KeI44_qt_5

b

-

m

*

L

h

*

^

r

P.

g

RUN

i

.

$*

^R

:

-

"aX

.,:

ï;

,

*

"

z

VA

u

Ea

s

^

*

;

-

P

$

fs.

3

hs

":

h

v

hy

»

4

À

RT

$g

"

(

?

a

d

ab

2

Y

"

2

*

« f

w

*

"

r

PT.

4

t*

iL

»

yf

*f

1

"

i

a

L

d

hr

"

^^

d

*

"

n

"

&

E

z

p

£

P.

t

-

&

Jd

at

*

»

"

d

P

s

"

*«

w

Jt

*

*

Lad

*

r

»

à

L

í

É

UA

n

-

H

*

-

»-

E d

t

;

"Ne

.*l

V*,M

9

u

* p

j

v

*

E

E

m

*

v

M

x

(b

$*

*

-

d

*

P

r

Dp'

d

Ü

e»

3

[

j

-

P

n

"

r

E.

»-

É

-

b

s

z

$

"

-s

E

3

"

k

Ei

*

Xá

P.

Lo

É

a

;

:

*

$.

»

?ïäbn-u ,

j*

r

-

M

i

à

*

Y

H

p

d

fü

á

"s

E

P

"

t

Á

; ,

" d

..

4

»

j

":

E

»

"

"x

"d

"WE

pX

;

»

yi

»

h,

4

*s

w

E

Á

E

» *

^s

E

/»

P. ao

UEL d

L.

4

A

m

r

*

Rt

—

ln«

$

ä;'

Ed

y

w*

T

*

&

5

j

oW

* P

":

f

3

*&

pb

T d

,

3&

p

-

P

M

i

T

P

H

æääse

*

T

s

4

-

F.

w

?ä

j

,7,!

d)

t

*

»

f

g

;

(tA

-

5

-

ple

E

ä

:f

I

.

X

$£

3l

-

-0

[

t

"*

$*

*

E

"

p

*

H

i

$

p

T.

H

&

f

u

R

w

4

*

j

M

-

E

^

*

"f

$

:

kf

"4

"—

L.

i

a

r

E

"

í

E

,

-

E

p

x

f

m

f

k

*

P

"

1

b

r

o

i

X

n

n

x

p

^

&

M

haj

ä

s

sb d

*t.

:::

z*

—

*

*

y

$

*

,

&

-

i

1

T

*

y,

L

i

EF

&

&

*

*

m

x

W.

s

[

"w

t

E^

E

é

X

3

"

T«

"

r

b

2f

»

h

^

ä;

d.

4

s

-

.

hs

r

$

:'f

"

P d

E^

"H

T

^

*

"

i

: :

^

w

!

m s ey i

E^

DÓ

Z

"

A

*

ü

.

La

ye

E

^;

"1

"

?

a

j

*

r

à

^

*

1

Á

"

r

$

*

*

Tw.

"

*

*

y

P

&

j

^

ET

n

^

E

H

*

5

^"

&

Y

-

"

s

p

1

E

"

*

,

[

*l

^

$Es

^

et

j» 53

B

k

;ï

A

.

b

»

É u

i

*

L Rs

"-

]

k

"

D

d

L

"M

j

J

*

E

d

,

5

[g.

E.

M

M

R

s

p

L

i.

Ts

25 d

*

k

" d

P

e

4

,

ib

)

v

s

A

-

*

&

^

o

E

^

E

h

H

A

J

p."

"

Ls

*

:l

A

x

*

W

al

&

(55

?y,æ

1

[1

RA

r

4

F

x

Y

ï

&

P

UY

EJ

;

1

,Ü

r

-

-

m

1

*

P

*

:

g

u-

eng

n

&

: i

e

u

k

"

La

(

"m

"i

i

&.

E

A

À

"&

*

äï

*

at

-

d

F.

n

-

*.

ii

R

T

,.

x

N

-

"

r2

d

*

^

:

t

E

*

,

P

;*

.?*&

A LT

s

;

p

"

"

-

d

d

.

z

*

1;

FS

A :

lP.

v

?

í

*

* d

:

L.

&

$

'*';:

ä

»

A

",

:

:f

[j

J

*

s

-

3

-

E od

od

ss

]

^

13

*

*

"

,

ä

L

y-tm o

!

i

*

-

E

s

*

r

$

w

3

"

)/1

E.

*

£P

é.

d.

T

T k

P

[

^

j

"

À

*

Z

C

&

m

d

»

i

,

x

r

j

3

:

*

A.

E

"

[ox

a o

v

pX

j

"

N

T

E

e

j

H

s

"R

w

.

E^

4 s

E

y

Y

,

:

i

;

T i n

i

L

M

P

^.

;

.

*

l-

"A

D

&

*

"

*s

&

R

"

*

)

Ó

T

Fl

*

-

A

*

*

d

1

&

m

.

A

hs.

|inad

us

hd

g^

)

C

ï'..-'

p

E.

p

"

f

P

PT

j

ï

^H

d.*

"

—

Wl

^

b wl

La

Z

s2

W

R.

E

"

*

*

'y

T

s«

N

*

u

t

T

a

E

E.

s.

-

£

X

, n

T

M

M

T

»

,

d

"

-

-

,l

-

-

;

*

É

ï

I

E

b

af

*

p

-

g2

t

-

$.

*

TU

»

u

:,w;ai*'x

&

Y

H

z

x*

E

À

QPW

*

x

^"

g

1

*

- B.

"

É

E

v

*

"h.

p

;

t

h

»-..*:ä"ïo&-aæ Lis

tl

*

*

&

v

:

st

p

s.

z n

*

-

U a

l

*

5

-

LE

E XET

H

&

a

»

vt

P

if

.

»

:.'z

AA

.

