gnationis vel propinquitatis .vinculo 'conjun&æ cum Edomi-

n pl'Ol'SUs

C

tica,

(do

e

l6

XLIX. rr. 19.

tica, sed & ipsze cladem passurae sint, ut nihil ab illis

&f

subsidii beneficiique in superstites possit redundare,- 1?D2n

t

D pI NSONSENIM

secunda persona est, posita loco imperativi ?r?22, non ad-

at

versante numeri diversitate: etenim nomen ytrg subintelli-

8U,

gendum ad n3;v, cum multitudinem comprehendat , .con-

pute

strui potest diversimode , vel ut singulare , ratione formae,

TC

vel ut plurale, ratione significationis. (ScnmoEpER de syn-

]iny

taxi nominum, reg. XXVIL) Presse verba sic accipienda

n p

us rs ACRS A DT VA 6 ii Id

Xatu

sunt: €7Z quod ad viduas tuar , meue illas fidei ta.mmiz*tati:f

XLIX. 19.

t o

Kcte, velut leo. astendet. ex memore. Syordanis ad paseuum gre-

la

gis peremmis; etemim celerrime eum inde depellam, €9 quein lz'bue-

160

rit terrae compotém faciam: quis enim fit ut ego, €7 a me- quis

e*?'plet

ralionem repetat, €7 quis sit ille pastor, qui mihi mon cedat? —

Slghlä

Supersedere poterat propheta commemorando nomine ejus,

ïïm '

quem venturum przenuntiat, quod non posset non hostilis

destil

exercitus cogitatio sponte subire animum audientium: ex-

es m

emplum rei adfuit cap. IV. 13. ubi arabice consuetudinis

vertit:

mentio fa&ta; alia ejusdem generis loca adsunt cap. XLVIII.

tioribu

40. & cap. XLIX. 22. — prYn pwo, decur i. e. nemus Sor-

dià x

danir in eum sensim usuüm abiisse, ut diceretur. pro lustro

T0m i

leonum, ad cap. XIL. 5. observatum. — qmw m2 (cap. V.

VENEM

15.) po&tice di&um, pro Di':l-,zfi Y?N. De voce jm*w copio-

Tat; qu

Se

I9

XLIX. 19.

b ls

se egit ArB. ScHULTENSIUS , Originum hebraearum , Lugd. Da-

222

tav..176r. 4. lib. L cap. 8. & indiriar. pag. 105. . Perennis

t al*

autem, h. e. inturbatus dicitur populus Edomiticus eo sen-

Xirgli

su, quo cap. XLVIII. 11. cum vino veteri, quod a quo tem-

) 001

pore eliquatum & in vasis reconditum fuit, nünquam com-

1!mmae,

motum & conturbatum , atque ideo perfe&e defzcatum &

de sj

limpidissimum est, comparatur populus Moabiticus, diutur-

n3 pace & tranquillitate gavisus, nullis motibus bellicis ve-

Iu

:-ipieadz

i

xatus. (Verba sunt celeberr. ScuRoEpERt, Observatt. seletiar.

ad origines hebraeas, Groning. 1762. 4. pag. 102.) — Duo ver-

ym gte

ba 325"5N DDSO?N conjun&im sumenda, posterius enim

viy J

rem ipsam. designat, prius autem quod modum describit ,

tte:Quit

explet.vicem adverbii (ScunoEDERt Syntax. verb. xeg. 63. )

]

uj

significatque celerrime.

v* ? enim habet usum nominis

jte ejs,

y3 — Sed in -5v5 & rr5owN siffixum . femininum. videtur

destitutum esse nomine , ad quod referri possit. ' Atque hoc

y bostis

est maxime, quod videas turbasse interpretes.

Da-THiUS

fu. &

vertit: efficiam, ut fulminis instar accurrat e locis suis ela-

goettius

p XLUJ.

tioribus. Sed qui asendere dicitur, non ;potest idem bene

enxs )

dici accurrere e locis suis elatioribus, & pronomen femini-

num nequit sane reduci ad eum, cujus est verbum n5v

yr; JUsto

T.2

VzexEMA, quo fere duce ille usus est, locum sic reddide-

rat: quia fulminis instar procurrere ipsum.faciam ex elatio-

w

nibus

$

C 3

29

XLIX' 19-

nibus ejus, Jordanis.

Graviter monet Mticnakris: * Vitium

Y

grammaticale: nomina enim fluviorum sunt masculina, ma-

3

xime Jordanis.^

Addit: *Mihi venit in mentem hs»c ex-

sl

*plicatio: redire eum faciam, seu currere eum faciam ab £a

Y

"(Idumaea), id est, facili eum potiri jubebo vi&oria, ut

[

*statim a bello vixdum incepto vi&or redeat.

Est tamen,

itt

*quod me adhuc suspensum tenet: nec le&io textus mihi

iun)

* ab omni suspicione libera videtur, maxime in verbo y3zv9s."

Denique ven. ScarEusNERO visum, hanc sententiam propo-

nere: nam eficiam, ut derepente €7. fulminis instar. currat. adver-

Qu

su5 eam, seu bellum ei inferat ; sumta vocis by» sgnificatione

Jl

desuper, supra, superue, ex Genes. XXVII. 39. cap. XLIX. 25.

est,

Psalm. L. 4. At neutri visum est, nomen exquirere, ad

tppri

quod suffixum femininum re&e referre posset. —Nobis autem

dosq

videtur spectare ad nomen historicum DN YN, quod sub-

Dus

est po&tico jD*& i715, sed in verbo 15zYàN pronomen perti-

Jida

net ad eum, qui proximo loco ft*w di&us est, quod intel-

105,

ligas ex altero loco, cap. L. 44- ubi cum 33z*àN permuta-

aliqu

tum videas DxY?N seu DZ"N, utrumque enim modum ad-

fert,

mittit jn^«, colle&ive adhibitum. ;^5w di&um pro m'or,

bunt

cap. XV. 3. vocabula enim 5y & 5s saepissime permutan-

hia

tur, maxime apud Jeremiam; nec est, cur neutrale statuas

al EX

^ pronomen, immo vero & ipsum pendet ab nomine y*N. —

, D.;

det, |

2X

XLIX. 19. 25.

n

*2 haud magisintetrogantis hic esf, quam v. g. Exod*.;XXXIL

ld«

33: 3302N 7)2"1*21973 "UN W5.eum qui- geccaverit in. me. delebo ;

ex

similiter pleniore oratione dici poterat mop 5 n2

N

YpsN. — Denique vox ny^ ad imaginem illam spe&at,

; Ui

qua, cum ager Edomiticus di&us sit pascuum , populus ipse

Det,

ut grex concipitur.

