KaI600-997_14

s

"

T

T

"

F

i

"

r À

x

35

[

J

"

2

r

»

"

d.

3

3

i.

Ls

u

d

À

*

$

2

d

Í W

E

3-

a

5

x

. n

?

2

EY

[

I r

Kai

s

$o

AAACRUSS

s

u

s

i

35

2 i

3

i

g

d

,

if

P

x

w.

-

ao

E

É

4v

TE

ii

D.

123

ER

s

V

A

x

j

LA

T

m

d

T

D

X

E

-

jics

2

m

A

d

"

Es

D

i

VE

Ed

e»

UE OE

ia s

-

nE

—

z

P

RE

x

E

-s

A^

3

Á

D

G

^

E

j

i

GN

n

T

A

LE

.Mz

E

*

TEU

s

E

E

"

CUR

ia

369

b

o

a

w

ag Kai t

7À

EOE

i*

at

W

as W

avl

(

«

.!.a.sry.!i)h-f.u

M.

p—-

ii

.usw.nrwäï

P m

$..

4

t

&

vorhanden

Digitalisat

"—

—

—

—

dÉ

COTNPIRSTUA

—

——gmse— 0000 ——

(«X

$——

——

)d

,u b ——

€x—-

— —Á'

u

X

—— 023

DA

5

z

«

---

Pa

s

:

5

—

Wl

X

-

——

Mx

M

VE

&

M

n

^-—

IS

Il

p m

uN

— S

E s

4 0

aerit,

N

HIERA

CHIA

TO

d

IESIAMENTI NOVI

SEU

ppt

ECCLESUE CHRISTIAN/E

Jatafit

ADIFINITUS

LOm

IN

j ml

»

E ':-.

))

UNO, PRIMO, SUMMO

im äal

p

- CLAVIGERO, DOCTORE,PASTORE

t?Nc

VISIBILI,

Yuri i

CZETERORUM

ECCLESLE PRJESULUM

n

verfe

CAPITE

outid

CONSTITUTA,

mpro

PER

T ii

ECCLESIASTICORUM STATUTA CANON UM

t

NOVIS EPISCOPORUM GRADIBUS

1

AMUCTA

MIRO UTRIUSQUE JURIS CONSENSU

Ó5

CELEBRATA,

ADVERSUS VARIAS NOVATORUM CRIMINATIONES

VINDICATA

PRAESIDE

P. ANDREA RUDEL; SOC. JESU,

S5. CANONUM DOCTORE, & PROFESSORF

PUBL, ET ORDINARIO,

In Alma ac Antiq. Univerfitate Heidelbergenfi,

IN AurA AcapeMiCA Novi WILHELMIANI,

wO uD D D n n r - r D uD u o u i u

HEIDELBERGE, typis Joan. Jac. Haener, Typogr. Aul. Academ

*»

C zmz

T

BF

1CTO

PATRUM

PATRL

ECCLESIASTIC/E HIERARCHIUZE

VERTICI

DEFOTISSIMA PILIA

GERMANORUM

(a)

ECCLESIA;

SUB

EMINENTISS, SERENISS. REVERENDISS, CELSIQSIMIS

ARCHI-EPISCOPIS, METROPOLITIS

NATIS S.SEDIS LEGATIS

EPISCOPIS A( PRAELATIS

UNA APOSTOLICO - C ATH()UF/F FIDEI CONFESSIONE

ADUNATA,

ANNI SANCTI IN URBE CELEBRATI

SACRA JUBILA

GRATULABATUR

Huesillimas Grates

PROEADEM SIBICONCESSA BENEDICTIONEPATERNA

TE STABATUk

UNCTIO àt $ Banaa (b) SäCR X qunnö«m VzsrIS in OgAv,;

A CAPITE in ConzPus fic modó Tota (c) fluit.

gg) Urï »$ !ugufh VIENNA coepit iam À die 7, Februarii, (b) Allufio eft ex PSALMO

F.M., (c) Etiam ad annum dimidium,

CXXXIL 2. 3. f^&a jam olit- à $ BERNARDO in eg. 150« ad INNOCENT, II,

IN-

:

.&m&m&æ&æ&&æ&wæ&gæ&m&æfþ

Go ao p pancnan ao o p p E CY GE GpHRO

äääæmä

ING R E .$.5U .5

s

Tar, & FinMa STAT,— quia f/upra PETRAM Exre&a, D. PETRI,

Apoítolorum Puixciers. CATHEDRA (2), nullius 1lla quidem

ab Eruditis preeítande confirmationis , aut ere&onis Indiga, quam-

diu à Supremo Architecto , Principali CAPITE fuo; Deferta

STAT.

necdum, neque ad. Seculi confummationem (b) Defevenda.

(a) Seripturterat olim D,Haleníis in I, E. Proteft, ad L. III. Tit. VI. $, 3. plane ab eruditis de-

firu&am Cathedram non .etigi aut confirmari.

Sed contra hunc Vid. Diff, de $» Rom, Eccl,

fub Mairis titulo ad n, X. (b) MATTH, XXVIII, 20,

Ii. Sspgr in Ea, Sacríque in annum Apoftolatüs modó Sedet un-

decimum BENEDICTUS

Benedi&i ac Gloriofifümi Nominis XIV.

Idémque, fi à S. PETRO ordiàre, CCXLVIIT. -

Iil. Adeo necdum Urbi, necdum Sedi , dum necdum Ontrbi , dies

venit füpremus; ab Islebico vate (a), fed ex mendacii (b) fpiritu fta-

turus.

(a) vid. Diff, mem. ad n. XI. & de Jubilzo ad n, LXXXIX,

(b) üt 3. REG, XXII. 23. olim.

