KeXVIII4b_fol_14

ſteritatis nen! nrie.Zon-
vaunpere ccha
tuith elyas. Cing = iiccise i
auiuxuriam adc r. Kas mei
ſilueſtre edebat. ⁊ ſol eR CG*
gruum eſt non ſeqdute rit.: Per
Aiunt perbinarerhbic noui ᷑ aſomine
mel ſilueſtre ꝛam ioꝛdanis abũds cu⸗
tius canne de ite: mellis ſapoꝛ meân has
dant. Locuſte eſt herba pꝛoculidut
ſa eximij ſaog ui' s natura eſt àa loco.—
cũ nemine fere eer otinũ rãſp onere fructu.
Ungde et a lati
ambo nome berne gabe int eiuiaẽ notaminis
vel ſignificato ε à eſt locuſta. Duius no/⸗
minis iohannẽ ed ennt animalia: quidam
berbas. Judeis ai. ẽ 'ſte anialia.ſunt licite
in eſum. Mel autẽ ſiin rc herbam cõſtat eſſe.

ſicut et locuſtas:⁊ amboꝛi copia in beremo eſt.

Hec de locuſta ⁊ melle ſilue ſtri.Uilis et aſpera
quoq; veſtis de pilis cameloꝛum:vel de quibuſ/
libet exuuijs animaliũ.coꝛ contritũ ⁊ humilia/
tum penitentis de ſignat. Zone autẽ pꝛecinctios
monet:vt ad omne miniſteriũ voluntatis chꝛi⸗/
ſti ſimus accincti. Locuſte fugaces in eſum ele/
cte:figurãt nos qui pꝛꝰ quaſi quibnſdã coꝛpoꝝ
ſaltibus efferebamur:voluntate vagi:operibus

inu tites. verbis queruli.ſede peregrini. Nũc au

om ſumus ſanctoꝝ alimonia et ſatietas ꝓpbe

m melle ſfülneſtri- auta dul

de aduclu dotin

12. rrnn-eri u qauos cu ve⸗

b nerit dñs inuenerit vigilantes
Si quis veſtrum chariſſimi onᷣm
ſuum ad ſe noctu venturũ ſperaret:totavi
gilantia aduentum eius expectaret:veni/
entemqʒ ſummopere excipere feſtinaret:
5 ſe magnis gratie ipᷣius cõmendaret .

ce verꝰ dñs noſter ad nos indignos ſer
uulos ſuos ſe venturos denunciat: ſuũ ad
uentum peruigiles pᷣſtolantes ſibi venien
ti occurſantes beatos pꝛonũciat. Idcirco
cũ neſciamus diem neq; hoꝛam quãdo ve-/

marcl. 13. Niat: opoꝛtet vt vnuſquiſq; noſtꝝ in bona

actõne vigilare ſtudeat:me ſero vel media
nocte:aut galli cantu ſeu mane adueniens
nos imparatos inueniat.Sero dñs venit:
cũ aliquẽ in ſenectute de hacvita exire pꝛe
cipit. Media autẽ nocte aduenit:cum ali/
quem in iuuentute inopinata moꝛte voeas

uerit. Sallicantu aduentat: cum quemli-

bet in adoleſcentia abire imperat. Mane

ſupcruenit:cũ quempiam in puericis ſub⸗

omen e tt. cũ quiden

70e

at cũ eo

inneniet.quia ab e ernisnii⸗ P

det partem illoꝝ cũ hepo.
demombus ponet. Etnors
non in die ſed in nocte ve
augzao vematanulo vꝛe
te milas eeiret iaa
ret: vtiq; viguaret. do⸗

auas tolli m neſin. ..
☛ – . —— — . „

Fur eſt moꝛe. Hec in noctevx .
min? inopinate pᷣmit:dominũn ive⸗
mientẽ:dũ animũ reperit in bo. en
tem. Domũ perfodii:qꝛ mox coꝛpue ci⸗
dit. Occiſo aũt dſio:bona eius tollit.q. ii
ſeram animam a bonis eterne vite euelli

