KaI600-8_12

ds

P

&

X

3

x

;

s

4

AE

k

"i

4

n

Vs

&

k

"

at

z.

2

d

V

Y

M

.

n

*

*

-

*

w

4

"e

k

s

5

U

s

F

"s

$

*s

z

a

s

u

e

"

A

d

Y

*s

"

4

*

-

*

i

Ts

2

d

*

o

d

4

-

T

x

u

d

r

1

k

d

E

*

x

r

*s

d

r

^

2

s

*

o

w

d

V

5

5

*

VU

s

y

$.

*

$s

Y

k

:

o

4

w

*

E

v

,

^

*

£

5

i

»

5

M

u

P

k

w

n

o

OCU

P

"

z

:

.

A

M

m

5

m

p

4

m

*

"*

*

&

*

n

W

s

Ü

*

EX

*

"

A

2

£

4

h

*

b

i

4

x

^.

5

A

W

&

Vr

r

*

kre

&

z

À-

o

x

"

s

A

"

:

*

n

v

Ms

u

*

A

E

4

Es

*

*

T

x

*

U*

x

At

-s

2

v*

z

AE

Y

n

us

s.

—

w

4

&

A

n

—

z

m.

i

e

2

Y

u

T

M

T&

o

^

7

2

3

Y

*

es

s;

s.

^.

&

*

»

e

s

m

V Arre

d

^*

-

A

)

£

j

w

:

:

v

$n

x

-

x

d

2

z

*

*

"

-

1]

(.H

*

*

d

A

d*

5

d

N

E

*

"

d

2

Av

P

*

At

x

W

x

L

:

W

us

d-

v

x

-

:

D

À

:

s

:

m

Y

à

?

s.

$

^

"

t

C

*

x

*

u

"

s.

A

AUE

"

z

i

ass

2X

s

E

1

2

d

*

.

L

-

N

m

d

.

A

e

5

*

a

Y

5

*

-

M

^

*

s

AX

k

X

5

:

*

P

Qu

38

hC de

x

P EL

x

5

H

a

3

*

*

z

"

"

,

d

AC

A

z

*

a

b

s

E

.,(

$

o

n

A

h

p

^s

w

s E

T

*

E

À

A

0j

V.

w.

um

E

s

m

*

€

r

s

s

x

E

f

"

A

i

5

r

E

s

*

A

"

?

*

-

2

L

*

t

d

d

A

E

*

:

*

v

:

*

-

^

b

C

w.

*

A

-

r

&

3

3

CR

P.

:

*

C

Vs

»

A

^

i

»

2

:

n

s.

-

$

M

:

-

:

&

E

*

d

U

Ti

T

E

RC

A

-

c

A

s

^v

i

Y

-

x

T

:

5

*

T

E

v

As

M

:

z

:

V

»

&

O

«

u

E

:^

:

s

A

$

"

t

A

W

Y

"

a

"

At

e

*

.

a

a

AA

-

e

£

"

vt

ia

E

"

*

-

s

-b

Ms

s

x

*

2

*

A

w

Es

z

"

"

-

..

as

o

»

:

*

*

*

"

E

"b

"

)

"

C

v

MOR

:

&t

AC

W

i

z

6 A

-

n

o

"

:

*

R

d

Q

33

6t

*

vt

"

CA

j

k a d-

?

*

gX

w.,æ

ké

As

PA a

v

iA

Y

E

k

w

a

Hx

:

r

"

d

r

w

ss

v

z

*

3

2

V

s

CALN

v

»

AA

d

x

a

3.

u

w

.

A

d

p

^

i

x

*

u..

*

-

Ü

m

u

Ed

s

D

k

v

r

& M

Ts

Y

E

:

E

ia s

z

*

*

x

:

Y

"

w

M

P

H..s

:

A.

^

v

.w

i

-

-

s.

e

3

Es

A

2

M

"

*

e

5

r

-

yse

E

:

u

VOA a u

E

T

N

x

kR

2

*

d

J

5

E

r

v

P

$

".

-

p

H

&

m

v

s

Se5

"

*

um

"

d

z

z

*

W.x,

*

»i

g

$

"

:

-

*

E

Va

A*

La

a

D t

d

*

^

CA

*

A

"

5

?

1

*

o

v

$s

.

*

z

u

"

z

»

z

z*

e

Rn

LA

p

s

y

f

&

.w

:

:

s

ia

D

s

A

w

N

u

2

*

4

.

v

»

YUR

)

M

"

z

"-

A d

*

*

*

*

*

A

m

5 p d

-

p

$

.Hæ

*

-

2

: i

x

ATAEAA

*

*

:

d

J d

*

.

x

$

s

p

.

A

E

POR

d

x..

M

$

(

3

w.,

*

e

M

s

$.

:

-

r

k

EUV

R CAC

*

*

"

z

*

ha

r

A

t

*

Pa

3

E

D

"

x

p

2

a

"

EE

e

*

s

z

5

x

m

E

i

2

j

V

:

*

À

M

i

u

"

w

£^

zm

s

t

i

E

*

*

*

-

*

BC

5

aC

"

us

m

^

N

E

w

w

w

..W

o

N

m

n

J

VE

:

U

3-

a

L

A

;

,

2

z

-

p

-

Z

*

n

:

rE

*

N

X

*

z

x

x

m

r

a

a

i

E

m

D6

a

-

t

$3

x

rE

x

M

r

A

x

E

p*

Nb

v

$

t

u

s

*

x

d-

v

-

ELAT

m

*

:

x

Bu

$5

As

D

OVU

v

"

*s

w«

PU

Y*

N

24

P*

TA

U

^

"

"

&

z

:

*

o

EE

d

3

T

:

x

E

s

2

E

*

A.

TA

du

»

i

*

s

»

d

.

M:

A

E

A

P

a

*

-

.

E

a

-

^

63

&

i

*

E

»

5

M

*

*

i

e

s

b

vem

r

»

"

m

:

:

$

p

A

E

*

W

v

as

ts

us

i

Y

v

A

L

E

r

?

