tinuis rixis contentionibusque implicitum effe. Quid igitur

eum,

exfpe&atius venire pofht quam Dei refponfum ejusmodi,

d

1'6"1

quod vim habeat ad animum prophetæ erigendum & confir-

mandum? Mirum fane, Alexandrinum interpretem hzerere

joct 1f«

j/74

T

potuiffe in formula n wow, cum legendo progredienti

, ,«/r,:

non pofüt non apparere, quod Dei ipfius effe debeant, non

if

C

pro-

XXV.'1i.

s

[l

P oph et:æ":', quie recitantur, 'effata. ^ Sed univerfus locus

*»äpud* Alexandrinum ; 7evölfro déerora, xasuS wroVTcy. duty

qu?

rel ita comparatus eft, ut certius lapfum interpretis quam

cb'vï.t

TOU

le&ionis diverfitatem in' 'eo deprehendas; etenim illud

xaTtUSviorray dürov poffit ex eo ortum-effe , quod. interpres

litteras N5 haud fejüngens a proximis, videretur fibi vide-

re infinitivuni verbi *N cüm 5 przfixo: quod fi credibile

tolerr

fit, vata eft, quam Darurtus exfculpfit, lé&tio rnow Nb nw.

t m

Relique autem verfiones, Vulgata, Chaldaica, Syriaca,

il

referunt omnino forimulam m* w2N. quo poterat etiam

fint

verbis haud exprimi, quemadmodum ad vers. ro. expref-

Kcip

holte

fum haud eft ND*5:5N, & fuerat tamen cogitatione »ddenda.

&

Igitur verba 5355 *v (Cmnmn) wb Bx non dubitamus,

adhibita quze Aramseis haud infrequens eft verbi 5192 figni-

tmend

ficatione folvendi, éxpediendi, fic interpretari: certiffime ego

pry

fe expediam , ut bene tibi fit (coll. m335^, cap. XIV. 11.) Sed

NIS,

quze fequuntur, non poffunt cum DarRro reddi: atque adeo

pon

ipfum hoftem triftiffimo & calamitofiffimo tempore tibi con-

exaip

ciliabo.

NWS

Etenim quo minus in bonam partem trahi ho»c

Eft vero no-

fenfo:

queant, obftat locus fimilliimus Efai. LIII. 6.

va fermonis ad populum converfio, €7 certiff/me in te, popu-

fü

lum, quum venerit- jæyium tempus calamitatir, immittam | hofler.

faCiof

Repentinus eft, fateor, atque improvifus orationis ad alium

lo

transi-

19

XV. If. I4

locus

transitus, fed hoc ipfo tamen loco ne dubius quidem , cum

abuv

qua fequuntur — "TrOzWNW) "n multitudini-di&a effe,

Y quaïn

obvium fit atque apertum. . Ceterum *D38n! non ver no*

m

minis, fed propheticum, eft praeteritum.

(erpres

XV. 14

2l VP

Quod fi verfuü rr. non poffis non agnofcere fermonem

*QAXXuQ

talem, qui modo ad. prophetam. folum, modo ad multitudi-

u

L

nem reliquam converfus fit, quidni etiam verfu 14. eandem

M

1,

in loquendo admittas varietatem atque inconftantiam ? Pof-

[ edm

fint quidem verba ny" N5 yóx2 CY9N) "paowcDN masm

exprel

accipi, ut populo di&a fint, hac ratione: faciam ut veniant

üen

hoftes tui, qui funt in terra tibi peregrina: fed ad ordmem

Jf

& collocationem fenteutiarum fi refpicias ,. fane haud. com-

ux-o

mendabilis fuerit hic fenfus; quis enim. probet perverfe ac

mi 090

praepoftere .di&a hsec

diripiendas .dabo ( hoftibus ) opes

) $i

tuas, & hoftes tuos in te immittam ?. Rerum vero ac tem-

je xdeo

porum ordinem fervatum fi velis, quo direptionem opum

9] COf

excipiebat exilii calamitas; accipiendus erit locus hoc fen-

a at

fu: £7 transferam , Jeremia, hoffes tuor , h. e, Judaeos tibi in-

000

fenfos, in terrom peregrinam, Babyloniam, igmis emim accenjiu

h Wopu

efl im ira mea, qui vos. Judaeos comfumet. — Ejusdem plane

rationis eft altera le&io, "nmaym. 67 fanam ut forvire de-

hofer

ad al

beant hofles tui, Jeremia! quae haud paucorum eft codicum:

C 3

quani-

dnsie

i

20

XV. f4. XVHia. 2

jet

quamquam librorum auctoritas in hac quzftione vix quid-

Dv

quam poteft efficere, cum tanta fit in multis litterarum *4

& * fimilitudo, ut diftin&e cognofci & difcerni non pof-

fint; quapropter cum utriusque leCionis fenfus bonus fit at-

que aptus, utra genuina dici haberique debeat, in medio

eft relinquendum. .Quam vero: Daznrvs, MicnaErns, alii

laudant & fequüntur le&ionem *"ynY32rad, £? im fmvitutem

!e redigam, alienam & vanam pronuntiare haud dubitaveri-

Ls ii

inus

Certe locus parallelus, cap. XVIÉ. 4. tantum abeft,

ut eam confirmare putandus fit, ut potius ille ipfe locus non

Tiafte

asss E RTE R

nifi fons fit atque origo, unde duci potuit & derivari ledtio

wo02UmDY & in verfiones antiquas, Alexandrinam, Chal-

daicam, Syriacam, & in libros nonnullos hebraicos.

