de gloria DEI, Sanctiffimíque Affertoris noftri lepit , audit, novit

Orbis. Mendacium Lutheri de Nobis putidiffimum (m) innoftra de

Simonia (n) ; Veritates de UBILZZO Orthodoxas, pariter & lNova-

torum errores ac impofturas in extenfo (o) dedimus.

(n) I

n op. àd n. X. memorati p. 8. 9. 1I, (b) calumniz huic opponimus ex priore de HIER.

ad n. LXVII. h. jilud Luth. adorabunt ftercora noftra.

(c) Vel ex Orthographia Fidee

hominis ad oculum patet ; quod & in aliis notavimus ad n. XXXVvII. Anti - Pf, (d) Ità de

Nobis BIELERUS idem, (e) Vid, San&i BERNARDI ep. ad HENR. Senon. qu.lc eft 42.

üt refert RAYNAUD, J, c« p. 94, (£f) Vid. Anti- Pf. n. IV. (g) In ead. ad n. CXII.

Ze.

(h) in Diff, ad n, X. mem, (i) ad p, II. prioris.

(k) fie ipfe ibi. (I) ad n, XXXVIII. i,

(m) pun&o Refurre&, CHRISTI, (n) ad XIX, a.(o) fub tit. ANNi S. ad d. 25, Maji anni pr.

XIX. Explanato hoc utróque ac propugnato Romani Praf(üulis

Cha

ractere, qualem S. Bernardum cum veneratione modó appellavi-

mus; tales lNos appellitari Papicolas aut. Zomanzez[es (a) à Novatori-

bus, à Lutberanis (b) & Calviniazis (c) , novimus , nec abnuimus,

modoó nórint & ipfi I.) quod in Noftra de $. 2om. Eccl. (d) notavi-

mus, quódque in Anti- Pfaffiana (e) latiàs deduximus, fateri hocipfo

ipsósmet , zon defeciffe Fidem (£), qua, (icutipfo App.sevo, ità modó

aumuntietuv (g) im umiverfo mutdo , quódque, qui Romazo Prafuli, D.

PETRI Succeffori , CHRISTI Vicario obedimus , zoz nsubem pro

gunone adoremus (hb), fed in Vifibili Caput Invifibile amplectamur,

nec ullum primum; nifi CHRISTUM , fzquentes, Huic tamen Zeztitu-

dini , cui. $. Hieronymus (1) olim ; i. e. Catbedre PE TRI confociemur.

IL) Vulgare convitium effe (k) ; à Prudentioribus , etiam Adverfa-

ris, minim& probatum (l); nec utróque feu Religiofze(m), feu Os-

nabrug. Pacis Inftrumento antiquiorem , quippe quo (n) Zztus &

Catbolica Religio quàm frequenter, tam eít; finé adjecto alio, conítan-

ter appellata noftra.

Impudentior Kahlerus eft (o), cüm à verbisin

Aug.

Aug. Conf. obviis ( vel ab Ecclefía C'atþolz;ca, vel ab Ecclefía E&mm,

non dilJentive Bvimos illes ConfzfJores,) extricaturus fefe , (criberet, zom

Synagogam Pape, qualis tempove exbibitee confe[fionis erat , vel Romanam

modeviam, fed autiquam . illic effe defignatam, ME. ) quod Donatiítis (p)

olim; & Rufino . SS, Optatus, Hieronymus, Augu(tinus quàm (uccin-

&& , ram nervosé exprobràrant , Prior quidem (q) ; àe quid audeveti?

epiflolam ad Romanos legeve,in quorum. communione zon e[fent ?.— Altex

ex eo; quód (t) Aomanum effe idem fit, ac Catbolicum ; 'Vertius iis-

dem prop? (s), queis Primus ; idipfum turbis opponi fegregum. &

hec é Sacris : € Publicis autem S. Imperii Tabulis falatare illud (t)

monitum ex ipforümmet etiam Acatholicorum teflimonio , zofiffimum

effe ex omnibus Comitüs Imperii , INosr, etiam à Conf. Aug. Principibus,

nominatos f[empev vel Catbolicos , vel Feteri Religioui adbaventes, nunquam

Pontificios , Papiflas egc. prooidendümque, ne in fupplicationibus contra

Catbolicos ponatur vocabulum fimile (u) ; alids finó. decreto itidem vedbi-

bevi libelum, fupplicaute pro arbitrio amultato, (v) tefle Mindano.

(2) Lucifuga pfeudonymus zqué ac pfeudologus, àt fup, adn, X. q.. /J&LIUS LALIUS füb tit?

epift, galeat £. D. G. son 9. von. Saltátififer Transfübftantiation , (eàm in ep, gal 2»

ad p, I56. fcribat , à Grxcis Miffam veniffe ad Romanos , fané per enorme falfum ; in

aliis fub vero momine FABRICII , modó J, U. L.modó te$. Sapferl. $te9 « 9Gcltl, Ctifftó

& Effen gusefétteth Canonici , modo ber fírden 2 Gefdiiiten. orbentl, Profeff. &e. iu

Jetbstü, uno Papifas, alio Romanen(es, alio Religionem vocitat Italicam , utüt Gracis ,

Chaldzis, Syrisim przcipuo capite Divini Sactificit communem fateatur !, c, epift. 2.

