KaI600-997_17

s

"

T

T

"

F

i

"

r À

x

35

[

J

"

2

r

»

"

d.

3

3

i.

Ls

u

d

À

*

$

2

d

Í W

E

3-

a

5

x

. n

?

2

EY

[

I r

Kai

s

$o

AAACRUSS

s

u

s

i

35

2 i

3

i

g

d

,

if

P

x

w.

-

ao

E

É

4v

TE

ii

D.

123

ER

s

V

A

x

j

LA

T

m

d

T

D

X

E

-

jics

2

m

A

d

"

Es

D

i

VE

Ed

e»

UE OE

ia s

-

nE

—

z

P

RE

x

E

-s

A^

3

Á

D

G

^

E

j

i

GN

n

T

A

LE

.Mz

E

*

TEU

s

E

E

"

CUR

ia

369

b

o

a

w

ag Kai t

7À

EOE

i*

at

W

as W

avl

(

«

.!.a.sry.!i)h-f.u

M.

p—-

ii

.usw.nrwäï

P m

$..

4

t

&

vorhanden

Digitalisat

"—

—

—

—

dÉ

COTNPIRSTUA

—

——gmse— 0000 ——

(«X

$——

——

)d

,u b ——

€x—-

— —Á'

u

X

—— 023

DA

5

z

«

---

Pa

s

:

5

—

Wl

X

-

——

Mx

M

VE

&

M

n

^-—

IS

Il

p m

uN

— S

E s

uTT

a

m

CLERI

ISTIA

NO-CA

THOLICI

| CHR

SACER COELIBXTUS;,

TCOO NAGUUINUZAMATIS

D]

FIN

bDICIIS QGUNORWEC

I5

ILLUSTRATUS,

k

PRESIDE

,

P.ANDREA RÜDEL, Soc.JESU,

s. Fanon. Do

&. & P. P. O. in Alma & Antiq. Univerf, Heidel

þb.

h. t. Incl. Facult. Jurid. Decano,

Defeud. FRANCISCO ARNOLDO ROLAR , Neoflad. ad Haardam,

AA. LL. ac Philof Maeiítro, SS. 'Theol. & SS. Canon. Auditore,

Sereniff. ac Potentif. D. D. Elect. Palat. &c, &c.

d

in Semin. Carolino Alumno Clerico ;

L

PROPUGNATUS.

Heideib. in Aula Aca

d. Wilhelm. ad diem

Augufti, hor. con(üuetis.

5

LERI dicimus , fed in Ordinibus Conftituti Majoribus, quos ex

eodem titulo Sacros compellamus , voce non ex eo primüm ad

*

nos derivatà ,. quo Sacro-S. Synodus T'ridenti collecta, quos

)

Majores (a), Eosdem & Satros (b) cognominavit, fed ex eorum ufü tem-

porum, quibus lex fuerat (c) eadem omnino ipía, zu//us ut ad [acrum

Ordinem promoveretur, uullus ad Miniflerium Zltavis accederet , nifi cu-

gus caflitas. ante fu[ceptum miziflevium fuevit approbata. — CoEviBATUM. ap-

|

pellamus, 4u0d dignam celo vitam agant, vocis etymon. tradente Gen-

tili , probante viro (d) fe&tee, àt à Catholica Religiene , fic à Ceelibatüs

obfervantia alienae.

Et quidni, quemadmodum S«ecra$ (e) à folenni

conrinentiz voto; //Zéque CHRISTO (£), ceu Sponío, factà Virgines,

f«

ità Divinorum Miniftros Altarium Coz[/zeratos DEO , ac in Sacris con-

!]

ftirutos ex eodem voti ac ítatüs vitze, velut ante tempus colice; ti-

tulo Defponfos CHRISTO , 7o uni (g), füprà; quàm fint membra

Ecclefie caetera, eo charactere novo ac peculiari haud infignita , Sacratos;

Sacrósque pronuntiemus? Eóque ampliüs, quód Canon Apoftoli gemi-

nus Canonico - Catholicee do&tring noftrz füffragium prebet irrefraga-

bile; quorum priorem (h), qui adberet DowiNo, unum Spivitum effe,

abfit equidem, ut, cafti etiam conjugii laudibus communem efle, ne-

fit; an

Bemus, verüm, ut, a?terum (i) cüm gudïeris,kl/ïrngnem (mas

v-'oevmi-

E

feemina;) cogitare , que& Dowiwi funt , «t fit San&la covpore €$ [pivitu, con-

cedas, /ndimifos effe, quorum praconia damus, &; 4we folius DowiNt

fut , cogitaztes, DEOque Initiatos fateare, — QQuod argumentum (k) ut

aliquantó prolixiüs exequeremur , vifum eft in$$. quinos partirific, ut

Ecclefi& praxin primitive priore; altero hoítes & adverfarios Coeli-

batüs antiquiores; Ecclefiarum Orientalium obfervantiam in III. in IV.

Proteftantium, quos dicimus, feu Novatorum in terris noftris; in V.

j

denique horum arguiiunculas exhiberermus.

(a) Seff, XXIII, Cap. & Can, 2, in verb, ** Cüm Divina res fit tam San&i Saccrdo&i Minifte-

rium, .,. per minores ad Majores afcenderent ,,,

Et **fiquis "txcrit, przter Sacerdotium

non e(fe in Ecclefia Catholica alios Ordines & Maj, & minores. ,,

(b) Seff- XXIV. Can. 9, ** Siquis

dixe;ir, Clericos in Sacris Ordinibus conftitutos, ,,.&c, (c) ex Cann, 3, D, XXXI, & 2. D, XXXII, qui

*

funtS. GREGORH M,

(d) Eftis Jo. KAHL, aliàs Caivin, Jur. Prof, 1n Acad, Heidelb, (ub initium

Szc, XVII, in Lexico Jurid. p. 215. hác Voc. quód ** CalebsFefto Lib. 3. di&us, quod dignam coclo

vitam agat, eique consenit Ifidori etymon: Celebs, inquithic , quafi ceelo beatus, quod & Divus

Hieronymus probat, , &c.p. 316, (€) Can. 1. $. 9. D. XXV, C. 4..5. 6. - 15. 16. 30. XXVII. q. 1.

