& Scriptoris ztas, authoritas in. Placc. Rbod, num. 50. adduita; & denique

);,;rdtii

peítima Viri illius apud bonos eftimatio. (Thuan. a& zosm. z. Hiffor. lib s5.

pag. 222. Goldaft. /ib. s. de Regn. Bobem. cap. 9. pag. 4$9.) Ut eruditi, vifis ejus

J

»

fceleratis de Polygamia Dialogis, & 44&lis Pilati, in quibus turpiter Hiftoriz

u a

Sacré , & Chrifto Jefü, (quod & in di&o de trib. impoftor. Libro patravc-

Ày

rat) illufürn, exiftimaverint, quod ; cum alii fervis fervorum ferviendo ab

n

m

ipà etiam fervitute degeneravcerint ; hic fceleribus fcelera addendo ipfum

«

etiam fcelerum nomen füperaverit.

uibus equidem cunas dedit Itala

fordida tellus! de iisque teftatus eft mihi, qui & ACTA PILATI nomina-

vPM/ 'fl"

verat, Con[iliarius Elett, Palat, Dr, GEYER, nuper bono, fed prematuro, fato

il

codlo adíertus. —Neque tamen reticeo ; non defüifle , qui pro Ochino,

V

]2f Divinz Majeftatis accuíato, fobrie intercederént : Quicquid inftruendae

)[ignO!

liti lapío Scculcx)? adverfus ipíum in Fo

rum prolatum erat teftimoniorum,

o

Eeecee 2

E

«

-

36 - Set. IV. De Safipt. ?d Stat. Rehtg.€9 Ecclc*[];wzif. .

dicentes , himiis affe&ibus eorum qui abje&tum ab eo cucullum, dercli-

€tam Italiam, Proteftantium Confcflionem agnitam, acerbius índignati ,.

condonandum: Eloquentiam Víri ceterasqueVirtutes nec ipfis ejus Adver-

fariis inicognitas, & illaudatas: Nec, quas pro Concione dixerat, Orationes,

Auguílz impreffas, id monftri alere : nec tolcraturum fuiffe hominem in

füo convidu , non improfperz zf(timationis Petrum Martyrem : & alia.

Quid itaque, fi, ut Sereniffima Períona cenfüit ; alius quis? quid fi Gallus?

» Francifces enim RABELARSIUS, quiLiteris Grzcis Eatinisque inftmáifli-

»mus ; & Medícinz , quam profitebatur peritiffimus (verba erant J. A.

» Thuan. A. 6. de Pita [ua. pag. 97-) poítremo omni ftudio fcrio omiffo fe.

» totus Vitz folute ac gulz mancipavit, & ridendi artem hominis pro-

» priam amplexus, excelfiffimo teftimonio Author appellatus; cum jam .

» tuni democritica libertate -& fcurrili interdum dicacitate, fcripto inge-

» niofiffimo Vitz , Regnique Gallici cun&tos Ordines, quafi i fcenam fub.

» fiis- nominibus produxiffet & populo deridendos propinaffet. Unde

perfpec&tis vivendi rationibus ejus ; orfitan non infolens di&u erit; eum ;

ui amam temporuny Regni; propriamque profligaverat; etiam inSupe- ^ -

ros injurium füifle, Id teftamur. Zboemam CAMPANELLAM, ex Italia —

profügum execrandi illius monftri deliria , in "ibeifmo Triumphato , Parifiis .

adlato, ita diligenter,ita accurate, ita ambitiofe ad Orcum relegafle, &

conviciffe, Eloquentia & v Intellelus Humani , quam oftentat, ut victoriam

fincere, at fübtriftes, ipfi gratulentur illi; quibus datum eft hzc profundius -

difcernere. Namque ignoraflet forfitan Carcinomatis humani generis tam

Librum, quam infandas Ratiocinationes , nifsipfe refütando protuliffet : -

& ncf(civiflet atrocitates fcelerum humanz nequitiz, fi non Juvenalis, eas ,

per Satyras exagitando ; caftitati innocentium revelaffet. — &a£elefs homi-

nis ridiculi, qui tota Vita ac Scríptis ridendi aliis materiam prabuit, me-

moria id meruit, ut; cum domus cjus publico diverforio, in quo perpe-

tuz comeffàtiones erant, hortus adjacens ad ludum Chinonenfibus Op-

pidanis per feftos dies fe exercentibus , proje&um in hortum defpiciens

vinariz cclle ferviret, maximus Thuanus ille Carmen elegantifimum, in-

vitante Calienono fcriberet:

e

quod lepori & in

genio cjus debitum talc di:-

Ip

í(e Rabelefius ysslozo:e ita loquitur:

» Sic vixi, ut vixi[e mibi jocus, atque legenté

» Quos vivus fcripfi fit jocus n[que jocos ;

5 Per viftim atque. jocos bomini data Vita fruenda,

, Inter amare[cit feria felle magis,

» Et nunc, ne placidos ladamt quoque [éría mattes,

» Cavit Echionii provida cura Dei,

» Nam qua à Patre domus fuerat Chinone relitlas

» Qua W,m Lfmovix niid Figenna fluit.-

» Po/?-. |

D

37

lmic ;vicin. 65' ?vztr. pe;'tinmt..; lex WO"recmtiare.

A.

rdþ

» Poflquam abii communis in u[um ver[a taberua

atl

» Latifico fhrepitu. nocle dieque. [enat, .

