&iouci Primam , de Authoribus Biblicis V eteris Feederis & Novi Te-

ftamenti dicere adigar ; neque a Secuzdam ; neque ad Zertiam; nam

hanc Bellarminus, Baronius , Gerhardus, & Guiliel. Cave centumque

alii expendunt: przores ita cribravit in Critica fua Veteris & Novi Te-

ftamenti RICHARDUS SIMON, ut Zobbefrus & Spino/a inter mo-

deftos fermé haberi poffint ; Cave, Jatet auguis i2 berba, — Sed id ta-

men adverto , Authorem ;; SYMBOLO ATHANASII (cap. 77.)

fuppofitionis arguendo fe timidiorem forté , quam decuiffet, egiffe:

Nam cum fex fint ejus Editiones, G/Zerdz Gezebrard,Nicolai Brylings

philippi Labbei, & Gabriclis Coffartii 40. vicibus varians , Ecc/efe Coa-

flantinopolitaue, Feitoris Operum Vom. 2. Atbanafét , Labbei iterum,ex

Ufferio &c. quis crederet has diffidiofas inter fe formulas, tot infigni-

bus mutationibus graves , unius effe ATHANASII; certé à Latinis

funt interpolatz , quod & in Symbolum Niceznum eos aufos effe di-

cunt; prafertim cum ufque ad Seculum XIV. nemo contra Grzcos

Symbolum Atbanafiauum , pro Proceffione Spiritus Sanct. à Filio, con-

tra Grzcos produxerit , uti eft apud Euftratium Johannitidem Zialo-

coskium , Ruthenum, z érevi delizeatione Ecclefie Orientalis Gre-

ce&, à Wolffgango Gundlingio edita ; & in Actis Eruditor. Lipf.

HAPLIAM 2

sza! 162, Menf. Janar. rglata. Ergo ad Sedioncm

Dam.

r

i

g

—

ais

ad Conjetturas de Scriptés Ade|potis, €5r.

9

Dain. De BARCL AJI fato mirabili juxta ad tetrico que memorant (jar. 8;.

"Conjectur. putasne ita fe omnino habere, mi Ore/fes ?. Oreffl. Vidi & 362

apud Joh. Imperial. zz Mz/. Hiffer. hec verba: BARCLAJUS 22-

» reptus faffu (quafi uon Jolum Dujus evi Pareutes Eloqueutie , fed

» Feterum Scripta ipfiusque Petroui? Satyricon fu[)emjät ) adver[us

» Seidarios imvebeudi munus fufcepit , Jed baufla 6 Cardinalis Bellar-

» tHini Scriptis Dochrina , vix ipfe V heologicis Rudimentis imbutus, effu-

» dit oleum « operain, pariter fraudatus bonoris eliorisque flatus ac-

» Ceffone , buman«e jam cedeus iniquitati , ad -viridarià cujusdam fut.

» Culturam aunun abpulit , ubi trausjumptis undique floribus pretio-

» /iorzäus, jucundiffmo affeu temporis tedium fallere zitebatur : in-

» 4€i0 fucis aulicis urbanisque diffmtlationibus eque apto: binc Ro-

» TamProceres bacejus iandolis imbibitee opinione, graviter ufque adeo

» Jenfere de ipfo , ut Catbolicam Fidem baud ex . animo , vertm di imu-

» Janter profiteri fufficarentur : iius nempe Secatorem Herefis, cujus

inftitutum eft Rehgxom fe locorum prout occafio ac res propria tu-

lerit, devovere , J«ec Imperialis : nec Conjectur. aberraffe patefcit.

- Daii. Sed eandem famam & acerbius impegerunt SCIOPPIO que (M 942

lxidlgefïlusconco&u, cum jam in Exemplum apud BaronettumBlount.

