KaI600-8_14

ds

P

&

X

3

x

;

s

4

AE

k

"i

4

n

Vs

&

k

"

at

z.

2

d

V

Y

M

.

n

*

*

-

*

w

4

"e

k

s

5

U

s

F

"s

$

*s

z

a

s

u

e

"

A

d

Y

*s

"

4

*

-

*

i

Ts

2

d

*

o

d

4

-

T

x

u

d

r

1

k

d

E

*

x

r

*s

d

r

^

2

s

*

o

w

d

V

5

5

*

VU

s

y

$.

*

$s

Y

k

:

o

4

w

*

E

v

,

^

*

£

5

i

»

5

M

u

P

k

w

n

o

OCU

P

"

z

:

.

A

M

m

5

m

p

4

m

*

"*

*

&

*

n

W

s

Ü

*

EX

*

"

A

2

£

4

h

*

b

i

4

x

^.

5

A

W

&

Vr

r

*

kre

&

z

À-

o

x

"

s

A

"

:

*

n

v

Ms

u

*

A

E

4

Es

*

*

T

x

*

U*

x

At

-s

2

v*

z

AE

Y

n

us

s.

—

w

4

&

A

n

—

z

m.

i

e

2

Y

u

T

M

T&

o

^

7

2

3

Y

*

es

s;

s.

^.

&

*

»

e

s

m

V Arre

d

^*

-

A

)

£

j

w

:

:

v

$n

x

-

x

d

2

z

*

*

"

-

1]

(.H

*

*

d

A

d*

5

d

N

E

*

"

d

2

Av

P

*

At

x

W

x

L

:

W

us

d-

v

x

-

:

D

À

:

s

:

m

Y

à

?

s.

$

^

"

t

C

*

x

*

u

"

s.

A

AUE

"

z

i

ass

2X

s

E

1

2

d

*

.

L

-

N

m

d

.

A

e

5

*

a

Y

5

*

-

M

^

*

s

AX

k

X

5

:

*

P

Qu

38

hC de

x

P EL

x

5

H

a

3

*

*

z

"

"

,

d

AC

A

z

*

a

b

s

E

.,(

$

o

n

A

h

p

^s

w

s E

T

*

E

À

A

0j

V.

w.

um

E

s

m

*

€

r

s

s

x

E

f

"

A

i

5

r

E

s

*

A

"

?

*

-

2

L

*

t

d

d

A

E

*

:

*

v

:

*

-

^

b

C

w.

*

A

-

r

&

3

3

CR

P.

:

*

C

Vs

»

A

^

i

»

2

:

n

s.

-

$

M

:

-

:

&

E

*

d

U

Ti

T

E

RC

A

-

c

A

s

^v

i

Y

-

x

T

:

5

*

T

E

v

As

M

:

z

:

V

»

&

O

«

u

E

:^

:

s

A

$

"

t

A

W

Y

"

a

"

At

e

*

.

a

a

AA

-

e

£

"

vt

ia

E

"

*

-

s

-b

Ms

s

x

*

2

*

A

w

Es

z

"

"

-

..

as

o

»

:

*

*

*

"

E

"b

"

)

"

C

v

MOR

:

&t

AC

W

i

z

6 A

-

n

o

"

:

*

R

d

Q

33

6t

*

vt

"

CA

j

k a d-

?

*

gX

w.,æ

ké

As

PA a

v

iA

Y

E

k

w

a

Hx

:

r

"

d

r

w

ss

v

z

*

3

2

V

s

CALN

v

»

AA

d

x

a

3.

u

w

.

A

d

p

^

i

x

*

u..

*

-

Ü

m

u

Ed

s

D

k

v

r

& M

Ts

Y

E

:

E

ia s

z

*

*

x

:

Y

"

w

M

P

H..s

:

A.

^

v

.w

i

-

-

s.

e

3

Es

A

2

M

"

*

e

5

r

-

yse

E

:

u

VOA a u

E

T

N

x

kR

2

*

d

J

5

E

r

v

P

$

".

-

p

H

&

m

v

s

Se5

"

*

um

"

d

z

z

*

W.x,

*

»i

g

$

"

:

-

*

E

Va

A*

La

a

D t

d

*

^

CA

*

A

"

5

?

1

*

o

v

$s

.

*

z

u

"

z

»

z

z*

e

Rn

LA

p

s

y

f

&

.w

:

:

s

ia

D

s

A

w

N

u

2

*

4

.

v

»

YUR

)

M

"

z

"-

A d

*

*

*

*

*

A

m

5 p d

-

p

$

.Hæ

*

-

2

: i

x

ATAEAA

*

*

:

d

J d

*

.

x

$

s

p

.

A

E

POR

d

x..

M

$

(

3

w.,

*

e

M

s

$.

:

-

r

k

EUV

R CAC

*

*

"

z

*

ha

r

A

t

*

Pa

3

E

D

"

x

p

2

a

"

EE

e

*

s

z

5

x

m

E

i

2

j

V

:

*

À

M

i

u

"

w

£^

zm

s

t

i

E

*

*

*

-

*

BC

5

aC

"

us

m

^

N

E

w

w

w

..W

o

N

m

n

J

VE

:

U

3-

a

L

A

;

,

2

z

-

p

-

Z

*

n

:

rE

*

N

X

*

z

x

x

m

r

a

a

i

E

m

D6

a

-

t

$3

x

rE

x

M

r

A

x

E

p*

Nb

v

$

t

u

s

*

x

d-

v

-

ELAT

m

*

:

x

Bu

$5

As

D

OVU

v

"

*s

w«

PU

Y*

N

24

P*

TA

U

^

"

"

&

z

:

*

o

EE

d

3

T

:

x

E

s

2

E

*

A.

TA

du

»

i

*

s

»

d

.

M:

A

E

A

P

a

*

-

.

E

a

-

^

63

&

i

*

E

»

5

M

*

*

i

e

s

b

vem

r

»

"

m

:

:

$

p

A

E

*

W

v

as

ts

us

i

Y

v

A

L

E

r

?

