KaI600-8_13

ds

P

&

X

3

x

;

s

4

AE

k

"i

4

n

Vs

&

k

"

at

z.

2

d

V

Y

M

.

n

*

*

-

*

w

4

"e

k

s

5

U

s

F

"s

$

*s

z

a

s

u

e

"

A

d

Y

*s

"

4

*

-

*

i

Ts

2

d

*

o

d

4

-

T

x

u

d

r

1

k

d

E

*

x

r

*s

d

r

^

2

s

*

o

w

d

V

5

5

*

VU

s

y

$.

*

$s

Y

k

:

o

4

w

*

E

v

,

^

*

£

5

i

»

5

M

u

P

k

w

n

o

OCU

P

"

z

:

.

A

M

m

5

m

p

4

m

*

"*

*

&

*

n

W

s

Ü

*

EX

*

"

A

2

£

4

h

*

b

i

4

x

^.

5

A

W

&

Vr

r

*

kre

&

z

À-

o

x

"

s

A

"

:

*

n

v

Ms

u

*

A

E

4

Es

*

*

T

x

*

U*

x

At

-s

2

v*

z

AE

Y

n

us

s.

—

w

4

&

A

n

—

z

m.

i

e

2

Y

u

T

M

T&

o

^

7

2

3

Y

*

es

s;

s.

^.

&

*

»

e

s

m

V Arre

d

^*

-

A

)

£

j

w

:

:

v

$n

x

-

x

d

2

z

*

*

"

-

1]

(.H

*

*

d

A

d*

5

d

N

E

*

"

d

2

Av

P

*

At

x

W

x

L

:

W

us

d-

v

x

-

:

D

À

:

s

:

m

Y

à

?

s.

$

^

"

t

C

*

x

*

u

"

s.

A

AUE

"

z

i

ass

2X

s

E

1

2

d

*

.

L

-

N

m

d

.

A

e

5

*

a

Y

5

*

-

M

^

*

s

AX

k

X

5

:

*

P

Qu

38

hC de

x

P EL

x

5

H

a

3

*

*

z

"

"

,

d

AC

A

z

*

a

b

s

E

.,(

$

o

n

A

h

p

^s

w

s E

T

*

E

À

A

0j

V.

w.

um

E

s

m

*

€

r

s

s

x

E

f

"

A

i

5

r

E

s

*

A

"

?

*

-

2

L

*

t

d

d

A

E

*

:

*

v

:

*

-

^

b

C

w.

*

A

-

r

&

3

3

CR

P.

:

*

C

Vs

»

A

^

i

»

2

:

n

s.

-

$

M

:

-

:

&

E

*

d

U

Ti

T

E

RC

A

-

c

A

s

^v

i

Y

-

x

T

:

5

*

T

E

v

As

M

:

z

:

V

»

&

O

«

u

E

:^

:

s

A

$

"

t

A

W

Y

"

a

"

At

e

*

.

a

a

AA

-

e

£

"

vt

ia

E

"

*

-

s

-b

Ms

s

x

*

2

*

A

w

Es

z

"

"

-

..

as

o

»

:

*

*

*

"

E

"b

"

)

"

C

v

MOR

:

&t

AC

W

i

z

6 A

-

n

o

"

:

*

R

d

Q

33

6t

*

vt

"

CA

j

k a d-

?

*

gX

w.,æ

ké

As

PA a

v

iA

Y

E

k

w

a

Hx

:

r

"

d

r

w

ss

v

z

*

3

2

V

s

CALN

v

»

AA

d

x

a

3.

u

w

.

A

d

p

^

i

x

*

u..

*

-

Ü

m

u

Ed

s

D

k

v

r

& M

Ts

Y

E

:

E

ia s

z

*

*

x

:

Y

"

w

M

P

H..s

:

A.

^

v

.w

i

-

-

s.

e

3

Es

A

2

M

"

*

e

5

r

-

yse

E

:

u

VOA a u

E

T

N

x

kR

2

*

d

J

5

E

r

v

P

$

".

-

p

H

&

m

v

s

Se5

"

*

um

"

d

z

z

*

W.x,

*

»i

g

$

"

:

-

*

E

Va

A*

La

a

D t

d

*

^

CA

*

A

"

5

?

1

*

o

v

$s

.

*

z

u

"

z

»

z

z*

e

Rn

LA

p

s

y

f

&

.w

:

:

s

ia

D

s

A

w

N

u

2

*

4

.

v

»

YUR

)

M

"

z

"-

A d

*

*

*

*

*

A

m

5 p d

-

p

$

.Hæ

*

-

2

: i

x

ATAEAA

*

*

:

d

J d

*

.

x

$

s

p

.

A

E

POR

d

x..

M

$

(

3

w.,

*

e

M

s

$.

:

-

r

k

EUV

R CAC

*

*

"

z

*

ha

r

A

t

*

Pa

3

E

D

"

x

p

2

a

"

EE

e

*

s

z

5

x

m

E

i

2

j

V

:

*

À

M

i

u

"

w

£^

zm

s

t

i

E

*

*

*

-

*

BC

5

aC

"

us

m

^

N

E

w

w

w

..W

o

N

m

n

J

VE

:

U

3-

a

L

A

;

,

2

z

-

p

-

Z

*

n

:

rE

*

N

X

*

z

x

x

m

r

a

a

i

E

m

D6

a

-

t

$3

x

rE

x

M

r

A

x

E

p*

Nb

v

$

t

u

s

*

x

d-

v

-

ELAT

m

*

:

x

Bu

$5

As

D

OVU

v

"

*s

w«

PU

Y*

N

24

P*

TA

U

^

"

"

&

z

:

*

o

EE

d

3

T

:

x

E

s

2

E

*

A.

TA

du

»

i

*

s

»

d

.

M:

A

E

A

P

a

*

-

.

E

a

-

^

63

&

i

*

E

»

5

M

*

*

i

e

s

b

vem

r

»

"

m

:

:

$

p

A

E

*

W

v

as

ts

us

i

Y

v

A

L

E

r

?