Wt

» Ridet i bac bo[pes pernox , videtur in horto s

l

» Cumo. populas feflo ceffat in surbe dse ,

t

» Tibiaque inflato. [altanteis incitat utre ,

alü

» Tibia Pillonicot detla ciere modos s

I

» Et qua AMu[eum Domino , qua Cella Libellis

ul

» ANetlareo [pumat nunc ZApotheca mero :

n

»» Sic tmibi poft minimum Vita tam [aaviter atdum

of

--

» JDent. bodie. ad prifcos fata redire jocos s

» Non alia Patrias adess enercede locare ,

"

:

J

Vendere non alia conditione velím,

nv

! Dica fünto hzc de derifore ! Scribamus de feriis:

HIERONYMI SAVONAROL&K , Fiereptini, Monachi Dominicani ;

Vib

ndt

. Prophetz, ut fua ztate effe & a(timari voluit ; vel fuit ! Proceffum Inquifitios

Iff];

pit, & Examinatioris , eum . veputatione errorum eju, Anno M CCCC XCIX.

editum à Frazcifeo APULO,; Ordinis Minorum , five Francifcanorum,

K

lia

fcripfiffe dicitur Sí»on RUCELLANUS , Canonicus Florentínus , de Juftitia ftu-

"fs

endi Proceffüs, vid. Sixt. Senenf. &b. 4 Bibl, Santl, pag. 349. & Luther. im

,)&

"Meditat, Saven. d* Hiflria Vita ejus: Si quid à Minoritis profedüum, five ipíe

m

Apulus , five Rucellanus ediderit , Authores ferme. praí(tigiatores facit;

- dum utraque fa&tio, vefana captandz vulgi benevolentiz libidine incenfas

j

altera quidem, pro hominis integritate ; altera, pro impoftura; unum ex

N

ordine fuo per medios ardentes ignes, fpe&tante populo ire voluit ; ut;

cujus factionis myfta falvus pertranfiiffet, ejus fententiz adhereretur. In-

,

orti

fami tentandi Divini Numinis aufü! Pro innocentia ejus; videndi elegan-

tiffimi Scriptores: Johann. Francifc. Picus , :» 44polog. pro Firs Propbeta Inno-

nt

J

eeniia , apud Goldalt. zom. 2. Monarch, Imper. pag.1535.. Philip. Cominszus 4if.

3. Fhflor, de "Bell. Neapolitan, Edit. Sleid. pag. 582, & lib. s« pag. 655. Non mihi;

» 4it, fiumo partes, illum, aut accufandi ; aut purgandi ; neque judicare

(s

,l

» poffüm, recte? an perperam fit damnatus ? hoc unum tamen affirmare

» poffüm, multa illum vere prxdixiffe; de quibus nemo mortalium ipfüum

]

» potuiffet admonere &c.

amnatus autem fuit, & exuftus ; & norunt

. omnces, quid fceleris faftidium prafentium, & rerum novandarum cupidi-

tàs; quid praceps ira; quid contemta paupertas frequenter hominibus füa-

. deant. Abiit itaque in fumum Divina Autboritas longius ufürpata (vid. Fran-

ci(c. Guicciard. 4b, 2. Hiffor. pag. 453. & feqq. & lib. 3. pag. 344. C* féqq. diligen-

tiffimus hujus Hiftorie Scriptor ; addito:) à multis fallax; ab aliis verus &

» pius fuit judicatus : qui Confeffionem editam & invulgatam, aut falfo

» conícriptam & commentitiam , aut in ejus conftitutione corporis admo-. -

torum vim, quam veritatem potuiffe:

» dum molh ac delicata; plus tormen

Ececee 5

» cam.

n

—

.

f

)

..

38 SeäïV A'D*'Ve Script:

Stat. Publ. Ge:rman. Imper

» €amque imbecillitatem Princj pis Apoftolorum exemplo excufabant, qui

» nec cuftodiz traditus, nec acerbitate quzítionis aut alia externa vi com-

» pulfüs , íed ad ancillarum & fervorum fimplicem fermonem, ejusíe Ma-

» giftri Diíci

» Viderat patrari Miracula , non femel negavit.

pulum efle, à quo tot falutaria Precepta audi;rgt, divinaqüc

SIMONIUS , 7heolog, Dott, cj Protonotár, Apoflol. qui Anno M D C XIII. de

Colloquio inter Marchionem Badenfem , Georgium Fridericum; & Fran-

cifcum, Ducem Lotharingiz, de controverfisFidciArticulis inftituto fcripfit,

uod fit Jefüita, GONDIER , oftendit Thom. W'egelin. : ej. Culleg. relat.

» & id fideliter Carolo IX. inculcatum , qui ejus generis Colloquia infti-

» tuunt, vel admittunt, cos irritare

:

muagis vitia, quam corrigere ; dcfc»rucm

» mágis; quam zdificare.

. Anno MDCLXXII

Argentinz:Sebaffianus SCHMIDIUS Theol.Do&:

Profeft: & Conv. Ecclef Przefes, Libellos edidit duoss alterzm, bàs tiberseugte

Spaffitbunv tuegen bee an ber ebe Der 9fugfpuvgifiberi Confeffion verübten

tinteditg / (üb Literis $. S. D. P- C, E. A. : alteram , ben. furgen SemeiE. s.

five de ratione Concordiz cum Reformatis fanciendz; five promitigandis

Düïidcntiumanimis & opinionibus; fucceffü, ut in hisce fieti folet, ;niülgïï

SECZTIO .

T

Desoriptis d Jear

umPublicum Germa

»nü

ici lhzþeriz'g,æmz

:

aunexis , vicinis Jnmiliter , & wvariis , fleBamibus.

