Prefide Pvitburico, Mogunutiuorum /rchi- Epifcopo, Synodum ex Pre-

deft«

fulibus G

evimanis , Gallis ac Italis colleham , ejüsque Canone 11. decre-

quiá

tum , ut Epifcopi, Presbyteri, Diac-&9 Subdiacomi ab uxoribus ab[lineant,

at«

quia Divima Miniflevia. contveclant; üt im multis Concilüs firmazum eff.

dinit.

Cum Tubingano negotium nunc porró erit Nobis , aft facillimum iftud,

ycilil

circa Seculum. X/I. de quo cozjagium Clevicorum (cribit is (vvv) adbuc

)pl'i-

im ufu fuiffe in dnglia, Hybernta, Dania g Germania , Calixto licet 17.

Or-

calibatus legem denuó vepetente ; habitam autem fuüb ejusd. Sec. exordium,;

onits

in urbe Anglorum principe, Londimi fub S. AAnfelmo Cantuariorum Zv-

ttll"

chiepifcopo , $9 Papa Pafcbali, vel à Magdeburgicis (xxx) commenda-

. po

tam, tam illuftrem Syzodum conztra vxores facerdotum , tacet penitus,

adeo , ut oppofitum Calixto Carmen , partum leviffimi fane, ac pla

néà

Qp*

I*

puerilis ingenii, recitatum & à Chemnitio (yyy) olim; recenfere; &

eo-

in eod. opere, quo reperizam à Calixto , non latam ipfe faffus eft; ex-

jetle

E

robrare Calixto, velut Authori primo, Colibarüs legem non verea-

*

tur; !

mó & graviffima , üt (zzz) sit, nectere Bernbavdi bauc in vem ef-

.

Va«

$, qui comtiueve non valent, pevfefionem iemevarie

ex

018 , utinam,; ajeut

PTOF ie 7'i P

aut calibatui

avye nomina vereventuy.

Itáne PERFECTIONEM uüt

;;m'o !

t«

confiteare

? Quis autem & in eo impudentiam non deteflerur tuam , five

runcas, & corruptum recitas; five quód

Re

qqöd textum buncipíum & det

ine

XXXX 3

gio-

fine loco, fub fola voce: «2 lj

*

7

li, adjicishunc $. Patris ejusdem: 7Zolle

vócit

de Ecclefiía bonovabile conjugium, €$ iborum immaculatum , nonne veplebis

Mart

eam contulijnaris ? Prior, cujus loco hec (impliciffima profers: (multz

abflineut vemedio muptiali, in omue. deinceps flagitium efffuentes,) germa-

£€05,

udip

nus, ac; fuo üt in fontelegitur, nünquidin caputtuum eft? Sicautem

.habet: Effet autem fine dubio melius nubeve, quàm uvi, Q9 [alvavi in bu-

feran

papa

mili evadu fidelis populi, quàm im Cleri fublimitate Q9 detevig vivere , €7

diftvi&iis qudicavi. — Multi enim, non quiden omnes , fed tamen multi, cev-

0f

if

adie:

gum eff, nec lateve queunt pre multitudine , nec pre anpudeutia

ucvaut :

multi utique libertatem, i qua vocati funt, inoccafionem carnis

4

diffe vi-

Ü

rilf

deutur , abflinentes vemedio muptial ,

€9' in omne deinceps flagitium effluen-

7e$. Ettu cur mutilas? cur depravas? Nónne, ut Colibatum diífua-

GU

null

fiffe, conjunctum cum Clericali profeffione conjugium. fuafiffe videri

pofífet, qui /zPerzatem praviam agnovit, maturam delilevationem (olam

inhe

que

exegit, de incontinentia 70z accufavit univev[i

Warem , ei nec excufavepo-

zevat univerfitatem , neque, ut ad SS. Ordines promoti nubant, horta-

b (

Doll

tur, fed , ze paffim ad eos curvatur , $9 veveveuda

ipfis quoque Spiritibus

"dngelicis miniffevia bomines apprebendant. finà ve

verentia, [inà confideva-

Cato

li |

zione? Altero (aaaa) contra eos pugnavit, qui

zubere omnino, & uni-

verfis probibuéve , fingentes, [z amove id dicere caflitatis, quod maghs causá

Con

zurpitudinis fovende $9 mult

hh

iplicaude adinveuerumt, quorum quidam dif-

Jentientes ab alüs , intev folos vivgiues matrimonium coutrabi po[fe dicebanz.

Clànt

u A

Ad Pruw, Papam, gradum facimus, & à Confefforibus Aucuf(lanis

primüm illud exquirimus,

Quis , aut quotus Is fuerit? Chemnitius (bbbb)

lu

modó zZ£ueam Sylvium ,

yeh]

allegatis a&5 Coneilii Bafüleenfis , &

quidem

li?. 2. nec non Ejusd. epiflola a.

1457. AKome [cvipta ad Shobannem

du

PFruudt, modó Pium II. feu Eunde

Doru

m in Pontificatu accu(àt de fententia,

quam retulimus. Verüm, /4&a fi legeris, quà (cccc) patent latiffim?,

m

nec Jibrum tamen , nec fententiam reperies. Equidem, íi P/arizam au-

F?)a

dis, proverbialis hec Ejus íententia erat, facerdotibus magua va

-ione fub-

it

Àil

latas uuptias, muiovi veflituendas (non effe,

quod fide peffimà fübfti-

Imþz.

tuit Confeffio, ac poft eam Chemnitius ,

fed ) videri.