*

,

i

£

;

w

d

TW

r

d

AC rP

^

r i.

^A

d

a

5

"

^

r

x

2

3

:

,J.

YP m

*

^

v

C

i

C

A

Jb ae

a

M

z

A

P ah

AC

P

j

m

-

AC

*

E

s.

i

Is

i

n

"

-

2

A d

wedp

d

v

g

^

-

es

W

$r

[

x

no

:

5

x

E

*

*

.

:

COR

*

t

z

r

Ro

"^

i

C

2

t

J

;

** dv h A AO r

e

r

t

-*

m

a

V d o ,

*

2

d

(

-

2

u

A

o

TEl t

"E

&

WA

,ï

"

z

r

ii n

s

:

*

u

*

d

ds

^

E

od

toy m

w

r

z

2

s

P

4

d

—

u

*

»

"

:

?

u

P

&

ab

f

3

d

H»

if

s

o

AR

E

w

Z

"

*

^

"

j

.

*

s.

ss

n

W

:

*

x

*

UAR R.

n

As

m

n

*

-

-s

E

€

9-

w

Y^

r

ts

"r

^

-

x

»

-

AA

feo tOR

*

iriets

*

-

w

E

n

aE A

*

U

D

h-

"

E

M

s

w

-

"

£a

N

^

2

At

ET

w

k

d

*

A

aW

*

*

4

ial

a

)

-

z

w

TR ETE

Y

u

v

*

n

x

$.

W

*

um

$

-

»

*

:

"

*

e

*

-

^

w

-

H

T LO

-

W

-

E

s

"

-

p

x

T

d

z

*

*

A

m

3

Cs

*

z

Y

z

W

*

j

:

*

s

d

*

R

b

ss

WE

:

s

^.

. ,ï«

z

s

E

W

Y

AA

*

À

d

k

r

t

s

"

A

m

a

v

x

s

*

-

*

.

i

e

Y

-

f

"

2

-

.H

A

*

m

fs

£

s

"

Ra

A

z

n

vY

:

x

2

ET

um

T

5

A

"

W

.

*

*

-

*

-

d

L

:

z

v

C

x

-

&

u

u

*

i

-

Y

^

E

:

"

s.

x

Z

A

d

-

At

m

A

u

a -

-

z

-

s

Pue

*

W

E

x

É

;

RK

"

t

—

*

W««

AE

-

s -

D

M

;

-

&A

:

.

c

e

AU

D

z

r

o r

i

r

2

*

.

-

Es

deiecqn

us

M

w.

"

x

d

-

*

r

»ce

m

?

Ece

E

a

dR

D

*

-

m

x

.

EE

3

as

d

".

r

*

*

C

W

P

o

2

^

3

*

od

*

-

sE

*

M

*

W Y

x

n

ss

RA

A

*

a

m

WOpCA TE E

^R

a

p

m

4

»

$

"

x

o

t

A

Y

*

»

d

Bo

e

n

*

?

o

Y

,.H

*

*

d

*

s

x

R.

s

i

-

Y

54

P

p

u

M

:

"

[2

4

*

M

*

*

x

c

"

V

a

ss

d

i

AO

A

*

"

d

A

»

d d

-^

A

à

:

"

r

*

M

X

^

^

j

E

EAU

7

Bs

*

E

2

W

A

e

*

W

:

.

2

E

E

*

E

NG N

^

e

-

-

i

*

*

.

&

p

*

r

"

:

P

a

t

E^

i

f

3

m

E

n

s

"

m

*

*

.

*

at

CT

A

z

v

W

$

i

^i

*

».

z

4

v

Yi g

w

*

CA

AE

p

E

*

a

u

":

C

*

*

:

x

w

Ed

CR N

i

ia

e

*y

u

"

r

"

*

i.

as

d As

C

»

d

n

eox

u^

3

Wi

w

P

-

RAT

m

;

Fs

$

;!

"

w

X

M

i

Ó

x

Ts

"

ss

B gt

W

A

^m

i

-

RAUR

*

s

N

K a s R d

^

:

E

A.

"

s

3

",

n

CA

a5

s

z

P.

&

^

d

ab

e

w

r

a

Vi

d

^

ais

r

*

E

L

u r

a

"d

At

:

5

:

/

LC

j

X

L

Z

Ü

Vr

x

*

.m

a

m

Á

z

N

C

s

yciy

VR

C

u

RUR

hr

i

i

U

**

x

C

*

d

^

—

2

W

CpA

,

d

j

d

s

Á

)

F

t

»

Mu

LP EOE

-

*

o d

v

i

,

iuife

&

1

r

Y

*

Flb i.

23

2

:

^

n

RL HU

b

s

As

MC n

-

-

OR

*

E

d

m

d

aA

d

x

"-

a p

v

2

O

-

")

RE

*

d

u

*

"

r ia

v d

.

Vs

u

A

$-

R

"r

u

o r r

r

3

s

SECCISUS

£.

L

u

s

s

*

:

ov

"

5

E

d

i

p

$

5

LC R

CC

UE

*

A

ww

s

c

H

tj

»

E

2

k i

i.

s

C Re

2

H

-

s

x

^

v

^

CA

CR

w

x

1

LA A

—

f

-

?

x

v

s

d

Mi

v

»

5

z

ho

5

5

-

v

5

2

*

.m

*

*

s

ii

Es

7s

&

RR

ACY

CX RC

MO

L

R ARA OR R

R d

i

"

us

*

a E

*

$

DO P

"

AC sl

-

o

o

23

u

rE

d

z

s

;

*

o

r

st

"

^

w.

.

Vs

e

E

".

9s

AA

t

É

AL

LA AE od

M

d

*

VA

r

i

Md p r

n

p

Z

5

4

PoÉ.

?

$*

r

N

EU

ScN

A A

*

s.

