KeXVIII4b_fol_16
author: Johannes, Ianuensis

boleida e
ro nefas· ſceluſ ↄtra fas.ↄtra iuſticiã. & ſũt due
p'ꝑes. pꝛo interiectio · nephas nomẽ· Nõ em̃ pt ibi
eſſe vera cõpoſitio · qꝛ interiectõ nõ poteſt cõ poni
vt oñdi in pꝛo doloꝛ & ſic nõ acuit᷑
ronepos.in nepos exponitur · & coꝛ. ne ·
ronoe· Nois · i: mẽs et cõponitur cũ pꝛothoſ qðᷣ
eſt pꝛimuʒ · & dicit᷑ hec pꝛonoe es·quali ꝓthonoe·
id eſt · pma nois ſcʒ diuma mẽs
ronoſticũ a pꝛonoſco ſcis · dicituꝛ hoc pꝛonoſti
cũ ſtici.i·ſignũ futuri · & pꝛonoſticus ca.cũ · qui pᷣ
cognoſcit uel ante ſignat · & pꝛonoſtico cas · ꝓno⸗
ſticis perpẽdere pꝛegnoſ cere · pm hug: Papi · vero
dicit pꝛonoſtica·p̃uiſio egritudinũ dicta a pꝛeno
ſcendo · Opoꝛtet em̃ medicum pꝛeterita pꝛeſentia
& futura pꝛeuidere ·
ronoſticon liber eſt. & poteſt ſcribi ſine g· uel
poteſt addi g·per pꝛotheſiʒ pꝛonoſticõ uel pꝛogno
ronuba· ex pꝛo & nubo nubis cõpo ſticon
nitur hec pꝛonuba be· que aſtat nubẽti.et que nubẽ
tem viro coniũgit · Ipſa eſt et ꝑanimpha· & dicitur
pꝛonuba quaſi pꝛenuba:qꝛ nubẽtibus pꝛeeſt · uel qꝗᷓ
li ꝓpe nubẽtem vnde et iuno dicta eſt ꝓnuba · qa
nubẽtibus dicitur pꝛeeſſe· Inuenit᷑ etiã hic ꝓnubꝰ
ſicut et hic ꝑpanimphꝰ · Vnde iudicũ xiiij · ca: dicit᷑
ꝙ vxoꝛ ſanſonis accepit maritũ vnũ de amicis eiꝰ
& pꝛonubis:i · ꝑanim phis ſibi aſtãtibus· Et ſiẽ oſtẽ
di in nubo bis nubo pꝛoducit pꝛimãcũ ꝓnuba ab
eo cõpoſitum · & etiã pꝛonubꝰ coꝛ· nu Vnde qᷣdam

dicitur alquið immutari mpliciter n 1

pncipale in ipſo immutatũ emange Er Veo ſimplr

2
„

loquẽdo qñ ratio nõ mutat᷑ a ſui eqtat ueleq̃lita
te ñů dicitur paſſio ſed pꝛopaſſio quaſi pma l ince

pta paſſio.vel propaſſio quaſi imꝑfecta paſſio Sʒ

7

paſſio dicitur cõſummata paſſio ꝑ coſenſ . Vo
lo etiã te ſeire ꝙ aliter fuit pꝛopaſſio in xpᷣo & ali
ter eſt in nobis· Nam ut dicitur in teꝛcio ſentiaruʒ
diſtinctõe viceſima· Hab uit xpᷣs veꝝ timoꝛẽ & tri
ſticiam in natura homĩs.ſed nõ ſicut nos qui ſumꝰ
mẽbꝛa eius· Nos em̃ cauſa peccati noſtri his deſe
ctibns neceſſario ſubiacemus et in nobis ſunt iſti
defectus ſᷣm ꝓpaſſionẽ et paſſionẽ · ſed in xpᷣo non
niſi ſm paſſionẽ Sicut em in peccatis gradus qᷣda
vocãtur ꝓpaſſioet paſſio·ita et in his penalibus
affe ctibus Afficit᷑ em̃ quis interdũ timoꝛe uel tri
ſticia. ita ut mẽtis intellectꝰ nõ inde a rectitudine
moueat᷑ uel dei cõtemplatione · et tũc ꝓpaſſio eſt·
Aliquãdo uero mouetur et turbat᷑ · et tũc paſſio ẽ.
Xp̃us uero non ita turbatꝰ fuit in aĩa timoꝛe uel
triſticia ut a ractitudine uel dei comtẽplatione ali
quatenus declinaret· ſʒm quẽ modũ intelligitur cũ
dicitur non timuiſſe uel triſtis fuiſſe.· Vnde hiero·
ſuꝑ math· in xxvi · ca· vbi dicit᷑ · Cepit contriſtari ·
& meſtus eſſe. vt veritateʒ inquit pꝛobaret aſſum
pti hoĩs vere contriſtatꝰ eſt. ſed qꝛ nõ paſſio eius
dom inabat᷑ aĩo: veꝛa ꝓpaſſio eſt Añ ait Cepit con
triſtari·i· aliter ↄtriſtatur quia ꝑ ꝓpaſſionẽ Iõ ſᷣm
hãc diſtinctionem aliquãdo dicitur xp̃s non uere

rrS

rogenied a pꝛogign6 SmsSckur Bec pꝛoge⸗
nies e· AEt nꝗxta ꝙ filii & nepotes nõ ſunt ꝓge⸗
nies qꝛ nſunt᷑ pꝛocul geniti ·ſed ꝓnepotes & ex:
inde ſunt pꝛ ogenies · quaſi procul geniti. et inde ꝓ
genies incipit a pꝛonepotibus Sed poſteritas a ne
pote · quaſi poſtera etas. Sed ſicut inferiꝰ lõge edi
ti pꝛogenies dicũtur ita ſuperiꝰ pꝛoaui · abaui · at
taui. tritaui· ꝓgenitoẽs vocãt᷑.· qᷓſi ꝓcul generãtes
rogingno gnis · a pꝛo et gigno gnis. co mponit᷑
pꝛogigno gnis·genui/genitũ.gignere·i · pꝛocul ul
ante gignere· vel pꝛogigno quaſi pꝛolẽ gigno· & ẽ
ethia· vnde hic pꝛogenitoꝛ toꝛis ·oꝛ · cõuerſa in rix·
fit hec pꝛogenitrix cis·
rogꝛedioꝛ a pꝛo & gradioꝛ deris:cõponit᷑ pꝛo
redioꝛ deris pꝛogreſſus ſuʒ ·pꝛogredii · pꝛocedẽ
ꝗſi pro.i:añ gradi·uel pꝛocul gradi · & coꝛ· gre ·
rohemiũ: Hemi quod eſt ſermo uel modulatio
compõitur cũ pꝛo · uel pꝛothoſ quod eſt pꝛimũ · &
dicitur hoc pꝛohemiũ mij· quaſi pꝛimus ſermo · uel
pꝛima modulatio ſcʒ pꝛologus · Q aũt dicit᷑ pꝛohe
miũ ·quaſi pꝛo emulis fact um·ethia ẽ · vñ ꝓhe mio
mias · i:inciꝑe. uel pꝛohemiũ facere· uel dicere
roheres ðꝛ qᷣ loco heredis fungit᷑ · aut inſtitutꝰ
aut ſubſtitutꝰ · & pꝛodu·he · ſcðᷣm papi.·
rohibeo a pꝛo et habeo cõponit᷑ pꝛ ohibeo bes ·
bui · bitum.bere.i · vetare · interdicere · cõtradicere
vnð pꝛohibẽs bentis · generis om. & hec pꝛohibitõ
onis · Et ſcias ꝙ peccata moꝛtalia pꝛohibet ſed
peccata venialia cohibentur ·

