in utramque partem dubito.

,

4

lïüus

A€ain ccleb

-

errima cauí

a Waldeccenfi contra Principem Frifix Orien-

&i

talis, anté aliquot AÁnnos publice communicata, à parte Dn. A&oris de-

il

fenfa eft à Dr. 7ob, Philippe W YT TST EIN , Pzce-Cunceilario Waldeccenfis à parte

Frifie à Dr.Wolfzango LAUTERBACH [itis exceflui advenienti.

luain

'Satis de A&is Forentis diíciplinz: merita'in publico!

atu$

-

SECTIO FI

]

i

!

mll

| De izdem, pars

altera; ubi €9 de Scr.

dl

Cumeralibus Ó Afmibus,

-

zlbtorzbw

D

,

E ?acobi Ayreri Proce[fu $uris Belialem inter & Je

(üm Filium Omnipo-

mä-ï

tentis ; hzc ex Bibliothece domeftice Exemplaribus tribus adnoto :

ii

D

9— PrimümLibri Typ

H

[u

im , &fi ita appellare licet, primam inventionem

nö; il

Anno MCCCCLXXY. fsb boc Titulo prodiiffe: Tra&atus Procuratoris, edi-

[äciu5

tüs füb nomine Diaboli, quando pctiit Juftitiam coram Deo, & beata Vir-

£o Matia (e oppofüit contra ipfum; & obtinuit, nec non obmutuit pugna

(rid

contra Genus Humanum: impreflus per Bartholomxum Guldibeck. Poft-

TTR

d

M

moduni, plerisque mutatis , editum Anno MCCCCLXXXIV. infcriptum

YorO

nomini Urbani VI. Pontificis, füb nomine; CONSOLATIONIS PECCA-

TORUM, quo-tempore in modicum excrevit Opus, Authore JACOBO

ogCli' t

*

DE THERAMO, (Ayrerus Jacobum von Theren appellat) 4rcbi- Diacoza

j (if

"Aver[ano , ci Canonico Apracino. Hisce demum, ex genio & pictateSeculi XV.

M

facile dijudicandis, fucceffit Ayreriana

; fi in alia non adeo fcandalofe cla-

;FFï ,

n

Chriftum rifüi habet; & Apoftolos

borata materia;. quæ in effcctu Deur

impo«

Ót

*Hïxh hhh

I

X

N

d

,S'eäï V 11 De z'ileeä; þ&r: ;iltefz;

impofturz arguit , exercita fuiffet, laudatiffima Practica diligentiä; nefcio,

anà Diabolo dignis muncribus penfata; nifiquod Virorum Fide dienoyum

enunciata exfítent : Actorem Authori , ultimis vitz animaque curis , intér

tri(tiffimas preteritorum Memorias, exceffui füo indolenti , fidelis Patroci-

» nii gratiam cum hoc elogio reddidiffe : Ipfam, ut Advocatum caufam

» Clientis ftrenue egiffe ; Oppofitas Chrifto & Apoftolis Exceptiones, fibi

f1; filis inftruenda fuiffet, pudendas ; Ufurpatas & paílim artes de-

m

r

uend«z adveríz parti; fibi incognitas ; Rém cum ipfo fibi in pofterum

,1ullam füturam ; gratiisque A& utrinque difceffüm. — Temerant pro-

fe&o Divinam Majeftatem , qui fcurriliter defendunt! Hiftorie quidem Fi-

dem accuratam cani habeo, quam vcl cauíz feceffus San&i Brunonis in

4

Ercmum , vel Advocato ab infcris reverío , te(tatoque predicanti Leg. 249-

velius, 48. De de. liber. leg, caufam füx perpetuz dàmnationis fuiffe , apud

Coftal. à4 L. 4 D. de fuflt. & 7ar. tribuo ; que vel modica, vel nulla eft :

, Exemplo tamen fünto hzc omnibus Pragrnaticis , non auditurum olim

» Deum eorum Ex«eeptiones: Defenfiones fceleftarum caufarum often-

, tandi ingenii & verfütie caufa füfceptas : cas magnis ftipendiis elocatass

» Juramenta ex ufü Fori, fxpe & in alienas animas, (pe non à fe ipfis in

, fuas , praftita: Tractationes fuas füifle, quid ad fe, quod Judex non de-

» prehenderit, &c. fingi folitas ; magno cum,; pridem dilaniíatz & exco-

» tiatze fuftitiz, & morientis,Supplicio. Terreat faltem Hiftoria Brunonis;

& elezansDiffertat. de vera cauta feceffus St. B

m

*

rqnon. in Eremum ]ohann.

—

*i

de Launoys; ab Illuftri Portnero edita.

DeranifaBURGKHARDI Zstonomia, 5;76 bon ;?i'ei)fïelwng mäbrerkt)

Religion nb Gíauben 1. magnum Titigium. | Sant, qui genuinum Burgk-

hardi partum; dum Cancellarius Colonienfis effet; adferunt. Schütz. vel. z.

wv , Publ. diputat, 4« thef, 11, vefert; retulifle 1pfi fenem Canonicum Coloniz,

fe audiviffe ex Burgkhardi Filiis, quicquid ibi extat; profedum effe 4 PA-

TRIBUS SOCIETATIS JESU. Alii, preeunte AntonioPoffevino , ib 1.

