M

*

Scultet. in tom. 3. pag. 239. & fegg. nimirum Libros octo

de ïbz/afwo-ph

4 ,

qüos

n

Bellatminus huic Authori tribuit, non ejus;

6

fed NEMESII effe, tefte Ellc-

bodio Nemetii Interprete , Edit. Antv

erp. 1565. . Librum de Psta perfetia , in

(

Vita Moyíis myl(tice expreffa ORIGE

nt'

NEM potius, quam hunc Gregorium

fapere. - Epiflela de its, qui ademnt Hierofolymas , judicio Morelli & Molinzi »ilt

M

& Paronii, genuina dida, dubitante tamen Bellarmino. . Alt

V

n

[u)

ra, de Santla.

Trinitate, BASILIO. magis, quam Gregorio, tribuenda e

íft: quod ctiam

de tractatu ; de differentia Effentie & H

t

IT

ypoftafeos , dici poteft.. Neque

Author eft Libri de 7zizitate adveríüs Jud

£0s, quia Chryfoftomum , tàn-

Uf«

quani Patrem, citat ,.

(

qui Gregorio potterior fuit ? Suppo

fitus etiam ei Ca-

techeticus Aajor, Anno 1568.à Morcllo Parifiis editus.

Etin hunc cenfüm

;u

referenda videnturScripta de irginitate, & Oratio in eo:,

"

l

qui diferunt Baptifma,

Epi[lolam veró ad Euflabiam &c.- Caufabon

V

$, ex quib

usdam argumentis,

(

-eidem in Editione Parifienfi ad(eruit.

It

OPTATO MILEVITANO füp

pofitus eft Liber fcptimus adveríüs

Il

Parmenianum. vid. eund. Scultet. p

dga 4360N

"

li

De BASILIO MAGNO ferme eadem, que ex priorisS

culi eruditio-

nc habere poterat, ceníet cat enarratis in

P

M

in Vita Bafil. te». z. c

lacc. Píeud. num.i5 . er (44. idem

i

4p. 2. qui codem tom. pag. 521.

Hilario füppofitam

Epiflolam ad. Abram , (ive Ap

J

TUM remittit:

ranm , Filiam ad ejus confi&

orem F ORTUNA-

i

De AMBROSII Cemmentaria in Epi&olas-Paulinas H

eu

bendis, te(tatur Conring. 4e Covflit, Epife, German, tbef, i2

IL A-RNI Ó adfc'ü-

di

Hac ex alienis, partim & noftris laboribus coll

[

igere opus duxi; non

quafi Sculteti à noftra Confeffione alieni, vcl al

ius cujusdam , authorita- -

f0l

tem , teftimonia , conje&uras, fine exceptione

o

probare voluiffem ; fed ut.

de cujusqueScripti fide aliquantisper conftaret,

firmandis reliquis; tum vel

:

afd

maxime, ut fcrio agnofcerent , quam temerar

[

io; iäl;cm lubrico , fünda-

mento infiftant, qui juxta Bibl

ica SCïipta Qeozy£vox ,

quicquid füb Patrum

jig

nomine venditur, in argumentum Fidei Evange

licze falvificae

ott

arripiunt pro-

mifcue, & exponunt fimplicioribus! Homincs enim, non Dii

; Crant; Fidei,

t

credulitati , erroribus zque, ac mortalium quisquam, obnox

T

l; fepé & füze

» caufie impigré fervientes: Neophyti multi , multi malis Ma

giílris, aliiPhi-

a

» lofophiz Gentium ineptiffimz dediti. Quis etenim diffit

jtii

ebitur, multos,

» & cnormes errores ab integris hominum coctibus

pro vera diíciplina

bt

» fuiffe receptos ultró , patienter admiffos,

o

& veluti farcinas, pofterirati

» impofitos , quoties ipfa rei, eirca quam ve

ríantut, origine in longinquo

» àc retró nimis pofita; HominumSeculoru

v

mque, à quibus primó, & per

» qux dein' in pofteros id, quod recipitur,

manavit ; indoles, verborum

» feníüs , ratio , interpretationes, & veluti

Mediorum diícrimina , Vete-

jl

» tumque , quibus hac omnia docentur ,

Teftimonia , infüper omninó

lo

: Ddd

» ;itra

i

p

:Lö' Sect. T V.f De Scr)þt. kgl SmäRg/zä, 89' EC, * Ff//u n& »

» citraExamen fünt habita.' lta hon

Os Britangi z Sclden. f"z:b. 4 de Jury Nature X

« Gent« cf:p. 1, pAgs 10s

SECTIO IF.

Cer

/

Dess

Pm ad Statum R eligianzs €9' Ecclefra, ,ungy lämc ;

viciais , C variis, pertineutibus ex «vo recentiore.

1

ROVINCIALE ROMANA ECCLESIA. compofüit TANCRE- |

DUS, Juris- Confültus s quod per Epifcopum Civitatis (fed quem?

P

vel cujus?) füb nomine Provineialis omnium Ecclefiarum, ponentis.

mpeg — M. Qs (um . quelb "

Stylum Cancellarie Romanz Curiz, Canonesque Poenitenti

ales;, editum: :

Z

fcripfit Joh. Bapt. Zilettus £& Indsie. omn, hb, T ur. pag. 47.

z

;EXPOSITOR ROMANI ORDINIS

Z

,Qqu

i Vir diligcnti(ïïmüs; &; th L

» €a atas ferebat , integritatis & puritatis in obeundis Divinis Minifteriis

, Obfervantiffimus; adco; ut inolefcentesjam abufüs, nondumque univer-.

