-hominibus , libroruns ut plarimum » atque adeó humanioris Literaturz

(

amantiffimis ; à quibus profedo magnam inibis gratiam quod tuis curis

u

/

effc&um fit ut Typis nitidioribus prodeant in lucem Conjedurz Deckher-

rianx auctiores multo quam in utraque pracedentiEditione. Quia veró

à me intellexeras non fo!'óm ex Rerpublice Literarie Excerptis Menfe

k

gatis pag. 1013. fcd etiam coram & exLiteris ob-

Scptembr. noviffin:o vu/

Ícrvatíe

l

104.

Mi Beli E;gpaza E

fervaffe me nonnulla in Opufculo optimi Deckherri quz fecus quàm opor-

tuerat obfervata fuiffent, egifti apud me ut ea Tibi indicarem ; vadem te

praítans fore ut Autor id non ferret parüum zquo animo, (ciebas enima

;äl

li

quid hac füper re ipíemet Tibi fcripfiffer. Tum fi que addere poffem ex

propria penu, ea ut tecuni communicarem Operi quod füb Prelo füdaret

anncdenda, non femel pro tua in me prolixa voluntate petüifti. Ego veró

M

qui tui caufa multo plura eaque ampliora fi vires füppeterent facere para-

t

tum me fentio, libens conditionem amplexus füm, quamquam non nef-

ft

lo

cius exiguam mihi effe admodum talium rerum füppelledilem. Sed di-

cent fortafle aliqui Le&tores ftetiffe per Excerpta Reipubl. Literariz mihi

(;

«

fingulis Menfibusadornanda, (Opusad (e rapiens univer(üm otiumac tem-

pus Viri multo me diligentioris, laborisque patientioris) quominus plura

idt

Tibi hoc füper Argumento fcripferim.

Li

Quidquid id eft xqui bonique

confulite Tuque Operis Editor, & Clariffimus Deckherrus Author, hasce

jn

qualescunque meas tum Animadverfiones , tum Additiones.

M

Ea qu& habentur pag. 27. de Hottomanno, & de Juünii Bruti Vindiciis

v

contra Tyrannos revocant me in Memoriam ejus quod fübinnui in Ex-

Gl

cerptis MenfisSeptembr. 1684. pag. x5 1. Hottomanithim haberi Authorem

0

earum Vindiciarum. Rogavit me pauló poft perEpiftolam Caufàrum Pa-

eu

l

tronus dodiffimus apud Traje&um ad Mofam D. Nifet, num ea diceret

if

Clariffimus Huberus, cujus de Jure CivitatisCommentarii egregii Epitomen

tunc dabam, nam ex Grotii fententià füb fi&o Junii Bruti Nomine latére

Pag.

(4

Mornzum Ple(fiacum; Judice veró Boeclero, Hubertum Languctum: Ja-

| Cto

cobum veró Magnz Britannie Regem exiftimaffe foetum hunc efle Ponti-

Ti

li

ficii cujusdam qui voluiffet Reformatis creare invidiaai nomine Do&rinz

! fho

Principibus deteftatz. — Dicam hic me ex Hubero ca non fümpfiffe, fed ex

f é

Libro Gallico Parifiis impreflo Anno 1589. cui Titulus: 7rartté de la Puiffance

Ól

des Rozs contre le Koi de Navarre, . An veró ifte Tractatus idem fit de quo CI.

Qu

Deckherrus pag. 95. loquitur tanquam Lugduni combufto, & falío

hii

afcripto Carolo Molinxo JCto. fed qu

Kai

non mihi liquet.

:

em alii tribuant H»(gam' Sorello Roferto,

t

Pag. 28. extat

duplex mendum ; prius annotat CI. Paulus andihgius

in Epi(tola ad Deckherrum fcripta fecundaeque Editioni appofita; fic enim

Qir

loquitvr: Z7Meminzfh cujusdam Fpr[copi Líncolnienfis Dz. BACLOSs; Is ff placet, eff

b

Tlomas BARLOVIUS. | Subjungit quzdam de Operibus IlluftriffimiReve-

aba

rendiffimiqueSenis,fed cum non loquatur de fcripto cgregio füper Excom-

lii

municatione Regum quod ex Anglico Gallicé verfumab Anonymo prodiit

N

in lucem Anno 1681. füb fido Claudii Barbin Typosgraphi Parifienfis N o-

lii

mine, non gravabor hic ea de re meminifle. Pofterius Erratum in eo con-

fiftit; quod M. CHOFFETAN , Otdin. Przdicat. dicatur fcripfi

li

ffe in Apolo-

nimmg

gialnjacobi,chis. Haud ita vocabatur, íed Ceeferean, R cgi Chriftia

l

à publi- :

*

1O$

—X

" Smþwfg;ä'/dg/þazz;. Ts

—

L E MR

J

à publicis & fecretioribas Coniliis , Vir in paucis Gallicà Facindiá cfarus ,

& tandem evectus ad Epifcopatum Matlilienfem. — Vertit Gallicé Florum,

(

& Hiítoriam Imperatorum Ro

z

mariorim ufque gd- Con&antinum cadem

2

q

Lingua clucubravit.

t

Pag. 35. ficloquitur Authors; Sce/effi de Tribi

1s Impoftoribus iä ]Gaäi.c;

"

L referunt, paffim venalis Libri Authorem Bernardinum OCHINUM fecrt.buc uíque

ld

fama publica, In Sccunda Editione defünt hac verba, s« referuzt, quibus fides

W

fit viàm füuiffe Viro doGto nimium crudam & parüm tutam priorem adier-

(

tionem. Certum efít falfiffimum cflé rumorem hunc Librum e:ni poffe in

Gallia, vixullus alius tam difficilé reperiri poteft emendus ab iis qui hzcía-

H

gaciffimé rufpantur. Sed utcredamusOchinum non confcripfifTe famottim

l

(

adeóTradatum facitquod ait Grotius inAppendice deAntichrifto p.m. 84.

qi

Librum de/Tribus. Impo[loribus abftt vt aut Papa tribussa aut. Pape oppugmatoribrs.

