EHunc PUERUM PAN /ofpes a

A

dhbac z',n

Spiritus, atque olim [at erit tua dicere fabla,

[epm- reponets

PUSIO, cnez detonfa geuz lmzuga jnventa

7

oft fata PA-

Tempore prima cadet ! vaginibus acvia pelis

QM tradant moderanda wiro p

4RENTIS

Tympana vix matma : blandzs extingutá

P&]?ares. "Addit regmi quoque figna fumh' 4

ocellt

Qua doluit AMaris. buie quam donata vi-

deret,

Fulmina , fafciolaque Tua Furias Evideume,

que

Et ,f:,'näon alibi turba(fet, anortums e[fet,

"Plus qurz;' atque are ligant s fir

jam [agulum , jam pera tribus difintla

&L 4

matn quid

CY H226014 ,

De te. promittat ? miracula

qmnt(i 'yi;

Formo/ämque pedum puero datur , e, ti-

eda ?

aov bircta ,

Quam fapiunt populi , quorum . deuotio

A4Cat

Flagrum. Quin Arartim terrens Hellesque

rofuudum

Muneriä—mx vixdum . demiffum

Plgi?w Q-

(

enerum jam nunc tevat. iffe

lymp? ,

Figgla ;'quä i

-^ labelluzm.

Conciliatqu fibi ! nobtà par fuppetit 4mfdar,

"

Flujus forte fono grandes excita emolo[Jus

Sedrapuit ?eäam,

7"i9w, PUER zacinte;

4

!

"Wwufit , millo armatos , inimica luporum

don4 -

edlbion , C vis lap[a caaum de monte Py-

Exhibiffe tibi meritas poteramus iybi;q;?'eæe

venes

i

Qndï[upere]l unum , ueque 7Mars. extor-

E

eAd /ig/mtm boc luftra invadunt ( fert va-

ferit . avmas ,

z"or ttrumque)

"

Imperium offerimus nato tibi uomet in ipfos:

li

inbis

G

Eb lacerant maonftra occur[antia vi

$us oviut , fis nofler Herus , PUER alzxe,

l '

Tl&ü.

gregl;.fque

Vos c?mæ interea noffrs. falvete doloris

Teätonz'ci rellor-

jam uunc affaefce vocari,

En tibi noflra ultvo fcfe pomaeria pandunt ;

H

Curarumque levatrices , pacemque datura

l

g/!gricollls; fid qua Regum quoque ?e;reet

Hrlida concedunt tibi amille novalia p4-

APLAA 2

Jeum s

1

Quod ff quähä 4

dpfignes ebeno cuna nitidiique lapillis ,

ALUUT 1 :

quas , non defit lymp/nf

N

Ex [ilvis rivisque [um incognita nobis

,'A(uminis AUSTRIACI celtrzx 4405 In-

'L]mpham IJflra. fimilem Rbenus , Nicer ,

dia mittit !

"AMbz , babebunt.

N

Salve chara Deim [oboles, amor unice verum

TTandem (namqm' [äqm' prouum eft , que-

'Iam fohi qu

ondam, quam nunc wentra-

rumque pmzbzis)

« ii arrba

Wpribf-u ex medus , mcdz'.ïque ex mar'tä,

Cunarum s mandra veflaurature vuinas

qutetas

fl magno D À,

ANI olez wq:u;z-

Dwc -pem& dp caula miferis evraribta

!/

PV;A,NLr/xz'nar, 4

ld adalte !

atium !

l

DAM.

s

Sr

Filto auttut in .Bz?calica exhibitut.

-

n

itti

DAM.

l Elauriet ?Jie cahix ex ]ihnfpabula latl :

f

1 Ergo PUER venus, quens tot jþeraw'iigw

*

-

Ifle calix , mira quemfecerat arte Menalcas

annas!

Ex malo , ad quam recints fera. Celtica

ht

q

jam neque te mirar cama[fe , uec imprabo

flvata eff,

H

CAntu ,

li

Peflis agrornm oli

i, vix perdita fulminia

INec sue poeniteat didu&lum audiffe po£ma.

:&lu,

!gW

Quale corenande rofa vernans [uave puella,

entia [anguine, cb aþevmr

En! ïi&i Yura emad

telta !

lt

Quale per u[Hivos me[foribus umbra calorei s

Tale tui cantus nabis , C& caufa canendi ,

En ! contra z'ngemem tormento Lieroa nt-

O Lycida! Lycidas evta ex boc tempore nobsa,

catum !

quid

INon igitur. pofibac tanti eft babut[fe .ca-

Quam facilz' torn

o faperraddttus hwrär 2

ellam:

ore €.

.

!

[/]

Vile þec:b warz'a:z:r ) Agtr tibi falous ci

Fronimninitatur adbuc, et adbue fal val-

Hbus exit

777

borti ,

Diffratlo [ wuitti bumero vinzeutis ad se-

Jpfe reuroifco , nec [uns memor ante ma-

O0V TA.

bras ,

(

PUER ifle«. Quibus vos latr-

Nec Pelopia. (altemn. fmperos. ebur yaa'd'ere

Cuf;äa vefert.

dibus , Horas

IYAHCO.

dü'f !

Hhora vitarum domina lucitque , colamus ?

H:',*zc AInuegm exutum vinclo, wfirnmguc

ïmh

recéptitin ,

Jt, Lavim , quibus ? fed nec prafagía de-

eYatts

W

Inde fab&r pofuit noffra adver[antia vaftriss

?ozrüque bonum boc nobis ( ff mens attenta

In medio dno figna y aquilum : [ed qua fuit

NI*

ales

fuiffet)

þ;

In cwlo geminos memini pradicere Soles

M!terä , pra cuntim qua nune criflata [uQ

ty/W

) perbit ?