Idem

contra BUDDEUM obfervatum in Noftra de $. Nom. Ecclef, ad n. XVI, cit, (b) Ità BOEH-

MR ipíe, preter alios , ad L. V. Tit. VII. $. 26. 6r. vocat (c) ità de Reform. iidem,

(d) ad n. XVI. cit, (e) ad n. CX, feqq. (f) ex Ev. $. LUCAX. €C, XXII, 22. (g) ROM. I,

8. (h) Vid Anti-Pf, ad n. CX. (3) In ep, ad DAMASUM P. M, (k) BORH.LUDEWIG,

PFAFF, PUFFENDORFF. in memun. &c. ()) Itàà NETTELBLADIE in op. mem. femel ae

Xerum ad p, Io. gentes Catholicam religionem prefitentes, & Catholiez religioni addi-

&as appellat. (im) AUGUSTANAM a. 1555, intcllige. (n) Ità znodo memoratz^. 27. in

vwerb. püfíere dlfe Religion, & Osnabrug, art, IV. V. VII, (o) In Diff, XX. op. mein. ad

Epilog, artic. Fidei A, C, üt loquituz, p. 26c. (p) Inter czteros & hiinvifibilem Ecclefiam

habuére pro ptzcipuo errore, (q) L. VI. conira Parmen. (r) In apol. ad Pamsmach. in verb.

Fidem fuam quam vocat ? Eámne, quá Romamna pollet Eccíefía ? an illam, quz in Ori-

genis volumimbus continetur ? $i Romanam refpondezit ; ergo Catholici füumus, (s) De

unit. Eccl, c, 16, ubi:t

Vos ad Romanos epiftelam tenetis, fed Ecclefia Romanz. non

comimunicatis,

(u) fbj

( P. PICHLER , & pofteum P, SCHWARZ 'To, VI. Coll. Hift, p. 99.

ilid) ; fed quód. ponendum : Gatbslifh, ober bie alte 9tomifd)e €ebr. (v) Adeo;.

ut Hic, de proceff. & smand. dicat, quosdam putáffe nec illa verba ponenda: Sibitri(d)^

[* d

to priore hic relato,

Gatjol/[d). Cui jange pazi

ver Acathel, SPRINGERUM , Pac, Relig, c. 14. f, 149, pto

XX. Neque Tituli Sacerdotis Sacerdotum , Ordinavü owfz'naiz'omm,

Epifropi Epi[coporum, vel Epifcopi , Patviarchba;

Pape Univev[alis, aut

Ecclefue Univerfe vel Univevfalis, queis Eundem honoramus Pontifi-

cem Maximum, offendent eos omnes , qui Anti - Pfaffianam (a3) no-

firam legerint. Eódem quippe feníu eos dedére Concilia, SS. Cano-

lo te-

pes probavére, Duo, reílat; ut adnotemus, L. ) quäm finé ul

nellze

nelle conícientie remoríü eosdem à Romano in Cpoliranum, fchi-

fmaticum bominem (b), translatos, addito etiam Sag& - & Porentiffimi,

voluerint Confeffores Wurtembergici. II.) Quanta ex Supremo Uno

Judice, Doctore, Paítore in Ecclefiam redundet utilitas; quo in ar-

gumento non poffumus non meminiffe , que Puffendorffius (c) fcri-

j

pfit pridem, ità quidem, ut, quod Goliatho factumà Davide quondam,

proprio Ictum gladio jugulemus. ZfIrercatioge , ait(d), quum qui pro fua

autbovitate controvevfias divimeret ,nemo exiflevet, eg in fua quisque [ententia

prefracà pevfiflevet ,iuteflinam quandam pavtium. contentionem effe coepiffe,

ac fuveve Proteflantes.. in [ua ipforum vifcera. Hincille lacrymae Puf-

fendorffii olim, recentiores Boehmeri, &aliorum.. Fruftra Amoebeja

Heidelb. Ref. & Furtemberg. Luth.(e) , fru(tra JrenicaDieftii (£) ; nul-

lus olive vamus Calvovüi , fruftranei labores Turretini, Conatus Hottin-

geri, conceptus Pfaffii , ftudia Schrammii , & aliorum (g) fruftranea.

Tanti refert audiri (h), Quos DEUS(i), Quémque pre CaterisUnum.

Summum pofíuit (k) CLAVIGERUM ; DocronEM , PasTOREM.

(a) Maximé ad n, CXIV, (b) vid. Diff, de S. R. Eccl, ad n. Xv. (c) Prof, Heidelb. olim. (d) in

fua Introdu&. in Hift. ibi ad n. r05. (e) betreffent, een $riee unb QBoblftatb ber (anmtl.

Evang. $titcben ítt eut(d)lanb, 9atburg a. r6$5. (f) de a. 1663. Diwisburgi Cliv, (g)

Pertinet eó noviff. fiphunculus Irenicus, & 1750. Grunftadtii, (h) LUCAE X, 17. (i) ACT.

XX, 28, (k) ex mox citandis.

XXI. Nec effe poteft vel neceífitas ulla, vel labos in vindicandis

porró ; five quód Succeffores $. PETRI, five quód CHRISTI. Fica-

Yio$ compellamus Romanos Praxfules.

uodíi enim contendis (a),

Petrum fuife Rome nunquam ; oftendimus pridem (b), fuiffe,

Si,

Pauluni i2 eadem cum Jllo. dignitate. fuiffe iflic ; & hoc figmentum du-

dum(c) explofimus. Quodfíi, zec Perro privilegii quicquam. conceffum

v& alis; excoecatus planéfis, aut eorum ? numero , qui (d) oculos

compvimunt, ne forió videant oculis, fi PETRAM (e) vidifti necdum,

fupra quam edificatum irià fe Ecclefiam [uam , promifit ant&; poft paf-

ionem veró, quod promiferat ; implevit, cüm & aggorum & ovium

P.43 TOREM conftituit DOMINUS , cüm /ua$ oves agnósque fuof ,

uni omnes (f), commifit, cüm non fíolius circumciftozis , fed & pre-

putü (g) Evangelium concredidit , cüàm pro Uzooravit, Uniusut zede-

ficevet Pides (h), Unusut fratres confirmavet.