46* 622. transiverint :

Orcfi. Tranfeant, modo vera fint ! unicuique

rependit famam pofteritas; nam & ipfe ibid. fzmo/us turbo C publica

teinpeflas Pacis ; monflrum ex. omui ffurcitiarum C fcelerum coluvie

coucretum , e Vir defultarie levitatis appellatur ; non de vulgo Viris:

uid tandem nobis rei cum 1llo Critico , & maledicente Gramma-

tico ?^ Id autem mihi dicas , num quid in Laudibus CASSANDRI Qag-xoö)

culpandum? nec ne?. Dain. Dixerunt nuper, id vituperandum,quod

Virum zuodefZiffmna boueffate habuerit..| Oref.

uid? Eugene omnis

qui de Cozcordia Ecckfie inftituitur fermo dicteriis , calumniis &

t

execrationibus tranfigendus ? itane excidio fui & Chriftianifmi de-

| COrIS profhtunone fe gentibus exponendum? hocne exRepubl. hu-

mani generis eft? nequaquam.

En locum Grotianum: Z/j. 152*.

' &c. ad Coz/ultationeirm CASSANDRI , quam fcripfit Zzr optimus ac

dodffinus , & ob id Calviui odio dggm[ anus , rogatu duorum Impera-

t0ortuin.

Damn. Hic ne locus integer eft. Orc/. Non: fequuntur alia:

. Videris puto lemm editum in Anglia, deinde Geneve , IRENZEI

R3

|

Bbbbbbb-

PHILA-

-

b

IO

i)z'a/ogm:le faäum T'emporze ;

PHILADELPHI Nomize, de motibus obortis in Anglia, - As liber Dn

Archi-Epifcopi; quem Deus ia bac cruce foletur, jugulum aperte petit ;

Ut autem ejus Scriptores MOLIN /EUS Pater & Eius : naim bic Hi-

ff

oriasAuglicanas iutexuit: RENATUS V ARDERUS, czi dedicatus

c;/il.z'äer, c ^NDREAS RIVETUS. «iac , quam boc fft. bnsidbsc,

Dain, 'Tu mihi plura reddis, quam defideraveram: Sed filebimus de

CONCORDIA ECCLESLE, ne cum Sebaftian. Caftalione in. vicem

acquirendi victus lignatum ire cogamur. Grot. £7/7. 17. cxtera funt

magni animi apud dict. Blount. p4g. 5:2. — Ore/f. Et inepti apud Joh.

Franc. Hack. 2z Reg.V?a ommn.in Relig. diff- ad verit. snamud.pag. 2og.

qui eum abAuguftan. Confeff. ad Catholicos feceffionem feciffe refert :

Virum, fi quis unquam;, «atoxixórazort &idem machinatum Me/cEior.

Goldafiuimn , Virum Proteftantibus acerrime addictum refert : fed id

Jacobo Pacidio

pluribus ibidem malé obtigit. Dz. Pergamus ! de

E

five. Jacobo. GOTHOEREDO veitas nunc invicté detedta ; fed , fi

.(I:ag.' 117.)

libet, vide praftantiffimam Differtationem Czfaris Baronit tom. .

Anzal. Ecclef. ad Auntimn 312 utims 04« ufque 101. pag. Edit. Ant. 94

25. 26. C paff. O-rc*/?. Nimis prolixa eft, nec.ad menfuram tempo-

(47.110) ris,ille autem Baronius fufcitat memoriam ZAdorzin PILATI, quo-

rum mentio in Conjectur. putasne ea ita in peffimo ceníu habenda,

quo habendá cenfuit & perfuafit Geyerzs ; aliter certe Baronius zom. z.

Aunal. Dam. Imó non; Zmice, ecce Librum ad eluendam Jauram

Zenporis inter Deckherrianos , zom.z. ad Auutin Chriflà 22. 23. um« 7-

4g. £6. — Ubi fub Confulatu quarto Tiberii Imperat. confignata effe

falfa illa adverfus Redemptorem noftrum, conficta à MaximinoIm-

perat. & aliis; falfitatis certa ratione ab Eufebio àccufíata ea , fcribit :

etiam przpoftera Chronologie & impofture .rea «convincens &c.

Poftea ad Auunum Chbrills 24 uum. 225« pag. 216. ex Eufebio fermé ea-

dem Conjectur. verba ab ipfis bona fide ignorantibus ufurpata re-

cenfentur.