IV. SacnAro. Circumfu(us Parani Sorio affiftit etiam nunc, Ec-

!

clefie curam univerfae cum VICARIO CHRISTI Partitus, Auguftus

Patrum Senatus idem , quem aniiquiora etiom fzecula venerabentur (2),

multó jam Eminentior hodie (b), quippe cun Aegza Dignitate ZEquan-

dus, Eósque fuo Complexus Albo, qui llluftrif&mo Sereniflimis ipfis

à Natalibus Sanguinifüo novum glorie incrementum é Sacro Ecclefige

Oftro effe acceffurum, pro certo habent.

(a) Secundüm BOEHMERUM in Inft, I. Canon, ad L,I. Tit, V. G. 33.

(b) Juxta eundem ex MAPILLON To. I, Muízi ltalid.

V

uodfi Patriarche , qui per infauftas Orientis plapas vani

modó ferunt nominis umbram, ex quo five per fatale faftüs P'hotiani

Íchi(ma, five per nefandas harefes ab unitate S. Matris Ecclefa avufi,

à Capitis obedientia, ab Hierarchici focietate Corporis funt abfcifli ();

ceu San&uavüi lapides in. Capite omnium plateevum (b) miferandum in

modum di(perfi, extra quatuor, ele&os clim , gemmavum erdines (c)

jam non confpiciuntur ampliüsintra 7o2ale (d) Sumi mi intcrrisS.cer-

dotis noflri ; nog ideo tamen minoris momerntitg autloritatit bocie cct-

fenda e[je Ecclefie Komana $ Occicentalis decyeta , vy onet Wftr fimus

Parifinorum Praful Petrus de Marca (e); eó quód Zflï]-Qj;*f. Mux. f

vulavi beneficio SUMM.A $9 veluti Avx quadam Chyifiaug Religionis in

Collocataenim:veró , & colloca-

lïajiz*gio Sedis - "A poflolicee collocata lfï

2

ta

ta Divinitus ; quod Antiquiffimi pfeudo- epifcoporum horum ab avi-

ta Fide degenerum Pradeceffores, Summi in Oriente Preefules , Dio-

nyfii & Athanafii , Dafilii & Epiphanii , Cyrilli, Gregorii , Chry(o-

ftomi confeffi olim (f) ; Cujus experti judicium Orientalis Imperii

Principes, Arcadii, Anaftafii, Zenones, Heraclii, Conftantes , Copro-

nymi (g) ; quam Venerati cum M. Conítantino, Maj. T'heodofio; Gra-

tiano & Valentiniano, pietatis non minüsac fceptri Haredes, Theodofii,

Martiani, Juftini , Juftiniani (h) ; quam in S. Florentina Synodo Sum-

mus utérque feu Sacri, feu Principatüs profani Moderator, cum Patri-

archa fuo Jofepho Conítantinus Paleologus Imp. conceptà folenni

profeffione fünt teflati ; ad quam denique fuis ex erroribus,.ab ob-

ftinate mentis diuturna fátis pervicacia reverfi in füperioribus XV. &

XVI. faeculis cum Syris Maronite , Armeni cum Graecis , fübin & ipfi

Abyffini, atque adeo extremo ab orbe converfi Sinz & [apones inEu-

genio IV. (i) , Clemente VIL (k) Jfulio III. & Gregorio XIIL (1) Cle-

mente & Urbano VIiI. utróque , ac demum Clemente XI. atque hoc

ipfo S. Jubilei anno in BENEDICTO XIV. per deítinatos Fidei &

obedientiz (m) legaros fuére reveriti.

(a) Miferrimus ftatus vid. ad. cit, n, XI. Diff, de 5, Rom, Eccl. (b) üt THREN. Iv. 1. (c). Qua-

tuor iítes vide in c, 23. de privileg, (d) üàt EXOD. XXXIX, 8. 1o. (c) de Concord. Sac.

& Imp. L, V, c, 14« $. 9, (f) üt inf, ad n. XXI. K, (g) üt ad n, XLIII, inf, (h)ex nn.

XIII, XVI. XXII. XLVI, inf. (1) Eod. tempore , quo à Schifinaticis Bafileenfibus erat impià

depoftus, Vid. Anti- PÉXff, ad n. CXIV. d. (k) cüm Septentrio nofterdeficere cospit, — (I)

mt itàcompesf;retur, quemadmodum Píalm, CIX, $. ruina, (m) de Epifcopis & Saceirdor.

Armenis vid. Diff. de Jubilzo ad n. LIX,

VL Converío noítrumin Occidentem oculo, latiüsque per oras

feptem füb Trionibus conftitutas circumlato, plantatas olim ac. Regia

ornatas dote à Chriftianiffimis , Pienti(fimis juxtà ac Munificentitfimis

five Francorum , ex eadem Inclyta Natione nofílra, five Saxonum

Boicóque- Palatinz Stirpis Principibus, Carolis, Ludovicis, Ottonibus ac

Henricis Archi & Epifzopales Cathedras adeo multas cernimus, atque à

Sinu S. Matris avulías dolemus in CHRISTO quidem; a(t CHRISTI

tamen Fidem adeo nen occidiffe, fpectamus , ut; quibus ab Angelico

Regno quondam illata Lux Evangelii fuerat, ab his eidem Anglorum (a),

Regnísque cum eo Coronam in unam conjunctis, atque adeo praeter

Africam atque AGiam novo etiam ; utprimüm cognito ; Americano

Orbi illuxerit, illucefcátque in hodiernum, converfione fané felici(Ii-

ma, ut Hierarchici fplendorem ordinis , Romanóque - Catholicam.

Religionem adeo non obfuícatam ; nedum eliminatam; gaudeamus ,

ur exultemus etiam in quotidiana Sacrorum avitorum reflauratione,

Fidei revocatione, Hierarchie ac Religionis, velut ex poftliminii.

juribus reítitutee , renovata; multísque jain incrementis aucta venera- '

tione,

tione, & illius plan& Fidei, Religionis, Hierarchie , quam Apofto.

lice S. Sedis Legatus (b); Magnus ille Gentis noftre Apoftolus (c);

S. BONIFACIUS terris his noflris invexit quondam, CAROLUS,

cmni titulo Maximus, promovit (d), LUDOVICUS tenuit, hzeredi-

tario à Majoribus jure acceptam profeffi OT'TONES fuerant, füáque

cüm Conjuge Virgine Caftiffimus Imp. HENRICUS Jatiffim? pro-

pagavit.