Idumoeorum. igitur dux & gubernator

fürhi

innuitur, cujus nequidquam fuerit, Jehovze vim propulsare.

m

-X LIX. 20.

Xrojoe

Verba (NZà? "r'7€E DYno N19-DN Ssi, äu.ce VENEMA ,

aub?

cum Dazruro accipias hoc sensu: non verax. habear ,. nisi de-

Aatiofe

biles illi, Judaei, eos diripiant; perquam sane incommodum

est, eosdem. Edomitas, qui modo gregis nomine in pascuo

)

;; 2l

opprimendi venissent, nunc ab ovibus dici rapiendos laceran-

at

dosque. Sed neque in oves cadit 2r19 , rapere, quod cani-

ol sb

bus. re&e tribuitur cap. XV. 3. & formulam (NEn "wv ad

Judzeos trahere argutum est ac fere alienum, etiamsi novi-

J pertï-

j ite*

mus, non uno loco Ezech. XXV. 14. innui, fore, ut Idumxeis

ytmitte

aliquando potiantur Judzei. Duo sunt, qux MicHaELIs of-

um at*

fert, vel: abradent, depasceht minimoe ovium, vel: lacera-

Neutrum arridet: illud incommodum,

0 :5)

bunt canes pastoritii.

of üca

hoc autem vanum etiam est & temerarium. — Pronomen

: st

ad Edomitas, ad Themanis incolas pertinere, nemo non vi-

: "!.N' »

det. jJam si nrm3 sit & esse debeat Edomitarum pascuum ;

C 3

COrna

"2

r

25

'.XLIX.*' 20...28.

$

consequitür ,' étiami oves,' easque debiles, non posse esse

h

nisi eosdetn Edomitas. ^ Tgitur fNxr1 "v positum 'est pro

Jl

[NE/7 Mv5 , 'aut appositionem dicas, velut cap. X1.VIII. 44

oOn"psn»v :NV.'?'BN DN N'2N "2, quuti induxeroilli, Moabo,

gempus supplicii sui, velcap.Ll. 56 "Y 533 5v m*5y w32

l

vel cap. XXV. t5. actipe calicem vini, excaudescentiae , hunc e

W

snanu qmea.

8

jano impersonaliter di&tum.

Non amplius leo-

&

nis imago est, qude obversetur animo oratoris, sed missa

ài

hac nunc proprie hoftem, a*j&m, 'cogitat conspicitque; hinc

P

plurali nümiero utitur,'mox singularis numeri verbum sub.

Y

Stituens, D"?* , pro Q*33, a DU3, quod affine est usita-

to nou. Vox nmor requirit, verbum . aliud,. a loquente

orpissum , intelligi atque suppleri, veluti Ni25. : Habes nunc

interpretationerà loci: liano :^ certirsime: hostes. rapient illor,- ut

qu

ovés debiles , imbelles; certisiime: hostis irruet im tos, £ortinque

It

ymc'mm devaxtabit.

D.

XLIX. 45i

I

Véfsu 25 neque Jehovz oratio recitatur, neque suo

Ü

ipsius nomine verba facit propheta.

Cognoscere vero pote-

H

rant nostri interpretes ex notis ad Biblia hebraica, cura ac

t

studio Jo. HEiNR. MictagLis, - Hale Magdeb. 1720 edita,

n

in quibüs permulta bene'& perfe&e tradita sunt, promit-

tendam esse huie versui formqlam '323;»25 Utique Dama-

V

Sceno-

XLIX. 25.

p

o

"»

X

scenorum ha voces sunt, & quidem singulorum; hinc zeque

locum-habet *ip3t :ac:33tD2.- Pronomen .vero illud ad

H

Jehovam reférre, qui ipse pulcflritudine atqué' amcenitate

0

Damasci dele&atus sit, alienum est, magis etiam alienum ;

i^

cum VegxEMa Hierosolymam intelligere. - At verbum ma1»

non potest hoc:loco , ut alias solet , ssignificare vastitatem &

s

solitudinem.

Etenim cum -Darnro si vertas: *Heu! quam

l

non deserta est urbs adeo celebris & festiva; ". plane redun-

U

dat illud N5 , turbatque sententiam ; mutandze tamen 1lectio-

l

nis legiti

maà causa non adest, cum eandem oimnes, przter

f

Vulgatam, versiones veteres exhibeant. Chaldzeus: "12*

if

— Nnp npngnwy z»zïg' similiter Syrus Aassl ü tizai

QU

— ( quod utrumque etiam hoc sensu licet accipere:

üt

quomodo non reliqua fa

&a est urbs — Hunc certe sensum

!(]!lf

requirit verborum & sententiarum conformatio. Finguntur

Damasceni adeo penitus capti admiratione suz urbis, ut

persuaderent sibi, fieri non posse, quin immunis atque in-

U

ta&a relinquatur urbs, qua prastantiorem laudatioremque

Subjicit propheta:

ie

non haberet reliquus orbis terrarum.

| at

tantum

vero abest, ut pr?etereunda illa sit ac relinquenda,

Ka J

ut & ipsa potius czedes & flammas sit passura. 125 vers.

fiic

26. adversative di&um est, instar arabici L.)QS, ut alibi,

i

EO

v 'c. Jerem. XVI. 14. XXX. 16.

m

24

L.