*

"

tl

ho5 31

) n

L.

r

1

"

2

X«

1

z

*

H

1

ii

".

Z

E

*

R

E^

M

Á

at

*

«

'.-?A«

P

p

^;

"

a

"

Vs

s

,

1

s d

E

m OW

RL

* x

ho

i-

&

A

"

A

u

L2

|1

L

*

D.

&

-

d

*

TX

^W

L

ä

L:

$

á

zi

*

"

le

El

«

*

"«

"

b o

At

&

&

r

r

;

"

OR

N g

3

$34

f

*

^

*

Y

—

*

L

:

hi

r

y

&

R

; Vi

x

Foge »

*

5

".

*

"1

u-

y

"

-

']

E*

5

*

M w

-

E

3*

El

1

3

:

E

&

d

$

-

i

£

m

*

li

qe^

m

gæ

m

*

-

y

-

M

?tä; .

a U.

-

M a

,

j

T

;

»

"

,

K

;

*

:

E

n

T

'»

-

^.

E

-

i

t

-ELMJ -

E

[2 3

Á

h4

&.

LG&

*

3

*

äv.

t

(

p

*

r

s.

.

*

-

h

»

"

o

k

—

f

W

-

1

£

*

E

S

h.

-

w

-

/

-

, 90

*

N

3

d

*

a. ,

3

$

"Í

.

L.

A

*

»

K

t

y

L:

"

x

J

*

E

"

L

P!

E

.

*

"

*

&

J

:

w

P

-

*

-

&

*

L

E

E

L

1

MQ*»

4

T

L

$

à

-

^

n

j

*

p

A 4

»

"

*

*

L

3

m

d

d

w

A

31

"t

N

jX

p

P i

?

;

d

r

F

*

*

o

*

"

E

EC

"

j*

x

a

w

k

$

"

LR

ii i

u

du

"&^

X

-

&

E

:

um

j

&

*

*

;

x

: d

*

P

.

*

"

*

£

"

x

"

"

»

r

"

t

?g*ïf

?

*

k-v.;

,

E

ï«.

L

—

j

&

s d

i.

*

.

v

* d

Ü

m

sl

ü

s

£

E

»

F

B.

ï

4

7

s

-

d

*

H

Hj

E

L

&

w

ï.

*

í

*

*

&i

d

y

*

4

&

b

Ke

[ P

&

$u

E

^

*

*

-

1

A

qen

"

N

TW

E.

.

t

*

[]

i.

r

»

:

H

&

NG

T.

.

Y*k^ g

]

N

.

—

d

.

í

"

)

«

$

ä

J

4

m

*

*

»

"

s

É

p

-

»

»

j*

&

"

"

ad

hr

*

*

,,gæw**

D

*

"

i

H

LÀ

&

"1

*

e

J

.

LE

4

bs-

d

b

T

-

»

-

"

?

b

;

*,

us

34

*

"

*

:

"o

"U

&

N

4

$

*

"

"

E

;

[.

"

J

As

- raä*k

P

*«

À

h

M

g

r

"

i

^

t

i

L

9^

N .

t

"

J

":

.

s

-

T

.

NU

w

AU

Y

Q,!

[

^

k^

4

É

4

H

E

&

us

g

2*

X

^.

*

j

L

"

y"

U

&

P

"

"

d

g

-

*

Pys

*

F

"

»

d

Ll

(

-

j

*

d.

u

;;m

f

&

|

m

sf

A

ïï

j

"-

j 'äää!

&

A

w*

e i

Ed

v n

*

u

s

:

E

p

«

n

LU

*

*

&

:

2

ios

*

T

k

l

P i

ï.

*

h

*

s

Á

R.

CA

T

ä

w

w

".

s

L R

-

h.

É-

M

"

t

d

^

u

Y

*

"

r d

*

d

&

P.

.

*

L

:'f

*

$

&

—

"

w

—

9 s

aR EP RE TRES

E

"

-

n

x*

E

umm..

»

]

)

"

-

SE d!

T -

51

*

l

2 d

r

RC AN

m

r

Yi

lo

2

m

x

E

Z

L w s

?

ia

UEUAU

N124511090455 021

UB Tübingend

-

"^

——

TURPVUNISSTUN

— M

————— ÁÓPBBBIIIIIPHIEEEEERTEREERER

—

MTRT t

MU ii u

a

— N

abfrllen

lane al

Yib Cort

Ufüi Wf[l,

onem &

IN]

&f pto

B ELLONAM INTER MUSAS

!s Cel

SIVE

GU pttet

b It eo

itur, i

BELLA LITERARIA,

: & Do$

DISSERTAT. MORALI III.

Boos

QCIDUS

DEO PACIS IUVANTE

Jt frllj

vult

Sus PR/ESIDIO

C etiat

ebebat

y EL TZR SILBERRADII

);:mo9.

J-

am ffr"

PHILOS PRACT. PROF. PUBI. ORD.

onvit

ET ECCLESIAST.

ut Qu

ERUDITI CERTAMINIS GRATIA

ci

Dr

IN ARENAM PRODUCET

j lecu.

ET SOLENNI EXAMINI SUBMITTET

rerfurm

iotlo»

AD. D. x* APRIL Axwo-clo Iocc XIX.

fpuatt,

Dbf 13

. JO. PETRUS MULLER,

vllosle

ARGENTOR

uubï

(ervan

AR GENTORATI

s dan

mhd

Lirzgis JOHANNIS PASTORII

Tij.10

alem

fum.

pur 11

Ánarti

^ g

STIPENDïï

CUA

CLU

SN)

i

RIANI

D.MINI

PR/EFECTIS

BENEFICENTISSIMIS

W JuUE l. 55

MAGNIFICIS, NOBIL I SSIMIS,

AMPLISSIMIS, MAXIME REVEREN-

PRU)EN—

DO, CONSULTISSIMIS

TISSIMIS EXPERIENTISSIMO

lu

EXCELLENTISSIMISQVE

Qu

DNN. Mecenatibus & .E ver; ngZS

Sur [)ze V mewmdu

bu:

SPECIMEN

DEFENDENDUM Hoc

acceptorum Beneficmrum memor

- bumiliter. offert

"T

ET

V

in ulteriorem ftudiorum füorum commendatzonem

tüc

Sacrum effe vult.