Ubet fortuitus Ordo Bibliotbeca Profane Libros híc fübjici. - Quorum alii

Statum noftrz Reipublice , vel inter fe, vel cum exteris conftituendum

J

refp

iciunt; alii fecus 5 inter hos Juris- Confülti; Hiftorici & .reliqqi qui-

tioris Literaturz; de quibus ; ut res feret, dicenius.

Statum

tum autem Imperii tangunt labores ingenii judiciique Eminentif

fimi Demizi JOHANNIS FRISCHMANNI, Chriflianiffimn Gallarum Regis in

yebocis Legati Refidentis: qui fine nominis adje&ione; in graviffimis Imperii

ïNcgp*tiis dijudicandis operas impendit : edito Collesio Ekclora, de quo in

Placc. znen. 0um. 1214 Deinde; Anno M D CLXIX, Confilio de eligendo Poleno-

rum Rege ; & Anno LXXVII, Pace Therefiana , fivc , Con(ültatione de fanci-

enda Pace perpetua inter Inyi&iff. Imperatorem & Galliarum Regem. | Ejus-

dem eft Mensmentum in laudem Gentis Burrborum , Calend. Januar. MDCLX.

Francifco Jofepho Burrho; Medico Italo, Literis publicis ftru&um , füb-

fignatis Literis F. R. C. R. quz Friíchmannum , Regis Chriftianiffimi Refi-

dentem , denotant: in quo potens Artifex-plantas in cineres ; earunden

cineres ad eandem priftinam fpeciem , ignis beneficio rite füppofiti Bal-

neo Mariz , deducens Romz, ut fama, fed incerta , eít , fimilem füam

xpedans ;

mhty;fvec;æ& , qua: c;ü combuftorum € cineribus ';öfurre&io P -

" Jandd-

£

d

À

er

J

. eum 47222!32?,!02&722*' jih:ili

P var. ]þe&;;mff&. : 39

u

Jaudatus eft. vid.Dn. Franck. in Virid, Heydelbera, pag. 6, 5. co, &c ad cognoä

]

cendas impofturas cjus , Narratio Proceflus & Inquifitionis S. R. E.cum Sen-

02

tentia Menf. Decembr. Anno cod. LX..Roma lata, apud.Editor. Politig.

g

Eiflor. Thuld. part. 4« page 303«

Oimino[am Rerum in pre[entibus Ratisbonenfibus Comsitis

tem

[

a/!hrur;: feriem, fe

j

ber-

dt

partibus confcriptam, morte interruptam , arguto

ylo, & infigni

il

tate pandit BECHTIIUS, Sereniflimi S. Principis in memoratis Comitiis Se-

I

erctarius ; Hiftoria ad ufqu

e-

Annum LXXIIL abíoluta. Sed; an ille folus

li

GermaniciStatus. derifor ?

V

Volebant; fupplementa, fextam , féptimamque

li

partes , cjus effes.reliquas priores alienas. . Neque deeft, ex declinante, ut

A

videre eft; ftylo & animo:conjectatio. Id prorfüs autenr conceffüm, rem

vel fabulam univerfam , quanta illa vel fatyra, vel confilio, vel.dicendi

a

facültate,.in. publico eft,.adSereni(fimi tum regentis Ele&oris Palatini Se-

eretariur: BALTHASARUM VENATOREM pertinere:..| Confeffüs id

i

il

mihi Magni Principis inter .primarios Minifter D. Geyer.. Et prodere; ad-

dunt,id deriforiam Epiftolam ex Purgatorio exhortatorianr.ir parts s« page j«

lj

quam in Dn.Legatum de Mauderoda, cum ipfius rem familiaren (übito;

nefcio quid, turbaffet , fe affedtusque füos vindicaturus, rubicundo igneo-

«que , quiilli, quem non credebat, loco proprius dicitur, colore expreffit;

fr rcliquas partes quis eidem reícrvare vellet, non impediam ; quamvis

unum fcripfiffe .ex animo ítyloque; difcretis ,

f:rcditu-xiinpofiibiIC' fit ! Ex-

ceffit autem vivis, que fato? Author.

3

Eodem tempore prodiit,Corfilium Statu

$

Secretius Fegis Galiarum , Gallice

A

& Germanice manifeftatum : öic'ärangöüfæe 9tatf- Ctube ; non fine veri

u

Conje&ura , fuzque rei ; inde fpe; hinc metu, à Germanis arreptum, à

Gallis cum indignatione reje&um: ut ex Libello nuper in contrarium edi-

tO, Dominum Francifcum Baronem de ISOLA. Authorcm incufante r curioíe

noftre Reipublice Vindici patefcit:

;

Yif

:is il

cenfendus eft.

Tdenr forfitan Confils Secretioris Suecici

x

Editor; ex Conje&tuta non infideli,

pcyii

n

Talia equidem agi

tabant Galli & Sueci: Germaniam fünefto, nec adeo

I!OW'

inevitabili bello immixtam, rebus: jam corruptis , tranfitoque Rübicone;

ubi de faffigio res profpere ad Rhenun cadere, non deícendere amplius

md'

Es

oterant, fideli, & ELECTORI BAVARICO quoque probato, Confilio;

U

cines bes.oeitiqen 9teide Sürften/ 9teids froy-Bodiottaemepnteg SSebendten

fib

über bem jesigemn 9veid)e - Srieg 1c. ab interitu revocare voluit viribus vert

nixus; uti vera, ita graviffima & non; nifi füb Principe ; fecura libertate

d

Sereniffimus Dz. ERNESTUS , Landeravius Eiaffiaco- Reinfelfiug.

