KaI600-8_8

ds

P

&

X

3

x

;

s

4

AE

k

"i

4

n

Vs

&

k

"

at

z.

2

d

V

Y

M

.

n

*

*

-

*

w

4

"e

k

s

5

U

s

F

"s

$

*s

z

a

s

u

e

"

A

d

Y

*s

"

4

*

-

*

i

Ts

2

d

*

o

d

4

-

T

x

u

d

r

1

k

d

E

*

x

r

*s

d

r

^

2

s

*

o

w

d

V

5

5

*

VU

s

y

$.

*

$s

Y

k

:

o

4

w

*

E

v

,

^

*

£

5

i

»

5

M

u

P

k

w

n

o

OCU

P

"

z

:

.

A

M

m

5

m

p

4

m

*

"*

*

&

*

n

W

s

Ü

*

EX

*

"

A

2

£

4

h

*

b

i

4

x

^.

5

A

W

&

Vr

r

*

kre

&

z

À-

o

x

"

s

A

"

:

*

n

v

Ms

u

*

A

E

4

Es

*

*

T

x

*

U*

x

At

-s

2

v*

z

AE

Y

n

us

s.

—

w

4

&

A

n

—

z

m.

i

e

2

Y

u

T

M

T&

o

^

7

2

3

Y

*

es

s;

s.

^.

&

*

»

e

s

m

V Arre

d

^*

-

A

)

£

j

w

:

:

v

$n

x

-

x

d

2

z

*

*

"

-

1]

(.H

*

*

d

A

d*

5

d

N

E

*

"

d

2

Av

P

*

At

x

W

x

L

:

W

us

d-

v

x

-

:

D

À

:

s

:

m

Y

à

?

s.

$

^

"

t

C

*

x

*

u

"

s.

A

AUE

"

z

i

ass

2X

s

E

1

2

d

*

.

L

-

N

m

d

.

A

e

5

*

a

Y

5

*

-

M

^

*

s

AX

k

X

5

:

*

P

Qu

38

hC de

x

P EL

x

5

H

a

3

*

*

z

"

"

,

d

AC

A

z

*

a

b

s

E

.,(

$

o

n

A

h

p

^s

w

s E

T

*

E

À

A

0j

V.

w.

um

E

s

m

*

€

r

s

s

x

E

f

"

A

i

5

r

E

s

*

A

"

?

*

-

2

L

*

t

d

d

A

E

*

:

*

v

:

*

-

^

b

C

w.

*

A

-

r

&

3

3

CR

P.

:

*

C

Vs

»

A

^

i

»

2

:

n

s.

-

$

M

:

-

:

&

E

*

d

U

Ti

T

E

RC

A

-

c

A

s

^v

i

Y

-

x

T

:

5

*

T

E

v

As

M

:

z

:

V

»

&

O

«

u

E

:^

:

s

A

$

"

t

A

W

Y

"

a

"

At

e

*

.

a

a

AA

-

e

£

"

vt

ia

E

"

*

-

s

-b

Ms

s

x

*

2

*

A

w

Es

z

"

"

-

..

as

o

»

:

*

*

*

"

E

"b

"

)

"

C

v

MOR

:

&t

AC

W

i

z

6 A

-

n

o

"

:

*

R

d

Q

33

6t

*

vt

"

CA

j

k a d-

?

*

gX

w.,æ

ké

As

PA a

v

iA

Y

E

k

w

a

Hx

:

r

"

d

r

w

ss

v

z

*

3

2

V

s

CALN

v

»

AA

d

x

a

3.

u

w

.

A

d

p

^

i

x

*

u..

*

-

Ü

m

u

Ed

s

D

k

v

r

& M

Ts

Y

E

:

E

ia s

z

*

*

x

:

Y

"

w

M

P

H..s

:

A.

^

v

.w

i

-

-

s.

e

3

Es

A

2

M

"

*

e

5

r

-

yse

E

:

u

VOA a u

E

T

N

x

kR

2

*

d

J

5

E

r

v

P

$

".

-

p

H

&

m

v

s

Se5

"

*

um

"

d

z

z

*

W.x,

*

»i

g

$

"

:

-

*

E

Va

A*

La

a

D t

d

*

^

CA

*

A

"

5

?

1

*

o

v

$s

.

*

z

u

"

z

»

z

z*

e

Rn

LA

p

s

y

f

&

.w

:

:

s

ia

D

s

A

w

N

u

2

*

4

.

v

»

YUR

)

M

"

z

"-

A d

*

*

*

*

*

A

m

5 p d

-

p

$

.Hæ

*

-

2

: i

x

ATAEAA

*

*

:

d

J d

*

.

x

$

s

p

.

A

E

POR

d

x..

M

$

(

3

w.,

*

e

M

s

$.

:

-

r

k

EUV

R CAC

*

*

"

z

*

ha

r

A

t

*

Pa

3

E

D

"

x

p

2

a

"

EE

e

*

s

z

5

x

m

E

i

2

j

V

:

*

À

M

i

u

"

w

£^

zm

s

t

i

E

*

*

*

-

*

BC

5

aC

"

us

m

^

N

E

w

w

w

..W

o

N

m

n

J

VE

:

U

3-

a

L

A

;

,

2

z

-

p

-

Z

*

n

:

rE

*

N

X

*

z

x

x

m

r

a

a

i

E

m

D6

a

-

t

$3

x

rE

x

M

r

A

x

E

p*

Nb

v

$

t

u

s

*

x

d-

v

-

ELAT

m

*

:

x

Bu

$5

As

D

OVU

v

"

*s

w«

PU

Y*

N

24

P*

TA

U

^

"

"

&

z

:

*

o

EE

d

3

T

:

x

E

s

2

E

*

A.

TA

du

»

i

*

s

»

d

.

M:

A

E

A

P

a

*

-

.

E

a

-

^

63

&

i

*

E

»

5

M

*

*

i

e

s

b

vem

r

»

"

m

:

:

$

p

A

E

*

W

v

as

ts

us

i

Y

v

A

L

E

r

?

