KeXVIII4b_fol_15
author: Herolt, Johannes

T AQ

t

diſplicentiã pecèati. delex parte doloꝛi qui

in ſenſitiua exeitatuir. Et in vtrod pot tãtuʒ

intendi ot itis aeor pena dimitiẽt. ſicut pʒ
de latronqimiciſto pepenitm cruce.
Quantu⸗ aſcom qnerit᷑ de ↄfelſſi e quid
ſit ↄteſſio. Rñdet᷑ ᷣm Hax. Confellio eſt le⸗
gittima coꝛã ſacerdote pꝑõꝝ declaratio.vñ

gquerit᷑.vtri olſeſſio ſit d ne eſſitate ſalutis.

vV
„
—.
4

nonder ſe. Sini em̃ fidelis ſaltẽ ſe⸗
6

in ano tenet᷑ ex pᷣcen cecleſie poſtq; ad
annos diſcretiõig nerit ↄſteri oia pecca⸗
14 e reticaneialeſ
depeni. Ois. Morn em ſufficit tritio niſi ſeq
tur ↄfeſſio. Tnnde mb.lide paradiſo.HRõ

em̃ quiſq; a pctõ iuſtificari poterit niſi pctim

ante ↄfeſſus fuerit. Sed querit᷑ qualis dʒ
eſſe ↄfeſſio. Rñdetur ꝙ pᷣmo debet eſſe pᷣme

M ditata. Sed diceres q;tã diligentia debʒ

habere homo ad rememoꝛãdũ ſua pctã. Re⸗
ſpondet᷑ ꝙ maioꝛẽ qᷓ; 1 71 aliqua re trãſi⸗
toꝛia habuit. Et hoc ꝓbat᷑.Quia ſi qͥs rõem
regi terreno deberet dare ð multis ⁊ arduis
cauſis ſbᷣ pena pꝛiuationis oculoꝝ vel alioꝝ
membꝛoꝝ ſi in ipᷣa rõne deficeret.tũc magnã
diligentiã adhiberet vt debite rõem redderʒ
Sed maioꝛẽ rõem reddituri ſumus in ↄfeſſi⸗
one ⁊ ſ maioꝛi pena.qꝛ de tota vita nr̃a.⁊ſhᷣ
pena dãnationis eterne. Item quilibet peni
tẽs debet ad memoꝛiã reducere in quibus lo
cis fuit ⁊ quid in quolibet loco deliquit ⁊ qͥti
ens quodlibet peccatũ cõmiſit Unde Aug.
in li.de peni. Aere penitẽs ↄſiderat qualita⸗
tẽ criminis in loco.in tꝑe.in ꝑſeuerãtia.iĩ va⸗

rietate ꝑſone.⁊ qua temptatione hoc fecerit
Ande

⁊ in ipᷣius vitij multiplici executione.
ſciendũ ꝙ nõ ſufficit in cõfeſſione dicere hoc
peccatũ ſepius cõmiſi.qꝛ ↄfeſſoꝛ neſcit intel⸗
ligere vtrũ decies vel vigeſies vel cẽties cõ⸗
miſeris.Et qͥlibet ↄſitẽs ſi certũ numerũ ſcit
dicat. Si aũt nõ dicat ſb indeterminato nũe⸗
ro.ꝓut in eſtimatione ſibi videt᷑ vt dicendo

hoc peccatũ cõmiſi decies vel viceſies.vł cc

ties.vel plus vel minus.qꝛ certũ numerum
ignoꝛo.Tũc ↄfeſſoꝛ põt eũ ſᷣn hoc expedire

7 penitentis iniũgere.qꝛ maioꝛ penitẽtia in⸗

ungenda eſt illi qui aliquod peccatũ decies

cõmiſit.qᷓ; qui ſemel velter cõmiſit. Secũ
dDdo cõſfeſſio debʒ eſſe nuda ⁊ integra.qꝛ deus

dümidiã ↄfeſſionẽ nõ acceptat. Nec vnũ pec
catũ moꝛtale ſine alio remittit. Uñ Beutro.
xxxij.Dei ꝑfecta ſunt oꝑa. Tertio ↄfeſſio
debz eſſe ꝓpꝛia ⁊ accuſatoꝛia ſcʒ ꝙ ſua ꝓpꝛia
peccata ↄfiteat᷑.⁊ nõ alioꝝ.Nec aliquẽ debʒ
noiare in ↄfeſſiõe niſi in tali caſu in quo ſine
noiatione ꝑſone nõ poſſet ipᷣm peccatũ expꝛi
mere. vt ſi peccauit cũ ſoꝛoꝛe vel cum matre.