et ad tartara cruciandã pertrahit. Hox du
ogecim hoꝛas habere cognoſcit᷑: que ĩ q̃t/

tuoꝛ vigilias diuiditur:⁊ vnaqueq; viglia

tmibꝰhoꝛis aſſcribit᷑. Humana quippe vita

nocti cõparatur:qꝛ tenebꝛis ignoꝛatie ob/
ſcuratur.hHec in duodecim hoꝛas dimenſu
ratur:aꝛ pᷣſens vita duodecim mẽſibus cir

poꝛi aſſignant᷑. Quattuoꝛ etiã vigilie:q̃t-⸗
tuoꝛ etates intelliguntur:in qu. bpus bñ vi
gilantes: celeſti pꝛemio remunerabuntur.
De his vigilijs dicit dñs. Si in ſecũda vi⸗/

gilia. t ſi ĩ tercia viglia venerit: beati ſunt Luee. ·

quos vigilãtes inuenerit. Pꝛima viglia ẽ
puericia. In hacbñ vigilãt q innocẽtiã cõ
ſeruãt.Hi dño pulſanti cõfeſtim aperiunt
dũ moꝛtẽ ſecuri ſuſcipiũt:qꝛ moxſe cũ xpᷣo

regnaturos ſciũt. Scdða viglia ẽ adoleſcen

tia. In hac ꝑuigiles excubãt:qͥ ſe carnis il
lecebꝛis nõ coinqͥnãt. hi quoq; dño veniẽ
ti leti hoſtium referãt:qꝛ ꝑ moꝛtem ſe gau
dia ꝑcepturos ſperãt. Tercia viglia eſt iu
uẽtus. In hac ꝑuigiles dũm pᷣſtolatur.dqᷣ

msi deſiderijs nõ ſupant᷑: diuinis pᷣcep/

tis exercitãtur.hi etiaʒ alacres dño occur ·
rũt.qꝛ mox ĩ gaudio metũt:qð ĩ lachꝛimis
ſemiauerũt. Quarta viglia ẽ ſenectꝰ. gSn
hac vigilãdo dñm expectẽt:qͥ in bona actõ
ne vſq; ĩ finẽ ꝑſeuerãt. hi diu deſideratu,ʒ
dñm ouãtes ſuſcipiũt.q; ſtatiʒ ab eo dena/
riũ vite ꝓ laboꝛe ꝑcipiũt. Sic enĩ celebꝛa⸗
S a üij

tuſ famus: mði
babiloniã aco⸗ lKiam: qus
ſeruisgeuſtodieſda tradidit: ip̃e cõuiuiuʒ
ncturus in celũ abijt. Seruis pᷣcepit.
VMlate vt quacunq; hoꝛa aduenerit:pa

rati lint cũ lãpadibus obuiare. Pꝛomiſit

aut le cũ magno apparatu aduẽturũ: ⁊ ſpõ

Alum ſuã impꝛeparatã ciuitatẽ inducturuʒ.
Onimiũ beati:qui ei occurrere tũcſũt pa/
rati. Nam in gaudiũ dñi ſui cũ eo ad nup/
ei intrabunt: ⁊ ſuꝑ om̃ia bona ipius con

—

ſtituti: in eternũ exultabũt.heu q;nimiuʒ

miſeri: qui tũc in peccatis ſopiti inueniun

aur: qꝛ clauſa iã ianua ab eternis epul ex/
agaudiütur. Igitur chariſſimi cũ hoꝛã chꝛi⸗
ſti aduentus:ſq; diẽ moꝛtis nf̃e ignoꝛemꝰ.
Oſnes ſimul iuuenes ⁊ virgines ſenes cũ

innioꝛibus in bonis operibus vigilemus
faciem dñi in cõfeſſione pueneamus:vt in
natiuitate eius ſacramentũ coꝛꝑis eiꝰdig K
ne percipiamus:quatenus cum ſecũdo ve

nerit:cum ipᷣo in gloꝛia apareamus.