C

um olim animici Friderici Barbaro[fa Imperataris famasn [parferant. Laovi talis , quafi

fu. ilius (cripti, — Sed ab eo tempore nemo cff qui viderit: qnave fabulann effe avburar.

Cl

Hec ultima verba probant ut quod maximé falfüm effe hunc Librum fa-

r

cilé in Gallia reperiri.. Si res ita fe haberet, nequaquam Grotium latuiffet.

Wl

ObfervavitPaulus Colomefius Rupellenfis in füis AMsfcellaneisFhfloriess, Verna-

I

cula LinzuaAraufione vulgatis Anno r675. Vir,ut probénotatti in noviffi-

W

ma tua Epiftola, harum rerum callentiffimus, quique in Gallia fia Orientali

me

4g. 27. dudum promifit Diffcrtationem cui Titulus fit füturus ; Deconverte

sU

d'Authenrs cAcbez., Qbfervavit, inquam; in illis Adrfcellaueis pag. 28, erraffe

i]ä

Grotium dicentem inimicos Imperatoris Barbaroffz tribuifi? illi Librum de

0f

r

Tribus Impoltoribus, non enim illum fed Fridericum IIT. ja&atum effe Au-

hr

thorem ejuscemodi Libri , ut patet ex Epiftolis Petri de Vineis, ipfi à Secre-

de

tis & à Sigillo , utque ipfemet Groriüs fcripfit in Notis in 3. partem Philo:

f[ance

fophix realis Thomx Campanelle. . Debuitfet dicere Colometius Frideri-

9Q

cum Barbaroffàm teíte Grotio juffiffe ut Liber ille con&riberetur, non veró

fi

fuiffe Authorem illius, hecenim duo non tam parum differunt utdabiunt

4i1l,

relinqui debeat Le&ori utrum affirmetur.— Quidquid id eft hoc unum fàl-

)0/

tem patet non fuiffe Ochinum illius teterrimi Libri Authorem, quippe de

R

IU

quo Fama fuerit vagata multo ante natum Ochinum.

ent

Haud pror(üs dijudicare valeo fint ne certa quz refert Do&t. Author

(thl

pag. 39. Bibliotbecam Gallo - Sutcicam à Jeftitis Moguntinis fuiffe editam, vel

u

ab aliquo ex eorum Collegio Sodali. Hoc unum fcio Dominum Gravero-

li

lium Nemaufi in Gallia JarisConfültum eruditiffimum dicere in füis Ob-

1

If

ervationibus füper SenatusCon(ültis Tolofànis ab Rupe-Flavino collectis,

Authorem Bibliothece Gallo- Suecicz effe Ifaacum W'olmarum, ejusque

NÓ

;

TUh

Libri Typographum à Senatu Pariíino flag

ris fuitfe damnatum.

- Pag. s1. agit. Cl. Author deScripto celeberrimo in OriginemLibertatis

Ti

lj

ujus Seculi XII. publici juris fa&o

:

7

I;alic& cum

RCi.puäBlicæ« VCL?ctæ Ann'c/).?lf

Oooooo.

ii

hoc

*

106

Prri Bdl Epifola -

hocTitulo: Squit?inio della liberta Veneta, — N ere cquideni refert adfcr'iptüih

fuiffe id Operis Marco Vclícro, at ignoraffe eum Virum miror fupcrefie

ullum dubium quin Author Operis fit Alphonfüs 4c /a Cueva, Mar-

jam feré n

chio de Ze

demar , Regis Hifpaniarum apud Venctos Legatus, & tandem in

ä

Cardinalium Album relatus. — Legere illud eft tum in Przfatione Verfionis

Gallicz Seratiss illius quam D. Amclot de la Houffaye creditur concin-

h

nafíe & Notis locupletaffe, atque Ratisbonz (fi Operis Titulo fidem adjun-

gas) Typis tra

didifle Anno 1677.tum ex Libello clegantiffimo, cui Titulus:

La Conguration.

des Efbagnols contre la. Republique de Venié en Ü innée ad18. quem

ü

Abbas de St.Real Patrià Sabaudus Parifiiis in lucem edidit antc aliquotÀn-

nos. llleidem Abbas Author cft trium quotuorve aliorum Opufculorum

Ti

Anonymorum, quorum €

3.

cce Tibi Titulum.: Dez . Carlos , Nonvelle Hiflori-

*

- AMemoires dé AMadame la Ducheffe Maz.arin (degit

Q

que : De l'Ofage de I Hifloire

4

[

nunc ea in Anglia, magnz fame, formz; ingeniiqueFoemina) Cefarion, on

Q

£utretiens diverss de quo Opere nos in Excerptis Reipubl. Litcrarigc Menfis

—

Odobr. 1684: pag. 266. &c-

l

cherrus Catharine Medicéx Vi'tæ', Actorum;

