liber.illuftrium virorum a condita urbe. Argentinz,

in offic. Henr. Quentel. — Editor eft Jac. Gottesheim,

qui in przf. dicit, fe ante aliquot annos enarratio-

nes quafdam in hunc libellum excudiffe.

— À Argentorati , 8. Sext. IAur. F'idoris Epitome five de

vita & moribus Imperatoram Roman. Excerpta a Ca-

fare Augufto ufque ad Theodofium Imp. Argentor.

ap. Matth. Schurer.

1506

"Argentorati , 4. Sext. Aur. Vitlor de viris illuftr. cum

juftino & Floto.

1507

Lipfiz , 4. C. Suetonii Tranquilli ( Sexr. "dur. V'icfo-

7is ) Liber de viris illuftribus urbis Romz, cum notis

Machanei, — Hujus Machanei f. Maccanei Commen-

tarii in hunc libellum prodierant Taurini f; a. in 4

per Mag. Franc. de Silva. Vid. Saxium in Hift, liter.

typograph. Mediol. pag. CCCXXV, ubi de Macca-

nco ipfo yidendum.

AXVI

ICNCADORE GE

.3508 Femenis, 8. Idem libellus, cum Plinii Epp. Vide

Indicem noftrum edd. Plinii pag. XLIII.

4510

"rgenting, Suetonii tranquilli z//uflres viri : quos qui

Cornelio Nepoti vendicant maxime falli, Alexan-

der Miautianus preceptor luce clarius probavit. Ad

Lectorem :

Maftula quid virtus animofo peétore poffit ,

Parvulus hic codex Leclor amice docet.

Infignes titulis mon(lrat is : quos Romula tellus

Effe viros peperit : pofleritafque colit.

In fine operis addita hec funt:

Romanas acies regumque illuftria fa&a

Si cupis hoc fumas fac breve ledor opus.

Quod breve fit quamvis : ingentia pondera rerum

Continet & veterum fortia fatfa virum.

Julianus Befcus ftudiofo Juveni S.

Qui cupis a&a virum clarorum nofcere paucis :

Jam pracio parvo fac opus iftud emas.

Maximus ingenio Macanaus hunc explicat : 4t nunc

Limam impra[fori me tribuente legas.

Sequitur epiltola: Jo. To. Sertorii Cremonenfis ad Ge-

nerofum. Michaelem. Pall. Apoftolicum Prothonotarium

Mecanatem fuum : & poft hanc iftaz Impreffum Argen-

tine per Johannem Knoblauch 4nno domini M. D. X.

die fequente Vitalis martyris. — Hac ed. ufus eft Jo.

Frid. Grunerus , editor ed. 1757. Prater Victoris tex-

tum continet etiam Dom. Macazei Scholia.

—— — Cracovie , 4. Éutropius , cutante Mich. Coccinio, ap.

Jo. Haller.

]

Parifüs, 4. Sext, Rufus, cum Juftino & Floro.

L

Mediolani, fol. Sext. Rufus, ad calcem Juftini , ap.

Leon. Pegium.

— ——f l. 8. Sexii Ruffi de Hift. Rom.opus, Floro annexum

cum aliis legitur.in Catal. librorum in Bibl. Goet-

tingenfi in duplo exftantium & 1784 divenditorum,

p: 38,m. 514.

1512

Parifüis , fol. Eutropius , cum Paullo Diacono, apud

Gormontiurm.

1515 Parifüs. Eutropii Breviarium hiftorie Roman , opera

Nic. Maillardi. — Contulit eam Jo. Fr. Grunerus.

In his edd. Eutropius additamentis Paulli Zinfri-

di Langobardi, qui Caroli M. etate Diaconus Aqui-

EDITIONUM.

XXVIL

lejenfis fuit, mire interpolatus eft. Omnes enim a

Jano, primo 1talie rege, incipiunt, & alia multa

admixta habent.

—— — Argentorati , 8. Suetonii Tranquilli

D/ber illuftrium

virorum. — Inferius, poft brevem allocutionem ad

lectorem , carmen fequitur: Romanas acies &c. quod

adan. 151

o laudavimus. Hzec etiam ed. continet Ma-

chanei Scho

lia. In fine, poft epiftolam Sertorii, de

qua fupra, hzc adfcripta funt : "4rgentorati. Ex «di-

bus Matthie Schurerii, menfe Octobri. Anno M. D. XIII.

Regnante Imperatore Maximiliano P. F. Aug. — Con-

tulit & hanc Grunerus.

1516

Venetiis , Aldina I Egnatii, 8. Sext. Aur. Vicloris a D.

Cafare Aug. ufque ad Theodofium excerpta. Eutro-

ii de geftis Rom. libri X. Paulli Diaconi libri VII

ad Eutropii hiftoriam additi. Feneriis n adibus Aldi

& Andree Soceri, Una cum Suetonio. Vid. Indicem

noftrum edd. Suetonii pag. XVI.

—— —— Lugduni, Eutropius.

Argentorati,, 4. Sext. Aur. Vittor de viris illuftribus,

1517

cum notis Maccanei, Repetitio ed. 1507.

x$17 &

1519 Florentie , 8. ex offic. Juntina repetita eft Al-

dina L. Prior tomus habeé cum Suetonio Victorem

& Eutropium; certe pofterior tomus complectitur

VI Scriptt. Hift. Aug. cam Dione.

1518

Bafilea , fol. Sextus Aur. Vi&or, Eutropius , Paullus

Diaconus, inter Scriptt. Hift. Aug. minores ex re-

cognitione Erafmi Roterod. Bafil. ap. Frobenium. Vide

Indicem noftrum edd. Scriptt. H. À. pag. XX X.

Aldina, 8. Plinii epp. & paneg. habet etiam libel-

lum de viris illuftribus.