— — —Wð —

—
ſex etatibus cõſũmabitur iſte ms.. i⸗
rum etatũ pᷣma eſt ab ada vſq; ad no ·
fiunt ᷣm yſið. anni.ij. M. cc.lij. Secida⸗
dilunio vſq; ad abꝛaham: quod fiũtanni
iij. M.. c. xxxviij. Lercia ab abꝛahamvſq;
ad dauð:qð fiũt ãni.iiij M. c.xxiiij.Quar
ta a dauid vſq; ad tranſmigrationẽ babilo

nis:quod fiunt anni.iiij. . dc. ix. Quin/

ta a tranſmigratõe babilonis vſq; ad chꝛi
ſtum:quod fiũt anni.v.M. c.liiij. Anati⸗
uitate aũt chꝛiſti vſq; ad id quo yſidoꝛus
hec ſeripſit:certus numerus non habetur:
niſi fiat illoꝛum annoꝛum cõputatio qͥ fue
rant ad tempoꝛa eraclij religioſi pꝛincipis
Huius quarto et quinto ſiſipoti pꝛincipis
anno:iudei ſpania baptiʒzabantur:⁊ tũc fu
erũt ãni a natiuitate dñi. v. A. decc. xxxvj
cũ ſuperioꝛibus annis etatum cõputatis.
Et hec eſt ſexta etas que nn c agit᷑ vſq; ad
diem iudicij. Septima vo ſctõꝝ erit requi
es:que nõ habet veſperam: qꝛ eã nullꝰter
minꝰ claudit. Pꝛimo eniĩ ſeculo factus ẽ

homo in paradiſo quaſi lux:in qua etate fi æ
lios in lucis nomiĩe diutſit deus a filijs ho/ cu⸗
minũ quaſi a tenebꝛis.ſitqʒ huius diei ve./
ſpera diluuium. Secundo ſeculo factum

at diu ſo ſermonis ſi placuerit.
er voci em ſeruetur; js vbi ·
facta merit. „„ 2

Rimne 2 erio.. og
rauit pm ſuũ agetibu no Ham di⸗
ſcernẽs eũ quaſi aridã ad ꝛcquls vt ꝓferret
germen herbarũ atq; lignoꝛum:id eſt ſan/
ctos ⁊ fructũ ſcripture ſancte.Hhac veſpera
fuit pctm̃ regis ſaul. Quartũ ſcin cepit a⸗
dauid: qñ ðs cõſtituit lumĩaria in celo: id
eſt dauid in ſplẽdoꝛẽ regni tanq; ſol excel⸗
lẽtiã: ⁊ in ſpẽm lune obumbꝛãtem tanq; ſy
nagogã: ſtellas pnapes eiꝰ. Cuiꝰ etatis
fuit veſpa tpᷣs:qũ ols dei ĩ babilonẽ ductꝰ
eſt captiuꝰ. Quintoſcloꝛid eſt ĩ traſmigra