Suo perftat in flore Sacerdotium, offertur. Suge Sacvificium

(e), Sacer etiamnunc . zz evgentéis aureisque (£) Calicibus Divinus fumat

(g) Sanguis S4LI24 TORIS.

L

.

(a) Multas in eo pun&o calumnias in ep. ga

feata Y, ht vocitat, evomit JEL, LALD, feu (i.

Fabric, üthabet tit, PROF. HIST. Herbornz , maxim? contra INNOC, VI. & BENEDICTUM

XI3, PP. MM, veràm quàm horrendo cum lapfu duplice , cüm Prior ducentis ante Angliz

defe&ionem annis vixerit, & ab Eo tamen, jinà à Pofteriore trieunio poít, quàm obierat,

a. 1733. pecunias eó miffas fcriptitat p, 15, & 28. (b) à GREGORIO II miffus , quemad-

modum jam ant&é ab Eedem $, CORBINIANUS, & à CONONE $, KILIANUS, apud

PAGI in Brev, Crit, n. 5, in Hujus, n. 7. 12. inlllius a&is, (c) BOEH, ad L. I. Tit. Hf, $,

$. VIII, $. 4. 1I. mede papalem, modó pfeudo - apoftolum vocitat in. E. I, Prot. (d)

Queritur idem ad L, V. Tit. VI, $. 21, Submero pratextn , pet arma violenter effe cone

tinuatam ab eo converfionem Saxoniz. Vid. Diff. de $, Rom, Eccl. ad n. XVI.(e) vid. Diff.

de Sacerd. Evaug. ad n. XII. (f ) Hos inter Infignia Sereniffimi REGIS M, Hritanniz Kc,

«ollocat BOEH, Lutheranus, Vid, Diff, de $, Ecel. Kom, ad n, XI. d. (g) Prout de Sac. III,

Ar, Chr, refert PRUDENTIUS hymno II, 7,-982 a-füq)æywy.

VII. Que quorfümà Nobisin ipfo Differtationis exordio di&ta fint,

ex ipfo, quem pramifrmus, Titulo Operis abunde elucefcir. Adden-

dum & illud , fatis actum, in Priore füb eodem, de Sacro ipfo OrZize,

déque Miniftrorum quoad Eum variis gradibus ac differentiis ; Eum

autem in Epifcopis eundem prorfus efle; nec ullam eatenus Aliorum

pre Aliis excellentiam. De ?uwridi&ione fola itáéque prafentem fore

Tractatum Hiítorico- Canonicum ; pro qua & illud prenotandum,

ex ea Pontificem quidem eminere Cateris univerfis Jure ipío Divino,

Ecclefiaíticee veró folius inftitutionis effe; quidquidin Patriarchis, Pri-

matibus , Metropolitis, Archi - & Epi(copis majus; illuftrius, augu-

ftiüsque deprehendimus.

VIIL Siquid trivio; quàm Viris, dignius offenderamus , eadem

cenfurà notavimus , fcapbam, üt ajunt, fcapham vocavimus in aliis;

nec accufati tamen ab Adverfariorum quoquam de quadam fítyli acri-

monia; aut verbo füpra meritum decorümve acerbiore fumus. Ab.

flinebimus autem , quoad fas fuerit , in prefente, non, quód ejus-

iodi cenfüram ex omni jure, eo maximéó II 2uod quisque guris n alte«

vum (LibriIl. Tit.1l. ) commeriti non fint; quos impugnandos

fumpiíimus , fed wut patefiat , etiam finé iis triumphare

VERITATEM CANCNICO-CATHOLICAM,

Eo autem proceffuri fümus ordine , ut

A 3

SUM,

/..SUMMA DISSERT, TOTIUS.-

C. I. de Ponr. Mzx. & Hujus à Latere neavellamus ,

uos eidem af-

fiftere ex officio, novimus, C.IL deS.R. E. Cardinalibus , C. I1I. de

Patriarchis, Primatibus, Metropolitis & Archi - Epifcopis, IV. de

Epifcopis, V. de Chor- E

per nn. XCV,.

pifcopis, Abbatibus, Preclatis differamus

uorum X.) fiftet Adverfarios ; XIL. ) Pont. Max. Titulorum

Summam, XIIL) Adverfariorum calumnias, XIV. ) Nomina Popr.

& Pape; XV.) Etymon Nominis: Poztfex; XVI.) Illud vindicabit

Romano Prafui. XVIL ) Etymon Nominis : Papa dabit. XVIII )

profequetur. XIX. ) Nomina Papifi. & Romanenf.. excutiet. XX. )

Vindicabit Titulos Oecumenici , Sancliffüni &2c.. XXL) Titulum Succef-

foris S. PETRI. XXIL) Confirmabit dicta, XXIII.) Refellet objectio-

nes. XXIV.) calumnias contra Gallic. Nationem & Tefüiras. XXV.)

Perget exhibere fingularia Jura Pont. M. & quidem XXVIL ) Tri-

regnum. XXVIIL.) Mitram. XXIX.) Pallium. XXX.) Veftimenta alia.

XXXL) Crucem. XXXIL cum íeq.) Reícripta. XXXIV. cum feq.)

Canonizationem Sanctorum. XXXVI.) Erectionem Epifcop. & Con-

firmationem Epifc. XXXVIL usque ad XLL) Jura 7nsnerarum, Con-

cordatorum, &c.connexa. XLL) Jusconvoc. & prafid. in Conciliis &c.

