uz vero de dupliciPhilone difpurantur, evolvit Gerhard. Cozfeff, Carbol, dizt,.

)

loc, pag. 57.58. 59. & inter JCt. Covarruv, diet. bb a. cap. 14« pag. 22. ícd omnia,

lis confecto, homines mentiuntur ,'falfa

i2

qua -dc/,ülo Libro; ab Hebrzis fo

u

cíle

3

Bbþ bþb 3

z

u€

—

j

14 Sf&. ID:Authorszälzw 7/823;!3! fædef&r z

effe & äbfurda,, qui

yc,l .folum *'*N'candrrum Soravienfem -lcg&rit ; CO-

gnoicet. -

À

Libru

T.

m TOBI/E [üo Aüïhori Cognominc affini, alii reftituunt : Tor-

nicll. i 44nn. 2329. num. 4. alii malunt, Authorem ejus Libri incertnm effe,

decernere: adnotante Gerhard. 4i. loc. par. «o. & cefpitante Covarruv. did.

loc. pag- 33. qui in his nimius, & ferme pro oftentanda horum Scriptorum

Patrumque notitia, & reverentia Concilii ultimi ambitiofior ! Sed, quid

orro fatigaret Tobiana Fabula ? hac enim, & fàtis incon

grua eft, ad ftg«

dia adlegatorum Virorum.

«. Idem proríus accidit S

YRACIDIS M/onumentis* " Qgæ nonnulli öcr-

tiffime JESU Filie Syrach , Hierofolymitz ; Jefü Sacerdotis magni Nepoti ad-

fignant : fecundus prorfus abjudicat , fubftituto ex Patrum fententia Salo-

mone (qui cum imaginationibus lepidus lufüs fuiffe videtur!) Qui füper-

funt, (olam TranslationemSyracidi relinquunt: ut videre eft apud Gerhard.

» dill, loc. pag. 61. citatos... Dixerim, & hzc falfa effe ! Arrepta fünt à Judzis

» Clegantiora, quz ex difciplina Gentium Terrz haberi poterant; adoptata

» in JusHebrzorum: impofita nomina eorum; qui apud eos maxima Au-

» thoritate valebant; vel fama Prudentiz quondam valuére ; indigc(ti ope-

ris moles! add. Covarruv. citat, loc, pag. 32. & alleg. Philofophos; à quibus

emnibus bona cum gratia nec divertendum, nec eum fingulis coalefcen-

dunm;, ne ex amoribus, vel odiis, vel mediis prehenfis opinionibus; intri-

catiffimz difputationi maximi Juris- Confültorum Govarrüvie d. lib. a.

& Hobbefii ditf. cap. 3. aut cujuscunque Novatoris ulla ratione immergi

videamur. :

s

. De NOVI

TFOEDERIS, feu Teftamenti Scriptis, Scti ptoramque Prínci-

piis noviffimus Philofophorum periculofa pleraque, & tacenda , s Cap. 14

prodidit. MATTHARI Evangelium Hebraice fcriptum, conttat; ejus in Gra-

cam Linguam Translatio , an Matthzi fit? an Tacobi? Pauli? an Johannis?

Salmafius docebit? Hunc enim cum Grotio , Riveto, Spanhemio in his fin-

ulari in corum eruditionem obfervantia commendamus : ex Juris- Con-

*

ultis Nofter Covarruvias:

MARCUM, qui Chriftum no

n vidit, Evangelium füum fcriptiffe f;di;

&ante Petro, ex Origene & aliis:

^LUCAM , adjutum colloquio , conv

iw&uj & familiari c&»nfuetudin; :

Pauli ceterorumque Apoftolorum:

TOHANNEM vero fui Authorem

fuifï'c, quod f'ub-temporibusjlih'a'nix

in quodam lapide fub TempliHierofolymitani Fundamentis inventum di-

-

€r

"

tur ; qui & de Cap.VIII cjusd. Evangel. v

B

ag. $9. non temnenda producit.

cl genuino vel füppofito, 4&. loci.

Epiflelam AD. HEBR/EOS,

de qua Calixtus Eprt. Theelor. pag. 4g, vulgo

Patrum

quidem in Alilthgrc fuo incognitam, t*c&imor;io tamen Ecclefiz &

à Paalo.

. 55' nonnullze ex novo ;CHW) drareffontibut. — 15

à Paulo fcriptams à Lca in Grecam Linguam translatam vel à Clemezte Z

Pontifice , vel à Luca ex Pauli Apottoli di&is transfcriptam & editam; ibi-

dem adíerens; que omnia füo loco & dignationi pie rclinquenda; fi quis

enim vagas, vanasque, nulla probabili Syllaba jutas , Divinatorias Conje-

&uras in rigorofius Judicium vocare vellet, magnam earum rerum con-

-

verteret opum & authoritatis vim.

DE SALVATORE NOSTRO vulegata fünt ctiam, fed füb Seculo mi-

lä

nus erudito & civili; quzdam , qux exhibebimus: Fpiflela 7efu ad Abagarum

Regem (ita Covarruv. dic. l£. a. pag.72.) five ad Agbarum Edetf Civitatis

ultra Euphratem Regem , (itaPontifex s» C. Santla Romana Ecclefra, 3. difl. 15.)