(f) r, TIM, V. 13, & C. I. 9. - 14. Cáu. & q, cit, (g) 2. COR, XI. 2, pro que apud CORNEL,

à Lap. plura ibi,

(h) prout & ad 1. COR. VI. 17,

(1) ex 1. COR, VIl. 34.

(k) Tra&avit

idipfum olim R, P, USLEBER , p, m, Prof, $85, Canon,in $, 2. à p, 9. Diff, de Vet, & Moderna

Eccl, Difciplina, A. T715.

L

b

mitivze Ecclefie Praxis.

Apoftclicæ ac Pri

P

XXX.)

Ti

offelos in.coniugio vixiffe » adeo apertum eff Icto Halenfi (2);

vt citra calumniam negavi uequeat.

Aft quibus id firmatar-

gumentis? Pertrum babuiffe vxorem , equidem (b) ex S. Matthaco (c) af-

ferit. Nec negamus. De reliquis fubdubitave smove [uo Tevtulliauum , ait.

Ergo calumnie quadantenusreum ?. Subdubitare autem ?. Et more fuo qui-

dem? An pro more fuo calumniasinnecli calumniisà Baehmero veriüs ?

Petrum, ait,folum inuenio mavitum, pev focrum . . . Cetevot cum maritos 110n

inuenio , aut [padones intelligam nece[fe fl , aut coutiueutes , Baehmero tefte.

ä

Et hoc fit fubdubitare de Eorum conjugio? Imó, ut f//; zos fatis cozflare;

ac fui eblitum (d), fcribat, fed ità; ut recitatis his: Licebat &^ apoftolis

nubere , €8 vxores circumducere. — Licebat & de euangelio ali, ceetera fup-

primar, quibus, quód necà Reliquis, nedum à S. Paulo factum fit; (etfi

licitum , anté ductas, nuncüt/forores , alinentorum causá circumducere, )

declarat.

Qu

H

^

i bis ufus 202 efl , ait de S. Paulo Septimius (e); z occafío-

gem , ad exemplum nos [uum provocat , docens, i. eo effe probatiouem; in

quo licentie experimentum. — "Vertulliano jungit (£) S. Ignatium, /icevius

ageve Ignatium, vel qui fub eo latitat nomine /Autovem in epifl. ad Philadelpb.

unde quidem is refert feqq. — /Voz dezrabo cetevis beatis, qui muptüis co»

pulati fuerunt , quorum munc memiti.

Opto ezuim DEO dignus ad vefligia

£orum in vegno ipfius inuemivi s ficut "dbvabam eg. Ifaac g lacob, ficuz fo-

Jipb &2 Efajas, $g. ceteri propbete , [icuz Petrus &g. Paulus &* veliqui apo-

-01;

- floli, qui nuptüs fuevumt fociati. Verüm quà fid? r.) Siquidem-, quæ

adne&it , (qui zon libidins caufa, [zd poffevitatis fabvogande gratia coniu-

'ges babuevunt, )ia fonte non extant.

2.) Premiffaà S. Patrs ( Fruar vefivá

an&monid, irà Caftiffimus (g) extra conjugium Preeful ad Virgines, vf

Jefa filii Naue, vt Melchbifedecb ; vt Helizei, vt levemie, vt Baptifle

Joannuis, & (quod notanter notes,) v? die&i illius Difetpuli , vt Timoibei,

vt TJii, vt Euodü, vt Clementis , qui in puvitate exegevuut. banc vitam, )

omittit prclarus finceritatis cultor Halenfis, Sed & 3.) ob corrupta,

que retulit; que quidem eodem fere tenore fiftit (h) Bibliotheca Pa-

*

d À

J

Á

anus, S. Hie-

trum maxima, verüm (ub adjuncta nota, cim Zeriu

vonyinus, eg plevique etervum Patrum Zdpoflolos omnes, vto excepto Pe-

zro, calibes fuiffe contendant , baud leuem [ufpicionem effe , Gveculos , quo

fito vecentiori mori de pyesbytevis coniugatis fappetias aceev[ovent , bunc lo-

cum S.Tgnatiidepraua[Je. Demum & detruncata notes, quia caufie Boeh-

meriange prorfus contraria, in quibus S. Pater, feZ ffudio, ait, Figi-

;l

sitatis, de qua loquov , il in anentem mibi venevunt.. Porró Doehmeri

üt accufavimus, ità non poffumus non arguere doluma Pfaffii, cüm (i)

multó etiam impudentiüs 7gtatii verba ex ep. eidem adfert hec fimpli-

ciffima: Perrum eg Paulum $2 alios Apoflolos in nuptüs fuiffe vevfatos ; pro-

w

mitítque, fuo fe loco di&lurum, quid comtra boc. teffimonium excipiatuv ;

verüm, ut adeo producat nufpiam, ut (k) de S. Jobansze mox fubdat.

quód Zirginem deceffrfé communi confenfa ajunt veteves , diguifimum ea-

:

uodfíi

proptev, cui Chwiflus im cruce matrem . virginem commeudárit.