*

,

i

£

;

w

d

TW

r

d

AC rP

^

r i.

^A

d

a

5

"

^

r

x

2

3

:

,J.

YP m

*

^

v

C

i

C

A

Jb ae

a

M

z

A

P ah

AC

P

j

m

-

AC

*

E

s.

i

Is

i

n

"

-

2

A d

wedp

d

v

g

^

-

es

W

$r

[

x

no

:

5

x

E

*

*

.

:

COR

*

t

z

r

Ro

"^

i

C

2

t

J

;

** dv h A AO r

e

r

t

-*

m

a

V d o ,

*

2

d

(

-

2

u

A

o

TEl t

"E

&

WA

,ï

"

z

r

ii n

s

:

*

u

*

d

ds

^

E

od

toy m

w

r

z

2

s

P

4

d

—

u

*

»

"

:

?

u

P

&

ab

f

3

d

H»

if

s

o

AR

E

w

Z

"

*

^

"

j

.

*

s.

ss

n

W

:

*

x

*

UAR R.

n

As

m

n

*

-

-s

E

€

9-

w

Y^

r

ts

"r

^

-

x

»

-

AA

feo tOR

*

iriets

*

-

w

E

n

aE A

*

U

D

h-

"

E

M

s

w

-

"

£a

N

^

2

At

ET

w

k

d

*

A

aW

*

*

4

ial

a

)

-

z

w

TR ETE

Y

u

v

*

n

x

$.

W

*

um

$

-

»

*

:

"

*

e

*

-

^

w

-

H

T LO

-

W

-

E

s

"

-

p

x

T

d

z

*

*

A

m

3

Cs

*

z

Y

z

W

*

j

:

*

s

d

*

R

b

ss

WE

:

s

^.

. ,ï«

z

s

E

W

Y

AA

*

À

d

k

r

t

s

"

A

m

a

v

x

s

*

-

*

.

i

e

Y

-

f

"

2

-

.H

A

*

m

fs

£

s

"

Ra

A

z

n

vY

:

x

2

ET

um

T

5

A

"

W

.

*

*

-

*

-

d

L

:

z

v

C

x

-

&

u

u

*

i

-

Y

^

E

:

"

s.

x

Z

A

d

-

At

m

A

u

a -

-

z

-

s

Pue

*

W

E

x

É

;

RK

"

t

—

*

W««

AE

-

s -

D

M

;

-

&A

:

.

c

e

AU

D

z

r

o r

i

r

2

*

.

-

Es

deiecqn

us

M

w.

"

x

d

-

*

r

»ce

m

?

Ece

E

a

dR

D

*

-

m

x

.

EE

3

as

d

".

r

*

*

C

W

P

o

2

^

3

*

od

*

-

sE

*

M

*

W Y

x

n

ss

RA

A

*

a

m

WOpCA TE E

^R

a

p

m

4

»

$

"

x

o

t

A

Y

*

»

d

Bo

e

n

*

?

o

Y

,.H

*

*

d

*

s

x

R.

s

i

-

Y

54

P

p

u

M

:

"

[2

4

*

M

*

*

x

c

"

V

a

ss

d

i

AO

A

*

"

d

A

»

d d

-^

A

à

:

"

r

*

M

X

^

^

j

E

EAU

7

Bs

*

E

2

W

A

e

*

W

:

.

2

E

E

*

E

NG N

^

e

-

-

i

*

*

.

&

p

*

r

"

:

P

a

t

E^

i

f

3

m

E

n

s

"

m

*

*

.

*

at

CT

A

z

v

W

$

i

^i

*

».

z

4

v

Yi g

w

*

CA

AE

p

E

*

a

u

":

C

*

*

:

x

w

Ed

CR N

i

ia

e

*y

u

"

r

"

*

i.

as

d As

C

»

d

n

eox

u^

3

Wi

w

P

-

RAT

m

;

Fs

$

;!

"

w

X

M

i

Ó

x

Ts

"

ss

B gt

W

A

^m

i

-

RAUR

*

s

N

K a s R d

^

:

E

A.

"

s

3

",

n

CA

a5

s

z

P.

&

^

d

ab

e

w

r

a

Vi

d

^

ais

r

*

E

L

u r

a

"d

At

:

5

:

/

LC

j

X

L

Z

Ü

Vr

x

*

.m

a

m

Á

z

N

C

s

yciy

VR

C

u

RUR

hr

i

i

U

**

x

C

*

d

^

—

2

W

CpA

,

d

j

d

s

Á

)

F

t

»

Mu

LP EOE

-

*

o d

v

i

,

iuife

&

1

r

Y

*

Flb i.

23

2

:

^

n

RL HU

b

s

As

MC n

-

-

OR

*

E

d

m

d

aA

d

x

"-

a p

v

2

O

-

")

RE

*

d

u

*

"

r ia

v d

.

Vs

u

A

$-

R

"r

u

o r r

r

3

s

SECCISUS

£.

L

u

s

s

*

:

ov

"

5

E

d

i

p

$

5

LC R

CC

UE

*

A

ww

s

c

H

tj

»

E

2

k i

i.

s

C Re

2

H

-

s

x

^

v

^

CA

CR

w

x

1

LA A

—

f

-

?

x

v

s

d

Mi

v

»

5

z

ho

5

5

-

v

5

2

*

.m

*

*

s

ii

Es

7s

&

RR

ACY

CX RC

MO

L

R ARA OR R

R d

i

"

us

*

a E

*

$

DO P

"

AC sl

-

o

o

23

u

rE

d

z

s

;

*

o

r

st

"

^

w.

.

Vs

e

E

".

9s

AA

t

É

AL

LA AE od

M

d

*

VA

r

i

Md p r

n

p

Z

5

4

PoÉ.

?

$*

r

N

EU

ScN

A A

*

s.