& refponfio Jefu ad eandem ; quarum hic fenfüs formaque apud Eufeb.

lib. 1. Hiflor. Ecclef. cap

44 pag. 14. convincendze Iïmpl?citati hominqm fervi-

Jiter credentium , transfícribenda :

l

» AGBARUS Toparches Edefenus JESU-Servatori bono in Regione Hiero-

j

» folymitana comparenti Xeige»! Relatum eft ad me, quomodo una cum

1

» tuis fanitatem absque pharmacis, & herbis mortalibus conferas. Etenim,

» ficut fama refert, coecis ut refpiciant, claudis ut ambulent, praítas ; le-

» profos etiam mundas, Spiritus impuros ac Dxmonas ejicis, eos qui diu-

5

» tinis ac prolixi temporis morbis-torquentur, curas, ac mortuos excitas.

» Et ubi hzc omnia de te audivi, alterum ex his duobus effe cogitavi, ni-

l

» mirum ; quod , aut Deus fis, coelitusque delapfus ifta facias, aut Filius

» Dei exiftens hzc opereris. - Quapropter his ad te literis fcriptis precor, ut

u

» moleftiam hanc ad me veniendi füfcipias , paffionemque; qua premor,

» €uxes. Nam & hoc percepi; quod Judzi adverfümte murmurent, teque

Ü

» affigere conentur. Eit autem mihi Civitas adm

Ih

» qua tamen utrique füfficiet;

^

odum exigua &hOneiïa 2

Refpondit Salvator Agbaro :

H

Agbare, beatus es quod in me credidifti, cum non videris me. . Scri-

1l

» ptum enim cft de me, non credituros in me , qui viderint me; ut qui

» hon viderint credant & vivant. De quo veró ad me fcripfifti, ut.ad te

» Veniam , fcias, mihi cundta; quorum gratia miffüs füm , hoc loco effe

» ddimplenda : & poftquam ea complevero, mox ad eum redeundam,

»quime mifit. . Ubi autem affimptus fuero , mittam tibi aliquem ex Di(-

Y

» cipulis meis , qui paffioni tuz-medeatur, vitamque tibi, & iis qui tecum

» funt; przftet.

1

.

b

Qu

us quzi

dan1Syriaca ad jecta dc"fesï thefitiBu-s, & 6xpedïtïonc-]udæ

mi

Thaddzi; quzx fi non ab Eufebio, Nicephoro & Euagrio, nimiun tamen

j

T

& füperftitiofe credulis , traderentur, inter aniles fabulas, & rem Barbaro.

Seculo dignam numerarentur.Stolida enim fünt, Jefam petiiffe textum

"

linteum, in eoque prius loto faciem füam expreffiffe , & ad Agbarum mi-

fl

TE deinäq; Chot

ro& Oibfïq;ünte Edeffam impref&. imaginis divina vir-

"

-

Mp

-

!*6 : Seä' 1 DBAufh'or;;;?sz!icif'vef&z? Fæä?ärif I

ml

tum.

futc, 'ïqüi'cquid' in öbüdivone apparatus ignem'/capicntis &rat, confüm p

» Covarruv. cirat, loc. legi poffe; & Chriftiana Sinceritate obíervari , ut exifti-

, memus, vere potuifle contingere , tamctíi non cogamur illis omnino

»,credere.

ue omnia falfüra fünt , & inania. Nec qux Ánno noftri

avi XXIlI. à Parentibus vifa Jefu Chrifti manu fcri

pta id com»gacr'cium lite-

*

rarium digna finceritate adfirmare aufa fünt.

DE EODE

M. GLORIOSISSIMO SALV

,

ATORE locus eft ;1011 qui-

dem divinus, Chrifto tamen non prorfus indignus, neque per averfionem

Ed

» repudiandus apud Jofeph. Z/, 4?.

Intiq. ]ud, cap. 4. quod fueritVir fapiens,

? fi modo Vir nominandus ; mirabilisin Operibus fuis, Do&or Veritatis ,

&c. maximisTheofophis probatus; nonnullis negledus,aliisfpretus; quem

ionc füa exequitur D. Joh. Chrift. Rumetfch. r Cenjetl.

diligenti commentat

li, temp, fe£l, 3. num. 7. & [eg.. INam, (icut obftirmandz Fidei Chriftianz in Fla-

vio Jofepho mihi femper infüfficiens habitus, (enunciando enim Hiftoriam

frigidius fatur, quam ut Chriftianus ceníeri poffct) ita nondum mce hercle

id neceffitatis deprehenfum ut teítimonium Viri alias cordati, falfitatis

nec ab adveríà parte rite damnatum , protinus foràs proturbemus ; Chri-

ftianos, interpolati.operis, admiffi falfi; ufiirpatarumque piarum fraudum

vcloci przjudicio incufantes. — Rüta ergo & firma fit loci fingularis autho-

titas; non femel in falutem, in folatium, in authoritatém advocarda !

Sed obfignanda eft tratatio , quz prolixos Commentarios, non Epi-

;

ftolam , fibi poftulat, paucis, aliena & peregrina fide reddendis:

b2

.Ex GASSENDO : Pluris nihil fecit Peireskius ; inquit &. s. pag. a5t.

*

,quamVolumen quatuorEvangeliftarumEleuphtice feuCophtice fcriptum;s

, Arabiceque declaratum 5 & maxime. propter appofitos Annos, quibus

» finguli Evangelifta fcripferunt. . Quippe tametfi initio defuit Przfátio in

» Matthzum, qua Ànnus contineri debuit, & Prefatio in Johannem men-

» dofe vifà eft (e habere;fcriptam HiftoriamAnno fexto Imperii TARSOS,

,, & Dominicz Afcenfionis trigefimo; quod tamen fpectat ad duas alias;

; altera in Lucam , planum fecit, fcriptam ab eo Antiochie, Anno Claudii

» duodecimo , & Adícenfionis vigefimo : altera vero ; qux in Marcum,

» fcriptum ab ipfo Evangclicum Anno quarto ejusdem Claudii & XII. Ad-

»fcenfionis, &c. quam animadverfionem nollem neglectam !

