» fümma rerum evexerat £ortuna parum conttans : adeo mediocribus mo-

,; mentis transacta eft felicitás , quam adeo ingentibus operara fortuna.

Quam afperum , quam arduum refiftere Principi in füumma vadenti s fortu-

nam &,vota Subditorum in numerato habenti; & fata amica! Sed praivit

is alii füb Chriftiano V. Rege Daniz , Friderici II Filio, fücceffuro, fimili

& funefto caíüi fuas fortunas allifüuros magno Danix Cancellario , Perra de

Greiffemfelat , perpetuis ; ut metus eft; vinculis addicto. Cujus fata fpeciofis:

Adefpotis Scriptis folicitata ; & ut animi judicantium fe habuerant, accu-

fata, vel excufata ; Quorum Authores diligenter quafitos non datvm cft.

» comperire. . Certé dubitare cogor, fato & (orte nafcendi , ut cxtera; ita

» Principum inclinatio in hos, offenfio in illos : an fit aliquid in noftris

, confiliis, liceatque interabruptam contumaciam, & deforme obfequium,

»

pergere iter am itione & periculis vacuum! (Tacit. &bb. a. 4nnal. c, 20. Y . 4

);

- Adiicienda etiam eftt SEVERINI DE MONZAMBANO curiofiot

mentio. Operis, quod Aule magis quàmScholz Stratum Imperii Publicum:

(nimirum, ita fpedtaculum faái fumus mundo! ut fecuri proximus Libel-

lorumSupplicum in Regia Parifienfi Magifter Francifcus Auguitus Thuanus,

inclamavit) argute, fpeciofe & perSatyram coznofcendum przebuit. .. Au-

ingenia:

ä

f;hgr dubio procul PUFFENDORE FIUS: fuafo;cs celiffuna:

Tranmua.

$

u

.-"

CH AWWeX E? , "victnar jæi/iter,,e—g':m,.. fedantib.. 47 :

N

x

]V.

Praemia mercesque, qualia vSp. T'arpeji-q Filie füb Romulo &ontig&runt, cti

ts

ficut ex congeftis in ipfam aureis Sabinorum armillis magni ponderis bra-

M

chio lzvo gemmatisque magna fpecie habitis annulis; fuperingeftis poft

"t

& armis clypeisque ; loco przmii mors contigit ; ita lepidiffimo Libello.

ex nimis fupcrinjectis Commentariis; Notis, Ànimadverfionibus, Strictu-

Yil

N

ris, (cuzdam ex his ex auro erant, pleraque ex ferro lutoque) füb oneri-

bus zcmenti fermé non mors imminuit. . Honefte tamen diffimulat Puf-

It

fendorftius , $m Apolog, pro fe e£ fro Libro de 2ur. Natum. e& Gent.: Moxdacii veroy

& Viro bono protinus indigna fceleftaque ratione exprobrat, dignus cujus

tut

», nomen ferali (üb umbra lateat; Peridiens Conflans : Huic , inquit, (üavis, fi

-D

of

; Diis placet ; accuratus; imo ineptus , Sarckmafius, proximus Paecrficus &

», Laptae cít , multis notatus; paucis intelledus: Miror ; utrumque à multis

f0*

ii

» carpi, & fideliter tanien à carpentibus defcribi. Alii equidem etiam mi-

rantur;fed quid? En! Viro tam fervide laudari fcriptum, ( Pacific. à Lapide)

o

quo Respublica Eruditorum poft pleraque Zvemaoy414« ex Conringianis de-

fcripta ; ex jocularibus Academicis Difcurfibus haufta, & in adverfaria con-

0'

jeda , plura jam pridem edita; non fine lucro carere potuiffet.. — Nimirum

»» id hodie folenne eft ; pergit Sarckmafius , ut Scriptor Scriptori tenacius

d

» infiftat, & dum ipfe non habet, unde f& ornet; aliis plumis veniat orna-

l

» tus, veritàti & omnibus bonis fücum fa&turus : Sed hoc alio pertinet.

Imó veró vel maximé huc! Scripfit autem Pacificum à Lapide inter ftudio-

Ól

rum publicandorum primordia Phimppss 4ndreas OLDENBURGERUS ,

no

ex fictis Burgoldenfis , Franeifci Ieenici , Waremundi von Fridbere &c. nominibus

Wi

ad füfficientiam ; & naufeam ufqüe manifeftatus. — Nobilis & foecundus

JItu

Scriptor, fiInftrumento Pacis Germanicz locupletius expedito,à fcribendo

:

ile

..

ltinerayio Germania, füb nomine Cor[lantir; GERMANICI, in quoPrincipum

ul

il

Imperii exiftimatio fane Incolis exterisque, ftylo, nec vero, nec bono,; nec

Satyrico, fcd plebejo, & valde fimplici, ne dicam pio feil. turpiter profti-

^

:wioüs

tuta , abftinere füftinuiffet: unde indi

«u

gnitate rci & diffamationis motusVixf

bonus Libro rigide przícripfit :

d

L4

£hic pïafi'itgm' eff Principum Germania fama, e make.c,

Mr

Rifu malisno, lufbusque mmypibuss

u

Et ancolis , e$ exteris s

r

V

.O proflitutam tam. malignis aufibus: vefaniam,.

ni

"Dignam cachinuo, aut corr

z:gmdan? fufibusy.

d

vb iucolis, c extertf,

h a-

u

La .S;j;nta(qmgtdä Vicariatu Palatino , certis de car

ifis, füb PHILOECI nomi:

ne

i

fcripfiffe Dz. Jebamem FREINSHEMIUM , Cognatum noftrum, (Conrin-

ff5

gium enim Authorem effe, ut Burgold. parr, z. Jnffrum. Pac. p4g» 281, 5 augu- -

hr

ratus cít vix euidanx probabile vifum:) teftatus eft Boeclerus £2 Noz, ad Dan,

&orali Saxo-

J

gmæ. ïua Pubi, €Aps 46s i fiti Nos de hoc; de admüüone Ele

P

j

ias

-

:

48 : &ä " ;D? Scriþ tdd 5 42 , Puä : German. fmþer-;

nica; de Jure difponendi de Sigillo Camerali ; de Sigilli formis & rerum

mutationibus , ex finceris Camerz Documcntis/, inulto ftudio denique

comparatis , in Vindiciis ad Blumium!