5 )

A

DAL

*

":

1

:

OE

E

Ed

*

*

"x

"

Bu r p t

*

o

E

d

R

ar

-

a

i

r

ss

*

z

^

"

t

i

h

zi

d

-

r

"

r

-

.M«

5

Ó

CO

ed

3

T

m

(

E

*s

"-

s

E

v

——

E

x

U a

AC

LX U X LA ALE

g

*

*

.

a

"

AE

"

$

ia

soe

as

:

bt

r AE d

n

y

*

n,a

*

ár

.

m

^

WT

z

A A qr p A aE

A

r

C

.

RL

t

t

sE

-

r

$

m

"

$

w

"

&

3*

a

*

:

M

w

a

$

dAT

m

A

:

*

:

QUW

r d

u

M d

*

CA

2

$

u

d

4

5

-«Hw

*

-

.

2

A

p

Tae

d

J*

u

ts

n

E

*

"

*

W

-

*

*

m

M.,

*

du

^

As

s

ARA

a

"s

s

g

£

A

5

t

457

$

d

P.

*

N

z*

.a

&

AR ir p

*

Y

i

*

rA

-

;

E

5

o

*

:

?

E.

2*

s

KTCR

As

d.

t

,1

*

x

v

C ACA

"

4

t

p

£

7

Rucg

RI

0,.h

—

rA

.

E

:

Z

7

e

w

ag

s

^

"

n

)

x

MÉ

Ü

t

A

m

-

m.

*

2

at

w d

*

a

COR E

um

z

RUR

P.

(

?

-

a

u

g

E

-

d

"

"

C

z

-s

s

Axu

*

:

x

xl

*

a

$

RA ALE

m

dR OR

*

-

um

"

r

r

?

*

Vr

d

$a

—

RI E

$

M

X

*

-

d

r

m

s

s

"

1

P

?

RA

E

25

5

g

*

^

r

"

s

J

i a

R

a

Pt SCUME v sip s

i

;

"

4

Bo

$4

M

j

E

M

VE

DC

$t

$

d

n

e

-

—

?va

"

n

"

-

$

*

z

2

*

*

ww.

hr h-

*:

T

*

"-

w

d

s

*

a

.

;

$

»

a

"

3

s

».

dotur

$ P $ W

pv

"

25

u

*

A

RC

M aE

4

as

T

BA d

A

r

*

*

S

UR

^s

^

"

RCR N A

UER AE

*

p as

L S

d

-s

"

W P

A

r

dÀ

;

2 9 9

z

$

n

a

FA

2

9

e

e

x

d

A r p pe

y v

—

L

o

A.

p

as

^

X*

i*

s

s

t

^

aE

*

-

w

2 d

?

"

à

A:

d

F

2

»*

$

Mi RL EA

um

d

$i

A

g

oA

s

N

as

A G

Pa

um

sE

us

n

:

T

D

*

$

z

2

u

2

»

j

La

*

MY

*

*

m

X

at

de

JNUN.

"

s

Pecs d

^

*

A.

z

AVR

&

A

$ AAP

*

P.

5

u

v

L

*

r

$p

w

v

"

*

-

A

od

n

*

^.

i

R

hs

NT

A

*

*

&

p

:

ia

x

AE s

d

E

Wrer d cte LE

5

$1

PL

d

F.

W

:

*

F

4

6t s

APU

$

..m

nE

N

"

"

a

e

g

d

K n d.

t

.

*

E

5

ROA.

x

EOX

s

o

r

A

i

^

n

E

-

n

-

Ü

Jf

3

"

2

d um

x*

*

M

d

[

LA

U

*

disdesip od

"

us

As

ia

EE N

d I

r

n

d

u

£

»

d R

9s

-

p as

m

r

ii

CA

v

b W WE

^

a

.

d us d

*

m

D

$s

d

5

K

P

.

£

;

a

"

d

4f

P

E

Tj

x

"

»

d

*

CA

VA

/

a

n

LOA CA

s

&

s

Cs

dN OR db n d

2

R

^L

i

-X

o

*

"

*

;

RC

*

W.u

d

AC

*

A

n

m

z

M

n

R ON NG

D

"

D

n

Ms

A

CO

rR

i

:

db

Y

d

2

j

r

:»M

b

*

s

"

*

D

"

*

w

it

FTA IN

pl

e

ye

^

*X

"

*

ER

M.

w

^

s

^

a

s

d

4

"

a

5

s

z

i

p

*

WU

ECC

T

?

5

E

$

v

C

r

D

*

Bo d

s

^

»x

*

d RTA

a

*

-

E

E

w

"

Bw

a as

a

AA

Wparw

.

*

d

*

PL

m

2

*

w

:

:

£

a

FdN

MKb

P*

p

drse

eigéty

"

as

i

ES

"

RA

M h

u5

2

wï

d

/^

*

4

"

*

&

t

5

s

a

gowcs

5

?

-

E

RE

AA

v

D

*

r

*

x

w

£,

*

-

g

"

[

a

274

.

d-

"

i

i

AA

DACATS

a

-

d

RE

g

-

du

2s

Ü

s

^s

"s

u

*

C s

u-

C

E

*

"3

A

-

AUR

z

C

du

AL

A

gl

5

j

E

g

d

J

2

)

o

v

s

MX

s

PO

03

i

:

:

5

*

É

jf

i

D

n

;

a

U

Ls

O

-

n

m

k À

n

"

s

5

5

V at e

RR

$n

E

e

"

i

e

x

m

zi

s

$ d p

CR EE HLCI

W.w

o

d

a

z

EL

2

"k

t

63

x

v

L i

-

9-

z

M

s

CH

z

d

TO

R

P ete

M

g.

i

t

s

ITMM

ROR

T

E

m

E

sss

tof

ii

"

d

"

ad

-

u

-

2

:

zi

i

29

7

,

$28

DA

x

-

A rd

:

7

s

T

P

UR

MT

TR

T

"

ia

z.