5 )

A

DAL

*

":

1

:

OE

E

Ed

*

*

"x

"

Bu r p t

*

o

E

d

R

ar

-

a

i

r

ss

*

z

^

"

t

i

h

zi

d

-

r

"

r

-

.M«

5

Ó

CO

ed

3

T

m

(

E

*s

"-

s

E

v

——

E

x

U a

AC

LX U X LA ALE

g

*

*

.

a

"

AE

"

$

ia

soe

as

:

bt

r AE d

n

y

*

n,a

*

ár

.

m

^

WT

z

A A qr p A aE

A

r

C

.

RL

t

t

sE

-

r

$

m

"

$

w

"

&

3*

a

*

:

M

w

a

$

dAT

m

A

:

*

:

QUW

r d

u

M d

*

CA

2

$

u

d

4

5

-«Hw

*

-

.

2

A

p

Tae

d

J*

u

ts

n

E

*

"

*

W

-

*

*

m

M.,

*

du

^

As

s

ARA

a

"s

s

g

£

A

5

t

457

$

d

P.

*

N

z*

.a

&

AR ir p

*

Y

i

*

rA

-

;

E

5

o

*

:

?

E.

2*

s

KTCR

As

d.

t

,1

*

x

v

C ACA

"

4

t

p

£

7

Rucg

RI

0,.h

—

rA

.

E

:

Z

7

e

w

ag

s

^

"

n

)

x

MÉ

Ü

t

A

m

-

m.

*

2

at

w d

*

a

COR E

um

z

RUR

P.

(

?

-

a

u

g

E

-

d

"

"

C

z

-s

s

Axu

*

:

x

xl

*

a

$

RA ALE

m

dR OR

*

-

um

"

r

r

?

*

Vr

d

$a

—

RI E

$

M

X

*

-

d

r

m

s

s

"

1

P

?

RA

E

25

5

g

*

^

r

"

s

J

i a

R

a

Pt SCUME v sip s

i

;

"

4

Bo

$4

M

j

E

M

VE

DC

$t

$

d

n

e

-

—

?va

"

n

"

-

$

*

z

2

*

*

ww.

hr h-

*:

T

*

"-

w

d

s

*

a

.

;

$

»

a

"

3

s

».

dotur

$ P $ W

pv

"

25

u

*

A

RC

M aE

4

as

T

BA d

A

r

*

*

S

UR

^s

^

"

RCR N A

UER AE

*

p as

L S

d

-s

"

W P

A

r

dÀ

;

2 9 9

z

$

n

a

FA

2

9

e

e

x

d

A r p pe

y v

—

L

o

A.

p

as

^

X*

i*

s

s

t

^

aE

*

-

w

2 d

?

"

à

A:

d

F

2

»*

$

Mi RL EA

um

d

$i

A

g

oA

s

N

as

A G

Pa

um

sE

us

n

:

T

D

*

$

z

2

u

2

»

j

La

*

MY

*

*

m

X

at

de

JNUN.

"

s

Pecs d

^

*

A.

z

AVR

&

A

$ AAP

*

P.

5

u

v

L

*

r

$p

w

v

"

*

-

A

od

n

*

^.

i

R

hs

NT

A

*

*

&

p

:

ia

x

AE s

d

E

Wrer d cte LE

5

$1

PL

d

F.

W

:

*

F

4

6t s

APU

$

..m

nE

N

"

"

a

e

g

d

K n d.

t

.

*

E

5

ROA.

x

EOX

s

o

r

A

i

^

n

E

-

n

-

Ü

Jf

3

"

2

d um

x*

*

M

d

[

LA

U

*

disdesip od

"

us

As

ia

EE N

d I

r

n

d

u

£

»

d R

9s

-

p as

m

r

ii

CA

v

b W WE

^

a

.

d us d

*

m

D

$s

d

5

K

P

.

£

;

a

"

d

4f

P

E

Tj

x

"

»

d

*

CA

VA

/

a

n

LOA CA

s

&

s

Cs

dN OR db n d

2

R

^L

i

-X

o

*

"

*

;

RC

*

W.u

d

AC

*

A

n

m

z

M

n

R ON NG

D

"

D

n

Ms

A

CO

rR

i

:

db

Y

d

2

j

r

:»M

b

*

s

"

*

D

"

*

w

it

FTA IN

pl

e

ye

^

*X

"

*

ER

M.

w

^

s

^

a

s

d

4

"

a

5

s

z

i

p

*

WU

ECC

T

?

5

E

$

v

C

r

D

*

Bo d

s

^

»x

*

d RTA

a

*

-

E

E

w

"

Bw

a as

a

AA

Wparw

.

*

d

*

PL

m

2

*

w

:

:

£

a

FdN

MKb

P*

p

drse

eigéty

"

as

i

ES

"

RA

M h

u5

2

wï

d

/^

*

4

"

*

&

t

5

s

a

gowcs

5

?

-

E

RE

AA

v

D

*

r

*

x

w

£,

*

-

g

"

[

a

274

.

d-

"

i

i

AA

DACATS

a

-

d

RE

g

-

du

2s

Ü

s

^s

"s

u

*

C s

u-

C

E

*

"3

A

-

AUR

z

C

du

AL

A

gl

5

j

E

g

d

J

2

)

o

v

s

MX

s

PO

03

i

:

:

5

*

É

jf

i

D

n

;

a

U

Ls

O

-

n

m

k À

n

"

s

5

5

V at e

RR

$n

E

e

"

i

e

x

m

zi

s

$ d p

CR EE HLCI

W.w

o

d

a

z

EL

2

"k

t

63

x

v

L i

-

9-

z

M

s

CH

z

d

TO

R

P ete

M

g.

i

t

s

ITMM

ROR

T

E

m

E

sss

tof

ii

"

d

"

ad

-

u

-

2

:

zi

i

29

7

,

$28

DA

x

-

A rd

:

7

s

T

P

UR

MT

TR

T

"

ia

z.