"

veró etiam, pofito , non conceffo, prater S. Petrum unus altérve ma-

viti , &c uxovati fuiffent; cert&, qui veliquerunt omnia, non retinuóáre,

quas in eorum cenfu (1) Petri affumens verba DowiwNvus non pretermifit,

j

uxoves. Oggerit equidem Tubinganus (m), Zoc tam prefs? baud capieu-

duim , won enim veliquiff naves, vetia, pvovíus e9 in perpetuum , fed faltem

ad tempus . . Refivingenda €9 effe vevba Chrifli ad cafum pev[ecutiomis , ubi

j

aut velinquenda uxov aut Chriflus. . Non fevre. Evangelium divortium a.

la

uxove ob fidem vel Apoffolatum.

Et de hoc pofíteriore quidem (n) in-

i

feriüs. Commentum aütem hocce totum riíu dignius effe; quàm re-

fponfo, quis eít, quin videat? Hieronymo enim, an nugator! novif-

js

fimo fidem tribuas? Allegat hunc ipfüm Patrem Sanctiffimum , quam-

/

vis haud absque contemptu, Boehmerus (0) inquiens, eziam Hieromy-

mum maluiffe boc figmento vti, adeo vt. credidevit , apoffolos ab vxovibus

.

"

plane fece]fronem. fec

£

J

[[;, vt vni Chriflo adbeve[cerent , atque buc illud ve-

j

fevve (p): ecce nos veliquimus omnia;

acmox, quód ZZieromymus imprimis

4

àn apologia adu. Iouian. id maximopere egit , vt ad [uum captum & miores

auflevos ceteros. compontevet , &9" vebementi/fime contva matrimonium cleri-

VC QWH?Z pugnar 6; "

Dixi: fj unus altérve, Certé, ut cum S. Doctore id

exe-

^

)(2þ

exequar porró , (quidquid fit de Scriptorüm aut PP. aliorum (q) fen-

tentiis circa conjugium Apoftolorum quorundam , vocationi preevium;)

folidum eft S. Hieronymi (r) ratiocinium , excepto "Jpoflolo Petro, non

e[fc mamifeflà velatum de alüs dpo[lolis , quód uxoves babuerint; g cüm

de uno [cviptum fit , ac de cateris tacitum; intelligi debeve , frne uxovibus eos

fuiffe , de quibus uibil tale Scriptura fignificet. Undequidem colligas, cur

conatu in id tanto connitamur, authoritatem fecuti Doctoris ante alios

tam eximii (s), non modó, ut oftendamus , ex quo /ffumpti in "Apoflo-

latum (aot, veliguiffe officium conjugale, qui eo tempore accepevant, quo

Evaugelium tefciebant (t), fed & Divinorum tueamur Codicum fidem,

nihil ut absque iis temeré adílruatur, tantóque minüs, quando decon-

trario etiam probabiliora fuppetunt teftimonia. —Videas veró etiam ; in

Calvini caput & affeclas recidere, quam in Orthodoxos Apoftolici

Caelibatüs Apologeras jactat (u) , calumniam, quafi mira fuerit impudentia,

quàd decorum ilíud caflitatis pvo ve uecefJavia veuditarint in [wmmam vete-

vis ecclefie ignominiam. — Ac, decorum quidem quód eftfaffus, fa&um certé

vi quadam veritatis cogente; quód; venditatum pro ve uecefJavia , fcripti-

tat; calumniam primam notes, fiquidem Apoflolici exempli , aft prz-

cepti folüm Ecclefiaflici; nec abfoluti, fed ex hypothefi tantüm, SS. Or-

dinum liberé fufceptorum , zeceffaviam effe , toto die, uno ore docuimus

ad hunc usque.

Sed gravior multó eft gemina alia, five quae Zpoffo-

losac Fetuflos Patves omues , fivequae Catholicos Doctoresfpe&tat , cüm

fübdit : /i ;4poflolos mibil movantuv, (vt folent eos intevdum fivenué

contemnere ) quid, amabo, facient omnibus vetuflis Patribus, quos cer-

um efl, mou modo coniugium in Epifzoporum ovdine tolevaffe, fd etiamap-

probafe. Ubínam enim ; aut in quo Sanctiffimos hosac primos S. Eccle-

fia Patres contempfimus? Quodfi nihil eos moramur, eccur vindi-

cando Coelibatui eoüsque laboramus , ut non relictas modó ab Eo, Iís-

ve,; qui habuerant, fed nec affumptas anté, falrem ab univerfis, uxo-

res effe, contendamus? Quàm autem cerzum (it generale adeo ac au-

dax Calvini affertum, ex dicendis patebit.

A "Tubingano expofcimus

interim, unde vef/ringenda CHRIS TÍvevba doceat? Aur, fiquidem, ad re-

h

tia rediiffe aliquamdiu , teftantur Diving Pagine , ünde, quóveisinferat

D

fundamento, de quo filent , adjufum conjugii rediiffe , n1 ex eodem repe-

titam quoque à Matthzo negotii teloniaris curam comminifci prefümart ?

Vin

(2) in E. I. P, ad' L. III, Tit, III, $. x. (b) $. 2.

(c) alleg. C. VIII. 14.

(d) alleg. c. 8. de

exhort, Caftit, (&) Cur & hunctueamur , atque ex co Coelibatum Apoftolicum , ne miréte, quis-

Tif

uis nófti (ex Rigalti notis ad c. 8, de Monogam.) refponfum Helvidio datum à S. Hieronymo

df.üh

** Ecclefiz hominem nonfuiffe perpetuo, & tunc imaximé ,, nam eatenus (etfi minüs, ubi contra fe«

Hj

cundas nuptias,) Catholicé fcripfit, Accedit,quód is ipíe Pzesbyter geminos ad uxorem libros fcripfit ;

13

& in prioris quidem c, 3,. ** prohiberi nuptias nufqusm omninolegimus , ü& bonum (cilicet, Quid

tamen bono ifto melius fit, accipimus ab Apoftolo . . , ,, Neque poft fufceptos $S, Ordines ad opus

I)f

maritale deinceps;acceílit unquam. — Plura ap. NATAL, T, IV. Diff. XIX, p. 266.. (£) cit, Tit, III,

*3» (g) Hfmc enim $. HIERON, in

-

cuin

Tig,

Catal, Script, Eccl, pofc SS. IAENALUM. & ATHANAS.

