KaI600-8_11

ds

P

&

X

3

x

;

s

4

AE

k

"i

4

n

Vs

&

k

"

at

z.

2

d

V

Y

M

.

n

*

*

-

*

w

4

"e

k

s

5

U

s

F

"s

$

*s

z

a

s

u

e

"

A

d

Y

*s

"

4

*

-

*

i

Ts

2

d

*

o

d

4

-

T

x

u

d

r

1

k

d

E

*

x

r

*s

d

r

^

2

s

*

o

w

d

V

5

5

*

VU

s

y

$.

*

$s

Y

k

:

o

4

w

*

E

v

,

^

*

£

5

i

»

5

M

u

P

k

w

n

o

OCU

P

"

z

:

.

A

M

m

5

m

p

4

m

*

"*

*

&

*

n

W

s

Ü

*

EX

*

"

A

2

£

4

h

*

b

i

4

x

^.

5

A

W

&

Vr

r

*

kre

&

z

À-

o

x

"

s

A

"

:

*

n

v

Ms

u

*

A

E

4

Es

*

*

T

x

*

U*

x

At

-s

2

v*

z

AE

Y

n

us

s.

—

w

4

&

A

n

—

z

m.

i

e

2

Y

u

T

M

T&

o

^

7

2

3

Y

*

es

s;

s.

^.

&

*

»

e

s

m

V Arre

d

^*

-

A

)

£

j

w

:

:

v

$n

x

-

x

d

2

z

*

*

"

-

1]

(.H

*

*

d

A

d*

5

d

N

E

*

"

d

2

Av

P

*

At

x

W

x

L

:

W

us

d-

v

x

-

:

D

À

:

s

:

m

Y

à

?

s.

$

^

"

t

C

*

x

*

u

"

s.

A

AUE

"

z

i

ass

2X

s

E

1

2

d

*

.

L

-

N

m

d

.

A

e

5

*

a

Y

5

*

-

M

^

*

s

AX

k

X

5

:

*

P

Qu

38

hC de

x

P EL

x

5

H

a

3

*

*

z

"

"

,

d

AC

A

z

*

a

b

s

E

.,(

$

o

n

A

h

p

^s

w

s E

T

*

E

À

A

0j

V.

w.

um

E

s

m

*

€

r

s

s

x

E

f

"

A

i

5

r

E

s

*

A

"

?

*

-

2

L

*

t

d

d

A

E

*

:

*

v

:

*

-

^

b

C

w.

*

A

-

r

&

3

3

CR

P.

:

*

C

Vs

»

A

^

i

»

2

:

n

s.

-

$

M

:

-

:

&

E

*

d

U

Ti

T

E

RC

A

-

c

A

s

^v

i

Y

-

x

T

:

5

*

T

E

v

As

M

:

z

:

V

»

&

O

«

u

E

:^

:

s

A

$

"

t

A

W

Y

"

a

"

At

e

*

.

a

a

AA

-

e

£

"

vt

ia

E

"

*

-

s

-b

Ms

s

x

*

2

*

A

w

Es

z

"

"

-

..

as

o

»

:

*

*

*

"

E

"b

"

)

"

C

v

MOR

:

&t

AC

W

i

z

6 A

-

n

o

"

:

*

R

d

Q

33

6t

*

vt

"

CA

j

k a d-

?

*

gX

w.,æ

ké

As

PA a

v

iA

Y

E

k

w

a

Hx

:

r

"

d

r

w

ss

v

z

*

3

2

V

s

CALN

v

»

AA

d

x

a

3.

u

w

.

A

d

p

^

i

x

*

u..

*

-

Ü

m

u

Ed

s

D

k

v

r

& M

Ts

Y

E

:

E

ia s

z

*

*

x

:

Y

"

w

M

P

H..s

:

A.

^

v

.w

i

-

-

s.

e

3

Es

A

2

M

"

*

e

5

r

-

yse

E

:

u

VOA a u

E

T

N

x

kR

2

*

d

J

5

E

r

v

P

$

".

-

p

H

&

m

v

s

Se5

"

*

um

"

d

z

z

*

W.x,

*

»i

g

$

"

:

-

*

E

Va

A*

La

a

D t

d

*

^

CA

*

A

"

5

?

1

*

o

v

$s

.

*

z

u

"

z

»

z

z*

e

Rn

LA

p

s

y

f

&

.w

:

:

s

ia

D

s

A

w

N

u

2

*

4

.

v

»

YUR

)

M

"

z

"-

A d

*

*

*

*

*

A

m

5 p d

-

p

$

.Hæ

*

-

2

: i

x

ATAEAA

*

*

:

d

J d

*

.

x

$

s

p

.

A

E

POR

d

x..

M

$

(

3

w.,

*

e

M

s

$.

:

-

r

k

EUV

R CAC

*

*

"

z

*

ha

r

A

t

*

Pa

3

E

D

"

x

p

2

a

"

EE

e

*

s

z

5

x

m

E

i

2

j

V

:

*

À

M

i

u

"

w

£^

zm

s

t

i

E

*

*

*

-

*

BC

5

aC

"

us

m

^

N

E

w

w

w

..W

o

N

m

n

J

VE

:

U

3-

a

L

A

;

,

2

z

-

p

-

Z

*

n

:

rE

*

N

X

*

z

x

x

m

r

a

a

i

E

m

D6

a

-

t

$3

x

rE

x

M

r

A

x

E

p*

Nb

v

$

t

u

s

*

x

d-

v

-

ELAT

m

*

:

x

Bu

$5

As

D

OVU

v

"

*s

w«

PU

Y*

N

24

P*

TA

U

^

"

"

&

z

:

*

o

EE

d

3

T

:

x

E

s

2

E

*

A.

TA

du

»

i

*

s

»

d

.

M:

A

E

A

P

a

*

-

.

E

a

-

^

63

&

i

*

E

»

5

M

*

*

i

e

s

b

vem

r

»

"

m

:

:

$

p

A

E

*

W

v

as

ts

us

i

Y

v

A

L

E

r

?