Bidl. pag. 125. ANDRE/&. ERSTENBERGERO,, stiem Colorienfi Cancellario,

(quetm Scipio Arctinus w lrbro de Reftrvat, Ecclefiafl. pag. 421. , 4ndream EISEN-

BERGERUM, vocat) tribuunt. Denique ANDREA GAILIO , rariore

Exemplo adjudicat Limnzaus 4/. & ?ur, Pubh cap. 13. mume io. Oldenburg

—— ia E.. TEU ER — AE E

Limn. Enucl. hb.r. cap. t $.. Dc verifimilibus Conje&urarum rationibus,

in promptu fïuuris; & ex duabus Schedis famofis ;. altera 30. Verfaum,;

cujus prior e(t, An Doctor Gai'iu: abivit? ivit; Commotus difceffit Spira?

ira &c. ultimus: & Revitoribus quid debetur pro Arreflis? reftis. Altera,12.

in Carmine exhibitorum à nonnullis evocatis, nihil attinet dicere. |— Libri

CenfürasconfignantSchepliz. $m Confueind.Brand. part, 3.1befe 9. num, $. NU arem.

ab Emcnþ. hlh. /s d;Fæder. CAp. z. num, j0. Mufz. de ngwl fucce[, c 1

-

concl. fe.

PC W N MUV

/

r ]1'. d.'

- n

-

*

]

:

d.

Á

1

E5 de Sc;zþtofiäz?: Caæe?äfiäu:- Ef-j" Afniþ?f- i 59

(0,

l;t. a; non rejiciendi 1adco ; qui moderno Seculo contra fiorum caufam,

m

jufta; ut videtur, arma mens non praàga futuri, fiepé fübminiftravit.

Intir

/&quali cam Bürgkhardo Fama gavifà eft COMPOSITIO PACIS :r-

f(C.

ter Ordines Imperii Catbolicos j Anguffana Corfeffioni additlos , Anmo 1629. publi-

A

cata; & hucuíque füb nomine Juris-Confültorum Dillingenfium , quia Dil-

; li

linzà primum exierat, citari folita : ab Evangelicis fübvertenda Paci R.eli

d

giolzz , ftabiliendoque Edicto Ferdinandeo , fcripta, accufata. Mallem ego,

TU

At ey in. Con[altat, de Pac. CiviL, Relig.dat. pag. 7. eam alicui ex Ecclefiaftico Or-

po

dine Viro tribuis nimirum,ut pato LAURENTIO FORERO, e Soceet. 7«fo.

nE

Editas nuper

INotas in Wefenbectum à Joh. Richardo Malcomefio , WIL-

11l

HELMI LUDWELLI effé probant mea, & aliorum Manuftripta , & in

Á

Bachovii Treutleriana perpetua , ipfiusque Notà Chara&eriftica , inclinati

(aliis quidem , qui fiia, hinc & inde fübdu&ta, venditare ad(ieti; Lud wello

ul

d

autem minus contumcliofà ; cum Teftamento diris quemcunque, üt me-

Yif

morant, editurum devoviffet , objicienda) non diffimulata.

v

Cum iisdem Ludwellianis, ejusdem, & DINNERIANA nonnulla in

4

manus .noftras pervenerunt , digna, quz publicam ltícem teríis Editioni-

m

bus viderent: quorum pracipua : curiofa & fingalarisDifputatio de Ovo

&

& Pullo: de Notis contra&z Locationis & Condudtionis: de.Refpontfis &

m

CO

Informationibus à Collegiis JCtorum , & Scabinatibus petendis, eorum-

fj

5j

que Auctoritate: de Denunciatione Evangelica: de prefümpta Donatione,

Paradoxon: de facienda contra Debitores

if

Executione: & de conftituta Pe-

"9 cunia, Commentarii.

"'ot& tn Ordinattonem Capstra l ]ULïANO M:ALGENHO

t

RSTIO þrolatæ,

Cajpari KOCHIDL Afeforis; fant »Supplementa?Terzerr KOCHII reliqui Cen-

j

toncs ex Mynfingero, aliisque ad(üti ; quod plenius didtum £» Dzffertat. de

i

p

Culi. ] ur. Camers cap. 8.. llaram Originale penes me eft: Reliquorum ambi-

)l

tioíA copia, fed notabilis, & fida Manuícripta. Obfervationes novz Edi-

]/

tioni; fed ex Veteri Prudentia adjectz, horum omnium.

!)þu

l

Authorem non

-

habent, fed exules fünt erudito Advocato adícribende : Nec diffitetur Sa-

|

4fb

tyra ;» Obfervat. $4 ibi: In Camera omnes Procüratores Advocatos quo-

"

que effe, fàltem nomine, notiffimum eft : defcripfir omnes, fed peffime,

u

"

Blumius. . Memorati veró Kochii Epitaphium, multis vifüim, à nemine

Y

vel paucis le&um, ferro infufum , hoc legitur apud nos : .

D .

-» Clariffimo. Viro. Domino. Cafparo. Kocli: Bilveldiano. Licentiato;

iiffoy

» Confültiffimo. Qui. primum. duorum. Principam. Ele&orum. . Archi-

n

» Epifcoporum. Colonienfiurn. Confiliarius. poítea. Imperialis. Tudicii.

3,12'

» Camerz. Affeffor. dieniffimus. fa&us. Vitam. hic. cum. morte. commu-

J

bl

» tavit. Mater. moeftiffima. &. Fratres. füperftites. pofuerunt. cujus. anima.

ff

s; &terna. fraatur. beatitudine. Vixit. circiter. Annos.

quadraginta. Obiit.

F/u f'

V

; Menf. Septembr.

j i

» Amïo. Domini. MD:LIII die. XI

-

Hhhhhh a

Cnilieli

d

3v

d

60o

E V]L

ä- zædem d por: alitra ^

: Güï!iqlmi RODINGI Pandetlarum Camemlz'äm " quan:fä eítimatio, cgn:.fta;,

NotarumAnn.1660.adjectarum & parenthefcos figno inclufarumAuthores

nobis omnibus agnofcuntur D. Pazíz4 GAMDSIUS, & Dn. Bernbardus Die-

zericus BRAUER: ille quondam Imperialis Camerz Advocatus & Procurae

tor: hic tum, ejusdem Advocatus & Lubecenfium Syndicus, jam Confül.