uiei· & H6& †ρRia ᷑i de
deſtructio ex aquaꝝ mundatõne. vel ſoꝛdes. vel
purgatio · vel decurſus · qᷣ in cuiſlibet rei larga&
diſcreta effuſione uel deuaſtatõe inuenit᷑
romineo nes · a pꝛo uel pꝛocul:et maneo:. cõpo
nitur pꝛomineo nes · & ẽ pꝛominere qſi pꝛocul ma
nere et apparere.ſuꝑſtare·pꝛeeſſe.vnde pꝛominẽs
tis · generis om:& comꝑatur · vnde pꝛom inẽtia tie·
& pꝛominẽter aduerbiũ · & coꝛ· mi.
romiſcuũ a pꝛomiſceo ceſ · dici᷑ pꝛomiſcuꝰ cua

cuum · Vnde vulgus.dicitur pꝛomiſcuũ ex vtroqʒ

ſexu permixtũ: Item pꝛomiſcuũ genꝰ in nomie qð

grece dicitur epichenũ:dicitur genus quod ſᷣ vna

voce et vno articulo cõpꝛehẽdit aĩalia vcriuſqʒ ſe⸗

xus · Et de hoc dixi in tercia ꝑte in tractatu de ge

nere noĩm · in ca.de epicheno genere
romo mis · o in pſi .pꝛompii· & pſi in ptum · pꝛõ
ptuʒ. pꝛomere.ipꝛoferre · manifeſtare · aperire · ex
trahere · oꝛe dicere · & compõitur cũ de & dicit᷑ de
pꝛoino mis.i· valde pꝛomere Itẽ cum ex.& dicitur
expꝛomo mis.i·extra uel valde pꝛomo. Et eſt pꝛo⸗
mo actm̃ cũ omĩbꝰ ſuis cõpoſitis. & facit p̃teritũ
in pſi.& ſupinũ in ptum · & pꝛodu:pꝛo · Vñ ĩ auro
ra ðꝛ Sed ꝑtem iecoꝛis pꝛomẽs de capſide ſupᷣ
romontoꝛĩũ a pꝛo et mõs compõitur hoc pꝛo
montoꝛiũ rij· mõs qui pꝛocul apparet pꝛe ſui emi⸗
nẽtia Vel ſzm quoſdã ðꝛ a pꝛomineo nes·qꝛ pꝛomi

neat & emineat · & producit o ante r. Vñ ille male

poſuit Eſt pꝛomontoꝛiũ cernẽ nõ modicũ ·O. eniʒ

diu in arũqʒ ſciẽtia. Ego quoqʒ vtrarũq; reꝝ cogni
tionẽ ·i/diuinaꝝ & humanaꝝ ſapientiã & ſcientiaʒ
dici poſſe nõ nego:Veꝝ iuxta diſtinctionẽ aplicaʒ
qua dicit apoſtolꝰ. Olij dat᷑ ſermo ſapiẽtie alij ſer
mo ſci entie ꝛc.· Illa diſtinctio diuidẽda eſt.vt rerũ
diumaꝛ cognitio ſapientia ꝓpꝛie nuncupet᷑huma
naꝝ vo cognitio ꝓpꝛie ſciẽtie nomẽ obtineat. Sapi
entia aũt ab intellectu in hoc differt· qꝛ ſapiẽtia ꝓ
pꝛie eſt de eternis· ꝗᷓ veritati eterne ↄtemplãde in⸗
tendit. Intelligẽtia vo nõ modo de eterms eſt ſed
etiã de rebꝰ inuiſibilibꝰ & ſpũalibꝰ tempoꝛalit᷑ ex
oꝛtis · Per eã em̃ etiã natura ſũma.que fecit omes
naturas.i:diuma oſiderat᷑ · & q̃ poſt ipſã ſũt ſpiri
tuales & muiſibiles nature: vt angeli · & om̃es alie
anime bone affectõis aſpiciunt᷑ · In hoc ergo diffe
rentia eſt·qꝛ ſapiẽtia creatoꝛ tm̃ inſpicitur · Intelle
ctu vᷣo & creatoꝛ & creature quedà Itẽ intellectu
intelligibilia capimꝰ tm̃. Sapiẽtia vo non tm̃ capi
mus ſuꝑioꝛa · ſʒ etiã in cognitis delectamur · Sic er
go diſtingui poteſt int᷑ illa tria·ſ:ſcientiam · intelle
ctum. & ſapientiã Sciẽtia valet ad rectã admiĩſtra
tionẽ reꝝ tempoꝛaliũ: & ad bonã inter malos ↄuer
ſationẽ. Intelligẽtia ad creatoꝛis & creaturaꝝ inui
ſibiliũ ſpeculationẽ. Sapiẽtia vero ad ſoliꝰ eterne

veritatis vite ↄtemplationẽ & dele ctat õeʒ · Et nõ

ta ꝙ intellectꝰ & ſciẽtia vel ſapiẽtia qᷓ dicunt̃ do
na differũt ab intellectu & ſciẽtia & ſapiẽtia que
ſũt naturalit᷑ in aĩa: Intelle ctꝰ vo & ſciẽtia qᷓ dicũ
tur dona ſpi cti ·ſfũt virtutes q̃ ꝑ gratiã infun
dunt᷑ mentibꝰ fideliũ·vt ꝑ eas recte viuãt· Illa vo

homo nataraliter habet ex bñficio creatõnis a deo

tm̃· Per has aũt virtutes qᷓ dicunt᷑ ſpũſſancti do
na illa naturalia refoꝛmant᷑ atqʒ adiuuant᷑ · ut vbi
& tia. Ollectꝰ? naturalis peccato obtenebꝛatur

p virt utẽ ero quandã & gratiã qᷓ dici᷑ ſpũs intel

ligẽtie eroꝛmat᷑ atqʒ iuuat᷑ ad intelligendũ ita &
ꝑ illã virtutẽ qᷓ dicit᷑ ſpũs ſapiẽtie iuuat᷑ atqʒ erigi
tur mentis ratio ad ↄtemplat õeʒ & delectationeʒ

◻ .

