xertas, minus plene enuntiata effe ftatuas neceffe eft. Sed

defectiorem

enfus univerfus non poteft admodum dubius effe. Etenim

yeretur, fel

cum proxime fequatur hoc, in Jehovae Dei poteítate pofitam

tpe muan-

effe profperitatem lfraélis; planum eft, colles dici pro locis,

:';ei:az?:' Cut

rO

in quibus aliena facra anþehac peragi confueverint, nec ve

yn il

C

ab-

s

18

D. 25. IY. 183j

altbfïmilex,, nomen $57 fignificationem hic habere copize , af-

ii

fluentize , quze ipfa alibi quoque cernitur, veluti Ps. XXXVII.

tuam

16. I Ch.ron. XXIX. 16.

Nolim vero vertere: nequidquam

fit venti

a collibus exfpectanda copia moutiwun, nv pwon, i e. gre-

golïtä, Ái

gum in montanis pafcuis oberrantium multitudo; jufto enim

ao c t

artificiofius, nec graviter fatis di&um, effe videtur, non a cof-

lis n

fibus proficifci montium ubertatem. ^ Contra vero quid magis

modo fi

in promtu effe poffit, quam montes & ipfos commemorari

;uod put

propterea, quod facris nefaftis illi frequentati effent.

Hoc

forte n (

autem pofito atque conceffo dubium effe nequit, quin voci

todo vel

num addendum- fit prefixum », & tota fententia, verbo

CM

haud alio fubintelle&o, quam quod reticetur etiam in altero

fe pfoyt

hemiftichio, fic conftituenda :

gravidimu:

zO n pv5 mya3o pv5

hi, ugd

wana efl ex collibus, vana ex montibus rerum affluentia.

^'pitals

Confirmat hunc fenfum, quze ftatim fequitur, aperta confef-

V fimiorem

fio, turpem aliorum numinum cultum abfumfiffe a multo inde

*eledus,-

tempore laborum fuorum fru&us, greges & armenta fua —

"[* tem],

Certe in mutanda le&ione nihil auxilii qugerendum. — Vete-

"(fe ngu

res, etfi eundem fenfum non reddiderint, funt tamen eadem

*vl qudio

ufi lectione,

" Glle pofí

IV. 15.

uPibus f

VI.'ngeni*ofa eft ven. SCHLEUSNERI conje&ura, loco E^ 3272

^ Ut conft

divi-

IV. 154.

19

O UNETS

divifim legendum effe m^ 1295, ficut nubes ab occidente,

3*

"

Z

M

feu a mari, ut Exod. X. z9 D* mn, aveuoc dzro S'aAacouc,

:1

um

fit ventus ab occidente.

Verum cum id, in quo fimilitudo

lg gre.

polita, fit pernicies & velocitas in adveniendo, non multi-

j'lï'-ïo enm

tudo ac denfitas agminis, haud intelligo, quare occidenta-

. Don o tj

lis nubes aptior videri debeat, quam nubes quzecunque,

qud magi

modo fit a vento agitata.

Minus illud laudare poffümus,

memorar]

quod putet, poft 57 excidiffe verba nv "5, erafa

, Woc

forte in captivitate Babylonica. NNam cum ventus, de quo

. qun vod

modo verba faceret vates, non fit nifi figura & imago ho-

U2, Ya

ftis; commode fuperfedere poterat nomine enuntiando, quod

Y dlter

Et nefcio, -annon huc pertineat

rem proprie denotaret.

graviffimus locus RErskir, in edita a fe J'haraphg JMoalla-

)

kah, Lugd. Bat. 1742. 4. ita fcribentis pag. 86. *Canon ca-

j

*pitalis linguze arabicze, fine quo acceffus non patet ad fub-

etta confel«

«limiorem gentis eloquentiam , & qui vel ignoratus, vel ne-

mulio inde

* gle&us, tricas folet ne&ere inexplicabiles. —Szepiffime poé-

enata -

4tz» rem, quam defignant, non nominant, Vg» gUl ';X:ö.,

um Yeit«

*(fic loquuntur grammatici) propterea quod qui vel legat,

n edett

*vel audiat, ex epithetorum. qualitate & fermonis filo fa«

* cile poffit fenfum affequi. —. Ne quis tamen ut vitium Ara-

«bibus hoc exprobret, quod fic aut fufpendi quis mente,

LUC

*aut confundi facillime & poffit & debeat: politiffimze lin-

Jot

! 'lxy'

hi^

C 2

"guas,

20

1V4 13.

IV. t4.

"

s:mt, verc

*eu, groc puta, exemplum objcio, in qua haud raro

doitover

*pon üna vox aut altera vulgatior omittitur, fed infolentit-

"fimi fepe hiatus, vel eliipfes potius occurrunt, quae ali-

vefpondet

-l":'.".'.ï.v,"

*cugde, quam ex ipfis loci tenore explerk non poffunt.

|

ii J

H

ICHA

* Non pauca funt ad manus, quibus probem , hunc loquendi

gawïs t

*morem non dedeeus effe & maculam orationis, fed in lau-

*dis ac venuftatis parte non infima reputari" — Ceterum

iple Tedd,

haec ipfa nominis abfentia efficit, ut negemus, verfum 13

equfa erun

« wome

avelli poffe ab oratione przecedente. Non eft alieni fermo-

nis, 2 populo profeQi, i.nterppütio , fed ante verba — 335 *«

w:æïma?

fubintelligas: formulam. YwoND, qua commodiffime fuperfe-

Cone

dere poterat vates, fi non verbis folis, fed fono etiam geftu-

ts

que lagubri profequeretur atque imitaretur. cives de rebüus

pontis fü

fuis defperantes..

qu foius

| ïV I4.