.1519

Parifüs , fol. ap. Jo. P

aryum cum Juftino ac Floro

Sextus Rufus.

1521

Venetiis , Aldina YE Egnatii,8. De vita & moribus Im-

peratorum excerpta ex Sexto Jdurelio : item Eutropi

c. n. Def. Erafmni, & Paulli Diaconi de geítis Roma-

norum libri XVII. Cum Suetonio. Vide Indicem no-

ftrum Scriptt. Hift. Aug. pag. XXXI. Havercam-

pus contulit.

1524

Venctiis., 8. eadem repetita, tefte Fabricio.

—

Colonia, fol. Sext. Aur. Vi&lor, Eutropius & Sext. Rufus,

inter Scriptt. H. A. curatos ab Érefmo an. 1518.

XXVITII

I NU E

X

1529 — Párifiis , 9. ap. Colineum repetita eft Aldina ati. 1 516.

;

ibid. 9. Plinii (Sext. Aur. Vidloris) de viris illuftribus,

cum Plinii Epp. & Paneg. it. Suetonio & Jul. Obfe-

quente, Apud Rob. Stephanum.

3530 Parifüs, 8. Sext. Aur. Vitlor de vitis Ceefarum a D.

Augufto ad Theodofium ufque. Cum. Juftino. Parif;

ap. Sim. Colinzum.

Bafilec , 8. ap. Cratandrum. Idem. libellus.

1531

Parifis, 8. ap. Sim. Colinzum Aldina 1$x6 repe-

tita. Ibidem Paulli Diacont Libri VIII de Gettis

Rom. ad Eutropium additi.

1532

Baftlee , fol. Eutropii inigne volumen; quo Romana

hiftoria. univerfa defcribitur, ex diverforum auctc-

rum monumentis collecta. Quanto vero major Co-

dicum finceritas eo tempore fuit, quam eft hodie?

ltaque non pauca leguntur hic emendatius. multo,

quam in editionibus quorundam hiftoricorum , quae

vulgo circumferuntur, Id docebit vel Sexr. Aur. Fi-

&oris libellus, ut de;Epitome Eurropii ad Valentem

Áug. fileatur. Addite funt Graecorum Imperatorum

vite de rebus in Oriente & Conftantinopoli, Perfia ,

Arabiaque geftis, de quibus hactenus Latinis parum

conítabat. Quidam Annales Conftantinopolitanos

appellant.. Opus indignum cette , quod in. tenebris

tamdiu delituerit. Paulli Diaconi Aquilejenfis de ge-

ftis Longobardorum libri VI. Bafil. in. offic. Frobe-

niana,edente Sigifm. Gelenio, — Mera eft Hiftoria

mifcella Paulli Diaconi.

—— — Bafil fol. Luc: Flori, Sexti Rufi de hift. Rom. Epito-

me, & Meffale Corvini lib. -de progenie Aug. Caf.

Bafil. ap. Jo. Aervagium. In duplo ex&itit in Bibl. Lu-

dewig. c£. Catal. T. IT, n. 7569 & 7578.

2595

Bafilee , fol. Sext. Jur. Vitlor, de vita & moribus

Impp. inter Hift. Caf. Scriptores ex recognitione ].

B. Egnatii. Vide Indicem noftrum Hiftorie Aug. Scri-

ptoram pag. XX XII.

—— — Parifis, 8. C. Plinius (Sext. Mur. Vilr) de viris

illuftr. Suetonius de Grammat, & Rhetor. julius Ob-

fequens de Prodigiis. Apud Rob. Stephanum.

1 5)36

ibid. 8. lidem libelli repetiti apud Rob. Srephanum.

Parifs, 8. C. Plinii Sec. (Sext. Aur. Vidoris.). de

3437

viris illuftribus liber. Suetonii Tranquilli de claris

EDITI/QO:N U M.

XXIX

Grammaticis & Rhetoribus liber. Julii Obfequentis

prodigiorum liber imperfectus. Parif. ex ofic. Rob.

Stephani.

Coloniz,9. Florus c. n, Camertis, Sext. Rufus, Meffala,

multo quam ante emaculatior; ap. Joan. Gymnicuim,

1539 Parifüs, 8. Eutropii de geftis Romanorum librijX.

apud Colineum.

— ——ibid. 8. C. Plinii ( Sext. Aur. Vi&loris) de viris illuftr.

cum Sueton. de Grammat. & Rhetor. & Jul. Obfeg.

apud Rob, Stephanum.

1540 Parifüs, 8. Eutropius &c. apud Sim. Colineum.

Coloniz , 8. Sextus Rufus de hift. Rom. & Meffzle

Corvinus ad calcem Flori, ed. Jac. Bedroto. cf. Ind.

noftrum edd. Flori.

1541

Parifíis, 9. C. Plinii (Sext. Aur, Vicloris) de viris illuftr,

cum Sueton. de Grammatic. & R hetor. & Jul. Obfeg.

apud Rob. Srephanum.

1542

apud Gryphium,

Lugduni, 8. Sext. .dur. Vitfor de vitis C&farum ;

Parifüs. Sext. Rufi Breviarium cum Floro, ap. Chrift;

Wechelium.,

Parifis , 8. Eutropii de Geltis Romanorum Libri X.

ap. Sim, Colineum.

Bafilem, 9. Sext. Aur. Vitfor de viris illuftribus &c:

apud Cratandrum, Vid. Indicem noftrum edd. Plinii

pag. XLIX.

1545 Parifüs, 8. Sext. Jdur. Vi&lor de vita & moribus

Cefarum.

Parifüis , fol. Eutropii Epitome belli Gallici , adjuncta

Jul. Czefaris Commentariis , apud Mich. V 'afcofanum.

