bus facro-fan&a fuit Scholafticorum authoritas, & gliícens

methodu

bat hinc

apud quos rerum xftimatores Puffend. fama, fudes in oculis.

Idque bellum- per integros fere XIV. annos continuatum,

ditabatur

donec veritate tandem triumphante, adverfarij copiis & bel-

ipfe i

veteri do

lico apparatu deftituti ad. filentium partim redacti , partim

er mediatores conciliati hofti vi&ori fuerunt.

men & li

1 Conde

Parencfes ad

S. XVIIL

Qu& cum ita fe habeant, quis non lau-

Thil.EckE. datam GRoT10 (k) veterum Chritianorum in philofo-

quior in.

phando libertatem imitari malit? qui, dicente ipfo, nullius

ipfum t

lts pls

Philofophorum in fe&am juraverant, non quod eisaffentiren-

tur, qui nihil percipi poffe dicebapt, quo nihil eft ftultius ; fed

tendens;

ferts hi

quod nullam effe fs&am putarent, quz omne verum vidif-

fet, & nullam quz non aliquid ex vero. Itaque veritatem

Coptatas

etíi non:

fparfam pér fingulos per fe&asque diffufam in corpus col-

ligere, id vero exiftimabant nihil effe aliud quam vere Chri-

hihil i

flianam tradere difciplinam. (1) Hic philofophandi modus

ailidlay

& re&& rationi confentaneus eft, & ip(i Philofophiz ; qu&

Dem (ilt:

GASSENDo ( m ) interprete, verizatis eff. perfecutio, apprimé

Quis ed

congruit & fcientiarum augmento eftaccomodatior, omnium

quod ad

denique tam veterum quam recentiorum recte fentientium

quillitac

Dodorum unanimi calculo approbatus; quin & ab ipfis

qUe vjd,

Sectarum Antefio

o

nanis obíervatus, quorum dein principas.

Vs

tus, di(cipulorum ftultitiá in tyrannidem abiit. Ariftoteles

Omine

certé ad illud gloriz culmen eve&us nunquam fuiffet , fi

Atüt pa

uidem fervilis ipfi fuiffet uni adhzrefcendi animus; f&d in-

t Cupid

credibile illud ftudium perreptandi omnium ante fe Philo«

&fe adn

fophorum compita, & inftituto dele&u ample&tendi ea, qu&

Wnen i

vero maximé fimilia videbantur tantum Philofophum ipfum

1 Unüm

fecit. (n) R. Cartefius, quamvis in fludiorum ratione De-

10 if tr

mocritum (o) fere exprefferit, in reclinatorio fuo ad meri

40b reg

diem ufque, claufis tamen feneftris meditabundus fxpe ja-

3l Don |

cen$; (p) &loco Bibliothecg aperta amicis animalia

V afer

often-

| (k) Prol.$. 42. (1) Cenforid

€irguld poflyema bec Grotij verba, à B.

q) ;

( m ) 4 c. Exerc, l. fub init

ZIEGLERO notata vid. in ejus ObfJ. p. 21.

M. d

(n) Pid. ARISTOT. L. 1. Eibic. ad Nicom. C. 6. C* L. 1. de J4n.c, 2.

(o)

ORp,

Quo de 4 GELL, N; A. Lv X.

"fa. us

6 I7. ;k) Fid. LIPSTORP. Spec.. Phil.

STURM.*;

Gerif p 7-

d2 (3rv)' *s

dlm*, qu;'.

o&c*n«de*ns; (qAs

tamen & ipfe illam liberé philofophandi

ö.( glilcens

n oculis,

methodum amplexus, ex veterum fcriptis, qux optima puta-

bat, hiuc inde collegit, atque ad ingeniofam nov'quam me-

tinuatum,

ditabatur Philofophia fux ftru&uram adhibuit. 1d quod nee

s d be

ipfe diffitetur, (imilem fe dicens (rJarchite&o,qui etfi deftru&à

j, puttim

veteri domo de niová ex(iruendá. cogitare cepit, lapides ta-

men & ligna ex ruderibus deftru&z domus feligit , quorum

pon lat

in condendá novà ufus aliquis effe poteft. Interim ini-

j p'nilo(o-

quior in Cartefium effe videtur HuET. (5) nihil fere novi

0, nlb

ipfum protuliffe fed omnia emendicatá undique flipe ab a-

fentirenme

liis; ipfis etiam Hebrzis, utpote Maimonide, corrafiffe con-

ultissfed

tendens; illud quamvis facile largiamur, fcriptis Cartefij in-

"um v

fertas hinc inde hypothefes, tanquam ab ipfo primüm ex-

veritatet

cogitatas , quas in antiquiorum fcri

pts dudum erat legere,

ypus ol

etíi non ita escultas nec tam fpeciofé propofitas. Quo ipfo

'ere Chre

nihil ia Carte(io reprehendendum — video , quam quod

di mods

adlodid'avg. videri volens, eorum nomina ; quibus occafio-

hig , qu

nem faltem inventorum debebat pertinacius fübticuit, - Et

quis eclecticam Philofophiam non vel hoc nomine amet,

ag

j ompitm

quod ad evitandas animorum collifiones

, publicgque tran-

ptientrum

quillitati fartz te&zque confervandz , aptam ipfam natam-

TRU

que videmus & accomodatiffimam.