ün, E

ï'*ï)n " noli, inquit MiCcHAELIS, vertere, permoBare fa:ier,

t &gritu

fic enima feminine fcribendum fuiffet, *2*9»n, fed cum vete-

vaent x

ribus omnibus, in tertia perfona , perme&abumt.

Verbpum,

Qinpo r

V, BIAD;

ante nomen pofitum, fingularis numeri eft, loco pluralis."

Omnino haud abhorret a more: loquendi hebraeorum, cum

t quii

nomine phtrre/i feminino, quod rem, non perfonam fignificat,

brium ver

conftruere verbum Ji"gelare femininum ,

quod exemplis,

Defe, ]n

1miatio,

etiam ex Jeremia petitis; bomproba; celeb. ScHRoEDEnus,

Synt.

IV

ïV. Iqu Zdu ZIG

24

1

W 'org

Synt. verb. reg. LXIT. num. IV. . Sed hoc tamen loco nullus

dubitaverim vertere, permoBare facies, etiamfi genus haud

Qu al«

refpondeat. f*»n enim refpicit ad fubje&um proprium, n

potiun

t

[

D»*nOmMS.

Sic quoque III. 5 legitur, b2xw myón wvpm,

Lj.tt

endi

ubi Mrcnazris ,. cum de fignificatione verbi 5533 moneret;

:

l xu

ll«

generis tamen . difcrepantiam notare przetermifit.. — "133

- Ceterum

ipfe reddit: doloris tui, i. e. quae tibi doloris & infortunii

caufa erunt. Sed quod nomini re&to adjungitur pronomen,

-

m

ad nomen regens pertinet. Quam diu fovebis im animo confilia

-nw

vaui/fma?

j

; JLDPF./C'?-

IV. r9. 20. AT

a g u-

. Confentiunt fere interpretes, verba effe prophetze ipfíus;

de rebtis

gentis fuze miferiam conquerentis.

Malim Gnor1iuw fequi,

qui folus vidit, continentem effe fermonem, omiffo verbo

dit£5.

Etenim vates cum dixiífet: tua id pravitas effecit,

r fijur

ut zegritudo tibi orta fit, 5 myg w5 *2, ut animum per-

m

g2

vaferit tuum , "35 "p y33 2 "2, jam non fubjicit, quod

Verum,

omnino poterat, Dyew "2, w querendun tibi fit hoc , quo . fa-

ri;, modo: Íed fubito ipfe vocem. fuam ita eomponit, ut ci-

? plürals

num, Cuie

vium quiritantium voces imitando exprimat, ac fere ii ludi-

a

^

LS

"m

yilcaL,

brium vertat. Utitur autem abrupto divulfoque dicendi ge-

nere, in quo fuaviffima ef'r & plane mirifica affectus veri

exempls,

6

m nommw juug

aA R

cum *g;, fed

ROEDERUS

imitatio. C'avle enim verbu

l C 3

feor-

;f;'üä,

22

IV. 19. 20. 2x.

IM. 9.

pere dixe

-feorfum ita vertas o viftera mea, vifzera inea! dolzo! o cor

NV bei

meum ! Aagitatar tor meum ! continere ang mon po[ffum. — 35 ^n2*5*

torjisque

neque przecordia funt, neque quod MrcnarLIs habet, pa-

rietes cordis, ut fenfus fit: frangi mihi videntur parietes

vntüm

cordismei . Sed utr*2n "n2 Amos.VI.1o. Ps. CXXVIIL

yugris f

3 eft interior domus, ita 25 *n2« fignificat intimum cor-

fe con g

dis, h. e. cor ipfum. Le&io edita r »3mw vitiofa effe vi-

perinde £

wmis prot

detur, & hoc modo orta, quod antiquiffimam fcriptionem

Choyoet

nT?TN dum librariorum alii exararent no'TN vel häUïN,

vrh, 1l

alii 'n'zj'n"z;; , effent deinceps, qui utramque le&ionem fo-

ciandam effe exiftimarent.

Utra le&ione uti velis, tua eft

ucipi li

fed motof

optio, fed videtur ad fenfum convenientior nbmzsz.

d

f mox t

IV. 29. |

i, ale S

^"ynm-55 nm Alexandrinus vertit, avyeyopIae 7r46.

ceffe elt:

3 Xwoz, & Chaldzeus, my?N "30 b2 153, migrant omnes

Yeto pofer

incole terrze.

febitant x

Hanc igitur le&ionem, y»wm b5 nm2,

non eft, e

MicmaELs occupat, editzeque przefert, hac potiffimum ra-

tione du&tus, quod non videat, cur urbes, moenibus cinctze,

collecvo .

equites timeant, olim certe ante inventas artes noftras bel-

eutudh f

licas. Valere nonnihil poffit hzec ratio, fi de levioribus va-

Tefüias,

gantium turmarum excurfionibus non poffit non fermo hic

effe

At cum univerfz terrze exitium & vaftitatem immi-

h Vel

nere

IV. 29.

IV. 30.

23

:k 0 (op

nere dixerit vates; facile intelligitur, clamorem ftrepitum-

hy b

que bellicum innui ingentis agminis, equitatu etiam fagit-

.2156[, pa.

tariisque permultum valentis , cujus vim atque impetum

I Datjeog

tantum abfit ut fuftinere populus poffit, ut non modo qui

CXXVITL

in agris fint, fed & oppidorum incole omnes in fugam fint

Iu (t«

fe conje&uri. Senfum itaque magis quam verba fi fpe&es,

a. elle v

perinde erat vertere, vel: fugiunt omnia oppida, vel: fügit

Tiptionem

omnis provincia.