ſimulatione · Talis ſapiẽtia nõ eſt in damnatis · Vñ

in eccleſiaſtes:ix · ̊᷑e · Q öᷣcunqʒ poteſt manꝰ tua fa
cere in ſtanter oꝑare · qꝛ nec opꝰ:nec ratio · nec ſciẽ
tia:nec ſapientia erũt apud inferos quo tu ꝓperas
qᷓſi dicat inſtant᷑ oꝑare dũ tempꝰ habes in vita ſ·

iſta quidqᷣd boni potes· qꝛ apud inferos nõ erunt

id eſt · nõ tibi poſt moꝛtẽ valebũt· vel nõ reperien
tur · nec opꝰ ·i.tempꝰ aliqᷓd boni oꝑandi.vel pnñiaʒ
agẽdi · nec ratio allegã di vel excuſãdi · nec ſcientia
euadẽdi. vel fugiẽdi · Pcibꝰ vel p̃cio · ſagacitate· po
tentia agilitate· qꝛ ne q; ab oꝛiẽte · neqʒ ab occidẽte

neqʒ a deſtis montibꝰ fuga patet· qꝛ deꝰ iudex eſt

& qꝛ vbiq; eſt Nec ſapiẽtia deũ ↄtemplãdi ex quo
maxĩe affligent᷑. vt dixi ĩ pena Vide etiã ĩ defũctꝰ
apinꝰ · A ſapio pis · dicit᷑ ᷓ̊ ſapinꝰ pini·quedam
ſpecies abietis·qꝛ ſapiat pinũ:m ligno & m folijs

& in fructu· Vnde hoc ſapinetũ trlocus vbi ſapi

ni creſcũt
apio pis.ſapui.vel ſapiui ·ſapere · itũ . & habet
p̃teritũ atq; ſupinũ ad modũ quarte ↄiugatõis:&

ſignat duo. Sapere. i. habere ſapoꝛẽ· vt iſte cibꝰ be

ne ſapit · & eſt abſolutũ ſcdᷣm hoc · Inuenit᷑ tñ con
ſtructũ cũ actõ· vl qꝛ tũc ꝑ accuſatiuũ deſignatur
cauſa· Et pomẽ ꝓ ablatiuo: vt iſte cibꝰ ſapit ſapo
rem· i.ſapoꝛe · Vel qꝛ in eo intelligit᷑ verbũ qð exi
git accuſatiuũ · vt iſte cibꝰ ſapit carnes aſininas.i:
ſapoꝛẽ repᷣſentat: vel imitat᷑ vl ſimilat illas · Itẽ ſa
pere· i.habere ſapiẽtiam · & hec ſignificatio tracta
eſt ex pᷣma· Sicut ꝑ ſapoꝛẽ cibos diſcernimꝰ· ſic ꝑ
ſapientiã res: Et ſicut guſtꝰ aptꝰ eſt ad diſcretõeʒ
ſapoꝛis ciboꝝſic & ſapiẽtia ad diſcernẽdas cauſaſ
reꝝ · Aſapio deriuat᷑ ſapidꝰ da ·dũ · i·ſapoꝛẽ habẽs

ſapoꝛi datꝰ· Et cõparat᷑ ſapidioꝛ diſſim us · Vñ hec

ſapiditas tatis · Sapio cõponit᷑ deſipio pis:i·deli

rare.ſeoꝛſũ a ſapoꝛe eſſe.vlfacere neqᷣtare · Vñ de

ſipiſco ſcis· inchoatiuũ. Reſipio pis.A· redire ad ſa
pere· ꝓpꝛie ille reſipit qͥ penitẽs foꝛefa cti redit ad
ſatiſfact᷑ρ:. & ad ſapere q; dimiſerat foꝛefaciẽd o

& ſũt ſarabara ꝓpꝛie partoꝝ.& eſt hoc nomen tra
ctum a ſaraballis q̃ laxa & ſinuoſa ſunt . vel a ſare
qð eſt laxare · Vñ ſaritꝰ rita · ritũ:i:laxatꝰ & deſtru
ctus · & ꝓducit ſaraballa penultimã poſitione · nã
ſeribit᷑ per geminum l·
arabara· in ſaraballa exponit᷑ ·
aracenꝰ. A ſara dicit᷑ ſaracenꝰ na·nũ · Sarace⸗
ni dicti ſũt · xel qꝛ ex ſara ſe genitos ꝑhibent· cum

nõ ſie veꝝ · Et ita dicunt᷑ ſaraceni qᷓſi farageni ·i · ex

ſara geniti · & eſt ethimologia· et ſcribit᷑ ꝑ vnum r
ſicut et ſara· Vel ſicut gentiles aiũt·qꝛ ex oꝛigine
ſiroꝛz ſint q̃ſi ſriceni· Ipſi ſũt et iſmaelite · qꝛ ipi ſt
ex ifmaele · Ipſi cedar a filio iſmaelis· Ipſi agareni
ab agar· qꝛ vt dicimꝰ ꝑuerſo noĩe ſaraceni vocant᷑
qꝛ ex ſara ſe eſſe genitos gloꝛiant᷑ · ꝙᷓuis ex ancilla
ſint· Vnde dicit Ror ſuꝑ illud eſaie · xxi·ca.Qnus
in arabia · Arabes inqᷣt ſunt ſaraceni ab iſmaele · et
cedar filio eiꝰ·qͥ meliꝰ a matre ſua agareni·ſed ma
luerũt vocari ſaraceni · q̃ſi ſare libere · nõ agarxr ancil
le ſint filij · Vnde ſaracenicus ca ·cũ . Et faraceniʒo
zas · id eſt · moꝛe ſaracenoꝝ ſe habere. Et ſaracenia

nie. id eſt · multitudo et ſocietas ſaracenoꝝ vel ri

tus eoꝛum vel regio ipſoꝛum· ⸗
aray int erpᷣtat᷑ pꝛinceps mea. Cũ eſſet tm̃ vniꝰ
domꝰ materfamilias · poſtea cauſa noĩs immnata
ablata ð fſine noĩs y lr̃a dicit᷑ ſara ·i ·pꝛin ceps· Mĩm
quippe gentiũ furura erat pnᷣceps · ſicut & dominꝰ
pollicitꝰ fuerat abꝛaam · Geñ · xvij .· Dixit quoqʒ de
us ad abꝛaam· Saray vxoꝛẽ tuã nõ vocabis ſaray
ſed ſarã & benedicã ei · & ex illa dabo tibi filiũ cui
bene dicturꝰ ſum · eritq; ĩ nationes & reges popu
loꝛum oꝛient᷑ ex eo. .
arcia cie:in ſarcos eſt· B
arcimẽ ſarcio cis· dicit᷑ hoe ſarcimẽ minis· Et
hoc ſarcimentũ · Et hec ſarcina ne. & ꝓducit ci:ſaꝛ
arcina · A ſarcos q eſt caro dicic ( cimen.
hec ſarcina ne· onꝰ vel pondꝰ· ꝓpꝛie qdð ex carne fit
Caro vero pondꝰ facit. & hinc qdᷣlibet pondꝰ dici

huiꝰ ſupini ſartũ · Et ſcdᷣm hoc ſartatectoꝛ · a ſarti
poſſet dici pꝑer t.
rcofagꝰ· A ſarcos qð eſt caro:& fagin qð eſt co
medere · dicit B ſarcofagꝰ fagi · penltima coꝛrept
quiðã lapis · qꝛ coꝛꝑa defunctoꝝ ĩ eo condita abſu
munt᷑ infra·xl. dies· Vnde & qðᷣlibet ſepulcuꝝ vł ar
ca in qᷓ ponit᷑ moꝛtuꝰ dicit᷑ ſarcofagꝰ · qꝛ in eo car⸗
nes moꝛtuoꝝ ↄſumunt᷑ · Idẽ dicit᷑ ſarofagꝰ·a ſaros
ꝗqð eſt arca · & fagin·
arcos vel ſarcian grecelatine dicit᷑ caro · vnde
dicit᷑ ſarcia ·i · ſuꝑfluũ carnis inerementũ quo vltra
modum coꝛpoꝛa ſaginant᷑·
arcoſmicꝰ ca · cũ · i. irriſoꝛiꝰ · vel hoſtilis/vl ama
rus· & dicit᷑ a ſarcoſmos ·
arcoſmos:quidã tropꝰ· vide ĩ quarta ꝑte ĩ ca.

