olim füisse prophetam alium, qui eadem contra urbem sit

]Uam fre«

vaticinatus. — Peropportunum vero est, de tempore, quo

t, panee

ea, qua hoc capite legimus, gesta sint, tam certo nobis

[0, futtt

4

constare, ut dubitationi locus esse non possit. Etenim sub

* üirali«

ipsum initium regni Jojakimi id accidit, ut perduellionis

l01 YI]0«

rj

reus Jeremias pro se ad populum verba faceret.

Quae vero

f pentis

cum Vria propheta gesta fuit res, & ipsa quidem regnante

em, qui

]ojakimo accidit, sed exitus certe rei in primordia regni ce«

quadrite

cidisse dici nequaquam potest.

Nam & discessus hominis

"u To«

in Aegyptum, ubi forte nonnihil temporis delitesceret an-

Arabes

tequam comprehenderetur, & retra&i ex fuga Hierosolymam

profe&tio non poterat non efficere, ut supplicium Urize haud

minimo intervallo abesset ab aditu Jojakimi ad potestatem

1 sit ad

regiam. Consequitur, tum, quum reus ageretur Jeremias,

Sentelte

commemorari nondum potuisse supplicium Urize, quod nec-

)2 esse

dum evenisset. Inserta vero est historia omnis reliquae nar-

( evi«

rationi postea demum, cum ea, qua nunc utimur, libri edi-

ntipus

tio perficeretur vel a Jeremia ipso, vel ab alio nonnemine.

Et consilium edentis vix dubium videri possit: eo vero spe-

pem

&abat, ut intelligerent le&ores, in magno vitze periculo ver«

päSSUS

»

satum fuisse prophetam, quod summa rerum tunc esset pe-

C

nes

d

P

XXVL:320o — 23

XXX. 5

ues regem, qui brevi post in simili caussa profugum adeo

qja, 1084

ex Aegypto retraxerit ad supplicium: at Achikami maxi-

fete &i

me au&oritate nunc effe&um fuisse, ut impunis dimittere-

guntir Jude

tur Jeremias.

tem atqu

XXX. 5

7 ///Jl//h/f !

Diffcultatem, quz est in verbo y2p:£:!, neque Da-

Qu*æ geqmm

THIUS sensit

qui locum reddidit

«Sic igitur Jova Israé-

3pjus cujus

""

*lem & ]udam alloquitur

Trepidam vocem audimus, pa-

g gt

(/1

*vorem, sublata quiete," neque MtcHAELI!S

cujus sunt

hm nova QU

lizec: So spricht Jehova:

Man hórt ein Geschrey der Ver-

yt fingat, d

zagenden, Schrecken, und keinen Anschein des Glücks.

rium quoQ.

,.,.

Verbaenim, proximo loco post formulam m w2N n2 "2

Yersof VO

posita, si Jehovze ipsius di&ta sint, cur verbum pluralis nu-

('ers, sentn

an /'

meri 12225 adhibitum, quidni potius ^"DEZw, ut mox se-

ommo 4l

quitur v*ww?? Sensit hanc difficultatem VENEMA, sed quæ

ys,. innu

ad eam tollendam affert non satisfaciunt

«*Dro. 33p1u,

K 0X

«inquit, vocibüs separatis legatur 322 v22, & 125 cum

dam dbertat

*sequentibus jungatur, ut sit

vox pavorir audita est

vel

Legitima q

*auditur, circumsonat ubique, hzec nimirum: "obis esf me-

Ea T

«f1,5, €7 nihil pacis.

Sed nihil mutare ausim: licet vulgatis-

d tollo u

*sima sit locutio, vox audifa £sf

qua c. XXXL eodem in

— Jobis sic . videtur.

post. Yocal

*orationis tenore quoaue reperitur

trans n s

Post formulam n ^2N n2 "2 cogitatione addenda est

T 3 ver)

alia.

ä&

XXX. 5.

19

Digtm sj

'ükam Dax.

alia, historicam dixeris, quze frequentissime omittitur a no-

15 dimitere.

stro, fere heec: C D'*W.D:N. 'Qui verba facere nunc fin-

guntur Judaei sunt in Babylonia exules, iique brevi in liber-

tatem atque in patriam restituendi. Universorum sunt hzec:

^ (que D.

percepimu.r sirepitum irepidantium , pavor est omnium, milil tutum.

Qu:e sequuntur di&a sunt aliorum ad alios, vel, si mavis,

r lon Ieni-

unius cujusquam ad reliquos. Poterat brevissime enuntiari

aUdimus, [

sic; po»or mg5i2 n52 (CEsai. XIlI. 8.) sed obviam formu-

, OY su

lam nova quadam ratione eo vertit & amplificat Jeremias,

'nïïv Geï Xer

ut fingat, unum aliquem jussisse alios sciscitari, num ma-

? des Glücks,

rium quoque sit partum edere, conspicere enim sese uni-

hp

versos viros in tali statu, qui soleat esse parturientium. —

1 pluralis u-

Vers. septimo suo nomine fari incipit Jehova, affirmans,

j, V WOX $6

omnino angoris & periculi plenum futurum esse illud tem-

rA Sed qua

x

n

Pus.

