KaI600-8_9

ds

P

&

X

3

x

;

s

4

AE

k

"i

4

n

Vs

&

k

"

at

z.

2

d

V

Y

M

.

n

*

*

-

*

w

4

"e

k

s

5

U

s

F

"s

$

*s

z

a

s

u

e

"

A

d

Y

*s

"

4

*

-

*

i

Ts

2

d

*

o

d

4

-

T

x

u

d

r

1

k

d

E

*

x

r

*s

d

r

^

2

s

*

o

w

d

V

5

5

*

VU

s

y

$.

*

$s

Y

k

:

o

4

w

*

E

v

,

^

*

£

5

i

»

5

M

u

P

k

w

n

o

OCU

P

"

z

:

.

A

M

m

5

m

p

4

m

*

"*

*

&

*

n

W

s

Ü

*

EX

*

"

A

2

£

4

h

*

b

i

4

x

^.

5

A

W

&

Vr

r

*

kre

&

z

À-

o

x

"

s

A

"

:

*

n

v

Ms

u

*

A

E

4

Es

*

*

T

x

*

U*

x

At

-s

2

v*

z

AE

Y

n

us

s.

—

w

4

&

A

n

—

z

m.

i

e

2

Y

u

T

M

T&

o

^

7

2

3

Y

*

es

s;

s.

^.

&

*

»

e

s

m

V Arre

d

^*

-

A

)

£

j

w

:

:

v

$n

x

-

x

d

2

z

*

*

"

-

1]

(.H

*

*

d

A

d*

5

d

N

E

*

"

d

2

Av

P

*

At

x

W

x

L

:

W

us

d-

v

x

-

:

D

À

:

s

:

m

Y

à

?

s.

$

^

"

t

C

*

x

*

u

"

s.

A

AUE

"

z

i

ass

2X

s

E

1

2

d

*

.

L

-

N

m

d

.

A

e

5

*

a

Y

5

*

-

M

^

*

s

AX

k

X

5

:

*

P

Qu

38

hC de

x

P EL

x

5

H

a

3

*

*

z

"

"

,

d

AC

A

z

*

a

b

s

E

.,(

$

o

n

A

h

p

^s

w

s E

T

*

E

À

A

0j

V.

w.

um

E

s

m

*

€

r

s

s

x

E

f

"

A

i

5

r

E

s

*

A

"

?

*

-

2

L

*

t

d

d

A

E

*

:

*

v

:

*

-

^

b

C

w.

*

A

-

r

&

3

3

CR

P.

:

*

C

Vs

»

A

^

i

»

2

:

n

s.

-

$

M

:

-

:

&

E

*

d

U

Ti

T

E

RC

A

-

c

A

s

^v

i

Y

-

x

T

:

5

*

T

E

v

As

M

:

z

:

V

»

&

O

«

u

E

:^

:

s

A

$

"

t

A

W

Y

"

a

"

At

e

*

.

a

a

AA

-

e

£

"

vt

ia

E

"

*

-

s

-b

Ms

s

x

*

2

*

A

w

Es

z

"

"

-

..

as

o

»

:

*

*

*

"

E

"b

"

)

"

C

v

MOR

:

&t

AC

W

i

z

6 A

-

n

o

"

:

*

R

d

Q

33

6t

*

vt

"

CA

j

k a d-

?

*

gX

w.,æ

ké

As

PA a

v

iA

Y

E

k

w

a

Hx

:

r

"

d

r

w

ss

v

z

*

3

2

V

s

CALN

v

»

AA

d

x

a

3.

u

w

.

A

d

p

^

i

x

*

u..

*

-

Ü

m

u

Ed

s

D

k

v

r

& M

Ts

Y

E

:

E

ia s

z

*

*

x

:

Y

"

w

M

P

H..s

:

A.

^

v

.w

i

-

-

s.

e

3

Es

A

2

M

"

*

e

5

r

-

yse

E

:

u

VOA a u

E

T

N

x

kR

2

*

d

J

5

E

r

v

P

$

".

-

p

H

&

m

v

s

Se5

"

*

um

"

d

z

z

*

W.x,

*

»i

g

$

"

:

-

*

E

Va

A*

La

a

D t

d

*

^

CA

*

A

"

5

?

1

*

o

v

$s

.

*

z

u

"

z

»

z

z*

e

Rn

LA

p

s

y

f

&

.w

:

:

s

ia

D

s

A

w

N

u

2

*

4

.

v

»

YUR

)

M

"

z

"-

A d

*

*

*

*

*

A

m

5 p d

-

p

$

.Hæ

*

-

2

: i

x

ATAEAA

*

*

:

d

J d

*

.

x

$

s

p

.

A

E

POR

d

x..

M

$

(

3

w.,

*

e

M

s

$.

:

-

r

k

EUV

R CAC

*

*

"

z

*

ha

r

A

t

*

Pa

3

E

D

"

x

p

2

a

"

EE

e

*

s

z

5

x

m

E

i

2

j

V

:

*

À

M

i

u

"

w

£^

zm

s

t

i

E

*

*

*

-

*

BC

5

aC

"

us

m

^

N

E

w

w

w

..W

o

N

m

n

J

VE

:

U

3-

a

L

A

;

,

2

z

-

p

-

Z

*

n

:

rE

*

N

X

*

z

x

x

m

r

a

a

i

E

m

D6

a

-

t

$3

x

rE

x

M

r

A

x

E

p*

Nb

v

$

t

u

s

*

x

d-

v

-

ELAT

m

*

:

x

Bu

$5

As

D

OVU

v

"

*s

w«

PU

Y*

N

24

P*

TA

U

^

"

"

&

z

:

*

o

EE

d

3

T

:

x

E

s

2

E

*

A.

TA

du

»

i

*

s

»

d

.

M:

A

E

A

P

a

*

-

.

E

a

-

^

63

&

i

*

E

»

5

M

*

*

i

e

s

b

vem

r

»

"

m

:

:

$

p

A

E

*

W

v

as

ts

us

i

Y

v

A

L

E

r

?

