impreffo Dresdz , a. 1710. (c) ibi ad p. 209. feu Sac. IV. hareín 17. in verb, ** aclebtef r.

u

ber Cbeflanb fep fimpliciter Eofilicber unb berrltd)er, al8 bíe Syunafraufcbafft, ober weniafteit

"

fep ber Syunafrüultcbe Ctaub nicot beffet, beni ber Gbeftanb, , — (d) JOVInanus fiquidem a, 382,

bacchari coepit in Ecclefiam, VIGIlantius non ante404. Vid. NATAL, To. IV. c. 2, att. I9. p, 69.

"

& V, c, 3. art. I, p. 13.

(e) in Genev. (d, Libri de Hzref,) editione (de a, 1576.) f. 217. b.

f

219; b,

(f) To. VI, Opp. (in ed, Bafil. a. 1556.) cel. 798.

(g) Pxof. Publ, in Acad. Julia, fub

de

tit. (de Haref. a N, C. ad Sec, XVI.) Helmftad, noviff. edit, de A, 1746.ad p.74.. (h) L. l. adv.

Jovir, c, 1. apud NATAL. cit. To. IV, & p, 69. ciii fi 8 To, V, cit, pag. addas teftimonium de Vi«

fi

gilantio , difces, ** in Scriptura Sacra fuiffe peregrinum & hofpitem. ;,

(i) To. HII. ad $xc, II.

Qul

Diff. XVIII, p, 5$63. & IV. ad Szc. IV, c, 6. art, 2 1. p, 170, contra Dal!lzum, — (k) fub tit. Inftit,

Hift, Eccl, breviff, penicillo ddinearæ ; in edit, fecunda, ad p, 217. feu c. 4, de Hatef, $.2.

hu

New

$. III.

10

lo

Aft nünquid Orientalium Praxis Diverfa

Mi

àb Occidentalium?

It

Sm

Quidem refponfo fatis foret vel. unum illud , quod d&

XXXV.) E

Ing

Ecclefiis & ZZpypti, -& Orieutig pauló ant& commemo-

li (

pavimus.

Verüm; ut & veritatl uberiuüus illuftrandae , & effronti Nova-

hi

torum audacia pleniüs confundende operam vel in bac etiam quaflione

l

refolvenda locemus noftram, lubentes fané eam effümimus, fatemür-

en

que haud gravaté, diver(am effe; fed hodiernam folam ; oftendemus

Tü;

au.tevm; & hang ab ea; qug Proteítantium eft ; fgu Novatorum inte

rr;s

t

his

d

his noftris, Prorfds effe diverfàm. ] Itáque exquirendum Nobis r.) eft,

um

ex quo tempore Orientalium alia fit à Noftra, Occidentalium? Deinde;

)big

qua PP. Orientalium antiquiorum fuerit de Coelibatu fententia? Ac 5.)

lod

Ex quo principio? Denique quenam, & in quo pofita hodierna ?

ton

XXXVI.) Bobhmero hicaurem locámque primum tantó damus lu-

p

bentiüs, quód utrüámque complectitur; aít fidem minim&. Icto fiqui-

00«

dem huic (a) fi credis, Primus fuit. Sivicius, qui celibatum occidentali-

10

bus impofuit; & bune fecutus ef. Junocentius ,. Ovientales vero. libertatem

nda

matvimotiü fivenue confevuavunt.

Sed unde id adfílruit? Zpfe, inquit;

p

Stephauus papa in C.14. D.31. diuer[fum bunc movem vefevt , fed vepvo-

tiod

bave Ovieutalium confuetudinem not audet.

Ex quotus Ille? vel cujus fz-

ul

culi ? Quartut,. fi Boehmerianum Canonum Corpus (b) infpicis, 25

n

prima a&ione Synodi, ab ipfo in. Bafilica Latevanenfi cougvegate an. 769.

h-

adeóque in vru. fzeculo Is erat, & ecce! quanto poft lítos (Secc. 1v.

10,

& v.) intervallo. Quidautem? fi (quod adnotatum (c) à Bellarmino pri-

N

dem eft;) Canon ille confictus omnino eft; propterea quód nec nume-

fà

rus, quotus is fuerit, in Gratiani codicibus antiquis affignatus legitur ;

f

nec in ullius Stephani epiítola, Synodus autem, unicé contra Conftan-

j

tiaum píeudo- paparn celebrata, prater electionem & conífecrationem

Rom. Pontificis, ac SS. Imaginum cultum (d) aliud -non pertractavit

Atl

d h

argumentum. Eqaidem & (e) e /. 20. C. de epifc. &9 cler. coniugia cle-

vicorum etiam i2 primis feculis euidenter colligi, Boehmer autumat; aftin-

i

69

J

eptifmé, Quid enim ? Siguis presbyrer aut diaconus . . uullo condito te-

fflameno decefJevit, mec . . ei uxov. extiterit.

Ideóne, (ufcepto Ordine,

[7 bl

, füb

adfe

deinceps eà ufum , colligas? Et veró, qui Zegem 20. legeras; cur , quáve

e

fide $. primum Lepgis 42. ejusdem tituli diffimulas? Ecce tibi Juftinia-

3

num ex totidem Thomaffini, toties à Te laudati, verbis! /Vor /iviz is;

tlf

hunc (£) fi confulis , Epifcopos eveavi, quibus vel uxov effet , vel proles . .