1544 Parifíüs, 8. Eutropii Epitome belli Gallici ; Glarean,

in comment, Cefaris; nomina Gall. urb. fluvior,

montium. Apud Rob. Srephanum.

ibid. 8. Sext. JAur. l'itlor, cum T'rebellio Pollione ,

Flavio Vopifco &c. apud Rob. Srephanum. Vid. Indi-

cem noftrum edd. Scriptorum H. A. pag. XXXII.

—— —ibid. 8. C. Plinii ( Sext. -4ur. Vittoris) de viris illuftr;

cum Sueton. de Gramm. & Rhetor. & Jul, Obíeq.

apud Rob. $rephanum.

Parifí's, 4. Sext. Alur. Vi&oris de viris illuftribus liber,

u

. Philippi Prepofiti Poncheri commentariis illuftratus,

XXX

oJNCAEOE

X

Parif. ap. Jo. Lud. Tiletanum, — Repetita 1550. Vid.

Hamberger 1. 1. T. II, pag. 817.

— ——.ibid. 8. 1dem libellus apud Rob. Srephanum.

1546

Bafilez, fol. Sext. 4ur. Vi&or de vita & moribus

Cefarum. Inter Hift. Aug. Scriptt. ex recognitione

J. B. Egnatii & Erafmi apud Frobenium.

ETAS II

lautior Eutropii 1546 — 1590, Sexti Rufi 1553 — 1588 ,

Sext. Aur. Vidloris ufque ad 1579 procedit.

Eutropium quippe adhuc mifere ex Paulli Longo-

bardi additamentis contaminatum primus reddidit in-

tegriorem Ánt. Schonhovius , Belga , integerrimo Eu-

tropii Codice Gandenfi ufus, quem defcriptum edi-

dit Bafilez 1546. Purum fecit meliorem Elias Pine-

tus, Gallus, ex Cod. MS. Burdegalenfi , Pictavii 1553.

TTertiam poft hos laudem meritus eft Henr. Glarea-

nus ab ingenio & doctrina, edito Eutropio cum no-

tis Friburgi 1554, quz inde illis Vineti conjungi

coepere in edd. Bafil. 1559 & Parif. 1560.

Sexti Rufi V. Rufi Fefli Breviarium rerum P. R. an.

Wb

$3 cum Comm. Jo. Cufpiniani editum eft cum

Comm. de Conf. Rom. & Caffiodoro; magifque

hujus

etiam profecit additis lectt. varr, MS. Nonniani ex

offiiina Hub. Go/gii Brugis 15655 fed annus 1588

ipli fauftus exftitit a triplici cura P. Pit&ei Parif. &

Henr. Meibomii Helmftad. & Sylburgii in JW^echeliana

Scriptt. Hift. Rom. minorum T. 1; unde hic annus

"

initium fit novz eetatis.

S. Aur. Vi&tori nihil fingulare hac ztate contigit,

quam quod fub ejus finem libellum de viris illuftribus

cum adhuc vel Plinii jun. vel Nepotis , vel Suetonii

nomine ad eorum fcripta accefferit, tandem an. 1577

jure po

ftliminii reddiderit P'i&ori Andr. Schottus , ve-

terum

librorum fide rationumque momentis fubni-

xus. Fortuna major ab eodem Schotto biennio poft

arrifura erat Victori ; unde nove statis princeps fo-

ret Schottus.

Pfeudo- Meffala Corvinus ad

Odtavianum Aug. de

progenie fua , quem Jac. Bedrotus produxerat, eum.

XXXI

EDITIONU M.

que Floro annexum , dein Hift. Rom. Scriptoribus

minoribus adjungi ceepit in GrypAiana collectione

1552, pofít in Sy/Purgiana 1588 &c.

1546

Bafilea , 8. Eutropii Breviarium hiftoriz Romanz , ed;

Ant. Schonhovio Canonico Brugenfi, ap. Oporinum. —

Editor ufus eft MS. Cod. Gandavenfi, idemque addi-

dit libellum vetuftum locorum Utbis & provincia-

rum fcriptum circa an. Chrifti 390. De hac editione

fic Georg. Caffander:

Hattenus Eutropii titulum nomenque : feéd ipfum

ANunc demum , ledfor , confpicis Eutropium.

1550

Parifüis , 4. Sext. Aur. F'itfor de viris illuftribus. Vid.

ad an. 1545.

1551

Lugduni, 12. Sext. .Jur. Vitlor de vita & moribus

Cafarum. Inter Hift. Aug. Scriptt. poft Suetonium

c. n. Jo. Bapt. Egnatii, ap. Seb. Gryphium.

Moguntiz , 9. Sext. Rufus , Floro fubjunctus.

1552 Bafilem, 8. Eutropius ex ed. Ant. Schonhovii 1346

repetitus.

Lugduni, x2. Hiftorie Romanz auctores varii; Vel.

lejus Paterculus , Florus , Sexr. Rufus , Meff. Corvinus

& Eutropius. Apud Seb. Gryphium.

Parifüs, fol, Sext. Rufus & Meffala Corvinus , ptz-

miffi Livio.

z

"Argenting , 9. Sext. Rufus, Jo. Huttichii Romanis Im-

peratoribus additus.

1553 PPidavi, 8. Eutropii Breviarium hiftorie Romanz ;

ed. Elia ineto, — Is Eutropium ex MSto Burdega-

lenfi emendavit notifque illuftravit, additis annota-

"

tionibus fuis, Contulit eam Grzunzerzs,

Bafil. fol. Sext. Rufi Breviarium hift, Roman. cum

Comm. Jo. Cufpiniani exftat in ejufd. Comm. de Con-

ful. Rom. & Caffiodoro de iifdem c. Comm. Nic.

Gerbelii ex offic. Oporin. cf. Fabricii Bibl. Lat. med,

& infimz latin. T. I, p. 1250.

r

Friburgi in Brifgavia , 8. Eutropii Breviarium &c. cum

notis H. Glareani ( paucis quidem illis, fed optimis.)