Nec fatis certum eft, Alexandrinum &

à Wi

Chaldzeum vere le&ionem fecutos effe, quae fit ab edita di-

tonem f«

verfa.

Illud autem certum, $*yn 52 pro colle&ivo poffe

? al

accip. Negat quidem Mircnazs verti poffe : omnes urbes.

S

Sed morofius hoc przeceptum effe vel ex eo intelligas, quod

ipfe mox ejusdem commatis formulam * 52 nmawy red-

dit, alle Stzedte find verlaffen.

Et fic omnino vertas ne-

':)&'fï': "2

ceffe eft: aliter enim non effet, quo j713 referri queat.

Si

«xt ommes

vero poíterius ^yr ^2, di&um de urbibus ipfis, in quibus

*»m.

habitant homines, collectivum effe poffit & debeat; dubium.

ffmum r«

non eft, etiam prius illud, in quo metonymia eft, poffe pro

colle&ivo haberi.

bus cinéi,

Vertas igitur, wniverfa fimgularum urbium

lts bel^

enultitudo fefe proripit, nec eft, cur aliam quandam lecionem

requiras.

joribus v

IV. 56.

fermo Tic

ln verbis "" ^DNY duram atque infolitam. enallagen

kemm p

ineffe

J

—

^

4

IV. 30.

V.1-—6.

UNTINEENESENCNEIS

inelfe diCit'MICH.A'EEIS , miratus etiam, nullum codicem,

fori poll

emendata hac anomalia, feminine habere rYTY3. 'Verum,

áem dl

fj vel centenorum librorum fcriptio extaret r1YT?; haud

bonus &

tamen dubitaverimus veram pronuntiare leC&ionem editam

Teutn ol

7Y TU, nec infolens prorfus ac novum videri debet, quod in

alimis

aliis etiam locis apud Jeremiam cernitur, veluti lIl. 5. IV;

m m

14. Ut oratieni figuratee interfpergat aliquid, quod ad per-

probe ex

fonam propriam refpiciot. "3w qui putent vertendum effe

geftam enà

veflatum, feu caflafom, -errant.

Hebrzeorum .enim partici-

explorate

pium omnium temporum effe poteft. Veluti Jer. XXII. 11

Negletta

YON MTUUN*S nna -,'77;3,-) -(D2n eft rex, qui regnavit loco

mutr nunc

patris. . At cap. XXVIH. 16 in verbis r2 mnw mnowm de

ve, & qu

moriuro -dictum eft participium.

Similiter & noftro loco

cum nemin

"o ile eft, cui futurum, «t deformetur habeaturque

Yi Qgnito

ignominiofe.

Ceterum ^YT5 non magis ad feminam perti-

TUm, QUP

nere, quam ad perfonam quamcunque, docet locus Jud. V.

uf efent

27. ubi Sifera dicitur humi jacuiffe ?YTO, turpiter defor-

matus.

ios fine «

Jehow, n

V. 1 — 6.

guti eos,

In«a czp. V. parte, qua primis 6. verfibus abfolvitur,

t s

cum videamur nobis fingularem aliquam, fane clegantem,

Ut fete nor

fermonis conformationem deprehendiffe, aliis interpretibus

Vets, 4, fpc

haud obfervatam; non abs re fuerit, declarare eam .& fi

bejos hnj

fieri

V.1I-—6

25

em,

fieri poffit haud improbabilem reddere. Itaque fumma qui-

LX"X

D

dem eft hzec: Ne unum quidem Hierofolymis fupereffe, qui

1131&

bonus & probitatis vere.ftudiofus fit, ut urbi veniam apud

il

t

Deuim conciliare poflet

Et poterat omnino vates rem pau-

N il

cifimis abfolvere, íi diceret. O2vt» nor c'*5wvrv2 DN

ls .

n9 n»oN| n2 5N uvr2».

Sed ut certum hoc effe &

X ad net

(l

probe exploratum perfuaderet audientibus, quafi rem vere

ne

iB

geítam enarrat, fingitque, miffos effe a Jehova, qui urbem

QVXN

i s

T U"

explorarent diligentiffime, ut referre deinceps de ea poffent

M t

Proxi-

Negle&a autem eft przevia formula rm wOW 52

22

mum nunc erat, dicere, peregiffe legatos mandatum Teho-

"-* le

vx, & quz oculis auribusque accepta effent, retuliffe

At

Roltro loct

cum nemini dubium effe poffet, quos adhibuiffet ipfe Jehlo-

leaturque

va cognitores, promte ac vere fatisfeciffe officio; miffa ite-

ff?ä*

rum, quze narrantis effet, formula: *fecerunt itaque, quod

ï"d 3

juffi effent illi, & mox reverfi retulerunt hzec", nuntios

Of«

ipfos fine mora inducit, fuo nomine verba facientes: *Tu,

Jehova, nonnifi 'quod verum eft requiris; tu quidem cafti-

gafti eos, fed nullo eventu, funt hominum pervicaciffimi ,

; ADIQICUE

nolunt ad frugem redire.

Quod cum ita comparatum effet.

