:mbci !'

qui

buiffe. 1l.)

uifactum, ut nec huic Kembergenfi, nedum Luthero

Q1

obtigerit honor, uni Caro/of?adio delatus, ut nuptíarum clericalium in-

ter neo - euangelicos patronus cligeretur, mif/aeipropria (a) cantare-

rur? 1lIL) Ea (b) potiüs, quae nec ipfe diffimulata Boehmer voluit,

Calienum a. coniugio fuiffe Lutheri amimum , quod ex[pe&averat: quotidie

zuovtem, &9 snevitum bavetici fupplicium,) íécum ut expendant, ut cum

relatis conferant Adveríarii; neque fore deinceps, ut, juftiffimee qui-

TU

dem illi, ex vozo concepte anxietati tribuant.

IV. ) utique mutatum

. po-

confilium tandem effe à Luthero , ipit&mque cum Catbarina Bovia matrimo-

j2

pun

sium; aít civcumflautias (quarum meminiffe quidem (c) & ipíe voluit,

fupplendas meritó à Nobis (d), ur clu-

)'130

aft cqmmemorare non item; )

XXX 2

ceícat

gido

cefcat inde, blafphemià vecare neutiquam , cüm (e) fcribere de eo

auíus eft, fe fubito aliaque cogitautem a Domino mire in coniugium cum Ca-

zbavina Bovenfi , vmoniali illa , conie&um effe.

Epulum fevia tertia pofl Jo-

baunis datuvum

)

7 po[fit , imÓ tunc iuflay muptiasiniturum. |V.) Verbíne

Divini /;erzas ifta eó exporrigat fefe , ut conjugatus ad Diacozatum ad-

4

fpirans, uxore renitente dimifsà, ducat aliam ? Equidem in Divino Ver-

bo approbatum id nufpiatn; probatum (f) à Luthero primüm, nec ipfe

dubitat (g) Pfafhus reprobare. VIL.) Veréne & in eo quoque 7ri fum-

t2ij, quo mactare nuper Erasmum placuit, is titulo dignus, cüm (h) falacita-

zem exprobravit propalam zouis bis ecclefiaflis, atque ab üs zon quari

nifi cenfum (g. uxorem?.— VIL) Edicant, quee tandem Era(mi , aut quae-

nam Huíli uxor vel Wiclefi fuerit ?

VHI.) Quàm fit à (zeculis inau-

dita , nufpiam inPDP. fcriptis obvia, votorum ZvyXapiainóy ceremonia,

qualem nuperrimus À. XXXXVI, typus Altorfinus nobis exhibet in 7o/.

Guil. Baiero, iubenta focram effe aufpicatiffrmis nuptis Fivi plurimum Re-

verendi, lob. Bavtbol. Riedevevi, Fevb. Div. miniflvi, ceu Sacevdotis $9

Spoufi, Hifforiam Quinquefecularem Dogmatis Chrifliani de Coniugio, poft-

quam (1) ao fupevtove au[picatiffimo cum optima coniuge federi (Baieri

ejusd. zZrcbidiaconi 4lidovfimi) idem Riedeverus anüciffrmam dedicavat

epiftolam de Sponfiorzatu [acerdotali apud Hebreos adlocum Sjef. LXI. 10.?

Quà fronte ? quácum confcientia, cüm e[limenza Salutis, indumentum

juftitie & Coronam . Sponfi, cüm Sponfce motilia depraedicaret Evange-

licus Vates S.Ifàias, cüim Sponfi Virginei, CHRISTI (k), Sponfque

Virginis S. Ecclefiz Caftifimis in Cruce Nuptiis preluderet, allufüm

XL

&d coniugia miniftrrorum píeudo- euangelii ab Eo eífe, fenferit, fcri-

pferítque ? Eccur in hac füa Quinquefec. hiítoria documentum de pre-

ficr

Ícripta uxoribus hujüfcemodi veflimentorum forma (1) nullum addu-

xerit? ]1X,) autem, ut, quotquot honeflioris animi funt, expendant

fpst

calu

feduló Orationis à DOMINO traditee complementum à Luthero (m)

cüm

adjectum in formula: Ora, Dominze Deus da uxovem $9 panem quotidia-

num. Jlis pvecibus fauet Deus: twm veró illud (n) Baehmerianum

0lin

&

1,) Gangeliftbe Spricfter pflegen aemetnigfich nicbt viel 3u verz

Tum

[affétt ; num ex eo; quód cum Magitro non orent?.an, quód 2.)

Derr

Cuye tton babeat (0) cordique princeps euaugelicus ad pavcendum Sacerdo-

[4

tibus in ceufuum ep

ifc

alium exigeudis numevis ( Syaodat. Catbedrat. Ia-

Sch.

tbvonifl. circatis ;

1149

num , procuvation. quavtavum , eulogiavum , adboa-

Te

vum , exeniorum,) neque, quod clevicis talibus [imt familia, uxor , libevi ?

Difiq

(a) Dequa in Diff, de Honorif. San&, Jurib. ad n. LX. in not. ii. kk, ll. & apud Flor. RA:.MUND, de

Ort, Progreff, ac ruin, Hztef. L, I1, c.7. $.6, in extenfo. (b) vid. $, 18. ad Tit. I1I. L, III,

Titat

in E. I. P, ex SECKendorff hift. Lutheran, L, I. $, 182. ac totidem Lath, verbis.

(c) S. eod.

&

ubi ** de circumílantiis plura fingularia adfert Seckend. L. 1I,

$. 5.,, (d) & To, II. Colloq.

