irꝛogare. vnde punitus ta.tuʒ · & comꝑatur S cõ
onitur Impunitus ta· tum. & ꝓdu· pu. vñ qᷓdam
K magis ingratũ ꝙᷓ nõ punire reatůũ. Quibus
de cauſis pumat deꝰ homĩes hoc habes ĩ pena·
unxi · pteritum de pungo gis.
upa a pupus di citur hec pupa pe · Pupe dicũt
q̃dam ſtatiũcule quas virgines ſolẽt facere in moð
filiaꝝ & veſtibus obuoluere:quaſ poſtꝙ;ᷓ ad annoſ

nubiles veniebãt & puerilibus abrenũciabãt quaſi

ſub poteſtate veneris futuri venere ſacrificabant·
Vñ ꝑſiꝰ. Dicite põtifices ĩ ſacro qd facit auꝝ.Nẽ
pe hoc qʒ; veneri donate a virgine pupe·
upilla le. in pupillus eſt
upillaris in pupillus exponitur
upillus a pupus dicitur hic pupillus li. di. pueꝛ
qui infra annos pupillares cõſtitutus eſt. in tutela
alicuſus · Et pupillus vel pupilla dicit᷑ qui vel que

tiſſimꝰ. Vnde pudẽter tiꝰ· tiſſime aduerbiũ · et hec
pudentia tie· id eſt. verecundia.et cõponitur Im
pudens · i·nõ pudẽs cui pudoꝛ & pudicia ꝓcul ab

eſt · Et nota ꝙ pudens opinionẽ verã et falſam me

tuit. Sed verecũdus nõ niſi verã. Et cõponitur cuʒ

in et dicitur impudẽs penul · coꝛr̃ · Item a pudet ðꝛ

pudibũdus da.dum ·i · veꝛecũdus· vnde pudibũde
aduer· Pudet componit᷑ · diſpudeti:ualde pudʒ ul
diuerſis modis pudet.Item pudeo componit᷑ · pu
deo pudes · vnde depudet imꝑſonale·i · valde pude
re.uel pudoꝛem amittere · perpudeo del · i. perfecte
pudere. uel ualte· prepudeo des · i·p̃ aliis pudere ·
ꝓpudeo des · i · ꝓcul vel ꝓ alio pudere · repudeo re
pudes ·r · iteꝝ pudere uel pudoꝛẽ amittere· Nudeo
& pudet neutra ſunt cũᷣ ſuis cõpoſitis · Et faciunt
pꝛeteritũ in ui:diuiſas · & caret ſupĩo · licet ſᷣm anti
quos inueniat᷑ puditũ · & ꝙ pꝛimã coꝛripiat patet
ꝑ ouidiũ in epi · dicẽtem · Dicere que puduit cribẽ
iuſſit amoꝛ· Et ouidius de arte · Si doctus videare
rudi petulãs ve pudenti
udicicia cie · in pudicus vide ·
udicus a pudoꝛ dicitur pudicus dica cum i · ea
ſtus · quaſi pudoꝛis cuſtos · vel amicus· & comꝑat᷑ ·
vnde pudice ciuſ:ſime · aduer· & hec pudicicia cie ·
integritas uel caſtitas-Differunt tñ m hoc quia ca
ſtitas eſt virtus motus libidĩs do mãſ & eius ſigna
abhoꝛrẽs · Ded pudicicia eſt virtus motũ libidinis
domãs· ſed eius ſigna nõ abhoꝛrẽs · Signa aũt eiꝰ
ſunt geſtus coꝛꝑisvox blãda· accurate ornari Vñ
vm nes caltas dici mꝰ. matronas aũt pudicas · Et
ur impudicus ca cum. & pꝛodu· di · Vnde
iius zi e tñ pierate mea pcibuſqʒ pudicis ·
xe qda m. Sobꝛius a mẽſa: de lecto ſurge pudicꝰ.
udoꝛ a puidoꝛ deri uatur hic pudoꝛ doꝛis· & eſt
coꝛꝑia: ſicut pudicicia mentis Et eſt pudoꝛ uerecũ
dia ex alig ſu innata que nõ auferẽs memoꝛiazʒ

uella. & hine puellula omĩa di· Item a puellꝰ dicit̃
kee puella. & hic et hec puellaris & hoc re · & hinc
puellariter aduerbiũ · & hec puellaritas ritatis· Et
nota ꝙ puellus & puera nõ ſunt in frequenti vſu ·
nec puerꝰ.licet ab eo diminutm · ſit in fꝛequẽti vſu
ſcʒ puerulus penul.coꝛ. Nam a pueꝛ dicit᷑ pueꝛ cu
us. & a puerus puerulꝰ ꝓpꝛie ðʒ ·
uerculus li · di· ꝑuus pueꝛ· in pueꝛ eſt·
uericia a puer eri· addita cia · diciẽ hec puericia
cie.ſecũda etas.quaſi pura et nõ ad gignẽduʒ apta
& durat a ſeptimo vſqʒ ad quartumdecimũ annuʒ
Sed pubertas eſt etas adulta que iam gignere põt
& incipit a quartodecĩo anno
uerilis. in puer eſt ·
uero a puer deriuat᷑ puero ras:rare.raui :i · eſſe
uel fieri pueꝝ. uel creſcere ad moðᷣ pue ri. Et ↄpõit᷑
repuero ras ·i · iteꝝ redire ad puericiã· & hĩc puera
ſco ſcis · repueraſco ſcis · incho ·
uerpera. Pueꝛ ulł puera cõponit᷑ cũ pario · & di
citur hec puerpera re.que pueꝝ uel puerã parit· &
ꝓpꝛie puerpera dicit᷑ in pꝛimo partu ·& inde dicit᷑
hoc puerperiũ perii·partus pueri vł puere· & pꝛo
pꝛie pᷣmus · vel puerperiũũ dicit᷑ locꝰ ĩ quo puer cõ
cipit᷑ & morat᷑ in vtero matris vſqʒ ad ꝑtũ bm au
guſtinũ. Papias vero dicit· puerperiũ pꝛimꝰ ꝑtuſ
vel puer in vtero foꝛmatꝰ · & coꝛripit penultimam
puerꝑa. Quare nõ dicat᷑ puerperꝰ dixi in tercia ꝑ
te vbi egi de verbo ·
uerperiũ in puerpera eſt
uerulus li · in puer vide ·
uerꝰ pueri in puer vide .
ugil a pugillus dicit᷑ hic pugil gilis · qni certat
puùgnis. & pugulloꝛ laris.i· pugnare: certare l quẽ
dam ludũ exerceꝛe· ſ· pangraciũ facere·i· de manu ĩ
manũ aliqd ſubtrahere. vnde hic pugillatoꝛ ·i · pug
toꝛ pugil ſed pugil ex ꝓpꝛia foꝛtitudĩe · pugillatoꝛ

