GENBSIU:

quicquid alij dicunt difplicet. Hinc triftes femper gerunt fe«

rulas, idus au&oribus quos legunt minantes; non minus$

[ qui

hoc (ibi azrogato imperio fuperbi, quam alij fceptro ; intee

Reer ha

rim eodem quo ipfi in alios utuntur, hos in fe viciffim jure

que jme;

uti nullatenus ferentes; fed vel minimum idti atque reprehenfi

Qetiitut

veritate ;

omnia fragoribus clamoribusque complentes : bann bibige

&ópffe balten e$ (ita DN. THoMAs.(k) ) für eine groffe

d

injurie, toenn fíe anbere neben fid) lepben follen / bie nidbt eie

idibg.

neríey Segnung mít ibnen fínb/ tocil fie feblieffen/ baf fie

(rilitus s

bor ibnen auf biefe art ftillfdbtveigenD eíne8 aroben Syrtbum8

frorum ;

befcbulbíat / unb feígenbs für Sarren gebalten. toetben,

Tt. Qu

Quodfi ergo hi in aliquem fimili cftro percitum incidant;

Difita

& veluti fopitum . canem latrando excitent, dum demum

lum feci

collatrantibus utrisque mirabilem oriri confufionem neceffe

glomm)

e(t, cum neuter afperitate inferior videri vult , & palmam

iit,

acerbitatis & inurbanitatis infeliciter affedtat uterque ; — ut

j od

parum fxpe abíit quin à latratibus ad morfus & dentium

infiXhionem veniatur. Clafficum faltem his ita canentibus &

dl an!;(m

quod

per fuperbas acrefque' cenfuras alios & hos fatis aliàs pacis

librig S

ficos provocantibus, non raro accidit, ut hi quoque non ita

Medica

femper fecurn habitent, quin falem in refutando adverfario

UbitaVe

Operibu

adh?bea'nt, & fic lis'vex lite bellum ex bello trahatur.

ftlgus pr

$1X,

(h) Imr pelfimum ;cvï fui. fcholavumque morem . graphice. defeyili

t laud4s

gus V'IVES, l.c.

(1) dicente ER.ASMO Diatr. de L. .A.

T. IX. Opp. p. 997«

I) z

(9) 0

(k) 3vebt Goang. Sürften in Thel. €tteitigleiten/

P.vgi 503.

* ( )98 -

plo, urf)e,

- $. IX. Monarchiam ejufmodi univerfalem avcrum

'

,

npore al

^

noftrorum memoriá in animo habuiffe trium-viros illos J. C.

gxempy, :

—

dculg , ant

Scaliserumt, hujusque (ex quorundam fententiaYfilium Jofepb.

f6, quotiet

& Claud. Salmafium, hunc circa XVII.Sec. medium Lugduni

, bellaifa

in Batavis poft Scaligerum filium Profefforem honorarium,

iltum integro fereSec.priorem,poftquam inMaxim.Imp.Fran-

!mW eff

cifcique Regis caítris bene aliquandiu meruiffet, Medicum

rgeniorum'

Aginniin Gallia feliciffimum, omnes vi fui horoas & Criticg

inprimis artis Principes vulgo di&os ; non verbis modo fcri-

f ;y) (ite

m, quo

ptoque profeffi palam funt; quibus propius ipfos noffe conti-

git, fed conatus etiam refque ab ipfis geftz facile ut fides di-

Tüm quae

(ent, cunt

&is adhibeatur permovent. De Scaligero patre. Jo. SAN-

3. B5 Smli.l

GENESIUS Gallu (1) ita: Magiffratus genus efh apud . Parna[-

geruntfei

gri.

on minus

fun, quo qui fanguntur plus ipfis Regibus po[fants. atque in ipfor

Reges babeut poteflatem. . Lepes conflitumut , cau[as controverfia;-

10 intt»

iffim jure

que [ine provocatione dijudicant . fedes. affignaut 5 bonores de-

cernant ; uotas fame impouunt 5 in dicla Jaclaque incredibili [2-

reprehenfi

j bt

veritate inquirunt $. verum pretia e&efiimant ; qm'zl ad unum-

quemque pertineat pronunciant , donant aut adimunt uuicuique

i quii

tidt t

quodlibet. Critici nominantur. . His prafidet qui dicitur Hoper-

criticus 5 quo in magiffratu verfatus eft iniquifJimé patrum, no-

j w t

firorum memoria ]. C. Scaliger, de cujus. decretorum improbita-

emiu

te ommes querebautur.

Specimeu, improbitatis hujus in

t

ncidans

Difputationibus contra Cardanum, quibus de fabrilitate citu-

lum fecit, inter alia dediffe vifuse(tacutiffimo quondam An-

j demur

1 Decee

glorum Mathematico Jo. VALLISIO, (m) nam Jod. Scaliger,

inquit, pro more. fuo [atis pro imperio Cardanum traclaus ue-

palmam

uj Ul

gare quidlibet fibi licere ratus efl adeoque [at amplam [ibi negan-

di an[am videtur na&us , fi. Cardanus afirmaverit.

Interim,

dentium

otibus

quod PariNUS (n) confida omnia experimenta quz in his

libris Scaliger vel in Hiftoria Naturali vel Re Militari aut

fà$ paci-

Medica fibi tribuit, dicit, afperius di&um effe, nemo, credo,

e non [

dubitaverit, cui vafti hujus ingenij perfpicacia ex aliis ejus

dverfatio

operibus fuerit perfpe&ta. — Jufepbus J.. Scaliger , paternis ve- 3. 7. Scad-

L

erit, Íi quide

O S-

geri.

fligiis preffe iuüitifï'g dicendus

b 3

m G.].V

SIUS

[

ii de'

(l)ät.. 1I. de Parnaff. LC. IP. quod de Parna]f. Magifivatibus agit p. 306.

