KeXVIII25_fol_02
author: Petrus, Comestor

Begum tertii

toꝛrens.Mõ enĩ pluerat ſuꝑ terram. Et ait
dñs ad heliã: NHade ĩ ſarepta ſidonioꝝ h/
cepi enim ibi mulieri viduę vt paſcat teet
erat ſarepta vꝛbs modica ĩter thyrũ ⁊ ſido/
nem. Sʒ ⁊ ſilua iuxta vꝛłẽ ſarepta dicebat
Cũq; veniſſet helias ad poꝛtã einitatis · ap
paruit ei mulier vidua colligẽs ligna. Cũ/
q; quęſiſſet ab ea poculũ aꝗᷓ:addidit etiam
vt afferret ei buccellaʒ panis. Quę rñdit ſe
nõ hůe niſi pugillũ farinę ĩ hydria ⁊ paulu
lü olei qͥ cõſpergeret eã:⁊ panẽ ex ea factum
comederet cũ filio ſuo·ſᷣ poſt deficiente cibo
ta beſcerẽt. Ad quã helias ait: Moli timere
fac mihi pmũ ſubeinericeũ panẽe·tibi⁊ filio
tuo facies poſtea. Hec enĩ dic̃ dñs:hydria
farinę nõ deficiet:nec lechitꝰ olei minuetur.
donec pluat ſuꝑ terraʒ. uitq; helias apnd
viduã tꝑe aliqͥ. Doſt h̊ moꝛtuꝰ ẽ filiꝰmuli/
eris. Que dixit ad heliaʒ: Cur ingreſſus es
ad me vir dei vt rememoꝛarent᷑ iniquitates
meęi :magis apparerẽt ex cõtrario ęqͥtatis
tuę· ideo ĩterficeret᷑ filimeꝰ. Et poſuit he⸗
lias puerũ ſuꝑ lectũ ſuũ ĩ ccnaculo ſuꝑioꝛi
⁊expãdit ſe ſuꝑ eum tribꝰvicibus: ⁊ clama
uit ad dñmet reuixit puer. Nuẽ recipiens
mulierait: Mũccognoni qm̃ vir dei es tu.
Hic pueꝝ tradũt hebꝛęi fuiſſe ionã ꝓphaʒ
Deſacerdotibus quos interfecit
belias. (Capituluz. XxxXV.

Dſt tertium an

Mmnmnũ ariditatis 1 famis dixit dñs ad
peliã: Vade oſtẽde te achabvt dem pluniã
ſuꝑ terrã.Erat aũt fames vehemẽs in ſama
ria:cuiꝰetiaʒ meminit menãder in geſtis ſi⸗
donio ꝝ. Et habebat achab ꝓcuratoꝛeʒ do⸗
mus ſuę abdiam·ꝗ c ĩterficeret iecabel ꝓ/
phetas dñi· abſcõdit:c ꝓphetas ĩ dnabo ſpe
luncis nqua genos ⁊ pauit eos pane ⁊ aq
ꝓPpter qð poſtea ſpiritu ꝓphetię donatus ẽ.
Ad quẽ dixit achab: Peſcẽdamꝰad cõual⸗/
les:⁊ ꝗramus pabula eqs ⁊ mulis:⁊ diuiſe
runt ſibi regiones. Occurritaũt helias ab⸗
die in via dicẽs:Nade dic dño tuo:Adeſt
helias.At ille.:Muid peccaui? Qñ nũciabo
achab⸗ adeſt helias ſpũs dñi aſpoꝛtabit te