*

,

i

£

;

w

d

TW

r

d

AC rP

^

r i.

^A

d

a

5

"

^

r

x

2

3

:

,J.

YP m

*

^

v

C

i

C

A

Jb ae

a

M

z

A

P ah

AC

P

j

m

-

AC

*

E

s.

i

Is

i

n

"

-

2

A d

wedp

d

v

g

^

-

es

W

$r

[

x

no

:

5

x

E

*

*

.

:

COR

*

t

z

r

Ro

"^

i

C

2

t

J

;

** dv h A AO r

e

r

t

-*

m

a

V d o ,

*

2

d

(

-

2

u

A

o

TEl t

"E

&

WA

,ï

"

z

r

ii n

s

:

*

u

*

d

ds

^

E

od

toy m

w

r

z

2

s

P

4

d

—

u

*

»

"

:

?

u

P

&

ab

f

3

d

H»

if

s

o

AR

E

w

Z

"

*

^

"

j

.

*

s.

ss

n

W

:

*

x

*

UAR R.

n

As

m

n

*

-

-s

E

€

9-

w

Y^

r

ts

"r

^

-

x

»

-

AA

feo tOR

*

iriets

*

-

w

E

n

aE A

*

U

D

h-

"

E

M

s

w

-

"

£a

N

^

2

At

ET

w

k

d

*

A

aW

*

*

4

ial

a

)

-

z

w

TR ETE

Y

u

v

*

n

x

$.

W

*

um

$

-

»

*

:

"

*

e

*

-

^

w

-

H

T LO

-

W

-

E

s

"

-

p

x

T

d

z

*

*

A

m

3

Cs

*

z

Y

z

W

*

j

:

*

s

d

*

R

b

ss

WE

:

s

^.

. ,ï«

z

s

E

W

Y

AA

*

À

d

k

r

t

s

"

A

m

a

v

x

s

*

-

*

.

i

e

Y

-

f

"

2

-

.H

A

*

m

fs

£

s

"

Ra

A

z

n

vY

:

x

2

ET

um

T

5

A

"

W

.

*

*

-

*

-

d

L

:

z

v

C

x

-

&

u

u

*

i

-

Y

^

E

:

"

s.

x

Z

A

d

-

At

m

A

u

a -

-

z

-

s

Pue

*

W

E

x

É

;

RK

"

t

—

*

W««

AE

-

s -

D

M

;

-

&A

:

.

c

e

AU

D

z

r

o r

i

r

2

*

.

-

Es

deiecqn

us

M

w.

"

x

d

-

*

r

»ce

m

?

Ece

E

a

dR

D

*

-

m

x

.

EE

3

as

d

".

r

*

*

C

W

P

o

2

^

3

*

od

*

-

sE

*

M

*

W Y

x

n

ss

RA

A

*

a

m

WOpCA TE E

^R

a

p

m

4

»

$

"

x

o

t

A

Y

*

»

d

Bo

e

n

*

?

o

Y

,.H

*

*

d

*

s

x

R.

s

i

-

Y

54

P

p

u

M

:

"

[2

4

*

M

*

*

x

c

"

V

a

ss

d

i

AO

A

*

"

d

A

»

d d

-^

A

à

:

"

r

*

M

X

^

^

j

E

EAU

7

Bs

*

E

2

W

A

e

*

W

:

.

2

E

E

*

E

NG N

^

e

-

-

i

*

*

.

&

p

*

r

"

:

P

a

t

E^

i

f

3

m

E

n

s

"

m

*

*

.

*

at

CT

A

z

v

W

$

i

^i

*

».

z

4

v

Yi g

w

*

CA

AE

p

E

*

a

u

":

C

*

*

:

x

w

Ed

CR N

i

ia

e

*y

u

"

r

"

*

i.

as

d As

C

»

d

n

eox

u^

3

Wi

w

P

-

RAT

m

;

Fs

$

;!

"

w

X

M

i

Ó

x

Ts

"

ss

B gt

W

A

^m

i

-

RAUR

*

s

N

K a s R d

^

:

E

A.

"

s

3

",

n

CA

a5

s

z

P.

&

^

d

ab

e

w

r

a

Vi

d

^

ais

r

*

E

L

u r

a

"d

At

:

5

:

/

LC

j

X

L

Z

Ü

Vr

x

*

.m

a

m

Á

z

N

C

s

yciy

VR

C

u

RUR

hr

i

i

U

**

x

C

*

d

^

—

2

W

CpA

,

d

j

d

s

Á

)

F

t

»

Mu

LP EOE

-

*

o d

v

i

,

iuife

&

1

r

Y

*

Flb i.

23

2

:

^

n

RL HU

b

s

As

MC n

-

-

OR

*

E

d

m

d

aA

d

x

"-

a p

v

2

O

-

")

RE

*

d

u

*

"

r ia

v d

.

Vs

u

A

$-

R

"r

u

o r r

r

3

s

SECCISUS

£.

L

u

s

s

*

:

ov

"

5

E

d

i

p

$

5

LC R

CC

UE

*

A

ww

s

c

H

tj

»

E

2

k i

i.

s

C Re

2

H

-

s

x

^

v

^

CA

CR

w

x

1

LA A

—

f

-

?

x

v

s

d

Mi

v

»

5

z

ho

5

5

-

v

5

2

*

.m

*

*

s

ii

Es

7s

&

RR

ACY

CX RC

MO

L

R ARA OR R

R d

i

"

us

*

a E

*

$

DO P

"

AC sl

-

o

o

23

u

rE

d

z

s

;

*

o

r

st

"

^

w.

.

Vs

e

E

".

9s

AA

t

É

AL

LA AE od

M

d

*

VA

r

i

Md p r

n

p

Z

5

4

PoÉ.

?

$*

r

N

EU

ScN

A A

*

s.

