HERCULEM. & HERCULISCUM &c. magnz molis Fabuiam , in

qua plus largitionibus erogatum fingitur , quam avaraPotentiffimi Princi-

pis gaza fib1 afferere auderet, non negante principio Libri matutinas ad

Deum Preces fundente, & univerío complexu ejus , Theologi Filium &

Nepotem efie, dudum exiftimatum : Fiétor eft Su

perintendens Brunfyic.

D. ANDREAS , Jeachimi Frater, BUCHHOLZ.

E

SYRIACA ARAMENA felicior; Vita pluribus Tomis defcripta:

Amator cx Augufta Selenica ttirpe. Sereniff. Principe Dz. D ANTONIO

ULRICO, ter incluto Pranowicenfium tj L

N

X

ünaburgenfum Duce non- indignus

labor,; & Ámores Regii.

fe EUPHORMIONEM LUSININUM

Satyrici illuftris Barclaji , qui

appellavit , in Part. V. Continuator erat ALITOPHILUS , cum veritatis la-

chrymis; Tohannem Barclajum , amoeniffimi ingenii Virum , & quem; füo

merito, omnis clegantiz compendium , Forftner. a4 Zaesr. hib. 2, paj, 222

colit, affecuturus; MORISETUS legitur, non MORISOTUS, in cjusdem

Forftner. Epiffol, pag. 157.. Invito mehercle, in aliis adStatum Rei Germa-

nice directó fpecdtantibus; teftimonio ; ut ejus Epiftola Apologcetica tefta-

tur; & umbras tanti Viri pablicationi illarum Epiftolarum refüturas , quis

dubitat ? Aliter ad Amicum fcribentis, aliter publice Europz luci fccretio-

res animi fui fenfus aperientis: Videant itaque; quantum authoritatis con-

ciliandum illis Epiftolis, quas tanx infignibus amoribus deperimus ! Sed

quod ad Alutephilum ; nunc magis puto , Typographum in cudendo Nomt-

ne errafie, legendumque MORISOTUS, cujus Orbis Maritimus , magna

cum celebritate inter Opera Grotii, Seldeni, Graswinck

;lii, Strauchii, Loc-

«enii , Stypmanni, Jura Maris períequitur.

Y

Inter Satyrica Scripta

no

die etiam cen

cri merait- HÉUTEELIA ; five

Defzriptio Itineris à duobus Germanis per Helvetiam confecti. Exules,

ut vocantur; GRAVISETHUS , Nobihs Bernenfis , qui Satyre Author, &

notiffimz in Suevia Familiz infelici Befoldiana Affinitate clarz , Dz, BREIT-

SCHWERDT. Adjeda cft clavis, fed fane pauca referans: addamus, qux

conje&tatu non diflicilia, & partim aliunde comperta: Zircomgpm , cíi& d.

W ürtem-

--qüm' Romanas fwm;-zt,; €5 de Malveficzs.

69

A

W'ürtembergicum Breitfch werdt; qui & Latigladius appellatur: Bolmrigüw,

l

Balliage de Laufanne: Cleromagum, St. Gallen: Caffelloburgum , W ifflisburg :

d

Cogentim , T heodorum Zwingerum: Corzzo: , Norimbergenfes: Delessunum,

lilo-

KH

Milden: Gemferum , Feringerum: Geirecampum , Konigsfelden : Galenum Siba-

nitn : & Succefforem Regium (par. 274.) Jacobum VI. Regem Anglie :

" 4! 60

Balladin , Davidem Rizium : Pexpejum INaborisum , Ducem Rohanzum: Da-

52

UC

cem Guec[Janum, Carolum Burgundum : Pear&», Davidem Parzum: Tafibriuma

& Firbatium, Fabritium: Transcancafflas , Italos: Zollbemium , Molzheimium

tll

in Alfatia: Drsidam Aviburgenfem , Jjohannem Schmidium , Theolog. DoG.

&Profeft: Argentinenfem: Rammtbum & Tbamurum , Murten. &c.

m

Ipíüm autem mendacium ad ftupendos i&us & caíüs, in Libro Rhyt-

TifiC

mico , bà$ HELDEN-BUCH getnannt/ narratos; obftupefieri credo : qua-

04

runt in Fabula aliquam prifei Idiomatis Germanici five Francici Notitiam

m

lb

Publici quoque Juris Doctores 5 quia ex antiquiffimis temporibus ad nos

Jj

pervenit : (vid. Freher. :» Comment, ad. Conflitut, Caroli 11I, de Expeditione 'Re-

mana [nb li. g. y. & alibi paf-) Autumant etiam aliquid veritatis fübeffe:

Y

& multa Vicini Vangiones de hac loquuntur : quod non affirmo. For-

N

tiffime fcil. fi&tionis Narrator tamen creditur WOLFFRAMUS AB

ups

ESCHENBACH.

Sed his dercli&tis, ad fer

UM

minus ficta ; abeundum.

ia ; faltem minus ludicra & jocofa, utut non

-

(1

SECTIO X.

h fu&

h 251:

DeRelatoribus ex Parnajfas felicibus ,€9' infelicibus.

:

st

Rajani BOCCALINI ; Relariones ex Parna[f (ípeciatim earum Centu-

a

Y

iàs, primam & fecundam) non Cardinali Cajetano adícribendas ; fed

u

T

illi ipfi vindicandas, teftis eft incomparabilisViri in Politicis Prudentia

J ([W

non in illis folum, fed vel maximé in ingeniofiffimis Notis in Tacitum; à

g

Republica Veneta Chriftinz Suecorum Reginz donatis, & nunclItalico Idio-

se

181

mate Cofmopoli (Genevae, ut videtur:) Typis mandatis : teftatur conío-

nans ubique ingenium, lepor & interpretationis profunditas; jun&ta cum

Voni

conftantiffima & illaefa fama. ' Poft, ob Hifpanice Monarchiz liberaliorem

u

cenfüram & exagitationem illi exitium improba ficarii , ab Hifpanis; ut cre-

L*

ditur, fübornati manus; in Foro St. Marci Venetiano intulit; Caj; Comelä

Taciti Martyri !