Medit, Confil, (ed. Francof, per N. Baffum, & H. Feyerabent ,

de a, 1558. £, 157.) ubi ** mea

m

. Cathatina (edebat primo mecum, cum ftuderem,

& nens incipiebat quarere, — E(ine princepsLi-

Yenie

fhun

C 00

vonizfrater Marchionis ? Ego confulo , ut fa&a fpon(alia re quamcitiffime properetur ad nuptias,

differre enim valde periculofum eft, Satan impetit per calumniatrices & amicos utriusque partis, nt

u-

cum nauptiis Philippi & Islebii, itaut nolim amplius protrahi (fuit quam primum copulatio) & nifi

| h.

ego clam celebrasfem nuptias , omnes impediffent , quiaomnes amicillimi clamabant , non illam,

fedaliam.,, (€) inep. ad Wencesl, LINcum, a. 1525, I7, Jun. Quibus adde füp, ad n, XXVIII,

relata ex ep, Luth. ad Melancht, quzque apud Chx. JUNcker extantin Luth, vita, ex ep, Jufti JO-

TE

nz ad Spalatin.nec non apud P. GRETSERUM T. XII, P, prioris, ed, tnovift, p, 315, collatis

Vet-

foliis Gótting. huj. anni ad p. 43. in verb.*** P, CALLFS (Author Hift, Epifc. Mifnienf.) babe einíge

fo. offt toieberieate oSuric)ftgfeiteu , babin befonber$ bie nacbticbt vott beó (ecl. €utberi ebe 9e«

ipe

bóre£, toteber aufactonrtief. ,, &c« & rotProteft, DD. diff, ** de dift, Sponíal, inea, quz de fut.

& quz de praí, ,, maximé BOEH, ad L. lV. Tit, I, $. 24. 25. 26, $2. nec non 17. 30, I62. BODIN,

f

. in fua deAnticipato concubitu , Halz tecufa 1744, ad thef. 3, $. 16,23.. (£f) SYMpof. Tit. 43.

rf

ton Cheftatibe ad £. 320. b, ed: Fford. in verb, ** €8 tvar ett fibulimetfter j Svand(urt a bec

JDber, eitt aelebrter aottfeeliaer niantt , ber Datte (eit bert aemaib au(r oie Zbeolodia, unb etliz

TAR

cbe al geprebiget mit atoffer verrotnberuma ber guobrer, Qu leBt tvarb er jutit Diaconat atipf

beruffett, aber feitimeib, (ocinen boffartiaen actit unb mufb batie, teolte Feirtes tvea8 breim toillie

J

[l«

- gett, faate, fie roolte Feinem pfaffen babett, ba iarb (ibledt aefraget, as benr auter mann jit

fbun fepe, ob er ba$ meib ober ba$ prcbigampt verla(en (nlie ? bierau( (aate evilid) D. 9X. £.

0n1ds

in (iber& unb [acbenb: Dafer einte tibrtt aenonimer, toíe it (agt, (o mnf cr, tvie fie tvill.

lh.

, $Balb bertacb (prad) er: $ob (precbe gu iv , téent fíe meitt torib toete, tvilt bu mir folaen , fo

fase bale ja , ober neitt, wenn ffe(precoe neit, fo tuol£ (cD (o Dbalt eir attber ttenmmret , ib iefe

j Jt-

$abren Faffen. ,.

(g) ütad n. XXX, m. fup,

h) adn. XXVIII, m. ex ejus Lib. XIX. ep. 50, (i) üt

lí

(

habettit. Schedii, & ibi pag. 2, (k) ex ipfo LUTH, ibiingloff, ** tvil, baf Gbftifus g

aleic) Priefter unb SBrautiaanm feg. ,, (I) de quafüp, ad n. V..e. f. (u) Comm, ad GENES.

-

biennie ante obitum fcripti) ad C. XXIV. £. 228 b. 236, b, ed, Noribezg. a. 1540.. (n) ia E. L P.

[

n

ad ,L' II, Tit, XXVIL, cit, $, 1. (o) de Przcipuo Principis Evang. c. 1I, '3'. P. 44

avf

$UE

IO..

fjf

'Argu;iun*ci]lis mixtas Ádverfariorum calumnias

n

complectitur.

que

jfürm

XLII.)

- Rguriunculasdico, ex Scripturarum quidem Divinarum (a-

[cti-

. cratiffimis effatis petitas; ied cum.abufu tam.inepto ; tam

r

facrilego, major ut vix infania poífit excogitari. Ceelibarum in genere

du«

Ípe&tant 3li; , alie Clericalem in fpecie perfequuntur.

Mixtas iisdem

dant

calumnias üt ipfi dederunr , damus, feparatim tamen ordinis causá,

()

cüm easdem convul(uri fumus.

Proferimus ia lucem denuo, primüm

772

olim à Toviniano fparía, recocta à Luthero & Melanchtone, à Smal-

qurm

cald. & Magdeburgicis, à Calvino, Molinzo iterum ruélata atque ite-

rum, non, quód ab Eckio , à Cochleo, Viro avmato (a), per Joan-

W

)

s

)