Age enim ! Quostu

fratres hoc loco defignatos? Apoftolos ? At erant eodem SPIRITUS

SANCTI illapíu ac plenitudine donorum c«eleftium repleti , confir-

mati. Nec erat lis fupervicturus univerfis S. PETRUS. Aliud itaque;

in ea S. PETRI ele&ione univería retró faeculorum. omnium Ecclefia,

& Greca & Latina, Ídque perpetuum in Romana Sede , ac fücceffione

per-

pärpemö duratura niy&erium, Providentizque Divinie prodigium cre-

diderar;, certa, propoftition s illas adeo non fuiffe fingulares, ut, ficut

Ecclefia cozfirmanda à PETRO eft 44 fcculi duratura confummationem ,

ità in S. PETRI Perfona fint. defignati nullo non. tempore Extituri ,

ex bominibus pro bomimbus Affunzudi à DEO Supremi Paftores, CLAA4--

FAIGERISu.ceífores , officii ejusdem ac privilegii Haredes.

(4) Cum vEDELIO , BOEH, &c, (b) ia mem, de S. R, Eccl, ad n, X, XIV. (c) in Priore fub

hoctit. adn, ult. & Anti - Pf. n, CXIL, o. quoetiam in argumento Íummum meretur elogium

Di$, R. P. Fr. ORTMAN,

S, f. SS- Th. D. ac Pr. in Alma Trevir. de Epifcop. nom

uno & indivifo, ad a. 174.9. maximépro Can.I18, XXIV.q, r, Cujus& de S, R. Eccl. ad

n. IX. Anti- Pf. n. CXI. & XII. vindicias dedimus, (d) ACT. XXVIH, 27. (€) MATTH,

XVI. I8. quia tu esPettus, Og gü &i 7F$TQOG , Piout etiam ERASM, vertit, fed

LUTH,. & BEZA inLat, & Germ, pj quianequifim? omittunt, (f) JOAN, XXI. 15, 16.

17. Anü-PÍ,n. CXII. z, (g) ACT. Xv. 7. coll. cum ep, ad GAL. Il. 8. (h) LUC. XXII.

32. Quibus ha&enus recen(tis tot textibus, vide , quantz fit infcitiz in £. 9. C, o0n 9v.

de Ital, 'Transíaubít. ad p, 38.in vcrb.

le ber. &oriét fübig (ene 2c.

foüig tooDL jenaub glauben, taf eine einaiae Cfelz

E Szc. Apoftolico $. IGNATIUS M, & Antio

::h. Epift. in ep. ad Trall, (Bibl. Max. PP. To,

Il p. 77.) ficutà S, Stephano exkibitum minifterium Beato Jacobo, cceu Epiícopo, Hic-

rofolymis, Paulo à Tünotheo & Lino etiam in Ecclefiis Grecorum, itàà PETRO ab Ana-

cleto & Clemente ; & in ep. ad Rom. (p. 92, 100.) ait, quód Ecclefia in loco Komans

regionis przfidet. . quódque non üt PETRUS, & PAULUS, hzc pracipiat.

E Szc. lI, $. IRENZR&US , Epifc. Lugdun, Quoniam, ait ( L. III. adv, hzr, c. 3. To. cit, p. 278.)

valde longum eft in hoc tali volamine omnium ecclefiarum enumerare fucce(fiones, maximz

& antiquiflnz , & omnibus cognitz, à Gloriofiffimis duobus PETRO & PAULO RAome

fundatz & confitute Ecdefiz &c. & enumerat ad $, ELEUTHERIUM usque ; fub quo

ícripfit, & addit (eod. & c. 3. ibid. p. 279. ) Hanc Ecclefiam eífe Veritatis & Traditionis

Depofitorium dives.- $, DIONYSIUM, Corinth, Epifc, vide apud EUSEBIUM L. II. H. E, C, 24«

EH

1. $, CLEMENS , Alexandrin, quid in L. VI, Hypotypos. teftatus fit, " vide apud EUSEB.

eund. L, cit. c. 14. ubi etiam de PAPLX , Hierapol. Epiíc, tefimonio , add, c. 12. 13.

€j. Eufebii ibid, ex interp, CHRISTOPHORSONI , pariter & MUSCULI.

TERTULLIANUS, Presb. Carthag. L, de ptaícr, adv. hzret, c. 22. P'etrum dicit adifi-

candz Eccilefim petram dictum, & c, 32. Edant , ait, origines ecclefiarum fuarum , evol-

vant ordinem epifcoporum fuorum . . ficut Komanorum Clementem à PETRO otdinatum

edit, c. 36. Si Italixz adjaces , habes Rormam , unde nobis quoque authoritas przíto eft.

lia quim felix Ecclefia , cui totam doü&rinam Apofítoli cum Sanguine fuo profuderunt. &

1el. Adde Scorpiaci contra Gnoft. .c. 10, 15, Item de Pudicit, c. 21. In IPSO Ecclefia extructa eft.

Quamquam id more fecariorum , qualis in co opere jam erat, malà torquere conatus fit,

Vid. Bamberg, noftra ad L. I, Titulos lV. priores contra BOEH, & PFAFF. ibi ad Tit. L.

fiaem, & ne cum PFAFFIO Jun. (in, Diff, de Tit, Oecumen, $, 2.) di&tites , Zephyrinum

ab eo appellatum füb initium L. de pudie, Pontificem maximum, fed per ironiam , du-

dum id exfuflatum fcito à GRETSERO in Myfia Salmur, contra Mornzum , fcu Myfte-

rum iniquit, Pleffzi, c, 4. quám

que fitin PFAFFIO turpe , nlescifi'c, quàd, cüm d, librum

Ícriberet , jam fuerit Monianitta,

ORIGENES, itidemm Alexandrin, (apud EUSEB. L. VL c, 1I. alibi 12. ) Zephyrino

Rom, Ecclefiam gubernante, Romam venit, ficut ipfe in quodam loco fcripfit, dicens , voti

fibi fuiffe, ut antiquiflimam Romanorum videret Ecclefiam.