—

trãſijt · vnde pic & hec pugnax cis · qui'ſepe & aſſi
due pugnat.Et comꝑatur· pugnax cioꝛ·ſunus· vñ
pugnaciter cius · ſime · aduerbiũ. & hec pugnacitas
tatis · & pugnaculus la/lum · i· aliqᷓtulum pugnãs
Item a pugno dicitur pugnabũdus da· dum.i pu⸗
gnanti ſimilis· Pugno cõponitur · cõpugno nas.i.
ſimul pugno · dẽpugno nas · i · val de pugnare ul de
bellare.deuincere · Expug no nasi· deuĩcere · debel
lare:uel ualde pugnare · vnde hic et hec expugnabi

lis & hoc le· vnde expugnabiliter aduer · & cõpo

nitur · inexpugnabilis · le · biliter · Impugno gnasi·
in pugna capere· uel muadere.debellare · rephendẽ
redarguere · ꝓpugno nas · i · ꝓcul uel ꝓ aliquo pugͤ
re · uel valde·oppugno nas · i · cõtꝛa· vel vndiqʒ pug
re · uel expugnare uel impugnare· repugno nas·i·
iteꝝ pugnare.vel reſiſtẽ reluctari.Dugno & eius
cõpoſita ſunt neutra pᷣter depugnare· ꝓ debellaꝛe
expugnare · & impugnare · & oppugnare · ꝓ expug
re· vel impugnare que ſunt actiua
ugnula le·di:pua pugna
ugnus a pũgo gis dicit᷑ hic pugnus gni · quia
dum pungere volumus·manu pugnũ facimꝰ· et cũ
eo pungimus/& dicit᷑ pugnus clauſa manus cõp̃ſ
ſione digitoꝛ
ulcer cra. crum. a ſpecie cutis et pellis dicit᷑ · ſcʒ
qui pulcrã habet ſuꝑficieʒ cutis · vnde et a pellis ðꝛ
& comꝑatur · pulcer pulcrioꝛ rimus. ꝑ duo r. quia
foꝛmatur a pulcer nomĩatĩo addita rimus: vñ pul
cre cnius:rime· aduerbᷣ · & hec pulcritudo dinis · &
compõitur · ꝑpulcer era:crum.i· valde pulcer. Et
nota ꝙ licet pulcer ꝓpꝛie dicatur de coꝛꝑe trãſferẽ
tñ ad alia · & nõ debet aſpiraꝛi pulcer. Vnde dicit
apuleius ꝙ errant qui pulcer & ſepulcꝛũ ꝑ ch.ſcꝛi
benda exiſtimãt · qꝛ in latinis dictionibꝰ poſt e. no

ta aſpiratõis ſcʒ hinũꝙ; reꝑituꝛ

ulex a puluis deriuat᷑ hic pulex cis· maſcge. qꝛ
2 — 5 —

Noꝛrida mr̃·pullati ꝓceres ꝛc Itẽ a pullus ꝓ nato
ð ꝛz pullulus la lum.di · & inde pullulo las·
ulmẽtariũ rij: in pulmẽcum eſt
ulmẽtum a pulpa pe · dicit᷑ hoc pulmẽtum ti.ci
bus delicatus et ſuauis: vnde & hoc pulmẽtarium
tarij · ꝓ eodem:& pulmẽtarius ·riarium.Item pul
mentarium dicit᷑ qlibet cibus pᷣter panẽ ſeʒ compa
naege · Quidam tñ dicũt ꝙ pulmẽtum deriuatur
a puls pultis .
ulmo monis · in pleumon vide ·
ulpa a palpo pas.dicit᷑ pulpa pe· caro ſine pin
uedine· ſicut eſt tumida & groſſa caro cruꝛiuʒ · &
ꝛachioꝝ ·quaſi palpa.quia palpitat & reſilit ſepe ·
& poĩtur qñ qʒ ꝓ adulatce & delectatõe · quia tal
caro et ſuauis eſt & delectabilis ad veſcẽdum · vñ
hec pulpula le · di · & pulpoſus ſa.ſum ·i.pulpis ple
nus · & comꝑatur · vnde pulpoſe ſius · ſime : aduer:
& hec pulpoſitas tatis · uel dicit᷑ pulpa a pulſ·quia
olim cũ pulte mixta cõmedebãtur
Pulpamẽtum menti. i·pulmẽtum uel delectamẽ
tum. & dicitur a pulpa
ulpitum a publicus dicit᷑ hoc pulpitũ ti· analo
gium legiũ lectrũ legitoriũ.quia ibi publice legũt
ut poſſint cõſpici a populo
ulpoſus ſa·ſum· in pulpa eſt
ulpula le · di · pua pulpa
uls pultis femĩ gnis pulmẽt ſimplex ex fari
nà a pellẽdo ſcʒ ĩfirmitatẽ & de ilitatẽ dicta · pul
tes placẽte q̃ tenuiſſime ſunt dicũtur/ſʒm pap·
ulſim aduera pello lis· dicitur
ulſito tas · penul · coꝛ. in pulſo ſaseſt
ulſo pulſas pulſaui pulſare:i. frequègiu pellè
& eſt verbũ fꝛequẽtatm̃ · & foꝛmat᷑ a pulſu ſupino
de pello lis.v in o.a quo pulſito tas.ꝑliud frequen
tatm̃ · & cõpõitur cõ pulſo ſas:ꝓpulſo ſas: impulſo

d8 α Put De

ta ſumant᷑ viginti dies & dabit termmũ rogatõnũ
& boe eſt ꝙ dicit bis deca · Atẽ ip̃a ꝑfecta de quĩta
luna ſumanẽ quattuoꝛ dies · & dabit terminũ pen
thecoſtes. Et ſcias ꝙ ſe quẽti dñica ſemꝑ noſtꝝʒ

paſcha celebꝛaẽ᷑ · ſq hic excipit᷑ vel accipit᷑ de ſeptua

geſima qñ fue rit biſextꝰ. tũe vo de pma lunatione
numerane vndecim dies . Idẽ fiat de qdꝛageſima ſi
ſupꝛa biſextũ vel in die biſexti euenerit · ſ. vt adda
tur numero ſuo vnꝰ dies · Ad terminũ aũt ſeptua

eſime ſpecialit᷑ inueniendũ. nota hos verſus. A fe

Ro ſtelle nuando ꝑfice lune Quadꝛaginta dies/pꝰ
ſeptuageſima fiet· Si cadat in lucẽ ſeptenã fitq; bi
ſextꝰ.· Rinque diẽ dñi primũ retineqʒ m · hoc eſt a
pꝛincipio lunatõnis intra quã epyphania euenerit
numerãdi ſũt qᷓdꝛaginta dies · & ibi erit terminus
ſeptuageſime.poſtea vᷣo ſeptuageſima fiet·i· ſequẽ
ti dommica. Si vo biſextꝰ fuerit & termin?ꝰ cadit
in ſabbato · tũc nõ pᷣma dñ̃ica ſequẽti · ſʒ ſecũda erit
feſtũ ſeptuageſune · & hoc eſt ꝙ dicit ſi cadat ꝛ2c·