A^

l

Captus pradixit parvuas jovis armiger ales

fmncam'æ festa fines e SAaxontá or«,

Non rapuit nobzs bac lignea pocula miles.

Brc

"T

Tam calatura, quam ne[cius unde ventrente

Huic mecum fuü

Á

ccede ca[a , diletle fodalts,

Sumi fga difcedens

» & adbuc mibi conditþay

Tauro [acrificent n bonorem Numints arti

£rvo ,

P

Tüyrus atque Almon , fua queis armenta

Et flatuam Genio [bumantia latle deinceps.

jamque propino tibi, tu relbondebis tt«dens,

nplll

fuperfant ,

Nectu vile ferum [pernas de latle caprino :

Ne&'&r C am

borum de 'Zzz'tzbæ imbuat

aY ATE

j

Lac capr& reges agrà [orbere jubentur :

Snxit eAmaltbae puer

N« [)gcw eff, nec

vina mibi , nec quicquid

-tdae-m fupiter spfe.

odores -

D

L]

,

M-zi: Eklm dulces, amt templis arcet amaros,

Sj mibi fas bibere efl genialia pocula feflis

il

e^dt, nt fgr;e D

enun 'w'de(:r ä)rew'j]e H0-

-

Fas quoque ferve. [acrum ful?ït't. Sed ,

vellam ,

rob dolor V Iruns

)u

Pauper ego bunc finum latha libabo caprimi | Po[fideat gaz.as pra me Qzuperrimm Jndas,

Laile Lari facimus , fnpereff lac , perdo| Ecce , parum fdïï? Jalf , quod reflit

mpel!am.

elim ,

M

Lb

Cun

-

82 Sef XII. DePaem, ubiPan (Impmzt Ce[. Aug )

DAM.

€.»tm darel extremam pultem mibi Theflyu |

I14, ajens ,

Ilius annofis occultum. quercubus avum

INune ede, eraa aliam ( friget mea) quare

Cerm, C ataten cervorum tmmgredmmr.

eulinams

LYC.

Far fimul infudi buv[e, quam eernie ,

0Utfic.

"dnte thymi flos ladet apes, vos ante cicadas,

Quam PUERUM 4ler. bune , qut in-

Poflquam migravi patris ex fedibus, ullum

formnm » ladani,

ANon ardere focum vidi , nec jn[cula coxi.

DAM.

Forte nec ab;ment amborum altaría mu-

e/dnte [ub ocsafum vetro Dannbius ibit,

gt ,

Quan regina dies bae defiuat e[fe dierumm

Sa in latle litas , ego /alfo farre litabo?

L

Lj

Carpatus Hungaricis à finibus anté recedet,

Nan A. — Sunt grata Dets hæc fercula

Quam non vota ferat pietas kuic annna

YHY h,

fz '?0'.

Potala: znterm, t quod fuperaverit, bauri,

D A M.

Labra [ed buic calici prius ae nos adma-

Ungquam fi dabitur fub priffina teflavevertà

VEAITIMÉ ,

Intraades PUERI divina exflabit :maga;

e^fhnbo PW votas !mu]ïæmgue diemque jä-

LYC.

A

CY

Non tantum intra ades exjlabit imago y 60

D. A M.

YOn14

Hierrea quot quorzdam graum calcata . bo-

Ip]ä fed zmpafm (ä* re//zgwne coletur".

qino

r

efudio paffores examf "lflima cz!zw

€rure tegelz.mmr, quot torcularia botrrá,

Donec meffis evat , donec wvindemia nobis :

Indicia , Q regum. meditari dzamz tragl*æm

J« PUER AUSTRIACUS feiees exi-

LXC.

N

APATHWOS ,

Talia f Poerum eft alibs monumenta parars ,

N

INosne pitá. fludiis mil conmbmj& deceliz?

l

Sive vegat [labula alta domi , [ prategat

CXl 4 ,

$

"Uirobique potens , & Bello C Pace trium-

Dalmm diét marmor, Panno AHTHDP

bans*

adamanta Bobamaus.

IX 6

Tu vivax operi carmen dabie, Alfate uatets

Quale fumm volucer ducens trans aeva pul—

EYCG.

lum ;

Tam vivax equidem non (houdeo , j]vom.m

Ramorum tenebrz emiffum d* earceve mdaa,

CaoY PIaH -

PANA. DII. SERVENT. SUA. DO-

p patrios nifa. gaudet. felice volatus

Scandere , tale precor PAIN , fentiat snere-

NAQUE. PANOS. ALUMNUM.

7nentuna

Iä

H/EREDIS , gentumque [utim moresque

reprerre

Véna tibz mom ficca , neque ilaudalile

6u 1 ,

?am teneyumy Q grandes imitari C/ESA-

FirHp , cur verfu, mgmem qiafy dæyïm&

l

RIS afimr».

$

unet

LVC.

p2 dm'r'w in Bacolico exbilitur.

93

mxmne.

—

pr—

t

-

LYC.

Pertrabat ; boc cedri faliunt, bot vateway-

4

7"26'060

Subtimide facto, favio qtaCarmina ] ANL

du

4Nam D A NI apf: facit terfifima , judice | Nectantum cantat, loquitur fed 6:-07: fd«

tzb0.

tundos

(itü

DAM.

| Ferba pererratis propria , wt wermmïa,

dn n

Qæ tamen bhic Phabus? nam fapius au-

trrtá ,

dioPbebus ,

PAXTAQUE confiliis , & ovilia jure,

ANec. féio , quo wates boc. sempore rege ve-

£ACEHTS

Wil

galzmr.

