&tatem vixtuliffent ; omnes velideo quod fifco addicta fint,

d ;

Vetila

velad rogum damnata, curiofius dein querant; ficque mul-

ti majus ex. ejusmodi libellis & ineptijs furtim diftrattis, lu-

Tiusey

0;07; /

crum faciant, quam ex optimis optimorum fícriptorum vo»

luminibus fa&uri nunquam erant , intendente pretium ipfà

UT n

li vel

emturientium curiofitate. ' Ouélsqoer certé hic habemus ;

prudentiffimum in talibus judicem , H. CoNRINGIUM,

tatum

(2) is , ne[cio, inquit , an fit con[ultum ( de Hippolythi à La-

fls l

-pide

&

(2) D libris publicà aubovitaie c,ädmöuþis recenffonem bifloricamy duabus

iplt

spiflolis Sedini .4. 1709. C* 10. in 9. editis , inflituit M. .4. Wefipbalins, De

€0$,

combuffione librorum varij generis in fpete. baveucorum egeruntLipf. 1696. &

f gl

1697. Jo. Schmid & M. Schütxius. cit. bos LILIENTH.;AL. Mach. Lit. p. 127

3. C. BECH

M.ANANUS quogue Tolit, Parall. Diff. KI1l-. $. XT. catalegum va-

pion

riovum librovum flammis publicd. autboritate con[a

miorum exbibet,

Noiabile

Magi

inprimis eft quod Barib. GR.AMMOND. L. 1. ad 4 1610. babet de feniemiá in

pium

R. Eellarmini Librum contra Bavclajum de Potef]. Pape in Reges & Prinitipes, fa-

Quee

34, vi cujus flammis traditus. i fuifjet nifc Reginas autoris aliorumque pvee

ábus fatigatay in [ufpenfo

baberi fententiam fecifJes. . (2 Fafcic.Scripit. Germm,

ment

evict / tote fidy eim eDrliebenber Scribens st

n.9. SRedt&aegrhnbeter 93

"&

oerbalten/ menm eime a

MÓ

TpCI'

tige-Serifdyafft felne fonit approbirte&idoviffs

miierii

ten bur b ben Dender ver

Brennen su Laffen/ bon einigen paffionitett beré

leite£rporber, — (a) Cenringiana

l risP

Epiflol. edita Helmff. 1708. -curä Dn. Rit-

E

£

*

( $1) 2&

fb

pide feripto fermo ipfi eft )uann. carnificis comburatur. Quid

enim eo prafeærz: ? num pollt ita liber ile manibus excuti ?

ytbtutv

Qu

Nefcis quam late [pargantzr farville combuflorum, librormm ? di-

al quiCe

Jrauulatas ( neplechos auaft [ponte tandem intereunt , fi fodias in-

fodio,

geutem in flammam tandem erumpunt. (b) Neque abs re

ditonm

et quod Cl. DN. LiLIENTHAL. (c) obfervat, ipfum

hunc damnandi prohibendique libros morem, callidé quos-

an, n

etrodd

dam in ufus fuos convertere , operam ipfi dantes Ícripta ut

yes ha«

fua, quo vel majori defiderio qu&rantur, vel majori pretio

dxvenaantur , addicantur Gfco , vel publicé prohibeantur,

Scriptoe

(olidas

vel & carnificis manu exurantut ; fcribendo hunc in finem

vel futilia & publico indecora; vel de Principum contro-

) )Qto

veríijs & Aularum arcanis liberius in fcriptis fuis & audacius

onfilere

judicando , vel in prxjudicium domus alicujus illuftris ali-

quid fratuendo , vellibellos famofos edendo ; vel denique

oppof

j onem

nova plane Ícita ClVltatl aut Rehglom pem1c1ofa propo-

nendo.

Securi dein de fama , quam ambitiofius fe&antur,

9, 00f*

fi votis fe fuis damnarl, & fcrxpta fua inter vetita referri vi-

1egleää,

( fit;

dent ; fatis quippe gnari , indolem hominum. plerumqu in

vetita niti , & prohibita apxié quzrere.

Hac mihi . mente

je il«

nuper demum fuiffe videtur, infelix ille & hat d'IaAo48 j4.0i6

(is, lu«

avre p xioddc Auctor anonymus ,. Meditationum , Philofopbi-

i vo

carum de Deo, Mundo, Homine , ante hoc biennium , fine ul-

am /I4

1/ü$ 9

là vel loci, vel Typographi, vel Bibliopol mentione edi-

tarum. . Nam quod tot portentofos .orbi obtrudere fit au-

i]UM)

fus agrx mentis fuz foctus; vix alio feciffe videtur fine; quam

aW

ea omnia fibi fcriptoque fuo ut evenirent, qua ominatusg

ile

ipíe e& Prxf. p. $. utque his potltus, non nullus effet inter

dub

Q

jins, D

eos, qui corruptum proh! dolor feculum ma

o

i$ Corr upr-

1622

fe gloriz fibi ducunt & honori; atque adeo ob(lrium fe

p r

procul dubio proütebltur Inclyto Francofurtang Civitatis

azum 'M'

M,igx[*cratm, quod caufà rité cognitá, in fcriptum fáne im-

leüþ*k

pxum non juftiffime modo ammadvertent fed ipfum quo-

— n

m]m)M

que ejus au&orem , agro fuo faceffere confef'nm jufferit.. Nos

; yc?i'(

mentem , per Chrifti pro nobis paffi vulnera meliorem, &

loco

Ggymm.

li 2

od i

editt

sejerip.52. ((b) Conf. DN; STRUF. Introd. in Notit. R, L. C. IX. quod de

libris Prolnbmn Q damnaiis agit,

(c). lo p 197.