) -mmïdm

ut fere non poffet non fidem omnem füperare; inftat vates

orpret1DUs

vers. 4. fperare fe, rem aliter compertum iri nonnifi in ple-

em

bejos homines ifta convenire poffe, qui, quo fint rerum di-

QU

D

Vina-

26

V,I——ö.

yeris, *

vinarum rudiores, negligentiores etiam fint officii, fefe vero

TP

optimates exploraturum effe, qui fint rebus divinis inftru-

&uflimi, — quod certe.eo dictum eft, ut graviffime punge-

fiec 7

&^

h^

Y

ret civitatis proceres. Erat nunc quidem narrantis, fubji-

41

cere, impetratam a -DeQ moram fuifle, ut primores reipub«

lus fic ,

lice conveniret, ipforum animos moresque exploraturus,

aiexss |

fit, uj

Sed miffis iterum omnibus, quze interje&o tempore fa&a

Iicas vel

effent, fubito ad id properat, quod caput rei effet, fubji-

dens verfu 5 — YT (2^2393m) non "m etiam hos, pri-

czp'xem

marios civitatis viros, jugo excuffo libidine ferri ac fcelere.

l

Quibus auditis Jehova ipfe nunc pergit verba facere vers.

Áigurum -

6. — Quse fi re&e a nobis expofita fint, vehementef fane

errant , qui non de bonis, ac bonis civibus generatim, quos

D

quidem non plane defuiffe credibile fit, fermonem effe exi-

Suntur p

fiment, fed de bonis magiftratibus, ita ut czw» mv ft,

ententin

qui re&a ac jufta exerceat judicia. Judices omnino; neque

lp etíam

hi foli,. fed omnes nobilioris conditionis cives univerfe, fa-

Sed mone

cerdotes maxime, funt qui potiffimum petuntur: at fimul

4dmodum

omnes omnium ordinum cives comple&itur gravis hzec ob-

tqUe enj

jurgati)o', nullo difcrimine fa&o, nifi hoc, ut rudes ac ple-

& ys

bejos homines ex rerum divinarum ignorantia haud. parum

(ffime v

excufationis habere, non obfcure innuat vates.

Quem fi

( ipfe

nonnihil inclementius feciffe & juftum modum. exceffiffe di-

I0 gm

n

of

xeris ;

IV I—'ö V 310

27

V Vero

xeris, equidem non admodum repugno: facillime enim ao-

3 ]

luV

cidit

ut indignatio erumpens animo in preceps feratur,

i

pu

n

Ceterum

cum in verbo

d

hnec leeitimo fe modo contineat

! hwf

&mh2 vers. 3 hzreat Miciagrnrs, quod ab eo, qui confum-

w

Dub.

tus fit,

emendationem nemo fperare poífit ,

ut ipfe haud

QTQOTQS

alienus fit a le&ione nrnn?2, vexafti eos; haud alienum fue-

OT€ ïa La

rit, vulgare illud przeceptum commemorare, quod quz vel

Dli-

Deus vel ipfius nomine propheta facere dicitur, haud raro

Js r x[ïX*

capiendum fit de pr2edictione.

Verba igitnr mm2n &

aC CT.

mmb52 verte: fignificafli, te £0; percthrutn e[fe , afque adeo tx»

£ Vefs.

mzäïurum EE

w* 1^na

N s

)

J

g J0S

ïä

D-;a-n—Hv MricmaELrs poft alios vertit, /acerdofer domi-

a exi-

"antur per £os

& miratur adeo, fuiffe, qui non fecuti fint

; D) ?

: din.

V

fententiam non grammatice folum expeditam, fed experien-

ti; etiam ac vitze humanz confuetudini . convenientem,

neque

velk

Sed monet ven. SCHLEUSNERUS, interpretationi ingeniofze &

t hjn(.ü

admodum probabili non favere hebraeorum ufum 1oquend1,

wet ol«

neque enim pmnvm br minifterium apud hebrzos denotare,

fed potius dicendum fuiffe prmma. Atque hoc quidem re-

hC?

fum

&iffime nobis di&um eífe videtur:

Sed non probamus,

]uïr;

(lueà J

quam ipfe ample&itur, interpretationem, ab A. ScnuLTEN-

(«e&

!Te Aj

si0 propofitam, cui mm*m ^ eft, ad morem ab ipfismet

j'uee

ordi«

mm

28

V. 31

VLE.

ordinatum ac inftitutum , aut pro folemni fua regula norma-

peïa

que agendi

quam a patribus acceptam propagant

Cer-

frotuun

tum eft, Iob. T. 14 nmm 5x fignificare, Juxia tor, nec ve-

quulam

terum inter ptetum quisquam eft, qui aliter: verterit.

Ita-

Sad

que & hoe loco vertas: falfa vaticinantur prophete, &

ym [

juxta ipfos dominantur facerdotes, h.e. accommodant, quae

qu, q.

necelle

ipfi docent, prophetze ad confilia facerdotum, quibus id uni-

ft m

ce conihtutum eft, ut fuam au&orltatem tueantur , & fuo,

non publico, commodü inferviant.

pus Qu

Nec magis probamus

conj ecturam,

ante verbum *Y37w excidiffe vocabulum N5,

VWoc l&

& -2 hoc loco reBum, virtuti & grobitati covyämmzeum fignifi-

SeuRDED

care. Quid enim poffit magis ad illud appofite dici, quam

f/t mapnt

hoc: & populus, qui meus effe debebat, amat hzec ita effe ;

hoirotitari,

fübintelleto tiv3 ante 15, h.e. non illubenter patiuntur

Mtrocinabi

homines fe ita dec:1p1 atque a me abalienari.