,

D

jet

Biblotbecam Gallo-Suecicam , 3in qua ER ASMUS: IRENICUS Gallorunz.

hi

j

Suecorumque ifta tempeftate , Delli proférendi ,. Pacis evertend: ftudia

» vel ex

Jf5

quli;o-exhibuit » fine die & Confüle ediderunt ff 4Meguntini

-

: cor,g.m

u-

ldaï

—

49 "*S&&'; V De Scripï ;Smt. Puäl. Cerhzan. Impe).

eorum Collegio Sodalis, cenfente B-erneg gero, Anno MD CXLV. Liber, c'u'-m;

paucis, tam. memorabili falium acumine, & publicorum malorum faty-

rica deteítatione comparandus.

AManarébia Gallicay Anno MD CXLIX ab Àn

6'nymo contra calumnias,

in Libello, cui Titulus : Bibliotheca Gallo-Suecica; intentatas , adíerta , &

Europz falutaris futura oftenía; in utramque Gentem injurium, malignum,

& ultraSatyrz legem mordacem ac maledicum increpat; meritone vide-

rint illi & judicaverint , quibus occulte abditeque Regum & Principum

artes, tum ufürpatz, accuratius perfpede ; & hodie fàtis palam integris

Voluminibus evulgantur. Sed quis; ais; hujus Monarchiz Gallicz Scriptor.

Is eft Dominus 2obanues STELLA ,. Gallarpmo Regis apad drgentiaenfes eá ztate

Legatus Refidenis it ex coevorum fida rclatione cuivis erudito pridem con-

ftitit; de Viri Fama & Meritis fequentia docebunt.

Inde Ecaftor ! ut

verentur Germani; fperant Galli; metuit Hifpania, repenfüm ituri erunt

illi; penes quos arbitrium. Europz cerni videtur , ea; quz Theodoricus

Piefpordius, Archi-Ducibus feu Principibus Belgii à Secretis , imitatus Jaco-

bum Valdefium, Confiliarium Hifpanum, conatus eft, Auftriacam Fami-

liam Mafcula fcrieà Pharamundo Francorum Rege deducere; atque idcirco

Francie Regnum Catholico feu Hifpano Regi ipfo Succeffionis Ture vindi-

care (breviter & eleganter confutatus à Peireskio apud Gaflend. //. 5. par.

234. & feq4.) cadem ratione, iisdemque & prolixioribus retorfionibus fibi

aliquando Auftriaca, & quid non ? Romani Imperii Sceptra deberi, ftylo

piloque firmaturi. Gramond. i& Dedic, Hiflers ad Ludovic. XIP. & famofus

Auberius.

"Anonymi Authboris

'Epi]fold de Cumitiis Eleä?omlz'þm Ratisbona. celebratis Anno

MD CXXXI 4 7beodofo BERENICO , Norico, publicata, & Forftnerianis

Epiftolis, pege 445- & feq. inferta, debetur fine dubio, CHRISTOPHORO

FORSTNERO , Sereniff. Würtenbergici, Linex Montis-Beligardenfis ,

Ducis Cancellario, editio vero ; fub Berenico fepius honeftiffimé latere

eo CC & o P o — — Ó—-

folito, 7Mattbis BERNEGGERO , Profeff. Eloquent. c Fhflor. Argentin, ut tefta-

tur honorandus nofter Fautor & Amicus Dn. Joh. Chriftoph. Stirnius, 4e

Con[Hitut, Princip. tit« 12« $« 12. pag. 262.

Contra Bullam Pontificis Innocentii X. qua Pax Germanie Monaftcrio-

Ofnabrugenfis convellenda intentabatur, Juris- Confültus d MONTE-

SPERAT O, fcripfit 5 qui veré, nifi fallor, erat Celeberrimus Jermannus

CONRINGIUS: prout & iíte Liber poftmodum Libello dePace perpetua

Pv . . —^ —6 f5 €$

inter Imperii Germanici Ordines Religione diffidentes (erenda , adje&us.

t

Adverfüs eandem nocentem Innocentianam AMANDUS FLAVIA-

1

NUS ftylum ftrinxit; qui indicio Conringii m Prefat. 24 lib. de Pace Civili

Y

alum

j

Prote[flaut, danda; Celcbcrrimqs -Daï:vid BLONDELLUS cft Om

fu.

H

i

ag

-

X

cäm 4

7

kexxii,/ fvz'cfz')z;'f Jmiliter , C5 var. [pettantib.. 4t

tum Germanie omen! ut cui nocivum fex luftrorum diffidium noxam.

j

& perniciem intentayerat, cjus jugulum nunc etiam innocentia peteret.

Neque tacenda JUSTI ASTERII DeploratioPacis GermanicaPragenfis (cum

imu

Privilegio Ludovici XIII. Galliarum Regis typis excufa) & Examen Comitio-

X

rum Ratisbonen[ium., QuorumScriptorum prius ori GROTIOtribuit Hot-

i

nius: Utrumque cidem alii. Et Hornii quidem rationes & conje&urx mihi

(de

incognitz: Id autem fàtis notum , requifitum in hoc negotio Viram rebus

J

Germanicis, Aufítriacis, & Saxonicis altiffimé innutritum; Ejusmodi Gro-

g

tiani neque muncris neque vocationis feré füiffe.. Id autem porre notiffi-

YOf

mum; Authorem utriusqueScriptionis certiffimum effe füpra nominatum

Dn. ]ohannem. STELLAM. Bipontinum , ut omnibus; qui in. acutiffini Viri

at

It

con(üetudinem admiffi fucre , vel quos Argentina tum fovit , conítat.