þzre fzb ilufirtSOCERO 40o4d f:mdttza

d

LXC.

banfit s

Pholbum , fi nejcis , Jflri fovet ora Veati,

Quin /lupmtare: "dfiraa virgints üvcet y

ub

- AMixti Jflri. Regano. fummum fovet ora.

j edtque gubermando [Indinm ttile vindicat

Poetam.

Oïbl»

( AH

Jlle vegit vAtes hoc tempore , DÀN ammt

DAM.

zllum ,

jam memmz[ä fukzt nili plzmmæ dicere

tl

vï',ämmt ilomPANSs & agens Yn littore

Dapbnin,

f

cer'vos

1 Daphnin quo didici mlamas inflare ma-

- Sapius aufcultat,quid ab illo deferat amns ?

gtjiro,

J u

Phebus bic, & DAN bics uno bene tem-

| CEt nec eo moltor, nec erat callentior av zz/)

pore'vivnn,

De Darone [yo,. DDamon n pe&are, Da-

lfs

e/dnbo in eo «quales, quod egent. aquali-:

24202

bus ambo,

| Creber dn ore fuit, Dapbnm penes ammd

- NamÍ PDAN emperits apzämque ME HHH |

Damon.

n

JA VIHCH ,

Huic quoque wicinm fato fua pleilra de-

1

SicS UPRA cuntlos Iferi Japit accola'vates,

ditffe y

D

Sivechoro doceat pa[lorunvuixtus Ebraos, .

Pletlra lyramque, ferumt. (ebur vlla, fed

TT

dnfantra ve[onare DE] eunabula campos ;

bac erat ammm)

Sen. faciles E/egas pedeque impare enutia

E: dixiffe : tene , qua niffri verrere folus,

panugat

u

Hic Damon ille efl, quem te puta dicere

-

Carmina , Romano mun imicianda Phileta :

"Phobuta ;

lt «

Sive tubam beroi pravertat voce AMaronts,

Montibus Aontis bie €rgo vegnat "dpollo ?

Magnommque Vartm decora intonet baud

Prafrdet bic Mafis , mulcet P A NÀ

minor ipfe :

canendo ?-

* FMA

Sen majera canat vintlutque tngente. co-

Di bene, fo ofpes egst quod fedibus ille quietta !

iburno

ANam quiá eo reliis PANOS cantaret

,

Per laudes da&loria gat gentemque Cherufci,

ALUMNUM?

u

Et dominaturos Orbi trabat inde Penates ,

INos vniferi, s trivvita vix amfi dicere'wer[umnn

j

ErPUERUM buncpuerique PATREM

$; Vel baberemius (quod abeft 4ha/thw)

prazfægmt bui je6 :

/Poete

INemo certet ei y tot in artibus eminetunus,

Fluic par ingeniumyft par iu carminavobur,

r

Par fibi, frve eedros incarminas frve myricas

n potuiffemis t4men ulla Pezmata unper

p

Llllll :

Fs

M

-

m a

94

Seä IXIIäDe Pæm 3 ub; sz 69" c.

dU

Fundere , v L]czda, quum no/frax rumor |

DAÀM.

ad aures

AMe nova fulentur licet. bac , cauere baud

Ferm, ovile premi patrium i mille lu-

tamen attfim, .

z

0Y um ?

Fhatlenus oravi [nperos , orabe demcep:.

£t fub idem tnpas PUER bic 6,0 hat

k

4n AMY A.

MPlacárant. fuperos bumils pietate colam.

LYG

Nefcte qmd Proceres. in commoda molra

Vix potuiffemus , Dametas uon ega certe,

laborent ,

.Explomtumm nanm "n 'wdere priores

Jgrzcalæ PUERUM celz txprejimm

$ Hngm.

Forte Ínpi, ]fatzmque mibi vox faucibut

Jæþta

D A M.

.DAM.

Non tamen binc erimus » Lycida /zcande,

uperbi :

£t mili (mzm, quid edam ?)) fuafit famis

unprobus ardor

Offenfi fafln uperi fua dona vepo[cunt :

juglandes. — IHlla. fecerunt vauca come[la

anqmd agant Proceres , to$, qua. debe-

Gutura, queque ii [uxi afpera [orba

9HHÁ y AQATIHÉ,

levand&,

LYC.

LYC.

]«fla FOU verit , ecce y mets bis crati-

Sed przm effe Iupis vifum , non tam mibi

. bus emptar ,

v70ccm

Solatm

Qüdd mado vipnnbus plex —

ventr 1

"A5abflulit , ac patrie clades, (j' nuncia dira.

DA

Inde reparmndm pariet. mili. nummulm

JHac immaturis eadem magu a[pera /'arbza

ofjam.

DAM.

R

Q»yzmque nucesrapnére maots ub nuncia

: 0CCHP. -

He mubi, f femih pofftm plamre lu-

LYC.

-€ello ,

Obflupui, aud:to, pecori laniena quod jnlet

C/mre, famem , Lyczda ! fed snertem defi

- €tt &t5

Qma, quodgue lopi flabuli fint fæpe potiti.

Copza "

e[umm cornté , prob ! we[cor

.l't quid ege; audito , quod jiummu, 0CCH-

Acerbst,

et oram

E

LYG.

Beflia, nec pa[lor nec grex eat 4mplzm illuc?