de tropis

Arculũ · A ſano ris · qʒʒ eſt purgare · circũfodẽ·
herbas nociuas euellere · dicit᷑ hoc ſaxculũ li · v! B
farculꝰ culi ·inſtrumentũ faciẽdi hoc· Eſaie · vij · Et
om̃s mõtes q in ſarculo ſarient᷑· Ec hinc ſarculo laſ
ſarculis aptare· purgare · ſicut miliũ & hmõi.· Et ẽ
ſarculũ neutri gnis ſcᷣm ouidiã · vñ ip̃e dicit in·xi·
metamoꝛfo · Sarculaqʒ raſtriqʒ graues longiq;
lgones· Itẽ ſarculũ idẽ eſt qd ſarpa.
ardina · A ſarra:qð lingua ſiria dicit᷑ quidaʒ pi
ſcis.deriuar̃ hec ſarda de· Et hec ſardina ne qdᷣdã
genꝰ piſciculoꝝ · Et hinc hec ſardinia nie·quedã in
inla iuxta quã multũ abundãt ſardine piſciculi · vel
qꝛ ſardꝰ de hercule ꝓcreatꝰ cũ magna multitudie
a libia ꝓfectꝰ? · ſardiniã occupauit · & ex ſuo nomi
ne inſule nomẽ impoſuit· Et inde ſa nia niũ
& hG̊ & hec ſardiniẽſis · & hoc ſe · E da · dũ
de ſardinia.
ardinia· & toꝛſica· inſule puo freto de. i⸗
aribꝰ diuidũtur · vñ ſardinieſis ſe · vide im mna·
ardis · A ſarda piſce · dicit hec ſardis·haius ſar
dis · quedã eiuitas vel inſula. Vnde hoꝛatiꝰ. in epi.
O creſi regia ſardis. Etiã inuenit᷑ in plurali:he ſaꝛ

is loge diſug . 8-eeeee SeS
ſanti· periculis damur·et hia eſt· vnde pꝛoditus ta
tum penul · coꝛ· et a genitĩo pꝛoditi · addita o · fit
hec pꝛoditio onis · Vñ uerſus· Impoꝛtat fraudem
ꝓdit ſine fraude reuelat ꝛc̃.
rodoloꝛ interiectio dolẽtis.cũ aliquis in dolo
re loquitur · ſicut vult papias · Alij dicũt ꝙ pꝛo do
loꝛ ſunt due ꝑtes & duobus accentibus regẽde · et
pꝛo eſt interiectio; & doloꝛ eſt nomẽ· Nam ſicut di
cit pꝛiſ · in qnto libꝛo vbi agit de figura compoſita
Figura in omibus ꝑtibuſoꝛõnis in uenitur excepta
interiectõe que ſemꝑ eſt ſimplicis figure Et ii qꝗᷓ
ris· Quare interie ctio nõ potuit eſſe figure cõpoſi
te · Reſpõdeo · qꝛ ꝓpꝛium eſt paſſionis deſtruere-
Vnde cũ interie ctio affectionẽ paſſionis deſignet
naturã habet co mpõni cõtrariã · & ꝓpteꝛ hoc ↄſue
uit abſcõdita voce pꝛoferri:ergo pꝛo doloꝛ nõ põt
eſſe vna parsimo ſunt due Sed heu· oe· ſunt due
interiectões abſqʒ compoſitõe · ſicut o: vtinã· ſunt
duo aduerbia optãdi ſine compoſitõe venientia · et
debet aliq;t ulũ pꝛotrahi · ut ĩnuat᷑ eſſe vox dol oꝛiſ
roductilis a pꝛoduco cis · dicit᷑ hic et hec pꝛo⸗
ductilis et hoc le penul · coꝛ. & dẽ opꝛ illud pꝛodu
ctile qdᷣ nõ ẽ fuſile:ſʒ ꝓductũ tũſionibꝰ malleoꝝ
rofano a pꝛo et fanũ · cõponitur pꝛofanꝰ na:nũ
id eſtexecratus· ſacrilegus: quaſi pꝛocul a fano· ꝓ
fanum etiã ðꝛ qd nõ eſt ſacꝝ Vnde pꝛofani dicunt᷑
omẽs laici et illr̃ati · quaſi pꝛocul a phano ꝓphetie ·
Hinc pꝛofano nas ·i. execrari · cẽtaminare · Et pꝛo
phanare eſt in pꝛophanis annũtiare· uel venerari

ci.fectum · ficere · & coꝛ· · Ec eſt diceda

vobis quãdo quis co medẽti optat ſibum pꝛodeſſe
Inuenitur tñ in quadã collecta·Pꝛoficiꝰ nobiſ ad
ſalutem mẽtis et coꝛꝑis huius ſacramẽti ſuſceptio

quod autoꝛitati aſcribimꝰ Sed ꝓpꝛie dicẽdum eſt

Pꝛoſit nobis aliquibus comedẽtibus nõ pꝛoficiat

& pꝛodu·pꝛo: Vnde quidã Pꝛoficit hic nunꝙᷓ cui

ſemper loca nouãtur
roficiſcoꝛ ſceris profectus ſum · proficiſci · id

eſt · ire. Et componituꝛr ex pꝛo et facio facis · et coꝛ
xipit pro et fi

roficuum a pꝛoficio ficis deriuatur hoc pꝛoficu
um cui · i · pꝛofectus
rofiteoꝛ a pꝛo et fateoꝛ teris componitur proſi
xereoꝛ teꝛiſ·profeſſus ſum.pꝛofiteꝛi · i · pꝛocul ab in
centione fateri · i aliud ĩ coꝛde habere· & aliud oꝛe
fateri · vel profiteri.i:primo fateꝛi · uel pre alijs fᷣa
ceri · vl pꝛofiteri ·i· reddere uel ſoluere ðᷣbitũ Qui
em̃ ſoluit debitũ illud pꝛofitetur Vnde in euange
lio luce ſecũdo · Ibãt omẽs ut pꝛofiterẽtur ſinguli
in ciuitatẽ ſuã · vnde hic pꝛofeſt oꝛ oꝛis
rofligo a pro et fligo fligis compõit᷑ pꝛofligo

gis. Et pꝛofligo gis·i deſtruere · cruciare· deuaſta

re · diſſipare · quaſi pꝛocul agere et diſpergere Inue
nitur etiam in eodẽ ſenſu in depoge:pꝛofligoꝛ pꝛo
fligaris: & hinc pꝛofligatus ta· tum · & eſt pꝛofli⸗

gatus ſcõᷣm pap· pꝛoiectus.deuius. peruerſusaffli

ctus ·ſceleratꝰ· interfectꝰ . & produ · fli ·
rofoneſis quedã figura eſt de qua dixi ĩ quarta

