dicit᷑ qua
ſi iã pulſis hereticoꝝꝛ tenebꝛis 3 põt ri. Moc
ſymbolũ ꝓponit᷑ vt regula fidei cuiꝰ actꝰ eſt aſſen
tire. ſʒ ſicut dicit aug m epla ad hieronimu· Solis
aplis & ꝓpbetis eſt B honoꝛ exhibendꝰ vt quecun
qʒ dixerũt hec ipſa vera eẽ credant᷑ergo poſt ſym
bolũ aploꝝ nõ debuerũt fieri alia ſymbola A boc

dDico: ꝙ patres qᷓ alia ſymbola poſt aplos cciderũt

nihil de ſuo appoſuerũt. ſʒ ex ĩacris ſcripturis ea q
addiderũt excerpſerũt: & qꝛ quedã difficilia ſut imn
illo ſymbolo aploꝝ· Ideo ad ei? explanatceʒ; editũ
eſt ſymbolũ nicenũ · qd diffuſi? fidẽ q? ad aliquoſ
articulos ꝓſequit᷑. & qꝛ quedã implicite ↄtinebant
in illis ſymbolis ꝗᷓ opoꝛtebat ꝓpter inſurgẽtes he
reſes explicari· ad id editũ eſt ſymbolũ athanaſij · ꝗ
ſpecialiter ↄtra hereticos ſe oppoluit · De articulis
aut fidei habes in fides-
imia mieein ſima eſt·

. imila A ſimiis dicit᷑ hec ſimila le- flos tenuiſſi
e far ine ſimilago dicit᷑ & pollen· vel pollis

& corꝛr: mi:
ſartagine frixam ꝛc·
imilagine?. in ſimilago eſt⸗

2

4
kee.

P

ñ in auroꝛa: Sʒ ſimilam ſpargat oleo

milago ginis · fe · ge · idẽ eſt q ſimila. vel ſimila .

ſicut eſt ibi apud grecos:ſ.ſimonſed a noĩe ruſt
expelliẽ .· & dicit ſimo Itẽ ſimo vl ſimon· di ctꝰ ꝗ
quidã magus· quaſi cõpugnans: qꝛ cũ aplis dei pu
gnabat· Itẽ ſimon dict? eſt petrus apoſtolꝰ? quaſi
5pugnans- q; cõtra vitia & peccata pugnabat.
Vel Dmon bebraice! latine mnterpꝛetat᷑ audiẽsvel
obediens: & eadẽ càuſa aliꝰ apoſtolꝰ dictus eſt ſi

mon: ſz ad diſtin ctõeʒ ſimonis petri dictꝰ ẽ ſimon
chananeus: de vico galilee chana vbi dñs aquã mu

tauit in vinũ Ipe em eſt qᷣ in alio enigeli, dict?
eſt zelotes· Chana quippe zeiꝰ interp̃tat· Vnde ze
lotes· i · emulatoꝛ· Juse idẽ eſt zelotes qdᷣ chana
neus · Interp̃tatur etiã ſimon pons triſticiã .· Pꝛe
dicta bene ↄueniũt vtriqʒ ſimoni.petro videlicet

& ſimoni chananeo fratri iude & iacobi minoꝛis.

„

ſtantẽ feruoꝛẽ.⸗
monia en ſlu dioſa cupiditas: vel volũtas emẽ
vel vendẽdi aliqᷣd ſpũũale: Diciẽ autẽ ſimonia a

ſacto petio · ſicut & gieʒi in veteri teſtamẽco volu

it vendere gratiã ſanitatis:i: ſanitatẽ gratis dataʒ

naaman ſyꝛo. Wñ ꝓpꝛie venditoꝛ ſpũaliũ dicit gie

iicta a giezi · Empto? vo ſimoniacꝰ? dicit a ſimone
vſu tñ vter q; dicit᷑ ſymoniacꝰ·. Cõmittit᷑ aũt ſymo

nia cribꝰ modisſ.p munꝰ a manu ab obſequio a
lingua pꝛimũ eſt pecunia - ſecundũ fuitus debite

*

ꝗ: vter q;ʒ eoꝝ hahuit obedientiã p̃ceptoꝝ ꝑ execu
tionẽ. triſticiã aſſſictoꝝ ꝑ paſſionẽ/ʒelũ aiaꝝ ꝑ cõ