*

,

i

£

;

w

d

TW

r

d

AC rP

^

r i.

^A

d

a

5

"

^

r

x

2

3

:

,J.

YP m

*

^

v

C

i

C

A

Jb ae

a

M

z

A

P ah

AC

P

j

m

-

AC

*

E

s.

i

Is

i

n

"

-

2

A d

wedp

d

v

g

^

-

es

W

$r

[

x

no

:

5

x

E

*

*

.

:

COR

*

t

z

r

Ro

"^

i

C

2

t

J

;

** dv h A AO r

e

r

t

-*

m

a

V d o ,

*

2

d

(

-

2

u

A

o

TEl t

"E

&

WA

,ï

"

z

r

ii n

s

:

*

u

*

d

ds

^

E

od

toy m

w

r

z

2

s

P

4

d

—

u

*

»

"

:

?

u

P

&

ab

f

3

d

H»

if

s

o

AR

E

w

Z

"

*

^

"

j

.

*

s.

ss

n

W

:

*

x

*

UAR R.

n

As

m

n

*

-

-s

E

€

9-

w

Y^

r

ts

"r

^

-

x

»

-

AA

feo tOR

*

iriets

*

-

w

E

n

aE A

*

U

D

h-

"

E

M

s

w

-

"

£a

N

^

2

At

ET

w

k

d

*

A

aW

*

*

4

ial

a

)

-

z

w

TR ETE

Y

u

v

*

n

x

$.

W

*

um

$

-

»

*

:

"

*

e

*

-

^

w

-

H

T LO

-

W

-

E

s

"

-

p

x

T

d

z

*

*

A

m

3

Cs

*

z

Y

z

W

*

j

:

*

s

d

*

R

b

ss

WE

:

s

^.

. ,ï«

z

s

E

W

Y

AA

*

À

d

k

r

t

s

"

A

m

a

v

x

s

*

-

*

.

i

e

Y

-

f

"

2

-

.H

A

*

m

fs

£

s

"

Ra

A

z

n

vY

:

x

2

ET

um

T

5

A

"

W

.

*

*

-

*

-

d

L

:

z

v

C

x

-

&

u

u

*

i

-

Y

^

E

:

"

s.

x

Z

A

d

-

At

m

A

u

a -

-

z

-

s

Pue

*

W

E

x

É

;

RK

"

t

—

*

W««

AE

-

s -

D

M

;

-

&A

:

.

c

e

AU

D

z

r

o r

i

r

2

*

.

-

Es

deiecqn

us

M

w.

"

x

d

-

*

r

»ce

m

?

Ece

E

a

dR

D

*

-

m

x

.

EE

3

as

d

".

r

*

*

C

W

P

o

2

^

3

*

od

*

-

sE

*

M

*

W Y

x

n

ss

RA

A

*

a

m

WOpCA TE E

^R

a

p

m

4

»

$

"

x

o

t

A

Y

*

»

d

Bo

e

n

*

?

o

Y

,.H

*

*

d

*

s

x

R.

s

i

-

Y

54

P

p

u

M

:

"

[2

4

*

M

*

*

x

c

"

V

a

ss

d

i

AO

A

*

"

d

A

»

d d

-^

A

à

:

"

r

*

M

X

^

^

j

E

EAU

7

Bs

*

E

2

W

A

e

*

W

:

.

2

E

E

*

E

NG N

^

e

-

-

i

*

*

.

&

p

*

r

"

:

P

a

t

E^

i

f

3

m

E

n

s

"

m

*

*

.

*

at

CT

A

z

v

W

$

i

^i

*

».

z

4

v

Yi g

w

*

CA

AE

p

E

*

a

u

":

C

*

*

:

x

w

Ed

CR N

i

ia

e

*y

u

"

r

"

*

i.

as

d As

C

»

d

n

eox

u^

3

Wi

w

P

-

RAT

m

;

Fs

$

;!

"

w

X

M

i

Ó

x

Ts

"

ss

B gt

W

A

^m

i

-

RAUR

*

s

N

K a s R d

^

:

E

A.

"

s

3

",

n

CA

a5

s

z

P.

&

^

d

ab

e

w

r

a

Vi

d

^

ais

r

*

E

L

u r

a

"d

At

:

5

:

/

LC

j

X

L

Z

Ü

Vr

x

*

.m

a

m

Á

z

N

C

s

yciy

VR

C

u

RUR

hr

i

i

U

**

x

C

*

d

^

—

2

W

CpA

,

d

j

d

s

Á

)

F

t

»

Mu

LP EOE

-

*

o d

v

i

,

iuife

&

1

r

Y

*

Flb i.

23

2

:

^

n

RL HU

b

s

As

MC n

-

-

OR

*

E

d

m

d

aA

d

x

"-

a p

v

2

O

-

")

RE

*

d

u

*

"

r ia

v d

.

Vs

u

A

$-

R

"r

u

o r r

r

3

s

SECCISUS

£.

L

u

s

s

*

:

ov

"

5

E

d

i

p

$

5

LC R

CC

UE

*

A

ww

s

c

H

tj

»

E

2

k i

i.

s

C Re

2

H

-

s

x

^

v

^

CA

CR

w

x

1

LA A

—

f

-

?

x

v

s

d

Mi

v

»

5

z

ho

5

5

-

v

5

2

*

.m

*

*

s

ii

Es

7s

&

RR

ACY

CX RC

MO

L

R ARA OR R

R d

i

"

us

*

a E

*

$

DO P

"

AC sl

-

o

o

23

u

rE

d

z

s

;

*

o

r

st

"

^

w.

.

Vs

e

E

".

9s

AA

t

É

AL

LA AE od

M

d

*

VA

r

i

Md p r

n

p

Z

5

4

PoÉ.

?

$*

r

N

EU

ScN

A A

*

s.