EU»

*

j

EUSEBIO laudat Authorem epifole, (h) edit. Cofon, & Lugdun, (a. 1677.) To. 1I. p. 83.ad

voces: ** Pauli & aliorum Apoftolorum. ,, Vid, & Bibliotheca $$, PP. edit. Pari(; (a, 1575.) cu-

)

rata à D, Sorbonico , de la BIGNE , To, I, ubi ** non extare Pauli nomen in antiquiff, Codicib,

[

Anglican. & aliis,, prout & BELLARM, tefle: (L. I, de Cler. c, 20.) in Vaticano Codice, &

i

quibusdaim aliis vetuftis non habetur. ;, (1) in Diff, Theol, de circumdu&ione fororum mulie-

rum Apoftolica, de a. 1751, ad p 3, & verb, QG 1(9!:? Oclþ?x()l'7l'01x ai'ZI'OIþ"TOAOI. (k) ad

(f

p.feq.. (D MATTH. XIX. 27. 29. (m) in mem. ad pag.9. II, (n) ad n. XLI, b, quantàm

CUC

Ícilicet ad Apoftolatum : de fide enim exiat t, COR. VII. 12

manifeflé contrarium,

(o) ad

Tit, III, cit, $.3. & 9. (p) alleg. L, I. ad Iouian, qui fuit adversüs Jovinian. (q) PFAFF, in

ios.

mem, ad p.13. allegat CLEM. Alex, L. III, Strom, ORIG, in ep. ad Rom. EUSEB, in Hift.

j0-

Eccl. L, 3. c. 30.. Verüm iis opponit, que I, COR. VII. 8. leguntur; ac mertoó, BOEHmer cone

tendit (cit. Tit. IIL. $,4,) ** Philippum, tum apoftolum , tum eum , qui (üt ait pro inyeterato er-

(

roreíuo , contra quem aliàsde Hierarch, T. N, ad n. LVI.) vnus ex Presbyteris feptem Hierofoly-

m

mitana in Ecclefia ele&us fuit, in coniugio vixiffe,, , idque *'euidens effe ex ACT, XXL. 9,

J

X.COR. fX 5

Et EUSEB, quidem L, III. cit. c. 24. Philippo (Apoftolo) filias quatuor dat,

virisque collecatas ab eo in matrimonium j €, 2$, Philippo, uniex feptem diaconis (ubi legunt

d

ali: ex duodecim, ) duas, quz Virgines in extremá fenectute occubuerunt ; ac mox eidem vult

fuiffe quatuor; Et iterum, allegatis Actis Apoftolorum , Philippi, fub Evangeliftz titulo , filias

lIdl

quatuor, , In quá contradi&ione non tam exhoc, quàm ex cit. verfu nobis fufficit , quatuorfilias

lt

non Apoftoli , fed Evangelillz , id eft, Diaconi, fuiffe, & Virgines manfiffe, necpoít, fedante

71

[*

S. Ordinem fufceptum genitas, Porró, quód equidem $, EPIPHANIUM ad hzr. 78. c, 1O, pro

conjugio S$. Andtex, Matthzi, & Bartholomzi allegat Pfafüus in mem, ad p. 4, nos Eun-

j

dem (ad hzr. $9, c. 4.) proferimus, praterquam quód loc.cit. etiam ante Apoílolatum maritos

fuiffe, necdifert8 adeo , nec ex profeffo dixit, fed'illud potiüs, acunicéfere, **Joanni propter

"

virginitatem commendatamà CHRISTO Matrem eiï'e,-,, quódQue ** ipfe CHRISTUS velut in quo-

d.

dam exenplari monftravit, Shcerdotalia munera nop, niíi iis, quf poft unas nuptias continentiam ferva«

)t-

verint,autin virgittitate per(titerint, communicanda : id quod Apoftoli deinde honefté & religios? de-

creverunt per Ecclefiafticam Sacerdotii regulam. ,,

Videtis ptoinde , quam auda&ter DIEtelmair i

us

Hiftor, Quinquefeculari Dogm, Chr. de coniugio , Altorfii a. I746. ad p. 4. fcriptitet, ** ipfum

etiam PETKVM (primum Romae, fi Diis placet, epifcopum) PAVLO tantüm & IOHANNE ex apo-

i*

ftolorum numero exceptis, plerosque eorum uixiffein coniugio , uelex facris paginis certo conftare,

um

uel ex antiquiffimis Chriftianae biftoriae monumentis colligi, ;, ^ (r) Vid. To. III, Opp, ed. Bafil,

smæ

(a. 1516,) ad f. 15, b, & NATAL. Alex, To, IV, Diff. cit, p. 273. - Imó PFAEF. ipíein mem. ad

p« 13« cit. & in alterá (a. 1750.) de Apoftolo PAULO ad p, 16. **Paulum fuiffe &b/æ/,wv ,2 &t *tde

(f

uxore l"auli nil exftare in a&is Apoftolicis, utinecinepiftolis Pauli. ,, Sed & BOEH, 5: 4. Cit, ait?

lj*

** de:Pauli caelibatu non adeo dubitandum , de quo ipícmet teflatur, ,, quanquam 1n eo malé,

Je-

quàd addit ** falua tamen libertate, reliquis relia ,,, Adde $. SOPHRONIUM , Patr, Hietofol,

