» nomaniam Gallice fcripíit,; in qua dum materiam, ab aliis tantopere agi-

) 7

» tatam , adverfüs Joh. Wieri plerumque feéntentiam enucleatius retra&tat;

mïfhs

» magice rei ac vetitarum iftiusmodi artium crimen minimé effügit. Ver-

fen

g

tat, fi videbitur ; materias, Le&dor & Perfonas ; & judicet ! Curiofà eft

I )

Di(jutatio ejus. contra murmnurantes cura & ultra montes 1n Dullae $$. Pontificum

Mmmmmnm a2

91

S:'xt;j

——

92 — edt. XJVe Scriþfzix/Mifce/lamir;

eixti V. ä*brb;mi VI. ädwrfm d 4dicarios editas ; íed ma.giä excellit amænitatä,

neceffitati , eruditioni ; excelfisque bonis Literis, & vera Philofophiz fer-

vitura tractatio , de Gentilismo non retintndo, fivc de Gentilium Philofophia,;

praertim Peripatetica , non retinenda: quam , fi; ut le&u digniffimam ni-

mium laudavero , videat Problematis neceffariam difcuffionem: ex ea ne-

$leéta infamesErrores; Sententiasque Patrum Concilii Tridentini mihiani-

mosé fuftragantes ; apud P. Sarpium Zzzfter, Concil, Tridentin, lib. . verf, INec

waff[rmtle erat , o pae« 223« 7 kï?- De Pradeflinatione cc. & reliquis Opfribus

fufius dici inftitutum non patitur.

Ne omninó plura, de THOMA.

HOBBESIO, ZZalmesburienfe Britanm:

quem cum füis Principiis omnes füi ipfius Naturz füz infe&z, congenitz

malitie humanz propriique mali genii, tot laboriofis virtutibus emen-

dandi, obliti & immemores, ex Confortio Philofophorum, fed nullo un-

quam fucceftu (majori & &liciori ; f Theologiam ejus infedtarentur, futuro)

propellere conantur.

$i quid ipfi humani excidit , nimio id in Regem

füum exulem ftudio; ardentiorique in Patriam amori condonandum ; re-

liquum cum cura legendum, & difcutiendum. — Judicium, quod nuper

Galaottia. Galeatius Karlsbereius in, eum . inftituit ; & Epigrammata duo (nam

quicquid curiofi de illo legi meretur , in Vita ejusÀnno 1679. Carolopolis

» €xcufa; pridem notatum :) fübjiciamus. 7/eit4: Famam quam numerorum

» proportionumque fcientia comparavit; Prudentiz Studiis adco non auxit;

» ut quoque labefadaverit maxime. Nam juftum & injuftum perperam

» £ftimat, Legem malé definit; Principem impie folvit Lege. Civitatem

3 cunt adornat, aut deformat, aut evertit. Pa&torum Religione non mul-

ä

»tum tangitur. Societates Civiles non confiderat, ut debet, jamquePrin-

» €ipia nova confingit; jam vetcera, majori, dubium; libidine, an contra-

|

» dicendi procacitate deftruit. Abfolutum Principilmperium afferit Civem

» non Juri; fed meroTrincipis arbitrio fübjicit, affirmans, faciendum , pa-

N

» ticndum , cum fàcere , pati ; agere , omittere, pro frudtu vclit jubeat

ä

» Princeps. Vereor, nehac CyclopicaLicentia Cyclopicam Rempublicam

,5 condat. . Vivat in ea Hobbefius fi vclit: nobis longe alia placet. In Vo-

o» lumine , de Materia; Forma ac Poteftate Civitatis Ecclefiaftice & Civilis

» rmulta falubriter admonet, plurima inferit peffimé concepta, petul"an»tif-

» fimeque defendit rejicienda. Rationes ad liquidum perductas fiepe red-

. dit perplexas. Meditationes fuas non publica utilitate fed privata fübti-

» litate rependit &c. &c... Quod ut hoftile nimis, & cavillatorium impro-

bo! Epigrammatum 4!terzz! in conjunctionem de Cive ejus, cum Grotio

[

&e Verit. Relig. Chriftian. conceptu

*

i, ad Le&torem ; hoc eft :

AMürarss Chriflo , eur fét. focsatus, Fiobbéna ?

"N'on miror , Chriffum pravaluiffe puto,

rotius, Flobbéus s wi fudicii miranda

r p N t rR .. MM um dl o — L OPL U M CC MBc

Ifle equidem Patriam , [ed calit ille Deum ,

Con-

y

CA X De; Scfggz;u" Mf&elläneä.

H

93

d

1

Conjunili, sut' doceant , quam vana Seientía noffra,

ft

e^fque Deo mundus diflet, ab orbe Deus.

:

1

e/flterum, pro comparatione & conjunctione ejus Civitati

s Civilis &fEcq;le-'

LTl

fiaftice ; cum P. Paul. SarpiiHiftoria Concil. Fridentin. ad Leviathanem :

K

*

Quandoquidem. nofiri , quid f15? per ánania certant

4ni

Juvgías dic , amo te , quid Leviatban eras ?

M

Ecce ego Regnorum [um (fumma Potentia dotlis $

IU

Indocliss Daoernon s demgue forte Nihil

Sific: per me fis Majeftas, Dzemon , u àvlis ;

iUR

Ehs tamen in Libris tn Leviathan eris,

P

Id

Tantum & de Hobbefio.

u

De tertio, nifi & ob non adjecdtum Nomen , &Ph

ilofophiz noviätem

n

locum poftulatfet, filuiffcm.