Verba — "w« nmn cave adjungas:.ad sermonem ho-

stium, ut MicHAErLIS adjunxit Darniusque. ^ Hostium ser-

Xy

mo absolvitur. unica yoce DUNJ Nb, qua sequuntur, ho-

Con

stium esse nequeunt , sunt vero Jehovze ipsius, ;causam nunc

u)

sübjicientis, cur Judzei hostibus quibuscunque debuerint in

lo

proedam czedere. —Jehovam p m2, habitationem justitize,

dici commode posse negat MrcuaELIs. : Verüm nos in for-

mula p* r aliud quidquam non conspicimus, . nisi hoc,

ut sit parceuum verum, hoc est, tale quale esse oportet , quem-

admodum Malach. III. 20 n€ ww est sol verus, h. e.

qualem aliquis expetere & gratum commodumque habere

li

possit. vid. VRiEMOoET Obrervatt. miscellan, Lib. L Lugd. Ba-

u

tav. 1756. 4. cap. IV. pag. 84 sq. DEA2*, eubile suum, quod

Bll

neglexisse & fastidivisse dicuntur oves, h. e. Judzei vers. 6.

M

cum non possit non ad Jehovam ipsum spe&are; dubitatio

LY

nulla superesse potest, quin etiam 3. parcuum, ad eundem

u

sit referendum.

Quz sequuntur, r nrbns mpo

Yer

non est cur pendere dicas a verbo 1ND1, sed possunt com-

p

mod.e"xaccipi hoc sensu: af Majorum tamen, quorum exem-

st

plum sibi propositum imitari debebat omnis posteritas, spes

Yeli

ommis reposita erat in JJehova, nequaquam irrito eventu.

ng.

Yun

L. 2r

25

E. 3rn

)

Nogræ orationis videtur hic esse initium. — Quod cap.

f«

XXXIII. fa&um esse observavimus, idem & hic accidit, ut

complures in Babelem orationes, non uno tempore habitze,

Q6

conjun&ze fuerint oblargumenti'similitudinem, hoc fere mo-

W

do distribuendze:

?.

Ll vers.

um

ot

IIO

—— 21

28

Ed

QC,

THI.

pESSNSESE 29

32

Pal

Sm.

IV.

—

40

i

b

um

4 6

r

Et secuhdi quidem sermonis, qui hostem Babyloniorum ex-

N

citat, initium facimus verbis rT?7 n?7; que praecedunt,

uod

inscriptionis loco posita sunt: nisi malis, ven. SCHLEUSNE-

ingeniosa sane, usus litteras sic dirimere,

3b

RI conje&ura ,

atlo

pO y^N nE asende im terram Merathaim. ^ Utrumque

lo

nomen, E"nó5D & "mpB, fi&um est, poéticum, ut mmt

j

"L 88]

vers. 31. illud quidem ad formam Mizraim, Jeruschalaim, ex-

/omm»

pressum; nimis studiose egisse videntur , qui, ut form?e adeo

(s

satisfacerent, duplicem in historia rebellionem venati sunt ,

velut VENEMA & MrcnaELIs in Supplement. ad lexica Hebr.

pe

rti, ut

pag. 1547. — Formula pmonN ennm non potest ve

est ve-

MicuAELIs suasit, devove poffremos vel ultinos zorum :

-

ro

D

m

26

L. 34. LL 8. sq.

Su

ro construdtio praegnans, sic eXplend

2: D'POPIN 8 Ym

átt

ed inlernetionem mea'e etiam. qui in fugam J? conv

eriunt,

"l

L. 34

Qu

Vana est suspicio, pro yoNn" DN legendum esse

eX :

y^Nn - 5w.

Ne unius quidem codicis au&oritatem habet

b

le&io bN, immo nec commendationis quidquam, cum verbo

Sor

transitivo subducat nomen, quo carere non potest. EKdita

led

autem lectio legitima defensione haud caret. Ktenim cum

cini

hebraice dicatur AunD yaNn, hoc sensu: erunt in ferra, qui

Cur

eandem intcolant. ( Jerem. XVIL 6. & 25. Cap. L. 13. 39.) pote-

qu

rat omnino eàdem ratione dici etiam DZ33 y^ND redeunt

tenn

in erram, qui eandem habitent. Igitur formula ,"n;n'zt Tjq

ht

YONDTTDN accipienda est hoc sensu: efíciet J'ehova

) ut terr.'a

cuy

ierum Izabea;, qui eandem tolant teneantque.

A

LL 8osd.

du

Audax, neque inelegans in his versibus est þersona-

inia,

rum verba facientium mutatio & quasi per vices successio.

ftd |

Primo quidem loco Jehova loquitur, Babeli e

xitium denun-

tians.

h.e

Vers. 5 propheta suo nomine verba facere incipit,

quu

innuens, statuisse hoc Jehovam . eo consilio, ut ulciscatur

!ni |

vim atque injuriam a Babyloniis cum aliis populis. complu-

lit; (

ribus, tum judaico maxime illatgm, qui non sit penitus a

Tiets

suo

LL 8-sqi

-s

9.

EL

suo numine repudiatus. Versui 8 praemittendum est illud:

dicetur. DaTHir interpretatio: *Subito cadit calix ille aurets

e manu Sehove , Babylon, & frangitur, " non est probanda,

Qudd Jehova sua manu tenet poculum, haud elabitur; quod

N

ex auro confe&um est vas, non facile diffringitur.

n253

t

hic dicitur ut in illo loco Esaize, cap. XXI. g. Nempe per-

U

sonam hic agit Babel civitas, quze subito corruens misere

T

]

leditur frangiturque.