Pag.. 72. credit Dom. Deck

Wt

"& Confiliorum ftupendam narrationem , fcriptum effe /»b. SERRANI,

N

£ve SERRARIL.. Illum fine dubio intelligit quem vulgó vocamus /e«z 4e

de France , non. quidem

fa

Serres , q

uique comp'o.üü-t l'Inuentaime de. lFhifloire

tri

ufaque ad.

füàm ztatem . fed ufque ad exceffüm Caroli VIL — At parüm ve-

(

rifimile eft fcripfiffe illum narrationem. füpra memoratam de Rebus geftis

Q

Catharinz Medicéz.. Sapit bocScriptum aliud longé ingenium & dicendi

"

«gré crederem Henricum Stephanum effe Authorem illius Li-

gcnus. Non

T

bri prout ipfi

à Maimburgio tribuitur in Hiftoria Z«ge. Solet divendi & com-

:

h,

pingi ille Libellus cumDiario Henrici HI. cuj

1

sAuthor ignoratur, & cum di-

rico. Henrici IV.. & Mar

2

earetz Va

lcfiz , nec non amoribus ejus-

h

vortio Saty

flt«

dem Regis,

atque Confeffione Catholica DE SANCY. Sufpicantur quidam

13

Ti

priorem illam

Satyram de divortio Regio fuifle confcriptamà Nobilifhimo

N

Hiftorico D'4ubign^,nemo v

eró dubitat quin fecerit Confeffionem Catho-

lo

licam de Sazcy , Opus dicteriis aculeatis & flibus urbaniflimis quamquam

W

non raró acrioribus refertiffimum , multoque lepidius altexàSatyrà ab co-

dem.fcripta füb. Titulo z Le.Baren d Feneffe. — Cxterum Joannes ille de Serres

n

[5

Minifterfuit VerbiDivini i

E

: Delphinatu; qui ejus Opusad Henricum uqufe.

hi

IV.deduxit, crat quoque Minifter & vocabatur Monliart-.

CAUKE,

habentur pag. 72. continent me hercule errorem non levenr,

fi

f

fed qui condonandiss fit Viro peregrino. — Dicit nempe Author CI. Ephe-

N

merides Eruditorum Ánni 2666. pag. 157. te(tari Librum cui Titulus: Z4e-

M

moives de la. Regence de la Remne Zavse de Medsces , Scriptorem habere Cardinalem

Riclelium.. Minimé gentium extat illud in Ephemeridibus Eruditorum,fed

Qu

À

&i fe- illumyLibrum c,enfcriptum pro Cardinali Richelio,five ad ejusu

im.

crus

-

)

P

107

de Scr-z'þïzä* alejþgz,,y r N

ng

Verus -Auth.or Operis eft Francifcus Annibal 4 Erres, Par & Polemarchus

i

Francie qui annofiffimus obiit Anno hujus Seculi 7o. quippe centenario

at

propemodum zqualis. Is bellice artis apprimé fed non minus Politice

i

prudens ; Opus hoc contexuit, multaque alia hucufque inedita & publica:

Q

luce digniffima ut intelligere datur ex Literis Patris le Moine Jefüitz cele-

Sic enim Inter

It

berrimi Operi pradfixis.

pretor & Jure quidem jhgncfub—

d

fcriptionem Epiftolz przfixe /e P. L. M.

j

]s

In iis quz proxime fequuntur mclius id quod' res cíft affequutus fuit

Deckherrus, quippe Hiftorie amatorie Galliarum genuinum Opus eft Co-

J

An

mitis Buf Rabutini, Viri olim praclaris Muneribus inftructi; quorum Ja&turá

&aliquot Menfium carcere luit poerias omnes quas metuere habebat, afpc-

j

Eft ille dudum inter

MR

riores fine'dubio füturas füb Rege minus clementi.

* quadraginta Viros Academiz Gallicz , neé temeré reperias qui Stylo com-

It

il

-ptiori & venuftiorifcribat. Fama ceft illum in confcribenda Hittoria Fran-

s

. Cciz laborare.

sls

Subfequitur mox obfervatio deAuthore Miniflerii Cardialium Richelii, cf-

Maxarini, que me in fümmam admirationem rapit. Nam qui ficri poteft

1]

N

utquis crediderit utrumque horum Librorum conditum effe ab eodem

Scriptore; quandoquidem prioris Cardinalis Zzwiflerizm Gallice duntaxat

d

Qu

fcriptum eft, pofterioris veró Italicé primum ab Comite Galeazzo Gualdo

Priorato, (Viro multis aliis Hiftoriis in lucem editis inclyto, quique Vicen-

jv

dl

tix in Patria. obiit Anno 1678. Czfarez Majeftatis Hiftoriographus) dein

. Gallicé veríüm.