— [n voce

b

nh*ïnæä femmmum habet locum neutrius,

ut in 71322,

hibito e

cap. IV. 28.

D'"DN non eft finis ipfe, fed quod fupereft,

[2

five propius five lengms abfit, tempus. Verte: guid demum

dicatur, |

poflhar faeietir? Duplicem hoc fenfum. fuftinet, five hunc,

furit tom,

quem DaTrHius expreffit :

quousque tandem ruetis? five

Weter «

hunc quid olim fametls, irruentibus divinis fuppl.l.cns*2

verb. XVI

VI.

II

Abu/r?*dam

"-5 VENEMA, MicHAELIS, DarhIUS pro veri

nominis

Á$) M Boc

impe-

VI. IIO'

29

* mïmä ?

imperativo habent, igitur Dei hoec ad prophetam. di&a effe

(

Eä

ftatuunt, & Darrmivs interponit quoque in fua verfione for-

DC ve.

mulam: effunde (iuquit Jova, iram meam) fuper parvulos ——

.

lt«

Sed videtur hoc juftam aliquam dubitationem habere. Et-

MT &

enim Dei hzec ad prophetam verba fi dicas; ad Deum quo-

A0 , QU&

que, quae proxime antecedit, vocem converfam effe ftatuas

Is 1d uni-

neceffe eft, quod haud videtur admitti poffe, cum dictum

& l,

fit YT »23, mrm n2n, non"]1»243, "nen. —Alexandri-

yroats

nus quidem reddit: éxXxs» i wrri& i£o9-w, vcrum cave

üm N5,

hinc le&ionem effingas "j2wN.

Enimvero, quod celeb.

» liruif-

ScHRoEDERUS vidit ( Syntax. verborum reg. LIV.) infinitivus

q, qum

eít -mw, . pofitus loco futuri —imUN , ut VIL. 9. qum faurari,

t jta ell;

latrotinari, €7 moethari, €7 perjerare? pro: num furabimini,

vatiuntut

latrocinabimini rel. — De fenfu formule m nen nw

- a we

»nw^Omb, que alio loco di&a funt (Diffriatt. pag. 159.) ad-

n "^

';

obamm F

hibito etiam ufü fermonis arabici, in quo agX gluriemdum

] fopeeft,

grazbuit, quam maxime ufurpatur de infpiratione divina, ut

guii du

dicatur, l&& 3JJf &.939, non eft eur hoc loco repetamus.

(ive hune,

Juvat tamen ad illuftrandum hunc arabice lingue ufum

eüs? lf

proter ea, quze ScuurTENsiUus dedit (4mimadverr. ad Pro-

Apud

ylicis:

verb. XVIIL. 8.) nova quzedam exempla adfcribere.

Abulfedam (4unal. Moslemic. Tom.1l. pag. 236. edit. Hafnien-

fis) Al Bochári, au&tor celebxatiffimi traditionum voluminis:

eri DomiX

D 35

ita

'VV/C-

ET

39

VL rr1

VI. 16

7

'

ia de fe loquitur

verbis |

gmnetm

g,)k«fS Qiquawu "o o Lsïa, cAsi ia cXsgM

deglutire. fa&ius fum , h. e. divinitus in animum menm in-«-

Tabeat

ditum eft ffudium trad/tmzzun, eum decem anmus natus in £ri-

[)'"17 f

vzo adhuc verfarer.-

l

yi

jetl dhr

Et in Zmotett, hifloriz. pag. 707. de homme quodam fanatico

referuntur haec:

7

m Íe

lege). XEssuo. «v ,UASQJ GS^8 B9 CQAAM (

[ .&3&3

ficefe,

d

O-kw WHX'W B) quodc 2

; AA

(Uxxm«o

V aC

8.)&/0

TSUI BegAs.. FLHH B ssl UX(: , Ms

uigat

quem uj

Diverfig erant de illo homimum fententiz , aliis fidem illi haben.

libus, alis dolirinam ejus examinantibus. Coufrfjus Theologo-

Inaxune

rum. ejus mujlz inffituti fuerunt , in quibus inferrogatus , unde

'ocem z*

-

Toneamy

fintentiam. fuam haufffet , refpondit, infpirationem e[e, Deum

Jíbi talia ingerere,

Vb g 17

"N

Bene quidem fenfum reddidit DavHTUS

vertens, [ta

0S,

prop

enim eos admonere folebam: ftate juxta vias — At quae

aptilfi

expreffa leguatur verba hebraica, fola ad hunc fenfüm non

EHf

fufficiunt. Formule enim, m *£N m», vis atque figni-

U. que

ficatio, quod omnibus conftat, hzec eft: Dei verba funt qua

Q utv

fequuntur, vel preffius: hzec funt, quze Deus mecum com-

tonum fp

municavit a me renuntianda, nec formule ambitüs in folís

íi

)

m

|

f

verbis

TU

*v

MÉ 16. 12. 535 TS-

Ij

&

verbis n2uz59 — — v15g confiftit

fed latius patet

Ms

omnem, qua fequitur, orationem compleGitur.

Ut igitur

Qm t

habeat 1Ywow, €79 dixerunt

quo referri poffit, quemadmo-

if*

dum proximo verfu idem Ywom" proemiffum fibi habet ver-

bum *DiPpnm), omnino poft formulam mym àe£N n2 fup»

ianatito

plendum eft verbum *r^ioN, & nunc demum appaïet ves

rum fenfum effe hunc:

antea quidem eos admonui vías di-

V '—,U

|

fpicere, & rectam illam fcifcitari, qua ipfis procedendum fit

(M'.w

ut tranquillum locum confequantur

— 1332 videtur ex

ORU

vulgatiffma verbi arabici fignificatione talis locus effe, in

' )thh

quem fubinde redeas, h. e. quem lubentius frequentes, quo

100

maxime dele&eris; ut fit idem fere quod rm5. — Pof

V, tutdt

vocem LD'Z

iterum addendum effe pm'wow, vix efít quod

H Dnm

m oneamu

MII'r9.