», fali Confüctudine & Romanz SedisAuthoritate, cui plurima, imó onminia -

7

» deferebat, confirmatos

; liberé notárit & reprehenderit; fe füb Annum ,

videtur effe BERNOLDUS , Presbyter Conflantienfis.

» t089. fcripfifle teftatus,

ztas à Trithemio- commemorata fatis

»Nam &.Libelli argumentum; &

» conveniunt.. Georgius Ca

&

and. z med(. ad Liturg. pag. 2:&: m Catalog.

Scriptor. pag. 7-

BRUTI FU

LMINIS SIXT ] V. PONTIEF. adverfus Fienricos, Navmüum

aacifcis HOT TOMANNUS ; in quo jo-

b Borbonistn, Auhor indubius cft E

; culati ftvlo veteresSandorumHiftoriz, ab obfolete devotis Viris fcriptz,.

», ridicule difcutiuntur. Thuan. tep» 4. £liflor. lib $2. pag. 43. quam fcriptio-

nem füb türbato Gallorum Regno füfceptam ; coneurrente fidei füac peri-

culo , voluntario feceffu ex Patria lu

it: quo in puncto re&te fenfir Goldaft.

som. 3. Monarch. laeper. in co autem minus

: dumÁnno t $86. Librum editum

ec bene in co, quando.

putav

it, cum publicatio in Annum 1 585. incidcerit: n

fronti

Voluminis prafcripfit, fe exhibiturum Scriptor

€s Catholicos, (Ponti-

q

t, Hottomannum talem non, fed Reformatz Re-

fi

ficios) cum notorium fi

digioni addictum fuiffe ; cum A

rgentinz; Bafilee, & apud.Genevenfes, — |

Q

am Pafilez mortuus eft. teftibus Thuan. ^

K

Jura doceret, qua in Religione eti

jom. $- Hiftor, hb. 99. pag« 100* Melch.

x

Sebizio $n Pit, Profeff, 7Cr.

ZArgenun, quem

ffe dici poflet, in in

ferta 7ob. BAR

LA]JI Pretate

errorem quoque admifi

ontra Bellaraminum Aunno 1

612. cdita : quo tempore ille adhuc Proteftan--

tes fecutus füit ; mutata longe poft Rome Anno XVIL

cum Pontificia».

i

Ite

-fuaReligione ;

nifi hoc negaret Barclajus « Prefar. Parane[eos ad Setdaríos y

inter Britannos

Catholicz Religioni femper addictum fuiffe,

T

inca fe vixiffe;

»

folet, adferens: de quo illi; quibusrationesVite

& moriturum, fervide, ut

»

legimus;

»|

ejus oculatius perípecte ljpdicarc poterunt;

& judigvitþtiam, ut

£

; ïngcnio

-

t

d

—

huic vicin. «ar. pertinent. ex 4Uo recénttore. 27

:

—— À ——

iif

ingenio meritisque zrftimandus PETRUS GASSENDUS, Phzlefophus ej 24c-

» dicina Profeffor Parifenfit , in. Fua Peiresu hb. 2. pag. 222.. Johannem Barcia-

» jum , poft editum de Summo Pontifice Opus ( pofthumum fcil. Parentis

Guilielmi Barclaji, quod eft apud Golda(t. tow. s. /44onarch. Imper- pag. 2 7:

T

»nec jam folita apud Regem fiosque pollentem Gratia (en cataftrophcn!)

bafiatum à Britannis, Gallis & Proteftantibus Virum, & Librum tam Parca-

A

tis; quam proprium, eft apud Goldaft. dici. tem. 2. pag. 37. in cujus favorem

Bellarmini Liber adver(àrius folemni Parlamenti Luteciani placito damna-

Vil

D

tus; vid. Ludov. Servin. z» Commenefal. äd'ver,/. Bellarmum, £

?Ch j

mond. /£. z. £isflor, parg. 10. Scilicet;

bid. P?g' 77;. Gra-

iU

dpía dies quandoque Parems , quandoque noverca eft.

Aule favore excuffüm!) fübduxiffe íe ex Ang

lia (fant formalia ipfi Bar-

T

».clajo £uPrafat,Pa-anef. nfürpata) & in Aumici finum fe; cum omni charitate

i&criis

» füa effudiffe, gratitudinis monumentum etiam Conjage celfo Peireskio,

nis

ib;4. pag. 254. in Carmine ad Viaffium reddente: dignum; quod in amoe-

d

niíllfime de füa Pocfi menti

fi

entis illuftris Foeminz fpeciofiffimam memo-

:

riam recudatur :

w

stl

V'era loquor , mulium , divine Via/fie , pmuim ,

T

Quo fugerem lntlus tuue mexsunije tii,

oj

Angentrsque T ^trt , feruent quema. INumina Gallrs,

"Pareft ; nibil boc bofpite triffe dabunt,

j

dngenium (petles credas de Pallade natum :

"u

AVirgtnis bae quam [ic ponere nomen amet!

;ripïïa

Quicquid eraut Mufa , quicquid prudentia quondam

»

Lï'lwilol

Fluno unum Gallis fcilicet effe putes.

u

!

Vvat , ametque meusm, rata [int ea Patla, Maritums

]gldl*i

Vivat etr in laudes crefeat ubique tuas!

edit

Atque ita transadtum eft, arbitro magno Viro, negotium de Relígioze ; iis-

iil

'

dem fere, quibus cum Julio Pacio à Beri

Re]

o

as Luca Holftenio & aliis actum

(Qot!

erat , rationibus & conditionibus füuaífoiiis, & abfolutum s cum aliis nullo

fücceffu tentatum. — Barclajus, non fibi foli, fed omni zvo, victurus erit,

*;ätæ Rc

sreil

qui , prater fe folum; in dicendi facultate; & formandi fortunarum inge-

niorumque ideas arte vix quenquam parem,füperiorem neminem, invenit.

