zemus, quuim banc fententiam, üt ille quidem loquitur, detorquemus ad Mon-

zauum , Tatianos , Encratitas, aliosque veteves beveticos.

Verüm explo-

fgilti

105;)

dat is & S. Hieronymum, qui vice non unà (ll) idipfum repetit, quód

177

neque Marciouis e?. Mauichei dogma [e&antes mptiis detrabimus, nec. Tae

nodö;

tani, pviucipis Encratitavum, evrore decepti, oimem coitum [purcum pu-

1famus$, quódque Ecclefía matrimonia tion damnat ; fed fubjicit; nec abjicits

L(fff;'

777

fed. difpeufat , fciens , im domo magna non folim e[e vafa auvea €9 avgentea

(

fed &2 lignea , &g filitia.

Denique, aliud ex Apoflolo effe, 202 peccave,

ymerl

aliud , benefacere .. Tantum e[fà. intev muptias $9 vivgimitatem , quantum

intev non peccave, €9 benefaceve , imo , ut levius dicat, quantum intey bo-

fuit

at

num eg melius, . Explodat, exfibilet Patres Caeteros; Quibáfcum adeo

non damnamus , ut Sacramenti digniratem ineffe Matrimonio creda-

if

ij de

mus , modó z; DOMINO, fecundüm DEI & Ecclefie leges, contraha-

u

tur. Er quoniam Zrcticorum antiquiorum meminimus , Cabaros fane

! de-

taceri eó minüs licet, quód Magdeburgici (mm) Pararenos feu Gazaros

in pavtibus Tholofamis (cribunt berericos fuiffe , Patavenos , Paffagenios;

litt

PalTagenos , Paterinos €g Gazavos di&os, fovtà ab autovibus (nn) , eorüám-

p

inoty

que dogma , bominem in flatu comiugali [aluari non poffé . binc igitur appa-

veye , Catbavos, Zatianos g. Martianos fuiffes vefutatosque in Concilio La-

1 00

TEU

tevagen[i , & Rome in cata Domini excommunicatos, extva de beret.c. ex-

commuticamus ; Pfaffius veró (00) , ceu

; 0

pracipuos tefles veritatis » laudat;

ten

alt-

XXX XX 3

"

vet

aitcïue, Sec.. XIJ. florufe ZPaldenfes, RPauþeres de Lugduno' ditlos , €9

(«

Z"lliigen[es , atque bis Manicbeos féfe admi/cuiffe, bomines , qui nuptias veji-

&üt f

ciebaut , nominatos &9' Tholofanos , Petrobruftanos , Heuricianos , Picardos

foni

€? Catbaros, quod puvitateim. vite plurmmm urgebant , ?. impuvitatem

quid

Cleri valdé taxabaut , eandemque dochrinam fuiffe in multis , que bodie Pro-

loco

zeflantium ef? , vetentis tamen e9. cvaffrffnmis fubinde ervovibus Poutificiis , ita

fve.

ut nou credeudum [it. Ecclefie Romane Scriptovibus, qui immanes ipfis ba-

fitum

vefes , maximà veró Manichaifinum affiugunt. - Ampudenscaput! utin Ro-

Ivar

mane Scriptores Ecclefi& referas, quod tui teflantur Magdeburgici,

ftl,

quod Hildebrandus, Helmftadienfis, vefter ruríüm ille, faffus (pp)

