KeXVII127

i*

p

:]

.a at

.:wæ

W

&i

v

N.H/W/

E

E

p

P MK

—

E

p IUAK EU PA

—

M/ "

; a lais s b ag

m

MVuCOYCUNCENCTRESC

i

IX E

-T

——

CR

——

i — ER

E

O

——

*

&

N

—

E

ï

tM

L.

*ï

VU VL

M'eoKtoy- À

N12«5103333557 021

RATA

UB Tübingen

[4

&

A Lupr l euges äfj*//vj ff«f?

/æ ng ./'d;'(.,

SEX. AUR. VICTOR

SEX. RUFUS, EUTROPIUS

MESSA/LA CORVINUS.

m

,.-x MA

( ?gg

Qi-

),/2?

HI

NQTITIA LITERARIAV

D-E

SEX. AUR VI'CTORE

EX

Jo. Alb.Fabricii Bibliotheca Latina a Jo. Aug. Ernefti

au&tius edita T. II , Lib. III, cap. 9.

ZAurelii Fidoris etas.

SEXTUS AQRELIUS ViCTOR, Afer vulgo creditus;

certe multus in Africe laudibus, quam vocat decus

terrarum. Sub Conftantio & Juliano floruit, qui eum

rure ortum tenuique familia, fed ingenii ad ícripto-

rum laudem commendatiffimum, apud Sirmium co-

gnitum & ad fe venire Juffum , Pannonie ! Secun-

d& Confularem prafecit & honoravit enea ftatua,

virum fobrietatis gratia emulandum , multo poft Ur-

bi prefeGum. Indubie is eff Vidor hic, 1nquit Frid,

Lindenbrogius , cuyus exflat Hifloria F'itarum Augg.

quique tenui atque irdodo patre rure órtus, propter egre-

gias virtutes ad ampliffimos honores promotus fuit, quos

ex veteri hac infcriptione agnofcere licet , quam ipfe be-

neficiorum memor Imp. Theodofto curaverat poni : — —

ierum Principum clementiam — n&itudinem muni-

ficentiam fupergreffo D. N. FL. THEODOSIO SEX.

AUR. VICTOR V. C. Urbi Praf. Judex facrarum co-

4

gnitionum D. N. M. Q. E.

1 Vide Ammianum Marcellinum XXI, 10o.

[

a2

Sex. Aurel, Ficlor,

L:

&

"

IY

NOTITIA LITERARIA

Liber de Origine gentis Romana.

Ad eum vulgo refertur libellus de Origine gentis

Romana , a Jano & Saturno conditoribus per fucceden-

tes fibimert Reges ufque ad Confulatum decimum Con-

—pllFtll a'zpe//us ex auctoribus, Verrio Flacco Antiate (zz.

quidem ipfe Verrius maluit dicere , quam Adniia) tum ex

Annalibus Pontificum, dein Cneo Eenatio Veratio, Fa-

bio Pidlore, Licinio Macro, V'arrone, Cafare , Tube-

rone, atque ex omrnti przjca hifforia , proinde ut quifque

neotericorum a[feveravit , h. e. Livius & F'idor Afer.

Prodiit primum per A. Schottum Antv

Tp. I 5791

ünde Zidor Schotti folet dici. Poft editus eft anne-

xus Tomo primo operum Dionyfii H ch(zrnufïnx

apud Wechel. 1536, f & feparaum Lipfie 1591, f.

& cum A. Schotti notis ac Jo. Merelli ad Pi;

hlhm

Épiftola premiffus libro de Virisilluftribus ?*a Cor-

nelio Nepoti Variorum notis illufirato, Francof,

1609, fol. Praterea adjun&us commentariis Onufrii

Panvinii de Rep. Romana 1589, 5, & inter antiqua

hiftorie

iV

n&i

1m editos a Dionyfio Goiho-

au&ores j jun

fredo Lugd. 1591, 12. Quamquam autem Voffius

pàg. 169 de hift. Latinis, ex hoc ipfo titulo (a re-

centiore haud dubie manu , non ab auctore adjecto)

colligit, libellum illum collectum fuiíffe ab aliquo

qui fuerit poít Aurelium Vidtorem ; facile tamen

intelligitur, fi hoc argumentum valeat, idem di-

cendum de libro, quo viri illuftres urbis Rome,

-

& quo Cafares defcripti funt: utrumque enim ho-

rum fimul titulus ille tangit, cum a Jano & Saturno

conditoribus per fuccedenres fibimet Reges hiftoria

DbSEX. J?UR. FICTOR E.

Yv

Romana deducenda promittitur ad confulatum de-

cimum Conftantii, Nam libellus ipfe de origine gen-

tis Romana in hiftoria conditze urbis Romz definit.

Iraque ego quidem titulo tantum tribuere nolim, ut

propterea negandum putem, lbellum ipfum fcri-

ptum effe à Vidore. Au&tor vero , quiíquis eft, c.

1 ait, fe etiam librum de origine Patavina compo-

fuiffe. Sed 1s non exftat. Exinde A4fconium Pedia-

zum au&orem fufpicati funt Aufonius Popma *, ut

fupra eft ia Afconio didum, & Jo. Metellus, ufi

etiam hocargümento, quod de Livio loquens c. ult.

noftra, inquit , memoria: Hifforia Liviana: & cap. 7,

quam opimionem fequi metuit nofler Maro. de quo v.

Arnze

kád

ni

i praef. ad Victoris libros, qui & ipfe e di-

verfitate orationis alifque colligi poffe putat, di-

verfum huius libelli au&orem effe ab eo, qui de Ce-

-

faribus fcripfit, quod & Barthio videbatur ad Sta-

tium Theb. XHI, 664, qui Grammatici potius quam

hiftorici opus putabat. Ceterum ea quidem levia funt,

qua huic fententie opponit Burch. Gothelf. Stru-

vius in diff. de origine Romana & de ea fcriptoribus,

quaz inferta eft T. lil Obf, Hallenf. p. 93.