XLII. ) Conttitutionem Vicariorum, Jus appellation. &c. XLIII.) TJus

Clavium in. Indulgent. - Excommunic. Hares. damnatione &c. XLIV.)

Jurisdi&t. temporalem. XLV.) Patrimonium D. PETRI. XLVI.) Impp.

reverentiam erga Pont. M. XLVIL. ) Coronationem I

p. &c. cum

Titulis Chriffiaui[. Catbolic. J4poflol. €2c. à S. Sede datis. L. ) perana-

cephalaofin cum titulo Anti- Chriíti. A n. LIL) fingularia circa Sin-

gulos, Claves, Feftum Cathedre S. PETRI , mutationem Nominis,

ecretales Siricio antiquiores &c. &c. &c. LXIIL. ) an cladem pafa

Refp. Papalit in defe&tione reform. LXIV.

usque ad LXXVI )

Cardd. Notmen, Originem , Gradus, Officium , maximé in electio-

ne Pont. M. in Congregationibus, Numerum, Titulos, Creationis

ritum. LXXVI. usque ad LXXXII) Patriarch. Exarch. &c. Nomen-

clauram ; Originem, Ordinem, Fara. LXXXIL. usque ad LXXXIX.)

Epifcoporum Nomen, Qualitates, Officium, Inveílituram, Narales

& fata Epifcop. German. LXXXIX, ad n. ult. ) Prelatos Seculares

& Regulares ; Catþedr. Colleg. & Regularium Ecclefiarum.

—ÀÁ

PON.

PON

MAXïMUS

ECCLESIASTIC/E HIERARCHIU/E

CATUOT.

ESUSQUE

CHARACTERISTIC

II IULI

ASSERTI

PROPUGNATI

d

CAROLO PETRO CONRAD, MANNHEIMENSI

SERENISS. AC POTENTISSIM! DOMiNI

DOMINI

ELECTORIS PALATINI &c. &c.

In Seminario Carolino/Tittlet? Clerico, AA. LL. & Philof. Ma-

giftro , SS. 'T'heol. & SS. Canonum Auditore

ad diem 19. Junii, Anno 1751.-

Di

b

DISSER TA TIONIS

r

CAPUT I

IX. [ ]InancHUs, quamvis non univerfos univer( (a), at ejus certé,

qua abipfis Ecclefie exordiis, aut primis faltem (zeculis (b)

ad huncusque diem Chriftiana in Ecclefia floruit, juratos hofítes tan-

to etiam acerbiore odio inde à primordio diíceffionis fuae (c) exarfiffe

in Ejusd. terreftris Hierarchie Conftitutum à DEO Caput , Roma-

num Pontificem, non eft profectó ; quód demiremur : eít, cur pro

Ea, pro Jure, pro Juftitia pugnemus.

Quod cüm in aliis (d) , bre-

viore quodam compendio, praftiterimus ; ftylo quadantenus latiore

vindicaturi modó fumus adversüs varia ex variis DD. Proteítantium

Academiis difperfa in Orbem, hic collecta recentiora fchedia, qua in

veftibulo ipfo fiftenda, ac velut uno in glomo recenfenda putavimus.

(s) Patet ex Diff. prioris n.. XXIV. b, & XXV. ex Anti- Pfaff, n. LXVII, rr, vel retinuiffe, üt

in Suecia, vel optare faltem , vel certé commutáffe in. Abbat, Prapof. Decan, fuperintend.

Genceraliff, Gener. Special. &c, (b) ob difparem eriginem ex n. vIII. (c) quanquam quid

de Eo fenferit LUTH, initio , vid. Diff. deJubil, ad n. LXXXI, Anti- P£, n, CVIIL, (d) in

Priore fub hoc tit. fparfim, de Jubil, ad n. cit, & CVII. Anti - Pf,

-

X. Sunt autem, ex ea quidem; que Altorfi eft, trium (2), Binck-

NERI; HEUMANNI,; SCHELLERI; eX Erlangeníium , nuTHu (b); PESLERI ,

(c) $ Francofurtana; nasu (d) in Gieffana ; & Goettingana HgVMANNI

& KonrHBorri (e) ; ex Halenfium Cathedris BauwcanrENn (£), Borg-

MER (g), HzmEcen(b), LupEwian (i), & (k) NerTELBLADTII

ex

Heidelbergenfi noftra HorriNcERE (l), & (m) Mrgon ; ex Helmftadia-

na BERTLINGH (n) ; HirpEBRANDI (0), Pznrscuu (p) ; ex Herbornenfi

Gymnafio cujusdam (q) FAsuicu; à Jenenfi Bigceni (r), Bupprzi, & Bupzni

(s), FiznrELI (0) KeuMERICHI (u), Knzssn (v), Warcnm & WALTHERI (X),

ac denique (y) ZiEGrEm ; ? Lipfienfi "TetrERr (z), "Tuünowis (aa),

SrEGERI: (bb) ; € Marpurgenfi GnuzERI (cc); & Rintelienfi Kanrrgi

(dd), & (ee) KzsrER: ; & Tubingana Hzrrenicun (ff), & (go) Prar-

rioRUM ; é Wittembergenfi denique TAx: (hh), Srgaucumu (ii), &

(kk) WEICKMANN:; qui, cüm füorum infiflerent veftigiis Majorum,

Lurg. Carv. KzuNiT1 , utriüsque HuNNu , Monwzi, ac Mouwzi,

HapEGGERL & fimilium , alii quidem obícurandos Characterifticos

Pontificum Titulos; Jura alii fumpsére impugnanda ; exordia Paparás,

üt vocitant, exquirenda alii ,alii PETRUM Ipfum Romanis, PETRO

Cathedram Rome fuam alii, alii füum PETRI Succefforibus jus

omne, alii fuum Succeffioni continuum curfum , aut auferenda plane,

Qut

aut in dubium cert? vocata voïuäre, pro variis, àt in diverías tot con-

feffiones fectee, ità tot in ftudia ; quot capita, miferé divifz (il) Da-

bylonis commentis,

(a) De decreto , quod de Epifc, ele&ione St, a. 1742. & a. 1741, fab tit, Obfervation, de.