D HW

Quod Lapidem

Lydium , bet Pbliti.fd)en' Q:robierffeiti/ concernit ; ejus

g

Scriptis fpe fine, fepe cum Nomine del Pietro 4 PARRAGONE adjedtum;

h*

Cardinals CATETANUS Aauthor eft. Id precor:

'

f

IT

Indoleant luctuofis vitze ejus mortisque fatis lachrymis ftipendiariis

j qnx

jutis , viétimas

li

!

5

P?HtiCi; & juftis cineribus ejus perfo

infuper ipíi cædg

nt,

i

liiii 3

fror

g

—

70 Sd.X. DeRforib;þf ex Parnaffos —

ineptos , abíurdos & furiofos homines, qui , fübrepto Beccalimi Noæm::, in

cudendis famofis Libellis, & íceleftiffimis invedtivis, abutuntur : Addant

& illos , qui ingenioli füi excrementa fub eodem ; & Kelatien us nomine

occulentes ; nifi deprecentur, oftiatim ftipem petere; & cum fàcco per Par-

naffum pontificarc , ftercora pro auro venundantes, prehendentur.

Excerpta ex 4dElis Senatus im Parnaffo , polline Senatum. babente , Cott. Li-

berio Germano , & Defiderio Gallo , de geftis adverfus nonnulla Capita

Differtationis Politice de TraQatibus inter Regem Chriftianiffimum & Ca-

rolum Lotharingiz Ducem, Anno 1663. edita; à nonnullis, malé omninó,

füb Prafcriptione : De 7re Gallia in Lotbaringiam , evulgata fibi , repudiato

» hoc Titulo, vindicavit Celeberr. BOECLERUS : quod enim non ftatim

» Nomen appofüerit fuüum., ea caufa fadtum effe exiftimari oportebat,

» quod eliciendz judiciorum libertati magis ita convenire videbatur. Sta-

» tim tamen decrevit; ultró manifeftare , id eft, legi parere quam fibi ipfi

» dixerat, ne quid unquam füppreffo Nomine ab ipío exiret. ex Epif.. /rve

CPrafat, pag, 2.. Caterum deNegotio ipío olim lepide Hwge Grotizs , cum res

turbaretur, ad Jacobum Puteanum Francofurto Anno 1634. in hunc fen-

»Ííüm fcripfit: Adverfus Lotharingum videmini .mihi non multo aliter

» agere, quam is, qui, cum trabe Caput alterius percuffiffet . ei, fibi ut

» caveret , inclamabat. Poft vim non deeritJurisSpecies? Epiff, 168. pag. 362»

Ut autemJure, utÀrmis, utTransa&tionibus Controverfia acta geftaque fit?

vid. informantes Gramond. /i£. 15. Fisflor. ad Annim 1625. MinifterCard. Riche-

lii &b. 9. per tot.. PaCta Gall. apud Mazarinéum , Tractatus Pacis Pyrence, &

A

X

lNoviomagenfis.

Ex eodem P

arnaffo , fed inff:lidter, de Scriptoribus Prudentia Gvilzä noviffi-

piis , Ad Senatum Eruditorum retulit, Ezbzlus Theofdatus SARCKMASIUS;

toti Germaniz notus : In quoLibello, ficut multa ingenuo ftudio, & cor-

dato fenfü , prodita fünt; itanon poterat non opprimi, qui in negotio ju-

dicandi operofo, contra viventes, quorum Cenfüra difficilis, citra voca-

tionem legitimam , immixtis hinc inde fcabiofis perfonalibus, ut vocant;

ä

non alia, quam fíüa vi nixus, non fine ambitionis fpecie verfari voluit.

Quamvis hoc illi invidendo folatio; exViris tum in Judicium (quod tamen

in generalibus , ut Pragmatici loquuntur, Articulis fe continuit) vocatis;

)

aliquos magis fe faamque famam animorumque pracipitando przcipites

)

motus, Cenfürz expofuiffe in fe defendendis, quam ille expofuerat in ju-

»

dicandis. En!atrox & horridumScriptum; füb Emblemate : Canis fab. fu-

)

flerm vemiffas - fülgur ejus quem proximé nominavimus ; affedus impoten-

)

tiffimi ! Porro caftigatus eft 4 Labroze à VER ASIO, in Satura Sarckma-

»

fiana publice detecta : quem ipfüm Seberzflefrbium. füiffe, Amico, nihil

t

enim fimilitudinis vel in animo, vel ftylo, atteftatur, Burgoldenfis credidit.

cr&;

Alter Petrus NASTUMIUS, de Judiciis Sarckmafianis ; multa ctigm y

pro

filicibus, 69 z'n/ga'æg. :

/7t

o

pro falvanda eraditi Seculi & Amicorum publica & profpera: eftimatione;

f

Oratione nec dura nimis, nec plus, quam rei flatus exigebat; manfüeta &

m

molli commentabatur , Dignitate Senatoria in. Patrià , & egregio apud ex-

D

teros memoriz.cenfü illuftris ; 7ob. Ludovicis PRASCHIUS ; cui de Bono

Cive qiioceQ ijv cum compluribus aliis Philofophia Moralis debet. Hxc

l;

a&ta palam :. Continuavit tamen illis procellis non: territus, aut confufus ,

!