*

,

i

£

;

w

d

TW

r

d

AC rP

^

r i.

^A

d

a

5

"

^

r

x

2

3

:

,J.

YP m

*

^

v

C

i

C

A

Jb ae

a

M

z

A

P ah

AC

P

j

m

-

AC

*

E

s.

i

Is

i

n

"

-

2

A d

wedp

d

v

g

^

-

es

W

$r

[

x

no

:

5

x

E

*

*

.

:

COR

*

t

z

r

Ro

"^

i

C

2

t

J

;

** dv h A AO r

e

r

t

-*

m

a

V d o ,

*

2

d

(

-

2

u

A

o

TEl t

"E

&

WA

,ï

"

z

r

ii n

s

:

*

u

*

d

ds

^

E

od

toy m

w

r

z

2

s

P

4

d

—

u

*

»

"

:

?

u

P

&

ab

f

3

d

H»

if

s

o

AR

E

w

Z

"

*

^

"

j

.

*

s.

ss

n

W

:

*

x

*

UAR R.

n

As

m

n

*

-

-s

E

€

9-

w

Y^

r

ts

"r

^

-

x

»

-

AA

feo tOR

*

iriets

*

-

w

E

n

aE A

*

U

D

h-

"

E

M

s

w

-

"

£a

N

^

2

At

ET

w

k

d

*

A

aW

*

*

4

ial

a

)

-

z

w

TR ETE

Y

u

v

*

n

x

$.

W

*

um

$

-

»

*

:

"

*

e

*

-

^

w

-

H

T LO

-

W

-

E

s

"

-

p

x

T

d

z

*

*

A

m

3

Cs

*

z

Y

z

W

*

j

:

*

s

d

*

R

b

ss

WE

:

s

^.

. ,ï«

z

s

E

W

Y

AA

*

À

d

k

r

t

s

"

A

m

a

v

x

s

*

-

*

.

i

e

Y

-

f

"

2

-

.H

A

*

m

fs

£

s

"

Ra

A

z

n

vY

:

x

2

ET

um

T

5

A

"

W

.

*

*

-

*

-

d

L

:

z

v

C

x

-

&

u

u

*

i

-

Y

^

E

:

"

s.

x

Z

A

d

-

At

m

A

u

a -

-

z

-

s

Pue

*

W

E

x

É

;

RK

"

t

—

*

W««

AE

-

s -

D

M

;

-

&A

:

.

c

e

AU

D

z

r

o r

i

r

2

*

.

-

Es

deiecqn

us

M

w.

"

x

d

-

*

r

»ce

m

?

Ece

E

a

dR

D

*

-

m

x

.

EE

3

as

d

".

r

*

*

C

W

P

o

2

^

3

*

od

*

-

sE

*

M

*

W Y

x

n

ss

RA

A

*

a

m

WOpCA TE E

^R

a

p

m

4

»

$

"

x

o

t

A

Y

*

»

d

Bo

e

n

*

?

o

Y

,.H

*

*

d

*

s

x

R.

s

i

-

Y

54

P

p

u

M

:

"

[2

4

*

M

*

*

x

c

"

V

a

ss

d

i

AO

A

*

"

d

A

»

d d

-^

A

à

:

"

r

*

M

X

^

^

j

E

EAU

7

Bs

*

E

2

W

A

e

*

W

:

.

2

E

E

*

E

NG N

^

e

-

-

i

*

*

.

&

p

*

r

"

:

P

a

t

E^

i

f

3

m

E

n

s

"

m

*

*

.

*

at

CT

A

z

v

W

$

i

^i

*

».

z

4

v

Yi g

w

*

CA

AE

p

E

*

a

u

":

C

*

*

:

x

w

Ed

CR N

i

ia

e

*y

u

"

r

"

*

i.

as

d As

C

»

d

n

eox

u^

3

Wi

w

P

-

RAT

m

;

Fs

$

;!

"

w

X

M

i

Ó

x

Ts

"

ss

B gt

W

A

^m

i

-

RAUR

*

s

N

K a s R d

^

:

E

A.

"

s

3

",

n

CA

a5

s

z

P.

&

^

d

ab

e

w

r

a

Vi

d

^

ais

r

*

E

L

u r

a

"d

At

:

5

:

/

LC

j

X

L

Z

Ü

Vr

x

*

.m

a

m

Á

z

N

C

s

yciy

VR

C

u

RUR

hr

i

i

U

**

x

C

*

d

^

—

2

W

CpA

,

d

j

d

s

Á

)

F

t

»

Mu

LP EOE

-

*

o d

v

i

,

iuife

&

1

r

Y

*

Flb i.

23

2

:

^

n

RL HU

b

s

As

MC n

-

-

OR

*

E

d

m

d

aA

d

x

"-

a p

v

2

O

-

")

RE

*

d

u

*

"

r ia

v d

.

Vs

u

A

$-

R

"r

u

o r r

r

3

s

SECCISUS

£.

L

u

s

s

*

:

ov

"

5

E

d

i

p

$

5

LC R

CC

UE

*

A

ww

s

c

H

tj

»

E

2

k i

i.

s

C Re

2

H

-

s

x

^

v

^

CA

CR

w

x

1

LA A

—

f

-

?

x

v

s

d

Mi

v

»

5

z

ho

5

5

-

v

5

2

*

.m

*

*

s

ii

Es

7s

&

RR

ACY

CX RC

MO

L

R ARA OR R

R d

i

"

us

*

a E

*

$

DO P

"

AC sl

-

o

o

23

u

rE

d

z

s

;

*

o

r

st

"

^

w.

.

Vs

e

E

".

9s

AA

t

É

AL

LA AE od

M

d

*

VA

r

i

Md p r

n

p

Z

5

4

PoÉ.

?

$*

r

N

EU

ScN

A A

*

s.