Imp. inortuo. T'ertii vero, de Ivre Imp. nuüttendi Commiffarios ad a&tum | ele&ion. a, 1738.

(b) de beatitud. morient. in Dom, per Luth. reftituta , a. 1746. (c) de poftulato Tront.

Rom,. confirmandi ele&. Reg, Rom, 1742. (d) de Monarchia $. R. I. limitata, a. 1750. (e)

Prioris ad a. 1747. de Vocat, Div. ad Miniíler, Eccl, Pofterioris ad a. 1748. de Simone

Petro, primo Apoft, & ultimo, (f) Quod extra Ecclef. non datur falus, & ; de infallib. Pont.

Kom. ad ann. 1740., 42. (g) In I. E, Prot. & Inft, I. Canon. &c. (h) In notis ad Inftrum.

De Sorte

appell. C, de Noailles &c. 1718, (1) de Pracipuo Principis Evang, recusá 172 9.

Suffragat. Ecclef. recusá 1740, (k) de Corenatione, a, 1747. (l) fub tit. Nomothes, E:-l.

Chr. 1747. (m) pofthumo fub tit, Meletematum. (n) 1749. Ssom 3Dab&I. Syubel z Syabt.

(o) de Hierarch. Vet. Eccl. recusà 1737. deEpifcopis, in Biga , recusá 1745. (p) de com-

mod. Pacif. Weftph. in Theol, redundant, 1748, de orig. & ufu Pallii Archiep. 1745. (q)

modó fuüb nomine J&LII LALII in epp, galeatis, modo fub £, 59. G. 9ott9t, modó fub ifte

fuo proprio in Yariis, ad annos 4.6.

7« 49. $0. 51- finé locotypi etiam, unde fatis. &c, (r) de

Tonte Mifericord, 174.5. (s) Prioris in Mifcell,Sacr, & Pofter. de Capitulation.Epifc, Getm. 1737.

(t) Imperatorem effe Solem Pont, & Epifc. 1737, (u) de Inveftitura per annul, & bacul, recusá

1750. (v) Vnter dem Krummen $tabe ift gut W'ohnen, recusá 1747. (x) QuodReligio Luth,

fit vera vniceque falvif. 1750. (y) De Orig. & Increm. Iur, Canon, recufa 1745. (x) DeInfulis,

fin& anno, (aa) De Epiícop. inter Proteft, 1748. (bb) 1741. de Purpura. (cc) In transl.

Latina Inft, Jur, Eccl. D. Claud. FLEURY ,

cum animadverf BOEHMERI 1733. fub tit,

defign. Pref. Marpurg. (dd) in Difí. Publ. 27. ad Conf, Aug. 1715. (ec) de Iurisprud,

Papiz. 1711. (ff) de Eccl. Rom. Sedeque cumprimis Pont, morte Imp, fummo Advoc,

otbata, 1741, (gg) Chr. & Chr. Matth. fub tit. Dogin, &:de Vera Eccl, notione: Tit,

Oecum, Patr, Quódque Regrum Chriíti non ef ex hoc mundo &c, ad ann. 1712. 22. 32. 35.

39« 44. &c. (hh) Quod non hodiernz Rom. fed Evang, Eccl. Miniflri habeant verum Verb,

DEI, 1723. (ii) recufa ibi 1744. fub tit. de Statu Eccl. fup. Seculi. (kk) de Divinit. Vocat,

med. ad a. 1750. & de lubii, Vitemb. ad ann. 49. & $0. (Il) Quod eó unicé affumptum

volumus , ut manifeítius fit,

II, antith, 3.in fin,

quod GEN, XI. 7, 9. junda anti- Boch, Bamberg, ad Tit.

XI. Quibus ex fontibus ( lacunas dicere fummo jure poffemus;)

ità precipuos errores calumniásque fiftemus fuo quásque loco, ut inde

totius cujüsque operis ac mi(celle pretium colligi negotio nuilo, afti-

maríque poífit; itáque , difpulfis hííce nebulis, purgatísque, quas

graveolentium faucium halitus adflare non ceffat, maculis, illuftriora

five Pontificiae Sedis, five Hierarchicorum Graduum ]ura vindicata,

quisquis es, (JVoffer , au «ddvev[arierum,) Amice Lector! invenias , le-

d

gas, intelligas.

QU, I

M

Qui Tituli, Queve fint Precipua CharaGeeriftica

RoM. Ponurrmicis Nowiva ?.

edimus in priore (a), & ex adjun&is SS. Canonum Legüm-

XII. D

que (b) fuffrapiis oftendimus , novas haud effe Pozrificis

Maximi , Pape; Patris Patrum , Patris Fidelium. omuium , AApoflolico

culmine

eulmine Sublimati P;rpæ, Sacevdotis Summi , Sacevdotis Sacevdotum , Or-

dinavii Qrdinaviorum appelationes.

Evicimus; (c) Succeffovem.| effe

B. PETRI Principis Apoflolorum , & Perum. CHRISTI Ficavium,

2otisque Ecclefie Capurt. Vindicatum hic (d) füpponimus Titulum

Qecumenici, tamdiu , fed vano. & inani molimine vex:tum, — Demon-

ftravimus (e) ex ipfis Divinz Paginee teftimoniis, fué Ovilis , fub Regui

ftbemate fignatam in. Sacvis effe Ecclefiam : boc in. Qvili veró | Ficarium

Principalioren à PRINCIPE Pafiorun, à DOMINO Domás Ugumn

Prüinum Oeconomum , €3 diþen/(mdorum Ecclefie bonovum Avbitvum, Re--

giíque Thefauvi. Diflvibutorem Primavium efe. Datum — S. PETRUM,

in Ejáüsque Pe

u

ona , pro Ecclefia ad. f.ecult confzgmüzatz'onem- duvaiura y

Haredes Catbedve g. Succe[foves.