- Ex Philofopberum ultimo, & ejus pag. :2:.. Àn Scriptura catenus tantum

» Sacra fit, quatenus per ipfam intelligimus Res in eadem fignificatas, at

» non quatenus verba, five Linguam & Orationes; quibus Res fignifican-

, tur, intelligimus: & praterea Libri, quiRes optimas docent, & narrant,

» quacunque demum Lingua, & à quacunque Natione fcrip

ue facri fint?

.

t1 fuerim,

2» *q

Ex

hujus ANTECESSORE,; «

ap. 33 pag. 10« An Libri Teftamenti Novi

5 ab alt;orc tempore derivari non poflint , quamab c9; quó R

edores

qulb

M

Es 65' nonnullis ex novo ; eum .digrejiäniäm

17

» Ecdlefiarum illos collegerunt, probaverunt, &; ut fcriptos, ab Apofw—

» lis & Difcipulis Chrifti;

quorum Nominibus infcribuntur ; nobis com.

»inendaverunt?

. An aliunde quis fcire non poffit,

Ex COVARRUVYM. d. loc, pf« 32«

» Scripturas effe Divinas ant Canonicas, quam ex Ecclefia, quz Traditioni-

» bus Apoftolicis, Magifterio Spiritus San&i ejusque Lumine edocta de-

» Crevit & profeffa eft? cum Canonicum fit Evangelium Marci, qui Chri-

» ftanxnon vidit, nec tamen admiffum Evan

» ftum vidit & audivit? &c.

gelium Nicod*;*-mi-, quä Chri-

)

j

Sed hzc omnia, ut & ex veteri novoque Foedere hic non recenfita,

l

ab allegatisScriptoribus in dubiam ancipitemque cenfüram trufà; & gene-

l

talia jam propofita Philofophorum attentata exequantur Theologi.

SECZIO Ii

:

1

l

De Ferfionibus Bibliorum ; Latina, Graca, Sy

rizz?zi,

$

Dalnatica, Gotbica. .

E. VERSIONIBUS BIBLIORUM in Linguas cuique Genti vernacu-

B BlsT

l

Pa

1eologi , ut folent, prolixe commentanturs conferente rei ab-

D

* [olvet

^

i

dz le&u digniffima Gerhardo , Confe[f. Catbol. ditk, loc. cap. 26,

Hic ex noftris privatis leétionibus, adíequendo Epittolari fcopo, falvis quo-

j

rumcunque opinionibus noftrx meditationi intentis, fermo faciendus eft.

Ccelebriores funt Latinz ; Graca; Syriaca; Dalmatica, Gothica , &c. de qui-

"l

bus ftri&e :

1

Inter LATINAS eminct vulgata , HIERONYMO tributa; fed male,

]u

j

ut oftendit Gerhard. 48. /oc, pag. 120. 7 fe4. quam acriter per fatyram per-

ftringit Joh. Himmel. z 4peloz. Drlp. qtieffe a. pag. 62. .. Et , contra, fplend&te

[

B

defendit Albericus Gentilis, m Epiftola ad Filium de Latinitate Verfionis

veteris Bibliorum, Hanovix Anno 1

151

"

696. edita quamque emendare aufa

di

e(t, quz

Sequitur ;

à SEBASTIANO CASTALIONE, prefixo nomine Bafilez

]

t

Ánno (üperiorisSeculi LXXIII. publicata: de qua ita cenfet Illuftriff. T hua-

» us tonm. z. Ffler. hib. 25. pag. 212.. Sebaftianus Caftalio Allobrox, cum pu-

» rioren Linguarum cognitionem ad TheologicamScientiam adjunxiffe f&

» putaret, impuras manus, multorum judicio, ad Sacra tra&tanda attulit;

A

» cum à rebus ad tantum opus neceffàriis, homo imparatiffimus, novam

h

» Bibliorum Interpretationem iníolenti temeritate molitus cft, à Gallicis

fity

flb

, & Helveticis Ecclefiis, quarum alioqui Do&trinam amplectebatur, in qui-

» busdam ditlidens &c. Verfio certe; quam habco, quam vidi ego, legi-

que non indecora e(t; Omnia Hebrez Lingux «nigmata folvere, non eft

n

hujus neque fuüturi Seculi ; nec magis hominis Latine, & non Pro

4

phetias

g

C cocc

2ut

d

^

—u—Á

^

018.— 5e8. 1. De V e?]ïnimeiZyliar?

aikor n

auf myfteria , fcribere volentis:. Hzc ut neceffaria fcitu monituque per

tranfitum !

GR/&CA verfio pu

blicismanibus expofita, & Ánno MDXXVI Ar-

ar poft Roberti mihi contigit)

entinz excufa (hoc enim unum exempl

quod ab

imperitioribus male LXXII. Interpretum labor credatur , elegan-

$

s convicit Gerhard. di&. Joc. c& Theolon; pajf.