T

:

"

T

-

"

T

-T

L

T

Es

Ed

E

2

E

*

:

*

A

RURT

—

2

s

t5

aE

—

Digitalisat

vorhanden

OBSERVATIONES

"

x

VATICINIA

JBRENMIU

DEO

UVANTE

RECTORF VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO ac POTENTISSIMO DUCE r DOMINO

DOMINO

CARUOUMD

DUCE WIRTEMBERGIZE xr TECCLUE REGNANTE

Vi

REL. REL

PRZESIDE

CHRISTIANO FRID. SCHNURRER

LITT. GR. ET ORIENTAL. PROF. P. O.

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO

h. t. UNIVERSITATIS PRORECTORE

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONOR[BUS

DIEBUS

AUGUST. MDCCXCIII

PUBLICE DEFENDENT

EREMIAS FRIDERICUS REUSS Tubingenfis

CHRISTIANUS FRIDER. MOEGLING l)mixendorfeig/'r

CHRIST. THEOPHILUS FRID. MAIER JSteinenbergenfis

CAROLUS JACOBUS FRIDER. SCHEID Caufladienfis

OH. CAROLUS AUGUSTUS GEORGII

Uracenfis

CAROLUS FRIDERICUS RAU .nhufamus

SERENISSIMI STIPENDIARII ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CANDIDATT.

TUBINGAE zriirrgzR SIGMUNDIANIS

E

u

vertit: 1

Águicati

deprefitq

1

1

10 J10C 10

femodo,

diuscule :

fufone n

goyter &

Ts eos (

Bd poteff

&ins verb.

* Johan

P^

av

LUU L ET pI

1

( 27 Jurgm

us

/

i

ä

Em

a

ao o vpe m eo X MESSQERUP-

iepdprysaemusto

hi

tx,l'

':mr;h;j—:;ä "hns- nm3s5 nüäï"ää»g MICHAELI&:

vertit: noli illos timere, ue inferiorem te illis reddasn, Íumta

fignificatione vel verbi Xe», defluxit, vel (&f, diminuit

depreffitque fortunam hominis. *)

Jufto vehementior omni-

no hoc loco videri poffit vulgaris verbi ufüus, pofitus 1n con-

fternando, frangendo: etenim fi verendum erat ne timi-

diuscule ageret novus propheta; erigendus erat animus per«

fuafione incolumitatis, non minis ac metu frangendus: qua-

propter & Darmivs nonnihil fermonem mitigavit, vertendo:

noli eos extimefcere, quod tibi perniciofum futurum effet.

Sed poteft reciffime locum habere vulgaris ille atque obvius

ufus verbi, addenda enim eft, quam frequentiffime omittit

A 2

]erej-

*y Johannis DavidisMichaelis nors. edidit

multirque animadver-

.

obfervationes philologice & crit- fionibus auxt

j

t Joh. Frid. Schleus-

cc inJeremie vaticinia €& Threï- ner, Goetting. 1793. 4-

4

i 14

!

8

*

a i

Jeremias, formula *Y:w^5, ut fit: noli extimefcere eos &

m

putare, conceffurum me effe, ut fit tibi pereundum. | Non

ob

f*a

L«

t, quod prime perfoie verbum pofitum fit, non fecun-

^terdot

d (*2nnm) vel terti»e (^3nrm), nam in aliis quoque locis

éx Mo

haud paucis cernitur ejusmodi perfonze commutatio. Veluti

xuntiaft

Hos. VII. 2 extat *^n32: nnr3-52 p2255 qy5wv-5233, non

u)

repulant [etwm : ommir ipforum pravitatis probe memor fum, cum

m

[

rectüius dicendum erat mim- *«: 30295 52.

Similiter Ps.

m

L

at

X.13 v0in w5 2»2 "DW pofitum eft pro r w N5,

Mscgag

quapropter bene egit Alexandrinus interpres, quod redde-

^prietat

Vtransfor

ret, ov Ó"Tuce non quod ufus effet le&ione x9n, fed quod

"tur &

tertiam omnino perfonam ad fenfum requiri ir.lteïligeret.

funt, arg

I &.

irifitir,

mynmms "vsn Vana eft, quam in his verbis invenire

JC Yen,

fibi vifus eft MicnaELIs, irrifio atque increpatio ftudii hy-

res exhi

pocritici, in folis digitis refidentis, animo ipfo a lege alieno.

Vebraese

Certe, quos Jeremias XLVI. 9 $35 "ipen dicit, Cufchzeos

Vor Comn

Phutzosque, quosque ibidem p *2*?" *tvsn dicit Lu-

& äwg/ä)*

doeos, vix fuerit qui putet reprehendi ob fimulatam armo-

Yt, óns

rum tra&andorum peritiam. .

Immo. vero, quemadmodum

Buntur, u

Numer. XXXL. qui vers. 27 om n "p audiunt, mox

febat v

vers. 28 variata loquendi formula dicuntur nam»2n "v2N,

Ultate qu

ita

IE IX

5

N &

ita & m "z non funt nifi rwnPI E 2N, voguxor, vo-

i

Sa-

podidacxaAo:, neque vero illi a facerdotibus diverfi.

un

*cerdotum enim erat ad quamcunque quzeftionemr propofitam

& 10CIS

éx Mofaica lege refpondere, & quid fas fit, quid nefas, pro-

TOU

nuntiare.

a-t

-! Ch

H- i

kl't

mj"rj qui vertunt, obfupeftite, nullo hebraicee 'aut co-

LP*

gnatarum linguarum ufu nixi id faciunt, quod re&e monet

"W.

MicHAELISs.

Certe quee VENEMA pronuntiat, *2 pro-

od redie«

*prietatem habet in fiffione & laceratione, unde inter alia

fed quod

*transfertur ad ftuporem, cum mens attonita veluti finda-

Cs

*tur &'fatifcat, viribus disje&is, ac ftupore defixis" verba

funt, argumentis nullis firmata. Nec vero, quod ille offert,

P d

irafcimini, ex ufu verbi C:"J

,'s, ira percitus fuit, fatisfacit,

ys nenife

nec ven. SCHLEUSNERI conje&tura, ex eo quod Syrus inter-

1

f5

4

& hy

pres exhibet o340, & expavefcite, augurantis le&tionem

Jege tlieno.

hebraicam Y13m, arridet: coelo enim neque ira neque pa-

- Quíctoeos

vor commode hoc loco tribui poffe videtur.