5 )

A

DAL

*

":

1

:

OE

E

Ed

*

*

"x

"

Bu r p t

*

o

E

d

R

ar

-

a

i

r

ss

*

z

^

"

t

i

h

zi

d

-

r

"

r

-

.M«

5

Ó

CO

ed

3

T

m

(

E

*s

"-

s

E

v

——

E

x

U a

AC

LX U X LA ALE

g

*

*

.

a

"

AE

"

$

ia

soe

as

:

bt

r AE d

n

y

*

n,a

*

ár

.

m

^

WT

z

A A qr p A aE

A

r

C

.

RL

t

t

sE

-

r

$

m

"

$

w

"

&

3*

a

*

:

M

w

a

$

dAT

m

A

:

*

:

QUW

r d

u

M d

*

CA

2

$

u

d

4

5

-«Hw

*

-

.

2

A

p

Tae

d

J*

u

ts

n

E

*

"

*

W

-

*

*

m

M.,

*

du

^

As

s

ARA

a

"s

s

g

£

A

5

t

457

$

d

P.

*

N

z*

.a

&

AR ir p

*

Y

i

*

rA

-

;

E

5

o

*

:

?

E.

2*

s

KTCR

As

d.

t

,1

*

x

v

C ACA

"

4

t

p

£

7

Rucg

RI

0,.h

—

rA

.

E

:

Z

7

e

w

ag

s

^

"

n

)

x

MÉ

Ü

t

A

m

-

m.

*

2

at

w d

*

a

COR E

um

z

RUR

P.

(

?

-

a

u

g

E

-

d

"

"

C

z

-s

s

Axu

*

:

x

xl

*

a

$

RA ALE

m

dR OR

*

-

um

"

r

r

?

*

Vr

d

$a

—

RI E

$

M

X

*

-

d

r

m

s

s

"

1

P

?

RA

E

25

5

g

*

^

r

"

s

J

i a

R

a

Pt SCUME v sip s

i

;

"

4

Bo

$4

M

j

E

M

VE

DC

$t

$

d

n

e

-

—

?va

"

n

"

-

$

*

z

2

*

*

ww.

hr h-

*:

T

*

"-

w

d

s

*

a

.

;

$

»

a

"

3

s

».

dotur

$ P $ W

pv

"

25

u

*

A

RC

M aE

4

as

T

BA d

A

r

*

*

S

UR

^s

^

"

RCR N A

UER AE

*

p as

L S

d

-s

"

W P

A

r

dÀ

;

2 9 9

z

$

n

a

FA

2

9

e

e

x

d

A r p pe

y v

—

L

o

A.

p

as

^

X*

i*

s

s

t

^

aE

*

-

w

2 d

?

"

à

A:

d

F

2

»*

$

Mi RL EA

um

d

$i

A

g

oA

s

N

as

A G

Pa

um

sE

us

n

:

T

D

*

$

z

2

u

2

»

j

La

*

MY

*

*

m

X

at

de

JNUN.

"

s

Pecs d

^

*

A.

z

AVR

&

A

$ AAP

*

P.

5

u

v

L

*

r

$p

w

v

"

*

-

A

od

n

*

^.

i

R

hs

NT

A

*

*

&

p

:

ia

x

AE s

d

E

Wrer d cte LE

5

$1

PL

d

F.

W

:

*

F

4

6t s

APU

$

..m

nE

N

"

"

a

e

g

d

K n d.

t

.

*

E

5

ROA.

x

EOX

s

o

r

A

i

^

n

E

-

n

-

Ü

Jf

3

"

2

d um

x*

*

M

d

[

LA

U

*

disdesip od

"

us

As

ia

EE N

d I

r

n

d

u

£

»

d R

9s

-

p as

m

r

ii

CA

v

b W WE

^

a

.

d us d

*

m

D

$s

d

5

K

P

.

£

;

a

"

d

4f

P

E

Tj

x

"

»

d

*

CA

VA

/

a

n

LOA CA

s

&

s

Cs

dN OR db n d

2

R

^L

i

-X

o

*

"

*

;

RC

*

W.u

d

AC

*

A

n

m

z

M

n

R ON NG

D

"

D

n

Ms

A

CO

rR

i

:

db

Y

d

2

j

r

:»M

b

*

s

"

*

D

"

*

w

it

FTA IN

pl

e

ye

^

*X

"

*

ER

M.

w

^

s

^

a

s

d

4

"

a

5

s

z

i

p

*

WU

ECC

T

?

5

E

$

v

C

r

D

*

Bo d

s

^

»x

*

d RTA

a

*

-

E

E

w

"

Bw

a as

a

AA

Wparw

.

*

d

*

PL

m

2

*

w

:

:

£

a

FdN

MKb

P*

p

drse

eigéty

"

as

i

ES

"

RA

M h

u5

2

wï

d

/^

*

4

"

*

&

t

5

s

a

gowcs

5

?

-

E

RE

AA

v

D

*

r

*

x

w

£,

*

-

g

"

[

a

274

.

d-

"

i

i

AA

DACATS

a

-

d

RE

g

-

du

2s

Ü

s

^s

"s

u

*

C s

u-

C

E

*

"3

A

-

AUR

z

C

du

AL

A

gl

5

j

E

g

d

J

2

)

o

v

s

MX

s

PO

03

i

:

:

5

*

É

jf

i

D

n

;

a

U

Ls

O

-

n

m

k À

n

"

s

5

5

V at e

RR

$n

E

e

"

i

e

x

m

zi

s

$ d p

CR EE HLCI

W.w

o

d

a

z

EL

2

"k

t

63

x

v

L i

-

9-

z

M

s

CH

z

d

TO

R

P ete

M

g.

i

t

s

ITMM

ROR

T

E

m

E

sss

tof

ii

"

d

"

ad

-

u

-

2

:

zi

i

29

7

,

$28

DA

x

-

A rd

:

7

s

T

P

UR

MT

TR

T

"

ia

z.