D

nem à Daventria, Joannem Hoffineifterum, Alphonfum Virvefium, aut

à Fabro, Efpenceo, atque, ut Viros tot alios clariffimos taceam, à

t

t

Scherero, Eminentif. Card. ac Venerabili DEI Servo, P. Bellarmino,

lol

Gretfero; Forero; quémque primum jure (ümmo nomines, V. P. Ca-

nifio vindicata necdum fit Orthodoxa de Votis, de Calibatu ac Virgi-

p,dt

Iif,

nitate doctrina, quia propugnata fortiffimé, pleniffimé afferta, fed ; ut

Recentiorum in iisdem recoquendis, in- &ogpgerendis impudentia non

D

eod

jl

lo

tam novis, quàm antiquioribus, invictis ha&tenus, folidiflimísque re-

( mcl

rürque,

sLi«

fponfis confundatur; contunda

voié

Xxxs

(4) ià

(a) ià apud LUTH, To. II. W'itt, Lat, F 437, b. & GSTT&»IG. P« 43. cit, ** 9548 Ct (P. Calles)

$on feinett gerüpnifert Jelbert Emfero, Cochlao ttib anberu ju ntarctebringt.,, &c. Eccemo-

dum argumenta folvendi per convitia!

dem

eatü

XLIIL) Primum duondam atque inter alia lepidiffimum fanà, ex

"Teftamenti antiquioris Tabulis (a) Calvinianum (b) illud erat, zi vocem

deni

efTe de vniuevfali bominum conditione : noueffe bonum bomini effe foli. Pac erat

hisi

ineptia, jam aliquanto anté , ratiocinii à Luthero (c) fine ratione deducti (d)

"f

ex beuediclione (e) & mandato Dei, àt ait; cveaturae addito.

Auguítana veró

lopi

Confetlio ( £) ità pro Sacerdotum Conjugiis oría eft perorare: Publicam

j

querelaim fuiffe de exemplis Sacevdotum , qui uon contiuebant.

uam ob cau-

(

f

fam , inquit, &2 pius P'apa dixiffe fertuv , fuiffe aliquas caufas,cuv ademtum fit

Sacerdotibus coniugium ,. fed multo maioves effe caufas, cuv veddi debeat.

feri

Sic enim [cribeve Platinam.

Subjunxit argumenta (vel quafi) quadam,

j

ac Primum (g) quidem, 4uia Paulus dicit : Pnusquisque babeat vxorem

(tn

uam pvoptev fornicationem.

Jtem , AMelkus effe uubeve, quàm vvi.

Se«

ICt

yun

cundo, quód Chviflus iuquit: mom omues capiunt verbum boc.

Quódque

3.) Paulus ait, Epifcopun eligeudum effe, qui fit. mavitus.

Ab his ad

fum

nyl

calumnias denuo revertüitur, Q9 iz Germangia primum ante annos quadviu-

gentos ait Sacerdotes vi coa&tos effe ad celibatum, atque adeo aduev[atos ,

loto

bacc

ut "Ivchiepifcopus Moguntinus publicaturus editum. Rom. Poutificis de ea ve,

peuà ab ivatis [acerdotibus pev tumultum oppveffus fit.

Et, quod amplius

fimi

eft , rem geflam e[fe tam inciuiliter , vt tton [olüm iu poflevum contugia pro-

que,

bibeventur , fed etiam pre[entia coutra omnia iuva diutua g. bumana, cott-

fam

zva ip[os etiam. canones. fatios uon folüm à Poutificibus, fed à laudatiffmis

Wiig

pj

fyniodis , diflvaberentur. — Jungit argumentum denique ex 1. Zzm. 4. quód

Paulus vocat doftvinam demoniorum , que probibet coniugium, & S. Cy-.

patoi

Don .

pviami L. x. epifl. y1. vt anulieres nubant, que uon [eruant promifjam . ca-

flitatem , [uadentis. | Accedunt histum ex Calvino (h); tum ex Chemni-

f

tio (i) feqq. Paslum (k) me vna quidem in ve laqueum imicere. aufum

[j e/

lj

efe; Eundem .4poffolum (1) citra exceptionem pronuttiave , bonovabile

tomp;

effe intev omnes coniupium ; & 1pfos apojfolos (m) mom tautum vxores veti-

Uor

nuiffe , fed fecu'n etiam eircumduxiffe , teffe. Paulo.

Denique, quàm ab-

conf;

furdum ef-, inquit (n) Calvin ,. avcere.d Sacramento Sacerdotes?

X

— (a) GEN.H.8. (b) L.IV. c. 13. $. 3. (c) cit, Comm. ad Gen. f, 20, b. & To, II, Jen. 'G.er.

COnd

£. 150. b, prout & Aug. Conf, art, de Coelib, ** non omnes homines ad. coelibatum idoneos effe,

quia Deus vocauit horinem ad procreationem. ,,

(d) ex Cap. GEN. I. 2o. Prout ex eod. Cap,

tribu

y.28. & IX. I, GóTTING, folia A, 1752, p. 827» recenfent argumenta fcripti Helmftadienfis Job,

Petti DEKKer . ** ordinati & vocati miniftrievang, ,, dicati cuidam Diacono W'olfenbutano pro hu-

fis h

jusnuptii, (e) ad y, **& benedixit. Fru&tificate,,, in verb. ** Hoceít mandatum Dei, additum

mndei

creaturz, ,, Et ** QBadb[eíunb mebreteucp, — 2(u8 bem Gprin finb mir gemig, baf mtatut tb

tuetb foller um muffen sufanmen. -3(He8, v0a$ eitt. manmt i(£, mug ein qaelb. babett ,. &c.

TOg(ml

(f) d, Artic, prout & de Vot. Monach. & ibi, & in Apol, pariter ac 1I, inter Smalcald. de

aülen

Conj, Sacerd.

(g) Idem eft CALV. L,IV. c. I2. $. 23,24.

(h) c. 10, $, 2. & 12, cit. $. 25.

U pr

i) in Exam, C, TRID. P, III. à pr, ad p. 87. (k) 1. COR, VII, 35. (1) HEBR, XIII, 14.

