KeXVII38_qt
author: Deckherr, Johann

À

:

—

—

-

Á

^

w

i

j

á

*

-

^

E

*

"

(*

E

-

$

"

*

T

»

"

Á

E

"

.

"1

"

-

g

-

M

-

à

"

5

&

j

9

"

-

E

*

—

&

»

£

E

*

*

M

"4

g

^

"

"

»

ge

E

4

*

|

*

m.

£

é

i

z

g.

y

&

-

"

*

n

i

H

&

D

*

:

"

"

-

É

W

d

&

$

"

D

k

ha

:

E

"

*

i

-

o

*

F

H

r

"

i

de

&

E

..

"

"

-

*

"

-

L

P

E

»

-

"

m

9

E

*

*

L:

j

-

1

j

:

$

&

3

&

s

"

&

*

i

»

*

k

&

H

E

*

D

*

F.

w

"

-

w,—

*

w

E

*

*

"

*

d

W

1

A

$

-

—

E

Sittnte:

-

»

"-

—

——

——

z

-

.

;

-

*

-

"

dosfent m

r

—

ia

T

L.

TE u R

-

£m

"T 4

F

»

p

N

£v

PT

p

$9

*

r

"

E

J

.mt

MR

"

i

i

um

: d

y

^

23

E wï&.kt

avf

L t

d

ho u

T

- d

SU ao

"d

La

À d

4

*

-

X

d

"

g

OHANNIS DECKHERRI,

Daäïam &2 lmpemlu Camere 7udz€zz Z4d-

vocati €9. Procumtæm

SCRIPTIS ADESPOTIS,

PSEUDEPIGRAPHIS

ET SUPPOSITTITIS,

CONJECTUR ,

CUM

ADDITIONIBUS.. VARIORUM

Adjeida ff

AUTHOR[S ANO NTMI

LARVA DETRACTA

Hoc eft :

Brcv1s Expoütlo Nommum

f qmäzþs

Scrlptores ahquot Pfeadonymx

recentlores 1mpumls latere

voluerunt.

WE -——

ANNO MDCC XXII

1

E

2

"DEDICATIO.

2

—— — Nobiliffimo t Experientiffimo.

* *

DOMINO .

E

IHEOD

ORO TANSONIO

1

H

A

-

ABALMELOVEEN,

Miuftri Medico

CUW I

Drckzuznsz. D.

Ym A

z ÉJOoH.

NN

M

T ) M. äï;s

Il mihir.un

uam in animum efcendiffec D O-

Eul

:

N

e Scriptis Adefpotis &c. aliquid ex

p

ANS

ECS,

207

profetlo , ut loquuntur , Literis confienare,

W

3W vel, confignata quae erant, adaucta, in publi-

cum

IC. Iï:iaj()l"l apparatui cc')nq-uirendo* operam dedif-

Ícm.: Et quicquid vel domeftica: dili entize labor , vel

florentius , quod mihi cum Eruditis e

, commercium,

vel £clicioris SeculiScripta , omni amoeniore vi in focieta-

tcm, & grata legentibus avocamenta arceffenda fuiffent:

Verum ab hisce fevocant me negotia füpremi, cui fervio,

]u'dicii; unde litibus, his componendis, hisJure dirimen-

dis , illis r;cipicndi's .repelkþndisve, ut fortuna forenfis , fe-

pius omni prudentia major , fortes. clientum difpenfare

nue hoc exclufi

imperat, incubare cogimur, Fortuita erat hora, quz tc-

t, nec forte Academiis videndum ; quz

fo'itudinem non femcel invidenda adíociatione folata eft :

quz ingratiffimas curas animo fzpius excuffit, liberaliori

Studiorum difci

plina confecranda ; ut Dialogi de Ja&ura

J'emporis illi rei fidem fa&uri fünt. — Sevocaverünt me

etiam , quod ex neceffitate adícri

:

bc,»ab omni ferme aug-

Mp

s

an ento

ïg&

Ls

&5d

3

DED IC.»;IO. d

mento parando, non ganeon;lm, vulturum, hifundidum-

que moleftz, aft bonis auribus blande ferendz , vocifera-

üones ; fed calumniofà Scripta & Epiftolze, quae refutan-

do lllzzjz"ri PLACCIO has Conjc&uras ceftinatas , qui ta-

men mihi folus in hanc materiam manudu&or fuit , &

fumme zftimandus, impudentiffime vulgaverant ; unde

amoenioris cum eo commercii declinatio && mox, cui non

1: Hisce

inique indoleo, caíus; quem ita excidifle nolle:

vifis, cur nihil prolixius fübnotatum fit, ut fin

O

culari con-

fidentia & humanizate defideraveras , facile, qui amicus

eft, conjiciet: addidi tamen de Patribus nonnulla ingens

cOtio-

ubique difputandi Argumentum ; F

ori quoque ne

e

rum fübinde meminis nec novos fcil. Philof

ío

phos trans-

ire permifi; jun&is non , ut puto , injucundis digreflioni-

*

bus, innocuis cenfuris, & carminibus ; vel delectationi

fervituris, vcl pufilla temporis jactura redimendis. Hanc

itaque degenerem filiolam meam, que inter breve tem-

pus omnem fuum mundum , omnta veftimenta, negle-

Xerat, ruperat, tertium veítitam Nobiliff. Dienationi Tuz

6*

nefcirem, an Í

u

b tectum, & in longe meis feliciores lates,

ac Sacra Familize alienze adíciícendam ?. niíi de .adoptatoris

in me meamque &de & affe&u certus effem , honorifice

commendo; ubi affenfu Tuo firmabitur , lactam; fi eo de-

ftituetur , corre&ionem inter bafia fufcepturam ; paritu-

Echis Te optime valere, & Rei Literariz

ram ubiquc.

promo

vendz natum fero mori definere, & poft Stephaj

norum

VitasPlantinianam etiam edi, ut promififti , omni

animo opto. Vale. Scrib. Spirz: Kal.Jan. M DCLX X X VI.