— ſkrat᷑. Sicut eteni tempꝰ noctis
Kluci diei collatũ tetra caligine obfuſcatur:
ita lux oim dierũ huius ſeculi luci ventu⸗
ri diei compata: ꝓꝛſus denſa obſcuritas re
putatur. De temꝑe autẽ vel die huius ſchi
dicit᷑ ꝙ in pn cipio ipᷣius deus creauit. xxij
opera. Pꝛimo itaq; die fecit ſeptem opera
id eſt materiã infoꝛmem: angelos:lucẽ: ce
los:ſuperioꝛes: rer aqu atq; aerez. Se⸗/
cundo die firmamentũ ſolum. Tercio die
quattuoꝛ:id eſt maria: ſemina: ſationes:at
plãtaria. Quarto die tria id eſt ſolem ? tione babilõis:facta ſũt quaſi aĩalia ĩ aqs:
IlIumã: ſtellas. Quinto die tria: id eſt pi ⁊ volatllia celi : qꝛ tũc inter gẽtes tanq; in
ſces: reptilia aquarum: æ volatilia. Sexto mari iudeiviuere ceperũt nechabebãt ſta
die qttuoꝛ: id eſt beſtias: pecudes:⁊ reti bilẽ locũ tanq volãtes aues. Huis diei qſi
lia terre:⁊ hominẽ: ⁊ facta ſũt omia.xxij n veſpa eſt multiplicatio peccatoꝝ ĩ pplo iu/
diebus. yj. Et. xxij.generatones ſunt ab deox qñ ſic excecati ſunt:vt etiã dñũm ieſu,
adam viq; ad iacob: ex cuius ſemie naſci noõ poſſent agnoſcere. Jam ſ⸗ extũ ſchm fuit
gens iſrael. Et. xxij. libꝛi veteris teſtamẽ in aduentu dñui noſtri ieſu chꝛiſti. Nam ſic
ti vſq; ad heſter: et. xxij.litterarũ ſunt ele· in illa ſexta die pꝛimus adam de limo ter
re ad hymaginem dei factus eſt : ſic in iſta

menta: quibus conſtat diuine legis doctri
ſexta diei etate: ſecundus adam id eſt chꝛi

na. Igitur cõſummatis. xxij. operibus. vj
iebus requieuit ab eis ſeptimo deꝰ: quia ſtus: in

carme de virgine maria natus eſit:

—
—

—

ille in anima viuen: hic in ſpiritu viuift
cante. Et ſicut in illa die ſit anima viua:ſic
n iſto ſeculo deſiderantes vitam eternaʒ.

licosoſpiritꝰ vel anĩe ſancton gmmlo coꝛ
poꝛali loco compꝛehenduntur:ſoli deo in-
comphenſibili atq; incircumſcripto circũ/

ſcripni creduntur: cuncta obſtantia lucem
ſue claritatis penetrare noſcũtur.hi ſingu
li ab eterno ſole illuſtrati: imenſum fulgo
rẽ ſuũ cum illa die participãtur:ipſiq; iui/
cem alterutra claritate deliciantur.
Biuiſio ſermonis.

Et ſicut in flla die ſexta ſerpentium et fe/
rarum genera pꝛoducit terra:ita et in hac
ſexta etate ſeculi:gentes vitam appetẽtes
er nã eccleſiam generauit. Et quẽadmo/
duin illa die creatur maſculus ⁊ femi/
.iic in iſta ſeculi etate manifeſtatur chꝛi
us et eccleſia.Et ſicut homo pꝛeponitur
in die illa pecoꝛibus:ſerpentibus:volatili
bus celi:ita chꝛiſtus in hac etate gẽtibus: d
populis:⁊ nationibus:vt ab eo regãturvł
ernali concupiſ cẽtia dediti: ſicuti pecoꝛa
vel terrena obſcurati curioſitate quaſi ſer
ꝓentes:vel elati ſuperbia quaſi aues. Et
ſicut illo die paſcuntur homo ⁊ anima/
liea que cum ipſo ſunt:herbis ſeminalibus
lignis fructiferis et herbis viridibus: ſie
iſta etate ipſe populus ſpiritualiter paſci
tur ſanctarũ ſcripturarũ alimentis: ⁊ lege