Accedunt multe aliz rationes quas profert Deckherrus

u

ut Conje&duram Burgoldenfis valde abfíonam confutet. Quz poftea füb-

ul

nc&it, videntur fignificare Joh. Silhonium fibimet ipfüm afferuiffe Adizz-

(

flerii Mazarinei Hiftoriam quam videret aliis tribui. — Citat Librum dv Mrasi-

10

ffre 4 Etat vexé à Silhonio concinnatum , fed cüm minime mihi nunc fatis.

jqu

fit otii ad Librum hunc evolvendum, & feftinanter omnino i(ta Tibi fint

l

mittenda, (Operz enim omnis morz fünt impatientes ob inftantes Fran-

W

cofurtenfes Nundinas quibus Opus Deckherrianum adornant) nón poffüm

dt

hoc quidquid eft frufirationis probeé corrigere. Dicam tamen nihil quic-

4uam

quám aliud videri mihi (Criptum effe à Silhonio circa Aiuiflerum Cardina-

u

lis Mazarini, przeter Tradatum haud ità craffüm quem vocavit, Eclarrciffe-

n

ment de quelques diffecultez, toucbant l Adminiflration du Cardinal Mazarin ,'Opus

"u

.

fàné egregium : praterca certum efít Librum d« Adiniffre d' Etat , longé ante

fuiffe vulgatum quàm Cardinalis Mazarinus ad Clavum federet.. De Mini-

TU

fterio Cardinalis Richelii legere me memini apudSorellum eap. z. Brbliotbeca

]

lt

Gallice pag. m. 272 Authorem illius efle Dos Charles de 5t. Pau! , Fulienfium

Jh

Monachorum Prafidem , & EpifcopaliInfulà tandem donatum — Ejus alia

j

/- quadam fünt Opera & in hisGeographia Sacra in quam Lucas Holftenius

Ulic

& ante 20. Annos plus minus.

Ánnotationes quasdam ediditRom

j

Qoo 009 2

f

a

I^

T

sss

f

8

Y

Petrz Bælzz Epg/?a/ä

Quz legumür pag. 73. ea fünt ut accidiffe aliquid humanitüs Frud

Deckherro probent apertiffimé. Ait nempe ipfum Armandum Richelium -

in Pfeudonymorum Familiam adícifcendum vifum cfIe csm adverfns Perrs de

AMarca de Libertatibus Ecclefie Galcana operam OPEFATUS GALLUS an[urre

xiffet, . Primo fallitur dum dicit Opus de Libertatibus Ecclefix Gallicanz in

quod Optatus Gallus infurrexit ; fuifle fcriptum à Petro de Marca, cura-

enim prodierat Petri Puteani, & quod Petrus de Marca compofuüit hoc fu-

ä

per argumento fübíequutum eft non vero praceffit Tra&atum Optari Galli,

Sed hic alter, venia fit verbo, error circa fenfum verborum quaz exFageto

vitz Petr. de Marca Scriptore laudat pauló poftCl. Deckherrus. En verba:

Eedem ip[ó z4nuo (4640.) produt. famo[us quidara Libellus fb Optati Galli Nomine ,.

duo Velumina de Libertate Ecclefis Galiicana veceus. edua graviter anfimulaus, quod

ex corim Lelhione Schifmatis perieulum . pertime[cendum effet. ewjns Autborem. fore

RICHELIUM ambstione. Gallici Patriarchatus: atrociter (Matca) prafagiebat,

Duplex hic quoque lapfüs, nam neque Petrus de Marca ille eft qui prata-

ä

giebat; Optatus Gallus id faciebat, neque qui prafagiebat aut quispiam

4

alius fufpicatus eft Richelium effe Authorem Libri qui füb fi&titio Optati

i

Galli Nomine prodierat. Tantum abeft ut Cardinalis effetAuthor illiusLi- -

bri vel remotus vel proximus; ut é contra in co acriter fügilletur, eumque

reintandum majorem in modum Petro de Marca tradiderit..— Dicit Clarif-

fimus Baluzius in cjusdemPrafülisVita, Authorem qui füb Nomine Optati

|

Galli latere voluit fatis altequi effe cognitum. fi larvam 1l detrabere liberet,

Plura potgiffent dici his qua de Cz:j?e!/ione extant pag $8. Author ille

t

fuit Libri, 4e sen pumendis Hareticis , qui fab Nomine Martini Bellii vulgatus :

e't poftServetum ultimoSupplicioGenevz punitum;cui Libro ut fcisTheo-

dorus Beza refpondit. Pofüerunt Galli nuper illum Tractatum Martini

Bellii in füo Indice Librorum

/

prohibitorum Parifiis authoritate Senatus &.

-

Archi-Epifcopi Typi

s mandato.

Reé&é omnino fententiam mutavit De

ckherrus þag. .90o. . de p

le Grand: is enim revera ÁAuthor eft Librorum qui non pauci numero füb

ejus Nomine prodierunt ; Diu cft càm inter Anglos vivat, PontificieSedtz

addi&tus, nec femcl iter Gallicum inftituit przfedusStudiis & Moribus No-

ï:

bilium quorundam Ephoeborum ex cea gente.. Duaci natus eft in Flandria,

& (i bené memini , Opus Gallicum Anonymum confcripfit ante Annos 20.

pius minus, cui Titulum fecit : / £erme fans paffions [elon les fentimens de-Sene-

eue, in Gallia primum , deinde in Datavia Typis excufüm. — Ejusdem eft.

aliusTractatus Parifiis publici juris fa&us cum ho

i

qTitulo,— fï bene memini':

? Epicure Chrétien e£ Spirituel.

.

Pag. 93. dicit Author Operi

busnpo&humiis Benedi&i d& Spinoza Anno

1678. Typis exfcripta prefixam effe.rerfif/mam éncognità Z«tboris Prafationem.

am

—

Di&um eft mihi nuPcr Prafationem illam fuiffe prixio Belgice contcri Pt

4

—

Aa;le Scripti;Adcjþotlä;, :

E

abViro quodam & Menonitarum

Se&a cui Nomén 7aficbfellks, qm po&ciuam

ll

Mcrcaturam exercuiflet Amftelodami , in privato otio & exquafitis redi-

tibus vixit, Vir ceteroquin Literis haud ita inftru&tus; Eam vero Prafatio-

Í;

F

nem creditur poftea I atiné vertiffe proutextat in Libro Spinozz Ludovicus

iceyer Medicus Amttel.ante paucosAnnos vivis exemptus, Author ut fama

g&

cít Differtationis Paradoxe, cui Titulus: Pérlefophbia Sacra Scriptura snterpres,

u

qui uon immcerito difplicuit Theolozis; utpote fapiens Harefim. Contra

li,

can ftylum ftrinxerurit varii Theologi in hae Belgica Foederata.