*

,

i

£

;

w

d

TW

r

d

AC rP

^

r i.

^A

d

a

5

"

^

r

x

2

3

:

,J.

YP m

*

^

v

C

i

C

A

Jb ae

a

M

z

A

P ah

AC

P

j

m

-

AC

*

E

s.

i

Is

i

n

"

-

2

A d

wedp

d

v

g

^

-

es

W

$r

[

x

no

:

5

x

E

*

*

.

:

COR

*

t

z

r

Ro

"^

i

C

2

t

J

;

** dv h A AO r

e

r

t

-*

m

a

V d o ,

*

2

d

(

-

2

u

A

o

TEl t

"E

&

WA

,ï

"

z

r

ii n

s

:

*

u

*

d

ds

^

E

od

toy m

w

r

z

2

s

P

4

d

—

u

*

»

"

:

?

u

P

&

ab

f

3

d

H»

if

s

o

AR

E

w

Z

"

*

^

"

j

.

*

s.

ss

n

W

:

*

x

*

UAR R.

n

As

m

n

*

-

-s

E

€

9-

w

Y^

r

ts

"r

^

-

x

»

-

AA

feo tOR

*

iriets

*

-

w

E

n

aE A

*

U

D

h-

"

E

M

s

w

-

"

£a

N

^

2

At

ET

w

k

d

*

A

aW

*

*

4

ial

a

)

-

z

w

TR ETE

Y

u

v

*

n

x

$.

W

*

um

$

-

»

*

:

"

*

e

*

-

^

w

-

H

T LO

-

W

-

E

s

"

-

p

x

T

d

z

*

*

A

m

3

Cs

*

z

Y

z

W

*

j

:

*

s

d

*

R

b

ss

WE

:

s

^.

. ,ï«

z

s

E

W

Y

AA

*

À

d

k

r

t

s

"

A

m

a

v

x

s

*

-

*

.

i

e

Y

-

f

"

2

-

.H

A

*

m

fs

£

s

"

Ra

A

z

n

vY

:

x

2

ET

um

T

5

A

"

W

.

*

*

-

*

-

d

L

:

z

v

C

x

-

&

u

u

*

i

-

Y

^

E

:

"

s.

x

Z

A

d

-

At

m

A

u

a -

-

z

-

s

Pue

*

W

E

x

É

;

RK

"

t

—

*

W««

AE

-

s -

D

M

;

-

&A

:

.

c

e

AU

D

z

r

o r

i

r

2

*

.

-

Es

deiecqn

us

M

w.

"

x

d

-

*

r

»ce

m

?

Ece

E

a

dR

D

*

-

m

x

.

EE

3

as

d

".

r

*

*

C

W

P

o

2

^

3

*

od

*

-

sE

*

M

*

W Y

x

n

ss

RA

A

*

a

m

WOpCA TE E

^R

a

p

m

4

»

$

"

x

o

t

A

Y

*

»

d

Bo

e

n

*

?

o

Y

,.H

*

*

d

*

s

x

R.

s

i

-

Y

54

P

p

u

M

:

"

[2

4

*

M

*

*

x

c

"

V

a

ss

d

i

AO

A

*

"

d

A

»

d d

-^

A

à

:

"

r

*

M

X

^

^

j

E

EAU

7

Bs

*

E

2

W

A

e

*

W

:

.

2

E

E

*

E

NG N

^

e

-

-

i

*

*

.

&

p

*

r

"

:

P

a

t

E^

i

f

3

m

E

n

s

"

m

*

*

.

*

at

CT

A

z

v

W

$

i

^i

*

».

z

4

v

Yi g

w

*

CA

AE

p

E

*

a

u

":

C

*

*

:

x

w

Ed

CR N

i

ia

e

*y

u

"

r

"

*

i.

as

d As

C

»

d

n

eox

u^

3

Wi

w

P

-

RAT

m

;

Fs

$

;!

"

w

X

M

i

Ó

x

Ts

"

ss

B gt

W

A

^m

i

-

RAUR

*

s

N

K a s R d

^

:

E

A.

"

s

3

",

n

CA

a5

s

z

P.

&

^

d

ab

e

w

r

a

Vi

d

^

ais

r

*

E

L

u r

a

"d

At

:

5

:

/

LC

j

X

L

Z

Ü

Vr

x

*

.m

a

m

Á

z

N

C

s

yciy

VR

C

u

RUR

hr

i

i

U

**

x

C

*

d

^

—

2

W

CpA

,

d

j

d

s

Á

)

F

t

»

Mu

LP EOE

-

*

o d

v

i

,

iuife

&

1

r

Y

*

Flb i.

23

2

:

^

n

RL HU

b

s

As

MC n

-

-

OR

*

E

d

m

d

aA

d

x

"-

a p

v

2

O

-

")

RE

*

d

u

*

"

r ia

v d

.

Vs

u

A

$-

R

"r

u

o r r

r

3

s

SECCISUS

£.

L

u

s

s

*

:

ov

"

5

E

d

i

p

$

5

LC R

CC

UE

*

A

ww

s

c

H

tj

»

E

2

k i

i.

s

C Re

2

H

-

s

x

^

v

^

CA

CR

w

x

1

LA A

—

f

-

?

x

v

s

d

Mi

v

»

5

z

ho

5

5

-

v

5

2

*

.m

*

*

s

ii

Es

7s

&

RR

ACY

CX RC

MO

L

R ARA OR R

R d

i

"

us

*

a E

*

$

DO P

"

AC sl

-

o

o

23

u

rE

d

z

s

;

*

o

r

st

"

^

w.

.

Vs

e

E

".

9s

AA

t

É

AL

LA AE od

M

d

*

VA

r

i

Md p r

n

p

Z

5

4

PoÉ.

?

$*

r

N

EU

ScN

A A

*

s.