ſimone magô. Pꝛimo in nouo teſtamto hui? ſcele
ris inuentoꝛte : qꝛ voluit emere gratiã ſpũſſ ancti.a

. ES4 8 deſsere HES uoS5⸗Tz n0 clen
c ſiue ventatẽ ꝗᷓ ſpualis eſt· Vñ dicit ꝓuerbioꝛũ
xxnj. Noli vendere ſapientiã & doctrinâ & intelli
gentiã· Nota h̊ ꝙ cũ ſacramẽta ↄtineãt & cauſent
gratiã:nõ poſſũt licite vendi vel emi: & hoc tripli⸗
ci raroe Peimo q; diſpenſatoꝛ ſacramẽti nõ eſt do
minꝰ ſʒ miniſter ſacramẽti · mptio aüt debet fieri
1domino rei· Secũdo qꝛ pᷣeim emptõis ponit᷑ qſi
genſura ade quãs illud q; éqmit᷑: vnde a menſuran

do numiſma dicit᷑ ſᷣm pEᷣm · in· v. ethi ren⸗ autez

nõ pẽt cõmenſurari alicui coꝛpꝑali bono Vñ iniuriã
gratie facit q ſacramenta gratie vendit aut emit;
gere o qꝛ gratia ex hoc nomè accepit qdᷣ gratis da
tur. Vñ ↄtra ratõeʒ gratie facit· qꝛ ſacramẽca gra⸗
tie ꝗſi venalia tractat· vide ętiã in ſymoniacꝰ & in
elemoſma. & in acceptio 9 Itẽ ſcire te volo ꝙ nł
lus licite retinere põt illud qð otra voluntatẽ dñi
adqᷣſiuit · Nuta ſi aliqs diſpẽſato de rebus dñi ſui
daret alicui ↄtra voluntatẽ & aröne, do mini

ſui:ille qͥ acciꝑet licite retinere nõ Fer. Pomfnuſ
aũt eccleſiaꝝ cuiꝰ pᷣlati ſũt diſpenſ.

miſtri
oꝛdinauit vt ſpũalia gratis darent᷑. ſtom illud ma
thei · x· Sꝛatis accepiſtis gratis date Et ideo qͥ mu
neris interuẽtu ſpũalia quecũqʒ aſſequunt᷑ · ea reti
nere nõ poſſũt Inſuꝑ aũt ſymoniaci tã vendẽtes cᷓ
emẽtes ſpũ alia at e tiã mediatoꝛes alijs penis pu
niunt᷑ · ſ. mfa ma & depoſitõne ſi ſint clenci · & ex⸗

ceomunicatõe ſi ſint laici. vt habet᷑ pᷣma q̃ſtione·i ·
ca.Si quis ep̃s Itẽ ſcias ꝙ nec ꝓpter p̃ceptum

canes cũ ſymphoma. Et ſymphoniʒo zas: cum ſym
i⸗ Wel ve dicit papi⸗Sym

Phonia canere: & acuit᷑ ni⸗)
phonia vulgo appellat᷑ lignũ ↄcauũ ex vtraq; parte
pelle extenſa quã virgulis hinc inde mulici feriunt
Fitqʒ in ea grauis & acuti ex ↄcoꝛdia ſuauiſſimus
cantꝰ. In luca auteʒ caxv. vbi dicit᷑· Audiuit ſym
phoniã & choꝝ · dicit gloſa· Symphonia eſt diſa
rũ etatũ & virtutũ velut variaꝝ coꝛdaꝝ indiſcre
ta ↄcoꝛdia·
tia exponit᷑ in lat inũ · vel dic ꝙ ſonꝰ ſymphonie fit
in ↄgiratõe:hoꝛi aũt ſonꝰ fit in ↄcoꝛdia multarũ
vocũ.vñ ſymphonia ſignat gaudiũ de reditu pec
catoꝛis · Choꝛꝰ vo ſignat gaudium de ↄſono ſtatu
beatoꝝ · vel ſm hiero· Cõ coꝛs in dei laude ↄcentus
ex hoc vocabulo ſymphonie ſignat᷑ · & acuit᷑ niin
ſym phonia·.