INec aliud. bis Sufliniani legibus a&um, quàm ut prifcos Ecclefie Cauones

s0vo vigori veflituevet. Sed & amplius teftantur Nicephorus (g) , & (h)

Zonaras , imó & (i) Pho:iusipfe, Novellis(k) preeuntibus, i 7Pejalia;

Macedouia , €g ea, que Hellas dicitur , Grecia veceptam fuiffe eam conti-

nentiam, que apud O.cidentem continud. 1vaditione obtiuuit , ut mavitus ad

Sacrum Ordineim promotus conjugali tboro mitinà utevétur. . Adde ex Tho-

de

maílino, Aeligiofievem eavrum, quas diximus , Legum i Occidente , quàm

in Oviente obfervantiam viguiffe , poflquam presbyteri Ovientalis ecclefie ce-

10

Vi«

zevíque Clevici autiquiffme illi fibulam continentie abruperaut. . Ex quando?

Inde à 7vz/lago , quod aliquando füb Sexzi nominé (1) venit, aft per

one

r«

errorem (m), quem, admiffum olim (n); adeo non emendavit Boehme-

rus fenior, ut (0) auxerit.

Conciliabulum (p) id erat, quocámque de-

Mi

s

mum gnno, in Trul

lo, Camer& Imp. aule , habitum, poft abfolutam

Sex-

XXZ,

Sextam Oecumehicam, ac dimif'ï'os. Synodi Patres, à paucis Epifcopis

U

Grecis, nec à folo Sergio, Rom. Pontifice, fed & ab ipsíismet Orien-

(

talium Patriarchis reprobatum, neque ante A. MCCXII. quo Decretalis

ch

Innocentiana (q) lucem ad

f

DC

pexit, admiffum quoad praxin Græcqrum

contrariam , qua de poftea.

un

(a) cit. Tit, HI.. $. 10, & in I. L. C, ibid, $,5.

(b) ad Can. 14. cit, (c) de Cler, cit,. c, 2I.

at

(d) Vid, HARDUIN To, III, col. 20153, BINIUS To. III, P, I, p, 24I, BARON. To. IX, ad

Ao 769- P- 2930

(e) ad L, IIl Tit, XXViI. $. 2. in E. I. P,

(f) P. IH. V, ac N. Difc, Eccl.

C0i

L,IL c.40.$.5. 7- (g) L. V. Hift, c, 22. XII. c. 34, (h) ad Can, 26. Apoft, (i) Nomo-Can.

lo

Tit, IX.c,29.. (k) Vid. Nov. VI. c, I

« 3. XXII. c, 42, CXXIII. c. 29., inter Juftinian.

() vid,

. 16, D. XXVIIL, 13. D. XXXL, 7. D. XXXII. (m) Conf. C. 6. à Dift, XVI, (n)in E. I. P, ad L. I.

ve

Tit, IV. $, 32. quafi ** Occumenicum,, fuerit.

(o)in füo Corp. mem. ad C. 16, cit. ** ex Sexta

fit

Synodo in Trullo a. 706, ,, ad C, 13, cit. **item Synodus fexta, imo potius quinifext. Concil,

3. 706, ,, ad C.7. cit. ** ex SextaSynodo , potius Trullana, a, 706. ,; (p) ütoftendit BELLARM.,

[/

L. 1. de Gler, cit, c. 21. ex act, IV. & V. Concil, Nic. IJ. BARON. ad A. DCXCII, MARCA

[

L.l c. 16, $, 8, Vid. BOEH, $.32, cit, (q) V?d. €. 6. de Cler, conjug,

ub

XXXVIL) Quod ad antiquiorum Orientis Patrum fententiam atti-

D

net, Calvinus equidem íolum excipit, quem ab ejus ac Beehmeri ca-

q

du

lumniis vindicavitnus, S. ZZerozymum. . Primus itaque, etfi Latino, lo-

cus Ei tamen non poteft hic non effe, quia inter Orientales Veríato

ad

partem vitee maximam, Bethlehemíque ad 3pfas DowiN1i cunas fancti(limé

fer

defuncto, iftinc ad coleftem translato ex . vita ccclibe.

Laudat autem

o

Calvin velut S. Presbytero contrarium,; Prafülem, fed vzum unicum;

Íer

S. Chryfoflomum (a) , quàd is , üt ait, quum fuevit prcipuus v

ivginitatis ad-

tit

smivator , 108 poteff iu matvimonii commnendationem videvi fuiffe alüis. pro-

il

n

J'ufior. Et ex Eo quod demum profert elogium ? quód primus gradus

7

caflitatis eft f'yncera vivginitas: fecuudus fidele couiugium. Sed hoc ipfum

lir

(quidquid de homilia ipfa (b) fi5 ) nünquid V irginitatis füpra conjugium

fllüz

eft, nulla tamen ideo hujus damnatio; contemptusnullus? quod utrum-

Or

que pofterius üt cum Eodem & Cateris SS. Patribus abominamur, it

Que

pro priorecontendimus , Eorundem edocti verbis & exemplis. Solüsne

pan

veró Calvino cognitus fuerit textus hic S. Doctoris? Cujus erant cla-

ref

rilima tot cffata alia, velut (c), JArgimitatem matvimonio long? preftau-

od

ziovem, . . 69 , fi placet, quautà etiam melior fit , quantó celum tevrd, quantà

PTà

bomiuibus zdugelt, imó, ut fortius aliquid dicat, etiam amplius. Atque

fs

utomittamus alia; eámque velíolam , qua Sacerdo?ii eft ex S. Chryfoito-

cele

mo (d), tueamur hoc loco; oporzere ait Is omni. provfus caflitate (ergo.