5 )

A

DAL

*

":

1

:

OE

E

Ed

*

*

"x

"

Bu r p t

*

o

E

d

R

ar

-

a

i

r

ss

*

z

^

"

t

i

h

zi

d

-

r

"

r

-

.M«

5

Ó

CO

ed

3

T

m

(

E

*s

"-

s

E

v

——

E

x

U a

AC

LX U X LA ALE

g

*

*

.

a

"

AE

"

$

ia

soe

as

:

bt

r AE d

n

y

*

n,a

*

ár

.

m

^

WT

z

A A qr p A aE

A

r

C

.

RL

t

t

sE

-

r

$

m

"

$

w

"

&

3*

a

*

:

M

w

a

$

dAT

m

A

:

*

:

QUW

r d

u

M d

*

CA

2

$

u

d

4

5

-«Hw

*

-

.

2

A

p

Tae

d

J*

u

ts

n

E

*

"

*

W

-

*

*

m

M.,

*

du

^

As

s

ARA

a

"s

s

g

£

A

5

t

457

$

d

P.

*

N

z*

.a

&

AR ir p

*

Y

i

*

rA

-

;

E

5

o

*

:

?

E.

2*

s

KTCR

As

d.

t

,1

*

x

v

C ACA

"

4

t

p

£

7

Rucg

RI

0,.h

—

rA

.

E

:

Z

7

e

w

ag

s

^

"

n

)

x

MÉ

Ü

t

A

m

-

m.

*

2

at

w d

*

a

COR E

um

z

RUR

P.

(

?

-

a

u

g

E

-

d

"

"

C

z

-s

s

Axu

*

:

x

xl

*

a

$

RA ALE

m

dR OR

*

-

um

"

r

r

?

*

Vr

d

$a

—

RI E

$

M

X

*

-

d

r

m

s

s

"

1

P

?

RA

E

25

5

g

*

^

r

"

s

J

i a

R

a

Pt SCUME v sip s

i

;

"

4

Bo

$4

M

j

E

M

VE

DC

$t

$

d

n

e

-

—

?va

"

n

"

-

$

*

z

2

*

*

ww.

hr h-

*:

T

*

"-

w

d

s

*

a

.

;

$

»

a

"

3

s

».

dotur

$ P $ W

pv

"

25

u

*

A

RC

M aE

4

as

T

BA d

A

r

*

*

S

UR

^s

^

"

RCR N A

UER AE

*

p as

L S

d

-s

"

W P

A

r

dÀ

;

2 9 9

z

$

n

a

FA

2

9

e

e

x

d

A r p pe

y v

—

L

o

A.

p

as

^

X*

i*

s

s

t

^

aE

*

-

w

2 d

?

"

à

A:

d

F

2

»*

$

Mi RL EA

um

d

$i

A

g

oA

s

N

as

A G

Pa

um

sE

us

n

:

T

D

*

$

z

2

u

2

»

j

La

*

MY

*

*

m

X

at

de

JNUN.

"

s

Pecs d

^

*

A.

z

AVR

&

A

$ AAP

*

P.

5

u

v

L

*

r

$p

w

v

"

*

-

A

od

n

*

^.

i

R

hs

NT

A

*

*

&

p

:

ia

x

AE s

d

E

Wrer d cte LE

5

$1

PL

d

F.

W

:

*

F

4

6t s

APU

$

..m

nE

N

"

"

a

e

g

d

K n d.

t

.

*

E

5

ROA.

x

EOX

s

o

r

A

i

^

n

E

-

n

-

Ü

Jf

3

"

2

d um

x*

*

M

d

[

LA

U

*

disdesip od

"

us

As

ia

EE N

d I

r

n

d

u

£

»

d R

9s

-

p as

m

r

ii

CA

v

b W WE

^

a

.

d us d

*

m

D

$s

d

5

K

P

.

£

;

a

"

d

4f

P

E

Tj

x

"

»

d

*

CA

VA

/

a

n

LOA CA

s

&

s

Cs

dN OR db n d

2

R

^L

i

-X

o

*

"

*

;

RC

*

W.u

d

AC

*

A

n

m

z

M

n

R ON NG

D

"

D

n

Ms

A

CO

rR

i

:

db

Y

d

2

j

r

:»M

b

*

s

"

*

D

"

*

w

it

FTA IN

pl

e

ye

^

*X

"

*

ER

M.

w

^

s

^

a

s

d

4

"

a

5

s

z

i

p

*

WU

ECC

T

?

5

E

$

v

C

r

D

*

Bo d

s

^

»x

*

d RTA

a

*

-

E

E

w

"

Bw

a as

a

AA

Wparw

.

*

d

*

PL

m

2

*

w

:

:

£

a

FdN

MKb

P*

p

drse

eigéty

"

as

i

ES

"

RA

M h

u5

2

wï

d

/^

*

4

"

*

&

t

5

s

a

gowcs

5

?

-

E

RE

AA

v

D

*

r

*

x

w

£,

*

-

g

"

[

a

274

.

d-

"

i

i

AA

DACATS

a

-

d

RE

g

-

du

2s

Ü

s

^s

"s

u

*

C s

u-

C

E

*

"3

A

-

AUR

z

C

du

AL

A

gl

5

j

E

g

d

J

2

)

o

v

s

MX

s

PO

03

i

:

:

5

*

É

jf

i

D

n

;

a

U

Ls

O

-

n

m

k À

n

"

s

5

5

V at e

RR

$n

E

e

"

i

e

x

m

zi

s

$ d p

CR EE HLCI

W.w

o

d

a

z

EL

2

"k

t

63

x

v

L i

-

9-

z

M

s

CH

z

d

TO

R

P ete

M

g.

i

t

s

ITMM

ROR

T

E

m

E

sss

tof

ii

"

d

"

ad

-

u

-

2

:

zi

i

29

7

,

$28

DA

x

-

A rd

:

7

s

T

P

UR

MT

TR

T

"

ia

z.