-11-.&:-1 mi2mnemO52-DN nmyvor p55 Verba hoc fiver-

$,

H

tas, propterea u£ facialis owmia illa . abonimanda,

profecto haud

aptiffime cohzret oratio

VgNEMa igitur cum fequentibus

'hhæ

conjungit,

eumque fequitur Darnius, locum fic interpreta-

i fon

tus

quae tanta fcelera cum a vobis committantur, neceffe

tque teni«

eít, ut vobis hsec zedes

Ia-

1LC€

qua ex nomine meo vocatur

tronum fpelunca effe videatur

Sed obftat particula 73, voci

D

com:

)

y2 proífixa

Adfeverantis quidem hic effe proecipit V -

I5

NEMA

erois

VI. 1o

32

L

LÀ

Al jl

NEMA.

At quomodo adfeverantis effe poífit, cum nomes,

zeftimat

cui adhzret ,

fit in regimine collocatum?

Interrogantis

petqua

autem fi fit ; verti nequit, meceffe eff, ut vobis rel. hoc enim

fenfu dicendum erat :

m x5 nvb w»n

Nec

quam MicnaEL:s in verfione reddit fententia, und fagen,

Vet

Wir find reingewafchen, mit dem Vorfatz, alle diefe Ab-

detut ,

Ícheulichkeiten künftig noch weiter fortzufetzen, fatisfacit

Brandoy

videtur illa injuriam facere Judzeis, eosque jufto impuden-

Áeit Flei

tores exhibere, Íi jyr» intelligatur de animi propofito.

Ira, quà

Aptiorem fenfum exprimit GRor1Us, verbis: liberati fumus

Conftat

quamvis fecerinus rel. modo loquendi ufu probari poffit haec

(um (0La

Nobis . vero errare videntur

us YU

vocis 17225 fignificatio

qui

nomen na3r3nm de íceleribus antea commemoratis, furtis

fieretit

caedibus, adulteriis, perjuriis, di&um effe velint: quis enim

(xedte

quaefo fuerit tam infanus, ut fibi perfuaderet

ad Deum

fova fb

conciliandum talia valere quidquam poffe?

Séd farra in-

D 0D1€C

teliguntur, quae folebant ab improbis hominibus peragi

Qu Q

quando aedem Deo facram accederent

dicunturque hzc

ffb foli v

miazrtn, ex fenfu & cfümatione Jehovze, cui in tanta mo-

a, f

rum pravitate non poffent non molefta effe atque invifa

at eh

ague fenfus eft: fceleribus vosmet indulgetis, at quod ta-

fac

inen aedem meam frequentaäls precibus aliisque facris va-

gers e

cantes, pufatis, vosmet evaüiïe; nihil VOb]S periculi a Je-

JDInUS, 9

hova

L]

VTT ':z'*ï.a

—

3

3

| mïxwï

hova timendum effe, fcilicet quod fint magno à me pretio

Tropantis

?eftimanda illa facra, quse tamen non poffint non effe mihi

C enim

perquam ingrata.

eC

VIL.. 2r.

i

el,

Verum loci fenfum neque MicHaELIS affecutus effe vi-

liele Ab.

detur, neque Daruivs.

Ille fic vertit :

thut immerhi&

Qtsfacit:

Brandopfer bey andern Opfern, und effet bey der Gelegen-

npuden-

heit Fleifch.

Hic: multiplicate holocaufta & facrificia ve-

ropofto,

oTUP UUPUTYUPEUPEIPDTPTTNEUSVNPUTTMIYENTUPUNPUM UPU EP UPPU TU TEU PT

ftra, quantum voletis: vos carnem comeditis, mom ego,

Vi fumus,

Conftat, primarium genus facrificiorum holocaufta fuiffe,

7/h Itec

qua tota igne abfumenda effent: in reliquis autem facrifi-

|

,

l

AL

ciis vi&imoe partem haud contemnendam ceffiffe in ufum

?, furts,

offerentis, ut ipfe, quibuscum vellet, rite ea vefci poffet.

us enim

Credibile autem eft, prophetze, remiffionem in colendo Je-

3d Deum

hova fubinde gravius expyobranti, ]udzeos vel di&tis vel ani-

j i«

mo objeciffe, vanam eH'e iftam reprehenfionem, ne holo-

& ne ï'"('

caufta quidem ab fe intermitti, qua, quod integra Deus

e loc

fibi foli vindicet, oiï'erehti ne minima quidem hoftiz parte

à 110-

reli&a, fumtuofiora fint nec nullius pretii munera.