Innuitur autem bellum Persicum, Babylonio quidem

l

4 ",'j"'ï

sfmw|

imperio exitiosum , fru&uosum contra Judzeis ad recuperan-

& yS o

damlibertatem. — Vers. 8 le&io edita non est solicitanda.

d est, YO

Legitima quidem oratione dicendum erat 5yb Yy 2€x

phir ub m

2n2N YD0012 YNOE frangam jugum ejus ( Jacobi & tollam)

u

l

L

Wt Vi

]pits

de collo ejus, €7 vimcula, quibus comstritus est, rumpam: sed

XÍ, eoden i

post vocem Yoy l'eqpente nec omnino percommode sermo

« gj ridetur,

transit in secundam personam, reditque mox in tertiam;

jlidenda &

nam in verbis, mec suba&um eum tenebunt amplius exteri, suffi-

xum

aha,

G2

A2

20

KXX. 4

xum in 33 non minus ac pronomen in jby referendum est

potrus

ad nomen 2py* vers. 7

Iterum vers. 10 non modo p'ax

PTOM&T

di&um pro $T31?, sed est quoque transitus e secunda in ter-

tiam, reditusque ex tertia in secundam

Ferenda sunt ta-

Thinus

lia, maxime in Jeremia,

qui dicendi genere utitur promto

Smt, €

Juc es:

quidem, facili & vario, sed non legitimo illo concmnoque,

qui sit ad artis formulam per omnia exigendus.

hic lc

Caeterum quze MicnaLts ad vers. 2 observavit, viden-

1€S u f

tur nobis parum firma esse

*Hic habenms, inquit, ex-

LE

pressum mandatum, vaticinia in unum librum conscriben-

pta

6€ dI

cui obsequiosus videtur primum librum vaticiniorum

publ

*evulgasse, in capite XXXII desinentem.

Paralipomena

fiefent, |

"post mortem ejus collecta

secundum librum effecerunt. "

Enimvero sermones, quos litteris consignare a Deo jubetur

les:

propheta, quinam sint

vix ambiguum esse possit

Quis

hent qi

enim non videat

versum 4 respicere ad verba versus 5

Jonderis

r zi^ou m as "?72n2, ad declarandum, quo sen-

n es

su & a Jehova datum, & a propheta acceptum sit manda-

idem Dia

tum, nec posse ilum alia ratione intelligi, nisi hac

Ea

9^ 35j

autem , quae "Jehova edixerat de Irraéle €? "'uda, nunc a me lit-

6t um d

teris consignanda

punt quae sequuntur haet

Tantum igitur

Til lnb

abest, ut qui in edito Jeremis libro prgecedunt sermones

Bultem ;

omnes comple&atur ilud mandatum . .. . 49 an2, ut

h

potius

XXXo 30 XXXDOA

2I

ferenium a

potius non nisi de illis valere possit, qui versum quartum

! modo "j

proxime sequuntur.

Quinam vero ambitus sit formulze

etUnda n fer.

^Dda swit f«

.. BAU nbN3, quis illi terminus sit constituendus,

ru

H

H

WE Dfom(o

minus patet: credibile tamen, quae ultra caput XXXI sita

sjnt, ea non amplius comprehendi, sed postmodum relata

oncmge,

j

huc esse ob argumenti similitudinem. Memorabilis autem est

Vatit, n

hic locus propterea, quod inde intelligitur, prophetas vete-

res in munere suo haud ita versatos fuisse, ut, quze sibi di-

Inquit, er«

1 Conscribett

vinitus suggesta essent, ipsi ultro litteris consignarent , &

Taticimiorutm

Scripta divulgarent: sed satis fecisse sibi visos esse,

C Si

7f'n

publice eadem pronuntiarent, ut omnibus,

ad quos perti-

u

fiparena,

nerent, possent innotescere.

effecenunt, "

OXXX. 21.

i Deo jubetur

Messiam qui hic sibi deprehendisse visi sunt, non ha-

wsst, Qu

bent, quo opinionem tueri possint. Nomen """N majoris

rb Versus z.

ponderis & gravitatis haud est, quam nomen

1175*123; ea

m, quo st

enim est duarum sententiarum conformatio,

ut utriusque

m sit mande

idem plane sensus esse debeat, & alibi etiam (cap. XXV.

jisi bac: &

hoc

^

34. 35. 36.) qfNXT| "0"« conjun&i sunt cum DONAM

üll

cumehte

est cum ducibus & gubernatoribus. Noster autem locus ni-

artm igitut

hil habet, quod efficiat , Ut ad unum aliquem eumque sin-

sermona

gularem referri debeat , sed utrumque nomen, **'3w &

-*

u

) ais

QWv5 plures coimple&itur, & positum est colletive,

Sen-

POUUS

C 3

Sus

$20 21

pe Q C

ex stl

Z

2

m habiturum es-

tin, v

sus: populum rettores & moderatores iteru

vendau

non exteros, quales qui alieno imperi

0 subsint' ferre

se,

non 1

ex ipso populo oriundos, judai-

debeant, sed domesticos

Er

servantes.

Visus 6s

corum jurium morumque & amantes & ob

:* nrnmaopo ^ww,

at h

cum N^ 3a?po »wwyo dicum sit pro N

'panpm adfixum non est referendum ad

$

lis **

ronomen verbo

duces illos re&oresque, sed ad ipsum potius

populum univer-

dialne

vidit, qui habet,

a o

sum: quod Alexandrinus etiam interpres

sAqucerauy x cuvaZ O dUTHG,

quam 1

— xej o dQXov duTE && aurH e

Verba "oN d323 vnanpm nos red-

populo

xci d'rogQnpaci 7rgo6 L.

dimus : €7 sinam illos ad sue accedere , ipsique

praebebunt sese acce-

CODVer.

dentes ad ime (Niphal enim haud raro recipro

cum ést, ut cap.