T

:

"

T

-

"

T

-T

L

T

Es

Ed

E

2

E

*

:

*

A

RURT

—

2

s

t5

aE

—

Digitalisat

vorhanden

L';O.BSERVATION[TT».IWA

AD

VATICINIA

JEREMI £

PARS TERTIA.

QUAM

DEO JUVANTE

PRAESTDSE

CHRISTIANO

FRIDERICO

SCHNU

RRE

LITT. GR. ET ORIENTAL. PROF. Pp, O.

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO

PRO OBTINENDIS MAGISTERH PHILOSOPHICI HONORIBUS

DIEBUS

AUGUST. MDCCXCVI

&

PUBLICE DEFENDENT

FR-IDERICUS GO

TTLOB H

ANGLEITNER Steinb

JOH. DANIEL GEORG. ME

achmm

CAROLUS CHRISTIANUS

MMINGER Tubingensis

FRID. KLEMM Baknangensis

JOHANNES CHRISTIANU

S RIES Stuttgardianus

THEOPH. FRIDERICUS S

GEORGIUS GODOFREDU

TEINWEEG Zavelsteinensis

S BELLON Gaildorfensis

. SERENISSIMI STIPENDIARII ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CAN DIDATI,

—À

TUBINGAE rrirrxnis HOPFFERIANIS.

./

JnisiabNE N Ri RA AC ia sLM CR R UE

EM EOR SNERIET

as

x

e

10

?em öf

m )

vocem

n

m

ub

Est

(

nX

E

get

(bn)

Sram

l]

,ä/&

p

L

L d

"

C

:

äï

g s

;är

ia

*

at

pj

Jerem. XXL r3.

ome

erba ?U "z popn navv neque Doederleinius C

V

mode interpretatus est: qu incolis vallem

quasz' rue-

neque Darmius: qui vallem inhabitas, €7 pe-

pem deserti,

tram in planitiem vergentem. Repet

endum vero est ante

vocem "z nomen p5 , veluti,

ut ex complüribus locis hoc

utamur, jos. lIl, z4.

mO25 p^sn di&um est pro w*

27 mN,

quemadmodum vicissim Psalm. CXXXIII, 2.

on5r.

pro pnw ppr jpim ^w dici brevius poterat jman j

undique

Est autem vallis rupium planarum locus profundus,

cin&us cautibus abruptis lzevibusque,

in quibus nihil aspe-

r r (Me——] rÁ

ri eminet & salebrosi:* cui

descensurus aliquis pedem infi-

gere possit; quales

Hierosolymam inter & Hierichontem

vermischte

cerni ex Step

h. Schulzio refert Saw. OEDMANN,;

igen Schrift.

Sam

mlungen aus der Naturkunde zur Erklaerung der heil

feræ , tu-

VWL Heft. pag. 115. Ejusmodi locum quae tenent

toe

:E

A 3

MR

4

XXLI r5.

toe omnino sunt a venantium accessu,

Ferarum enim ima-

ïïg

pulom Va

ginem subesse, quibuscum rex cum sui

S familiaribus com-

sy&ent.

paretur, intelligitur ex usu vocis D

l72. Quapropter so-

hominum

licitanda non erat lectio zRPAjo

, $n nyloa ejus, vers. 14.. Im-

tninistti ;

mo vero altera illa,

quam ex versione Syriaca & chaldaica

( 2

substituit DATHIUS, mos3

, in urbibur ejur, prorsus aliena

est ab hujus loci natüra.

qote qrol

Ferarum certe non urbes sunt

locum mo

sed sylvz: ac si adeo propri

i non nihil immixtum esse sta-

quod qui

tuas sermoni allegorico, dicendum potius fuerat

FYPA, in

Sequuiut

4rbe ejur, quam D'YEA, im ejus. urbibus,

Illud enim dubium

sed in e

esse nequit, locum, qui' inaccessus videatur, non esse ni-

nitatem,

si Hierosolymam, urbem & natura & arte munitissimam,

Neque vero, ut DATHIOo visum est, incolas

Urbis alloquitur

Jehova, sed

Verfa

[ DP D3*» omnino eadem est,

quam modo

quod coni

propriis verbis compellaverat vates, ';'mn m2

, fütmilia re-

Sünt. lo :

gi^, quae sibi persuaderet,

inexpugnabilem futuram. esse

suam illam sedem.

Cum ced

Est autem hic, ut in aliis locis multis,

conjun&io sermonis proprii figuratique;

effetvest.

altera commatis 14

Sententia spectat ad personam propriam,

ad impropriam red-

CaCUfm. cey

eunt, quz sequuntur verba . , , m

"E^A CUN "DDm)

&t usun

Qe intelhg

Ceeterum quse hic vers, rz — 14. in regem amicosque

Sl: gupgr

regios dicta referuntur, non sunt continenter legenda cum

Sermone antecedente,

Cedfo tg «

licet huic sit nullo intervallo per co«

)äW 70

pulam

y'

EE

XXL :3. XXIL '—15.

5

lütibus üm.

pulam. Vay (rw35) adjun&a.

Etenim cum eo maXihue

AAOpfer $

spe&ent, ut.ad jus strenue dice

ndum

; atque ad Yapacium

[S, m

In.

hominum in juriam reprimendar

n

ministri ;

excitentur reipublicae ad.

Y Chaldgje

-credibile est, eg non de

mum nunc, cum urbi ar-

TSUS afíens

a admoverent Babylonii,

sed alio quodam diu antea tem-

6s strk

pore prolata fuisse,

Hunc autem, quem nunc occupant,

II] esse Sb«

locum non alia de ca

ussa na&ta esse censenda sunt

quam

"s, i

quod qui.przecedit s

ermo & ipse ad regem pertinet

B

m du Bi m

sequuntur nunc alia

ejus generis

D eSSe pl

sed in eundem locum relata ob

, Don Uno tempore edita,

LEistmam

nita tem.

argumenti nonnullam affi-

Aloguüby

XXIL r5.