Id veró cum Baronio moneo ; non tantum Pz/at Literis

ad Tiberium fcriptis Chrifti gefta Romz innotuiffe ; fed etiam ex Pu-

blicis Monumentis, quz à Notario exceptore in Publicis Tabulis ex

more defcripta erant, Romam miffis, quz aliquamdiu inter publica

gefta funt affervata, eaque àJuftino Philofopho Chriftiano zz Z/pologia

fle A

adä'izta(zium Piun in fuþfidium gita;*i, egque vera certaque e

P?ldti

9

E

| 4"62 Conjecturat X rzpmAdc'/þam ,€9,c II

Pilati de Chrifto: à quibus longé diverfiffima funt fillitia du ältefius

generis falfiffima ; a/tera , quibus utebantur Quarto Decimani Hare-

tici ; Epiphan. iz Pazar. Heref. $o« aftera , excogitata à Maximino

Tyranno Chriftianis infenfiffimo, apud Eufeb. L. v. Hiffor. cap. 4« t«

quomodo autem novz illz calumnie accefferint ex ingluvie recentif-

fimi temporis ipfum Auctorem confule ; mihi inftar omnium Baro-

nius, eamus ad Libellos de Statu Pubiico:

uidtibi de /o5. STELLA,

Biponutiuo videtur & Authore Juf/j ASTERII Dep/oratiouis Pacis Ger-

mauice Pragenfis & Examinis Comitiorum Ratisboueufium 1 Oref.

GROTIUM jam fuo tempore , neque Hornii fola «tate , valde fufpe-

Gum fuiffe, nec ipfe difiitetur, addito infuper : Scriptzm de Pace

(pag. 140) |

Prageufi meum non . effe facile os, quibus mafus efl, judicabitis , 1ü

Epift. adFratr.355.pa2.$65. STELLAM veró 4 ERRATICAM

veré appellatum probat in ipfo Opere Epiflol. Num.644. pag« 262. ibiz

Edidit Bipoutiaus quidam STELLA. zomiue € Proteflaute facius Pon-

uficius Differtationem de Pace Prageufi , in qua Saxonem mou figurate

fed. fímpliciter. fatis- perfidum vocat , multisque criminibus C ipfum C

ejus exemplum fecutos onerat ; le&us eft Liber antequam prodiret 4 Me-

dico Cardinalis; quo 2$ Latinorum Librorum Cen[ore maxüné utitur. &

n Epifl. 714 Pater JOSEPHUS omo iuquies Stelle Bipontino, qz

coutra Pacem Pragenfem latine fcripfet , maudata dedit edendi fcriben-

dique caufas, ob quas illegitima ceuferi debet quee fada of nuper Regrs

Romani Eledlio &c. fed. illà ediclum efl , ut ipfe snibà narravit , fí edere

Librum vellet, ue aut fuum ipfe Nomen aut ullam Gallicam Urbem ad-

firiberet , ia Epifl. 75$.. Cardinalis unon malus ingeniorum ]udex Opera

ejus ut vides uti pergit, Liber ejus publicó bic uou proftat & audio effes

quos paeniteat permif[am ia eo Libro defédi tam aperte Caufam Pala-

tiui , in Epil - z4£.. Sed uterque Liber eo. fcriptus efl accto, ut uon tuto

eum fi mofcatur, ver[aturum in Germania putem , ia Epiff. $26. C plu-

vies, . Dam. Et quz fibi fpectra finxiffet STELLA , fi verum eft; in (ar.58,

eodem fcribendi genere praiviffe aut acceffiffe Forftnerum ? . Ore/f. & 139?