ieronimꝰ? dicit ꝙ ſymphonia oſonan

ymphoni des dis· penul · coꝛ· dictꝰ eſt dauid a

muſico inſtrumẽto qð eſt ſymphonia. vnde diciS

auid ſy

hieroꝰ· in epiſtola ad paulinũ ca.vij·
ic etiam dictꝰ? eſt ſymonides

pPhonides noſter ·
di xi in ſuo loco·
7 ymphoniſta ſte · in ſy mphonia eſt ·
ymphonizo zas · in ſymphonia vide ·
idplerphe⸗ cõponit᷑ cũ ſine.& dicit᷑ B. & hec
& hoc ſimplex plicis:q̃ſi ſine plica· vel partiũ vari
etate: & coꝛi · pli · Et comꝑat᷑ ſimplex cioꝛ ciſſimꝰ
vnde ſimpliciter cius. ciſſ ime:aouͦbi. hee ſimpli
citas tatis: Itẽ ſimplex in bona ꝑte aliquãdo ſumiẽᷣ
lica malicie· ſine duplicitate purꝰ. Yñ

cũ ſuꝑallũ vapo:ẽ veneꝛit in aere fꝛigus ꝑuũ.hoe
eſt tꝑamẽtũ a ciutũ frigoꝛe aeris ſtatim compmit
ip̃m in roꝛem. Pꝛuia aut eſt vapoꝛ cẽgelatus ãte⸗
ꝙ ex ipſo reſoluat᷑ aqua.Cõuemũt aũt ros et prui
na in duobus. quoꝝ vn eſt ꝙ neutrius vapoꝛ ele⸗
uatur qñ flat vẽtus ſed potius ĩ ſereno · Si em̃ flat
vẽtus aut ille eſt aquilonarius aut meridionalis:
aut oꝛiẽtalis· aut occiot alis & ſiqᷣdem eſt aquilo
naris: frigidus eſt & impediens eleuationẽ calidi
vaporis · Siauũt meridionalis ille cõgregatiuꝰ eſt
nubiũ. & turbat ſerenitatẽ · & tũc iteꝝ nõ eleuaẽ
vapoꝛ ſubeilis ſed ſpiſſus qui eſt materia pluuial
Si aũt eſt ꝛiẽtalis·ille ẽ calidus: eo ꝙ ſol diu agit
in ip̃m et nõ ꝑmittit in vapoꝛe ſecũ eſſe equale fri
Bidum. SDi aũt eſt occidẽtalis ille pluuioſus eſt ñ
hñſ uapo:ẽ puꝝ et claꝝ qui eſt materia roꝛis l pꝛui
ne⸗Om̃es aũt ſecũdarij venti ꝓpꝛietates ſequũtur
vncipaliũ Et ibeo ſlante vento· aut non eleuat᷑ va⸗
poꝛ roriſ & peuĩe · Aut ſi eleuat᷑ · ad foꝛmã roꝛis &
pꝛuine nõ poteſt puenire. Et ſic mtelligit᷑ dictum
Phi qui dicit · Vapoꝛ ro:is leuat᷑ in ſereno · & non
eleuat᷑ qñ flat vẽtus.Alioqᷣn ut dicit frater alᷣtus

cõtradiceret ſibi infra ſtatim in pꝛoxĩo vbi diẽ phi

loſophꝰ ꝙ ros fit qñ flat auſter nõ ſeptẽtrio NHoc
em ueruʒ eſt de materià roꝛis que eleuat̃ in auſtro
ſed durãte auſtro materia hmõi ad foꝛmam roꝛis

nõ ꝑuenit ſʒ poniè᷑ in auſtro ſuccedẽte · ſ. ſereno · R

hoc etiã veꝝ eſt de materia pruine · Cõueniunt

etiã in hoc ros et pꝛuina ꝙ neutꝝ eoꝝ generat᷑ ĩ ſu

p̃mis montibꝰ altis· Cuius duas dicit eſſe cãs phᷣs
quaꝝ vna eſt ꝙ caliditas vehemẽs eſt in eiſdem lo
cis qͥ ſuꝭ ĩ ſupmis montibꝰ illiset iõ ãteꝙ; vapoꝛ
ina eo aſcẽdit· reſoluic m aquã & deſcẽ
ltera cã eſt. quia aer nõ longe ſuꝑ ca
da ℳ uden dmontiũ inflamat & caleſcit cale⸗
factione vehemẽti · & etiã ſi aliquid poſſit frigiduʒ