Et veró, Qui

Dron

À. 1458. Pontificatum adiit, cur Sacerdótum nulli conj

ugium permi-

magj

fifle legitur? Cert?, Platiná tefte (dddd), vivendi vatione

m ita partieba-

pis

?uy lpíe, uz ocii Q9 defidie accufa

Tuor

avi 1ullo modo po[fet. Surge

bat mane auvova

ilucejcenze, c9 babita vatione valetudinis ac ve Divina cafzà

(g pi? fa&a ad

Dit

C

negotia publica flatim egvediebatur.

Prarer has, quantó audacior, tantó

minüs omittendus hoc loco calumniator eft ( eeee) noviffimus, author

1t f

diffevt. de [puriis im Ecclefíia €?..Re. Littevavia Clavit, Chriftianas Wei(-

ijri j

fius, nefcio, cur,

à fe ipfo Cygseus compellatus, eó progreffus usque,

7

ut furiofam Papicola

rum Sacerdotibus uxores non permittentium

vabiem

D

vOcitey,

Toli

eit

vocitet, fpurios autem proclamare non dubitet Poztifices San&i(limos ,

Mu

Martyrii etiam glorià Illufires, ipfum adeo S. Diory/iumn 1. tum veró

TOf

eos, quibus pariter nec (ffff) Chemnitius ipfe, nec alius quisquam

item

adíperferat hactenus; aut; ipío non diffitente Weiffio, pridem abfíter-

; bd-

ferant macular tam nefaftam Authores clariffimi, Sylvefivum 11/. : (eudo-

papam notoríum , Zezedichum F111.

uem /fanélà , do£? €7 veligiosé pev-

n

*

E

oraffe pyo Clevicorum continentia i2 Coucilio Ticini celebrato, xu (um ip(e

adíerit;Zadrianum IF. & Mavtinum L.ac;poft /umocentium F1II.Sgc.XV.,

DUM

? Ui«

Clenestemn P1I. € XV L atque inter convitia, multó etiam cratfiota, zz cla-

vif/mo boc, t blaterat; fpuriovum confef]u, [an&os etiam Cardinales, denique

l

Itf«

(fs.

ex Canonuicis uel unicum Sobanuem Teutonicum.

Adeo calumniaru:n finis

nullus, nullus mendaciorum hominibusiftis! Adeo fcarabzorum natura eft

idefi

)am

inherere fordibus! horum , cüm non invenerint, fingere , queis fe (üí-

[ Pg.

que fimiles oblectent! Equidem ?d 4ifl. 56. Canonem 2. £? 13. ac ver-

Qr

ü*

ba Gratiani provocat (gggg) Chemnitius , cujus inílitiffe veftigiis

7771

Bochmerum , tantó eft demirandum ampliàüs, quód Canones Damafo

t-

datos ad fpuriorum claffem refert conftanter quóscunque alios, quin

u-

hic vel adnotet quicquam verbo uno contra do9sríav, vel contra

CorveGorum Romatiorum notam utrique citato canoni (übnex«m. Hanc

u

À/-

(hhhh) (olvant, aut froenum ori pofthac, calamóque infolentiori inji-

ciant. Fatemur (iiii) porró, fuiffe Szculi X. infauftam fortem illam,

ai.

danis

ut Aome dominaventur poteurif]mme equé , ac fordidiffne meretvices , qua-

vum avbivio wmutaventur [edes, davemtur Epifcopi, 9g , quod «euditu bor-

bb0)

defi

veudum 49 infaudum efl , tntruderentur in Sedem. Petri earum amafü pfeu-

dopontifices , qui t1om [iut , wifi ad confignanda tempora in catalogo Roma-

TI10

zorum Pontificum [cvipti. Verüm (kkkk), ezh Dowi1Nus dormivit, i

ld

eadem zameu navi, que typum Ecclefie gevit , conflitit , nec ab ip[a vece[-

'ïmö;

ff* ; adeo, ut impii IVovatores, Evangelice Fidei, quam profitentuv, exortes,

Qu«

galibus obrui f'uélibus videutes Petri naviculam, mon effe t ea CHRISTUM

ftl-

impi? blafpbement , pofféque eam mevgi, imà demev[am comtra CHRISTI

DEO

promifJtones feuflva obganniant, plaué ceci atque cecovum duces

Qui

tagls odibiles impietate, quàm illi libidine.

Quibus & illud meritó jun-

If«

bie!m.

as eX Platina Prr Il. elogium, ad dictorum confirmationem , ac ple-

niorem Confeff. Auguft. confü(ionem pror(us fingulare. Ceput $ A4N-

j

T,.

DREZE ? Peloponuefo à Principe loci, Romam avettum Sancto PETARQ

cum maximna venevatioge, cumque fupplicationibus cleri populique. Romará

jntó

in [acello ad id fabricato collocatum ab E;o effe , vepurgatumque templum , co

'hot

loci potiffrmum , dimotisque quorundam, (quod notanter notes,) Poztifi-

al

eum e5. Cardiaalium [ebulcbris, que Bafilicam ipfam temere occupabant.

;que,

(a) ad citt. Titt, de Coclib. & Vot.

(b) L, IV. c. 12, cit. $. 23.

(c) To. tX. Hift, (a. 1667. im-

jim

reffz Hanoviz) p. 210.

(d) ad L. IV. Tito xxl ;O 220

(e) ad L. II Tit. H. $. 23,: 24. III,

fil.

-tl

.12, 13,15, (f) Vid, GNETSER. To, V, P.pr. p. 178.. (g) 5 HlFRON, Opp. ed. Ba

o,

N

*

j

(

[

To.lMI. f;4. b, & 19. s. contta Helvid. & Jovinian, (h) ad T"it. It. cir.rg

N D d; quibus

h

Jac MASENIUS, $, J. in medit, Concord, Proteft, cum Cathol, in una Confeff, Fid, dea, 1662.