Nulla mehercle truciora , quam ipfa Bella Civilia trucia fuerunt con-

fpecta; merita tamen eft illa Epiftola Forftneriana , ut Grotio digna

videretur , que iuter. prudeutiffma Seculi Opera à fe ponatur , idque

noffe; qui deStudiis cum ipfo coll

oquuntut , 4z Efi/J. $22. . Sic fcilicet

Bbbbbbb 2

ipfo

ii

12

^ Dialogne de Tattura Temperis j

-adilainm

ipfo cruore noftro vulneribusque lztamur !

id autem quisx're in.

duxit Auctor Conjectur. ut à PranfeoLibelli de Rzz. Szat. Zimper. Ger-

744. fub HIPPOLYTO à LAPIDE, evulgati nuper in Notis ad Uf

fenbach. de Judic. Aul. Cefar. abiret, & A4xclium OXENSTIRNIUM

trepidé & mox inter Argumenta manifefté eligeret ?. Damn. Factum

id ad explorandos aliorum fenfus puto; nec temeré nec timide: Au-

€tor Conjecturz ipfi zftimatiffimus ex Univerfitate Palatina Profeffor

& Confiliar. Ele&or. qui ultra celebratiff. in Noricis Profeff. laudave-

rat; videbimus ergo, quid Eruditi ad illum modum refecandum con-

(?ng.ïgg

) ferre velint vel recufent: Isdem etiam illi JurisConfultum e MON-

. TESPER ATO, Aezedicium CARPZOVIUM nominavit, & in Z74-

Ce[arinus FüiRSTE-

. &ast. de Ocloviratu cap. 20. pag. x $7. laudavit.

| (pag. 148

) NERIUSautem quis eft? O72/7. Quam cerütfime Dz. LEIBNIZIUS;

. fed quis mihi reddet Prenomen ?. an Gottfridi? an Georgii Wilhel-

imi? quicquid veró fermocinentur, judic^im non conjecturale eft,fed

verum & magnificum : Ó quot Scriptis Adefpotis, quot ex profeffo

editis laceffitus? illos oblivione Nominis obruemus: manebit ipfum

ex decora & polita Politica fcriptione Nomen non inglorium, neque

illi Libro infra fervos ingenium , nedum infra Magiftros Philofophiz,

. qui illis Tractationibus Viteque Aulice intonant, nec intelligunt.

Dam.Secedamusad Argumenta Thori Auguftalis, ubi 4uzDorem X F.

(ng.381)) Z abul. Genealog. malé fecerunt Conjectur. vel Razfcberun vel Moli-

zorem , edidit enim Detier Marcus FRIESE , Comes Palatin. Cefar. &

Confiliarius Rauzovicus, teftimonio Celeberr.Dn. Thulemarii: quibus

& zqualibus domum ire juffit, fi vita, ut apprecantur omnes boni,

à Deo ipfi dabitur in generofa Stemmatum Notitia Illuftriffimus Dz.

Jacobus Wilbelius Im-HOFF, Patritius Noricus &c. &c. cujus Opera

Actis Eruditorum inferta, & coram videmus. — Ore/f. Sed heus quid

tibi cum Thoris À uguftalibus, zuenoresque domi cantaverás ignes , ab-

ftine! & fi generofa cohors te inLibro, qui prafens eft, DAPHNZEI

ARCUARII S3ctracótung re$ Scif. &beftanee] vont Gbebruco/

Gbefieitung / un? ptelem DOeibernebmen/ Anno 1679.edito

deprehenderet, uti eft in rivales (eva, difcerperet te & deglutiret;

Ia. Bona verba! nec laudo Librum nec vitupero, nec fperno, nec

Sed

;-aäprehcndo ; ut mihi jn indiffcremibus' nec-mei fori mos eft :

puta-

x

x

"

À

aT Conjec't'uma cäcript:äAdq/þatiä*g 65" T T

pu&zv&ris ne Laureztiun BoGERUM , Sereniff. quondam.-,Eleäbr.

Palatini Arcbivarium c Autiquarium ex Vibe[auro Palatino potentis

famazVirumOpufculum fcripfiffe? Ore//. Sic vulgatur in A &tis Lipfien-

fibus: nec dabit /cazdalum , quod fciam. . Dam.

uid? zoz fcazuda-

lum: Orcff. Ymonon ; Libellus enim ita delicati , fubtilis, formofique

Sermonis & Senfus Stylique eft, ut non credam privatos ultra Hori-

zontem vel fapere velle vel poffe : Principes rei fecuri funt, & vide,

cum aliquando vacaverit vetus otium , locum facetum Taciti £. 17.