T

:

"

T

-

"

T

-T

L

T

Es

Ed

E

2

E

*

:

*

A

RURT

—

2

s

t5

aE

—

Digitalisat

vorhanden

OBSERVATIONUM

AD

VATICINIA

JEREMI/E

PARS ALTERA

QVAM

DEO

JUVANTE

1'1144E SXD R

CHRISTIANO FRIDERICO

SCHNURRER

LITT. GR. ET ORIENTAL. PROF. P. O

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONORIBUS

DIE

AUGUST. MDCCZECIIII

PUBLICE DEFENDET

CAROLUS AUGUSTUS ZELLER

Alto Entrmgmf j

SERENISSIMI STIPENDIARIUS ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CANDIDATUS

TUBINGAE urrreus SIGMUNDIANIS

U

[/

XERUS

quod D

folum d

Tod W

que fit

vtito fut

tt étian

efe dix

hre jatü

Yt homit

gt

hi

ad füum

2u. um

w

Jerem. Xl 2.

erbis — mna" nN-T m "«X3"7DN wnw facet4

V

dotes compellari exiftimat MicHAELIS, ven. SCHLEUS«

NERUs autem ftatuit, fcribendum effe "rrexv & n2

quod Daruro quoque vifüm eft, neganti, quae ad Jeremiam

Omnino

folum di&a fint, referri poffe ad alios complures

haud bene conjun&am -coagmentatamque orationem effe,

qua fic ordiatur, Áuzc fünt, qum Jeremie dixit je/'zova audite

verba foederis — "unusquisque intelligit.

Neque vero adhibi-

ta etiam le&ione vy5w & Do23 rem omnem expeditam

efíe dixerimus

Etenim quae fequuntur verfu 3. haud du«

bie innuunt, illud agi, utaliis, iisque levioribus fegnioribus«

ve homünibus, capita legis objiceret propheta , non ut ipfe

ad fuum animum eadem revocaret, qui fane illorum ignarus

Sed in oratione ipfa indi-

aut immemor putari non poffet

A2

CIung

&

XI. 2.

cium adeft haud obfcurum, nonnihil a legentibus cogitando

adjiciendum effe, quod verbis expreffum haud fit

Etenim

Qu

DuóNY verfu 3. quod non poteft non effe futuri temporis

Vets, j

cum non habeat, unde pendeat, praemiffum aliud verbum

Jiqua |

ejusdem temporis; confequitur, haud temere fumi formu-

l7 ]ordc

lam nmbow "oNn-n2, fermoni, qui a Jehova proficifcitur

el glort

mente przefigendam. — Senfus autem verfus fecundi eft hic

gultisqu

percipite, vos. judmi vosque Fierofolmitani, verba hujus foederis ,

& afft

atque alii alios commonefacite, &7 ad ra obfervanda excitate,

Quod

plues,

[yriaca verfio refert: audi fermonem foeederis hujus & dic —

foribus -

putaverim minus. derivandum effe ex le&ionis diverfitate,

fert, ül

quam. ex ingenio interpretis; qui re&ius etiam fibi conftat ,.

foicere h

quam Alexandrinus, penes quem legitur: Zxscare v&c Aorysc

710 777

TUG. ia rmnc TauTIIG, xaj AaAncuc — Veneta quidem. editio

Jena 170

feu. Aldina, ScnrEusNEno tefte, habet Zxscov, habet etiam

QUfft VIX

Bafileenfis anni 1545. fol. quze putatur ex Veneta du&a effe

TOs o

C Zibliotheta. fatra pofl Jar. Le Lomng €? C. F. Boernerum conti-

vel uti

utafa ab Zfndr. Gottl. Mofih. Part. IL. Vol. lL. pag. 269.) fed

ür, ob

arabica verfio, fa&ta ex Alexandrina, exhibet dxscace, &

fordanis

Origenes, loco hoc bis ufus, refert etiam. AgAuzae

quod

dinem

obfervat SPonNius in Seremia e verfone Sludmorum: Zlexandri-

Qanis fi

morum oc reliquorum interpretum gratorum. emendato notisque: cri.

Cat0ner

titir illuffrate. Lipf. 1794. pag. 189

Jetetur

XIF.

D'ando

XH. I — 61

Ety

A

Q

Qui diverfimode tentatus efít ab interpretibus locus,

TDOP'N

vers. 5. neque mutanda le&ione opus habet, neque infolita

Véoum

aliqua fignificatione verbi r1223.

f psa3 eft gloria, de-

TOf

& Jordanis, quemadmodum Ezech. XXXIL 12. o^5 pwN3

CL CIEU

eft gloria, decus Aegypti.

Jordanem fluvium arboribus vir-

2 hJC

gultisque bene obfitum fuiffe, & locus docet 2 Reg. VI. 1—7.

,Vr]

& affirmant, qui terram judaicam ipfi perluftrarunt, com-

Quod

plures, veluti Maundrellius, qui ripam fluvii interiorem ar-

Y u-

boribus varii generis fruticibusque ita confitam vidiffe fe re-

trfiate,

fert, ut fluminis quidquam , nifi qui fylvam pervafiffet, con-

CU:]AJE[Z[ j

fpicere haud poífet. (Sammlung der merkwtirdigften Reifen. in

Acyat

den Orient. — . herausgegeben von H.. E. G. Psulus.. Exfter Theil.

