KeI44_qt_3

b

-

m

*

L

h

*

^

r

P.

g

RUN

i

.

$*

^R

:

-

"aX

.,:

ï;

,

*

"

z

VA

u

Ea

s

^

*

;

-

P

$

fs.

3

hs

":

h

v

hy

»

4

À

RT

$g

"

(

?

a

d

ab

2

Y

"

2

*

« f

w

*

"

r

PT.

4

t*

iL

»

yf

*f

1

"

i

a

L

d

hr

"

^^

d

*

"

n

"

&

E

z

p

£

P.

t

-

&

Jd

at

*

»

"

d

P

s

"

*«

w

Jt

*

*

Lad

*

r

»

à

L

í

É

UA

n

-

H

*

-

»-

E d

t

;

"Ne

.*l

V*,M

9

u

* p

j

v

*

E

E

m

*

v

M

x

(b

$*

*

-

d

*

P

r

Dp'

d

Ü

e»

3

[

j

-

P

n

"

r

E.

»-

É

-

b

s

z

$

"

-s

E

3

"

k

Ei

*

Xá

P.

Lo

É

a

;

:

*

$.

»

?ïäbn-u ,

j*

r

-

M

i

à

*

Y

H

p

d

fü

á

"s

E

P

"

t

Á

; ,

" d

..

4

»

j

":

E

»

"

"x

"d

"WE

pX

;

»

yi

»

h,

4

*s

w

E

Á

E

» *

^s

E

/»

P. ao

UEL d

L.

4

A

m

r

*

Rt

—

ln«

$

ä;'

Ed

y

w*

T

*

&

5

j

oW

* P

":

f

3

*&

pb

T d

,

3&

p

-

P

M

i

T

P

H

æääse

*

T

s

4

-

F.

w

?ä

j

,7,!

d)

t

*

»

f

g

;

(tA

-

5

-

ple

E

ä

:f

I

.

X

$£

3l

-

-0

[

t

"*

$*

*

E

"

p

*

H

i

$

p

T.

H

&

f

u

R

w

4

*

j

M

-

E

^

*

"f

$

:

kf

"4

"—

L.

i

a

r

E

"

í

E

,

-

E

p

x

f

m

f

k

*

P

"

1

b

r

o

i

X

n

n

x

p

^

&

M

haj

ä

s

sb d

*t.

:::

z*

—

*

*

y

$

*

,

&

-

i

1

T

*

y,

L

i

EF

&

&

*

*

m

x

W.

s

[

"w

t

E^

E

é

X

3

"

T«

"

r

b

2f

»

h

^

ä;

d.

4

s

-

.

hs

r

$

:'f

"

P d

E^

"H

T

^

*

"

i

: :

^

w

!

m s ey i

E^

DÓ

Z

"

A

*

ü

.

La

ye

E

^;

"1

"

?

a

j

*

r

à

^

*

1

Á

"

r

$

*

*

Tw.

"

*

*

y

P

&

j

^

ET

n

^

E

H

*

5

^"

&

Y

-

"

s

p

1

E

"

*

,

[

*l

^

$Es

^

et

j» 53

B

k

;ï

A

.

b

»

É u

i

*

L Rs

"-

]

k

"

D

d

L

"M

j

J

*

E

d

,

5

[g.

E.

M

M

R

s

p

L

i.

Ts

25 d

*

k

" d

P

e

4

,

ib

)

v

s

A

-

*

&

^

o

E

^

E

h

H

A

J

p."

"

Ls

*

:l

A

x

*

W

al

&

(55

?y,æ

1

[1

RA

r

4

F

x

Y

ï

&

P

UY

EJ

;

1

,Ü

r

-

-

m

1

*

P

*

:

g

u-

eng

n

&

: i

e

u

k

"

La

(

"m

"i

i

&.

E

A

À

"&

*

äï

*

at

-

d

F.

n

-

*.

ii

R

T

,.

x

N

-

"

r2

d

*

^

:

t

E

*

,

P

;*

.?*&

A LT

s

;

p

"

"

-

d

d

.

z

*

1;

FS

A :

lP.

v

?

í

*

* d

:

L.

&

$

'*';:

ä

»

A

",

:

:f

[j

J

*

s

-

3

-

E od

od

ss

]

^

13

*

*

"

,

ä

L

y-tm o

!

i

*

-

E

s

*

r

$

w

3

"

)/1

E.

*

£P

é.

d.

T

T k

P

[

^

j

"

À

*

Z

C

&

m

d

»

i

,

x

r

j

3

:

*

A.

E

"

[ox

a o

v

pX

j

"

N

T

E

e

j

H

s

"R

w

.

E^

4 s

E

y

Y

,

:

i

;

T i n

i

L

M

P

^.

;

.

*

l-

"A

D

&

*

"

*s

&

R

"

*

)

Ó

T

Fl

*

-

A

*

*

d

1

&

m

.

A

hs.

|inad

us

hd

g^

)

C

ï'..-'

p

E.

p

"

f

P

PT

j

ï

^H

d.*

"

—

Wl

^

b wl

La

Z

s2

W

R.

E

"

*

*

'y

T

s«

N

*

u

t

T

a

E

E.

s.

-

£

X

, n

T

M

M

T

»

,

d

"

-

-

,l

-

-

;

*

É

ï

I

E

b

af

*

p

-

g2

t

-

$.

*

TU

»

u

:,w;ai*'x

&

Y

H

z

x*

E

À

QPW

*

x

^"

g

1

*

- B.

"

É

E

v

*

"h.

p

;

t

h

»-..*:ä"ïo&-aæ Lis

tl

*

*

&

v

:

st

p

s.

z n

*

-

U a

l

*

5

-

LE

E XET

H

&

a

»

vt

P

if

.