Aunal. cap. 12. verf 2.. Dain. Redeunt poft pauló Conjectur. ad mi-

P

raculotum PAULI SARPII animum deprecor, ne turbes Auth. de

Qag; xss'»ä. |

illo preclaras eítimationes , crede mihi auferres catulum leoni.

J

Ore/f. Profectó non , fed juvabo: En Grotium 2z2 Epf. ad Fratr.

Y

Jezta Blavitan etiam an. edere voclit àladoroy Fratris Pauli de

» 339*

» Inquifitione : foffezt. adjungi edita ejusden , fed uon omnmibus nota

» fatis Opufcula , de Afylis, Hiftoria Controverfix V enetz cum Pontt-

» fice, Confiderationes ad eandem Controverfiam pertinentes, qzi-

» éus addi poffét. uoudum F'ulgata P. Fulgentii illarum Confideratio-

» num contra Oppugnatores Defenfio. ..Habeo C ejusdem Fulgentii

» quo ucmo fuit P. Paulo conjuziior, Vitam P. Pauli : $ed dubitant

» ZdImnici , an frae periculo Fulgentii , qui zunc etiam vivit edi pofft.

» Erraveruntne ergo Conjectur. ? non: dabo locum alterum ex £pz/f.

» 4d Fratr. 39.. E/] Liber Auglicó pridem editus Equitis Edwini San-

» dis; verfus 2 Jtalicum cum Additamentis à Fr. Paulo, z0z 4ddito

» INomize : iude translatus Gallicó 4b Adeodato Gezevee , boc Titulo:

» Relation de l'Etat de la Religion &c. buzc ego Liérum, quia ad pur-

A gam[os' à pravis judz'cz'iæ bomiues plurimum valet , voelim verti Cc.

» €ego me non continco ; quominus caftiffime rideam , cum adverfus

» ineptum & malignum Cardzzalis Peronii de Paulo Sarpio judicium

» maximus Polyhiftor MorZoffus eruditiffima Satyra fcriberet: 714-

» "verfus Solem boc loqui eff..— Qui zorunt , quantas qualesque ves gef-

» ferit Sarpius ?. quibus ile Dodirinis excellucrit, M uon fupra Mona-

» chum , fed & fupra Cardinalem, ac zpfum bunc Peronium Jfapuiffe

» largientur , cxtera Elogia ad. Baronett. Blount. pag. 605. & 6op.

remitto: & multo clariora quxdam in A €t. Lipf. 4fgzi 1645. pag. 247

rieufis: quz quia in obtutu Jacent,

gd vitam Bedelli Ep//cop? Iihmo;

bbbbbbb ;

quore

E

| Dia[ag;e :fdä/?um* Täiäzpbris ;

.qüorfum defcribcfehtur. Dain.In materia Status dixerant Cohlj"ec?cur.

— Q4t3172 de Autbore Gex G tutiofe[te oes e3eril 2 óm.2Aefcba ; multa, fed

minus folida : nonne verum eft , Authorem effe RUDOLPHUM

ab HEY DEN. Cozfiliarium Aulicum Saxo-Finarien[em ; juxta Autho-

rem oee OSebend eno über oie Qrunofeffe. - Orc/]. Quis nega-

verit ? fed quis Author 6e9 25ebend'eno ?. Dam. Eft D. Nicolaus

Chriflopborus LYNCKER , JCtus & Anteceffor Jeueufis; utiad Pythiam

fcripferat jam pridem Dn.Thulemarius.| O7c//. Numnam autem nihil

(j4g359) prorfus de GaZiott? Ga//iacei KARELSBERGICI , Jeutoburgeufis ,

judiciis haberi: poterit per. noftrum Amiciffimum ?. Dzzn. Metuit

procells, priorum non immemor tempeftatum. . O7e/. Interferuit

Author Conjectur. non illaudabile Cazmez ad cunas Regii Priucipis :

Numnamne Pythiasillius florentiffimi KECKII, Amicus? num Pa-

negyricorum Carminumque V eteribus profectó zquandorum cuítos

aut heres ! Dan. Neuter: Sed recuperatis Bibliothecz fux trientibus

ad ftuporem eruditi Seculi redditurus erit ea quz eminentiffima funt:

fi modo & hi flammam effugient !. Scripfit & ipfe Pythias ad cuzas

idius Principis , aut fcripturus erat , cum incidiffet in Verfum

Hoftes proftravit PRINCEPS /ez ANumiza ritu

ZArmavere DEUM ; Jeu, quod veor , omue Touaautis

O2fequium PUERI mores potuere mereri.