T

:

"

T

-

"

T

-T

L

T

Es

Ed

E

2

E

*

:

*

A

RURT

—

2

s

t5

aE

—

Digitalisat

vorhanden

ä"*(s.ä

OBSERVATIONUM

AD

VATICINIA

JEREMIzE

PARS ALTERA

QVAM

DEO JUVANTE

»

PRAESIDE

CHRISTIANO FRIDERICO

SCHNURRER

LITT. GR. ET ORIENTAL. PROF. P. O

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONORIBUS

DI. F

AUGUST. MDCCACIIII

PUBLICE DEFENDET

CAROLUS FRIDERIGCUS DOERNER

Bomangmf f

SERENIbSIMI STIPENDIARIUS ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CANDIDATUS

TUBINGAE rrrregRS$ SIGMUNDIANIS

SUNUSNPUMVMEPFINUNEERERENRPEE —— Á Á n

]

NERU:

quoi

folum

m*üü |

qua 1

trün

tà etia

N

lte i

vehom

|

"

r

33

& um

m

3ut im

s

g

*j

&

UUR

g

fescey

Jerem. Xl 2.

erbis — Bo2 pnNT nan "*'D'ï"hN YvD D facer4

V

dotes compellari-exiftimat MicuaErLis, ven. SCHLEUS«

XERUS autem ftatuit, fcribendum effe mg5w & nn)27

quod DATHI0o quoque vifum eft, neganti, quae ad Jeremiam

folum di&a fint, referri poffe ad alios complures. Omnino

haud-bene conjün&am coagmentatamque orationem effe,

quze fic ordiatur, hu fumt, qum Jeremig dixit Jehova: audite

verba fosderis — unusquisque intelligit. Neque vero adhibi-

ta etiam le&ione p55 & nn"»23 rem omnem expeditam

effe dixerimus. Etenim quae fequuntur verfu 3. haud du«

bie innuunt, illud agi, ut aliis, iisque levioribus fegnioribus-

ve hominibus, capita legis objiceret propheta, non ut ipfe

ad fuum animum eadem revocaret, qui fane illorum ignarus

aut immemor putari non pofíet.

Sed in oratione ipfa indi«

A

cium

4

AL 5.

cium adeft haud obfcurum, nonnihil a legentibus cogitando

adjiciendum effe, quod verbis expreffum haud fit.

Etenim

D'YON verfu 3. quod non poteft non effe futuri temporis,

95

cum non habeat, unde pendeat, praemiífum aliud verbum

Jiqu

ejusdem temporis; confequitur, haud temere fumi formu-

( J(

lam Dr"2M voNnr2, fermoni, qui a Jehova proficifcitur,

e(t g

mente præfigendam. Senfus autem verfus fecundi eft hic:

gultis

percipite , vos. judgi vosque Hierofolymitani , verba hujus foederir,

& af

aique: alii alios commonefacite , €7. ad ra. obfervanda excitate,

Quod

phures

fyriaca verfio refert: audi fermonem foederis hujus & dic —

borib

putaverim: minus derivandum effe ex le&ionis diverfitate,

fert,

quam ex ingenio interpretis; qui reCtius etiam fibi conftat,

oicen

1.

quam Alexandrinus, penes quem legitur: dxecame vs6 Aoryuc

dm (

quc dia.mmc mauTIG, xol ^a2xsguc, — Veneta quidem editio

jear

feu. Aldina, ScHLEUSNERO tefte, habet Zx&cov, habet etiam

QOX

Bafileenfis anni 1545. fol. quze putatur ex Veneta du&a effe

fuitis

( Bibliotheca. fatra pofl. Jat.. .Le Lonagï E7 C. F. Boernerum conti-

rl w

uuaofa ab 2ndr. Gottl. Mafzh.. Part. 1I.. Vol. II.. pag..269.) fed

FUf , 0.

arabica verfio , facta ex: Alexandrina, exhibet dxscars, &

ho

Origenes, loco.hoc bis: ufus; refert etiam AaAweeTe, quod

dinem,

obfervat SPouNius in Jeremia e verfone Judmorum. Alexandri-

dnis f

morum ac reliquorum interpretum gracorum. emendato. notisque eri-

(Atione

ticis illuffrato.. Lipf. 1794. pag. 189..

Detety

XII.

'ando

XIL 1 —6.

Lenm

r

Qui diverfimode tentatus eft ab interpretibus locus,

lporis

Vers. 5. neque mutanda le&ione opus habet, neque infolita

erbum

aliqua fignificatione verbi rro3.

iW pN3 eft gloria,. de-

OT«

c5 Jordanis, quemadmodum Ezech. XXXII. 12. p-z» fNd

ictur,

eft gloria, decus Aegypti. Jordanem fluvium arboribus vir-

t ic:

gultisque bene obfitum fuiffe, & locus docet 2 Reg. VI. 1—7;

'defr;;j',

& affürmant, qui terram judaicam ipfi perluftrarunt, com-

Qu()f

plures, veluti Maundrellius, qui ripam fluvii interiorem ar-

üc-

boribus varii generis fruticibusque ita confitam vidiffe fe re-

(itte,

fert, ut fluminis quidquam, nifi qui fylvam pervafiffet, con-

onfat,

fpicere haud poffet. ( Sammlung der merkwlirdigflen. Reifen in

st

den Orient. — herausgegeben von H..E.. G. Poulus. Evfter Theil;

eito

Jena 1792. 8. pag. 104.) Ejusmodi viridis ac umbrofa ripa

t etatm

cum. vix poflit non. placere oculis, atque haud exiguum flu-

(h effe

minis ornamentum haberi; quidni putemus, orz Jordanis

m £otti«

vel univerfe,, vel parti, quae reliquis -amoenior*ïeüfe videre-

"

tur, obtigiffe appellaionem ;"Twm mw3, decus h. e. nemus

r &

Jordanis, ipfamque formulam fenfim ita abiiffe in confuetu-

, qud

dinem, ut vulgari etiam fermone ufurparetur ad ripam Jor-

uxmudrt

danis fignificandam: non quod nomen f1N3 ipfum ripze figni-

( iri

cationem habbret, fed quod Jordanis ripa talis effet & ha-

beretur, qua fuperbire poffet fluvius.