1 Popma ad Salluftii Cati-

ceroris : deinde dicit, fe féeiffe lt

lin. pag. 306, libellum de ori-

brum infcriptum de origine Pa.

gine gentis Romanze allegans,

tavina, At Pedianus fuit Pa-

eum . aucforem , inquit, effe Q

tavinus , ut ex Eufebit Chroni-

Afconium Pedianum. adducor

co con[lat ; poftremo flilus, optis

m

ut exi[limem , primum quia de

mus au&torum index, comrenta-

Virgilio & Livio ut aqualibus

tori magis quam Hiflorico con-

& famil'arbus fuis loquitur ,

venit , nec a Pediani. flilo ab--

quod ipfum & facit Pedianus in

horret.

comrmentariis ad. Orationes. Ci-

8;3

VvI

NOTITIA LITERARIA

D« F'iris illuffribus & de Cafaribus libellus , ab Andrea

Schotto primum editus.

Minus hodie ambigi folet, Aurelium Vi&orem ve-

rum auctorem effe libri de Firis i//uffribus urbis Ro*

zi&, quorum primus eft Proca *

, Rex Albanorum,|

ultimus Q. Pompejus. Hic hbellus fapius prodiit fub

nomine Corneli: Nepotis , Suetonii Tranquilli, vel ,

Plinii Secundi junioris, ut notatum eft, cum de ho-

rum ícriptis dicebamus. Prima edmo videtur ea,

qua cum Plinii Epp. in Germania f. ]. & a. prodiit,

P

repetita illa Neapoli 1476. Media inter has eft Flo-

rent, 1474, $ , ap. Jac. de Ripoli. His próximz vi-

dentur effe , que Mediolani fub Zmilii Probi & Pli-

nii nomine f. ]. & a. 4, prodiere (apud Saxium pag

DCXIIL) per Cafp. Lampugnanum, Petrum Mel-

leum & Petrum Cornerum., Sub Plinii porro nomine

editum habemus Argentinz corre&um opera Herr,

Monoceri a. 1505, & editum pet Jac. Gottesheim , qui

in praf. dicit, íe ante aliquot annos enarrationes

quafdam in hunc libellum excudifífe. In noflri exem-

pli titulo fcripfit antiqua manus: opus Corz. Nepotis,

Judicio magiffri Her. Barbari, Sub Suetonii nomine

produt Llpf 1507, 4, cum Machkane notis, Hujus

Machanei f. Maccanei Commentarii in hunc libellum

prodiere Taurini f. a. in 4, per Mag. Franc. de Sil-

va. v. Saxium in Hifl. liter. typograph. Mediol. p

1 Georgius Caffander in

dram , Latinum & Afcanium ;

fua editione, quam Plinii nomi-

alios item novem in extremo

ne infcripfit, tres addidit, qui

libri, qui Pompeji aitate flo-

ante Procam fuere

Evan-

ruerunt

VII

DESEX. AUR. VICTORE

CCCXXXV , ubi de Maccaneo ipfo videndum. Poft

Argent. 1517,.4, cum iifdem notis. Tum eum Dua-

ci 1582. edidit 44zdr. Schottus: G cum ejus & Ma-

chanei fcholiis poft prodiit Francof. 1609, £. pre-

miffus Cornelio Nepoti. Ab aliquibus Tacitum !

proditum effe au&orem refert Gyraldus dialogi(mo

26. Fuit etiam, qui Afconio Pediano adfcriberet,

Joannes Metellus in literis ad Steph. Pighium Sed

"ndreas Schottus & Cl. Hankius lib. 1 de Rom. re-

rum fcriptoribus p. 15 1 feq. eum Sexto Aurelio Vi-

&ori vindicant au&oritate veteris codicis, in quo

libellus ifte dicitur pars prior Aifforie abbreviate F'1-

&oris , ita ut altera pars fit liber de Cafaribus. Sed

unius iftius Codicis au&oritas profeQo rem non con

ficit, nec ipfe titulus ille fatis evidens eft: unde poft

Barthium, de au&dore Vi&ore dubitat Arnzenius,

fane non fine idonea caufa.

Liber de Cafaribus ab Imp. Augufto ufque ad Con-

ftantium Conftantini M. filium, cujuseditionem pti-

mam debemus eidem 44zdree Schotto , Antv. 1579,

$; unde & ipfe P/idor Schotti dici folet, ut a feq. di-

ftinguatur. Hunc Vi&oris libellum mitti fibi petit S.

Hieronymus pr(*r XXI ad Paulum Concordien-

fem propter. notitiam perfecutorum , ut videtur Theo-

dorico Ruinarto prafat. ad A&ta Martyrum p. VIII.

Sed v. Intt. ad h. l. De illo varia virorum dodtorum

judicia v. fi placet in Thomz Crenii parte XVIII

Animadverfionum philologico hiftoricarum.

1 Fatendum eft , au&torem

res, qua verba, mutuati , nota»

multa ilius fideliter repetere

tum a Cafaubono eft ad Spar-

tiani Hadrianum cap. 1.

Paffim etiam a Spartiano, qua

a 4

VHI

NOT.LIT. DE AUR. FICTORE.

ZA lter de Cæfarüus liber.