Atẽ afitẽs nõ debet ſe excuſare ſicut aliqᷣ di⸗
cuũt in ↄfeſſione dicẽdo. Deus oꝛdinauit mi
hi hoc ꝙ hoc malũ cõmiſi qð omino eſt falſũ

XLII . =

paſca. ꝓt patet extra.

Audiuimus.⁊. c.

reꝙ deus malũ fecerit.ſʒ elaiłi
volũtas mala malicia ꝓpꝛia. is
Thi.iiij.eceł tolüma dei ſanctiſicatio ve
ſtra. Itẽ aliqui dicunt digbolus decepit me.
Itẽ aliqui dicũt.coactus ſuʒ ab hominibus

⁊ cũ hoc magnũ pᷣeccatũ eſt cree vel dice: „

Seneca. Dimitte excuſatidnẽ qꝛ nullus inui

tus peccat. Et tales ſic ſe excuſantes nõ ſunt

abſoluẽdi.qꝛ ↄfeſſio debet eſſe ꝓpꝛia ⁊ accu⸗

ſans. Quarto debet eſſe lachrimoſa. quia
cũ doloꝛe a amaritudine coꝛdis eccata ſunt
ↄfitenda vt miſericoxlia eſequat᷑. VUñ Gre.
Illũ quẽ ↄſpicis delicta cũ fletu dolere in ꝙ
ſpectu deitatis nõ dubites ↄſequi miſericoꝛ⸗
diã. Contra hoc faciũt qui pctã ſua caſi fa⸗
bulã ſacerdoti pᷣponũt.nuilam verecũdiam.
de peccatis habendo. HBerñ. Sunt dqdaʒ qui
ofitendo ſicut fabulã peccatoꝝ ſuoꝝ narrant
hiſtoꝛiã.⁊ egritudines aie ſue ſine cõfuſione

ANANN S
pls.

£
„.

„ .

dinumerãt. Sed vere ↄfitentes cum vc eci/.

dia debent ſiteripectataſua. An erſi i

iubemur ↄfiteri pꝑtã vt erubeſcentiã habea⸗

mus ꝓ pena. Au in li. de peni. Erubeſcen

tia magna nãq; eſt peia.iõ qui erubeſcit pꝛo

chriſto dienus fit miſericoꝛdia. Quinto cõ⸗
feſſio debet fieri cũ bona ſpe.⁊ cũ magaa bũi
litate. Berñ.HHumiliter ↄũtenti peccatum te
mittit deus.⁊ diabolus eũ quẽ in coꝛde hoĩis
inuaſerat amittit pncipatũ. Itẽ penitens de⸗
bet hr̃e bonã fiduciã firmiter ſperãdo ſe poſſe
indulgentiã ↄſeqͥ. AVUnde Aug“. lGenttentia
que ex fiducia nõ ꝓcedit eſt inutilis ſterilis
æ manet ſine miſericoꝛdia. VUnde etiã Amb.

NHon põt bene agere pniam qui nõ ſperatin-

dulgentiã. Querit vtrũ ↄfeſſio in aliquo N

caſu ſit iteranda Reſpondetur ſunt quat⸗
tuoꝛ caſus cõmunes ⁊ vlitati in qbus docto⸗

res dicũt ↄfeſſionẽ eſſe iterandY. Mꝛimus
eſt ꝓpter peccati enoꝛmitatem ob quã opoꝛ⸗

tet pctõꝛem ad ſuperioꝛẽ remitti.qui ↄfeſſio⸗

nẽ remiſſi audiat ⁊ eũ abſoluat.tũc talis pec⸗

catoꝛ tenet᷑ illa peccata iterare ꝓ qᷣbꝰ miſſus
eſt ad ſuperioꝛem ꝓ abſolutione.Sed pᷣmus