Nam &quiífima eft

rincj

& iufta, (t) nec urbanitatis & modefliz, qua Philofophura

hominem apprimé decet,immemor. Cum enim nullo tra-

villocet

ii ,

hatur partium ftudio & xquali affe&u feratnr in quofvis ve-

5 fed il

ri cupidos, imó cuique, qui pro virili fuá in commune con-

ferre adnititur, magnas fe debere gratias agnofcat; non o«

s Phios

je qüæ

mnpem iudultriz, ingenij, veri bonique demonftrati laudem,

y;ipom

in unum totis plaullris convertit, fed fuam cuique ex meri-

to ita tribuit, ut, ficabi etiam erratum à quoquam , aut acu

joe D*

yad vief

tacta res non fuerit, id cordaté quidem fed mode(lé mone-

f )

at, non ut confundat aut propinet aliis ridendum inventi

vel afferti authorem, aut, quam aliunde jam fibi peperit fa-:

apimil

E

?

olle

-

inaui

-(q) BORELL. vitá Carief.. ap, Henning- in Mem.Pbilof. p. $82. — (1) Vid.

13754;

ib

pa[[/m- de Metbod, p. 7- 8. 14. add. ipfos ejus SeBatores individuos. ,$br. de

U

l f,,þ 17

GRAF.. Spec, Phil. Vet. Lud, de la FORGE de Ment, Hum. Pref. SIEELING,

( (0)

refiut. Huetlj. p. 341.

(s ) €e

hf.

L] IJIJ Cün. co 80 Pn 2010 (t) sunt lo'(ec B.

Sfü'- pine

STUR M. verba Exercit. JAcad. p. 22. fra.

2

mam & gloriam, ei obtrectet. Hinc videas Hwgenios, Gre--

fode pl

tiam vox.

gorios , Moros ,. Boylios , Hochios, AAuzutos, . Petitos , Hamelios ,.

$X

Malpipbios ,. aliosque quam plurimos inter fe diffentire qui-

*

dem.& feriptis concettare ,.

(ed eà comitate, eá modeltiá , ut'

ni , ambi

moem efi

dum confutare quedam alter in. alterius libris audet,, non:

tantum eaencomia.quibusaliorum judicio ifti digni vifi funt

simulatior

non diffimulet, fed fuis quoque exornet . cordaté confeffus

que comit

multo eos cum ingenio confctriptos effe, multaque com-

quibusim

prehendere de c&tero fubtiliffima, veriffima, optima: is au-

fhtionem,

Gionibur

tem cujus fcripta convelluntur,.in his vindicandis eádem.

animi moderatione ufus, etiam gratias agat adverfario, quod:

& publico

fuas qualefcunque lucubrationes examinare dignatus, anfam:

quas iv

fed linpu

adeo fibi prxbere voluerit, cogitata fua clarius & diftin&ius:

exponendi.(u) ]ucundum profe&ó fpectaculum ita. cer«

fio fert, a

Tonss utert

tantes videre eruditos, & veritatem eruentes, quam altercan--

do amitti , expertaid fuo damno fuperior xtas, dudum judi-

atque coi

cavit. Plura pro eclecticá Philofophiá fuffragia non fingulo--

düm.anin

manitatis

züm modo, fed integrarum philofophantium. Academiarum:

& Societatum per:Galliam , Italiam , Angliam , Daniam ,.

f'æpe; ei

Germaniam inftitutarum congeffit STURM. (x) quibus no-

fubitómi

bis addere liceat , eximium cum viveret Philofophum no-

Gpiantms

flrum: B. DANNHAWERUM. (y ) ita de hoc argumento dif--

talts qui:

ferentem : qzi 4 lateribus unins Ztriflotelis berent , fua: denu--

tf poftü

daut latera . alum ipfi, quem fequuntur ,| mon. ducem comites,.

ädverfarij.

féd Dominum:[ervoi, gratiam. repeudentes, cujus. bareditatem nom

Wnt qua

augent , fed interpretationum contentionibus lancinaut 5 & pauló:

32 fiotfln

pott: eptimam [me dubio illi vationem ineuut, qui Potamonem.

mfäque-n

Alexandrinum. apud. Diog.. Laértium . [ecuti, [eligunt apsm in-.

0 hi o

jiar 7;2 Jeäcavä äE im'..g-&;ä 79394; d;gäïewv 3 quocl faäfianis ' /;t- n0oR8R:

tüt, dye

euriey mnagni. Senece judicio, umi au&loritati tanquam . [ioputlo ad-

IC Iney

barere.. Ecle&hice buic Pbilefopherum. familie , cujus. afcripti-

itfitutgr

zios veteres. eclogarios: (z) vocarumt , noffrum. quoque- nomen.

Ufamo,

Et eadenms

a[cribi- vifum. fait. tutius , d in publicum fruciuefus.

53

hodie

Bellorim

(u) STURME eni bec debemur e, g allegat Epbem. Gall, ad d. 5. J4. 1668.

&* a JAngl. ad:di Y3.. Jul. ejufd: anni. H. Mori. Fnchir. Metaph. p. 125.

sU ite

139. 180. &*c.. (x) F e C. I. (y) Epit. Dial.prefat. . (z) Differentiam

Snter-Eclogarios & Ecletlicos facit-laudatns [epe STURM. L. €, CT $. 6. €r Col-

('Zz] li

dsBlores jufliss quam. Ecletlicos priores illos dici putat,

*

| Utj

* Cu) m

lt Grt-

hodie plerorüumque per Europam Erxuditd:u.m;,: per Deigiae-

"

Tl

tiam vox. eft. (zz).

L2l L^ d

Ilife QUi«

&. XLX. Sed'ad caufas belli. & qu& has facile inve-

ïi"aujä B.

2836-

lei, ut

nit, ambitionem nobis. redeundum.