«

Din RJI'

*é (52

adhibit

loco elucidationis uberioris thefium fuarum , quam promie

que gt

fit, uberrimam Spiritus $. corda noftra illum?»nantis. gratiam,

animitüs ipfi adprecamur.

tàbus )

$. VH Dum in exp

licando federum clientelarium ,'frä

Bufhen

KExempla 9-

literariis bellisufu abufuque , oceupor, utriusque exempla

it f D.

fuis abufus-

multo -

que Fed, Cli..

adhuc qu&dam haud pratermittenda fc mihi offerunt. Pri-

entclh,

murm . hiftoria funefti iftius belli Calixtini fuperiori feculo

lus il

Nam cam M. Szatius , Bufiberus Hanove-

Vi Cu

gefti fuppetitat

ranx Ecclefi& Pa(bor edito An. 1638. Crypto-Papiímo no-

talium

fevand

vx 'Fheologix Helmtadiang, Q. Calixtum ac. Conraduux

Hornejum, quod' in confutandis hgrefibus , fecunduni

fio5, m

Clement

Vincentij Lirinenfis (d) morem , nonad. folam feripturam

unicam fidei normam, íed & ad prifca Ecclefig traditionem

bus Th

( ) fe recipérent, erroris accu(affet ,. & à Corpore Do&rinz

füs Neu

Julio, quod f& obfervaturos juraffent , eos difcedere dixiffet,

entalrur

uterque & Cálixtus & Hornejus anno 1641. non fcriptum:

ttettare

modo apologeticum ei oppofuerunt: GirünbticbeCIGieberlee

erudito

eung eíne& onteabrbaffte Gebicbte8 &c. in quo objedtos

bello g

fibi alijsque ertoresdiluere allaborarunt; fed Calixtus etiam

Georgï

Principum favore ufus, ab ilo tempore non deflitit variá ra»

KE [

tione €gré Bufchero facere, f&idem faciente R. & O. Mini-

Yidiam,

flerio Regiomontano ir notis animadverforijs füper virulen-

D :

tas & proditorias religionis Lutheranz literas à triga malie

Qum P

gnantium Calixtinorum D. Mich. Behm , D. Drejero &

165 baj

D. Latermanno ad Helmfiadienfes Theologós , 1. Martij

lts (g

anno 1649. exaratas. (f ) In his de Bufcheroejusque nover-

eali forte inter alia ita loquuntur : ob uleus D. Calixti prafius

Belïu&'

a um , eodem iuflipante, adver[a: m[aue ad mortem perpe[[ns ef.

Ton ni

Ubi 'vero Serenitfima capita prorfus excáfata habemus, qu&

trüm e

culari

Calixti. perfuafionibus plus jufto copüfa, brachio fe

E

ad-

Jurim

(d) Cujus Commonitorium fepiennio ante Calixius. cum A4uguffini libellis de

n Bs

dotiriná Chriffiand ediderat, &* pyommió adornatum Stndioffs Tbeologiee commen-

Potent

daverat, (e) Hec ipfa enim contvoverfia : INwm confenfus Parum quingue-

Jéculavis po[ft vel. debeat dici. S. Theulogle principium. cognoftsndi fecundarium 8

Yor hi

inter alias qu& inter Theologos. Heltifiadienfes ex und, € Lipfenfes, W ittenber-

ps na

genfes aliosque .A. C. addi&ios ex altevá parie [um agitasey prima feve fuit ac adeo

fevvid? tra&iata, ut'vix. ac ne. vix. quidam fchifma caveri poiuerit, (f) Kdisis

d

anfi/ï&ï !6490 MOQ;

M lipx

* (5) 5*

prortie

adhibito , defiderio Calixti explendo, deeffe noluerunt; Ne-

CU

que priurus onpium fuit. D. Myslenta ( TheologusRegiomon-

tanus ) qui proce]|em | Calixtinum , eumque iniquum , coutra

jom,mm

Bufcberum improbavit , fed predeceffores bac in parte babuit. an-

Yemplà

ze fe Dominos Tbeolosos jrpentineu[es im Ceu[urá &c. Rectius

itc P ï-i'

multo brachio feculari in bello literario ufus eft Jo. Reucb-

ficulo

liuzs ille de melioribus literis inter primos optimé meritus

4noYt«

Vir. Cum enim fub Sec. XVI. initium de Linguarum Orien-

10 I0»

talium culturá; & Judzorum fcriptis vel tollendis vel con-

o

fervandis, ( mirum fane problema ) ipfum inter & advería-

unduri

tios, magnis utrinque animorum motibusaétum, diu & in-

ptumm

€lementer admodum à Colonienfibus inprimis & Parifienfi-

tionem

bus Theologis vexatus , multaque indigneab adverfariis paf-

otng

fus Reuchlinus fuerat , quod in abolitionem linguarum Ori-

fixifft

entalium & fubfidiorum ad eas pertinentium confentire de«

treétaret 5 in communis tandem tum temporis eruditionis

yiptumi

inult

eruditorumque afyli , Maximiliani I. Imperatoris aulà, finis

bello impofitus fuit

lta quidem , ut Reuchlinus; latà à

vbje&OS

; etium

Georgio Palatino Spirenfi Epifcopo fententià, pr&vale-

ani

ret , pars altera autem maximam eo facto (ibi conflaret in-

Mitte

vidiam. Nam quicunque tum erapt viri do&ti per Germa-

dülen

niam , varijs emiffis in 1llos atque facetis libellis , Reuchli-

num propugnabant, falfe contra illos deridentes, ut homi-

m

nes barbaros, Linguarum & omnis literaturz

j &

fles. (9 )

x

Politipris, hos

Jfaixij

S. VIII. Sec

txib, fuperiore labente literarium aliquod

Bellum. £. d&

jox t

vocePr iovifi.

belTum: geftum , cujus vel ideo mentio hic facienda, quod

f

non nulla in eodem fint clientelaris federis veftigia.