ofeſſoꝛ dʒ eum abſoluere ab alijs peccatis a

quibus eũ abſoluere habet. niſi penitẽs ſiue
confitens ſit excõmunicatus maioꝛi excõmu

nicatione. quia tũc talis confitens a nlło pec

cato poteſt abſolui niſi ante ſit abſolutus ab

illa excomunicatione. Vñ dẽ in decre. Excõ

municatio abſolutionem impedit. xxiiij.q.j.
Quicumq;. Secundus
caſus eſt ꝓpter ignoꝛantiã ſacerdotis.vtpo⸗
te quando ſacerdos eſt ignoꝛans.tunc debet
queri ſacerdos qui ſciat ligare ⁊ ſoluere.⁊ cũ
hoc diſcernere differentiam peccatoꝛum.⁊ ei
iterum confitendum eſt de licentia pꝛopꝛij ſa
cerdotl vel autoꝛitate ſuperioꝛis. Ex hocpa
tet q; illi ſepius decipiũtur qui ignaros ⁊ illi
teratos querunt confeſſoꝛes. Tertiꝰ caſus
. 3 *

*.

.
d.

Bermo —„ .

o ſconkeſſionõ fuit integra.vt qꝛ ſcienter obti

4 cuir Ratũ moꝛtale.Aut etiaʒ ſi ac
ceſſit ee vluntate vlterius geccãdi. Quar
tus ſi ↄtempſit aut neglexiuiatiſfacere ⁊ obli
tus eſt ſatiſſactioneſibi iniũctam. Nam ſi ſci
ret ⁊ eam implere vellet.⁊ cũ vera ↄtritione
⁊ bono ꝓpoſito coneſſus eſſet.nõ opoꝛteret
reiterare ↄfeſſionẽ. Et intelligũtur duo vlti⸗
mi caſus qñ mutãt ſacerdotẽ. Si aũt ad eun

derſl ſacerdotẽ reuertit᷑.tũc diſtinguenduʒ ẽ

qꝛ aut recẽter aut nouiter ↄfeſſus eſt.aut de

memoꝛia ſunt elapſa ipiſacerdoti ꝓpter diu

turnitatẽ tꝑis. In pꝛimo caſu ſcʒ qñ peccata
ↄfeſſa adhuc ſunt in memoꝛia ſacerdotis tũc

nõ ten& omia reiterare. ſed ſolũ illud pctin

tam in narcato mor ncc egti rare. Re
ſpondet᷑ ᷣm ſanctũ Zho.n.iiij diſt.xv. Alli
que ſatiſfactioes ſunt ex quipus manet aliqs
effectus in ſatiffaciente.poſtq; etiã actus la⸗
tiſſactionis tranſit icut in ſatiffactionibꝰ ex
ieiunio ſequitur ʒilitatio cdꝛꝑis.⁊ ex ele⸗

. ⁊ er fa eos ſe charitatille teſleãt. ⁊ ſic de glid ..
Querit᷑ grũ ſatiſſactionẽ igilianctã ⁊ cõple? E.

.

*

moſinis largitis ſuſſtantie diminutio. etgic

de alijs. Et tales młiſſacaiones facte in pecca
tis nõ opoꝛtet ꝙ reiterent.ꝗꝛ q;tũ ad iſtð ꝗð
de eis maner ger penit ia ſequentes accepte
fiunt. Satiſfactiones aut que nõ relinquunt
gliquẽ effectũ in ſatiſfaciente poſtq; actꝰ trſ⸗
ſit. opoꝛtet ꝙ iterẽtur.ſicut eſt de oꝛatione et