„

fHoe etiam patet ꝑ pꝛiſ · dicẽtem ꝙ nullũ ue:bũ qr
te cõiugatiõs hahet v. corꝛeptã ante rio niſi ſit me

ditatiuũ·ſed pꝛurio nõ eſt verbũ meditatm̃· ergo
nõ coꝛ·v· ſicut nec ſcaturio ris·
raritus tus · tui. in pꝛurio ris.vide
ſallo is · o in i:pſalli pſallerei. exultare.
iubilare. congaudere · uel cãtare · ꝓprie eĩ
pſallere eſt geſtu coꝛꝑis expᷣmere gaudiũ
mẽtis. & Hoc quadã digna qualitate vociset caret
ſupino:. Vnd dicit pꝛiſcianus in decio libro · QA pſal
lo pſallis pſalli:ſupinum nõ legi· vide in ſallo ſine
m 8. litera-
ſalma a pſalmus dᷣ hoc pſalma tatis·l hec pſal
ma mei. pſalmus⸗& cõponi᷑ dyapſalma
UHmiſta- m pſalmus vide „
almodia pſal mus cõponitur cum oda quod ẽ
cãtus· & diciẽ̃ pſ almodia die · cãtus pſalmi ſz plal
modes in veſica arene ſunt · que ex meigeſtione ci
boꝛum naſcutur. & acuit᷑ di. & ut dicit greg · Vox
pſalmo die cũ ꝑ intentionẽ coꝛdis agit᷑· ꝑ bac omni
potenti dño ad coꝛ iter paratr᷑ ut intente menti uel
hetie miſteria uel compunctõis gratiã infũ ar·
A dixi in ꝓphet vide in cãtus S
ſalmog: aphus x ſalmns & graphos quod eſt
ſeriptoꝛ cõponi tur hi c pſalmographus phłi: penul
coꝛ:i: deſcnptor pſalmoꝝ. vñ hec pſalmographia
phie.i deſcriptio pſalmoꝝ: & pſalmographo phaſ
is eſt deſeribere pfalmos
ſalmulus li · di · ꝑuus pſalmas
ſalmus a pſalteꝛiũ dᷣt hic ¶mꝰ mi / qꝛ ad pſal
terium cantabat᷑· vnde hic et plalmiſta ſte· qui
pſa mos cãtat uel cõponit
alteriũ a plallo lis.dicitur hoc pſalteriũ teruũi.
qnodoã inſtrumentũ muſicũ quia eo pſallebantur
& cãtabantur pſalmi·: vnð pſalteriũ dicit . al
mi cõt inent᷑ · vnde pſalteriũ grece· hebꝛaice· na Mat

—

eſt aue. ſed cetera uerba dicit inſtru ctione. Vnde
quidam ſub plona pſitaci dicit. Pſtacꝰ a vob alio

rum nomĩa diſco· Hoc ꝑ me diditci dicere ceſar aue.

et hec auis vulgariter papagoʒo⸗
tolomei dicũtur reges egipti.ſicut romani im
Peratoꝛes ceſares appeſlãtur
tiſana ne. fe· ge· eſt ſucus oꝛdei vel pulmentũ
inde fa ctum. Vel ptiſane dicũtur grece que ꝓprie
fieri ſolent in pila.vnde hoc ptiſanariũ ptiſanarij
vas fictile in quo coquitur ptiſana.Et peiſanari⸗
ria · riũ : ſcdᷣm hug. Pap· uero dicit ptiſane ex diuer
ſis pigmẽtis fiũt et liquoꝛibus. Has quidã faciunt
de oꝛdeo quod in pila decoꝛticãt. Et ſcribicur bm
eum per p· in pꝛima ſillaba. Gloſa dicit ſecũdo regᷣ·
ca · xvii · quaſi ſiccãs ptiſanas· Ptiſana dicicẽ oꝛdeuz
ſiccatum pilo tuſum decoꝛticatũ .et fit inde cibus
aptus carẽtibus dentibꝰ. Vnde quidã· Coꝛtice nu⸗