5 )

A

DAL

*

":

1

:

OE

E

Ed

*

*

"x

"

Bu r p t

*

o

E

d

R

ar

-

a

i

r

ss

*

z

^

"

t

i

h

zi

d

-

r

"

r

-

.M«

5

Ó

CO

ed

3

T

m

(

E

*s

"-

s

E

v

——

E

x

U a

AC

LX U X LA ALE

g

*

*

.

a

"

AE

"

$

ia

soe

as

:

bt

r AE d

n

y

*

n,a

*

ár

.

m

^

WT

z

A A qr p A aE

A

r

C

.

RL

t

t

sE

-

r

$

m

"

$

w

"

&

3*

a

*

:

M

w

a

$

dAT

m

A

:

*

:

QUW

r d

u

M d

*

CA

2

$

u

d

4

5

-«Hw

*

-

.

2

A

p

Tae

d

J*

u

ts

n

E

*

"

*

W

-

*

*

m

M.,

*

du

^

As

s

ARA

a

"s

s

g

£

A

5

t

457

$

d

P.

*

N

z*

.a

&

AR ir p

*

Y

i

*

rA

-

;

E

5

o

*

:

?

E.

2*

s

KTCR

As

d.

t

,1

*

x

v

C ACA

"

4

t

p

£

7

Rucg

RI

0,.h

—

rA

.

E

:

Z

7

e

w

ag

s

^

"

n

)

x

MÉ

Ü

t

A

m

-

m.

*

2

at

w d

*

a

COR E

um

z

RUR

P.

(

?

-

a

u

g

E

-

d

"

"

C

z

-s

s

Axu

*

:

x

xl

*

a

$

RA ALE

m

dR OR

*

-

um

"

r

r

?

*

Vr

d

$a

—

RI E

$

M

X

*

-

d

r

m

s

s

"

1

P

?

RA

E

25

5

g

*

^

r

"

s

J

i a

R

a

Pt SCUME v sip s

i

;

"

4

Bo

$4

M

j

E

M

VE

DC

$t

$

d

n

e

-

—

?va

"

n

"

-

$

*

z

2

*

*

ww.

hr h-

*:

T

*

"-

w

d

s

*

a

.

;

$

»

a

"

3

s

».

dotur

$ P $ W

pv

"

25

u

*

A

RC

M aE

4

as

T

BA d

A

r

*

*

S

UR

^s

^

"

RCR N A

UER AE

*

p as

L S

d

-s

"

W P

A

r

dÀ

;

2 9 9

z

$

n

a

FA

2

9

e

e

x

d

A r p pe

y v

—

L

o

A.

p

as

^

X*

i*

s

s

t

^

aE

*

-

w

2 d

?

"

à

A:

d

F

2

»*

$

Mi RL EA

um

d

$i

A

g

oA

s

N

as

A G

Pa

um

sE

us

n

:

T

D

*

$

z

2

u

2

»

j

La

*

MY

*

*

m

X

at

de

JNUN.

"

s

Pecs d

^

*

A.

z

AVR

&

A

$ AAP

*

P.

5

u

v

L

*

r

$p

w

v

"

*

-

A

od

n

*

^.

i

R

hs

NT

A

*

*

&

p

:

ia

x

AE s

d

E

Wrer d cte LE

5

$1

PL

d

F.

W

:

*

F

4

6t s

APU

$

..m

nE

N

"

"

a

e

g

d

K n d.

t

.

*

E

5

ROA.

x

EOX

s

o

r

A

i

^

n

E

-

n

-

Ü

Jf

3

"

2

d um

x*

*

M

d

[

LA

U

*

disdesip od

"

us

As

ia

EE N

d I

r

n

d

u

£

»

d R

9s

-

p as

m

r

ii

CA

v

b W WE

^

a

.

d us d

*

m

D

$s

d

5

K

P

.

£

;

a

"

d

4f

P

E

Tj

x

"

»

d

*

CA

VA

/

a

n

LOA CA

s

&

s

Cs

dN OR db n d

2

R

^L

i

-X

o

*

"

*

;

RC

*

W.u

d

AC

*

A

n

m

z

M

n

R ON NG

D

"

D

n

Ms

A

CO

rR

i

:

db

Y

d

2

j

r

:»M

b

*

s

"

*

D

"

*

w

it

FTA IN

pl

e

ye

^

*X

"

*

ER

M.

w

^

s

^

a

s

d

4

"

a

5

s

z

i

p

*

WU

ECC

T

?

5

E

$

v

C

r

D

*

Bo d

s

^

»x

*

d RTA

a

*

-

E

E

w

"

Bw

a as

a

AA

Wparw

.

*

d

*

PL

m

2

*

w

:

:

£

a

FdN

MKb

P*

p

drse

eigéty

"

as

i

ES

"

RA

M h

u5

2

wï

d

/^

*

4

"

*

&

t

5

s

a

gowcs

5

?

-

E

RE

AA

v

D

*

r

*

x

w

£,

*

-

g

"

[

a

274

.

d-

"

i

i

AA

DACATS

a

-

d

RE

g

-

du

2s

Ü

s

^s

"s

u

*

C s

u-

C

E

*

"3

A

-

AUR

z

C

du

AL

A

gl

5

j

E

g

d

J

2

)

o

v

s

MX

s

PO

03

i

:

:

5

*

É

jf

i

D

n

;

a

U

Ls

O

-

n

m

k À

n

"

s

5

5

V at e

RR

$n

E

e

"

i

e

x

m

zi

s

$ d p

CR EE HLCI

W.w

o

d

a

z

EL

2

"k

t

63

x

v

L i

-

9-

z

M

s

CH

z

d

TO

R

P ete

M

g.

i

t

s

ITMM

ROR

T

E

m

E

sss

tof

ii

"

d

"

ad

-

u

-

2

:

zi

i

29

7

,

$28

DA

x

-

A rd

:

7

s

T

P

UR

MT

TR

T

"

ia

z.