ſimilibus actibus.ctus em interioꝛ q tota⸗
liter tranſit.nullo modo viuificat᷑.ſed opoꝛ⸗
ter vnerer. Naem Albeſtus magnus addit
2Guilh.q; talis tenet᷑ adauſcipiendũ poſtea
pñiam ſiue ſatiſtactionẽ᷑.ñ tñ eſt eiimponeda
tanta pñia quãta ſi nulla pꝛius fuiſſet impoſi
ta.qꝛ pꝛeſumendũ eſt ꝙ ꝓpter illam pꝛius in
iunctã quã fcit.licet extra charitatem domi
nus maioꝛẽ ↄtritionẽ ei dederit. Et nota ꝙñ
eſt in peccato moꝛtali qui eſt ↄtritus. Hec il⸗

.· qð ſcienter obticuit.vel illã fictionẽ ꝙ cũ vo⸗
. luntate amplius peccãdi ↄfeſſionem acceſſit
. ſec in ſecũdo caſu quando ſcʒ peccata elapſa
. tniſunt memoꝛia ſacerdotis tũc tenet᷑ oĩa rei⸗
2èé. terad. etiã ſi decies ↄfeſſus eſſet.⁊ ſemꝑ ali⸗
„ .. qð pecoatũ ſcienter obticuiſſet tũc oẽs iſte cõ
. . feſſiones ſunt iterande.qꝛ ↄſitenti ynũ pctm̃
ʒmmottale nõ dimittit ſine alio Itẽ queritur
* o de peccatis ſciẽter cõmiſſis ⁊ poſtea oblitis.
. vtrũ reqratur pnia ⁊ ↄfeſſio de his. Rñdet᷑

X

.* —

ſi hõ na ẽ oblitus ꝙ nullo modo recoꝛdatur.
tũc nõ tenet᷑ ad penitentiã niſi in generali.ſʒ
tamẽ tenet᷑ laboꝛare ⁊ diligentiã facere recoꝛ
dando ſcʒ ⁊ oꝛando deum vt reuelet ei pec⸗
catũ oblitũ.⁊ audiendo ſᷣmones cum maioꝛi
diligentia. vt ſic poſſet ad memoꝛiã reducere
eccatu hmõi oblitũ. Si aſt poteſt recoꝛda⸗
ri. tũc tenet᷑ in ſpeciali conſiteri. Si aũt omni
no nõ recoꝛdat᷑.tũc tenet᷑ in generali conſite⸗
ri dicendo ſe deũ in multis offendiſſe peccat
de qͥbus nõ recoꝛdat᷑.⁊ libẽter vellet ſcire Et
hoc eſt ↄteri in generali.Et etiã penitere de⸗
bet de negligetia per quã venit in hãc obliui

um. vt ſuꝑbo iniũgẽda eſt hũiliatio ⁊ ꝓſtra⸗
tio ⁊ veſtiũ oꝛnatus diſpoſitio. Itẽ auaro in
iuſtarũ rerũ reſtitutio.⁊ de iuſtis rebus ele⸗
moſinarũ diſtributio. Itẽ guloſis ⁊ ebꝛioſis
abſtinẽtia ⁊ ieiuniũ.Quia ᷣm Salo. Sapᷣ.
xj. NPer que qͥs peccat ꝑ hec etiã puniet᷑. Itẽ
luxurioſis ⁊ adulteris iniungende ſunt affli⸗
ctiões coꝛꝑis.vt ſcʒ dure iaceãt.veſtes aſpe⸗

ras induãt.⁊ diſciplinas cũ vgis recipiant.

⁊ ſic de alijs. AVnde Gregꝰ.Nequaqᷓ; latiſta⸗
cimus ſi ab iniqtate nõ ceſſamus.⁊ niſi volu
ptates queq; quas dilexerimꝰ ecõtrario op⸗
poſitis lamẽtis inſequatur. Itẽ accidioſis ⁊
pigris iniũgende ſunt vigilie.ſcilicet vt ma⸗
ne ſurgãt ⁊ eccleſias frequẽtent.⁊ etiã quan⸗
doq; peregrinatiões faciat. Itẽ iracundis ⁊
rancoroſis vt cũ ſuis inimicis ſe recõciliẽt et
osẽm vindictã iracundiaʒ penitus ex coꝛde
dimittãt. ⁊ cũ inimicis amicabiliter loquant᷑

onẽ. Sed q;tũ ad tertiũ ſcʒ de ſatiſfactiöe.
ſciendum ꝙ ſatiſſactio ſꝑ debet fieri ꝑ ↄtrari