$C

candidiffime , /Zemriciazorum authorem Henricum , interdum poft [pendi-

trist

dam concionem & uohu apud meretrices inveutum, & apud Jalden[es, quos

jure

in plevisque fuos & ipfe jactat fuiffe azzeceffores , ex Gerfone , (cujus quis

latay

arguat fidem ?) J/citam (ut alia tetra faciz0ra preeteream, ) fuiffe foruicatio-

lal

zem; que fivera fiut , (& cur (qq) non fint? ) gor , aitis , cum IW'aldeufibus

fos

705 communicamus. Et in hoc quidem argumento etfi plusquàm fatis

dud

dictum , addenda tamen fàltem. duo aut tria verba ex propria ruríus Ad-

dere

verfariorum confeffione ,. Waldt(chmiedtii (rr) de Celibatu Militum, Lu-

u

dovici (ss) de Coelibatu poenae nomine impofito, ac Ludewigii (t) de Ca-

Grai

5ouicis Proteffantiumn , expofeendümque, cur in his, quam impactam

ib

Ecclefie volunt, demoniorum do&irinam non accufent? Laqueum quod at-

Detm

tinet, nec nos (uu) cuiquam injicimus. Beatiffimis, quotquot vovent,

dici

femétipfos adftringunt vinculis; voventliberé, &, quamvis, quodfo-

Tépr

2eflatis ac libertatis erat, fit nece(litatis, Jeariorisattamen eà, quà mulier,

1277

que [ub viro eft (emel , vivente viro; alligata eff legi, tefle (vv) Eodem

&t a

S. Apoftolo. ZJozorabile ait quidem Is ipfe Conjucium effe. i zrácis in

adcoi

omibus , i. e. omnino , pevfeclà , omni ex pavte (xx), live bonum prolis , five

bijat

Jidei , five Sacramenti (yy) confideres, quibus omnino congruunt ; qüae

fubdit: fornicatores €g adulteros , bonorum ejusmodi (zz) contemptores,

qui

di?iga

3udicabit DOMINUS. Profedó, (i Chemnitiana, vel Bezze, Calvin-

& Lutherana (aaa) ftaret. verfio, patris etiam cum filia Pozorabile fore

Qiend

bem

connubium, reécté ftatueres.

Denique, ia quo fere uno unico incul-

cando, in-et oggerendo toti funt noviflimi homines, Pfaffius (bbb) & (ccc)

mer

f

Behmerus poft Chemnirium (ddd), ut enodemus , quanam ea fuerit ;;u-

lievem fovorem cirvcumducendi poteflas , quà volunt ufos effe Apoflolos , verbis

T'tlo

utimur S. Auguítini (eee), boc quosdam nou intelligentes , mon forovem

mulievem (càm tlle dicevet:: mánquid nou babemus potejfatem fovorem mulie-

vem civcumducendi ,) [ed uxovem intevpvetatos effe: fefelliffe eos vevbi Gvaeci

ambiguitatem , quód €g «xor eg inulier eodem verbo Gvacée dicitur ; quangquam

()

fr

boc ita pofuevit "4poflolus , ut falli non debuerint , quia ueque mulievem tan-

ib

fummodo ait , [ed jororem mulierem , ueque ducendi , [ed circumducendi. Ex

r

veró,

veröq, eidem ut infiftamus, cur, ubi Grecam eandem folitarió, aut vo-

!

ces: Avip Ad'vAdpóos conjunctas adhibet (fff£) S.Lucas, uxores CHRISTT,

ftji-

aut savitos fratres non legunt foa in verfione Greculi nofiri? Curnon

ttrdof

fovores à (anguinis vinculo ità di&tas? Nünquid, fub circumdutHione (gog)

flatan

quid defignatum voluerit, Apoftolus ipfe fàtis innuit, five cüm eod.

tPn-

loco fübderet : sázquid zon babemus. poreflatem manducandi €9 bibeudi *

T

five ubi (hhh) proreftatus Ipfe eft, ad ea; que fibiopusevant, $9 bis, qui

( l-

fécum funt , miniftvavi[fe manus [uas?. Si Apoftolis, fi Miniftris Altarium &

n Ro

Evanzelii adeo neceffarías effe uxores, duxit; cur, ut muler poteffatem babe-

Irgicl

vet , i.e. velamen in capite pvoptev /4ngelos (iii) ; pree(cripfit infua eadem?

(pp)

S. Cyprianum allegari preter Apoftolum, quis non miretur? Etunius Pa-

lttidi-

tristantam effeauthoritatem Confefforibusi(tis? Verüm, fi ranta eft;quanta

;quos

iure maximo, velinde conficimus, difcrimen ex Eo fuiffe olim zog ve-

$ quis

latas (kkk) inrer , & fub mamu Epifcoporum con[ecratas virgines , mutato

iil«

babitu, 2 amiffa omni fpe conjugii. . Extremüm ut appareat; inter extre-

mþm

mos errores five prohibenrium univerfis, ceu malas acà damone intro-

n fatis

ductas, five univerfis permittentium nuptias, etiam quascünque , ince-

5 Ad-

'derein medio Virginem , Sponíam Virginis Sponfi , Ecclefiam Sanétam;

fl, LU'

