Vs meré

ut fignificaret, malle fe lucem nunquam vidiffe, quam con-

ünuis rixis contentionibusque implicitum effe. Quid igitu£

uï ïm'iod

3 venite

exfpedatius venire poffit quam Dei refponfum | ejusmodi ,

vit 0j

quod vim habeat ad animum prophetze erigendum & confir«

yr loci i

£nandum? Mirum fane, Alexandrinum interpretem heerere

násg opu

Qotuiffe in formula m "wow. cum legendo progredienti

ton poffit.non apparere, quod Dei ipfius effe debeant, non

yiu ä?ffïö'

ut

C

pro«

18

IV -11.

Sed univerfus ]locus

transt

prophetoe, quse récitantur, effata

apud Alexandrinum, *yevojro Oes?rova xameuSwovry duTty

que i

rel. ita comparatus eft, ut certius lapfum interpretis quam

ob

le&ionis diverfitatem in-eo deprehendas; etenim illud

vols,

xativSworrey duri»y poffit ex eo ortum effe, quod interpres

litteras N5 haud fejungens a proximis, videretur fibi vide-

Q

tolem,

te infinitivüm verbi *tN cum 5 prefixo: quod fi credibile

pem ?

(it, vana eft; quam Darnrvs exfculpfit, lectio ^mb5 N5 mw.

Réliquze- autem verfiones, Vulgata, Chaldaica. Syriaca,

i qu

referünt omnino formulam nT ^»^W, quas poterat etiam

N

verbis haud éxprimi, quemadmodum ad vers. ro. expref-

sCciy

fum haud eft *^53W, & füerat tamen cogitatione z ddenda

hotes

Igitur verba ob "-9 (7mvn0n) w5 Bs non dubitamus,

( collo

adhibita quze Aramzis haud infrequens eft verbi r figni-

mendab

ficatione folvendi, expediendi, fic interpretari: certiffime ego

p

?p expediam , ut bene tibi fit (coll. m3yo9, cap. XIV. 1L) Sed

tuas, d

qu:e fequuntur, non poffunt cum DarHro reddi: atque adeo

pos

ipfum hoftem triftiffimo & calamitofiffimo tempore tibi con-

excipie

ciliabo

Etenim quo minus in bonam partem trahi hzec

WE

queant, obftat locus fimillimus Efai. LIIT. 6

Eft vero no-

fenfos

va fermonis ad populum converfio, €7 certifime in te, popu-

[

J

iW g

lum, quum: venerit Ju/z'um tempus | calamitatis

immitiam ! hofles.

Taunnis

Repentinus eft, fateor, atque improvifus orationis ad alium

b ij

transi-

XV. 11. 4

19

h Jotws

transitus, fed hoc ipfo tamen loco ne dubius quidem, cum

! du

quz fequuntur — "pnósw "m multitudini dica efle,

5 um

obvium fit atque apertum. — Ceterum "Dp3sn non veri no«

m Wud

minis, fed propheticum, eft praeteritum.

Nrytes

XV. 14.

i xide-

Quod fi verfu 11. non poffis non aghofcere fermonem

ctetbile

talem, qui modo ad prophetam folum, modo ad multitudi«

RY

nem reliquam converfus fit, quidni etiam veríu 14. eandem

SyTats

in loquendo admittas varietatem atque inconftantiam? Pof*

E

fint quidem verba np w5 y^32 (YwN) "pa2ow-nN spniayzm

. exp

accipi, ut populo di&a fint, hac ratione: faciam ut veniant

dileado,

hoftes tui, qui funt in terra tibi peregrina: fed ad ordinem

N

& collocationem fententiarum fi refpicias, fane haud come

r v ani'

mendabilis fuerit hic fenfus; quis enim probet perverfe ac

rj g

prepoftere di&a hzc: diripiendas dabo ( hoftibus) opes

tuas, & hoftes tuos in te immittam? Rerum vero ac tem«

1) Sel

porum ordinem fervatum fi velis, quo direptionem opum

Qape Vg

: tibi of

excipiebat exilii calamitas; accipiendus erit locus hoc fen-

vt Wt

fa: & trausferam, Jeremia, hofles tuos , h. e, Judaeos tibi in*

t veto n

fenfos, im terram peregrinam, Babyloniam, ignir emim accenfus

eflin ira mea, qui vos Judseos confumet. — Ejusdem plane

t pope

rationis eft altera le&io, *n"azm €79 faciam ut fervire dea

a hoftt

beant hofles tui, Jeremia! quae haud paucorum eft codicuin:

TNENDY]

(sv

0077

quame

Z6

XV. 14.

XVIL. r. 2.

quamquani librorum au&oritas in hac qusftione vix quid-

iver

quam poteft efficere, cum tanta fit in multis litterarum "4

s.

& *j fimilitudo, ut diftin&e cognofci & difcerni non pof-

fint; quapropter cum utriusque le&ionis fenfus bonus fit at-

que aptus, utra-genuina dici haberique debeat, in medio

eft- relinquendur.

Quam vero DaTuivs, MricHnaErLIS,- alii

laudant & fequuntur le&ionem *h32zm), €7 i fervitutem

feredigam, alienam & vanam pronuntiare haud dubitaveri-

mus. Certe locus parallelus, cap. XVII. 4. tantum abeft,

ut eam confirmare putandus fit, ut potius ille ipfe locus non

Reüe d

nifi fons fit atque origo, unde duci potuit & derivari leGio

5pna3rm & in verfiones antiquas, Alexandrinam, Chal-

daicam, Syriacam, & in libros nonnullos hebraicos.