(Bibl, Max. T, V. p. 1123.) de laborib, certam, & peregr. SS. Petri & Pauli, teftem , quód

(l

** ANDREAS coelibem ducens vitam Precurforis Domini fa&us eft Difcipulus. , (s) De $S.AUGU-

STINO, pro textu & I, COR, IX. 5. , quem maximée urgent, ad n, XLV.ccc. infrà, (t) verbafunt

[5«

Q

S. HIERON. l. cit, in plurali, quin plures defignet abífoluteé , cüm folum. S. PETAUM . nominet,

(u) L. IV. c, 12. $.26.

dU

13 Echsequidem de Apottolicas .. £

ümz'tz'vam reliquam , eetati

i

Apoftolice proximam , reflat , ut infpiciamus Ecclefiam , ParRuM effata

I

erat

perluftremus, ac 1.) quidem de Epifcoporum , inde de Presbyterorum,

lpe-

de Diaconorum Ordine acSubdiaconorumagamus. 1In quoiocum Cal-

vino primum damus, cujus modó effatum tam audax retulimus, — /2gi-

d

de

zatum quidem fuiffe in Nicena Synodo. de indicendo calibatu: vt mutiquam

11115'

defunt [upevflitwofuli, qui [emper nouum aliquid comminifeuntur, vude admi-

y mo

vationem fibi concilient, & in fententiam Papbnutiü difce[fum effe , qui pro-

" fC'

uuntiauit caflitatem effe cum propria-vxove concubitum; manffe evgo inter

u

if

ipfos [acrum couiugium , totidem Calvini (a) verba funt; eáque ex Hiffo-

opts

lil

vi4, üt (b) laüdat, Zriperüia. Boehmer (c) eodem quidem impugnat

qui

X 3

We

argu-

]

arpumento Calibatum, fed ià, ut Socvatem (d) teflem alleglet, imó

It

Gratianum (e), nec absque graviorein Thomaffinum calumnis, quippe,

(i

ipfam vei feriem negave nou potuife Thomaffrmum , putave tamen quedam

D

Socratem de fto admifcuiffe : - Leuem autem , imo infrumitam banc diuina-

o

*

[

zionem e[f in folus d boma[fimi praoccupati cevebro natam.

Allegat ver

U

Partis . de vet. €7 nou. ecclef. difeipl. Libvia. caput 11. $. 15. quod totum

Ü

$8. 14. abfolvitur, nec de argumento prefente, fed de adminiffvatione

Sacramenti Penitentug tra&at. — n folius autem T'homaffini ? Cert* Emi-

2

nentiffimi Bellarmini dudum erat ( £)folidiffimum refponfüm, a4 aYg. $.

alviti ex bift. Socratis L. 1. c. 8. Soxom. L. L c. 22. dedutum, vel zotum

ld

V

ejfe falfum, quod ifli de Papbnutio traduut, vel cevtà non beue narvatum.

Vi

Ex Epiphanio enim €9 "4mbvofio qmtelligi , voluiffe foltm quostdam . Patri-

bus, ut graviores pene in incontinentes [Vatueventur , idque d Papbnutio diJ-

f

f

fuafum . . . Sozomeni. biffoviam. veprobavi à S. Gregorio M. L. F1. ep. 41.

;

DC

quia multa mentitur. — Socratein i2 bifovia etiam fui zempovis L. F. c.2r.

zuvpiffunó mentitum, — ednte Socratem nec Ruffigum, cinu de. Paphuutio eg

H

C. Niceno Jcriberet, vec quenquam . antiquorum ejus. vei feciffe inentionem.

de

Coutvravium affowtum à SS. Epiphanioeg Hieromymo. ^His autem Fivis Sautlig

N

uzique pre genino baevetico fidem deberi, Nec illud omittendum hoc loco,

depromptum ex ipfis intimis caufie vifceribus, ex ipíis S. Synodiattis,

(

m

ab eodem Bellarmino (g) argumentum , iztevdi&um ab Ea (h) effe Epifco-

po» Presbytero, & Diacotio, ne domi uliam mulievem babeat pratev matrem,

fororem , "amitam. lnde enim Ts, cur nulla uxoris qnentio, que tamen

primo loco poni debuit , fi cum ea babitave licerez ? Cur pvobibetuy Clevicis

cobabitatio inulierum ,. i uxovati effe po[[umt ?. Nónue uxoves aucillas babere

po[funt in eadem domo ^ Verüm £2 , nequi diffimulemus, (etfi Vicenum,

idque falsó, velut primum illud atque unicumob jectatum Calvin voluit, )

agitatum fatemur jam aliquanto anté in 7zcyramo; & Ieo - Celaveenfi (1) ;

nihil tamed de Epifcopis ; de Presbyteris veró, ut ab Ordine, quantüm

ad exercitium, depogantur , fi uxovem acceperint ; de Diaconis aütem , u£

uxorem duceve ex Epifcopt licentia (Bachmeri (k) ut utar verbis, ) poffeut,

fed (quod omittit peífim?, ) ii foli, qui in Ordimatione fua proteflati fuut,

dicentes, velle fe babereuxores, nec poffe fe continere; hos enim difpenífa-

dve maneve i. Miniflevio poffe, « ad muptias venive. Refpondemus ei-

dem Halenfi porró, tum, quod Za/fzmon, Zonavat, Allexius Aviflenus (D,

Greci, monuére pridem, Pumc Canouem me fequaris .