Ij

P. HL.ibiád p. 177. ** Cüm objiciunt, Coelibatum effe omnis impuritatis officinam, tantüm mo-

gt

neo, ut füas, fuorámque Proteftantium familias excutiant, Ab Illuftrioribus domibus ufque ad

an hac ztate fua majora inter Coclibes IKomanoruin, an

r

ipfa miniteoruim te&a tranfeant, dicántque,

Pl

inter conjugates Proteüantium, flagitia eminesut,, Wc' ibid, . (k) To. VIII, H, E. c. 2. art. I2.

À

&. I. n. I6. I7. prout & prater ibilaudatos teftes (SOLSECUM in vita, LINDANUM in Dubirantío,

SANCTESIUM. inreíponf. ad apolog, Bezz, & PRATEOLUM) Gallicé legis apud MORERY

P

dt

Di&ion. To. Prem. V. BEze ** Quoy qu' Ecclefia(tique il entretenoitune femme , qu' il avoit dé-

L

bauthée fous ptétexte de matiage, & on l' accufa encore d' un crime plus horrible.

C' eít ce qui

at

luy fit venirla penfée de fortit de France, & en effet étant revenu d' une maladie dangereufe caue

fce par fes débauches , il vendit fon Prieuré de lonjemeau, & fe retira à Geneve &c,,, To. fecond.

an

p

p. 24. V. CALvin ** Bolfec, quia connuparticulierement Calvin à Geneve, afsüre qu' il fut en

E

fa jeuneffe fuftigé , &eut la fleur- de lis pour un crime infame & deteflable, — Il ajoüte qu' il en

«

a vü une atteftation de Me(fieurs de Noyon , entre les mains de Bertelier, Secretaire de la Seigneu-

rie de Geneve , lequel fut envoyé à Noyon pour informer de la vie de Calvin,;, & apud MAYM-

fe

[:

BOUARG Hift Calv. ada, 1564. ** Cen'c& pas que s'ignore, que Bolífec, qui a connu particu-

lierement Calvin à Geneve , nous en affeüredans fon Hittoiredelaviede cét Hérefiarque, oü il

(«

dit mefime , qu' il ena veu uneatteftation de Meffieurs de Noyon en bonue forme entre les mains

i

deBertelier Secretaire de. la Seigneurie de Geneve , qui fut envoyéà Noyon pour informer de la vie

Di

T

de Calvin,

Cela fans doutc eft un peu fort , & a fait enfuite, que de grands hommes (Edm.

ti

CAMPIAN Or. 5. ad Academ. DUR A&. defen(, Edm, Camp. adversüs Wittaker ; les Controv, du

Card. de RICH. L. 2, c, I0.) ont écrit la mefme chofe fuür la foy decér Auteur,, Nec juvat aífeclas

d

u

hominis exceptio ibid, fübnexa, qualem pro Beza nullam repercre , dequo ad a, 1561, ** & plon-

di

gé dans les plushonteufes débauches, comme il ne paroift que trop dans fes poéfies toutes remplies

d' ordures & de faletez qu' il appelle les divertiffemens de (a jeuneffe & für tout dans cette horrible

li

üt

Epigramme,oi en faifant leportrait de fa maiftteffe qu' il nomme Candida, & d* une jeune gargon qu*

"

il aimoit,il a I effronterie de fe vanter & enfuite de s* accufer luy-mefme du plus exécrable de tous les

crimes, C'eftpourquoy comme il vit qu' eftant citéà comparoi&re au Parlement pour rendre compte

(m

de cette infame poéüe , il ne pourroit jamais fe tirer d* un fi mauvais pas, ilfecacha pour fe garantir

de

dufeu; & aprés avoir vendu fon Prieuré de longjumeau, & quelques autres pctits Benefices, que fon

Vrg

&

oncle Maiftre Nicolas de Beze luy avoit réfignez, il s' enfuit à Geneve avec fa Candida, c' eít-à- dire,

unecertaine Dame Claude, femme d' un. Tailleut de Paris qu' ilavoit débauchée & qu' il époufa

[

du vivantde fon mari , commengantainfià Geneve fa nouvelle Réforme par un adultere continuel

(

Hl

*

& par un mariageimon(trueux, quilerendort digne de mort felon toutes les loix divines & humai-

nes.,, WElSmannus, Tuüubing. (Introdu&. in Memorab. Eccl, H, S. Sruttgard impreífa a. 1718.

ln

P. 1. p. 234.) Calvini tuiturus honozem , vocitet ** maledicentiiam RICHELIL,, imó '*innume-

W

rorum in hunc ufque diem Seripterum Pontificiorum malam fidem , abjectam invidiam , fraudem,

Q

furorem , praoccupationem coecam,, Quorum omniun: damnabunt Lutheranum hunc, qui,

$

MAIMBURGO infpe&o, videbunt, falüffimum effe V/EISM. affertum, quod ** Maimburgius aper-

Tnt

tis verbis deferuerit iftam (üt ait Weism.)fabellam.,, (1) To, II. Jh. Ger. f. 156. ** $Boi ébelicoet

(u

luí

fcben * rvil Srame nidpf &c. 221.a. b.. ** eitt feeliger SXeuber, afeidy wie Cbrifttie eir retbet ia

in ber votlt. &c. 222. a. * Goftaebe mir rur iid)£ oicl bee Feujcobeit G. Dieconpmit, melcher felbo bez

[c

Feruiet, baf ec (eins flei(cb witten ub brunft utit Eciner faften t0c) mrbe semen Funb, 25ie viel befz

Q

[

fet were üm gemejett, nad) €. ?Paulus vabt, freiett, benn alfobremtem, , &c. plané contra