T

:

"

T

-

"

T

-T

L

T

Es

Ed

E

2

E

*

:

*

A

RURT

—

2

s

t5

aE

—

Digitalisat

vorhanden

k

—

OBSERVATIONUM

AD

VATICINIA

ï

"U JEREMTITJA

PARS QUARTA.

QUAM

DEO JUVANTE

PRAESIDE

CHRISTIANO E RIDERICO

»

RER

LITT GR. ET ORIENTAL. PROF. P. O

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO,

e

ORD. PHILOSOPH. H. T. DECANO

»

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONORIBUS

Wi

DIEBUS

AUGUST.

MDCCXCF1I.

J

[

PUBLICE DEFENDENT

(

CHRISTIAN. DAV. ALEX. HEERMANN Lothenbergen.rz:

nil

IMMANUEL GODEFREDUS BOSSERT Dtbzfzgemu

LUE

HENRICUS ERNESTUS REINHARD(]T Aberimontanus

fü

LUDOVICUS FERDINANDUS MAJER Zaufensis

jsse

ERHARDUS PHILIPPUS RENNINGENR Sruttgardianus

237

SERENISSIMI STIPENDIARII ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CANDIDATI

i

ll

TUBINGAE rrrrgRiS HOPFFERIANIS.

.

i3

&

—

V

m

T

A

z

E

Tet

QiQ

a

YX

EX

À

355

P5

U;W»&.f,.

.«u?,..uwhlzv,..;v

L

,Ww«w)fw

&

d

p

k;

Jerem. XXXVIIL 5.

erbis 32* n2nN b2» *»2n ps- *5 apud Alexandrinum

*

V

interpretem respondent hzec: ór, óux móuramo fjmgi^svc

vzrpoc dvrw;, ut di&um. sit non regis ipsius, fed narratoris,

regem fere excusantis; sensu sane percommodo. . Verum id

non eo valet, ut editam leCionem solicitandam esse existi-

memus. Eft vero illa pressius sic accipienda; haud zsí Kex

ille, qui juxa vos valeat quidguam. — Regis omnino verba sunt ;

sed zegre ferentis aliorum, quorum esset regi obtemperare,

nimiam atque iniquam a-u&orit-atem, Sedekiam enim , haud

inscium at certe invitum, consiliariorum ministrorumque ma-

gis quam suo arbitrio rempublicam geri passum esse, adpa-

ret ex cap. hujus vers. 24 sq. — Causam intelligis, cur, qui

dicere poterat — — 52!M Nb "22N ^2, maluerit sensum sic

exprimere — 52Y (UN) :2n Dwuo2, h. e. ejus, qui

rex dicitur habeturque, non est ea au&toritas, ut jobis praes

sentibus efficere quidquam valeat,

A 1

XXXVIIL.

XXXVIII. extr.

T

Otiofe ac molestze adeo videntur voces ""DND mm

&i

DovYY m325;. Alexandrinus interpres nonnisi solum ver-

bum rmm expressit, Syrus integram sententiam neglexit,

S(H

neque codices omnino desunt, qui eddem careant.

Nolim

loc

'

vero inde efficere, spuria-esse hzec verba atque ex interpo-

W

otni

latione addita: talia enim temere adjicere, quae otiosa essent

Joht)

üulliusque consilii, cuinam quaso in mentem venire pote-

rat? repudiandi contra atque omittendi causa erat fi non ju-

Cote

Snut;

sta, certe speciosa, — At positis verbis H1255 Q'UN2 mm

D»w aptissime respondent, quae sequuntur cap. XXXIX. 3.

ingre

verba — — 3N2*. Quse interjacent, parenthesin esse per-

fete g

hibentinterpretes. Quid vero si dixeris, versum 1 & 2 ab-

Ü de:

fuisse penitus ab antiquissimo & primo sermone? Qui pri-

"

Jiew

mus hzec conscripsit litterisque mandavit, supersedere pote-

tinet,

rat significando rei gestze tempore, Judzeis istius zetatis om-

dayer;

nibus cognito & pervulgato: poftmodum nonnemini visum

&

est, temporis etiam notationem certam ac definitam huic

Tad2m,

loco adscribere. Ita fa&um est, ut quze extra orationis se-

Ynanite

riem primo collocata essent, deinceps, & quidem ante con-

Dusarad

fe&tas, quae supersunt, versiones veteres, insererentur me-

dium in contextum.

doque,

Alia loca haud absimilia observata no-

Cptlhia

OSSIS

bis sunt cap. XXV. 13. & cap. XLVE. a. quibus addgre p

byloticy

cap.

—

XXXVIII extr.-

5

cap. XLIX. 28. ubi.verba b3à — — n2n "WW non possunt

mm

edita esse a Jeremia.

LO

Contra vero non probanda nobis videtur sententia ven.

exit,

ScHLEUSNERI, cujus ad vers. 14. dida sunt hzec: *Aperte

Xohm

hoc comma cum commate tertio cohæret, unde commata in-

ietp-

terje&a, quippe ab hoc loco aliena, & ab Alexandrinis plane

CSSeN.

omissa, nonnullis interpretibus (v. c. Struensee in. Notis ad ver-

! ptt-

Jiongem vernaculam Seremig pag. 162.) spuria, certe a colle-

E

&ore inepto loco inserta, aut parenthesi includenda esse visa

"n

sunt.^ — Urbem vi tandem expugnatam non ipse praesens

XIX A.

ingressus est Nebusaradanus, sed interje&o demum mensis

ise p

fere spatio, mensis quinti die septimo 2 Reg. XXV. g. vel

(220*

die decimo Jerem. LIl. 12. accessit, incendio mceniisque dis-

jiciendis penitus eam deleturus. jJeremiam autem quod at-

lüx Pfï'

tinet, videtur res hoc fere ordine gesta fuisse.