FHec tulimm , bone Damata ; fed tempus

adeft nuac ,

INunc autem (DANI natis PUER ommnia

Quo PUER ^«rmbrofia faperorum æ' u

aHnat

&are pa[lus

Paulatim vedist mibá vox C dej?czt borror,

De[faeto miferos [aturabit pane colonose.

däoäþ

$£CZ7 10

T

ia

x

L d

CX

»

SECZIO XII

L

vl D* nni Vite

rbien[is Bero[o; €9

genuiuis , vel fuppofrtise

Cm;o'zz/e: 'vel

)

*

W.

T quia ANNIUS VITERBIENSIS tam infigniter ob

fi

üppofitos þärtüs

rM.

& ova adulterina vapulat, ut ferme judicium in eum , quod à Caare

D

E

-- in Earophilum, quod in C. Marii Nomen invafiiffet, didaretur: paucis

ad feledtos ex judicibus recurrendum.. Adverfarii ita: neque enim acerbio-

ij

rem cenfüram ullus publicavit praeter Beat. Rhenan. 4£&, 3« Rer. German pag-

» 191.192, & 193 Annium impoftorem &Afinum Cumanumefte: in iisqua

» àDiodoro fümere potuit, atquealiisScriptoribus antiquis Berotus ifte (ab

771

, Annio füppofitus:) effe; qua probari poflunt; verum in iis, que vcl ad

, Hifpaniam , vel Galliam, vel Germaniam (in. cujus notitia, ut addam,

Hl

» ipfe fiepe nimis cleganter hallucinatus eftBeatus:) pertinent; impudentes

dl

» plerumque fabulas tradi. . De Antonii Auguflini Judicio qwed ;2 mea Edite

» 4ntiq. Dialog. 9« page 124« b, f Dialog. 11« pag. 1605* 46 , fetur jam. conftat.

» Media via incedit Sleidan. Jij. 1. de quatuor. Monarchs pag. 14« 45.. Bcrofüus,

ttlle

» de quo quidem fcripto plerique omnes valde dubitant & adulterinum

» €ffe putant ; fed quoniam aliis monumentis hac in parte deftituimur;

» hunc ordinem fequimur. Quibus add. Meibom. :&4. Goldaftus Berofum;

Sql;mk

Annii Commenta & Fabulas Annianas, 4&. 1. de Regn. Bobem. cap. 2« pag. 28«

Wil

appellat. Mitior omnibus David Chytrzus 4e Let, FAiflor, pag. 476,. Etfi , i«

quit., non fatis adíeverare aufim. quinque Libros Antiquitatum, qui cum

Annii Viterbienfis Commentariis circumferuntur, illius Berofi, qui Alexan-

T2

dri tempore vixit; Opus effe, &c. tamen Libellum illum le&u non inuti-

Jem , aut infuavem effe , & multis Bibliorum, & DiodoriSiculi, & Diony-

fii Halicarnafféi , & aliorum Scriptorum locis lucem fingularem afferre;

mi

manifeftum cft.. Nusquam certé alibi origines,; & propagationes omnium

Gentium , & Regnorum vetuítifftuimorum & continua XXXVIIL Regum

l Wf[if

primx Monarchiz Atfyriorum feries, &c. de

du&ta exftat, praterquam in.

Berofo , & deinceps in Manethone A gyptio, (quamvis& hujus natales du-

[

bii dicantur:) Quzris, quid tandem judicandum? Nihil addo: nifi; in.du-

bio contra accufationem ob crimen publicum inftitutam pronunciandum.

Probanda, quz Befold. ;s Oeconom, Digefh, Corollar. 2« pag« 193. Àndüctus à Mün-

W'"'*"";

fteto lib, . Cofmogr, cap. $. & M. Crut- Ann. 1. cap. 1. ex Bernhard. Baldo Prz-

li

» fat. Divin, in Tab. an; Eugub, pronunciat: potiora hzc: Scriptorem , quem

» à prifco genuino Chaldzo longe alium efie; neceffario fatentur, neque

» tamen Annii, aut non multo füperiori etate confictum, fed tüm mala

» manu corruptum & interpolatum füuiffe, exiftimant, non abjiciendum ;

» quin cam delc&u legendum, fentire, &c. Münfterus evidentius d& loc,

claros Viros de

: Rebus Germani-

» ita, Poiro inyenio complures ex Prifcis

113

l

» Cs

il

OT

-

86 . Se&. XIIT. sz Vf?erä?mjls Berofo ; E2 c j

xc Cls fcri*püïi'e;*nomihe Berofüm j trïbus Seculis, circiter N«a(tivitatem Chriiïi

E

»Íeniorem, Strabonem &c. . Et dictum Berofüm nonnulli rejiciunt, quia-

-

» cum reliquis Scriptoribus fepius ipfi non convenit: Cui obje&ioni qui-- -

» dem nihil habeo; quod re(pondeam : Id autem fcio, in Vocabulis He--

» braicis, quorum multa ibidem occurrunt, proríus nihil fraudis impoftu-

» rzvc admitfüm ; Imó magis me ad adhibendam illi Libro fidem adigere

» €a; maximé; quia eo tempore, in quo Berofüs per Monachum apud nos

» €x tenebris erutus & editus eít, nemo inter Chriftianos, qui LingueHe-

» braice accuratam notitiam habuiffet, vixerat. Et quis indo&to Monacho

» dixiffet quid Eftha; Maja, Arecia & Ruha fuerint, qui Exoticarum Lin- *

» guarum imperitifIimi tum erant. In eo autem non repugno, temerari-

,um quendam genuinis & veris Berofi laboribus aliquid lolii immifcuiffe,

» &c. Sed prolixiora in utramque famam teftimonia confignantur à Did.

» Covarruv. Iib, 4. vár. "Refolut. cap. 14. num. g. pag. 25. ubi fpeciatim de Brc-

» viariol'emporum, füb PHILONIS Titulo publici juris fa&o; mentio in- .