(aà) Sub HIERARCH. tit. ad n. LXX. (b) C. rz. pr. & $. g. Diít. X, C. r. $. 8, & C. 3. Dif.

XXl. C.I. Dift. XXII, C. 4. Ditft. LXIV. C, 2. Dift, LXXVIL L. 1. C. de Sumin, Trin, &

Nov.. 9. (c) ad n. LXXIV. Diff, cit, (d) Ex Anti - P£, ad n. CXIV. (e) de Jubil. &d n, XVII.

& LXXVIII,

XIII. Quid autem ad ifta Adverfarii ? Etiámne Chames male-

di&los () eíIe, aut bomines & Filios perdirionis , (eu. dntichriflos & be-

Si dentes necdum excuffimus, at ora certé (b) compreffimus;

flias ?

contudimus pro [ure noftro ; cernimus letamürque , [aegittas par-

0$

vulovum & hic faétas effe plagas eorum (c^, & infirinates. coutva E

linguas illorum. | Fruftra es , qui Juvisprudeuztiam. Papizautem incivili

vocabulo (d) arguis , fruftra G'uelpbor (e) appellitas , frufira con-

vitia tot alia tua jactitas ; ab ipfo IlluftriLeyfero (f) confutata, damua-

:a in Gibellimis, (ütíuos ille Profeffores (p) compellat) , quód u-

lationem ,. avavitiam folos. Sjuris Cauonici fontes (h) effe perbibent

, quafi

vo evebenda Pontificis Maximii au&ovitate , pro extollenda Clevicorum

dignitate ;

pvo augendis Sacerdotusm. emolumentis (3) uovum Corpus guris

condidevint

Pontifices Maximi , ac profligata demum vel ex eo; quód zo

efl locus juris Canouici , in quo Pentifex ta

magnifice de feipfo loquatur ,

quàm Sjuflinianus (k) de eodem fuit locutus.

Quod ego quidem ab hoc

Vitembergenfi datum Juri noftro Sacro ; Summísque Ecclefize Pra-

fulibus elogi

um cüm meditor ex una, parre veró altera !ego "I homa-

fianum illud (l) : Creari, quories fevz occafío

eiam in. , dcademiis Pro-

uia tefie, ple-

seffantium , Dotores furis urriusque ,. 69 tamen experie

"Academiis valde megligi fludium uris Catonici ,

uf vcl ma-

vumque it bis

xime illud vulg

are diflerium in abufum promotionum Do&toralium nimis fre-

eg tamen cveamini. Do&ores , antuitu ignorantie Q9

queutem fit conditum :

nefcio fan&, an non Proteftans Do-

tommuiis negligentie juvis Canonici ,

.

C'z'g;ili

&tor; quod d"e Canoni

co Halenfis hic, ex lllo priore etiam de

fibi

fibiadcommodare poffit ereamum[e , fed Legem v; aut 8. Libvi ac Tït ul

l. ngz'cis, etíile&as, & probé intellectas, at neglec?a$ tamen hactenus.

(a) Ità in memor, (ad n, X. ) HUTHIUS, MIEGIUS, PFAFFIUS, &c, (b) De $, Kom. Etcl.

ad n, VIL. de fubil. ad n. LXXXIX, & XC. in Anti- Pfaff, ad n. CXII. (c) Ex PS, LXIII. g«

bt ad n, CVII. mem, Anti- Pf. (d) cam KESTNERO in mem, & BOEHMERO Íparfim

(e) 1tà KESTNER $, 2, lllos, qui Jus Civile Jufünianeum explicant , Gibellinos ; qué

Canonicum , Guelphos vocitat, (f) in Inítit, Jur, Canon, typo datis, poftquam in Helm-

ftadiana aliquamdiu, fubin in Viteberg. novendecim circiter annis primum hunc Jus Cano-

nicum docendi lecum tuitus erat, üt ibid. ipíe in praef, (g) Gibellinos , ait is, meos Pro-

feffores damno. (h) Genuinos ibid, allegat Aug. de LEYSER , quosin Diff, de U(uris ad nn.

XvII, XXIII, dedit Prafes. (i) H£c ipfa, üt à Luth, Calv. &c. ità in memm, unicé ogge-

runtur , exaggcerantur à BOEHMERO &c. contra quos vid, R. P. Phil,. FRIDERICH,

p. m, Anteceffor in Diff, de Idea Nomothes, Eccl, () L. 8. C, de $, Trin. (1) in pra£.

apud Gerh, Von MASTRICHT , ]C. ad Hift, J, Eccl, & Pont,

XIV. Reftat , ut, quo fenfü Characteriftica Romani Praefulis tot

Nomina, tot auguftiffimas appellationes Ecclefia Superiorum fzculo-

rum, etiam primitiva, ufurpárit , atque ad perennem pofterorum

memoriam usümque transmiferit, exponamus. In quo communis ea

quidem fententia eft (a, Nomen Pozzificis & Pape Prefulibus non mi-

nüs , ac Romano, effe datum ceteris, comparatis cum inferiore Sa-

cerdotio(b), neque Illi ante Sec. VI. (c) effe Uni ac Soli refervatum.

Verüm aliud perfuafüm plané de eo Nobis eft, fdque ex argumentis (d)

fane graviffimis, nempe, quemadmodum nuda Pormificis appellatio

multó etiam pofteriüs (e) data Inferioribus, ità jam Sec. IV. quoties

Comparatus cum aliis Romanus eft, Hunc ceu peculiari ac proprio

Pontificis , Alios Epifcoporum ac velut vulgari (f) effe defignatos, imóà

Pontificem. Chriflianorum (g) a'vrovouaoaixoc ac Summum

(h) Ilium

efle falutatum.