]

Judicia Sarckmafiana Galliettus Galltacess KARELSBERGIUS , Teutoburgenfis,

.[ä

(V

codem animi ftylique robore ;. an audacia? Ubi ad Tribunal Cenforium

ïmör

vocatis Feldenus; Loccenius; Pifetzkius ; Hefenthalerus; (fervo conftitutos

JRto

ab ipfo ordines) Gockelius;: Brandifius ; Felwingerus ; Textor; W inckel-

At

xmannus ;; Teutoburgius ;. Relfendío ;ab Efferen; Schmidelius ; Multziuss

bit

Mylerus ; Author Mediorum Pacis in Imperio confervanda ; morientisPo-

b

loniz ; Confilii pro redintegrando Polonorum Regno ; Auberius; Author

iil

ReginzChriftianiffim Jurium in Brabantiam ;Graswinckelius ; Klenckius ;

f

de Rov5 Hobbefiuss & Scharockius * à nemine alio» nifi nominatiffimo

I5)

Courado Samuele SCHURZFLEISCHIO: quz , füb tunica. a&a, fcriptis ad

Vg

rios pervenerunt: Án autem fügitivarum animadverfionum in hzc judicia

«t

fcriptarum ipfe& Author fit ? me latet; nam effe, nequaquam crediderim.

put

Scditio minori ; quam creditum , mora; oppreffa; & ultima prorumpens;

honefte cohibita. fuit !:

jfb

'[it!

SECTIO XI.

Jv

x

æ)&

De Hifforiczs; pars altera.

Nter HISTORICA : 74ce. GUALTHERIL Cbronicen Chronicorum Politicum

!t

f

nomini plerique adimunt , fübftituto ex Conring. Bib^, Z4ug, pag. 72

»I

[

»

]

Qui falvari Librum Gualthero volunt; huic eadem

: j« GRUTERO:

(

qua mox nmen

3orando Carioni adverfabuntur, fata augurantur ;. Chroni-

Ü

n

con ipfum à Gualthero profe&tum,fecutis pofteaAdditionibus omnia Gru-

0a

tero attributa ; cunx tamem illead effe contulerit; hic ad bene effe ; ille

.

n

genitor Lib

rl

; hic in juftum volumen educator , extiterit..

obannts

"CARIONIS Cbrozicon , tenuc Opus; natalibus fuis fortuito ex-

juit

ii

j

cidit. Poppelinierius ex Epiftola Dedicatoria àPeucero prafixa omnia ha-

Q

t

», bere videtur ; ita enim ca loquitur:: Occafio nominis hujus inde extitit;-

» quod. eun

1 70/9.. Ca

rion Mathematicus , ante Annos.quadraginta coepiffet

lPl Ü

Chronicon ,. & recognofcendum illud-atque emendandum ;

nl

, contexere

"u

» priusquam Przlo:

(übjiceretur ,. mififfet ad. Phbzlgppumz AMelancbtbonem , hic

uod parum probaretur;

totum abolevit una:litura , alio conícripto , cuii

of

(

»€Q

Qu

» tà

aien Carionis Nomen prafixit &c..22 Prafat. pag. 21 Sane Libellus Ca-

rionis penes me i

nteger eft, paucorum: dierum labor; füperiori Seculo à

gihi

t.Fran-

j

fcrentibus in lucenz datus :Et ipfe Peneerns i Edi

-

N

lituram unam non.

N

sofurto-

uo

pl'O

72 d. Xl *;]Zaricir-,'fars ä[l'ara.

cofurt. modeftiam Soceri prateriens inÀnno 1594. non cjus folum à fed. &

&

füuum Nomen prolixo jam Operi pracribere voluit.

Catbarina 7Medicés Reging Matris Vitz , A&orum; & Confiliorum f&

t

5

endam eamque veram narrationem , ut & Cafparis. Colinü Magni quon-

dam Franciz Ammiralii ; Vitam ; conícriptas efle à 7e» 4e SERRE, five

7obanne SERR ANO, five (quod fipius pratuli Nomen, SERRARIO,cujus

mentio inter Placc. 44»on. AN«m. 158. fa&ta :). ex multis & -

probabih'bus Con-

je&uris , quarum ratio Libris cozva eít; mihi conftat.

. Sub eadem Catharina infamis lanienz Parifienfis defenfor Adicbael Serte

veus , Eques Hierofolymttanus , coram Ordinibus Regni Poloniz fuit; adverfüs

ä

cujus defenfionem contraria admodum virulenta defenfio Anno 1572.

füb nomine Zacbaris FüRNESTERI ,. à Gallo quodam in Germania pro-

fugo edita eft; qui eft Zv DONELLUS , 7Ct«s, Replicarum vero , vel

magis , Prefcriptionis pro Monlucio , Epifcopo Valentino, cujus Nomen &

Pudorem ille admodum fíügillaverat, Author eft 24co£zs CUJACIUS ,

» fCtusinhoc fcribendi genere quidem non exercitatus, & aliis gravioribus

PF-— —

» Ítudiis occupatus, tamen amiciffimo Viro hoc Officium minimé dene-

» gare voluit , & interim ; quid in fimili argumento poffet , luculenter

oftendit. Epiftolz füb erzatiffmzi i Nomine ad Stanislaum Elvidium , ejus-

»

dem argumenti fcripte Pidvs FABER Pzbracies , majore cura, ornatir & ar-

»

tificio teftimonio Thuan. tem. z. If. 53. pac. $43. quem füb Nominibus Zerr

»

BURINI, qui Guilielmo Paponi infcripferats & Sraz:/ai ELVIDII, pari vel

»(

ctiam majori acerbitate, quam Fürnefterus fecerat, Epiftola ejus Author

»!