Anno 1668. editarum cura debetur Illuftriffimo D».0». CAROLO .AU-

GUSTO; BARONI DE LEUBELFING. Aféeffori Elecforals Bavarico , pridepa

fatis fun&to; ut é duobus Manufcriptis ,.& certiffimis aliorum Teftimoniis

omnes compertum habent: quibus etiam nonnulla addidithonoratiffimus

Colleg

4 beatz memoriz Dn. GABRIEL FROELICH, /Cus &

;

Camtera: adde qux diQta « Defjertat. de Cult. Tur. Camer, eap. ov

-

]

OH. VALENTINUM WINTHER, Cenfiarsum olim Pomeranmm , prae-

ter VENTURAE DE VALENTIIS nomen , im. prafcriptione Parthenii

litigiofi agnofcit Editio Argentinenfis, de Anno 1628. memorandi cum

Elogio Operis, fi minus farcafmis , plus Pharmacis actum füiffet; & reme-

» dia Gravaminibus rcípondcrent ! Ingenue etenim dicendutn; nunquams

» hactenus in-centrumVoraginis füffocandzTuftitie defcenfüm; numquam

» Cadaver agonizantis; remoto: omni involuero , infpedum ; nunmquan5

» qui lethalia vulnera inflixerant; latrones de infidiarum ftru&tarum tech-

» nis,adhibito omni Armorum genere, itinerum ad. veram Juftitiam ob«

» fidionibus, immenfisque corum qui illi defendendx in Tribunalibus ac-

» currerant , removendorum & diftinendorum , axtibus examinatos ; ET

::ï

» SIID FACTUM, PALAM DIMISSOS IMPOSTORES REM OMNEM.

»

»PER LUDOS ET JOCOS TRANSACTAM. - ID. VERO: IFA SIT*?

unum , quod XNobili manu habeo, addo Generofiff. Jfavenes; quibus priop

Editio f& commendaverat, effé quinque Pomceranorum Duees , Chriftia-

f

num von Secle. Philippum II. Stedineníem: Francifcum von:Meer, Fran-

(

cifcum , Epifcopum Caminenfen : Allexandrum vom der Ooften , Philip-

pum Julium : Gcorgium

wills, Udalricum. .

yo.n WAaldt, Géorgium :.-.'):"mfdcïic'u'm-ï von Bqde—

»

In negotio controverfi

ticri mperii Reipublice Spirenfis in Perfonas

D

Camerales contra Petrum Denaifium (hic enin primz Difputationis Au-

thor) fcripta APOLOGIA Operas füas. elocavit AGGARRUS 'ALBADA ;

momine Cireuli Burgundici quondam Affeffor ; de: quo , (excidit enim füis dignita-

tibus, deSchwenckfeldianifimo füfpeétus) antiqua Manufcripta ad Ord. vi-

denda: de Auctore teftis Befold. e» The[aer, Pratl. tit. Cammer- Gericht, . —

Et quia in CamexalesScriptores fermo incidit,;non transeundus,, NU-

CLEUS. RESPONSIONUM cewjusdam Imper. Casner. Aduocati An. 1679.Spira

editus: cujus Refponfiones Epiftolares extract fünt ex Miflivali;ut vocants

ä

yuondam. Jeachisi W ILLERI, poft refizrratum Affefforatum A dvocati.

n,j

ibus eft

(de*. nofcmnd Qrdinat, Camer, zag. 205») Altera;ex adjedtis Relatio

-

-

Yh

Yos

dcfünái Affefforis Burgundt, Magzerici BROC(&I'ARD.- Formulz Procet-

füs Anttrzgarum , ex Mufxo Advocati» ut omnia; temeré , & fine fcle&u;

Vi -

ut ex verficuloribus crep

»undiis purpura fieret, mutuo füm

dUf

emptorum difpendio, quam Scriptorum gloria.-

-

pte;majori cum

ynlil

ADRIANI GYLMANNL fub

- At nullane Cameralibus de vafto Opere

AU

Symphorematis Titulo in quinque Tomos (nam fextus à Wehnero longé

du

poft additus) diftributo notitia? qualem aliquem vel Gylmannum, vel Gy-

D

landrum vixiffe; vcl illud edidiffe; nemo,; aut non fàtis diftin&te, meminit:

h

N

4

Figmentum veró effe, Illuftris, & pofteris, quamdiuTribunali fua vita & ho-

Ror conftiterit, memorandus Affeffor , Thomas Merckelbach ; a4psd Klecke

tom, 1. confil, 6. ntmsy4. cenfüit: Neceffaria eonfignata à me i» dicf, Differtat, de

jus

Cult. 2ur. Camtr.cap. $. Et nuntium nobis de eo, fallor,fi non turpiter! mifit

hcni

» Goldaft. i» Repl. pro Imper. cap. 11. pag- 104 3n verbis: Et Decifionum fex

cun

» l'omos, (quod primum «wezeepa cft) ante hos paucos Annos edidit Fri-

De

» dericus Gylmannus (quod alterum) qux abImperatoribus Carolo V. Fer-

la)

»; dinando 1. Maximiliano II. & D. N. Rudolpho II. (quod tertium) in Ca-

» méra-fadx fünt: de cujus tamen fide dubitari vidi.. Et retulit mihi Dn.