Ehuiꝰ diei incomparabili gloꝛia
cecinerũt omniũ pꝛophetarũ pco⸗/
nia:qꝛ hec dies melioꝛ eſt vita ſuꝑ
annoꝝ milia. NHox itaq; huius tꝑis quaſi ĩ Luce 12
quattuoꝛ vigilias diuiditur: qꝛ bic mũdꝰ·
quattuoꝛ interſticijs diſtinguitur. Pꝛima
vigilia ab Adam vſq; ad MHoe fuerat in qᷓ
pauci in bono peruigiles:periculum eua/
ſerant:ſomno vero malicie oppꝛeſſos dilu
uium dimerſerat. Secunda vigilia a NHoe
vſq; ad moyſen extiterat: in qua bene vigi

diuina ad accipiendam fecũditatẽ rationũ

atq; ſermonum tanq; herbis ſeminalibus
partim ad vtilitatẽ moꝝ conuerſatõis hu
mane:partim ad vigoꝛem fidei:ſpei:⁊ cha
ritatis in vitã eternam tanq; herbis viri/
dibus: que nullo eſtu tribulationum are⸗

4
— — 21 — r

lius ſeptimi dien in qna chꝛiſtus in ſua cla
ritate pꝛedicaturveab ipſo ſole angelo
rum illuminatur:cuius pulchꝛitudinẽ hic
ſol et luna mirantur. Oqlis gfa illiꝰ diei

quaʒ om̃es angeli:om̃eſq; ſancti illumina

bunt:qui ſinguli ſeptuplum plus hoc ſole

radiabunt. Et ſi hicmundus tã amenꝰ iu

dicatur quivno ſole tm̃ illuſtratur:qd eſti
mandum eſt de illa vita que tot ſolibus il

luſtratur? Sʒ foꝛte diceret aliquis.Hic ſol

magnum lumẽ exhibet: qꝛ magno coꝛpo⸗

re fulget: anime vo q;uis ſereniſſime quid

luminis pꝛebere poterunt que om̃ino par

ue ſunt. Certe hicſol ocuł noſtris circũſcri

bitur: radius eius quolibet coꝛꝑe oppoſito

penetrari nõ ſinitur: nubibus obtegitur:

noctibusa nobis pꝛoꝛſus occulitur. Ange

–

cbuse EE 92
i et eoꝛum ſequaces factis ctis on
nes gentes ad lumen veri dei Euigilare in
citabant. In hac vigiles ſponſi leti cabun
tur:erroꝛis vero ſomno inuoluti: toꝛrente
ignis deuoꝛabuntur. His aũt ſingulis vi/
gilijs terne hoꝛe aſſcribũtur:quia ĩ his ſin
gulis tempoꝛibus iuſti fidem ſancte tri/
nitatis habuiſſe noſcũtur. Harũ igit᷑ qua
tuoꝛ vigiliarum cuſtodes ad vigilandum

õ
„

R

lantes colloquio/dei frui meruerant: opo
re vero negligentie grauatos partim ſul/
phur et ignis conſump erat:partim mare
rubꝛum abſoꝛbuerat. Lercia vigſia a moy
ſe vſq; ad chꝛiſtuʒ fuerat:in qua galli qua⸗

Ala media nocte cantus edeban an.

2 8

0entesen

R

nos infoꝛmauerunt:dum nos quatuoꝛ pᷣn

cipales virtutes verbis et exemplis docu Luce. 12

erunt. Pꝛime namq; vigilie obſeruatoꝛes
pꝛudentiam. Secunde vigilie excubito⸗
res:foꝛtitudineʒ. Tercie vigilie cuſtodes
iuſticiã. Quarte viglie debellatoꝛes nos ĩ
ſtruxer̃t tꝑantiã. Et qꝛ ĩ his tuorvigiliſs

aduẽ eſꝛiſti pᷣſtolabãtur:ideo qᷓnee do
minice de aduẽ em dñi inofficiant᷑. Et quia
quat doꝛ mata ꝑ ſecũdũ eiꝰ aduen-/
ter aideo q̃driꝑtita ecclia ad/
cia. ꝓn h.ant tꝑis caliginoſa nocte.q̃
dan ſtelle ciuerſis tpibus cũ iocunditate