» jedta, quem fequimur.

»ldem Befoldi locus

honefté de M. CATONIS Fragmentis, de Orz;giniäræ

» docet : Nec eft mihi dubium, fcribit, quin fint excerpta ex fecundo & -

» tertio Originum Libris , in quibus tractavit de Origine & Situ Urbium

» Italicarum , fed non aufim affirmare effe contextum verborum Catoniss

quin potius crediderim, illum , qui excerpíit fümma rerum capita, partim .

'Catonis ; partim füis verbis retuliffe. Vellem ego poft Auguftinum exa-

»

minari falfàs infcriptiones & quicquid huic ftudio accumbit; vel veritatis

»

vel impofturz ad fenfum dict. A

-

nton. Aqguüin. A?:z'g. Dialog. 10.pags 454 GF :

Dz'alag.fu-. ts 163

»

SECTIO XIV

As

- De Seriptis Mifcellaners.

MR —

"-

—

Eftat,ut de MISCELLANEIS Scriptis & Scriptoribus differat preíens

. conjedtatios Authores ut quisque memoria obveríatus nominandi.

R

Philigpsit MELANCHTHONEM Comnmentationis;de Vocabu-

lisRegionum & Gentium apud Tacitum, Authorem non effe; fed operam

vel Zenico GLAREANO , vcel ZZeronymo FROBENIO adícribendam ; re- -

&ius fobanni BRENTIO vindicandam ex Mart

; Ercchto, & Bafilio Fabro

deducit Goldaft. 4i& loc, pag. 42.

Panegyricus Maximiano ci Diocletiano ditius , 1n Edit. de Anno 1 $99. part. 2.

4* Bf . —— Pa VY d-

4t- 252. tribuitur MAMERTINO ; Cufpinianus veró in Vita Dioclet.

EUMENIO Abetori adícribit ;

Cw[pinian, num. 107. pag. $53«

quibus add. Wolffgang. Hungeri zenotat.. du -

P u À

"

AN

T

z

) Inue-

I-MACHIäV F.J,LLUMF(dccorwn juxta & famofum Opus

eentiun

"

EE

', d. XIF. De'Scr;þfif Mifeellantiz.

97

tili

kerztium GENTILETTUM fcripfiffe teftatur isdem Goldaft. de Regn. Bobem,

m

pat 43. & 44.. Mavult alius tamea Sepionem GENTILEM f(übftitui; dubito;

qi

an accuratioré Conjectura? ut videtur, ea fola qua rei Gallice minus peri-

h

ts nifi Altdorffinum Gentilem, cujus priores Syllabz ita fonarent nemi-

h

nem noverat. Atque ita difcerpunt catuli Leonem; & peffimi, allatrando,

iv(s

fe probant efíe canes. Summatim ! Machiavellum illi maximé probris &

10

lapidibus laceflunt qui maximé idolum; vel domi;, ad reftinguendam fa-

mem, colligendisque à fimplici & devoto auditore nummis, aut ad com-

Qu

pendia ufüsque Aulicos , (nam privatum in re familiari eum unquam , nifr,

L

ut didum , vel modice juvifíe, nemo meminit vel adnotavit:) vel in Aula

ii

ardentiffimis amoribus conipleduntur, daimnantque per averfionem: &;

1l

. de Hifloria Florentina , Àn qua migrationes Populorum Septentrionalium, poft

Dd

devi&tos à Mario Cimbros; item , Ruina Imperii Romani , & incrementa

J

Pontificum accuratiffime defcribuntur, non crediderim quemquam fequius

4

aliquid fenfürum, di&urumve: Ob Prineipem cjus, Commentationesque in primam

Deradem Livii, in utramque partem fpius prapofteré dijudicatus, dicam:

6/5

difcerptus eft: Vide; fi placet; civilem & aliis in exemplum civilitatis in ju-

dicando proponendam fententiam Schuppii z Prafat. ad TraHat, de Opintone,

ii

» & Anonymi zn Tratlat. Polit. cap.s. $. 7, Quibus mediis Princeps, qui fola

» dominandi libidine fertur uti debet, ut Iimperium ftabilire & confervare

]s

tin

» poffit, acutiffimus Z4acbzavelle prolixe oftendit, quem autem in finem

""

» non conftare videtur. Siquemtamen bonum habuit,; ut de Viro fapiente

J

» €redendum eft, fuiffe videtur, ut oftenderet, quam imprudenter multi

"

» lyrannum € medio tollere conantur, cum tamen cauíz, cur Princeps

» fit Tyrannus; tolli nequeant; fed contra eo magis ponantur, quo major

» Principi timendi cauf£z prebetur: quod fit;, quando multitudo exempla

»in Principem edidit, & parricidio, quafi re bene gefta, gloriatur. Pre-

» terca oítendere forfàn voluit, quantum libera multitudo cavere debet,

»ne fàlutem füam uni abífoluté credat , qui nifi vanus fit; & omnibus fe

(

» poff? placere exiftimet, quotidie infidias timere debet; adeoque fibi po-

jd

» tius cavcre , & multitudini contra infidiari magis, quam confülere cogi-

D

»tur.ó ad hoc de prudentiffimo ifto Viro credendum rmagis adducor ;

af

» quia pro libertate fuiffe conftat, ad quam etiam tuendam faluberrima

li*

Confilia dedit. Caterum puerilia funt; fi cum PONCETI Catharine Me-

bu

dicée, Reginz Matri, Regique Galliz fübminiftratis, quz ipfum Diabolum

Furiasque ex Tartaro prorumpentes ejuraturum, & deteftaturas fuiffe credo

ftzl

conferantur. Em illa, apud Thuan. tem., z. £flor. lib. 57. pag. 270«

j

Sub Liberá à BODENSTEIN Nomine, peffima ratione lucripetas

L

Bibliopolas notiffimi Lasrenta GRIMALII , Gosliciz, qui in plerorumque ma-

nibus eft, de OptimoSenatore, Librum venditare, Goldaft. queritur, (nam

W'c

Af . 1729

n

»

F:jusqui Exempifar mihinon vifüm) liöf 3« de Regn, Bobems. eap, 7» p

» Cum

j

as . K'eä? XI.' e lSc/riþ?zllr Mfællm

M.