$

profcinditur , Galli refutarunt.

]

[4/

D

Narrationum Cadis Ludev:i

| Berbenti , hüiuäque I?rincipis Epitaphio&lm

[

Compofitor ex parte eft omnium compilator , Zzezrzá STEPHANUS,

Partfienjis.

p

Les Aemoires de la 'Regence de la Reine AMarie de AMedices , five , AMemorta. Re-

$

giminis Regtna Maria Medicée, Viduz Henrici IV. Gall. & Navar. Regis, Pa-

lE

rifiis Anno 1666. editz , Scriptorem Cardinales RICHELIUM haber

e€ 5 ex

juítis fündamentis dicuntur in Ephemerid. Erud. Gail. 1;. pag. 177.

Author Vuïga.timmæ Schedx Hz]faiia: "imorum in Aula Gallorum T(egia,

pandcntis, füabTitulo: Les £Z/flozres amoureu[es des Gaules, ou les-Amours de la Cour

de France , eft Dominus de RABUTIN. vid. /« Cozso:[/a

uce des bons Lz'vm

g'lmp. 4« pAg. 413

AMiniflerii autem

Cardinalium RICHELII & MAZARINL, unum Autho-

rem fcripfiffe minus accurate credidifle videtur Burgoldenfis. Confentire

|

li

enim volentem retrahit manifefta, ftyli, ingenii, judicii; & fcopi, qui in

utroque Libro fane penitus diverfüs occurrit, difcrepantia; & quemadmo-

&

dum multum Hiftoriarum continet Richeliacum ; ita plus àcuminis Politici

IN

habet Mazarincum; plus etiamGallicz fagacitatis; Nec nifi pleraque hiulca

h

utxm-

w

1

: Se&X L De Hy?þricä; ]mïrf J!tei;a. : Ij 7 3

h

ufrinquc effent & deftituta, decrat Cornjeáura , Mazarinum Stellis STEL-

LAMambitiofe inferuiffe; nifi ejusdem CardinalisSecretariusSILLONIUS,

m

five Sieer DE SILHON, dans le Livre de Miniftre d'Eftat, fua fibi Monu-

l0

menta reddenda nec aliis adícribenda démonftraffet,.quod jam fadtum !

'[iyc

Qj

ZN(otarum veró Politicarum Richeliaco adíutarum quisScriptor? ignoro.

Eft in illis aliquis labor; licet malé de ejuscemodi laboribus ominctur in-

Jl

» dignabundus Thuanus ; i» Prafat. ult. ad Libr. Hiflov. Notas enim , quas

;Sen-

» Stulti Politicas, vocant , füis Hiftoriis quendam adfperfiffe , ineptas ac

» frivolas ; cohque&us : à quo raró, hic tamen plus declinando, diffen-

s

tiendum.

j

!

." Neque, utjuxta viam moneam ; Hiftoriz Bibliothecariz Conie&urka de-

p

fuit, de ipfo 4rmando RICHELIO; Galliarum maxitno, in Pfeudonymorum

d

Familiam adícifcendo; cum adverfus Petri de Marca (Archi-Epifcopi ; cum

1X

alterum pedem in tumulo haberet , Parifienfis) de Libertatibus Eccleíiz

hr

Gallicanz operam OPTATUS GALLUS infürrexiffet : de quo ita Paulus

DUS

Fagetus, in ejus Vita, intenía, nec hic adoptata, vel optanda, Oratione,

li

»p49.39, Eodemipío Anno (1640.) prodiit famofus quidam Libellus, fa5

i

» Optati Galli nomine ; duo Volumina; 4e Li£ertate Ecclefis Gallicane vecens

Yi

» edita graviter infimulans , quod ex corum le&ioneSchifivatis periculum

ul

»'pertimefcendum effet, cujus Áuthorem fore RICHELIUM ambitione

Tun

»» GalliciPatriarchatus atrociter ( Marca;) praefagiebat &c. & mox: Poftea

i

» editus eft Liber Confentis Hierarchiz & Monarchiz infcriptus , qui lar-

o

» Vati illius Optati füriofam petulantiam fortiter & eloquenter rctudit.

Prxparationes diffenfionis v

Á

$

ideat Lc&ox in G. B. Gramondi //, H Fhflor.

)li'ilm

Gall, pof? wied.

U$

CHRONICI PARVI

AïJ*GU'STANI, ita ailcgala't, quia Nomen non

prafcriptum ; 9n bief unb manderíe Hiftorien i vief &anben unb G-

4M

$enben qefdeben von Dem CYabr 905. bi£ auff 1521. Author dicitur Cezradus

I

PEUTINGEBUS ; ?th, apud Goldaft. 4i&. Joc. lib a. MP' $ u 3- pAQ. 473

E)l

.-

SECTIO YH.

Legih ,

*pDe Poitis ; ubi Pan (Emperat. Ca[. dug.) H!io

C

4

autius ia Bucolico exbibitus.

n

' N' POETARUM

Anonymorum laborum cenfii collocan di Libritres Hie-

B racofoqis ,. frve de Re Aceipiraria , Lutetie Anno 1584. per Lypo

o

x

raphum

t

]

ff

Regium editi; quorum licet in princ. libr. Seeva/& SAMMARTHANOS,

Authorlaudarivideaturs tamen illi merito (cum alter folius Pezerropb;a, quas

T

etiam penes me, & ex ejus dono McliíIi fa&a eft, Compofitor fuerit:) ad-

o

congenitz venu-

jtid

fcribendi Illuftriff. /ac. 44;/THU ANO, cjusque judicio;

ftati: uti ipíe non fol

um non diffimulat in 4. 2. de ia f«

.Pag. 22, & 29. fed

üa

» « lau-

il

K k-k kkk

As

L

ä'ftä; "u

74 d. Xl] Deþo

äiPzz-n ( ]mperat;Cæ[;fäþgL .