6 epulcrulu dimi Pu
epulcz. a Epelio lis · ðꝛ hoc ſepuleꝝ cri · Vnde
p & bec ſexulcralis · & hoe le:penul. ꝓdu·& ve di

cit apuleiꝰ itiũ facit qͥ poſt c· ponit aſpirationẽ

& pulcrãũ · vel pulcer. ⸗
epult?. a ſep elio lis·liui.ſepultũ deriuat᷑ ſepul
tus ta.tũ · Q aũt dicit᷑ ſepult?.qſi ſme pultu ·i· ſi
ne pulſu· ethia eſt · & cõponit inſepultus ta tũ . &
hec inſepultura & dicitur cadauer ſepultum·id ẽ·
ſbᷣ̊ terra conditum·
equaculꝰ lalũ · ali quantũ ſequax· & 8Zꝛ a ſeqx ·
equax cis · gůis om̃is · in ſequoꝛ eſt
equela· a ſequoꝛ queris · ðꝛ hec ſeq̃la le · penul · ꝓ
ducta.i.mos ·cõſuetudo:exemplũ · ritꝰ·
eqſter ſtri · qʒ & ter cie declma · inuenit᷑ · ſz regu

Uriter eſt ſecũde · & dicit᷑ ſeqᷓſter · recõciliatoꝛ · qui

diſcoꝛdes pacificat · & qᷓ certatibus mediꝰ intuenit
qui apud grecos ameſos dicit · apud quem pignoꝛa

2
N. Afag Ne

ruz olim tuit omune verbũ vt dixi in llo

A

i· fir matura hoſtij· & Ppꝛie
Vbijcit̃ & opponit᷑ hoſuo.

lign
hoſtio apponere · hoſtiũ firmare claudere. & cõpo

eſero ras · iſeꝑare. Diſſero ravi. valde vl deoꝛ
ſũ · vel diuſis modis ſerare.xel ſenm remouere.&
aꝑire · Inſero ras · i.valde. vel inte:ſerare· bſero
ras · i.ſerã hoſtio apponere · Neſero as ·i · ite ſera
re.vel reclu dere · & aꝑire:quaſi retro vᷣrã facere.&
remouere · Sbſero ras · i . Ibtus ſerare. xel paꝛ · vel
poſt· vl latenter ſerare · Sero & eiꝰ cõpoſita actia
ſũt · & coꝛ · hãc ſillabã ſe. Itẽ a ſera re · hoc ſero in⸗
declina· vel potiꝰ eſt adbi · licʒ quàâdoqʒ ponatur
noĩalit er ſicut & mane · vt cũ diciẽ Obſcur lero ·
pulcꝝ mane vel dicit᷑ a ſero ras· Claudit᷑ em celuʒ
ſero· ſicut mane aperit᷑ · Vñ & nocte dicit᷑ celũ eſſe
clauſũ · & die aꝑtum· & ita ſero eſt q̃ſi ſera celi · &
hinc ſerꝰ ra rũ · i· tardꝰ.extremꝰ.& cõparat᷑ ſerus
rioꝛ ſimꝰ.· Vnde ſere ſeriꝰ ſeriſſime aduerbi. & hbec
ſeritas tatis · i · tarditas Itẽ a ſera dicit᷑ hoc ſerũ ri.
liquoꝛ qͥ fluit de recenti caſeo dũ p̃mit᷑ · ſcias ꝙ
ſeres ꝓpꝛiũ nomẽ ppli cuiuſdã eſt. & ſerus ra rũ.&
ſe ro adũ · ꝓducũt ſe · ſʒ ſero ris · futuro ſerã res &
hec ſera re · & hoc ſeꝝ ri· ꝓ liquoꝛe caſei· & ſero ras

— ra . quo . .
na ge ex trãſuerſo
n łero ras· raui · i· ſerã

it̃ Aſſero ras· i.aꝑire. onſerorasi.ſimul ſerare

uras

kura. ſ.coi- e in ſerioꝛi modo
ðèð
thꝛonũ facies ipſã diuiã eſſẽtiaʒ deſignat ſiue que
in eternitate fuerũt ante mũdi ↄſtitutõeʒ ꝑ pedes

vero ea que poſtmodũ eꝛũt in gloꝛia beatoꝝ· & in
penis damnatoꝝ· ꝑ media vero ea que in curſu me
dio agunt᷑. Seraphin ergo facies & pedes ſedẽtis
ſuꝑ thꝛonũ velare dicunt᷑· qꝛ miſteria eterne diui
nitatis vlł future beatitudinis: & miſerie nobis ad
plenũ nõ reuelant· Inde et rabi moyſes narꝛat · ꝙ
talmutiſte dixerũt Quicũqʒ ponit ingeniũ ſuũ cir
ca quattuoꝛ recipiet ↄfuſioneʒ ꝛc̃· Quid ſit in alto
quid in imo · quid fnit pmo · quid erit ĩ vltimo/ Et
addit Huabè alis volabãt ·i · expan debãt alas ac ſi
volarẽt · et ſic nõ om̃ino operiebãt media ſedẽtis iĩn

thꝛono · qꝛ de hijs que medio tꝑe agunt᷑· ſicut que

in ſex diebꝰ vl etatibꝰ fiũt vel facta ſũt ꝙᷓtuʒ opꝰ

eſt inſtruimur miniſterio angeloꝝ · inter quos ſera
phin pᷣmatuʒ tenẽt · Et dicit᷑ inꝙᷓ;tum opꝰ eſt · qꝛ H
impꝑfſecte * ex ꝑte cognoſcimꝰ:qꝛ ꝑ ſpeculũ et in

emgmate · Vnde et dicit᷑ ꝙ domꝰ . i · mundus imple
taeſt fumo ignoꝛãtie reſpectu illoꝝ qui ſũt in pa
tria. vel domus· i:ſynagoga impleta fumo inſideli
tatis. Volatꝰ ãt angeloꝝ ꝓceſſ ũ reuelatõis ĩ nos-

22 2 . .
2. 87S SriE S

alias ꝓpæer ſui vil atẽ · Vel põt dici a ſiigo: Et in
de ſigalinꝰ na nũ penl. ꝓdu· Et ſigilaceꝰ cea ceũ
t ſigaleꝰ lea leũ· & ſigaloniꝰ nia niũ· Vñ terra qᷓ
taàli annona abũdat dicta eſt ſigalonia lonie ·
ige dicit᷑ ſilentiũ vel ſilere · Vñ hoc ſigeũ gei ·
pontoꝛiũ iuxta troiã. Vñ ſige? gea geũ :qdᷣ quã
doq; tm̃ valet ꝙᷓtũ troianꝰ na nũ ·
igena ne· genus piſcis

igillatim·i· exp̃ſſe · a ſigillũ dicit᷑ · et ꝓdu.la·

„

illũ inſtrumentu.· Sigillo cõpomit᷑ · Cõſigillo las.
Rs igillo las.i·diũſis modis ſigillare:vel ſigillum
r
remouere · Inſigillo las·i· valde vel intꝰ ſigillare.
ReſSlo las · i· retro ſigillũ auferre · aꝑire · vel iten
igillare · Et eſt actĩm ſigillo cũ oĩbus ſuis cõpoſi
tis · Hic poſſũt moueri quedã q̃ſtiones ꝑtinentes
d cheologiã:circa ſigillũ ↄfeſſionis & pᷣmo querat᷑
An interpꝛes vel laicꝰ audiẽs ↄfeſſionem in tꝑe ne
ceſſitatis vel moꝛtis teneat᷑ celare peccata q̃ audit ·
d hoc dico· ꝙ ſigillũ ↄfeſſionis cõpetit ſacdoti
inptum eſt miſter huiꝰ ſaẽmenti · qð nichil aliud ẽ