TANTORUM NOMINUM

gl€

devotus cliens

ali

JO. PETRUS MÜLLER, Ag

ede )o( St»

*** i ä*********æ **fæ**ä** dototabable

N oX 15

&OCS.

fä EW À

A (,x"m

(QI LO

'as'TD

.,;:2 Ca.s.') Ws*

TOGT

ä********** *** **************

J

COROLLARIA

á ngþ(mdenæ additas

I

Ui brutis animantibus affe&tus tribu-

unt, ipfi quid dicant nefaunt.

o

MIS

Solus virtuofus veré decorus.

M

II..

)EM

Fons & fcatumgo omnis mali ePc VO-

Ü

luntas hominis, eadem etiam fummx feli-

citatis fedes

IV

TA

Duo füntaffectus principales, ex qui-

bus rehqm ceuzivuli ex fuo fonte emanant.

N

Re&é homo dictus ab Anftotele E

miiv, quod inepté Hobbes negat de Ci-

ve C.r. $. z. Et infantibus innata eft apti-

J

tudo íocietatis ; ut equus natus eft ad

gteifus fuperbos glomerandos non vero

al1nus.

VI, In

45)0(56-

Infantes etiam capaces funt Ma]ei'caus.

4

VII.

Ipfa quoque confcmntla facmorls pu»-

nuri Pote&

VIII

Punapcs in causá pmprla Judlces effe

poifunt.

dunt,n

IX.

bentes

Noblhtas emPtICIa corpus fæpe *?PC

90 Ge

GCentiu

fine animà; ut benede cà jam olim a Greg

ipfo e

Nazianz. Or.28. dictum fit: eamtunc zft-

quod )

jrand)

mabo, cum pictam quoque pulchritudi-

annalil

pone

nem laudandam duxero, fimiamque ob

mihi e

id venerari CæPCLO quod Lco efle juífa

Qütere

fit.

xime

a

videm

paíon

Ique

Summus Impelans vi juris. circa fa-

OUU

cra, jus quoque habet in res five bona Ec-

Con

clefiz, unde & fecularifari ab eo in cafu

bricat

lmoua

fummz neceffitatis poffunt.

abu

& toy

figitt

eec( )2€w

)

DI

i

ii

ELECIE-

1CAPUT'fL.

iatis.-

A bparatum Va

riumque. Belli Gerendi Modwum

-confiderans.

jpu

THESIS L

Uemadmodum cruentis in bellis veljuftamhabenti- p55 ag

bus caufam fucceffus felix fperandus nequaquam eft, 44 mater. de

; effe

abíque juito fubfidiorum armorumque apparatu fi "p 8&.

fints ita nec literati bellatores in aciem defcen-

dunt, n.ü latera bene cin&i, & pharetram telis inflru&am ha-

bentes. Aftutaliis in bellis peccare hacin parte & di&um vul-

edi

go Gentium Jus migrare deprehenduntur, qui moratiorum

Gentium inflitutis bellicis infuper habitis,barbarorum nomen

Gtef

ipío etiam belli gerendi modo fibi comparant , ita & in hoc

T2

quod placidum effe debebat certaminis genere fimile quid

quandoque evenire ; [lexperientiá tefle exque Literatz Gentis

ind-

annalibus conftat. "Videre hic fzpe licet :Martem exlegem

plane, & leges inter arma omnes filere. —Non jam animus

25

j ol

mihi e(t, varia fophifmatum genera & fallendi rationes ad-

Iu!ä

ducere, quibus ceu quibufdam flrategematibus, in rebus ma-

ximé feriis graviffimisque, ut fucum facerent, uíos quoídam

videmus & dolemus ; neque alia etiam difputantium vitia

prafentis erunt, confiderationis ; hxcenim nófcendi caven-

dique ab illis rationem , Logicorum filij explicare folent.

1 -

(a) Illam potius infpicere cavezaíay lubet quam voluntas

AEC

connatg perveríitatis malitizque caeno adhuc immerfa fa-

| Cam

bricat, non tam ferro & igne, quam ftylo nunc calamisq; nunc

linguá nobiliffimo illo fermonis inftrumento, ufa vel potius

abufa. lIllos nonà cygnis fed à vulturibus mutuo accipit,

& toxicq hon atramento tin&os, fcriptionis virulentià quafi

fagittas vul?erantes ac lanceas facit , inque adverfarios his

ita

(a) Pid. DN. BUDD. Pbil, Ioftrm. P. HL C. H. $.23. fgg. THOMAS.

SSern, Cer P. 41 C 9. $, 9. [23.. add. ejuld. SRe

æt QD. wan. inTthlq

GCtrteitig£. P 129.

l

$ (a)9

ita favit , ut effundere aliquem quafi venenatorum telorum

conmo

imbrem videatur, quorum (xvitiam fuftinere longe eft dif-

repoüto;

ficilius, quam archiballiftz furorem: linguas vero Adtij no-

abíque

vacula acutiores , & tales per omnia efficit quales G«ézreugoc

"

poiünt.

Jacob. H11, 6. feqq. defccibit, qualisqueà NowWo Sec. V. Poé-

niis i

ta Grzco ( b) in mil

fibi vd

cum dicitur:

Hss þjgm in arená conítituto notata elt,

inirent.