Itaque

e n ld

negat ]ehova fe holocaufta majoris zeftimare , quam reliqua

nl

facrificia falutaria, licere per fe, ut utrumque facrificiorum

r's Và-

genus eodem modo habeant Judzi, & ipfis holocauftis non

g

*

rninus, ac kreliquis. victimis, vefci pro lubitu poffint. ,1',7:.:,;«:1

(

E

ii

E]

34

VIIL. /13. 13 15.

-2 breviter di&um, pro ww2 nz»mbz Yy^2w3, comedite

"

holocaufta veftra, Fanquam carnem communem. — :

famrma

VBIL 45 E 15

j

(uis a

pin cnb inw| Diverfimode hzec verba aöcipi ab

commot

interpretibus, MrcuarLis obfervavit. Et ipfe quidem vertit:

yi h«

& quz dedi illis, transibunt ab eis; etiam ven. Scurgus-

Prophe

NERO probante hanc interpretationem , utpote fimpliciffimam.

auio p

Sed non putaverim, verbum jmw) verti poffe, € dedi, cum

AMiratut

verbum prateritum non adfit, quod proecedat.

Eft *ero

alius Jeremize locus, ubi verbum ^27P regere accufativum

pulus,

us elle

perfonze videas. Cap. XXIIL 9 $** i»xz 33 eftvir, quem

vinum occupavit.

fiim fa

Itaque noftrum locum interpretamur fic:

nunc vat

& conftituam illis, qui eos occupent, pervadant. Et nunc

Modo

hn

demum aptiffime cohzeret oratio cum fequentibus.

ánte verfum 14 fubintelligas formulam *32N* TM, tunc,

lopuent

hi?

irruentibus copiis hofüilibus , dicent qui in agris funt. —

j exlio

nmo72,2a Vgrbo D2"7, quo exícindendi fignificatione uti

k

&t fiben

amat Jeremias, futurum "Niphal eft, pro 272, reciproce ac-

lendee

cipiendum, ibi patiamur mos exftindi, quandoquidem Shehova ex-

ftindere mos decrevit.. — — Vers. 15 rj infinitivus eft, loco

3 i,

verbi finiti 33* pofitus: nam & hzc verba pertinent ad:

tneliora

expeta

orationem defperantium. — Vers. 16 fuo nomine verba fa-

pheta fi

Cfere pergit Jehova-

VIIL |

35

—

W—

VIH

18 feq

— *ym "bp *mhyb25 prophetz verba funt, qui, quod

fummam

,

quae nunc reipublicee

immineret ,

calamitatem

fuis jam oculis cernere fibi videretur, animo vehementef

commotus exclamat

o retcrealiongim meam pro moerore! h. e

iL

x/'I LI*

in hoc tanto meo moerore ubi folatii quidquam petam!

n

Prophetz etiam, mon Jehovze, verba funt, quoe fequuntur:

audio populhum meum clamantem ex terra longingua ,

aby;ama.

QU

Ef teo

Miratur propheta, qui fa&um fit, ut ex patria exularet po-

AL VU

pulus, qui Jehova ipfo, potentiffimo numine, rege ac tutore

üem

ufus effet

Tgitur quaerit

itane S'ehova mom eff im Ziong? qui

YnY

ul

fedem . fuam ibi habere folebat rex Jehova, ab ea abef 2 Poterat

nunc yates ad quaeftionem fuam refpondere hoc modo: j2N

Et nunc

b

nm532523 mv ns jo?p2n, fed vifum eft, Jehovam ipfüm

E LU']C.

loquentem inducere, quid me fimularris fuis disque alienis irri-

at

—

farunt2 Subito alia perfona loquitur, populus, isque dudum

t

in exilio verfatus, dicens: prateriit ameffis , las peraäïa eff , met

")'ïe ».60'

jproce Q*

mos liberi fathi fumus. In quibus verbis videmur. hobis depxe-

hendexne ahquïd quod fpeciem habeat proverbii, ufürpati

] CWM

ab illis, . qui po&quam exfpe&affent ,

certo aliquo tempore

eit loco

meliora fibi eventura effe, tandem vanam fuiffe fpem atque

^ nþ'ï[ ad

m

exfpe&ationem fuam intelligerent.

Denique vers. 21 pro-

"cl .)a f x

pheta fuo ipfius nomine iterum verba facit, ob populum, in-

E 2

qulens

[HL

30

VIIL. 18 feq.

IX. 4 feq.

5:')*1 B".-

quiens, memum sifere fauciatum. €7. ipfe faucius fum. — Quae f pro-

VCJ'bUJF

phetze fint, quod nemo dubitaverit, etiam illa »5ip-n2n

"V2Z-D2 nEYW vers. 19 prophetz?, non Jehovz, verba fint

nomme

1

neceffe eft. — . Verbum m5»p aptifüme a Jeremia, etiam

j2

rl

l

XXX.17; & XXXIL 6 jungitur cum nomine n2"M, eft

éontendi

enim 52^N ille ftatus vulneris fanefcentis, quum cutis quafi

loborate

e/cendit novamque carnem obducit, quod ex Gjeuharii verbis

gantem,

mjAm AT

Hn:yt

intelligas , gd:»'»*ukfi exxho lol ? Jæü'f ä:*f..y JJ QJg.E QUs

525

fraudem

O Qeade u)igüï-f)ïxg " »;*sf —

ö.fxm'zf JGL*: L

ter Ye

!

].

v 9 5

S?F exlo , h.e. apparet n2 vultie-

audiendut

ujxxüb L:X.Xxm" J).c

rir, quum abit ejus. [amies , €7. adeff. caro illius fana €7 rubicunda,

firit imur

quam tamen momdum efcenderit. cutis, ut jam mihil amplius. eguira-

(ccapavit

tur wifi eftenfio cutis €7' deficcatio. — . Magis poétice Efaias;

^quam m

" TéCRpLa,

LVIIL 3. rxn mn^óm2 n2^N, repente progermiimþit,

[']9

u COR

IX, u fü.