(m) Oras. Inaug. T. 1. Op. €jus. p. 9- ,( n) Pfltiniani: B[4$.

]

W. P- 997'

Y

^

$

; ä ( M")*æ :

vifum fue

$1US (o) fententiam de ipfo dicens audiatur, nam,prefidens;

inquit, panéque idvoyvoquon tg) au0iac G- fuit, fepe etiam tur-

quem.prc

gens lolisinis [uccoy ac f quis non per omuia ajJeutiret oebemens

rat;(u)qu

alieni nominis obtretlator: quo vitio non mediocriter fedabat egre-

do, quod

gius, iuó adumiraudas aninni. dotes. Quod idem & P. D. HuETH

& modd

fuditorun

de J.Scaligero judicium eft.(p) Sed quod adipfam hanc Votfii

de Scaligero juniore fententiam attinet , aliquid tribuendum

punt hab

Silena(rus

videtur zelo , quo , ifta fcribens, pro Soceri Fr. Junij gloria

contrà THUANUM vindicanda ipfe gener flagrabat, quem

adeoque t

tam acerbe pronunciaffe de Junio , deíultorig. ipfum fcien-

bito, & t

tiz dicendo , amicum ejus (Scaligerum , cujus propter me-

cuus illad

rita. fümma nomini parcendum putavit, innuit) fecifle eft

QUE

ariolatus. . Quamvis vero Scaliger, plerisque dum viverent

ürina geri

minus fe zquum prafliterit, &1a literis publicé editis, à ca-

pracyits.

lumniis quandoque non abftinere potuerit, quibus, fcio, fa-

ittf ii

cile caviflet, fi vel per fomnium veniflet in mentem, ut ex

? & f

more malo poít obitum: quomodocunque divulgarentur,

Titie *jinr

defun&is tamen iifdem. candidum fe exhibuit virtutum prg-

deprimun]

€onem ; famz viciffim fuz przcones nactus íummos H.GROoT.

Ui qi

(q) B. BERNEGGER. (r) B. DANNHAWER. (s) 1n C/. deni-

d qua. I)I

ue Salaafio làndando vituperandoque vix fibi fatisfacere

fa.

6). Salmafi. videntur de eo qui fcripferunt. O. FERRARIUS (t) Salza-

E

kvzæmæ (

frus, inquit, vir efl, in omui literavum geuere. emiueutifmus;,

10 hgze f

Jed quefita mevitis: [nperbia iumodicus. [ni aflfimator , aliorum

eontemptor , omnuisque [cutentie , cujus ipfe auctor mon e[Jet ini-

Difu w

( lingum

*

aicus. Itaque dum & [e "vel petita venia &j cum bonore diffen-

Tif, Bütani.

zientes traducit ( carpit, vurfusque. equo jure revincitum, to-

záque vita bunc funem contentionis ducens aut. pulfatur , ant

ïnana Menj

Moxy, ]

verberat, male dicendo , & quod con[equitur mule audiendo , [e-.

mexfadhus im ipfoó epere vecriminandi con[umptus cji... Scilicet

&f do

moium :

cum in literis omniqueprorfus eruditionis genere, jam fe re-

num occupaffe putaverit, in ejus quoque pofleflione tueri

Q füpe

fe debere credidit vel.maledi&is, convitiis minifque quz ho-

ani &Xte

CX animi

minibus formidolofis metum incutiant. Quid de Salmafio

vifum

Colledoy

(o) '/Præf.' Libris de Hifl. La;. prefixa. p./m; I12. (p) Demonf) Evang.

673.:m. .(q) Comm.ad Luc. 1,$. (r) Oratt. p. 88. & ObfJ. Mifc. p. 85.

(5)

() Mj

Á

i'!ii:, 9" üu

- ddi Bf difp. p.45- .(t), Praf. D. H. de ve Peff, Ed, ?atav. 1654*

|

)') IMdG.

L

N

: vif'uni' faeritB. BOECLERO noflro, id videre eft ex cenfurá 1ibri

ss

f b

, quem pro- Rege Carolo Anglo adverfus parricidas is icripie-

vehti

rat;(u)quam vel idep ftudiofo Le&ori evolvendam commene

ahit ert-

do, quod fpecimen plane egregium exhibeat Viri & cordati

) HUETIL

& modelli, doceatque quomodo ir. recepfendis virorum e-

inc Voff

fuditorum vitiis, femper virtutum quoque quibus eminue-

bpenduta

rugt habenda fit ratio. & facienda mentio. In eàdem quà

..

nijeloria

' Salmaíius, Jo. Frid. GRONOVIUS quoque fleruit Academiá .

àt, quem

adeoque tellimonium ejus de Salmafio adducere nullus du-

m Íciene

. bito, & tanto quidem confidentius quod omni affectu. va-

pter frle

cuus illud tuliffe-videatur: Sciznt, inquit, ( x) quieumque non

cille df

ignorant voirum , fuiffe illum. ut d liberalia ( ad quod'vis da-f

, ViVerent

— Érina peuus ita ( in onmi vita omnique acn fmgularis , vajlis

jtis,à d

pracipitis ; Q ob boc fape dioini, fape caci impetuss. adver[us

S, (Cio, fü-

iram, odia, euttlationenr, frniffras fnmpliciffimorum quoque dicto-

m, Q 68

—

vym q fatlorum interpretationes, fed ( cupiditatem quavisra-

lgarentur,

zione vincendi, & fi quis paulum modo fe. [upra oulgus efferrets,

deprimendi longe infirmif]rnum & pror[us umum multorum, de-

Itum prie

HOGROT'

nique qui verum faceret: Heracliti diclum , zroxüpmaDin vdov & di-

dsxe. Indeerat, ut in boras jndicia dy. animum mutaret , neo

T dente

(utsfacert

quicquam cvilius faciliusque quam 'oel vetuffifinnum amicorum

t) Sdn-

levil/ime cuique [ufpicioni douaret atque impenderet, Idem ve-

ro hxc fcribens Gtonovius alibi. ( y) de Salmafio ita: Fir

aj m

;, lii

prorfus eft frue pari:| adeo cognitioue Orientalium, Latina, Gra-

j dfiti-

ce linguarum cum: antiquitatis d& Gentium & Eccdefiaflica, Ju-.