!

jam ego in Excerptis Reipubl. Literarie Menfis Junii 1684. pag. 341.

À

retili ex Diecmanni Tradatu-de ZVzizralifge , trüculentiffimum Librum 4e

7

jefa Respublsca Chrifhiane in Reges impios dj Flareticos Antloritate prodiiffe Anony-

it]

mun Parifiis Anno 1590. & biennio poft Antwerpiz Pfeudonymum fub

n

Guiliicl. Roffzi Nomine (citat Diécmannus. vid. Placc. Píeudon. pag. 249.

M

250.) verümque ejus Authorem efle Jefüitam quemdam. — At hic pag. 94.

T

dicitur Scavenius teftatus

Gu liielmo. GIFFORDO.

pettilentem hunc foctum deberi acceptum f;rri

li

il

Circa Authorem recentium Librorum de Poly

camia , de quibüsCL

M

Deckherrus pag. 95. legantur noftra Excer

*

W

perioris pag. 359..& 13 71.

pta Reipubl. *Litxergþr. Anni Sq-

rf

Hxc fünt quze carptim ob

fervare potui dum fc&inäjnter legerem Folia

t

Libri Deckherriani adhuc à Prelo madentia qua fübmittenda mihi curafti

doc&e & benevole ALMELOVEENI.

Fac me quato ut purges apud Au-

torem de Libertate qua ufüs füm in recenfendis quibusdam ipfius erroribus.

NUNC ad Clarff: Vindi

"

ngii Epiftolam venio, & paucis abfolvo mcaä

lu

m cam Ememgationes.

b

A

T

Xeit i

3

Y

E

le m

Q

Libri cni Titulus: /a Reþloerclae de la Verité , Auctorem

1'[ini

"^

M

cfizr MAILBRANU M, Pere de l'Orateire.. Dicendum fuerat M AL LE-

BRANCHIUM. 2dó.Dum illeAuthor ejusque Cenfor digladiarentur, Mo-

4l

nacbum Beneditiinum & Lotbaringia, Don P.obert de Gales , fi retle sesini (1Na-

! fub

men enim tacetur) liiem componere aggreæ:m effe per la Critiun de la Recherche

u

de la Verité. . Dicendum erat Dere Robert des Gabers, cuüpus Opus vocatur : /4

Critigne de la Critique de la Recherche de la Verité,

N

5tió. In Belzio qui prodiit

Utf

Tractatus contra Hiftoriam Criticam V. T. per RICAREDUM SIMONEM

Ampliff. FR. SPANHEMIUM Axuthorem habere. Dicendum erat, Ricbar-

y

yn

dum Simonem , & Execbiclem Spaubemium , Oratorem Eledtoris Brandenburgici.

i

Cxterum Robertus ille 4es Gabets, Monachus Benedi&tinus, Lotharingus, ex

J

Congregatione St. Venne bonus fuit Philo(ophüs, Cartefianz Se&tz addi-

&iffimus. Miffi fant huc non pauci ejus TraQatus Philofophici qui fortean

yn

propediem in lucem prodibunt. In his eft brevis Refponfio Epiftolz cui-

dam quz fine Nomine Autoris prodiit Parifiis ante Annos r s. circiter , füb

M

1

hocTitulo: eure du Philofopbe 4 un Cavteffen de fs amis, Cxredit i píe Author

4

Qooooo 3

Refpon-

)

ho

. Epiflola .

: Petri Bali

Refponfionis

Jeüitam Rapinum fcripfiffe illam Epiftolam , fed fämmr.-

Scripfit cam, vel omnia conjiciendi Argumenta me fallunt

; ipfaque adcó

x

opinio fümn

.

oruni hác in re Judicum , Jefuita Pardzes, ex Prov. Benearnia

oriundus, & Lutetiam accerfitus docenda Matheíeos ergo

qua in SparFa

egregie inclaruit. -

JTANDEMS

upplemcnfa quzedam, ng: prorfüs davpGcAe: accedamus :

fervato vel temporum, vel materiarum ordine, fed

füppeditemus, nullo

prout unumquodque Nomen Memoriz occurrerit.. Non meliorem cu-

ram nobis liberam faciunt hinc alix occupationes 444 Capst & cirea. faliunt

ofurteníes anhelàntis , indo-

latus , illinc Typographi ardor Nundinas Franc

cilisque aliquam moram interponerc inter :

O

pus CI. Deckherri Prelo ex-

emptum mecumque ftatim communicatum

;

:

.

& iftam Appcndiccm Prelo

—— —

fübmittendam.