ThuP

"u

Idem, de quo didtum , HOTTOMANNUS, Anno MDLXXIV. fup-

preffo f10 nomine (ut allegat T'huan. tem. z. FZffer, lib.st. pag. 969.) Franco-

:

[nu

rfot('lh'fï

Galliam; celebre opus , publicavit ; quod velum hodie remotum efít, in.

u

» quod ita Boecler. «d Grot. Ib 1. cap. 4. $. 6. pag. 275. Ícribit : Utinam in

ii

,W(lbi r

his (fcilicet quzftionibus , & hiftoriis tricarum Langucti; vel Junii Bruti

» vindiciis.contra Tyrannos , aliorumque;) non tam pertinaciter nominari

[& V]X'lü

TMH

fj

]

)u

» voluiffet Hottomannus; mali ütique exempli Author in Franco - Gallia

yre

J

133

[ggfm

',

» ,fua-: ubi ài$12 3&Aéver 4 vvb tca ctiar

nHiftoriam non femel corrumpit, &c.

Ddd ddd 2

» UO:

| lingCPJU

28 Seö?. J VDe Sbri[;t. Stäf. Reli. Eïfæ!ef jundi. -

» Quorum Virorum authoritas ; etiàm Viris cxtera innoxiis & modcratis;

» lllicio amicitix primo impofuit, ac horum opera deinceps aliis &c. qui-

» bus jungatur idem a4 bib. 2. cap. 6. $. $. pag. 245. 216.. Stephano (ita habet

Editio Hanoviana de Anno MDVC. cum rectius, &ad Hiftoriam Livianam

aptius , L. Junius Brutus , ut & Boeclerus 44 dl hb. 1. Grot. pag. 274. fcripfe-

» rat legeretur.) Junio Bruto fübjungi Tra&atum de Magiftratuum]ure in

» Subditos. & Officio Subditorum erga Magiftratus, ut manfüetioris ingenii

» foetum meretur? An Brutus ille Mornzus fuerit/. An Hubertus Langue-

tus? cujusSchedas quasdam Laufanne inventas; (memini Anno LXVIL in-

tcgri Libri ibidem inventi mentionem injectam) notavit ex Doecl. Dz. Plac-

€iu:: An Hottomannus cum Laufànnz Jura doceret; quod ob temporum

diftantias difficilius conftituitur, materiam igni ; qui illis & quz fecuta (ünts.

temporibus univerfam pene Galliam lachrvmabili furore depaftus eft, füb-

didcerit? An non Ibericz fraudes & fuggettiones aliquid contulerint ? vid.

a

Alphonf Menefius Benavides , 'T'

: rraconenfis ad Galliam : affid lfrwt.— p 200.)

non adferuerim; certe nondum

d.

Infcriptum. domitis, Brate, Aagifler eras !

Contra eandem Cenfuram Sixti V. nomine

Condzi Principis; affxum eft

Romm Pregramma: quod fübfecuta eft Nobilis cujusdam Galli Declaratre ad

pulchram Italiam , Italicé confcripta, cujus Author Frazejfors PER RO T-

'TUS, Galles, "Thuan. didl. lib, 28. pag. 28.

GLOSSA ORDINARIA BIBLIORUM tres habere Authores Noftra-

tibus dicitur : Alesznum , Sirabum Fuldenfem ; illum , ex allegatione Antonini

(ita enim legendum) part. 2:tit. 2 cap. 1. & Ganguini&c. Hunc exTrithemii,

Sixtique Senenfis fide mehercle! hic Conie&uris locus, & eas fingere licet!

tcrtius Britonem nominat : & quid fi labores conjun&i effent ? Vide autem.

uberiora apud Robertum Stephanum in Epiftola Gloffe illi promifías &

Almeloveen 4e /it, Srepban. pag. 46,

Dn. Theodor. Janíon. ab

Inter Jefuitica & Anti-

Jefüitica; memorandus FRANCISCUS VERO-

NÀ , cujüs extat Apologeticus pro Patribus & Scholaftici: Socictatis Jefu;

qui mutato nomine fiftit Illuftr. Cardinalem, Rebertus BELLARMINUM

bjusSocietatis non ignobile Membrum.- Idem, occafione litigii cum utris-

que Barclajis Author confi&tus Fraseifus ROMULUS. . Joh. Barclaj. Pindie,

eap. 6. $. 1. & füb nomine Z4attbai 'TORTI latitaturus, ab eodem z prize

Prafat. dete&us : qnod füo adíenfu firmat Meteran. /nb. 29. Fhfler, pag. 126,

Scripfit autem in Controveríia Britannorum cuniPon tifice Maximo, de Ju-

ramento FidelitatisSubditis przfcripto adverfüs Apologiam (de qua lucu-

lenter agitPl

acc. Anon. t 127-) füb titulo : Zvzplies nodo triplex cunenus, evul-

gatum cujus Author vere defignatus JACOBUS, Magne Britannia Pex, De-

fenfor Fidei. Jefüite Romano; qui eandem Idiomate Anglico adgreftus

"dndros ,

fuit , rþfpolïdit D, Baclo , EPifCOPUS Lillcolniengs: Torto veró D.