Wffdi' fn'

vris, Botanice, Pbilofopbie, ut verbo complechar , omnia qua bu-

Ifitm, ) ii«

nana mens affequitur, fi im smmm cadere poffmmt, cognitione cou-

juuxiz. Baque qui Scaligeri vicem eum Jetbire voluerunt ma-

X

jir, d

iäïldoi "

gnifici Acad. curatoreg "verifnie tanto. de Viro jadicarant..

Omnium vero horum de Salmafio loquenrium fidem lon-

Sclict

un f f

—— ge füperaret Salmafius ipfe , teftisque effet in caufa propria

ine tüttt

omni exceptione major, fi quidem non jocandi gratia (ed

-éx animi fententià dixiffe certó conflaret, quod DNN.

P:æf«.'-

; Salmäüo'

vifon

Collg&orgs b comgendiä&n gelebmn Lexici

DNW

mM/Z- gmng.

CC (w). Mufeo p.4-!f.. (x) Epzþ ad Clement, fzzäfunäïa libris ejus. de Se-

fferiis, quibus palmam intey omues ejus alios, nonnulli W'þm,m » j« 686

P

( y) Ja ad G. Richter, Epif. p. m, 2&. i

,

NTSUEM

[3»w. MENCKENX. ornati (z) ipíi tribuunt verbis

ifiis: ba£

hudes,q

fblimmfte roat/ baf ex fo-bodmütbig tar/ feinen CfGibere

bras obd

fptud) [eiben Fonte/ unb Die/ tvelcbe et cen(irte/ atob tra&tir-

jpnotanti

f& 9f[8 et einft nebft. Mr. Gaulmin unb Maz[fac $id) in. Det

eximiuni

&bonial. 33íbliotbect 4u. SDaris ;befanb/ unb. Gaulin fagte:

adoriunti

d g(aube/ baf voit Dren sufammen toobt allen Giefebeten. iu

t frini

&uropa ben $opff bíeten Ebnten ; anttoortete erauf eine Det»

€orüm (

dcbtlicbe CYBeife : (ie folten bepbe Denen anberen Gelebrten

wl ex ip

in bec 2IGeft beptretten /. er moolle ibnen allen alleín geracbfen

?

Yomattor

eptt.

Aari& ambit.

$. X. fInfer -aufas juftificas, fed quæ; f1 accuratius

magis pu

tagonilar

examinantur, injuftz fant, bellorum, H. GROT. etiam refert,

quo-cum

fs

1Óetum ex potentia vicini, (a) cum folida £ieízer, qua fe-

tut, tant

zendum minime dicit, quod quidam tradiderunt , jure gen-

frvire, |

&um arma recte füumi ad imminuendam potentiam creícen«

W

tem qu£ nimium aucta nocere poffet. (b) Similes plané imo

&& pejores his., illi mihi in literaria Republica videntur qui

fÍcuri ipf

qui carm

nulla laceffiti injuria, bellum aliis indicunt , eos adgredi-

vulgei

untur , honeftosque eorum conatus quibus poffunt modis

àmpediunt, non alia inducti ratione , quam quod metuant

Ingenia,

ne horum fplendore obícuri ipi vel fiant vel maneant.

datia ij

5731

Quam quidem folicitudinem auimos eorum inprimis an-

tbiritztag

xios tenuiffe exiftimo, qui Illuftri Pzffeudorfro; in Londi-

nenfiScanorum Univerfitate, magnos vafli ingenij thefau-

indarefm

M Qp

£os primum explicanti, edito Ze ]ure Nazsre ($' Gentiumt

gj

immortali opere, clamoribus , machinationibus, infidiisque

tam molefti, fibi vero, quod eventus docuit, tam noxij ex-

triere n

füiterunt.. . Alij eoufque ab inepta fe ambitione in tranfver-

FOPH v

fum agi patiuntur, ut catulorum inflar vellicationibus tan-

f afers

tun lacerationibusque oble&entur & dente Theonino ob-

A

via quevisrodant. Laborare morbo iíto fzpe deprehen-

U ettam

w

éuntur novi aovorum libellorum fcriptores, qui nafcentem

gloriam famamque quam commodiífime fic provehere fe

Qantum

poffe arbitrantur, (i qua data ratione in famam garriant alie--

qmdem j

tï()msquE

nam, i. e. eorum , qui communi hucufque confenfu & ap--

probatione prcipuo fuerunt loco & do&iffimi funt habiti,

grntis gl

. laudes

- (g) si:.Safmät):- (a) 1,32,5,1.. (b) 115 17,

( u

OE COnx*

it: Nl

Jaudes, quantum in ipfis eftob(curent & viris clariffimis ten

e-

TU

bras obducant. Hi, fiduciam faciente impudentià, & , qus&

tybtradir-

ignorantiam fere comitatur audaciá, cum vident virum telea:

fib n t

eximium quippianr prodidiffe, illud.protinus: velut & fpeculà:

ii gl

adoriuntur modisque omnibus lacerant & fügillant, (peran-

dottut

tes fi is pugnam non: detredaverit , fed ad intempeftivam:

f dint ttt

at

eorum cenfuram aliquid forte regerere dignetur, f& quoque:

vel ex ipfa hoftistam potentis vi&dorià nonnihil fame & exe

gadf

iftimationis.in literaria Republicaconfecuturos, — Hos nihil

magis pungit quam cum minime punguntur;: adeo ut;fi an-

iCcuratrs

tagoniltam undique quafitum non , deprehendant, nemoque:

m telet,

quo:cum contentionis. reciprocare ferram poflint inveniae-

4, quile

tur, tanta. ipfos capiat dementia-in fua ut incipiant vifcera:

jure get

favire, feque ipfos te&o refutare nomine;. tantum in ora«

n crelcete

hominum: ut veniant,, nec incognita penitus (cripta.,. ob«-

late imq

fcuri. ipfi pláne maneant. Qnod de Garopolo Poéta conftat;.

jentur qui

qui carminis fui de Carolo M; cenfuram ipfe acerrimanv

; .adgred'i-

vulgavit, (c) Egregie ut folet, Scholaftica hzc, quz vocat;.

jnt mods

ingenia,. xaperneter Tl PUFFEND: (d) bac, inquit; velut: epiz-

] mpetuant

demica ifli ordini labes femper fuit; invidere alterius famas. ar--

manemto

repzan. emel opinionem mordicus: defendere5. carpendis aliis - au--

tbovitatem . frbi. conciliatum . ire:5: clarorum virorum . inimicitiis:

rinu at«

»'n Lon iL

inclare[cere velles. intemperie litigandi laborare;

Quod boc. vel--

st 'compendio ad. famam : fingularem

1; thef-

ue eruditionis: opinionem:

7)

gra[Jarà. in proclioi: ducant, pofiquam

j

enas per artes; tenebris f&

jfidsque

eripere non daturs quodque uno fic momento ex numero ob[cuz-

noxi.] [2 C]

rorum viroram. emer[aros: fe [Derent., f qmm.-'mæwlm:aliis pof—-

eanfvtte

fent: affergere.

ybus tte

S.XL H

lud quoque obfervatum Riadtenus ufu 'efb pa- málà Pa

ynino 09«

ce.etiam inter.Gentes civili fadta, non tamen tutam eam div. Gensss-

jeprehen*

firmamque-fatis inter earum fcriptores effe, quod'unus fere. Seripits.

as

yilcentert

quantum alterius glorix detrahit; id fug accedere, perperam:

quidem, exiftimet, Hinc fit ut ex ifto fímultatum &mulà«-

yvehere !

gant l

tionisque fomite, ignis f(zpe maximus exfurgat, zelo pro»

CT -

yfo &2

gentis. gïbriä.v.indiegnda; ftylum utrinque a:cuenxte. Qu

nt habi U;

ad--

ludes

(c) MENCREN, Charlet, Erude p. 43,

(4) Erid, Snd. p 64 ff

eoll. p. 165. a« f.

;

É N ')?5-

üt non'n

&demodum de, vit&

do&ringque fingularis Viro C. Barzbie

torti dái

Chiift. DauMIUS; ( e) ff ambitiofior , fcribit , quibuJam vi-

detur Bartbins , eum tamen nón credimus, qui novimus virum

[177

Gifatiart

ropius. — Lege talionis. Germanorum ouminus contemptoribus (

fim Toli

ambitiofis [ni ja&latoribus , [me magna. tamen adeo ve , quod . [ci-

idicio f

anus, dta erat oboiandum.

Qua de re illusneo amamus impen-

viltienfu

feus, quod. Patriam vindicavit findiofius. . De Italorum quos-

Te vapul;

cunque aliarum Gentium fcriptores carpendi licentia, fuo

jam &vo queftus e& J. SCALIGER. (£) do&ifferorum , inqui-

vocula $

Germanc

ens, virorum invidiam nunquam effagere potui. JAtque, ut ab

Italis incipiam , cum primum: in. [ucem exierunt nota mee in

libris de

velüt.op

Varronis tres dibros verum . Ruflicarum , ab eo tempore maximi

Derrovin

uominis, atque plurimarum literarum vir , qui magna 'cum lau-

fíam ole

de, atque . felicitate bas literas traGavit , nuuquam defüitit! me

Brattoul

apud noffrates. accu[are : nre tnum im. perniciem literarum na-

tum: aum efe de literis,fi porrocvixero. - Hoc tanquam aliquod

fit &b

caruten legitimum Vir, id atatis, ea venerauda canicie uoffrati-

Véte po|

Vide

Defcium

bus, qui Romá. trans AAlpes proficifomntur. itevave. [olet.

amabo , quo genere excipere folen ^ Tran[alpina ingenia E-

ipfis fl

mf d Fefmeufes Romuli, qui omues. extra. Italiam pofitas

puanein

gentes barbaras vocare [olent.. En modefliam. .. Hoc dicere. [olent

lalum 3

i, quibus libros. meos ipfe mifi : quos ego quotidie laudavi.

t hom|

efe, d

Quod fi quifpiam Gallus eorum libros iflis acclamationibus «j

tuouulag; profequutas. effet , uon innltus boc. tuli[Jet certe fiio.

que mul,

Plaué eum aceto: IHtalo perfudi|Jent prius, quam difcederet. Sed

^ogis i

non miror bac.eos de sme pronunciare , qui . . Adrianum. Tur-

I5 Àquj

nebum non bumanius acceperunt : cum eum barbarum. pronun-

Cim Moy

ciarunt, quod juflum librum uüicellaneorum, im unum caput con-

CbUfä /ing

jiceré foleat , neque admodum £ «s -gaxm adeov quarat.