Commen-

Te pote-

daverat rex Babylonie prophetam , qui assiduus fuisset,

atis ofb

j vISum.

etiam cum capitis periculo, in suadenda deditione, Nebusa-

m hic

radano, satellitum praefe&o ceterisque belli ducibus, ut hu-

tionis *

maniter haberetur & benigne.

Urbe igitur vi captà, Ne-

ante Cone

busaradanus Ramá misit jussum de Jeremia servando tuen-

aptar m

doque.

Postea omnis nobiliorum Judaeorum turba , vinculo

copulata, dedu&a est Ramam, inde ulterius in exilium Ba-

fjatà 10*

bylonicum mittenda. Inter hos feremias quum compareret,

ore poss

A 3

vincu-

c.

6

XL.5.

vinculo ipse statim solutus est, postmodum etiam, post ha-

hn

"

bitum cum ipso colloquium , a Nebusaradano commissus

JÁ

f

cura Gedali,

ut ex reliquo captorum numero eximeret

bu

eundem, atque in domum quandam restitueret. — In voci-

di

bus m»àn-5s NY5 vers. 14 est constru&io verbi, quze

i

7

preeguans dicitur, pro 37 b« Ya n Ym

XL. $.

5

aWb N5 "w Mirifice decepit hic locus interpretes

hg

cum veteres, tum alios, Et illi quidem tantopere inter se

Jgüo

discrepant, ut unusquisque alia le&ione usus videri queat,

nisi obvium hic esset, singulos ingenium magis in captando

sensu nonnullo secutos esse, quam le&Gioni difficiliori inhze-

UA

sisss.

Alexandrinus: à d« uu, dorogoepoy Xai d'mrovrQexe 7rooc

Tendor

I'oäo?uaw.

Fj

Incertus apud Montfauconium :

XO4 7IQU "

a7TA-

verr

Aayt 6*yc , 71 us dix e'mfreez.þe:g a7oTQgxur. Symmachus, in

pernis

codice Syriaco- Hexaplari Ambrosiano: & antequam rece-

Philg]

dam ego, revertere, habita apud Godoliam. Chaldeus: &

t 6

Si tu non vis reverti, revertere ad Godoliam, Syrus: &

dixit illi, si manes, commorare apud Gedaljam. "Vulgatus:

N

& Iecum noli venire, sed habita — Darnius, at fere in-

türe

Vitus, posuit: Et cum nondum responderet, dixit: mane

tronyt,

apud Gedaljam. )Eandem rationem secutus est MicHAELIS,

& 2 (

sed haud probann!:e SCHLEUSNERO, qui re&e monet , di—cen.v

AL ;

dum

XL. 5. XLIE 12. XLIV. 25

H

lia

ETE

Omnino verba 33e5 x5 333* naf-

dum fuisse (43*) 3**

SUS

rantis sunt, quze mox sequuntur, Nebusaradani.

At vete

etet

bum AYU* sane non potest nisi eodem, quo proximum nad

0Cl

di&um est, usu accipi, non resPondendl, neque redeundi,

Qu

apud Gedaliam enim versatus ante non erat ]eremlas sed

abeundi, discedendi.

Estque i32101 breviter expressum, pro

naw "J2N'3. Verte igitur: i/lo nondum discedente, — quod mal-

fetes

let quidem in patria consistere, sed quo se tuto converter ef

a R

ignoraret — addidi: hagc: abz ad Gedaliam, —

XLIE t2.

jreat

Xanj

In voce 2w55) non erat cur quidquam immutaret Mt-

n

cHAELIS, dubius, utrum 2X?71], & habitare faciet, proefe-

w

rendum sit, an 2*WN] seu 2WN]

Trita est observatio ,

Ü 22

verbum, quod a&ionem notat seu effe&tum, haud raro de

us, n

permissione rei seu concessione intelligendum esse. (Grassir

] feCc

Philolog. S. à Darnto iterum editze pag. 207.) Vertas igi-

))JS &

tur: €7 reverti vor sinet xex Babylonize ad agros vertros.

ns: «

XLIV. 25

lgxtus

Sunt hoc loco nonnulla observanda, quz effugisse viden-

1ete i.

tur mterpretes Primum est, quod ven. SCHLEUSNERUS etiam

monuit, D2*523 Dh^N nomina esse absolute posita, ut vers. 16

« man$

& 21. & quidem sequente Vav dzrodorxo , ut XXIIL. 34.

q4EUS

dicen

XXVIL z1. al

Alterum hoc: qui vocem "y2N5 consequitür

a

sermo,

8

XLIV. 25. XLVL r7. 13.

sermo, universus Judsis tribuitur, sed hoc discrimäne ha«

tur

bito, ut verba m203 — — nivyj niüy sint multitudinis

Át

utriusque sexus, reliqua autem — — D^pn non nisi.a viris

(s

profeda, mulieres subtimidas adeo excitantibus. Oratio igi-

li

tur sic reddenda: o vos viros feminarque, qui strenue perfeciflis

qu

quod professi estir, dum diceretis : solvenda sunt. vota a nobis mune

D

I$

cupata de suffimeutis reging coeli. faciendis fundendisque libaminibus ,

ad .

vosque , viri, feminas etiam excitaretis ad promissa prastanda , vota

ftl,

sojvenda.

jhoà

XLVI. r7. 18.

COIS

Non est, cur DW 3w"jg mutetur in Dj *N*p, ut Ale-

n f

xandrinus habet, xaA«zaTe T0 óvo2 agao — & Vulgatus,

oti |

vocate nomen Pharaonis — nec QU *N^» legitime a DATHtO

Ji

"]

redditum: ibi vero nuntiabunt. Est sane verbum 1N*j eo-

(diil

rundem , qui post exitialem cladem JEgyptiis illatam di-

Xï

xisse finguntur vers. 16. agite, abeamus ad populum nostrum, in

CO

terram mostram patriam.