Occurrit mihi emnium primus latva

tus ille -]o'alancs Daptifta: Gallus

JCtus, qui N

otationes edidit inJacobi Augufti Thuani Hiftoriam , quas In-

golftadii excu

fas Anno 1616. & recens ex Nundinis Francofurtenfibus alla-

ar

tas Pretor P

ifinus damnandas & füpprimendas curavit Author cearum

erat Jefuita quidam Pari

fienfis Nomine Joannes Baptifta de MACHAUD,

feu MACALDUS fatente Philippo Alegambe pag. 224-

T

Je(üitarum Catechifimus qui pro

diit.in lucem Anno 1602. quique dc-

iadé Anno 1677. recuíüs eft Ultraje&ti (quamquam in fronte Libri

videas,

&

AA Falle Francbe chez, Guillaume Grenicr) Authorem habetStephanum Pasquicr,

egregiumVirum & in Gallia przclaris Muneribus ífecunda fama perfunctum.

(

Non diffitetur Filius cum refpondet acerbo Scripto Jefüitz Francifci Garatli

in Parentem , cui Titulus : /a Recherche des Recherches , in quo inter alia crimini

od dixit de Miraculis Xaveriaftis in fuo Cate-

datur Stephano Pasquier qu

2

chifmo Jefüitarum. . Videfis

Stephano illo.

pag. 793 Libri Jefuitæd& pag. 316. Apologix

l

pro

*a

Tra&tatus celéberrimus de Ja Pelitigtte de France ,

qui Anno 1669. prodiit.

in lucem cuüm hac appellatione Au

thoris P. H. Marquis de C. continente

f

us eft YàMarchione du Chatelet, Nobili

primas Literas Nominis illius, fcript

Aremorico ex antiqua Hajorum Fan

D

ilia, Filio ut mihi verifimile videtur

|

Domini du Chatelet,

de quo Peliffonius non pauca refert

Pauli WMius Hay,,

fcitu digna in eleganti

Hiftoria Academie Gallicz. ]In 2. & 3. Caput füpra-

dicti Tractatus, ubi de Religione agitur, vu

Igavit aliquas Obfervationes Pe-

trus Molinzus, Petri Filius, Canonicus Cantuarienfis , fed mutato vero No-

mine in fictum de /'Ormegrignt

Tertio veró Capiti,in quo de Reformatis

ä

er

&Profeflor AraufionenfisDominus deChan-

f

agitAuthor,refponditMinift

brun; affümp

ta in fronteO

peris Nomenclatura Grzca , nimirum de M. de

AMelanchtbon.

Idem ille.Canonicus Cantuarienfis Author eft Clamoris Regt£

enter fto--

danguinis ad Colum adverfus pnrricfdgts 4irglicanos , qui Liber vehem

E

machum—

II

r | de*ScriptifAdc]þotä.

machum mbvit Joh. Miltono in Alex. Morum qucni vel credidit, vel

xit edidiffe eum clamorem.

vfin—

,

t

La connoifJance des bons Livres ,

'Opus Typis mandatum Parifiis, & m Hol-

landia quoque Anno 1672. Authorem habet Dom. Sorel, multorum alio-

)

rum Librorum Parentem, quos ipfemet xecenfuit ad. calcem Bibliothece

fuz Gallicx.

í

;

l

Prodiit Parifiis Libe

Gallicus venü&& admodum fcriþtus Axnrio 1671.

füb hoc Titulo: Eutretiens d' Adrifle & d Ergene, cujus Author vocatur Sosbonrs,

L

(

JetuitaPatifinus. In eum cenfuram ftrinxit quz fümraopere placuit Anae

nymus quispiam Cleanthis Nomen mentitus, qui vocatur Barbier d' AAuconrs

X

l

Advocatus Parifinus, & nunc Academicis Gallicis cooptatus , poftquam

prafuiffet Studiis unius ex Filiis Clariffimi Colberti , fed pro Jefuita Apolo-

M

£iam concinnare aggreffus eft Abbas non incelebris, edito in lucem Li-

f

bello 4e /a Delicateffe , qui fané minori in numero habitus eft , quàm Opus

b

quod non multo ante conífcripferat, cum hoc Titulo : Je Comte de Gabalss , eie

Entretiens. fur les Sciences feeretes, — Exat hic Author l'Abbé de Villars.

»

Les Conformitez, des Ceremonies modernes avec les anctennes , qui Liber fi Titulo

ftes impreffus fuit Lugduni Datavor. apud Joh. Sambix Anno 1667. fed fi

rem ipíàm fequaris Genevz , Opus eft Petri: Muffardi Genevenfis , Viri ad-

N

W

modum Illuftris ; qui poftquam Lugduni in Gallia Verbi Divini Miniftrum

(h

cgifict fümma cum laude, ex eaque ftatione migrare coadus fuiffet, cum

Rex Galliz Miniftros extraneos füo- munere abire juffiffet in. Patriam fe

if

j

l

contülit, unde vocatus Londinum inter GallosVerbi Divini Preco ; quoad

vixit, extitit. Ejus eft aliud Opufculum haud illepidum nec indo&tum, cui

Af

fe

"'Fitulus : 2ugement de Meffreurs de laPrapagation de la Foy fuv le Traitté duPurgatoire

de M. AA Bobye ; fcripfit praterea Hifleriam Deorum Fatidicorum in. 4to. quae pri-

'

mum Genevz excufà, Francofürti ad Moenum recufa eft Anno 1680.