, Cum ;['/Iartm/i Rä,w?gata fe res ita habet: Andreas meïus, 'S(;cicf. Jefis. .

, Vir moribus , ut fcribunt; gravis, & pereruditus, Anno r557. vita de-

» funétus, repurgationem Epigrammatum inftituit, & obfcoenitate detracta

, & Carminibus ipfis fepius immutatis; nihil autem ipfe publici juris fecits

» fed Anno 1558. Provincia edendi concredita Emundo Augerio, Je(üitz,

» qui Romz eodem Anno edidit ; recufüs eft Antverpie1568. An veró & -

reliquos Scriptores lafcivos à turpitudine rerum verborumque vindicave-

rit? adfirmari non permittit didta Augeri prafatio : Videtur certé labor in

hoc uno coeptus ; in eodem ac

quievitle ; morte , quas ;icüir?abat, repurgg—

tiones interrumpentce.

InHenriciStephani

ä

Ánno r574.Parifiis procurata,Edi.giöne Librorum IF.

Argananticäv "Apollonit Rhodii adjetla vetufla. Scholia , quaz palmam intc,r ADa.

1

omnia in alios PoétasScripta obtinere exiftimantur ; quis primus ediderit? .

dubitatio cft. LUCILLUS- TARRHAUS vulgo appellatur ; an. fit Sepbo-

cless 'THECAS Platonicus magis, ex opinione pralaudati Stephani, cujus

diligentie omninó multa tribuenda, ut Exemplar meum atteffatur, non

difficulter confentio 5 & juvat füo adfentfü Goldaft. 4/8, loc. pag. 6s

- — Differtatio de comparanda Latina Lingua facultate , ab Argentinenfibus pa-

Jam BOECLERO adfcripta ; fub eoque nomine, uti aliis, ita & mihi ve-

ä

7

num data,àJenenfi Typographo typis excufa, cujusjam fit? nolo adferere ;

cum DBocclerus z Prafat, ad INotit. Imper. eundem , quem appellavimus;, Ty--

,Pographum injuriarum poftulaverit; fane id, quod communicatum nobis,

manuícriptum iis vitiis non fcatet; quibus alia Exemplaria fcatere dicuntur:

& efto in ft

y

u

yli genium, decora dicendi ratibn*cs viresque inquirere nolo

effe hujus Epiftolz.

De Sebafhano C.

4

»l

ifestlione , five ; quod Nomen ipfe poftca pratulit, Cafta-

lione dictum eum fceleftos Ochini Dialogos Latinz Lingus tradidiffe, füf-

li

ficit teftem produxiffe Thuanum tem. 2. Fiflor. lib, 35. pag. 172 Neque ta-

men tacendum , Virum multum injuriarum indigne paffüm , & fipe plus

&

q

'quam ferviliter laceffitum ; quapropter in precipuis ratio habenda cjus de-

fenfionis Anno 1578. Aresdorfhi cditz , in qua fe contra Librum adverfüs

M

ipíüm publicatum , cujus Titulus eft : Calemonta Nebulonis : Finis , compefcat te

d

A

JDeus Satban, — edutbor, i Index Contentorum non. mentitur, Jobannes CAL-

VINUS: ut & Libri de Calumnia honeftiffimé defend

á

T

it : unde & de petfi-

W

mé ipfi adfcriptis judicium inftitui- poteft.

LOTTINI Legati Veneti apud Cefarem T

hefàurum Politicæ Sapientia:

A

ex Italico in Latinum Sermonem convertit , non Phitippzs HONORIUS; .

fed, admonente Interpretem fxpe laudato Goldafto, 74/45^ BELLUS, fs- -

N

K

flinopolitanus primum Cardinalis Falerió Veronenfis Roma , deiu Cardimalzs Dietrich-

[leinis im Moravia Secretarins , üt teftatur ipfe 4E. lec. pag. 1.

x

,fizuni ;

Tra&tatui dc Cwyfrmg?i??iwf 1?;471' » $accbari , € Sþiï:t!« Fint , NOInCH

E

hoc

!

—

*

5g

S&& XIF. De Scriþfzä ä&fiffelfæm".

[

j

ho& An'agrammatä pracfiit: Hoc Piro Sanila cos nidet : gobannts 'TACKIUS ,

(

drcbiater Haffo - Darmfta

4

7

u Dn. Georg. Franck. «s Varid.u*Heyde-lberg. Pt

d

AL $» 256.

d

Opera Hermetica A4e

venri "TRISMEGISTI , à Chriftianis confcripta;

"

illique Nomini ; fallendis pie Gentilibus, füppofita effe fatentir- omnes:

k

Opiniones tamen Mercurialis continere, & licet Philofophorum Grzco-

VC

rum ftylo fepe loquantur, efle tamen ex Lingua /Egyptiaca in Grzcam

r

translata , putat Jamblich z2 &£, de My[ler. Cataubonus veró , Exereit, in. Ip-

u

pend. A4nnal. Baron. caps 10. um 18. à Gracis omnia effe confcripta, & ficta,

nec ex alia Lingua vería Conring. cap. . cé* s. de Adedic. Hermtt, ca non effe

7,

multum antiqua; & incerte fidei. Edita funt à Marfilio £icivo ; Francifco

Patritio ; & Fr. Hannibale Keffelie , Min

1

1

orita. vid. Molcky, 4d Kelig., Mm'.