Apoftolum t. COR, VII, 7. 25. 26. 38. & ep. 2, C. XiI, 9, & huius infazniz zmulatorem habet ho«

diedum in Z£.Lio L&lio , Herbornenáü (ep. Galeate III, p, 78, & 80.) contra SS, HIERONYM,

v

& GR EG., Nazianz, Plura LUTHeri leges To, If, Jen. Lat, f, 308. feqq. VI, W'itt, Gen f, 247. VII,

lu

f, 128. feqd. & de Cath, BORIZE vita poít fugam é inonafterio per biennium inter Witteb, apud

T

COCHLAUM in a&is Luth, ad a, 1523- p. 157. prateralios, prout & To. IV, Jen. Ger, f 355. b

DI

dealiis quibusdam apoftatricibus, (m) Majorem partemfuiffe monachos, patet ex Diff, deRelig.

Yi

O:rdinum Sanctit, &c. adn. XI. Quod ità totes, ut, cüm LUTH. To. II, VC itteb.. Lat, f, 284. b,

** adolefcens fecundum & uicefimum annuim iugreffus,, fuerit jamdum , ubi inonachatum fübiuit,

lo

tenueritque inannum decimum fextum , aut, cüm Al (Fabr.) f*nosin Religiofo , plures in Cle-

b

ricali vi:a exegerit, poftules, caíténe tamdiu vixerintíine conjuge? &c. (n) Quibus fummo jure

M

adplicavetis, quz ad GAL, I. . 7. 8, I1L, 3. 1. TIM.I, 19. X in ep. $.JUDA y. 16. 18.. (0) To. I,

f

Lat, Witt, f, 400. b. in verb, ** detrue bat Gbritliche Steipett nict gemuft, fein C prid) , Cer-

qu

tam facientes uocationem ueítram per bonaapera, fatge ntcjtà.

( balb bu aetencd'eft , fo unb

(o. (olt e3 inber Góriftenbelt sgebett ,. e$ foltet feite , erbare, susbtige, Deiliae , Fenjd)e Ieute

HI

feiu, (obaftttbe8 Epangelti (chon aefcilcf ^ ca.6. Luc. , quibusadde P. GRETSERI To, XII. P.

LXV, b.

3t

Pt* P» 361, ad 3714 P. SCHWARZ Coll, Hift. To, IV, p. 331. feqq. & AntifPfaff. ad n,

!

(p)

-

(þ) THREN.IV, à Y. Y, (q)w vid, Anti-Pf, ad n. LXVII. oo. pp, (r) Gott bathae Eedtideliittt ; Y

ibus

* (E8 i(l bod) eiteL Duberen 2c. Sybr arbfte Funf it panquetieren, uttb it ber buberen fiübieren, a

6ó1.

fan fieaus ber maffen t005I, bie tvelt i(t aller fipalfett oll,,,

(s DaufzDofitll (typijen. dea.

mo-

1559.) Cone, 2. ad Dam. I, Advent, ** €$ toitb bie 23elt au biefer &ebre nur je lomnger, fe árz

w

Btt. ,, &c. (t) To, III, Jhen, Germ. £. 191, a. ** teentt firb mebr Gacrileaia aejcbeben. beaebener

iDy t

per(on, beun fintbeinem berfftr 3ebracbten &uangelio ? 2 2 teenn fínb mebr serlauene Soctude

uno vonaen zu 9Sitfemberg , berttiBt , aeieft ? ,, &c,

(u) apud Andr. FABRIC. Harm. Conf,

tU.

T

Aug.p.377« (v) Ejus, € quo Luther erat, & $zculi, & S, Ordinis Eremit, S, Auguftini Vicarius Gen.

MAT

per Germ. & Belg, teíte Lfelino. (x) ad L. HI, Tit, II. $. 24, cit, (y) in Inft, H, E. ad Sec. XI, ubi tarnen

itdé

de aliis Moguntinis, (z) P. IlI, cit. p. 72. 74« 764 84« (a2) Ad huncreferunt BARON, To, IX. ad d. A.

, I6, HARDUIN, To. lY. col, I0II. ex edit.Jac. SIAMONDI, prout & NATAL. Alex. To. VI. c, 4.

equ

art. 4. CAKANZA in Summa , ad p. 568, imó CHEMuitius, [etfi ad p. cit.figat Annum 800,] pauló

! Cálie

coud,

anté aífignat annum $13. — (bb) ità HARDUIN col, cit, CARANZA, & czteriomnes, (cc) ad Di(t,

t en

23. c, ** His igitnr, ,, ex S, ISIDORI, Hifpal. (é Szc, VII,) Regula Clericorum, feuL, II, de Offic.

il en

Eccl. c, 2. (dd) Cent. IX. col. 366. ubi ** Viduarum ac uirginum uifitationes frequentiffimas fugiant,

eontubernia foeminarum nullatenus appetant , caftimoniam quoque inuiolati corporis perpetuó con-

gncu-

TMe

feruare ftudeant, ,, Sinà his **aut certe &c. , Quid ? quód CHEMnitius aliter ad p, 72. (üt modà

tll

ea dedimus, ) aliter ad p. 84. reeirat, nempe hzc? **Clerici aut' continenter viuant, aut., ,,

oà il

(ee) Cent, cit. col. 362,

( f) de Clecc. c. 19,

(gg) ex Ejusd, L. II. de Offic. Eccl. c, 44 5. 1O.

mairi

(hb) Ad A. 1049. refert HARDUIN, 7To. VI. Concill. P. pr. col. 1009.

