a collibus eXfpec'"mnda copia moutium , n"n mm, i. e. gre-

gum in montanis pafcuis oberrantium multitudo; jufto enim.

tudo

artificiofius, nec graviter fatis dictum effe videtur, non a col-

(is 1

fuodo

libus proficifci montium ubertatem.. Contra vero quid magis

qm

in promtu effe pofit, quam montes & ipfos commemorari

(tte

propterea, quod facris nefaftis illi frequentati effent, — Hoc

inodt

autem pofito atque conceffo dubium effe nequit, quin voci

M

p addendum fit przefixum $; & tota fententia, verbo

(is;

haud alio fubintelleto, quam quod reticetur etiam in altero

fem j

eravit

hemiftichio, fic conftituenda:

nb psn pvb mrz3o wþw'v

MV

vana ef ex collibus, vana ex montibus rerum affiuentia.

" pita

Ó 1;17

Àil

1I0

Confirmat hunc fenfum, quae ftatim fequitur, aperta confef-

fio, turpem aliorum numinum cultum abfumfiffe a multo inde

st

^C t

tempore laborum fuorum fru&us, greges & armenta füa —

Certq in mutanda le&ione nihil auxilii quzgerendum. — Vete-

* (fic

res, etfi eundem fenfum non reddiderint, funt tamen eadem

dT

ufj leGione.

" cle

IV 43

N

Ingeniofa eft ven, SCHLEUSNERI conje&ura, loco £^3222

fqut c

m

divi-

IV. r$

19

: Rl*

divifim legendum effe p^ j2p2, ficut nubes ab occidente,

AV

feu a mari, ut Exod. X. 19 Q^ r» dreuoc dzro SaAaccut,

fit ventus ab occidente.

Verum cum id, in quo fimilitudo

iam

pofita, fit pernicies & velocitas in adveniendo, non multi-

0 enm

tudo ac denfitas agminis, haud intelligo, quare occidenta-

n a uj

lis nubes aptior videri debeat, quam nubes queecunque,

tua

4c

9s

modo fit a vento agitata.

Minus illud laudare poffumus,

enon

quod putet, poft Qoys excidiffe verba avvty2 *»5, erafa

Bs

forte in captivitate Babylonica. Nam cum ventus, de quo

modo verba faceret vates, non fit nifi figura & imago ho-

un w

ftis; commode fuperfedere poterat nomine enuntiando, quod

, Yero

rem proprie denotaret.

Et nefcio, annon huc pertineat

aliéro

graviffimus locus Rxrsxitr,

in edita a fe Z'haraphg Moalla-

kah, Lugd. Bat. 1742. 4. ita fcribentis pag. 86. *Canon ca-

"

"

*pitalis linguze arabicze, fine quo acceffus non patet ad fub-

! cwfef

«limiorem gentis eloquentiam , & qui vel ignoratus, vel ne-

* gle&us, tricas folet necere inexplicabiles. —Saepiffime poé-

»nle

&tz rem, quàm defignant, non nominant, Xas ö,ob.Jï FX;S :

l213 --

* ( fic loquuntur grammatici) propterea quod qui vel legat,

] Vete

&wel aüdiat, ex epithetorum qualitate & fermonis filo fa-

en eadd

« cile poffit fenfum affequi. — Ne quis tamen ut vitium Ara-

«bibus hoc exprobret, quod fic aut fufpendi quis mente,

n

« aut confündi facillime & poffit & debeat: politiffimze lin-

0,

C 23

4gua ,

NI

290

IV

IV. 13

guze

groecae puta, exempium: objicio

L '

in qua lhaud raro

dubi

"non una vox aut altera vulgatior omittitur, fed infolentif-

"fimi fepe hiatus, vel ellipfes potius occurrunt, quae ali-

gefpont

"cunde, quam ex ipfius loci tenore expleri non poffunt.

hUp])

Non pauca funt ad manus, quibus probem, hunc loquendi

v M

*morem non dedecus effe & maculam orationis, fed in lau-

gener

"dis ac venuftatis parte non infima reputari.

— Ceterum

Prf fod

hæc ipfa nominis abfentia efficit, ut negemus, verfüm r 3

qu e

avelli poffe ab. oratione przecedente

Non eft alieni fermo-

àd non

nis, a populo profe&ti, interpofitio, fed ante verba — 135 "N

u

fubintelligas formulam. Yvown ,. qua commodiffime- fuperfe-

dere poterat vates, fi non verbis: folis, fed fono etiam geftu-

Con

que lugubri profequeretur atque imitaretur cives de rebus

gertis f

fuis defperantes.

qi

IV. 14.

Qu Y

i5n *noli, inquit MicHAELIS, vertere, perno&'are facies;

W ayri

fic enim feminine fcribendum fuiffet, *y*»n, fed cum vete-

vileri t W

ribus omnibus ,.

in tertia perfona, permoüabunt.

Verbum,

LOH

ante nomen poütum fingularis numeri eft, loco. pluralis.?

U fod

Omnino haud abhorret a more loquendi hebraeorum.,

cum

Vium qu

cat;.

nemine plurali feminino, quod rem, non perfonam fignifi

b m*&

conftruere verbum Jingulare femininum ,

quod exemplis,

TO. m

etiam ex Jeremia petitis, comprobat celeb. ScHRoEDERus;,

TtiliCat]o

Synt.

Á

I LBOIV mg; 3 m

21

Taro

Synt. verb. reg. LXIT. num. IV. Sed hoc tamen loco nullus

Dü

dubitaverim vertere, perno&are faries, etiamfi genus haud

li«

refpondeat.