ſter doꝛmit ·˖ aut cuz

in locũ quẽ ignoꝛo· ⁊ nõ inueniẽs te achab
interficiet me. Seruꝰaũt tuꝰ timet dñm ab
ifantia ſua. Et ait helias: Niuit dñs · quia
hodieapparebo achab. Et vocatꝰ achab ꝑ
abdiam occurrit helię ⁊ ait: Tu ne es ille qᷣ
ↄturbas iſrl: Qui rudit: NMõ ego turbaui
hßß tu et domꝰ patris tui:qͥ relinquẽtes dñm
ſecuti eſtis baal. Qerũtamẽ cõgrega ad me
oẽʒ iſrł in mõtẽ carmeli·⁊ ꝓphᷣas baal · cccc ·
qnqᷓginta:⁊ ꝓphᷣas lucoꝝ·cccc· q comedũt
e mela iecabel. Et ↄgregati ſũt ꝓplłs ⁊ ꝓphe
te in mõte car meli.Et ait helias ad ꝓpim:
vſq;quo claudicatis ĩ duas ꝑtes. Si dñs
patrũ veſtroꝝ deꝰ e ſequimini illũ ſi auteʒ
baal ſequimii eun.Mõ reſpõdẽte aũtꝓpło
ĩtulit helias. Ego ſum hic ſolus ꝓphetaſoñi
et ꝓhetę baal multi. Pent᷑ nobis duo bo/

ues illi eligant bouem vnũ cuius fruſta o/

nent ſuꝑ ligna:igne nõ ſuppoſito:⁊ ego faci
amſſiliter de altero boue. Ipſiinuocabũt de
os huos·⁊ ego deũ meũ:⁊ q exaudierit dan
do ignẽ de lublimi ipſe ſit deus. Et placuit
plo ꝓpoſitio helię. ¶ũq; ſacerdotes baal
feciſſent qd dixerat· inoca bãt baal a mane
vſq; ad meridiẽ:⁊ trãſiliebant altare qð fe
cerant:⁊ incidebãt ſe iuxta ritum ſuũ lance
olis · ita vt ſanguine pfunderẽt᷑ Dęmones
enĩ pluri ele⸗
ctant oblatiõe ſan/
guinis hũani ·et il⸗
ludebat eis helias
dicẽs: Exaltate cla⸗
moꝛẽ · foꝛte deꝰ v⸗

Amaredem Ges ſe an⸗
guinẽ
iſidoꝛꝰ.lviijica· ideo
quotiens nigroman
cia fi cruox aquę mi
ſcet· vt coloꝛe ſangui
nis faciliꝰ ꝓuocet᷑.
— —

aliqͥ alio loquit᷑ aut
in diuerſoꝛio eſt. Et —
dixit helias ad ꝓpłm: Accedite. Et pꝛęſente
ꝓpło curauit altare dñi q ð deſtructũ fuerat
id ẽ· deſtruxit altare eoꝝ ⁊ mũdauit locũ · vt
ibi faceret altare nouñ coꝛam dno. Et tulit
xij·lapides iuxta numerũ tribuũ iſrł⁊ ędifi
cauit ex eis altare in nomie dñi iſrl. Et fecit
aquęductuʒ in circũitu altaris ꝑ duo loca.
Et ligna ſuperpoſuit ⁊ mẽbꝛa bouis·ſcepit
q; afferri aquã foꝛte de mari vicino· et effu⸗
dit ſuꝑ holocauſtũ ⁊ ligna.Et facta ẽ terna

BASEIL: Johann von Amerbach 1486.

PETRUS COMESTOR

: Historia scholastica.

(Hiſtoꝛia

effuſio aquę vſqʒ ad impletionem aquędu

ctus· ne foꝛte putaret arte magica de viſceri
bus rre ſuſcitaſſe S clamauit helias

ad dñm in auribꝰ ꝓpli.Pñe deꝰpatrũ nroꝝ

exaudi me hodie · vt dilcat ꝓpls iſte qꝛ tu es

oñs deꝰ. Et deſcendẽs ignis de ſublimi vo
rauit holocauſtũ ⁊ ligna ⁊ lapides:puluerẽ

aquã ꝗᷓ erat in aquęductu lambes ⁊ ado/

S

ranit ꝓpls ⁊ ait: Oñs ipſeẽ deꝰ. Et mãdan/
te helia appꝛehẽd erũt oẽs ꝓphas baal⁊ du
xeruũt ad toꝛrẽtẽ cyſon⁊ ĩterfecit eos ibi he/

lias Ft aitad achab: Aſcẽde et comede añ

xeſcẽſum pluuię. Et comedẽte achab · heli⸗

as aſcẽdit verticẽ carmeli ⁊ ꝓnus ĩ terrã ca

pite ĩclinato ĩter genua oꝛabat:⁊ ait ad pu
erum ſuñ:

Nide ꝗ mare· ſi aſcendat galre⸗
rat enĩ aer ſereniſſimꝰ Et ait puer: Mon ẽ
qcq;. Et miſit ei ſepties. Septima autẽ vi

ce aſcẽdebat nubecula de mari:excreſcẽs vſ

qᷓ; ad hoĩs qᷓntitatẽ.Et ait helias ad achab
Peſcende cito in iecfahel ne te occupet plu
uia. Et ecce ↄtenebꝛati ſunt celi.⁊ nubes ⁊
ventꝰ.⁊ pluuia facta ẽ grandis. Feſtinauit

aũt achab ĩ iegrahel. ⁊ facta ẽ manꝰdni ſuꝑ

heliã · ⁊ currebat an achab donec ĩtraret vꝛ
bem Aũq; accepiſſet iegabel ꝗͥ fecerat helias
ꝓphetis ſuis: indignata miſit nũcios ad he/

⁊tranſibit dñs coꝛam te.C
viſibiliter trãſierũt:in quibus non trãſiuit

dñs tranſiẽs dixit ad eum:

liã dicẽs: Hec faci/
ant mihi dij ⁊ Had

Dant · niſi cras hac
hoꝛa poſuero aiam

tuã ſicut tu poſuiſti
aĩaʒ vnius exillis.

icut in ſalutationi
us verbij ꝓpt᷑ nimi
um affectũ nõ ponit
vt ꝙ vix ĩtelligat ita
in hmõilocutionibꝰ
demonſtratiuũ ꝓno

mẽ ponit᷑ vt qcũq; etiã malũ ſibi accidere

minuit. Tuũc angelꝰ oñi tetigit eux dicens:
urge comede. Et eccead caput eius erat

ſubcinericiꝰpanis a vas aꝗᷓ 1 comedit ⁊ bi-

gelꝰ ſcdo dicens: Surge comedegrandis
enĩ tibi reſtat via. Joſephꝰtñ dicit angeluʒ
nõ excitaſſe ei ·ſ̊ aliquẽ. Et comedit helias
et ambulauit ĩ foꝛtitudine cibi illiꝰxl.dieb⸗
xl·noctibo vſq; ad mõtẽ dei oꝛeb · in qͥ ap/
paruit dñs moyſi ĩ rubo.Et manſit ibi heli⸗
as ĩ ſpelũca.Et ait dñs ad ei: Quid h̊ agis
helia: Qui rñdit: Telatus ſũ aduſus iſrlp
te. Nã altaria tua deſtruxerũt: phᷣas tuos
occiderũt: ⁊ relictꝰ ſũ ego ſolus ⁊ ꝗqrũt aĩiam
meã: ⁊ aufugi. Et ait dñs ad euʒ: Igredere
ria tamẽ pꝛius

bit· ⁊ rurſũ krgen Et ſuſcitauit eũ an⸗

dDñs. Oꝛimo ergo tranſiuit ventus foꝛtis:
conterens petras:ſed nõ in vento dominus
Secũdo trãſiuit cõmotio terrę:ſed non in
ea dñs Lertio tranſijt ignisſed nonĩ igne
dominus. Nuarto tranſe⸗ t ſibilus aurete⸗
nuis/et cuʒ eo dominus.Et operuit helias
vultũ ſuũ pallio.⁊ ſtetitĩ oſtio ſpeluncę.Et
uid hic agis
helia: Et reſpondit ei ſicut ⁊ ſupꝛa Et dixit
domin? ad eum. Reuertere ꝑ deſertuʒ ⁊ va

de in damaſcũ · ⁊ in vltionem mei inunges

acahel regem ſupꝑ ſyriam · ⁊ hieu filiũ nanſi
regem ſuper iſrael · heliſeũ aũt filiũ ſaphe
deabela inunges ꝓPphetaz pꝛo te · et iſti tre
interficiẽt idolatras de iſrael alios acahe
alios hien/alios heliſęus: relinquã mih
ĩiſrłvijmilia viroꝝ quoꝝ genua non ſunt