. 5 12
um cedere · vnde hic pꝛoceſſus ſus ſui i· pꝛoſper
euẽmis iel auginentum
rocelèumaticus· in pꝛoceleuma vide
rocella a pꝛocello lis: dicitur hec pꝛocella le.i·
ſubita vis ventoꝝ cũ pluuiis· qꝛ pꝛocellati.percu
tiat · et ẽ pꝛo cella ꝓpꝛie terraꝝ et celi. Tẽpeſtas flu
ctuũ tm̃ · Dicitur tñ qñqʒ pꝛocella eleuatio flu ctu
um · ſcʒ ꝓpter ventos· vnde pꝛocelloſus ſa:ſumi.
tẽpeſtuoſus· & cõparatur. vnde hec pꝛocelloſitas
id eſt · tempeſtuoſitas ·
rocello lis· pꝛoculi culſumi · ꝑcutere · & cõpo⸗
nitur a pꝛo et cello lis.
rocer a pꝛocedo dis · dicitur hic pꝛocer ceris · &
dicũtur pꝛoceꝛes capita trabium que eminẽt extra
parietes · quaſi pꝛocedes· quia ante pꝛocedãt. Hinc
eſt facta trãſlatio ad quoſdã nobiles vt ꝓceres di
cãtur·quaſi pꝛocedes:qꝛ ante omẽs honoꝛe pᷣcedãt
Et etiam omẽs nobiles & pᷣmoꝛes poſſunt dici ꝓ
ceres:ſed nẽs ſingularis nõ eſt in vſu· & coꝛ · penſ.
pꝛoceres· Lucanus in quinto· Fata vacẽt pꝛocerũ
motus hic cũcta ſequũtur. Vpꝛocer proeeris di

ciẽ a pꝛoc us uel a pꝛocãdo:qꝛ maxime ſemꝑ laudẽ
& gloꝛiam appetant
roceres · in pꝛocer vi de.
roceritas in pꝛocerus eſt
rocerus A pꝛocedo dis · dicitur pꝛocerꝰ ꝛa · rũ
id eſt · lõgus· altus· foꝛmoſus & a genitĩo pꝛoceri
addita tas · fit hec pꝛoceritas tatis:i.longitudo · al⸗

ue pꝛima pꝛoducatur P
rocul · Oculus cõponitur cũ pꝛo uel pꝛe· el dici
tur pꝛocul aduer ·loci·i:longe uel pꝛope · Dicit em̃
pꝛocul:quaſi pꝛo uel pꝛope oculiſ. Sed id quod p
oculis eſt poteſt eſſe lõge & poteſt eſſe pꝛope. Et
ĩdeo dicitur pꝛocul aliqũ lõge aliquãdo pꝛope Vñ
dicitur pꝛocul quaſi poꝛro ab oculis. ul quaſi pꝛo
eoculos Et eſt ethia ſᷣm hug · Er ut dicit papias
P: oculoubio i:longe a dubitatõe·
roculus a pꝛocul dicitur hic pꝛoculus li · penul
coz. filius qui naſcitur patre exiſtente pꝛocul a pa
tria. & hec pꝛocula le · i/filia talit· Et pꝛocula qdam
veſtis p̃cioſa que de pꝛocul afferebatur. Vnde er
dicitur pꝛocula.quaſi pꝛocul lata
rocus a procor caris:dĩ pꝛocus ca·cum. & hic
pꝛocus ci:i.petitor · & pꝛopᷣe mulieꝝ:uel noue ↄiu
gis et nuptiaꝝ.vel dicitur a pꝛecãdo ·qꝛ fre quẽter
ſolet pꝛecari et petere donis eã quã vult· Inde pꝛo
rodeo. Eo cõponitur cũ pꝛo· cio pꝛocis
& interpoſita d. dicitur prodeo dis· dii.u el prodi
ui · ditum · dire . i· deuenire et in antea ire Hoꝛa. Eſt
quodã pꝛodire tenus ſi nõ datur vltra· & coꝛripit
penultimã ſup̃ ·ſcʒ pꝛoditum
roderũt · debet dici ſicut erũt.nõ pꝛoderint.qꝛ
erint nõ facit futuꝝ de ſum es eſt. ſeʒ ero eris erĩꝰ
eritis erunt per v· & ſic pꝛoſum pꝛo des pꝛodeſt.
prodero pꝛoderunt
rodigalitas in pꝛodigus exponitur

„

rodigial a pꝛodigiũ dicit᷑ hic et hec pꝛodigial

dicitur refugiũ.ſub ſidiũ.locus reſugij munitꝰ.ad
quẽ quis ꝓfugit · ut ſe defendat ab hoſtibus
reſſito tas · in p̃ſſo ſas · eſt
reſſo ſas:eſt frede pᷣmo misp̃ſſi·pᷣſſum A quo
aliud fre · p̃ſſito tas· & coꝛri · ſi·
Preſſoꝛiũ rij· a pᷣmo mis · p̃ſſum dicitur hoc pᷣſſo
ri um riji · toꝛcular vbi vue pᷣmunt᷑ et calcantur ·et
potius illud lignũ lõgum quo vue p̃ᷣmuntur. Et iðᷣ
dicitur pꝛelum
reſtabilis in pꝛeſto eſt
reſtans tis · in pꝛeſto tas · vide·
reſtigiũ a p̃ᷣſtringo gis · dicit᷑ hoc pꝛeſtigiũ gij ·
quedã ſpecies magice artis ſcʒ hr noꝝ ſenſuum
iſluſio · Et dicit᷑ pꝛeſtigiũ a pꝛeſtrĩgendo·qꝛ aciem
oculoꝝ pꝛeſtrĩgit · Scom pꝛeſtigiũ mcredibiles re
ruʒ mutatões vidẽtur fieri · ut terre cumulꝰ videt᷑
caſtaꝝ · et lapillus talẽtum · ſeges cohoꝛs militũ ga
leatoꝝ · vel cõponitur pꝛeſtigiũ a pꝛe & ſtige · qa
qᷓdã ſtigialia facta p̃ ·i· añ oclos faciũt. Nãc ſpeciẽ
artis magice dicit᷑ inueniſſe mercuriꝰ.vnde pꝛeſtigi
oſus ſa · ſum· & hic & hec pꝛeſtigialis · & hoc le · &
pꝛeſtigio gias·i.ludiſficare·pꝛeſtigio aciẽ oculoꝛum
obſcurare.ſcdᷣm hug · Papi:uero dicit. Dꝛeſtigiũ
dolus. fraus· mendaciũ ·fallacia · maleficiũ
reſtites a pꝛeſto aduerbio. vel a pꝛeſto tas · ðꝛ
pluraliter hi preſtites· pꝛeſtitũ penulti · coꝛ · ſ.ꝗ pꝛe
ſto erãt ad petitões hoĩm
Preſto a pꝛe & ſto ſtas.cõponitur pꝛeſto ſtas.p̃
ſtiti ſtitũ. & raro pꝛeſtatũ·i: ante ſtaꝛe uel pꝛeeſſe·
uel pꝛecellere · Et pꝛeſtare · i exhibere. dare uel ſta⸗
tuere: Inuenitur etiã pꝛeſto ſtas · ſtaui · ſt atũ · i. cõ⸗
modare uel mutuare · Et eſt ſimplex et actm̃. Et a
p̃io dicitur pꝛeſtãs tis ·i· multũ pꝛecellẽſ. & p alijſ
valẽs· et cõꝑatur tioꝛ·ſimus · vnde hec pꝛeſtãtia tie ·
RPic et hec pꝛeſtabilis & hoc le · multũ et pꝛe alijſ
S item à pꝛeſto ſtas. ictux ꝑꝛeſto aduer.tem