Yi

pr 51. ( g. 70.

r

SDe Arcana.

N

Mwevorum Magia , Quam Algebra & Cabala profitentur, Pa-

p

]U

tàvii ante aliquot luftrra publicatus eft Liber, fübTitulo: zdleebre nove; cujus.

Author, 7obannes de TLLUNESCHLOSS. Molck. dicf. lov. pag. ój5, An veró

0n

per fecretiffimam Cabale viam inveftigari pofflit confümmatio Seculi, juxta

?ä

Picum Mirandulanum, poft 5 14. Annum, & 2 5.dies? poftercrum pofteri,

N

& qui nafcentur ab illis, experientur. vid. Guid. Fabrit.

?'E.Pf]?'- Dedics INows

du

Teflamenti Syriaci ad Heuricum I11, Gall, Reg.

CPrudens futuri temporis. exitum

*

T!

Db;S)

Caligino[a. notle premi Dens?

Montisbeligardi Anno 161 5. prodiit 4e Chriftiani Co]nzóx:

ä:'f g?nät:-z*'m jüdi-

Y

n

cium ; rnagnum fortis Chriftiani adverfüs przdi&iones, five maledictiones

Aftrologicas, folatium: edidit Chriflopborus BESOLDUS, ut füa manu ad-

»notavit ejus convictor D. Wolff de Todenwarth. Nimirum , adeó facile

f

eft, inquit argute Hobbef. Leveatb. vap. 12« pag. 59» cujus ignorantiam mol-

Jl

liter tra&are didiceris, quocunque velis, ducere: adeó inquam, facilc ;

j ti

adeó impium & nefarium eft , fib hoc involucro turbas ciere, & ante

pllh

diem in Principum Annos inquirere.. Exempla in utramque partem in-

sd

gentia & memorábilia per occafionem , vide, perpende judica! Allatum

et

[

eft in Galliam ex Hifpania Anno MDUCX. ad Peireskium, Prognofticon

»

(il

Annuum five Allmanach , ab Hierojze OLLERIO; Beneficiato Barcino-

M

nenfi compofitum accuratiffime Henrici IV. necem praíagiens; Oftenfüm

pdï

id Guilielmo Veréo, Galliz Pro-Canccllario , tum Proto - Prefidi Aquenfi;

& Jofepho Galterio, Attronomie peritiffimo , transmiffum exemplum ad

enti

Regem , & ab hoc generose fpretums confünimatum tamen . poftea faci-

[

nus; gloriante de fide füa Ollerio. Anne ex ipfis Aftris , an potius aliunde

)

li

rem eventuram conjiciens? An vana Aftrologia? An Vati cum pravo Ge-

j

nio commercium, qui id prafàgierit? An conícius infandx Machinationis!

An hac in Hifpania, vel-ab Hifpanis cufà ? Non apparet : caíüs profe&to

.Rex!

j

Mmmmmmr

o

4

n

9Oo --Seä*.- Xl .e Scripfzä MZF'E!/L/!

ch! qua füo more decenter exequitur Gaffend. 4n lib, z. de F'ita Peire[cis

páf. 175. cum feqq« add. Mornac. ad tit, de Pagan; & ad lib. 2. C, de Epifl, Aud.

llli itaque rei non credendum? non deficit exemplum propriz prediàio-

nis in momento defignato adimpletz, & hanc propter religiofz Vita, mor-

tisque negotiorum compofitionis ; alibi vix quzrendum, in Vita 4ndréa

DUDITHIL Épifcopi quinque-Ecclefienfis, defcripta à Quir. Reutero. add.

"Thuan. tema 4. Éliflor. lib, 96. pag. 476« NNec fetellitAndreass VESALIUS , qui Co-

mitiMaximiliano Egmontano diem & horam mortis; quz incidit in Ann.

1 548.accuratiffimé predixit.Thuan. tez 1. FAflor, lib, j. pags164. necalii ; quod

quidem dieam non habeo : nifi quod Ulpianus ex Prerano in L. 4 $, 4dem

» F'ivianus, 10 &6 Dede adilit. editl vefert; Quamvis aliquando quis circa fana

, bacchatus fit ; & refponfa reddiderit, tamen, f1 nunc hoc non faciat;

»nullum vitium effe. Neque eo nomine,; quod aliquando id fecit; adtio

» €ft: ficuti (i aliquando febrem habuit. Caterum i nihilominus perma-

»neret in eo vitio, ut circa fana bacchari foleret, & qua fi demens re-

» fponfà daret, etiamfi per luxuriam id fadtum eft, vitium tamen effe, fed

I

vitium animi, non corporis, &c. Anton. Auguftin. l. «. Emerd. cap. 2.

[t

pat. 190. add. P. /rod. bb. $. Rer, jud. tit.7. cap. $.. Ejusdem W'olffii teítimo-

d

nio, Libertatis veri Cbriflianifmi , &Servitii Mundis Theologie Encomii;.&

B

Fiducie bonz caufe, Argentine , Anno 1618. publicatz , Author eft 70/7.

—s

Falentinus N&NDREJZE.