Exiit autem Hamburgo Anno 1670. Tratlatus

1

4 beologico- Politicus , contimens. Differtationes. aliquet , qiibus. offenditur , Libertatem

U

Pbilofophandi non tantum (alva Pietate , e& Reipsblica Pace concedi po[fe , féd eandem, .

j

nifi cum Pace Reipubl, ipfaque Pietate tolli non' poff, — Sine adje&to , inquam, no-

K

mine ; (ne, ut videtur, difciplina ex ipfo haberet nomen , vel ipfe qualis

"W

etiam cunque ambitionis accufari poffet) fed cum prafatione , ardua illa ,

gohs

&magnanima. Summa Libri eft, de Captivitate Rationis humanz : &;

)

tin

utrum terminatio Theologicorum Difcurfüum in illa; ut & neceffitate cre-

A

lo

dendi.cuicunque quodcunque, publica authoritate , & privatz Sapientize

enm

opinione obtrudenti * non minus in fervili; vel ingenuo poftulato refpici-

ate

endi ad traditiones, ut fibi videri volunt, infallibiles &c. folis acquiefcere

j

|]

obligata fit? difflerere. — Quz Libri infortunate, aut fecus ; Cezfara? vid.im

t

j

Epifi, L. D. V. M. D. (quz eft 24) quz fortunate , vel minus , Exculpa«

t

tones ? (quz. extant i» Epifl. ej. 429.) cenfeat , qui viderit, fi omninó, Le-

Bul

&or eruditus: hic tacere magis oratorium eft, quam dicere: nam laudare,

n P*l

ve] vituperare ; utrumque in ancipiti; & debacchari in alios nimis inde

"

J

)

corum.

Author e

R-; Beneditlas DE. SPINOSA, äm]ïeladamekjis, à Gloriofiff. Me-

yici

nv

moriz Ele&orePalatino DN. CAROLO LUDOVICO Heydelbergam ad

IL'

Profeffionem vocatus, fed ad Stoicam excufàtionem ftudiofo otio & tran-

J

lïalld

quillitati relictus; Vitamque Anno füz Aktatis , 44. Salutis, 1667. 9. Calend.

d

M

Mart. Hagz- Comitis occlufit. Fjusdem fünt Zezed. d. Spiz. Opera Pofl-

|i

ill

buma, Anno 1678. prefixa terfiffima incogniti Authoris Praefatione ,

publicata.

Etbica certe maximijudicii: De Adezte, de Afetlibw , de Servitute

1

u

& Libertate Fumana, & de Intelletlus emeudatione , fübtilifime meditationis:

Politica, an fatisfaciant? non dixerim: Epiflola , & ad eas Refponfiotes , (enfüs

& experientiz tam ejus (ubi Theologiam, & Do&rinam de Chrifto temeré

non invafit) quam Britannorum, füba&z s & /e/raica. extra exemplum !

De turbata per ipfum Religione;

& hujus periculo ;

quam fümma folicitu-

ür

dine

-Mmmmmmg

Y

n

[

Seä. XIV. De Scriptzr

M

ijäeämeif.

94

Quicecten t

dine fe curare, omneque diffidium exícindere vifus effe voluit, conque-

ftus Henr. Oldenburgius , «« Epzff. 1. cui ipfe refpondit, i Ep:fl. 19.. 'er-

mittat mihi quzío, Le&or; ut de his tribus; exorbitantis in utraque fapi-

entia fensüs , Philofophis , adnotata obfignet Horatianum. (þö. l« Carm

O4. 3. in. fine)

INl mortalibus. arduum eft.

Colum spfum. petimus. [Inltitia, . meque

*Per noflrum: patimur. [celus

ä

lracunda Jowem ponere fulmina !

T

CL. SADILETUS , qui omnium Fàcu

at Studiorum Cynof'urani

Tabulis comprehenfam Anno 1664. fcripfiffe diétus eft, ex transpofitis Li-

rifcus ALSTEDIUS, füb cujus nomine & titulo Corfiliaréi zcademies,

tcris p

jam pri

dem Anno 1610. & 1617. ea Argentinz prodierat, nofcitur. Con-

:;

filio divendendis refiduis Exemp

laribus aptato , fed aliis forfitan non , nec

magis mihi proban

do.

Ad Carolum SIG

ONIUM pertinere Petri CRASSINI Poloniam, teftis eft

Et ad eundem , Zersardimum

(

veraciffimus Thuan. &£. 1. de Vita fua pag. 10.

LAURENTANUM; ut & 7ehanzem ZAMOSCHIUM. £.

!

$ag Sebenden / tvefder mafen ein Ganb fein Ginfomime

n verbefferen

moge ?

q

uod explicaverit Gergi«s OBRECHTUS , fCra5, & ejus Progran-

»

»

mata pu

blica de his fcripta; & manifefta nominis Obrechtiani, in Edit.

DI

Anno 1617. adícriptio;

nam de alia; quz nomine cjus careret; mihi non

conftat , manifeftant.

Teftata certé eít Respublica Argentinenfis, adfe-

»

rendo omnia Exemplaria fuz Cancellariz , nolle fe;

Confilia Civis fui; qux

ä

»

Qua de caufà, fi con-

»

illi in Praxi peffimé ceffere; omnibus palam fieri.

»

jeQare ex ftylo;

tempore , atate, licet : ipfe quo

que Editor eft Z4ontium

P'ietatis Romana , Argentinz publicatorum.

Sed hoc conje&are erat ! Jam

«ertiora confignanda.

Montes enim Pictatis Romanz (dc quibus in Placc.