»

:.'z

AA

.

*

"

tl

ho5 31

) n

L.

r

1

"

2

X«

1

z

*

H

1

ii

".

Z

E

*

R

E^

M

Á

at

*

«

'.-?A«

P

p

^;

"

a

"

Vs

s

,

1

s d

E

m OW

RL

* x

ho

i-

&

A

"

A

u

L2

|1

L

*

D.

&

-

d

*

TX

^W

L

ä

L:

$

á

zi

*

"

le

El

«

*

"«

"

b o

At

&

&

r

r

;

"

OR

N g

3

$34

f

*

^

*

Y

—

*

L

:

hi

r

y

&

R

; Vi

x

Foge »

*

5

".

*

"1

u-

y

"

-

']

E*

5

*

M w

-

E

3*

El

1

3

:

E

&

d

$

-

i

£

m

*

li

qe^

m

gæ

m

*

-

y

-

M

?tä; .

a U.

-

M a

,

j

T

;

»

"

,

K

;

*

:

E

n

T

'»

-

^.

E

-

i

t

-ELMJ -

E

[2 3

Á

h4

&.

LG&

*

3

*

äv.

t

(

p

*

r

s.

.

*

-

h

»

"

o

k

—

f

W

-

1

£

*

E

S

h.

-

w

-

/

-

, 90

*

N

3

d

*

a. ,

3

$

"Í

.

L.

A

*

»

K

t

y

L:

"

x

J

*

E

"

L

P!

E

.

*

"

*

&

J

:

w

P

-

*

-

&

*

L

E

E

L

1

MQ*»

4

T

L

$

à

-

^

n

j

*

p

A 4

»

"

*

*

L

3

m

d

d

w

A

31

"t

N

jX

p

P i

?

;

d

r

F

*

*

o

*

"

E

EC

"

j*

x

a

w

k

$

"

LR

ii i

u

du

"&^

X

-

&

E

:

um

j

&

*

*

;

x

: d

*

P

.

*

"

*

£

"

x

"

"

»

r

"

t

?g*ïf

?

*

k-v.;

,

E

ï«.

L

—

j

&

s d

i.

*

.

v

* d

Ü

m

sl

ü

s

£

E

»

F

B.

ï

4

7

s

-

d

*

H

Hj

E

L

&

w

ï.

*

í

*

*

&i

d

y

*

4

&

b

Ke

[ P

&

$u

E

^

*

*

-

1

A

qen

"

N

TW

E.

.

t

*

[]

i.

r

»

:

H

&

NG

T.

.

Y*k^ g

]

N

.

—

d

.

í

"

)

«

$

ä

J

4

m

*

*

»

"

s

É

p

-

»

»

j*

&

"

"

ad

hr

*

*

,,gæw**

D

*

"

i

H

LÀ

&

"1

*

e

J

.

LE

4

bs-

d

b

T

-

»

-

"

?

b

;

*,

us

34

*

"

*

:

"o

"U

&

N

4

$

*

"

"

E

;

[.

"

J

As

- raä*k

P

*«

À

h

M

g

r

"

i

^

t

i

L

9^

N .

t

"

J

":

.

s

-

T

.

NU

w

AU

Y

Q,!

[

^

k^

4

É

4

H

E

&

us

g

2*

X

^.

*

j

L

"

y"

U

&

P

"

"

d

g

-

*

Pys

*

F

"

»

d

Ll

(

-

j

*

d.

u

;;m

f

&

|

m

sf

A

ïï

j

"-

j 'äää!

&

A

w*

e i

Ed

v n

*

u

s

:

E

p

«

n

LU

*

*

&

:

2

ios

*

T

k

l

P i

ï.

*

h

*

s

Á

R.

CA

T

ä

w

w

".

s

L R

-

h.

É-

M

"

t

d

^

u

Y

*

"

r d

*

d

&

P.

.

*

L

:'f

*

$

&

—

"

w

—

9 s

aR EP RE TRES

E

"

-

n

x*

E

umm..

»

]

)

"

-

SE d!

T -

51

*

l

2 d

r

RC AN

m

r

Yi

lo

2

m

x

E

Z

L w s

?

ia

UEUAU

N124511090455 021

UB Tübingend

-

"^

——

TURPVUNISSTUN

— M

————— ÁÓPBBBIIIIIPHIEEEEERTEREERER

—

MTRT t

MU ii u

a

— N

J N 28

BELLONAM INTER MUSAS

SIFE

BELLA LITERARIA

DISSERTAT.

MORALI l.

DEO PA.CIS ]uVANTE

ndenti,

SUB PR!ESIDIO

volut

ELI/—E SILBE

XDIT,

)h(

PI—IILOS PRACT. PROF. PUBL ORD.

ET ECCLESIAST.

....... 5

ER UDITI CERTAMINIS GRATIA

-IN ARENAM. PRODUCET

AD . D. xv. APRIL.. A&xo cIo Iocc XIX.

.JO HENRICUS CHRIST,

ARGENTOR

d

t

AR GENTORATI

]uit,

M gm 't

LiTERIS JOHANNIS PASTORII.

Faod

n

VICIS

C

ä

— Magnif

i

Noliliffimis , Cogfiz!fäiïmi; :

Prudentil]misque

DN. TOH. REINBOLDO FRIDERICI,

Reipubl. Arg. Confülari, XIlIviro, & Univerfitatis Scho-

larche , undiquaque meritiffimo, Colleg. W ilhelm. Prae-

fecto muniticenti(fimo.

DN: JTOHANNI DIETRICH,

Argent.x. Reip.