1557

Colonie Agrippine , 8. Sext. Rufus Floro fubjunctus,

1559

Bafilee , 8. Eutropii hiftorie Romane Breviarium ab

Urbe condita ad an. MCIX , cum notis Eliz Zizeri ,

& Henr. G/areani. acc, Dignitates imperii Occid, &

AXOXXIY

IONID BOX

Orientis, nec non Provinciarum libellus. — apud

Oporinum.

is60 Pofüs, 12. Eutropius , cum notis El. Vineti , & V1l

.

$

libris Paulli Diaconi.

ibid. 16. Sext. Rufus , in calce Flori.

xg61 JBafleg, 8. Eutropius cum. Henr. Glareani & Elie

Vineti notis.

9. Sext. ;dur. Vicloris Epitome de vita &

a562 Lugduni,

moribus

Impp. Rom. ad calcem Juttini. Apud hered,

Seb. Gryp

hi.

1565 Bafilee, fo

l. Sext. Aur. Vi&tor de viris illuftr. cum

Lycofthenis commentariis.

Pillavii , 4. Sext. Alur. Fitior de vita & moribus Impp.

1364

Rom. &c. ex Elie Vineti recenfione & cum ejus notis.

ibid. 4. Eutropii hift. Rom. Breviarium ad an. Urbis

1000 ex ed. Elie V/ineti.

1565

Brugis , 8. Sext. Ruft Breviarium rerum geftarum po-

puli Rom. Ex off. Hub. Go/rcii. cum variislectt. MS.

ex libro membranaceo Alvari Nonnii, quem an. 1468,

d. 24 Febr. abfolvit Jo. Carpenfis civis Ferrarig,

1568

Pfeudo - Meffala Corvinus, Sexr. Jur. Vittor, Sext.

Rufus , & Eutropius , inter hiftorie Rom. Scriptores

ab Henr. Stephano editos. Vid. Indicem noftrum

edd. Scriptt. H. A. pag. XXXIII.

Francof. fol. Meffale Corvini libellus ad Octav. Aug.

in quo Rom. hiftoria ab exordio quam breviffime

defcribitur. Sexei Raffi de hift. Rom. brevis libellus;

cum Livio Godelevzi f. Feyerabendina I, Tem. 1.

1569

Bafil. 8. Eutropii ,

Flori, Vi&oris, Eufebii, Rufini ,

Orofii, Jornandis

& al, Hiftoriz Mifcellanez a Paul-

lect, poftea a Landulpho aucte

lo Aquilejenfi col

C. 8o06. Lib. XXIV. Acc. Anaftafii

& producte ad a.

hiftoria Ecclefiaftica & Nicephori Chronologia.

1375

Lugduni, 12. Stxt. AAur. Vidor, ad calcem Juftini.

Apud Gryph

Pilavii, 4. E

utropii hiftoria Romana per El. Pine-

1574

tum, Rep. ed. 1555.

y

iHoris Epitome, apud

1576

Coloniz , 8. Eutropius , cum

heredes Arnold. Zirckman

ni. — Memoratgr jJo. Fr.

Gruneto in praf, ed. Victoris 1757.

Duaci,, 4. Sext. Aur. Vidoris de viris

ill. urbis Romz

1577

liber, falfo ha&tenus Corn. Nepoti, vel C. Plinio

EDITIONU M.

XXXII

Cacilio infcriptus: nunc recens ex vett. & manufcr.

Codicum comparatione factus auctior & emendatior

ab Andr. Schorto Antverpiano, Ejufdem notz , quibus

partim emendationum ratio explicatur, partim ob-

Ícura & antiquitates illuftrantur: ut vice commen-

tarii effe poflint. Duaci, ap. Jo. Bogardum. — Vid.

Hamberger. l. 1. T. I1, pag. 8:7.

1578

Francofurti , £ol. in Godelevai Livio f. Feyerabendino

Meffala & S. Rufus , qui & in Feyerabendina I Livii

T. 1 leguntur. cf. ad an. 1568, & Indicem noftrum

Livii ad h. a.

m Ts If

Sexti Aurelii Vitloris Schottiana ab an. 1579 — 1678; Sexti

Rufi Fefli 1$88 — 1677 Pithoeana ; Eutropii Sylbur-

giana, 1590 — 1678. cf. an. 1579, 1588 & 1590.

1579

Antverpiz, 8. Sext. Aur. Vi&oris hiftorie Romanag

Breviarium a Jano & Saturno ufque ad confulatum

X Conftantii Aug. & Juliani Cef. III, nunquam an-

tea editum ; de viris illuftribus; de Cafaribus; de

vita & moribus Imperatorum Epitome, cum cafti-

gationibus Elie Finet;. Ex bibliotheca Andr. ScAorz,

cujus etiam notz adjecte funt. Antv. ex off. Plan-

tiniana.

Hinc nova etas S. A. Vidori illuxit a Schotto

ejus reduce, qui primus illius Breviarium hift.

Rom. f. de Origine gentis Romane & librum de Cz-

faribus ex bibliotheca fua protulit, iifque librum de

Viris illuftr. a fe Victori antea vindicatum, & illum

de vita & moribus Impp. Rom. a juniore quodam

auctore ex Victore excerptum, ita ut ab eo paffim

diffentiret, a Vineto caftigatum conjunxit in unum

volumen. Priores bini libri adeo dicuntur Zi&or

Schotti , ut ab hifce pofterioribus prius editis diftin-

gueretur. Repetita hzc editio P/anriniana elt 1582,

inde translata in Sylburgianam collectionem , de qua

vide an. 1588. Secuti funt Dionyf. Gorhofredus in.

hift. antiqua Bafil. 1590 & Argentor. 1604, Franc.