Nos vertimus,

» üct hr

€7 horrefcite ad voflitatem usque.. Szepe enim hebrzeis duo ver-

;

d d)

^ti

ao

ba, ejusdem temporis, numéri, & perfonz, ita conjun—

admon

guntur, ut alterum rem ipfam exponat, alterum autem de-

A

A0X

fcribat rei modum, atque adverbii fere vicem expleat. Et

ii

"'HV'

N,

ufitate quidem,. quod modum rei defignat, priore.loco po-

nitur,

M

A34

6

11..12;

11,/25.

nitur, pofteriore autem, quod rem ipfam fignificat: neque

&uam

tamen permutati ordinis exempla defiderantur.

Etenim ia

dibt |

ea, qua jeremias ipfe utitur IV. 5. formula N55 5x*p, quis

Ü

di

|

non intelligat, additum effe verbum Yw5»23 ad alterius verbi

p

10l ct

fignificationem & vim augendam? Quod & veteres . inter-

pretes intellexerunt, Alexandrimus enim vertit xexQaZare

Tormi

peyn, Vulgatus, clamate fortiter, & Syrus, clamate voce

"i

alta. Similit'er & noítro loco verbum *4"zip habet additum-

3offis

aliud, 32* non ad aliud quidpiam dicendum, fed ad hor-

roris ipfius fummum gradum fignificandum : unde etiam

ilud intelligitur, cur di&um fit 33* , nulla adhibita co-

lo

pula, non 3257 vazV*. — Ceterum eximiam plane vim ad

eputilir

animos hominum commovendos ineffe in hac fubita gra«

finuare)

viffimaque appellatione codi, vix eft quod moneamus.

jv

EL

J65 C0l

Il. 25.

(tionem

hi

*5wNm Mirum eft non vidiffe interpretes, qfüod futu-

A

tvum

rum hoc reíativum haud fibi praemiffum habeat verbum aliud,

Jeremi:

quo referri poffit, etfi preeteriti, non futuri vim illi inditam

extat,

effe, non fit qui dubitare poffit.

Omnino ante verbha *y35

s )u

— "j fubaudiendum m^9N, dixi ego — tunc. tu dixi-

dens p

f& — — h.e. equidem fubinde te hortatus fum, fed tan-

Bï'd QUO(

tum aberat, ut tu morem di&is gereres, ut repugnares

Contort.

etiam

Il 23

IE. 33.

Y

K ïuc

etiam audacilfime. — Quod vero Mrcragrrs formulam , co-

3

hibe pedemy tuetm a. discalceato , duriorem: pronuntiat, jufto fa-

m

!lu

3

füidiofius nobis di&um effe videtur.

Neque enim infrequens

tül

eft apud hebrzeos ille ufus przefixi Mim, qui rei privationem

Lex'

vel ceffationem confuetudinis fignificet.

Similiima nqü*ræ

2007

formube illa eft, qua Ezechiel utitur XVI. 4r. T53€0m

( OC

"315

efficiam, ut -libid.inQi» tuae am.plius indulgere haud

ditum

poffis.

j

Q*

M

? etam

d 35«

! C0

Locum fiä intérpretamur : Scife tu omuino fioffi amtiorem ti&)i

inu

contiliare (h. e. in extéráarum gentiut confuetudinem te in-

t giis

finuare) quapropter etiam fceleribus adfuefecifli vias tuas (i. e. ad

WRR

pravas arte$ defcehdere, tnoresque tuos ad exterofum mo-

res componere haud dübitafti() Eàndem verborum conftru-

&ionem, qua verbum 32 jun&um fibi habet duplicem accu-

od ff«

fativum, quod przeter locuta Eccles. XII. 9 alius etiam, apud

m aliud,

Jeremiam, IX. 4 abunde docet, nam qui Jerem. XIII. 27

i indiata

extat, eft paulo diverfus, fecutüs quoque MicHAELIS, ver-

a

a*

"T

»

tit: propterea & fala adfuüefecifti viis tuis, mala intelli-

l

u

a

gens poenalia, quae & ipfa nunc eadem via incedere cupiant.

L

(e] *

Sed quod ipfe bene intelligeret, hunc fenfum habere aliquid

contorti, quod displiceat, fuafit mutaþi.s vocalibus ftatuere

yignare

ial

À

a

nyn,

8

II

o*

AE

nirn, f» Hierofolyma etiam /orias tuas, reliqua oppida ju-

&if :

daica, docuwfli vias tuar.

Enimvero rig^359 non videtur ferri

Acupa

poffe.

Alienum eft ab ufu hebraico,

Urbi reliqua oppida

tanquam /ocia; adjungere; filiarum nomine hzec venire. folent

n

L]

"

fatis conftanter, quandoquidem satrir compellatione gaudet

i gron

fedes imperii

Deinde & orationis feries repudiat nivón,

tionem,

focias

Nam quze proxime fequuntur verba, breviter di&ta

ennüem

funt, & explenda ex praemiffis

nulla autem explere poffis

^vefba 1

ratione, nifi hac, ut verbo 3xx»3 addas nomen myrWT,

* gexda

verbumque ipfum NX5 repetas ante nomen m

Vides

^noNn

quam alenum fit ab hoc contextu nomen illud nyp448

gattici

Quze autem de veritate le&ionis m* fuborta eft fufpicio,

tn, &:

inde ducta, quod Alexandrinus habeat, diuara uXv ao

FEf auten

0y, — DnYWiB2 ", leviffima effe v1detur

timen Y

Cur enim groe«

cus interpres non poffit fing. D* pro colle&ivo habuiffe,

admodun

fuadente id verbo proximo plurali 4Nx:2? Reliqui inter-

2bl

pretes in referenda leGione edita confentiunt

Neque tam

fklbmdx

conftans erat hebraeorum confuetudo, de effufo fanguine in-

Cujis te

nocuo pluralem dicendi, quin & fingularem fubinde ufurpa.

