(u), in Priore(v) conf.tatalegis. Legitille, diémque pauló poft obiit.

Idem deiis fenties, qua ex eod. tripode Geneven(i fuis in Meletematis

3

(x). pofthumis habet Miegius; queve Pertfíchius (y), etiam "Antiocbenum

)t

bujus -4pofloli Epi[copatum. deflru&um a. Fedelio , nec minova. effe buyus

ï

vili argumenta , contra. Rom. Perri pvaesulatum ; queve circa caput

idem plané (z) Hildebrandus, maximé cüm /Zeztium Scviptuvae contra

sc

Petriinvrbe Roma prae[zttiam objiciat prior, fateantur autem ambo pro

ea militave. magnam autiquorum Jcviptorum cobovtem , in fpecie /Zrenaeum,

;

Tevtulliamum ,! Cyprianum , Eufebium , Epiphbanium , €9c. cum errore ta-

men & fal(i crimine circa eos non uno, five quód Epi/ropos Rome

fuiffe, non fcripferint, five quód idem & szquale jus Utriusque, &

h

Utviásque Succeffoves Romanos Epifcopos dixerint, five quód de pri-

:o Rom. poft Eos Ecclefie Epi]copo inter eos o

u convenerit; quaequi-

]

J

dem abunde in dictis funt profligata. & de tuis i

llis L. H. C. (aa) quid

dicam, cüm (bb) ex uzico zextu Scvipture , Mattb. 16. hoc vegimen adie-

M

le

ri; cüm Zudeum in Romana fede collocavi nou. debuiffe , cura à Magno

u-

Canonifla agnos Sfoannis 21. Romanos dici, eves vevà cetevos orbis epi[co-

g-

jos & veliquos fideles , proter alia levitfime fcriptitas, Pervi

que autben-

;

ticum à Romanis exigis codicillum ? Sed & tuum illud , Kortholte;

heic minim& pratereundum, quód (cc), Quem Z4poffolorum negare

le

i

aufüs haud eras fuiffe Primum, (dd) nec es reveritus facere vlzimum,

(ee) quafi, & quidem tefte Cyrillo Alexanavino, Comm. ii lIoban. Euang.

]

lib. XIL ità fe /4poftoli dignitate indignum veddidiffet , u Iob. XXI. v5.

I) !

€2 17. non confirinationem in muneve apoflolico, fed nouum ad 1llud munus

J

vocatum acceperis.. Mirum profectó hominum genus, qui magi(lri in

]

Ifraél haberi cupiunt , cüm in obviis (f£) cefpitent ; fallantürque . ac

]

fallant turpiffim&! | Curenimzouo vocatu non item eguerit l'homas, ut

l.

Caeteros taceam ? cur con[ecutus po[t alios PEETRUS cit. C. XXL nonex

0

ejusd. S. Evangelii C. XX. 20. 21. ? & ifta S. Cyrilli tua quàm mendax

eíft alleg;tio! cüm & aliis plan& verbis, (gg) &plura, qui taces; eod.

ipfo libro teftetur ; resovatam «dpoffolatás dugmitazem: Detro ne propter

ä

-

4e24-

je

&egationem; que Dbumaua infvmitate accidit, LABEFACTATA w'z?er&

fur, fateatürque abfolut&, Prizcipem füiffe, Capátque Cetevorum. Quid

veró etíam ineprius, quàm azte lapfum , negationis, à te jam dici ul-

zimum propterea, quód Chrifus eum (hh)

Rb

s

»ella

*

e

2 fatanam?

uo enint

fen(U, quámque nullo dieniratis prejüdicio, fazegam dixerit DOMI-

NUS , dudum expofuüit, quem landáfti, Beilarminus (ii), ex S. Hie-

**

m-;..,rm (kk), ad calumniam 1. Magdeburgenfium: ; quócum ex SS.

Ambtrofio & Gregorio M. (1I) notes, lapfüm quoque negationis accidiffe

priüs, quàm effet edificata füper Eum Ecclefia.

Nec illud absque

refponfo dimittendum, quódais(mm), Kortholte, fuerile effe, atque

]

ö:.

03

"inmaticorum pariter 6 plilosopborum puevis videndum , . Petrum

petrem , quia Cepba adpellatum à Domino, compellemus, quafi contre

$. "du uflinum & Pbilofophorum quidem pueros non habent Academicze

noftre : Gvammaticorum , (altem Ebreorum, puevi ex Textu feu Hebr,

feu Syriaco nórunt, eandem effe NE^3 Perzram (nn), quam Ilérgoy &

7eToa) CGreeci dicunt.

Puerile autem jure noítro dicere poffemus ,

quód S. ZZuguflini & Libro I. Retra&at.c. 21. extum. dedifti & trünca-

tum, &futelis in cerebro tuo natis perfidé auctum. ' Sic autem habet

genuinus: JDixi im quodam loco de dpoflolo Perro , quàd in eo tanquam

;2 perva fundota fit Ecclefia , qui fenfus etiam . camtatur 22 ove multorum in

verfibus beatiffimi /Ambrofü; ubi de gallo gallinaceo ait : boc. ipfa-Petva

Ecclefig canente culpam diluit. — Sed [cio, sne poffea [pilfamà fic expo[fuiffe,

ut fuper bauc petvam intelsgevetur , quem. confejfas efi Petrus ; zon enim

di&um efl illi: zu es petra , fed tu es Petvus..— Petva autem evat Chriflus.