(m) z, COR, IX, $* (n) cit, L, €, I9. $, 36,

9)

Viyqy

XLIV.)

1

fo:

XLIV.) Ecce diffimulatum à Nobis nec hilum unum?! Verüm & eà-

dem, quà menfi fuére ifli, fi remenfi füerimus menfurà, in retorfione tum

«

earum, tum calumniarum fimilium juridica, non erit quisquam, pru-

Ordimur autem à calumnits

Ln

denter qui vitio vertat, ferátve egrius.

-a

his ipfis, quoniam &inde fuum duxit exordium Auguftana Confeffio feu

(à)

veformatio praetenfa , nec ullum preter eas argumentum (2) adduxit Apo-

u

logia, craífiores veró eriam Calvinus (b) vornuit, quafi veró fcovtani gra[-

[

Jetur. impunitas apad Nos, fetidóque

futo, üt loquitur , celibetu freti oc-

fl«

caluevint [acevdotet ad omnia flagitia. Quid? quód fuumamulatus magi-

ii

ftrum Joh. Henr. Hottingerus (c) auífus eft multó etiam impudentiuüs

tif,

fcriptitare, /z Papatu zou modà nulla pena. ajfici , qui. ffuprum aut. adul-

att

gevium commifit , [ed etiam ab bominibus laudavi:

continuo autem ad fuppli-

f

cium vapi, qui fortà buccellam porcing caruis comederit. — Ex de Halenfi

a

ICto quid dicam? Profe&tó vim ille in eodem argumenti genere ac ner-

vum füum omnem po(uit, five cüm (d) Zegis Julue de adultevüs in de-

qut

:ad

fuetudinzm. amnultis ia locis. deductee cau[am in indidlo [acerdotibus celibatu,

J

lj

zurbaque illorum multiplicatione conflituendam effe , blaterat, five ubi (e)

f0f ,

toto furoris impetu in S. GaEconiuM VII. füb HirpesgANDI nomine de-

bacchatur.

I.) parem olim Helvidii,

!

"

Ex ad ifta quidem reponimus

JlUS

fimilem fuiffe aliorum 4uerelam , fed à SS. Hieronymo; Gregorio utro-

i

que, Nyíffeno & Nazianzeno, prout & Auguftino (f) facillim? explo-

Qi«

fam vel hoc folo (g), ivginitatis non e

e

! culpam , fi. fimulatov vivgini-

[

1Imij

jatis in cvimine eft.

uotidie macbovum [anguitiem effundi , adulteria. da-

mnavi , 9 intev ip[as leges &9 fecuves actvibunalia flagrantem. ( etiam conju-

luod

Ü

gatorum ) libidimem dominari. Explodendam 2.) multó eriam uberiüs

| (l*

non Noftris, fed totidem ipfius l. H. Boehmeri verbis (h), vix quic-

nar

uam de clevicorum $ mulierum [u[be&is: comvev[ationibus im ordinatiouibus

iJtin

ecclefiaflicis Protefflantium cautum e[fe , idque ea de cau[a fa&lum videvi, quia

iil

compilatoves cvediderunt , ullam i2 aninifiris fu[picionem. fapeveffe, quia

t

vxovati fuut. — Afl a&a iudicialia [epe contvavium doceve.. Cordatam fané

]

confeffionem! & fortiorem quis exigat probationem? — 3.) Sive operis;

.ex eorum, qua carzis fünt, cen(ü, attendas fpeciern, five períonarum

j Gtt

conditionem (nihil ut hic detot aliis (i) dicamus, quos inferiore de

s eft,

tribu fortaffe dicas,) fiftimus, quod in publicatmn orbis Iucem dare ne-

j, Cap

(ó I')ho

fas haud fuerat Gallo, Natali Alexandro (k), de Celvino & Beza,;

o u

candentis ferri. fligmate inu[lum olim illum Novioduri ob nefarium cvimeu,

Aditum

yr u

vogante Epifcopo, ut pena mortis cum infami illa nota commutavetur, hunc

&b

autem i7 judicium olim vocatum. apud.Senatum. Pavifienfem de pedevaffia

"

A

eg prepoflera libidine Genevam confugife , abdu&la fecum [ua objcamis [uig

j

H; I'P'

ver[fibus decamtatiffrma Candida, [avtovis cujusdam Parifienfis tunc. etiam

loviavà

U

viveutis ua(ore , imó & i poématibus juvenigum titulo injcviptis g

auJjum

aufmh de infando cvimine , & iftimus cum hac noflra nota Canonica, är-

il c

gumenro ac retorfioni noftra proríus opportuná, in fontes planà in-

at do

noxià, multorum íaluti fors profuturá, patere liquidó ac luculenter,

ho a

quis fuerit junior eiamdum Calvin, nullo ligatus voto, quámque vipil

tf

& in ea 7rsgj07d o2 temporum peffimorum in omne (celus excubuerit

[uetus

oculus, ftrictüsque pro merito fuerit gladius juftitie ; quis item, qua-

L

lisve, tantus ille inter fuos, DBeza, unde ad eam vitze mollitiem dedu-

1101 1i

&us, quóve profugus, ut eífet pro vita pari continuanda deincepstutus.

qen

de Luthero autem; fi, quas (1) aliis fuggerere regulas vitee non eru-

viori

buit, velfolas attenderis, quid egeritipfe; haud difficulter augurabere.