SUCCUITI

nwxDI & XXXl 19 "»mn, 2525, & Hiphil

mule *l

XXIX. 14

& quod permittitur)

ctedibilis

non modo quod efficitur indicat, sed

hoc est: in pristinam eos mecum. con

jun&ionem recipiam;

tium Y

gravitas ut rite zesti-

Csl

Cujus divini beneficii magnitudo &

metur, additur: nam quis est qui sp

ondeat pro corde suo,

VerSus

ut accedat ad me? h. e. quis propri

o ausu, me id non pef-

]

mittente, hoc sibi facile sumserit, u

t ad me accedat?

r

XXXI. 3.

Verba *5 nwo2 mm p non p

ossunt non incom-

T

moda videri in oratione, qua& ex Dei,

suo ipsius nomine

Qui leQion

em arripiunt. Y2,

loquentis ,. ore proficiscatur.

ex

AXXL.3.

23

'ün $

ex solo Alexandrino petitam , nec kin uno ali

quo li/bro reper-

xt den

tam, p

arum efficiunt; nequidquam enim illa juvat ad amo-

, Wi

vendam personarum diversitatem, cum verba y»

DN2 mym

ts E

non magis possint esse Jehovze loquentis;

MicBAELIS sibi

! '-."." 4A

Z I ]

visus est hic videre incipientem dialogum,

in cujus prima

um »i

parte loquatur Israel, r

espondeat deinde Deus.

At si a ver-

1 üniver.

bis *5 N* hm pX discesseris ,

non cernitur, quod

n habet.

dialogi ullam speciem habere possit.

Reü&ius interlocutio-

nem populi dixit Darmrus,

V dur4,

minus illam duram reputans,

105 red-

quam personarum istam variationem, qua Deus modo de

populo in tertia per

AT 1»«.3

sona loquatur, modo ad populum ipsum

conver

ür Cap.

tat orationem. Nobis omnia circumspicientibus non

Xïx nh

AlyiL

ll

succurrit nisi ea, qua S?epius ante usi sumus, ellipsis for-

mulee 7)2N* seu *3N* ante vocem

mit;ifur)

[21132, minus illa in-

reci m

credibilis, si cogitaveris, potuisse prophetam, nullo audien-

tium incommodo,

ite 2sli-

& voce & vultu personam,

cujus verba

essent, exprimere.

Verum, mutata

3 Suo,

»n'onnihil distinctione,

versus hoc ordine componimus:

nyil

v

Na&fus gratiam est ám. deserto gopulus elaprorum de caede,

d hbeo ut reducam eum, lrabem

; (dicet :) vemiim.r J'ehova

Virus Est mihi.

/j mæm

Nam inde a [ongo fempore amavi te,

, momie

gropterea servavi

libi beuevolentiam.

4

tl

ini

O D

ex

eePUPTET UPU

AQUAT. T.

24

XAXI. 3.

di&um est pro loco exilii, quod qui in

üum ] h' e

-^-"5m, desertum ,

tudine versatur,

scoessit N

exi

lio degit, a patria abest, ut qui in soli

sillelsmo:

-05 infünitivus est loci verbi

abest a re sua familiari.

gudo, Wt

finiti, & hic quidem positus pro fu

turo "jonw, ut cap. VL,

Beth; ld

pinmme non de tempore sed loco ac-

i Cjou) pro 7je UW

tendi: g

ante diligentissime & cupidissi-

wrdnit. )

cipiendum , innuitque, diu

ut adventantem vindicem,

ine prospe&urum esse populum ,

Dorpznui

jmpetiwm.,

Jehovam , statim em

inus primo quoque tempore videat, eo-

Poterat ommino dicere prophe-

Ti essent,

que viso animu

m sumat.

yime sequ

ta, i5 nwow p

Z3w, sed maluit, proestolantes ipsos

gis quam

ost vi-

quasi in €

onspe&um producere, eorumque primam p

(üscrimine

Transit nunc oratione in se-

excitentur.

sum Jehovam vocem referre.

& quasi immemor, adhibitum a se esse

tetty orti

cundam personam,

inino utitur, quod ob-

s nomine !

nomen mp & bwhün, pronomine fem

hilode m caiit

versantem animo haberet imagine

m virginis. "]2v dis

u w

&um pro 712

An2w8n. (ScuRo

EpEmI Justitutt. Se&. VIII. de

MPMa- !

"

y1

Pronomine, reg. CXXXIV.)

Si ex usu verbi arabico ver-

ya, popul

tas retinui, non opus est e

llipsi przefixi Beth , & caussa etiam

berationer

it, non futuri

intelligitur ,

cur preteriti temporis verbum s

demum ey

d

vel praesentis.

aliisque, €

Chaldreo Q

XXXL 7.

TitvUS

npw3n wvN^?À

quid sit hoc loco; difficile intelle&u. — Qui

hOC modo

vertunt: ovat

e de Jacobo lzte, & jubilate ob caput gen-

Jierani gyy

tium,

iXXAL 7

23

r

I

tium, h. e. Jacobum, omnium gentium principem, quibus

i

accessit MicHAELIS,.uti omnino possint sententiarum pa-

rallelismo : sed nuspiam verbum 5mx usurpatum videas hoc

I

i,

modo, ut caussam letitis adjun&am sibi habeat praefixo

2

Beth; loci enim Esai. XXIV. 14 alia ratio est, utpote ver-

Mi

tendi: quum JJehova gloriam suam demonstraverit, jubilabunt ex.

m

ottidente.

Nec magis satisfacit, quod cum VENEMa statuit.

&

DoEepERLEINIUS DarHiusque, caput gentium dici Persicum

imperium, illo tempore, quo Israélitz in libertatem reditu-

ln

ri essent, omnium princeps & primarium; quae enim pro-

2808

xime sequuntur, non sunt ita comparata, ut Persis illa ma-

V

gis quam aliis dicta videri possint.