P5n enim refpicit ad fubje&um proprium, ny

AT

o »uUm.

Sic quoque IlI. 5 legitur, 5»2ym$ nmwon "vrm,

Qu

übi MrcaaELIs, cum de fignificatione verbi b23n3 moneret,

n

qn

du*

generis tamen difcrepantiam notare pratermifit — "T3)N

EPT

ipfe reddit: doloris tui, i. e. quae tibi doloris & infortunii

—

caufa.erunt. Sed quod nomini re&o adjungitur pronomern,

Iermo

ad nomen regens pertinet, — Quam diu fovebis im animo confilia

105 Nxï

aanäjma 2

ol

(*

ïV I9. 20. 2r.

geli

. Confentiunt fere interpretes, verba effe prophetze ipfius,

NT

gentis fuze miferiam. conquerentis.

Malim GnoTtuM fequi,

qui folus vidit, continentem effe fermonem , omiffo verbo

dices.

Etenim vates ceum dixiífet : tua id pravitas effecit,

F? H5

if

ut zegritudo tibi orta fit, "5 r "5 *2, ut animum per-

ll

en

en

vaferit tuum , "25 "w v35 ? "5, jam non fubjicit, quod

emnino poterat, DN "2, uf querendum tibi fit hoc, quo. fa-

u erpum,

Y

dis

ris, modo: fed fubito ipfe vocetm fuam ita com.pon;it, ut ci-

n, C

vium quiritantium voces imitando exprimat, ac fere in ludi-

AR

luler

brium vertat. Utitur autem abrupto di.vulfoqlie dicendi ge-

X '7'15 $

nere, in quo fuaviffima eft & plane mirifica affe&us veri

TS,

imitatio. Cave enim verbum ri»wnw jungas cum *y:5, fed

DEN

1]

€ 3

j

fgor-v

£2

IV. 1r9. 2o. 21. lV. 29.

Tee «

feorfam ita x.rertas;: o Viftera mea, vifcera mca! doleo! o tor

meum ! agitatur cor meum ! . continere me nom po[fum. — 25 "n2

que b

neque praecordia funt, neque quod Mrcnarr:s habet, pa-

tnrsq

rietes cordis, ut fenfus fit: frangi mihi videntur parietes

tantu

L

cordis mel.

Sed ut n^amn *n2- Amos. VI. ro. Ps. CXXVIIL

3 ag

3 eft interior domus, ita 25 "n2 fignificat intimum cor-

fe coi

dis, h. e. cor ipfum. Le&io edita mb3mw vitiofa effe vi-

pm'ude

detur, & hoc mo'do orta, quod antiquiffimam fcriptionem

Qs

Chald:

T! TM dum librariorum. alii exararent DN vel moniw,

ali momN, effent deinceps, qui utramque le&ionem fo-

verfa.

ciandam effe exiftimarent. Utra le&ione uti velis, tua eft

tcofpi

Ged mo

optio, fed videtur ad fenfum conv'gnientior. nonw.

]pe mo

IV- 296

dit ,

"wm-52 nn^3 Alexandrinus vertit, dvexeguoe 7202

celle eÍ

3 Xepz, & Chaldzus, Ng?N "20 52 353, migrant omnes

ytro pof

incole terree.

Hanc igitur le&ionem, y»wm 52 nm"2,

Tebstont

MicHaELIs occupat, editoeque praefert, hac potiffimum ra-

non eft

tione du&tus, quod non videat, cur urbes, moenibus cin&e,

colle&i

equites timeant, olim certe ante inventas artes noftras bel-

2277 1

licas. — Valere nonnihil poffit hzec ratio, fi de levioribus va-

JqUitas.

gantium turmarum excurfionibus non poffit non fermo hic

effe

At cum uyniverfze. terrze exitium & valítitatem immi-

14

nere

XJ

IV.-29.**IV--36:

23

0 £0j

nere dixerit vates; facile intelligitur, clamorem ftrepitum-

NZY

que bellicum innui ingentis agminis, equitatu etiam fagit-

pa

tarisque permultum valentis , cujus vim atque impetum

Xitetes

tantum abfit ut fuftinere populus poífit, ut non modo qui

SU

in agris fint, fed & oppidorum incola ommes in fugam fint

u Cot-

fe conje&uri. " Senfum itaque magis quam verba fi fpectes,

elle Y

perinde erat vertere, vel: fugiunt omnia oppida, vel: fugit

Xüoem

Nec fatis certum eft, Alexandrinum &

omnis provincia.

nyN

Chaldeeum vere leGionem fecutos effe, quae fit ab edita di-

nem It«

Verfz;.

Illud autem certum, "^yr] b2 pro colle&ivo poffe

tu al

accipi. Negat quidem Micnazzrs verti poffe: omnes urbes.

Sed morofius hoc przeceptum effe vel ex eo intelligas, quod

ipfe mox ejusdem commatis formulam z 52 n2wvy red-

Et fic omnino vertas ne-

dit, alle Stzedte find verlaffen.

.....

1

"1355

ceffe eft: aliter enim non effet, quo j;72. referri queat.

Si

nt omea

vero pofterius "zi b5, di&um de urbibus ipüs, in quibus

habitant homines, colle&ivum effe poffit & debeat; dubium

2mu,

non eft, etiam prius illud, in quo metonytia eft, poffe pro

hmum f

J

yus cintie

colle&ivo haberi.