NMAL OT. .

Eft in his duobus véerfibus fingularis quzedam atque ar-

tificiofa compofitio fententiarum, quae nefcio an fit animad-

verfa ab interpretibus.

Locum fimilem, eumque unum,

Low'rHIUS (de fatra potfi Hebreorum grületi, pag. 376. editio-

nis fecundae Goetting.) commemorat, Devt. XXXIT. 42. do-

Moss

cens, quatuor membrorum duo pofteriora referenda effe ad

priora alternatim. . Juvat ad majorem rei fidem faciendam

alia nonnulla hujusmodi generis tetracola exponere, in

S. nr

qpibu's fimilem fententiarum diftributionem confpicia

E

inver-

XVI Y

2X

3 il

inverfum quidem ordinem habes in hoc, quod Davidis eft

APU *

2 Sam. l. 22.

tz55»n m5

ion pO

4

t-23 25nmo

W*Q' 0

""M 3302 w* qn2ym nvp

QI;«

:n2w 2yón wb 5wvo 2 m

a fanguine confofforum ,

ab adipe validorum ,

AAYGT

arcus Jonathanis haud abfiftebat,

M keï

& gladius Sauli non abibat fiufh"atus.

AUS N

IeCtO

ReGe autem pïocedlt oratio in Efaize di&o, cap. XXXIV. 6.

c nwoD m5 a

1là

lï

45no nion

cmm

p2 m2

n»N nv5 a5n»5

EM

gladms Jehovze repletus fanguine,

ATT

ii

'pinguis adipe,

iw nomï

fanguine agnorum hircorumque,

adipe renum arietinorum

) »LLLLO'

i, do

Maxime

huc pertinet locus Michze, cap L. 4-

[; elfe ad

ynmnn aOnmn

Jo52

aciendarm

Ypam mpesrm

te, M

VwWD

12592

3212

VN Et

:we2 n5 m2

C 3

J(et«

25

XVIL 1. 2.

& liquefcent montes fub eo,

ac valles findentur

velut cera admota igni,

velut aqua, quze defluxt loco declivi.

Forte huc etiam referendus locus Pfalm. CXXI. 6. ?.

"DeUomm

iTW^ m b» Q5€ mm

T22 Nb ouvbeUn ov

53 mm

Th uttog

Jehova te cuftodit

at

umbram tibi praebet ad dextram

in ut

nec interdiu te feriet fol,.

d que

nec luna nottu.

Tunc qui

Certe in noftro Jeremize loco oratio diftribuenda eft hunc

UNUESUN

in modum

& o

523 Dri mm2 m DND

lieret,

muoyvn Yvev m

1&9 TC

225 mh^ bp

gem de

;v m m«5

ESSNNM

anmmna5 u3 02172

quibus 1

OI"VN!

vocibus ;

[2" vr ^

Teforend.

. P^Wnax nyas 5

IOT q

pecca-

XVII I. .

23

geccatum jzm'æorum mjl'rzpmm eff ffilo ferreo,

infculptum. cufpide adamantina ,

tabuíg cordis eorum ,

€7' angulis altarium vefirorum ;

dum repulant fl altaria. majorum

€9 lucos ipforum,

ad quamrunque arborem patulam,

in collibus excelfis.

In utroque verfu, vides, quatuor funt cola, quorum bina

pofteriora fi referas ad priora alternatim, binas fententias

in utroque verfu habebis, non perfe&tas modo & congruas,

fed quae etiam exa&e fibi invicem refpondeant

Senfus,

nunc quidem parum obfcurus, eft hic: vanze religionis ftu-

t honc

dium eas apud Judzeos radices egit, ut videatur nullo mo-

non minus illud in animis hominum

do polfe exftirpari;

haret, quam in tabulis zeneis hzerent, quse funt ftilo fer-

reo infcripta, dixeris, altaribus fingulis infculptam effe le-

gem de iisdem ad pofteritatem confervandis; patrum mo«

res imitantur filii, & ipfi propenfi ad aras facrosque lucos,

Nam pronomen in

quibus majores tantopere dele&ati funt

l

vocibus pma:o & nm'Yüx ad eosdem pertinet, ad quos

referendum eft fuffixum nominis pr»2. Pro n2wwnazm,

altarium quibus vos qui nune vivitis utimini , plunmorum qu1dem

Jibro-

[MG

?

-

4

XV'iI. .*Io "24- III

librorum le&io eft nmmnat5, fed ex emendandi ftudio or-

(ui [

ta, quod fubita apoftrophe turbaret zequalitatem fermonis.

»"

Emendantis quoque eft le&io vy 52, quz in nonnullis li-

p()te

bris cernitur, quod yy-hp videretur abborrere a proxirno

T

DDVYON.

Sed ea, quam diximus, fententiarum diftribu-

verb:

tione fa&a, non eft cur quidquam in edita ledione mu-

verbi

tetur,

& fe

XVII. II.

que 1

. Miaemaknss ftatuit, 5531 nomen vel mutandum effe in

Gorum

331. 4o, galna, vel perdicis fignificatione fümendum.

Tn,

Neutrum poteft locum habere.

Etenim fi,vertas: galliua,

JuAa

feu perdix, votat quos-mon peperii; verbis O2Xm2 No1 voy nivy

1

QQcatu

haud quidquam conjun&ionis fupereft cum antecedentibus.