(i

Vid, Dedicatio

Diff, de Anno $, ex VICTORE III, (L.ItI, Dialog, ütextatad p 8$4. To. XVIII. Biblioth, Max.)

lvt

Ed

TRITHEM. de Scr. Eccl, C. 231, &c. fuiffe ** Virum per omnia Apoftolicum , Sapientià przdi-

y, du

tum , Religione confpicuum, omníque do&rina Ecclefiaítica apprimé Eruditum, ,, &c. Vid, &

(feclas

do&iffimz ejus epiftolz To, VI. Concill, P, pr, cit. à col, 927. ad 978. MAGDER. Cent. XI, col. 453.

ubi, quód **Leo nonus, antea Bruno nominatus, in Germaniam ueniens , Moguntiz Syno«

plon-

dum celebrarit adfuerintque Bardo Moguntinus, Eberhardus Treuirenfis , Hermannus Colonien-

yplit

rtiole

fis, Albertus Bremen(is, Engelhardus Magdeburgeníis &c, ,, Meminit & CHEMNItius ad p. 74

nqu

cit,. Nicetz cujusdarn, de quo ália plan& extant apud MAGDEB, Cent. cit. col.627, (kk) ad L, IlI;

juslts

Tit, II. S. 24. cit. (Il) ex STRUVII Colle&, Script, Rer. Germ, ad p, 304. ibi in przf. ad Lambert,

(mm) P. IlI, cit, p. 75. (nn) Cümenim BARONIUS ex LAMBERTO fcribat, ** Synodum hoc eo-

ng[C

dem anno Moguntiz congregatam , ufque ad verb, **peroraret,,, ipíe addit, quód ** inter alia

»mntit

yefoi

vrgebant, hominem plane hzreticum & vefani dogmatis effe, quioblitus fermonis Domini, quo

le 'iluh

ait; non omnes capiunt hoc verbum &c, ,,

(oo) fa&um in LAMBERTO legis ad p. 391. ; verba

autem hzcad p. 379. nec ea Germ. fed Gallorum, prout & his ea tribuunt MAGDEB, Cent, XI.

g'gouü

col.485. DeSynodo autem agunt ad col. 488,. CHEMnitius verba ea fcribit fuiffe Cleri Conítan-

ninud

tienfis, Vid. P. III. p. 75.76.

yumli'

(pp) Loquitut ita quoque CHEMnitius p, 76. cit. MAGDEB, l, c, in

jb

locum Altaris fub(tituunt ** Sacres ordines, , (qq) ** Miffarum,, tamen & ipfiíbid. proferunt teíti-

1me

monium, (rr) col. 486, (ss) LL IV. c. 11, $. 13. (tt)cit. P, III, à p.75$. LAMBERTUS contrà incit,

Coll. p. 378. feqq. & 405. 419, 421. , , prout & Card, PETK A ad Conítitt, Apoft. To, I, p. I76, n,

u(kmy

$. ad GREG. ViI, Conft. unic, (uu) cit, Tit, III. $. 12. (vv) P. HII, cit, à p. 70. (xx) in Inft. H. E,

g

,;pcr«

mem, p. 345« 419. 463, 506. (yy) Vid, To. lI Coll. Hift, velad folam pag. 214, ex L. V. ejus c. 13«

(

(zz) quos citat. ibid, ad p. 171. (aaa) alleg. ejus hift, ad Szc. X, n. 6, (bbb) To, IL, p. $90. (ccc) Vid.

t

Inftit. mem, p. 462. lit. l, & 517. add, To. cit. p. 952. deeodem EDGARO, nontantüm, quid ei

przceptum, fed, quid egerit; fed & convitia Spanhemii ibid, in Dunftanum, & Edgarum, (ddd) vid.

;

d

"

Cent. VII. col, 464.

(eee) ad A, 701, n. 6. prout & BARONII ad eund, n. 15. ficut & ipfe PFAFF

«l Bf

/

con!fl

l. c. recitat, aftfiné pofterioribus.

(fff) Vid, HARDUIN To.II. col, 1139. III, 480. $88. 962;

erhe

ad ann, $31. 589.633. 653« (ggg) CHEMnitium puta, qui p. 87. ** Concilium Toletanum primum

tempore LeonisT,,, habitum fcribit, càüm Is A. 440, federe coeperit , Concilium autem ccelebra-

le-

tum fit A. 400. Vid. HARDUIN To. I.col.999. (hhh) Vid.fup,n, XXXVII. h. (iii) Vid; HARD,.

] VIl.

To. & col. cit, inverb, ** ut diaconos.. . fi incontinenter cum uxoribus fuis vixerint, presbyterii ho«

,

q?üd

noreé noncumulentur,, &c. (kkk) Vid, n. XXXVII. i, & CHEMnit, p. 44« 5O, (Ill) Vid, Cent.

"

&di

VIII. col. 683. 686, (mmm) col.694. (nnn) Vid, P. SCHW'ARZ To. III. cit. p, 142. 202, 210,

& ipfe JóCHER , in Lex,

(oo0) apud FABRIC. in Harmon. cit. p. 277.

(ppp) de Jurib.

TAT

Pont. Max.ad n. XXXV.i. k, 1

*

(qqq) Cent, VI- col, 388. 606, IX. col. 542, - (rtr) ad p. 66. & à

lblu,tr

p. 72. ubi modó Vlricum, modó Huldericum , modó Hulderichum vocitat, (sss) de Cler, L, L.

|Cle

1] )uïd

€,22. (ttt) nempe S. Vdalricum creatum effe Epifcopum A. 924. imó juxta Chronic. Auguft, Eccle«

fiz, A. 905. Nicolaum autem Papam obüffe A. 867. & quómodo Huic fcribere Epifcopus potuerit ?

fo, ]

qualem fe in principio epiftolz vocat, &c. (uuu) A.962. üt apud NATAL. To. VI. c. 4. art. 35. imà

t

& MAGDEDB, Cent, X,col. 433. quod denue in Inft. H. E, memm. omittit Pfaffius, (vvv) in d. In(t,

yno

H. E. p, 549.

(xxx) Cent. XII. col. 1258, quibus adde NATALEM To. VI, ad Szxc. XI, XII, c.2,

d

uit

'!l Pl

ait, 9. $

.I.& nota, quód hocipfum Baehmer (ad L, III, Tit,1I, $, 25,) falsó refert ad A. 1129.