(

P[end. Num. 322.) ab Elly

cknio GOTTLIEB ; &-Leberz fefeitica , à Theophilo

ELLYCHNIO, edita : ite1

nque ber $0t6ndoen 90ffenfoief : & bon bes epatrtis

Sianisaren (fi hzc duo a

Iterutrum ex füpra dictis Nomen prz fe ferunt)

cum accuratius mutationem

Nominis Theophili , in Gottlieb; & verfio-

]

ti Grzci Nominis Ellychnii perpenderem , vero jam Authori

l

nem adfuümp

CHTLERO , Senatus. Minorzs ergentinenfis. Anario vj Referents

j

Theopbile DA

(

reftituo ; & fi tertium fcriptum ;

aliud ab Obrechtiano, (üb illa prafcriptio-

:

ne cxítaret, quod accidifle pote

(t, eidem redderem.

*De jufla Reipublica Chrifhiana in

Reges smpios ej hareticos

(digno prorfus Ti-

(i

tulo , de cujus definitore ; & definitione inquiratur) adwrmadverfize. &c.

te

Gulilmun GIEFFORDU M malo fydere commentatum fuiffe ; memorat

Scavenius: Author autem Proceffus Parlamenti Parifienfis, contra Ravail

;

N

laceum pag. 1. Jefuitam REINALDUM nominat.

Is co-

Sec'ï. XIF. De Scrzþty Mif'?lldn:är. :

95

Is eodem loco cum Placc. Aw. 724. confentit , quod fcil. «4dreas

it

jet

PHILOPATER , fit 7ofepbus CRESWELLUS, Jefuita.

j

Superiori Seculo Guifianis Rem Gallicam fataliter turbantibus , eorum

fübornatione prodiit Declazatio, dc T'ormentis, Cruciatibus &Suppliciis Ca-

Gïfllu

tholicorum in Anglia ; ad exacerbandos jam tum nimis feditioíos Natio-

nüm animos; füb Nomine CATHOLICI ANGLLI; qui eft L«dovicus AU-

RELIANUS, caufarum Patronus ; adveríüs quem pro falute publica cau-

fam, tedo nomine , dixit alius in Foro Advocatus, qui eft Diezyfius BU-

TILLERIUS. Thuan. tez. 4. FLflor. lib, $1. pag. 5

ram ,

Eodem: non expreffo Authoris Nomine vulgatus Libellus , de Poreflate

J

Printipis, Lugduni combuftus: in quo Principis , & Magiftratus ab ipfo

f

.conftituti authoritas ; detortis ex Sacra Scriptura argumentis , cavillatorié

in dubium vocatur : Author;, fed falsó, dictus eft Carolus MOLINZREUS,

0f

«

]Cus, quem alii Zugeni Sercllo Roferio tribuunt. T huan. A. 24. Fliffor. pag. 227.

Non omittemus hoc loco Sebole Salernitaye mentionem: five Carminis

el

de confervanda bona Valetudine; Principio quidem: Authorem 7e/arneme

n

de MEDIOLANO reáe defignari ; confirmante ex Zachar. Sylvio, Dn.

Franco , 2 Satyr, 7Med. 7. de 2dnguil, prop. fin. deinde ex Thomx Bartholini

i

Dzffertat. de Medicis Poétzás pag. 428. 7obannes de MEDIOLANO, A4edicus Saler-

BIl

» "tanis, nomineScholx SalernitanzAnno Chrifti MC..Carmine Leonino,

Ed

» de confervanda boná Valetudine Librum; vel ; ut alii legunt; Regimen

fon

» Sanitatis ; vel Florem Medicine, à fe compofitum , Roberto Guilielmi

ye

» NothiNormanniz Ducis Filio € Paleftina reducis & Regii AnglieSceptri

» proxino Hzredi dedicavit ; cum confulereturUniverfa Schola de vulnere

qu

COl

» Regis defignati brachio dextro accepto; in Obfidione Hierofolymitana,

jti

» quod in fitulam degeneraverat. * Z4raoldus de VILLA. NOVA , Com-

4

mentariis fuis Opus enarrans, nomine Scholz Salernitanz, vero Auctore

diffimulato , infcripfit, ut narrat Joh. Georg. Schenck. i Zsblerbec, Adedic.

J

»F;/ik

Do&iores denique non,ita pridem Animadverfiones addidit, Rezarus MO-

u

REAU, /A4edicus Parifienfis ynagnze- Eruditioniss cujus auctior Editio , ex

Schedis Paternis , exfpectatur à Filio Joh. Baptif(ta Moreau; ficut teítis eft

tü

Paulus Colomefius; z2 Colletk, Gall. Part, pag. 107. Veríibus Macaronicis Gal-

aj

ihoi

licis, quos B»ríe;ques vocant, nuper Parifiis divulgavit ; ??b. COCHART,;

al

fümmo Guidoni Patino dedicatis ;

quorum verfuum Patinus ipfe Author

creditur.

X

p

Dialogum de Pelygamia , Epiftole Balthafaris Menzeri, deDivortio, Hol-

;Ti

miz conífcripte , oppofitum , füb fido nomine Siceri W AHRENBERG ,

hu

diffeminatum, Sezaele PUFFENDORFFIUM, vcl ejus Fratrem evulgaffes

temere aliquem privatim fenfiffe : improbe Chriftianum Vigilem Germa-

mï

num , publice denunciaffe , ipfe füi Vindex eft laudatus Puffendorffius,

J

edpolog. pro [e & [uo Libro de fur, NLatur. c Gent, $. 2, d- $, quod exemplum

malé

T?