(s

. editio-

Jena 1792- 8. pag. 104.) Ejusmodi viridis ac umbrofa ripa

t m

cum vix poffit non placere. oculis,. atque haud exiguum flu-

l

lu&a effe

minis ornamentum haberi; quidni putemus, ora Jordanis

"h COl«

vel univerf2 , vel parti, quae reliquis amoenior eífe videre-

fs. ) fed

tur, obtigiffe appellationem $01 pyiN3, decus h. e. nemus

n

Jordanis, ipfamque formulam fenfim ita abiiffe in confüetu-

, qui

dinem, ut vulgari etiam fermone ufurparetur ad ripam [or-

Jouttirie

danis fignificandam : non quod nomen f*N3 ipfum ripee figni-

igu (ri

cationem haberet, fed quod Jordanis ripa talis effet & ha-

beretur, qua fuperbire poffet fluvius....At qgod idem. Jor-

IUL

A3

danis

6

| AXIL 4 -- 5.

daris nemus feras quoque & leones maxime reciperet im

müää ,

fuas latebras, quod ini elligitur ex loco Zachar. XI. 5. ubi

necdum

leones rugire dicuntur propterea, quod vaftatum fit nemus

gieis i

Jordanis; hinc fa&um eft, ut formula prmn w3 transiret

( &

ad illum ufum, quo figmficaret habitacula leonum, veluti

»

Terem. XLIX. 19. & càp. L. 44. dicitur univerfe de Teonis

y. X

luftro, quemadmodum 5342 transfertur ad fignificandum

vertend

tra&um quemcunque amoceniorem & feraciorem, Jer. XLVIIT.

comitat

33

Utramque autem, quam verfus 5. ample&itur, fenten-

vera: f

tiam proverbii fpeciem habere dixeris, certe utriusque non-

DEU

nifi unum eundemque fere fenfum effe fuadet tota orationis

de fiie )

forma & compofitio. At vero prior illa formula, eum pediti-

fis f R

bus decurrens defitit, cum omnino talem fignificet, qiiine le-

1

com vei

vioribus quidem & quotidianis moleftiis fufficiat; altera, i

qux de (

gacata ille.terra bono eff auimo, non potelt nifi ad eundem fere

f .

fenfum referri.

Nec inepte, immo acute etiam, qui timi«

tum effe

do animo, humili, demiffo fra&oque eft, negatur in tuto

predane

quidquam metuere; .qhemadmedum, ut hoc utamur, latine

Qu Ye!

dixeris: in vado haud timet mergi. INobis certe fatisfacit

hs w

fententia haec: tu quidem im tuto loto audeas bono e[fe animo , at

ille puta

quid ium fiet, ubi im [oca intideris leonibus infefíla? Tgitur quod

dis &

Deus fignificat prophetze, hoc eft: feftinantius ipfum queri-

apud dl

moniis indulgere, quze adhuc expertus fit mala atque incom-

TE i Q

^ moda,

XII. 1 —6

rí

1L

Vi

moda, levía effe, multo autem graviora inftare, de quibus

gecdum cogitet; nimirum familiaribus etiam & confangui-

Inu

neis tam odiofum ipfum effe atque invifum , ut & ipfi tollen-

C

t

N55 brev1ter di&um eft pro

dum cum. effe exiftiment.

xmy m &5D Ccap.. VI. z1.) maturus gz ad cwdem, fatis vi-

' OQnS

xit. Non erat cur MicHAELIS putaret , Nb5 mutato in s22,

AT

vertendum elífe: occurrunt tibi (officiofe) & (honorifice) te

xTXVU

L il

comitantur

adhibito loco Numer. XIV. 24. Nequaquam

on.

«

V

verba: gone te, h. e. poft tuum. ab ilis difceffum ,. palam fe

U LU«

mece dzgnum effe gromuntiaverunt ,. abhorrent ab addito proecepto

ALLOTUS

de fide hominibus non adhibenda, etiamfi blandiufculis ver-

//Z ais

Abhorret autem ab hoc loco vocis "N

bis ufi fuerint

NS XQ'

cum. verbo w5 conjun&io, formula enim ? 'nnm N»».,

era, f

quze de Calebo dicitur Numer. XIV. 24. deinde etiam de Jo-

M «te

fua cap. XXXII.- 11. 12 fignificat, utrumque. Jehovam fecta-

]L CHf«

tum effe ita, ut conftans, plenum perfe&umque obfíequium

1 W

qui fenfus fane a noftro loco. eft alieniffimus.

preftaret

atné

Quae ven. SCHLEUSNERO Unice placet Vulgati interpretatio

IStaCit

his verbis ufi:

& clamaverunt poft te plena voce, quibus

m , d

ille putat fenfum ineffe.hunc: quanquam plena voce. te lau-

ne minorem. etiam

t (üo

dibus & encomiis celebrant ,. veremur ,

n GLUQ

apud. alios commendationem habeat, quam interpretatio.Da-

V anm

THII, gm vertit: & principes adverfus te concitant; ufus

iivnl-

100

XII

I-—6

5

barit (

f

"^

w

,

fignificatione arabici nominis Ms admodum dubia principum,

cum. alia

eaque certiífima

tionor o

COotus, turbz, conventus, non

as t

minus apte uti poterat

WT

Ex refponfo, quod a Deo proficifcitur vers 5. 6. quze an-

bis du

tecedit prophetze compellatio vers. x —4. declaranda eft &

nonnihil explenda.

wd pno

D'Z7^. quorum poenam a Jehova effla-

fe

gitat Jeremias, non funt pravi homines univerfi , fed Judzei,

"n i

nque viri pmmam

qui novis atque alienis-facris magis fa-

TY

Verent quam antiquis legitimisque.

Duo funt, quae pro-

furi

phetam excruciant, alterum , verbis expreffum, quod nefa-

Cnmux

rios hosce homines videat continua impunitate & rebus etiam

fecundis uti, alterum, mente fupplendum, quod fibi, mole-

v

deretur

fto quidem cenfori

at conícientia officii benevolentizeque

freto, perferenda fit adverfariorum multiplex vis atque in-

VOTA

juria.

Rogat igitur Deum & excitat, velit & fibi incolumi-

Tulm, (

tatem przeftare, & abolere homines, qui tanquam peftes ci-

ien a

que 9t

vitatis aliena facra fovendo agrorum fterilitatem tantam pa-

EW

trize inducant, ut beftiis etiam fit pereundum

1920 vers. 4

Q

MicHaELs emendavit in 71n20, fcilicet ut vitetur anoma-

lia

cunat

At cum nomine plurali foeminino, quod rei eft, non

BIN

perfonze

conftrui verbum fingulare foemininum, ScmmotE-

e W

DERUS obfervavit Syntax. hebr. eg. LXIL IV. locisque compro-

bavit

meato j

XIL r —6.