CILIUS

Eft autem imprimis obfervandum, quod fugiffe videtur in-

ÜfeUs

terpretes, ftructuram fermonis eam effe, qua fubje&o ante-

gIepa

cedat przedicatum. Talia haud pauca deprehenduntur ma-

YiX Qu

xime in Proverbis, veluti cap. XXVIIL 1i5. 2333 n62 "W

m

24 DP bp pUn bunb ppwü [ rugiens €7 urfur efurienr ett

Yügi,

domimus pravus populi invalidi, cap. XXVI. 23. Q'o "o2

Q N

Ls o p 'DTDH'I c^netp m r nexo argemmfz Jpurium tefie

m

obdu£lum eít or blandiloguum ,cum animi malevolentia cmgjmzä*um;

nmm

videantur quoque loca cap. XXV. 14. 26. 28. XIX. 26. VI. 12.

z2

oimiliter hoc Jeremie loco fubje&um eft zv z2 N2| "07 nir

d of

qui

XVIL:rn

25

1 of-

qui parat oper wodo imiquo; quoe antecedunt verba ^3" Mj2

Ions

-5* w5 predicatum efficiunt

Igitur dubium effe non

]is ]i

poteft, quin vocabulum primo loco pofitum Mp nomen fit

ONIQ.Q

& effe debeat, a quo pendeant, quze proxime illi adhzerent

n«

verba reliqua

Moleftum omnino, ufum & nominis Nó &

16 fü«

verbi *534, utriusque forte olim in ore hominum pervulgae

ti fed litteris minus ufürpati, nobis nunc obfícurum effe at-

que incertum. . At duorum fimilium, comparando conjun-

ee n

Gorum, fi unum evidens fit ac expeditum ; ex eodem alte-

tnk L.ü

rum, de cujus ratione minus conftet, haud difficulter eefti-

Cz uï,

cum

maveris

itaque. qui opibus cumulandis intentus eft;

ma

uln

E

dicatur ab iisdem mifere decipt, & multo etiam fuprema die

NNS

Kitius deftitui; ad fimilitudinem, quam vidit etiam chal-

(etur t

dous interpres, his verbis ufus: ecce ut perdix quae con-

) 40

gregat ova non fua & fovet pullos ipfam haud. fecuturos,

luvul

n

m«

vix quidquam aptius requiri poffit, quam tale aliquod ant-

W

malium genus quod fi minus vere, at ex opinione tamen

alienis vel ovis excludendis, vel pullis fovendis dele-

efurittt 6&

vulgi,

Nam ad utrumque trahi poífe videntur verba

:

u: 'þ"":

&Gari foleat

H

511 &*

Et illud. quidem Job. XXXIX. rz4. ubi ovo-

"1

......

n

ll

l

rum mentio eft, legitur apud Chaldzeum, qui hebraica pbl

, U

ponn r reddit, 3330 Nr?W bpy): de pullis autem foven-

dis di&um effe videtur Efai. XXXIV. 15

Verbum *5* de

" EX

w

D

0Y1S,

('iM

n ia

emervpemmmt

26

XVIL rr.

fenft,.

ovis, non excludendis, fed pariendis ufu veniffe, perquam

iotus,

credibile, etfi loca non extent, quibus hic ufus queat pro-

Corunt

bari: Rabbinis certe dicitur r3»y3w rma, ovum quod ge«

fitam

nitum eft — (vid. Buxftorfi Lexiton cheld. telmud. €9 rabbim.

etam,

col 954.) Locum igitur reddas: Kore qui pullos fovit ab. f&

IUVU

mon genitos, five, Kore qui ova fovit a fe mon perta erit qui

dii p

opes fibi parat etiam injuflis modis ;; elabentur illi etate mecdum pro-

vetlo, eriique eventus hic, ut. flulte egiffe intelligatur- Quae mul-

XX

tis alias placuit fententia: ut Kore colligit, f. fovet ova,

Alexatà

fed non excludit — fi poffit etiam defendi ex ufu loquendi,

vt

fant Iit

quod vix crediderim, ad fimilitudinem certe minus apta

eus dul

fuerit: etenim homo divitiarum cupidus & ftudiofus nequas

quam dicitur laborare irrito eonatu nulloque prorfus even-

XXV.

tu, negatur vero opum. male partarum ufus diuturnus, qui

aervav

E& dl

exfpe&ationi refpondeat. Ceterum noviffima de N*j opinio

eft clar. OEDMANNI1 (vermi/chte Sammlungem aus. der. Naturkunde

pi folet.

N

zur Erklerung der heiligem Sthrift. Fafc. 1I. €ap. 5.) copiofe id

agentis, ut doceat effe meropem Apiaftrum Linn. (Bienen«

a. !

freffer), quam probaffe videtur etiam MicmAELIs (ueue orien«

7al. und exegel. Bibliothek, P. V. pag. 15 fqq.) nonnifi illud, &

El

Veri*Hïme" quidem, defiderans, quod non conftet meropum

t q

hoc effe, ut alii aliorum vel ova furripiant vel pullos. Quid

&l uj

j h, (l

fi dii,j;eris,,, vocabulum m"j hoc 1069 non pofitum eífe eo

fen-

XVIL rt. 12. 93.

x

27

fenfu, ut unum genus avium diftin&e deü(gnet, fed patere

tf

at pro«

latius, & univerfe glocientem aliquam avem fignificare?

1X g«

Glorieus f fit NY2 , non eft quod impediat, quo minus gal-

E

linam intelligas, quam conftat alienis non modo, anatum

i d h

etiam, ovis incubare, fed & pullos inde exclufos fovere ac

V qu

Vocare quidem, at mox ab his derelinqui, ut haud inepte

dici poffit laboraífe fine fru&u diuturno. Altero loco r Sam.

du It«

XXVI 20 vocabulum w2 ne certz? quidem le&ionis eft,

Ue mil«

Alexandrinus enim interpres, apud quem refpondet vwuxri-

W ort,

xopaz , fecutus eft le£ionem mw"tp.