Ako, qui

rent

L

veluti Ezech. XXII. 13. "124h3 v ^wN 429 5v,

.—-L

ubi multitudinis fenfus in. nomine fingulari

" tam certus

1jb 1n Ifor

eft atque obvius

ut perquam cupidus captande varize le-

i qu l

&ionis dici debeat

qui ex alexandrina verfione, . £z4 o/t

fülfe. zo

ait201

TL 34

9

à W«

dipaci CH TOl; "yEyeyMjASVOIG $Y u6 C'H ïe&ionem "ha"

u f

| ye'!it

aucupari.

2 onnide

Md

II 34.

Te flent

TioN-52-bv *5 MicnagLIs interpretatur, /?d publire &

.

:

lls

in promiftuo megotio quo jure, alii videant. VENEWJE ra-

N

tionem, ad fequentem verfum hzec referentis, ille improbat,

]ier difra

eandem contra tuetur ven. ScurEevsNERus, his verbis ufus:

€ bo(fis

*verba mbow-O2-h5p "2 aut nullum fenfum habent, aut jun-

WN,

*genda funt cum fequenti verfu, de;leta littera 3 ante

Vides,

**Yown." Eandem & nos rationem fequimur, illefa etiam

i

^ ',n,

»1

!70

particula Vav, quam a veteribus adeo interpretibus reddi-

..—:'giR,

tam, &2 nullo codice abfentem, repudiare iniquum fuerit.

YAy 23

Eft autem Vav «roderixov ,. quod etfi latine reddi non poteft,

I gre

tamen haud magis redundat, quam vernaculum ro. Quem-

iDulje

admodum haud infrequenter illud fübfequitur nominativum

1

Ter«

abfolutum , & ipfum in integram fententiam refolvendum: ita

e m

fubinde queque fententiam integram fibi proemiffam habet.

m

V*')ï'ï

Cujus rei ut ab ipfo Jeremia exemplum. petamus , utimur

e Qiurpa.

loco, qui extat VIL 25. tA2^mW2N YNÉ OM nv5

T

?

— — gpo2»bw nbww mnm nvn p nE5 yoND, diude ab

m Certus

illo tempore — —— — ablegavi ad vos mimifiros anzos. prophetas.

Val Me

in quo loco cum videam Vav praefixum follicitatum haud

fuiffe, non adparet, quomodo in eo, quem tra&amus., in

.qu m

J

B

juftam

Io

Hf x.

imago |

'jufïamj fufpicionem venire polfit. Senfus eft: at ifta étfi

tyi gt

vere ita.fe haberent, tu tamen dicebas culpa te vacuam

qe d

effe. Particuke 5y illum ufum effe, ut fignificet non obflen-

forman

:?, abunde probavit Ars. SeuvtrENsius ad loób. X. 7. in

leri dtdt

commentatio.

Ht r.

ia Y

Mexan

Quicunque editam lectionem N7 y^Nn fequuntukin-

i 4

terpretes, VgNEMA, DarHE, BLAvNEY, MicuaELIs (apud

ven. SriupLINIUM, m«eue Beytrüge mur Erlüuterung der. bibli-

eontom

1

edita. )

Jfihen Propheten, pag. 356. fortuito linea excidit), in eo con-

égilf ce

fentiunt; ut exiftiment, ad legem fcriptam Devt. XXIV. 4.

ffione n

refpici, locique. fenfum reddant hunc: futmurum fame effet, ut

lerra. illaa. profanarctar.

Sed cui non mirum videri debeat,

$ eof

prophetam , qui tam affiduus & gravis effet in reprehen-

wogete.

denda fuorum levitate & perfidia, illud tamen non laudare

Mofcu

N

modo, fed adeo ex divinze legis reverentia derivare, quod

qui uxorem repudiaffet, abftineret a novo cum eadem ma-

iula iy

'

trimonjo ineundo? Vere enim judaeos ab hoc more abfti-

Tnam -

w

?T;W I

nuiffe, qui per fe turpis videri poterat atque ignominiofus,

intelligas ex ipfa fermonis forma, qui interrogantis cum fit,

RT

negat ac pernegat graviffime.

Eft vero potius conjunGio

qyalis e

& confufio fermonis proprii figuratique, qualis, apud pro-

tum abe

iks qugd

phetas maxime, haud raro deprehenditur. Etenim nWwWNn

uma-

HL.1

lI

ï(r

imago hic eft populi, apm, vel terrae, yvwrt, quae per me-

! "ka

tonymiam pro populo, cujus ipfa fedes eft, ufurpatur.

]ta-

Ua

que dum dicere debebat convenienter ad reliqui fermonis

X'UI

formam, NT nuUwnm nnm mn N»n, omnino nefanda ha-

beri debet. ejusmoci femima, interrupta metaphora reponit no-

en vw. ; quod proprii fermonis eft. Lfiudanaus igitur

üDtl

Alexandnnus interpres , qui reddit, ov Laavojust. iav a e

$ (amud

qui 9 yuwm um5 fequente Vulgata, numquid non polluta &

r 20/

contaminata erit mwlier illa? At cave putes diverfam ab

1 60 )«

edita le&ionem fecutum effe interpretem; qui nonnifi id

A. 4

egiffe cenfendus fit, ut intelligentize le&orum confuleret fer-

mone nonnihil temperando atque ita componendo, ut totus

u w

fibi conftaret

Nec eft, cur dubites

a, pro imperativo

] QeD£at

tetehere

accipere, etfi mafculine di&um eít, non feminine, *23t.

j

Mafculino uti poterat propheta, quod femina, quam cogita-

non effet nifi imago populi ipfius, nec for-

e, quol

tione fingeret,

s

m

mula ipfa, mrm 5bw 2Ww), haberet quidquam, quod ad fe-

Certe III. I2

it

iinam mag1s pertineret, quam ad populum.

nore )

navo mafculinum jun&um eft cum feminino, bwOt* nau.

vominos.