Thea-

jus t^

trum et Belgium Foederatum prebuit.

Imperatores erant

» qu

eculatt

ab uná parte quidem U/r. Huberus Franequer& Frifiorum

Jurium Profeffor, ab alterá vero Jae. Perizonius, Lugduni

à

in Batavis Hiftoriarum & Eloquentig Profeffor , tandemque

T

Potent * Ord. Feed: Hifloriographus. — Materia bellt Pratorig

g

vox hujusque fenfus genuinus, erat. Hubero Pr&torium

yingite

dul

pars palatij in quà Cafaris ejusque Pr&fecti auditorium erat;,

gt

H 3

dice-

j t d du

(2) Fid. SLEID.AN ttam vem prout gefha efd prolixius narrana Le. 1 1&&'.

) H

J.,MDXX. adà, DN; D. M.AIUS ia 7o. Reutbliais.

L2879E.J

|

dicebatur ; (h) contra Perizonius nullum unquam hujus-

modi auditorium fuiffe afferebat, fed pratorium de ipfà co-

:ïiä, v::

horte pr&torianá & (tatione ejus explicandumi effe afferebat,

te d

idque editá : de origine , fronificatione ( u[u vvocum: Pratoris &

gn'iffn

Pretorij , differtatone; cui Huberus mox in fecundà Prz-

le&ionum editione ad tit. de O. P. P. fed moderaté fatis re-

ft'CCPï

ts pr

fpondit.

Secuta inde funt Perizonij Differtatio Philolog. &

viteri

Acriores mul«

Huberi Tr. de Pratorio, paululum acerbiora.

MSHI':

to quz h&c exceperunt , Perizonij cum Hubero Disquifitio

quem

de Pratorio, & hujus fümma & cenfura, disquifitionis,

(icere

Quam ipfam iniquiorem in fe arbitratus Perizonius, &quo-

micur

ve animo minimé quidém ferendam, pr&ter abfterfionem

Qio q

cenfura Huberiang, fpecimen fcripfit errorum fupra centum

& viginti ab adverfario, in primo Hiftoriz Civilis Tomo

quum

tur f

commifforum , cüim przemiffà Przfatione Apologeticá, De-

tetea t

dicationi iftius Tomi oppofita, fubjectis etiam refponfioni-

eilf

bus & animadverfionibus in ejusdem Huberi difputationes

gen, (

eunomicas.

Hoc vero facto, iuflammatus demum Hube-

rus, rem in forum deduxit& de calumniá centum & viginti

busc

Cana

errorum publicé conqueftus de Perizonio eft, eoque(i)

ue n

ipfum adegit , ut culpam deprecari, ac pro illatis injurijs

UUN

mul&am fifco inferre juberetur.

Interim ne fic quidem

Nam Perizonius non modo à ca«

6jus :

componi bellum potuit.

villationibus, ut vocat, & clamoribus Huberi errores XIII.

omn

lbid;

femel notatos vindicavit, fed novis infuüper alijs numerum

m fa

priorem auxit ; donec tandem flagrante fic bello , mors Hu-

beri , qux in annum poft millefimum fexcentefimum nona-

Thuy

Chari,

ge(imum quartum incidit, finem

Y

univerfz rei imponeret;

o

Quis miretur fi

ltri oj

Rideat pugnas vitio parentum noftra juventus.

qtig

Mihi in bellis jam occupato, in mentem venit illud . Cice-

ronis de bello Civili Cefaris & Pompeij effatum : Si aliauid

"VC

Gntyy

de [umima gravitaté Pompejus, multum de cupiditate Cefar cum

lt :

Jfais. dimififfet , & pacem f

valzi/em, OE aliguqm Rempublicam no-

bis babere licui[fet.

ÜUPig]

S.IX.

40

C h) dafit, Hifl. Civ. T.I.

LHS Pgl

(1) Sivera funt' que DZ*( ME/Z*;ACI(EN. cbgzr:

tt, Erud. p.m. 74« tfadig.

À

huys.

S k s.»

IX. Sed fatis de federibus eorumque in

bdhislinin -

ipfà o«

A

PP.AR*JZ;

[erebat,

ris vario ufü. Accedendum nunc eftad arma, Placet a

u- T

US BELL..

alirii (j

tem de his ante omnia loquentem fiftere, Virum fide di-

1

2

niffimum non tamen hunc Theologum; is enim non ad

jà Di«

fatis tt«

receptum in orbe erudito morem , fed ad charitatis divini-

tüs pr&cepta normam rem omnem julo rigorofius exigere:

olop. &

videri poffet ;; nec Medicum, blandé femper & cum cuu-

resmul«

vaSea; affedtu loqui adfüetum : nec Philofophum etiam

iquilito

(tionis,

quem vel ignorare mores feculi , vel faltem nihil illis dare

dicere poteras : Sed Jurisconfultum , eumque non Acade-

, Q

micum, ne propria tantum. fata enarrare , vel partium ftu-

rfionem

dio abreptus fcripfiffe dicatur , ífed Aulicum * non anti-

centum

quum , ne nofirorum temporum faciem ignoraffe videa-

; Torao

tur, fed recenriorem : non vivum denique , ne mentem in-

Cä, De-

E(t autem is B. 4bas--

terea mutalfe putes, fed mortuum.