.
ſim iſtos Nã pꝛeſtoloꝛ:i · expecto componiẽ a pꝛe
& ſtolon · quod eſt miſſio Sed pꝛeſtoloꝛ ·i· qᷓro cõ⸗
ponitur a pꝛe et telon quod eſt longũ
reſul lis· in preſulo las:eſt
reſulo Solũ eõponitur cũ pꝛe & dicitur pꝛeſu
lo las.laui · lare ·i:pꝛeeſſe alicui ſolo. ſed ponit᷑ ſim
pliciter pꝛo pꝛeeſſe & dñari: vnd hic & hec pꝛeſul
pꝛeſulis:cõmunis gnis qui uel que pꝛeeſt · & coꝛr ·
penul:/genitiui ſcʒ pꝛeſulis ·
reſumptiuus ua uum in pꝛeſumptuoſus eſt
reſumptuoſus a pꝛſumo mis · dicit᷑ pꝛeſumptuo
ſus ſa · ſuʒ · qui pꝛeſumit uel pꝛeſumit᷑· audax impu
dens · & comꝑatur· vnde hec pꝛeſumptuoſitas tis:
& pꝛeſumptio.& pꝛeſumptiuꝰ ua:uum ·i: pꝛeſum
ptuoſus · & hic et hec pꝛeſumptibilis & hoc le. vñ
pꝛeſumptibiliter aduer · & hec pᷣſumpibilitas tis ·
reterea aduer-eſt & cõponitur a pꝛeter aduer
bio & ea ꝓnomine· Pꝛepoſitio em̃ ꝓnomĩ ſicut &

ꝓpꝛio nomĩ ꝑ appoſitionẽ ſolũ iungit᷑· Aduerbium

aũt potuit cũ ꝓuomĩe compom · vt eccũ et ellũ · ĩte
rea pꝛeteꝛea · & deſinit in a ꝓdu. pꝛeterea ſicut dixi
plenius in tercia ꝑte in ca · de figuꝛa cõmpoſita no
minis g. Et eſt pꝛeterea adueꝛ· diſcretm̃· idẽ quod
pꝛeter iſta que dicta ſunt
reteꝛgredioꝛ Pꝛeter componit᷑ cũ gradioꝛ ·et di
citur pꝛetergredioꝛ deris · & mutat᷑ a in e coꝛ: pꝛe⸗
tergreſſus ſum · pꝛetergredi ·id eſt/iuxta gradi uel
tranſire · pꝛeterire
reteritis quã do eſt datiuus et ablatiuꝰ plural
de pꝛeteritus ta:tum · penul · coꝛ · ſicut pꝛeteritum
ſupmũ ð pꝛetereo quod componit᷑ ex pꝛeter et eo
is iui itum · Sed pꝛeteritis uerbũ pꝛeſentiᷣ tẽpoꝛiſ
modi indicatiui ꝓdu:ri · ſicut itiſ verbũ Inde luce
xj · debet pꝛoduci pꝛeteritis in penul · dieiẽ . Et
pꝛeteritis iudiciũ et caritatẽ dei· pʒa ᷣe peimaʒ
pꝛeteritis Ynde qᷓdam Pꝛeteriti õ Eice uta faẽ

accipitur pꝛo pꝛeſciẽtia · Sapiẽtia vero uel ſcientia
de omibus eſt ſcʒ de bonis et malis.& de pꝛeſenti
bus pꝛeteritis et de futuris · & nõ tm̃ de tꝑalibus ·
ſed etiã de eternis · Bed querit grego · ĩ xx · li: moꝛa
liũ. Quõ deus ʒzelãs eſt · qui ĩ cuſtodiẽda caſtitate
noſtra nullo mẽtiſ cruciatu tãgitur · Quõ iraſcit᷑ q
in vlciſcẽdis vitijs noſtris nulla ꝑturbatõe anĩ cõ⸗
mouetur · Quõ eſt penitẽs · qui id quod ſemel fece:
rit feciſſe ſe nequaꝙq; dolet. Quõ habʒ miſeꝛicoꝛdiã
qui coꝛ miſeꝝ nunqꝙ; habet · Quõ eſt pᷣſcius cũ nul⸗
la niſi que futura ſint pꝛeſciãtur · Et ſcimꝰ· qꝛ apð
deum futuꝝ nihil eſt· ante cuiugs oculoſ p̃terita ul
p̃ſcita nulla ſunt · pñtia nõ tranſeũt· futura nõ ve
niũt Quippe cui om̃e quod nobis fuit & erit· ĩ eiꝰ
ꝓſpectu pꝛeſto eſt. & om̃e quod pñ̃s eſt ſciri põt ·
potius qᷓʒ pꝛeſciri · Et deus dicit᷑ ʒelans · ð᷑ iratus.
dicit᷑ penitẽs:dicitur miſericoꝛs· dicitur pꝛeſcius ·
VAt quia caſtitatẽ aĩe vniuſcꝰ cũqʒ cuſtodit· hũa⸗
no modo zelãs uocet᷑ ·qᷓʒuis mẽtis cruciatu nõ tan
gat᷑ · Et quia culpas ꝑcutit dicit᷑ iraſci:qᷓʒuis nulla
animi ꝑturbatõe moueat᷑ · Et qꝛ ipſe ĩmutabilis id
quod voluerit mutat penitere dicitur · qᷓ3ins rẽ mu

tet. conſiliũ tñ nõ mutat Et cũ miſerie nr̃e ſub ueĩt

miſericoꝛs vocaturꝙᷓuis miſeris ſubueniat coꝛ mi
ſeꝝ nũqꝙᷓ; habet Ht quia ea que nobis futura ſunt.
videt que tamẽ ipſi pꝛeſto ſunt pꝛeſcius dicitur· ꝙᷓ
uis nequaꝙᷓ futuꝝ pᷣuideat quod pñs videt · Nam
& quecunqʒ futura ſunt · in eternitate eius ideo vi
dẽtur qꝛ ſunt Dũ ergo ad verba mutabilitatis no
ſtre deſcenditur.ex eis quaſi quibuſdã gradibꝰ fẽ̃is
aſcẽdat qui poteſt ad incõmutahilitatẽ dei · ut vi
deat ſi zelo zelãtem · ſine ira iraſcẽtem. ſine dolo
re et pe xẽtia penitẽtem· & ſine miſeria miſericoꝛ
dem. ſin Mꝛeujſionibꝰ pꝛeſciẽtem In illo em̃ nec p
teritàᷣ utur inueniri queũt: ſed cũcta mutabi
lia ĩmuꝑabiteſꝑdurãt. & que in ſeipſis ſimul exi