^

ip(um t:

"Eyx(Q- fyem cópa Gg/gorï, tv ( FloQ- , aanida Qvl ,

enm &

Pro baflá babere o5 promtum , fermonem pro gladio, pre

ufque

c[yz)eo vOCEdt.

tunt 1

tut C.

Nobis literarij belli gerendi modum tradituris; attendendum

ad H(

ad ea omnia erit, in quibus præfidij quid collocare , quzque

J

moliri hic folent, quibus hoftium vires dejicere confhitu-

iraa

tum, quique non jam pro veritate , fed pro vi&torià, vel

P o

quádam vi&orig umbrá atque triumphis certant. Locum

velle f

autem & hic habent,; fædera, armá & firategemata.

quem i

Federa.,

G. II Federibus, qualia Gentes ad rem bellicam pro-

gam t

movendam inire aliàs invicem folent, ay«2e?órr) in bellis e-

&or i;

ruditorum illud effe videtur, quando , ortá inter duos vel

Gu

hitu

plures ex Orbe literato viros, controverfiá, & fipno utrinque

dato, mox dividi quidquid fere eft eruditorum, & pars hujus

(uper

pars illius partibus addiéta effe deprehenditur. Inclarefcendi

quoti

enim campum jam apertum effe, dum multi exiftimant,

hacf

flrenue pro alterius contra alterum fententià defendendá,

tuetut

pugnare incipiunt, proque unius qu&(tionis & momenti qui-

tem q

dem f&pe non adeo magni decifione, quidquid domi eft co-

Ti

piarum in aciem educunt. Indicium ejus quod dixi fat lu-

plem

culentum effe poffunt, tot fcripta eriflica , tot vindicia , tot

hac [

apologie majoris, minoris, mmim formz qu£ occafione

ferir

Objs

ita ferente emitti in lucem| publicam folent, tanto fzpe nu-

mero , ut qui in iis colligendis operam aliquam collocare

Ut ;

tlam

dignantur, plura facile volumina oftentare, & Bibliothecam

certé

Conj

vel his folis condere facile poffint, íi non alio, hoc

COomme

(b) Dlion],/z;äc. L. Xlll.-

(c

HV

'l

-

* (2 08

totm

: eft dif.

conimodo, quod ligatos fic vin&osque tantos bellatores, in

repofitoriorum fuorum cancellis tanquam -carceti inclufos,

bj no-

Kimtctr

abfque ullo pugng vel rebellionis periculo videre femper

poffint. In ipíis vero his quz- dixi federibus , illud inpri-

j Vl POC;-*

mis fingulare eft, quod inter eos fxpe coalefcant; qui nulló

otata d

fibi vel beneficio antea vel officio noti erant . quique ut

inirent eadem, nec rogati prius nec invitati fuerant. Quod

JAT

IU

ipfum tamen perpetuum effe nequaquam exiftimandum, funt

enim & hic eorum federum exempla, qu& pr&cedente utri-

4li, pf

ufque confenfu & legatorum chartaceorum ' interventu fue-

runt inita.

In animo ejufmodi mihi fedus habuiffe vide-

dendut

tur C. Salmafius cum de Faenore Trapezitico opus editurus,

ad H. Colvium fequentia ícripfit : zom ommes mibi Tbeolopi

queque

favvebunt , ideo ( quorundam : favores: debeo. aucupari , eorum.

conlhtile

pracipue, quorum jam bonevolentiam in. aliis fm expertus.. Iflo-

rum [intentiam opponaur aliorum cenfure, qui jam [e mibi male

Locum

velle zeflati [unt. (c) Ydem & J. Schiwarzij Scani Theologi,

quem in Lundinenfi Academiá acerrimum habuit & Colle-

t Pm-

gam & adverfarinm Ill. Puffendorff. confilium fuiffe, au-

&or ipfe Puffend. et: (d) , ait, qua mibi intentabantur

bdlis €

uos Yi

calumnie majore cum pondere procederent, in partes quoque tra-

bitur Petrus .Winfirupius Scanie Epifcopus, qui cim Schwarzio

itrinnle

muper atrocil]ima lite- col'ifus fuerat. — Sed quid pluribus in re

[5 hajus. j

genca

quotidianà exemplis opus? Deinde&illud peculiare habent

hzc foedera quod alij fzpe inviti, parti alteri quamque ipfa

faht

lendà,

tuetür fententiz , auxilia opemve ferre cogantur, eorum fal«

tem qu& geruntur ignari, ferant. Quale quid iis accidere exe

ti qui

ek C0*

itimo, quorum authoritatem & teftimonia alij quafi in fup-

plementum quarunt , adverfario opponendum ; duo fimul

1727

hac ratione fe obtenturos , & uno idu bis quafi vel ter

jiæ, tot

ferire poffe, perfuafi. 1lla enim teftium nube oculis alterius

caäone

obje&á , aliquod flabiliendg firmand&que fententie fu& ro-

»pe nu«

bur accedere poffe credunt, neque caufz fic folüm fuz jufti-

Jlocaté

tiam fic conciliatum iri, fed variis iftis coacervatisque allega-

dheciti

Gonibus authoritatibusque , authoritatem. fe fibi paraturos,

T

G 3

& teta

(omt

(c")EP

ifl. ex MSto primizn edii&. À Tb, CKEZ(.IO. '.Am'mf Phil, & Hifl. P. Vlf

P.47-

( d ) Erid. Scand, p. 166.

&A ) X

& terrori: quoque- hoftibus faturos.

f

P

viuem

perant, de ar&à. cum

heroibus eruditis amicitià. convi&is, ( €

laílro f

Scopus Feder,

Bitev. fingul..