Con

& prüno gvadu, ) Sacerdotem ovaatum effe. . Et de hoc quidem S. Patre

iN

tacet omnino noviífimus Halenfis; aft Alios $ Graecis aut Orientalibus

& multos & fümmi Nominis, neício fané, quifactum, ut allegatos vo-

0E

Ui

luerit, etfi caufae fusze füummüm adverfos? Nünquid Grecus S. EriPHa-

KV

Nius? Atqui (e) teftis Is, & teftis Siuicio Papa antiquior, Boehmero (£)

Qu

teftante, canones ecclefiafficoscelibatum imponere clevicis. Grecus nünquid

L

ed,

$. IvsriNvs taartyr ; OþRI:GENES 4liique (g) , àt ait; quifx nominet ; f:

l

ut

IDig

üt eetatem tamen adnotet, & Sec, TT ac III. Greeci, qui idem, quod ifti,

£f«

acevrime iuculcavunt? Et de eo Pfaffii (h) quid: dicam, cüm /azeizum

ii

boc feculo (V.) calibatum canone XF1. Chalcedonenfi (Synodi Oecume-

um

nice & PP. ampliüs fexcentis, iisque partem maximam, imó propà

univerfis Orientalium Ecclefiarum Prafulibus collefte) uvzentibus, üt

* 216

ait, imprimis pofl Sivicium omanis. Epifcopis Innocentio 1. g. Leoue M.

Ed

,Ad

confitetur? '"Taceamus interim ipfa cüm Horum; tum Ceterorum PP.

v

eloquia, ut & aliquis faltem Occidentalium & Antiquiorum Siricio;

L

hdo

velalio plenó, ac nudà Ejus auctoritate; nixorum fundamento , locus

o

fà

fit.

Elibertitos Boehmer ipfe (i)fiftit, nec diffitetur, fazxiffe (k) iza:

ndly

M

Placuit im totum probibere epifcopis, presbyrevis, diaconis $ [ubdiaconis,

ACA

pofitis in miniflerio, abflineve [e a comiugibus fuis,.$9 non genevare filios. Et

ubi, vel pro quibus, aut quando placuit? Sub exordium Szculi IV. &

Itle

ro Hiípanis; quod equidem cognitümne Bochmero (1) fuerit, nefcias,

-

quoniam , ad difciplinam feueviffmam ex tempevamento [iue natio

7i$

"

adino-

lo-

dum pvocliues fiiffe , queritur.

Cartbaginenfe omittit Bcehmer ,. quod

ato

adeo malé habuit (m) Chemnitium, ut nec mendacio parferit, cüm re-

me

ferret , nec diris. . Cavzbaginenfe , inquit is, Concilium [ecundum canoue 2.

em

ex pvaj[cripto Syricii (quod . & falfum (n) eft, & mirandum.fané, pre-

ymy

fcribi Afris à Romano Epifcopo potuiffe, ex hujus etiam hoftis fenten-

d-

tia;) dicit: Omnuibus placet, ut Epifcopi , Presbyteri , Diaconi, e9 qui$a-

I

cramenta contvetlant , pudicitia cuflodes etiam ab vxoribus pvopvüs fe abffi-

7I

neant. Ratiomis vevó loco addi ait smanifeflum $9 luculeutum meudacium

fum

bis vevbis, vt, quod Apofloli docuerunt, €9 ip[a fevuauwit antiquitas , mos

um

quoque cuflodiamus. | Et baectum ex Orient- tum ex Occidentalium uno

J«

Ore Patrum ; quibüáscum, quam denuo faffus eft Chemnitius, quám-

j

que pauló poft reaffümemus , Sacramentorum coutre&lationem. aliquanto

ene

penficulatiüs técum ipfo ponderare velis; neque verbis facta blateres non

die

refpondifle. . Quodfienim ; Calvini fuccollator noviffime ! Cheremouem

M«

ex Eufebio aut Novatum, Epifcopum alterum ; alterum in Sacerdotii

j

gradu conítitutum , obje&tas nobis; hunc hereticurm fuiffe, imó here-

qu

fiarcham (0) refpondemus; neculla Canonum obfervatorum laude (p)

)QO-

celebrem ; de illius uxore teftem quidem effe Eufebium (9), de ufü

nrgo

conjugii necipfum , nec alium quemquam. Sygefíum producunt alii , fed

7

J

à Natale (r) pridem vindicatum. — Gregorium Patvem Gregorii Nazianzetii

Dus

oggerunt (s) Magdeburgici, poft hos (t) Chemnitius, prout & Spyridionem;

V0

utrümque (Gregorium) parrem e7 filiums Z beologum, Nazianzenum (u)

Beveregius , afi Pfafhus (v) folum filium ; addito quoque 4Vyffeuo;

H o

(f)

uas adeo craffas calumnias explosóre dudum (x) Bellarminus, & (y)

Natalis. . Pro $. Hilario, Pi&lauienfi epifcopo, reftat nobis extremacum

]üld

fed;

veregium ; Pfaffium lucta; nec difficilis,

Bæhmero poft Chemnitium; Be

XX 3

Ver-

Ut

h

Verfüs 'mipoüor Halenfis þro Ejus matrimotzio allepat quosdam Z'aptifle

aut

du

Mautuant , monacbi Carmelite , fed (z) pro more füo truncatos , omiffo

ia

quippe eo, quo poterat obrruncari planà ac jugulari mendax caput.

Calumniatoris nempe rebus favebat illud: /Vog socuit tibi progenies, non

gal

Hn i

obflitit uxov; at erant fatalia fümmüm ifta: Zic Pater à Superis , cafium

Qu

ge fovtà pudovem perdevret, obtimuit magno pro imunere. mortem. conjugis.

Àlt

Jmmundum Veneris fic odevat ignem.

rum meta! finis nullus!

Adeo his hominibus nullg falío-

*

Àb

(a) cit, $. 28. Cap. 12. & alleg. $, Do&oris homil, de inuent, Cruc, — (b) De exalt. $, Cruc. fcri-

Füi

pít; aft& hicea defünt, Vid,. NATAL. To,ÍV. c. 6. art, 29. (c) in L, de Virgin, c. 9. 10.