I fubit

| 355 mzm -MLCHAELIS . Vulgatam fecutus,. vertit: la-

Y2D ver

Borant , Ut inique agant. Minus recte. Addit: * Video

ab Alexar

*plures in ee confentire, ut pro myn verbum aliqubd- plu-

gt io

*rale tertize perfonze legendum . fit: quod receptam leGio-

Temiz fot

"nem admodum fufpe&am reddit" ^ Nos, quod fufpe&um

Qu etiam

efie poíffit, plane non cernimus. Etenim ut Vl zi di.ci.ta.gf

Ainc m

b

1X. 4 fq.

37

P-WL "'?ïO-

miy

"m

b CnNSS, & RV 6 an

"nN52, ita hoc quoque loco

,R"..-.-

Ini

verbum m52 jun&um fibi habet infinitivum, myn, omiffo

hl

nomine p2^*" nwN, quod extat IIL 21. eftque fenfus formu-

, em

]1ae

ultra modunmr, ut vires vix ferre poffint, male'ager'e

"N, eli

eontendunt. — Nec erat cur in verbis m:50:5 "23 "nv

M

lts qua]

laboraret tantopere Miciakri, ut aliam, nec illam perele-

Very

gantem, le&Gionem comminifceretur, hanc, -:nn;.,; T^ 29

N

Vs

niWel npgo. redit damnum poft damnum , fíraus poft

fraudem.

Editze enim le&ioni haud quidquam deeft prze-

«" m

j

hr

tes verbum quod dicitur fubftantivum, frequentilfime fub-

at ii il

) 27772

audiendum, ut idem fit ac ^; "r2 2WY nnN, tu ver-

vibutis,

Jfaris imter. homines fraudulentos..— Atque hoc' quidem Darurivus

J FITUTI-

occupavit, re&iffime *ego quidem , inquiens, ex regufa* )

» Viniss,

*quam mihi ipfe fcripfi,. femper acquiefco in le&ione textus

dä! *

*recepta, dummodo ea fenfum exhibeat aptum & gramma-

*tic2e convenientem, quem hujus loci effe arbitror."

At

ipfe fubito migraffe hanc legem nobis videtur, 'cum. poft

vertit: ln«

"385 vers. 6. excidiffe ftatuit nomen 7^, quod non folum

: ^Vidto

ab Alexandrino & Chaldzeo le&um fit, fed etiam ab pro-

iquod pli«

pheta ipfo expreffum cap.IV.4. Eft quidem familiaris Je-

tam leto

remize formula m*55y y^, cerniturque preter di&um lo-

t

ceam. etiam. XXI. 12.. XXIH. 2.. XXVI. 3. XLIV. z2.

Sed

| füfpe

1 H

hinc non magis efficias, hic quoque fcribere debuiffe vatem

E 3

5225

j

38

IX, 44eg.. IX. 1.

Jaque €

WwOp n2 yno222, quam in promtu fuiffe verfionis au&ort

eyerioX

vocem, quae poffet accedere ad explendam fententiam. Quie

lhl(—' qr

contra inducere potuiffet librarios ad omittendam lectionem

D:, A ^

7^; fi unquam adfuiffet, caufa probabilis haud intelligitur

Í

m

Sententia: quid quefo aliud. facere. poffm . populi «ei caufa? fatis

plana & perfplcua ut nec addendo p* multum eam juves,

mmine

nec omlttendo quidquam ei fubducas.

PM utii

yut d !

IX. 11

Is quo

In priore parte verfus eft parallelismus fentenuarum ,

vet] no

4 iCl

hoc modo conítituendus:

d

$ CXIUL:

-hM j9$ n2nmn u"wn ^5

n6 *11'7:»: nDnmm2» 33 $UN uveNnm

functa 0p.

Si quis fapiens. fit; intelligat illa,

fita d

fanden p

Si quis fit, ad quem locutus fuerit Sfehova fignificet illud

Vav, utrique futuro preefixum, eft dodorixov, ut Hos. XIV.

1oc ef

10. nam 1N *5 refolvendum in pB2r v5 DN; nvw»

p t.ï Læ QX

pronomine neutraliter pofito, di&tum pro 334 QWww nN "

Iil, Tirod

nmim; nNT non, quz fequuntur,

fed . quae funt ante di&a

Jeruntur ,

complefhtur

Verba prophetz funt,

Jehovam iterum in-

du fats

terpellantis, ut verfu quoque 9 interpellatio eft: nam verba

interitum

&

^"23 NUN nonnifi permittentis

ipfius igitur Dei effe, quod

fapiens

Darurus ftatuit, . vix quisquam- perfuaderi fibi paffus fuerit

Idicare,

Ita-

IX. i5

E

39

)

NU

Itaque cum ]cl'uwa-dïxi et, in eo fe -eiTe;, ut Hierofolymis

- Qu

ä

everhonem,, & relfqpis- etiam urbibus judaicis valtitatem

XHonem

inferat (verbum ^nno! vers. ro pendet' a futuris "]pzN,

ligitur

Dpznn, vers.8. debetque & ipfum fignificationem futuri

? Bs

temporis induere); vates vehementer commotus cogitatione

1 res,

imminentis publicze cal'amitafis, evocat & commonefacit

primum eos, qui reliquis cautiores ac minus temerarii fint,

ut hzec fedulo ad animum revocent, &, quantum pofüint,

aliis quoque ftuporem excutiant : deinde excitat, fi qui fint,

mtarymm,

veri nominis prophetas, ut, qu:e a Jehova acceperint, man-

data ftrenue & ipíi referant, h. e. minis ac metu immínen-