Scripferunt multi in Expofitionem Do&rinæ Catholice quam compo-

fit

Jin

füit Epiícopus.Condomieníis ; nunc Meldeníis, fed omnes füuum Noren

]

profeffi, fi unum excipias , quem ideóEpifcopus in Prafatione pofteriorum

Editionum Anonymum folet vocare. 'Vocatur is D. de la Baflide, Patria Ru-

ul

d

thenus in Occitania, diu multumque in partem curarum Ecclefiafticarum

vocátus, quippe unus ex Senioribus, quos vocabant;, Carentonenfibus. At

J

x

nunc ille derelidta noftra Religione vexatus noviffimis procellis Pontificize

Ecclefiz Myfta cft. Duos Libros edidit in EpifcCopum Meldenfem; prio-

(

f

h

rem adveríüs z. Editionem Expofitionis; pofteriorem veró adverfus Prz-

fationem novz Editionis. Nec non etiam in arenam deícendit cum Clero

Gallicano Anno 1632. fcriptà de illius Coetus A&tis Religionem fpe&anti-

(

'"

bus, Refponfione Apologetica primum Parifiis, deinde Amftelodami Typis

ipfius

(

mandata- | ln cundem Coc;qm Ícripfit CeleberrimusJoh. Claude; ab

€ni

(

T^

^

-

- Petyi Balü

d

.;

j

H

L

/',

A

II2

i«

d

J

enim Cälmho þrödiü*unt b Conf[idevations (ur les Lettres Curcnlarres yde T Affeiblee

da Clergé de France , Haga Anno 1682. Typis mandatz.

Percrebuit majorem in modum Tractatus Gallicus de Epifcopo Mulico,

carpens inprimis Epiícopüm Ambianenfem, & Archi - Epifcopum Rotho-

magenfem. fuit iftc antea Epifcopus Sagienfis in Neuftria , &ab eo multa

mala paffus cft Presbyter quidam Nomine /e Ier Tcologalis, ut vocant,

"ened xuUE O uhe . embrhal -R a "

cjusdem Sedis Epifcopalis , qui cum acriori effet indole non modo diem

E r2

dixit Prafuli, Hxrefiumque criminumque poftulavit, fed Scripto juxta eru--

dito & falfío Epifcoporum Superbiam , & Aulicos Mores perftrinxit. Hic

ille eft Liber quem vocant / Evéque de Conr, qui in ipfà Gallica furtim im pret-

(üs in 4to. minori deinde forma recufüs eft in Hollandia. Appofita eft Epi-

ftola ejusdem /e Neir ad Ducem Guifiam Feminam Negotiis Religionis im-

meríam. llle tandem paenas dedit graviffimas inimicis füis

,

Kad triremeg

(lï;?

damnatus , fed mutata eft poena carcere perpetuo.

Pl

^Miror noftrum D. Deckherrum qui tot Libros

Politicos Anony;nos

M

recenfüit , & Conje&uris füis fübmifit ; tacuiffe de folidiffimo illo Baronis

Lifola Opere, quod Juribus Galliz Regitz in Brabantiam oppofitum eft füb

dh

Titulo : /e Bosclier d' Etat & de ju[lice,. Fama eft ex interceptis Literis Domini

N

deLionne cognitum effe fateri eum ingenué hoc Ícriptum effc omni ex-

1

b

ceptione majus. Nunquam audivi quidquam repofüifle Gallos tali clypco.

[

"[ractatus de Orígme. Fontium qui prodiit Parifiis Anno' 1674. Opus cít

i

Dom. Perreault, non illius qui Prafectus eft Zdificiis Regiis, & verfioncm

Vitruvii Commentariis locupletatam concinnavit , efique unus ex .

lu

R

Academicis Gallicis; nec illius qui Medicinz Do&or Parifien(is ; & Acace-

Q

mixRegizScientiarum Socius T estamina Phyfica edidit Gallicé Anno 1680.

Fratris.

-

l

3. Volum. in 12mo. fed tertii horum

^

.

D.

Pi(

Dif'ertatio

de Trifagi

[

Origine Auth

ore P. A. V. D. M. qux prodiit in

hT

lucem.Rothomagi Ánno 1674. non ab Miniftro Rothomagenfi ut perpe-

M

ram Maimburgius cenfet in (iia Pontificatus Gregorii Magni Hiftoria , cos-

D

cinnata eft; fed à Domino Allix , nuper Paftore Carentonenfi, nunc vcró

Londini commorante.

Ex eodem fonte emanarunt Homiliz Gallicz de

quibus nos in Excerptis Menfis Aprilis 1685. pag. 43 r. nec non afnaffafs Si-

l

nacita Anagogicartim Contemplatsonum in Flexaeneran Liber 12« batlenus defidevatus ,

renmt[[A

g

q

€ui p

fs

Expoffulatio de $t, 7ebannis Chryfoffomi Epi[lola [uppre[fa , qui Libcr

Londini lucem afpexit in 4to. Ánno 1682.

(

Nullus Liber melius indicat.quàm pauci

l;

fint homines quix genium ha-

beant ad jocos & fales rité interpretandos fa&tum, eo qui ante decennium

M

vulgatus eft fub hoc Titulo 7az£ 2Zlexandrií Ferrarti Cunobsta Augz:/lz'z-:;.:;æ-i

*YUCLIDES CATHOLICUS. J Ridetur ii eo fàlsé & urbané Profidentia

pl'«

Pontificiorum qui non fecus ac fi Fidem füam firmis ftabilirent Funda-

0

mukis

N

mïentis gloriantur, &. alios . pra? (e contemnunt ; tamen ille Liber

h

Rcf?r-,

U

m

Bs

anendie

d sc;»ï',ïn;ä Adefrotze.