Vertas igitur, smiverfa fmgulartum. urbium

dis *

multitudo: fefe proripit, nec eft , cu1-'— aliam quandam le&ionem

requiras.

i«jff»ï)L'S Va

IV. 36

fermo Ti

p i

In verbis "YT* ^nw) dumm atque infobtam easuagen

ineffe

nere

24

IV.36. V. 1— &

in&ü"e dicit MicHA&EzIs, miratus etiam, nullum codicem,

;ïex'i |

emendata hac anomalia, feminine habere mmTS. Verum,

dern

fi vel centenorum librorum fcriptio extaret 7"Y35; haud

fonus

Deun

tamen dubitaverimus veram pronuntiare ledionem editam

ciff

7YTO, nec infolens prorfus ac novum videri debet, quod in

alis etiam locis apud Jeremiam cernitur; veluti Ill. 5. IV.

m

14. üt orationi figuratze interfpergat aliquid, quod ad per-

proe

geftam

fonam. propriam refpiciat. ^YT5 qui putent vertendum effe

vafiafum, feu voffatom, errant.

Hebrzeorum enim partici-

explo

- pium omnium temporum effe poteft. " Veluti Jer. XXII. 11

Neghe

PAÓN YTUUN* nnn 35585 4553 ef rex, qui regmavit loco

Tnutt I

patris.

At cap. XXVIIL 16 in verbis m mnw n»wmn de

ye, &

werituro dicum eft participium.

Similiter & noftro loco

Qum rne

""U ile eft, cui futurum, ut deformetur habeaturque

ya g

ignominiofe. Ceterum "T& non magis ad feminam perti-

Tüm, (

nere, quam ad perfonam quamcunque, docet locus Jud. V.

jufi eff

27. ubi Sifera dicitur humi jacuiffe ", turpiter defor-

inatus.

ipos n

jelova,

AU o o

galli «

In ea cap. V. parte, qu»e primis 6. verfibus abfolvitur,

| golunt a

cum videamur nobis fingularem aliquam, fane elegantem,

W fere n

fermonis conformationem deprehendiffe, aliis interpretibus

VGTS.QR h*

haud .obfervatam; non abs re .fgerit ; declarare eam & fi

bejos f

fieri

V.r—6

25*

U

fieri poffit haud improbabilem reddere.

Itaque famma qui-

Utm,

dem eft hzec: Ne unum quidem Hierofolymis fupereffe, qui

hd

bonus & probitatis vere ftudiofus fit, ut urbi veniam apud

M

Deum conciliare poffet.

Et poterat omnino vates rem pau-

Nx I

ciffimis abfolvere, fi diceret mwzo nuür D*bww: PSN

21

:mo nbow) nioNw Uvp2s.

Sed ut certum hoc effe &

pet^

probe exploratum perfuaderet aud1ent1bus quafi rem vere

efe

geftam enarrat, fingitque

miffos effe a ]'ehova -qui urbem

B

explorarent diligentiffime, ut referre deinceps de ea poffent

Proxi-

V

) It

Negle&a autem eft przevia formula m WZDR n2.

10C0

mum nunc erat, dicere, peregiffe legatos mandatum Jeho-

At

" de

va, & quz oculis auribusque accepta effent, retuliífe.

0 10

cum nemifi dubium effe poffet, quos adhibuiffet ipfe Jeho-

Ifque

va cognitores, pxomte ac vere fatisfeciffe officio; miffa ite-

perd

rum, quz narrantis effet, formula: *fecerunt itaque, quod

d.

juffi effent illi, & mox reverfi retulerunt hzec", nuntios

* qent«

ipfos fine mora inducit, fuo nomine verba facientes: *Tu,

jehova, nonnifi quod verum. eft requiris; tu quidem cafti-

gaih eos, fed nullo eventu, funt hominum pervicaciffimi ,

nolunt ad frugem redire."

Quod cum ita comparatum effet,

,l)' ltw:

ut fere non poffet non fidem omnem fuperare, inftat vates

gantemo.

vers. 4. fperare fe, rem aliter compertum iri, nonmfi in ple-

precibr

bEJOS hommes ifta convenn*e poífe, qui, que fint rerum di-

a d

vina-

D

fiet

26

V. 1 — 6.

vinarum Vrudiores 2 negligmtioxjes etiam Hnt officii, fefe vero

Xerts

optimates exploraturum eífe, qui fint rebus divinis inftrü-

Cidlï ]

&iffimi, — quod certe eo di&tum eft, ut graviffime punge-

nec le

m

a

ret civitatis proceres. Erat nupnc quidem narrantis, fubji-

tus fl

cere, impetratam a Deo moram fuiffe, ut primores reipub-

licae. conveniret, ipforum animos moresque exploraturus.

alienu

Sed miffis iterum. omnibus, quze interje&o tempore facta

fiL, rü

effent, fubito ad id properat, quod caput rei effet

fubji-

Djeus x

capien

clens verfu 5 — ^T (D*äi"i.-'m) non "N etiam hos, pri-

marios civitatis Vitog, jugo exeuffo libidine ferri ac fcelere;

pn*?

Quibus auditis Jehova ipfe nunc pergit verba facere vers.