Poffit quoque 2wg infinitivus effe, di&us loco imperativi,

s Qu (Xï

qualis eft "1Y2m 1I. r.

Senfum denique quod attinet, tan-

oj

tum abeft, ut in verbis *"5N 2 exprobrationis quidqüam

qfj ïü ]'0

g^

vl

fit, quod MicuaEriss exiftimat ut fit potius ad gratiam in-

1

D.2

eundam

Ífd«

L2

D.

eundam. invitatio, qua propheta innuit, mitius Deutm & li»

ic k

beralius. agere velle cum populo, quam vir foleat cum uxo«

qum gr

re, quze fuiffet ab fe repudiata.

(lemu

w J

H g

cuam dix

Molefta interpretibus eft vox N*N3

donds

Quid enim quzefo

hoc: E7 vidi ego Jehova, quod ipfe ob violatam fidem dimiferim

m al

perfidum lfra£lL. Qui fe fponte atque confilio perfeciffe aliquid

rpudm

affirmat, num. putandus eft dicere, quod. & ipfe. viderit, id

afe fa&tum effe? Suntquidem, qui N*N*s przecedenti com«

mati adjungunt vertentes: idque & ego. vidi atque ad.ani-

TAE

mum É GVOCEJ.VI

vel :

vidi & ipfe indignabundus :

at talem

fionni 1j

vim. verbi p«* feorfim. pofiti. ex ipfo ufu. quis demonftrave-

T^ ,

rit? Nec quz ab alns fumitur leGio. AYn fat1sfa01t nam

^vtyr WN

quod in fyriaca verfione extat Z150, & vidit ipfa, non. ma-

mm eft

gis efficere poteft iftam le&ionem, quam Vulgatee,

quae

NEWGS Cont

nihil habet, quod refpondeat ,. au&toritas evincit, vere a tex-

quamquam

tu hebraico abfuiffe vocabulum ,. quod tamen: videas ab Ale«

(Jui)

xandrino & Chaldzeo expreffe redditum. Nequaquam vero

47 Dre red

omne verbum abeffe poteft ab initio verfüs:8. nifi quze prae-

i hanc t

cedunt verba, rrym mmin«W mua m n ,. a feptimo di-

tIUm comye

cas avellenda effe atque ad o&avum referenda, quod vix fe-

&0, Qüod

ceris falvo atque illzefo. fenfu orationis preecedentis, qui fane

liil f

hic

II 8

IIT. 9

f3

1& [i.

hic: eft

NI

minime ignaram. fuiffe perfidam . gentetm Judam

quam graviter a Deo monita fit gens Ifrael

Nihil igitur

videmus. reliqui

nifi hoc, ut mutatis vocalibus ftatuamus

N)NY. fupplendo ex proxime antecedentibus mnàw

Poft-

quam dixiffet Jehova, vidiffe Judaeos fuum in Ifraélitis emen-

t quef

dandis ftudium, fubjicit: fe deinceps aliam inftruxiffe (ce-

GV

nam . —,

. atque- etiam hoc fpe&andum exhibuiffe Judzis, ut

? altquid

repudiaret Ifraélitas ob morum pravitatem..

ent 11

c'"

»

IH. o:

'a

t

ád at«

mp13t ips negat MrcuaELIs verti poffe, voze ffortn-

WX QR

fiomis ejuf. * Primo enim, inquit, quid fibi vult vox fcorta-

ORU TAVes

*tionis? Si rumorem intelligas, ille poetius hebraice dice-

L. Dat

*retur nt37 npyT, ut Genes. XVIIT.2o

Deinde inconcin-

Qor ts

*num eft dittu,. voce fcortationis terram pollui

ScHLEUSs-

t», QU

NERUS contra laudat verfionem DrHu, quo' ho eft: Kt

Te iex«

quamquam famofa ifta fua fcortatione terram' contaminaffet

l luef

(Juda), cum lapidibus & lignis moechata, ne fic quidenr

f*"*lm VeIo

ad me rediit animo üncero

— RNos autem. tantum abeft,

H' p 'Jræa

ut hanc 1nterpretat10nem probare poffinus, ut potius par-

enrntüo i[

tium. convenientiam in ea prorfus defideremus

Poffitne in

d vuxe

eo, quod jam effrenata effet. modumque omnem excederet

, qu.iAne

libido hominum, caufa poni & ratio, quae ipfa movere illos

k

debe-

M

T

1

ïIï. 9. lHL 14.

deberet ad Deum verum non -5olenduxn modo, fed & unice

52, Ver bul

atque ex animo colendum? |Quam vero MicpaELis effinxit

eum faft

Honem 1

interpretationem , baculus &f fioriatio rjus, Cpx mutato in

ro

oaha

LL

h, E

"E. vehementer veremur ut p

re poffint intelligentio-

TeCS

dobito fett

Certe quae funt ab ipfo obje&t difficultates, pondus

non habent. Omnino hebrais non minus recte, quam nprs

ellet, Ser

nmur, dicitur npi3: 535, coll Gen. IV. 10, — Modo caveas

ficationth

pronomen, quod woci ny3 adheeret, referre ad proximam

ür, verba

Q'xenda Qu

perfonam, rrm, Tpe&tat enim ad idem nomen, quo & fuf-

bent propt

fixum vocis nDYYTN vers. 10. pertinet, bNó^, ac r co-

haeret proxime cum rhnmow. Quod antea vers. 8 breviter

dente impe

di&um fuit verbo 712N2» amplioribus nunc formulis expo-

mdudere,

nitur.

Senfus: ut vero dimitterem eam, effecit clamor fcor-

&atür cum

tationis ejus, profanaverat enim terram, moechata cum la-

fevéomm

pide & ligno. . Quae fequitur formula, vers. 1 o. NT 522 D91,

— »z)

ejusdem fignificationis eft cum altera illa, cap. II. 34. 52

-s

now 52, conclufio enim eft hazec: quae quamvis ita fe ha-

THUS, Q

berent, ut exemplum feveritatis a me editum effet, tamen

verbis, ^;

noluit redire —

*enity yos ,

FHE 14

Vs al t

D23 n5y3 *23N *2 MricnaEkri, veterum maxime in-

"CU di

terpretum auctoritatem fecutus, vertit, iterum maritus vefter

tum vn5p

ero. . Sed re&te urget ven. ScHLEUSNERUS,; ufus loco XXXL

velu s

h

32!