Quod sicubi accidit, cum soleant vi-

n

cini & familiares succurrere misero homini, si forte queant

1

u

cure ac medele quidquam adplicare; hoc etiam loco illi,

Qe

quorum di&a sunt 32 522 n553 DNnb, qui quasi ruen-

inutd

tem Babelem conspexere, excitant alios, amicos ejus puta

"

foederatosque, ut ejulent, sed & opem ferre laboranti ne

WTO

cunGentur. . Respondent vers. 9. qui modo excitati fuerant,

sed non respondent continuo; morz non nihil interponen-

dum est, quod vel ipsa, quibus utuntur, verba postulant:

dniavimus sanare Babelem, fecimus, quantum in nobis erat,

ote

SSIQ.

red. sanabilem. se mom praebuit. ( nn292. reciproce sumendum )

[ute

h. e. spes salutis nulla superest. Eorundem sunt, quz se-

WM'

quuntur, at aliorum ad alios di&ta: missam farile eam , abea-

r

mius. unusquisque domum. — v592, utcap. XLVIIL 2r. senten-

tia; dicitur pro paena, que illam consequitur. Sensus: im-

pv

us a

mensa est ejus calamitas.

Succedunt vers. ro ]udoi, qui

abso«

Da

$00

28

LI. 14. 58. 64

«0

absolutos se nunc esse & liberos, leti profitentur,

Vers,

II. nOVi Sermonis est initium.

&t

LL 14

t

DaTUivs vertit: Turat Jova omnipotens per semet Ipsum,

ti

se velle te ingenti, qualis locustarum esse solet, numero

p

hominum replere, qui contra te clamorem tollent hostilem.

0R

MicHAELIS autem ad verba 445 U5p vyY * hec, inquit

ton

ob

mihi sunt perobscura, quod videntur turbare imaginem pro«

positam,

Quid enim est celeusmati vinitorum sive cum bru-

chis, sive cum locustis?". Expedita res est, si verbum 3y

stj

dicum sit impersonaliter,

Vertimus

Rn

Cerie, quum te reple-

vero hominum multitudine ,. qualir. bruchorum esse solet; tunc clamor

su)

kostium in te resonabit, h. e. quum, me id dante , summum fre-

lu

quentize & celebritatis gradum consecuta fueris, in | potesta»

mon

tem hostium devenies.

dis

LI. 58. 64.

yide

In stru&tura verborum prorsus insolita, -cujus aliud

sunt

exemplum desideratur, supplendum esse videtur ante vo-

sigm

cem r2 nomen moYmn, nisi malis pro nir le&ione uti

HU

Tv$" , quz est non unius codicis apud DE-Rossr, quemad-

dum

modum cap. L. 18 pro nipn multi codices referunt moim, &

lÜ es

multo etiam plures niim. — ^»^znn vertimus, nmudwm ;e

wb

oruis offeret, posita quidem radice tYy, sed sumta verbi

Jama

cogna-

29

-LL. 58.

2U

Nudare vero est 'iinïa*p*eni'tus de-

cognati mmyy significatione.

struere, ut fundamentum ipsum conspiciatur nudum & aper«

tum. (Ps. CXXXVIL 7. Ezech. XIII. 14. Mich. 1. 6.) . Haud

,

nos latet sententia celeb.

ScHROEDERI, Ob:ervat. fele&l. ad oríi-

V

gines hebr. pag. 3

6. verba àp?ynn W^b interpretantis: oc«

Sed alte«

em

ccecando occcecabitur, ex usu loquendi arabico.

qua occcecare locum aliquem idem sit ac

i,

ram formulam,

obliterare, . desideramus in utroque & Gjeuharii & Firuza-

D

i. e. obliterànt ve-

Drà

badii lexico: alteram: venti occoecant ,

y

stigia mansionis, qu?e G

jeuharii au&oritatem habet, vides

D

mus usurpari de lev

ioribus vestigiis, iisque paulatim. vento

h)

subinde red

eunti cedentibus evanescentibusque; at nostro

fte

loc

o sententiarum. parallelismius docet, sermonem esse de

er vim hostium dejicien-

RSU»

moenibus amplissimis continuo, p

dis. — 35y| seorsim si positum

putes, languidum utique

videbitur, & tantum non otiosum.

At jun&im sumenda

sunt duo verba 322" 322^5;

quorum alterum rem ipsam de-

dinà

e V0«

signat, alt

erum rei modum. Et hic quidem, secus ac fie-

quod mo-

j uti

yi so

let, posteriore loco collocatum est verbum,

dum describit, ac fere adverbii vicem explet.

Sed in prom-

1«

tu est aliud haud absimile exemplum ,

cap. IV. 5. ubi

x52 wwp, camate, perficite ,

quid quzeso aliud sit, quam:

un s

Vertimus itaque: E? tum

clamate, quantum fieri potest.

verbl

£0f

D 3

agna-

TM

506

LI.'/ 58' 64—0

£onsiabil ,

laborasse maximopere in. condendis moenibus, in por-

Qu

tis exstruendis, populos ad-alendam ( Nahum.

lL. 13.) vacuita-

Tuti

fem, C9? "nationes ad ignem alendum.

hac

Sed de altero illo JBZ", vers. 64; qüid statuenduh*x sit,

aCC

haud liquet.

Lec&tionem ipsam- damnandi legitima. causa

UI

non adest: .etenim licet apud Alexandrinum: non extet,

t

quod respondeat, reliqui tamen interpretes, Vülg. Chald.

pore

& Syrus, immo etiam Aquila. & . Symmachus . in

codice

Duy

Syro -hexaplari ea haud dubie usi sunt:

)

praeterea leGio ipsa

tantum abest, ut sua se facilitate commendet, ut omitten-

da potius quam addenda videri deberet interpretibus librariis-

ve. Quod celeb. ScmgoEDERUs offert, Opjgry, od orig. hebr.

Pag-136- ]B2") ex propria verbi FP notione vertendum esse,

& rotabuntur, uti lapis, vi in.aquam projectus

; inter fiden-

dum rotatur, donec fundum attingat, non satisfacit. : Quis

sibi persuadeat, eandem prorsus vocem alio plane . u

su hic

positam esse, quam modo ante, vers. 58? Nos quidem ma-

lumus vulgatum illud tenere: & defatigabuntur Babylonii ,

ut

nequeant vires recipere.

Ceeterum Seraj-am in se fecepisse, ac vere deinceps

peregisse mandatum prophetze de oraculorum suorum in

Babylonios libro publice in ipsa imperii sede praele

gendo,

& in Euphratem projiciendo, credibile haud videtur

: 5

Ne-

que

LE 58. 64.