Á eurit

6. — Quzee fi re&e a nobis expofita fint, vehementer fane

errant, qui non de bonis, ac bonis civibus generatim , quos

h

L

m

quidem non plane defuiffe credibile fit, fermonem effe exi-

w ?

ftiment, fed de bonis magiftratibus, ita ut D2U nv fit,

fentenk

qui recta ac jufta exerceat judicia. Judices omnino, neque

li? eli

hi foli, fed omnes nobilioris conditionis cives univerfe, fa-

b m

cerdotes maxime, funt qui potiffimum petuntur: at fimul

admodh

omnes omnium ordinum cives compleGitur gravis hzec ob-

neQue

jurgatio, nullo difcrimine fa&o, nifi hoc, ut -rudes ac ple-

Jed pat

bejos homines ex rerum divinarum ignorantia haud ^parum

Qiftme ;

excufationis habere, non obícure innuat vates.

Quem fi

quim y

nonnihil inclementius feciffe & juftum modum exceffiffe di-

«0 ptor

ij

xeris,

IV- I m 6. Vc SI'

27

Ver'ü

xeris, equidem non admodum repugno: facillime enim ac-

fini-

cidit, ut indignatio erumpens animo in przceps feratur,

Inpe«

nec legitimo fe modo contineat. -Ceterum, cum in verbo

u

pm^2 vers. 3 hzereat MicHAELIS, quod ab eo, qui confum-

ejptls

tus fit, emendationem nemo [fperare poffit, ut ipfe haud

QUTUS,

alienus fit a leGione nm»23, vexafti eos; haud alienum fue-

e.fati

rit, vulgare illud preeceptum commemorare, quod quze vel

bt

Deus vel ipfius nemine propheta facere dicitur, haud raro

Verba igitnr nn'2n &

$, pf

capiendum fit de. proedictione.

!

K

j

qe

pmb2 verte: figuificafli , te eos. percu[Jurum g[]i-,- afgue adeo ex-

fe jes,

tinäïumm —

t làne

V.. A.

WW

nmT-5p MicuaEgLmr poft alios vertit, /arerdotes domi-

&

N

mantur per tos$, & müratur adeo, fuiffe, qui non fecuti fint

Qllll.

f

n

fententiam non grammatice folum expeditam, fed experien-

iv

P

|Us

ti;:. etiam ac vitze humanae confuetudini convenientem.

m'ïe

Sed monet

ven. ScHLEUSNERUS, interpretationi ingeniof» &

at fimu)

Iu

admodum probabili non favere hebraeorum ufum loquendi,

decob-

neque enim an" p

minifterium-apud hebrzeos denotare,

fed potius dicendum fuiffe pmvra. Atque hoc quidem re-

« aC Di*

&iffime nobis dicum effe videtur.

Sed non probamus;

Q um

(lueti ]

quam ipfe amplectitur, interpretationem, ab A. ScpULTEN-

Yj

d

]H*

Si0 pf

opofitam, cui nrmm ^v elt, ad merem ab ipfismet

D2

ordi-

Xeris »

—

28

-

V

3f

VL rr.

fpc

ordinatum ac infütutum, aut pro folemni fua regula norma-

f

que agendi, quam a patribus acceptam propagant

Cer-

ul

tum eft, Iob. l. 14 prmm 5z fignificare fuxía £of, nec ve-

fe

terum interpretum quisquam eft, qui aliter verterit.

Íta-

enit

que & hoc loco vertas: falfa vaticinantur prophetz, &

Juxta 1pfos dominantur facerdotes, h.e. accommodant , quae

que

ipfi docent, prophetze ad confilia facerdotum, quibus id uni-

TCC

ce conftitutum eft, ut fuam auCtoritatem tueantur

& fuo,

ft N

non publico

commodo. inferviant

Nec magis probamus

11US

conje&uram,

ante verbum *25W excidiffe vocabulum N5,

hinc

& 12 hoc loco reBum, virtuti €7 probitati confentaneum. fignifi-

SCURO

care. Quid enim polfit magis ad illud appofite dici, quam

6[ L.l

hoc: & populus, qui meus effe debebat, amat hzec ita effe;

AOCU

fubintelle&too niw3 ante [2, h.e. non illubenter patiuntur

fatTOC]

homines fe ita decipi atque a me abalienar

— [In voce

NX*&H*

mnmonw5? femininum habet locum neutrius, ut in 1225,

ibito

cap. IV. 28

D"*^nM non eft finis ipfe, fed quod fupereft

Kl

tba

Al ]

five propius five longius abfit, tempus

Verte: quid demum

d'icatu

pofíhac farietis? Duplicem hoc fenfum fuftinet,

five hunc,

w

quem Darmiws expreffit :

quousque tandem ruetis? five

p

telel

hunc: qul.d olim facietis, irruentibus divinis fuppliciis?

Yerf, X

1

VI

II

Ab&X«QC

"249 VENEMA, MicnaErni, DarHrvs pro veri nominis

fi) À

i

impe-

L]

VLOEE

29

Ia«

imperativo habent, igitur Dei hzec ad prophetam di&a effe

Cet«

ftatuunt, & Darnivs interponit quoque in fua verfione for

D«

mulam: effunde (iuquit Jova, iram «eam) fuper parvulos ——

.X

Sed videtur hoc juftam aliquam dubitationem habere. Et-

A

enim Dei hzc ad prophetam verba fi dicas; ad Deuni quo-

Qqua

que, quae proxime antecedit, vocem converfam effe ftatuas

'.f Uï?i-

neceffe eft, quod haud videtur admitti poffe, cum dicum

.luo,

fit m ^»23, mrm nen, non T323, 4nbn. — Alexandri-

DAIDUS

nus quidem reddit: &xXse éi m £, vcrum cave

1 ,

Enimvero, quod celeb.

hinc le&ionem effingas "]SwN.