Vid. Ejusd, To, Illf, Comment,

in GENES. apud eund, Eufeb, L. II. c, I. & Hemil. $. in. EXOD. & L, V. Explanation. im

Evang. S. JOANN, (apud Eund, L. VI. c..19, med. ) in verb. PETRUS , fuper quem

CHRISTI Ecclefia, contra quam portz inferorum non przvalebunt, zdificata cft, Vid. Idera

ad MATTH, c.16, ubi, quód PETRO data fit poteftas alligandi & folvendi in Coelis,

uia non funt in tanta perfe&ione, ficut PETRUS , utalligent &

folvant in oinnibus :

Reliquis in.uno coelo ,

ídque ex Graco $. Textu MATTH, XVl, I9- TQy 50paWOYy ,

fed Luther in utróque

$àm C, XvIII. 18. dicatur ; r;-c:,,'.gewc;j ; quod in Latino feryavit Deza,

C

áde

&de peffimà reddidit fingularem : um Sinmel, Ttem ad ROM, C. 6,a

pud: BELLARM. L.

I, de R, P. c. 10. 12. 2$9. m. col. 543. $55. 589.

$. CYPRIANUS, Carthag. Épifc, L. I. ep. 3. Unum in Ecclefia dicit ad'tempus effe

Sacerdotem, & unum Judicem vice CHRISTI.. PETRI Cathedram & Ecclefiam Principa-

lem , unde unitas Sacerdotalis exorta eft . , &, ad illam Ecclefiam non peffe dari acceffum

perfidiz. L. Iv. ep, 2. Fabiani locam vocat locum Petri, & locum Cathedrz. Sacerdotalis.

& ep. $. Ecclefis Catbolicz matricem & radicem, L. de unit, Ecc!, quód fuper illum unum

(PETRUM) sdificata eíft Eccleía.,

Vid, idem GRETSERUS contra eund, Mora., c, 6. & Diff,

€it, de S. R. Eccl. ad n. IX,

$. ZENO,, Veron. Epifc, in ferm. de Circumcif, ( üt extat To. III. Bibl, PF. mem. p«389-)

quód füper Simonem Ecclefiam adificavit CHRISTUS,

ARNOBIUS, Afer L. II. contra gentes, ( To.cit. p. 448.) Dominam Romam vecat, re-

*

fértque geflaà S. PETRO contra Simonem magum

*

A quo diftinguendus quidem ARNO-

BIUS alter Junior (? Sxc, V. probabiliüs, apud BELLARM, de Scr, Eccl. a, 2854 ) qui in

PÍ. 106. ait: Qui exierit foras ab Ecclefia PETRI, fiti perit.

LACTANTIUS L. lV,Inft, e. 21, (To.cit.p. $$5.) de Komana przdic

ätim*-e S,PET RI differit,

X IV. S. ATHANASIUS , Patr. Alexandrin. in ep. ad FELICEM 1I. (apud BELLARM. de R.

P. L. I. cit. c. Io, L. Il, €. 15. col. 544. 649.) Patrem patrum vocat, & ii henorem Beatiffimi

PETRI in Patrum decretis eidein S, Sedi decretam effe ait peculiareim reverentiam. DEI. Vid,

:

Ejusd. Apolog. Il, (ibid.)

EUSERIUS, Epifc. Cafareens. tum Il, cc, tumin L.If. c. 24. al. 25, L. V. c, 6. usque ad $.

ELEUTHERUM, L. Vll.c. 27, isque ad SS.MAR CELLINUM, recenfet Succeflores S, PETRI.

Add.Chronicon, àt fuprà.

$, HILARIUS, Pi&av, Epifc, eó commendandus magis, quod,

ubi contra Arianos pugnat im

L. VI, de Trinit, ( quem obtrudunt Adverfarii, ) confeffionem PETRI, & hujus objectum ,

CHRISTI Divinitatem , ex $. MATTH4&I C. XVI. I5. 16. propugnat, abítrahítque à perfo-

nà confitentiis, quemadmoduin & $. Auguftinus contra Donatiílas , ad tanto faciliàs conyel-

lendum ertorem , quo perfenz merita ad Sacramenti valorem requifivére ; in & ex quo

authoritatem Utriásque eó torquent unic& Novatores , quafi fupra fidem PETRI, aut CHRI-

STUM Ipfum , ceu PETRAM , unicé effet zdificata Ecclefia , cüm Ambo alibi , & $, Hila-

rius quidem in Can, 16, ad $. MATTH. diíerté dicat, PETRUM in nuncupationc novi noe

minis felix Ecclefiz Fundamentum , & dignam zdificatione Illius Petram, quz infernas Le-

ges«. « diffolveret, Adde Comment. in Pf, 52

& BELLARM, L, I. cit. c. 1o, col. $45.

contra Erafmi fraudem, c, 12.col. 598. & c, 19. col. 577.

$, OPTATUS, Epifc, Milev. in L. II, contra Parmen. ubi& S,PETRUM omnium Apoftolorum

Caput, & Huic primo in Utbe Roma Epifcopalem Cathedram collatam fcribit , & feriem (uc-

ceffionis deducit ad £um , fub quo fcripfit; Siricium, dequo ? hodie, qui nofter eft focius, cum

quo nobis totus orbis commercio formatarum in una communionis focietate concordat, &c, Bi-

blioth.PP. inem, To. IV, p 347. P. de MARCA L. I, Concord, c. 2. $, 4. BELL. c. 2$« col. $91I.

$, CYRILLUS , Hierofolym. Epifc. in Catech.Illum, 2. quód PETRUS Apoftolorüm Sumaus

& Princeps ; in 11. quód Apeftolorum Princeps & Supremus Ecclefiz Przco ; in 17, quod

Apoftolorum Princeps & Regni Coclorum Claviger.