Intelligendi vero, non /Egyptii ipsi,

inept

ut quibus jam non militandum esset extra patrize fines, sed

proce

auxiliares copize , ex aliis gentibus condu£&tze, velut Cuschzei,

tüm m

Puthzi, Ludaei vers. 9. qui vers. 21 dicuntur pY'z i, mer-

lt qui

cenari. m ad locum respicit, ubi pugna commissa ; prae-

fromor

teriti enim temporis est 1N^j2, nec potest nisi de eo, quod

Cotforry

pugnae proximum esset, intelligi.. — Causa vero etiam äddi-

tur,

poteyti

9

XLVL 17. 18.

lt

tur, qua se ad secedendum permotos esse significent exteri.

Q1$

At quid queeso causz aliud comminiscaris , nisi hoc, vi-

n

disse illos, desperatam esse rem omnem , nec salutis spena

)u

Ad hunc igitur modum,

aliquam habere /Egypti regem.

2

quantum id commode fieri possit conformandae sunt, quae

T.

Verbum *2

illis tribuuntur, Voces — — "52 n»^5.

AT

ad Pharaonem regem si re

feras; nullo modo sensus adpa-

j Volt

ret, qui satisfaciat.

Equidem haud dubitaverim ad Deum

illud referre, & nomen "pY2, quod alias tempus locumve

constitutum significat, de modo constituto accipere, quem

Habes nunc

A

in rege deprimendo excedere visum sit Deo.

gBUlS !

loci versionem hanc :

Clamarunt ibi, ad Iharaonem 4FEgye

TE

adest [Jefturbatio, quie modum omnem ex-

pti regem quod attinet ,

*T, W

tedit.

3m d

Vers. 18 nomen aliquod exquirendum, quo

cum jungi

w,'m

Et nomen quidem NU haud

commode queat verbum N12*-

quae

f,'*x'l :QS.X j

ineptum fuerit, at repeti tamen nequit eapropter, quod

es, d

pracedunt, non Dei,

cujus nunc sermo recitatur, sed mili-

Vix aliud quidquam suppe-

ysiiibl

tum mercenariorum di&ta sunt.

^ Vi

tit quam 523 122

Ut Thabor inuter alios montes, ut Cariel

g;gfæ'

promontorium veniet vex Bab

ylonim. Mira utique ac insolens

, Q;äOö

conformatio ad significandu

m regem aliis regibus omnibus

f adäï'

poténtiorem eminentiorenique.

XLVII.

It

v

-

B

[o

XLVIIL r5.

M

^Mirze turbze, inquit MicHAELIS, in verbis famhbus, sed

]u

"quz pronuntiatio obscura reddidit. Nempe secundum puncta

est

Moab cum przecedente verbo masculino, & sequente suffixo

Jlo

"feminino construitur, nec adparét, quo m»r pertineat, —

N

^Omnia sunt facilia, si'sic efferas: nox m 32020N, "18

vastans IMoabitidem €9' urber ejus adstendit

Nempe adseeudere

*dicitur Aostis, qui expeditionem belfieam suscipit.^ . . At Damutvus

recte observationem Grassit Philolog. .Sacr. .pag. 3

28. Coni-

buse

memorat ; verbum singularis numeri noüüunquam conjun-

Notm

étum esse cum nomine numeri pluralis.. . Et. poterat etiam

ftj

celeb. ScuRoEDEn: Institutionibus uti, ubi Se&. III. deSyn-

ICDeU

taxi verborum reg. LXIL plurimas varia que hujus generis

$d ld(

formulas cernas, certo ordine collocatas. Simillima nostrze

üitur

*st cap. XIII. 18

D2'DUNTO " 2

deje&a sunt capilis insignia

QOX

vestra.. . Ac pro ri2y nv dici etiam poterát mn^y mmz, ut

ï'ärv

cap. I 15 textus habet D52 vwap urbes ejus desiruBig suut ,

«t UOT

coll.cap. XLVIII. 4t men3 mezem nvopn mi25s.

Fe-

at

mininum suffixum non habet, quod offendat.

Construuntur

nan

ld

17]

«EALLI

quidem nomina populorum propria fere ut singularia mascu-

lina, sed haud infrequenter etiam ut singularia . feminina,

uD

quod nomina regionum, quae feminina esse solent, per me-

i, we

tonymiam pro ipsis populis usurpentur ; sic ipsius hujus capitis

kï(* Y

XLVIII

XLVIII. 27.

ii

XLVIIL vers. 2 'extatYXatm pawma 2wwo nbmn m r«

sed

— ny? mov, vers autem 20 & 39 amb nog &

nta

Thren. L 3. Jeremias habet mwm np23, ut Ps. CXIV. 2

MNI

est Xo3p5 mnmm mmrn. Reüe igitur locus vertitur: vastafur

L -

Moab , urbes ejur, etiam montibus imposite, sursum abeunt

"t

in fumum, feGüssimique juvenes detruduntur ad cedem.

Bd

XLVIIL 27.

THWS

Duarum formularum altera, elliptice di&ta, ex przecedenti-

; CO«

bus explenda est, hacratione : QN*D3 D'3233 -:"2 mn ND ON

Noune enim ludibrio tibi erat Israel, momne erat tibi , ut qui inter fu-

u

wes esset deprehensus? Est vero parallelismus synonymorum,

etüm

repetiturque, quod primo planissime di&tum est, aliis verbis,

e5pr

sed idem fere significantibus. In furando enim qui deprehen-

eneris

nostto

ditur, aliorum ludibrio & contemtui non potest non esse ob-

noxius; quo pertinet illud, cap. Il. 26. Ng2^ ^2 223 DnU22

iw;;yfb.'.'w

oN^O^ m3

qa?ïql-q.