m

» Gilckenius, quondam Epiícopi Herbipolenfis Confiliarius, & inAcademia

Q

5» Anteceffor, in graviflinia cauía coram Confiftorio Principis agitata; pro-

T

» latam fuiffe Decifionem ex Gylmanno: tum, de Confilii fententia, cum

d

» perícriberetur ad Judicem Canierz , ut Originalia infpiciundi Copia dare-

tf

» tur ; in iis plane diverfam & contrariam Sententiam fuiffe compertam &

M

» Gylmannum manifefti falfi fuifle convidum ! Ego in r£&, qua meri facti

3n

eft; nihil decerno; placide addens, forfitan ; non , ut oportebat; difcreta

Opera inter.fe ; duo Volumina priora ; à tribus fequentibuss nec, à qua-

PnOH

jl

tuor , tertium ; Itemque Relationes. Vota; & Suffra

gig fingulorum , De-

n

j

cifione Jüdicum omnium &c. (quod quartum.)

;

J

Verum id aliquanto durius, quod Margini füb Lit. a. ill

evit : E:;tant

] ng.

» €tiam aliquot Tomi Gatmtmer- Gerid)te 9ep - unb Gnb-LIrtbeit (fant Affet-

» foris Chriftiani BarthirT'omi V.) quz tamen futiles fünt; & nauci zftiman-

(onts

tur. Nollem hzc di&a , vel fcriptas namque multa hic in conditione

»

Períonarum ;

mittimus.

Rerum ; & «ftimatione Studïqrum ab ipfo peccata ; qua re-

p

Anno r577. füb Inícrip

jill'

tione ] G Üb A.t Francofurti prodiit

N

Proce[fas Informatrvus Supremis Imperii Tribunalibus ufürpatus ; 9on Gtei-

ben um Oeridt/unb Gyegea-SSeridt : cujus Literz Nominis initiales non diffi-

mulant effe Dz. JOH. CHRISTOPHORUM LIMBACH, Détlorem , Camer,

i

Imper. "ddvocatum d Procuratorems nuperSereniffimi Ducis Brunovicenfis, in

u

cunb

Regimine Hannoverano , Confiliis admotum.

yat

JACOBO BLUMIO ; famoft Proceffas Camerals

i Edäfori Iitem þalam

Obus Siverts ; m Prafat, ad. Edit, "Kodinge

T

nunciavit Bibliopola Spirenfis Jac

»

Q

Jo

b

| Hhhhhh 3

*

-

a

r2

^

X

:

-

Go $d Vli lilf&!ä/?z

: ']aärs ä!tärä;

» Ànno 1668 in fecreio pliuess /fed periculofiorem , vuïgus.v Ille ira : Ver-

» fatur in propatulo , hominem quempiam ex dicta mea nupera Redingi

», Editione.ca qux noviter addira fucrunt, eripuifíc, & inter fua , que mo-

; litus eft; tranftuliffc. Parco ipfius Nomini, floret autem alienis PLUMis

» & Floribüs quos compilavit, & hortulo fuo antea fterili meo cum detri-

»mento intulit..|4/i Librum ; quantus ille eft, prorfus ab eo non profe-

&um , fed Authorem, qui inde gloriam lucrumve, five lauream in mufta-

cco quzrere , tum non amplius neceffum exiítimavit ; Blumio ad eden-

dum tradidiffe , ut inde fecurus poft Tabulam Appelles judicia aliorum ex-

periretur, füo praconio, & aliena inde quafita fama contentum. — Prüor

fane prorfus injuftam; judicantibus à nobis olim ( :« Differt. de Cult. Pur. Cam.

€ap. 16,) Notatis utriusque Libri Emblematibus; & in Rodingo feré omniía

diligentia accurata , pra&tica , experientiffima (unt: In Blumio, é diametro

contraria, hinc & inde malé confirtinata, & in multis Titulis ponderofi

momenti nec verus verficulus ; & fxpénon plura fünt verba, (utait Anton.

Faber.de var.INummar,. Debiter. Solut. cap. 21, num. tt« pag. 360. adverfus Caro-

lum Molinzum, 4e Ofarti) quam Errata :. ut in Vindiciis pro Veritate & Ju-

ftitia Rei Jurisque Cameralis adverías Errores Pragmaticorum , nonduim

editis, ante decennium figillatim probatum ivimus , & fine cujuscanque

injuria, ut fpes eft, probavimus. — Pefleriores non probabilem ; & nolleut

prudentiorcs , ejus , qui latitare dicitur, Advocati famam adeó incorrecto

Libro onerare. Commentarium veró ad Receff: Im

per. Noviff. qui ci£cum-

L

fertur, defüancti GAMBSII effe, notiffimunm eft.

— Circa miferabilem Germania Statum, & hinc deplorandam Debitorum

& Creditorum caufam demonftrandam, pro Creditoribus, fepe & ipfisjam

K

I

miferis, contra Debitores, quorum miferia fepé plus fictionis, quam Ju-

ftitiz & integritatis habet, intercefsére duo Libelli : VERTTAS INVICTA,

aí

Anno 1645. excufa: & IVONIS RENATI verzs Patrocinium ; quos utros-

T

d

yue confcripfit PHILIPPUS PFLAUMERUS, 7Ctu: , "Advocatus Conftantienfs

et "Uberlmngenfis: q

ui & , ut non vano conflat indicio in caufa Compromit-

di

faria Rhemaviení1, & St.

Blafii füb nomine ROBE

X

R

RTI WEISSII, Q?Cd)ts

Yc

(idbes SBebenden/ Rei Juridice exhibuit.