5 )

A

DAL

*

":

1

:

OE

E

Ed

*

*

"x

"

Bu r p t

*

o

E

d

R

ar

-

a

i

r

ss

*

z

^

"

t

i

h

zi

d

-

r

"

r

-

.M«

5

Ó

CO

ed

3

T

m

(

E

*s

"-

s

E

v

——

E

x

U a

AC

LX U X LA ALE

g

*

*

.

a

"

AE

"

$

ia

soe

as

:

bt

r AE d

n

y

*

n,a

*

ár

.

m

^

WT

z

A A qr p A aE

A

r

C

.

RL

t

t

sE

-

r

$

m

"

$

w

"

&

3*

a

*

:

M

w

a

$

dAT

m

A

:

*

:

QUW

r d

u

M d

*

CA

2

$

u

d

4

5

-«Hw

*

-

.

2

A

p

Tae

d

J*

u

ts

n

E

*

"

*

W

-

*

*

m

M.,

*

du

^

As

s

ARA

a

"s

s

g

£

A

5

t

457

$

d

P.

*

N

z*

.a

&

AR ir p

*

Y

i

*

rA

-

;

E

5

o

*

:

?

E.

2*

s

KTCR

As

d.

t

,1

*

x

v

C ACA

"

4

t

p

£

7

Rucg

RI

0,.h

—

rA

.

E

:

Z

7

e

w

ag

s

^

"

n

)

x

MÉ

Ü

t

A

m

-

m.

*

2

at

w d

*

a

COR E

um

z

RUR

P.

(

?

-

a

u

g

E

-

d

"

"

C

z

-s

s

Axu

*

:

x

xl

*

a

$

RA ALE

m

dR OR

*

-

um

"

r

r

?

*

Vr

d

$a

—

RI E

$

M

X

*

-

d

r

m

s

s

"

1

P

?

RA

E

25

5

g

*

^

r

"

s

J

i a

R

a

Pt SCUME v sip s

i

;

"

4

Bo

$4

M

j

E

M

VE

DC

$t

$

d

n

e

-

—

?va

"

n

"

-

$

*

z

2

*

*

ww.

hr h-

*:

T

*

"-

w

d

s

*

a

.

;

$

»

a

"

3

s

».

dotur

$ P $ W

pv

"

25

u

*

A

RC

M aE

4

as

T

BA d

A

r

*

*

S

UR

^s

^

"

RCR N A

UER AE

*

p as

L S

d

-s

"

W P

A

r

dÀ

;

2 9 9

z

$

n

a

FA

2

9

e

e

x

d

A r p pe

y v

—

L

o

A.

p

as

^

X*

i*

s

s

t

^

aE

*

-

w

2 d

?

"

à

A:

d

F

2

»*

$

Mi RL EA

um

d

$i

A

g

oA

s

N

as

A G

Pa

um

sE

us

n

:

T

D

*

$

z

2

u

2

»

j

La

*

MY

*

*

m

X

at

de

JNUN.

"

s

Pecs d

^

*

A.

z

AVR

&

A

$ AAP

*

P.

5

u

v

L

*

r

$p

w

v

"

*

-

A

od

n

*

^.

i

R

hs

NT

A

*

*

&

p

:

ia

x

AE s

d

E

Wrer d cte LE

5

$1

PL

d

F.

W

:

*

F

4

6t s

APU

$

..m

nE

N

"

"

a

e

g

d

K n d.

t

.

*

E

5

ROA.

x

EOX

s

o

r

A

i

^

n

E

-

n

-

Ü

Jf

3

"

2

d um

x*

*

M

d

[

LA

U

*

disdesip od

"

us

As

ia

EE N

d I

r

n

d

u

£

»

d R

9s

-

p as

m

r

ii

CA

v

b W WE

^

a

.

d us d

*

m

D

$s

d

5

K

P

.

£

;

a

"

d

4f

P

E

Tj

x

"

»

d

*

CA

VA

/

a

n

LOA CA

s

&

s

Cs

dN OR db n d

2

R

^L

i

-X

o

*

"

*

;

RC

*

W.u

d

AC

*

A

n

m

z

M

n

R ON NG

D

"

D

n

Ms

A

CO

rR

i

:

db

Y

d

2

j

r

:»M

b

*

s

"

*

D

"

*

w

it

FTA IN

pl

e

ye

^

*X

"

*

ER

M.

w

^

s

^

a

s

d

4

"

a

5

s

z

i

p

*

WU

ECC

T

?

5

E

$

v

C

r

D

*

Bo d

s

^

»x

*

d RTA

a

*

-

E

E

w

"

Bw

a as

a

AA

Wparw

.

*

d

*

PL

m

2

*

w

:

:

£

a

FdN

MKb

P*

p

drse

eigéty

"

as

i

ES

"

RA

M h

u5

2

wï

d

/^

*

4

"

*

&

t

5

s

a

gowcs

5

?

-

E

RE

AA

v

D

*

r

*

x

w

£,

*

-

g

"

[

a

274

.

d-

"

i

i

AA

DACATS

a

-

d

RE

g

-

du

2s

Ü

s

^s

"s

u

*

C s

u-

C

E

*

"3

A

-

AUR

z

C

du

AL

A

gl

5

j

E

g

d

J

2

)

o

v

s

MX

s

PO

03

i

:

:

5

*

É

jf

i

D

n

;

a

U

Ls

O

-

n

m

k À

n

"

s

5

5

V at e

RR

$n

E

e

"

i

e

x

m

zi

s

$ d p

CR EE HLCI

W.w

o

d

a

z

EL

2

"k

t

63

x

v

L i

-

9-

z

M

s

CH

z

d

TO

R

P ete

M

g.

i

t

s

ITMM

ROR

T

E

m

E

sss

tof

ii

"

d

"

ad

-

u

-

2

:

zi

i

29

7

,

$28

DA

x

-

A rd

:

7

s

T

P

UR

MT

TR

T

"

ia

z.