(3) ap THOMASS, de V, & N, Difc, P. T. L, T. c. 4, n. Xo. (b) arg, C. 13. D. XVIII. & 1.2,

D. LIX.(c.) t THOMASS. 1, c, üt alii, non ante $ec, IX, (d) Vid. Prioris n, LXX, (e) In

c. 3, de Poft. Przl. pleno textu apud GONZALEZ. (f) Vid. L. 1. C. de S, Trin, &c. n. LXX,

cit, (g) ap. EUSEB. Caf. ad a,

44.-in Chron,fhe in ep. STEPHANI nominc tium Concill,

Afr, ad DAMASUM data.

XV. Porró fi etymon nominis, quo Pozszificem dicimus , exqui-

rendum füfcipimus, fua equidem id in origine, primóque Romane

gentis ufu à Ponze fublicio vel fa&o vel refecto (a) derivatum voluére

Varro (b), & Dionyf. Halicarnaffeus (c), ac pofteriores alii; Aliicon-

trà ac multó meliüs cum Scevola (d), cum iísque Theophilus Ray-

naudus nofler (e) zvró & Poffe facere, deduxére propterea, quódan-

tiquius ipfo illo ponte nomen fuerat(f), tum veró etiam , quód adpo-

fitum magis , fiquidem proprium Pontificis, ceu in eminentiore Sa-

cerdotii gradu conftituti, eft fzcere (g), i. e. Sacrificare. — Quibus fi

vdo-

S. Ifidorum (b) jungis, quafi I/ïmg fzequentium dices ; eóque S$ace

1unm

um Principemin ordine etiam Turis dicundi (i); legümque ferunda-

rum ; qui prafenrs Diflertationis fcopus eít principalior.

Erat ís fupra Tiberim ad commoditatem Sacrorum, Hxc enim (ap. KAHL in Lex. Jur. ad

(&

h, Voc, ) & vls & cis Tiberim fa&a ; Fuit autem ligneus, nec are compa&us necferro,

adeo Romanis Sacer, ut, ficollaberetur, nonnifi à Pentt, & cxía vi&ima, perfe&óque $a-

crifüicio , refici poffet, (b) L. IV, de Ling, Lat, (c) L, IT, antiq. Rom.(d) apud VARRON,

l, c, (e) To X, in Corona Pont, ad p. 95. (f) Nomen & res füb NUMA, pons fub ANCO

demum. (g) 2. KEG. XVIIL. 33. LUC, XXII, 19. apud GAVANT, in Rub. Miff. P. II,

tit, I6. SCIOPPIUM L, de cultu ador. c. 6. imo & KAHL ex ALCIATO, (h) in C. 1.

$. . Dift. XXI, (i) Prout, ap. KAHL ex POMPONIO & CICER. in Or. pro domo,

gentilitas etiam , cüm dubitaronis aliqujd in jure eveniret, exiftimavit, nullis rectiüs ,

quàm $acerdotibus humanarum rerum interpretationem cffe credendam , Divina iisdem effe

commiffa.

Vid,. DEUTERON, XVII. 8.. 9. 13.

XVI. Neque dicas, ex gentili Theologia ac fuperftitione, vel

Synagogz ruicis commodatum NNomen effe. — Quodfi enim ; eo non

obftante, CHRISTO id adplicare non erubuit (a) Beza; Nobis vitio.

cur detur, cüm Vicario CHRISTI adcommodamus ?

Nec opgeras

2.) cum Pfeffingero (b), Spanhemio(c), Thulemario (d) Goldafto

(e), ab Impp. etiam Chrifliamis ad. Gratianum usque nomen id ufurpatum,

imó &, diu poft Gratianum, Zzeflafiun quoque & Zuflinum Ponti-

fices effe vocatos, eóque oftenfum fais (f), Zmperatorem eíle Caput. Ec-

clefie.

Cujus enim id afferis authoritate ? Unius Zofimi (g), ícripto-

ris ethnici. Cert& , poft Jac. Gothofredum (h), ex Sozomeno (1)

pridem obíervavir Cl. Pagius (k), alzumejus , quod unus Zofmus nar-

vat, apud omnes. e[fe fülentium ; ei mon modó. pevperuum $9^ intevuecinuim

coutra Chrifliauos fuiffe odium , fed & fimilibus pafm fabellis biftoriam

fuam impleviffe : denique zirulum eum,; ezf im. Conftantini aliorümque

gummis veperiatur (1), non tamen Impp. ipfos in illis fibi vindicáffe , verüum

à gentilibus tributum ibi exbiberi, quo modo etiam gentiles üdem eod. avo

bo[lias (mm) pro Impp. Chriflianis cedebant atque in[piciebant : Neque

minüs 27 iisd. mummis imagines: Palladis, deovámque ac. deavum aliarum

pictas (n), novo rurfüum argumento , quibus ea effent tribuenda. De

gentilibus iráque laudari pauló anté S. lfidori effatum (0) accipies.

Quod ritulam Capiris attinet; Imp.an Pontifici competat, fuam equi-.

dem, quam (p) retulimus ; orfures Helferich, fove, ait, plus «quo

nafutos; qui [cripturam illam fiut. ob[ervaturi.

Reponimus veró, (ut

phrafin D. Pfaffii (q) heic ufurpemus;

) facile fabodovari etiam, cui pavvus

faltem judicii nafus eff. (r), quàm infül(a int feu Helferichii, feu Heu-

manni, aut Hertelii (s) afferta feqq. Jmperatorem Ecclefie prefertim

Romano - Catholice : Univev[ale Caput effe; imó Capuz populi Chriffiatt,

ex auvea Bulla C. I1. $. 2.3.