data ptiſanas nempe oꝛdea dicas. & coꝛ. penul. in

p̃dicto uerſu. & bene ut puto.Vñ macer· Cuz pti
ſana ſucũ poꝛri ſoꝛbere iuuabit Idẽ de fenieulo ait
Renibus in ptiſana radix decocta iuuabit. Et ma
Siſter bene. dicit ꝙ i · ante 8.· coꝛripit̃ in ptiſana. Et
ex hoc patet ꝙ ptiſanariũ coꝛ p mã ſillabã. Vn al
legat uerſum hoꝛatii in ſermombꝰ. Tu ceſſas age
dum ſume hoc ptiſanariũ oꝛiʒe · Nõ em̃ eſt p. in ſe⸗
cunda ilaba. Patet etiã ex iſto uerſu ꝙ pma et ſe
cunda ſillaba coꝛripiũtur.

tongus ptongi. .id eſt. ſonus. I nde dyptongus
id eſt dualis ſonus

totos· id eſt· caſus. Et mde per cõpoſitioneʒ po
liptoton. monoptotus. .

uber a pubes biſ. deriuat᷑ hic et hec puber

uel pubes uel pubis. genitĩo huius pube

rirẽs .:io eſt · puer pubẽ iam habeng& nel emit
tens ſcʒ qui generare poteſt · hic vir incipit eſſe a
quattuordecĩ annis· ſed femina incipit eſſe viꝛi po
tes ab annis duodecim. Et ita volũt qdam pube
renex annis dici ſcʒ qui quattuo eci annda el

hec pube cula diminutm̃ ſcʒ adoleſcẽtulus et adᷣo

ubero a puber dicit᷑ pubero ras· i·Aeſcẽtula
ereſcꝰe.pubere · iuuenere · & cõpõit᷑ repubero raſ ·
& hinc puberaſco ſcis·repuberaſco ſcis. inchoatĩa
& coꝛripit be: .
ubertas tatis· eſt collectio pubenꝝ· uel e diß
fmita quattuoꝛdeci annis. vel qua puer pnveſcit.

vnde puberto tas· pubeꝛtare · i· floꝛere · & in puber

tate eſſe · & pꝛodu:pu.et foꝛmat pubeꝛtaſ a pubeꝛ
addita tas:licet hmõi nomĩa in tas vt in pluribus
foꝛmẽtur a genitio uel a datĩo addita tag. ut bonꝰ
boni bonitas.felix cis · ci. feli citas · ſicut dixi ĩ ſecũ
da pte vbi egi de accẽtu noĩ m deſinetiũ ĩ as. De
pubertate etiam vide in puericia
ubes a pubus deriuat᷑ hec pubes bis· etaſ pueni
iam quattuoꝛdecĩ annoꝝ. & pubes· i: colle ctio ta
lium iuuenũ ꝓpꝛie kt pubes · i. pᷣma harba ſcz lanu
8.· & ꝓpꝛie pars inferioꝛ ſcʒ pectẽ. vndᷣ dicitur pu
bes quali nubes pudẽdoꝝInde pubeo bes · bui ·
creſce. cremẽtare. barbere. vel pubere. i. pubẽ emit
tere · & hinc pubeſco cis: incho i: barbeſ. cere · ereſce
uel pubere. & pubeſcere · i· in tali etate eſſe · talẽ eta
tem habere uel ducere. & componit᷑ impubeo bes

ſuppubeo bes. vñ impubeſco ſcis. ſuppubeſco ſcis

inchoatĩa. & ꝓducũt pu.
„ naari a päbes dickur hic & hec pubeta te · et
pubeda de· m eodẽ ſenſu·i adoleſcẽs · puez. & diciẽ
ſic qſi pubi datꝰ . & hic pubeto tas. & pubedo das
id eſt. pubere.uel puberare. SS
ube tenus· due ꝑtes ſuntſieut dixi in ſecũda E

te vbi egi de cõpoſitis a tenus

ublicanus a publicus 8 publicanus 3 nũ. pu
blicani dicebant᷑ cõductoꝛes uectigaliũ iſci. ul're
rumpublicaꝝ · ſiue qui vectigalia pub a Ngune
uel qui ꝑ ſecula ria et publica negacta cra. ſectà
tur· vn de di cti ſũt ſcdᷣm hug · V ßm. B 5 Publi
canus dicitur qui amiſſo pudoꝛe Bubageeneccsc