Exftat praterea alius liber, qui infcribitur : De v

ta & moribus Imperaterum Romanorum Epitoma ex li

dris Sexti Aurelii Fidloris a Cufare Aupuflo ufque ad

exceffum Theodofüi Imp. Sed hic juniorem auctorem

habet & diverfum a fuperioris libri de Cafaribus,

quem Schottus edidit, au&ore, a quo interdum dií-

fentit. Profe&o , cum in omnibus Mff. Excerpta di-

cantur e Vi&ore vel Vidorino, hi non poffunt effe

ejus libelli au&ores, Sub Vidoris nomine memora-

tur a Paulo Diacono de geftis Langobard. lib. 2, c.

18, etfi in quibufdam editionibus nomen 7'idorini

legitur. Voffius autem p. 22 1 de Hifl. Lat. eum effe

fufpicatur, qui in vetere Infcriptione apud Grute-

rum, Theodofii Aug. temporibus prafe&tus urbi &

judex facrarum cognitionum dicitur. Fuit & Aure-

lius Fidor cognomento primus , utroque, cujus jam

meminimus, antiquior, cujus verba laudat Julius

Capitolinus in Opilio Macrino.

Marianus Vi&orinus ad Epiíft. 31 S. Hieronymi

fcripfit, in Bibl. Vaticana exftare Mf. Zurelii F'idoris

f

Hifloriam pérfecutionum Ecclefig ufque ad Domitia-

num. Sed ejus fidem merito in dubium vocat erudi-

tiffimus Baluziusin calce notarum ad LaGantium de

mortibus perfecutorum T. 2 Mifc. p. 462. Neque

ex Hieronymo colligas, hujufmodi opus unquam

fcriptum fuiffe ab Aurelio Vi&ore , cujus hiftoriam

fibi mitti petit Hierony mus proprer notitiam perfecu-

torum ,. e. Cafarum : ita enim legitur ille locus 1n

antiquiffimis Codicibus, non perfzcuttonum. Porro

minime Chriftianus fuit Aurelius ifte Vi&or.

IX

DE

SOEORI Q BeBOF O.

E

x

Martini Hankii de Rom. rer. Scriptt, libr. Part, T,

c. XXXII.

Sexti Rufi atas.

SEX. Rurus multis Fefus Rufus appellatur: in

quibus antiquiffimi funt Thom. 72/ois in Comm. ad

Auguftini librum V de Civ. Dei cap. 1, & Raphael

Folaterranus Comm. lib. XIX. Fuit vir confularis ,

Di&ator, Maoifter militum , quemadmodum ipfa do-

cet infcriptio Breviarii, quod compofuit. Claruit im-

perante Valentiniano, Joviani fucceffore, qui pote-

flatem auguftam a. U. 1116, Chr. 564 accepit. Eum

initio Breviarii fui compellat hunc in modum ':

B revem fieri Clementia tua libellum pracepit. Parebo E-

bens ; quippe cui defit facultas latius eloquendi : ac mo-

rem, [ccutus calculatorum , qui ingentes fummas are bre-

viori exprimunt , res geflas fignabo , non eloquar. Ad

hunc Imperatorem ab U. C. 1117 annos numerat

cap. 2 : 24b Urbe igitur condita in ortum Perennitatis

veftra , quo pro[perius fadum imperium Rom. fortitus

1 Sex, Rufum. Breviarium

obtuliffe exiftimat Jc. Gotho-

hoc fuum Valenti a. Chr. 370

fredus ad legem quifguis p. 16.

X

NOTITIA. LITERARIA

es,annt numerantur MCX IH. Sub regibus CCXLIII

fub confulibus CCCCLXF 1I: fub imperatoribus

CCCCF II. Eundem Imperatorem cap. ult. Brevia-

rii, pofteaquam de Joviani pace cum Perfis a. U. C

1115 , Chr. 365 inita commemoraffet, his alloqui-

tur verbis: Quam magno deinceps ore po[fum , tua ,

Princeps invidle , fadia , inclita cum fint , perfonabo :

quibus me, licet imparem dicendi nifu, & avo gravior

parabo. Maneat modo conccUZz Da nutu , cui credis , &

ab amico , cui creditus es , numine indulta felicitas , ut

de hac gente fcut de Gothis , etiam de Babyloniis , ti-

bi palma pacis accedat , glorioftffrme Princeps V alenti-

niane Augufle. Hac Romanorum pax cum Gothis ,

quemadmodum ex Ammiani Marcellini lib. XXVII,

cap. 11, liquet, a Valente, Valentiniani fratre, &

Athanarico Gothorum rege, compofita eft , Jul. Fe-

lice Valentiniano & Sex. Aur. Vi&tore Coss. anno

Utrbis 112 1, qui eft Imperatoris Valentiniani fextus;

Chrifti 3569

Breviarium de vitloriis & provinciis populi Romani.

Sex. Rufus a populo Rom. geítarum rerum Epi-

tomen, f. ut alii vocant, Breviarium fcripfit , in quo

de tribus imperii Rom. generibus, regio , confulari

& imperatorio agit; precipua quaque momenta ,

prefertim imperii Rom. acceffiones, paucis expo-

nens. Orditur illud ab Urbe condita, five anno mün-

di 3198, ante Chr. nat. 750; & terminat in pace

per Jovianum Imperdtorem inita cum Perfis a. U.

Breviarium hoc illuftrarunt Jo.

1115 , Chr. 365.

Cufpinianus , Frid. Sylburgius & Henr. Meibomius.

!

DE.SEX.RUEFO.

XI

Liber de regionibus urbis Roma.

Iäxüat etiam fub Sexti Rufi nomine opufculum

de regionibus urbis Rome, cum P. Fidoris libello

ejufdem argumenti editum ab Onufrio. Prodiit etiam

noviffime in Cl. Grevii thefauro Antiqu. Rom. T.