Facilime autem pote4

ojendi,

ms 2

yant litterzae ? & " permutari, maxime in vocibus rarioris

ufus dubizque fignificationis. In chaldsa paraphrafi Efai.

j

1

qu

Qs

XXXIV. 15. editum eft tymmps, atrefcribendum effe m

NESIS

obfervavit Bocnanrus (Hierozoic, P. IL L. T. cap. 12. col. 84.)

TUs, Qu

Et chaldaicum nomen haud raro obvium N7Y», quod acci-

* oj

pi folet fignificaione áraconis, ubique reftituendum eft in

Nafurinàt

MWw, eodemque ufu accipiendum, qui eft fyriaci vocabuli

p

wwry. Vid. di&a ad Efai. XXVIL . differt. philol. crit. pag. 324

(Bieee

XVIIL 12. z3.

WWWW

Eft hic eadem, quam modo vidimus, collocatio verbo-

i iloj, &

rum, qua proedicatum, cui precipua vis infit, proemiffum

- poeropurn

eftfubje&o. Locum itaque fic interpretamur: Solium glorio-

s QU

fum , folium excelfum ab antiquo tempore. ef noftrum facrarium.

y de^

D 3

Aate

(ete

28

XVIL 15. .18.

Ante vocem DY*52 cogitando repetendum nomen ND2;

expï'lï

s

w3 n templum eft Hierofolymitanum , Jehovze fedes

fegia. Senfus e proximo petendus. Ktenim cum modo in-

qe &

m

ve&us effet Jeremias in illum, qui in humano confilio fpem

haberet repofitam, nulla ratione habita Jehovz, vers.5. —

lis v

quod dubium'vix effe poteft, quin pertineat ad Jojakimum

& u

regem, Aegyptiorum maxime przefidio fretum, quem ipfum

[n o

etiam verfu 1. perftringi credibile eft ex orationis cap. XXII.

verito,

inillum di&ze cum ipfo exordio, tum aliis gravibus locis,

fnhi &

veluti vers. 15Íq. vers, 17. — definit in commendando, quod

Houpte

in promtu fit, auxilio certifimo, fignificans, ad Jehovam

Qione

confugiendumi effe, cujus sedes, quae in urbe fit , nunquam

i /(?C Ul

non pateat Judseis.

Pergit vates: fpes J/ralis, h. e. is, cuíi

quiitlor

unife committere debebat, eft 3ehova; & fermone nunc

fubito ad ipfum converfo addit: ommer, qui fe deforunt, mifé-

Ver

re fe dereptos effe intelligemt. Vocem *mO*, di&am pro ww

Ero Ya

1*3:5: Y30*, rectiffime declarat ven. ScutEUSNERUS ex fimi-

Tet fopu

N

li fo.rma-'ägïj';, litigatores mei; fi malis deducere a verbo

dicendi |

^O*, ipfum tamen fumendum fignificatione verbi *3O, ob

vetbo N

antecedentem vers. 5 formulam 325 àc^ màm j5*, quam

tus, cuj

admodum credibile eft refpici.

Lectionem editam damna-

tüs ef: i

vit DATBivs, requirens vel n"mos, m"oy vel "3c*,

te ftent

"|^o3, quod veterum interpretum alii nullum pronomen

Á te li

expri-

29

XVIL 1a. 155.106.

N

exprimant, alii pronomen fecundze perfonze: fed in hujusce-

( *ïe'm

modi quzeftionibus haud multum tribui poteft verfionibus,

Todo i«

nee edita le&io habet quod offendat, fr mente addas 15;4

-m feu m nw2. [n formula 33n2^ y"wa videtur no-

Id

ïS. J, *e

bis y^w2 di&tum effe pro *29

3 comiautantur certe. Y^NZ

Akimum

& ^zp2 Job. XIV. g. nec non "Ws & nmon0ws Job. V. 6.

m ifum

In pulvere qua defcribuntur no

mina brevi, levioreietiam

vento, delentur ac penitus evanefcunt.

Itaque im pulvere in-

3 AT

us locis,

Vana eft conjectura

firibi eft oblivioni tradi atque exitio.

HouniGANTI, legendum effe 2* y?N2. H

ac enim le-

do, quod

obvia fatis & pervulgata, qui fleri poterat,

Jetovam

&ione pofita,

multo ex-

AC

ut locum ejus occuparet ea, qua nune utimur,

4

$, Q

quifitior & prorfus fingularis?

)0ne munc

XVIL 16

Jj

ï- DAT'HIUS reddidit :

tut, trije

Verba "n n

y«a "nxN-ND *2UN

nto .'".'x

Ego vero nihil urfi,

nifi quod me, decebat tanquam pafto-

s-ex fiti*

xem populia te confti

tutum : parum accommodate ad ufüm.

ea v

ï

dicendi hebraicum , transi

tiva enim fignificatio aliena eft a

verbo v*N. MICHAELIS ,

fyrum interpretem maxime fecu-

(q5, 0

f

i

tus, cujus hac funt: in malis non rece

i a te, interpreta-

, Cuanm

tus eft: non refugi a malo, quod e

rat poft te : hoc eít.; qued

m damnt«

p mutato in Dg2-

[ Y

te fequenti exípe&andum erat; edito ny?