Satvameutum Ea in Matrimonio agnoícit quidem cum antiquiffimis &

d u-

Grecis& Latinis Patribus (1il) , Inttitutum à CHRISTO , promulgatum

xdlam

ab Apoítolo, quin füadeat illud univerfis, nedum ut pracipiat, imó ut

od at-

permittat etiam , Edocta quippe ab eod. Apoftolo, quo pradicante di-

oveno

dicit, Magnum effe Myflerium £ Xgiovóv stj eic iv ExxAnciar, quatenus

od po-

reprafentativum conjunctionis Ejus altiffime , Zeze quidem Chriftianum

mulitts

facere nubendo , aft melzis , abítinendo. Diftinguit Illa probé flatum in-

'oderm

ter ac ftatum, ftatuíque conjugali femel affumpto quemadmodum illud

fl iïi

adcommodat, 702 effe peccatum in eleCtioneifta , ità, expenfis &his; (tri-

"i

bulatiouem cavuis babebunt,) hortatur conjuges Orthodoxos omnes; ut;

, que

d tempus aliquando fraudent. invicem,

quó vacent orationi , ex comfenfu a

xtoreb

diligant (e mutuó , ficut e?. CHRISTUS dilexit. Ecclefiam , folatur mo-

lvifte

nendo de gratiis eum in finem Sacramerito huic annexis, neque coli-

; fote

bem flatum , in quo quidem majus ex opere operantium agnofcit effe

incul-

meritum, Sacramento, Cujus ex opere CHRISTI operato virtus; fed

v(cx)

ftatui conjugali praefert, arcétque Clerum in Sacris conftitutum non

j nl

ratione Sacramenti ; fed confequentis & connexi ftatüs.

verbis

nec porró , ni Pauto SPIRITUM DEI negatumþvelis,

yorcth

Hæc lege;

Ecclefize Ejus Sanctee Eum negandum putes,

uuit-

t

(a) To. III. Opp. cit. f, 16, b, adv. Jovin. invetb, ** Non enim (ut male habetur in Latinis Codicibus)

fobrietas eft legenda , fed caftitas, i. e, O'COQ)QOO"U,VH. Vide igitur, quomodo ex hoc quoque

ipfo tefti

monio fupereris,&,quod putabas efíe pro nuptiis, pro virginitate fentire cogaris, Nam, fi fa]-

qitl^

vatut 1nu.

;cur addidit ; fi permanfe«

X;cr in filiorum generatione,& liberorum numerus falus matrum cft

iint

j E

verö;

*

tint fifii in charitaté & fan&ificatione cum eaftitate ? » Grace?

| $eny 6

(.1.64'9&5&11*, 1. TIM, ILI5.. (bj L, II,

tradores,

€. 8. $. 43.. (c) Vid. MAYMBOURG, Hift. Calv. ad A, 1539.

ex ipfo Beza, &c, ** Et

que par le confeil

de Martin Bucer, qui vouloit , que les mini(tres pratiquaffent

à fon exemple

» Cé qu'ils enfeignoient

P. $

contre [e célibat,il épou(a la veuve d' un Anabaptiíte, ,, &c.

(d) MORERY 1.

c, ** & l ayantperdue il

To,I, L

nefe voulut plus remarier, nonq

u' il condamnát les fecond

To. XII,

étoit contraire, & qu' une femme eft fouvent un grand obft

es nóces, mais parce que

le mariage luy

N VA

annos 9, conjugatus, per I6, viduus vixit.

acle à un homme de lett

res. ,, Ità per

(e) Scripfit is A. 1718. Diff. de Fine Mat

rimon, , recu-

r

fam Halz 1739. Vid. ibi p. a6. jun&á p.

25. ubi **conítat,

in primitiva Ecclefia Chriftiana non paucos

f ,

matrimonia tantum mutui confortii cau

fa contraxiffe

» àb ipía vero coniun&tione carnali abfinuif-

2 7071

fe. ,, Vid. K&STner, in Jurispr. Papiz, C. 2. $. 6.

exule jn

(£) vid, PUFFENdorff, J, Nat. L, 6, c, 1. $.6,

um

PFAFF, decircumdu&, mulier, p, 7. ubi: DUM

YON

TNOW 17 pPN'Ü DN ?2 homo,

AOCR

qui uxorem non habet , non efthomo,, &c. (g) vid. T

0. IHI. ccit. f. 6,15. & C, 12. XXXIIL, q.I:

fhutt 6

C.9. XXXIII,q.5. (h) proutapudipfum BEza juxta G. TZ? $2TZ 5 & 1 Iov.