À TTNSER

o6 " ngä. XI V 'e Scriþt?r Miji'ellgne&;

m t

»

—

v

1£alä ali;ui' tributi I;i-bri',' cujus contenta periculofà fünt; oü-enäit ;

véera

» €ffe Caftalionis di&a in ejus Defenf: pag. « fi nihil preter Conje&uram

; habebás, cür me vel dubitanter nominatti? an ut odiofüm me redderes;

» at iftud. eft hominis parum candidi: An quod Conje&urz credebas? at

» iftud cít plenum pericul. De co teftor: mihi non liquere, qua fatali

(

decdinatione homines ubi de Polygamia (& fpeciatim Zrzzmphatrice , quae

ejus effe dicitur:) (ermo eft, illius maxime Perfonz , & maximis Studiis,

[]

certé non fpernendis , incubuerint ? Similiter , quid Germanos & Peregri-

nos in cam rabiem adigat; ut Germanos , egregio honeftàtis, toro imma-

culato debitz , exemplo laudatiffimos (Thuan. 4f. 2. deVita fuá pag. 12.) jam

demum, uno alterove facinore in Ephemerides redacto fpeciofo encomio,

privent fpolientque ? Sed utriusque fortis Libri jam eoutque valuere; üt

re(i(ti petulantia te

mporum pofic in deíperatis habeatur.

X

lit; Fabulam,

de Dotlore Pärifehï;

Hercules Commodiauus , qui indigne tu

tribus vicibus é feretro exfurgente, tribus, ut & tot diebus Judicium Dci

f

Omnipotentis inclamante ; eamque Seceflui S. Brunonis in Eremum, in-

fü

» ftituendaque Carthufianorum Familiz anfam ; protinus ullam dediffe,

Lxl

; Eruditis non credi, & ea de cauíà fafcinatus, quafita & tabernis & pro-

» ftibulis maledicta, & portenta mendaciorum ; qux ne Diabolus quidem

[/7

Calumniatorum omnium . parens evomeret, in 7ob. de LAUNOY , Con-

Ti

ftantienfem , Theologum Parifienfem , effüdit ; eft Zbeepbrlus R AYNAU-

DUS ; vide Edir, Portner. de vera cau[a ditt. Seceff- pag. . & 7.

Q

Ls

e^dndréa Dominico Flocco, Florentino , ab impottore L. FENESTELLAL

tiü

ädf'criptum Librum, de Magiftratibus & Sacerdotiis Romanorumy ecidmas

WITSIUS adferuit ; memorante Anton. Auguftin. ziatig. Dsalog, 7. pag« 97

licet non diffiteatur ; Feneftellam do&um hominem fuüifle & z2 Pandetlis

fün

|

Zuris ecenferi (de loco ; & ingenue fateor, mihi jam. non conftat ; & aut

non extat , aut infeliciter memorià illorum excidit, qui omnem vitam , his

Q

locis colligendis; fumma- cum induftria 'impenderunt:)x& fortatlé. Hifpa-

num fuifle.

:

lu

-2

I

Eadem pag. Placc. Pfesd. pag. 2

4. mentionem injicit S. POMPONH

vel vettius Porpeji Fefli de Verborum fignificat, Quatfitum: quis ille Pauizs Abbre-

hn

114

viator? Et equidem Paslss F. Pontifex Roman. effe non potuit; nam Anno

x605. in Pontificale Solium clatus, Libri tot Secula ad natales ufque füos

(

hl

numerantis an Author? negandum: & in Epiftola ab Aldo zs Ezit. Cornucop.

4g.1124. ufürpatum PontificisNomen nihilo pluris urget, quam hominem

Al

BU

Ecclefiaftice Profeffionis fuifle.

Eft itaque nemo alius, quam Paz/ss Lon-

» gehardus, DIA CONUS, (verba fünt Jotephi Scaligeri in Prafat.) homo

» confidentiffimus ac, ut res ipíà docet, incptiflimus: is victo ac profligato

» Defiderio, Longobardorum Rege ultimo , captus à Carolo M. Imperat.

itavit, fi

» magnam & à vidtore; & à po&?ritate Íc initurum gratiam pt

$. Pom-

Sedt. XV Epiffola aäj[gmz;ia ; ubi ïcäe W-'inear €9'c, : 97

W

»9t Pomponium Feftum,; quoScriptorem utiliorem LinguaLa-tina non

A

» habet , mutilaret , & tanto poftcritatis damno fe à Ví&tore redimercet

6

Quid autem Ludimagifter ad Carolum Magnum? quisquiliz funt t

H

. . Non minus de P4sb DIACONI ^quiegienfit Hiflorta Mifcellanea diverfe

tl

funt opiniones : aliis ANASTASIO Bibliothecario; alis LANDULPHO

j

Sagac:, cam adícribentibus. prout veftigia funt apud Goldafl. 44 ibbs 1. cap.

ll

40 qu. 39. & WJP. 8. Pag- 6&0

lgrl

J

!

SECTIO XX

jut

J

]enatto ; ubi de IT'1neo €5' Vettero , cum :

Ti

| Epgþalæ ob

Parcenefi de fatis proprii laboris.

jl

d*cum

y Ia tandem quzfitum , de Scriptis ultimum in his Conje&uris 1

Al

B occupaturis; Electa duo;

]

channis W'ANEI , de Suvcefftonibus. ab inteflatos qui liber non cjus eft,

Da

Ill

fed Grihelgpi RANCHINI; adeo inepté defcriptus, ut & plagiarius oblitus

fucrit loci, in quo Ranchinus Stephanum Ranchinum , Parentem füum

6;

u

laudaverat, eradendi. Bitích. de Cafib. pro Amico , quafl. 1. pag. 1. in princ,

K

Idem V'inei Nomen in memoriam revocatProceíffüm Cameralem Ae-

eilai NV INELT, qui de verbo, ut loquuntur, ad verbum ab Adriano Gyl-

o

M

manno Tom. r. Symphor. fb Inícriptióne: Tradatus Methodici Procefiüus

Cameralis infertus.. Quandoquidem autem « Differtat, de Cult, Tur. Camer.

verum debitorem non d

m

rium accufarc.

eprchendcrim, nolo temeré alterutrum plagia-

I)

. Alterum Cozrzdi VET T ERT, qui M. Conradi Andrez Nomine ad-

T

j

Ti

fümpto , Celeberrimo D. Jacobo Andrez, Theologo; ut Fratri , illufürus,

3

C

cum averfatione, ad Legem Rhemmiam remiflüs.