le. Ergo laudabilis ↄſuetudo eſt qñ hõ vult
per ſicere penitentiã iniunctã ſibi vt pꝛius cõ
teratur de peccatis ſuis.⁊ in cõtritione peni⸗

tentiã perficiat. Altimo notandũ eſtex &

emplũ in quo dei magna miſerico dia ↄgno⸗
ſcitur ſuꝑ penitẽtes. Cegit᷑ in dialogo Ceſa
rij.ꝙ tꝑpe Innocetij pape erat mulier quedã
igne lbidinis incenſa que ꝓpꝛiũ illecebꝛiter
adamauit filiũ de quo ↄcepit ⁊ peperit aliuʒ
filiũ. Terroꝛe igitur ꝑculſa timẽs ſe ſathane
tradi vel moꝛte ſubitanea interire deo miſe⸗
rante de latiſfactione anitari cepit. Pꝛeha⸗
bito igitur ↄſilio ſacerdotis ſui.infantulũ ſe⸗
cum tollens. Romã venit.⁊ ci magna ipoꝛ⸗

tunitate æ magna ↄtritione dñi. Innocentij

pape oculis ſe ingeſſit.cũ tantis lachrimis et
damoꝛibus. cũctis gudientibus faciens con
feſnionẽ.vt omes vterentur in ſtupoꝛes Ge⸗

ſtauit em in bꝛochijs infantẽ cõmiſſi facino-

ris teſtẽ. Nidens dñs papa in muliere tãtaʒ

ↄtritiont.⁊ quia vere penitens eſſet.miſeri⸗
coꝛdia motus ſuꝑ eam. ſicut pꝛudens medi⸗

cus volens inſfirmitatem plene ⁊ cito curare
⁊ medicinaʒ vere ↄtritionis ꝓbare. pꝛecepit

vt in tali veſte ibi coꝛam eis appareret.in qli

venerat ad filium cũ peccaret.lt illa ↄfuſio⸗
nem eternã tꝑali anteponens. ¶Gox exiuit.
veſtes exuit. ⁊ in camiſia redijt.⁊ q; paratiſ⸗
ſima foꝛet ad oẽm ſatiſfactionẽ in tali obedie⸗
tia ſatis oſtendit. Conſiderans vir beatiſſi⸗
mus tali ohedientie.tali verecũdie.tali peni⸗
tentie.nullius peccati penã poſſe reſiſtere co
ram omnibus dixit ad mulierem. Himiſſum
eſt tibi peccatũ tuum. vade in pace.Etnihi

S .
* ⸗

.
„

ES

o ſ confeſſionõ fuit integra.vt qꝛ ſcienter obti

cuit aligmali ꝑ atu moꝛtale. Aut etiaʒ ſi ac

ceſſit e& vluntate vlterius geccqdi. Quar

tus ſi ↄtempſit aut neglexit iſtiſſacere ⁊ obli
tus eſt ſatiſtactioneſibi iniũctam. Nam ſi ſci
ret ⁊ eam implere vellet.⁊ cũ vera ↄtritione
⁊ bono ꝓpoſito conEſſus eſſet.nõ opoꝛteret
reiterare ↄfeſſionẽ. Et intelligũtur duo vlti⸗
mi caſus qñ mutãt ſacerdotẽ. Si aũt ad eun
dem̃ ſacerdotẽ reuertit᷑.tũc diſtinguenduʒ ẽ
qꝛ aut recẽter aut nouiter ↄfeſſus eſt.aut de
memoꝛia ſunt elapſa ipiſacerdoti ꝓpter diu

turnitatẽ tꝑis. In pꝛimo aſu ſcʒ qñ peccata

ↄfeſſa adhuc ſunt in memoꝛia ſacerdotis tũc

nõ ten& omia reiterare. ſed ſolũ illud pctaimn

qð ſcienter obticuit. vel illã fictionẽ ꝙ cũ vo⸗

.