3tr

t

que tamen nullo consilio egisse censendus -propheta.' Ete«

lt«

nim quod hac ratione obtinuit effecitque, est hoc, ut post«

hac non deessent inter Judzeos ipsos, qui profiteri possent,

st

accepisse sese olim a Seraja, viro gravi & aud&oritate sua

408à

conspicuo, edita & litteris etiam mandata fuisse de interi-

Wt ,

tu imperii Babylonii oracula multo ante eventum ipsum tem-

ho

pore tum, cum in summo potentiee gradu constituta esset

Xüct

Babyloniorum respublica.

jus

itten

'ariis«

. hi.

ese,

fiden

Quis

gu hi

m ma«

'

n

1

n

inceps

um u

genüo,

Ne

que

-

A

m

us

2

t

U?

RT

2

H

E

ag

-

,

-

v

15

4

d

p9

I 05

$

2

43

n

Ts

"i

—

B

rE

p

D

"

^

F

i

27

j

225

i

z

v

Eorus

$i

:2

d

T

:

Bovtis

7

j2

J

2

5

ts

^T

VE

É

v

ER

t

A

,

?

[

Z

db

P.

1

v

b

"

ï

E

!

j

WE

"

ER

Z

f

"

-

b

:|

M

12*

p

"

?.

i5

»

i,

hs

i

Y

45

'ä

23

t

N

p

:

7

m

15

d

rA

d

M

i

?

——

SOSFapivit H satuid

"

—

T

aCC

3

TT

-

-

x

-

As

T

a

s

as

r

s

z

diuctu

s

E

n

*

N

od

xl

T

zi

H

—

x

*

x

seu

*

d

s

MA

5

D

TM

s

s

EUY

zx

"

RT

"n

m

T

9^

a

TR s

o

^

Dv

du

-

t

$

:

-

.Cv TET

*

x

E

*

E

Q

-s

w

s

:

z

E

X

v

T

RT

5

3

w s

Ms o

z

E

E

^

TR M

GR

e

E.

6s

2

A^

W

E

i

*

us

s

2

A

ia

-

PS

T

"

T

PX

TE

v

zi

PA

PA

d

x

z

H

E

u

ii

u

t

i

TM

-

zoss

Rn

i

—

D

"

ET

s

s

3

r

*

um

P

E

ERE EE EE

p

—

"

-

d2

a

TT UET

9s

P

*

"-

M,

z

-

*

ORE

x

*

z

NOCR

U

E

-

&

n

N

"

*

e

uN

UR

TE

X

i

E*

Es

R

.

*

a

AAE EU

g

Es

ER

m

*

d

i

*

s

DXATS

R

R MUX

i

*

,w.

WR

&

n

k:

3

k

E

b R.

*

r

*

i

Es

"a

É

K o

-

A

-

db Rs

s

-

e:

3

63

EE

z

-

8 Es

z d.

CA

s

aE

d

h

z

g

u3

n

E

Y

-

d

E

$

i

E

$

RR

L

M

»

;

P*

«XM

z

R

u

d

j

EC

É

A m

w

VX u I M M iE VA

x

;WM.

ia

A

u

d

as

2

x

r

i

"

T

p

s

$

*

E

CA

*s

i

-

CM s

i

p

rE n

2

A

g

E

*

&

*

[

(

E

n

M

u

2 xe us

E

NT

&

:

"

-

A

£:

EX

(uo As w

CA

i

j

)

Bd u

3

:

i

M.

s

5

:

"

Captr

p

N

E

:

x

d

d ind

$

e»

L

d

i

zi

Ed

-

i

*

D

M

:

-

r

E

L

"

i

As

3

AC

»

51

*

3

:

:

$

Y

i

A

r

s

*

P

3

N ub

Es

Pw d

*

E

*

u

x

Z E d A UR

z

alb d

m

i

x

-

-

x

*

E

Ev

*

*b

n

ET

$s

d

*

j

"i

E

s

r

o

^

"

:

*

CM

A

W

w d

hd

$

d

v*

n

«s

m

Bd

Y

Ea

*

s

s

C

ww s

d

EY

2

CH

y

AR

Purs

p

w

z

d

E

-t

x

*

*

AR

L

?

3*

M

N

j*

-a

s

*

i

EE

-

—

o

-

s

s

Ws

NI

2

I .

x

»:

*

:

Purw

us

i

6s

.

P

xR

s

R

u

3 a

dU UE

u

Es

c s

m

*

*

CU

T

*

31

*

g

LNC

h:

N

X

»

X

-

A

E

E

A

*

Qu

u

23

:

ERa

A

A

s

»

d

MW

i

jcuCre N uY

zi

?

4

u

d

*

x

w

zi

zi

É s

KE

du

—

Speuit

M:

-

^

PC N

g

&

3.

E CCT

*

&

z

*

t

d

W

u

:

-

BÉ

AE

.H

:

$

-

us

5

A:

*

*

-

3 2 .

EE

e

-

r

a

i5

EE

$.

z

A

Cs

s

x

ES

C

us

2

e

EO

z d-

anh

2

D

T

*

ioats

-

*

EOE

D

—*

b

"

i

d

iM

ss

d

AH

M.

a.

:

BÉ

»

M:

x

v

;

$5

2

R

*

s

CA UES

CM

x

a i

es

*

£:

A

:

.yww

K

^

EM

E

D s

J

*

-

a

d

E

s

E

d

f um

J

d

A

s

g^

E.

3t

E

E

m

AC

A

s

23

AC

RCR

:

*s

w

w

-

POR

$.

-

-

2

x

*

*

**

5

i.

z

z

es

:

RI

C

5

$

z

*

m

o5

*

-

3

w

a

z

s

x

AU

FY

ia

*

g

CR

*

ia

^

*

x

*

s

a

As

[

RE

2

*

"

x

j^sd

d

GA

s

d

-

$

"

i

2

k

.M

*

b .