Aaaaaa

-

9

CON.

— ,&

4

*äääïæ)o(üäääæ

CONSPECTUS EPIS TOI /f,.

DeAno;gymomm €9 Pfeudonymorum infüituto laudabili,

vel fecus : i Vbeologicis, ] ure, Medicina, & Philofopbia : de

Polemick , H; jarzm, Stltyi icis , C liberali Apologia, brevis DiJ-

— Jfertatio.

ap. 5

Se&

I

E Autlrorzbm Bzälzm Veteris Fædcrzs e namzul/æ.s ex

40v0; ctm digreffonibus.

IO

T

D

De Ferfn fonibus Bibliorum; Latina, Greca, Syriaca, Dal-

7Hatica , Gotbica $ (7*6.

17

20

IIl De Seriptis Patrum Ecclefe ex evo autiquifmo.

IV.. .De Scriptis ad Statum Rel/gionis C Ecclefie , juudis buic

Viciuis , & variis , pertineutibus , ex &vo recentiore.

26

V. De Jcrzptz.f ad Statum Publicum Germanici Imperii , cum aa-

zexis, Ficiuis faniliter, & variis, fledfamibus.

38

VI. DeSeriptis Juris-Confultorum; & publicatis Adhis naimul!z

f^rs prior.

53

VII. De iisdem, pars altera ; ubi C de Scrzj)torzäus Camemlzäua,

CQ Afnibus.

57

VIII. De Hifloricis; pars prior.

63

IX. 2De Scriptoribus Fabularum , quas Romanas "vocant; de

Proceffu éoutra Maleficos.

65

X. DeRelatoribus ex Parnaff; felicibus , & mfelzczäw.

69

XL De Hiflricis; pars altera.

ya!

XII. De Poctis ; ubi Pan (Imperat. Cef. Aug ) Filo auc?us 7 Bzz-

colzco exbibitus.

73

XIII. DeAnai Fiterbienfis Berofo ; & Catoneyvel geizmma, vel fup-

Offtise

85

XIV. De Scriptis Mifcellauci.

96

XV. Epiflole obfrenatio : ubi de Jineo, ärlf'cztera cuin Pdræfzq/'

de fatis proprii laboris.

297

PAULI VINDINGII Fpiflola.

98

PEZ RI BJAELLII Epiffola.

103

CON-

*

5

ee d d s de od p de s db d oj de de dj dedede db d db b debpepe d d od dedede d od dRf

ITTTTTTTTTTTTETTTYTTUTTTTTEUEEIEEPETETITS

CIDITITIIIIIIIIIRLIIIRIII RAR PPIRIIIIRLIIII

CONJECTURARUM

SCRIPTIS AFDESPOTIS ha

APHIS, & SUPPOSITITIIS,

PSEUDEPIGR

EPISTOLA.

De zdno

"

)

morum €9 Peudonymorum inftuto lauda-

Bili , vel fecus : ia Zheologicis, Jure; Medicina, C Philofophia : de

' Polemicis , Hifloricis , Satyricis , & liberalà Apologia ,

Àbrevis Dz'järmtz'a.

E

z

)X";"

A

ONJE

CTURAS fe appellat hoc;

quicquid eft, Epiftolaris

m

/;

N

ad Conft

ulif. Dominim VIN CENTIUM PL ACCIUM,

E

;iW

d

2 C Hamburgen[em , Scriptionis Neque ita , nifi cum

aE

jufta ratione ! Notitiz Scriptorum Adefpotorum & Pfeu-

ä

»

E

Ü

*

4 O

T

Z

depigraphorum Argumenta duo eminent; Cerjetimra , du

;ä,x

T

PA

)

tboritas; nam, qui fe ipfos prodidiffent, Scriptores, rari

j

e.ti funt.

Hzc duplex ; prepria, & altena ; utraque; fi origines intuearis;

conjectaffe videtur , firmioribus alia , reliqu: tenuioribus firmamentis , le-

Primus itaque Conjetiuris Jocus ex

vioribusque prafümptionibus inducta

vel] à Biblio-

merito affignàtus ; & aftimatio; ut; fi forte peccatum effet;

thece fuüe incola, vel advena extero (quod ulla ratione penitus evitari

poffe, genius

materiei non patitur) involuntarium errorem fpeciofi refü-

lus occuleret; Illisque folis;

fi deScriptoribus ante propioraSecula

gii Titu

natis Or

atio inftituitur ; five Biblici illi fint; five PatresEcclefiz Chriftianz;

.

ut vocamus , confiderentur: aut J

uxta Hiftorias Germaniz prifce quis hzc

metiri velit: aut JurisConfulto

s, Medicos; Philofophos quis in exemplum

ex vetcribus Seculis repetat.