(i) Quibus

Til5,

infpeáis , deteces ineptiam noviffimam BAUMGAR TENII, Halenfis

(in Diff, Th, de Difcrim, Revel.

$ac, lY

& Infpiration. de a. 1745. reimpreffa ad a,

C, 10, ;

48. ibi ad p. 36.) quód ** Paulus fe vt virum conálii ple-

num gefferit, confilium autem tantum ad

tempus certum atque determinatum pertinuerit,

quo

fous, ,,

5

nempe omnia ira atque furore in Chritum c

onfitentes atdebant. ,,

(k) Commendari meretur quàm

^

(

maximé Diatriba Evangelica, Auth.

Francifco AGRICOLA, Paroc

ho Eccl. Koding. in Duc, Juliac,

Wepte fc

edita A. t581, ,,

Vid. ibi p. $6. $9. 6I,

LEONIS]

in I. ad Cor. S, EPIPH, ad hzr, 73. &c.

ex TERTULL, L, de Monog. S. CHRYSOST, hoimil. I9.

contra Molinzum , L, VII. de Colib,

(I) Vid. di&a ad princip. Diff. & inf. ad lit, kkk, FORER

PUR

C.1, n. 8, p. 279. (m) SAP. VIII. 2r.

(n) To. II.

Witteb, Lat. f, 307, b.

(o) vid. 2,

COR, XII. 7. $.

9. & CORNEL, à Lap. ibi ex S$,

Auge

24 ii

Hieron. Czt. (quicquid

**de Palo Pauli,,

Ícriptitet HEINfÍius,

gelus »]

jun&, PHILIPP, I, 6,

II. I;u IV. t2. ad COIKINTHO I,

C, VII.

Numburg, a. 1749. Witteb.)

" Cngd

X.13. XIK T.

II. I2, 24. IX, 27.

f, 123.

b. preu

(p) To, III, cit, £, 43. a. jun&, f. 9, a. IO,

acobs

(q) To. V, Lat. Witt.

(11l) vii,

t Germanicé dedimus in Anti- Pf, ad n. CV. fin.

& To. II. Jh. Ger, f. 156- b,

Ephef s«

(r) FLEURY Inft, J, E. Part.

I c, 8. $. 2. (s) To. III. cit, £. 17.

b.19.a.cuijunge S AUG, L. VI,

WUpt, e, 1

Conf.c. 11, L.II. de

adult, conjug. c, 19. 20. Czt.

de Fidex,

LUTH, ineptias To. V

"itt, Lat, I. f. 410, a,

apud laud, AGRICOLA à p. rg2. Confer

&pud AAC

IL. f. 286, b. ubi **quod dicitur Matth, 19. fünt eu-

nuchi , quicaflrauerunt feipfos propter reg

numcoelorum, a papa diciconfilium ; effe autem Diui-

Witteb. l,

num przceptum. Vota effe reddenda ,

fed hoc tamen minime. , Virginitatem & ccelibatum confie

Quid *'ge

lium non effe ;

Chriftum ipfum plane no

n con(uluiffe, fed potius deterruiffe, ,,

(t) ROM. VII, 2,

tj Y

(u) To.III, cit, f, 24. b, in verb.

& , poftquam in pontificatum fue

** nullum facerdotem digamum , nullum flaminem bimaritum , ,

18.28. 37, - 125. üt extant To,

rint ele&i, uiros effe deíinere, ,,

(v) Vid, propp. 10. 11, 15,

I, Jen, Lat, àf,531, Witt, Lat,

I. à £. 381. füb tit, de Digam,

Epifc, A, r$28.

publicé defenfz, jun&o To. II. f, 90.

a. in Capt. Bab. (x) in E, 1. P, ad

L.I. Tit. XXI. $

3. (y) Meletem, C. t,

$. t9. V. $. «.

233

(a3) TERTULL. L. I. ad uxor.

ORIG. L.

(z) XIX, 5. 6. jun&. EPH, V. 31.

EUSEB. Czf. L,I, demonftr, Evang. e. 9. &c

III. contra Celf, & homil, 17. in Luc, & 4. in Levit,

. apud AGRIC,

Op. cit. p. 28. feqq. (bb) vid,

MUSeum Helvet, A, 1747. Partic. g.