Universas autem nullo

nl

discrimine gentes esse, quze ad leetitiam publice testandam

$p

excitentur , cum res ipsa docet, tum expressis verbis profi-

tetur oratio paululum progrediens, vers. ro.

Quid igitur,

q

si nomine N^ multitudinis sensu sumto vertamus: €97 ju-

d

bilate in editis lozis, vor gentes; quemadmodum extat Esai. XLII.

. de

II. Ymz nm^ó" vNoS 50 2x^ 2"* — Verba yunm

V&r'.

"CbZ-DN nymT omnino haud vertenda: salvum redde, Jeho-

fant

va, populum tuum. Rectissime observatum est DarHto, li-

berationem populi praedicari tanquam fere fa&am, non ut'

ütull

demum eventuram.

Neque vero necesse est, cum eodem,

alisque, editze leCioni "op substituere aliam, YOP, ex

Chaldao & Alexandrino desumtam. Est hic iterum infi-

nitivus positus loco verbi finiti, ad verbum exprimendus

QþL

hoc modo: extat liberare, o Jehova, populum tuum, i. e.

gen

liberasti munc tu, Gehova, gopulum tuum, "yog-nx m nyu.

].

D

XXXI.

26

goilte 9

: 'XXXI. 20. XXXI 22.

ayc: i d

XXXI. 20.

qinis fe0

STRUENSEE pro edito 33 "123 v*5 substituens *"15

quod femin

33 *321 locum sic interpretatus est: Omnino Ephraim ca-

n Y2

rus mihi filius est, natus pergratus; ex quo verbum meum

videntu/, (

admisit, ipsius memor sum. — Probavit, post DoEDERLEI-

quà Cermint

NIUM , immo commendavit hanc emendationem ven. ScHLEUS-

geudum *

NERUS.

Nostro sensui si quidquam tribuere liceat, nobi-

restringent

lissimo huic loco ista ratione ornamenti proprii multum de-

dum, o

cedit, novi nihil plane accedit.

i? omnino interrogantis est ,

*5 10ni

inchoante alteram sententiam particula DN.

Deus ipse

um oguit

inirantem se inducit, qui fiat, ut fillum talem, qualem

CUrSIORIDU

Ephraimus se antehac praestiterit, carum habere etiamnum

belles, F

possit ac gratum. — £stme filius carus mihi Ephraim, nafus, qui

COmeuntis

sit in deliciis, quod, quotieseunque. serimone in illum incidam, recor-

nec yotest

dationi ejus etiammum indulgemm? ( Verbum $21 non de quali-

sit, ne ]ey

cunque recordatione hic intelligendum esse, sed de tali,

n telida.

quze conjun&a sit cum desiderio, res ipsa loquitur: nam re-

cordatio alterius non consequitur ejus commemorationem ,

signiticat

ünicus ]o

Sed hanc potius antecedat necesse est.) Jam nonnihil sub-

cum

sistit in hac cogitatione, & ipse sibi tacitus respondet: est

1222

omnino ita.

Pergit: hinc fit, ut intimo sengu commovtar super

qui m j

£o, u non possim mom iangi ejus miseratione.

Verissima imago

tum díam.

patris amantissimi ac fere justo mollioris, ex ipso naturz

Iw a

fonte hausta, vivisque coloribus expressa!

XXXl. 22.

v5 NT

Longum foret, varias variorum de verbis 221on n2j2

4b omui f

Qui-haud ita pridem suam,

z ,commemorare sententias.

faci-

XXXL 22.

2

facilitate sua commendabilem, interpretationem proposuit,

hanc: in terra antehac devota nunc iterum obambulat Do«

111

TLtüens "?

minus Jehova, humani

Liu

id passus non vidit, verbum 321on,

phraim (4-

quod femininum est, nullo modo di&tum esse posse de no-

mine "33.

Universe autem omnes a vero aberrare nobis

PDunt meum

JDEDERLEI-

videntur, qui de uno certoque aliquo viro seu de una ali-

1l SCHLEus.

qua femina accipiendum esse existimant. Immo vero cum

jceat, nghj«

neutrum nomen habeat He articuli; ad certum subje&um

mulum d-

restringendum non est, sed indefinite seu colleCive sumen-

dum.

Nos igitur videmur nobis in verbis 2230n r712pJ

'gantis est,

?23 nonnisi hoc deprehendere: Femina tuebitur virum.

Viro«

Deus ]e

, qualem

rum omnino est, excubias agere, circumire, & tueri ab in-

cursionibus ferarum hostiumve alios, feminas maxime im-

€ ebammum

belles.

Femina igitur si fungatur munere excubitoris cir-

), tht i

At FAf«

cumeuntis; sane zovum quid hoc est, insolitum, inauditum,

à de qui-

nec potest locum habere, nisi ubi omnis regio pacatissima

e] de til,

sit, ne levissima quidem qualiscunque discriminis suspicio-

ne relica.

Tuendi vero atque ab omni parte defendendi

1. nam f«

significationem alienam haud esse a verbo 2210 docet vel

orationetti

omilti sub«

unicus locus Devt. XXXIL. 1o. ubi 12220* conjun&tum est

cum Y72^73^.

Etiam Ps. XXXIL ro verba mTa3 nom

pondet: &t

j22230^ "ID possis sic interpretari: at quod ad illum attimet,

nouar at

qui in S'ehova confidit, ipse benigne (1OT13 ) eircumibit, tuebi-

sima 1m4go

tur i/um. Denique pertinet huclocus Psalm. XXXIV. 8. ubi

p fatute

vXv5 ÉÍ20 mummeQx55 nin idem est ac "N52 22105

... mymm angeli Jehovze cultores ipsius quasi stationibus

servánt. Sensum itaque formu-

yon 2252

ab omni parte dispositis tutos

]e

Da

dg Suxm

fatie

28

XXXl. . 22.