[:

"

ter vulgu

"

Ob ver

fionem. SYRIACAM Emanucli Tremellio fu

btractam , .iu&cQ

ne,an injulte plagii à quibusdam poftulatus fuerit Gwdo Fabritizs Bode-

rianus, Peregrinarum Linguarum Interpres,; Autographum Parifiis Anno

MDLXXXIV. editum docebit; nec fane fine facceffu! Si enim ille Verfio-

nis, vel folus, vel cum aliis Author, ut certe ex Hiftoria Editionum s Prafar,

pAts 16 17. probabiie eft, qt

rid in Clariff. Viro cu'pz , vel reatus? Si non eft;

caffe, probaripo

4—13:')- -

tVlb

in fronte etenim Libri

neque huncFabritium fe vend

nulla penitus Fabritii menti

o: in laudata autem ad Henricum IIL Gadie X

j

focius enim laborum erat Nico-

Poloniz Regem prafatione ipfe fibi foli (

laus Fabritius; Fratcr, & alii:) nihil adfcripfit meriti, quamvis iteratam füam

editionem commendct; in utrumque cafüm criminal

i judicio eximendus.

fforem Regium , non folum in prafentia

tot Iltu-

Quis enim crederct Profe

(trium Cenforum fürari , fed & rem furtiv

am in finu tanti Principis abícon-

n vel pctiiffet; vel metuüifíet ?

dere aufüm? quid ni refter

z

Inde & de Interprete Bibliorum Parapbrafees , Sahad

ia Gaone : &-fer;

fes, ]

acobo Tavafio , vel Pavone: itemque Chaldaicis, Arabicis, /Fthiopi-

cis; Arm

enicis verfionibus nobiliffima notiïia/, publico profütura .ui"gir,

comparanda.

GOTHICA

þLingila Novum Teftamentum dOhaGE'lUI,I)HII,AA/[;

x

uem alii Gulfilam; ali Welfi/am , Gothorum Epifcopum, vocant ; Author

E

eft Herm. Conring. 4e Conff. Epifc. German, thef. 5. eire. fs. Vcyvum SCriptores

4lii deGente Gothica; I

fidorus etiam &]Tornandes univerfx Scripturse vería

cffe putat: Johan-

meminere. Francifcus Junius pure Gothicam verfionem

nes Loccenius ex veteri Gothica & 'Teutonica Lingua mixtam : ipfüm au-

70. vel 580. vel 41 s. docuit Go-

4

tem Ulp

à

TT

P

am , qui poft Chriftaum Anno 3

*

thicarum Literarum

[

I

nventorem ; Ulpnilz Literas cc

£

m veteribus Renis; vel

à

quoad Characterem , v

cl quoad i

pfüm Idioma &Linguz Genium coxjvc-

»roríus negat. 2ntig. Sueco - Gothic. lib. 2. cAp. (4. pag. 70.

.

nire; p

:

.

fs

Auctorem ex Coni

€€tura"Pctri

DAL

PAJATICA P GVC SC]

avon!ca VCT:O;

Fibl. nacta eft B. HERONYMUM : ex Cro-

Galedini , i fraBat. de Juterpret.

meri fententia /.

1. Rev. Polom. cape 15

CYRILLUM, vel METHODIUM,

ex quibus hicProp

hetico Spiritu claruiffe Bolemicis Scriptoribus narratur,

vcl creditur ; ita docente

Mclch. Goldatto /b. s. de Regno Bahemf Cap, 2 pap-

316. G 360«

0go c€ontr.

Quáà occa

fiorie. pauca potanda—ad" Gerhard. Mcy;ri Eibl. Theol

N

— 2 hb. IO

-

g

t

.Cd;GOll?l?d;CäJ c—.kl ; Io

E GMM , S yri;ïm ,. D-;»r!mæt

»» lib. & Cap. 4. 42 &c. cujas hzc fünt verba: Novas piänc töfills.Scripalræ

» Iranslationes dederunt &c.. Rudolphus Gualterus: (de quo nulla; quod

fciam, five apud Hiftoricos, five ejus temporis Theologos, Editoresve ejus

]

Scriptorum £üit Conje&ura : nam prztcer Homilias, unde Homiliafta dici-

tur Thuano, 'en. z. Fiflor. lib. 85« pag. 414» cjaarum aliquot Tomi Tiguri pro-

» diére, pauca füperfünt) quam plurimi per erroremV AT ABLI Profefloris

» Hebraiéz LinguxParifienfis effe putarunt: (fane deVatablo jam tum con-

» ftabat; ipfinm, five naturali pigritia; quod ipfi exprobratum etb five morte

0

pr&ventum, nihil omnino fcripfifft, fatisque habuiffe Sacrz Linguz arcana

difcipulis diligentioribus aperire , illuftri nominis füi fama & alierto pr-

n

» conio contentum. . Thuan.sb, s. Hiflor. pag. 95.) có0 , quod HenricusSte-

l;

» phanus (imó veró Robertus Stephanus , Pater, ut ex ejus refponfione ad

)

cenfüras Theologorum Parifienfium Anno MDLI. edita liquido conftat)

N

» eam Parifiis edidiffet, hac Infcriptione : cam Verfione & Notis Vatabli.

(Interpres horum Robertus , 4id. loc. pag. 14. íolas Notationes Vatabli à dif-

ll

» cipulis exceptas; verfionem alius effe; palam confeffus) Decepit infcriptio

» €jus Hifpanos; quibus ea verfio adeo placuit, utSalmanticz T'ypis recuía

» fuerit, quam tamen , fi fcividfent Reformatorum effe, ad Orcum potius

;

»damnaffent. (Fallor, fi id omnino latuit Hifpanos, ut ait ; deceptos;

namquelnaquifitores Hifpani pablicarün

z

t equidem, fed, ut ex Indice expur-

fs

gatorio liquet, multis mutatis.):

»VERITATEM ex his habemus: 7beedorss BIBLIANDER, novz Biblio-

)

llP.ï )