La

VHII. 14.

I5

NENS.

32. Verbum 5z3 cum 3 confiru&um effe, fáitidire aliquem ,

3 CIHD)t

cum faftidio rejicere.

Addimus, grammaticam quoque rà-

ol

at

n

tionem fubeffe, quze mariti fignificationem arceat ab hoc

genti

loco.

d

Etenim *n5p2, preteritum, non poteff, nifi poft-

pondus

habito fermonis ufu, de ea re intelligi; quae adhuc futura

jam

abl liil

effet. Sequitur, alteram omnino faftidiendi, rejiciendi figni-

X10 - CaV62P

ficationem hic effe adhibendam.

At, inquies, quze fequun-

orximom

& h£

tur, verba wmp'vï ; "nNzm, nn2»3, de rebus futuris* acci-

quo

& Iul*

pienda funt.

Ita omnino eft. Sed faturi fenfum hzec ha-

:lrr'.!: CO'

bent propterea, quod fint copula Vav conjun&ta cum przece-

$ érertiet

dente imperativo 3237, qui non poteft non futurum tempus

N

includere. At *nby2 non habet praefixum Vav, quo conne-

amor Icor-

&atur cum verbo futuri temporis.

Si noftro dicendum erat:

2 eum ho

revertimini, iterunr maritus vefter ero; debebat fic eloqui,

|

* '-'-m m*

| u i*

— 'Doy2) 1wU, veluti 2 Sam. XIX. 34 *bM "inr. mow

E y»»

— "IN "55352), veni mecum £$ . füffentabo f " Nec Da-

Ya a

THIUS, quamquam univerfum fenfuüm bene. reddidit, his

fot, tamea

verbis, *revertimini, peccatores, inquit Jova.

Quanquaimn

*enim vos cum faftidio rejecerim, tamen vos omnes, fingu-

*los adeo ex fingulis urbibus aut gentibus Sionem redu-

5

moxitte i«

*cam;

diligenter fervavit ufum fermonis hebraici, ad ver-

waritis ffjï w

bum *n5p2, quod & ipfi verum przeteritum eft, referens

o XX

verba »nn^w, "DN:H,-quæv utfutura verteret. Proprie lo-

4^

Cus

16

iH. 22.

gr, m

cus conftruendus éft fic: redite filii averfi quamquam ego

1020 ügf

vos rejeci, & fumam —

g)" 4113

IIT. 22.

D;TP T(S

-,;m f.ïg

In hoc verfu eft duplex omiffio, plena erim oratio de-

bebat effe hzec,

new ma2vwv pno3 QY w5N

nmm

3 velbo T

Sed notul

— 7 DN X5 3€sND DW n2awb,. fed neglexit

st lod

vates fui fermonis formulam interponere, quod ex vehe-

tgere, fl

menti aflectu ab a£tionis deícriptione transiret in ejusdem

veluti N

imitationem, & poterat re&e negligere, nullo incommodo

M (8

audientium , fi loquentium. perfonarum diverfitatem expri-

GN O

ineret voce, ac vultu, geftuque: quod. ab ilo vere atque ad

ibuitu

intelligendum fufficienter fa&um effe, equidem nullus dubi-

taverim.

— WN2^N MicHAELIS reddit, remittam, condona-

vl

bo

at cum 'Alexandrinus habeat, . /zcouai «2 cUvTQIUu M TA

fotui, 9

vpoy, vifus fibi eft le&ionem. deprehendiffe p2»nY32195,

quae ipfi dicitur.maxime notabilis.

Enimvero nomen m23185

Ye

verbo N2* jun&um videas quoque Hos. XIV. 5, quem lo-

VOI125, Il

sum Darnrus vertit: .fanabo vuímera propter defe&ionem

enfüs nv

ipfis infli&a, non quod aliam ipfe le&ionem fequeretur, fed

Cütn proxi

quod putaret, nomen nonnihil fletendum effe atque mutan-

elle. profp

dum ad verbi fui fimilitudinem; quod fimiliter fpe&affe cur

it QUiDus

Alexandrinus interpres putari nequeat, caufa non'intelligi-

tur.

IH. 23.

WE 2$

i

eup

:

li egg

tür.

Omnino 3335 et hoc noftro loco non tam averfionem.

ipfam fignificat, quam quae ex defeGione confecuta effent,

graviffima damna atque incommoda.

Minus igitur re&e

Darurus: ignofcam veftrse defectioni; re&tius: medebor , qua&

1 ofatio de«

perfidia veffra vobis paraflis, intommoda. — *3rwN reCte derivatur

*.:;N" hi

a verbo nmnsw.

Scribendum quidem legitime erat 33"DW.

Sed notum eft, primo, verba

quae tertiam He, pro Vav

e nerleri

aut lod vicariam, habeant, non modo pro ea Aleph fubftü-

ex vehe

n ejustem

tuere, fed totam quoque formam a finitis in Aleph mutuari,

tneommodo

weluti N2*2, a n?, relaxans, Jerem. XXXVIIL 4. quafi a

i(N2", deinäe, Aleph quiefcens nonnunquam fupprimi, ut

em exti«

-av !

m o-wm

w di&um fit pro 32NDM. Mirifice placet, quze populo

EE

tribuitur, refponfio brevis, fimplex, & plana, Em adfumus,

las dubr«

eerte tu es Deus nofler.

Minus placet, quod Micnazris fub-

, Cundora«

fütuit, 13nM; *ecce nos fumus tui, & tu.es Deus nofter.

um

ia

A

i 10 m lm )

AL 23

men wb

Verba m Dem niv235 "p92 zW quomodocunque

; quem -