onfioti«

verzs FRITSCHIUS ,. Jurisconfultus ,. hzreditarius in. Mellin--

Yattone

gen, Comes Palat. Cafar. & Illuftriffimi Comitis Schwarz--

j Hube

burgo- Rudolphopolitani quondam. Confiliarius. intimus;,

k vigi

j

Cancellarius, & Confiftorii Przfes ,. variis doctring. pietatis-

qi()

que monumentis reli&is, anuo Seculi hujus. primo , nono:

j injllïi.)s

Cal. Sept. in beatorum ceclitum ordinem: receptus; Verba:

qideti

ejus quz innuimus , quibusque uno quafi fafce: arma fere

de äü(

omnia complexus. eff ex Parznefi de cavenda convitiandi

«ll

libidine, ita fonant z hoc uofiro: cumprimis omuium . perverfiffr-.

jerum

ao [eculo, communil]imum. malum efl , aliorum |fcripta dente:

j

Theonino vodere, adver[us ea frepe [ime mente & fronte debac--

V node

chari, non tantzum ves avauere, fed. fyllabas., ( verborum ven-.

zilare cortices, Grammaticale bellum fuper eis excitave, litem al-.

zeri ob exiguum errorem contentiosé movere, prava libidine in-.

gentia convitiorum plauffra in alium: comvebere , pev(onalia. (ut

ii Git-

vicant) traare, famam bominz: arrodere, variifque confpurcare.

Í zllz'qllf

contumeliis ; opinionts adverfa afJeclam, flultum, bardum , bli-.

'dfgr g

zeuu , finpidum , imperitum , imà. furciferum , afinum , canemr ,

n(atm

bovem (9c. dicere, eumque impietatis , infcitia , falfitatis , men-.

dacij accufare, licet non raro lis. [it de laná capriná d. de tri-

3 IX

bus Poflumi capells $ qua tamn nonnuuquam adeo acr

p a

folets,

cMCIS)HN

uj

*æïet, quaf: totius Re

ipablice aut. Ecclefie Chrifliane falus ab illi-

us decifione dependeret.

- Quà veritate fcripta à pientiffimo

g hi

Jurisconfulto ifta fint, id quidem amplius patebit , fi ( non

quos*

fàtüs,

certé abíque horrore) fingula, ordine tamen arbitrario, in-

fpexerimus propius. ;

7e

ts frà

Confideraturi

verhar

rma Com-

d

s ,Aïtaque Tl mavowAlay non qua

- fhutid.

78 6x8 Epb. 6,13. íed quà armari folent oj àw v sócjus ovlee

quis !

Job. 15, 19. qui À wocqudjc CinSupiac Tit. 2, I2. animum.

velit

nondum fecere vacuum, initium illa dabunt arma , quz non

fed ut

literatorum propria funt, fed quz communia habent cum

füerat

Vorfl

iis, qui bella vera gerunt & quorum non nifi tum ufus eft,

cum à controveríig flatu plane delapfi belligerantes , non

glos |

de qu&flionibus amplius fed de vità; non de rationibus &

þeglig

argumentis ab adverfario in fcriptis fuis prolatis, fed de nu-

4

mero exemplarium agunt. Quid ? ferro neinquis, & igne lite-

mod

rati in bellis (üis utuntur ?Ita fane e(t. J. C.Scalier Orationem

Vitd

pro Cicerone fcripferat , adverfus Dialogum Erafimi Cicero-

$:

nianum; &inhac, contra ipfüm tanquam publicum quie-

Fleq.

tis turbatorem declamavit, quod Ciceronem fatis admirari

Ti

non poffe. Monitus hac de re Erafmus, per eeecac fuos

Quo;

quos ubique gentium habuit & in his etiam mercenarias

"Vitüis

non paucos, (K) negavit Scaligerum audorem fuiffe ora-

X

tionis, hoc folo argumento , quod militem Scaligerum fuif-

Cüu

fecon(taret (1) idque fcriptà ad amicos epiítolà teftatus

Inte

eft Huic Scaliger aliam oppofuit Orationem, quá fe prio-

Qu

fis au&orem afferuit unà cum epifola illa Lutetix apud

m

Vidoveum editam. Sed Era(mus omnia ejus exemplaria

d

. 4magnis fumtibus per emiffarios conquifita lammis aboleri

Sec

curavit. Cujus facti teftem non folum Scaligerum habemus,

ion

fed certiores quoque de eo reddimur ex faí(ciculo Epiftola-

Vent

zum Etafmi quas conqui(ivit& edidit Lugd.in Batav.1607. in

4u$ per

)

4to. Paulus Merula ubi eadem fere leguntur: Frafm

Ver

(k) 7f Au&lore. Jtnon : ( qaeml gaféph. Scaligerum effe ex bujus

Ep. 433-

n

Cel. CREN, Ataiadv. Pbl & Hifl, P. P. p, 213« iadicat) Cenfataiionis Fa-

&ulg Burdanum.p. 312.. (1) d 4lid ad'Conv. Goelenium Epifl Juliiy inguit,

'Scaligeri libellum sam [cio illins e[fe quam fcio me vivere. .. Id samen d,iaihm.

(

Jn.