XVII 1. 45

Eftin his daobus verfibus fingularis quaedam atque ar-

tificiofa compofitio fententiarum, quie nefcio an fit animad-

verfa ab interpretibus.

Locum fimilem, eumque unum,

LowrniUs (de faera poefi Hebraorum pralet?, pag. 376. editio-

nis fecundae Goetting.). commemorat, Devt. XXXII. 42. do-

Maxm

cens, quatuor membrorum duo pofteriora referenda eífe ad

priora altermatim. —Juvat ad majorem rei fidem faciendam

alia nonnulla hujusmiodi generis tetracola exponere, in

S'

Et

quiþus fimilem fententiarum di&xibutionem .confpicia

inver-

XVII. r. 2.

2l

H]

id.

inverfum quidem ordinem habes in hoc, quod Davidis eft,

um v

z 5am,. L 223.

D pg*-:-

c»wb5n n5

fi a

c233 25n»

medo

"3"N 3Wv5 w* qmn2ym nvp

u

:pp* 2wón w5 5wvO 20 m

a fanguine confofforum;,

Ilaveri«

ab adipe validorum ,

arcus Jonathanis haud abfiftebat,

abe.,

& gladius Sauli non abibat fruftratus.

AIS 00

0

Re&e autem procedit oratio in Efaize di&to, cap. XXXIV. 6.

— nw5o mm^5 a0n

M

a5no nxin

caOUns n m2

m5w nv5» abmno

qt at

gladius Jehovae repletus fanguine,

mimad-

pinguis adipe,

unum,

fanguine agnorum hircorumque,

editio-

adipe renum arietinorum.

À

N

Wiaxime huc pertinet lovcus Michze, cap. T. 4.

effe al

Ynnn Em w2»

Yüaf

Yp2m mperm

of? in

u;vz-:n *53:9. 3312

: "H'ibä n n2

s E

yiet

C 3

22

XVIL. r. ^.

& iiq'uefcent montes fub eo;

ac valles findentur,

velut cera admota igni,

velut aqua, quae defluit loco declivi.

Forte huc etiam referendus locus Pfalm. CXXI. 6. 7. :

"De m

12j0MoA. 7M 2u TU TM

T02 w5 vbovn nov

u—c»53 mm

[n ut

Jehova te cuftodit,

polte

umbram tibi przebet ad dextram,

It Utf

nec interdiu te feriet fol,

I

nec luna noctu.

TIünc (

(dium e

Certe in noftro Jeremiæ loco oratio diftribuenda eft hunc

in modum :

do o

5m23 Or3 mawn2 mmm nson

leeret,

nun w qmsza

reo i

na» m^ by.

gem d.

o wnan mo0po

EY

onj)975 mm33 275

Quipus

anmnmuN)

Voclbus

i^ yr bv

tefetend

iMDA3D Dupa3 5p

lr

pecta-

XVIL 1. 3.

N

23

geccatum S'udgorum iag/l:fiptüm eft. flilo. ferreo ,

infculptum. cufpide adamantina ,

labulg cordis eorum ,

€7?' angulir altarium veftrorum ;

dum repulant filii altaria. majorum ,

€9 lucos ipforum,

ad quamcunque arborem patuldm.

-4n collibus excelji.r.

In utroque verfu, vides, quatuor funt cola, quorum bina

pofteriora fi referas ad priora alternatim, binas fententias

in utroque verfu habebis, non perfe&as modo & congruas,

fed quase etiam exa&e fibi invicem refpondeant.

Senfus,

nunc quidem parum obfcurus, eft hic: vanz religionis ftu-

NY

dium eas apud Judzeos radices egit, ut videatur nullo mo-

non minus illud in animis hominum

do poffe exftirpari;

hzeret, quam in tabulis zeneis hzerent, quze funt ftilo fer-

reo infcripta, dixeris, altaribus fingulis infculptam effe le-

gem de iisdem ad pofteritatem confervandis; patrum mo-

res imitantur filii, & ipfi propenfi ad aras facrosque lucos,

quibus majores tantopere dele&tati funt. Nam pronomen in

vocibus anmma:o & an'wwN ad eosdem pertinet, ad quos

referendum eft fuffixum nominis pnrm223. Pro n2wwmnazim,

altarium quibus vos qui nunc vivitis utimini , plurimorumdquide'm

- libro-

/wm-

otrreperemenerereneenem m m m

XVIL. 1. 2.. II.'

24

librorum le&io eft pmmmmna5, fed ex emendandi ftudio or-

]u ,

ta, quod fubita apoftrophe turbaret zequalitatem fermonis.

ais ii

71

Emendantis quoque eft leGio yz 52, quae in nonnullis li-

pote

bris cernitur, quod vz:-"):: videretur abhorrere a proximo'

& Q«

DrmmaOUN.

Sed ea, quam diximus, fententiarum diftribu-

yetoa

yelpi

tione faa, non eft cur quidQuam in edita le&ione mu-

tetur.

ü

fed

«

AVL 12

que Y

AU

[L Hs i

[

MicmaELIS ftatuit, ?33 nomen vel mutandum effe in

TUm

331. 4o, gallina, vel perdicis fignificatione fumendum.

Neutrum poteít locum habere.

Etenim Ífi vertas: ga//ina,

fave

feu perdix , votat quos non peperit; verbis zwo2 w5 wop nvy

at u

haud quidquam conjun&ionis fupereft cum antecedentibus.