Nondum- enim. o--9) «linnde

let, D0I

»

, Qdb -

mnem effudifie. bilem cenfenda eft 5:. quin, amiciílimis fui:

vili fant

gmulationi & vindi& ar&ius junQa, . vel & avaritig hujus--

confeffus

que comiti invidig fociata , eridos pomum fpargit inter. eos

j6 COITle

quibus inimicitiz aliunde ort€ ; ut ob pr&reptam ab altero-

t I5 atl

ftationem, vel Qb/ applaufum quo-alter pra altero in prale--

; etem:

&ionibus maximé privatis, gaudet.. Quod fi inter Collegas:

, quol

& publicos in eàdem Univerfitate Do&ores,. bellum ex iis-

s anfam

quas dixi: caufis exardefcat non flylus tantum calamusque;.

idntus

fed lingua inprimis in fübfidium vocantur, & quoties occae

jtà. Cele

fio fert, alter. contra. alterum publice infurgit , inque id o«

)

altercie

mnes uterque: corporis animique: nervos- intendit, ut rifui:

m judl-

atque contemtui adveríario expofito , fuum vindidi cupi--

figgilo-

dum . animum exfatiet. Quo fit. ut auditoria publica, quz hu-

ynanitatis:& modeftiz afylum effe debebant,. bellico theatro

emiarum

Daniam,

fipe:evadant quam fimillima , & . qui aderant audituri, fcena:

ibus n0*

fubitómutatá,fpectatores (magno bonorum fcandalo) effs in-.

jurm Do»

cipiantmagis quam auditores. Triftem fane eorum fortem;in-

4io dif-

tales qui.incidunt, merito quis dixerit; vix enim tam.cauti:

effe poffunt, utnonfcirpum inveniant in quo-.nodum qu&rant

j dan

177

adverfarij. Vix tam pia, tam.vera,tam clara dicunt aut fcri--

t 0U

bunt; quz non illicó àZoilis, Momis,rigidisq; Ariftarchis iftis:

in finiftrum: rapiantur fenfum , carpantur,. perftringantur ,.

i pauïö i

quone

eraffique-erroris damnentur, Imó fi quid ab illis quos ini-

quo hi odio laceffunt, ad' utilitatem publicam veri prodas

voitit lu

tur , diverfum protinus-adflruunt quamvis idem feritiant, Et.

j j; fi0

jl t

fic inexhauftro firmatoque odio ,. cum his. quos (ibi odiffe:

l f(ï Iptl-

inftitutum. eft.,. nequaquam. metuunt. veritatis, feciffe. ja--

&uram.

je- nl

ji eydem

S. XX. Propius nobis nunc'accedendüm eft ad ipfam: aaerz A. i.

fodié

Bellorum Literariorum materiam; Hanc per omne fcientia-. ex Cririca &

m de- .4ntiguis- :

il I569f

sum. literarumqgg genus & ipfarur

3

argumenta diffufa

) p D :

pre-

i erm!;ltm

(';z) Legi bic merestur DN; THOMAS.

j

£

Progr. Pernac. 00f bcrgregbeæä :

h

ber jesigen 3eltengeaen-bieborigen, Fafe« Sripit. German. p 394

W ( 34 )» "

prehendimus, ut fingulg eruditionis partes quzdam quafi

ponnullo

Ca(ira & quidam martius campus evadant illis.qui paci bel-

colunt; q

jum praferunt. Nequehic talia femper eliguntur, qu& ut

artem ,

bello fufcepto definirentur , digna erant; fed quaftiones in-

gravifäm:

ept otiofzque ab Apoftolo Ti/. 3, 9. (uis notatz nominibus

gentem 1

bellis: hifce non raró materiam prabent ; quzítiones qu&

tiorum (

vel Heraclito lachrymandi vel Democrito ridendi prxbe-

Qu nor

rent anfam ; quafliones denique quas five contineas nihil

fi forte a

tacitam confcientiam juvant, five proferas , non dodtior vi-

filiten,

deberis fed moleftior, qugque ad beatam vitam nil quic-

exacult ;

quam profunt difcentibus & occupantes interim , quod pe-

henderun

jus eftmultum pretiofa & rebus falubribus impendenda tem-

genus ip

porum fpatia. (a) Quis non indi

o

[0]

netur audiens inter Pala-

Gionis.a

monem Grammaticum & Orbilium, gravem interceffiffe con-

troverfium: utrum ZEpeas cum in Italiam appuliffet , dex-

D'ate no

GRANNA

tro prius an finiftro pede terram tetigiffet^ Maximum item

(fittten g

Oratorem, Zopyrionem Grammaticum vehementiffime ex-

Ti luter

agitaffe, quod, utra manus Veneris vulnerata fit à Diomede,

us cultur

haud íatis haberet exploratum.

Grzcorum inprimis Q«

lim hunc morbum jam SEN EC A obfervavit (b) quando:

(fq.. (&1

Qu a

quem numerum remigium lllyffes habuiffet? prior ne effet

uam&efg |

Ícripta llias an Odyílea ? & fimiles quaftiunculas de lanà

Contino

capriná alias qug nefcienti non nocent, nec fcientem juvant,

CaLoy, |

miro ipfos conatu agitaffe notat. Sed patebit morbo eodem

3

non Gr&cos folum fed & Latinos, non antiquos modo fed

recentiores quoque laborare, nullibi faltem femina bello-

tyricus T

exottum

rum deeffe, fi per (acras profanasque literas eundo, totius

tüerint.

quafi Heliconis campos. obiter perluflrraverimus videri-

musque vehémentius mox mox remifílius eruditos de hac

(p) um

pugna ad

illàve raaterià certare, pacisque leges modo non uno tranf-

redi. Et ad eos quidem quod adtinet qui humaniores zl

Iem lapid

tüficusg

i£ox b di&as literas tractant, vix rixas & diífidia inter hos.