W

Verba DA mnmno

fatila r

quod contendis cum cedro

DDN *5 MicuagrIS bene-vertit:

Sunt hoec:

^ preeunte Aquila, cujus verba

lam esse

00/ 8U &MUAAaSU| 7rpoc quy xsdpoy ,

cum cedro.

quod certas

ls rultis,

F'ODDD, proprie:

semet ipse concitavit, ut

TIatis f

eü"ervesceret, facillimo modo tra

nsferri poterat ad signifi-

fiatt fd«

catum. certationis, & Syriacum q

dem usum obtinuit.

Doque verbum 7 eun;

ne intellisendum: esse

Sed quod ille existimat, cedri nomi-

josgne

Josiam

sit

, magnum regem, ut sensus

i cum

Superare studes patrem

tuum, atque; humilis Spina;

cedro te ?equiparas ;

t 0b

secutus. au&toritatem Theodoreti:

Ke-

dgor o lociày exaAgg

)» tU20-2014, Tuc Oa Ag

pulom

VC TO OidQxec ,

A 3

Cedrum

1

|

"E

6

Xg(n. (s XXIL E.

quïdquai

cui constans fu

it regnum (Opp. ex

Ceárum vocavit Josiam,

3 d

ke 1770. pag-

$11.) no$ quidem

edit. Schulzi 'Tom. I. Ha

atque evi-

ouai d

Illud. clarum est

probare neutiqu

am possumus.

ge exü

m ac fere insaniam

dens, exprobrari

Jojakimo: regi libidine

caute d

ultipl

ici civium vexatio-

2edificandi ,

conjunctam. eam.cum.m

to

Heu illum ,. qui exstruit

qalatium summ modo

ne & direptione.

ggeri

imiquo , qui

aliorum operam exigit

injusto , €7 to

enacula. sua modo

que jat

Qui dicit; exsiruam mihi do-

gratuitam , "£

rtedem : mon solvens ;

Sens um

£2 coenacula a/ri . perv

ia, faciam fenestras ». fa-

num .rpatiomm j

Verba

tem ad

E. pifla mimio.

ciam quae 5

t- tabulata ligno tedrino ;

jicimu

s di&a sunt pro

12 90

n o z negligentiu

In tali vero

ter e

exono rops TNODS.

"RO EO n

bus dic

possit non esse ta-

serie orationl

s cum illud 1?83 ?O non

do muot

fieri sane non po

test, ut idem no-

bulis cedrinis vestitum ;

quam

N

liud quidpiam significet,

men .proxime re

petitum .a

bis Jj

Nec est omnino ;

eur aliud quidpiam,

veri nominis cedrum.

hic requiras.

Formula, contendere cum

qu t

idque reconditum ,

decent

l]e dici queat nisi

hoc: ferri adversus

cedris, quid quaeso Ve

tisi st

e2 Sensus igitur est:

cedros, petere

cedros easque .coedet

dos

rege, si in cedros

Putasne, id de

mum facinus esse dignum

$05 fl

;

edas?

deszevias, earum

que permagnam stragem

XXIL 18

10 t

multum facesse-

Mirum; sbr

orir mentionem negotii per

rc

XXIL. 18.

7

(s ex

fe potuisse interpretibus, in /rafrir aom»memoratione nil

quidquam hzerentibus. — Ac SrRUENsEE quidem breviter

; qudem

ita defungitur, ut voces nwrN "Y* abjiciat, quod sensu

Ique ev

omni destitutz sint, &, cum ab Alexandrina etiam versio-

insanuam

ne exulent, glossematis Suspicionem habeant: quod parum

| Vexatioe

caute di&um est; etenim in Alexandrina versione deside-

du wodo

rantur etiam voces, m wm, Aeu splendor ejus ! quibus

27 a.w'g:'t

zegerrime careas in oratione, qua perstringitur rex vani at-

T

que intempestivi splendoris justo appetentior; nec quod

'rat, f

sensum non habet, re&e dicitur glossema. Mtcuagris au-

Vera

tem ad voces 9N *Sm, *Quid hoc? ait, cum nemo Jo-

sunt pro

jacimum sororem appellare potuerit?" subjiciens, duplici-

tali vero

ter explicasse patrem suum , sive ut soror hic a plangenti-

v esse u

bus dicatur regina, uxor Jojacimi, sive ut plangentes mo-

idem 10

do mortuum ipsum defleant, modo superstiti ejus sorori

, qum

condoleant — atque hoc sibi omnino satisfacere. — Sed no-

JZUidPiama

bis hzec. explicatio videtur habere hanc difficultatem ," quod

imdert du

qui regis sorori dolorem suum testificentur, non possent

j adrersts

decenter de rege justo familiarius fratris nomen usurpare,

-ä;*mï est:

nisi statuas, solos regis fratres superstites esse intelligen-

T0

dos. Latissime autem patet illad 159 3420* N5, & univer-

sos nullo discrimine compleGitur.

Nimirum formula istoe

non cognatorum regis & amicorum sunt, sed civium, omni-

umque

a

8

XXIIL . 18.

XXII.- 20. 23.

umque qui regis imperio S,ubsint: & constat, nomina mW,

usiodt, d

Dy$, non in fratres tantum & sorores cadere, sed de om-

]'et Basanitiï

nibus valere, qui ejusdem sint gentis atque originis.