$. HL.. Neque defunt forte, qui plures a

lios f uæl Raw-—

ünao &

tentix patronos adducendo ,. id potiffimum agunt, ut fen-.

precs €

tentix adverfarij invidiam hac ratione creent, quando pauci-

& conft

Nam o

tatem qui eam tuentur , multtudinem vero oppugnantiumr

allegant.. . Fere enim . fuperbi aut. pertinaces. haberi. folenty.

od

qui panci. plurimorum. fuffragiis audent refiflere. . Qui ipfe

quod 0n

tamen. concludendi modus non ubique procedit, fed incau-

adeo ex

tos non raro fallit;. in quam rem legi digniffima eft difcepta-

C d

tio, illius inter antiquos prxftantiffimi Deitatis.Chrifti- invis,

aud n

&ique propugnatoris Theologi (f) B. ATHANASIL,. quam.

eolentia

inftituit: «; vsc eMiSken juorto xetor(ge lo aAddemi, adver-

defümti

fs eos qui. in. veritate dijudicaudá [olius judicio multitudinis

dendum

feruntar, eo, nifallor, tempore quo fuperiores numero fuffra-

fü"äïgüï

giorum Arriani erant, Ícripta, (g). Aliàs veró authoritatem, ra»

judicoi

tionum copiis.flipatam non rejicimus, maximé cum ex ipfi&

fipitnt

hoftium quafi caítris illz depromtz, & fic fuis ipfi copiisops

Domini

pugnantur. . Ut fiquis v. g. cum ]Cto, ordinis fui quondam

ttfr at

more, magno multarum allegationum patrono;agens,convin-

b 0pp

cere hunc velit, ineptum effe vanumq; totleges tot aliena dicta

Wulltus.

citandi. & coacervandi. morem ,. quam rectiffimé caufx (ug

Vi v

€onfulet ,. inconfultas. Juris. confultorum: allegationes. do-

minum

mefticis.infeGatus. damnationibus,. atque ad. reprehendentes.

ipfos hoc moris JCtorum principes, Yuldenum, Boinebur-

gium,. Leibnitium ,. Thomafium. (h) aliosque provocans;.

Qyr

Neque & illi.aérem verberare putandi funt, qui.contra. dia-

hiri Gnj

tre d

bolicum. Atheorum exercitum acienm in(lruentes, inter plu-

;"Pï.*m't:x i

1a argumenta alia quibus. profeffos illos. DEI hoftes adere-

,

firma w

diuntur, ad hominum quoque omnium eonfenfum univer-

lugleoji

Wt Ctg;

falem provocant, voce altá fic hoftes allocuti: percurrite

erbem ab ortu ad. occafum, à feptentrionibus ad. Auftrrum «

Bsj la

tditiüne;.

otquot

ni fm'ä, [

Pgrlu&rgte mente;. q-uotquc?t. ante.cefi"er.u nt fecula: qu

vi gue-

L

(e )Unde in Thbrafonum z'itemrïörulm clafem CL. LILIENTH AL. jure

meritogne

thd»þm

ao veiulit , qui In allegatis pratev nece[fitatem. fint nimif: v. Machiavellifm. sjns

P/erifyue

Litevar. $.15. p.85. (£ ) Sudice B. DN. BEBEL. noflro :Amio. Fcclefiaft, T. Hy.

tfaj as

f* Cg) T.l Obp. p. i. 293. Ed. Colon; (h) Ouovum loca allegat Sebs

MAIW

6njj j

S2.ADEL. Epifl.de Cirewmforaned Liseras. f'am't. ann; Charl, Menck. p. 120.

-

M EE -

M. cum

i'i'gu'erunt' Regna;, i

pfa demum fcrutemini Barbarorum five

luítra five mapalia, ubicunque homines invenctitis; ibi conz

fug ferf-

tinuo Religionem & Numinis cultum , ibi' Sacrorum ritus,,

j U fene

preces denique & facrificia reperietis : diverfa quidem hac

0 patti

& confufa, at in eo faltim congruentia quod DEUS eft. ( i))

nantiüm

. folent,

Nam veritatis arpumentum . eff (JSEN. dicente ( k) ) aliquid:

omnibus videri : tanquam: Deos. effe. inter alia binc. colligimus,,

Qui iple

quod ommibus de. Diis opiuio snfita f , uec ulla gens ufaquam eft

| inCale

adeo extra. leges morefaue projeéla ,. ut uon. aliquos Deos-credatz.

ljntae

/

Cum de animarum: aternitate dilferimus, non leve momentum

!

!

liivl

apitd mos babet: confen[fus. bominum , aut timentium inferos. aut

; um

colentium. | Cxterum in ipfo hoc, argumenti ab authoritate

, Adnt-

defumti ufü , circumflantiarum probé habenda ratio-elt, vi-

hbt

dendumque . cum. quibus. nobis res fit , quo item qualive

ofuffte

in:argumento verfemur. Quod fi enim contra barbara pr&-

item; fis

judiciorum mancipia, qug ad folum holflis confpe&um au-

.exiplt

fugiunt, & vim adverfariorum non rationum pondere fed'

pisop.

nominum: numero, non. qualitate. fed. quantitate metiur

uondam

tur gerendum fit bellum, major apud nos authoritatüm ho-

Qonitl

fti oppofitatum ufus erit, quàm cum iis fi fit agendum, qui:

i dide

nullius.jurant in verba Magiftri, rationibus non nominibus

uls f

vinci volentes. — Nzzuquam enim etiam cum maxima. eft ho-

s (

uia que flechi veris-po[[uut , ter--

ma'füffS*-

minum. authori'vtasx,, defunt zlnge

3

; j

YETE

jJblüte

. (1). Fidi bec in Pbil. MORNJEI Tr. de Verit.. Relig. bbh']l. pmoewnf. dos.