Ti

11, 2T. 28. 24« 36. 39. 40. 41. 49. 78. 79. 83 apud CANISIUM in Summa Do&z, Chr. ad p.795.

íeu Qu. 4. de Donis SPIR, S, & Confil, Cafüt. Item Andr. FABRIC, in harmon, Conf, Aug, de

Hi

Conj. Sacerd. ad p, 364. edit. Colon, dea. 1587. (d) apud BELLARM, L. I, de Cler, cit. C. 19.

vid. & Opp. edit, mem, To, VI. col, 7?8. homil,2, de B. Job. (e) Erat Is Epifcopus Salaminz

DN

Cypri, ex BELL., deScr. Eccl. ada, 370. Vid.fup. n, XXXUI.- (£) in $$. 7. 8. ad Tit, I1I. alleg.

&l

Comment, ad hazt, 59, (39. in ed. Petav.) n. 4.

(g) Vid, S. 8. Tit. cit.

(h) In&. H]&n Eo 3d.

lum

Szc. V. C. 3. $. 4« (i) Tit, cit. $. 7, (k) Vid. Can, 33. apud HARDUIN To,I, Concill. col,

248. PFAFF. ad Szc,IV. C, 5, $. 2. meminit Concilii, fed Canonis neutiquam, (I) Alii ad

(

a, 305. referutt, HARDUIN ibi ad a, 315.

(m) cit. P, III, Exam, in Hift, mem, ad p. 66.

nif

(n) Canon enim nullam facit mentionem, imo & aliis verbis conceptus eft (ap. HARDUIN To. cit,

col, 951, prout & in DECR. ad D, XXXI, C. 5, & LXXXIV, C, 3. fufiüs) fic: ** Gradus ifli tres

jro

eonfcriptione quadam caflitati perconfecrationes annesi fünt. — Epifcopos , inquam , Presbyteros,

[acc

& Diaconos ita placuit , ut condecet Sacrofan&os Antiflites & DEI Sacerdotes, nec non & Levi.

tas, vel qui Sacramentis Divinisinferviunt , continentes effe inomnibus , quo poffint impliciter,

tl

quod à DEO poftulant , impetrare? ut, quod Apoftoli docuerunt,, &c. (o) preterquàm quód

Que

NATAL, To, IV, Diff, XIX, cit. p. 266, verifimilius effe, notat, quód facinus (ei à S, Cy-

priano in ep. 49. ad Cornel. exprobratumn) ante ordinationem perpetraverit, etíi poftea dere&um,

qui

(p) tefle EUSEB. H, E. L. VI. c. 25.

(q), L. cit. c. 34. prope fn. — (1). To. cit, p. 271. (s) apud

hp

BELLARM, c. I9, cit,

(t) P. TII. cit. p.63.

(u) in Annot, ad Can. g. Apoft. (v) Introdu&,

cit, p. 204. ad Sec. IV, C. 3. $. 6, h. quamvis in Orig. Jut, Eccl, C. 3. art. 2. p. I66. y. laudet Be-

itdi

veregium hunc ad d. Can, Apoft, (x

C, 19. cit, ^(y) To. IV, cit. à. p. 269. ubi oftendit, na-

?

li

tumex €o effe , antequam etiam baptizatus fuerat, quia obüt ipfe-quidem a. 289. Tater autem

3.372. centenarius ferme, poftannos45. in Sacerdotio exa&os, alleg. ejusd, NAZIANZ, verfib,

Iijy

& or. Ig. funebri,

(z) vid. cit, Tit. HI. $. 11, ubi incipità Y, Non nocuit, ufque ad Y. Noftra

fit. CHEMNIT. (etfiad p. $1, eosd. quos Boshmer, adferat,) p, 62. quinque alios fupra y.

LT

Non nocuit , infra eum profert pauciores, quàm Bocbmer ; fed neuter citt. Y 4 * Hic Patet,, &c,

En

prout necolim ejusd. fidei homo Ofiander, Tubing., pridem de eo caftigatus à P. G. SCHERERO,S. f.

Hic

in Triumpho Verit. c, 11. ubi ex FORTUNATO, invita San&i, docet, fuiffe quidein conjuga-

tumante Epifcopatum , datiimque precibus ejus à DEO praematurum uxoris obitum, ut viveret à

l]i (

tentationibus remotior, filie veró, utin Virginali; BEVEREG. d, l, Verfus; * Non nocuit ;,

cum duobus feqq. folos recitat , pariter omiíiis nofiris.

t

69j

XXXVIIL) Sedenim quo,; quafo! principio nixam, fatísque con-

tuj.

ftabilitam do&trinam hanc füam judicavére laudati, aliique SS. Patres?

fhort

Ea quidem fuerat (a) Halenfis icti infolentior jactentia ha&tenus, olim

Quid

son fuiffe fic , bofiquam uec faevificium ,. eiusque quotidiaua praxis in ecclefia

Pl

vigebat , uec lex de Sacerdotio audita evat. Quis autem in paucis hííce tri-

pun,

nam non notat calumniam? Ob Sacrifícium ais, an quotidiagam . praxim,

u q

effe introductum Caolibatum? Quodfi Zex non erart , qualis nec eft ho-

a?

die de fufcipiendo , ideóne Sacerdotium non fuiffe? Pofiquam autem au-

folen

dita non erat? dicásne potiüs, (etíi falsó,) 4uando non erat Sacrificium

Mitn

em (b) evicimus, exclufivum

Iu

aut Sacerdorium? Quod ex;itifi"e, prid

autem

*

^

hf

aurem Matrimonii per fe quidem non effe fatemur ; aft, quemadmo-

jilfo

dum in T. V. tempore vicis abftinendum ab ufü (c) erat, nec pamnes

put,

etiam propo/itionis feu facierum Saz&i (d) , nifi mundis ab opere conju-

U

gali, atque inde à triduo faz£ificatis conceffi neque populus (e), nifi

Jun

in diem tevtium ab uxoribus pariter fazélificatus ac mundus accedere ali-

Wt

If,

quanto propiüs ad DourNuM aufus eít, ità plané à potiore afcenífuris ad

lo

Aliaore DEI Sanctum, ad SawcruM Sanctorum , ad DEUM Mhiyjeflatis

Abfconditum major jure fuüummo precepta puritas & continentia.

fcti.