cetur · niſi hoc fiat.
efuga helig etvocationeheliſęi
ꝗapitu.xXxXXKXVI .
timẽes helias
fugit ĩ berſabee · ⁊ dimiſit ibi pueꝝ
Ba as verdgür ſolaeferrouiti rterti
viã vniꝰ diei.Et ſedẽs ſubter vnã iunipe/
rũ ·oꝛauit vt moꝛeret᷑ ibi:dicẽs ſe nõ eſſe me/

lioꝛẽ· i· dignioꝛẽ vita patribo vt illis perdi⸗
tis ipſe viuere exoptaret:⁊ ꝓijciẽs ſe obdoꝛ

t nota ꝙ helias nõ aliter vnxit aca hel · ni⸗

Einon baal/nec oſculati ſunt manus eius

ien vero nec ipſe

nec heliſeꝰ ĩunxerũt

ß vnꝰ ꝓphetan miſ⸗
ſus ab heliſco · heli

ſe vero non vnxit
niſi ꝙ pallium ſuuz
poſuit ſuꝑ euʒ. 26
eni ĩ lege vngebãt
niſi rex et ſacerdos.

ſiꝙ pᷣdixit ꝑ heliſeum eum regem futurum

23 9gruit oꝛaculo
Aato enĩ heliſeo in
galgalis:imago ð vi
tulis aureis mugit.
uo audito in hie/
ruſaleʒ ait ſacerdos.
Pꝛopheta natꝰ eſtĩ
iſrł qͥ ſcuptilia eoꝛuʒ

Begum terti

toꝛrens. Mõ enĩ pluerat ſuꝑ terram. Et ait
dñs ad heliã: Nade ĩ ſarepta ſidonioꝝ hᷣ/
cepi enim ibi mulieri viduę vt paſcat teet
erat ſarepta vꝛbs modica ĩter thyrũ ⁊ ſido/
nem. SPʒ ⁊ ſilua iuxta vilł ſarepta dicebat
Cüq; veniſſet helias ad poꝛtã ciuitatis·ap
paruit ei mulier vidua colligẽs ligna. Cũñ⸗
qᷓ; quęſiſſet ab ea poculũ aꝗ addidit etiam
vt afferret ei buccellaʒ panis. Quę rñdit ſe
nõ hĩe niſi pugillũ farinę ĩ hydria ⁊ paulu
lũ olei qͥ cõſpergeret eã:⁊ panẽ ex ea factum
comederet cũ filio ſuo ·ſ poſt deficiente cibo
tabeſcerẽt. Ad quã helias ait: Moli timere
fac mihi pmũ ſubeinericeũ panẽ · tibi filio
tuo facies poſtea. Mec enĩ dic dñs:hydnia
farinę nõ deficiet:nec lechitꝰ olei minuetur.
donec pluat ſuꝑ terraʒ.uitq; helias apnd
viduã tꝑe aliqͥ. Poſt h moꝛtuꝰ ẽ filiꝰmuli/
eris. Que dixit ad heliaʒ: Cur ingreſſus es
ad me vir dei vt rememoꝛarent iniquitates
mee.i magis apꝑparerẽt ex cõtrario ęqᷣtatis

tuę· ideo ĩterficeret᷑ filimeꝰ. Et poſuit he⸗

lias puerũ ſuꝑ lectũ ſuũ ĩ ccnaculo ſuꝑioꝛi
expãdit ſe ſuꝑ eum tribꝰvicibus: ⁊ cama
uit ad vñm:et reuixit puer. Nuẽ recipiens
mulier ait: Mũc cognoni qm̃ vir dei es tu.
Hic pueꝝ tradũt hebꝛeęi fuiſſe ionã ꝓphaʒ
Deſacerdotibus quos interfecit

belias. (Capituluz. XxXXV.

nũ ariditatis ⁊ famis dixit dñs ad
peliã: Vade oſtẽde te achabvt dem pluuiã
ſuꝑ terrã.Erat aũt fames vehemẽs in ſama
ria· cuiꝰetiaʒ meminit menãder in geſtis ſi⸗
donioꝝ. Et habebat achab ꝓcuratoꝛeʒ do⸗
mus ſuę abdiam ·q c ĩterficeret iecabel ꝓ⸗
phetas dñi·abſcõditc ꝓphetas ĩ duab ſpe
luncis qnqua genos ⁊ pauit eos pane ⁊ aq̃
Pter qð poſtea ſpiritu ꝓphetię donatus ẽ.
Ad quẽ dixit achab: Seſcẽdamꝰad cõual⸗/
les:⁊ ꝗramus pabula eqs ⁊ mulis:⁊ diuiſe
runt ſibiregiones. Occurrit aſt helias ab⸗
die in via dicẽs:Nade dic dño tuo:Adeſt
helias. At ille: Nuid peccaui: Oñ nũciabo
achab⸗ adeſt helias ſpũs dñi aſpoꝛtabit te