» & laudati Meliffr, manus ,. ita- præfci:ibcntis* : Exïï dono Jacobi Augufti

» Thuani, J£merii, Confiliarii Regii, Auctoris, cujus: Pater fuit Cancella-

facit.

, rius Alenfonit. Lutetiz 1584. Menfe Quintili: teftatum

-

PASTOREM FIDUM, Paftorale Opus , ab ltalis inter

fpeciOFlfïïma,&

eminentiffimi fpiritus Poémata locatum , Zapiiflag GUARINUM, Icáiffi-

mumkEquitem

"'errarienfem cffinxiffe ; ut & eundem;, Defeefionis contra Pa«

fouem Denorem ,, Cyprium ,

füb nomine- VERATI publicata Au.thoæcxïx. c[ï'gäf,;

memorat Thuan. &b. 5« Füfler. hb. 99« pag« 102«

T

II Nomine ad ACRONEM

- Commentarius in Satyras Peyfjs , füb. CORNU'

pertinere di&tus;

neque repagno ; féd quia ejusdem Cornuti etiam in Vir-

fubmitto: an non pro retinendo priori nomine ctiam.

. eilinmNotz extant;.

in Perfianis fequentia

valere debeant? Macrob: &b. s. Satur. cap. 19» pags 437«

» itaz Hanc Vixgilius non

de nihilo Fabulam fingit , ficut Vir aliàs Do&tiffi-

» mus ; Cerazutus exifimat: & mox;

fcd me pudet, quod tantus Vir , Grz-

» carum etiam do&iffimus Literarum ; ignoravit Euripidis nobiliffimanr

» Fabulam Alceftimi &c. Aul. Gell. h& 2- INetf,. Zittic. cap. 6. ita : Nonnulls

» Grammatici ectatis füperioris, in quibus eft Cormutus «dunens , haud fane

» indo&ti, nequc ignobiles , qui Commentaria in Virgilium com gofücrant

» &c. add. Henr. Ernftii £. 4« Obfervat. cap. 7«

Inter Poétas dubito.;.

an re&tius inter Hiftoricos referanz 24aozyms Epif-

copi , fruc AAb Datis Eabros tres de Henrici IP, Roman. Imperat, Expedsione contra Saxo--

oldaft. i adj. Repl. pro Imper. pag» 20. & fé44.) quos RUPER-

at5 (apud. C

i

TUM, Gos

Jarienfem Przpofitum, & poftea Babenbergenfem Epifcopum

Anno 1075. in Rcgio Comitatu fcripfiffe opinatus eft Goldaftus.:. Quar

N

veró opinione

m revocavit; in Differtat. de Autbor. pag-74. Quod deRuperto

» Prepofito: Goslarienfi adícriptum eft , nunc

muto , & nolim factum.

» Quippe mémoriam meam: decepit nominunr Ruperti & Rulandi initia-

» lisAf&nitas. Rulandum autem quemdam pro Henrico IV. Imperat. fcrip-

» fiffe in rerum . geftarum monumentis legeram , inde ad Ruperti Conje-

» &uranx perveni. &c. additis tamen, de ipfo, de Cefare, de temporum

» injuriis , fingularibus ; quaz commendamus , etiam latitante Authorc.

» Cufpinian. zz Fita Heuris pag. 283.

fcripfit quidam Carmine Heroico Bella.

aHenricusgeffit; Verfi quidem triviali, (

ut temporaerant:)

» qua inSaxoni

» quibus quisqu

e maluit fcribenda facere; quam fàcienda aut facta fcribere.

9-

í

» 9i quis & hunc incert

ni voluerit legere Scriptorem ; Opcris. quo*d;-t—rcs

» continet Libellos ; initium hoc eft :

Henrtcé R'eg:ä* volo dicere Praelia erti",; cunt fö*q;.

Carmiia veró, fi que unquam; veri Spiritus Poctici ; ingeniofiffimarum:

iiventionumr, & terfiffima Floquentiz abhinc viginti pluribusque Annis

CC WE EU

multa pu

blicata, partim nullo; partim nomine per Literas initiales defig-

saro T. C

.ett Dn-

. K. & C. K. ingenium V'ixiï,illuiïrc fama ofterunt ::.Is

, ïbe-

[j

Eliä auciur n B;-,mlz'm exhzþztw ^ $5

il

| yabdn; Chriffianus KECK , fCus, 'C&:þ!.iaï. ztuilic, Badenfir, Linea Durlacenfit s

- Patria mihi, & aliqua neceffitudine conjan&us, cujus alia quoque ad Invi-

&iff. Imperatorems Reges ; Galliarum, Daniz , Suecie; Eledtores, Bran-

ik

denburgicos, Palatinos 5 Principes; Dadenfes aliosque Heroes Sctipta ex-

j

ftant.. Quz fi uno in Volumine comprehenfà edita fuiffent, haberet Or-

)

bis Eruditus ipfi maximam gratiam; & illc poft exceffum fulgentiflimam

fs

gloriam. . Sed illam mortuo rependere non licet, & hzc fe ipfa major eft;

cineres ejus fatali omnibus urna captos memoria Seculi componente. .Ne

l

autem omnia una perire finat Pofteritas, & quis temporum proximis Án-

[

nis ftatus ; quis Regionum ad Rhenum ; quis privatorum metus & fpes

árrita ; terruerit homincs; vel levaverit quosdam (nam tales inventi íunt;)

4

Qu tactto mutos volvunt [b pelore que[ius.

d

dNon aufi timuiff. palam :

6t

(Przecinente Propheta M. Ann. Lucano

—fliþ. 1.4,JVP/;ar/4!. ninüum ut pu'taät

a

veridico:)

nl

Quoties Romam fortuna laceffit

a

AHac xter efl Bellis!

a

"Nofcatur ; reddo unicum Led

ori Poétz L Virgiliani zmulum, Carmen;

:qit-lod eft :

i

(

n

( PAN:FI

LIO AUCTUS

Wb

u

a

BUCOLICON

l

Id

(

ul

| GCUNAS REGII PRINCIPIS

T

nyut

Augufill Inmoictufmoque Imperatori Ca[ari

ld

Cotf

LEOPOLDO-

orm

ithot

recens nati Anno MDCLXXVIII:

g

PAN FILIO AUCTUS.