V.A:!m—iu.m ef , ne magii infaniat prodito fuco.. Fid. CREN, .« .

hg

$0 :47)

!b ili

Ewmiffarios omnia Exemplaria colligi (j* cremari euravit

Ita-

ntillio

que bodie uupiam ea. ovatio veperiri poteft.

Inter adverfarios

fi (non

quos Conr. Forfiüms Prof. Theologus Lugdunenfis exauto-

itloy 1«

ratus, habuit, do&tiffimus Angliz Rex Jacobus I. eminuitj

is Protejiatzane ZInti - Vorfliaua teftatus ipfé elt, feripta fe ad..

10 qui

verfarij exuri publicé curaffe.

Licebit tamen per nos, fi

rys d

quis hoc ejus factum loci hujus non effe , evincere ex eo

ADIfQut

velit, quod Jacobus hic non ut adverfarius folüm Vorftij

ug noü

fed ut Rex fpectandus fit ,' cui profpxc:endum 'hac ratione

t Curm

fuerat, ne Socinianifmi & Arminianifmi dogmata, quotum

fis el

Vorílius publicé agebatur rheus, per ejus fcrxpta, inter Án-

$, DOD

glos fpargerentur, & fic Ecclefia univería damnum mde

nibus &

neghgendum caperet.

| de nl

Ferzi in B. E.

S^XI

Sunt etiam qui præüdxum in enfe aliisque

ufuse

ne li«

modis violentis quxfiverunt, übi (tylus & vox fufficere non

3ttonam

videbantur. Jo. IMPzERIALIS Philof. & Medicus Vincentinus

Clcero«

Sec. XVII. clarus (m) de Francifco Robortéllo Utinenfi &

qu

Eloq. Prof. Patavino refert : quod, cum peracns obtrectandi

zdmlraf

libido, fümmaque 1n do&os homines m:qu:cas ejus fuerit,

-u [08

qüos cum pares ferre non poH'et, continuis profcidit con-

cenattos

vitiis; Carolo inprimis Sigohio femper infenfus; ut .quem

ffe oti«

acerrimum fortitus fit xmulum induftriz, labons, ingenij;

im fj

cum Alciato pariter aliisque Clariffimis ejus. &vi luminibus

fnz (üs

internecinas prope fimultates exercens , quod, inquam ; fa-

Pü()-

&um hinc fit ut fewrel. Venetis. Baptifla Egnatius , optimus ac

do&ifmnus Fir, crebris ab eo lace]]itus injuriis , eda&lo: fenili

apud

mplna

sladiolo, in eum impetum facere uon- dubitarit.

Azo illuftris

;bolett

Seculo XII, Jurisconfultus Bononienfis , (cujus tanta fuiffe

jemusy

nominis celebritas dicitur, ut hac' mdu&1 decem ' fere- ju-

Px&ola

venum millia ad audiendum 1pfum Bononiam convolarint

607 iil

(n) ) abreptus, aliquando difputandi fervore , cultro in ad-

u p

verfarium irruens, lethále ipfi vulnus, inflisi£ (0) Qu&

I

dement:a, di&um jam fupra Nicol. Beckmannum Lundi-

p. 4

nenf.

FWS 72

;r?i/ ;!

(m) Muf Htþ p. 6t ( ) Fid.9.F. GR.AVIN A , de ort e'i'progr.

MJTM'

Jur. L. L. 151. p 380, n Charl. Memck. $239« (0) Tg/t'e cna:o .Anö?orc

P. 9[.ne:. f4c. 4.

$w C$8) 0.

nenf. Prof. & tandem ex Sueciá profugum, in .bello 'quocï

D]

fummo Puffendorffio imprudenter moverat , tandem cepe-

bis e

rit hujus quam meis verbis explicare malo, fic autem il-

huc !

le: (p)- Hafuió senfe Decembri anno. 1673. epiflelam: ad me

quand

sifi)

füribit , in qua. primo te. Hamburgum in duelim provocat , et

eertiorem fibi dé me vvicloriam pollicitus , quod. ipfe. dexteritatis

fmp

fj ia arte gladiatoriá uon. ob[curum . [pecimen dederat , beic loci

jraa)

eum Lanifla quodam circumforanco, qui liceutiam artis fue ex-

britt

T

ercende petebat, in uagna Staudioforum coroná tantus Dodlor dy

ProfelJor. congre[fus ,.2 offeuderet | Bechuannianam . ve[aniam

Quii

uon legibus [olip: axmatam , [ed. & araris decoratam e[fe. — Sed

gnum

quia [u[picabatur ,. agré me . adduci po[Je tempore biberno. iter

fiuma

Hambargum [u[cipere , ut cum nebulone (en!. quo affectus Vi-

fellore

rum optimum abripiat) ibi depaguaren, carnifici viclimam de-

m «

bituro $- eddem . illa:epiflolà minatus efl, mi. ab ip[o per[equendo

ten li

defiflerem, fe wediate ( immediaté me aggre[[urum , etiam cum

dodri

difhendio falatis fue aterne.

L:

tum f

?ermjyörmh

$. XII.

An. hoftem 1

nterficere ïmmifïb pei:cufï'ore*

n F.L. nfnr.