fres

Porró ac 4.) $acerdotum (m), quos objicit Confeffio , exempla eorum

6 n

fuiffe;, qui (n), cim Spivitu ceperaut , care confummati, quique, pofít-

quid

quam Zonam coujcientiam vepulevant , fecuudum defidevia . fua ambulave-

[ores

vant » circa fidem tandém ipfam naufragavéve , infelices ab Ara ad haram

Came

transfuge , zam cifó trauslari, quia jam quarviduami, jam fatidi , trans-

Cler

lati ab Ea Ecclefia San&ta, que eos vocavevat in gratian CHRIS TV,

peri

vranslati 22 aliud Evangelium , ab eo traditum, qui vere convertit Evan-

obji

elium CHRISTI , quando palàm docuir.(0), adulterium gullum, nullum

Quoq

aliud peccatum noceve , falua fide, cüm ab Ecclefia, à [ug

£

effu Decalogum

fius

Juffulit , càm contra 5. Perri, imó Divini SPIRITUS

effatum apertif-

Don

fimum, infando plané facrilepgio , Chriffianam libertatem ab omui bono

Doi

opere folutam ac diffolutam efle, declaravit; Sacerdotum, quibus illud

que

S. Prophete (p) adcommodes veriffimé, obfcuratum effe aurum , quale

verb

quidem fuerant, càüm ad Sacros hos Ordines, ad Sanéta Divini Alta-

&

ris tinifteria accefferunt ; fed elfe muzatum colorem optimum , quíique

f

nutriebautuv in cvoceis , atnplexatos effe flercora, adeo ut velut. Lapides

(qut.

Santiuarii tandem etiam difpergerentur i2 capite omnium. plateavum , at-

Ugto

que iz his ipfis vzis prorfus mzerirest: denique , ut ex Luthero ipfo (q) ;

&

communíque Lutheranis & Calvinianis cantico (r) rem abfolvamus; 5a-

taly

cevdotum, qui, fi Asmodzo priüs zzfz/f uzo fuerant , quando juxta S.

p/77,

Ecclefie Chriftianz legem non vixerant, ex (s) nova, quam affüm-

fimr

pferant, Lutheri dó&trina feptem omnino id genus incolas experti adeo ;

þüpe]

ut; quod à DOMINO dictum olim paralytico fuerat, & hic scvi/ffma

Jedt

fa&a fint pejora . priovibus.

Quos ipfos Reform. praten(e fru&tus (t)

dp

Sereniffimus Dux G'eorgius, Saxo, Luthero propalam exprobravit. 5.)

a&u(

Itáque querelam; fi reítricta (uos ad terminos, ac limitata fuiffet, adeo

lr

non füiffe iniquam, ut equiífimam potiüs; sequiorem veró etiam, fi

[n

competente-loco, condecente modo , congruente fine ac fcopo effet

tbf

propo(ita. Prudenter, ait, & ad propofitum aptiffim&, Joannes Hoff-

cebu

meifterus (u) , profpiciendum fuiffe , ut clevus vetevi fu. veflituevetur. puri-

fer[ |

tati, quocunque taudem modo. (pio tamen) fieri, po[et. — Quodfi impuritas

[

[STT)

—

4j d-

illa clevicorum bujus. feeculi (1tà (v ) lzd-y;ygo.uog Zffe,) alid r)tione caveri

b in.

aut tolli soti potuijfet , nifi permiffrone. conjugii, . . Ecclefie , ut negotium

üfel',

boc aliter infütuevet , [upevfuife | autboritatem : fed cogitandum eriam

vigil

eff, utrüm expediat, ob quorundam levitatem tam bouam immulare con-

Jerit

[uetudinemn , dmne. impuvioves ,cogere in. ovdinem ?. Certd , quod Ecclefia

qui-

fuper Celibatu inflituit , diabolicum won effe ,

quoniam ilud ipfum inflituit

jedi-

gon im prajudicium. Matvimonii ,. fed i? profelum Evangeli.

Tollendas

Atüs,

e[f£ vadices unpuritatis, ebrietatem, luxum, ottum &5 periculofam. cum le-

| erü-

vioribus mulierculis confuetudinem; in bovum autem locum fübfHtuendam ab-

bete.

fliuentiam , coutinentiam , [acvam lecliouem , curam diligentem animarum;

JLurm

ee nullam fove nece[fitatem velaxandi celibatum.

Et de annis, de epocha

pol

quid dicam? /4mfe quadringentos introductum equidem, ajunt Confef-

du«

fores primi, & introdu£tum contra. ipfos etiam ab ipfis Poutificibus factos

Iatarm

Canones: Boehmerus contrà jam in IV. Siricium Papam primum tmpofiti

('afio-

De quo quoniam abunde actum fü-

Ciero calibatás Auctorem arguit.

111

periüs, reftat hoc loco, ut de Concilio Moguntino differamus. Unum

FUfll-

objicit Confeffio, idem unum ac unicum Beehmer (3),. quod ipfum

717

quoque vel nefciit, vel commemoratum noluit (y) Pfsffus, Chemni-

hgun

tius (z), üt multó impudentior, ità Moguntinam trinam, circa aumum

ertit

Domini 1050. àt ait , primam , alteram augi 1075. tertiam circa annum

[orto

Domini $60. nec absque enormi falío & calumnia.