BUCOLICON.

eni

rb

DAMOETAS. LYCIDAS.

Lt

E X quorura vamnt,aäa Wmemmhs zm]?a!,

Ic mibi , quale camis tam duro tem- .

ere Carmen?

1

Tot vervalla magis, — INam qui mumera-

ANunc animi lat fnbmnmi;i,wrbaqm lsta?

yaus artflaa ?

u

e/dnut, (i non animi lats tibi, verbague lata, :

Nzulla fuit me]fis«. Pecoris fugere rnagifri,

Ài

o, Lycida, potes ? «difata.

Impius omsne pecus villarum sniles abegits

,dc]D

-'in cagere«omnin

€It Fo..

Opilio quid Agat y YApto grege , -4uid*ue bu-

bnulcus ?

Ahles

9)

ngv

/6 Sect. X ]1 DePæm, æäzP/m (lnnpemt Cæf A'ug)

lees equosctium mpmt, nec [previt afellos,| Quas carros , quis aratra dalit ? Sunt i "e

*

L

eremata

Jardmm animal, fure:que fequens nan qu

-

ftus aquis.

Ra/im, nec as [uperefl , vedimatum ut ujla

Per centum wzllazs zaulla e/l gallina , nec

fapellex.

/

0758

v5 omne emuntium efh , onerumque ve-

Nexa catm&hm pmtarquaw qmz parzt

cabula crefcttit,

ATCHIS ,

E

Qua capere in[uetá. dum. difcimus aure ,

elutum

Sola ca/ks babitaus, ex quo ce]iere Coleni,

INam neos binc aliz glacmle: LUImIMUS Alpe:,

Ruflica confumfit. Patrimonia mille qmi-

ftrval,

?ars Sryriam, c raptáum "Bojorum -vem-

mus Aflvum :

Pracifa agnmlæ e/i Incraudi wmfo numm,

?ars fuemus , EHereynios ubi pandit Suevia

Et rerum pretm iHopes Vexamur adantlis,

þzltw ;

Scortea nonne vides ut se vix pennula eingit?

Suevia, va mi[eris nimium vicima Tribocis!

Hanc tamea ab! qmmm tAuro pe/earzötu

Fax bhominum , perta[a famemy dat nonn-

eni !

vA caftris,

FHlec tegumenta pedum . [utori ut þ!wre

Panem armtt quarem lzäermtcmzþ nocendi,

PQJ (m,

Ex atla apzbm erabrones al'vear opplent ,

memtz modws ngm*vzt ; C amphom

e/ luear beu! caffum mellts , quod cand;-

VIHE

dit olim,

Frumentum . boc vinumque dit def j [JA te-

Efl o fum mel forte pari, cum ne&lareBacchi:

nebam;

!

J(el/zqwæ ferum pler.ïa pmerc lacunté,

Ne mili [nrriperent faves: ( sniror , ad

Orcgm

Horti vaftantmr : non ajfernére [alutem.,

Condita cum magicis reperiffent ambm,

edrboribus [na pom/tg fra nion vitibaa uva:

L

Utrasque excidit rabies horrenda lutronum.,

borum

Pabnla Fulcans quin no[ffra mapalia fiunt :

N veyeri[fe tamen. . "Panistria cru]ia fe-

lisque

Efl nibal ex. plerisque fuper, quam poffra

aae[us s

edddere tres mieas me jnfferat augur fopat.

Efgresque Defm ei tot faclis cnita. (acella

Numn euffodicrim bac, nefcto, Salva retexi

!p[s dein, vanumaue dedi, ne nudus abirem.

INon. jam tbure.dato, fed vitrac [wlpbure,

N

fuman ,

Hic /intm eff verum patria, fic vivitur illite

quue femm pairiam vedolet tidere ta-

Quid mirum , fí. letitia m/?rummm gt«

ACHÁ,

efeunt ?

Ommbm bisne putem . filvsi tot crefcere

Pra lituis hilares vuris tacuére. cicuta s

guereut.

Nemo canit : mulli vefonant Amar]lluhs

sgnes

" eut, fi defiesant quereut , ab:egm tot

extent

Utre cavo : pagi non Ambarvalta cumnt.

L:gm, quibus reparent. bac mdem pace

ANec. facra funeribus patmm polluta. jt-

Tenata,

Ventus -

Vitlnri ? fed éura quidem manet ifla nepotes;

(Miles ab. bibermis egreffus febnm arva

$i tamen spfí olim gaudebumt pace nepotes,

Jmpleutt , febres vamamm arva Colonis)

cAnmm

V

- Filto auctus in 'B;ucalzlco ex/azäztw

du

e/dunua rite facit : emorent quoque -wce] Nam , mibi qua patriis errabant montibus

reprefsá

AgHa, .

sj

4n cämþa volucre

$ [uper ex animalibus m

Ma:üz'biu , ben ! vanum

qzätk dat qo)zqar-

Sola eemit turtur,nullaexauditur acantbas,

dia nomen ,

d

Trifhis alauda filet.Sna trux [nb veppere fero.