Ym

per jus. gentium liceat? quarit H. GRoTIUS (q) & adhi-

celtt.

bito inter percuffores qui £dem expreffam vel tacitam vio-

Dum (

lant,& qui nulla tenentur £de quorumquehine nulla perfidia

fa&oinefl, difcrimine, rem omnem erudité expedit. Mota ea-

dl 9

diin

dem controver(ia à quibu(dam inter literatos e(t, & fa&o ipfo

i, ;

citra ullam adhibitam diftin&ionem affirmativé, fcelerato im-

hum

pi'oque plane aufu decifa. Damno id (uo expertus eíl maxi-

ttucid

so, ille Ariftotelis infelix antagonifta P. Ramus, in. quem

t T

quippe federati Ariftotelis talia aufi funt , ad vindicandum

H

hunc, quz, fi:caufam ipfe fuam eoiffet nunquam fuiffet au-

:

furus , & barbaram. amicorum opem fibi latam fi noffet,

literat

eam deteftaretur. Nam edi&o Regio , cujus fupra à nobis

ponan

fácta eft mentio.non contenti anti-Ramei, non libros folüm

quidn

Rami fedRamum ipfum fublatum & medio volebant; tandem-

fitus v

que etiam, (horrendum dictu) auctore cxdis Jo. Carpentario,

&tudit

fublatum inParifienfium nuptiarum turbis viderunt. Quod

iCel.

ti mj

'fcelv.ifqua ra þio-ne perpe;rattlm fuerit, Scriptores yitæRam

Dw.

":

92'? LA

' : (P) Er, Smnd'l/".*zzfl (q) 433-3-'&'?--111;17,125!5

LDNSSTIM

quod.

| Dw.Jo. Chrif. NV

OLFFIO (r) nominati, fufius exponunt. Noe.

u

bis ex incomperabili J. . THuANI(s) opere hiftorico,

m 1«

huc fpe&antia exhibere liceat z P. Ramus, inquit, in Fero-

"

ananduis uatus , à. Carpentario emulo d. [editionem. adjmvante

,0

smmilfis ficariüs, d cellá in qua latebat, extracius , d pofl depen-

Vil

Jam. pecuniam . infliclis aliquot vulneribus per feneffras in. aream

Z

pracipitatus efh , efffrs vifceribus , qua pueri furentes magiflel-

It 0.

lorum pari vabie incitatorum. impulfa per. vias fpar[erunt , d&

lu &

7177

eadaver. ipfum [iuticis in. profel]ionir opprobrium: diverberantes

conzumeliose ( crudeliter vaptaverunt. . — Notatu quoque di-

ftd

gnum. videtuz quod de Dionyfio Lambino Monttrolienfi,

)

humaniorumque literarum & utriufque lingu& regio t. t.Pro--

sV

feflore, flatim fubjungit, eum , Rami cxde auditá, quod fibi

ii de-

cum eodem Carpentario occultas fimultates , quamvis ob

wenda-

rem literariam interceffiffe fciret (de cxtero à Proteftantium

j (Hl

docrinà alieno) exemplum Rami veritum, adeo confterna-

tum fuiffe, ut ab eo erigi non potuerit, perculsáque mente

uffore

in morbum gravi(fimum incidiffe ex quo poft menfem de-

adhi-

ceífit. Simile quid contra Puffendorff. molitum effe Beckmane

| VIO«

num quem femel verecundie fines tranfgreffum, impudentem:

rfdia

effe opportebat, ex illiusindicio novimus : (t) Poc prezereuu-.

(2 620

dum uon ejt, Alaflerem: iflum ufque adeo ab ingenio [uo non difce--

ipfo

dere, ut etiam uzperà Danorum. in Scaniam. irruptione affnem.

Q Jf«

Jitum. cobortis optiouenz fabornarit ut me cum uxore & liberis:

Xl

trucidaret. Qui fansuiem meum [ritiens cum manipulo ficario-.

um

yum . Loudinum advlabat, &* cum ibi me uon inven

iffet , .Mal-,—

Qu

propià captá facinus [e. executurum frendebat..

( qUe

$. XIIL Cum ineo jam fim ut vicïäntïäm-*quæ

"Ilaparim ii

offet

literatis quibufdam certantibus in literario bello arrifit, ex-

B. Loüfule—

nobis

ponam; mentio quoque facienda eft alaparum , nam & his

9*

um

quidam fuis.refponderunt adverfariis. ]. F. PogeizsFloren-

jtte

tinus vulgo à Patriá ,. cui & à fecretis fuit , dictus, variis

rarie,

eruditionis monumentis fatis:adhuc hodie clarus, familia-

ti multis, carpendi alios. morbo. & ipfe laboravit; neque

2god

d

l z

CAf

DY.

(1) Noiis In Cafanbonianis p. 226« (s ) Ex D. II: Hiflor, Jii Temporis. L.

32« p.mm, Edits Francof, in 8vo, y0$2.. (t) f c-p. 165

-

* C )

Uade & leniffimo aliàs

imodo fegïl& tmaledicendi.

Sed

Erafino impius, in

do&us & obfcenus Rabula dictus.

G. Trapezuntius,

quem «5 &ovor habuit, manu non ore re-

gravi aliquando colapho, in publicá

fpondendum ratus ;

Panegyri os Poggi] caltigavit.

Quamvis ipfe dein, cum

jo accept& a

b Adverfario Valla in Jirve-

alape à Trapezunt

&iv objicerentur,

rem totam in ludibrium verterit, in Phi-

(üs eundem Vallam. Ipfe cui hzc debes

lippicá [ecundà adver

mus Cel. MENCKEN. (u

) propriam quoque hic allegat expe-

rientiam cum fe memini

(f« dicit,duos Patrie fux Eruditos,ob-

troveríià, multisque pr&-

ortà inter eos de verbo nquam con

miífis convitiis, mutuos tandem fibi

fuftes in publico vico

Alter nimirum quart , alter tertix conjugatio-

impegiïe.

nis i

diverbum effe contenderat.