Havum autem duavum [eutentiarum qua fit probabilior , eligat leBoy

Et

elegerugt experti Grece ac Hebraicee, quarum fibi nontiam defuiffe

farerur Auguítinus. Oggeris id ipfuüm noviffimà, Bertlinge (00), ze

forte Papa cvedat ,. fe in[uperabilem effe petram ,' quódque Bellarminus

nomine Poutificis quedectm ;fla : Papa , Patey. patrum ,. Chviflanorum

Pontifex , fummus [acevdos, Princeps [acerdotum , Ficavius: Chrifli, Ca-

puz corporis ecclefiae, Fundamentum . aedificii Ecclefiae, Paflor. ouilis Do-

mini, Pater q9. Do&or omnium Fidelium ,. Re&oy. domus Det , cuflos vi-

neae Dei, Spon[us Ecclefiae s Apo[tolicae fedis praefül, Epifcopus | Fuiuer-

falis , smirüm extollat, Verüm fi Noftras de S. Rom. Ecclefia (pp), de

Sacerdotio (qq), & Aduti- Pfaffianam (rr) lepiífes, obmutuiffes. Commouere-

suv, inquit Weikmannus (ss), animo €9' £oto covpove pevborvefceremus,

fi , quod tibi avvogas s. Papa, divinum bumamumque ius Poutificium iuflis

avgumentovim ponderibus poffes eficeve. Avqui efficiuut,quae dedimus hacte-

au$;que in memoraus, quaque in Diff. tora deJubil&o. — Infiat ille qui-

dem

dem (tt) ex S. Au-güüïn*o*, de agone Cbrifl. &. 30. quàd Ecclefiae Ca-

|

zbolicae . pevfonam fufltmuit. Petrus , & buic,, Ecclefice , elaues vegn? coelo-

vum datae [unt , cum. Petro datae fuat :

Verüm eodem , quo priores

Viri contribules damnavimus , crimine conítringitur , cüm textum

truncat: Sic enim habet : /Voz/imà caufa imter omnes. J poffolos bujus

Ecclefie Catbolice , ubi fequuntur recitata, quibus (uu) (ubdit , emiferos

effce, dumin P E TRO Perramuon intelligunt, cg uoluut cvedeve datas Ecclefia,

( fcilicet Cazbolice, non Luciferianas) Claves Regni celorum, quas ipfi wà de

M

manibus fuis amiferunt.

Ecce! üt jugulum iíta tuum ac tuorum pe-

i

tant.

Denique non ex fuo, fed ore Conffantini , ex aliorum confet-

fione Pre(ulum; dixir $. IV/COLAAUS (xx) , Pontificem effe Deum in

'4

zervií, quia DEI Vicarium, — Cert? & in politicis Zice- & pro - Regem

aut Jcavium eíle, fynonyma (ünrt.

I, qui pro DEI gloria zelum

L

exeris, hypocrita! L greffum accelera, tuóque fauces comprime Lu-

thero , qui Chriffum fe ac Deum (yy) toties appellitavit.

E

þ(a) de Przícr, c. 37. (b) To, V. Witteb. Lat. f, 63. b. (c) L.IV. Inft, c. 6. $. 8. t1. 12. (d)

d«

in cit. ad n. X, fup, (c) etiam fub Reverendi titulo, ad p, 8. mem, fup. ad n. X, (f)in

Inft. ad L. I, Tit. V, $, 27. & fzpiüs alibi. (g) L. IV, eit. c, 7. $. 23. (h) ex c. 6. cit,

e

$. 2. (1) fub Hierarch. tit, ad med, n. LXXIV.

(k) L. II. de Rom. Pont, c, 12. (1) 1. c,

(m) BLONDELLO , DALL/&O , &c.(n) in Apol. pro fugafua; & ep. ad folit. vit. agent,

ap.BELLARM. L. cit, c, 4. (o) in Or, contra Auxent, ap. BELL. ibid, c. 3. (p) Petro

STELLA, Aurelirz, & ALCIATO, Avarici Biturig. ap. NATALEM Alex, To. VIII. H, E,

'ü

€. 2 att. I2, p. I33. (q) c. 6. cit, $. 14. (r) juxta alios, A. 50. Aet. Chr. (s) A&t. IX, 32.