Eos

ine eo loco babere , quo virum , cum.quo comparandus non [um,

OE

equidem .non daleo . atque medius" fidius. ultro gratianr. babea.

M,ng.

Gloriolam ex ne[cio quarum vocularum. commutationibus auci-

Cf

t 1008 n

pari, angu[li efl animi. . Cui tamen vei valde fludent bomines: Ci-

Htana, aj

falpiui, quibus etiam, dolet , baminem "Tranfalpinum : ea tractare,

Mlïig !nag,

ndi-

LUPT

que tg*zntzam- ad Italos perz:i:ï?enæg-; Nam «Vpam'qm Propertij i

cafe

(1) p,

hi

*

( ej Ep;/i XIF. ad Tla.-. Reinef.. p. ;;7.L . (£) dn Epzji d jo. Siadium,

gemem de T

s. u

»

/

JErt-f: Sm/z;g./OPuj&. ankccf'zöög. edits; p. . 208.

-

1 E"S*Ne U

M^

003 CT

C hts

&are non 4nojkum

eff, qui Celta, Vafcones , Aquitani fumus: fed

Vfl vi-

- eorum. tantum, qui in Italia nati [unt : qui tamen . jure. [jto

ZTRU

fibi permittunt, Aueriem mobilifffeum municpium in Fran-

Marbur d

cifcauorzm fodalium wretvopolim transferre./ Sed-Gallos vicif-

qui fi-

/Uo-fim Lualis, fi qu& datar occafio, non parcere , illud nuper

indicio fuit certiffimo , càm dodtiffimis Memoriarum Tre..

W Tif

üm quose

voltienfium Au&oribus, celeberrimus Fontaninius eo nomi«

entia, ftio

ne vapulavit, quod duo capita immediaté fequentiá, eadem

; inqii«

vocula 3ed orfüs fuit. (g) — Quod fi Galli omnes eádem in

le, It

Germanos judicij inclementiá etfent, qua Jo. Bodinzs, qui in

TE TTEU!

libris de Republica, & de methodo legendi hiftorias, data

D ,maxz'mi

velut opera Germanorum virtutibus detraxit ; Jac. David

1772

- Perrouizs Cardin. cui ingenia Germanorum nil nifi cerevi-

Áfitit m

fiam olere ac meram truculentiam fpirare vifa funt ; (h)

FEUME d-

Brettevillius Abbas,(i) ex cujus fententia Germani fungi

a ii

funt & bárdi, quos ne vivaciífima quidem eloquentia mo-

je uifritie

vere poffit ; Z4dr. Bailletus , (k) cui tanquam fingulare be-

w T

neficium Germani aeceptum referre. debent, quod aliquam

n P-

ipfis folidz eruditionis atque judicij laudem relinquat, nec

r pf

, piane in pecorum ipíos numero habeat; non inepte interim

talum aliquem dixiffe putans , Germanorum animas non

r [l

nt hominum aliorum, in cerebro, fed in dorío fedem ha-

; lat/ziwz';

wzihfs Qul

bere, ac Minervam in harum terrarum Scholis Academiis-

que mulos fuos alere.. Domiuicus. Boubarfius ( V) qui in Dia-

certe f

j 36

logis füis rem prodigio fimilem exiftimat , fi que in popu-

u Tut-

lis Aquilonaribus praferim. Germanis (quos apté ícilicet

cum Mofcis coniungit) ingenia feliciora naícantur: C'eff gne

Prom!n-

;

aput d-

chafe jïng?tliere, quun bdl cyþrzt -Al(emand e4 Mofcovite

fl E

5Pil y

(g) yid. Gïorn. deLetterati T, 21. ayt.2.. ( h) in Derronianis Pa

6. edits

Ol W:

7 bd'bäd.,

Bat, 1694.. Sj quidem vera fuant & à Perron. profeBla, qwe fab hoc tlttlo cir-

cumfernntur,

Major enim wutique featentie fides in illis ex boc genere fcriptis

]ij -

efi,quæ ab JAu&loribus ipfis vivis dv Jcientibus in [ucem emiffa [unt, ut Cheu-

yiué C

v&ana, ab Urbano Cheuveuu * Davrbaftana à Jo, Clevico profe&la. — Incertiora df*

dubia magis Menagiana, Thuana, Sorberiana, Naud&aria, Patiniana, Firetcriae

iniditt

jj -

na & alia poftwma. conf. de Scaligeranis judicium MORHOF. L. f. Polyh. p. 281.

um

(i) Dans fón livre de ! Eloguence de la cbaire & && Barrean P449. (k) J

gemens des /gavans T. 1.D, 11.cb. 7. des préjuges des Nations $. 6.p. 272.f2g.

(1) Cujus merita in. linguam Gallicam luculenta funt, Envetiens d'Atrifls dr

ul i

| Id'Et/fgene IF. Entret, lo Bel efpris p 197. edit, accura:z;[zï --.Am[ief. 1703

-

& (18) ?

la nature Je €es

quus, ll

sil y en a quelques uus au moude , ils fnt de

nantque. ?

efprits , qui waparoi[fent. jamais, [ans caufer de l'étonnement 5

quod judicium ne gre ferant, egregium addit folatium: Ce

qui iifiodi

tunt, & :

aefl pas , que je vezile, dire, que tous les fepteutrionanx. fojent

befles. . Scilicet largiendum quidem erat. Bubzr/;m Germano-

obtrefant

rum nonnullos ultra brutorum conditionem. fapere; illam

eorüm pà

tamen ingenij vivacitatem, illam lucem. atque elegantiam,

ipfos vitd

quam fingulari nomine /e Bel effriz, five Prillaut vocant,

dit juger.