. Sextut enun

Canon Synodi in Trullo depoendos decevnit Presbyteros $? Diacon - £? Sub-

diaconos, qui poff Ordimationem Matrimouium contraxeviut , quódque

Santiovum /Apoffolorum vigefimo fexto cauone, le&ovibus folis €2. cantovi-

bus, pofiquam in Clerum le&i fuevint , matrimonia inive permiffüm. — .E bunc

vro;

«dpoftolicum canouem [ecuta . fexta Synodus catzone fexto uulli. Presbyte

P

ta-

—

n

n

Diacozo, aut Hypodiacono poft. fufceptum Oväfnem uxorem ducendi faculta-

6

:em e[[e decernit; tum veró illud Efpenii (m), quem fub Cordas &

Un

Candidi elogiis Hal. Ictus commendat non femel, AMivum/ quantüm

/l»

coutra Romauam Ecclefiam . Diaconis contiuentiam impevantem bunc Cano-

J

uem uvgeant bovetici : cum tamen, fi attendatur , potiüs. eam contiuen-

I

1tie legem confirinet , quàm infirinet . .. quid enim bec liceutia Epifcopi, uifi

difpen[atio? Nifi, ut d lege geuevali contravia jufla de caufa vecedatuv ?

7If€

ll«

2.) Etiam zacztam centigentie prvofe[fvonem tuuc. uotam fuiffe.

Equidem

ISI

& ad Caugvenfe Boehmer (n) provocat pro azatbemate. ds inpofito, qui

Presbyrerum coniugatum ab oblationibus feu [acvificio excludere voluevunt ;

IÀ

f,nl

verüm & minüs exacté denuo, & ad rem minimé : Gratiani fiquidem

verba (o) funt: //guis difcevuiz. Presbyterum comyugatum , tanquam . occa-

Tl«

fione nuptiavum , quàd offerve uou debeat , Q9 ab ejus obiatione ideo [e abfli-

U

5et ; anatbema fore; mens veró Canonis, SacniEicIuM offerri d Presbytevo

z

poffe, nuptiis, ante fufceptos SS. Ordines initis (p), haud obílanti-

2l

bus. Reftat, ut & de Su/- Diaconatu repetamus hoc loco, qua contra

D

[

Halenfem aliás (q) adnoravimus, r.)quidem, quot Diaconos, toti-

dem, ac in eodem feptenario fuifTs (r) fzeculo IHI. in Romanicenfu Cleri

ii

Sub-Diaconos. 2.) Fuifleia Ordizum etiam Majovum nümero propterea;

K

ri'ïS,

quàd ad Sacvificii Miniflevium propis (S) conucurvagt ; ditum veró progreffü

temporum (t) etiam Sacrum Ordinem ab anuexo ca[litatis fervande voto.

((

(2) L. IV. c. 12. S. 26. cit. prout & CHEMNITII P. III, Exam. C, Trid. p. 42, ed, Francof, ia

lll

fol.

(b) cum allegatione Libri 2. €, 14,

( $. 5,6. 3d Ti -H Gb

(d) alleg. L. I, c. 2.

n

(€) fub alleg. Can. 12. Dift, 31. (f) L.I, de Cler.c.20. Quod ipfum e& THOMASSINI , fed

L

(!j

in c. 60. $, 15. Queisadd, NATAL, H. E. To. IV, Diff. XIX. p. 254. .(g) d.Libric,19. (h)in

Can, 3. üt extat ap, HARDUIN. T. I. Concill. col, 323, & in DECR, ad Dift, XXXII. C, 16. BOEH;

HjÀ

ad L. III, Tit, IL, $. 2. 4, E, I. Prot. Adde Nov, CXXXVII. C, 1. infin.

(3)) Vid. Cann. $. 9. D.

XXVIII. & HARDUIN To. cit. col.276, 282. (k) ad Tit,III. $. 6,. (1) vid, ZYNOAIKON;

(ihy

lt

fivePande&z Canonum ab Eccl. Gr. receptorum , ? Biblioth, Bodlej. operà Guil. BEVEregii, ed.

Oxon. dea. 1672. To. I, p. 383. 402. (m) Opp, P, V. feu Tr. Hift, Canon, ad Concill, P. II p. 17,

]

(n) cit. $. 6.. (0) in Corp. ad Dift. XXVIII. C. 15, & (üt ESPEN, cit. P.II. p. 21. addit) ** irà

nontantüm Balífamon , Zonaras, & Ariílenus inteliexerunt, fed etiam 1fidorus, & hunc fecutus

um

Gratianuslegit. ,, (p) prout ibid. ESP, ** Canonem fuiffe oppofitum errori Euftachii, qui Pre«

n

sbyteri uxorem habentis , i, e, quam , dum effet laicus, legitimo matiimonio fibi copulaverat, be-

nedi&ionem & communionem inflar piaculi declinandam docebat, ,,

Unde meritoó mireris, cur

Lilhy

[

'A/

11j

** Djonyfii verfionem ( ** qui uxorem babuit ,, ) erroris ,, accufareaufusfit, Certe (ut cum NA-

f

TALE cit, To. p, 267. di&a confirmem , ) ipfa vis Grzci verbi? 'ye'yce,umaäfroa, id oftendit,

i

quod figvificat eum , qui uxorem habuit, Unde Gefnerus, Lutheranarum licét partium Author,

d.

Dionyfiüi Exigui verfionem fecutus eft, ,,

Adde feqq. PFAFFII (ex Inft. Hift. Eccl, ad Sec, IV,

c.1. &. 6.) quód ''Euflathianos, conjugium Sacerdotum dammnantes, hoc nomine Synodus

(

/)

Gangrenfis damnaverit.,, Et(exc, 4. $, 2.) quod ** nuptias, carnium efüm , (abfoluté omnem)

j

damnaffe dicuntur. ;, Confer denuo NATALEM d. To. IV. p, 56. & ex eo SOCRAT. L.2. c, 33«

SOZOM. L, 3. €. 13.