'OCanó

doris Grotiani parius, de Verit, Relig. Chrifliane liber, à magno GROTIO in cars

v? (ite

eere detento, Bilgicis: primum verffbus: elabeyaius ,. imox cum. aliovum inn. Fo[fit:

inprimis: confilii s, latind: Verffone edgue numeris- folutd. fufius expref/us &t* bac:

g plte

forma 1627.. in: Belgio iypis primim exfcipius: donec tandem. aunotationibus-

,' gd gre-

lucalentis, qua illuflrarent obfcura y. ac dubiis aggumemis ex.veievum Scripios -

jnivete

eum Genilium locis fidem facereni, inflruBlus. Y640. comparuit Q? majovem us

yumte

Blovi laudem adiulit , tefliEus ipf£s Grotij Fpiflolis paffim. — Recenti[[mas operis:

frm:

editiones binas) ljabemus: A. bujus. Sec, IX. editas, alteram Lipfie Cl. Cyprias

ni-curá, cumeju[dem Anale£fis : alteram. ,Amflelod: Jo: Clericó annitene, 9ui

;othOt'

& notulis C* difJerkarione Ivenica, de eligendd intertbriflianos fententid.opus.auxit,.

vigüö'

Quid preflitum in utrags ffvex ipffns Clevici Bibliotb.Sel, T.XI/X» p.245. apparebis;.

"Plevifque: baflénus coutra Aibeos fatis quidem praectave An£lov difpuia]fe. à Soci--

n

]Hj H

nifmi tamen. labe parum fibi etiam . in:boc libello caviffe. diélns efl. Vid. DIEC-.

MANNI Schediafm..de Naturalifmo Bodini, ubi Simp

j

lic. Ferin, & B*æclerum?,:

?ggat $s

Groiio. id. efgroörantc: addudi,. (k) Epifi.118.p.m.295. Ed. Bajl

PUL

$& Ca6)

&eeder

eeri fumis non po[[unt. (V) — Ad aliorum. quoque confenfumy

tilfme ;

re&é tum provocat auctor, cum ex fententià controversá

profcrib

talia áb altero eliciuntur, porifmata ,' ut flantibus hifce in

tibus (.

pfeudorthadoxias fufpicionem induci facile ipfe poffit; quod

hement

fi enim is tum doceat, alios ante fe eandem dudum fenten-

jum m

tiam foviffe, & tales quidem, de quorum circa rem Theolo-

Y ex ]

icam finceritate nemini unquam dubium ullum fuit, & qui«

pon fic

bus fententiz ejufdem patronis à facr& veritatis vindicibus

qm ad:

aliis lis. nulla-mota , egregié caufam fuam egiffe meritó

videt,

cenfebitur, Idemque authoritatis argumentum redté adhi-

ti(uot,

bent, quibus nova novaturientium dogmata configere & er-

(qpera

roris convincere animus eft.. Illuftrari hec facile poffent ex-

9j vin

emplo recentiffimo certaminis (quod bellis noftris literariis

pugnal

ut accenfeam abfit) inter par Theologorum atate noftrá

celeberrimorum Wittebergeníem alterum, alterum Jenen-

quorun

rilotdl

fem inflituti , de Kabbalá Jud&orum deque pretio eidem

tTOqUC

con(tituendo; íi quidem id pr&ter inflituti noftri rationem

non effet. Caterum referenda huc etiam effe videntur , illa

perti

mun,

difputantium quorundam focdera extemporanea, quz frivolà

tum t

ad auditorium. provocatione percutere folent his fere for-

lem (

mulis: provoco ad totum quod adeft fplendidiffimum audi-

tatiox

torium, an non affertio mea pro verà habenda; quis id ne-

aret? dicite, Auditores, an non hoc quod adverfarius meus

maoi

Nam

tradit & defendit omnibus Theologorum & Philofopho-

rum principiis fanioribus plane adverfetur &c.

N q

Q en

£edera Cli-

S. IV. Federibus, quz clientelaria in moralibus Scho-

x

entelaria.

lis dicere folemus, hic quoque locus eft. - Appellationem

eorum, ingeniosé admoduim ad noítrum argumentum jam

(

tum tranftuli ingenij excellenti(Timi Collega nofter DwN. P,

m

KHuwIUS. (m) Qui proficua fibi hgc federa arbitrantur , li.

It ],;

Duit, (

terati, poltquam bellum ipfos inter & adverfarios , in ftatu

h" Ttn |

quafi naturali viventes. & judicem communem neminem

j

agnofcentes, marte dubio diu fatis geftum , & ut compona-

h fan

turex utriufque voto, fpes nulla adeft, fcribendo interim

Y ]'me

f apud

ipfis vel laffaüs plane vel exhauftis , ut hofles pertinaces

Kamm 1

& ce-

Y p

T. l) Qgï!m: verbis B, LUTHER, fuorum temporum faciem pingis T. 1. Jjen.

* (

Lai. fol. 465.