Cüm enim in ea,

illd

qus ad À. 9 13. (2a) celebrata eít, Canon X, his fit conceptus folis (bb)

uile

verbis: Caffimoniam quoque imviolati covporis perpetuó con[ervare fIudeant,

Altt-

& quidem premi(lis his: J'iduarum ac vivginum vifitationes frequenti[-

fque

fimas fugiamt, contubermia feminarum mulltenus appetaut, omiffis his:

(aut certé unius matvimonü foedeventuv vinculo,) que quidem in De-

qude:

; d*

creto ( cc), ad quod Chemnitius provocat, extant; ipfe, ipfis quoque

Decreti verbis fide peífimà corruptis, de fzdere legutimi matrimonii cont-

y(q)s

]

$t

zrabendo locutos Patres, ait, & vhapíodon Conciliorum ea malitios?. ex-

Verüm enim vero, fi S. Isiponus, Hispalenfium Ille

qi $

purxiffe , (criptitat.

um

fummus olim Praful, decreverat, admittendos non effe, nifi, qui vel

jde01

perbetuó confervárant caflimoniar, aut,

qui (altim unius marrimoniü vinculo

Ti

federati füerant, cert& non de contrahendo, fed de contra&to id ac-

if

j (!

cipi poterat, ac fenfü negativo folüm, nonin vim pracepti, feu de

actualis conjugii neceffitate; nedum ufu.

Pró autem &infandum ífcelus

, 5'

4000

Chemnitii, cüm in eorum locum furrogavit ifta: Clericz auz continenutes

m, calumniam ut adítrueret fuam illam , ad 7Zuldrici

111rl

fitit , aut ... Equide

| ka[

epiffolam provocat ;

verüm hanc fpuriam prorfus effe, pauló poft do-

cebimus.

Manufícriptum eccur nullum ,

nullum RijfAoQuAcGuov pro-

gt

u-

fert? Certe Magdeburgici adeo ipfi (dd) eodem, quo typus hodiernus,

fummam Patrum laudem premiffis (ee),

ul

u

t/eaore referunt ; imó & his ad

XXXX

1Yiduo

du

fridu) ey?'ä ieiunatum ,. 9. litamis &9 publicis precibus Dei. auxi

L

l

ium irplo-

vatum. Bellarminum his adde, qui, cüm eadem iíta: 2uf cer?? , . inRe-

fl

gula legi (f££) notáffet , ex eadem (gg), & ex his maxime ejus ve:bis, quód

i

E

Santlis Patvibus plecuit , ut, qui Sacra Myflevia. contvetlant, ( quales ex

Eo etiam erant Subdiaconi) caff fiut, Q9 contineutes ab uxovibus, eg ab

of

emui carsali immunditia figt liberi, wyentem Dottoris Sandti

Ect

(limi liquido

intelligi, adnotavit. Unde quidem argumento evidente co

iipas, cur à

LA

PP. Moguniinis ceetera tum ex S. Hieronymo, tum ex S.

Ifidoro affümpta,

a

dictóque fint inferta Canoni, fed omitfi: ii

n

G

i, quibus folis lectis, mal&

E

lo

intellectis, fcandalum ac finiftrum obrepere fenfum poffe, (quem per

calumniam adfinxit tantó poft Chemnitius, ) probé viderant.

Adeo

teli

vbapfodon malé accufavir Examinator malefanus! I

llud porró, quod

ij

circa annum 1050. habitum ait (hh), cüm adferre

t Chemnitius idem,

u

Ium

nec aliam evadendi viam adverteret, ad convitia conver(íhs adver(üm

Tun

Pontificem Sanctiffimum juxtà, ac Doctiffimum,; ex Inclyta. Natione

noítra, S. Leonem IX. (ii), cim babereut , ait, Pontificem natione Gey-

n

u

manum, Leonem nouum. bominem fimphcemy illum efhsdvumt, ut d

Syuodo Moguntinenfi cum. 40- Epifcopis comiugia Sacevdotum . proliberet 9g

Uni

damnaret , exiffimantes: Germatos d. populavi fuo. facilius paffuvos, . fibi

pto

laqueum calibatus iuijci. Eam denique quod attinet, qua eadem in urbe

T

colleéta eft ad an. 1075. multiplex Halentis ICti falfum, mixtásque pari

DT

crimine, quas five à Chemnitio, five à Calvino Jactatas olim, fuas is

W

fecit novi(fimé , . Halenfis impoftoris calumnias in S. Gagzcogruw VIL:

dig

P. M. fuo ex ordine notáfTe faltem, fàrtis omnino fuerit pleniffima con-

Bp

futationi, Authorem equidem Lawmberrum Schaffaabuvgeufem ex Bavo-

li

zioad aJ. 1075. is laudat (kk), vültque cozferri mozac

LUE

f

n Heruelden-

dit!

fem ad an. 1074. velut diftin&tum ab illo, cüm (11) umus idémque fit,

has

iden

quem ZZirfeldenfem Chemnitius (mm) appellat. / Sed tantó gravius eft,

quód .clericorum in Synodo Moguntina prefentium facto , quale ex

du

Lamberto Daronius refert, verba (nn) fübnectit, que nec in Baroaio

aQ

extant, nec à Lamberto (00) recenfentur ex ore Germanici, fed Galli-

Yef

€ani Cleri.

j

Nec pretereundum , quod inülictum concubinariis teftin-

2)1

tur, fupplicium , ut vel comiugibus venuntiavent , vel fe im pevpetuum

tl

Y

facvi altavis miniflerio abdicavent.