U

Eáque occafione memorandum; I

NFORMATIONIS five REFUTA-

'TIONIS «ontra: Dedullionem znou[lanorum Creditorum , Spir 1671. excufz in

L

caufa SSürqermeifier umb 9tatb. Goanaelifdien 2 5eife ber Cotabt 9fuafpurg/

fie

contra ber Gtabt 2fuafpoura vermennte Creditores, Citationis &c. Editorem

effe TOH. PHILIPPUM SCH/EFFER , Campidonenfems , ]uvis. Licentiat. quod

^

r

litigium ab-1llu

Pcnü' Senatu Camerali 25. O&obr. 1673. per Sententiam.

ï?bl

finitum.

Jus

Publicum etïath mentionem fieri jubet tïb&lli, in quo cum ventr-

Ti

licet

Q

(t?tcf eruditio ,. hac cam 1Ila, 'cpm utraqgc intcgritas &c expcricntia,

non

1

ia

2

^

"7C

uät | 65' de Scrtþfariäw C.

W

nj

non fine aliquo affe&tu , jun&tim tamen pro falute Reipubl. certant, DIE

Io

GRUND-EFESTE DES HEIL. RóM. REICHS, von itt( (yriebrid) vou

S5yerben voraefietlit. de quo varii varié. Non enim defünt, qui nihil in hoc

Mi

nomince fictionis agnofcunt ; Virum Aulz Saxonicz Vinarienfi addictum:

M

alii ab HEYDEN appellant; & jam, ut confirmamur, Au&toris Nomini ho-

o

norique proximum: rcliqui, Confiliarium alium Mini(trumve Saxonicum

n

da

fuiffe fcire contenti fünt. . Non habet res aliquid certi: Fuiffe autem Can-

n a

cellarium Brunfvicenfem , Jobanzem SCHW' ARZKOPFE, ex Celeberrimi

Bu

Boecleri Difcurfibus teftari licet.. Ex aliorum: fuiffe Confiliar. Saxon. Ds.

HEYDENREICH ; qui Germanunr generofiorem partum inter tempoe

Cut

.yum fücceflüs agnoícere non dedignatus dicitur.

Ti

Tractatüs 4e Pace Rehgionis, JUSTUS . SPRINGERUS , fcrio Author

EO

dicitur, qui non e(t ; nam id fictum nomen eft : Verum autem PET RI

erOll

SYRINGII ; ut ipfe voi. s. D.

p

(ui

[putat, Bafsl 20« thef. 12. & apud Arumæmn 'vol..;.*

I0-

7;47.]':46(/. defurf. 10. dicl, 15e

(f 12. confitetur.

SECTIO FIIL

l

A

De FHiffericie ; pars. prior.

U

Jeit

Ominandi etiam hoc loco HISTORICI, . priorum noftrique Sccu'--

o

IN

lorum quorum in vera Nomina per tranfitum pénetrare licuits. -

GOBELINUM autem PERSONAM, Decanum Zilefeldenfem , Cófm

anodromti (ive Chronici'Omver[alis ab Orbe condito ad u[que fuam atatem verum

Authorem effe,; non PIUM 1I. PONTIFICEM , convincunt eruditiffima

jl

teítimonia Henrici Meibomii Antiquitatum Germanicarum peritiffimi;

iU

tjr

Edit. Francofürt. de Anno 1599. prafixa.. Eundemque effe adíerit, Vir in

T

zítimandis cjuscemodi Scriptis (& pracipue hoc, quod mediante Florario

troy

Temporum Gobclinum allegante ; Virum Romanz Catholice Fidei aliàs

u

addictiffimum , ob Hiftoriam St. Catharinz, ut novitiam , abfurdam & ri-

diculam in dubium vocatam , magnis difcriminibus, cum eapropter ejus

l

Scholia in Hymnos Ecclefiafticos à Theolozis Lovanienfibus inter Libros

«it

vetitos in Catalogo Expurgatorio numerarentur, objecit) accuratiffimus.

[À

Georg. C'.;liïänd;—m Stbol, ad Hyma. Ecclef. in(er ejus Opera , pag. 278. & n Epifl

a

? I

14« ad, M. uniaum 1n med, pag« 1095«

CHERSONESI CIMBRIC/E-

!

ty

ANNALES laudatifümds, publici juris

n

fecit JONAS AB ELVERFELDT' ; Ezrzes Helfatus; qui non alius, quam

Produx Regius HENRICUS RANZOVIUS, ob aliaab eo

d

in cminentiof

l

ribus Studiis edita Scripta, illuftriffimz famz.

i

EPITOMEN RERUM GERMANICARUM, Hiftoriam Belli Germa-

nici XXVI. Annorum füccincta, diligenti, fed partes non diffiimulante, ra-

nnu

men

j

tigne) panäcn;enï PAPPUM gcgi.torcqx habere ,. certum eft5 przno

(

- Mi

P

o

ais

£55

D

5

64. -R"Se;fï.VIlJ.»

" H'z]zäricz?; pars prior;

zivit

il f EONHARDTOS; tefte Dn. Stm. de Cosfüten. Princ, pagsgés. cqui pr

4

á

diigentiflimo ftyli venuftate, & commentandi facultate certré Ron

i

anis

aliquibus comparando ADOLPHO BRACHELIO, feliciori, quia & de

Pace huic fcribere centigerat ; quem fecutus CHRISTIANUS ADOL-

PHUS TULDENUS ; prolixior; non nitidior ; Scriptor; fux Confeffioni.

nimium addi&us juratusque; unde immodicum 'in. partes Studium, & in

alios infames narrationess rem quoque fuz factionis apud integriores non

niediocriter labefacientes , & ftvlus moleftus : denique Hiftoriam ad An-

num LXXIL continuavit HENRICUS. BREUER ; 7»iracenfit , in: curiofa

Aratione, narratione difloluta, hilari, &juxta merum animato genio , füui

& Reipublicx incuriosé negligens ; cum tribus Tomis Politicorum , five

:A&torüm Publicorum, quos füo in Literas amore du&us edidit laudatifTi-

mus Dz KINCKIUS, Colenenfs : neque procul abeft, ut de his tribus in

íentum Guftavi Adolphi ; Suecorum Regis, de Pappenheimio; Tillio &

Wallenfteinio, apud W'affemberg. Fler. German. Edtt. Amflel, pag. 206. cenz

fentis ; judicetur. Panía etiam eft Hiftoria ad Annum LXXXIT. à. Dn.