III, in quo opere T. IV etiam occurrit Famiani

Nardini Roma antiqua ex Italica Latine verfa, qui

liber jufti inftar commentarii eft in hec P. Vidtoris

& Sexti Rufi opufcula.

65 *d *juou10 uinrieduip imp

,/*

O) X vpt

'h,; wuepoos tun

-uvqg 29 *[0) ur *

Hï'd "gHpo 47I

0

A9A

I9A

Qp

Copgdu»i ou

ded siuenjo vou 1

-HEÉ

ejjuo?) suq

E'T uina 4

B 4;,)—?',1'11-13

91oenuut O(T'"/&

-wml'o op e1dic )3x3 1uipo?) 1 x.a

] $: 1j ) *ej

-J]092 f) p* ïodgu-*r' 9T pl IA *

« bcl

?n» *s

13 OA. 2u7177]

r

[

lP' 1n»20 U" 'll.' * 3unJouruiouir

UloJejnjuo ) uini

ndoan7g tüb * s219124. pnde 79

D

-IA l'ïA LLUHRUIXUWI ) (UH[HX

in3uv3g21 9] ']lu' 19A. ])ï(xp LILA.

seoip genb : * A Jvlïl- dde

n

sonDp "N 29 snqiuonrpo ur 1]3

SllqlJIPU ) UW ul "je[[s odde *"1'[

*n»vj

uog "tppegog uuodie iox

'JA| souuvo ( uzideis0u022

-E^ omu0jjne snumqua oid

1umb suidoxinq 3jo urep] ou

-01ng uoubuaud uAP[T r

'mbm,cz 2133

2n00

&^ny

lrl * 0127l v/ 01

j

K3;

?

kvloq. vovox

51 1090 T? *am111n. r o /gzwg liv

"

u

*actbo2 139:d

-ng A0l

?^3 *5:)1019 1. 100 QAT02L 1202 jw-o;W/, 5hen 50d

-3*]n sl am1

3

»

3

4

[

521

[([0R7

dos

51 Sz0207] * neonsio 6

A0.L AmAa

$dn. dl ao evtg, : $9 *d *]]TA ".z wumrooquieT pnde suq

-Ipne[ "]X rurnueguo-) ap "je3Q) ur * e10821£) o1otd

-901N

Slïglp 5h-1001980 120 1002 f*"//O 5/-07?717'// 5!1(9 ij

-19]UI S?jJa] 9AY soqu"d ur IUO

nj

252

o9dxo ejegody

-X

qe mmuud

"[N 1unueg

wmlnf epurep *siogid-T

l-

-uo5 'eyrudog *501911 $n1dOUlng i fmnïj

'e7;2 1do4n J

*of 1 "Bed *5 [ "je'] e»euroiqig u»uqe3 'qiy "of

X

u

O

I

d. .O H 0

3

G

IX

NOT. LIT. DE EUTROPIO

Xlnf

2

|

vosioopuon 08 ivàg robvopy EY TPOTITOT, BpayuAc-

w N

Á wpwpAevoU TO AÁMOTOÓ , OU d?) koi TpÜTEpoV (AeTQÍos

é

paráaswy , xal rara drevÜGe Exovrog mpbe Kovstawrivoy

DT

Tü Spwewelog cuotycvurov uod 7r,coa'v— )d Tü AL

XiG 42 0400 xol elosaióru YouMavOU ';/LJ?;U Sai. Poft pau-

E

ca : "Eoa Gv wl à3oqiAU 2

p

qexelag vpóquAoe , mapé-

puEs coi$ Aeyopévee s A&£&ge , ol 70/ BV volv 227 ittí^

you6iv, T0 0à Qpouvópsevoy c»/.OSOJO'H/ éAAuvIiS misplac. Ic em

Eutropii meminerat fuperius his verbi

À2

1G

DOQuei) $ so-

9ó; ETTPOITIOX

;(

/

I (46V GU v D0V0G Yey'0VOxS ,

SAÀWV Ó v TW/ SQ4e.

SA'OC./I/,

TET TÀJ Gpycix) Morrivieg

d AMaero Popatexy io TOpÍaty G QVIGqAO "y'Acor "16 TTOLCU[AGVOC.

Ammianus XXIX , 1: Quibus poft hac cognita. feque-

fératis , Eutropius Afam Proconfulari tunc (a C. 371. )

obtinens potejlate ut facdiionis confcius am)/?zzzs 2 cri-

Fien , aö/cg[/'z'z mrzowus. Adq & verba Henr. Vale-

fius notat, hujus Eutropii mentio:

vt

1em

3 fac

[

i

3

L.hj l-

nium in vita fua p. 54, ubi de Fefto loquitur Afize

Proconfule

. "56

LES d

(i ToUTOU [

40VOV

0V

0s

DOACVTOL

S/70)J, tu& Éj4ETE Qatoiog &v QUTQ sl TOV hwpouzou

&or. De

eodem hutmp o loquitur Libanius in libri IV Epi-

flola 1591 ad Themiflium , ubi eum Ac,a;.u

'lïtu-

difcipalum & fratris filium fuiffe ait, ac nondum

quidem Magiilratum geffifle, fed brevi effe geftu-

rum. Funtkm Eutropium memorat (ncgn,i.w Na-

1

i-

ziapzenus Epift. 157, & magnum Eutropium appe

lat. In Epiftola autem 138 , eundem Proconfulem

í

Afie fuiffe, non ob'cme fignificat his verbi

1'('u

r

6 W«OG TAV cic

[

MA!'OCC GUGL TOZOUTOI—, , AJIVOC T u/ Ü

v

AóraTOy 6lyee *7;0

aovr& TÓ QríqUowoy Éri va 2V

1

Acíay zepiruxàv sl pépyqsot &C. Mtque ut omnia prae

XIV

NOTITIA LITERARIA

zeream beneficia , quibus me affecifli , cum tu fummum

Magiflratum. teneres , qui adhuc invidiam tibi. crcabat ,

reperto me in. Afta, f memoria tenes &c. Idem poftea

Prafe&us Pratorio fuit anno Dom. 380 & 381,

ut ex Codice Theodofiano colligere eft. Ac niá

conje&ura fallor, is ipfe eft Eutropius vir Cl, qui

lÓreviarium Hiftorie Romana fatis eleganti fermo-

ne fcripfit ad Valentem Aug. Hac F'aleftrus vir dodiif-

?mus. Hinc non Chriftianum , qualis vifus eft Bro-

dzo ad Anthologiam Epigramm. Gracor. pag. 319,

aliifque bene multis, fed Ethnicum fuiffe , colligit

Lambecius lib. 4 de Bibl. Vindob. p. 56 , & Fran-

ciícus Mottanus Vayerus libro de virtute pagano-

rum Tom. r, p. 670 edit. in fol. Nam que viden-

tur in quibufdam editis Eutropii exemplis eum a

gentilitatis nota liberare, (ubi fcilicet Jefum Chri-

ftum Deum & Dominum noftrum vocat) eain fcri-

ptis codicibus defiderantur omnia. Quare fieri pot-

eft, inquit Latinus Latinius Dibl. facro profana p.

79 , ut a Paulo Diacono illa addita Eutropio fue-

rint, cujus, Pauli Forojulienfis, nomen in codice

Vaticanó pranotari monet idem Latinius pag. 81:

Ille igitur Eutropius juffu Valentis Imp. res Roma-

nas ab urbe condita ufque ad obitum Joviani & an-

num U. C. 1119, btevi narratione flrictim comple-

xus eft, additis etiam his, qua in principum vita

egregia exftiterunt.

Diverfus autem eft ab hoc Eurropius Eunuchus ;

qui Conful fuit a. 387 & 399, & denique ad poe-

nam quafitus , fub altati Chriftianorum delituit, cui

ipfe antea jus voluerat afyli abrogare. Confcr $;

.DE EUJT RiOQUPLO.

xv

Ch;yfofïomi'homiliam Tom. IV edit. Ducaei p

ag,

o

482, que incipit: &i uiv , uoAoca 9? viv. Alius quo-

que Zuzropius Presby ter, cujus Epiftolas duas ad duas

forores, ancillas Chriftt, memorant Gennadius de

Script. Ecclef. cap. 49 , & Honorius Auguft, II, 49.

Hunc cum noftro perperam confundunt etiam Tri-

themius, Poffevinus , Andr. Hyperius de ratione ftu-

dii Theolog. lib. 4, p. 570 , & Goldaftus ad Egin-

5

hardum de vita Caroli Magni p. 157. Alius quoque

Eutropius Protofpatharius & Quazftor temporibus

Zenonis & Anaftafii, de quo Codinus n. 122 de

Origg. CPol, Alius item Eztropius Chriftianus , ad

quem Euflathius Antiochenus fcripfit librum adver-

fus Origenem de Engaftrimytho, vocans eum P.351

xpérisroy &y0py , & in limine libri uzeezíerzroy TfüS

&ploooEine wipure. Eutropius Epifcopus Adrianopoli-

tanus, Arianorum adverfarius. Eutropius Chriftias

nus, Prafe&us Pratorii Galliarum & Platonicze flu-

diofus philofophie , ad quem fcribit Sidonius lib.

Epift. 6, & de quo Tillemontius Tom. XVI me-

mor, Hift. Ecclef. p. 209 feq. qui p. 248 etiam de

Eutropio Epifcopo Araufionenfi , ad quem Sidonius

lib. 6 Epift. 6. Alius denique Eurropius A bbas , cus

jus ad Petrum Papam , de o&o vitiis principalibus,

fcriptum Latine legitur in Bibl. Patrum edir. Lugd.

1677, T. 27, p. 480. Libro X , c. 8, haec funt Eu-

tropii verba: Nzmius religionis Chrifliane infetlator ,

(Julianus) perinde tamen , ut cruore abflineret. Simile

exftat Ammiani de Juliano judicium , ex quo tamen

vel hunc vel Eutropium Chrifli facris addi&tum fuif-

fe , haud firmiter colligas. Nonnulla ad verbum Hie«

XVI

NOTITIA LITERARIA

ronymus in Chron. ex Eutropio, vel Eutropius *

ex Hieronymo : nam uterque fub Valente fcripfit.

Prius tamen verifimilius crediderim.

i

Broviarium ejus Hifforia Mifcelle admixtum.

Exflat hujus Eutropii Breviarium * Romane Hi-

lorig in X libros diftindum , dicatumque Valenti

Aug

uflo: fed in antiquioribus editionibus, Rom.

147 1, Mediol. 1475;

Venet. 1480, 1489, 1490 f. ad

item cum Paullo Diac,

calcem Scriptorum Hift. Aug

Parif. 1512, f. ap. Gormontium , Cracovie Mich.

Coccinio curante 1$ 10, 4, Parif. 15 13, per Nie. Mai-

lardum &c. cum additamentis Pau/Z Winfridi Lan-

gobardi , qui Caroli M. atate Diaconus Aquilejen-

üs fuit, mire interpolatum legitur, Omnes enim &

Jano, primo Italiz Rege incipiunt, & ex aliis multa

admixta habent. Etiam in Aifforia Mifcella libri un-

decim priores , lios ipfos Eutropii libros a Paulloin-

terpolatos exhibent , proximi vero quatuor audo-

rem agno

(cunt eundem Paullum Diaconum , fextus

d vicefimum quartum additi

porro decimus ufque a

funt a Landulpho 5agace, hiftoriamque perducunt

oei

ad annum ufque C. 8o6, uti redle in edit, Pith

legitur, ( perperam in Gruteriana excufum eft 706)

Livium Jcriptorem . Romanum.