ScHROEDERUS vidit ( Syntax. verborum reg. LIV.) infinitivus

[muj

fuam

eft ":['D'q.?, pofitus loco futuri -mwz»z, ut VIL g. mum furari,

A

latrotinari, €7 moetheri, €7 perjerare? pro: num furabimini,

trontut

latrocinabimini rel. — De fenfu formule rmm mun DW

à W

"nwo5, que alio loco di&a funt (Diffriatt. pag. 159.). ad-

As

st

hibito etiam ufu fermonis arabici, in quo (*8'5; glutiendum

;J

l

przbuit, quam maxime ufurpatur de infpiratione divina, ut

j m

dicatur, fà.£& 3JJE x4gY, non eft cur hoc loco repetamus.

: lunt,

Juvat tamen ad illuftrandum hunc arabic linguze ufum

TE

preter ea, qude ScuuLTENsIUS dedit (J4mimadvers, ad Pro-

CIIS

verb. XVIIL. 8.) nova quzedam exempla adícribere,

Apud

Abulfedam (unal. Moslemic. 'Tom. II. pag. 236. edit. Hafnien-

Qs) AlBochári, au&tor ce]ebm-tþifümiv traditionum voluminis:

pomiui

D3

1ta

ínpe«

äg

39

VL rr

VL.16..17

Yetol

ita de fe loqmtur'

o

Uä.&.ïs d UAAW A U)' kjb uJan b&'.& U.,.,S.Sï

deglutire fa&'m Jim, h. e. divinitus in animum meum in-

habea

ditum eft f'udium traditionum , cum decem ausos matus in tri-

(ufta

U'a adhuc- veï/ärer.

bum

plend

Et in Zfotatt. hi ifforic. pag. 707. de homine quodam fanatlco

ïefexuntar hzec:

Ti

/

"

—

lege) «X xo r s (QUISS qÀe Q9 QU u:f-.sb

f&we

Wt Ia

Q U..z,Jïxw B) cuodc

c.«XRM—/O

8).-0 2 ( CARXA29

yulgat

E I zueï.&) rk.g,ïï BÀ ssf m , aj

Dwedie erant de illo hominum fententiz , aliis fidem illi haben-

quem f

fX

tibus , aliis doäï*rmam ejus examinantibus. Coufc [fus T/zeologo-

rum ejus cau[Ja inflituti fuerunt, in. quibur interrogatus, unde

VoCet]

Thonea

Jintentiam fuam . haufiffet, refpondit, imfpirationem efz, Deum

*

fíói talia inzerere,

/TÀ

VE 6. 17

Bene quidem fenfum reddidit DarHiUs, vertens, [ta

Us p

enim eos admonere folebam: ftate juxta vias — At quz

aptif

expreffa leguntur verba hebraica, fola ad hunc fenfum non

conjun,

fufficiunt. .

Formukbe enim, mT "N 772, vis atque figni-

ls; f

ficatio, quod omnibus conftat, hzec eft: Dei verba funt quae

V u

fequuntur, vel prefüus hzec funt, quze Deus mecum com-

ttotum f

municavit a me renuntianda, nec formule ambitus in folis

»2 D

verbis

—— " "MÓ —

VL 16.-17. VIl. 16.

I3I

verbis 22v229 — — «( 1pz confifüt, fed latius þatet',' &

!

omnem, qus fequitur, orationem comple&itur, Ut igitur

m

habeat Y?$ww, €7 dixerunt, quo referri poffit, quemadmo-

dum proximo verfu idem YwoN" przemiffum fibi habet ver-«

bum *Dvpr, omnino poft formulam myr w m2 fup-

Wtioo

plendum eft verbum NVDN, & nunc demum apparet, ve-

rum fenfum effe hunc: antea quidem eos admonui vias di«

/ 7!3'&3

fpicere, & re&am illam fcifcitari, qua ipfis proced&ndum fit,

ut tranquillum locum confequantur. — 339 videtur ex

:x't"xv

u

vulgatiffima verbi arabici fignificatione talis locus effe, in

Álibtte

quem fubinde redeas, h. e. quem lubentius frequentes, quo

maxime dele&eris; ut fit idem fere quod m35. — Poft

, W

vocem De£E iterum addendum effe p"y5N, visf eft quod

moneamus.

Dun

VII. 1o.

n»wn myrwwnm-52-nN nwvs :b5 Verba hzc i"l ver-

*"3 M

tas, propterea ui fatiatis omuia illa abominanda, profe&o haud

a,pkti(ï'tme cohazeret. oratio.

VENEMA igitur cum fequentibus

At que

conjungit, eumque fequitur DATB1Us, locum fic interpreta-

um non

tus: qua tanta fcelera cum a vobis committantur, neceffe

uefig

eft, ut vobis hzec zedes, quae.ex nomine meo vocatur, la-

'LL

u';e

tronum fpelunca effe videatur. Sed obftat particula , voci.

m con

nopr2 þræüxa. Adíeverantis quidem hic effe przcipit Vg-

$ Ill

la

NEMA

vets

*

32

FU,

NEMA.. At quomodo adfeverantis effe poffit, 'cuha nomen,

fiovà

cui adhzeret, fit in regimine collocatum?

Interrogantis

selti

autem Ífifit;. verti nequit, meceffe eff, ut vobis rel. hoc enim

p

fehfu dicéndum erat: — r z5 r5 wb5n.