XOO0CXX

nec

[9, ?

aecfine novo mendacio,quo Matthzum Pariüenf, laudat teflem (fcd àLondin, & Tiguríno, àt often-

dit To, VIIL, p, I46, P, SCHWARZ , peílimé corruptum

rit pecuniam infinitam de presbyteris pro fuis focariis redimendis, ,, Aliterid, & cum craíliore men-

;) pro €0 , quàd *' rex Henricus accepe-

textu

-

dacio,referunt MAGDEB, Cent. cit col. 1272.. (yyy) p. 72. ubi ** O bene Calixti, nunc omnis Cle-

culari

zus odit te, ,, &c. PFAFF. Inft, memm. p, $50, ** Obone Calixte ,,

&c. CHEMNIT, Baizi pag, 1754

PFAFF Balxi Cent. II. (iné pag. vel col,allegat. (zzz) cit, pag, 5$0.alleg. **de Converf. ad Cleric,

(uin

C. XXIX.,, (aaaa) Scil. in Serm. 66. fuper Catrtica, urfdevideas , quo.i iidem & ** hzreticos fe

fpici

probavére, (quód à cibis abflinuére,) non fanà , quia ab(linuére, fed quia hzreticà abftinuére , , , de

infania Manichzi , fe & folos Corpus Chrifti effe gloriati, ,, &c,

bbbb) p. g0. & $44

(cccc) à

bus.

€ol. 1103. ad 1952. To. VIII. Concill, apud Harduin,

(dddd) ad p. 265. edit, a. 1529. curatz in

teri,

offic, Euch. Cervicotni, (

ceec) recufus Witteb. A, 1735 füb tit, etiam Germ. oott aelebrten n

renzfcinbern, ibi ad p. 10,

feu$,3.p. 24. & C.2. 6. 4,. (ffff) vid, p,66. (gggg) ad P. cit.

fidar.

BOEH. L, I. Tit. XVII. $. r. in E. I, P.

(hhhh) Vid. Anti- Pf. ad n. IC. x

(iiii) cum BELLAR M;

in przf. ad Librosde Summo Pont. BARON, ad A. 912,

"if |

ad Orig. J. Eccl, ZEL. Lzl, ep. gal. IL. p. ror.

(kkkk) priora fola refert PFAFF ii appcnd.-

fiI5,

tot

. XLV.) Argutiunculas veró quod porró fpectat, pró! quàm furi-

les, quàm inanes omnino ac nullius ponderis funt eze omnes ? & ad

Ait

0rat)

1.) quidem , ecquis eífe poffit rudis adeo ac bardus, quin advertat vel

primo intuitu, dictum de Adamo non effe trahendum ad univeríos?

&F

Referas huc fané illud S. Hieronymi (a), tuzc effe, ex Apoftolo

) /[.I!Ulln-

fih

^hle

dam mulierem ( per filiorum genevationem), fi illos gemuevit filios , qui vir-

floli

giues permau[uri fuur.

2.) Quàm fit omninó nulla hujus arguriunculee

C0à

€ont

cohafíio cum altero illo (b) Calvini ejusdem, 4 gemize celibatum effe ali-

zev expetendum , quàm fi vxore caveve po[fit. .Ejus (pudicitie) fevuandee

AMI)

&v

vnanm e[fe vationem , vt [uo quisque modulo (cur non multó magis Divinze

gratie fübfidio?) fe metiatur.

AcD)

ui fadtum, utipfe (c) nec co-

p

coní

gitàrit de eo ante Duceri monita, nec (d), primà mortuà, preceptum

hoc, aliam ut quareret; fibi dictum duxerit? Ad 1I.) Lurherani ho-

M.

minis refponfum damus adversüs.magiftrum, dignum fàn? JCto, D.

at

oh. Sam. Stryckii (e); quod primis paventibus. di&um eft ,. cvéfcite eg

L

enultiplicamini, boc toti genevi bumano colle&iue fumto di&um ejfe, mon

itu

vero murdo iam impleto , nec fingulos flvingeve.

Unde ilum. Hebraorum

Ve&g

errorem (£) , quo flatueruut : Omtis, qui tt02 cotifivmat preceptum de pro-

Àu

eveandis libevis, mon eff ei pavs iu futuvo feculo, vee veitci a Fagio. . INam

" con]

fí vuiuev[ale preceptum fingulos flvingeus fuiffet, peccatum effet extra matri-

g

znonium viuere , €9' male confuluiffet con[cientie bominum Paulus, quod vi-

füb

zam celibem vite matrimoniali pretuliféet. 1. Cor. F'II..— Inde AAuguflinus

hi

L. L. de Nupt. £$ Concup. c. 13. olim dicit procreatiuiem fobolis &?. multi-

t

jlicationem fuiffe officiofiffmam: Nunc iam non babet illam neceffitatem,

(

€9 deinde: INon adbuc populus DEI propagandus eff genevatioue cavnaliter,

f

féd. iam vegenevatione [piritualiter colligendus. Et ( quod propofito no-

,

ftro quàm maximé fervit) Zieromymus L. 1. aduer[us Jouiniauum (g) , con-

Dta

Nuptie tevram vepleut,

fideranda , inquit , vis verbi, REPLETE TERRAM.