proprio quodam jure ad Gallos pertinere, eorumque £ini-

pattiouler

bus ita effe inclufam ut (1 forte ultra Rhenum, Alpes aut

(iii quz*n*o

Pyrenxos etiam, velut rara avis reperiatur, non habitare il-

[ N

lic putaüda fit, fed tanquam per errorem itineris eo delata,

-- — Él

imne. L

peéregrinari. Hac , inquam , judicij inclementia in Germanos

ífi omnes Galli effent , utique fufficientem. belli, defenfivi

s honnp

faltem , caufin habituri effent Germani. ( m) Quemadmo-

£ , CHf

dum & Gentium jure belli caufam juftam gens habere ,cen-

djins eng

fetur, fi qu& alia, aut fimplicem aut intenfivam , ad quam

dtgli, i

jus perfe&um habet, ipfi deneget aut imminuat , exiftima-

QTl (

tionem; imo perpetuum fic futurum effet inter Galliz Ger-

((f jeuerra

manizque eruditos, bellum. (n) Sed cum in ipfa, humani-

& Ang

a

tatis laude inter omnes hodie confpicuá , Oallicana Gente

longe alia de Germanis eorumque ingeniis fit opinio, fa-

rudiru,n'g. ]

cile.illa arroganter jactata generofo contemtu & filentio

Is pl

ulcifcuntur, iniquisque fuis Cenforibus, Beceros fuos, Con-

D6 Jüven

ringios, Wapen[cilios , T/cbirubaufos , - Leibnitios aliofque op-

Dullm,-

ponunt; quippe quorum fumma in rem literariam merita,

tiditione,

niffi-

,non fummi modo m Gallià Viri , fed ipíe Rex Chriftia

( opera

mus,

quo[dam

VQX dum (

(m) Quemadmodum Bu?:ur]ij inprimis infolentía multorum in fé animas

Jiylosque converiit,prater enm ea Qu Cleantbes fcriptor pedMnmæ Q ipfe Bubur-

Hfmis t

féi popularis in eo reprebendii , dans les Janiimens : [v les Entretiens d'Arifle &

Pariffenf

d'Enugene; iemque 7o, BR.AUN; Gróning. -4cad, Do&lor [ub cenfuram veveca-

yit in Sele&, Sacr. p. 67$. mulio eundem fale perfricuit -Au&lor Anonymus quem

mime] PU'

J. F. Cramerum e»idam dicunt , i Epifl. ad amicum quam infcripfit: V indi-

$, x

cias nominis Germanici contra quofdam obtre&atores Gallos , vid. Ce/,

tæa oce

DN, STRUF. Introd. ad Not. Rei Lit. C. F. $.13. & Suppl. ad' l. c. p. 40. fag.

Cnfioni

add. omnino CL. DN, RICHEY Stadendis Gymnaf. Re£toris meritiff. amizi bons-

mtiüïmi, "Progr. quo Gallorum quorundam de Germanorum Ingeniis jndicia ini-

nitdtis conmvincit 4nno 1705 edi,

(n) wid. DN; 1; UDDEI Elen. Phis.

(o) q,

Pr. P. H. C F. $ 1. 5.6.4

!

ocMo (19) —

llfe de uj

'mu's, zflimamnt &

honorarunt & adhuc dum xflimant Eoin

Tbeteut s

rantque. 'Nequedefuerunt quidam, ex ipfis Galliscordatiores,

um: Ce

qui ifiodicam illam civium (üorum jactantiam indighe tule-

ub foent

runt, &, quodam cum Germanis quafi federe inito; illorum:

CTüanQe

obtre&andi libidinem graviter perflrinxeruat. Egregie fane

€; 1lam

eorum partes'defendit & à tam iniqua judiciorum procacitate

pantiam,

ipfos vindicat perurbanusille Urbanus Chezreus: (o) Om me

VoCinl

doit juger ni bien ni mal d'une Natiou par am particulier,ni d'un

.

que fi-

particul

Z

er par fa. Nation.. ll y.a des Allemands comme des Yran-.

L]pes aut

cois qui m'out poiut d'efprit ; des Allemands qui ont- [eu plus de

Jtate 1«

Hebren , plus de. Gréc que Scaliger, ( le Cardinal du Perron

) delata,

--o--- €n France on juge fowvent du bel efprit , pav la belle hu-

etmanos

meur. — Les Francois difent, C'efl um Allemand , pour exprimer

jefenftvi

am bourme pefant, brabal $. & les Allemands , comue les. Itali-

madmoe

ens , Cefl u Francois, pour dire um fou & un étourdi. — .Nous

& CUl«

difons. encore , C'efl un -Im(ien, porr marquer un fourbes & un

" qum

dnglois, pour marquer un traitre, — C'e]l aller trop loin c& il eji

xiliitde

certain qu'il y a en France des gens fort [agess. des gens éclaires

lig Gtt«

& peuetrans en Allemagnes. d'autres. de fort boune foy en . Italiey,

yümaie

Qj en Angleterre des gens de bien.

h

"

a Gente

S. XIL . Ephemeridum eruditorum (quz orb

em " 'Bella Litevavs.

pio, fte

ruditum hodie fere inundarunt, ut, nifi prudens accedat fe-

occaf. Ephemu -

Erad..

filentio

le&us, plus nocere quam prodeffe poffint , & periculum fit,

ne juvenes literariis novellis legendis intenti, novellam i. e,

, Ül

nullam , titülarem non realem ex hac le&dione teportent e-

qIe (f

meritày

ruditionem) auctores quofdam dum confidero , id mihi da-

janilte

tà opera agere videntur; ut literaria bella moveant, vel dum.