9

bavit etiam ex Jeremia petitis, veluti Cap. XLVIII. 41.

hp

nuvsan) mwgm nimpm n7322, capte fünt urbes , £ muni-

4, hn

tiones auupatæ fünt, cap. LL 56. apie;z npamn, confra&ti funt

arcuws eorum.

Ywaw pertinet ad iacoíar, qui utrum fint Judzei

univerfe, an maxime illi myw^, incertum eft: fed hoc no-

qU» a«

hd

bis haud incertum videtur, verba 330Qns-nw nN0 N5 non

Ya efa«

ad prophetam referenda effe, fed ad Jehovam ipfum, hoc

d ][Zdæi j

fenfu: meguaquam ille vel curat , wel movit, quid fit nobis eventu-

mgis f«

rum, Etenim fpecimen proponitur, unde, quanta fit homi-

JUte pto«

num nequitia, mp^, pofhit intelligi.

Jeremiam fuis oculis

vifurum effe rerum eventum, negare poterant absque gravi

00 Zb

]

crimine: graviffimum contra fcelus erat negare, quod Jeho-

I$ etlam

va & przevideat rerum eventus, & ex arbitrio etiam fuo mo-

MR

deretur. Extitiffe autem inter homines Judaeos ejuismodi te-

éntzegue

J

merarios fermones, intelligitur etiam ex cap. V. 12.

Caete-

tique 1

rum, qua fex prioribus cap. XII verfibus abfolvitur oratio,

mcolutmi«

feu amplioris orationis pars quzedam reliqua, non magis ea,

pelies o

quae proecedunt, attingit, quam ad ea refpicit, quae nullo

antat p-?'

intervallo fequuntur, fed fola, & a proximo fermone fejun-

,

&a, fpectanda eft. . Quod vero hunc magis, quem nunc oc-

Y anda-

cupat, quam alium quemcunque locum obtinuit inter fer-

T NB

mones Jeremice, alia, fi qua fuerit, ratio intelligi non pot-

Scynt-

eft, nifi quod argumentum effet a praecedentis fermopis argua

e 977*

mento haud abfimile.

voit

XII 9*

Io

te m

XIL.g

poft 2

Verba: rPoy 220 triym 55 «sD5B3 vyi5m um Mp

CHAELIS reddit: effodit hyzena hereditatem meam, circum-

firi f

circa omnia fode; mutato t*g7 altero in 'pA. proteritum

eftit

Hiphil, altero in O*77, imperat. Hiphil verbi Y , quod re-

DERO

fpondeat àrabico lU:

Sed quae verbo arabico tribuitur fi-

yotc(f

gnificatio fodiendi, admodum dubia eft; refert eam quidem

Mfü

Golius, at nulla auctoritate ufus, ignorant certe Gjeuharius

Bgïfft'f

201.]f

Phiruzabadiusque , nec Giggeius in lexico commemorat: qua-

INos

iE

propter haud multum tribuas nov2e ifti interpretationi.

BocBanTuM Ífequimur, qm Hierozoiri P. II. Lib. HI. cap. XI

?5

fernd

locum tra&ans monet, nomen D*y non avibus effe proprium ,

,invala

a

fed patere latius, ut de feris etiam, qu2e rapaces fint &

/,

i

Ccarnivoroee

eodém continearitur

Quod vel folus . locus

lijent;

- WW

comprobat'Ezech. XXXIX. 4. z 5j2-55 wex vwb5

homine

noz2N5 -nen3 m€nm ( v'g5x) rapanbur avibus E7 rapa-

QR

tibus feris tradidi te eftam- . Itaque apud Jeremiam proemitti-

tur nómen, quod late patet & ad rapacia quaecunque per-

Cam

tinét

DO'Yv, deinde aliud fequitur, P32€, quod diftin&e

S n

hyovenam defignat

Nolim tamen cum BocHARTO vertere:

eted

ZIn igitur eft fera rapax, hysena, hoereditas mea erga me?

&c De

4in eft fera rapax circumquaque füper eam?.Etenim inter-

d(] &Uf

fegantis fi fit oratio, dicendum erat — àz t^p wNom

Yocs

ne

XII. 9

TT

ne quidquam ineífet dubitationis, quze locum .habere nequit

E

|

)

Mt

poít gravem illam affirmationem, vers.. 8 populus eueus pecus

BO

liaris fa&us eft mihi ut Íeo. fylvefiris.

Verum 71 przefixum non

V x*wxh

eft interrogantis, fed demonftrantis, quod, docente ScHROE-

N xQ'

pDERO, Se&. IX de p'utlcuhs reg. CLVIL. 6. commode réddi

UM (&'

poteft: ecce, fane, veluti Ezech. XXXVIIL. yz sanenoms s

quidem

tu fang &f ille, x Sam. XVIL. 20. NgN3 »Ynm. exercitus eicü

i

n

AUs

egrediens. fuit

Vidit hoc etiam Ars. ScuurtTENSsIUS, . fed

non prorfus fatisfacit, quam ille exhibuit (Not. ad Hamafaun

9 n

hM

pag. 442.) verborum converfio

Heus fera rapax Hyena,

hereditatem mihi meam, heus fera rapax , undiquaque fuper: eam?

"

pritnt,

,involato!,, Nos vero locum fic exponimus: a D!

AXX

fTbp wi25 mao nun v5 nb5n3 nmnm ece befiia rapax,

s ls

hymna, faifus eff mihi. populus meus, en beflie rapates undique

p wANRIM

in eum irruent, h. e. Judzi jam hyzenve magis funt quam

;

e

homines, at ego in feras illas alias feras immittam, Chal-

Em

doeos

Vexbls — *2ox 125 animo praemittendum eft »2N,

Jü,u

dicam:

)u Je neï

agite ,. colligite omnes befliar, adducite eas ad edendum.