H debitũ ofeſſionẽ celandi·ſiẽ clauis eſt poteſtas

.

eſt ſilentiũ · vel ſlerf. qꝛ videt᷑ ſileri & taceri inter

4 igillũ · a ſignũ ðꝛ hoc ſigillũ li:dimiſignũ anuli
& illud qð fit in cera literaꝝ ſignũ eſt ſigillũ. YVñn
ſsgillo las · i · ſigill ũ facere · vel ſigillo del Fnarelſir
mare claudere · ke hec ſigillatura tuxre· ſilꝛ dicit ſi

ouere Petigilo las · i· valde ſigill are vl ugäl

Cõſignifico ĩ · pᷣter pncipalẽ ſignificatõeʒ ſecunda

Furi t hec ſignificãtia tie⸗ Significo componiẽ

rio aliq;d dare intelligi.qũo verbũ ↄſignificat tꝑ

*

Itẽ ↄoſignificare.i· ſimul ſignificare idẽ Itẽ ↄſignifi
care .i ex adiũcto & nõꝑ ſignificatõneʒ ↄtrahere
qſi cũ alio nõ ꝑ ſe ſigniſicare quẽadmodũ oiũctio
& adubiũ & pᷣpoſitio ↄlignificãt · & coꝛũ · fi · & cõ
poni videt᷑ a ſignů & facio ciss
igno a ſignõ quod eſt nota · oſtentũ · vexillũ di
citẽ ſigno nas · gnaui · gnare · i ſignũ facere · vel ſigno
deſignare : exy meye oſtendere · Vñ ſignant᷑ adubi ·
Signo cõpenit᷑ aſſigno nas · i 2565 alicui aſſigre ·
quod debet facere vel habere · Cõſigno nas · i· ſiml
ſignare: Deſigno nas·i:valde ſignare· diſtinguere

vel lignũ frãgere & imouere · aꝑire · & eſt tractũ

ab illo qᷓ ſignũ & ſigillũ frangit· & ita aꝑit literas

8& HH ideo deſignare dicit᷑ aꝑire · maife

ſtare · vnde Hoꝛatiꝰ · Quid non ebꝛietas deſignat
apta recludit · Pꝛeſigno nas · Reſ igno nas · i · iterũ
ſignare vel ſignũ auferre. & aꝑire. vel retro ſignac
reddere · reſtituere · & eſt actim ſigno cum oĩbus
ſuis cõpoſitis · = .
ignũ ni:nota oſtentũ · vexillů·
ilen: in ſilua exponitẽ᷑.
ilenſis exponiẽ᷑ in· mj · ꝑte in ca de allotheca·
ienos · in lilenos exponit᷑ ·
Mlentiüũ tij · in ſileo exponit᷑ ·

.

5

—

—

cuiꝰ? ſemẽ eſt nomẽ tenẽs. Sih

LALEMe 6000

m cũ licon qð eſt dulce:& dicit ſilicon. vel ſilii
ſulique · vt latini dicũt coꝛrupteqſi ulicon quedaz
aſboꝛ ſic dicta: qꝛ eiꝰ ligni fructꝰ ſit dulcis· vnde

hee ſiliqᷓ dieit᷑ fructꝰ eiꝰ·qᷓ celligiẽ ad opus poꝛco
rum: & ſiliqᷓ eſt viceſimaqrta ꝑs ſolidi ab arboꝛe
iè etiã qd dam genus
leguminis eſt· qd poꝛci in affrica comedũt · & ſiliqᷓ

etiã eſt folliculꝰ cuiuſlibet legun inis & p rgam̃ti
&coꝛĩ · li: & ſi· vnde in:xv· ca· luc/ legit · E

t cupie
bat implere ventrez de ſuiꝗs.quasvoꝛci hanohes
bant vbi dicit. mbꝛoſt?. Bilig gen; eſt leguminiſ
ſonoꝛis folijs & vacuis.qd maglis vintrẽ onerat
ꝙᷓ; reficiat vnde etiã recte ſignat ſciẽtus ſeculares
vel carmina poetaꝝ ſuauitate ſterili reionantia in
flantes magis ꝙᷓ reficiẽtes. Iteʒ hiero · in vꝛig inali
dicit · poſ umꝰ aliter quidẽ ſiliquas eran Pe⸗

monũ cibꝰ eſt· carmĩa poetaꝝ: ſecularis ſciẽtia he

reticoꝝ· pompa verboꝝ hee om̃s ſua ſuauitate de

lectãt· & dũ aures verſibꝰ dulci moderatõe currẽ⸗
tibꝰ capiũt: aĩm quoq; penetrãt · & pectoꝛis inter

na deuincũt · veꝝ vbi cũ ſũmo ſtudio fuerint ac la
boꝛe ꝑlecta nichil aliud niſi inanẽ ſonũ &ta bmonuz

ſtrepitũ ſuis lectoꝛibꝰ tribuunt.nulla ibi ſatietas
veritatis · niilla iuſticie ĩfe ctio reperit᷑ · ſtudioſi eo
rum in fame virtutũ ꝑſeuerant· vide in phᷣus & in
7 illaba ſillabin grece lat ine dicit᷑ cõ

nocktua
pᷣbhendere: Vnde hec ſillaba be. comp̃henſio Iraru;ʒ

ſtitas vel milentiũ Inde ſilua vai ſunt loca vaſ ſtak
a eſt ſpiſſũ nemuu ꝗꝰ3

delerta: & ſilentio plena vel in er
& bꝛeue. Silua etiã interdũ di & fru uoſe ar⸗

ſilueſtris

& ifructuoſe. vñ ſiuoſ? la fi:ſiluis plenꝰ

A ſilua diciẽ H & hec ueſtie hoc

re. i res ſilueſtris· vel ad ſiluam ꝑtinens.· De hoc

etiã vide in cãpe ſtre ·

ſ ſiluiꝰ ſiluij· filiꝰ fuit enee Et dicit᷑ a ſilua qꝛ na

tus fuit in ſiluis:
1. ilur? A ſileo les· dicit̃ h̊ ſilurꝰ ri· ꝑuus & minu
us piſcis Juuenalis. racta de merce ſiluros·

ſ iluula le· dimi/parua ſilua

yma· interp̃tat᷑ curuũ· vnde & hec figura cvo
cat᷑ apud grecos ſy ma·quaſi ſimũ. & repꝛeſentat
apud nos hoc elementũ s· Et hinc ſimꝰ ma:muʒ·i.

curuus. & ꝓpꝛie ſimꝰ? eſt qui naſũ habet recuruum
* — „7 7 — .
ſurſũ. Vnde hec ſimia mie· qꝛ naſũ ſic habet recdur
uum. Vnde ſimiꝰ mia miũ ·id eſt.ad ſimiã ꝑtinens

vel ſimilis ſimiee·
ymachus A ſin qd eſt cõ:et machia pugna.com
onit᷑ h̊ ſymachus chi · penl:coꝛi·i cõpugnans· vn

de hec ſymachia chie · i. cõpugnatio.