Eghfcö-

2

buic katkïcïin. €5 var. pertinent. ex ao vecentiort. — 29

(i5,

I*ipifcöpus* Chicheftrienfis , quorum TortusRegem ,& defunttam Reginam

Jui

Eliàbctham atrociter traduxit: Magna vero & blanda civilitate Regium

t

Animum diftrahereaufus eft Anti-Apologetico füo Gallice editoM. CHOF-

FETAN. Otdin. Przdicat. Concion. Aul. Regis Galliarum. vid. Meteran.

gam

if

diül. loc, pag. 127. Epifcopus Elienfis, pro quo 'Thomf(onius fcripfit eft no-

n

minatus ANDROSIUS: plura inferius dicturi !

Yi

ASTROLOGIA ECCLESIASTICA, & ASTRUM

INEXTINCTUM,

put

ex quibus illa de Claritate Ordinum Monatfticorum:

hoc de VeterumOrdi-

[.]

D

M

num honore ac patrimoniis falvandis? folicita fünt, in Editione, que mihis

ex OfficinaSan-Georgiana Ánno 16534. curata, contigit; non in titulo folo;

Y

fed & omnibus paginis GASPARIS SCIOPPII , Cafarei

& Regir Confiltariis

[.nf

nomen per fe ferunt.. Ejusdem eft vfamia Famiani Srrada, five de erroribus

falfisque ab co in Lib. 20. Hiftoriarum de Bello Belgico admiffis. Et quis,

P

vid

quafo, magnorum ejus &.antecedentis «tatis Virorum , «ujus Scripta.öic

n)

Famam ipfé non majori cum infamia polluiffet :

Eidem Officinz, eidemque Anno debentur Frarris LUD

OVICI SO-

'TELL, Adinerita, Regni Oxenfis Apoft

oli ac defignai Martyris ad Urba-

d

pum VIIL de Ecclefra gaponicaStatu Relatto .

& Fratr. JUNIPERI DE ANCONA

Ti

Conültatio ZeCaufís t 244od;s Religiofe Ds[cipline inSocsetate Tefu infflauranda : quams

)

fi non utramque , certe pofteriorem, ob fimilitudinem ftyli, connexita-

tem argumenti, Editionis & Anni denique facillime Scioppio adícribo.

i

Nec omittenda de L. CORNELII EUROP/EI 2denarchia Solipforum

ufll

NY

Conjedura,

übi nec Pelleri opinionem , quamvis i Societatem duram &

afoeram , adeoque non probabilem ,

fperno : nec Taboriana de SCIOP-

ia

K«

PIO (ex Vatiniano in

cínitas:odio omnium cejus generis Scriptorum [nam

ytet

(l

& Atito Perduclioms dn

j

é

fwitas publico fcripto inftituta, EJUSDEM eft. Con-

i

vill, Inzocent, pag. 295.] rco prx(ümpto) contemno. . Jd fuccurrit: an

ring. 4d B

is Libri origo petenda à GABRIELIS BARIACI LERMLEI,

M

non magi!

INolilis Folca

loboribus : Argumenta funtutriusque Libri tam prafate Mo-

]Cfïh

narchix, quam Introdu&ti

onis in Artem Jefuiticam, cadem ; Methodus;

VUM

Stylusq

1

e

1e confimiles; & promiffio tum de ulterioribus prz

ftandis fadta:

utis

unde C

onje&uras in hujusmodi

ji

il

io oftendimus.

*

—dii'cep;ationibus derivari folere in princi-

n

152 fulsiioe

g? Á

M. WESSELII 7ra&latut , de Poteflate Papa c Pralaterum Ecc

j Il

fi&o nomine, quod tamen rigide hic non adferuerim , tegit Bafüwm

«]t

GANSFORDIUM Grónmngenfim , licet magna fit nominum & doàrinz

[udl

cum M. Jobaune de efalia (hunc autem Goldaftus diverfum ab illo ex Cata-

g

los. Teft. Verit. facit) non in nominibus folis, fed & materiis confpicua in

2

7:

Monarc

hia Imperii Goldafti: ex cujus przfixo Tomo I. Catalogo Scripto-

r[drus

rum & Prooem. Replic. pro Imperi

o contra Gretferum infignis antiquo-

W!M! !

Dddddd j

£un

PBCO'

"

x

m

)

- 30 Se&.»] p. De&h])t.

4&4;. lïäelz"g.' Eï Ecc(e[ ! ]zmc? |

À

rum Scriptorum notitia comparari poteft. . Hic, quia Liber non in cujus-

vis manibus eft; qua ad inftirutum erunt; fuccin&e enotabimus:

Tractatus de fwribus gf Privstegus Imperatorum in Jyuperio Romano , qui indi-

cante Matthzo Flaccio Illytico « Caralog,. Tef, Ver. dvowpoe prodiit, & in

Manufcriptis nullum nomen Authoris prz fe fert. EUTROPII, Presbyteri

Longobards eft, ut Vadiani, Bullingeri, Lavateri & receritiorum teftimoniis

evincunt; exítat apad Golda(t. de£, tom. 1. Monarcb. Imper. pag. $. füb Anno

D CCCC. ubi- & de Scriptore Zifferie vetufte à quodam non adeó lite-

rato defcripte , ícil. Qua ratione! quibusve framdibus quidam Poutifices Cafarum

potentiam ixuminuerint ? ypfi EUTRODPIO, ob nominis fimilitudinem , nam

& ipfe ita appellabatur, fübje&z, plura in deliberationem arceffi poflent.