Libros convitiis refertiffimos in auram lucemque pabhcam'tmfät, dignus,

]7h5

Tantum eft , quod tenuis Epiftola , honorando fideliter & ingenue.

[

PLACCIANO NOMINI , cjus in Prazfatione Syntagmatis hortationibus

induda,-nunciavit libens meritoque , cum ob negledtos ab altero Ivpo-

N

gripho Vindiciaram T'omos ; ab altero, fübductam Rerum Cameralium

bbrt

Duodecennalem Periodum , à tertio füppreffum ad Receff. Imper. Noviff:

n

Commentarium non fàtis bené affedus uno alterove momento, inter Fo-

b fici

ren(inm Negotiorum , quibus eum officii rationcs al'igavere, turbamenta,

7:,':!5;-

ad amoeniora Studia digredi voluiffet, poft plura jam edita, Author, qui

j

-ao;x minus eífc íijbi, quam cum funt, otia; Juffit ; nulla permifit. Vale. -

] ijc

yontü

. Jab. Deckberr, Dr.

u

PCI"Jf:

i

Nnnnnn

l

tl

PAULI

ol

98

æ)zæääää ,- ; O ( ;s)ägäg(æ

Cumue

Á

VINDINGII.

PAULI

AD

N

^

. Firum A?'HP!Z-W;:MMWH

a " TETIPS RT R

NEM DECKHERR

UM

JOHAN

ä

EPISE!FOLA

Scriptis .nonnueilis Ade'fþoti's;

FIRO AMPLISSIMO

JOHANNI DECKHERRO,

;ï

PAULUS VINDINGIUS

'04

$. P. D.

At;is veniam. Nomini apud vos ignoto. Imperárunt mihi has

fcribendi partes felices tuz deScriptis Adefpotis Conjedurz. Pla-

cuit intueri cominus perfonatos iftos AQores; detradtis Larvis ;

- OrbiLiterato redditos. Quorundam Nomina, temporum injuria;

|

:;iiorum

, infignis modeftia, plurium, publici metus füpprefferat : Te vin-

Bu

dice, omnes fibi füisque redduntur. Ignofces ; fi quzdam à te prater-

(

miffà indicavero; vel fponte omifla. -Nec multis tibi moleftus ero , cünr

Schedulas meas, quas cx illuftri Bibliotheca Oxonienfi de hác Materii con-

^

e

efferam , 1

nPatriam miferim ; brevi ipfe fecaturus.. Quicquid adhuc mihi

i

in memoria refiduum eft , paucis conftringam , vcniam expofcens , fi tua

f

N

paticntia ab

lefix primitivz Scriptoribus plurïmi jam qd'*ud-uxni

In dignofcendis Ecc

non poe

nitendos devorárunt labores.. Longum foret per fingula ire.

Exhibuit

Cl. ER. SPANHEMIUS , Praceptor meus ante quadriennium irx

Academ. Leidenfi, plurimos Canones ; in Introductione füa ad Hiftorianz

Ecclefiafticam , quibus vera à Suppofititüs difcernere jubet; & quantum di-

flä

ftant zra lupinis.

t

CLEMENTIS Epiflola . a

d Corimtbios À Junío publicí juris facta, inde

Oxonii recufa Gr. Lat. ftudio Ven. Epifcopi Oxonienfis, hodie ab omnibus

vina habetur; de altera Eruditorum contrarix fünt opiniones.

fcre pro gen

4

SSIUS Notis illuftravit, Viro Apo-

S

BARNA

B/& Epiftolum ISAAC.VO

sdem Authorc fentiat Cl. E. BERN-

ggïica tribfa?ndam ratus; Quid de ch

ARDI,

x

"

ïfuþ P?ndzngzigþzpa/d ho n 22

———————

A[ARDI, Affronomia n Oxon. Academ, Profeffor , qui cjus Editionem meditatur,

brevi forte videbimus, fi per Antiquitates FL. JOSEPHI licuerit; qua ejus-

dem ftudio ex Prelo Scheldoniano fpléndidiffimz emergent. Si ex Stylo

hujus Epiftolz de Authore conjiciendum erit, vix fàpit genium illius zvi;

& occurrentes ibi myfticz Interpretationes, ut de 318. Abrahami Eämulis

*

&c. BARNAB/£ hunc foetum abjudicandum fiadent.

De DIONYSII AREOPAGIT 4 Scriptis res in aprico eft. Quin Sup-

pofititia exinde contendit PHILIP. BRIETIUS é Socictate Jefu in Anna-

libus Mundi , quód Monachorum merinerit; càm cucullati hi Patres

^

ferius in Mundo comparuerint.