Adveríarii Afferiomauki ex Germanis fueres Saxeres oraness Transactionem

'ü

ln

Prageníem acriter , pelleüdis ex finibus Imperii Suecis, ut iniquis mediis,

ita luctuofo fine, firmaturi. Et reminifcimur, Juris Communis regulam

?us

effe: ADVOCATO (& Advocato Sueco) Salarium deberi, etiam quando

inter partes transa&um eft , licet ipfe concordiam ia ope non juviffet-

Q

Altet ad Rhenum Adverárius Perrass OSTERMANNUS , AMegantinus y in

(

tentata refutatione , di

vocat : Galli contra :

ffimulato in fpeciem nomine , Stellam erratican

li

Stella Bipentiza eft Gallrum provida Stellas

Qua praeunte lucent omuia in Imperia,

p

NS

Magïs

nunc fecura', poft conceffàm togatis quoque

'Mïni&ris belligeran.

tium Pacem & Amniltiam de HIPPOLYTO à LAPIDE difceptatio eft &

communi prorfus Germanice iracundiz , maximé autem eorum, qui;ut

fina

folent, omnia, quz optant, metaunts & qux metuunt, laudant, obje&o.

Anis

n

Equidem in Zegislaum Phikppaim CHEMNITIUM (hic enim Conje&uris lo-

cus) difficulter confentire volunt, exiftimantes, eum fcribendis Volumini-

165 j

bus duobusGermanicis, & uni Latino, de Bello Sneco - Germanico inten-

(

tum;, hic facile ceffaffe. In ?eh. feachbimum à RUSDOREE vix .proclivior

d

eíTe poteft ; qui ftyli &udorff: & Lapidis inzqualitatem ; Rationem fcribendi

IS;d'

illius ubique Juridicam , eruditam & Theoricam ; hujus ubique Pra&icam

& Politicam ; diligentiori Judicio difcreverit.

Non ditlimulaffet, credi-

n

tur, Rusdorffius tam delicate omne , in i

pfo zílimabile alias privati

Ti

Juris Studium : (fed huic aperiendo forfitan materia & occafio defuit!

n

non inftituiffet morofuüm contra Domum Auftriacam Difcur(üm (ita decli-

tl

nandz invidiz, Pace fàncita fcribere jubemur) cujus & non alius humani-

u

tate Dominus ejus reftitui volebat; coque tempore, quo; aut fàne prorf(üs.

n

nullo, quicquid innocentie Domini obeffe , vel magnitudine indignum

videri poterat, Miniftro evitandum erat.

Confetrri poffent cam Ratione

1

j

f D». Dr» GAROLO-LUDOVICO,

e | Status Vz'f:diaiæ ngþe Palatin& pro Sereni

Fffff

tB

P

E æ&ïïw

P

—— l

d

-

42 | Seet. V. DqSM. Sfaf. Pzgäl. G?r;aæan; Imper.

VM I MTA

ElcBlore Palatino , €x libcralitatögMagüæ Britannix Regis in Germania Legati-

Refidentis, Domini Wilhelmi Curtii, noftrz Bibliothecx inferte: hinc in. -

dubia re conje&andum: An Rusdorffius non folum ftylo, fed & pilo Au- .

ftriacam Domum oppugnavcerit ? herceo : fané id certum fermé eum , ab -

initiorerum à fe pauló poft fplendidé gerendarum, foli Literariz R eipubli-

ce nomer, & quidem, ut ipfe fperaverat, habita Relatione in caufa Quaad

e Landscron, contra Archi-Epifcopum Eledorenr Colo

nienferg Camerz

Impceriali Spirenfi, gcrendo Aflcfforio Muneri, dediffe. Poft, ubiSerenit-

fimorum Palatinorum fortunam altior & atrocior cafus afflixerat, & quic-

quid altifime eluxerat, umbris tentaretur fatalibus ; indefeffis publigis,&'.' |

privatis Operibus , quorum magna in Adis Publicis veftigia funt, ingentem

molen: fuftinuiffe. . Qui ultimi labores, eos ; qui Rusdorffium clegerant,

ad verüm Authorem vel duxerunt, vel; nifi difplicet id. dici, feduxerunt.

Amoliendo ergo probabili-reatui cgo feacbiusms DRANSEUM, Bogislai

illius Chemnitii in cujus notiffimo nomine prorfus nihil fictionis eft , affi-

nem ,.eligerem Authorem ; nam ita à maximis Viris habeo: & hunc qui-

dem eo liberius, quo magis Officii in Aulis Germanorum , plerisque Au-

-

dv

:

ftriacis infenfis, geíti Conje&ura juvat. Czeterum infigni noftrz

Reipubliez-

difpendio & ruina conftat; Confilia Hippolyti s» part. s. cap. z. * pa[. fab

aliena larva Germanie bruto confilio, rebus jam pridem pacatis, quam--

vis , ut videtur, non fatis fanatis, & mox iterum zgrotaturis ; üt nova -

Pharmaca propinare, magnorum , & fibi vel Aule placere ambitiofiorum

ingeniorum lepiditfimos

z.

" gcncrofifiimos aítimari partus ! imo veo

-

abortus.