Nec

quam. MicHaELns in verfione reddit fententia, und fagen,

wir Ilindureingewafchen, mit dem Vorfatz, alle diefe Ab-

detur

Ícheulichkeiten künftig noch weiter fortzufetzen , fatisfacit:

Tiand

videtur illa injuriam facere Judzis, eosque jufto impuden-

li F

tiores exhibere, Ífi jp:39 /intelligatur de animi propofito.

firi (

Aptiorem fenfum exprimit GRoTrus, verbis: liberati fumus,

Conlt;

quamvis fecerimus rel. modo loquendi ufu probari poffit hzec

(ü u

vocis yy»5 fignificatio.

cis vic

n

Nobis vero errare videntur, qui

nomen nyapzw? de fceleribus antea commemoratis , furtis,

offerent

czedibus, adulteriis, perjuriis, di&um effe velint: quis enim

Credibi

quaefo fuerit tam infanus, ut fibi perfuaderet, ad Deum

Yon

conciliandum. talia : valere. quidquam | poffe?

Sed facra in-

30 o)jé

teliguntur, quae folebant ab improbis hominibus peragi,

Qu Q

quando zedem Deo facram accederent, dicunturque hzc

fibi foli

marw, ex fenfu & sftimatione Jehovze, cui in tanta mo-

veli,

TUum pravitate non poffent non molefta effe atque invifa.

znt [

Itaque fenfus eft: fceleribus vosmet indulgetis, at quod ta-

fierfüca

men zedem meam frequentatis, precibus aliisque facris va-

genus &

cantes, putatis, vosmet evafiffe, nihil vobis periculi a Je-

Diys, a

hova

VE n:

33

en,

fiova timendum effe, fcilicet quod fint magno a me pretio

i

Is

zeftimanda illa facra, quze tamen non poffint non effe mihi

mim

perquam ing»rata-.

VIIL. 21.

" Verum loci fenfum neque MicnaEuis alfecutus effe vi-

2gel

eA

)

llle fic vertit: thut immerhin

detur, neque Darurius.

ddt

Brandopfer bey .andern Opfern, und elfet bey der Gelegen-

üdet«

heit Fleifch. — Hic: multiplicate holocaufta & facrificia ve-

yoft.

íftra quantum voletis: vos carnem -comeditis, mom ege,

RUmus,

Conftat , primafium genus facrificiorum Aholocaufta fuilfe,

]t gc

quae tota igne abfumenda effent : in reliquis autem facrifi-

,

Qui

cüis vi&imse partem haud contemnendam ceffiffe in ufum

wWs,

offerentis, ut ipfe, quibuscum vellet, rite ea vefci poffet,

$ enim

Credibile autem eft, prophetze, remiffionem in colendo Je-

| Deun

hoya fubinde gravius exprobranti, Judzeos vel di&is vel ani-

&LT 1 m"

mo objeciffe, vanam effe —i.fï:am reprehenfionem, ne holo-

caufta quidem ab fe intermitti, qua , quod integra Deus

pengi,

fibi foli vindicet, offerenti ne minima quidem hoftiz. parte

ue DC

reli&a, fumtuofiora fint nec nullius pretii munera. — itaque

t mo«

negat Jehova fe holocaufta majoris zeftimare, . quam reliqua

: m*l*?

facrificia falutaria, licere per fe, ut utrumque facrificiorum

;ugd [*

s Va

genus eodem modo habeant Judzi, & ipfis holocauftis non

ii 1J

(

h

sninus, ac reliquis vi&timis, vefci pro lubitu poffint. 3'7;?;,;,

E

p

f10 9.

34

"VIE aa. mp-t15.

Sw: breviter dictum, pro ?i p2^mbr 1373&3, comedite

holocaufta veftra, tanquam carnem communem.

»

VIIL. 13. r4. 15.

lumm

DYr* nn5 ;nw| Diverfimode hzc verba accipi ab

Ws

interpretibus, MicuaEgris obfervavit.

Et ipfe quidem vertit:

cam

& qua dedi illis, transibunt ab eis; etiam ven. ScurEus-

in J

NERO probante hanc interpretationem , utpote fimpliciffimam.

Propi

Sed non putaverim, verbum jOw) verti poffe, £? dedi, cum

NON

verbum prateritum non adfit, quod przecedat.

Eft vero

Aitat

alius Jeremize locus, ubi verbum "ay regere áccufativum

pulus,

perfonze videas. —Cap. XXIII, 9. g^* i"2z 33 eftvir, quem

ifus &f

vinum occupavit. Itaque noftrum locum interpretamur fic:

[im f

& conftituam illis, qui eos occupent, pervadant. Et nunc

Iunc va

demum 'aptiffime cohzret oratio-cum fequentibus.

Modo

üms

ante verfum 14 fubintelligas formulam 1YYON^ TN, tunc,

liquenr

irruentibus copiis hofülibus, dicent qui in agris funt. —

Arui?

r/2723, a verbo D*, quo exícindendi fignificatione uti

in exit

amat Jeremias, futurum Niphal eft, pro p25, reciproce ac«

hos Íibe

cipieddum, ibi patiamur mos exítimdi, quandoquidem Syehova ex-

Téndere

findere nos detrevit. — — Vers. r5 rvy2 infinitivus eft, loco

4b ills ,

verbi fiuiti 35*35 pofitus: nam & hzc verba pertinent ad

meüon

orationem defperantium. — Vers. 16 fuo nomine verba fa-

&X pecs

cere pergit ]ehova..

"VIIL

plieta f

*

35

üte

E

VIII.

18 feq.