–

la cõſument PEt cõponit᷑ a ſin· i ·con. & bolꝰ.i. moꝛ
ſellus · qꝛ quilibet ponit ibi moꝛſellũ ſuũ ·i.ꝑticulã

Fapias vo dicit. Symbola ꝓpꝛie dicunt᷑.quando a

Diuſis p̃cium ↄficit᷑ in vnũ. ut & ↄuiuiũ inde paret

— lecanian. Vnde in ꝓuerbijs· xxnj· Dantes ſymbo

uufßfäare eins mo
ĩcompꝛeheſi bili.cũcta volumĩa ſeculoꝝ trãſeũtia
inanẽt. & Durrẽtia ſtãt. Sed dũ circa nos quedã ꝓ
ſpera & adueꝛſa variãtur: im eo ꝙ nos mutamur-
juaſi eius circa nos mutatum animũ ſuſpicamur·
Augꝰ ſuꝑ geñ:xj·li: c· vſic querit· Solʒ queri
ur deus hominẽ temptari ꝑmiſerit. quẽ decipiẽ
dum eſſe p̃ſciebat Sed nõ eſſet laudabile homini ſi
idiebene viuere poſſet:qꝛ nemo male viuere ſua
deret· cũ in natura velle haberet· & i pote ſtate poſ
ſe nõ cõſentire ſu adẽti: deo iuuãte. Et eſt gloꝛioſiꝰ
nõ cõſentire ſuadẽti ꝙᷓ temptari nõ poſſe-· Mo
uẽtur ei quidã dicẽtes: Qur creauit deꝰ quos fu
turo: malos pꝛeſciebat· qꝛ pꝛeuidit quid boni ̊ ma
lis eoꝝ e Tet facturus: Sic em̃ eos fecit ut relinq̃
ret eis vnde aliquid facerẽt· & ſi culpabiliteꝛ aliqᷣd
facerẽt· illuʒ de ſe laud biliter opeꝛãtem inuenirẽt
à ie habẽt uolũtatem mal:ab illo naturã bonã et
iuſta penã. Fruſtra ergo oicitur nõ debeze deꝰ cre

rre Auos pᷣſciebat malos ſuturos· ſciebat em̃ boni/

ꝓfecturos. & iuſte p:o mala uolũtate puniendos
Addũt etiã talẽ deberet hominẽ creare qui nol
let omĩno peccare Cõcedimus quidẽ melio:ẽ natu
raʒ eſſe que omĩno peccare nollet: Cõcedãt et ipſi
nõ eſſe malã. que talis facta eſt ut poſſet nõ pecca
re ſi uellet· & iuſte punitã que volũtate nõ necelſſi
tate peecauit · Cũ ergo hec bona ſit illa melioꝛ cur
nõ vtranqʒ faceret ut vberius laudaret᷑ de vtraqʒ
Illa em̃ de ſanctis angelis·hec de homĩbus eſt
Item inquiũt Si deus uellet. & iſti boni eſſent. Et

hec prential & Eoc le- vnde pſentialiter adu rbi
& hec pᷣſentialitas tatis.ſcdᷣm hug· Papi.uerꝰ diẽ
Paſen- tũ · quia ſit p ſenſibꝰ i.coꝛã ocu Pꝛe
ens tꝑs dicitur illud inſtans punctũ quod diuidi
ſi poteſt · quod eſt finis p̃teriti.pᷣna piũ futuri Eſt
igit̃ terminꝰ vtriuiqʒ ccm. Jes pſens i p̃ſtãs. ſ uꝑ
ſtang: & tũc deriuat᷑ a pᷣſum pᷣes
reſentaneus nea-neum · i. in pſentia exiſtẽs uel
ſepe repᷣ̃ſentans et dicitur a pᷣſentia
reſentialis in pꝛelens vide
reſento a p̃ſens deriuatur p̃ſento tas· qdᷣ cõpo
nitur repᷣſento tas.& ẽ actm cũ omibꝰ ſuis cõpo⸗
reſepe in pꝛeſepium eſt.
reſepiũ a pꝛeſe pio pis.qd componi ex p. & ſe

pio deriuac hoc pꝛeſepiũ pij:· & hoe pꝛeſepe pis lo

„

in i · pꝛelepi.ſcᷣm quoſdam
reſertim·i·pꝛecipue aduer·eſt teſte pꝛicti. di
citur a pꝛeſertu:ſicut tꝛactĩ a cractu- Peeſereu au
tem eſt ſup̃· huius verbi pꝛeſero ris. quod eſt ante
uel pꝛe aliis ſerere Item pᷣſertimi:pꝛeterea ↄiũctõ
cauſalis Itẽ p̃ſertim. maxĩe pꝛime. Vnde diẽ pap⸗
Pꝛeſertĩ.p̃terea.p̃cipue.maxime. pꝛime·
Sreſes a p̃ſideo des· quod eſt ſuꝑ alios ſedere: p
eſſe defendere · dicitur hic et hec pꝛeſes dis.cõiſ ge
neris · qui pꝛeſidet in aliquo locoſcdᷣm hug: Et pa
pias dicit Pꝛeſides rectoꝛes ſunt ꝓuintiaꝝ dicti.
uel defenſio· ꝓpꝛie que datur a maioꝛi Itẽ p̃ſicium
quia pꝛeſint & coꝛripit penul. pꝛeſides.
reſidiũ a p̃ſideo des · dꝛ hoc p̃ᷣſidiũ dij i· auxiliũ

ecus p̃ſeptus in quo beſtie rodũt. & facit ablatiuꝰ

—

Mur occurrit ſcom hug Pzi erta dicit · Kſto
cõpoſitca ſeruãt duplicationẽ in pꝛeterito ut reſto
reſtiti. pꝛeſto ſtiti· vel ſto ſteti ſtatũ facit ſupinũ a
coꝛre: & dedi datũ · a ſimiliter coꝛ et eadẽ coꝛripit᷑
in cõpõe.ut circũdatũ et pꝛeſtatũ · vl mutac᷑ ĩ i· bꝛe
uem. vt re dditũ · pꝛeſtitũ · qꝛ cõ poſita a ſto· varie
vetuſtiſſimi ꝓtulere aſtitũ et aſtatũ· pꝛeſto pꝛeſti
tum & preſtatũ. Iñ ſcias ꝙ ſcdᷣin modernos pᷣſto
cõpoſitum facit pꝛeſtiti pꝛeſtitũ · & ᷣm antiquos pᷣ
ſtatum. Vnde in ij machab. capi.ix: inuenitur. pꝛe
ſtatuꝝ· Papias uero dicit/pꝛeſtãs · i·ante ſtansno
bilis pſeuerãs pꝛecipuꝰ. vnde pꝛeſtãtius·ſignãtius
ſubli miꝰ pꝛeclarius Pꝛeſtat melius eſt·pꝛeeſt · coꝛ
rigit. In greciſmo aũt hi uerſus ponũtur ·preualeo
pꝛeſto · dicas pꝛeſto quoqʒ dono · Pꝛeſto quoqʒ ſe
pe ſolet accõmodo ſignificare
reſtoloꝛ· ſtolon cõponitur cũ pꝛe et dicitur pꝛe
ſtoloꝛ laris· pꝛeſtolatus ſum· deponẽ · i: expe ctare
Pꝛopꝛie ille dicitur pꝛeſtolari qui pꝛemiſſus expe
Ctat licʒ generaliter ponat᷑ pꝛo expectare· Sed cũ
pꝛeſtoloꝛ pꝛodu.penul.min videẽ ſi cõponat᷑ a ſto
lon.cũ epla ab eo cõpoſitum penl.coꝛ· Iõ alii dicũt
ꝙ pꝛeſtoloꝛ cõponitur a pꝛeſto et olim qꝛ qui pꝛe
ſtolatur aliũ- expectat eũ dum pꝛeſto eſt · Et nota
ꝙ pꝛeſtoloꝛ in eodẽ ſenſu cõſtruit᷑ cũ datĩo & accu
ſaciuo. Idẽ em̃ eſt: Pꝛeſtoloꝛ tibi · quod p̃ſtoloꝛ te·
ita dicit bug · Multi cñ dicũt ꝙ pꝛeſtoloꝛ põt pel⸗
eorriꝑe et ꝓducere in diuerſis ſig niſicationibꝰ: vñ
in greciſmo dicitur. Pꝛeſtoloꝛ expecto: pꝛeſtoloꝛ
querẽ dico Et boc còtingit exdiueꝛſa cõpolitione