15

quoídam plane non dignantur quorum Ícripta recenfeant s.

/4 At

Vel dum de aliis. quos recenfent ,. quid ipfi fentiant andacter

nimis pronunciant.

Prius illud fitisgraviffimg, Sallonenz

j But

j ,471/76 Ü

Parifienfis Parlamenti Confiliarium, (qui füb Hedovillij no-.

( vtl

mine, primus in Gallia Ephemeridum, quas Jozrzal des Sca-

Til

vans, dixit, 1665. Auctor fuit) inter & 4Epid.. Meuagiuni, or--

; V indi-

ii (

t&, occafio fuit. Nam cum Sa//on in ephemeridibus fuis, re-

literas fpe&tantium dicatis, li

Ao. ff

(

cenfioni [criptprum aq bonas

t

jiá hm

| u- d

bris.

lii*

— — (o) Cheurean. T. 1; P. 91« add,

y, ?i

p g. 0 162, ii Jc Germanis com—ræ

.'Pgr?an. gerbonorifice oguisur,

D

T

$) 2) Wv

bbüs ;und:cxs locum non effe innueret; Menag:o univerfum

jCtorum ordinem provocaffe vifus eft; qui idem , publice

íuz zfonorumque (ex Advocato enim Parlamenti Pasifienfis

Ecclefiz Sanc&i Petri in- Patua Civitate Andeoavenü Deca-

nus fadus) exiltimationi confueturus contemtum iftum,

quem putabat, aculeato pro more fcriptoultus elt. — Nec

minus de ejufmodi ephemeridum colle&oribus queftus

eft Ulricus Huberus Francquerang quondam decus, quod fe

-

in dicatores Reipublic& literariz erigerent, atque jus civi«

tatis eruditz Medicis potius, philofophaftris & hifloriuncula-

bt

zum compllatombus ; quam JCtis donarent.

Quamvis au-

tem vix futurum pofthac exiftimem , ut aliorum fibi odia

contrahant Colle&ores Ephemeridum ob denegatum fcnptxs

ipforum in novis fuis literariis , locum ; poltquam major

fere eorum qui libros ab aliis fcriptos recenfent, quam fcri-

bentium numerus fa&us ; poifunt tamen ephemendes ifte

bellorum literariorum occafio evadere fi quidem earum au-

&tores, tranfitum fibi Per aliorum territoria,Dominis non fa-

L

lutatis, concedant, eumque non innoxium, fed talem qui his

Hl

qmdem valde fit perniciofus, & belli adeo defenfivi ipfis

lmPonat necefftatem. Nimirum ut curiofitati Le&ons fui

omni ex parte fatisfaciant , excerptifque fuis plures alliciant

emtores, non contenti fut brevi compendio librum ali-

quem recens editum exhibuiffe, fedde ipfo quoque ejus au--

&ore hujusque dotibus fententiam libere dicunt, & prout

quidem vifum fuerit, hunc laudant , illum vituperant; la-.

bores hujus maximis encomiis extollunt, illius contra de-

primunt & atro carbone notant; ficque ad fui defenfionem

provocant, eos quibus non perinde et, quid quisque de fe

fentiat, quove loco apud alios fama fua fit atque exiftima-

.N

tio ; quibus item iniquum videtur in literaria civitate,in qua

füummum imperium nullum, fubje&io nulla, communis ju-

dex nullus, fed zquales omnes,quofdam eam fibi libertatem

atrogare , ut ad tribunal fuum reliquos obtorto quafi collo

rapere & )udlas officio fungx integrum fibi effe exxfhment.

z

]

S. XIll

E

-

EE

x

*X *

n

4

—

u

m

T x

nl

—

—

-

Ts

m

ACHEYEUSVERCTM:

*

31

CX

f

aY

CO

w

Ü

M.,W

.

$

E

E.

A

um

E

3

um

&

Vi

—

-

m

ii

AR

——

s

2

——

d

n

v

E

—

UTR

TA

"

-

"

u

C

:

-

FT

»

D

--

*

P

r

*

"

»

"

EE

*

»

*

ses.

n

E

"*

i

P

;

u

F

»

Y t

A*

?

*

"

"

L

L.

5 r

i

*

^

^ al

É n

"

*

*

"a

n

p

L

h

b

"

-

:

E

Á

.

ts

ha

i

-

,

N

3;* ,&

a

/

$

L

A

2

:

A

*

*

:j

"

-

"

P5

;

:

$d

irà

Jj

"

h

E

d

E

E

?

3

E

A

x

I*

t

"AT i

:

b

X

P

z

ss

d

p

ii d

"]

*

"

A

»

E

3

2

-

d

E

1

F

-* i

p

-

:l

-

x

[

Z

B

"

r

*

"

*

^

.

T

H

,

r*

*s

*

&

ä

*

*

Pl

*

l

*

s À

;i

»

"1

?

:

À

Á

x*

&

M

L

2

-

E

E

Ed

"*

*

"

j

»

i

y

»?,

s

&

"

F

*

2

t

"

-

r

A

E

"

-—

L

b

L

$

2 *

» liM

".

^.

inaid

*

ï:

h

F?

/3.

»

j

a g

d

*

*

h

i

x

45

E

Ll

d

8 s

N OR

t

*

D

*

*

*

Á5

[|

»

£

ïä

P

E

:

*

*

*

]

P

"

»,55

od

je

"

1

;

cÁ

d

$

x

:

"

L

"

:

"

?

d

*

LE

*

P.

k

f

*v

D

3f

»

w

*

t d

$M

á

i

»1]

,1

r

$

*

"

2

L

»

;

4

yy

T

?