Eorum autem , qui proximis temporibus

vel Patrum zvo fe prodidére ex hoc Scxiptorum ordine facilior certiorque

rario iniri poteft;

& ha&enus aliis nobisque inita; geniis Seculi auctorum-

que promptius fefe oftent

antibus, & concurrente cum Conje&ura proba-

tiffima alfus authoritate. Inter Cenfetisras vcro magni zeftimant ex tempo-

ribus editi Scripti; ceorumque temporum genio, ftatu fatoque collectas :

inde ex convenientia flyli, adfertionumque alibi ejusmodi Scriptori pro-

endis Criticorum curiofa judicia; In-

batamm, & qug: fant in his dignofc

Adaadaa j

genii,

h

6 . Ejifels Ca'äiäc??ïä;'*äm de Seriptis Adofpotis ,

| -enii, Judicii, Orationis, que à multis diffimulari non pofie; ajunt, Em-

lematibus, veritatem eruere intendunt: nec dedignantur porro Officio-

rum, Confiliorum , Profeifionis & Vocationis fo

rtunas in confilium &

fübfidiam. adhibuiffe.

Ficionis & detecdtioni

;

$ eventus fOïtCLlïqUC, qua

fequuntur, pauca, apertura.

AUTHORITAS autcm laudatur ejus; cui cüm Anon

;

ymo Pícudony-

inove cozva atate vivere datum; porro, quem Officii, Voti, Confiliique

ratio cum Scriptore conjunxit : reliqua in teftimoniis probate integritatis

Virorum confiftunt: quz fequiora funt, ut dictum,

ad Conje&uras fpon-

tanea revolutione relabuntur : Unde v

cl approbatio, vcl neglectüs, fiepe

& dedignatio ex necefhiate fequitur ; Indignatio autem juttiffima , ubi in

detegendisAu:horibusLibrorum minus probx nota aut caftigatz lectionis

temeritati fue nonnullos indulfiffe deprehenfim. " Exempla peffine no-

minatorum Balduini, Caftalionis, Caflfàndri ,

Puffendorffii in promptu;

detectores male dimifli ;

ut inferius confignatum.

ANONYMUS Scriptor füa, fine omni proríüs Nominis defignatione,

vel fub Literis folis initialibus, hisque iterum vel perverfis, vel (ecus,

publi-

cat: PSEUDONYMUS , ficta prz(cribit Nomina; idque duplici r

atione

facere adíolent noftri: Aliena Eruditis jam nota Nomina ufürpand

05 vel

nova fingendo : Illud fepius accidit; hoc plerumque in ufü effe vi

demus.

Prius non poteft non averfari, qui Confüufiones , in Scriptis Patrum maxi-

me confpicuas; aut; in Bibliotheca Orbis Eruditi quacunque, metuendas

altius perpenderit. Pofterius feliciffime adfccuti, qui ingeniofo Anagram-

matifmo ufis qui.adfumptis ex aliena lingua appellationibus fe ferme non

nominant; qui Officiorum nomina retinuere ; unde cognofci poffent;

qui ferio latere vcl omnino noluerunt, vel fe detectum iri detectosve jam

fua ingenuitate freti; non erubeftunt. . In qua multifaria omnium ufürpa-

tione multorum ingeniorum felicitàs, ambitio, metus, fiducia, temceri-

tas, ut fummatim enunciem, deprchenfà: prout Scriptionis Argumentum

Aud&orum, vel commodo, vel difpendio; vel famz vel infamiz effe potuit.

Et erat profedto; de quo conquerercetur in cjusmodi Scriptis, ingenuum,

honeftum, generofüma boni Seculi Monumentum & Thefaurus! aperta

frontis Bibliotheca : quod averfàretur temporum integritas ; Scripta fepe,

aut non ingenua; aut fervilia, quin & fpuria ; adefpota omnia vel infide

te&ta publice proftitui, ib Iibertatis, & quidvis non audendi temeraria

prafcriptione publicari arripique: quod denique culparet fàltem cordatior.

Unde pro animorum vario habitu multa per av

erfionem damnata; pauca

T:c. Aug: rude donata & dimiffa ; fi

niftra contra omnia prefümptio omnibusretenta.

T huan.

Ob id maxime in Rempublicam Venetam, fatale & Decretorium Pontificis

lib. 157.

Hiflor.

fulmen fzviit, quod contra Tridentini Concilii Decreta; ab ipíà folemni

pat. 158«

deliberatione fine exc*eptignc probata Fratris Pa

iliServite & Joh. Gerfonis

Oput*

: Pfäudepigmphis 65, Suþþaþ'titiif.

T

Opufcula cum Prafatione Anonymi, qui idem Paulus agnitus fucrat, adego-

que deRebus Sacris; Libros fine Authoris Nomine Typis mandari paffa fue-

»; Iit; contrariz caufz Patrono Roberto Bellarmino perorantes Et hisce ca-

» lamitofis temporibus infit fepius cum elogio dicendus Covarruvias; tot r;j. 4.

» Harefibus Religionem Chriftianam oppugnantibus , totque Libris ab Ref2..17:

»» Hareticis fine Au&toris Nomine, ut minime repudientur in püblicum edi- ?4£- 63-

» tis TridentinaSynodus ; ut tot malis obviaret, cos imprimi, vendi & pe- j5 «.

» nes fe retineri prohibuit, fanctitfime! ita Vir fümme Catholicus: vel jufte; Hiffer.

vcl injufte ; vel abfürdc ! ita Sarpius ; Servita : vel vage ; ita Pallavicinus. Ceneil.

iNoftra tenuitas ita cenfet; cum concurrant cum hac latitatione Suppefitio, e Trident.