blmi

virginitas paradyfum. . Ad IIL) Quid, obfecro , dici clarius poterat in

ho

textu , quo unusquisque f4am ; i. e. non alienam, 2aPere jubetur, ficut

tf

um

& proprium, (h) unaquaque (uum virum. Que enim texxtüs c

te-

fenq

*

ij

ütoftem,

JIe tlf«

S&tcept

textu , versüs 2. cum 7.8. 25. & 40. (i) effet c':"oniänüor in fenfa mulier-

isClee ;

culariorum horum noviífimo? Neque minüs alter; (zelzus effe nubeve,

LOV

etitos fe

d Cleric,

quàm uvi,) (i verba precedentia, ( quodfi non fe continent , uubaut,) in-

fpicias, à propolito Novatorum alienus eft; imó ut, fi cum SS. Parri-

fh..dc

bus (k) attendas, ad eos effe directa ab Apoftolo, qui nec in terris al-

(ee) à

nuntz jn

teri, nec CHRISTO (1) alligati jam erant; perfpicuum plané fenfüm

At D

fiítat.

Sapientem fi audirent, edoCti, comrieutem (m) effe zon po[fe

i p. dl

LLAMG

nifi DEUS det, fapientiàs & ipfi loquerentur, infelices affeclee homi-

iappend,

nis, cujus infanas proríus fententias (n) vel cum ea Sapientis, vel cum

yuti-

tot aliis Apoftoli conciliare quis eorum unus hactenus, fi voluit, valuit?

&l

Ait is, & jactat pro lepiditate füa: 747 hic dices , ut aliqui foleut ftolidi . .

t vel

orandum e[fe Deum pro gvatia, qui uemini neget €. Pulcbre..— Cuv nt0n etiam

erfos ?

S. Petro confuluifli, ut ovavet Deumn ; ne Herodes eum uincivet ? . . impo[-

iluftl«

fibile cavmis cogit eum exteruo opeve. comtvavium facere.. ltáne veró Apo-

Jl Vif«

flolus, cüm f/imulum cargis , /4ugelum Satane colapbizantem, pateretur,

nculie

coactus eít, opere ut externo faceret, imó vel interno confenfü folo

contrarium virginitati ut quicquam committeret ? an veriüs, cüm DO-

T

ul

MINUM ter vogá[fet , gratiá Ejus confirmatus ac confortatus potuit «(0)

]v

& vincere, & teftari, PiJelem effe DEUM ,. ut 102 patiatur zentav: fu-

C C0-

praid, quod pe[fumus, fed faciat cum tentatione proventum? Senfit, non

confenfit; audivit, non exaudivit tentatorem.

Audiamus heic fané

pum

M. Hieronymi refponfum (p) Joviniano datum olim.

Figiues tue,

j ho^

0 À

ait Is; quas prudentiffüno coufilio ( quod nemo unquam legevat, nec. audie-

vat) de "po[lolo docuifli , melius eff nubere , quam uvi , occultos adulteros

i Ü

, f

in apevtos vertevunt mavitos.

INon fuafit boc "A poflolus, 1102 ele&ionis Fas.

Fevgiliamum confilium eft..— Coniugium vocat, boc pratexit uomine culpam.

ootitt

j jrt-

Aut, filubet, Lutherum cum Luthero conferamus. Cafum is egroti

conjugis format; »mor&o degrauati adeo, ut eius ad vem mullus poffit ufus

Nm

nitfi

effe, &, num aliam fibiis matrimonii lege copulare pofft , explorat, ac(q)

fübjicit; quod vullo pa&o , i falutis tue nullam vationem babere uelis.. Ce-

!0[1 vi:

zevum bic Deo in &gvoto illo inferuias, eiusque curam gereus . . . fiuevo

T

?e contineve ton' po[fe impropeves , te plane mentiri , ve[poudet ; quódque

nill-

i[]dtl

commune buc uevbum pevtiuet.

ui ignem babeve uult , fumum etiam per-

fevat , neceffe eft..— Quód mon omnes capiant verbum boc, novimus. /Za-

ilitth

j f0

&enus liberi eflis , vexba fünt S. Ecclefize ipfa in ordinatione (r) precri-

pta Epifcopo , licézque vobis pvo avbitrio ad fecularia vota tranfire.. Quodfi

,(f

bugc ordinem (S. Subdiaconatüs) [ufcepevitis, ampliàs non licebit à pro-

hleth

pofito ve[llire, fed DEO , Cui fevvive vegnave eff , pevpetuà famulavi, eg

i

caflitatem , Illo adjuvaute , fevvave opovtebit, atque in. Ecclefig minifferio

ficil

fempev. effe maucipatos.

Pvoinde , dum 1empus efl, cogitate, e9 , fi in

cum

in Nomine DOMINIaccedite, Quee tan-

(

- fanélo propofito pev[everaveplacet;

em

X X XX X 2

dem in his coactio ? Nónne contrà potiüs libertas fümma, quam (s)

fefm (

equé, ac Coelibatüs in Clero obfervantiam , commendavit laudatusanté

Tanta

S. Do&or? Libertatem dico, fed antecedentem , haud minüs, ac ante

jfm

nuptias cum ea; cujus à lege tjou lberabere, mifi per mortem (t), et

vro.

d.

per ejus morbos ufum habere nullum, ufliones pati perpetuas cogare.

Et adversüm hec ipía nümquid fuis in animadverfionibus Fleuryanis,

Ju v

quod exciperet; Boehmer reperit? Pormulam (cribit banc. defumtatn effe

Diae

Jecundum corticem verborum ex ipfo poutificali Romano, nec quoad fylum

quàc

in verfioue aliquid immutave placuiffe . . ut fHyli ecclefiafliei atiquiffimi. ap-

lett

paveat vatio, eg. memovia vetineatur.