texere diert bec HH
romanoꝝ · & dicit᷑ ſic· quia pꝛetexebat᷑e qui:ea vte
Batur. & hac veſte vtebãtur pueꝛi nobſles vſqʒ ad
xv· annos ſub diſciplma. poſtea vtebãtur virili to
ga: vnde pꝛetextatus ta tum/i, pꝛetexta indutus⸗
uel oꝛnatus: & hec pꝛetexta xte. & hec pretextata
xtate·ſcʒ comedia de factis nobiliũ. ſex a latĩs cõ⸗
dita· que nullius precij erat: Hoꝛatius el qui pꝛe
textas uel qui docuere togatas.ſm hug· Pap · diẽ
ꝙ dicebatur pꝛetexta. quia pꝛetexebatur ei latioꝛ
urpura
4 Ko: Toꝛqueo cõponitur cũ pꝛeet diciẽ hic pᷣ
toꝛ toꝛis.i pꝛepoſitus Sed pꝛepoſitꝰ ĩ eccleſia.pꝛe
toꝛ in ciuitate. & dicuntur pꝛetoꝛes·quia pꝛeſunt
& toꝛqueãt · uel quia pꝛeerat toꝛmẽtis · vel pꝛetoẽs
dicũtur quaſi pꝛepoſitoꝛes· vel pꝛetoꝛes quaſi pᷣce
ptoꝛes ciuitatis et ̃ncipes · ita ꝙ pꝛeceptoꝛ ſinco
petur · & dicatur hic pꝛetoꝛ quaſi pꝛeceptoꝛ· quia
pꝛecipiat · Ideʒ et p̃ᷣfecti · quia pꝛetoꝛia ptãte pᷣſint
Ideʒ et queſtoꝛes quaſi queſitoꝛes quia pꝛe omibꝰ
querũt · vnðᷣ hec pꝛetura re. dignitas pꝛetoꝛis· & pᷣ
coꝛius riarium· & hoc pꝛetoꝛiũ rijlocus vbi p̃toꝛ
reſidet ad diſcutiẽdum. domus iudiciaria.et ꝓdu:
peł·gtĩ pꝛetoꝛ · vñ ſʒm pꝛiſ· pꝛetoꝛ dicit᷑ a preeũdo
retoriolũ a p̃toꝛio dicit᷑ hoc pꝛetoꝛiolũ li · ꝑuuʒ

pꝛetoꝛiũ. vel ꝑua domus in naui

retoꝛiũ rij⸗/in pꝛetoꝛ ẽ penul.coꝛ
retulit penul: coꝛ:pꝛeterituʒ eſt de pꝛefeꝛo pꝛe
fers. Et ſecũdum papiam pꝛetulit · id eſt. laudauit
ere xit · pꝛepaſuit .

Hic nota ꝙ ſᷣm theologũ nomẽ ſymboli ſimilitudi
nẽ & colle ctõeʒ impoꝛtat · vnde a quattuoꝛ colle⸗
ctionibꝰ nomẽ ſymboli imponit᷑ · Pꝛimo a collecti
one multoꝝ hoĩm in vnã fidẽ · Secũdo a colle ctõe
p̃dicantiũ fidẽ·qꝛ oẽs apli collecti hãc regulã ſidei
ediderũt · ita ꝙ vnuſquiſqʒ qdᷣ ſuũ erat appoſuit·
Vñ vt tactũ eſt · ſymbolũ did᷑ a ſin & bolus · qꝛ qꝗᷣ
libet poſuit ibi bolũ ſuũ.i.ꝑticulã · Tercio qꝛ ex di
uerſis locis ſacre ſcripture colligunt᷑ ea qᷓ̃ credẽda
ſũt · vt in ꝓmptu habeant᷑ · Quartoõ qꝛ oĩa bñficia
nobis diu mitꝰ collata ibi colligunt᷑ · Yñ dioniſius
mj · ca· eccliaſtice· gerarchie dicit· ꝙ tligiõis ſymbo
lũ ↄgruentiꝰ pᷣt appellari geꝛarchica euchariſtia ·q̃ſi
bona gratia · Et ſi qs dicat · Videt᷑ ꝙ articnli fidei
nõ debuerũt colligi in ſymbolo · ſiue credo in vnũ
deũ · qꝛ tota fides ſufficient᷑ ꝑ totã ſacrã ſcripturaʒ
inſtruit᷑ · & ſic ſuꝑfluũ fuit ſymbolos vel ſymbla cõ
cedere · Dico ꝙ opoꝛtuit ea qᷓ in diuerſis locis tra
ctata ſũt ſacre ſcripture in vnũ locũ colligi · vt fi
des magis in ꝓmptu haberet᷑. Et ſcias ꝙ tria ſtẽ
ſymbola.ſ.aploꝝ qð dicit᷑ in matutinis in pꝛima-
& in cõpletoꝛio· Itẽ ni cenũ · qʒ dicit᷑ ĩ dñicis diebꝰ
poſt euangeliũ · Itẽ athanaſij qð dicit᷑ in pꝛima in
dñicis diebꝰ alta voce · Et ſi qᷓras · Quare ſymbolũ
aploꝝ dicit̃ ſũmiſſe in pᷣma & in completoꝛio· alia
vo duo dicunt᷑ alte.vnũ poſt euãgeliũ · alten ſicut
Quicũqʒ vult ſaluꝰ eſſe in ᷣma:Keſpondeo⸗Sym
bolũ aploꝝ fuit editũ qñ fides nõ erat ꝓpalata· &
ideo in ſecreto dicit᷑ · Et qꝛ editũ fuit ad ꝓponendã
ſidei doctrinaʒ ideo quotidie dicit᷑ in matutinis·
& in pᷣma · & in cõpletoꝛio ·qᷓſ in pꝛincipio diei &
no ctis in ſignũ ꝙ ois noſtra oꝑatio a fide debet
acciꝑe initiũ · & qꝛ ꝑ ipſã ↄtra adſa & in ꝓſpens