At quod idem ]Jor-

XIt

danis.

Á 3

6

XIL r—60.

mOdä ,

danis nemus feras quoque & leones maxime reciperet in

nectt

fuas latebras, quod intelligitur ex loco Zachar. XI. 3. ubi

neis n

leones rugire dicuntur propterea, quod vaftatum fit nemus

(um e

jordanis; hinc fa&um eft, ut formula j fW3 transiret

adilum ufuüm; quo fignificaret habitacula leonum, veluti

ænF

x

jerem. XLIX. 19. & cap. L. 44. dicitur univerfe de leonis

verten

ä

luftro, quemadmodum 5)5*32 transfertur ad fignificandum

Cotoita

tractum quemcunque amoeniorem & feraciorem, Jer. XLVVIIH.

vab :

33

Utramque autem, quam verfus 5. ampleGitur, fenten-

n d

tiam proverbii fpeciem habere dixeris, certe utriusque non-

nifi unum eundemque fere fenfum eífe fuadet tota orationis

(e fide

bis uf

forma & compofitio. At vero prior illa formula , cum pediti-

bus decurrens deficit, cum omnino talem fignificet, qui ne le-

cum Ye

vioribus quidem & quotidianis moleftiis fufficiat; altera, im

que de

qacata ille terra bono eff atimo, non poteft nifi ad eundem fere

fia v

fenfum referri. ^ Nec inepte, immo acute etiam, qui timi«

um efi

do animo, humili, demiífo fra&oque eft, negatur in tuto

pf

quidquam metuere; quemadmodum, ut hoc utamur, latine

Qu ve

dixeris: in vado haud timet mergi; Nobis certe fatisfacit

Ti w

fententia haec: fu quidem im tuto loto audeas bomo e[fe animo , at

ile put

quid twm fiet , ubi im lora incideris leonibus infofla? lgitur quod

übus &

peus fignificat prophetæ , hoc eft: feftinantius ipfum queri-

apud d

moniis indulgere, quze adhuc expertus fit mala atque incom-

AEU, q

moda,

XIL 1 —6

7

« It

moda, levia effe, multo autem graviora inftare, de quibus

j

Ü

L,ï

nécdum cogitet; nimirum familiaribus etiam & confangui-

QCmus

neis tam odiofum ipfum effe atque invifum , ut & ipfi tollen-

dnsitet

dum eum eífe exiftiment.

N22 breviter di&um elt pro

Vexd

NY DYv2* NL?D (cap. Vl 11. ) maturus eff ad cedem, fatis vi-

Jeon

xit

Non erat cur MrcnaELis putaret, Nb12 mutato in N222,

AO

vertendum eífe: occurrunt tibi (officiofe) & (honorifice) te

AU

comitantur, adhibito loco Numer. XIV. 24. Nequaquam

B e$1

verba: pome te, h. e. poft tuum ab ilis difceffum, palam te

e n0n

nece digmum e[fe promuntiaverunt abhorrent ab addito praecepto

TAQ0UIS

de fide hominibus non adhibenda, etiamfi blandiufculis ver-

»y /W/)/

bis ufi fuerint

Abhorret autem ab hoc loco vocis "T^N

cum verbo w35 conjun&io, formula enim mjn*? "^m wb

fie le

ï'xæ

quixe de Calebo dicitur Numer. XIV. 24. deinde etiam de Jo-

« s

fua cap. XXXII. 11. 12 fignificat, utrumque Jehovam fecta-

tum eífe ita, ut conftans, plenum perfe&umque obfequium

!L um«

] tüo

preeftaret

qui fenfus fane a noftro loco efít alieniífimus.

, WU

Quae ven. ScarEusNERO unice placet Vulgati interpretatio,

his verbis ufi

& clamaverunt poft te plena voce, quibus

Á m

,.v-.

ii

p, &

ille putat fenfum ineffe hunc: quanquam plena voce te lau-

ne minorem etiam

dibus & encomiis celebrant, veremur

ur *1'10&

quett«

apud alios commendationem habeat, quam interpretatio Da-

ufus

qHI, qui vertit: & princpes adverfus te concitant

D vnww

figni-

""Odnï )

8

XIL r — 6.

5

bavi

fignificatione arabici nominis 3; admodum dubia priucipum,

n

"

.':

cum alia, eaque certiffima, «coztus, turbm, conventus, non

D

;][21' 4

minus apte uti poterat.

e

üniv

Ex refponfo, quod a Deo proficifcitur vers, s. 6. quze an-

tis h

tecedit prophetze compellatio vers. 1 — 4.. declaranda eft &

sipr

nonnihil explenda. Bpt3, quorum poenam a Jehova effla-

V

(ü

gitat Jeremias, non funt pravi homines univerfi , fed Judzei,

P.

üque viri primarii, qui novis atque alienis facris magis fa-

£1U1]

verent quam antiquis legitimisque.

Duo funt, quae pro-

phetam excruciant, alterum, verbis expreffum, quod nefa-

vifürt

n

rios hosce homines videat continua impunitate & rebus etiam

C

1

fecundis uti, alterum, mente fupplendum, quod fibi, mole-

al

fto quidem cenfori, at confcientia officii benevolentizeque

dereti

NSUN

freto, perferenda fit adverfariorum multiplex vis atque in-

juria. Rogat igitur Deum & excitat, velit & fibi incolumi-

fun,

YU a

tatem przeftare, & abolere homines, qui tanquam peftes ci-

vitatis aliena facra fovendo agrorum fterilitatem tantam pa-

qu? p

triee inducant, ut beftiis etiam fit pereundum.

rD»20 vers. 4.

N

MicHAELIS emendavit in "DEo, fcilicet ut vitetur anoma-

a, f

]ta.