(q) ad n, LIX. Diff, de Hierarch. T. N. &c.

(r) tefi

EUSEB. L. V. Hilt.

tl«

Ecc, c, 35. (s) Quamvis ** Vafa Sacra, Dominica, contingere , & in Sacrarium five Secreta-

qu

rium, quod Grzci AlqtóVioy appellant, ingredi ,, (teflantibus Cann. 46, 30. D. XXIIL) pete

fiti-

miffum non fuerit, fed (üt in C, 31. 32. Dift. ej.) poftea demum, (t) non à $ac, XI, (üt BOEH,

huc

l, c fomniayit,) fed inVI, imó V, jam,; falmini arg, C, I D,XXXI, & XXXH,

u

$. II.

ii

$. II.

lo

fio

». Quinam erco primi Coelibatüs hoftes fuerint?

ttà

Ar nobile fratrum , Tovinianum ac Vigilantium, $ Sacu-

XXXII.) P

«

lis IV. & V. fitunt SS. PP. Hieronymus & Aupuftinus,

'Teftes cert$ quavis exceptione maàjores.

Verüm (pró Immortalem

Tar

al

It

DEUM! que tempora? qui mores?) Hi ipfi Doctores tanti,. quód

do&ring novelle ; adeo peftifere, obftitére pro fuo ardente zelo, canino

i

prorfus dente lacerati à recentioribus, ejusdem de Ceelibatu dogmatis

ho

adverfariis, à Calvino quidem (quod mirére;,) folus S. Hieronymus,

plures à Baehmero Alii, nullà quamvis mentione S. Auguflini (a) factà.

fel

Qu

Quantum ad Patves attinet , ait (0) Mle;. quovum [cvipta extant , nequeipfi,

quum ex [uo iudicio loquebantuv , excepto Hievomymo, tanta maliguitate

dit

coniugii bone[lati obtveclavunt.

Contrà veró $. Epipbanium etiam , ceu

H

[

Celibatus clevicalis defeuforem acevrimum , imó patres. Elibertigos univer-

fos (Alios ut tantifper differam,) accufat (c) Boehmer, S. autem Zie-

d

r

t0/,

vorymu (d) hsud equidem , quód conjugii honeftati obtrectárit, (quo

Calvin mendacio nil falfius,) fed; quód vebemenriffime contra matvimo-

[

nium clericorum puguauit adu. louiam. pariter & acervüime conuitiis debaccha-

&

zus t m Pigllantium, mec. avgumentorum v[us fit poudevibus.

tüs

Xa) Saltem ad Tit, III, cit, Nam ad L. If, Tit. XX, $. 17, ** impietatis,, damnat, AVGVSTINVM

l

[

;quód ** in C. 19. C. 33. g. 5. adeo iniquus infoeminas fuit, vt negaret: mulierem effe imagi-

i

nem Dei, ,, Etíi fiteatur ipfe in. fuo.Corpore ad Can. 13. & 19. d, Cauíz, neutrius authorem

fuiffe $, Do&orem , fed Hilarium, Lucif, hzreticum. (b L, IV. c, 12, cit, $.28. . (c) Tit. LII.

?

cit. S. 7. &.

(d) $. 9.

Po

XXXIIL) Patrum, Do&sfum ac Te&ium tantorum vindiciis ut im-

lte

moremur, nec hujus loci eff, nec ulla neceílitas. Satis fit advertiffe

pis

r.) ex hoc ipfo liquere, quàm fal(um fit affettum Calvini füperius, aP

titt

omuibus vetuflis Patribus approbatum effe coniugium , etiam iz Epifcoporum

u

ovdine.

Adaotàf(fe 2.) mullis avguimentorum v[um effe poudevibus Apofto-

totj

lum, nifi quód /ermo eorum [evpit àt cancev; fottaffe autem convitüs

fier

debacchatum, càm Hymeneum, Pbiletum , ejüsque farfuris alios Sataze

fiti

tvadidit ?. Aut SS. Petrum, Jeannem ac Judam in (fuis fparfim? Ufum

T !gl

autem arguimento fummi fané ponderis S. Hieronymum adversis igi-

& c

lamiwn (a3), quód Orizeutis Ecclefie ,| Z ypti, eg Sedis Apoflolice aut vir-

&i

gines Clevicos accipiunt , aut continentes , ut, fi uxoves babuevint, mariti

fof

effe defilaut.

«

(2) nempe in ep. 2. deeo ad Riparium data , ütextat cit. To. III. Opp. ad f. $5, cum add, de Vigi-

lantian's, quód ** nifi przgnantes uxores viderint cleticorum ,

infantesque de qlnis matrum vae

pur

gientes , Chrifti Sacramenta non tribuunr, ,,

Qui

XXXIV.) Oftendendum autem hoc loco cum primis; quod hdmi-

tlo

atüs

C

nug horümce dogma fuerit, & oftendendum ad recentiorum $. Coclib

hOf

if

—

hoffium confufionem tantó ampliorem ; fi vel ex ipforümmet confe[!ï-

fione dederimus, quod à SS. Laudatis Do&toribus memoris pofterorum

traditum accepimus. Erin hoc quidem Zochbmutbus, 'l'orgavienf(is, & ZZil- -

u

debrandus, Helmítadienfis, fuam nobis operam commodavére ; Prior (a)

u5

equidem (b) folos Joviniauos (nullà V igilantii mentione factà)) commemo-

em

rans,velut (c) comjugii fupra vivgititatem elevatt.aut buic faltem excequati teos,

od

allegato contraeos non S, Hieronymo, fed 7Zucu/?in; folius c. 82. nefcias,.