"Plagium , & , ut /Krodius vult, Furtez . quorum illa temeraria vel ambitiofa ^^f* 4*8-

e

manus füa füb alius ScriptorisNomine; fide & emendicata authoritate Rei

Lib, 1$.

Literarie imponit: Hoc improbus furtivus calamus alienis laboribus in-

H. C. T.

digniffimum Nomen prafigit: Illam fine difcrimine improbandam fore 5 c45.18. 19.

five id fceleris in Sacris, quod nefandum ! commiffüm, five Profanis: ra- Jroa.

tio fententiz jam reddita! Hunc temcratorem protinus, in flagranti crimi- Li^. 6.

ne deprehenfüm : Illa fappofiti partus rca eft ; Hunc Fabia de plagiariis, Re'-/94.

[] LJ

aut de Furto XII. Tabularum Lex; Pratorisve Edictum punitura erunt, ex

Notis hinc & inde pcti folitis infligendarum poenarum argumentis. Ab his

difpar Noftrorum; ita appellare liceat Anonymos & Pfendonymos, cenfüs,

quis enim eorum , quorum nomina vel incuria Seculüm vcl injuria, aut

fene&ute labentis in pejora temporis intercidére, Scriptorum fidem, nifi

illos malitia huc raperet, in judicium malz fidei infontes probosque accu-

fandos vocaverit ? Abfit id.

Hoc etiam penitus; ut probentur latebre ejus, qui in THEOLOGICIS,

eniendicato nominis occulti vel transformati velo fe tüctur, nifi hoc ho-

neftiffime utatur! Neque enim; fi pro Gloria DEI & Sacrofan&a Ecclefi Balthaf:

fide fcribitur; habet vel Deus hac umbra opus , vel Evangclium. Neque Schupp.

n Opcr.

fecreti Commentatorum metus, fi modo vocatio jufta przcceflit , juftus; '

uia in Adjutorium Deus , pro innocentia teítis legitima & inculpabilis T

vocatio ; Si extra oleas agunt, fapiuntve, vitiperium-non evadent. — Si Nicol.Ri-

negle&a in Libris Dei & Ecclefiz cura , amorque Proximi ; & nomen, £lf

A polog.

ficbi adeft & yelum improba fünt: & eo fccleftior eft Scri

ptor, quod Pic-

pro Ludov.

tatis € Religionis fpecie fallit ; (b Theologi Pallio graf

atur hoftis Dei &

XIV, Gall.

lmperi. lNomen occultat pantherina fraude ; abícondit odiofiffimu

m e Navanhs

caput,; & fimulatz Pictatis odore allicit incautos: coeca manu &c.

Reg. cap.

De JURISCONSULTIS, MEDICIS, & reliquarum honc(tiffimarum ! ?ri»e

Difciplinarum Doctoribus largius fentire licet. — His plura indulgere pote-

rit ; qui tanti periculi , quale in prioribus vertitur, rem non effe credidcrit;

de his itaque breviter in fequentem formam cenfeo : Si de permitfione;

jufta vel fecus, qux(tio füboritur, liberam hisadfernero fcribendi rationem:

nam

"

-

8 | EpijZa!ä Conj'e&uï)zïm vdc Seriptzs ZJe]þafä,'

]

nam nonhullos intimarum Scientiarum Scrutatores decora & amoena ra- '

tione, quidquid novum arduumque ab ipfis inventum, à principio fine

Nomine edidiffe, ut; fi probaretur Eruditio ; confidentiora fint fequentias

, &,ut poft Tabulam Apelles, Judicia, publico,; vel confirmando vel refor-

mando quz edita, profütura, exciperentur, periculumque (üz intentionis

facerent, palam eft... Si de Juftitia Confilii ; ipfi in publicis Judiciis vide-

rint! Si de Authoritate, vel pro fe, vcl adverfüs tertium ; modicam , vel

fi rei ftatus id ita fieri exigit , nullam.

Inutilem erronem, fugitivumve

- Servum, Filiumve, qui vel à Domino Parenteve projectus vel protrufus fo-

ràs non poteft, vel, qui mala fidei, Domino invito fui furtum commifit,

vl Patrios Lares deferuit, non vult, nifi cum crimine; nominare ! Inepte

— pratendit quondam in miferiam expofitus infans fplendidos natales, rarif-

fime fidem de his fa&durus, nifi fc S. P. effe; cum dedecore confeflus.

POLEMICA autem omnium cujuscunque fidei fortisque fint , homi-

num , monumenta ; in Publicis.Imperiorum fatis ; ciendis Seditionibus;

evertendis nocentibus zque ac innocentibus, armandis in Magiftratus Re-

gesque Subditis (quod Henrico III. Gallorum Regi necem attulit:) in Sub-

a€C.. Aug.

ditos Magiftratibus Regibusque , committendis diverfarum Religionum

li. 2. 4e. Civibus , inftruendisque lanienis Sathanica media ; feditiofas chartas ex

Vita [aa. abdito infami orco; obvelatis Authoribus in vulgus fpargere: Ita & in pri-

pag. 19.

vatis privatorum in Re Literaria litibus , nifi modeftiffima pro falvando

"T acit. Jib.

I4-

Annal. t

emerato honore meditatione ere&ta ; non tantum contemno, quod vile

effet, (ed abominor.

Ita fieri jubentSalus publica, qux eftLex füprema,

eap. $O.

verf. 1.