VALCKENIER , quz examinari hoc loco ; ut fateor, alieno dedignatur

.

j

us initiis orfi fant ? appus & Bra-

Ejusdem funeftrricennalis Belli ; ex cuj

chelius , Hittoriam à nugis & falíitatibus E&erbards W ASSEMBERGII , in.

Floro Germanico Pofterifati impofitis , maxima libertate ex Militari Ex-

ä

"perientià vindicavit Author Adnotationum & Corre&tionum Libro in Edit.

Amftelod. Anno 1647. adje&arum ;

quarüm & Author, & rerum gefta-

ln

um teftis eft (ut Boeclerus memorat:) Illuftriff COMES DE FüRSTEN-

Q

ERQG, Generalia Vigilum inter. Cafareos Prafetlus,

:

/

K

"

" Eunefi Belli Hiftorias, fequitur altera, de

fideratiffima Augu&æ Tacis:

fl

nimirum , HISTORIA PACIS GERMANO-GALLO-SUECICA , MO-

NASTERH ATQUE OSNABRUGA TRACTAT/E, ET ANNO

9t

MDCXLVIIIL. PERFECT A: Irenopoli , Anno 1679. florido ftylo, dc-

li

coraque Fide ac Libertate, Eloquio tamenSatyrico magis; quam Hiftorico;

fzpius valde amarulentáà, parentibus in Belli Pacisque Ncgotiis tractandis

admiffà p

'eccata , vitia; errores graviter objiciente , induftria , rebus tracta-

.

tis fe inter connexi

s, pandit D. TOBIAS PFANNERUS, Sereniff. Saxontt

Dncis , Linea Gothana Secretarius ; cujus honerabile Nomen etiam Liber 4e d-

verfis Principum Germani& Gentibus , cui isdem ftylus , amoena docendi rati

?

& judiciorum dextcritas eft, Eruditiffimis commendat.

"- FASCICULUS TEMPORUM £five bas S3ünbfein

bet Qvit/ quod fit

NX'ERNERI ROLEWINCK, prazter teftimonium Goldaft. /ié. s. cap. s. pag.

fi

55;. Chytrz. de Letl. Hiflor. pag. 115. probat & Gryphiand. di£f, loc, cap. 15. numre.

li

1. ex multis fabulofis , fictis & falfis Narrationibus colligatus , parvoque

CC(

merito dignandus.

ARII TEM-

.Cum eodem, ne

fciq; (an;nox? idem? eft AUTHOR FLOR

PORUM,

*

*

Seat. V ]]] De Hä?a;"iäi;; pars þ?z'a'r; s 65

V

PORUM , füb hoc Titilo non ; FA

SCICULUS autcmïin düöbi?s-

10f

:

Exemplaribus, quorum alterum, certe-

pretiofitlimum, penes me eft, notus ;

Y

i

qui, ut ad Gobelinum notatum, Ceffasdro magnas difficultates caufatus eft ;

r

de quo ita ad Bonavent. Vulcanium, Epifl, 3. pag. 1095. & Joh. Molinteum,

lo

»» Epifl. 14« pag. 1095. ícripfit: Scrupulum de vulgata Catharin

z Hiftoria ; pri-

i

»mus mihi injecit ; vel certe adauxit; Auctor Florar

H:l[-ïs

*

ii T'emporum, qui

ju

»íumma diligentia ex variisScriptoribi

ROCA AÀa

ftoriam colleg

Fer)

it; &, quod ma-

|An

M

» xime probandum eft; Au&ores füos, unde quodque

de(ümpferit , indi-

if

» €at; de quo Authore pauca adjicienda putavi: E1 nomen c& NICO-

m

» LAUS CLOPPER ; vixitque füb AnnoDom. MCCCCLXXII acin Mo-

,l

Ti

iV

» nafterio Endomen(i Canonicus Regularis, opus hoc ampliffimum & la-

at

]

» boriofiffimum confcripfit; hortatn maxime X fübfidio Nicolai Cloppetr,

j

h

!

» Viri fibi Cognominis & Agnati, Decani Fccle(iz $. Gudelz Bruxellentis,

f

ok

» Cüi & Opus fium infcripfit, cujus Operis lcg

endi copia füits &c.

£a

JOHANNIS TURPINI, 4rchi-Epifeepi , nt i& appellat, Remenfis, Fsfta-

D.

riam Caroli M. Scriptoribus Rerüm Germaaicarum hodie à Reubero pag. 67.