ſttertiuman

in diuerſoꝛio eſt. Et

BASEIL: Johann von Amerbach 1486.

in locũ quẽ ignoꝛo· ⁊ nõ inueniẽs te achab
interficiet me. Geruꝰañt tuꝰ timet dñm ab
ifantia ſua. Et ait helias: Miuit dñs quia
ldieapparebo achab. Et vocatꝰ achab ꝑ
abdiam occuriit helię ⁊ ait: Tu ne es ille ꝗ
ↄturbas iſrl? Qui rdit: Mõ ego turbaui
h tu et domꝰ patris tui:qͥ relinquẽtes dñm
ſecuti eſtis baal. Aerũtamẽ cõ grega ad me
oẽʒ iſrł in mõtẽ carmeli:⁊ ꝓphᷣas baal. cccc·
qnqᷓginta: ꝓphᷣas lucoꝝ·cccc· ꝗ comedũt
de mela iexabel. Et ↄgregati ſũt ꝓpłs ⁊ ꝓphe
te in mõte car meli. Et ait helias ad ꝓplm:
vſq;quo claudicatis ĩ duas Pptes. Si dñs

patri vſtroꝝ deꝰ e ſequimini illũ ſi auteʒ
baal ſequimini ei.Mõ reſpõdẽte aũtipło

itulit helias. Ego ſum hic ſolus ꝓpheta oñi

et ꝓPphetx baal multi. Pent᷑ nobis duo bo/
ues · illi eligant bouem vnũ cuius fruſta po/

nent ſuꝑ ligna· igne nõ ſuppoſito· ⁊ ego faci

am ſiliter de altero õ

os uos· ⁊ ego deũ meũ:⁊ q exaudierit dan

do ignẽ de ſublimi ipſe ſit deus. Et placuit
plo ꝓpoſitio helię. Cũq; ſacerdotes baal

feciſſent qd dixerat iuocabt baal a mane
vſq; ad meridiẽ⁊ trãſiliebant altare qð fe

cerant:⁊ incidebãat ſe iuxta ritum ſuũ lance

olis · ita vt ſanguine pfunderẽt Oęmones
ctant oblatiõe ſan, Amaredemões ſan/
guinis hũani · et il , guinẽh Dicit
lud ebat eis helias iſidoꝛ?elviijica:ideo
dicẽs: Exaltate cla- quotiens nigroman
moꝛẽ · foꝛte deꝰ e cia fił cuo

ſter doꝛmit · aut cu; ſcet᷑ vt coloꝛe ſangui

aliqͥ alio loquit᷑ aut nis faciliꝰ puocet᷑.
c. D
dixit helias ad ppłm: Accedite. Et pꝛeſente
ꝓpło curauit altare dñi qð deſtructu fuerat
id ẽ·deſtruxit altare eoꝝ ⁊ mũdauit locũ · vt
ibi faceret altare nouũ coꝛam dno. Et tulit
xij·lapides iuxta numerũ tribuũ iſrł:⁊ ędifi
cauit ex eis altare in nomie dñi iſrl. Et fecit
aquęductuʒ in circũitu altaris ꝑ duo loca.
Et ligna ſuperpoſuit ⁊ mẽbꝛa bouis ·pcepit
q; afferri aquã foꝛte de mari vicino: et effu/
dit ſuꝑ holocauſtũ ⁊ ligna.Et facta ẽ terna

4 2

PETRUS COMESTOR: Historia scholastica.

8

V

0

25

S

R

20

OOðð

O SBalance Q

Focus

N

K

J

H

G

F

EE

D

11

10

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*

Copyright 4/1999 VXyMaster GmbH wwW.yXyVmaster. com