S. BASILIUS, Epifc. Caf, Cappad, in ep,$2. ad Athanaf. L. IE, contra Eunom, & in praf.

Regular. apud BELLARM. c. 3o. & col. $44. cit, & L. Il, c. 15. col, 649.-

$. GREGOR. — Nazianz, & Epifc. Cpolit. in Carm. devita , prout in. Diff, de fubiL ad n.

LXXXI. ap BELLARM, e. 15. cit.

$. AMBROS. Epifc. Mediolan, Setm, 66. de Nat, App, ( üt in C. 27. II, q. 7.)& ad C. V. S,

Lucr ( inC. 7. XXIV. q. 1.) & in C. Aquilej. tanquam Prafes , ( ap. P, de MARCAL. I. C.

eit. $. 7. ) & Petrum Caput, & Rom. Ecclefiam totius Orbis Romani Caput profitetur, &c,

ex Diff, de S, Ko:n. Eccl. ad n, IX.

S, EPIPHANIUS , Epiíc. Salamin. interCyprios, ad har, 27. Carpocrat, parem deducit feriem

Succefforumm in Sede S. PETAI Romana. &, licét ibi $, Paulum etiam Romz fuiffe Epi-

Ícopum dicat, in Anchorato tamen PETRUM

primum App. & Petram firmam dicit, furra

quam Ecclefia DEI xdificata eft. — Ad her 68. Melctian. notat, q

é

uód cti-am Urfacius & Va-

lens , Ariani, S. Julio, Romano, fe ftiterint.]

PRUDENTIOS, Poéta Chriftianus , Vir Confularis (To V. Bibl, PP, mem. à P. 950.

quz ex ipfo HILDEBRANDO in Priore füb hoc titulo ad n, ult,

) inns,

$. CHRA YSOST, Epifc. Cpolit, Homil, 55.in MATTH, Conflitutum feribit $. PETRUM à DO-

MINO

MINO Eccefiz Caput * Hieremiam uäi genti, Hunc univerfo terratum orbi effe prepofitum.,

uid de Roma porró, Vid, Diff. de Jubil. ad n. XLIV. & Ejusd, homil, 66, in GEN, 87. itt

JOAN. 32. in ep. ad Rom. ubi: quod fiquis percontaretur , quomodo igitur facobus fedem

Hierofolymis acceperit? re/ponderem , Hunc PETRUM , totiusorbis Magiftzum, prepofuiffe,

E

&c. apud BELLARM. c. I0, Cit. & I£, I6. 25. L.-1II.c. $; &c.

$. HIERONYIM. in iis, quz ad n, XIX, hic; & ad n, CXII. Anti - Pf. unde patet, neutiquana

ebftare, qux in L.I, contra Jovin. c, 14, & ep. 85. ad Evagr. ( feu Can, 24. Dift. XCIII.)

quibus addendus L. de Scr. Eccl. V. PETRUS, & P. de Marca Lib. & Cap, cit, $. s.

E Szc, V. $S. AUGUSTIN. Ep. Hippon, in ep. 42. ad Madaur, 162. ad Glorium &c. r65. ad

Genetos, ubitotum refert ordinem Succefforum inde à $. PETRO, & in Romana Eccleíiá

viguiffe femper Apoftolice Cathedrz Principatum, Contra ep. fundam, c. 4. ubi , in Catho-

lica, ait, Ecclefia, in ejus gremio me juftiffimà tenet ab ipfa Sede PETRI Apoftoli, cui

pafcendas oves poít refurte&ionem Deminus commendavit , usque ad prafentem Epifcopa-

tum fucceffio

Sacerdotum.

Add. L. l, contra ep. Petil, c. 5I, L. I. contrá ep, ,Pax-

men, €. 2. Tr. $6. in JOAN, L, II. de Bapt, c. 1. L. I. contra Julian, c. 2. &c,

SEVERUS SULPIT. L. II. Hift. S, ap. Bellarm. L. II. cit, c, 4. col. 616,

$. CYRILL. Alexandr. L..11.€, 2. & XII« c, 64.jn JOANN, & inep, ad COELESTIN, P.

M. ap. Bellarm. L. L, c. 10. col. 544

L. II, c. 15. col. 649.

THEODORETUS, & ipíe Grxcus,

Cyr. Epifc. 1, c. ad n. XVII, a, & in ep. ad Kenat,

quàd ita Sedes ( Rom.) tenet guberaacula regendarum euncti orbis ecclefiarum, Add. ep.

ad S. Leonem i. P, M. quz legitur poít 60o. in epp. Pont, ejusd,

$, PETRUS Chryfolog. in ep.ad Eutych. quhd B, PETRUS in propria fede vivit, & przfidet;

àt legitur To. II, Concill. apud HARDUIN col. 23,

$, PROSrER, Aquitanus , c. 2, de Ingrat. in Vers, Sedes Roma PETRT,,

quz Paítoralis hono«

ris fa&a Caput mundi, quidquid non poflidet armis, Relligione tenet,

ARCHI-MANDRIT A.&MON ACHI fecunda$yriz in ep. ad HORMISDAM P.M.To.II. cit,col.I031.

VICTOR Uticenfis L, II, de per(ecut. Vandal, To. VIII. Bibl. Max, p, 675-

ENNODIUS, Diacon, in Apol. p

rto S, SYMMACHO, P, ür refertur in. Can. I. Dift, XL,

Teftes,

Grzci, etiam pofteriorum Szcc, THEOPHYLACT. Bulg. &,PSEL«

Quibus omnino eximii

LUS, Cpol.ex XI, E

UTHYMIUS é XII. addendi apud BELLARM. col. $44. cit.