.

ne omni

De eedem , nomt

i proríüs tacito, Idiomate Gallico commenta-

tusIlluftris, Seteniff Ele&ori Palatino Carolo Ludovico à Confiliis Status,

& in Tra&uInferioris Refidens Dz. Ezecbiel! SPANHEMIUS..

LUR

- In vindicandis Juribus & Prxeminentiis 5acr. Roman. Imper.

Liberi &

Immediati Equeftris Ordinis feliciffimé verfatus ett AUTHOR , Dber Politi-

(benraa: O5 bes ei. Steid)e 9X

ittevfdaft ein etanb bes Soeif. 9teidbs fene?

qui fuit Eques, apud Rhenanos , fine exemplo eruditus Cafarus LERCH;s

von Durmflein , vigore confeflionis Ordin, Equeftr. German. Cs[ar. parts 2. $. 57»

jag. 130. Z Z fatla: Et Hippolytus à TREISBACH, in materia de Precedentia

Ordinis Equeftris Immediati prz Civitatibus Liberis Imperialibus (fpeciofit-

fimo Evrimate pro illo adveríus has Monafterii elufa:) dudum jam in Illu-

ftri memorati Lerchii nomine quibusdam agnitus ; eidemque hucufqueJure

meritoque vindicatus. Neque tamen negavcrim ab aliis foban. Conradum

KREIDENMANNUM

Ordinis Equeftris Suevici, & Reipubl. Eslingenfis

Syndicum,;

Authorem venditari; quod in illiquido. $i quidem , ut xefer-

tür, Krcidenmanni Gener, Pbilippss KNIPSCHILDT,

cum non femel eum

füfcepti operofi oneris, ob contractas fibi fuisque Imperialium Civitatum,

dubiis & fermé conclamatis in Germania rebus vi-

füb quarum tutela ipfi

honeftiffimi , fed ipfi

vendum erat; inimicitias & fimultates , poenituiffet;

damhofi, facinoris reum fponte fefe faffus eft, poftquam ejusdem Ordinis

.

*

Equeftris Suevic

l

. Syndicatus munere cohonePc;gtus effet, ità, inquam , re-

ferunt!

:

Eandemoperam ; inhono

rem Ordilä is EqucP&iS LAlfa tiz Infcrioris, prz-

ftüti

t

; fübdu&o nomine (üo fehazues Henricus W IELANDT, JCtus. ejusdem-

ue Ordinis Syndicus , edendo, beg oeif, Stom. 9teids Syreper / Obnmittef-

barer Sitterídafft im LIntern«Stfa& 9fbefid)e Stitter - Ov

A

-

brungen / Privilegia

unb Sapferíide Refcripta; Anno MDCLIT.

In caufa WILDFANGIATUS Palatina, cum aliis Bóckelmannianis ;

duo, Vicinis non negli

o

genda,Scripta Adefpota, proJuftitiaCaufz Palàtinz,

edita: q

uorum alterum proximé nominatus Sez4el PUFFENDORFFIUS;

alterum

Zohannes LINDENMANNUS ; ille Londini Scanorum poftea; hic

f

aliz ; utri

que in Regno Suecorum Profcflores, confecerunt. Faíciculus

AR

orum hzc exhibiturus eft.

L — u

In ejusdem preliminari de

fenfióne edito , preffo nomine füo , Prodre-

g ?u[htiaPalatine, Occupatus

e(fe voluit Clariff. Dr. Samue! PUFFENDORF-

is in Cathedra Archi-Palatina Academica Profeffor ; cu-

FIUS, tum tempor

jus in rem bonarum

Litcraxqm mérita non [inc .laudis encomig in publi-

Q Y c:fzntutrf

—— t T

Orqtiie

"

G

-

iio.

Cum annexir ,"Vicinzr /z'mi!ffer, &5 var. ]þe&mhä 49

— MÀÀ——À

JIt

'Or;zz;r'aï/.renz pro Jure Adminiftrationis & Tut

el» Ele&toralis Palatinatüs :

yt

acerbo tum litigio; Anno r611.fine nomine editam fcripfit, & in Laugin-

genfi Gymnafio habuit conftitutus Profcflor Geo

y

t

gkm CLEMINIUS--, ?nr;

Vrr. Dr. prout ipfe Titulo, (ua manu, prafcripferat.

15

- Cendidus E BL AN U S; de Proclio Pragenfi Pragzque deditione Anni

MDCXX. Scri

ptöF Palzo -Pragenfis , efie memoratur Jeíüita febanues

i«

LABENUS.

Vi

Et quia in Obfidiones, Vidis zque ä'cVi&Oribus lu&tuofa certamina

y

incidiffe videmur: fe ipfanY ab oblivione vindicavit, rerum in

ea geftarum

amplitudine ; defenforum heroica animi magnitudine, oppugnantium

l"l

niri

contumaci virtute, Z/faenfir, ab $. Augufti 1657. ufque ad Calend. Jun.