Tredecimviro Graviffimo, e

mopere fufpiciendo.

jufdem Collegij Præfc&g.. fum.,

IS

fatui

- Fenerando item eji:f?lem Colleoij

DNN. VISITATORUM ORDINI.

de» Vi

Nzc Now

VIRIS 'Aïabz'leis, AMasxine . Pluriznum Reverendä:g

Excellentil]imo, HonoratilTimis, Spe&qtüïmisqüe

lopi

DN.DANIELI PFEFFINGERO, SS.Th.Do&. & P.P. O:

non

celeberrimo, Cap. Thom.Canonico meritiffimo, Ecclefiafti Facundiffimo.

DN. JOH. DA VID. KARCHERO, Ecclefiz in Tem

Cl

cono meritiffimo , animx fux Curatori vigilantiffimo.

plo quok Dia-

DN. JOH. GEORGIO WYEZELIO

2

; Erarij Publici?

Difpenfatori dexterrimo.

J Cognatis

tir,

DN. jOHANNI HEUPELIO, Orphanotrophii Qua-

pfuis hong:

/ftori optime merenti.

randis.

pui

DN. FRIDERICO GRUBER, Mercatori Arg. Horehtifïï;no.

tefer

DN. JOHANNI CLEMENS, Mercatori dexterrimo

i

Baptifm. fonte fufceptori fummopere colendo.

, fuoqueé Sacf;

DN. DANIEL

fuo colendo, amando.

I Cbrift/ Vinario & Civi Argent. Confpicuo, Ciogknato

M ecenatibus, Patronis, Fautoribus atque Ereraeti.

fon

Suis Maximis, Cbfervantiam Gratitudinemque demon(traturus & fe ftudiaque

fua de meliori commendaturus

DISSERTATIONEM HANC MORALEM

Pio mentis aíffe&u

ü

D. Di«D.

L

-

W Qg (O(æ -

A.

A uYj

E

*«-?

z

(o

2

u9

af

a

s

u

-

E

EODDDDD

: -

Awä&(äiäääää?-ääf*ääääw

[ur

Scho-

CORGILATIM

[l Pl'æ-

z

fï ?fg[j;ondente addita..

Rcfp

I

fam

;ï

genuinus Philofo

fiee fäudiöiïls non eft;

L

B

qui magnum tantummodo eruditionis appa-

ratum fibi comparare ftudet, non vero fimul,

E

Q'e; vblugntatis.- emcndgtïbn'ef* folicitus. eft.. :

I L.

Licct iateP Bollalo

phiam px—'a&i'cäm*:» & Theo--

,

logiam: Moralem: ingens. intercedat diícrimen ,

I.P"Oæ

hffimo.

ion tamen fibi IDVICCm ita adverfantur,ut con-r

ciliari nequeant..

vq Dia'

III.

Ut animie immortalitas extra dubium pona-

Tatis

tur, noftra magnopere refert, cum inter preci-

hono»

pua totius moralis do&trinz: fundamenta hzc fit:

dis.

referenda ; unde & ipfa ían

z

a ratio argumentis:

e Sacf,«

cam fOIidiiïinais; evincit..

E

Jv

ognato

Ultimus Ethices finis eft

fum'mumi bonutm ,

non fümma feligitas.,;

VO

diaqut

: Vir?utcm' non nifi unam effe- recte aiïäri'tuf;.

VE

f

*

As

d V It

A

LU

TTres effe fpecie

s virtutis cardinales, ad quas

x

EX

:elique omnes referri poffünt , nempe Pietatem,

TM

"Temp

dicitut.

erantiam , & Juítitiam commodé itidem

n

VIL-

. Res extra hominem pofitas virtuti deditis

ininimé nocere poffe , tanto certius eft, quan-

to magis ipfis Gentilibus

-

Peri.þc&ai fuit afferti

-

hujus Vgrita?g :

N1II.

e

fï

(lu'icünque in amore ullum aliud

objectum

P

;

Deo prafert, philavtiz pravee, etiam P

.hilefoplhi

Z

fani jud-ïcie, reus meritó habetut. :

tin byy

Tt

IX.

hninu

filineru

fftas, educatio, converfatio, cibi ;potusq;ae va-

tietas, confuetudo , vitx genus multum quidem

d)dïfæ l

4dju;

ad . vim temperamenti imminuendam , aut mo-

lu il Á

dificandam conferunt, quoad fpeciem tamen

trttqyil

tigit W[ Ü

plane illud mutare ngn poffunt.

X.

Qd

Iaf

: Daïtur in Moralib

us Scepticifinus non lau-

£tl

perum g

äabil?s mgdq fed plane necellarius.

Viteriy 5

4

/ga

qliidüis i

SSCO.

Z —

u um

&

Uif

€FO

SUA

s

x E

ler. l'ïz:.f iïït

&

d

eö,,ä

-

N-

-

S

alivïum) 1

$77

w

2

-

b

s

adï)fïfaïii

(

NNNS

ET

ET

Eä:

E 5—1—3

Em

$

ïü gmdu |

Lj

N

NNS

MAV

-

W

N

:5 ä*xx&x

MA

NNNNNSENSSSNSSNSSS

ERN

-

SS

-

——

$ r)Nm

&

d

N

, d*ä*&*ä

ETEV YT

4äää

3C SENEREI IG EOR ER I I I n ss

£C

] quas

euu

RA

NiC.

Nic. g

N TC, i5

Catefmy

Mu

K

yuet

x

ï-"*'g*(ä

67

REU

Itidem

st 31 30 r t o Mdl t t at t t ote ts gl a Qu t

" *?&æ*?&æäæææ*ä&æ&æ&æ&?*?&æ&æ*æ

ORI AMICO

deditis

LECT

s

Uan-

x

". R

affetti

i2

z

2

U

:

.