T

:

"

T

-

"

T

-T

L

T

Es

Ed

E

2

E

*

:

*

A

RURT

—

2

s

t5

aE

—

Digitalisat

vorhanden

z

OBSERVATIONESL

DN -

neceffe

VATIäINIA

u

en 'goQ

JEÉREMIS

uägne

UVANTE

DEO

»TISSI'M-O«

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENT

SERENISSIMO Ac POTENTISSIMO DUCE ET DOMINO

4 (Offl-

DOMINO

.'dï;! h()d

»exihum

CAROLO

, Veluti

'2&'517/:7!?2

DUCE WIRTEMBERGLE rr TECCLUE REGNANTE

REL.

REL.

crgore

'Onune

PRASIDE

n w

IANO FRID. SCHNURRER

delenil

CHRIST

Inativus

LITT. GR. ET ORIENTAL. PROF. P. O.

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO

ercere

h. t. UNIVERSITATIS PRORECTORE

xxxxxx

DN

li

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONORIBUS-

nLLdS

DIE

uuu

AUGUST. MDCCXCIII

S&

PUBLICE : DEFENDET

». XX

; hit, du

CAROLUS FRIDERICUS RAU

te prof

" Inhufanus

10

$ERENISSIMY STIPENDIARIUS ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CANDIDATUS.

tui, 4

TqUBINGAE ixrrzus SIGMUNDIANIS,

us

1l

vett.

firnifica

dep

eut

20 hoc ]

ftemoi

discult

fonfione]

progier

T0li eos

Sed pot

Vs ver

a

3j Jolus

"

FE

f

2777

ä

H

X

t

:

m

!

02 Jp

$

224

—— —— —

N

1

rA

'3:30*-?'—2*5 *75nw7;B nmass nmnn-ow Mircmagris

vertit: noli illos timere, me inferiorem te illis reddam, fumta

fignificatione vel verbi Jc::., defluxit, vel J:S-'ï , diminuit

depreffitque fortunam hominis. *) ufte vehementior omni«

no hoc loco videri poffit vulgaris verbi ufus, pofitus in con-

Tternando , frangendo: etenim fi verendum erat ne timi-

diuscule ageret novus propheta; erigendus erat animus per«

fuafione incolumitatis, non minis ac metu frangendus: qua-

propter & DaTH1Uus nonnihil fermonem mitigavit, vertendo:

noli eos extimefcere, quod tibi perniciofum futurum effet.

Sed poteft re&iffime locum habere vulgaris ille atque obvius

ufus verbi, addenda enim eft, quam frequentiffime omittit

A 23

» Jere-

- »y Johannis Davidis Michaelir nor. edidit multisque animadver-

cice & criti- fionibur auxit Joh. Frid. Scheus-

obfervationes philolo

ce in Jeremic vaticinia & Thre- ner. Goetting. 1793. 4-

o

II

8

4

1 1

, &

Jeremias, formula ":2A5, ut fit: noli gxtimefcere eos &

putare, conceffurum! me effe, ut fit tibi pereundum.

Non

HO&WPJI

vendol

obítat, quod prim?e 'perfonze verbum pofitum fit, non fecun-

e N

de Q2nnn) vel tertize (^5nrm), nam in aliis quoque locis

haud paucis cernitur ejusmodi perfonze commutatio. Veluti

xunti

Hos. VIT. 2 extat *nó2: nnp-52 p2255 wwv 523 non

LI

reputant feücum : ommis- ipforum prav?tati: probe memor fum, cum

re&tius dicendum erat rmm *2: 33ng» 52.

Similiter Ps.

eutar

X. 13 w07h N5 1252 "DW pofitum eft pro rmrm m u5,

Maice

quapropter bene egit Alexandrinus interpres, quod redde-

*grit

ret, ov C"Tuc«'. non quod. ufus effet le&ione t*T, fed quod

/ttays

*tue d

tertiam omnino perfonam ad fenfum requiri inteIl/i-geret. |

ünt, «

II g.

irics

mynn *w:n Vana e&, quam in his verbis invenire

JieC yt

fibi vifus eft MicHAELIs, irrifio atque increpatio ftudii hy-

p

pocritici, in folis digitis refidentis, animo ipfo a lege alieno.

bSUUY

Certe, quos J]eremias XLVI 9. f3:$ *irsn dicit, Cufchzeos

VOf C

Phuteosque, quosque ibidem rnwbp 233 *izn dicit Lu-

E for

deeos, vix fu-erit qui putet reprehendi ob. fimulatam armo-

LE

rum tra&andorum peritiam.

Immo vero, quemadmodum

Rutuf,

Numer. XXXI. qui vers. 27 ryon?5nm "w z)n audiunt, mox

kiüyk

vers. 38 varia.ta/ loquendi formula dicuntur monb»n wj2N.

Wtate

ita

IL r2

3

&

ita & mOnnn wen non funt nifi mmnmm Nw':zsz*,-* YORLIXOI, YOs-

ln

podidacxaAo:, neque vero illi a facerdotibus diverfi. — Sa-

LFPM

cerdotum enim erat ad quamcunque quzeftionem propofitam

! locis

ex Mofaica lege refpondere, & quid fas fit, quid nefas, pro-

Veluti

nuntiare.

D. not

II. 12.

,Qm

333m qui vertunt, obfjupeftite, nullo 'hebraicæ aut co-

r Ps,

gnatarum linguarum ufu nixi id faciunt, quod reCe monet

"W

MiICHAELIS.

Certe quze VENEMA pronunt-iat,. «" pro-

tedüe«

*prietatem habet in fiffione & 1aceratione, unde inter alia

d quod

*transfertur ad ftuporem, cum mens attonita veluti finda-

n

*tur &"fatifcat, viribus disjeGis, ac ftupore defixis" . verba

funt, argumentis nullis firmata. Nec vero, quod ille offert,

iraftmini, ex ufu verbi g,,;J.,;. , ia percitus fuit, fatisfacit,

Yv enye

nec ven. SCHLEUSNERI conjeCura, ex eo quod Syrus inter-

m

h

)c

pres exhibet o35;o, & expavefcite, augurantis leCtionem

€ aiimo

hebraicam 3337), arridet: coelo enim neque ira neque pa-

uichoeos

vor commode hoc loco tribui poffe videtur. ^Nos vertimus,

dCJ

Bu

€2 horreftite ad vaffitatem usque. . S2epe enim hebreeis duo ver-

ba, ejusdem temporis, numeri, & perfonz, ita conjun-

»m m

din

Amodot

guntur, ut alterum rem ipfam exponat, alterum autem de-

Et

q, m

Ícribat rei modum, atque adverbii fere vicem expleat

1!