Ne-

,— Aren

gat igitur propheta futurum esse, ut in jaQura talis regis

tj tum (

Tudzeus Judzeum Judzeamve. compellet, dicatque: heu frater!

decungue (

hew soror! quam nos ja&uram, patimur! .— n communi

wyb, o

moerore & lu&u qui versantur, brevissimis inter se vocibus

41) 0 pini

uti possunt, ac fere uti solent; & aptissimze sunt istze,

sed regetn j

quas au&or adhibet, formulze, sunt enim ad naturam ipsam

ubi pastor

effide atque expressoe.

dent amatart

AXXII. 20. 23.

qnine utitul

Si n2abn vere Libanus mons, & pu2n vere Baschan

sum audort

sit; caussa non deprehenditur, cur hzec magis loca quam

3odo arcem

locum. quemvis alium adire jubeantur ejulaturi: certe. quam

subito nun

interpretes nonnulli afferunt, quod clamor editus ex emi-

quum miset

nentioribus locis latius percipi queat, coll. cap. IIL. 2r. &

de est,

VII. 29. vix putaverim posse satisfacere. Innuitur vero arx

regia, quze Hierosolymis immineret. Nam proximo versu

GN

23 im Libano habitare ex. sententiarum, parallelismo idem est

ac habitare in cedris, hoc est, in zedibus. nobilissimi ligni,

üsum, ob

habentium.

cedrini, copiam habentibus; & in eo, qui praecedit, ser-

mone, vers.6. sedes regia, m "122 m2a, Gilrad dicitur

herry judai

tis verba h

& Libani vertex, quod esset ex cedris, e Libano petitis,

CX«

Yersus sit a

'ï(l

DN

XXIL.20. 23. XXII 28.

E.

[ deqn.

'

exstru&a*, atque ex quercubus,

quas przestantissimas ale-

S N

ret Basanitis,

Esai. Il. 13. Ezech, XXVIL. 6. Zachar. XI.

li tegís

2. — Arcem igitur conscendere Jubentur cum

I fhiie!

Hicärosolymi-

tani, tum cives universi ,

ad flebilem vocem tollendam un-

Ynmung

decunque (ita CoccEjus in

Lexico optime explicat vocabulum

Ws

D"2r2,

ab extremis, ab oris omnibus, coll. Jerem. XLIX.

lt isty,

32:) ob perditos amatorep.

Q'AnN)D non feederatós significat,

Lipstm

sed regem principesque ;

hoc docet parallelismus, vers. 22,

ubi pastoribus, hoc est,

ilis qui rebus praesunt, respon-

dent amatores, & alibi etiam, Thren.

l. 19. Jeremias hoc no-

iscun

mine utitur ad designandos re&ores reipublicze & consilio-

rum auctores.

- (UcO

— Versus 23 non pertinet ad eosdem, qui

qum

modo arcem petere jussi sunt, sed ad ipsam regis familiamn

Y &j«

subito nunc convertitur oratio.

'"D285 nm» sive vertas,

&

quam miseranda, sive, quam gemebunda fa&a eri

S, perin-

fQ afX

de est,

WIS.

XXIL 2g.

m esb

DaTHIUM si audias, GRorr0 hic ducel*,

üt Saepissime,

[

"W.

usum, obje&io est Judaeorum, verbis prophetze fidem non

habentium.

, &f«

Nec multum abludit VENEMA,

existimans j

cht

ferrae judaicze, hoc est, gentis stupefattze & exhorrescen-

ds,

tis verba haec esse, quoniam qui consequatur sermo con«

versus sit ad zerram,

(«

At vero hominum de rei futur» even«

]

B

tu

x

XXILI 28. XXIIL 33.

(ode!t gt

tu dubitantium 'di&a hzc esse nequeunt propterea, quod

OSSit;

cum "

355wm, non futuri,

prteriti temporis verba sunt YopWn,

ique 1

y»:€, 125w. Quapropter haud magis satisfacit, quod Mt-

áo 9gv

cHAELIS statuit, existimans, Vers

28— 30 sensum esse

Bjexani

hunc: non Jechoniz caussa ista omnia evenient, sed Joja-

Hassict

kimus pater, insignis ille & absolu

tus tyrannus, talia pro-

gm ibir 1 |

meritus est: in qua sententi

a etiam illud maxime displicet,

dem 5i AU

quod n W^Nn vers.

30 non ad eundem refertur, qui vers.

sed detorquetur ad alium,

qieiorerm (

28 designatur vocibus n UnNnD,

Nos autem

qis ias0!

Jojakimum,

cujus nunc mentio facta nulla est.

textus D

figendam esse hanc fere

putamus, versui 28 cogitando prae

otmnis of

hzc qui evenisse vi-

formulam, WON* TN, seu YYom" TN,

Kos vero .

derint homines dicent:

itane nullius pretii, nullius bonze

qe « Q

frugis erat iste homo?

quam ob caussam, nisi hanc, ab-

ld. NoS

je&us est cum progenie Su

a atque in alienam terram ab-

wort

a&us?

XXIIL 34.

tivo eti

demons

Una vox est omnium nostre getatis interpretum , ferri

"5-n5N, sed constituen-

M. 400

haud posse lecionem editam N-

ad fidem Alexan-

est d7

däm eam esse hoc modo: NI79i! DDW,

drini & Vulgati, quorum hic exhibet: vos

estis onus, ille:

que in!

tur sic 1

ICHAELIS, Cautior reliquis,

puc $g T0 A nisi quod M

malit Nip'2 rr2nw "*quia ita ne

figura quidem mediana in

£, d

fina-

MU EY

11

XXIIL. 33.

33

Q tffea, gUOA*

finalem mutetur:

X

in quo sane justo religiosior videri ille

consuetudinem illam,

^; tion fituri

possit, cum vix dubium esse queat,

ct, quil Nr.

am in principio & me-

quinque litteras in fine vocis aliter qu

) SCDSQr)| esse

invaluisse demum post confe&am versionem

dio pingendi ;

stravit vets.

enf, sel Jj

Alexandrinam , quod ex locis bene multis demon

Aumerkun-

1as, talia pro«

HASSENCAMPIUS in Erinnerungem gegen Kennicott' s

Et DarHIUM qui-

xime Qispliot,

gen über 1 Sam. 6, 19- YTTO- pag. 38 Sq-.

rür, quivers

dem si audias,

illam greeci latinique interpretis lecionem.