gquo nauis alligatur in litore ad palum · qꝛ ſit lõgꝰ
roſiſto ſtis · in ſiſto vide
roſocrus in ſocrus vide
Proſodia a pꝛoſ quod eſt ad· & oda cantus cẽ po
nitur hec pꝛolodia die · i · accẽtus · De hoc etiã hẽs
in pᷣncipio ſecũde ꝑtis huius oꝑis
roſon grece latmne dicitur lõgum.pꝛolixum pꝛo
ductum · uel ꝛzectum & acuitur in fine ·
roſon grece ꝑſona dicitur latine· quaſi ad faciẽ
Hic nota ꝙ hoc nom̃ ꝑſona ſignat ſubſtãtiã ꝑticu
larem que ſonat in dignitate. Et ſimiliter pꝛoſopa
uel pꝛoſopon apud grecos. Et ideo ꝑſona nõ ẽ niſi
in natura in tellectuali Et ſzm boetiũ ſumptũ ẽ no
men ꝑſone a ꝑſonando. eo ꝙ in tragediſs & come
dijs recitatoẽſ añ faciẽ pone bãt qᷓndã laruã ad repᷣ
ſentandũ illuʒ cuius geſta naꝛrabãt decãtando Et
inde eſt etiã ꝙ tractũ eſt in vſuʒ· vt quodlibet ĩ di
uiduũ homis· de quo poteſt talis narratio fieri ꝑ⸗
ſona dicat᷑ · Et ex hoc etiã dicitur pꝛoſopon in gre⸗
co a pꝛo quod eſt in & ſopos quod eſt facies· quia
huiuſmodi laruas ante facies ponebant · De hoc
etiam vi de in perſona
roſopopeia expõit᷑ ĩ iiij·ꝑte ĩ ca·ðᷣ̊ coloꝛibꝰ rhe
roſpecto a ꝓſpicio cis· ꝓſpexi ctum. ¶toꝛicis
v in o· fit ꝓſpecto ctas· uerbũ fre · A quo pꝛoſpe
ctans tis· ge · omĩis Vnde in vita beati nicolai legi
tnr · Deus exalto pꝛoſpectãs Et ut dicit pap· Pro
ſpecto deſuꝑ aſpicio uel procul
roſper ra·rum · dicitur fauſtus ſecũdus· & com
ponitur ſm quoſdã pꝛoſper a pꝛo et aſper· quaſi
pꝛocul ab aſꝑitate·i.abſqʒ moleſtia uel aduerſitate
Mag Cer auͤt bene · dicit · quod componitur a ꝓpe
& ſpeih · Vnde di cit ſpera pꝛimã coꝛ · Vnõ pꝛudẽ
tius. Rxna ad arbitriũ ſpera mobilis atqʒ rotun
da cñ aducũt eam ſed male quod ꝑ eius cõ
xbatir ſqʒ aſper quod cõponitur ab a qðᷣ
: ALE dicit r quaſi ppe ſpe

tota declinationẽ vbicũqʒ a vocali meipit hoe vbo

proſum interponit᷑ d i ũcture cõpoſitionis
rotenus aduerbiũ loci · et eſt cõpoſitum a ꝓpe
uel pꝛocul· & tenus: & ſignat lõge ut dicatur. pro

tenus quaſi pꝛocul a ten us:i procul a ꝓpe. Vnde

virgilius in vii eneidðᷣ. Tartareã intẽ dit vocem qua
pꝛotenus omẽ Cõtremuit nemus ꝛ .
roteruio teruis:teruiui · uitum· id eſt · eſſe uel
fieri pꝛoteruuʒ· ſuperbire. erudere · feroeire et tũc