lucecũ:lumenq; ſuũ ſuꝑ nos fuderũt.Et

qᷓ;uis hoꝛroꝛẽ nobis effugare nõ potuef̃t
tiũc cũ gradiẽtibus ad veꝝ ſolẽ pᷣſignauef̃t
In pᷣma quiwe vigilia: abel velõ ſtella cla
ruit:qui nos pꝛo iuſticia moꝛi docuit:dum
ipe innocẽs occubuit. Pꝰ hũc alij vt aſtra
in nocte micuerunt:dũ per pietatem enos
deũ inuocat eꝛenoch ꝑ mũdiciã cum ðo am
bulare. Lamech per piam operatõem fu/
turã requiem nos ſperare docuerũt. Inſe
cũda vigilia alij vt ſydera celi reſplendue

Tũt: dum noe rectitudinẽ: ſem verecundiã

heber ſtabilitatẽ: melchiſedech deudtõez
Abꝛahã fidẽ. Loth hoſpitalitatem: vſaac
obediẽtiã. jacob tollerãtiam:joſeph caſti⸗/
tatẽ nobis pᷣmõſtrauerũt. In tercia viglia
varij ſtellaꝝ globi noctem radijs depinxe-/
runi:dũ moyſes manſuetudinẽ: Phinees
ʒelũ:joſue conſtãtiã:job patiẽtiã: gedeon
ſide tiam: ſamuel tẽperantiã: dauid Humi-

are ſolet ꝑ quaterna offi/

nobis ad eternũ diem pꝛebuerunt. Trã

acta aute iſta nocte: ver ĩ vitate ſu⸗
ſplendebit. Cum & patt

in maieſtateſua adia * ebit: tũ
lunam ſcʒ eccιιnmd ebzie emptaz
eterna claritate illum t:ome & ſtellaſ
in ſolis gloꝛiã cõmuta

Tuüc harum vi⸗/
giliarum excubitoꝛes ren. Merabit:quan⸗
do a iudicio t: anſiens in nuptus agni eis
eterna dulcedtne miniſtrabit. Igitur cha/
riſſimi in hoc aduentu dñi ſobꝛie ⁊c iuſte ⁊
pie viuamus: quatinꝰ in ſecũdo aduentu

leti eũ ſuſcipe:⁊ i eternũ cũ eo ree nare va/

leamꝰ: vbi ocłs ñ videt:neca: audiuit

Domi ica tercia cen z3e alẽ oſi.
Bunt ſigna lole et luna ⁊ ſtel ·

e li,s. et in terris pꝛeſſura gentiũ·
pꝛe confuſiõe ſonitus maris et

fluctuũ.areſcẽtibꝰhoĩbus pᷣ timoꝛe ⁊ ex

pectatõe que ſuꝑueniũt vniuer. oꝛ. ⁊c̃.
Paulo ſuperius dñs pꝛemiſit dicene. get
gens contra gẽtem: ⁊ regnũ aduerſus regnuũ: et.
erũt terre motus magni ꝑ loca: et peſtulentie.et
fames:et quibuſdam interpoſitis.hoc euange /

lium adiunxit. Et erũt ſigna in ſole ⁊ luna ⁊ ſtel

8. Ex quibus pꝛofecto omnibus:alia iam fa⸗

1gladio ferienda traceretur: igneas in celo aci/⸗
es vidimus:⁊ ipſum Mſea bumani gene⸗
ris fuſus eſt ſanguinem choꝛuſcancem. CLonfu
ſio autẽ maris et fluctuum nec dũ noua exoꝛta
eſt: ſed dum multa iam pꝛenunciata completa
ſunt: dubiũ non eſt quin ſequãtur ⁊ pauca que
reſtant.quia ſequentium rerũ certitudo eſt pꝛe/
teritarum exbibitõ. DHec idcirco diximus.vt ad
cautele ſtudium veſtre mentes euigilent ne ſe/
curitate toꝛpeant: ne ignoꝛantia langueſcant.
ſed ſemper eas et timoꝛ in bono opere ſollicitet:
et ſollicitudo confirmet.Quod autẽ pꝛe confu/
ſione:hoc eſt ante con fuſionem: vt antea ſigna
ſint:et pꝛeſſura gentium. Deinde ſequatur cõfu
ſio ſonitus maris et fluctuũ.Sol conuertetur ĩ
tenebꝛas: ait jobel pꝛopbeta:et luna in ſangui-
nem anteqᷓ; veniet dies domini magnus ⁊ ma/
nifeſtus. Derito incumbẽte iudicio:ſonitu ma
ris et fiuctuum:confunditur oebis terrarũ:pꝛe/
mentibus ſe inuicem colonis infictur:waxima