1 Tta Pontacus p. 367 ad

Eufebi: Chron.

Perperam Volaterranus hec

2 Suidas in Kacrízev vocat

verba fic accepit, ac fi Capi-

"Emvropby. EUrposrícu "Popaai-

to Lucius Epitomen Livii con-

cinnaffer. Laudatur Eutropius

eTiéervrepibvros MBioy vv "'Po-

etiam a Sarisberienfi VIIL, 2x

quloy., Epitomen , qua Eutro-

Policrat.

pius Latino idiomate abbreviayit

|

DE EUTROPIO,

I,XVII

in euibus tota fere Anaffafii Bibliothecarii Rom. hi-

ftoria Ecclefiaftica ex Georgio , Theophane , aliif-

que Grzcis fcriptoribus colle&a continetur. Vide

prater P. Pithoei prafat, Voffium de Hift. Latinis p.

292, Labbeum de Ícriptoribus Ecclefiafticis , Selde-

num ad Eutychii Origines Alexandrinas p. 153 &c.

Neque in Landulpho tantum, fed & in iis, quz Paul-

lo tribuuntur, Anaftafii verba obfervare licer. Prod-

üit Hiftoria Mifcella ex recenfione Petri Pithoei Bafil.

1569, 8, & Henrici Canifii cura Ingolflad. 1605, 8,

Jani denique' Gruteri opera inter fcriptores Latinos

Hiftrorie Augufte minores Hanov. 16t , fol. Meri-

to autem mireris, Dan;Guilelmum Mollerum in diff.

Circulari , quam de Paullo Diacono vulgavit Altdor-

£ii 1686, fe&ione 13, auda&er fcribere, zon confun-

dendam efc Hifforiam Miftellam cum oco libris , qui

nonnullis editionibus Eutropii -poft. librum .X Jotent

fubjungi ; praterquam enim quod, ceu ad oculum con-

tendenti ea itvicem. patebit, diverfif]rma füii. rerumque

p

facies ef , profitlo dubitari etiam a viris erudisoribus

folet , an üdem illi genuinus Paulli noffri fint fiesuse

Sane certum eft , o&o iftos libros, qui in temporie

bus Leonis Ifauri Iconomachi definunt , & Eutropio

fubje&ti prodiere Bafil. 1532.» fol. edente Sigifmun-

do Gelenio, & Geneva in colle&ionibus Scripto-

rum Latinorum Hiftorie Romanz, quas infra lib,

1V recenfemus, & inter Scriptores Hittoriz anti-

1 [n illis, quze ex Palatino

Paíchafio Quefnello ad Leo-

imperitiam arguunt, notante

Codice primus edidit Grute-

rus, (ut libro XVI) multa funt

nem M diff. 1 , p. 310.

fufpeéte fidei, qua fcriptoris

Sex. Aurel, V idlor.

3*

b

XVIII

NOTITIA LITERARIA

qua a Dionyf. Gothofredo colle&os, & feorfïn;'

Lugduni curante Paullo Merula a. 1594,8, certum

inquam eft, hos haudquaquam differre a libris Paulli

Diaconi, qui in Hiftoria Mifcella Eutropium fe-

quuntur, etfi valde interpolati ibi occurrunt, au-

Gore, ut eft credibile, eodem , qui reliquos libros

addidit , Landulpho.

Paanii & Capitonis Lycii Metap/zra-/[s Graeca.

Verfio Graca Peanii', que primum ab $y/-

burgio eft edita, exftat fcripta in Codice Bavari-

co CCXIIL 1llla ufus eft Nicephorus Gregoras ,

laudatus a Lambecio VIII, pag. 66, qui nomen

integrum putat effe Capito Pzanius. Sed fallitur,

Due enim diverfz fuerunt Graece Eutropii verfio-

nes: altera a Capitone Lycio, de quo vide Reine-

fium Epift. 2 ad Hofmannum pag. 9; altera a Paa-

nio, five, ut malit Lambecius, Paania, Putat enim

nomen illius effe non IHaucuee, fed IHauxvízc. In Liba-

niitamen Epiftolis etiam nonagefima fecunda earum,

quas rev. Joannes Chrift. Wolfius edidit , Iouuoc

appellatur. Peanit verfione Zonaras haud raro uti-

tur, ut notatum Cangio notis ad Zonaram p. 27.

Itera Greca Capitonis interpretatione ufum Jo,

Antioch. Malalam & Suidam , notat etiam Ludol-

Y Mentio hujus Peanii in

etfi Sylburgius & Huetius fü-

fragmentis antiquis de menfu-

fpicantur , Eutropio non mul-

ris ac ponderibus ap. Stepha-

tum fuiffe juniorem. Porro in

extremo libri ultimi mutila eft

num Lemonium Var. Sacr. p.

$02. Quis vero fuerit, vel

Peanii verfio, ut alias minores

quando vixerit , incertum eít,

lacunas pratereamus,

XIX

DE EUTROPIO,

phus Neocorus ad Suidam in A2pyuavós. Ceterum

hanc verfionem , alias non inelegantem , & ufibus

tironum , Eutropium tractantium , admodum utilem

le&u, non femper accuratam & fidelem effe, du-

dum monuit Sylburgius in praf. ad eam & in notis:

itemque Huerius de claris Interpretibus p. 216.

Opus aliud ab Eutropio promi[fum.