Fuiffe porró praxig quotidianam Sacvificii inter decumanas perfecutio-

9, 10

95

num procellas, teftantur fan& SS. Auguftinus (f), Chryfoftomus (g),

ue, de

Hippolitus M. (h) Ceteríque mox laudandi, Et tu quidem feculo 27

C. m

anig

ais (1) mifjam ad [acvificium velatam.

Atenim, quos (k) profers, & II

alleg.

& III. erant, Teítes fumme omnino fidei, de quibus per novam ca-

E, ad

COL

lumniam tu; quód primi fuerunt buius opinionis au&loves. bi ipfi, qui fa-

AIit 4d

cerdotium proprie di&um clevicis ad[cvibebant ; quam equidem alibi (1) ple-

», 66

0. Citl

niffimé contudimus ex ScniPrunis Divinis, ex S. JusriNo, (de quo tu (m),

(ti ttes

produxiffe bauc opinationem, Janiovi tamen adbucfeufu;) & S.IggNEO , quem

ji CïOï»

Levt»

taces hic; & TegrULLIANO; (de quo, quód zmpudentius eam fufcepit , pev-

uevfe propagauit,).& CiewENTE Alexandrino, (de quo files,) ex OxicExE,

licittty

: quid

quem (quis non miretur ?) iterató quidem ipfe (n) producis; & verba (o)

Sl Cï-

euma

quàm diferta? impediri Sacrificium (quod notes,) emdefiuens inüis , qui cou-

odud

Qawü

jugalibus neceffitatibus [evuiunt , vnde . . illius effe [olius. offevve. facvificium

indefineus, qui pevpetue fe deuouevit caflitati; & S. CyrRiaNO. (p), Ttr-

wff!ï B-

i, 08

4uteni

zulliagi, üt ais, difcipulo, quem maiori cum feruove adeo defendiffe, fate-

verib,

ris, v? grauius vulnus ecclefue , quam ceteri omnes, iuflixevit , ob maxi-

Noftra

smam, qua pollebat , au&ovitatem.

Ecquid igitur SS. HiggoNYMvM ac

pra )'7 '

&

ErrPHANIVM Sac. IV. de fucis, de auflevis tmovibus (q) accufas, quódque

0,5.

fd

Hic-celibatus clevicalis defeufor acevrimus fuerit, eique nibil prius &2 ui-

u

bil antiquius effe. potuevit, quam omifJa traditionis denominatioue , canones

qeret à

dul

ecclefiaflicos iu tefles vocave , quibus fucum aliis imponeret , Vle pugnaris

contva matvimonium clevicorum , eo, quód epifcopi €9 presbytevi, «9 dia-

coni, eg vuiuevfus cbovus [acevdotalis e9' leuiticus fe nouevunt boflias offevve

coft-

?

zon po[fe, fi opevi [evuiant coniugali, & jam. .Dd. feculi 14J. qui (üt tu

quidem calumniaris perperam,) /acevdotium mouum $9 plaue peculiave

olitl

grocuderant , mom potueve tou . celibatum clevicis commendave? Imó, f

reM/l

palmarium boc , quod patwves , celibatus: clericalis. patvoni , adduxerunt,

? [Il*

axilh

fuit argumeutum; cur, alis avtibus quoque v[os fuiff, blateras, non pro-

bas? Adjungzs vero, Iftis S. Gescomuw Nyffenum, S. CyuruM , Pra-

the

u

fulem Hieroíolymorum , ex IV. nec non ex XI. (r) OzcuusNiUM, tantó

etiam potiore tirulo; tum, quód & Ipfi Orientalium Ecclefiarum fue-

ciur

j um

care

rant, tum, quód GRE;ORIUM hunc ipfumin calumnig focietatem vo

non

yce

l

&on erubuit poft mendaciffimum Chemnitium (s) Pfaffius. | Quorodo

iflfe

(inquit (t) Nyffenus) DE7 Sacerdotio fi

u

evit, qui ad boc ipfum , ut mu-

[

nus offerves, untius es * Quomodo )

ec ip

DEO offevest , qui Legi DEI uon

del

obtemperas probibenti , ge Sacva impurus faciat? 44c , fi DEUM tili

j

appaveve expetis , quid cau[e eff , cuv Moy[emmon audias , qui populo edicir,

q

ut à uuptiis purus [i, qub. DEI afbeGum comprebendat ? S. Cyrillus (u)

LU

veró, qui apud *

SUM beue fusgitur Sacevdotio, abfliueve d. imulieve,

fhi

planiffimis fané verbis, neque minüs Oecumenius , tanto poft. Trulla-

dic

num; Zocato, &i (X)» ad Epifcopi munus. illud effe complendum, quód,

)0

quài babent uxoves ; fiut tan

quam non babentes.