'Tandem Gzido Paucirollus de

(x) refert, tantum aliquan-

claris Juri

$ *'ïnterpret'ibus opere

Italià habi-

do fervorem , in

Juridicá quadam Differtat. in

tà inceffiffe animum op

ponentis, magni fuo zvo Gloffato-

fidem tantá cum violentià conjice-

ris, ut volumen in Pr&

ffs non liceret. Omnes hi

ret, falvo huic vivoque pofhac ute

fons & íÍca.

nonad manfüetudinem quam fcientiz omnis

turigo füos docuit,

ablegandi videntur, quippe à quà nimi-

fed dandus ipfis Magifter eft Gentilis

um Íunt remoti ;

philofophus de quo EPICTETU

s apud Arrianum : (2)

dant difbutationibus , con-

Plerique; inquit, &

incauti dum fe

ndunt d. confunduntur ;

d* ad extremum convitiis profcin-

fu

E

Primum ilud d maximté propri-

en

do & pro[ciff? di|cedunt.

^

do non ex cande[ceret , nec malienum

um fuit Socratis ut difputan

aliquid aut injurium proferret ;

fed potius convitiatores faffine-

libet cognofcere quantus in eo

bat (* dirimere pugnas Jolebat.. i

2

fuerit legite Xenopboutis [j

3

per/jiaietz's quas lités

ille compo[uerit.

'?sz'unf , €X quo

5 nomgne-latere puto. Charlet Emä: r

ä

(u) Ipfutn enim fab Tbeniff.

(

k 8l (x)

z

$. XIV.

E

-

EE

x

*X *

n

4

—

u

m

T x

nl

—

—

-

Ts

m

ACHEYEUSVERCTM:

*

31

CX

f

aY

CO

w

Ü

M.,W

.

$

E

E.

A

um

E

3

um

&

Vi

—

-

m

ii

AR

——

s

2

——

d

n

v

E

—

UTR

TA

"

-

"

u

C

:

-

FT

»

D

--

*

P

r

*

"

»

"

EE

*

»

*

ses.

n

E

"*

i

P

;

u

F

»

Y t

A*

?

*

"

"

L

L.

5 r

i

*

^

^ al

É n

"

*

*

"a

n

p

L

h

b

"

-

:

E

Á

.

ts

ha

i

-

,

N

3;* ,&

a

/

$

L

A

2

:

A

*

*

:j

"

-

"

P5

;

:

$d

irà

Jj

"

h

E

d

E

E

?

3

E

A

x

I*

t

"AT i

:

b

X

P

z

ss

d

p

ii d

"]

*

"

A

»

E

3

2

-

d

E

1

F

-* i

p

-

:l

-

x

[

Z

B

"

r

*

"

*

^

.

T

H

,

r*

*s

*

&

ä

*

*

Pl

*

l

*

s À

;i

»

"1

?

:

À

Á

x*

&

M

L

2

-

E

E

Ed

"*

*

"

j

»

i

y

»?,

s

&

"

F

*

2

t

"

-

r

A

E

"

-—

L

b

L

$

2 *

» liM

".

^.

inaid

*

ï:

h

F?

/3.

»

j

a g

d

*

*

h

i

x

45

E

Ll

d

8 s

N OR

t

*

D

*

*

*

Á5

[|

»

£

ïä

P

E

:

*

*

*

]

P

"

»,55

od

je

"

1

;

cÁ

d

$

x

:

"

L

"

:

"

?

d

*

LE

*

P.

k

f

*v

D

3f

»

w

*

t d

$M

á

i

»1]

,1

r

$

*

"

2

L

»

;

4

yy

T

?

P

»

Lj

d g

«:

/

5

lw

d

"

p

F. '»';

i

^

aM

À

"

a

P

v

k

^

d

2

"s

Ó

sb

H

t PA

H

E

sX

t

E

;&,f

;

;

*

f

B

fÓ

*

,

-

LE

iL

]

L.

à

!

P.

z

4

L

T.

[5

1

»

ha

p5

$

1

*

1

—

d

»

^

?yä«

T

$

"

h

.

"*

4

^

f

Mu

«

j

"

"

EN

F

f

E

:

H

^

x*

"

Va

Á

L

,

1

^

*

"

*

d

L.

L

*

P

j

D.

P

H

:

".

"

E

»*

d

^

d

j

$.

/l

.

--

*

P

Y m

s;

d

*j

ä

,Jþ

:ä

"

S

s

b«

*

j

&

n»ï,i

L:

P

*

*

r

*

a

4

|/

"

p

j

*

Jinen

Y

*

E

*

P

*

u

*

od

y

"13

ub u

1

»

»

*

a

X ^

* u-

h

*

"

—

o

p

^

4

,

h

*

;

k

r

u

D

M

Pl

H

"

P

L.

)

f

4

*

;

3

:

»

»

À

*

T

*

F

T

i

1

»

n

^

j

fs

i

h

á

y

*

V^

ïua *

7

x

p*

?

t

*

AT

s

"

E

2

5

*

E

*

5

M. N

Af

[*

u

"

[ "

j

[

"-

Á

P

)

4

.

d

i

À

p

».

1

L

&

E

T

C

1

&pá

-

"

B

$

Y

T

,

R

a

&

E

Á

-

L|

o

Á

n

*

2

g

L

f

DL

bn

*

51 X

ï:

P

lp

D

*

*

Á

s

J

b

-

ES

:i'

E

**

5

*

"

"

t

*

"

d-

H

E

h.

x

-

g

;

hi

*

"

F.