P

»

Lj

d g

«:

/

5

lw

d

"

p

F. '»';

i

^

aM

À

"

a

P

v

k

^

d

2

"s

Ó

sb

H

t PA

H

E

sX

t

E

;&,f

;

;

*

f

B

fÓ

*

,

-

LE

iL

]

L.

à

!

P.

z

4

L

T.

[5

1

»

ha

p5

$

1

*

1

—

d

»

^

?yä«

T

$

"

h

.

"*

4

^

f

Mu

«

j

"

"

EN

F

f

E

:

H

^

x*

"

Va

Á

L

,

1

^

*

"

*

d

L.

L

*

P

j

D.

P

H

:

".

"

E

»*

d

^

d

j

$.

/l

.

--

*

P

Y m

s;

d

*j

ä

,Jþ

:ä

"

S

s

b«

*

j

&

n»ï,i

L:

P

*

*

r

*

a

4

|/

"

p

j

*

Jinen

Y

*

E

*

P

*

u

*

od

y

"13

ub u

1

»

»

*

a

X ^

* u-

h

*

"

—

o

p

^

4

,

h

*

;

k

r

u

D

M

Pl

H

"

P

L.

)

f

4

*

;

3

:

»

»

À

*

T

*

F

T

i

1

»

n

^

j

fs

i

h

á

y

*

V^

ïua *

7

x

p*

?

t

*

AT

s

"

E

2

5

*

E

*

5

M. N

Af

[*

u

"

[ "

j

[

"-

Á

P

)

4

.

d

i

À

p

».

1

L

&

E

T

C

1

&pá

-

"

B

$

Y

T

,

R

a

&

E

Á

-

L|

o

Á

n

*

2

g

L

f

DL

bn

*

51 X

ï:

P

lp

D

*

*

Á

s

J

b

-

ES

:i'

E

**

5

*

"

"

t

*

"

d-

H

E

h.

x

-

g

;

hi

*

"

F.

?

?

J:

,

-

r

Á

P

P

$

al

*-9'&4;

iw

t

*

j l

$

4

r

,

MT

[

E

».

w

A

--

"

P

$

*

"

^"

,

T

31

Bb

"

E

E

üg*

»

»

.

.

sf hs

x

*

ys

"

,

"

r

: d

Z

t

"

i

w

D

*

X

hd

U s

$

?

r

*

£e

F.

E

*|

M

Á

, d

P

a

fä

-

*

Á

F^

F.

"

4

)

!

T

»

*

E

«

190911

À

ä

E i

- i

^

B

»£

*

p

&

l

A*«

s

3

N

f,a

"

P^

?

*

ïï

"*

f

pévr

-

)

*

ES

b

*

A

w

(:

Lt

À

^

L

^

*

Yi

T

^

-

2

?

B

ä,

^

4

fy

"

*

»

"

3

'1':;«;

F

r

-j

"

&

E.

j

;

3

f

;

ï

k

"

j

$

^

w

.

*

p

1

"

E

*

T

,

é

L df

P

a us

*

k

-

h

d

D

"

"*

"

£

,

hg

1 b

*

"

",

n

L

k

ï

r

a

i

"

TU *

-2

TR

;

h

L ^

^

^

b

.;

Á

;

U

*

w

*

m

1

*

3

«;-

E

! a Vi

,^

$

"

"

j

*

34

1

,

ET

ha

"

24

A:m-w

*

&

"

^

g*

;

2

1

4

*

"

t

"

od

y

r

]

Z o

^U

*

E

,

"

í

*

E

—

"

4

us

i

»

b

45"3«

^

i

3

5

i

- d

"

*

ts i

4

*

B.

Li

L.

wl

^b

p

L

:

H

P,

a .

L.

&

d

d

*

"

*

*

*

f*

AT

$&

H

D

*

p

"Pt

d«c, 3

E

L.

Á

A

F.

*

$.

P

P*

3

T

*

"

i

v.

"

**

P 4

^* a

»

r

o

*

E

5.

al

g

x

-

4

?

Lt

Y

"

—

À

)

*

u*

H

*X

H

M

P

"

Iv

!

41

"

$.

re

á

!

?

*

á

;

UP

:

-al

[*

&

L

p*

"

"

^

"

-

*

*

$

^"

»

*

34

,

"

$^

-

P

?

D

P

7

*

Tä

P

A

H

d

-

i

*

A.

r

á

"

-

[

-

"

*

&

L

P.

L

—

1

E

"

$

E

j

-

1

F4

F

/;

-

E

N

E.

N

x

*

F.

w

d

"

&

N

u

"

1

-

H

-

w

*

EM

".

D

n

£.

YU.

*

6;

f

nyp

^

—v d

"

xX

21

du

b5

4

R

a

4

as i

í

$« 28

d

*

h

^

*

4

rA

d.

:

ia

Tw

*

t

""

H

*

s

*

h.

y

^

"

;!

*

44

á

*

Ed

h

ä&

s.

d

L

2

*

Fï

a*

i

d

.

P

"

H

:

"

É u

*

d

-

*

x

/

^r

*

*

*

:

^

E

P^

"

""

D

)P

E À

.

*

"J"iï

3

1

3.

*

*

*

z

w

m

T

w w*

Á

E

L

(*

"db

m

]

.

!

*

-

Á

N

$ *

*

£

,

t

T

A

,

Y

É

i

^.

É

*

M

29

*

"

&

y^

P

*

&

Áj

i 4

i.

h.

4

L

;

P

i

hs

;

A

a

*

? *

k

E

P

* Y

&

s

Y

:

-

i

"

pb

H

*

^i

ä*

b

5

"

-

*

^