Vides ade(

deprehendi, fed pacata omnia & tranquilla effe videri po-

terat. A(fi dicendum quod res e(t, nufquam fere proh

quandoq

pudor! fimultates majores, jurgia atrociora, didteria , im-

Criptione

potentis animi teftes magis agreftia reperiuntur, quam inter

;

non-

(C) De 1

(a) B. 4UGUST. L. II. ge G;n. 4d li, C.9. dicenie, — (b )ï Brty.vii. C 13, .

tj j

*/ fity

d (.—35')/ "n

d quaf

nonnullos eorum, qui ftudia quibus ab humanitate nomery,

i ia bel.

colunt; qui item Philofophiam, illam animi medicinam, vitz:

It; qug ut

artem. , donum & inventum divinum profitentur , ficque:

fiones it-

porminius

graviffimam fuftinent perfonam. Confidenter dixerim; nullam.-

gentem altercationibus magis effe deditam, quam qua poli-

ion qui

tiorum & elegantiorum literarum nomine cenferi cupit..

Xl præbe-

Qu non controverfi & lites exortx funt inter ejus cives:

nes nihil

dottiot Vi«

fi forte: alius. non &que acutum viderit in veterum fcriptis,.

fi litera, parvus apex, vel commz iniquum. minraces.calamos:

nil que

exacuit; fi voce Tulljj avo infolità ufüm alterunr depre-

quod pe«

edn fellle

henderunt, non fatis eum latiné loqui, aut &quabile orationis:

genus ipfi deeffe dixerunt quin & fordidg & inquinata di-

inter att-

&ionis eum arguere non dubitarunt. Adeo ut ego quidem

elfife con.

plane non. mirer elegantiffimg eruditionis Virum. Vinc..

iffet, dex

GRAVINAM ( c) de Arte Criticá dicentem z. eagr cum dif--

mur iterm

crimen erat veritatis & temporum , falx errorum , nunc (éditio-.

ff«

num literariarum fomitem ac turbinem ingeniorum evafl[fe , cu--

Diomtt,

jus cultores id agant, ut vecordi excitatà vixà. im vulgi veniant

prirmis «

era. Quid enim aliter ipfos agere dicas, cum nihil inta--

) quando:

Gum aut illzfum. facile: relinquere: vides, fed: carpendi

r ie d

xexorSeta , quoties quifquam: in. literis aliquid' prodit ,. id.

, de lul

continuó allatrare & carpere ut occafione: Drzfii (d) B.

n ï[mn t,

Carov. (e) loquitur? Nemini credo obícurum effe po-

po rfemt

teft, quo mordax ille, Sec. fuperiore incipiente in Italià. Sa-.

gudo fe

tyricus Trai: Bo CCAEINI( f:) tendat, duellum in Parnaffo:

;; bello-

exortum defcribens , ideo: quod' convenire inter fe non po-

), totlüs

tuerint-P. Manutius & Dionyf. Lambinus an vox confüm-.

3 Videfi-

(p) tum' cum p. an. fine p. fit feribenda, cumque hac in

pugna ad verbera- ventum erat;. Manutium Lambino vete..

uno trat -;

rem lapidem, in quo- confümptum cum p, Ícriptum fuerit,.

nfores t

rufticius monftratum, naío impegiffe; ejufque os confregiffe..

inter 105

Vides adeolites eorum qui eruditi audiunt, in verbis literisqs:

/idäi p*

quandoque plane terminari, cum de vocum pronuntiatione,.

ferepro

fcriptione , flexione , fignificatione, conftrudtione, magna

leria, I*

D

ntec

x

1 integ&

uam !

non«

] ic) ' De 3uris Rom. Orig. Orat. 1TI.

p.137-

(d) i g;uo modeffiam im alijs

eavpendis & reprebendendis etiatn A. R I ET, Ex. XF.in Gen. 1l, defideyay,.

TP

(e) (omm. in Gensp. 615« (£)) Relat, ex Parn. C« at

Snter diffentientes contentione agitur. Adeo ut in provete

& Hrero

& damn

$bium fere horum bell

a abierint. Le;pida fatis eft narratio-

mi KHU-

lter lp

XCel. V. ERENEELSII(

g) & .ex hoc Excellentiff

at noftri (h) de bello Grammaticali, inter Nic. Fr

ifchblinum.

[im orm

& Mart, Crufitii olim geftos quod eoufque exarfit ut nul-

tat egi(ïe

lum tam atrox convitium fit, quo

d alter alteri non dixerit.

lebrea l

fciendur

Sycophantg, Sophiftz, equifonis ,

ftolidi, ftupidi, furiofi,

pri vaftatoris , nebulonis,

cuculi, cuculorum patris, porci, a

fe difceg

nomina, illa encomia

fuerunt, queis

furbanda

. hominis nequam, afini

fe invicem ornarunt.