N

Si verum fit, quod. MicHAELIs exiftimat , illa: fa&a mihi eft

hereditas meà inftar leonis;" habere aliquid Deo indignum,

vertett

nec Dei verba eífe fed prophetz interpellantis; eodem mo-

qa

24

M

do etiam de his: fa&a miühi eft hereditas mea inftar feree

l Y y

'",N

rapacis, ftatuas neceffe eft. Sed continuum, non alternum

3

effe

$v

Yz

Xl 9. XIII. 2o.

effe fermonem, qui initium habet verfu 7. vix habere poteft

m

quidquam juftxe dubitationis.

gotn

XIIL. 20.

1l

In verbis — *w"m D2*Xv iv conjun&io eff & confu-

i f

TTTE

fio fermonis proprii cum figurato. Legitima ratione dicen-

dum erat *w^ "£v wwip, fed cum, quae compellatur, fe-

gorefra

qoige

mina non fit nifi imago vel gentis, velterrze, quze pro gen-

te, quam alit, dicitur; ufürpat au&tor pronomen multitudi-

dimibi

nis, quod non figurati fermonis eft fed proprii.

Marginis

atque i

autem lectio 1N^) D2*»vy Wwiü, quze minus afpera eft at-

f

que inconcinna, quamiquam in compluribus codicibus &

ícriptis. & editis locum occupavit, atque apud vulgatum

exylium

etiam, chaldeeum & fyrum interpretem cernitur, tamen

haud magis vera dici & haberi poteft, quam le&io *wip

St

q2Y , qus aptior etiam, fed nullius codicis eft, at ab Alex-

v 1

andrino tamen expreffa, qui habet, adwaAz/d v«; dpSaA-

in puri

pec o9, icganA, feu iscaAnu. xdide — jyoxm ccm»WN2n

L:

venientes a. Jeptentrione, hoftes Babylonios effe, obvium: fed

gat int

proximorum verborum "]n^óNEDn jNE "]»-[n3 ""wn mW,

o sf

quamnam cum. reliquo fermone conjunGio fit, minus clarum

ximus ,

eft atque obvium. — Nobis omnino videntur Babyloniorum,

Wt

mon ipfius prophetze, verba hzec effe.

Quemadmodum Je-

tomen,

remias cap. VI. 17 fpeculatores a Deo coniítitutos ubi com-

163 teC]

memos

13

XIIL 2o. XIV.

of

memoraffet, mox formulam addit, qua ipfi ufi effent: ita

noftro quoque loco fermocinantes fingit Babylonios, iterum

negle&o verbo n"YON. — Zemiumt e fiptentrione , dicentes : ubi-

: Cf

uam grex ile, quem tibi commiffum habes, pecus tuum prafian-

: (icette

tius? Quod dum quzerunt illi, fignificant, in ipforum nunc

Uf, Íd«

poteftatem. transire pecus illud, a fe occupandum effe atque,

o gate

abigendum, "p & jN& improprie dicitur de hominum Or-

uintde

dinibus, & proprius fenfus eft, adventuros effe Babylonios,

Varginis

atque hoftiliter a&uros, ut quoscunque homines, prout vi-

L e a

fum fuerit, abripiant inque exilium abducant. Exitum hoc

dbw &

habuit quum ]Jechonias rex, civiumque flos & robur in

exilium ageretur a Babyloniis, 2 Reg. XXIV. 8. fqq.

1lgatum

Bo

Cap. XIV.

[4

t N

Statuunt interpretes, qu2e vers. T. $, & 9. leguntur,

2b Ài

Alexe

verba a propheta fuo- nomine proferri, ad mitigandam Deà

0071

/4Q,

]«

in puniendo populo feveritatem. Speciem haud nullam ha-

EWEA N

N

-

bitura erat ifta opinio, fi verba vers. r1. quibus Jehova ne-

um fed

gat'intercedendum effe pro tali populo, .non effent inter-

je&o alio verfu fejuncta.

E

Enimvero fi fermonem, quem di-

m m

s Chmum

ximus , deprecantis prophetze e

ffe ftatuas; vide, ne defide-

rentur, quae.Jehovze dicta effe & haberi poffint. . Et vides

loriofut,

tamen, prafixum . effe titulum, vers- 1. qui doceat, fermo-

gdum Je

nem recitari talem, qui a Deo fit Jeremie traditus. . Sed

uj cotY

B 3

nec

poa

14

XIV.

ec ipfa, quo titulum excipit, triftiffima imago exhauftae

wadnt

& languentis terr» eo fine propofita effe poteft, ut vim,

fet,

quam ad movendos animos haberet, apud prophetam vel

tie 9

folum vel primum exfereret

fed erat omnino exhibenda

ww

atque ad fpe&tandum exponenda multitudini, ut ad moelio-

qodid

rem fenfum rediret, publicamque calamitatem ex fua cul-

que (eq

pa profe&am effe agnofceret. Tgitur nobis fic videtur pri-

15

1o, poft titulum cogitando addendam effe formulam ri3

)ehm"e,

Drr^w -yoNn ut fenfus fit

Jehova juffit me ad animum

quifiex

vobis revocare, quanta nunc fit ex pluvie defe&u aquae

OW

1nop1a agrorumque fterilitas; deinde orationi, quze vers. 7-

r;Pc N"

8. 9. abfolvitur,-preemittendum effe verbum 7*?ON, hoceft,

formulam fuüpplicationis recitari, qua Judeis utendum fit

u N

ad declarandam fuam culpam, iratique numinis benevolen-

lg:!x 1äl

tiam conciliandam.