;». malorum immanitas ; & Bonorum Religiofà deteftatio & ejuratio. Cut

Ulpian. i? enim ignota

fünt mala peffima rei principia : invehi in quoscunque dira

L. catera.

exprobratione; ex occulto abditoque Proximi füi Períonam, Famam, Eru-

$.Mala.

ditionem, Honores improbo aufü difcerpere, & venenato telo publica im-

Y. P. Fà4

s»il. er-

pietate ledere: Calumniari audacker: femper enim aliquid hzret, Libris,

eifcund,

ut Thuanusait, Carnificis manu puniendis : Exempla fuus inferius defigna-

TTacit. l- ts locus deteftabitur. . His malis hofpitio eft fecurus füb Anonymie &

4- 4224.- P(-ndon

ymiz ferali antro receptus ; hos ultore igne fcrutetur Majeftas,

€Ap. 35*

vverf. A.

conquititos le&titatosque, vel minus, Libellos corrumpi;

exuri jubcat;juxta

vetus Neronianum contra Fabritium Vejentonem prajudicium.

Sed &

& didl.cap. »

$0. in fin. ;

hi plerumque occultantur & eduntur, donec habendi licentia oblivio-

Forftaer. ,, nem afferat, nimirum nulli íant Romani, qui Orbi dominentur; & Ty-

ad. didl.

» pographiz luxu in plures fparguntur Libri, nec prohibitio ultra prohi-

lib. 4.

» bentis territorium extenditur. Ergo quod in Italia fcribi non poterit;

7 acit.

pag. 61g-

»in Germania poterit ; & quod ibi non licebit, Galli edent, &c.

HISTORICO quoque , hic enim memoria excidere non debuit, oc-

cultandi nomina füa artes neglectas fpretasque velim. | Si vera loquitur,

cum

gt Hiftoriarum Lex cxigit; fi virtutes & vitia hominum, fi bene geíta

male

"r i

,

/

-

N

9

Pf;???f" r aphrs 69" Suþpaþ'fïti»ï |

male fadtis non. injuäofa animofitate pof(teritati tradituras eft; nunquam

diffiimulandum nomen; tum, ne unius fimulationis culpa reliquis , etiam

vcriffimis , fidem vel atfligat vel abroget; ut prioris zvi Francorum Hifto-

ria deStatu Regni & Religionis in Regno Galliz; Vita Catharinz Medicex

Reginz Matris ; Cafparis Colinii Anamiralii, Principis Condzi; aliorum-

ue; Proteftantibus accepte & pro veris agnitz ; ab Adverfariis pro libel-

lis famofis jatatz , non fecus ac nova Gallorum aliarumque Gentium Tacic.

cxempla hac ignorantem inftituent: tum, ne metuas, prafenti potentia ex- 4id. ib 4

£Ap. 35

tingui poffe fequentiszvi memoriam,aut jufte quzfitam famam & nomen:

"V

f' :

INeque mors neque venenum ! ut Thuanea fibi in Infcriptionibus gratulantur,

erf.. $

SATYRAS quoque, vel omnino removeri, vel przícriptis non füca-

tz? Integritatis Titulis in publico verfari terique ex re publica eft. — Corri-

gendis mali Seculi improbitatibus non improbandum remedium & cen-

füura; fi modus fervatus; fi id fieri neceffitas vel vocatio jubeant; fi Perfo-

nis tangendis ; Materiis irridendis, honeftati Styli, & ; ut paucis dicam,

Reipublice optima maximaque fide cautum; tunc enim , qui probus eft,

honeftiffimis aufibus fe quoque prarfcripturus erit : Si illis minus rite cau-

tum ; & ubi virtutem commendant , omnia opinio continuz atrocitatis Barclaj.

corrumpet: Quod fi & latebris quem quis imitari vel equare defperat, ?« 3. Ew-

phorm.

ignobili invidia conatur opprimere, & fine nomine laborem & cum opere

nomen;, ficubi invenie

SS

in pr/im'.'

& differtatorie !

tur; meljus execrabitur Seculum. | Hec figillatim ;

Hodie ferme aliter , ita noftrüm plerique , neque enim APOLO-

GIS' T £ defunt, obíervatur.. Non adimi poffe, generaliter prafati, Do-

mino rei fü:x arbitriums formam Authori liberam , L

»

ege non ademptam:

hanc poteftatem & licentiam ipfi relinquendam inviolabilem ! Ita5 fi id

fieri fine difpendio probitatis poteft. Dein, excufabilem cífe timorem

€jus, qui ineptiflimi vulgi procellis innocenti refügio fe fibducit; Vidi-

Dän'is:!.

Heyder.

mam ejus quoqueSacram, qui averfa fronte invidiz litat; qui modeftiam,

35 Reichs-

fi non ambitiofam! prztendit; qui Gloriam, quam vulgo adfe&tant, de-

Vogt. d go-

ferit, qui Virtutem fibi per vindictam adíerit in. abdito , publicam huju

S log.Àprinc

vel alterius zftimationem procul habiturus ; qui innocentem füam con- Henric.

fcientiam à proximi fui Ixfione ; publica rei fraude, impoftura & deceptio- Oldca. -

ne alienam; fuam bonam fidem , procuratz aliorum utilitatis induftriam , Purg. i»

Spi[i. L.

rcligiofa adíeveratione teftatur. 1ta eft! & cum in Libera Literaria Re-

Ad $.

publica, luxuqueScriptorum his adeo dclicate, ut res exigebat, pravideri

mon potuiffet; àz' av/»diee etiam deprehenderentur qui nomina füa,

cum eos ineptz, proletariz & triobolaris evulgatz fchedz liquido pu-

duiffet , folicite fupprefferant , repetita fideli Parenefi; ad cujusque con-

Ícientiam animi ftudiorumque decora, zftimationem £unz

? curamguc

cceffum.

publice .falutis oþfcrvandam— fadia, dií

Tu

bbb bbb

-T

-

TET

z0 .. DeAwhþer;z;f ii ao ;

" Tuvero LECT OLR fifte radum , hujusque Epiftole; inter nego&æ

forenfia & feria alia domceftica ftudia, divertendi animi caufà fortuito , &

juafi ab aliud agente ; f«

cipte CONJECTURA S' , fi legeris; »fi: pcæeg-

'dqis ; boni confüle !