P. 580. ubi pl. tit,

** $. S, M, Confecr, & Philiatri, ,,

(ec) 1. TIM. III. 2,

(dd) r. TIM. v.

9. ubi nen de prafente , fed praterito , ** quz fuerit ,,

etiam apud Beza ;

citca quod quàm impi

$, quàm inepté commentando Calvin luferit

, vid. L. IV.

€. 1. S, I8, Vid.

$S, PP. apud AGRIC. p. 92. FORER l. c. & n, 10.

VAN, Mufei p.

$80. cit, ubi,

feqq. imà & apud HATH-

qua Apoftolorum ztatem proxi

** Nemo melius de mente Apoftoli judi

cate potuit , quam Ecclefia,

me attigit,,, Et laudat TERTULL.

L.I. ad ux. c,

7- ORIG. homil,

7- €it. AMBROS, de Offic. L. L, c. $. HIERON. ep, 2.

ad Nepotian. &c,

[ee] in ep, 82. ad Eccl,

Vercell, cui junge S. HIERON. £. 24. b. cit,

$. GRKEG, M. in Libr. Reg.

L.VL cI

PFAFF Diff. de Circumd. Mul. Soror. p,

[ ff] vid.

L, IV, Tit, I. $. 125, [hli] Sympof. tit,

13. ubi ** nec viduum fuiffe, , üt alii fomniant

- [gg] ad

46, vort Sütített , ed. Isleb, £.

477« b. ** téatibte ficb gu R.

9Bei£ Drttericb utb fprady, tvenu. ival

f?

Dleibet , wvie it ipunb feio

? fo feib it eta feliaer mar.

€r aber anttvortet, td) mil aber wicbt fo

bleibett , (onbern mi e8 wa

geti, 0b 1058 beffer obet etger 6ez

Fonie ,, &c. ** 9Benn bem Cfel

ju tool t(t, fo aebeter auf8 Gt

f aum

ett. ,.

VWUitt. Ger. f. 226,

b. ** too Giott rur nid)t umber fbut, tinb

&c. jun&is feqq, & To. IX.,

d nidt feben

, teie er ott Gottea

at eir 9Xant eiuen Cnael mad£, Fa

éottt unb uttstrtabe, alle

ine unb om 28eib Dleiben müge, un$

forediio ift$, (i

0 €t ott 2Beib gefurben folt toerben t Gob

:» [ii]] To. VI, contra Fauft, Manich,

Difp. 30. c. 6.

[kk] L.AIV. Ce 120

« 23,. [II] To. cit. f. 9. 9. 12.

2I. 46, & ipfe ERASM, in

Scholiis £. 25, a. quibus junge eund,

HIERON, in ep,

Virginit, c. IO, $, AUG. Tr, 9,

. etiam a

2. ad Euítoch. c. 8. $. CHRYSOST, L. dc

in Joan. & de haref, c, 24

pud Danzum in op, cit. p. 72. 76.

PP, c«t, apud AGRICOL, p. 152. [mmj Cent, XIII, col, 56

I«

[nn] meliüs $, BERNARD.

Serm, -

«

l) Lo I

Serm, 66. füper Cantic, cit, * Quzre abillis fuz fe&z autorem:

neminem dabunt. - videte de

con(e]

tractores, videte canes &c. ,,

(o0) inInft,

H. E, à p. $52. ad 555,

& $65. Add. CHEM, P, III.

?noient

P. 80. &c, & contrahos NATALIS To. VI. p. 492. BOS

SUET Hiil, des Variations desEglif, Proteft,

edaeil

TO. II. L« IIO &e-.

(pp) de Haeref, à N. C, ad Sec

L xVIo P- 119- 122.

To. XII. Opp. P. poft, & Diff. de Jubil, ad 1.

XXVII,

(qq) Vid. GRETSEK

age luy

fed & HOCHMUTH,

E

Op, cit,

Ià pet

P. 317. de füorum Weigelian, dogmate 26, **ber C.eftatbe

jeve eine erbare Jourere

5 .. cell,

, Il

pag. 270. feqq. ubi de Waldenfibus, $. 1o, **benen

stf

prebicertt fvadi

rtett fie tern. Cbelofett

fianb , bamit folcbe nidbf i benen udüs verpin:

v

rf iolitben. ,,

(rr) typo Marburg. de

| paucos

a. 1707. ibiad p, 14. (ss) Hale typo fecundo ad a. 3739.

ylinul-

exule in German. Halae ]

maximé ad p, 7. g

.9.. (tt) de Ha genftolz,

In ä. 6,

Gtiftera, Glófert nb 9fb

739. ibi ad p, VII, Appendic.