(f

infertam , falfitatis & ineptiz ream agit Joh. Gryphiand. de Coloff, Riand,

I

€4p. 13« 14« 15. &* 16.. Authoremque effe füfpicatur , cap. z. m , ROBER-

Lu

TUM, AMoeonuachum in Cella Santii Renaigis Epifcopatis Rhbemenfs : inductus, tum.

i

propter inepti fty

li fimilitadinem cum alio ejusdem Scripto; tumpropter

Fabulas de Enfe inviolabili, de Got!

| E

miralium Da

Yefridi Ducis admirando I&tu, quo Am-

vt

communia.

bylonium medium diffecuit, alia-q-uc Mi:r;cula-, utrique Libro

jl

Quz Libelli ineptia, ficut Eruditiff. Gryphiandro anfàm prabuit -difï;'

€ap. 15. Cf feg. vap. 16. de Scriptoribus Romanzis, ROMANAS dicimus, ve-

Dxs

M

nufto diícar( judicinm exhibendi: Ita mihi eadem, ad detegenda nomina

N

otioforum ingceniorum , quz tantos impenderunt ad detinendos otiofos

O;dC

Le&ores,labores; ut op crofedicantur lufiffe: Pauca aliquid ex vero affcäruntf

od

(

b

i

De Scriptoribus Fabularum , quas Romanas

E

i

UO0caHt ; €* de Malcficis.

vdt JJ'

Rimogenitus RO

MANARUM FABULARUM partus cítincondita

Tatio

- proles , Liber peftilens, corum]

»endz Juventuti excretus, AMAD/E-

P

US, five Libri AMADISI : de quo. Lipfius ze /Vot, ad Itb. r. Polit. in-fin,

gl

Camoerar. &b. 1. 4£edit, Hi[lor. 82. Gryphiänd. ditl. loc. €Ap. 46. Hume, d. Hifp-anum

l

d!l

.fuiffe Authorem & Hifpanice conícriptum notorium : quis autem ille füe-

j )(Ml

Yit? omnes filent, & veró nomen intercidiffe putant : cui fcntentiz inter-

rroql,lc

cedit authoritas Anton. Auguftini Dzaleg. 2. 442t/4. pag. 16. €x . te(timonio

M. nominantis: & Laurenbergii; Au-

Lu(ïtfmorum? VASCUM LOBERA

-

u

Iiiiii-

licum

Ul

*

ÉT.

66

Sect. IX. De S'crz'þtariäæ Fqäu[arüm*,

ïicum' qücndam Hitpanum, Magicæ rei callentiffimum, füb hoc involucro

artes Diaboli propagare fatagentem, Mahometanum illum;velSaracenum $

Dzmoniacum &Demonomaniam profeffam ; Librum vero füb Henrico1E

Gallorum Rege; noviter exornatum füiffe ;.&b. ;. Fflor- $,. Sübit omnino

memoriam : an infamis AMADISI; & D. FAUSTI evidenter Diabolico-

rum &c. le&tio, juxta alia non atrociora . fufficiens fit ad.Torturam indici-

um ? Refponfüm (nam in. hisce fiepius torquemur) e«fead.fium plerarum-

que Aularum deliciis fepofitum , & ex inceítu cum ineptiflimis cogitatio-

nibus mifcirimis amatoribus commendatiffimum . Foro & Jure pene non

exiiffe : Fauflum veró cumrGratia & Privilegio editum , (abeat autem in ma-

lam rem nefándus nebulo'Fypographus, qui hzc füo fcelere;ut fepius.con-

. bonisque Au&toribus allegatum ,. Autumn. iz Co/ate

tingit; fronti illinivit)

ur. Gall, e Román. ad. L« 3. Cod. de Malefics. i Matbem, (ita s. t ad fappliciun:

raperctur; ignique cremandus traderetur; fedinon in confequentiam) non:

indecentis; neque puniendz le&ionis effe (quod nollem. tam Iiluftri.Con-

filio excidiffe) adeoque nihil prorfüs.ad Torturam hine rité adferri 5 nifi

profeffio effe debeat ? qui. illius complexus ? non dixerim.) vid..Dn. Jok.

»

Otto Tabor. Racemat, Criun. ad tit. de Crom.Stellton; pag.27.. Neício, an homi-

nes crediderint , vel non crediderint? Maleficos-Magos dari?.& inde effu-

»

D

giis Exeufàtiones quafitz ? Quis autenx hicmodus proce

dendi ufxïlrpandm :

rcligiofus , cautus, folers, & lerris..

»

EXEMPLUM negleai vcl obíérvati moniti in

Éznetidoiim fbl Ll

»

» viti Gaufridi , & Magdalena Paludana ; i quibus de vera fama dubitatunm

»

» (Gramond. i. u Fiflor. páge222) pkraquc tamen temere vulgata, non de-

» ficientibus, qui Parlamento Provinciz imputarent vanz eredulitatis erro-

li

rem. Quaftio fa&i erat; & tamen ultrici flamma vitz exempti praftigiato-

res: An convicti? an confeffi? videbimus: digna res.qua monito fit pre-

k

» Cipitibus Arreftis non pracipitandis. Res.ta fc nabet : Contigit illo co-

N

» dem Anno (r61o: an. 16x1.illud verofimilius) decantatiffima Hiftoria:

W

» de Ludovico Gaufrido, Cacomagie infamatos deque Magdalena Palu-

I^

fs

» dana illius praftigiis.correpta à Dzmone.. Ea res veró,ut totam Curiam;,

» fic prafertim ipfüm Peireskium admodum folicitum habuit; qui univer-

lK

» fam peneHiftoriamLiteris prolixis defcripfit. Ac protempore quidem ipío

» in eadem cum valgeopinione füit, movebantque pradfertim ipfüm f'igma-

À

» ta illa infenfilia corporrutriusque inufta; & Cacomagiz credita indicia:

Gl

» at dubitare poftmodum cocpit, num in toto ncgotio zmpoflura quacdam;

üt

, aut ffepor animi- latuiffet... Placitum tamen:femper defendit; quo Curia

1

0b

» Magum cremari jufit: quippe qui aliàs Sacrofanéta Rcligionis Mylleria

Gl

» libidinofüs peffün dediffet. Ajebat quoque;. tametfiMagi non tantum

u

;; habeant ewz D«mone , quantum putatur;.Commercim ; nihilominusPoena

& Cacodz-

1

;;afficicndos', ob pramml.aiïe&xumï,,qgoïdefci(ï:uqt àNumine,.