-

SCIPIONIS ARETINI qrünbfid)

e Döcïu&iotï , twic ee mit öäm*. ?Cam'erlï:

;:

dyen Religions-Edict; unb ber Gyeiftfiden vermennten zBortebatt eiaentfid) be-

tenbt/ AÁnno MDCXXXIII magno Status Proteftantium publici com-

endio Francofurti edita , vi & virtute fua , alibigraphice offenfa, 7«cobsms

LAMPADIUM, JCtum & poftea Confiliarium intimum ac Pro-Cancelfa-

rium Bruntvico-Lünaburgicum Linez Calenbergenfis; gcn.itorem ncga,r?*

Q

mon poteft.

l

Confus

4 autem novis motibus curi Galliarum Rege G&rmaniä, fatis

in oftentandis viribus füis, nunquam fàneantea ita adverfus unum hoftem

jun&tis ambitiosd, eminuit, quantan: eminentiorum Principuni; unius &

Q

alterius Familia , Bello poft etian: Paci , momenti adferre poffit ? quanta

inde juxta Coronas eminentia ? docuit C/ESARINI FÜRSTENERII ; de

jure Suprematus , ac Legationis Principum Germania (quid? Commentarius; Dif-

q

hi

fcitatio ; aüt cujus nominis generisque Scriptum? ncfício. Nec enim no-

minativtis adeft: nec cujus, mafculini , an foeminint generis? an utriusque;

vel nullius? *el fi forfàn plura'es Cafarini? quod probabile ; quafitis (atis-

osPrin-

£idun ]) MDC LXXV Il fübüatää:FiþraEIe&O'reg';» invidentes aamul

' cin:Sö

:g

a 1,"'-:'—

m

a

— um amnexie, roicinie[rniliter, Wä fleantib. p

p

cipes » & majora timentes inferiores Status; fervitutem ; Respublicas. :

X

Magnum illi prefidium , potentia & vetitas ;; decerá, ex ere&o liberoque,

2

tAll

id eft, Germano ftylo, folidiffima doctrina, & argumentis magna imedi-

tantibus, funt.. Unus illi, fi Diis placet; nevus: Rem tam ingentem no-

TU

ubl

. vamque, non minus ingenti novaque prudentia; & , ut ajunt, plus quam

u

civilia agitante felicitate, tractafe. Qui ufürpatum illi diflerendi.modum.

n

. " formamque ; terminos ad novitatem fi&tos; difputationes cum Hobbio;

renf

Linguarum Exoticarum notitiam; in obitis Legationibus experientiam re«

fpiciunt, Ef(s« PUFFENDORFFIO, Samuclis Fratri, tribuunt. — Qui alio-

o

rum Authoritatem, Dn. ALEXANDRI adferunt: Reliqui Dn. Lsdolphum

DI

HUGONEM JC. &, quàlis etiam prior eft, Confiliarium Ducis Brunovi-

CR

co-Lünazburgici, prioribus nominibus preferunt. — Et ita; vel eft, vcl vide-

. tur. Securus certé eft Jovis telorum, necrefütantium infe&tationibus, ut

erini

)gzslax

Severini, Pacifici; Varemundi , & qui ex hoc ceníü afii fünt, obnoxius..

Laceffitus eft 5 fed univerfi fenfüus ejus zenigmata à quibusdam culpandis

tnagis , quam ftrenuis, argumentis folvi nefcia. « Sibique; quod. ingens

qui

arroget, habiturus eft; fi cít;.

Át

tunt D, Bernbardus KoOHNEt

quem moderni aïlcgantcg praferre coepe-

A

ol

(

In Imperii quoque rebus, non in

felici Pfeddonyihïa ; Occupatus füit

(f

AEKMILIUS CHREGGRENE, $axo; fcripta velitatione de feptem Sacri Ro-

m

mani Imperii Officialibus; qui diffolutis Literarum connexitatibus, & evi-

dentius exprefíà Patria; invenitur 44iebae! GERINGERUS ; Zojannus , JCtus.

m

Vatieinium de futuro'Sacr, Roman, Imper, Statu , fab ficto SIBALDI BRAN-

O

DINI titülo ; publici juris fieri voluit Concionator Aulicus Eledoralis Pala-

tinus ; Barthbolemaus P.

IF

"

t

44

ag. $41.

: IS)CUS : detegente Goldaft. 4e RggmBoh:m. :Zib.æ.cqp:;

:

;

$s Sciiqen Stbmifiben 9teicbe Nativitàt/ alfen beffében Gstie

Dmafen st

T

"m

"beflánbiger Information, 3Barnung/ unb refpe&tive $-t

oft/ ben jesigen aefábr-

«

ficben aufften vorgefrellt/ von einem Gbrifffidyen Politi

co: Anno MDCLXX.

teftimonio corum , qui (üà ope edendam juvére, reprefentata eft, ab co,

ncgäï

quem in aliis mox laudabimus ; Se

-

PRASCHIO.

natore Ratisþoncniö D. fohan. Ladovice

[ Wt

Chriflianus Got

hofkm

tlb v FRIDBERG, & Chiffepboru 4/UNGERSDORFE;

quorum ille ben neuen Calvinifd)en Modell beg feif. 9totm. 9teidbg 0. Hic;

mins

Z

bie Grinnecumg von per Calviniften 9frt unb (einbfecfia£eit qegen bem 9tont.

quan!J

€Xeidb 3c. apud Londorp. t072, 1. adtlor, Publ, libi 1. cap. 62. edider

e: an utrius-

U

que.Author fit Wilbelmwus Ferdinandus ab EFFEREN ,. Confiliari

um D

us Mogunti-

nus, & Archi-Epifcopatus Vice-Dominus &c. cujus extat Ma

nuale Politi-

j

cum , de Ratione Status, diíputavit Vernerüs Albertus ab:O

brinca (fed ác

- hoc fi&um nomen:) in ber fur&en Grinnerun

q unb SDermábnung auff bie

"

1j

ateQaffter-

p

£

bte Ca,l,vmi&m" au£aefoten

32

m'eg:unterfcbiebuæeAnno 1616f twiber

Qrift-

apö)

"À

-

CM

"

F.