E

s

Us

3

$

7

-

Y

p

du

P

Ls

R EM

E

^

n

i

-

z

*

23

*

$

Vg

O

R

E

(s

)

k

22

B-

-

d

*

*

-*

d

"

-

"

$

C

s

3é

a

x

j

x

u

i

j

i

i

E

odf

2

z

L

g

-

g

J

IN

*

as

t

*s

MAX

E

$2

"

WCHES

$

3

A

N

-

A

AE

*

*

*s

$

x

z

"

m

Ka

s

2

d-

*

Mi

-

H

G G-

5

M.

w

"

»

EC g

É

m

$:

$

A

j

d

*

PX

s

t

A

*

us

D iE

n

x

-

*

B ROU d

Bs

EE

*

:

*

£

À

3

»

H

*

M

i

u

3

-

W

Es

:

")

8

a

3

,

-t

-

CR

i

p

RRE

As

P.

s

*

.

A

P2

2

:

*

:

IN

&

:

*

c

x

*

s

&

,H

d.

um

*

E

Ed

ag

"

*

:

i

A

M

RR

iX

s

d

(X

a

d

i

"

*

s

"

P

$

n

-

A ER

AE

"

M^

E

Vr

AR

i

d

E

a

a

Ws

$

*

g

:

j

Mf

2

[

*

g

E

d

s

?

P

a

i

ieve

z

d

3

RR EY

o

C

E

K

i

POR

3-

u

^

W ?

CA

"

3«

^

3

5

-

u

H d

x

$

u-

d

e

Y

WW

m/

*

iC

R

CA

W

DN

6X

r

L

k

*

£

x

»

-

-

M

A

$

r

g

i

S

J

b

:

a

EOE

:

z

3

& E

u u

Y

li

s

-

E OE

Wam

PA

-

:

&

i.

2

PO

s

3

:

i

:

.H

(s

u

X

k

W

£

Cs

j

*

-

P.

E

M V.

u

E

M

e

Ü

-

u

C

z

m

7

s

m

:

;

^

E

P

&

i

s

C

*

d

*-

*

M.

u

*

j

5

34

13

h

N

N ROE

z*

i

m

5

o

*

*

A

CO

:

x

Mr

d-

1

M

AE

M

EE

d

n

*

s uf

u

£^

d.

R

j

.

U d peRea d

r

N UE

.w

E

*

Es

N

P2

&

x

k

j

-

oA

E

a

RC

$n

*

»:

P PCEUA

*

LA

*

$.

d

Pigcd w

2

z

:

^

RRR

RCR C

V

Xj d

*

s

Y

*

3

LA

23

PC ROX

Á

A.

L.

b

»

&

Cs

cx

X

&

P

20

K

s

-

us

Ls

d

s

La

:

x

s

$.

:

*

EX

*

N

aR d

J

us

A

"

25

d

N

w

MA

-

"

s

DC

jX

z

r

d

Md

d

.

A d

-ub

-

Pa

x

r

N

$d

s

CR

X

d

nMM

n

o

.,a

z

d

z

As

$m

$

*s

»

Es

Aes

A

E

G

MM..

*

"

4

Lie

*

i

V:

naæ

p

^E

&

Dd

ol

d

vt d

-

;

T

*

E

MO

d

uN

SE d

Ya

28

m

u

EC

al

)

-

A

*

x

N

z

a.

d

&

X

d

-

us

um

(

$:

p

*

C

$*

x

$;

N Pa

z5

*

z

AA i

$

r

i o

-

RE

*

TA

*

vt

Ts

u

*

C

x

-

m

m

5

H

*

3

um

a

4

*

x

x*

$.

-

p

;

ss

PUA

$:

n

*

&

w

-

£

i.

D

ia

m

E

M

h

ij

23

E

i

t

i

Y

w

*

r

2

—f

TR

j

x

z

-

-

du

.

E

i

u

cAMC RW r .

2

.

P

-s

*

E

Es

j

um

e

A

$

n

-

o

d

s

É

*

P

u

i.

Z

w

"

A

E

:

2

E

*

.

MR

Z

"

RA d

Es

Eu

G

M

*

3

:

i

*

*

c

L

X

$

-

d

4

s

u

*

d-

H

Mr

z

i

E

2

as

M

z

E

d

;

-

.

RA

&

r

-

E

-

i

p

r

u

$.

*

x

,»

CV

2

U

*

»

z

:

E

E

-

E

o

u

-

5

^5

EH R

AR Ms u

ts

z

d

*

5

i

OX

*

AR

s

$

d

-

*

d

:

P

n

^

;

$

u

D

ER

*

"

Pa

326

QEA

g g

MA

»

s

*

APE d

P.

i

-

d

P.

-

p

d

i

&

-

Es

D*

A

F3

8

[

:

M»

du

D

RA

D

APE i

&

P

-

CR

:

s

"

£

R

h

N aR

.a

$-

3

iA D

n

w

d

6

P.

$-

d

3

-

-

A

(

7X

^

*

3.

A

DN

M

-

Ev

t

"

2

Eu

Es

Os

-a

s

m

m

n

2!

r

:

À

3

N

s

*

N

*

M,

A

z

1

j

z*

u

:

3

z

AR

h

£

2

z

s

us

s

RC

93

d

$

5

—

m

j

*

A

i

vt

4

$

s

RE

u

d

"

u

*

"d

3

EX

i

^

P

3

;

u

P

LO

33

»

m

[

"

"

":

O

$s

*

z*

x

$

A. k

Ey

x

»

wn

x

&

3*

d

Bo

d

-

.

T

"

.

x

"

M,

*

&

X

*

-a

^

*

34

m

s

u

s

2

E

Es

UE

-

x

s

5

2

um

MP

$-

U

z

3

i

AE

—

E:

A

$

A

N

B

T

Y

21

AA

p

-

*

;

s

*

UR

.

s

NT

od .

ss

3

d

3

E

ia

sE

z

:

du

&

z

a

^

s

i

d

*

x

z5

E^

.

e

d

z

3

N

3

*

3

X

*

x

i

MR

A

ww

* RLT

g

e

E.

E

N

z

x

-

M E

a

x

u-

És

e.

x

$

MC F d.