At cum nomine plurali foeeminino, quod rei eft, non

nüpat.

perfonze , conftrui verbum fingulare foemininum, Scnnox-

QIIOS

« n

DERUS obfervavit Syntax. hebr. reg. LXII. IV. locisque compro-

bavit

üerto

Y

XII. 1— 6

9

bavit etiam ex ]eremra petitis, veluti Cap. XLVIIL 4r.

"[:M;

nüsp) n m"mpea 711252 , capte funt urbes , €7 muni-

" u

fiones otcupate funt, cap. LI. 56. apitwr nnpon, econfratii funt

arcus eoraum

BN pertinet ad imcolar, qui utrum fint Judaei

]de af«

univerfe, an maxime illi D'wwU^, incertum eft: fed hoc no«

PUR

bis haud incertum videtur, verba 33m"rmw-ns nNwY N5 non

eo«

ad prophetam referenda effe, fed ad ]ehovam ipfum, hoc

Juds,

fenfu: nequaquam il[e vel eurat , vel novit quid fit nobis. eventu-

It«

7TUWH,

Etenim fpecimen proponitur, unde, quanta fit homi«

num nequitia, r173, poflit intelligi

1e pto

Jeremiam fuis oculis

Y ne

vifurum effe rerum eventum, negare poterant absque gravi

5 0L

crimine: graviffimum contra fcelus erat negare, quod Jeho-

mole«

và & przevideat rerum eventus, & ex arbitrio etiam fuo mo«

deretur

Ms

Extitiffe autem inter homines Judzeos ejusmodi te«

merarios fermones, intelligitur etiam ex cap. V. 12.

Caete-

que M

rum, quae fex prioribus cap. XII verfibus abfolvitur oratio;

columi«

feu amplioris orationis pars quzedam reliqua, non magis ea,

elfe5 Cl

quae proecedunt, attingit, quam ad ea refpicit, quze nullo

N

intervallo fequuntur, fed fola, & a proximo fermone fejun-

vtl

&a, fpectanda eft. Quod vero hunc magis, quem nunc oc-

dqoma

cupat, quam alium quemcunque locum obtinuit inter fer«

2un

101

mones Jeremiz, alia, fi qua fuerit, ratio intelligi non pot-

CCEROE

eft, nifi quod argumentum effet a przecedentis fermonis árgu«

,mr.'*ü()a

zaento haud abfimile,

AU

B

XIIL 9.

£o

XIL. 9.

ha

Verba: ä'*'w z*ao oD s5 íbbn3 x um Me

pl

CHAELIS reddit: effodit hyzena hereditatem meam, circum-

]jq/'if j

circa omnia fode; mutato D'pm altero in tyn,. preteritum

etir

Hiphil, altero in D*P7, imperat. Hiphil verbi p , quod re-

DERO

fpondeat arabico ls. .Sed quae verbo arabico tribuitur fi-

ppffA

gnificatio fodiendi, admodum dubia eft; refert eam quidem

h m

Golius, at nulla au&toritate ufus, ignorant certe Gjeuharius

egredif

Phiruzabadiusque , nec Giggeius in lexico commemorat: qua-

Qon

propter haud. multum tribuas novae ifti interpretationi. Nos

p9

BocnanruM.fequimur, qui Hirrozoici P. II Lib. HIL. cap. XI

hi

locum tra&tans monet, nomen ^g non avibus effe proprium,

,Ino

fed patere latius, ut de feris etiam, quae rapaces fint &

ny

carnivoro , eodem contineantur.

Quod. vel folus locus

M

eomprobat Ezech. XXXIX. 4. r—wn) i55 "x vb

*

h W

H?:Z;lb ToDj mqun (nmmn DWLZH) rapacibus avibus [74 rapa-

hom

tibus feris iradidi te efcaim. Itaque apud. Jeremiam . proemitti-

dæOS

tur nomen,. quod late patet & ad rapacia quzecunque per-

dcam.

tinet, 17, deinde aliud fequitur, 7)2z, quod diftin&te

Swe

Nolim tamen cum BocHARTo vertere :

hyaenam defignat.

herec

n igitur eft fera rapax, hyszena, heereditas mea erga me?

pec [

n eít. fera rapax circumquaque fuper eam? Etenim inter-

lb etj

rogantis fi fit oratio, dic:xendum^ erat — yY2x 'D*D.V NDI

Ya

ne

ii

XII. 9.

ne quidquäm ineffet dubitationis, quäe locum habere nequit

"n

poft gravem illam affirmationem, vers. 8. populus meus. pectte

Q

liaris fa&us eft mihi ut leo fylvefrir. — Verum n prefixum non

i

eft interrogantis, fed demonftrantis, quod, docente ScuRoE-

100 I

pERO , Se&. IX de particulis reg. CLVII. 6. commode reddi

It (X

poteft: ecce, fane , veluti Ezech. XXXVIII. 17 NY DoNn»

C*m

fu fane es ille, 1 Sam. XVII. 20. N] 5nmn, exercitus ecce

Onarius

egrediens. fuit.