Ecce confirmatum , quod à Latinis

üt,

Gracísque de Sacro Alraris (pp) Sacrificio differuimus, Mffavum (qq) ac

aj

"T rans(üubftantiationis doctrinam inter Germanos fuiffe notsm multó ante

M

Lateranenfe Concilium! & deS. GasGoR:0 Pontifice quid dicam? //r&o-

!tj

lycum (ut alia taceam,) vocitant (rr) Magdeburgici; Calvin (ss) im-

Imer

purum , aft fine teft:; Chemnitius (tt) perpetuó appellirat ZZe/lebrag-

pta

dum; quafi a Germanis vero g fatali nomine, boc eff, Tuionem infeyna-

Ut

lem appellazum. . Att; Germanus utique, LawsenrUs nofler , Jidebran--

u

dum

dum Papam nominat, & Dominum d poftolieum , ;San&ifmztm t^ Zpe-

Inph-

n Re-

Jiolicarum vivtutum Firum, qui zam eximi , támque Adpoflolicó & Ipfe vi-.

tam in[lituevit, ut mec mümmnam finifivb ruwmovis maculam conver[ationis

quod

les ex

Eyjus fablimitas admittevét, adeo ut figua etiam Q9 prodigiay que per ova-

zones Pape frequentius febant, €9 zelus Ejus fevventiffimus pro DEO e$*

9 g

quido

Ecclefiafficis Legebus fatis Eum contva. veuenotas. detratforum. linguas. com-

cürà

munfetit, &, quicquid füper Coelibatu decr:verat, fecundàm Jaflituta

mptty

antiquovum Catioum, imó & ipfa nafcentis Ec-lefie vudimenta. ovdinávit.

male

Et aufit etiam nunc eó profilire effroenis impudenria, ut (uu), qui moyes

Il

[

bominis snouit, facile fcriptitet conceffurum , euwn non [lIudio caffitatis aut

i

:

celibatus amore, aut demique opimione [acevdotii e [acvificii , comiupium

À

0

quod

vefpueniit, . . fed ex caufis maxime politicis comiugia. facerdotum prov[us

eradicave omui conatu fluduiffe ? C)uid autem? quód non pro Germano-

'dem;

tfüm

rum modo, íed aliarum quoque Nationum, Angl. Gall. ac Hifpano-

rum, velut ufu communi receptis, aut à Romana Sede permiílis, aut

iriofie

contra Eandem ipfam propugnatis, Ecclefiafticorum conjugiis eà ani-

mi prefumptione poft Chemnitium (vv) infurgit (xx) Pfaffius, ut,

ut i

u

uni fi fidem dederis, quem folum prior adfert, 7Zvezzizo mendaciflimo,

pro certo habiturus porró fis, Germaniam, vt nationem mafculam , ab

h

urbe

initio vecepti euangelii ad Hellebvandum vsque, pev annos ttongentos £ am-

plius , coniugium Jacevdotum defendife €$ vfuvpaffe. | Et in fpecie de Szc.

u

1is i

VIH. quód G'regovius fecundus. boc tagtim mandauit Bonifacio ep. 3. ue

digamos i acevdotum ovdinem cooptavet ; Gvegovius veró tertius ita Jevipfit ad

I

! COnl

Epifcopos Bauarie: IVemo [covta aut concubnam alat , quisque aut caffe vi-

uat, aut uxorem ducat, quam vepudiave fas non effo. Denique Zacharie füb-

5)01'0-

dit refponfüm Bonifacio datum : Dominmus dícit : Sacerdotes mei femel nu-

ef-)(il-

baut. Quoad Hifpanos Zarraconeufis Epifcopi ad Syricium literas laudat

e hï;

eü)

idem, contenditque his teftibus; Sacerdotes ig Hifpauiis non potuiffe ad-

duci, vt legem ceelibatus recipeveut ; addit Zolezane primo Canoues 4. €9 7.

& ex

0110

atque ex his Presbyrevos ; Diacogos e9 veliquos. clericos babuiffe tunc vxo-

TE$.

Pfafhus ex Zolezamis adducit decimam o&avam , cum add. quód

1:1*[

:fhlï-

ejus a&ha pofiea pev Pontifices &2 Pontificios fuéve abolita, quMd celibatut

clevicali coutvavia depyebenderentur.

Ità de VIIT. Seculo,. Ad. IX. autem

fl

1nl$

ait, Drvitannos , 69 Germanos variot, maximà Udalvicum, Epifcopum .4u-

i

guflanum , in Epifl. ad. INicolaum [. cenfuiffe, calibatum abvogandum e[fc.

1 aC

nte

Ad X. iterató, quód Celibatui Clevicorum contvadixeve ex "uglit, Ger-

mauis g Gallis plurimi.

Et /ventinum quidem quod fpectat, dixi

r(te-

mendaciffimum. — Dixit , & luculentis idipfum oftendit argumentis(yy)

(ilf-

prater tot alios P. T. Schwarz. Ab eodem, imó Menkingo, Schluffel-

T

burgo; Ifelino (zz), ut 7Jacii quoque, (cujus allegat catalogum Teflium

arüd"

mpoflovem , etiam apud ac inter fuos fuiffe

LL

j

zv!ew't.) petat elogia, furem; i

uf«

XOOQt2

t

0

fammüm infamem, di(cat , volumus; atque; utinab;r& erübefcat, opta-

li

mus faltem.. Quoad Sec. X. ad Spenbemium (aa2) provocat, aft Pfaf-

voli

fiot:

fio haud minüs, ac fibímetipfi'maximé contrarium, quia confe(Tura

liberé zot adversinm z/1os Synodorum in Gallüs, Germanis, Britanniis edi-

juno

Ài

z0s Canones, etiam fecutuvd eetate.