» rum Editioni Anno M D XLIII. T;guri. publicata; quam Leo Judz. in-

» choaverat; & moriens, ut opus perfequerentur , Collegis, in fidem re-

r

» ligiofe adadis, transícripferat, ultimam manum impofüit Cesradi Pelicagz,

ho

» & PeriCbolini , Tugienfis, Grece Linguz peritiffimi Opera adjutus: quam

J

»translationem in füa editione biennio poft ad veterem adiecit Roberrus

j

Ü

» Stephautis , füppreflà eorum qui in illa laborarunt; mentione: & Hifpani

Af

» Theologi diu poft recognitam per Guilielmum Rovillium , denuó Lug-

d

» duni excudendam curaverunt. Quod eó commemorandum duxi , ut

«

» Verfionis tanti apud nos & Hifpanos ipfos fa&t origo cognofceretur ,

Hcl

» & infigne documentum extaret; quid . utilitatis ex Adverfariorum Libris

u

» &Induftria, fi ícmotis odiis charitatem & aquitatem induamus , ad Dei

Gloriam capi poflit. Tantum exceptione major. Thuan. tem. z. Ziflor. hb

Is

36.pag.287. Qu autem de RobertoStephano & Vatablo ulterius dicenda,

$

ea confignata fünt ab Illuftri Medico D. Theodoro Janíonio ab Almelo-

veen , i2 Differtat, de Vitis Stephbanorum, pag. 16. 17. 18. & Did. Covarruv. A. 4.,

uin

atth

» va4r« Refalut, pag. 4$. Extant,; izquit , Eufebii de Ecclefiaftica Hiftoria Libri

» decem ab ipío Gracé (cripti, & nuper Typis traditi;, opera Roberti Ste-

p

» phani, infignis apud Gallos Typographi; fi à Lutheranis quibusdam Hz-

et &c. fcilicet in crimen vocandus erat!

qnlh

» rc(ibus Typo cuglcndis abftinuifK

Ccccee. 2

(t&c h

|

| Lauda-

1

CNNES

b"

Ls

TREETT-

20

1 Se[f. III.Q De*Scriþtä PæzfrumEgcfc];*æ- 1

| Laüdäbi]ïï ctiam , & digno; quod ad Potteritatem transmittatur , Pie-

tatis exemplo , veríionem Bibliorum CROATICAM & TURCICAM

procuravit 7obanses Qngenadins ;k: Sonnech, Thu.m lib, 38. Flflor. pag. 351«

SECTIO IIl

De ScriptisPatrium Ecclefía ex «vo mtz'qwj]z'mä. |

E puriore Chriftianifino , (hic eft, VERITAS EVANGELICA,) &

" vera G«codis pracipue meriti videntur, qui in THEOLOGIA PA-

D

TRUM, horumScripta Germana à Nothis & Pfeudepigraphis , ut &

erroncé cuidam tributis, accurata diligentia difcrevére.. Horum Catalo-

*um aliquem hic adne&i publica monct utilitas;ut, vel (ltem tranfeundo,

demonftretur , quam multa ex illis fiippofititia fint; vel incerta: vel bono

vcl malo fine fübjeda ; quam infelix ille fit, qui multis Patribus, unus

füffeciffet! nimiam fid:

.

& decerne !

:

enr defert. Tu, quisquis €5; ex Excmplïsr cögno'fcc',,'

$. JUSTINO

JMartyri fäliö-. adícripti Libri fequentes: Eïpö-fï'tio' rcchae

Fidei. Solutio Quaftionum r46. ad Chriftianos Orthodoxos. Quaftio-

ncs ad Grxcos, cum Grecorum Refponfione, & hujus Confütatione: Qua-

fiiones Gracanice ad Chriftianos , cum Refponfionc.

Ariftotelicorunz

quorindam Dogmatum Everfio, & Appendix ad Grxcos. Rationes red-

dit Abrah. Scultetus tom. 1. 24edull. Theelog. Patr. fub duftin, cap 10 ci féqq.-

ORIGENEM Authorem non eflé Commentariórum in Jobum : tres

P(almos: & Homiliarum quarundam in diverfos Pfalmos, dudum judica-

vit Erafmus oftendente eod: 2 Pzta Ortgem. cap. 2« pag. 157

m

(

f

M

o

CYRILLI Zemilia i2 Levittciuim, non ipíium , fe

] Origencm, vel nefci

» aliquen: aliumGenitorem habent; nom magnz authoritatis foetus ; Lite-

»ram Biblicam deftruens & m

yfticos fenfüs cx-ycapitc fuo Qgtucqs. Ger-

»

hard. Confef[. Cathol. di£l cap. 1. page 43«

Inter Seripta Q. SEPTIMII FLORENTIS. TERTU

LLIANI, ä'erf!a"a-'

ginenfis Presbyteri duo tantumNotha videntur; Liber dePoenitentia quidenf,

quia Phrafin judicio Erafiai habet à'Tertulliartea difcrepantem ; & alter, de

Tiinitate, quia mentionem fecit Sabellianae Harefeos (;5 Ediz. Bafil page

76605 cumSabellii Nomen füb atarem cejus nondum in Ecclefia auditum

fuerits hominis forfitan tum.nondum nati.. Extat ille in EditioneRhenani

» Anno MDL. curata; pag. 477. hic :/id. pap- 5o4. De illo nihil dixerim,».

» €um femper varius fuerit in Phrafi5 in Difputationibus dilucidior ac fim-

»plicior ; in Locis Communibus durior & affectatior. Beatus Rhenan.

in Fuasws — Dedit Libellus tamem anfam evulganda magni prejudicii Hi-

ftoriz de Poenitentia in Ecclefia ,. ab omni feré hujus evo ; de Tohannis

ive de

Geyleri, gravis ac fancti Thcqlog,i » Libcllo- ton. beny. SSeidbtteb / (

-

Mar?a«

ex 4vo antiqui[feno.