— qy cop b2 prophetze verba funt, qui, quod

fummam , qu: nunc reipublicee immineret ,

calamitatem

17

EY

fuis jam oculis cernere fibi videretur, animo Vehementer

Pert

commotus exclamat:

o retrealionem «eam pro moerore! h. e.

ILEUS

in hoc tanto meo moerore ubi folatii quidquam petam'

im4

I

Prophetæ etram, non Jehovz, verba funt, qua fequuntur:

WV

audio populum meum clamantem ex terra longmgzm, Babyloma

t VO

Miratur propheta, qui fa&um fit, ut ex patria exularet po-

dQv

pulus, qui Jehova ipfo, potentlfiïmo numine, rege ac tutore

qun

üfus effet

Igitur quaerit: itame J'ehova mon efW im Ziome? qui

r*

füdem fuam bi habere folebat rex , S'ehova, ab ea abzff? — Poterat

L nunc

nunc vates ad quazeftionem fuam refpondere hoc modo: (2N

Modo

maSb*pza m n& ]owlzn, fed vifum eft, Jehovam ipfum

üx

loquentem inducere, quid me fumulacris füis diisque aliemis irri-

ün -

tarumnt? Subito alia perfona loquitur, populus, isque dudum

pne W

in exilio verfatus, dicens: praterüf meffs, affas geratía eff , met

In quibus verbis videmur nobis depre-

foCe aC»

nos liberi faBi fumus

hout p

hendere aliquid, quod fpeciem habeat proverbii, ufurpati

certo aliquo tempore

lo

ah illis, qui poftquam exfpe&alffent

meliora fibi eventura effe, tandem vanam fuiffe fpem atque

jetl: aö

Denique vers.21 pro-

a f

exfpe&ationem fuam intelligerent.

pheta fuo ipfius nomine iterum verba facit, ob populum , in-

(i.

E 2

qurens

36

VIII. 18 feq.

IX. 4 feq

quiens, meum mifore: fauciatum. €7" ipfe faueiur fum

Quze fi pro-

Ym

phetz fint

quod nemo. dubitaverit

etiam.illa 5b-935

Yerou,

USE-DA DTWSYWU vers. 19 prophete, non Jehovz, verba fint

jofmit

I

neceffe eft. — Verbum mby aptifüme a [eremia, etiam

XXX 17 & XXXIIL 6 jungitur cum. nomine D29N,

eft

conie

enim L72^N ille flatus vulneris fanefcentis, quum cutis quaü

labori

efcendit novamque carnem obducit, quod ex Gjeuharii verbis

gana

"w

intelligas, aWMc vCxho fbf ZJx-Jï zxf.t JJ JGL QUG

fraude

O Qeals QX:.-—.:LSF &X.u [J) fsf eeueue sexid ng-: ^s

ter-ve

UJLxI.W [v JX:: X Lgu h. e. apparet- s. vule-

iüdieud

ris, quium.abiit ejus- fanies , €9 adpft caro illius fana-€7 . rubitunda ,

jmf ftie

quam ígmen nondum eftenderit. cutis , ut. jam uihil amplius reguira.

GCCUpaY

tur.fifi e[tenfio cutir C? defirtatio, — Magis poétice Efaias,

um

LVIIL 8. rixo mna2 "D2^N, repente. progerminabit,,

TeC0)

"MC C0

IX. 4 fq.

ljie oy

YNb3 mrn Micnarrns, . Vulgatam fecutus, vertit: la-

""D Yi

borant, ut inique agant.

Minus recte..

Addit:

* Video

ab ÁAlex

"plures in eo confentire, ut pro mym verbum. aliquod. plu-

Jlet j

"rale tertiz perfonze legendum fit:.

quod receptam le&tio-

Yinye ior

"gnem adiodum fufpe&tam reddit."

Nos,

quod fufpe&um

Q] et

eiï'e pofüt plane non cermmus.

Etemm ut VI. 1zx dlcltur

li nog

on

EX. 4 fg

37

lo«

b

wwNerx, & XV.6 pnin nw52, ita hoc quoque locó

^w

! ]ui|

verbum mw»53 jun&um fibi habet infinitivum, rmzm, omiífo

à [nt

nomine p27 T nN, quod extat III. 21

eftque fenfus formu-

€'Ln

l1ze

ultra modum, ut vires vix ferre poffint

male agere

N, el

contendunt

— Nec erat cur in verbis 5702 "]T3 "2*

ls qui

laboraret tantopere MicuaEris, ut eliam , nec illam percle-

Veroi

gantem, leCionem comminifceretur, hanc, "hna3 hn 29

mewe2 news. redit damnum polt damnum fraus poft

5 W

fr audem

Edite enim le&ioni haud qu1dquam deeft prae-

'ï'

ter verbum quod dicitur fubftantivum, frequentiffime- fub-

g u

audiendum, ut idem fit ac :2 "D2 2VW" nnx, fs ver-

I

Jaris inter. homines fraudulentos

Atque hoc quidem Daruius

inquiens, ex regula,

NI

occupavit, re&iffime *ego quidem

Efajas,

*quam mihi ipfe fcripfi, femper acquiefco in leCtione textus

" recepta, dummodo ea fenfum exhibeat aptum & gramma-

Bid,

*ticge convenientem, quem hujus loci effe arbitror

At

ipfe fübito migraffe hanc legem. nobis videtur,. cum poft

Verut l

*35:2 vers.. 6. excidiffe ftatuit nomen z4, quod non folum

ab Alexandrino & Chaldzeo le&um fit;.