"^i

Vr

ufitate quideih,: quod modum rei defignat, priore loco po-

ità

AA

L]

nitur,

6

Il r2.

II 55.

nitur, pofteriore autem, quod rem ipfam fignificat: neque

étiatn

Etenim in

tamen permutati ordinis exempla defiderantur.

hii i

ea, qua Jeremias ipfe utitur.IV. 5. formula aþz]::n; "Nop. quis

, fidiof

non intelligat, additum effe verbum N52 ad alterius verbi

e a

fignificationem & vim augendam? Quod & veteres inter-

tel €

pretes intellexerunt, Alexandrinus enim vertit xexga£are

fonmu

prya, Vulgatus, clamate fortiter, & Syrus, clamate voce

n

alta. Similiter & nof*cr'o loco verbum 3*"piv habet additum

puts

aliud, 32*ó1; non ad aliud quidpiam dicendum, fed ad hor-

roris ipfius fummum gradum fignificandum : unde etiam

ilud intelligitur, cur di&um fit 3X3*r? nulla adhibita co-

lo

pula, non 32*rm mtn.

Ceterum eximiam plane vim ad

&onliart

animos hominum commovendos ineffe in hac fubita gra-

fintare)

viffimaque appellatione códi, vix eft quod moneamus.

pravs

I65 £Dy

3. 25,

&üonem,

*"yoNm) Mirum eft non vidiffe interpret&s, quod futu-

sT

rum hoc reíativum haud fibi praemiffum habeat verbum aliud,

Jetemia

quo referri poffit, etfi przeteriti, non futuri vim illi inditam

&XIAL, i

effe, non fit qui dubitare poffit. "Omnino ante verba *y3m

ün j

— "]^ fubaudiendum m^owN, dixi ego — tunc tu. dixi-

fens r

J — — h.e. equidem fubinde te hortatus fum, fed tan-

Se quo

tum. aberat? ut tu morem dits gereres, ut repugnares

Cottortj,

etiam

H. 25. IÉ 33.

T

&qte

etiam audaciffime. — Quod vero MrcnaErrs formulam , co«

'iim W

us

hibe pedem tuum a discalteato , duriorem pronugtiat , jufto fa-

3

, fidiofius nobis di&um effe videtur. Neque enim ïhfreq—uens

verbi

eft apud hebrzos ille ufüs praefixsi Mim, qui rei privationem

Uf«

vel ceffationem confuetudinis fignificet.

Simillima noftrz

ao

formule illa eft, qua Ezechiel utitur XVI. 4r. "paqm

o WX

efficiam, ut libidini tuze amplius indulgere haud

n3wo5

ditum

poffis.

id hr«

Mritii

T. 33*

& (j«

Locum fic interpretamur: Scife tw omnino nofli amorzm tibi

m ad

zontiliare (h. e. in exterarum gentium confuetudinem te in-

, Ws

finuare) quapropter etiam fceleribus adfuefeciffi vias tuas. (1. e. ad

J

pravas artes defcendere, moresque tuos ad exterorum mo-

res componere haud dubitafti.) ^ Eandem verborum conftru-

&ionem, qua verbum 25 jun&um fibi habet duplicem accu-

Q Di«

fativum, quod przeter locum Eccles. XII. 9 alius etiam, apud

n ahid,

Jeremiam, IX. 4 abunde docet, nam qui Jerem. XIII. 2r.

wdtm.

extat, eft paulo diverfus, fecutus quoque MrcnaEris,. ver-

ullw

ysm

tit: propterea & mala adfüefecifti viis tuis, mala intelli-

UM

gens poenalia, quze & ipfa nunc eadem via incedere cupiant.

Sed: quod ipfe bene intelligeret, hunc fenfum habere aliquid

&i Ut«

contorti, quod: displiceat, fuafit mutatis. vocalibus ftatuere

um

m

ZH

$

Il. 33.

Lh"äü?,ïjz tu Hierofolyma etiam /ocias tuas, reliqua óppida jus

cft;lä-ï

aucuj

daica, docuifli vias tuar.

Enimvero ràz*5 non videtur ferri

poffe. Alienum eft ab ufu hebraico, Urbi reliqua oppidá

1

tanquam fociar-adjungere; /iliarum nomine hzec venire folent

fatis conftanter, quandoquidem satris compellatione gaudet

8 m

fedes imperii.

"Donel

Deinde & orationis feries repudiat nv

focias. .Nam qua proxime fequuntur verba, breviter di&ta

euude

funt, & explenda ex praemiffis: .nulla autem explere poffis

"werid

ratione, nifi hac, ut verbo 3wz:3 addas nomen mwnmn,

^ gt

/YYEN

verbumque ipfum m52 repetavs ante nomen m".

Vides,

quam aliemum íit ab hoc contextu nomen illud m^n.

gartci

Qu autem de veritate le&ionis Q" fuborta eft fufpicio;

tam, 4

inde du&a, quod Alexandrinus habeat, diuava vXv d s

V at

V, — Dmy22 2:3, leviffima effe videtur.

Cur enim grzes

m

cus interpres non poíht fing. b" pro colle&ivo habuiffe,

zuümo)

fuadente id verbo proximo plurali 3«E:225? Reliqui inter:

ablolutu

pretes in referenda le&ione edita confentiunt.