Qui autem vers.. ro. fequitur fermo,

"w

alius eft & novus, nullo quod nobis adpareat vinculo cum

Dei, que

precedenti oratione copulatus. Et hunc quidem orditur Je-

Yl "

remias formula — r *5N n2, hec funt quz Deus dixit

tite perfo

a me renuntianda histe hominibus : fed mox, oblitus quafi

qua

t ;

modo ufus effet, exordiendi rationis ,

fermonem ita infle-

temxa

&it,.ut, qui Jehovze verba repetere coepiffet, fuo ipfius jam

Elige

hd

nomine fari pergeret, fic: €7 Sehova probare zor mon poteft ,

Twmc aulem memor erit eulpg £orum , atque in peccaía .eorum . anis

r

WildUtrs«

m

XI.V. ' XVF 8.

15

Anlye

madvertet-.. Hinc fa&um, ut vers. 11. formulam iterum adde-

i vm,

ret, V*9M r "2NW, qua neutiquam opus fuerat, fi legi-

Qm vj

H

time proceffiffet oratio; nam verbis hoc modo conceptis

ü

|

Á

coNUE "piN) DINZ 21M TE DDÓN "ED Nb *JN! com-

tteli.

modiffime, nulla interpofita formula, accedere poterant,

üa cil-

Corntrarium cernitur ver-

quae fequuntur — 55enn bw.

W ïï;*'

fu 15. ubi Jeremias in exordio ftatim, quod ipfius eft, non

ln

i

"

L

[

-

H

'

3

Jehovse, parum fibi conftans ita defle&it, ut verbis utatur

MU.

quafi ex Jehovze ore proficifcentibus , quae fane erant ipfius

i us

nomine p

ronuntianda ; legitima enim exordii forma erat

US, ".

hoc: wiT] u2 mWIID DW^eoon by m W n2 [5

10c eft,

— — mom npw n^?uw w5. Similis huic eft locus alius,

WWW

cap. XIL 14. ubi verborum compofitionem requiras hanc:

Devolete

"Uw nb»nia mvx] muon vo»v 52 *5y mr^ à»5N n2

,

CwWD" m dos nw bmjn. OEt cap. XXIIL 8. in. fermone

lo cunm

Dei, quem fuo nomine refert propheta, adhibitum videas

itut (t«

verbum *mmn primoe perfonze , quod debebat eífe rmim ter-

eut foxil,

ti;e perfonze, ut legitur cap. XV[.f 15. 'Sed omnino haud

A. qu.

jta caftigata eft & fevera apud ]e;emiam verborum & fene

(s nf«

tentiarum conformatio, quin qui ad regulam velit . omnia

fius um

exigere, multa poffit reprehendere ac defiderare.

1

XV. g.

1

;!

FOF

n

"

bus,

rtyi diie

Copiofus eft MicHAELIS iq tra&andis difficultati

quas

Adcte

UmUUMMEMUUMPYUNUTUMTNUPUM U UNUPEEUE

16

XV. g.

quas hoc loco deprehendiffe fibi vifus eft; nos ita compara-

fpr inctt

tum eum effe patamus, ut non fit magnopere laborandum.

vH.

Vocis 3n325W pronomen pertinet ad nomen mr; eodem

fed 4

quoque refpicit mm», äüque hic dativus, ut aliis multis in lo-

Cis, fupervacaneus.

DN non effe poteft Hierofolyma, totius

li

Judazeze metropolis; quod ven. ScnzEvsNERo placet, hoc enim

Ws (

fenfu non abeffe poterat * demonftrat. .SSed eft nomen DN

fittelpc

multitudinis fenfu accipiendum non minus ac ^3r3 di&um

tato *l

eft pro o"wriz. — Milites intelligendi hoftiles, ac ii quidem.

p M

laboris patientiffimi audaciffimique: nam quod meridiano tem-

m N

gore cladem inferre dicuntur, tantum abeít, ut nec magni

onmris 1

quidquam nec inexfpe&tati habeat, quod MrcmaELis obver-

potius à

tit, ut fignificet potius, copias effe, quae nec moleftias cu-

eam efk

rent nec fraudes bellicas, fed nullo non tempore, etiam ini-

i DX

quiffimo, aperta vi agant, certiffimo rerum eventu: quem-

Qd

admodum idem eremias, cap. VL 4. eosdem hoftes, Ba-

concitat

bylonios, dicit paratiffimos, ut, nulla mora, etiam in meri-

W o

diani zeftus moleftia, urbem invadant.

Nomen v rario-

dinuis ri

re, & non nifi hoc loco reperiunda translatione venire,

Oxyox

qua notet z/wm doloris, celeb. ScmgoEpERvus docuit Obfer-

quod v

vat. fele&, ad origines hebreas, pag. 34. . Habes igitur loci in-

tondut

terpretationem hanc: Numerofiores mihi fa&he fumt vidug apud

fttuife

Judgor arena suaris ;; adduxi Sjudmis contra Nmatre,r topias hoflii-

3on i

Zer

AV. $-b

xT

)um.

ter intur[ontes meridiamo tempore, immifi illis fubito m[fum terro«

abdum.

reque. Senfus: innumeris feminis non viduitatem folum,

eodem

fed & orbitatem effe eventuram.

XVOUTE

, ts

Micuarrs fi audiatur, optabilis eft loco editze "nv

X Cni.

talis le&io, quse petendi fignificationem habeat, ut h2ec

mer

fit refpondentis prophetze fententia: Amen, o Jehova, (mu-

; d

tato w2N in poN ), ratee fint. illorum dirze contra me, fem-

quidem

per ad te preces fudi illis in. bonum, deprecatusque fum

j Lt«

Nobis autem iftiusmodi le&io, ac

apud te tempore mali.

omnis illa fententia tantum abeft, ut optabilis videatur, ut

C ag

: QDVet«

potius ab ingenio prophetze locique hujus ratione alienam

XOS Qu

eam effe pronuntiaverimus. Vides, vatem poítquam man-

otam ii«

data Dei accepiffet ad populum, quod przevideret, fe de-

y, quie

cdarandis illis calamitatibus omnium in fe iras & maledi&ta

ftes, B«

concitaturum effe, in querimonias erupiffe tam acerbas,