„* — — „ . .
2 „ . terait. etiz ſi decies ↄfeſſus eſſet.⁊ ſemꝑ ali⸗

luntate amplius peccãdi ↄfeſſionemi acceſſit

ſed in ſecũdo caſu quando ſcʒ peccata elapſa

ſunt ꝗ memoꝛia ſacerdotis tũctenet᷑ oĩa rei⸗

.qð pecoatũ ſcienter obticuiſſet tũc oẽs iſte cõ
. feſſiones ſunt iterande.qꝛ ↄſitenti vnũ ꝑctm

moꝛtale nõ dimittit᷑ ſine afno Itẽ queritur
de peccatis ſciẽter cõmiſſis ⁊æ poſtea oblitis.
vtrũ reqͥratur pnia ⁊ ↄfeſſio de hi. Rñdet᷑
ſi hõ na ẽ oblitus ꝙ nullo modo recoꝛdatur.
tũc nõ tenet᷑ ad penitentiã niſi in generali.ſʒ

tamẽ tenet᷑ laboꝛare ⁊ diligentiã facere recoꝛ

dando ſcʒ ⁊ oꝛando deum vt reuelet ei pec⸗
catũ oblitũ.⁊ audiendo ſᷣmones cum maioꝛi
diligentia. vt ſicpoſſet ad memoꝛiã reducere
peccatũ hmõi oblitũ. Si aüt poteſt recoꝛda⸗
ri.tũc tenet᷑ in ſpeciali conſiteri. Si aũt omni

no nõ recoꝛdat᷑ tũc tenet᷑ in generali confite⸗

—.
4 . .

ri dicendo ſe deũ in multis offendiſſe peccat
de qͥbus nõ recoꝛdat᷑.⁊ libẽter vellet ſcire Et
hoc eſt ↄteri in generali.Et etiã penitere de⸗
bet de negligẽtia per quã venit in hãc obliui

O onẽ. Sed qtũ ad tertiũ ſcʒ de ſatiſfactiöée.
ſciendum ꝙ ſatiſfactio ſꝑ debet fieri ꝑ otrari

um. vt ſuꝑbo iniũgẽda eſt hũiliatio ⁊ ꝓſtra⸗
tio ⁊ veſtiũ oꝛnatus diſpoſitio. Itẽ auaro in
iuſtarũ rerũ reſtitutio.⁊ de iuſtis rebus ele⸗
moſinarũ diſtributio. Itẽ guloſis ⁊ ebꝛioſis
abſtinẽtia ⁊ ieiuniũ. Auia m Salo. Saß.
xj. Per que qͥs peccat ꝑ hec etiã puniet᷑. Itẽ
luxurioſis ⁊ adulteris iniungende ſunt affli⸗
ctiões coꝛpis.vt ſcʒ dure iaceãt.veſtes aſpe⸗

ras induãt.⁊ diſciplinas cũ vᷣgis recipiant.

⁊ ſic de alijs. Ande Gregꝰ.Nequaq ſatiſſa⸗
cimus ſi ab iniqtate nõ ceſſamus.⁊ niſi volu
ptates queq; quas dilexerimꝰ ecõtrario op⸗
poſitis lamẽtis inſequatur. Itẽ accidioſis ⁊
pigris iniũgende ſunt vigilie.ſcilicet vt ma⸗
ne ſurgãt ⁊ eccleſias frequẽtent.⁊ etiã quan⸗
doq; peregrinatiões faciat. Itẽ iracundis ⁊
rancoroſis vt cũ ſuis inimicis ſe recõciliẽt et
oẽm vindictã ⁊ iracundiaʒ penitus ex coꝛde

dumittat. ⁊ c inimicis amicabiliter loquant᷑

erfa eos ſe charitatiue teneãt. ⁊ ſic de ſſxx.

tet ꝙ iteret.