CItIUS

Eft autem imprimis obfervandum, quod fugiffe videtur in-

deus 1

terpretes, ftru&turam fermonis eam effe, qua fubje&o ante-

RAN

cedat praedicatum. Talia haud pauca deprehenduntur ma-

YiX q

xime in Proverbiis, veluti cap. XXVIIL. 15. 25 2r15 ""M

m

u

54 nr by vv5 buo ppwo o rugieus €7 wrfus efurienr eft

TUlg]

dominur pravus populi invalidi, eap. XXVl. 23. DQ"Yo ^22

t

N

-y*? 250 mp'u mpriv n * nbxm angentum fpurium teflg

n 4

obduflum eft os blandiloguum cum . animi malevolentia. conjun&ium ;

Tüm m

videantur quoque loca cap. XXV. 14. 26. 28. XIX. 26. V1. 12.

&b

Similiter hoc Jeremioe loco fubje&um eft opw22 w5 "O'OP DUS

diS ä;(:t

qui

XVIL i.

25

l.xl.'i..ï Orq

|

qui parab oper modo imiguo; quae antecedunt verba 43* RWP

FID0ns,

-5* w5* predicatum efficiunt.

Igitur - dubium effe non

li

Lb l

j*

poteft, quin vocabulum primo loco pofitum mp nomén fit,

Toximo

& eífe debeat, a quo pendeant, quze. proxime illi adhzerent]

ï

ii

Iu

verba reliqua. ' Moleftum omnino, ufum & nominis &*5 &

06 m

a-

verbi ?33, utriusque forte olim in ore liominum pervulga*-

ti fed litteris minus ufurpati, nobis nunc obfcurum effe at-

que incertum.

At duorum fimilium, comparando conjun-

n efe ta

Gorum, fi unum evidens fit ac expeditum; ex eodem alte-

menduti.

rum, de cujus ratione minus conftet, haud difficulter zefti-

gaä.!:za ^

maveris.

Itaque qui opibus cumulandis intentus eft, cum

v n

dicatur ab iisdem mifere decipi, & multo etiam füprema die

fentibus.

citius deftitui; ad fimilitudinem, quam V'idiþ etiam chal-

ywt Ut*

TUNUUUURUNPNUNEUNTEUNUEVITRURURTEHONEN

dzus interpres, his verbis ufus: ecce ut perdix quse con-

ofto ante«

gregat ova non fua & fovet pullos ipfam haud fecuturos,

antur B-

vix quidquam aptius requiri poffit, quam tale aliquod ani-

um

ul i2

ERNNUENNEMNERENE

malium genus, quod, fi minus vere, at ex opinione tamen

vulgi, alienis vel ovis excludendis, vel pullis fovendis dele-

Áürit el

€ari foleat.

Nam ad utrumque trahi poffe videntur verba

w

"ii

* & T

Hn

J

Et illud. quidem Job. XXXIX- r4. ubi ovo-

J

rum mentio eft, legitur apud Chaldzum, qui hebraica 5yy

»

u

nonn ^2P7 reddit, 3310 NP^N 173;? ; de pullis autem foven-

dis didum effe videtur Efai. XXXIV. 15. Verbum "b* de

vim

D

oVis,

(ïï

XVILtt,

26

ovis, non excludendis, fed pariendis ufu veniffe, perquam

ff fü ,

credibile, etfi loca non extent, quibus hic ufus queat pro-

Jatius,

bari: Rabbinis certe dicitur r1oY5w nzw3, ovum quod ge-

Go

nitum eft — (vid. Buxtorfiü Lexicom chald. tamud. €7 rabbim.

finom

col.954.) Locum igitur reddas: Kore qui pullos fovit ab fe

etiat

mon genitos, five, Kore qui ova fovit a fe mom paria erit qui

Votart

opes fibi parat etiam injufHis: modis ; elabentur illi etate necdum pro«

üici

vello , eritque: eventus, hic, «t flulte egiffe intelligatur. Quze mul-

iM

tis alias placuit fententia: ut Kore colligit, f. fovet ova,

Mlexa

fed non excludit — fi poffit etiam. defendi ex ufu loquendi,

274

tuit Ti

quod vix crediderim, ad fimilitudinem certe. minus apta

fuerit: etenim: homo; divitiarum. cupidus & ftudiofus nequa-

uftüs (

quam. dicitur: laborare irrito. conatu. nulloque prorfus even-

AMT

tu, negatur Vero opunr male partarum: ufus diuturnus, qui

übfer.

exfpeGationi refpondeat. Ceterum: noviffima de N^j2 opinio

eft clar. OEDMANNr (vermi/chte; Saimmlungen; aus. der. Naturkunde

E.ï Ó

pi

zur Erhlgrung: der. heiligen Schrift.. Fafc. Yl. cap. 5.) copiofe id

M

agentis , ut doceat effe meropem. Apiaftrum Linn. (Bienen-

m

freffer), quam. probaffe: videtur etiam. MicHAELIs (meue orieus

tal. und exeget. Bibliothek, P. V. pag. 15 fqq.) nonnifi illud, &

F

veriffime quidem, defiderans, quod non conftet meropum

Ut

hoc effe, ut alii aliorum vel ova furripiant vel pullos.

Quid

&i

:

fi dixeris, vocabulum N^j hoc loco non pofitum eífe eo

//itt, |

— fen-«

XVIL t1. I2. 13.

27

NT

fehfu, ut unum genus avium diftin&e defignet, fed rpat&re

at ]ro

latius, & univerfe glocientem aliquam avem fignificare?