1660. füftentata ; cenarrata ab H. M. WV/..in Diario Polemico-Metrico, Anno

Yi

1660. edito; qui eft Zerz

J

z'«:m; Matthzi Filius, W ALENSPECKIUS, Eccie-

Jéa Fiolmenfis Diaconzt.

ür

4

Sed hzc prateritique (deAnno 1643.) inter Septentrionales Bel

mina jam pridem praviderat Cerzicen Dazicus , fcn , de Aureo Corm

L

1Princi-

fj

i

pis Chriftiani Danici,.Anno 1639. in Cimbria invento , Rerum Danica-

"

yum ejus temporis Statum , inexfpectatam Suecorum irru

2

ptionem, certiffi-

W

mam Danorum Liberationem, adumbrans

, in Receptacu!o Mogimalano

jl

(Malmogiano;) confcriptum Carmen ,

ab co, qui ad Coclefte voizevuae

Vl..

'S'

tendit, per Portam Vite ; Ànno

MDCYXLIV : qui eft Perrz , Pctri Filius,

p

(s

— WINSTRUPIUS, Ecclefafles Aulicus Danicus , ez Epfcopus Scamienfis , cujus

Vitam Meritaque in Academia Regia Hafnienfi, ab Illuftr. Erafmo ; Pauli

;

Filio, Vindingio, reprzíentata, videre eft, par 225. cum féq44«. Cornu am-

pliffimis Obfervationibus laudavit, & dignum erat, 72e»«: BAR T H O-

LINUS , Pater: quas in tribus de Tibiis Veterum, e

;

arumquce ufü antiquo;

Amftelodami apud Wet(tenium, Annis 1678. & 1

679. editis Libris Filius

ii

Caparis BARTHOLINUS publicavit.

Vcola

. Eosdem DanicosMotu;, Ar&oaque Regna, Vicinaque; quorum ini-

- micitiz fatales aliquibus creditz concernit Differtatio de Bello Dano- 4n lico, de-

ni$y

que diffenfionm vnter sensinos Populos ef contentionum caufis Orof: ANILONIS in

Qd

41o- edita: quaz Hiftoriographi Regii /ti BERINGIIS cui prater alia Hiftorica

US

. & Panegyrica à laudatiff Vindingio 4r&. loc. pag. 225. & 227. numerata, Ob-

d

fidio Hatniz, & quz ea durante illuftria perScptentrionem contigere; Regi

u

oblata; tum nondumTYypis prodita, paucis autem , antequam mori defiif-

fíct, Annis, publico concredita dicta.

rM'N'

Cum autem de Danicis Rebus agimus, neceffe vifüm appellari Epiffolas

j

tres LAmici ad. micim : primam y [eeundamque Y nbecà Hagam Comitu

m 2 5. Ja-

(ü

. nuar. 1679. & feq. Calend. Februar. transmiflàm ; zer4 Lubeca

Novioma-

;ubll

gum Idibus Martii; perícriptas. In

quarum £ac, deN aufragio Suecorum

Militum Anno 1678. Ment. Decembri ad Bornhol

G

o oco

X

miam Infülam fa&to,

nl

-

£

2202

pro

r

"

?.

du A DeS&wp.;d Stat. Publ, German. Inper.

pro & contra differitur: & Regem Daniz Jus detinendi eosdem habuiffe,

probatur. In a/ra« Memoriale Anhaltinum Serveftanum contra Danos;

Mediatoribus Pacis Noviomagenfis exhibitum oppugnatur & convellitur.

Prima , Memoriale Áblegatorum Gottorpienfium contra Danos , Cafarea

Legationi , in iisdem Tractatibus extraditum, rcfütat, ftatumque contro-

verfie eadem Opera examinat.. Minittrum Danicum fuifle, intereffe Regiss

ejusque manifeftant ; Stylus & fcribendi decora ratio: facobum Finriesm ,

Celeberrimi Simonis MediciFilium, PAULLI, Regium Hiftoriographum

& Legationis Lutetie Parifiorum fübfiftentis illo tempore Secretarium Lite-

rx ex Hollandia, & Agrippinenfi Colonia datz: de quo videndus Dn. Vin-

ding. : Zcadem, Haf menfi pag. 44o. & Albert. Barthol. de Serigz. Dan. pag 6o»

Denique inter Danica, quz irruptionemSuecicam attinent, de qua fu-

perius perícripfimus, &Hiftoria loquitur, (Joh. Loccen. . g. Ffler. Suec. pag.

220.) xefero Daniam ad exteros , de. pexfidia Suecorum , Anno (MD

P

CXLIII-)

uo

DaslCa ;PaCi?z z;VCIs ffan;gV)zt þerleId SVeCI,

RagVzI c TVrCI. peflDa-PaCta. petVnt.

tenue, fed famze Suecorum grave & moleftum fc

riptüni': paiam Vülgant;

Authorem cffe Zhbeedoriim REINKINGIUM, operofis & piisScriptis praftan-

tiffimum habitum , tum Afchi - Epiícopi Bremenfis Cancellarium ; addito;

vel prafümpto , hanc iniquiffimz. captivitatis & detentionis non rclaxatz

caufam fuiffe, nifi vel cervicem ferro praberet, vel in pulmento, quod edi-

derat, deglutiret : quod fa&tum effe Sueci propalant. Sed Stylus non eft

Reinkingianus; nec id , quod affingitur pufillanime magno Viro dignum:

Jufhtam Ex[lfrntlioms Idmnea , memorabilis Germaniz Fortalitii , credidit-

fentSuperioris Rheni accolz, ipfis fatalis, proJure Epifcopi Spirenfis (de

uo Carol. Caratfa , in German. Saer. Reflaur. pag. 57, 6o.) edidit "Angu[ius

FISCHER ; Drefdenfis, Dr. ci7 Profeffor. vid. 4tl, Sperenf. pag. j?. & .Londorp-

Ceníüram in Perfonam Celfiffimi A.dificato-

f.üm. Iu Aäüï. Puble [-'þ. Z-CQP. 180

i,l

ris, in metuendos temporum fucceffus Predictiones, in Vicinix Collifiones,

przliminarem inyectivam fübfcripfere, que fequuntur, dubito, an alibi

» inventa, vel invenienda, verba : Quorfüum, quazío tam folicitus eft Spi-

» renfis Epifcopus Udenheimio füo, Philippoburgum poftea infignito;

::

» Iduméz nomen imponere ? quam ut univerío Orbi manifeftum faciat;

?