»Inonenm.

y

—

quæ RMMM d 4-,2,2; &5 de M;z!cyïcif. : 67

K

, monem imþlorant. Sic, licet fe&ius sutliomibus non traniferantur xeverà in.

n

»»€as Synagogas, in quibus nihil non patrent nefandum ;. puniendam

ll

» tamen voluntatem , qua id appetunt; fefeque operi accingunt.

uod

jità

» permovit autem ipfum , impoftura fuit, qua non multó poft Maffilienfis:

lo

» quidam Sacerdos accuíatus Magix füit, prodente quodam D«mone,

Vlice

i

» quem Gaufridus dicebatur in' Mulierculam intrufiffe. . Is quippe Judicio

» abífolutus eft; fed corpore tamen toto interpaná&us ; ut defignata à Da--

t

» mone conquirerentur ftigmata; quz deprehendi nulla potuerunt. Tanto

du

» veró magis rem vocavit in dubium, quanto poft tres proximé Annos

Mil

» accepit à Winghemio, fimilem Hiftoriam contigiffe in Flandria , hoc eft,

Core

» interpundum toto Corpore Canonicum quendam , qui tamen denique

Cl

» habitus fuit innoxius. Doecwmentum faxe tufigne , m factle adeo fdes babeatur

NT

» Damoni, quem Scriptura Sacra appellat parreus mendacii ffve mulsercula, qua par-

B

) tim nativa imbecilhtate , partim vehementia vaporum cerebrums exturbantium 3

JoL

» partim malitia , aut odto, partim concepta , 1nnutrita , defixa altum opintone , i«

n

»» ponere facile poteffl,. Quod ad fligmata illa (pectat, haefit: num revera effent

ol

» Notz Cocomagiz? 1dque prafertim:ex quo agnovit, rem vocatam i:

s

» controverfiam à Martino Delrio , aliisque Viris impenfe doctis. Forté

«

» €enim pofle efle à Natura, pertincreque ad fingularem Elephantiafcos

jl

» fpeciem ; aut faltem pofle 1píos Magos eas fibi, quafi cauteria. inurere,

» àc perturbatz menti defigere , inuftionem illam perinde referendam ad

Luh

» Dzmonem,; ac referre folent unguenta, qua& ipfimet parant & inter fe

atum

» communicant, confifi, feiplorum vi ad maligna illa Concilia transferri ;

yn de

Gaflend. &5 z. pag. 120 & fegg.. Quz in ufüm & Judicium]Judicum Crimina-

fub

lium, Advocaterum & Philofopherim formandum , & arbitrium infor-

n

(

mandum, ferio & jufto motu addidi; qui, quanta levitate hincs illinc au-

ftera tyrannide procedi toleat ex Parentis mei; JCti in his Proceffibus &

u

[o «

Fifcaliam Querelarum Narratis librandis, Judicio, fine Controverfia , dum

viveret; maximi & folertiffhmi Dz, FRIDERICI DECKHERRI, Profeff. Pau-

|

ftori

j

detl, in edcademia Adrgentinenf? v dyverf, Imper. Stat. Confiliarit , & proprie Foren-

fis Confültationis A&is monitus, & fpé territus. Verum ab hac digreflio-

li

j

[

jpvd

ne utili; in viam!

Econtra foboles amoenitlimi ingenii eft Hiftoria SOPH ONISDBES

ml 1[0

AFRICA ; àZzfio Germanice vería, & Chrifting Suecorum Reginz dedi-

hg

cata: que vel una detedione fraudis circa Miracula à Gentilibus ufürpate,

ydiot

utde venuftiffima inventione taceam, illuftris effe meruit ; magis autem

æd&lü)

ob ingenium, Filia in omni Scientiarum genere excercitatiffimi JOHANNIS

Qu

!

GEORGII TRISSINI , Zicentini It4li , quem hoc Elogio decorat Illuftrift:

yn(' j

yuton

Jac. Aug. Thuanus tem. 1. FAiflor, lib. &. pag. 200. crrca. fin.

Hi(toriam &Res geftas MAXIMILIANI I. IMPERAT. inHiftoria Equitis

«

ii aliis tribuant: veriffimum cenfeo,

od

liiiii 2

JHEURDANCK «comprehenfas ; al

EUA

juíte

gnCm

—

68

. IX De

fzþtoribw Fabularum,

jufte Gloriofiffimo Cæfari laboris honores fübtrahi non pofle. Licet enim

id obfcuré teftetur Gerardus de Roo, A. $. Rer, Zduftr. pag. 515. & Conrad.

Decius à Weydenberg :» Prefat, ad esnd, . Omni tamen exceptione majus

^

eft teftimonitim à Dn. Placc. 449oz. IVwm. 251. allegati Sebaft. Francken, Hifto-

rici cozvi: & magis, Joh. Cufpiniani; individui cjus Comitis, Medici & Hi-

ftoriographi, quem veritas laterc nón potnuit, 4à& Feifleria Fa ejus page a$6.

Edit. Francofurt. de dnmo 1601, à qua tamen Editores Libri fübinde manus ab-

ftinuiffe, non adfirmaverim. : Quo vero in ftatu ipfe Liber & oliii fuerit,

& hodie fit, in Auguftiffimi Bibliotheca Vindobonenfi , videndum in Illu-

fiif. PETRI LAMBECIL ibliotbecarzs: Ca[avet , Conumentariis.