De Donatione CONSTANTINI MAGNI, ipíi etiam, quorum inter-

et hec myfíteria propugnares jam non dubitant, tantum, fed aperte pro-

nunciant. Ipfe MAIMBOURQG * Seaietar. Jefe , in. Hiftoria Iconoclaft. pag.

a 81.Cdit.in 4to. inquit: /a Denatron ae Conflantim partieulierement pour cey que Ke-

gaarde Reme ci l'Italie, fi elle n'eft fabulenfe , c& fuppofce avoffierement C& [ans aucune

xuray[emblance, par. un extravagant impo[lesr. du X. Stecle, comme la pluspart des

Spavans le tiennent pour sadubitables elle fut du moins (ans effety puzsque les Emnperenvs,

e1les Rois Barbares en fnrent toujours les mattres efc. Et jucundum fane cft, quod

:nemini me legiffe in Authore quodam Anglicano: Cüm Veneti rogaren-

Ms

itur à Papa; ut Archiva depromerent, & quibus füaum in Mare Hadriaticum

)

s

as defenderent, refpondifle eos, aureis Diplomata (ua Literis infcripta effe

VïSr

à tergo Donationi Conftantinianz, quaRomz affervabatur.

j

nin BRIE-

Jriy

TIUS ad Annum 1664. LAURENTIUS VALLA ait; fcripfit adverfus

VIt-

h

üáncptum Librum , qui infcribitur Dezate Conflannini , fed majori in Pontifi-

«em odio, quàm eruditione.

S. THLIANUM TOLET

ANUM Epifeopm, qui Seculo VII. floruit,

(

& jaffü ERVIGIIRezis Hifpaniarum adverfus Judzos fcripfit , cum JO-

Ti

LIANO POMESIO Presbytero in Galliis, tempore Gelafiii Papz; quidam

u

confundunt, quod uterque Librum fium Prognofticon infcripferit , cum

neque ftylo, neque tempore aut dig

Áunt

Annal Mundi ad Annum 686.

/nitatc conveniunt, te&c BRIETIO in

lt

. Morale Speculum non VINCENTII

BELLOVACENSIS, qui Anno

nl

1256. claruit ; fed alterius Junioris Pzcentii creditur, cum ex prima parte &

nat

fecunda SECUND./E 5. 7boma 4qumnatis compofitum & fere defzriptum

j

fit. Obiit veró $. 7bomas 1247. Et illum plagii crimine onerare nimis du-

rum quibusdam videtur.

u

Opufculum nitidiffimum

deImitatione Chrifti , apud plerosque THO-

J

M

MAM à KEMPIS, Canonicum RegularemS. Auguftini Auctorem meruit.

ye

Sunt vero qui obtrudunt JOANNEM GESSENIUM, bpbatem Iralum , €x

u

MSS. Benedi&inis, quz adulterata effe alii contendunt.

N

^ YINCENTIUM LIRINENSEM, Presbyterum & Monachum , cujás

J

Nnnnnn z

laufia-

ioo

P,»w )ZZ:Z]E?ZääREPWOZPä

[ u

Jaudatiffimum Opus contrà omnes Hzreticos habemus, Baronius autumat

eítc Vincentium iftum , quem tem

pore St. Martini Galliarum Przfedum ,

AEVERUS SULPITIUS laudat.

.CYPRIANI Opera cum optimis MSS. collata & füz intceritati refti-

funt.

tuta; nupcr Oxonii; labore Amplitt: Dn. Epifcopi Oxonienfis luci reddita

"

Pag. 23. €enje

&'m»;amm, meminifti cujusdam Epifcopi Lincolnienfis D

BACLO ; Is, fi placet, et THOMAS BARLOVIUS, magni apud Anglos

nominis , & deNoftratibus optime meritus. Optandum foret videre ali-

uando a»£x3olo ipfius, quorum magnam in inítru&iffima fia Bibliotheca

AemAee, ^C eaeé Pee., B z — Üeued A . mX

copiam habet, & nuperrimé uno & altero Opufculo przfertim contra Cu-

——

ramRomanam magnunm: Literatis defiderium exeitavit. Hiftoria cjus de

Confpiratione contra JACOBUM ANGLL£& REGEM , vulgo 7e gua-

5 s pee—p

gouder T hreajon, non itx prideny publicun vidit.

K

a

S. CoHæ

NOVUM 'TESTAMENTUM GR/ECUM cum roo. MS

tum, Oxoniüque ante quinquennium editum , cure- precipux Epifcops

Oxonientis, Do&doris JOHANNIS. FELL dcbemus.

Intra breve fpatiui

mcliorem adhuc pollicentur Oxonienfcs Editionem , & vidi ipfe optimos

Codices in huncfinem congeftos. — Multum i(ti Viro Respublica Literaria-

debet, nec pauci hodie in Anglia funt; qui eidem vindicant illuftre illud

Opus.& omni auro prctiofüs , füb Titulo: Ze Vbole duty of man, — Alii pro

. Archi-Epifcopo Cantuarienfi militant; fed magis inclinout Oxonienfi affe-

.ram; qui varias hactenus publicavit, nomine füo füppreffo. VII. vero Vo-

Jumina fünt quz vulgo vocantur : Z5e vvorks of tbe Autbor of the vvbole duty of.

a " m 73 — ( — 79 — »»ee n

9247.. (1-) Tbe vvbole duty of man-. [Officium totum hominis.] (2.) The caefes of

€briffian piety : [Caufie decrementi Chriltianz pietatis.] (3-) Tbe Genilcmans

E2

ealling,. [ TJayenis nobilis voeatio.] (4.) Tbe Ladtes ealzag. [ Virginis vocatio.]