3

Querit᷑ vrũ ſatitſactionẽ isiiactã ⁊ cõple E.

tam in peccato moꝛtali necqſſe ſtitrrare. ge
ſpondet᷑ m ſanctũ Zho·n. iiij Di xv. Elli

que ſatiſſactiões ſunt ex quibus manet aligs·.

effectus in ſatiſfaciente.poſtq; etiã actus i⸗
tiſſactionis tranlit⸗ icut in ſea atiſfactionibꝰ ex
ieiunio ſequitur epiulitatio cdeꝑpis. ⁊ ex ele⸗

.
*

moſinis largitis ſupſtantie diminntio. etſic

dealijs. Et tales mliſfacxiones facte in pecca

tis nõ opoꝛtet ꝙ reiterent .ꝗꝛ q;tũ ad iſtᷣ ꝗð

de eis maner ger penitaria ſequentes accepte
fiunt. Satiſfaetiones aut que nõ relinquunt
aliquẽ effectũ in ſatiſfaciente poſtq; actꝰ triᷣ⸗
ſit. opoꝛtet ꝙ iterẽtur.ſicut eſt de oꝛatione et
ſimilibus actibus.Actus em interioꝛ tota⸗
liter trantt⸗ P modo yiuificat᷑.ſed opoꝛ⸗

pñiam ſiue ſatiſtagionẽ.ñ tñ eſt eiimponedla
tanta pñia quãta li nulla pꝛius fuiſſet impoſi
ta. qꝛ pꝛeſumendũ eſt ꝙ ꝓpter illam pꝛius in
iuncta quã cit.licet extra charitatem domi
nus maioꝛẽ ↄtritionẽ ei dederit. Et nota qñ
eſt in peccato moꝛtali qui eſt ↄtritus. Hecil⸗
le. Ergo laudabilis ↄſuetudo eſt qñ hõ vult

perficere penitentiã iniunctã ſibi vt pꝛius cõ

teratur de peccatis ſuis.⁊ in cõtritione peni⸗

dem Albeſtus magnus addit
2Guilh.q talis tenet᷑ adeuſcipiendũ poſtea

tentiã perſiciat. Altimo notand eſtex Q

emplũ in quo dei magna miſerico dia ↄgno⸗
ſcitur ſuꝑ penitẽtes. Legit᷑ in dialogo Ceſa
rij ꝙ tpe Innocẽtij pape erat mulier quedã
igne libidinis incenſa que ꝓpꝛiũ illecebꝛiter
adamauit filiũ de quo ↄcepit ⁊ peperit aliuʒ
filiũ. Lerroꝛe igitur ꝑculia timẽs ſe ſathane
tradi vel moꝛte ſubitanea interire deo miſe⸗
rante de latiſſactione anitari cepit. Pꝛeha⸗
bito igitur oſilio ſacerdotis ſui.infantulũ ſe⸗
cum tollens. Romã venit.⁊ cũ magna ipoꝛ⸗

tunitate æ magna ↄtritione dñi. Innocentij

pape oculis ſe ingeſſit.cũ tantis lachrimis et
dlamoꝛibus. cſctis gudientibus faciens con
feſſionẽ. vt omes vᷣterentur in ſtupoꝛezʒ Be⸗

ſtauit em in bꝛechis infante cõmiſſi facino-

ris teſtẽ. Nidens dñs papa in muliere tãtaʒ

ↄtritionẽ.⁊ quia vere penitens eſſet. mileri⸗
coꝛdia motus ſuꝑ eam. ſicut pꝛudens medi⸗

cus volens infirmnitatem plene ⁊ cito curare
⁊ medicinaʒ vere ↄtritionis ꝓbare.pꝛecepit

vt in tali veſte ibi eoꝛam eis appareret. in qli

venerat ad filium cũ peccaret.ltilla ↄfuſio⸗
nem eternã tꝑali anteponens. ox exiuit.
veſtes exuit. ⁊ in camiſia redijt.⁊ qᷓ paratiſ⸗
ſima foꝛet ad oẽm ſatiſfactionẽ in tali obedie⸗
tia ſatis oſtendit. Conſiderans vir beatiſſi⸗
mus tali ohedientie.tali verecũdie.tali peni⸗
tentie.nullius peccati penã poſſe reſiſtere co
ram omnibus dixit ad mulierem. Limiſſum
eſt tibi peccatũ tuum. vadein pace. Etnihu

„—

„

.
6 ‧
.2

VierfarbSelector Standard* -Euroskala Offset

4 Copyright 4/1999 VXMaster Gmbkhi wwW.JYXmaster. com