(nt.125-) Projecit vegetam & pregnantem Carmine pennam , C/asdiazo occu-

pati Sazád Minifferii fabiratus : E Nemetibus fuis feralem pradixit

'cladem , eheu ignivomé fecutam : fed abítrahamus tempora noftra

(j41.199) »» ab illis ignibus: Quid tibi 4e BEROSO videtur? 0Orc/.. Sane recte

» judicant Conje&tur. & vidi eadem apud V off. Je EZ/]er. Grec. qui

» ità : Sed Annii Berofus ejusdem eff farine , 4c Junt ejus Megafthe-

» nesc Archilochus ; st zz/auen fet,velfe ex quisquilis iflis, ac nugss

» tneudacibus imetirà maguum: illum Berofum , cui ob. divinas preedi-

» Gioucs Atbenienfes publicé in Gymnafío fHatuam. inaurata lingua po-

» fuere , ut ZAudor eff Plinius. . Annianus iJle Berofus muultos commi-

» Aifcitur Reges, qui uusquam extant, quod. dodlà Firi fatis ofleuderumt

(pag. 314-

» &c. &Juftinus Martyr affirmat, BEROSUM , futffe Patrem SibyLe

C 315

» Cumicece ; ut Blount. adnotavit. Dazn. Fabelle jam pridem fluxz:

EGISTI,

Afed mentio interferta HE?METIS five MERCURII TRISM

.bIOyHS,

ad Conjecturas de Scriptzs Ade/þam, €9'c.

I5

Moyfis, ni fallor, cozqualis ; Ofiridis Confiliarii intimi & facriScribz:

de citato /oco Ca/au£ozi non ambigo; redde ; fi audes; integrum , ut

praclarior & mhgnmor lux rei affulgeat ! Orz/], En illum: Librum

zutegrum, qui fub Nomine Trlsmeglfh circumferri ab. aliquot Seculis

caipit, non veremur promuuciare, 2 omni a[feveratione coufirmare effe

deuSeniyondor , ttpote , qui frt Chrifliau alicujus, vel, ut dicam melius,

Semi- Chriftiani snerum Jimentum cc. e. — Porró, quis fuerit bic

Mercurius , 2z£ quaudo vixerit, omitto querere, — Conflat , Literarum

C ommium Scientiarum imventiouem ad ifIuin veferri folitam.

HæC F

fi vis, integra funt. . Dam. Gratias ago mi Oreftes, & in mentione

VESALII in compenfationem, dabo- locum elegantiffimum ex Hu-

berto Langueto, nec mihi unquam, nifi apud Illuftr. Blountum ob- ( 3192

vium : Zzma e/ff , V ESALIUM effe mortuum.. dudroifà procul dubio,

» CUH þrofeä'um effe Hierofolymam. . Caufa ejus peregrinationis eft

» mirabilis, ut ad z5 ex Hiffauia perftriptumef : Commiffus fuit curz

» ejus quidam Vir Nobilis in Hifpania , quem cum obiiffe ex1fhma-

» ret , nec fatis percepiffe caufam morbi fibi videretur, petiit à pro-

» pinquis defuncti, ut fibi liceret cadaver diffecare. |Conceffum eft

»€1, quod petebat :

cumque pectus aperuiffet , reperit cor adbuc

» Palpitaus, Cognati mortui non contenti eum accufare faze cedis,

» accufant etiam Zimpietatis apud Juquifitionem; exiftimantes, fe 1bi

» feveriorem ultionem confecuturos.