Qua de re a&um? quaris, non de

quo qui

fed de re omnium maximá,

haid jta-

Janá caprinà, ait Frifchlinus ;

Hui! itane de

nempe de arte Grammatic

4 re&té tradenda.

tf t

dem in re diffentiunt tanti viri? .

r z

" Grammatica! fed qua tan

ecquid vos pudet, ea

-Teendum

intelliges .ex his Frifchlini verbis :

qu& ad Syntaxin nominum pertinent

,referre ad quartam re-

MA

verborüm , loco alieniífim

o? Qne[o te

erat pl

Agtilam

de Syntaxi

mi Crafimufiffime Crufimufi

quid .f virulentie, quid acerbi-

-Miscia

zatis , quod dixi, vos emififfe

in Syntaxi. verborum cum genityou

Criticám

u deloco, dy iu etymologia omi-

COntrov

cafn vverba fgnificantia motu

filfe nouina montium & primà

repula ? Quzfo ego an ij vitio

tt, (ä

enti veritates tueri nituntuür,

'Careant, qui tam exigui mom

&qu f

veríg veritatis de-

us t

um plus nocet altercatio, quam contro

.

vix tamen digna;

Ken(io. Si

t vera quam defendis fententia ,

vel tU

ut ita vocifereris, ut ali-

at ejus gratia tantopere excandefcas,

Confultius certe

utcunqu

-os offendas, & bonam caufam perdas.

firan d

&.calamum. Quem-

eerat à lite tam fterili linguam cohibere

at de (

admodum & Gentibus monita utiliff1

ma GROTIUS (i)ine

Dio der

.«culcat, de non tenreré etiam ex juflis cauft

as fifcipiendo bello.

ht (s

, XXI.

Nefcio an:non inter inanes hafce lites &t«

]OS, qilg

J5 erat.

€onirv.dé/ i n referenda fit, illa (Drufio falíe di&ta) cucurbitaria con-

glaná Jone. troverfia, inter duo i

lla Ecclefig primitiv ]umina Hiero-

anUs, 1

nymum & Auguítinu

m agitata , de plantà Jon&, cujus um

pto fim

(us ei, fuerit ne cucurbita an bedera?

brá is tantopere gavi

Cophtate

Auguüinus tumultum 1

n templo motum .eífe dicit ledia

It df

1

bitá hederam pofuerat,

& Hie-

l Tüap

Hieronymi v:;fi.on'e, qt(li pro cucur

(g

() 1

) De L*qun;dch. Eïl!d. r 1! 575: (h) 074."- rär- ud':gum-!o 620 (i)

(' Cha

lr

3. B. d* P. 1l 24-

m

LUTT

3X6P (32 )

It ptortte

& Hieronymus ipfe de' quibufdam qui facrilegij fe pro;ptcr-þ

D mamtatio

ea damnarint, conqueritur , Auguftino acerbé & fere hofti-

m KHU«

liter refpondens.

T200/00777

Sed aliud quid füb eeeZce: illà qux cau-

fam orparet, latuiffe fufpicatus Jo. CLERICUS; (k) id fcili-

fit u ul

cet egifle Auguflinum ut invidiam Hieronymo moveret, ex

on dixerit

Febra linguá vetus Teflans. denuo vertere adgreffo, quod

, furioli,

£ciendum ipfe non putabat. Ethinc illam Hieronymi à

vebulonisy

f& difcrepantiam: adeo exageraffe, quafi omnia in Ecclefiis

u queis

turbanda effent, illius fi verfio apud Latinos legeretur, De

$, non de

quo quidem judicium penes Lectores effe volo. Quod vero

Contr. de vace

Aaxit

háudita pridem Viros Celeberrimos Perizonimm ( Kifle-

Cerno.

! dnne de

3

Ü

1/9, utrumque nunc apud plures, exercuit de unica voce

tanti Yi

D

Ceruo canovd Q- vóAeu Q fed Z« ajualg«, inter ea utique re-

Pudet, a

- ferendum , quz de re exigui admodum momenti geruntur,

üartam fe«

Saltem viros tantos in re magis arduá laborem pofuiffe par

! Quj

erat. Plures ejufmodi minutias qui noffe velit is laudatam

qid acetl-

-MewckENIO, (1) Mafomij Mifloriam Reipublicm literarig

g gt

criicam adeat, quippe quam hujufmodi de laná capriná

iigicim-

controverfiis nugisque eruditis Audtor ipfi confecraffe vide-

an Wij Vïfer

tur. Quod fi vero mirum alicui videatur, homines doctos

; tituptut

& qui fapientiz ftudium profitentur, tantas de rebus tam ex-.

etitatis C

iguis tragoedias movere poffe, quafi de Ilio expugnando;-

yen df

vel magná aliqua hzreditate dividéndá ageretur, cum tamen

ent d-

utcunque Iis componatur nihil indead eos utilitatis redeat ; is

'u/üäs Cette

mirari definet, fimulatque perfpexerit, non de rebus difpu-

Qu

tari de quibus difputari videtur, fed de difputantium inge-

s )*

nio &eruditione, Sic nequaquam exiftimandum äifceptäfï'e

T

inter fe Scaligerum & Cardanum : an hadus tot habeat pi-

. los, quot caper ^ non hic qui videbatur, controverfix fta-

(elies

jus erat. Quis igitur? Uter do&tior fit, Scaliger ne an Car-

qana Cot

ina Hieto^

danus, uter plus ingenio valeat. (m) — Pugpant hi homines

[

pro famáà, & laureolam quarunt etiam in muftaceo. Sed

Qu)

ys m«

"

cogitare ferió illud debebant, nugas non ceffare effe nugas,

rj ;26

dlCl [ ']«381

fi difficiles (int , neque quzílionem frivolam utilem feri,

Or Uefat,

Q magno eruditionis apparatu tractetur, fi in ejus decifione

]

often-

&Hie

: (k) Dz[ Philf. de avg. Theol, ab ]ävidii du&o annexa ejus Logice

p:340.