fed etiam ab plo-

(en

Eft quidem familiaris Je-

jcuod pl

pheta ipfo. expreffum cap. IV. 4

remiz formula n*»5y2 y^. cerniturque preter di&um lo-

m Jeito

cum etiam XXI. 12

XXIIL. 3, XXVLl. g. XLIV. ?*

Sed

i ?evum

binc non magis. efficias, hic quoque fcribere debuiffe vatem

H dicimy

3222

r»a

E.3

38

IX. 4féq

IX. 11

USZ DO P"525, quam in promtu fuiffe verfionis au&ori

Tuqué

eveti

vocem, qua poffet accedere ad explendam fententiam. Quse

ferat

contra inducere potuiffet librarios ad omittendam le&ioneng

- !l*

Lz: LE

y*, fi ünquam adfuiffet, caufa probabilis haud intelligitur.

tempr

Sententia: quid quafo aliud facere poffim populi uei caufa? fatls

Tf

plana & perfpicua, ut nec addendo y* multum eam Juves

nec om1ttendo qmdquam ei fubducas

anua

ut aC

IXII

lis q

611 f(

In priore parte verfus eft parallelismus fententiarum ,

hoc modo (:onültuendus :

dità fir

DNi-DN j2 p2mm ve5Nnm 5

t5 exit

TUTO" YON TW n 333 CUM ueNmG w

juncta oy

u efe

Si quis fapienr fít ; intelligat ilín ,

$i : quir fit, ad quem lorutus fuerit Sfehova; J'gnificet. illud.

Innàn

boc éff,

Vav, utnque futuro przefixum, eft æwoäow:xov, ut Hos. XIV.

TAR u

I0. nam *7*Wwm *5 refolvendum in DDH v DQN; mmTM,

pronomine neutraliter pofito, di&um pro 323 *ÜN DN "O

Tiro

DWT; DnNi non, qua fequuntur, fed quase funt ante di&a

leguotut

complectitur.

. Verba prophetze funt,

Jehovam iterum in-

dum fati

Yiteritium

terpellantis, ut verfu quoque 9 1nterpellat10 eft : nam verba

"23 NUN nonnifi permlttentls

fens.

1pfius igitur De1 effe, quod

Wdicare,

DaTHIUS ftatuit, vix qulsquam perfuaderi fibi paITus fuerit.

Tta-

W

IX It.

39

Itaque cum Tehova dixiffet, in eo fe effe, ut Hierofolymis

lïïptï

Qu

everfionem, & reliquis etiam urbibus judaicis vaftitatem

inferat (verbum *hn2! vers. 10 pendet a futuris "peN,

XDW

Dpinn, vers.8. debetque & ipfum fignificationem futuri

gitu,

temporis iaduere); vates vehementer commotus cogitatione

ts

imminentis publicze calamitatis, evocat & commonefacit

res,

pifimum eos, qui reliquis cautiores ac minus temerarii fint,

ut hzc fedulo ad animum revocent, &, quantum poflint,

alis quoque ftuporem excutiant : deinde excitat, fi qui fint,

veri nominis prophetas, ut, quae a Jehova acceperint, matre

jarum,

data ftrenue & ipfi referant, h. e. minis ac metu imminen-

tis exitii civium animos permovere ftudeant, fi forte polffint

jun&a opera homines reducere ad officium, in quo folo po-

fita effe poífit fpes patrize confe?vandze.

Addit: quorfiun

tandein perierit terra, exuffa fuerit, wt fit. defertum vaflifmum*

! i.

hoc éft, concedamusne, uüt, duod averti etiamnum queat,

34

matt

patriee excidium eventu ipfo comprobetur? ut fere Pharao-

n

" M

ni, lífraélitis veniam proficifcendi recufanti, minifiri dixiffe

DN

»

leguntur Exod. X.7 n'^x5 mN "2 p"n D^Dn, an non-

xte d

dum. fatis habes ad intelligendum, paratiffimum effe patrize

onm 1*

interitum ?. — . Cum Darn1o locum fi vertas* quis eft ita.

yn rerba

fapiens, ut hoc poffit explicare, aut ex divina revelatione:

, qui

indicare, cur hzec terra in tantum fit Vr-eda&a vaftitatem ,. ut.

üs J

n-emo

las

go

IX. 20

" F;l

"

nemo eo iter faciat; mirum perquam videri debet, tam re-

deret

conditam ac penitus abftrufam dici caufam calamitatum,

tetot

quze profecto poterat omnibus bene nota effe atque obvia

tqui

Sed nec V£NEMA nec MicnazLis fenfum loci affecutus eft.

ï

4l

IX. 20.

Ut HM

c»Ym de feneítris, quze fint in domibus

& m35"N

nibus

lt

US

de palatiis feu. gynzeceis intelligi pervulgatum quidem eft

4ninà

fed nullo modo ferendum, ^b ea quz proxime fequuntur

1niani

verba — yYo 5»w nm2m».

Mors enim fi id agat, ut

AUs

plateas depafcat, & qui foris fint infantes juvenesque abfu-

mat, cur forinfecus per feneftras in domos, in gynzecea ir-

venium

f

xepfiffe dicatur? Darnrvs quidem, evitaturus ftudiofe hanc

dbf

E LE

difficultatem, vertit locum fic: *Mors per feneftras noftras

P;L Gall

ingreffa eft, noftraque palatia invadit

Infantes in vicis &

AR

juvenes in plateis trucidat."

Átque eodem modo fuam