Ecce! hominum impudentiam, quam

ut videas, fané non z2/o opus;

fed oculo, quo legas vó femporale pef-

imá

fimà fidefüppreffum. Verüm &infirmius excogitari quid poflit, quàm

ex eo, quód S'uflinianus Pontificem Romanum Ecclefig Pviucipem, ejá-

que poteffatem à Deo effe, profeffus efi (1), ideó torqueri, quód mediante

majeftate Cejaris , tanquam ,F'icavii genuini Dei , quódque ideo fol Pon-

zficis Imperator dici , Luza veró Pontifex poífhit ac debeat ? Apage

pefliferam , à fzeculis inauditam, non ]. Publici prudentiam , fed pri-

vatae adinventionis fententiam! Si 4 DEO; ergo Fontem Lucis, Au-

thorem Poteftatis; SOLEM in DEO habes. De Sole & Luza plura

in c. 6. de Ma'ovit.

(a) In verfione C, IT. 17. lII I, IV. 14, VII, 26. IX. Ir. ad HEBR. ubi modO Pontificen

magnum, modó Pontificem ex Grzco CHRISTUM , aít Caipham JOANN, XI, 5r, Ponti-

ficem maxbvum fÍcribit.

(b) In notis ad Inft, jur. Publ. To, I, L, I, Tit. IV. p. 293.

'(c) de ufu Numifm, (d) In o&ovir, (e) in ep. dedic. To. III. Conft, Imp,;£, üt PFEFFIN-

GER &c. ibid. (z) L. IV, Hift, c. 36. (h) inep. de interdi&a Chrift. cum gent. communione;.

ad Rivetum, (3) L. V, H, E. c. r, (k) In Crit, BARON, ad a. 312. feu To. I. p. 362. (I)

ap. GRUTERUM &c. (m) ex AMM, MARCELL. L. 25. c, 6.(n) üt oftendit van DALEN

ap. PAGI. (0) in Can. 1. $. 8.cit. (p) ad n. X, (q) Reverendiffimum vocat HELFERICHOp.,

ci. $. 2, (r) PFATF in Libris 5.]. Eccl. in ufum auditorii, c. 2. Proleg. $. , (s) ap.

HELFERICH in Prologo ; HEUMANN, Op. cit. p. 34. (t) ap, HERTEL. d. Op. $. 8.

XVII. Papam quoque & Patrem. dicimus ; que fynonyma fünt

non minüs, ac Ilo/zac feu II zrzracs & Ilavpo in Graeco.

Dicimus

autem cum PP. Synodi Cpolitane 1. (a); cum Chalcedonenfibus (b),

cum F'orentinis (c) , ut alios raceamus.

Plura Raynaudus (d), Azor

(e» Kahl adeo ipíe (£) , preter alios.

Primus autem eo ufus eft no-

mine Siricius, üt obfervat (p) Pappebrochius.

(aà) THEODORETO tefle, L, V, H. E. c, 9, I0. (b) To. 1. Concill. ap, HARDUIN col. 7.

2..67. ad A&.

I, col. 499. ad AG. $. przter alia, in quibus & Pater, & omnium

Ecclefiarum Caput , & Univerfz Ecclefis Epifcopus LEO Pont. appellatur, quibus junge

col, 710. ubi dicitur Caput Epifcoporum, (c) Apud eund. To, IX, col. 423, & NATA-

LEM H, E, To, VIII, in Diff. X, m, p. $96. vid. Anti - Pf, n. CXIV. d. (d) To. X. mem.

P« $0.ad84. (e) Inft. Mor, P. I!. L. IV. c, 4. à p. 635. (f) Vid.Diff. deJubil. n. XCVII,

d. (g) inPropyl, ad A&a S$. Maji, P. I. Con. Chronm. p, 213.

XVIII. Papam hunc & Pontificem fi Portem diceremus, qui, ceu

Bonus Mediator, preces &g vota populorum DEO offerat, DEUM Im-

mortalem ! qua conviria, quot fcommata in nos jaceret Bielerus ? U?

ne Pape fui oblivifcatur , sit is (a) contra Hectorem Pintum , d Poz-

"fice Max. quem Roma colit , €? Papaius adovat (b), ad Pontem aliquem

mijevicordie — lepida

Jane. allufione avgumentatur.

Quamvis emim probe

fimul perfbettum babuit , quod &$ [ervator (c) noflev optimus | Pontificis

imagni nomen gevat , [uum tamen. Poutificem. Romanum in[lay. Luminis ac

Ducis babeus , id. quoque fübi im memoviam vevocavit , quod ex Feterum

traditione ac infiitutione de prima uominis, Pontificis, ovigine vel audivit,

vel etiam legit. . Ideóne adovatoves. Pape nos , adulatoves ac. (d) idolo-

latras ? ni titolis iisdem fpurciflimis ma&tatum pariter velis S. Bernar-

duqx ( Eum, quem Pfaffius (f)

»

cum Goezio fecit Lurberianum 5

2

nos

fios üt in ceteris, (ic in hoc quoque vere. Pariflam, Pontificium, Ro-

maio - Catbolicum fuiffe, pridem (g) oftendimus.

Neque propterea

velIlle, vel nos cum Eo,aut Summusipfe Pontifex CHRISTUM Por-

zm Mifevicordie , Pontificen Maximum, Lumes , ac Ducem noftrum

minüs credimus & confitemur.

Amabo autem ! quid lepidum ma-

Is ,

uàm à Weickmanno (h), ceu Fitembevgenfium Subileum | in

CHRIS' TO tum IVato; tum Aefurgeute. conftitai, & oppoui Romano ?

uid infolentius , quàm fícriptirarl ab homine (i, ZENEDICTUM

literis, nuper publicé fcriptis, Zurbera. (k) iutevdum loqui lingua videvi

potuif[e , cetumque Romano devotum Pontifici , longe bouovificentius iam

exiftumave de glovia Dei , fan&iffanique noflvi. Afevtovis . . avitos tamen

pev[equi mores , eademque oberrare cborda? Cui tam. enormi calumniee

limguam. Lutberi reponimus ex (1) Anti- Pfaffiana , fententiam autem