(m).Orait. Parij. aygum. p. 61.

wnj

$ (47) N

& cedere nef'ci'oþs ce

hfenfumï

rvicibus interim imminentes quam prom-

ttoversi

tiffime in fugam conjiciant ad eos confugiunt qui poflunt

hiíce ia

profcribere, horumque gratiam patrociniumque variis (ibi ar-

tibus (n) comparatum, tanquam bellicam machinam ve-

i quod

l fenten

hementius ferientem , adverfarji munimento admovent, ut

Theolos

jam impreffione fadtà, i non rationibus vi faltem vincatur,

in eas redactus anguítias, ut lacertos amplius movere ipfi

) & qüi-

Wicibus

non liceat ; quando per Principum decreta. vel ad palinodi-

therità

am ada&um, vel à fcribendo in pofterum prohibitum fe:

videt. Federum ejufmodi. ufum infignem Sec. XVI. expet-

l? adhi«

e d at

ti funt; qui ex Ariflotelicis catris contra P. Ramum Gallum,,

Dent eYe

(quem dexterrimi ingenij , folidz do&rinz, & liberrimi judi-

cij virum G.. HoRN, vocat ( nn) ) ejufque affeclas in Galliá:

litetatils

pugnabant. Ediderat Ramus. duos potiffimum: ( o)) libros:

e nofifd

quorum alterum. Dialecticarum- Inflitutionum , alterum: A-

at

riftotelicarum Animadverfionum: titulo. notaverat, & in u-

) eidert

troque Ariftotelis docendi rationem. ipfe inter primos ( p

3tlonem

per&ringere aufus eft.. Inde: vero: bellum ortum: atrocitfi--

mum, quod univerfam pene Europam: pervafit & quidquid:

: rivolà

tum temporis erat Philofophorum: in duas Se&as;. Ariftote-.

iere [ote

leam & Rameam divifit, unicumque propemodum difpu-

atidie

tationum Philofophicarum in Celeberrimis. Galliz & .Ger-

;1d ne

mahig Academiis, multos per annos argumentum. fuit.

s m

Nam indignum minimeque ferendum id facinus videbatur;

)fofh()'

ilis qui Ariftoteli ar&itfimo & perperuo: quafi federe jun--

&i erant, Unde indignari primum , fremere , libros. hifce ,.

Scho«

quas;

1ong

(n) Schipia z'npw';mï ad ipjök Dedicaiione eo iniev alios ]ïize, ut liber Princi-

i jm

pis nomen prefevens us ft 4b aliorum infaliibus ; quem quidem dedicaniium:

DN. P,

finem [alsà videt & folidis in medium allasis vasionibus vefuut DN; THUM.AS..

üm ü'

Dedic, Coll. Menffr. A4. 1688. p. 9. [og, — (nn) Hiff, Phil. L.I C 1r.. (0)

jn flatil

lia vem geflam narrat DN, WERENFELSde Logom,c. 111.6. 6 (p ) Nam

jam ante ip[um Laur. Valla €&* Ludovic, Vives velifld. Peripateiicd. Schola liberi-

shinem

»s fani philofopbaii s. & nen occaftonem tanium melius de vebus cogitandi fed

npona-

ver ipfas quoque, ex quorumdam fenteniia Ramo. dederuni.. Keckermannus cev-

intefif

$& apud HO R N« 4. c,. generalia, inguit, omnia C9 plerague pariicularia quee

ti03C88

Ramus tanta cum pompa, Philofopbis Izalis, Gallis, Germanis tanguam fua in-

& ce

venia proponit, totidem verbis vepérias in. Ludov. Vivis. Comment. quos de case.

fs corrupiarum artium & de twadendis d.

[.], ?l&

ifciplinis, mulio an€ quam Jggmi,,gfoica-

quam in publico apparereh, eviigavin.

-

* (45) "

.. .uas putabant, periculofis novitatibus, opponere; mox,

ipfo in

cum ad reftinguendum belli incendium adque hoflem vin-

nifcee

cendum, non fatis apta h«c videbantur, ad inclutum Pa--

yfami

58

rifienfe Parlamentum rem deferunt, ut peflülentifimorum

qui ve

librorum le&io, hujus potifimum authoritate inhiberetur :

Cetias |

tandemque, incredibile di&u , quafi Hannibal ad portas ef-

Quit ,.

fet, ad ipfüm Regem Francifcum L. (q) Is acceptá condi-

expett

tione ut omnis caufa à quinque viris cognofceretur, publicé

Vertun

fario c

edixit, duo ab Antonio Goveano belli anti - Ramei Duce,

totidem à Ramo le&ti, quintum Rex ipfe addidit , qui Regis

abufi

erfonam referens, arbiter inter cateros effet. Ramus lite ia

aütem

smultos dies protra&á, tandem cum libris condemnatur, id-

riorun

que judicium ad Regem defertur, qui edicto bene longo,

&tema

regio figillo munito, perque omnes ampliffimi Regni Pro-

ipfis c

vincias promulgato, idem comprobat, & Ramus ne pofthac

f05 ad

doceat librique ejus ne imprimantur, vendantur, aut ullo

ipfa f

^

modo publicentur, irrogatá tranfgrefforibus corporis paená;

Y

Theol

L

feveriffimé mandat. (1)

lum,

«pe Confifc. & -

€. V. Talia vero fatanon

Ramus 'fglus habuit, fed ante ac

mis.

"Combufi .

pof ipfum plures Au&ores alij. eorumque libri experti eadem

Theol

3Seriptt.

funt; juremodo, modo injuriá. Is enim quorundam in bel-

mis 2

lishifce fervor dicam an furor eít, ut verbis aculeatis, falibus

Vs

di&teriisque non contenti, libellis etiam famofis egré ad-

verfario facere incipiant vel aliis modis jutisquique limites

f

(udyt

omnes egrediantur (de quibus infra); & adeo, hoc etiam

bnin

non peteüte, publicam in fe vindictam provocent; quale

b

quid Nic. Becmanno J. U. Prof. Lundinenfi, Collegs quon-

dam fuo & hofüi ineptiffimo accidiffe ipfe Puffendorffius

t [

RO

au&or eft, Indicem Novitatum ab ipío interpolatum. &

u f

typis

(itetm

q) Qui, dicem; HORN, 1. :e. L, 1. C. 8. prgndm: 4c cEnans de [iteris

fülgm

dMoguebatur 5 féd in Aviflotelicos aliàs non aden propenfus ; poflquam;, Bigotium pro-

ii y

fendiffimum in Galliis um JAviflotelis intrepretem. st audiret, quibu[dam [nae

Tidyt.

dentibus, Caflellanus: [ummus eddem.eate in. Gallis Pbilofophus, fed Peripa-

geucis Q inprimis. Bigotio valde infen[ns, quemque. Rex difpmantem - ba&tenus

t

fibius andierat, commosior, quid, dixit, hominem laudatis qui Ariftotelicus

eft? & ut fcias, Rex, qui illi homines fint, Ariftocratiam meliorem

.Monarchia affirmant. 4. c.