**aud) ím eini

8en . evattaeli(chett

homo,

teyen. perfeben ,

baf bi& canonici,

ünt ibred a

infe$ befo beffer u

Warten, unb beu Gfifft mit voeib unt Finbertt níc

b£ be(ibioerlic) au f

pn, ffíc) in iebígem

|, gT

atbe foblecbterbings balfeu mijfen.,,

(uu) Vid

, Anti-

Pfaffo ad n,

IC, p. g.

(vv) ROM,

VII. 2

(xx) üt e& etiam apud CRITIC, Londin. ibi,

Quibur

$zc. IV. Diff, XIX, in fin,

(zz) de quibus r. TIM, 1I,

(yy) Plura ap

ud NATAL, To. lV. ad

,Aes,

IS$, Y. 10. EPH. V,

29. jI. VI, 4«

ii ple-

C.10. XXVII, q.2. (aaa) quód *'inter omnes, bt à

llett ,,

& in Gall, eorundem **entre

It quo

tous.,, (bbb) Diff, cit, de circumdu&.,

fororum mulierum Apoft

Olica,

(ccc) ad L, III, Tit, III,

.«2. (ddd) P.I!X, p. 84;

(eee) L. de Oper, Monach. c.

4. Vid, n. XXX. fuprà, & inde,

i quàm

inepté fcriptitet ad Tit, III.

Cit' go 39 P'

quàm

; Juliaty

OEHmer, appellando ** fophifticam

interpretationem

nll, 19

LEONISIX, in c. 1Xr. D, 21.,, &c,

(fff) EVANG. C. XXIIL 27. "yUyG4XÓY, & ACT, 1. 16,

FORER

To.ll

Xxv. 17, ayd'eeo did'eAcbol. (

geg) Vid. & S. HIERON, To. cit, f. 15.

b. (hhh) ACT, XX,

34. (ii) 1. COR.XI. ro. ubi BEza ad V,

** Poteflas,, quàd ** velatz debent effe

»» » &ad V. ** An-

s Aufy

elus,, hzc: ** quid hoc fit, rihi no

Vitteb.)

** &rg9el beiffet et bie priefter, ,,

ndum liquet,,, Aft Luth. in gloff, ad EC

CLESIAST

A V, $,

I 1

(II) vid. $, GREG,

&ibi; * (i:leper oher beFe, ,,

(kkk) Vid, Anti-Pf. ad n,

XCVII, d.

, With

Nazianz. Or, 21,

S. CHRYSOST. homil. 26, in

€P, I. ad Cor, & ao, in ep, ad

Ephef, nec non 62.

63. ad S, Matth, S, CYRILL. Alexandr. L,

II. in Joan. c, 22. S. AUG. L. I, de

: [)'60 bn

Nupt. c. 10. L, IX. de Gen. ad lit, c, 7, L

. V, contra Julian, c, 9.

3 V

de Fide & oper, c.7. S. LEO

inep. 92, ad Ruftic, üt in Cann, Ca

L. de Bono Conjug. c. 18.

24. L.

Confet

apud AR CUD. de perp, Confenf, Eccl, Occid, & Orient,

ufz XXVII,

g.2. & XXXII. q, 7,

[unt et-

L.VIL e€,2. &

5. imo &KLUTH. To, L

n Diui-

Witteb. Lat.ad f. 91, a. Unde quidem videas ,

quàm falsó CALV, (L.I

V. c. I9, S. 34.) fcribat,

quód '*nemo víque

ad Gregorii tempora viderat,

effe pro Sacramento datum ,

n Confie

quod ** Nec iuuat Auguftinus Lib, 2

» quámque lepidé,

;. VH. h

2, contra Fauít, c, 25, & r. de Nupt, c,

10, cit, ;;

ritüm « »

IIQIIS'

OU CASUM. DO

: Digame

E

'. V, ;'lc

in Levlt,

j/[;[[il m

Go

GG UW Go

GB

N-

fuc:it "