*

*

XXII. Credo equi

dem, vel extra Decretum , vel ex eo(a) fpar-

fim obvia tot ac tanta teftimonia ; non duorum aut trium duntaxat ;

fore fatis ; ni forté,

íed intoto hoc elogiorum Rotulo ubivis confona,

quód fingulorum íint , utüt minimé fingularium, exceperis. At ha-

bes ex Oecumenicis Synodis (b) eadem prorfus ipfa. Quibus unum

id adnectendum hoc loco erat, nequaquam ergo mediante majeflate

Cafaris (c) füpremam hanc Romm. Pontt. pozefiatem à DEO effe, (ed

à DEO collatam, à cteris Ecclefiarum Pafloribus femper agnitam, miro

Utriüsque, Civilis, ac Sacri, Juris confenífü celebratam (d) ab Impp.

ipfis : Pontificibus (e) veró etiam ipfis fidem non pofle non effe ple-

niffimam in eo, quód non tam pro domo íüa, aut in propria, quàm

DEI potiüs caufa profeffi (üunt, quod univerfüs orbis ; quod catera-

rum omnium Ecclefiarum Prafules, quod fupremi Principes concordi

fuffragio nullo non tempore funt confeffi.

(a) Jus Eccl. Proteft, vocat BOEH. üt pr. Diff, prioris fuüb hoc tit, (b) NIC/&NUM I, in C.

44. inter Arabicos , (quorum duSeyTiaw ex S. AMBROSIO, epp. Lib. X, in ep,

ad Vercell. Eccl, HIERON. przf, in JUDITH , ap. NATALEM To. IV, in Diff, XVIII, ad

$xc, IV. p. 248. 9. hic fupponimus, ) ap. HARDUIN fo. I. col. 485. diferté tradit ,

Pontifex, tanquam CHRISTI Vicarius füper univerfos Patriarchas potceflatemn

quod Rom,

habeat, quema

dmodum habebat PETRUS fuper univerfos Chriftianos Principes, Idémque

(ap.

$ 2« Dine

BARON, ad. a, 325. &S?OND. in CP;t. ibid. n, 44. exIVONE &c ütinC. 1

LXXII,

LXXI, quibus quidem eontradicit NATALIS p. 249. cit,) Formatis hahe infuiptionis fere

mam prafcripfit: P,F,S, S. P. A, i, €. Patris, Filii ,-Spiritüs S. Petri, amen,

SARDICENSE a, 247. in C. 4. 41, 3. ( ap. HARDUIN To. I. col. 639, ) memotiam 8. PE.

TRI Apoftoli in Sede Kormana decernit honorandam, ut, &c, Add. NATALIS P» 248, cit. col. €,

CONSTANTINOP, L ütad n, XYII, a.

AFRICANA, ütad n, XIV. g. & HARDUIN To. L. col, 763.

EPHESINUM 1, in depofitionis contra Neftorium fententia

(To. T. cit, cof, i47x. & 78.)

E

S$an&um leatiffüinámque PETRUM Apoftolorum Princi

pem & Caput , , Efísque fecun-

düm ordinem Succefforem & locum tenentem Coeleftinum , Hujus autem Vícarios & Exíe-

cutores Cyrillum Alexandrinum, Arcadium, Proje&um, ceu legatos Sedis Apoftolicz afferit

&c ve

neorati

crat

uf. Xliic P. 43 MARCA L.I. €, IO. D. ;o & L. V. C. 40

CHAL

£YUERDO

W EU

NENSE inll, ad n. XVII. b, citt* quib&s accedit, quód ajunt in A&, II, ap, HAR-

DUIN, col. 206, quód PETRUS per Leonem ità locutus eít: in A&, IIL. col, 346. quod

r

Sanüiflimus & Beatifimus LEO unà cum ter beatiffimo & omni laude digno B. PETRO Apoftolo,

qui eft Petza & crepido Catholice Ecclefiz, & re&e Fidei fundamentum, Dioícorum nudavit

tam Épiícopatüs dignitate, quàm ab omni Sacerdotali alienavit minifterio, &c,

CPOLITANUM il. A&. IV, ap. HARDUIN To. II. col, 125$. Romanumdicit Summum Pone.

tificem Magaz Sedis Apoftolice, quódque per omnia fequi debemus Apoftolicam eandem Sedem,

CPOLITANUM If, inAQ, XVIIIL, (ibid. ad col. 1419-1423.) AGATHONEM vocat San-

&iflimum Patrem fuüum, & fummum Papam, Summi Apoftolorum Pirincipis Imitatorem , &

Sedis Succefforem ; quódque PETRUS per AGATHONEM cít locutus; qus repetuntur ad

€ol. r437, in. fubfcript. profphonetidi, & 1471, 73.

NICANUM II, CPOLIT. lV. (ap. HARDUIN 10, lV.col, 79.97. V, col. 7á

9. 90-1751.

909. 922. 1079.) eadem jipía fuffragiis quoque fuis confirmavére.

Addztur & Cateris Nationis Gallic. TU& ON, II Can, 22. de feftivitate Cathedrz Domni

PETRI Apoftoli ((To. V. cit. €ol. 365 )

(c) Vid. n, XVL, füp. (d) In L, r, 8. C, de $. Trin, & Nov, 9. 131. quibusadde Conflit,

VALENTINIANI IIl, ex Cod. THEODOS. prout refert P, de MARCA L. l, c, 8. $. $. L,

Ill c. 12. $. 2, ubi Gallus ille, quód hzc ipfa Novatoribus hujus Szculi fanguinem fuffun-

dere poffunt. Nec omittendum, ( quod in BAMBERG. mem. ad Tit, l. anti-th. V.) ex

att. 9. WEÍICHEBILDI Saxonici, ad a 1557. reimpre(fi, in vérb.

fDat

über fo warbf von

ím C.peteté Gricbe, von Gotfed twegen aemirfet, unb aegeben

"if eitem Greug,.