$1 fuper ; atque bonm numerus

Qmuia bubo tenat, Lycida bone , quid tibi

replérag

fbret," :ma'e

*

»

TR

ointaá ?

Mul&mx "mane

decem , fex fero, famelicus

ernum'

4

Quid tibi nunc animi ! Tn. fcis bae eun-

! M

a, canisque ?

Non ederem filiquis exen[fum , ut €

LyCo

grm':,

e aä;er

N

W

. Quai mibi, Damata , memeras , verbþ/ä,

"dnute Tovem vitlas non me propane cibarete

s

guerelas ,

e71h! modo [alva foret (fed enim

t

ne)

ingil!

Non ?quidgm í

"ero, miferor magts : z'pþ

capella

17

re 'iqm'

» & fenfen languentius

Qua profambit ii

fugera. bis- centum. pinguiffima $. quippe

A Anlo

7)

profundos

Divitia extrema miferi! DA

-

M. Qu& fafi

Condieram [ulcos leatamine: wmelfis eorum

ciná perdmrt

ht

ia

Horrea rupi[fet: fed non mea manfít : &j ipfa

Fhc. animial grave (namque . gravis

ZNume inculta jacent, d babent vice farris

capra videtur

QUCHAR,.

L

malum afflixit, Lycida? LYC.

Qtadve

Eccni poma ferent , m?nzyiæm genns edufone

Num fit gravis , anceps

h M

4TÀ,

FHlareoynamaque caper cuflodit eguile Tribuni

)

Infevi qu)u spfe p

"i? quis amygdala cavpet,

Infidits pridem exceptm, Semel illa gemellos

!llWl

Prunaque grata recentia, grata. trabentia

Eft enixa domi,. Sed agí dein ubera capta

C YHOAA $

(Fugimts interea) lac amisére capella,

AMala quis Armenia, arbufla anit. qua Per-

Hinc bedi periére fiti s morientibus bodrs,,

b

fica quondam

Et no[lrá ce[Jante fugá , jam latle recopto

"Progenucre domi virofa , [alubria nobis ?

n

Non iterum fruftra pref[avimns nbera pal-

u

Flir[utas quis caflaneas , lapidofa quisintua

7214 ,

gl

AMejpila , quague fua . primos ex arbore

Mater d buc [ofbes venit : proceffit aqtta«

T

v utlus ?.

utm

4

L

Far idem ille, rior;carpet, qui catera ca?p/z't ,

Sic quoque bevi faliens ad notum fiumen:

Qui quoque noflra olera, & lutiucas carpfit,

"Anifi s

t

e berbase

EHei mibi, ne vedeat luxato crure , verebary

7[!!)11

Lnxuriafe quibus patríos cognovinua *barf

Tantos pracipiti (altus m littore fecit:

tos ?

Et (nec eo inficias) binc vejuwsenda. fuiffets

Wh'!.

Sed, quod acerbius efl, noftris äfli vefcitur

Proxima nam fiuvio , fi

quia wialmtz'w

qgnu

/n[lat,

"T

Eielluo, qui noftrza fua bu

bus edulia faicz't.

Cedit arena pedi, c ripamale creditur alta«

Et bottilis fumo extratlis, pernteque fuilirs,

n

Sed mibil hoc nocui s Hmocttit forpfife fin-

)1 /13

[/]

Ownia ea amfi ; rapuerunt omnia fures,

7)

j

OKRkkkk pO

: Hgy/;?

A

^

D

1

78 ,« Sedt. Xl DefP

oetzs ; ubi

Pæzk- ( prerw.CæfAug.)'; |

amata ; modo tute veponas —.Fn]i&k: a4mü

Hanfit agqim fauiemque /i)nul » qua fiuxit | D

n amncns

ua tbi narrabo y rese[l non parva, [upiná

De[uper ex aris ; ubi millia multa viro- i INec vult a

ure capi. DAM. Qnuafo , dia

THTR

ante , quis auclor ?

Sanic mox tu[füit bau[la, | Ponidera metiri verum ex autlore folemm,

Semifepulta jacent.

LY C.

Ex bis terque cavos flens lumsina 1orfit n

(07' (2 *

| e4allor zn incerto efh ; boua ves , quicunte

£t jt'mä demsnum ve|bexit zare mifella, — '

que fit aniter.

| Sunt tamen,evolis qui dicant e]fe profeta

Prosubuitque , dat;uqqe herbas gf;jfgre HE-

"A wvlt ?

] NpmCra , Memwiu—m-qw fidem fecsffe no-

ANec cyibifo. vecreanda debine , tec flore

*UOY MTH

falitli.

DA M.

ANune moritur, lutiugque mori eme mortua

] Carmiza. 1 Y C. PAN . ovin

| Sat fufpendifis, Lycida, mes dic tuatandem

fcoget.

«

"m wjfa»; tX

DA M.

fanguine divimn ,

Cum tamen interea cantes,qua gaudia CHY A

Cujus utera

seDOM

U.

M 5l tmp&ri Is-

firat. eodem ,

Difpellant, agcdum, da nobis, Scenper amici

Nam fuimu , neque te celavi , ff quid ha-

Ipfe' fide; 'virtufe, opibu:, ,70,7/: vix mg'nw

bebam.,

"805

M)gnu,m aliquid fuerit, quod cantus ex-

: : ddde per mpb

vyfum dotiffimus zp]& £4-

nendt ,

primat 4gre.