SECTIO I.

czt "Ueteris Foederzs ; €9

- DeAtuthoribus Bibli

nonnullze

ex uovos eum digreffonibuse

] ,'Nv SCRIPTORJB

US BIBLICIS , à quibus & in Deum pietas , & in

f Scriptores rcverentia ordiri nobis jubent, detegendis ftudia füa abfolve-

I

runt literatitfimi ex omni Reli

[

gione Theolozi ; tractavere

dubiam reni

Juris-Confülti; & invaferunt (cenam Philofophi.

Principio autem nihil rei Epiftole erit cum.

Jfaaci PEyRERII Syflemate

"Theologico de Pra- Adamstis , aut Leviatbaue HOBBESII, ferme non omnibus

Sacris Monumentis fidem detra&turiss aut cum illis, qui tempore Captivi-

tatisBabylonice omnes Antiquitates Judaicas vetusque Foedus intercidifle

putant (quem ambiguum cafum fe non fperare profiteturChrift. Befold. a4

Digefl. corollar. 15.) ab ESDRA vero diviniNuminis afflatudenuo confcriptas,

—

editumque adferunt : quod cum Antiquitate ludos facere, exiftimavcerim 5

»Aut cum recentiore Philofopho, qui PENTATEUCHUM integrum à

» Mofe non profedum , (ed ab E(dra compofitum ; fequentibus tempo-

» tibus, reftitutumuniverfüm prifci FoederisOpus à fola Pharifeorum Secta,

,, exclufa Saduceorum; probatum ; & denique atatum fücceffi , & tradi-

;» tionum invalefcentia vim divini operisfortitum. . 1d. profifcine adden-

dum, SUPPLEMENTUM DEUTERONOMII, Cap. XXXV. Hiftoriany

mortis & fepulturz Moyfis Prophetz confignans , ipfi fcrvo Dei Moyft

(quod penes fe conftituerat Joh. Henr. Urfinus-i» Nev. Prometb. Pra- ddamit,

APlafle, exerc. 2, cap. 2. f 1. ubi de Mofe Numine afflato & vaticinante, fine

omni legitimo fübfidio agitur:) tribui rron poffe, cum praterita, non fu-

tura, memoret; (vid-Thom. Brownei Relig, Aded. fedl. 28.1» fin. & ibid. Molck.

ag. 182« & ad fetl, 22, pag« 150.) & miracula non fint multiplicanda przter

neceffitatem: Placuit itaque nonnullis, qui non negant id à Prophetis(qui-

bus tamen in memoratione prateritorum nulla opera; ) aliisve viris fan-

&is códem , cum Mofàico Spiritu, eademque cum fide Ecclefie Judaicz

retentum JOSUE Filio Nun debendum. Moyfen etenim ab illo capite.

conjedura notata ; ab omnibus novi Philofophi removent. DEUM

immediate fcripiffe Ifraclitisque tradidiffe, probabile non cfb.Reliqui

morce folito ; imo- invalefcente, ad Efdram referunt.

F

1

' At cur.à Mofe dicendi primordia fiimpta ?. Nihil itaque ante ipfüna.

Divinz Sapientie & Canonica Anthoritatis fcriptum editumque? Sane

m effe,

,

JOBUM de quo ilico res -erjtïLib;Lun Canonicum Mofeque feniore

-

—

»tec

"h

o

-

& nonmullis ex 0UO ; mmdzgreüïomäw CU

» fere omnes fatentur : Et tamen Urfinus 4 loc.$. 4, ita : quae de I';ibris..

» Henochi, z« , Ju(toram, Bellorum Domini; Jobi, Chriftiani quidam

» Docores in fpeciem contraria huic effato; & quz à Sabxis, à Magis,

» abHzreticis, aliisque Nugatoribus afferuntur de Libris SETHI, NOH/£,

ABRAHAMI & fimilibus, partim non difficilem (neque tamen adje&dtam,

» quod coavincendis impo'turis íamme neceffarium:) habent explicatio-

»nem, partim Diabolice praftigie & quisquilie fünt &c. — An ad irritan-

dum Peirerium ? an alio fine? nefcio.