Gloff. ibid. 95ep benr Greus ift aud)

$u vertemen Goffef fricb ( wor O. eteró tveaen)

ut X9, difl. c, I. ita Düus nofter. &c. & in privilegio, quod, ab OTTONE M. da-

tum Saxonibus, ibid. defcribitur,

«Daf babet woir angefebert ir aroffe liebe unb treme,

tic fie in bem Deiliaen — Gbriftet ala

ubett. babetn.

?8ub finb ju rat) tvorbea iu£ miffen

Wo

bef beiliaen. SBateré be$

*5apft SXtattini, ber von feittee SDepftlidyen aemalt (von . 3Deterá

balb ) fein fti

eb bariu gegebet bat. S99oir geben im aemalt ;n Derfcpen alba nad)

2Betdoz

bilb recbf

, vt SSolmortun

9 bef bimli(chen reicbé (baf ift, *bepfticber aemalt) unb imit

bef teicbe. g ürfit

ü. Ità de a. 999. Adnotet heic Aquus Le&or, quàm fitlepidum planà

geminum illud, STRAUCHII quidem, ( in mem, de flatu Ecclef, ad p, 3. ) quód huic

ambitioni ( Pontt,) haud parufn & ipíi obftetricarunt Principes, fua intereffe rati, fi, ut

ipíi fuper Reges , ita & Romz fuze Epifcopus fupra cxteros emineret; & SCHELLERI

contrà, ( in mem, de lur, & Referv. lmp. ibi ad p. 6. 7. &c. ) Summis Imoerantibus

Chriftianis tam facile aliquid derogari non potuiffe , nifi faftus & infatiábilis avaritia eoe

rum, qui in locum Petri fe fuccetliffe, vicatium Chrifti in terris tenezecum clavibus coeli,

primatumque non folum inter Reges, fed etiam inter Epifcopos fibi alias aequales , ad fe

pertnere, temerario aufu defendebant, i. e, Suimmorum Pontificum, omne regimen politi-

cum bhac in re nullo non tempore turbare laboraffer,

(e) ut alios omittams interim, de quibus ad n. LV. infià ; $. JULIO l, in ep. ad Orient,

Epift. (üt extat inC. 3. Dift. Xl. C. 2. Dift, XVIl. C, 9, to, 17. ll. q. 6. c. 4.q. 7. C

9. li. q. 6.) quam ibid, in fuo BOEHMER. gratis dicit lidorianam & fi&itiam , eüim in-

certa folüm dicat, que 1in. C, 7. I2. 13. XXXV. q. 2. Vid. Ant. PAGI Crit, Darom. ad a.

3840. n, 2. 3. & quz de NIC. & SARDIG. füprà.

$. DAMASO , üt fup. ad n. XVII. a. ex THEODOKETO.

SIRICIO in ep, ad HIMERIUM, Tarracon, ap. P. de MARCA L. l, c. Id. "

L]

$. INNOCENTIO 1. in ep, 1. ad DECENT. (ap. HARDUIN To. l. col; 995. & in C, uft,

iift. X1,) ep. 4 ad FELIC. (ad col, 1005.) ep. 23. ad C. .MILEV. .( col, 1028, & in C. 17,

XXiv,

EXXÍy. 4; T. ) in eP. ad ARCAD, Imp, (ap. BDARON, & SPONDAN, ad 2, 407. &. quos

ibid. recenfent , GENNAD,

NICEPH, GLYCAM, Gracos,

E

$. COELESTINOTI, $, LEONIT, $, MARTINO I, $, AGATHONI, HADRIANO T. & II,

in epp, àt extant inter a2a. Concdill, memm, & $ermon, $,, LEONIS pro Feto SS. App;

pro Anniv.Pontific, fui, & uttóque Cathedrz $. PETRT,

Aut Cateris, Quorum effata legunturin C, 2, Dift. XII, C. $. D. XVII. C, 1,2. 4» D, XIX,

4 C. r D. XXIL, C, 1T, XXV, q. I, €, 4. 34. de Ele&, c, 3. de Transl, Epife, &e,

XXIIL Etcontra tantorum totum veluti torrentem T'eítium ob-

niti, obílrepere, obgannire aufis, homo Novator ? 724 quo$ merità

(qua Tertulliani quondam (a) verba fuerant), 4icamus & Nos: Qui

eflis * quando &j uude vemhs ?

Nimis profe& fcere , fruflranez

prorfus cavillationes veítre fünt, frivole exceptiones, mera nugze

meriffimz garrulitatis totum illud veftrum eít, quidquid Luthere(b),

quód Aemana Ecclefía nec babet , uec [cit , ubi fit. Corpus S. Petri usque

i2 bodieruum diem : $2c, quidquid Calvine, (c), uoz effe caufams cur ex

fingulavi exemplo. vuiuev[alis fiat vegula , €g quod femel. fa&tum fuit, ad

pevperuitatem tvabatur .. nibil abfurdi e[fe , fi fateremur , A4poflolos dediffe

Petvo talein pyimatum: fed quod inter paucos valet, non pvotimus ejfe tva-

bendum. ad vuiver[um ovbem terravum : (altem zullo jure batc loco ( Ro-

eme ) dignitatem alligavi, que fine loci meutione data eff .. ineptias. e[fe

magis quàm pueriles : Chriftus bonorem pvimatus contulit. Petro : Petvus

Rome fedit : Evgo illic collocavit fedem primatus. — Si juve. defizienda fit

fonale fit, a veale, a

bac caufa, vespondendum ejfe, num boc privilegium per

snixtum ; quicquid Bert!

in

e (d), contra Ponr. DENEDICTUM XIV.