.E bellis, illä Pmim RCHO apud H. GROT.

s

3

A

de J. B. & P. II, XXIV, 10, r. jadie,

f

fö

ox

& ízvà cumulumque injuriarum & info-

featun

B

-

;i

A

527

? lentiz fecum trahente re, 44edam amici

ofophi

M

$. W OLT

4'(5,

certaninis gratiá in medium. allaturis nom

Qu A

mruculenta illa d bumani Jauguinis prodiga,

Q2on

l)arilenda

Mz;rtis opera, ( tormentorum , que Jequioris avi

bominum ingeniofa crudelitas excopitavit , frasores volumus :

lls Vi

féd incruenta dy. umbratica , uec. zam vite mortalium quam fols

chartas innocenti ( peritura iufofla atque. metuenda.

7

uidet

admodum enim in. Politico Orbe vara fuit, (j vix fheranda poft-

üt mo

bac illa temporum felicitas efl , t pacata ommia in eodem fint (s

tumea

trauquilla: ita & Orbi erudito vix umquam tam felici e[fe con-

tipit vel continget , wut bellis compofrtis pax- undique fit & con-

cordia. Quin ut ba&lenus fuerunt , ita. futuros deinde in. De-

mocraticá. Eruditorum . Republica ominamutr , qui,| Di&atores

quo[dam a&uri, vegnare in f[cientiis , inque barum cultores im-

n j

perium . aliquod. babere. fibi videbuntur $. ommemque . binc frve

veteris, frve recentis arvi eruditionem cen[ure [Ao [ubjetlam, d

quidvis in aliorum di&lis, fcriptis, placitifve carpendi pro lubitu,

cafligandi, rejiciendi, jus fibi e[fey exifimabunt. — Hos, fi ex pra-

feritis indicium. fumere: de futuris licet , mox pro impugnandá

aliorum, mox pro [ua fenteutià propupnanda declinandisque quos

adver[arius jugulo intentat. iGibus Q fiemando pro caufa vidlo-

rii grada , arita. capere ( acerriue. dipladiari , [era fi. qua. fu-

fura

!ge (2) aga

gura efl , videbit pofleritas $. mirabiturque tanto bor conatu pro

nominis, chartaceá qpandlibet , atevuitate, proque iuaginario ;

quale in Luares popitlos , apud. klarlequin, "Y heatre Italien

Y.L p. 115. Lune hmperator obtinere dicitim , imperio-obti-

nendo , certare, quauto, qua' Provincias (j Regna fehi fubjeciuray

bE

in Martis caupitun magnos deducunt exercitus, Gentes earuumque

ReGlores fuam ven agere oix po[[nt. In pace autem de bello nos

copitare , i. e. n eà fludiorum . Univerfitate , in quá per finceram

voluntatum "oiriumque unicuemm amico oumes 'oinculo jundi, (ub

gratia / Regie prafidio. [ccuré placideéque aguut : in. quá nulla

inter. Do&lores publicos certamina alia , quám ad que mutua

ipfos invitat amicitia, alia nulla in bis arma, quam que 207

vationis comes amor fabricavit , &* eruditionis vere [ocia buma-

E

uitas , expolivit, de Literariis Bellis apere , baud T I B I credo

miruim videbitur. L. B. qui perfpe&hum [atis babes, & iu ipfo Pa-

cis. Templo certamima erudita inflitui po[fe. inflitutaque olim

dixeris;

fuiffe (9, qui uon nift [e&atores bellorum ab aliis geflorum fue-

vuut, in ii5 defcribendis relif[/me omnium ver[ari, in ferende an-

pt, que

ten: de illis judicio, à vveri tramite minime omnium aberrare.

Vüïgo VC

"Orde autem iuflituti noffri is erit ut xifis boflium castris, can-

expetita

bus (gpe

fesque bellà cognitis, arma quibus utuntur, froe bell gerendi mo-

lts ve

dum propins injpiciamus s; tum effectus d con[equentia , fmgula-

via item . ejus probe pen[fitemus, (j dénique officia eorum , qui neu-

profedu

trarum bic [unt partium , quibu[2ue pax quam bellum uagis ar-

Ie tmoris

&tté ma]

videt, explicemus. Opéram infumul daturi at depromtis ex vebus

geflis Eruditorum exemplis [Fngula illuffeentur.. Que [mubi com-

Eræcipita

anoda ninus videbuntus , facile evit meliora ( aptiora in eorum

le gerunt

locuno doclioribus fubflituere. - Quod. i autem defiderio T'U O vo-

QU of

zifaue nou fatis vefbondeat. labor noffer ,. fata urea. donreflica ea-

0, ne

que dura [atis, cum quibus collulandum mibi fuit, [lragemque

; ïmpetus

a inter cbaviffimos meos | Libitina. fecit , copites , illudque L.

zzov,»,eg [

APULEID Plorid. p. 365..baud. gravatim in memoriam T IBI

ptodunt,

velim revocet : Nulla res potelt effe eadem feflinata fimul &

f-'ntiasun

examinata ; nec eft quidquam. omnium, quod habeat & .

itorim

laudem diligentig & graam celeritaus, FALE!

l, in

C qu,

lnüituun

C.. D.

iaf p

O* gsäæ

itgiitits

re [talieri

: DISSERTATIO MO R"ALIS

ntri dii-

l

ujeduras

earzlmquc

-

— BELLIS LITERA

» hao n

CaruT I.