?

?

J:

,

-

r

Á

P

P

$

al

*-9'&4;

iw

t

*

j l

$

4

r

,

MT

[

E

».

w

A

--

"

P

$

*

"

^"

,

T

31

Bb

"

E

E

üg*

»

»

.

.

sf hs

x

*

ys

"

,

"

r

: d

Z

t

"

i

w

D

*

X

hd

U s

$

?

r

*

£e

F.

E

*|

M

Á

, d

P

a

fä

-

*

Á

F^

F.

"

4

)

!

T

»

*

E

«

190911

À

ä

E i

- i

^

B

»£

*

p

&

l

A*«

s

3

N

f,a

"

P^

?

*

ïï

"*

f

pévr

-

)

*

ES

b

*

A

w

(:

Lt

À

^

L

^

*

Yi

T

^

-

2

?

B

ä,

^

4

fy

"

*

»

"

3

'1':;«;

F

r

-j

"

&

E.

j

;

3

f

;

ï

k

"

j

$

^

w

.

*

p

1

"

E

*

T

,

é

L df

P

a us

*

k

-

h

d

D

"

"*

"

£

,

hg

1 b

*

"

",

n

L

k

ï

r

a

i

"

TU *

-2

TR

;

h

L ^

^

^

b

.;

Á

;

U

*

w

*

m

1

*

3

«;-

E

! a Vi

,^

$

"

"

j

*

34

1

,

ET

ha

"

24

A:m-w

*

&

"

^

g*

;

2

1

4

*

"

t

"

od

y

r

]

Z o

^U

*

E

,

"

í

*

E

—

"

4

us

i

»

b

45"3«

^

i

3

5

i

- d

"

*

ts i

4

*

B.

Li

L.

wl

^b

p

L

:

H

P,

a .

L.

&

d

d

*

"

*

*

*

f*

AT

$&

H

D

*

p

"Pt

d«c, 3

E

L.

Á

A

F.

*

$.

P

P*

3

T

*

"

i

v.

"

**

P 4

^* a

»

r

o

*

E

5.

al

g

x

-

4

?

Lt

Y

"

—

À

)

*

u*

H

*X

H

M

P

"

Iv

!

41

"

$.

re

á

!

?

*

á

;

UP

:

-al

[*

&

L

p*

"

"

^

"

-

*

*

$

^"

»

*

34

,

"

$^

-

P

?

D

P

7

*

Tä

P

A

H

d

-

i

*

A.

r

á

"

-

[

-

"

*

&

L

P.

L

—

1

E

"

$

E

j

-

1

F4

F

/;

-

E

N

E.

N

x

*

F.

w

d

"

&

N

u

"

1

-

H

-

w

*

EM

".

D

n

£.

YU.

*

6;

f

nyp

^

—v d

"

xX

21

du

b5

4

R

a

4

as i

í

$« 28

d

*

h

^

*

4

rA

d.

:

ia

Tw

*

t

""

H

*

s

*

h.

y

^

"

;!

*

44

á

*

Ed

h

ä&

s.

d

L

2

*

Fï

a*

i

d

.

P

"

H

:

"

É u

*

d

-

*

x

/

^r

*

*

*

:

^

E

P^

"

""

D

)P

E À

.

*

"J"iï

3

1

3.

*

*

*

z

w

m

T

w w*

Á

E

L

(*

"db

m

]

.

!

*

-

Á

N

$ *

*

£

,

t

T

A

,

Y

É

i

^.

É

*

M

29

*

"

&

y^

P

*

&

Áj

i 4

i.

h.

4

L

;

P

i

hs

;

A

a

*

? *

k

E

P

* Y

&

s

Y

:

-

i

"

pb

H

*

^i

ä*

b

5

"

-

*

^

E

L

*

o

n

E

d

*

*

F

x

i

a ^

*

* À

:

L.

:

-

h

,

k

w.

"

t

*

C

M

s

H

n

i

f

-

"

" i

*

E

^s p

Y

'üul"* z

a

L

[

.

$

s.

v

* d

*

x

"H

p

,L

1

2

f^a.

:

al

x

2

at 1

*

-T

L

l

m

d

$ WL "

20

Z

Y

X

z

fillen

neali

eo

5 Con

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

j M!.!,

E

r

jem «

LONAS

ä

E

MV

BELLONAM INTER MUSAS

u

CCien

SIVE

-

puu**

44 €08

:Lä

tUf

BELLA LITERARIA|

& no$

DISSERTAT. MORALI [III.

S

N

9

aCJbus,

DEO PACIS IUVANTE

it ï[h ije

Sus PR/ESIDIO

2

ult l«

pfm

beb

y ELI/E SILBERRADII

9400

PHILOS PRACT. PROF. PUBI. ORI—

9

m fe

ET ECCLESIAST.

nuit

nulla

ERUDITI CERTAMINIS GRATIA

xoíc

IN ARENAM PRODUCET

qua

ET SOLENNI ExAMINI SUBMITTET

U]/ (.Ll'

erfam

AD D. xxv.. APRIL, Awwo:-clo Iocc XIX

10 lo

fpu i

E

Bo PETRUS MULLER,

of

ARGENTOR

hïb

(ervan.

ARGENTORATI

"T

i tx*]

LiTERIS ]OHANNIS PASTORII

I iy

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

let

cþi*"l

p i

1

E

! Al

f g