üetur ad afum,

meliorem esse nemo linguze per

itus, nec pertinacior le&io-

& ven. ScHLEUSNERO

x. los autem

nis masorethicze defensor negabit:

esse hanc fete

tur esse talis, quam

textus masorethici emendatio ista vide

gitet. —

J eyenisse Y

omnis

orationls series non tam postulet quam fla

pulliss bond

Nos vero non

pudet defendere scriptionem editam, maxi-

3s honc, 2

$fne ea caussa,

quod perquam frigidum nobis videtur il«

Nimirum absolute positum est

am termum ab

lud: vos vero estis onus.

NUD-no7nN,

non repugnante particula DN, quee nomina«

tivo etiam non raro przemittitur ,

ut habeat vim nonnullam

(ScHROEDERI Syn-

pretam, ren

demonstrandi, veluti Jerem. XXVII. 8.

ed constiton:

iax. momiunum ,

reg. XXXL) & Vav, praefixum verbo *rwP2,

ale mox cernitur versu proximo 34- aliis«

&dem Alexiv

est dzrodorixor , qU

que in locis, velu

ti II 34. VIl. 23. XXVIL. 11. Vetba igi«

siis ors, J

tur sic reddas: quanfu

m ad vertrum illud xio-ma-DN, srito-

atíor reliqus,

te, decretum mihi 358 vos rjitert.

Credibile est, fuisse pro-

m meliax i

phanos

B2

fina«

j

I2

XXIIL 33.

XXV. 13.

phanos homines, qui prophetam, |quod assiduus ipse esset

&T

in reprehendendis vitiis,

denuntiandisque suppliciis divi-

"d

nis, proterve lacesserent, suþinde ex eo quarentes ,

num

* otnrk

quid novum wiv» penes ipsum extaret.

Utebantur vero

h v

ilii vocabulo wttzo eapropter, quod ambiguu

m esset, & per-

n&j

inde onus significaret ac effatum propheticum; ut in

nue-

ex, r

Tent, se non exspectare nisi quze gravia sint & molesta ora-

^ hübet

cula, neque ver

o eadem vehementer. se reformidare. H

^mias (

indigne ferens Jeremias edixit nomine Jehovze,

abstinen-

"tur "

dum esse posthac omnibus ab usu formulze rj

D NUD, qua

ceeperit in ludibrium verti ;

Tisqge,

Si quis secus fecerit, certe il-

laberet

lum cogniturum esse, quod ipse sua voce adversus se sen-

tentiam tulerit,

du dore,

£ravem sibi atque exitiosam futuram.

u

o a,

Re&g omnino vers, 36 verba 3"24 ww5 m

n NUDn" *2

redduntur: sam NU

ta! cgp ' 4].

n erit unicwique diffum FUl ,

nec est,

]to muner

cur pronomen referatur ad Jehovam.

Alque etja

XXV. 15.

Solus, quod scimus,

UlVetsa. x

VENEMA est, qui vidit, verba

p"3nm1-52-5y ]mO"" N227?9N mm AB02 . 21

audientiur

n2m-52 nwN

a Jeremia ipso profe&a non esse. ]ta vero ille :

Qu t

* observan-

*dum est, posterius membrum, omre

U amní m

quod :seriptum est ám [i-

"bro hot, quo

TU Congey,

(sic enim *tjN recte vertitur) prophetavit Jge-

lm i«

"TEias conira omner gen(e:,

postea füisse ab eo, qui hunc

*librum

PAlo aste s

3 ie Ssef

XXV. 15

13

blicis divi.

*librum recensuit, additum,

ut indicaretur

; eadem Dei ver-

"S, hum

* ba. fuisse a Jer

emia prolata in libro

*omnes

prophetiarum contra

Uahtur v

S8entes: nec enim a Deo ,

J

aut Jjzremia ipso hec vep.

6 X

Q

^ba videntur profe&a,

«& :78

Ut ex ipsis verbis facile .co]

Hgituf,

Ut innye.

réise expressa

mentione, ?

est,

DaTHro aliter x?isum

yh

EUY

j

^Dam, ait, quod Jeremize nomen

in tertia persona ad-

^hibetur, parum probat,

(ZD Hoc

cum in pluribus

* mias d

aliis locis Jere-

dbsonen-

? se in tertia persona 3

roc aM

Sed aliis ar

omine. ipso posito, loqua-

NUS, Qu

Sumentis uti possis

nisque.

Etenim tum

non levibus illis va-

L, Cerie ].

quum orationem hanc suam c

ap. XXV

ISUS Se Sepe

haberet Jeremias

; De quide

m adfuit quidquam scri

ptum ipso

Ua —

auctore, quod nomine 355

» libri, venire . possit.

Eodem il-

lo anno,

Notn

quarto Jojakimi regis.

ta, cap. XX

jussus est a Deo prophe-

» léC est,

XVI. r. sq. omnia, qu

? unquam, inde a susce.

pto munere, ab ipso profe&a esse

Üit in Israélem & Judam,

atque etiam in exteras gentes edi

&a litteris consignare, ut

Universa uno tempore ad populu

in r

dit, verbt

ecitarentur publice, ad

27722 N

audientium'animos vehementius ex

citandos concutiendos-

ODSet Vaj«

que. Etquamquam dubiqm est aci

n

certum , quonam quar-

ti anni mense vel oratio illa cap. X

m h l-

XV habita, ve] edicto-

Tum conscribendorum initium factu

i;f'),f 4ti :7!-

m sit;