Neque tam

fmde

conftans'erat hebrzeorum confuetudo, de effufo fanguine in-

Cujus

nocuo pluralem dicendi, quin & fingularem fubinde ufurpa-

loo,-

rent, veluti Ezech. XXll.13. "23n2 v "UÜN "24 5v,

Pa

-

ubi multitudinis fenfus in nomine fingulari n* tam certus

1l Iu

eft atque obvius, ut perquam cupidus captandee variz les

-

h Qu

Qionis dici debeat, qui ex alexandrina verfione, &7: of

tiffe, ;

di^daci

IL. 34

9

" Vs

diuuci m colp "yeytmpievoic $v nsco ce leCuonem um velit

! jen]

aucupari.

Mmda

II. 34

IQent

n»w-b2-bg *5

Mic&AELIS interpretatur, /ed publiee €

qe!

n promifzuo megotto s

quo jure, ali videant

VENENMUJE Y2-

Nu

þn

üonem, ad fequentem verfum hzec referentis, ille improbat,

l dMa

eandem contra tuetur ven. ScHBEEUSNERUS, his verbis ufus:

N

*verba mo»x-*52-^5p *2 aut nuilum fenfum habent, aut jun-

'Huxï

genda funt cum fequenti verfu, deleta littera * ante

Vides

4 *hyoxnm

Eandem & nos rationem fequimur, illefa etiam

" mg7

particula Vav, quam a veteribus adeo interpretibus reddi-

picio

tam, & a nullo codice abfentem, repudiare iniquum fuerit

(j

Eft autem Vav e7odorixov, quod etfi latine reddi non poteft

Quem-

n

tamen haud magis redundat, quam vernaculum ;o

N Mkhe

admodum haud infrequenter illud fübfequitur nominativum

Dter«

abfolutum , & ipfüm in integram fententiam refolvendum: ita

Jue r

fübinde quoque fententiam integram fibi przemiffam habet

JLP.] 1Il

Cujus rei ut ab ipfo Jeremia exemplum petamus,

utimut

Ua

loco, qui extat VIL 25. t—A-^m2M Wm* OWwbM nwm-55

— —'po"bwN nhóws min mwn s D*SD qOYND. iude ab

P ?

1 (eftus

ilo tempore —— — — ablegavi ad vos emimfiros meoy prophetas,

x le

In quo loco cum videam Vav przfixum follicitatum, haud

7; f

»

fuiffe; non adparet, quomodo in eo, quem tradamus, in

4iu40

B

iuftam

i

IO

r :

juftam fufpicionem. venire poffit

Senfus eft

at ifta etfi

ia

vere ita fe haberent

tu tamen dicebas culpa te vacuam

tonut

eiïl

Particube 57 illum ufum effe, ut fignificet non obffan-

que d

£, abunde probavit Arm. SenurrENSiUS ad lob. X. 7

formot

commentario

bor

III. 1.

men j

Alexa

Quicunque editam le&ionem ww y"Nn fequuntur in-

f *j

terpretes, VENEMA, Darug, BravywEv, MicHakLis (apud

contam

ven. STfEUDLïNIUM, meue Beytrüge mur Erlüuterumg der bibli-

€d ld

fihen Propheten, pag. 356. fortuito linea excidit), in eo con-

fentiunt, ut exiftiment, ad legem fcriptam Devt. XXIV. 4.

tgife ct

refpici, locique fenfum reddant hunc: futurum fane . effet, ut

Inore f0

terra, illa profanaretur

bed cui non mirum videri debeat

fi conl

prophetam , qui tam affiduus & gravis effet in reprehen-

Mp

denda. fuorum levitate & perfidia, illud tamen non laudare

Mafeuy

modo, fed adeo ex divinze legis reverentia derivare, quod

ione fint

qui uxorem repudiaffet, abftineret a novo cum eadem ma-

ma j

trimonio ineundo? Vere enim judaes ab hoc more abfti-

fifiam

nuiffe , qui per fe turpis videri poterat atque ignominiofus,

AUE

intelligas ex ipfa fermonis forma, qui interrogantis cum fit

Prlit q

negat ac pernegat graviífime

Eft vero potius conjun&tio

Qualis e

& confufio fermonis proprii figuratique, qualis, apud pro-

Fü qhe

phetas maxime, haud raro deprehenditur.

Etenim nwvN"

Át, quod

ima-

HL.T

il

« etff

imago hic eft populi; By9, vel terree, Y^Nr?, qux per me-

GCLAH

]ta-

tonymiam pro populo, cujus ipfa fedes eft, ufurpatur

h

u

que dum dicere debebat convenienter ad reliqui fermonis

n

formam, NxT1 nüwrn nimnn nmn wbón, omuino nefanda ha-

beri debet. ejusmodi femina, interrupta metaphora reponit no-

Laudandus igitur

men Y^wnm quod proprii fermonis eft.

DQP j

Alexandrinus interpres, qui reddit, ov mewopeeri /mavS"nae-

NQHVK

qai » yuwn ixamm ; fequente Vulgata, numquid non polluta &

hih

contaminata,erit mu/er ila? At cave putes diverfam ab

€0 C0fl

edita le&ionem fecutum effe interpretem; qui nonnifi id

U. 4

egiffe cenfendus fit, ut intelligentize le&orum confuleret fer-

Uäï !

mone nonnihil temperando atque ita componendó, ut totus

WO.

fibi conítaret

Nec eft, cdr dubites, 335 pro imperativo

eprehtt-

ccipere, etfi mafculine di&um eft, non feminine, *21*.

j ]nlr

Mafculino uti poterat propheta, quod femina, quam cogita-

tione fingeret

non effet nifi imago populi ipfius

nec for-

If 9303

qem m

mula ipfa, mym 5bw awP, haberet quidquam, quod ad fe-

ore abfti

minam magis pertineret, quam ad populum

Certe III. r2

yninior

-2»8 mafculinum jun&um eft cum feminino, 5bwwv* nauis.