Raphelengius in. hift, Aug. Scriptt. min. 1607, ipfe

Schottus inter Opera Corn. Nepotis 1609 , Janus Gru-

terus in hift. Aug. Sciptt. min. 1611, quos recenfuit

MSS. Pal ufus & in capita divifit, Geneyenfes in

*

€

Sex, Aurel, Vidlor,

XXXIV

FONCD- EE

Corp. hift. Lat. ter, 1669 1623 & 1653, Amfleroda-

menfes in hift. Rom. Epitome 1615, 1625 & 1647,

Elevirii in Republ. Rom. r629, Boxhornius in

Scrptt. hift. Aug. min. 1632, Nic. Z/ancardus in hift.

RRom. Epitome 1649, lanaQ. Faber in. Eutropio &

Victore cum brevibus notis 1667. Agmen claudit S.

Aur. Vidor cum aotis varr. & iconibus Lugd. Bat,

1671.

"Antverp. 8. S. Aur. Vitor repetitus ex ed. Schotti 1$79-

'3582

— — Duaci. Sext. Aur, Viclor de viris ill. &c. repetitus

ex ed. 1$77.

1596

(Parif.) Zechel. fol. S. .4. Vi&or de Origine gentis

Rom. annexus eft T. I Operum Dion. Halicarnaffei.

1588 .

Pariffis, '8.' Rufi, Fefli xerum geftarum pop. Rom.

Breviarium cura P. Pizhei, — ap. Patiffon. — xep.

in Pithoei Opp. 1609.

Hinc etas nova Fufr Feflt coepit, & progreffa eft

per colle&tiones Scriptt. hift. Kom. minores, quas

ad an. 1579 füb Pi&lore Schotti enumeravimus. Sin-

gularem autem in eo illuftrando operam pofuit Henr.

;Meibomius , qui & Meffalam Corv. feparatim edidit.

Cufpiniani Comm. in Rufum repetitus eft inter ejus

Opera 1601. Sexrum quoque Rufum IEgidius Lacarry

addidit Notitie provinc. Imperii, 1677.

*

Parifüis ,8. Sext. Rufus & incetto nomine (Sext. Aur,

Vi&or) de origine gentis Romaue , in Ozuphrii Pan-

vinii Reipublice Rom. Commentariis.

—— Helm[ladii, 4. Sexti Rufi Breviarium &c. cum notis

-

Henr. Meibomii (fen.)

.

L

Lid. 8. Meffala Corvinus

f. anni indicio ab .Henr.

Meibomio feparatim recenfitus prodiit,

Francofurti , £ol. Meffala Corvinus , Sext. Aur. V'ittor,

Sext. Rufus & Eutropius ex ed. Vineti collata cum illa

Schonhovii inter Sylburgii Scriptores hiftorie Rom.

Latinos minores T. ]. Conf. an. 1590.

Francofurti, fol. T. IY Hiftorie Rom, Scriptorum

1$90

Lat. minorum Frid. Sylburgius vulgavit Peanii Me-

taphrafin Grecam Eutropii , addito e regione Latino

textu e Mf. Fuldenfi caftigato.

Cum Sy/Purgius T. 1 edidiffet Eutropium Schon-

hovio - Vinetianum, nactus tamen MS. Fuldenfe

Eutropii purioris & ex bibl, Franc, Pithei Metaphra-

EDITION U M.

XXXV

fin Grzcam Paanii, hanc cum textu Latino jam ca-

ftgatiori T. IIE, qui. Grecos hift; Rom. Scriptores

complectitur, primus edidit, quem dein alii feque-

rentur. Sed & biennio poft Paullus Meru/a in edendo

Eutropio a Schonhovio & Vineto emendatiori ufus

eft Codice Fr. Nanfi, 1592, tec. 1594. Inter hos,

qui in. Collectionibus fuis ad an. 157

9 enumeratis

Eutropium cum aliis curarunt, primas tenet Janus

Gruferus 1610 & fq. Codd. etiam. Palatinis ufus. In

Eutropio feparatim edendo Chph. Feidmannus Helm-

ftadii 1621 rec. 1657 & 1653, textum Sylburgianum

fecutus. Eutropinm una cum Victore notis. fuis in-

ftru&um dedit Tan. Faber Salmurii- 1667.

-———Bajz'lgæ,

12. Me[fala Corvinus, Sext. Rufus, Eutropius,

Sex1, "tur. Vidlor , in.Dionyt. Gothofr.

edi Antique hifto-

ii2 ex XXVII auctoribus contexte libris IV. 2 voll.

Eadenr collectio D. Gothofredi.

1591

Lugduni , 12.

—— —]Bardi Pomer.

(S. Aur. Fitlor) de Viris illuftribus cum

IEmylii Probi vit. exc. Impp. ex edic. Nath. Chyrrai.

Lipfie , fol. S. A4ur. Vitor de Otig. gentis Rom.

1592 Lugduni,8. Hiftoria Augufta prodiit, minores comple-

ctens, inter quos $. 4ur. Vifor , ap. Franc. le:Preux,

yel Jac. Ster.

' "

ed. Paul. Merula. — Merula. Schonhovium fecutus ;

Lugduni B. 8, Eutropius, una; cum Paullo-Diacono,

etiam ufus.eit Cod. fcripto Fr. Nanfii , notafque ad-

jecit Henr. Glareani & Eliz. Vineti: Repetita. eft hzec

editio 1594.

4594 Lugduni ,8. Eutropius , ex priori. Collata a Grunero.

Geneva , 8. eadem: cum priori; Lugdunenfi.

1596 (Heidelberge) apud Hier. Commelinum , 32. S. Aur.