(nefcio, ex quo pro Meffa zelo ,) aut quz poft illum (e) novitfim&

l,

effuttifti, Weikmanne; queve feu in Infl. feu . 7. E. Proreft. (£) toties

in-.& og- & regeffifti , Boehmere, dici papam DEUM in terris; vice-

Deum. Quoad L ) enim íatis ex hactenus dictis profligatum eft tam

lepidum aflerrum. Quoad II.) quis non videt, quàm fe torquear an-

puis ifte partes in omneis ? Conferamus ejusdem hominis confeífio-

nes tot alias, velut , càm (g) difert? concedit, vera /imt ia ommuia,

Petrum voce Chvifli coufiitutum fuiffe Fuiuev[e Ecclefig caput , zp[umque

bouovem fibi collatum in. Romana fede depofuiffe 5 id vetevis ecclefig autbo-

vitate fuiffe [ancitum , longo vfu confirmatum : Komano Pontifici fJummam

poteffatem fuiffe [omper 'vuo. con[eufu ab omnibus delatam ; ipfum fuilfe

emrum &j cau[avum €g bominum iudicems nullius iudicio jitliieä?zqn fuiffe.

Pertinet eódem , quod (h) in priore (i) confutavimus. Diffiteri ità,

cüm maximé voluit, aufus non eft (auum àDEO datum PETRO pri-

matum, reliétum à PETRO in Sede Romana , apnitum omni retró

Adde ex Bellarmino (k), ex facfo $. PETRI ortum id effe

tempore.

nus fit heres officii ac proédrie

guidem, quód Epifcopus Roma

S.PE-

3

$. PETRO co]l;x,tæ; n&que tamen /i? Diviso mutu. — Quodfi enim nul-

lam Is fibi fedem peculiarem delegiffet; àt quinquennio primo ; vel

Antiochige erectam tenuiffet , neque Vivo fibi füccefforem ftatuiffet ;

t, priore cafu, jus eligendi ad

pofteriore penes Antiochenos maníiffe

totam Ecclefiam fuiffet devolutum.

Neque dubitamus cum Eodem

Eminentiffimo in argumentum afferre Decretalem. Marcellagam ; ( àt

extat in C. 15. XXIV. q. r.) tum. quód nec à Calvino (]), nec à Cri-

üicis aliis (mp), utüt impugnata ; folido bactenus argumento vel uno

fuit expugnata, tum quód idem eft SS. Athanafii (n), & Ambrofii (0)

concors affertum — Nórunt autem porró, quotquor in arte Syllogyftica

profecé

re vel modicüm , quàm utique fit imeptum ( (i Calv. phrafes

retorqueri nefas non fuerit

,) ác nimis quàm pzerile , quod retulimus:

quod fi rit& formatum poftulas, ecce tibi! Succeflor legitimus Cathe-

;:

drg à S. PETRO ad mortem usque retentee Heeres eft. Collate in $.

PETRUM fupremz poteflatis , in Ecclefia femper manfure. — Hec

,

propofitio ex Scripturis.

Affumftionem (füprà ex PP. fcriptis firmavi-

1mus.

Argumentum ex

JURE aptius quidem , feliciósque formatum

exípectaveram

usà Calvino ; verüm & in eo füb Magpiftris clariflimis

ofeciíTe

minüs, atque adeo nec ipfis tinctum principiis effe,

(p) pr

alàm

fit ex eo, quód privilegia dari per/ogalia, publica €?' communia,

nefcierit.

ut cum Bellarmino perfequamur, ex prima CHA1-

Ipgitur;

STI inflitutione, in qua finà loci ment

ione data efl dignitas, privilegium

fed publicum , ( qualia filiorum familias, pupillorum ac

fuit perfonale ,

minorennium, )

ità , ut , fi Sedem peculiarem non delegiffet , tranfi-

turum ad Eos fuiffet, quos Defuncto fürrogáffet Ecclefia. Cüm au-

tem ex facto S. PETRI conítet à profteriore, fixam ab Eo Roms Ca-

thedram effe, nec absque Divino nutu ; confequens eft, ex intentione

CHRISTI, quamvis nonmox revelata ; fuiffe Jocale aut potiüs qmi-

xtum hoc privilegium. Nec omirtendum geminum aliud craffiffimi

erroris fp

ecimen, five cüm homo noviffimi feculi contra Eufebium,

Gracum hunc,

& fzeculi IV. pro Rom. Ecclefia teftem, fcriptitat (q),;

nullo negotio vefelli , quod eft

apud Eufebium , Petvum &ome prefuffe vi-

unum ver

bum contrà proferret ; five cüm,

ginti quinque anuos , quin

aunos à, Ch

civcitev viginti

viffi morte fuiffe HievoJolymis , veuifje deinde

"Antiochiam , v

hi , quamdin fuevit , incevzrum effe; ab Eufebio viginti quin-

que

anno$ mumevari; quod de Antiochena falffimum, veriffimum ex eo

de Romana ;

falfius, quàd viginti annos babitaffe Hierofolymis, teflis eft

Paulus Gal. 1. 18. €9 2. 1.

Nam priore loco fuum Hierofolymam

MM N Qu vX m d. u a E i i E M o lA MM RE EU ET i rE ETE e LE CEMEILT EO I REU t

füfceptum iter primum ad ann. 39, pofterio

re profectionem alteram

PA —

de

-

e inventum à fe S. PETRUM re-

de 3.54. (r) eódem inflitutam; ibíqu

fert: verüm nec unum apicem profe

rt, quo afferat, iftic haefiffe pet

ut Antiochise

annos 20. Eum,qui pertranstit univer[os (S) ; ità tamen ;

ftatuerit , tenuerítque feptennio (t), inde Romamabierit; fedem fixerit,

:

huícque, utüt fub Claudio inde difcefferit ad tempus, adfixerit, ac,

lt

Succeffore quidem fübftituto priüs nullo; Redux vitam ibi demum in

j.

Neronis manibus, poteftatem in Ecclefie Rom. gremio juréque reli-

querit. Plura ex Maciítro congeíta à difcipulo , Myrteto- Montano

)