I Sg&'*V- De Si'rP

iadst;zt, Pul. Ggrmg)z. jogit:

» Cdrifften. Vefum id pcr'ün&c ncgat (verba funfïGoldaïïir/dz&. loc, lib. 2

» €sp. 16. pag» 225.) Nobiliff. Dominus ab Efferen, in ber notbwenbigen at»

» adbrungenen Gbren - Stettung / 1viber oen boEfafftigen Calumnianten &c.

€onjeáura itaque in contradictorio judicio accuratius ftabilienda. -

In eadem jurgia exarsére Authores duo; adverfus Reformatos Gwliel-

zi REGINALDUS, Anglus; in Calvino-Turcifino: adver(us Pontificios,

Turco-Papifimus , Authore T. M. S. alter alterum Turcicz in alterius partie

r

bus exftirpandis atrocitatis accufantes.

Quorum prior, judicio Londo

. 1. Aor. Publ, lib, 4 cap. 175« ex Goldaft. eft Gudielpus GIFFORDIU

$

zdnglus, pofteriorem fcripfit TT

Conterranecus.

hcolggus, AMattbias SULTLIVIUS ; prioris

De /acobi SYLV ANI Philippica in'-incognitum PredicantemSociet. Jefü

mendaciis onerantem , & AuthoreJacobo Kellero, Jefuita, cextiffima enar-

rata in D. Placc. Pfcud. Naw. $/7. Sed Anti-Philippicz, ut & ber 9tettung

ib ferneren S3etveifung ber Anno 1606. befdoebenen tvobfmepnenben 9Bar»

ntig ibcr Jacobi Sylvani &c. autigangene Philippicam ; Scriptor omiflus,

quieft &pius dicendus Mrebaé! LOEFENIUS, Confliar.Palatinus. vid. Goldaft.

ADiffertat, ao Jefeit, Pra&l. i* n fint Bels B

zum áptbores, cap. g« . —

y

ubcniei pnq[emiquue BD VAE turba-

Nobilis & praclari Sc

ti, beg fur&en unb-qearünbeten Oerídtg / über.-

Piegtag: Ob bie 9tom.

$

q

vferí. 9Otajeflát in Gaden Sürffentbum sc.. be-

langenb/ atiein/ucb 3mar burcb Devo Steid)g-.of - Statb; vber mit Susiebung

Ber Gbur-unb Gürflen au erfennen wir at fpreden ?. Cujus Author fzpius

folicite indagatus, fcliciter detectus eft Goldaflo; & poft eum Londorpio

20?/, f.y ./jfdlar, P;'fbl' llþo J.» GQPI

;. incomparabilis le&ionis & judicii in Re Gcer-

manica Seriptor Dr. Zdarquar

Jus FREHERU S Confiliarius Electoralis

Palatinus.

x

- Ejusdem; vel q

uiw equidem poffet praferri , altus, nimirum AMichadlia

LOEFENIL Confiliar. Palatin. eft àccuratus labor; iti bem arünbfichen Lntera

tidt O6ber Sapferlide Sof-9tatb mit umb neben Dem Sapferfiben Gammete

Gierict ul GpeDtr concurrentem Jurisdi&ionem ín affent unb jeben Cadben

bate? Ambergz, Anno 1613. impreflus, Non eft dubium, laborces fal-

*

tem utrique in officio conjundo conjundoos fuiffe. . Anfam ita fentiendi

prxbente Hiftorià & Grav:minibus Cotüitialibus ejus &nni ; Palatinorum

Miniftroram tum oftenfa vulgataque inftru&ione & ejus temporis Adtis.

Prout & ejusdem LOEFENII eft, tum temporis exhibitus Diícurfüsz

In quib

us

cafibus majora Vota valere non poffint, nec debeant? Et ex eo

Extradus: $Scariff étfidet burd) bie Proteftirenbe auff bem 9eide-3aq Anno

1613. übergebener Sátlen in tefdoen fte nibt geflatten fonnen / baf Die ma-

H

joraVota ben horsua baben. fotlen / arsuente Goldaft. 4/£. Ioe. pag. 237.

ma'ng',

w Hoscc Libellos 5a.ïingrL1cxx'tc faþali ;ncï'ccfiïf;ate bellandi, cum Ger

,,foþx*,'w

-

dl

]

L]

—— ]

- CHPD AWBOXTs ,"Ole RTE ]z'äilifg? : 65' vAr. þeäümfz'ä.; 45

bb

!d

» foli füpereffent , qui nec fervitutem ferre , nec tueri libertátem poterants

1X

»fccutum tricennale Bellum ; Cujus rationes , ortus; progreflus defignant;

publicataa ARCHIVA & CANCELLARLA ; Quibus in quantum fidere

debeas, erudite Cenfor,judica: temerarium ap

ello, qui onuriia; fimplicem;

wl

qui nihil corum crediderit 5 fiat prudens felectus

0j

Cancellariam itaque HISPANICAM in qua occultis, mox manifeftan-

parfþ

dis, artibus quafitus Hifpanorum in Germania Dominatus perftringitur,

E

don

€x Documentis authenticis publicare volui

t Lud

JIUy

D. Confiliav, Palatin, Gioldaft. de Kegn.-Ba'hem. lib, 3. cape355.

lovieus C A ME -RARIUS»/

Tions

Przceffit Difcurfus Germanicus; &;, fi quisquam , bonz fidei : äïBawm

bic omifob - Gatbotifden in Z'eutfdfanb fid) billid) von Gpaniern xc. fonbetit

j

feiien. Anno 1616. quem Londorp. zem. 4 ore Pabl lib. 1. cap. 65. ad

ena

Fiacentiin MaLLERUM . Hambsreenfium Cenfualen vefert,

At

T

Hunc aliquot poft Annis excepit Cancellaria Secreta ANHALTINA;