0

|

uge

Glociens Wi fit N*j2 , non eft quod impediat, quo minus gal-

[

linam intelligas, quam conftat alienis non modo, anatum

?il ü

VJ

h h

etiam, ovis incubare, fed & pullos inde exclufos fovere ac

ent qi

vocare quidem, at mox ab his derelinqui, ut haud inepte

n

dici poffit laboralfe fine fru&u diuturno. XAltero loco 1 5am.

J ml

XXVL 2o vocabulum w^p ne certe quidem leGionis eft,

'et ova,

Alexandrinus enim interpres, apud quem refpondet vuxci-

xuendi

xopa£, fecutus eft le&ionem "N'"p.

Facilime autem pote«

US qgta

rant litterze ? & ? permutari, maxime in vocibus rarioris

; Dequie

ufus dubizque fignificationis.

In chaldza paraphrafi Efai.

Mi

XXXIV. 15. editum eft , atrefcribendum effe rtyny2s,

, qi

Obfervavit BocnanTUuS (Hierozoic, P. II. L. I. cap. 12. col. 84.)

; tpitio

Et chaldaicum nomen haud raro obvium w*1T*, quod acci-

UT11700

n mecrewtetrmepen p eerememm m m m DESENUNUNENISPUNERERREREENEERER

pi folet fignificatione draconis, ubique reftituendum eft in

yiol Y

w0", eodemque ufu (accipiendum, qui eft fyriaci vocabuli

ienette

xYyv. Vid. di&a ad Efai. XXVIT. z. differt. philof. crit. pag. 324

at ontte

XVII. 12. 13.

Jul, &

Eft hic eadem, quam modo vidimus, collocatio verbo«

zeropum.

rum, qua preedicatum, cui przecipua vis infit, praemiffum

' QUKd

éftfubje&o. Locum itaque fic interpretamur: Solium glorio-

efe 8

Qriti.

fun , folium' excelfum ab antiquo tempore eft noffrum facr

[oJ

fens

D

t

Ante

UQUEUIUSRNSUEHINNERIENEHUUNNEMNMDEMNEMMNNUENNEE

35

XVII. 12. 15.

Ante? vocem DYY5 cogitando repetendum nomen wD25;

expï'm

odi (

025 n5 templum eft Hierofolymitanum , Jehovze fedes

regia. Senfus e proximo petendus. Etenim cum modo in-

W

ve&us effet Jeremias in illum, qui in humano confilio fpem

haberet repofitam, nulla ratione habita Jehovae, vers. 5. ——

his

yyn

|

quod dubium vix effe poteft, quin pertineat ad [ojakimum

&

regem, Aegyptiorum maxime preefidio fretum, quem ipfum

í pul*:«

etiam verfu 11. perftringi credibile eft ex orationis cap. XXII.

Vento ,

inillum di&ze cum ipfo exordio, tum aliis gravibus locis,

fu'ibi e

veluti vers. 13Íq. vers, 17. — definitin commendando, quod

Hovntt

in promtu fit, auxilio certiffimo, fignificans, ad Jehovam

&one p

confugiendum effe, cujus zedes, quse in urbe fit , nunquam

ut lu

non pateat Judaeis. Pergit vates: /per J/ra&fis, h. e. is, cui

quittor

uni fe committere debebat, eft Jehova; & fermone nunc

fubito.ad ipfüm converfo addit: emmer, qui te deférunt, mifz-

N«l

ve feé deteptos effe intelligent. — Vocem "o* di&am pro "ww

Ego ver

"552 qY"3o*, re&iffinge declarat ven. ScHi;EUSNERUS ex fimi-

Tem pyp

li forma *3"y*, litigatores mei; fi malis deducere a verbo

dendi j

*0*, Ípfum tamen fumendum fignificatione verbi *yo, ob

W&QWX M

agtecedentem vers. 5 formulam 325 QY^ mm g, quam

tis; quj

admodum credibile eft refpici.

Le&ionem editam damna-

tus eff: .

vit DarHIUs, requirens vel pb mwo, vel 419

1

6 lequer

Át ne l

"oD quod veterum interpretum alii nullum. pronomen

expri-

XVH. I2. I5. 16.

29

v

54

exprimant, alii ptlonomen fecundoe perfonze: fed in hujusce«

"t [edes

modi quzeftionibus haud multum tribui poteft verfionibus,

)do Wï'

nec edita le&io habet quod offendat, fi mente addas "w3«

n :»;m

mnm feu mm ow3.

In foermula 3352* Y^N23 videtur no-

bJ—

—— Àv —"emMMT Á — n evter— m Hnerm

m

bis y^N2 di&um effe pro 3573, commutantur certe y*N23

AR

VL

& ^zp3 Job. XIV. 8. nec non *à2z5 & nonTwND ]ob. V. 6.

t

In pulvere quz defcïribuntur nomina brevi, leviore etiam

- AT,

vento, delentur ac penitus evanefcunt. [taque im pulvere iu-

Is lxdis,

firibi eft oblivioni tradi atque exitio.

Vana eft conjectura

, qui

HounicANTI, legendum effe 332* y^N25.

Hac enim 1le-

ehovan

&ione pofita, obvia fatis & pervulgata, qui fieri poterat,

um

ut locum ejus occuparet ea, qua nunc utimur, multo ex-

UV,

quifitior & prorfus fingularis?

-

XVIL r16.

i, tj

Verba "391 nr*55 "nzNw-N5 "58* Daruius reddidit :

ro Y

Ego vero nihil urfi, nifi quod me decebat tanquam pWfto-

ex [Imy

rem populi a te conftitutum : pax*üm accommodate ad ufum

1 Vetio

dicendi hebraicum , transitiva enim fignificatio aliena eít a

v 9

verbo v*mw.