Vi&or. (quo anno etiam Vellejus.per eundem edi-

tus eft. )

i6or Parifüs,8. Eutropius, cum vetfione Gallica D. Prer-

fontuine. — Sic eft in Cat. edd. J. E. Bertrandi,

curatoris ed, 1762.

Francofurti , £ol. Sexti. Rufi Breviatiumr, collatione

vatiorum Codicum corre&tum , & jufto commentario

illuftratum a Joh. Cufpiniano , cum ejufd. Comm. de

Conful,. Rom. & Caffiodoro de iifdem c. Gerbelii

Comm. Francof. 1601, typis Wechel. — Cafpinia-

nus Rufum. primus in. capita diftinxerat,

c€2

XXXVI

I4AODWEIE

1604 rgentorati , 8. Meffala Corvinus , Sext. Rufus , Eutro-

pius , $. Aur. Viclor in Dion. Gothofredi antiqua hi-

ftoria ex ed. 1590 recufa.

1605

illuftribus liber.

Colon. 8. Plinii Sec, (rectius S. -4ur. Vi&oris) de Viris

1607

(Lugd. Bat.) ex offic. RapAclengii, jun&tim cum Floro

Aurelius Vilor, Fefti Rufi Breviarium , Meffala Cor-

vinus , Caffiodorus & Eutropius.

1609

Francofurti , £ol. Sext. 4ur. Vidor de origine gentis

Rom. & de viris illuftribus, inter Opera Cornelii

Nepotis explicata ftudio Andr. Schotti, Francof. apud

Cl. Marnium & hered. Jo. A4ubrii

Parifüis , 4. Sext. Rufi Brevjarium ex veteribus exem-

plaribus reftitutum a Petr. Pitheo. In ejufdem Ope-

ribus a Jofia Mercero collectis Parif, 1609 , pag

11 fQq

-———Aurel Allobr (Genev.) fol. in Scriptorum hift. Rom.

Lat. veteris Vol. I exftant poft Livium Pfeudo-Meff2-

la Corvinus de progenie Aug.— S. J4ur. Vitlor de Rom

gentis Origine, de Viris illuftr. de Impp. & de Ce-

faribus, Sexti Rufi f. Fefli Breviarium , Eutropii L. X

cum VIII libris additt. Paulli Diac. &c. apud Petrum

de la Roviere,

161II

Hanovie , fol Meffala Corvinus , Sext. Aur. Vi&or,

Paullus Diaconus , Sext. Rofus , inter Hift. Aug. Scri-

ptores Latinos minores a Jano Grutero editos

1615

"mflelod. vel Lugó. Bat. 16. S. Aur. Vi&lor, Rufus

Fe[lus, Meffala Corvinus, Eutropius in Rom. hift

Epitome.

1621

Helmfladii, 4. Eutropius, curante Chr. Heidmanno.

Sequitur textum Sylburgii correctiorem ; Chronolo-

giam in margine addidit & hiftoriam in articulos mi-

nores diftinxit

1623

Geneva, fol. Me[fala

Vidor, Rufus & Eutropius ,

in recufis Scriptt. hift. Rom. Latinis. apud viduam

Petri de la Roviere.

1625

Am[lerodami , 2.4. Sext. Aur. Vitfor, Sext. Rufus Feftrus,

Meffala Corvmus, Eutropius, (€x rec. Vineti) cum

Floro, Vellejo, — Paullo Diac. Caffiodoro, Jor-

nande & Exuperantio, in hift. Romanz prtome Am-

fterodami apud Guiliel. Janf/J. Ceftum

1629

Lugduni Batay. 12, Elzevir. Refpublica Romana poft

XXXVII

EDITIONUM.

Vellejum & Florum habet A4urelium Vitlorem , Eu-

tropium , Caffiodorum &c. cura Petri Scriverit.

1630

"Am[lelod. 12. lidem cum Scriptt. ceteris minoribus.

1652

Lugduni Bat. Y2 Sext. Aur. Vitlor , Sext. Rufus Feflus,

Mef[fala Corvinus & Eutropius , inter Hitt. Aug. Scti-

ptores Latinos minores ex rec. M. Zuerii BoxAornii.

— Vid. Indicem noftrum edd. Hift. Aug. Scriptt.

pag. XXXV.

1637

Helmfladii, 8. Eutropii Epitome f. Breviarium hilt,

Romane Libri decem.

1647

"Amflerod, 12. S. Aur. Vi&tor , Feftus , Meff. Corvinus ,

Eutropius, cum Floro, Vellejo, in hift. Rom. Epitome

apud Janffonium.

1649

Lugduni Bat. 12. lidem in hift. Rom. Epitome e

Mufeo Nic. B/ancardi. ap. Adr. J yngaerden.

1655

Helnfladii, 8. Eutropii Breviarium hift. Rom.

Genev& , fol. Pfeudo - Meffala Corv. S. Jur. Vitfor,

Sextus Rufus V. Feflus, Eutropius cum aliis in vol. T

Corp. hift. Rom. ex edit. 1609 & 1625 repetiti ap.

.

Sam. Chouet.

1667

Salmurii , 8. Eutropius & .Aur. Vi&or, cum brevibus

notulis Tan. Fabri.

1670

Lugduni Bat. 8. S. Aur. Vi&oris hiftoriz Rom. Brevia-

rium , cum notis varr. apud Gesbeeckios.

x671 Lugduni Bat. 8. Sext. Aur. Vitlor cum iconibus in

zs incifis & notis V'ariorum, Dominici Machanei ,

Andr. Schotti, El. Vineti, Jani Gruteri &c.