In extremo libro decimo aliud opus hiüori&um

promittit Eutropius. Quia autern ad inclitos Princi-

pes venerandofque ( Valentinianum & Valentem) per-

ventum efl , interim operi modum dabimus. Nam reli-

qua flilo maiore dicenda funt , que nunc non tam pra-

termittimus , quam ad majorem fcribendi diligentiam

refervamus, Sed huic ejus inflituto fata interceffiffe

videntur.

ba

XX

M. VALERII- MESSA L ;E

VITA ET SCRIPTA

ex G. J. Voffii lib. I, cap. XVIII, de Hiftoricis

Latinis.

M. VALERIUS MESSALA CORYINUS eít is, qui

primus Auguftum patrem patriz falutavit, ut Sue-

tonius tradit c. ;8. Natus eftOlymp. CLXXX, ànno

2,, uti & T. Livius, tefte Hieronymo in Chronicis.

4

Etiamnum adolefcens triumviris formidini fuit, ut

teflatur Appianus lib. IV de bello civili. Adi & Plu-

tarchum in vita Bruti fub finem , & Vellejum lib.

II , ubi egregium ejus elogium addit. Sed, rebus

compofitis , etiam confulatum fub Augufto eft ade-

ptus. Primus quoque Urbis prafe&us fuit: fed pau«

cis diebus dignitatem. eam exercuit , & ejuravit;

five quafi nefcius exercendi, ut Tacitus ait, five quia

poteftatem eam parum civilem putaret, ut eft apud

Hieronymum in Chronico Eufebiano. Propterea

Dioni Macenas primus fuiffe Urbis przfe&tus dici-

tur. Exítat ad eum Tibulli panegyricus. Scripfit de

litera S. Item Amatoria, tefte Plinio lib. V Epift.

Ad hac libros de aufpiciis, ex quibus Gellius plu-

cula affert lib. XIII, cap. XIV. Atque idem opus

fignat , ut puto, Macrobius lib. I Saturnal. cap. 9:

Praterea jam fenex de Romanis familiis librum fcri-

NOT.LIT. DE MESSALA CORV.

XXI

pfit.- Atque hujus caufa potiffimum hoc loco ejus

meminimus. Eo ex opere Plinius locum promit lib.

XXXIV, cap. 15 & lib. XXXV, cap. 2. Ac for-

taffe inde etiam funt, qua idem affert lib. XXXIIT,

cap. 3. Et inprimis, qua Suetonius refert in Au-

gufto, cap. EXXIV : Falerius Meffala tradit , nemi-

nem unquam libertinorum. adhibitum ab eo cgna, ex-

cepto Mena , fed. aferto: in. ingenmmitatem poff proditam

Sexii. Pompeyi claffem. Exftat hodieque fub Meffale

nomine de progenie Augufti Cafaris libellus, quem

primus in lucem protraxit Jacobus Bedrotus Plu-

dentinus, ut conftat ex editione Moguntina anni

cIo1oXL. Manufcriptus vero cum alibi exflat, tum

Oxonii in Bibliotheca Collegii Lincolnienfis. Sed eft

is fcriptor plane fuppofititius. Veriffimeque a Bar-

thio proditum Adverf. lib. XIX , cap. 14, effe me-

dii evi foetum. Nullo. autem opere tantum laudis

de-

genuinus meruit Meffala, quam orationibus &

clamationibus fuis, ut przclare de eo teftatur M.

Seneca Controverfia XII: Fuit Me[Jala exadiffini in-

genii in omnes fludiorum partes , Latini utique fermo-

nis diligentiffinus. Et Lucius Seneca in &moxoMuvÜcret

difertiffimum virum appellat. Immo Tacitus, five

alius, in. dialogo de caufis corrupte eloquentiz ,

cenfet fuiffe Cicerone mitiorem , & dulciorem , & ma-

gis in verbis elaboratum. Quin&ilianus quoque libro

X , c. 1 , Meffala , inquit, zitidus , & candidus , &

quodammodo pra fe ferens in dicendo nobilitatem.fuam.

Immo adhuc adolefcens luculento elogio ornatus

eft a M. Tullio , epiftola quadam ad M. Brutum. Id

hic quoque apponi meruit: Meffalam habes. Caye exi-

b5

XXII

NOT. LIT. DE MESSALA CORY.

Jffimes , Brute , ( quamquam non eff neceffe ea ad te,

qua tibi nota funt , fcribere : fed tamen tantam omnium

laudum excellentiam non queo þlentio præterire) cava

putes , probitate , con[lantia , cura, fludio reip. quid-

quam ei e[fe ftmile : ut eloquentia , qua mirabiliter ex -

cellit , vix in eo locum ad laudandum habere yideatur ;

quamquam in hac ipfa fapientia plus apparet. Ita gra-

vi Judicio , multaque arte fe exercuit in verifftmo genere

dicendi. Tanta autem induflria efl , tantumque evigilat

in fludio, ut non maxima ingenio (quod in eo fummum

eff) gratia habenda videatur. Tantus autem vir anno

etatis LXX, biennio ante mortem , omnium plane,

etiam nominis proprii, fuit oblitus. Au&or Plinius

Hift. Nat. lib. VII, cap. 24.

! XxXxmP

INDEX EDITIONUM

SEX. AUR. VICTORIS

SEX. RUFI, EUTROPII

ETMESSALJECORVINI

AUCTIOR FABRICIANO

ET IN IV XTATES DIGEASTUS.

lg I-AS 41

princeps Romana Zutropii, ejufque a Paullo Diacono, qui

duplo plura quam ille fcripferat, inferciente con-

taminati, 1471 — 1546;quo anno eum reftituit Ant.

Schonhovius nov& statis princeps.