2I

ss

1

C

AMoybo Conf:;

/umis, quo negabant effe triftiorem, qui co t""cn&bafntqf ;de mi-

fcriis & affli&tionibus acerbius ad Confefliones ada&orum &c. confcriptae

ab codem pag. «6*. cum fegg. quód argumentum folicitius commendamus,

quo folicitius hec ipía in Hiftoria Concilii Tridentini P. Sarpii ; /&, 4. pag.

312. & 323. à Curiofis tradata & trutinata vifuntur. De hoc, Scultetum ss

lib. 7- Med, Patr. Ecclef. cap. 1. page 172, ità fantem audimus : Hieronymus

» Novato adícribit. Eso fic ftatuo; quisquis Libri de Trinitate Author eft;

&

» fcriptum effe illum ex Genio & Ingenio Tertullianico, & idcirco merita

h

»illius nomine allegari; quando tam pulchra eft Libri hujus cum nobili

» illo adverfüs Praxeam fcripto confenfio: : His addendus Joh. Gerhardus

in Patrologias &ndreas Rivetus , £2 Critica Sacra ; & Diflertat de Vita &Scriptis

Tertulliani. Libros ejus, de Spectaeulis (cujus Epitome à Scultet. 4idl. /ec.

no

&ap, 32. pag» 263.) de teftimonio Animz (ab eod. eap. 2e, pag. 267.) & de Ani-

j

ma (ibid.cap. 34. pag. eod. c£ feqq. exhibita:) non reperiri , 'juxta füz atatis na-

(5

titias, moderne enim prolixiores; dixerat Rhenanus ; qux opinio jam evi-

juit! add. Jac. Gothofred. de velandis Mnuheribus, deque Exuvia capitis Differtate

ad locum Pauli 1,ad Corintb, 14, & Covarruv. ditl. lib. a. var, Refolut. cap. t7. num. 8.

pag. 7?. floruit autem Anno Domini ferme C

C füb Severo. & Antonino

I

Caracalia, Principibus.

n

Inter CYPRIANI Opera dubia fünt: Libri duo adverfüsJudxos, & ter-

«

tius ad Quirinum ; Epiftola contra Novatianum: Oratio pro Martyribus ; &

alia quz füb die paffionis fue dixit : & Libellus de difciplina & bono Pudici-

t

tiz. Scultet. in /it. Cypr. cap, 24. pag. 355.. Suppofititia veró. omnium confeníü

hLl

prater adnotata: Tra&tatus de MontibusSina &Sion: de revelatione Capi-

tisJohannis Baptiftze, 4i&. cap. 22. pag. 256. de qua laudatus Covarruv. di£l. cap.

[UO

» 16. pag. 6o. ( feq» prolixior eft: Feftum, pramittens , quod Ecclefia IV. Cal.

» Sept. celebrat, non dicendum decollationis Johannis Baptiftz, fed colle-

lts

t

,» Qionis, aut inventionis, vel revelationis Capitis Johannis nominandunmis

» poftea authoritaten: Libro abrogat; tum, quod mentio ibi fadta Pipini

l

d

» Aquitanorum Rcgis qui fere quingentis poft CyprianumAnnis vixit ; tum

an

» & Theodotii Principis, qui Annis plus centum poíft eundemImperiumte-

Ka

i

»nuit; quem & deLibro, deInventione Capitis, ducentis poft Gela(ium

» Annis ab obfcuris Monachis fcripto, confülere licebit. - Exhortationem

i

veró ad Martyrium , ut & Epiftolam ad Jubajanum fio Cypriano vindicat

il

)

fj

idem Scultet. pag. 322, & 247« Expofitionem Symboli Apoftolici, RUFFINO ;

bag. 257.. Librum de duplici Martytio, fed dubitanter, ER ASMO. par. 252.

11f

[iti

— ARNOBIO AFRO; quod male adfcribantur, Explicationes Píàlmo-

runi, & FragmentaNotationum in Johannem & Lucam, confirmat idem,

11

j

in ejusVita five &b. 2« cap. r. pag. 374« - Dialogus veró, OCTAVIUS in-

fcriptus (quem alii, fed' minus vere, ub Arnobii octavo adverfus Gentes:

ans

crf!

t) quod fit MINUCII FELICIS. Caufidici Romani , afferit La-

li

vgnd?carun

"C€ccece 3

| &antius

Al

R

aE

22

Sedt. III. De

zj)tu lïatm;;z Ecclefía l

&aütms hb. s. de Tuflit. pag. m. Edit. Venet. i53. b. in med, & lib, . de

| falf. Rtitg.

dg-

49. b. in princip. - Scultet. dill. bhb. 9. cap. g. pag. 391

**

InLACTANTII FIRMIANI füppofititiis removend

is omnium ferme

» unus eft fenus. « Scultet. /4b. ro. cap. 1. $ fin, pag. 396. His Libris adjiciun-

r

» tür;

'inquit, hodieElegiz quzdam: quas LaQtantii non efle; vel ex eo per-

» fpicitur, quod Phoenicem nominant Solis Sace

rdotem & Phoebum loco

» Dci habent. (in Operibus Zener. excuf. pag. 224« i

þ'ncipit E

Efl lecus in primo felix oriente vemotus,

Qua patet -aterni janua celfa poli. cc.)

Et fcribit Thomafius , inter Opufcula Venanti

i Fortunati fe Eiegiaiïï- deRe-

fürrectione in Bibliotheca Vaticana inveniffe , (incipit 4r.