1677 Campoduni, 4. Sextus Rufus c. IEgidii Lacarry S. J.

IE TAS IV Eutropii & Rufi Cellario — Hearniana 1678 —

1705, inde Havercampio - Verheykiana 1729 —

1762. S. Aurel. Vitloris Anng - Fabri - Pitifciana

1681 — 1696 — 1729; inde Arntzenio - Gruteriana.,

In £utropio & Latino & Graco Peanii eque ut in

Rufo Feflo emendando & illuftrando Chph. Ce//arius

ingenium judicio temperatum certiori attulit, & ex

doctrinz fue folidioris copia delectum haud quidem

fuperbum , fed fapientem , eumque ftudiofis accom-

modum fecit, ut, (i rem fpectes ex veritate, pal-

mam pre omnibus meruiffe videatur. In Eutropio

Codices Gandenfem , Burdegalenfem & Fuldenfem

optimum a triumviris Schonhovio, Vineto & Syibur-

v

j

XXXVI

JN DEX

gio tractatos, teftefque minores adhibuit Paullum Mes

zulam & libros a. Paullo Diac. vel aliis interpolatos ,

quales exhibet ed. Parif. Maillardi 1515 & Aldina

Egnatii v$21, ac Mifcellam hiftoriam a' Grutero. ex:

Pal, membranis caftigatam ; hinc Syllabum varr. lect.

in Eutrop. & Pxanio Sylburgii connectendis- adjecit

1678, fecundis curis 1698 auctior dein repetita, ita

ut preftet ed. quarta 1726. Fe[fum cutavit 1679, rep.

1698. Rcceffit dein. Z4nna Fabri f. Dacerii conjux ,

que in ufum Deifini notis. illuftraret, quibufcum

juncte leguntur Cellarianzg , 1683. Tertiam operam

pofuit in. Eutropii le&ione maxime Sylburgiana cum

VII Codd. MSS. ac melioribus edd. collata, Th.

Hearnius Anglus 1703; neque tamen Cellarianam

xpíaiv füperaffe cenfendus. Dein notis Vatr. in iifque

etiam Cellarii & Hearnii, fuifque & Chph. Heumanni

inftructiorem & ex MSS. Leidenf. recenfitum. dedit.

Sigeb. Havercampus Lugd. B. 1729. Hunc vero fu.

pergreffus Henr. Ferheyk Batavus, editionem Cella-

rio- Havercampianam c. n. Varr. & varietate lectio-

nis ex MSS. recens collatis & Cellarii notis integris

fuifque ornatiorem dedit an. 1762 ; quam uti pra-

cefferat 1752 recenfio J. Fr. Gruneri, Prof. tum Co-

burgen(is, cum notis in ufum juventutis, ita ejuf-

dem cure fecunde a Verheykio 1768 ad diligen-

tiam laudatiores exfütere in Germania. Mittimus.

ccteros editores (ive Gal/os , quibus vel brevitas pla-

cuit Tanaq. Fabri, vel auxilium. verfionis vel nota.

rum Gallic. five Germanos , qui vel Cellariano textui

fuas notas addidere, ut Laur. Reinbardus 1729 , vel

ftudio Latii vel prodeffe vel obeffe ftuduere, notis

Germ. additis; five 44nglos, quibus aderat interpres

Jo. Clarke 1722 &c.

$. Jtur. Vitloris , Püifco - Arntzeniama, Schotti Vi-

€torem notis Varr. 1681 a Tanaq. Fabro filiaque

Anna illu(tratum , eeque ut libros de viris illuftribus ,

de vita & moribus Imperatorum Sam. Pirifigs 1696

denuo recenfitos varieque ornatos dedit. Sed [o.

"rntgenius Ictus. Amfterod, 1733 pluribus exemplis

fcriptis libelli de Viris ill. ( quem a Schotto temere

Victori adfcriptum judicat ) & Epitomes ufus & cum

locupletiori apparatn ex variorum notis integris col-

EDITIONU M.

X'XXïX

le&o edidit. Cojus veftigia legit J. Frid. Grunerus ,

duobus Codd. Guelferbyt. in emendandis iifdem li-

bellis adjutus 1757, quam recenfionem reddidere

Erlangenfes 1787, & nos fecuti fumus,

16778

€ize, 8. Cellariana l. Eurropii Breviarium |hiftorize

Romanz ab Urbe condita ad Valentinianum & Va-

lentem Auguftos. Cum metaphrafi Greca Peanii.

Chriftophorus Cellarius recenfuit,'notis & indicibus:

locupletavit. Cize, ap. Jo. Bie/ke.

1679

ibid. 8. Sext, Rufus, ex rec. & cum notis Chriftoph.

Cellarii.

1681

Parifüs , 4. Sext. Aur. V'itloris hiftorie Romanz Com-

pendium. Interpretatione & notis illuftravit 4zzz

"Tanaquilli Fabz; filia, in ufum Delphini. Parif. apud

Dionyfium Thierry.

1685

Parifüis , 4. Eutropii hiftorig Romang Breviarium ab

Urbe condita ufque ad Valentinianum & Valentem

Auguftos. Notis & emendationibus illuftravit 47«

"Tanaquilli Fabri filia , in ufum Delphini, Parif. apud

viduam Antonii Ce/lier.

1692

Parifüs, 24, Éutropii Breviarium hiftorie Rom. re-

ftitutum per Eliam Finetum. Parif apud viduam

Thiebauft..

1696

Traje&li ad Rhen. 8. Sext. Aur. Vitloris hiftorie Ro-

mane Breviarium , illuftratum Andr. ScAotti ,, Domi-

nici Machanei , Jani Gruteri , & A4nne Tanaquilli Fa-

bri filie commentariis integris, ut & Cefarum & Au-

guftorum , virorumque illuftrium iconibus ex num-

mis veteribus expreílis. Contextum recenfuit, com-

mentarios fuis locis difpofuit, & indices copiofif-

fimos adjecit Samuel Piifcus, "Traj. ad Rhen. apud

Franc. Halmam & Guilielm. vaande ZZater. — Huic

ed. acceffit

— — ibid. 8. apud eofd. De vita & moribus Imperatorum

Romanorum excerpta ex libris Sexr. I4ur. V'itfris a

Cefare Aug. ufque ad Theodofium Imperatorem ,

cum notis El. Vineti & Merici Cafaubont. Recenfuit

Samuel Piifus.