»feldumzis, de quibus P/falm. :27. loquitur , fimilem effe ; omnesque

» juxta fe vicinos Imperii Status fübfannare & nafo füfpendere adunco velle-

» Impii fiquidem ab Efau defcendentes Idumxi , cam Babyloniis carmini-

» bus maledicentibus, irrifionibus invidis & inimicis in Vicinos fuos Ifrae-

»; litas ita infültarunt, ut illorum exinanitioni ; devaftationi, direptionique

»fategerint. Verum enim yero, ficuti ifti Idumzi ob cafüm Fratrum Ge-

z Regem

g;

» heris Ja;ob latati, paqlö» P*Oü per Nabuchodono(oir Dabyloni

* aþdu&l'

-

j

cum anr*iexif j wicik;'f feniliter, Ej uar. /þeiïdntib. 5f

ff

.» abdudi fünt, & rion longe à Captivitate Terufalem devaftata Babylon

08

» per Medos &Períàs, ita ut parvuli alliderentur ad lapides. Efas. cap. 25 14*

ür.

» J €r€?. cap. 51, ità captum Philippoburgum àSchmidtbergio,; in Gallorum

n

, manus devenit; Epifcopus cuttodixab Imperatore mancipatus delirii füi

to-

»poenas luit promeritas : Interim veró C. S. ple&tuntur Achivi.

Quz an

u

à recentiffimis doloribus acceníà ? an feníis temporum iniquitatibus füb-

AMlly

irata? an utilitates domefticas , vicinieve, aut cjus; cui vivebatur, Principis

m

promotura ; fe in vulgus effuderint ? non judicabo, nec errabo : faltem

s

^

Lti-

publicam caufam privatam facere, non vifum eft confilio!

Vif

In demonftrandis originibus przcipaarum Germaniz Familiarum,non

' 60-

inutilem oþeram, Anonymus "Authbor quamom'ec:'m Tabularum Genealagioa;-wä,

t

locavitTubingz Rasfchius, Profeff. Eloquent. ex Oldenburgeri fenfü. Author

.pag.

autem AMartinus RAUSCHERUS , &

Additionator dicendus eft.

ex aliorum relatione M O LITOKR

Uj

"De REPUBLICA VENETA, cjusque Libertate ab AuftriacisItalisque

attentata , vulgatum eft rariffima Eruditionis Serzisaigm, Anno noftri Se:

culi XII. cujus Author, uti fama cum incomparaábilem , & ex Hiftoria Boica,

f

Auguftana, aliisque omni laude füuperiorem AZarcsrs VELSERUM, Atenfla-

W

pnuri , fecit : ità ex certiore prolixioreque noritia; Scri

ptisque in Italia (qua

lts

"ntoniim ALBIZIUM, Nobilem Florentinum laudaffe feruntur:) Galliaque

Q

(qqæ Nicolaum Claudium PEIRESKIUM;,Senatoreni Aquenfem prætulcrgnt )

al

publicatis; dubix fcriptioni eximi tentatus: & quis omnino appellandus?

T

vel ignorant , ve] hzfitant... Locum clegantem & integrum reddo ex Gaf-

u

» fend. de Pita Perresh, hb. 3. pag. 2oo. . Prodiit per hzc tempora LiberItalice

jj

i

» fcriptus; Titulo 5gqwrinii, quo LibertasVeneta ab ipfisReipubliceFundamen-

«(

» tis fuit difcuffa.. Is, quia vifüs eft continere eximiam quandam Impcerii

WF"S

» Gothorumque Regum Hiftorie notitiam , idcirco ftatim creditus fuit,

jor

» (qux etiamnum eft multorum períüafio:) Peireskium habere Authorem.

Go

» Enimvero teftari licet; nihil tale ipfi veniffe in mentem. — Quin potius

o

» fic femper rcvcritus fuitMajeftatem Reipublice, quosque in illa Amicos

3b

» habuit, ut ad praftandum obfequium potius , quam ad contumeliam

P

» fuerit comparatus. . Ac non difquiro quidem,; an Auctor hujusce Libri

20

» fuerit Antoriius Albizius , Nobilis ille Florentinus , qui Chriftianorum

li

x

» Principum Stemma ediderat ante duós Annos, ut nonnullis perfüafum

*

quC

» €ft: an , ut videtur, verofimilius, infienis ille Aarcus elferus , ob confüm-

v

J

» matameruditionem, propenfionemque fingularem ergaDomumaAuftria-

| m!l]l

»Cam. Addo duntaxat, immeritó videri quosdam füfpicatos, tam G-

fj

» dum (cujus Hiftoriam Vitz Pinelli , Eruditiffimi noftrorum , ut obiter di-

1

» cam , commendant:) quam Piggerium aut contuliffe Operas in co Opere

a

» conícribendo; aut communicaffe cum Peireskio , quos digererct; Com-

j

m

» mentarios. Ij enim füerunt magis ingenui Patrizque (üa magis amantes,

6282888 ?

du

» quam

b3

À

s

*

5 2 Seä?; V 'bf Sc;*iþid Stat. Publ. German. In?pär.- '

» quam ut ea impiätafis labe commaculari voluerint.:. Utcümque fit ;

» Peireskius certe n

*

ihil fimile unquam cogi;gvitl]udiænt ergo ; qui poft-

» haec fcripturi erunt!