RUR

Ü

s

Ms

aE

od

?s

:

:

m

g

5

5

'

*

*

*

A

AU

4

w

3

»

E

:

z

3-

»

p

:

d

MY

s

E -gete

x

RE

$

L

i

3

ts

,H.,v

*

5

"a

uw

"

A.

*

£3e

i

d

i

*

RA

$s

-

5

U

d-

&

*

PA W Be

n s

D

ET

zv

a

:

E

h

?

gá

UK

x

g

E

a

Mu

2

ho

s

k

"s

X

-

-

g

hd

lM

i

sw

M

:

*

$

AC

Es

du

m

o

z

s

Ls

—

d

P

r

2

EC

y*.

A

&

*

$

s

EE

j

2

:

w..A

*

*

2

m

CR r

x

d

*

w

E

$t

E

$

*

-

x

ALE

)

C

Es

*

&

u

E

$

E

W,

i

d

AC

$

»

*

*

^E

E

w

E

i

u

"u

d

s

"

s

um

MO

o

P.

$

.»

3

*

2

$

Y

d-

R

rA

i

*

*

EE

i

*

-

A

j

R.

s

E

RA

E

r

*

*i

us

*

E

z

a

d

s.

v

AC

»x

La

n um

AR

A d

p

u

d

-

Z OLU

5

-s

»

g

;

a

&

:

*

d

x

z

x

WP

s

x

s

A

u HU E

ia

od

a p a.

PX

E

E

z

-

$

w.»

*

*

s

Cs

pios

E

H

429

518

4

s

"

z

s s

r

D

N

DC

:

s

m

W

5y

i

^

u.y

x

E

A

-t

AU

M

z

a

.

-

a

r

6a

i ia

x

E

2

*

^.

:

Es

a a

3i

MY

x

P

U

DN

um

a

*

2

*

A d

z

$E

*

RO

z*

Es

o

2

r

"d

w

3*

—

m

:

3

5

4

s

5

As

*

pX

x

x

CUM

A

z

*

n

MA

-

u

A

RE

D

x

w d

SONTP EE

GA

as

A

m

E

"

*

MT

4

?

o

D

x

aC

AOX

P

£t

E

j

EOR E

u

E

z

E

E

2

EX

sE

*

E R

j5

E

AUs

s

P.

*

E

E

i

n

H,.

^

*

i

WE s

E

*

*

^

PA

s

e

$r

"

ORE

a

d

2

*

Y

p

4

(

H

*

$

x

i

P

M

2

2

P

:

A

2

a

s

d

NU

D

W

i

p

2

x

m

d

r

a

t

n

-

z

$*

;

$

PA

ia

*

s

d

$3

Y

d

*

P

i

i

:

)

3

i

x

RCR UE

eh

*

ABL

X ao

s

z

d

j

E

T.

n

:

AE

d

M

—

AR

s

As

;5

&

É

*

:

C

E

A

:

U

2

3

M KUR

$

w

ob

ia

s

RE

"

A

Sin s

-

du

d

P

"

j

*

nE

:

h

L

3

i

EE

*

EE

AE

d

d

E.

B

*

r

s

EO M

g

s

AE

P*

E

st

-

d

E

a

a

k

d

3

u

ss

*

z

:

:

.m:

»

s

i

d

u

E

i

$

3

s

*

x

&

25

5

f

CX

i HROEES

P

n

IN

t

e

DI

A 9.

y

A

U

A

aR

*

-

N

CUR

-

£

EE

s

AE

L LA

-

M

C

C

*

s

2

d

»

"

A

iC

n,

RC

3

P

Ra

3

—

um

*

U

^

ADA

i

x

x s

E

*

E

z

,.

z

x

AA

s

2

E

d

;

*

E

as

zi

ROU

3.

A d

s

W

*

-

^

R Eu

x

zi

x

*

w,

u u

x

x

E

s

E

:

CR RP

ETE

Ed

d

s

P

P

PU

r

f

x

3

t

5

H

LA

i

LY

23

^

J

;

2

*

X B RP

328

*

UE

z

*

AA

*

MC C M

5

OE R CRSo

ts

*

P.

"

5

r

5

*

de

M

od

$-

TE

3 VC

n

C

Bd

E w

E

d

2

P

Lj

es

r

g

m

P

Pa u

h

m

A

M.

M

*

W

13

A

s

*

-

£

Ü

£s

:

r

z

2

5

"

*

*

hs

[

*

$

3

Ü

'

*

R

:

- ib

$-

E

-

Mr

Pt

E

C

t s

a

hgt

P

h

n

w,

s

,M

d

;

*

aL

-

*

"*

A.

2

CA

*

^s

:

E

P

"

$

AK E aP Ls

M

-

m

*

z

i

s

*

M

2

z

»

AO

s

i

*

p

s

£a

7

e

3

e

*

$

d- d

£

$

"s

P

m

H

M

F

5

P

e

3

-

m

D

j

A

:

i

^

3

Ü

A

A

du

*

p

x

*

T

E WE

as

Ed

KO

&

E

,...

:

et

PA

2

C s

E

R

3

3

*

-

*

P

;

d

R $

*

Mp

i

us

C

P a u ides

g

as

a

E.

j

L

E

d

r

N

»

$

W.

23

t

r

u

CM M

5

M

FA

i

x

c

*

X oyen

AR

Fa

*

OE

*

d

UP

*

-

z*

»

Pa

v

h.

E

*

^

*

j5

d

x

ts

a

»

m

d

$*

a

*

É

x

E

d

[

d

ex.

2

d

v d

a.

x

*

A

3-

p

a

r

"

e

&

3

H

*

v

R

p

o

5

i

k

d

Es

E

VCR

£^

»

D

p

*

E

-

:

a

A

E

E5

".

z

z

E

--

DA

z

m

UE

i

PAes

^

d

:

MA

*

a

g

ia

Y

u

s

a

iA

Y

A Ht

F

*

cET

-

(

;

Es

u

63

*

:

*

TE

$-

H

^

CR

m

*

s

-

e

o

M

u

6

R

x

P

^

-

T

aE

U

i

z

&

^

E

Pab

s

Ed

$

D

t

à

À

d

7

P g g

aA

&

W

ü

u*

*

i

L

5

Pt d

(

^

F

:

E

d

UR

&

k

$a

U

*

DIMD

a

*

*

-

j

EL

.