deriuatur a pꝛoteruus

roteruus a pꝛo uel pꝛos· et toruus cõponit᷑ ꝓ
teruus ua uumi: crudelis valde terribilis- & com
paratur. vnde pꝛoterue uius · ſime. aduer & hec
teruitas tatis.· Et ut dicit̃ in greciſmo· Improbus
eſt aliquis ueꝛbis factiſqʒ pꝛoteruus „
roteſeoſparalange: qᷓdam figura eſt · & fit quã
do vna p̃poſitõ pomitur pꝛo alia ut accepit eum in
Vlnas ſuas·i ĩter vlnas ſuas. Rogãt ſuꝑ pamo·i.ð
pamo & dicit᷑ a ꝓtheſeos · qd eſt ppoſitio: & para
ange. qðᷣ ẽ trãſmutatio · quaſi p̃poſitionis traãſmu
tatio. uel cõpõitur a para quod eſt iuxta · et aleos
quod eſt alienũ. et logos quod eſt ſermoalienũ eĩ
eſt prepoſitionẽ vnã pom pꝛo alia
rotheſis eſt qᷓ dam figura de qua dixi in ꝗrta ꝑ
te in ca · de metaplaſmo . „
rothociũ a pꝛothos quod eſt pᷣmum dicit᷑ hoc
pꝛothociũ cii · i xenodochiũ
rothocollũ li.in ſceda exponitur .
rothologia ·i · ſubtilis locutõ · qũ res ſingule mi
nutatim pꝛoferũtur bᷣm pap·
rothomartir a prothos quod eſt pꝛimũ & mat
tir componit᷑ pꝛothomartir tiris. ſcʒ pᷣmus martir
ſiẽ abel in ueteri teſtamẽto. et ſteppanꝰ in nouo &
rothoplaſtusi· pᷣmus formatus · a pꝛothos pri
mus et plaſtus· ut adã · Vnde in himno canit· De
parẽtis pꝛot hoplaſti fraude factoꝛ cõdolẽs Auan
do pomi & cetera

vide in paꝛabola ——
rouidẽtia apꝛouideo des · dicit᷑ pꝛouidẽs tis ·
denti · pꝛocul vidẽs · & a pꝛouidẽti addita a fit hec
prouidẽtia tie · Et ſʒm boetiũ in qᷓrto de cõſolatõe
HProuidentia eſt ipſa diuina rõ in ſummo oĩm pᷣnci
pe cõſtituta que cuncta diſpõit. Hoc qð tu iuſtiſ
ſimum et equi ſeruãtiſſ imũ putae oĩa ſciẽti pꝛoui
dẽtie diuerſum videt᷑ Quiqᷣd citra ſpeʒ videas ge
ri: rebus qdem rectus oꝛdo eſt. Opinioni vero tue
ꝑuerſa cõfuſio · Et in v.libꝛo idẽ dicit · Quid poſtu
las ut neceſſania fiãt que a diumo lumĩe illuſtrant᷑
Cũ ne hoĩes qͥdẽ neceſſaria faciãt eſſe que videãt
Diuĩa eĩ pᷣnotio naturã reꝝ ꝓpꝛietatẽqʒ ñ mutat·
manet itaqʒ ĩtemerata moꝛtalibꝰ arbitrij libtaſ.vi
de in pꝛeſcio p̃ſcis Item ꝓuidẽtia ſumit᷑ pꝛo qua
dam cura & ſolicitudine reꝝ tꝑalium in futuꝝ · Et
ſcõm hoc poteſt queri · An pꝛouidẽtia reꝝ tꝑaliuʒ
& ſolicitudo ſit licita. Ad hoc dico ꝙ pꝛouidentia
uel ſolicitudo reꝝ tꝑalium tripliciteꝛ poſſit eſſe illi
cita. Vno qdem modo ex ꝑte eius de quo ſolicita⸗
mur ſi ſcʒ tꝑalia tanꝙᷓ finẽ queramuſ Alio mõ pꝛo
pter ſuꝑfluuʒ ſtudiũ· quod apponitur ad tꝑalia ꝓ⸗
curãda uel pꝛouidenda· ꝓpter quod homo a ſpũali
bus quibus pᷣncipalius inſeruire debet retrahic᷑.· Et
ideo dicitur math.xiijiq ſolicitudo ſeculi ſuſfocat
uerbũ dei · Tercio modo ex parte timoꝛis ſuꝑflui
quãdo ſcʒ aliquis timet ne faciẽdo quod debet ne⸗
ceſſaria ſibi deficiãt. Quod dũñs tripliciter excludit
mat h · vi· vbi dicit. Nolite ſoliciti eſſe ꝛc᷑. Pꝛi mo ꝓ
pter maiora beneficia homĩ pᷣſtita diuinituſ preter
ſuam ſolicitudinẽ·ſ. coꝛpus & aĩam Secũdo ꝓpter
ſubuẽtionem qua deus aĩalibus et plãtis ſubuenit