Ejusdem Aezpablica

pura Maris Hadriatici , (üb fimplici nominis inverfio-

nc, fi Goldafto fides cít, defendit Jtezeu Icbanom YTNEGLUF, in Epiftola

Monitoria, de Mari Venctorum ad Laurent. Monitum Romanum ;

qui

€(t Fr. FULGENTIUS, ex OrdineServitarum Monachus Venetus; Socialis

(ui Fr. Pauli Sar

pii; de quo di&turi erimus; individuus Comes ;. & z4gricola

TACITUS.

x

e"iaiater Paulum

!

^, Penttif. (ä' ezznder;:Serem'[. Rempublä abErüd;i/tiS-dijUdicata

exhibet Golda!

[2 s

T

s pleraqüe, in Tom.III. Monarch. Imper. . .Hiftoriam vero

eorum J. A. Thuan. 4/.157. E2ffor.

nter illa 447onym: Hifloria de Rebus intez

&

nominatiflimas partes gceftis Anno 1624. Mirandole Italico Idiomate publi-

«ata, ad dicta Reipubl. feverum adverfus Scdem Romanam Vindicem, Pe-

arum Suavetim Polanum , €ex Hiftoria Concilii Tridentini celebrem à multis re-

fcrenda putatur. vid. Molck ad Relig. Aded. pag. 23. & 24. . An conveniat cum

ila hzc Hiftoria ? non temere judicaverim.

Ità autem : Hiftoriam Suavis

Polani de Concilio Tridentino , omnium qui ex hoc Seculo de eo fcripíe-

runt, praíftantiflimum & eftimatiffium Genitorem Fr. PAULUM SAR-

PIUM, exServitarum Familia, Venetum laudare: & moerito füo; ad folide

inveftigandas fpiritus & carnis vias, que hominum mentes fiumma con-

tentionc transveríàs agunt, fübtiliffimam , & fide ; ultra exemplum, inte-

2ra, manu ducentem ; inter delicias humani generis, & praíertim Chri-

ftianorum numcerandam ?. Ubi utrique parti , quid Deo, fibi, & Proximo,

dcbeant? quid offici & charitatis illis praeftirum ? quid. prorfus negatum .

ftrenuc & magnifice didum. — A quo clogio non divertit Grotius £p/fl. ad

»» Gall. 129. pag. 288,. Maximum omnes, quibus veraSapientia cordi eft; lu-

» crum fecerunt, reperto Libro Viri incomparabilis Pauli Servitz , pradfer-

»tim dc Árgamento tam nobili , caufaque alibi magnorum motuum;

» apud nos ctiam Belli tam pertinaciter geíti. . Summia fane cum fatisfa-

&ionc; pre Sforria Palavicimi; quze ob importuna ignobiülia jurgia non eft:

ad hominem ; & Seipionis Henrsei , Meflangnfis , quz brcvi fuo gradu gradi-

tur & labitur; tertia, Hiftoriis; verfanda: fi modo Cxfar Aquilinus 22 4b de

vrib. Hiftor. Concil, Trident. (quis ille? mihi non liquet) peg. 24. tranquillam

» i tanto Viro acquiefcentiam non turbaffet : In ilía; dicens ; quam plu-

» tirma quz forté Petri Soave non fünt, fed ab alio aliquo füperpofita , &

», juxta aliquorum Conjecturas 4 4darce "4ntonio de Dominis , olim Spalatrenfi

»; Archi-Epifcopo adjunéta &c. unde credibile.cft digreffiones iftas, & pro

» Proteftantium opinionibus argumenrta ab ipío fuiffe compofita &c. nec

» defünt ipfi Cafari rationes. — Quicquid fit ! Hiftoriam füam effe.Sarpius

??incïgi Condxo negare non auüæ vid. ita ejm prope fiu. cujus Scriptor

-

indivl-

czm? AWBeXEF , Victnzs jz'mi/iter;yöä var. /f?&antiä; 53

ft;

individuus il

liüs fcfcundi & advorfi fati Socius Fr» FULGENTIUS, ut no-

DO

tatum eft..

In Litigi

o de Anglorum Bonis & Mercibus 29. Decembr. x $68. ab Al'ba;

at

(lol

no in Belgio detentis prodüt famofüs Libellus in contumeliam Elifabethae

Regine, füb Titulo, 4»4fs ORIAN 4 cujusAuthor Zerardus DESPESIUS,

n

ex Ordine Calatravz Eques, Hifpani in Anglia Legatus. Satis equidem

ld'&lis

extra fines mandati. Cambden. z» 4un. Ebfab. pag« 166. efe 142.

En'cok

. Eandem Reginarum Illuftriffimam ; non majore Clementia Ofertua

.BERNEST APOLIUS habuit ; Scripto vulgatoque Ingolftadii Anno

liil

MDLXXXVIII. de Czde Mariz , Scotiz Francieque Reginz, Libro; in quo

W0

Fama &Virtutes Elifabethae temeré perftrin

[o,

Citur

; qui eft Kobertus T'U

104

.LUS. Boecler. Cell. fec. Controverf. 24. i INot.ad aumm. $,

RNEL*

Yibl

]

Et ante hunc ; Perago, qua 4inglia Gallico connubio abforbenda , five , de

n

* Nuptiis inter ipfam,; & Francifcum Herculem , Alenfoniüm , de. quibus

Mi

provifionali Tra&tatu conveniebatur (Meteran. && 11 Hiffor, princ.) xecufan-

ii

dis; in quo aculeato Libro illa obliqua infe&atione perftringitur, Andinus

H

f

'convitiis dilaceratur & Gallica Nàtio odiosé profcinditur ; cujus Editor 7o-

9&6

. baumnes STUPPUS ,. ex Lincolnienfi Juris Collegio fervidus Religionis Ca-

N

tholice Profeffor, füpplicio dextre, cultro laniario

praciíx , fcelus Anno

jide

MDLXXXI. extinguens., Cambden. ad df Ana, pat. 345.