(t) ab. A, 37. ad 44. itáque, quod ad GAL. II. r1. dicitur , (adveniffe Antiochiam , )

h

accipi debet de traníitu Antiochiz, cüm Hierefolymis rediit Romam fuüb Nerone,

Pro quoe

j

Vid, LACTANT, de mort, Perfec, EUSEB, in Chron. S. HIERON., de Scr. Eccl, BELLARM.

in Capp. citt. SCHELSTRATE Antiq. Eccl. illuftr, Diff, I. c, $, art, 4. (u) Vid, n. I. prio-

ff,

ris:fub hoc tit.(v) ad n, LXXIV, cit. (x) C. I. $. 7. HI, $. $. & XI. fe&. 9. G. 111

i

(y) De'Orig, Víu & au&orit. Pall. Archiep. ad p. 38. (z) De Epifc. & Iur. Epifc. p. 6.

e

7. (a2) quod, ütn, X, fuprà, pfeudo - Fabricius nomen iftic przfefett.— (bb) Von Ital, Tranfubft,

jbi.ad p. 37« 42, 66. ubi geminum textum vel ipfe adfert , MAGNUM CANONISTAM.

4

autem non nominat, Videat autem Magnum utique & Theolog. & Canonift, BELLARM,

L, I, de. R, P. c, 16,. ad trinam vocem ? ( JOANN, XXI, I16, 17. ex S, AMBROS ad C, ult,

u

LUCA) diprím , 7rgofóavrie , 7rpü(darra,. (cc) vid. mem, ad n. X. fup. (dd) ibi

ad p. 9, ex MATTH, X, 2. MARC. IIL. 16. LUC, VI. 14. ACT. I. 13. &c. ad D. IH

"

(ee) ad pag. 15. 16. 17, - 23, (ff) ità quoque Biblioth, Berolin. IV. 3Óanbe( z4fet (tu£

a. 1750. arguit Authorem fÍcripti de (lentio Scripturz , Fráncof. typo dati, quód ad p,

Io-

. dieat, nihil.in Evangelio Johannis legi de lapfu Petri, fub hoc elogio farcaftico s

€yc eit flcifiser DibeL z tefer. — (gg) Falfarius( ad p. 23. fuam) hzccitat: Ex eo vero, quod

Ís

ominus dicit; Paíce agnos meos; traditi iam ei Apoftolatus renouatio quaedam effe cenfetur ,

r?',

quare deli&orum f(ubinde foluit infamiam , infirmitatis humanae delet anguítlias.

Vid,

1]

edit, Lutet, de a, 1683. imó jam ISI3. €x verfione Georg.

TRAPEZONTII pro noftro

textu, . (hh.) p, 16. cit, (ii) L. I. c

12, cit, & 28.ad calumn, MAGDEB, mem

* (kk) in

2

Comm, ad C, Xvl $, MATTH. (1l,) In Cann. $3. 54. Dift, L.

(mm.) ad p, 4. $

h

cüm CASAUB, Exere, 15, ad Ann. Eccl. BARONII. (nn) Sic enii

n habet

4

VÜTW.DM TUDM Fexn nsp Y wev w CO

Unde patet

Üe

etiam, quàm inepte olim HUNNIUS in Pelle ovina detra&a $. 55

$. .ef laufe im . aller

l.

(rradpem bíefe vebe. at(o : tu Dift eim felf

um)

L

(*Ih;mfculimlm) unb auff Diefett feI( (Foeminin

fot

tvil id) baioeft, -Falfiüs Luther To, Y.Ihen. Germ,f. 423. a, ef fabe Fei beiliae tod) nie

u

gríaat, ae ber 95apft bie(er el( beiffe,

Notandum I,

Hunnio füerat, JER.1V. 29.

haberi etiamin Mafcul. [7*275 Vid. BELLARM. L. I, de R. Pont. Not. 2.) articulum

pm

ett.

foem. non obftare arg. GEN, II, 23.in Hebr, N"æï m».:ïi? Not, 3. ) JOANN, E 42*

tur

Kucbaác ; 6 Egunveu'erraq IlérQoc. apud Beza: Cephas, quoddeclaratur PETR.A,

(oo) ad p. 4. Of ontettidbf3 in verb. tarmit nict

qu

XVI. 18. utuberteinelice Selfett, & p. rg. be

ter fDabft alaube, er. fen biefer Matth.

1101

mit funfjeben. Sfeamen, bie cem "Dabfte vor alte

r$ geaeben finb.

í 3Gerfttibó : Bellarmin toeif fic) vecbt ato$

IX. XV, (qq) ad nn, II, XVII, (rr) ád n,

(pp) ad nn, IH V. VI.

ba

K

Idem S, AUG.

ibid.

CVII. (ss) in cit, ad p. XIX, (tt) ad p. LI. (uu)

€ 31I. Vid. BELLARM. L, I. de R, P. €, . 12. ad.ea;

quz ex S,

cul

dem titulum (Vice Dei) PAULO V,

AUG. Tr. 5O0. in JOAN, (sx) In C, 7. Dift. XCVI. ad queml, c, BOEH,

provocat. Eun-

pl

datum à Jefuita Caraffa fcriptitat (ad p. 87. binlanal.

S9ittieort ) Fabrcius ; Bochmer ( ad

L. III. Tit. V, G. 66, L. V. Tit, Xvi.

$. 65,) nefcit,

Uti

à quo datus fit ; folum allegat Mornzuin teftem,

[

Anti- P£, ad n. XI. c, & LXVvil. £

( & non erant convenicntiaf) (yy) vid.

XXIV.