MT

co

C

,

--

L L' IV'

D

w

C

äï

gATR

-

G. G

3 — COX

EL*CXCüay

eo

co

——

s

) 6N9- R5

o

ex3

z

5, homil.

g

.2:;

TM

aL Ed

pE

$] Yib

$-

M

"d

[gr 1

z

ii d

$s

et t

g:gtfö!«'

;To I

jl fat

/

j

,, 1

Manicts

ASW"

107 &t

"^

^

l '

N

Ser),

COROL;

r

F

L du

R

A

DE SPONSALIBUS ET MATRIMONIO.

p

7Ji CreRo i2 Majoribus Conflituto non datur acceffus ad nuptias, aut expe-

CH

vimentum priorum ; * duplex tamenvatio, eáquegvaviffima utraquefuitob

quam de Matrimonio Libvum totum fuo in Quinavio ovdinárit GReGORIUS IX.

P. M. quemadmodunsts in Decreto acfuim de eo prolix? admodum ;* alteva,quód

Hievologia fiat à Clevo ; * alteva, quàd cognitio eafündem caufavwm , ceu Spiri-

virualium, eidem privativi competat. * Hac Spivituelitas defcendit ex matura

Sacramenti; * quam vocem fatemur in Can. o. X XF 1. q. 2.. aceipi in feufula-

M

tiove ; * notamásque, pevpevam infevri ex c. 5. de Bigamis d Bebmero,quàd ne-

quidem Romane Ecclefia affeclee in (ponfalibus de prefente Sacramen-

, Defe:

tum collocant, * prout £9 ex C. 17. Cau. €7 qu. cit. fimili calummie prefidium

quaveres pavi fato. * Impedimenta fi velex . N-uut D. funt conflituta , * cut

Ecclefie poteflatem uegas introducendi? * Seculavibus fruftva vindicas five banc,

* five difpen[ativam. * Ratio contvachás üt dvatione Sacramenti fepavavi nequit

He

inter Baptizatos; * ità pofl comverfionem infidelium tvanfive nequit ad eandem.

V.

* Neque; cav aliam utriüsque materiam ac forimam, aut * Minifivum preter cot-

1rabentes alium ac duplicem flatui neceffe fit , videmus: * Impedimentis autern

Va

1

**af

Shure folo Ecclefiaflico [lVatutis cur eximamus "4catbolicos, multà minüs. * Spou-

« k

Jalia feptemnuio minovum vullo cafu valida-agnofcimus. * Nec claudeflino fimpli-

citev, quatenus irvito, ullam etiamvim fpon[alium tvibuimus. " De Polygamia

M

veclà S. Aug. inC.7. XX XI1. q. 4. quód, quando mos erat, crimen non erat :

i

ineptiffimà Lutber:: Abrahamum Chriftianum fuiffe, & fuiffe polygamum;

CHv

ergo & Chriftianis eam effe permiífam. * /"ozorum folennitas eff ex folo Juve

(

l

Qu

Ecclefiaflico , * Eodémque diremptiva Matrimoum. * ReGl ex Eodem flatutum

.eum eod. effettu eff crimen geminum , * cui accedit, ub [pecifico nomine, impedi-

mentum Baptfs,ex 9]. Recentiore. * L

alis originem Civili, vim eandem diweme

Rrultip

«

,

À

Infpici

p

tivam Canenuico debet, * De Spivitu

Cognatione indigua 8o efl Bebmeria-

74,quosdam Protefl. arbitratoseffe, inter füfceptorem & fu(ceptam abs-

bts

X

que difpenfatione tolerandurm non effe coniugium, quod ius ciuile in L.

Oces

26. C. de nupt. hoc prohibeat: 7erüm non viuere Proteftantes legibus

T5 ant

ecclefiafticis a Iuftiniano relatis, quae cum facris Romane ecclefiae magno-

yeti à

pereconueniunt: Etzamegz Víum cognationislegalis hodieadhuc interris

proteftanr. effe, poftquam ius canonicum hoc impedimentum approbauit.