MicHaELIS, fyrum interpretem. maxime- fecu-

!, quatt

tis; cujus hzec funt: in malis non receffi a te, interpreta-

damnmte

u

tus eft : non refugi a malo, quod erat poft te, hoc eft, quod

a "P

te fequenti exfpe&andum erat; edito r1pv» mutato in nyyo.

onome

At ne leviffima quidem mutatione opus eft. 772 didum

ag

D5

pro

30

XVII. 16.

pro n»"^ nmwm5, quemadmodum ca'p. XLVIiI. 2. (& Ps.

fed' (

LXXXIIL 5.) *5 pofitum eft pro *y3 nw15, & cap. II

gwd

o

25 "] w2 pro nr nvmi; quod, fiin re parüm dubia argu-

MUUE

mentis opus fit, intelligas ex 1 Sam. XV. ubi, poftquam

di&um effet vers. 23. "JoND") nm^ 327 DN TnOND' p

"5122 , mox vers. 26. eadem fententia iteratur hoc modo: *2

fünm

-oNTU-by "55 nwnb mv RD* mrmm 3295 DN nnowD

totta.

ny^ magifter difciplinse & feveritatis cenfor eft, poterant-

que prophetze haud minus re&e dici p'y^, cap. Il. g. quam

tatc?

VI. 17. Q'àiz, qui de imminentibus malis populum admo-

lod

ner entf

"|nwN haud pendet a verbo *nzs, fed pertinet

(anm

omnino ad nomen, a quo proxime abeft, mp3. £quidem vo-

p

catus haud proripui me, quo mimus cemfor e[fem pone íe, h. e.

etim

haud recufavi munus prophetz, mandata ex tuo ore ex-

qUm .

W

cepturi. — 15x nw" idem quod mox vers. 18. ny^ cY.s

fuppficium populi perfidiv conftitutum a Jehova. ^ Jeremias

artis

ludibrio habitus a Judsis (vers. 15.) di&itantibus, obnun-

in fe

tiatas a fe diras vaniffimas effe, quod exitum non habeant,

verbo

fatetur fe quidem haud refugiffe munus cenforis & fatidici

p

& Deo fibi impofitum , fed negat fe cupide & libenter dira

nir

iftiusmodi preefagia affe&affe, teftem adhibens ipfum Jeho-

fe,(

vam, quem non poffit latere quidquam a fe enuntiatorum.

hs

Verba m "y2n n22 ^n2t wxyo a Daruro reddif:a- funt:

300 (

fed

-

8r

XVII. 16. XVIII;. 4

M Pb.

fed qu dixi, tu ipfe mihi mandafti.

Sed m *55. m»3»

v

quid fit, intelligas ex loco Proverb. V. ar. *3*v» n22 "2

^ 4

obnp vnbipyp-52) U'w—203 m i confpetiu Jehove pof«

Nl

»

UAm

tum efl, quicquid hoimines- agunt ,. omnia. eorum fata expendit..

lal

-]j

XVIII. 14.

do; *

Quam VrwEMa effinxit hujus loci interpretationem

IRN

1

i

ND

fuam fecit DATHIUS, Íane eam difficilem admodum & con-

XEETOdt«

tortam. Sed nec Micnazris nobis fatisfabit,, qui ^55 mu-

. quam

tato in *izm, atque ad nomen 1 translata arabici verbi

| admo«

I$ fignificatione irrigandi, hzec extorfit: deferetne rigatio

yttnt

(annua Nili exundatio) Aegyptum, nixque Libanum? Ve-

mv

rum nec ipfe in tali fententia perftitit, addit enim: , poffis

,&

etiam, quodque jam przeplacet, de Libano fic explicare:

WO

num deftituit ex petra agros meos nix Libani, Et hoc

!l

,

: )

^

omnino tenendum eít, quod legentibus ultro fe offert, nec

efefmias

artis quidquam habet, nifi quod non nihil transpofitionis

obmt

in fermone ftatuendum fit; vulgaris enim & fimplex ordo

verborum erat hic p225 "o 3b5un "wv zwwn defhiuetme

1bennt,

agros meos mix de rupibus Libani? h. e. ceffatne Libanon ex

: ao

nivibus fuis perpetuis Jordanem fluvium fundere atque ale-

YXer QUf

re, qui riget circumjectos campos meos, vobis a me con-

m jeho-

jatorutt

ceffos ? Quod additur de aquis adventitis, gelidis, fluentibus ,

ia Jf

non eft cur ad Euphratem & Nilum trahatur, alienos à

cons

fed

42

XVIIL. 14

confilio fermonis fluvios: eft vero membrorum parallelismus,

[eof

]

& quidem longe frequentiffimus ille, quo eadem fententia

trbue

denuo exprimitur

verbis quidem non iisdem,

fed idem

NI EET SN

m

fignificantibus

Et [ordanis aquze re&e dici poterant &

m

D

L", cum alunde in Jordanem defluant

& D*55, cum,

que defluunt, fint modo ortze ex nivibus

sed de verbo

vandi

NUD2" fufpicio eft haud levis, reponendum effe, ex Eíai.

a f

XIX. 5. 3nv2^, nullo tamen & ne uno quidem apud Ken-

m w

nicottum & De- Rossi libro fuffragante: nifi malis fumere,

u

uirumque verbum, & xjn3 & n935, in ufu pofitum fuiffe

üif «

apud Hebrzeos , quemadmodum apud Arabes, ut hoc utamur,

d. cott

m e

de carne putrefcente dicitur & (2 & CXx3, non ex Ca-

fus $

mufi tantum auctoritate, qua utitur Golius, fed & Gjeuha-

—

:::'LXSf M

quod e

, qui hzec habet: u.u) (l L,cï

P d

Uy^5ï FJCMMJ &AXe Senfus loci nobls eft hic: quemad

mo-

C

dum natura fibi femper conftat, nec de re&o & continuo

curfu defleäht

ita & populus debebat fidem tenere, nec

ullo tempore a Jehova defle&ere.