no

cujuslibri. Quod dumarguimus r.) non poffumus; quin Dazeurm eod.

hocloco in jus vocemus, five quód Vigilantii nullois pariter verbo memi-

M

0$,

nerit, càm ? LZro D. Aurelii Auguflini ad Quodvult Deum flitiffet cum cae-

d

teris eam, que Zoviniagiflarum eft, à Vigilantio (d) refüfcitata, five quód,

i

cüm fAatim extiuclam, neque latius pevvagatam fcripfitex S. Auguílino , ad-

t

didit (e) de füo , simivum ita omues iam illo feculo uifgiuitatis laudibus e$

ce

imimodica abflinentie cominendatione $9* encomiis praoccupatos, contvavias

[

feutentias facile vepudiaffe , imó (quà major excogitari vix queatcalumnia, )

]

[«

clàm tamen à plerisque probatam , idque doceri ab duguffino libro de bono

q

coniug. c. 10. quód Joumiani €g' [cvipza €9 vationes son tanrium. plaufibiles,

10«

fed 1multis in vebus vevbo Dei confeutanec viderentur; auorum nec api-

Tit«

cem deteget ocularis citati loci (£) infpectio: five, quód omifit peni-

tus, quod idem perhibet Hipponenf(is, zoz faue ipfum (]ovinianum) vel

VWM

babui[fe vel babeve volui[Je uxovem , quod non propter-al

uod apud DEUM

agl

majas mevitum , i2 vegno vite pervpetue profuturum,

[

-8

d

proptev

refeu-

jorert

P

( Hc

zem prvode[e neceffitatem , z& bomo conjugales patiatuv moleflias , d.

tputabat.

Porró quod 7gilantium fpectat , hunc equidem S. Auguf(tinus in dicto

Iffi«

haerefuüm cenfu nonlhabet; verüm anté, quàm abíolvas, quam iftic le-

tife

gis, accipe rationem, cüm ait: Aericredo ; tecme pofuiffé omnes , quia

jü

gec omues, qui de bac ve fevipfevumt, legeve potui, neque boc. quenquam eo-

L

"

vum video fecie , quos legi .. 2dudivi fcvipfile de bevefibus San&um Hie-

)QLO-

vonymum»fed spfum ejus opu[culum uec ia uoftva bibliotbeca invenire potuimus,

Jtt

nec, unde po(fi accipi, [cimus . . quamvis uec ipfum , licet bominem doti[-

june

fimum , omnes bevefes avbitver indagave potuiffe. |Et cevtà Abeloitasnofivae

[

vegionis bareticos,. quautüm exiflimo, ille ne[civit. Aler (g) utrosque,

i«

& Zovinianos & Figilantianos , quantó ampliore ftylo deícripfit, tantó

& in calumnias adversüs S, Hieronymum profufior, & in detegenda con-

Va

fufione propria candidior, dicam, an impudentior fuit.

Scribit fiqui-

(zr'iti

dem 1.)quód Joviniami, pratter errores alios, comjugium e$ celibatum

vige

pari paffu ambulare ,

jusdem effe dignitatis €g mevità docuevint.

Ac 2.).

mv

quód Zfutbor pavum docfus fuerit.— Quibus adde, ex monacbo fattum effe

4

clericum; &; tefte S. Hieronymo (h), ob mollem voluptatísque fe&aivi-

5mï-

cem vitam meritó vocatum. Chriflianorum Epicurum.

Calurmniami porró

ss

'infert i cüm ait, Doc ca-pwut à $.

Hicronymo adeo véfelli ut

proprevea ipfe

ho-

M

)

R

in gravem evvorem . zncidevit , dicens x. malum 'effc fæminam tangeve. 2)

lis

quamdiu officium mariti fit , nou fieri officium Chrifliani: £gc. à qua cüm

e

.San&tum vindicatum pridem dederit (i) Natalis, otium fané Nobis

qu

lx

fecit. Denique, de Vigilantio & affeclis cüm fübdit, judicaffe ; quod

apud uos (ita de fuis ifte,) faciumt facrovum ordinum caudidati, neminem

miniflerio aptum ,. mifi uxoratum; iumo son folitos ordinave aliquem , uifi

be

Jeminam fuam producevet cum tumenti utero, nónne turpitudinem fuo-

(l

l

j

rum aperit finceritate flupenda plan&? En igitur primos euangelii no-

viífimi Matri- Monialis praecuríores! Reliquum eft, ut. pro caftiganda

1nd

$i

Pfafhi impudentia adjiciamus circa eosdem hac pauca (k), Soviuiati

Monacbi ervores fuiffe dicà, maximà à Ecclefie Romane Scviptovibus , quod

[7

eu

virginitati pre nuptüs nullam tribuerit prerogativam : & Figilantio ad-

fevibere biflovicos pontificios bos ervoves .. eum vivginitatem cum. Joviniano

j

«

impugnáe. Quid enim impudentius, quàm fupprimi plané par de Jo-

viniano teftimonium S. Augufítini ? Ignorantiam enim in Cancellario;

de

ac tanto T'heologo quis accufet ?

uid autem & exfpectari lepidius po-

terat, quàm ut, confitendo propalam, (etfi haud absque calumnia pra-

Iu

vifflima;) codem flylo , acerbiffimo nempe , ab Hieromymo exceptum fuiffe Fi-

T.

idantium; quo ovitianum; profiteretur. hoc ipío ; Patrem Utrumque,

Q

Poutificium & Ecclefie Romana fuiffe ?

k

(4) Diac. $i Gotgdtt ad Spirit.S. — (b) in Manuali bet f'tetebim(ten. Gectirer, Sceter unb. Seejerenett,