XXXII. 3.

le 423 220n n2p25 si admittas hunc: omnia erunt tutis-

sima; non est amplius-quod mireris, Alexandrinum inter-

Kj

pretem dedisse: &v ewmsQuz vrspisAeucovra) dvSporzoi, in salu-

hi

te obambulabunt homines.

DN

Sensum, non verba, reddidis-

se jlle existimandus. -

ni

XXXII. 31.

(2

Nonnihil difficultatis habet . hic locus in constructione

de

verborum.

VENEMA reddit:

quia summum ire mez &

T?

summum excandescentieo mez fa&a est hec urbs mihi; —

(Ue

Et ferri quidem hoc possit hoc loco, ubi verbum femininum

hlem

Dmmrespondere queat nomini DNT7 6'pn, sed alterum lo-

cum.2 Reg. XXIV. 20 (& Jerem. LII. 3.) rmm -N ^p *5

nyrz23 n»wYwa mnnm" non debebat idem reddere: quia

Íha

summum irz Jehova fuit super Hierosolymam & Judam;

( /j

verbum enim pmrn'n non convenire potest masculino nomini

5p, sed neutraliter illud accipiendum.

Adhibendus vero

je a

BU

alius locus, haud absimilis, 2 Reg. XXIV. 3. mym *z-5yp

1/or'tl

Y25n hv5 wvon5 nmma nmmn, ubi apertum est, 5by non

9

venire usu nominis, sed formule mm *z-5p significatio-

g'u:g

nem esse: juxta di&a Jehovase, quemadmodum Numer. IV.

27 extat: .

yo2y ponms "e-bp, dilis Aaronis €7 fliorum

AW

Jetn

respondeat omne ainisterium Gersonitarum. add. Levit. XXIV. 12.

domi

Igitur formula mym rnN-»P eadem ratione accipienda, qua

de [zz]

illud my *2-5p, pro eo, quod comminatus erat Jehova, & lo-

Is, Q

cus noster ad verbum sic reddendus: pro ira mea erat mihi

haec urbs, jam inde ex go, quo exstruendae illius opus perfethum

100 de

fkqmm

et, uique ad hot tempus, ad'id ut. abjicerem eam e meo conspe&u ,

h. 6.

CUetma,

XXXIL 3í XXXIIL 4 y $.

A TUnE tuie.

20

m jnte.

h. e. pro ira mea dudum a

repudiare. — Ad m-go

pud me constitutum habuj illam

VT. i sah.

hic eadem conjunétio

72 subintelligendum NYN, estque

1, redlidis-

cum verbo substantivo, qualis cer-

nitur Ezech. XXX. 16 i

n ilo: y52385 rmwn w3,

Ào per-

rumpenda esf,

123 impersonaliter di&um pro

1 3232, neque

Cotstubioyé

véro de initio urbis exstruCtde verbum intel

ligendum, sed

1 iremee (

- de ejusdem potius perfe&ione.

Innui omnino videtur extre-

Uibs mihi; —

ma ?vetas Salomonis, quem novi

V,l

que exornasse, sed & nova. sa

mus amplificasse urbem at-

nm '-,'m

Al Ivul

W

I

Wa moresque alienos in ur-

bem inferendi vel certe admitte

sed alterum l-

ndi fecisse initium.

&

mb b

XXXIII. :4.: . 6.

- Locum przefratiorem ne

Teddere: qua

C satis rotundum sic vertimus:

dta statuit "Yehova Deus Jiralis

cum de domibus hg

E

m & Judan;

de regiis domibus ,

J

"$ Urbir, fug

a5C21DO Donnin

quae destruentur. ob

aggeres gladiumue,

(Nem-

WewWs veto

pe sunt qui veniunt ad oppuenandum ,

C /mldaez'

dum illas cadaveribuy hominum ,

üÍque ad impjen-

j m 15-&;

quos percutiam in ira mea q

quorumque ob nequitiam urbem

e.rtugue ;

i est, '7?; fion

ipram destituam.) — Exep eg

*6bO eam

C persamabo, restaurabo illas

3

* sigulicatie

promamque

iprir copiam salutig F

ejusque. perdurabilie, —

a"nn-5w3 my5sg

um Numer, V.

D-5N di&um pro

a9nan-5m nwbäcnjb::,

particule enim

on; & füorim

permutantur

5N & '7:: nOn raro

Levit. AATN, 1

maxime apud Jeremiam

domibus urbis

Universis

non

Agitur autem de

quod interpretibus visum est

accipienda, (UA

de talibus

quae intus ultro diruantur ad

N &

- M m

res, qui objici possint arcendis hostibus.

conficiendos agge-

TE EL mili

Nam m55g alias

non defendentium sunt sed

y; p peri

oppugnantium, 3*3H certe nog.

tiquam potest esse vis at

TELO conpes

que impetus defendentium. Et

r r

quemadmodqm formula .

E—N

h. €.

D "35DN D'28 Nb5

4

H 3

re-

Ó À

XXXIL 4.5.6. XXXIlL 24.