Et quid ad commendationem füm-

non

mam defiderari amplius poterat? Quàd autem porró maritum exigat

anté

Apoftolus, üt loquitur Confeflio, falfiffimum eft, — Aliud planà eft,

bale

mavitum effe; aliud, uzius uxoris virum. — Impedimentum, quod Pigamie

rio f

(fücceffive?) dicimus, ab Apoftolo conftitutum, nullo non tempore de-

Qu

prehenderunt in eo .Petres Ecclefie , adeo ut S. Hieronymus (u) ob-

fitt;

fervatum idipfuüm ab ethnicis, notárit. In quo quantüm exerrárit

Coele

()

Luther, quàm gravem Ecclefie primitive , ex 9ud«it conver(z, in

ju-

viffi

riam Behmer (x) inferat; quàm inepté halucinetur (y) Miegius, do-

did

cent fequentia eorum refponía, Lutheri quidem , modo , uerba "Apofioli

bt n

3ta e[Je inteligenda , ut Epifcopus vel facerdos fimul €9. eodem tempove plures

Juti;

uxores babere non debeat , q. v. Fidelibus aliis polygamia fub Evangelio

T.

fuerit permiffa; modó, ut f uzats fua contentus uxove, ue aut uivgines

Tatny

witiet , aut . . (neque enim charta virgo fpurcitiem admittit contextüs;)

dat j

modoó, quód (neícias, pofitivé jam, an negativé,) J7ius uxoris uir idem

fit , quod illud 1. Covintb. 7. F'uusquisque Fxorem fuam babeat; modó,

?!qäe

fianj

con[onum eífe, caffitatem non cevemonialem , id efü, monogamicam eff ;

Ht

denique, quód faz&iffina iffa [aulitas buius .facvofautiffimi : facvameuti

J d

zantum ualet , ut uec [acerdotavi poffit , qui uivgineim. duxevit, uiueute. ea-

i

dem uxore, manifeílé contra notoria SS. Canonum verba: Bahmeri

aliu]

vetó , contra difertiffima CHRISTI (z) apud S. Mattheum, eccle/ías eo

ifey

zempore ("dpoflolorum) feve primario- fuiffe collelas ex iudeis bigamiam

DT

(/imultanzam ) colentibus; Cbriflianos primeuos xelo iudaico quid indulfiffe,

Ton

€9 vinculum eorum ad ecclefias accedentium. diffolueve. uoluiffe : Miegii de-

Imus

mum afferentis, modó, velut ex 1. Cor. Z/. 26. 27. ob extremam nece[-

tür

ftatem ceffaffe vfum matrimouzi, modó verba, unius uxoris vir, eó de-

(ácer

torquents , ut perfuadeat, oppo/ite tom ad nuptias fecuudas , fed ad

)

it p

siam $ polygamiam finultaneam effe dicta.

Quibus equidem fi SS.

[

Pa'[F,

trum opponeremus (a3) effata, minüs ea fortaffe, at ponderis , opinor,

Qe

babitura (unt plurimüm, que huic ipfi fuggerit propofiro fcriptum no-

Tere ;

viífhmum hominis etiam adverfarii.

Sub 74mimad . Theol Criticavum

!tfag

titulo innotuit illud (bb); authore Hung'aro, Stephauo,Iatbvago, | Sic au-

conm

-

tem

m (j

tem differit: Zs /4poflolica an de Epifcopis feu Presbytevis lege (cc) fimul-

cante

1aneas tantum , non autem fucceffivas vetavi nuptias, uti loquuntur , vulga-

AC ante

Quominus

tiffuna. plevorumque Tbeologorum. Proteftautium. eff. [ententia.

7); etf

vero iu banc e9 ip[e ego pedibus veluz 1ve [eutettiam potuerim; multa ea-

Opte.

dem bec [iepe conantem probibebant. — Euim vevo $. A4poflolus eadem pror-

|yanis

fus vationemulieves viduas deligi jubebat , ad cevtas ves [acras curandas , five

m

Diacouiffas, que (dd) umi tantum viro in muptias comvenevant. — Quid?

fym

quód & ipfa Apoítoli verba novum offerunt argumentum, queis Za-

li df«

lbentem filios exigit. Dic enim! num inidoneum declaràárit ; quisquis

Yom-

non habuerit, habeátve? an poriis defiderárit Pabentemm, íi fufceperit

exipat

anté, fubditos cum ommi caflitate, & , ut cum S. Ambrofio (ee) loquar,

Ye efl

balentem , non facientem ?. Sane , fi neceffitatem jungende cum minifte-

gamz'æ

rio facro conjugis flatuit Apoflolus, eccur a*yz;oc ( fF) Ipfe fuit? Imó

re de-

cur, Halenfi tefle (gg), cogi paffores protceflantium. a. confiflorio non po[-

) 0«

fint, vt vxores ducant ? aut quà ratione füafor Diererico Luther (hh) fuit,

rit(V)

caelebs ut permaneret ? Nec eft periculum Qrthodoxis ullum , ne gra-

j iHJU'

viffimam illam incurrant cenfuram Apoítoli, quà demoniorum vocat

F) (s

dothrinam , que muptias probibet ; ex S. Auguftino (ii) fiquidem z//e probi-

pf

bet nubeve , qui boc malum e[fe dicit , non , qui buic bouo aliud melius ante-

pluret

panit. Exfibilat ita quidem (kk) Calvin, quód /eZe sos elapfos effe pu-

3gelio