(ac. mg. 327.

Salve fefla dies toto. veneralilis avo ;

Ya t£net , &c.) :

d

Q«a Deus infernum. vicit, & af

de quo Joh. Baptitta Egnatius Venetus ad Anton. Triultium :

Quin etiam

; Carmen de Refürredtione, quod La&antio adícriprum inveni non modoe

» dignum ejus Viri Eloquentia mihi vifum eft; fed ne cam Phoenice qui-

» dem , quem cecinit, comparandum : cum ad alia in Syllaba etiam clau-

dicet &c. Covarruv. Jib, a. var. Refolut. 17, num. 8, pag, 70.

IGNATII &POLYCARPI Epiftolz,an fint genuinz? nothz» vel inter-

olatz? difputat in utramque, & denique etiam tertiamr, partem: eas nog

omnino füppofititias, ab aliis tamen interpolatas effe, concludens. idem

lib. 11, €ap. 1. pAg. 432« 440. cui jungendi Ifaacus Voflus , & Stephanus le

Moyne; qui rei indagandz accuratiores incubuere.

CONSTITUTIONES APOSTOLORUM , à Carolo Capellio Veneto

ex Infüla Creta adportatz, & Libris VIII. de Vita Fidelium & Regiminc Fc-

clefiaftico difponentes , fappofititiz fünt ; neque vel APOSTOLIS, vcl

CLEMENTI Pentif. Romas, jufte tribuendz : con*iïdcrantc cod. ditl. lrb,

€ap, j« pag; 4jj.

L

L]

Nec majori

s fidei authoritatisque funt CANONES. APOSTOLO-

RUM,; CLEMENTI Petri Succeffori , ab his; ab aliis Zfídere cuidam ; ab

aliis Severino; ab ultimis, ipfis Apoffolis, fed interpolati, adícripti. vid. Del-

Jarmin. lP. 1. de Perb. Dei vap. 2e4. Gerhard. Cenfeff. Catbol, citat. cap.1. pag. 68.

Rittershuf. 22 Novell. part; 1. cap. 1. nus, 11, Scultet. citat. loc. pag. 467. & inter

pracipuos Covarruy. di&. loc. num, 6. pag. 6$. à CLEMENTE I. difficulter

fc dimoveri paffus; Authoritatemque eorum, vel omnium, vcl faltem

quinquaginta; vel faltem verfionem ; illos quidemApocryphos male judi-

catos ; hanc Clementis effe, vindicans; qui cum prolixis allegatis viden-

dus ; ut & Fratres Puteani ; $& Perrenian, lit. C. pag. 42.

CAROLI MAGNI, & aliorum incertorum Autho

rum de vctu&iä Ec-

clefiz Ritibus & Ceremoniis Libellus, quis, & qualis fit ? &, quod prater

em

Epiftolgm quatuor paulo amplius pagellis comprehenfam, nihil ejusd

:

"n '-'x- "

4

ex wa aätiq

"fa.

23

!f,

fit, probäf, & cum connexis deducit Caffander » Prafat. aa? Oialik. Romm;

de Offre. Majja in ejns Oper. pag. 91. " 92»

K

Omnia quoque SUPPO

SITITIA fünt, ipfius Bellarmini judicio , quze

It

proftant : Prot- Evangelium & Liturgia Jacob: : Evangclium ZVscodemi ; (de

(

quo füperius dicta nondum defero: ) Hiítoria Precbor: de Johanne Evange-

Q

liftas Epiftolz Aartralis : zdbdias ,. de Vitis Apoftolorum.. Scultet. ditl. loc, cap,

6. pag. 464.. Clementis Epiftolge in T'om.l. Concil. Libri decem Recegzitienum :

Herma (de quo Paulus 44 Rom.46, verf. 12.) quatuor vifiones; Covarruv. atf

cap, 17. pag. 66, quem intenía oratione ut in omnibus ab ipío tentatis Anti-

quitatis & Jurisprudentiz difceptationibus, ita &in his materiis, & ad Can.

N

San&a Romana Ecclefia 3. Dift. $. de Libris Apocryphis, five in Ecclefia

h

prorfus.non , vc] cuftodite à piis legendis, ferme ultra exemplum (fcriben-

tem» commendamus.

*

A

*

Eäm

' Nonnulla, quz ad inftitutum fünt

, excitando » fi quis conti g&rit Le-

&ori, fübnectamus ! diàum Canonem , ut res fcret; in veftigiis leturi.

»do

J

"EVANGELIA , quz falíavit Laczanus ; quis ille? an-Nepos ex Sorore

Eunomii Hzretici & Epiícopi Conftantino

-

politani; qu,i füb.Arcadio & Ho-

norio in Epifcopatu Eudoxio fuccetfit ?

Liber PASTORIS; cujus Àuthor

HERMES, Difciþuïus Paulinus ,cx

i

D

teftimonio Origenis, Hieronymi & Nicephori ; de quo füpra. .

-PENTAMETRUM , rcütius ,. Centivetrum de. CHRISTO, Virgilianis

ln

d

compaginatum Verfibus; quod , neceffariis & notandis premiffis , ad.