39

erbum

vespicit. ad. g/afium: ita a

d aggeres vicissim spe&at v

habet impugnandi. ltaque

nn4n, quod perpetuum usum

hh ata

E AL UO 9

-fote, ut domuum ali

7e dis]iciantur machinis

innuit pro

strage com-

bellicis, alize, qu

?e longius absint a moenibus,

urbe ipsa tandem expugnata.

mU2n-DN ne-

pleantur,

erbo pn^n;

g

quaquam nonmien est, quo

d regi se patiatur a V

ullo modo referri pos

sit ad Chal-

|

neque sufüxum in 2N 927

dzos. Sed quum loca cadaverib

us replenda sint "75 ^n2»

do tribuendum est DN

li

domur urbir, verbo mm»n2 cogitan

t

A—NTDpPOYED — nUv2n nxinl

egitim

o classicoque scripto-

ad interpretationem ab alio

K

re glossa videri dicique possit,

es

er statuendum; appo-

nonnemine addita: sed in Jeremia alit

ticula nN, quze nomi-

KE

sitio est ad D^N23, non refrag

ante par

m, idque certum designat,

di

nativo etiam, quando subje&u

DNZ"

(

haud raro przemittitur. Vers.

6 n

5 respicit ad "myn, B

M ad universos pertinet. 7323

Spir

commode referas o^nan» an

2x, quod cu

m reponendi, recondendi

gum

oppositum sibi habet j

nv

qu

usu venire soleat, illu

d aptissime redditur promere.

&ivi vim obtinet, ut in trita

b

idem quod nwy. nes adje

P

MT

illa formula nowY "On.

romam ilis copiam pro;peritati:,

far

ejusque tonstantissimar.

XXXIII. 24.

judi

üt communis

Jeat

mn opyn sb po

pulus Judaicus ipse sit,

non potest non

displicere illud

fert interpretum sententia;

om25, nec mirum, a Da

THIO &

rreptam esse lectionem »227;

ifarua

t, atque extaret in loco simili;

Me&

ux syriaci interpretis esse

Verum si demu

s le&ionemn ^255, quam.

cap. XXXI. 36.

tue-

um

|

'XXXIfI. 24.

31

€

tueri poterat DaTHIUS etia

m suffragio Theodotionis, exhi.

Y

bentis, xej Tov Aaoy Hs a

ia

tamen non potest non dur

QeZuyaY T& Un Upa) $ni SVOTI0V. i*

um videri tale dicendi

genus: po-

Lal

pulus hic, judaicus, put

at actum esse de

daico.

populo meo, ju-

d

5Sed negamus nos, illud m

"1 BZn1 non nisi ad ipsum

a

.

judaicum populum pertinere posse.

Quid, si dixeris, ora-

DN

culum, quod extremis capitis 33 ver

sibus quatuor absolvi-

M

tur, obtigisse Jeremise in Aegypto

versanti ,

& Aegyptia-

QO

cam gentem esse, cujus ille de judaica republ

ica nunquam

restituenda opinionem hic referat refut

900

rr

esset putare,

etque? Inepti eniin

Q

quos capitis 34 parti prim

ee (v

€r$. I—0) sub-

je&os videmu

S sermones reliquos, distribuen

IdL,

dos hunc in mo-

dum: Vers. ro. rzr, Vers, I2. I3.

Vers. t4 —:rg.

V2

19 — 22.

Vers. 23 — 26.

Vers.

continenter omnes & uno quasi

m

Spiritu pronuntiatos fuisse,

]

epál

cum sint potius collocati ob ar-

a n m

gumenti similitudinem, etsi

diversis temporibus habiti, Aut

quid sit, quod prohibeat, q

uo minus illud pj DP" di&um

; triià

esse- putes indefinite- ac

A .

promiscue pro mmms D'ÓPn, quod

plurale 3324 & nmrms85

non cogit quidem, sed tamen hor-

tari videtur.

Omnino aliorum populorum

dicta hzec atque

judicia sint nec

esse est, si d*atio prophetze

beat

constare sibi de-

pmuns

Coeterum re&te occupatum est ab alij

S, JEN2^ non de

, ii

re ipsa, sed- de rei opinione intelligendum

esse, ob senten-

m', 7!

tiarum parallelismum.

Idem

parallelismus efficit, ut duae

LmïXX ;

ilae familiae sint Israel & Juda

?

non quod nonnullis visum

nuam

est regia familia. & sacerdotalis,

ftf

ut qua non efficerent po-

n

ec

pulum Jehovze,

Verbi.

DDN::*HQ proefixum Vav est dzrojos,-

201

E]

XXXIIL 24.; XXXVI. 18-

32

quitur nomen absolute po-

xov, quod. haud infrequenter. subse

situm , veluti cap. VL 19. ALl 34 VII.' 25.

XXXVL 18.

343 reddi solet afrawenfo,

Solus VENEMA dubitavit

quae abunde probari

non quï-:lem de signifi

catione lvocabuïi ;

sed de atramenti mentione.

*Quid, inquit, sibi

potest,

cit materia scriptionis ?

« vult atramenti mentio? quid huc

fa

seu calamus ?"

«& quare tunc instru

mentum non additur,

vacuitatem, capacitatem , vel exigen-

Ipse offert *13, " ad

uantum capere

potuit, a capite ad cal-

«tiam ejus sc. libri, q

* cem."

Fastidivit haec

MicmaELis, DarHro contra dubium

Gravis utique & nobis

illud dicitur haud contemnendum.

videtur ista dubitatio ;

ecquid enim qu

zeso refert, nosse,

lia usum fuisse Baruchum in

atramento magis quam ulla re a

quantum capere pote-

scribendo? Neque vero placet illud :

yat liber.

Etenim non id agebatur,

ut quantum caperet vo-

tum suppeditaret

]umen describeret librar

ius, sed ut quan

eret suo calamo.