[4

(1)

f1)

WUEUS de Var. JAriffot, Fort, C. 13.

opiam Edicli /:u;m B. L. fääif jo. L.4U-

vdini u

Lc' 5:2

w (49 ) X

!j fflor,

lem ville

Y

5pf9 interpolatum & typís commendatum juffu Regio à car-

tum Dj«

nificee flammis datum, Beckmanno in prxmium laboris pro

imorunm

infami declarato, narrans. (s) Alij in adverfarios incidunt

qui veritatis impatientes, & , quà funt gravitate, fales & fa-

beretür

ortas f

cetias non ferentes, variis pratextibus ufi, non prius quief-

N

À COl«

cunt, quam quid clientelaria federa poflint , damno fuo

experti fint alij.

Eo enim jam omnia fua confilia con-

publice

vertunt, ut foederatis fuis potentioribus finiftram de adver-

: Duce,

fario opinionem inculcent, quo horum' dein potentiá ufi vel

iL Regis

abufi optato contra hoftem fücceffü agere poffin. . Tum

v lite 1

autem voti fui fummam confecutos fe putant , (; adverfa-

atuide

longo,

riorum tela (polemica fcripta) in unum quafi collecta, inque

&ternas fíci tenebras conjecta, vel & rogo impofita videre

gni Pro«

ipfis continpat.

Prius illud circa fcripta abs fe edita, moli-

! PORhHC

tos adverfarios fuos effe Ill, Thomafius narrat; (t) alij id re

aut ulo

ipfa funt experti.. Quod vero celeberrimus nuper in Daniá

isyænä,

Theologus B. H. G- Masrus, (u) fcripfit, Thomafij libel-

lum, quem dicit, famofum; calumniis, convitiisque gravif-

danteic

i edem

Íimis refertum & contra fe editum, Danix ;Regem; quá in

Theologos fit juftitià & clementiá, carnificis ultricibus lam-

n be

mis addixiffe, ad id refponfum à Thomafio eft ( x ) verbis

,alb

'oé d*

iftis: 2Dir toollen feben mein Jyer Ma(i, ob benn Diefeg Gyeut

fo belle en/ Daf teir feine bíet. gefparte Q'Garbeit Damit bez

Jiníes

[euc)ten fónnen.. Cycb babe bey unterfcbiebenen guten Sireunz

(diam

ben in &»ennemard mid) erfunbigt/ ob meine Smonate oerz

qua'ïe

ol

brennet toorben vodven/ id) babe aber burebaebenb8 sur 2fntz

Teort befommen /. Daf niemanb bieroon ettoas berouft fep.

Vorffus

Sya mein J5en Mafi, ic) [ebe Def untertbánioften CBertraueng

um &

au feinet Sóutgf. 9tajeftàt GlerecbtigEeitunb Ginabe / baf fie

,typis

feinem ungesiemenben 3Beginnen biffall& nitimermebr fo oíel

"m

fügen woerbe / eme Detgleicben barte SSeftbímpffung meiger/

ibm suyulaffen. — nb fan icb mid) bep biefer SBemanbnif

[otiümpf"

W" W'

nicbt genug rounberen/ . toie er fo gat unterfcbámt fepn Eónz

, P

fizgebadz

duf

ne/ vaf el: nicbt alleinj burd) fan;glbe Qïnflcïgeþ bód»

tefeiz

florelicl

yelioret

- ( s ) Érid; Sad. p 98.&« i3n (t )Dedic.bgrel* Srepmitp. Geb,

29. LAV.

-Anni 1689. an feine grofte $

é

einbe p 12« (u) zggnia Oribed. p.st.. (x)

&.c, $.22. p. "54-, j

o*é (00) Á

$

.Eid.:»:,fcz

( feine onigl.

Snajeftát mir ungnábig gemadbt / f

Ü

'nöerä

eni &

aud) burdp eín. fo fálftblidbes CBorgeben ton Der Qxerbrenz

Ne;?f! [

nung meiner Ccbrifft ben Gxtiner SY'ajeftát. fcbulbigen une

findat

tertbántoften. Geborfam fo gat barte verteet.

Sed quic-

gäntüi?

quid horum fit, illa nobis firmiter animo fedet perfüatio ,

fas non effe, à Principe, ullum, five à quopiam fubditorum

el qu

hunc c

five'ab alio profedtum fcriptum, ad rogum condemnari, nifi

dàm i

Vel mauifeflé impia , & public tranquillitati & diametro ad-

vería contimeat ; vel libelli famiofr characteres omnes ha-

[ua, q

divend

beat;(z) & netum quidem, nifi cum rogatus exteri Scripto-

vl

iis Dominus juftiiam vel plane denegat velcitra folidas

vel tu

rationes protrahit ; latius id deducente laudato fzpe JCto

yetjs

Hallenfi.(zz) -

jutica

3Non- conful-

S. VI. Neque

& eos caufze fuæ'fätis bene confuiere

$um confifc.

quid À

yel combuf),

árbitramur , qui ad combuftionem fcriptorum fibi oppofi-

D0oya '

torum, etiam maxime injurioforum , vel ad confifcationem

aergere.

nendo

imperantes folicitant; "Nihil enim aliud , hocobtento, con-

M voti

fequuntur, quam ut fcripta talia, qu& prudenter negledta,