Vidit hoc etiam Arsz. ScuurTENsIUS, fed

t que

non prorfus fatisfacit, quam ille exhibuit (JNof. ad Hamafàm

los

pag. 442.) verborum converfio: , Heu: fera rapax Hyeua;

a X

s hereditatem mihi meam, heur fera ropax , undiquaque füper: eam?

oprum,

,1nvolato!, Nos vero locum fic exponimus: pyaz UOwn

fnt &

mPbv wià m2o vn chocnoni nejnp ee beffa rapax,

; Ws

hymna, fatfur eft mihi populus meus, em befüm rapaces umdique

;v

im eum irruent, h. e. Judzei jam hy?enze magis funt quam

& npt-

homines, at ego in feras illas alias feras immittam, Chal-

vemitt

doos. Verbis — *2OM 325 animo praemittendum eft »2N;

Q w

dicam: agi/e, colligite omner beflias, adducite eas ad edendumm.

dfde

Si verum fit, quod ,MICHAELIS/eXi&imat , illa: fa&a mihi eft

vertete .

hereditas mea inftarleonis, habere aliquid Deo indignum,

nec Dei verba effe fed prophetze interpellantis; eodem mo-

7 m

; inict«

do etiam de his: facta mihi eft hereditas mea inftar ferze

Sed continuum, non alternum

; ob

':(apacis, ftatuas neceffe eft.

t&

B5

effe

f2

XIL 9. XIII. 2o.

effe fermonem , .qui initium habet verfu 7. vix habere poteff

gre

quidquam juftze dubitationis.

nolt

XIII. 29.

segi

in verbis — *w^ónD

2"X NUV conjunc&io eft & comf&-

CUM

fio fermonis. proprii cumr figurato. Legitima ratione dicen-

fitii?

dum erat "w "popr ^wü, fed cum, quae compellatur, fe-

potefï.

tnina non fit nifi imago vel gentis, velterroe, quze pro gen-

dbgen

te, quam alit, dicitur; ufurpat

&or pronomen multitudi-

dinibus

nis, quod non figurati fermonis. eft fed. proprii.

Marginis

stque |

autem le&io 1NOo n2"z0 Yw, qua minus afpera eft at-

fum fi

que inconcinna, quamquam in compluribus codicibus &

fabüit

fcriptis & editis locum occupavit, atque apud vulgatum

exihutm

etiam, chaldzeum & fyrum interpretem cernitur, tamen

haud magis vera dici & haberi poteft, quam le&ío *wim

NT

T2*P, qua aptior etiam, fed nullius codicis eft, at ab Alex-

ye *

andrino tamen expreffa, qui habet, dveAaff v«c do9aA-

in puii

pec mu, icpanA, feu. ieucaAmu, xajide. — iYxm —c—wW2n

bitura

veniemies a feptentrionz, hoftes Babylonios effe, obvium: fed

p nter

proximorum verborum "jn^óNED jNX "qo-j[n3 ^nxnm mw,

o d

quaenam cum reliquo fermone conjun&io fit, minus clarum

ximus, .

eft atque obvium. . Nobis omnino videntur Babyloniorum,,

R, q

non ipfius prophetze, verba hzec effe. Quemadmodum e-

D. p

remias cap. VI. 17 fpeculatores a Deo . conftitutos. ubi com-

Jie7n 1ecj

i1emoe«

&

XIIL 2o. XIV.

33

Wteff

memoraffet, mox formulam addit, qua ipfi ufi effent: ita

M

noftro quoque loco fermocinantes fingit Babylonios, iterum

negle&o verbo m"yON. — eaisnt e feptentrione , dicentes.: ubi-

Cognt«

Ulv

umm grex ille, quem tibi commi[fum habes, gecus tuum proflan-.

dicen«

1ius2 Quod dum quaerunt illi, fignificant, in ipforum nunc

ür,

10«

"

poteftatem transire pecus illud, a fe occupandum. effe atque

on

i

T«

abigendum. "17 & jwx improprie dicitur de hominum or-

"

j*

dinibus, & pmprius fenfus eft, adventuros effe Babvlonios,

aE

FI)

g

MR EM MM

atque hofüliter acturos, ut quoscunque homines, prout vi

elt at«

fum fuerit, abripiant inque exilium abducant. Exitum hoc

s&

habuit quum ]Jechonias rex, civiumque flos & robur in

igatum

exilium ggere'tur a Babyloniis, 2 Reg. XXIV. s.k chi..

LaImen

Cap. XIV.

y xgïu

Statuunt interpretes, quae vers. 7. 8. & 9. leguntur,

y Aere

verba a propheta fuo nomine proferri, ad mitigandam Dei

002

715

As

in puniendo populo feveritatem. — Speciem haud nullam ha-

-- n

bitura erat ifta opinio, fi verba vers. 11. quibus Jehova ne-

2: fal

gat intercedendum effe pro tali populo, non effent inter-

VN

je&o alio verfu fejun&a. | Enimvero fi fermonem, quem di-

; Ciarum

ximus, deprecantis prophetze effe ftatuas; vide, ne defide-

)W

Iol

T.

rentur, quae Jehovze di&ta effe & haberi poffint. Et vides

"l

ub

tamen, praefixum. effe titulum, vers. r. qui doceat, fermo-

Sed.

i

nem recitari talem; qui a Deo fit. Jeremise traditus.

nec

o«

B3

14

XIV.

od

nec ipfa, quze titulum ex-bipit, triftiffima imago exhauftze

ret,

& languentis terrze eo fine propofita effe poteft, ut vim,

m

quam ad movendos animos haberet, apud prophetam vel

BO

wi

folum vel primüm -exfcrel'et, fed erat omnino exhibenda

fnotdi

atque ad fpe&andum exponenda multitudini, ut ad melio-

que

rem fenfüm rediret, publicamque calamitatem ex fua cul-

01j

pa profe&am effe agnofceret. lgitur nobis fic videtur: pri-

gehovz

:no, poft titulum cogitando addendam effe formulam 11

quaü |

nr^?w wown ut fenfüs fit: Jehova juffit me ad animum

ccni VunieiciiS ho ag AUMU DEU ia d S QU DSE A R rR

qom

vobis revocare, quanta nunc fit ex pluvize defe&u aquae

18C; 1

inopia agrorumque fterilitas; deinde orationi, quze vers. 7.

Ri us :

um

a

8- 9. abfolvitur, praemittendum effe verbum 3$»2N, hoc eft,

fi

« X

formulam fupplicationis recitari, qua Jud»is utendum fit

ad declarandam fuam culpam, iratique numinis benevolen-

NN

tiam conciliandam.