Antequam illos Libros ad Dia-

bolicas praftigias rcferamus ? an fine fcledu? an fine judicio in illos red-

dito ? prolixius informandi fumus; quia.in illo Libello affe&us fzpius

non ferviunt, fed. imperant : cum & Judas Apottolus i2 Epzfl. verf. 14. 15«

Librum Eroch alleget ejusque Teftimonio , licet ?»die Apocrypho , utaturz

ex Àuguftino &Hieronymo; jun&ta praefatione Beati Rhenani a4 Tertall, de

Cult.Form pag. 1. $01. & fplendido clogio ipfius T'ertull. dicf. lec. pag. yo6. nm. g«

» Ício ; 17quit, Ícripturram. Henoch non recipi à quibusdam quia nec im

» armarium Jadaicum admittitur. Opinor, non putaverunt illan: ante

» Cataclyfmum editam, poft eum cafüm Orbis omnium rerum abolito-

-» rem , falvam etfe potuitfes (dein, interje&a de fucceffibus Traditionum

» Hiftoria, pergit:) fed cam Enoch eadem Scripiira etiam. de Domino

» przdicári;à nobis quidem nihil omnino rejiciendum eft, quod pertinct

;;'

» ad nos &c. nec utique mirum hoc, fi Scripturas aliquas Judzi non re-

b

ceperunt de Chrifto locutas , quem & ipfüm coram loquentem non crant

l"

recepturi &c. & n lib, de Idelolatr. pag. m. 737. Seiden. aejur. Natur. c;Gent lib, g.

€ap. 9. pag. 609.. Peirer. Syflem. Theolog. lib. 4.cap. 2 Scd quorfüm, inquis, hec

n

inania dc Libro, qui aut non extitit, aut inter rudera tot millium Anno-

í

rün fatis quiete compofitus & fepultus eft litigia! aut de quo Europa in-

h

formari nefcia eft? Imó vero , & vifus eft, & extat; & reddi Orbi Terrarum

poterit !, En locum plane infignem & mcemorabilem apud Gaffendum zz

Ü

r

Vita Peire[cti lib, y. pag. 295. Ad ednnum 1623..,, Sub ipfim tempus ex A gypto

» rediit Vir omnino bonus /Egidius Lochienfis, € Capucinorum Familia ,

» ubi toto feptennio Linguis Orientalibus operam navarat. Memorabile

» €ft eum inter coetera animadvertile, MAZHAPHA: EINOK,, feu PRO-

*

n*l

» PHETIAM ENOCHL, declarantem cà quz ad finem ufqueSeculi even-

» tura fant, Librum Europz pridem invií(um, illeic autem Chara&tere ac

(

» Idiomate /Kthiopico, feu Abyffinorum , apud quos is fuerat fervatus,

» confcriptum : ideo Peireskius fic fuit accenfiis ejus quoquo pretio com-

l

]l

» parandi ftudio, ut nullis parcens fürptibus ipfum denique füi fecerit u-

»ris&c. Eruntne & hz praítigie? adde de cjusdem generis Libro in

Hifpania invento Hiftoriam apud. Gobcl

6$. par. 236.

in. Perfon. Cofmo.dram'. &tat, ó. Cape

[

- Hiftoriam JUDICUM Itiadli

s, Hiftoriam RUTH; & LIBRI I. SA--

Bbbbbb 2

i

—

D

5

as

g

2

/

| é

l

14

: —feä. ] Delüt)a&i

*

kiblicir ueteris Fedgpa ;

MUELIS Copita priera XXIP. in Auguftif. Bibliothecz Vindobonenfis de-

fcriptione, non ita pridet fuis fatis defunctus Illuttris Petrus Lambecius,

ex antiquiffimis Document

é

& Hannx adfetit.

15 ipfi Prophetz Dei SAMUELI Filio Elkanz

Inter Scripta:

Hagiographa ESTHERIS Libellus Ecclefiz Dei fempet

agnitus; itidem de ftipplemento, rtimirum Cap. X. XI. XII. XIII. XIV. XV. &

XVI.horumqueAuthore liseft. Lyran. £m fim.Comment. Efuber.Pofepbotribuit;qui,

» ut homo literatus & cloquens, ideo excogitavit; ut oftenderet, qualiter

» Àman potuit decenter defcribere machinationem fuam colorando appa-

» renti bonitate; & quomodo Mardochxüs revocatorias literas potuit de-

» center didtare; honore Regis fervato &c. (qua cenfüra nimis frigida eft;

nec feria!) eó probabilius tamen 7efephus dicitur, quo magis evidenter Cap.

XIII. & XVI.de verbo ad verbumex]Jofeph. &£. 1. 44mtig: cap. 6. defampta fünt.

SixtusJSencniïs lib. 1. Bibi, fe£l, 2. pag. 20.$ncertum Graecum Scri ptorém ex diver-

fis Hiftoriis, & partim ex «fephe haec compilaffe putat. . Ipfe autem Eftheris

Libellus Casoric: monumenti fiden; dudum adfecutus fuit; explofa Enfebit

opinione ; authorem Efdra recentiorem ; ut & Philonis Tudei, JOACHI-

MUM, JefuüSacerdotis magni Filium, Hebreorum Pontificem: & denique

Latinorum ; MARDOCH/£UM ipfum nominantium ; ex Hebrezorum

Chriftianorumque confentiente fententia ESDIUE Librorum Veteris Te-

ftamenti Canonicorum compilatori vindicandus videbatur Joh. Gerhard.

Confef, Catbol.-lib, 2. []ec, part, 14 artic. 4 cape t« pag. 38. 39. add. Covarruv. bib. .

var, Refolut, 14, nm. j.pag. 34. cum fingularibus ibidem notatis.

*

1

JOBI quoque liber non unius laber eft: caffata quippe appen

dice, qvuæ-l

premiffa erant, noftris Canonica habentur.