Lubet pro edito 132 sub-

propheta excip

PhO

in sufficientiam ejus , di&antis ,

quemadmodum

stituere 3113,

cap. XLIX. 9 p2 est,

quantum sibi sufheret, & Nahum. 1l.

quantum jyatis erat ipsius

i3 vpOa "12 o n

"W Ieosirapuit

CHR],

Scripsi egomet ,. q

uoad ille scribenda mihiü

[

catulis ; ut sensus sit:

n

.J,'l

U 1 AA

diBaret , donec ille fatis sibi fatu

m esse pronuntiaret. — Quod au-

bsolvit, haud obscurum

HENRI

tem Jeremias di

&Gando rem omnem a

LO0V

nunc omnia ipsi haurienda fuisse

indicium est, e€x memoria

ERHA

etenim scri

ptum quidquam si penes se

& quasi repetenda:

di&aret Barucho, sed poterat illi,

SJ:REMSS

habuisset, non erat, Cur

N

tradere exscribendum.

guod scriptum esset,

d itgsseme-

RAU N ensestttatttti

——

SOSFapivit H satuid

"

—

T

aCC

3

TT

-

-

x

-

As

T

a

s

as

r

s

z

diuctu

s

E

n

*

N

od

xl

T

zi

H

—

x

*

x

seu

*

d

s

MA

5

D

TM

s

s

EUY

zx

"

RT

"n

m

T

9^

a

TR s

o

^

Dv

du

-

t

$

:

-

.Cv TET

*

x

E

*

E

Q

-s

w

s

:

z

E

X

v

T

RT

5

3

w s

Ms o

z

E

E

^

TR M

GR

e

E.

6s

2

A^

W

E

i

*

us

s

2

A

ia

-

PS

T

"

T

PX

TE

v

zi

PA

PA

d

x

z

H

E

u

ii

u

t

i

TM

-

zoss

Rn

i

—

D

"

ET

s

s

3

r

*

um

P

E

ERE EE EE

p

—

"

-

d2

a

TT UET

9s

P

*

"-

M,

z

-

*

ORE

x

*

z

NOCR

U

E

-

&

n

N

"

*

e

uN

UR

TE

X

i

E*

Es

R

.

*

a

AAE EU

g

Es

ER

m

*

d

i

*

s

DXATS

R

R MUX

i

*

,w.

WR

&

n

k:

3

k

E

b R.

*

r

*

i

Es

"a

É

K o

-

A

-

db Rs

s

-

e:

3

63

EE

z

-

8 Es

z d.

CA

s

aE

d

h

z

g

u3

n

E

Y

-

d

E

$

i

E

$

RR

L

M

»

;

P*

«XM

z

R

u

d

j

EC

É

A m

w

VX u I M M iE VA

x

;WM.

ia

A

u

d

as

2

x

r

i

"

T

p

s

$

*

E

CA

*s

i

-

CM s

i

p

rE n

2

A

g

E

*

&

*

[

(

E

n

M

u

2 xe us

E

NT

&

:

"

-

A

£:

EX

(uo As w

CA

i

j

)

Bd u

3

:

i

M.

s

5

:

"

Captr

p

N

E

:

x

d

d ind

$

e»

L

d

i

zi

Ed

-

i

*

D

M

:

-

r

E

L

"

i

As

3

AC

»

51

*

3

:

:

$

Y

i

A

r

s

*

P

3

N ub

Es

Pw d

*

E

*

u

x

Z E d A UR

z

alb d

m

i

x

-

-

x

*

E

Ev

*

*b

n

ET

$s

d

*

j

"i

E

s

r

o

^

"

:

*

CM

A

W

w d

hd

$

d

v*

n

«s

m

Bd

Y

Ea

*

s

s

C

ww s

d

EY

2

CH

y

AR

Purs

p

w

z

d

E

-t

x

*

*

AR

L

?

3*

M

N

j*

-a

s

*

i

EE

-

—

o

-

s

s

Ws

NI

2

I .

x

»:

*

:

Purw

us

i

6s

.

P

xR

s

R

u

3 a

dU UE

u

Es

c s

m

*

*

CU

T

*

31

*

g

LNC

h:

N

X

»

X

-

A

E

E

A

*

Qu

u

23

:

ERa

A

A

s

»

d

MW

i

jcuCre N uY

zi

?

4

u

d

*

x

w

zi

zi

É s

KE

du

—

Speuit

M:

-

^

PC N

g

&

3.

E CCT

*

&

z

*

t

d

W

u

:

-

BÉ

AE

.H

:

$

-

us

5

A:

*

*

-

3 2 .

EE

e

-

r

a

i5

EE

$.

z

A

Cs

s

x

ES

C

us

2

e

EO

z d-

anh

2

D

T

*

ioats

-

*

EOE

D

—*

b

"

i

d

iM

ss

d

AH

M.

a.

:

BÉ

»

M:

x

v

;

$5

2

R

*

s

CA UES

CM

x

a i

es

*

£:

A

:

.yww

K

^

EM

E

D s

J

*

-

a

d

E

s

E

d

f um

J

d

A

s

g^

E.

3t

E

E

m

AC

A

s

23

AC

RCR

:

*s

w

w

-

POR

$.

-

-

2

x

*

*

**

5

i.

z

z

es

:

RI

C

5

$

z

*

m

o5

*

-

3

w

a

z

s

x

AU

FY

ia

*

g

CR

*

ia

^

*

x

*

s

a

As

[

RE

2

*

"

x

j^sd

d

GA

s

d

-

$

"

i

2

k

.M

*

b .

E

s

Us

3

$

7

-

Y

p

du

P

Ls

R EM

E

^

n

i

-

z

*

23

*

$

Vg

O

R

E

(s

)

k

22

B-

-

d

*

*

-*

d

"

-

"

$

C

s

3é

a

x

j

x

u

i

j

i

i

E

odf

2

z

L

g

-

g

J

IN

*

as

t

*s

MAX

E

$2

"

WCHES

$

3

A

N

-

A

AE

*

*

*s

$

x

z

"

m

Ka

s

2

d-

*

Mi

-

H

G G-

5

M.

w

"

»

EC g

É

m

$:

$

A

j

d

*

PX

s

t

A

*

us

D iE

n

x

-

*

B ROU d

Bs

EE

*

:

*

£

À

3

»

H

*

M

i

u

3

-

W

Es

:

")

8

a

3

,

-t

-

CR

i

p

RRE

As

P.

s

*

.