] -

n5 qzzemad-modum Fz'gazomim'am patitur. fur ,

"j »

qui deprehenditur , iía Dralitg habzbuut ipnominiam. .In le&ione

V

gl

-D2 nihil alieni est, quod minus ceque fetri possit ,

) Fe'y

quam illud, quod modo vidimus, mmm mnb» Formula

truJmtut

bb

se CR

d l.:);

) ":^2 plane eadem cum alia, cap. XXXI.

| qooscu*

illum . inci-

20. 3Xà "2" ^"5 "2, quod quofiescunque sermone in

dam , nec omnino est, cur vel 33 ad consequens verbum re-

peï me

ect

V

Verbum denique

fcras, vel pro *15 1

jonem offeras 'v23.

scapit

B

)

71:nDD;

X

$2

XLVIIL 31.

""2nn, in quo nil nisi capitis motum , qui illudentis sit,

dj

vident intetpretes, nobis potius di&um videtur de eo, qui

Ws

in cachinnos solvatur immodicos, & se totum quasi con-

qui

cutiat,

co

XLVIIL 5r,

jro

Interpretes si 2deas, nequaquam dubitare filos videas,

à M

quin Jeremias ipse, commotus nunc tantorum malorum co-

st

gitatione, vere miseretur sortem Moabitarum. At certe non

audi

possit non mirum videri legentibus ac prorsus inopinatum,

nsY

ptophetain ipsum tam graviter atque amanter lugere cla-

diciu

dem gentis, cui modo exprobrasset fastum intolerabilem ,

feciss

& malignam adeo ex Israélitici populi calamitate Letitiam.

totem

Deinde, qui formam habitumque sermonis universi diligen-

]tqie

tius spe&averit, facile intelliget, ne posse quidem di&a ejus-

te5, q

modi esse, quibus sui animi sensum significet propheta, Ete-

dübitar

nim certüm est, vers. 3o eum non suo nomine verba facere,

purmi

sed Jehovze recitare orationem. Verbis r BN2 *Dr m *zN

Vetba s

quid possit apertius esse?2 Sed & quoä sequitur, vers. 33.

planiss

35. *^n3wmn non potest esse nisi solius Jehovae. Quis igitur,

Tela de

quz interjacent, prophetze ipsius esse posse sibi persua-

lst :

deat? Sed a Jehovze persona alienissimum videtur profiteri

Monfi

sese ejulantem, clamantem, ingemiscentem de Moabitica

Qu

gente,' ipsi non modo nunquam probata, sed ingrata etiam

lm s

atqué

XLUIIL. 31:

13

Si

atque invisa. Quid igitur? Reliquum nihil est, nisi hoc,

qui

ut statuamus, alios homines fingi atque in scenam produci,

V

qui lamentantium personam suscipiant. Breviter, poft ;:—59

ut sensus

cogitatione addendum verbum *yN* seu Y?DN^

prodeat hic: propterea lugubres voces audientur, hujusmodi:

us,

de Moabo ejulo &c. — Audacius quidem hoc di&tum videri pos-

lQ

sit. Sed liceat repetere, quod alibi a nobis annotatum est

; QO.

audientibus?magis quam legentibus, voci magis quam litte-

QU

ris hzec omnia accommodata esse, ad commune autem ju-

; Cl*

dicium popularemque intelligentiam juvandam id maxime

ile

l,

fecisse, quod orator posset loquentium personarum diversi-

l

].

tatem expmmere non voce tantum , sed & vultu gestuque.

d-

Itaque versu etiam 29 (Es. XVI. 6. ).ubi requirunt interpre-

t QWS'

tes, quinam sint

qui audivisse sese dicere possint, non

Et«

dubitamus praemittere formulam historicam, D) D'YON, um

JACeTU,

germulti qui dicant , audivisse, se &c. ut sensum magis quam

E

verba si respicias, idem sit ac 2NYO fJ!NA Z'112, quo sumto

planissime procedit oratio, hoc fere modo: frequens est que-

f5 53

il

[

rela de fastu ferociaque Moabitarum

nequaquam illa me

S

ut jaétantia

yetSude

latet, inquit Jehova , at ego brevi eificiam

Moabi convertatur in lamentationem.

wal

I'lDu.xw-

Quae hic disputata sunt, omnino pertinent etiam ad al-

, ecim

terum hujus capitis locum, vers. 36. qui & ipse ad Jehovze

Oora-

atqu

B 3

14

XLVIIL'31.

erationem pertinet, ob verbum *n*3'5 vers. 38. estque con-

g

stituendus hoc modo:' aígue sic. effiiam , iquit: Tehova , ut- de«

VXX

Jint Moabo qui vi&limas offerant in delubris extelris £? suffitum fae

s ]y

^j

aaut deo- illius (h. e. locus non amplius erit sacris peragen-

«Cor- meuin

dis) ;- propterea audientur- voces lugubres hoe

u7

"JMoabi .eausa tibiaruim instar. perstrepit, 9 cor meum ob intolas

n

*Kir- Chergs tibiarum instar. perstrepit , quandoquidem residua fa-

Mdvg

"tultatum. perierunt,"

(Ante rv subintelligendum VN ut

y//)

Es. XXIX. 1. & nomen f construitur ut colle&ivum.)

HC

Omnium enim capita erunt calva, rarg ounes barbg —

üitia

Eadem utique ratio est etiam in Esaize locis parallelis

XV. 5. XVI. 9 & z1.

Atque hic quidem habemus, quem

consentientem commemorare possimus, £. Saadiam Phaju-

terp

memem

, qui in versione sua Esaiz arabica, a vener. nostro

àb on

PAuro edita ex libro Bodlejano,XV 5 verbis pyr* 28125 *25

Schre

/)w

P]

his

praemisit foxmulam LAD. JC—- Jöä.s dicet. umusquisque , at-

[2

í

2

4f

que iterum. XVI. 9. sic habet, 0&3 k«,ïc.« pR

j?J

est pi

dicent omnes illi, propterea defleo. — quae lcdlus posita essent

fhro ,

hoc ordine,

VRs

ol Q* Jj?..s OW

A

ut obiter hoc dicàmus, nisi nos omnia fallant, si-

üofem

iilis etiam est alius Esaize locus, Cap. XXl. 3 seq. Videtur

p .