ꝓtegimur Alia aũt ſymbola edita fueęrũt tꝑe ſidei

iã ꝓpalate· & ideo publice cantant᷑. Et qꝛ nõ ad ꝓ
Rnendũ ſidẽ ſz 20 vefendendũ vel ad elucidandũ

nea neũ · de ſimilagine exiſtẽs vel ad amilgir E
nens. Ecclaſti · xxxix · Pan is ſimilagineꝰ. Alexãder
dicit · Hec ſimila de qua ſupᷣ ſimlago figurat·
imilis·a ſimul dicit᷑ B & hec ſimilis & hoc · &
compꝑat᷑ ſumilis lioꝛ limꝰ · Vñ ſimilit᷑ lius lime · adũ
biũ · Et hec ſimilitudo dinis.· Vñ ſimilitudinarius
ria riũ:ꝑ ſimilitudinẽ loquẽs · vel ad ſimilitudinẽ ꝑ
tinẽs · Et cõponit᷑ · Cõſimilis. Diſſimilis· Perſumil
le ·i . valde ſimilis · & om̃ia cõparant᷑· Et a ſimil ðꝛ
ſi milo las.i/ſacere ſimilẽ vel eſſe · vl repᷣſentare · Et
eõponiẽ . Aſſimilo las · i.valde ſimilare · Abſimilo
las·idiſſimilare.Cõſimilo las· Diſſimilo las.Inſi
milo las:i · valde ſimilare · Similo & eius cõpoſita
ſũt actiua. nuenit᷑ etiã aſſ imiloꝛ laris · deponẽ · in
eodẽ ſenſu m quo & aſſimilo · & coꝛripiũt mi · ſuni
lis · & ſimiloSimillimꝰ tñ ꝓd · mi · politõne qꝛ ſcri
bit̃ ꝑ duo l. Foꝛ mat᷑ em a ſimilis:ĩᷣmotais· & addi
ta limꝰ· & ſcias ꝙ cũ dicit᷑ · ſimilis illi. refertur ad
vultã · ſz ſimilis illiꝰ· refertur ad moꝛes · Pꝛopheta
Quis ſimilis tui in dijs dñe ·
imilimꝰ ma mũ.exponit᷑ in ſimilis:
imilo las · in ſilis vide ·
imiꝰ mia miũ· in ſima vide ·
ymma me. i camera ꝑ duo m. Vñ in vita beati
ſilueſtri · Tarqu inio in ſymma pꝛandẽte. vltio diui
na manifeſtata eſt · Ybi quidã coꝛrupte legũt ſima
& dicit᷑ a ſima curuũ·
ymmiſta ˖ a ſymma dicit H & hec ſymmiſta ſte ·

id eſt· camerariꝰ · vñ inuenit᷑ · Dauid ſymmiſta dñi
Vel ſymmiſta cõponit᷑ a ſin qd eſt cõ· & miſta ſte

q eſt ſe ecretariꝰ · vel miſterij actoꝛ· Inde ſymmiſta
id eſt · oſecretariꝰ· miſterij ↄſciꝰ.
ymon · ſimo onis· fuit ꝓpꝛiũ nomen cuiuſoã ru
ſtici a therentio introducti qui dictꝰ eſt ſimo q̃ſi
cõpugnãs · a ſin qð eſt con· & machia pugna· qꝛ cũ

us ſeinſũ refrenãdo puonabat. Pdu 0. in obli

Walatercii fauoꝛ · Vñ dieit gregoꝛiꝰ · in · ix · mo
raliũ ·tra ctans illud iob. Verebar oĩa opera mea:
Tres inquit ſũt acceptões muneꝝ ad quas fraude
feſt inat᷑ · Eſt em munus a coꝛde · a lingua:a manu.
Nunꝛꝰ⁊ a coꝛde · eſt capta gratia a cogitatõne · Mu
nus ab oꝛe:eſt gloꝛia ꝑ fauoꝛẽ · Aunꝰ ex manu eſt
pꝛemiũ ꝑ dationẽ · Sʒ iuſtꝰ quiſq; ab om̃i munere
m anꝰ excutit· qꝛ in eo q recte agit nec ab hũano
coꝛde inanẽ gloꝛiã · nec ab oꝛe laudẽ.nec a manu da
tionẽ reciꝑe querit· ¶ Sed põt q̃ri · Abſolutio qð
dã ſacram̃tale eſt.ſʒ qui dã accipiũt pecuniã vt ab
excõicatione abſoluãt · Igit᷑ licet ſpualia vẽdere &
dare ꝓ tꝑalibus· Ad hoc dico ꝙ ꝓ abſol utõe non
debet exigi pecunia · ſʒ tñ ei ꝗͥ abſoluit᷑ poteſt im⸗

poni pena pecuniaria · Yñ nõ licet aliqᷣd exgere ᷓ

ſi ꝓ pᷣcio abſolutõis.ſʒ qſi peccati pena:in quo tam
cauendũ eſt·ne talis exactio magis cupiditati ꝙᷓ
coꝛrectõi aſcribat᷑ · ¶ Itẽ ſcias ꝙ facere pactioneʒ
de miſſa celebꝛanda ſymonia eſt ſemꝑ · Si tñ nõ ha
bet alios ſumptꝰ & nõ teneat᷑ ex officiò miſſã cãta
re ·põt acciꝑe denarios.ſicut ↄducticij ſacerdoteſ
faciũt · nõ qᷓni pꝛe ciũ miſſe· ſʒ quaſi ſuſtentamentuʒ
vite · /Itẽ qꝛ oꝛatio eſt maxĩe ſpũalis·ſʒ aliqs pᷣt
dare pecuniã bonis viris vt oꝛẽt pꝛo eo · Pꝛe terea
religionis ſtatꝰ quoddã bonũ ſpũale eſt· ſʒ in qui
buſdã monaſterijs pᷣcipue monialiũ exigit᷑ aliquid
ab eis qᷓ ibi recipi debẽt · ergo licet ſpũalia dare ꝓ
tpalibus · Ad hoc dico ꝙ oꝛatio ſpũalis eſt · Vnde
nullo mõ debet ſub p̃cio poni .nec illi qᷓ dant pecu
niã pauꝑibꝰ vt ꝓ eis oꝛẽt· oꝛat õneʒ emũt·ſed aĩos
paupeꝝ alliciũt ad oꝛandũ ꝓ ſe · & eos ſibi faciunt
debitoꝛes · Ad ſᷣm queſitũ dicendũ ·ꝙ qñ poſſeſſio
nes alicuiꝰ loci religioſi nõ ſufficiũt ad ſuſtentãdũ
plures·tũc põt exigi ab eo qᷣͥ in illo loco vult deo
ſeruire·nõ qſi pꝛeciũ religionis ſʒ vt habeat mona
ſteriũ vnde ei poſſet ꝓuidere · & ideo nõ cõmittit᷑

„

mo 2 . 77

4

eiꝰ nec ꝓpter excõicatõneʒ debet aliquis reciꝑe oꝛ
dinẽ ab epᷣo quẽ ſcit ſymoniace ꝓmotũ · Et ſi oꝛdi
net᷑ nõ recipit oꝛ dinis executõeʒ · Etiã ſi ignoꝛet euʒ
eſſe ſymoniacũ.ſʒ indiget diſpenſatõe ꝙuis quidã
dicãt ꝙ ſi nõ põt eũ ꝓbare eſſe ſymoniacũ debet
obedire recipiendo oꝛdinẽ · ſʒ nõ debet exequi ſine
diſpenſatõe · ſʒ abſqʒ ratõe hoe dicit᷑ · vt dicit frateꝛ
thomas· qꝛ nullꝰ debet obedire alicui ad cõicandũ
ſibi in fa to illicito · Ale aũt qui eſt ipſo iure ſuſpẽ