Towy

Poffit quoque 23 infinitivus effe, di&us loco imperativi,

0 T

qualis eft "1Y2m 1I. :

Senfum denique quod attinet, tan-

y LPï'

tum abeft, ut in verbis "5 25* exprobrationis quidquam

m v

£--"/

fit, quod MICHAELIS exiftimat, ut fit potius ad gratiam in-

B 23

eundam

iU

t2

HI. $.

fic f

eundam invitatio, qua. propheta innuit, mitius Deum & Ii-

quam |

beralius agere velie cum populo, quam vir foleat cum uxo-

videmt

xe, quae fuiH'etþ ab fe repudiata.

t

W

H

E.

quam

Molefta *intärpretibus- eft vox NN3. . Quid enim quaefo

dandi

hoc: €7 vidi ego. Jehova, qued ipfe ob violatam fidem dimiferin

Táll,

qerfidam Ifrail.

Qui fe fponte atque confilio, perfeciffe aliquid

zequ&a

affirmat, num putandus eft dicere, quod & ipfe viderit, id

afe fa&um effe? Sunt quidem, qui &"NY przecedenti com«

D

LY

H

mati adjungunt, vertentes: idque & ego vidi atque ad ani-

mum rev"&:avi , velz vidt & ipfe indignabundus : at talem

fioni r

Aionis'

vim verbi nw"» feor(im. pofiti ex ipfo ufu quis demonftrave-

rt9 Nec que ab alis fumitur le&io &"n fatisfacit: nam

UE

quod in fyriaca verfione extat Z ,. & vidit ipfa, non ma-

* S0m |

gis efficere poteft iftam. le&ionem, quam. Vulgatz, quæþ

NERUS (

nihil habet, quod refpondeat, auctoritas evincit, vere a tex-

N

a

tu hebraico abfuiffe vocabulum , quod tamen videas ab Aläf

(l

xandrino & Chaldzo expreffe redditum. — Nequaquam vero

a me

omne verbum abeffe-poteft ab initio verfus 8. nifi quae prae-

yt Donc

cedunt verba, m"yT nmmwN m nswm, a feptimo di-

t qur

cas- avellenda effe atque ad oQavum referenda, quod vix fe«

lii

€, quo

ceris falvo atque illaefo fenfu orationis przecedentis, qui fane

]lbldo l

hic

n

x3

WV I«

[r

hic eft: minïhæ ignaram fuife perfidam gentem ]ü*dafn-,

üxo

quani graviter a Deo monita fit gens Ifradl.

Nihil igitur

videmus reliqui, nifi hoc, ut mutatis vocalibus ftatuamus

Poft-

woNl. fupplendo ex proxime antecedentibus FIDÜN.

quam dixiffet Jehova, vidiffe Judzeos fuum in IHfraélitis emen-

QUi

Z )

dandis ftudium, fubjicit: fe deinceps aliam inftruxiffe fce-

nam., atque etiam hoc fpeGandum exhibuiffe Judzis, ut

N

repudiaret Ifralitas ob morum pravitatem.

[41

i

Ht 9.

ti COmT«

al ani«

mpi» fpm) negat Mremagzis verti poffe, vore fforta-

: talem

fionis ejur. — * Primo enim, inquit, quid fibi vult vox fcorta«

g

«£onis? Si rumorem intelligas, ille potius hebraice dice-

jt: n2

*retur $1031 DprT, ut Genes. XVHI.2o. Beinde inconcin-

*9n T«

« yum eft di&u, voce fcortationis terram pollui." ScuLEUS-

wERUS contra laudat verfionem D&4ruu, qua' hzc eft: Et

», qu

quamquam famofa ifta fua fcortatione terram. contaminaffet.

fe 1

c

^

ü

b Ale-

(Juda), cum lapidibus & lignis moechata, ne fic quidem

ad me rediit animo fincero. — Nos autem tantum abeft,

3j Yelo

ut hanc interpretationem probare poffimus, ut potius par-

que pre

tium. conyenientiam in ea prorfus defideremus. —Poffitne in

Ym d

eo, quod jam effrenata elfet I'nodum-.qfue omnem excederet

e illos

]

)

liþido hominum , caufa poni & ratio, quze ipfa mover

, Qu f

NV

debef

p

II 9

II 14

À

p

deberet ad Deum verum 1non colendum modo, fed & unice

cums

atque.ex animo colendum? . Quam vero MicnaEzris effinxit

10fi€

f

interpretationem, aculus eff [oortatio ejus

5 j2 mutato in

0Co

*7],7.3 vehementer veremur ut probare poffint intelligentio-

res

habit

Certe quae funt ab ipfo obje&te difficultates, pondus

non habent

effet

Omnino hebrzsis non minus re&e, quam npys

ff

rmar, dicitur nm: »3, coll. Gen. IV. 1o

Modo caveas

fica

u

pronomen, quod voci n»2: adhzeret, referre ad proximam

QE.N

perfonam, ;r3Ym, fpe&at enim ad idem nomen, quo & fuf-

Qd

fixum vocis PIDYTN vers. ro. pertinet, bxqt^, ac m co-

bent p

hzeret proxime cum rinmvw Quod antea vers. 8 breviter

dente

dicum fuit verbo 72N82, amplioribus nunc formulis expo«

dncude

nitur

Senfus: ut vero dimitterem eam, effecit clamor fcor-

&atur (

tationis ejus, profanaverat enim terram, moechata cum la-

TEV

pide & ligno

Quze fequitur formula, vers. 1o. nNT 5223 n»,

- YN*

ejusdem fignificationis eft cum altera illa, cap. II 34. br» *2

— N

"nOoN "D, conclufio enim eft hzec:

TRWS

qua quamvis ità fe ha-

berent, ut exemplum feveritatis a me editum eITet tamen

verbis,

noluit red1re —

*enm

Ill. 14

Jos 2i

DQ23 m*w: *23N *2 MicHAELIS, veterum maxime in-

CA

terpretum auctoritatem fecutus, vertit, iterum maritur vefler

bum W

éro. Sed re&e urget ven. ScurEusNEnus, ufus loco XXXI

Yerba *

32

IIT. 14.

15

iice

42. verbum 5y3 cum 3 conftru&um effe, faftidire aliquem,

inxit

cum faftidio rejicere.

Addimus, grammaticam. quoque- ra-

) In

tionem fubeffe, quae mariti fignificationem arceat ab hoc

&Y«

loco.