Nihil ut commemorem, quód (bbb)

Seculo VII. five fub Martizo; five fub Eugenio L. legem zovam de Cali-

i

hal

latu tribuit.. Quid? quód & X. & XI. vel ipfe Pfaffius (ccc) Sysodum

a Dunflano Cantuavienfi coutra Clevicos comjugatos convocatam, praceptum

Tore

m

l

Edgaro Regi Anglie datum à ob. XI1J. P. M. commendat, neque minüs in

Burgenfi, inter Hifpanos, Celibatum Clericorum inyinctum confitetur.

px

uod Zoletanum XFI1I. fpe&at; nec apud Harduinum extat; nec apud

ty

Magdeburgicos (ddd) ipfos mentio ulla.

Spondani de eo (eee) hac

bur

funt :

(um

Cur uequaquam, dàt cererovum , [cripis 1radita vepeviantuv atfa ;

eam fere ommum [ententiam e[Je , quód , cum in eo compluva fancita fuevint

s

Ecclefiafticee difcipline comtravia, placuevit eteruo filentio [epeliri; addit-

qu

que deíuo, quód ommver confentiant , initia F Fitize fuiffe optima , eóque

fab

Tit(

potius , que fuevant bene im. boc Concilio geffa , poftea ab ipfo ia tyraumum

evumpente videri fuiffe penitus abvogata , ipfaque ejns acia confciffa. "Tu-

Ms

bingano cert& ad manum haud fuiffe, liquet ex eo fàtis, quod Cano-

(1m

nem non allegavit. Et VIII. aut IV. ilI. velII. pariter Toletana, conju-

n

du

giis ejusmodi fümmüm in:mica ( ff£), cur intacta prorfüs voluit? INeque

divellendum ab iis Przmum , quód &antiquiori ( pgg ) adverfario fimul,

Py

& noviífimo fua utriusque commonítrari tantó pleniiis poteft impuden-

hü

tia.

Nldlla ejus apud Pfaffium mentio, etfi celebrioris etiam, quia

tün

Oecumenici, & in Oriente celebrati, Clalcedonenfis Concilii ad fum-

fii

mam Celibatüs commendationem meminiffe (hhh) haud dubitárit.

Cu

Chemnitius (etíi quoad annum ineptiffimé ) Canones 4. & 7. Concilii

ütc

Tolez. L. allegat; in quibus, prout & Canone z. (iii), quem füppri-

L

mit, diferta lezes five Diacon- five Presbyterorum ante fu(ceptos Or-

tali

dines conjugatorum , pofthac ex pracepto conünentium reftimonia.

Ini

Turvacouenfis fcripti teftem affignar nullum idem ille: Nos ElWerti-

thii

aum Canonem, Concilii multó antiquioris (kkk), jure noftro tantó & po-

tan

tiore & firmiore; denuó, üt Baehmerianz, fic garrulitati Chemnitianee op-

&d

ponimus. Pro Pontt. autem San&tiffimorum, G'regori utriusque; & Za-

pu

cbavi2, próque S. Bouifacii, imó Epifcoporum & Sec. VIIL. Ceetero-

In

rum vindiciis, non eft profe&tó , carimmoremur diuriüs , quando neu-

pto

trius Gregorii (111) accufatio tam proterva extat vel apud ipfos Ma-

lür

gdeburgicos ; de Zacharia autem (mmm) omninó etiam contrarium , ex

*

fu

ejus ad Bonifacium epiflola, Sacerdores d die ovdimationis d pwoprio

P

Adeo ex-mafcula matione oriundus, effc-

conjugio pvobibendos eff.

x Re-

C0f

Qu

TDinatus tamen ac muliercularius; M/artlinm« ifle; ür avitae patri

ligio-

optt-

lipionis defertor, ità degener gentis faz proditor graviffimé detractum

Píf.

voluit veritati, ut tantó gravius detraheret Religioni! Quod de //jrico

(lum

notavimus, idem de Z4/zo, de Magdeburgicis idem, idem de 7vez-

j tit-

3ino maximeé, dudum (nnn) adnotàrunt , ac commonítràrunt Alii,

(8)

Audiatur hoc loco potiüs Zrmati P?ri Joannis Cochlei (000) antiquior

(ali-

illa hoftium in arenam evocatio, edifferant ut tandem aliquando, 4ua$

G du

babuerint uxores San&iffrmi il Epi[copi , Primi Pidei Chvifliame Plauta-

Bu

1oves in Gevmania, Bonifacius, Kilianus, Buvcbavdus, Rupevtus , Puili-

iüsin

baldus, Evbavdus, Fdalvicus. Et de S. Unaruico in fpecie, quoniam

Fetut,

ro epiftola

Ei falsó adícripta 7/aczi denuo laudat teftiirnonium Pfaffus,

pud

repofuiffe (at fuerit; quod Buddeo, quod Chemnitio, quod Magde-

hac

burgicis pridem (ppp)

oppofuimus , geminum ab iis fingi, Zulderi-

(1&/1;

cum alterum, alterum S, Zuldficbum, & Sacc.

IX. & XL, à Chemnitio

ii

tres, duos in IX. & tertium in XI. & huic San&to id tribui; à Buddeo;

ddit-

3uod de Zulderico Szc. IX. fcriptitat Chemnitius

Vah mendaciorum

oque

fabros, ad incudem & malleum pro jure vocandos, fummo pro me-

u

rito contundendos! Craífius eft, quo $. GaEcoR1UM M. involvunt

Tt-

Magdeburgici (qqq) loco non uno, quod iterum oggeffit iterámque

ano-

(rrr) Chemnitius, dudum confutavàre (sss) Bellarminus & alii, id

'

nj

unum reliquum fecére Nobis, quod argumento ex chronotaxi ( ttt)

du&o adderemus , fub Eod. S. Uparnico celebratam (uuu) Auguíta,

«ue

imu!»