LYC.

| Et verba ad numeros , numeros «d verba,

Magnum utioue i quo nl wajm tibi fm-

livare

gere po[is

4

] e4dr

1

:

(i/ïves prifces ]ïpm benus , atque vt«

Ceites ,

INecmelim ; i ots, cantando protintis edam.

M.

| Septapedopatria quatmor jam ln]Ira cotrcet,

ZNe canta , nndam , numern jïke, redae

| Ziflontosque. lupos , imimicaque ton[tra ;

P oij/ïn-

)

1

potentes ,

ves nnmeri , nec "verba te- | e/frcendo euernti pecorta

A

defenfor baberi ,þ

Snpe trabumt as

'nefltür.

Cui par inter AVOS per bra dno Sacula

LY C.

H

nullus

denego $ quippe per| Vixerit

s sllorum quamutá per pajcua laudes

dNee. fic officismm tihi

d

| Cuntla fonent , tinlique band uno coruce

Fama diune[lri fert Cavminis avgumentum,

erefcant ,

AMirarique [ubit , te nuncia tanta latere, | Hic genus omne fpuumy virtutuns laude vt«

d

liauit ,

JMe pndor exilii latebras irrepere dudum.—| Pafforum bic hederasmutavit duplice laure

€ompulit , ignarum vo[flo quid

i. Orbe | Huic cognatus uber fulvas [ubmitit arenat,

erAUO.-

[ Pro fale quas ovibisP AN en prafepia [pargit.

ditlss, Lycida, LY C. . Neny| Fimc lac difLndu matres, buic ubera me-

TQ mogo [14

IT HHO

eptéme , felavo,

óiceant

g

leza au&w in Bucolico exfazäsz.

79

nl

Siccant capreoli ; flat pingni farta coloffro| 2Qen tantum quodmnque genns terreftre

pma

Spes gregit s émpa[tas jïabulum fremit ante

ferarum,

d

Lycaon,

Provetlosve atate lupos , ur[osue , tigresves

Sganta fed improlta corrumpit gaudia letlus, |

edut femper pronos m regna alieua leones :

n

'Z':r tbalamum [lravit magno Penus. aurca

Trifle fed imprimzs animal procedere ponto.

PANI:

Bella quod sndicat paflanbm,bmsda bellas

U

Z'm CHAR FTES wni fixerum ofeula.

Quod nuferis Quibus. tenero minitetur d

L.

P APE

jf

Prima perH ümnm PANI ]ubwc'?a pro—

Comm nammm per. prifca. exempla. pra»

H

fundum

ALAWe.

Occanitis erat , fncceffit Oreades inter

Hmc pater ut fiat genita PAN prole viril

Edutta Alpmæ: Patriam fibs tertia jatlat |

Prefidio feptis terrorique. boftibus borum ,

"

INupta Palatmas j Dr]adnm pulcermm "

.F'ota quiaen fonuere diu: non audiit atber

d

C0$»

Fotatamens fuit boc paþares sunde dolerent,

Optabat pzurumPAN ex nmpkx:bm ba-

e/sfi bodie PUERO vivacepuerpera fertur

d

VH y.

ASTERIE » Iriplici diflinguens: nomine

INec fuerant ]?mles » & quid ]þemrer, ba- |

fidits ,

m

ebat..

Et, nifinata foret,regina creanda Dearum,

Sed [pes vana fast; bina periére priore

Exhilarafe P AT REM. Paflores inde

CAngri

T

nte dæm, g gravide quoties [unt uira-

que fatia ,

Oblitas artesvecoluut, [antiumqnecelebraue

fl

Fel mason venu , vel fiatims eft mortune,

ANatalem, atque alo facunda Palilia men[es.

Hares,

Lucent fe[li igues, ov hus adoletur $i aviss

um

Fiac incantando Mrin feciffe , vel berbis, |

Et pia faltantes portant munn[culaNympha,

Damna putant y berbit, Martaqmibus :/7/2-

Qmne: genus [lorum , mlazku, excepertá

gt

bepus fit-

HHHTH. ,,

I!m'

qum vult , pa/l*ommque mdagat ovilia |

AL ,.

Qtfz patrios. gravibus. vitiavit odonbw

bortos ,.

jit

Raptandis inbians , fi PANI fil:m Abfite

Candzdw in folitá, n fundo decoler imo.

u

Damna fed bac Aoris per Carmina , fre |

Dicitur ipa favos Hyblaos vegia ]4no

QEIHA,

Purificare malis , alimenta: Infantis , ab

m

Fecerit, am proprio motm nos 1ra Deorum

berbi* ,

a

Puuierit ; dnl?zttm efh.. Certum bue , qua |

Pefhfero quarum [seco nocet zmproöa Col—

"C Ortus

i

CM,

;dl ld

Tompora dthnguunt, c*r i Afía Slrtzhu:,

Equa [pts mammith. lac immulgere PU-

ELLO

l

4trElos hyperbormm fícca pea'e circiat axem, |

Faftumm dies , nox fortunata, per utrans

PANA. quod . exforteno INatorum: luxerit

Damnamur votis ex longo tempore fnfis*

g

07 büo-

T

L Selicet AUGUST/E prgnus memorabile

T

Nevit enim. gregibus. wimm gernmeque

GENTIS

NHanarg

Fata feret fecunodexieerima, lav fugaä:f.

AMars

T d

^

o o) S e& XII D;Pï;; u?;Pdn ( läperdt.CæfJug

h]

[

PUERO ;e

fs '-rkmfcþente/, !

Salve , fisque din, tuaque haF&& coge fateri

Mars'niþf'l ; boc

nocelit ,

INon wifi finito finiri flemmata enundo !

O qui cre[centes aquabit carmine dates

]

W)?pïane mlily anguineta arinata flagelis,