At ne leviffima quidem mutatione opus et. n

z dictum

orononet

pro

L d

D3

ag

39

XVII. 16,

f?m n memo, quemadmodum cap. XLVIIL . (& 1.3s.

fed (

LXXXIIL 5.) ^5 pofitum eft pro * nwo, & cap. If

25 F2 pro mm nwvm5; quod, fi in re parum dubia argu-

quid

mentis opus fit, intellipas ex r Sam. XV ubi,

poftquam

hn ?

dictum .effet vers. 23. "]oN2" m 529 nN

DOND "

"222 , mox vers; 26. eadem fententia iteratur hoc modo:

"2

oNnU"-»r "55 mb mm qoxiow m *s23 nN DInoN

2

füam.

D7 magifter difciplinze & feveritatis cenfor eft, poterant-

tortan

que prophetze háud minus re&e dici D'P^, cap. IL 8. quam

bl i

VL :7. D'zjz, qui de imminentibus malis populum admo-

nerent.

13

"m haüd pendet a verbo ^DEN, fed pertinet

omnino ad nomen, a quo proxime abeft

, n. — Equidem vo«

(aumia

futr a«

catus haud proripui me, quo minus cenfor effem pone te, h. e,

etiam,

haud recufavi munus prophet, mandata ex tuo ore ex-

Bu del

cepturi, — 13« nw idem quod mox vers. 18g. mp^ a,

fupplicium populi perfidize confüitutum a Jehova.

Jeremias

otmnino

ludibrio habitus a Judzis (vers. 15.) di&itantibus

, obnun-

as qui

in Term

tiatas a fe diras vaniffimas effe, quod exitum non habeant,

Verborum

fatetur fe quidem haud refugiffe munus cenforis & fatidici

2 Deo fibi impofitum , fed negat fe cüpide & libenter dira

ägTOS m

iftiusmodi proefagia affe&affe, teftem adhibens ipfum TJeho-

toyipus f

vam, quem non poffit latere quidquam a fe enuntiatorum.

fe, qw I

Verba m i m23 not NEYS a Darnro reddita funt:

Cajts? Q

fed

U0 & q

/

XVIL :16. XVIIL r4.

3X

l'?u

NI

li

fed quse dixi, tu ipfe mihi mandafti

Sed mym *'»5 m23

"OV n2

a vu

quid fit

intelligas ex loco Proverb. V. 21

tQu

T [

c52:; vnb53ro-523 v 23 mmw ie confpeflu S'ehove pofi.

p

tum efl, quicquid. hominer agunt, omnia eorum fatca expendit

XVIILI. 14

h:*

Quam VrxEMa effinxit hujus loci interpretationem

NN

füuam fecit DATHIUS,

fane eam difficilem admodum & con-

terant.

ii

hi

tortam, Sed nec MicmaEzis nobis fatisfacit, qui nuz» mu-

dd'n(]'

tato in Mizi2, atque ad nomen "1V translata arabici verbi

eftne

IO3 fignificatione irrigandi, hzec extorfit: deferetne rigatio

(annua Nili exundatio) Aegyptum, nixque Libanum? Ve-

(/ Vi«

rum nec ipfe in tali fententia perftitit, addit enim: , poffis

l6

etiam, quodque jam przplacet, de Libano fic explicare:

Qrt Qf«

- n

num deftituit ex petra agros meos nix Libani,, Et hoc

1

omnino tenendum eít, quod legentibus ultro fe offert, nec

Jeremts

artis quidquam . habet, nifi quod non nihil transpofitionis

ooudti«

in fermone ftatuendum fit; vulgaris enim. & fimplex ordo

frabeant

verborum erat hic t2 "x5 3»un "v znn defüituetme

atidic

agros meos mix de rupibus Libani? h. e. ceffatne Libanon ex

onter Q/fA

nivibus fuis perpetuis ]ordanem fluvium fundere atque ale-

um Je

re, qui riget circumje&os campos meos, vobis a me con-

tatorurm

ceffos? Quod additur de aquir adventitiis, gelidis, fhuentibus

d s

pon eft cur ad Euphratem & Nilum trahatur, alienos a

Ccons

£

32

XVIL 14

Des

confilio fermonis fluvios: eft vero membrorum parallelismus,

tribu

& quidem longe frequentilfimus ille,. quo eadem fententia

fed idem

p

denuo eXxprimitur, verbis quidem non iisdem

fignificantibus

n

Et Jordanis aquae re&e dici poterant &

LD", cum

lhnunde in Jordanem defluant

& n

lj- r] 3

p

qua defluunt, fint modo ortze ex nivibus

Sed de verbo

vandi

xm

JUn2* fufpicio eft haud levis, reponendum effe, ex Efai

XIX. s. 3192 nullo tamen & ne uno quidem apud Ken-

ne p

Wi, Q

nicottum & De - Rossi libro fuffragante: nifi malis fumere,

m

Uutrumque verbum, & tjn3 & nw95, in ufu pofitum fuiffe

apud Hebrzeos, quemadmodum apud Arabes, ut hoc utamur,

ad col

de carne putrefcente dicitur & (X & ,

non ex Ca-

af en

mufi tantum auctoritate, qua utitur Golius, fed & Gjeuha-

fu, $

"m«

ri, qui hzc habet: U.u) (l L;ï

x-LXSf : M)

$od a

OW

b)^5ï FJ(A.M.» 5AXe Senfus loci nobls eft hic: quemadmo.

dum natura fibi femper conftat, nec de re&o & continuo

curfu defleGit:

ita & populus debebat fidem tenere, nec

ullo tempore a Jehova defle&ere

Db "Oav via antiquitus

Lot

frila, quze cap. VI. x6. 2351 *132, via bona dicitur, eft vera

E

illa a Deo profe&a inftitutio & difciplina, quze in Mofis libro

Ti Ize

continetur, atque olim, Davidis maxime tempore, apud po«

l & ia

Ver«

pulum non fine maximo ipfius commodo valebat.