ſus · & quo ad ſe & quo ad alios illicite ↄfert oꝛdi

nem · Vnde nullꝰ debet ſibi cõicare recipiendo ab
eo oꝛdinẽ quacũqʒ ex cauſa · Si ãt ei nõ ↄſtat nõ de
bet credere peccatũ alteriꝰ· & ita bona ↄſciẽtia de
bet ab eo oꝛdinẽ reciꝑe · Ji ãt ep̃s ſit ſy moniaeꝰ ali
quo alio modo ꝙᷓ ꝑ ꝓmotõeʒ ſuã ſymoniace factã
põt ab eo reciꝑe oꝛdmẽ ſi ſit occultũ · qꝛ non eſt ſu
ſpenſus quo ad alios.ſʒ quo ad ſeipᷣm tm̃ · Itẽ nota
ꝙ quo ad deũ ſola volũtas facit ſymoniacũ.ſʒ quo
ad pen ecdleſiaſticã exterioꝛẽ nõ punit᷑ vt ſymoni
acus vt abrenũciare teneat᷑ · ſed debet de mala intẽ
tione penitere
ymoniacꝰ · A ſymonia dicit᷑ ſymoniacꝰ ca cum
qui facit ſymoniã · Et ſym onicꝰ ca cũ ·penul.coꝛt ·
mn eodẽ ſenſu qd magis deriuat᷑ a ſymo onis · Itẽ a
ſymone dicti ſũt quidam heretici ſymonici · Hij di
cunt creaturã a deo nõ eſſe:ſed a virtute quadam
ſuperna creatã·
ymonides dis · penul ·coꝛiipoeta quidã fuit liri
cus· Vnde ſymonida metra · Dauid etiã dict? eſt
ſymonides· Vñ dicit hieronimꝰ in epiſtola ad pau
lmũ ca· vij · Dauid ſymonides noſter ·quia · ſ.lirice
ſcxipſit apud hebꝛeos ·ſiẽ ſymonides apud grecos
ympho nia · A ſin qð eſt con. & fonus qð eſt ſo
us.componitur hec ſymphonia nie · i:conſonãtia
vel ↄcoꝛdia ſonoꝝ vel vocũ · Vnde ꝑ cõpoſitioneʒ
aſymphonia ·i.incõſonantia. Iteꝭ ſymphonia dici

2
N

„

& fac ſt p̃teritũ in nuiet carent ſup̃ · ꝙᷓuis ſm anti
quos faciũt ſup · m nectũ · Iuue. Perpetuo meroꝛe
et nigra veſte ſeneſcant·.
enecheſis exponit᷑ in quarta parte ĩ capitulo de
coloꝛibꝰ rhetoꝛicis. .—
enex:a ſenſꝰ dicit᷑ ̊ ſenex ſenis qꝛ in ſenibus ſo
lent ſenſus abũdare. qꝛ in antiqs ẽ ſapia et in mul
to tempo ꝛe pꝛudetia· vt dicit̃ in job.vel ꝑ ↄtrariũ
qꝛ in eis ſenſus diminuunt· vñ dicitur ſenex. qſi ſe
neſciẽs· deli rat em̃ ꝓpter nim etate;: & eſt ethia.
vñ B ſenioz maſ-ge ſicut & ſenex ei? poſitiuꝰ. ;⸗

antiꝗᷓ dixerint ; & hec ſenex: & B & Fec ſenioꝛ

Spoc ſeniꝰ. & in ſugꝑlatiuo ſeniſſim? ma mu ſen
nũc caret ſuꝑlatiuo· vñ dicit pſẽ: m· nj·li · Omia
oꝛ deſinẽtia comꝑatiua cõis ſũt gnis & murtantia
oꝛ in us. faciũt neutra:excepto vno qð ſolũ cũ ſit

ſus: ſ. qu e dã vis aĩe qᷓ ꝑeipit foꝛmas in p̃ſenti ma
teria vel qua homo au dit vel videt· vl'rangit. v
. Zuſtar vel olfacit. vel ſenſus dicicẽ intelle t. Gin
aliã ſigniſicatõeʒ ſui verbi · & ſic ſumit᷑ in fine pᷣme
canonice iohis vbi dicit. Et ſcimus qm filiꝰ dei ve
Iit & dedit nobis ſenſũ vt cognoſcam? deũ verũ
& ſimꝰ in vo filio eiꝰ ꝑ oꝑatõeʒ · ſ. in qua ſignifica
tione muenit & hoc ſenſũ : ſʒ ſenſũ ꝓpꝛie artribuit᷑
vocibꝰ · Senſus alijs rebꝰ.& hinc ſen ſuoſus ſa ſũ⸗
id eſt· ſenſu plenꝰ. Itẽ a ſenſu dicit᷑ H & hec ſenſu
alis & hoc le ad ſenſũ ꝑtinẽs· vel ſenſui vel coꝛꝑi
deditꝰ?· vel ſenſu ꝑcipiens· vñ ſenſualit᷑ adũᷣ· & hec

ſenſualitas tatis: Itẽ a ſenſꝰ? dicit᷑ ſenſatꝰ ta tũ⸗&

céponit᷑ Inſenſatꝰ ta tũ. & vtrũ qʒ iſtoꝝ comꝑat᷑
Et nota ꝙ ſenſꝰ ſũt quimqʒ·ſ·audicꝰ· viꝰ: guſtus
adoꝛatꝰ?· & tactꝰ?: tres aperiunt᷑ & claudunt᷑ duo

a poſitiuo fixo. ꝙᷓcum ad ſuã vocẽ fuauit eiꝰ genꝰ

a Fu 9 ger ſempꝑ patẽtes ſũt. Itẽ ſenfus qñ qʒ dicit᷑ aĩa:qꝛ ſen
B ſenex buiꝰ ſems. huie ſeni: Bſenio?· OQuãuis hoc

tit.qnq; cuiuſlibet rei adinuẽtio·ſʒ memoꝛia rei in

See . õä
meloꝛe vel lioꝛi: & facit ſenex gẽm plem im om ur
ſenũ: & gem ſingularẽ in is: vt ſenis cñ noĩa deſi⸗
nentia in x. faciàt gẽm in cis. vel in gis· vt lex legis

nunux nucis exci piunt᷑ aũt a pᷣſè in ſexto li:iſta · nx

niuis · ſuppellex le ctilis/ ſenex ſe emis nox noctis cõ
poſita vᷣo ſimpliciũ decl inat õeʒ ſeqnũt᷑ vt pernox
noctis· exlex exlegis · Et dicũt phinci ſtultos eſſe
hoĩes frigi dioꝛis ſanguĩſ.pꝛudẽtes calidi·vñ & ſe
nes in quibꝰ iã friget · & pueri in quibꝰ necdũ ca⸗
let minꝰ ſapiũt. & pᷣm hoc ꝑ antifraſim dicit᷑ ſenex
a ſenſù & coꝛ · pmam ſenex·ſʒ ſenꝰ na nũ eã ꝓducit