hoc tamen vix

dubium esse potest,

Scribendi finem fa&ui

n esse demum

qui Tnc

paulo ante supplicatio

nem illam , quae decret

;;lbrum

à esset in anni

B3

quin-

XXV

m

14

f

Consequitur ,

te, (

(

quinti mensem no

dum, cap. XX XVI. 6. 9

duüm extitisse librum,

in quo de-

sfitect

quarto Jojakim: a

nno non

Si

es oracula

vident

scripta essent Je

remia contra exteras gent

d legitime de-

ss

Vvero extitisse

et1am non sumserls tantum Se

ssus fuerit, pro*

comtn

ynonstraveris ,

quis facile persuaderi sibi pa

mine verba facien-

phetam Jehovae,

sua persona suoque no

ut librum, qui pro-

Mi

ti, talem

formulam tribuere potuisse ,

sed quasi inspiciendum

hen

pheto si

it, non commenmoret inodo, S

ro mim, quod demon-

[

tur, Y

exhibeat

audientibus ? Pronomen Ve

e nisi

hunc ipsum librum

YeInac

strantis est

non potest significar

oratio hzec cap. XXV. ut

lf

universum ,

cujus pars aliqua Sit

do versari censendus sit

in ipso libro legen

(züm

hanc qui legat ;

hoc libro, promul-

OWWHG, quae per

seripta sunt in

Jeremi

Verba igitur :

eras tomplures (atque etiam con-

Ket j

£

ota à feremia contra gentes ext

Jeremiá ipso profe&a esse,

SVEIACA

tra Chaldeeos), non possunt a

] ab eo;

qui Jeremize oracula eo-

haüc ot

sed deinceps adje&ta sunt, V€

mine

disponéret, vel a nonne

m ^

dem, quo nunc utimur , ordine

t, omnes verswnes anti

quae

At, quod DATHIUS

urge

con-

videtut

alio

Sequ

itur, ACCeSSiSSse eadem ante

pithett

haec verba referunt

nequaquam mde

fe&tas versiones sed ipsius pr

ophetae esse,

quod e

efficias

fat Succ

Eadem fere ratio €s

t lod Cap. XLVI. ubi verba YON

dyrum ;

4 5ba34 ^"2 4zN032)122 n2

-ij mpumo m»ean nao

ymow

XXV. 13.

XXV. 38.

15

Sequitr,

mmm "22 YTWUN^ certe non possunt esse enuntiata a Va*

1 qu d

te, cladem Aegyptiorum vaticinante, quoniam eventum

X

n

MW

l

& $

antecedere deberet przedictio, sed nec scripta a Jeremia esse

jtim de-

videntur, si vel ipse, quz' ipsius nomine supersunt, con-

scripsisse dicatur: non enim erat, cur suae aetatis homines

erit, p«

o p«

commonefaceret rei omnibus tum notze & pervulgatæ.

XXV. 38.

|, qui pte«

vicendum

Sunt codices, neque ii perpauci, qui le&ionem exhi-

od demot«

bent 31 aà^n ^2285, nec defuerunt, qui eadem uteren-

um Dorum

tur, interpretes, veluti STRUENSEE, MrcuaEris in versione

vernacula.

Et sua quidem facilitate commendat sese ista

, XXV. u

lectio, habetque przeterea suffragantes Alexandrinum Chal-

endis sit

deeumque interpretes: sed vana tamen est, utpote ex locis

yo, trom

Jeremize similibus, cap. XLVL. 16 & cap. L. 16. huc illata,

» etiAI COP

gt esSe

Nec pluris facienda est le&io rmmw pón *525, quam ex

p orici 6

syriaca versione captavit Darurius, in promtu enim est,

,

hanc ortam esse ex imitatione formule proximze vers. 37

n N mm oen.

Edita autem le&io m3Yw pv 325

yes aniq

videtur rectissime defendi posse.

na2yYn, quae opprimit, est

epitheton, positum absque suo nomine substantivo zon.

g n*

quod ex frequentiore usu formulee p3w3 2^m sponte pote-

"

rat succurrere audientibus legentibusque.

Ejusmodi adje-

&ivum poétice loco substantivi positum deprehendisse sibi

m

!

visus

yow

16

XXV. 38

XXVI. 20 —23

gssunt 008 f

visus est. MiciaELIs (in Not. ad Low-HIt praeletouer de sa«

cra. poPri: Hebraeorüm ,. pag. 634.) in illo Cant. Cantt. IV. 2.

fim fuise p

DmwyOSMT YW22 "[*Jw dentes iui $umi sicut demtes gregu' ovium

vaticinatus

potu prohibitarum

Certe in arabica poési haud quidquam fre-

quentius est, quam quod de re quadam dici potest, pone-

constate , t

re pro re ipsa

veluti quum 'a/bur dicitur pro gladio, fusca

Ysurm Vi

pro hasta

Quod qui cogitaverit, non vehementer mirabi-

yeus [eren

tur, in arabica lingua tantam esse varietatem synonymo-

com W pro

rum, ut grammaticus aliquis leonis quingentas, serpentis

oj Jümo «

ducentas appellationes diversas collegerit, alius autem, qui

ridisse Qd

quot haberent calamitates nomina inquireret , ultra quadrin-

in Aegvyt

gentesimum invenerit. ( Enw. Pocockit praef. ad carmen To-

Ensis autem ferunt inter Arabes

tegum o07

grai. Oxonii 1661. 8.)

] ofedio mon

plus quam 1mille appellationes repertas esse

300 10l

XXVLI. 20 — 23

T. Q

Eorum, qua vers. 20 —23 leguntur, quonam sit ad

j

€mor

reliquam historiam ratio haud una est interpretum senten-

um exenis

tia

Alii hominum, qui Jeremiam defenderent, verba esse

Yationi

statuunt, quasi contrario Jojakimi exemplo quid nunc evi-

tio pertiet

tandum sit significantium: alii existimant ab adversantibus

i CODSUQUI

prolata haec esse, ut exemplo, ex Chiskize tempore petito,

Qabat,-ut

opponerent aliud recentius Jojakimi, qui Uriam non passus

Sabum foiss

sit impunem elabi.

Et ven, SrzxxuDpLINUM siaudias, non

pos-

XXVL. 20 — 23.

17

PA C'B lii«

possunt non profe&a hzec esse ab adversario quodam, qui

[ 4

M

ipse praesens judicio interfuerit; perhiberi enim vers. 2o. jam

!t orum