&13, qu

bum zij2 Daxuius refert ad prophetas mendaces, ad

A&fepele

Deos

XVIIL 14. XIX. r,

33

AAAAA

"

Deos vanos MicHaELIs. Proeftat, verbo ufum imperfonalem

CU

tribuere: quemadmodum Proverb. IX. xr. dicitur ye»o

eni

n"wm m3e€ "5 €£7 addentur tibi ammi vite, & cap. ll. 22.

1352 X m»m, € pefüdi evellentur & terra: ita etiam.

;kA

pYv 2" eft, offendere. fa&li funt, h. e. offenderunt. —Obfer-

W

vandum autem, verbum 5«w, quod fere lefionem & no-

X Lal

xam fignificat, ufuürpari hic non nifi ex fenfu atque opinio-

( ACD

ne populi, ea vel perfuafione du&i, vel certe excufatione

V

ufi, quod difciplina antiquitus tradita non poffit confervari

p u

nifi cum detrimento reipublicee.

Simi;iter verfü proximo

U

n

ad confilium & voluntatem populi refertur, quod non effet

eX

4

nifi eventus, isque a fpe atque exfpe&atione plane diver-

fus

NOW

Sed propofitum populi dicitur exitium patriae eapropter,

quod ex ea quam fequeretur populus ratione non poffet non

U vm)

certiffimo eventu confequi,

emodme

(ontimuo

XIX.. r.

yre, Dd

1&

T

Locum: mDymn "p t3m "r* p3pa n'p "13'7.-&

r, eltvetà

m3n2n p5 his verbis reddidit Daruivs : Jova me juf-

U

Vofis Dibro

fit lagenam emere teftaceam adhibitis quibusdam e popu-

]i & facerdotum principibus; nihil requirens in le&ione vul-

i p

gata, quod putaret, haud incommode repeti poffe verbum

" Va«

antecedens "non, hoc modo: abi tu ad comparandam lage-

as 4

nam

E

i

84

XIX. .

p f

nam, ábeantque tecum quidam e fenioribus — Micmarris

D

autem, jufto nonnunquam proclivior ad fufpicandum : de

qcti

textus editi integritate, haud longe abeft, quin ftatuat, li-

"5

brariorum incuria nonnihil omiffum effe, v. c. .nn;'*yï , Ol«

f H

tttef'tt

nià, inquiens, funt plana & expedita, le&ione. ita coníftitu-

ta: — ^3pud w^n zv pa23 nnp» mpi 46n.

OTII&'

w

lorma.

nino ad fenfum requiritur verbum $mp2, neque vero il-

1»)

lud litteris expreffum, fed cogitando addendum, & com-

modiore loco, non ante nomen po2p2, fed ad vocem v2pr5

g:gs':?»;f.r !

collocandum cum copula.

Sic habet Alexandrinus, xa

s

dE«c dyro tv 7rgez Buvegov — alibi etiam, velut Jerem. XLI.

titisqu

x2. & XLIIL. 1o. ufus verbo d«v ad reddendum- hebraicum

Qum €0

np», nec non chaldzus fyrusque interpres: non quod ve-

quem d

teres expreffam fequerentur le&ionem *3g:5 nnp?^, cujus

t )u

negligendae caufa quzedam probabilis neutiquam confpici

poteft, fed quod intelligerent, explendum ab fe effe fer-

Vy

monem hebraicum, brevem illum & concifum: quemz)dmo-

dum, ut hoc utamur, Darnius Job. IV. 1o. exhibet:. ru-

vt (

gitus leonis ejusque fremitus obmutuit, & dentes leonum

N

excuffi funt; quamquam in hebraico fermone mihil extat,

6 dndi

quod refpondeat verbo obmutuit.. Eft vero modus loquendi

ineomm

apud hebraos haud infrequens, duobus.nominibus unum

quibus

aliquod commune verbum tribuere , quod nonnifi alteri pro».

Quagum

prie

XIX. 1.

XX. 1o.

35

UEL

prie fit accommodatum. Przeter dictum ld;:uni Job. IV. xo.

dum à

accipe, quze füccurrunt, etiam loca hzec: Job. X. 12. a"n

tut, ]i

i

OP nUpp "onm vifsm dedifti mihi €7 Penigne metum egi-

,2 0f«

f

Efai. LVIIL 3. u ^2N pi, f quis faecum. induat &*

VU

MW

cinerem . fübfiernat,

Hof. IL.20. ^à*tN nen^o» anm nvp,

Om

Y^ND-T O arcus gladiosque confringam €7 belium exterminabo ex

: Ya d

lerra.

24 Sam. XV. 1. p'oo) n22*5 nmbv2N 1 vryw,

& o

:v3eb m v^w muorm € confi jfibi juffit dbfalom. currus,

du ':; 2

quibus equi jungerentur , €7' conftituit quinquaginta fatellites. Alii

mus, «

alia reperient loca, hisce non abfimilia, a grzecis etiam la-

tem. X

tinisque fcriptoribus haud prorfus aliena. Juvat obiter lo-

braicum

cum commemorare Luc.l. 64. ubi videmur nobis eundem,

qui w

quem diximus, loquendi modum deprehendiffe , dve»y;9n de

, Cs

40 gop dura grapaaQupua. xej d "yAeooa, durs (cAwe.)

| p

XX.— IO.