Satíy

* Zbsque fundamento flatuituv , univev[os gradus Levir. XVIIL à y.6 defiga-

7os effe uris Natuvalis:: * Quibus quód ab Eeclefía jun&Hi fint alii, €9 ex obfey-

L puder

(i) ve

vamtia antiquiove pluves etiam, difcipline efl. * Divovtium viuculiin matvimo-

nioBaptizatorum confummato non datur, nifi per mortem, * Datur in €0, quod

".übea

LE Xtom

infidelium zon Baptizatovum eff ; pvo cafu converfionis unius ad Fidem, * que

Y

infidelitas (1. Cor. 7//. 12 ) peffinà à. Luthero trabitur ad adultevium.

ütür|

| terp

. HimzisE2GA; typis Joannisljacobi Haner,; Typogr. Aul. Academ, |

T

—

i oipiar

us l

&

-

2

x

N

&

z

PA

d

T

Es

*

2

x

53

D

n

E

WRR

sE

;

a

x

x

as

d

2

&

r

-

i

EE

g

"*

n

od

i

Mm

d

u

v

as

a

ia

M

ln

a

i

m

-

n

n

FA

&

ms

p

£

3

*

E

W.

*

3

E

x

*

$

Es

GL

ts

u

ia

EOE

d

AE ATRT

UT

SEIRES

8

RUE de

goh

z

GNEIES

W

d

n ass t i Go t ii

ia

as

T

E EE

CIRO

-

—

i

——

——

i af i

cem

20

nf«

Euroskala Offset

læ.

$—

CLERI

À

]i

CHRISTIANO-CATHOLICI

V

o

SACER COELIBATUS;

T

C ONT TINUAMIEIS

eo

nt

VierFarbSelector Standard *

.ï-)

yre-

PVINDICIIS CANONWICIS

us

ILLUST TRTUS

*

ää;

-

yae

PRESIDE P. ANDREA RÜDEL, Soc,JESU,

m

SS. Canon. Do&. & P. P. O. in Alma & Antiq. Univerf. Heidelb.

nik.p

*

HH-

h. t. Incl. Faculr. Jurid. Decano;

ä

REO

Defend. FRANCISCO ARNOLDO ROLAR , Neoftad. ad Flaardam,

g

14

d

AA. LL. ac Philof. Magiftro , SS. Theol. & SS. Canon. Auditore,

Serenif. ac Potentiff. D. D. Elect. Palat. &c, &c.

nirij

T3

ml

in Semin. Carolino Alumno Clerico,

PROPUGNATUS

12

füte

Heidelb. in Aula Acad. Wilhelm. ad diem

Auguíti, hor. confuetis.

Jf

d

LERI dicimus , fed in Ordinibus Conftituti Majoribus, quos ex

hi

eodem titulo Sacros compellamus , voce non ex eo primüm ad

10

E

nos derivatà , quo Sacro-S. Synodus Tridenti collecta, quos

1- 4' 745

Majoves (a);

Eosdem & $atros (b) cognominavit, fed ex eorum u(utem-

nttfe

lex fuerat (c) eadem omnino ipía, zullus ut ad facrum

porum, quibus

iif

Ovdinem promovevetur , uullus ad

Miniflerium ltavis accedevet , nift cu-

J

flevium fuevit appvobata.

COoELIBATUM 8p«-

jus caflitas ante fu[ceptum mim

ä

41l

pellamus, quód dignam celo vitam agant ,

vocis etymon. tradente Gen-

tili , probante viro (d) fectee, àtà Catholica Religione;

fic à Coclibatüs

l

*(jarie

Oobfervantia alienae.

Et quidni, quemadmodum Sacvas

(e) à folenni

continentiee voto, //Zéque CHRISTO (f£),

ceu Sponío, factà Virgines;

DEO, ac in Sacris con-

1. cof

ità Divinorum Miniftros Altarium Con[ecratos

m

A

flirutos ex eodem voti ac ftatüs vite, velut ante tempus cclicge, ti-

tulo Defponfos CHRISTO, 7iro uni (g);

fuprà; quàm fint membra

ib

Ecclefia cetera, eo charactere novo ac peculiari haud infignita , Sacratos;

Sacrósque pronuntiemus? Eóque ampliüs, quód Canon Apoftoli gemi-

nus Canonico- Catholicee do&rinse noftrz fuffragium praebet irrefraga-

ais

t

bile; quorum priorem (b), qui adberet DowiNO; unum Spiritum effés

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

abfit equidem, ut;

cafti etiam conjugii laudibus communem eíie; ne-

fit; an

m*

cemi-

x

gemus, verüm; ut,'a!terum (i) cüm audieris, Zrginem (mas