El

Ex

g

iemum hic eftro ; & illud frivolum plan& , prorfus

futile,acomnino inane Novatorumnon poffe non effe folatium, five cüin

VTa

G

modó Gracorum, modó & Gallorum (a) aliam effe, ac aliorum Ao-

4

manenfum, Pidem oggerunt; imó & alii (b), quafi folorum effet ,

M:

quam expofüimus hactenus , efuitarum | doGtrina , & Cagoniflavum.

dei

Doctorum, Patrum, Oecumenicorum Conciliorum & Geco- Prima-

(c) dedimus pridem (d), &hic denuo pro Romina, ceu JMarrice, Radi-

Cat

lu

ce, Matre omnium, pro Hujus Epifcopo, ceu omnium Fidelium

Patre, teftimonia.

Ethec ipía allegari à Scriptore NNovatore non

uno (e), atque adeo ad Cozcilium Lateranenfe YV. (ub Innocentio III.

ce

habitum (f) provocari proeo, quód vza fit fidelium vuiuer[alis ecclefia,

extra quam nullus ommino faluatur , mox veró ea violentiffime derorqueri

Vi

Hl

ad izutfibileim (g) , hoc enim veró rifu dignum ; cachinnis veró mul-

uí

tó etiam dignius, quód pro eadem invifibili, ( de qua quafitum hacte-

N

nus, at oftenfum necdum eft , wbi lazuerit ? ) pro fíitia Utopica

hujusmodi Ecclefia Wa

Tür

Itherus (h)adfert, cüm ex eo ipfo infert, /i latuit,

evgo fuijfe.

Porró diftinguendum Z/omanzam inter & Catbolicam vult

V

[

l

Janus (i); tum. quód mor?uo quodam 'Epifcopo Romano Romana Ec-

I

clefia. uacave dicitur , Catbolica. Ecclefia. non dicitur, idque inmtev . apfos

Pontificios obferuatum fit (k) a Launoio.

Verüm & ex Laudatis SS. Pa-

p

trbus, & ex Eorundem effatis aliis pluribus, Decretíque (1) Canone

J

(m) non une, & ex ipfo modó allegato S. Concilio Lateranenti (n)

h

T

manifeftum eft, qu& fuerit conflans Pidelium, Patrümque noftrorum

Do&trina ac fententia de Ecclefia, five fub IRomaze,five Catbolice ;

fl

five Aomano- Catbolice nomine; quod probé nórar. D. Halenfis, cüm

j

Qi

füis in Zzf/i. Iur. Cauoit. (o) ex iisd. S. Juris (p) füundamentis, Z7zam

ecclefiam vatbolicam vuiuevfalem feu vempublicam vaftlfimam tam i5 ori-

[2/11 4

:

f

j.

ente , quam in occidente fub EPISCOPO fru SACERDO TE. omnium Sa.

premo colle&am non potuit diffiteri.

Quodfi zorius Ecclefreg SPONSUS

W

eft, eo ; quem preter alios P. Raynaudus nofter (q) latis ex(equi-

tur, fenfu, Summus Pontifex , certé Carbolicam , aut, clariüs ut lo-

d

quar, Romano - Catholicam Ecclefiam per Ejus obitum viduavi & vacare,

f

1

non diffütebere. Sané Illuftriffimus D. Comes de Collalto, Ant; Ram-

n)

baldi, in fuaad S.Collegium oratione (r) his uti verbis hoc ipfo fie-

$

Mi

culo non dubitavit ; quód 24uguffiiffmus Jmpevator litevis. fuis Eos ad

W

publicam Chrifliani Ovbis Jalutern ac pacem congregatos ad Sacvo- Santle uni-

"

i,

vev[alis Ecclefie DE I viduitati in incboatoopere pro[biciendum [arhs excitAffe

videatur. Quid autem folus adversüm iftaLaunoius? & zgtev Poziificios ifte ?

u$

de quo quidquid fir, abortivum certé Sorbonee membrum erat (s), &ille

erat, (ut ceterorum , quos Ludewigius (t) ; aliíque vulgó objiciunt,

a

Gallorum nülla hic fiat mentio; ) de quo Boehmerus ipfe (u); quód

ex odio it fedem Romanuam ità fevipfevit:

Non fic Illuftriífimus P. de

-

Marca (v), non Clariff. T'homa(finus (x), non ipfe Naralis Alexan-

f

der(y), non Alii; quorum ex Chriflianitfima Natione longum texere

catalogum (z) poffumus.

Videantur Concilia Oecumenica, fíive

.

Lugdunenfe II. (a2) ;»üt € Grecis, ità in Gallie gremio, & & plerísque

Gallis colle&um, five Viennenfe (bb), pariter ntra ejusdem vifcera,

n

[

&ab ejusdem Inclyte Nationis Prefulibus fub Clemente V. P. M.

celebratum , atque adeo (cc) Conftantienfe ipfüm & Florentinum.

f

»rl

Videant, quibus volupeeít, autotii tantüm, Launoii difcipulum, Lud.

Ellies Du Pin (dd), & ineptias detegent , quibus SS. PP. reftimonia

l

aufus eft eludere.