-irg

natis tantum nord vifüs eft impius haud quaquam dii"cömerc cautís

uid difieut ra lupinis, Scd

quid facias cam €o genere Hominum qui cucur-

itas lippiunt ; qui fatué fapiunt ad cibos exqui

fitiffimos ? an propterca

le

ironieg valedicetur ? Non cenífebunt

, Opinor , periti rerum zftimatoresc

Videfis füp

ra laudatum Diecmannum pag. m. r9. qui mclius judicat de

Enuchde Catbolico, cujus non ignorat efle Authorem

; Celeberrimum Fqbri-

qum , Heidelberga Theologia Profe[forem..

n

RichardusSimon, de quo füpra, Author effe

creditur Libri qui füb No-

M

[

mine de Simonville impreflüs eft Parifiis Anno 16

&r. & continet verfionem

Tractatus Leonis Mutinenfis de Céremoniis Ju

deorum cum Notis , tum

l

i

etiam ipfi tribuitur ver(io Itineris ad Montem

Libanum Jefüitz Dandini,

Notis exquifitis comitata ; nec non /

FHifloire Critique de la ereance des Nauons

G

da Levant ef i Ehfloire de l'Orsgine cá* du Progrez, des Revenus Eccl

efia[liques. vide-

antur Excerpta Reipubl. Literarie Me

0

nüs -Maji 1685. pag. 531. & Menfis

Maji 1634. Artic. 2. & 5.

15

[

Egregium Poémation vidimus ante paucos Annos, cui Tituluä: Ü drt

dePrecber. Crediderunt quidamAuthorem cjus cffe eumdem illum Poétam

M

nominatiffimum qui Satyris füis adco inclaruit ut Regix Hiftorie conícri-

:;bendz Provinciá fuerit donatus. .

AU

Alii vero dixerunt artem illam concio-

a

nandi foetum e(fe Monachi S. Genovevz,

quod fortaffe non ignorarent

e(fe quemdam in ea Congreg

en

atione Monachum qui quam plürima com-

4^

pofuit Carmina inedita quibr

1

s acerbé carpit pravos mores Clericorum.

Vs

Falluntur utrique. « Author Oj

»eris vocatur /e P. del'iliers , ex Jefüitarum So-

dalitio. . Admonet me

Titulus iftius Poéfeos, alterius Tituli (imilis;ynem

i

pe

de l Art de Parler. Liber ille ter jam füit impreffus; & factus

eft à Patre Bern-

ardo Lami Presbytero 'Oratorii ut vocant.-

Idem Author eft alterius Libi i

gl

&

H

*

Anonymi; Entretrens fur les Sciences , dc q

10 videas mentionem in Excerptis

tX

Mentis Decembr. 1684. pag. 468.

Verfatur nunc ille Gratianopoli in Del-

v

o

-

phinatu , & multis Operibus Nom

n dccusque ali

quod (ibi peperit quz

«t

Anonyma prodire non paffüs eft, de

E.iv

quibus proinde hic fileri oporteat.

— Plurimi fiunt à multisLectori

P

ous tria hec Opufcula , Sonia Saptentis, Ge-

"T

——

(

nius Saculi, Gyaes Gallus, AuElore Petro Firmiano, — Verus Author erat Monacl

ius

quidam Capucinus Nomine Zacharias Lexovienfis. Tribuitur ei

i

dem Opuf-

culum fàtis atrox in Janfeniffas, cui Titulus : &elation du P

ays de Janfenie , par

Lou:s Fontaines Sieur. de S, Marcel: Parifiis T)*P

J

is mandatum Ánno 1660. vide

Sorellum Zebliotbec. Gall, pag. m. 172.

Vl

li

Inter cos qui Expofitioni Epifcopi Melden

7!1

fisrefponderuntNomen (ium

profeffus eft Advocatus quidam Monfpelien

fis, Nomine Brueys, qui nünc

1m l

cjusdem Epifcopi caftra fequutus;-& in clie

h

ntelam admiffüs, no

n raró in

lt

noftra Dogmata calamum exerit. Aufpicatus eftab Examine ratio

n

num qug

locumdederuritSeceffioni majorum noftrorum ab EcclefiaRoma

na. Hunc

for

Librum tres ex noftris refutarunt;-Primo Cc

leberrimusPetrusJurieu;Theo-

-

Pppppp.

logiz

E

*N

»

114.

Favi Báli E,;ïzfa/;a

logix hac in Urbe Profeffor, Collega mihi aternum colendus &dï me

k

femper optimé meritus , qui Libellum eximium vulgavit, cui Titulus: $wee

li

du Prefervanf. . Ratio Tituli baud ignota cít iis qui fciunt jam oppofuiffe -

illum Authorem Expofitioni Condomienfis Prafülis , Alexipharmacum

"

optinium . fiv

e Prefervauf. contre. le. cbangement de Religion. . Sccundus qui in

4

Brueyfium infürrexit, edito in lucem Tradtatu : /e Profolyte abusé', on faulfes

qejits de M. Brueys, cft D. de Larrogue Filius.illius inclyti fama Miniftri Rotho-

18

Excerptis noftris Menfis Maxtii 1684.

Qu

magenfis cujus Elogium videre eft ir.

ubi quoque videntur nonnulla deScriptis cjusAnonymis. "Tertius Advere

:

at

(àrius Brucyfii ; fecit Obfervationes generales in cjus Librum (videExcerpta

Ya

noftri ejusdem Menfis pag. 100.) & vocatur D. L'e»fant, Verbi Divini Mini-

;;

lu

fter Heidelbergz: , Vir in atate parum provc&ta jam fru&tus edens qui xta-

ij