"NNOS

Qui autem vers. 10. fequitur fermo,

ä

Uei, q|

Blius eft & novus, nullo quod nobis adpareat vinculo cum

4

verbur

procedenti oratione copulatus. Et hunc quidem orditur Je-

remias formula — m wow n5, hec fumt, quge Deus dixit,

( pe

las

a me renuntianda hisce hominibus : fed mox, oblitus quafi, qua

modo ufus eífet, exordiendi rationis, fermonem ita infle-

tentin

aigete

Qit, ut, qui Jehovae verba repetere coepiffet, fuo ipfius jam

nomine fari pergeret, fic: €7 jJehova probare eor mon poteff,

Q

gunc aulem miemor erit culpg eorum , aique $m percala eorum ami-

tnüdvEre

r am

I5

XiV. .XV. &

snadueriet.

Hinc fa&um, ut vers. 11. formulam iterum adde-

wftze

ret, M mm "wN", qua neutiquam opus fuerat, fi legi-

It vim.

time procefüffet oratio; nam verbis hoc modo conceptis

am vd

hibenda

DONDH "Ipew] DAW "IàpM DD9 DDÓN "OPES NÓ CONl com-

. nelio-

modiffime, nulla interpofita formula, accedere poterant,

lia -

quae fequuntur — b^»znn 5N.

Contrarium cernitur ver-

fu 15. ubi Jeremias in exordio ftatim, quod ipfius eft, non

t: Yf«

lam $5

Jehovse, parum fibi conftans ita defle&it, ut verbis utatur

inimum

quafi ex ]ehovae ore proficifcentibus, quse fane erant ipfius

nomine pronuntianda; legitima enim exordii forma erat

l) ague

h»c: NYT) 102 DN220 D'wolin oy nmym 9N n í25

VitS, 7

— — nnbm now n?59 w5. Similis huic eft locus alius,

hot &b

Im i

cap. XIl. 14. ubi verborum compofitionem requiras hanc:

TEU«

"X n»nmi nmyxnm myw6n vo2w9 52 5s mm à5N n2

t jemy,

"wuip" nN 3ep nw bnin.

Et cap. XXIIL. 8. in fermone

Julo cum

l

Dei, quem fuo nomine refert propheta, adhibitum videas

verbum *nrn prima perfone , quod. debebat effe rv ter-

r Je-

Sed omnino haud

At dXll,

ti; perfonze, ut legitur cap. XVI. 15.

ita caftigata eft & fevera apud. Jeremiam verborum & fen-

i, qu

tentiarum conformatio, quin qui ad regulam velit omnia

3s ne

exigere, multa poífit reprehendere ac defiderare.

f

ys j

XV. 8.

p puu /

. Copiofus ef-Micmamnxs in traandis difficultatibus ,

714 B-

qqas

DL

16

XV. 8

quas hoc loco deprehendiffe fibi vifus eft; nos ita compara-

(r

tum eum effe putamus, ut non fit magnopere laborandum.

rl

Vocis 3n2220N pronomen pertinet ad nomen Dy; eodem

fed à

quoque refpicit

1?, eftque hic dativus, ut aliis multis in lo-

cis, fupervacaneus

DN non effe poteft Hierofolyma, totius

3

Judoese metropolis, quod ven. ScnzgvsNERO placet, hoc enim

talis

MOR NSORIANENDIN

fenfu non abeffe poterat r1 demonftrat

Sed eft nomen DN

f rel

inultitudinis fenfu accipiendum non minus ac $r di&um

(to

eft pro pnnmna3

Milites intelligendi hoftiles,

ac ii quidem

)et

laboris paüentïmml audaciffimique: nam quod meridiano tei-

apuc

gore cladem inferre dicuntur, tantum abeft, ut nec magni

of

quidquam nec inexfpeGati habeat quod MicHaEris obver-

pOt

tt, ut fignificet potius

copias effe, quaé nec moleftias cu-

eam :

fent nec fraudes bellicas, fed nullo non tempore, etiam ini-

doth

quiffimo, aperta vi agant, certiffimo rerum eventu: quem-

du

admodum idem Jeremias, cap. VI. 4. eosdem hoftes, Ba-

€onc

bylonios, dicit paratiffimos, ut, nulla mora, etiam in meri-

ut í

diani zeftus moleftia, urbem invadant.

Nomen W rarw-

tnuis

fe, & non nifi hoc loco reperiunda translatione venire,

XN

x*&

qua notet z//um doloris, celeb. ScHRoEDERus docuit Obfer-

gUOL

vat. feleB, ad origines hebraas, pag. 34. Habes igitur loci in-

Tnan

terpretationem hanc: JNumerofores mihi fa&hg fumt vidum apud

gotui

Judeor arena tarir; adduxi jjudzgis contra mmafres. eopias hoffili-

i

der

1

N Pah

17

Wla.

fer incurfantes meridiano. tempore ,

mmifr ilis fübito mftum terro-

D

Vesque.

Senfüs: innumeris feminis non viduitatem folum,

QUL: em

fed & orbitatem effe eventuram.

l«

AV II

LOLLUS

Micuakrns fi audiatur, optabilis eft loco editze "T

C enm

ut hoec

talis le&io, qu:e petendi fignificationem habeat,

X-

fit refpondentis prophetze fententia: Amen, o Jehova, (mu-

Unt

tato ":2N in [2N ), rate fint illorum dirze contra me, fem-

j

per ad te preces fudi illis in bonum, deprecatusque fum

£ni

Nobis autem iftiusmodi le&io, ac

apud te tempore mali. :

l lulgm

omnis illa fententia tantum abeft, ut optabilis videatur, ut

00ydl«

potius ab ingenio prophetze locique hujus ratione alienam

1$ CU«

eam effe pronuntiaverimus

Vides, vatem poftquam man-

n we

data Dei accepiffet ad populum, quod praevideret, fe de-

1v QVX-

clarandis illis calamitatibus omnium 1n fe iras & maledicta

s. Di«

oncitaturum effe, in querimonias erupiffe tam acerbas,

meg

ut fignificaret, malle fe lucem nunquam vidiffe, quam con-

) W