pbys " OYxesu via antiquitus

fo

?rila, quae cap. VI. 16. ayon "15 via bona dicitur, eft vera

DW

illa a Deo profe&a inftitutio & difciplina, quze in Mofis libro

fit hg

conünetur, atque olim, Davidis maxime tempore, apud po-

]i &f

Ver«

pulum non fine maximo ipfius commodo valebat

g, q

bum mY»uUz" Daznius refert ad prophetas mendaces, ad

Agferel

Deos

XVIIL . XIX. r,

33

3

Deos vanos MQcHAEL!s.

Praeftat, verbo ufum imperfonalem

4

tribuere; quemadmodum Proverb. IX. s1. .diCitug ibowm

In

nD"r mv "5 €£ addentur tibi aumi vitg, & cap. l. 22.

E

"300 1T0» mo»an, €9 perfidi evellentur. & terra: ita etiam

a,

Obfer-«

um2 eft, offendere faBi funt, h. e. offenderunt.

n

vandum autem, verbum bw», quod fcre befionem & no-

& Ef&'*x.

xam fignificat, ufurpari hic non nifi ex fenfu atque opinio-

ne populi, ea vel perfuafione du&i, vel certe excufatione

...... e,

ufi, quod difciplina antiquitus tradita non polfit confervari

"

TUl

nifi cum detrimento reipublice.

Similiter verfa proximo

fnut,

ad confilium & voluntatem populi refertur, quod non effet

ex (a

nifi eventus, isque a fpe atque exfpeGatione plane diver-

TeuUlla

fus

Sed propofitum populi dicitur exitium patrize eapropter,

quod ex ea quam fequeretur populus xatione non poffet non

macmo

&

certifmo eventu cggfegui.

o

00

AXIX. z.

n

Ij

Locum: D *2pro) "n zv papa np v

et v

c3n2n "»pr his verbis reddidit DArBIvs: Jova me juf-

li9

pro

fit lagenam emere teftaceam adhibitis quibusdam e popu-

ï".'iä«.ï PO-

li & facerdotum principibus; nihil requirens in le&ione vul-

Ve

gata, quod putaret, haud incommode repeti poffe verbum

65 .?zi

antecedens "327, hoc modo: abi tu ad comparandam lage-

E

Dal

[Je08

34

XIX. r.

pnam, abeafltque tecum quidam e fenioribus — MicuakELrs

pt'xe ï

autem, jufto nonnunquam proclivior. ad fufpi;andttm de.

aC

textus editi integritate, haud longe abeft, quin ftatuat, li-

"2

brariorum incuria nonnihil omiffum effe, v. c. nnpot, om-

J

nia, inquiens, funt plana & expedita, leGione ita conftitu-.

DT

ta: — apuo won »xY papa nnp»» mp) qnm. Om-

VW j

nino ad fenfum requiritur verbum &àrjp5, neque vero il-

Ti

lud litteris expreffum, fed cogitando addendum, & com-.

r uur?'

EM I

inodiore loco, non ante nomen [22;22, fed ad vocem *5pm23.

gmbl

collocandum .cum copula.

Sic habet Alexandrinus, x

alià 1

dÉ«c dyro vv vrqeo Duregov — alibietiam, velut Terem. XLI. .

tinisq

12. & XLIIL. 1o. ufus verbo Z«v ad reddendum hebraicum,

eum .

npb, nec non chaldzeus fyrusque interpres: non quod ve-

quem

teres expreffam fequerentur le&ionem * 2j nnpo!, cujus

*0 GQ

negligendze caufa quaedam probabilis neutiquam confpici .

poteft, fed quod intelligerent, explendum ab fe effe fer-

monem hebraicum, brevem illum & concifum: guemadmo—

dum, ut hoc utamur, Darnrus Job. IV. 1o. exhibet: ru-

MU

gitus leonis ejusque fremitus obmutuit, & dentes leonum

i

excuffi funt; quamquam in hebraico fermone nihil extat, |

$. tln

quod refpondeat verbo obmutuit. KEft vero modus loquendi :

inco

apud Rebreos haud. infrequens, duobus nominibus unum .

qui

aliquod (:ommune: verbum tribuere, q(uodünpnnifx alteri pro-

prie

QuA]

LA

XIX."$.

XX. IO.

35

MELIS

um o

prie fit accommodatum. Przeter di&um locum Tob. IV. 1o.

accipe, quze füccurrunt, etiam loca hzc: Job. X. 12. a"m

at, T

p n"pp "onm) vitem dedifti mihi €7 bemigue mecum egi-

»o

fi

Efai. LVIIL s. y*x* "2N p /i quis faccum .induat &9

ODiLIEU

. n«

cinerem . fubflernat

Hof. IL 20. 42€N non5o3 "m nu»,

veto Y

V^wmr-po arcur gladiosque confringam €7. bellum exterminabo ex

zerra

2 Sam. XV. 1

mDO| "225 m*wS2N Y vvw,

& (

:A3g95 x* uv^w mwoom €79 confüi fibi jufit "Abfalom. eurrus,

" b A

l

quibus equi jungerentur , € conftituit quinquaginta fatellites. .. Alii

JUS n

alia reperient loca, hisce non abfimilia, a greecis etiam la-«.