Do

Fleuryus (ee) cert$ , ut ad. guítum loqueretur

Novatorum, ab Aquilonari Verfore (ff) & Animadverfore (gg) cor-

rumpendus (hh) erat. E: attende, quefo! quisquis in Launoio usque

h

adeo exultas , triumphas , inane hominis (i) effugium , quo prima-

J

? quidem 77 Ecclefíia DEI , nonu fuper eam concedit Pontifici. | San&

(*

non ità Magnum Gallicaneze Sidus Genris, & ipfe quidem, üt Pfaffio

0

placet (kk) , Lutheranus, S. Bernardus (ll), càm pleuitudizem poteflatis

a-

Juper univev[as ovbis ecclefias fingulavi prevogativá. Apofloliee Sedi dona-

ii

z4m; quíque Duic poteflati vefiffit , vefiflere DEI ordinationi , affeverat,

)

Reítat, utde Zefutispauca, quosfüb pava/itorum curie Boehmer (mm),

fub nomine parafitorum ollae pontificiae, Fluthius. (nn), füb- confimi'i-

4

bus(oo) 7El. Lalius (pp) petulantiüs allatrant

; profcindüntque male-

dicentiüs. & pro elogiis quidem five ab eod. Bachmero (qq), five

Z

JElio (rr) datis grates referimus , convitia minüs , ac luna riétus

ï

cynicos, curamus; gaudemus autem , non eam Fidem noftram folo-

2

rum

rum eff'e-, fed Orbis C

HRïSTIANI uniyerfi , mipnimà licht operá

Quid? quódEra(mus

noítrà(ss) reflituram in multis, aut roboraram.

ipíe (tt) quem füum quidem eífe volunt Novatores ; parem de Ca-

pite Ecclefige Vifibili; publico profeffus (cripto eft fententiam. Quodfi

e

.

Lutherus Smalcaldie füo in egreffu illud reliquit (uu) tupremum

Impleat vos Deus. odio Papae &y. Satanae , INos illud ingeminamus

e

.

H

uod in DifT. de Simonia (Xx) dedimus, eoS. Patris noftri excitati

Jte » incenu

diteomnia, eo Igne SPIRTITUS SANCTIT, quem DEUS in ter-

ras mifit. Si im Jtaliam peuetvare pro zovo euangelio infevendo mou au-

dest (yy) Miffionarii Novatorum ; certé nec audent Nomen JESU

profiteri extra

porrum

, in quo uno alteróve fünt , orbis novi inter

barbaros.

Sed audent Noftri, & audent Divinam CHRISTI , & E-

jus in Pontífice reliétam Vicariam poteftatem & authoritatem , Evan-

geliámque ad fanguinis ac vite. profufionem palàm confiteri.

Satis interim.

Vid, BUDDEUS de Eccl, Rom, cum Ruthen. Irreconciliab. $. 17. 20. 22. & pr, Comment,

(

de Fallib, Pont. Rom, infall, ZIEGLER de orig. & increm. Iur, Canon, $. 34. &c. BOEH.

e Hierarch. Vet, Eccl. $. 79. in verb, Anti - Chriftum, ejusque

f»atim (b) HILDEBRAND d

À

curiam Satanz fynagogam , C

anoniftas & Tefuitas, qui hzc defendunt , Anti - Chriíti patro-

mos ex re & vero cenfemus.

(c) Ità BIELERUS in mem. ad p. 22. quód Ecclefia Evan-

gelica, que mi

niflerio Lutheri repurgata eft, ab Apofítolica grzco - prima in plantatione

dependeat &c. (d) In Diff.

de $, Rom, Eccl & alis, (e) IANO fcil, in mem, ad p. 4.

BAUMGART,. in mem, ad p.

46. (£) ab eod. & quidem ex a&tis Concill. edit : HAKRDUIN,

.fuz. (g) p. 7. ibi in verb. Inuifibilis eft, fi fidei nexus-

To, VII, p. I6. üt citat ad p. 4

uibáfcum fi conferas Lib, l. Decret.

que interni , quo homines cum Deo cohxrent &c.

LATERAN, mem. feuc. I. $. 3. de

Greg, VIIIL, tit. T. c. Y, (üt ad p. 4. cit. allegat) ex C,

Summ, Trin, deprehendes maximà VISIBILEM , quip

pe in qua Vifibile Sacrificium offer-

tur. Porió contra idem figmentum in Anti- Pf, ad n.

LXV. & de Hierarch, ad L, (h) in

mem. (ad n, X. fup.) ibi ad p, 20. (i) in mem. ad p. 47. (k) in epp.

L, li. ep..1, (D

ceu Jur. Eccl, Proteft, ex Boehmeri confeff. (m) C. 9. Dift, XI. C.