'ec omittendus, quoad

Diacozos , S. IcNATIUS, füuprà vindicatus. Quid alz'ïgd (ità (y) Ifte, ) funt

o

Diacoui , quàm imitatoves Augelicavum virtutum, qui purum e9. iuculpa-

[

(

tumn miniflevium Sacevdotibus exbibent , uti, Stepbanus B. Sacobo, Timo-

zbeus eg. Linus Paulo, 7dnacletus 6 Clemens Petro? Unde & in eorum

ordinarione Ecclefia; ordizari ?2 sninifleviumtabernaculi , i. e. Ecclefie DET,

ut Ecclefam DEI velut. taberuaculum portent , 69 muniaut ovnatu. fan&lo,

P

redicatu Divino, exemplo pevfe&o . . nitidi, mundi, puvi, caffi, ficut de-

cet min

iffros CHRISTI &2 difpenfatoves Myfleriorum DEI .. comminiftvos

€2 coopevatores. Covpovis 9 Sanguinis DoMiN1 .. ab omm illecebva cavnis

alieni , ficut ait Scriptura: Mundamini , qui fertis vafa Dowwr .. B. Sre-

phanum merito precipue caffitatis ab "Apoflolis ad officium iffud ele&um effc.

Duo funt preterea, heic loci pretereunda neutiquam, Calvini alte-

rum, alterum Heidegeeri ; Zwingliano- Calviniani inter Tigurinos,

imó &, uttertium jungas, Dehmeri, Lutherani Halenfis. Ille (z) ad

Qr

argumentum , quod- ex his ipfis , fed alio efformat modo, nempe, Sa-

cevdotes Leuiticos , quoties ad eog aniniflrandi vices. vedibant, opovtuit ab

«

vxoribus fecubave , qui puri. €g zmmaculati [acva 1vaGavent. — IVoflva evgo

ür

aücva quum $9 multo mobihova fint , €$' quotidiama , d comiugatis traGlari

d

valde fuevit indecorumy tenoris , qui (equitur, lepidiffimi refponfüm

T

fubjicit: Quafi veró eadem fit euangelici sniniflri pev[ona , que fuit. Sacer-

U

dotit Lewirici, lllos enim tanquam dverrocrae Chyiflum veprefentaffe, qui

dd

snediator Dei €$. bominum abfolutiffima fua puvitate veconciliaturus Patvem

ed

T

nobis evat . . Hanc perfonam quia bodie mon fuflinent -ecclefiaffici paftoves,

feuftva cum illis comparari: Wte (a2) ia(ulfiàs multó ,. Zeteribus , ait, qui

Iu

celibatum uimis depad'ào. laudárunt , occafionem . dediffe videutur. Etbuico-

hu

yum z'mpm'itas', per[ecutionum atrocitag comyugiorum multorum impuvitas,

hu,

deuique impudentia. advev[aviorum. celibatum deprimentium , quales fuére

!

Shovinianus, Guoflici, INicolaite. &c. — Hic(bb) oblitus jam prioris füz ia

:

SiuciuM & IuNocENTIUM ac LEoNEM l. (dicam an veriüs, propupgnarem

P

ha&enus Ecclefiarum praxin omnium ?) jactate fuperioris calumniz,

t

e;fus

e IV. : ad XL. faltitat faéculum; &ab Orientalibus ad Occidettalet conv

qnuiev

Per

d-

inter bor etiam ante Hiüdebrandi (cc) feu GnEGORE vit, zempora, coniu-

(

gia clevicis non prov[us evepta, pluvibus vult teffimoniis euiuci, ità qui-

tj

dem, ut, quod perfecutus ant& faerat, Sacerdotii ac Sacrificii. quotidie

tili

offerendi facerrimo motivo, ac palmario argumento planó íepofiro, ad

itil

avcatas vatioues , (fed in cerebello füo, ex oeconomiz, neício, cujus,

()

aut Cameralis, quam vocant, Jurisprudentie rationibus effabricatas;)

TA

miferé dilabatur. De quo poftremo poítea; ad prius (atis abunde ex

la.

diéctis; ad primum autem plusquàm fatis vel illud unum fuerit, /zffi-

iid,

nere, quoties (ut cum laudato S. Cypriano (dd) loquamur, ) vice CHARJ-

oad

$ 71 verà fusguttur, qui id, quod CHRISTUS fecit , imitantur, $9 Sa-

funi

cvificium verum eg plemum tunc offevuuz in Ecclea DEO PAATRI, ff fie

Ipr-

jncipiant offerre , fecundum quod Ipfum CHRISTUM viderant obtulijfz.

110«

(a) ad Tit. HI, toties cit, $. r, inE, I, P. (b) fub tit. Sacerdotii Evangel, per totum, & inAnti-

Pfaff, ad n. LXXXIII. feqq. (c) 1. PARALIP, XXIV, I9. pro quo vid. C. 2. 3. D, LXXXII,

um

(d) r. REG, XXI, 4. (e) EXODI XIX. 10, 11, 15,. (£) L, XX, contra Fauft, c. 21. IIl Conf,

EL

€. I2. (g) homil.3,inep. ad Eph. (h) Or. de Anti-Chr, (i)inlI, L. C. ad L. I, Tit. XXIY,

« 35 : (k) in E, I, P. ad L. IIL Tit. IIL.$.8..— (I) totá Diff, de Sacerd, Evang. cit, (m) cit. $. g.

?75?0;

(n) ibid, & 6.5,

(o) homil. XXIII. in Numer. (p) Suecollator Calvini nuperus & Hunc, af

absqueargumento , voluit uxoratum,

(q) in d. $. $. & feq.. (r) BELLARM, de S$cr, Eccl, notat,

j d-

ab aliis collocariinter ann, 8. & 900,

(s) P. HI. cit. p. 63.. (t) L, deVirginit. c, ult. Coelibem

fbrot

autem fuiffe non minüs, ac SS. Bafilium & Petrum , fratres, ex $, GREG. Nazianz, fatentur ipfi

MAGDEB, quidquid dicat NICEPH, L. XL c. 19, (u) Catech, XIL Illumin. (x) in C, 3. ep, I, ad

p

Timoth. fuper verb, **unius uxoris Virum ,, .