hoc quidẽ conce dimꝰ.ſed melius voluit.ut qð vel
lent eſſent · & boni quidem non infructuoſe · ma
li uero nõ impune eſſent · Itẽ inquiũt · Poſſet de
us volũtatem eoꝝ uertere m bonũ · qꝛ omĩpotens
eſt · Poſſet reuera· Cur ñ fecit · quia noluit· Cur no
luit quia ipſe nouit · Nõ debemꝰ plus ſapẽ ꝙᷓ opoꝛ
tet · vt dicit aplus ad ro · Nide in p̃deſtino et in pe
na · & in ꝓphetia. & in ꝓuidentia & ĩ deus:
reſcriptõ Pꝛeſcribo bis:i · ante ſeribere. ꝓcede
re.p̃ſtruere · uel ab aliquo ſpacio tꝑis aliquid poſſi
dendo adquir · vnde pꝛeſcriptꝰ ta.tum · & hec pꝛe
ſcrip tio onis · i · adquiſitio dñij ſuꝑ aliquã rem ali
quo certo ſpacio tꝑis poſſidẽdo · & eſt quedã pꝛe
ſcriptio lõgi tꝑis: ut decẽ annoꝝ inter pñtes · ul vi
ginti inter abſentes Alia lõgiſſimi ut triginta. uel
xl· uel centũ annoꝝ Et ſcias regulariter ꝙ illud
quod nõ poteſt poſſideri nõ poteſt pꝛeſcribi.Et ẽ
in pꝛeſcriptione neceſſaria cõtinua bona fideſ ꝑ to
tũ tempꝰ poſſeſſionis · Vnde abrogate ſunt omneſ
leges que admittũt p̃ſcriptõem triginta annoꝝ cũ
mala fſide · ſicut dicit oſtitutio imnocẽtij · extra de p
ſcriptiõibus · qm̃ om̃e Nec mireris quia eccleſia et
iura & alia ſecularia poteſt trahere etiã dire cte ad
foꝛũ ſuũ rõe peccati · cuius iudiciũ et coꝛreptio ad
ip̃am ꝑtinet pᷣm aĩam· vide in bigamus·
reſegmẽ a pꝛeſeco cas · dicitur hoc pᷣſegmẽ mi⸗
nis · illud quod pꝛeſcindit᷑ · ᷣm hug· Papias vo diẽ
Pꝛeſegmma partes coꝛpoꝛis inciſe.vide de hoc m
reſens · Senſus cõpõituꝛ cõ pꝛe & ſegmẽtũ:
dicitur pꝛeſens tis· ge· oĩs · & dicitur pꝛeſens qᷣd
quid alicui quinqʒ ſenſuũ ſubie ctũ eſt Vnde & di
citur pꝛeſens · quaſi pꝛe ſenſibꝰ poſitũ ·i·ãte ſenſus
uel pꝛeſto ſenſibus.ſicut oculo uel alicui ſenſui.Et
dicitur qñʒ pꝛeſens · ꝓſper et benignus et ꝓpicins
quia que nobiſ ꝓpicia ſunt quaſi pꝛeſentia ſun EÆ
aliquoꝝ x E

1 Ag au0 C Leogn. S

coloꝛ uel rapacitas:& raueo ues ui.eſſe uel fieri
rauum.vñ ꝛaueſco ſcis.inchotm̃ ᷣm hug· Et papᷣ
dicit. Raua nigeꝛ coloꝛ mixtus fuluo.ꝛc·
ealis a ꝛeoꝛ reꝛis · dicit᷑ hec ꝛes ꝛei · Pꝛopᷣe
quidem ꝛes ſunt· quas ſola extimatiõe &
intellectu compᷣhendimus ut incoꝛpoꝛee
Alia ueꝛo appellãtuꝛ coꝛpoꝛea: vnde pꝛiſci · oꝛpo
ꝛum ſeu reꝝ. ꝛes etiam dicit᷑ qdlibet ens · Eſt em ꝛes
vnum de trãſcendẽtibus· Nam quattuoꝛ ſunt trã⸗
ſcendentia:Res:ens:vnũ· & aliquidet etiam res
ſunt ſecũdum leges:que in noſtro iure cõſiſtunt a
recte habẽdo/vnde hic et hec realis & hoc le · vnð
realiter a duer · & hec realitas tatis·
eatus a reus dicitur hic reatus tus ·tui · qᷓſi rei a⸗
ctus · & accipitur reatus in ſcriptura multipticiteꝛ
ſcʒ ꝓ clłpa· ꝓ pena· ꝓ obligatõe pene tꝑalis & eter
ne. Di em moꝛtale eſt obligat noſ pene eterne Si ue
niale obligat nos pene tꝑali. vt dicit magiſter in ſe
cũdo ſententiaꝝ · ¶ Tamẽ ſcias ꝙ reatus dicit᷑ ßᷣm
quod ali quis eſt reus pene · Et i deo ꝓpꝛie reatꝰ ni
hil aliud eſt ꝙᷓ obligatio ad penam· Et quia obliga
tio quodamm odo eſt media inter culpam et penaʒ ·
ex eo ꝙ ꝓpter culpam aliquis obligacur ad penam
ideo nomẽ medij trãſumit᷑ ad extrema ut interduʒ
ipſa culpa uel pena reatus dicatur ·
ebecca interpᷣtat᷑ patiẽtia: uel qᷓ multũ accepit ·
ebellio onis:in rebellis exponitur
ebellis a re & bellum componit᷑ hic et hec r̃bel
lis e oc rebelle · vnde hec rebellio onis · & hoc re
bellium in eodem ſenſu · i· repulſio· uel reſiſtentia
& poſt factam pacem ad bellum reuer ſio · belli ite
ratio· & rebello rebellas uerbum neutrum.id ẽ.reſi
ſtere repugnare.
eboo as.· reboaui are i reſonare a re & boo bo
as componit᷑.vnde hic reboatus tus.tu

.