I. 2 Dift. XIL, C.

2.7. Dift, XIX. C. 3. D, XXI C. 56. 73. 77. 82*

9. I. C. 9. I.

T* C.6,7. VIH. q. I

C. 22. 23. 25. XXIV. q. 1. Vid. Diff, de $, Rom. Eccl. ad n,

IX. ex C. 23. cit. (n)in c.

apud LEONEM

mem. & c, 2, eod, tit, de Summ. Trin, (o) ad L..I. Tit. I. $. 2r. 22.(p)

Falfum itáque ,

ALLAT. de perp. Eccl. Or. & Occid, Confenf. &t allegat BOEH. ipfe,

quód ex folo c, 3. de E

le&. Vid, ALLATIUS | L. L. c, I. $. 3. 4. I2, 13. I4. I$. 19. 20

Sc. L. I

[u

I, 8.. L.

IIL, c, I2, 13. 17. (q) Onomaftici mem, .p. I22, (r) habitá a 1730.

ad Conclave, Nomine S,

Ca(. & Reg. Cathol, Maj, Caroli VI.impref:àRomz in Typogr.

Komarek,

(s) vid. Cl. GRAVESON To.

VII p, !09. R. P, GAUTIER Animadv. p.

128. JóCHER ipfe in Lex. &c. (t) in mem,

(ad n, X.) ibi C, r, $. 18. cum fiumnma ta-

men in PETAVIUM, SIRMOND. &c. injuria,

w

quibüfcum cemmifcuit Launoium, Fatemur de

& de RICHERIO , quem alii obtrudunt. vid.

DUPIN , quem ibid. commemorat ; fitremur

in Hercule Commodiano, qu.:

de his GRAVESON, & GAUTIEA in memm. RAYNAUD.

2... (u) In obferv. ad P. deM

ARCA Concord, S. & I, prout extant in edit. Francof,

ijbi ebf, 4. ad L. IH. c,7. $. 1. (v) Vid. n.

V. füp. Add. L. I. de Concord. C, $, n.

2. &c. (x) Diff, Xv. ad Concil. n. 24. &iu Notis DISCIPLINZE V.ac.

N. przfixis in edit.

recent. fparim, prout & in ipfo Opere eed. (y) To. VIf ad Szc. XIIL XIV. C.

I. att, I. n, I$.

Dici univerfalem Ecclefiam , quz de univeríis conftat Ecclefiiss, quz Graco

vocabulo Ca-

tholica nominatur, Et fíecundüm hanc acceptionem vocabili, Ecclefiam Romanam non

effe

Ecclefiz ,

primam

videlicet &

univerfalem — Ecclefiam , fed partein univerfalis

lenitudo pote/tatis exitlit, ad cx-

prxcipuam, veluti Caput in Corpore, quoniam in €a p

teras

teras autempars. afiqua plenitudinis derivatut, Et dici mniverfalem Eccleáiam illam ánan ,

1

j

quz fub fe continet Ecclefias univerías ; & fecundüma hanc nominis rationem Romanam

tantüm Ecclefiam uniwerfalem nuncupari. . Sicut & DEUS univerfalis Dominus appellatur, ..

Add. Diff. IV, ad Szc. XY. art, 3. $, 10. IIJ. &c. Diff. VIII, art, 7, $. 2.6,7. (z) Vid.

C. PETRA To. IV. Conft, Apoft. p. 209. Chr. LUPUS P. IV. ad C. 19. Di&. Greg. VlI, C. Jof.

d'AGUIRRE, & Emm, à SCHELSTRATE contra propp, Cleri Gall. de a. 167 9. 1681. &

:

2, Eug. LOMBARDI Gall, Vindic, , & Regale Sacerd. SCHELLER ipfe ad p. 7, in mem,

fup. ad n. X, (aa) üt refertur in c, un. de S. Trin. in, 6. (bb) üt in Clem. un. eod, tit. is

T

fine, & Clem. un, de Jurejur. (cc) in feff, $. 15. 45. (dd) in Differt, Hift. de Ant. Eccl, Di-

fcipl. Diff. IV. à p. 313, (ee) CLAUDIUS, Prienr d'Argenteuil & Confeffeur du Koi, Author

xr.

Inífi, au Droit Eccle(; (f) GRUBERO, Hiftoriogr. Hannover., olim Pref, Hal, (gg) I. H.

BOEHMERO., (hk) Sit exemplum omnium in£ar ex C. II. de Concil. ubi Gallas fimpliciter?

l«

Nous Croyons, Sedinfidelis verfor : pie credimus , fcilicet, Papz jure Divino competere ju-

risdi&ionem in omnes Epifcopos, & per omnem Ecclefiam , nequa fidei depravatio gli(cat,

neve Canones vilipendantur.

Subditibid. BOEH. fpuriam notam , quód non omnes Galli

d

(quafi veró etiam Catholici) hoc pie credant. (ii) epp. mem, L. IT. ep. r, (kk) Vid, Anti- rf,

*10

n, IV, (11) in ep, r31. m, col. 1327.

Vid. & L, IV, de Confid. quem FABRIC.

in fuis plüs vice

decupla

allegat , fed ubivis peffimá &de , omiffis his ?. Non ne-

n-

gabis, ne, cujus Sedem tenes, te neges hzredem.

Vid. Ejusd.

ep. I89. ad D. Pas

pam INNOCENTIUM in verb, Tu , o Sueceffor Petri, judicabis, an debeat ( Abaelardus)

habere refugium ad Sedem Petri, qui Petri fidem impugnat, (mm) in przf. Inft. I, Canon.