Difputatio fuper Poteftate Pralatis Ecclefie atane Principibus terravum conmifid,

temporibus Bonifacii VIII. Ponti£ Roman. üb formaDiàlogi interClericum

&Militem conícripta, (qua habetur ibid. paz. 12.) 24 Wslbeim: DE OCKAM,

fiv«. DE CAMPO, natione Angli, Profetforis Regii Parilienfis , & poft fc-

cetfum ex Gallia; Ludovici Bavari Imperat. adverfiis Johannem XXTL Pontif£

rigidi Defenforis merito habetur ; cujus memoria prolixe recol

cngiä tuit

Joh. Georg. Herwarto ; $& Ledov, Bavar. defenfo,

De Informatione 4e /Valitrate Proceffuuen Pa(me Jobaunits AXXIA contra Ludovis

cum Bavar, Inperatorem pro Superioritate Imperatoris in Temporalibus ; 44,

joh. 4& GAUDUNO, de GANDAVO,; vel JANDUNO, ad(erenda, quae

Cít in ditk. tom. 1. pag. $, adÀnnum M CCC XXXVIIL relata ; ipfe Goldaftus,

fed, ut videtur, citra neceffitatem, monitu Canonici Amici (üi dubitat; &

Conje&uram. de Authore, adis quoque gratiis, revocat ; fed Libellus,

litigiofi elogiüm ; aut non, aut vix meretur, quippe inter ejus Secali Mo-

numenta minimus; poftmodum tamen 44. Ztarico DE. CHALHEM, Mo-

nacho Francifcano, & Ludovici IV. Imperat. Cancellario , ex veteris Libri

teftimonio, &, quod ad oram E

"

ditionis Freherianz hoc nomen adfcriptum

effet, adjudicatus.

Authorem Libri 4

e e]Itatibus Eccl&jïæ-(eft ibid. par. 2;-)-quem" fe invefti-

gare non poffe, Flaccius profetfus fuit; a4 FR. BONAGRATIAM, Perro-

» menfan , fed dubitanter, refert Goldaftus, & putaverim , his Conje&uris,

» fermé omnibus, excipiendis finum pandifle Bullam di&i Johannis XXII.

» Anno MCCCXXX. editam, in fatos Authores fulminantem.

De WALLTHRAMI, Epifcop: Naumbergenfit , Epiftola ad Ludovicum

Thuringix Landgraviuny five de-4pologia proHerrico IF. Imperat. fisé Goldaft.

differit in Differtat. Replic. pag- 22. in omnibus dubitans , in fingulis hzrens.

Libri omnino tres funts quorum füb prafcriptione , deUnitatc Ecclefix ab

Hutteno editorum, Scriptor, vel VENERICUS 7ercellenfis

(fed huné repu-

diat Differtator, quia Apologetes A. D. MXCIIL adeoque

poft exitum Hil-

4mnum

debrandi ;- fcribcndg fc accinxerat ; cum Vgncricus » Vivente eti,

eodem

r

^ d

-

--

7

hüzï"c'wicin. €£S9 bar. pertine

£. eX &v0 recentiore. -- r

codem Pontifice; Anno MIXXVIIL excefiffet) vel CONRADUS Tm]ï-

üenfis, (fed nec hic placuit; qui Monachus Hersfeldenfis nunquam, qualem

l

tamen Atuthor fe venditat ; 4&b. 2, eap. 25. 24. & 25. füerat;) vel SIGEBERTUS

4Monacbus (qui quidem abfürde in fcenam tra

&us) vel denique WALL-

T

THRAMUS; ut prolixe, füg intentioni; totique Hiftoriz ferviturüs , pro-

Ils

bat & confirmat iden; qui in limine laudatus, Goldaft. ciur. Joc,. Sunt &

U

alia apud eundem , de Znbere Geftlorum Trevirenfinia, Monacho S. Matthize

Trevirenfi , qiem GOLSCHERUM füiffe putare noluit. De Epiflela ad

of Wormatienfé, quze ett ENGELBERTI, five Engilberti Archi-Epifcopi

Trevirenfis; ut & in Rationali Conttitut.

g;

ftrare mihi non propofitum.

aner. : quz huc deferre & illu-

PHILOTHEUS ACHILLINUS, ex fomnio Viridarii celebris

3 potuif-

fct veré defignari Pbslippss MAESERIUS , cum Goldafto, éjusque Conjedu-

[

ris , nifi ipfe in eruditiffimoOpere de Regzge Fobem. hib, 2« cap. t3. pag» 235» qui &

priorum mentionem & fequentium injccit, relicta, ut videtur, prima opi-

nione Zlanum CHARTARIUM, Audorem fübftituifiet ; & ubique nimium

E

fln&uaffet ; ex Prelleo, Orefmio , Fabro , Dormantio ; aliquem certum eligere

neícius ; à Dormanmi non videri abludere ; num is dormiens hoc fibi

13

fomnium finxerit? Verum, fi quid Conjeáuris fidendum effet, non alie-

M

num các hoc fomnium à Philippe Matíerio, confiderátis in calce Libri

u

verbis ; de Petslo Peregrino, five de & , jam decrepito fene fcribente; compo-

1

fitum; proinde non abfürdum effe credere ipfüm in Viridario Cocleftino-

&

rum hzc meditatum fuife. Qui per me, vel fit; vel non fit: Elogia Libri

u5

apud Molinzum Flaccium, Proteftantes, Maffonunr, Verderium , & alios

lo

minentialeguntgr. Sed Authorem VIRIDARIUM dictum füiffc, ut cre-

diderant Compilatores Indicis Librcrum prohibendorumAnno MDLXIV.

M

24. Mart.Pio IV. Ponti£ oblati & ab ipfo poftmodum confirmati , id cqui-

(f

dem riíüm excutit.