:

p

N

Lotbarius S AR SIUS , adverfüs cujus Libram Aftrono

m

'icani Galileus

d

Opus de Cometis condidit, Zeratiu GR ASSIUS omnino eft; apud Gaffend.

u

lib. 4. de Vita Peirefciá pag. 229. & Dn. Placc. Pfeud. Num. 776.

d

lnflitutio Philofophia: fecundum Prinespia. D. Renatà. des. Cartes ,| dntonzi le

d

GRAND, Anno 1679. primum in Germania impreffa, Privilegioque Ca-

N

far. Majeft. (in.quo di&us le Grand, ita fupplicanteTypographo, Vir de Re-

publica Literaria optime meritus laudatur:) munita , ut & Hiftoria Natura-

l

lis; & de non Exiftentia, five Carentia fenfus in brutis, Tra&tatus ejusdem;

Y

nomina adoptiva, non genuina praferant: reftituendi autem Libri omnes,

Q

ita tamen non nominato, (à qua opinione jam diverto:) Societatis Regie

MM

in Britannia Membro , & Profeffori Oxonienf1; memorante Bibliothecario

)

Regio. Quisquis autem ille fit Cartefianus certé in omnibus non eft 5

d

hil ex Cartefio habet, & in Rerum Naturalium Principiis

. namque Ethica ni

»

- (quac inutilia cffe, ne dicam, abfürda, rcfert B. d. S. Epiff. 7o.) fiepius 6 Via

»

Regia excedit: Non cohibituro rifum, vel iras; eodem, f1 vidiffet legiffetve

»

Cartefius füb Schemate DifcipEna faz , Angelos effe, & hominibus appa-

»

rcre, ex Laurcntio Surio; omnium , qui de hisce, apparitionibus ab ali-

»

uot Seculis fcripfere, mendaciffimo ; & Mariam Magdalenam ab Angelis

)

in Codlum tolli, & iterum loco füo reftitui, folitario Presbytero vidente,

n eft;

[

ex Mg.rulov probantem. par^ 2« artíc. -z-. pAg. 217. Verum ignofcendur

nam

P N

Se& XIV. De Scrz'pf;i MZF'L'!/JHZ*E'Z:&'. gt

(

» nam praftigiatori; aut ventriloquo atifici, fi&ori callido, & üarratOrf

/il.idt

» mirabilium impudenti , perjuro ftrenuo , fimulatori fanáitatis hiftrio-

i

»; nico, vel, maximé , multis firul foederatis quis non credat homo illa-

d

» rum artium imperitus ? Hobbes. Lewiatb. cap. 37. pag. 208..— .

Va

Et cum de maximo Philofopho mentio injecta : fübne

&am feria, vel

add.

I.c&oris dele&tationi fervitura , vel modico temporis difpendio luenda: 4

(o-

Jribus maximas bujus Seculi Philofopbis: quos inter maximus.

.

d

i

Thomas CAMPANELLA , ex Dominicanorum Familia;s cujus extant

yol

lis

Metaphbyfica ex íe folis, (nam noviter quadam principia , nec alibi obvia;

difciplinz fübjecerat:) interpretationem habitura. 24rberfpsns Triumphatus ;

f

de quo füperius dictum ; Philofophatur magna feveritate, fed fua Meta-

(s

phyfica methodo; proinde molefta ;, Docet; obteftatur, blanditur, ut res

O

tulit, & tra&ationis ordo : dum fipius magis füaforiis, quam fortibus &

j

heroicis argumentis armatus in pralium, magis luctam dixeris fuifle, dc-

5

fcendit; in arduis cefpitat, hoftem , armis fermé exutum jam , dimittit;aut

al

negligit ; fzpius ; cui periculo füftinendo ; przjudicio Orbis Chriftiani fe

f- ^

commiferit? ut fecordaretur, objurgandus, & in aciem per campanam ré-

m

ducendus, multa per jocos joculariter propofitàa ; Impofture Gentilium,

j

ad Sacerdotes Chriftianos ícandalosé translate ; & comparationes Princi-

k ïük

- pum cujusque Religionis ridiculz. . Omnia altiffimo (ilentio premendavcl

magis auftera ratione convincenda, damnanda fuiflent. Vapulant equi-

Jj

dem ad cruores ufque Achitophel & Machiavellus: Nefcio, an parem ob

ff

culpam mul&ati? Nefcio, an magis infami, nec oblivioni unquam tra-

denda poena? quam qua Neapolitani in ipfüm, ob tentatam Crotonis de-

T

ditionem Turcis, evocatum Zigalem Daflàm in Italiam , inducendis novz

x

Rcigioni; & Ritibus; comparatum ad Montana Exercitum , (fed fola fpe!

dN

& quæ alia ipfi à Czare Branchedaurio , de matat. Imper,"Roman. && orta Por-

u

tific, obje&ta:) animadvertere conítituerant, adfedi ? perpetuis illi carceri-

den

bus immenfasViri cogitationes condufiffe, contenti. Ex quibus liberatus,

fnne

quid in itinere; cum Peireskio contigerit? fingulariter à Gaffendo , £, y.

u

M

pat. 427 65 226. ad Annum 1634.. Quie fata iplum poftea in Aula Gallica

lCCQW

manferint ? ab ipfb illo m.memidzä. loc con[ïgnamm, Meritus tamen , ut

n €l

di&us Cefàr enunciaret: in eo homine, quid ingenium humanum poffit?

f

» videri Nature Dzmonem experiri voltifle, ita omnes ignei, & füblimif-

r

T

l

» fimi animi vires in co fcintillare, & excellere maximé ; cum feqq. De

Ti

» Johanne Bodino; ita Thuan. 4 118. FAfler, pag. 702. d. poftea & Damo-

p