RXl IS s. - :

NI

Ca

i, l

d Qïæ eorum -

df

fe Q à quibus gms/nmrg

i nula

.e.xfþlilcatg'

& n

N

- THESIS L

li ttá

ia hitmi-

Ellorum Literariorum , pro duplici communicandi

Tatroitue;

POT

modo, dux íünt potiores Ípecies ; alia enim in-

7) zPþ Da-

ter prafentes & colloquentes vivà inflituuntur voce,

vocalia hinc CfGort^ftteite/ fenfu latiori commode

aq;æ ü/ii/l

f

fj

jtlti

i

Mi

,dixeriss alia inter abfentes etiam , ftylo calamisque per fcri-

pta, qu& vocant, polemica geruntur, bíe Seberz&tiege/ hine

vendo i

abestatt.

vulgo vocata. Illa tum ad inveniendam veritatem magis

drii, l-

expedita, & hinc 1n graviffimis circa Religionem quzftioni-

bus fxpe adhibita, tum ad ingenia exercenda aptiora; (ni(

ttdi ii«

? jïngz/d-

forte velitationes illas Academicas, qug explorandorum

profe&uum cauía inftituuntur ; quafque Difzfationes voca-

ii

re moris eít, ad palxftrica potius Parnaffi exercitamenta re-

n;,g;)',ï-

u fs

ferre malis) h&c tutiora, nec tot periculis, qug ex fermonis

pr&cipitantia oriri poffunt, obnoxia. In utroque vel rite

hi G-

) eottlttl

le gerunt digladiantes, & in ipfo certamine z&) Zyo3w Gopiay

qug enluuin eht fpirant, rectz fe rationis imperio fubmitten-

"UO w-

do, neque committendo ut quamcunque velit in partem

gnia tt-

impetus abftrahat atque cbm,pella't; vel contra QiAoy mruepir

UyoVlec xq) cetcderav. Go g uaodia , coplay Uriyeioy ( sls

ulnt L

produnt, Jac. I11, 14. feqq.. Et de his quidem nobis inprg-

L TIHI

fentiarum fermo zzprzzis e. — Nam diíceptationes illg eru-

fmul &

ditorum amic£ , inflitutzque. cum aliis collationes placi-

abat &

dz , in quibus paginam utramqua humanitas ac modeflia fa-

cit, queque five ore fivecalamo de rebus gravibus feriisque

infütuuntur; fub belli nobis nomine hic nifi rarius non ve«

.A 2

CA

Xnients

4&(—4;) H

|

üo f uti

sient, Cum [i ex vero rem sxflimare lubeat, nihil aliud fint;

;;,ovegk, fidl

quam veritatis indagationes, promovendorum fludiorum

ficerentqu.

gratiá inflitutx ; quibus argumenta contraria debiti ponde-

ris citca rem neceffariam vel vere utilem Iegitimä modelte-

——

opiniona

aliorum et

que conferuntur, ut exinde ad majorem DEI gloriam, pu-

ur, vel

dicatut vi

blicamque felicitatem , veritas vel plenius inveniat

inventa confirmetur, & ab erroribus vindicetur.' Et huc

dl qupp

€ atguime

potiffimum fpectaffe videntur, qui Diffzzationum titulo, col-

lationes & certamina eruditorum literaria primitus inügni-

prius alio

verunt, quod per hzc, ut dodiffimus Hifpanus L. V1 VES

bere, quai

fibi prius

(a).loquitur veriar quaff putetur & purgetur, & externa

dXsSelac latentis putamina feparentur.. Sumta ab hortulanis

dubjj quid

füccubuff

metaphora , quos apud difputare eft corticem difcindere &

ertore n

feparare; ad interiora arborum exploranda

E

,,ficut' putare ipfis

eft cozticem refecare..

tnfranda

X

Jadoles |vu&

eT

'Talia

ergo: qui. infituunt. certamina: amica

haud pæn

eianism. yotelle&tum adfezunt utrinque. rite. emendatum. &. volun-

&1

tatem fatis corre&am. — Quorum prius id efficit,, ut, quam

d*aHï'cumg (

nicé intendunt,. veritatem, invenire , confirmare & vindi-

tortuis, f

a

care valeant ; pofterius inducit in. Difputante.amorem fince-

llmt..

rum erga Deum; proximum ipfamque. veritatem , ut 72 aAa-

d

Sradem &v dydera Epb.4,15.. commendatum;. probe obfervet,

neque uarajoAcyiac ab: Apoftolo x. Tmz 15 6. graviter notat,

Ertores

rheum fe temeré efficiat inque inanes elumbefque anicu-

tiibns,

larum nugas deflectat. Idem & (ophifmata qu&vis lubensde-

ferit; errantem adverfarium omni fludio in regiam viam re-

Cete fieet

TineS eor

ducere conatur; in opinionibus fuis non perfeverat pertinax ,

etiamíi à minimo: earum: monflretur falfitas ;. ex aliorum

':()Iï of

fermone veritatem cauté & candideé eruit ;. verba ex bona

Wüïiöney :

quurm aj

authoris mente profecta in fenfum iniquum non. detorquet,

nedum ut adverfario opinionem qu& im mentem ipfi nun-

gomumej,;

quam venit affingat, fed modeíte, qu&nanr genuina ipfius

Tiopitint

mens fit quarit; denique in ipfa controvertendi ratione fin-

COmmittu

cerum pacis amorem ubique demonflrat — Et hz collatio-

] temerg

nes , hi congreffus etuditorum amici, quantum vitz fociali

Cntumer

mee

- hiaj

ufum praftent, dici profe&ó vix poteft; his Fanquam IC

dio

W ethtionm

(.a) De c.iugï' Corv, víe. L. Y. Opp. T. I R3 :

dio.fi uti vellent , quibus- orbis. eruditus abundat jZvré

if f

hudiorum

uor« , facile à.peffimo quo laborant morbo liberarentur, ef-

ü ponde-

Écerentque.ut non ad primam.quamque quam. amplexi-funt:

modellee

opinionem , tanquam: ad faxum. adhareícant,. fed cognitis:

niam, pu»

aliorum etianx fententiis- & rationibus ,. quid. conflantiilimé:

axtor, ve

dicatur;. viderent.. Alia longe Virorum docti(fimorum mens:

, Erhuc

eft, quippe de-quibus obfervatum ufu eft, eos, fi quod opus:

itulo, col«

de argumento , maxime: parum trito , moliuntur, id amicg

s infigti

prius aliorum cenfurg exfonere nihilque magis in votis ha-

, VLVES

bere, quanx ut. cordati: quipiam: & eruditi: Vir, difcutienda:

x exterma

fibi prius fümant, quanx lucem adfpiciunt. publicum ; quz

iortulanis

dubij quid habere videntur, — Hic enim viciffe gloriofum;.

cindere X

fuüccubuiffe. non: indecorum exiftimant ;; perfuafi ( cum ab

ware lts

errore nemini mortalium. privilegio- aliquo: cautum fit) ad:

illuftrandam. aut folidandam: veritatem ,. aliquid! momenti

haud poenitendi ejufmodi collifionem: adferre poffe..-

ïna 2mïCa

;:/]Ehfxis'- tone

& volun-

$. IIL. Unde patet nec illos pacis leges violafe, vel p

clafficum ceciniffe cenfendos effe,. qui: modefté ab aliis five fad? &elim.

ut, qum

mortuis, five vivis diffentiunt, imo &, ubi v

. & vitdte

zefutant. Nan»

ï;:r»i"fas-: id: exigit;.

em fince

X r a,M-'

. diffentire bonos etiam d rebut i[dem

$

- obfeets

lRacolumi licuit Jemper amicitiá..

et nottd,

Errores autent iv eoruux fcriptis obvios;. QUi faboribus fuis:

ye aDi(lie-

utilibus ,. affiduis ,, & gravibus pofteritati profuerunt , agno-

ijjensde»

Ícere licet, indicare etiam; non culpare ant traducere nedum:

viam t&«

manes: eorum laceffere;. "Yria inprimis, falva pace; objici au--

ertinax;

€&ori poffunt zagcpa uat, , cQd Xpan , qa) mrageyoceipi a balln--

:

Jliorumi

einatioues . errores 6 temeratioues , five. interpolationes;: nam:

quum: aliquem: hallucinatum: effs: dieo ,. hoc ad' ullam ejus:

äetgfaluet;

contumeliam. minimeé: pertinet,

Hallucinationes enim pet-

ipfi nur

ingogitantiam , errores per- infcitiam, reliqua per audacianr

jna ipfs

committuntur.. Hallucinationes excufari debent; errores tol--

stionele

li, temerationes caflipari, eo tamen: cum: temperamento , ut

contumeliz ubique fufpicio omnis:abíit, &.ab utrifque.in-

i [od

-—

-genia rudiora prohibeantur, Qui eninv five: veterum five:

m r

r

zecentiorum erratis blandiuntur, invidiam errorum ab illis:

Ü

A. 3

in Íe:

0 $ C6)

in fe derivant, & feverius caftigandi fünt,

quiddam n

quam ij q"t(o;*üht

culpas defendunt, J. ScaL1GERo (b) judice.

movet qua

Bellorum de

$. IV. Ab ipfis vero his , quas adumbravimus, dif-

aliqua fet |

quibw b* ceptationibus eruditorum , toto coelo differunt, illg qu& in

ciufa füa j

genuïm: )7

rixas & alterationes. degenerant, & bellorum veré. talium

alfedus pl

dolese

.per omnia fere &mulg funt.. Nam , quemadmodum bella,

alieno fine

capitalibus utrinque odiis inftituuntur ; « veritate negle&tà,

mus , prac

ficut in praliis, nihil nifi vi&oria quzritur; nihil pen(i ha-

quando tl

bent digladiantes , dummodo Adverfarium quisque fuüum,

gerendi al

five voce five fcripto contemtui & ludibrio omnium expo-

mittam, o«

nat: hunc profteraat, hunc conculcet huicque infiítens in-

flrum, inte

fultanfque grandior appareat. Crebrg calumniz, atroci(lima

vi grücip

convicia, tanquam tela, utrinque jaciuntur; denique Sophi-

. uïce Wide

fticis Rrategematis alter alterum fupplantare nititur, ut veré

(ex ORQt,.

jaxaj pugng, bella & bella fxpe immaniffima dici merean-

dimentum,

tur. conf. DN. W'ERENFELsU Differtatio de Lopomach. Eru-

litraria, &

ditorum., (c) Harum caufas & Duces paulo nunc examina-

al bela i

bimus uberius.

í

Cpiend, |

4€. V. H.Gn OxTitïS , ubi dé Belli caufis agit (d) ex

bellitors &

Polybio, quem primum, id difcrimen notaffe dicit, alias facit

tà leggt,

eyoeacer vulgo jzuflificas, caufas item. in fpéciem, prztextum,

345 & [iter

obtentum ; alias ajrízc fGtaforias , ipfe caufas «aT' i£oylui, ve-

tas caufas, revera moventes, vocat; qü fub ratione utilis

QOrtümpir

movent , & diftin&s interdum ab iis funt, qug movent fub

putantim

ratione jufti, ut fi ex his juftum fit bellum, ex illis pruden-

Vtiant, vel

ter quoque fufceptum judicetur. (e) In bellis noftris litera-

Ritimi hic

fls cpóQasi five caufa ju(tifica veritas eft & errorum fuga;

Oal mobi

vix, enim quifquam tam barbarus eft, ut ad arma progredia-

X d tenero

tur, non inftru&us veritatis eycga;e, hanc omnes crepant.

Yat (oue

Áft.quod veris, idem & literariis noftris bellis accidits, ut ;

KU2 s

habità caufarum ratione, injuíla effe variá ratione poffint.