,,-

Anonymi cujusdam Graci Difceptatio citm Cardinalibn

$ Ra&anis- de Primatt

[

Papz , cxhibita in /Menarchb, Fmper. ditt.los- pag. 222.. NILI, Archi-Epifcopi

Theffalonicenfis opus effe, ferturs non adeó verifimifiter! cum Nilus no-

"

I

»men füum nunquam füpprimere folitus füerit. Sunt tamen , zuguir Edi-

» ter , qui putent Aecelaem; CALBASILAM fcripti Authorem extitiffe , qui

Jl

» tempore Concilii Conftantienfis, ut putat; vixerit, eamque difceptatio-

» nem Conftantino

n

» Je&ura !

poli cum Legatis Romani Poritificis habuerit: ex Con-

à

T

De MARSITLII P

ATAVINI Defenfore Pacis nulla difï"enfiö eft; 'pr:t/ü)iit

(s

autem Editor Prefationem, füb Períona LICENTII EVANGELI, Sacer-

:ab

dotis ,.qui à Goldaft. citar. loc. in fin. Differtar. x Ludovici Lavateri,

T

igurini

pll

teftimonio BEATUS RHENANUS , Seleftadienfis, dicitur 5 qu

od non

J

fmgdas iverim , licct. 'cjus vita diligcmifïnnus Scriptor Johannes Stuxiius,

n

j

"as

—

32 S:Z'z'. IV 'De;Script Stat. Relig. 65' Ecclaf Jund. -

xfationibus ac ipfo editis mentione

nihil de hac ; generatim, tamen de Pr

x

fa&a, adnotaverir; ut videndum in Edit. Anni MDLI.

obannis PURV AEI (qui circa Annum r590. vel 142 1. vixit) Commentaris

in p

ocalypfin in

Germania Anno 1528. fed fine nomine Authoris febannis

W1C

LEEL, Angli , editi funt , à

Purvao ex pralectionibus ejus colledi.

2, lib, 2« avtícs 4« CADe G. paQo 723*

Dogmata Viclefi

Gerhatd. Cenfeff. Catbal. part.

videat Le&or ad admiratio

nem apud Goldaft. Differtat. de Adutb. Aonarch,

er, [ab quatuer 1.

De S$aualoribus Romana Curia ,

emifit in publicum Tra-

Imp

n magis genuinum, quam ullum

&atum P. LURZIUS, quodScriptum no

priorum ; igit

ur veritas detégenda in Perfona 74attbsi DE GRACOIO,

ienfi : ea de caufà maxi

mé latitantis, quod adverfus fedem ,

Ep:fcopi Wormat

tunc omnibus

agnitam adeo eordata cum finccritate fcribere , magni dif-

criminis res vià ; majoris, ab Epifcopo talia fine vclo publicari.

b

nfi Epifcopo , perperam adfc

rptum. Ll-

HILDEBERTO,, porró, Certemase

[3

brum, de corrupto Ecclefía Stata , 1

dem Goldaft. teftis efts cum fit genuinus

Nicelai de CLEMANGIS, 4frcbi- Diaconi Bajogenjïs foetus , ub 1110 nomine

latitantis, add. Ge

rhard. eztat, loc. pag. 724-

p

De Libello , 4« Officio Firi Pii :n boc Re

ligionis 'äiJIdio ; tantal non eft ficut

olim , contenitio; cum Editio

Operum Authoris, Anno hujus Seculi XVI.-

Parifis pro

curata, cultu

& ingenio eximia & illuftria Scripta publicans,

pag. 750. & €a ,

.

quz po

ffideo , fidelia Manufcripta, hunc quoque non diffi-

mulato nominc

CASSANDRL Volumini inferucrint. VERANIUM etiam

MODESTUM, fe ipfum effe; profitetur, idem Caflànder. Oper.: pae. 79f

Rationes veró Judiciorum;

de magno; & Concordiz Ecclefi» nato Viro ,

a'Thuanea :2 Prefat. Hiflor, ad Henrie,

ferendorum, remitto ad Iectu digniffim

Gall. Reg. & tom. 2. Fl

or, lib. 26. pag. 44. ttt . 286 C 243. Adaque ipfà in cjus

$96. C*

ft44. EgoSymbolum boniViri, & neceffària piura addo:

3

Operibuspaz.

st Tandem dicordia toxia ceffet ,

uando erit,

Concordi , ut. celebrent omnia, mente, Deum!

!

Ceffabit enim cum Chriftiani , gloriofiffimi ;

quod praferunt, Nominis

)

uftitiaim & Charita-

SU CHRHJSTI, ejusquePrzceptorum , Menores,; I

h

tem fincere induent. Cujus Chriftianz, fcilicet! Charitatis

p

Aon

umentunm,

fimum , Anonymum, ufürpatz , ex ne-

ergaLibrum Caffandri innocenti

ceífitate, fine cuj

usvis prz;judicio,

adferendum ; nam , quicquid actum fuit

Fifloriam DE DE

TECTIONE NOMINUM, nimis quam propinque, tan-

um füturum ! Attulerat ad Colloquium Poffiacenum ,

» git; & in exem

»P

ermiffu Caroli IX. Galli

arum Regis MD LXI. habitum Frase;jéus BAL-

»D

UINUS, uris-Confultus Aitr

ebas , Confültationem Theologorum W/itte-

)

ft in Aulam veniens ; Librum de Officio Pii

» bergenfium de S. Coena; po

)

» Viri in Religionis diffidio ; Ve

rum, cum Liber fine Authoris nomine

)

m à Pro-

" vcxxditaxcm , przjudido Eafonæ,

qua Libxum extrudcbat, ftati

» tcltag-

E

d

-

| buic vicin. &9 'fäar. pertäkeät. &X 4rvo rez:mtim'. 3*

—

5

1

iy

E

',,-tdtantibus damnatus, & in eum, tahgüam à Bal

uino, quem illi dzez-

"n

» torem , & alterum Eccbolium vocabant; fa&tum , fümma petulantia debac-

» Chati fünt; & quidem virulento admodum Scripto, 7ebaszes CALVINUS;

hij

d

» contra eum fcripfit; qui poft modum aculeaté refpondit &c. (Thuan. i/b.