Porro, duo priora Capita &

ultimum ldiomate Hebraico, seliqua Arabico fcriptafunt. . Denique, illa

orationem folutam , liber ligatam , verfuque, ut videtur, menfüram enim

& numeros perdifficile fuerit oftendere Hexametro; Carmineque Heroico

pre (e fert: Prooemium & Libri finis Hiftorice funt narrationes ; reliqua

meti , nec fibi conformes, dialogifmi. Alii;fruftra queri, ajunt; de cjus

LibriScriptore; quemSpiritumSan&um füiffe non dubitetur: ita; fi proba-

rent! Alii Jobum ejusque Àmicos conjunctis inter ipfos opcris perfcripfiffe.

Sed quisconfilio adíedit? Reliqui Moyfen apud Midianitas peregrinantem;

vid. Theod. Bezz 7obum, Anno 1589. Gencva edittum , pag« 2.. Accuratius conje-

&at; quis enim rei teftis fuit? Hieron. Drexel.iz eb. Drvgn. Prov. Tbeatr. cap.2.

» pag. 21. 22« b cap. 3. papr. 35 Moyfen, cum in Arabia Paftorem ageret Li-

» belloJobi Capita 1,2. & ult.quz adHiftoriam pertinent addidiffe, eumque

» Hebraicz Linguz reddidifle, qui Jobo ipfi jufte non abjudicandus. — Qui-

bus ha&enus confentire poffumus ; add. Schupp. t»»s 1. Oper. pag. 253. &

ibi citatum Torniellum: omnia pene negante Hobbef. diti. cap. 25. pag. 173. 179.

onfti-

» argutcfubfcribxemez H V«erfus'vneque i li/S, qui in magnis doloribus c

, tuti

u

- - 68 nonnullis ex HOUO ; cum dt;greä'þniäw.

E

» tuti fiunt, ut Job,nec iliis, qui miferos confolaturi veniuht, ut Amici 'e;us-,

» ftylus ufitatus eft; fed Philofophis Moralibus priícis frequentiffimus. Nec

» diffentit alter ex INovat. cap. 10. pag. 43o. qux In €o continentur; ut etiam

X

» ftylus, nonViri inter cineres mifere egrotantis, fed otiofe inMufzo medi-

» tantis, vifa; vifüsque. Verüm opinioni noftrz cum adjun&is patrocinatur

Did. Covarruv. &b. 4. var. Refol, cap. 14. pag. 33. & , ab uno fcriptum, una me-

» thodo, uno fenfü, nemo; ut puto; fine contradictione adfirmayerit 5 &

» fpecies ipífa Carminum docet; non impetu & inftin&tu, nec uno ore fluens.

Tacit. /4b. 14. AAnnal. cap. 16. verf. 2. Eruditifime tamen, qui celíus illi in his

genius eft oftendente Friderico SPANHEMIO in particulari Opere, Librum

etate Salomonis (criptum ; nominante-& fübminiftrante exemplar Illuftr:

Dn. Dn. MAURITIO, Swprems noflrt judieu. Eminentiffimo Adfiffore, 1n quo

pott iufinite eruditionis documenta przcipué miramur, Hiftorias Origines-

que Dearum à Gentilibus in Africanis & confinibusRegionibus adoratione

quondam cultarum ad tres Jobi Filias JEEMIMAM, KEZIAM & KEREN-

HAPUCH fümma diligentia & acumine revocatas: manifefto indicios

Jobum, cum in acerba & dubia, de perantiqua, Gentilium (pientiffimis,

& prz aliis Senecz trutinata Quzftione: Cur malis & improbis hominibus

profperi fücceffus contingant? bonorum Virorum fortes vel male vel ne-

gle&z confpiciantur, cum unus fit Deus.. CamDeo & Amicis depugnata

j

lucta vi&or abiiffet; in pofteritate non folam admiration

L

em mcmiü"c, (c;j

& adorationem. Thuan. 4b. z, de Vitá fud. pag. ao.

SUPPLEMENTA LIBRI DANIELIS;. qua fünt, Oratio Hazarie, Hym-

pnus irium Puerorumy, Füfloria Sufanne & Belis narratio ; prorfus non effe Pro-

phetz Danielis deTribu Juda 5 fed partem alicujus Hiftorie, quam de alio

"

quodam Daniele Sacerdote Filio Abdz (cripfit HABACUC Filius Jadx , de

Tribu Levi, vel, ex Julii Africani fententia, Greci alicujus Scriptoris com-

9

jnentum ; probat Sixt. Senen£ A£. 1. Bibl, fell. 2. pag. 22, Gerhard. Cevfeff. Ca-

ld

ghol, d:£. loc. pag. 44. 45 Et fic tamen, pra aliis CoeleftisSpiritus fcriptis, pro-

cul ablegaris, ut dictum; hi errones in Jus Civitatis Bibliothecz Diblicze,

J5

Ü

vel intruferunt fe, vel intrufi fuere, magno incommodo & nullo mcrito.

Liber quoque SAPIENTLA, nullius minus, quamSalomonis eft : magis

d

autem PHILONIS Judzi Alexandrini, Athenis nutriti; & in Lingua Grxca

À

& Chaldaica peritiffimi, qui di&ta Salomonis undique difperfa, & in Lin-

E

A

gua Grzca fcripta, prout diver(i Sapientes ab ipfo exceperant redolente

J

Eloquentia (fed itidem Grzce:) füb adfcito Salomonis Titulo (non mo-

iT

vente Libxi cap. 9. verf.7. 8.) compilata publicavit. Tac. de Valent. n Prafat.

Cantici.. SYR ACIDLE, uti (ünt, qui contendunt, minime adícribi poteft.

i