Etenim *"n5ra2, præter.ïtum, nom poteft, nifi poft-

ondus

habito fermonis ufu, de ea re intelligi, quae adhuc futura

ils)n

effet. Sequitur, alteram omnino faftidiendi, rejiciendi figni-

caVeas

ficationem hic effe adhibendam.

At, inquies, qua fequun-

imam

tur, verba *nrp, ^»nNx2m, ^nn2*, de rebus futuris acci-

& hf

pienda funt. ta omnino eft. Sed futuri fenfum hzec ha-

ne

bent propterea, quod fint copula Vav conjun&ta cum praece-

feritr

dente imperativo 323!, qui non poteft non futurum tempus

includere.

expp

At *nya3 non habet przefixum Vav, quo conne-

NNSS

&atur cum verbo futuri temporis.. Si noftro dicendum erat:

um h

revertimini, iterum maritus vefter ero; debebat fic eloqui,

»» -u

- Hl,r!

— *nby2) qmww, veluti 2 Sam. XIX. 34 ^bN "22 nDN

Nec Da-

Y

Dd ':Ing HQL):QB:;], veni mecum €7 . fuflemtabo . te.

139

THIUS, quamquam univerfuni fenfum bene reddidit, his

, tamen

verbis, *revertimini, peccatores, inquit Jova. . Quanquam

*enim vos cum faftidio rejecerim, tamen vos omnes, fmg'g-

*]os adeo ex fingulis urbibus. aut gentibus Sionem redu-

*cam; diligenter fervavit ufum fermonis hebraici, ad ver-

xin i«

bum *nby3, quod & ipfi verum przeteritum eft, referens

iur ol

7

Y

verba *nriow, "nwan, qus ut futura verteret. Proprie lo-

»^

Cus

I)XN

16

Al 54

cus conftruendus e'ïï fic: redite fibi averfi quamquam ego

üi

vos rejeci, & füumam —

2

fp

an

gvih

TII. 22.

Datu

ln hoc verfu eft duplex omiílio, plena enim oratio de-

[ffyfd'f/

bebat effe hac, mp?M maawD n'o3 imwo üNe nim

4 Yer)

-52 30N j32m jiweNn DON novnaUO, fed neglexit

fed 10

vates füi fermonis formulam interponere, quod ex vehe-

swt lo

menti affettu ab aGionis defcriptione transiret in ejusdem

iUete,

imitationem, -& poterat re&e negligere, nullo incommodo

teluti

audientium , fi loquentium perfonarum diverfitatem expri-

m d

meret voce, ac vultu, geftuque: quod ab illo vere atque ad

V di

inteligendum fuffieienter fattum eíffe, equidem nullus dubi-

tibuitu

taverim. — w£^N MicnaEus reddit, remittam, condona-

ttrio W

bo: at cum 'Alexandrinus habeat, imcouai 7u CUVTQIMATA,

fituj,

vuv, vifus fibi e£ le&ionem deprehendiffe pD2^mmaw,

quze ipfi dicitur maxime notabilis.

Enimvero nomen n2315

verbo N£* jun&um videas quoque Hos. XIV. 5, quem lo

Ye

£um Darurzus vertit: fanaboe vwimra propter defe&ionem

Vetas,

ipfis infli&a, non quod aliam ipfe le&ionem fequeretur, fed

Jenfos n

quod putaret, nomen nonnihil fle&endum effe atque mutan-

(f t

dum ad verbi fui fimilitudinem; quod fimiliter fpeGaffe cur

efte w

Aexandripus interpres putari nequeat, c,aufaï non intelligi-

3 quif

tur,

D

U. 22. IH.' 25

17

W ego

tur

Omnino 32382 et hoc noftro loco non tam axiæ*"iïonbm

ipfam fignificat, quam quze ex defeCtione confecuta effent,

Minus igitur re&te

graviffima damna atque incommoda.

Darurus: ignofcam veftrze defectioni; rectius: medebor, que

Xo d.

gecfidia veffra vobis paraffis , incommoda. --Q 130N recte defivatur

' 'ï'RX

a verbo nDW.

Scribendum quidem legitime erat Y»DN.

Veglext

Sed notum eít, primo, verba, quae tertiam He, pro Vav

So

aut lod vicariam, habeant, non modo pro ea Aleph fubfti-

o jusdem

tuere, fed totam quoque formam a finitis in Aleph mutuari,

ynmodo

veluti NBY2, a nE* relaxans, Jerem. XXXVIIL. 4- quafi a

? eyrti-

N2^, deinde, Aleph quiefcens nonnunquam fupprimi, ut

que ad

s3mw di&um fit pro 33Nnw. Mirifice placet, quae populo

SENS

tribuitur, refponfio brevis, fimplex, & plana, £m adfümus ,

Ondand-

certe tu es Deus nofter.

Minus placet, quod Micsaruss fub-

D

füituit, 1397N, ecce nos fumus tui, & tu es Deus nofter.

n:--u'xb

--

)

--

1II

22i

d-

iwá

'".HD

quam l-

Verba a p£ niv2315 0p95 N quomodocunque

feftonem

vertas, minus plene enuntiata effe ftatuas neceffe eft. — Sed

anr, f

fenfus univerfus non poteft admodum dübius effe. Etenim

cum proxime fequatur hoc, in Jehovze Dei poteftate pofitam

p muat«

effe profperitatem Ifraélis; planum eft, coller dici pro locis,

daffe CU

[7

eragi confueverint, nec vero

p

in quibqs aliena facra antehac p

C

ab-

j

Iil

* .-:io-

^"

113

19

(2

d

l

abfimile, nomen jW5r! fignificationem hic habere copize , af-

n iuanto o ab i u tU iidu ieu/s s st

fey 1

fluentize, quee ipfa alibi quoque cernitur, veluti Ps. XXXVII.

(t ve

16. 1 Chron. XXIX. 16.

Nolim vero vertere: nequidquam

OO ETO

po,ïw