À

COIE

"

In eandem, SEMPER EANDEM de Genevenfis Ecclefia difciplina in Anglia

It

, confhituenda, Hierarchiam Anglicam infe&ando, & Prazrfülibus apad Populum

hi

invidiam conflando, editos Libellos, quibusTituli: A4artinesPrafulibus exition

1moï

fes , vel Prafulo-AMaflyx , 7Mineralia , Diotephes, Demonfleatio Difciplina &c. ca-

Küfl;

lumhniis & contitiis virulentiffimos,adeo fcurriliter debacchatos, utAüthó-

77

T

res non Pietatis Cultores, fed & popina ganeonces viderentur, refertisdem ;

2

PENRIUM & UDALLUM, Verbi Miniftros, & Jobum TR OC MER-

J

'TONUM;Virum do&um; & face

1f

i

Authores nominans..

té dicacem ; pzzg.* j22. ad Annmp 1588.

tsrd

SECZIO FI.

u

Juris-Con[altorum ; €9'

pub/z'c'atis

/þc dc

JDe S ci*zþfzä'

"Af uonuulliss pars prior:

iflam

Is expedigis JURIS-CONSULTORUM in Foro & Schola Hlu&rium

l pkl

H

8 Ordo, fed , ut fzepius notavimus, fortuitus , füccedit.

Preponendi

à l

; itaque Legum Compilatores:

gtl

- Et bee Svapferíicben Qanb - unb Qeben-9ted:ts/ Compilator eft fàtis certó,

p

Bertboldus à GRIMMENSTEIN, indicante Goldaft. 4e Regn, Bobem. pag. 21.

f

n

euibor Späculi Saxonme , quam imperité CAROLUS MAGNUS ven-

: ditatus ; 03011;1& Gryphiandcr de Co

loff. "Ruland,

x

CAD. 37» Ms 12 lübftitut.

jntol

Yl

OS$888 3

; Erckone.

AE

. D ER o RA

Erckone d REPKAU. Goldaft. Z&. lec. & in commendabili Przfatione

.

b"

Sveidjé-Cagunaca. unde vulgari Rhythmo compofiti Ver(üs:

?

Stua beaucet atl(gemeine/

fjun .eren von Salenfieine/.- —

$r ba Graf £oper war qenannt/

4f nua in Zeutide Gprad vermanbt/.-—

$)if $ud iff morben auff fein Sete/.-

Grée vou 9tepfe baffefb. tbáte.

fzd de fol

a verfione loquuti : reliqua a

«untur.

*

d Goldai*tum cxgminandä remit'f

Gloffatorem Sp

eculi Saxonici dupliæm ; idem facit Goldaft. di£l, lib. ;. Cap. f«

pac. 294. Antique Glofle Burcbardumà MANGELFELDT,Sequeftratorem

Sacri Palatii; quem e»soeuzias, infcitie & impudentiz, illufo nomine 6jus;

convincit Gryphiand. 4e Celeff. "Rdland. cap. 52-) aut Zheodoricum à BOCKS-

DOREFF, Epiícopum Naumburgenfem. Pofterioris, Scabinum quendam

Polonum. Re&ius dubio procul Gryphiander, Gloffam non unius Au-

thoris effe , cap. »3. num. u. contendit: fed Zurckbarde acceffiffe Tamonem

à Buxtorff, AuthoremGloffz Hiftoricz ; denique Chriftophorum Zebelum.

Ex Colle&oribus Juris Feudalis celebrantur, (verba fünt Gryphiand.

Cap. y0. num. 11.) 2. Feud. 6.. Philipertus, five FULBERTUS (Vielebart; obet

Vulbart.) Epifcopus Carnotenfis &c. . Oberros de ORTO . (Ohnbart vom

Orth) z. Feud. 4, & Gerbardus CAPEGISTUS Zviger, Confül Mediolanenfis

(Gerhardt Kopwifch der Schwarz) z. Feud. 28 qui ex fe non ignoti. Genui-

nos autem in Rei Feudalis fontes inquifituro (quam viam, controverfame

que litem monftrare hac linea recufat) przivit Illuftr. Dn. ab EYBEN , i*

ï

Eletl, Feudal. cap. 1. $« 5« cf feqq.

Libros Feudorum Z4eriputianos ab Illuftt.

Dn. Collega jam fuo Dn. Affeff. Imper. Camer. Spirenf. Errco MAURITIO,

quos , adíequendo huic fini , Adarrstianes appellavit ; ftudiofà interpella-

tione , Goldaftianis & Freherianis juxta non infüper habitis, defiderans. .

e^4d 2us Canonicum Gloftas fcripfiffe 74b. SEMECAM , adnotat Gerhard.

Carfe[f-. Catbol, ditl, loc. pag. 6,' qui vocatur à Gloffa Saxonica 7obannes TEU-

ä

TONICUS, ber aíte G'eutíbe DoGors de quo uberius Gryphiand. 4&. /ec,

[

£ap, 53. nim. j Henric. Meibom. sn Chronzc. Marientbal, pag. 34. & feqg. Sagit-

tar. sm FEsflov. Halberflad. pag..55. $2..—

Ejus Epithaphiuqn- in Choro Sumrfxi

Templi

Halberftadienfis . hoc legitur :

Efl , erit , atque fuit , qui defit effe Jobannes:

H

*Degma vigtt , viguit , florebit. ómmnbus Annit..