Cum conPcaret de.cede, nec

» facile excufaretur error tam.periti Medici , voluit omnino Iaquifitio

» de eo famere /upplicium; vixque potuit Rex fua authoritate vel po-

» tius fuis precibus eum periculo tanto eripere : tandem conceffüm

» eft Regi & toti Aulz pro eo deprecanti, ea. conditione, z£ 4d ex-

» [-m/zdum idud fcclus [)rofczfccremr Hierofolymam (7' ad Montemn

» u :

VESALII cineres 've/zem;zdaque gentibus ojlz,

)uisqua vemota contueris infula;

uá jacet incultis memoro[a Zacynthos areuis,

. Gradum , Fiator , Ó laborem frflito :

JNature bic genum y fiaemque, extremaque rerum

Fidi j& credem ceetera infauus latbore

Sed

N

»

—

**x&f

16

Dm/omf de J'ïa&'um Tämpom- ;

Sed en reducem Pyt/omm ao[trum turbato vultu, quali non exierat,

ut fermé ad fubitos cafus. Quid rerum communis Amice ? Pyr.

zb mibi pof teuue boc vite fataliter aifum

deut tandem ad. fuperos fata "uenire tncos !

Rapina rerüm omnium eft, (miferi , nefcitis? ) & fuga vivere. ludi

cram fed elegantem caufam acturi erimus u07i, & poft mortem im-

péritare malis; nunc triftem & infipidam , v;vere : nunciat qui à Mi-

nifteriis eft; jam nunc obiiffe, qui NANI Z/lorie Fezetee in Latinum

Sermonem vertende mecum incubiturus erat; ergo & hec Jacura

Hominuis (y'ïï'mpom eft. — Dain. Inter perituros & peritura vivimus;

non ita pridem 2 Ga/Zss capti , ut habet ominofus. Propheta Tacitus

u

lib. 2. Aazal. CA. 24« verf. ?. nunc s4ort cedimus. . Orc/. Quld mihi

cum veteratoria morte; non defino jocari, ego non moriar ! Dam.

En, rifam teneto Pythias , immortalem noPcrum Oreftem ! Orc/l

Profecto immortalem ; circumfufa hac gravis & lacertofa moles in

antiqua elementa vertetur, ego in Deum , in coelum , in eternitates,

& tuPythias, & tu Damon, & pars optima noftri mens; per miferi-

cordiam aterni illiis & ineffabilis Dei infeliciffimas a iquando vitas;

in aternitates, in gloriam fine invidia tranfituri erimus, que vos &

Senec. 1

me angu & torquet hoftis immanis, mors , morietur.

Pyt. Euge

de Benif..

ita fit! ita fit!

Orcff. Comvertatur Q uofter Alexander, qui à pueritia

h

fe*vw , geutiumque "vaflator, tam bofluun. perzicies quam amicerum ,

qui fummum bouum ducit , terrori effe cundis mortalibuss oblitus non

ferociffma tautum , fed. igavviffma, quoque auimalia timeri 2b irus

snalum.

O. beatum & fatis illi Advocato partium cui in partem ce-

dit Deus, in reditum aternitas.

Valete & plaudite : cum Deus volet

iterum conferemus

.

!

Damn. Nondum omnino ! Pytbizss , dic mihi

prius; nam tunicam teneo, unde ille Liber recentiffimus, tam ele-

gans, tam jucundus , tam eruditis CENSURA . CELEBRIORUM

AUTHORUM , quem. toties nominafti honorificentius Barozetti

BLOUNT? Pyr. Unde putatis Amici ? Exinde, unde omnis apud

nos infignitior Literaria Res, Antiquitatum revivifcentia, prafentis

Seculi flores & majeftas fequuturoque zvo memoria refürrexit & re-

ä

furget , ex Bibliotbeca IMuflris Summi Judicià Cameralis Affe /bm- Emi-

nmzz/]" ii ERICI MAURITII à id tibi Nomen fatis grande in remi-

nifcen-

3 —— AR Ü

. d

St

al Cnjeura d

Wiþt "7 AJ&:/?O! zïr,ö" 6' . 17

nifcentiam Seculi, in famam rerum ! Ore/l. Nec te ita gratis dimit-

tam,ut non etiam recepto pro /a&uraZemporis lucello, quid exigam;

fi Damoni ceffifti. Pyz. Quid itaque florentiffime, tibi defiderit eft?