PROBAÁM FALCONIAM, Matronam Romanany Adolphi Viri Pro-Con-

filatis Conjugem s & Centenem ex Flomcri Carminibus de CHRISTO ad EU-

d

DOCIAM, Theodofii Junioris Conjugem ; Carminum ERYTHROE/E

du

SIBYLL A& de Chrifto Graci idiomatis, verfionem in Linguam Latinam :

d.

l

ad Ciceronem refert: pag. 47. quod ante ipfüm à nemine obfe'rvatum

iil

fuiffc , ait.

fl

- Auflor Contraditiionis, (ivc POENITENTIAR SALOMONIS, quod falsó

venditatus fit 4mbrofras, demonftratur ab eodem,; paz. 7s. Quo omnes

,Ü

Conmmentarios ad fingula Gelafiani Canonis, in emendanda lectione;

lA

examinibusque Scriptorum , remittimus 5 rivum demonftraffe contenti;

i 63-

quo

quisque ad amnem pervenire poffit & deniquead mare!

ftt

Sub Celebri DIONYSII AREOPAGIT/£ nomine Libti in Bibliotheca

ul

Patrum 442tsor exhibentur : de Hierarchia Coelefti , de Hierarchia Eccle-

|rei

fiaftica, de Divinis Nominibus , & , de Theologia Myftica : an- fint Dzonyfis

jl

à S.Paulo, A&or. XVIL converfi, primi Epifcopi Athenienfis? ut adíerunt

de

Romanz Fidei defenfores; negantProteftantes, & inter illos nonnulli fin--

gulariores: An as nondum cogniti? An, ut Do&tiflimi Viri apud Lauren-

d

tium Vallam judicaverunt, Z4pollinarü ? difputat citat. Scultet. Zf loc. cap. 9.

.verf.o

tl

jett

| p^t- 453. & inter Ju'riS-anfulto& Anton. Mornac. «d Z, 1. $. $ed neque

omuia

lt

24. X.S'e&; Ii. De fipfixP&(ru»i Ecclefia

L

omnta C. de Vet, $ur. enucl pag. 114.. Librum de Divinis Nominibus, & al-

»tcerum de Coclefti Hierarchia S. Dionyfíio Arcopagitz tribuendum non

» eíIc inter Literatos omnes, qui ftudionon fcribunt,fed judicio , conftare;

» ncque fore, qui dixerit; fuppreffum fuiffe Nomen tanti Cocleftium Inter- *

» pretis, ab iis, qui Grace olim & Latine de Chriftiana Fide fcripferunt?

» €x fententia Nicelai Fabri, Preceptoris Ludovici XIII. Gall. & Navar. Re- .

gis, contendens; non obícure fübftituto Diony/io Corsnthio, qui à Doctore füo

£iieretheo inchoata perfecerat, &c. quem fequimur.

ATHANASIO dubitanter adícribenda, vel manifeftó füppofita , enar--

rantur ejusdem Scultet. tem. z. hib. « capz a. cf* un.

Inter quz, Libros a4dver-

fes Sabellium , Photinum & Arrium (üb ejus nomine bona mente , fed inten- -

tione non ufquequaque inculpabili, publicavit VIGILIUS MARTYR, ut -

ipíc Lib. V. contra Eutychen fatetur: & accurate docet Caffander. i» Prafat,

ud Opera FVigilii , in Edit. Parif. pag- 451. 452. juncto fequenti judicio : Illud cet-

» tum eft, zuquit, hunc Auctorem , quamyvis dictione, fi füperiora vel pra- .

» fentia tempora infpicias, afperiorem paulo, & impolitiorem effe, tamen

» Eloquentix genus, quod tunc in uíü erat, verbis illud quidem nonnun-

» quam fordidius & putidius, compofitionis tamen clegantia, & numero-

»rum venuftate non penitus afpernandum , feliciter adfecutum fuiffe:

», Exuditione certé RerumSacrarum & Ecclefiafticorum Dogmatum , argu-

N|

» mentorum foliditate , rationum firmitate , fententiarum gravitate, & ora-

» tionis vehementianulli in hoc genereScriptorum infériorextitit ; quam-

» Vis id cum reliquis quoque Ecclefiafticis Scriptoribus commune habeat ,

» quod in difputatione adverfus Hzrefes magis laborarint, ut multa tefti-

» monia congererent, quam ut aptiffima quzque dcliserent, & ut adver-.

» Íarium etiam pondere & multitudine argumentorum obrucerent, non

»tantum acumine & firmitate configerent &c. Dialogos quimque contra divere

fas Harefés (cripfit MAXIMUS , Vir doáiffimus , ut ex vetufta membrana .

conje&tat Scultet. di£& cap. 1. pag.74.. COMMENTARII in omnes Epifto-

las Pauli; VULGARIO alicui , eidem par. 2o. dubito an re&e ? adfcribun-

tur ; confentio itaque eruditiori Conjedurz in Píeud. Plac. nim. 23. con-

fignatz. Inquifiviflem etiam altius in genuinos Ztbanafs foetus, examinatis

Zä

Ingenii ejus & Oratienis Emblematibus : Sed unica lis, de Symbolo Atbanafie

fwppofititio , abrogandoque illi, quod per tot Secula Chriftianz Fidei norma

*

*

3

exiftimatum , titulo ; animum calamumque fere excuffit. adde Covar-

ruv. di£l cap. 16. pag.3y4. $ 52. quod Scriptis Patrum fpeciatim ab eo deftina-

3

tum. prolixa commendatione non eget: Virtam SanQdi ANTONID, con- -

fcripfiffe. ATHANASIUM : lus beati Sylvefhri , furciferum & nebulonem;

)

vcl, quod egre fibi perfaaderi patitur; EUSEBIU M Czfrienfem, vel

DAM ASUM Pontificem, par. ;7. inter catera referens;

D

D

GREGORJI NYSSENI falfo appellataScripta, cadem ratione

dijudicat

Scultet.

*

ER

7

l

25-

ex 4vo &ntiqtziyïiräa l.

:eiiindls