ille nobis accipiendus esse hoc modo: J*epterea (h. e. ob

li noy

gravem

XLVIL 3r. XLJX. 5

15

Ote

gravenr sententmm de-Babele. a. Jehova di&am) mittentur

df-

voces hujusmodi:

*«tieni sunt lumbi mei dolore, torimina me cor-

hj

«ripuerunt, qualia runt femimg parturientis , distorqugor at non.-aue

gen

*diam , perturbor.ut ston videam ; thubat cor meum,. horror me per«

a

*icelfits noffem mihi de:zderamm convemt JDeus mihi in frepzdatmmm,

d)

M

*Instru&lge fuerunt mensz , dz:po.fm: antea excubiis , epnlando biben-

'OJD

Cdogue vatatum; tunc vox missa est inter hostes: duces, ad

N ut

"arma!' n his verba maxime n5n^. ?5 ntepum TRDO.DM

vm;)

ita sunt comparata, ut ex prophetze ipsius sensu nequaquam

di&ta illa esse possint

llelis,

- XLIX. 5.

n

Locum, przeeuntibus ceteris cum veteribus, tum ahxs

p;:'H j

interpretibus, etiam DArnrUs vertit:

En! ego efficiam, «ut

nosdo

ab omnibus partibus terreamini, .& MicHAELIS: ich will

jv

m

Schrecken von allen Seiten kommen lassen. Est vero.in ver-

bis 2^20 - 52:5 constru&tio talis,. qualis cernitur XLVIII

1, dc

32

Quemadmodum *45-n22w 07 2225 elliptice di&tum

)7

^« Slü

v

est pro "2 n22W "^ 225 "?UN 2233, magis diam ie dee

1 &Ssent

joloro quam gagser ; ia Ta20 52515 "2 acmplendum pro

hi p 55 4n205 YUN "n23, adducam in de terrorem non mi-

tiorem, sed adeo majorein : quam qui. ceteru gentzbm vicinis obtin-

p m Sl*

Amant enim Hebrzi, in comparando, ubi eadem res

Videtu

gït

bis nominanda, alterum nomen omittere, cogitatione adden-

M enll

þxn

dum,

16

XLIX. s. XLIX. rr.

dutm.

Rarius nomen utrimque ponitur, velut Es. XXI. 3

6&1

ubi pro 1150v *wxD "»ymnmN BDwx brevius dici poterat

p

t£,

mbv2 *3vnwN mUek ut Jerem. XLIX. 24. — Que addita

P E

sunt, imaginem habent gregis ovium , quze subito terrore

( MU

disjeQ2e, nisi sit qui congreget, dispalantes intereunt

XLIX. 11

qudq

DaTHIUS, ironiam hic videre sibi visus, statuit, verba

quod

esse Jehovae negantis, futuros esse Moabitis (scribendum

duple

erat, Esavitis) pupillos aut viduas, quas providentize divinze

frequ

la

commendare possint

MicHAELIS autem ex vera animi sen-

10YU$

tentia di&um esse putat, hoc sensu: Ex vita migrate mariti

patresque omnes, ut viduis orphanisque Ego Jehova solus

poy

relinquar, quos in spem nova ldumeeorum gentis alam &

i

educabo. — Neutrum perplacet:

& hoc quidem alienum

vt j

videtur ab oratione, quae tota est indignantis minantisque;

fxum :

illud vero ne dignum quidem loquentis persona.

Malim ad

dum e;

Chaldzei interpretis sententiam accedere, qui sermonem su-

TI6, .

bito ad Israélitas conversum ratus sic vertit

Vos autem,

Mi den

Israélit:e, non relinquentur orphani vestri , ego 1in vita con-

Vits, 1

servabo, & viduze vestrze in verbo meo sperabunt

Sed ne-

quibus

que hoc ferre potest orationis universze contextus & consi-

bile y

lium.

De leGionis veritate dubitandi legitima causa non

se( (

adest

Etemm non Syrus modo & Vulgata eandem prorsus

gnitiot

le&io-

NIINCIÉE

17

le&ionem refert, sed Aquilze etiam in codice Syriaco- Hexa-

at

plari tribuuntur hzec: relinque pupillos, ego vivere faciam

ditz

te, & viduze tuze super me confident. |Alexandrinisunt —

Tore

xoj s* égiy "YyroAuvreu, opcpavov &a, ia d WcWTM, xup Vyo

Qucouaj, xaj di Xepas & ius 7remordasm. ln quibus haud

quidquam videas ab hebraica le&ione diversum, nisi hoc,

Tefot

quod 317 pro infinitivo habitum, formulze autem PyriN "2N

ndum

duplex versio commissa, cujus rei exempla extant haud in-

n

frequentia. Le&ioni autem , cujus fidei nihil est quod detra-

j Sef«

hat, satisfieri posse putamus hoc modo, si verbis p "13

mariti

novus versus incipiat, & ante vocem ma:P subintelligatur

E

"Y2Nn.

Perit progenies Esavi, pereumt quoque cogmati ejur €72

m X

propinqui , mec erit qui dicat: relinque pupillos 1uos, ego alam , €9'

viduag tuae mihi erunt. commendatae. . Si quis vero contendat , suf-

Jiennt

fixum vocis 322* non nisi ad id, quod praecedit, referen-

Qisques

dum esse, ut cap. XXXI. 15. possis verba etiam sic construe-

alim 2d

rer 5l«

re:

— €2 tognatos propinquosque quod attinet; deerunt etiam

: autem,

hi, deerit qui dicat: relimque — Sensus: bello perituros Esa-

j cor

vitas,

imbelles autem feminas liberosque non habituros, a

quibus auxilii quidquam & tutele expec&tare possint. Cre-

Ge] t*

dibile vero est, cognatos vicinosque hic non de singulis di-

[ cons

ci, sed de gentibus civitatibusque aliis, quze essent vel co-

us D)l