ïf',' 61: (i)

(1) Chariet. Erad. p. 0. Ed. tsttitulus innuit, Amflel.p. YYo.. (m) Ia corda

deornaias f z'audatzf: aliqnoies 2b.BofAl. D ]JWERENFELS.de Log.E.C.1,$.4.

$ (5) "

emdit, À

eftendas te ingenio valere, & multorum optimorum libto-

tradtantes,

rum le&ione imbutum effe, Ex MaRTIALIS autem. effato

honfratul

longé veriffimo:

Turpe eft

difficiles babere uuges

Cipiisque (

Medicos (

Et flultus labor efl ineptiarum.

$. X XII.

Philofophos amorem

fapientiz & rezuim

sm, &c f

toleari hi

ad veram felicitatam facientium cognitionem profeflos , adeo

" fibi invicem non conciliat Philofophia, ut vel $e&tas eorum.

fint) pofí

noffe diverfasque opiniones peculiare hodie (tudium fit, ic-

pace imità

abigant,

. que fatis operofum, Suo jam &vo, ille DEI hominumque

irrifor Lucianus , impudenter fatis pronunciaffe dicitur:

tatem redi

eray]e «Wbl üve cx;ac puooyorTd] 0i quAocoQerec , onmes Pbilofophs

jücicare

! de umbra afiii depuguant : qu&fo , íperandum ne fit multo

velle vid:

ipfum benignius locuturum , fequioris xvi Philofophorum

us D:

libros (i videre ipfi contingeret, aut prlia ipforum,fi adfpics-

pendi xl

ret, nullos habitura triumphos ; (1 videret tumultus ; occu-

profeffos,

Iovos d

pante adhuc regnum Scholafticà Philofophià quam. fapif-

Íime ortos? (i videret audiretque inter Reales & Nominales

cüm if

- fuper controverfiá: Jenzur ue uuiver[alia à parte rei, nec ne ?

t05 quor

. non folum contentiones & jurgia, fed dimicationes etiam

plur eye

ac pugnas commiffas fuiffe, interdum concertationibus non

modeüiä]

pertinacibus modo verborum , fed manuum quoque violen-

& 3quo

tis, narrante rem Jozcb. CAMERAR. (n ) & dolente quod

m

hac diffidia & Tubingenfem Academiam invaferint; contu-

dem mih

bernio bonarum artium & Philofophiz ftudiis. deflinato, in.

Chriti F

. duo quafi caftella divifo , ex quibus de opinione fuá factio-

fed inter

nes ill acerrimé prxliantes, inimicitias graves exercebant;

adeo Vin

fi belli de fpatiis imaginariis, de animz propagatione & aliis

ejufmodi qu&(lionibus, gerendi modum inter diveríarum fen-

f& Ual

tentiarum Patronos, notare ipfi liceret;. fi tra&tatam non (ine

-omni acerbitate inter H. G. Mafi Hafn. Yheol. & J«d évoon

(]UAE Do&

ol Cür

Hub. Mofanum deorigine Majeftatis quaftionem aliàs nobilif-

lat w

fimam perlu(traret,illumque pro immediatáMaj. à Deo orioi-

Otthta o

nemilitantem deprehenderet? fi denique Eridem Puffendorffii

ibetem

Scandicam evolvens, videret , controverfias ipfum inter &

adverfarios tam fervidé agitatas & vix tamen dignás ma-

(0) D

enam partem, quibus tot bonas horas impenderent Viri

Mitrgf

€Crue

V,

Db!ï de S? E

( 2) Is viis P/»l. Melansih, ap. "Au&L, land, p. 38«

W"zaïmp

$ ((39) 9

m libto»

eruditi. Artem, vitx famtatxque hominis qu& profpxcxt, Ex Med;æ

3 efito

tractantes , à bellis non fä&mper ab[ïmere, id nifi fallor de-

mon&ratum ab iis eft, qui de variis Medicorum Se&tis prln-

cipiisque commentati funt. Interim quantacunque fit inter

Medicos fummos de nomine, origine, caufis, fede morbo-

& terum

sum, &c. fententiarum adveríantium multitudo, facile tamen

$, ade?

tolerati hzc eorum bella ( maxime cum moderata magis

MU

fint) poffunt modo, ubi ad &grotorum lectulos ventum,

n (it, ite

pace inità, viribusque amicé jundis, hoftem vitg fortiter .

abigant, opem miferis ferant, & in gratiam cum his fanie -

p

dicitur:

tatem redire faciant. Bartoli Baldlque de bellis, ego qmdem Ex Juriffe-

hi

judicare itidem nolim ne in meffem alienam falcem mittere

t mulio

velle videar, & in jus ipfe vocer. Id tamen Cel. Witteb

3phorum

JCtus. DN. D, BERGER. inficias ire haud potuit (0) car-

pendi maledicendique ftudium adeo hodie inter Juris ftudia

| adfpxc*

I$ , OCCl«

profeffos, recaluiffe, ut pro mgemofo non habeatur, qui non

D fæp1f

novos defe&us & errores in Jure Civili detegat eosque

ominale

cum infultatione Jufliniano exprobret.

Neque dubium,

€os quorum infütutum fert ]urlfþrud Polemicam tradere,.

plura exempla in promtu habere. Ut interim laudum quasà

es etam

übus ndi

modeftiá JCtis vindicat, pientiffimus JCtus A.FRrTSCH1IUS(p)

& violfl»

ex &quo capaces omnes fint, ego quidem animitus exopto.