. KL

tinisque fcriptoribus haud prorfus aliena

Juvat obiter lo-

TAU

cum commemorare Luc. T. 64. ubi videmur nobis eundem,

lod Ye

quem diximus, loquendi modum deprehendiffe, dvewoc 2 dé

SWS

TO cojub duTES 7rüQaXQuju xe| " "y^coca, duTs (cAv9n.)

confpic

elje Kf

XX. IO.

madmo

Vulgata loci interpretatio eft haec, qua verbis w»3N 55

a[ IU'

you fubje&um contineri ftatuitur, verbis ss "noo proe-

WW

dicatum, ommes pacem mecum colentes Tunt obfervantes latus meum

extat

$. claudicationem meam. — Sed duo funt, quze fe nobis objiciunt

Queni

incommoda, primum, quod non intellipas, quinam fint

jj

quibus di&um fit illud yT*37, alterum, quod videtur ne-

r pro

quaquam abeITe poffe ante verba — *5YN formula p m"Y2N

(tie

E

ver-

36

XX. 1o.

qun t

verbis expreffa. 'Et b. Sengsprus quidem. (Specim. obfirva-

qu l

lionwm. ad. quedam lota. vet. tef. pag. 29 fq.) re&iffime obfer-

non i

vavit, *5 *"ow non effe predicatum, fed ad fubie&um

abque

pertinere, & familiares Jeremice effe, qui quotidiana cum

cipien

ipfo confuetudine congrederentur, ejusque lateri quafi ad-

snditad.

hoererent, ufus maxime dicendi genere arabico: quamquam

hzec poteftas formulze : fervare, tenere latus. alterius,, tam

pojïmm

dent

plana eft atque obvia, ut ipfa fe fatis commendet, nec

át w

opus habeat teftimonio. Atque hanc rationem fecutus Da-

THIUS habet: ,etíi audio multorum calumnias ab omnibus

»partibus timendas ; indicate nobis , inquiunt, quae deferre

,contra eum poffemus. |Omnes amici mei mihique familia-

,Ies dicunt: fortaffe poterit decipi, ut eum. fuperemus. &

ye &

,vindictam de eofumamus., At fiad fubje&um pertineant

um

quoque verba wpox '"AnU, multo etiam magis laborat ora-

ge.ntï

tio, nec carere poteft fine permagno incommodo expreffa

etiatm

voce 3":W feu D'YoN. Nos videmur nobis videre hic perfo-

Qu

f

narum commutationem, talem fere ,. qualem deprehendimus

Qüe aj

cap. l. 17. in verbis "nnwN jB. Legitima dicendi ratio. erat

SelT

hec: Ywoz "WoU voow "ww b2. Prims perfon prono«

tus à

men fubftituit propheta hzec sliorum di&ta recitans, ut figni-

1€ of

ficaret, Ífe ipfum eíffe, haud alium quemquam, qui di&is

TE (

fronti

hisce petatur, "Tàn & qua feguuntur verba. reliqua, funt

f Coy.

m

;

XX. 10. 14 — 18.

3

$

^

TGy t*2*5, haud unius paucorumve, fed quamplurimorum ,

D ofar.

qui ira ac odio acceenfi captarent aliquid, quod crimini dari

)

non fine fpecie pofft.

Ab his qui excitan,tur,' amici funt

n2 um

atque adeo familiares Jeremüz. —Locus igitur hoc fenfu ac-

1

H

d-

€ipiendus: vos qui amice cum illo, immo coæy'gzz;lïfääi)ne vivitis ,

l

P

ngm

indicate nobis, fi quid ex ipfo eXceperitis, u nor deferre illud

VS,.tom

po[fimus ; forte decipi f& patiefur , & incauto. Ipfi. atque impru-

vo,. RC

dentiori nonnihil excidet, wf compoter nos ejus fa&li , vindi&tam

u lS ;J'L

n n emeeneenememe m m mememeemren

de eo fumamus.

omn

VL

QU$

XX. 14 —18.

? deferte

e famili«

Dirum hoc carmen utique Jeremias fuo ipfius nomi-

mus &

R RRUNENERUEEUNNNE

ne eloquitur, nec eft quidquam, quod vel leviffimum indi-

SUONW

cium faciat, aliter voluiffe prophetam zeftimari hzc a le-

0fàl Ofde

gentibus atque intelligi.

Et mirum omnino videri poffit,

exprefta

etiam. przeftantiffimos noftrze zetatis interpretes devitaífe ac

l pere

quafi reformidaffe iftam opinionem, tanquam injuriofam at-

idimus

que ab au&toritate ac ingenio Jeremize prorfus abhorrentem,

2)0. erat

Sed fraudi ilis fuit continuus fubitusque in legendo transi-

? prono

tus & progreffus a verfu 13. ad verfum 14. quse res efücef

Ui

101

Til

ls

re omnino poffit, ut turbetur animus, atque anceps ratio-

ui dies

nem circumfpiciat, 'componen.di. qua- pugnant fecum quafi

"

"m

frontibus adverfis. DokpERLIEINIUS certe negat fe videre,

qot.

123-]

quo-

ï

——

-

38

XX. 14 — 18

ho

quomodo tanta defperatio conciliari queat cum piis animi

fent

fenfibus, modo vers. rr. & I3. declaratis.

At primo ver-

indl

ba — m5 YO vers. :3. non funt jam nunc exultantis

U o oA MANURaA MAOUE PESIS.