Orcf. Inter duo millia Epiftolarum quingentas & decem Zugouis

GROTII, quas affidue evolvifti, dic mihi rapzzn qua maximé cadefiss

fit? Pyr. Tu magnz litis ambiguum me arbitrum conftituis, & fub

difceffüm; & cum animus eft in Negotiis Fori aliis & moleftis ; fed

, ecce habetote utrique! Ett MCCC XLVI: Quando bodie, perícri-

» bit Grotius ad Gerh. Joh. Voffium , zodis zon datur ea perpeti Chri-

» ffiance Religionis catfa , que perpeff [utt iffi, qui eam primi propa-

» garunt, veflat , ut patienter ferendo adver[aualia vuel ffc tnauducemus

» caracm ( fanguinem Domini , de iutimis affelibus noffris facientes

» Dco bolocauflum , ut boc quafi vicario quodam martyrio azimos 7t0-

* ./lm-s, quam maxime feri poteft purgatos paremus tradere Deo ; ali-

» quando recepturos beatam corporis ab 4dverfis omuibus liberam fani-

» tatem. DInterim quaudo dies exitus nofti de boc Sceulo iucertus qui-

, dem efh , fed magis magisque appropinquat, properemus quantum pol-

» fumus dare pofleritati ea,que dona accepimtus &c. Oreff. Eft meher-

» cle elegans Epiftola? Sed tu.Amice ede, quz Deus tibi edenda con-

» ceffit opera non minus; & tunc fuübfcribam horridulos verficulos:

Pofl uflos NEMETES /a/vavit Pignora primus ,

Alter opes, Libros tertius , z/]e nihil :

At tibi poft cladem 774 reftant iítà , fed ifta

Ingenio & Scriptis funt leviora tuis :

His tu magnanimis Juri plus commoda przftas

uam reliqui fua per Pzezora opesque juvant.

Py?. Geaeralia

contra ! ia Proc. Palcte; & per fidem in pofterum.

effufius garriemus ; modo

Dent olim ad veteres fata redire Libros ;

Valcte, ta Damon, & tu Oreffes, recipite A&a EruditortmL

ï—pfï:i: edita ;

& Excerpta Rei Literarie DN. B/ELII ; juvateque Celebratiffimum

DN. PLACCIUM, & falutate utrosque, ut & DN. a? ALMELO-

VEEN toto animo cordeque. Invidiam veró, fi vobis; ut

occurrerit, abigitote '

Kalend. Mauiis MDC XCI.

DIXIM Ui

D

i

D

*

-

(

n

"

E

a

u

—

Wa

r

y

u

&

x

N

»

d

—

-

Á

g

"

v

ss

e

i

4

Ea

2

:

—X

u

s

sss

—

--

m l

w

"

s

L

E

—

p

-

Q

E^

u-

T

—

-

z

—

aM

w od

Vi

i

:

——

2

-

um

p

*

"

"

r

-

F

*

&

-

M.

&

*

$

b

a

E

*.

^

i

t

*

"

*

"

*

g

"

r

"

*

F.

w

E

"

La

*

4

w

"

E

n

-

*

*

.

Mp

a

.

&

;:

»

E

»

-

——

-

-

——

——

cem

- TOHANNIS DECKHERRI,

Daäïam & [mperialis Camere udzczz Ad-

vocati €9: Pracumtom-

;

à

SCRIPTIS ADESPOTIS,

ä

PSEUDEPIGRAPHIS,

ET SUPPOSITTITIS,

E

CON]ECTUR./E

CUM

ADDITIONIBUS VARIORUM

Adjecda g

K L M N

AUTHOR[S ANO NTMI

LARVA DETRACTA

Hoc eft :

Brcws Expofltlo Nommum

f qztzäm

g

Scrlptores ahquot Pfeudonyml

rccentxores 1mpumls latere

voluerunt.

ä

d

3

;ANNO MDCCXXII

y 4

1

]