A

P2

2

:

*

:

IN

&

:

*

c

x

*

s

&

,H

d.

um

*

E

Ed

ag

"

*

:

i

A

M

RR

iX

s

d

(X

a

d

i

"

*

s

"

P

$

n

-

A ER

AE

"

M^

E

Vr

AR

i

d

E

a

a

Ws

$

*

g

:

j

Mf

2

[

*

g

E

d

s

?

P

a

i

ieve

z

d

3

RR EY

o

C

E

K

i

POR

3-

u

^

W ?

CA

"

3«

^

3

5

-

u

H d

x

$

u-

d

e

Y

WW

m/

*

iC

R

CA

W

DN

6X

r

L

k

*

£

x

»

-

-

M

A

$

r

g

i

S

J

b

:

a

EOE

:

z

3

& E

u u

Y

li

s

-

E OE

Wam

PA

-

:

&

i.

2

PO

s

3

:

i

:

.H

(s

u

X

k

W

£

Cs

j

*

-

P.

E

M V.

u

E

M

e

Ü

-

u

C

z

m

7

s

m

:

;

^

E

P

&

i

s

C

*

d

*-

*

M.

u

*

j

5

34

13

h

N

N ROE

z*

i

m

5

o

*

*

A

CO

:

x

Mr

d-

1

M

AE

M

EE

d

n

*

s uf

u

£^

d.

R

j

.

U d peRea d

r

N UE

.w

E

*

Es

N

P2

&

x

k

j

-

oA

E

a

RC

$n

*

»:

P PCEUA

*

LA

*

$.

d

Pigcd w

2

z

:

^

RRR

RCR C

V

Xj d

*

s

Y

*

3

LA

23

PC ROX

Á

A.

L.

b

»

&

Cs

cx

X

&

P

20

K

s

-

us

Ls

d

s

La

:

x

s

$.

:

*

EX

*

N

aR d

J

us

A

"

25

d

N

w

MA

-

"

s

DC

jX

z

r

d

Md

d

.

A d

-ub

-

Pa

x

r

N

$d

s

CR

X

d

nMM

n

o

.,a

z

d

z

As

$m

$

*s

»

Es

Aes

A

E

G

MM..

*

"

4

Lie

*

i

V:

naæ

p

^E

&

Dd

ol

d

vt d

-

;

T

*

E

MO

d

uN

SE d

Ya

28

m

u

EC

al

)

-

A

*

x

N

z

a.

d

&

X

d

-

us

um

(

$:

p

*

C

$*

x

$;

N Pa

z5

*

z

AA i

$

r

i o

-

RE

*

TA

*

vt

Ts

u

*

C

x

-

m

m

5

H

*

3

um

a

4

*

x

x*

$.

-

p

;

ss

PUA

$:

n

*

&

w

-

£

i.

D

ia

m

E

M

h

ij

23

E

i

t

i

Y

w

*

r

2

—f

TR

j

x

z

-

-

du

.

E

i

u

cAMC RW r .

2

.

P

-s

*

E

Es

j

um

e

A

$

n

-

o

d

s

É

*

P

u

i.

Z

w

"

A

E

:

2

E

*

.

MR

Z

"

RA d

Es

Eu

G

M

*

3

:

i

*

*

c

L

X

$

-

d

4

s

u

*

d-

H

Mr

z

i

E

2

as

M

z

E

d

;

-

.

RA

&

r

-

E

-

i

p

r

u

$.

*

x

,»

CV

2

U

*

»

z

:

E

E

-

E

o

u

-

5

^5

EH R

AR Ms u

ts

z

d

*

5

i

OX

*

AR

s

$

d

-

*

d

:

P

n

^

;

$

u

D

ER

*

"

Pa

326

QEA

g g

MA

»

s

*

APE d

P.

i

-

d

P.

-

p

d

i

&

-

Es

D*

A

F3

8

[

:

M»

du

D

RA

D

APE i

&

P

-

CR

:

s

"

£

R

h

N aR

.a

$-

3

iA D

n

w

d

6

P.

$-

d

3

-

-

A

(

7X

^

*

3.

A

DN

M

-

Ev

t

"

2

Eu

Es

Os

-a

s

m

m

n

2!

r

:

À

3

N

s

*

N

*

M,

A

z

1

j

z*

u

:

3

z

AR

h

£

2

z

s

us

s

RC

93

d

$

5

—

m

j

*

A

i

vt

4

$

s

RE

u

d

"

u

*

"d

3

EX

i

^

P

3

;

u

P

LO

33

»

m

[

"

"

":

O

$s

*

z*

x

$

A. k

Ey

x

»

wn

x

&

3*

d

Bo

d

-

.

T

"

.

x

"

M,

*

&

X

*

-a

^

*

34

m

s

u

s

2

E

Es

UE

-

x

s

5

2

um

MP

$-

U

z

3

i

AE

—

E:

A

$

A

N

B

T

Y

21

AA

p

-

*

;

s

*

UR

.

s

NT

od .

ss

3

d

3

E

ia

sE

z

:

du

&

z

a

^

s

i

d

*

x

z5

E^

.

e

d

z

3

N

3

*

3

X

*

x

i

MR

A

ww

* RLT

g

e

E.

E

N

z

x

-

M E

a

x

u-

És

e.

x

$