$. 3. de ratione methodi, (nn) àt in Diff, de $. Rom. Eccl. ad. n. Vll. (oo) ep. gal. p, 78. bef

Ignat. SXottardeni , p. g4. bef aroffety Lama jt Süont. Item : Loyolift. & Jebufit, &c, in

ht

aliis ;

& ità

uidem, ut modó à Jefuita Gallo di&um , ba$ Faum ber 16. Zbeil bet aaniett

H

Sranjbfífdyen Seation. innerlico fid gur. e&mifd)en Steligtort, befentte 2€.. quin nomen pro-

crat.

ut

Przclarum enim veró LICENT, JURIS, pro inftruendo proceffu , aut rotulo tefti-

(

um] imó ut ad pag, 47. 4.9. 901l Ital, Transfüb(üi, BARONIUM, & p. 62. BONACINAM

nr]

faciat Jefuitas, & FILLICITUES fcriptitet loco FILLIUCII. (pp.) Vid.ad n. VI. a. X. q.

& XIX. a, (qq) ütin Diff. de Simon, ad n. XIX. retulimus.

Add, Inft, I. Canon, ad

N

L. I, Tit. XXXiII, $. 7. in verb,

4'

Qui ex Soc, Jefu funt, przferentiam fibi afferere poffent,

N'

quia & decendo in fcholis & Verbum DEI publice in ecclefia tradendo inferuiunt ecclefiz,

'

uamuis ratione fundationis fere loco ftare debeant vltirho,

(rr) In mem. ad p. rt. SXtatt

et

Toerbe baé enbe eines fo rgerlicben acfedfea ( fic Opera pro errantium converíione fcripta

vocitat homo, qui nunquam in fe fuiffe pilum Catholici hominis fatetur, cüàm & Relirio-

d

zi

nem $. BENEDICTI profeffus , & SACERDOTIO initiatus ac fun&us, & '.CANONICUS$

m

fuent ex propria confeflione , cui tantó veriüs adplices , quod PROV. VI, 12. ) fo [anae

nicbt erleben , alo Syefuiten , tweldye jeberjeit bte erftere unter benen. laemenbplaferm. fínby

(h

aut Crben tverben ;ufinben (egn. &c. (ss) Uti S, Sedes ordinavit pro Officio Fefti S. IGNA-

Ü.

TIlin Le&. II, No&. DEUM , ficut Alios aliis temporibus San&os Viros, ità Luthero,

I

6

ejusdémque temporis hzreticis IGNATIUM & inftitutam ab Eo Societatem objeciffe.

M

(tt) In. Spongia adv, Huttenum inverb. Quod adveríatur dignitati fedis Komanz, certo

certius habeto, non effe profe&um ab Erafino , quocunque titulo circumferatur, quód

fidem , quam Petrus profeffus eft , ha&enus Romana fervavit Ecclefia, &c. allegata $. HIE-

0,

;0-

RONYMI & ARNOBII authoritate ; de quibus füprà. (uu) ap. BER TLING , 9Bnfetricbts,

üt fuprà , f. 8. (xx) ad n. XIX. cit. (yy) ap. L&L. ep, gal, mem. p. 14. r«4. fie burde

gf:

fibiffen alle nreere , unb burcbEried)en alle Saindel ter. 93elt (t bert abfichten. profelptei

p

tbrer Ccte , (üt ait, & ità immemor ejus

L

*

mendacem oportet effe memorem, fibi

(d

contradicit etiam ipfi, cüm alibi ob gemmas , aurum &c, e5 fcribit proficifci. ) nj

de

Toerben.

'1 do

3ixir würben fibermunben Daben ( fciicet , üt BOEH. ad L.I. Tit. XI. $. 26.)

toetn foir tur beu balben Gbeil biefes Shómifiben Cifere $u auébreifuna er 9Imabrbeit (!

lül

Vid. ECCL. VERE EVANGEL. contra Pfaff utrámque , ) atitenben teollfert. — & ie tvaaett

h

fid) wnfer utté ; qoo

f

eu gejeben 9

pat man jenal in ben ZjngemaibeStaliens Siffionariet nnferer Sito

h

j

1-

ACCUNSUC T

n

d

CO-

D 5

e

e

COROLLARIA

E DECRETO ET. DECRETALIBUS.

»CL

ERUS, KAHPOZ L.) à vadice Gveca dicitur Vocatorumin fortem

DOMINI. /7.) Sufcipitur in prima Tonfuras 111.) que male confua-

ditur cuim Covoua Clevicali ; 1/.) Hec enim

poflevior ia pvimis [ccu-

lis geflata non efi: F.) Secüs deilia.

VLl) 74 Foto caflitatis. dicitur

Ordo Clevicalis Sacer ; alius non Sacev. F11.) Unde, quód Subdiaco-

matus intev. Sacyos olim mon fuevit , in prioribus [eculis , malà infevtuv,

H

aut Ordinem plané monfuiffe, aut non AMajorem. FIIL) Dicitur autem

Major is, qui propius ad SS. Euchavifliee confeGionem accediz, YX.)