(y) in ep, ad Trall. vid, Diff. de Hierarch. T. N,

M

ad n. LVII.

(z) L,IV. Inft, c. 12, cit.

z

aa) in Tumulo Trdent, Concilii ad Scíff, XXIV,

'To.2. p.$98. (bb) ad Tit, HI, cit, $. 11, (cc) CHEMNIT. (P. III. cit, p, 76.) pro familiari-

alte-

bus füis fimiliámquefuriis ** Hellebrandum , qui cotum Acheronta füuriis (uis mouerit;, &c. voci-

tat, MAGDEburg, modo Hildebrandum (Cent. XI, col, 389.) modó ^* Hellebrandum,, (col. 493.)

jn05

appellant.

(dd) ep,63. feu L, IL, ep. 3.ad Czcil,

) ad

XXXIX.) Diveríam ab ea, que Proteílantiium efl, praxin dixi

; Sn/l'

Orientalium etiam hodiernam , quantüm ad ufüm Conjugii, eríi fit

T

eadem plané de Sacerdotio doCtrina, que nofira eft, füb dispari rur-

fum praxi, quantüm ad oblationem Sacrificii quotidianam, Quod dum

p

&lart

demonítrare aggredimur, miferiam fam, primum eft, fuam ut Nova-

Yom

rum & oculis & faniori meditationi fiftamus, qui pro licito Sacerdotum

u-

conjugio ad ravim contendére hactenus, & eó usque nunc demum re-

cidiffe miferandam fortem fuam cernunt, ac fatentur ipfi, palàm ut

; (li

j

edicant (a) evrorem uulgi docoves ecclefie appellantis uocabulo. facevdo-

fuin , ftatuántque , zullum clericos intev £ laicos difcrimen effc.

Graco-

fotth

, (H

rum quod attinet, quam dixi, five doctrinam, five difciplinam , mirum

qne Doehmero (b) eff equidem , Jilerzatem matrimogiorum Orvientales ad-

ifit0*

TLT

buc Clevicis pevmifife, cum tamen eandem de.[acvificio miffe t facevdotio

fuäre

foueveut. fententiam. — Aft veró miramur ampliüs & Nos; ac potiorejure;

I.) quidem , adeo projectee frontis effe potuiffe Cancellarium Halenfem

bæin

i

t

-iftum, ut mendaciffimé (c) fcriberet. cozferuatum effe etiam vfum coniugit

epi[copis grecis intev latinos vev[autibus c. 6.de clev. coniug. . 2.) quód; cüm

þniïfï;

rf

rationen; vemæ Grecis: factae

( Presbyte

à

ris, Diac. & Subdiaconis, mi-

XXX

nim

i

alias.

nim? verb Epifcoporum ulli,) (übderet, nempe, probabile effe , nature

leti,

geutis ad venevem admodum procliuis boc datum fuiffe , non adverterit , in

fuumifta, (üorámque, frigidiffimo füb Aquilonetam incontinentium, ca-

ii

tf

putrecidere. Verüm;utad propofirum, Trullanosille quidem fi Cano-

nes (d) infpexiffet, non ignoráffet, Epifcopis etiam Orientalibus ufü mu-

jarnetn

lierum, etiam anté ductarum , omni proríus effe interdi&tum, inferio-

Hyt

ribus permiffum eum, fedità, ut nec ordinetur , nifi, qui virginem duxe-

Tale

Tl«

rat, nec ordinato, fi vel moriatur uxor, vel conjugatus anté non erat,

tispe

&d nuptias provolare fit conceffüm poftea. — Quod(i Preconum S. Evan-

gelii iftac à nobis mitti folitorum lireras ex Oriente datas confüuluiffet;

Quc

bont

didiciffer (e) & illud de iisdem Orientalibus, etiam hareticis, & Co-

ptis quidem per /Egyptum, calidiffimam illam, quantà cum preepara-

hij

F

tione noctis Sacrificio previe (quod equidem unus folus, ac rariüs

Qi«

celebrat,) intra ecclefiam in precibus, in vigiliis, & abftinentia, ad illa

demum tremenda accedant Myfleria, Ecce Orientalium praxin ex fide,

litin

de Sacerdotio & Sacrificio, communi cum Occidentalibus !

1 t

(a) ad L. 1, $. 20. inElem.], Canon. apud ENGAV prater alios, üt fup. ad n. XXIV, a. quidquid

6 A

- fcriptitet BOEHmer ad L. III. Tit, XXVIL, $. 13. ** Coattaeli(coe Driefter fepen nicbt veltiid) ,. &

777

ANONymus IK&us, Hildeshemii 1732. contendat füb cit.. ** yiftáno[, :Detveig, baB bie Droteftatte

tifije Sirde Steditfdjaffene qiriefter Dabe. ,. Vid. tamen ibi p. 24. 22. (b) inE. L. P. ad Tit. HII,

ff

cit. $. 10, (c) in L. I. C, ibid. $. 3. U

(d) Vid. C. $. 12, 48, apud HARDUIN, To. IIL Concill,

Jat

€ol, 1662, 1663. 1679. van ESPEN To,II. Opp, i& Tr. Hift, Canon, P. III. c. 3. $. 7. p. 109.