-), The gomvernement of tbe tongue. [GubernatioLingua.] (6.) Tbe erz ef. conten-

ov

zement, [ Avs contente vivendi.] (7.). Zbe lrving Oracles. [Oracula viva-]

In DANIA ante quadriennium ,. ni fallor, apparuit CHRISTIANUS

THEOPHILUS pro Defenfione TH. BARTHOLINI; Ipfüm Dn. BAR-

— ——2

THOLINUM , viv & £j« Authorem habuit. €ünm enim Magnus ille

Vir Difquifitionem Medicam fcxipferat de Sanguine vetito ;; B. VANDA-

. LINUS, Epifcopus Selandie eandem fibi oppugnandam defümpfit in Difpa-

tatione publica de Libertate Chriftiana , quam morte praventus: pablic&

fuen nom pottit.

Contra quam füb Nomine CHRISTIANI THEO-

PHILE iterum. B. TH. BARTHOLINUS defenfionem compotüit.

Tiv G«2 magnum applaufüm meruit Liber cui Titulus: LA RECHER-

CHE DE LA VFRITE II Volum. Au&or ejus cft MAILBRANUS, Zze

dz-lOratoire s; Cüm. autenz Tomum L. in lucem emiferat,, infecutus. eft Li-

AC m EREUPRBCH uml L od P t RI p tane n

bcllus:: La Critique e !a:K:.alaeralgA de. la Verit£ par n adcademicien, . Ts eft Cl

SEM.O?F

VM

LO

P 4

ulis

» Z?e' Sc?'iptu" A

anu

4üjek — 1o

ly

SIMON FOUCHERIUS, Canonicus Divienenfis , mihi in páucis carus

MAILBRANUS vcero ab hoc Antagonifta provocatus , defenfionem fuam

conícripfit in Prafat. T'omi 1I. Operis füi , quam iterum adortus eft Dn.

i

FOUCHERIUS Tractatu : La reponfe potr la Critique, — Dum hi ita digladian-

i.d

(

tur , Monachus Benedictinus € Loteringia, Do» ROBERT DE GALES, f

3

rc&té memini , (Nomen enim tacetur) litem componere aggreffus eft; per

n

La Critique de la Recherche de la. erité : Cui iterum refponfum eft à Dn.. .^

D

FOUCHERIO per /a refponfe & la Critique de la Critique de la Recherche de la

1

Vertté,

Idem Dn. FOU CHERIUS Aud&or eft breviffimi Tra&tatüs in-

sl

ul

fcript. Nonvelle Faron d* Fiygrometre , par S. F. h. e. SIMON FOUCHERIUS.

In Belgio qui prodiit T ractatus contra Hiftoriam Criticam V.T. per RICHAR-

adï

DUM SIMONEM , Giallico Idiomate confcriptus Amplift FR. SPAN-

KW

HEMIUM SS. Antiquitat. Profeft: Authorem habet,

Addam jam pauca de Geographorum antiquorum uno aut altero.

[

MARCIANI HERACLEOT/E. «£« füib NICOMEDE BITHYNIAE

pl

Rege conícriptam, ab HOESCHELIO Grz«ceé faltem editam , inde à PA-

i

RENTE MEO OGrazc. Latin. & Notis illüftratam, effe SCYMNI CHII jam

omnces fatentur. - Id autem LUCAS HOLSTENIUS vindicavit; & plura

.

forté reperientur in Notis ejusad STEPHANUM deUrbibus, LeidxStudio

J

n

CI.Dn. RYCKIH ante triennium imprimi ceptis. In STEPHANO tria aut

quatuor loca inveni; que SCYMNUM CHIUM hujus Defcriptionis Au-

a

&orem efle palam teitantur.

Et nifi infigniter fallor ; ia ANTIGONI

j Vo

CARYSTII Hiftor. memora

M

bil. SCYMNI locum citatum, aut nomen

nf

faltem legi.

TE

De ANTONINI Itinerario adhuc litigant Eruditi. Plerique ceptum

'gW?i!

illud volunt fb JULIO CASARE, & OCTAVIANO AUGUSTO, fed

30)

oftea auctum à fequentis eviScriptore non uno ; five is fuerit ANTO-

j

NINUS BASSIANUS , Severi Fil. five /E/THICUS ISTER five OROSIUS

ui füb Conftantino M. floruere. . Potuit etiam mereri Titulum ANTO-

NÓ

NINI Imperat. fcil. füb ipfius au

fpiciis compofitum; licet aliquotNomini-

A

bus poftea interpolatum fit.

lt

Vetus Orbis Defcriptio Graci Scriptoris füb Conftantio & Conftante

Imperat. cum duplici Verhone & Notis JAC. GOTHOFREDI, Genevz

D

:1620. in 4to. Authorem meruit ALIPIU M, de quo in Przfat. ita GO-

d

'THORR. Geographta bac mon eff nifi alcujus Operis Hiflories émiz-mae ct» Ecloga, 7u

2

&er videtar. ALIPIUS quidamy de cujus Gesgrapbia. JULIANUS Fpiffe 20« qui

ANTIOCHENUS erat; teffe AMMIANO /!b. 22. at aliter quibusdam videtur y

g

quod eum ille Ficarius Britanniarum fuerst , de Britanma ut fibi ignota loquituv ; eum

zamen potuit foribere Geograpbzam Qj qam ante Prafetluratm [nam. Antlorem Religione

j

: Pagæmm;e- fiiffe uläzqg//e con[lat ct-e.