(p

aliosque ad laudem excitantis

fed ob przecedens futurum

B

Ü"INON cogitando promittendum "w2WN, & fenfus eft

talem

quod

e[fe rerum mearum exitum fos eff, ut verbis uti po[im hirce. Yvej

eft,

mb5 — Deinde quod reliquum eft capitis a przeceden-

üt D

te oratmne cui nullo vinculo adheret, fe]ungendum & fe-

teff

paratim collocandum eft

tanquam carmen prorfus diver-

Quo

fum, alio quodam tempore, alioque & rerum & animi fta-

1deo

tu enuntiatum. . At ab ingenio etiam Jeremiz aliena funt

hi

ifta vehementius dica, fi DoEepERLEINIUM audias

Cul

füits,

»querulus alias eft propheta fed minime vehemens, triftis,

Vide

,led ita, ut dolorem femper pietate in Deum mitiget

u

lu

Aliter ftatuit

cujus in hujusmodi quzftionibus przecipua

caef

eft auctoritas, Lowrutus (de faera po?fi Hebrgorum. pag. 275.)

Loi

qui Jeremize carmen comparans cum carmine Jobi , cap. III.

LE2

3Íqq. ex quo illud videri poffit imitatione expreffum effe,

NY

haec pronuntiat: ,Ita fit, ut Jeremice imprecatio plus ha-

CaUid

».beat querimonize quam indignationis

lenior eft, remif-

e

»fior, flebilior, ad miferationem concitandam pracipue

»comparata, in quo affeQu vates ille plurimum poffet: cum

»» Jobus non tam mifericordiam moveat, quam incutiat terro-

—

a

—

N

59

XX. 14 — 18.

39

NI

,rem.,,

Omnino fi rem ipfam magis, quam colorem, fi

fententiam fpe&es, non verba fola; haud quidquam amplius

0 Yer.

.

ineffe huic carmini deprehendas, quam quod alio loco,

CADILIS

cap. XV. ro. certiffime ex fuo, eoque intimo fenfu Jere-

UL

ii

mias pronuntiavit, *3n97* *2 WZN "W, hu mihi, qater,

TT

2 w

quod me emixa es! Nec inter utrumque locum quidquam inter-

eft, nifi quod idem angor animi modo pauciores voces emit-

Ceden«

tit, forte faftidiofe magis quam continenter, modo minus

i CX' fe.

temperanter fe effundit, & nonnihil indulget querimoniis.

: diYet«

Quod autem in diem fuum natalem , quod in hominem

1J //4

adeo, qui parenti filium in lucem editum gratulatus effet,

A

D

utrumque omnino immerentem, acerbius invehitur Jere-

, CUl

mias, fane non eft in ipfo magis culpandum, quam in Da-

rits,

vide quisquam intelligentior illud culpaverit, quod 2 Sam.

2£'zgea. "

L ar. montes Gilboc exfecratus fit propterea , quod in illis

CpA

czefus effet Saulus cum Jonathano. Talia, ut verbis utamur

5.215)

LowTurI (loc. cit. pag. 477.) fi ad re&ze rationis normam

a. ID

exigas, quid abfurdius? fi naturam & affe&uum motus fpe-

m ele,

&es, quid verius, quid expreffius, quid pulchrius? Non

lus ha«

caufa pro caufa in diale&ica flagitium, in poética interdum

E

eft virtus: quia nimirum illic ratio, hic affe&us dominantur.

yeciput

; Qu

Mf

f tem.y

p

—À

—

p

M

FRID

J0H.

CANC

OR

THE

GE0I

, SERIE)

——

SOSFapivit H satuid

"

—

T

aCC

3

TT

-

-

x

-

As

T

a

s

as

r

s

z

diuctu

s

E

n

*

N

od

xl

T

zi

H

—

x

*

x

seu

*

d

s

MA

5

D

TM

s

s

EUY

zx

"

RT

"n

m

T

9^

a

TR s

o

^

Dv

du

-

t

$

:

-

.Cv TET

*

x

E

*

E

Q

-s

w

s

:

z

E

X

v

T

RT

5

3

w s

Ms o

z

E

E

^

TR M

GR

e

E.

6s

2

A^

W

E

i

*

us

s

2

A

ia

-

PS

T

"

T

PX

TE

v

zi

PA

PA

d

x

z

H

E

u

ii

u

t

i

TM

-

zoss

Rn

i

—

D

"

ET

s

s

3

r

*

um

P

E

ERE EE EE

p

—

"

-

d2

a

TT UET

9s

P

*

"-

M,

z

-

*

ORE

x

*

z

NOCR

U

E

-

&

n

N

"

*

e

uN

UR

TE

X

i

E*

Es

R

.

*

a

AAE EU

g

Es

ER

m

*

d

i

*

s

DXATS

R

R MUX

i

*

,w.

WR

&

n

k:

3

k

E

b R.

*

r

*

i

Es

"a

É

K o

-

A

-

db Rs

s

-

e:

3

63

EE

z

-

8 Es

z d.

CA

s

aE

d

h

z

g

u3

n

E

Y

-

d

E

$

i

E

$

RR

L

M

»

;

P*

«XM

z

R

u

d

j

EC

É

A m

w

VX u I M M iE VA

x

;WM.

ia

A

u

d

as

2

x

r

i

"

T

p

s

$

*

E

CA

*s

i

-

CM s

i

p

rE n

2

A

g

E

*

&

*

[

(

E

n

M

u

2 xe us

E

NT

&

:

"

-

A

£:

EX

(uo As w

CA

i

j

)

Bd u

3

:

i

M.

s

5

:

"

Captr

p

N

E

:

x

d

d ind

$

e»

L