1698

Jena , 8. Cellariana Y Eutropii cum Peanio., auctior

riori.

Hala, 8. Sext. Rufus cum notis uberioribus Chriftoph.

É

!

XL

TSN Em

Cellarii. Cui editioni acceffit Libellus vetuftus loco-

rum Urbis & Provinciarum.

————Parifíüs, 24. Eutropius.

4703 Oxonii, 8. Eutropii Breviatium hiftoriz Romanz ,

cum Peanii metaphrafi Greca. Meffala Corvinus de

Auguíli progenie. Julius Obfequens de prodigiis.

Anonymi oratio funebris Gr, Lat. in Imp. Conftant.

Conftantini- M. filium. Cum variis le&ionibus & an-

notationibus. Oxonii, e theatr. Sheldon. — Editor

eft Thom. Hearne. Sequitur maxime contextum Syl-

burgii, cum quo feptem Codd. MSS, meliorefque

edd. contulit.

— — Coburgi , 8. Sext. Aur. Viitoris libri de Romang gen-

tis origine, de viris illuftribus & Imperatoribus, &

Sext. Rufi Breviarium hiftoriz Romanze, edidit Chrift,

Juncker.

1704

Lipfiz & Francofurti, 8. Eadem ed. repetita.

1705

Londini , 15. Eutropius & Aur. Vitfor cum notis Tan.

Fabri. Recufi ex ed. 1667.

1710

Parifíis, 16. Sext. Aur. Vidoris hiftorig Romanz

Breviarium. Ex bibliotheca Andr. Schotti. Parif.

apud Jo. Bapt. Brocas.

— — Oxonü , 8. Eutropius.

1715

Hale, 12. Eutropius, cum notis Germanicis Car.

Schumanni.,

1717

Parifüs , a. Eutropius, cum verfione Gallica Lezai.

— Vid. infr. Verfiones h. a.

1718

Hale , 12. Eutropius , c. n. Germ. Schumanni.

1721

Pariffis, 16. Sext. Aur. Vitoris hiftorie Romanz

Breviarium. Ex bibl. Andr. Schotti. Apud Jo. Bapt.

Brocas.

1722

Londini, 8. Eutropius , Lat. & Angl.cura J. Clarke.

17?3

Florentie , 8. quc hiftorie Romanz epitome prodiit

voll. 2, exhibet vol. I poft Vellejum & Florum etiam

Vi&orem, & vol. Yl Rufum Fe[ftum, Me[falam, Eutropium

cum Suetonio, Paullo Diac, Caffiodoro, Jornande &c.

1724

Halae, 12. Eutropius.

1726

Jene , 9. Cellariana IV. Eutropit Breviarium Romanz

hiftoriz ad Valentem Aug. &c. cum metaphrafi Grz-

ca Paanii. Chriftophorus Cellarius recenfuit , & com-

mentariis ubique auctis ac reformatis, nec non re-

rum & verborum Indicibus plenioribus locupletavit,

EDITIONVUWM.

XLI

Editio IV emendatior. Jenz, fumt. Jo. Fel. Bielkii

1729

Hamburgi , 8. Eutropii Br. H. R. in ufum fcholarum ,

obff. illuftravit, copiofiff. Latinitatis indice inftruxit,

& przemiffa Diff. de ftylo Eutr. exornavit Laur. Rein-

hardus , ill. Gymn. Vinar. Subconre&or.

E Lugduni Bat. 8. Eutropii Breviarium hiftorie Roma-

n&, cum metaphrafi Greca Pzanii , & notis integris

El. Vineti, Henr. Glareani, Tanaquilli & Annz Fa-

bri, Thom. Hearnii. Item felectis Frid. Sylburgii &

Chriftoph. Cellarii. Accedunt Sexr. Rufi Breviarium ,

cum notis integris Chriftoph. Cellarii, & Meffala

Corvinus de progenie Augufti, ut & Anonymi oratio

funebris in Conftantinum juniorem. Ex MSS. Bibl.

Lugd. Bat. recenfuit Sigebertus Havercampus , qui

& fuas & Chriftoph. Aug. Heumanni notas adjecit.

Cum [ndicibus copiofiffimis. Lugd. Bat. apud Jo.

Arn. Langerak.

1733

"Amflelodami & Trajetli Bat. 4. Sext. Aur. Vitloris hi-

ftoria Romana, cum notis integris Dominici Ma-

chanei, El. Vineti, Andr. Schotti, Jani Gruteri,

nec non excerptis Frid. Sylburgii & Anne Fabri fi-

lie. Curante Joanne .4rzizenio lé&to. Amftel. apud

Janffonio - W'asbergios , 'Tvaj. Bat. ap. Jac. a. Pool-

füm. — Arntzenius ufus eft fcriptis exemplis pluri-

tibus, quorum lectionibus ad emendandum textum

eft ufus, quem tamen e Schotti editione expreffit, fed

ejectis ejus emendationibus. Nec contemnende funt

ejus notze, quibus multis locis lucem accendit.

Parifüs , 24. Aurelius Vi&or.

1754 Lipfie, 8. Eutropii Breviarium hift. Rom. c. n. Sinceri.

Londini, 12. Eutropius & Sext. JAur. Vi&dor de Viris

ill. ex ed, Fabri.

1738

Hafnim, 12. Eutropius, curante Laur. Reinhardo.

'Textus eft Cellarianus. Accedit Index Latinitatis &

Differtatio de Latinitate Eutropii,

1739

Hamburgi , 8. Idem cum obff. Reinhardi.

1740