2$. Fiffor. tom. 2, pag» 16.) (Calvini Criminationum Formula eft in Oper.

(

Caffandri, pag. 77».. Refpontionum Balduini, i bzj. Oper.)) Monitus in-

;d)c

tcrim de jacienda dubia alea Calvisss : nc fe immergeret tam vafto gurgiti g.

h

damnatum hominem ex przjudicio, qui forfan cjus adverfarius non effcts

1

fi inveheretur in innocentem convitiis, proclium cum umbra male ceffiü-

)

rum ; €jus quoque animi habitus, cum fociorum periculo , periculofius

W

jj

expofitum iri cenfurz pratereuntium; acquiefceret, donec de Pio illo Viro

evidentiorem lucem dies attuliffet; &c. hzc Amici. Ba/dwinas, non temere

f

cetdurus, virulenta repofüit; & interim dete&um , Pium Officium pientifTi-

mum Ca[andrum , diffidentibus in Germania Galliis

que Religionibus pio

n

zelo exhibere voluiffe. Unde Calois

:

[*

4 , (nam rem uti fe habet integram,

fine calumnia memorabimus:) Balduino infenfior , errori fiio in

dignatus,

neque tamen eum confiteri , fed hoftis cervicibus, quicquid feda

tiores ob-

[

» loquerentur, atrocius imminere certiffimus , (uti erat Vir acri; & vehe-

» menti ingenio, & admirabili facundia preditus; Thuan. A&b 72, Hiflor, tom, 25

$

4f 257.) tenta tunica obtortoque collo, jam ip

[

fo Jure liberatum, in Jus

Scenamque retrahit ; & ícandalofe objur;

at: ( Adaa fünt in Oper. Caf-

» fandr. pag. $o7. t* 80$.) & tunc innocenti

imus optimus , dotiffimus, ac

h

(ita Thuan. 4i&.

» puritfimus füa «tate Thologus

lil. 24.) qui tot dotibus in-

Qy

» ftruàus nunquam faftu intumuit

; contumeliis

petitus nunquam paria

[

» reddidit, nullumque ullius arrogantiz ferocis

veftisium, vel in mori-

:

JUs

»» bus, vel fcriptis deprchendi fivit; (Thuan.

hb. 3$, pag. 365.

)qui Calvinum

lh

nullaa per omne du&x vite tempus fyllaba

leferat

» hominum confuetudine remotus , nec nofcend

» ab ipfo, homo ab

us5 qui ex folitudine

s du94leia ita contraxiffet ut omnes fere ejus fenfü

s obftupefecerit moro-

15

» fitas ; lamia & larva ex fuo antro , ubi latuit, extracta

; jacens in fterqui-

It

»linio fuo Colonienfi ; cum aliis &c. appellatus,

Repondit miraculofa

fl

modeftia Cafauder in Defenfione infontis Libelli, de

Officio Pii Viri, adver-

I

fus iniquum & importunum Caftigatorem ; (ex

üJ.t in ej.

Oper, pag. 809.)

lt

denique contradtum velum , tragoedialique lufui finis pofi

tus

At

hoc erat

Nimirum

peregrinos Libros nominibus ex prxjudicio infignire ;

hoc erat

fl

profcindere convitiis pium & talia non meritum

, Anonymum!

(vid. Judi-

cia Imperat. & Regis Roman. inOper. ejus; & Thu

an..Aif. 26. Fz

0r,

p4g. 286.)

iis

» non explorata caufa, nec magis decentiore Charitate! Addam

de Con-

pi

» Cordia; & hoc unum : Ut breviter dicam , quod fentio

, ità arbitror, fi

i

» Melanchthonis Animum Letberns, Caffander antem) mentema

habuiffet Patriar-

[ü

» cha Occidentis, melius a&tum iri cum rebus Europz,

Ecceee

qux nunc mifera,

-

E fLIh

pepectoccem u e s

»» ab titulo Evangelii; pene totumjam per Seculum Bellis funeftiffimis con--'

,Ccutitur. Nunc.eum ipfiilli qui Romanam partem deferuere ; paucas ob

» controverfias adeo. implacabiliter diffideant; quid de Concordia totius

» Operis fperandum eft? & tamen laudandi in re przclara infaufti quoque

»conatus. Quod fi praíens atas hoc füpplicii debet , ut fana Confilia re-—

» fpuat, imminet forte felicior Pofteritas, quam tandem capiat , aut Pacis: -

» ftudium; aut' pugnandi. tzdium. Hug. Grot..

ES

m Epifl, o 44. GAI!. p^g:22s.