: efe fer

od«

Vulgata loci interpretatio eft hzec, qua verbis wYN 55

Wt .

« o« fuübje&um contineri ftatuitur, verbis syoE "wow prae-

s lea

dicatum , ommes pacem mecum colentes funt. obfervantes latus meum

'.*. ex.ütv

£. claudicatiouem meam. — Sed duo funt, que fe nobis objiciunt,

; lg

N

"

l

vendi

incommoda, primum, quod non intelligas, quinam fint,

js Unum

quibus di&um fit illad YT37, alterum, quod videtur ne-

jltert pf

rba — *5 formula m D*'jx;'N

qqaquam abeffe poffe ante ve

o

ver-

gï'xe

UMT PSIU EU SI UPPU TEURU HO II

36

XX 10

qu

verbis exprefï'a. Et b.

ScHEIDIUS quidem (Spetim. obforva-

fionum ad qugdam loca vet. tefl. pag. 29 fq.) re&iffime obfer-

qu ]

w i

vavit, *pbx ""b non effe przedicatum, fed ad fubje&um

atque

pertinere, & familiares Jeremive effe, qui quotidiana cum

ipfo confuetudine congrederentur, ejusque lateri quafi ad-

(pien

hazererent, ufus maxime' dicendi genere arabico: quamquam

fnditat

hzec poteftas formulee: fervare, tenere latus alterius, tam

ïwjf ff

dentior

plana eft atque obvia, ut ipfa fe fatis commendet

nec

opus habeat teftimonio

Atque hanc rationem fecutus Da-

i uf

THIUS habet

,etíi audio multorum calumnias ab omnibus

»partibus timendas ; indicate nobis, inquiunt, quse deferre

»Contra eum poffemus.

Omnes amici mei mihique familia-

[l

,Ies dicunt:

fortaffe poterit dempl, ut eum fuperemus &

e eloq

,vindi&am de eo fumamus.,, At fi ad fubje&um pertineant

aum fa

quoque verba *y?x *à»2, multo etiam magis laborat ora-

gY

tio, nec carere poteft fine permagno incommodo expreffa

jam p

voce Yw2N feu pyoN. — Nos videmur nobis videre hic perfo-

quá re

narum commutationem, talem fere, qualem deprehendimus

que 2b :

cap. l. 17. in verbis "jnn $9. Legitima dicendi ratio erat

S s

hzc: yyoz "MOU YDoU "U2N 52. Prime perfonz prono-

ts &

men fubftituit propheta hzec aliorum dicta recitans, ut figni-

TC oftti

ficaret

fe ipfum effe, haud alium quemquam, qui di&is

T Cl

hisce petatur, wTon & qua fequuntur verba reliqua, funt

freius

T0

XX. 10. 14 — 18.

37

Q'A:GFER'

vv BNa*, haud unius paucorumve, fed quamplurimdmm,

Le O'D:AA E'x.

qui ira ac odio accenfi captarent aliquid, quod crimini dari

lbjeum

non fine fpecie poffit. Ab his qui excitantur, amici funt

A CUf

atque adeo familiares Jeremiz. — Locus igitur hoc fenfu ac-

w ad-

cipiendus: vos qui amice cum illo, immo conjunt/ifme vivitir,

mquam

indicate nobis, fi quid ex ipfo exceperitis, w£ mos deferre illud

lus, a

go[fmuss forte decipi f£ patietur , & incauto ipfi atque impru-

kt, mt

dentiori nonnihil excidet, « rompofes mos ejus fatHi, vindiGlam

tus D«

[j

de £o fümamus.

omnibus

XX. I4 MT 180

? deferre

fruii

Dirum hoc carmen utique Jeremias fuo ipfius nomi-

m &

ne eloquitur, nec eft quidquam, quod. vel leviffimum indi-

SWWENV

cium faciat, aliter voluiffe prophetam seftimari hzec a le-

yotat ott«

Et mirum omnino videri poffit,

gentibus atque intelligi.

) exprel

etiam przeftantiffimos noftrze zetatis interpretes devitaffe ac

hic períoe

quafi reformidaffe iftam opinionem, tanquam injuriofam at-

hendimus

que ab au&toritate ac ingenio Jeremiz prorfus abhorrentem,

ratio etat

Sed fraudi illis fuit continuus fubitusque in legendo transi-

tus & progreffus a verfu 13. ad verfum 14. quze res effice-

Y prot«

re omnino poffit, ut turbetur animus, atque anceps ratio-

, tf

qi d

nem circumfpiciat, componendi qua&.pugnant fecum quafi

MENANURSEEERUEN

(frontibus adverfis. DDoEDERLEINIUS Certe negat fe videre,

qu,, ii

quo-

fot

E3

38

XX. 14 —4.18.

1

y feff. y

quomodo tanta deflp(yeratio/conciliari queat cum plis animi

fentent

fenfibus, modo vers. 1r. & 13. declaratis. At primo ver-

ba — m5 qywe vers. 13. non funt jam nunc exultantis

if |

a À

aliosque ad laudem excitantis, fed ob praccedens futurum

DINON cogitando promittendum *«w2N, & fenfus eft:

mios f

taíenm

e[fe rerum mearum. exiltum fas eff, ut verbis uti po(fm hice T"wg

quwi 7

et, nifi

"Yr? — Deinde quod reliquum eft capitis a proeceden-

10l

[

te oratione, cui nullo vinculo adhzeret, fejungendum & fe-

ut,

4

:!

paratim collocandum eft, tanquam carmen prorfus diver-

temper

fum, alio quodam tempore, alioque & rerum & animi fta-

Qul

Q

tu enuntiatum. At ab ingenio etiam Teremize aliena funt

adeo

Ul

ita vehementius di&a, fi DokpERrEINIUM audias,

cui

WU

I

(

l

d queruluä alias eft propheta fed minime vehemens, tri

ftis,

mjs, fn

»fed ita, ut dolorem femper pietate in Deum mitiget

*5

vide quis

ua

law

Aliter ftatuit, cujus in hujusmodi quzeftionibus praecip

eft au&oritas, LowrHIUS (de facra po?fi Hebrgorum.