S. XXIIL

Sed, non fine du&xs ex imo füfpiriis , tan- Ex Zhek.

te D

j (iltlie

dem mihi mentio quoque facienda eft, bellorum in mediá

Chrifti Eccleüa, non inter diverfarum modo ptofeffhonum,

jut0, 19*

fi&os

fed inter unius ejufdemque Religionis focios(domefticorum

cebanl;

adeo & inteftinorum (q) ) inde ab eo tempore geftorum, quo

non tam ex actionibus ac profufo pietatis cultu quam ex 24«

e ddts

um fen-

se; quadam füblimiori aftimari ceperunt Chrifliani eorums

que Doctores; quo arbor fcientiz magis quam vit& in pretio

pon unt

effs; curiofitas non devotio potior; fübtilitatum plus, fan-

ydor t

. noblhi'

étitatis minus ; plus fcientis minus confcientig, inverfo per

omnia ordïne, effe cepit, Dehis triftiffimis fzpe bellis plura

60 0"8*'

sndoff

haberem in medium adferenda , nifi intra Philofophorum

B.

Qs

l gntel

(0) Di[f. de Logom. in 7ure. ( p ) De Modefl, 3Ciorum. ( q) Qualia non

mas ma-

anter noflros tantum inde à Refarmamm: zempon plum geffa, fedes iner eos jam

elim multa fuerunt, qui uni capiti vifiLiiomnis fabfunt 5 de quo V. M. FLACIE

Liber de Se&is, dilfenftoniDus, contradiglionibus c confuftonibus dotfrine; Kgü*-

qu

gionie cripiovam Q da&amm Pontificiorgm, Ed, BafMl, /4,3565.

æ(æ)æ

omæna & circulos hemifpharij inferioris effec' fubfiften-

dum. Non poffum interim, loco hoc haud, credo, plane ali-

eno, non meminiffe illius, quam Jo. BoDIN. (r) movit, con-

troverfix ; Zm de rvebus Theolopgicis n Republ. bene canjiztuta,

permittenda fint certamina ?. Ypíe omnes circa Religionem &

res Theologicas. d1£þutat10nes tollendas plane & acriter pro-

hibendas. cenfet, magnis Mofcovitarum Ducem elogiis cele-

brans, quod non concedat cuiquam ut de Religione difputet,

fique aliquos de rebus facris difputantes deprehendat, ita eos

br

puniat ut loqui dedifcant.

Eqmdem fi de.quo certatur, in

mnerà lite & contentione otiosà terminatur, tollendas & nos

.exi(timamus dxfputatxcnes Theologxcas ; fi fublatas Bodinus

vult difputationes Theologicas, qua ab indo&is, loquacibus,

carnalibus, iracundis, n vzdxs, nimis fubtilibus ztrzzqze infti-

tuuntur, türbás Reïpub mmqmes, facile ipfi quod vult lar-

gxmur

Doluerunt enim dudum viri Cordatx, pub icé etiam

hoc nomine infütutis querelis, eos qui pacifici efle debebant

& pacem aliis concordiamq; commendare, non xpfos modo

polemicos totos fa&os , fed Theologiam etiam totam fere

Pl

erifticam & polemicam. éfeciff ; ; hcle quandoquc convitio-

rum & fuperbiffimarum fcriptionum telis exagitare, ut nulla-

in iis religiofx moderationis, veftioia exftent , nec internofci

queat ex xpfa difputationis facie, üter htxganuum ab Ecclefiz

communione alienus; utri domeftici ejus fint, ita omnia fecu-

lari typho redundant. (s) Quodfi autem omnes in univerfum

,

de rebus Theologicis controveríiz uno eodemgq; ipfi fint lo-

co & tollenda ex m('us fententiá etiam illa fint Difputatt,

'Theol.qu& ab al terá faltem parte, innocentes funt & fobria $

intra ver& charitatis & modefliz, feveritati mixtx cancellos fe

continentés; in quibus bellic& ieons abApoRolo,Dommi bel-

Poun

la gerentibus, 2. T/7. 2, 24. & 'alibi praícripta, curaté fervan-

tur; qug denique contra profeffos fincerg fidei hoftes à (an-

&æAletheæ vindicibus inflituuntur,ego quxdem,qualnm Reli-

gxoqem,qua es ECL- figDodores (quos d'uszlsc Apoft. Tiz.1,9.

vult 2yew v9e arrafyorlac) qualem item Rempubl. qualem-

que ejus felicitatéanimo ipfe conceperit; videre haud poflüm,

CAPUT II

Cr ) De Rep. L.1F. p. m. Ed. Parif. 481. (s) Que P. .AUREL. J$nevet,

Payif. 162 3. ed. Pref. verba funi de Jaz. Sirmondo cum Salmaf. certante,

3

E

-

EE

x

*X *

n

4

—

u

m

T x

nl

—

—

-

Ts

m

ACHEYEUSVERCTM:

*

31

CX

f

aY

CO

w

Ü

M.,W

.

$

E

E.

A

um

E

3

um

&

Vi

—

-

m

ii

AR

——

s

2

——

d

n

v

E

—

UTR

TA

"

-

"

u

C

:

-

FT

»

D

--

*

P

r

*

"

»

"

EE

*

»

*

ses.

n

E

"*

i

P

;

u

F

»

Y t

A*

?

*

"

"

L

L.

5 r

i

*

^

^ al

É n

"

*

*

"a

n

p

L

h

b

"

-

:

E

Á

.

ts

ha

i

-

,

N

3;* ,&

a

/

$

L

A

2

:

A

*

*

:j

"

-

"

P5

;

:

$d

irà

Jj

"

h

E

d

E

E

?

3

E

A

x

I*

t

"AT i

:

b

X

P

z

ss

d

p

ii d

"]

*

"

A

»

E

3

2

-

d

E

1

F

-* i

p

-

:l

-

x

[

Z

B

"

r

*

"

*

^

.