ecalcitro tzag tzaui: tzarg: Dicitur repꝑ

cit · inficiat᷑· & ꝓducit cla:

uerbum actm̃i.renouare poſt caſum reparare Itẽ
recidiuãt illi infirmi qui in cõualeſcẽtia ſunt · & po
ſtea cadũt in infirmitatem· vnde ſecũdum hoc reci
diuare · i. in infirmitatẽ iteꝝ cadẽ · & ꝓdu· penul · ꝛeci
diuus · & recidiuo uas: & rediuiuuus
ecido dis · i. iterum uel retro cadere ex re.· & ca
do dis · componitur · & caret ſup̃ · & coꝛ· ci · Itez re
cido dis · di. reciſam · i. retro cedere uel iteꝝ uel ex
om̃i ꝑte cedo · & ↄponitur a re & cedo dis · cidi · &
tũc ꝓdu · ci · vbiqʒ · .
eciduus dua·duũ · i:retro vel iteꝝ cadẽs a reci
do dis · quod componit a re & cado dis·
ecino niſ.recinui recẽtum · i:iteꝝ uel retro canẽ
uel recitare · & componit᷑ a re & cano nis · & coꝛ·
ci · ſilabam vbiqʒ . 24
ecinum a reci dicitur hoc recinũ uel reciniũ ma
tronale operimẽtum. quedã ſeʒ ueſtis uel pallium
& dicitur ſie quaſi reijcinum · quia dimidia pars eiꝰ
retro abiicitur · Idem & a grecis dicitur ſtola · ul di
citur a reijcio cis ůl
ecipio a re & capio pis· componit᷑ recipio pis·
cepi· receptũ · i:iteꝝ uel retro capere· onð hic rece
ptus ptus.ptui: & coꝛ · ci ·recipio · ,
ecipꝛoco.Proco cas componiẽ eum reci quod
eſt iteꝝ· & dicitur recipꝛoco cas · i· iten je· ĩui
cem ꝓ ſe ponere.uel còuertere uel refſ. Vn
de recipꝛocus ca:·cũ·i·iteꝝ cõuerſiuus ry us
Vnde recipꝛoca dicitur cõſtꝛuctio in quevee
ſona iteꝝ repetit᷑ · uel ĩ qua eadem ꝑona vi ce

& pati· ut ego diligo me · Iu diligis Ite ·pet ii

git ſe · & coꝛ pꝛo
ecla mo ex re & clamo componiur reclam re⸗
clamas.·i,poſt aliquem uel iterum clà mo m ug⸗
Vel ſecũdum papiam · Recl amatꝛeduſat:coꝛ tradi

2 .
rNS TEEB * 2 amnar Ne.

Sed ſi ad eccleſiã cum rapta cõfugerit pᷣuilegio ec
cleſie moꝛtis impunitatẽ meretur
areo res· in rarus exponitur
arus ra·rumid eſt. non ſpiſſus· & comparatu:
vnde rare rius· ſime aduerbium. & hec raritas raꝛi
tatis. Et rareo res · rui vnde rareſco reſcis. inchoa
tiuum & ꝓdu. ra·
aſilis a rado dis · dicitur hic & hec raſi et hoc
le · & hic & hec raſibilis et hoc le· i res raſa uel pi⸗
loſa vt radi poſſit · uel apta ad radẽduʒ · & hoc ra
ſorium rij · vnde hoc raſoꝛiolum raſoꝛioli · & coꝛri·
penultimam raſilis-
aſo raſas · eſt fre · de rado dis · raſi raſuʒ · A quo
aliud freraſito tas · penul · coꝛ ·
aſt eum a rarus dicitur hoc raſtrum ſtri. & plu
raliter hi raſtri inſtrumẽtũ ruſticoꝝ · i · foſſoꝛiũ du
plex ut dicũt · & dicitur ſic · a raritate dẽtium· ul a
rado.qꝛ terꝛaʒ radit · Raſtꝝ etiam dieit᷑ aliud ĩſtru
mentũ ruſticoꝝ dentatũ · quo paleam remouent a
granis · vn de hoc raſtellũ li:di.
aticula in ratis eſt·
atio a retus ta·tum. i:firmus dicitur hec ratio
onis:·qꝛ firmia ſit · Et eſt ratio mẽtis motus m his q̃
vicũtur diſ:ernere ueł cõnectere ualẽs · uel ratio ẽ
qdam imstus animi viſum mẽtis acuẽs ueraqʒ a fal
ſis di ſtigu ẽs Sed ratiocinatio eſt rationabilis ſub
tiliſ; 2 ueario & a certis ad incertoꝝ indagati
onẽ icens ogitatio· Item ratio · i.diffinitio. & coꝛ
pᷣmim ratõ · Vnde quidã · Sic uolo ſic iubeo ſit pꝛo
ratione volũſtas? Oed queris in quo differt ratio
ſeaſualitatłe. AQud. auguſtinũ in · xij·. de trin itate
ic zicentem . Wideamns vbi ſit quaſi quoddã hoĩs
ert rioꝛis int/erioꝛiſqʒ cõfimiũ · Quidquid em̃ habe
vus in anĩo ꝓõmune cum pecoꝛe.recte dicit að e⸗
ceni ꝛem hom inẽ ꝑtir e · Nõ em̃ ſolum coꝛpus hõ
exterioꝛ deput abitu.ien adiũcta quani vi

cinandi ·ſed nõ omẽs ſunt rationabiles ·quia ñom
nes ducũtur ratõe · & hoc rationale alis· dicebatur
pannus in pectoꝛe ſacerdotis quadꝛatuſ. in quo la
pides erant inſerti· Item a p̃dictis rationabiliter
& rationaliter · Rationalitas & rationabilitas. &
per compoſitionẽ. irrationalis le · irꝛ ationaliter · irra
tionalitas · irꝛationabilis bile· irꝛationabiliter · irra
tionabilitas · Et ſcias ꝙ homo ꝓpꝛie dicitur rationa
lis · Angelus uero intellectualis; Vide etiam in cõ
atis a rado dis · dicitur hec ratis ſcientia
ratis · pꝛimũ et antiquiſſimũ nauigii genꝰ e rudibꝰ
tignis aſſeribuſqʒ contextũ.ad cuius ſimilitudineʒ
facte ſunt naues que ratarie dicũtur · Nunc uero
ratis quelibet nauis abuſiue dicitur · Nam ratis ꝓ
pꝛie dicitur cõnexio nauiũ· uel ſtrues lignoꝝ & tra
bium. uel incaſtratura nauiũ⸗Vel ratis eſt illa paꝛſ
nauis ſcz que eſt inter carinã et ꝓꝛam uel puppim
di cta quia radit aquam. uel quia ſit rata et firma;
Et ꝑ ſino dochen quelibet nauis dicitur ratis:quia
radit aquam · uel qꝛ rata ſit et firma· et firmiteꝛ cur
rat · vnde hec raticula le · di · & coꝛ·ra · Vnde qᷣdaz
Dic latus eſſe rateʒ · ventrẽ dic eſſe carinã.Itẽ aliꝰ
rata ſit ratis eſt/ꝙ cõcaua dicta carina
atiuncula le:di· pua ratio
atus Reoꝛ reꝛis ratus ſum. reꝛi · i· extimaꝛe · pu
tare · vnde ratus ta·tum ꝑticipium · ut ratus ſuʒ · i.
putaui · & ratus ta·tum·nomen· & tũc tãtum valʒ
qᷓtum firmus. Et eſt reoꝛ uerbũ depo · cum ſuis cõ
poſitis ſiqua habet Iſidoꝛus aũt dicit · Ratum dicit᷑
quod ationabile et rectum eſt. vnde et qui pollice
tur oicic · Ratum eſſe ꝓfiteoꝛ · hoc eſt firmũ at qʒ ꝑ
petuũ. Et papiae icit · Ratum firmũ ſtabile · immu
tabile · acce ptum. Item ratus·i arbitratus. et coꝛ.
primã ratum· vt patet in ratis · Hoc etiam vult pri.
ſcianus · in x·li· qui dicit · In omni ſupino uel paꝛti

Dio „Tͤöoebelt a: penuike exgebtig um. ,