Cefus el

pag. 275.)

lowrem

qui Jeremize carmen comparans .cum carmine Jobi, cap. IIT.

3fqq. ex quo illud videri poffit imitatione expreffum effe,

6xpas, q

hzec pronuntiat: ,Ita fit, ut Jeremize imprecatio plus ha-

RRE

»beat querimonie quam indignationis; lenior eft, remif-

Cüufa pr

»flor, flebilior, ad miferationem concitandam przecipue

eft virtu

»comparata, in quo affe&u vates ille plurimum poffet: cum

» Jobus non tam mifericordiam moveat, quam incutiat terro-

L2] rem' 3

AX. 4 18.

39

Ti

,rem.,,

Omnino fi rem ipfam magis, quam colorem, fi

DO ver.

fententiam fpe&es, non verba fola; haud quidquam amplius

Utantis

jneffe huic carmini deprehendas, quam quod alio loco,

Utürum

cap. XV. 1o. certiffime ex fuo,' eoque intimo fenfu Jere-

eny

mias pronuntiavit, *5n"9 *2 Y2W W"WN, heu mihi, water ,

[ Vs

quod me enixa es! Nec inter utrumque locum quidquam inter-

tCedene

eft, nifi quod idem angor animi modo pauciores voces emit-

n & fe-

tit, forte faftidiofe magis quam continenter, modo minus

$ «üVQï-

temperanter fe effundit, & nonnihil indulget querimoniis.

nimi h-

Quod autem in diem fuum natalem , quod in hominem

lena funt

adeo, qui parenti filium in lucemi editum gratulatus effet,

, CUl

utrumque omnino immerentem, acerbius invehitur Jere-

trifis,

mias, fane non eft in ipfo magis culpandum, quam in Da-

Eii-&fäü. A

vide quisquam intelligentior illud culpaverit, quod 2 Sam.

I. 2r. montes Gilboze exfecratus fit propterea , quod in illis

pracipu

caefus effet Saulus cum Jonathano.

Talia, ut verbis utamur

3.25)

,a. M

Lowrni (loc. cit. pag. 477-) fi ad re&ee rationis normam

u

i

m elïe,

exigas, quid abfurdius? fi naturam & affe&uum motus fpe-

&es, quid verius, quid expreffius, quid pulehrius? Non

jus ha«

caufa pro caufa in diale&ica flagitium, in poética interdum

M

eft virtus: quia nimirum illic ratio, hxic. affe&us dominantur.

yracipué

:.tt-' CW

jot tetr?

N

(

U

9.

SERENT:

p0p

C

——

SOSFapivit H satuid

"

—

T

aCC

3

TT

-

-

x

-

As

T

a

s

as

r

s

z

diuctu

s

E

n

*

N

od

xl

T

zi

H

—

x

*

x

seu

*

d

s

MA

5

D

TM

s

s

EUY

zx

"

RT

"n

m

T

9^

a

TR s

o

^

Dv

du

-

t

$

:

-

.Cv TET

*

x

E

*

E

Q

-s

w

s

:

z

E

X

v

T

RT

5

3

w s

Ms o

z

E

E

^

TR M

GR

e

E.

6s

2

A^

W

E

i

*

us

s

2

A

ia

-

PS

T

"

T

PX

TE

v

zi

PA

PA

d

x

z

H

E

u

ii

u

t

i

TM

-

zoss

Rn

i

—

D

"

ET

s

s

3

r

*

um

P

E

ERE EE EE

p

—

"

-

d2

a

TT UET

9s

P

*

"-

M,

z

-

*

ORE

x

*

z

NOCR

U

E

-

&

n

N

"

*

e

uN

UR

TE

X

i

E*

Es

R

.

*

a

AAE EU

g

Es

ER

m

*

d

i

*

s

DXATS

R

R MUX

i

*

,w.

WR

&

n

k:

3

k

E

b R.

*

r

*

i

Es

"a

É

K o

-

A

-

db Rs

s

-

e:

3

63

EE

z

-

8 Es

z d.

CA

s

aE

d

h

z

g

u3

n

E

Y

-

d

E

$

i

E

$

RR

L

M

»

;

P*

«XM

z

R

u

d

j

EC

É

A m

w

VX u I M M iE VA

x

;WM.

ia

A

u

d

as

2

x

r

i

"

T

p

s

$

*

E

CA

*s

i

-

CM s

i

p

rE n

2

A

g

E

*

&

*

[

(

E

n

M

u

2 xe us

E

NT

&

:

"

-

A

£:

EX

(uo As w

CA

i

j

)

Bd u

3

:

i

M.

s

5

:

"

Captr

p

N

E

:

x

d

d ind

$

e»

L

d

i

zi

Ed

-

i

*

D

M

:

-

r

E

L

"

i

As

3

AC

»

51

*

3

:

:

$

Y

i

A

r

s

*

P

3

N ub

Es

Pw d

*