*

at

I10. 118. & MAGDED, Cent. VII, c, 9, col, 456. etíi non finà errore ac mendacio, quód ** poft

annos 4, aut $.. (à Conflantinop. IHI. Oecumen,) Juftinianus Imp. eosdem Patres ad Synodum reuo-

W

cauit , uenerintque plerique omnes, ,, Adde ALLATIUM (de Eccl. Occid, atque Orient. perpet,

Confenf,'L. HI, C. 15. contra Chytrzum col. 1191. n. 7,) in verb. ** Quamvis Grzci, uxoribus

&djunQi, ad Sacerdotium promoventur, promoti tamen ad Sacerdotium, fiquam 'ante Sacer-

dotium fíibi matrimenio copulaverant, ubi demortua illa fuerit, alteram non ducunt, fed

colibes vitam tranfigunt. Quod de Sacerdotibus dicitur, de aliis quoque , Sacris Ordinibus

initiatis , di&um eft. Eáque conditione Sacerdotio cohoneflantur, fi, cui nubunt, virgiuem &

tf

wnicam habuerint ? alias nuptie cum Sacerdotio non cohzrent, ,,

Unde & CHEMnitii (P, III.

Cit. p« 84.) quód ** Sacerdos Grzcus poft fufceptum ordinem ducat uxozem ,, & FELavii, Dantifcani,

Tor

(in Annot, ad Chr. ANGELI Statum & Ritus Eccl, Grzce p, I12,) quód, ** quiapud Grecos ma-

Iv

trimonium inire recufat , illum cucullam prius induereoportet, ac tum demum defignatur Diaco-

nus Sacer,, cüm ad p. 192. fateatur ipfe, ** Maritis, facerdotio utfüngantur, concedi, fed mono-

quin

gamis duntaxat , nec ampliüs ,,) patentmendacia, pront & ja&antiz inanitas apud KETTembeil-

12

hum, in annot, ad Gabr, ALBASPINJ&I Obferv, Ecclef. in ed. Helmftad. p. 82. (e)apud

buif

P,STOCKLEIN , S, J, 2Gcltz Dofiett$ To. 1I, n. 250. in literis P. du BERNAL, Miffionazii,

Cairo datis a. 171I.

ebri

ter 1

$ IV

r

Praxis Proteftantium..

Cali

tl

oj

XL)[,

Ux purior euangelii, Boehmerianis (a) ut phrafibus utar, vadiof

Tl

em

in vavias Gevmarie tervas [pavgeve incepit, (aut, fi mavis, erupit po-

tiüs, & i2 apertam quidem flammam, ). Ecce tibi! Sacra dotaliain locum Sa-

tf

erificii, Lampadas quoque in earum , que DEO accenfa quondam erant,

Htl

aü C(

qu&que ab Orthodoxis accenduntur hodiedum , vicem fürrogatas plané

allas,

Uifd

alias. Ità enim, cütmn IVuptis Pivi pluvimum Revevendi Iob. Geovg. Her-

evti, Paflovis . , accineret C. H. /Zyrevus, Jurium in Góttingana Profeffor,

n

T

in Diff. Ivnis Eccl. Epiflolica &c. & his fecundis, fanejinquiebat (b), fovovi

ano-

caviffanae 102 defuturus effem , ad coumubia frater , Pvünus fed fevvem, qua-

Tij«

zevemque binc. lampada vefivo comiupio, primus celebraus dotalia [acva

eo-

Hymenzi autem illa, an Zeneris, Deze Cyprie? Adeo utrique ICto,

lUXe«

Halenfi & Góttingano, familiaris eft, non ex Evangelii, (ed gentilis

Theologise axiomatis loquendi ratio ac pbrafeologia! Sed ifta miífa tan-

entt.

;Vän-

tisper (c) fünto.

Ab exordiis, ab ovo, quod ajunt, rem repetamus,

iffet

duce rurfüm ICto Halenfi. . Mox igitur; ita quidem (d) illej quum l;-

C

bertas vevbi diuini , iugo clevicali oppveffa, pviffliuum in flatum veflitui ca-

QTd»

pilet , tam a. Lutbero, quam a Pbilippe, Carolofladio , aliisque do&ovibus

arrus

| Füttebevgenfibus , pvo libevtate clericovum circa matvimonium voce €9 fcvi-

1

ptís adum fuit..— d pevte Lutberus affevebat , intev diaboli do&vinas. probi-

fide,

- bitionem matrimoui veferendam effe,' quamuis ab initio monacbis ob votuma

a matvimouio abflinendum elfe , cvedidevit , & ad Spalatinum a. 1521. d.

udqtud

6. Augufli fevibens motautev [crip[evit : INofiri Wütebevgenfes: etiam. mo-

j,*

"

zachis dabuut vxores: at mibi non obtrudent vxovem. — In bac fenteutia uon

i Ib

fubflitit, vt euentus docuiz.

"d dotivinam banc acceffit publica pvaxis.

oxcill

INam i Saxosia circa apnmum 1521.

vimus vxorem duxit Bavtbolomeus

10

Bevrubavdi, Kemberge Prepo[fitus, lbevto Cavdizali aliisque fremenutibus,

« Po

uao-

(a) ad L.I. Tit. II. $, 58. Tit. I. $. 15, in E. I, P. (b) ütad p.2.3, (c) Obferva tamen ex BOEH*

yerpete

P d

E. I, P. ad L. III, Tit. XXX, $. 102. ** Miffas , SSraufnteffett, pro benedi&ione defponfatorum ab an-

oribus

tiquiffimis temporibus celebratas effe,,, (d) ad L,III. Tit. III. $, 16. in cit,

Sactte

V? (&d

XLI. Et hec quidem Canonicis reflexionibus nonnullis qilluiïïvräfï'e

(inibus

nefas haud fuerit.

Ac L) quidem, quàm fit honoribus Lutheri, li/e-

, m'

vatovi; verbi diuini, detractum in eo plurimüm, quód, quantum ex

ïfClBi)

)5 I

* Divino Verbo permiffum, imó praceptum fit; prioripfe haud agnoverit ;

Jiaco-

quàm fit resri(ü digna; Organum SPIR.S. (fcilic!) à Doctoribus Witte-

monoe

^ bergeníibus aliis, vel à Kembergenfi certé, memorato, edoceri de eo de-