$d

j

A

ES

*

t

:

4

2

A

Vs

"

*

2

Af

et

3

*

w

P

um

:

4

u

d

3

A

-

v

*

*

4

2

5

C P

P

P

x d

X

AE

z

4

s

?

uD

d

2

A

s

-

A

M.

a

i

us

Es

E

aE

&

d

s

&

s

*

u

»

T0

x

X

A

A

*

F

W

*

Es

z

s

C

(

WE

&

s.

i

sE

as

$-

z

e

AC

«

v

PX

sE

m

Lj

*

P

P

*

a

t

*

R

E

2

3

2

23

3

7

UM

P

3

*

E

x

E

2

u

d

T.

*

3

2n

$

P

*

r*

-

m

4

".

i

z

d

n

u-

ES

P.

5

La

-

m

E

s

z^

i

v

É

u

i

s

s

.

d

*

;

*

MU

z

a

*

al

*

o

E.

i

s

Fa

&

pE

m

pO

u

*

i

d

-

-

N»w

*

*

£

-

ao

od

:

$

v

»

j

-

A

:

M

*

u

[ws

sU*

*

s

p

WR

E

;

*

.

x

-*

AR L AA E

A

E

(

d

E

*

s

P.

&

t

*

»

NI

zi

A.

s

H,MM

W

U

vip

-

:

i

23

EL

.

£t

2

C

e

*

P d

E

*

**

23

u

k

*

s

&

j

z

6

^

L m

A

.

RUR

$s

EY

j

POR

P

3

Md

$

ais

x

t

d

r

*

E

*j

Yeie

$.

Piuf at

$R3

*

s

"

-

*

P

h

COR

u Eu

P

*

E

*

N

"

w

d

m

:

TU

$-

,.«,

71

od

*s

4

E

t

"

r

a

"

E

d

F

$*

*

m

"s

a.

d

Rs

t

J R

d

P

UEX

"s

M

E

m

*

us

C

m

M

d

456

te

*

[ur a

-

P

As

N

k

E

Ri

*

z

":

.

£

D

i

a^

*

*

ty

A

:

Ts

&

£

g

2

L ORAT

4

".

i

Va

:

d

E

i

i

v

E

35

e

*

-

$d

3

*

L

^

ss

rÁ

aR

P

Wa

a

?

*

*

-

u

X

x

o

Ea

a

E

*

*

*

b

ANON

p

TCae ag

T

$

3

"

*

*

*

o

j

E^

us

ia

M

*

9

RCR

^

5

P

,

"

Eu

Ro

3

&

*

FO

WACLA d

4

$-

N

*

5

*

]

:

p

"

s

x

D

x

E

^

i

"

:

$

WUs

i

n

E

[

2

»

r

um

"

"

;

"H

"

PO

-

RO

I

x

^

;

»

3

:

i,

*

m

"

*

A

a

P

4e

$.

EY

&

s

r

E

AT

7:

5

F

C

P

3

E

*

s

P

-

Cs

s

j

s

e

t

:

ho

$

-

X OM

:

f

£

AEIP M

-

-

5

D

w,

h

*

A

$.

u

a

s

P d

FR

2

EE

R

?

4

p

*

,.U

z

z

d i

:

D

v

R

d

d

m

b de

*

s

V

Sge.

.

E

M

As

*

n

;

us

g

"u

s

s

u

UM

b

"

u

*

Piecip

A

2

»

g

u

»

P

*

"

4

ET

m

-

A

u

P

;

n

-s

d

PU

*

*

W

Pa

Es

?

2

4

$:

Fs

PA

2

i

F^

M

A

od

:H

P

-

2

a

s

FU

cur

i*

5

j

*

z

4

t

um

A

F

M

F

F

t-

es

s

3

P

RUA

j

*

*

.w

j g

*

Zs

"

W.

»

5

s

;

*

M

"

*

P

3

d

»

*

»

^

j

P

*

s

£

*

2

"

Dd

s

-

5

s.

3

r

P

»

sf

*

$

2

P

x

n

E

*

.

E

e

^

"

»

z

*

E

j

n

f

4

A

:

FE

À

3

r

«

:

o

2

g

z

v*

*

A

&

"

m

"

2

u

$u

D

"

ALE

r

zif

23

d

2

AX ie

A

t

$o

M

u

^

*

f

:

N

B

E

yé

p

M

E

I

s

w

5

;

a

.M

j

B

$

(

T

A

Yv

jrex

n

J s

i

i5

n

*

P

;

3

Ü

a

!^

/

U

3

24

NT

as

,

2

F

"

M

FE

m

i

2

^

n

-

*

:

EE

$*

D

es

Bi;

A

z

ia

m

4

*

k

*

QUE

&

UC

&

.

n

Ü

P

-

L

j

*

*

D

*

s

^

^

x

P

1

*

A

^s

p

r

u

F.

*

»

s.

E

:

$d

:

d

*

4

:

(

:

fs

4

EH

n

u

"

OBSERVATIONUM

AD

VATICINIA

9

JEREMI./E

eo

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

PARS QUARTA

$-

us

hsj

ä

e

QUAM

-

DEO JUVANTE

:l-ä

PRAESIDE

x

ä

SQ,

CHRISTIANO E RIDERICO

13

d

SCH

R

LITT GR. ET ORIENTAL. PROF. P. O

E

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO,

11

fet

ORD. PHILOSOPH. H. T. DECANO

900

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONORIBUS

10

Qui.

DIEBUS

AUGUST. MDCCXCFII

-

Ll

PUBLICE DEFENDENT

FTT

j//

CHRISTIAN. DAV. ALEX. HEERMANN Lot/zenbergemz:

j 0i

un

n '&U.

IMMANUEL GODEFREDUS BOSSERT Tubingensis