SUR prg a

:

ldque tum maximé fit, cum juftifice quidem ezque juftg

gem] hudem

adfunt, fed belligerans alias habet fuaforias, & non tam ob

juftas caufas, quam ob fuaforias bellum gerit. Sic enim

Xibus' abüine:

bello vitium accedit ex ipfo agentis animo , five quod aliud

r

. quid-

(b) Proleg. Enfeb. p, 4.. (c) c.-.,. $.3.pj*. (d) L.2. C 1 22. de

.50 8.'0 Pc

(e) GROT. Ij 1, 17.

C

i

4 )*

jj quorm

quiddam non illicitum per fe, magis & principalius animutg

movet quam jus ipfum , puta honoris ftudium , aut utilitas

rimus, dl

aliqua feu privata, feu pubiica, quz ex bello ipfo feorfim à

illt que ia

caufa fua jufti£ca confiderato, exfpectatur ;. five quod adet

r talum

affe&us plane illicitus , ut' gaudium adquiefcentis in malo

dum bela,

alieno fine boni refpectu. (f) Ipfe vero hic, quem notavi-

t negled

mus; pracipuus eft, quo bella noítra laborant, defe&us,,

l pen(ï hiüe

quando tales illis fe ingerunt affedus , qui omnem juflitiam,

que füum,

gerendi.faltem illud modo derogant. Ut enim alia jam

ium expo-

mittam, genuina certe caufa tot inhumaniorum & inhone-

Yfiflens 1ile

ftarum, inter nonpnullos é literario coctu. contentionum fola

xtrocifima

vel pracipua Íaltem eft , ingeniorum füperbia & ambitio ,

que Sopti-

dulce quidem illud & virtutis imagine quadam blandiens

ur, üt vett

(ex GROT. II, 22, 17. effato) fed peftilens animorum blan-

ici füerearte

dimentum. . Hc eos qui foli regnare , volunt in Republica

mud. Ere-

literaria , & nullos feu pares feu fuperiores ferre didicerunt,

ad bella inflammat, leviffimis aut nullis íxpe de cauíis fu-

)C egamin'a-

fcipienda. . Ut inclarefcant, ut digito monftrentur, ut fortes

bellatores & heroes dicantur, ut nomina fua typis exfcri-

qpit (d) a

pta legant, ut multis voluminibus editis enitefcant, in ri-

Y

xas & literaria bella proni funt atque propenfi, Hac pra

prtexturt

aliis. fe oftentandi cupiditas, plerasque etiam difputationes

i

3tione qblis

corrumpit. Raro certe (quidni enim verum fateamur ?) dif-

putantium ex utraque parte fcopus is eft, ut veritatem in-

morent J

veniant, vel ferió tueantur ; nec etiam ille, ut (quod quam

Hh's fl'ldcn.'

maximé hic debebat agi) exercitio hoc gagemís , illa in vitá

jfis litetae

fociali nobiliffima virtus in adolefcentibus promoveatur ,.

yum 1g3;

ut à tenero non. reformidare homines affüuefcant , & um-

rogretit

bratili folum dodtrina vitaque folitaria non contenti , ha-

bitum olim profuturum acquirant; fed ut fux quisque

ais v

quam prz altero affe&tat eruditionis, promtitudinis, aut in«

ong poxt

enij laudem reportet. Adeo ut pauci oppidó fint, qui-

ag

busnon volupe fit, fi etiam convitiis aut dicteriis acerbio-

zibus ab(lineatur , illum qui adverfarius audit, ad filentium

-- enm

redigere, aut quovis alio mmodo confundere atque in rubo-

i ii iin

qw ;

1em dare; ex vidorià autem fua, opinionem quam de fe con-

CCES&

R

.f T d

ï (f£) Giipï'g Átre verbis. luc esprefja. ex. Ms zä. $. lt.

t

x

E

ENEOLT!

emendati,

; «eperunt ipfi aliis etiam excitare, — Confcientias, cum B, D.

& hic qui

SSPENERO ( ) Aliorum appellare audeo , qui Academias din iu-

p,ef (angui

«coluere , talibu[que exercitiis interfuere frequeutes , queant ne

aegare, quod & ipfi affechum . bunc. [enferint &j in. aliis obferva-

qta; nat

litiam, tam

rint,addo, & pro hominis Academici ornamento , faltem

indifferenti habuerint ? Et fic exercitia hzc innatg fuperbig

filtem que

ditationen

infelicia fomenta fiunt, idque vitium profundius apimis im-

fideration:

' primunt. Quod, quemadmodum in juvenibus, quorum ta-

foide dj

- men juvenilis fervor , aliquem caufz 'favorem poterat con-

pud hos u

ciliare, turpe eft minimeque ferendum ; ita turpius longé,

bt Sr f

iniis fi obfervetur , qui pofito dudum tyrocinio animos,

debilis n«

linguas & ora ad humanitatem modeftiamque compofita

Cs, alius j

- adferre, tyronibusque exemplo effe debebant.

fcripta, ol

.'Chdraüeru.