Lwux Decretorum , Dux Do&lorum , Fsa AMorum.

Fhic jacet, f* placet , st vacet à poenta mi[erorum.

Spirenf. Anno MDXLVIII. füb Aufj p;ciiä

f

— Ordinationem judicii CamereImper.

fïimg

[

CAROLI V. Imperat: confectam, fcd fub Auguftif: FAATTJS fclici

chlf

L

T

:

1 Eä' þubl;ädtixäc?if no)?

7

55

M

Regimine additis PaffavienfisTransa&tionis, & Auguftanz Pacis placitis pro-

mulgatam, recepto Regio M CC AureorumNnmmorum Honorario, cor-

fecerunt Cafjarss CU N O Moguntinus , Otr/ Pur, Dotl, c Imper. Camer,7ud.

effor, & Conradus VISCHIUS, ,Elc&arklis AMoguntings Confiliarius, efr Cancellaria

Cameralis Diretlor ; qua de re repeto Diflertat. de Culr, Pur. Camer, cap. 7.

Commmnium Op:nionum , five receptarum Juris Sententiarum à Johanne

Fichardo editum Opus Francofurti , Anno 1571. quataorTomis conftans ;

in Primo Turfaniab Incifia ; Villalupi, Vivii ab Aquila; Gribaldi Mophz,

ii

Clarii Portii & Fichardi : Secusdo , ejusdem Vivii Librum fecundum, Bene-

didti de Benedi&is , & Clari, Opera Raymundi Pii Fichardi: Teree, Scarezii

de Ribeira, & MarianiSocini: Qzarto, Laurentii Kirchovii, cum Libris duo-

"

(l

bus Michaelis Grafli, ficut diverfis Authoribus, ita ma

gis diverfis ingþniis

Juy

patos labores exhibet.

B

(Difcurfum Pratlicum , de Con[litutione , Facie , Morbis , c Cura Camera Impe-

Af

rialis Spirenfrt, Anno hujus Seculi XXXIII. indicante ftylo, aetate ; experien-

U

tia, opinionibus infertis ; compofuit eftimatiffimus & füperius memoratus;

LAMPADIUS. . Nos, ne pretiofum Manufcriptum pereat, magnam ejus

h

partemin Prefatione ad Rerum inCamerajudicatarum Periodos reddemus.

Y

e/fnuotata de Judicii Imperialis Camera Perfoni , Origine c progre]|a , Ingol-

1

ftadii (ine nomine edita, deberi memoriis Vgsle; HUNDTII, olim Affef-

J

foris, Conjeduras per Epiftolam fübminiftravit Cezfuliff. Ds. PLACCIUS:

Yi

de Viri eftimatione Jul. Magenhorft paff: & Adnotata ad Cufpiniani Czfa-

yut

res, quz opinio etiam mihi hactenus retenta , ufque dum ex antiquis Ma-

Q1l

nufcriptis alia notitia;fed non firmior de 44d4mo Hezrico PETRI, füpervenit.

Siquidem mihi jam liquidiffimum, omnia à manu Affefforia

ji

lRaplqaïlk SAI—

i

LERI profecta: nunc jure meritoque eóà remittenda.

E

1

f

"Relationem Donavvertb

enfem, à parte Boica, publicatam à

VAlbelmo J O-CHE—*

RO, Cancellario Bavarico : Informationem Jaris & Facti , à parteProteftantium,

d

fs

à Sebafliano FABRO, Pro- Cancellario Würtenbergico, & Ladovice MüL-

u

LERO, Cancellarzo Ottingenfi : Neceflariam denique ddmomtionem, Replicarum

loco, ab eodem JOCHERO ; demonftravimus in Differtat. de Cl 7ur. Ca-

EU

emntr« cap. 12, teftes * Goldafk. de Regn. Bobem. lib. 1. cap. 2« pag. 17. ex Mageri Judie,

17

ad tratlat, de Advocat, "drmat, Burgold. ad Infirum. Pac. pag. z. difcuv[. $. pag. 66.

gglt

Eodem Différtat. loco , cap. 72. ex adícripto ab ipfo Authore meo

il

Exemplari nomine, detectus Autbor Defenfionis , n can[a Succeffionis Frenndsber-

ica , 44nno 1602. cditz ; & intermaxima eruditiffimi laboris, in intricatiffima

Fadti Specie Teftamentaria , exerciti emblemata ; locandz ; Luta GEIZ-

KOFFLERUS, Detior.

"Difcurfus o0ti (ofter-Coadhen/in

| quo dePoteftate Sü premi CamerzSpi-

Y

renfis Judicii, in definiendis illis, & Juftitia petitarum Revifionüm in famo-

tbene contra

f

fis quatuor Monaiterio;um cauíis: quz fünt be8 Garmemey:g

A

irfd»

g

66 | S'eä? V. ] De Szm ]Zäï-'l/.'f- Conþltamm ;

äiffæborn/ Mandat. de folvend. & rci-;tälend.,z.juhi 1397. Owepet. congq

SSaben unb GBerlicin/ 1 $. Maji 1 $98- St. Marie Magdalenz Sfofftr in Gtraf-

burg conta bie Gtabt etrato

$23*

MU

d/ 19. Maji 1598. GartbattBer.Orbet contra

S»ettingen/ Mandati, r6. Tanuar. 1 599. (quibus, quo hzc fcribimus tempore,;

füccollantibus variis Belli Pacisque Artibus funus ductum) pro Intereffe

.