derunt. Auanta vigilia ſtella maris zu
gon. u ſplendida flãma rutilauit: dum
iter ac rternum Olem humilitate atq; ca/
mar. cNE t. In hac quoq; johan/
nee plaetaria ſtella reſplen
din es mitẽtiam pmus docuit.
tiã vig verꝰlucifer decꝰ aſtro⸗
rir· loꝛum fulſit: qͥ fulgoꝛẽ
1vü nos charitatem in⸗
p dilominus rutilantia ſy
e, 4 n iubar per oꝛbem ſparſe
dilectönét: martires foꝛ
eꝛes ſobꝛietatem:heremite
en:virgines pudiciciam: vi
us nos inſtruxerunt. Hiom
tra tn cnocte claruerunt: T uer

—

£
ſteritatis nen! riie,Zen-
vaupere õl
ruit elyas. Cing =ẽ? iiccise in
lium Unde iob- cc a lu.: on
aumuxurism c ſ mecn
ſilt. efſtre edebat. ſol 6 en C6*
gruum eſt non ſequito õ
Aiunt perbinaterbic nouu dHLemine
mel ſulueſtre ꝛam ioꝛdanis abũds cu⸗
ius canne de ite: mellis ſapoꝛ: medn lias
dant. Locuſte eſt berba pꝛocuidut
ſa eximij ſaop ui' s natura eſt a locoi.
cũ nemine fer. eer otinũ crãſp onere fructu.
Unde et a lat omen e
ambo nome berae abe nt eiu iaẽ notamims
vel ſignificato οαπ eſt locuſta. Duius no⸗
minis iohannẽ ed eunnt animalia: quidam
berbas. Judeis al c iſte anialia. ſunt licite
in eſum. Mel autẽ ſiin rc herbam cõſtat eſle.
ſicut et locuſtas:⁊ amboꝛũ copia in beremo eſt.
Hec de locuſta ⁊ melle ſilue ſtri. Uilis et aſp era
quoq; veſtis de pilis cameloꝛum:vel de quibuſ/
liber exuuijs animaliũ.coꝛ contritũ ⁊ bumilia/
tum penitentis de ſignat. Zone autẽ pꝛecinctis
monet:vt ad omne miniſteriũ voluntatis chꝛi/
ſti ſimus accincti. Locuſte fugaces in eſum ele/
cte:figurãt nos qui pꝛtꝰ quaſi quibnſdã coꝛpoꝝ
ſaltibus efferebamur:voluntate vagi:operibus
inu tues. verbis queruli. ſ⸗ ege peregrini. ue au
dm ſumus ſanctoꝝ alimonia et ſatietas pphe