$. VI. Illud vero maximopere dolendum, ipfum

JXLiter: dmon -

hoc quod tam pugnaces quofdam facit ambitionis vitium,

dontur,

íhofit

,&äbjivinBcllao

;ad juftas pugnas & «certamen veré eruditum ipfos reddere

tam ineptos, & adeo depravare ut, quod prxtendunt, verum

us lauda

te o: i]

inveftigare minimé valeant. En chara&teres hominis litera-

tiambitiofi, fidem di&o facturos. A femel recepta opi-

putandum

maxitme z

fiione & hypothefi quamlibet falsà, vel latum recedere un-

cuem tmaximm fibi ducitignomini ; adeo ut convidtus li-

Diotam ha

cet,nentamen cedat veritati : nulli rei facile fidem 'adhi-

Tehtür, .

lbet nifi quam ipfe adtulitin medium : nova femper ex-

ferat be|

'cogitare ftudet , fua faltem pro talibus venditat, folido

entiam p

pütii cap

. quamvis fundamento deflituantur: fi quis gregarius in ca-

ftris miles , & homo in orbe erudito novus verum quod-

qug fupe[

dam detegat, illud ceu falfum , deprimere & defpectui ha-

Qu quam

- bere nullus erubefcit ; ut oculos aliorum in fe convertat,

P;g&unzbu'

evidentiffimis contradicit veritatibus : quofcunque aliorum

t di

labores arrodit: abfurdiffima qu&que, fi in anguftias redi-

emper d

. gatur, vel concedit vel refpondendo adducit, ne tacuiffe aut

tmm: I'i [

rem perdidiffe videatur. Sed de his pluribus deinceps.

debmiü

"Ambhtoft

$. VIL Ex his quz de caufis Bb. Lit. in medium ha-

ltà. tqtio

maxim? P*- Genus à nobis allata, facile judicare eft, quinam in his con-

Cribendi

gnacts,

grediantur. Nimirum eorum ingeniis ad concertationes mu-

t dlfþul

tuas innatum defiderium eft , quorum voluntate nondum

15 pran

k

emene

(g) Pref. Tab. Hedof. p. 14.

LMCONM X

E

um B.'D;

emendatà, pä[ïïo dominans ambitio eft. — Zfgbirio, inquam/,*

a4 ditt -

& hzc quidem fummum in animo obtinens gradum neque

pef fanguineam humanitatem fatis temperata, adeoque in-

^ qutant n

itir dfrut-

epta; nam qui voluptuofi funt eruditi , ad hanc ,quoque mi-

litiam, tam perverfam licet; plane funt inepti,laborem enim,

nto , faltem

faltem quem pra(lare miles debet , fugiunt : accuratam me-

t füperbig

anittus 1me

ditationem refpuunt, conftantem & diligentem rerum con-

fiderationem negligunt ; ad inveftigandam adeo accuraté &

quorum ü

oterat cot

folidé dijudicandam aliorum mentem longé ineptiffimi. A-

pud hos ut bella, ita & libri famà conflant, fuaque habent

iUs longé,

fata. Si Ícriptor novus eít, neque adeo clarus, privatus ,

io animos,

compoüta

debilis nec in nec é magna tribu, peregrinus, deftitutus ami-

cis, alius infuper Religionis, contemnitur nec curantur ejus

Ícripta, folida licet, erudita ac utilia; fed irridentur, vilipen-

um, ipfum

duntur, non tamen refutantur-.. Contra f1 no(ler, fi amicus,

ynis vitium,

fi hofpitalis, fi potens, fi vivit, fi promovere poteft, liber

(os teddere

ejus laudatur, & commendatur. . Z4vari autem illo axioma-.

lunt, varum

te fuo : ilud folum quod privatim utile pro wvero bonefloque re-

ainis itzt

putandum weritates quidem multas impediunt, eos tamen

scepta pl«

maxime adgrediuntur, & bong eorum fam& malam inurere

vcetlre u-

notam haud erubefcunt, quorum commodo libenter frue-

onvidtus lf-

rentur. Soli ergo füperfünt quos notavimus ambitiofi , li-

cdem dhte

terarjj belli fax & tuba, Hi pamque quemadmodum fapi-

(emptt &Y

entiam profitentur fpeciofam magis quam utllem , quam

jnt; [olio

pauci capiunt, non qug multis profit, fapientiam denique

zgfiüs j C«

qux füperbos. 1. Taz. 6; 7. non bonos , nihil minus deni-

que quam fapientes reddere poteft; ita non mirum eam nec

( e&u D

eiglouislo) Jac. 3,17. effe. Inflante hac qui infiruéti. funt fapi-

conver tal

entia , difputare quam vivere malunt , & cum fe doctiores

ve aliof Uf.n

femper aliis credant, infignemquein aliis fupponantignofan-

wümäs rele

tiam, prima ipfotum & pracipua cura eft, cum viris màximé

,ïacume a

celebrari folitis contendere, nullàque vel temporis vel loci ha-

ycep*

bita ratione, rixas & concertationes movere, aculeatoque

mediüm P

fcribendi & loquendi genere adverfarios facere.. His non u-

i his n

na difputatio uno fufficit die, aut gemina, ficut. refe&io;

;tiones 1*

fub prandium altercantur, pranfi altercantur, fub cenam al-

domi alter

alter-

ye nonote

&ercanc'u»r, cenati altercantur ;

cantür , foris

eme

B

Calle

4 (10) 3

E u 5 I

|

cantur, in convivio, in balneo, in vaporario, templo, urbe,

|

1

molttorum

agro, in publico, in erivato, omni loco, omni tempore al«

tercantur; non toties füb lenone rixantur meretriculz , aut

Suligerim

&Claud.

fub lanifta dimicant digladiatores appetente munere, quoties

1 Batavis

i(h. (h) Imo venis generofo mero incalefcentibus , bella ifta

vocalia in realia fape definunt, cum quicquid ad m

lum int

a(zzts efl

ciique |

Jrve cantharos, froe difeus in telum vertitur. (1).

"Probat,

$. VIIL Obfervarunt nimirum curiofi ingeniorum

Aginniin

fcrutatores, in ejufmodi hominibus avlieyopiMuc. gj Qice

inprimis:

veniac , €ontradicendi carpendique (tudium perpetuum , quo

PïOQUG pi

acti ( ais negant, (i negas ajunt; omnium fententiarum qua-

pit, ed a

rum auctores ipfi non funt ofores; qui tum fibi placent, cum

&s adhil