Diaconi ab. "Apoflolis conflituti quidem fumt ; .X ) quim coll

291 po[frt inde,

Ordinem ipfunà CHRISTO inflitutum uon e[fe

) ut XI.) eligendi Cleri

ju$ elim Laicis compettiffe.

XIL) Sacerdotium ex inflitutione Divina

mayus aliud g. primi ovdinis ef 5 aliud fecundi , eg ufevius , X1II. )

effeutialiter ab lo difliuium. . XIF. ) 'Epifcopatus ex. ovdindtione

Ecclefig fuos ovadus babet, itàtamenut. XF.) Pontificis Max. Shurisditlio

fit ia Ecclefia €g' fupra Ecclefiam Suprema, XF1. ) ey Univer[alis , ex

mfütutone Diiima. XVIL) Ordo verà. Sacramemum efty XFIIL)

in quo licit apud Grecos: mon adbibetur porre&tio vaforum, XIX. ) Sub-

flautialis. tamen baud. eft differeutia illa.. XX.). Faforum autem eadem

porvetlio à 40o. auis primtm intvoduGla perperam dicitur ab Efpenio.

XXL) Duplex i ordimandis vequivitur. ditulus, alter , ut ovdinari

po[fit , altev , vi cujus ab boc , mon alio licité pofft. . XXIL) Titulus

antiquiov folius eraz beneficig X XIII.) Undees Jutitulati, Incavdinatis

€9 Cardinales atque fmmmatviculatà qg. Cauonici

N

dicebautur. XXIF.)

Neque , nifiex juflis caufis , translatio ab una ad aliam Ecclefiam per-

mija. XXF.) Nuuquam verà agnitus vegveffus ad feeculavemvitam fie,

up itevuum Qvdinis Chava&erem , quippe audelebilem, exueret. XXF1)

Communiolaicav

dl

pe&u Clevicorum diéia non efl ab eo,quàd fub una [becie.

XXVIL) Aerayiz pro Ordinum collatione, ACTORUM X1I. y. 3.

erat San&iffimum Miffe [eu Incvuentum Sacrificiun; XXF11L) Prout

€9 , eodem [oco, S'eyutidis pro beato Ordinationis facce]fu Jüfceptis zeflimo-

uium datum, ac norma ; que poflea X XIX.) ex autiquiffimovum fuffva-

gio Canonum , fuéve [empev in Ecclefia eundem in finem. folen

"

n"nlfama

XXX.) Beneficium aliud efl Curatui

4

n , aliud fiié cura amimavum. XXXI.)

In Priovibus vefidentia eft ex Sjuve Divino ac. Naturali. . XXXII.)

atuv ingveffus pev ele&ionem , poflulationem , collationem . libevam aut

zeceaviam. XXXIII) Poflulatio 22 concuvfu

cum ele&ioue vequirit

duas tevtias. XXXIF) Pro Cuvatis faltem vequ

ivitur prelatio dignio-

"H AXXXP) us Parrouatüs porefl competere

eam [aicis.

T

—

i oipiar

us l

&

-

2

x

N

&

z

PA

d

T

Es

*

2

x

53

D

n

E

WRR

sE

;

a

x

x

as

d

2

&

r

-

i

EE

g

"*

n

od

i

Mm

d

u

v

as

a

ia

M

ln

a

i

m

-

n

n

FA

&

ms

p

£

3

*

E

W.

*

3

E

x

*

$

Es

GL

ts

u

ia

EOE

d

AE ATRT

UT

SEIRES

8

RUE de

goh

z

GNEIES

W

d

n ass t i Go t ii

ia

as

T

E EE

CIRO

-

—

i

——

——

i af i

cem

[

1f

W

N

HIERA

CHIA

j

TESTAMENTI NOVI

m

7

SEU

e

)d

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

£

ECCLESI/E CHRISTIA N /E

s

n

DIVIN]TUS

iid.

UNO, PRIMO, SUMMO

ä

e

lpll

-

ä

1

CLAVIGERO, DOCTORE,PASTORE |

X

VESIDIEL

[11

C/AETERORUM

ECCLESLE PR/ESULUM

e9

rft

CAPLETE

tid

CONSLTILU.LA,

l

PER

-

Jt0

ECCLESILASTICORUM .STATUTA CANON UM

DR-

*

di

NOVIS EPISCOPORUM GRADIBUS

2

m

AUCTA

MIRO UTRIUSQUE JURIS CONSENSU

| p

CELEBRATA

8

ADVERSUS VARIAS NOVATORUM CRIMINATIONES

7

VINDICATA

6

PRASIDE

5

P. ANDREA RÜDEL, SOC. ESU

55. CANONUM DOCTORE, & PROFESSORE

4

PUBL, ET ORDINARIO,

In Alma ac Antiq. Univerfitate Heidelbergenfi,

IN AurA AcapEMICA Novi WILHELMIANI,

3

u^ uD DW D r p p u u p p p i

2

HEIDELBERG.ZE, typis Joan. Jac. Haener, Typogr. Aul. Academ

4 ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

u