D

bie9nbattifie GYebeime G'angfen/ Bohemorum Confoederatorumque Con-

fíi5,

filia detectura: Goldaftus Authorem facit ex teftimonio Pleffei Palatini , Wa-

jl

belmum JOCHERUM jJCtum; & Confiliarium Bavaricum, vel Do&torem

m

LEICKARDUM, vd ; quod probabiliuss ECKARDUM ; arbitrium Le-

&oribus permittit. fecbere vindicat Argumentum fatis firmum ; nimirum;

i

i

erpetuz ejus; juffu Principis fui;in hic defignatis materiis, occupationis

li

negotio ufque Donawerthenfi inhzrentis : Librum explofis Diplomati-

M

bus& Scripturis acri cum Refponío dimiferunt, qui ab adverfo erunt ftatus.

zpms

.. Idemlabor fümptus incognito Authori 4rcbivi UNIT O-PROT E-

opo

STANTIUM ; in quo przcipua Unito-Proteftantium fada , attentata, &

G

Confilia ex ipfis eorum Originalibus in publicum exhibita pretendunturs

oui

Anno MDCXXVIII. quod LEICKARDO, yel] EC

tori Jocheriano tribui potüiffet.

x

KARDO, füccenturia-

tdhi

DEDUCTIO BOHEMICA

; bag ift/ notfienbige Qiuäfübrupg x be»

ten Lirfaden unb Motiven, toarum Sapfer Ferdinandus II. nad tobtfidem

ltt*

l

j

Of&aanq tvepfanb Sapfers Matthiz Des 9tegimentg im oniareid) S0bmen ac.

l

fit verfuftigt. Anno MDCXX. recuías pro fundamento totius litis ha-

fcsfäl

&enus allegari folita; merito adfcribitur Jobanni Faptiffs EYSENIO , A4fefford

jexd

€urie Appellationum Bobcmice $ peílima morte ob cam mul&ato ; teíte Gol-

rl

daft. Rer, i Bobem. geflav. peritiffimo lib. 2. de Regn. Bohem. cap, i. pag- 209.

Q

. $en arünbfiden S3eridot toegen ber gwifdben ber 9tem. Sapferf. 9majefrát

Syerri Rudolph bem 9fnbern/ unb ber Soniaf. SIBürbe su . Suagarm Serrm

u[fUS

Matthia getroffenen SBergfeidung ub 9f6bandung bec «Daflauifiben Srieqs-

«

ffhofrés/ quemSereniff: Henricus Julius Dux Brunsvicenfis , Princeps literati(-

A

(

fit Wergzeras KONIG , /Ctus , & Cancellarius ejut.

fitus , fuo füb nomine publicari voluit; Principis (üi juffü & ,no'm'ihc fcrip-

^

jl

i

. GUILIELMI PRINCIPIS FüRSTENBLZR.

Gu DETENTIO , ad Ce-

j

46 $48 V. De Särip Stat Pub[ Geri;zän. Imper.

as

faris Authoritatem;Tranquillitatem Imperii ; Pacis promotionem, jufta; per-

utilis,neceffaria: Authorebrzflopbere W OLFGANGO,Anno MDCLXXIV.

ublicata;illuftri tylo;experientia profurida,confummata eruditione prorfüs

excellens, ab orbe erudito adícribi meruit Prallluftri 42:52;0s PERIANDRO,

Rhato s

ui fifceptam modeftam nominis detedionem gratiofe interpretari

nond

e

ii

gnabitur: Caufa enim ibi pro honore Imperatoris & Salute Imperii

magnifice defenfa ;neque ftyliMarsVenusquePOR . TNERUM ferio diffimu-

lare vifis quamvishodiellluftrem Dn. Francifeum Baronem DE ISOLA;ncgo-

tiatoribus irritz Pacis immixtum , Authorem videre & eligere- maluerint,

Eadem, & nefcio, an non àtrociora ? in Regem Regnumque Daniz

noftra memoria molitus eft, Vir; in quem conjedum erat, quicquid Dii

bominesque in Aulicum conferre poterant, ut Seneca de Sejano ait, Corfi-

ci: , (quem infectatores poft lu&tuofüm cafüm , qui in Aula mos eft, mor-

tuo Leoni infültare, Ceraificiem dixerey Ulsfeldt , in quem prater temporuna

corum Annales, fcriptae Macbinationes , (iye füccin&ta narratio variarum cjus

Machinationum , in 12mo. quas ex diverfis & certis rationibus, Dz» 7acobe

Eienrico DAULJ Secretario Danorum . Regio , confidenter & jufte hic adfcribo:

» O fpe&aculum, cui, (fi Ulefeldii fortuna non ignorabitur) vix fit habi-

» tura fidem pofteritas! fluxam Aulz fortunam! trifte humanz vitz fpecta-

» culüm, (ut cum Gramondo i. 11. Fiffor. Gall. pag. $21. dicam) cui fi atten-

»; tius introfpicient Aulici; fpernent; que tanti faciunt, honorem inftabi-

» lem ,. Familiarum decora, divitias & luxum. | Hic finisViro; quem in