€ 38 p4te 925

;

"

Sub fidto GABRIELIS. BARLIETI nomine; Svpicion

e.c'de-qitatuar Ms

zurchiisy d de ddnti-Chriflo , fcripfit Bartbolemens GERICKIUS ,. JCtus Magde-

enfis: & Speenlum fe[niticum , ub pracícriptione 7eacbimi URSINI,. Chrz-

burg

fhanus BECKMANNUS: ita conje&urandi occafionem przbente Goldafto:.

lib, z. de Régne-Bobem, cap. 13: pag. 363

e

ELLA&. PRAETORII Gypiegef Det

SYtigbváue Gey Dem Beutigen Gbriffeir-

thum/teftimonio Filii Fypographi Hamburgenfis ; in Addit. ad Parenus

Commentationem in: Canticum : £&tr Gbriff Der cinig GyOttes Gob 1c-

eft Chriflianus HOHBURG. , De quo:breviter : videri Virum fuiffe profundi

inTheologicis fenfus; & fincerz devotionis: caftigatz fed infelicis, Vita z

tranquillz füperatis erumnarum fluctibus, ex. hac vita difceflus ::fed. quia »

fallor; an non malo; fydere ! omnia.ejus pro: Harcticis habita ; rara fünt:

ejus ab Amicis privato ere fibi fuisque edita monumenta, & ab ipfo muta--

tis nominibus, ne in Perfoónam odium Doétrinam clegantiorem fuffocarct;.

vuleata. Sicutejusdem eft Bermbardi BAUMANN. 3feraeríides Gbriffei-

4

um : Et 4ndres SEUBERLICH, .£eimifdjer Sprüifun

ü

-

3

:ortrab: & Chrie

fliami de MONTEALDO, Meditation, in Canticum: 9tüti fomm ber3yepbem

Septanb. — Sepultus eft in coemiterio Refor

f

gïatoruzn Altenavienfi . prope

Hamburgum:;. ita fuis excidit fatis !

De dewverfis Gentinm Religionibus , f

ye , ut Brouneus Bfita*nnus, in verfione

Merryweather , locutus,. Ridigionum Geographia, ante XXX. & plures

AnnosLibellus ÀAmftelodamo prodiit ; Author, qui tum. tc&tus, Bernäardus

VARENIUS. Molck. ad Relig. /id. pag. 4« C 5-

»

P

Anno MDCXLV. fub infelici Pfeudonymi

a HILARII voz PROEKS-

HORST edidit Scbolam Catlegeticam W cigelianifini virus tegentem , ut ex

;

tranfpofitione literarum apparet ,. Chrzfspberuss ROSSELIUS ; Anno

MDCLX. ab irfigni Spirenfiunr Theologo , Do&ore Joh: Chriftophoro

Schragmüllero, i Libello, cui Titnius: W'eigelius redivivus ».aft detectus

& enec&us . erroris fui convictus & dimiflüs..

Epiftola de interditla: Chreflanorum cuem Gentilibns conmunione, deque Partifi-

catu AMaximo , num Chrifliani Imperatores eum: aliquando: ge[ferint ? mihi füb JA-

COBI PACIDII nomine nondumvifa; àScavenio facobo GOTHOFREDO

dofiano;

tribuitur. Nec c&;,»qgi.'dubitavcrit;jan rc&e? Virode Codice Theo

maxima

ä

——

LI

buic vicm.€5 var. per'fz/'ne;zf.frx- 235 ffgæntbrg. : E

Jf

"

maxima & magniäccntifïïma]uris Civilis pa'rt.e*, de AntiquitatibusEcclefix,

Sgb

JfIUS

&curiofisDifputationibus praclariffime meritos & ferme Dionyfium geni-

torem füum (i opera fpectes; notitia rerum, &inftruendi facultate füper-

t

greffo.. Notitiz ratio una'hzc & fimplex; quodTJoh. Anton. &Samuel de

j

d

'Tournes Anno LIV, hànc ctiam Epiftotam, prafixo frontiGothofrediano

nominc publicaverint : quod hucufque Noftrates in allegando retinuiffe,

fgi)ü-

facile demonftratu eft. T'abor. sn Element, Partit, concl. pag. 237. - I2efentüm

y

aAutem ibidem eruditiffime, munquam .ad neftros utque., Chriftianos Im-

iperatores Pontificatum ;Maximum gellifle ;; Fandamenta 'his adftruendis

gi

admota , erronea partim ; partim falía effc & füppofitita Monumenta.

hr

illo

À qua tamen fententia noviífime conftilendo difcetlit Wub.Chrdf. KRIEGS-

MANN, in Difértat, de Ponisf, Mazx. ab Imperat, Ecclefa e. Reipubl. cape[endo,

fit

ccafione Epi(tolz Goldaftianis infertz anse decennium edita : tenui, aut

ludicro, aut.nullo merito ; unde:expiofa.

CR

"Coxflantini 2layni Denatio ,oues Denatione Ottbonis I1I, Sylveffro Pape, falla,

1 «

ind

cum Commentariis ad Inftrumentum Donatioris, typis Gothardi Vóge-

lini edita, cum adhuc ea de re dubi&m füpereffet, Z/44c0 C CASAUBONO

u

Tnanifeftó noluit adícribere Ampliff: Dn. Placc. Pfesd. num. 255. rccte. &

lmär

lunt

folicite! Unus enim & verus Commentariorum Evuleator eft, fepius cum

:elogio dicendus, Marguardas FREHERUS,7 Ctus & Confilsar Palatin. te(tantibus

Pa

fCb

Actis Heydelbergenfibus, nec negante Gerhardo £v Cosfe[. Catbol. part. [pecs

lib. :2 artic. 9. cap.-9. pag. 944 942. quibus addenda, qua nofter Covarruy.

il

Ab. . Reolut. cap. 16..um. 6..à pags 57. ti[que 6o, — Carolum Molinzum (de quo

j

Y

fingularia habet Thuan. te». 2, Fsffor. pag. 293.) Virum fane nimis audacem,

parumque mode

ft

^

tum erga SS. Sedem Apoftolicam. quod eam fgbulam

Y

dixerit, increpans, fufe commentatus eft.

[

floribus , án. Gallia , ut rcfcmn'-f,-pafïïln venalis Libri,

. /Scelefti de tribus Imp

[iont

Authorem Zernardinu OCHINUM fecit uíque huc Fama publica, Scripti

J