Sexti Rufi Neapolitana 1471 — 1491 — 1500 —

151

o — 1527 &c. nefcio an Floro etiam additus ex

rec. Jo. Cufpiniani ab an. 1511, certe C

amertinis Flori

1532, 1540 &C

.

$. Aur. Vi&oris libellus de Viris illuftribus, pri-

ma ztate vel Plinio juniori vel Suetonio vel Cor-

nelio Nepoti adfcriptus, hifque auctoribus fere con-

ufo

junctus e

ít, fi primam exceperis 147; cum

editam.

Sed ab Andrea demum Schotto. reftitutus

Vidori 1$77. ln illum primus commentarius Do-

minici Maccanei ptodiit Taurinifub finem fec. XV ,

repetitus Lipf. 1507 & Argentor, 1513 & 1517. aC

dein alter Phil. Poncherii Parif. 1545. Vidloris liber

de Cefaribus hac atate lucem nondum vidit, quip-

pe a Schotto primum editus an. 1579. Sed qua ex

4

p NOCRX

XXIV

illo & aliunde excerpta habentur, f. de Vita & mo-

ribus Impp. Epitomz a Cef. Augufto ad Theodofium

vfque, ac- juniorem agctorem. habent, Argentorati

an. 1505 primam videre lucem, & ab J. 5. Egnatio

in hift. Rom. fcriptt. Aldinis 15 16 & 1521 recognita,

& in Frobeniana fcriptt. hift. Rom. 1532 emenda-

tiora, ab Elia ineto 1564 curatius recenfita.

Pfeudo - Meffalam Corvinum de progenie Augufti

produxit Jac. Bedrotus philologus Arge

)r. nefcio.

an primum 1528. cum Floro, certe 1532 in. Baüi-

lienG Hervagiana Flori Camertini & S. Ruti, repetita.

Colonie 1537 & 1$40.

Roma, fol. min. Eutropius hiftoriographus & poft

1471

eum Paeulus Diaconus de hiftoriis Italice provincice

ac Romanorum. Cum Terentio Varrone de L. L.

Romze , impreff. anno 1471 , die lune, X X menfis Maji.

Ponti, $. in Chriflo patris ac dominl noflri domini Pauls

Papa. fecundi , anno ejus feptimo. — Nitidiffimis typis.

expreífa. Vid. Maittaire Ann. typ. T. T, p. 3507, &

Hamberger in zuverlzffigen Nachrichten &c. T. IT ,

p. 787 fq. cf. Indicem noftrum edd. Varronis de L.

L. p4XXIX in fine anni 1471.

fa. 4. Sextus Aurelius Vitfor de viris illuftribus, & Sextus

Ruffus. n fine Rufi: Sexei Ruffi : Viri confularis Va-

lentiniano Auguflo de hifloria : Ro : libellus finit : Sixtus

Ruefinger. — Editio omiffa Maittario. Circa annum

1471 Neapoli impreffam dicit Hambergerus 1. ].

pag. 771.

1474

Florentie , 8. Sexti Aur. Vidoris (füb nomine Plinis

Secundi) Liber illuftrium virorum. Florent. ap. $. Jaco-

bum de Ripoli An. 1474. Ex(tat in Bibl. Francofur-

tani Capituli S. Bartholomzi, tefte illuftri Phil. Wilh.

Gercken in Itinerum füorum vol. IV & ult. Wotma-

tie 1788 edito, p. 188, n. 13.

P473

Mediolani , fol. Eutropius , ad calcem Suetonii & Scri-

ptorum Hiftorie Augufte. Vide Indicem noftrum

editionum Hiftorize Aug. Scriptorum p. XXVI fq.

1476.

Neapoli , fol. Sext. 4dur. Vidor de viris illuftribus ,

cum Plinii Epiftolis. Vide Indicem noftrum editio-

num Plinii p. XX XVIII.

f a. & l. editio Plinii in Germania facta habet etiam Pi&foris

libellum de viris illuftribus, tefte cl. Erneftio in

EDITIONU M.

XX*

Bibl. Fabriciane auctioris T. III, p; 126. Vide In-

dicem noftrum edd. Plinii pag. XXXIX.

1480

V'enetiis , fol. Eutropius , ad calcem Scriptorum Hift:

Augufte. Vide Indicem noftrum Scriptt. Hift. Aug.

pag. XXVII.

1499

Venetiis , £ol. Eutropius , cum Scriptoribus Hift. Aug.

Vid. ibid.

1490

Venetüis, fol. Eutropius, ad calcem Sctiptorum

Hift. Aug. Vid. Indicem noftrum Scriptt. Hift. Aug.

p. XXVIII.

1491

Rome, 4. Sexti Rufi viri confularts Valentiniano Au-

gufto de Hiftoria Romana libellus. Romz , per Eu-

charium Silber alias Franck, 1491 Augufti 23. —

Vid. Maittaire Ann. typ. T. I, p. 553, & Hambet-

gerl.l pag. 771:.

1492

Roma , 4. Sexti Rufi Geftor. Rom.

iiber. Rome, pet

Steph. Planck. — Vid. Maittaire l. ]. pag. 545, &

Hamberger loc. cit.

1500

Parifüs , 4. Sext. Rufi ad Valentinianum Aug. de hi-

ftoria Rom. opus, ad caleem Juftini. Vid. Indicem

noftrum edd. fuftini pag. XV.

1401

Venetiis , 4. ( Sext. Aur. Fidloris) Liber de viris illu-

ftribus , cum Plinii Epp. Vide Indicem nof?;rumx edd.

Plinii pag. XLI.

x505

Argenting , 4. €. Plinii junioris (.Sext. dur. Vicloris )