T

H

,

r*

*s

*

&

ä

*

*

Pl

*

l

*

s À

;i

»

"1

?

:

À

Á

x*

&

M

L

2

-

E

E

Ed

"*

*

"

j

»

i

y

»?,

s

&

"

F

*

2

t

"

-

r

A

E

"

-—

L

b

L

$

2 *

» liM

".

^.

inaid

*

ï:

h

F?

/3.

»

j

a g

d

*

*

h

i

x

45

E

Ll

d

8 s

N OR

t

*

D

*

*

*

Á5

[|

»

£

ïä

P

E

:

*

*

*

]

P

"

»,55

od

je

"

1

;

cÁ

d

$

x

:

"

L

"

:

"

?

d

*

LE

*

P.

k

f

*v

D

3f

»

w

*

t d

$M

á

i

»1]

,1

r

$

*

"

2

L

»

;

4

yy

T

?

P

»

Lj

d g

«:

/

5

lw

d

"

p

F. '»';

i

^

aM

À

"

a

P

v

k

^

d

2

"s

Ó

sb

H

t PA

H

E

sX

t

E

;&,f

;

;

*

f

B

fÓ

*

,

-

LE

iL

]

L.

à

!

P.

z

4

L

T.

[5

1

»

ha

p5

$

1

*

1

—

d

»

^

?yä«

T

$

"

h

.

"*

4

^

f

Mu

«

j

"

"

EN

F

f

E

:

H

^

x*

"

Va

Á

L

,

1

^

*

"

*

d

L.

L

*

P

j

D.

P

H

:

".

"

E

»*

d

^

d

j

$.

/l

.

--

*

P

Y m

s;

d

*j

ä

,Jþ

:ä

"

S

s

b«

*

j

&

n»ï,i

L:

P

*

*

r

*

a

4

|/

"

p

j

*

Jinen

Y

*

E

*

P

*

u

*

od

y

"13

ub u

1

»

»

*

a

X ^

* u-

h

*

"

—

o

p

^

4

,

h

*

;

k

r

u

D

M

Pl

H

"

P

L.

)

f

4

*

;

3

:

»

»

À

*

T

*

F

T

i

1

»

n

^

j

fs

i

h

á

y

*

V^

ïua *

7

x

p*

?

t

*

AT

s

"

E

2

5

*

E

*

5

M. N

Af

[*

u

"

[ "

j

[

"-

Á

P

)

4

.

d

i

À

p

».

1

L

&

E

T

C

1

&pá

-

"

B

$

Y

T

,

R

a

&

E

Á

-

L|

o

Á

n

*

2

g

L

f

DL

bn

*

51 X

ï:

P

lp

D

*

*

Á

s

J

b

-

ES

:i'

E

**

5

*

"

"

t

*

"

d-

H

E

h.

x

-

g

;

hi

*

"

F.

?

?

J:

,

-

r

Á

P

P

$

al

*-9'&4;

iw

t

*

j l

$

4

r

,

MT

[

E

».

w

A

--

"

P

$

*

"

^"

,

T

31

Bb

"

E

E

üg*

»

»

.

.

sf hs

x

*

ys

"

,

"

r

: d

Z

t

"

i

w

D

*

X

hd

U s

$

?

r

*

£e

F.

E

*|

M

Á

, d

P

a

fä

-

*

Á

F^

F.

"

4

)

!

T

»

*

E

«

190911

À

ä

E i

- i

^

B

»£

*

p

&

l

A*«

s

3

N

f,a

"

P^

?

*

ïï

"*

f

pévr

-

)

*

ES

b

*

A

w

(:

Lt

À

^

L

^

*

Yi

T

^

-

2

?

B

ä,

^

4

fy

"

*

»

"

3

'1':;«;

F

r

-j

"

&

E.

j

;

3

f

;

ï

k

"

j

$

^

w

.

*

p

1

"

E

*

T

,

é

L df

P

a us

*

k

-

h

d

D

"

"*

"

£

,

hg

1 b

*

"

",

n

L

k

ï

r

a

i

"

TU *

-2

TR

;

h

L ^

^

^

b

.;

Á

;

U

*

w

*

m

1

*

3

«;-

E

! a Vi

,^

$

"

"

j

*

34

1

,

ET

ha

"

24

A:m-w

*

&

"

^

g*

;

2

1

4

*

"

t

"

od

y

r

]

Z o

^U

*

E

,

"

í

*

E

—

"

4

us

i

»

b

45"3«

^

i

3

5

i

- d

"

*

ts i

4

*

B.

Li

L.

wl

^b

p

L

:

H

P,

a .

L.

&

d

d

*

"

*

*

*

f*

AT

$&

H

D

*

p

"Pt

d«c, 3

E

L.

Á

A

F.

*

$.

P

P*

3

T

*

"

i

v.

"

**

P 4

^* a

»

r

o

*

E

5.

al

g

x

-

4

?

Lt

Y

"

—

À

)

*

u*

H

*X

H

M

P

"

Iv

!

41

"

$.

re

á

!

?

*

á

;

UP

:

-al

[*

&

L

p*

"

"

^

"

-

*

*

$

^"

»

*

34

,

"

$^

-

P

?

D

P

7

*

Tä

P

A

H

d

-

i

*

A.

r

á

"

-

[

-

"

*

&

L

P.

L

—

1

E

"

$

E

j

-

1

F4

F

/;

-

E

N

E.

N

x

*

F.

w

d

"

&

N

u

"

1

-

H

-

w

*

EM