4l

qui Geographiam & Al'mageffgrm cón-

(

- Eundenm efï"c PIOLEM/EUM

iNunnna

— fignavit;

VN

p

E

"* ,P'Mli Á 1 "di"i P?füld de S?riþt. nonnul. Aäïflïgi

fignavit, à JOH. BAPTIST. RICCIOLIO probatum eft Ab. 7. can. 1

quicquid contrarietar BAROCIUS /£, 3. Cofmograph, cap, ;.. Ipífe quippe in

Almagefti &6. 2. vlt, pollicetur íe Opus Geographicám conítruéturum &

locorum longitudines computaturum à Meridiano , qui tranfit per Alc-

xandriam , quod etiam in Geographia (üa exfecutus eft.. Ncc JULIJS

*ille MATERNUS , quem in Geographia memorat, ille eft qui íüb CON-

STANTINO floruit, & qui ad LOLLIA NUM fcripfit de Aftrorum Ju-

diciis, fed alius ab illo diverfus.

De ETHICO quedam fübjungam

forte aliis non o"b'förvat:i. JOmnium

feré manibus teritur "& THICI Cofmosraphia ex recenfione SIMLERI:

Aud&orem huic Cognominem, fed plané alium in MS. Bibliothecz Bodle-

janz inveni & quidem vulgato longé antiquiorem. SIMLERIANOS qui-

dem poít CONSTANTINI M. tempora vixifft creditur, quem mon(tre-

foram Vocabulorum Authorem vocat ORTELIUS : fi BURTONO cie-

dam Comment. in Itiner. ANTON. p2g. 5. in MS. THUANI vocatur JU-

LIUS ORATOR, cujus CASSIODORUS menminit.. Alrer vero /E T HIE-

( US; q

uo Oxonii ufüs füm , una cum SOLINO in optima membrana

fcriptus er

at, & quidem füb DOMNO THEODOSIO ut Claufula MS. in-

dicabat.

Titulus hic fuit: Zecsprt Leber /ETHICI (al. ACTHNICI) Pbzofoplzco

editus Oraculo , ab HIERONY MO Presbytero translatus àn Latinum ex Go[mosra-

bia ci-7Mundi Scripturas & ftatim in initio : ZZe, & THICUS Jfiria Regtone So-

phifla claruit , primusque Codices fuos Cofmographiam nunctpavit. lunnumerasin

hocOpereFabulas deprehendi , & monftrofas voces vix ipfi Apollini expii-

candas, fed quzdam exinde tamen cum fiuQu decerpfi. — Interpolatum

à Monacho Opus ftatim fuboluit.

Quid de hujus Authoris ztate fenferit

GUALTHERUS RALEIGH in Hiftoria Mundi Anglicé confcripta , ex

Literis Cl. Dn. RYCKIL, Profeff. Lerdenfis Celsherr. Amici optimi Refponforiis

judicare licet ; Cum enim ipfi indicaveram RALEIGHI fenrentiam hunc

Athicum temporibus PTOLEMAI PHILADELPHI antiquiorem ftatu-

li

entis refcripfit: ATHICUM 4 «ulgato. promifit olim SAL MASIUS , in Notis

hi

ad Hiflor, Aug

. 120, ex THUANEZAE Bibhothece , ni fallor , e& Damels Schedis,

b

ZVfemins ettama e vt

diffe Codicem. AU THICI MS. $2 Bibliotbeca VOSSIANA 4

D

ublicate diver[um, Multifariam autem errat n lus slle, qieem adducts , sm e/Ethict

IK

arate notanda, Primo confandit. &'THICUM cam ISTRO CALLIMACHIO

q«i PTOLEMAI EVER

GET E. tewporibus floruit, — Deinde alium adbuc anti-

li

m perperam confingrt.

ISTRI antem. enumerantur à VOSSIO tres e forté

N

gm'ore

Eu

aliquis 1florum Co[mographiam fcripfitGracé, quam B. HIERONY MUS Latiné vertity

d

quamque ineptt Monachi , ficut. fevibis snteypolarunt , adfcrip[eruntque Ai,TVHICO,,»

M

uoniam it c IST ER satione erat ; & fmile Argumentum tratlaverat,

|

Sed longius non licet effe moleíto. Vale itaque, Vir Ampliffime, &

N

XXXI.

fave Nominis tui devoto Cultori, Argcntorati D. 41V. MDGL

PEIRI

4

;

T

103

(

I TELIE

ii

P.E TR

AD

.e

Virum Dectitfimum

j

N

IHEODORUM JANSO

NIUM

[:

.AB ALMELOVEEN,

M

J

EPISTOLA

]l

de

yi

10

Scriptís Ad;fpotis.

f

]i

FIRO CLARISSIMO

]

THEO

DORO JANSONIO

n

n

.AB ALMELOVEEN,

ia

Medicine Dodlori,

1

PET

RUS BJAELIUS

5n

Philofophize Profeffor Roterodamz

Vþl

$. P. D.

i

On illepidum fáné neque ifliberale eft Argumentum in quo jam

t

ante aliquot AnnosVir multijuge Le&tionisJoh. Deckherrus ope-

,U

rani fuam: induftriamque voluit collocatam , emiffis in. lucem de

OriU

Seriptis Adejpotis , Pfen

depsgraphis ci Suppofitzriis Conjetiuris, Placent

jult

Q

multis Viris doétis cjusmodi difquifitiones, & in amoenitatibus Literarum

At

quas plerumque omnes confeQari amant numcrantur Sunt quidam

i

gravioris füpercilit; & nimium dclicati faftidii qui non fe credunt prztium

mm'

operz facturos, fi veritates id genus unde non pendeant Mufarum Fata in-

ht

dagaverint. Utatur quisque fio judicio; & quemadmodum zquum eft

ii

nos iíta nom fcribere Viris illis füpra nubium tradus vaga fidera fequenti-

J

bus, ita patienter illi ferant detegi ifthzec arcana talium ftudio correptis

4n