Proteftantium; ut & de quaftione: qua fint Caufz Religionis? (evertendax

Jurisdi&tioni& intentatz AGioni

»

pericula faciendi , abolendeque vi Rer ju-

dicatz , promptiffimis remediis

?

quz Monafteriorum, five'etiam quorum-

aeg

cunque Jura ? & connexis eruditiffime

o

itur, fed indignantibus Catholi-

cis , eft Ledoviceis MüLLERUS , Cancellar, Ottingenfis jam nominatus , indicio

Viti Breitfchwerdt. i2 Confil, de Jur. Ord, E quejtr. eirc, Relig. ntm. 74. quod Con-

fültationi dc Pac. Civil. Relig. data ; (quz videre:eft in. Piudies tir. 28. im frr)

T

fübreci juffimus.

u

QJ.ibUS adde Archiv. [

nito - 'roteftant. cap. 3. pat» 160

& paf.

e7d

Horum quoque Linda?ithizm ; pretiofze diligienfiæ*& eruditionis Ope-

viss bie obnverjebeng afaefoEte / unb ber Gr& - Ser&ogin Claudiz, pendente

lite; cedirte 9teics-9bfanbfdbafft betreffenb/in Annis 1641. 42..& 43. in fol.

3

editorum Author ibidem monftratus & laudatus Dazie! HEYDER , j Ctus

« Repsbl, Lindavienfis Syndicts. (add. Receff. Execut. 25. Maji Anno 1649.

à Commiflariis Caareis confectum , a

pud Londorp. tom. 6, Z4or. -Pub(;

l

l'bn *s Caps 96-)

Illi & prater hoc i

hcomparäbiïc A&orqhi Opus debcturl , QUnquam

fatis ab Antiquitatis Germanice & JurisprudentizPeritis laudatus Tractatus,

de Advecatiis (malé Oldenburgerus Praruras vocat:) Imperialibus, Qón 9tvidis-

Sfogtepen/ (in Liberas Germaniz Respublicas, cohibendis illarum Regimini-

bus, promovendis Executionibus.in puncto Reftitutionis Bonorum Ecclefja-

fticorum & fimilibus, neque ad interim, neque perpetuis [ut Aula Bava-

ricainConfilio propo(üit apudLondorp. toz. 3. AHor.Publ. cap. 152. pag. 1046.]

inducendis) hujusque Apologia, contra Confiliarium EpifcopiA uguftani malé

in hoc negotio intervenientem Anno MD CLYV. edita: Bella o

.

mninó , fi

Confilium fuccederet; novis depredationibus materics !

.

Memorabilem Defiuttonem Chrifhierni L. 'Danorgm Regis,ab Ord

iiibüs ehit

t

Regni factam, memoratHiftoria: A&ta res coram Germanorum Regimen-

gw

to, & ia Camera Imperiali, fub Infcriptione: $:nnemardé-contra SYánne

(

qiarif/ in. puncto Spolii & fradz Pacis Publice ; Unde Jurisdictio Tudicis

contra Exteros , in exteris Provinciis agentes tuni fündata , nifi ex Proro-

gatione, non conftat. Eorum A&orum , ut conjicio, ficut & A pologeti-

corum pro Rege editorum Author, Cornelizs Duplicius SCHEPPERUS , Cane

eellarius Danicus : Vitoriam Regis futuram, credente Goldaft. 4i. loc.. pag.

4^. & videtur , negotio manum quoque admoy

3

iffe KF(z'deria—lm KEIFE-

t

S Th CK,; Dr ?ndic. Qumers AAdvocatume

ä

-

In

E

&

| 3

r

sini ]

p

x €s /Pzäþjäfätüäää ,zgmwä/m -

5:?27';07'..; |

57

OntN

'..

n cauà Orautiidoveig contra Qä*munï cöweig/ publicis Tyïpfiä ï'æp'ius ;;r?x

itii

evulgata Defeufionum à parte CivitatisScriptor efic perhibetur febanses R H AE-

Onti

RANDIUS , fCtus, e ejus Reipubl, Syndicus : Deduttionis vero Hiftorice bet

port

"

etelt

JS5ersegen su SSraunfarveig Qanbs - üviziide bebe Ofriafeit betreenb/ ipfe

DUX HENRICUS JULIUS BRUNSVICENSIS, inter Priric

:

ipes füz ata-

end

tis literatiffimus, indicante eod. Goldatt. pae. 22.

Vl

Vafti Operis pro 7wflit:a Caufa Wertheimenfis , contra

Epifcopum Herbipo-

)u

thol

lenfem editi , »» Deffertat. de Cult, Pur. Camer. cap. 11. landatis Compilator

à Bcfold. 4e Majefl. feBl, . num. t9. page 104« fohannes Philppus RHEINHAR-

dico

DUS, nominatur: fequente Goldaft. 4iC. /ec. pag. 104«

Cot-

ui & dete&or eftNominis Eruditiffimi Viri, qui bett artnbíiden S3e

7 j;'"»)

vidt/ors Jeif. Steid)e C tabt Sricoberg Gtanp/Regalien , titib Privilegien &c.

g; ll;gt

betreffeio. Anno MDCKX. edidit; nimirum , vel Aerricà ROSENTHAL :

vcl, ut Befoldus putavit, fobanmis GOEDD AT, 7Cti & Profef; ol Adarpur-

(v

geufis. vid. Goldaft. Eb. z. cap. 17. pag. 246. G lib. 3. cap. 43. pag. 366. Scriptuns

ente

ut par erat, landatum $» Differtat, de Cult, 7

$

(tïr. Camf*er.I €AD. 11« ,dc Authq/rc

fol