im me eſtri auia de

de aduulu dolini
E 12. . * Eun lu 08 cũ ve-
b nerit dñs inuenerit vigilantes
Si quis veſtrum chariſſimi onm
ſuum ad ſe noctu venturũ ſperaret: totavi
gilantia aduentum eius expectaret: veni/-
entemqʒ ſummopere excipere feſtinaret:
a ſe magnis gratie ipᷣius cõmendaret .
ce ver dñũs noſter ad nos indignos ſer
uulos ſuos ſe venturos denunciat: ſuũ ad
nentum peruigiles pᷣſtolantes ſibi venien
ti occurſantes beatos pꝛonũciat. Idcirco
cũ neſciamus diem neq; hoꝛam quado ve-
marcl. 13. Niat: opoꝛtet vt ynuſquiſq; noſtꝝ in bona
actõne vigilare ſtudeat me ſero vel media
nocte:aut galli cantu ſeu mane adueniens
nos imparatos inueniat. Sero dñs venit:
cũ aliquẽ in ſenectute de hacvita exire pꝛe
cipit. Media autẽ nocte aduenit:cum ali⸗-
quem in iunentute inopinata moꝛte voca
uerit. Sallicantu aduentat: cum quemli-
bet in adoleſcentia abire imperat. Mane
ſuperuenit:cũ quempiam in puericia ſub⸗

—

mi deſiderijs nõ ſupant᷑: ̊ diuinis pᷣcep-

vpe 1

lir⸗

in et a onnnae eee
in euce un aosſemnhne
inneniet.quia ab eertsnii
den partem illoꝝ cũ hꝰpoe
demombus ponet. Etnotsse
non in die ſed in nocte venn
te anidas ⸗Keiret gig

Fur eſt moꝛs. Hec in noctey .
minẽ inopinate pᷣmit:dominũn oe⸗
mientẽ:dũ animũ reperit in bo. en
tem. Domũ perfodit:qꝛ mox coꝛpue i⸗
dit. Occiſo aũt dno:bona eius tollit.q. i
ſeram animam a bonis eterne vite euellit

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset

et ad tartara cruciandã pertrahit. Hox du
ogdecim hoꝛas habere cognoſcit᷑: que ĩ q̃t/

tuoꝛ vi gilias diuiditur: ⁊ vnaqueq; vigkia

tribꝰhoꝛis aſſcribi᷑. Humana quippe vita

nocti cõparatur:qꝛ tenebꝛis ignoꝛatie ob/
ſcuratur.hec in duodecim hoꝛas dimenſu
rtur:aꝛ pᷣſens vita duodecim mẽſibus cir

poꝛi aſſignant᷑. Quattuoꝛ etiã vigilie:q̃t-
tuoꝛ etates intelliguntur:in qu.bpus bñ vi
gilantes:celeſti pꝛemio remunerabuntur.
De his vigilijs dicit dñs. Si in ſecũda vi,ñ.
gilia. ſi ĩ tercia viglia venerit: beati ſunt cc. i·
quos vigilãtes inuenerit. Pꝛima viglia ẽ
puericia. In hacbñ vigilãt q innocẽtiã cõ
ſeruãt.hi dño pulſanti cõfeſtim aperiunt
dũ mouẽ ſecuri ſuſcipiũt:qꝛ moxſe cũ xpᷣo

regnaturos ſciũt. Scda viglia ẽ adoleſcen

tia. In hac ꝑuigiles excubãt:q̃ ſe carnis il
lecebꝛis nõ coinqͥnãt. hi quoq; dño veniẽ
ti leti hoſtium referãt:qꝛ ꝑ moꝛtem ſe gau
dia ꝑcepturos ſperãt. Lercia viglia eſt iu
uẽtus. In hac ꝑuigiles dũm pᷣſtolatur.d

tis exercitãtur. hi etiaʒ alacres dño occur/
rũt.qꝛ mox i gaudio metũt:qð ĩ lachꝛimis
ſemĩauerũt.Quarta viglia ẽ ſenectꝰ. JIn
hac vigilãdo dñm expectẽt:qͥ in bona actõ
ne vſq; ĩ finẽ ꝑſeuerãt. hi diu deſideratuzʒ
dñm ouãtes ſuſcipiũt.q; ſtatiʒ ab eo dena-
riũ vite ꝓ laboꝛe ꝑcipiũt.Sic enĩ celebꝛa⸗
S üiijz

4 Copyright 4/71999 VXMaster Gmbhi wwW.yxymaster. com